ſuo dicens.qͥd feci. Sed qui ꝑſeuerat in peccato ne
gligit vtich; cõteri.Et cũ negligẽtia ſit circa actũ pꝛe⸗
cipiendi.ad quẽ etiã pertinet ſollicitudo,.aliter tamẽ
deficit circa hũc actũ negligens:aliter incõſtans. In
conſtans enĩ deficit in pcipiẽdo quaſi ab aliquo im⸗
peditus.ſ.paſſiõe concupiſcẽtie. Negligens autẽ de
ſicit circa actũ pꝛecipiẽdi per defectũ pꝛompte volun

tatis.tho.ſe.ſe.q.liiij.Et qꝛ hoĩes tepidi ſũtideo ne-

gligenter agũt penitentiã: Sed ſaltem ſeruandũ eſt
qð ait apłs Roma.vi. Dumanũ dico pꝛopter infir⸗
mitateʒ carnis veſtre. Sicut exhibuiſtis mẽbꝛa vr̃a
ſeruire iniquitati ad iniquitatẽ.i.peccato ducẽti vos
in aliud peccatũ.ita exhibete membꝛa vr̃a ſeruire iu⸗

ſticie.i. penisitie in ſatiſfactionẽ i. quantã habuiſtis

ſollicirudinè ad laboꝛandũ ꝓ malis. tantam habete
ad faciendũ penitentiã excludẽdo omnẽ negligentiã
ſumꝰ negligentes ad bene operandũ.2 ſolliciti ⁊
foꝛtes ad male operandũ boc cõtingit pꝛopter tres
rationes. l OèYUWũ
Pꝛimo pꝛopter difficultatẽ medij.
Scðo pꝛopter multiplicitatẽ loci.
Tertio pꝛopter pꝛauitatẽ aniſf··
Pꝛima ergo rõ quare ſumꝰ negligẽtes ad bñ ope

rondũ.⁊ difficiliter opamurẽ pꝛopter difficultatem

medij. Difficile enĩ ẽ bñ oꝑari.⁊ facile male operari
Et rõ huiꝰ eſt iſta. Tlirtꝰ conſiſtit in medio rei vel ra
tionis.ſed tãgere mediũ eſt difficile. declinare ſeu de
uiare a medio eſt facile. Et ꝙ h̊ ſit veꝝ patet ꝑ exem⸗
plum de ſigno. Nã contingere punctũ ſiue in centro
circuli ſiue in aliqua ꝑte ſuperficiei eſt difficile.deuia
re autẽ a medio eſt facile vt patʒ in ſagittantibo ad ſi⸗
gnũ. Sic ergo qꝛ recte ⁊ virtuoſe agere cõſiſtit in at/⸗
tingendo mediũ qð eſt difficile recedere autem a me
dio facile. Ideo negligens ẽ homo ad bonũ ⁊ diffici
lis.⁊ ecõtra facilis ⁊ ſolers ad malũ. Scõa ratio ẽ
pꝛopter multiplicitatẽ modi. Nam ſᷣm dyoniſiũ de
diuinis noibus. Malum ↄtingit omnifariam.i,ex
ſingulis defectibo. Bonũ vo ex perfecta ⁊ integra cã
Roõ huius eſt.qꝛ actio nõ iudicat᷑ bona niſi vtrunq;
eoꝝ fuerit.ſ.actꝰ de ſe bonus.vt dare elemoſinã.face
re ieiuniũ.⁊ oꝛare ⁊ huiuſmodi.⁊ circũſtãtia bona q̃
eſt multiplex.ſ.debitus finis.debitus modꝰ.debitũ
tempꝰ ⁊ huſuſmodi.Acno econtra iudicat᷑ mala nõ
ſolũ ſi actꝰ ſit malus de ſe:vt furari.blaſphemare.ꝑ
iurare ⁊ huiuſmodi.ſed etiaʒ ⁊ ſi actus ſit bonꝰ in ſe⸗
vt ieiunare.⁊ aliqua circũſtantia mala ſit.vt intentio
mala iſ pꝛopter laudẽ bumanam vel alia circũſtatia

mala. Difficilius auĩẽ eſt facere illud ad qð multa re

quirunt᷑ qᷓ; illud ad qð pauca. Patet etiam per eem

plum de pulcritudine ⁊ ſanitate. Mõ enĩ iudicat᷑ ho
mo pulcer niſi oĩa membꝛa eiꝰ decoꝛa fucrint.Tur⸗

pis aũt reddit᷑ ex ̊ ſolo ꝙ vnũ membꝛũ coꝛpoꝛis trr
pe ſit. Siliter egritudo que ẽ malum complexionis

coꝛpoꝛalis ꝓuenit ex ſingulari deoꝛdinatõe cuiuſcũ⸗
q; bumoꝛis . ſed ſanitas non habeturniſi ex debita
pꝛopoꝛtione omnium humoꝛum. Sicut ergo egri⸗

tudo in coꝛpoꝛe humano cõtingit multis modis ac

etiã turpitudo. Sed ſanitas ⁊ pulcritudo vno mo⸗
do.ſ.cõcurrentibo oĩbus.ſ.debitaꝓpoꝛtiõe oĩm mem
bꝛoꝝ ⁊ humoꝝ. Ita actio bona cõtingit vno mõ vi⸗

delʒ cõcurreniibo omnibus neceſſarijs ad hoc ꝓꝙ ali⸗
qð vnũ ex illis deficiat hec areſto.ij. ethicoꝝ.⁊ alber.

⁊ tho.in ſcrniptis ſuꝑ illud.Tertia rõ ꝓpter pꝛauitateʒ
animi quare ſumꝰ negligetes ⁊ difficiles ad bñ ope
randũ. Sicut enĩ habenti linguã colera infectã.dul⸗

ce eſt amaꝝ.⁊ palato non ſano pena ẽ panis qͥ ſano ẽ

ſua uis.⁊ oculis egris odioſa ẽ lux que punis ẽ ama⸗

bilis.ſᷣm aug. Ita habenti habitũ vitioſum vel affe⸗

ctũ inoꝛdinato coꝛruptũ amoꝛe.bñ operanieſt diffici
le ⁊ penoſum.⁊ inde negligit illud agere. ſicut ecõtra

habenti habitũ virtuoſum.ẽ facile bñ oꝑari. Hec au

tẽ inoꝛdinatio affectꝰ cõtingit pᷣcipue ꝓpter tna. Pꝛi⸗
mo pꝛopter mali oꝑis frequentiã. Scðo ꝓpter men/
tis maliciã. Tertio ꝓpter paſſiõis vehemẽtiã. Quan
tũ ad pꝛimũ certũ eſt ⁊ maniſeſtuʒ.iqꝛ frequentia ſeu
cõſuetudo male ogꝑandi facit difficultatẽ ad bonum.

NQuãuis eni res naturales a ſua naturali inclinatio

„ — „ — — —

ne ꝓpter cõſuetudinẽ in ↄꝛiũ nõ mutent᷑. ſicut patʒ ꝑ
exemplũ in lapide:qꝛ q;‚tũcũq; frequenter pꝛoijciat᷑
ſurſum. nunq; aſſueſcit ſurſum moueri. Et rõ eſt.qꝛ
pꝛincipiũ huius inclinatiõis.ſ.moueri deoꝛſum.qð
ꝛincipiũ eſt grauitas mutari nõ põt. Sed in acubo
Pamaras moꝛalibo bñ mutat᷑ inclinatio ꝓpter cõſue⸗
tudinẽ in contrariũ.⁊ patet ꝑ exemplũ. Iam multe
gutte cadẽtes cauãt lapidẽ.⁊ ex frequẽti ediſicatione

ſcriptura citharizatione ⁊ huiuſmodi.poſtq; didice⸗

rint aꝛtem faciliter oẽs ⁊ bene oꝑant᷑. Et ſic ex frequẽ
ti benefacere:caſte viuere.abſtinẽtiã feruare ⁊ huiuſ⸗
modi.acquirit ſibi hõ habituʒ virtutis. Uñ faciliter
poſtea operetſm illam virtutẽ.⁊ ꝓpter boc non parũ
differt ꝙ hõ a puericia ſtatim aſſueſcat malevel bene
opꝑari.Que enĩ a puericia ĩpꝛimunt᷑ firmiꝰ retinent᷑
Vñ qꝛ conſuetudo ẽ quaſi altera natura. qͥ a pueri⸗

cia aſſueſcit benefacere.ſacilit᷑ operat᷑. qui autẽ male

difficulter, areſtot᷑.ij/ethicoꝝ.⁊ tho.ſuꝑ illud. Scðo
inoꝛdinatio affectꝰ pꝛouenit pꝛopter mẽtis maliciaʒ
Qui enim vult ſcient᷑ ⁊ de induſtria aliqd magnum
malum incurrerevt aliquo mĩmo bono fruat᷑.hic ſic
malicioſus appetitũ inoꝛdinatũ habet. Sicut laſciuꝰ

àᷣ de induſtria vult habere delectationẽ carnaleʒ per

quã maioꝛi bono.ſ.ſpirituali ⁊ diuino pꝛiuaturtaq;ᷓ

malicioſus peccat.Et ſi arguat᷑ ↄ. qꝛ ſᷣm dyoniſium
Nullus intendẽs ad bonũ maluʒ operat᷑ ergo videt᷑

nullus ex malicia peccat.ſeintendens male facere.

Rñdeo ꝙ malum pꝛopter ſe nullus intẽdit ſed bene

pꝛopter aliud.ſ.ad vitandũ aliud malum.vt dãnuʒ
tempoꝛale.vel conſequendũ aliquod bouũ vt dele⸗

⸗

Nbi
g
g
N
men
oͤſ⸗

40,
latn
ſoe
d⸗

1

ſri

feo
ſf
u
n
A
.
A
ö
ma

eleg
tuñm eſt periculoſa ſibi ⁊ alijs negligetia in pꝛelatis.
Uñ augꝰ ad valeriũ.Ilihil in hac vita faciliꝰ leuiꝰ?
occepta biliꝰ hominibus.epiſcopi pꝛeſbyteri aut dya
conl officio,. Sed ſi ꝑfunctoꝛie.i.negligent᷑ atq; adu⸗

ctationẽ malicioſus intendit malum. Uellet laſciuꝰ

delectatiõe frui ſine offenſa dei.ſed duobo ſibi pꝛopo
ſitis. delectatiõe venerea ⁊ offenſa dei vult ⁊ eligit po
tius delectationẽ q; vitare offenſam dei. Tho. pma
ſcðe:q.lxxxviij.artii. Tertio ꝓuenit inoꝛdinatio afi⸗
fectus ꝓpter paſſionis vehementiã.lʒ enim incõtinẽs
agnoſcat᷑ ꝙ oẽ inhoneſtũ eſt fugiendũ. ſicut ⁊ nouit
nullũ dulce extra hoꝛã inoꝛdinate eſt guſtanduʒ.
tũ paſſio ↄcupiſcentie in ꝑticulari ligat roem. Et qð
rõ reſpuebat in generali ligata a paſſiõe cõcupiſcen⸗
tie.que qñ eſt vepemẽs põt mouere quamlibet parti
culam aie etiã rationem ſi nõ ſit ſollicita ad repellen

dũ acceptat in ꝑticulari.ita ꝙ a tali paſſiõe in ꝑticu

lari rõ liga? ⁊ onubilat᷑.⁊ affectio depꝛauat᷑areſto.
vij echico. ⁊ tho. ſuꝑ illud. ray. lotandũ ꝙ quadru
plex eſt negligẽtia que periculoſa eſt.⁊ iõ debet euita
n diligenter. Pꝛima eſt negligẽtia coꝛrectiõis vitioꝝ

Scðᷣa negligentia obſeruationis feſtoꝝ. Tertia ſuſce
ptionis ſacramentoꝝ. Quarta negligetia audientie
Diuinoꝝ. De qualibet haꝝ habetur ſpeciale capim ?z
aAliqñ etiam plura capla, vt patebit. Qꝛ Delicta qs

intelligit.ait pe.q.di nullus.innumera ſunt enĩ ⁊ di

cunt᷑ delicta quaſi derelicta.i:negligentie q̃ cõmittũ .
tur cinca pᷣdicta ab oĩibus non poſſent enumerani.nec

aliquis ab huiuſmodi põt ſe cauere. Et negligẽtia ͥ
dem coꝛrectiõis vitioꝝ que pꝛimo poſita eſt tuplex ẽ

Piꝛima ẽ negligentia coꝛrectiõis internalis. Scðᷣa ẽ
negligẽtia coꝛectionis pꝛeſidentialis. Tertia ẽ negli
gentia coirectiõis fraternalis. De pᷣma inquit pe. e
ci iudiciũ ⁊ iuſtici. Judicium fit interiꝰ dũ quis exa
minat conſcientiã ſuam. Juſticia autẽ dum inuenta

vitia in conſciẽtia punit. Aug'. de pe. di. i. Judicet
ſe hõ dum põt.ſ.ſe examinando.⁊ moꝛes cõuertat in
meli.ſ.ſe coꝛtigendo.ne cũ non potent pꝛeter volun

tatẽ a dño iudicet᷑. Ambꝛo. Nouit deꝰ mutare ſentẽ
tiam:ſi tu noueris emendare delictũ, de pe. di. i. Te⸗

net᷑ autẽ quilibet ſe coꝛiigere ꝑ contntonẽ. qñ pecca

tũ occurrit menti, de quo nõ eſt adhuc cõtritꝰ als ta

lis omiſſio ⁊ negligẽtia eſſet moꝛtale ᷣm tho.in.iiij.⁊

oẽs alios. Debet etiam ſe quilibe⸗ coꝛrigere de mini

misã vt dicitur. Quijminima negligit paulatim
defluit. Qui.ſ.negligit minima vitia vitare. Qui ne
gligit minima vuia purgare. Qui negligit minima

mandata ſeruare. Iſte paulatim defluita vigoꝛe ſpi
ritus ⁊ a gratia.⁊ 9 minoꝛibo ad maioꝛa ꝓcedẽs ma⸗
la. Debet ergo q vitare circa ſe oẽm negligentiã.Ex

emplũ deillo ſancto epᷣo qui videns pelagiã añ con⸗
uerſionẽ cũ multa ſollicitudine oꝛnatam flebat negli
gentiã ſuã dicens ſe cũ tanta ſollicitudine nõ ſeruire
deo ſicut illa querebat ol⸗ nüdo in malũ ꝛ-.··

ꝛohiber cum dicit nbus
aralip.xxix. Nolite negligere vos enim
ſtetis coꝛã eo.ſ.pꝛoſalute pptoꝝ. Mul⸗

t deꝰ. vt

latoꝛie res agat.nihil apud deũ miſerius.triſtiꝰ atch;

dãnabilius.di.xl.ante oĩa.Et de pꝛelato maximo.i.

de papa dicit᷑ di. ea. Si papa ſue ⁊ frat᷑ne ſalutis ne
gligens dephendit᷑ inutilis ⁊ remiſſus in operibo ſu
is: inſuper ⁊ a bono taciturnꝰ.innumerabiles ꝓptos

cateruatim ſecũ ducit pꝛimo mãcipio gehene cũ ipſo

plagis multis in eternũ vapulaturl. Et venerabilis
beda ſupꝑ Mathait. Nec ſufficere nobis ad ſaluteʒ
arbitremur ſi turbis negligentiũ vel quoꝛũlibet in⸗
doctoꝝ fide vel actibo adequamur. quibo ſacris litte
ris vnica eſt credẽdi pariter ⁊ viuẽdi regula pᷣſcripta
viij.q/i.c.nec ſufficere.Uñ põ.ij.ad eos loquens ait
Erudimini qui iudicatis terrã.ſeruite dño in timoꝛe
Judicãt terram.i.eccłiam vel bomines qui de terra
ſunt rectoꝛes populoꝝ pꝛecipue eccleſiaꝝ quos hoꝛ⸗
tatur ad tria in pᷣdictis verbis.
Pꝛimo ad ignoꝛãtiã ab aĩo remouendam.ibi. Eru⸗
Scðo ad obedientiã deo echibendã.ibi. (dimini.

Seruite dño. “l
Tertio ad negligentiam in officio excludendam.ibi

In timoꝛe⸗ „ “———N

uantumg
dixit dñs ꝑ Oſee.c.iiij. Quia tu ſcientiam repuliſti
⁊ ego te repellam.ne ſacerdotio fungaris mibi. ꝓpter
qð dicit᷑ di. xxxviij. Ignoꝛãtia mater cunctoꝝ erroꝝ
maxime in ſacerdotibo vitanda ẽ.quiofficiũ docẽdi
in populo ſuſceperũt.Et ad boc faciũt multe aucto⸗
ritates ⁊ figure qᷓ ponunt᷑ di.xxxvi. . ecce ſacrarũ
⁊ di.xxx viij.dicit clemens. Nullus epᷣs ꝓpter obpꝛo⸗
bꝛiũ ſenectutis vel nobilitatẽ generis a ꝑguulis ⁊ mi⸗
nimis eruditis ſi qd foꝛte ẽ vtilitatis ⁊ lalutis inaͤre⸗
re negligat. Uñ in figurã dixit iacob filijs ſuis.Qua
re negligitis audiui ꝙ frumenta vendant᷑ in egypto.

Beñ · xlij.frumẽta ſunt ſacre doctrine que in egypto.

qui interpꝛetatr᷑tenebꝛe.i in humilitate acquiruntur
nõ alio pᷣcio q;ᷓ laboꝛis ⁊ ſollicitudinis. Si quis igi

vult vitã ſpũs ſeruare nõ debet negligere ſed laboꝛa
re ad eas adipiſcẽdas. Erudimini ergo qͥ iudicatis
terrã.i.pꝛelati.qꝛ ignoꝛans pꝛelatus nõ ẽ in tuto ani
um
admonet?᷑ rectoꝛ ad obedientiã dei cũ dicit᷑ ſeruite do

mino.Seruit ei qui ipſiꝰ mandatis obedit. vñ dicit

Deut.viij. Caueas ne obliuiſcarꝭ dñi deitui ⁊ negli
gas mandata ciꝰ.ſ.nõ ea ſeruando. Integritas enim

pꝛeſidentiũ ſalus eſt ſubditoꝝ.⁊ vbi incolumitas eſt

obediẽtie.ibi ſana foꝛma doctrine. Leo papa di.lxi.

miramur. Qũo eni ait hieroꝰ. põt pꝛeſes aufene ma⸗
lũ de medio ecclie qui in delictũ ſimile coꝛruit aut qᷓ

libertate coꝛriꝑe peccãtẽ cũ tacitꝰ ipſe ſibi reſpõdeat

eadẽ ſe admiſiſſe qͥ coꝛripit.di.xxv.c.fi.Et nõ diligẽt

ſm pe.vpal.iniij.di.xix.pᷣlat coꝛrigẽs⁊ pũiis vt cri
mina ſubditoꝝ.i.ex officio ſuo ſi eſt in motali pecca
to ẽt occulto peccat moꝛtaliterqꝛ indigne exequit᷑of
ficiũ ſuũ.agens cõtra illud dũi mandatũ. Juſte qd

iuſtũ eſt ecequeris.⁊ ſic ſuſpenſus ẽ quo ad ſe coꝛꝛam
deo. ar. ad H.iij.q.vij.quin ſine peccato.cũ.c.ſe.ð

9

dicit idẽ pe:veꝝ eſſe de pꝛelato in ſpũalibo. E de
2 „

Buantum ad ſecundu 5. n

LCinulus

pꝛelato in tempoꝛolibus.vt capitaneo. poteſtate.cõ/

ſulibus ⁊ huiuſmodi.Sienim pꝛepoſitus vel bali⸗
uus ⁊ huiuſmodi in moꝛtali exiſtat occulto.⁊ ſuſpen
dat latronẽ. vel als puniat malefactoꝛc᷑.non pꝛopter
hoc peccat moꝛtaliter cũ hec officia etiã a gentilibus
habeant᷑. Si vero quis coꝛigit vitia alioꝛum ꝑ mo
dum magiſterij. dicendo.ſ.publice ſacrã ſcripturam
ſi peccatũ eius non eſt occultum non peccat moꝛtali⸗
ter. ſi notoꝛium peccat moꝛtaliter. qꝛ qtum eſt de ſe
ſcandaliʒat. Idem tho.in.iiij. Si autem coꝛrigit per
modum pꝛedicationis id eſt pꝛedicando. ſiue ſit oc⸗
cultum ſiue manifeſtũ peccatum eiꝰ moꝛtale.in quo
eſt moꝛtolit᷑ peccat.vt tenẽt tho.pe.⁊ archið. Nec ta⸗
men erxcuſaret a peccato graui negligẽtie ſi pꝛelatus
pꝛopter hoc deliſteret a coꝛrigendis criminibꝰ.qꝛ po
teſt de peccato penütere vel renũciare.vnde nõ eſt per
plexus. Seruite ergo domino qui iudicatis terram.
iuſte viuẽdo.alłs adimplet᷑ in eis illud Sap.iij. Ne
glexerũt iuſtum.ſ.fſacere.⁊ a domino receſſerũt nõ.ſ.
eæi ſeruiendo.ſed cõtia voluntatem eius faciẽdo.⁊ iõ
periendo.

Muantũ ad tertium S. ⸗

inſtruit pꝛelatus ⁊ rectoꝛ.vt excludat a ſe negiigẽtia,z

in officio.dũ dicitur.in timoꝛe.ſ.ſeruite.lam vt di
citur Ecci.vij. Qui deuʒ timet nihil megligit. i. nihil
omiſit de bis que facere tenet᷑ ex ofſſcio ſuo. Tna au
tem habet facere pꝛelat ex offio ſuo.que ſi notabili
ter omittat cõmittit magnaim negligentiã. ⁊ non ſer
uit domino in timoꝛe.E. ideo dicitur Eſdre.iiij.Ui
detene quid negligenier per vos agat᷑.
Pꝛimũ eſt in pꝛouidendo ſubditoꝝ neceſſaria.
Scðm eſt in inquirẽdo ſubditoꝝ vtia.
Tertiũ eſt in coꝛingendo ſubditoꝝ criming.
Pꝛimo quideʒ tenet᷑ pꝛelatus pꝛouidere ſubditis
neceſſaria q;tum in eo eſt tnpliciter. als negligentiaʒ
cõ mittit:l.ſacra menta loco ⁊ tempoꝛe ſuo miniſtran⸗
do.documenta pꝛopinando.tpalia ſi poteſt diſpen/
ſando.cum.iſ.habet ſuperflua debet pꝛimo pauꝑes

nutrire. Vnde bieroꝰ.xvi.qi CQuoniã quicquid ba

bent clerici pauperum eſt ⁊ eoꝝ domus omnibꝰ de⸗
bent eſſe cõmunes ſq; indigentibus. Unde dicit gra
tianus ꝙ debent pꝛelati ſubditis nõ ſolum ſpiritua⸗
lia ſed et am camalia ſubſidia miniſtrare. Exem plo
xp̃ᷣi. Quiturbas ſequentes nõ ſolum verbo docebat
ſed etiã virtute ſanabat ⁊ coꝛpoꝛalibus alimentis re⸗
ficiebat.j'quando videlʒ ſatiauit quinq; mulia bomi⸗
nũ ex quinq; panibus ordeaceis ⁊ duobo piſcibus.
Jo.vi.Et erum quatuoꝛ milia ex ſeptẽ panibus let
paucis piſciculis Math. xiiij. Et vt hec poſſint per⸗
ſicere opoꝛtet eos ſeculariũ negocium habere ſolertid
vt eoꝝ cautela eccleſie conſeruentur indenes ⁊ cuiq;
neceſſaria.pꝛo modulo ſuo miniſtrent᷑. Unde quidã
perrꝰ nomine electus in epiſcopum neapolitanũ re⸗

pellitur a gregoꝛio papa pꝛopter ſimplicitatẽ ne eius

occaſione res eccleſie dilapidarentur. Habentur hec
di. xxxix.c.vlrimo.vbi dicit glo. ꝓ ſumit᷑ hic ſimplici
tas pꝛo negligentia vel ſtulticia. hec enĩ negligentia
quando.ſ.eſt notabilis impedit pꝛomouẽdũ. vt hic
⁊ di. xpiiij epiſcopꝰ ſed non deijcit pꝛomotũ ſed dat

—TL3 f f f — ——

ei coadiutoꝛ.· vt.vij.q.i.qꝛ frater. De gregoꝛio papa
narratur. ꝙ cũ audiſſet quendam tempoꝛeſfamis exx

tra muros vꝛbis fame deleciſſe.ſeipſum a miſſe cele⸗
bꝛatione ſuſpendit per plures dies q̃ſi conſcius moꝛ
tis illius cũ tamen cum magna diligentia pꝛouide⸗
ret omnibus paupenib intus ⁊ extra. Gecundo de⸗
bet eſſe ſollicitus ad ſacramenta miniſtrãda ⁊ negli⸗
gentia in huiuſmodi magnũ peccatum eſt. qꝛ per ſa
cramentor ſuſceptionem it aliquando peccatoꝛ de
attrito contntus.⁊ ſic ſaluatur. vt ſine eislnon ſalus
retur. Unde dicitur.xxvi:q:vi.Si pꝛeſbyter peniten
tiam negauerit penitentibus moꝛientibus.i. confeſ⸗
ſionem. reus erit animarũ.non tamen deberet abſol
uere ſi moꝛiens nõ eſt paratus facere ad quod tenet᷑
Unde ⁊ gregoꝛius nanatin liᷣ.dyalogoꝝ.i.circa fi⸗
nem.de quodam ſacerdote qui vocat ad infirmum
qꝛ aliquantuluʒ diſtulit alijs occupatus ille interim
migra ait. de qua negligentia ille pꝛe byter amanſſi⸗
me ſiebat.ſed menito ſanctitatis ſue pꝛecibo obtinuit
reſuſcitationẽ,bic pꝛeſbyter dictus eſt ſeuerus qui vt
perficeret opus in vinea ſua non credens illum ita ci
to finiri diſtulit.ſed lachꝛimis reſuſcitatꝰ poſtq; con

feiſus ⁊ ſacramenta ſuſcepit. indead octo dies moꝛ⸗

tuus eſt. Debet tertio ſollicitꝰ eſſe ad admonendum
zinſtruendum ipſos. als negligentiaʒ comittit. Ad
quam remouendam ſalomon inſtruit pꝛelatum di⸗
cens. Pꝛouerb. vi. Fili mi ſi ſpoponderis pꝛo amico
tuo.i.pꝛoximo quod fit in ſuſceptione pꝛelature deſi⸗
xiſti apud extraneũ animam tuaʒ. id eſt fumiter te li
gaſti ad opꝰcure ⁊ ſollicitudinis.pꝛo eo pꝛo quo pꝛiꝰ

non tenebaris. Illaqueatus es verbis oꝛis tui ⁊ ca⸗
ptus tuis pꝛopꝛijs ſermonibo.i. ad ea que ſubditis

babes admonere ⁊ dicere.obligatꝰ es facere vt exem
plo tuo moneant᷑ fac ergo quod dico tibi⁊ teipſum
libera qꝛ incidiſti in manũ ꝓximi tui. diſcurre.ſ. ꝑ di
uerſas conſiderationes ⁊ varias bonas toperationes
feſtina.ſ.ad ea que ſunt expedientia.ſuſcita amicum

tuũ.ſ.a ſomno peccati.Diſ. curre.ſ. ad tẽpoꝛalia paug

peribus miniſtronda. feſtina.ſ/ad ſacramẽtalia pꝛo⸗
pinanda. ſuſcita amicum tuũ per doctninalia pꝛcdi⸗
canda. Ne dederis ſomnũ oculis tuis.nec doꝛmitet
palpebꝛe mue.Emere quaſi damula de manu. ⁊ qua
ſi auis de inſidijs aucupis.vbi dicit glo. Sõnũ dat
oculis qui ſubditoꝝ curaʒ omnino negligi

tat qui quedã repꝛehenſibilia eoꝛum cũ in eis cogno
ſcit pꝛopter mentis rediũ digna inuectione nonc
git. Eruere quaſi damula. glo.qꝛ damula mundum
eſt animal natura velox curſu. viſu perſpicax ſeu acu
tum. Ideo cũ in docendis ſubditis occuparis.mun
dus ꝗ peccatis omnibꝰ. ſtrennuꝰ in bonis openbus
perſpicax in pꝛecauendis maloꝝ inſidijs. 2 virtutuy
pennis vt auis tutus eſſe ſatage de inſidijs dyaboll·
vt ad ſuꝑna ꝑuenias. Quomodo autẽ pꝛelatus de⸗
beat ſubditos monere oſtendit dñs eʒech.in quadõ
viſione. vt habe? Eʒzech.iiij Tu fili hominis ſume
tibi laterem ⁊ ponas eum coꝛam te.⁊ deſcribes in eo
ciuitatem hieruſalem ⁊ oꝛdinabis eam obſidioneʒ es
ediſicabis munitões compoꝛtabis aggerem 2 da
bis cõtra eam caſtra ⁊ pones arietes in gyro ⁊ tu ſu⸗
me tibi lartaginem ferreã ⁊ ponas eom iii mur le

t. Doꝛmi

— —

— ł‚ - - — — —

8
ce
m
hn
np
Nat
mde
in

Capituli v.

reũ inter te ⁊ ciuitatẽ ⁊ obſinnabis faciem tuã ad eã
⁊ erit in obſidionẽ ⁊ circũdabis eaʒ. ſignũ eſt domui

iſrael. Gꝛegoꝛiꝰ ſuꝑ Eʒech̊.omeł.xij.ſic exponit.pꝛo⸗

pheta tenet figurã doctoꝝ ⁊ etiam pꝛelatoꝝ qui ha⸗
ent ſubditos docere. Sumit autẽ pꝛopheta laterẽ ⁊
ponit coꝛam ſe cũ pꝛelatꝰ vel pꝛedicatoꝛ quẽpiam ter

renis datũ auditoꝛem ſuſcipit ad docendum docni
nã verbi celeſtis. Deſcribit autẽ ciuitatem hieruſalẽ

ꝓpheta in latere qñ pꝛelatus vel pꝛedicatoꝛ peccatoꝛi
quẽ inſtruit.declarat que ſit wtributio celeſtis patrie
que viſio ſuꝑne pacis. Coꝛam autẽ ſe ponit laterem

cũ attẽta mente qualitatem cõſiderat audientis 2 p ½

fectũ vel defectũ eius ⁊ ᷣm intelligentiã eius cũ ver⸗

ba moderatł᷑ de ſuꝑnis gaudijs loquens. Tũcergo
in latere deſcripta ẽ hieruſalem qñ terrena mens in⸗
cipit agnoſcere que ſunt gaudia ſuꝑna.⁊ ad illa an⸗
helare. Sed mox vt animꝰceꝑit amare celeſtia.acrio

res q; cõſueuerat temptatões dyabolus ĩmittit. Uñ

deber doctoꝛ vel pᷣlatus ei bella dyaboli innoteſcere:

⁊ cautũ ſe ad illa pᷣparare. Et hoc eſt qð dicit.oꝛdi⸗

nabis cõtra eã obſidionẽ.i.declara qũo per tempta⸗

tionũ bella ad eterna gaudia opoꝛtet ꝑuenire.⁊ qui⸗
bus ſe modis vitia virtutibo opponant.qũo luxuria
caſtitatẽ feriat.ira tranquillitateʒ perturbet ⁊c. Qũo
etiã aliquando vitia ſub ſpecie virtutũ ſe abſcondãt.
vt ira ſub ſpecie ʒeli.remiſſio diſcipline ſub ſpecie mã
ſuetudinis ⁊ huiuſmodi.Cõpoꝛtat aũt ꝓpheta ag⸗
gerem qñ denũclat auditoꝛibus ꝙ tenena deſideria
magis ſurriꝑe ſolent celeſtia apparentibo. Dat pꝛo⸗
pheta caſtra cõtra eã qñ cõtra ea collectas ⁊ aduna⸗
tas inſidias indicat.vt nõ ſolũ ex vno.ſed ex iunctis
ſit vitijs temptẽt. Sũt enĩ quedam vitia ꝑ quandã
ſibi cognationẽ ꝓpinqua.vt ex diſſolutione ſpũs gu⸗
la ⁊ ex gula luxunia ⁊ huiuſmodi. In giro autem arie

tes oꝛdinant᷑ qñ vicia ſingula mentẽ hincinde fenũt

Quia vᷣo fenũ ſoꝛte metallũ eſt.⁊ in ſartagine cibus

frigit᷑ per ſartaginẽ ferreã ſpiritualis ʒeli foꝛtis ſnxu⸗
ra ſignat᷑ Ois quipppe ſpiritualis ʒelꝰ doctoꝛis ani

mã frigit.qꝛ valde cruciat᷑ duʒ infirmos quoſq; eter⸗
na deſerere ⁊ rebꝰ tempoꝛalibo delectani cõſpicit. Uñ

apls.Quis ſcandaliʒat᷑ ⁊ ego nõ Voꝛ. is ſartaginẽ

ferreã inter ſe ⁊ ciuitatẽ pᷣdicatoꝛ vel pꝛelatus murum

ferreũ ponit.qꝛ ille foꝛtis ʒelus qͥ nũc in mẽte docto⸗
ris agit᷑ in die exrremi iudicij inter eũ ⁊ alam quaʒ a
vitijs celat᷑.teſtis eſt vt ſi audire is qui docet᷑.nolue⸗

rit.doctoꝛ tñ ꝓ ʒelo qð exhibet de auctoꝛis negligẽtia

reus nõ ſit.hec grego. Sic ergo patet ꝙ ſi nõ inſtruit
ſubditos pᷣlatus reus negligentie eſt.Scðm lram H̊
factũ a ꝓpheta ſignat obſidionẽ futurã hieruſalẽ. Se

cundo dʒ pꝛelat eſſe ſollicitꝰ ad inquirẽda vitia ſub
ditoꝝ. Unñ dixit dñs eʒechieli in ꝑſona pꝛelatoꝛum.

Ezechᷣ.iij. Fili hoĩs ſpeculatoꝛem dedite domui iſra

el. i. plebi tibi cõmiſſe ad intuẽdũ facta eoꝝ. ¶ñ ſi di
cente mead impiũ ait dñs. Moꝛte moꝛieris tu non

annũciaueris vt auertat᷑ ab iniqᷣtate ſua. ipſe in iniqͥ
tate ſua moꝛiet᷑.ſanguinẽ vᷣo ſuũ.i.moꝛteʒ de manu
tua requirã.quando.ſ.ex negligẽtia tue inqᷣſitiõis et

admonitiõis nõ eſt reuerſus ad pninar. Dictraneg facit magnũ vt poſſit intrare qñ videlʒ pꝛelatꝰ ſubti

dñs qd impiuʒ. Moꝛte moꝛieis qñ perpetrat aliq
moꝛtale. Hoc enĩ ipſe dicit ꝑ ſcnipturas.⁊ iõ debet pᷣ⸗

ſancti induci

———

latus inquirere de vita ſubditoꝝ. vt qñ põt perciꝑe
aliqð criminale in eis admoneat.vñ dicit᷑. Diligent
agnoſce vultũ pecoꝛis tui.i. cõuerſationẽ ſubditi ex⸗
terioꝛẽ ⁊ interioꝛẽ.qᷓ;tum fas eſt. vt admoneat ſᷣm q⸗
expedit. Dicitenĩ regula.Non põt iuſta eſſe excuſatõ

paſtoꝛis ſi lupꝰ oues comedit⁊? paſtoꝛ neſcit.e dere

gu.iurꝭ.qñ.ſ.põt ⁊ debet ſcire ⁊ negligit.Etiſta ẽ dił
ferentia int᷑ coꝛrectionẽ fraternã de qua⸗j·⁊ coꝛrectio⸗
nẽ paternam ſeu pꝛelatoꝝ. qꝛ circa coꝛectionem fra
ternã nõ teneł hõ inquirere defectus alioꝝ quos coꝛ
rigat.ſed qͥs cõtingit eũ videre vel ſcire. ſicut nec qͥs
tenet᷑ querere qͥs indigeat vt det elemoſinã.ſed ſuffiꝰ⸗
cit ꝙ det ſibi occurrentibo ꝓut põt.Sed pᷣlato H̊ non
ſufficit.vt.ſ.coꝛrigat qͥs contingit defectꝰeũ ſcire.ſed
debet inaᷣrere diligent vitã ſubditoꝝ ſi foꝛte etiam oc
cultos defectꝰ põt depꝛehendere vt admonẽdo.pᷣca⸗
uendo malis obuiet. Sicut etiam debitoꝛ adueniete
termino ſolutiõis debite querere dʒ creditoꝛẽ cui ſol/
uat debitũ ſᷣm tho.ſe.ſe.q.xxxiij. Et ex ꝑuis cognitꝭ
inueſtigando inueniunt᷑ ſepe ⁊ alia.ꝓut docet greg⸗
in paſtoꝛali exponẽs illã nionem mzechu⸗ vonik
viij. c. vbi dicit ꝓpheta ꝙ de chaldea fuit ductꝰ in vi⸗
ſione in hiertin ad templũ dñi.vbi vidit iutxta oſtiuʒ

qð reſpiciebat ad aquilonẽ.qð.ſ.erat in in atrio teem
pli ſtatutũ ydolum ʒeli.i.ydolũ baalqð erat ad pꝛo⸗

uocandũ irã dei.iõ dicit᷑ ydolum ʒeli. Et introduxit
me dñs ait ꝓpheta ad oſtiũ atrij.⁊ vidi ⁊ ecce foꝛamẽ
vnũ in pariete.Et dixit dñs.Fili hoĩs fode parietem
⁊ cũ perfodiſſem parietẽapparuit oſtium vnũ.Et di
xit ad me.ingredere ⁊ vide abominatiões peſſimas

quas iſti faciũt hic.⁊ ingreſſus vidi.⁊ ecce oĩs ſikitu-
do reptiliũ ⁊ aĩialium abominatio ⁊ vniũſa ydola do

mus iſri depicta erãt in pariete ⁊ in circũitu per totũ
⁊2. lx. viri de ſenioꝛibo domꝰ iſmael ⁊ ieconias filiꝰ ſa
phat ſtabat in medio eoꝝ ante picturas ſtantium.et

vnuſquiſq; habebat thuribulum in manu ſua.⁊ va

poꝛ nebule de thure conſurgebet ⁊ dixit dñs ad me.

Certe vides que ſenioꝛes domꝰ iſił faciũt in tenebnr
vnuſquiſq; in abſcõdito cubiculi ſui. Dicũt enĩ non

videt dñs nos.⁊ dereliquit dñs terrã.⁊ dixit.adhuc
cõuerſus videbis abominatiões maioꝛes.⁊ introdu
xit me ad oſtiũ poꝛte domꝰ dñi q̃ reſpiciebatſad aqᷣͥ
lonẽ.⁊ ecce ibi mulieres ſedebãt plangẽtes adonidẽ.
Et dixit ad me.Adhuc cõuerſus videbis abomina
tiones maioꝛes.⁊ introduxit me in atriuʒ domꝰ dñi
interꝰ. ⁊ ecce in oſtio tẽpli inter veſtibulũ ⁊ altare q̃ſi

xxv.viri doꝛſum hũñtes cõtra templũ dñi.⁊ facies o

rũ ad oꝛientẽ ⁊ adoꝛabãt ad oꝛtum ſolis. hec in textu
Pẽãc viſionẽ tractans grego.in paſtoꝛali dicit ꝙ pꝛo⸗
pheta ſignat Fpoñru ech⸗ qui inſtigatione ſpurituſ⸗
ad intuendũ opera eoꝝ qui ſunt in ec⸗
cleſia ſignata p bieruſalem ⁊ fempluʒ dñi. Et in iſto

introitu. i. in pma facie videt ydolũ ʒeli.i.defectuʒ ſa
tis cõem ſideliũ ſubditoꝝ.ſ.amoꝛẽ inoꝛdinatũ ad ali

quã perſonã vt filios vel parentes vel amicos. vt fa

ciat ſibi quaſi ydolũ deeis. Payries ſignat duriciam
peccati. foꝛamen in paniete deſignat aliquod iudiciũ
peccati. Sed fodit parietẽ ꝓpheta.i.de ꝑuo foꝛamine

liſſimis inquiſitionibꝰ ex paucis ſignis coͤpꝛi beni
5

Titulus

de peccatis ſubditoꝝ deuenit ad noticiã alioꝝ etiaʒ

occultoꝛũ. Vñ ingreſſus in foꝛamen vidit reptilia ⁊
animalia depicta domꝰ iſrael ⁊ idola. Hec ſignificãt

diuerſa vitia q̃ inquirẽs repperit in ſubditis.Repti⸗
lia ſunt peccata camalia. AEinimalia q̃ ſunt pꝛo ꝑtea

terra cleuata pctũ ſpũalia. Idola diuerſas ſpẽs aua
ncie. hec ſunt picta imaginanie in mẽte quibꝰ thun⸗
ficant.i.cultũ deo debitum exhibẽt. ⁊ ſenioꝛes in po

pulis.i. pᷣncipalioꝛes permaxime ſunt his infecti et

magni pᷣ-lati ecchaſtici. Exinde intrãs ꝑ aliud oſtiuʒ
⁊ aliũ locum.ſ.ad aliũ ſtatum vertẽs cõſiderationeʒ
⁊ inquiſitionẽ vidit mulieres plangẽtes adonidem.
HPHugo cardinalis dicit adonidẽ ſᷣm fictionẽ poetarũ

fuiſie amaſiũ veneris.quẽ moꝛtuũ lugentes poſtea

reſuſcitato de eo gaudẽt.Alij dicũt eſſe adoniã filiũ

dauid pulcerimũ qͥ occiſus fuit a ſalomone. ⁊ qũ o9%

cũq; ſit ſignat mulieres deditas nimijs concupiſcen

tijs ⁊ laſciuijs:q̃ dolent nõ poſſe habere copiã ama⸗

toꝛũ ſuoꝝ ⁊ aliquando habẽtes inaniter hilareſcunt
vel etiã que viris abutunt᷑ Demũ qui ventebãt doꝛ⸗

ſum ad pꝛopiciatoꝛiũ ⁊ adoꝛabãt ad oꝛientẽ ſignant

cos qui poſtponẽtes deũ ⁊ reuerentiã pꝛelatoꝝ nõ at

tendunt niſi ad ꝓſpenitatem tpalem ſui ſtatꝰ tãq;ᷓ lu
cem. Tertio debet eſſe ſollicitꝰ pꝛelatus in coꝛrigẽg

do crimĩa. De hoc dicitł.ij ad Thi.iiij. Increpa eos

dure. dicit enĩ Hier.xlviij. Maledictꝰ quipꝛohibet
gladiũ a ſanguine.ſ.fundẽdo.Scðm ſuꝑficiẽ lr̃e po

teſt intelligi de rectoꝛe ſeculari qͥ habet poteſtatẽ fun
dendi ſanguinẽ ſeu occidendi.Talis ſi ſine cã ratio⸗
nabili ꝓhibet gladiũ ſuũ a ſanguine.i.nõ punit ma⸗

ledictionẽ dei incunit. Intelligit᷑ eriã de glacho locu⸗

tionis increpatoꝛie ⁊ dure quetrãſſigit carnẽ ſenſua⸗
litatis ⁊ elicit per coꝛrecttonẽ ſanguinẽ peccati. hanc

coꝛectionẽ qui negligit ſeu omittit? pᷣcipue habens
curã alioꝝ.maledictionẽ incurni dei.vñ augꝰ.ſuper

ps.Duo iſta noĩa homo peccatoꝛ nõ fruſtra dicunt᷑.

qꝛ enĩ peccatoꝛ eſt.coꝛuipe.qꝛ hõ eſt miſerere.lecoĩi⸗

no liberabis hoĩem.niſi perſecutꝰ ſueris peccatoꝛem
huic officio noĩs iĩuigilet diſciplina ſicut cuiq; regen
ti accõmodata ⁊ apta eſt nõ ſolum epᷣo regenti plebẽ

ſuã ſed etiã pauꝑi regenti domũ ſuã.diuiti regentifa

miliã ſuam.marito regenti cõiugem ſuã.patni regen
ti pꝛolem ſua iudici regenti ꝓuinciã ſusmqegi regen
ti gentẽ ſuaʒ. hec aug.xxiij.q.uij.c.duo ſunt. Qõð ſi

qͥs neglexerit coꝛrigere ꝑticeps fit peccatoꝝ illoꝛum.

Vnñ eleutheriꝰ papa ⁊ innocentius dicũt. Negligere

quippe cũ poſſis pturbare perũſos.i.pꝛohibere ⁊ re
mouere malis nihil aliud ẽ qᷓ; fouere. Nec caret ſcru

pulo.i.ſuſpitiõe ſocietatis occulte qͥ manileſto enmi
glo. de pꝛelatis. Exemplũ hely ſacerdos ⁊ iudex po⸗
puli iſrael.qꝛ filios ophni ⁊ finees.qͥ malis openbꝰ

ſuis ſcandaliʒabãt populum falſa pietate ſuꝑatꝰ du

re coꝛrigere neglexit.lʒ in ſe bonꝰ grauiter punitꝰ eſt
cũ cis. Nã audita moꝛte filioꝝ in bello retrocadens
fractis ceruicibo expirauit.vt patet.i.Regũ.uij.lec
debet pᷣlatus pꝛopter ſcandalũ delinquentis de ſua
coꝛrctiõe vel punitiõe cũ illud eſt manifeſtum dimit

tere im punitũ.ſᷣm tho.ſe.ſe.q:xxxiij.arti.vi.Et rõ eſt

tſtaeq; coꝛrectio hec eſt actꝰ iuſticie bñs vim coacti⸗

uam. 2 oꝛidnat᷑ad bonũ cõe. ⁊ ideo ſi delinquẽs pꝛo

pꝛia ſpõte emendani nõ velit cogendꝰ eſt ꝑ penas vt

peccare deſiſtat.tũ etiam qꝛ ⁊ ſi coꝛngibilis ſit ꝑ pu⸗

nitionẽ eius ꝓuidet᷑ bono cõmuni.dũ ſeruat᷑oꝛdo iu

ſticie.⁊ vniꝰ exemplo alij deterrent. Sicut nec iudex
pᷣtermittit ferre ſententiã cõdemnatiois in peccantẽ

pꝛopter timoꝛẽ turbatiois eiꝰ velamicoꝝ. Ubi autẽ
eſſet magis periculũ ⁊ detrimentũ qð ſequeret᷑ bono

cõi pꝛopter punitionẽ criminis alicuiꝰ.pꝛopt᷑ ſcãda⸗

lum indeconſequendi q; vtilitas ſequenda ex puni

tione.tũc rõnabiliter coectio poſſet pᷣtermitti.ar.ad
hoc di.levt cõſtitueret᷑. Debet aũtin coꝛrigẽdo caue⸗
rea nimia crudelitate ſeu ſeueritate.⁊ a nimia pieta⸗

te ſeu remiſſiõe. Nã q;tum ad pꝛimũ dicit᷑ Pꝛouerbᷣ.
xxx. Qui nimis emũgit elicit ſanguinem.⁊ Ecci.vij.
Noli eſſe nimis iuſtꝰ.i.ſeuerꝰ eſt.qui penit in iuſticia

ſua.Hinc ⁊ leo papa.Leniter caſtigatꝰ reuerentiã ex
hibet caſtiganti:aſꝑitas autẽ nimie increpatiõis nec

coꝛrectionẽ recipit nec ſalutẽ.di.xlv.cũ beat. Quan⸗

tũ ad ſcᷣm:.ſ.de nimia miſcðia dicit Pꝛouerb. xiij.
Qui pcit virge odit filiũ ſuũ. Et in veteri lege. Non
miſereberis pauꝑis in iudicio.ſ.vt ex cõpaſſiõe pau⸗

ptatis nõ punies delinquentẽ. Uñ hiero. Queẽ iſta
bonitas q eſt iſta miſcðᷣſa. vni parcere ⁊ oẽs in diſcri
men adducere.Polluit᷑ enĩ ex vno peccatoꝛe populꝰ.

ſicut ex vna moꝛbida oue totꝰ grex inficit.di. xlv.ſed

illud. Adhucidẽ dicit oꝛmiſda papa. Que ẽ iſta iu⸗
ſticie inimica bonitas palpare criminoſos. ⁊ vulne⸗

ra eoꝝ vſq; in diem iudicij incurata ſeruare ⁊ paulo

poſt. vere dico.qꝛilli ipſi quibo cũ periculoſa ⁊ falſa

miſcðia indulgere videmur cũ añ tribunal xpip tan
tis peccatis danandi aduenerint cõtra nos cãm di⸗

cturi ſunt dicẽtes. ꝙ dũ aut oſperitatem lingue eoꝝ

expauimꝰ.aut falſa blãdimenta ⁊ periculoſas adula

tiones ipſoꝝ libenter accepimꝰ in eiſdem permanere
peccatis inutiliter indulgemꝰ.aut ipſa peccata auge

re permittimꝰ.di:.l.ſi quis dyaconꝰ. Debet gſerua⸗

re mediũ vt docet grego.in.ij.li.moꝛal.dicẽs. Circa
ſubditos debet ineſſe rectoꝛibo.⁊ iuſte cõſulens miſe
ricoꝛdia.⁊ pie ſeuiens diſciplina. Miſcenda eſt g̊ le-
nitas cũ ſeueritate.⁊ facienduʒ eſt quoddã ex vrro;
tẽperamentũ.vt nec multa ex aſpenitate exulcerentur

ſubditi.nec; nimia bangeltare ſoluant, di. xlv. diſci
plina. Adducit ad hecfi

moꝛtificatiuũ ſeueritatis. ⁊ oleũ lininuũ pietatis ad

eũ ſanandum.Et in archa domini deſignante pꝛela

tum:erat ⁊ manna dulcedinis ⁊ virga diſtrictionis.
⁊ ps. UVirga tua.ſ.caſtigationis.⁊ baculus ſuſtenta
tionis per confoꝛtatione ipſa me cõſolata ſunt. Exẽ⸗
pluʒ in moyſe qui exmagna pietate rogauit ꝓ popu
lo.qui ydolatrauerat ſibi a dño ignoſci.aut deleni de
libꝛo ſuo.⁊ poſtea placato dom no ipſe cũ ſuis occi⸗
dit.xxiij.milia eoꝝ qui peccauerũt. Ueꝝ qꝛ difficile

eſt tenere medium ne in altero excedat᷑. Dicit cryſoꝰ.

ꝙ meliꝰ eſt domino redd ere rationem de nimia miſe
nicoꝛdia qᷓ; denimia ſeueritate. Si enim benignꝰeſt
dominus.vt quid ſacerdos eius vult viderni auſterꝰ
xxvi.q.vij. alligant.Et calixtꝰ papa.Sententia que

miſericoꝛdiam vetat,nõ ſoluʒ teuere fratres. ſed ⁊ aꝝ

hecſiguras de ſamaritano qui ĩ
vulneribꝰ ſemiuiui ĩmiſit vinũ ⁊ oleum.vinum ſcuʒ

—

s
Aun
iaß.
Pon
a

Nſd
nir

ik
ed

Capitulum VI.

4

dire fugite. qꝛ potioꝛ eſt miſericoꝛd ia omnibus bolo
multitudo eſt tanta in ſcelere ꝙ non poſſit extirpari

locauſtomatibus di.l.ponderet. Quod pꝛecipue vi

detur habere locum quando delinquens bumiliter
recognoſcit delictum ſuum. nec eſt tale quod tra⸗

batur in exemplũ. Unde hieroꝰ. Ubi peccatoꝛ intel

ligens vulnus ſuũ tradit medico curandum tibi nõ

elt virga neceſſaria.ſed ſpiritus lenitatis.de peni. di.

i.unpoꝛtuna. Et vt dicit auguſtinꝰ.ſiue plectendo ſi
ue ignoſcendo hoc ſolum bene agitur dũmodo ma⸗
la vita hominum coꝛrigat᷑.xxj.q.v.pꝛodeſt. Et hec
omnia agere debet pꝛelatus ex charitate. Unde au⸗
guſtinus.Coꝛripiantur a pꝛepoſitis ſuis ſubditi coꝛ
rectionibus de charitate venientibus. pꝛo culparuʒ

Diuerſitate diuerſis vel minoꝛibus vel amplioꝛibus

⁊ infra. leſcientes quis pertineat ad pꝛedeſtinatoꝝ

numerũ. quis non pentineat. ſic affici debemus cha⸗
ritatis affectu.vt omnes velimus ſaluos fieri.xxilij.
q.iij. coꝛripiantur.O, ſi pꝛelatus excedat modum in

coꝛrigendo ſi ex charitate coꝛrexit nõ tenetur a ſubdi
tis veniam poſtulare.di.lxxxvi:quando. Si autem

ex odio fecit.tenetur actione iniuriarum. ff. ad le. ad .·
quẽadmodum. Facilius tamen parcitur pꝛelatis in

boc caſu q; in alijs.quia in cura rei familiarꝭ vir po
teſt euitari peccatum.vt.xxv.di.qualis.⁊ pᷣcipue ne⸗
gligentie. De huiuſmodi exceſſie u pꝛelatoꝛum in coꝛri
gendo babetur figura Deut.xix. Si quis abierit cũ

amico ſuo ſimpliciter in ſiluam ad ligna cedẽda ⁊ l?

„

gnum ſecuris fu geri

te pꝛoximus eius cuius effuſus eſt ſanguis.doloꝛis

ſtimulo perſequatur ⁊ appꝛehẽdat ⁊ occidat animaʒ
Aus. Quod exponens qregoꝛius in paſto.ait. Ad ſil
uam cũ amico imus quotiens ad intuendum ſubdi
toꝛum delicta conuertimur.⁊ ſimpliciter ligna ſucci
dimus quando delinquentium vitia pia intentione

reſecamus.ſed ſecuns manum fugit.cum ſeſe incre⸗

patio pluſqᷓ; neceſſe eſt in aſperitatem pertrahit. Fer⸗

rũq; de manubꝛio pꝛoſilit cum de coꝛrectione ſermo

Durioꝛ excidit: ⁊ amicum percutit ⁊ occidit. qꝛ audi⸗

toꝛem ſuũ pꝛolata cõtumelia a ſpinitu dilectionis in

terficit. Coꝛrepti nãq; mens repente ad odium pꝛo⸗

7 —

uebit.ſi hanc immoderata increpatio pluſq; debuu

adijcit. Sed his qui incaute pꝛoximuʒ lingua extin
guit ad vnam ex tribus ciuitatibus neceſſe eſt vt fuꝰ
giat. vt in vna earum defenſus viuat. quia ſi ad pe⸗
