neſe ma ſubſtãtialis reꝝ vt aĩa coꝛpoꝛis. Nõ enĩ ſubſtan rituſſanctus per moyſen dicẽs Beñ.i. In pꝛincipio
ai⸗ tia ſua ĩmiſcet᷑ rebo cũ ſimpliciſſimꝰ ſit. Uñ augꝰeũ creauit deus celum ⁊ terraʒ.in pꝛincipio.ſ.tempoꝛis
Dn ibi repꝛobat. Scienduʒ ẽ autẽ ꝙ in vita pũti de doo Et ſi queris qñ fuit illud pꝛincipium.dicit magiſter
mne, ſcire nõ poſſumꝰqͥd eſt. ſed tm̃ qꝛ eſt. Un Job.xxxvi in byſto. ſcho. , a pꝛincipioj mundi vſq; ad xpᷣi nati
ſe )cce deꝰ magnus vincens ſciam noſtram. Et Eſa-. uitatem fluxernnt anni quinquies mille centünona
lv. Uere tu es deꝰ abſconditus. Scõs erroꝛ pa gintaſex. Dicit autem rabbi moyſes. his philoſo⸗
zn 2 ganoxꝝ fuit circa efficientiã ſeu opꝰdei videlʒ creatioꝝ phis qui poſuerũt munduʒ eternũ accidit ſicut pue
ni nis. irca creationẽ mũdi antiqͥ phᷣi oẽs errauerunt ro:qui mox natꝰ poneret in inſulã vbi nullã vnq; vi
No quoꝝ triplex fuit ſecta magis noiatoꝝ.ſcʒ epicuroꝝ. deret pꝛegnantem mulierẽ vel puerũ naſci.Iſte talis
vhi platonicoꝝ ⁊ areſtotelicoꝝ.vt declarat,.b.tho.in lib. ſi cũ diceret᷑ ſibi. qũo puer concipit᷑ ⁊ per tem pꝰ mo⸗
iß de articulis fidei:· Fuit g̊ pꝛimꝰ erroꝛ epicuroꝝ qui rat᷑ in vtero mattꝭ.? poſtea naſcit᷑ in mũdo nullo mõ
n Diurerũt nec mũdi mareriã nec compoſitionẽ mundi a vellet credere.ſʒ vid eret᷑ ſibi impoſſibile.qꝛ nunq; vi
4 dDevd eſſe ſed ipſum mũdũ fuiſſe factum a caſu ex con dit hominẽ naſci vtiq; ſtultꝰ.pꝛoteruꝰ ⁊ durus elſet
„ curſu coꝛpoꝝ indiuiſibiliũ adinuicẽi.atbomoꝝ. Et ꝙ nõ velit credere qꝛ nõ vidit tale d Multa enim
hoc dicebat anax. Sed bᷣfalſum oſtendit põ. dicẽs. junt q nõ videmus ⁊ tũ credimꝰ. Sic uli phiq; nõ
Verbo dñi celi fmati ſunt.i.rõne eterna q̃ eſt in mẽ viderunt exẽplũ in aliqua creatura que ex toto de no

vi re diuina.nõ a caſu.Et Sap.i.Creauit deus oĩa vt uo incipiat eſſe putauerũt res ſempꝑ ſic fuiſſe.⁊ ideo
4 elſſent ⁊c Pꝛobat aũt creationẽ eſſe a deo ꝑ tale exem ſtultos appellat apls Ro. i.dicentes ſe eſſe ſapietes.
. plum. Si qͥs intraret domũ alicuiꝰ ⁊ in ipᷣo introitu ſtulti facti ſunt· Non minꝰ errauerunt circa opꝰcrea
j ſentiret magnũ caloꝛẽ ⁊ quanto vlteniꝰ ꝓcederet tan/ tionis manichei heretici ponẽtes duo pꝛincipia reꝝ

to ſentiret maioꝛẽ caloꝛẽ. Iſte ſine dubio crederet ib ¶Unũ creatoꝛem inuiſibiliũ.ſ.deum. Aliũ vlſ ibiluz ””ẽ
2 eſſe aliquẽ ignẽ cauſaʒ illiꝰ caloꝛis q;uis nõ videret ſcʒ dyabolum. Tertiꝰ erroꝛ paganoꝝ quiacuerũt
2 ip̃m. Effectus enĩ naturaliter manifeſtat ſumm ciam lunguas ſuas vt gladium fuit circa pꝛouidẽtiã. Ubi
4 Ealiditas autẽ eſt effectꝰ ignis. Sic in ꝓpoſito con ſciendũ ſᷣm.b. tho in pma parte di. xxxix.q/ij. ꝙ pla⸗
0 ſiderando mũdi diſpoſitionẽ videmꝰ omnes res eſſe to. vt dicit greg. nazanʒenus poſuit tnplicem pꝛoui⸗
ii diſpoſitas ᷣm varios ⁊ diuerſos gradꝰ nobilitatis ⁊ dentiã. Dꝛimũ.ſ. dei erga ſubſtatios intelligibiles *
i pulcritudinis. Et qᷓ;to aliqua ſunt deo ꝓpinquioꝛa totu mundũ quo ad genera ⁊ ſpecies et cauſas vnl⸗
i⸗ canto ſunt nobilioꝛa. Vnde videmꝰ coꝛpoꝛa celeſtia uerſales. Secundam angeloꝝ bonoꝛuz circa res ſin

j pulcrioꝛa eſſe ⁊ nobilioꝛa terrenis. ⁊ ſpũs nobilioꝛes gulares generabilium ⁊ coꝛruptibiliũ ⁊ ad hoc foꝛte
8 coꝛpoꝛibo. ũ ergo iſta ſint ⁊ a ſe eſſe nõ poſſint. qꝛ ex fuit motus dicere.qꝛ ipſi angeli mouèt celos.ex quo
nihilo nibil fit. Lreatura ᷣ que ex nihilo ẽ ſeipſam ſa motu ſequitur generatio ⁊ coꝛuptio inferioꝛũ. Ter⸗

do cere nõ põt. Oſtendũt em iſta creata vnũ eſſe actoꝛẽ tiam demonioꝝ circa res bumanas ⁊ ad H foꝛte mo⸗
duim a q; cũcta facta ſũt ⁊ ipᷣea nullo factꝰ. ⁊ ſic vᷣtas tus fuit.qꝛ omnes dij gennum demonia demones
d fidei fatet in ſimbolo dicẽs. Credoln deũ ⁊c. creaato autẽ dabant reſpõſa pꝑ illa ydola de agendis. ⁊ ſic vi
an rẽ celi ⁊ tere ⁊c. Fuit ſcðs erroꝛ platonicoꝝ dicen / debant᷑ habere pꝛouidentiã hominũ. Sed ſcuto pꝛo
iſ tiũ deũ eſſe creatoꝛem mũdi.ſed feciſſe cũcta ex mate/ tegitur veritatis reuelate eccleſia ad repellendum ta⸗
ria pᷣiacenti.quẽadmodũ ſigulłꝰ facit diuerſa vaſa ex lem erroꝛem. dicente Job. xxxiiij. Quẽ alium conſti⸗
AAd4 materia terre ſibi pꝛeſuppoſita.Qð falſum eſſe tenet tuit ſuper terram.aut quem poſuit ſuper oꝛbem terre
deck fidei veritas.⁊ teſtat᷑ ſcriptura.ij. Macha.vij. Inaͤt gquem kfabꝛicat⸗ eſt. quaſi diceret. nullum. Nã vr di⸗
ett ſancta illamulier filio. Reſpice in celũ ⁊ in terraʒ.⁊ in cit grego.in moꝛal.mundum ipſe omnipotens q con
SL dia que in eis ſunt. Et vide qꝛ ex nihilo fecit ea deus digdit gubernat.Et augꝰ. de ciui.dei. Pꝛouldẽtia vti
un 2⁊ hoim genus.Ratio erroꝛis illoꝝ fuit.qꝛ voluerunte q; diuina regna ↄſtituunt humana. Ilã qũo ẽ poſſi

u menſurare virtutẽ dei ⁊ operationè ad ſimilitudinez bile demones hĩe ꝓuidentiã hominũ ? cura quino

querũt niſi eoꝝ intenitũ ⁊ malũ.vt dici᷑ xvi.q.ij.vi⸗
ſis. Hoĩes qq; virtuoſi ſupioꝛes ſunt eis.vñ ⁊ ipſis
ſubijciuntur vt patet de beato dominico ⁊ alijs.O/

autẽ darẽt reſponſa demones ꝑ idola totum eratad
decipiendũ.vt patet in legeda bti bartholomei. An

geli vo boni nõ ſunt gubematoꝛes mundi. ſed execu
toꝛes diuine ꝓuidentie.iuxta illud. Benedicite dño

oẽs angeli eiꝰ potentes virtute ⁊c.Exemplũ de dño

tpali qui ponit officialẽ in ciuitate ⁊ ivponit quid fa⸗

ciat.officialis vtiq; talis nõ dicitur dñs ſed executoꝛ

dñi. Quedã ergo ipſe deꝰper ſe ĩmediate facit.q̃dam
mediantibo angelis ⁊ alijs cauſis ſecũdarijs.vt coꝛ⸗
poꝛibꝰ celeſtibus ⁊ alijs.Et hoc nõ facit ex impoten
tia ſed ex maxima ſua bonitate.qꝛ voluit illis dare ⁊
cõicare ſilitudinẽ ſue virtutꝭ.vt.i.ſint cauſe ſed ſecun
darie ad aliqs effectꝰ ſicut ipſa eſt cã pmaria omniũ
Extendit᷑ ergo pꝛouidentia dei ad oĩa ⁊ maxime ad

actꝰ humanos.qð videt᷑ negaſſe tulliꝰ.vt refert ipſe

b.tho.in pma parte.di.xxxic.q.ij. In quoꝝ errantiũ

pſona dicebat boetiꝰ li.iein metro.v.O ſtelliferi con

ditoꝛ: oꝛbis.oĩa certo fine gubernãs. Solos hoĩm re
ſpuis actꝰ. Ad qð moti ſunr ad dicendũ ex eo ꝙ vi⸗
debant bonis mala ⁊ malis bona frequent accidere
cũ videt᷑ debere eẽ ↄuũ. Sed vt dicit Sap.xij. Tu
aũt dñatoꝛ virtutis dñe oĩa cuʒ tranqᷣilitate iudicas
⁊ cu magna reuerentia diſponis nos. Et pe.in cañ.
Ipſi eſt cura de nobis.puidendo de oĩbus neceſſa⸗
rijs ad ſalutẽ. Quare aũt mali bona ⁊ boni mala ſu⸗
ſtineãt.vide aliquã rõem de pe.di.iij.qͥd ã̊. Poſſent
etiã plures alie rõnes induci.ſed cã bꝛeuicatꝭ hic di⸗

Eracuerüt iudei vt gla

as ſuas dicẽtes falſiſſima ↄ veritateʒ fidei. Ffinis
idei meeinqͥramb.xps eſt. Uñ ⁊ perro dicẽti in con
feſſiõe ſue ſidei ⁊ ſocioꝝ.Tu es yxps ſiliꝰdei viui.Re
ſpondit xps. Beatꝰ es ſimon bariona. qꝛ caro ⁊ ſan⸗
uis nõ reuelauit tibi.ſed pater meꝰ.⁊ infra. Super
ac petrã.i.cõfeſſionẽſidei ediſicabo ecckam meam
⁊ poꝛte inferi nõ pᷣualebunt aduerſus eã.i.erroꝛes in
ſurgẽtes ⁊ pctã.N)atch.xvi. Ubi oſtẽdit hac verita⸗
tẽ ↄfeſſiõis fidei a deo reuelatã.⁊ iõ intallibilẽ ⁊ ad vi
tã ⁊ beatitudinẽ ꝑductiuã. Errãt autem multi circa
xpᷣm ⁊ pᷣcipue iudei in tibo. Pꝛimo qꝛ nõ credũt xpᷣʒ
meſſiam ſuũ veꝝ eſſe deũ. Scðo qꝛ nõ credũt xpᷣm
ieſum fuiſſe meſſiam eis ꝓmiſſum. Tertio qꝛ nõ cre⸗
dunt eũ eterna ſed tꝑalia collaturũ. ſed oſtendit᷑ eis
falſitas pᷣme concluſiõis ex multis auctoꝛitatibo vete
ris teſtamẽti.qð vt venſſimũ credũt.vt illud poẽ.vbi
loquẽs de meſſia xpᷣo ait. Sedes tua deꝰ in ſeculum
ſeculi.⁊ paulopoſt. Unxit te deꝰ tuus oleo lencie pꝛe
cõſoꝛnibo tuig. Appellat g̊ deũ ipᷣm ĩunctũ.ſ.meſſiã
qᷣ ſcʒ inunctꝰfuit q;tũ ad humanitatẽ aſſumptã oleo
gre pleniſſime. Et bis ponit deũ vngentẽ vt nõt per
ſonã pr̃is ⁊ ſpũſſancti.Ex auẽte etiã Eſa.ix.apparet
meſſiã eſſe deũ ⁊ hoĩem vbi ait. Paruulꝰ natꝰ eſt no⸗
bis ⁊ filiꝰ datꝰ ẽ nob.⁊ vocabit᷑nomen eiꝰadmirabił
de ꝛc. Uñ in bᷣ ꝙ dicit᷑ paruulꝰ natꝰ ẽ nobis.oſten⸗
dit᷑ eẽ humanitas. In eo autẽ ꝙ ðꝛi vocabik nomen

IIII

diũ ad occidendũ aĩas ſuas erroꝛbo inſidelitatis lin

eiꝰ deꝰ.oñdit eiꝰ diiinitatẽ. Nõ enĩ dicit᷑ deꝰ de bolſe
puro ꝓpꝛic. ſed vtcetera oĩa q̃ multa ſunt dimittamꝰ
pᷣcipue ad h̊ facit qð hr̃ Hiere.xxiij.videlʒ. Ecce dies

veniüt dicit dñs.⁊ ſuſcitabo dauid germẽ iuſtũ.Et
hᷣ apparet rpᷣi humanitas.qꝛ hec auctas ſm oes exj

poſitoꝛes hebꝛaicos intelligit᷑ de xpᷣo ſᷣm lram. Etſe
qjuit᷑ in eadẽ ſerie textꝰ. Et bᷣ eſt nomẽ qð vocabũt eũ

dñs iuſtus nr. Ubi ĩnuit᷑ vera xpᷣi diuinitas.qꝛ vbi
hẽmꝰ nos dñs iuſtꝰ nr in hebꝛeo hr nomen dñi the⸗
tragramaton. Qð quisẽ nomẽ eſt ꝓpꝛijſſimũ dei int᷑
oĩa noĩa diuina.⁊ ꝓpter ̊ de nullo ðꝛ niſi ð deo vero
O, aſt aliqͥ dicunt ꝙ̊ nomẽ thetragramaton dicit᷑
nõ tm̃ de deo vero ſed etiã de alijs.qꝛ Eʒech.vlt. ðꝛ

de ciuitate ibi deſcpta. Et nomẽ ciuitatis dñs ibidẽ

vbi loco huiꝰ qð dñs hẽmꝰ.in hebꝛeo hr nomẽ the⸗

tragramaton.⁊ ſic de ciuitate illa ðꝛ nomẽ thetragra

maron.⁊ tñ nõ idẽ qʒ deeſt. Itꝭ Geñ.xxij. vbi nos
habemꝰ.Et vocauit abꝛahã nomẽ loci illius dñs vi
det. hebꝛei hñt nomè dñi thetragmatõ ꝗᷓ ⁊c. Rñdet᷑
ꝙ nullũ pᷣdictoꝝ noĩat᷑ noĩe deiꝓpꝛio qð ẽ nomẽ dñi
thetragramaton.ſed noĩat᷑ qdᷣlibet pᷣdictoꝝ a q̃dam
effectu dei. qꝛ ſolꝰ deꝰ noĩat᷑ ̊ noĩe.Et ̊ nõ eſt incõ⸗
ueniẽs.ſicut aliqs hõ bñ vocat᷑ adeodatꝰ vel deuſde
dit.vel aliud hmõi.nõ tñ vocat᷑ deꝰ abſolute qð eſſet
impiũ.Sic cũ dicit᷑ in auẽte inducta Eʒech.nomen

ciuitatis dñs.loco cuius ponit᷑nomẽ dñi thetragra

maton.nõ ðꝛ abſolute dñs.ſed dñs ibidẽ.vbi oſten
dit᷑ denoĩari ciuuas illa a dĩna inbabiratiõe qð cla⸗
riꝰ pʒ ꝑ tranſlationẽ chaldaicã.Silr qð ðꝛ in Geñ.
xxij. Uocauit abꝛabã nomẽ loci illiꝰ dñs videt. non
ðᷣt ſimplr ⁊ abſolute dñs.ſed dñs videt.qꝛ.ſ.ille lo⸗
cus nõ ẽ denoĩaiꝰ niſi a diuina viſione.qꝛ.ſ.ibi vidit
humilitatẽ ⁊ afflictionẽ yſaac liberans euʒ a moꝛte.⁊
ſic Hh nomẽ thetragramaton non ðꝛ niſi de deo vero
Et h̊ etiã expꝛeſſe ðt rabbi moyſes in li.directiõis ꝑ
glror,otendes g oĩa noĩa diuina deriuata ſũt ab
operibo dĩnis pꝛet᷑ nomẽ dñithetragramaton qð eſt
appꝛopꝛlatũ altiſſimo creatoꝛi. Et ſjm ipᷣm ſignificat
dĩnã eſſentiã cũ ꝓpꝛietatibo ſuis ĩtrinſecꝭ. Cetera au⸗
tẽ noĩa diuina impoſita ſunt ab operibo eiꝰ.ſicut ptʒ

de hoc noĩe heloy ⁊ adonay. Nã heloym vel hely im

poſitũ eſt ad ſignificandũ deũ a generali ꝓuidentia.
vñ ⁊ ̊ nomẽ coicat᷑ alijs. Mã iudices ⁊ ſapientes ali
qñ dicunt dij. vt illud põ. Ego dixi dij eſtis. vbꝛ in
hebꝛeo ðꝛ heloym.Et ꝑ hoc nomẽ adonay impoſitũ
eſt ab vniũſali pᷣſidentia. Sed hoc nomẽthetragra⸗
maton qꝛ ſignificat nudã ⁊ purã diuinã eſſentiã abſ
qʒ reſpectu ad extra.ideo nõ eſt alteni cõicabile. Ex
patet ſᷣm dictã auẽtẽ ꝙ meſſias xpᷣs ẽ verꝰ deꝰ. Sed
ꝑuerſi hebꝛei vt hr̃e poſſent cãm fuge ꝑuerterũt in he
bꝛeo dictũ paſſusn coꝛrũ pentes lrfam. lam vbi nos
bemꝰ.⁊ eſt nomẽ qð vocabũt.ſhoĩes eũ.i.meſſiaʒ
dominꝰ iuſtus noſter.ipſi nũc habent.hoc eſt nomẽ
eius quod vocabit eũ nomen domini thetragrama⸗
ton. Ita ꝙ noͤmen domini thetragramaton loco cu⸗
ius habemus dominꝰ deus iuſtus noſter. non refer
tur ad meſſiam filium Dauid. ſed ad ipſum verum
deum qui vocabit ipſum meſſiam ad liberationem
populi iſrł. quando ſibi placuerit. Sed coꝛrupta eſt

bec littera ab eis,qð quidem fidedigni bone ↄſciẽtie

— — „ —

dis

e⸗
Gei

lin

,
bi
be
os
is
icch
idii
en
ni⸗
ue
ſa
wen

3

te
eb

4

fin

Capitulum

æ vite iuramẽto affirmauerũt ſic valiſſe in antiqͥs bi /

blijs ſicut habet traſlatio nra.vt.ſ.referat᷑ ad meſſiã
ũülud nomẽ dũñs iuſtus noſter.loco cuiꝰ in hebꝛeo ha

bet chetragramaton.vt refert nico. de lyra. hoc etiʒ

4

patet.i.falſitas iudeoꝝ ſuꝑ dicto paſſu ex tranſlatõe
chaldaica q apud eos auctẽtica habet᷑. Nlam ibi dici
tur. Ecce dies veniũt dicit dñs.⁊ ſuſcitabo meſſiam
iuſtũ. vbi nos dicimꝰ. Dauid germẽ iuſtũ.Ex q̊ͥ ap⸗
paret ꝙ intelligit᷑ de xpᷣo hec auctoꝛitas ad lrĩam. Et
ſequit᷑. Et ̊ eſt nomẽ qð ipſi oppellabũt eum dñs

iuſtꝰ noſter.⁊ ibi ponit᷑nomen dñi thetragrãmaton
vbi poſitũ eſt nomẽ hoc.dñs. Et ſic patet ꝙ nomen

dñi thetragramaton refert᷑ ad meſſiã. quo noĩe dicit
bieremias appellandũ a populis.ſ.ſubditis. Eſt er
go xp̃s verꝰ deꝰ 2 bomo. Scðs erroꝛ iudeoꝛũ ẽꝙ,
nõ credũt ieſum xpᷣm eſſe verũ meſſiã in lege eis pꝛo
miſſum. O, autẽè ieſus xp̃ᷣs quem nos adoꝛamus vt
vex deũ ⁊ hominem ſit ule meſſias eis ꝓmiſſus in le
ge quẽ ipſi adhuc expectat oſtenditur ex ſcriptur eo⸗
rũ. Undeipᷣe ieſus dixit eis. Scrutamini ſcripturas
2⁊ ipſe ſunt q teſtimoniũ perhibent de me. Jo. v. Lo⸗
co autẽ eiſuſcipient antipm pꝛo ſuo vero meſſia.p
ut ipſe xpᷣs pᷣdixit eis Jo.v.dicens. Ego veni in no⸗
mine pris mei.ſ.eius glonam querẽs.⁊ nõ me ſuſce⸗
piſtis. Aliꝰ veniet in noĩe ſuo illum ſi uſcipietis.ſ. an⸗
tixpᷣm. Et ꝓpheria iacob que babet᷑ Beñ. penul· Nõ
auferet᷑ ſceptrũ de iuda ⁊c. donec veniat qͥ mittendꝰ
eſt. vbi alia trãſlatio habet. veniat meſſias. Qð ĩple⸗
cũ fuiſſe oſtendit matheꝰeuangeliſta cũ ait.Cum na
tus eſſet ieſus quẽ meſſiam credimus in diebo hero⸗
dis regi iudee à fuit alienigena.ſ.de ydumea. Et ſic
ablatũ erat ſceptrũ ⁊ ducatꝰ de tribu iuda ⁊ nũqᷓ re⸗
aſſumptꝰ. Hoc pleniꝰ habes declaratũ in tertia ꝑte.
Sed adhuc magis determinate pᷣdixit tempꝰ aduẽ⸗
tus ipſiꝰmeſſie. Danieł ix. loquẽs de.lxx.ebdomadi
bus 2 de moꝛte eiꝰ ibi,occidet᷑ chꝛiſtus.⁊c. Que oĩa
falſe ⁊ extoꝛte exponũt de herode vt euitet veritatem.

Sed ex rõne oſtenduntur falſe expoſitiões eoꝝ vt ha

betur infra. Pꝛeterea ꝓphete pꝛonunciauerũt de ipſo
aduentu meſſie. non ſolum in generali ſed multũ di

ſtincte de miſterijs eiꝰ.ſ.natiuitate.vt patʒ Michee

v. Zu bethleem terra iuda ⁊c̃. De adoꝛatione mago
rũ.E ſa.lx.⁊ põ.de pᷣdicatione eius.de miraculis.de
diſcipulis: de paſſiõe.⁊ qualitate paſſiõis. ⁊ qualita
te reſurrectõis. vt patet Eſa.liij.⁊ põ.xxij. ⁊ alijs lo⸗
cis. Oĩaq; illa euangeliſte oſtedũt impleta ⁊ ab apo
ſtolis pꝛedicata ⁊ ↄfirmata miraculis cõtinuatis.mi
rũ eſt ⁊ obſtinatiſſimũ in eis ꝙ nõ aſſentiant tam ra

dioſe veritati. Sed ⁊ ipᷣa obcecatio eoꝝ ⁊ infidelitas

pꝛcnũciata eſt a pꝛophetis permaxime Eſa. Ter⸗
tius erroꝛ eoꝝ eſt ꝙ nihil aliud expexãt a ſuo meſſia

vẽturo niſi tempoꝛalia. liberationẽ.ſ.a ſeruitute ⁊ col

lectionẽ ex diſperſione per oꝛbẽ.⁊ ꝙ ſit eos reducturꝰ
in hierm materialẽ. ⁊ collaturus eis magnã pacem
⁊ abundantiã reꝝ.nõ aũt credunt ꝙ ſiveos vel alios
redepturꝰ. ⁊a peccato mundatuꝰ.⁊ gloꝛiã collaturꝰ.
aut ꝓ eis paſſurꝰ. Mec enĩ credũt hoĩeʒ naſci cũ pec
cato oꝛiginali.cum tñ põ.dicat ↄ eos.Ecce in iniqᷣta
tibo conceptꝰſuʒ. Nõ enĩ dicũt pres fuiſſe vel eſſe de
tentos in lymbo/ſed ad celũ ſubito euolaſſe cũ tñ ex⸗

N

pꝛeſſe ſit ↄ eos qð ait iacob patriarcha. Geñ. xexvij
Deſcendã lugẽs filiũ meũ ad infernũ.qui vtiq; ſilꝰ
ſcʒ ioſeph.qꝛ ſanctiſſimus ſᷣm eos nõ ad internũ, ſed
ad celos debuiſſet aſcẽdere ĩmediate.⁊ Job.xvij. Di
ſuſtinuero infernꝰ domꝰ mea eſt.⁊ aliud pð.Aſcen/
diſti in altũ cepiſti captiuitatem. accepiſtivel dediſti
dona in boĩbus. Sed qͥd apertiꝰ dici potuit ꝓ aſſer
tione fidei catholice ⁊ de liberatiõe humani generis
qᷓ; illud Zacha ic.Lu q; in ſanguine teſtamentitui
ſcʒ ↄfirmatione.effuſo in paſſiõe. eduxiſti vinctos.i.
patres qͥ erãt vincti.i.detẽti reatu culpe.oꝛiginalis a
dyabolo de lacu. in non erat qqua.l. limbo inferni
Si enĩ meſſias nil aliud haberet facere niſi dare lib⸗
tatẽ tꝑalẽ ⁊ bona terre.vt qͥd opoꝛtebat ĩplere libꝛos
ꝓppaꝝ pmiſſionibo eius qui tm terrena tribuerer vel
etiã ſcam que ẽ cõis bonis ⁊ malis.Cũ viri nõ ſolũ
fideles ſed etiã infideles phᷣi ↄtẽpſerint vt lutũ terre-ę o
na. vt qͥd ranto deſiderio flagitaſſent ſcĩ priarche bu
iuſmodi aduentũ. iux illud. Roꝛate celi deſuper ⁊c.
Eſa.xlv.⁊ illud Aggei.ij. Ueniet deſideratꝰ cũctis
gentibo ⁊c. niſi qꝛ credebant ex dei reuelatione ſalutẽ
eternalem ꝑ ipſum cõcedendã nõ tꝑalẽ. Et hoc ẽqð
ait petrꝰ Act᷑.xHuic.ſ.xpᷣo ieſu oẽs ꝓphete teſtimo⸗
niũ perhibẽt remiſſionẽ peccatoꝝ acciꝑe per nomen
eiꝰ.⁊ Eſa.liij. Oñs poſuit iniqᷣtates oĩm nrĩm ſuꝑer
eu. Attritꝰ eſt ꝓpter ſcelera nr̃a cuius liuoꝛe ſanati ſu
mus. Hanc veritatẽ fidei ↄfirmauerũt ſancti inume
ris miracuł. Ipſi aũt iudei poſtq; in xpᷣm cre dere no
luerũt nũqᷓ; habuerũt ꝓpham vel miracula facienteʒ
ſed pleni ſunt oĩbus vitis.—

Eracnerunr quoq; be/ v
retici linguas ſuas vt gladiũ contia doctrinã ⁊ veriꝰ
tatem fidei. Qui etſi recipiũt ſenipturas nomi ⁊ vete⸗
ris teſtamẽti.eas tñ peruertunt falſo exponentes.Et
lʒ plurimi fuerũt varios inuenientes erroꝛes. tres ꝓ

nũc ſufficit ponere circa aim noſtrum multũ pericu

loſos.Aliqui q;tum ad ĩmoꝛtalitatẽ dixerunt aiam
ipſam cũ coꝛpoꝛe moꝛi. Alij tũ ad arbitrij liberta

tẽ.alij q;tum ad futurã miſeriam vel felicitateʒ.⁊ hec
omnia falſla. Quantũ ad pꝛimũ aĩiam.ſ.humanã
moꝛi cũ coꝛpoꝛe tãq; falſiſſimũ nõ ſolũ negatveritas
fidei:⁊ ſacra ſcriptura dicens. Sapᷣ.v. Juſti in ꝑpe⸗
tuũ viuent.ſ.qͥ ad alam.⁊ apud dñm eſt merces eo⸗
ruũ.2 Dañ/ xij. Euigilabũt de puluere terre: alij in vi
tã eternã.alij in obpꝛobꝛiũ vt videant ſemper. Sed

ctiã doctrine paganoꝝ philoſophoꝝ. vt areſtotelis ⁊

platonis qui fuerũt ſelenioꝛes ſenece.tullij ⁊ poetaꝝ
iudeoꝝ. ſaracenoꝝ. vt patet in doctrinis eoꝝ. Et de
hoc.S. in pᷣma pte.ti:ij.ð ĩmoꝛtalitate aĩe. Beat etiã

thpo. ij. S gentiles. c. lxxviij.inducit plures rõnes qrũ

tres facilioꝛes intellectui hic ponunt.Et pᷣma ẽ talis
Impoſſibileeſt appetitũ naturaleʒ eſſe fruſtra. Sed
ho mo naturaliter appetit ꝑpetuo manere. quod pa
tet ex hboc ꝙ eſſe eſt quod ob hoĩbus omnibo appeti⸗
tur. homo autem per intellectũ appꝛehendit eſſe non
ſolum vt nũc vt bꝛuta animalia.ſed ſumpliciter. Eõ

ſequitur ergo perpetuitatẽ im animam qua eſſe ſin
pliciter ⁊ m oẽ tempus appꝛehendu. Scðᷣa rõ ẽ. Fa

ciens eſt honoꝛobilius facto. vt etiam areſtoteles ðt

CTitulus xXII.

Sed intellectꝰ agẽs facit intelligibilia actu ſicut lux
materialis facit coloꝛẽ videri. uũ g ĩtelligibilia actu
inq;tũ hmõi ſint coꝛruptibilia multo foꝛuꝰ intellectꝰ
agens qͥ ẽ potẽtia aĩe erit incoꝛruptibilis.qᷓ ꝛ huma⸗
na aĩa cui lumẽ eſt intellectꝰ ages incoꝛruptibilis.
Tertia rõ eſt nulla foꝛma coꝛrũpit᷑ niſi ex actiõe Sꝛij.
velꝑ coꝛruptionẽ ſui ſubiecti.vel ꝑ defectũ ſue cauſe
Per actionẽ quidẽ ↄꝛij ſicut caloꝛ deſtruit᷑ pꝑ actionẽ
frigidi.ꝑ eoꝛruptionẽ ſui ſubiecti ſicut deſtructo ocu
lo deſtruit᷑ potetia viſiua.per defectũ autẽ cauſe ſicut
lumẽ aens deficit deſiciẽte potẽtia ſolis q erat ipſius
cꝗ. Sed aĩa humana nõ põt coꝛrũpi ꝑ actionẽ ↄꝛij.
Nõ eſt enĩ aliqͥd ei ↄꝛiũ cũ per intellectũ poſſibilem
ipſa ſit cognoſcitius ⁊ ſuſceptiua oĩm Zioꝝ. Siliter
nec ꝑ coꝛruptionẽ ſubiecti ſui. Na humana aĩa non
ẽ foꝛma dependens a coꝛpoꝛe ſᷣm ſuũ eſſe.Silr autẽ
nec ꝑ deficienti ſuecauſe.qꝛ non põt habere aliquã
cãʒ niſi eternã.Et ſic nullo mõ aĩa põt coꝛrũpi. UVñ
qð dicit᷑ Eccs.iij. Unus eſt interitꝰ hoĩs ⁊ iumẽto⸗
rũ ⁊c.loquit᷑ibi ſalomon in ꝑſona hereticoꝝ hmõi qͥ

„

repꝛobant᷑ in h.xxiiij.q.iij.c.penul. Exacuerũt lin

guas ſuas q;tũ ad libertatẽ aĩ. Quidã enĩ ſi ubtraxe⸗
rũt aĩle humane liberum arbitriũ dicẽtes oẽs holes
opari bonũ vel malũ ſᷣm ↄſtellationẽ ſub qᷓ natus ẽ
nec poſſe alit᷑ agere niſiad qð inclinat illa cõſtellatio
Et hos vt hereticos peſſimos condẽnat ecclia. ⁊ di⸗

cunt᷑ mathematici.xxiiij.q.iij.c.penul. Ab his eccle⸗

ſia ſcuto veritatis ꝓtegit᷑ ⁊ conuincit. ã cũ libeꝝ ar
bitriũ ſit potẽtia ad cuiꝰ actũ concurrũt voluntas et
rõ. ⁊ he potetie.ſ.volũtas ⁊ rõ nõ ſunt affixe oꝛgano
coꝛpoꝛeo vt ſenſitiue.coꝛpoꝛa celeſtia non pñt hr̃e in

fluxũ ⁊ virtutẽ ſuꝑ eas directe.qꝛ ignobiliꝰnõ agit in

nobiliꝰ ſed ecõuerſo. Nobilioꝛ eſt autẽ aĩa oĩ coꝛpoꝛe
celeſti.oꝑari aũt virtuoſe vel peccare ꝓcedita libero
arbitrio,.falſum ẽ ꝗ̊ͥ ꝙ cogat᷑ a cõſtellatiõe. UVñ ⁊ gen⸗
tilis ptolomeꝰ ait. Vir ſapiens dña bit᷑ aſtris.i.incli⸗
nationibꝰ malis qᷓ̃s ſᷣm ſenſualitatẽ haberet a cõſtel⸗
lat ionibo. Na per rõnem ⁊ voluntatẽ põt hõ repmere
paſſiõ es inſurgẽtes in ſenſualitate.Expᷣſſe hoc oſten
dit᷑ Ecci.xv.vbi dicit. Deꝰ ab initio cõſtituit hoĩem
⁊: reliqt eũ in manu ſui cõſilij.poſuit añ eũ malum ⁊
bonũ ⁊c.ad quodcũq; volũit extẽdet manũ ſuam.⁊
Beñ.iiij. Sub te enitappetitꝰ eiꝰ.ſ.peccati ⁊ tu do⸗
minabenis illiꝰ. Alij ecõuerſo libero arbitrio nimiaʒ
libertatẽ attribuerũt aſſerẽtes hoĩem ꝑ ſua naturalia
poſſe ſaluari.⁊ gram nõ foꝛe neceſſariã niſi ad cogno
ſcendũ qð debeat ſieri.nõ aũt ad volendũ vel facien
dũ bonũ.Et hoc ↄdẽnat ecclia.qꝛ heretici ſunt.⁊ di⸗
cunt᷑ pelagiani.xxiiij.q.iij.c. penul. Cõtra q̃s apls.
Ipſe operat?᷑ in nobis velle ⁊ pficere.Et Joh. xv. Si⸗
ne me.i.ſine mee gre adiutoꝛio nihil poteſtis facere.
Rõ hui⸗ eſt hm. b tho. in qto.qꝛ cuʒ pᷣmiũ gloꝛie ſit
inſinitũ ⁊ virtꝰ creature finita non põt creatura ſe

agere opꝰ qð attingit.i.ꝑ meritũ ad pᷣmiũ infinitum

Sed adiũcta dei gra oꝑi nr̃o que ẽ valoꝛis infiniti.
cũ ſit quedã ꝑticipatio diuine bonitatis facit ipſum
opꝰ meritoꝛiũ boni infiniti.i.gloꝛieſuꝑne. Alij p⸗
uertãt liberi arbitrij vſum aſſerẽtes hoĩes poſſe veni

read quendã ſtatũ pfecnõis ab eis fictũ in q̃ eis oĩa

liceret ⁊ ſubditi nõ eſſent alicui legi inducentes illud

„

apli.i. Thimo.i. Juſto nõ ẽ poſita lex ⁊c. Hos repꝛo
bat ecclia in cle.ad nr̃am.de hereticꝭ. Et vocant᷑ beg

bardi.Oiĩs aĩa inqᷣt idem aplłs Ro.xiij. poteſtatibus

Ad auctem apli reſpõdet.b.tho. bᷣma ſcðe dicens.
iuſto non eſt impoſita lex.intelligit h̊ vt per penas
retrahẽs ſed bñ vt ſe regulans ⁊ oꝛdinãs.nã iuſti nõ

timoꝛe pene ſeruant leges.ſed amoꝛe virtutis ſubijci

unt ſe ⁊ regulant ſe ̃m leges. Ternus erroꝛ pernitio

ſus circa alam eſt. ꝙaie no patiant᷑ poſt hãc vitã pe⸗
nã ſed oẽs ſaluent᷑. Hic fuit erroꝛ oꝛigenis.qͥ dãnatꝰ

eſt beretico ab eccłia. Contra qs expꝛeſſe dixit xpᷣs
Jbũt hi.ſ. mali in ignẽetemnũ.iuſti autẽ in vitã eter⸗
nã.Et Eſa.vlti.Uermis eoꝝ.ſ.remoꝛſus cõſcie ma

loꝝ nõ moꝛiet᷑ ⁊ ignis eoꝝ nõ extinguet᷑. arabolam

etiã vere hiſtoꝛie ad H̊ ponitxpᷣs Lu.xvi. de diuite ſe

pulto in inferno.⁊ laʒaro pauꝑe depoꝛtato ad ſinum

abꝛahe.i.limbũ. Gentiles q́; ponũt malos hoĩes in

alia vita toꝛqueri.⁊ bonos redqeſcere. Exemplũ etiaz

habet᷑ nõbile de q̃dã viro qͥ habuit vxoꝛẽ valde mũ⸗
danã ⁊ laſciuã vitijs deditã cũ tñ vir eſſet multũ vir
tuoſus.Et vir quidẽ paſſus eſt multa aduerſa ⁊ in⸗
firmitates cauẽs ſibi eniã a leuibus pcis. lxoꝛ autẽ
voluptatibꝰ vacabat ⁊ oĩa ſibi cedebãt in ꝓſperitatẽ

nec ſentiebat vnq; moleſtiã infirmitatis. PHabebant

autẽ vnã filiã quam pater inſtruebat ſᷣm deũ. mat᷑

auũt ad vanitates trahebat, defunctis vtriſq; cepit fiꝰ

lia vacillare aĩio dubitans qð ſibi meliꝰ foꝛet imitari

vel potrẽ bonũ ſed circũdatũ calamitatibus in vita
ſua.aut matrẽ pꝛauã ſed bene foꝛtunatam in mũdo.

Suꝑ hoc igit᷑ anxia ⁊ oꝛãti vidit in viſu celũ apertũ
⁊ ſanctos in magna gloꝛia int᷑ quos ⁊ patrẽ aſpexit
in magna leticia ⁊ gaudio. ⁊ exinde inclinãs oculos
viditterrã apertã ⁊ in ꝓfundo terre maximũ igneʒ in
q cuciebant᷑ peccatoꝛes. vbi cũ alijs vidit ⁊ matreʒ
ſuã maximis cruciatib laboꝛantẽ rugitũ ⁊ eiulatuʒ
emittes ꝗꝓpter ĩmenſitatẽ penarũ ad quam iteꝝ ſupꝛa
aſpicientẽ pater ait. Uide filia diligent᷑ ⁊ conſidera q̃
vidiſti.vt cognoſcas cuiꝰ vitam debeas imitan.. naʒ
ſi malos moꝛes mĩis ſectata fueris ſecuʒ ad inferna
traheris.ſi autẽ monita mea ⁊ exempla mecũ in eter

nũ gaudebis.Quibo viſis edocta illa rectã vitam te

nuit. In quarto q́; dialogoꝝ multa exẽpla habẽtur
de pena ⁊ gloꝛia altenꝰ vite. Cõſuſi ſunt ꝗ̊ oẽs qͥ exa
cuerũt vt gladiũ linguas ſuas.⁊ cõuicti de erroꝛibꝰ
ſuis quioẽs defecerunt. Etſi qui adhuc remanſerũt

erroꝛes oĩno deſicient vt iudeoꝝ. De quibo po. Gla
dius in labijs eoꝝ.iſ.falſe doctrine occidẽtis qui eMis
aſſentiunt.Et quare etiã ꝑmittat deus eos in erroꝛe

permanẽtes viuere.aſſignat pp.rõem dicens.paulo
poſt. Ne occidas eos nequando obliuiſcant᷑ populi
mei.ſ.qui fuerũtxpᷣm occidentes dũ adhuc perma⸗
or genus eoꝝ.Seꝗ diſperge illos ſ.permunduʒ ne
po
Conuertent᷑ad veſperam.i.in ſine mũdi.⁊ famẽ pa⸗
tientur vt canes.famem ſcʒ verbi veritatis. Erroꝛes
hereticoꝝ de tꝑe in tempus defecerũt. quos etiã ad
tempus ꝑmiſit deꝰ ex fidelibo ſurgere ad exercitiũ fi⸗
delium doctoꝝ.vt ſcripturas attentiꝰ ꝑſcrutarentet

venitatẽ inuenirent ⁊ ꝓbationẽ fideliũ.vt dicit augꝰ.

int nocere pꝛotectoꝛ meus dñe.Demũ cõcludit.·

.

X
le
no,
n
n
bzei
n
ins
i⸗
i
em
bn
biele
in
ici
emi⸗
ini
n
nati
e
tbont
,nat
Niß

7

nun
ien
,
4
a
nas
an
cbin
i
np
nent
ults
neno
Nuh
vopuli
me
Cuzn⸗
cluch⸗
nipe
oss
ti
ni⸗

c

„

ðẽ =—

Capitulũ vVIII.

kxriij.q.iij.c.fi. Paganoꝝ vᷣo opinio ex toto pene defe

cit niſi ponant᷑ inter pagands ſaraceni quibꝰ legem
dediti mahomcetꝰ plenam erroꝛibus ⁊ vitijs qui ad⸗
huc durant. Sed ita clare eſt falſa ooꝝ perfidia vt ⁊
aialia bꝛuta ipſam deberent deteſtan ⁊ repudiare.
apitulum.viij.de ſu perſtitionibus per moduʒ
ꝛedicationis.

vanitates ſuꝑuacue.pð.xxx.videt᷑ hoc eſ⸗
ſe cõtra illud Sap. xi. Diligis enin oĩa qᷓ
ſunt ⁊ nihil odiſti eoꝝ que feciſti. Cũ ergo deus fece⸗

iit omnes homines ⁊ bonos ⁊ malos. ergo nullum

odi, Sed ad hoc dicit augꝰ.in glo.oꝛdi.ꝙ aliud eſt

quod facit deꝰ in homine. aliud quod facit hõ in ſe.

facit enim deꝰ in homine naturaʒ. que qꝛ in ſe bona
eſt nõ odit ſed diligit ipſazʒ etiã in peccatoꝛe. Sed qð
kfacit hõ eſt peccatũ.⁊ hoc odit deus. nec tamen odit
vt homo ſicut nec turbat᷑ vt homo. ã homo iraſcit
⁊ odit cum quadã alteratione ⁊ ſui ĩimutatione.Deꝰ

autẽ ĩmutalis eſt.nec habet coꝛpꝰ nec ſenſualitatem

coꝛpoꝛi annexã in qua oꝛiunt᷑ira ⁊ odiũ.⁊ alie paſſio

nes. Dicitur autẽ iraſci ⁊ odire per ſimilitudinẽ ⁊ ef,

ſectũ hominis irati aut odiẽtis. Qui enĩ odit aliquẽ
nõ vult eum videre ſed querit eũ puniri.⁊ ſic alciſſi⸗

mus odio habet peccatoꝛes.vt dicit̃ Ecc̃i.xij.qꝛ non
reſpicit eos ſua gel ſed punit ⁊ exterminat.Et hoe

modo intelligit᷑ iſtud. Odiſti omines ⁊c. Et exponi

hugo cardi.de obſeruantibus.id eſt nimis affectuo

ſe querẽtibus vanitates.i.vanas diuitias ſuperflue
ponentibus in eis finem ſuũ.⁊ de attendentibus ni⸗
mis ad ſubtilitates philoſophicas ⁊ iunidicas ĩutili
ter.⁊ de vtentibꝰ ſuperſtitiõibo que plene ſunt vani⸗
tatibus ⁊ fallacijs. Etiſtã tertiam expoſitionẽ pꝛo
ſequendo ſcʒ de obſeruantia ſuperſtitionũ, tria in di
cto verbo notant᷑
Pꝛimo grauitas ſcelens.ibi.Odiſti.
Scðo multifoꝛmitas criminis.ibi.obſeruãtes.
rio inutilitas oꝑis.ibi.ſuꝑuacue.
Pꝛimũ eſt grauitas ſceleris in ſuperſtitionibo.⁊ B
oſtendit᷑ in pꝛima ꝑte ex hoc qð dicit ps. deum odi⸗
re tales. Odiſti ⁊c. Nõ autẽ dicitur in ſcriptura deũ
aliquem odire niſi pꝛopter moꝛtale peccatũ.vnde a p
paret iſtud eſſe dãnabile ⁊ etemali igne puniri.⁊ me⸗
rito.Nã iſtud vitiũ dei vſurpat diumitatẽ irritat fi⸗
delitatem. agit cõtra dei ⁊ eccleſie pꝛecepta ⁊ volũta⸗

tem. Pꝛimũ patet ex hoc, qꝛ ſcire futura vel occulta
pꝛopꝛium dei.iu illud E ſa.xli. utura ⁊ nouiſſima

annũciate nobis ⁊ dicemꝰ.q; dij eſtis.Et ſalomõ in
iij. Regu. viij. Tu ſolus noſti coꝛda filioꝝ bominuʒ.
Sanare etiã infirmos ſine medicinis ⁊ remedijs na

turalibꝰ eſt pꝛopꝛiũ dei.Sed per uperſtitionẽ ⁊ ob⸗

ſeruantiã augurioꝝ ⁊ diuinationũ querũt homines

ſcire futura ⁊ occulta.⁊ ꝑ incantatiões ⁊ bꝛeuia que⸗

rũt ſanitatẽ ſine medio naturali ⁊ ſinę dei adiutoꝛio
Vñ ſequitur ꝙ volũt ſibi vſurpare qĩe ſunt pꝛopꝛia
deo qð eſt maxime ſuperbie. Scðm ſcʒ lrritat fi

delitatẽ.i.pꝛomiſſionem quam fecit deo in baptiſmo

„

Paoter pꝛomiſit abꝛenciare dyabolo ⁊ pompis eius.

Sed talibꝰ vti ⁊ facere eſt querere auxiliũ dyaboli et

tHices mulieres adduxit.i.incantãtes.nõ ad fa

facere pactum cũ eo. eũ venerari vt per ea vana⁊ fal⸗
ſa que facit ſibi conferat qð querit ſanitatẽ vel noti⸗
ciã alicuius rei occulte ⁊ huiuſmodi. Unde cryſoſto.
de chananea inquit.Nõ perrexit ad diuinos.nõ vo⸗
cauit magos.nõ alligaturam queſiuit. non nponts
ſa p⸗
ſidia confu git.ſed reliquit omnes dyaboli falſitates

AY ⁊ venit ad dñm ieſum. vbi oſtẽdit hec eſſe adiutoꝛia
Diſti 0e8 obſe S dyaboli. Et apłs dicit ad Gatiiij. Dies obſeruatis

⁊ tempoꝛa ⁊ menſes ⁊ annos.timeo nefoꝛte inuanuʒ
laboꝛaouerim in vobis.ſ.fidem vos perdẽdo. Et au⸗
guſtin? dicit. xxvi.q.vij. Nõ obſeruetis. poſtq; mul
ta taliuʒ particulanter poſuit.ꝙ qui iſta ſectant᷑ fidẽ
negant ⁊ baptiſmũ.⁊ ſunt deterioꝛes infidelibus.⁊ ſi
ſenõ coꝛrexerint ad eternã damnationem tendunt.
Tertiũ patet ex hoc.qꝛ deꝰ expꝛe ſſe pꝛohibet iſta di⸗
cens. Non augunabimini.nec obſeruabitis ſonmia
Eccleſia etiã pꝛohibet iſta.vt patet.xxvi.q.v. per to⸗
tum.⁊.q.vij.⁊ extra de ſoꝛtiłc.in tabulis. Unde ad

deteſtationẽ huius ſceleris ponitur inter caſus reſer⸗

uatos epiſcopis.Fiut etiaʒ in his maxima ſoꝛtilegia
qꝛ ĩmiſcent᷑ cum his ſacramẽta vel ſacramentalia. et
multa turpiſſima fiũt ⁊ comedunt᷑ ⁊ dicunt que tur
pe eſſet dicere.· Ogdiſti ergo ꝛẽ᷑-.·· W
¶ Zapitulum.ix. de foꝛtuna. .

Catus vir cuins ẽ no⸗

H‚Iuitates ⁊ inſanias falſas. Beatitudinem
quilibet naturaliter appetit.ſed ad eam nõ peruenit

mſſi ſpes eius ſit in nomine dñi:iid eſt in virtute dei ⁊

auxilio eiꝰ qui in ſe non confidit.ſed in adiutoꝛio gra
tie dei vel in nomine domini. qð nomen ẽ ieſus qui
interpꝛetatur ſaluatoꝛ.i.ſaluteʒ anime ⁊ coꝛpoꝛis ipe

lat conſequi a ieſu ſalutari.⁊ non reſpexit ad vanitaq

tes.i.tempoꝛalia in quibo confidat.⁊ inſanias falſas
id eſt ſuperſtitiões varias.Circa hoc multi errãt aſpi
cientes ad talia. ⁊ conſidentes in illis quaſi ꝑ uüla ſal
nandi nõ a deo. “
Eſtenim inſania falſa foꝛtunatiõis,
Eſt inſania falſa conſtellatiiss.
Eſt inſania falſa fatationis.
Multi credunt ⁊ aſſerũt multas vanitates ⁊ in/
ſanias.i.fotuitates falſa. Circa iſta aliq de foꝛtuna.
aliqͥ ð cõſtellatõibꝰ.alij de fato. De foꝛtuna varie

ſũüt hoĩes opinati. Aliqui ethnici ⁊ rudes hoĩes opi

nati ſunt deã eſſe.vnde ⁊ rome ei fecerũt edẽ ⁊ aram
⁊ ſimulachꝛum ipſamq; vt deam colebãt.⁊ ipſum ſu
mulachꝛum foꝛtune locutũ eſt pluries ꝙ matrone ri
te eam dedicauerãt. Sed auguſtinus in.iiij. de ciui⸗
dei.c. xviij.⁊.xix.vbi iſta refert oſtendit hoc eſſe falla⸗-
ciã ⁊ erroꝛem.ã plato ⁊ alij philoſophi ⁊ ſapientes
omnes deos vtriuſq; ſexus.ſi tamen ſexũ habent.cũ
nec ſexum habeãt. nec plures ſint ſᷣm veritatẽ. dixe⸗
rũt eos eſſe bonos. ſed foꝛtuna aliqñ eſt bona aliqñ

eſt mala. An foꝛte cũ mala eſt in malignũ demoneʒ

conuertit᷑ ⁊ dea non eſt. Sed cũ ſint multi homines
foꝛtunati.tot erũt dee iſte, quot ſunt homines bone
foꝛtune.Et cũ ſint plurimi male foꝛtunati erit foꝛtu⸗

na ſi vna eſt ſimul bona mala, Bonam ſ di ũt

4.

men domini ſpes eiꝰ. ⁊ nõ reſpexit in voꝰ

que bonis ⁊ malis venit.in hoc differens a felicitate
quã etiam dicebant ⁊ colebãt vt deam. qꝛ felicitas il
la eſt quã boni habent pꝛecedentibꝰ meritis. Foꝛtu⸗
na vᷣo que bona dicitur.ſine vllo examĩe meritoꝝ foꝛ
tuitu accidit hominibus bonis ⁊ malis.vnde foꝛtu⸗
na nominat᷑. Sed quomodo eſt bona ſi ſine vllo iu⸗
dicio venit ad bonos ⁊ malos. Ut quid colit᷑ que ita
ceca eſt paſſim in quoſſibet incurrens vt ſuos culto⸗
res plerũq; pꝛetereat.⁊ ſuis contemptoꝛibus hereat.
Aut ſi aliquid pꝛoficiũt cultoꝛes eiꝰ vt ab illa vide/
ankt ⁊ amentur.iam merita ſequit᷑ nõ foꝛtuitu venit.
AUVbi eſt ergo illa diffinitio foꝛtune. vbiẽ quod a foꝛ⸗

* „

tuitis nomen accepit. Nihil enim pꝛodeſt eã colere ſi

foꝛtu na eſt. Si ſuos cultoꝛes diſcernit vt pꝛoſit fon?ꝰ

tuna nõ eſt.O ſi iupiter ipſam qͥ voluerit mittit ipſe
ſolus colat᷑.non illa que reſiſtere non põt ei iubenti.·
FalKſſimũ ergo eſt foꝛtunã deam eſſe./ ⁊ verſutia de⸗
monũ factũ eſt vt loqueretur foꝛtune ſimulachꝛum.
Ad quid enim aliud locuta eſt niſi vt hoĩes recte vi
nere nõ curarent.cõciliata ſibi foꝛtuna que illos ſine
vllis meritis bonis faceret fotunatos. Et lactantiꝰ
dicit in li.iij ꝙ boc ſimulachꝛũ cuʒ copla ⁊ guberna⸗
culo fingũt taq; foꝛtuna ⁊ opes tribuat. ⁊ humanaꝝ
rerũ regimen obtineat. Sed vt dicit Eſa. lxv. Ue qui
ponitis foꝛtune menſam.i.aram tãq; dee.Et ſubdit᷑
Dinumerabo vos in gladio ſcʒ iudicij ⁊ eterne dam
nationis. Alij dixerũt foꝛtunã eſſe accidentium rerũ
ſubitum ⁊ inopinatũ euentum abſq; omni cauſa ſu
perioꝛi vel inferioꝛi. Unde aliqui opinati ſunt vt re⸗
fert dominꝰ iohannes dominici ſuꝑ Eccle ſiaſten.ꝙ

omnia eueniebant in mũdo a caſu ⁊ foꝛtuna ſine diꝰ

uina pꝛouidentia vel celoꝝ influentia.⁊ ſine cuiuſcũ
q; rationalis creature oꝛdinatiõe puima. Unde ⁊au⸗
guſtinꝰ de ciui.dei.li.v.dicit. ꝙ caſnalia dicunt᷑ que
vel nullas habẽt cauſas vel no aliquo rationabili oꝛ
dine pꝛocedũt. Exemplũ refert valeriꝰ in pꝛimo libꝛo
ꝙ du remiges quidã haurirent aquã de ſentina flu⸗
ctus maris quendã e naui eiecit in mare. ⁊ mox aliꝰ
fluctus cõtrariꝰ lum eiectum naui reſtituit. A caſu
2 foꝛtuna fuit vtrũq;.qꝛ ſine aliqua cauſa rationabi
li ⁊ pꝛouidentia cuiuſcũq; hoc euenit. Sic igitur ali
quiphiloſophi caſum ⁊ foꝛtunã poſuerunt in omni
bus.in quoꝝ perſona inquit ſalomon Eccs.ix. Uer⸗
ti me ad alia.vidiq; ſub ſole nec velociũ eſſe curſum.
nec foꝛtium bellum.nec ſapientũ panẽ.nec doctoꝛuʒ
diuitias.nec artificũ gratiam. ſed tempꝰ caſumq; in
omnibus.ilaliquãdo velocioꝛes a curſu impediu nt᷑
ita ꝙ tardioꝛes pꝛecedũt.⁊ coꝛpoꝛaliter ⁊ ſ piritualit᷑.

⁊ foꝛtioꝛes in bello aliquando vincunta minus foꝛti

pus.⁊ ſapientes.i.magi ⁊ incãtatoꝛes qͥ deberẽt ex il⸗

la arte eſſe diuites. aliquando carèt pane.que omnia
vicgent᷑ pꝛocedere ex eo ꝙa caſu cuncta ꝓueniũt. Ad

quod facit qdð quidã ethnicus hiſtoꝛicus ait. Foꝛtu⸗
na in omni re dominat᷑. Et ꝙempedocles dixit mũ⸗
dũ pluries diſtinctũ ĩ ꝑtes ⁊ in chaos qðᷣdã redactũ
adueniẽte lite ⁊ adueniẽte amicicia.Nã adueniẽte li
te dicebat ꝙ pꝛierat chaos.i.materiam cõfuſam.di
ſtinctam in partes vt bominẽ.equũ.canem.auẽ.pi⸗

ſcem.lapidẽ aurũ.argentum.terram.⁊ huiuſmodi.

tüc etiam caſualiter membꝛa recipiebãt calem ſituz

