tas iſta aſſignata m materiã. pꝛopterea diuerſificat
ſpẽm quia habet in ſe annexã diuerſicatẽ foꝛmalẽ ob

——

iecti ſeðᷣm diuerſos modos repugnatiead ro 6
nõ eſt incõueniens ꝙ in eodẽ actu reꝑiant᷑ diuerſoꝛũ
actuũ defoꝛmitates Z dluerſas virtutes. ⁊ ſic adulte⸗

riũ eſt ſub iniuſticia? ſub luxuria Poſſunt etiq aliqñ

elſſe diuerlſe ſpẽs luxurie in eodẽ actu. vt ſi cõiugatus

cognoſcat monialẽ virginẽꝛ cõſanguineã ſuã rapies
de monaſterio.ſic erũt ſimul adulteriũ.ſacrilegiũ. in
ceſtus.ſtupꝝ.raptus.i.vnũ pctm̃ habẽs defoꝛmita
tem oĩm dictoꝝ pctõꝝ ex illis circũſtantijs neceſſa⸗
rio nrengls. Je actus circũſtantes actũ venereũ il
liciti in mrimoniovel extra vt oſcula tactꝰ ⁊ hmõi. ꝑti
ner ad impudiciciã. Hec oĩa thomas.vbi ſupꝛa.

Se foꝛnicatione igitur.F. .

que eſt ſpecies luxurie. otandum qð ait. p. lxxij.

Perdidiſti oẽs qͥ foꝛnicãt᷑ abs te. Perdidiſti.i. pdes
tu deꝰ. UVtit᷑ pterito ꝓ futuro ſᷣm moꝛẽ ꝓpheticũ pꝓpt᷑
certitudinẽ rei Perdes.ſ.moꝛte et᷑na oẽs indiſtincte ſi
ne acceptiõe ꝑſonaꝝ qui foꝛnicant?᷑ vel coꝛꝑalr ꝑ luxu
riã. vel ſpũaliter ꝑ pꝑfidiã. vel criminalłr ꝑ quãcunq;
cłpã Abs te. abſtractiꝛ illecti tpalib Hec hugo car
dinal.Ex qͥboverbis tria pñt elici ad declaratõʒ ma
tene foꝛnicatõis · Pꝛo foꝛnicatio multuplicit᷑ incur
rit. ibi.oẽs qͥ foꝛnicatur. Secũdo dãnatio certitu
dinalr pꝛomittit᷑ibi. Perdidiſti.·Certõ ſubtractõ ði
ſpũaliter ſubſ. eqᷣturabü. abs

pꝛimum F. I.

Sciẽdũ ꝙ, foꝛnicatio in ſeriptuns dicit᷑ ydolatria vel

infidelitas aliqñ ex eo ꝙ gĩa recedat ꝑ ĩtellectũ a deo

adherẽs falſitati? erroꝛi. Et de hac ſepe rephẽdit᷑ po⸗
pulꝰantiquꝰiudeoꝝ qᷣ ſepe ydolatrabat. vñ ðꝛ Ozee
liij. Foꝛnicati ſunta deo ſuo.ſ. iſſabelite p idolatniã.

cet.i. Paralip.v.foꝛnicati ſunt pꝰ deos ppłoꝝ.lſ.iſraeli

teꝛ Judicũ.viij foꝛnicatiſunt cũ Balaim q erat ido
lũ getiliũ.⁊ Saßpß̃.xiiij. Initiũ foꝛnicatõis exqͥ ſitõ ido
loꝝ. ⁊ cũ Eʒechiel de foꝛnicatõe illiꝰ pplłi loq?᷑ pcipue
Pʒechie.xvi.ꝑ totũ.de hac intelligiẽ Aug:ad idẽ ðᷣt
Idolatria⁊ qlibet noxla ſuꝑſtitio ſoꝛnicatõ ẽ.xxviij.
q.i. Idolatria Et in eadẽ.q.c.ſe dicit. idẽ aug. Nõ ſo
lũ mechatio eſt illiꝰqͥ carnẽ ſuã ↄtamĩat.ſʒ etiã qui ſi

mulacxꝑ facit mechat᷑ De his nõ ẽ dubiũ:q; ꝑdidiſti

—

oẽs qͥ ſic foꝛnicant᷑. Scðo foꝛnicatõ ðꝛlargeꝛ moꝛta
liter.q̃cunq; culpa moꝛtalł inqntũ ꝑ eã qͥs recedit. er
ſi nõ fide.tñ affectu a ðᷣo legitio ſpõſo aĩe. vñ vðᷣt Au
guſt 4 auaricia ⁊ qlibet culpa q̃ aĩa abenata lege ði
oꝛnicatio dici p̃t.xxviij.q.i. IJdolatria.Et de hac pᷣt
intelligi illð qð dixit dñs.ꝑ Hiere.iij.c.Tu autẽ foꝛ
nicata es cũ amatoꝛibo młcis. tñ reuertere ad me.et
ego ſuſcipiã te.Anima cũ tot foꝛnicat᷑ amatoꝛibꝰ qͥt
creaturas inoꝛdinateꝛ ſupꝛa deũ diligit PHãc foꝛnica
tionẽ ſpũalẽ ſignat foꝛnicatio Samaritane qͥ pꝰqͥn
q;ʒviros ↄcubina erat cuiuſdã vñ xpᷣs dixit Hũc quẽ
nũc habes nõ eſt tuꝰvir. Johã.iiij.ſic aĩa tꝑe pueri⸗
cie habet vt legitimos viros quinq; ſenſus quoꝝ inꝰ
ſtinctũ ſequit᷑ ſine peccato anteq; habeat vſum rõis
ſed cũ ꝑuenerit advſum rõis.ſi nõ adheret deo.inde
efficit᷑ cõcubina diaboli adherẽs erroꝛi⁊ foꝛnicatur a
deo. Sʒ de ĩmittit aliqñ tribulationes circa ipſa tẽ/
poꝛalia vt ſic recedat ab amatoꝛibo.⁊ accedat ad chꝛi
ſtum virũ legitimũ.ſm illud quod ðꝛ Oʒeeij · Ecce
ſepiam viã tuã ſpinis.⁊ ſequet᷑ amatoꝛes ſuos.⁊ nõ
inueniet⁊c.Et dicet.reuertar adviꝝ meũ pꝛioꝛem
Tertio pꝛopꝛie dicit᷑foꝛnicatio actus venereus foꝛni
catio inter ſolutũ⁊ ſolutã.q;uis etiã aliquãdo largiꝰ
noĩe foꝛnicatõis intelligatK omnis actus luxurie.vt il
lud.i.Choꝛin.v. Auditur inter vos foꝛnicatio qdſis
nec inter gentes.⁊ tamen illud pꝛopꝛie erat inceſtus.
vnde ad maioꝛẽ diſtinctiõem dicit hec foꝛnicatõ ſim
plex inter ſolutũ⁊ ſolutã.Etde hac ſicut de alijs dus
bus verificat᷑ illud. Perdidiſti omnes qͥ foꝛnicãtur.
vnde Hebꝛeoꝝ.xiij. Foꝛnicatoꝛes ⁊ adulteros iudica
bit deus ſcʒ ad moꝛtẽ eternã. Sed tria argumẽta vi⸗
dent᷑ eſſe in cõtrarium. Pꝛimũ:quia deus nõ pᷣcipit
aliqͥd quod ſii moꝛtale peccatũ. ſed deus pꝛecepit.
Szʒee ꝓphete dicens. vade ſume tibi vxoꝛẽ muliereʒ
foꝛnicariã.⁊ fac tibi filios foꝛnicationũ.ergo foꝛnica
tio nõ eſt peccatũ. Secundũ eſt. quia omne peccatũ
moꝛtale cõtrariat᷑ charitati ſed iſtud nõ cõtræriat᷑ cha
ritati.quia nec charitati dei cũ non ſit directe ↄtra de
um.nec charitati pximi.quia ꝑ hoc nulli homi fit in
iuria. Et ambꝛo. etiã dicit. Oĩs ſumma xppᷣiane diſci
pline in miſericoꝛdia⁊ pietatecõſiſtit quã qͥ bʒ ⁊ ſi lu
bꝛicũ carnis patiat᷑ vapulabit ſed nõ pibit.ergo fon?ꝰ
nicatio non eſt moꝛtale.Lertũ eſt. quia ꝓſidoꝛus di
cit.di.xxiiij. Chꝛiſtidno nõ dicam płimas. ſi nec du
os habere ſimul licitũ eſt.ſʒ vnã tantũ.aut vxoꝛẽ.aut

ſi cõiunx deeſt loco eius cõcubinã.ſed in cõcubinatu

eſt foꝛnicatio ſimplex.ergoꝛc. Quod dictũ eſt foꝛ⸗
nicationẽ eſſe peccatũ.abſq; dubio tenẽdum eſt ſᷣm
thho.ij.ij· q.cliiij.arti.ij. Et ad argumẽta reſpõdetur.
Ad pꝛimũ tnipliciter.vno modo ſᷣm Hieronimum.
videlicet ꝙ meretricema foꝛnicariam quandã aſſum
pſit in vxoꝛem.⁊ de impudica fecit caſtam. Et ſcðm
boc in nullo poteſt argui ſicut nec hodie.ſi quis me⸗
retricem duceret in vxoꝛem volentem honeſteviuere
xxxij.queſtione pꝛima capitulo. Non eſt culpandus
Alio modo ſᷣm Lho.vbi ſupꝛa dicendũ ꝙfoꝛnicatõ
dicitur eſſe peccatum inquãtum eſt cõtra rectam ſa⸗
tionem. Ratio autẽ hominis recta eſt ſm ꝙ regulał
voluntate diuina q eſt pꝛĩa et ſumma rõ.Et ideo ꝙ
quis facit ex voluntate deieius pꝛecepto obediẽs nõ

Titulus

eſt contra rectã rõemetſi videat᷑ conera cõem oꝛdinẽ
rationis:.ſicut nec eſt ↄtra naturã qð fit ꝑ miraculũ
qᷓ;uis ſit contra cõem curſum nature.⁊ ideo Oʒee.nõ
peccauit foꝛnicando . dei pᷣcepto. Nec pꝛopꝛie talis
concubitꝰdebet dici foꝛnicatio niſi referẽdo ad curſũ
communẽ.Tertio mõ ſᷣm Nicolaũ de lira.dicit᷑ vxoꝛ
foꝛnicaria mulier q erat gentilis que dicebat᷑ foꝛnica
ria ſpũaliter qꝛ idolatra.Et hoc fecit ex diſpenſatioe
dei. Ad ſ̃m reſpondet b.tho.vbi ſupꝛa ꝙ ſoꝛnicatio
ſimplex ↄꝛiat᷑ caritati ꝓximi.qᷓntum ad hoc ꝙ repu⸗
gnat bono ꝓlis naſciturevt dicet᷑ in ſe. S. dũ ſcilz dat
operã generationi.non ſᷣm qð conuenit pꝛoli naſcitu
re Quod autẽ dicit Ambꝛo.non eſt ſic intelligendũ
vt cũ quocũq; vicio luxurie moꝛẽs non dãnet᷑ pꝛo⸗
pter oꝑa miſericoꝛdie ethibita ſed qꝛ ꝑ illa oꝑa miſe⸗
rnicoꝛdie diſponet᷑ad grãm⁊ penitentiã. vndeveniam
in pñᷣti conſeq̃tur de lubꝛico. Ad teniũ dicit Oꝛatia
nus.di.ea.ꝙ ibi concubina ſumit᷑ imipꝛopꝛievidelicʒ
pꝛo ea que ducta eſtvere in vxoꝛẽ. ſed ſine ſea olenitate
legali. puta ſine inſtrumẽto dotibovel teſtibo ⁊ hmõi:
Hanc cõiugẽ facit affectus.ſed concubinã noĩat lex.
Et ſic etiã ſumit᷑ diſt. xxxiiij.c JIs qui nõ habet. Fir⸗
ma ergo permanet ſentẽtia qꝛ moꝛtale eſt oĩs foꝛnica
tio.Et ideo ꝑdidiſti omnes qui foꝛnicãtur.

Muantũ ad ſecundũ J. i
pꝛincipale.ſ.ꝙ foꝛnicatio ſit peccatũ moꝛtale. qꝛ dicit᷑
Perdidiſti.ſ.eternalr.ꝓbari pᷣt quadruplici rõe Et pᷣ
movidelʒ.qꝛ hoc eſt ↄtra legẽ naturalẽ.qð declarat.

b. Tho.in.iij.ↄtra gẽtiles ſic ſentẽtiałr. Rõ natura

dictat homini ꝙ ſilij debeãt nutnii a parentibo vſq;
ad tempꝰdebitũ.Ad hoc autẽ nutrimentũ pꝑtinet ñ
ſolũ cibo coꝛpalis.ſed etiã intellectualis.ſcʒ doctrine
moꝝ⁊ diſcipline quo non eſt capax puer añ vſum ra
tionis.Et cũ poſtea ſit capax non poteſt poſtea vna
die cuncta addiſcere ſed paulatĩ. Et ad nutrimentuʒ
coꝛꝑaleuõ ſufficit pater in pueritia. Ad nutrimentũ
animme ꝑ coꝛrectõ em nõ ſufficit mat᷑ Naturalit eſt ho
mo pꝛonus ad malũ ab adoleſcẽtia ſua.⁊ in tali eta⸗
te parũ timet matrẽ.ſed opoꝛtet ꝙ baculꝰtimoꝛis pa
terni ſit ſuꝑ euʒ. Opoꝛtet ergo ſi pꝛolis debet duciad
gfectõem ſtatus ſui ſm aĩam⁊ coꝛpꝰad qð naturaĩ⸗
ſtigat parentes.ꝙ ſimul ſtent paterꝛ mr ꝑ magnum
tempꝰ. Sed foꝛnicarij cũ nõ ſint aſtricti aliq̃ lege ad
ↄmanendũ.ſed poſſint ad placitũ ſepari. immo dñt
⁊ ſeꝑari et pꝛopter periculũ vt palea iuxta ignẽ.⁊ pꝛo
pter ſcandalũ alioꝝ amouendũ.Si autẽ ſeꝑant᷑ ſeqͥ
tur deſtitutio pꝛolis qð eſt cõtra legem naturalẽ.Cõ
tra naturã id eſt ratiõem naturalẽ. igit᷑ eſt ꝙ quis vta
tur vago cõcubitu pꝛout fit per foꝛnicatõem. ſʒ opoꝛ
tet quod ſit maris ad femin.cum q̃ pmaneat non ꝑ
modicũ tempꝰ.ſed diuvel etiã per totã vitã. Inde eſt
manibus in ſpecie humana magna ſolicitudo de
certitudine pꝛolis ineſt cuiĩminet educatõ ꝓlis Sed
ad hanc certitudinẽ facit determĩatio maris ad femi

⸗

aſſumere ſi euaſiſſet.

„

aliquo caſu cõtingit. Idem quaſi habet᷑. ſcðᷣa ſecũide
q.cliiij. arti.ij. Secunda ratõ qua pꝛobat᷑ foꝛnica
tionẽ ſimplicẽ eſſe moꝛtale talis eſt ullũ peccatũ ex
cludit a regno dei vel facit hominẽ dignũ moꝛte eter
na niſi moꝛtale.Sed talis eſt foꝛnicatio ſcʒ excludẽs
a regno dei.Nam ad Gal. v. dicit apls noĩatis qui⸗
buſdã peccatis.⁊ inter cetera foꝛnicatiõem. Quitlia
agunt regnũ dei non cõſequẽtur.et Roma.i.E nume
ratis multis peccatis ⁊ inter illa foꝛnicatõem ſubdit
Digni ſunt moꝛte nõ ſolum qͥ faciũt.ſed 2 qui ↄſenti
unt facientibo. Unde legi᷑ de quodã cõcubinario
cum eſſet infirmꝰ: confeſſoꝛ quidã viſitans eũ nollet
abſoluere. niſi eã de domo emitteret. lle aſſenſit. ſicq;
ſumptis cum lachꝛimis multis oĩbus ſacramẽtis ðᷣ
ceſſit. Cunq; iſte confeſſoꝛ qui eratſanctꝰ homo pꝛo

eo oꝛaret exiſtimãs ad purgatoꝛiũ trãſiſte pꝛopt᷑ peni

tentiq apparuit quadã vice ei ſe aſſerẽs foꝛe damna⸗
tũ.⁊ hoc quia ficte penituit intendens cõcubinam re
Tertia rõ eſt. quia eſt cõtra le
gem diuinã contra illud videlʒ pꝛeceptũ decalogi. ñ
mechaberis.Exoð.xx. Quod exponens Iſidoꝛ ait.
Tec quiſq; pꝛet᷑ matrimonij federa alijs femis mi⸗
ſceat᷑ ad explendã libidinẽ.xxxij queſtiõe.v. Nõ me⸗
chaberis. Sic etiã exponit auguſtinꝰ in capi. Mere
trices.ea.queſtiõe.vbi ait. Meretrices eſſe.⁊ ad me⸗
retrices accedere pꝛohibet dñs quaruʒ venialis ẽ tur
pitudo. Ex quibꝰ verbis patet pꝛedictam autoꝛi⸗
tatem.que ponitur pꝛo gloſa. Super illud Deutero.

72%

xxiij.non erit meretrix de filiabus iſrael nec ſcoꝛtatoꝛ
eſſe coꝛrupte ſcriptam ſcilicet ipam autoꝛitatẽ que di
cit quarum turpitudo eſtvenialis. Undealiqui vole
bant arguere foꝛnicatiõem eſſeveniale peccatü quod
falſum eſt. Uult ergo dicere gloe venalis nonvenia⸗
lis. Ad hoc etiam facit quod dicit᷑ C hobieliij. Attẽ
de tibi.id eſt caue ab omni foꝛnicatione.⁊ pꝛeter vxo
rem tuam nunq; patiaris crimẽ ſcire. Cnimen ꝓpꝛie
impoꝛtat peccatũ moꝛtale. Unde ex determinatione
facta per apoſtolos in pꝛĩo cõcilio hieroſolimis mã⸗
datum fuit conuerſis ad fidem. pcipue gentilibus.
vt abſtinerent ſea foꝛnicatione Actu. xv. Et ideo. qꝛ

pogani putabant ſibi hoc licere.auguſt. etiam quo⸗

dam ſermone ad populũ ait Non licetvobis foꝛnica
ri.ſufficiantvobis vxoꝛes: Non licetvobis habere cõ
cubinas.:etiã ſi vxoꝛes non habetis.diſtĩ.xxxiiij.au⸗
dite.Quarta rato eſt ex taxatiõe penitentie eius So
lum eni pꝛo peccatis moꝛtalibo inuenit᷑ taxata peni⸗
tentia. non autem pꝛoveniali.⁊ mtio eſt 'm Thomã
in.iiij.quia inter moꝛtale etveniale eſt infinita diſtã⸗
tia. Nam moꝛtali debet᷑ infinita ſᷣm diuturnitatem.

id eſt infernalis. Ueniali autẽ debet᷑ penitentia fini⸗

ta et tempoꝛalis.Sed pꝛo foꝛnicatione habet᷑ taxata

penitentia.ſcilicetſeptem annoꝛũ.ſicut pꝛo adultio.

periurio. homicidio.et huiuſmodi.vt habet᷑ xxij.q.i.

nã per matrimoniũ per qð indiſſolubilr adinuicem

ligant᷑. Nec obſtat ſi aliquis foꝛnicãdo aliquã ↄgno
ſcens ſufficiẽter pꝛouideat pꝛoli deeducatione. quia
illud quod cadit ſub determinatiõe legis iudicatur
m illð quod ↄmuniter accidit:⁊ non ᷣm id quod in

foꝛnicantur.·

Pꝛedicandũ vt ſcilicet per penitentiã ſeptifoꝛmis gra
tia ſpũſſancti per peccatũ amiſſa. ⁊ reparet᷑ vel repa⸗
rari oſtendat᷑.xxxiij.q.ij. Hoc ipſum in glo. Ex quo
ſequitur ꝙẽ peccatum moꝛtale.pꝛopter quod ait apo
ſtolus. i. Cheſſal. iiij. Hec eſtvoluntas dei vt abſti⸗
neatis vos a foꝛnicatione.quia ꝑdidiſti omnes qui

ſobr
dicl
abs
min
fugt
foꝛn
. ſe
lle
catu
Ltii
pu⸗
Nlom
naen
oon
ſenolk
lvofa
andt
ſtauſt
gum.
ner.
necon
henet
ng
el
git
ſcea
hab
hem
,
nbi
leiun

basd

Wülne
ſencan
ni
ſnicig
nneth
ſktit
ſeint
Gegos
Deriſ
in
uune
dding
ledide

gula

Abi
tnop
cepto

dataie
m
Danig
ore la
6achis
ans an
n Out
AKn.
von ſubct
ngllſen
binn
gci ole
lnleg
nmins
Noo
Mipet
dmnn
Cann
uckänt
dalij
Pu
8 nion
e in
aoiN
ſſeatr
nüllzi
lnalar
mnin
Nügd
i
na,
An
um
ghn
e⸗
s Wn
gicds,
cuncn
efen
dss
imi⸗
tmns
tn
finnde

Muantũ ad tertium j. m

õ

ſubtrahik vtiq; dei pᷣſentia ꝑ grãm ꝑ foꝛnicatõeʒ CN¶ñn

dicit abs teſcʒ tales ſunt ſeu efficiũturꝑ hocvitium.
abs te. l.ſine te. Sʒ ve eis cũ receſſero ab eis diẽ do⸗
minꝰ Oʒee.vij Foꝛnicatoꝛes ei deus punit.angelus
fugit.diabolꝰcolit.ipᷣm pximũ ledu. QOðõ deꝰ puniat
foꝛnicatoꝛes ſeuere patet ꝑ illð qð ait apłs.i.Coꝝ.x
Heq; foꝛnicemur ſicut quidẽ eoꝝ foꝛnicati ſunt. ⁊ ce

ciderũtvna die.xxiij.milia.quãdo ſcʒ ppls iſił foꝛni⸗ neũ eſt qð delectat.eternũ quod cruciat Figurat᷑tal

bilem eſſe pꝛouenturã.ſicut alijs gentibo hiſpanie et
pꝛouincie⁊ burgũdioꝝ populis.que a deo recedẽtes
foꝛnicate ſunt.Rotingit Aduertendũ etiã qð cũ ſᷣm
theologos in quarto.⁊ canoniſtas.affinitas ↄtraba
tur ꝑ foꝛnicatõnẽ.nullã ↄſanguineã eius cũ qua qͥs
foꝛnicatꝰeſt poteſt habere in vxoꝛẽ vſq; ad quartum
gradũ incluſiue.quod ſi fecerit matrimoniũ nullũ ẽꝛ
cõtinue in peccato moꝛãtur dũ ſciunt factũ.Et ſic ve
eis.⁊ demũ eternũve.quia ſᷣm Gꝛego. Momenta⸗

catus eſt cũ filiab Moab. NHiſtoꝛiã habes Nũeri.· per ydropicum.qui q;toplus bibit.tãtoplus ſitit.ſic

Et ſic ve fuit eis.Et hoc merito.qꝛ facit de tẽplo dei
domũ meretricũ.i.Coꝝ.vi.Meẽbꝛa veſtra ſunt tem
plũ ſpũſſancti.⁊ in figuram.ðꝛ.ij. Macha.vi. ꝙ tẽ⸗
plum dei erat plenũ comeſſatiõibo ⁊ ſcoꝛtantiũ cum
meretricibus.qð ſumme diſplicet deo. Foꝛnicatõ ait
Iſidoꝛꝰ Maximuʒ ſcelus ꝑ carnis ĩmundicia.quia
templũ dei violat.xxxij.q.vij capi.nõ ſolum Ange⸗
lus fugit tantñ obpꝛobꝛiũ cũ ſit puriſſimꝰ et mũdici
am diligat Angelis ſuis madauit de te ait pſalmiſta

vt cuſtodiãt te.Sed ſi filia regis daret᷑ alicui ĩ cuſto

diam.⁊ illa foꝛnicaret᷑ nõne ſumme diſpliceret ei.ber
nar. In quouis angelo reuerẽtiã exhibe angulo tuo
nec audeas pñte eo facere.qð nõ faceres mevidente.
hoꝛret igit᷑ tantũ fetoꝛẽ. Uñ invitaſpatꝝ habet᷑ ꝙ cuzʒ

angelus bonꝰ comitaret᷑ quendã ex patribo traſeun⸗

te coꝛã pulchꝛo iuuene ⁊ bene oꝛnato. ſed luxurioſo.
angelus clauſit ſibi nares.Et cũ pater ille interroga⸗
ret cauſam. cum oꝛnamenta eius redolerent Reſpon
dit ꝙ pꝛopter luxunam cui erat deditus ei fetebat.⁊
ſic querebat eũ fugere.Et ſicve eis.Diabolꝰ libenter

habitat in mẽte luxurioſi. Unde Job.xl. Doꝛmit Be

hemot in locis humẽtibo.i.in mẽtibo carnalibo. Idẽ
Job. xl.Foꝛlitudo eius in lũbis eius. ⁊ virtꝰ illiꝰ in
vmbilico vẽtris eiꝰ In lü bis enĩ dicit᷑ eſſe ſedes luxu
rie inviris.⁊ in muliere ðꝛ eſſe invmbilico.inde ſemẽ
ab eis decidit᷑ Pꝛopterea diabolus habitat ĩ eis.qꝛ
młtũ lucrat᷑ cũ eis q; ꝑ aliavicia Nã duos capit ſimł
foꝛnicantes vbi ꝑ aliavicia vnũ.Et in figurã hꝰlegio
demonũ eiecta ad imperiũ xpᷣi a quodã petijt licẽtiã
intrãdi gregẽ poꝛcoꝝ ⁊ accepta ptãte pᷣcipitauit eos ĩ
marevt er Math.viij. ⁊ luc.viij.ad ſignificandũ ꝙ
libẽt᷑ hĩtãt in luxurioſ figuratis ꝑ poꝛcos q delectat
vᷣſari in ſceno. Et inde pᷣcipitat in marevicioꝝ. Ue ãt
eis quos inhabitat diabolꝰ Ledit coꝛ ſuũ.qꝛvt dicit᷑
Dʒ ee.iiij .· Foꝛnicatio⁊ vinũ ⁊ ebꝛietas auferunt coꝛ.
Pꝛoximus leditur exinde.qꝛ ſi generatur filius illegi
timꝰ eſt.⁊ pꝛiuat᷑ omni dignitate tẽꝑali.⁊ eccłiaſtica
oꝛdinationũ.⁊ pᷣlaturarũ niſi legitimet᷑ ac etiam he⸗

reditate paterna.⁊ cõtumeliat᷑ a cũctis.Et frequenter

uia ſunt maloꝝ moꝝ nocent toti parẽtele. ſicut pʒ ĩ
Abimelech fllio Bedeonis nato ex cõcubina:qꝛ moꝛ
tuo patre interficere fecit.lxx.fratres legitimos vno ex
cepto qͥ fugitvt ſolus dominaret.vt habet᷑ Judicũ.ix
capitulo. Unde dicit᷑ diſtinctõe.lvi:ca.Si gens. De
ↄmixtione meretricũ eſtimandũ eſt degeneres popu
los ignobiles⁊ furentes libidine om̃es foꝛe ꝓcrean⸗
dos⁊ ad extremũ vniuerſam plebẽ ad detenioꝛa ⁊ ig⸗
nobilioꝛa vꝛgentẽ⁊ nouiſſime.nec bello foꝛtẽ.nec in ſi
de ſtabilem:nec honoꝛabilẽ hominibo:nec deo ama⸗

inſatiabilis eſtvoluptas ſᷣm GBedã ſuꝑ ulð Ecce qui
da ydropicus cracante üllũ.ſ.ieſum.Luce.xiiije

Tapitulum tertiũ de adulterio-

Dulteriũ eſt ſecunda

eſt acceſſus ad alienũ thoꝝ.vnde adulteri

ratiõis qͥs offendit. Pꝛimo inqntũ accedit ad mulie
rem nõ ſibi mrimonio ↄiunctã.qð requiri᷑ ad bonũ
pꝛolis pꝛopꝛie educãde vt dictũ eſt in pᷣcedẽti. Alio
modo qꝛ accedit ad młierẽ per matrimoniũ alteri co⸗
pulatã.⁊ ſic ĩpedit bonũ pꝛolis aliene. ⁊ cõtra iuſtici

am agit. Eadẽ ratio eſt de muliere q̊ ꝑ adulteriũ coꝛ

rũpit᷑.vñ Eccłxuiij.ꝛ. Ois mulier relinquẽs virum
ſuũ peccabit. Tii eĩ in lege altiſſimi.qꝛ incredibilis
fuit.in q.i.pᷣcipit᷑ Non mechaberis.Secũdo viꝝ ſu
um dereliquit in qͥ facit ↄ certitudinẽ pꝛolis. Tertio
in adulterio foꝛnicata eſt.⁊ ex alio viro ſtatuit ſibi fili
os qð eſt cõtra bonũ ꝓpꝛie pꝛolis.ſed pꝛimũ eſt cõe
om̃ibo peccatis moꝛtalibo:alia duo q̃ ponũtur in di
cta autoꝛitate ſpecialiter ꝑtinẽt ad defoꝛmitatẽ adul⸗
terij.⁊ ſic adulteriũ eſt determĩata ſpecies luxurie vt
pote ſpecialẽ deſoꝛmitatẽ habens circa actꝰvenereos
hec tho.Et ſic manifeſtũ ꝑ ſe eſt ſy moꝛtale.Xſt autẽ
aliquãdo adulteriũ ſim plex cũ.ſ.altera ꝑtium eſt cõ⸗
iugata.⁊ nõ alia. Aliqñ eſt duplexvt cũ vtraq; pars
eſt cõiugata quod grauiꝰeſt. Aliquãdo habet aliam

ſpecies lucurie. Et ſicut iſßm nomẽ ſonat

m ãſi ad alteriꝰthoꝝ acceſſus. In qͥ ᷣm b.thoſcõa
ſcðe.q.cliiij.ar.viij.dupłr ↄtra caſtitatẽ hũane gene

defoꝛmitatẽvt ſi no ſit altera pars cõiugata.vel etiaz

cõiugata eſt.tamẽ vel govel ↄſanguinea vł moniat
⁊ tunc cũ adulterio.ſimul eſt ibi alia ſpecies luxurie.
Oõð ãt dicit Sextꝰ phũs.vt allegat Hiero.q adulter
eſt oĩs invxoꝛẽ ſuã amatoꝛ ardentioꝛ. qᷓ;uis talis nõ
violet fidẽ matrimonij.tamẽ facit ↄ⁊ bonũ matrimo⸗
nij inhoneſte eovtens.Ideo aliqualrpᷣt dici adulter.
nõ tamẽ pꝛopꝛie e intret hanc ſpẽm.Et nota ſᷣm pe.
in.iiij.ꝙ in adulterio ſᷣm quid plłꝰpeccat młier qᷓ; vir
ſcʒ quia facit cõtra bonũ pꝛolis.⁊ rõne ſcãdali.ᷣmve
ro aliũ reſpectũ.ſ.q;tum ad bonũ ſidei equalłr peccãt
Et qꝛ hec eſt cã efficiẽs qua alter poſſit aliũ dimitte⸗
re.ideo equalr hoc pᷣtvterq;. Sed qᷓ;tum ad pᷣdomi⸗
nantiã rationis.qꝛvir habʒ rõem magis vigoꝛoſam
ad reſiſtendũ paſſionibo.ideo ceteris paribꝰ. plꝰ ipſe
peccat adulterando qᷓ; mulier.De dimiſſione pꝛopt᷑
adulteriũ.vide ĩfra in.iij.ꝑte.t.i.De adulterio loqns
dñs ꝑ pſalmiſtã.ait pð.xlix.Nũ adulteris poꝛtõʒ tu
am ponebas.Et paulopꝰ Arguã te⁊ ſtatuã ᷓ facieʒ
tuã,ponere poꝛtõʒ ſuã cũ adulteris bticipare,l eſt

Titulus Quintus

adulterare. In his autẽ tria notãtur. 2
Pꝛimo crimen deteſtandum.ibi:cum adulte. poꝛtõ
nem tuam ponebas. — —–MZV
Secundo ligamẽ eius intimãdũ ibi argua te ⁊c.
Tertio grauamen expectandum ibi.⁊ ſtatuam con⸗
tra faciem tuam.
K.

Muantum ad pꝛimum

certũ eſt adulteriũ eſſevalde deteſtabile peccatum et
graue. Cum adultens poꝛtionẽ tuã ponebas. vt ſcʒ
eſſes ⁊ tu adulter. Oʒee. vij. Sẽs adulterãtes ꝗſi cli⸗
banꝰ.ſ.intus ardẽtes ꝑ ↄcupiſcẽtiã extra ſoꝛdẽtes ꝑ
immũdiciã. poſtea in aĩa⁊ coꝛꝑe incenſi ꝑ gehennaʒ
Vnde adulteriũ qᷓ graue ſit oſtẽdit Clemẽs. Quid
inqͥt in oĩbo peccatis adulterio grauiꝰẽ.ſᷣm nãq; lo/
cũ in penis tenet.xxxij.q.vij. lã in peccauis q ſunt
ʒ3 pximũ.pꝛimũ penale.i.dignuũ pena.etiã moꝛtc coꝛ
ꝑis eſt homicidiũ. Secundũ eſt adulterũ. Maius
enĩ eſt qᷓ; furtũ ⁊ rapina? mẽdaciũ⁊ multa alia Exoĩ
ſiquidẽ genere cauſaꝝ oſtẽdit᷑ grauitas hꝰpeccati⁊ ð
teſtatio Ex cauſa ſcʒ efficiẽti.materiali:foꝛmali,ſinali
2 circũſtantiali.Ex cã efficiẽti.nã ſaltem alter eoꝝ bʒ
in ſe ſacramentũ matrimonij qð eſt maximũ ſignifi
catiõe.hoc autẽ dico ſacxramentũ magnũ in xpᷣo ⁊ ec⸗
cleſia.Significat enĩ ↄiunctoem deitatis cũ hũani⸗
tate.⁊ xpᷣi cũ eccleſia.nũq; autẽ deus ſeꝑatus eſt ab
hũanitate poſtq; aſſumpſit eã.nec xpᷣs ab eccłia nec
ercłia a xpᷣo.Contra ulud tã magnũ ſacramentũ vbi
eſt quedã dignitas agit adulter leꝑans ſe a cõiuge ⁊
alteri adherens. Dignitas autẽ perſone.ſᷣm Tho. in
pꝛĩa ſcðᷣe.aggrauat pctm̃ qꝛ in qnto maioꝛi dignita
teitantograuiꝰpeccat ceteris paribo. Scðo oñditur
grauitas hꝰ peccati excã matenali ip̃ius.ſ.actus qui
exercet᷑ꝑ duos. ⁊ ſic vbi diabolꝰin alijs peccatis vnũ
interficit ꝑ iſtud duo ſimł ĩmo płes.qꝛ interponũtur
mediatoꝛes.Et tantũ creſcit aliqñ fatuitas amoꝛis ł
potiꝰlibidinis ꝙ pꝛocurat᷑ moꝛs cõiugis ꝑ adulterũ
vel adulterã.vel pꝛomittit eã acciꝑe in vxoꝛẽ moꝛtuo
cõiuge.quod ſi fecerit cũ effectu ſecuto ſi duxent illaʒ
invxoꝛem ↄtinue manẽt in peccato moꝛtali.qꝛ matri
moniũ nullũ eſt pꝛopter impedimentũ crimis. et ſic
multiplicant᷑ peccata.extra de eo.qͥ duxit in ma.quã
pol.pꝑ adul.c.ſuꝑ eo,.⁊.c. Significaſti.de hoc tñ við
pleniꝰim. iij. pte. ti. · Tertio ex cauſa foꝛmali DPec ẽ
in quolibet peccato moꝛtali auerſio ab incõmutabili
bono.ſed ꝑ nullũ peccatũ rõ ita abſoꝛbet᷑ ab oĩ ↄſide
ratõe dei itavt efficiat᷑ totus caro.ſicut ibi Hiero.dic̃
ꝓꝙ etiã in actu ↄiugali pñtia ſpũſſcĩ nõ habet᷑ a veris
ꝓphetis.ſ.qad actũ ꝓphetandi.młtomagis in actu
adulterij toralr mens auertit᷑a deo pꝛopter inoꝛdina
tũ amoꝛẽvñ pꝛocedit adultenũ. Unde ðꝛ pꝛouer.vi
Qui adulter ẽ pꝛopt᷑ coꝛdis inopiã ſcʒ amiſſo vigoꝛe
rõnis ꝑdit aiam ſuam.turpitudinẽ ⁊ ignominiã con
gregat ſibiꝛ⁊ obpꝛobꝛiũ eius nõ delebi Quano ex cã
finali.Finis huiꝰmali eſt conſecutio voluptatis. Sʒ
quãto quis pᷣt remediare alicui pctõ⁊ nõ facit.tanto
grauiꝰpeccat.qꝛ maioꝛi inoꝛdinatõevolũtatis.ſʒ hu⸗
ic malo pᷣt de facili remediare.qꝛ ſi hʒ vxoꝛẽ pᷣt ſibi ſa
tiſfacere Uñ apłs.pꝛopt᷑ foꝛnicatõʒ.ſ.vitandã.vnuſ/
quiſq; ſuã babeat vxoꝛẽi.Coꝝ.vijiſi nõ bʒ pᷣt ſume

re.qꝛvt ait idẽ apłs. Meliꝰeſt nubere q; vꝛi.i.incide
re in adulteria ⁊ alias ↄcupiſcẽtias ⁊ voluptates dã
natas. Nlec excuſat te ſi dicis nõ poſſem ꝓuidere vxo
ri⁊ nutrire filios ſi haberẽ niſi dotẽ haberẽ ſufficientẽ
Melviẽ pati diſpẽdia in tꝑalibo ⁊ reciꝑe minoꝛẽ do⸗
tem.⁊ facere minoꝛes põpas ⁊ ꝓuidere aĩe ſue qᷓ; in ta
lia inciderevicia ꝑ que damnat᷑. Si autẽ ſumere nõ

vult qꝛ ad hoc nõ cogit᷑ ſeruet caſtitatẽ Quinto ex

cauſa circũſtantie aggrauat᷑ pctm̃Nam quãto plu
ra ſcãdala⁊ mala inde ſequũt᷑. tãtograuiꝰ eſt pctm̃.
Sed qͥ poſſet enũerare mala q̃ ſequũt᷑ ex adulterio
Quot homicidia inde ſequũt᷑: quãta.⁊ nõ ſolũ ĩ coꝛ
pe.ſed in aĩa.Nã quã diſpoſitõʒ bonã habere põt qͥ
in adulterio ↄſtitutus ſubito occidit᷑. quot heredita⸗
tes depᷣdant᷑ ꝑ filios habitos occulte ex adulterio qͥ⸗
bus vt legitimis relinquit᷑ hereditas Quot inceſtus
inde ꝓcedũt dũ ↄhunt. qͥ aliqñ ſunt ↄſanguinei. qͥt
regna exterminata ſunt. Nõne troia ciuitas illa tam
ſomoſa pꝛopter adulteriũ ꝑpetratũ a Paride cũ hele
na totalłr deſtructa eſt. Nõne Dauid pꝛopter adulte
riũ ↄmiſſum cũ Berſabeevt occultaret addidit pdi⸗
tiõʒ ⁊ homicidiũ ꝓcurãdo fideliſſimũ militẽ ſuũ occi
di.⁊ pꝛopter adulteriũ in punitiõem ſiliꝰeiꝰ Abſalon
expulit eũ a regno.⁊ publice peccauit cũ vxoꝛibo pa⸗
tris ſui.vt habet᷑ij. Reg.in pluribo.c.⁊ cũ adulteriũ

ſit ita graue.tñ videt᷑venficari illð Oʒee.iiij. Nõ ẽve⸗

ritas.ſ:fidelitatis in rerra.nõ ẽ miſericoꝛdia.ſ.ad ani⸗

mã ſuã.⁊ pꝛoximũ.ſed maledictũ.mẽdaciũ.furtum

adulteriũ inundauerũt.i.abũdanter creuerũt. ⁊ ſan
guis ſanguinẽ tetigit.i.peccatũ peccato cumulat᷑ dũ
nõ per penitentiã tolluur.

Muãtumad ſecũdũn F. Ij.

ſcilʒ qð ꝓhibet᷑ adulteriũ.⁊ ligat eſt qlibet ab oĩ lege
vt caueat ſe ab eo. Uñ dicit dñs Arguã te.iſ.ð adulł
terio,.⁊ hoc ꝑ ſcripturã oĩs ei ſcriptura diuinuꝰ inſpi⸗
rata vtilis ẽad arguẽdũ.ij. Chimo.iij.⁊ pcipue ſcri
ptura legis.Uñ ðꝛ Jaco.ij. Redargutta lege.ſ.eſtis
qſi traſgreſſoꝛes. Arguit ergo dñs de adułerio Pꝛi
mo ꝑ legẽ intrinſecã⁊ naturalẽ. Scðo ꝑ lege moſay⸗
cã⁊ ꝓphetalẽ. Tertio ꝑ legẽ euangelicà ⁊ ſuꝑnalem.
Quanto ꝑ legẽ canonicã⁊ ſinodale. Quinto ꝑ legẽ ci
uilicã.⁊ imꝑialem. Lex naturał intrinſeca meti eſt il⸗
la que dicit qð tibi nõ vis fieri.vide ne vnq; alteni ſa
cias. Thob.iiij.ſed qͥs eſt ille qͥ velit vxoꝛẽ ſua adul⸗
terare.certe nullus.niſi fatuꝰ⁊ peſſimꝰexercẽs lenoci⸗
ma Nulla mulier hoc deſiderat niſi fatua⁊ mala.im
mo nõ poteſt pativir talẽ iniun.ſed expellit ⁊ ꝑcutit
⁊ vxoꝛ ſumme turbat᷑ de adulterio viri cũ nouit.qet
tu hoc ſerua erga pꝛoximũ⁊ non adulterabis. Adeo

hocvniũſalłr dictat lex ſeu rõ naturał.ꝙ etiã añ lege,

naturalẽ ſcriptã ethnici ⁊ idolatre habuerũt ꝓ cnimi
neꝛ magis abhoꝛrerẽt q; homicidiũ.Et in ſignũ bꝰ
qñAbꝛaã pꝛopt᷑ famẽ ðſcẽdit in egiptũ cũ vxoꝛe ſua
Sara ꝑ pulchꝛa rogauit eãvt nõ indicaret ſe eſſe vxo
rẽ eiꝰ.ſi interrogare?. Et hoc iõ ſᷣm MNicolaũ de lyꝛa.
Quia cogitauit ꝙ ſi ſciuiſſent vxoꝛẽ ſuã eẽ cũ ob pul/
chꝛitudinẽ eius ↄcupiſcerẽt eã cognoſcere.ne adulte
niũ ꝑperrarẽt qdð ſumme ðteſtabot᷑.occidiſſent abꝛa
amvt poſſent poſtea ea vti ſine vicio adulterij minꝰ

Capitulũ Zertiũ

ſibi facilẽtes conſciam de homicidio qᷓ; de adulterio⸗
Secũdo arguit de adulterio deꝰ ꝑ legẽ moſaycã
⁊ pꝛophetalẽ.Exoð.xx. Nlõ mechaberis.hoc ẽ adulł⸗
terabis.⁊ adducit᷑ pena.Leuitici.xx.vbi dicit. Mo⸗
riet᷑ mechus ⁊ adultera qͥ adulterati fuerint.Uñ ſcri⸗
ber phariſei adducẽtes ad ieſum młierẽ in adulterio
depᷣhenſam dixerũt. MMagiſter hec mulier modo in
adulterio depᷣhenſa eſt Moyſes mãdauit in lege hu
iuſmõi lapidare Joã.viij.⁊ ꝑ Malach.ðt dñs:.iij.c.
Ero teſtis velvx maleficis adulteris ⁊ ꝑiuris.ſ.ad ac⸗
cuſandũvt puniant᷑. Qð autẽ aliqui ex patribo cum
haberẽt vxoꝛes accederẽt ad ancillas ꝓ hũdis filijs.
vt Abꝛaã ad agar. Geñ.xvi.⁊ Jacob ad Galãꝛ ʒelfã
ancillas.Geñ/.xxx.nõ pꝛopt᷑ hoc cõmiſerunt adulte⸗
riũ.qꝛ cognouerũt eas nõ foꝛnicarie.ſed maritali affe

ctu cũ quibo deus diſpẽſauit. vt ſimul haberẽt płes

vxoꝛes abſq; pctõ.vt extra de diuoꝛ.c.Gaudemus.
⁊ hoc ob multiplicandũ cultũ dei qͥ remãſerat ſolũ ĩ
familia eoꝝ ex multiplicatõe hoĩm eoꝝ ꝑ generatõe
in illa familia.⁊ etiã ob ſpũalẽ ſignificatiõem q hẽt᷑.

xxxij.q.iiij. Recurrat.⁊.c.ſe.⁊ ca.obijciũt᷑. Tertio ar⸗

guit᷑ ſeu rep̃hendit᷑ adulteriũ ꝑ legẽ euangelicã.MHaʒ
dixit xpᷣs in euãgelio. Math.xix·Quos deꝰ nũxit.·
hõ nõ ſeꝑat.repᷣhendẽs illos iudeos qͥ dabãt libellũ
repudij vxoꝛi cũ nõ placeret eis.⁊ ea dimiſſa ↄhebãt
cũ altera adultera.declarãs hoc eẽ adulteriũ nõ ma⸗
trimoniũ.⁊ qꝛ Moiſes pꝛopt᷑ duriciẽ⁊ crudelitatẽ il⸗
loꝝ hoc ꝑmiſerat.nõvt bouũ⁊ licitũ.ſed vt minꝰma⸗
lũ ne occiderẽtvxoꝛes ſi dimittere nõ poſſent Seꝑat
fhõ.quos deꝰↄiunxit. ⁊ malefacit infringes ði oꝛ

rarteneli ſine cã legitima dimittitvxoꝛc.velvxoꝛ

virũ.⁊ młtomagis ſi adulterat.⁊ peius ſi de facto cũ
alia ↄtrahat. Pꝛo nulla igit᷑ cauſa licitũ eſt accedere
ad aliã qᷓ; ad pꝛopꝛiã vxoꝛẽ.lec ex eo ꝙ ſterilis ſit vx
oꝛ vt ex alia babeat filios nec et eo ꝙ uifirma qᷣlicũq;

⁊q̃cunq; diutina infirmitate ⁊ incurabili. ſiue ſit ce⸗

ca.ſiue ſit ꝑalitica:ſiue lepꝛoſa:Nec ex eo ꝓ eſt adul⸗
teravel qntũcunq; malavł heretica Gñ poſſʒ dimit

ti qtũ ad cohabitationẽꝛ thoꝝ pꝛopt᷑ adulteriũ vel

piculũ ſui ꝓbabile coꝛꝑis.vel aĩe.ſed nõ quoad vin⸗
culũ.iiœ poſſit accedere ad aliã viuẽte pꝛia.ałs adul
teriũ eſt.Et idẽ devxoꝛe erga virũ. Uñn Aug. Sic ñ
ſunt faciẽda adulteria volũtate etiã ꝓcreandi filios, ſi

cut nõ faciẽda furta volũtate paſcẽdi pauꝑes.xxxij.q

iiij.ſicut.⁊.q.v.c.Si vxoꝛẽ.⁊.q.vij/per totũ.Quar⸗

to arguit̃ ꝑ legẽ canonicãꝛ ſinodale Nlã eccłia ſman
tiquas regulas ĩponit penitentiã ſeptennẽ p adultio
vt pʒ.xxij.q.iic.pꝛedicandũ.q;uis hodie ſint in arbi

trio cõfeſſoꝛis penitẽtie imponẽde ſiue ꝓ iſto ſiue pꝛo
alio pctõ. Et in aliquibo eccleſijs epalibo eſt etiã ſen⸗

tentia excõicatõis lata per ſinodales o adulteros.De

iure autẽ cõi,ẽ;ᷓuis nõ ſint ecõicati ipſo facto.debe⸗

rent tñ excõicari qñ eſt mãieſtũꝛ ꝑſeueràs. A vo ãt

ſꝑ ſunt excõicati etis occulti adulteri· Punit etiã ad⸗
uiterũ iure petẽdi debitũ abvxoꝛe ita ꝙ non tenekei
reddere debitũ,cũ hoc certitudinałr nouit.qͥnimmo
ſtatuit eccleſis ꝙ ſi in adulterio pſeuerat notoꝛio.nul⸗

io modo dʒ ei reddere debitũ qͥ innocẽs ẽ. ad boc ne

videat᷑ fauere ei in adulterio.deſiſtat ab eo. Uñ Hie⸗

tro.Cũ vxoꝛ carnẽ vnã in aliã diuiſcrit et ſe a marito

ꝑ foꝛnicationẽ ſepauerit.non dʒ teneri ne virũ quoq;
ſub maledicto faciat.dicẽte ſcriptura.Qui tenet adul
terã ſatuꝰeſt⁊ iniquꝰ.xxxij.q.i.Dixit dñs.⁊ in c.ſe.
Et idẽ iuris eſt oĩno inviroꝛ vxoꝛe.qͥnĩmo pᷣt ↄvolũ
tatẽ adulteri vel adultere qͥ fidẽ ſeruat caſtitatis pete
re diuoꝛtiũ⁊ nõ cohabitare cũ adultero.⁊ intrare mo
naſteriũ qñ adulteriũ eſt notouñvt notat᷑ xxvij.q.ij.
c.agathola.cũ glo. Sivis pleniꝰde his vide in tertia
ꝑte.ti.pꝛimo.ca.xxi. Quinto arguit᷑ ꝑ legẽ ciuilẽ ⁊
impialẽ.Nam ꝑ legẽciuilem pꝛopter adulteriũ pꝛo⸗
batũ vxoꝛ ꝑdat dotes.vt in autẽ.vt liceat marito.pa
ra.qͥ vero colt.viij.ꝑdit⁊ famã ⁊ honoꝛẽ ꝑdit⁊vitam
aliqñ.Quãuis autẽ ipſe leges ſeculares nõ puniant
ita viros ꝑpetrãtes adulteria cũ ſolutis.ſicut mulie⸗
res ꝑppetrãtes cũ ſolutis viris.vł cõiugatis.tamẽ ſᷣm
rectiꝰ iudiciũ eccleſie ita peccat vnꝰſicut ⁊ alter. ⁊ ite
deberet puniri.vñ dicit Inno.papa. Chꝛiſtiana reli
gio adulteriũ invtroq; ſexu pari rõne condẽnat.xxxij
q.v.et.q.vi.auguſti.ait. Indignant᷑ mariti ſi audiãt
adulteros viros ſimiles adulteris femĩs pendere id
eſt ſuſtinere penas cũ tanto grauiꝰ eos puniri opoꝛ⸗
tuerit. quãtomagis ad eos ꝑtinet.⁊virtute vincere et
exemplo regere femĩias. Pauat etiã lex ciuilis natos
ex adulterio paterna hereditate.⁊ oĩbo dignitatibo tẽ
ꝑalibo.Ecce quõ oĩa iura ſumme arguũt⁊ deteſtanł
adulteriũ.⁊ ideo ſumme cauendũ.

Muantũ ad tertium S. I.

pꝛincipale.ſ.grauamẽ expectandũ.i.penã dicit Sta

tuã faciẽ tuã.i.in iudicio ipᷣa pctãz mala q ex adul
terio oꝛiũtur tibi oſtendent᷑ ipſa pctã ⁊ mala ⁊ ipſa te
accuſabũt,ex quibo condẽnaberis.Nãvrt dicit᷑ Heb
xiij.adulteros iudicabit deꝰ.ſ.ad ignẽ eternũ.Et pꝛi
mo quidẽ pena eſt eis ſummaofuſio quã hẽbit adul
ter coꝛã toto mũdo.Certũ eſt qð ſi mulier nobił nũc
accuſareł de adulterio in iudicio in aliq̃ ciuuate coꝛã
ppło.haberet ſummã penã ↄfuſionis.O quãta ↄfu
ſio tũc coꝛam toto mũdoꝛ amicis ⁊ inimicis argui ð
adulterio aĩam que nobiliſſima eſt q violauit etiã ſa
cramentũ dei.Qð viri nõ eru beſcãt nũc de adulterio
pꝛopt᷑ qð manifeſte ↄmittũt.hoc ꝓcedit ex maxĩa ce
citate.qꝛ nõ ↄgnoſcũt grauitatẽ mali.cũ deberẽt ma
gis erubeſcere q; mulieres ſed tũc ſublata tali cecita
te ignoꝛãtie ſumme ↄfuſioni patebũt Hiere.xx.Eon
fundẽturvehement᷑.qꝛ nõ intellexerũt obpꝛobꝛiũ. ſ.

peccati. Pꝛimo ſtatuet᷑ ante faciẽ ſuã grauitas hꝰ
peccati e iniuſticia maxia⁊ iniuria quã fecit ꝓximoꝰ

violatõe ſacramẽti deia eccłie.ꝓpter qð puniuit de
terribilr iſtud viciũ:lam vt habet᷑ Judi.xx.pꝛopter
adulteriũ petrari cũ vxoꝛe cuiuſdã leuite a viris ci
uitatis Gabaa, qꝛ noluerũt eos punire illi de tribu

Beniamin moꝛtui ſunt in bello circa ſexagĩta milia

hoĩm. lã in pꝛĩoꝛ in ſecũdo bello facto adinuicẽ.xi
tribus fuerunt debellatia tribu Beniamin moꝛtuis
plusq;. xxx.milibo de ipſis.qꝛ ↄfidebãt de ſua multi
tudine.cũ eſſent.cccc.milia vel circa. In tertio bello
vpſicti⁊ de dño ↄfidẽtes habuerũt vlctoꝛiã ðᷣleta tri
bu Beniamin.ſ.xxv.milibo qngẽtis exceptis Et hoc
deus permiſit in penã adulterij. Sed in biſtoꝛijs ro
manoꝝ narrat᷑.quod pꝛopt᷑ adulteriũ mnſſtumn ab

Citulus Quintus

anthonlo qᷣ ſibi cũ Octauiano ↄdiuiſerat totũ impe
riũ.ex eo qdðᷣ repudisuitvxoꝛẽ ſuã ãthoni germanaʒ
Octauiani⁊ adheſit carnalłi Qleopatre regine egiptt

libidinoſe femie Octauianꝰindignatꝰ mouit ↄira eu

bellũ nauale? terreſtre. ⁊ vbiq; anthoniꝰ fuit deuictꝰ
et demũ fugiẽs ante eũ ipſe cũ Cleopatra ſeipos oc⸗
ciderũt. Scðᷣo ſtatuet ↄtra faciẽ ſuam.ſ.adulłteri.
odia blaſphemias detractões q exurgũt pꝛopt illð.
Nã raro eſt qð hoc poſſit celari.Et ſimłier cõmittat
adulteriũ qð ſciat᷑ maritꝰq̃ſi ſꝑ odit eã.⁊ nõ patitur
eam aſpicere. ſibiꝛ ſilijs impꝛoperat᷑. Unde oꝛiũtur
cõtumelie meretrix nücupat᷑. qð ſuſtinere non valet
Si vir adulteriũ ↄmittit.vxoꝛ ſciẽs blaſphemat.cu⸗
pit ſibi moꝛẽ.ſumme odit eã cum q adulrerat. anxia
tur ſuſpitionibo.⁊ aliqñ iudicijs dei obliuiſci᷑. qð to
tũ agit adulteriũ ↄmiſſum. Tertio ſtatuet faciẽ
homicidia q inde ſequũtur aliqñ. Nã occidũtur ali⸗
qñ filij a talibo ↄcepti.etiã ſine baptiſmo ad occultã
dum adulteriũ.qð eſt maxima crudelitaſ.nec poteſt
maioꝛ cogitari.qᷓ; ꝓpꝛios occidere filios. aliqũ occi⸗

dũtur ipᷣi adulterates.q;uis enĩ nullo mõ poſſintvel

debeãt occidi a pꝛiuatis ꝑſonis. nec patre. nec mr̃e.

nec marito. nec fratribo.aut alijs.ſed ſolũ a iudice cõ

munitatis ꝑ viã iuris. Et ſᷣm canoniſtas grauiſſime
punit᷑ interfectoꝛ vxoꝛis pꝛopt᷑ adulteruũ.vt.xxxiij.q
ij.c.admonere.tñ de facto audit᷑ ſepe hoc fieri Quar
to ſtatuet S faciẽ furta inde ſecuta. Na mulier młto⸗
tiens dat adultero de bonis viri.ſʒ ⁊ ſi caſu filium ex
adulterio ſuſcipiat.de bonis viti ſui nutriet eũ.⁊ he⸗
reditatẽ totãvł partẽ ſuſcipiet patris ſui putatiui.vñ
cuũ oĩa iſta ipᷣa furet᷑ monto.vel legitimis alijs heredi
bus.qñ milera.vel quõ ſatiſfaciet. Uide de hac ſatiſ
factõe.ſupꝛa tit i. Quinto ſtatuet ð ſaciẽ diuerſas
ſpẽs luxurie inde ſecutas. Nã ſi vir ſciẽs vxoꝛẽ adulte
rã raro ſibi recõciliat᷑ qᷓ;uis penitẽtẽ deberet ſuſcipe.
ſed indignatꝰ accedit ad alias feĩas vel etiõ maſculos
indignatiõe aliqñ etſi ſit alias caſta inclinat᷑ ad tur⸗
pia faciendũ cũ alijs.vel ꝑ alios modos Et diligent

attendedũ qð nõ excuſat᷑ muliera pcto adulterq aſ⸗
ſentiẽs viro timoꝛeverecũdievel infamie vel etiã moꝛ

tis ↄminate.ſicut aliqñ aliq faciũt.q licʒ ſint peſſime
cõtente tumẽtes ſi clamẽt.ne ↄfundant᷑ aſſentiũt Uñ
