bonũ a malo in oꝑe fiendo.ex qͥb generãt᷑ tanq;

filij oꝑa facta et ſuꝑbia ⁊ inani gloꝛia.q qꝛ legiti
ma ⁊ dei pplo inimica.ñ pñt in templũ ſuperne

Yloꝛie intrare vel hoĩem introducere ſiue ipᷣa ſu

perbia ſit coꝛde ſiue locutõe ſiue oꝑe ſiue ↄſuetu
dine perpetrata tanqᷓ; quatuoꝛ gñationes eius.
Quãuis autẽ ſuꝑbia videat᷑ hre ſimitudinẽ cum
magnanimitate inqᷓntũ vtrũq; tendit ĩ magnuʒ
differt tñ ab ea plurimũ ſic virtꝰ⁊ vitiũ.Naʒ ſu
perbia tendit in mas q̃rendo excellentiã ⁊ hono
rem.ſed exceſſiue vt dictũ ẽ. Magnanimitas ve
ro mediocriter q̃ mediocritaſ nõ attenditur ſᷣm
Intitatẽ eiꝰin qð tendit.qꝛ tẽdit in maxim q;tũ
fleri pᷣt.ſʒ attẽdit᷑ iſta mediocritas in duobo.ſcʒ.
Pꝛio ꝓpoꝛtiõe ſui ad magnũ qꝛ tẽdit ĩ magnũ
qð põt ſibi eſſe poꝛtionat ⁊ cõueniẽs.⁊ iõ nul⸗
lus põt eſſe magnanimus niſi virtuoſus Scðo
attẽditur iſta mediocritas in elcõne. qꝛ ſc; non
tendit in magnũ pᷣm qᷣd.ſicut ſunt bona exterio⸗
ra intq̃ magnũ pᷣcipue ẽ honoꝛ.qð ptʒ qꝛ magna
nimus nõ reqrit honoꝛẽ tanq; fineʒ voluntatis
ſue.qꝛ hoc nimis parũ reputat ſibi.cũ honoꝛ ſit
vanũ ⁊ tranſitoꝛiũ bonũ UVnñ nõ curat nec eligit
honoꝛari ſʒ fieri honoꝛe dignũ.ſᷣm qð honoꝛ eſt
teſtimoniũ virtutis. Suꝑbus aũt in his duob

deſicit a magnanimo. Pꝛio qꝛ exceſſiue ⁊ ſupꝛa

regulã rõnis,: iiſupꝛa pꝛopoꝛtionẽ ſue virtut bo

q; ꝑfectõis appꝛchedit.ſequũtur ſuꝑbia ⁊ ĩianis

itnlus .I. ..

noꝛem ⁊ excellentia appetit. Scðo qꝛ honoꝛẽ ex⸗

terioꝛẽ eligit tanqᷓ; finẽ volũtatis ſue.de virtute

cui debet honoꝛ nil curas.Tho.ſt.ij.ſniaꝝ.diſt.
xlij.Sic ̊ᷓ ſuꝑbi iniq̃ agũt qꝛ peccãt ſuperbiẽdo.

Neceſt ̊ qð repꝛomittit ſᷣuãtibus legem ſuã in

pꝛemiũ dicens. Ponã te in ſuꝑbiam populoꝛuʒ

Sumitur eni ibi impꝛopꝛie ſuperbiaꝓ quadam
excellentia ſuper alios. Quantũ ad ſecunduʒ

notandũ ꝙ ſuperbia ſᷣm genus ſuuʒ ẽ moꝛtifeꝝ

gquãdo eſt ſᷣm ratiõis deliberationc᷑. Ratio hbu⸗
ius cſt.qꝛ velle nõ ſubijci deo ð liberate ſeu regu
lis eius eſt moꝛtale.qꝛ hoc eſt auerti a deo qð eſt

pꝛecipuũ ĩ omi moꝛtali.ſed ſuꝑbus h̊ agit.& ⁊c̃.
Signaͤter dictuʒ eſt delibtate quia ſicut omnia

alia moꝛtalia ex genere ſuo.vt homicidiũ furtuʒ

adulteriũ ⁊ hmõi.ꝓpter imꝑfectionẽ qnia ſcilicʒ

pꝛeueniũt iudiciũ ronis ⁊ ſunt pᷣter rationis cõ
ſenſum ſunt venialia.ita circa ſuꝑbiaʒ accidit

quia ſcʒ ſunt aliq motus ſuꝑbie qͥ ſunt venialia

dum eis ratio nõ aſſentit. Hec tho.ſe.ſe.q.clxij.

Vñ ⁊ thobias admonẽs filiũ ſuũ dixit.Suꝑbi⸗
am nunq; in tuo ſenſu aut vᷣbo dominari ꝑmit⸗

tas.Thob.iiij. Non dixit tangi vel ſimulari ſed

dominari.qð impoꝛtat rõnis cõſenſuʒ.Oſtendi

tur idem autoꝛitate pſalmi dicẽtis in ꝑſona do

mini Pſalmo.c.Non habitabit ĩ medio domꝰ
mee qui facit ſuꝑbiam. Nullus autẽ excluditur
a domo dei ſiue militãtis ſiue triumphantis ec
cleſie niſi ꝓpter moꝛtale.ſed hoc agit ſuꝑbia ſᷣm

dictũ Aug. ergo ⁊c̃.Dicit etiam dñs per ꝓpham

Deteſtoꝛ ego omnẽ ſuꝑbiam.quod nõ fit niſi pꝛo
pter moꝛtale.Ad quod ẽt facit dictum Gꝛegoꝛij
in.xxxuij.moꝛaliũ.dicent Euidentiſſimũ ſignũ

repꝛoboꝝ eſt ſuperbia ſicut electoꝝ eſt hũilitas.

ſed nullus fit repꝛobus niſi ꝓpter moꝛtale.̊ ⁊c.
Sciendũ tamẽ ꝙ ſuꝑbia dupliciter poteſt cõ
ſiderari ̃m ho.vbi ſupꝛa. Uno mõ t᷑ᷣm ꝙ ha⸗
bet quãdam redundãtiam in omnia vitia.Om⸗

nia enim peccata poſſunt oꝛiri ex ſuꝑbia duplici

ratione.Uno modo ꝑ ſe.inquãtum ſcʒ alia pec⸗

cata oꝛdinãtur ad finẽ ſuꝑbie que eſt appetitus

inoꝛdinatus ꝓpꝛie excellentie.ad quod põt oꝛdi⸗
nari iüllud qð quis inoꝛdinate appetit. Alio mõ
indirecte ⁊ quaſi ꝑ accidẽs.ſcʒ remouẽdo pꝛohi
bens vt timoꝛẽ et reuerentiã ad deum inquãtuʒz
ſcʒ per ſuꝑbiam contẽnit homo diuinam legem
per quã ꝓhibetur a peccato.et ſic ſuperbia eſt vi⸗
cium q̃ſi generale.et habʒ quãdam generalitatẽ
ſuꝑ omnia vitia.Ad hanc tamẽ generalitatẽ ſu⸗
ꝑbie ꝑtinet ꝙ omnia vicia poſſunt ex ea oꝛiri nõ

ꝙ ſemꝑ omnia ex ea oꝛiant᷑. Nam ⁊ ſi poſſit quis

tranſgredi quodcũq; pᷣceptuʒ ex contẽptu quod

ꝑtinet ad ſuꝑbiam non tamè ex cõtemptu tranſ

greditur.ſed aliquãdo ex paſſione vł ignoꝛãtia ⁊
uiuſmõi Alio mõ poteſt conſiderari ſuperbia
ſ̃m ſpeciẽ ꝓpriam quã habet et ratiõe pꝛopꝛij ob

lecti.⁊ ſic ſugbia eſt ſpeciale peccatũ. eſt enim ap

petitus inoꝛdinatꝰ ppꝛie exeellentie.Et quãuis
quidã cõnumerẽt int᷑ capitalia vicia inqntuʒ ex

ea multa genera pctõꝛuʒz oꝛiũtur. Gꝛegoꝛius tñ
quem ſequibtũs Tho.ſcòa ſcðe.q.exxxij.ponit᷑
eam matrẽ ⁊ radicẽ capitaliũ dicens.xxxi.moꝛ.

ant
hacx
frat

cehea
thol
dit

ece
mi
bie,
apo
fme
in
ee
cͤue
tabi
cau
ſnco
nüi.
ſuſia
ſoin
int
lctee
fitat
tas
eir
i!
ri
in

71
all

— 2–

— — —. — mn — em ,d. — m„

— — e

—

niaß
Mnre
N.
N
i
fſan
Nold
rommg
ifumn
vſalis
onls
Kodie
Wid
Kacti
Snn
nungen
mualnt
1plomn
gio don
acaͤ
whanrer
tſogdes
Ner gin
öſenip⸗
l
r oth
i,ng
nun M
iadopii
u
Mor
odittn
nt. M
mi
nu,
me
rnit⸗
zoinn⸗
lſtcn
ihvl
S

n

Radix quippe cũcti mali eſt ſupbia. Pꝛime au⸗
tem huiꝰ ſoboles ſeptẽ nimiꝝ pꝛicipalia vitia de
hacvirulẽta radice pꝛoferũ t᷑ ianis gloꝛia.ĩuidia.
ira triſticia.auaricia.vẽtris ingluuies.⁊ luxuria
Quantũ ad tertiũ.ſ.ꝙ eſt pꝛimũ peccatũ.patʒ
ex hoc qð ðꝛ Ecci.x. Initiũ oĩs peccati ſuꝑbia.et
thob. iij. Ab ipſa.ſ. ſuꝑbia ſnmpſit initiũ om̃is
ꝑditio.⁊ Iſið.dicit ꝙ ſicut ſupbia ẽ oꝛigo omniũ
ciminũ ita? ruina oim vtutũ.pʒ hoc. qꝛ pꝛimũ
peccatũ luciteri fuit ſuꝑbia. Vñ de eo ðꝛ Eſa.xii⸗
ij. Detracta eſt ad inferos ſuꝑbia tua.⁊ ſimilr pꝛi
mũ peccatũ.ade⁊ eue fuit ſuꝑbiayti nfra declara
bit᷑. Qð etiã aliq̃ pctã ẽt dicant᷑ pꝛiavt cupiditas.
apoſtaſia.⁊ iuidia.hoc nõ eſt ſimpkr vt ſuꝑbia.ſʒ
ſᷣm quid.i.ſᷣm aliquẽ reſpectũ.Nã cupiditas ðꝛ
pꝛima ſeu pꝛimũ pctõꝝ ſᷣm illð.i.thimo.vi. Ra
dix oĩm maloꝝ eſt cupiditas.qð eſtverũ ex parte

cõuerſiõis.eo qð conuerſio inoꝛdinata ad cõmu

tabile bonũ eſt c oim peccatoꝝ. Sed ſi upbia eſt
cauſa ex ꝑte auerſionis a deo.pꝛiꝰ aüũt ẽ auerti ab
incõmutabili bono q; cõuerti ad cõmutabile bo
nũ.⁊ iõ ſuꝑbia eſt pꝛioꝛ cupiditate.⁊ cã eiꝰ. Apo⸗
ſtaſia.i. recedere a mãdatis dei ⁊volũtate ðꝛ cau
ſa oĩm peccatoꝝ ſᷣm illð ecci.x. Initiũ peccati ho
minis apoſtatare a deo.ſed hoc intelligit᷑ pꝛioꝛi⸗
tate executõis nõ pꝛioꝛitate intẽtiõis.ita ꝙ pꝛio/
ritate executiõis eſt apoſtaſia a deo · que eſt volũ
tas nõ ſubijciendi ſe volũtati diuine.ſed pꝛioꝛita
te intẽtiõis eſt pꝛiꝰ ſuꝑbia que eſt volũtas pᷣſiden
di tho.i.ij.q.lxxxiiij. Inuidia ðꝛ initiũ oĩim malo
rũ.ſ.in hũ ano genere inuidia.ſ.dyaboli.pꝛius tñ
in ipſo fuit ſupꝑbia Sap̃· ij. inuidia.ſcilʒ dyaboli
moꝛs introiuit in oꝛbẽ terraꝝ Ex ſuꝑbia eni dya
boli ſecutũ eſt odiũ ipſiꝰ ad deũ iuſte punientem
⁊ reſiſtentẽ ſupbie ſue.⁊ inuidia ad hoiem⁊ mlta
tꝝ⸗

alia.Tho. in.iij.cõtra gentiles. c. cviij .
Duantu ad ſecundun J. II.

ipſo ꝙ nõvult ſi ubijci deo. ⁊ eiꝰ pᷣceptis pptered

Jaco.iiij.ðꝛ Deus ſi uꝑbis reſiſtit.pᷣterea q;to pec
catũ magis auertit a deo tãto eſt maius.ſed pec⸗
catũ ex coͤtemptu qð eſt ſuꝑbia mag auertita ðo
qᷓ; peccatũ ex ignoꝛãtia.in potẽtia vcl cõcupiſcen
tia. ergo ſuꝑbia eſt maius. Cõtemnit eni deũ ſu⸗
perby eo ꝙ nõ vult ſubijci ei? pᷣceptis eiꝰ. Se
cũdo ꝓbat᷑ ſupbiã eſſe maximũ petm̃ rõe opatõis
ſic. Illud ꝙ omib peccat guitatẽ donat ⁊ cau⸗

ſat eſt Fuiꝰ alijs p regulã illaã Areſt. Pꝛopter qð

vnũquodq; ⁊ illð mag.Si eni qᷣcũq; ſt calida ſt
calida inq;tũ ꝑticipãt naturã ignis.g̊ ꝑmaxime

ignis eſt calidꝰ.ſed ſupꝑbia hoc facit avnũqðqʒ

peccatũ eſt grauiꝰ ſi fiat ex ſuꝑbia q; ſi ex ignoꝛa⸗
tia vel infirmitate etis ſi ſit petm̃ infidelitatꝭ qðᷣ
grauiꝰ redditer contẽptn ſuꝑbie.̊ ipᷣm eſt maxi⸗
mũ vm ꝗ põt expõi illð pẽ. Supbia eoꝝ qꝗte ode
rũt.ſ.deũ vt punientẽ ⁊ ꝓhibentẽ cõſecutõʒ ſuox
maloꝝ deſiderioꝝ aſcẽdit ſemꝑ.ſ.ſuꝑ alia vitia.
Tertio ꝓbat᷑ idẽ rõe ꝓmiſſiõis ſic. Apud deum
et apud mundũ pmittit᷑ minꝰmalũ vt cuiteturvł
extirpetur maius.ſicut ⁊ medicꝰſapies in reme/
diũ maior moꝛbi patit᷑ infirmũ i leuioꝛẽ moꝛbũ

incidere. ⁊ deus ꝑinittebat in veteri lege libelluʒ
dari repudijvt vitaret᷑ vxroꝛicidiũ.⁊ leges humãe

ꝑmittũt merctriciũ ne ſequat᷑ adulteriũ.qꝛ gfuio

ra ſunt hmõi. Scd in remediũ peccati ſuperbie t
mittit deus hominẽ ruere in peccata guia ⁊ tur⸗
pia tho. vbi ſupꝛa. Unde Iſido in li.de ſũmo bo.
dicit. Qui detinetur ſupbia ⁊ nõ ſentit. labitur 1
carnis lururiã vt ꝑ hanc humiliatus confuſione
exurgat.idem grego.in moꝛ.tractans illud iob.
xij. Qui.ſ.deus diſſoluit baltheuʒ re⸗ u.i. pmittit
frangi caſtitatẽ ſctõꝝ ·. vt.ſ.recognoſcant ſupbiã

Exemplũ in vitaſpatrũ de vno qui cũ ex magna

puritate ⁊ ſanctitate paſceretur ab angelo lapſus
in ſuꝑbiã ita fuit deuictus ſtimulo carnis ꝙ de/
relicto heremo ibat ad ſeculũ ad implendã cõcu⸗

pꝛincipale. ſupbia oñdi?᷑ eſſe maxim peccatoꝝ cu
diẽ põ. vſq; quaq;.i.maxime iniq agebant ſuꝑbi.
vñ glo.ibi dicit.maxim peccatũ in hoie ẽ ſn bia.
Et ad idẽ facit qð dicit glo.ſuꝑ illud pð.Et muũ
daboꝛ a delicto maximo. hoc eſt a delicto ſuꝑbie
qð eſt vltimũ redeũtib⸗ ad deũ.⁊ pꝛimũ recedẽti/
bus a deo. Iſið. etiã in li.ð ſummo bo. dicit. Om
ni vitio deterioꝛẽ ſcito eſſe ſuꝑbiã ſeu pꝛopter qð
a ſummis ꝑſonis vel a pꝛimis aſſumit᷑ ſeu ꝓpter
qð ex bonis oꝛit᷑. Qð aũt ſupbia ſit grauiſſimum
omniũ peccatoꝝ octo rõniba ꝓbax.ſ. rõe auerſio⸗

— * ,

nis. opꝑatiõis.pmiſſiõis.vitatiõis.oppoſt itiõis aſ

ſimilatiõis.adheſionis ⁊ iniuriatõis. Et pꝛio
auerſiõis ꝓbat᷑ ſic In peccato moꝛta li attendunt᷑
duo.ſ.auerſio ab incõmutabili bono. ⁊ cõuerſio
ad cõmutabile bonũ.licʒ aũt ex ꝑte cõuerſionis
ad cõmutabile bonũ ſuꝑbia non ſit grauiſſimuʒ
peccatoꝝ eo ꝙ excellẽtia quã ſupb ioꝛdinatcap/
petit nõ habet maximã repugnantis ad bonũ vir
tutis tñ ex ꝑte auerſiõis ſapbia habet marimam
grauitatẽ cuiꝰ rõ eſt qꝛ in alijs peccatis hõ auer/
titur a deo. vel pꝛopter ignoꝛãtiã.vel pꝛopter in⸗
firmitatẽ aliquã. vel ꝓpter concupiſcẽtia alicuiꝰ
alterius boni. ſed ppter ſuꝑbiã auertit᷑ a deo exhᷣ

6

piſcentfã ſuam.ſed in via hoſpitatus apud duos
germanos religioſos. dum ad eoꝝ inſtantiã eos
inſtrueret in ſe reuerſus penitẽtiaʒ egit. Quar
to pꝛobatur idem rõne facilioris vitationis ſic.
Peccatum tanto eſt grauius quanto faciliꝰ põt
vitari ⁊ nõvitatur. Sed peccatum ſuperbie faci
lius poteſt vitari alijs peccatis.ſ.ipſo cognito.
ergo ſi ñvitet᷑ grauius erit. Signãter aute dictũ
eſt ipſo cognito. ſlam motus ſupbie occulte ſub
repens anteqᷓ; depꝛehendatur per iudiciũ rõnis

noò hahet maximã grauitatẽ.⁊ difficult᷑ tales mo

tus vitantur pꝛopter eoꝝ latentiam. Unõð in põ.
In via hac qua ambulabã.ſ.bonoꝝ operũ abſcõ
derũt ſuperbi laqueũ mihi.ſed depꝛehenſi ꝑ rõez
facilitervitantur ⁊ hoc ex triplici co nſideratione
Pꝛimo ex conſideratione infirmitatis ꝓpꝛie.
m illud Ecẽi· x. quid ſuperbis terra ⁊ cinis.
Secundo ex conſideratione magnitudis diuie.
Job.xv.Quid tumet.i.ſuperbit contra deũ ſpũs
tuus. Zertio er conſideratione paruitatꝭ bo
noꝝ noſtroꝛum. Nam quo ad bona nature vel
foꝛtune dicitur Eſa.xl.Omnis caro fenũ ⁊ omis
gloꝛia eius quaſi flos feni. Quo ad ſplritualia di

—

citeſa. lxiiij. Oms iuſticie vre qſi panꝰ merunte

Kum ergo ex hmoi oſideratiõe ſuperbia compꝑta
Defacili poſſit vitari ſi ñ fit erit ꝗuiſſimuʒ.Tho.
vhi ſupꝛa. Quinto ꝓbatur idem rõ ne oppoſitõ
nis ſic. Illud eſt grauiſſimũ ⁊ maximũ peccatuʒ
quod marime opponit ſe deo.ſed ſuperbia eſt hu
luſmodi. ergo ⁊c. lam boecius dicit ꝙ cũ omia
Vicia fugiant a deo ſola ſuperbia opponit ſe deo
ſicut fecerunt deſcendẽtes ex noe nemroch cum
ſuis cum voluerunt edificare turrim ꝑtingentẽ
ylſqʒ ad celũ.vt ſi foꝛte inũdaret diluuiũ poſſent
ſe a deo ðfendere in illa turri ⁊ nõ ſi ubmergi. ſed
deus confudit ſupbiam eoꝝ.quia cũ moniti per
angelos noluer̃t deſiſtere. cõfuſe ſunt ibi ⁊ diuer
ſificate lingue eoꝝ vt nõ poſſent ſe mutuo intel⸗
ligere. et ſic opoꝛtuit eos dimittere ĩichoata. Uñ
⁊ ipſa Sapia ait. Superboꝝ ⁊ ſublimiũ colla ꝓp
Pria virtute calcaui.confundẽdo et conculcãdo
eos multiplr.· Sexto ꝓbatur rõne firmioꝛis
adheſionis ſic. Quanto peccatũ firmius eſt ⁊ mi
nus ſepabile tanto ẽ grauius.ſed ſuꝑbia eſt hu⸗
iuſmodi.q̊ ⁊c̃. Qð ꝓbatur multipliciter. Nam ſi
ſeparetanima ſenſibilis ab homie nuuquid crit
concupiſcẽtia oculoꝝ in homie.certe non ⁊ tam̃
eſſet ſuꝑbia. Item q̃ntum ad pctũm ire. Nam ſi
tollatur vt nõ fiat alicui iniuria.nunqᷣd iſtõ crit
apꝓppetibile quod eſt vindicta. conſtat qð non. et ꝑ
ablationẽ iniurie remouebit᷑ vindicta. ct tainen
erit ſuꝑbia.i.appetitus inoꝛdinatꝰexcellẽtie. Itẽ
cuʒ motiuũ inuidie ſit odium aliene felicitatis.
ſi ſit vnus homo ſolus in mundo. nunquid erit
rriſticia aliene fel citatis. certe non. et tamen
poterit eſſe ſuperbia. Superbia igitur quia mi⸗
nus ſeparabile rõne iam dicta.iõ grauiſſimum.
Scptimo rõne aſſimilatõis ſic. Sicut ma ioꝛ
virtus eſt illa que nos magis aſſimilat chꝛiſto.
ita ⁊ maius eſt vitiũ illud qð magis nos aſſimi⸗
lat diabolo. ſed ſuꝑbia eſt hmõi. Uñ dicitur iob
ↄ xli.de diabolo. Ipſe eſt rex ſuꝑ oẽs filios ſuꝑbie
ergo ⁊c. Octauo rõne iniuriatiõis. Illð eſt gra
uiſſimũ ⁊ maximũ pctm̃ qð maxime iniuriatur
deo ⁊ auertit ⁊ derogat deo ſed ſuꝑbia eſt hmõi.
crgo ⁊c̃. quod ptz ꝑ alig diſcurrendo. Nã ꝑ blaſ/
phemia homo iniuriat᷑ bonitati diuine. quia eſt
Poccari in ſptritũ ſanctũ. ꝑ mẽdaciũ iniuriatur
homo veritati diuine ſed per ſuꝑbiam iniuriat
ercellentiſſime iuaieſtati diuine. qð ptʒz. quia ſu
perbire eſt q̃i ſuꝑ ſtatum homis ire hoceſt quaſi
quandã eqlitate dei appetere.⁊ ſic iniuriari ma⸗
ieſtati diuinc. Hec alexander.ij. parte. q.xxx viij.
Raxy. um g ſupbia ſit maximũ ideo deteſtãda
et euitãda.⁊ remediũ ad hoc notat᷑in.ꝭ.ſehn.
Muagti ad tertiũ pꝛin.. .
cipale.ſcʒ de remedio hoc eſt qðᷣ ait po.A lege at
tua nõ declinaui.q̃ dicat. Superbiideo in ique
agunt ſuꝑbiendo quia declinãta lege tua nolen
tes ſubijci ei. Ego aũt nõ declinaui ab ea.ſʒ ſi ubij
cio me ei fuãs eam ⁊ ſic vito ſuꝑbiã ſicergo qui
vult vitare ſupbiam non declinet. ⁊ nᷣ recedat
a lege dei eterna ꝑ affectum queẽ volõras ſua oꝛ
dinans cuncta ad fines ſi uos. ſubijciẽs ſe volun
Cati ſue.Qui eni eſſe vult vt deus. ait Aug. ſuper

ps.viij.ſcʒ ſacere volũ tatẽ ſuaʒ nõ dei ꝑuerſe vlt

ſimilis eſſe deo.ſicut diabolus ⁊ pꝛimus homo
qͥ noluit diuino teneri pᷣcepto. Item nõ decliner
a lege naturali ꝑ effectũ que docʒ inferioꝛẽ ſubij⸗

ci ſuꝑioꝛi ꝑmaxie ⁊ ei nõ velle equari.Unð dixit

antiochus. Et ſi peſſimus tñ inſtinctu naturali
ductꝰ. Juſtũ cſt hominẽ ſubditũ eſſe deo ⁊ nõ pa
ria ſentire de co.ij. Machab. ix. Decʒ etiã hoiem
vilem ſe reputare.cum clare videat ſe eſſe vermẽ
et cinerem. Uñ michee.vi. Humiliatio tua ĩ me
dio tui.Item nõ declinet a lege diuiali ſcripture
per intellectũ frequẽter meditando ruinas ſuꝑ⸗
boꝛꝝ.que ibi referũtur.vnde ab ea ſibi caueat ne
ſimilia patiatur. Hinc vᷣgo beatiſſima in canti
cis Luce.i.Diſperſit ſuꝑbos mente coꝛdis ſui.
ideſt eos qui ſunt ſupꝑbi nõ primo motu. ſʒ men⸗
te.i.deliberatõe.coꝛdis ſui.i.voluntate ipᷣoꝛũ ſu
perboꝝ ſic exponit dominꝰ Jo. dñici fuꝑ magni
ficat. Uel ſic vt refaratur illud ſui ad deuz. et eſt
ſenſus. Deus diſpſit ſupbos. non ſententia com
minatoꝛia velad tempus ſicut aliqͥs peccatoꝛel
ſed mẽte coꝛdis ſui.ideſt deliberatione ſue volũ
tatis immutabilis. Uel ſic. Diſpſit ſi uperbos in
mentce ⁊ volũtcate. vt vbi pꝛius erant vniti cum

deo ⁊ ꝓximis ⁊ in ſeipᷣis ſint ꝑ ſupbiã in ꝑtes di
ſeparati a deo et angelis ſuis bonis.⁊ in ſe

uiſi
in diuerſa vitia diſtractiſicut patʒ de ſuperbia

luciferi hominis primi.⁊ nabuchodonoſoꝛ qui

fuerũt diſpſi lucifer de celo in inſernũ ⁊ dem 6es
binc inde ꝓ aera. homo de paradiſo in mundũ ꝑ
diuerſos ritus idiomata ⁊ loca.Nab uchdono⸗
ſoꝛ de regno in deßtum cum diuerſis feris. oms
mentc diſpſi ⁊ intellectu ⁊ affectu. Vñ gre.ĩ mo
ralibo. onſideret homo elatus qͥd in terra me⸗
reatur ſi angelꝰ pᷣlatus in celo ꝓſternitur.de pe.
diſt. ij. F. pꝛincipiũ.De ruina luciſeri ſcribit Zu.

x. Ubi chꝛiſtus dixit diſcipułſuis admonẽs eoſ

cauere ſibia ſuꝑbio. Uidebam ſathanã ſicut ful
gur de celo cadẽtem. ⁊ per quod vitiũ ceciderit

onñndit Iaias dices. xuij.c. Quomoõ cecidiſti luci

fer de celo ⁊c̃.qui dicebas in coꝛde tuo.in cclum
aſcendam ⁊c.ſimilis ero altiſſimo.qð di cere ſc;
deliberate cogitatõis ⁊ affectionis fuiſſe ſuꝑbia
ondit ſubdens. detracta cad inferos ſuꝑbia tua
vbi dicit Aug. de qonib veter teſtamẽti ꝙ dya⸗
bolus elatione conflatus voluit eẽ vt deus abſo
lute ſeʒ in nullo ſubeſſe. Pꝛo decla ratõe ſcien/
qum ꝙ triplexeſt eq̃litas ſeu ſilitudovna omni
mode equiparãtie.alia eminẽtie tertia eſt excel⸗
lencie in conſecutõe gloꝛie virtute ſue nature.
Prima eq̃litas vel ſimilitudo eſt in ꝑſonis diut
uinis.Unde amb.tractans illð põᷓ. Deus qͥs ſi⸗
milis erit tibi.dicit.vtiqʒ filius qͥ eſt ymago pa
tris. Hancequalitatẽ vel ſilitudinẽ licʒ quidaʒ
dicant angelũ appetiſſe.ſcʒ eſſe vt deus qꝛ q;uiſ
hoc ſit inpoſſibile.tamẽ vt dicit Aug hoc habz
ceca ambitio vt ſemꝑ pᷣſumat q; poſſit Sed hoc
omino eẽ impoſſibile ꝙ iſto mõ appetierit dei ſi⸗
militudinẽ pᷣm oiĩmoda eqparantiã pbat᷑ triplici
rõne. Pꝛima ẽ qꝛ qᷓ;uis s poſſit piꝰ deſiderare
qᷓ; poſiit hẽe:nõ tñ põt plꝰvelle qᷓ poſſit eſtimare
qꝛ intellectũ voluntas ſequitur nõ excedit. hoc
autẽ nõ poterat angelꝰeſtimare. Scða rõ eſt qꝛ
certiſſimum eſt creaturam non poſſe adequari

done
Mlbi
deie
Mnnn
drſen
nähoien

feci

othuſne
pnr
nsſe
her
on
lisſui.
Snen
poi ſ
gni
Hack
wac
nnd
Nw
Nrhen
man
an
iiis

Uine

mptande
ninn .
ſebi
onise
iſutni
acen
cciilv
vincnn
dng
iſein
ipun
nin
uit/
nitn
Gofm
uc
Nn.

nis
neizr
hcgi⸗

r᷑atoꝛi.neè etiam ipᷣa natura humana que erat

in chꝛiſto. Unde yſaie.xl.dicitur Cui ſimilẽ feci

ſti eum. Hoc autẽ ſciuit angelus cum hꝛet intel
lectum perſpicaciſſimũ.ergo nõ appetijt Tertia
ratio eſt ex parte angeli.quia impoſſibileẽ ꝙ an
elus appetat aliquod bonũ quo exiſtẽte iam ip
e idem nõ eſſet Nulla eni natura que eſt inferio
ris gradus appetere poteſt ſuꝑioꝛis nature gra
dum ſine ſuiipſius coꝛruptõe.q̃ non cadit in in

tellectu.nec ꝑ cõſequẽs in appetitu.ſicut canis

non appetit eſſeleo.quia ſi tranſfertur in dum
ſuꝑioꝛis nature iam non eſſʒ. Secunda equali

tas eſt pᷣeminentie.ſcilicꝭ in nõ ſubeſſe alicui.ſʒ

pꝛeeſſe omniby angelis ⁊ cunctis inferioꝛibo qð
eſt pꝛopꝛiũ dei Et quãtum ad hoc licet angelus
potuerit appetere omibus pꝛeeſſe angelis ⁊ cre/
aturis inferioꝛibo.non tamẽ potuit apere ꝙ ab
ſolute nõ eſſet ſub deo.Et hoc ꝓpter tres ratões.
Prima quia eſt hoc impoſſibile angelũ ⁊ omnẽ
creaturã nõ eſſe ſubiectam creatoꝛi.nec eniʒ hoc

eadme potuit in eius appᷣhenſione quaſi poſſibi

le. Secunda ratio eſt quia ipᷣe angelus deſine
reteſſe ſi totaliter deo ſubiectus nõ eſſet. Ter
tia rat o eſt quia tota eius ꝑfectio eſt eſſe ſub ðo
quia torũ bonum angeli eſt in hoc.ꝙ ſcilicʒ deg
ſubeſt. ſicut tota claritas aeris eſt ex hoc ꝙ ſubij
citur radijs ſolis. Tertia equalitas eminentie
ſeu excellẽtie eſt habere beatitudinẽ ex nullo me/
rito ſuo vel alieno.⁊ hec eſt eminentia quam ap
petijt ãgelus cũ dixit Silis ero altiſſimo.Fuit

ergo peccatũ ſuꝑbie ſue in hoc ꝙ ad ↄſequẽdam

ſuꝑnalem beatitudinẽ ſuam que in plena dei vi
ſione conſiſtit.nõ ſe erexit in deũ tanqᷓ; in finale:
ꝑpfectõem ex eius gra deſiderãs cum alijs ſanct⸗
ſed eũ ↄſequi voluit ꝑ virtutẽ ſue nature.non tñ
ſine deo in nata oꝑgante.ſed ſine deo g'am ↄferen
te.Et qꝛ hẽe finalẽ beatitudinẽ ꝑ vᷣtutẽ ſue natu
re oĩno abſqʒ gra alicuiꝰſuꝑioꝛis.eſt pꝛium deo
manifeſtũ eſt ꝙ qᷓntuʒ ad hͥ appetijt angelus dei

equalitatẽ. Uñ q̃ntũ ad bᷣ appetijt etiã deo non

ſubijci.vt ſcʒ eius gratia ſupᷣ ſue nature virtutẽ
indigeret. Hec tho · ij. ſent di. v. Et pᷣma parte.q.
lxiij.Non ſolũ aũt in lucifero fuit ſuꝑbia. ſed ẽt
in alijs angeł qui cecider̃t cũ eo. Un ðꝛ Apoc̃.ꝙ
dꝛaco cauda ſua i.exẽplo traxit tertiã ꝑtem ſtel⸗
laꝝ.i.angeloꝝ in trã.ſ.infernalẽ.Sʒ qꝛ incertꝰ ẽ
nobis nũerꝰ angeloꝝ qᷣ cccider̃t.ponit᷑ ibi nũerꝰ
determĩatꝰ aliq̊ mõ.i.tertia ꝑs ꝓ indetermiato.
Quõ aũt alij angeli peccauer̃t exemplo pᷣmi dak
tale exemplũ Siẽ miles oꝛdinatꝰ ſub rege ⁊ ſub

ouce exercitꝰ.hʒ bonã volũ tatẽ ſequẽs volũtatẽ

ducis dirigẽtis volũtate ſuã in regẽ.⁊ malam ſe
quẽs voluntatẽ duc ᷓ volũtateʒ reg/.ſic qͥdã de
inferioꝛibo angeł ſequẽtes volũ tatẽ pᷣmi angeli
cõtra volũcatẽ dei peccauer̃t. alij diſſentiẽtes a
volñntate pᷣmi angeli peccãtis.⁊ ſequẽtes volũta
tẽ diuinã deo imobilr adheſer̃t. Uñ iob.iiij.Ec⸗

ce qͥ uiũt ei.ſ.deo nõ ſunt ſtabiles.ſ.in bñ eẽ gr̃e

quo ad malos.Et in angeł ſuis·i.a ſe creatſinue
nit pꝛauitatẽ.ſ.ſuꝑbie.ingel dic in plurali Sʒ
diſpſit ſuꝑbos mẽte coꝛdis ſui ꝑ aerẽ caliginoſũ
vbi hincinde hitant. Mulca aüt magna ⁊ mira

ſcðam ſimili

bilia dicũtur in lege diuia. i. in ſcptura de angel
pꝛimi excellentia ꝑmaxime Eʒech.xxviij. Tu ſi⸗
gnaculũ ſilitudinis ⁊c. Hec aũt tam mira inqᷣt
BGꝛeg.illa exponẽs.xxxij.moꝛaliũ. Idcirco deeo
ſcribuntur vt homi oñdat᷑ quid ipᷣẽ ſuperbiat de
elationis ſue culpa paſſurus ſit. ſi ferien do illi
parcere noluit queʒ creando in tanta gloꝛia cla⸗

ritatis eleuauit.de pe.di.ij ca.finali.
De luperbia pꝛi⸗ §. n.
moꝝ ꝑentũ dit Aug.ad Hoꝛoſium̃. Ho mo ela

tus ſuꝑbia ſuaſioni ſᷣpent obediens dei manda
ta ↄtempſit:ſ.de ñ comedẽdo ð ligno ſcientie bo
ni ⁊ mali. Suꝑbia &̊ pꝛeceſſit appeti tũ ſcientie
boni ⁊ mali ⁊ viciũ gule.ſʒ ſecuta ẽ ſuaſiõeʒ ſpen
tis.Fuit autẽ ſuꝑbia pꝛimi homis in hoc ꝙ ap⸗
petijt immoderate.ſiłitudinẽ dei q;tũ ad ſien/
tiam boni ⁊ mali pncipałr. Secũdario aũt appe
tijt ſimilitudinẽ dei qᷓntũ ad potetiã.vt ſcʒ vtu⸗
te nature ꝓpꝛie oꝑaretad btitudinẽ ↄſequẽdam.
Pꝛo qͥꝝ declaratõe ſciendũ ꝙ ſimilitudo dei ẽ
triplex.ſ.eſſe noticie ⁊ potẽtie. Prima ſiłlitudd
ſcʒ in eſſe fuit impᷣſſa homi a pncipio ſᷣm illð ge2-
neß.i.Fec ðs hoĩem ad ymaginẽ ⁊ ſilitudieʒ ſuã
Et angelo Eʒech xxviij.Lu ſigculũ ſiłitudi nis
Scxa eſt ſiłitudo noticie ſeu ſcie.⁊ hanc ſimili
tudinẽ angelꝰaccepit ĩ ſua creatõe.Uñ ſubditur
in auẽte Eʒech.pᷣdicta.Plenꝰſapia. Sʒ hõ hanc
ſiłitudinẽ in ſui creatõe nõ accepit in actu ſed in
potẽtia ſolũ. Tertiaẽ potentie ſimilitudo.ſcx
opꝑandi aliqͥd qͥ ad beatitudinẽ ꝑ ſe ꝑueniret. an
Sulg ⁊ hõ nõ peccauit appetedo pmã ſimilitu
Hinẽ. ſ.nature. peccauit aut homo in appetendo
tudinẽ pꝛincipalłr.ſ.ſciam bõi ⁊ ma
li. ſicut ſpens ei ſuggeſſit. vt ſcʒ ꝑ vᷣtutẽ nat᷑e pꝛo
pꝛie ſciret.vel ꝑ ſeipᷣm cogſeceret qͥd ſibi boni vel
mali futuꝝ eẽt. Scðario appetijt diuinã ſiliiᷣᷣ⸗
dqinẽ qͥ ad potentiã.vt ſcʒ vᷣtute ppꝛie nat᷑e oꝑare
tur ad beatitudinẽ ↄſeq̃ndã ¶Un aug. de va reli⸗
gione diẽ ꝙ mag voluit ſua potentia frui qᷓ; dei⸗
Notandũu aũt ꝙ pctm̃ pᷣmoꝝ pntũ.ſ.ſuꝑbia nõ
fuit ſimpłr ſ̃uiꝰalijs pctis hoim qð patʒ.qꝛ ma
ioꝛ eſt ſupbia q̃ qͥs deũ negat łblaſphemat łodit
qᷓ; ſuꝑbia qᷓ qs iuoꝛdiate appetit diuina ſilitudiꝗ
nẽ.qlis fuit ſuꝑbia pᷣmoꝝ ꝑntũ.Sed fuit graui
us illud pctm̃ ceter ſᷣm quid.i.ſᷣm aliquẽ modũ
id eſt m ↄditionẽ ꝑſonaꝝ peccãtiũ.pctm̃ eĩ illõ
habʒ maxim guitatẽ ppter pfectõem ſtatꝰ eoꝛũ
qꝛ erant in ꝑfectiſſimo ⁊ ſũmo ſtatu.⁊ ex h̊ fuiſſi
mepeccauerũt.Tho.ſe.ſe.⁊ ſuꝑ.ij.ſent᷑. Et q;uis
ambo equalr peccauer̃t.i.in genere.qꝛ ambo ſu⸗
hbier̃t cõꝑando ad inuicẽ pctm̃ eoꝝ habent ſe ſiẽ
excedẽtia ⁊ exceſſa. Supbia mulier fuit ãuiꝰ tri
plici rõne.ſ.elatõis.ſuggeſtiõis ⁊ inclinationis.
Pꝛio rõne elatiõis.q; maioꝛ fuit elatio mulie
ris credẽtis ſuaſioni ſerpent/qᷓ;ᷓ viri nõ credent
Scoo rõe ſuggeſtiõis.qꝛ mir nõ ſolũ peccauit
ſed ẽt viro pctm ſuggeſſit. vñ peccauit in deũ ⁊ ĩ
ꝓxim. Tertio rõne inclinatiõis.pctm̃ eni viri
ex h diminutũ eſt. qꝛ ↄſenſit in peccatum amica
bili quadã heneuolentia q̃ plerũq; fit vt offẽdat
deus ne ex amico ꝗs fiat inimicus. Sed ex ia

CTitulus II

ꝑte pctm̃ ſuꝑbie ade fuit gᷓuiꝰtriplici alia rõne.
Pꝛimo pꝛopter maioꝛẽ ingratitudinẽ magis
eniz fuit ingratus adam eo ꝙ plus cerat mẽte ſpi
rituali pᷣditꝰ ꝓptmagnitudinẽ ſciẽtie ſibi d ate.
Scðo pꝛopt᷑ maioꝛẽ rebellionẽ. Maioꝛ eni fuit
inobedientia ade.eo ꝙ pᷣceptũ pꝛimo fuit ſibi da
tũ.exinde eue ꝑ eũ. Tertio ꝓpt᷑ maior dãni icur
ſionẽ.Nã maiꝰ dãnũ ſecutũ ẽ ex pctõ adeqᷓ; eue.
nã qꝛ in adã erat hũanũ genꝰ vtualr ſeu ſemialit᷑
vt in pᷣncipio actiuo.iõ ex pctõ ipᷣiꝰ coꝛruptũ eſt.
et trãſfuſum pccm̃ ĩ hũanũ genꝰ.non aũut ex pctõ

eue.Nã ſi ſola peccaſſʒ nõ fuiſſʒ hũanũ genꝰ infe

ctũ.Alexander in ſe ecunda ꝑte.et tho.
uperbia qᷣ cã fuit trãſgreſſois diuini mãdati ſũt
multiplices.Et pmo q̊ ad totũ genꝰ hũanũ ẽ tri
plex.Et prima qͥdẽ infectio aĩaꝝ cũ coꝛꝑibo infũ/⸗
ditur.ſc; pctõ oꝛigĩali.ppt᷑ qð niſi purificent᷑.dei
viſiõe ⁊ glia ꝑpetuo pᷣuant᷑. Scðm ẽ quia ex illo
oꝛiginali ẽt purgato remanẽt anie vulnerate i.
noꝛantia.malicia.cõcupiſcẽtia.⁊ difficultas a
bonũ. Tertiũ eſt.qꝛ ex illo oẽs ſunt ſubditi moꝛ
ti coꝛpali ⁊ omib penalitatib q̃s ſuſtinemꝰ.fa⸗
mis.ſitis.eſtꝰ⁊ frigorꝭ.iĩnumerabiliũ ĩfirmitatũ
coꝛꝑis. Uñ apłs. ad Ro.v.ꝑ vnũ hominẽ pecca
tum.ſ.oꝛiginale intrauit in mũdũ.⁊ ꝑ peccatum
moꝛs.Quãuis enĩ eua pᷣus ſuꝑbiẽdo peccauerit
ꝓpter qð dicit Ecci.xxv. Rmutiere initiũ factuʒ
eſt peccati.⁊ ꝑ eã̊ oẽs moꝛimur.tñ qꝛ młr nõ fuit
vniuerſale pᷣncipiũ totius hũane nature.qꝛ non
tota hũ ana natura fuit in eua ſʒ in adam. ſcʒ vt
in pᷣncipio actiuo ſeu ꝑfectiuo. Jõ totum pctũm
fuit in adã ↄſumatũ qn mulieri ↄſenſit. Si eniʒ
adam nõ enf iſſet peccãti mulieri.ꝑuuli deſcen
dentes ab eis nõ ↄtraxiſſent pctm̃ oꝛiginale.nec
pe ↄſeq̃ns moꝛtẽ neceſſario incurriſſent.herueꝰ
Et iõ ſignãter aplłs dixit ꝑ vnũ hoiem ſcʒ Adam
Et qᷓ;uis illa die q̃ peccauer̃t pꝛimi parẽtes non
fuerit moꝛtui actu. tñ fuer̃t imediate moꝛti coꝛ⸗
poꝛis obnoxij. Et ſic inrelligikilld eis a dño di⸗
ctũ.In q̃cũq; die comederitꝭ ex eo moꝛte moꝛic/

2

minĩ. Geñ.ij.ideſt moꝛti eritis obnoxij.ſᷣm tho

mã.⁊? auguſtinuum. .
Hecundo pena in⸗ .

flicta cõmuniter pmis ꝑentib ex ſuꝑbia ẽ tripłx
Prima eſt gre ⁊ oim vᷣtutũ amiſſio.Uñ auguſt.
Pꝛiceps vitioꝝ dũ vidit adam ex limo terre ad
vmaginẽ e?ꝰ factũ pudicicia oꝛnatũ.tẽperãtia cõ
poſitũ.caritate ſplẽdidũ illos primos ꝑentes ilł
donis ac tant bonis ſpoliauit.ꝑiterqʒ peremit.
ſ.ſpũalr pᷣuãdo gra.de pe.di.ij.pᷣnceps.Et h̊ in⸗
nuit᷑ cũ dẽm fuit a deo.E cce ada factꝰ ẽ q̃i vnꝰex
nob ſciẽs bonũ ⁊ malũ.Etẽ locutio ſctẽ trinita
tis.et iõ dicit q̃i vnꝰex nob.ſ.ꝑſonis diuis.⁊ ſũt
verba inc: epãtis.q̃i diceret.ad b̊ factꝰerat vt bñ⸗
ficio gre dei eſſz ſit ðs ꝑ adoptionẽ ſʒ p ſuperbiaʒ
et inobediẽtiã miſer hò ꝑdidit ⁊ factꝰeſt ſilis be/⸗
ſtijs.vñ fec eis ðs tũicas pelliceas vt ſe cog̊ſcerẽt
Uel ſunt verba deterrẽtis taʒ eos qᷓ; ceteros ho
mines a vitjs ſuꝑbie ſᷣm aug.qd. Ecce quõ pu

nitur ſuꝑbia homĩs Sca pena inflicta vtriqʒ
fuit rebellio carnis ſeu ſenſualitat ad ſpm̃ q̃ pꝛi⸗
mo apparuit in mẽbr genitalib. Uñ aug.in li.ðᷣ
ciui.dei diẽ ꝙ ſenſert motũ carnis ſue.i.ſtimu/⸗
los carnis ꝓpt᷑ qð erubeſcẽtes ad iuicẽ fecer̃t ſibi
periſomata de folijs.i.cooꝑimẽta vt ſerabolas.
et ſic ſecuta ẽ recognitio verecũdie ł ↄcupie. Uñ
ð Geñ.iij. Et aꝑti ſunt oculi eoꝝ. Uñ augꝰ.ſuꝑ
Geñ.Nõ ẽ credẽdũ ꝙ pᷣmi ꝑntes eẽnt pꝛoducti

clauſis oculis pᷣcipue cuʒ de muliere dicat᷑ ꝙ vi⸗

dit lignũ qð eſſet pulcꝝ viſu.ſʒ aꝑti ſtad aliqd in
tuẽdu ⁊ cogitãdũ qð nũqᷓ; an aduerterãt.i.ad in
uicẽ ſe ↄcupiſcẽdũ qð añ nõ fuerat.ſpũalr ãt atꝑi/⸗
ti ſtocłi eoꝝ; vnus.ſ.difficultatis in bono alius

facilitati malo.ł ad malũ aꝑti ſt᷑.i.coguer̃t vtrũ

Yortia ↄoſp C X/II in eis.
Zertia pena eſt S.ci vincis
excluſio reſidẽtie ðᷣ loco ta ameno Nã poſt pctm̃
excluſus ẽ eadẽ die de ꝑadiſo.Dicit᷑ eniʒ geñ.iij.
Emiſit eũ dñs de ꝑadiſo voluptatꝭ. Unð grego.
Quid ꝑadiſo iocũdiꝰ.qͥd celo ſecuriꝰ.⁊ tñ hõ de
ꝑadiſo.⁊ ãgelꝰ ð celo peccãdo cecidit dẽ adam
Pmꝰhõ ꝙ pctõ ð padiſo eiectꝰ c. hẽ qꝛ nobilitatẽ
dei a ſe eiecit nobilitate loci puat᷑.diſt.xl.q̃libet.

DPic locꝰꝑadiſi qᷓ;uis nũcñ deſuiat hoim ad vſũ

qꝛ inacciſſibił eſt.tñ ſᷣuit ei ad documtũ:Primo
e dũ cognoſcit ſe ppter petm̃ illo fuiſſe puatũ.
co qꝛ ꝑ ea ꝗᷓ coꝛpalr in illo padiſo ſt inſtruit᷑
ſpũalr de his qᷓ ꝑtinẽt ad ꝑadiſum celeſtẽ q̊ pᷣpat
nobiſ aditꝰꝑxpᷣm.Tho.ſe.ſe.q.lxij.Et ne bomo
poſſit ad placitũ ſuũ illuc redire poſita ſunt ibii
pedimẽta.ſ.cherub.⁊ gladiꝰ flãmeꝰ atʒ vᷣſatil ad
cuſtodiendã viã ligni vite. Geñ.iij. Hocãt ſic in
telligit᷑ fim lrãm.Locꝰeni illiꝰpadiſi viðꝛ eſſe in⸗
acceſſibił pᷣcipue ppt᷑ vehemẽtiã eſtꝰin loc intine
dijs ex ꝓpiuqᷣtcate ſoł.⁊ b̊ ſigficatʒ flãmeũ gladiũ
qui vᷣſatilł ðʒ ppe ppꝛietate motꝰ circularj hmõi
eſtũ cauſant.Et fit ꝑ cherubin qꝛ ꝑ angelicũ mi
niſteriũ credit᷑ ibi eẽ aliq̃ ignea cuſtodia.tho.vbi
5.poſt Aug. Spũalr aũt duplex reatꝰqͥ ꝑpctũm
incurrit᷑ deſignat᷑. Primꝰẽ amiſſiõis glłie qͥ cõſi⸗
ſtit in viſiõe dei.i.plena cognitõne.⁊ iõ collocat᷑
añ ꝑadiſum.cherub qͥ inipꝛetat᷑ plenitudo ſcie.q̃
excludat ab ipᷣa viſiõe. Scõðs reatꝰ ſeu pena ẽ
ignis gehẽne ⁊ iõ ponit gladiꝰflämeus. ſlam ꝑ
gladiũ vltio diuie iuſticie deſignat᷑ q vt ðꝛ vſatił
ideſt ex vtraqʒ parte incidens.quia animam erx
coꝛpꝰcruciabit Deſignãt ẽt iſta tria ꝑ q̃qs ex pec
catis redit ad deum.ſcilʒ per cherubin.ideſt per
ſciam ⁊ cognitõem dei gignẽ dilcõnis.ꝑ gladiũ
verſatilẽ.i.tolerãtie paſſeʒ ſᷣm mgrm i.ij.ſent.

,

pue fuit inflicta triplex pẽa ex ꝑte coꝛpis Pꝛima
fuit terre ſterilitas.cum dictũ fuit. Maledicta
terra in opere tuo.⁊ exponitur multis modis vi
delicet terra non gratis paſcet te ſicut feciſſet in
ſtatu innoctẽie ſed nec ſemper ex equo reſponde
bit laboꝛibus tuis.quia aliquando multum la
boꝛat ⁊ parum vel nihil recolligit.quod cſt in pe
nam Et ſic maledicit᷑ terra nò in ſe ſed in ope⸗
re. inquantum punitux homo ex terra non

— — — ——

—

ni
hmn
ſb
dols.
edi
Gi
ocan
ien
lgdin
lagin
itag⸗
As
i
nas.
n
.
mhde
RKn
le
Minlti
ri
trdi
gfinin
iſcn
dei
Cütre
ni
hnot
ümi
ho
Hedc
cloe
hole

ſN

Capitulũ

eipiens fructũ quẽ deberet m laboꝛem ſuum.
Al ſic maledicta tra.i.qꝛ peccaſti ꝓpt᷑ vxoꝛẽ q ti/⸗
bi debuit eẽ ſubiecta.iõ ⁊ male dicta erit tra ſub⸗

dita tibi 2 n rãdẽs ad deſideriũ tu. Et qꝛ pecca
ſti ꝑmulierẽ q̃ tibi debuit eẽ in adiutoꝛiũ.ideo ?æ3

terra q̃ tibi eẽ debuit in ſᷣuitiũ erit maledica. qꝛ
in tediũ ⁊ laboꝛẽ.vel ꝓpterea terra maledicit᷑ nõ

adam ad terrenaũ homies ne ſimilia faciẽtes ſi
milr maledictõe ferian?ꝭ Scðda pẽa ẽ culturean

xietas. UVñ ðᷣꝛ ei. In laboꝛe ⁊ anxiecate comedes

ex ea ⁊c̃. Geñ.iij.i.laboꝛando victũ qres.Et hec

pena laboꝛis ẽ cõmunis. Nullꝰei er tra comedit
niſi pᷣcedente laboꝛe vel in ſe ł in alio. Nam ⁊ cõ

templaciui ſi nõ laboꝛãt ĩ vita actiua.tñ ex labo
rib alioꝝ de terra comedũt.Ante aũt pccm̃ ⁊ ſi
oꝑatus eſſʒ hõ terrã nõ fuiſſʒ ad laboꝛẽ ſed ad ſo
latiũ ⁊ delicias ſᷣm auguſtinũ q̃ntũ placuiſſʒ.
Tertia pena ẽ anguſtie acerbitas.ibilſſpinas et

tribulos germiabit tibi.ſᷣm Rabbanũ.ſpine au

tem pctm̃ erãt.ſʒ nõ vt homi laloꝛẽ inferẽt.ſicut
ſerpẽtes ⁊ alia noxia q̃ añ homini crant innoxia
ſᷣm ctho.vbi.S.poſt aug.Spũ aliter ſpine ſũt pũ/⸗
ctiones ſeu ſtimuli pctõꝝ q̃ ex carne pueniũt ve
lutiex terra.vel pũctiões toꝛtuoſaꝝ qſtionũ ⁊ tri
bulos cogitationũ q̃ de nimia ſolicitudie pꝛoui
ſionis vite pueniunt m gloſam. W

Oulieri aut in ſpeali &X&

tres pene er ꝑte coꝛꝑis ſunt ex ſupbia inflicte.

Pꝛima ẽ labo in poꝛtando ꝓlem conceptam.
Vñ diccũ ei Geñ.iij.Multiplicabo erumnas
tuas ⁊ cõceptꝰ⁊c. Multitudo ↄceptuũ inducit᷑
in penã młieri nõ ꝓpter ꝓcreatõem ⁊ multiplica
tionẽ plis q̃ fuiſſet ẽt in ſtatu innocẽtie.ſʒ ꝓpter
mltiplicationẽ afflictionũ q̃s mulier patit᷑ ex h
ꝙ diu poꝛtat fetuʒ vñ ⁊ młxr fetoſa citius ſeneſcit
et moꝛitur. Scða penaẽ doloꝛ in ꝑtu. Uñ dðꝛ
In doloꝛe paries. Omis eni mir q̃ cõcipit i pctõ
ð nccẽitate parit cũ doloꝛe. Sola eni vᷣgo maria

ſine coꝛruptiõe ↄcepit.ſine laboꝛe poꝛtauit. ſine
doloꝛe peꝑit.qꝛ eius conceptꝰnõ fuit ſᷣm legẽ na

ture a pᷣmis pentibo deriuatã.Si aũt młxr nõ cõ
cipit neq; parit.patit᷑ ſterilitat ðfectũ qui pᷣpon
derat pᷣdicij penis. Uñ ⁊ amb. Pudoꝛ eſt femis
nuptiaꝝ pᷣmia nõ hr̃eqͥb ſolaẽ hec cã nubẽdi.ſ.

pncipalis.idem. Cõiugij pᷣmiũ ⁊ gra nuptiaruʒ

part eſt femiaꝝ xxxij.q.ij.pudoꝛ. Tertia pena
inflicta młieri ẽ uitus in obſeqndo.ibi.ſubviri
ptãte etla⸗ q intelligit᷑ ex ꝑte coꝛꝑis. ã ex ꝑte
anime deo r. Z. ubie .
troducta in penã nõ ſolũ qᷓ;tũ ad regimẽ.quia ẽt
añ pctm̃ vir fuiſſet caput mulierꝭ ⁊ gubnatoꝛ eiꝰ
ſʒ ꝓut młr ↄ ꝓpꝛiã volũtatẽ nccc hʒ volũtati viri
parere Ita ꝙ añ petm erat ſubiectõ mulier ad vi
rum ex reuerẽtia ⁊ dilcõne poſt pctin eſt ex timo
re.⁊ ſic eſt ſubiectio Ai ᷣuilis ei inflicta in penaʒ
peccati. Hinc aug. Satis apparet quẽadmodũ
femias viris ſubditas eẽ ⁊ pene famulas lex vo/⸗

luerit eẽ vxoꝛes.xxxiij.qv.hec unago. Ecce quot
mala ex ſuꝑbia. Uñ ðꝛ adam exemplũ meum ab

adoleſcentia ma.—
LCapitulũ.ij. de quatuoꝛ ſpẽbus ſuꝑbie. B

ubijcitſi ⁊ vir. Hecẽt ſubiectio ẽ in

Eſpeciebus ſuperbie

dicit Bꝛe. in. nij:li. moꝛa. ꝙ qtuoꝛ ſut

eꝑ ſpẽs ſupbie qᷣb ois timoꝛ arrogantiũ
demöſtrat᷑. ſ cũ bonan ſemetipſis hfe crhmar.

aut ſibi datũ ðſuꝑ ꝓ ſuis meri putãt. aut certe
cũ iactat ſe hze ꝗð nõ hnt. aut deſpectis ceterę ſin
gulariter videri appetũt. Et ð his pᷣt exponi lõ

pſal.cxxx.Dñe nõ ẽ exaltatũ coꝛ meũ.ſ.affeccãdo
excelletiã inoꝛdinate ſup ꝓpriam mẽſurã.⁊ ſicbo
na mihi collata mihi attribuẽdo nõ a deo reco⸗
gnoſcendo.q̊ ad pmã ſpẽm Neq; elati ſunt oculi
mei.o culi ſq; eſtimatois ⁊ affectõis nõ ſũt vlcra
debitũ in altũ leuati.bona q̃ͥ a deo agnoſco meri
tis meis aſcribẽdo pᷣncipałr.qͥ ad ſcdᷣam ſpecie,ʒ

ſſeq; ambulaui in magnis.magnifſicãdo in me:
vel apð alios bona mea ſpũalia ł! cꝑalia ea poſſi⸗
dendo vel minꝰhñdo. q̊ ad tertiã ſpim Neq; in

mirabilib ſuꝑ me.ſ.ãbulaui eſtimatõe.mirabi⸗
lia ⁊ q ſi ſingularia ſuꝑ me exiſtẽtia p̃ ceteris in⸗
tuendo ⁊ alios ex h̊ deſpiciẽdo. Jõ aũt nõ me ex
