iſa n ſolui᷑ laboꝛantiꝓ oꝑe ſuo termio debito.qð faci⸗ ntCalib rebus còducti in aliquo oꝑe cum vendunt

at unt multi nõ tam ex impotẽtia q; ex auaricia.qa

arn B ex au da minus pᷣcium q; id qð cõſtitit eis.Et contra hos
ned/ cũ illa pecunia debita ſolui merccẽnarijs vel alys ait Jacob aplus.v.c. Ecce merces oꝑarioꝝ qui
nponea volunt aliqͥ tꝑe negociari q lucrari.ſed h̊ eſt exvſj/ meſſuerũt regiones veſtras que fraudata eſt a vo
ünnn ſe ↄtra dñi madatu dicẽtis.Leuit.xix.Nõ moꝛa⸗ bis clamat cotra vos. Sciendum igitur ꝙ cum
nkal bitur opus mercẽnarij tui apud te vſq; mane.Et pacta debeant ſeruari.exc de pact.antigonus. Et
—Zð ꝓuerb.iij. Ne dicas amico tno. vade reuͦtere cras pacta ex couentione legem accipiũt. ideo cum
unſi⸗ cũ ſtatim poſſis dare.cũ eni tales idigẽt.ſuſtinet cõducitur ad aliqð opus ſiↄmittit ſibi dare pecu
wen inde plura incõmoda q̃ꝝ illi ſunt cã. Et h̊ niſi nõ niam non debet illi dare victualia vel pannũ vel
M qũ terminꝰ adueniſſet ſolutiõis fiende m pactũ alias res niſi inq;tum velit ipᷣe cõductus ſua ſpõ
iin ⁊ conuentionẽ.vñ ⁊ dñs vinee dicit in fine diei ꝓ te. vel niſi alio mõ non poſſit ſibi ſoluere ex deſe⸗
uſn, curatoꝛi ſuo. Uoca oꝑarios ⁊ da illis mercedem ccu pecunie.ſʒ tũc ſi ille nõ indiget vſus illius rei
mi ſᷣm ↄuẽtionẽ factã.Aliqñ etiã dat eis falſas mo/ puta pãani.ſed optet vẽdere vt heat pecuuiã ꝓ ali⸗
ocze netas ꝓ bonis.aliqn ẽt eis ſubtrahũt de dcbirodi is rebemẽdis.illud damnũ qð inde ſuſtinec i mi
mind uerſis vijs. Sʒ qᷣd cũ Pe. volẽs ſoluere credito nus vẽdendo dʒ cõductoꝛ reſarcire.ex quo pactũ
lent ri.puta Jo.ꝓ re einpta vel oꝑe facto ſibi vel vectu fuit de pecunia ⁊ inuolũtariꝰals res recepit. Sʒ
uann ra reꝝ vel alia cã mittit eũ ad campſoꝛẽvel merca ſi a pncipio oꝑis paccum in ſoluendo ſibi delabo
gin toꝛẽ qͥ hʒ ſuas pecunias vel ſibi eas mutuatvt ii re ſuo certo pꝛecio in reb.puta panni. victualiũ.
S ſoluat᷑.⁊ campſerius vel alius gerẽs negocia ipiꝰ ct partim in pecunia.tũc ſi lllas res quas ſibidat
re, mercatoꝛis ꝓ eo ſoluit Johan.ad inſtantiam?vo ꝓparte ſolutionis ſᷣm cõuentiõemvendit iuſto 5
in lntatem ipſius petri retinet tamen duos denari/ cio ſᷣm ꝓalijs vendit.qᷓ;uis ipᷣe nõ indigẽs eis re
unn os ꝓ libꝛaꝓ mercatoꝛe campſerius eius.nunqͥd ẽ nẽdẽdo multum perdat.qꝛ qð ſibi datum fuit ꝓ
licitũ.Rñ.Si h̊ hʒ ↄſuetudo ciuicatis in hmòi ⁊ xx.ſolidis non poteſt vendere niſi ꝓ.xv.vel minꝰ
in creditoꝛ h ſciẽs nõ gdicit vr poiſe tolerari ⁊ exeu in nullo cõmittit fraudem cõductoꝛ.quia ſcienti
e, ſari rõne ↄſuetudinis q legẽ facit cũ ẽ rõnabilis. et conſentienti non fit iniuria neq; dolus.de re.
, yt di.i.cõſuetudo.Nõ aũt vĩ irrõnabił dicta con iur. li.vi. Ded ſi ipᷣe vel alius pꝛo eo.puta ritagli
„, 4 4 ſuetudo cũ introducta ſit reſpectu laboꝛis nume. aroꝛ pꝛo ſetariolo dat pannum textoꝛiſconducto

rantis pecuniam ⁊ ſcribẽtis⁊ expẽſaꝝ q̃s faẽ cam

a ſetariolo maioꝛi pꝛecio qᷓ; glijs vendatur. De

Citnlus Pꝛimgs

ulo plu ri certe tenetur.puta ritagliatoꝛ vẽdit pã/
num alijs ad rõeʒ.xxx ſolidoꝝ bꝛachio.ſʒ texto⸗
ri ſerici ad rõem.xxxiij.vel plus.quẽ pannũ reueu
dẽs reꝑit.xxv.ſolið.cere ſetariolus tenet᷑ textoꝛi ð
trib ſolidisp qlibet bꝛachio panni.qꝛ plus iuſto
Spcio tm̃ vendidit ſibi ritagliatoꝛ ad petitionẽ ſe⸗
tarioli.ſed de illis qͥnq; qͥb minꝰ vẽdidit qᷓ; emit
nõ tenex᷑ ei ex q̊ iuſto pᷣcio venditũ fuit.⁊ cõuẽtio
inter illos talis fuit vt ſcʒ in pãno ſibi ſolueret ĩ
totũ vel in ꝑtẽ ꝓ ſuo laboꝛe.Sed ⁊ ſi ipᷣe textoꝛ ſe⸗
rici ab initio cũ pactũ fecit cũ ſetariolo de panno
ſibi dando ꝓ laboꝛe ſuo ſcit ꝙ ritagliatoꝛ vẽdet ſi⸗
bi plus iuſto pᷣcio.qꝛ ſic cõiter fit ⁊ als exꝑtꝰ ẽ.nõ
vr̃ ſibi ſetariolꝰteneri.qꝛ in idẽ reuertit᷑ ac ſi ſeta⸗
riolus a pncipio faceret pactũ cũ textoꝛe dãdo ſi⸗ꝭ
bi tm̃ qᷓ;tũ vẽdet pãnũ ſibi datũ.puta dʒ ſibidare
x.floꝛe.ꝓ ſuo laboꝛe.ſed in pãno de qͥ ſcit textoꝛ ꝙ
nõ inueniet de ipᷣo pãnovẽdens ipᷣm niſi ſex floꝛe.
vñ ita ẽ ſicut faceret pactũ cũ eodare ſibi ſex floꝛe.
nõ obſtãte ꝙ dicat de. x. floꝛe. qꝛ nõ ĩ pecunia dect
ꝓmiſit ſed i pãno ſibi ↄputãdo talr ꝙ ſex floꝛenos
debit. vñ ⁊ ſi textoꝛ peteret tm̃ ſex floꝛenos a ſeta⸗
riolo qꝛ ſic credit habituꝝ ꝑ pannũ ſic vẽditũ.nõ
vr̃ ſetariolus malefacere.Eſt tñ ſatis turpiſtalis
modꝰvtriq; ⁊ ſetariolo ⁊ ritagliatoꝛi ⁊ potiꝰ ẽ re
ꝓbãdus vt iniuſtꝰ Nota tñ ꝙ ſi ex ̊ nõ accipit te
xcoꝛ debitũ lucrũ de laboꝛe ſuo ſᷣm cõem eſtuma⸗
tionẽ ſʒ diminutũ.putat᷑aũt debitũ lucrũ illud ĩ
quo ↄueniũt ĩ pecunia puta.x.floꝛe.ſed qꝛ pauꝑẽ
⁊ oʒ eũ acciꝑe ẽt mulcominꝰ vt ſe et familiã ſuſtẽ
tet.tũc vtiq; ſetariolus ſibi teneretdare ſuplemẽ
tũ vſq; ad decẽ vel circa ſi dat ſibi panũ quẽ ñven
dit niſi ſex.qꝛ ſiẽ dignꝰẽ oꝑariꝰmercede ſua ex de⸗

bito iuſticie.ita ⁊ ↄueniẽti mercede.als eſſʒ j eq̃/

litatẽ iuſticie.ſic in ↄᷣctu emptiõis⁊ vẽditiõis ẽ in
iuſticia ⁊ pctm̃ cũ res emit᷑ minꝰiuſto pᷣcio ex ncẽi
tatevẽditoꝛis.ſed ſi qᷓ;titas ſex floꝛ.veputat᷑ ogrua
merces ſui laboꝛis vr poſſe illud ⁊ſi turpiter inuẽ
tũ admitti.Ueꝝ qꝛ talia cõiter inuẽta ſunt ad de
cipiendũ ⁊ oppꝛimendũ pauꝑes.iõ inducẽdi ſunt

ſetarioli ⁊ ritagliatoꝛes ꝙ abſtineãt a talibo⁊ ex

factis hmõi fraudibo ſatiſfaciãt leſis.vel pauꝑib⸗
erogẽt ſi nõ gᷓuauer᷑̃t notabiliter textoꝛes ar.xuij.
q.v.c.q hẽtis.⁊.c.nõ ſane.Et idẽ dicẽdũ de alijs
cõducẽtibo laboꝛãtes ad alia artificia ⁊ exercitia.

Sed de ſetariolis ⁊ textoꝛibdictum eſt.quia bu

iuſmodi multum floꝛentie pꝛacticatur.

Berto fraus eſt etin J. X.

——

glam dei. iuẽ illud apłi.Oia in glam dei facite. pu
ta remunerationẽ i mũdo ꝓpt qðdiẽ Hiere.xlviij

Maledictꝰoĩs qͥ facit opꝰdei fraudulẽter ⁊ deſi

dioſe.qð exponẽs Greg.ix.li.morabł.diẽ ꝙ triplex
fraus ↄmittũ ĩ bono oꝑe qð ẽ opusdei.ſ.cũ itẽdit

remũeratio er eo ab hoie Et h̊ pᷣmo a coꝛde ſcʒ vt
hẽat amiciciã ⁊ gtiaʒ hoĩm.iõ aliqͥd boni oꝑatur

ſed fallax gra ðꝛ ꝓuer.vl.qui eni bᷣ q̃rit ſepe.vt ait
Zug. ab eo offendit deꝰne offendat amicꝰ. Deꝰ ãt
ait ps.Diſſipauit oſſa eoꝝ.i.oꝑa ĩ gie vᷣtuoſa qui

bĩob placẽt. Scðo ab oꝛecũ ſq; ex bono opꝑe qrit
laus hüana qð ꝓhibuit xpᷣs dicẽs. Cũ fac elynaʒ

opib de genere bonoꝝ cũ ſcʒ qs ĩ eis qͥrit alið q;

noli tuba canere ante te. Mat.v.i.noli publica⸗
re vt lauder.qᷓ;uis eni dicat᷑ ꝙ memoꝛia iuſti cuʒ
laudibo ñ tñ ipᷣe reqᷣrit eã.ſʒ deꝰilli eã tribuit vt ñ
ſolũ a deo ſʒ ẽt ab hoiboviuẽs ⁊ moꝛtuꝰlaudetur.
Tertio ab oꝑe cñ ſcʒ qͥs aliqð bonũ facvt a deo re
muneret᷑ tꝑalr.i.vt ꝓſꝑet᷑.ieiunat ſeu oꝛat ⁊ hmõi
facit vt ↄſeq̃tur elynam ł ecciaſticã dignitatẽ.vel
glios ↄfidẽtes de ſua bonitate decipiat tꝑalr ł ſpi
ritualit᷑ tal hypocrita cẽ.Et de hmõi dñs dit᷑. Ve
vob bypocrite qͥ ſiłes eſtj ſepulchꝛis dealbat q̃ ap
parẽt hoibo ſpecioſa. Mat.xxiij. Oẽs ̊ tales qui
fraudes faciũt ĩ oꝑe dei.i.de genere bonoꝝ male⸗
dictiõʒ dei incurrũt.E cõtra ð viro iuſto ðꝛ.xxxiij
Beatꝰq excutit manꝰſuas.i.oꝑa ab oĩ muncre.i.
coꝛdis oꝛis ⁊oꝑis nil.ſ.qrẽs ab hoĩbsvt finẽ ipoꝝ
opeꝝ nec gr̃am hoim nec laudẽ nec tranſitoꝛia.

reꝝ ad res in negociãdo q̃ vulgariter dicutur ba⸗
rattci.puta dat lanifex ſetariolo duos pannos la
neos eſtimatoſ ab co.c.floꝛe ꝓ his ſetariolꝰdat la
nifici pannũ ſericũ eſtimatũ ab ipᷣo.c.floꝛe. Siue
mercatoꝛ dat lanifici lanam ⁊ ſetariolo ſericũ⁊ ꝓ
his laniferdat ſibi nõ pecuniã ſed pannos laneos
⁊ ſetariolus dat pannos ſericos in tali eſtimatõe
in qᷓ;ta receperũt lanã ł ſericũ.nunqͥd ẽ licitũ.m̃.
Si pure ⁊ abſq; fraude ꝑtiũ fiat ꝑmutatio qᷓ;tita
tis pᷣcij vel q̃litatis reꝝ ẽ ↄctus ꝑmutatiõis ⁊lici
tus.qꝛ a iure apꝛobatꝰſimplicit in tꝑalib.extra
de re.ꝑmu.ꝑ totũ. Si aũt fiat fraus.aut bᷣ ẽ in ip
ſis mercimonijs q̊ͥ ad q̃litatẽ.aut in eſttmationẽ
pᷣcij· ſi in qlitate reꝝʒ ꝑmutaꝝ.tũc ſi eſt fraus ex ꝑ⸗
te vniꝰtm̃.qꝛ.ſ.dat alteri pannũ laneũ vel ſericuʒ
ſeu lanã vel ſericũ multũ.defectuoſa ʒ intentiõeʒ
eius cũ cñ ipᷣe recipiat res ab eo nõ viciatas vtiq;
peccat moꝛtaliter ⁊ tenet᷑ ſatiſfacere notabiliter le
dens.ex de iniure⁊ dam.da.ſi culpa.Et ſilr medi

atoꝛ ſeu ſenſalis ꝗͥ nouit hmõi fraudeʒ qꝛ cooꝑat

fraudi.ij.q.i.notũ.Si aũtvterq; intẽdit alterum
deciꝑe et ab vtroq; datur alteri res defectuoſa pꝛo
bona vtroq; ignoꝛãte fraudẽ alterius vterq; pec/⸗
cat moꝛtaliter ꝓpter malã intentionem.xxij.q.v.qͥ
ꝑiurare.Quantũ aũt ad ſatiſfactiõem põt hic hꝛe
locũ ↄpẽſatio vt vnꝰalteri nõ teneat᷑ ſi in tãto dece
ptus ẽ vnꝰ ʒ intẽtiõeʒ ſuã qᷓ;tũ alter Sivo vterq;
⁊ pᷣctici ſcirẽt defectꝰreꝝ ꝑmutãdaꝝ non vf ibi eẽ
fraus.qꝛ ſciẽti ⁊ ↄſentieti ñ fit iniuria.de re.iu.li.
vi.⁊ alteri ñ tenet.Si ãt fit deceptio ĩ pᷣcio.qꝛ ex⸗
ceſſiuũ ponit᷑ſuis mercimonijs.tẽ ſi vnꝰeoꝝ exce⸗

dit ĩ pᷣcio ⁊ ñ alt᷑.qͥ excedit peccat ⁊ obligat᷑ ſatiſfſaẽ

ſi ẽ notabil exceſſꝰ niſi b alt ꝑpẽdat ⁊ tñ ſic velit ſa
cere ꝑmutationc.tẽ vr ñ teneri ꝑ regulã ſciẽti.i vi.
SDi at ſciẽter vłq; excedit ĩ pꝛecio ĩ eſtimãdo ſuas
res.qꝛ alt de altero b credit ⁊ ↄᷣſcit cũ qᷣtidie hᷣ pᷣ⸗
cticẽt.puta mercatoꝛ de lana quã dat lanificivalẽ

tẽ tẽ.xc.floꝛ.ſᷣm currẽs pᷣciũ exigit:c.ł circa.Et la
nifex de pãnis laneis qͥ̊ſ dat mercatoꝛiꝓ ſua lana

exigit.c.cũ ñ valeãt niſixc.ł circa.cũ alt᷑ ꝓbabilit

ſciat de altero ꝙ iiuſtũ pᷣciũ exigũt de ſua re. vr h
hẽe locũ ↄpẽſatio.nec ibi ꝓpꝛie eẽ fraudẽ cũ ĩtẽdãt

Ieↄſeruare idẽnes ñ alteꝝ guare tles tñ adinuẽti
ones ſunt ex cupiditate inuẽte⁊ iõ vitande.

De permutationibus FK. X.

8

hi

mi
tii
nn

Capitulũ .xVII.

¶ Tapkm. xvid.de multiplici falſiſicatõe ⁊ ibi agit
de falſificatõe in meſuris.in põderibo.in monetis. in
cripturis. in bullis.in inſtrumẽtis.⁊ in fetibo filioꝝ.

— —NY „ =—
induci illud põ.lxi. Mendaces ſilij hoiʒ
in ſtateris vt decipiãt ipſi de vanitate ĩ id
ipᷣm. Ubi tria pñt notari. Pꝛĩo defectio veritatis.ibi.
Mendaces filij hoĩm in ſtaterꝭ. Scðo intẽtio noci
bilitatis.ibi.vt decipiãt ipᷣi.Tertio conſecutio penali
tatis.ibi.de vanitate in idipſum.

Eta ſecundo inchoãdo ·F. I.

piãt ⁊ fallãt.qð patʒ ex diffinitiõe eius.Nam diffini
tur a mgj̃o ſen.in.iij.qð eſt falſa vocis ſignificatio cũ
intentiõe fallendi.Et qꝛ fallereꝛ deciꝑe aliũ eſt contra
vel pᷣter charitatẽ ⁊ legem naturalẽ.qꝛ nullꝰ vellet ab
alio decipi iõ om̃e mendaciũ pctm̃ eſt ⁊ vitandũ Uñ
Iſið in ſinonimis.Om̃e mendaciũ fuge.qꝛ ome mẽ
dqaciũ pctm̃ eſt. Decipit aũt aliqñ ſeipᷣm qͥs coꝛde cũ
facit ſibi erroneam conſcientiaʒ de aliquo. vel male
iudicat de alijs. Oꝛe.cũ dicit qð ſcit vel eſtimat non
ſie eſſe. Oꝑe:cũ ſilat.vnũ actũ pꝛo alio.Et vtait am
bꝛo.xxij.q.v.cauete.Oẽs qui dicũt mẽdaciũ filij ſũt
dyaboli. De ipo eĩ dicit᷑ Jo.viij. Mendax eſt pat᷑ eꝰ
id eſt mẽdacij pᷣmꝰinuẽtoꝛ ⁊ coꝛde quidẽ mendaciuʒ
dixit. cũ ait in coꝛde ſuo.vt ðꝛ Eſa.xiiij. Silis ero al

tiſſimo.exiſtimãs puenire ad gloꝛiã ꝑ vinutẽ ꝓpꝛia,ʒ

Oꝛe vſus eſt mendacio cũ dixit ꝑ ſerpentẽ pmis pa⸗
rentib.Nequaq; moꝛiemĩ ⁊c. Geñ.iij.Ope aũt cuʒ
ſm apłm ipᷣe ſatbanas trãſſigurat ſe in angim lucis

MQuantum ad pꝛamum S. II

—..—

Certũ eſt ꝙ in omni mẽdac io deſicit vᷣitas.⁊ cũ xpᷣs
ſit Hitas diſcoꝛdet ab eo.vñ cũ xpᷣo nõ põt eſſe aliqᷣs
cũ mendacio.Dicit᷑ eĩ apoc.xiiij.de ſanctis ꝙ non eſt
inuentũ mẽdaciũ in eis. Sũt aũt mẽdaces fil.ho.in

ſta. Statera aũt eſt quedã regula recte menſurandi

res cũ eſt iuſta ſtatera.ſed mẽdaces filij hoĩm in ſta.
In ſtatera quidẽ conſciẽtie vel opinionis internalis.
In ſtatera ſnĩe iudicialis. In ſtatera menſure mate⸗
rialis. Pꝛima eſt cũ qͥs iudicat de aliq̊ͥ ſm ſuam cõ⸗
ſcĩam in q frequẽter fallit᷑ nõ recte eſtimãdo. UVñ hie
ro.Mõ afferamꝰ ſtateras doloſas vbi appendamus
qð volumꝰ ꝓ arbitrio nr̃o dicẽtes hoc que hoc leue.
Sed afferamꝰ diuinã ſtarerã de ſcripturis ſctĩs tãqᷓ
detheſauris dominicꝭ ⁊ in illa qͥd ſit grauiꝰ appẽda⸗
mꝰ. xxiiij.q;:i. Sed mẽdaces filij hoĩm in ſta.faciẽtes

ſibi leuẽ ↄſcĩiam vel nulla de guibo pctis ſeu mat. vt

de adulterio ꝓpter qð ſequit᷑ falſus ꝑtus aliqñ ⁊ ſup⸗
poſitio alieni partꝰ ⁊c. Scða eſt in iudicio vbi ſentẽ
tia eſt qſi ſtatera.Uñ greg.xlv.di Om̃is q iuſte iudi
cat ſtaterã in manu geſtat. Sed men.ſi.ho. in ſtate.
ꝑ iniuſtas ſentẽtias.Tertia ẽ ſtatera mẽſure materia
lis.de q ꝓuer.xi.ðꝛ. Statera doloſa abomĩablilis eſt
ante dñm. Sed men.fi. ho. in ſta.qꝛ faciũt aliqñ fal
ſas menſuras.et põdera.vel eis vtunt᷑. Numiſma ẽt
ſm phᷣm ðꝛ meſura rera venalli. qꝛ tĩ monete dat

tũ eſtimat res eſſe valoꝛis. Sed men.ſi.ho.in ſta.
Ruik

do monetas. vel falſis vtẽdo.Scnipture etia

falſificatione poteſt

—————————-—DW

darig Yquiy:unt mendac ad hoc faciũt vt deci

hoĩm pñt dici ſtatere.qꝛꝑ eas quaſi mẽſurat᷑ ſeu de
clarat᷑ qͥd alicui ſit cõcedẽdũ. Sed mẽda,fi.ho.ĩ ſta.
ſqʒ bullas falſificãdo inſtra ⁊ alias ſcripturas.Et de
his omnibꝰ in ſequenti,S.declarabit᷑.

Quantum ad tertiũ J. II.
pncipale oſtẽdit᷑ qd demũ eueniat iſtis medacibo in
ſtatens ⁊ falſificantibo.ᷣ videlʒ qꝛ cũ ipſi decipiant.
ipſi tãdẽ decipiunt᷑. Sed vbi in modico decipiũt qꝛ

in terrenis.ipſi in multo qꝛ in eternis a dyabolo de⸗

cipiunt᷑.nõ perpendẽtes ſe inde puari gloꝛia ⁊ eterno
igue puniri.Et ſic intelligit᷑ illud pð.De vanitate in
idipſum ꝓcedentes.ſemẽèdaces.de vanitate.i.falſita⸗
te ꝗqᷓ vtunt᷑ ad decipiẽdũ.in idipſum incidũt.ſ.in de⸗
ceptionẽ. Magna enĩ deceptio ẽ q̃ decipiunt᷑ a dya⸗
bolo.qꝛ dũ intendũt⁊ ſperant ex ſuis deceptõnibus
ditari ⁊ gaudere inde ſumme depauperantur ⁊ cõtri⸗
ſtantur cum demũ in puncto ad inferna deſcendũt.
pꝛopter hoc igne eterno cruciandi.vbi nec guttã ha⸗
bere aquevalent in refrigerium.ſicut de diuite epulo
ne poſtulantevt laʒarus deſcenderet ad eum ⁊ aque
gntta refrigeraret linguam eius.

nete.Abb. ſy. ſuꝑ ca. Quãto.de iureiur.. ſt lẽ dicitm
glo. in dicto.c. Non licʒ ſine conceſſu pꝛicipis ſeu im

patoꝛis cudere monetã.vt in.l.ij.⁊.iij.de fal.mo. ſᷣm

Bar. ⁊ Cy. ibi.⁊ hocveꝝ nili ciuitas vel pꝛinceps in
ferioꝛ pᷣſcripſiſſet hoc ꝑ tm tꝑs de cuius initio non exi

ſtat memoꝛia. vt in:c.ſuꝑ quibuſdã de ver.ſig.vlł niſi

eſſet talis qui pᷣſcripſiſſet iura imperij.vt hyſpanie re
ges qui vt dicit glo.diſt. lciij. valentinianꝰ.nõ ſubia
cent imꝑio.qꝛ de hoſtiũ faucibo regnũ cruerũt.Falſa

tur aũt monera multipliciter. vt in glo. dicti. c. Quã⸗
to.⁊ ſicvarie punit᷑. Uno mõ falſat᷑ moneta pꝛinopis

de nouo cudendo.⁊ talis debet cõburi.vt.l.ij. C. de
fal.mo. Scõdðo falſat qͥs cudẽdo monetã ciuitatis vel

inferioꝛis a pꝛincipe.et talis capite punitur.vt..de

fal.mo.l.i. Tertio cũ quis nõ fabꝛicat ð nouo mone
tam.ſed fabꝛicatã cudit.ſ.minuendo.vel tingit puto

monetà ereã vt appareat aurea.⁊ talis punit᷑ vltimo

ſupplicio.vel dat᷑ ad beſtias ſᷣm conditionẽ penſone.

vt in.l.quicũq; ff. de falimo. Item notandũ ſcðᷣo

ꝙ habẽs ius cudendi monetã dicit fraudare eã tnbo
modis. Pꝛimo ſᷣm Inno.qñ certũ pondꝰa pꝛincipio
ꝓ quolibet denario demitur de mandato pꝛĩcipis.⁊
illam ſic diminutã mandat poſtea recipi ac ſi pᷣmi põ
deris eſſet. Scðo mõ ſᷣm Inno.qñ abiectioꝛ cuditur
moneta młtominoꝛis ponderis velvaloꝛis q; eſſet ð
ductis tñ expenſis factis pꝛo ea fienda.Et ſicvult In
no. ꝙ tm̃ debetvalere moneta in foꝛma q;tũ in mate⸗
ria valet. deductis tñ expẽſis.quas autoꝛitatẽ pᷣſtãs
de ſuo facere nõ tenetur.ĩmo ſi nceps indiget potit
inde hr̃e aliqð lucrũ vt ſic minꝰvaleat q; materia etiã
deductis expẽſis.Et hoc veꝝ ſi extra regnũ nõ ſparge
ret᷑ moneta talis.qꝛ tũc.ſ.extra regnũ ſpargẽdo ſeqre
tur dãnũ etiã nõ ſubditoꝝ. In pᷣmo ãt caſu credit jn
no. ꝙ poſſit pꝛĩceps minuere monetã cũ ↄſenſu ppli.
qꝛ qdet põt renũciare iuri ſno.vij.qel. cc q;ᷓ periculo
ſuz. ſz öt eſſe piculoſum. ⁊ ðᷣt ſufficere ↄſenſum mag⸗
tũ regni.qꝛ negociũ putat᷑ negociũ vniũſitatis. ſrc

Titulus Pꝛimns

etiã. Inno licentiã ꝓplłi nõ ſufficere qñ moneta illa ẽ
expẽdeda extra regnuù. Tertio mõ fraudat᷑ ſᷣm hoſti.
extrinſecꝰ.vt qꝛ pꝛinceps bonã monetã repꝛobat vel
equalẽ vel minꝰ valentẽ ſubijcit ad h̊ vt de repꝛoba⸗

—

ta bonũ foꝝ hẽat.⁊ illã cõflari faciat ⁊ cudi.

Muantu ad vſum fal- Av
ſe monete.lõ ꝙ ſcient᷑ expendẽs fallam monetã vi⸗
det᷑ ꝙteneat᷑ pena.l.coꝛneł.de fal.q̃ regulariter ẽ de⸗
poꝛtatio ⁊ om bonoꝝ publicatio.ſeruus vᷣo vltimo
ſupplicio punit᷑. Sed bar.dicit h̊ pcedere qñ expen⸗
dit nũmos plũ beos vel ſtanneos.qꝛ de illis tm̃ facit
mentionẽ illa lex.als punit᷑ pena exoꝛdĩaria.hec oĩa
Abb. ſy. Mõ tñ ꝙ vbi qs in aliq̃ loco vbi mone⸗
te diminuti ponderis minꝰ valet ſᷣm illã diminuno⸗
nẽ emit debito pᷣcio. ⁊ poſtea illas poꝛtat ad locum
aliũ.vbi tantũ valent qntũ integre monete. ⁊ ita in⸗
different᷑ expẽdunt᷑ ⁊ accipiunt᷑ ⁊ intm̃ eas cõputant
qntũ integras vt in qbuſqda ciuitatibo regni exq̊ plꝰ
vẽdit eas q; emerit nõ videt᷑ in peccare cũ nulli dã
nũ inferat ⁊ ſibi ex ſua induſtria ⁊ laboꝛe lucrũ q̃rit.
ſicut accidit de alijs mercimonijs q̃ plꝰ minꝰ ue va⸗
lent in vno loco q;ᷓ in alio ꝑ regulã ſcienti.dere.iuris
in. vi. Sed qͥ bonas ⁊ integras monetas diminue⸗
ret ⁊ ſic diminutas poꝛtaret ad talẽ locũ.vtiq; frau⸗
dẽ faceret ⁊ legẽ.⁊ tenet᷑ talis lucrũ pauperibo ero⸗
gare. xiiij.q.v.c.nõ ſane. Sicut etiã nõ excuſarent᷑a
pctõ qͥ monetas malas ⁊ diminutas ſcient᷑ dant pꝛo
bonis. etiã ſi ſibi date eſſent ꝓ boms.⁊ poſtea perpẽ⸗
dit de diminutiõe valoꝛis. nõ enĩ põt abſq; peccato
fraudes alteri dare ꝓ bona ⁊ integra.qꝛ culpa alteriꝰ
⁊ erroꝛ ſuus nõ dʒ alteri nocere.ulpa enĩ dʒ ſuos te
nere actoꝛes ⁊ nõ alioo. 11

De falſificationibus J. V.

in ponderibo ⁊ mẽſuris. Ex cocilio maguntiñ, dicit᷑.

Vt mẽſure ⁊ pondera iuſta fiãt ſupple ſtatuimꝰ.⁊ j
Si qͥs iuſtas mẽeſuras ⁊iuſta pondera lucri cã mu
tare pᷣſumpſerit.xxx.dies in pane⁊ aq̃ peniteat.ex᷑ de
emp.⁊ ven.c.ij.in glo.Inſuꝑ punitſm leges.ſ.ciui⸗
les.l.coꝛneł.de fal.Hec pnĩa hic taxata foꝛte locũ hʒ

cũ cõuincereł᷑in iudicio eccłiaſtico ↄtẽtioſo. Nã ĩ foꝰ

ro pnie idẽ iudiciũ ẽ de iſta ſicut ⁊ de alijs faxatis in
canonibꝰ. vt.ſ.ſit arbitraria.ar.de pe.di.i. menſuraʒ

⁊.xxvi.q.vij.cꝑa.Et dubiũ nõ ẽqn talis peccet moꝛ
talit᷑ cũ agat ð iuſticiã ⁊ in dãnũ ꝓximoꝝ. ⁊ tenet᷑ ð

oĩ dãno inde ſecuto ſatiſfacere.er de iniur ⁊ dã.da.ſi
culpa. Oõ ſiſcire nõ poſſet pter multitudinẽ pſona⸗
rũ ⁊ varietatẽ.tene?᷑ pauperibo erogare pcipue ſi in p⸗
uo ũlos leſit. Tenet᷑ ctiã ad remediadũ inq;tũ põt ſi⸗
ne piculo ſue ꝑſone vel maioꝛis ſcãdali.vr.ſ.auferãt
de medtio dicte mẽſure vel põdera falſiſicata. vel ade
quen᷑ ⁊ idẽ dicendũ de eo qͥ eis.ſ.falſificatns ſcienter
vſus fuit.ſ.ꝙ peccat grauit᷑⁊ de eo in quo aliꝰ dam
nificat᷑ per h ſibi obligat᷑.

De falſificatõe in ſcri..j.
ptis. Fit aũt h̊ vel in bullis papalibo vel incffis. vel
in ir̃is ⁊ alijs ſcripturis.Et in bullis papalibo ſeu re

ðꝛ falſa bulla vel reſcptũ ſeu carta. cũ.l. in petitõegre
ſeu bñficij de q̊ ibi fit mẽtio aliqͥd tacitũ ẽ qð ſi fuiſ⸗
ſet expꝛeſſum nõ eẽt cõceſſum.cũ ẽ ſuggeſtũ fłm q ta
cito foꝛte nõ fuiſſet ↄceſſũ.⁊ tał ðꝛ fallanꝰ ff. de fali l.
ſi qͥs obꝛepſerit.Et cũ h ſtudioſe fit ⁊ adutent᷑ nõ eſt
dubiũ ꝙ moꝛtale ⁊ gue cõmittit. Nõ tñ tał incidit in
excõicationẽ latã ↄ falſanios bullaꝝ ſᷣm nchar.in.iiij

de qꝗᷓꝗ· dicit. caret tñ cõmodo illiꝰ gre.puta ſupplica⸗

tũ ẽ pape ꝙ det bñficiũ curatũ alicui cũ hẽat etatem

ltĩmã.i.xxv.ãnos.⁊ ̊ᷣ eſt frm.qꝛ ſcit illũ nõ bre.xxij.

vł cũ ſupplicat᷑ p bũficio ↄſerendo illegittimo tacito
ꝙ ſit illegittimꝰ. tał gra ſic ſurrepticie obtẽta nil va⸗
let ac ſi nihil obtinuiſſet. Ueꝝ in.c.ſuꝑ lñis.de reſcp.

fit diſtinctio vt videlʒ qñ ꝑ maliciã vᷣitas tacet ⁊ fal
ſitas ſuggerit᷑nullũ cõmodũ ex lris impetrãs ↄleqͥt

Qui aũt ̊ facit ꝑ ignoꝛantiã ⁊ ſimplicitatẽ ſi tacuit
talẽ veritatẽ vel ex ett alẽ falſitatẽ q expᷣſſa vel taci⸗
ta nõ iĩpetraſſet illas lras alicuiꝰ gre ideʒ iunis videt
eẽ. Sed ſi etiã vᷣitate illa expᷣſſa vel falſitate nõ dicta
etiã lr̃as gre alicuiꝰ impetraſſet ſaltẽ in foꝛma cõi tũc
nõ caret cõ modo earũ totalit᷑ſed tm̃ ſᷣm rigoꝛẽ iuris
iudicat᷑ ex eis non ſᷣm foꝛmã eaꝝ.vt ibi ðꝛ. Uñ dicit
glo. ꝙ ad bᷣ vt reſcptũ teneat nihil dʒ ſuppꝛimi ex his
q̃ mouere aĩm pncipis pñt ad dandũ reſcptũ vel de
negandũ. Qut aũt ſalſa cartã fabꝛicat de nouo ſi
E bulla papal vel reſcptũ tał deponit᷑ ⁊ degradatus
tradit᷑ curie ſeculari:ſi ẽ clericꝰ pumiendꝰ.ſ.moꝛte. ex
de criefal:ad falſarioꝝ.⁊ ẽ excõicatꝰ ipſo facto.er.e.ad
falſarioꝝ:Et ponunt᷑ in.cilʒ.e.ti.ſeptẽ modi falſita⸗
tis cognoſcẽde. De hac excõicatiõe hẽs in.iiij.xte ti.
i. Scðm aũt leges pẽa falſarij hec ẽ.depoſitio ⁊ oim
bonoꝝ cõfiſcatio in libero.in ſeruo pena ẽ moꝛs.ff.ð

fal.l.i.Et h̊ veꝝ in falſante ꝑ ſe reſcptũ pꝛincipis/fal

ſantes alias lr̃as ecclłie excõicant᷑. Quo autẽ ad foꝛũ
ↄſcĩe vlcra moꝛtale que cõmiſſum tenet᷑ falſari ſiue
teſtĩ ſiue inſtri cuiuſcũq; ſiue ſcpture vt in libꝛis mer
catox.vel ſcient᷑ vtens talibo de oĩ dãno qð inde ali

cuiſequit᷑.ſiue ſit notanꝰ ſiue teſtis ſiue cooꝑstoꝛ vel

faciẽs h̊ fieri er de iniur̃.⁊ dã.da.ſi culpa.toẽ emo
lumentũ qð inde recipit tenet᷑ reſtituere. qꝛ fur ẽ ⁊la
tro.xiiij.q.vi.ſi res.⁊ in mulcis locis ẽ excoicatꝰ aſß⸗
nodales. Qui etiã ſcient᷑ vtit᷑ falſis bullis ĩcidit in il/
lũ canonẽ ⁊ vltra moꝛtale tenet᷑ ad reſtitutionẽ ſi in⸗

de aliqͥd vtilitatis ꝑcipit. Itẽ nõ m gio.ſuꝑ/cein

memoꝛiã.di.xix.ꝙ carta falſa ꝑ iurnis dełminationeʒ

vel interpᷣtationẽ ðꝛ cũ ſcribit᷑ maioꝛẽ Parte vel oẽs

fuiſſe pñtes q tñ non fuit pñs vt er de his q fa pla.
ſine ↄſen.ca. Quarto ⁊ tal falſariꝰ ſuſſ ẽdit᷑ officio et
bñficio.vt ex deteſti.tã lris. Itẽ ðꝛ falſa carta q non
hʒ teſtes inſcriptos.vt er de ꝓcura.c.i. Nota ſᷣm bo⸗
ſtien. ꝓteſtes dicunt᷑ inſcriptiqñ ꝑ alium ſenbunt᷑.
Sed ſſubſcpti dicũt᷑ qũ pꝛis manu ſubſcpᷣſerũt. Et
qñ qͥs ſcit ſcnbere per ſe opoꝛtet ſubſcnbere in inſtro
Sed ſi neſcit ſcribere tũc põt ꝑ aliũ ſubſenbere.e ð
ſen. ⁊ re iudicũ int᷑. Itẽ dicit᷑ carta falſa q hʒ ſubſen⸗
ptiones ſed varijs manibo nõtas ⁊ q nõ ẽ perſecta ea

dẽ manu. vt er̃ de pᷣuibł.cũ olim. niſi ex bᷣ ſitibi diuſi⸗

tas ꝙ ſit ibicalami vel atramẽti mutatio.vt t auten.
de fl. inſtru.⁊ cauteii pn. Jeẽs dicit᷑ falſa ſi ẽ alieno ſt

ſchtis ðꝛ falſa eſſe ꝑ ſurreptionẽ ⁊ ꝑ nouã fabꝛicatio⸗ gillo ſignata dũmodo habuit ꝓpꝛiuʒ. vter deappel.

nẽ eiꝰ ⁊ ꝑ iuris interpᷣtationẽ. Per ſurreptionẽ qͥd ez

lignificauit. Itẽ dicit falſa pter fallam gramngieamn.

—— — — ———+0ß ——

— — e

Capitulũ .XIX. ».

vt eẽ de reſcb.ad audientiã.Itẽ dicunt᷑ falſeſi ſũt ſu⸗

ſpecte ⁊ eis nõ impõit᷑ fides.vt.C.de ꝓba.l.iubemꝰ
Item dicit᷑ flim ſi ſigillũ eſt fractũ.vel ſi nõ eſt annus
indictiõis appoſitus.vt et de fi.inſtru.int᷑ dilectos.
Itẽ ſi ſunt impetrate lite pẽdente.vt et᷑ de teſti.cãm.
Itẽ ſi flum ẽ ruptũ.vt er de cri.fal.lʒ.Itẽ ſi ſunt im⸗
petrate ſine mãdato dñi:.ex de reſcrip.nõnulli. Item

dicunt᷑ lre falſe ſi ep̃s appellat?᷑ filiꝰ vel ſi papa vni lo⸗

quit᷑ in plurali.vt ex̃ decri.fal.qᷓ;tuʒ graui. Itẽ dicit
carta ſeu bulla falſa ſi apparet eã fuiſſe raſaʒ vel mu
tatã ⁊ tał deponit᷑ex de cri.fal.ad audiẽtiã. Hec oĩa
in glo.in.c.ĩ memoꝛia.di.xix.Sed q;tũ ad iſtud vl

timũ.ſ.de raſura.⁊ illud alið.ſ.de falſa grãmatica di

cit Durã.oꝛdi.mino.in ſũma.ꝙ H̊ intelligit᷑ in reſcri⸗

ptis pape.e de reſcip.ad audientiam. Alia aũt inꝰ

ſtrumenta nõ viciant᷑ ꝑ falſam grãmaticã. Uñ in b⸗
uuegijs ⁊ teſtamẽtis falſa latinitas nõ nocet dũ con

ſtet de volũtate teſtaroꝛis.vt.C.de teſta.l.enoꝛe · Et

h iõ.qꝛ lr̃e papales trãſeũt per multas manꝰ.Nã le⸗
gunt᷑ pᷣrmo in petitiõe.ſcðᷣo in notula.tertio ĩ lr̃a groſ
ſa.hec guił.⁊ iohᷣ.xxxv.q.ix.c.apłice.Sed ſi hʒ defe/
ctũ lr̃e velſillabe nõ viciat᷑ ꝓpter h.c.ex ꝑte.ex defi.in
ſtru.niſi ſubtractio lr̃e aliũ ſenſum inducat qᷓ; dictio
integra.ca.int᷑ dilectos.e de fi.inſtru. Itẽ inſtrm vi⸗
ciat᷑ ſi hʒ ſcripturã interlinearẽ vel raſurã in loco ſu⸗
ſpecto qñ lr̃e ſunt aꝑte.ſecꝰ ſi ſunt clauſe.hec ille. Itẽ
dicit᷑ inſtrm flm ſi eſt Zꝛiũ alteri ex eadem ꝑte ꝓlato.
vt e de ſi.inſtru imputari.Sed nõ ꝙ inſtra vel atte
ſtationes cũ inueniũt᷑ falſe ꝓ ꝑte.vtꝝ in toto repꝛobẽ
tur. Glo.io.ſuꝑ.c.ſi ad ſcripturas.di.ix.arguitꝓ ⁊3
tandẽ ſoluit dicẽs.ꝙ ſi plura capła ibi ↄnexa ſunt vel
vnũ eſt acceſſoꝛiũ alteri.vno caſſo ſeu falſo ꝓbato.cõ
nexa ⁊ acceſſoꝛia caſſant᷑. Secus ſi diuerſa ⁊ ſeꝑata
ſunt. Hec diſtinctio ꝓbat᷑.ff.de nego.ge.l.cũ ad eum
2.ij.q.vi.ſi qñ..diffinitiua. Sʒ bar.bꝛix.dicit. Ego
credo ꝙ ſi aliqͥd falſitatis repiet᷑ in inſtro totũ reddit
ſuſpectũ.vt.ff. de fi.inſtru.l.ij.hecibi.

Muarto fit falſifica⸗J.vVIII.

tio in ꝑtibꝰ cũ.ſ.ſupponit᷑ alienꝰ ꝑtus.exde pe.⁊ re.
officij. ⁊.ff.ad.l.coꝛneł.de fal.l.qͥ falſum. Et idẽ dicẽ
dũ qñ mulier ↄiugata habuit filiũ ꝑ adultenũ queʒ
maritꝰ eſtimat ſuũ. Mõ ſi mulier cõcepit ꝑ adulte
riũ.vel ſupponit ſibi alienũ ꝑtum qͥᷣcqͥd expẽderet ꝓ
nutritiõe ⁊ gubernatiõe illiꝰ creature ⁊ ad id in q̊ͥ ſuc
cederet putatiuo pr̃itenet᷑ totũ ad reſtituendũ qꝛ fur
tũ cõmiſit qᷓ;tũ poſſibile eſt. De hm̃ ſic dicit in ſum
ma ray.LTał mulier dʒ laboꝛare qͥbuſcũq; modis pᷣt
vt legittimi heredes nõ fraudent᷑ de hereditare pr̃na
caute tñ. Reuelare enĩ ſimpłr marito vel etiã ipᷣi ſpu
rio vel ſuppoſito nõ expedit abſolute.ſ.⁊ ſine diſtin⸗
ctione vt dicit ibi glo.tũ qꝛ foꝛte inde ꝓuenirẽt homi
cidia ⁊ adulteria.tũ qꝛ maritus foꝛte dimitteret eã ⁊

nõ valẽtes ſoꝛſitã ↄtinere vterq; adulteraret᷑.tũ ſoꝛte

qꝛ nõ crederẽt ſibi ita ̊ pcedat. Reuelet factũ ſuũ in
pnĩa ſacerdoti ꝑꝛochialivel alteri mag pito.⁊ poſtea
cũ ipſo vel ſine ipſo reuelet ep̃o in pnia.Et tunc epᷣs

vel etiã ſacerdos ſi tante diſcretiõis vel maturitatis

ſit. vel qð tutiꝰ eſt. ambo diligent᷑ inärant ſil ⁊ caute

Quo inuẽto vocent eũ ſecreto coꝛã muliere ⁊ ſi vide⸗
bit᷑ expedire recepto pꝛiꝰ ſacramento a muliere ꝙ nõ
calũnioſe ꝓcedat.⁊ etiã ab illo ꝙ factũ ſecretũ teneat
poterũt reuelare ſibi ⁊ inde conſulere ꝙ ingrediat᷑ reli
gionẽ vel ꝙ trãſſferat ſe ad longinquã regionẽ ⁊ ſic ni
hil ꝑcipiat de bonis illiꝰ quẽ credebat eſſe patrẽ. hec
ray. Idem guił.⁊ hoſti. Et addit hoſti.ꝙ etiam ipſa
mulier põt marito reuelare ſi nõ timet ſibi periculuʒ.
ſicut ſunt aliq mulieres qᷓ domiuan:᷑ viris.⁊ etiã ali⸗
que ſcientibo viris adulterant᷑ ⁊ filios ab alijs ſuſce⸗
ptos ſcient᷑ ipſi viri nutriũt tãq; ſuos.Et in hmõica
ſu ↄſulendũ ẽ ꝙ reuelet marito ⁊ ſic eo aſſentiente ab
ſoluta ẽ mulier q;tũ ad reſtõem.qꝛ cõceſſum ẽ mari⸗
to diſponere de ſuo ſicut placet.hec hoſti. Si vo illi
ſpurio vel ſuppoſito nõ põt reuelari ſine penculo.vł
etiã maxito.aut etiã ſi facta reuelatiõe tali filio ſ̃m di

cta foꝛmã nõ vult acqͥeſcere ↄſilio tũc iniũgatt mulie
ri ꝙ de ſponſalicio ſuo ⁊ alijs rebo q̃s hʒ vł in futuꝝ

habere poterit ſatiſfaciat iu poſſe dolens ſꝑ de pctõ
⁊ ſi nõ põt plene ſatiſſacere ꝓponat firmiterin aĩo ꝙ ſa
tiſfaciet q;ᷓ cito poterit.⁊ ſic erit in bono ſtatu.ar.xxij.
q.v. videt᷑.⁊ er de pe.⁊ re.officij. vbi ponit᷑talis ca
ſus.Dicta aũt ſatiſfacio fiat mediãte ꝑſona diſcreta
ſecrete ⁊ caute ⁊ ſub hmõi vᷣbis.Quedã ꝑſona tenet
vobis in hᷣ accipite.Idẽ guil.⁊ hoſtieñ. qͥ etiaʒ addit
2 ſatiſfaciat etiã heredibꝰ ab inteſtato vel etiã ſcriptꝭ.
qʒ in teſtõ. Satiſfaciet etiã vt dicit inno.illis qͥbo ve
riſilłr credit ꝙ ſua reliqſſet.vel ſi H̊ neſcit᷑ det᷑ pauperi
bus. ſi mulier nõ haberet qͥd daret tũc ᷣm inno.
ſihʒ ꝓbaniões ꝑ quas releuare poſſet ſucceſſoꝛes pꝛe
dictos a dãno qð hñtſua occaſione dʒ eas adducere
niſi inde eſſet gue malũ ꝓuenturũ.tũc enĩ nõ dʒ facẽ
qꝛ minꝰ malũ ẽ dãnũ reꝝ qᷓ; coꝛpoꝝ ⁊ aĩaꝝ.Et ides⸗
eſt in ſilib.Si vᷣo nõ hʒ ꝓbatiões ſileat.ij.q.vij.ple
rũq;. Filiꝰ aũt hmõi ſpurꝰ vel ſuppoſitꝰ. vt ðt guil.
nõ tenet᷑ ſoli mulieri credere pᷣcipue cũ multe ſint ma
licie ⁊ fallacie mulierũ.vñ ſi in ſana conſcia pſeuerat
credo in toto ꝙ excuſat᷑ ꝑ ignoꝛãtiã inuincibilẽ facte
deceptiõis de pcipiẽdis. Si vᷣo honeſtas feie ⁊ alie

pꝓbabiles circũ ſtatie faciũt ei ꝓbabilẽ ↄſciam de ve⸗

ntate facti. ⁊ vult tutioꝛẽ viã tenere nil vlten pcipiat
De pceptis aũt etiã ↄſumptis q;diu habuit bona⸗
fidẽ.cõſulit ray.ꝙ eſtituat vel cõponat vel remiſſio⸗

nẽ petat ꝑ aliquã aliã perſonã tacito negocio. Dicit
mñ ad h̊ nõ eẽ talẽ cogendũ ſi defacili nõ põt ad hocẽł
duci.ſed de ↄſumptis. Ul.ſimplr dicit talẽ nõ tene⸗

ri. Satis cõcoꝛ.iohᷣ.neapol.in q̃libet.Et addit non

ſolũ ſi ꝑiculũ ꝑſone ĩmineret.ſed etiã amiſſiões fame

⁊ ſine periculo vite nõ videt᷑ ꝙ teneat᷑ mãifeſtare ſi hᷣ
pꝓbare non põt.

Oninto fit falſificatio ꝗ. X

in iudicio vt qñ iuder ↄ leges ⁊ iura ꝓnuncilat. ſiaut·

iudex in ſentẽtiando iniuſte.ff.eo.l.i.vel qͥ falſam le⸗

gẽ vel cannnẽ cuiꝰ auctoꝛ ignoꝛa?᷑ allegat.ſicut ſaci⸗

unt interdũ aduocati iniuſtã cãm defendẽdo ff. ad
l. coꝛneł. de fal.l.i.vel etiã coꝛrũ pẽtes teſtes.aduoca⸗
tos ⁊ iudices.ff. eo. S.i. Sed de ̊ ponet᷑ ſpeciale ca⸗

undar⸗ pitulum ſeuensss..
ſiſpunꝰ vel ſuppoſit ſit ho ſpũalis ⁊ timens deum. ¶Laplmm. xip.de iniuſticia que ſitin iudicijs quo

Cutulus Pꝛimns

ad iudict᷑.⁊ quo ad accuſatoꝛẽ.⁊ qͥ ad reũ.⁊ qͥ ad te⸗
Qſtes⁊ quo ad aduocatũ.⁊ qͥ ad ꝓcumtoꝛem.

ſm illud Iſið.li.ſenten.Cito violat᷑ iuſti⸗
cia auro.xi.q:iij.pauꝑ.Vñ ⁊ dñs in veteri lege mã
dauit iudices inſtitui qͥ oderint auariciã. Cõtra aũt
iniuſte iudicantes inuehit ps.dicẽs aleerl aſch
iudicatis iniquitatẽ. ⁊ facies pcrõꝝ ſumitis iudicat

egeno ⁊ pupillo. Ubi tna notant᷑. Pꝛimo repᷣhendit᷑

ꝓlatio iniuſta ſmiaꝝ ibi. Uſq;quo iudicatis iniqͥtatẽ
Scõðo arguit᷑ acceptio indebita perſonaꝝ.ibi.⁊ fa ci
es peccatoꝝ ſumitis.Tenio pᷣcipit᷑ ſubuẽtio miſera⸗
biliũ ⁊ oppꝛeſſoꝝ.ibi.iudicate egeno ⁊ pupillo.

Sciendũ ꝙ iniqtatẽ iudicare ẽ iniuſte ⁊ iniq iudica
re.Dicit᷑ eni iniqᷣtas q̃ſi ineqᷣtas.Eqtas aũtad quaʒ

intendere ſꝑ dʒ iudex ſᷣm iura ẽ ſeueritas iuſticie dul

coꝛe miſcðie tꝑata. Iiniq g iudicat qui ↄ equitatẽ et
iuſticiã iudicat.⁊ H̊ multipłr. Pꝛimo iudicãdo euʒ qͥ
nsõ eſt ſibi ſubiectꝰ vt laicꝰ clencũ.⁊ pᷣlatꝰ nõ ſubditũ
ſibi.Cõtra cuiꝰ pᷣſumptionẽ inuehit apłs Ro.xiiij.
Tu aũt qs es o hõ qͥ iudicas alienũ ſeruũ. Uñ ⁊in
figurã dñs pᷣcepit ꝙ tranſiẽs ꝑ alienũ agrũ nõ mitte
ret falcẽ in meſſem alienã ſ.falcẽ iudicij in nõ ſubdi⸗
tos.vt exponit grego.vi.q.iij.ſcriptũ.Scðo iniq iu
dicat qͥ de his q deo ſunt reſeruata iudicat.vt de oc⸗
cultꝭ.vñ apłs.i.Coꝝ.iiij. Nolite añ tꝑs iudicare q̃⸗
uſq; veniet dñs.Et vꝛbanꝰ papa.De manikfeſtis ᷣ/
dẽ loquimur.ſecretoꝝ enim cognitoꝛ ⁊ iudex eſt deꝰ.
xxxij.di.erubeſcãt.Tertio inique iudicat qͥ poſtpoſi
to oꝛdine iudiciario iudicat. UVñ poſt multa.c.ij.q.i.
cõcludit gratianꝰ.ꝭ.his oĩbus.ꝙ nullꝰ ẽ cõdẽnandꝰ
niſi iudicio oꝛdinabilit᷑ hĩto. aut cõuincat᷑ aut ſe reũ
ↄfiueat᷑.Et Job.xxix.ðt de ſe.Cãm quã neſciebã di
ligentiſſime examinabã. Quarto inique iudicãt qͥ ꝑ
pccuniã ſnĩas ꝓferũt.cũ dicat angꝰ.Nõ lʒ iudici vẽ
gere iuſtũ iudiciũ.xi.q.iij. Ad h̊ etiã facit ⁊ optime
qð hr.q:ea.q recte. Uñ ↄtales inuehit Mich/ꝓpha
iij.c.dicẽs. Judices eiꝰ in mũeribo iudicabãt ⁊c.Et
paulopoſt in punitionẽ tał crimĩs ðꝛ.idcirco ſyon q̃
ſi ager arabit᷑. Quinto iniq iudicat qͥ ex leuibo ſuſpi⸗
tionibo nõ ſufficiẽtibus ꝓbatiõibo ſnĩam ꝓfert.qð fi⸗
endũ nõ eſſe dicit melchiades papa dicẽs. Pꝛimo ſꝑ
oĩa diligent᷑ inqͥrite.vt cũ iuſticia ⁊ claritate diffinia
tis. Neminẽ ↄdẽenetis añ veꝝ ⁊ iuſtũ iudiciũ nulluʒ
iudicenis ſuſpuiõis arbitrio.In cuiꝰ figurã ⁊ exẽplũ
dñs cũ audiſſet clamoꝛẽ ſodomoꝝ de eoꝝ vitio nolu
it iudicare ſeu ꝓferre ſnĩam cũ oĩa ſciret niſi pꝛiꝰ ocuł
vigeret ꝑ angelos inqͥrens.vt pʒ Geñ.xix. Sexto ini
q̃ iudicat qͥ ad iudicandũ nõ zelo iuſticie vel rone. ſʒ
poſſiõe mouet᷑ odij.amoꝛis.timoꝛis.vel ambitiõis.
ſicut iudei ex odio.pylatꝰ ex timoꝛe iniuſte xpᷣm p⸗
ceſſerũt. Uñ.i.pe.ij.c.ðꝛ. Tradebat aũt iudicãti ſeĩ
iuſte. vt greg.ðt ꝙ qtuoꝛ modis pueri᷑ humanũ iu
diciũ. Timoꝛe.dũ metu ptãtis alicuiꝰ loqͥ ꝑtimeſci⸗
mus.upiditate,dũ pᷣmio aĩm alicuiꝰ coꝛrũpimꝰ.

Einiuſticia ge fuit in

iudicijs q̃ frequentius ex auaricia pcedit

rimum 6. 1

dũ amico vel ꝓpinqͥ pᷣſtare aliqͥd intendimꝰ.xi:q.iij.

ꝗqtuoꝛ.Septimo iniq iudicat qͥ exñs in ſiłibo peccatꝭ
vel guioꝛibo ⁊ pᷣcipue notoꝛijs reos ↄdẽnat. Aa qð
facit qð ait apłs Ro.ij.In qͥ aliũ iudicas teipᷣm cõ⸗
dẽnas.i.ꝰdẽnabilẽ oñdis. Hoc enĩ aliũ ſcandaliʒat

ßfm. b. tho. ſe.ſc.q.xxxiij.qꝛ nõ videt᷑ facere ex iuſticia.

ſed ex ſuꝑbia ⁊ oſtentatiõe. Uñ ⁊ dñs de adultera di
xit Joh̊.viij. Qui ſine pctõ ẽ vrjm pꝛimꝰin ullã lapidẽ
mittat.Nõ tñ dʒ cnimina dimittere impunim. ſed ꝓ
ponere emend ationẽ in ſe.⁊ cũ humilitate cõdẽnare
⁊ nõ peccabit.Hinc ⁊ amb.ſuꝑ btĩ ĩmaculati ait. Ju
dicette alteriꝰ erroꝛe qͥ nõ hʒ qð in ſeipſo cõdenet. Ju
dicetille qͥ nõ agit eadẽ qͥ putauerit in alio punienda
ne cũ aliũ iudicat in ſe ferat ſnñũam. Judicet ille qͥ ad
ꝓnunciandũ nullo odio.nulla offenſione. nulla leni
tate ducatł᷑.Et ᷓ. Diſcite iudices ſeculi quẽ nõ iudicã
do tenere debetis affectũ ſobꝛietatẽ inquã ⁊ ſincerita
tẽ.iij.q.vij. iudicet. De ꝓceſſu autem iudiciario ⁊ de
pluribo pctĩs q̃ fũt iudicando.hẽs j· mn. iij. pte ti. ix.

Muantum ad ſecundu.ꝭ. i

bpncipale acceptio pſonaꝝ repbendit cũ dicit. facies
pctõꝝ ſumitis.q.d.male facitis ſumẽdo facies pec⸗
catoꝝ. Sumere facies pctõꝝ eſt reſpicere ad ꝑſonas
potẽtes ⁊ diuites ⁊ nobiles.qꝛ cõiter ſunt pctõꝛeset

ſic nõ ſᷣm merita cauſe ſʒ intuitu potẽtie.diuitiaꝝx·cõ

ſanguinitatis.amicicie ⁊ hmõi.ꝓ talibo iudicare qð
ꝑtinet ad acceptionẽ ꝑſonaꝝ.Sed vt ðꝛ ex de re.iu⸗

ris li.vi.Acciꝑe ꝑſonã in iudicio nõ ẽ bonũ.ĩmo ꝓ⸗

hibitũ dicẽte dño. Ut magnum ita ⁊ ꝑuũ audietis.
Debent enĩ iudices dñm oĩm ⁊ ſuᷣmũ iudicẽ imita
ri.de q̊ ait pe.apłs Act᷑ x. In veritate comꝑi ꝙ nõ ẽ
acceptoꝛ ꝑſonaꝝ deꝰ.vel etiã qꝛ facies ſignificat ↄſci

entiã.ſᷣm illud Treñn.iiij. Denigrata ẽ ſuꝑ carbones

facies eoꝝ.i.ↄſcĩa pctõꝝ turpis effecta ſoꝛdibo vitioꝝ
