radios ſolis Et qᷓ;tũ ad pᷣ ðt.Obſcurent eũ tene

bꝛe. Quarto ex deſectu viſiuevirrutis.dũ ei qͥs

moꝛiturvelviſu pꝛiuatur. ſic ei aufertur claritas

diei.Et qᷓ;tum ad hoc dicit.vmbꝛa moꝛtis⁊c.Et
inuoluatur amaritudine.ghoc dat intelligere to

tum quod de obtenebꝛatõne dictũ ẽ ad tenebꝛas

triſticie eſſe referendũ. Huncenĩ moꝛẽ obſerua⸗
revidetur vt ꝑabolicã locutionẽ ex aliquo ſeq̃nti

exponat. Nihil ergo intendit dicere aliud niſi ꝙ
dies natiuitatis ſue non debet iudicari dies gau
dij ſed meroꝛis.cum per ſuã natiuitatẽ ad viram
tante aduerſitati ſubiectã deueniſſet.Demum de

em illam⁊c̃. Ibi vide.

—

extum de contumelig.

ntumeli
Gꝛe.in li.moꝛ.filia ire· Et qᷓ;uis oꝛiat
aliqñ etiam ex alijsvicijs. magis tamẽ
directe et cõmuniꝰ ex ira.Et ratõ ẽ quia finis ire
eſt vindicta.Sed nullavindicta magis eſt in pꝛo
mptu irato qᷓ; cõtumeliã inferre alteri. Aliquan⸗
do oꝛiatur ex ſtulticia.ſᷣm illud Pꝛouer.xx.Om

7

nes ſtulti miſcentur cancnmelils::. vel alijs eas

inferendovel contumeliantibo ſe immiſcẽdo. Si
cut eni ira non audit ꝑfecte rõem ſed patitur rõ⸗

nis defectũ ſᷣm pᷣm.⁊ ideo contumelias infert.

eadẽ rõe ſtultus.Aliqñ oꝛitur ex ſuꝑbia.ſᷣm illð
ꝓuer.xi.Ubi ſuꝑbia ibi cõtumelia.⁊ hoc actiue⁊
paſſiue quia infert⁊ recipit eas.⁊ hoc eſt diſpoſi⸗

tiue. Et ratio eſt.quia ſuꝑbi eſtimãt alios inferio
res ſe.ideo facilius contẽnunt alios et alijs ira⸗/

ſcuntur.vnde ſequit᷑ cõtumelia.Poteſt aũt ſic de
ſcribi. Contumelia ẽ expꝛeſſio defectus alterius
coꝛã eo perverba ad ipᷣm dehonoꝛandũ.Unðõ iſi⸗
doꝛus dicit in li.ethimo.ꝙ cõtumelioſus eſt qui
velox eſt ⁊ tumet verbis iiurije. Extenſo tñ noie
qñq; ↄtũelia in factis iniurie dici ł. Uñ Glo. ſu
per illud Ro.i.Contumelioſos dicit. Contume
lioſi ſunt qui dictis vel factis iniurias ⁊ turpia
aiijs inferũt.vt ſi quis ꝓijceret lutũvel ſputuʒ in
aliquẽ⁊ hmõi.Eſt aũt differentia inter cõtumeli
am conuitiũ.⁊ impꝛoperium, Nam contumelia
eſt cũ refertur defectus cnlpe alterius in vituperi
um eius.vt cũ vocatur quis.fur.adulter.⁊ hmõi
Conuiciũ cũ refertur defectus culpe vel pene.vt
cũ quis vocatur ſclauus.cecus.mẽdicꝰ.⁊ hmõi.

Impꝛoperiũ aũt impoꝛtat defectũ minoꝛatõnis

cũ reducitur ad memoꝛiam ſeruitiũ in ueceſſita⸗
te collatũ. Sepe tñ ſumiturvnũ pꝛo altero. ⁊ no
mine cõtumelie vel etiã obpꝛobꝛij quolibet hoꝛũ
hic intelligitur.

De contumelia. F. I.

——

9

pꝛoperiũ meũ confuſionẽ meã ⁊ reuerentiã mea.

Loquitur ps, in ꝑſona xpᷣivt dicit glo. Unð petic

—

tria notantur.

itura

liberationẽ a moꝛte per reſurrectõem ꝓpter iimi⸗

cos.vt ſcʒ conuertãtur ⁊ peniteant de paſſione ei

illata.in qua ſuſtinuit impꝛoperiũ cũ ſcʒ iudei di
cerẽt. Blaſphemauit.⁊ hmõi.ſᷣm glo.quod perti

as eoꝝ in cireuitu. Suſtinuit confuſionẽ.i.ma/⸗
gnã penã ex illis cõtumelijs. Ad hebꝛe.xij. Suſti
nuit talẽ aduerſus ſeipᷣm gdictõem.⁊ ibi Suſti

nuit crucẽ ofuſione ↄtẽpta. Reuerẽtiã meã.ſ.ad

deũ nõ recedẽdo a deo.ſ.ꝑ patiam. Sapᷣ.ij. Con

tumelia ⁊ toꝛmẽto infrogemꝰ cũ et ꝓbemꝰpatiẽ

tiã eius.⁊ videamꝰreuerentiã eiꝰ. hec oĩa tu pat

ſcis. Põt etiã ſᷣm glo.dici ꝙ hec loqᷣtur xpᷣs in
ſona mẽb:oꝝ ſuoꝝ ꝓ qbo petit liberatõnem. G
Pꝛio oñdit ↄtũ eliã illatã.ibi. Impꝛoperiũ meũ.

Scðo innuit penã inde cauſatã.ibi.ↄfuſiõʒ mez
Tertõ ſubdit ↄgruẽtiã ſᷣuatã.ibi.⁊reuerẽtiãẽ mez⸗

Quantu ad pꝛimum S. I.

ibi ponitur impꝛoperiũ ꝓ contumelia.vt patz ex
glo. Ubi ad ſciendũ n eſt peccatũ ⁊ quale.lota
contumelia põt inſerri triplici intẽtione.⁊ ᷣm
hoc iudicandũ eſt de ipſa. HW
Pꝛimo animo ſq; coꝛrigendi.
Secundo animo ſcʒ ſolatiandi.
Tertio animi ſcʒ iniuriandi.
Cum ergo contumelia ꝓfertur animo coꝛrigẽdi
in ſe non eſt peccatũ ſed meritoꝛiũ. Cuiꝰ rõ eſt qꝛ
ſicut licet aliquẽ cã coꝛrectõisverberare vel in pe
cunia condemnare.ſic etiã põt ʒelo coꝛrectõis cõ
tra aliquẽ verbũ conuicij dicere. Quod patʒ exẽ⸗
ꝓlo xpᷣi qui dixit diſcipulis euntibꝛ in emaus.O
ſtulti ⁊ tardi coꝛde ad credendũ.Lu.vl.Et exem⸗
plo pauli qui dixit.O inſenſati galathe quis vos
faſcinauit cuangelio non obedire. Ad galatas
iij. Raro tñ⁊ ex magna neceſſitate⁊ vtilitate ⁊ cũ
moderatõe hmõi obiurgatões ſunt fenẽde. vt di

clt aug.⁊ pᷣcipueverbis cõtinẽtibʒcturpia abſtinẽ⸗

dũ.vt meretrix ⁊ hmõi.q̃ ſine peccato dici nõ pñt
Secũ do cũ pfertur contu Melia ſeu cõöuicium

animo ſolatiãdi tũc ſi talia ſunt indetrimẽtuz
honoꝛis alicuius eſtveuiale peccatũ.vt vocando

cecũ ſtultũ? hmõi.Si vero ex leuitatevel ludo ꝓ⸗
ferret verbũ qð eſſet contra honoꝛẽ alteriꝰ vel de

quo eſtimare poſſet ipᷣm notabiliter iraſci? odiuʒ

incurrerevel alið graue pctm̃.nõ excuſaret᷑ a moꝛ
tali.ctiã ſi hoc nõ intenderet.ſicut cũ qͥs ludẽs cũ
alio grauiter offenderetvſq; ad mutilatõʒ⁊ hmõi
nõ careret moꝛtali culpa. Tudus eni norxiꝰeſt in
culpa.Quãuis enĩ ad eutropeliã ſeu vꝛbanitateʒ
ꝑtineat dicere aliqð leue cõuiciũ.nõ tñvſq; ad de
honoꝛatõʒ vel cõtriſtatõʒ eins de quo dicit᷑.ſʒ ma
gis cã delectatõis ⁊ iocivel leuitate loquẽdi obſer

uatis debitis circũſtãtijs.als ibi eẽt pccm̃. Et iõ
cauendũ ẽ ſemꝑa cõuicijs⁊ ↄtũelijs. Tertio cũ

ꝓfert anio iiuriãdi vclvlciſcedi.aut dehonoꝛãdi.⁊
ſicẽ moꝛtale.ſᷣm tho.ſe.ſe.q.lxxij. arti.ij. Rõ hꝰ ẽ
qꝛ notabilit᷑ ledit ꝓxim ⁊ ſic facit ↄtra iuſticiã.et

ps.lxviij. Pꝛopter inimicos eripe me. Lu ſcis im caritatẽ.Nõ eĩ qͥs amat minꝰhonoꝛẽ ſuũ qᷓ; diui/
tias tꝑales ſʒ plꝰ. Sʒ auferens ſubſtantiã peccat

moꝛtirvł etiã itẽdẽs auferre.̊ mitommag edes

Titulus VII.

auferre honoꝛẽ. Uerba eni ꝑ qͥ inferotũelia q̃n⸗
tũ ad ſuà eẽntiã.i.inq̃ntũ ſunt qꝗdã ſoni audibi⸗
les.⁊ ſi nullũ nocumentũ inferat niſi foꝛte jᷓuan
do auditũ cũ nimis alte qͥs loqtur. tñ inq̃ntũ ſt
ſigna repᷣſentantia aliqͥd in noticiã alioꝝ ſic pñt

multa dana inferre.int᷑q ꝙ hõ damnificet᷑ qntũ

ad derrimẽtü honoꝛis ⁊ reuerẽtie ſibi ab alijs ex
bibende. Uñ ⁊ maioꝛ ↄtũelia ẽ ⁊ ̃uiꝰ petm̃. vt ſi
aliqs dicat defectũ ſuũ coꝛã multcſ. ⁊ tñ etiaʒ ſibi
ſoli dicẽdo p̃t eẽ ptũelia qᷓ;tũ ipe ꝗ loqᷣtur loqndꝭ
reuerẽtiã agit. Pꝛobat᷑h̊ idẽ.ſ.ↄtumeliã eẽ moꝛ⸗
tale aucte. lam dixit xr:ᷣs Mach.v. Qui dixerit
fratri ſuo fatue.qð ſcʒ ꝑtinet ad ↄtũeliã reuſerit
gehẽene q nõ debe?᷑ niſi ꝓ moꝛtali ⁊ intelligit᷑ cã h̊
dicit intẽdens dehonoꝛatõeʒ.Apls ẽt Ro.i.diẽ
dig ii ſunt moꝛte ſcʒ eterna q faciũt pctã.⁊ enũe⸗
rata ibi.int que ponit᷑ cõtumelia.⁊ Elemẽs.Dã⸗
natiõe ſunt digni qᷣ ptibo legatiõe dei fungentibo
cont umeliã inferũt.ij.q.vij.ca. Qualis.

Quantum ad ſecundũ.s. I B

cit iniuriã ꝓxio no tabilẽ.tenet᷑ ei ſatiſffacere ſal⸗
tẽ petẽdoveniã.Sic enĩ xpᷣs docuit dicẽs math.
v. Di frater tuꝰ bʒ aliqͥd aduerſuʒ te.qꝛ ſcʒ ei in⸗
iuriaſti.vade recõciliari fratrituo.ſ.petẽdo veni

am. Notabile exẽplũ hr̃ circa boc in vitis fratrẽ

Cũ enĩ qͥdã ↄtũ eliaʒ intuliſſz fratri ſuo qͥ dictꝰeſt
frater nycolaꝰde iuuenatio.⁊ ñ ſibi recòciliaſſet
venia petita.accidit ꝙ iñ ad paucos dies iſirma
tus ille moꝛeret᷑. Poſt moꝛtẽ vo apꝑuit ipſi fra⸗
tri nycolao petẽs ab co veniã de ↄtumelia illata
Cui ille rñdit ſciẽs ili eẽ defũctuʒ. Ueniã petea
xpᷣo in cuiꝰiudicio ⁊ foꝛo es oſtitutꝰ. Et ille xpᷣs
mihi nõ vult dimittere niſi pus hũiliatꝰ veniã a
te petẽs obtinuero.Qð libẽter fec.⁊ ſic a x-pᷣo ve⸗
niã impetrauitʒ ãt ↄtũeliatus oblata ſibi ſatiſ
factõe ↄpetẽti ignoſcere.als guit᷑peccaret. Unð
ðꝛ di. xc. Si qͥs ↄtriſtatꝰ noluit recõciliari fratri
ſuo ſatiſfaciẽtc eo acerrimis maceretur medijs.
glo.ibi excõmunicationis.

ntum ad tertiũ.ſ.im

notat᷑ pena ↄſeq̃ns ex impꝛoperio ſeu cõtumelia
dum ðꝛ. Cõfuſionẽ meã.iſ.ex ipꝛoperio mihi ſecu
ram. Cofuſio eni vt diẽ Catholicon ipoꝛtat eru
beſcẽtiã. Erubeſcẽtia ãt mag eſt pẽa.vt diẽ Zug.
de pe. di. vi. c.i. Debʒ aũt qlibet ſibiñ deferre ꝓxi
mo penã vel triſticiiö. UVñ abſtinere dʒ mo ab
impperio ſeu ↄtũelia culpe ipꝛoperãdo ei culpaʒ
Prerit ſine ca ronabili. Qð phibet᷑ Ecci. viij. Ne
deſpicias hoĩem auertẽtẽ ſea pctõ.ſ.ꝑ pniaʒ nec
unpꝛoperes ei. Memẽto qꝛ oẽs in coꝛruptione

umꝰ. Sẽ nec xrp̃ᷣs impperauit. Maggdalene pe/

nitẽti pccã.ſʒ tecit remittẽdo.⁊ pr recepit filium

nalgũ reuertẽtẽ. ⁊ Johes cuãgeliſta ül iuuenẽ q

er diſcipul effectꝰerat pncipes latronũ oſculans
ei manũ q̃ homicidia ꝑpetrauerat vt nõ pfunde⸗
ret᷑. Sz gaudere debes qꝛ frat tuꝰmortu erat et
reuixit.ſiẽ gaudẽt angelt 8 vno pccõꝛe pniaʒ agẽ
te. ¶Memètoο qꝛ ⁊tu aliqũñ in talia cecidiſti Etalia
adhuc ⁊ peioraa gis vel ſaltẽ ea ꝑpetrare potuiſti
cõo dʒ qͥs a inere ab imꝓperio indigẽtie
ſq; rememorãado e ubuentionẽ ſibi facta in ne⸗
ceſſitate ad ↄfundẽdũ ⁊ ꝑebonorãdũ ei.Ind dꝛ
Ecci.xli. Cũ dederis.ne lin aperes ſʒ imiter deũ
vt diẽ ihi glo. Qui dat omiby affluẽter ⁊ nõ im 5
perat. Jacob.i.Et de impperãte bñficiũ factũ 52
Ecci.xx.Datũ inſipiẽtis nõ crit tibi vtile. Nam
ochi eiꝰſepteplices ſt. exigua dabit ⁊ impperabat
multa. inſipiẽs pctõꝛ ⁊ ↄtũelioſus. Oculi eiꝰ in
tẽtio eiꝰ.⁊ hi ſeptẽplices.i.ad varia emolumẽta
intẽdens.vicʒ emolumẽtũ inde ſperãdo impoꝛ⸗/
rune exigẽdo.multotiẽs impperando. dominiũ
bonoꝝ ruoꝝ ambiẽdo.te ſibi ſub ijciedo. de eo in
aniter gliando. datuʒ młto maiꝰ qᷓ ſit reputãdo
Et ſic nõ erit tibi vtile. Oʒ ẽt qͥs abſtinere ab !⸗
pꝛoperio ſeu oↄuitio defectꝰnate. vicʒ nõ vocãdo
illegirimũ vel cecũ łhebetẽ lſtultũ ⁊ bmõi. Eceĩ᷑
xxij. Eſt reuerſio ad amicũ crcepto ↄuitioꝛ male
dicto ⁊c. Uñ ⁊ fenẽna q mitos hebat filio qꝛ exp
bꝛauit annã impperabat ſeu cõui cabat eiq; dys
concluſiſſet vuluã eius.i.ꝙ ſteril eſſet pumta eſt.
q filios amiſit.i.Re.i.Cum qut ꝑ ↄtũeliã qs fa

ſq; ↄgruentiã ſuatã notat cũ ðꝛ Reuerẽti meaz

quã.ſ.habui ad te ðs pr in ipᷣis impperijs.qꝛ nõ
receſſi a timoꝛe tuo ⁊ dilcõnc ppt᷑ hmoi iniurias
et ↄtũelias.ſʒ volũtarie ⁊ patieter ſuſtinui. Uñ
et ſubdit Impꝛoperiũ expectauit coꝛ meũ ⁊ miſe
riã.iiad iſta q nõ inuitꝰſʒ volũtariꝰ pᷣpaui. vt di
cit glo. Ut aũt diẽ Pe.in canõica.i.Chꝛiſtꝰpaſ⸗
ſus ẽ ꝓꝑ nobis voſᷣ relinquens exẽplũ vt ſeqmini
veſtigia eiꝰ.patiẽter ferẽdo ↄtũelias vt ipſe fecit
Vñ liberiꝰpapa.ſlõ vos a pio mẽtis ꝓpoſito af⸗
flictõis amaritudo coartet recedere. còſiderãtes
quãta creatoꝛ dñs ꝓ voſᷣ ꝑtulerit.qᷣbuſue contu
melijs afficiendũ tradiderit ꝓ vr̃a liberatõe.vij.
q.i.ſuggeſtũ.Et nocandñ circa contumelias vex
boꝝ ⁊ bñfactoꝝ ꝙ.
Aliqñ opoꝛtʒ repellere.

Aliquando decet ſufferre.

Aliqñ debet quis repᷣhendere. ,
Pꝛimo ↄtumelia eſt aliqñ repellẽda.ſ.punien
do ↄtumeliantẽ.qñ qͥs.ſ.hʒ auctatẽ ſuꝑ eũ.Con
tumelia en niuſſu pᷣncipis ⁊ mãu militẽ repellen
da. Uñ ro.xiij.ðꝛ.Non ſine cã gladiũ poꝛtat.Dei
eni miniſter eſt vindex in irã in eũ qui malefacit.
Pꝛecipue aũt ↄtũelias ⁊ ea q ſunt in iniuriã dei
vel ecclie oꝑtʒ punire. Uñ criſo.dicit ꝙ iniurijs
ꝓpꝛijs eſſe patientẽ laudabileẽ.in iniurijs dei im
iũ.Et qꝛ ↄtũelie q̃ dicũt᷑ rectoꝛes. pᷣcipue pꝛe
atos ecclie. pᷣcipue Fer ga in ↄtũeliã dei.iõ pu⸗
niède.Et qᷓ;uis quis debeat magis punire ſi po⸗
teſtatẽ hʒ ↄtũelias alioꝝ qᷓ; pias.qꝛ minus ſng
ſpectꝰhĩ ne moueat᷑ cupiditate pᷣuati honorj.tñ
ct in eũ illatas pᷣt punire inq̃ntũ vergũti iiuriã
eccłie ⁊ detrimẽtũ boni cõmunis.vt dꝛ.xxiij.q ii
ij. Builliſariꝰ. cũ. S. ſen. ⁊ glo. bi. Scðo ali
dñ ↄtũelia ẽ ſufferẽda.⁊ h̊ roe euitãde temeritatꝭ
iux᷑ illud ꝓuer.xxvi. Ne rñdeas ſtulto iur ſtulti ci
am ſuã ne ci ſilis efficiar:. Lacere qppe ⁊ nõ rñ/
detur stumelianti qñ qͥs h̊ faceret Nſ tacẽs ma
gis ꝓuocaret illã ad iracũdis pctm̃ cẽt.ſʒ tacere

ne ⁊ ipᷣe rñdens incurrat ptũelias.vel mag illũ
ad irã acccẽdat.debitũ ẽ ⁊ vᷣtuoſum. Sct᷑o debes

—

ſufferri rõe incoꝛrigibulicatis.cum eni contume
lians eſt incoꝛrig bilis.nec in eũ habʒ auctẽ ſuf
ferre dʒ ⁊ tacere. Siẽ ⁊ xpᷣs cũ ↄtumeliaret᷑ nõ re
ſpondit nec herodi nec pylato.nec ſeribis ⁊ pha⸗
riſeis ↄtũelitib eũ.qꝛ obſtinati erãt.vt hr i euã
geli 9. Tertio ſufferẽda ẽ ↄtũelia rõne ↄuerſan
vᷣrutis.ſ.ſapie Sic̃ nec patia nccria eſt nob in
his q̃ fiſt ↄ nos.ita ⁊ in his qͥ nos dicunt᷑. Pa
tiẽtia ait apłs nob neceſſaria ẽ ait Ecci.viij. Nõ
litiges cũ hoĩe liguato.nec ſtruas ĩ ignẽ eiꝰligna
nec cũ potẽte ne te ꝑ potẽtiã ppᷣmat.nec cũ diui
te ne te ꝑ pecũiaʒ vindicat.nec cuʒ loquace ne te
ꝑ eloq̃ntiã ðcipiat. Uñ ⁊ in põ.ðꝛ. Qui inqͥrebãt
mala mihi locuti ſunt vanitates.i.falſitates. Et

ſubdit᷑. Ego ãt tanq; ſurdꝰnõ audiebã.⁊ ſiẽ mu⸗
tus nõ aꝑiẽs os ſuũ. Nõ diẽ ego ſurdꝰ ſʒ tanq̃m

ſurdꝰ.qꝛi ̊ eſt vtꝰpatie ⁊ audiẽs ↄtumelias tã⸗
qᷓ; nõ audiret nõ murmuret in coꝛde.nec oꝛe cõ⸗
tumelijs rñdeat. Tertio dʒ aliqñ repᷣhẽdi ↄtũe
lia in dicto ł fcõ qð licʒ oĩbus. ¶ ñ ſaluatoꝛ cõtu
meliatꝰfcõ.cũ.ſ.ꝑcuſſus fuit in faciẽ ꝑcuſſoꝛẽ re⸗
pᷣhendit dicẽs.Quid me cedis Nec ei aliã maxil
la obtulit ꝑcuricẽdã. Jo. xix. Et ſ̊ duplici rationc
ſm tho. vbi.S. Pꝛima vt audacia ↄtũeliantis
cõpꝛimaĩ pſᷣm illud puer.xxvi. Rñde ſtulto iuxta

ſtulticiã ſuã ue ſibi ſapiẽs videat᷑. Nõ tñ cũ eſt ĩ fu

roꝛe eſt arguẽdꝰ ſʒ ipᷣo ſedato.niſi vtilitas cõmu
nis aliud exigat. Scðo ne alioꝝ ꝓfectꝰ impedi
atur ꝑ ↄtũelias illatas.Uñ gre.ſupᷣ Eʒech.Quo

rũ vita in exẽplo ẽ poſita dũt ſi pñt retrahentiuʒ

ſibi vᷣba cõpeſcere.ne eoꝝ pᷣdicatõem nõ audiãt
qui audire poterant.et in pꝛauis moꝛihbo rema⸗

nẽntes bene viuere contẽnant.

De ſatiſfactoe pꝛo con⸗.

tumelijs. Nota ꝙ diẽ Umbertꝰ ĩ expoſitõe regle
qꝙqᷣlibʒ tenet᷑ ad ſatiſfaciẽdũ.illi quẽ ledit verbo
rixando.vel ↄtũeliãdo.⁊ tenet᷑ad ſatiſfacienduʒ
cito.ſ.cũ põt.Siẽ eni in reſtõne qð ſine die certo
debet᷑.oĩ die debet᷑.ita⁊ hic. Uñ apłs ad ephe.uij

dicit. Sol nõ occidat ſuꝑ iracũdiã vꝛãm i.ſi cõ⸗

tingat aliquẽ ↄtumeliare ex ira anteq; trãſeat d
es recõciliamini cũ eo Sʒ qrit aliqͥs q̃ ſit iſta ſa
tiſfactio ad quã tenet᷑ille qͥ verbo aliũ leſit.puta
cõtumeliãdo.vel irridẽdo ⁊ hmõi. Reſpõſio tri
pler pᷣt eſſe. Unaẽ ꝑ verbũ.vt cũ qͥs ð offenſa ve

niz petit. ſiẽ feẽ Aug. ſcribens hieronimo dicẽs

Obſecro te ꝑ miam ieſu xpᷣi ſi leſi te ignoſce mihi

Scʒða eſt ꝑ coꝛꝑis bumiliatiõem. Siẽ feẽ ſemey
dauid quẽ ↄtumeliauerat.Dicit᷑ eni.ij. Reg.xix.

q; ſemey ꝓſtratꝰcoꝛã rege dixit ad eũ ſle reputes

mihi dñe iniqͥᷣtatẽ neq; meminer iniqtatũ ſerui

tui.Tertia eſt ꝑ obſeqa. Siẽc iacob voluit mune
ribus placare eſau frem ſuuʒ. Ro xij. Si eſurie
rit inimicus tuus ciba illũ. Sed qritur vtxrrum
teneatur qlibet offendẽs vᷣbo ad om̃s hmõi ſatiſ

factões. Reſponſio. Siẽ ledẽs aliũ in rebus nõ

tenet᷑ ei niſi ad certã qᷓntitateʒ rei reſtituende.ſm
q̃ntitatẽ damni.vel in dubio ad arbitriũ bonivi

ri. Ita ⁊ offendens verbo non teneet᷑ ad omnes
buiũſmodi.ſʒ ſᷣm qntitatẽ offenſe. qd ſi offenſus
petit plus pᷣt ſibi ſufficere ſatiſfactio ad arbitriũ

ſiue alius bene ſiue male dicat aut faciat.

Capitulũ VI

boni viri. ;uis laudabile ſit etſã plꝰdebito face

rep pace ꝓtimoꝝ. Si aũt pᷣlatꝰ eſſet qͥ exceſſiſſer
in verbis coꝛrigendo ſubdituʒ ex debito ſuſticie
nõ ðʒ petere veniã ſubdito ſʒ a dño ðo. Nedũ jni
miũ ſᷣnatur hũilitas regẽdi frangat auctoritas.
vt diẽ Aug. in regla. Pot etiã pᷣlatꝰ remittere in
iuriam factã ſubito ſuo ipſi iniuriãti in perſona

vel verbis etiam contra volũtatẽ ipſius ſubditi

iniuriati.ar.xij.q.i.Nõ dicatis in glo. Sʒ qri᷑
Si aliqᷣs offendit aliquẽ verbo in ſecreto ⁊ offen
ſus querit ſatiſfactõeʒ. ſibi fieri in publico. Nũ
uid ad bᷣ tenet᷑ offendẽs.vł ecõuerſo ſi offendat
qs vbo in publico ⁊ offendes vlt ſatiſtacere in oc

culto. Nunqd ſatiſfaciet. Reſponſio ad pꝛimuʒ
Non tene?᷑ niſi qð fuit factũ in occulto fuiſſet pu

blicatũ.ſiẽ fur qui latẽter accipit nõ tenet᷑ publi
ce reſtituere. Ad ſcom dico ꝙ nõ ſuffic. Argu
mentũ in paulo apło cui ↄdẽnato ad carcerẽ nõ
ſufficit occulte liberari ſed publice petijt educi ?
dimitti. Item ſi qͥs ↄtumeliado dicit culpam
alicuiꝰ.⁊ offenſus nõ vult recipere ſatiſfactõem
a ledente niſi dicat ſe fuiſſe mẽtitũ. Reſponſio ſi
cõtumeliãs ſcit ſe dixiſſe veꝝ nõ tenet᷑.nec ille dz
boc ab eo exigere.ſed ſi ſcit vel credit non eſſe ve
rum ſed falſum vel incertum. quia debet etiam
cum damno fame ſue dicereſe falſum dixiſſe vel
incertum aut dubium ſcom ꝙ habz in conſcien⸗
tia ſua.poteſt cum hoc dicere alipua alleuian⸗
tia culpam ſuam. puta ꝙ audierat vel ex ira di⸗
xerat.vel tunc credebat.nunc autem non credit
illud eſſe verum ſi ſiceſt. Non autem deber dice⸗
re ſe fuiſſe mentitum ſi non fuit mẽtitus ſed fal⸗

um Bꝛegoꝛ iuz xxxi
S t ex verbis Iſidoꝛi in libꝛo ethymo
ogiarũ poteſt haberi diffinitio eiud.Dicit enim
qꝙ rixoſus eſt quaſi ritu canino ctus. Semper
enim ad contradicẽdum eſt pæatus iurgio de⸗
lectatur et pꝛouocat congfaſcn tem.Tamẽ vt di⸗
cit beatꝰ Tho.ſecunde ſcde.q.xli.arti.i.rixa non
nominat ſimpliciter contẽtionem. ſed tria que
ponuntur in verbis Iſidoꝛi eius inoꝛdinatõem
declarãt. Primo quidem pꝛomptitudinem ani
mi ad contendendum. quod ſignat cum dicit.
Semper ad contradicendum paratus. ſe clc
cũdo quia ipſa cõtradictione delecta. Unde ſe⸗
quitur.et in iurgio delectat᷑. Tertio quia ipſe
alios pꝛouocat ad contradictõeʒ.Et ideo ſubdit
pꝛouocat contẽdentem.Eſt etiam rixa quoddaʒ
bellum particulare inter aliquos. Unde iacobi
iiij. Unde bella et lites in vobis⸗ nõne ex concu⸗
piſcentijs que militãt in membꝛis veſtris . bella
ideſt rixe et litigia.Nec eſt contra quod dictum
eſt ſcʒ ꝙ oꝛiatur rixa ex ira.Et iacobus dicit oꝛi⸗
ri ex concupiſccẽtijs. Nã vt dicit btůs Thomas
vbi ſupꝛa.ar.ij.omnes paſſiones iraſoibiles ex
paſſioniba cõcupiſcibilibus oꝛiunt᷑. SE qᷓ

Mibꝛ Itiiu

oꝛitur ex ira oꝛitur ex ↄcupia vt expꝛima radice.
Diſſipa gentes qͥ bellavolũt dicit pð.ad dñm.ps
lxvij. Bellü vt dicit᷑ in catholicon dicit᷑ q̃ſi bonuʒ
kantifraſim. lcut piſeina q caret piſce. Non ei eſt
onũ ſed malũ⁊ multa mala oꝛiũt᷑ ex eo. In tan⸗
tũ aũt põt eſſe bonũ inqᷓ;tũ nõ volũtarie appetit᷑.
ſʒ ex neceſſitate exercet ad ſe defendẽdũ debito mõ

Et iõ ſignãter põ.nõ dicit.Diſſipa gentes q̃ bella

gerũt. Multa eni bella geſta ſunt a ſanctisviris
dño iubente? ꝓſperãte. Unde ad Hebꝛe.xi.San
cti foꝛtes facti ſũt in bello.caſtra verterñt exterio
rũvt Joſue de q̊ eccłi.xlvi.Foꝛtis in bello Jeſuna

ue ⁊c̃. Sed diſſipa ait que bella volũt q̃.ſ.bella de

lectabiliter ſuſcipiũt ad nocendũ alijs. Ubi nota
ꝙ triplex eſt bellũ. è
Pꝛimum bellum internale ⁊ anguſtioſum.
ecundum bellum ꝑticulare⁊ rixoſum.
Tertium bellum populare ⁊ ꝑiculoſum.

De pꝛimo dicitur

rixa de q pꝛincipalr intẽditur. Jac
ratis. ſcʒ faciendo rixas ⁊ nõ poteſt adipiſci qðᷣ

KF.I.

vel de viribo noſtris ſperet᷑ facienda victoꝛia vel

viribus noſtris facta tribuat᷑. ſed eiꝰ gra de qua

dicit aplus Bꝛatias aũt deo qͥ dat nobis victo-

riam ꝑ ieſum xpᷣm dñm noſtꝝ.Et alubi. In omi

bus his ſuꝑam ꝓpter deum qui dilexit nos hec

omia ille.Quia omnia iſta bella ſunt ꝑiculoſa
ideo nõ appetenda.ſed q̃ntũ in nobis eſtvitanda

fugiẽdo occaſiões tẽptationũ. Qui aũt nõ vität

occaſiones ſʒ ingerũt ſe eis illi q̃i volũt bella ⁊ ri
xas vitioꝝ.De his dicit ps. Diſſipa gẽtes q̃ bel⸗
la volũt.Et ponit᷑ diſſipa ꝓ diſſipabis ſᷣm moꝛeʒ

ꝓphcticũ.i.deſtrues yt.ſ. vincant.Qui enĩ amat

periculũ incidet in illud.vt ðꝛ Ecci.iiij.

HBecundũ bellum eſt J. I.

0

cupitis. Uariꝰeſt eni euẽtꝰ belli.vt ðꝛ.ij. Reg.ix.
Qui eni rixatur cũ altero.intendit ſuꝑare. et ipᷣe
ſuꝑatur ſepe ⁊ ꝑcutit᷑.⁊ iõ vitãda eſt. Un cum pa

Ecẽs.iij. Temp⸗ belli. tꝑs pad. Pꝛio oꝑt᷑ bel; ſtoꝛes Loch rixati ſunt cũ paſtoꝛibo ahꝛae ꝓpter

lare vitia.et poſtea ſeqtur pax in inete. Et pſal.
Obumbꝛaſti ſuꝑ caput meũ ĩ die belli.i.in tꝑe q̊
bellaui vitia. vmbꝛa tue gr̃e ł merito ⁊ mẽoꝛia
rue obſcure paſſiõis ꝓtexiſti me ⁊ dediſti refrige⸗
rium ·Seneca.Habeto pacẽ cũ homiby.bellũ cũ
vitijs. Hinc gre. Sciens apls nobᷣ iã non vltra
bella eẽ carnalr ꝑagẽda ſʒ aie certamie ↄ ſpũales
aduerſarios deſudado velut mgꝗr̃ malicie pᷣceptũ
milicib⸗ zßt dat dicẽs. Induite vos armaturam
dei vt poſſitis ſtare aduerſus inſidias diaboli.
xxiij.q.i.niſi bella Qñ aũt inchoandũ ſit illð bel
lũ.oñdit Aug.ili.xxi de ci.dei.c.xvi.dicẽs.Cum
aũt ventũ fuerit ad etatẽ q̃ hõ pᷣceptũ capit⁊ ſub
di põt legis imꝑio ſuſcipiendũ eſt bellñ ↄ vitia ⁊
gerendũ acriter ne ad damnabilia pctã ꝑducãt.
Et ſiqᷣdeʒ victoꝛiaꝝ ↄſuetudine roboꝛata nõ ſũt
facilius vincũtur ⁊ cedũt.Sin aũt vincere ⁊ im
Eare ↄſueuer̃t.ſ.vitia laboꝛioſa difficultare ſupe
rant᷑ nec id varacit⁊ ſinceriter fit niſi delectatõe
iuſticie.hᷣ eſt aũt in fide xpi.Quõ bellãdũ ſit do⸗
cet idẽ Aug.in.xN.de ciui.dei.c.xuij.dicens. In
pꝛelioꝝ tẽptation: ʒ vitia ꝑiculiſq; etiaʒ iuſti
verſant᷑ in qᷣb nõ eis 5 ꝓſubdamꝰ vigilijs ↄtinu
is excubãtes.ne opinio veriſimilis fallat.ne de⸗
cipiat hõ verſutus.ne ſe tenebꝛe alicꝰerroꝛis effũ
dant.ne qð bonũ eſt malũ. aut qð malũ ẽ bonuʒ
eſſe credat᷑.ne ab his q̃ agẽda ſũt metꝰreuocet.ne

in ea ꝗq agẽda ſunt cupido pᷣcipitet.ne ſuꝑ iracun

diã ſol occidat.ne inimicicie puocẽt ad retribu⸗
tionẽ maliꝓ malo ne abſoꝛbeat inhõeſta vel im⸗
moderata triſticia ne ĩ ꝑcipiẽdis bñficijs igerat
mes ingrata toꝛpoꝛc̃.ne maledicſrumoꝛibi ↄſcia
bona fatiget᷑ ne temeraria ſuſpitio nr̃a decipiat.
ne aliena de nobᷣ falſa nos frangat. ne regnet pec
catu in nro moꝛtli coꝛpe ad obediẽdũ deſiderijs
eius ne mẽbꝛa nr̃a exhibeãtur arma iniqtat pec⸗
cato.ne oculꝰ ſeq̃tur ↄcupiſcẽtiã ne vindicãdi cu
piditas vincat.ne in a male delectat vl viſio
vyel cogitatio rememoꝛet᷑.ne impꝛobũ aut idecẽs
Yerbũ libeter audiat᷑.ne fia qð nõ licʒ etiam ſibi
libet. Nec in h̊ bello laboꝝ ꝑix ſoꝛũq; pleniſſimo

greges multos pecoꝝ quos habebant. Ad hbanc
tollendã dixit abꝛaam. ne queſo ſitiurgiũ inter
mect te.et paſtoꝛes meos ⁊ tuos.ſeparamꝰ nos
ab inuicẽ. Si tu ieris ad dexterã ⁊c.Gcñ.xiij.De

ipſo aũt bello rixe tria videnda ſunt.
Eius oꝛtum.

Eius actum.

Eius nocumentum.

Oꝛitur pncipalt rixa ⁊ ira. Uñ ðꝛ ꝓuerbᷣ.xv.UVir
iracũdus pꝛouocat rixas.loc aute ſic declarat
beatus Tho. ſcdᷣa ſcᷣe.q.xli.art᷑.ij. Rixa impoꝛ⸗
tat qunandã contradictõem vſq;ud facta pꝛsoue
nientcẽ dum vnus alteri ledere molitur.Duplici
ter aũt vnꝰ aliũ ledere intẽdit Uno mõ q̃ſi inten

dens abſolute malũ eius.et talis leſio ꝑtinct ad
actũ odij cuiꝰintẽtio ẽ ad ledendũ inimicũ vł in
manitfeſto vł in occulto. Uñ ⁊ aliqñ rixa ex odio
oꝛił ꝓpt᷑ qð ðꝛ ꝓuer.x.Odiũ ſuſcitat rixas.Nõ tñ
rixa eſt ꝓprius effectꝰodij.qꝛ pᷣter intẽtioneʒ odi⸗
entis ẽ ꝙ rixoſe ⁊ in manifeſto ledat. Alio modo
aliqs intẽdit aliũ ledere eo ſciẽte ⁊ repugnãte qð
impoꝛtat᷑ nomie rixe.Et h̊ ꝓpꝛie ꝑtinet ad irã q ẽ
appetitꝰvindicte. Non ãt ſufficit irato ꝙ latẽter

noceat ei. quẽ iraſcit᷑ ſed vult ꝙ ipᷣe ſentiat.⁊
contra voluntatẽ ſuam aliquid patiatur in viu
dictam eius quod fecit. Pꝛocedit etiam aliquann

do ex ſuperbia ⁊ inani głia.nõ tamen directe ſed
occaſionaliter inqntum aliquis ex hoc concita?

ad rixam et iurgiũ.quia ad iniuriã ſibi reputat

ꝙ alius ſe ei pꝛeferat.ꝓpter quod dicit᷑. Pꝛouer.
xviij. Qui ſe iactat⁊ dilatat.iurgia concitat.Jur
gium autẽ idem videtur ꝙ rixa. Jactare ſc ex ſu⸗

perbia vel inani gloꝛia pꝛocedit. Quãtum ad ſe
cundũ ſoʒ actum ſciendũ eſt ſcõᷣm.b. Tho.vbi.S
ar.i.qꝙ ſicut intentio impoꝛtat qᷓndã ↄtradictio⸗
nem in verbis ita rixa impoꝛtat qᷓndam contra

dictionem in factis. Uñ dicit glo.ad Gala.v. q;

rixe ſunt duãdo ex ira inuicẽ ſe ꝑcutiũt homics.
Et ideo rixa videt᷑ quoddũ pꝛiuatum belluʒꝓin

2

ter pnatas ꝑſonas agitur.nõ ex aliqua publica

auctoꝛitate.ſed magis ex inoꝛdinata voluntate

„.

uij. Bellige⸗/

N
M
ad
l
int
i

Biden
nagn
mt

lgn
ehie
Laße
ng
gn
Nbene

ir

yos

ij

inpe,

ne

Dipt

llun

Ex᷑ ideo rixa ſp impoꝛtat petm̃.ſed rixa eſt ppᷣee

ptc eoꝝ ꝗͥ ẽt iniuſte innadũt aliũ vel alios.vl er

qui ſe defendũt cũ iuſte inuadũt.puta cũ miſtri
vectoꝛis volũt inſte caꝑe aliq̊s reos ⁊ illi ſe defẽ
dũt ne capiant᷑ tũc rixa ẽ in eiſ.In eis aũtqͥ ſe de
fendũt ſolo aio repellẽdi iniuriã cũ debita mode
ratiõe nõ ẽ ppᷣèe rixa nec pctm̃ Quia vim vi repel

lere eſt de iure nature.diſ.i. Jus natale. Silr nõ

eſt ppe rixa in his qͥ inuadũt alios vt capiant ex

officio ſuo qͥ ſe defendũt Uñ cũ ſerni yſaad fode⸗

rũt puteũ ⁊ inuener̃t aq̃m qv illã rixati ſunt.vt
dicik Geñ.xxvi.non in ſᷣuis iacob fuit rixa ſʒ in

incolis terre quiliiuſte moleſtauer̃t illos. Quã/

—

tũ ad tertiũ.ſ.de nocumẽ

eternã cũ ſit moꝛtale pctm̃.qñ vicʒ qͥs iuadit ali

quẽ iuiuſte vt ꝑcutiat eũ.vel ẽt cũ defendit ſe iu⸗

ſte inuaſum ab officiali vt capiat᷑ vel ẽt cũ defen
dit ſe iniuſte inuaſuʒ ex odio vel vindicãdi anio
vel cũ exceſſu notabili debite moderatiõis. vt ſi

inuadẽs ꝑcutiat eũ manu.⁊ ille gladio ꝑcutit.ĩ
omib bis moꝛtale eſt ſᷣm Tho. vbi.õ. Et rõ eſt.

qꝛ inferre nocumentũ ꝓxio oꝑe manuali non eſt
abſq; moꝛtali.qꝛ ↄ iuſticiã ⁊ ↄ mandatñ illð ſNõ
occides In q̊ phibetur omis leſio ꝑſonalis iniu
rioſa.ᷣm Augꝰ. de pe.diſt.i.homicidij. Pꝛobat
etiãñ hoc ſcʒ rixã eſſe peccatũ moꝛtale exh̊ ꝙ apłs
ponit rixas int᷑ oꝑa carnis.de qͥb dic ad Bala.
v. Qui talia agũt regnũ dei nõ ↄſeq̃nt᷑. Nõ auteʒ
pꝛiuat᷑ qͥ regno dei niſi ꝑ moꝛtalia. Ueniale aũt
elʒ cũ ſe qs defendẽdo cã aliq̊ cũ leui motu odij
vel vindicte h̊ agit.aut cũ excedit aliq̃ntulũ mo
dum defenſiõis debitũ.Nocet q̊ʒ rixa qꝛ ꝑ eã ge
nerãtur odia ⁊ diſcoꝛdie in mẽtib rixantiũ ꝓpt᷑
qð ðꝛ puer.xvij. Qui meditat᷑ diſcoꝛdias ſemĩat
rias.i.qͥ intẽdit ſeminare ini aliqͥs diſcoꝛdias ꝓ
curat ꝙ ad inuicẽ rixent vt inde in eoꝝ coꝛdibuſ
ꝑ rixas diſcoꝛdie ⁊ odia generent᷑. Inu enĩ pctm̃

põt impare actũ alteriꝰpeccati in ſuũ finẽ oꝛdi⸗
nãdo. Nocet rixa coꝛꝑi.qꝛ freq̃nt plꝰ recipit qᷓ; al
teri faciat mali. Punit᷑ ẽt pena pecuniali vel coꝛ

poꝛali a iudiceſ̃m exceſſus qᷓntitateʒ.quia iura

mãdant iſta puniri.vt ptʒ.xxiij.q.finali.⁊.c.fi.
vbi mãdant᷑ puniri vt homicide q rixant᷑ et qͥ in
xixa fuerit occiſusDiſſipa ̊ deus gentes q̃ volũt
iſta bella rixaꝝ vt recipiãt qð merentur.

)

Yertiũ bellũ dicitur. J. II.

cumẽto huiꝰ vitij ſciendũ ꝙ
multipł'rnocet.Primo qͥdẽ qꝛ inducit ad moꝛtẽ

a pompeio

populare qð eſt valð piculoſuʒ.qꝛ innuera mala
ingde ſecũtur.cũ.ſ.vnꝰ ppłs ſeu ciuitas inſurgitõ
aliam.vel vna ꝑs ciuitat aliaʒ ad nocendũ pꝛe

dandũ ſubijciẽdũ. expellendũ ⁊ occidẽdũ. Et cũ
iniuſtũ eſt bellũ qͥcũ q; ibi ſcienter ⁊ volũtarie cõ

currit moꝛtaliter peccat vltra alia pctã q̃ ibi cõ,

—

mittũtur.nã quicqͥd accipiat ab alia ꝑte rapina
eſt ſi vulnerat vł occidit hõicida ẽ.⁊ alia mala ei
imputant᷑.Eſt aũt bellũ iuſtũ cũ fit ꝓ repẽdẽdis
reby ablatis aut vlſciſcẽdis iniurije.qñ.iſ.ablate
ſunt vł res iniurie facte ab aliqᷓ ciuitate vel ppło
et emẽdare ñ vult.ppter qð bellũ ſumit᷑: iuſtum
cuʒ fit pncipis auẽte.vt arg. xxiij. q.i. Juſtum. et
xxiij. q.iiquid culpat᷑ Sʒ cũ fit bellũ er ambitio

ne ⁊ auaricia ⁊ odio.vel ad dilatandũ dñiuʒ ſu’ũ
ad augendas diuitias ad depᷣmendũ ⁊ extermi/
nandũ alios ob odiũ ⁊ inuidiã.⁊ hmõi ẽ iniuſtũ
Vñ aug.Quid culpat᷑ in bello.an qꝛ moꝛiũt᷑ ho⸗

mines aliqñ moꝛituri vł dñentur in pace victu⸗

ri b repᷣhendiſſe timidoꝝ eſt non religioſoꝝ.o
cendi cupiditaſ.vlciſcẽdi crudelitas.implacabi
lis animꝰ.feritas rebellãdi.libido dñandi Hec
⁊ his ſimilia in bellis iure culpãtur.xxiij.q.iqͥd
culpatur. Qð vtiq; fit᷑ ſuggeſtiõẽe demonũ qui ð
hoĩm ꝑditione letant᷑ coꝛpali⁊? ſpũali. Uñ ⁊ aug.
li.i.de ciui.dei.cx xv.refert ꝙ in magna planicie
circa romã viſi ſunt dij romanoꝝ.q mões erãt
quos colebãt ſub diuetſis nomiba Jouis.mar⸗
tis et aljs innumeris ad inuicẽ bellare quod iõ

fecerunt ipi demões in aliqua ſpecie apparentes

vt ſic puocarent ipᷣos romãos ad bella tanq; ho

neſta ⁊ licita.exquo dij ipᷣi exercebãt Sʒ pꝛopter

quã cãm deus bella ꝑmittat.qui ſemꝑ ex malis
elicit bona et maioꝛa.oñdit Aug.in.i.de ciui.ði

c.ij.dicenſ.Si quid recte ſaperẽt illa q̃ ab hoſti.

bus aſpera ⁊ dura ꝑpeſſi ſunt ill diuine ꝓuiden⸗
tietribuere q̃ ſolʒ coꝛruptos hoim moꝛes bellis
emendare atʒ conterere. Itemq; vitã mortaliuz

rectam atʒ laudabilẽ talibus afflictionibo exer⸗
cere ꝓbatãq; vel in melioꝛa tranſferre vel in his-
adhuc terris ꝓter vſum alioꝝ detinere Dicẽ autẽ

ipſe Aug.in.v.de ciui.dei.ca.xxij. Qð ſicut deus

vnus ct verus regit ⁊ gubernat omnia humana

vtiplacet.et ſi occultis cauſis nunq; tamen iniꝝn

ſtis.ſic etiam ipᷣa temꝑa belloꝛum in eius arbij/

trio eſt iuſtoq; iudicio ⁊ miſcðia vel atterere veł
cõſolaruũgenꝰ hũ anũ vt alia citius alia tardiꝰ fi
niant᷑.Et exẽplificat de multis.Bellũ epyratam
m Bellũ punicũ terciũ a ſcipione incre
dibili celeritate tẽꝑis bꝛeuitate ↄfecta ſũt Bellũ
fugitiuoꝝ gladiatoꝝ italia hoꝛribiłr ↄtrita ⁊ va

ſtaca. tertio ãno ↄſũmatũ eſt. Pycontog marſi
et peligni gentes nõ exterc.ſʒ yralice poſt diutun

nã ⁊ deuotiſſimã ſub romãis ᷣuitut᷑ caput in li

bertatẽ erigere tẽptauer̃t.multis iam natõnibꝰ

romão imꝑio ſubiugaꝭ.deletac. Cartagine ro
manis ſepiſſime victis⁊ duobo ↄſulibo occiſis ⁊
mult ſenatoꝛib.huicimſtlo quitus annꝰ finẽ de

dit. Bellũ ſcdᷣm punicũ cũ maxis detrimẽtis et

calamitates reipublice ꝑ ãnos.xviij. romanoꝛũ
Vires exterminauit ⁊ pene cõſi umpflr duob' pꝛe
ferme ſeptuagita milia romanoꝝ interierũt
Bellũ punicũ pꝛimũ.ꝑ.xxiij.anos ꝑactũ ẽ. Bel

lum mitridaticũ.xl. Bellũ ſameticũ ãnis ferme

quinquaginta in quo bello romani ita victi ſũt

vt ſub iugo etiam mitterentur. Sed quia nõ di
ligebant gloꝛiam pꝛopter iuſticiam. ſed inſticiã
pꝛopter gloꝛiã diligere videbãtur.pacem factazʒ
feduſq; ruperunt.Et infra.c.xxiij.Quod noſtra
memoꝛia recentiſſimo temꝑe deus mirabiliter?
miſericoꝛditer fecerit ſi a nobis tacebitur erimꝰ
ingrati cum redagarſus rex gothoꝝ agmine in⸗

genti et inmani iam in vꝛbis vicinia conſtitu⸗

tus romãis ceruicibb immineret vno die tanta
celeritate victus eſt.vt nec quidem.vno iam di⸗/
cam moꝛtuo.ſed nec vulnerato romãoꝝ populi

Citulus VI.

amplius q; centũ miliũ pꝛoſternerẽt᷑ moxq; ipſe
captus necatus eſt. Hec ille. Iſte redagarſus in
fidelis in motiby feſulanis cũ ſuis extinctus eſt
vt declarat thomas anglicꝰ ſuꝑ li.de ciui.dei in
bnci. De plo aũt dei iſrt dicit idẽ Aug.in.xvi.de
ciui.c.fi.ꝙ a duobs mirabilib ducib.ſ.moyſe⁊
Jeſu naue.ſeu Joſue bella etiã ꝓſperrime ac mi⸗
rabilit geſta ſũt deo ↄteſtante. nõ taʒ ꝓpt merita
hebꝛei populi qᷓ; ppt pctã eaꝝ q debellabant᷑ gẽ/
tiũ illas eis pueniſſe victoꝛias. Poſt iſtos duoſ
dDuces.iudices fuerũt in terra ꝓmiſſionis quoꝝ

tꝑibo ſicut ſe hẽbant ⁊ pctã populi ⁊ miſcðia dei.

alternauer̃t pſpera ⁊ aduerſa belloꝝ.Et in.xvij.
li.c.penul.dicit ꝙ diuiſo illo populo in duo re⸗
gna.vcraqʒ ꝑs ſic iubebat diuia ꝓuidẽtia.vel ſi⸗
nebat. varijs erigebat pſꝑitatiba ⁊ aduerſitatib
pᷣmebatur.⁊ ſic affligebatur nõ ſolũ etteriꝰ.veꝝ
etiã inter ſe ciuilibs bellis.vt ceteris exiſtentib⸗
cauſis miſcia dei vel ira pateſceret.donec eius
indignatõe creſcẽte vniuerſa gens illa chaldeis
debellãtibo nõ ſolũ ſubuerteret in ſedib ſuis.ſed
etiã ex maxia ſui ꝑte tranſferent᷑ in trã aſſyrioꝛũ.
et pꝛius illa ꝑs qͥ vocabat᷑ iſrł in decẽ tribub di⸗
ſtincta. Quis at poſſet enarrare mala q ↄtingũt
ex bellis. Nõne rapine fiũt cõtinue ⁊ ñ oluʒz ab
inimic ſʒ ab amicis aufert?᷑. O q̊t mulieres vitu⸗
perant?

exercitijs remoti applicant᷑ ad ſtipendia latroci⸗
nantiũ.Nõne militie dediti ſunt ⁊ maximi blaſ
phematoꝛes dei ⁊ ſccõꝝ.Os aperire neſciũt niſi
maledicẽdo deũ ⁊ ſcõs.et turpiter iurãdo ꝑ eos

etiã nõ irati. Quis in illa arte reꝑitur nõ vacãs
ſodomie ⁊ oĩ genere imũditie. Odia ⁊ rancoꝛes
cõtinue ꝑſeuerãt.ꝓpter q̃ ⁊ ↄfeſſiões ⁊ cõmunio
nes ⁊ cultus diuinꝰnegligunt᷑ guamia collecta
rũ młtiplican?᷑ ⁊ nõ valẽtes ſoluere incarcerant
turbant᷑ ad deſpatõem ꝑducũtur.Stipẽdarij ẽt
viliſſint hoies faciũt ſe dños dñoꝝ etiã ſuoꝛũ a
quib ſunt vucti ⁊ p qͥb militãt.⁊ ſi in aliqͥ ↄdi
cunt verberatur ⁊ vu tüeur ab eis. Sacrile⸗
gia ꝑpetrant᷑.ec d&s ſpoliãt.ſacra diripiũt.in ec⸗
cleſijs ludũt ⁊ ſtabulãtur Sacerdotes capiunt.
agricolas.marcatoꝛes pᷣꝗantur.⁊ redimere faci
unt.incẽdia ponũt in ſegetibi.ĩ domibo.in eccle
ſijs. Agri ⁊ vinee iculti remanẽt.arboꝛes fructi
fere incidũt. domꝰ ad hñdũ ligna p igne deſtruũ
cur,.gregesa armenta capiũtur.vie inuie efficiũt
Sicq; artes ⁊ negociatoes pereũt. Blaſ phemie
detractiones.deriſiões.ꝓditiones p nihilo ha⸗
bentur. ludi qᷓntũ cũq; phibiti creſcũt.hõicidia
addũtur. Et ſic citates ⁊ caſtra ad ſolitudinẽ re
digũt᷑. Exqͥ ᷓtot mala pueniũt. Gñ ĩiqt põ. Diſſi
pa getes ⁊c.qui ſcʒ nõ nccitate ſʒ cupiditate acce
dũt ad hoc. Un⁊ cycero dicit in.iij.li.de republi
ca. Nullũ bellũ ſuſcipi debere ab optima ciuita
te niſi ꝓ fide ⁊ ſalute.Et vt exponit Aug.qui hoc
refert in.xxij.de ciui.dei.ca.vi.de fideideſt fide/⸗
litate ſeruãda. ꝓ ſalute ſcʒ tꝑali ad euadẽdũ ege⸗
ſtatem. vincula exilia.moꝛtẽ ⁊ hmõi. Sʒ multo
magis ꝓ fide ſᷣuãda ʒ infideles iuſtiſſime bellat᷑.
yt hr xxiij.q.viij.Omni.⁊ ca.hoꝛtatu.De bello

adulteria.ſtupꝛa.meretricia młta ſequũ
tur.Capiũtur.pnueri tollũtur a ꝑntibo ⁊ a iuſtis

autem ad hoc ꝙ ſitiuſtũ tractatur in tertia pax
ctitulo quarro. “
homicidio quiae
ira ⁊ rixis ⁊ bellis freq̃nter cõtingit
fieri homicida.mutilatões mẽbꝛoꝝ
et ꝑcuſſiões.ideo de ipis hic agendũ. Omiĩa bec
cũ iniuſte fiũt ſunt ↄ pᷣceptũ iliud. Non occides
Erxo.xx.vt dicit Aug.ð pe.di.i. Homicidiũ aũt
poteſt ſiec diffiniri ꝙ hbomicidiũ eſt omis occiſio
gnãter aũt ðꝛ homis.qꝛ occi

illegitime facta Si
ſio animalis irrõnalis ſiẽ nec deſtructio planta
rum ſeu arboꝝ. que viuũt vita vegetatiua eſt ho
micidiũ. Uñ in pmo ð ciui.dei.q cuʒ audiuimꝰ
Non occides.nõ acopimꝰ hoc dictũ de fructib⸗
quia nullꝰẽ eius ſenſus.nec de irratiõabilibus
animalibo.quia nulla nobᷣ rõne ſociãtur. ſed de
homibo. Ratio hui⸗ eſt ſcðm Tho. ſe. ſe. q.lxuij.
art.i.quia nullꝰpeccat vtẽdo aliq̃ re ad id ad qð
eſt oꝛdinata. In reꝝ aũt oꝛdine imperfectioꝛa ſt

„

ꝓꝓpter ꝑfectioꝛa. ſic in generatiõe homis natura

