lltotla. Dern. e unges 1111 nãᷓ
s8 teſtimoniũ.Exo.xxiij. ⁊ Diere.xxi.

actoꝛi· egãdo aũt cnimen vñ ſeqͥ kaccuſatoꝛi moꝛa

vel mutilatio.vel alia pena. vel fatigãdo ſcient᷑ appel

lationibo vel dilationibo.tenet᷑ ſatiſtacere ad arburriũã

boni viri.· Quintꝰ ẽ teſtis ſi ex falſo teſtimonio eiꝰ

ſcient᷑ facto actoꝛ vel reꝰ incurrũt damnũ aliq ð inuu

ſte. tenet᷑ teſtis inſolidũ.ær de iniur.⁊ dã.da.c. ſi cul⸗
pa.Et ſi accipit pecuniã ꝓ teſtimonio ferendo etiam
vero tenet illã pauperibo erogare. xxiiij.q. v. nõ ſane.

Et de his oĩbus.S.tiiic.xix.

Decima eſt manus.S. XII.
fraudatoꝛia. Job.xxi. In maib meis no adheſit ma
cula.ſ.fraudis.Et hec hʒ qͥnq; digitos ſiuemodos.
Pꝛimꝰ eſt in reꝝ quidditate dũ.ſ. vna ſubſtantia
vendit᷑ ꝓ alia.vt vinũ lymphatũ ꝓ puro.ivnum aro
ma pꝛo alio.auꝑx alchimiatũ ꝓ puro.⁊ hmõi. Se
cundus ẽ in quatitate.vt cum dat᷑ diminuta meſura
vel in ponderibo.vt.xi.vncis ꝓ libꝛa.vel in vaſis de

vino.oleo.tritico.⁊ hmõi.vel in cannis de panno la⸗

neo. lineo ⁊ hmõi. Terti eſt in qlitate, vt cũ vẽdit᷑
res defectuoſa. vt vinũ vel cames coꝛmipte p bonis
aial vicioſum ⁊ claudicãs ꝓ ſano.nõ minuẽdo de pᷣ⸗

cio ⁊ multograuiꝰ eſſet vendẽdo rẽ periculoſam ⁊ no

ciuã hoi. Quartꝰ ẽ in pꝛecij ineqlirate.vt cũ vẽdit

res plꝰ iuſto pᷣcio qᷓ valeat ſcient᷑. vel cũ multomino

ri pᷣcio emit᷑ q; valeat.qꝛ vẽditoꝛnõ cognoſcit reʒ.velł
q; ducit maxima ncẽte. Quintꝰ eſt in gabelle de⸗
bite vel pedagij ſubtractiõe vtqꝛ occulte introducit
rẽ ad ciuitateʒ.velaſſerit vnũ eſſe ꝓ alio.vel minoꝛis
ntitatis vt minꝰ ſoluat.hi oẽs tenent᷑ ſatiſſacere ſm
ho. le. ſeq.lv. ⁊ ray. Et de his.S.tii c. xxii·

gnox ne poſſint man?ꝰ eoꝝ implere q ceperũt.mani
feſtando.ſ.falſitates eoꝝ. Et hec hʒ quinq; digitos

ſeu modos.· Pꝛimꝰẽ in ponderib ⁊ menſuris faci

endo.vel vtendo falſis.i.diminutis meſunis in ven⸗
dendo.⁊ mẽſuris exceſſiuis in emẽdo.tenet᷑ etiã talis
de dãnis inde ſecutis. Scõs ẽ in falſis monetis
fabꝛicãdo falſas monetas vł incidẽdo eas aut falſa⸗
tis aut diminutis ꝓ ltĩmis ſcient᷑ vtẽdo.vltra pecca⸗
tũ tenet᷑ de danis leſis· Tertiꝰ eſt in bullis aplicꝭ
falſatis vel ꝑ ſurreptionẽ obtẽtis.cũ.ſ.expꝛeſſum eſt
falſum in ſupplicatiõe vel omiſſũ illud expmendo q́ᷓ
nanæato nõ obtinuiſſet. bñficiũ enĩ vel gra ſic obtẽta

nõ valet. vñ tenet᷑ ſatiſſacere de emolumento ꝑ ipſas

obtento. Quartꝰ eſt in inſtrumẽtis vel ſcripturis
falſiſicatis.vt teſtamẽtis in quibo ſcnibunt᷑ legata ali
ter qᷓ; diſponat᷑ a teſtatoꝛe.vel ſcpᷣturis vbi apparent
debita ⁊ caſſant᷑ ꝛ hmõi. Quintꝰ ẽ in falſis ꝑtubo
vt cũ mulier cõcipit ꝑ adulteriũ vel ſuppõit ſibi alie⸗
nũ partũ.q̃ tenet᷑ de oĩbus que ↄſumit putatiuꝰfiliꝰ
de donis mariti. ⁊ de his q̃ vt legittimo ſilio ſibi de
hereditate relinqueret.ex de iniu.⁊ dã:da.c:ſi culpa.
Et de his.ð.ti.ic. xviij.

Duodecima eſt maꝗ.XIIIj

nus pditoꝛia. De qua xp̃s Lu. xrij.

Ei. Ecce mman nn⸗
dentis me mecũ eſt in inenſa.lð eni ſt pꝛoditio niſi

decima emanus. . XIII

ob. v. Qui diſſipat cogitatiões malis

E
=☛ „ —

ſa

£

locũ vbi ſpoliet᷑.

Capitulũ Pꝛimũ

perfamiliares. Et hec habet qnc di itos. Pꝛim?eſt
in caſtns ⁊ pplis ⁊ terris.qñ.ſ.qͥ auferta ltimo dño
dat ꝓditoꝛie alteri qͥ ibi ius nõ habet tenet᷑ talis de
oĩbus dãnis inde ſecutis. Scðs eſt in ꝑſonis qñ
tradit dñũm ſuũ vel amicũ in manꝰ inimici occidẽdũ

vel redimendũ. vel impediendũ a negocijs ſuis.⁊ te
g

net᷑ ad oẽ intereſſe. in rebꝰqñ peeunias vel
alia bona ſui dñi vel amici pꝛocurat deuenire ad ma
nus inimicoꝝ aut cuʒ aſſociat ſe cũ aliq̃ vt ducat ad
Quartꝰ ẽ qñ ſecreta reuelat dni
ſui vt dãnificet. vel aduocatꝰ ſecreta cauſe quam de
fendit aduſario pandit.vt ſe poſſit deſendere.⁊ tenek
ad dãna:er᷑ de iniu.⁊ dã. da.c.ſi culpa.Et de bis oĩ⸗
bus. S. ti. ic. xxij. Quintꝰ eſt cũ quis vtit᷑ inſidijs
nõ ſeruãdo ꝓmiſſa pacta etiã ſi eſſet hoſtis dũ ⁊ ipſe
ei ſeruat fidẽ ⁊ nõ als.xxiij.q.iinolil.

Decimatertia ma⸗ F. XV.

nus eſt ſimoniaca. Et de hac.iij. Reg. ri. Quicũq;
volebat implebat manũ ſuã.ſ.pecunia quã dabat.
2 fiebat ſacerdos.Et hec habet qͥnq; digitos ſeu mo
dos. Pꝛimꝰ eſt accipe pecuniã vel alia tꝑalia pꝛo
ſacramẽtis aut beneficijs ↄferendis vel collatis per
modũ pꝛecij nõ ꝑ modũ lemoſine.⁊ talẽ pecuniã re⸗
tinere non põt. ſed pauperibo dʒ erogare. vel ecclle in
cup miuriã data ẽ tho. ſe. ſe. q. . Scðs eſt accipe
pecuniã appꝛeciatiue ꝓ alijs rebus ſacris.vt eccłijs

—

altaribo conſecratis.aq baptiſmali ↄſecrata.oleo ſan
cto.reliquijs ſctõꝝ.ſepulturis loci ſacri iurepatrona

tus. ingreſſu religionis ⁊ bmõi.talis pecunia retine
n nõ põt ſed pauperibo ero ari opoꝛtet. vel ecclie pꝛo
ꝗ cõmiſſa eſt ſinonia. Teni⸗ eſt p ſpiritualibo ex⸗
acitijs. vt p pꝛedicando. oꝛando. viſitando. eligẽdo.
ↄſirmãdo.a coꝛrectiõe deſiſtendo. curã aĩaꝝ exercen
do.cõſecrando.⁊ hmõi alia. recipiendo pecuniã exa⸗
ctiue vel pactionalit᷑ vel appꝛeciatiue.tenet᷑ pauperi⸗
bus erogare. vel ecclie in cuiꝰ iniuriã data eſt. Sed
ſi ꝑ modũ elemoſine retinere põt ſibi. Quartꝰẽ qñ
accipit bñſiciũ ſimplex vel curatũ aut dignitatem ſi

moniace.qꝛ tenet᷑ reſignare.ꝛ fructꝰ inde pꝑceptos re⸗
ſtituere. etiã cõſumptos deductis expenſis factis in

vtilitatẽ beneficij ill.⁊ ꝓ fructibus colligendis.
Quintꝰ eſt de mediatoꝛibo ad ꝓcurandũ bñſficiũ vł
officiũ ecchaſticũ vel aliqð ſpinituale. bi tenent᷑ pecu
niã ꝓpter hoc receptã pau peribus erogare. hec ola. b.
tho.le.ſe. q:c.⁊ ray. ⁊ inno. De his.ð.ti.i.c.v. ꝑ totũ:

Decima

nus impeditoꝛla. Ecc. ij. Ue duplici coꝛde ⁊ manibo
mele facientibꝰ.i.ĩpedientibo bona alioꝝ. Et hec ha

bet qnq; digitos. Pꝛimꝰ ẽ qñ quis ĩpedit aliquẽ?

a ↄſecutiõe alicuiꝰ bñficij vel officij. Et ſi iam illud
erat cõſecutꝰ ⁊ poſſidebat.⁊ iniuſte ꝓcurauit ſibi au
ferri: tenet᷑ ſatiſfacere totũ. Si nondũ crat cõſecutus
ſz in via hñdi tenet᷑ ad arbitriũ boni viri.tho. ⁊ rich.
in.lij. Scðs eſt qñ ĩpedit fructꝰ ꝓuenturos alicu

ius agri vel vinee vel effodiendo ſemina. deſtruẽdo

vineas. arboꝛes ⁊ bmõi:qui tenebit᷑ ad qntũ extima
bunt᷑ fructꝰ in illo dubio valituri. tho. in. iiij. Tenen
do etiã colũbarias ⁊ nõ ſufficient᷑ paſcendo vñ dã⸗

quarta ẽ ma.. XVI

—
—

nũ inferũt ſeminibo vel frueribo. tenenk de dãnis. pe
trus de pak.in. uij. LTertiꝰ eſt de bis qͥ faciũt ſtatu

ta vel capla ne vſure ſolute poſſint repeti.vel ꝙ poſ-

ſint hoĩes cogi ad ſoluendũ.⁊ qui iudicãt m ea. vel

etiã ſine ſtatutis dãt ſnĩam ꝙ ſoluant᷑ vſure. vel ſolu

te nõ repetant᷑ hi tenent᷑ ad eas reſtituendũ ſi vſura⸗
rij nõ reſtituãt.impediũt enĩ reſtitutionẽ.xi.q.iij.c.qͥᷓ

lſentit. Quart? eſt de bis q dant las emunitoꝛi⸗
as debitoꝛibo iniuſte ne poſſint cogia creditoꝛib ad

ſoluendũ eis cũ poſſint.hi tenent᷑ illis deulis danis.
Quintꝰ eſt de iniuſte ĩpedientibo ne s poſſit exeq
negocia ſua honeſta.occultãdo inſtra vel ſcripturas

ꝑ que maniteſtat᷑ us ſuũ.velĩpediẽtes ne quis acce

dat ad iudicẽ eccłiaſticũ in cã qua põt vbi ſibi fieret

iuſticia.vel alit᷑ iniuſte ⁊ malicioſe ĩpediens iter ſuũ
ad iudicuũ vel ad negocia ſua vnde recipit dãnũ.Et
Decimaquinta eſt. J. XI.

manꝰ luſoꝛia deqꝗ põt intelligi Sbl.

me intelligi llug J05.
nõ oſculatꝰ ſum manũ meã in abſcodito.Luſoꝛ eni

cũ vincit attribuit manꝰ induſtnie.vñ aliqñ oſculat
eã vt cãm lucni.Et hec hʒ quinc; digitos⸗ Pꝛimꝰ
cũ decipit in ludo.vt ꝑ falſios taxillos. aut chartas!a

aut dicẽdo mendaciũ.⁊ ſic vincit. tenet᷑ enĩ reſtituere

decepto. Scõs ẽ qñ vincit ab his q̃ alienare nõ
pñt.vt ſunt ſᷣuifilij famit.pᷣcipue pupilli.vxoꝛes.re⸗
ligioſi ⁊ hmõi.⁊ bec opoꝛtet reſtituere eis qᷣ hñt curã
illoꝝ. Tertiꝰ eſt qñ vincit ei quẽ induxit vel traxit
ad ludendũ multa ipoꝛtunitate cũ non vellet ludere

vel volentẽ a ludo recedere inuitũ detinet. ⁊ tenet res⸗

ſtituere. Quanꝰ qñ vincit in locis vbi phib et᷑ lu
dus.⁊ ꝑ leges mandat᷑ fieri reſtitutio.q necꝑ diſſue?

tudinẽ ſunt abꝛogate.⁊ tũc etiã tenet᷑ reſtituere ꝑden

„

tiiſm tho. ſe. ſe.q.lxij. rich.in.iiij.ray.⁊ inno. ⁊ alios.

Quintꝰ qñ vincit in locis vbi nõ phibet᷑ ludus. vel
ſi phibek. leges ſunt abꝛogate ꝑ Zꝛiam ↄſuetudinẽ.⁊
tũc dz pauperibo erogare vtꝝ de necte velde hone⸗
ſtate vide.S.ti.i.c.xxiij.vbi plene ẽ iſta materia.

Decimaſerta ẽma.. XVII

xxxij. Uidebit ꝙ infirmata ſit man?ꝰ.i.deſiciens opꝰ
in locando ⁊ ↄducendo.⁊ hec bʒ quinq; digtoos.
Pꝛimꝰ qñ quis locat alten rẽ quã nouit vitioioſam
⁊ equũ claudicantẽ vel domũ ruiturã.qui tenet᷑ de
dãno inde ſecuto. Scõs qñ nimis notabilit᷑ exi⸗
t pꝛeciũ dere locata.domo.agro.vel veſte hmõi
vel qñ aufert ab eo rẽ locatã ſine cã rõnabili añ tem⸗
us cõuentũ.tenet᷑ enĩ ei de dãno.ray. ñ
cõducit qͥs aliũ ad oꝑandũ nimis puo pᷣcio notabi⸗
liter vel debitã mercedẽ nimis tardat dare cũ poteſt.
vñ ille recipit dãnũ. vel loco pecume debute dat ſibi

—.—

mnus locatiõis ⁊ cõductõis viciaroꝛiã. De hac Deut᷑.·

„

Tertꝰ qñn

res quas opoꝛtet cũ vendere minoꝛi pcio q; dz babe

re. Quartꝰ ſi cõductꝰ ad operã ex feſtinãtia vel ne
gligẽtia non fidelit᷑ eſt operatꝰ. bñ. vñ ſequit᷑ dãnũ
ei. Quintꝰ qñ maleractauit rem ſibi locatã vt do
mũ vel agrũ pmittendo deſtruere. vel equũ vel bo⸗
ues uimis fatigando ⁊ hmõi.tenet᷑ talis de bmõi dã
nis ad arbitniũ boni vin. ray in ſũma. Ualall⸗ 5

Tuulus Gecundus

qui bõa que habet in feudum a dño maletractat ex
malicia vel negligentia. tenet᷑ de damnis. Et de his
ſupꝛa ti:i.c.x-xxy.·

7

Decmaſeptima eſt . &

manus turpite lucratoꝛia. De qua Eſa.i.dñs. a
nus veſtre plene ſunt ſanguine.i.turpibus lucns.et

pec babet quinq; digitos. Pꝛimꝰ eſt lucrũ ex ope

re carnali vt meremcio.lenocinio.cõcubinatu.adul⸗
tero.⁊ buiuſmodi. Scõs eſt ex arte vel actu pꝛo

hibito lucrori. Ut ex arte mutuãdi vel faciendi taxil

los.carthas.fucos.toꝛneamenta. Uel ex hiſtnonatu
turpi.ſeruiendo vſurario. in numerãdo pecuniã ad

vlur.⁊ ſenbẽdo huiuſmodi. in faciẽdo indiuinatio
nes incantationes ⁊ huiuſmodi. in ſcribendo inſtru

menta in fraudẽ vſuroarũ. Tentus eſt lucrado tẽ⸗
poꝛe ꝓhibito.vt diebo feſtiuis emẽdo ⁊ vendendo. ſi

ne neceſſitate ſenbendo val alia oꝑa ad lucrũ facienꝰ
do. CQuartꝰeſt negociari in locis pꝓhibitis. vt in cc

cleſijs vendẽdo vel emẽdo. vel enã mit endo ad ter⸗/

ras ſaracenoꝝ. vel poꝛtando arma vel lignamina vł

.

victualia. ⁊ quecũq; mercimonia ſine licetia pape. te
net᷑ illlud quod lucratus ẽ. ⁊ tantũdẽ de ſuo mittere
in ſubſidiũ tere ſancte. Quintus ẽ intentiõe mere

cupiditatis vacare negociatiõi.vel intentõe introdu
cendi caniſtiã hi oẽs debent acqu ſi a pau penibo ero

gare. magis tñ ex honeſtate ⁊ conſilio qᷓ; neceſſitate.

2

kiiij.q:v.c.qui habetis.Et de his.ð.xi.i.c.xxiij.

Decimaoctauacéma.5. XX.

nus detractoꝛla. ps. Erue.lſ.deus de manu cams. i.
detractoꝛis animaʒ meam.i.vitam. Pꝛouerdᷣ.xviij.
Moꝛs ⁊ vita in manibꝰ linguc.ſcilʒ detractoꝛie.Et
bec ha bet quinq; digitos. Pꝛimꝰeſt cũ quis ſcien
ter accuſat alique de falſo.⁊ conuictꝰ de crimine con⸗
denat.ralis eitenct᷑ ſatiſfacere nõ quidem deregendo
falſiarẽ poſtq; eſt punitꝰ reus.qꝛ ſibi imineret pen⸗/
culum perſone.⁊ illi iã punito nõ ſanſfaceret ſed alic᷑
ad arbitriũ boꝝi viri añ punitionẽ autez debet dere⸗
gere falſitatẽ vel deſiſtere ab accuſattöe. Scõðs eſt
qñ extra iudiciũ infamat aliqueʒ de crimine ſciẽs nõ

eſſe veꝛ·: vel neſciẽs ſi eſt vex. qꝛ tenet᷑illis quibus di

Fkit declarare ſe falſũ dixiſſe niſi ex ſibi imineret ma
gnũ perculum vite ⁊ hmõi. lam tũc alił᷑ pꝛout po
teſt debet ſatiſacere.vel cũ libellos famoſos ſuꝑ cri⸗
mine de eo cõponit vel cannlenas qdð peius eſt.

Lertiꝰ eſt qñ ad aliqð crimẽ cõmiſſum vere ab alio

auget aliquid aliud norabile qð eſt falſum. vt cũ di⸗
cit le vel aliũ turpia colloquia vel geſtꝰ habuiſſe cuʒ

aliqua ſed etia camnalẽ copulã vel cum aiij dicunt de
co turpitudinẽ cũ aliqua agere tacet ſtudioſe. vel ali
qus ſigna facit vt credãt veꝝ eſſe quod non eſt. 2 ta⸗

lis tenet ad declarandũ falſum eſſe. Quanꝰẽ cu 3
dicit aliqð cnimẽ altenꝰ referes ſe audiuiſſe qð occul⸗

2

tũ eſt ⁊ ignoꝛat ſi eſt veꝝ. ⁊ tolis qũo debeat ſatriſfa⸗
cere habes in. c. ſe. Fiij. Quint?cum dicit cnimen
altenꝰ vere perpetratũ ſed occultatũ. 2 talis dʒ etiã

famã reſtiuuere put põt.vel etiam cũ dicit cõtumeliã

in pnᷣtla aliox. ⁊ talis debet petere veniã vel alit ſe re

concillare cũ eis.

endũ deo aliquis reuocat.v
do educit. tenex hic illũ reducere qᷓntũ in eo eſt. velſe
vel aliũ ponere in religione 'm Pe. de pal. Scðs
eſt qñ quis pſuadet alicui aliqð crinunale blãdièdo
vt decipiat.Et multomagis qñ qͥs aufert alicui vir⸗

2 mulcopl

Decimanona eſt ma.ſ. xX
nus pſoneleſoꝛ a. Mich. vij. Uir fatremn ſuũ vena —

tur ad moꝛtẽ.malũ manuũ ſuaꝝ dicunt bonũ. Et

habet qnq; digitos ſeu modos. Pꝛim? eſt auferẽ⸗
do vilã occidendo aliũ iniuſte.i.extra iudicium oꝛdi

nanm. ⁊talis tenet᷑ put dicetur in.c ſe.d.i.ð dano in⸗
de ſecuto. Scðõs eſt mutilãdo membꝝ iniunioſe.

⁊tencet᷑ de expenſis in medicis ⁊ medicims.⁊ de lu⸗

„

co pdito ſi ex mutilatione nõ poteſt laboꝛare. Ter
nyeſt in vulnerando vel percutiedo imiuſte ſicut tol⸗

lendo ſoſpitatẽ.⁊ tenef̃ad damna inde ei ſecura.

Quartꝰ incarcerado ꝛ⁊ ſic tollendo ei libertate qð fa

ciendo abſq; cã ronabili tenet de dano qð inde ſeq

tur.ſecꝰ ſ facit.qꝛ eſt ei debitoꝛ vt ſibi citiꝰ ſoluat.
Quintꝰ cũ mutit in exiliũ vel cõſiniũ iniuſte.⁊ per H̊
ai fert ei patrã. Et oẽ damnũ qð inde recipit qð cõi⸗
ter eſt multũ tenet᷑ ei ſati facere.

nus aorum pᷣdatoia ⁊ de bac Sapᷣ.i. Impij mani

bus ⁊ verbis moꝛtẽ accerſiunt. Et habet qnq; digi⸗

tos. Pꝛimꝰ eſt qñ volentẽ nreg relafone 30 ſerui⸗
iĩ ingreſſum ꝑſuaden

ginitarẽ erẽ mamimoniũ.⁊ debet ducere in vxoꝛeʒ vel

detareſi põt ⁊ indiget. Tertiꝰ eſt qñ qͥs ſuo ſermo

ne trahit ad erroꝛẽ fidei vt faciũt heretci diſſeminan⸗
tes falſam doctrinã.⁊ hi tenentreuocare. Quartꝰ
eſt cũ pꝛelaci vel patreſfamil. ex ſua negligentia per⸗

mirtüt gregeſt uũ perire nõ coꝛrigentes ⁊ admonẽetes

vel mulieres ſuis oꝛnatibo ⁊ tripudijs alijs ludis n
ſibus.blaſphemijs.⁊ hi debẽt ſati facere pnĩa ⁊ bo⸗
nmis actibo ed ficando q̃s pꝛiꝰ ſcandaliʒauerant.

Bequitur tertia.S. X XIII.

pars pᷣncipalis diuiſiõis facte vbi pomtremediũ ad

euadendũ de manibo iſtis vſurpatoꝛijs quibo dya⸗
bolus in mare pcipitat in pfundũ infemni:⁊ hec ẽ na
uis.vñ dicit. Illic naues perrãſibũt. In plurali di⸗
cit naues.qꝛ triplex eſt nauis.
Eſt nauis eccleſie vniuerſalis.
Eg nauis ie negulane
Eſtnauis pnĩe virtualis.
Etdepmo intelligit llud Pꝛouerb. vlti Facta eſt
ſcʒ ula mulier foꝛtis de q̃ ibi loquit᷑ figurate ecclia qᷓ⸗
ſi nauis inſtitoꝛis.i.mercatoꝛis de longe poꝛtans pa
nẽ ſuũ.ſ.doctrinevel eucharie.qꝛ de celeſtibo q paſcũ
tur hoĩes fideles.Et cry oꝰ. tracrãs illud Math.ix.
Aſcẽdens xpᷣs in nauiculã tranſfretauit. dicitxpᷣs na
uim ecclie fluctus ſꝑ mingaturꝰ aſcendit.hec ẽ naui⸗

cula petni que q̃tit᷑ magnis fluctibo pſecunionũ a ty

rannis erroꝝ.ab hereticis pꝛauoꝝ operũ.ab ypocritꝭ

vt aliqñ videaut᷑ ſubmergi:ſed ſubmergi non põt ppo

l'cum ſuis malis exeplis eos ad mals p-
uocãt.tenent᷑ enĩ eos coꝛrigere ij.q.i.c.ſcelus.Quin
tus cũ hoĩes ſuis pꝛauis actibo alios ſcondaliʒant.

npinn
u
giude
N
.

raſt
N
,
4
Sent
mMut
.

Capitulũ Pꝛimũ

tã gubernante. ſed pꝰ tempeſtatẽ tranquulũ facit.vt

diciẽ Tho. iij. Et figuratũ fuit Math. viij. qn ipſe
ſurgẽs a ſomno ĩperauit ventis ⁊ mari.⁊ facta ẽ tran

quillitas. doꝛmire vᷣo videt᷑ cũ tribulatiões ſurgere ſi
nit. vt dicik di. xxiij. c. in noĩe. Hec per petꝝ ⁊ alios pᷣ
latos ⁊ pᷣdicatoꝛes rhetibo pꝛedicatõis capit multos
piſces ad fidẽ.vt impleat᷑ non ſolũ nauicula petri i.
ecclie occidentalis ſed etiã iohis euangeliſte.i. eccłie
oꝛientalis.i:grecie.vbi iohãnes pᷣdicauit dũ.ſ.ſocia
ta fuit cũ nauicula petri.i.vnitati ecclie humane. vt
ſigurate babet᷑ Lu.v. Petro qʒ añ capturã piſciũ di
ctum fuit. Duc in altũ marꝗ.i.nauicula.⁊ laxaterhe⸗

tia vr̃a in capturã.Qð exponens amb.ait.in altum

ſcʒ in ꝑfundũſdiſputationũ. Quid enĩ tam altum qᷓ;
altitudinẽ diuitiaꝝ videre.i.ſcire dei filiũ.⁊ pfeſſionẽ
diuine generatiõis aſſumere.xxiiij.q.i.nõ turbatur.
Apte autẽ ecclia militãs ſignat᷑ ꝑ nauim.qꝛ quẽad⸗
modũ nauis in pᷣncipio ⁊ fine ẽ arta ⁊ paucos ↄtinet
hoĩes.in medio ẽ lata ⁊ multos cõtinet.ita ecclia mi⸗

litans fuit arta in pᷣncipio.qꝛ in multis ꝑſecutionibꝰ

2 pauci erat in ea. Uñ ⁊ marcellus qᷣ erat papa pꝰ fu
ſtigationẽ fuit deputatꝰ a diocleciano impatoꝛe peſ⸗

ſimo multis annis ad cuſtodiã animaliũ in ſtabulo
⁊ vꝛban papa in ſepulchꝛis latitabat ꝓterĩmanita⸗
tẽ perſequentiũ. In ſine etiã.ſ.tpe antichꝛiſti erit arta

Erit enĩ tũc tribulatio qlis nõ fuit ab oꝛigine mũdi

vt dicik Math.xxiiij. VUIñ ⁊ pauci firmii fide eccle

ſie pmanebunt. In medio autem tꝑe.i.nũc.lata eſt ⁊
multi in ea repenuntur clerici ⁊ laici. vt dicit cryſoꝰ.

Multi ſacerdotes pauct ſũt ſacerdotes.multi in no

mine.pauci in opere.di.xl.Et patrimonium ieſu xpᷣi
latũ ẽ ⁊ exaltatũ.Et ppᷣncipes ⁊ magnates.ciues ⁊ po
pulares.oẽs querũt de altari ꝑticipare ꝓcurãtes ſu⸗
os filios vel coſanguineos vei amicos cõſtitui in di⸗
gnitatibo ⁊ bñficijs vt eos diuites faciãt ⁊ bona pau
peribo erogãda in pphanos vſus ↄſumant. Sed nilſi
male ablata eccłiarũ reſtituãt ſi ipñt.ↄdẽnant. Et
bmo nõ ꝙ m regulã iuns in. vi.bñficiũ eccliaſticũ
nõ põt licite ſine canonica inſtitutione poſſideri. Si
qs ꝑ ſimoniã recipit bñficiũ ſeu intruſionẽ ſeu vſur⸗
panonẽ.i ꝑ laicos vel alios de facto qͥ non poterant

oferre.vel hñs aliqð impedimentũ irregularitatis

vel nõ canonice electꝰ vel poſitus. tenet᷑ oẽs fructus
ſuſceptos reſtituere deductis expenſis rõnabilr factꝭ

in vtilitatẽ bñficij ſᷣm doc· Scðo nota ꝙ etiã ſi ri

te aſſumptꝰ nõ officiat vel officiare facit ſeculanit vi
ueas nõ intẽdit demũ clericari ſed vxoꝛari ⁊ ſequi ſo
rũ ſeculare cũ defraudet eccliaʒ ⁊ intẽtionẽ eoꝝ qͥ de⸗

derũt ecclie poſſeſſionẽ.videt᷑ ꝙ tenet᷑ ad reſtitutionẽ

xij.q.ij.c.gloꝛia. Silłr quedeputata ſuut determina
te ꝓ clericis ſeruiẽtibo.vel ꝓ fabꝛicis eccleſiax. vel ꝓ
pauperibo dãs alijs tenet᷑ reſtituere. Mota tertio.
ꝙ ſi ſus negli gẽtia amittant᷑ bona ecclie mobilia. vt
libꝛi.paramenta ⁊ hmõi.vel deſtruunt᷑ ĩmobilia vel

ruũt tenent᷑ ad ſatiſfactionẽ de oĩbus.vt e de iniuj.

2 dã. da.c. ſi culpa.de his poſſet ĩtelligi illud Job.xij
Abundãt tabernacula pᷣdonũ.ſ.clericoꝛũ.⁊ audact᷑
puocãt dñm.ſ.ad irã ꝓpter malã vit.cũ oĩa dederit
eis in manꝰ. vt. xij.q.ij.ſi pꝛiuatũ.De hac naui eccle

ſie ſic ait cryſoꝰ. anuigat ecclia inſtructa fidei guber

naculo felici curſu ꝑ hui ſeculi mare. hñs deum gu
bernatoꝛcẽ.angelos remiges.pouãs choꝛos oĩm ſan
ctoꝝ erecta ipia ſalutari arboꝛe crucis in qᷓ euangeli
ce fidei vela ſuſpendẽs flante ſpirituſctõ ad poꝛtũ pa
radiſi ⁊ qͥetẽ ſccuritatꝭ eterne deducit. Ubi cryſoꝰ ſe⸗
ptem dicit de hac naui ecclie. Pꝛimů eſt. qꝛ p H ſe
culũ qð ẽ mare tẽpeſtuoſum hʒ nauigare.vñ etiã ele
cti periclitant᷑. Exem plũ ione ꝓphe.qᷣ exiſtes cũ alijs
ſuſtinebat periculũ ſubmerſiois quantũcũq; laboꝛa
rẽt ad exonerandũ nauim.vt habet᷑ Jone. l1io val⸗
de timendũ. Beatꝰ vir qͥ ſꝑ ẽ pauidꝰ.ait ſa piẽs Ber.
INuſq; ẽ ſecuritas o frẽs. lec in celo nec in paradiſo
⁊ multominꝰ in mũdo.In celo angelꝰ cecidit ſub po
tẽtia diuinitatis. Adã in paradiſo de loco volupta⸗
tis. Judas in mũde ſub ſchola veritatis. Scoõm
qð dicit cryſoꝰ. de naui ecclie eſt ꝙ bʒ deũ guberna
toꝛẽ habitatoꝛẽ cui vẽti ⁊ mare obediunt.⁊iõ multũ
cõfidendũ.qꝛ etſi cõcuti ꝑmittit nõ tñ perire. Uñ in
huiꝰ figurã cũ eſſent diſcipuli in naui cũ eo ⁊ io doꝛ

miente periclitarent᷑. ſurrexit xpᷣs ⁊ impauit ventis ⁊
mani.⁊ facta ẽ anqllitas magna.Matb.⸗ vlij. Etiã
vicẽ dei tenẽt p̃lati in gubernado nauim ecclle.vñ et

dij vocant᷑. Sicut autẽ qͥ gubnat nauẽ nuq; deſerit
neq; in tẽpeſtate neq; in trãquillitate.alioqn ſibi im
putaret᷑ ſubmerſio nauis ſi cõtingeret ex ſui neglige⸗
tia etiã ſi nõ intenderet. Ita etiã pᷣlati debẽt intende⸗
re cure ecclie oĩ tꝑe. Uñ nico. papa. Si pnitioſuz eſt
pꝛetã.i.directoꝛẽ nauis iu tr quillitate nauẽ delerere
qntomagis in fluctibo. paulopoſt. los qᷣ taq; arie
tes gregibo ducatũ pᷣbentes.ĩmo qꝛ ⁊ paſtoꝛes hoꝝ
ſumꝰ deo auctoꝛe cũ eis in periculis ꝓ viribꝰ pſiſtere
cõuenit, ⁊ cũ tranqͥlliras reddita fuerit diuina pieta⸗
te. mox gregrẽ requirere ⁊ in vnũ colligere.⁊ eiꝰ aias

celeſtis patrie pace ſurſum engere debemꝰ. vij. q. l. ſci

ſcitaris. Tertiũ eſt.qꝛ hʒ angelos remiges qͥ eam
int᷑ fluerꝰ huiꝰ ſeculi cuſtodiũt ⁊ deducũt. iux illud.
Angelis ſuis deꝰ mandauit de te vt cuſtodiãt te in
oĩbus vijs tuis.⁊ iõ gaudendum de tali adiutoꝛio.
Sacerdotes etiã angeli appellant᷑.̃ᷣm ulud Mala.
ij. Labia ſacerdotis cuſtodiũt ſciam ⁊ legẽ reqͥrũt ex
oꝛe eiꝰ qꝛ angelꝰ dñi exercituũ eſt. Et hi femigando
miniſtratiõe ſacramẽtoꝝ nauẽ mouẽt.i.eccliam fide
liũ ad poꝛtũ in qͥ nõ parũ hũt laboꝛare in miniſtran
do debite. Uñ in figura ðꝛ Math. vlij. de diſcipul.
ꝙ erãt laboꝛõtes in remigãdo. Erat eni eis ventꝰ ⸗
rius.ſ.tẽptationũ. Quartũ qð dicit cryſoꝰ. de na
ni ecclie eſt. qꝛ hʒ choꝛos ſerod ſunt ol vᷣtute pleni.
Vññ de petro ⁊ pluribo diſcipul dicit᷑ Jo.xxi. Aſcẽde
rũt in nauim. ⁊ iõ libent intrandũ.qꝛ ſᷣm psð.Cũ ſcõ
ſanctꝰ eris. Uñ ſigurat᷑ ꝑ nauem ſalomonis q ſeł in
tribus annis adducebat.ij. Parał. aurum ⁊ argen⸗
tũ nimis ebur. ſymias ⁊ pauones.nã ecclia xpi in fi⸗
de trinitatis pꝑſonarꝝ ⁊ vnitatis eſſentie diuine ad ſu
ꝑnã bieroſymã inducit ſctõs apłos ⁊ manyres .⁊ 5
aurũ.doctoꝛes ſapiẽtia ⁊ doctrina plenos.⁊ hoc ẽ
argentu. 2 ↄfeſſoꝛes. ⁊ bi ſunt ebur.q; albi ꝑ vite mũ
diciã.⁊ foꝛtes ꝑ donũ foꝛtitudinis.⁊ q̃ſi ſymie imi⸗
tantes actꝰ hoĩm.i. ſapientiũ inberẽtes exemplis.Et
pncipes qͥ cũ apparatu viuunt.⁊ hi ſunt pauones.
Wultũ iuuat talis ſocietas ſanctoꝝ ſicut aonpaſ

”ðõ

Citnulus Secundus

multũ nocẽt opera maloꝝ. Uñ ambꝛo.in figurã hu

ius ait. Non turbat᷑ nauis que habet petrũ. de qua

ſcʒ habet᷑ Lu.v. Aſcendens xpᷣs in vnã nauim que
erat lymonis.rogauit eũ a terra reducere puſillum.
Turbatr᷑ ula qͥ iudam habet.de qᷓ.ſ.habet᷑ Mathei
viij.Et ſi multa illic diſcipuloꝝ merita nauigabãt.
tñ adhuc ꝓditoꝛis eã perfidia agitabat.in vtraq; pe
trus.ſed qͥ ſuis meritis erat firmꝰ turbat᷑ alienis.Ca
ueamꝰ ergo peifidũ.caueamꝰ pꝛoditoꝛẽ.ne per vnuʒ
multi fluctuemꝰ.ergo nõ turbat᷑ hec nauis in q̃ pꝛo
uidẽtia nauigat.abeſt perſidia.ſuꝑat fides.xxiiij.q.i
nõ turbat᷑. Quintũ eſt ꝙ in hac nauiẽ arboꝛ ere⸗
cta ſalutifere crucis.⁊ in ea antẽna xpᷣs ad ꝓtegendũ
⁊ideo ſub ipſa manendũ.qꝛ ſub ea nullus põt ledi.
extra iſtã nauim eccleſie.i.ſidẽ crucifixi nemini põt eẽ

ſalus.ad qð facit qð dicit Act᷑.xxvij Miſi manſeri/

tis in naui nõ poteritis ſalui fieri. Uñ ꝑ archã noe q̃

tãq; nauis in aquis diluuij continuit ⁊ ſaluauit oĩa

aĩalia ibi exiſtẽtia.vt habet᷑ Geñ. vij. recte ſiguratur
ipſa eccłia ⁊ crux pᷣi ᷣm grego.⁊ aug.Sicut enĩ oẽs
qui ex archam reperti ſunt diluuio perierũt.ita oẽs
q ſunt er eccliam pereũt. Eratula archa tricamerata
ad denotandũ tres ſtatꝰ eccleſie.ſ.ↄiugatoꝝ.ↄtinen

tium. ⁊ pꝛelatoꝝ.Cõpacta erat ex lignis leuigatꝭ ⁊ bi

tumine linitis.qꝛ reſultat ex fidel bo liberis a ſuꝑflui
tate vitioꝝ ⁊ charitate glutinatis ⁊ vnitis. Sextũ

eſt. qꝛ habet vela euãgelice doctrine q̃ ſunt plena ver

bis xp̃i. Sicut enĩ vela ſunt plena aere ⁊ vento.ſic et
verba nõ ſunt aliud qᷓ; aer ſoꝛmatꝰ in gutture lo quẽ

tis. Iſta ̊ vela ſuntplena ffatu⁊ verbis xpᷣi que nos

Docẽt qñ.qũo.qua via.⁊ q̃ͥ eundũ ſit.⁊ ideo attentiꝰ
audiendũ Lu.xi. Btĩ qui audiũt verbũ dei ⁊ cuſto
diũt illud. Uñ ⁊ Jaco.iij.dicit᷑. Ecce ⁊ naues cũ ma
gne ſint.⁊ a ventis validis minent᷑. circũferunt᷑ autẽ
a modico gubernaculo.ſ.temonis.Ecclia eſt vna et
multe. Una vnitate fidei ⁊ dilectiõis. multa variera
te locoꝝ ⁊ rituũ.⁊ he mouentur a ventis verboꝝ xpᷣi
gubernacula ſunt oꝛdinatiões pꝛelatoꝝ.qui tñ atten
dere debent ad ſtellã maris.i.xpᷣm ⁊ etꝰ matrem vir⸗
ginẽ. vrerq; enĩ dicit᷑ ſtella. Uñ fulbertus in ſermone

Dicit. Opoꝛtet oẽs chꝛiſticolas per huiꝰ ſeculi pelagꝰ

nauigantes reſpicere ad ſtellã maris. Si qͥs enĩ hoc
egerit nõ lactabit᷑ inanis gloꝛie vẽto.nec ſcopulis tri
bulationũ franget᷑ nec abſoꝛbebit᷑ ſcylle voluptatum
voꝛagine. Septimũ eſt.ꝙ ducit ad poꝛtũ quictis
pðs.Deduxit eos in poꝛtũ voluntatis eoꝝ.ſ.ad quie⸗
tẽ ⁊ locũ ſecurũ ⁊ plenũ oĩ bono. UVñ dicere poſſunt
Veri ſideles qʒᷣ ſcribitur de paulo ⁊ ſocijs Act.xxvñ
Nauigauimꝰ ⁊ venimꝰad locũ qui dicit boni poꝛtꝰ
DVec ẽ nauis de qua dicit᷑ Joh.xxi diſcipuli naui
ſo venerũt ad littꝰ vbi apparuit cpᷣs reſuſcitatꝰ tra
entes ſhere magnis piſciby centũ quinqgintatribꝰ
ſine ſciſſura rhetiũ i. ſine ↄdictione veritatis doctri⸗
ne pꝛedicate.vt habet᷑ ſigurate Jo.xxi.UVñ conuiuiũ
ſequit᷑ xpᷣs cũ ſanetis de gloꝛificatiõe eoꝝ igne chari⸗
tatis decoquente illos.⁊ patres veteris teſtamẽti ad
refectionẽ fruitiõis.Ex numero autẽ illoꝝ cõpꝛehen⸗
dit᷑ ſaluandoꝝ qualiras. lã ad illum numerũ per⸗
nenit᷑ ꝑ numerũ decẽ ⁊ ſepteʒ. incipiendo numerare
ab vno ⁊ addẽdo ſequentẽ numerũ ad pᷣcedẽtes vſ⸗

q; ad numex.xvij incluſiue. Tlerbi gra. vni addẽdo

duo ſunt tria.ternario numero addedo ternanũ fiũt
ſex. ſenario numero addẽdo quaternariũ qͥ ſequitur
fiũt decẽ.·⁊ ſic vlcer ꝓcedẽdo vſq; ad denariũſepte
nariũ reſultãt. cliij. opoꝛtet ̊ ſaluandos habere. xvij
numeꝝ moꝛalit᷑.i.obſ. Zua onee⸗ pꝛeceptoꝝ que fi⸗
unt de actibv virtutũ. Uirtutes ſũ
charitas.pꝛudẽtia.iuſticia foꝛtitudo.tẽperantia. In
trat᷑ aurem iſtã nauim ecche ꝑ innocentiã baptiſma

lem. Dicit aũt hiero.ꝙ poſt naufragiũ.iſ.de iſta naui

eccłie ꝑ amiſſionẽ innocentie baptiſmalis.ſcðᷣa tabu
la eſt pnĩa quaſiſcðᷣa nauis.de pe.dii.

Mauis etiam di- ꝭ. X XIIII.

t ſeptẽ.fides.ſpes.

cit᷑ religio. de ꝗ põt intelligi
dete ieſu in nauiculã ſecuti ſũt eũ diſcipuli eiꝰ. Apte
aute religio ſignat᷑ ꝑ nauim. qꝛ ſubſtantialia religio⸗
nis multũ repeniunt᷑ in his qͥ ſuntin naui. In nullo
ſtatu vel cõuerſatione mũdi repenit᷑ tanta õbedietia
ſicut in naui.Nã oẽs ad ſimplicẽ nutũ obediũt nau
clero ſeu gubernatoꝛi nauis ⁊ rex ⁊ ponufex cuiuſcũ⸗

q; cõditiois exiſtat in eũdo.ſtando ⁊ operando. put

mãdauenit ipſe.Caſtitas etiã ibi ſatis ſeruat᷑ etia ab
incõtinentibo. ad qð facit ⁊ vita auſtera que ibi cõi⸗
ter tenet᷑.⁊ excluſio occaſionũ.paupertas q̃ʒ qꝛ nibil
eſt in es niſi defoꝛis poꝛtetur. ⁊ ea queibi ſunt cõiter
ſunt alioꝝ.⁊ paꝝ ipſi nauigãtes ibi hñt.Aſcendit ̊

pps in hac nauim.i.hũc ſtatum religionis.lã obe⸗

ientiã ſummaã exhibuit patri factus obediens vſq;
ad moꝛtẽ.moꝛtẽ autẽ crucis.ad CPhił.ij. Memento
te frẽs qꝛ chꝛiſtꝰ vt nõ perderet obedientiã ꝑdidit vi⸗

tam.ait Ber. Continentiã in ſũmo gradu tenuit. qꝛ

virgo puriſſimꝰ.ĩmonec vnq; ſtimulũ camis habu
it vel lenſit.vel cogitationẽ turpe.⁊ ita caſtos moꝛes

habuit in ſua cõuerſatione ꝙ cũ fuerit dealijs cimi⸗

nibus infamatꝰ lʒ falſiſſime. de turpirtudine aliqua
nũqᷓ; ab aduerſarijs ſuis fuit accuſatꝰ notatꝰ vel in

famatus.vel in ſuſpitiõe habitꝰ q;uis cũ mulieribo

fuerit aliqñ cõuerſatus. Nã vt dicit᷑ Lu.viij. Mu⸗
lieres iuſte ſequebant᷑eũ.⁊ ſepe in hoſpitiũ marche.

⁊ marie declinauit.⁊ a maria peccatrice oſculari pe⸗

des ⁊ vngi pedes ⁊ caput ꝑmiſit.Pauꝑtatẽ quantã
ſuſcepit.vt dicẽt Mach.viij.⁊ Lu.ix. Uulpes ſoue
as hñnt.⁊ volucres celi nidos filꝰꝰ autẽ hoĩs non ha
bet vbi caput ſuũ rechnet. De elemoſinis viuens. et
moꝛtuꝰexpenſis alienis ſepi lturã accepit.fuitq;ʒ na
zareꝰ i. deo dicat? qð in veteni teſtamẽto erat quidaʒ
nouꝰ modus religionis. vñ barba ⁊ capillis inton/
ſus erat. Inſtuutoꝛ ſuit pᷣmꝰ ⁊ ſummꝰ oĩs perſectios
nis ⁊ religionis ad quã diretit ⁊ perduxit apłos ſu⸗
os.hnec pꝛiꝰ nec poſtea poruit aliqð collegium eis in
ſanctitate ⁊ ꝑfectione equari ad quam peruenerut in
die penthecoſtes. Pꝛius in iſtã nauim aſcenderũt ve
nouitij. cũ omnia dimiſerũt nauim ſ. Apꝛie volutat
⁊ cupiditatis. Nã de eis dicit᷑ ꝙ vocati a xpo relictis
rhetibo ⁊ naui ſecuti ſunt eũ.Math.iuij.Et dicit cu
piditas nauis.qꝛ ſicut nauis ſtat ſuꝑ aquã ⁊ nõ im
plet᷑ita cupiditas ſuꝑ aquas fluxibiles diuitiaꝝ vel

concupiſcẽtiaꝝ impleri nõ poteſt. Et ſicut nauis cuʒ

laboꝛe magno fabꝛicat᷑ cũ timoꝛe cuſtodit᷑⁊ cũ dolo

illud WMath. viij. Alce

— — —.— —

i⸗
ſü
in
aß⸗
ain
m)
n
Gien

I
N
Anage
P
Ai
aün
mcN
wlai⸗
pebbt
chennt
iſamrd
Ma
nislic⸗
Neiat
We
nigtrn
A
mleh
vs nas
lsund
frnis
win
iman
tünmmt
Notn,
gaien
un
4

Capitulu

NPꝛimũ

xe amittitur ita ⁊ res tẽpoꝛales acquirunt cum labo⸗

re.⁊ opera carnis ⁊ pꝛopꝛie volũtatis perficiunt.⁊ cũ

timoꝛe nõ perdendi poſſidentur.⁊ cũ doloꝛe cuſtodi
unt᷑ ⁊ amittun.Et ſicut in naui quãdo exonerat᷑ de

toto lucro ⁊ mercibus non remanẽt niſi feces in ſenti

na. ita anaris.fomicatoꝛibꝰ ⁊ huiuſmodi non rema⸗
net eis ꝑs niſi ſtagnũ ignis ⁊ ſulphuris. Apoc.xxi.

Et de his põt intelligi illud põ. In ſpiritu vebemẽ/
ti dure ſentetie damnationis cõteres naues tharſis.
Tharſis interpꝛetat᷑ exploꝛatio gaudij tnaues ergo

thanſis ſunt ille cs rgorlges religioſoꝛũ que volunt
udere in mũdo ſe
aciãt ſpiritu vebementis cõtritionis conterent᷑. Tri⸗
lex eni furtum ſeu rapinã ſolẽt facere religioſi in na⸗

ni.ſ.religionis. Pꝛimũu eſt coꝛdis cum.ſ.ſequũtur /⸗

pꝛiam voluntatem tranſgrediẽdo pᷣcepta ſue religio⸗

₰

nis. fratres nõ ſolum facultatibus. ſed etiã ꝓpꝛijs vo

luntatibus abꝛenũciauerũt.xij.q.i.nõ dicatis.Se⸗

cundum eſt coꝛpoꝛis per fractionẽ caſtitatis quod ſe
mel deo obtulerũt.Tertiũ eſt ſubſtantialitatis tẽpo

ralis.⁊ hoc cũ recipiũt aliquid ⁊ occultant pᷣlato. vel

cum quod tenẽt de licentia pꝛelatoꝝ nõ ſunt parati
ad ponendũ in manibꝰ eoꝛum.vel cũ ea que habent

ſiue cũ licentia vel ſine:male expendũt ludendo.tur⸗

piter cõſumẽdo.vel amicis ⁊ coſanguineis alijs dã/⸗

do indebite. Comꝑatur autẽ religio naui in ſeptẽ

Pꝛimo qꝛ ſicut nauis ẽ clauſa verſus terrã zaße
a

ta verſus celũ. ita ⁊ religioſus ad terrena dʒ eſſe c
ſus de eis nõ ſe intromittendo.ſed apert celũ verſus
id eſt deditꝰ contẽplationi celeſtiũ vt dicere valeat il

lud apoſtoli Noſtra cõuerſatio in celis eſt. hinc ⁊ hie
ro.Eſt vnũ genꝰ chbꝛiſtianoꝝ quod mancipatũ diui⸗
no officio ⁊ dedicatũ contemplatiõi ab omni ſtrepi⸗

tu tempoꝛaliũ ceſſare cõuenit.vt ſunt clerici. cõuerſi.
2 deo deuoti.⁊ religioſi. xi. q.i.duo. Ideo verſus ter
rã debet eſſe clauſa ⁊ ſtricta nau is religionis.Naʒ ex
terra reſoluunt᷑ vapoꝛes.iimala deſideria que coꝛru⸗
punt affectũ,⁊ nebule que obnubilãt intellectũ. ⁊ fri

gus qð cõſtringit effectũ boni operis. Scðdðᷣo na⸗

nis nõ poteſt diu ſuſtinere ſeu poꝛtare coꝛpꝰmoꝛtuũ
qꝛ periclitaret᷑.⁊ inficerent᷑ etiã alij vnde in mareꝓij

citur.ſic qui in religiõe incidit in peccatũ moꝛtale ni⸗
ſi cito reſipiſcat alios inficit.⁊ deſtruit religionẽ. Ijq
a pctĩs occultꝭ ꝓcedit ad manifeſta. ⁊ qridie niſi cito

en⸗ eat peioꝛ effici᷑. Uñ Jo.caſſio.Nulla peioꝛ be⸗

ia malo monacho.⁊ ideo ſi ſe nõ coꝛigit ſeꝑandus

eſt. Uñ hiero. Reſecãde ſunt carnes putride. ſcabio

ſa ouis a caulis repellenda ẽ ne tota domus maſſa ⁊
coꝛpꝰ ⁊ pecoꝛa ardeat,.coꝛrñ pat᷑.putreſcat ⁊ intereat.
xxiiij.q.lij:c.reſecande. Tertio nauis in aquis in⸗
tegra manet ⁊ conſeruat᷑.cũ autem terrã tangic fran⸗
– diſſuit ſeu aꝑitur. ſic religioſa cõgregatio dũ
equeſtratła terra.i.a conuerſatione ſeculariũ ⁊ nego
cijs terrenoꝝ conſeruat᷑ ⁊ rectitudinem regularẽ ler⸗
nat ⁊ vigoꝛẽ ſpiritus.ſed ſi inheret vel infigit᷑ in terre
na cõſeruatione er̃ caſum neceſſitatis ⁊ exigẽtis cha⸗
ritatis a quietis pꝛopoſito reſoluit᷑ ⁊ relaxat᷑. Uñ eu⸗
genius papa dicit. ꝙ monachꝰ nõ debet ſe qualiſcũ⸗
q; negocijs implicare.ſit clauſtro ſuo contentꝰ.qꝛ ſi⸗

cht piſcis ſine aqua caret vita:ita ⁊ monacb ſine mo

culariter viuẽtes.⁊ hoc niſi ſati/

naſterio.ſedeatq; ita ſolitarius ⁊ tacet.qꝛ moꝛtuꝰ eſt

mundo,deo autem viuit.agnoſcat nomẽ ſuũ. Mo⸗

nos enim grece latine dicit vnus. ⁊ achos grece la⸗/
tine dicitur triſtis.xvi.q.i.c.placuit. Triſtis autem
dicitur.id eſt dolens ⁊ lugens. in aquis ergo cõpun

ctionis debet moꝛari. Chaſtꝰ poſtq; turbas docue⸗
rat ⁊ miracula fecerat ibat in deſertum locum. vel in

montẽ cum diſcipulis turbas dimittens Lu.itij.ex⸗
emplum nobis in hoc pꝛebẽs· Quorto nauis qᷓn
tumcũq; ſit clauſa ⁊ ſtupata ⁊ omnia foꝛamina cir⸗

cũquaq; obtruſa.tamen impꝑceptibili modo paula⸗

tim ⁊ guttatim aqua ſubintrat.ita ꝙ niſi ſepe ſentina
euacuetaquis tantum creſceret aqua ꝙ ſubmerge⸗
ret᷑ita in cõuerſatiõe religionis quãtumcũq; omnia
que ſeruentur ⁊ dilgentiã quis adhibeat ad claudẽ⸗
dum viam peccatis ⁊ vitandum occaſiones.tãra eſt
bumana fragilitas ꝙ imperceptibilit᷑ homo frequen
ter cadit in veniale. Septies enĩ in die cadit iuſtus⁊
reſurgit.inquit ſalomon Pꝛouerb.xxiiij.Et apoſto⸗
li perfectiſſimi religioſi dicũt.in multis enim offendi
mus omnes Jacobi.iij. Pec autem quotidiana pec
cata etiã ſi leuia ſunt.tamen diminuunt vigoꝛẽ ſpiri
tus ⁊ diſponũt ad moꝛtalia.⁊ ideo per oꝛationẽ ⁊ cõ⸗
punctionem ⁊ alios modos remouenda ſunt de ani
ma ne ſubmergat᷑nauis mentis. Unde auguſtinꝰ.
QOue humane fragilitati q;uis parua tñ crebꝛa ſurre
puut.que ſi collecta cõtra nos fuerintita nos graua⸗
bunt ⁊ oppꝛiment ſicut aliquod vnũ peccatum gra⸗
ue.Quid enim intereſt ad naufragiũ vtrũ vno gran
di fluctu nauis operiatur ⁊ obꝛuat᷑an paulatim ſur
repens aqua in ſentinam ⁊ pernegligentium culpas
derelicta atq; cõtempta impleat nauem atq; ſubmer
gat. de peni. diil tres ſunt actiones. Quod autem di
cit auguſtinꝰ ꝙ multa venialia ita grauãt ſicut vnũ
moꝛale.nõ ẽ ſic intelligedũ tãq; venialia ſint moꝛta
lia. boc enĩ nũqᷓ; accidit ſed in diſpoſitiõe.qꝛ incidũt
ad moꝛtale. Quinto nauis non debet eſſe nimis

