cõitate nõ ↄſueuerit fenerari. Ex his ᷓ dico ꝙ ſi
cõitas abſq;ʒ fraude legẽ facit ꝑ quã cõſtituit ĩ bo/⸗
nis ſuis certos redditus deputas iuxta moꝛẽ offi

ciales ad illos vendẽdũ ad vitã alicuiꝰvel ſui vel

alterius vel aliud indefinitũ tpᷣs ad rõem illam q̃ᷓ
rñdet creditoꝛibo montis. nec id facit ad petitiõʒ
aglicuius id ꝓcurãtis ⁊ cũ ea ghere volẽtis.ſʒ ĩ ge⸗
nere nõ habito reſpectu ad aliquẽ in ſpecie. ꝙ tũc

7

talis ↄctus erit licitꝰſi inter eã ⁊ aliquẽ iniatur ⁊
ci⸗ ſit pactũ de reſoluẽdo etiã ꝓ minoꝛi pᷣcio.⁊eo
ca

u pot ſibi vẽdicare locũ dictũ dñi Lapi.qꝛ an⸗
te ↄctũ erat ↄſtitutus redditus ⁊ in reb ⁊ ad tpᷣs

—

incertũ.⁊ ſic nulla fraus pᷣſumpta.ſed ſi fiat id de.

nouo ad petitionem alicuius in ſpẽ ⁊ interueni

at inter huc ⁊ illã tale pactũ.tũc ſecus alio nõ da

to ꝙ fraudẽ ceſſare faciat. Ubi vero redditꝰnõ cõ

ſtitueren? in bonis cõitatis ſed fieret relatio tan/
trtũ ad pſonã cõitatis tũc oĩno pᷣſumeret᷑ illicitus

talis ctus ꝗq inde fieret. Si etiã tam redditꝰ qᷓ;
tꝑa foꝛent certa.tũc fraus pᷣſumeret᷑ vbi maioꝛ eet
certa q;titas quã in certo tꝑe ꝑciꝑet a cõitate qᷓ; il

la q daret in cõitati in pᷣſenti.hec oia que habẽtur

in iſto.c.ſunt extracta de capitulo ⁊ tractatu pᷣdi
cti.d.Lau.ſed ab bꝛeuiata except dictis di. Joh.
dnici. Pe. de ancho. ⁊ Antho. de bſbu.

16 IE

qð qritur.

tate.aut non. In pᷣmo ſic emẽdo peccãt ⁊ vſuram

cõmittũt.qm extũc ipᷣi mutuũ dant ſiue dat dila

tionẽ ſolutionis intentione lucri.⁊ p bᷣ facit caſꝰ

pinio eſt. Jo, dñici.qui dicit hoc eſſe ũlicitũ ⁊ vſu

umadquintũ 5. I
Utrũ alij ab eis licite emant tale ius
qð ſupᷣ omiſimus h̊ reſumendũ. Rñdet magiſter
Bregipᷣfatus ⁊ dicit ꝙ inqᷣrendũ eſt de intentiõe
eoꝝ.qm̃ aut emũt intẽtione ꝑcipiẽdi lucrũ a cõi⸗

c, cõſuluit. extra de vſuris in ſcòa cõſultatioõe.In

ſecũdo vero caſu ſecus eſt. niſi alia mala intentio
ne vel ex circũſtantia mala reddat᷑eoꝝ itentio in⸗

oꝛdinata.Dictã ↄcłloem damnat di.La.de caſti.
qꝛ cũ querat idẽ męr an licite ematur a pᷣmis cre
ditoꝛibo oꝑtet intelligi qõem eo caſu qͥ ipᷣi vendi⸗

toꝛcs licite vendũt qui qñ nõ licite vẽdnit alij nõ

licite ab eis emũt. Sed qñ dicti mutuates licite
vendũt vt qꝛ nil vltra ſoꝛtẽ receperũt. ſed in caſ u
licito iuxta pᷣmiſſa certe emere potuer̃t alij ab eiſ
dem, nec in h aliquã ioꝛdinatã intentiõeʒ hr̃e vi ⸗
dentm eũ. Rñdẽdo ad rões mgfi.nõ vr̃ vex di/⸗
cere ꝙ extũc mutuẽt.nõ eni mutui ſed emptionis
cõtractũ ineunt. Nec etiã eſt veꝝ ꝙ dent dilatio
nem ſolutiõis ſʒ expectãt dilationc datã a cõt au⸗

ctoꝛe ſuo. Nec inſuꝑveꝝ vr ꝙ ſi dicto caſu emunt

intentione lucri.ꝙ ſic einẽdo peccẽt.qꝛ in ↄᷣctu ẽp

tio nis nõ eſt repeobata ſpes lucri.et de emp.⁊vẽ.

cũ dilecti.hec La.Qð recitas Lau.dic̃ q iuri cõ⸗
ſona vr̃ ↄclo di.La. Ills tñ magri ↄclo ꝑ tanto fo
mentũ hr̃e vr.qꝛ ſᷣm eiꝰopinionẽ illicite tale lucꝝ
ꝑcipiãt cõiter ipi mutuãtes.Et qꝛ qͥtale ius mu⸗
tui ſiue creditipp᷑ mutuũ factũ emũt ſe in locum
mutuãtiũ ſubrogat ſu ꝑeſt vt ſiẽ̃ illi peccauerunt
ſi ſpem ꝑcipiẽdi lucrũ in mutuando ha uerũt.cẽ
vel poſtea ſic ⁊ iſti. Uñ licet in ſui figura ſit ↄctus
emptionis inter creditoꝛes cõitatis vendentes ⁊
eos emẽtes.tñ int᷑ipᷣos emẽtes ⁊ ipᷣam cõitatẽ eſt
effectiue ↄctus mutui ſic pus erat int ipᷣaʒ ⁊ illos
pᷣus mutuãtes.Quẽ qͥdẽ effectũ ⁊ nõ vᷣboꝝ coꝛti⸗
cẽ vł ↄctꝰfoꝛmulã ↄſiderat theologꝰ ⁊ cõſiderare
dz canoniſta.ar.de iudi.c.dilecti.Eti his potiſſi
mũ qᷣb aia releuat᷑. Naturalr qͥdẽ ſubrogati eodẽ
iure iudicãtur q̊ ⁊hi qͥb ſubrogan?.xviij.q.ij.eleu

therius.Et ex pdictj inferri vr̃ ꝙ nedũ 'm opinio
nẽ mgri circa ꝑceptionẽ tal lucri.ſed ſᷣm opiniõʒ
alioꝝ ⁊ meaʒzʒ de q̃ ſupᷣ in ſcðᷣo dubio hẽs emptio

hmõi epbet᷑.qð ptʒ qꝛ pᷣdcẽo loco mutuantes mo
uent᷑ vl ex caritate q̃ reipublice afficiunt᷑. vel exr co

actiõe eis ab iſta infert᷑ ⁊ nulla intẽtiõe lucri pꝛi
marie. ract

marie. ſediſti emẽtes qͥ ad formã ↄtractos ⁊ qͥ ad
vẽdentes.mutuãtes aũt q̊ ad veritatẽ ⁊ qͥ ad cõi⸗

tatẽ pmarie moueri vident?᷑ er intentione lucn/ g
vſurarij. Pꝛeterea vbicũq; fit fraus ð ↄctu ad cõ

tractũ iudicamus talẽ ↄctũ nõ vt iacet eiꝰ foꝛma

ſed vt iacet rei vitas.ar.ad h̊ de emp ⁊ ven.ca.ad

nr̃am.⁊.xuij.q.iij.pleriq;.cũ lo. ſed ſic ↄtingit in

ꝓpoſito.ꝗ.⁊c. Huic vr de facili rũderi ꝙ hic nulia

tit fraus de cõtractu ad ↄctum. Celebꝛat eni con
tractũ emptionis ⁊vẽditiõis hemẽs qͥ nõ celebꝛa
ret vctũ mutui.ex q̊ eni nouit ꝙ tu ᷣmo mutuss

licite ꝑcipis illð lucrũ ſic ꝑ ↄns ꝙ licite ipᷣe illðꝑ

cipiet emẽdo a te ius łactionẽ ad ill.Nullã g ad

bibet fraudẽ nec ↄctũ ſilat ĩmo palã ghit ⁊ ita (õ
trahit in medulla ſiẽ in coꝛtice.qꝛ vere fac qð vbo

rum coꝛtex intonat.⁊ ſiceſt intẽtio ſua.vt etiam
ſtatim declarabitur. ſi ſecus eſſet ſecus dicerem
et credo dictũ domini Lapi verũ quo ad emptio
nem iuris qð bʒ vẽdẽs ꝓ vera ſoꝛte.De quo intel

ligit᷑ dubiũ ꝓpoſitũ.in bmõi eni mercimonij ſpes
eſt hic. ⁊eni interuenit pecunia ⁊ res qͥ vẽdit᷑ ⁊ vẽ
dibilis eſt. jus eni ⁊ iura vẽdunt ff. de here.ac. et

1

N—U õ 4—

Titnlus Pꝛimus

ð;reeeeeeeee

ven. p totũ. emũ taũt cõiter. c.p. xl. vel.l.vel. xx. m tinẽti pctũ recipit ipius rei vẽdite.nec hic vlla in:

tpm diuerſitatẽ ⁊ ſic lucrant᷑ vt vides.⁊ tale lucꝝ
ſpare in emptione alijs circũſtãtijs interuenien⸗
tib talẽ ↄᷣctũ nõ hñtibo defraudare nõ eſt ipꝛoba⸗
tũ. Nec obſtat ꝙ impꝛobat᷑ ↄctus ex q̊ͥ minꝰ iuſto
pcio ſaltẽ infra dimidiã emitur.qꝛ negat᷑ ͥ minꝰ

iuſto pᷣcio ſit emptũ.qꝛ iĩmo qᷓ;tũ valet.Si g̊ in

tm̃ ſpes ⁊ intentio verſata eſt emẽtis nulla ẽ vſu⸗
ra.ſed ſi vltro ꝓgreſſa eſt ſcʒ ad lucrũ ꝓpueniẽs qðẽ
dð querit᷑ in dubio.⁊ eo caſu ꝓcedere vident᷑ rõ
⁊ intẽtio magr̃i. Sed in griu facit qꝛ cũ in aſ
lucrũ a cõitate ſtatutũ ⁊ poꝛdinatũ licite ⁊ oꝛdia⸗
te ſtatuat᷑.⁊ illo pᷣmo loco mutuãs licite recipiat
certis caſibo ſ̃m eũ.ĩmo f̃m alios ⁊ me omni caſu
Baucis exceptis iuxta ſuꝑius annotata.⁊ de hᷣ de
eat foꝛmatũ dubiũ intelligi.cõcludit?᷑ ꝙ illud ta
le lucrũ a cõitate pᷣoꝛdinatũ nõ eſt illicitũ vel vſu
ra.⁊ ꝑ ↄñs ꝙ ſic illud de qͥ dixi in mẽbꝛo pᷣcedenti
ſꝑare vel appetere oꝛdinate nõ eſt vſura vel pccm.
ſic⁊ iſtud ex q̊ licitũ ſimpliciterẽ ⁊mime repbatũ

ſꝑare vel appetere nõ eſt vſura vel pctm̃:.Tolle ex

emplũ Utiq; pᷣdiuʒ in pignꝰreciꝑe ꝓ.c.vel fructꝰ
velle lucrari vſura ẽ.⁊ſiłr ſi ego in locũ tui me ſub
rogo vſurarius exro.Sed poneꝙ tu fructuſ illos
oꝛ

inate appetas liciteq; ꝑcipias vt qꝛ de pigno /

raticio in empticiũ gᷣctũ trãſeat Eqͥdem ſi ⁊ ego a
te illud emẽs in tui locũ me ſubrogo ſub ſpe non
tmt lucrũ ꝑcipiẽdi ex vero capitali.de q̊ ſine fraude
⁊ dolo tñ minus do q; ſit dictũ capitale iaʒ nõ cõ⸗
mitto vſurã.Nec obſtat qð ſupᷣ dicebat᷑ ꝙ iſte cõ/⸗

tractus ⁊ ſi in ſui figura ſit emptiõis ⁊ veditõnis
tñ virtualiter eſt ctus mutui inter emẽtẽ ⁊ cõoi
tatẽ. Nec tñ valʒ ↄña cũ ðꝛ idẽ cõmodũ ↄſequitur
ct enĩ ꝙ qñq; fructꝰ ſiue redditꝰq emunt᷑ ſunt in⸗

emẽs qð fuiſſet ↄſecutus mutuãs ſi nõ vẽdidiſſet

ſiue ipᷣe emẽs a pncipio cõ itati mutuaſſz.̊ᷓ effecti

ue mutuũ vphit qm̃ ſepe ↄtingit ꝙ ex diuerſis hcti
bus quoꝝ vnus eſt licitus alter illicitꝰ qs eundẽ
effeccu ↄſequit᷑.⁊ tñ f Im eſt ꝙ vnus ſit aliꝰeffectiue
niſi ꝑ reſpectũ ad factũ qð qͥdem factũ nõ eſt ſim⸗
pliciter attendendũ ſed vna cũ eiꝰ q̃litate qᷓ hʒ eiꝰ
naturã alterare ſicẽ patuit exemplũ paulo ſuꝑius
de fructu quẽ qͥs cõſequit᷑ ex ↄctu ẽpticio.⁊ idẽ ex
cõtractu pignoꝛaticio.⁊ tñ pꝛimũ licitũ ſed ſcõᷣm
illicicũ.Sic ad ꝓpoſitũ qᷓ;uis effectiue idẽ cõmo⸗
dũ ↄſequat᷑hicemẽs qð ↄſequeret᷑ ſi a bncipio mu

–

tuaſſet cõitati.tñ nõ ſequit᷑ ꝙ cũ illa mutuũ hat

qꝗqꝛ nõ ꝑ viam mutui ſed ꝑ viaʒ emptiõis vere ſine

fraude vel dolo ↄſequit᷑ tale cõmodũ ⁊ nõ ſubro⸗
gatur mutuãti vt mutuans ſedvt emens illð ius
a vendente.

d dices Möne in cõ. .. IX

cioſus eſt ↄctꝰ emptiõis ⁊ veditiõis ⁊ eqͥpollet cõ
tractui mutui qꝛ is qͥ crat als vẽditurus rem ſuã
x.ſi tũc data fuiſſet pecunia.voluit.xij ꝓpterdi⸗
atiõem ſolutiõis.⁊ ſic ẽ ꝓinde ac ſi illa.x.ſibi mu
tuallet ꝓ duobeꝓ illo tꝑe.et ſic tꝑs vendidit. ſʒ in
caſu nr̃o nõ ſic.qm̃ vẽdens tale ius qð habet ꝓ pe
cunia mutuata vẽdit illud qᷓ;tũ tũc cõiter valet.
ipm ius tribuit emptoꝛi incõtinẽti ⁊ etiã incon

trariũ eſt. c. ↄſulnit. ec de vſurj.⁊. c. nauigãti. Re⸗
ſpon.nõ.qꝛ alia rõ refoꝛmat pactũ.iõ nanq; ibi vi

uenitex ꝑte ↄᷣhẽtiũ dilatio ſeu ꝓpter dilatiõemvel
anticipatiõem tꝑis maioꝛ vel minoꝛ q;titas.⁊ ſic
nõ venditftempus.vt in caſib iſtaꝝ decretaliũ.ſʒ
in caſu nrᷣo oĩa ſunt pñtia ſcʒ merces ⁊ pᷣciũ.qua⸗
ſimerces eſt ipᷣe redditus ſeu ius vel actio q̃ tãtũ
valebũt vel ad minus valere credunt᷑ ſub ſequẽti
bus tꝑibo qᷓ;tũ mõ valẽt.vel ſaltim eſt dubiũ et hᷣ
fufficit ad h̊ ꝙ ↄctꝰ ſit licitꝰ.Oꝑat᷑ tñ bñ fateoꝛ ta⸗
le dubiũ ꝙ ipᷣm ius minus valet ⁊ minꝰ vendit᷑.

E ſt eni dubiũ an ⁊ qñ ſit rchabitutus ⁊ ꝓpter hoc

nõ eſt liberũ ſed tali cirtũſtãtia aggrauatũ ipſum

ius qð vẽdit᷑ ⁊ iõ minus vendit᷑ q ſi eſſet claꝝ ⁊ li

erũ. Minus enĩ vendit᷑ res onerata qᷓ; libera.ſi

ut domꝰ vel terra q̃ debet alteri ſeruitutẽ minꝰ

;ᷓ libera vendit?. Et ſic pᷣdictus Lau. Zelvſiue te⸗
net ꝙ emptio talis iuris ſit licita de ſe.⁊ ꝙ licite

poſſint emi talia iura ab alijs.⁊ licet Lau.ad oẽs

rñdeat rões tenentiũ ſcʒ talẽ emptionẽ illicitã.cõ
cludẽdo tñ ↄſuluit oiba ꝙ debeãt ſe ab hmõi em⸗
tione abſtinere.qꝛ ex qͥ docti viri in hmõi vria ſi⸗
bijnuicẽ ſentiat negari nõ põt quin ſaltẽdubiũ ſit
talẽ emptionẽ licitãvel illicitã.Et iuris regula di
cit ꝙ in dubijs tutioꝛ via eſt eligẽda.er de ſpon.iu
uenis.Et ad idẽ facit dictũ Aug.de pe.diſt.vij.ſi
quis dicẽs.Tene certũ ⁊ dimitte incertũ. Pe. de
ancho.egregius doctoꝛ vtriuſq; iuris bonoñ.ſo⸗
lenniter diſputauit hãc qõem ſcʒ de imp̃ſtitis ve⸗
netoꝝ q̃ tñ ſiłia ſunt pᷣſtantijs floꝛẽtinoꝝ de qᷣbuſ
eſt ſermo.et ↄcluſiue determinat nõ ſolũ licitã eẽ
ꝑceptionẽ dicti lucri vltra ſoꝛtẽ ipᷣis mutuantib

cõitati ſed etiã licite vendi ⁊ licite emi.Ad qð pꝛo

bandũ facit quãdã diſtinctiõem qᷓ̃drimembꝛẽ. di

certi ⁊ tempus incertũ vt emptio vſufructꝰ vniuſ
poſſeſſiõis ad vitã ⁊ iſte ↄctꝰde ſe eſt licitus qᷓ;uis
poſſit depꝛauari ꝑ circũſtãtias malas.qñq; tꝑus
eſt certũ ⁊ redditꝰ ẽ certꝰ.puta annuatiʒ.x.coꝛbes
frumẽti vſq; ad.v.annos vel aliũ cẽſum annualẽ
pecunie detmiatũ puta.x.flor.ãnuati vſq; ad cer⸗
ũ tpᷣs.⁊ tẽ Jo.an.pꝰ Hoſti.⁊ Innoc̃.vr̃ tenere ꝙ
cõſtituẽdo ſſtũ ãnuũ redditũ de nouo ꝓ minoꝛip
cio emẽdo ſit licitũ. cõſtitutũ ãt ſic redditũ ab ãti
quo vr licite emi poſſe.ſed in addit᷑.ſpecu.tʒ ꝙ qñ
redditꝰſt᷑ certi puta cẽſuales nõ ſubmiſſi ſoꝛtune.
⁊ tpᷣs ẽ certũ plꝰ ↄhi iſtũ ↄctũ ad vſurã.Et bᷣ dẽm
intelligo diẽ iſte Pe.cũ ipᷣe cẽſus ↄſiſtit i pecunia
⁊ infero ꝙ ſiqs emeret dicta impᷣſtita ad vnuʒ
duos vł tres ãnos ꝓ minoꝛi pᷣcio qᷓ; ꝑcepturꝰ ſit.

puta.c.in anno /ꝓ.lxxx.bᷣ cẽt vſura.ſʒ cũ redditus

nõ ↄſiſtit ĩ pecũia ſʒ i fructu puta vino oleo frum
to ſeruitio oꝑis ſi ↄſtitutio tal redditꝰ creat᷑ ð no

uo q;uis p mioꝛi pᷣcio emat q; ſit qͥs ꝑcepturus.ſi

tñ remanet dubiũ vtrũ plłꝰvł minꝰ ſit ꝑcepturu
credo valere ⁊licitã eẽ emptionẽ.ałs ſecꝰ.qñ q; tẽ

annos.⁊ h vr licitũ lʒ veriſilr ſit ampliꝰpꝑcepturꝰ
emẽs 3 ſit pciũ qð dat.⁊ lʒ de nouo ↄſtituat᷑.qñn⸗
qʒ redditꝰ ſtcerti ⁊ tpᷣs incertũ puta ad vitavel in

pus ẽ certũ ⁊ feadg icerti.vt fructꝰagri vſq; ad.v

ppetuũ yt pꝛo me ⁊ meis heredibus ⁊ ſucceſſoꝛibo
et huiuſmodi ſunt talia impꝛeſtita.Et ita condlu

dit ꝙ neq; in ciuibus ad ſoluendum cosctis

vo

Nluin
Wemyel
gaſi
mläß
n gn⸗
noquͤi
bſegin
Wügh
üunrz
Pmde
Peme
Küßn
nchet
lben,
Ni nin
hinen
iFlitrr
adois
llatic5
miicn
uf
bilt
wuol
Hopi
.1
dede
i.o
risN
Rcho⸗
n⸗
mod
ape
menbi.d
mtfonen
iaußn⸗
pgn
rutn
n
i
fng

„

gptin

uge
n
edis

C

A☚ ”ð ——

neq; in emptoꝛibi ipoꝝ impſtiton gbitur viciuz
vſurarium.et licite poſſe tales redditus vendere

Vltra rõnes alias inducit ꝙ Inno. Hoſti.⁊. Jo.

an. in ſilib caſibo bᷣ tenuerũt. Et idẽdicit tenuiſſe
diſputãdo mꝗrjm Nico.de anglia oꝛdi.pᷣdi.⁊ ma⸗
giſtrũ Franciſcũ oꝛdi.mino.licet ↄᷣrium tenuerit

magr Pe. de ſtrocijs oꝛdi.pᷣdi.hec Pe.de ancha.
Greg.aũt de ari.?⁊ Gui.⁊ Jo.chenlſꝛot.oẽs oꝛdi.
bere.tenẽt ꝙ emptio taliũ iuriũ cũ receptis illiuſ
lucri ſimpliciter put dat cõitas ſit vſura.⁊ꝙ non
pñt licite reciꝑe vltra ſuũ capitale.ſicẽ nec etiã ipᷣi
mutuãtes poterãt reciꝑe a cõitate vltra ſuũ capi⸗

tale mutuatũ cũ intereſſe. Magiſtri aũt oꝛdi.pᷣ⸗
di. cõiter tenẽt.ciues ex q̊ coacte ſe oluũt licite poſ⸗
ſe reciꝑe talẽ annuũ redditũ ⁊ etiã imꝑpetuũ.ſed
noõ licite poſſe emi ⁊ rões eoꝝ cã bꝛeuitatis omit/⸗
ro.Et licct Lau.ad rões oẽs rñdeat tenentiũ ſczʒ

talẽ emptionẽ illicitã. cõcludẽdo tñ ↄſuluit oĩb⸗
ꝙ debeant ſe ab hmõi emptionibo abſtinerc.qꝛ ex

quo docti viri in hmõi oria ſibijnuicẽ ſentiãt ne/

gari nõ põt qn ſaltem dubiñ ſit talẽ emptiõem li⸗

citã vel illicicã.Et regula iuris dicit ꝙ in dubijs

rutioꝛ via eſt tenida:ex de ſpon.iuuenis Et ad idẽ

facit dictũ Aug. de pe. diſt. vij. ſiqs dicens. Tene

certũ ⁊ dimitte incertũ. An.de bu.ſuꝑ.c.in ciui.
de vſun. Poſtq; determinauit de emptiõe reddi⸗
tus certi fundi in ꝑpetuũ vel ad vitã. an licitꝰ ſit
cõtractus ⁊ ↄdluſit ꝙ ſic.ſed Jo.an.ſic ſubdit.Et

p̃dicta faciũt ad illud qð ſepiꝰ venecij s reuocat᷑ in
dubiũ. Ibi enĩ oẽs hactenꝰ ↄtulerũt pecuuias ꝓ
neceſſitatibo q̃ occurrerũt.⁊ deinde cõitas rñdit

eis q̊libet annoꝓ cẽtenario qñq;.v.qñq; minus.
ſed capitale nunq; reſtituũt ⁊ vocat᷑ npſtita. l/
leq̊ qui hʒ in cõi duo milia vel tria milia vẽdit al⸗
teri ius ſuũ ⁊ emolumentũ omne qð ꝑcipit a cõi.
queritur an iſte ſit licitus ctus.Ex pdict patet

ꝙ ſic.qꝛ recipit redditũ in pecunia iam ↄſtitutũ.

Itẽ idem redditus creſcit ⁊ decreſcit ⁊ poſſet cõe
in totũ abolere ſi vellet ⁊ nihil rñdere. Itẽ non eſt
maioꝛ redditus qᷓ; eſſet vniꝰpoſſeſſiõis immobił

et ſic vr̃ ꝙ licitus ſit ↄᷣctus.hec Antho.de bu. Su.

perius tñ in eodẽ.c.ponit iſtud Nota ꝙ in dubio
abſtinendũ eſt ab illo ↄctu de quo põt ꝓbabiliter
dubitari an ſit licitꝰ lillicitꝰ.qꝛ bonaꝝ mẽtiũ ẽ.
ibi culpã timere ⁊c̃.di.v.ad eiꝰ.talẽ hmõi ẽptio.

—
. * *
4 . . A . .
1 . ð
. . 8 . ð

Atem hunc cõtractum.ꝭ.x

emptionis ⁊ venditionis qͥ fit de pccunijs ſolut

aciuiby cõitati qᷓ dicunt᷑pᷣſtantie nõ eẽ illicitũ ꝓ⸗
bat męr̃ Franciſ.de empoł magj in theologia oꝛ⸗

dinis mino.triplici via.⁊ pᷣmo ſic. Hmõi ↄctus
nullo iure phibet᷑ diuino aut humano.&̊ nõ eſt illi
citus ſeu vicioſus.ptʒ ↄña.qꝛ nihil eſt pctm̃. niſi
qꝛ ↄtra pᷣceptũ iuris diuini vel humani:añs ꝓba
tur.qꝛ nec canonico nec ciuili nec diuino iure ꝑ/
hibet᷑ ꝙ canonico vel ciuili iure nõ ꝓhibeat᷑ expli⸗

cite vel expᷣſſe ex ſe patet.ꝙ etiã nec implicite patʒ
erx hoc.qꝛ cõiter iuriſꝑiti vtriuſq; ꝓbant licitũ cẽ

ꝙ aũt iure diuino nõ ꝓhibeat᷑ pbat᷑ ꝑ hoc.qꝛ ſi ꝓ⸗
hiberet᷑ potiſſime videret phiberi ꝑ ulud verbum
Mutuũ date uihil inde ſꝑantes.qð verbũ xpᷣi eſt
Luc.vi.quaſi ꝓpt᷑ h̊ hic interueniat mutuũ ⁊ vſu⸗

ra ⁊ talis ctus vſurarius reputet᷑ſed uᷣ eſt falſuʒ
qð ſic ꝓbat᷑. Cõtractus vſurarius ſᷣm theologos

eſt cum ex vſu rei cuiusvſus nõ diſtinguit᷑ ꝑpetuo
a dominio qͥs lucratur.vt cũ ex pecunia qs vult
habere lucrũ rem illã alteri mutuando.qꝛ ſic mu
tuando vt pecuniã non manet mutuans dũs pe⸗
cunie mutuate.⁊ ꝑ ↄñs ſi illa vel vſu eius aliqd

vellet reciꝑe vlcra ſoꝛtem.reciꝑet ꝓ nõ ſuo ⁊ ſic vẽ

deret nõ ſuũ.Et ad iſtũ intellectũ loquũtur ſan⸗
cti doct.xuij.q.iij.ꝑ totũ. In omni etiã gᷣctuvſura

rio videt᷑ tempus vẽdi.qð nõ eſt plus ſuñ qᷓ; alte/

rius In ↄctu aũt pᷣdicto non exercet᷑ mutuuʒ. ſed
emptio ⁊ venditio realiter.Eſt etiã dare caſus ĩ qͥ

bus mutuando talẽ rem cuius vſus nõ põt perpe

tuo ſeꝑari a dñio vt eſt pecunia põt quis recipere
gliqͥd vltra ſoꝛtem vt rõne moꝛe poſt terminũ cõ⸗

ceſſum debitoꝛi.vel rõne pene vel alijs modis qͥs

ob bꝛeuitatem dimitto⸗
Becudo ꝙ dictus con. .. XI.
tractus nõ ſit ũlicitus ⁊ vſurarius vt quidaʒ di ⸗/
cunt ꝓbatur ſic.Quia aut dictus ↄctus eſt vſura

rius inter vendẽtem puta Petrũ ⁊ ementeʒ puta

lſohannẽ. auteſt vſurarius inter Johãnẽ ſc emẽ⸗
tẽ ⁊ cõitatẽ.nõ eĩ cadit vſura niſi int᷑ vſuraric cõ⸗

trahẽtes. Scd capiẽdo ſcðᷣm membꝛũ ſcʒ ꝙnõ ſit

vſurariꝰinter ementẽ ſcʒ Johem ⁊ cõitatẽque eſt
obligata Petro ꝓ pᷣſtantijs ſolutis ꝓbat᷑ſic. Int
Jobem ⁊ cõitatẽ nullus eſt ↄᷣctus.vel ſaltẽ nullꝰ
cõtractus mutui.ꝗg̊ nullus ↄctus vſurarius.ↄña

ptzʒ ex dictis.ans ꝓbat᷑.qꝛ mutuũ non cõſiſtit niſi

vbi fit de meo tuũ.qꝛ eſt obligatio q̃ re ↄhit᷑ acce⸗

dente cõſenſu. Sed quãdo Johanes dat pecuniã

Petro venditoꝛi nihil dat ex hoc cõmunitati nec
aliquid de ſuo efficitur cõitatis. Confirmat᷑ hoc.
2 cõtractus qui fit inter Petrũ ⁊ Johanneʒ poſ

ſet de iure fieri etiam ignoꝛante cõmunitate. Ad

qð etiam põt addi tertia ratio.vicʒ qꝛ in cõtractu
emptionis iuris inter iſtos duos Petrũ ⁊ Johã
nem effectus eius qð agitur eſt vt commoditas⁊
vtilitas crediti ⁊ actionis qð et quã vendit hñs i
monte qᷓ;tum eſt ex ꝑte ipᷣius in ilũ emptoꝛẽ trã⸗
ſeat. Et ex hoc non neringir vinculũ exñs ex parte
debitoꝛis nec etiã vinculũ obligationis ex parte
creditoꝛis tranſit de eo in emptoꝛem.ſed exerciti
um ſue actionis ac cõmodatur emptoꝛi vt ad ſuã

vtilitatẽ exigat qð debet᷑ vẽditoꝛi Cõcludẽdo iſtð

ſcom membꝛũ pᷣdicte diſtinctiõis ꝓ maioꝛi decla

ratione ſcieudũ eſt.ꝙ tam inter venditoꝛẽ Petrũ

et cõitatẽ qᷓ; inter Pe.venditoꝛẽ ⁊ Johannẽ em⸗

ptoꝛem dẽmꝰ tria ↄſiderare.Nã in᷑ipᷣm Pe.qui
ſoluit pᷣſtãtias cõitati ⁊ ipᷣaʒ cõitatẽ dẽmꝰ atten⸗

dere pmo ↄctũ mutui qͥ ille cõitati mutuauit pu⸗
ta floꝛc.c.q̊ͥs ſoluit in pᷣſtãtijs.ſcòo obligationem

ex tali Zctu inſurgentẽ q̃ cõitas ipᷣi mutuãti tene⸗

tur in dictj floꝛe.c.⁊ ẽt ad intereſſe.⁊ ſic bʒ ipᷣe cre⸗
ditoꝛ qui ſcʒ ſoluit cõitati.c.ius exigẽdi ⁊ ꝑcipien
di dicta.c.⁊ ĩtereſſe tertio hoc põt petcẽ ⁊ a gere vt

recipiat capitale vel dũ non datur capitale vt re/⸗

cipiat intereẽ. Subſeqnẽter in ↄctn eptõis et vẽ/
ditiõis celebꝛato int᷑pe.⁊ Jo.de illo credito motꝭ
ſczc.ẽt dẽmꝰↄſiderat᷑ tres effcũs ex illo iſurgẽtes

TCitulus Pꝛimus

quoꝝ pꝛimus eſt ꝙ emptoꝛ habet actionis exerci⸗
tiũ quã habebat veditoꝛ noĩe ipᷣius vẽditoꝛis.ad
vtilitatẽ tñ ipᷣius emptoꝛis.ſcðus eſt qꝛ a iure da⸗
tur ſibi vna actio ſiłis illi quã babebat vẽditoꝛ q̃
vtilis appellat᷑. ⁊nõ oꝛitur exotractu quẽ habebat
emptoꝛ cũ cõitate.ſed ꝓpter vctũ quẽ habet cũ vẽ/
ditoꝛe cũ habcat eam ex illo pmo ↄtractu vẽdito/
ris vel a iure tm̃ abſq; materia alicuiꝰ ↄctus erx q̊
pꝓcedit ꝓpꝛie.tertius effectus eſt ꝙ vẽditoꝛ tenetur
oẽm vtilitatẽ mutui.i.omne qð ꝑcipit de mutuo
facto cõitati ⁊ actionis ⁊ iuris ſibi cõpetẽtis ⁊ in
tereſſe dare actoꝛi ſiue emptoꝛi. Ex qᷣb infert᷑ ad
ꝓYpoſitũ clare aparere ꝙ ius emptoꝛi ↄpetẽs non
ꝓcedit ex aliq̊ cotractu qui ſit inter eũ ⁊ cõmune?
ꝙ nullus ↄctus init ꝑ illũ actũ cũ ↄſtante nec cõi
tas efficit᷑ ppꝛie debitrix iſtius emptoꝛis cũ vtilis
actio quã hʒ ſuo noie ⁊ directa quã babet nomie
vẽditoꝛis inſurgũt ex pᷣmo mutuo ⁊ emptione ſi
ue ꝑ emptiõem abſq; eo ꝙ illud pᷣmũ mutuũ viti⸗
etur ſiue alteret᷑ vel trãſferat᷑ in aliam ꝑſonã Et ſi
dicat᷑ ꝙ ĩmo ꝓcedit ex aliq̊ ↄᷣctu inter cõitatẽ ⁊ em
ptoꝛẽ celebꝛato.qꝛ totũ vrvires aſſumere ex pacto
cũ cõitate celebꝛato rõne ſcriꝑturede bᷣ fit.qꝛ ſcilʒ
obligat᷑ ſindicus cõis.⁊ ꝑ ↄñs ipᷣmↄmune ad iſta
faciendũ h̊ eſt emptoꝛi dandũ.c.ĩtereſſe ꝑ ſcriptu
ram. Rñdetur ꝙ ſindicus nõ eſt factꝰ ad celebꝛã⸗
dum aliquẽ ↄtractũ inter cõitatẽ ⁊ emptoꝛc.ſʒ ſo
lum ad faciendũ firmũ eſſe ↄttũ inter emptoꝛeʒ ⁊
venditoꝛẽ vt ̊ facta etiã inuito vẽditoꝛe emptoꝛ
habeat ius ſuũ qð emit ab eo.⁊ad hoctendũt oẽs

ſcripture q̃ ſuꝑ bᷣfiũt.nõ aũt ad faciendũ nouũ cõ

tractũ cũ cõitate.Et ſic ↄduditur iſta ſeccũda ꝑs
diſtinctiõis ſcʒ ꝙ inter emptoꝛẽ ⁊ cõitatẽ nuliuſ
interuenit ctus vſurarius.Alia ꝑs diſtinctiõis
ſupᷣdictaſc; ꝙ inter emptoꝛẽ ⁊ vẽditoꝛẽ nullus in
teruenit ↄtractus vſurarius.ſic pꝛobatur. Inter
ipos ſcʒ emptoꝛẽ ⁊ venditoꝛẽ nullũ eſt mutuuʒ.
nulla vſura.nam vſura in mutuo ↄhit᷑. añs ꝓbat
qꝛ iſte eſt ᷣctus emptionis ⁊ vẽditiõis nõ mutui
vtʒz de ſe cũ nunq; rehabeat emptoꝛ avenditoꝛe il
los.xxv.florenos qͥs dedit ꝓ pꝛecio.c.qñ tali pꝛe⸗
cio centenariꝰ vendit᷑. Ad b etiã induci põt ſecun
da rõ.qꝛ ſcqʒ cũ tam capitale qᷓ; intereſſe in aliquo
dubio pendeat.q̊ᷓ cũ ſe expõit ꝑiculo iſte emẽs nul
lam ↄmittit vſurã.Si eni indubio nõ pẽderʒ nõ
daret venditoꝛ c.ꝓ.xxv.⁊ inſurgit bmõidubium.
qꝛ in mera debitoꝛis ſcʒ cõitatis volũ tate cõſiſtit
nõ ſoluere vel differre ⁊ creditoꝝ leges diſſoluere
Sit g̊licitus talis ↄtractus rõne talis dubij.et
cũ in nullo is emens ſe innouet cũ cõitate.ſʒ dũ⸗
taxat redditus aliqualiter dubios emat ⁊ licitos
a vẽditoꝛe. Foꝛtificat tertio dicta rõ dubij ꝑ vnũ
ſimile.nam ⁊ ſecurãs merces ianuã vehẽdas etꝓ
pter h.x. vel.xx. recipiẽs put plus vel minus gue
videt᷑ ⁊ꝑiculoſum ſibi aſſecuranti nil illicitũ facit

ergo nec in caſu nr̃o qui eſt ſiłis illi.qꝛ totũ debi-

tum qð hʒ venditoꝛ recipit emptoꝛdando illi.xxv
ſcʒ ꝓ pcio.c.Si eni nunq; reciꝑet a cõitate aliqᷣd
iſte ſecũdus ſcʒ emptoꝛ ſibi znõ pᷣmo damnũ cede
ret.ſicut ꝗ̊ ſuũ eſſet damnũ ſi nil reciꝑet.puta qͥa
cõitas defice et in ſoluẽdo ſic ſuũ ſit lucrũ ſiue pa
rum ſiue multũ recipiat Sit ⁊ quarta ratio talis

Lertio pꝛobaturc

ctus cõtractus emptiõis r itoꝝ in mõte nõ ſit

äl ——

vſura non eſt.niſi cum aliquis vltra ſoꝛte; aliqᷣd
recipit vel reciꝑe intendit.ſed reſpectu emptoꝛis
nõ eſt cõſiderare ſoꝛtem vel aliqᷣd vltra ſoꝛtẽ.qꝛ to
tum ius vẽditoꝛis ⁊ quo ad capitale ⁊ quo ad in⸗
tereſſe eſt ſoꝛs ⁊ cedit in ſoꝛtẽ emptoꝛi.qꝛ totũ il⸗
lud ius emit.q̊ nihil accedit ſibi vltra ſoꝛteʒ.⁊ ſic
patet ꝙ inter venditoꝛem ⁊ emptoꝛẽ non interue

nit contractus vſurarius.

di. F. XII.

illicitus ex iniuſto pᷣcio ꝓut pma facie apparet
eo vicʒ ꝙ. c. ꝓ.xxv.vendunt᷑.⁊ multofoꝛtiꝰ qꝛ non

ſoli.c.ſed.c.cũ lucro ſcʒ redditus anualis qdat᷑a
cõitate ꝓ illis c.⁊ ſic nõ interuenit iuſtũ pᷣciũ.Itẽ

ex eo ꝙ hic videt᷑ tempus vendi qm̃ rõne dilatõis

talis emit.c.cũ lucro ꝓ.xxv.Sed ad pᷣ rñdet᷑. Ad
pꝛimũ quidẽ ꝙ ſatis interuenit iuſticia in pᷣcio.
Juſticia eni pᷣcij dʒ attendi a tꝑe ↄctus vt tm̃ det᷑
qᷓ;tũ tũc valet.ſed tm̃ valet qᷓ;tũ vendi põt.nõ au
tem q;tũ eſt tũc valitura ⁊ ꝓ toto tꝑe ſequenti.qꝛ
res nõ dʒ eſtimari in vẽditione niſi qᷓ;tũ valet tꝑe
cõtractus.alias nõ poſſes licite emere aliquã ter
ram ſcðoðm equalitatẽ Cũ ꝗᷓ ius exigedi.c.nõ ꝑ lus
valet tũc qᷓ; xxv.floꝛe ꝓpter dubiũ vicʒ qð iacʒ nõ
ſolũ circa intereſſe ſed circa capitale.⁊ etiã qꝛ ptʒ
ꝙ tu vendẽs nõ habes tale ius cũ ſuo intereẽ plłꝰ
carũ.vñ ſequit᷑ ꝙ emit᷑ iuſto pᷣcio.Item res ligata
nõ tm valet qᷓ;tũ libera. Exemplũ in domo qͥ nõ
tm̃ valet cũ circũſtãtia aggrauate q;tũ libera.ſed
ſoꝛs illa.c.floꝛe.ligata eſt circũſtãtia aggrauante
cũ tm̃ rehabere nò poſſis.q̊ nõ mirũ ſi nõ tm̃ valʒ
qᷓ;tũ.c.floꝛeni liberi.Et ſi querat᷑ q;dtũ minus va

lere debent. Rñ.qᷓ;tũ a ſapiẽtib⁊ ꝓbisↄſideratio

circũſtantijs aggrauãtib fuerit arbitratũ ⁊ appᷣ/⸗
ciatũ.Et cũ in ꝓpoſito nr̃o ſic cõiter apꝛecient᷑tm̃
ꝑoↄñs valebunt Id ſecũdũ dicas ꝙ hic nõ vendi
tur tempus.nõ eni emens dat.xxv.cũ intentione
plus hñdi in poſteꝝ ex ſolo lapſu tꝑis.ſed ꝓpt᷑ du⸗
btũ emergẽs in tꝑe rõe ſiqdẽ ꝑiculi qð in ſe ſuſce/
pit.⁊ ꝙ attendit᷑ lucrũ ꝑceptũ eſſe licitũ.nõ auteʒ
rõne tꝑis qꝛ nõ ẽ pᷣciũ tꝑis ſʒ pᷣciũ ꝑiculi in tꝑe
. L
Beg oppone nucvt. 5. XIII.
argumẽta tollamꝰ que in oriũ fieri ↄſueuerũt Et
bᷣmo ſᷣm quoſdã ſic. Certe ſi pᷣnus cõitati mutu
ans qui rõne coactiõis alias licite illud intereſſe
recipit nõ foꝛet coactus.ſed volũtarie mutuaret.
ſub ſpe vel pacto tantum recipiẽdi.vel als nolẽs
recipere capitale cõſtate volente illud reſtituere
vſurã ↄmitteret.ã a ſili idẽ dicamꝰ in h̊ ſcᷣo ſcilʒ
emẽte ab eo qͥ cõitati ſoluit pᷣſtãtias ↄña ptʒ quia
volũ tarie intrat locũ pᷣmi q̊ͥ ad ↄctũ mutui.Sed

ad hrñdet᷑ negãdo qꝙ iſte intret locũ pᷣmi q̊ ad con

cractũ mutui.nã nil mutuauit iſte emẽs cõitati
ex bᷣ Zctu quem cũ pmo fecit ſcʒ vẽditoꝛe iuris ſui
qð habet in mõtc.nec efficit ꝓꝛie creditoꝛ cõitat
p hbũc ctũ.qꝛ cõitas ꝓpꝛie nõ tenet᷑ vt debitoꝛ ſibi
rñdere.nec legẽ ſuꝑ h fac.ſʒ ꝑðꝰctũ emptõis intrat
locũ ſuũ q̊ ad ius exigẽdi ⁊ ꝑcipiẽdi qð bʒ.ſ.vẽdi⸗
toꝛ ex ↄctu mutui facto cũ cõitate.Sũt g̊ diuerſi
cõtractus etſi quo ad cõmodũ ideʒ ſequat᷑ effectꝰ

ſob
ope
ſea
g
lce
llug
e
peen
heg

alc

Prone
ato
ldin
üd
iſ
ninme

7

N.
ninnſt
moz
lece
ici
Nluis
md
gang
iwen
icin
hiflu⸗
gn
ien
miſß
Elen
odd
dn
r.
inns
gonge
hünn

nc

*

N.
arnd
u un
Virnee
uani.
onolis
feſircre
oſ⸗
fiͤn
und⸗
niceeen
isn
S
a,
in

qui quidem identitas effectus non haber altera⸗
re naturã taliũ ↄctuũ.ec ẽ ̊ nouũ ꝙ qͥ ad dam

nũ ⁊ ↄmodũ idè ſequat᷑ effectꝰ in diuſis ↄctib jᷣ⸗

rũ vnꝰ appꝛobat᷑ alerepꝛobat. Exemplũ in ↄctib⸗
pignoꝛaticijs ⁊ vẽdicijs.Cõcedis mihi mutuo.c.
flozꝛenos ꝑ.viij.an.⁊ ego tibiↄcedo domũ meã va
lentẽ.c.floꝛenos in pignꝰ vt eq inhites ꝑ octo an/⸗
nos ſine penſione ⁊ exinde reſtituã tibi. c floꝛenoſ

et tu mibi domũ meã.ecceynꝰmodꝰ qͥ põt celebꝛa
ri hic ↄctus.alius modꝰeſt.putavẽdo tibi domũ

meã. c.floꝛe. ſcom ꝙ eſtimat᷑ ſed hac cõditiõe adie/⸗

cta ꝙ poſt octo annos tenearis reuẽdere mihi eo
dẽ pᷣcio ſi volã Ecce iſti ſunt duo diuerſi Ictꝰquo
ad foꝛmã ↄctuſ.qꝛ bmꝰpignoꝛatitius ſeðs empti
cius. ſed q; tũ ad effectũ ↄmodi vel dãni nõ ſũt di
uerſi.⁊ tñ pᷣmꝰ repꝛobat᷑.qꝛ pignoꝛaticiꝰ⁊ vſuꝛa⸗
rius.ſcdᷣs axpꝛobat᷑ qꝛ empticiꝰ⁊ iõ licitꝰ ſeqſtra⸗
ta fraude intẽtiõis. Sic ad ꝓpoſitũ reducẽdo.licʒ
idẽ vtile aut cõmodũ vel dãnũ ↄſequat᷑ hemẽs di

ctũ ius.c.floꝛe.q̊s hʒ ſuꝑ mõte cõitatis hᷣ vẽdens

qð alias ẽt ↄſecutꝰ fuiſſet ſi volũtarie mutuaſſet.
nihuominꝰ nõ ſequit᷑ ꝙ debeat iudicari ſic ĩ vno
ſiẽ in alio.Nã in pᷣmo iudicãdus ẽ emẽs recte cõ⸗
ſcie.qꝛ facit ↄctũ licitũ.ſ.emptionis in qͥ licitũ E

ſpare lucrũ ⁊ deſiderare.⁊ ſic ad reſtitutionẽ mi⸗

— 7

nime obligat᷑.ſed in ↄctu mutui cũ eſt volũtariuſ

nõ licet ſꝑare lucrũ.alias vſurariꝰ 7ctꝰ ẽ. ⁊ ad re/
ſtitutionem illius lucri obligatur. Et ſic ablate
ſunt obiectiones pꝛimoꝝꝛ H

——

MHppone ſecudo vt S. XIIII:.

tollan?᷑ obiectiones ſecũdoꝝ. Uariatio ↄditiõis
inducit varietatẽ diſpoſitiõis.ſed in tali ↄᷣctu va
riat᷑ ↄditio vendẽt ⁊ emẽtis.nam vendẽs ad mu
tuandũ cõitati.c.quoꝝ ibi ius hʒ inuitus acceſ/⸗
ſit ⁊ coactꝰ. Emẽs añ t illa.c.ſeu ius eoꝝ volũtari
us bᷣ agit nõ coactus.q̊ dʒ variari ⁊ diſpoſitio.vt
ſcʒ ⁊ ſi vendẽs licite recipicbat redditꝰ aunuales
v. ꝓ dãmnis ⁊intereſſe.emẽs nõ licite recipiat ipᷣe
qꝛ nõ coactus eſt emerc.Pꝛobet᷑ aũt pᷣdictũ añs ꝑ
ſike. Nã ſi gener qᷣͥ hʒ in pignꝰa ſocero poſſeſſionez.
p dotiby recipiendis nõ ↄputãs fructus in ſoꝛteʒ
ꝓpter ouera matrimonij.aliũ ponat in locũ ſuuʒ.

vt qͥa ab eo recipit q;titatẽ pecuniequãdʒ hr̃e a ſo

cero p dotibi.⁊ ipᷣe dat ſibi ius qð hʒ in ulo pigꝛe
poſſeſſionis ꝓ ipis dotibo recipiẽdis.⁊ cuʒ h poſ⸗
ſeſſionẽ eo mõ qͥ hʒ.nibilominus iſti ſecundo fru
ctus ↄputabunt in ſoꝛtẽ.qꝛ ſcʒ ceſſat cõditio que
erat in pᷣmo.ſ.onus matrimonij.qð patet.qꝛ pꝛi⸗
mus ex eo ꝙ q̃ſi coactꝰlicite recipiebat fructus.q
cõditio variat᷑in ſecũdo.i.in emptoꝛe,qꝛ in eo nł
la coactio. Sed ad b̊ rñdet᷑ ꝙ nõ eſt ſiłe.Qui eniʒ
ſubrogat genero ꝑ ↄctũ emptiõis iuris ſui ab eo
oꝑtet ꝙ coputet fructus in ſoꝛtẽ.qꝛ ſi aliud fieret
reciꝑet lucrũ ex ſola expectatione cꝑis ad recipiẽ/
dũ ſuũ cũ ſit certus de ſuo ꝓpĩ pignuſ poſſeſſionis
ſe⸗ tʒ.⁊ ſic yẽderet tᷣs qð ad vſurã ꝑtinet. ſed nõ
icẽ in ꝓpoſito.qꝛ emẽs talia iura inõtj neſcit an

illud lucrũ recepturus ſit ĩmo ⁊ de capitali dubi

tare põt.Si g aliqð lucrũ ↄſequit᷑ nõ eſt h ex ſola
expectatiõe tꝑis.ſed ex anxietate ſeu anxietagtedu
bij ⁊ pꝑiculi in tge. et ſicpʒ ꝙ caſus poſitꝰẽ diſſilis

a noſtro. Poſſet tamen bene ad ꝓpoſitum adduei
ꝑ hunc modũ.vt ſiqs deberet genero dare dotegs.
⁊p ̊ daret ſibi fructꝰalicuiꝰterre.ſed tñ eſſet ĩ po
teſtate ſua dare vel nõ dare.tũc ſi eſſet ſocer malꝰ
debitoꝛ ⁊ dubitaret de eo tam de ſolutiõe dotiuʒ
qᷓ; datiõe fruetuũ tũc poſſet alteri totũ ius vẽde/
re.⁊ in ſui locũ in totũ illũ ponere.⁊tũcvaleret ta
lis ↄctꝰ ⁊ licitus eſſet ꝓpi dubiũ ꝑiculi ⁊ laboꝛis i
exigẽd.qᷓ;obꝛẽ etiã nõ daret emẽs tũcilli de toto

Ooppone tertio vt tol. J. XV

ectiones tertioꝝ. hic yendũtur.c. floꝛeni
cũ ſuo intereſſe ꝓ.xxv.⁊ nõ tm̃ ius exigẽdi ⁊ pcipi
endi.⁊ h̊ ſic ꝓbat᷑. Ilud emit᷑ qꝗð ſcribit᷑.ſed.c.floꝛeę
ni ſcribunt᷑ emptoꝛi.&ᷓ ⁊c. Si ſic rõne exceſſus vr i
iuſtus ⁊ illicitus ↄᷣctus talis.qð iĩ aſſecurãte mer
cantias nõ cõtingit vbi nõ eſt exceſſus in lucro qꝛ

cõueniẽs tm̃ accipi ↄſueuit.Sed aqͥ h̊ rndel negi

do ꝙ in h̊ Zctu vẽdant᷑.ipi.c.floꝛeni.qnimo vedi
tur ius exigẽdi.c.floꝛe. Hinc videmꝰ ꝙ i libꝛo cõi
tatis ſcribit ſic vicʒ ꝙ talis emit ius.c.floꝛe.vẽl a
lio ſili mõ eqpollẽti. Sed debere reciꝑe.c.floꝛe.ñ
eſt. c. floꝛe. nec eſt hre.c.floꝛe.Et ſic pᷣt negari ꝙ ſit
dare in hoc ctu lucrum exceſſiuum.imo dat eq/
ualens ꝓ equiualenti. .

UVltimo ſupereſt

ad quattuoꝛ exceptiones deſcẽd amꝰ. Opponatur
ergo qrto ⁊ ſic. Iſte ẽ Zctꝰ certus ⁊ nullo mõ du⸗

bius.ꝗ̊ vſurarius.ptʒ añs.qꝛ vallatus eſt ctꝰ ta

. „

lis tot legibo tot ſcripturis ⁊ catenis ꝙ vr aio in/
diſſolubilis.⁊ ſic ꝙ nullus dẽat in ea dubitarce cõ
ſequẽtia ptʒ.qꝛ cũ emptoꝛ ſit certus de magno lu
cro cũ ꝑua pecunia vr ꝑ ↄñs erx ſolo lapſu tꝑis h̊
lucrũ ↄſurgere. Sed rñdet᷑ ꝙ ſi talis õctus ſit val
latus.vt ðꝛ.tñ qñ ſit magnũ dubiũ negari nõ põt
qð ſatis vr ꝑ expientiam. Nam vñ eſt ꝙ aliqñ va⸗
lent plus aliqn minns pᷣdicta credita motig niſi
ꝓpter maius ⁊ minus dubiũ vno tꝑe magi ſq; alio
⁊ multi ſunt ibi laboꝛes ⁊ expenſe.vt aſſerũt expe
riti Ex omnibo pᷣlibatis ſic demũ ↄclude illa con
glutinando qð eſt oſiderare in iſta materia q̃tuoꝛ

puncta.Et pᷣmũ eſt ꝙ hic eſt Zctus emptiõis ⁊ vẽꝗ

ditiõis ⁊ nõ mutui. vt ſup declarat᷑ exquo ſoluũ:
argumẽta bᷣmvꝝ Eſt ſecũdo ↄſiderare quõ in hoe
gctu vendit᷑ tam ius ad capitale q;intereſſe ſimul
ita ꝙ cadũt ſimul in ſoꝛtẽ emptoꝛi eo mõ qͥ pᷣmus
habebat iuſte. ſed ꝑ aliũ ↄctũ diſtinctũ ſpeciea pꝛi
oꝛi.ꝑ qð tollunt᷑ argumeta ſecũdoꝝ. Eſt ⁊ tertio

cõſiderare quõ diſtigui ius ꝑcipiẽdi.c.floꝛe.⁊ .c.

floꝛ.qꝛ ñ ſt idẽ cũ vynũ ſit ſine alio.⁊ vnũ ẽ maior

valoꝛis alio.exq̊ ſoluuntargumęta tertio arguée

tiũ.Eſt q̃rto cõſiderare dubiũ qð emẽs incurrit ĩ
illo Zↄctu circa ius exigẽdi ⁊ ꝑcipiedi uls pecunioʒ
quã emit a vẽditoꝛe.qꝛ exꝑiẽtia h̊ docet ⁊ ſciũt ex⸗
perti. ſicſoluũtur argumẽta q̃rto arguentium⸗

Et ſic cõcludit pᷣfatus magiſter Franciſcus con⸗/

Lôtrarin determina K. SVII

. õ *

nit alius mag' in cheologiq oꝛdi· pdic. ci⸗ yes

Vt §. XVI.

—

pᷣcipuas ſummatim ponit dictus Lau.ſupꝛadi⸗
ctus eas deſtruẽdo ꝑ modũ gloſeĩ marginib Et
licet nomẽ ipᷣe ſe dicat ignoꝛare vñ nõ expmit vo⸗
catus eſt iſte mgr Dñicꝰ de pãcaleonibo de Floꝛẽ/⸗
tiea.Dicit aũt pᷣmo ꝙqꝛ nõ omnes caſus in lege re
ꝑiunt᷑ nõ ſꝑ dʒ reqri ius expᷣſſum.qm̃ plura ſt ne/
gocia qᷓ; vocabula.ff. de pᷣſcrip.verbisll.rei.Cũ ẽᷣ
talis caſus nõ reꝑiat᷑ expᷣſſus in iure.iõ aliqᷣbo au⸗
ctoꝛitatibo ⁊ rõib vt potero ↄclłloem dictã firma⸗
bo.ſ.vſurã ſaꝑe emere talia credita in mõte. Po⸗/
nit aũt circa h̊ͥ tres ↄcłoes.quaꝝ pᷣma ẽ.qꝛvendi
toꝛ iuris ſoꝛtis.i.crediti qð hʒ in monte.puta.cẽ
tũ nõ vẽdit illud intereſſe qð data cõitate mutuã

tibo nec vẽdere põt.Secũda eſt ꝙ inter cõitateʒ ?
ciuẽ ementẽ eſt ctus mutni.ſeu ea q̃ inter eos fi⸗

unt hñt vim talis ↄtractꝰ. Tertia eſtoclo bncipa
lis ſupᷣdicte materie.ſ.ꝙ lucrũ qð pᷣdicti empto⸗
res a cõitate eo mõ qͥ hnt ẽ illicitũ ⁊ ſapit vſuram

ↄckoem ſic ꝓbat.Illud qð cõitas dono ↄfert mu⸗

tuãtib ſcʒ emptoꝛi.nõ vẽdit nec vendi põt ꝑ vẽdi

roꝛẽ iure ſoꝛtis.ſʒ cõitas ↄfert dono ẽptoꝛi pᷣdẽm
intereſſe vt ðꝛ in ſcriptura refoꝛmatiõis facte ſuꝑ
HB a cõitate.&̊ nec vẽdit᷑ nec vẽdi põt a vẽditoꝛe iu⸗
ris ſui ſeu ſoꝛtis.maioꝛ patet cũ donũ ſit libera
Datio.vtʒ ex deſcriptiõe donatiõis quã ponit ho⸗
ſti. dicẽs ꝙ ẽ rei licite nullo iure cogẽte mera libe⸗
ralitate facta collatio.ininoꝛ ꝓbat᷑.qꝛ ſcribit᷑i ſta⸗
tuto ciuitaris ꝙ camerariꝰ q recipit pecuncã ga⸗
belle teneat᷑ ſoluere cuilibet creditoꝛi ꝓꝑ dono ⁊c̃.

Et ſuo mõ rõ ſilis foꝛmari põt de dãno ⁊ intereẽ.

que a cõitate dant᷑ptoꝛi.⁊ ſic nõ vendũtur ab a⸗
lio. Pꝛeterea qð depẽdet ex mera liberalitate cõi⸗
tatis vẽdi nõ põt nec vẽdit᷑ ſine eiꝰ mero aſſenſu.
ſʒ illud inteẽ ex mera volũtate cõitatis dependet
nec dat᷑ vẽdenti ius ſoꝛtis aſſenſus vedẽdi dictuʒ
intereſſe.q̊ nec vendit᷑ nec vẽdi põt ꝑ ipᷣm.mio: pa
tet qꝛ ꝑ legẽ a cõitate factaʒ nec ſimplr ipᷣa cõitas
cogit᷑ dare ipᷣm inteẽ ſi nõ vult.nec inuenit᷑ ↄceſſũ

a cõitate ꝙ mutuatoꝛ vẽdat.maioꝛ ptʒ.qꝛ nõ poõt

vẽdi ab aliqͥ qð nõ eſt in eiꝰ ptãaae nec libertate ni⸗
ſi cũ aſſenſu eiꝰcuiꝰinteſt.puta vẽdẽs trãſfert dñi
ui ⁊ ꝓpꝛietatẽ rei vẽdite ꝓ equalẽti ĩ ementẽ ſedh

vẽditoꝛ ſoꝛtis nõ trãſfert dominiũ ⁊ ꝓpꝛietatẽ illi

us intereſſe in ementẽ. ꝗ̊ nec vẽdit illðò.maioꝛ ptʒ.
ex natura vẽditionis ⁊ dict alioꝝ.mioꝛ ptʒ cũ fi
at ꝑ ſtatutũ ciuitatj di.ꝙ camerariꝰgabelle ad H̊ᷣ
inſtitutꝰteneat᷑ ⁊ deat dare ſingulis creditoꝛibus

deſcriptis in libꝛo.In illo aũt libꝛo ſcribũtur em

ptoꝛes ⁊ creditoꝛes. Pꝛeterea vẽditio ẽ cõmuta⸗
tio rei ad pᷣciũ ex cõuentiõe ⁊ pacto ꝑtiũ veniens

ſed int pfatos ſcʒ vẽditoꝛẽ iuris ſoꝛtj ⁊ emptoꝛez

nulla cõmutatio fit ipᷣius intereẽ ad qð cũq; pᷣciũ

⁊ nulla de h̊ ↄuẽctio vel pactio intuenit. g nõ vẽdi

tur illud.maioꝛ ptʒ ex deſcriptiõevẽditio is.mioꝛ

etia ptʒ qꝛ vt dicũt qͥ illa cõmertia tractãt pſona
media tractant vẽditionẽ ⁊ einptionẽ pecũie mõ⸗

tis nulla intẽtione facta de ipo lucro vel ꝓuiſiõe
