hominibo.⁊nõ tantã grãm conferenbo in uidebantq;
inuicẽ. Sʒ magnꝰenoꝛ iſte erat. qꝛ hoĩes nõ ſunt coł

latoꝛes ſacralis grẽ ſed xpᷣs.⁊ ſic errabãt in inuio 2 nõ

in via incedetes veritatis. ⁊ lõ paulus reduxit. ſic⁊ di
ſcipuli iohannis baptiſte eſtimates iobannẽ mgrm
ſuũ maioꝛẽ xpᷣo cũ viderent ꝙ plures cõcurrere incipi
ebant ad ſequelã⁊ doctrinã xpᷣi.quaſi inuidẽtes ſibi
hocſignificauerũt.⁊ foꝛte aliqñ de hoc contẽdebãt ꝙ
maioꝛ eẽt magiſter eoꝝ.⁊ iõ petiꝰðᷣberẽt ſeqͥ.ſed ioha
nes eos eduxit de tali iuio.cũ miſit duos diſciplos
ſuos dicẽs.tu es qͥvẽturꝰes ⁊c.vt.ſ.vidẽtes miracu⸗
la eius agnoſcerẽt⁊ crederẽt veꝝ meſſiã.a ſibi magis
adhererẽt. vt dicit ¶nſoſ.ſic⁊ contẽdũt quidã qͥtidie
de pᷣdicatoꝛibo. de doctoꝛibo.de ſanctis fundatoꝛibꝰ
religionũ qͥs fuerit maioꝛ dñicus vel frãciſcꝰ vel aug.
vel tbo.⁊ hmõi.fatue ſuntiſte contẽtiones.⁊ nil niſi
erroꝛẽꝛ diſcoꝛdiã generãt.Legit᷑ de duobo doctoꝛbo

quoꝝ vnꝰhebat in magnã deuotõem iohãnẽ bap.ali

us iohannẽ euangeliſtã.cũ qͥlibet multũ ſuũ ↄmen⸗
daret.⁊ alteꝝ alteri pᷣferret.cõdixerũt ſibi in publico
facere diſputatõem ſolennẽ ſuꝑ hoc as ꝓbãdũ quis
maioꝛ eẽt. Sʒ nocte pᷣcedẽti diẽ aſſignatã diſputatio
nis iohãnes baptiſta ſuo deuoto doctoꝛi apparuit.=
iohãnes euãgeliſta ſuo reuelãtes ꝙ diſputatoõem talẽ
dimitterẽt.qꝛ ipᷣi bene ↄcoꝛdabãt in celis in ſimł ita
ipſi inuicẽ haberẽt cõcoꝛdiã⁊ charitatẽ in tem s.et ſic
demũ in ſuꝑnis viderẽt hancventatẽ. Inſuꝑ cũ con
uerſi ad fidẽ ex iudaiſmo qͥdã alij ex gentilitate roma
ni eẽnt inter ſealtercabãtur ↄtendebat. alter alteni ſe
p̃ferens ⁊ aliũ deſpiciẽs. Mã vt dicit magr in glo.cir⸗
ca finẽ ꝓlogi cõtinuo. Judei ei ↄuerũ pꝛopt᷑ ſetõs pa
tres a quibo oꝛiginẽ duxerãt.⁊ legẽ ſpecialłr eis a deo
datz gentiles ↄuerſos deſpiciebat. dicẽtes ſe pꝛopter
obſeruantiã legis meruiſſe grãm xpᷣi dicẽtes· los ðᷣ
genere abꝛahe nati ſumꝰ cui ꝓmiſſio pꝛimũ facta eſt.
ppls peculiaris dei ſumꝰ. los de egipto foꝛti mau
⁊ mirabilibo ſignis deꝰeduxit.os de ſicco veſtigio
mare rubꝝ trãſire fecit. Manna pauit Aquã de pe
tra fluxit⁊ ſoli legẽ eaccepimꝰ. Zid nos ſpãliter ve⸗/
nit dei filiꝰ. Uñ ait in euãgelioelõ ſum miſſus niſi
ad oues q̃ perierũt domꝰiſrael.Ecõta gẽtiles cõuer
ſi dicebãt. Quãto plura beneficia vobis ↄceſſa nar⸗
ratis.tãto peioꝛes vos eẽ oſtẽditis. Nam eiſdẽ die⸗
bẽquibo mare rubx trãſiſtis.⁊ poſtea añ ydola ſalta

ſtis.⁊ q maniboveſtris feciſtis.⁊ ꝓpꝛio oꝛe q̃ paulo⸗

ante de ſubmerſiõe pharaõis ⁊ exercitu eiꝰlaudes ðᷣo
reddideratis.ydola adoꝛaſtis⁊ laudaſtis in deſerto.
pꝰmanna celuꝰ datũ in deſto faſtidiẽtes in egiptuʒ
redire voluiſtis. Sepe deũ ad irã imitaſtis.⁊ ad vlti
mũ xpᷣm in legeꝛ ꝓphetis vobis ꝓmiſſum occidiſti.
Nos itaq; vobᷣ dignioꝛes ſumꝰ.quivt de xpo audiui
mꝰin eũ credidimꝰ. Un ꝑ pꝛophetã de nobis domi

nus ait Populꝰquẽ nõ cogui ſerniuit mibi.iĩ auditu

cti
lon
oit
rehi
relder
ntlles
ni

lari

ſtabi
ince
tiea
ten
tus
ſevin
betin
lontea
ordli
latii
Ginat
glor
tbino
lea
Inpor⸗
Ganc
bollci
le vi
er̃
e⸗

nnig
i
Mli
tifteig
dln
hönſci⸗
c
Noln
iee
nken
minn
rlncg

lcüs

tchi
iſtioh
öninn
pin
nt
hcn
eN
iW
ſa
.ce,

*
4

ffn 4

. 4
ſo
,
en
1
in4

Capitulũ Monũ

auris obediuit mihi.vnde ↄſtat nos nõ ex induſtria

ſed ex ignoꝛantia deliquiſſe. Si apoſtolos ⁊ pꝛiophe/

tas habuiſſemꝰidola non coluiſſemꝰ. Quod de ge⸗
neris nobilitate vos iactatis ſi qua talium gloꝛis eſt
tũc iſmahel ⁊ Eſau pñt pariter gloꝛiari cũ de eiſdem

parentibo nati ſint. His igit᷑ altercãtibo apłs ſe medi

um interpoſuit oẽs cõtentões eoꝝ hincinde dirimẽs
ad vnã cõcoꝛdiã oẽs adduxit.oñdens nullos eoꝛum
meritis ſuis eẽ ſaluatos.qꝛ oẽs ⁊ iudei ⁊ gentiles ſub

pctõ tenebant᷑.ſed ꝑ dei grãzliberati ſunt.vt ait apls

ad Ro.x.Mon eſt diſtincno iudei⁊ greci oẽs enĩ pec⸗
cauerũt.⁊ egent gra dei.iuſtificati gratis gra ipᷣiꝰ.ad

Ro.iij.Et contentões vitãdas eẽ oñt dicẽs.Ro.xiij.

Non in cõtentõeꝛ emulatõe.Sic etiã de reductõe re

gis dauid in regnũ ſuũ ↄtendẽtes tribo iſrael cũ tri⸗
bu iuda ſe diuiſert.qꝛ duraverba adinuicẽ habuert.
ij Beg · xix· Sermo enĩ durꝰſuſcitat rixas.ꝓuerbᷣ.xv

ecunda cõtentio eſt J.II.

diſputatõis. ſed ronabilr facta. apłs.icoꝛint. xi. Si
quis videt᷑ intervos cõtentioſus eſſe nos talẽ ↄſuetu

dinẽ nõ habemꝰſed neq; ecchia dei. Rñdẽte obſecro

abſcq; contẽtõe Jaco.vi. Honoꝛeſt hoiĩ qͥ ſeꝑat a con⸗
tentionibo.pꝛouer.xx. Ubi enĩ ʒelus⁊ cõtentio.ibi in
cõſtantia? omne opus pꝛauũ Jaco.iij. Triplex autẽ
eſt vicioſa contetioꝛ talis euitangag.
Pꝛimo quia cõtra ſcientie veritatem.

Secũ do quia cõtra modeſtie cõgruitatem·

Tertio quia pꝛopter materie inutilitatem.

CLontẽtio pꝛio mõ qñ.ſ.eſt ĩpugnatio veritatis ad

Uertẽter mõ inoꝛdinato.vt cũ clamoꝛe⁊ hmõi.ẽ pec

catũ moꝛtale.ſm tho.ij.ij.q.xxxviij. Uñ ⁊ apłs põit
contentões inter oꝑa carnis.de qͥbo dicit ꝙ qui talia

agũt regnũ dei nõ conſeq̃nt᷑.qð videt᷑ intelligẽdũ de
rebo impoꝛtãtie.vt q̃ ꝑtinẽt ad fidẽ vel bonos moꝛes
vel determinata ꝑ eccłiam vel ꝑtinẽtia ad doctrinas
vtiles vel alia notabilia.Nã cotẽtio q fit int᷑ pueros

etiã cõtra veritatẽ nonvidet᷑ moꝛtale. Multũ dʒ eui

tari.Et ratio qre debet euitari contẽtio eſt.qꝛvt dicit
glo. ſuꝑ illð. oli cõtendere verbis. Contẽtio minꝰ
ſtabilitatis hʒ ſepe generat odij ſcrupulũ. Solẽt eni
in contẽtione talia opponi eliminato.etiã maliuolẽ⸗

tie argumẽtovt moueãt anĩos inſipientiũ fratꝝ Nec

pt eſſe cõtentio qͥn extoꝛqat aliqd contra ↄſciamvt in
tus in aĩo ꝑdat.⁊ foꝛis victoꝛ accedat. Nemo eĩ patit

ſevinci licet ſciatvera eſſe q̃ audit.collatio ergo eẽ de⸗

bet inter dei ſᷣuos nõ altercatio.hec ibi.Secũdo mõ

contẽtio eſt pctm̃ qñ etiã fieret ꝓ veritate.ſed modo ĩ
oꝛdinato.vt cũ clamoꝛeꝛ hmõi.⁊ tũc videt᷑ vẽiale pec

catũ.ſm tho.ij.ij.q.xxx viij.ar.i. Niſi ſoꝛte tãta inoꝛ⸗
dinatio ſiat in contẽdendo ꝙ notabile ſcãdalũ ſeqtur
alioꝝ qꝛ poſſet eſſe moꝛtale.vñ apłs poſtq; dixiſſʒ.ij

thimo.ij.noli contẽdereverbis ſubdit cãm.ad nil enĩ
vtile eſt niſi ad ſubuerſionẽ audientiũ.Subuerſio ãt

impoꝛtat notabile ſcandalũ. Sʒ ſi fiat ↄtẽtio ad ĩpu
gnandũ falſitatẽ debito mõ tũc laudabile ẽ᷑.Et ſic ca

tholici contẽdũt cõtra hereticos ad defendendũ veri⸗
tatẽ.vñ glo.ſuper illud,.i. Reg.iiij. accidit vt quadã
die ⁊c. dicit catholici cõtra hereticos contẽtões nõ cõ
mouent niſi pꝛ ad ceramẽ ↄuocẽtur. In quotñ dili

»

genter cauendũ eſt vt nõ ponãtſe ad contendẽdũ cũ
ludeis vel hereticis niſi bene periti.ne fidei doctrina
cõfuſioni pateat ſi neſcirẽt ſufficienter reſpõdere obie
ctis. Inſuꝑ etiã nec coꝛã idiotis ⁊ ſimplicibo.ſm tho.

ij.ij.q.x.ar.vij.quoꝝ ſides tãto firmioꝛ in eis eſt quã
to minꝰ contrarietatis alid audierũt. audientes enĩ

cõtraria his que tenẽt incipiũt vacillare. Tertio mõ

contẽtio eſt vicioſa pꝛopter materie inutilitatẽ vt cuʒ

fiunt contẽtiones de rebo nullius vtilitatis vtꝝ ſic vł
aliter ſint. Unde apłs.i thimo.vi.Si qͥs aliter docʒ
⁊ nõ acqͥ eſcit ſanis ſermonibo ieſu xpᷣi ⁊ q̃ ſᷣm pietatẽ

eſt doctrine ſuꝑbus eſt nihil ſciẽs ſed languens circa

queſtiões ⁊ pugnas verboꝝ:.ex quibo oꝛiũtur inuidie

contẽtiones.blaſphemie.ſuſpitiones.male conflicta
tiones hoĩm mẽte coꝛruptoꝝ. Ubi dicit glo.ſuꝑ illõ
Languẽs circa queſtiões ⁊ pugnas verboꝝ.i.inexpe
ditus ad ſoluendũ eas languẽs ait.Nõ eniĩ recuſan⸗
do fidẽ penitus moꝛit᷑ ⁊ ad veritatis ſcientiã cõuale⸗

ſcit.ſed quaſi repẽtinis acceſſionibo lãguet circa que
ſtiones. Queſtio enĩ tunc erat an aliqͥs eſſet ſeruꝰ cuʒ

oẽs ex eiſdem patnibo ſint nati.⁊ oẽs xpᷣs redemerit.
Pugneverboꝝ videbãtur.quia dñs dixit. Si libera

uerit vos filius.vere liberi eritis. Hecverba videbãt᷑

repugnareverbis apłi dicentis.eo.ca. Qui ſub iugo
ſeruitutis ſunt.dños ſuos omni honoꝛe dignos ar⸗

bitrẽtur. Sed ſuꝑficialis eſt iſta repugnãtia hꝛiſtꝰ
enĩ loquebatur de ſeruitute animi ꝑ peccatũ.apłs ðᷣ

ſeruitute tpali quoad coꝛpꝰ. Sic etiã fiunt nũc mul⸗

te contẽtiones ⁊ diſputatões inutiles. vt de cõceptu

virginis in peccato oꝛiginali.vel non.in publicis pᷣ⸗
dicatõibo. Unde ſequũtur magna ſcandala apð au

ditoꝛes.De Maria magdalena.ſi fuerit meretrixvł
virgo coꝛꝑe vel coꝛrupta.De Johanne euãgeliſta ſiẽ
in paradiſo terreſtri cum coꝛpoꝛe vel in gloꝛia vel in
mũdo coꝛpus elꝰ hmõi. Lontẽdere etiã de digni

tatibus vel locis honoꝛabilioꝛibo vanũ eſt. Et ſic in⸗
trauit contẽtio inter apoſtolos quis eoꝛũ videret᷑ eſſe

maioꝛ quos xpᷣs cõpeſcuit dicẽs. Pꝛincipes gentiũ
dominãturꝛc.Luce.xxij·nec hoc fuit abſq; peccato.
Quod autẽ Job cũ domino contentõem fecerit dicẽs

unqͥd qui cõtendit cũ deo tam facile conqeeſcit Jbi
coõtentio ponit᷑ pꝛo diſputatione. Dixerat enĩ ca.xiij.
ad omnipotentẽ loquar.⁊ diſputare cũ deo cupio In
qua diſputatõe contẽtione nõ intẽdebat veritatẽ im2⸗
pugnare.nec inoꝛdinatõe animi vel vocis vti.ſed ali
quã inquiſitõem exquirere. Unde in nullo peccauit

ſm thomãvbi ſupꝛa. Uitande ergo ſunt contẽtiones
inutiles.quevtiq; inſtigant᷑ oꝑe diaboli cui ſumme

diſplicet conco:dia hoĩm. Unde legit᷑ in vitaſpatrũ.
ꝓcũ duo germani in heremo habitarẽt ðo militãtes

⁊ diu in maxima cõcoꝛdia vixiſſent nunq; contẽtõis
verbũ habẽtes.vnus eoꝝ inſtigatus a diabolo q̃dã
die dixit. Tantũ eſt ꝙ non fecimꝰ aliquã contẽtõeʒ fa
ciamus vel vnã.Cui alter dixit neſcire ſe facereLuẽ
ille docuit dicẽs. Ponamꝰ laterem vel aliquã rem in

mediũ.⁊ ego dicam ꝙ eſt mea.⁊ tu ecõtra ꝙ eſt tua.⁊

ego ite ũ dicam ꝙ eſt mea ⁊ tu ecõtra reſpondeas.et
ſic faciemus cõtentionẽ Cũ ergo cepiſſet ille dicere rẽ
illã ſuã. ⁊ alius econtra dixiſſʒ ſuã.duriꝰpꝛimꝰloq̃ns

alt; immo mea eſt. Quem ille eſtimas iratum S

*
,

Titulus Quintus

acqͥeuit dicens. Si tua eſt ipᷣaʒ accipe.⁊ ſic finita eſt
queſtio.ui ille pꝛimus dixit. Sic non opoꝛtet ſace
cere ſed ſemꝑ ꝑſiſte in dicendo tuã.Cũ igitur iteruz
cepiſſent.poſt binam replicatõem modo pꝛioꝛi cum
acriter pꝛimus loqretur alius ſubito aſſentiebat di
cens accipe ſitua eſt. Et cũ pluries iteraſſent negoci
um nunq; potuit illevinci vtveram contẽtionem fa⸗
cerent.ſicq; dyabolus cõfuſus eſt.

Lertia e

vult tecũ in iudicio cõtendere ⁊ tunicꝗ tuam tollere.
Dimitte ei et pallium. Undeꝛ apls rephendit choꝛin
tos.qͥ in iudicio adinuicẽ contendebat dicẽs.i.Ch

eſſet inſtitutus oꝛdo iudicianꝰcum ſuis ſolenitatibꝰ

rinth.vi. Frater fratre iudicio contẽdit. Sʒ fruſtra

in iure canonico ⁊ ciuili ſi nõ eſſet licitũ⁊ iuſtũ contt⸗
dere in iudicio ob ſua repetẽda.⁊ pꝛopulſatõem iniu
riarũ.⁊ obuiandũ iniuſticijs ⁊ calũnijs. Quod ergo
ait apoſtolꝰ.ſecłaria iudicia ſi habetis oĩno peccatũ
eſt in vobis.i.Choꝛinth.vi.intelligit᷑ de cõtentiõe iu
diciaria nõ ſimplicit᷑ ⁊ ex toto ſed de ea quefit apud

iudices infideles vt ibi dicit᷑ per apoſtolũ. Hoc enĩ ꝓ
hibetur infideles eſſe iudices in cauſis ſideliũ.vel in⸗
telligit᷑ de cõtentione iudiciali etiã apud fideles.ſed
cum fraudibo.mendacijs.⁊ iniuſticjs. Unde ibi di⸗

cit aplus. Quare nõ magie fraudẽ patimini ſed vos

fraudatis.poteſt⁊ tertio illud intelligi de nõ contẽdẽ
do quãdo in repetitiõe ſuarũ rerum ſcandalũ ſeque⸗
ret᷑.in eis a quibo repetũtur.ſi tamẽ ſcãdalũ eẽt puſil
loꝝ nõ phariſeoꝝ. Sed poſtẽ; declaratũ eẽt illis a qͥ

bus repetũtur aliena illa ſua nõ eſſe ſu fficiẽter. iã eẽt

ſcandalũ phariſeoꝝ in eis.ſ.ex malicia ꝓcedẽs ſi tur
barẽt᷑ ex hoc. Uñ nõ dimittẽda eẽt tał ↄtentio ex hoc
de neceſſitate.De hoc tñvide infra in.ca.de ſcãdalo.
qð aũt dicit -xpᷣs nõ cõtendẽdũ in iudicio cõſiliũ eſt.
Vñ nõ obligatad impletõem eiꝰniſi qᷓ;tũ ad pᷣꝑatõʒ
animi.nõ ad opꝰ.vt.iſ.tal ſit ꝑatus nõ ſolũ ablata ñ
repetere ſi opoꝛteret.ſed etiã ad patient᷑ feredũ ſi cla⸗
midẽ ꝑderet.art.ad hoc.xxiij.q.i.c.ꝑatus.veꝝ ↄſide
rando ꝙ in hmõi contẽtionibo iudicialibo ſiũt multa
peccata exvtraq; ꝑte.mẽdacia.ſ.ꝑiuria.odia cõtume
lia fraudes.⁊ alia.foꝛte meliꝰ eſſet talia dimittere qᷓ;
tot ꝑiculis ſe exponere.⁊ pᷣcipue qñ litigia ſunt intri/
cata.⁊ iudices ſunt cupiditati nõ veritati dediti.vel
cũ altera ꝑte cõponere:etiam diminuẽdo de iure ſuo
qꝛvarius euẽtus belli cauſaꝝ.⁊ expẽſe multe.vñ. v.
q.ij.ſi pꝛimates.ðꝛ ꝙ iudex laboꝛare debet ad cõcoꝛ
diã.⁊ debet litigãtes ↄciliare.ff. de offi.pᷣ.l. Illicitas.
Debet etiã ſeruari modeſtia ĩ litigijs.vn ðꝛ.v.q. iiij.
c.in loco ꝙ quicqͥd aut cõſidentiũ cõſultatõibo agit᷑.
aut ab accuſantiũ ꝑte ꝓponit᷑ſic debʒ mitiſſima ver
boꝛꝝ relatiõe reſerri.vt nec contẽtioſis vocibo ſenſus

audiẽtiũ turbet.i.clamoſis nec iudicij vigoꝛem de tu

multu eneruet.Sʒ de oꝛdine iudiciarioꝛ mõ aduocã
di hr in.iij.pte.t.ix.Effuſa eſt ergo tał cõtentio litigi
oſa ſuꝑ pꝛicipes.i:iuxta pꝛĩcipeſ ſeu recroꝛes vbi cau
ſe agunt᷑.Et qð ſuꝑ aliqũ ponat᷑ pꝛo iuxta.patʒ ex il⸗

lo verbo põ. Suꝑ flumĩa babilonis ſedumꝰ ⁊c.i.iu⸗

xta.⁊ ſic cõtendẽtes in inuio vicioꝑ pꝛocedẽtes nõ in

gh. Hancvidet᷑ xpᷣs pꝛohibere dũ ait Math. v. tui

via iuſticieꝛ charitatis enare fecit.i.permiſit in plu⸗
ra inuenientia intrãdo.vel veritatẽ non videndo.ſic
due meretrices ſemel cõtendebãt in iudicio coꝛã re⸗
ge Salomone de filio vniꝰ viuo.altero moꝛtuo.quẽ
falſa mĩ tulerat a laterevere mr̃is ⁊ moꝛtuũ ſuũ iuxta
mr̃em viui locauerat⁊c. Uide hiſtoꝛiã.iij. Reg.iij

Litulus quitus de luxunia.

Caplm pꝛimũ de luxuria in quo agitur pꝛio de.vij.
occaſionibo eius.Secundo de.vij.gradibo eius.Et
tertio de. vij. nocumentis eius.·

Vruria eſt tertium

mẽ duplicit᷑. Uno mõ large.ꝓ abũ
dantiaꝛ ſupfiuttate remi coipalium.
z nõ ſolũ venereoꝑ.ſed ⁊ cibi.potꝰꝛ
veſitꝰ.⁊ diuitiaꝝ⁊ delitiaꝝ.Et ſic ſumit amb. cũ ðᷣt
Egritudo coꝛpꝑis pctm̃ repellit luxuria camis.i.abũ
dantia delitiaꝝ pctm̃ adolet.i.nutrit.de pe.diſt.i.c.
verbũ. .. poteſt fieni. Aug.etiã dicit in lib. ↄfeſſ. ꝓlu
kuria ſatietatẽ atq; abũdantiã ſe cupit vocari. ſatieta
tem cboꝝ.⁊ abũdantiã diuitiaꝝ. Secũdo mõ ſumi
tur luxunia pꝛopꝛie ⁊ ſtnicte ꝓ inoꝛdinatõe circa vene
rea. Unde ſm Iſið.in lib.ethimologioꝝ. luxurioſus
dicit quaſi ſolutus involuptates. Et qꝛ voluptates
veneree maxime animũ hominis reſoluũtiſ.s vigoꝛe

mtõis ideo ſm tho.ij.ij.q.cluij arti.i.circa volupta⸗

tes venereas maxiĩe luxuria conſiderat᷑. Sic etiã libi⸗
doꝛ ſi in alijs materijs dicat᷑ vt libidovlciſcendi·libi

do dominãdiꝛ? hmõi.ſpecialiter tamẽ ſibi hoc nomẽz
vendicãt veneree voluptates.in quibo ſpealr libido

dicit eſſe. vt ait auguſt.in.xiiij.de ciui.det Sic ãt
diffinini p̃t. Luxuna eſt inoꝛdinatꝰappetitꝰ venereo⸗
rũ.appetitus dicit᷑qꝛ oẽ pctm̃ pꝛincipali conſiſtit in
appetitu ſeu volũtate. Uñ aug. lẽo ipudice.i.luxu⸗
rioſe vtit᷑ coꝛꝑe niſi pꝛiꝰ ſpũ.i. volũtate cõcepta neqͥ⸗
cia.ðtec idẽ aug.ð violet᷑ oppᷣſſis lõ polluit aliquẽ
libido aliena ſi aliena erit.i.ſi nõ aſſentiat ipᷣevolũta
te.Et loqtur aug.de pollutõe animi ꝑ pctm̃. non de
pollutõe carnis. Inoꝛdinatꝰðꝛ cũ eſt ↄ rõnis oꝛdinẽ
Nã ſi eſt m rõem appetitꝰ velvſus venereoꝝvtĩ de⸗
bito actu cõiugali.non eſtluxunia neq; pctm̃.ſʒ quõ
cunq; aliter ſꝑ eſt pctm̃. Rõ hꝰ eſt ſᷣm b.cho.ij.ij.q.

cliij. ar. iij.qꝛ quãto aliqͥd eſt magis neceſſariũ tato⸗

magis opoꝛtet ꝙ cirea illð rõis oꝛdo ſeruet᷑.vñ ꝑ cõ⸗
ſeq̃ns magis ẽ vicioſuʒ ſi oꝛdo rõis pᷣtermittat᷑. vſus
autẽvenereoꝝ eſt valde neceſſariꝰad bonũ cõe qð eſt
ↄſᷣuatio hũani generis.Et iõ maxĩe circa hoc dʒ atrẽ
di oꝛdo roõis qͥ determĩatus ẽ ꝑ legẽ diuinã ⁊ hũanã
Si autẽ circa hoc aliqͥd fiat pᷣter id qð hʒ oꝛdo rõis.

vicioſum erit.hoc aũt ꝑtinet ad rõeʒ luxurnievt modũ

⁊ oꝛdinẽ rõis excedat circavenerea.⁊ iõ peccatũ ẽꝛ ex
gener ſuo moꝛtale.qꝛ directe ↄ pᷣceptũ illðMNõ me⸗
chabęfis.Exo.xx. Suꝑ q̃ verbo dicit aug.Noĩe me⸗
qs illicitꝰ cõcubitꝰ.ſ.extra mruimonui. atq; illoꝝ
nõ licitus vſus ꝓhibitꝰintelligit᷑cxxij.q.iiij
cin eretrices Apłs etiã ponit luxuriã int᷑ oꝑa camis
q̃qͥ agũt regnũ dei ñ ↄſeqnt᷑ ad gal.v. vñ oñdct elſe

viciũ pꝛicipale. Sumit᷑ autẽ hoc no

— — —
— - —, —ͤç — ,0 . f vöföf f f —— 1 1

—. — =—

Coabpitulũ NMrimüũ

moꝛtale. Sed arguũt cõtra ſic. ꝑ actum venereũ ſe
mẽ emittit᷑ qð eſt ſuꝑfluũ alimẽti.vt patet ꝑ phᷣm in

li.de generatõe aĩaliũ.ſed in emiſſiõe aliaꝝ ſuꝑfluita
tũ nõ attendit᷑ aliqð pcrm̃.ergo nec circa actus vene
reos pᷣt eſſe peccatũ Rñdet b.tho.ij.ij.ꝙ ſᷣm phm̃ in
dicto li. ſemẽ q;uis ſit ſuꝑfluũ. eſt tũ ſuꝑfluũ quo in
diget᷑ſuꝑfluũ eĩ ðꝛex eo qð reſiquũ eſt oꝑatiõis vir⸗
tutis nutritiue.tñ ſuꝑfluũ nõ eſt ad opus virtutꝭ ge

neratiue.ſed indigeteo ad generatõʒ.ſz alie ſuꝑfſluita

tes hũani coꝛꝑis ſunt abo nõ indiget᷑⁊ iõ nõ refert ꝗᷓ
liter emittatur ſalua decẽtia cõuictus hũani. Sʒ nõ
eſt ſiłe in ſemis emiſſiõe.q̃ taliter fieri dʒ vt cõueniat

fini ad quẽ eo indiget᷑ ſeruatis alijs debitis circũſtã

tijs alias erit moꝛtale. Itẽ ſᷣm b.tho.vbi ſupꝛa ſicut
alijs vicijs opponũtur alia vicia vt cõtraria. vt auari
cia.pꝓdigalitati.pᷣſumptõ deſꝑatõi.⁊ hmõi.ita ⁊ luxu
rievicio opponit᷑vt ↄꝛiũ viciũ qð cõtinet᷑ ſub inſenſi⸗
bilitate. Et accidit hocviciũ in eo qͥ ita deteſtat mlie⸗
rũ vſum velviroꝝ ſi mulier eſt ꝙ vxoꝛi debitũ ñ red⸗
dit velviro vxoꝛ.qð etiã pᷣt eẽ moꝛtale.venerea dicũ
tur actus carnales avenere dicta.que a pagãis dice
bat᷑ dea amoꝛis.ex amoꝛe eĩ ↄcupie tales actꝰpꝛoce⸗
dũt In ſe autẽ nõ ſunt illiciti:ſed cũ ſunt inoꝛdiati vi
delʒ ↄtra regulã rõis. Uñ in cõtugio debito mõ ſᷣua
to abſq; pctõ ſunt.⁊ ſi ibiſit ſilis delectatio.rõ hꝰ eſt
ſm b. tho. ij. ij. q:cliij. arti.ij. qꝛ ſicut eſt vere bonũ ꝙ;
cõſeruet᷑ naturavniꝰ indiuidui:.ita etiã eſt quoddam
bonũ excellẽs ꝙ cõſeruet᷑ natura ſpei hũane.ſicut au
tẽ ad cõſeruatiõeʒ vite hũane vniꝰhoĩs oꝛdinatvſus
ciboꝝ ita etiã oꝛdinat᷑ ad cõſeruatiõem hũani generꝭ
vſus venereoꝝ.vñ aug.dicit in li.de bono cõiugali.
qð cibo eſt ad ſalutẽ hoĩs.hoc eſt ↄcubitꝰ ↄiu gał ad
ſalutẽ generis.⁊ iõ ſicutvſus ciboꝝ pᷣt eſſe abſq; pec⸗
cato ſi fiat debito mõ⁊ oꝛdine ſᷣm ꝙ cõpetit ſaluti coꝛ
ꝑis. ita etiãvſus venereoꝝ põt eẽ abſq; oĩ pctõ ſi fiat
debito mõ ⁊ oꝛdine ſᷣm ꝓꝙ eſt cõueniẽs ad finẽ genera
tiõis humane.ſernatis alijs debitis circũſtatijs. Et
ſi arguat᷑ in cõtrariũ ſic. Ubicũq; reꝑit aliqð ſuꝑflu

um ꝑ qð a bono rõis diſcedit᷑ hoc eſtvicioſuʒ.qꝛvir/

tus coꝛrũpit᷑ ꝑ ſuꝑfluũ⁊ diminutũ vt ðꝛ.qj.ethi. Sʒ
in quolibet actu venereo eſt ibi ſuꝑfluitas rõis ⁊ dele
ctatõis.q intantũ abſoꝛbet rõem ꝙ ĩpoſſibile ẽ aliqd
ꝙ in illo actu ſpũs ꝓphetie nõ tangebat coꝛda pꝓpbe
taꝝ.xxxij.q.ij. c. Cõnubia.ergo nullłꝰactꝰ venere eſt

abſq; peccato.Rñdet idẽ b.tho.vbi ſupꝛa. ꝙ mediũ

virtutis qð coꝛrũpit᷑ ꝑ ſuꝑfluũ ⁊ diminutũ nõ atten
dit᷑ ̃m quantitatẽ ſed m ꝙ conuẽit recte rõi. Et iðo
babũdantia delectatõis ꝗᷓ eſt in actu venereo ᷣm rõʒ
oꝛdinato nõ contrariat᷑ mediovirtutis. Et pᷣterea ad

virtutẽ nõ pꝑtinet quantũ ſenſus exterioꝛ delectet᷑. qd

ſeqͥtur coꝛꝑis diſpoſitõeʒ.ſed qᷓntũ appetitꝰint᷑ioꝛ ad
hbmõi delectatões afficiat᷑ec etiã hoc ꝙ s liberuʒ
actũ rõis nõ pᷣt habere ad ſpũsalia ↄſiderãda ſił cũ il
la delectatione oñdit ꝙ actus ille ſit Zꝛiꝰ virtuti. Nõ

eniĩ eſt cõtrariũ virtuti ſi rõis actus aliqũ inrermitrat

aliquo qð ſᷣm rõem fit. alioqn ꝙ aliqͥs ſe ſomno tra⸗
dit eſſet cõtra virtutẽ. hoc tamẽ ꝙ concupiſcẽtia ⁊ dele
ctatio venerea non ſubiaceat impioꝛ moderatiõi ra⸗
tionis pꝛouenit ex pena pꝛimi peccati inqtũ rato ðo

rebellis demeruit habere ſuã camẽ rebellẽ. vt ptʒ per
Auguſt. de ciul. deie Nõ eſt ergo in illo actu pctm̃
pter illã immod erantiã delectatõis ⁊ cõcupiſcentiam

ſed eſt aliq penalea pꝛĩo peccato deriuatũ.hec tho.

Et ad hoc facit qð ait apłs.icoꝛin.vij. Si nupſerit
virgo nõ peccat.⁊ hieroni.dicit.cõnubia legitima ca
rent quidẽ peccato.xxxij.qij.c.cõnubia.
9„ „

De boc igitur vicio po⸗/ F. .

teſt intelligi ld ps. riij. Incenderũt igni ſanctuan
um tuũ. In terma polluerũt tabernacłm noĩs tui Ad
literã loqur pꝛopheta ventura pꝛenũciandode tem⸗
plo dñi quod erat in hierm nobiliſſimũ ꝙ appellat

ſanctuariũ ⁊ tabernaculũ noĩs ſui:i.factũ ob nomen

głiam⁊ laudẽ domini. Et iſtud fuit pollutũ ⁊ igni in

cenſum ꝑ geties ſiue chaldeos.cũ nabuchodonoſoꝛ
cepit hieroſolimã tꝑe regis iude.ſ. Sedechie. ſiue ro⸗

manos cũ Litus deſtruxit eã pꝰ quadraginta duos
annos a paſſiõe dñi.Moꝛalrvero templũ dñi ſunt
fideles.iuxta illð.i.coꝛĩ.iij. Templũ dñteſtis vos.qᷣ
reſpectu aĩe pñt dici ſanctuariũ. qꝛ in eis ẽ ſanctitas
⁊ habitatio dei vt dicebat᷑ eſſe in ſanctaſctõꝝ.⁊ reſps
ctu coꝛpis tabernaculũ in quo aĩa qeſcit. Unde Pe.
in ſecũda ca.loquẽs de coꝛꝑe ſuo ait. Scio qꝛvelox ẽ
depoſitio tabernaculi mei.⁊ illõ tabernaculũ.i. qͥli⸗
bet fidelis eſt nomĩs dñi.quia habet in ſe nomẽ chꝛi
ſti inquantũ dicit᷑ ypᷣianus a chꝛiſto. Ignis libido ẽ
inquit Ouige.i.ſignat libidinẽ.de peni.di.iij.c.inter
hec.Incendit᷑ ergo templũ illõ ꝑ luxuriã interioꝛem
Polluit᷑ ꝑ luxuriã exterioꝛẽ.Ligna qͥbo incendit᷑ ſunt
occaſiões⁊ incitationes eiꝰ. Sicq; tẽplũ ad ſolũ redi
git᷑ infernale.pꝛopt᷑ qð ðꝛ. Incenderũt igni ſanctua⸗
riũ in terra.i.ita ꝙ ad terrã dirutũ eſt.ad terrã.ſ.ĩfer⸗

nalẽ. Tria ergo ſunt circa hocvidenda ⁊ elicienda ex

verbis pẽõ. Pꝛio eius occaſionẽ ſubtrabendam in
materie ſuggeſtiöe.· Secũdo eiꝰpꝛogreſſionẽ pꝛeci
dendã in ignis extenſiõe. Tertio eius leſnẽ cõſe⸗
quendã in temꝑli cõſumptione
Muantũ ad pꝛimũ oc ·F. Il⸗

caſiões luxurie ſunt multe Robenꝰ holchot ſup lib.

Sapie ponit decẽeſſe contẽtas in his verſibo. Ocia

ſegnicies ſomnꝰ caro femlavinũ.Pꝛoſperitas ludus
carmĩa foꝛma puer:Nũc autẽ ſeptẽ bꝛeuit᷑ ponẽtur-
Pꝛia eſt ocioſitas. Uñ ðꝛ.xvi Ezʒech. Hec fuit ini
qtas.iicã iniqᷣtatis ſoꝛoꝛis tue ſodome.ſuꝑbia.ſatu⸗
ritas.panis.⁊ abũdãtia ⁊ ociũ. Et ociũ ſoꝛoꝛ dicit.i.
ſimul in vicio luxurie.ber. Oim tẽptationũ malaruz
cauſa⁊ ſentina eſt ociũ. Sapiens. Ocia ſi tollas pire
cupidinis arma.i.luxurie artes in his. Scda ẽ ni
mia qes. Ro.xiijeon in cubiliboꝛ ĩpudicitijsſe ã⸗
bulemꝰin nr̃a ↄuerſatõe.ꝑmittit cubilia ĩpudicitijs.
qꝛ nimis qͥeſcẽdo in lecto hõ incidit in laſciuias⁊ in ĩ
pudicicias luxurie.iſboſeth filiꝰſaul qͥ eſcẽs ⁊ doꝛmi⸗
ens in lecto ꝑcuſſus ſuit in inguine ⁊ occiſus a rebab
⁊ banaa pꝛincipibo latronũ.iij. Reg. iij. Ad ſignan
dũ ꝙ ex nimia qͥete a demonijs aᷣs pcutitvicio luxu⸗
rie. Unde? Catho Nec ſomno dediteſto.ſ.nimio.
MNã diuturna qͥes vicijs alimẽta miſtrat. Tertia
vẽtris ingluuies:ſiue in nimis comedẽdo ſiue Zimis

Tirulus Quintus

laute.pꝛouer.łxix.Qui delicate pauerit ſeruũ.i.coꝝ
pus bu in fine ſentiet eũ contumacẽ.id eſt rebellẽ ꝑ
ſtimulos luxune. Unde in figurã pꝛimi paretes per
petrato vicio gule ſubito in teneſtri ꝑadiſo ſenſert ſti
mulos carnis. vñ ⁊ fecerũt ſibi periſomata Geñ.iij.
Ber. In delitijs piclitat᷑ caſtitas.hiero. Uent ⁊ geni
taliavicina ſunt mẽbꝛa. vt exvicinitate mẽbꝛoꝝ intel
ligat᷑ confederatiovicioꝝ.di.xxxv Quarta vinum
immoderate ſumptũ.pꝛou.xx Luxurlioſa res eſtvinũ
id ẽ cauſa luxurie. Et apłus ad ephe. Nolite vite in⸗
ebꝛiari vino in quo eſt luxuria.i. materia lucurie. In
cuius figurã Noe factꝰebꝛius denudauit femoꝛa. ge
ne. ix. qꝛ. ſ.venter mero eſtuãs defacili ſpumat in libi
dinẽ.E xemplũ in lothiqui nimio vino inebꝛiat? a fi
liabꝰcõcubuit cũ eis.gene.xix. Quiĩta nimia fami
liantas cũ mulieribo.Ecchi.xlij. In medio mulieruʒ
noli cõmoꝛari pꝛouer.vi.HNunqͥd homo pᷣt abſcõde
re ignẽ in ſinu ſuovtveſtimẽta ſua nõ ardeãt.⁊ ãbu⸗
lare ſuꝑ pꝛunas vt nõ comburãtur plãte ei Sic qui
ingredit᷑ ad vxoꝛẽ pꝛoximi ſui nõ erit mũdus.ſ.ſi fue
rit familiaris. Sic exponu ico.de lira illð Eccliaſ.
xlij. Melioꝛ eſt iniqͥtas viri qᷓ; mulier bñfaciẽs.i.mi
nus periculoſa cõuerſatio etiã cũ malis vins ẽ; con
uerſatio familiaris cũ bonis mulieribo. Uñ Hieroñ.
Poſpitiolũ tuũ raro aut nũqᷓ; mulieꝝ pedes terant.
quia nõ poteſt digne habitare cũ deo a feminaꝝ ac⸗
ceſſibꝰdelectat᷑. Femĩa cõſcĩam ſecũ inhabitãtis exu⸗
rit.di.xxxij.Nec cõfidas de ſanctitate.qꝛ nec ſancti⸗
oꝛ dauid.nec foꝛtioꝛ ſamſone.nec ſapiẽtioꝛ ſalomõe.
qui ꝑ mulieres coꝛruerũt.Periculoſa eſt etiã cõuerſa
tio cũ iuuencuł. Unde Helinãdus.Qõ facit in femi
na ſexus hoc in puero etas. Serxta eſt curioſitas
ſenſus q̃ eſtvel in aſpectu pulchꝛarũ reꝝ.vel auditu

turpiũ vel in cantilenis.vel tripudijs.vel in exꝑien⸗

tia ipſarũ voluptatũ. UndeEcchi.ix. Auerte faciẽ tu
am a muliere comptaNamvt dicit᷑ Geñ. xxxiiij(ũ
vidiſſeteinã ſichen filius hemoꝛ cõcupiſcẽs eam ra⸗
puit. Iniecit dñavxoꝛ phutiphar oculos in ſoſeph et
dixit. doꝛmi mecũ. Beñ.xxxix. De iudith dicik ꝙ pul
chꝛitudo eius captiuã duxit aiam eius.ſ.holofernis
iudith.x. Et ecchiaſt.ix.ðꝛ Cũ ſaltatrice nõ ſis aſſidu
us nec audias eã. Iſta ſigurant᷑ ꝑ illa ecr qbo foꝛ⸗
nax incendebat᷑ a miniſtris nabucho.ſ.napta.i.qð⸗
dam genꝰ bituminis.videlʒ aſpectus vanꝰ.pix.ſ.au⸗
ditus turpiũ ludoꝝ⁊ maloꝝ exemploꝝ. ⁊ malleoli.i.
ſarmẽta cogitationũ turpiũ ex curioſitate. Iſtis incẽ
dit᷑ foꝛnax ↄcupĩe bũanevt faciat flãmã luxurie q ꝓ⸗
pinat᷑ a malis mĩſtris diaboli.Dañ.ij. Septia ẽ

ſupbia. Qõð ſuꝑbia ſit occaſio luxurie oñt Oſee ꝓphe

ta dicẽs contra iſraelitas.ſpũs foꝛnicatõis in medio
eoꝝ.⁊ dñm nõ cognouerũt.⁊ rñt arrogãtia iſmł in fa⸗
ciem eiꝰac ſi diceret vt exponit Gꝛego. Culpa que ꝑ
elationẽ mẽtis in occulto latuit percarnis luxuriã in
aperto rñt.i.ex hoc oñſum eſt ꝙ cã libidĩs ꝓceſſit ex
culpa elatõis.Uñ⁊ apłs loqns de ãtiqͥs mũdi ſapiẽ
xbo qͥ euanuerũt in cogitatioibo ſuis dicentes ex ſuꝑ
bia ſe eſſe ſapientes.dicit,tradidit illos deus.i.tradi
pꝑmiſit in deſideria coꝛdis eoꝝ.i.in ĩmundiciã In hu
ius figurã ille pꝛimꝰinobediẽs mox vt ſuꝑbiẽdo pec
cauit pudẽda cõtexit, quia ↄtumeliã ſpũs ðo intulit

mox carnis cõtumeliã innenit E q auctoꝛiſuo ſubi

ditus eſſe no luit.ius carniſ ſubdite quã regebatam
ſit. Hinc eſt enĩ ꝙ longa cõtinentia repẽte ſoluitur.⁊
plerũq; vſq; ad ſeniũ virginitas ſeruata viciat᷑.quia
enĩ negligi᷑ humilitas coꝛdis.rectꝰ iudex deſpicit eti
am integiitatẽ coꝛꝑis.hec oĩa grego.in.xxvi.moꝛał⸗
ſuꝑ illð.Qui docet nos ſuꝑ iumẽta terre.Ad idẽ ſa
cit qð ait ipſe greg.lib.xxxiij.ſuꝑ illð iob. armilla p⸗
foꝛabis maxillã eius. Hoſtis antiquꝰqꝛ iã intero do
minatł,etiã exterius ſeuire ꝑmittit᷑. vt qͥ in cogitatiõe
elati ſunt ꝑ camis luxuniã pꝛoſternant᷑ Scimꝰ alt
quãdo minꝰeſt in carnis coꝛruptõe cadere qᷓ cogita
tione tacita ex deliberata elatõe peccare Sʒ cũ minꝰ
turpis ſuꝑbia credit minꝰvitat᷑ uxunã vero eo ma
gis erubeſcũt hoĩes quo ſimul oẽs turp nouerũtvt
t plerũq; ꝙ nõnulli poſt ſuꝑbiã in luxuriã coꝛruen
tes ex apto caſu malũ culpe latentis erubeſcũt ¶nð
⁊ in vitaſpatꝝ legitur ꝙ quidã qͥ ꝑuenerat ad mgꝗnũ
apicem ꝑfectõis ⁊ contẽplatõis ⁊ quia elatus fuit in
mente deuenitvſq; ad vicia carnis.itavt heremũ de
ſereret. ⁊ ad ſeculũ rediret. Sed iter agens hoſpitatꝰ

de nocte in cella duoꝝ fratrũ incipientiũ deo ſeruirre

cum ſermonẽ ſacerent ei exhoꝛtatoꝛiũ vite ſpũalis. et
ad eoꝛũ requiſitiõe inter verba in ſe reůſus penituit.
⁊ ad cellã redijt.ſuꝑbiãq; ſuam recognoſcens ⁊ peni
tens ad gratie perfectionẽ cito aſcendit.

Muantu ad ſecundu F.

ſcʒ de ꝓgreſſiõe. Sciẽdũ ſiẽ ignis paulatiĩ ↄſumit
tẽplũ.ita luxuria a cogitatõe turpiũ ĩcipit.⁊ niii reſi⸗
ſtak vlten? pcedit Dꝛogreſſus luxuriefit ꝑ ſeptẽ gradꝰ
ꝛimꝰeſt ſenſualis cõplacẽtie toleratio.
ecũdus eſt moꝛoſa delectatio.
ertiꝰeſt in actũ conſenſio.
uartus impudica aſpectio.
Quintus turpis confabulatio.
xtus libidinoſa cõtrectatio.
eptimꝰoperis expletio. extra.
ꝛimi tres ſunt ĩ coꝛde ab ſtra.Dalij qᷓ̃tuoꝛ ĩ coꝛꝑe ab

—— ½

De pꝛimo grad po .§.
De peimogra an Kn.

ſtrarũ ab oculis meis:.ait dñs.i.cogitatiões veſtras
inquãtum ſunt male vt cogitatões luxurie.Pꝛo cuiꝰ
declaratõe ſciendũ.quod tũc cogitatio luxurie pctm̃
eſt quãdo qͥs cogitans turpia volũtarie.ſiue ad peni
tendũ de his que geſſit.ſiue ad intelligẽdũ vel docen
dum materiã de turpibo bona intẽtõe. ſiue inuolũta
ria occurrit cogitatõ turpis exocioſitate mẽtis. vł cu
rioſitate. vel ex geſtis ꝑ eũ.vel ꝑ ſuggeſtionẽ demõis
ſenſualitatis.tñ aliqualr delectata ſibi ↄplacetcũ di
ſplicẽtia tñ rõis ibi eſt pctm̃ veniale.Et hoc eſt quod
ait apłs Roma.vij·Nõ eĩ quod volo bonũ boc ago.
ſed quod odi malũ hoc facio. Loqͥᷣtur enĩ de malo
concupiſcẽtieꝛ cõplacentie ſenſualis. quod frequẽter
patit᷑ nimꝰin cogitationiho turpibus qð quidẽ licʒ
odiat ſᷣm rõem.tamẽ patit᷑ illud in ſenſualitate.talis
cõplacentia ſignificani põt ſeu figurari. ꝑ eſum ligni
vetiti ab Eus.quod oſtẽdit greg.dicẽs.ſuggeſtio pec
cati ſit ꝑ diabolũ,delectatõ ꝑ camẽ:cõſenius ꝑ ſom̃.

e
iel

ynt

1nh
i

Capitulũ Pꝛimũ

id eſt rationẽ. quia ⁊ pꝛimo ſerpens culpã ſuggeſſit.
Eua velut caro.id eſt ſenſualitas delectata eſt Adaʒ
vero velut ſpũs conſenſit⁊ inrra Cum enĩ malignus

ſpũs peccatũ ſuggerit in mẽte.ſi nulla delectatio pec
cati ſequatur.peccatum omnino perpetratũ non eſt.
TCTum vero caro delectari ceperit.peccatũ iam naſci in

cipit.Si vero ex deliberatoe conſenſit tũc peccatũ co

gnoſcitur perfici.ſcilicʒ in animo. In ſuggeſtione enĩ
peccati ſemen eſt in delectatione fit nutrimentũ in cõ

ſenſu perfectio.Etſepe cõtingit vt quod malignus

ſpũs ſeminat in cogitatiõe.caro trahat in delectatio⸗
nem.nõ tamen animus.id eſt ratio eidem delectatio

ni cõſentiat.Et cum caro ſine animo delectari neqat

ipſe tamẽ animꝰcarnis voluptatibꝰreluctans in de⸗

lectatione carnali quoquo mõ ligat᷑ inuitus. vt ei ex

ratione cõtradicat nec cõſentiat.⁊ tamẽ ea delectatio
ne ligatus ſit. ſed ligatũ ſevehemẽter ingemiſcat. Uñ
⁊ ule celeſtis exercitus pᷣcipuꝰ miles gemebat dicẽs.
Video aliam legẽ in membꝛis meis repugnantẽ le⸗

gli mentis meeꝛ captiuũ me ducentẽ in lege peccati.
Itaq; eſt homo⁊ captinus vt ita dixerim⁊ liber.liber

ex iuſticia.captiuus ex delectatõe quã poꝛtat inuitꝰ.
hec ille.diſt.vi.teſtamentũ in pales ſed penſandum.
Si arguat᷑ contra.qꝛ videlʒ Aug.dicit in libꝛo de li⸗
bero arbitrio ꝙ nullꝰpeccat in eo quod vitare nõ po⸗
teſt. Sed nõ poteſt bo:mo vitare qͥn actus ſenſualita
tis ſit inoꝛdinatus.Eſt enĩ ſenſualitas pꝑpetua coꝛru
ptio q;diu viuimꝰ in mundo.ſᷣm auguſti.ergo talis

motus ſenſualitatis ſeu ↄplacentia nõ eſt peccatum.

Ruñdet b.tho.pꝛĩa ſecũde.q.lxxiiij.arti.iij.ꝙ ꝑpetua
coꝛruptõ ſenſualitatis intelligeda eſt q;tũ ad vomitẽ
qui nunẽ; totałr tollit᷑in hac vita.Tranſit enĩ oꝛigi⸗
nale peccatũ reatu.⁊ remanet actu.i.quo ad inclina⸗
tionẽ ad malũ. Sed talis coꝛruptio nõ impedit quin
hõ rõnabili volutate poſſit repꝛimere ſingulos mo⸗

tus inoꝛdinatos ſenſualitatis ſi pᷣſentiat.puta diuer

tendo cogitatõem ad alia.Sʒ du homocogitatiõem

ad aliud diuertit. poteſt etiã circa illð aliqͥs inoꝛdia⸗

tus motus inſurgere.ſicut cũ quis trãſiert cogitatio
nem ſuã a delectationibo carnis volens cõcupiſcẽtie

4

motus vitare ad ſpeculatiõem ſcienti.
De ſecundo gradu ſci F. V

licet moꝛole delectatois intelligitulð Hiere.ih Cſqq

quo moꝛabũtur apud tecogitatoes noxie.Etillð ſa⸗
pieñ.i. Peruerſe eni cogitatoes ſepant a deo. Nulluʒ
autẽ peccatũ ſepat a deo.niſi moꝛtale.ogitatio aũt
moꝛoſe delectatiõis cirea materiã luxurie eſt ꝑuerſa
quia cõtra debitũ vſum ſeu rectitudinẽ rõnis vndeet
moꝛtale.Quod firmat be.tho.pꝛĩa ſecũde.q. lxxxiiij.

*..

ar. viij.ꝑ autoꝛitatẽ aug.dicẽtis in libꝛo.xij. de trini.

Sicõſenſus illecebꝛis.i.voluptatis ſola cogitatoõne
delectatõis ↄtentus eſt.ſic hñdũ exiſtimo velutcibũ

vetitũ ſola mulier comederit ⁊ poſt pauca ſubdit.ꝙ

totus hbomo danabit᷑ ꝑ hmõi que ſine volũtate opan
di.ſed tñ cũ volũtate animũ talibo oblectadi ſoliꝰ co
gitatõis ſentiunt eſſe pctã niſi ꝑ grãm xpᷣi remittant᷑

Nullus autẽ damnat᷑ niſi pꝛo moꝛtali. Ad hoc etiã

anim intra ſemetipm etis ꝑ deſideriũ voluit. Et ni⸗

——

facit qdð greg.ait. Plerũq; autẽ puerſum qð coõcipit

ð,

mihp. mẽtem nequaq; immũda cogitatio maculat cũ
pullſat ſed cũ hanc ſibi ꝑ delectatiõoʒ ſubiugat.de pe.

di.lij. ceinter hec. Macula autẽ nõ cõtrabit᷑ pꝛopꝛie
niſi ꝑ moꝛtale.ſᷣm tho.ĩ.iiij.ergo ⁊c. Etnota ꝙ in
expoſitõe illius figure de eſu pomi vetiti ꝑ adã ⁊ euãẽ
aliter ꝓcedit aug.aliter greg.lã greg.in.S.pᷣcedenti
euã dicit carnẽ.i.ſenſualitatẽ ſignare in q nõ cõtingit
eſſe niſi veniale.ſed aug.ponit euam rõnem figurare
inferioꝛẽ.in qua poteſt etiã eſſe moꝛtaleſᷣm tho. ⁊ vi⸗
rum rõnem dicit eſſe ſuꝑioꝛẽ in hoĩe. vnde eſum eue
dicit ſignare moꝛoſam delectatõem in cogitatione.et
eſum ade cõſenſum mẽtis in actum.nec eſt ꝑ hoc cõ

trarietas in ſentẽtie dicte ↄcluſione.ſed varietas ex⸗

poſitiõis dictefigure.Quid ſit ratio inferioꝛ.⁊ qͥd ſit
ratõ ſupioꝛ habes in pꝛima pꝑte titu.jip. Sed ꝓ ma
ioꝛi declaratõe huius materie q vtilis eſt ⁊ difficilis

ad cognoſcendũ dicit b. tho.pꝛia ſecũde.q.lxxiiij.ar

ti.viij Quod aliqͥs de foꝛnicatõe cogitans põt de du
obꝰdelectari. UVno mõ de ipſa cogitatõe. Alio modo

de foꝛnicatõe cogitata. Delectatio de cogitatõe ipᷣa ſe
quiẽt᷑ inclinatõem affectꝰin cogitationẽ ißam ogita

tio ipᷣa ſᷣm ſe nõ eſt peccatũ moꝛtale.ĩmo qũq; eſtve⸗

niale tm̃. puta cum qͥs inuniliter cogitat de ea.qñq;

ſine peccato om̃ino vt qñ vtiliter de ea cogitat.vt cũ
vult de ea pᷣdicarevel diſputare.⁊ ideo ꝑ ↄſeqns co⸗
aitatioꝛ affectio que ſic eſt de cogitatiõe foꝛnicatiõis
non eſt de genere peccati moꝛtał.ſʒ qñq; veniale.q̃n
doq; nullũ. Unde nec cõſenſus in talẽ delectatiõem
eſt moꝛtale.ſed ꝙ aliqs de foꝛnicatiõe cogitans dele⸗
ctet᷑ de ipᷣo actu cogitato.hoc contingit ex hoc ꝙ affe⸗
ctio eius eſt inclinata in hũc actũ. Unde ꝙ aliqͥs cõ⸗
ſentiat in talem delectatõem hoc nihil eſt aliud qᷓ; ꝙ
cõſentiat in hoc ꝙ affectus eius ſit inclinatus in foꝛ⸗
nicatõem·Nullꝰenĩ delectat᷑ niſi in eo qð eſt ↄfoꝛme
appetitui eiꝰ.Qõð aũt aliqͥs eligit ex deliberatõe ꝙ al
fetus ei cõfſoꝛmet᷑ his q̃ ſᷣm ſe ſunt moꝛtalia? moꝛtlłe.
Vn talis ↄſenſus in delectatõʒ peccati moꝛtalł in co⸗
gnitõeꝛ ſi nõ in opꝰeſt moꝛtale.Hʒ ergo locũ in alijs

