illa nobuliſſima matrona Lucreſia vxo: Collarini.ali

as caſtiſſima mulier nõ excuſat᷑ a pctõ adulterij. cuʒ

aſſenſit Larquino filio Tarquini ſuꝑbivltimi regis
romanoꝝ ex eo qð ille minatꝰeſt.qð ſi nõ ↄſentiretſi
bi occideret iuxta eã in lecto famulũ diuulgãs apud
maritũ⁊ alios.qð qꝛ in adulterio eos cõpꝛehenderat
occiderat pꝛopt᷑ qð illa times magis infamiã q;moꝛ
tẽ aſſenſit. ⁊ poſtea ad oſtendẽdã diſplicentiã huiꝰfa
cti ne crederet᷑ libidĩe victa coꝛq collatino marito ſuo
2 alijs ↄſanguineis ad ſevocatis gladio ſeipam occi
dit. Malefecit aſſentiẽdoꝛ adulteriũ ↄmiſit. ſed pe⸗
ius adhuc ſe occidẽdo.vt oñt Aug.inpꝛĩo deci.dði.
Nõ ſic fecit illa caſtiſſima ⁊ ſanctiſſima Suſannavx
oꝛ ioachim. Sʒ cũ ſenes peſſimi iuitarẽt ad nephas
ↄminãdo eã ſe accuſaturos de adulterio ſi nõ aſſenti
ret eis Rñt iülla.⁊ bñ Anguſtie ſunt mihbi vndiq; ꝛc.
Vñ ſu bito clamauit ꝓ adiutoꝛio.⁊ licet illi ſenes ac/

„

berauit eã. Hiſtoꝛiã habes Daniel.xiij.

cuſaſſent?⁊ ↄdẽnaſſent.deꝰ miſericoꝛdit᷑ ⁊ mirabitr li⸗
¶ Capitulũ quartũ de vicio cotra naturã⸗.

ũ ſuꝑ oĩa aliavicia luxurie. UIn Augꝰ.
dicit. Adulterij malũ vincit foꝛnicatõem ſcʒ in gra⸗
uitate culpe.Uincit᷑autẽ ab inceſtu. hoꝝ oim peſſi⸗
mũ eſt qð cõtra naturã eſt.xxxij.q.vij. Adulterij Sʒ
eſt iſta ſpecies nõ ſpecialuiſſima quã opoꝛtet ↄfiteri ſʒ

Molliciem.
Sodomiam.
Innaturale.
Beſtialitatem. B
Et de mollicie ait apłs.i.Coꝛĩ.viNeq; molles re
gnũ dei poſſidebũt. Sumit᷑ etiã mollicies ſᷣm aliaꝶ
acceptõem pꝛo vicio incõſtantie.⁊ de hoc infra.Deĩ⸗
naturalivicio ait Aug.Coõtra naturã eſt ſivir vtatur
mẽbꝛo mulieris nõ ad hoc deputato. Uñ apłs.Sci
at vnuſqͥſq; veſtrũ ſuũ vas poſſidere in ſctificatiõe et
honoꝛe,iiſm debitũ modũ.nõ in paſſiõe deſiderij ſi
cut gentes.i.pagani Et intelligit᷑ nõ ſolũ de vaſe coꝛ
poꝛis ſui.ſed etiã de vaſe vxoꝛis ſᷣm debitũ modũ vt
poſſit ſeqͥ generatõ f lioꝝ ad honoꝛẽ dei.⁊ nõ eo mo⸗
do quo magis delectat᷑ De ſodomia ait apłs.i. Co
rin.viNeq; maſculoꝝ cõcubitoꝛes regnũ dei poſſi⸗
debũt.De beſtialitate.Leui.xx. Qui coierit cum iu
mẽto moꝛte moꝛia?. Dicit᷑ etiã aliqͥ mõ viciũ q natus
rã cũ vir agens cũ muliere.⁊ ſi ſeruet debitũ vas.ñ tñ
debitũ modũ ↄſuetũ a natura⁊ magis aptum ad ge

ſubalterna, genꝰad als ſpẽs ſpẽaliſſimas.videlʒ.

neratõem.vt ſi muliervertatviro doꝛſum⁊ nõ facien

vel ſi ſuꝑg rediat᷑ virũ ⁊ hmõi modus mõſtruoſus q̃

vtiq; peccata ſunt.⁊ aliqñ etſi nõ ſp moꝛtalia.qð exe

crabilr ſit in meretrice.execra biliꝰ invxoꝛe.xxxij.q.vij
Adulterij. Sʒ de his in. iij ꝑre ti. i.c. xxiiij. Uñ bea
tus Tho.ij.ij.q.cliiij.art.xi.ſic dicit. IJbi ei eſt deter⸗

minata ſpẽs luxune.vbi ſpeciał rõ defoꝛmitatꝭ occur

rit.qᷓ facit indecentẽ actũ venereũ. Qð pt eẽ duplicit᷑

Vno mõ qꝛ repugnat rõni recte qð eſt cõe in oĩ vicio

luxurie.Alio modo qꝛ etiã ſuꝑ hoc repugnat ipᷣi oꝛs
dini naturali venerei actus qͥ cõuenit hũ ane ſpeciei.

qð ðꝛviciũ ↄ naturã/qð pluribo modis cõtingere pᷣt

Pꝛĩo mõ ſi abſq; oĩ cõcubitu cã delectatiois vene⸗
ree ꝓturet᷑ qð ꝑtinet ad ĩmũdiciã.quã mollicẽ vocãt
Scõðo mõ ſi fiat ꝑ cõcubitũ ad rẽ nõ eiuſdẽ ſpeci⸗

ei.qð vocat᷑ beſtialitas. Tertio mõ ſi fiat ꝑ concu
bitũ ad nõ debuũ ſexũ puta maſculi ad maſculũ.fe⸗

mine ad feĩam.qð ſodomiticũ ðꝛ. Quanto ſi non

ſeruet᷑ debitus modꝰↄcubẽdi:.aut q;tũ ad inſtr̃mveł

vas nõ debitũ.aut qᷓ;tuʒ ad alios modos mõſtruo⸗

ſosꝛ beſtiales.hec Tho.Et pꝛimi qᷓtuoꝛ modi dicũ
turõ natura.ſ.generis.⁊ qꝛ ꝑ illos qtuoꝛ modos fru

ſtrat᷑ intẽtio nature.qꝛ generatio ſeqͥ nõ pᷣt. Aliꝰ mo⸗
dꝰ qͥ etiã ↄtinet᷑ in qᷓrto ſuato debite vale.ſz ñ debito
ſitu.ðꝛ j̊ naturã.qꝛ ↄ ↄſuetũ modũ nature.ꝑ quẽ nõ

ita apte pꝓcurari pᷣt generato. Quãtũ ad grauitatẽ
eoꝝ dicit b. Tho.vbi ſupꝛa.ꝙ infimũ locũ fenet mol

licies deinde cũ nõ ſᷣuat᷑ debitũvas vel modꝰ poſtes

Icium contra naturã

eſt altera ſpecies luxurie. qð eſt grauiſſi⸗

—— — =ðð

nnich

A⸗
ng
nneſß

NKeng
ch.

oe
n
nden⸗
EN
s Sal
get
ait
lecor
Ndi
WoN
da

N
4

WK

4
466 .

NE
go
79,
iber
daen
Woen
dand⸗
.
ſbatt
G
liſ
NN
nön⸗
coid
ont
V
inm,
nn
N

“”

Capitulũ Quartũ

ſodomia vbi nõ ſeruat᷑ debitꝰſexꝰ.poſtremo vero be⸗

ſtialitas. De hoc vicio ↄ naturã pᷣdictos qᷓtuoꝛ mo⸗

dos includẽdo pᷣt ad arguẽdũ induci illð pð Diſꝑie
rũt in endoꝛ facti ſuntvt ſtercus terre. Et loqͥᷣtur ad
lrãm.vtʒ exverſu pᷣcedẽti de madianitis inimicis po
puli dei.⁊ capitaneo eoꝝ Siſara⁊ rege ſuo Jabin hi
omes diſꝑierũt.i.ꝑ diuerſas ꝑtes ⁊ modos pierunt.
occiſi in endoꝛ iuxta quendã fontẽ ⁊ facti in magnaʒ
abhoĩatõeʒ ⁊ fetoꝛem vt ſtercꝰ. remanẽtibo ibiſcada⸗
ueribo eoꝝ in ſepultis. Sʒ moꝛalir ſignificant᷑ ꝑ hos
laboꝛantes vicio cõtra naturã qui moꝛtui in aĩa ſunt
in maxima abominatiõe populi dei. Et ex illis verbᷣ
ps.de hmõi poſſunt notari tria.
DPꝛio occaſio culpe aboĩate.ibi. Diſperierũt.
(2 abu ſio nature violate.ibi.in endoꝛ.
Tertio ↄfuſio pene ulate.ibi facti ſunt vt ſtercus.

Muantum ad pꝛimum §F.

occaſio culpe aboĩate ↄ naturã innuit᷑ in interpoſitõ
ne iſtoꝝ qͥ diſpierũt.ſ. Jabin rex Siſara capitaneus
ſuꝰ.⁊ DHadian ppls eiꝰiſti diſꝑierũt. Jabin interp⸗
tat᷑ ſapies.ſ.ſapia mundi.de qᷓ ait apłs Ro.i.Dicen
tes ſe eſſe ſapiẽtes.ſtulti facti ſunt.ſ.ꝑ ſuꝑbiã q̃ ſe eſti
mabat ⁊ iactabãt ſe ſapiẽte eſſe. Ex ſuꝑbia ei illoꝛũ

ſapientũ ſᷣm mundũ oñt ibi apłs fuiſſe hũiliatos et

datos ita in repꝛobũ ſenſumvt nõ facerẽt ſibi cõſcien

tiã de hoc turpiſſimovicio. Nã feĩe eoꝝ relicto natu⸗

ralivſu exarſerũt in eũ vſum qᷣ eſtõ naturã maſculiĩ
maſculos turpitudinẽ oꝑpantes.Et Youẽ quẽ deoꝛũ
ſuoꝝ maximũ colebãt.referebãt pplis talia turpiſſi⸗/
ma agentẽ eoꝝ poete.Et Uirgiliũ maximũ poetarũ
narrãt magnũ ſodomita hiſtoꝛiographi.Et Juliꝰce⸗
ſar ſatis doctꝰcũ triũ pho potiret᷑ exvictoꝛia habita ʒ
hoſtes ſibi fuit publice impꝛoperatũ viciũ ſodomie.
Nec Octauianꝰita felix ⁊ ſapiẽs ᷣm mũdum caruit
hocvicio.⁊ qre hocvicio ſuꝑati:niſi pꝛopt᷑ ſuꝑbiã eo
rũ.qui oẽs ad inferos deſcenderũt. Uñ Eʒech. xvi.
ðꝛ. Dec fuit iniqtas.i.cã iniqᷣtatis ſoꝛoꝛis tue ſodo⸗
me.ſuꝑbia. ſaturitas panis⁊ aq ⁊ ociũ Et qꝛ nõ poꝛ

rigebãt manũ pauꝑi.ſ.dãdo elemoſinas. Madian

interpᷣtat᷑ declinãs iudiciũ.Et hec eſt ſcðᷣa occaſio ſo
domie declinare.i.nõ ↄſiderare finale iudiciũ in qͥ ſo
domite oĩno erũt muti.nullã excuſatõeʒ valẽtes hre
de tãta aboĩatõe.cũ nulla beſtia hoc egerit VUñ ſodo
mia interpᷣtat᷑ muta.qꝛ facit hoiem murũ vt excuſare
ſe nõ poſſit ſicut de q buſdã alijs mal.Declinat etiaʒ
talis ↄſiderare iudiciũ qð fecit tꝑe Noe ꝓpter hocvi
ciũ.ſ.diluuiũ vniuerſale mittẽs aq* âis eĩ caro coꝛ

ruꝑat viã ſuã Geñ.vi.qꝛvt ait DHethodiꝰmartir. Fe

mine ex libidine nimia ſuꝑgrediebãt᷑viris.Et viri in
alcerutꝝ exardeſcebãt coeũtes.Sʒ vnã ex cauſ acce
leratõis futun finał iudicij ꝑ ignẽ totũ mũdũ ↄburẽ
tem ponit ꝓpheta Johel.hꝰ vicij augmentatõeʒ. Di⸗
cit enĩ dñs. Deſcẽdã in vallẽ Joſaphat ⁊ diſceptabo
cũ gẽtibo.⁊ q̃ſi cãm aſſignãs ſubdit.qꝛ poſuerũt pue
rũ in ꝓſtibulo Joheł.iij. Siſara eĩ interpᷣtat᷑ excluſio
gaudij Et hec eſt tertia occaſio.qꝛ eĩ tales excludunt
a mẽte ſua gaudiũ ſpũale qð reſullat ex bonis opibo

⁊ cõſideratòeʒ gaudij celeſtis qð ꝓmittit᷑ ſubueniẽti⸗

bus pauꝑibi/⁊ ſine gaudio diu hõ eẽ nõ pᷣti ideo ↄuᷣ

tunt ſead gaudia mũdana. Saturitas coꝛꝑis.cun⸗

oſitas ocij.audiẽdo turpia ſolatioꝝ.pompaꝝ⁊ hmõi

vnde ꝓcedu tale viciũ. Unð Eʒech.in ſupꝛadicta au
toꝛitate poſuit ociũ.⁊ ſubtractõem elemoſinaꝝ⁊ ſatu
ritatẽ.Et ſi ſaturitatẽ panis⁊ aq̃ dicit cam hꝰ vicij qᷓ;
tomagis erit cã hꝰſaturitas carniũ ⁊ cõfectionũ.⁊ po
tentis vini vt Maluatici.greci vernacij.romanie. et
hmði.ꝑ q turpiſſimi hoĩes decipiũt⁊ alliciũt adole⸗
ſcentulos.vt inducant eos ad hocvicium.

nantü ad ſecundũ JF. I.

talis culpa q eſt abuſio nature notat᷑ iblłin endoꝛen

doꝛ enĩ interpᷣtat᷑fons generatõis.Eſt aũt fons gene
ratõis membꝛũ pudendũ qð eſt inſtrumentũ gene⸗
ratõis hũane.vnde diſꝑierũt in Endoꝛ.i.ꝑ diuerſos
modos ꝑierũt abutẽtes tali inſtrumẽto.ſiue ꝑ molli

ciẽ.ſiue ꝑ ſodomiã. ſiue ꝑ beſtialitatem. ſiue ꝑ alios

modos.Eſt aũt ita aboiabile viciũ vt digne cõgruat
eis iſta pᷣcatõ.diſpereat.i.ex toto ꝑeat de tra mẽoꝛia

eoꝝ.Nã ſpũſſctũs qͥ optie nouit grauitatẽ pctõꝝ no

minat hocvicio irretitos p eſſimos qð eſt ſuꝑlatiuũ
mali⁊ peius dici nõ pᷣtGeñ/xiij. Erãt ãt hoĩes ſodo
moꝝ peſſimi⁊ pctõꝛes nimis. Comphendit᷑ autẽ
eius grauitas ⁊ abominatio maxima in quinq;.
vimo qꝛ eſt ſuꝑans beſtialem conditionẽ.
Sccũdo qꝛ eſt clamans diuinã vltion.
Tertio qꝛ eſt puocans vlem głie indignatiõem⸗
Quarto qꝛ eſt inducẽs magna inſectionẽ.
Quinto qꝛ eſt ſuſcipiẽs oĩs legis punitiõem.
o igit᷑ iſtð viciũ excedit beſtialẽ ↄditionẽ.qꝛ nul⸗
la beſtia reꝑit᷑ hoc agere.Non enĩ cõmiſcet᷑ anial ma
ſculũ cũ maſculo.nec femina cũ feĩa.nõ equus cum
equo.nec equa cũ eqᷓ:nec equꝰcũ vitula.vel equa cũ
boue.ſed maſculꝰcũ femĩa eiuſdẽ ſpeciei.Et ꝑ aliavi
cia homo efficit᷑ ſimił beſtijs.ꝑ iſtud aũtviciũ efficit
inferioꝛ oĩ beſtia.cũ nulla tãta turpitudinẽ agat. Et
hec eſt rõ quarevocat᷑ viciũ ̊ naturã.Hõeĩ ᷣm pbᷣʒ
eſt aĩal ronale.⁊ inq;tũ rõnalis ꝑpetrãdo alia pecca⸗

ia agit ᷓ naturã.i.⸗ rõem naturalẽ. Et ſᷣm hoc dicit

Johã.Dam̃,.ꝙ omne pctm̃ᷣ eſt ↄ naturã.Sʒ inq;tũ

aĩal ſᷣm aĩalitatẽ ↄuenit cũ beſtijs iſtð viciũ cõmittẽ⸗

do agit ↄ naturã.i nõ ſolũ inſtinctũ naturalẽ. ſʒ etiã
ʒ inſtinctũ beſtialẽ ſeu aĩalẽ.Et ſic agit ↄ¶ naturã ge
neris. m Zho. Unde Auguſ. Hoꝝ peſſimũ eſt qð
cõtra naturã eſt.xxxij.q.vij. Adulterij.Et ſi dicat᷑ ꝙ
ſacrilegiũ in luxurniavidet᷑ grauiꝰ qꝛ ↄ deũ.ꝑ hoc aũt
nõ fit iniuria deo. Itẽ qꝛ adulteriũ inceſtſtupꝝ vidẽt
eſſe magis caritatẽ ꝓximi.cũ ꝑ illa fit in iuria ꝓxio
magna.pꝑ hoc aũt non videt᷑vlla fieri iniuna alicui.
Rñt b. tho.vbi ſupꝛa ꝙ viciũ ↄ naturã eſt ↄð deũ qꝛ
oꝛdo nature ab ipᷣo deo eſt Et iõ in pctis ↄ naturam
cuʒ violet᷑ ipſe oꝛdo nature ſit iniuria deo oꝛdinatoꝛt
nature.Et qꝛ natura ſpeciei eſt magis iũcta vnicui
qʒ indiuiduo.qᷓ; qᷣcũq; alið indiuiduũ. Et ilõ pctã
ʒ naturam ſoeciei ſunt grauioꝛa qᷓ; ↄmiſſa ↄ indiui
dua. Scðdo oñdit᷑ eẽ peſſimũ.qꝛ ꝓclamat diuinã

vltionẽ cito de ipo fiendã ꝓpter ſui aboĩatione Unð

BGeñ.xix.dicit dñs. Clamoꝛ ſodomoꝝ ⁊ gomoꝛreoꝝ
multiplicatꝰẽ.⁊ pctm̃ eoꝝ aggrauatũ eſt nimis.i.vi
ciũ qð agunt clamatvindictã Duo pctõꝛu 2 grnera
3

dicit ſcriptura clamaread deũ pꝛopter ſui hoꝛroꝛeyl
delʒ homicidiũ⁊ ſodomiticũ. Uñn poſtq; occidit a⸗
yn frem ſuũ Abel. dixit ei de?.· Uox ſanguis fnis tui
clamat ad me de tera Geñ.iiij.poſtulãs ſcʒ vindictã
De hoc aũtturpiſſimo iã inducta eſt auctoꝛltas: qꝛ
clamoꝛ ſodomoꝝ ⁊c. Et ſic in hoc aſſiłat᷑ homicidio.
⁊ mento.qꝛvtrũq; deſtruit ſpʒẽm hũanã qntu in ſe .
ſed peioꝛi modo ſodomita. Ilã homicida deſtruit ſe
pando aĩam a coꝛꝑe.q̃ tñ remanet imoꝛtał ⁊ coꝛpus
demũ reaſſumit Sʒ ſodomita deſtruit impediendo
ne ſit hõ.i.ne generet. Et nota modũ loqndi minabi⸗
le ſcnpture circa hmõi. Deſceẽdã inqͥt dñs:⁊ videbo
vtrũ clamoꝛẽ oꝑe ↄpleuerint an nõ eſt ita.qſi diceret
admirãdo.vix poſſum credere tãtũ nephas reꝑiri in
hoie. vñ volo videre clare hoc malũ ſi ua eſtvt puniã
Terto eſt peſſimũ.qꝛ puocat celeſtẽ patri ad in⸗
dignatõem ↄtra ſe. Judicabit in natõibo inqt. po. ĩ⸗
pleuit ruinas.ſ.deꝰ. Implẽde ſunt ruine angelice ex
hoĩbus ꝓcreatis qͥ invltimo iudicioꝛ nõ pꝝ reaſſu⸗
mẽt coꝛꝑa ſua moꝛtua.Deſiderat ergo aĩe ſanctoꝝ ar

dent finale iudiciũ.ſm Gꝛego.in moꝛab. vt reuniant

coꝛꝑibo ſuis. Affectant ⁊ angeli ĩplere ſeu reſtaurari
ruinas ſuas ex hoĩbo natis in mũdo ⁊ ꝑ ↄñs cupiuũt
oẽs multiplicatõem hũani generis ꝑ debuũ tñ mo
dũ.vt ↄpleat᷑ citiꝰnũerus electoꝝ in ſuꝑna felicitate
locãdus.ſed cũ hoc impediãt dediti hoc vicio male/⸗
dicto hʒ tota celeſtis curia eos in deteſtatõem⁊ abo⸗
minationẽ.Sʒ⁊ lpᷣe filiꝰdei rex totiꝰ curie celeſtis ita
aboĩat᷑.ꝙvt dicit Aug.vidẽs hocviciũ in hũana na⸗
tura introductũ fere deſijt incarnari.nam vt ait ipſe
Aug. violat᷑ quippe ꝑ hoc viciũ ſocietas q nobᷣ cum

deo eſſe dz. cij illa natura cuiꝰipſe eſt actoꝛ.libidis ꝑ

uerſuate polluit᷑.xxxij.q.vij.ſlagitia.Et in ſignũ ma
xime deteſtatõis dicit Hiero.ſuꝑ iſa.ꝙ nocte illa qua
xpᷣs eſt natꝰ.oẽs qͥ reꝑti ſunt illo vicio laboꝛãtes moꝛ
tui ſunt ſubito nõ eĩvoluit pati tantã ignominiã re⸗
piremn natura nr̃a quã aſſumpſerat. Quarto peſ
ſimũ.qꝛ inducit nimiã infectõem.Uñ apls Ro.i.vo
cat hoc viciũ paſſionẽ ignomiĩe.i.nõ noĩandã.Et
iõ qꝛvt dicit Ray.nõ ſolũ actꝰeius.ſʒ os loqntes ipᷣa
ꝓlatio eiꝰ.ſ.ſine cã vꝛgẽti⁊ aures audiẽtis. ipſa elem̃
ta polluit. Et imptoꝛ dicit in autẽti.vt ñ luxurient᷑
naturã.qꝛ illð viciũ inducit peſtilẽtias ⁊ tẽpeſtates.
2 foꝛte iſta eſt cã.qre in multis cisitatibo italie frequẽ
ter ſupueniũt peſtes.qꝛ magis abundat tale vicium
;̃ in aliquibo alijs. Sed in cõpendio theologie dici
tur ꝙ ipſe diabolus temptãs de hoc vicio poſtq; in⸗
ducit hoĩes ad hoc.fugit abominãs ex nobilitate ſue
nature tm̃ ſcelꝰ.Eſt aut infectiuũ ceteroꝝ.qꝛ vnꝰde⸗
ditus huicvicio eſt ſufficiẽs inficere totã vnã ciuitatẽ
vñ figurat᷑ ꝑ lepꝛã q inficit ↄüſantes cũ lepꝛoſis.Et
ideo ſicut in lege mãdabat᷑ tales ſeqſtrari a ↄuᷣſatiõe
ceteroꝝ ne inficiãt alios ita deberet euitari familiari⸗
tas eoꝝ Et in figurã hꝰdictũ fuit Loth ad hocvt eua
deret moꝛtẽ.ꝙ nõ moꝛaret᷑ in ſodomis nec in oẽʒ cir⸗
ca regionẽ. Geñ.xix. A lõge eĩ opoꝛtet manere a ↄuᷣ
ſatõe cũ eis. Adeo abhoꝛruit ſctũs Loth iſtud faci⸗
nus.ꝙ diſponebat filias ſuas virgines tradere con⸗
ſtupꝛadas vt ceſſarẽt ſodomite a tali vicio. Et qᷓ;uis
nõ beue faceret.qꝛ nõ ſunt faciẽda malavt veniãt bo

P

na.ita nec vt euitent᷑ maioꝛa mala.xiiij.diſ.ꝙ ait.tñ
ex deteſtatõe hoc ſubito clege ob graãm hoſpitum.
xxxij.q.vij. Offerebat. Qu into ptʒ ꝗ; ſit peſſimũ
qꝛ ab oĩ lege punit᷑.⁊ grauiter,ꝑ legẽ quidẽ diuinam
Hã ðꝛLeuit.xx.Qui doꝛmierit cũ maſculo coitu fe⸗
mineo vterq; opat nephas moꝛte moꝛiat᷑. Per legẽ
eccleſie vbi ꝓ alijs peccatis moꝛtalibo imponit᷑ peni
tẽti ſeptẽnis cõiter ꝓ hoc imponeda ðꝛ penitẽtia ma
loꝛ q; ſeptẽnis.ꝓpter enoꝛmitatẽ eius.vt.xxxiij.q.ij.
hocipᷣm.ꝭ.ſe.⁊ deberẽt excõicari qñ tales ſunt noto⸗
rij ꝑmanẽtes in hocvicio.lã cũ ſit grauiꝰ qᷓ; inceſtꝰ
ſm Aug.⁊inceſtus eſt cũ matrevel germana vl als
ↄſanguinea ſeu affine carnalr cõmiceri. Si aplus
excõicauit inceſtuoſum tradens eũ in ptãtẽ diaboli.
vtʒ.i.Coꝛin.v.multomagis excõican dʒ g naturam
peccans. Clerici aũt ↄuicti de hocvicio debẽt officio
⁊ bñficio pꝛiuari.extra de exceſ.pᷣla.ca. Clerici. Se⸗
cundũ legem imꝑialẽ dʒ talis decapitari.⁊ qͥ cõmo⸗

dat domũ.⁊ qͥ mediatoꝛ eſt.vt. C.de ex oꝛdi.criqui

puero. ſᷣm legẽ municipalẽ in aliqᷣbo locis dʒ cõbuni
⁊ vbi ſeruat᷑tał lex libera reꝑit᷑ ciuitas talis ab hocvi
cio ⁊ deꝰ mirabiliter pꝛoſperat.⁊ ſtatũ ↄſeruat ſᷣm eti
am leges ſunt inſames.⁊ aduocareꝛ ꝓcurare nõ pñt
cũ.ſ.eſſent ↄuicti.vt.ff. de poſtu.ꝭ.infames. Sicut
ergo hmõi diſꝑierũt in endoꝛ.iiꝑ taleviciũ abutẽtes
mẽbꝛo generatiõis. ita diſꝑeat de tena mẽoꝛia eoꝝ.

Muantum ad tertiũ §. nI.
cõfuſio pene.notat᷑ ibi.ſacti ſuntvt ſtercꝰterre.nõ poſ
ſent aſſilari alteri rei ita aboĩabili⁊ fede Joheł.i. Lõ⸗
putruerũt iumẽta in ſtercoꝛe ſuo.iiᷣm Bꝛego.hoĩes
laſciui vitã ſuã in fetoꝛe luxurie finiertvñ ⁊ſ..ſſonvbi
pᷣdicti ꝑierũt interpᷣtat᷑ obſtinatio qꝛ niſi a iuuentute

reſipiſcat ab hoc vicio vixvnq; dimittit in ꝓuecta eta
te.ſed efficit᷑ obſtinatꝰ. ⁊ exꝑiẽtia hoc docet Sʒ qᷓ;

tum ſit abominabile dictũ viciũ fedũ ⁊ peſſimũ.oñ⸗
dit᷑ ex punitõe diuini iudicij invita pñti ↄ eos qͥ de⸗
diti erãt illi vicio hoĩes ciuitatis Sodome ⁊ gomoꝛ⸗
re. Seboim adame⁊ Segoꝛ qnq; ciuitatũ.de qͥbus

habes hiſtoꝛiã Beñ. xix. Ubi dicit Nin. in ſpeclo hi⸗

ſtoꝛlali.li.ij.circa hoc ꝙ ſeptẽ notant᷑ ibi aggrauãtia
culpã illã.qͥbo rñdent ſeptẽ in pena. Et pꝛimũ eſt
coꝛruptio nature.qð oñdit᷑ in clamoꝛe.ſicut q̃ deflo⸗
rat᷑.clamat vt liberet᷑ a coꝛruptõe.⁊ ideo in penã ina
turalis ſactꝰeſt locus ille.verſus eſt enĩ in mare ſal⸗
ſum qð ðꝛ mare moꝛtuũ.qꝛ cõtra naturam alioꝝ ibi
nec piſces viuũt.⁊ aues ðſuꝑ volãtes ſubito moꝛtue
cadũt.adinnuẽdũ moꝛalr ꝙ tales cogitatões ↄtem⸗
platiõis aut affectus.nec vere actiõis effectũ habere
viuaciter pñũt. Scðm in culpa fuit ĩpudẽtia⁊ libᷣ
tas peccati.Ita enĩ libere hoc faciebãt malũ⁊ ſine ve
recũdia acſi eẽt opꝰlicitũ.vndea maioꝛe vſq; ad mi⸗
noꝛẽ irruerũt in domũ Loch.vt abuterent᷑ publice ilł
duobo angelis hoſpitio receptis a Loth.quos hoĩes
putabãt.⁊ in penã ꝑcuſſi ſunt cecitateꝛ facti in exem
plũ ꝑpetui ſupplicij ignẽ ſuſtinẽtes. vt ðꝛ Geñ. xix.

Sic hodie aliqͥ ſunt ita ceci.ꝗq nedũ erubeſcãt ſʒ glo

riant᷑ de hmõivel ſe excuſant ꝓpter aſſueſactiõem. vt
dicit Aug.in lib.cõfeſ.ꝙ flagitia q̃ cõtra naturã ſunt

qualia ſodomoꝝ ſꝑ repudiada ſunr. ſi oẽs gentes

—— —w—— — — — — — —

1 „

= –

ti
.
u
ß
nlg

g ⸗
H

ſit
l;

Capitulũ g

agerẽt eodẽ crimĩs reatu lege diuina terrerent᷑xxxij.
q.vij.flagitia. Tertiũ aggrauãs eſt ſterilitas cõ⸗
mixtionis.Ex hmõi enĩ ↄmixtioe nihil pᷣt genersri.
Lui rñdet in penã ſterilitas illiꝰ loci.qͥ nihil oĩno gi
gnit vtilitatis. Sic tales aliqñ pꝛiuant᷑ generatõe fi⸗
lioꝝ.vñ Futifar qͥ emit ioſeph ðꝛ fuiſſe enuchꝰ.i.ine
ptus ad generatõeʒ ſeu ad generandũ.⁊ hoc qꝛvt ðt
Nco.de lira glo.i.q.i.ſicut eunuchꝰ. dñs exiccaue⸗
rat genitalia eiꝰ.eo ꝙad turpem vſum eiꝰemerat Jo⸗
ſeph.iõ dñs ĩpediuit eũ.pꝛopter taleviciũ pᷣtvxoꝛ ne
gare debitũꝛ petere diuoꝛtiũ qñ eſt notoꝛiũ.xxxij. q.
vij. Oẽs accuſatões in glo.ſed etiã oꝑa bona q̃ſi nul
la faciũt. Quartũ aggrauans fuit ardoꝛ deſiderij.
Plus enĩ exardeſcere dicũtur hmõi hoĩes inviros q;
alij in mulieres. Cui coꝛrñdet in penã ignis ardoꝛ.qͥ
cõbuſſit eos.⁊ poma nata in arboꝛibo circũpoſitis il
li lacui vſq; ad maturitatẽ ſunt coloꝛis viridis ma⸗
tura vero ſi incidant᷑ fauille exeũt in ſignũ ignis eter
ni.Uñ Berñ. GBehẽnalis flãma moꝛã nõ ſuſtinens
ſodomoꝝ ꝑuenit tollere natõem.⁊ ipᷣam conſciĩaʒ tã⸗
te cõfuſionis terrã cõſumpſit ignis ſuiphure ⁊ ſpũs
ꝓcellaꝝ. Quintũ eſt fetoꝛ carnis.Oĩs eĩ luxuria ⁊
iſta maxime eſt cã fetoꝛis.vñ merito poſſit de eis di⸗
ci illð.ps.xuij.De cadaueribo eoꝝ aſcendit fetoꝛCui
coꝛrñdet in penã ſulphuris fetoꝛ pð. Ignis ſulphur
⁊ ſpũs ꝓcellaꝝ.i.demões ꝑcunẽtes eos pars calicꝭ
coꝝ.Memoꝛia ipᷣius vicij ita fetet ꝙ aliqñ inſenſibi⸗
lẽ facit. In cuiꝰfigurãvxoꝛ Loth.q reſpexit retrovt.ſ.
videret illã ciuitatẽ. verſa eſt in ſtatuã ſalis. Reſpice⸗
re retro eſt recoꝛdare hmõi ſceleꝝ cũ delectatiõe ⁊ vo

lũtarie.Sextũ eſt tenacitas voluptatis.q̃ hoĩes ĩue/
teratos ĩ hocviciovix vnq; euadere ſinit. Cui ↄgruit

gleba bituminis quã locꝰ ille multipharievomit Bi
tumen autẽ eſt quedã terra ſicut cola adherens. Nec
tñ iſtud minuit pctm̃.ſed aggrauat nec excuſati ſunt
a pticipatõe pene.ſicut nec crimis Qui filioſfamilias
⁊ ſubditos nõ coꝛrigũt de hicvicio digne ſunt moꝛte
ait apls Ro.icNõ ſolũ qͥ faciũt.ſʒ ⁊ qͥ ↄſentiũt faciẽti
bus. Joſeph.⁊ ſi puer noluit tacere cũ vidit tantũ ne⸗
phas i fratribo ſuis.ſjvt ðꝛ Geñ.xxvij. accuſa uit fra
tres ſuos de crimĩe peſſimo.ſ.ꝙ cũ iumẽtis vł cũ ma
ribo coicrẽt vtiſic pumirent᷑ a patre.nec dimiſit coꝛxe⸗
ctionẽ pꝛopter odiũ fraternũ ſiue fratꝝ qͥ oderũt. ita
vt vellet eũ occidere. Septimũ eſt ↄtagiũ q inficit
multitudo coha bitãtiũ ⁊ ſocietas taliũ. ui rdet in
penã qꝛ tota regio ſimł cũ vꝛbe infecta ſubuerſa ẽ.Et
pꝛopter hoc etiã dñs ↄbuſſit ꝑuulos ⁊ innocẽtes. qꝛ
ſivixiſſent pꝛopt᷑ ↄtagiũ imitati eẽnt oꝑa turpia eoꝝ.
vñ in hoc miſertus eſt eis.i.qliij. Etiam.S.ꝑuulos
Facti ſunt ergo ⁊ ſiunt demum tales vicioſi vt ſter⸗
cus terre.

¶ apitulum quintũ de inceſtu.⁊ ibi etiam quomo

do reſiſtitur luxurie.

ra ſpecies luxurie ↄſiſtit in ↄmixtõe carna
icũ coniũcta ↄſanguinitate ⁊ affinitate.
vel ſpũali paretela.de quo pᷣt exponi illd põ·xxxi No
Aite fieri ſcut equꝰ⁊ mulus quibo nõ eſt intellectus.

Iſta eſt differẽtia inter hoĩem⁊ alia anĩalia in motau

paſſionũ.llam aiĩalia bꝛuta cũ mouẽtur paſſiõe ali⸗
qua.nõ pñt ſe cõtinere ab ea niſi cohibeant᷑ aliq vio⸗
lentia alcerꝰ.Et ratõ eſt.qꝛ rõem nõ hñt qua poſſint
paſſionẽ moderare vel retinere. Unde cũ aʒellus vel
equꝰvidet cibũ quẽ appetit ſubito ponit ſe ad illum
comedendũ niſi impediat᷑ velverberet᷑. Sʒ hõ cũ mo
uet᷑ paſſione ſiue deſiderio cibivel alterius reipᷣt etiaʒ
data omni opoꝛtunitate ſe abſtinere ⁊ nõ vti ea re.et
hoc ideo qꝛ habet rõem q̃ pᷣt moderare⁊ cohibere paſ
ſiones ⁊ mebia coꝛꝑisq; ſi nõ vtat᷑ rõne ſed ſequatur
paſſiones illicitas.efficit᷑ ſimilis beſtjs. Uñ boetiꝰ

in libꝛo de philophica conſolatiõe. Itaq; fit vt qͥ pꝛo

bitate deſerta hõ eẽ deſierit.cũ in diuinã conditõem
trã ſire nõ poſſit.vertat᷑ in beluã.Et ꝑmaxime ſequen
do delectatões venereas illicitas. in qͥ bo tota ratõ ab
ſoꝛbet᷑ aſſimulat᷑equo ⁊ mulo.hinc eſt qð ðꝛ Thobi:
viiꝑ angelũ Raphaelẽ.Qui ↄiugiovtũtur vt a mẽte
ſua excludãt deũ ⁊ libidini ſue vacent.ſicut equus et
mulus quibo nõ eſt intellectꝰ.ſ.tales ſunt.Et multo
magis cũ extra ↄiugiũ ſequũt᷑ ſuas voluptates.vt ĩ⸗
ceſtù ⁊ hmõi. Nolite &̊ ait ps.fieri ſic equꝰ⁊ mulꝰ ⁊c.

AIli diceret. Nolite ſeqͥ viciũ luxune Tria pñnt ibi noꝛi

Pꝛimo pcipitur reluctatio voluptatis.ibi. Nolite
Secundo expꝛimit᷑ abominatio inceſtuoſitatꝭibi
ſicut equꝰ⁊ mulus. H
XT eertio conſequit᷑ ſuffocatio rationabilitatis. ibi:
Aſect eſt intellectus.

Aſecundo inchoando F.

Inceſt vt dictu eſt ſupꝛa eſt ſpes diſtincta luturie et

72

grauiꝰeſt adulrerio.vt.xxxij.q.vij.adulterij Et ꝑ hãc
efficit᷑ qͥs ſilis equoꝛ mulo. Equꝰeſt foꝛtis ⁊ ĩpetuo⸗
ſus ita inceſtus tanto impetu fert᷑ a libidine.ꝙ nõ at
tenditad aliquã parẽtelereuerẽtiã dũmõ ſequat᷑ ſuã
libidinẽ.ſicur nec equꝰattendit ſi eq̃ ſit matervł ſoꝛoꝛ
nata ex eadẽ mr̃evel pr̃e. Mulus cum dominꝰ ſuus
cõſfidit in eo dũ appꝛopiat ſe ei trahit calces.ita ince⸗
ſtuoſus nõ ꝑ coꝛpus tm̃ recalcitrat ſpũi.ſed qð pe⸗
ius eſt.qꝛ amico ſuo⁊ꝛ benefactoꝛi non parcit nec pa⸗
tri vel matri abutens aliqua cõſanguinea vel affine
in hoc notabiliter iniuriando ⁊ ledendo honoꝛẽ ſuũ.
Pꝛo declaratione huius materie opoꝛtet aliquid
dicere bꝛeuitertamẽ degradibus cõſanguinitatis af
finitatis.⁊ cognationi ſpiritualis Poſtq; gloꝛioſus
deus pꝛimos parentes creauit ⁊ in paradiſo inſtitu⸗
it marrimoniũ.excludit a coniugio vnum gradũ cõ⸗
ſanguinitatis.dicẽdo per Adam. Relinquet homo
patrem⁊ matrẽ.⁊ adherebit vxoꝛi ſue. Geneß.hj.eid ẽ
nunqᷓ; licebit vllo remꝑe patri ſumere filiã in vxoꝛem
vel matri ſumere filium in maritũ.⁊ multominus ex

tra coniugium carnalitercognoſcere. quia maximuꝶ

eſſet ſcelus inceſtus. In pꝛimo etiam gradu conſan⸗
guinitatis in linea collateriali fuit conceſſum contra
here matrimoniũ filijs Ade pꝛopter neceſſitatẽ.quia

alij non erãr. vnde opoꝛtuit ad multiplicandum ge⸗

nus hũanũ ꝙ filij Ade ſumerẽt invxoꝛes ſoꝛoꝛes cai
nales.ſed ſublata hac neceſſitate ſꝑ fuit ꝓhibitũ ma
trimoniũ inter fratres ⁊ ſoꝛoꝛes ⁊ germanos.qꝛ ma⸗
ximus inceſtus.⁊ multomagis extra conlii mis

Citulus Quintus

cõmixtio.In lege autẽ antiqua fuerũt aliqͥ gradꝰcõ⸗
ſanguinitatis expᷣſſi in qͥbo nõ poterat ↄtrahi matri⸗
moniũ In noua autẽ lege.ꝑ determinatõʒ ecclie ſunt
declarati eſſe q̃tuoꝛ gradꝰcõſanguinitatis ⁊ affinitatꝭ
in quibo nõ pr ↄtrahi matrimoniũvt ĩ decretali.Nõ
dDz extra de ↄſang.⁊ affi· Eſt autè pꝛimꝰgradꝰin li
nea collateraliũ germani ſeu ſoꝛoꝛes camalel. ſeu fra
ter⁊ ſoꝛoꝛ germani. Scõs gradus fulij duoꝝ germa
noꝝ qui dicũt᷑ cuſini. Terti gradꝰfilij ↄſobꝛinoꝝ ſi⸗
ue cuſinoꝝ.Quartꝰſilij pdictoꝝ In nullo g̊ hoꝝ gra
dquũ pᷣt cõtrahi matrimoniũ.qð ii qͥs faceret ſine di⸗
ſpẽſatõe pape matrimoniũ nullũ eet ſʒ cõtinuꝰ ince⸗
ſtus. ⁊ excõicati eẽnt ſciẽter hoc agedo.⁊ filij illegiti⸗
mi eſſent.Silr ſi qͥs cognoſcat aliquã coſanguineaʒ
carnaliter in qcũq; pᷣdictoꝝ graduũ.inceſtũ ↄmitte⸗
ret vterq; ⁊ enoꝛme pctm̃.⁊ tato grauiꝰ q;to ↄiũctioꝛ
eæẽt gradꝰ In linea ãt aſcendentiu.ſᷣm doc.⁊ deſcẽdẽ⸗
tiũ eſt ꝑpetua ꝓhibitio.ſ.ↄhendi matrimoniũ. vt.ſ.
inter auũ⁊ nepotẽ ꝓauũ⁊ ꝓnepotẽ.⁊ hmõi. ⁊ inceſtꝰ
etiã grauiſſimꝰeẽt· Affinitas etiã hʒ qtuoꝛ gradꝰĩfra
q̃s nõ pᷣt ↄhi mrimoniũ,.⁊ hi fundat᷑ in gradib ↄſan
guinitatis.lã ex mrimonio int᷑ duos celebꝛato ↄhi
tur iſta ↄiũctio q ðꝛ affinitas inter ↄſanguineos ma
riti puta.Petri oes ex vna ꝑte.⁊ vxoꝛẽ ipſiꝰ Petri.pu⸗
ra Maſam Ex alia ꝑte inrer ↄſanguĩeos ⁊ ↄſangui⸗
neas Maſe oes.⁊ ipᷣim petꝝ mariiũ eiꝰ. Itẽ in eodeʒ
gradu in qᷓ ſunt ↄſanguinei marito efficiunt᷑ affines
Maſe puta germanꝰ Petri efficit᷑ affinis maſe mlie
rnis in pꝛio gradu.Cõſobꝛinꝰ Petri efficit᷑ affinis vxo
ris Maſe in ſcdᷣo gradu.⁊ ſicvltra. Idẽ ꝑ totũ de cõ
ſanguineis Maſe qͥad affinitatẽ ↄõhedã cũ Petro In
his igit᷑ qᷓ̃tuoꝛ gradibo affinitatis ſi qͥs ↄheret matri
moniũ nullũ eet.ſʒ ↄtinuꝰinceſtꝰ.⁊ excõicati ãbo ſci
enter agẽtes.vtʒ ꝑ cle.Et nota diligeter ꝙvt ſupꝛa di
ctũ eſt.etiã ꝑ ſimplicẽ foꝛnicatõeʒ ſᷣm doc. oẽs theo⸗
logos⁊ canoniſtas ohit᷑ affinitas ĩpediẽs matrimo⸗
niũ⁊ dirimẽs ñ cũ illa cũ qᷓ foꝛnicat c.ſʒ cũ ↄſangui
neis et.ita vt nulla eaꝝ viq; ad qrtũ gradũ O qͥt in
ceſtus ſunt.q mrimoniũ legitimu reputãt᷑. Ygnoꝛã⸗
tia tñ facti ꝓbabił nõ iunis excuſat Itẽ nota diligent
ꝓ ſi q cognouit carnalr mulierẽ cuiꝰmatrẽ vł ſiliã ł
ſoꝛoꝛẽ germanã vel ↄſobꝛina hʒvxoꝛẽ.ſi cognouit car
natr illã anteq; Zheret ꝑverba de pñti cũ ea quã du⸗
xit in vxoꝛẽ mrimoniũ nuliũ eſt.⁊ dirimi dʒ ppt᷑ ipe/⸗
dim̃tũ affinitatis pᷣcedẽs. Sʒ ſi cognouit carnalxr il⸗
lã poſt; ↄtraxit ꝑverba de pñti cũ pᷣdicta.ſ.matrevł
filia vel ſoꝛoꝛe vel alia ↄſanguineavel affine.mrimo/⸗
niũ qͥdẽ tenet.ſed ꝑdet ius petẽdi debitum abvxoꝛe.
redderĩe tñ tenet᷑ ſʒ nõ exigere abſq; pctõ moꝛtali. vt
extra de eo qͥ dux.in vx.quã poll.ꝑ adul.⁊.xxvij.q.ij
ca. Qui doꝛmierit.Et qꝛ textꝰ ibi ẽobſcurꝰ.vide glo.
idẽ.xxij.q.vij.Qui doꝛmierit cũ plib.c. Itaq; coꝗ⸗
ſcens carnatr affinẽ ꝑdit ius peredi debirũ. Cõſide
rate quantũ hoꝛret ecclia iſtũ inceſtũ.⁊ tñ nõ vident᷑
hoĩes ſibi ↄſcĩiam facere.Et hoc qꝛ ſunt ſicut equꝰ et
mulꝰ. In cognatõevero ſpũali qͥ Zhit᷑ in collatiõe
quoꝛũdã ſacroꝝ.ſ.baptiſmi⁊ ↄfirmatõis ſi ↄhat᷑ ma
trimoniũ.vel fiat carnał ↄmixtio int᷑ ↄiunctos talit᷑.
erit inceſtꝰſpũał.vñ⁊ ſacrilegiũ etiã Tres eĩ ibi ſunt
graqꝰcognatõis Pꝛimꝰ ð ↄpaternitas.⁊ ↄtrahit᷑

inter patrẽ? matrẽ eius qͥ tenet᷑ ad baptiſmũ vel con
firmatõem.⁊ eũ qͥ tenet ad ipᷣm baptimũ vel etiã cõ
firmatõem.ac etiã vxoꝛẽ eius.vel etiã qͥ baptiſatvłcõ
firmat. Scðs ðꝛ paternitas.⁊ ↄtrabit᷑ inter eũ qui te
net ad baptumũ.vel ↄfirmatõem aut etiã quiilla ſa
cramẽta cõfert.qui ðꝛ pater ſpũalis. ⁊ eũ vel eã q te⸗
net᷑.qui ðꝛ filꝰeius ſpuũał.vel filia ſpũał.Ternꝰ dici
tur fraternitas.⁊ ↄtra hit᷑ inter illi qui tenetvel eã ad
baptiſmũ vel ↄfirmatõem ⁊ filios eiꝰqͥ tenet Si quis
ergo in aliq̃ hoꝝ graduũ qͥ ad vltra nõ extendũt᷑ cõ⸗
traxerit matrimoniũ nullũ eſt ſed dirimendũ,.⁊ ince⸗
ſtus ſpũalis ac ſacrilegiũ.Et ſili ſi qs ↄmiſit opꝰcar
nale cũ aliquo vel aliq in aliq̃ gradu hu cognatõis
ſpũ alis.inceſtũ ↄmittit.xxx.q.iij.c.i.⁊.ij. ⁊ extra e.c.
Martinꝰ.Etvt ðꝛ.xxxv.q.viij. Inceſtuoſi dũ in i
ſo deteſtãdo atq; nephãdo ſcelere manẽt.nõ inter fi⸗
deles xpᷣianos ſʒ inter gẽtiles⁊ cathecumĩos habeãt᷑
Nollite g fieni ſicut equꝰ⁊ mulus inceſtũ ꝑpetrando.
Pec luxurie ſpecies pᷣt ſigurari ꝑ ſocrũ Petri qᷓ tene/
bat᷑ magnis febꝛibo vt ðꝛ Lu.iiij.que oꝛõibo apłoꝛũ
gratia xpi ſanata eſt. Dicit eĩ beda ſignificari ꝑ hanc
animã luxurie dedirtam.

Per hocviciũ ſequit᷑ ſuffocatio rois. Sicut ei in eqꝛ
mulo nõ eſt intellectꝰ.ita⁊ in iſtis nõ videt᷑ eſſe intel⸗
lectus ſeuvſus rois.Cũ eĩ aſſgnet᷑ qᷓdruplex rõ qre
incõgrua eſt talis ↄmixuo cõſanguineoxꝝ vel affiniũ
ſᷣm Lbo.ij.ij.q.cliiij.ar.ix.inceſtuoſus oẽm iſtã rõeʒ
abijcit nõ vtens intellectu. Pꝛĩa rõ eſt qꝛ naturatr

hõ dʒ quãdã honoꝛiſicetiã parentibo.ꝑ ↄns alijs cõ

ſanguineis qͥᷣ ex eiſdẽ ꝑẽtibo ð ꝓpinqͥ oꝛiginẽ trahũt
intàtũ ꝙ apð antiquos vt Ualeriꝰmaximꝰrefert non
erat ſas ſiliũ ſił cũ patre balneari.ne ſic ſeipos inui⸗
cẽ nudos ↄſpiceret. Manileſtũ eſt aũt ſᷣm pᷣdicta ꝓ
in actiboveneris maxĩe ↄſiſtit q̃dã turpitudo hono⸗
rificẽtie ↄꝛia.vñ de his hoĩes verecũdant᷑. ⁊ iõ incon
gruũ eſt. ꝙ ↄiunctiovenerea taliũ ꝑſonaꝝ fiat adin⸗
uicẽ.Et hec rõ videt᷑ expꝛimi.Leui.xviij.vbi ðꝛ Na
ter tua eſt.nõ reuelab turpitudinẽ eiꝰ. Et idẽ poſtea
dicit in aljs.Scða rõ eſt qꝛ pſonas ↄlũctas ſangui
ne neceſſe ẽ adinuicẽ ſimul ↄᷣſari.vnde ſi hoĩes ta⸗

les ſcʒ qͥ ſunt ↄſanguinei vel affines nõ arcerẽt᷑ a co⸗/

mixtionevenerea.nimia opoꝛtunitas daret᷑ homini⸗
bus veneree cõmixtioõis.⁊ ſic animi eoꝝ nimis emol⸗
leſcerent ꝑ luxuriã.Et ideo in veteri lege ille perſone
ſpecialitervidenter eſſe pꝛohibite quas neceſſe eſt ſi⸗
mul cõmoꝛari Tertia ratio eſt.quia ꝑ hoc impedi
retur multiplicatio amicoꝝ.Dum enĩ vxoꝛẽ extrane
am accipit.iũgunt᷑ ſibi quadaʒ ſpeciali amicicia om
nes cõſanguinei vxoꝛis.acſi eſſent conſanguinei ſui.
Vngde aug.dicit.xv.de ciui.dei. Habita eſt ratio re⸗
ctiſſima caritatis.vt hoĩes quibo eſſet vtilis atq; ho⸗
neſta concoꝛdia diueriaꝝ viciſſitudinũ vincuł necte⸗
rentur. Nec vnus invno mułas haberet. ſed ſingle
ſpergerẽt in ſinglos Quarr rõ reddit᷑t additur ꝑ
Areſt.ij.poli.quia cũ naturalr hõ ↄſanguineas dili
gat.ſi adderet᷑ amoꝛ q eſt ex ↄmixtione venerea ſeret
nimius ardoꝛ amoꝛis.⁊ maxime libidinis incẽtiuuʒ
quod caſtitati repugnat:. Et qᷓ;uis inceſtus dicatux

h.
inh
ſͤq
crüä
ciſg
n

,

M

„ 48*
lo

ſut
i
R
Snin
Gn
mene
G
ſhet

bus non eſt intellectus.

De peimo ſc vt re

quaſi nõ caſtus.⁊ qlibet ſpẽs luxurie coꝛrũpat caſti⸗
tatẽ.tñ anthonomatice ðꝛ de inceſtu qſi coꝛruptõ ca
ſtiratis.qꝛ abuſus maxime ↄiũctaꝝ ꝑſonaꝝ inducit

coꝛruptelã caſtitatis.tũ pꝛopt᷑ opoꝛtunitatẽ ad laſci⸗

niam ex frequẽti conuerſatiõeꝛ cohabitatõe domeſti
ca.tũ pꝛopter nimiũ ardoꝛẽ amoꝛis.vnde certe mag

non ſolũ incautela ſed fatuitas eſt exquo mũdꝰ ẽ ita
coꝛruptus ſicut cernit᷑ ⁊ pueri ꝑuuliex malis excʒls

ſint dediti talibo.ſimul facere doꝛmire fratres cũ ſo⸗

roꝛibo.vel alijs ↄſanguineis vel affinib.aut compa
tres cũ cõmatribo nimis domeſtice cõuerſari Cũ ad

hoc aliqñ fiant vt aptius poſſit malũ fieri.Et ſimilit᷑

adoleſcetes indifferẽter cõuerſani cũ aljs. Quãatũ
autẽ deo diſpliceat iſtud viciũ ex diuina punitõe eti⸗
am in vita iſta ondit᷑ Nam pꝛopt inceſtũ Paulꝰ apo

ſtolus excõicauit quendã coꝛinthũ qui abutebat᷑ no

uerca ſua.⁊ craditus fuit pꝛopter hoc in ptãteʒ ſatha⸗

ne. vc hbr.i. Coꝛi.v.vt in coꝛꝑe vexareta diabolo cru
deluter.ſicutvexabat᷑ in anĩia. Ruben qꝛ cognouitcar

nalitervxoꝛẽ panis ſui Jacob diminutꝰfuit in pꝛimo
genicura.vnde dixit ei pater. Ruben pꝛĩogenitꝰ me⸗
maioꝛ in donis ſcʒ eſſe debuiſti.ſ.pꝛopt᷑ pꝛimogeni⸗

turã.minoꝛ in imꝑio.ſ.es effectus.ſ.pꝛopter inceſtũ

„

tuũ.quia aſcendiſti cubile patris tui? maculaſti tho

rum etꝰ. Geñ.penul. Sed⁊ in libꝛo de benedictõibo

xij. patriarchaꝝ legit᷑. ꝙ Ruben infirmatꝰ ad moꝛteʒ
pꝛopter hoc infirmitatẽ iliachaʒ incurrit. Amon qᷣ

violauit ſoꝛoꝛẽ ſuam interfect fuit ab Abſalõ. vt ptʒ

ij.Reg.xiij. Ita gloꝛioſus baptiſta exhoꝛruit hoc faci
mus ꝙ cũ ꝑcepit. Herodẽ regẽ hoc incurniſe cum he

rodiade cognata ſua.egreſſus eſt deſertũ qð neq; ꝓ⸗
pter penitentiã deſeruerat vt increparet tm̃ nephas.
2⁊ cũ ſceleribo plurimis ille eſſet deditus ſoluʒ de hoc

publice arguit eũ dicens. Non licet tibi habere vxo⸗

rem fratris tui. Mar,. vi.⁊ pꝛopter repᷣhenſionẽ hãc

fuit Johanes incarceratus⁊ decapitatus. Non ergo
in iſtis inceſtuoſis eſt intellectus ſicut nec in eqs.qn

imo equi⁊ aliqua aĩalia bꝛuta vidẽt hoc hoꝛrere ſum
me. llã phũs.in.viij. de aĩalibo dicit ꝙ quidã equꝰ

qꝛ pulcherrimꝰerat cũ fuiſſet deceptus.qꝛ ſcilʒ poſitꝰ

fuit pannꝰ ante oculos eiꝰ. vt nõ videret equã matrẽ
ſuã.ſj cũ ea ↄmiſceret᷑ qꝗ eẽ pulchꝛa erat pꝰ cõmixtõʒ
amoto panno cum ꝑpendit iia exhoꝛuit ꝙ ſeipᷣm pᷣ⸗

cipitauit. Nolite ergo fieri ſicut equus ⁊ mu lus in q

—, —

ſat᷑ voluptati ſue. lota cũ ðꝛ nolite fieri. qſi diceret
coꝛpoꝛalis pcipit᷑.ua cõmẽdatur a chuſto. qui ſe ca⸗
ſtrant.i quivoluntarie a ſe reſecant concupiſcentias
carnis⁊ venereavt deo ſeruiant. Debet ergo quis in

ſi ſuꝑueniat inſtigatiovel tẽptatio ad inceſtum vel
alia ſpecies luxurie.nolite acqeſcereꝛ aſſentirevolũta
ti. ZLZotũ enĩ malũ pꝛimo ꝓcedit avolũtate cũ eſt ma
la Jacobi.iiij. Reſiſtite diabolo ⁊ fugiet a vobis De

bilis enĩ eſt hoſtis ait Criſo.qͥ nõ vincit niſivolẽtẽvñ

⁊ phũs in.iij.ethicoꝝ.Peccatũ intpantie vt eſt petm̃
luxurie ðꝛ peccatũ puerile.tum qꝛ ſicut puer ſi in ſua
volũtate dimittit᷑ creſcit in pꝛopꝛia volũtate. Uñ ðꝛ
equꝰindomitus euadit durus.⁊ filius remiſſus eua
dit pᷣceps.ita concupiſcetia ſi ei ſatiſfiat. accipit ma⸗
ius robur tum qꝛ ſicut puer emendat᷑ pꝛopter hoc ꝙ
cobercet. pꝛopter qð ðꝛ pꝛouerbioꝝ.xxiij. Noliſub⸗

trahere a puero diſciplinã Tu virga pcuties eũ.⁊ ani
mã eius ab inferno liberabis.ſ.dũ ↄcupiſcẽtie reſiſti

tur.reduci᷑ad debitũ honeſtatis modũ. Et hoc eſt

qð ait Aug.in.vi:muſice.dicit eĩ ꝙ mẽte in ſpũalia
ſuſpenſa atq; ibi fixa⁊ manete.cõcupiſcibił.i.ncupi⸗
ſcentie carnalis impetꝰfragit᷑⁊ paulatim repᷣſſus ex
tinguit᷑ maioꝛ enĩ erat cũ ſeqretur.non om̃ino nullꝰ

ſed⁊ minoꝛ cũ refrenamus. Ctideo dicit phił iniij.

ethicoꝝ.ꝙ quẽadmodũ puer debet ſᷣm pᷣceptũ peda
gogiviuere.ſic cõcupiſcibile cõſonare rõni· Ultra
iſtud remediũ interius reſiſtentie.triplex eſt aliud re
mediũ exterius.ſicut⁊ cõtra ignem cui comꝑatur lu⸗
xuria.vt dictũ eſt ſupꝛa.triplex remediũ adhibet᷑ ad
extinguendũ vel minuendũ. H
Pꝛimo per aq̃ infuſionem·
Scðo ꝑ lignoꝝ ſubtractõem.
Tertio ꝑ ab igne elongation⸗·
Totũ hoc pʒ de olla ꝗᷓ eſt iuxta ignẽ q̃ ſi ita bulli
