nitentie lamenta conuerſus in vnitate ſacramẽeti ſub
fide ſpe ⁊ charitate abſconditur. reus perpetrati ho-
micidij non tenerur.pꝛoyimus extincti amici ſi ignifi⸗
cat xpᷣm.qui eſt pꝛoximus noſter.qui cuʒ venerit ad
iudicandum reatum huiuſdi culpe non expetit quẽ
venia fides ſpes ⁊ charitas abſcondat· Quatuoꝛ
autem ſunt cauſe diſſimulandi ⁊ non coꝛrigendi de

licra. vt ponit vlricꝰ. Pꝛima eſt cum mali ſunt oc/

culti ⁊ non poſſunta bonis diſcerni. Ad quod facit
pars bola de zizanijs vbi cum apparuiſſent ʒizania

inter bonum ſemen tritici exoꝛta.⁊ dicerent ſerui do⸗

mino. Clis.imus ⁊ colligimus ea.Reſpondit domi
nus nonne ſoꝛte euellentes ʒiania euellatis cum eiſ

ſecur tmanum. lerrũqᷓ; lapſuʒ de ma
nubꝛio amicuʒ eius ꝑcuſſerit occiderit.hic ad vnũ

ſupꝛadictarum vꝛbiu.ſ. refugij fugiet ⁊ viuet.ne ſo — ſione fraterne coꝛreptionis. ⸗ autem fra

initcum. Matb.tiij. Secundacauſa eſt. cum

ſine ſciſmate eccleſie.vel etiam quin boni inuolueren
tur. dꝛ. l. vt conſtitueretur. Dicit autem thomas ſcds
ſcðᷣe.q.cviij.ꝙ quando tota multitudo peccat debet

de es ſumi vindicta vel q;tum ad totam.ſcilʒ quãdo
ſine maioꝝ ſcandalo fieri poteſt. ſicut dominus egy⸗
ptios omnes perſequentes ſilios iſrael ſubmerſit in
mari rubꝛo. ⁊ ſodomite omnes igne ⁊ ſulphure perie

runt. vel q;tum ad magnam partem multitudinis
ſicut in penam eoꝛũ qui vitulum adoꝛauerunt in de
ſerto occiſi ſunt.xxiij.milia. Aliquãdo ſi ſperat᷑ muu
toꝝ coꝛrectio poteſt exerceri punitio in aliquos pꝛin/
cipalioꝛes vt exemplo eoꝛum alij terreantur. ſicut do
minus mandauit ſuſpendi pꝛincipes duodecim tri⸗

buum p:o peccato foꝛnicatõis populi: Tertia cau

ſa eſt quando pꝛobabiliter pꝛeſumitur de emedatio⸗/
ne. vt quia peccauerunt tales ex inſirmitate vel igno

rantia non ex obſtinata malicia. Quarta cauſa ẽ

omiſſio coꝛrectionis ſi exercitando bono s pꝛoſunt ec
cdleſie. tunc enim tolerari poſſunt.ne boni ocio toꝛpe⸗
ſcant.pꝛobantur hec dixliiij Rcomeſſationes.⁊.xxiij.
q.iiij.ipſa pietas.Concoꝛ/ray. R

¶ apirulum ſextum de omiſſione fraterne coꝛre⸗

ptionis

.

E negligetia ſen om

„

lud quod dixit petro chꝛiſtus in perſona omniuũ. Si
peccauerit in te frater tuus vade ⁊ coꝛripe en inter te
⁊ipſum ſolum. Mathei.xviij. Ubi auguſtinus in

omet.ait. Quid ẽ in te peccauerit.id eſt tu ſcis quia
peccauit. quia enim ſecretum fuit quando peccauit

in te. ſecretum quere cũ coꝛrigis.quod pecca uit. Naã

ſi ſolus noſti.ꝙ peccauit in te ⁊ eum vis coꝛã omni⸗
bus arguere non eris erroꝛis coꝝectoꝛ ſed pꝛoditoꝛ

⁊ infra.Lum ſcimus hec ſcʒ peccata occulta.ait Au

guſtinus. non pꝛodimus ſed in ſecreto arguimus.

vbi contingit malum ibi moꝛiatur. Ilon tamen vuł
nus ibi negligimus ante omnig oſtendentes illi bo
mini in tall peccato conſtituto illud vulnus eſſe moꝛ
tiferum. habentur hec.ij. q.i.ſi peccauerit. Ubi glo.
queri de duobus. Pꝛimum eſt dequibus peccatis
boc intelligatur pꝛeceptum admonitionis huiuſmo
di ſeu coꝛrectionis fraterne. Et ponit plures opinio⸗
nes. Quarum pꝛima eſt vt loquatur de occultis.ſed
huic opinioni contradicit capim ſed illud. diſt. xlv.
⁊ extra de iudic.c.nouit. In quibꝰ capitulis dicta au
ctoꝛitas chꝛiſti trabitur ad manieſta. Alij dicunt
torum intelligitur de manifeſtis. Sed iſti opinioni
contradicit dictũ auguſtini in pꝛedicto capitulo vbi
ait. Si tu ſolus noſti ⁊c. Tertij dicunt ꝙ pꝛincipiu
auctoꝛirat pꝛeſate intelligitur de occulto.ſed ſequẽs
de manifeſto. Johannes andree intelligit de occu lto
quod tamen ſcitur a pluribus.⁊ vocantur teſtes· vt
pꝛobet᷑ admonitio facta: qꝛ non poſſer elarr 1e5

pꝛeceſſiſſet ardmonitio. Et cum dicit auguſtinꝰ. ſi ſo
lus noſti illud ſolus non excludiraliquos.ſed mulri
tudinem cum ſcʒ eſſet notoꝛium.ſicut exponit᷑ illud.
Quũo ſedet ſola ciuitas plena Treno.i.cum paucis.
Iſta opinio vltima videt᷑ eſſe.b. tho. ſi tñ intelligat
enã de occultis.ſivnitm̃ notis. Scðo quent gloſa.
vtꝝ oẽs obligent᷑ ad hoc pꝛeceptũ.⁊ ponit opiniões.
Aliqui dicũt ꝙ oẽs rectoꝛes ſiue pꝛelati ſiue eccliaſti
ci ſiue ſeculares tenentad iſtud pᷣceptũ quo ad pecca
ta cõmiſſa ⁊ cõmittẽda.ar.xxiij.q.iiij.duo iſta. Sed
alijs ꝑſonis eſt iſtud in cõſilio nõ in pᷣcepto q̊ ad pec
cata cõmiſſa.in pᷣcepto autẽ quo ad cõmittenda. ar.

xxij.q.v.hoc videt᷑. Alij dicũt ſimpliciter qðᷣ extendi

tur iſtud pꝛeceptũ ad oes.qð tenet hugo.Et igg b.
tho. ſe.ſe.q.xxxiij.ar.iij.⁊ ad hoc expꝛeſſe facit qð ba
betur.xxiiij.q.iij. Tã ſacerdotes qᷓᷓ reliq fideles oẽs
ſummã debẽt habere curã de his qui pereũt.quate⸗
nus eoꝝ redargutione autcoꝛrigant᷑ a peccatis. aut
ſi incoꝛrigibiles appareãt. ab eccłia ſepent᷑. Nec ẽ cõ⸗
era qð ait biero. Sacerdotes ſtudeant adimplere il⸗
lud euangelij. Si peccauerit in te frat tuus. di.xlv.
ſed illud.õ enĩ intendit hiero. dicere ꝙ ſoli ſacerdo
tes ſeu pᷣlati teneant᷑ ad illud.ſed qꝛ magis illi qᷓ; ce⸗
teri ſjm tho. vbi.ð̊. Tertio videndum eſt. Utꝝ huiui
modi omiſſio ſit moꝛtale. Ad 3⁵ reſpõdit.b.tho.ſe.
dñi. Si neglexeris coꝛrigere peioꝛ effectꝰ es eo qͥ pec
cauit.ſed hoc nõ eſſet niſi huiuſmodi negligẽtia pᷣce⸗
ptum omitteret.vñ ⁊ moꝛtale eſſet. Eſt ergo vidẽdũ
qñ omittit iſtud pꝛeceptũ. pꝛopter qð moꝛtale com⸗
mittit᷑ Pꝛo cuiꝰ declaratione ſciendũ ſᷣm tho. ẽ dikf
ferenna inter pᷣcepta affirmatiua ⁊ negatius. lã ne⸗
gatiua obligãt ſemꝑ ⁊ad ſemꝑ.qꝛ ꝓhibent actus vi
tioꝝ qui ſemper ſunt ſ̃m ſe mali.nec vllo mõ vel tpꝑe
vel loco bñ ſieni pñt.vt nõ peniurabis.nõ mechaberꝭ

⁊ buiuſmodi.Sed affirmatiua lobligãt ſemꝑ ſed n⸗
ad ſemꝑ.qꝛ dant᷑ de actibo virtutum. Sed aciꝰ vir⸗

tutũ nõ quomodolibet fieri debẽt.ſed obſeruatis de
⁊ buiuſmadi.Et qꝛ in bis que ſunt ad finẽ diſpoſitio
eoꝝ attendit᷑ ̃m ratiõem finis.in ipſis circũſtantijs

actꝰ virtuoſi pcipue eſt attendẽda rõ finis qui eſt bo

nũ virtutis.ſi ergo ſit omiſſio talis circũſtantie circa

actũ virtuoſum que tollat totali bonũ virtutis. hoc

cõtraniabit᷑ pᷣcepto affirmatiuo. St autẽ ſitdeſectus

alicuis circũſtantie que nõ tollat totalit᷑ bonũ virtu⸗

tis.lʒ nõ perfecte attingatad bonũ virtutis nõ eſt cõ
na pceptũ. Unde ⁊ pꝓhs dicit in.ij. ethicoꝝ. ſi paꝝ
diſcedat᷑ a medio nõ coꝛrũpit bonũ virtutis. Cũ er⸗

go coꝛrectio fraterna ſit ſub pᷣcepto affirmatiuo ⁊ re⸗

ducit ad pꝛeceptũ decalogi de honoꝛatõe parentum
ſub q̃ mandat᷑ oẽ beneficiũ ſp
ceſſitate pximo impendendũ. Coꝛrectio autem frater

na oꝛdinat᷑ ad hunc finẽ.ſ.ad emendationẽ fratris.i.

ꝓti.vñ intãtũ cadit ſp pᷣcepto inqᷓtũ ẽ neceſſania ad
bunc ſinẽ. Uñ omiuttendo coꝛrecnonẽ nõ ſemper pec
cat moꝛtaliter. ſed in certis caſibus vt ·declara bit̃.

De coꝛrectione frat
põt exponi illud po cxl. Coꝛripiet me iuſtꝰ in miſeri⸗

irituale vel tꝑale de ne

coꝛdia ⁊ increpabieme.vt notant dicit greg. Sieut
nõ eſt ab oꝛatiõe ceſſandũ ꝓ his qͥs coꝛigi volumꝰ.
etiã ⁊ſi nullo hoĩm oꝛante pꝛo petro dñs reſpexit euz

⁊ fecit ſuũ flere peccatũ.ita non ẽ negligẽda coꝛrectio

qᷓuis deꝰ quos voluerit nõ coꝛrectos faciat eſſe coꝛ⸗
rectos. Tũc autẽ ex coꝛectione ꝓficit hõ cum miſere

tur deus.atq; adiuuat qui facit q̊s voluerit etiã ſine

coꝛrectione ꝓficere.xxiij.q.iiij.ſicut.Etſciendũ Stri⸗
plex negligentia ſeu defectus põt tirca conectionem
contingere. „
Pꝛimo ex coꝛrectionis
Scðo ex coꝛrigentis criminali diſpoſitiõe, cõtra qðᷣ
Tertio ex indebiti modi pꝛoceſſiõe.cõtra quod dicit
In miſcdia.

irrõnabili omiſſione, contra

ſolum. Ubiaugꝰ.in libꝛo de verbis dñi ait. Admo

net nos dñs noſter non negligere inuicẽ peccata nrĩa

querẽdo quid repᷣhendas.ſed vidẽdo quid coꝛnigas.

id eſt nõ opoꝛtet qꝛ ꝓpter hoc obſeruem ꝛ curiole in⸗
quiramꝰ vitam alioꝝ vt inueniamꝰ quid poſſimꝰre

pꝛehendere.hoc autẽ eſſet ex ploꝛare vitã alterius.qð
fieri nõ debet niſi ſit pꝛelatꝰeius. Uñ dicit᷑ Pꝛouerpᷣ.

xxiuiij. Ne queras impietatẽ in domo iuſti.ne vaſtes

requiẽ eiꝰ. Et adrianꝰ papa ait. Ne qᷣcqͥd in domo
luſti cuiuſq; agat aliag domꝰ per eos nouerit.vi.q.i.
ex merito. Illa enĩ bñficia que non certe ꝑſone debe
mus.vt p̃lati ſubditis ſiue ſpũalia ſiue tꝑalia.ſed cõ
munit᷑ oibus.vt elemoſinas coꝛpoꝛales vel ſpũales
nõ opoꝛtet q̃rere quibo ĩpendamꝰ.ſed ſufficit impen

dere ꝑſonis que nobis occunũt ſᷣm tho. vbi. S. Ilec
ex hoc opoꝛtet religioſos exireclauſtrũ ſuũ ad coꝛngẽ
dũ delinquẽtes. Sed non ſufficitpᷣlatis cũ viderine

vel caſu ſciuerint crimina alioꝝ coꝛngere.ſed etiã de

bsẽt indqrere ſeruatis tñ ſemꝑ debitis circũſtantijs vt

dicet᷑. Dicit ergo põ.Coꝛripiet me.ſ.maleſacientẽ iu
ſtus.nõ tacebit.nõ diſſiłabit.nõ omitter admonitio⸗

nẽ vel repꝛehenſionem.ſed coꝛripietme.als non eſſet
iuſtus ſine cã omittẽdo. Pꝛo cuiꝰ declaratione dicit

bestꝰ tho. ſe.ſe.q.xxiij: arti.ij. fraterna coꝛrectio tni⸗
pliciter põt omitti. Uno mo
ex charitate coectionẽ omittit. Dicitenim augꝰ.li⸗.
i.de ciui.dei.Qð ſi pꝛopterea quiſq; obiurgandis ⁊2
coꝛnpiendis male eniitn arcit.qꝛ opoꝛtuniꝰ tem⸗
pus inquirit᷑.vel eiſdem ipſis metuit ne per boc de⸗

terioꝛes efficiant.vel ad bonã vitam ⁊ piam erudien

dos iĩpediant alios inſirmos ⁊ pꝛemãt auertanta fi⸗
de.nõ videt᷑ eſſe cupiditatis occaſio ſed cõſiliũ chan⸗
tatis. Scðo modo pꝛetermittit᷑ fraterna coꝝectio

cum peccato veniali. quando ſc; timoꝛ cupiditas

faciunt hominẽ tardioꝛem ad coꝛripiendum delicta
frotris.nõ tamen ita ꝙ ſi eiconſtare ꝙ poſſetfatrem
a pꝓctõ retrahere ꝓpter timoꝛem nõ diſplicendi. vel cu
piditatẽ tꝑaliũ.ne illa amitteret.quibꝰi
ritatẽ ſatemnãẽ pꝛeponit illã dimittere coꝛrectionem.

cu omittit fratemna coꝛrectio ſine m

tione. Fit enĩ contra dñi pᷣceptũ dicenus. Si peccas⸗

uerit in te frat᷑ tuus vade ⁊ coꝛipe eũ inter te ⁊ iſuʒ

mentoꝛie qñ.ſ.quis

in aĩo ſuo chs

Capitulum YV.

Ethoc modo ſancti aliquando negꝗligũt coꝛrigere vi rectio delinqu entis pertinet ad aliquem inqtum vt
tam delinquentiũ. vt ponit augꝰ.ibidem. ertio get in eo rectũ iudicium rationis.peccatũ autem nõ
modo omittitur fraterna coꝛrectio cum moꝛtali pec⸗ tollit totuʒ bonũ nature quin remaner in eo aliquid
cato. quãdo.ſ.foꝛmidat?᷑ iudicium vulgi ⁊ carnis cru de recto iudicio rationis.⁊ ſᷣm boc poteſt ſibi coꝛnpe
ciatio.vt dicit ibi aug. dum tamen bec ita dominẽ⸗ tere alterius delictũ arguere.. ſed tamen per peccatũnKv
tur in animo vt pponant᷑ fraterne charitati.⁊ boc vi? pꝛecedens umpedimentũ quoddam coꝛrectioni affer

7

detur contingere quando qͥs pꝛeſupponit de aliquo tur pꝛopter tria Pamo quidẽ er peccato pꝛeceden
delinquente pꝛobabiliter ꝙ poſſet eũ a peccato retra ti indignus redditur.vt aliũ coꝛrigat de minoꝛi pec
here coꝛrigendo.ſed pꝛopter timoꝛem vel cupiditatẽ cato ſiſpſe conigens maius cõmiſit. Unde ſuꝑ illud
pꝛetermittit. Sclendum ꝙ amiſſio fwateme coꝛre⸗ Math.vij. Quid autem vides feſtucã ꝛc. dicit hie⸗
ctionis nõ eſt moꝛtale, niſi illud de quo fienda eſt ſit ro. De bis loquitur qui cum moꝛtali cnimine detinẽę
moꝛtalellã qᷓuis etiã fiotemaliter coꝛrigere delin? tur obnoxij minoꝛa peccata fratribus nõ concedunt
quentem in venialibus ſit charitatis quando inde Secundo redditur indebita pꝛopter ſcandalum
ſperatur vtilitas non tamen omitere illud ex negli gquod ſequitur ex conecnone ſi peccatum coꝛripiẽtis
gentia eſt moꝛtale. Umbertus tamen in expoſitlon⸗ ſte maniteſtum. qꝛ videtur ꝙ lle qui comgit non mo
regule Auguſtini facit diſtincnonem de venialibꝰ ueak ex charitate ſed ad oſtentationem. Unge ſuper
dicit enĩ ꝙ cum venialia ſint diſpoſitio ad mortalia illud, uomodo dicis fratni tuo ꝛc, expõit cryſolto⸗
dupler eſt diſpoſitio venialium ad moꝛtalia. quedã mus. Quo pꝛopoſito puta ex charitate vt ſalues ꝓxi
emim ẽ diſpoſitio pꝛiopinqua.⁊ quedam remota. Di mũ tuum. non. qꝛ teipſuʒz ante ſaluares. vis ergo nõ
ſyoſitio remota vt verbũ ocioſum. leuitas. niſus aſpe aleos ſaluare ſed per bonam doctrinam malos act
cus. vel audit cunioſus nouitatum ⁊ buiuſmodi· celare ſciẽtie laudem ab hominib? querere.
Duſppoſitio pꝛopinqua eſt rariõe multitudinis. vt in cio pꝛopter ſuperbiam coꝛrigentis.in q;tum.ſ. aliqs
illo qui aſſidue ſine numero hec cõmittit. vel ratione pꝛopꝛia peccata paruipendens ſeipſum pꝛefert pꝛo⸗
magnitudinis. vt ſunt aliqua mẽdacia multü ſcan⸗ pimo ſuo in coꝛde peccata pꝛoximi auſtera ſeueritate
daliſatiua. ? alique detracnoes z huiuſmodi. velra? diiudicene aen eſſet iuſtus. Unde augꝰ in li.de ler⸗
tione connexionis cum moꝛtali.ſicut ſunt colloquia mone dñi in monte ait. Accuſare vltia officiũ eſt bo
impudica ⁊ viſus fixus circa mulierem buiuſmodi noꝛum. quod cum mali agunt alienas partes faciut
Sicut ergo aliquis videns alium incedentẽ ber viã Ouomo antẽ quis debeat coꝛmigere docet idem au⸗
credit ꝙ ſtatim incunreret periculuʒ moꝛtis peccarert guſtinus dicens. Cogitemus cuͦ aliquem repꝛehen
miſireiraberet euz. Ita poteſt aliquis peccare mona⸗ dere nos neceſſitas cogit vtrũ tale ſit vitiũ quod nũ⸗
liter niſi coꝛrigat fratre de huiuſmodi venialibꝰ que q;ᷓ babuimus. ⁊ tunc cogitemus nos homines eſſe ⁊
ſunt dupoſitio pꝛopinqua ad moꝛtale vr eſt petulan habere potuiſſe.vel quod habuimus Z iam nõ habe
tia de qua loquit augein regula. Tenemur ergo ad mus. ⁊ tunc tangat memoꝛiam cõmunis fragilitas
coꝛrectionem finternam pꝛeceptoꝛie. de venialib in⸗ velllam coꝛrectionem non odiũ ſed miſericoꝛdia pꝛe
terdum non inqtum venialia. ſed inq;tũ ad moꝛia⸗ edat. ſi autem nos in eodem vitio eſſe non obiurge⸗
lia inducentia. In alijs caſibo q;uis nõ teneamur de mus ſed congemiſcamus ⁊ ad penitendum inuicem
neceſſitate ad coꝛrectionem de venialibus.tamen eſt inuitemus. Patz ergo er bis ꝙ peccatoꝛ ſi cum bumt
de expedientibo ad ſalutem.i. vtilibus. bec vmbenꝰ litate corigat delinquentem nõ peccat. Nec per boc
Atem omiſſio coꝛrectiõis fraterne de moꝛtalibus qññ nouam ſibi dãnationem acquirit.lʒ per hoc vel in cGö
non ſperatur emendatio fratris non eſt mortale ĩmo ſcientia fwatris vel ſaltem in ſus pꝛo Peccats pꝛeterito
fieri nõ debet. Item de moꝛtalibus publicis ⁊ noto condẽnabilem ſe eſſe oſtendat.nõ autem deobligatk
rijs nõ habet locum pꝛeceptum de fiaterna coꝛrectio peccatoꝛ quicũq; ab iſto pꝛecepto. nec põt dici ꝑple⸗
ne. Sed de illis intelligitur illud apoſtoli. Peccan⸗/⸗ pus.q põt conxeri de peccato.⁊ penitere euã non erit
tem coꝛam omnibus argue vt ceten timoꝛẽ habeant peccatoꝛ. vel etiã vt dictũ eſt humiliter coꝛngedo pꝛe
Unde auguſtinus. Que peccant᷑ coꝛã omnibus coꝛ cipue fraternalit nõ peccat. Nec excuſant ſubditi In
nigenda ſunt coꝛam omnibus que peccantur ſecrett teneank coꝛreccione frateꝛna pꝛelatos ſuos coꝛrigere
coꝛripienda ſunt ſecretius. Diſtingue tempoꝛa. cõ⸗ delinquentes. ſi vt dictũ eſt ſperat emendatio eoꝝ ꝑꝑ

7

coꝛdabis ſcripturas.qj.q·i.ſi peccauenit. ipſam. Eſt eni fraterna coꝛtecnio actꝰ charitatis ⁊ iõ
elet

,.P . ri tinet ad vnũquẽq; reſpectu cuiuſcuncq; perſonena
Becunga neg ige et 1 III u5 charitatẽ debet babere ſi aliquid in eo coꝛrigibi
que cõmittitur in coꝛrectione fſiatema eſt defectuoſa le inueniat. Uerum in coꝛrectione qua coꝛrigunt ſub
ſeu infructuoſa cõmuniter. quando coꝛrigens ẽ pec⸗ diti pꝛelatos debet modus congruuts adbiberi. vt. ſ
catoꝛ. Dicit enim apoſtolus ad Ro.ij. In quo aliux non pꝛoteruia ⁊ duricia ſed cum manſuctudine ⁊ re
zudicas temetipſum condẽnas.Sibi enĩ dici poteſt uerentia coꝛrigantur. Unde apoſtolus.i. Thimo.v⸗
lllud pꝛouerbium. Mecdice cura teipſum. Et yſido. ait. Senioꝛem ne increpaueris ſed obſecre vt batreʒ
in libꝛo de ſummo bono. õ debet alioꝝ vicia coꝛri Et ideo Dyoniſius redarguit demophilum mons⸗
ſen equi vuijs eſt ſubiectus.pꝛopterea dicit pỹ. Ju chum quia ſacerdotem ineuerẽter coꝛrexerat eum ꝑ⸗
us conipiet me.q.d.nõ peccatoꝛ. qꝛ nõ eſt dignus cutiens.⁊ de eccleſia eij ciens . Dec beatus thomas
coꝛrigere aliena vel ydoneus qui pꝛooꝛijs detinetur vbi ſupꝛa. Ad boc facit vt notat gregoꝛius in. pa?

2

Saiendum tamen pꝛo buiuſmodi decle: atõe ꝙ ſgelt gemplum Tlatban Mopbcgetum torr

CTitulns IX.

—

Dauid de adulterio cõmiſſo occulte. qꝛ ſub ſimilitu
dine diuitis qui occiderat onẽ pauperis.vt pꝛepara
ret conuiuiũ paupen hoſpiti ⁊c. ſuper quo dauid iu
dicauit illum dignũ moꝛte ⁊c. Ex qua ſententia inde
ſumpta occaſione vebane redarguit euʒ. ⁊ ille ſubito
emendarꝰ &, hiſtoꝛiã habes. ij. eg. xij. In hui figu
ram diceitur Etoð.xix. Beſtia que tetigerit montem
lapidabit᷑.qð fit cũ ſubditus beſtialiter ſeu pꝛoterue
coꝛrigit pꝛelatũ.qui rõe dignitatis qꝛ altioꝛ ceteris ex
officlo dicit mons. Et.ij Regũ.vi.narrat᷑ ꝙ oʒa per
cuſſus fuita dño qꝛ tetigit archã dei que deſignat p
latũ.cõtractꝰ antem ozee qñ reuerenter obiurgatur
vel ei detrahit᷑. Scienduʒ etiam m tho. vbi. S. Qð
vbi imineret periculum fidei enã publice eſſent pꝛela
eia ſubditis arguedi. Uñ ⁊ paulus qui erat ſubditꝰ
petro. qꝛ ipſe papa ⁊ ille ep̃s ꝓpter iminens periculũ
ſcandali circa fidẽ. Petrum publice arguit, ⁊ ſic dicit
glo. Augu. ad Oal ij. Jpſe petꝰ exemplũ maioꝛibꝰ
iribuit vt ſicubi foꝛte rectũ tramitẽ reliquiſſent.ne de
dignentła poſterioꝛibo coꝛrigi. ar. di. vlij. contẽpta
Er q;uis pᷣſumere ſe eſſe mnekone ſimpliciter quã pꝛe
latus ſuꝰ videat᷑ eſſe pᷣumptuoſe ſuꝑbie tñ extimare
ſe eſſe melioꝛẽ q;tum ad aliquid nõ eſt pᷣſumptõis.qꝛ
nmullus ẽ in bac vita quinõ habeat aliquẽ defectum
Et deſiderondũ eſt ꝙ cũ aliquis monet pꝛelatũ ſuuʒ

nõ per hoc maioꝛẽ ſe extimat.ſed auxiliuʒ imꝑtitei qj

qusto in loco ſuꝑioꝛi tanto in pericu lo maioꝛi verſat
Enñm auguſti. in regula. Tho. vbi. 5, arti. iiij.

Lertia negligentia cir. S.

ca coꝛrectionẽ fraternã que cum ſit actus charitatis?/.

iõ opoꝛtet ꝙ fiat cũ modo qͥ modus ẽ fiat m cha⸗
ritatem. ⁊ iõ dicit in miſcðᷣia increpabit me. miſcdia

autẽ eſt effectus charitatis.modꝰ autẽ m charitarẽ
eſt modꝰ ⁊ fſoꝛma tradita a Epᷣo in euangelio. qͥ dene

ceſſitate pᷣcepti eſt ſᷣm tho. vbi.. ſe.le.q.xxxiij. ar. vij
vt videlʒ denũciationẽ pꝛecedat ſecreta admonitio ĩ
peccatis.ſ.occultis:.qꝛ ſecꝰin publicis in quibꝰ nõ eſt
neceſſaniũ ſecretã admonitionẽ pꝛecedere denu ncia⸗
tionẽ.⁊ hoc:qꝛ nõ tm̃ adhibendum ẽ remediũ ei qui

peccauitvt melioꝛ fiat. ſed eri alijs ĩ quoꝝ noticiã ve
nit vt nõ ſcandaliʒent᷑ ⁊ is publice fienda. Sed qꝛ in

peccatis occultꝭ põt parari offenſa pꝛoximoꝝ. Ideo

adhuc diſtingnendũ. Quedam eni peccata occulta

ſunt q ſunt in nocumentũ ꝓximoꝝ coꝛpoꝛale vel ſpi

rituale.pnta ſi alids occulte tractat qũo ciuitas tra⸗
dat᷑ hoſtibo.vel ſi hereticꝰ hoĩes uatim a fide auer
tat.qꝛ enĩ in huiuſmodi caſibo qͥ occulte peccat nõ ſo
lũ in te peccat ſed etiã in alios ſtatim opoꝛtet ad de⸗
nunciationẽ ꝓcedere omiſſa fratema coꝛrectõe vt hu
iuſmodi nocumentũ ĩpediat᷑ niſ i foꝛte aliqͥs firmiter
extimaret ꝙ ſtatim ꝑ ſecretam admonitionem poſſet

huiuſmodi mala ĩpedire. Quedã vo peccata occulta

ſunt q̃ ſunt ſolũ in malũ peccantis ⁊ eiꝰ in quẽ pecca
tur.vel qꝛ a peccãte lederis vel ſalrẽ ex ſola noticia.et
tũc ad hoc ſolũ tenẽdũ eſt vt fratri peccãti ſubuenia
tur.⁊ tũc ſicut medicꝰ coꝛpoꝛalis ſi ſanitatẽ infumo
põt inferre ſine alicuiꝰmẽbꝛi deciſione hoc facit. ſi au
te non põt abſcindit membꝝ minꝰneceſſariũ vt vita
toti con ſeruek. ita ille qᷣ ſtudet emẽdationi fratris ad

9

quẽ oꝛdinat᷑ fraterna coꝛrectio debetſi põt ſic frateʒ

.

emendare q;tum ad conſciennã vt fama ei conſerue
tur quevtilis ẽ. Pꝛimo quidẽ⁊ ipſi peccanti nõ ſo⸗

lum intempoꝛalibo in quibꝰ q;dtum ad multa homo

patit᷑ detrimentũ amiſſa fama, ſed etiam qᷓ;tũ ad ſpi

ritualia.qꝛ pꝛe timoꝛe infamie multia peccato retra⸗
hunt᷑. Unde qñ ſe infamatos Oſpiciunt. inefrenate
peccat. Et ideo hieroꝰ.dicit. Coꝛnipiendus eſt ſeoꝛ⸗
ſum frateme ſi ſemel pudoꝛẽaut verecũdiã amilerit.
permaneat in peccag. Scðdo debet conſeruari fa
ma peccãtis fratris.qꝛ vno infamato alij quodãmo
do infamant?᷑.m ullud aug. ad plebẽ yponeñ. Cum

de aliquibo qui ſanctum nomẽ pꝛoſitentaliquid cri⸗

minis vel falſi inſonuent vel veri patuerit. inſtat ſat

oguniambiunt vt de oĩbus hoc credat. Tero
qꝛ ex peccato vniꝰ publicato alij pꝛouocant᷑ad pec⸗

ccandum. Ueꝝ qꝛ conſcientia.ſ.bona pꝛeferenda ẽ fa

me voluit deꝰ yt ſaltẽ cum diſpendio fame fratns cõ
ſcientis ꝑ publicã denunciationẽ a peccato liberexur
Et ſic patet de neceſſitate pᷣcepti eſſe ꝙ ſecreta admo⸗
nitio in huiuſmodi occultis publicã denũciationem

pꝛecedat. Nec eſt cõtra ꝙ ioſeph accuſauit fratres ſu

os apud patrẽ de crimimne peſſimo. Beñ. xxxvij. nec
legit᷑ ibi ꝙ pꝛemiſerit ſecreram admonitionem.qꝛ ſᷣm

tho.q;uis nõ ſit ſenptũ eredẽdũ eſt ꝙ pꝛiꝰ admonue

nt. vel dici põt ꝙ publicum erat peccatum inter fra⸗/
tres. vnde dicit pluraliter accuſauit fratres. Qõ etiꝗ
petrus ananiam ⁊ ſaphirã occulte defraudãte depᷣ⸗
cio agri publice denunciauit peccatũ ſine pꝛeceden⸗
ni admonitone. vt patet Act.v. hocfecit vt executoꝛ
del cul omnia peccata etiã occulta ſunt ei vt publica
cuiꝰ reuelatione peccatũ illius cognouit ⁊ puniuit.
Chꝛiſtus etiꝗ cum peccatũ iude pꝛoditoꝛis baberer
vt publicũ inq;tum deꝰ. vnde ⁊ pꝛodere poterat nõ
tamen publicauit.ſed verbis obſcuris eũ de peccato
admonuit vt nobis cxemplũ pꝛeberet.ij.q:i. vnus.
Similiter nõ eſt cõtra ereligioſi in caplo de culpis
ſeinuicem pꝛoclament pᷣtermiſſa admonitiõe. qꝛ illa
ſunt venialia nõ inſamatoꝛia in quibus non habet
locum pꝛeceptũ fraterne coꝛrectiõis.ſed ſi eſſet aliqð
tale per quod frater infamaret᷑ cõtra pꝛeceptum age⸗
ret.qꝛ per hũc modum peccatum fratris publicaret.
Item quãdo pꝛelatꝰ in viſitatiõe vel als pꝛecipit ꝙ ſi
i dicat quod quis ſciuerit coꝛngendũ.intelligendũ
eſt ſaluo oꝛdine frateme coꝛrectionis ſiue pꝛeceptum
fiat aid omnes ſiue ad aliquẽ ſpecialiter. Sed ſi pꝛe⸗
latus pꝛeciperet expꝛeſſe cotra hunc oꝛdinem a domi
no conſtitutũ.⁊ ipſe peccaret pꝛecipiẽs.⁊ ei obediẽs.
qꝛ contia pꝛeceptũ domini agerent.vnde tunc nonẽ
ei obediendum.qꝛ pꝛelatus nõ eſt iudex occultoꝛuʒ.
ſed ſolus deꝰ.vnde nõ habet poteſtatem aliquid pᷣ⸗
cipiendi in occultis.niſi inq;tum peraliqua indicia

manifeſtant?᷑ puta per infamiam.vel per aliquas ſu

ſpitiones in quibo caſibus poteſt pꝛelat pꝛecipere eo
dem modo ſicut iudex ſecularis vel eccleſiaſticus exi

gere iuramentum de veritate dicenda.tho. vbi/S. vn
de ⁊ vibanus papa. De maniteſtis loquitur. occul⸗
toꝛum enĩ cognitoꝛ ⁊ iudex eſt deus, di. xxxij. erube⸗
ſcant. Item poſt admonitionem ſecreto factam

ſemel ve pluries quouſq; habetur ſpes emen⸗

datid
Gad
Fl
ſan
tore
gun
Pi
Nd
c
0an
fon
lu⸗
den⸗/
n⸗
Puna
ſen
clle/
(odl
qip
linis
pecon
ſnſt
bugft
ngs
ril

ot⸗
gtune
rroe
itſte
odice
eme
me
ſkpe
oll
babt
Gs
W
W
lic
n⸗
ſtdi
(Abe
bae
llae
ec
Ri.
itt
corr
liu
ſche
ſube
ſen
ſtie
Prer
Mken
Ko⸗

nonẽ frarris ꝓcurandã ſm cryſo. DW
luit deꝰ teneni hunc oꝛdineʒ in fraterna coꝛrectiõe.qꝛ
de vno extremo nõ tranſit᷑ conuenient᷑ ad aliud niſi

Lapitulum

1

dationis eius per bãc vitam pꝛocqendũ eſt vlten?
ſcʒ ad pꝛoductionem teſtiũ.
ꝙ per tales teſtes inductos ille debeat emendari qui
per ſecretam admonitionem non ſes vicio cõtinebat

c nõ niſi cum ſperat᷑

Nam per bunc modum ſi non pꝛobabiliter credere⸗

tur emendatio non ſunt teſtes inducendi ſed deſiſtẽ
dum. Inducuntur autem teſtes pꝛopt᷑ tria m tho.
Pꝛimo ad oñdẽdũ ꝙ ſit peccatũ de q aliquis arguit

vt dicit hiero. Scðo ad cõuincendum de actu ſi

agctꝰ teret᷑.vt dicit augꝰ.in regun. Tertio ad oſtẽ

dendũ ꝙ frat᷑ admones fecit qð in ſe eſt ad emenda⸗
Idcirco autẽ vo

ꝑ mediũ. In coꝛrectione auteʒ fraterna voluit dñs ꝙ
pꝛincipiũ eſſet occultũ.dũ frater coꝛiperet fratrẽ int
ſe ⁊ ipſum ſolũ.Finẽ autem voluit eſſe publicũ. vt.ſ.
eccleſie denũciaret᷑⁊ iõ ↄuenienter in medio ponitur
cõductio teſtiũ vt pmo paucis indicet᷑ peccatũ fratr
qui pñt pꝛodeſſe ⁊ non obeſſe.vt ſaltẽ ſic ſine multitu

dinis intamia emẽdet᷑ ⁊ qðᷣ augꝰ.dicit in regula. ꝙ;

peccatũ fratris occultũ pꝛiꝰ pᷣpoſito debet oſtendi q;
ſcʒ teſtibo.intelligendũ ẽ ꝙ pꝛiꝰ dicat᷑ pꝛelato qᷓ teſti⸗
bus. ſᷣm qð pꝛelatꝰ eſt quedã ꝑſona ſingularis que
magis põt ꝓdeſſe q; alij.nõ autẽ ꝙ dicat ei tanq; ec

cleſie.i.ſicut in loco iudicis reſidẽti.eſt ̊ ſeruandꝰiſte

oꝛdovt pᷣmo ſecrete coꝛripiat᷑ frat᷑ delinquens de ſuo

peccato occulto cũ per bãc coꝛrectionẽ ſperaů emẽda
tio ⁊ nõ aliter. deinde pꝛelato vt perſone pꝛiuate inti

met᷑ vt admoneat,.teſtibo perſonis maturis ⁊ diſcre/⸗

tis dicat᷑i. coꝛã eis coꝛripiat᷑ ſi per hunc modum ſpe

rat᷑ emẽdatio ⁊ nõ aliter.⁊ ibi puata coꝛrectio non iu

uabat.quarto dicẽdũ eſt ecclie.i. pꝛelato accuſando
ſi põt per ſufficientes ꝓbatiões oſtẽdere.⁊ ſperat᷑ coꝛ
rectio illiꝰ per h̊ vel ſalrẽ denũciando. Pꝛelatꝰ auteʒ

D babita ſufficiẽn ꝓbatione dz ille hcipere vt deſiſtat.
dð ſi nõ facit eccliam nõ audit.vñ ꝓpter cõrumacem

excõicandꝰ eſt.⁊ tũc excõicatus ſit ſibi ſicut ethnicꝰ ⁊
publicanꝰ.i.alias nõ vites eũ ſi nõ excõicet᷑ q;uis ec

deſiã nõ audiat:i:nõ obediat, nõ ꝓpter hoc opoꝛtet eũ

vitare.ar.ij.q:i:multu. Luʒ tenet᷑ iſte modus ⁊ oꝛdo
tũc coꝛrectio eſt in miſcðia ⁊ charitate.ſᷣm illud põ.
Loꝛripiet me iuſtꝰ in mit ðᷣla aliter male fit ⁊ ð miſe
ricoꝛdiã ⁊ charitateʒ vt cũ publicat᷑ hincinde.Et tũc
vt dicit augꝰNõ eſt coꝛectoꝛ ſed ꝓditoꝛ.ij.q.iiſi pec

cauerit. Itẽ querit᷑ circa hanc mareriã vtxꝝ ſciens

peccatũ ꝓximi ⁊ referẽs illud ſtatim pᷣlato ſuo añ fa⸗
ctã admonitionẽ ſecretã peccet moꝛtalit. videt᷑ ꝙ ſic.
qꝛ cõtra oꝛdinẽ datũ a xpo de fratema coꝛrecne agit
Rñ.m tho.in qͥlibet.In bis diſtinguẽdũ eſt de cõ⸗
ditione ſubditi ⁊ platiNam ſi ego ſcio ꝙ frat per me
coꝛriget᷑ tũc nõ debeo denũciare pᷣlato. Si aut H me
lius fiat ꝑ pꝛelatũ ⁊ pꝛelatꝰ nihilominꝰ ſit pius ⁊ di⸗
ſcretꝰ ⁊ ſpiritualis non hñs odiũ vel rancoꝛẽ ad illũ
ſubditũ tũc põt denunciare ſibi: nec tunc dicit ecclie
qꝛ nõ dicit ei vt pᷣlato eccłie ſed vt pꝛiuate ꝑſone pꝛo⸗

ficienti ad coꝛrectionẽ ꝓximi ⁊ emendationem. Sed

ꝓpter conditiões diuerſas pꝛelatoꝝ ⁊ ſubditoꝛum nõ
poteſt in h̊ dari iudiciũ generale.vel qꝛ pꝛelatus mo
uet᷑ odio aq ſubqitũ:vel qꝛ ſubquꝰno reciꝑet bũñ ver

gictis videt᷑ ⁊ ſi boc intendat.ſ.emendationẽ fratris

—

ba pꝛelati. iõ in omnibo bis boc eſt tenendũ pꝛo re⸗
gula ꝙ in his ſeruâda eſt charitas. qð mellus ex p

vel cautelã in futuꝝ ⁊ ſeruet q;tum põt bonũ chani⸗

tatis nõ peccat denũciando.Si aũt denunciat vel pᷣ
lato vel amico ſuo vel cuicũq; ex malicia vt cõfunda
tur ⁊ depꝛimat᷑.peccat moꝛtaliter.ſi aũt ex incautela
oc alicui dicit.ita tũ ꝙ inde nõ aliud vel infamia vł

vituperiũ eueniat delinquẽti nõ eſt moꝛtale.lʒ incau
te agat.hec tho.Etiã richar.in.iiij. di. xixe ſpter fra

tris coꝛrectionẽ factã per admonitionẽ ſecretã nõ teꝗ
neoꝛ deſiſtere a ſecreta denũciatione pᷣlato fienda:. qꝛ

valet ad pꝛecauendũ fratri a recidiuo. nec ẽ in pᷣiudi

ciũ fame fratris ſi talis eſt pꝛelatꝰ qualis eſſeæ debet.

Si tñ per ſigna valde pꝛobabilia crederetur ꝙ ex illa

denunciatioe fraterni correctũ infamare vellet. tũc cri
men fratris veraciter coꝛrecti ſibi denũcian nõ debe⸗

ret. hec richar. Sed ſi ille nec illum infamarer ſed de
linquẽs ita videt emedatus qð nulli dubiũ eſt de re
cidiuo nõ videtur qð debeat dicere:ex quo nil fructꝰ
ſequit᷑ ĩmo male faceret deneinciãdo etiã pꝛelato hm
vmber. Totãdũ etiam ſᷣm richar. in.uij ꝙ in pec

catis denunciãdis conſiderão ũ vtrũ peccatu ſit oĩo

occultũ aut ad notici alioꝝ deumenerit aut in pꝛiom⸗

pru ſit vt deueniat. Srautẽ peccatũ iam ad alioꝛuʒ

noticiã deuenit tũc debet denuͦciare ei qut babet po⸗
teſtatẽ coꝛrigẽdi.vt qui ſunt ſcãdaliʒati de culpa edi
ficent᷑ de pena.ſi autẽ nondũ in publtcũ deuenitr. lec
eſt in via deueniendi tũc eſt denũciandũ vt ſcanda⸗
lo futuro occurrat᷑. Si autẽ ſi omnino occultũ tun

conſiderandũ ẽ vtꝝ emendatio peccãtis expectarꝓ-

babiliter pot aut non qð quidẽ defacili aduerti pot
ſicõſideretur vtꝝ aliquis ex elatione vel paſſiõe pec⸗
cauerit ſiue ex malicia vel infirmitate qð idem eſt di

cere. Quod quidẽ perpẽdi põt. ex conditione peccan
tis ⁊ ex iteratiõe actꝰ.qꝛ ſi aliquis frequent ⁊ ſine fre⸗

no in aliquod peccatũ lapſus ẽ ſignum ẽ ᷣ ex mali/
cia peccat ⁊ nõ facile emendet᷑ſi autem ſeł occaſione
peccati oblata in peccatu muit.? poſtea triſticiã ⁊ vere
cundiã oſtẽdu de peccato.ſignuʒ eſt ꝙ peccatũ ſit ex
paſſione ⁊ delacili emendet᷑. Si ergo emedatio ſpe
retur debei pꝛecedere admonitio ⁊ olffern denuncia
tio quouſq; videat᷑ admonitionis eſſfectꝰpꝛecipue ſi
emendationẽ pꝛomittit. Si autẽ ẽ infextiuũ alioꝛuz⸗
qð non emendet niſi imineret occaſio ſilis in pecca⸗
tum ruedi quã declinare nõ vellet admonitus. tunc
enim debet pꝛelato denũciari ne in pᷣcipitium rust.
Si aũt non ſperet᷑ emendatio.tũc conſiderandũ eſt
an illud peccatũ ſit alioꝛum infectiuũ. ſicut hereſis.
foꝛnicatio? buiuſmodi.autcedatin damnũ aliquod
alterꝰ. ſicut funum,.bomicidiũ ⁊ huiuſmedi.Si au
tem peccatũ non eſt infectiuũ alioꝛum vel damnifi⸗

catiuũ.poteſt denũciatio diffeni quouſq; videat̃ ad

monitionis effectus pcipue ſi emendationẽ pꝛomit⸗
tit. ſi autem ẽ infectiuũ alioꝛum debet denu clari pꝛe⸗
lato vt gregi ſuo caueat.Semper enim bonũ multo
rum debet pꝛeponi bono vniꝰ. Unde⁊ ſama vnius
negligi debet vt innocẽna vel fama multitudis con
ſeruetur. Si autem vergat in dãnũ coꝛꝑale alterius

dz fjer ompatio dani ili tpalis od danu ſame iſtiꝰ

4

Citulus XK.

gurat futurã quickẽ fuſtoͤs in deo. que entt in patris

⁊ illi dãno quod pꝛepõderat magis obuiandñ.Di⸗
cit etiam richarꝙ niſi certiſſimis ſignis awareat in
coꝛrigibilitas vel etaſperatio.i.turpatio futura coꝛ⸗
rigendi.nõ debet fraterna coꝛrectio pꝛetermitti. Et ſi
cũ quis coꝛrigitur turbari videłaliquantulũ poſtea
in ſe reuerſus ſe coꝛnigit. Sed quid ſi quis ſciat pec/⸗
catũ aliquod alteriꝰ.vł impedimentum matrimonij
aut irregularitatẽ.aut aliquod huiuſmodi:quod ille
ignoꝛat.puta ſcit aliquẽ nõ rite oꝛdinatũ vel non ba
ptiſatum ⁊ videt eũ miniſtrare in ſacris vel ſcit illuʒ
excõicatum,aut ſcit aliquẽ vxoꝛem habere quã de iu

renõ poteſt pꝛopter impedimentũ conſanguinitatis

vel affinitatis ⁊ huiuſmodi.autetiam detinere rẽ alie

nã ⁊ huiuſmodi. Quid in buiuſmodi caſibꝰ fieri de
bet,nũquid illum ignoꝛantẽ accuſare debet ⁊ admo

nere de defectu ſuo. Rñ.ſ̃m guil. Si cõmode põt eũ

odmonere de tali defectu ⁊ credit ꝑſonam illam per⸗

ſuaſibilem eſſe ⁊ coꝛnigibilẽ inde.debet maniteſtare ſi

bi als peccaret.qꝛ ſi laboꝛat babens talem defectum

ignoꝛantia craſſa ⁊ ſupina nõ excuſatur. Si ignoꝛã⸗
tia pꝛobabili adbu c debet ei dicere.nam ⁊ ſi inde nõ
peccat excuſatus ignoꝛãtia facti.tñ inde ſequit᷑ peri⸗
culum vel damnũ alienũ ⁊ iniuria ſacramentoꝛum.
SDed ſi ſit ꝑſona imperſuaſibilis ⁊ incoꝛrigibilis ⁊ ti
met᷑ de ſcandalo eius ſufficit ſi dicat pꝛelato nõ accu
ſando nec denũciando. ſed ſimpliciter ſignificando.

Et ſi eſt tale quid vbi fir periculum alioꝝ vel damnũ
⁊ poteſt pꝛobare in iudicio tenet᷑ ſi credit iudicem ex⸗

hibiturum iuſticiã.ſecꝰ vbi nõ eſt penculum vel dã
nũ alioꝝ. vel ſi eſt pbare nõ poteſt.argiij.q.vij. pleri
q;.vel etiã ſi pꝛobaret nõ ſieret iuſticia nec adhiberet᷑
remediũ:.ar.xi:q.iij quando.Idem videt᷑ de denun⸗

ciatiõe fieri de pꝛelato ſuꝑ crimine quando eſt ita ma

lus vel negliges ꝗ nihil ex h̊ faciet ad pꝛouidendum
nutilis enĩ videt᷑ ⁊ frura.

apitulumvij de negligentia circa obſeruationẽ
eſtoꝝ vbi agit᷑ quo feſta debeat celebꝛari ·

Ertinet ad negligetiã

ſeu toꝛpoꝛem circa pᷣcepta omiſſio celebꝛa

calogie
Exo.xx. Quod pꝛeceptuʒ litteraliter intellectum ſᷣm
cho. ſe.ſeiqcxxij.arti.iij. eſt ꝑtim moꝛale ⁊ ptim ceri⸗
moniale. Moꝛale quidẽ q;tum ad boc ꝙ homo de/
putet aliquod tempus vite ſue ad vacandũ diuinis
“ gneſt eni homini naturalis inclinaiio ad hoc ꝙ cuili
bet rei neceſſane deputetaliquod tempꝰ ſicut coꝛpo⸗
rali refectioni.ſomno ralgs buluimnodli, Indeehg,
2⁊ ſpũali refectiõi qua mens hoĩs in deo reficiſm di
ctamen naturalis rõis aliqð tempꝰ deputatũ ad va

candũ diuinis cadit ſub pᷣcepto moꝛali. Sed inq;tũ

in hoc pꝛecepto determinat᷑ ſpeciale tempꝰ in ſignuzʒ
creationis mũdi ſic ẽ pꝛeceptũ cerimoniale. Sur ce⸗
rimoniale eſt ſᷣm allegoꝛicã ſignificationẽ put fuit fi⸗
gura future qͥetis xpᷣi in die ſabbati in ſepulcro. Etſi
militer jm moꝛalẽ ſignificationẽ put ſignificat ceſſa⸗
tionem ab oĩ actu peccati,⁊ quieteʒ mentis in deo.et
Hſm hoc ẽ quodãmodo generale pᷣceptũ. Silr etiã ce

1

tionis feſtoꝝ. Tertiũ enĩ pꝛeceptum de⸗/
ſtillud. Memẽto vt diẽ ſabbati ſanctifices.

rimoniale eſt m ſignificationẽ anagogicam ꝓut.ſifi

Pꝛeceptũ ergo de ſanctiſicatione ſabbati ponit inter
pᷣcepta decalogi inq;tum ẽ moꝛale nõ inqtũ eſt ceri⸗

moniale.iqᷓ;tũ ad determinationẽ illiꝰ diei.Cerimo

nialia autẽ ceſſant in noua lege.vnde qui obſeruaret
nũc diẽ ſabbati qꝛ in lege moſayca mandatũ. iudai

ʒaret ⁊ moꝛtaliter peccaret. ⁊ dicunt᷑tales obſeruato⸗
res ſabbati ſequaces ⁊ miniſtri antixpᷣi qui ſaciet cu
ſtodiri ſabbatũ ad cõplacendum iudeis. vt dicit de

cõſe. di.iij . ꝑuenit. Succedit aũt obſeruantie ſabba⸗
tiiin nous lege obſeruãtia diei dñice non ex vi pᷣcepti
legis diume.ſed ex cõſtitutione ecchie et cõſuetudine

populixpᷣiani.dicit᷑ nim de conſecma.di.iij. pnunci

andũ.Omnẽ diem dñicum ob reuerentiã reſurrectio

nis ieſu xpᷣi dñi noſtri de veſpera vſq; ad veſperã ne

a iudaiſmo capiant᷑.ſ.pꝛecipimꝰ obſeruari.Ilec bu⸗
iuſmodi obſeruatio ẽ figuralis ſicut fuit obſeruano

ſabbati in veteri lege.⁊ ideo non eſt ita arta ꝓhibitio .

oꝑandi in dñica die ſᷣm tho. vt pꝛohibebant᷑ oꝑa in

die ſabbati ſicut decoctões ciboꝝ ⁊ alia huiuſmodi

Et en in quibuſdã operibo pꝛohibitis faciliꝰ pꝛopt᷑
neceſſitatẽ diſpenſat᷑ in noua qᷓ in veten lege.qꝛ figu

pꝑtinet ad ꝓteſtatõnẽ veritatis quã nec in modico

pꝛeterire opoꝛtʒ.opa autẽ ſm ſe conſiderata ĩmutari
