eſt moꝛtal eſt moꝛtale.hoc eſt veꝝ qñ appetitꝰ et
ꝓcuratio ſunt circa idẽ.qð nõ eſt in ꝓoſito. Nã
ꝓcuratõ eſt ꝑ pᷣces.appetitus aũt eſt ſimpłr.vñ ⁊
ſine pᷣciba ꝓpꝛijs põt eẽ. Sed ſi qͥ ita appeteret ꝙ

etiam pᷣces eſt ꝑatꝰpoꝛrigere ꝓ ſe.tũc appetitꝰ et

ꝓcuratio eẽnt circa idẽ.⁊ tũc ᷣm illũ opiniõeʒ vi
detur moꝛtale. Ad illud aliud.ſ.cũ ðꝛ ꝙ ſi in pe

titione eſt moꝛtale.rñderi põt ꝙ nõ eſt ſʒ verum
Nam licʒ mihi appetere qð petrꝰ gtis ⁊ libaliter
det mihi duo ꝓ mutuo facto ſibi gtis ⁊ liberalr

⁊ tñ h̊ petere vſurã ſaperet.Ad auctes iam reſpo

ſum eſſeviðꝛ.vel poſſz dici etiaʒ qð dicte ſunt ad

exaggeratõem.tn mihi adhuc remanet materia
dubia.⁊ iõ cauenduʒ. Querere g aut appetere

hmõi curata pncipaliter ꝓpter honoꝛẽ ⁊ diuitiaſ

que inde ſequũtur homib viðꝛ eſſe moꝛtłe.⁊ rõ

eſt. qꝛ eſt ↄ oꝛdinẽ caritatis.Nã nõ ſolũ dilectio

dei ⁊ ꝓximi ẽ in pᷣcepto.ſed etiã ipe oꝛdo dilectio
nis ſᷣm Tho.ſcðòa ſcdᷣe.q.xxvi.Eſt aũt de oꝛdine

dilcõnis vt diligat᷑pꝛius ſalꝰaĩaꝝ qᷓ; coꝛpoꝝ.ſed
bunc oꝛdinẽ talis ꝑuertit pᷣferẽs tẽꝑalia q̃ oꝛdi/
nant᷑ ad coꝛpus.ſ.diuitias ⁊ honoꝛt᷑.ſaluti aiaꝰ
que exercetur ꝑ curã. Pꝛeterea diſt. li ca· qui in
aliquo crimie. Ponit conciliũ tolletanũ plła vi/

cia ⁊ impedimẽta canonica a qᷣb debʒ eſſe imu/⸗

nis ꝓmouẽdꝰ in epiſcopatu. Et inter cetera hboc
ponit. Qui ambitu honorẽ querũt.cõcludẽs ꝙ

oꝛdiatoꝛ eoꝝ qͥ hñt talia vitia dʒ puniri cũ oꝛdi

ſalutis animarũ viðꝛ eſſe moꝛtale qꝛ ᷓ caritateʒ

Sed hmõi qrere vel appetere mõ dicto eſt abu⸗

ti illa re.ſ dignitat vel bñficij qꝛ illa pᷣncipalilit᷑

ſunt oꝛdinata ad ꝓcurandũ ſalutẽ animaꝝ non

ad tꝑalia Et ex hoc abuſu veriſimilit᷑ ſequi peri
clitatio animaꝝ ⁊ iõ viðꝛ eſſe moꝛtale. Nam ne

diſpliceat ſubditis vel dñis tempalium.⁊ ꝑↄñs

amittat talia bũ ficia.vł ↄſeqᷓtur alia incõmoda
mõi nõ curabit de coꝛrectõe ſubditoꝝ vel admo

nitiõe eoꝝ vel ſubtractõe ſacramentoꝝ cũ expe⸗

diret.Talis vt mercẽnariꝰ cum viderit lupum
inuadentẽ gregem fugiet tacendo.⁊ lupus rapi⸗

cet ⁊ diſperget oues. vt dicit᷑ Yo.x.Et bᷣ eſt ſal in⸗
fatuatũ ᷣm Aug.ſ.cum querũtur teꝑalia ĩ cura

populoꝝ pᷣncipaliter.qð ad nihiluʒ valet niſi vt
mittatur foꝛas ⁊ cõculcetur ab homibo.vt habe
tur Mat. v. ergo ⁊c̃. Pꝛeterea in repentinis hõ
oꝑatur ſᷣm ſinẽ pꝛeſtitutũ ⁊ habitũ pꝛecõceptuʒ
Zal autẽ freq̃nter occurrũt ea quibus reꝑente

7 –

opoꝛtet ꝓuiderei
ſit habituatꝰſᷣm illud iudicabit ⁊ male.et ſic ex/
ponit ſe ꝑiculis pctõꝝ moꝛtaliũ. Pꝛeterea cum
quis pᷣcipua oꝑa ſpiritualia oꝛdinat ad tpalem
vtilitatem. videtur cõmuniter ibi ↄſtituere finẽ
et ꝑ cõſequens eſt moꝛtale.qꝛ auertitur ab incõ⸗
mutabili bono. ⁊ cõuertit᷑ ad cõmutabile bonũ

.

ia umr ca.cum in cunctis.
natis.qð nõ eſſet niſi moꝛtale eẽt.ergo⁊c. Pꝛete
rea abuti re exq̊ abuſu veriſimilit᷑ pᷣt ſequi ꝑicim

idere in foꝛo conſciẽtie ratõe cure:cũ
autẽ finis pᷣſtitutus in eo ſit tẽpoꝛalitas et in eo

Sicut cũ quis opera de genere bonoꝝ cõmuni

ter vt iciuuia.elemoſinas ⁊ huiuſmodi. facit ad

hunc finẽ pꝛincipaliter vt laudet᷑ ab hominibus

Sed hoc talis facere videt᷑ ſlam q̃ marime ſunt
ſpũalia ſcʒ exercere curã intendit ⁊ oꝛdiat ad ho

noꝛem ⁊ diuitias.ergo conſtituit ſibi finẽ.⁊ per

conſequẽs peccat moꝛtałr. Ad quod facit quod

ait Aug.ad Ualeriũ.videlʒ ꝙ nihil in hoc mun/⸗

do triſtius mipᷣabiliꝰ ⁊ damnabiliꝰ epiſcopi vel

pꝛeibyteri vel diaconi dignitate ſi perfunctoꝛie
id eſt negligenter et adulatoꝛie res agatur.diſti.
xl.c. Ante omia. Pꝛedicti om̃es tunc ponebant᷑
in cura vel adiutoꝛio cure vt diaconi.vt cũ tem
poꝛalitas queri pꝛincipalit᷑. ꝑfunctoꝛie ⁊ adula

toꝛie agitur cura.ergo ⁊c. Multo magᷣm om̃s
peccat moꝛtaliter.qui indignꝰ vel ꝓpter ignoꝛan

tiam craſſam. vel pꝛopter malã vitam vel ꝓpter
impedimẽtum aliquod canonicũ.vt etatis vł ir

regularitatis ⁊ hmõti.appetit vel qrit talia. Ca

enim facit cõtra iura diuina ⁊ canonica. Facit

eni contra regulam apoſtolicã.i. Thymoth.iij.

Opoꝛtet epiſcopũ eſſe irrepꝛehẽſibilem ⁊c̃. que

regula extenditun ad omnes pꝛomouẽdos pꝛeci
pue ad curam.vt dicit᷑ diſt.lxxxi.c.apoſtolus.Et
in figurã Leuitici.xxi.pꝛeceptũ fuit Homo qui
habet maculã nõ offerat panem deo ſuo.ne acce
dat ad miniſteriũ eius.Et ille macule ſignificãt
peccata moꝛtalia vt exponit Gꝛego. diſt. xlix. c.

inc etenim A quib maculis debent eſſe liberi
pꝛomouendi.quibus maculis pleni ſunt tales

qui appetunt et querũt huiuſmodi ꝓmotiones.

Ad hoc etiam facit quod habetur extra de elec.

Bed quid de officiis . V.

et dignitatibus ſecularibi ſi appetant᷑ et petãtur

et pꝛocurẽtur per pꝛeces ⁊ obſequia.vt officium
poteſtatis.ſenatoꝛis.capitanei.vexilliferi.pꝛio⸗

rgtus ciuitatis.⁊ alijs bmõi uunquid ceſt pctm̃
Reſponſio.ꝙ ſi quis hmõi appetat vel q̃rat ma

Fis cnrane de honoꝛe ⁊ lucro qᷓ; de iuſticia ſ̃uã⸗
da. vñ et paratꝰp̃uire amiin licitis ⁊ in illicitꝭ

et lucrari ꝑfas⁊ nefas.⁊ deuiare a iure ne diſpli
ceat magnis.nec punire crimia vt debet. vtiq;

moꝛtaliter peccat faciens. cõtra illud Sapie.i.
Diligite iuſticiã qui iudicatis terrã. Similiter
ſi ignoꝛat ea que ſpectant ad executionẽ debitaʒ
dicti officij.nec ꝑ alium iuuari põt.vt per aſſeſſo
rem· In laicis eni intolerabilis videt᷑ ignoꝛan⸗
tia dicit Leo diſ.xxxviij.ca.ſi in laicis.Et loqui
tur de rectoꝛibo. Simiiliter ſi paratus ẽ ſe intro⸗

mittere de his ad que ſua poteſtas nõ ſe extẽdit

qᷓ;uis ibi conſueuit fieri.puta ſi laicꝰ velit ð cle
ricis iudicarevel de eccleſiaſticus diſponere qð
eis ꝓhibetur.diſt.xcvi.ꝑ totum Si autẽ intẽdit
ſeruare in omibo ⁊ adminiſtrare iuſticiã in agen

dis.ſaltem ꝑ pꝛacticã cõpetenter eductus.⁊ i du

bijs intẽdens ↄſilia querere.illa tñ querit et ꝓpt
honoꝛẽ mũdi.⁊ ne deſpicabił habeat᷑ nõ ꝑticipã
do officia ciuitatis vt ceteri.vel vt inde lucꝝ cõ⸗
ſequat᷑ quo ſe ⁊ familiã valeat ſuſtetare.ct hocꝑ
ſalariũ ðputatũ.⁊ alia ↄſuetavt de pẽis lechia

Tüunlus

eIII.

rijs et licigijs nil extoꝛquẽdo a ſubditis vltra cõ

ſtitutũ ſq; appoꝛtatõem lignoꝝ ⁊ victualiũ ⁊ bu

iuſmodi.hũana tẽptatio ẽ.nõ tñ ↄdẽnandꝰ. Et
multo mag cũ iſta qrunt nepuatt his ↄculcẽtur
a ceteris.⁊ imponãtur ei onera guia ⁊ impoꝛta⸗

bilia. Si quis aũt hoc faceret ad obuiandũ ma

lis zelo iuſticie deũ nõ hoĩes timẽs. quis eſt hic
ct laudabimꝰeuʒ Tutiꝰtamẽ eſſet extra hmõi eẽ
qu difficile eſt in hmõi officijs que ibi ponunt
malis mlta fſiſtere ⁊ oponere ſe toꝛrenti. ad qð
tramẽ tenet᷑ qntũ in eo eſt. qꝛ vt dicit Innocẽtiꝰ.
Non caret ſcrupulo ſocietatis occulte qui mani
eſto crimini deſinit obuiare. diſt. lxxxiij.Erroꝛ.
Ad mentẽ etiã reducendũ qꝛ iudiciũ duriſſimũ
fiet his qui pᷣſunt. vt Sap. vi. ðꝛ. Qui aũt ſunt
male vite piculoſe ſe ingerũt ad talia.⁊ mito ma
gls qui etiã male fame. Difficile eſt eniʒ vt habi⸗
tuati in malis nõ deficiãt in młcis. Vñ et Leo
Papa dicit ꝙ ad honoꝛes mũdi ſine ſuffragio tẽ⸗
poꝛis ſiue merito laborſindignũ eſt gꝑueniri. Et
notari ambitꝰſolent.i.ambitõis vitio q̃̊s ꝓbita
lis documẽta nõ adiuuãt.diſt.lxi.miramur.di
cit enun oz ymus papa. Officia ſecularia pᷣnci
palem locũ non veſtibulũ actiõis ingreſſis ideſt
nouis in hmõi. ſed ꝑ ſinglos gdus examinatis
deferũt. diſt. lix. ſi officia. Et licet mali iuſte iu⸗
dicarẽt. hoc tamẽ eſt ſcandaluʒz ꝓpłis. Unde Am
bꝛoſius. Judicet iſte de alteriꝰ erroꝛe qͥ non hʒ qð
in ſeipſo condemnet. Judicet ille qui non agit
eadem. iij.q.vij.c. Judicet.et per toram queſtio⸗
em ilamm.

De magiſterio ĩtheo⸗5 V.

logia vtꝝ liceat appetere.petere ? peurare. Et vi
getur ꝙ nõ. Quia xpᷣus dirit macth. xxiij. Nec vo
cemini magiſtri.qꝛ mgr̃ veſter vnus eſt chꝛiſtus
Etiaco.iij.dicit. Nolite pluꝛes mgfi fieri ⁊c. In
contrariũ eſt.quia nullo iure phibetur.⁊ nullaz
curaim habʒ annexã vnde ſit ꝑiculũ. Reſponſio.
NHanc queſtionẽ foꝛmat btũs Tho.in q̊dlibetis
ſub alijs verbis.videlʒ vtrñ liceat alicui ꝓ ſeipſo
petere licentiã docendi in theologia. Et reſpodʒ
wVſic. Et ratio eſt qꝛ nullam petit᷑ excellentiã po
teſtatis qð turpe eſſet.ſed petit ſolũ opoꝛtunita⸗

tem cõmunicandi id ꝗð habet eõmunicare. Cög

municare autẽ ſcientiã quam quis habet laund
bile eſt ⁊ ad caritatẽ ꝑtinens.ſcòm illud Sapie

xij. Quam ſine fictione didici.⁊ ſine inuidia cõ⸗

munico. Et.i. Petri.uij. Unuſquiſq; put acce⸗
pit gratiã in alterutrũ illã adminiſtrantes. Po
tcecſt tamẽ turpitudinẽ cõtinele rõne pᷣſumptio9is
vt ſi ille qui nõ eſſet idoneus peteret officiũ docẽ
di. Het ille.Ex his igitur duo pᷣſi upponũturad

hoc vt ſitlicitũ. Primũ ꝙſit ydoneus ad docen

dum. Scpvᷣm ꝙ intendat nõ excellentiq bncipa⸗
liter.ſed cõmunicare doctrinã Si ergo aliquod
hoꝝ defuerit non licitũ ſed peccatuʒ erit ꝑ argu
mentũ a contrarijs.vt.di.xxv.qualis.Si g non
ſit ydoneus necetiam cõpetenter pᷣſumptuoſus
erit ⁊ videteſſe moꝛtle.qꝛ q intentõʒ oꝛdinatõis
eccleſie. Eb ecclia enim credit᷑ inſtitutũ tale offi
u mogiſterij. vt ex de magiſtr.ꝑto.et ad defen/

.êò

ſionẽ ⁊ ðᷣclarationẽ catholice doctrine vt ſciant

homies sd quos in dubijs de iure debeant hbfe

recurſuʒ.⁊ vt doctrina catholica publice docea
tur.Et ꝙ ſit intentionis ecclie ꝙ non admittat᷑

„—

ad tale magiſteriũ non ydoneus ptʒ exhoc.quia
iurant cõmuniter magiſtrãdi ꝙ non admittent
ineptos ad ilud. Juramentũ auteʒ nõ exigitur

extra oꝛdinatõeʒ eccleſie niſi in arduis quẽ vult
omino ſeruari.quod videt᷑ in hmõi eſſe verum.

Nam ex contrario ſequit᷑ deriſio catholice doſj

ctrine ⁊ periculũ animaꝝ.lam ſimplices audi

to nomie magiſtri ad illum accedent pꝛo cõſilio

in dubijs conſcientie.vel pꝛo declaratõe ſcriptu

re.ſuꝑ quo queſitus erubeſcẽs tacere ne ignarꝰ

videatur.reſpondebit ſcõm ignoꝛantiam fuam

Unge et Innocẽtius dicit. Miſerum eſt eü fie⸗
ri magiſtꝝ qui nunq; fuit diſcipulus.diſtin.lxi.

Et ʒoſymus papa.Quis tam arrogans taʒ im/

pudens inuenit᷑ qui in celeſti militia que pꝛopẽ⸗
ſius ponderanda eſt. ⁊ ſicut aurum repetitis ig⸗
nibus explicaanda eſt. ſtatim dux eſſe deſiderat.
cum tyro ante nõ fuerit.pꝛins velit dicere q; dit⸗/

ſcere.diſt.lix.Si officia. Merito autẽ poteſt di

ci huiuſmodi magiſteriũ militia. quia docendo

et diſputando debent vſq; ad moꝛtẽ pꝛo veritate
certare.Aceidit autẽ de huiuſmodi iperitis ma
giſtris quod dicit Leo papa.videlicet exiſtũ t er⸗
roꝛis qui veritatis diſcipuli nõ fuerunt.xxnij.q.
iij.ca.quid autem. on videt᷑ igitur talis dam/
nationẽ euadere qui manifeſte ineptus ⁊ inſuffi
ciens illud querit ⁊ appetit. nec eos qui illum ad
mittũt cum periuri inueniãtur. Quanta autem
ſcientia requiratur ad hoc vt poſſit ydoneus iu

autem ydoneus quo ad ſcientiaʒ exiſtat.ſed hoc

querat non ad cõmunicandũ ſcientiã.ſed pꝛinci

paliter ad honoꝛẽ ſui et nõ dei.et magis ad tem⸗
poꝛalia acquirẽdum et exemptiones habendas

et libertatem. Uidetur enim grauiter et moꝛta

7

liter peccare. quia officiũ ſpirituale facit venale

Ad qð optime facit quod dicit Beda. videlicet.

Qenditoꝛes columbaꝝ ſunt.hi etiã qui graduʒ
vel gram in eccleſia ſpiritualẽ quaʒ dno largien⸗
te ꝑceperũt nõ ſimplici intentõe ſed cuiuſlibʒ hu
mane cauſa retributõis exercent cõtra illud Pe
tri apoſtoli.Ani loqtur q̃i ſermões dei ⁊ qui mi
niſtrat tanq; ex virtute quã adminiſtrat deuſ ex
ei vt ĩ omibus honoꝛificet deꝰ. Quicũ q; ergo ta
les ſunt ſi veniente dño nolunt de ecclia auferri

dqauſerãt iſta ð actib ſuis.i.q.iij.c.non ſolũ.Non

aufertur autẽ quis de eccleſia niſi pꝛo moꝛtali.q̊ᷓ

⁊c.exquo intẽdunt talem gradum pꝛopter tem⸗/

poꝛalia exercere.Et ꝑtinere videtur huiuſmodi
vitium ad ambitionẽ et cupiditatẽ que maxime
debenteſſe remota a clericis.⁊ młto magis a re
ligioſis. Unde ſymachus papa.lullus per am
bitionem ad honoꝛẽ ꝑmittatur accedere. Nã cũ
hic acceſſus in laica ↄuerſatione culpetur. quis
dubitat qn in religioſis ⁊ deo ſeruiẽtibo iniciat.
obpꝛobꝛiũ.i.q.i.nullus. Vñ ⁊ ſaluatoꝛ dure in⸗
uehit contra ſcribas ⁊ phariſeos de hoc inter ce

cera ꝙ amant vocari ab homibus rabbi quod

dicari. arbitrio ipſoꝝ peritoꝛum relinq̃tnur. Si

Gnf

e

ſüſi
14
nn
lens

hoe
na

das
ona

ice,

31e
jch
66
.

bitione multa.i

Capitulũ YI.

interptatur magiñet Matbei xxiij et non viðꝛ

veriſimiliłr hoc egiſſe de venialibus culpis.Ce⸗

terum attempta ambitõe moderni temporqua

omnes currũt ad magiſteriũ.docti pariter ⁊ in
docti.⁊ nõ recta intentione. credo laudabilius

foꝛe huiuſmodi fugere qui docti ſunt ad ſufficiẽ
tiam.⁊ abſtinere qᷓ; querere.ad repꝛimendam te

ineritatẽ eoꝛum qui per fas ⁊ nefas ad taleʒ gra/

dum aſcendũt.et tollendum ſubterfugiũ excuſa
tionis eoꝛũ cum viderent pꝛobos talia querere
ſicut plures fecerũt vita ⁊ ſciẽtia clari. Et hoc ni

ſi obedientia eos cogat. cunt eniʒ cum Jere.i.ſe
excuſante demũ parẽdum eſt.viij.q.i.in ſcriptu⸗
ris.vt beatus Tho. feciſſe legitur.Ad argumen
ta reſpondet᷑ Pꝛobibuit chꝛiſtus aliquem voca
xi magiſtꝝ ea intẽtione ne quis eſtimaret illumi

nationem mentis quã quis percipit ex doctria

magiſtri.ſibiipſi tanq; magiſtro pꝛicipaliter at
tribuere.cum ipᷣe chꝛiſtus ſolus deus ſit magi⸗
ſter qui ulumiat omnẽ hominẽ venientẽ in hũc
mundum. Johãnis.i.id eſt ſiñ quo nullꝰ ilumi
natur. Ad illud Jacobi reſpondetur ꝙ intelligit
de his qui ex ambitiõe hoc querunt ⁊ pᷣſumptõ
ne. Unde ibi gloſa. Niſi diſcreti et in ſcripturis
doctt.

Bceciendum etiam .§. VI
vicium ambitiõis reperiri cixca exterioꝛem cul ⸗
tum. ſcilicet oꝛnatus coꝛpoꝛis et apparatꝰ Unð

dicitur Actuũ ꝙ agrippa ⁊ bernice cuʒ am
ilca. ideſt apparatu introierunt in pꝛe
toꝛiũ.Et.ij. Paralipomenon.xvi.dicit᷑ ꝙ ſuper

coꝛpus Aʒa regis iuda moꝛtui combuſſer̃t aro⸗

mata et vguẽta ambitione nimia. Sed vt dicit

chomas ſcda ſe cõc.q.cxxx.ar.ij.hoc nõ eſt niſi ᷣm

ꝙ cultus exterioꝛ ꝑtinet ad honoꝛem. Pꝛeſum/⸗
ptuoſus eni ambitioſus ⁊ arrogans. Pꝛimo
quidem ignoꝛant ſeipos inquãtum digniſicant
ebonis pluſqᷓ; ſint digni. Secundo ſunt inſi
ientes vel pᷣſumentes inquãtum conantur ad
honoꝛabilioꝛa ⁊ alta qͥ ſunt ſupꝛa ipſos. Ter⸗

cio indebite vtũtur eis.Demũ qᷓndo nõ poſſunt

perficere redarguũtur.et ab alijs ⁊ aꝓpꝛia cõſci⸗

entia. Et cum nõ poſſunt habere honoꝛeʒ in vir

tutibus ⁊ in magnis factis.volunt honoꝛari ꝑ
foꝛtunas. Unde oꝛnant ſe veſtibus⁊ componũt
figuras coꝛpis ſui vt decentes videstur. et vo⸗
lunt ꝙbone foꝛtune eoꝝ ſicut diuitie ⁊ huiuſmo

di ſint manifeſte alijs.ynde et ipᷣi dicũt ⁊ narrat
foꝛtunas ſuas vt inde honoꝛẽtur. Nõ tamẽ am/
bitio eſt circa exterioꝛc oꝛnatum vel foꝛtuns ni

ſi ſcᷣm ꝙ hoc ꝑtiuet ad honoꝛẽ. Tho.⁊ Alber
in cõmen.ſuꝑ libꝛo etceic.
Capłm.vi.de pᷣſumptione.

Reſumptio ſumitur

. ſemiplena in iure. et ſic ðꝛ in reglis
iurꝙ ſemel malꝰſꝑ pᷣſumit᷑ malꝰ de reg.iuĩ.i vi.

multiplr. Aliqñ eni poni p ꝓbatõe

cũ ſuis ↄcoꝛdantijs. Aliqn ſumit p qdam bona
confidentia.⁊ ſic accipit᷑ Judit.vi. Bñdictus es
dñe qui nõ derelinquis pᷣſumentes de teEt dil.

liij.c. deniq;. Diẽ grego. ꝙ mulier que fluxũ fan⸗
guinis patiebatur. chꝛiſtũ pꝛeſumpſittangere.i.
deuote confidit ꝓpter ſanitatem habenda. Ali⸗
quando ſumit pꝛo vna ex ſpeciebus blaſphemie

in ſpiritũſanctum qua quis indebite ſperat dei

miſcðiam conſequi ꝑmanendo in peccatis. Ali
quãdo ſumitur put opponit᷑ magnanimitati et
cſt ſpecies ſuperbie.⁊ ð hac alijs modis acceptio
nis omiſſis nũc hic agicur. Et poteſt deſcribi ſic
ypᷣſumptio eſt vitiũ quo qͥs aggredit᷑ vel exequi
tur ea q̃ ſupꝛa facultatẽ ſuã ſunt et conditionem
Pꝛo cuiꝰdeclaratione ſciendũ eſt ꝙ magnani

mitas eſt virtus moꝛalis tendẽs ad magna opa

et magnos honoꝛes.ſeb ſeòm rõnẽ ⁊ ſcom virtu
tem ſuã ⁊ dignitateʒ.huic aũt virtuti opponitur
aliquod viriũ ſᷣm defectũ. ⁊ aliqð m exceſſum.
ſicut ⁊ in alsstruri⸗ moꝛalibus. Et ſcm de
fectum quidẽ opponitur vitium puſillanimita⸗
tis quo quis retrahit ſe ab his bonis qᷣbo eſt di⸗
gnus vel aptꝰ dum.ſ non conat᷑ ad oꝑanduʒ ea.
que ſibi cõpeterent ſcom ſtatũ ſuũ. ⁊ hoc ꝓhibeẽ
Ecci.vij. Noli eſe puſillanimis in animo tuo.

Seld ꝑexceſſum opponit᷑ magnanimitati pᷣſum/⸗

ptio ⁊ ambitio.ſʒ diuerſis modis.lec eſt incon

ueniens vni virtuti opponi plura vitia m diu⸗

ſos reſpectus. Citium eni ainbitionis opponit᷑
magnanimiatati inq̃ᷓntuʒ inoꝛdinate tendit ad

masgnos honoꝛes ⁊ indebitevtit᷑ eis.quia necad

debitũ finẽ nec debito mõ. Sʒ magnanimitas
tendit ad illa oꝛdinate ⁊ debito mõ . Uitiũ autẽ
pꝛeſumptõis attẽptat magnũ opus excedens ta
men ſuã facultatẽ. Hunc Areſto. ventoſum vo⸗
cat.ij ⁊.uij.ethicoꝝ. Sʒ magnimitas aggredit᷑
opus ſibiꝓpoꝛtionatũ. Qðò aut aliqs attemnptet
opus facere ſuã facultatẽ excedẽs vitioſum eſt ⁊
pctm̃ q̃i ↄtra oꝛdinẽ naturalłẽ exiſtens.qð fac pꝛe
ſumptuoſus. Tho. ſe.ſe.q.cxxx. Et de h̊ Judęghb

vi. De ſc ⁊ ð ſua vᷣtute pᷣſuinẽtes hũilias.i.tu ðs.

Circa hoc tamen tria .. I.
ſunt notada. Primũ eſt ꝙ ſiẽ exiſtens ĩ ſtatu eta
tis imꝑfecte.ſ.puerilis.pᷣſumptuoſus eet ſi attẽ
ptaret facere ea ad ſtatũ ꝑfecte etatis.ſ.viriis
ꝑtinent vt iterãdo facere magna dieta. poꝛtado
maximũ pondꝰ fꝗciendo ſermonẽ lad popiilũ et
hmõi.Non aũt eſſʒ pᷣſumptuoſus ſi ad h̊ tendat
puer vt ad oꝑa etat ꝑfecte pficiat.puta ſi ambu⸗
let ꝑ aliqð miliare.ſi poꝛtet puũ põdus ſi aliqᷣd
menti reticet coꝛã aliquibo ⁊ hmõi Sic exiſtens
in ſtatu virtutis imperfecte eſſet pᷣſumꝑtuoſus
ſi ſtatim attẽptaret facere ea que ſunt virtutis ꝑ
fecte. vt exponere ſe operi vbi eſtet periculũ mar

txrij.vel tradere ſe vite contemplariue.vel expo⸗

nere ſe alioꝛum regimini.vł facere exceſſiuas pe⸗

nitentias et huiuſmõi.eon autẽ ẽſſet pᷣumptuo

ſus ſi ad hoc tendat vt in virtutem perfectã pꝛo⸗

ficiat vt faciebat apłus ad Philipᷣ.ii.Que rerro
ſum oblitus in anterioꝛa neexter des ad bꝛaui/
um ſequoꝛ ſuperne vocationig. qualſi per conti
nuum pꝛofectum. Nemo enim repente fit ſum⸗
mus. ſed a minimis euiſqʒ inchoat vt ad maio⸗

rs ꝑueniat, diẽ gratianꝰ de pe. di. ij dum En cta.

Titulus .III.

Secundo notandũ eſt ꝙ ſi hõ vłt ſe trahere et

cõuertere ad diuia ꝑ oꝑatoem. contẽplationem
et hmõi. vniendo ſe eis ꝑ intellectũ ⁊ voluntatẽ
Inis diuina ſint ſupꝛa hoĩem non tñ dicetur p

ſumptuoſus ſi debito mõ.i.ſᷣm capacitatẽ ſuaʒ
ſe applièet eis.et rõ eſt.qꝛ in hoĩe ſunt quedã po⸗

tentie naturales.vt intellectꝰ ⁊ volũtas per qᷓs
poteſt homo cõiungi immoꝛtalib ⁊ diuis.Eſlet

autẽ pꝛeſumptuoſus ſi intellectũ applicaret ad
ea que ſunt ſupꝛa capacitatẽ ſuã adappᷣhendẽdũ

pꝛopter qð ðᷣꝛ ecci.iij. Altioꝛa te ne queſier.⁊ foꝛ
tioꝛa te ne ſcrutatꝰfueris. Tertio notandũ eſt
ꝙ ſi quis intẽdat aliqð virtuoſum opꝰfacere vir
tute ſua excedens facultatẽ ſuam.talis dicit ven
toſus ⁊ pᷣſumptuoſus.Et hoc mõ ſumꝰ ſufficiẽ/

tes cogitarealiqͥd boni. vł facere ex nobis. vt di

citur.ij. Coꝝ.iij.ideſt in virtute ꝓpria. Sʒ ſi ali
quis attendat magnũ opus facere nõ ex ſe.ſʒ vir

tute diuini auxilij.boc iam nõ erit pᷣumptuoſũ
cuiꝰ rõ eſt.qꝛ magnũ opus de ſe cum fiducia di⸗

uini auxilij facultatẽ nrãm nõ excedit tho.ſe.ſe.

aut pᷣdicare indoctus ſub fiducia diuini auxilij
magua pᷣſumptio eſſet. Sed atcẽptando celebꝛa
tionẽ.cõmunionẽ.religionis ingreſſum regimẽ
impoſitũ ⁊ hmõi cum debitis circũſtantijs.hec
cum diuino auxilio fiũt,et ſi non ꝓpria virtute.

vnde nõ eſſet pꝛeſumptio.
NquUeraturanoc t. §. 4
auius peccatũ pꝛeſumptõ aut puſillanimitas

ibi contraria. Rñdetur. Iſta poſſunt ꝓſiderari
cripliciter.ſ.ſᷣm ſuã ſpẽm. ſᷣm ſuam radicẽ ⁊ ᷣm

effectũ inde ſequẽtẽ. Scðm pᷣmã ↄſideratõem

ſix puſillanimitas eſt deteriꝰ ⁊ freq̃ntiꝰ deteriꝰ.
qdẽ eſt et Suiꝰ pctm̃.eo ꝙ ꝑ puſillanimitateʒ hõ
reccdit a bonis qð eſt peſſimũ.vt dicit᷑.iiij.ethic.
Pꝛeſumptuoſus aũt habet actũ ſimilioꝛẽ actui
magnanimi inqᷓntum conatur in magnũ.Etiõ
puſillanimitas magis opponitur magnanimi⸗
tati q; pꝛeſumptio.vñ et Guius peccatuʒ eſt. Eſt
etiã freqntiꝰpctm̃ puſillanimitas. Maniteſtuʒ
eſt enĩ ꝙ pluries accidit eſſe puſillanimes aliqͥs.
qꝛ ſcʒ omittũt facere bonũ qð pñt qᷓ; qui ſe exten
dant ad faciẽdũ bonũ qð nõ pñt. iõ freq̃ntius.
Scõðm h̊ igitur beatus Tho.dicit puſillanimi⸗
tatem ſimpliciter eſſe maiꝰ qᷓ; pꝛeſũptuoſuʒ. Se
cundũ aũt conſideratõem ſcõᷣam ſcʒ; qᷓntum ad
radicem eaꝝ.tũc pᷣſumptio eſt grauiꝰ qᷓ; puſilla⸗
nimitaſ. Nã radix pᷣſumptõis ẽ ſuꝑbia.radix pu
ſillanimitat ẽ ignoꝛãtia ſue poſſibilitat⁊ pigri
tia.guiꝰ ãt ẽ ſupbia q; pigritia. imo ſuꝑbia ðꝛ de
lictũ maximũ a ps.ſcòm glo.ibi.etr̃m ↄſidera⸗
tioneʒ hãc ðꝛ Ecci.xxxvij.O pᷣſumptio neqͥſſima
vñ creata es. Ubi rñdet glo.ꝙ de mala volũtate
creature.ſcʒ de ſuꝑbia.Et hiero.ad Paulam et
euſtochiũ. De nulla re ita iraſcit᷑ ᷣus qᷓ; ſi pctõꝛ
pᷣſumptuoſe ſuꝑbiat. Scdm tertiã ↄſideratõem
viðꝛ guiꝰ pᷣſũptio.nã ex pᷣumptiõe hoim ſequũt᷑
inũera mala ſibi ⁊ alijs. Ponũt eniʒ ex ea hboies

abñdantia mea nõ mo.in etnũ
tio.ibi Auertiſti faciẽ tuã a me. Tertio mali cõ
excedit tho ſecutio.ibi.factꝰſum ↄbatus. Loqᷣtur pᷣſumẽs
q:cxxx.quod intelligo cũ illud eſt pꝛopoꝛtiona/
tum ᷣm ↄditõeʒ ſuã pᷣſuppoſito auxilio cõmuni
gratie.Nam ſi qs attemptaret facerc miracula.

—

ſead honoꝛes ⁊ dignitateſ ⁊ officia indigniſſimi
et imꝑitiſſimi.volũt facere młta indebite de ſen
ſu ſuo pᷣſumẽtes.neq; hoĩes neq; deuʒ timentes

ea attẽptãtes ſub qᷣbus deficiũt.Et alia magna

ſcãdala faciũt. Uñ ðꝛ ſap.xvi.Semꝑ pᷣſumit ſe⸗
ua conturbata ↄſcia Puſillanimitas nocet ſibi

puando ſe illis bõis q facere poſſet.alios ꝑ acci⸗
dens nõ iuuãdo vt poſſe.

Ertendedo huiuſmõi II

materiã pᷣſumptõis diẽ Ambꝛo. ꝙ dauid qᷣ dixe
rat.Ego dixi in abũdantia mea.i.bonoꝝ ſpũali
um.nõ moueboꝛ in etnũ.ſ.recedẽdo a rectitudie
vite ꝑ petm̃ ſciens ſibi nocuiſſe illa iactantiaʒ et

pᷣſumptionẽ. Subdit Auertiſti faciẽ tuã a me.ſ.
ſubtrahendo gram ⁊ factꝰſũ ↄtbatus in pctã va
ria lapſus.vi.q.i.imitare.In qͥb vbis pial.tria

ondunt᷑. Pꝛimo ſui pᷣſumptio.ibi.Ego dixi in
Scꝰo dei puni

de ſe in coꝛde ſuo ↄfidens de abũdãtia bonoꝛuzʒ
ſpũaliuzʒ ſuoꝝ.nõ moueboꝛ ſ.recedendo a deo ꝑ

petm̃ in etnũ nunqᷓ;. Sic petrus apłs de ſe pꝛeſu

mens inqᷣt. Et ſi oms ſcandaliʒati fuerint.ſʒ nõ
ego.qui tñ ceteris deteriꝰ cecidit negãs xpᷣm ad

vocem ancille Math. xxvi. Sciendũ tamen
eſt ꝙ triplex eſt pᷣſumptio. Prima eſt pᷣumptio
de ꝓpria iunſticia Scða eſt pᷣſumptio de ſua ↄſcia

Tertia eſt pᷣumptio de iniuſta potẽtia.De pᷣma
dicit Hiero.Nulla pᷣumptio ꝑnicioſioꝛ qᷓ; de p⸗

pꝛia iuſticia ⁊ ſcia ſuꝑbire. Pꝛeſumit autẽ qͥs de
ꝓꝛia iuſticis qñ ꝓpt᷑ oꝑa pᷣcedentia ſua bona mul

tiplicia ita ↄfidit de virtute ⁊ ↄſtãtia ſua ꝙ amii
ſo timoꝛe exponit ſe ꝑicul pctõꝝ tanq; ſit certus
de nõ peccãdo.Sʒ vt ait leo papa in ſermone.xl
Nemo de ſui coꝛdis puritate ↄfidat.ſ.pᷣſumen⸗
do:quia ꝑuigil ille hoſtj acrioꝛibo pulſat inſidijs
quos inaxie nouit abſtinere a pctis Et per bunc
modũ diabolꝰaliquãdo decipit homies vt cum
ꝑplura tꝑa nõ fuerint tẽptati vel inclinati ad ali

qð genꝰ peccati ⁊ pᷣcipue carnis ⁊ habuerit opoꝛ

tunitatẽ peccãdi ſic reddat eos ſecuros.i.incau

tos ⁊ demũ trahat ad malũ. Uñn legit᷑ in vitaſpa
trũ ꝙ cum quidã eſſet infirmatꝰ guit᷑ ⁊ iam ſenex
ꝓpter qð erat guis ↄgregationi.petijt ille lniam
ab abbate eũdi ad ciuitatẽ ad locũ vbi ab aliqua

mulicre gubnaret᷑ ⁊ ñ eſſʒ oneroſus fribo cui cus

abbas Zdiceret ne foꝛte in foꝛnicatiõem caderet
ille ↄtriſtatꝰ ait.Ego ſuʒ moꝛtuꝰcoꝛꝑe.⁊ quõ pᷣt
iſtud mihi ↄtingere.Cui ille.Et ſi tu moꝛtuꝰ es

nõ eſt moꝛtuus diabolꝰ tẽptatoꝛ.qui cũ iuiſſet ĩ

ciuitatẽ quedã virgo ob deuotiõeʒ ſe obtulit ad
ſeruiendu ei.Et cum aliqntulũ ↄualuiſſet ex ni⸗
mia ſumpta familiaritate ⁊ fiducia eam coqᷓuit.
et ex ea filiũ ſuſcepit.ð q̊ͥ tñ publice pẽituit exhoꝛ
tans alios ſui exemplo ne de ſe pᷣſumerẽt.Et vᷣe
hõ hz timere et nõ pᷣſumere. cõſiderata hoĩm in.
ualitudie.ðᷣ monũ foꝛtitudie ⁊ lapſoꝝ inłtitudie

tãta ẽ ibecillitas nr̃a vt vnũ vᷣbũ bladũ haſpeꝝ

nos flectat ad malũ.⁊ cogitãti ð diuis ſbito ſu
ripait peſſima temptatio, Niſi qꝛ dñs adiuui

—

t

4

.
—.

nos locuſte reputemur et ipſi gygantes reſpectu

nfi ſiẽ figurate dixert exploꝛatoꝛes ſre ꝓmiſſiõis

de inhitatoꝛibo eius. Lapſus innũeri ⁊ taliuʒ qͥ
videbant᷑ impeccabiles.vt dauid ſalomõis.E ʒe

chie et Joſue ⁊ alioꝝ. Unde Hiero.ad euſtochi
um. Si paulꝰ aplsvas elcõnis ẽ pꝛeꝑatꝰ ĩi eudu
geliũ xpᷣi. ob carnis aculeos⁊ incetiua vitioꝝ re
pꝛimit coꝛpꝰſuũ ⁊ in ſᷣuitutẽ ſubijcit.⁊ tñ videt

alis legem in mẽbrſuis repugntẽ legi mẽtis ſue
ſi poſt nuditatẽ.ieiunia.famẽ.carceres. flagella

ſupplicia.in ſe reuerſus exclamat. Infelix ego hõ

quis me libabit de coꝛꝑe moꝛc huiꝰ.tu te putas
ſecuꝝ eſſe debere.xxxij.q.v.ſi paulꝰ. Et vbi quis
ita de ſe pᷣſumerʒ ꝙ exponeret ſe ſciẽter ꝑiculł pec
tatoꝝ moꝛtaliter peccaret.iut̃ illð Eccitiij. Qui
amat ꝑiculũ incidet in iũlð.vt ſi qͥs ex aſpectu fi⸗

xo in aliquã ꝑſonã vel familiari colloquio ł tur

pi ſocietate.vel loco.iam exꝑtus ẽ lapſum. ⁊ re⸗
cent᷑ ⁊ adutenter ad iſta ſe poit.male ſe poſſetiiſte
a moꝛtali excuſare.Btũs ꝗ̊ vir qͥ ſꝑ eſt pauidus

Dicit᷑ ecci Qui vo ment ẽ dure nimis pꝛeſumẽ

do coꝛruẽt in maluʒ.Nullꝰ g̊ in qᷓntacunq; abũ
B

dãtia meritoꝝ dicat.Nõ moueboꝛ ĩ etnũ. Gene

8 3 dz ꝓonere nõ mouere ſe a deo ⁊ vᷣtute rece
dẽdo vnq;. ſʒ cogſcat ſe fragilẽ ⁊ aptũ ad ꝑpetrã
dũ omia mala niſi cuſtodiat eũ ðᷣs.⁊ ipᷣe etiaʒ ſe
cuſtodiat vitãdo occaſiões maloꝝ ⁊ ſic obſuet.
ſcʒ fugiendo ꝑicula. Scðo pᷣſumit aliqs ð ſua

ſcia qñ in his q ſapientes dubitãt ipᷣe audet pᷣci⸗

pitare ſniam.ſiẽ faciũt hodie multi pᷣdicatoꝛes

mas.Qð ineptce faciens heliu iuuenis repᷣhedẽs
ſcʒ Job ⁊ amicos eius repᷣhenſus fuit a dño Ad

magnã aũt pᷣſumptionẽ de ſua ſcia ꝑtinet qͥ ſine
cauſa vꝛgente mutãt leges ⁊ ſtatuta maioꝝ tãqᷓ;

ipᷣi melius cogſcant qᷓ; anteceſſoꝛes fundatoꝛes

legũ ⁊ religionũ pleni ſapientia. Sʒ vt diẽ nyco
laus papa. Ridiculũ ẽ ⁊ ſatis abomiabile dede/

cus vt traditões q̃s a pr̃ibb accepimꝰinfringi pa

tiamur.di.xij. In cuiꝰ figurã pᷣceptũ fuit a dño ĩ

vet̃i lege.le tranſgrediar terminos qͥs pꝛẽs tui
poſueft. ideſt oꝛdinatões. Nec ex b ꝙ alubi ſᷣuat
contrariũ debʒ qͥs mutare de leui moꝛes q̊s iue

nit in loco antiquatos in reb indifferentib niſi
ſit ratio multũ vꝛgẽs ⁊ ſiñ ſcandalo.alłs pᷣſũptio

eſſet. Uñ hieroñ. Illud bꝛeuiter admonendũ pu
to vt traditiões ecciaſticas pᷣtim q̃ fidei nõ offi
ciunt ita obuandas vt a maioꝛibus tradite ſũt
nec alioꝝ ↄſuetudinẽ ↄꝛio moꝛe ſubuerti. di.xij.
c.illud. Et dicit ibi glo.ſuꝑ vbo fidei.vel ẽt mo⸗
ribus bonis. Ad magnã vtiq; pᷣumptõem ꝑ⸗
tinet vt ponat ſe qͥs ad audiendã confeſſionẽ qui
ignarꝰeſt etiã cõmuniũ pᷣſumẽs h̊ ex ſua bona cõ
ſcientia ⁊ intẽtiõe aliq̃li pꝛactica et bonitate ſeu

ſubtilitate naturali intellectꝰ. nec pᷣt tal excuſari
a pctõ moꝛtali de hmõi pᷣumptõe qñ ẽ ita rudis
vt nec caſus a qͥb ipᷣe põt abſoluere vel nõ abſol

me ait ps anlomiſtbitalſls in iferno aia mea.
Hoſtes aũt tartarei ita robuſti ſunt ⁊ callidi vt

eæt confeſſoꝛes. vel qui etiã qð peius ẽ repbant di
cta magnoꝝ doctoꝝ ⁊ ſctõꝝ quoꝝ coꝛigiam cal
ciamẽtoꝝ nõ ſunt digni ſoluere.Aontra hos di
tit Ecci.xxxij. In medio magnatoꝝ loq nõ pᷣſu/

minoꝛi.nec pctã cõmunia moꝛtalia.puta neſci⸗
ens foꝛnicatõem ſimplicẽ eẽ moꝛtale. vel cogita
tionem ðᷣliberatã alicuiꝰmoꝛtał.eſtimãs omnẽ

iram eẽ moꝛtale.? ſic de gula ⁊ inuidia.⁊ q non

teneat᷑ quis ad cõfitendu ⁊ cõmunicãduʒ niſi in
moꝛte ⁊ hmõi.contractꝰvarios nec intelligens

nec ſciens ſaltem ſuꝑ his dubitare. Ratio hꝰ eſt

qꝛ pᷣſtat cam efficacẽ ruine pximi ſui.⁊ ſi non di⸗

rectxe,ſ hoc intẽdens.tcñ in directe. ſ. nõ faciẽs de⸗
bite id ad qð tenetur.qꝛ nõ debuit ſe ponere ad
illud ad qð aptus ñ erat in dãnũ alteriꝰ ꝑ regłaʒ

Qui occaſioneʒ damni dat.dãnũ quoq; dediſſe
videtur.extra ðᷣ iniur.⁊ dam.da.ſi culpa.Ad qð

facit optime qð ait Aug.de pe.di.vi.Qui vlłt cõ

fiteri pctã vt inueniat gẽam.ſacerdotem querat
ſcientẽ ſoluere ⁊ ligare. ne cũ circa ſe negligẽs ex

titerit ſcʒ ex ignoꝛatia inſtruẽdi.negligat᷑ ab illo
qui ſalubꝛiter monet eũ vt vitet cecũ ne ambo in

foueã cadant.ſcʒ ↄfeſſoꝛ ⁊ ↄfitens.⁊ loqᷣtur de fo
uea eterne dãnationis in quã nullus cadit.niſi
per moꝛtale.Nec excuſat᷑ a toto ex h ꝙ ponit᷑ adh̊
a pᷣlato ſuo.qnimo ⁊ ipſe pᷣlatꝰcũ eo in foueã ca
dit ſᷣm eandẽ.Al.quia nec debuit cecum expone

re.nec ille debuit omino ineptus obedire. Poſſ-

tamen excuſari talis in his trib caſib.Pꝛio qñ
periculũ moꝛtis confitẽti immineret.nec alius
efficaciam ſacramẽti ne ea puetur. Scòo qndo
confitẽs eſt peritꝰſufficiẽter ita ꝙ ipᷣm ↄfeſſoreʒ
docet.⁊ oñdit guitatẽ ſuoꝝ pctõꝝ.⁊ credit᷑ bone
conſciẽtie.Tertio qñ ↄfitẽtes ſunt ꝑſone ſpũalłr
viuẽtes ⁊ freqᷓnt᷑ ↄfitentes q̃ nõ ↄſueuerũt hr̃e ni
ſi venialia. Ad magnã pꝛeſumptiõeʒ ꝑtinet et
piculoſa ingerere ſe ad regendũ alios qͥᷣ ſe igno⸗
rat Et ſimilr ad pᷣdicandu cum nõ eſt ſufficiẽteer
aptus.vel cũ nõ ẽ miſſus. Ad magnã pꝛeſum

ptionẽ imputãdum ẽ ꝙ ponat ſe quis ad exerci⸗

tium aduocandi.ↄſulendi.in iure iudicãdi. me
dicãdi.ſi nõ ſtuduit vt cõpetẽter ſit in huiuſmõi
edoctus.Et videt᷑p regula poſſe ſumi illð.ꝙ qui
cunq; ponit ſe ad aliqð exercitiũ publicũ exqͥ põt
alijs exinde ſequi notabule dãnũ veriſimilr in ꝑ⸗
ſona vel re bus ꝓprer ignoꝛantiã magnam illius
circa illð exer citiũ ꝙ peccet moꝛtaliter.arg.ec ðᷣ
iniur.⁊ de dam.da.c.ſi culpa. Tertio pᷣumit
quis de potentia.et hoc cũ vtitur poteſtate quz
nõ bhʒ ad aliquid faciendũ.de q̃ pᷣſumptõe pᷣt illð
exponi Ecci.vi. Hec vanitas ⁊ pᷣſumptio ſpũs ẽ
vanitas eſt. quia nil veri effectꝰ agit᷑. pᷣſumptio
eſt.quia ſibi attribuit ptãtem quam non habet.
Unde gratianus de pe.di.vi.Sꝗ.finali.dicit. Ne⸗
mo videlicʒ alterius parrochlanũ iudicare pᷣſu⸗
mat.In huiꝰfigurã mandauit in veteri lege Te⸗
uitici.xix. vt tranſiẽs ꝑ alienũ agrum falcem in
alienam meſſem nullus mitteret.videlicet vt ex
ponit Gꝛego.in eum qui nõ eſt ſibi cõmiſſus fal
cem iudicij nõ mittat.vi.q.iij.c.ſcriptũ. Et hoc
ſcienter agendo vtiq; moꝛtalr peccat. Ratio eſt
quia facit contra iuſticiã expᷣſie vſurpans pote⸗

ſtatem alterius ⁊ ꝑuertit oꝛdinẽ iuri.Et hoc ha
bet locũ ⁊ in foꝛo penitẽtiali ⁊ in foꝛo cõtentiofo

poſſet haberi.tũc enĩ q̃libʒ põt ⁊ dʒ audire ppter

unere ſciat diſcernere nec excõicationẽ maioꝛez a

Titulus nI.

eccleſiaſtico ⁊ ciuili. Nam qui abſoluit audiẽdo
cõfeſſionẽ ſi nõ hʒ auctem.vel ſi hʒ auctem audiẽ
di nõ hʒ ptãtem abſoluẽdi a tali caſu ſi ſciẽter fa
cit ꝗqs dubitat moꝛtalẽ eẽ talẽ pᷣſumptiõeʒ.⁊ ſiłr
abſoluit ab excõi catiõe a q̃ nõ pᷣt.incideret ẽt ta
lis pᷣſumptoꝛ in excõicatõem papalẽ.ſi eẽt religi
oſus.vt hẽs in.iiij.ꝑte.ti.i.ibi vide ð h. Similit᷑

diſpẽſando ł cõmutãdo vota q̃ non põt ſcienter

peccat moꝛtłr in tali pᷣſumptõe. In foꝛo ẽt ↄten⸗
tioſo ſi qͥs iudicaret aliquẽ nõ ſibi ſubditũ ſcien

ter.peccaret mortabłr.ẽt in foꝛo ſeculari:vt ſi evi

ſcopus ꝓferret ſniam ↄ totalit᷑exemptos· vel re⸗
ligioſi ↄ clericos ⁊ hmõi ſnie ſunt nulle.Simili
ter ad magnã pᷣſumptõeʒ ⁊ moꝛtalẽ ꝑtinet recto
rum ſeculariũ ſi volũt iudicare clericos ⁊ ad iu

dicia ſua trahere ſiue p debitis ſiue ꝓ tallijs im⸗

poſitis ab ipᷣis laicis.qꝛ nullã ptãtem hñt ſr̃ eos
xi.q.i.ꝑ totũ. Siłr ſi clericus exerceret officiuʒ
oꝛdinis quẽ non hꝛẽt.puta ſubdiaconꝰ cantaret
euãgeliũ.diaconꝰ diceret miſſam ⁊ hmõi.vel lai
cus faceret officia q̃ nullo mõ pñt fieri niſi ꝑ cle/
ricos.eẽt moꝛtalis pᷣſumptio. Uñ ⁊ oʒias rex iu

da.qꝛ pᷣſumpſit tẽpliũ dei ingredi ad dandũ incẽ
ſum dño qð officiũ erat ſacerdotũ.a ðᷣo ꝑcuſſus

22

totus factꝰẽ lepꝛoſus.vt hꝛ.ij.ꝑalipo.xxvi.· Ad

magnã pᷣſumptionẽ ⁊ moꝛtiferã ſpectat mutare

nõ ſolũ materias ⁊ foꝛmas.ſed ẽt ⁊ ritus.⁊ q ꝑti
neut ad ſolennitate ſacr̃oꝝ ⁊ officioꝝ eccłiaſtico

oꝛ ſuꝑioꝛẽ velit iudicare ⁊ ſentẽtiare ↄ eũ cũ non
poſſit. Uñ ðꝛ in decre.di.xxi. Intantũ.hanc pꝛe⸗
ſumptõem ſcti pꝛẽs apud calcedonẽ in generali
concilio deteſtati ſũt.qꝛ ſcʒ quidã dioſcoꝛus no
mine pᷣſumpſit ſniam excõicationis leoneʒ pa⸗
pam dictare. vt eũ ſine aliq̃ audientia ſubito cõ⸗
demnarent.Nec vacat a pᷣſumptiõe ſubditꝰ qui
et ſein iudicio ſnie.tñ temerarie ↄ2demnat facta
pꝛelatoꝝ dubia.q̃ pñt bñ ⁊ male fieri.qð deo di⸗

vi.cum archa dñi dauid oꝛdinante reduceret᷑ in
hierłm cũ in itinere bobus ducentibo eã recalci⸗
trantibo archa aliq̃ntulũ inclinata fuiſſet qdam
nomie Oʒa qui eã cũ bobus ducebat temerarie
tetigit eã quaſi retinens ne caderet ꝓpt᷑qð a dño
ſubito ꝑcuſſus ẽ moꝛte.Et vt exponit Gꝛatianꝰ
ij.q.vij.plerũq;..his ita.⁊ Gꝛe.in moꝛ. Archa
deſigt pᷣlatũ qui ⁊ in ſe dʒ hre mãna dulcedis et
virgã auſteritatis.⁊ legẽ iur ⁊ ſcie.boues recal⸗
citrãtes ſunt ſubditi diſcoli:quib qꝛ pᷣlatꝰ incli
natur ↄdeſcendẽs aliqñ impfectiõi eoꝝ.aliqᷣs pᷣ
ſumptuoſus qᷓi retinet archa ne cadat.dũ pᷣſum
ptuoſe iudicat ⁊ repᷣhendit pᷣlatum de nimia re⸗
miſſiõe. Unñ Oʒa interpᷣtat᷑ robuſtꝰ ꝗ.ſ.pᷣſumit ðᷣ
ſua virtute. Poſſet aũteẽ ita inoꝛdinata tał pꝛe
ſumptio ꝙ moꝛtẽ incurreret aĩe. Itẽ ꝑtinet ad pᷣ⸗
ſumptõem ꝙ aliqs ſe intromittat ð officijs alio
rum.⁊ de his q̃ nõ ſpectãt ad eũ niſi nccitate ł ca

ritate moueret᷑ ad ſupplendũ defectũ alteriꝰ ñ

dicitur in regula iurꝭ ꝙ non eſt ſine culpa q rei q̃
ad eum nõ ꝑtinet ſe immiſcet.et᷑ de re.iut li. vi.

—

ant vauitatem.

deus contra pᷣſumptõem.ibi nota ſecundo cN

dicit᷑ Auertiſti faciẽ tuam a me. Auertit aũt deꝰ

faciẽ ſuaʒ a creatura rõnali dupliciter. Ino mõ

ſubtrahendo grãm ſiẽ cum aliqs offenditur ab
aliquo ſubtrahit faciẽ ſeu aſpectum ſuum abeod
nolens videre eũ.Et hoc facit ðdus pᷣumptuoe/ſe
qñ eſt moꝛtalis eiꝰ pᷣumptio.Deutero.xxxij. Ab

—

deuote. videlicet cũ ſentit ſe pꝛiuatã conſolatio⸗

pᷣſumeret ⁊ ne⸗

cilicet conſecutiõem mali certũ eſt ꝙ amũſa gr̃a
dei ꝑ pᷣſumptõem nõ poteſt ſe qui niſi malũ de

. off conturbatur mens Unde in verſu pᷣdicto ſubdi
rum. Ad pᷣſumptõem maximã ſpettat vt inferi

