ꝓpdige ⁊ inde inmentib ſubditoꝝ vel alioꝝ ſequũ

tur odia.diſcoꝛdie ⁊ in imicicie. Salomõ.qꝛ gua

uit nimis ſubditos ſuos ꝓpter exceſſiuã pompam
curie ſue ꝓdigalitatẽ nõ obſtãte ꝙ magnos red
ditus aliũde hret minus dilectus fuit a ꝓplło.⁊ ſi
toleratus Sed qꝛ filius cius roboam voluit ſeqᷣ
illam pompã ⁊ gqᷓuamen patris ſui receſſit maioꝛ

pars populi.i.x·trib ab eo faciẽtes ſibi aliũ regẽ.

DDeo ſecun

ta q habes.S. de iactantia. ti. uij.c. uij. vbi narrat

–— .

ſcʒ Jeroboam vt hr.iij. Reg.xij.Oiſſipat etis ſbaz
pꝓdige qͥ eſt ꝓcuratoꝛ ⁊ factoꝛ ſeu diſpeſatoꝛ bono/
rũ alioꝝ ⁊ inutiliter diſpẽſat.ſic villicꝰq diffama
tas ẽ apo dñʒ ſuũ qꝙ;

de varijs ſuꝑfluicatibo q ſpectat ad iactãtiã ⁊ ad ꝓ
Sꝛot ⁊ iſte ſunt quaſi aque multe.
ꝓ ibi ad deũ nõ apprximabũt. eſi figura gramatica
lis qᷓ ſcʒ minꝰðꝛ ⁊ plus intelligit.i.ate elongabũ⸗
tur.Dicet᷑eni eis. Ite maledicti in ignẽ eternũ ⁊c.

E ſuriui enĩ ⁊ nõ dediſtis mibi maducare ⁊c̃.ſedq
debuiſtis pauꝑibo dare dilapidaſtis. In vita etis
ueniẽtiãdeueniut

iſta ad magnam miſeriã ⁊ incõ

t aliena.⁊ ſi nõ maniſte pt V
cleſiam rogauit maritu vt ꝑmitteret ioco miiſe i
traꝛe in eam ⁊ aliq;tulũ oꝛare.qð ⁊ fecit.Et cum
oꝛaret añ imagine virginis marie vt eaꝭ iuuaret

noõ ſuffic tibi ꝑditio tua niſi ⁊ tec
penaꝝ.quõ auſus es petere nocere velle mihi de⸗/
uotis. vade ſathana.nuũqᷓ; alicui ex mihi deuotis
ampliꝰnociturꝰ.qͥ ſubito cũ mapᷣ vlulato diſguit
cet militẽ vᷣgo rephẽdit᷑ di.o miſer quõ ꝑꝑ modicũ

diſſipaſſet bona ipiꝰ.Lu.xvi

ſaux repone vbi iueniſti ⁊ deo cũ vxore tua fideli

20 tertia paxte nota.F. IIII

—

—
—

Vñ legit᷑ de miraculis vᷣginis marie de q̊ͥdã no
bili ⁊ diuite qͥ cũ bona ſua pdige in ↄuiuijs ⁊ mu⸗
neribe ⁊ alijs vanitatib ſua ↄſumpſiſſet.incepit e
gere nec poile cõtinuare illã pompã ⁊ expẽſas ſoli

tas ſuꝑfluas.qð reputans ſibi ad maxim verecũ

diã deſꝑatione ductꝰ iuit in deſertũ inuocãs aꝑ/⸗
te diabolũ vt adiuuaret eũ ⁊ ſubueuiret.ui de⸗
mon apparẽs qſiuit qͥd vellec.Qui rndit ꝙ pecu⸗
niam ⁊ diuiti as ſibi ꝓcuraret vt ſolitus erat ⁊ ip
ſe daret ſibi ſeu faceret qcqᷓd vellet.Qui duo tan/
tũ petijt ſcʒ abnegatiõem fidei:ſeðo vt duceret in
de ad annũ vxoꝛẽ ſuã ad en in illũ locũ qð totuʒ pꝓ
miſit ⁊ docuit modũ hñdi diuitias ſcʒ vt foderet

in certo loco dom ſue ⁊ inueniret theſaurũ qoto
tũ euenit. Et tũc cepit iteꝝ ꝓdige expẽdere ⁊ viue

—

re moꝛe ſolito Sʒ in ad annũ dixit vxoꝛi ꝙ opoꝛte

pat eã ſecũ ad certũ locũ ꝓficiſci ſun ſpecie alicuiꝰ

deuotiõis. Surgẽs ̊ mane eqtauit cũ ea.erat au
tem deuotiſſima bte vginis.⁊ in via inuemes ec

ab omni malo euẽtu. Incipiebat eni timere doꝛ⸗

tractare bona tꝑalia expẽdendo. Qꝛ qͥ ſibi nequaz mitauit in oꝛatione et beatavirgo maria ſumpta

eſt cui bonus erit.Ecẽci.xuij q.d. Nulli.Frequen

foꝛma eiꝰ egreſſa ẽ ecciam.⁊ dixit viro expectanti
ꝓſeq̃ mur iter.⁊ aſcẽdens equũ ſecnta eſt eũ q cre⸗

debat eam eſſe vxoꝛẽ ſuam. Cũ aũt aꝓplicuiiʒ ad

locũ deſigtũ cepit vocare diabolũ.qui ſubito ap⸗
paruit.⁊ vidẽs mulierẽ quẽ cognouit eſſe vgineʒ

bari ⁊ clamare ↄ militẽ dices.o ꝓditoꝛ maledicte
quõ decepiſti me. mirat ille dices.quõ decepi.nõ
ne duxi ad te vxoꝛẽ meã vtpimiſi:ecce adeſt.iſta eſt

illa quã maxime odi q̃ maxime gſequit᷑ me ꝛoſtru
it toto conamine oꝑa inea.hec e mj illius ieſu na

zareni qͥ ꝑ crucẽ ſuã cũ ſocijs meis me debellauit.

⁊ de maniba nr̃is genꝰhũanũ eripuit.hecẽ q Da
ria vocat᷑. Ad quẽ ᷣmonẽ miles exterritꝰ treme
bũdꝰſubito ꝓiecit ſe ad pedes vginis venia petẽs
At illa tribur arguit diabolũ vicho:e maledẽc di
qras hre ſocioſ

pecunie ita ꝑmiiiſti te decipi ⁊ ad tm neſas dedu⸗

ci vt fideʒ abnegares ⁊ vxoꝛẽ tuã diabolo expone

res. Age pniaʒ de pctõ tuo ⁊ deꝰtibi igſcet tm ice⸗
lus. Reutere ad illã ecciaʒ vbi vxoꝛ tua deſcendit
adoꝛãdũ ⁊ ibi eã iuenies.ODomũ ãt reutẽs ulahe

— .

ter ſeruias iĩ futuꝝ ↄfitẽdo pctm̃ tuũ.⁊ſic diſꝑuit
Et miles reuᷣſꝰ iuenit vxoꝛẽ ſuã i illa eccia.⁊ ola de
linquentes ꝓ deo laudabilicer vixerunt deuotiſ
ſimi facti virginis Harie.

Septimꝰtitulꝰde Ira.capitulũ pᷣmũ de ira ⁊ ibi

de diüp mõis ire ⁊ nocument eius ⁊ remedjs

Ra ponitur i.

triceſimo moralium et ab alijs docto⸗
ribus vnũ ex vitijs capitalibus, Pꝛo

cuius declatione ſciendu m Tho. ij. ij. q. cl vij.
arti.i. ꝙ ita ꝓpꝛie loquendo eſt paſſio apetitꝰ ſen⸗
ſitiui a qua vis iraſcibilis noiatur. Circa paſſio
nes aũt anime dupliciter in eis põt malũ inueni
ri. Uno mõ ec ipᷣa ſpecie paſſionis q̃ cõſiderat᷑ m
obiectũ paſſionis.ſicut inuidia ᷣm ſpẽm ſuã im/
poꝛtat quoddã malũ.Obiectũ aũt eiꝰ.i.materia
circa quã ẽ triſticia de bono alioꝝ qð ſᷣm ſerepu⸗
gnat rõni. ⁊ is inuidia mox noiata impoꝛtat ali⸗/
quid mali.vt dicit phus in.ij.ethi. Hoc aũt ñ cõ
uenit ire qͥ eſt apetitus vindicte.i.punitiõis.vin
dicta eni põt bene ⁊ male appeti.Alio mõ inuenit᷑
malũ in aliq paſſione ſᷣmq;titatẽ ipᷣius.i.ſᷣm abũ
dantiam ⁊ defectũ.⁊ ſic pot malũ inueniri in ira.
qñ quis iraſcit᷑ plus vel minus debito pᷣter rem
rectam. bec tho.⁊ licet omẽs ſint inclinati ad irã
magis tñ colerici rõne nes golerioms mlieres
aũt rõne debilitatis rõnis. Un

In Ecci. x. Nõ ẽ crea
ta ſuꝑbia hoib nec ira nationi mulieꝝ.q.di.licet
viri magis indiuent᷑ ad ſugbiam. ⁊ mulieres ma
gis ad iram nõ tñ ſe iuſte pnt excuſare quaſi crea⸗
ti ſint cũ ea ⁊ vitare nõ poſſint.qꝛ boc falſum eſt.
Et ecci.xxx.ðꝛ. Non eſt caput nequius ſuꝑ caput
colubꝛi i.ita venenoſum. Et non eſt ira ſuꝑ iram

mulieris.

ſta ait.ps.xxx.Milſerere mei dñe qm tribuloꝛ. cõ
triſtatus eſt in ira oculus meus.aia mea ⁊ vẽter
meus. M)ulte ⁊ varie ⁊ q̃ſi cõtinue ſunt tribula⸗
tiones hoim. ꝓpter qð dicit apłus.i.ad Lhe.iij.
nemo moueatł.i.turbetur ⁊ a bono recedat in tri
bulatiõibo his.ſciẽtes qm̃ in his poſiti ſumꝰ Tri
bulatio eſt omne id qð affligit hoiem ⁊ q̃ſi tribu⸗
lꝰpũ git.Ex his hõ turbaĩ ꝑ paſſionẽ ſʒ h̊ hũanũ ẽ
⁊palſſiõibo nec meremur nec demeremur nec lau
dabiles nec vituꝑabiles ſumꝰ ſᷣm ppᷣm in.iij.eth.
Et hoc iõ qꝛ naturales ſunt.⁊ naturalia nõ ſunt
in potecate noſtra ea auferre.vñ ⁊ nec motus ire
Nemo aũt peccat in eo qð vitare nõ põt m Aug.
Nõ ſolũ aũt ctxbatur ſed ꝑ tribulatiões frequen
ter ꝑturbat᷑.i.totus vel ſimul turbat᷑ et appetitus
ſenſualis ⁊ appetitus rõnalis.⁊ hoc eſt pctm̃.A q̃
miſeria petit liberari dicẽs. 2 Diſerere mei deꝰ q/
niam tribuloꝛ.cõturbatus eſt ſcʒ ꝓter tribulato
nes in ira ſcʒ in oculus rõis. ⁊ aia ſcʒ potẽtia vo
luntatis.⁊ venter ſenſualitatis.vbi notant᷑ tria.
Pꝛimo auxilium diuinale.ibi miſerere mei.⁊c.
Secundo vicium capitale expꝛcſſatum.ibi.con/
turbatus eſt. . MW UNW
Tertio excidium populare inſinuatur. ibi. Ania

* . ſ. ſd „ . d
A ecudo inchoando :F. II.
viciũ capitale eſt ira que tunc eſt viciũ cũ in ea cõ
turbatur oculus ⁊ anima. intellectus ⁊ volũtas
Nam in ira ⁊ ꝑ zelũ que virtus eſt ⁊ ſi turbat᷑ ocu
lus rõnis.nõ tn aĩa.i.volũtas.ſed in ira ꝑ viciuʒ
cõturbatur frequẽter.i.ſimul turbatur oclus rõ
nis cum aia.i.volũtate.Uñ ira diffinit᷑ put ẽ pec
catũ ꝙ eſt inoꝛdinatꝰ appetitꝰ vindicte ᷣm Aug?.
Alia diffinitio ẽ Damaſceni ſc; ꝙẽ accẽſio ſangui

nis circa coꝛ. ſed hec eſt materialis ⁊ ↄueuit etiaʒ
ire ꝑ ʒelum. Capitale aũt ð m b. tho. ij. ij. queſt.
Aviij.ar. vi. qꝛ er e multa alia vicia oꝛitur. ö
aũt ex ira multa vicia oꝛiant᷑.habeĩtpᷣ duplici roõe
Dꝛio ex pte ſui obiecti qð hʒ multũ de rõe appeti
ſti qð ſua dignitate allicit Alio mõ ex ſuo impetu
da.Eſt aũt ira magis viciũ capitale qᷓ; odiũ qð tñ
gruuius peccatũ còiter qꝛ habet ira finẽ multũ ap
petibile qꝛ ſcʒ ap ecit malũ ſub rõne boni.i. iuſtił
magiſq; odiũ q; appetit malũ ſub rõne mail.
Philoſopho ſpecificatuur.
A chꝛiſto graduatur. .

AQuantũ ad pᷣmũ peccatũ ire variatur.qꝛ aliqñ;

eſt moꝛtale.aliqñ veniale. Pꝛo cuiꝰ declaratione
ſciendũ pſᷣm tho. vbi.S. ar.iij ꝙ motus ire põt eſſe
inoꝛdinatus ⁊ ↄnter pctm̃ triplicitet vicʒ.
Pꝛimo er ꝑte mali qð alteri aſpetit. S
Secũdo cx ꝑte modi qͥ intenꝰqͥs iraſcitur.
Tertio ex ꝑte facti qð exteriꝰ oñditur. 1
Er pᷣte mali qð iratus appetit.tũc ira eſt pecca⸗
rũ moꝛtale qñ ſcʒ qͥs appetit iniuſtã vindictã ſeu
punitiõcm pximi notabiliter dãnoſam ⁊ p̊ pᷣm de
liberatã rõem. Iniuſta ant vindictã apetit cum

qjuis appecit eũ puniri qui nõ meruit.vt qͥ non fee

ſibi iniuriã qua eſtimat.vel ſi fecit ſibi iniuriã vtł
alteri. appetit eũ notabiliter vł plus puniri q; me
ruit.puta dixit verbũ iniurioſum.qs deſiderat
pter h̊ illũ occidi vel vulnerari ⁊ hmõi. vel etiaʒ ſi
meruit iuiuriã faciẽs guiter puniri affectat iratꝰ
a quocũq; illã punitionẽ illi inferri vel a ſevłalia
pꝛiuata ꝑſona.⁊nõ ſᷣm legittimm modum a deo
oꝛdinatũ.vel etiã ⁊ ſi deſiderat illũ puniri a iudiOg
ce de eo qð meruit.h̊ nõ appetit ꝓpter bonuz iuſti⸗
cie ↄſeruãdũ.ſʒ ꝓpt᷑ malũ eiꝰqͥ ſibi nocuit vt er ma
lo eiꝰ ſatiet᷑. Et qðlibet hoꝝ ẽ moꝛtale.qꝛ q carita
tẽ ⁊ 3 iuſticis incedit.Sʒ ii appeteret tale malum
nõ deliberate ſʒ ᷣm ſubitũ motũ ꝓput motꝰ ire ſen
ſualispᷣuenit iudiciũ rõis.vl etia deliberate rõis
appeterʒ ꝑuũ malũ.ita ꝙ etia illð nocumẽètũ actu
iuſferre nõ eſſʒ moꝛtale vt trahere pueꝝ ꝑ capillos
eſt veniale. Ex ꝑte aüt modi q̊ qͥs iraſcit᷑ interiꝰ
ſi ita ardenter iraſcit᷑ er vehemetia ire decidat
a dilectiõe dei vł ꝓximi. qð ſolet ↄtingere cum ira
trãſit in odiũ.tũc etiã eẽt moꝛtale Jutx illud Aug.
in regula.ne ira trãſeat in odiũ⁊ trabẽ faciat ð fe
ſtuca.⁊ giaʒ faciat homicidã.qð nõ fit niſi ꝑ moꝛ
tale Et de h̊ͥ ðꝛ Job.v. Uirũ ſtultũ interficit ira ⸗
cũdia.als eſt veniale. Ex ꝑte facti exteriorn eẽt
moꝛtale ira inqᷓ;tũ ex ira qs inducit᷑ad crialia ̃ᷣm
ulud ꝓuer.xxix. Uir iracundus ꝓuocat rixas vbi
dicit glo. Janua oim vicioꝝ iracuudia.q clauſa
vᷣtutibiinterdicit᷑ quies.aꝑta ad ome facinꝰarma
bitanimꝰ. vł cũ qͥs ex ira oñderet ſig odij.⁊ex boc
ſcãdaliſaret notabiliter ꝓximos alias ira ẽ venia
le vt accidit in qͥtidiana ira eoꝝ qͥ gerüt curã do⸗
ta es ⁊ turbaris erga p
ſcðm.ſ.de ſpẽbo ire dicit phᷣus in. iij. ethi. ꝙ ira⸗
cũdoꝝ.qͥdã ſunt acuti.qdã amari.qͥdã gues.⁊ſic

moꝝ ⁊ ſbᷣditoꝝ ꝓpter s dixit xpCᷣs.marche.ſolici

urima Lu.x Quãtũ ad

hnalg
tion.
Rah

Nceuun

Miſ
ifnxr
Man
ſirſi
nunid
Miön
Mar
Nen
wrir
onn

GNOH

1

nriid
lli,
eni
nta
un.
ſteſen
ntis
ün
aphs
tlun
ledeatr

S

Nte

ſulkt
ſuatit
Giine
erſcen

Capitulũ

. 111 —

poteſt dici triplerſt pecies ire ſcʒ acuta. amara.⁊

uis.Cui ↄcoꝛ.in ſnia Gre.⁊ Damaſce.in.ij.li.di⸗

cẽtes.q tres ſunt iraſcibilitatis ſpẽs.ſ.fellea quã

ppᷣus vocat acutam. q leue ſcʒ babet pᷣncipiũ ⁊ ſbi

tum motũ.Secũ da ðꝛ inania ſeu iſania quã pſᷣs

vocat amarã q̃ ſqʒ ꝑmanet ⁊ in vetuſtatẽ deuenit

Tertia ðꝛ furoꝛ quã phus apꝓpellat guem q̃ ſcʒ ob

ſeruat tpᷣs ad ſuppliciũ inferẽdũ.hec differẽtia ſpe
cieꝝ ire nõ attendi pncipaliter ᷣm circũſtantiaʒ

tꝑis ſed ſ̃m facultatẽ hois ad iram.vel ſᷣm firmi⸗

tatẽ in ira ⁊ ex cauſa diuerſs firmitatis in ipᷣa.

Peo cuius declaratiõe diẽ b. tho.ij.ij.q.clviij. ar
ci vel qua pena plecti.⁊ ̊ deliberato.tertio da?᷑
eũ ſnia vt tali pena puniat᷑.ſicut ̊ in hoc pꝛoceſſu⸗
minus piculũ eſt reo iudicari.i.examinari qᷓ; poft

ti.v.ꝙ inoꝛdinatioiire põt attẽdi ex duobo. Pꝛio

quidẽ ex ipa oꝛigine ire.qͥ.ſ.hʒ leuẽ cam.⁊ hecira

tinet ad acutos qͥ nimis cito iraſcũtur ⁊ ꝓ q̃libʒ

eui cã. ↄtra illud Jacobi. Sit hõ tardus ad iraz

Alio mõ põt attẽdi inoꝛdinatio ire ex ipᷣa durati⸗
one ireq̃ ſq; ꝑmanet ⁊ nimis ꝑſeuerat.Et hec põt
eſſe dupler no mõ.qꝛ cã irc ſcʒ iniuria illata ab
altero nimis manet in memoꝛia vñ ex h̊ diutinaʒ
triſticiam cõcipit. Etiõ ſibijpᷣi amarus eſt.ↄtra il
lud Ephe.uij.Ois amaritudo ⁊ ira tollatur a vo
bis. Et Leui.xix.Nou cris memoꝛ iniurie ciuiuʒ
tuoꝝ.qð ⁊ Sene.dicit de Julio ceſare ethnico ſcz
ꝙ oĩm memoꝛ eſſet niſi iniuriaꝝ. Alio mõotingit
ꝑmanẽtia ire ex ꝑte vindicte quã quis o bſtinato
animo q̃rit ⁊ ð ꝑtinet ad difficiles ſeu ſues qͥ noõ

dimittũt irã nini puniãt.Sʒ vt ðꝛ Eccłs.vij: Ira

in ſinu ſcʒ metis ſtulti reqͥeſcit.Et Amb. Ira etiã

. . ——

ſepe in crimẽ inducit innocẽtes.qꝛ duʒ pluũs iuſto

iraſcimur ⁊ volumus aliena cohercere ipᷣi guioꝛa
cõmittimꝰ.ſ.iniuſte puniẽdo.xieq.iij Ira⁊ loqui
tur ibi de phutifar prono ioſeph.qꝛ ex eo ꝙ nimis

iratus eſt ↄ ioſeph ex falſa accuſacione ſue vxoꝛis
ſibi credẽs nõ quieuit ira eius q̃uſe Bonnuit 2 in
iuſtiſſime ſcʒ eũ incarcerãdo vt hr Geñ.xxxi
dit Gre.in.v.moꝛał.circa finẽ ad pᷣdictas ſpecies
ſeu modos ire. Quartũ eoꝝ ſcʒ q cito iraſcuntp le

xxxix. Ad

.

uucã ⁊ tarde dimittũt iram. ⁊ hos dic peioꝛeſ alij
Et in vitaſpatrũ dixit quidã ex illis ꝙ iracũdꝰ.i.

qui leuiter iraſcit᷑ ?⁊ tenet irã etiã ſi moꝛtuos ſuſci
taret nõ poſſet deo placere.Quantũ ad tertiũ ſcʒ
de gdiby ire ponit dñs Jeſus Math.v. cum die.

Oĩs qͥ iraſci: fratri ſuo reus erit iudicio.qͥ aũt di⸗
xerit fratri ſuo racha reus erit ↄcilio.q autẽ dixe⸗

rit fatue reus erit gehene ignis.qͥ gdus ſᷣm Tho.

vbi.S.nõ ptinet ad diũſaſ ſpẽs ſed accipiunĩ pᷣmp
ceſſum hũani actus in q̊ pᷣmo qᷣd ẽ coꝛde aliqͥd ↄci
pitur. Et q;tũ ad h̊ ðꝛ.qᷣ iraſci fratri ſuo. Secun⸗
dũ eſt cũ ꝑ aliq̃ ſigna excerioꝛa ira manifeſtat᷑ exte
rius.⁊ anqᷓ; prupat in effectũ.et qᷓ;tũ ad hũcdixit

Qui aũt dixerit racha q̃ diccio ſᷣm Hiero.eſt inter

iectio iraſcẽtis ſᷣm hebꝛcũ idioma.ſicut apud noſ
heu eſt interiectio dolẽtis.⁊ nil aliud ſignificat ni

ſi doloꝛẽ in cõi.⁊ pape interiectio admiratis. Sz
qꝛ apud latinos nõ eſt aliqᷓ interiectio iraſcet/ Jõ

dimiſſum fuit illud racha ĩ ſuo idiomate bhebꝛeo
ſignãs irã in voce abſq; expᷣſſione vbi impoꝛtãtis
calũniã maledictiõis ⁊ hmõi. Tertiꝰ gdus ireẽ
qñ ꝑducit᷑ ad effectũ.Eſt aũt effectus ire nocumẽ
tũ alterius ſub rõne vindicte.minimũ aũt nocu⸗
mentũ eſt ꝙ fit ſolo vbo Et iõ q;tũ ad ̊ dixit.qu.

debet bonüũ ꝓpter hec dimitti.·

dixerit fatue. ſub quo verbo comp̃henditur omis

imiuria qͥ fit ꝓximo in locutione vel oge exira. E
loquit ibi xpᷣs de ira q̃ eſt pctm̃ moꝛtale.vt cuʒ eſt

. APerenineraltle da nni grun ex liuoꝛevindicte
t

in illo ꝓceſſu ex mõ loquẽdi ondit dñs qniꝰ e=᷑
peccatũ in ſcðo gdu q; in pmo.⁊ in tertio q; in ſe H
cũdo.Et h̊ innuiĩ licet obſeure ex mõ loquẽdi ꝑſi
militudinẽ ꝓceſſus iudiciarj. Naʒ eũ adducitkre

us ad iudicè. pᷣmo de crimine iudicat᷑i.examina?ł

vtrũ fecit vel nõ ſeu q;ẽtrum ⁊ quò fecerit.reꝑto
aleficiũ ꝑpetrauerit. ſcòo fit cõſtliũ ſeu collocu
tio iudicis cũ ſuis cõſiliarijs ſi debeat ſibi ignoſy-

examinatiõem de pena ſibi debita ꝓpter deli ctum
tracxari.qꝛ dũ examinat᷑ adhuc eſt ei locus defen⸗/

ſionis ⁊ põt cõuinci de crimie.⁊ nõ cõuinci.ſʒ ab

ſolui.Et iteꝝ minus piculi ſcʒ iminet cũ de prnna

ſibi danda tractat in cõſilio q; poſtq; eſt lata Inia
qꝛ cũagit᷑ de pena eius põt ſibi ignoſci vel alleuia
ri pena ſibi debita.ſed poſt ſniam datã nõ hʒ expe
ctare aliqð remediũ ſed ꝙ executioni mandet᷑. ia
xpᷣs ex ipᷣo mõ loquẽdi vult ondere ꝙ minus gue

peccatũ eſt ⁊ ſi moꝛtale cũ qͥs ſolũ hʒ iraʒ in coꝛde
puto cũ odio q; cũ ipᷣe iram moꝛtalẽ oñdit exteriꝰ

us in facie turbulẽtavł clamoꝛe quiſ nulli faciat
iniuriã. Et h̊ iõ qꝛ ſeandalizat vidẽtes eius iram

Silr minus gue eſt ⁊ ſi moꝛtale iraz manifeſtare

ab ex. ſed in incõfuſo q; ir ondere ſuã cũ nocumẽY

to ꝓximi icʒ cõtumelias inferẽdo vel ꝑcutiendo et

hmõi: Sũt eni dus in culpis maioꝛ vel mioꝛ q
bus debet᷑ maioꝛ vel minoꝛ pena in purgatoꝛio
in inferno.ſicut etiã in merit bonoꝝ opeꝝ.Et in

q̃libet illoꝝ gduũ intelligit᷑ vt diccu eſt ci ra ẽ ta

lis ⁊ tanta ꝙ ſit moꝛtale. Uñ cũ dicit.ſiqͥs dixerit

facue.reus reit gehẽne ignis.i.inferni ielligit c

boc facit aio notabiliter iniuriadi.als põt eiſe ve

veniale.⁊ aliqn nullũ pctm.ſ.cũ pr dictet filio.vł

magiſter diſcipulo.tu es fatuus.cã coꝛreccionis.
Nam ⁊ xpᷣs ſine peccato dixit dicipłis.Lu.vlti.

O ſtulti ⁊ tardi coꝛde ad credendũ.&t qꝛ qꝗ iniuri
atar ꝓximo vᷣbo vel facto.tenet᷑ ad ſatifactioeʒ . p
pterea ſubdit xpᷣs. Cũ offers munꝰtuũ añ alcare

munus.i.cuiuicunq; boni opis facere diſponis.
aß altare.i.in cõſpcuũ diuine maieſtatis ſcʒ pt de

um illud faciedo.⁊ ibi recoꝛdatus fuer.qꝛ frater

tuus.i.pximꝰ hʒ aliqͥd adũſum tc.i.qꝛ cũ eũ offen

diſti ꝑꝑ qð es ei debitoꝛ.relinq̃ ibi munꝰ tuũ ⁊t va
de ⁊c. Iſtud iter dʒ fieri mete nõ coꝛꝑe.i.diſponei
mente añq; fecias illud bonũ opus ſatiſfacere p⸗9/

ximo de iniuria illata.puta petedoveniã ⁊ hmoi ·
Et tali diſpoſitiõe pᷣmiſſa facias illud bonũ opꝰ.
vt ſic iſto mõ ſit meritoꝛiũ qð aliter nõ eſſet te n6
diſpoſito ad recõcilis

dum cum ꝓximo.non tameę

ℳ

pꝛincipale ſcʒ excidiũ plare qð ſequit᷑ exira ꝑꝑ qd
dicit pg. xxx. LZurbatus eſt oculus meꝰaia ? ven

ter q vtiq; plura ſunt. Sciendũ ꝙex ira cũ ſepa?

mente triplex excidiũ ſeu cxcermitlijcceaͤlt.

. ſ
₰ . . . R .

Excidit eni quis a conditione virtuali.
A compoſitione coꝛꝑali.
Acõuerſatione fraternail. .
Pꝛopter iram oẽs vires ſeu potẽtie aĩe ⁊ virtu

tes alterant᷑. Nam oculus intellectus obtenebꝛa
tur qꝛ vt ait Cato.Ira ipedit aiĩm ne poſſit eerne

re veꝝ. Uñ dit᷑ Gre.ꝙ cũ rectoꝛ eſt in ira nõ debʒ
tũc iudicare ſnialiter.qꝛ iudiciũ rõis eſt obfuſca⸗
tũ.dicit eni Reſtringẽda eſt ſub rõne ptãs.nec qᷣd
agendũ pᷣuſqᷓ; ↄcitata mẽs ad tranqullitatẽ rede/
at. Nam ↄmotiõis tge iuſtũ putat omne qð fece⸗
rit.xi.ꝑ.iij.c.illa.Narrat hiſtoꝛia ecciaſtica p the
odoſius imꝑatoꝛ ⁊ ſi deuotꝰ tñ cum audiſſet quẽ
dam ex militibo ſuis ſibi caꝝ a tumultu plari oc
ciſum apud theſalonicã qꝛ ꝑmiſit ſe ira ſuccẽdi fe
cit doloſe vocare ꝓpłm ad ludos cretenſes vbi ob
vindictã fecit plures occidi:ꝓpter qð poſtea a bea.
Amb.Mediolani nõ fuit ꝑmiſſus intrare ecciaʒ
niſi öus facta publica pnia.xi.q.iij.c.cũ apð.ra
tcurbat animũ.i.volũtatẽ adeo vt ſi totus mũduſ
ſfilo teneret᷑ iratus frangeret nõ curãdo de mundi
totius deſtructione vt ſatiſfaceret ire ſue. Uñ p/⸗
uerb.xxvij.ðꝛ. Ira nõ hʒ miſericoꝛdiam. neq; erũ
pens furoꝛ. Sic de alexãdro magno legit᷑ multuʒ

ſuribũdo ꝙ ira ſuccenſus occidit militẽ ſibi cha⸗

riſſimũ de qͥ poſtea ira digeſta ita doluit ꝙ q̃ſi ſe⸗
ip̃m occidere voluit. Ira turbat vẽtrẽ memorie.
Igeo vẽter ſignificat memoꝛiã qꝛ ſicut in ventre
reponunt cibi comeſti ita in memoꝛia retinent le
cta vel audita.Sed cũ ira mẽtem ſuꝑat.omne ex
emplũ mãſuetudis ⁊ patiẽtie a memoꝛia excidit.
ttr oĩs bñficij immemoꝛ fit eius ↄ quẽ turbat᷑. Sic
ptz in ſaul qᷣ ita iratus fuit ↄ̊ dauid cũ audiuit pu
ellas cantare.ſaul ꝑcuſſit mille.⁊ dauid.x.milia.
qſiuit augieges occidere oblituſ multoꝝ ꝛma
gnoꝝ bñficioꝝ qͥ ſibi ⁊ ꝓpło fecerat.i.Regũ. xviij.
Et ſic turbat᷑ in ira oculus rõis.aia volũtatis.et
vyenter memoꝛatiõis.Et qꝛ in potẽtijs ſunt virtu
tes.turbatis ſubiectis turbant᷑ ⁊ accidẽtia eoꝝ.i.
vtutes.qð pulꝛe declarat Gre.in. v. moꝛalł cir
ca finem dicẽs. Quãta ſit iracũdie culpa penſemꝰ⸗
Rquã dũ mãſuetudo amittit᷑ qͥ ſq;virtus eſt ad tẽ
perantis ꝑtinet.ſuꝑne imaginis.ſ.dei ſilitudo vi

ciatur.qꝛ de deo ðꝛ Sap.xij. Tu aũt dñe cũ tran

quillitate iudicas ⁊ põ. Qm tu dñe ſuanis ⁊ mit

dine agendũ ſit.neiſciat᷑.ſicut ſcriptũ eſt Ecẽs.vij.
Ira in ſinu ſtulti reqeſcit. Per 1 vita amierleur.
ſq ſpũalis. ⁊ ſi ſapia teneri videat᷑ Uñ ſcriptum ẽ
Ira pꝑdit ⁊ pꝛudẽtes.p iram iuſticia amittit᷑ ſicut
ſcriptũ eſt Jaco.i.Jra hois iuſticiã dei nõ oꝑatur
qʒ dũ pturbal mens iudiciũ ſue rõis exaſpat.om
ne qð furoꝛ ſuggerit rectũ putat.piram cõcoꝛdia
rumpit᷑.ſicut ſcriptũ eſt puer.xxix. ¶lir animoſus
parit rixas. ⁊ vir iracũdus effodit peccata. JIracũ
dus qᷣpe pctã effodit.qꝛ etiã malos q̊s ad ðiſcor⸗
diaʒ ꝓuocat.peioꝛes facit.per irã ſpũſſancti ſplẽ
doꝛ.i.gratia ſeptifoꝛmis excludit᷑.quo ↄ in vetu⸗
ſta tranſſatione ſcriptũ eſt. Suꝑ queʒ requieſcet
ſpũs meus niſi ſuper bumilẽ ⁊ quietũ.Cũ bumi⸗
lem diceret ꝓptinus quietũ adiũxit. Si gᷓira men⸗
ti quietũ ſubtrahit ſuã.ſpũiſancto babitationeʒ

to diſſipatur. Nam ire ſue accenſum e
palpitat.coꝛpus tremit.lingua ſe pᷣpedit.facies
igneſcit.exaſꝑantur oculi.nò recognoſcũtur noti.

claudit.hec Gre. Secũdo ꝑiram incidit qͥs a

cõpoſitione coꝛꝑali.Dʒ eniᷣs eſſe bñ ꝓpoſitꝰ ĩ ge

ſtibo ſuis.qð ꝑtinet ad modeſtiã ſᷣm illud apłi ad

phil.aij. Modeſtia vr̃a nota ſit in oibus hoĩbus
ſed ira deuictus vt dicit Gre.in.v.moꝛal.ad aꝑ⸗
tam morx inſaniam ducit᷑.⁊ vſq; ad ſuꝑficiẽ.ſ.coꝛ⸗
palis diſpõis ab intimo ogirarlong fundamen⸗
imulis accenſum coꝛ

Oꝛe quidẽ ſermonẽ fœmat.ſed ſenſꝰ qͥd loquatur
ignoꝛat. In qͥ itaq; iſte abreptitijs longe eſt qͥ acti

onis ſue ↄſcius nõ eſt. Uñ plerunq; fit ꝙ vſq; ad
manuo ira pſiliat ⁊ eo furoꝛ mẽbꝛa foꝛis inictib-

exercet q̊ inter ißam membꝛoꝝ dñam mentẽ cap⸗

tiuam tenet.hec Gre. Uñ ⁊ merito figurat᷑ ꝑ illũ

demoniacũ qͥ veſtimentis ſuis dilaceratis nudꝰ

incedebat.hominesvexabat.in monumentis ma

nebat. Mat.ix.Talis enim vebemẽs ira celerat

moꝛtẽ ꝓpter qð ðꝛ ꝓucr.xxx.velus ⁊ iracũdia mi⸗
nuent dies. Uñ ⁊ aialia iracundia.vt canis qͥ de⸗

facili moꝛdet ⁊ latrat ſunt bꝛeuis vite.Et de illa
Silla cõſule romanoꝝ. larrat Aug de ciui.dei.

ꝙ p ira cũ turbulẽtiſſimus eſſet.fracta eſt ſibi ve⸗

na ſanguiĩs in coꝛꝑe.vñ moꝛtuus eſt. Tertio ꝑ

iram cadit q̃s a cõuerſatione hoim. Quilibet eni

cauet ſibi hre familiaritatẽ cũ iracũdis velouerſa
tionẽ ne ↄtumeliet᷑ ab eis ſeu ↄtendere hẽat.Unð
BGreg. in.v. moꝛa. Per iram gẽa vite ſocial amit⸗
titur ſicut ſcriptũ eſt. Noli eſſe aſſiduus cũ homi
ne iracũdo ne diſcas ſemitas eius:⁊ ſumas ſcan
dalũ aie tue.qꝛ qui ſe ex humana rõne nõ tꝑat.ne
ceſſe eſt vt beſtialiter ſolus viuat vt fere ſilueſtres
imo nec ſecũ quiete habitare põt ſolus.ſed ↄ ſeip⸗

ſum iratus frangit aliqñ vaſa vel cartas vel als

ſcipᷣim ꝑcutit. Uñ legit in vitaſpatrũ de quodã ira
cũdo ꝙ cũ non poſſiet cũ alijs couerſari ob ſuam

iram. demũ acceſſit ad locũ ſolitariũ vt ſine iravi

ueret.ſed cũ qᷓ̃dam die ꝓ aqua iuiſſet ad fontẽ im⸗
pleto vaſe ex aqua fontis ad aquã bauriendaʒ ſe
luclinauerat ⁊ poſito ſuꝑ terrã caſu effuſa ẽ aqua
verſato vaſe.Sed iſte iteꝝ ipleuit alia aq̃ aliqᷓ ira
ꝑmotus.ſed cũ iteꝝ vas euerſum fuiſſet ille infu⸗
riatus vas illud ↄfregit.ſicq; ꝑpẽdit ꝙ nõ alij ſed

annarc matcas Imtude iß̃emet cã crat ſue ire.Cõuerſant᷑aũt cũ talibꝛ de⸗
es.ꝑ iram ſapiẽtia ꝑdit᷑ i.pꝛudẽtia.vt qᷣd.q̃ ve oꝛ/ m

mones libẽter. Un aplłs ad ephe.uij. Sol nõ oc⸗
cidat ſuꝑ iracũdiam vr̃am.nolite locum dare dia
bolo.q.ð.ꝑ iracũdiã diabolꝰhabitat in vob.etſᷣ
cũ ſol rõis ſuccũbit ſuꝑ irã.i.qñ tanta eſt ꝙ tollit

vſus debitꝰ rõis.qnimo iracũ di vident᷑ peioꝛs

diabolo. Nã diabolꝰ nõ fuit auſus pᷣcipitare xpᷣʒ
de pinnaculo.ſed dixit. Mitte te deoꝛſum.ſʒ pha
riſei ð xpᷣm repleti in ſynagoga ira ꝓpter verba eiꝰ
vera ⁊ ſancta duxerũt vſq; ad ſuꝑciliũ montis vt
pᷣcipitarent eũ.LTuce.uij.

9

Rd pꝛimu pꝛincipale J.

reuertendo. de remedijs ire nota cũ ðꝛ Miſerere

mei dñne qm̃ tribuloꝛ.hoceſt enĩ remediũ pᷣcipuuʒ
rogare deũ vt det ſibi patientiã.⁊ liberet eũ a mi⸗
ſeria turbationis ⁊ tre q̃ͥ nõ minus tribulat men⸗

tem q; ipa aduerſitas vel iniuria illata Uñ Aug.

l

2*

. *
N
N

Capitulũ

in ſermone.Quod mala equanimiter toleremus
id eſt.ſine turbatione ab illo eſt ſcʒ deo.nõ noſtra
patiẽtia.qð põ.recognoſcẽs dicebat Zu es patia
mea dñe.i.cã patiẽtie mee.vt exponit magiſter in
bᷣmo ſniaꝝ eam ſeʒ mihi dando qꝛ a menõ habeo
eam.Et iõ qꝛ q̊tidie tribulamur diuerſis miſerijſ

eſt petẽda ab eo patia ſeu manſuetudo dicẽdo.mi

ſerere mei qm̃ tribuloꝛ.Tria autem ſunt que va⸗
lent ad tolerandam iranm.
PRꝛimo pᷣuiſio cũ memoꝛig paſſionis.
Secũdo ↄpaſſio ex dictamine rõnis.
Tertio ſubtractio materie turbationis.
Pꝛimũ ⁊ ſecũdũ remediũ ponit Bre.in.v.mo
rał.circa finẽ dicẽs duobo modis facta poſſidere

aĩm ira diſueſcit. Pꝛimũ eſt vt anq; inciꝑe aliqdi

cipiet mens ſibi oẽs q̃s põt ſibi inferre ↄtumeli⸗
as qͥs pponat qtũs redẽptoꝛis ſuiꝓbꝛa cogitans
ad aduerſa ſe pꝛepat Que nimiꝝ veniẽtia tãto foꝛ
tius excipit q;to ſe cautius ex pᷣſciẽtiꝗ armauit. qᷣ
enĩ impꝛouide ab aduſitate dephẽdit᷑ q̃ſi ab hoſte

doꝛmiens inuenit᷑ hec gre. Pꝛeuidẽdo aũt aduer

„ „ — „

ſa qᷣ ſibi pñt inferri ⁊ reinemoꝛando q̃ xp̃s pꝓ co ſu

ſtinuit cũ omni patia ⁊ mãſuetudine dʒ velle eum

imitari ⁊ ſine turbatiõe velle ſuſtinere iniurias.i.
Pe.ij. Chꝛiſtus paſſus ẽ pꝓ nob.vobis relinquẽs

exemplũ vt ſeq̃miniveſtigia eius.q cũ maledicere

tur nõ maledicebat. cũ pateret᷑ non ↄminabat᷑.Et

Miere.Cũ tractaret᷑ de moꝛte eius loquẽs ad do
minũ ait.E go nõ ſum turbatꝰte paſtoꝛẽ ſequens
de q̊ in ꝑſona eius loquẽs ait.Ego q̃ſi agnꝰ man
ſuetus qͥ poꝛtat᷑ ad victimã Hierxe.xi.greg.ſi paſ
ſio xpᷣi ad memoꝛiã reuocet?.nihil eſt adco aduſuʒ
qð eq̊ aĩo nõ toleret᷑.Oia enĩ qͥ pũt aim magis ex/

citare ad iram ⁊ appetitũ vindicte fuerũt facte cir

ca eũ.Nam iniuſte paſſus ẽ ab his quibꝛ maioꝛa

cõtulerat bñficia.ſ.iudeis ⁊ coꝛꝑalia ⁊ ſpũalia et

omnibo modis.In ſu ba.qꝛ ablata ſunt ſibi veſti⸗
menta. In fama.qꝛ mult cõtumelijs infamatꝰ ẽ.
In ſuis adherẽtib vt in diſcipulis ⁊ mr̃e. In ꝑſo
na.qꝛ flagellatus.coronatus.ſpinis crucifixuſ eſt
⁊ tñ nunq; iratus ſeꝓ crucifixoꝛibo exoꝛauit ne pe

rirẽt dicẽs.pater ignoſce ⁊c. Secũdũ remediũ

cõtra irã eſt ᷣm Gre.in.v.moꝛał.vt cũ alienos ex
ceſſus aſpicimꝰ.nr̃a in qͥb in alijs exceſſimꝰ deli⸗
cta cogitemus.ↄſiderata eni infirmitaſ ꝓpꝛia ma
la excuſat nobᷣ aliena.patiẽter qᷣpe illata iniuriaʒ
tolerat qͥ pie memiuit qð foꝛtaſie adhuc hẽat tole
rari.Erubcſcit enĩ pctã alijs nõ ꝑcere qͥ vel deo vł
ꝓximo recolit ꝑcẽdo peccaſſe.hec gre. Ad hoc fac
qð ðꝛ Ecẽi.xxviij. Homini hõ ſeruat irã ⁊ a deo q̃
rit medelã.q.d. dictamẽ rõis eſt vt velit ſibi ig/⸗
ſci a deo ⁊ in magnis offenſis.⁊ ipᷣe nõ velit igſce
re ſed tenere irã ↄ pximũ in ꝑuis Uñ ⁊ ille ſeruus

cui dimiſſum fuerat debitũ decẽmiliũ talentoꝛuʒ

qꝛ iratꝰẽ ꝗ ſeruũ ex eo ꝙ nõ ſoluebat ſibi centũ de
narins in qͥb debitoꝛ erat ſibi.ſed tenẽs ſuffoca⸗
bat euʒ ⁊ in carcerẽ miſit adeo diſplicuit dño ſuo
ꝙ tradidit eũ toꝛtoꝛibo q̊uſqꝗʒ redderet vniuerſuʒ
debitũ vt hẽ Mat.xviij. Tertiũ remediũ ↄtra
iram eſt rollere occaſiones vicʒ dura vᷣba⁊ea que
magis accẽdũt irã ſt eni ira accẽſio ſanguis.In
cendiũ aũt ignis diminuiꝑ ſubtractionèe ligno⸗

IYraſcimini

rum vel infuſiõem aque. Ligna quemagis sccen
dũt ſunt dure rñſiones.dura verba q̃ dici nõ dñt

ſed taceri.Uñ in vitaſpatrũ cũ abbati.M.oyſi di

cta fuiſſet mas ↄtũelia interrogatus ſi fuiſſet ira⸗

tus.rñdit illud ps.Lurbatꝰſum ⁊ nõ ſuʒ locutꝰ.

Cauendũ tñ ne qͥs adeo taceat o dura loquenteʒ

⁊ turbatũ vt ex taciturnitate ſua mag illũ accen⸗

dat.qꝛ pᷣ̊ malũ eſſet ſed tũc potius loquẽdũ eſt ſelfl

cũ manſuetudine.nam vt ðꝛ ꝓuer.xv. Rñſio mol
lis frangit irã.ſermo durus ſuſcitat furoꝛẽ. De qͥ̊⸗
dã ẽt poo legit ꝙ cũ verberaret diſcipulũ ſuũ ꝓ de
fectu pmiſſo aduertẽs ꝙ ira ei incipiebat dñari.
ſuꝑſedit ⁊ vocauit aliũ ſuũ diſcipłm qͥ nõ erat paſ
ſionatus pcipies ei illũ vberare.Sciendũ ẽt ᷣm
Bre. in.v.moꝛa. Nõnunq; dũ aſcẽſus animuſꝑ
iram a ↄſueta locutione reſtringit᷑ ꝑ acceſſum tꝑi:ſ
penitꝰa dilectione pximi ſeꝑat᷑ ⁊ acrioꝛes ſtimuli
ad mentẽ veniũt.cauſeq; qͥ guius exaſperẽt oꝛiun

tur. ⁊ ira in odiũ vertit᷑.plerũq; ira ꝑ ſuentiũ clau

ſa intra mentẽ vehemẽtius eſtuat.⁊ clamoſa taci
tas voces foꝛmat.verba ſibi q̃b exaſꝑet᷑ obijcit.et
durius exaſꝑata q̃ſi in cãe examine rñdet.Qðò ſa⸗
lomon bꝛeuiter inſinuat di.Pꝛeſtolatio impioꝝ
furoꝛ. Et ante nos qͥdã ſapiẽs ait. Cogitationes
iracũdi vipere ſunt generatiões.mentẽ? comedũt
mr̃em ſuã.hec gre.Talis ̊q neſcit irã vincerc mẽæ
tem clauſam.dʒ vel cũ illo ↄ quẽ eſt iratus ſi põt
molliter loqui.vel ſi credit ex hᷣ excreſcere cũ ali
patre ſpũali vel amico ſapiẽti reſerare. vt ſic paſ/

ſio conquieſat. „
et nolite pec. J.
curi qᷓ dicitis in coꝛdibo vris ⁊ in cubiliba vris cõ
pũ gimini.põ.uij.Ubi nota ꝙ tripliciter nos poſ
ſumus habere ad iram. ÿ
Pꝛimo mõ zelatiue ⁊ ꝑ rectũ
Secũdo mõ remiſſiue ⁊ ꝑ defectũ.
Tertio mõ viciatiue ⁊ ꝑ exceſſum .·
Et ſᷣm quodlibet illoꝝ põt exponi vᷣſus vt pꝛi⸗
mũ pcipiat᷑ ſic exponẽdo. Jraſemi )ʒ vicia alioꝝ·
ꝑ ʒelũ.⁊ nolite peccare.i.qꝙ nõ excedatis in ʒelo.?
vt verꝰ ſit zelus in coꝛrigedo alios ⁊ iraſcẽdoõ eo
rũ defect?q dicitis in coꝛdibo vr̃is ⁊ in cubilibave
ſtris ↄpũgimi.i.penitemini.a de peccat interioꝛi
bus.iſta dicũtur in coꝛdibo ſcʒ affectu.⁊ de pctis
extraioꝛibo q̃ agunt᷑ ꝑ coꝛpꝰ.⁊ iſta dicũtur.i.fiũti
cubilib. Eſt eni coꝛpꝰtanq; cubile in q̊ͥ requieſcit
animꝰ Eſt eni ᷣm Aug.pnia q̃ͥdã iraſcẽtis vindi-
cta puniẽs in ſe qð dolet ↄmiſiſſe de pe.di.iij.Pe⸗
nitetia. Sed ad plenũ ʒelũ ⁊ neceſſariũ ꝑtinet nõ
ſolũ iraſci ⁊ punire ſuos defectꝰ.ſed etia alioꝝ de
bito mõ inq;tũ põt ⁊ dʒ.Jraſcit᷑eni inſtꝰpeccatis
paleꝝ.i.maloꝝ ſed nõ odit inqͥt Aug.vi.q.i:xfi.
Vn diẽ Crib.Qui iraſcit᷑ cũ cã nõ eſt reꝰ.naʒ ſi ira
nõ fuerit ſcʒ ꝑ ʒelũ nec doctrina ꝓficit.nec iudicis
ſtant.nec crimia ↄpeſcunt᷑. Uñ.i.mat.ij.inqᷣtMa
thathias iſtruẽs filios ⁊ ad zelũ legis exhoꝛtãs ꝑ
exẽpla.Helias zelãdo ʒelũ legis recept?eſt in celũ
qð br.uij. Reg.ij.zelũ aũt pᷣcipue legis helias oñ
dit dũ iratꝰ falſos ꝓphᷣas q idolatrare faciebant
ꝓplm q̃dringẽtos occidit ĩ toꝛrẽte Ciſon vt hr. iij
Peg rvii. Adbuc aũt zelũ inualfat zemng 4 ctõx
. „„

Titulus vlN

Uñ Hiero.ad Ripariũ.Legi ſinomaſtrẽ.i.vin⸗
dictam Finees.auſteritatẽ belie ⁊ ʒelũ ſymonis

chananei.petri ſeueritatẽ.⁊ anani ⁊ ʒaphirã tru
cidantẽ.pauli ↄſtãtiam qͥ elimã mac vijs dñi re
ſiſtẽtem.eterna ſeueritaie dãnauit.õ:
taſ cria ꝓ deo punire.ſʒ pietas. Uñ in lege ðꝛ Si
frater tuꝰ ⁊ amicꝰtuꝰ⁊ vxoꝛ q̃ in ſinu tuo doꝛmit
depᷣuare voluerit veritatẽ.ſit manus tua ſuꝑ cos
⁊ effundes ſanguinẽ ipᷣoꝝ.xxiij.q.viij.legi ſinoma
ſtrẽ Si iudicialit᷑ accuſando fuerit ↄdẽnatus ex
ira ꝑ zelũ.de finees hr̃ Nume.xxv.qͥ motꝰira ꝑ ʒe⸗

lum vnũ de pᷣncipalioꝛibo tribo iuda qͥ ↄ legeʒ dni
miſcebat᷑ cuʒ madianita in ipᷣo actu peccati occi⸗
dit.de helia hr.uij. Re.i.ꝙ ſuꝑ duos qͥnq̃genari⸗
os fecit ſgꝗnẽ de celo deſcẽdere ↄburentem cos.de
zelo ſimonis ꝓ eodẽ vr̃ bic ſumi ſimon ⁊ petrꝰqui
pinomius erat.⁊ hiſtoꝛiã de anania ⁊ ſaphira ha

bes.act.v.glo.tñ ibi exponit de ſimone germano
thatei apli tangẽdo biſtoꝛiã qͥ hr in legẽda eoꝝ ſcʒ
de ſerpẽtibo ꝑ magos ꝓcuratis q̊s apii miſerut ſu

er eos ad affligendũ eos ex ʒelo dei Hacira ꝑje

lũ motus mathathias occidit nũciũ regis anthi
ochi q eũ iuitabat exꝑte regis ad ſacrificandum
idolis.⁊ iudeũ qͥ coꝛã eo ſacrificabat vtʒ.i.mach.

ij. Hac ira mot?ꝰxpᷣs expulit flagello vẽdentes ⁊ e

mentes in tẽplo. Jo.ij.De hac ira gre.in.v.moꝛa.
Si ſic ꝓxunos vt nos amare pᷣcipumur.reſtat vt
ſic eoꝝ erroꝛibo vt nr̃is iraſcamur.de hac ꝑ Salo

monẽ? Ecẽs.vij. NMelioꝛ ẽ ira riſu qꝛ ꝑ triſticiam
vultus coꝛrigit nimꝰ delinquẽtis. Ipᷣe tn zelus

rectitudinis qꝛ mentẽ inquietudine agitat mox

eius aciem obſcurat vt altioꝛa nõ videat qͥ bñ pꝛi
us tranqlla cernebat.qꝛ nec ſolis radiuſ cernitur
cuũ ↄmote nubes faciẽ celi obducũt ſed inde ſubti

lius ⁊ ad alta reducit᷑.vñ ad tpᷣs ne videat.reuer⸗

berat᷑.ſ.ira ꝑ zelũ. Nam ipᷣi recti emulatio eterna

poſt paululũ in tranqᷣllitate largiꝰappetit q̃ hee in
terim ꝑ ↄotionẽ claudit ſicut infirmãti ocło cũ
colliriũ ponit᷑. lux penitꝰnegat᷑ ſed pꝰ paululũ ple
nius recipit᷑. Eo vt exciudat᷑ defectꝰire cũ vti
oꝑtet.q̃ remiſſio ðꝛ ⁊ pctm̃ ẽ.et tũc ſicexponit᷑ jra
ſcimini cũ oʒ nr̃a ⁊ aliena vicia ⁊ nolite peccare
q.d.ſi h̊ nõ facitis.peccatis.nolite q̊ peccare non
iraſcẽdo. Pꝛo cuius declarationc dic̃.b.tho.ij.
ij.qclviij.ar.viij.ꝙ ira dupir põt intelligi. Uno
mõ ꝓutẽ ſimplex motus volũ tatis q̊ aliqs nõ ex
paſſiõe ſed ex iudicio rõis infligit penã ⁊ ſic defe⸗
ctus ire abſq; dubio ẽ pctm̃. et h̊ mõ intelligitur
verbũ Criſ.cũ dicẽ ſuꝑ mat.Qui cũ cã nõ iraſcitur
peccat. Nam talis vicia ſeminat negligẽtiam nu
trit.⁊ nõ ſolũ bonos ſʒ ẽt malos inuitat ad pctm̃.
Iracũdia eni 4 cũ cã iracũdia nõ c.ſ ꝓpꝛie.ſed iu
diciũ.bec criſ.Jracũdia eni ꝓpꝛie itelligimotõ
paſſionis.qͥ ãt cũ cã iraſcit᷑i.cx rõne.ira eius nõ ẽ
ex paſſione ⁊ iõ iudicare ðꝛ nõ iraſci.Alio mõ ac⸗

cipit᷑ ira ꝓ motu appetitꝰſenſitiui qͥ eſt cũ paſſione

⁊ trãſmutatione coꝛꝑali.⁊ h motus ex neceſſitate
ſequit᷑in hoĩe ad ſimplicẽ motũ volũtatis.qꝛ na⸗

turaliter appetitꝰ inferioꝛ ſequit᷑ motũ volũtatis

apetitus ſuꝑioꝛis.niſi aliqd repugnet. ⁊ iõ nõ pᷣt
rotaliter deficere in 8 Peritn ſenſitiuo motus ire
niſi ꝑſubtractiõem vei debilitatiõem motus vo

crudeli

arboꝛes ſient᷑.ſed ferrũ ianubꝛio ĩ b
oꝑe qñ repbẽſio vapnnlel⸗ excedit modũ debitũ

luntarij.Et ideo ex cõſequẽti defectus paſſionis
ire vicioſus eſt ſicut ⁊ defectus volũtarij motus
ad puniendũ mala ſᷣm iudiciũ rõis.Eſt aũt paſ⸗
ſio ire vtilis ſicut ⁊ oẽs alij motꝰ appetitꝰſenſitiui

ad pꝛomptiꝰexequẽdũ id qð rõ dictat.alioqͥn fru
ſtra in hoie eſſet appetitꝰſenſitiuꝰ.cũ tñ natura ni
hil fruſtra oget. Si aũt qͥs nõ iraſcit᷑ ʒ vicia ſua ⁊
alioꝝ.vt cũ familiam pr̃ vel mr̃ vel ſubditus rẽoꝛ
ſecularis vel ecciaſticus vidẽt vel ſciũt delinque⸗
re ⁊ ex remiſſione nõ oꝛrigũt nec puniũt.ne ſeip⸗
ſos ira ꝑturbent vel delinquẽtes ⁊ amicos eoꝛuʒ
cõſtriſtentetũc defectus ireeſt pctm̃ ⁊ ðꝛ remiſſio
Coõtra q̊s ðꝛ diſt.i.ſiqs diaconus.Que eſt iſta bo

nitas iuſticie inimica.palpare criminoſos ⁊ cria

eoꝝ dimittere vſq; ad diem iudicij impunita. Et
Amb.dicit.Dũ vni indulget indigno ad plapſio⸗
nis ↄtagiũ ꝓuocat vniuerſos.Facultas eniʒ ve⸗

nie ineentiuũ pꝛebet delinquendi.xxiij.q.uij.eſt i

iuſta. Heli ſacerdos ſummus ⁊ ſi in ſe bonus.tñ
qꝛ nõ iratꝰfuit ↄ vicia filioꝝ mala moꝛte cũ filijs
ſuis interijt. Nec obſtat ſi dicat ꝙ deo debemꝰ aſ⸗

ſimilari iuxta poſſe ſ̃ᷣm illud Mat.v. Eſtote vos

ꝑfecti ſicut ⁊ pr̃ vr̃ ꝑfectꝰ eſt. deus aũt cũ tranqlli⸗
tate iudicat ⁊ punit ſine ira aliena.nam ira eiꝰde
