ſumis rephendere deũ.qre iſtũ fecit xpᷣianũ.illũ
iudeũ.illũ repꝛobat.iſtũ elegit.q̃re bonis mala⁊
malis bõa eueniũt. Uide miſer ne intres hoc pe
lagus.quia ſubmergeris.Et iõ dicebat apłs ad
Ro.xi.O altitudo diuitiaꝝ ſapie ⁊ ſcientie dei.
q; incõpꝛehenſibilia ſunt iudicia eiꝰ⁊ inueſtiga⸗
biles vie eius. Uie eius ſt oꝑa eiꝰ.⁊ hæ inueſtiga⸗
biles.i.nõ cognoſcibiles a nobᷣ in vita iſta ꝓpter
ꝓfunditatẽ eaꝝ.Hincet aug.querẽs q̃re dnis nõ
fecit ſigna in ro ⁊ ſydone.de qͥb dicit xpᷣs ꝙ ſi
facta fuiſſent illa ibi que fec ipᷣe in iudea fuiſſent
conuerſi.⁊ iudea in q̃ fecit illa miracla.nõ eſt cõ
uerſa ad penitentiã put ðꝛ Mat.xi.Dicit augꝰ.
Nam ſi rõne facti ꝓfunditatẽ iudicij eiꝰpenetra
re nõ poſſumus.manifeſtiſſime tñ ſcimus ⁊ veꝝ
eſſe qð ðs dixit.et iuſtũ eſſe quod fecit.xxiij.q.uij
Nabuchodonoſoꝛ.De tyris. Sca ratio q̃re
nõ poſſumus deũ inculpare eſt ꝓpter noſtre mẽ/⸗
tis toꝛtuoſitatẽ. Sumus eni oms toꝛti nõ recti
et diſtoꝛtũ ⁊ nõ rectũ ẽ iudiciũ noſtꝝ.⁊ iõ male

iudicamus.ſiẽ qui ponit baculũ in aq̃̊.ſibi viðꝛ

ꝙ ſit toꝛtus qui tñ nõ eſt.ſed defectus ĩ vſu tuo.
Et ſic oculus iudicat de rebi coloꝛatis ſᷣm qð ẽ
in eo.Dicunt philoſophi ꝙ lux ſiue pupilla occi
nõ eſt coloꝛata.nec vllũ coloꝛẽ debet habere in ſe
vt bñ videat res pꝛout ſunt.Uñ ſi in oculis eſſet
aliquis humoꝛ ⁊ poꝛtares añ eum pãnũ rubeuʒ
vł aʒurreum videretur tibi obſcurus.Sic eſt de
oculo noſtri intellectꝰ.qꝛ in eo eſt humoꝛ noſtre
concupiſcentie,. ⁊ malꝰbumoꝛ.ſ.cupiditat R

. / ,
/
— —

.,,

Juſs vellanne illi mala cõtingere q unẽ odimus
uli bona quẽ amamꝰ.et qꝛ nõ ſic euenit vt velle/⸗

mus.iõ male indicamꝰ de deo ⁊ dicimus deum

iniuſtũ.vel nõ hr̃e curã de nobis ⁊ ꝓuidẽtiã. Sʒ

remoue pꝛauũ humoꝛẽ ⁊ videbis recte.Sic fece
rũt ⁊ faciüt pᷣui dei.quia eni remouẽt a ſe amoꝛẽ
a rebus mòi.iõ viðꝛ eis ꝙ quicqͥd fecerit ⁊ faccit

recte ⁊ optime fac.⁊ ↄcoꝛdant ſe in oibus cuʒ vo
luntare dei dicẽtis illud ppheticũ.Omia q feci⸗

ſti no dñe in vo iudicio ſeciſti.q peccauimꝰ ti/
bi. er mãdatis tuis nõ obediuimꝰ.Sed pctõꝛes

et econtra. Sic dicimꝰ tribulatões pauꝑtatem.
infirmitatẽ eſſe amaras ⁊ malas.ſed ſᷣui dei op⸗

„

poſitum. Tertia rõ q̃re deũ inculpare nõ poſſu

mus. cſt qꝛ ipeeſt ſumma rectitudo ⁊ menſura
omniũ reꝝ. Uñ dicunt philoſophi ⁊ ſancti ꝙ q̃li
bet res habʒ mẽſurã ſuã.nõ dico ſolũ menſuraʒ

ſunt multe alie mẽſure ⁊ regule. Menſura calo

ris ſm ſapientes eſt ignis.qꝛ nulla res ẽ ita cali,
gda ſiẽ eſt ignis.⁊ iõ res tanto ẽ calidioꝛ.qᷓnto ma
gis appꝛopinq̃t caliditati ia Sie mẽſura om
eſt lux intenſioꝛ: omni
bus alijs lucidis.⁊ iõ oẽs alie res lucide habent

niũ lucentiũ eſt ſol. qꝛ ſol
mag appꝛopinq̃t ad lucẽſ olis. Sic mẽſura om
niu venaliñ eſt auꝑ.qꝛ ſᷣm ipᷣm mẽſurat᷑et ponit
pꝛeciũ rebus.lunc aũt ad ꝓpoſituʒ dicunt,ſan

cei ⁊ philoſophi ꝙ regula nre volũtatis eſt lex qᷓ
eſt conq; quidã ocul q habet dirigere volũtate,ʒ

Yerx aũt hũana pceſſit ab impꝑatoꝛe ⁊ ſua volun
cate.ſed ipᷣe fuit pctõꝛ vt ccteri homies. ⁊ iõ ali⸗
quãdo errauerũt in cõdendis legibe non rectis.
Opoꝛtet gᷣ ꝙ ſit vna volũtas ſi umma abſq; vllo

Pctõ ⁊ defectu. Et iſtaʒ dicũt oẽs eſſe volũtatem
Oiuinã.que nõ põt eẽ magis recta. et nulla recti
tudo ẽ ſuꝑ eã.Et ſic ignis nõ pᷣt ꝑdere ſuũ caloꝛẽ

et ſol ſuũ ſplendoꝛẽ.ſic volũtas dei q̃ regula oĩs
rectitudinid.nõ pᷣt effici toꝛta vel curua. ſeu ob⸗

liqua aut ĩiuſta.ſeu pꝛaua.vñ quicqͥd agit recte
et iuſte agit. Nos aũt in vita pñtiꝓpter pᷣuitatẽ

et cecitate intellectꝰnfi nõ poſſumꝰplene cogno
ſcere iſta. Sʒ in alia vita cũ videbimꝰeũ ſicuti ẽ.

aꝑte cognoſcemꝰ ꝙ oĩia q̃ facit ⁊ feẽ ðs.cũ maxia

ſapia ⁊ rectitudie fcã ſunt.⁊ qð ait Solo.Ecẽs.
ij. Cuncta fec bona in cꝑe ſuo.
ſus deũ iniqͥtatẽ.ſ.blaſphemaſ

* iniqtatẽ.ſ.blaſphemando ipᷣm tanqᷓ; nõ
hẽeat ꝓuidenri de hũanis. vel nõ recte puideat.

Muantu ad ſecundu .g. II.
Blaſphemant aliqui diuinã potentiã vt illi qui
dicũt. Deus nõ põt facere hoc łillud.ac ſi nõ eſſʒ

omipotẽs.cũ tñ dica?᷑ Exo.xv.Omipotẽs nomz

eius.Omia eni põt niſi qͥ impoꝛtãt defectũ ⁊ in
ꝑfectõem. vel qͥ implicãt dictiõem ſᷣm Tho. in
pᷣma ꝑte. Nam poſſe peccare vel moꝛi vel errare
⁊ hmõi nõ eſt poſſe.ſʒ impotẽtia. UVñn hiero. SoO

lus ðs ille omipotẽs eſt.ꝗ cũ omia poſſit hoc ſo⸗
lum nõ pᷣt cuiꝰpoſſe nõ eſt aliqd poſſe.ſʒ nõ poſſe

ſcʒ; peccare. de pe. di.ij. Sefi. Et idẽ dicit ꝙ cuʒ ola

poſſit ðs.hocnõ pc.ſ.virginẽ ſuſcitare pꝰruinaʒ

5 „ 2

P

udicãt ſicut infirmi quib dulcia amara vident

urã ab illa luce. et res illa eſt magis lucida q

xxxij.q.y.ſi paulus.Hoc enĩ implicat ↄdictẽem
ſczʒ ꝙ aliq̃ ſit coꝛrupta.⁊ virgo.i.non coꝛrugta. .
Poteſt igr ðs omia facere q vult. Sapᷣ.ij. Sub
eſt eni tibi poſſe cũ voluerÿ. Puniuit dñs pluri
mos blaſphemãtes dei potentiã. vt ptʒ in ſenna
cherib rege aſſirioꝝ.Cũ eni veniſſet in iudes, q/
reret cape hieroſolimã ciuitatẽ prineipalem vboy-
regnabat Eʒechias miſit nuncios Rapſacen ?
iſdã alios q locuti ſũt nõ ſolũ nuncijs eʒechieſ,
etiã publice ad ꝓplm ciuitatis qͥᷣ crãt in muris ei
ulitatis vt audirẽt ⁊a ebellarent ſe eʒechie vtra⸗
derẽt ciuitatẽ.⁊ ſe in maib ſennacherib.int cete⸗

ra diceteſ. Nõ te decipiat ðs tuꝰin q̊ ↄfidis dicẽſ

Non dabit hierlm in mau regis aſſirioꝝ Nũqd

eruerũt dij gentiũ ꝓplos qͥs ſubuerter̃t pres nr̃i.

Et ad ꝓylm dicebant. Nõ ↄturbet te eʒechias di

cens.Oñs liberabit noſ.Quis eſt ex oib dijs ter

13. ũn raꝝ q eruerit terrã ſuã de manu meavt eruat do
cauſaꝝ vt in panno.et ſextarioꝝ vt in bladis.ſ3

minꝰ.ſ.ðs veſter hierlm de mãu mea.Et ſic blaſ
phemabãt dei potentiã.quaſi nõ poſſet liberare
ceos ab ipᷣo. Eʒechias aũt rex ſctũs hõ ad oꝛõneʒ
confugit. ⁊ ad Iſaiã pphᷣam miſit vt oꝛaret deuʒ
ꝓ pplło.ui rndit Iſuias ex ꝑte dei loqᷓntis ð ſen⸗
nacherib. ui expꝛobꝛaſti⁊? quẽ blaſphemaſti et
ſuꝑ quẽ exaltaſti vocẽ tuã. Ad ſctm̃ iirl. Et infra

BDubpbia tug aſccdit ad aures meas.ponaʒ qcir
culũ in naribo tuis.⁊ frenũ in labijs tuiſ.⁊ redu
cam te ꝑ viã ꝑ quã veniſti.qð ⁊ factuʒ ẽ Nam in

yvna nocte ab angelo vni occiſa ſunt centũ octo⸗
gintaqnq; milia exercitus ſennacherib. ꝛ reüſus
ipſe in niniuen occiſus eſt a filijs ſuis in templo
dei ſui. Haben omia hec Iſa. xxxvij. ⁊. iiij. Regũ

xix. Petrus etia damian vt narrat Uincentiꝰ
in ſpeculo hiſtoriali. Ad ide ponit hoc excempluʒ
Duo amici ⁊ cõpatres in bononie ꝑtibo cũ diſcẽõ

berent in ↄuiuio allat? eſt gallꝰ.qð pulmentum
vnꝰcoꝝ arrepto gladioin fruſta deſecuit.tritũq;
piper cũ liquamine ſuꝑfudit. Quo facto alter ait
Pꝛoſecto cõpater ſic exꝑlicuiſti gallũ iſtũ vt ſcũs
petrus ſi velit reintegrare nõ poſſit.ui alterſſᷣ
intulit.plane nõ mõ ſi ſctũs petrꝰ.ſed ſi xpᷣs ipſe

imperet gallꝰ iſte in ꝑpetuũ nõ rrſurget. Ad bãc

vocem repente gallꝰviuꝰ cooꝑtus plumis exili⸗
uit.alas ꝑcuſſit ⁊ cecinit ⁊ plumas excuſſit.totũ
qᷓ; liquamẽ ſuꝑ eos qͥ veſcebant᷑ aſperſit. Ilico ſa

crilegi blaſphemi in aſpſionce piper lepꝛa perfuſi

ſunt.qꝗ plaga lepꝛe in poſteris eoꝝ hereditaria ꝑ⸗
man ſit vſq; in obitũ. Uñ in famulatũ ſubacti ſt᷑

bononiẽſis ecclie qͥ bti Petri inſigni vocabulo.
Nec ille. Nolite ̊ loqͥ aduſus deũ iniqtatem.

Muantu ad tertium . I u
Blaſphemant aliq dei iuſticis dicetes deũ inin
ſtum.cũ multũ affligit aliqs.⁊ crudelẽ. In qruzgzz

,—

ſona ait Job.xxx.Mutatus es mihi in crude

lem. cñ tñ ſit iuſtiſſimꝰ? clementiſſimꝰ.põ Juſtꝰ

dñns ⁊ iuſticias dilerit. equitarẽ vidit vult eius
hec eſt blaſphemia damnatoꝝ in inferno. Uñ oꝛ
Apoca xvi. Eſtuauerũt homines eſtumagno.x
blaſphemaueft nomẽ dñi hñtis poteſtatem ſuug

has plagas. Ubi dicit glo .· Qð in inſerno poſiti

qᷓuis ſciant ſep merito puniri.dolent tñ quoq

Gecin
meiſo
fealiter

Vinſpiri

ſterg
cltbtin
ritüſa
docto
Vier⸗
inſon
mum;
accpie
inita
ſancnn
tumn
1i.

infli

hum
moc
eijcie
ageb.
ſotrit
Ude
minie
lno
Wun

en.
C

S n

inſenn
ccir,
Nonwh
ene
hecheß
Worsscd
heyttnn
hinicne
dio dii
1 ſict
es f,
chiasdi

dister

wardo
tſicble⸗
lbem⸗
one
merde;
noͤſen
nuſter
tinffs
zzzor
rc
anin
oof
Uimen
Ntmi
golt
ſc
nitot

ſrse

in
msc,
ſta
frſn
ien
taltalut
jſuba!
woct
gtotm⸗

7

den mOM

—

Capitulũ VII.

deus habeat tantã potẽtiã ꝙ plagas eis inferat.
Pꝛo cuiꝰdeclaratõe dic̃ Zho.ſecunda ſecũde.q.
xiij.arti.iiij.Qð cum ad rõnẽ blaſphemie ꝑtinet
detcſtatio diuiue bonitatis illi qui ſuut in infer

no.retinent ꝑuerſam voluntatẽ auerſaʒ a dei iu
ſticia in hoc ꝙ diligũt eaꝓ qͥbus punuũt᷑ ⁊ vellẽt

eis vti ſi poſſent.et odiũt penas qꝓ hmõi pctis
inferũtur.⁊ dolẽt de pctis qͥ cõmiſerũt nõ ꝙ ipᷣa
odiant.ſed qꝛ pꝛo eis puniũtur.Et talis deteſta
tio diuie iuſticie eſt etiã eis interioꝛ blaſppemia
Et credibile eſt ꝙ poſt reſuꝰrectõnem erit in eis
etiã vocalis blaſphemia.ſic in ſãctis vocal laus

dei.Ex tali tamẽ blaſphemia non demere᷑.quia

in alia vita nõ eſt locus merẽdi vł demerẽdi.ſed

recipiendi ſᷣm merita. Uñ ſic in beatis bona eo/
rum oꝑa q;̃ ibi agũt nõ ſunt meritoꝛia ſʒ ꝑtinẽtia

ad pᷣmiũ btitudinis eoꝝ.Ita iĩ dãnatis mala eo
rum opꝑa vt blaſphemare ⁊ odire deũ ⁊ hmõi nõ
ſint demeritoꝛia.ſʒ ꝑtinentia ad penã dãnatõis
Qui g̊ blaſphemãt deũ vel ex tribulatiõiba repu
tantes iniuſtuʒ vel alio mõ officium ⁊ artem fa
ciunt damnatoꝝ. Unde multũ habebant de ſua
damnatiõe timere iudei quãdo audiebant deuʒ
blaſphemare.pꝛe hoꝛroꝛe ſceleris ſcindebant ve

ſtimenia ſua.vł claudebant aures ſuas ne audi

rent Nabuchodonoſoꝛ viſo miraculo.ſ.de eua⸗
ſione triũ iuuenũ Ananie.aʒarie ⁊ miſahelis de

foꝛnace ignis fecit edictũ eregni ſuum cum tñ

eſſet paganus.qꝙ quicũqʒ blaſphema
rum qui eſt deus noſter verus grauiter puniret.
Capim octauũ de blaſphemia in ſpi⸗
ritumſanctũ ⁊ ſex ſpeciebus eius.

Uia peccatuʒ blaſpbe

mie cõuenit in nomie cum pctõo blaſ/
L phemie in ſpm̃ſanctũ.⁊ peccatũ inui⸗
die cu infidẽtia fraterne gr̃e que eſt ſpẽs blaſphe
mieiĩ ſpm̃ſanctũ ⁊ odiũ dei cũ odio ꝓximi.qᷓ;uis
realiter ⁊ ſpecifice differãt.iõ nũc de blaſphemia
in ſpiritũſctm̃ bicagit᷑. Circa qð videndũ eſt qͥd
ſit. et quot ſpẽs eiꝰ.et quõ dicat᷑irremiſſibile.di
cit btũs Tho.ſe.ſe.q.xuij.ꝙ ð blaſphemia in ſpi
ritũſanctũ triplicit᷑ aliqui loquũtur.Antiqͥ eniʒ
doctoꝛes. ſcʒ Athanaſius Hylarins Ambꝛoſiꝰ
Hieronimus et Chꝛiſoſtomꝰ dicunt petm̃ eſſe
in ſpmſanctũ quando ad litteram aliqͥd blaſphe
mum dicit᷑ cõtra ſpm̃ſanctum.ſiue ſpirituſſctũs
accipiatur ꝓut eſt nomẽ eẽntiale conuenies toti
trinitati.cuius quelibet ꝑſona et eſt ſpiritus ⁊ ẽ

hemaret deũ illo

ſanctus.ſiue put nomen ꝑſonale conueniẽs vni
in trinitate ꝑſone.Et m poc diſtinguitk Math

xij. Blaſphemia in ſymſanctũ cõtra blaſphemiã
in filium homis Chꝛiſtus enĩ operabat̃ quedã
humanitus comedendo.bibendo ⁊ alia huiuſ/⸗
modi faciendo.Et quedã diuinitus ſcʒ demões
eijciendo, moꝛtuos ſuſcitãdo ⁊ hmõi.que q̃dem
agebat ⁊ ꝑ virtutẽ ꝓpꝛie diuitatis.⁊ ꝑ oꝑatõem
ſpirituſſancti quo ſᷣm hũ anitatẽ erat repletus.
Judei aũt pꝛimo dixerũt blaſphemiã in flliũ ho⸗
minis cũ dicebant euʒ voꝛacem potatoꝛẽ ⁊ hu⸗
iuſmodi.vt habe?᷑? Hath.xi.Poſtea blaſopema
uerunt in ſpmſanctũ.cũ opera que faciebat vir⸗

tute ſue diuinitatis.et virtute ſpũſſaneti attri⸗

buerant beelʒebub.⁊ ꝓpterea dicuntur blaſphe,z—
maſſe in ſpm̃ſanctum. Augꝰ.autẽ in libꝛo de ver

bis dñi. Accipit blaſphemiã ſeu pctũm in ſgim

ſanctũ p finali impenitẽtia.q ſq; quis ꝑſeuerat
in pctõ moꝛtali vſqʒ ad moꝛtẽ incluſiue.qð qaẽ

fit nõ verbo oꝛis tiñ ſed ⁊ coꝛdis ⁊ oꝑis.nõ vno

ſed multis.hoc aũt verbum ſic acceptũ dicitur
contra ſpm̃ſanctũ.quia eſt contra remiſſionem
peccatoꝝ que fit ꝑ ſpm̃ſanctũ qui eſt caritas pa⸗
tris et filij. Nec hoc dixit dñs iudeis q̃ſi ipſi pec
carent in ſpiritũ ſanctum. nõdum eni finałr erãt
impenitẽres.ſed admonuit eos ne taliterloquẽ⸗

tes ad hoc venirẽt ꝙ in ſpũmſanctum peccartt.

Et ſic intelligendũ eſt qð dicitur in Math. vbi
poſtq; dixerat dñs.Qui blaſphemauerit in ſpm̃

ſantu ⁊c̃. Subiũ git euangeliſta.quoniã dicebãt
Spiritũ immũdum habʒ.lli autẽ qui differũt
conuerſionẽ ſuam ⁊ penitentiã vſqʒ ad infirmi⸗

tates graues exponũt ſe magno periculo.huius
peccati finalis impenitentic qꝛ rara eſt. tunc ve⸗

ra conuerſio ad deũ.qꝛ nõ videtur moueri amo
re ſed timoꝛe ſeruili.qui nõ ſufficit ad ſalutem.

Opoꝛtet enim ait Aug.in libꝛo de penitẽtia.nõ
ſolum deũ timere iudicẽ.ſed vt anxietur ꝓ głia.

ideſt diligere gloꝛiã dei.Et ideo inqͥt ide. Hul⸗

tos ſolet deciꝑe ſerotina penitentia.de pe.di.vij
ꝑtotũ. Alij aliter accipiũt dicentes blaſphemiã
eſſe in ſpmſanctum qn quis peccat ↄ appꝛopꝛiaog
tum bonum ſpirituiſcõ.Ei attribuitur bonitas
ſicut patri attribuit᷑ potentia.filio ſapientia.vñ
peccatũ in patrem dicit᷑ peccatuʒ ex infirmitate.
ideſt ex paſſione peccautũ in filiũ pctm̃ ex ignoꝛa⸗
tia.peccatũ in ſpiritũſanctũ qñ peccatur ex cerꝰ
ta malicia.non ſolũ ex certa ſcientia.qꝛ hocetiaʒ
accidit i peccato ex infirmitate.ſed ex ipᷣa electõe
mali ꝙ poteſt contingere dupłr Uno mõ ex incli
natione habitus vicioſi qͥ dicit᷑ malicia.et ſic nõ
eſt idem peccare ex malicia qð peccare in ſpm̃ſan
ctum ſumẽdo peccatũ in ſomſanctum ꝓpꝛie pꝛo
ut eſt ſpeciale peccatũ.ſed large qð cõtingit fieri
ſᷣm ome genus peccati.⁊ hoc vtiqʒ aggrauat pec
catuʒ.ſed nõ eſt ſpeciale pctm̃ Alio modo peccat
per maliciã ex eo ꝙρ ροπptũ abijcitur ⁊ remo⸗
uetur id qð electionem peccati poterat impedi⸗
re.ſicut ſpes ꝑ deſperatõem.⁊ timoꝛ ꝑ pᷣſumptio
nem ⁊ hmõi. Hec aũt omnia que electiõeʒ pecca

ri pñt impedire ſunt effectꝰ ſpũſſancti in nobis.
Vnñ ſic peccarc ex malicia eſt peccare in ſpm̃ſan⸗

ctum.Et ſiceſt intelligendũ qð dicit magiſter in
ſcðo ſniaꝝ.di.xliij.ſcʒ ꝙ ille peccat inſpmſanctũ
cui malicia ꝑ ſe placet.ſ.abijciendo ꝑ contẽptuʒ
ea ꝑ que poterat ipediri a peccato puta cũ aliqe
intẽdit cõmittere aliqð pctm̃.⁊ occurrũt menti
aliq inſtigationes ſeu cogitatões timor vel ſpei
vel conſideratõis inoꝛdinationes peccati⁊ mi⸗
ſerie eius conatur ad repellẽdum tales inſtiga⸗
tiones contẽnendo easvt liberius⁊ effrenatius
peccet. Scðᷣm ꝙ blaſphemia in ſpiritũſanctuʒ
eſt ſpeciale genus peccatieideſt ſᷣm tertiam acce⸗
pt onem.videlʒ peccare ex malicia ꝑ contẽptum
eoꝝ que pñt hbominẽ impedire abeccara⸗ſ ſunt

6

*

ſex ſpecies huiꝰpeccati ſm magiſti ſententiarũ
libꝛo ſecundo.diſt.xliij.videlicʒ pᷣſumptio.deſpe

ratio.impugnatio veritatis agnite. inuidentia
fraterne gꝛatie.obſtinatio. ⁊ impenitẽtia. Et de
iſto peccato põt illud pſal.intelligi.Dixit dñs ex

baſan conuertã conuertam in pfundum maris
Nycolaus ð lyra exponit bᷣ de deſtructiõe hieru

ſalem ⁊ iudee in q̃ metropolis eſt hierim.i.prin

Apalis ⁊ caput illiꝰpuincie eſt ſita ex vna pte ſu⸗
per ioꝛdanæ.iuxta que eſt terra baſan.⁊ ex alia ꝑ
te habet mare mediterraneũ. Ueſpaſianꝰ igitur
miſſus a nerone imꝑatoꝛe cõtra iudeã que ſe re⸗
bellauerat impio romanoꝝ congregauit exerci⸗
tus hominũ ex vtraq; parte ſcʒ aliquos trãſeun

ces per terrã baſan.et aliquos ꝑ maread obſidẽ

dum ⁊ pugnandũ contra hieroſolimã. Dicit er⸗
gopſalmiſta ad hoc notandũ Dixit dñs. ideſt di

„*

uina diſpoſitõe factum. hoc eni dicere dei facere

eſt.conuertã.i.vertam ⁊ dirigã exercitus roma⸗

noꝝ venientes ꝑ terram baſan.⁊ conuertã ideſt

Dirigam alios exercitus eoꝝ in pfundũ maris.

ideſt ppfundũ mare.et vertam eos ſcʒ exercitus
cõtra hieruſalẽ ita crudeliter vt intingat᷑ pes tu

eſt habitantis in ea in ſanguĩe occiſoꝛum.

us 16
ideſt vt ambulãtes in ea intingat pedes ſuos in

ſanguine effuſo. Tanta eni fuit occiſio bm Joſe

phum vt huenirẽt ad decies centena milia occi
ſi ladio.et lingua canũ exinde intincta eſt etiaz
in ſnnguine eoꝝ lambentiũ ipᷣm ſanguinem ᷣm
mMoꝛẽ ſuum. Hec nicolaꝰ. Hoc autẽ cuenit illis

tantũ ſcʒ exterminiũ non ſolũ quia xpᷣm occide

Lunt,quia eis dimiſiſſʒ tantũ ſcelus ſi conuerſi
fuiſſent. ſicut indultũ fuitlongino roe
alijs penitentiby ſuꝑ hoc. Seqò qꝛ peccauerũt in
Piritũſanctũ pm tripliceʒ expoſitionẽ ſupꝛa po⸗
ſitam. Nam quãtum ad pᷣmũ attribuerunt beel
zebub principi demonioꝝ opationem miracto⸗
rTum. expulſionẽ ðmonioꝝ que chꝛiſtus inqntũ
homo faciebat in virruteſy antu⸗
ſecundã acceptõeʒ hſeuerauerũt in ſua ꝑfidia iu

dei nolentes credere in ehꝛiſtum vſq;
ger nolen e ag moꝛtez
incluſiue ⁊ ſucceſſoꝛes eoꝝ. Quantũ ad tertiam

. 31 fuerũt obſtinati impenitẽtes. inuidentes
aterne gfe⁊ inpußtes veritateʒ agnitã in ſcri

pturis de meſſia.et ideo merito ffuiſſime puniti
ſunt in b ſeculo. t erlã in inferno. Sed glbla in
ntinno ſic bꝛeuius exponit. ? etiã ad ꝓpoſiruz
Dixit dns. Ego cõuerram te vel alios bomies
ex baſan exiſtentes. Baſan interp̃tatur ſiccitas

yel confuſio.id eſt ex ſiccitate gr̃e ⁊ fuſiõe pctõ⸗

rum veniẽtes.⁊ cõuertam nõ ſolũ hos. a
in ꝓfundũ marexñtes homies deewrſſmas
er obſtinatiſſimos in pfundũ peccatoꝛuz exiſten
res qdð pꝑtinet ad pctmin ſpmſanctum. Et ita cõ
uertã te ad me vt pes tuus i.affectus inti nguat
in ſanguine chꝛiſti.i.affectum deuorõis habeas
ad chꝛiſti paſſionẽ. ⁊ ꝑticeps ſis fructus eius.ſ.
vYenlam ⁊ remiſſionẽ peccatoꝝ percipiẽdo. Dice
re autẽ dñi eſt facere.Et ſᷣm h̊ pnt tria notari de

peccato in ſpiritumſanctum.

Primum eſt e habet in ſe nimiã grauitatez. qꝛ
Dicitur in pfundun.f. Uitatez, qr

⸗

ſſſancti.Quantũ ad

Secundũ eſt ꝙ habʒ ad eam malicie pꝛeꝑabili⸗

tatem quia dicitur ex haſſan.
Tertium e ꝙ habet veniã ⁊ remiſſibilitatẽ.quia
dicitur Conuerrtam.

Quatum ad pꝛimum .F.I.

Status peccati dicit᷑ mare inquietudinẽ qduam

inducit. Unde dicit᷑ Jſaic.lvij. Coꝛ impij quaſi

mare feruẽs qð quieſcere nõ põt. Pꝛfunduʒ hu

ius maris eſt maxima ſuitas eius quam habet
in ſe peccatũ in ſpmſanctum. Unð dicit ſalomõ
ꝓuer.x viij. Impius cum in ꝓfundũ peccatoꝛum
venerit contẽnit.Et hoc eſt pꝛopꝛie ⁊ ſtricte pec⸗
catum in ſpiritũſanctuʒ.peccare ex malicia con
temnendo videlicʒ ⁊ abijciẽdo.ea ꝑ aus poſſet re
trahi a peccato. In ꝓfundũ ergo deſcendũt pec⸗
cantes in ſpm̃ſanctũ qð fit ſex modis ſeu ſpecie⸗
bus vt dictũ eſt. Quc ſpecies diſtinguũtur ſcom
remotionẽ vel contẽptũ eoꝝ ꝑ que poteſt homo
ab electione peccatiimpediri que ſunt vł ex par
te diuini iudicij vel ex parte donoꝝ eiꝰ.vel ex ꝑte
ipſius peccati ſᷣm Zho.ſe.ſe.q.xuij.arti.ij. Auer
titur hõ eni a pctõ ex conſideratiõe diuini iudi⸗
cij quod habʒ iuſticiã cum miſcðia.per timoꝛez
qui inſurgit ex conſideratõe diuine iuſticie punt
entis peccata homo retrahitur a peccato. Unde
Salomõ. Per timoꝛẽ dñi omis declinat a ma⸗
lo. Naturaliter eni quilibet hoꝛret penas. Cuʒ
enim cõſiderat ꝙ pꝛopter peccatũ debet puniri
a deo. ⁊ ſeueriſſime pena eterna.nec põt euadere
manus eius. Pꝛopter qð dicit apoſtolus ad he

bꝛeos.x.ꝙ hoꝛrendũ eſt incidere in manꝰdei vi⸗
uentis.Et deutero.xxxij. Non eſt qui de manu

mea poſſet euadere ait dominꝰ.ne incurrat in
penas eternas ſᷣm exigit dei iuſticiã caueat ſi⸗

bi a peccatis.Sʒ iſte timoꝛ abijcitur ⁊ cõtemnit

per illam ſpeciem blaſphemie in ſpũmſancium
ue dicũ pᷣlumptio que nõ conſiſtit in hoc ꝙ iu⸗
ſticia dei negetur coꝛde vel oꝛe.id eſt ꝙ credatur
ipſum nõ punire petã.quia hoc pertinet ad infi⸗

delitatem. Sed in hoc qð contẽnit ipᷣam conſi⸗

derationẽ diuine iuſticie puta cũ intendit aliqð
peccatũ ꝑpetrare.⁊ inſtigatmens eius et mouet
ad conſiderãdum iuſticiã dei punire grauiter ta

le peccatũ mens ipᷣa cõtemnit ⁊ conatur abijc-c.e⸗

re illam inſtigatseʒ timoꝛis quod tangi ex diui
ne iuſticie conſideratiõe quaũi ſibi perſuadendo
ꝙ nõ puniat vt liberius peccet.et ſic pᷣumit ve/
niam ſine penitentia adipiſci.vel gloꝛiã ſine me
ritis.et hec eſt ſecunda ſpecies peccati in ſpiritũ
ſanctũ. Cum tamẽ dicat regula iuris in.vi. Ue
nia nõ datur niſi coꝛrecto. ſcʒ ad penitentiã.Et
Aug. Ita impartit᷑ a deo largitas miſcðie ꝙnõ
deſerat᷑ ſeueritas diſciplie.de pe.di.i.oõ.neminẽ.
Et ſi liber hõ ambulãs ꝑ viã iuxta quã eſt fouea
ꝓſundiſſima. ꝓiecit ſe in eam. nõ eſt liber ad exe
un dũ niſi alterius adiutoꝛio.ita ⁊ in foueaʒ pec
cati qð ad infernũ ducit. liber eſt quilibet per ſe
ad intrandũ ſed nõ ad egrediendũ niſi deꝰ poꝛri
gat ei manũ gratie.Qð agnoſcens pſal.dicebat.
Emitte mannũ tuam de alto.eripe me⁊ liba me
de aquis multis ſcʒ vitioꝝ.qꝛ ſeʒ ꝑ me nõ valeo

ütper
heae
uſaͤn
khono
Kaper
Kage
Nuc
mnn
enunt
Cnde
ta
6,4
cnund
ue
Eude
NW
Annn
ann
Crc
ſncns
c
Gdun
gudun
moi
Uris
0ℳ
N
ie⸗
ladl
Ue⸗
nt
ihene
nhen
N.
mrit
dien

—

Capitulũ viI.

—

Hacpꝛeſumptõe videtur fuiſſe deceptꝰioachim

filius manaſie reg iuda. Cum eni vidiſſet pꝛẽm

eiꝰ manaſſen ꝑ płimos annos ſceleratiſſime vi

rxiſſe in genere mali vt ⁊ ꝓſaiam nobiliſſimũ pꝛo
phetarum. ſerra lignea ſecari fecerit. ⁊ ciuitateʒ

hierłm impleuerit ſaguie ꝓphaꝝ. et ydolatrare fe
cerit populũ ⁊ alia innumera mala.circa finem

regni ſui captiuatus recognouit ſcelera ſua pe/
nitentiam agens.et deus: indulſit ci.vt patet

quarti Regum.xxi.Eſtimauit ergo foꝛte iſte ſic
poſſe tranſire ĩ mũdo iſto vt male viuẽdo ꝑ mul
tum temꝑis poſtea ad plcituʒ ſuum ad peniten

tiam rediret. vł defacili deus ei ignoſceret vt pa

tri. Sed pᷣſumptio iſta decepit eum. Nam cũ vi
cijs eẽt deditus.ꝓpter malũ regimẽ eius fuit in

terfectꝰ a populo ⁊ male finiuit dies ſuos. Per
ſpem etiã que conſurgit in mente homiĩs.cx con⸗

ſideratione diuie miſericoꝛdie remittẽtis pecca
ta.et pꝛemiãtis bõa homo retrahitur a peccato

ſeu fr̃ſurgit a peccato. Sed hec ſpes ꝑ deſperatõʒ

de diuina miſcdia nõ ſcʒ ꝙ nõ credat deum velle
vel poſſe relaxare peccata quecũq; ad penitentiã
redeũdi.quia hoc ꝑtinere ad hereſim. ſed qꝛ ↄtẽ

nit talem cõſideratiõem vt cũ inſpiratio tangit

coꝛ peccatoꝛis vt deſiſtat ⁊ peniceat. cum deus

ſemꝑ ſit paratus recipere peccatoꝛẽ quẽcunq; re

uertentẽ ad penitẽtiam · abijcit ille ⁊ conatur ex
pellere illam inſpiratõem ꝑſuadens ſibi deuʒz nõ

ſibi ignoſciturũ aut ſaluaturũ eum ſed eẽ repꝛo

bum ⁊ dãnãduʒ vt ſic effrenatiꝰpeccet exq̊ dam⸗
nandus eſt. Et iſtud eſt peſſimũ omniũ maloꝛũ.
in quod incidit cayn cum dixit repᷣhenſus a deo
de fratricidio perpetrato. Maior eſt iniquitas

mea q; vt veniam merear. GBeneſis.iiij.Ped vt

dicit Auguſtinus.De nemine deſperandũ eſt qᷓ;
diu patientia domini ad penitentiã adducit.ſeu
dum eſt in hoc coꝛꝑe cõſtitutus vt dicit Leo pa
pa.xxvi.q.vi.Iſta enim eſt differentia inter ſpiri
tum vnitũ carni. et ſeparatũ a carne quia vnitꝰ
carni ſempꝑ eſt ſuſceptibilis penitentie.ſeparat⸗
nõ. Sicut enĩ libeꝝ arbitriũ homiĩs verti poteſt

a quacunq; virtute ad malũ declinãdo. Ita a q⸗

cunq; malo ad bonũ ſe cõuertẽdo. Quod expᷣſſe
dicit dominꝰ qui mentiri nõ poteſt.Eʒech.x viij.
In quacunqʒ die cõuerſus fuerit peccatoꝛ⁊ inge
muerit omniũ iniqͥtatum eius non recoꝛdaboꝛ.
Et leo papa in decretis de pe.diſt.i.c.multiplerx.
Miſericoꝛdie dei nec mẽſuras ponere poſſumꝰ
nec temꝑa diffinire.apð quẽ nullus patitur mo

ras conuerſio. Periculoſa igitur eſt deſperatio
v8t dicitur.ij. Reguz.ij. et magis qᷓ; pꝛeſumptio.

Ab vtraq; autẽ cauendũ eĩt nec ita pꝛeſumẽduʒ
de eius miſericoꝛdia tanqᷓ; mala nõ puniat.nec
deſperandũ de venia tanqᷓm conuerſis peccato⸗
ribus non parcat. Miſericoꝛs eni et miſeratoꝛ
dominus ⁊ iuſtus.ait pſalmiſta. Inter timoꝛeʒ

ergo ⁊ ſpem debemus ambulare. In cuiꝰfiguraʒ

dominꝰ mandauit in veteri lege Deutero.xxuij⸗
vt nõ ſumeret᷑ ꝛo pignoꝛe mola ſuperioꝛ vł infe
rioꝛ.vt ſic ſemꝑ ſecum habeat ĩ domo ſua. Mo/⸗
la ſuꝑioꝛ que cõpꝛimit materiã ne eleuetur ſigni
ficat ⁊ deſignat timoꝛẽ.quo quis cimendo diui⸗

nam iuſticiã mala punientẽ detinet eum ne ele⸗
uetur ⁊ pᷣſumat nimis de ſe vł de dei mificoꝛdis
Mola inferioꝛ que retinet materiã ne deſcẽdat
ſignificat ſpem que retinʒ mentẽ ne cadat in pꝛo
fundũ deſperatõis. Conterẽda autem ſunt pec
cata ꝑ doloꝛẽ inter vtrunq;.ſcʒ ſpem ⁊ timoꝛem

et ſeparandũ eſt furfur maloꝝ a ſimila bonoꝛũ

in oꝑibus noſtris per illa duo. Ex partevero do
noꝛum dei quibus retrahimur a pctõ duo ſunt
iſta.ſcʒ cognitio veritatis.⁊ auxiliũ interioris
gratie.Ex hoc eni quis cognoſcit veritatem cir⸗
ca aliquid fiendũ vel vitandũ.multum iuuatur
ad vitandũ peccatũ.ſicut econtra nõ cognoſcen
do nõ poteſt euitari malũ. Contra hoc auteʒ eſt
tertia ſpecies blaſphemie in ſpiritumſanctũ que
dicitur impugnatio veritat agnite.nõ cuiuſcũ⸗
q; veritatis.vt circa naturalia vł artificialia.vł

temꝑalia in litigijs.ſed impugnatõ veritatis ag

nite circa ea q̃ ſunt fidei ⁊ bonoꝝ moꝝ Si quis
conuictꝰratione alteriꝰ de aliquo ſuo erroꝛe cir
ca fidem ꝑpendẽs erroꝛẽ ſuum ꝑmanet ⁊ ꝑſeue/⸗
rat ad defendendũ ipſum ne videatur erraſſe.vł
etiam cũ perpendẽs ſeu inſtigatus vel illuſtracꝰ
aliquod eſſe peccatũ moꝛtale vt vſuram.foꝛnica
tionẽ et huiuſmodi.vt liberius peccet repellit et

abijcit illum inſtinctũ.vel etiã oꝛe defendit talẽ
erroꝛẽ quẽ cognoſcit falſum eſſe. Unde Auguſti.

dicit in libꝛo devnico baptiſmo.Qui contempta
veritatem vult ſequi conſuetudine aut cira fra⸗
tres eſt malignus quibus veritas manifeſtatur.
aut circa deum ingratus cuius inſpiratione re⸗
gitur eccleſia diſt. viij. Quod ſecundũ Thomam
pꝑtinere videtur ad pecc atum in ſpiritumſanctũ
Et Cipꝛianꝰ diſt.ea.cap.Conſuetudo dicit. Qui
poſt veritatem manifeſtatam in erroꝛe ꝑſeuerat.
pꝛudens et ſciens non iam in venia ignoꝛãtie pec
cat.pꝛeſumptione eni atq; obſtiſtinatiõe quadaʒ
nititur cum a ratione ſuꝑetur. Ad hanc blaſphe⸗
miaʒ deuenerunt ſcribe ⁊ phariſei qui cognoſcẽ⸗
tes vel de facili valentes cognoſcere chꝛiſtuʒ eſſe

meſſiam eis in lege ꝓmiſſum noluerunt credere

vel confiteri ſed contradicebant dicentes in Be⸗
elʒebub eum facere miracula.quibus oſtẽdebat
doctrine ſue veritatem.⁊ ſuam diuinitatem. Et
iterum Laʒarum reſuſcitatum ab eo voluerunt
occidere ad impugnandum veritatem ſue virtu
tis.⁊ hoc faciebant ne viderentur minus ſapien
tes.⁊ ne amitterent oblationes ⁊ decimas a po⸗
pulo.⁊ hn.õi.Aliud donum dei ꝑ quod quis re/
trahitur apeccato eſt gratia diuina. Juſtificati g
tis per gratiam ipſius. Ro.iij.Gꝛatia eni dei qͥs

iuſtificat. i.de impio fit iuſtus.⁊ ꝑ ipᷣamvitat pec

catũ.Et qᷓ;uis gr̃a ⁊ veritas ꝑ chꝛiſtũ facta ſit.vt
ðꝛ Jo.i.ALñ hoc fuit mediãtib donis ſpũſſcti qͥ ð
dit hoĩbo. Sicut aũt ↄtra virtutẽ ẽ ipugnatio vi
tatis.vt dictũ ẽ.ita ⁊ ↄtra gram. Eſt ⁊ quarta
blaſphemia in ſpm̃ſccm̃ q ðꝛ inuidentia fraterne
gre.q̃ in hoc differt ab inuidia q̃ eſt vitiũ capitale
qꝛ inuidiaviciũ capitale facit dolere ⁊ ↄtriſtari ðᷣ
bonis ꝓximi inquãtum ſecundũ eſtimationẽ in⸗
uidentis falſam hñt diminuere honoꝛẽ ⁊ reputa
tionẽ eiꝰ. Sʒ inuidia fraterne gratie q Eeccatg
3

— s 4 5

—
— —

.

Titulus

in ſpiritũſanctũ contriſtat᷑ ⁊ dolet nõ ſolñ debo
no ꝓximi ſed de gra dei creſcẽte ĩ mdo vt ꝙ fides

dilaterur.qð pctõres ↄuertãtur ad deũ.a malis
abſtineant ⁊ hmõi. Ad quã blaſphemiã reducit

pctm̃ ſciſmatis ſᷣm Tho. Quia ꝑ fraternã gram
cui oponit᷑ hec inuidẽtia. mẽbꝛa eccłie vniũtur
ſed ſciſma diuiſionẽ ab hac ponit. Uñ augẽ. in li
bꝛo de ̃mõe dñi in mõte diẽ. Inuidie facibo frat
nitate impugnare eſt peccareſin ſomſanctũ. Sʒ
ſuꝑ epłam ad Ro.ij. Dicit.b.Lho.quod dona qͥ
bus quis retrabit᷑ a pctõ ſunt Fides ſᷣm illud ꝓ⸗
uerbioꝝ.xv. Per fidẽ purgantur pcta ⁊ caritas
Im illud puer.x. Uniuerſa delicta oꝑit caritas.
Lontra pmũ eſt impugnatio veritat agnitj. ſcʒ

fidei. Contra quã fecert filij ifrł in deto quãdo

aghoꝛantes vitulũ aureũ dixerũt. Hi ſunt dij tui
iſrł qui te eduxer̃t de egypto Exo.xxxij. attribuẽ⸗

tes demoni opatõem del.ſ. liberatõeʒ ſuã.Cõtra
ſcom eſt inuidia fratne gre. hac inuidia ꝑmoti iu

4 5

gei in antiochia vidẽtes.ſ ꝙ plures ↄuerteban
xur ad fidẽ xp̃ᷣi ꝑ pᷣſicatõem pauli cõcitauerunt

religioſas mulieres ⁊ primioꝛes ciuitatſexcitan

tes ꝑſecutionẽ in paulũ ⁊ barnabam.⁊ ſic eieceh

runt de finibo illis. Act.xlij. Hac inuidia ꝑmo⸗
tus demetriꝰ quidã nomie argentariꝰ qui facie⸗
bat edes dee dyane. Gentilis eĩ erat ⁊ preſtabat
magnũ queſtũ artificib ex illo oꝑe.vidẽs p pᷣdi⸗
AEtionẽ pauli euacuari cultus dee dyane i ephe⸗
ſo ⁊ introduci fidẽ ⁊ gr̃aʒ xpᷣi ↄcitauit artifices

onmñdeẽs ex h ei auferri lucꝝ de arte ſua ad faciẽdã
ſecitionẽ in ciuitate vt inde expellerẽtur. vel oc⸗

ciderent. Act.xir. Ex ꝑte vero pctĩ duo ſunt qᷓ
homies a pctõ retrahere pñt.quoꝝ vnũ eſt inoꝛ
dinatio ⁊ turpitudo actꝰpcti Aliud ẽ breuitas ⁊
pꝛauitas boni quod qͥs querit in pctõ. Primũ

ergo ſcʒ cõſideratio turpitudinis ⁊ inordinatio
nis peccati ſolet homineʒ induceread pniam de

peccato cõmiſſo. Nil eni turpius pctõ.Adco eni
turpe eſt ⁊ inordinatũ vt dicat Seneca.⁊ ſi ethi
cus. Si ſcirem deos ignoſcituros.⁊ homiĩes ig
noꝛaturos.ſcʒ peccatũ meũ. adhuc dedignarer
eccare. Non eni ꝓpterillud hõ vtens rõne non
beſtialicate erubeſcit de peccato ⁊ hʒ ↄfuſionem
niſi pter turpitudinẽ eius. Naturaliter aũt hõ
Hoꝛret ⁊ fugit que reputat turpia.Contra hanc
gutem cõſideratõem ponit᷑ quinta ſpẽs peccati
inſomſanctum.ſ.impenitẽtia.nõ tamen ſumen
do impenitentiã ꝓut impoꝛtat ꝑmanẽtiã in pec
Cto vſq; ad mortẽ induſiue Sic eni nõ ad ſpe⸗
ciale petm.ſed q̃dã circũſtantia q̃ repiri põt in ol
peccato. vt dictũ eſt in pᷣmo.. Sʒ ᷣm ꝙ impoꝛ⸗/

tat ꝓpoſitũ nõ penitẽdi vnq;.De quo peccato ait

apłs ad Ro.ij. Tu autem ᷣm duriciã tuã.et ſᷣm
impenitens coꝛ tuũ theſauriſas tibi iram in die
ire.i.accumulas tibi reatum pene in die iudicij.
Abi dieit gloſa. ꝙ ibi notat᷑ blaſphemia in ſpm̃
ſanctũ.ſ.impenitentia. Et ad bancſᷣm Zhomã.
reduci ſimulata pnia.que ðꝛ blaſplaſphemia
in ſpmſctiñ.iᷣjm glo.Leui.vij.quod intelligo ſcʒ
cũ quis nunq; intẽdit vere penitere ⁊ cõfiteri.ſʒ
ſemp ſimulate et ficte. Nam qð aliqñ quis ficte

onfiteat᷑ex quadã verecũdia intendẽs alias reo⸗

cte confiteri.q;uis mortatr peccet.nõ tñ pecca-

in ſpm̃ſanctũ. Aliud qð retrabhit a pctõ ex ꝑte
ipſius eſt ↄſideratio breuitatis ⁊ pᷣuitatis boni
eſt in pccõ.quod momẽtaneũ ⁊ q̃ſi nibil.ᷣm
illud Ro.vi. Quem fructũ habuiſtis in his qb

nunc erubeſcitis. Nam ſtipendia peccati moꝛs.
et omnis malꝰimplet᷑penitudine. Dicit phᷣus ĩ

li. ethicoꝝ ⁊ Grego.in moꝛalibb. Momẽtanecũ

qð delectat.eternũ qð cruciat. ſta igr cõſidera⸗
tcio ſolet hominẽ inducere ad h̊ ꝙ volũtas eiꝰnõ
firmet᷑ in peccato. Sed tollit᷑ hoc ꝑ obſtinatõem
qñ ſcʒ homo firmat dſitũ ſuuʒ i boc ꝙ peccato

inhereat.Et de hac obſtinatõe ⁊ impenitẽtia ðꝛ

Hiere.viij. Nullꝰeſt qui agat pniaʒ ſuꝑ peccato
ſuo dicens.quid feci.Quo ad pᷣmum om̃s couer
ſi ſunt ad curſum quaſi equꝰ impetu vadens ad
plium quo ad obſtinatõem. Et ad hanc obſtina

tionem reducit᷑ ptemptus eu nolle obedire ſupe

rioribꝰ firmiter. Dicit ei Berñ. li. de diſpẽſatoe
et pᷣcepto ꝙ nolle obedire eſt reſiſtere ſpũiſcõ Ad
qðct ꝑtinet qð dicit Damaſus pa.xxv.q.i.qꝙvio

latoꝛes canonũ volũtaria ⁊ ſine cauſa.ideſt ꝑ cõ
temptũ ſeu rebelliouẽ blaſphemiã inferũt ſpiri⸗
tuiſancto a quo conditi ſunt. Hac obſtinatione
et impenitẽtia detentꝰ pharao rex egypti poſt de

cẽ plagas in quib vt remouerent᷑ pmittebat di⸗

uiſionẽ populi iſrł de egypto ꝓut/ dominus ſibi
mãdauerat ꝑ moyſen. ⁊ aaron. Adhuc obſtina⸗
tus manẽs ipᷣe cum exercitib ſuis.ꝑſec ns ppꝑſĩm
illum quẽ dimiſerat ex moꝛte pᷣmogenitoꝝ oim

in egypto hominũ ⁊ bꝛutoꝝ.vt euʒ reducerer in
fuitutẽ.ſubmerſus eſt cũ ſuis.⁊ ſic deſcenderũt
in ꝓfundũ.ſ.maris quaſi lapis ⁊ ꝑ obſtinatõem

delſcenderũt in ꝓſundũ inferni. Sequẽde igitur

ſunt bone inſpiratõcs dei q̃ ſunt a gra ſpũſſancti

ſcʒ conſideratio iuſticie ⁊ miſcðie dei.inſtinctus
veritatis ⁊ caritatis.recogitatio turpitudinis
et paruitas fructus eius.ſeu nullitas ⁊ ſic vitã⸗

dum peccatũ.et de ipᷣo exeundũ. Nam vt diẽ hie

ronimꝰ. Moderatio dei ac pietas ſolũ nr̃m re⸗
ditũ.q̃rit ac nos cupit lõga ſua bonitate ſaluare
Quod ſi nõ cõuertimur.ſi duri colli ſumꝰ.ſivſq;
in finẽ in malis ꝑſeueramus. Aſſidue peccãtiuʒ
nõ miſcretur ðs.diſt.xciij.Dyaconi.Et ad h̊ hoꝛ

tatur apls dicens.ij.Coꝝ.vi.Hoꝛtamur vos ne

inuacuũ gratiaʒ dei recipiatjq̃ eſt gra ſpũſſancti

Quatum ad ſecundu g.n.

principale ſcʒ ꝙ petm̃ in ſpm̃ſanctũ habʒ mali⸗

cie pꝛeꝑabilitatem.i.pᷣſupponit aliam maliciam
id eſt peccata añ ꝑpetrationẽ ipſius.poteſt q̊ no
tari in eo.qð dicitur ex baſan.qð interpᷣtat᷑ ſicci
tas ſcʒ humorgfe.a qua non deſiccat᷑ ſeu pꝛiuat
anima niſi ꝑ moꝛtalia.Ex baſan ideſt ex conſu

ſione peccatoꝝ ⁊ ſiceitate gre homies deſcendũt

in ꝓfundũ maris.i.in peccatũ in ſpm̃ſanctum.

Naturalis eni oꝛdo hoc habʒ vt ab unꝑfecto qͥs

moueat᷑ ad pfectũ Et in bonis hoc aparet quia
vt dieit puer.uij.Juſtoꝝ ſemita q̃i lux ſplẽdens
creſcit ⁊ ꝓficit vſq; ad ꝑſectũ diem Nemo eniz re
pente fit ſummꝰ. ſed a minimis quiſq;ʒ inchoat
vt ad maioꝛa ꝑueniat.de pe.dihic.ij.ꝭ.hic que.

ſo
1
n
hon
Gotl.
tatenn
doni
dente
dm
pſeer
dant
Non
grach
autde
S.
qb⸗
ſnuliin
nſtalu
Gagals
Uulori
diſhe
tentian
maris.

ar
iar
bl,n
des
lwors⸗
tpbei
Neune
leen
oebni
Narien
Necaro
tinai
Neccato
öler
ns00
dbſtins
eſupe
hinie
ics
gigro
ko
ittoem
nntone
tde
hat i
noſii
dGünag
Ne W
cre
NN1
i
Iſtnan
imens
ſe i
lehe
me
eſalvar
it
ecunn,
uͤbe
vrwde
hülnn

nil
nalicun
teſt he
tatſc
Aupeun
tercol
cccnei⸗
nc
oc⸗
E
ſtu

Capitulũ ViI.

Sic ⁊ in mal vbi ꝑfectũ malũ ðꝛ qð eſt maximũ
malũ ſᷣm ppᷣm.qui etiã diẽ in.vi.ethicoꝝ.Qðd et
ſi homo poſſit iniuſta facere.non tñ ſtatim vt iu
ſtus oꝑatur.ideſt ex electione ſeu habitu cũ habi
tus generet᷑ ex plurib.pᷣcedentibo actibus. Et ꝓ
hmoi declaratione dicit btũs Tho. ſecũda ſcde
q.xuij.arti.uij.Oð ſi peccare in ſymſanctũ dicat
large.ſ.peccare ex malicia ſeu electione. ſic certũ
eſt ꝙ pᷣſupponit pctm̃ iſtud alia peccata rõne iaʒ
dicta. quia hoc eſt peccare ex hitu malicie.habi/⸗
tus autẽ nõ generat᷑ ſubito.ſʒ vx freq̃ntibo actibꝰ
Sicut ex freq̃ntatis actibo abſtinentie ⁊ caſtita⸗
tis fit alids habituatus in abſtineutia ⁊ caſtita
te ſᷣm virtutẽ acqᷣſitaʒ. Ita ex freq̃ntibo actibus
