2 ſuperbiã ꝓhibet. Hãc vt vitioſam puniẽdã a dño
oſtendit põ.dicẽs.pᷣs.xi.Diſꝑdet dñs vniũſa labia

doloſa. ⁊ linguã magniloqua qͥ dixemint.linguã no
ſtrà magnificabimꝰ.labia nr̃a a nobis ſunt.quis nĩ
dñs eſt. Ubi põt nõꝛi triplex iaatantia.

Pꝛimo iactãtia ꝑ ironeitatẽ.ibi.Diſperdet dñs vni⸗

uerſa labia doloſa.⁊lingusm magniloquã.

Scðo iactantia ꝑ vanitatẽ ibi:qui dixerũt linguuam

noſtrã magnificabimlnꝰ. .
Tertio iactãtia ꝓpter falſitateʒ ibi.labia nr̃a a nobis

Muantum ad pꝛimum.K.1.
Sclendũ ꝙ cũ aliqͥs dicit deſe aliqͥs defectꝰ qᷣs in
ſe nõ eſſe cognoſcit.⁊ cũ b̊ facit vt inde reputetumi
lis ⁊ ſic laudet᷑ vel poꝛtat veſtes multũ abiectas.vel

faeit pallidã q̃rit ea intentiõe vt reputet᷑ moꝛtificatꝰ

⁊ conteẽptoꝛ mũdi. ibi eſt iactantia ⁊ aliud etiã vitiũ
qð dicit᷑ ronia ſm tho.ſe.ſe.q.cxiij.ar.ij.tñ ſᷣm diu⸗
ſa. Jactantia qͥde inq;tũ ꝑ exterioꝛa intẽdit oſtẽdere

vᷣtutẽ in ſe quã nõ hʒ. Ironia vᷣo inq;tũ oſtẽdit defe⸗

ctũ extenꝰ quẽ in ſe nõ recognoſcit. Uñ de hmõi diẽ

xpᷣs Math.vi. Exterminant enĩ facies ſuas.i.er ter
minos naturales aptãt facies ſuas herbis vel buſ⸗

d lotiontho vel vnctionibo vt appareant ꝑallidi.vt
appareãt hoĩbus ieiunantes.⁊ ſic reputent᷑ abſtinen
tes. Et ph̊s dicit ꝙ ſuꝑabundãtia ⁊ valde defectus
iactãtia eſt qn.ſ.fit ad iſtũ finẽ. Uñ de auguſtino le

glit ꝙ nec nimis pcioſas veſtes volebat defene nec ni
mis abiectas.qꝛ in vtroq; aliqñ hoĩes querũt głiam

ſuã qð pertinetad ironicã iactantiã. Quantũ ad

ſcöm. vt Pꝛouerbᷣ.xxvi.dicit᷑ ironico. Cũ ſubmittit

vocẽ ſuã.ſ.quiſpiã dicẽdo de ſe vilia ne credideris ei
Septẽ enĩ neqͥcie ſunt in coꝛde illi?ꝰ. Pꝛouerb.xxvi.
idẽ plena neqͥcia. Sed de his ðᷣt pð.in pᷣdicta auẽte
Diſꝑdet dñs.l.ꝑ diuenſos modos perdet etemaliter
ſcʒ ⁊ ſpũ aliꝰ.⁊ aliqñ tꝑalit᷑. vniuũſa labia doloſa.qui

ſcʒ in v̈bis ſuis vtunt᷑ dolo dicentes defect de ſe qᷣs

nõ recognoſcũt in ſe ad decipiendũ audientes vt ſie

eſtimẽt eos humiles.vñ ſubdit linguã magniloquã

Lingua enĩ oꝛis etſi ſit humil tñ lingua coꝛdis ẽ ma
gna.qꝛ magnificari intẽdit· Notandũ tñ ꝙ dicene

*

alia ſilia in. c.ſe. VUñ baldac

Cat pitulũ IIII.

de ſe vilia vel oſtẽdere actu vel minoꝛa ſeu defectuo
ſa põt fieri tripłr ſᷣm tho.ſe.ſeiq.cxiij.arti.i. eno mõ
ſalua veritate dũ.ſ.qͥs maioꝛa q̃ ſunt in ſe reticet.⁊ q̃
dã minoꝛa ſeu defectuoſa de ſe ꝓfert que tũ in ſe eſſe
recognoſcit.Et h̊ nõ pertinet ad vitiũ ironie. nec eſt
peccatũ ſᷣm genꝰ ſuũ niſi ꝑ coꝛruptionẽ alicuiꝰ circũ
ſtantie.puta talia dicẽdo ꝑſonis infirmis: vñ illi ſcã
daliſarent᷑ałs laudabilit᷑ fieri põt. Sicut apłs pau⸗
lus vocat ſe mĩmũ apłoꝝ ⁊ ꝑſecutoꝛẽ ſe fuiſſe ecclie.

i.ad Cox.xv.Et vircũ q̃ eſt deus. ⁊ qͥ cõfoꝛtatꝰ eſt a

a dño.dic. Stultiſſimꝰ ſum viroꝝ.⁊ ſapĩa hoĩm nõ
eſt mecũ.vt ðꝛ Pꝛouerbi. Nec m vitiũ ironie cõmit⸗
tir.qꝛ loquit᷑ im reputationẽ mũdanoꝝ. qui eſtimãt
ſtulticiã.mũdana contẽnere q̃ mundi ſapia q̃rit. vel
loquit᷑ de ſapia que rõne acqͥrit᷑ non de ea qͥ dĩna in
ſpiratiõe habet᷑. Amos ꝓpheta negãdo ſe eſſe ꝓphetã
dicẽs· Nõ ſum ꝓpheta.c.v.nõ peccauit.quia ſcʒ nõ
erat de oꝛigine ꝓphetarũ. vel vt dicit grego.qꝛ cogno⸗
uit tũc actualiter nõ hĩ̃e ſpm̃ ꝓphetie.Sic ⁊.b.franci
ſcus ſine ironia appellaba:ſe maximũ peccatoꝛẽ cer

ta ↄſideratiõe ⁊ reſpectu. Scðo mõ põt aliqs dice
re minoꝛa de ſe ⁊ vilia q ̃ in ſe non recognoſcit.aut
cũ negat aliqͥd boni de ſe qð in ſe eẽ cognoſcit.⁊ hoc

prinet ꝓne ad ironiã.q̃ eſt ſpãle peccatũ.⁊ ↄꝛiũ veri⸗
tati ꝑ defectũ ⁊ iõ euitanduʒ. Et de his dicit phs in
iiijiethi.ꝙ quidã minoꝛa de ſedicũt fugientes tumi⸗
dũ:i.elationẽ ſed nõ ꝓpter h̊ excuſant᷑ a pctõ ſi mẽtiũt᷑
qꝛ nõ debet ſic vitari vnũ pctm̃ qð eormirar ꝑ ali⸗
ud. Uñ augꝰ.ſuꝑ Joh.lõ ita caueat᷑ anogantia vt
veritas relinquut᷑.xxij.q.ij.nõ ita.Et grego. Incau⸗
ti ſunt humiles qͥ mendacio ſe illaqant.q:ea.incauti
Et tale peccatum minꝰ ẽ graue.ſ.ironia qᷓ; iactãtia.
Vñ pbs dicit in. iiij/ ethicoꝝ. 2 irones ⁊ minꝰ? dicen
tes gratiees ſunt ſm moꝛes.ſilactantes. Tertio
mõ dicit às minoꝛa de ſe q̃ nõ recognoſcit intendẽs
inde magis cõmendari.Et tał ironia eſt mixta cũ ia
ctantia.Et ſᷣm phᷣm eſt grauiꝰ iactãtia. Et de hac ðꝛ
Ecẽ̃i.xix.Eſt qͥ nequit᷑ ſe humiliat.⁊ interioꝛa eiꝰ ple
na ſunt dolo. Sed diſperdet dñs vniuerſa labia do
Ioſa. Hinc ⁊ catho.Ne te collaudes.nec te culpauerꝭ
lpſe.Hoc faciũt ſtulti q̊s gloꝛia vexat inanis.

Factantia ſecunda eſt JF. II.

22

oquacitate vel leuitate mẽtis ſiue aliqᷓ nccte vel vtili
tate.qð fieri nõ dʒ.iur illud Pꝛouerb.xxvij. Laudet
te alienꝰ⁊ nõ os tuũ.Et Sen.Laus in ꝓpꝛio oꝛe ſoꝛ
deſcit. VUbi adũtendũ ꝙ tnplici ex cã põt qͥs laudare
ſeipᷣm. Uno mõ ſui iuſta vtilitate cũ.ſ.qͥs ẽ tribula⸗
tionibo circũdatꝰ vel calũ niatus ſeu deſpatione tem
ptatꝰ ꝓpter qð recogitat bona facta.vel coꝛã alijs re⸗
fert ad ſui aiationẽ ⁊ cõfoꝛtationẽ. Sicut iob ſanctꝰ.
cũ eſſer flagellatꝰ multiplicit.⁊ viſitatꝰ ab amicis ar
gueret᷑ de vita ſua pᷣterita tãq; non vere ſed ſimulate
deo deſeruiſſet. ſe coꝛã eis laudauit dicẽs. Oculꝰ fui
ceco ⁊ pes claudo. Pater erã pauperũ.⁊ cam quã ne
ſciebã diligentiſſime inu eſtigab Job.xxix. ⁊ multa
folſum dixit arguens
eũ de iactãtia ꝓpter iſtas ſui cõmendatões dicẽs. Uſ

ad quẽ finẽ verba iactabi Et eʒechias rex iuda cũ

er vanitatẽ. ſ. cũ alids dicit de ſe laudabilia ex qda

ſibi dictũ fuit ꝑ eſayã ex pꝑte dñi qꝙ moꝛereł ⁊ nõ viue

ret.compũctꝰ de pctis dixit. Recoꝛdare dñe qũo am

bulauenim coꝛã te in vᷣitate.⁊ qðᷣ bonũ eſt in conſpe⸗
ctu tuo feci.Eſa.xxxviij. Qð idcirco fecit ſm grego.
in moꝛatł.ne in ipſo ĩmenſo doloꝛe quem habebat de
pctis deſperaret. ſed ↄfoꝛtaret᷑ fiducia opeꝝ bonoꝛũ
pꝛeteritoꝝ. Si qͥs etiã ſe laudaret nõ deficiẽdo a veri
tate vt euitaret aliq periculũ vel maluʒ. Sicut feci
paulꝰ cũ ſeciuẽ romanũ eẽ manifeſtauit ꝓpter qð fu
it dimiſſus liber qͥ tenebat᷑ captiuꝰ. vt hr Act᷑.xvi.
laudabilit᷑ faceret. Scðo mõ ꝓxiĩ charitate vt cuʒ qͥs
habeat alijs pᷣdicare vel dirigere aliqᷓ laudat de ſe et
narrat mirabilia vt audiẽtes imitent᷑ ſeu vt doctrina
eiꝰ efficaciꝰrecipiat᷑. Et h̊ laudabiłr fit.ſicut fecit apłs
paułꝰ ad Coꝝ.ſcribẽs in.ij.epłla. Cũ enim pſeudo
apli.i.pᷣdicatoꝛes pꝰ receſſum pauli ab eis qͥs ad fi-
dem traxerat ipſis pᷣdicarent.⁊ pauli ſamã ⁊ auctem
ſcĩe ⁊ ſctitatis q̃ſiſſent ſuppꝛimere vel minuere vt ab
eis ↄtemptibilis haberet᷑ Paułꝰ charitate ⁊ ʒelo ſa⸗
lutis illoꝝ ductꝰ vt vitarẽt illos qͥ erroꝛes diſſemina
bant.⁊ queſtũ inde qrebãt ⁊ ſue doctrineveriſſime in
hererent.mirabilia ⁊ multum laudabilia de ſe reſert
Vbi pꝰ laudẽ de genere ſuo.qꝛ ſemine abꝛae ⁊ iraeli
ta ſe cõmẽdat de miſterio xpᷣi dicẽs. Miniſtri xpᷣi ſũt
ego vt minꝰ ſapiẽs dicã.ſ.ᷣm apparentiã.plus ego
ſcʒ ſum. Quãto qͥs plꝰ ſe laudat.tãto videt᷑ minꝰ ſa⸗
piens. qð veꝝ eẽt ſi ſine cã rõnabili faceret.Et oſten⸗
dit qũo fuerit fidelis ⁊ magnꝰ ſeruꝰ xpᷣi ex duobo.ſ.
ex multis ⁊ magnis laboꝛibo habitꝭ ꝓ xpᷣo q́s ibi ex
planat.⁊ ex magnis reuelationibo dĩnoꝝ ſibi factis.
qꝛ raptꝰ ad tertiũ celũ ad vidẽdũ deũ.ijiad Coꝝ.xi:
2xij.c. Et.i. Lar Her oĩa oĩbus placeo.ſ.in licitis
qrens nõ qð miht vtile eſt.ſed qð alioꝝ.factꝰ ſuʒ iu
deis taqᷓ; iudeꝰ his qui ſine lege ſunt.taqᷓ; ſine lege eſ
ſem ⁊c. Tertio mõ fit Hicũ defectuoſitate ſiue vera
dicat ſe laudãdo ſiue falſa vt cũ mouent᷑ ad H̊ ęxcu⸗
piditate vel ex vana gloꝛia vel ex vanitate.2 b ꝑtiĩet
ad vitiũ iactantie. Vñ ⁊ phᷣs dicit in.iiij.ethicoꝝ.ꝙ
iactatoꝛ fingit de ſe maioꝛa exiſtentibo qñq; nullius
gra.i:ex vanitate.qñq; gr̃a honoꝛis ⁊ glie.qñq; gr̃a
argẽti. Ibi etiã dicit.ꝙ aliqͥ iactãt ſeipᷣos ꝓpter lucruʒ
qͥ de ſe ipᷣis fingũt ea ex quibo poſſint lucrari.puta ꝙ
ſint medici vel ſiapiẽtes vel diuini. aũt medicus
narrat ſolẽnes curas infirmoꝝ per eũ factas.⁊ doctoꝛ
diſputat iões ⁊ lecturas in quibꝰ cõmendatꝰ ſuit de
ſcĩa ſua.⁊ artiſex artificiata ab eo vt inde lucret᷑ dicen
do veritatẽ ⁊ nõ derogãdo alijs illiꝰ cõditionis. in ſe
nullũ peccatũ viðꝛ.Sed cõit᷑ excedũt plꝰ dicẽtes ᷓ
ſit rei veritas.⁊ cum alioꝝ depꝛeſſioe.⁊ hoc ſꝑ petm.
vñ Pꝛouerb.xxviij.ðꝛ.qͥ ſe iactat ⁊ dilatat.ſ.extẽdẽ⸗
do ſuas laudes iurgia ↄcuat. Nã audientes cũ ex h̊

videãt eis diminui honoꝛẽ ſuũ ò illũ inſurgũt.⁊ vili

ficãt de iactatia docẽtis vel pᷣdicantis. Amb.etiã ſu
ꝑ Bi ĩmaculan dicit. Uitiũ aĩ eſt indignis ſecreta
vulgare.qð fit vel loq̃citate incauta.duʒ ſine iudicio
volat irreuocabile verbũ.vel adulatiõe vt ei placeat
cui ſecreta reuelat.vel iactatione ſcĩe vt plura videat᷑
ſcire.di.xliij..fſi.De his ̊ iactatoꝛibo dicit pð.Qui
dixerũt in facto.linguã nram magnificabimꝰ.i. lau

dado irrõnabilit᷑ oꝑa nra. Uñ glo. dicit ibig zwk
X 3

lactãtia ⁊ ſuꝑbia ex qᷓ hõ magna loqͥʒł᷑ de ſe Gallina
cũ fecit ouũ nõ ceſſat clamare donec ꝑpendit᷑ ꝙ ouũ
fecerit.ſicq; ouũ ꝑdit. Sic dñs diſpꝑdet hos ꝑ diuer
ſos modos,.perdendo fundendo aliqñ in vita hac.⁊=
puniendo in alia.

Lertia iactantia eſt S. I.

pꝛopter falſitatẽ vt cũ aliqs laudat ſe de eo qð nõ eſt
in ſe. Uñ ⁊ ph̊s dicit ꝙ ↄꝛiat᷑ veritati.Et de hac dñs
Piere.xlviij. Sublimitatẽ etꝰ ⁊ arrogantiã ⁊ ſuꝑbiã
⁊ altitudinẽ coꝛdis illiꝰ.ſ. Moab ego ſcio ait dñs et
lactantiã eiꝰ.⁊ ꝙ nõ ſit iux eũ virtꝰ eius.i.ita vᷣtuoſꝰ
⁊ potens ſicut ſe dicit.⁊ hoc ꝓpꝛie ſonat iactãtia,. Di⸗
cit᷑ enĩ a iacio iacis.Que eni qͥs vult longe a ſe pone
re in altũ eleuat ⁊ extollit.Et ſicaliqͥs ꝓpꝛie tunc ſe ia
ctat qñ de ſe ſupꝛa ſe aliqͥd dicit. Et q;uis etiã ad ia

ctantiã ꝑtineat qð aliqͥs dicat de ſe vel ſacit vñ oſten

dit płꝰ de ſe q; opinet᷑ de eo.qð apls refugit dicens.
Parco aũt ne qͥs meexiſtimet ſupᷣ id qð videt in me.
aut audit aliqͥd ex me.ijiad Coꝝ.xij.tñ magꝭ ꝓpꝛie
ꝛactãtia ẽ cũ offert ſe ſup̃ id qð eſt in ſes ⁊ ſic opponit᷑
veruati ꝑ exceſſum ſᷣm tho.ſe.ſe.q.cxij.arii. Uñ ⁊ iu⸗
dei dicebãt xpᷣo.Tu de teipſo teſtimoniũ ꝑhibes. te⸗
ſtimoniũ tuũ non eſt veꝝ. Joheviij.q.d. qꝛ te iactas
cõiter iactatoꝛes dicũt mẽdacia.xpᷣs tñ veritatẽ dice⸗
bat ⁊ nobis neceſſariã.Eſt aũt tũc moꝛtale ſᷣm ipſuꝶ
tho.triplłł. Vno mõ ex ſe inq;tũ ↄiiat᷑ veritati. cũ
ſcʒ illud de q̊ s mendacioie ſe iactat eſt ) gloꝛiã dei
aut cũ iniuria ⁊ cõtumelia ꝓximi. ſicut ille de qͥ̃ dicit
Eʒech.xxviij. Eleuatũ ẽ coꝛ tuũ ⁊ dixiſti deꝰ ego ſuʒ
Et phariſeꝰ qͥ ſe iactabat nõ eſſe ſicut alij hoĩes iniu
ſti ⁊c.addens ↄtumeliã publicani.Lu.xviij. Et ſiłr
cũ qͥs ſe iactat de aliquo cniminali qð non fecit eſti⸗
mãs inde baberiꝓ ſtrennuo. Sed etiã veꝝ dicendo
nõ excuſaret᷑ a moꝛtali ꝓpter appꝛobationem mal et
ſcandalũ ꝓximi.ſicut illi dequibo dicit᷑ Eſa.iij. Pec⸗
catũ lũ qſi ſodoma pᷣdicauerũt.nec abſconderũt.
Scðo ẽ moꝛale ex ſine cũ.iſ.qͥs iactat ſe vt inde poſ⸗
ſit deciꝑe ꝓxĩm ⁊ notablilit᷑ ledere ſpũaliter ⁊ tꝑaliter
Vñ ⁊ pbs dicit in.iiij ethicoꝝ.ꝙ turpioꝛ ẽ qͥᷣ ſe iactat
trẽã lucri qᷓ qͥ ſe iactat cã gloꝛie vel honoꝛis.Eſt enim
ibi mendaciũ ꝑnicioſum exq̊ intendit dãnũ ꝓxĩ.Si⸗
cut ſi qͥs ſe iactaret eſſe magnũ medicũ vel aduoca⸗
tũ et magna feciſſe.qð tñ falſum ẽ. vt inde ponãt ſe
hoĩes in manibv ſuis cũ dãno ⁊ periculo eoꝝ. Cerre⸗
tani etiã qͥ ſe iactãt de multis indulgẽtijs ⁊ alijs que
falſa ſunt.⁊ pᷣdicatoꝛes ⁊ ↄfeſſoꝛes ⁊ diuinatrices vt
inde obtineãt tꝑalia vel inducãt ad mala confidẽtes
de illoꝝ bonitate nulli dubiũ qn moꝛtalr peccent.
ertio iactantia põt ↄſiderari ꝑ reſpectũ ad cãm.vñ
aliqñ ꝓcedit.ſ.ſuꝑbia.q̃ ſuperbia ſi moꝛtale ſit erit ⁊
ipſa iattãtia moꝛtale.vt cũ qͥs ſciam ſuã induſtriam
2 virtutẽ deliberate ſibi ateribuẽs⁊ nõ deo iactat ſeu
laudatſe de hmõi.hoc tñ difficileẽ cognoſcere. ⁊ de
eis loquit᷑ pð.cũ dicit in ꝑſona iactatoꝝ.Labia nĩa
a nobis ſunt. Magna iactãtia cũ ſuꝑbia ẽ iſta locu⸗
tio.vt.ſ.aliqͥs dicat labia.i.locutionẽ ſuã ⁊ doctrinã
a ſe eſſe ⁊ nõ a deo a qͥ eſtoẽ datũ optimũ. UVñ talis
ꝑfectũ cõiter dicit in coꝛde.qͥs noſter dñs c.q.d.nul
lus:ſed noſipſi bobemin ptote nr̃a:qð tñ ſalſiſſimũ

Jactantia quauis in.ſ.In

IIII.

eſt.qꝛ oĩs ſapĩa a dño deo eſt. Uñ in infemo dicunt
miſeri iactatoꝛes.quid nobis ꝓfuit ſuperbia nr̃a ⁊ ia
ctantia diuitiaꝝ. Ecce olĩa tronſierũt qſi vmbꝛa. Sa
pien. v. Sed diſꝑdet dñs hos. In alijs caſibo iactã
tia cõiter eſt veniale. Et hoc etiaʒ dñs grauit᷑ punit.
Vñ nanat grego.in li.dyalo.de quodãa ſcõ viro.qui

cũ viſitaſſet quoddã monaſteriũ monialiũ quendã

puerũ demoniacũ ibi inueniſſet qͥ moleſtus erat mo
naſterio ꝓpter hoc. Et cũ ductꝰ eſſet ad domũ ſancni
viri qͥ pᷣerat quibuſdãa liberatꝰeſta demone meritis ⁊
pᷣcibus ſancti viri.Sed cũ ſuꝑ ̊ ſe incaute iactaſſet
dicẽs.dyabolũ nõ habuiſſe ptatẽ in pueꝑ cũ fuit cã
ſeruis dei.ſʒ moniales nõ timebatĩmediate. runus
puer arreptꝰ eſt a dyabolo.⁊ vexabat᷑ ꝑpendens vir
dei peccatũ ſuũ iactantie multũ doles.dixit ſocijs
nõ comederẽt ꝗuſq; dñs lachꝛimis ⁊ pᷣcibus oig
lũ liberaret.qð ⁊ factũ ẽ. ¶ceglt᷑ etiã in vitaſpatrũ/q
abban appollonio ſanctiſſime vite in heremo cõmo⸗
raci.vox de celo veniẽs dixit appolloni ꝑ te perdam
ſapientiã ſapiẽtũ in egypto.⁊ oĩm culturaʒ demonũ
ſubꝛues. At ille ait. Aufera me iactantiã dñe ne foꝛ
te eleuatꝰ ſuꝑ fratres meos cadaʒ ab oĩbus bonis.⁊
dixit ei vox. Mitte manꝰ tuas ad ceruices.⁊ qð cõ⸗
pᷣhendis reſtringe ⁊ ſub arena ſubꝛue.Et ↄtinuo ap
poſita manu ad ceruicẽ appꝛehendit ethiopẽ ꝑuulũ
clamantẽ ⁊ dicentẽ.Ego ſum demõ.Et voxad eum.
Perge quocũq; volueris ſecut

verbis cõius cõſiſtat.tñ etiã in openbꝰreperił bus
qͥs querit oſtẽtare qð eſt.vel vltra id qð eſt ſᷣm ſtatũ
ſuũ.puta cũ ſit multũ pauꝑ vtit᷑ pꝛecioſis veſtibi et
alijs põpis vt diues videat᷑. vel etiam ſi diues eſſet
vult illud manifeſtani ſine cã rõnabili. Et cũ tali ia⸗
ctantia ↄcunũt plura alia vitia aliqñ.vtſuꝑbia.ina
nis gloꝛia.mendaciũ.ꝓdigalitas ⁊ hmõi.Uñ de re⸗

ge alſſuero dicit᷑ e fecit grande cõuiuiũ vt oſtenderet

diuuias iactantie ſue. Et ad h̊ põt induci illud ps.
Ne timueris cũ diues faciꝰ fuerit hõ.⁊ cũ mulcipli⸗

cata fuerit gloꝛia domꝰeiꝰ.qm̃ cũ interierit nõ ſumer

oĩa.nec deſcẽdet cũ eo głia domꝰ ei?ꝰ. AVbitna nõ
Pꝛimo ꝙ ex abundãtia repꝛoboꝝ nõ debet quis con
ſternani ibi. Me timueris. „
Scðo ꝓ in iactantia opexꝝ externioꝝ non valent ĩmo
rari.ibi· Cũ multiplicata fuerit gloꝛia domꝰ eius.
Tertio ꝓex vberãtia pꝛedictoꝝ habet ꝑpetualit᷑ au
ciari.ibi. Nec deſcendet cũ eo gloꝛia domꝰ eius.

Duantum ad pteimn . V.

Sciendũ ꝙ quis cõſternit᷑i.timet vidẽs aliquẽ ma⸗
lũ dueſcere ⁊ ꝓſperani põt hoc pꝛoced ere qꝛ cõſidenat
ille põt ei nocere ſed timere non dʒ ſi dñm ſecũ ha
eat ꝑ gram.põ.Dũs illuminatio mea ⁊ ſalus mea

quẽ timebo.Oñs ꝓtectoꝛ vite mee.a quo trepidabo

q.da nullo. Pone meiur te.?⁊ cuius vis manus pus
gnet contra me.inqͥt Job.xvij.Hinc yſido.deſũmo
bono. Scðm catholicã ſidem nec naturedei nocere
quiſq; poteſt.nec natura dei iniuſte nocere cuiqᷓ; põt

nec nocere quẽq; iniuſte patit᷑qm̃ qui nocet.ait apo

Capitulũ .iII.

ait ps cũ diues ſoct fuit hõ. vt.ſetibi noceat. O, ſi
boni emulatoꝛes fueritis.ſ.ſeruatoꝛes legis qͥs vo/

bis nocebit.inquit petrꝰ in cano.q.d.nullus.ODñnm
aũt xpᷣm ieſum timete ⁊ ſctĩſic ate in coꝛdibo veſtris.⁊
ſi qs coꝛpoꝛi noceret nõ tñ ſpiritui.qͥnĩmo quod no⸗

cet coꝛpoꝛi iuuat ſom̃ ait ambᷣ. Sed nec coꝛpoꝛi qͥſq;ᷓ

nocere valet niſi volente deo.Aliqñ vᷣo videns quis

malos diteſcere ⁊ ꝓſperari ↄtriſtat᷑ ⁊ timet ne ſoꝛte v·

dens ſeipᷣm tribulari ⁊ pauꝑtate ⁊ alijs miſerijs af⸗
ſici ne deſpiciat a deo ⁊ nõ curet de eo.⁊ ſicut in pꝛe⸗
ſenti ita in futuro in miſeria ſe reꝑiat.⁊ ecõtra deꝰ gra

tũ habeat illum diuitẽ malũ ⁊ accceptũ.⁊ pꝛopterea

pꝛoſperet᷑ hic ⁊ in futuro.Et in huiuſmodi ſic vacillã
tis ⁊ timentis ꝑſona inqͥt ps.Ecce ipſi peccatoꝛes et

abundaãtes in ſeculo obtinuerũt diuitias ⁊ dixi. Er⸗

go ſine cã iuſtificaui coꝛ meũ.i.ſine vtilitate coꝛ mun
dũ tenui.⁊ laui inter innocẽtes manꝰ meas.i.pꝛeſer⸗
uaui me ab operibo ĩmundis peccatoꝝ ſcut innocẽ⸗
tes.⁊ tñ fui flagellatꝰ tota die.i.diuerſis tribulationi
bus pꝑcuſſus a deo.in die gre.⁊ caſtigatõ mea in ma
tutinis.i.in nocte culpe cũ incidi fui punitꝰ. ſed ſi di

cebam.narrabo ſic eſtimãs iuſtos nõ recte tractari a

deo.ecce nationẽ filioꝝ tuoꝝ repꝛobaui.Dicit᷑ enim

Pꝛouerb.iij. Flagellat dñs oẽm filiũ quẽ recipit quẽ

diligit dñs caſtigat.x? apoc.iij.Ego quos amo ar⸗

guo ⁊ caſtigo.ad Heb.xij. Oꝛ ſi e diſciplinam eſtis
cuiꝰ ꝑticipes facti ſunt oẽs ſancti. ergo adulteri ⁊ nõ

filij eſtis.ſ.legittimi. Nõ ſemꝑ oſculatur pat᷑ filium
ait ambꝛo.ſed aliqñ caſtigat.ergo cũ caſtigat᷑ qui di
ligit᷑tunc circa eũ pietas exercet᷑. Habet enĩ amoꝛ pla
gas ſuas que dulcioꝛes ſũt cũ inferunt᷑ amare.v.q.
v.nõ ſemper. Dſfficile ĩmo impoſſibile ẽ ait hiero.vt
pᷣſentibus qs ⁊ futuns fruat᷑ bonis.⁊ de delicijs trã
ſeat ad delicias.vt in vtroq; ſit ſeculo gloꝛioſus.hicĩ
plere ventrẽ.illic mentẽ.eſtimabã ergo vt cognoſcerẽ

vere.ſ.veritatem reputans eos felices qui abundãt

tpalibus.⁊ ſi ſint mali ⁊ infelices qui his carent.ſed

hic laboꝛ eſt añ me.ſ.ad cognoſcendũ quſq; intrẽ in

ſanctuariũ dei.i.in ſecretũ iuſte ⁊iuine diſpenſatio⸗
nis ⁊ retributiõis.⁊ intelligam in nouiſſimis eoꝝ.ſcʒ
in moꝛte.ſubito enĩ defecerũt ⁊ perierũt ꝓpter iniqui

tatẽ ſuam.Ergo ne timueris cũ diues factꝰ fuerit ho

mo.ſ.tea deo derelictũ.⁊ tui curã non habereꝓ eo ꝙꝓ
babes illam abundantiã vt diucs.

pe cito deficiũt ⁊ ad penas ducũt eternas.Uñ in in⸗

ferno poſiti ipſi repꝛobi dicũt. Quid nobis ꝓfuit ſu⸗

ꝑbia noſtra ⁊ iactãtia diuitiarũ.i.diuerſe põpe qui⸗

bus iactanter oſtendimꝰ magnos habere diuitias·

Ecce oĩa trãſierũt ſicut vmbꝛa. Sap.v. Pꝛopterea
dicit p. Cũ multiplicata fuerit gloꝛia domus eius

qm̃ cum interierit nõ ſumet omnia.i.aliquid ex oibꝰ

ſuis pompis.neq; deſcendet cũ eo gloꝛia eius. De⸗

ſcendet ſiquidẽ talis.nõ aſcendet ad celum quo ſan⸗
cii aſcendũt. ſed deſcendet in infernũ. nõ cum glona
ſed cũ ſumma ignominia. Sed ſimuloſtendat᷑ qũ

multiplicat diues iniquꝰ gloꝛiam domus ſue.⁊ qũo

Duantũ ad ſecundn ..VI.
debet quis abſtinere a põpis mũdi in quibꝰ ſuꝑbia
⁊ vana gloꝛia reperit᷑ ⁊ iactãtia quedã.lam iſte po/

delcendet ꝑ boc ad infernũ cũ ignominia. Mul⸗
tiplicat gloꝛiã domꝰ ſue pꝛimo in lectis. Nã fac mul

tũ ſpacioſa vel pꝛecioſa vtpote intarſiata ⁊ bene poli⸗

ta delicioſa nimis cuʒ oꝛnamentis varijs ⁊ culcitris

mollibo ⁊ lintheaminibꝰ biſſinis ⁊ rechamatꝭ. Sed
vt dicii Amos.vi. Vevobis qui doꝛmitis in lectis

ebuneis. 2 in ſtratis veſtris. Ueĩpoꝛtat maledictio
nẽ eternã. Qualem autẽ lectum habeant in alia vita

aut fulcimentũ ꝓ lecto eis in inferno pato.dicit᷑ Eſa.
xiiij. Detracta ẽ ad inferos ſuꝑbia tua.cõcidit cadaũ
tuũ.ſubter te ſternet᷑tinea ⁊ operimentũ tuũ erũt ver
mes.Erit ergo ꝓ culcitra tinea ⁊ pꝛo coopentoꝛio ver

mes. Glo. bi.Qui pꝛiꝰ pallia auro gemmiſq; diſtin
cta ha bebãt.ſatis moleſte ſuſtinebunt ſuꝑbi hunc ie
ctum.Et qui ſuſtinere non poſſunt ꝙ in lecto eoꝝ ſu

vnꝰ pulex vel pediculus qñ in lectis eoꝝ erunt unee

ſub eis ⁊ vermes ſuꝑ eos.qͥd faciẽt. Et vt dicit᷑ Eſa.

vlti. Uermis eoꝝ nõ moꝛietur. Quia igit᷑tum multi
plicata fuerit gloꝛia domꝰ eiꝰ in lectis diuerſis oꝛna⸗
mentis ⁊ pompis in quibo nõ eſt niſi quedã iactan⸗
tia.nõ delcendet cũ eo gloꝛia eiꝰſed ignominia.⁊ ideo
vitanda ex hac cõſideratiõe lecti quẽ cito habebit in
moꝛte.Ecci.x.Cũ moꝛiet᷑ homo hereditabit ſerpen⸗
tes ⁊ vermes. Scðo conſideratione lecti dñi ieſu
xpᷣi. Augꝰ.Lectũ autẽ ſuũ dimiſit xpᷣs diſcipulis ſu

is.quicũq; vult cũ illo quieſcere in celo in illo iaceat

lecto. Moꝛiat᷑in cruce ſi vult crucifixũ placatũ vide
re.Crucẽ autẽ intelligo totam vitã eius cruciatu ple
nã. Item berñ.Circũire poſſum celum. terrã.mare.
⁊oĩa que in eis ſunt.⁊ nõ inuenio te niſi in cruceo bo
ne ieſu. Ibiiaces ibi cubas.ibi doꝛmis in meridie.
Tertio quieſcẽdo in lecto cõſcientie qui mundificat
lachꝛimis compũctionis.iuxta illud.ps. Lauabo ꝑ
ſingulas noctes lectũ meũ.⁊ tunc etiã efficitur floꝛi⸗
dus.ſm illud Cant᷑.i.Lectulus noſter floꝛidus. Ex
emplũ in vitis fratꝝ pꝛedicatoꝝ deillo ſcholari diui
te ⁊ mundano quẽ viſitans in domo ſua ſubpꝛioꝛ cõ
uentꝰ bononienſis.vbi h̊ contigit cõpatriota ſuꝰ cũ
vidiſſet in camera ſua pompaʒ lecti ſui.⁊ alias ſuas
delicias.poſt locutionẽ mutuã de factis patrie eoꝛũ.

cum ille ſcholans pactũ exegerat ab eo pꝛius ne ſub

pꝛioꝛ diceret ſibi aliqͥd dedeo timẽs de cõuerſiõe ſua
qð ⁊ ille ꝓmiſerat.niſi t̃ duo vᷣba ĩ receſſu. emũ
volẽs recedẽ ait. Scitꝭ qͥd ſcptũ ẽ ðᷣ his qͥ volũt gau
dere in hoc mũdo ⁊ huiuſmodi pompas in lectis et

alijs querere. Reſpõdit ille quid.ait. id qð dixit eſai

as ꝓpheta.ſ. Subter te ſternet᷑ tinea. ⁊ operimentuʒ
tuũ erũt vermes.poſt receſſum huiꝰ ita unpꝛeſſum ẽ
verbũ illud in meẽte eiꝰ de tali duricia lecti infernalis
qynũq; potuit quieſcere quouſq; religionẽ ingreſſus
eſt. Scðo multiplica: gloꝛiam domꝰ ſue in equita⸗
turis tenendo plures eg⸗ nõ neceſſarios pulcros ad
paſcendũ oculos aſpicictiũ ⁊ oꝛnatos varijs modis
Sed ſihoc ꝓhibitum fuit a dño regi quantomagis
militi ⁊ populari etiã diuiti. Dixit enim dñs Deut.
xvij. Cum fuent conſtitutꝰ rexnõ multiplicabit ſibi

equos. Et dũ ſaul pꝛimꝰ rex bonꝰ fuit hoc ſeruauit.

rediens de agro cũ bobus nõ in equitibus. vt habe
tur.i. Regũ.xi.ſed malus ⁊ ſuperbus effectꝰ multi⸗
plicauit ſibi equos. Abſalon etiã cũ per ainbirzane,
z3

CTuunlus

voluit vſurpare regnũ multiplicauit ſibi cun ꝛ eq⸗
tes ob iactãtiã. Hoc diſplicere deo oſtẽdit Zach.xij.

vbi dicit᷑. In illa die dicit dñs. percutiam oẽʒ equũ
in ſtupoꝛem, ⁊ aſcenſoꝛẽ eius in amentiam. Que deſi
dia ⁊ vonitas eſt iſta nõ velle incedere ꝑ vnũ miliare
niſi ĩ equo cũ ſit homo ſanꝰ tãqᷓ; fruſtra dederit dñs
pedes hoĩ. Quanta crudelitas paſcere mulas ⁊ eqͥs
abundant᷑.⁊ hoĩes ad imaginẽ dei factos fame ſine⸗
re periclitari:oꝛnare equos auro⁊ argento.⁊ pauꝑes
dimittere nudos.vñ Amos.vi.dicił. Ue vobis qui
opulenti eſtis in ſyon.⁊ confiditis in montẽ ſamarie
optimates capita populoꝝ ingredientes pompatice
domũ iſrael.Quid enĩ huiuſmodi equitature ſuper⸗
flue niſi põpa ſathane quã tñ ſidelis quiſq; abꝛenũ⸗
ciat in baptiſmo. Qui ̊ młtiplicata fuerit gloꝛia nõ
deſcendet cũ eo gloꝛia e ſedignominia.In cuiꝰ ſigu
rã ingreſſus eques pharao cũ cunibo ⁊ equitibo eius
in mari.⁊ reduxit dñs ſupereos aquas maris.Exo.
xiiij.eos.ſ.ſubmergens. Uñ dicunt mali vt habetur
Eſa.xxx. Ad equos ſugiemꝰ ⁊ ſbᷣdit᷑ tãqᷓ; dñi reſpõ
ſio ſuper hoc.Jõ fugietis ⁊ ſuꝑ veloces aſcendemus
iõ veloces erũt qui vos perſequent᷑.Qñ heradiꝰ im⸗
peratoꝛ recuꝑauit lignũ ſancte crucis. qð de hieroſo
lymis rex ipſiꝰ coſdre appoꝛtauerit ꝑſas.inde cũ ipᷣo
reuerſus.qñ voluit hieroſolymã intrare eq̊ inſidens
cũ magno apparatu baronũ equeſtrium clauſerunt
ſeinuicẽ muri poꝛre ciuitatis miraculoſe apparenſq;
ungelus dñi ditit ei ꝙ dñs ieſus qñ ingreſſus ꝑ poꝛ
tã illam ad ſubeundũ paſſionẽ crucis nõ ſuperbum

equũ aſcendit.iuxta ꝓphetiam ʒachanie dicentis.ix.c.
Ecce rex tuꝰ venittibi iuſtꝰ ⁊ ſaluatoꝛ pauꝑ aſcẽdẽs

ſuper aſinã ⁊ ſuꝑ pullũ aſine. Tertio multiplicat

diues lactatoꝛ gloꝛiaã domꝰ ſue in conuiuijs oſtendẽ

do iactantiã ⁊ vanã gloꝛiam in multitudine epulaꝝ
⁊ varitate in oꝛnatu miniſtrantiũ.⁊ pꝛecioſitate va⸗
ſoꝛum argenteoꝝ ⁊ aureoꝝ. Señ.in epla.on ma⸗
gna nobis cõſtat fames ſed ambitio.iam nõ ſunt ho

mines dentib? ⁊ oꝛe ⁊ ventre ad coquinã ↄtenti.ocu

lis quoq; guloſi ſunt. Balthaſar rex aſſyrio ꝝ cum in
babylonia fecit ↄuiuiũ cum pꝛincipibo ſuis magnũ
nõ fuit contentꝰ ibi vti vaſis ſuis pᷣcioſis.ſed ⁊ addu
cifecit vaſa aurea que nabuchogonoſoꝛ de tẽplo dñi
appoꝛtauerat ad bibendũ in eis. Sed ita diſplicuit
deo ꝙ ſubito apparuerũt cõtra eũ digititres manus
ſcribetis in pariete:mane.tethel.phares. In quibus
verbis fuit pᷣnũciatũ ibi vt expoſuit daniel interpꝛes

illi ſcripture ꝙ ablatũ erat ſibi regnũ.⁊ datũ medis

⁊ perſis.qð impletũ fuit nocte ſequẽti ipſo interfecto
⁊-ciuitate capta a cyro danielis.Salomon qͥ ʒ facien

do magna cõuiuia in ſua curia ⁊ nimiam pompã in

familia ⁊ eqᷣtaturis grauabat nimis populũ ſibi ſub
ditum collectis. ꝓpter qð cũ petiſſent a filio eiꝰ robo
am alleuiari.⁊ ille noluiſſet.amiſit maioꝛẽ ꝑtem do⸗
minij ſuiã receſſerũt ab eo decẽ tribo. vt habet᷑.iij

Regũ.xij. Uñ Eſa.v.dicitur. Ue qui cõſurgitis ma
ne ad ebꝛietatẽ ſectandã.⁊ ad potãdũ vſq; ad veſpe⸗

ram.vt vino eſtuetis cithara ⁊ lyra tympanũ ⁊tibia
in cõuiuijs vris ⁊ opꝰ dñi nõ reſpicitis.Et qᷓ;uis in

laicis ſint huiuſmodi couiuia iactãtia plena.⁊ mul⸗
tis alijs vitijs rephenſibilia: multo tñ magis in cle⸗

IIII.

+☛

ricis ⁊ pᷣatis ecclie q debẽt humilitati ⁊ ſobꝛietati in
ſiſtere.ſed ⁊ ipſi in huiuſmodi frequent᷑ incidunt ⁊ ex
cedũt. Uñ hiero.ſuꝑ Micheaʒ ait. Eccleſie pncipes
qui delicijs affluũt.⁊ inter epulas atq; laſciuias pu

diciciã ſeruare ſe credũt ꝓpheticus ſermo deſcribit
eijciẽdi ſunt de ſpacioſis ſdomibꝰ lautiſq; cõuiuijs.⁊

multo laboꝛe epulis exquiſitis.⁊ ſi vis ſcire q eijcien
di ſunt ꝓpter malas cogitatiões ⁊ opera ſua euãgeliũ
lege.in tenebꝛas.ſ.exterioꝛes vbi enit fletus ⁊ ſtridoꝛ

dentiũ. di. xxxv. Quia igit cũ multiplicata fuent glo
ria domꝰ eius in familia ⁊ cõuiuijs deſcendet in in⸗

fernũ cũ ignominia nõ cũ gloꝛia.cũ miſerijs nõ cum
diuitijs.ſicut diues ille qui epulabat᷑ q̃tidie ſplendi⸗
de.ſepultus eſt in inferno.Lu.xvi.Jõ cauendũ ẽ ab

huliuſmodi ⁊ pauperibꝰ parãda conuiuia ad neceſſi

tatẽ ſubleuanda.nõ ad iactantiã oſtendendã vt fecit
rex aſſuerꝰ vt oſtenderet diuitias iactaãtie ſue. Heſter

1. Sic docuit xpCᷣs. Cũ facis pꝛandiũ vel cenã voca

pauperes claudos ⁊ debiles ⁊c. Lu.xiiij. Qð ⁊ ipſe
fecit in cõuiuio ſuo facto in mõte.nõ pꝛincipes ſacer⸗
dotũ.ſcribas aut officiales pilati inuitãs.ſed turbaʒ
humilẽ.nõ ſuꝑ tapeta.ſed ſuꝑ terram vel fenũ ſeden

tẽ.nõ delicioſis cibis.ſed pane ⁊ piſcibo paucis.non

ſaturatos ⁊ repletos ſed eſuniẽtes ne deficiant in via
Quarto multiplicat gloꝛis domꝰ ſue diues iacta⸗
toꝛ in edificijs eiꝰ faciendo magna edificia.⁊ ea mul
tipliciter oꝛnãdo. Contra hos inuehit dñs maledi⸗
ctionẽ dicẽs Hiere.xxij. Ue qui dicit.edificabo mihi
domũ latã ⁊ cenacula ſpacioſa qui aꝑit ſibi feneſtraſ
⁊ facit laquearia cedrina pingitq; ſinopide.Et qꝛ fre

quenter iſta fiũt cũ imiuſticijs.vel qꝛ ex male acqſitis

vel cũ iniurijs ꝓximoꝝ. Jõ dicit᷑ Hiere.xxij. Ue qui
edificat domũ ſuã in iniuſticia.Et Eſa.v. Ue qͥ cõ⸗
iungitis domũ ad domũ.⁊ agruʒ agro copulatis.ſ.
auferẽtes ꝓximo ſua vt ꝓ vobis heatis.nũquid vos
ſoli habitabitis ſuꝑ terrã. Non ſic egerũt patres nr̃i
qui longo/viuebãt tꝑelã dicit apłs ad Heb.xi de
patriarchis. Fide abꝛaam demoꝛatꝰ ẽ in terra repꝛo⸗
miſſionis tã ; in aliena in caſulis habitando cũ yſa
ac ⁊ iacob ⁊ coheredibo repꝛomiſſionis eiuſdẽ Expe
crabãt enĩ fundamẽta habentẽ ciuitatẽ cuius arcifex

⁊ conditoꝛ eſt deꝰ. Ad deteſtationẽ buiuſmodiiactẽã

tie ⁊ vanitatis etiam facit qð Señ.dicitin eplła.Do
mus monumentũ ſit aduerſus infeſta coꝛꝑi. Hanc
an ſepes erexerit an variꝰ lapis gẽtis aliene nihil in⸗
tereſt.ſcitote hoĩes tabene culmo qᷓ; auro tegi.contẽ
nite ceera queſuꝑu acuꝰ laboꝛ velut oꝛna mentũ ac
dec?ponit. Memẽtote nihil pꝛerer aim eſſe mirabile
cũ magno nihil eſt magnũ.hec ille. Paulus q; pᷣmꝰ
heremita viſitatus a ſancto anthonio qſiuit ab eo an
aahuc xpᷣiana religio.ritꝰ gentilium in ediſicijs ſum
ptuoſis imitaret᷑.⁊ audito ꝙ ſic.defleuit conqueſtus

vanitati tãte hoĩes deditos. Magna fatuitas videt

hoc vt cũ hoĩes nũc ſint ita bꝛeuis vite faciũt ſibitaʒ
ſumptuoſa habitacula.cũ antiqui qͥ longo tpe viue⸗
bant in tabernaculis habitarẽt etiã diuites. Uñ bie

roꝰ. Sic edificãt quaſi ſemper victuri.ſic comedunt
⁊ bibunt quaſi cras montun dicentes.Comedamꝰ

⁊ bibamꝰ cras enĩ moꝛiemur. Permaxime autẽ reli⸗
gioſi cauere debent ab hmõi pompoſis edificijs que

— — nnn,5 E ——— —,. ——

etiã in laicis repꝛehendunt᷑a ſctis. Uñ berñ. Uideo
ꝙ ſine magno doloꝛe videri nõ dʒ quoſdã pꝰaggrei⸗
lam xpᷣi militiã rurſum ſecularibꝰimplicari negocijs
rurſus terrenis cupiditatibo ĩmergi.magna cura eri⸗

gere muros ⁊ negligere moꝛes. Idẽ. Abiecta ſancta

ſimplicitate q̃ſi religioſas quaſdã nobis creauimꝰha

bitationũ honeſtates in quibo tantũ cõpaſſum ẽ sni

malibo vt pene in b oẽs effecti ſunt aĩales. Idẽ. Ob⸗
ſecro in peregrinatiõe huiꝰ ſeculi q̃ eſt militia ſuꝑ ter
rã edificemꝰ nõ nobis domos ad habitandũ.ſed ta⸗
bernacula ad defendendũ.vtpote cito euolandi ⁊ in
traturi in patriã ⁊ ciuitatẽ. Facile eſt qð naturale eſt

nũ buid nõ facile eſt ⁊ ſufficẽs nature ⁊ cõgruũ con⸗
ſcientie ipſam ſibi cellam de virgis cõtexere. de luto

plaſmare, vndecũq; operire ? decẽtiſſimie inhabitare
Quid ampliꝰ ĩquirendũ.Etſi vſu ſopiant᷑ hmõi de⸗
lectatiões etſi ſunt qͥ vtant᷑ tãq; non vtẽtes.tñ contẽ⸗
ptu meliꝰ qᷓ; vſu vincunt᷑ bmõi affectiones. hec ille.
Mag debẽt delectari vini ſpirituales in aſpectu ce⸗
li qᷓ;ᷓ tecti.⁊ potiꝰ admirari oꝑsa dei qᷓ; ꝑoĩs. Sed et

talia fiũt ſepe ex rapinis ⁊ vſuris ⁊ queſtibꝰ cũ mulꝰ

tis mendacijs qͥ accuſabũt iſta ꝓcurãtes in iudicio.
iuxta illud Abachuc.ij.Lapis qͥ de pariete ẽ clama

bit.⁊ lapis qͥ inter iũcturas edificioꝝ eſt reſpondebit

Vn ⁊ ð qͥdã fratre qui erat implicatꝰhmõi negocijs
legit in vitis fratrũ ꝙfuit viſus in penis purgatoꝛij
cũ canna ad menſurandũ in manu. Et de.b. dſico
ꝙ cũ reuerſus bononiã vidiſſet cellas aliquantulum
in edificio eleuatas cepit amare flere ⁊ dicere fratribꝰ

Quãacito vulᷓ facere magna pallacia. De po vero
ne

inqͥt biero. Nũc vᷣo cum paupertatẽ domꝰ ſue pau⸗
per dñs dedicauerit.poꝛtemus crucẽ. ⁊ delicias lu⸗

tũ putemꝰ.xij..ij.gloꝛia.Iꝑſe enĩ nõ habuit vbi ca

put ſuũ reclinaret.nec domũ,nec agrũ.⁊natus poſi
tus eſt in pᷣſepio.⁊ moꝛtuꝰ.in ſepulcro alieno ſepultꝰ
eſt.Quinto inultiplicat᷑ gloꝛia domꝰ eius diuitijs ⁊

alijs ex nobilitate generis vñ ſe iactant.qꝛ.ſ.nati ſũt

de ſtirpe regia vel alicuiꝰ magni pᷣncipis ve l de ma⸗

gna familia ⁊ famoſa ⁊ hmõi.Sed multũ vana ⁊ ir-
rõnabilis eſt iſta iactantia. Nã oẽs ſumꝰ geniti pᷣma

nr̃i oꝛigine ex vno patre adã. Nõ enim fecit deꝰ vnũ
adã de argento vel auro ec qͥ oꝛiſunt nobiles.⁊ aliũ

de luto ex q̊ nati ſune gnobie. Sed fecit deꝰvnicũ
eñ

adã de luno tene. vt i.dicit. Aut ergo oẽs no⸗

biles. aut oẽs ignobiles. Uñ Malachie.ij.dicitur.
Nunqᷣd nõ pater vnꝰ oim noſtroꝝ. Nõne deꝰ vnus

creauit nos Quare ergo deſpicit primũ ſuũ vnuſqͥſ

q; vrjm.ſ.iactando ſe de nobili ſamilia natũ.⁊ alium

de ignobi li genere. Sed ſi aliquid magni eſſet in ta⸗

li nobilitate generis.magis eſſet iloꝝ a quibo deſcen

dit qᷓ; ſuũ vñ non hʒ ipſe inde głiari vel ſe iactare ſed
potiꝰ illi. Uñ Señ. Nemo in gloꝛiã vram vixit. nec
qð ante nos fuit nr̃m eſt.animꝰ nobilẽ facit. Ne au⸗
te hoĩes multã eſtimationẽ facerẽt de huiuſmodi no
bilitate generis deꝰ eã videtur contẽpſiſſe.Nã in ve⸗
teri teſtamẽto pumũ regẽ de mĩma familia aʒinas qᷓ
rentẽ.ſ.ſaulem aſſumpſit ſeruũ.ſᷣm.ſ.dauid ſuſtulit
eũ de — minimũ int fratres. Intꝑe gr̃e ele
git piſcatoꝛes ignobiles in pᷣnciprs ecclie.Et vt dicit
apłs:iiad Coxꝝ.i,: Uidete vocationem veſtrã fratres

ſeruũ niſi ex regibo.

nõ multi nobiles.nõ multi potẽtes.non multi ſapis⸗
tes.ſed q̃ ignobilia ⁊ contẽptibilia ſunt elegit deꝰ vt
cõſundat foꝛtia. Nõ ergo eſtimat᷑ etiã ab eiin
piẽtibus nobilitas carnis.ſed animi ex optimis mo
ribus reſultãs. Uñ Señ. Nemo altero nobilioꝛ niſi
cui rectiꝰ ingeniũ ⁊ bonis artibo aptius.Et plato in⸗
qt. Neminẽè regem niſi ex ſeruis oꝛiundũ eſſe, nemin?
Oia iſta longa varietas miſcuit
⁊ ſurſum deoꝛſum foꝛtuna vᷣſauit.hec ille.Sicut au
tẽ ex eadem radice ꝓcedit ſpina ⁊ roſa. ⁊ roſa quideʒ
nobilis eſt ⁊ gruta qꝛ nõ ceſſat bñfacere eis qui iuxta

eã ſunt.ſ.odoꝛẽ ſuũ ſpargẽdo. Spina vᷣo vilis ⁊ exo

ſa.qꝛ pungit qͥs tangit. Ita ex eiſdẽ parentibꝰnaſcun
tur aliqñ duo.UVnꝰ vᷣo nobilis in moꝛibo gratis ſer⸗
uiens oĩbus.Aliꝰ ignobilis Sranis ⁊ diſplicibik cũ
ctis.ſicut patet de eſau ⁊ iacob vterinis.Etdetito et
domiciano filijs veſpaſiani imꝑatoꝛis.lobilitas g
vera eſt aĩm que moꝛibo oꝛnat.inqͥt ſapiens. Signa
autẽ huiꝰ vere nobilitatꝭ animi ſunt.liberalitas.ma
ſuetudo.virilitas.magnanimitas.qtitudo.Pꝛimuʒ
ſiqnũ nobilitatis eſt libertas.Nã ⁊ deꝰqͥ nobiliſſumꝰ
eſt liberaliſſimꝰ eſt. Tanta ecnĩ eſt eius liberalitas vt
nõ ſolũ ſua ſed ⁊ ſeipſum dederit.⁊ nõ ſolũ ſuis ⁊ ſi⸗
bi ſeruientibo ſed etiã hoſtibo.Ipſe enĩ ſolem ſuũ oꝛi
ri facit ſuꝑ bonos ⁊ malos.⁊ pluit ſuꝑ iuſtos ⁊ iniu
ſtos. Math.v. Ad dandũ fecit quecũq; fecit. Naʒ

creaturas rõnales fecit vt eis daret.irrõnales vt as

daret.Leo qͥ dicit᷑ rex aĩaliũ ⁊ nobile aĩal eſt liberale.
Vñ ⁊ areſto.dicit: eſt alal cõicatiuũ.Econtra non
dare eſt ruſticitas magna. Quidã milites interroga
uerunt ſemel magnũ alanũ audita fama eiꝰ ſcie que
eſſet moxima curialitas.i.nobiliras. Reſpõdit ꝙ da
re. Qð cum placuiſſet eis interrogauit ipſe eos ꝛ
cõferrẽt ad inuicẽ ſuꝑ hoc qͥd eſſ maxima ruſticiras
⁊ cum cõſerẽdo non cõcoꝛdarent.nam vnus dicebat
vnũ.aliꝰ aliud.Reſpondit alanꝰ. Ego poſuivos in
via ſoluẽde qõnis ⁊ neſcitis conſiderare. Nã ſi curia
liſſimũ eſt dare.ſequit᷑ꝙ ruſticiſſimũ ſit eiꝰ cõtrariũ.
ſcʒ auferre.Et ideo vos eſtis ruſticiſſimi qͥ inceſſant
aufertis a pauperibo. Scðm ſignũ vere nobilita⸗
tis eſt mãſuetudo ⁊ miſcðᷣia. Señ. Nullũ magis ex
oĩbus q; clemẽtia regem ⁊ pꝛincipẽ decet. Pꝛouerbᷣ.
xx. Manſuetudo ⁊ veritas cuſtodiũt regẽ. ⁊ clemen
tia firmatł᷑ thꝛonꝰ eiꝰ.iij. Regũ.xx. Reges iſrł clemen
tes ſũt. Rex apũ ſolus nõ hʒ aculeũ cũ oẽs alie apes
habeãt.qð iracundiſſime in vulnere cũ pungũt relin
quũt. Tertüũ eſt virilitas in eos qͥ repyugnãt. Uñ
milicibus dak enſis q̊ vti debeãt in hoſtes nõ ſubie
ctos.Etſi in hoſtes coꝛpoꝛis mulcomagis in hoſtes
