l. ſi ex ↄducto.S.ij.⁊.iij. Itẽ ꝓpter ſterilitatẽ afficiẽ

tem ↄductoꝛem in agro incòmodo niſi ſterilitas

valeat openſari cũ vbercate pᷣcedẽtis vel ſequẽtis
anni.Et fiat hec remiſſio ꝓ rata tꝑis ſterilitatis.
er. e ꝓpter.ſed ᷣm Inno.⁊ Hoſti.ſialiqᷣs locat o/⸗
peras ſuas tm̃.vcllocat oꝑam ⁊ rem vel accipit
ſpẽm ex innoĩato ↄctu vt aliqd faciat in ea.tota,
mercedẽ recipit etiã ſi caſu foꝛtuito impeditus ſũu
erit niſi moꝛa vel culpa poſſit ſibi ĩputari.puta ſi
oꝑatus fuit alubi eo tꝑe qͥ inde poſſt ↄmode oꝑa
ri.ff. de va. ⁊ er de oꝛ. cog i. .penul. Caſus vero
foꝛtuitus nocet locatoꝛi coꝛpis ex mercede vtnõ
habeat niſiꝓ rata. Item ↄductoꝛ agri vel domus
vel alterius rei põt ipam rem alteri locare.C. c.l.

nemo.⁊ tũc res poſterioꝛisↄductoꝛis ſunt obliga

re pncipali dño vſq; ad iſtam q;titatem quã iſteſe
cũdus ↄductoꝛ tenetur poꝛi.ff. el.ſi in lege. Itezʒ

—.— 2— —.0dW—,,. ——

— —— — —

—2

— — — —

no
11
e
o
wi
ſ
lui:
id
t
l
enct
de
la
ſo
dis
ch

b/

Ln
ſoin
tiſ
Ulvn
as
969
Kls
nmt
Gfür
nſo⸗
.
mift
tinffot
imles
hins
luats⸗
erof
zcaht
1 to
ltvan
Nweß
ſinn
0

4

Capitulũ x

ſtconductoꝛ expendit aliqͥd in re cõducta neceſſa
rie vel vtiliter agẽdo.edificãdo vel inſtituedo ſᷣm

oſtilager g locatoꝛẽ vt expenſaʒ recipiat. ff. e.l.
dñs als ſecus. Item nota ꝙ mgfr̃i vł ſcolares tra

ctantes cũ aliq̊̃ ciue bonoñ.deↄductione hoſpitij
irreqſitis inquilinis niſi tempus fuerit elapſum

cõductionis ſunt excõicati.e de loca. ex ſcripto.

De b habes in.uij.ꝑte ti.i.tẽ ſi aliqͥd poſſidet iu⸗

„

re pᷣſcripto nõ extantibo ↄditionib omnib⸗ q̃ reqᷣ

trunt ad legitimã pᷣſcriptiõem tũc rem furtius hʒ
vel raptam ⁊ ſic peccat moꝛtaliter ⁊ tenet᷑ reſtitue
re ſᷣm Guil.⁊ alios theologos ⁊ canon iſtas Pꝛo

cuius materie aliq̃li ſed bꝛeuiſſima declaratione

eſt ſciendum ꝙ pᷣſcriptio vel vſucapio ſm Ray.ẽ
acqᷣſitio dominij ꝑptinuatiõem poſſeſſionis tꝑis

alege diffiniti.i.ꝑ ſpaciũ tꝑis diffinitũ a lege. ff. ð
vſuca.l.iij. Differũt aũt pᷣſcriptio ⁊ vſucapio abin
uicẽ in p̊.qꝛ pᷣſcriptio eſt circa ĩimobilia. vt agros

domos ⁊ hmõi Uſucapio circa mobilia vt aialia
2⁊ bmõi.xvi.q.iij.placuit.s.q̃s acciones.Jtemvſu

legitimã q̃ttuoꝛ requirũturm Ray. Goff.?
ſtien. Pꝛimũ eſt cotinuatio pᷣſcriptiõis ꝑeũ ꝗͥ pꝛe

capio cõpletur triennio.ſed ad pᷣſcriptiõem reqᷣrit
plus tꝑis vt infra patebit.

d pꝛeſcriptionem §. VI

ſcribit ꝑtpᷣs a lege diffinitũ vt toto illo tꝑe ſine 1/

terruptione ſit poſſeſſa.xvi.q:iij.ꝭ.põt. Lempus

aüt a lege ſuꝑ b̊ diffinitũ eſt in pᷣſcriptione lõgi tẽ⸗

poꝛis.tempus.xx.annoꝝ inter abñtes.⁊. x. int pᷣ/

ſentes. In pᷣſcriptione longi tpis eſt ſt paciũ · xxx. vł

xl. annõ. xvi · q.iij. · põt. Et h intellige ʒ laicos

2 buatas ꝑſonas.lam ↄtra ecciam nò pot pᷣſcri⸗

bi neq; ab alia eccia neq; a laieo niſi ſpacio.xl.an

nom. Lõtra ecciam vo romanã ſpacio.c an. xvi.
q.iij.. q̃s actiones.⁊.c.nemo.Et intellige pñtes
in eadem puincia exñces ſᷣm Hoſti.⁊ Guil.ſma

lios in eadẽ ciuitate.Scom eſt bona fides.i.qꝙ re
cipiẽs rem quã pᷣſcribit credit tradẽtem eſſe dĩũm

vel hr̃e ius alienãdi ⁊ ſic erret in faccoꝛ⁊nõ in iure

ff. de vbo. fig. l.bona fidei. Inno.⁊ Ray. ⁊ hec bo⸗
na fides reqᷣri? ꝑ totũ tpᷣs pſcriptiõis.et de pᷣſcri.
vigilãti.xxxuij.q.ij.ſi vᷣgo.Et nota ꝙ ſᷣm leges nõ

ſolũ exigebat᷑ bona fides in pᷣſcriptiõe longiſſimi

tꝑis.ſ.xxx.vel.xl.annoꝝ.ſed etiã in pᷣſcriptiõe lõ⸗

gli tꝑis ſcʒ.x:vel.xx. annoꝝ.non requiri ᷣm leges

bona fides niſi ab initio pᷣſcriptõis.vt.N.de pꝛc⸗

ſcrip.xxx.vel.xl.annoꝝ.l.cũ notiſſimi.⁊.l.ſi quis

emp. xvi · q. iij. F. põt. ſed m canones requirit᷑ bo
q; pᷣſeripſit· eẽ de re.iu.poſſeſſoꝛ.li.vi.Uñ in h̊ le⸗
ges ille ſunt abrogate ꝑ canones vt dicit Jo. an.

qð põt facere papa ꝓpter ꝑiculũ aiaꝝ.vt.x.diſti.p

totũ.2 er de pᷣſcrip.vigilati.Lertiũ qð requirit᷑ ẽ

iuſtus titulus.⁊ ſᷣm Ul.⁊ Guil.ðꝛ iuſtus tituluſ
hic omnis actus ꝑ quẽ ſolet acqri dominiũ. vt ſi
verꝰ dñſ tradat rẽ:aut qꝛ ſolui ei vt debitũ.aut qꝛ
emit.aut qꝛ eſt heres inſtitutus:aut intra res he/

reditarias habuit.aut donatũ eſt ei.aut ꝑ tranſa
ctiõem recepit ſiue p derelicto habitã occupauit
aut legatũ eſt ſibi.aut datũ eſt viro in dotẽ ex ꝑte
vxoꝛis.aut ꝓ ſocio:i.qũ duoꝝ ſocietate ſoluta di⸗

niduntur bona.i.facta diuiſione cedit in prem ol

teri aliqͥd eoꝝ q bona fide poſſidebãt alienũ aup
ſuo vt cũ qͥs inter multa q habet ſua hʒ alid ai
nũ qð credit ſuũ.Dicit Hoſti.ꝙ iſte vltimꝰ titu⸗

lus ſcʒ ꝓ ſuo nunqᷓ; dat cãm pᷣſcribendi niſi ali
ſuꝑpioꝝ pᷣtendat᷑.L.du vſu.l.celſus. Sed cũ ex c

pᷣſcrip.ad aures.⁊.c.vlti.nil dicat᷑ de titulo no vr
ꝙ reqrat᷑ ed ſufficiat bona fides ſolũ.Jo.an.ſuꝑ
rub.poſſeſſoꝛ. Bꝛeuiter dicit ꝙ ſi ius cõe vł pᷣſcr
ptio nõ eſt ð̊ poſſeſſoꝛẽ ſufficit bona fides als nc/⸗
ceſſe eſt allegare titulũ ⁊ ꝓbare niſi alleget᷑ ſcriè/
tio tanti tꝑis cuius qrij nõ ſir memoꝛia ex de pꝛc
ſcrip.c ij. In ſum.aũt cò.lib.ij.ti.v.q.vi.ðꝛ ſuf
ficit hr̃e titulũ vᷣm vel pᷣſumptũ.⁊ iõ ſoluunt mu

ta gria. er· e.ti.c.de q̃rta.Et ſubdit Guil.ꝙ pᷣſum

ptionẽ de iuſto titulo ſꝑ hr̃epõt ſecura ↄoſcia qñ ei
nihil ꝓbabilitatis innoteſcit de ↄrio.Quarcũ qðᷣ
requirieſt ſm Rav.ꝙ res nõ ſit vitioſa.Et dici
res vitioſa ſi eſt furtius vel vi poſſeſſa quam non
ſolũ ſur vel raptoꝛ ſed nec vllus alius q;uis ab eiſ
emerit vel als bona fide acceꝑit pᷣſcribere põt ve!

vſucaꝑe.⁊ h̊ niſi vitiũ purgatũ fuerit loco iſtiꝰ qr

ti. HVoſti. ⁊ Boff. dicñt q; optet ꝙ ſit res pᷣſcripti

VHI bilis. Ponũt aũt Ray. Hoſti.⁊ Boff. in ſummis
BGoff. ⁊ Ho

multa eſſe qͥ pᷣſcribi nõ pñnt.et in criminib nullo
tꝑe pᷣſcribi põt.ſʒ potius ex diuturnitate tꝑis aun
gentur. ex de cõſue.c.fi.xxxiij.q.v qð deo. tem cõ
tra obiam viſitatiõem ꝓcuratiõem q̃ debe?᷑ rõne

viſitatiõis pᷣſcribere nõ põt ſubditus.e· de pᷣſcri.

cũ non licet.ex de cenſi.c.cũ inſtantia.tem eccle
ſie ⁊ cetera loca ſacra necnõ decime ⁊ mitie ⁊ ob
lationes nullo iure pñt a laicis poſſideri vł pᷣſcri⸗

bi. qꝛ regulariter qð poſſideri nõ põt pᷣſcribi nõ pᷣt

x vi.q.iij.S.põt. Item limes ꝑrochiaꝝ vel dioce⸗
ſum vel qð adheret limiti pᷣſcribi nõ põt.ſed bene
limes pᷣdioꝝ.xvi.q.iij.licet.tem publice penſio⸗
nes ⁊ fruitiones agroꝝ nõ pᷣſcribuntur a colono
Item liber bõ.xvi.q.iij..põt.treſpublice qͥ ſunt
in vſu ꝓpłi romani vł aliaꝝ ciuitatũ vel platee põ
tes aqueductus riui.⁊ hmõi.nec cni in toto nec ĩ
pte hec pᷣſcribũtur.ff. de vſuca.l.vſucapio. His qᷓ
tuoꝛ ↄditiõib cõcurrẽtiba rem alienam pᷣſcripta
cũ bona ↄſcia qͥs põt poſſidere ſm Juno. Hoſti.
⁊ Jo.an.⁊ q̃ſi omnes.lam iure humano diſticte
ſunt poſſeſſiones ⁊ res appꝛopꝛiate di.viij.qͥ iure.
Et ius ſic diſponit qð illud pus crat alienũ effici
atur ſuũ inre pᷣſcriptiõis.Si qͥs vero hʒ ſuꝑ h̊ cõ
ſciam ſcrupuloſam ad cõſiliũ ſapiẽtj deponere dz
ꝙ ſi nõ põt deponere reſtituat.⁊ nullo mõ teneat
cõtra ↄſciam qꝛ edificat ad gehenã.xxviij.q.i.xex
his oĩbj. De pᷣſcriptiõe qͥ ad ↄſciam.ſic diẽ Anto.
de bu.i.c.qꝛ pleriq;. Pꝛeſcriptio aut ẽ mere odio
ſa q̃ ſcʒ ſolũ eſt fundata ex negligẽtia nõ petentis.
vt in pᷣſcriptione.xxx.annoꝝ ⁊ hmõi.⁊ tñ in pᷣſcri
bente deeſt bona fides et ſic talis tenet᷑ reſtituerc
in foꝛo ↄſcie.Aut pᷣſcriptio nõ eſt mere odioſa.qa
ſcʒ nõ eſt fundata ſuꝑ pura negligẽtia eius ð quẽ
pᷣſcribi?.ſed ſuꝑ terminis pᷣſcribẽtis ⁊ titulo ⁊ bo
na fide.Et tũc qꝛ tales pᷣſcriptiones ſunt inducte
cõtra naturalem eqᷣtatem.ſed ꝓpter bonũ ⁊ equuʒ
publicũ ſic taliter pᷣſcripta nõ tenet᷑ pᷣſcribẽs reſti
tuere ⁊ boc tenent cõiter canoniſte in.c.vigilanti

—
J

3 .

Titulus Pꝛimus

extra depᷣſcrip.Et in regula poſſeſſoꝛ.de re.iur.in
vi. Theologi tenent griũ.⁊ ſic res eſt in dubio.ſa
tis eque dici poſſet ꝙ ſi acquirit rem titulo lucra⸗
tiuo ↄſulendũ eſt ei ꝙ reſtituat vbi nullã fecit ex/⸗
pẽſam.ſed ſi titulo nõ lucratiuo.tũc ſi igndꝛau
tem ⁊ nõ ſagacem.ↄſulat᷑ vt reſtituãt.ſi ↄᷓ ſagaceʒ
cõſulat᷑ vt nõ reſtituat niſi reſarcito pᷣcio ⁊ cæxpen⸗
ſis melioꝛatiõis.qꝛ h̊ damnũ eſt paſſus ꝓpter ne/⸗
gligetiam eius cuius erat res in non recuꝑando.
hec ille. Ray.aũt dicit ſimplr cali ↄſulendũ ꝙ re⸗

ſtituat.Qð ſi talis nollet acqeſcere.non audet illi

dare ſecuritatem ꝙ ſit in ſtatu ſalutis nec audʒ pᷣ
ciſe diffinire illũ eiſe in ſtaru damnãdoꝝ ꝓpter iu
ra q; cõcedũt.⁊ ſic ſeruat᷑ vbiq;.Sed Inno.Ho
ſti.⁊ Jo.an. Bern. Boff. Monal Ul. Guil. Be
ral.Jo.de rip.⁊ Lau.ſimpliciter dicũt licite poſ/
ſe poſſidere taliter pᷣſcripta ſcʒ ↄcurrẽtibo dict cir
cũſtãtijſ.⁊ ſic cõiter tenet᷑. Quot aũt modis inter

rũpat᷑ pᷣſcriptio naturaliter vel ciuiliter ⁊ qũ reqde

ſcit aut nõ currit.vide in ſum.cõ.li.ij.ti uij.q.cxx

ij. ⁊ ſe. ibi ð ꝙ ᷣm Ray. interrũpi pᷣcriptio duo⸗/
bus modis ſcʒ ciuiliter ⁊ naturaliter. ⁊ ciuiliter

rribꝛ modis.Pꝛimo ꝑ libellũ pncipi oblatũ.et hᷣ

valet in annualibo actiõiba q ꝑ ſᷣ ꝑpetuaut.Et m

glo. dicũtur annuales actiões q̃ vltra annũ ñ du
rant. Scðo interrũpiĩ pᷣſcriptio ꝑ q̃relã iudici fa
ctam ⁊ ſecutã rei ↄuentiõem ⁊ p̊ in oiba actiõibuſ
Tertio ꝑ litis ↄteſtatiõem.⁊ hic modꝰin oibaacti
onibo valet. C. de pᷣſcrip.xxx.an.vel vltra.l.fi.idẽ
PRoia eſt in ꝗſi litis ↄteſtatiõe.Pone exemplũ.ex/⸗
tra vt lit. nõ ↄte.qm̃ vlcra mediũ.Extra iudiciuzʒ

. .

ctiam ciuiliter interrũpitpCᷣſcriptio.v.modis.pꝛi

mo mõ ꝑ ſolutiõem vyſurarũ debite pecunie am
ſolutio vſuraꝝ vt dic glo interrũpit᷑ pſcriptiõ
ſuꝑ debito ꝑ qtqͥt annos creditoꝛ ceſſet a repetiti
one debiti. Interrũpit᷑ ſcòo ꝑ ſcòam cautiõem fa
ctã a debitoꝛe. C. de pᷣſcrip.xxx.an.l.cũ notiſſimi
Tertio interrũpitꝑe pteſtatiõem cũ nõ põt pcede⸗
re aliq cã impeditus.er de offi.oꝛdi.c.paſtoꝛalis.
⁊.xvi.q.iij.ꝭ.põt.Iſta ꝓteſtatio ſᷣm gl.põt fieri co
ram oꝛdinario iudice vel etiã coꝛã publicis ⁊ hõe
ſtatis ꝑſonis. Interrũpit᷑ q̃ rto ꝑ denũciationẽ ſa
ctam colono.i.ꝑ citationẽ fact de ꝑndo iuri co⸗
ram iudice ſuꝑ re quã poſſidet noĩe alieno. e vt li
te nõ ↄteſt.qm. Quinto interrũpit᷑ꝑ ſinodaleʒ p⸗/
damationẽ. vel cũ ſacerdos in ſinddo vel cõcilio
ꝓuintiali vel generali ꝓclamat ꝙ alius ſacerdos
tenet rẽ ad ſua ecciam ꝑtinentẽ.vt er de pᷣſcrip.ſã
ccoꝝ. Naturaliter aũt interrũpit pᷣſcriptio ꝑoccu
pationẽ aq̃ ⁊ ꝑ violentã eiectiõem vel etiaʒ ſi res

ſit furto ſublata. ff. de vſuc.l.naturaliter. cũ Ray.

cõcoꝛ. Ul.in oib pᷣdictis.⁊ Inno.in glo. ſuꝑ.c.il⸗

lud.e.ti. Item notandũ qꝙ in ſeptẽ caſibo ñ cur
rit pᷣſcriptio nec etiã iuterrũpit᷑ ſed qeſcit ſᷣm ray.
Pꝛimus ẽ tꝑe pᷣlati male alienãtis q;diu viuit ⁊
tenet ecciam vt dic glo.xvi.q.iij.ſi ſacerdotes Se
cũdus eſt tꝑe vacatiõis eccie. Tertius eſt q;diu pᷣ
latus ẽ hereticus.⁊ intelligẽdũ ſᷣm glo. de pᷣlato

eccie cuiꝰres ab alio poſſidebat᷑ er de pᷣſcrip. audi

ris. Quartus eſt tꝑe iciſmaris.er de pᷣſcrip.cũ vob
Quintus tꝑe excoicatiõis qð intelligo ſi nõ ſit ne

gliges in abſolutione. eẽ vt litnõ ↄte .qm̃.Cuius

rõ eſt.qꝛ excõicatus nõ põt agerę ad interrũpẽdũ
pᷣſcriptiõem Sextus eſt tꝑe etatis pupillaris Se
ptimus eſt in tꝑe q̊ qͥ legitima cã impeditus nõ
põt agere.ex᷑ de apei.ex rõne.de his Inno.ex.e.ei.
ſup.c.cx traſmiſſa.vbi etiã ſpecificaũit de tꝑe ho⸗
ſtilitatis ⁊ captiuitatis.Item nota ꝙ vt dꝛ ingl.
x.qui.ſuꝑ.c.qꝛ.aliqᷣs põt ꝓpꝛia auẽte retinere qð ð
iure nõ pſſtitit licet illud diu ſoluerit vt. C. de ag.
⁊ cenſi.l.litib.Lempus enĩ non inducit obliga⸗
tionẽ et de cenſi.ꝑuenit.nec in talibo currit pᷣſcri⸗
ptio ſine cã etiã ſi aliqd gtis longiſſimo tꝑe ſit pᷣ ⸗
ſtitũ nõ currit in bᷣ pᷣſcriptio.xvi:q.iij.clerici Sci
endum etiam ẽ de tꝑe qn incipit currere pᷣſcriptõ
Circa qð dicit Ray.⁊ Guil.ꝙ nõ incipit currere
pᷣſcriptio in actione rcali vel ꝑſonali niſi exqͥ qs
põt agere nõ impediẽte eũ iure.Et ðꝛ actio realis
ſᷣm Guil.qñ quis rẽ ſuã pſequit᷑ apud quẽcuuq
decentoꝛẽ vt eſt rei vendicatio.Actio ꝑſonalis eſt
ꝑ quã cõtra ꝑſonã agit᷑ ex aliqͥ ↄctu vel q̃ſi.ex ma⸗

leficio vel q̃ſi vtẽ actio ex emptis.actio tutele.ac⸗

tio de furto actio de eiectis ⁊ effuſis.Et ex his ſeqᷣ

tur ꝙ filiofamilias non currit pᷣſcriptio in rebus
adueticijs niſi ecqͥ liberatus eſt a pria ptãte.necã

mulierem currit pᷣſcriptio in dote niſi matrimo⸗
nio ſoluto vel marito ad inopiã vgente. qꝛ eniʒ ex
tũc põt repetere dotem ſi nõ repetit currit pᷣſcrip
tio ↄ eam. Itẽ nec creditoꝛi currit pꝛeſcriptio niſi

„ 7„ „

Eltante debiti oditione vt ſi ꝓmiſi creditoꝛi cẽtuʒ
ſi nauis m ea venerit de alemania ñ currit eũ pᷣ

ſcriptio niſi cũ nauiſvenerit.nec currit ſcigeio
niſi adueniẽte die ſolutõiſ.vñ ſi credidiſti mibi cẽ

tum vſq; ad.x.annos.nõ incipit currere pᷣſcriptõ

cõtra me niſi cõpletis.x.annis ꝓbat᷑.C. de pᷣſcrip.
Exx.· an.l.cũ notiſſimi.Cõcoꝛ. UVlI. Item nota ſᷣm
Rap ꝙ igꝛantia iuris nõ facit aliquẽ bone fidei

poſſeſſoꝛ?.ff. de vſuc.l.nunq; in glo.⁊ ponit exem

plum.puta ſi credo pupiliũ vel illũ qui curatoꝛeʒ
habet poſſe rem ſuã alienare ſine auẽte tutoꝛis vł

curatoꝛis.⁊ ſicab eoemo vel in domũ recipio nõ
poſſum illud ꝑ tpᷣs ſtatutũ pᷣſcribere. Idem Ulf.
aen etiam ſi emo rẽ quã ſcio furatã putans mi

i licere q;totunq; tꝑe nõ pſeribo. Si aũt qͥs duß⸗
bitat an res ſit ſua ⁊ hʒ iuſtam cãm dubitãdi ſᷣm
Poſti.⁊ Ber.talis adhuc dʒ br̃e bonaʒ fidẽ ⁊ vtet
fructido ⁊ pᷣſcribit. deber tamen ab alijs inquire
reveri vt ſ ñ pueniat. ar. di. xxxvij. . fie
Capitulum.xvi.de fraudulentia ꝑ modumipᷣ⸗
icationis. ùMẽł
fraudulentia ſequi⸗
tur que cõmitti?tn emptione ⁊ venditi
one ſeu negociatione. Uñ ps.lxx.Quo⸗

tias dñi.dñe memoꝛaboꝛ iuſticie tue ſolius Sed
cũ dñs dicat Lu.xix.ꝑ pabolam loquẽs. Negoci
amini dũ venio trades ſeruis ſuis pecuniaʒ qua
poſſent negociari.⁊ demũ exigẽs rõem ab eis ſier⸗/
uum quẽ reꝑit nõ fuiſſe negociatũ dure increpa⸗/
uit pecuniam ab eo abſtulit ⁊ ↄdemnauit.quõ er⸗
go dauid aſſerit ſe abſtinuiſſe a negociatõe vt do⸗
mino gtus eſſet ⁊ ſuum regnum intraret dicens.
Am̃ non cognoui Sciendũ igitur ꝙ triplexẽge/

niam nõ cognoui negociatiõem introibo in potẽ

s

ne

vni
tin
i;

f

Capitulũ

nus negociationis.circa qð põ.docet nos recte
habere ſui cxem.
Pꝛima eſt mũ dialis ⁊ ſceleſta.⁊ ideo cauenda.·q̊
niam nõ cognoui negociatisem. SD
Secunda eſt ſpũalis ⁊ honeſta.⁊ iõ cxercenda.in
troibo ⁊c. 3

Tertia eſt tpalis ⁊ modeſta.⁊ideo ꝑmitteuda.do

mine memoꝛaboꝛ ⁊c.

Et a ſecũda inchoand
ſcʒ negociatione ſpũ ali. Parabola ponitcirca h̊
ſaluatoꝛ dicẽs. Math.xiij. Sile eſt regnũ celoꝛũ
homini negociatoꝛi querenti bonas margaritas
Regnũ celoꝝ deſignat ecciam militanteʒ. ⁊ ẽ ſen
ſus· Qõ fit in eccia a qͥlibet fideli eſt ſilłe ei qð nar
rat᷑ in ꝑabola iſta de negociatoꝛe. Negociatoꝛ eni
querẽs margaritas vna inuenta q videt᷑ ſibi pᷣcio
ſioꝛ vnde ⁊ ditioꝛ fiat vendit oĩa que hʒ⁊ emit eã.

AMNegociatoꝛ diſcurrit ꝑdiuerſas regiones pᷣcium

poꝛtat vt merces accipiat.ſic negociatoꝛ ſpũal di

ſcurrit nõ coꝛꝑe ſed mente ꝑ tres regiones q̃ iub⸗

ſunt dominio dñi ſui vbi manifeſtat potẽtias ſuaſ
Pꝛima eſt regio celeſtis in qᷓ manifeſtat᷑ dei poten

tiã ad remunerandũ. Secũda eſt terreſtris i qᷓ de

claratur dei potentia ad creandũ ⁊ gubernandũ
Tertia eſt in inferis vbi cõpꝛobatur potentiadei
ad cruciandũ. Per iſtas regiones pſalmiſta oſte⸗
dit ſe diſcurrere dũ ait. Introibo in potẽtias dñi
id eſt loca vbi manifeſtanĩ ſue potentie mẽte itel⸗

lectu ⁊ affectu. Merces q̃ reꝑitur in pᷣma regiõe
la diuine intuitionis. Uiſio eni eſt tota mer⸗

eſt g Till ta mer
ces inqͥt Zug Quãuis eni ibi ſint multe margari
te iut᷑ illud qð canit eccia. Poꝛte nitent margari
tis q ſũt varia gaudia btõꝝ.hec tñ pᷣcio ſioꝛ.vnde

ps. Poſuiſti in capite eius.i.in mente ſeu in itel/
lectu iuſti ⁊ ſpalis negociatoꝛis coꝛonam.mer⸗

cedem q̃ finem nõ hʒ ſicut coꝛonam de lapide pᷣci
oſo.ſ.clare viſionis dei.Emitur aũt hec ſi emi po
teſt gra qͥ vciq; pecunia eſt ipᷣiꝰ dñi cõmen gata ſer
uis ſuis ad negociandũ ſpũaliter. It aũt poſſic
bre iſtam pecuniamꝗᷓ emat. vendat oĩa qͥ poſſidet
oĩa.i.⁊ ſubam ⁊ coꝛpus ⁊ aiam ſupponit gr̃e ad eã
habendam ↄſeruãdam ⁊ augmentandã.⁊ ea me/
diante recipit glam qꝛ gtiam ⁊ glam dabit dñs.
ps. Uñ ⁊ ꝑuulus baptiz atꝰ⁊ ſi nulla hẽat oꝑa me

ritoꝝ.tñ qꝛ hʒ grãm decedens recipit glam. Hic

2 Breg. Regnũ celoꝝ tm valet q;tũ hẽs ſcʒ vt oĩa
ſubijciant᷑ volũtati dei ⁊ gre ſue.Nil viliꝰ cũ emit
nil carius cũ poſſidet᷑ In ſcoa regione ſcʒ huiꝰmũ
di ſunt multe mm argarite Multa ſunt genera bo
noꝝ.qꝛ diuitie honoꝛes ſcia ⁊ hmõi.ſed pᷣcioſioꝛ
oĩbus eſt ſapia. Uñn de ea diẽ ſapiẽs. Nec ↄꝑaui il
li ſapie ſcʒ lapidẽ pᷣcioſum ⁊ oĩa q deſiderant᷑ huic
nõ valent ↄꝑari ꝓuer.iij. Sapiẽtiaʒ aũt voco vᷣtu
teminfuſam tm.⁊ ſic accipit᷑ cõiter in ſacra ſcrip⸗
tura. Ipa ↄpᷣbendit in ſe oẽs vᷣtutes moꝛales qᷣ

in vita nil eſt vtilius hominib vt dicit ibi Sapi

ens. Pecunia q̃ emitur eſt laboꝛ cohibendi ⁊ mo
derandi ſuas ꝑaſſiones. Nã vt dicit phᷣus vtꝰ eſt
ſcia circa difficilia.Et vᷣgilius Surſum attolle/
re gdũ ſcʒ ad vtutem.hic opus.hic laboꝛ eſt Et in

li.ſapie ðꝛ.Si queſieris ſapientiam q̃ſi effodiẽs

.
— P

õ

thezauꝝ inueniet. In effoſione thezauri eſt laboꝛ
in abijciẽdo terraʒ.i.terrena aff ectu deſpiciendo
eſt et deſideriũ theſauri magnũ eſt ⁊ pfundatio q̃
innuit humiliatiõeʒ In tertia regione ſcʒ inferni

merces que deſcendẽdo meditatione ad eam ĩ vi
ta pñiti põt emi.eſt venia.i.remiſſio pene eterneĩ⸗

ferni val tꝑalis purgatoꝛij cuius quiſq; eſt debi⸗
toꝛ ꝓ peccatis ſuis.Nõ eni eſt hõ ſuꝑ terram qͥ nõ
peccet.ait Salomon.iij. Reg.viij. Nulla pcioſi⸗

oꝛ margarita ex illa regione inde põt trabi ⁊ vti⸗

lioꝛ iſta ſcʒ venia Multa eni inde meditado poſ⸗

ſunt trahi vt cognitio diuine iuſticie.cõpaſſio ad
illos ⁊ hmõi.ſed hec vtilioꝛ.Pecunia aũt q̃ emit᷑i/

ta margarita pᷣcioſa eſt pnia Uteni diẽ leo papa.
Uenia nõ datur niſi coꝛrecto.de re.iu.in.vi.⁊ ple
nius declarat Aug.de pe.di.iinquiens. Neini⸗

nem putes de erroꝛe ad veritatem de quocunq;

magno vel puo vitio ad vᷣtutem tranſire poſſe ſi⸗

ne pnia. Per pniam eni pncipir coꝛdis ⁊ ↄtritio

nem vam tollit᷑ culpa.⁊ de pena debita plus ⁊ mi
nus ſᷣm ꝙtitatem doloꝛis.De iſta igitur negocia
tione ſpũaliter intelligi᷑ qð dns pᷣcepit dicẽes Ne

gociamini.Et ad hãc exercendã dicit ps.ſe intra

turũ in potẽtiaſ dñi.i.in regiones ſue potẽtie.ſuo
exemplo nos ad idem ꝓpuocis.

Reuertendo ad pꝛimũ 16. I.

genus negociationis ſe; qua rnceũ

plena eſt multis vitijs.iõ cauenda inq; tũ vitioſa

qð ipᷣe pſalmiſta nos docet ſuo exemplo dicens.
Non cognoui negociatiõem ⁊ h̊ eſt rex ̃ᷣm aliam

biblie tranſlatiõem In loco culus nr̃a tranſlatio

hʒ Nõ cognoui litteraturã h̊ eſt exercitiũ iniquo⸗

rũ.De qͥbʒ ðꝛ Baruch. uij. Filij agar exquiſierunt

pꝛudentiã ꝗᷓ de terra eſt negociatoꝛes teman ⁊c.
Et iõ hãc dñs Jeſus ꝓhibet dicẽs Joh.ij. Nolite

——

facere domũ patris mei domũ negociatiõis.Do
mus pfis eſt nõ ſolũ eccia materialis ſed multo/
magis ſpũalis.i.collectio fideliũ qͥ tũc fit domus
negociatiouis cũ fideles intendũt negociationi⸗
bus iniquis.vñn ¶riſ.de hmõi dicit ꝙ mercatoꝛ

nunq; põt deo placere. Septẽpliciter aũt negoci

atio eſt iniq̃ ⁊ cauenda large ſumendo.
ꝛimo rõne finis cupidi.

Secũdo rõne ꝑſonce clerici.
Tertio rõne tꝑis feriati

Quarto rõne ↄſoꝛtij iniuſti.
Quinto rõne loci ſacrati.

Serxto rõne medij iniqui.

Septimo ratione materie mali.

Quantũ ad pmũ clarũ eſt ꝙ cuius finis eſt ma
lus ⁊ ipᷣm opus neceſſario ẽ malũ.Si g̊ finis ne⸗
gociandi fit pncipaliter cupiditas q̃ eſt radix om
niũ maloꝝ negociatio erit iniq̃. Sed ꝓ hm õi de⸗

claratione ſciendũ ſᷣm.b.tho.ij.ij.q.lxxvij.ar.uij.

qꝙ ad negociatoꝛes ꝑtinet ↄmutatioib reꝝ inſiſte

re. Impoꝛtat enĩ negociatio in facto qᷓndam com

mũtatiõem. Eſt aũt duplexomutatio reꝝ ſᷣm phi

loſophũ.i.polliti.Una quidẽ q̃ſi naturalis ⁊ ne⸗

ceſſaria ꝑ quã vicʒ fit ↄmutatio rei ad rem vel reꝝ
⁊ denarioꝝ ꝓpter neceſſitatẽ vite.Et talis ↄmuta

tio nõ ꝓpꝛie ꝑtinet ad mercatoꝛes ſʒ mag ad yco⸗
3 4

nomos ⁊ policitos.i.his qui habent puidere do⸗
mib ⁊ familie ſue aut ciuitati de reb neceſſarijs
vite. Hec igitur ↄmutatio f̃ᷣm phᷣm ð ſe eſt lauda
bilis qꝛ hʒ finẽ honeſtũ qꝛ ſcʒ deſeruit neceſſitati
vite humane. Poſſent tñ in ea ↄmitti diſa pctã.
ſed illa ſunt vitia hoĩim nõ artis in ſe.Alia cõmu
tatio eſt denarioꝝ ad denarios vt in cambiendo
vel denarioꝝ ad merces vt in emptiõe ⁊ vẽditiõe
vel reꝝ ad res vt in ꝑmutatiòe q dicũtur baratti
nõ /ꝓpter res neceſſarias vite ſed oꝛdinata ad hũc
finẽ.ſ.lucrũ ex ip̃a ↄmutatione ↄſequẽdũ.⁊ hecꝓ

pꝛie ðꝛ negociatio.Etqꝛ qᷓ;tũ eſt de ſe deſeruit cuę/

piditati lucri ꝗ terminũ neſcit.ſed in infinitũ ten
dit.iõ ſ̃ᷣm ſe ↄſiderata hʒ q̃ndã turpitudinẽ inq;/

tũ in ſui rõne nõ impoꝛtat aliquẽ finẽ honeſtũ vel

neceſſariũ de ſui rõe lucrũ tñ qð inde qrit᷑ ꝛſi non
iumpoꝛtet in ſui rõe finẽ honeſtũ vel neceſſariũ ni⸗

hil tñ ipoꝛtat in ſui rõne vctioſum vel rõni ↄriũ.

Uñ oꝛdinari põt ad finẽ aliquẽ honeſtũ ⁊ neceſſa
riũ.⁊ ſic efficerct᷑ negociatio licita.puta ſi negocia
toꝛ lucrũ qð q̃rit moderatũ.tñ oꝛdinat ad hũc fi⸗
nem ſcʒ ad ſuſtẽtatiõem ſui ⁊ familie ſᷣm ſcʒ ſtatũ

ſuũ decentẽ. aut etiã vt inde pauꝑibo ſubucniatvł
etiã cũ negociationẽe intẽ datpter publicãvtilita
tem ne ſcʒ res neceſſarie ad vitã pr̃ie deſint ⁊ lucꝝ

inde expetit nõ q̃ſi finẽ ſʒ q̃ſi ſtipẽdiũ laboꝛis ſᷣua
tis alijs debitis circũſtãtijs de quib dicet᷑.ſic nõ
põt ↄdẽnari·Sed in finẽ ponat vltimũ in lucro ĩ
tendẽs ſolũ diuitias augere in immenſum ⁊ ſibi
reſeruare in ſtatu ꝑmanet damnatiõis.Et de hu

iuſmodi negociatoꝛibo dicit.b.cho.eſſe intelligẽ⸗
dũ qð ait ri.ſuꝑ math̊.Quicũq; rẽ ↄꝑat vt ite⸗

gram imutatãq; vendẽdo lucret᷑ille ẽ qͥ de templo
cijcit᷑ vt hetur di.lxxxviij. Qm̃ qð vᷣm ẽ qñ vltimũ
finẽoſtituit in lucro.tũc eni eſt ex ecciam q̊ ad me
ritũ. Nolite g̊ facere do.pa.m.do.ne.Hic autem
large ſumim- negociatioem ⁊ in ſe.huiꝰ. J. Se⸗
cũdo negociatio eſt mala rõne ꝑſone cũ ſcʒ aliqui
bus ꝑſonis ſpãliter aliq̃ iure phibet᷑ qð fit cũctis

clericis ⁊ multomagis religioſis ex ne cle.ł mo.
totũ.vbi nõ ſolũ negociatio. ſed plura negocia
ibi ponũtur eis interdicta. Dicit eni Aug. ſlego⸗

clari aliqñ licet aliqñ nõ.añqᷓ; ſis cłicus licʒ poſt
effectus es cłicus nõ licet di.lxxx viij.foꝛnicari

Poõ eſt ᷣm b. cho. ij ij.q.lxxvij.ar.uij.qꝛ cłici abſti

nere debẽt nõ ſolũ a malis ſed etiã àb his qͥ habẽt
ſpem mali qð in negociatiõe ↄtingit.⁊ h̊ triplicit᷑.
ꝛimo qꝛ negociatio ẽ oꝛdinata ad lucrũ cuius
cłici debent eſſe ↄotemptoꝛes. Uñ Hiero.Negoci⸗
atoꝛẽ elericum ex inope diuitẽ tanqᷓ; quãdã peſteʒ

deuita. di. lxxxviij. Secũdo ꝓpter frequentiã ne⸗

gociatoꝝ vicia.qꝛ difficulter exuitur negociatoꝛ
a peccatie labioꝝ. vt ðꝛ Ecci.xxvij. Et Teo papa
ODlifficile eſt inter vẽdent emẽtiſq; ↄmertiũ nõ in/
reruenire petm̃.de pe.di.v. Qualitas.Sed clicuſ
multũ dʒ ſe cauere a peccat iur̃ illud. Ambulãs
in via ĩmaculata.Tertio qꝛ negociatio nimis ĩ⸗/
plicat mentẽ curis ſecularibo ⁊ pꝑ ↄns ſpũ alibo re
trahit Vñ apłus.ij.ad Thi.ij. Nemo militãs ðo
impli.ſe nego.ſccu.Ad idem di.lxxxviij.cõſequẽs
Hnteni frequẽter vacare diuinis.licet tñ cleric

vrti pma cõicatiõis ſpecie q̃ oꝛdinat᷑ad neceſſitat⸗

vite emendo vel vendendo. Et ſi emendo ad ſui
vſum victualia vel libꝛos ⁊ hmõi.poſtea nõ indt
gendo his vel alia qrẽdo empta charius vendãt
clerici qͥꝛ tũc plus valent qᷓ; pus nõ peccãt clerici
vel laici. Siłr licet eis eandẽ materiã emere ⁊ in⸗
de artificialia facere honeſta tñ q̃ cõgruant ſtatui

ſuo.ſicut emert ferrũ rude.⁊ inde facere ligones⁊
vendere ⁊ alia honeſta exercitia nõ tñ ex h dimit⸗
tendo officia eccie ar.di.lxxxi.cłicus. Nolite ᷣ qͥ
clici vel religioſi eſtis negociationibavacando fa.

do. pa.m.do.nego Tertio negociatio eſt mala rõ
tꝑis feſtiui.quilibet enĩ dʒ talib diebo abſtinere

ab opibo ſeruilibo.iur illud Exo.xx. Omne opus

ſeruile nõ facietis in eo.ſed negociari ↄputat᷑ iter

opa ſeruilia niſi eineda nnnt neceſſaria victuiq̃
tidiano.⁊ de b̊ habet᷑ di

t ſiue infra Per hmõi er
negociatiõem nõ ſolũ violãtur feſta ſed frequent᷑
omittũtur diuina officia quibꝛ vacandũ eſtdiebꝰ
feſtiuis.de ↄſe.di.iij.ðꝛ In illa ſancto die feſtiua.
nil aliud agendũ niſi deo vacandũ Dicẽ tñ Pe.de

pal.in.uij. In nũdinis negociado audit diuinis
nõ quidẽ ca auaricie.i.ↄgregandi ad ſuꝑfluitatẽ.

ſed aliqͥ fine honeſto ſcʒ ad ꝓuidendũ ex lucro ne⸗
ceſſitati ſue ⁊ familie vel dandũ pauꝑib vel qui⸗

dendũ bono cõitat de reb neceiſarijs ⁊ ſiłia pnt
tales excuſari.exq̃ plati ecciaꝝ ſciũt ⁊ tolerãt Se

cus ſi ſunt ꝓhibite ꝑ aliquã excõicatiõem ⁊ hmõi
cõueniẽtiuſ tñ ꝓuideret᷑ ꝑ penas pecuniarias a re
ctoꝛibo que magis timent᷑ſi exigatur. Quarto ne

gociatio ẽ mala rõne loci cũ ſcqʒ exercet᷑ negociatõ

in eccia. Fit eni ex h mag irreuerẽtia loco ſacro ⁊
oↄñs deo cuius eſt domus. Uñ ⁊ dñs vẽdentes⁊
emẽtes in templo eiecit dicẽs Nolite facere domũ
pris ⁊c.ſed dignius ⁊ ſacratius ẽ in tꝑe gr̃e tẽplũ
eccie qᷓ; tẽplũ ſalomonis. Ibi eni offerebant᷑ ania
lia ⁊ ſanguis hircoꝝ ⁊ vituloꝝ.bic aũt offert᷑ coꝛ⸗
pus ⁊ ſanguis xpᷣi vᷣm.Et cũ plura pctã ꝑpetrent
in emptiõe ⁊ vẽditione guioꝛa etiã fuit rõe loci ſa
cri ſicut ⁊ alia ibi ꝑpetrata. Impedi? etiã deuotio
oꝛantiũ ꝓpter tumultũ qͥ ſolet ↄtingere in hmõt.
SDed qd de vendẽtib ibi candelas.dicendũ vr̃ ꝙ
cłici vel religioſi qͥ hoc faciũt pncipaliter ad ſatiſ⸗
faciendũ deuotioni fideliũ qͥ ſolẽt eas accẽdere in
honoꝛẽ dei excuſari pnt. Si aũt ad cupiditateʒ et
lucrum pᷣncipaliter nõ vident᷑ excuſari poſſe a vi⸗
cio eis ꝓhibito nogociatiõis ⁊ pᷣcipue in tali loco
ſicut nec ſacerdotes veteris teſti in his q̃ vẽdebãt

in templo.Et in his q̃tuoꝛ caſibo pᷣdictis q;uiſ cõ
ſulendũ ſit ꝙ lucra facta in hmõi pauꝑibo eroga⸗

rent᷑.nõ tñ vr̃ bᷣ eſſe de neceſſitate ſalutis.Et rõ eſt
qꝛ datio ⁊ acceptio pecunie in hmõi de ſe nõ eſt p⸗
hibita:ſed actus negociandi nõ ſimpliciter ſʒ ĩ ta

li loco tꝑe ⁊ ꝑſona vel fine.licet aliqͥ ↄriñdicãt.nõ

tñ inueni aliqð ius vel doctoꝛẽ ſolennẽ h expꝛeſſe
dicẽte.ſ.ꝙ de neceſſitate ſit pauꝑibo dandũ illud
lucrũ. Qð aũt pᷣdiœt᷑ p pauꝑibo dandũ cautũ eſt
abſq; alia declaratiõe eſſe.ſ.de neceſſitate vel cõſi⸗
lij honeſtate. Necenĩ oꝑtet oẽm vᷣitatem apire in
pᷣdicatione ꝓpter ꝑiculũ abutentiũ ſentẽtijs vᷣita⸗
tis q pni ſunt ad ↄſciam dilatandã.qͥnimo ⁊ ĩ in⸗
terrogationibo decet aliqñ ſuꝑ hoc pꝛudenter elu

dere. ar. di. xliij. in mandatis. Semper eni tutioꝛ

— 3ss

——

— —

äl

Capitulũ

via cõſulenda ſed non imperanda.ar.xxvi.q. vij.

alligant. Quinto negociatio redditur illicita rõ
ne mali ↄſoꝛtij.puta ſi mercatoꝛes inter ſe conue

niant ⁊ pactũ faciant ꝙ omnes vendãt tali pᷣcio

tales merces. vel vnus ſolus vẽdat ⁊nõ alij certã
reꝝ ſpẽm.tales ſi pactũ faciant ꝙ vendãat certo pᷣ⸗

cio ↄpetenti ⁊ nõ plus ſed etiam minus ſunt libe

ri Juſtũ eſt imo ↄſulit Hoſti.ꝙ ad hſᷣ ꝙ mercato /⸗

res ſua officia exerceant bona fide de lnia ſui epᷣi

dere in recõpenſatione laboꝛis induſtrie ⁊ expẽſa
rum ⁊ ſᷣm pcium taxatam ab eo vẽdant ſine men⸗

dacijs ⁊ tuti erũt a peccato nego ciatõis.exẽ de ẽp.

⁊ ven.c.i.GBonũ ⁊ equũ ↄſiliũ eſt.ſed qꝛ cõſilium
eſt nõ obligat cũ ↄſuetudovbiq; qͥſi ſit in griũ vbi
tñ ſiue ꝑ epᷣm ſiue qð meliꝰfierec ꝓuideret᷑ꝑ recto

res cinitatis ſcʒ ꝙ taxato pᷣcio ab eis vtnderertur
victualia ⁊ alia q ſunt ad vſum necellaria nõ poſ/

ſent mercatoꝛes ſeu vendẽtes pᷣciuʒ augere abſq;

peccato.ſed ſi pactũ faciũt mercatoꝛes inſił ꝙ cer
to pᷣcio vendant merces ſuas ⁊ nõ minus.nõ tñ
ſᷣ intẽdentes ſe cõſeruare indemnes cum iuſtuʒ
pciũ ponũt mercibo ſᷣm valoꝛẽ illius cꝑis qᷓ; lucra
immoderata querere ec nimietate pᷣcij peſſime fa
ciũt Et dicũtur hi monopolite a monos quod ẽ
vnus ⁊ polite qð eſt venditoꝛ vel polis qð eſt ciui
tas q̃ſi vnus ſolus vendẽs in ciuitate.⁊ tale pa⸗

ctum monopolitaꝝ eſt illicitũ ⁊ a iure ꝓhibitum

p̃m Hoſti.. Cde mono.il.i.⁊ cauet᷑ in dicta.l.ꝙ ex
ercẽs tale officiũ ꝓpꝛijs bonis expoliatus exilio ꝑ
petuo damne?᷑. Si qͥs etiã ſocietatẽ fac cũ eo que
nouit eſſe male ↄſcie ⁊ ꝑ fas ⁊ nefas negociari li/
cet ipᷣe ab illicitis ↄmertijs caueat ⁊ ſociũ admo/⸗
neat ab illicitis abſtinere non excuſat᷑ niſi ꝓhibe⸗

at inq;tũ põt ⁊ ſocietatẽ cũ eo ſoluat ſi põt. velꝓ⸗

teſtetur ſi nõ põt de illicitis lucris ꝑticipare non
velle nec illũ in ipᷣis ſe intromittere:ar.di.lxxxiij.
erroꝛ. Et ſuꝑ h̊ dʒ inqrere ne laboꝛet craſſa igno/

rantia q̃ nõ excuſat. Sexto eſt illicita rõe medij.

id eſt. cũ mediantibo ꝑiurijs ⁊ mẽdacijs ⁊ duplici
tatibo negociat᷑.vñ Laſſi.Illi negociatoꝛes abho

⸗

minabiles ſunt coꝛam deõ qᷣ iuſticiã dei minime
ↄſiderãtes ꝑ imoderatũ pecunie ambitũ polluũt᷑
merces ſuas plus ꝑiurijs onerãdo qᷓ; pᷣcijs. diſti.
lxxxviij.qͥd eſt aliud. Et de ꝑiurijs qͥdẽ nõ eſt dubi

um qꝙ qͥ vtunt᷑ eis etiã vnico ꝑiurio ſciẽter ſcʒ flm

iurando ꝙ peccãt moꝛtaliter ym Ray.⁊ b. cho.ij

ij.q.c. ar. uij.qꝛ expᷣſſe qͥ pᷣceptũ dei faciũt notabi⸗

7

lem irreuerẽtiam ↄmittendo.De mẽdacijs auteʒ

dicit Ray.qꝙ ſi h̊ faciunt vt decipiant etiam moꝛ

taliter peccant.⁊ tenẽtur ad reſtitutiõem eius in
quo deccꝑant.Et glo.dicit ibi ꝙ non diſtinguit.

vtrũ in modico vel in magno decipiant. redo

Ray.loqui de mendacio exqͥ q intendit nocere

ſeu deciꝑe in multo ſi poſſet ſicut in modico cũ di
cit eſſe moꝛtale Nam ſi in modico tm̃ intendatde
cipere nõ eſt rõ qᷓre debeat eſſe moꝛtale. Et qð diẽ

glo. vr referendũ ad factũ nõ ad intentõem qð ex

moõ loquẽdi ptʒ. hoc eſt cum ⁊ ſi intendat decipere
in multo actu tñ non decipit niſi in modico quia
non poreſt, vel eciam poteſt referri ad actum reſti

XVI

tutionis. qꝛ ita in modico decipiens tenetur ad

illud modicũ ſicut ad multũ qui in multo deci⸗

pit. Sed ſiqs mẽdacio vtitur in emendo ⁊ vẽden
do vt ↄſeruet ſe indemnẽ.puta vt vendat iuſto p⸗,
cio rem ſuam. dicit ↄſtitiſſe ſibi pluſq; ↄſticit ꝛbu

iuſmodi.peccat talis venialiter m Ray.ſʒ Hoſ.

dicit ꝙ ſi hoc facit aſſidue ⁊ex cõſuetudine moꝛta
liter vr peccare. Arguit aſſili de ebꝛietate quã diẽ

,„ Aug. eiſe moꝛtale ſi ſit aſſidua vtʒ diſt.xxv.S. als
ſciant q;tũ pnt lucrari in menſura bladi ⁊ vini 5 1. y. Kals.

hmõi.vel qᷓ;tũ pñt p libꝛa vltra id qð emerũt ven

Hoc tñ nõ credo vᷣm.qꝛ veniale de ſe q;Stũ cũq; cõ
tinuet᷑ ⁊ multiplicetur nunqᷓ; fit moꝛtalerm tho.

ij.ij.q.cl.art.ij.Et de h.S.in.i.ꝑte ti.vi.Sed bene

diſponit ad moꝛtale.Nec eſt ſile de ebꝛietate vnð

diccñ illud aug.exponit b. cho.ij.ij.q.e.Eſt igitur

illud mẽdaciũ veniale niſi addatur ↄtempt/. Et
idem dicendũ de duplicitatib q̃ ibi fiũt ⁊ fraudi
bus ſcʒ ꝙ ſit moꝛtale vbi intendit᷑ notabilis dece

ptio ꝓximi.alias veniale.de h̊ plenius.j. Se⸗
ptimo rõne materie mali.Quedam eni negocia ſt
que de ſe ſunt mala de ſui natura.vt vſura ſymo⸗
nia ⁊ hmõi.vñ Amb. Reꝑiunt᷑q;plurimi negocia

tione muneris mercari velle gram ſpũſſci.i.q.i.
reꝑiunt᷑.⁊ hoꝝ negociatio.i.exercitatio oibphi⸗

betur clicis ⁊ laicis ſᷣm Ray.Quedã alia ſunt q
nõ ſunt de ſui natura mala tñ eis vtũtur hoĩesvt
in pluribo ad malũ.vt facere taxillos ⁊ cartas.lai
bos ſucos ⁊ hmõi.⁊ oꝛnamẽta ſuꝑfluũ veſtiũ. Et
ab hoꝝ emptione ⁊ venditione ⁊ factiõe dʒ qlibet
abſtinere ⁊ ꝑmaxime ab his qᷓ̃ ſine pctõ moꝛtali fi

eri non pñt.ſeu quoꝝ vſus cõiter eſt ad moꝛtale
peccatũ.Et ſic intelligendũ qð diẽ Inno.in.c.fra

tres.de pe.di.v.valet.Falſa pnia eſt cũ penitens
ab officio.i. actu negociali nõ recedit qð ſine pec⸗
catis agi nõ põt.Et qð ait ait Greg. in omel. ſcxI
negocia qͥ ad peccatũ iplicant neceſle eſt vt ad hec
poſt ↄuerſionẽ animus nõ recurrat de pe.diſt.v.
negociũ. Toquũtur enĩ de moꝛtalib peccatj.naʒ
ſi de quibuſcunq; ctiã venialibo intelligatur nul⸗
lus poſſet etiam licita negocia exercere.De huiuſ
modi aũt artiba quaꝝ artificia ſunt frequẽter ad

peccata dicet᷑.ſ.in ſe. c. Quedam alia ſunt dubia
vt emere pᷣſtantias ſolutas cõitati ab alijs ſeu de
narios mõtis impᷣſtita venetoꝝ ⁊loca ianuenſis
que quedam dicunt licita quidaʒ illicita ⁊ ab hu
iuſmõi abſtinẽduũ.qꝛ in dubijs tutioꝛ via ẽ eligen

da e de ſpon.iuuenis.⁊ de hac materia latius S.

e.ti.c.viij.⁊.c.xvi. Ibi ponnntur rationes advtrã

qʒ ꝑtem. et ideo de facili condemnanduʒ. et ſic qð
tutius eſt cõſulendum vt dictũ eſt.

Quantum ad tertium..II

pꝛincipale ſcilicet de negociatione tempoꝛali mo

deſta. Sciendum ꝙ tuncnegociatio eſt licita

quando eam exercent ſᷣm iuſticlam quam exigit
deus ab hominibus non ſ̃m iuſticiam hominuʒ

et hoc eſt quod ait pᷣ. Memoꝛaboꝛ iu.tu. ſo. ſcʒ

in negociando et alia opera faciendo. Judicia ho
minum ſolum ſibi cauet a magnis exceſſibus de

ceptionis.puta vltra dimidiam iuſti pꝛecij irri⸗
tans tales contractus.extra de empt.⁊ ven. cum
dilecti. Sed iuſticia dei non permittit etiam ali⸗/
quam poruam deceptionem ſcienter factam.

5 5

—

Qui aũt ſequũtur iuſticiam bominũ nõ memoꝛã
tur iuſticie dei.de quo dicit pð. Memoꝛaboꝛ iu.
tue.ſo. Illi aũt ſunt negociatoꝛes qͥ de templo ec⸗
cleſie militãtis qͥ ad meritũ eijciũtur ⁊ de templo
triũphãtis eccie qͥ ad ↄſoꝛtiũ. Uñ Caſſi.ſuꝑdicto
v.ps.Illi abomiabiles facti ſunt ſcʒ qͥ iuſticiã dei
minime ↄſiderat ⁊ ꝑ nimium pecũie ambitũ mer
ces ſuas polluũt.Sicut aũt ſeruat᷑ iuſticia dei.i.
iuſticia ſᷣm deũ cũ in negociãdo datur iuſtũ pᷣciũ
nõ exceſſiuũ.⁊ res integra debita nõ ſophiſticata.
aut cũ eſt ꝑmutatio equa. Ita ecõtra negociantes
largo ſumpto vocabalo ꝓ ementib ⁊ vedeutibus
Tripliciter aũt faciũt ↄtra iuſticiam dei.
Pꝛimo ex iniqua appꝛeciatione.:
Secũdo ex varia ſophiſticatione.
Tertio ex illicita ꝑmutationr..
Quantnm ad pmũ ſciendũ ̃m.b. tho.ij.ij.qõ.

lxxvij.arti.i.ꝙ emptio ⁊ vẽditio vident᷑ introdu⸗
cta ꝓ cõi vtilitate vtriuſq; dũ ſcʒ vnus indiget re
alterius ⁊ ecõuerſo ſicut ꝑ pvᷣm pmo polliti.patʒ
Qð aũtꝓ cõi vtilitate introductũ eſt nõ dʒ magiſ
