le ⁊ ſic coꝛrupti.ſunt oẽs qui erãt in mundo.exce⸗

ptis reſeruatis in archa. Quãuis autẽ coꝛruptio
ſtricte impoꝛtat mutatiõem ſeu deſtructiõem rei
qᷓ;tum ad foꝛmam ſubaleʒ ſicut vinũ ðꝛ coꝛruptfũ

qñ efficitur cõplete acetũ vel marcidũ.⁊ aial dici

tur coꝛruptũ cũ moꝛitur ⁊ effici᷑ cadauer.tamen

largius ſumit in ſcripturap mutatione etiam ᷣm
aliquã q̃litatẽ coꝛꝑalem vel ſpũalem.Etſᷣm h̊ dic

aplus.ij.Coꝝ.uij. Is qui noſter eſt homo exteri⸗
oꝛ coꝛrũpitur ſcʒ ſᷣm diuerſaꝝ varietatẽ q̃litatuzʒ

*

litijs ⁊ honoꝛificẽtijs ſuis: Uñ in li. Sapi.ponit
locutio eoꝝin mũdo iſto.⁊ poſtea in alio declarãt
quõ coꝛrupti ſunt ⁊ ad nihilũ redacti.Uenite in⸗
quiunt ad ſuos ſequaces. Sapᷣ.ij. ⁊ fruamur bo
nis q̃ ſunt.ſ.in mũdo iſto ſcʒ inherẽdo eis totalis

pꝑamoꝛẽc.Utamur creatura tanq; in iuuẽtute ce⸗
leriter. vino pᷣcioſo ⁊ vnguẽtis nos impleaamus.

Non pᷣtereat nos flos tꝑis.Coꝛonem nos roſis
anteq; marceſcãt. Nullũ pꝛatũ ſit qð nõ ꝑtrãſeat

luxuria nr̃a.nemo ſit exoꝛs luxurie noſtrevbiq; re
linqᷓmus leticie ſig qm̃ hec eſt ꝑs noſtra ⁊ beceſt

ſoes. Oppꝛimamus paupexreʒ iuſtum ſcʒ h diuſos

Nzr z8 — — — —. — —. — — —

nle
zmir
hun
nrin
wiſelii,
mnse
Gmnabige
rdnig,
i
Gacti

mnnß

4

ſeckegi

mangt
mosnti
1iari
nden
Nunirt
mud/
ee con
tnan
üda
tobura
rume
inalo,
aie,

—
lmi

modos auaricie.Non pcamus vidue.nec venera
inur canos mulci tꝑis.Sit foꝛtitudo nr̃a lex iiu⸗

ſticie ſcʒ ꝑ ſuꝑbiam.hec ibi.Coꝛrupti ſunt cũ ſuiſ

amatoꝛibo ⁊i inferno ſe recipiẽtes.⁊ pᷣ anguſtia ſpi
ritus gemẽtes dicũt.Laſſati ſumꝰ in via iniqͥta⸗
tis ⁊ ꝑditiõis.Quid nobᷣ ꝓſuit ſuꝑbia.aut qͥd di⸗
uitiaꝝ iactãtia ↄtulit nob. Tranſierũt oĩa illa.tꝗ
ᷓ vmbꝛa Sap. v. Nolite ᷓ diligere munduz ex qᷓ
coꝛrupti ſunt oẽs mũdi amatoꝛes cũ ſuis.⁊ defe/

cerũt qᷓ;citius.⁊ deficiũt. cuiꝰ ſi celerrimꝰ defectꝰ*

⁊ coꝛruptio tripliciter põt oftenid
Sens eſogbtini. ̃ͦUłͤ
Secundo ex figuris.
Tertio ex experientiiss. HM
Scripture tam ſacre q;ᷓ alie inſinuãt clare qci

to tranſeat vita huius mũdi cũ ſuis vanitatibus
Vñ apłs.i.Coꝝ.vij.Quivtunt᷑ p mũdo tãq; qͥ nõ

vtantur.i.nõ multu inhereãt ꝑ amoꝛẽ ipᷣiꝰ rebus
Et ſubdit.Pꝛeterit eni figura huius mũdi Sub
ſtantia vtiq; mũdi ſcʒ elementoꝝ ⁊ celoꝝ ⁊ hoim
nõ pᷣterit.ſed ſtat in eternũ.pᷣterit aũt figura.iiap
parẽtia q̃ pulcra ⁊ ſuauia apparẽt in mũdo.Et qᷓ;
cito pᷣtereat. Job.xx oñdit dices. Gaudiũ ypocri
te ad inſtar puncti. ere mũdus eſt hypocrita qͥ
Hym aorentti exterioꝛẽ vr̃ bonus. ⁊ iᷣm rei vᷣita/
tem
dus iſte vr̃ in iſtis ſenſibilibꝰ rebꝛ bonus.ſj plenꝰ
falſitate ⁊ malicia. Gaudiuʒ aũt ⁊ oĩs delectatio

eius eſt ad inſtar puncti qᷣ eſt qͥd indiuiſibile. Naʒ
de pᷣteritis delectatiõib nihil habes ſicut nec de

—

terito tꝑe niſi reatũ. de futuro nihil obtines · ſo

um nüc inſtans habeo qð ſubito tranſit. ducit
inqt idem in bonis dies ſuos.ſ.mũdani ⁊ in pun

cto ad inferna deſcẽdũt.vicʒ; in moꝛte. Idem on/⸗
dit Greg.dicẽs in.i.moꝛal.Cũ mũdi gla repẽti⸗
nus finis intercipit.bꝛeuis pculdubio innoteſcit
fuiſſe. Et in qᷓdam omeł.ait.Ecce mñdus q diligi
tur fugit.⁊ qꝛ labentẽ mundũ retinere non poſſu⸗
mus neceſſe ẽ vt cũ ipᷣo labamur.⁊ Bern.in qͥdaʒ
ſermone Omnis delectatio mũdi huiꝰ vniuerſa⸗
q; eius gła ⁊ qᷣcqͥd in eo ↄcupiſcit pꝛſus modicũ ẽ

in illius felicitatis ⁊ głe ↄꝑatione ſi tũ modicũdi

ci debet ⁊ nõ potiꝰnihil.Quõ coꝛrupti ſunt ama/
toꝛes mũdi mẽte ⁊ coꝛꝑe oñdit Johel dicẽs vcla⸗
ta locutione Audite ſenes ⁊ aurib ꝑcipite oẽs ha
bitatoꝛes terre.⁊ paulopꝰ. Reſiduũ eruce come/
dit locuſta.reſiduũ locuſte comedit bꝛucꝰ.reſidu⸗
um bꝛuci comedit rubigo.exꝑgiſcimini ebꝛij.⁊ v/

lulate oẽs qui bibitis vinũ in dulcedine.qm̃ pe⸗

rijt ab oꝛe vro.Quautũ ad ſenſum litteralẽ Nico.
de ly. de qtuoꝛ monarchijs mũdi exponit ſignatꝭ
ꝑ crucam.locuſtam.bꝛucum.⁊ rubiginem g qᷣb

deuoꝛatus ⁊ coꝛruptus eſt mũdns ꝑ bella innũe

ra.ſicut ꝑ illa corrũpũtur ⁊ ↄſumunt᷑olada.Eru
ca ̊ fuit monarchia aſſiriov. ꝗ cũ exercitibi ſuis
cõſumpſit mundũ in ꝑtib oꝛientis. Lo cuſta fuit
manarchia medoꝝ ⁊ ꝑſaꝝ que ĩ alia ꝑte mũdicõ⸗

ſumpſit ⁊ deuoꝛauit multa. GBꝛucꝰ fuit monar⸗

chia grecoꝝ.q̃ mũdũ in alia ꝑte coꝛrupit. Rubi/
go fuit monarchia romanoꝝ.q in ꝑtibo occidẽtiſ

deſtruxit qð remãſerat occiſis innumerabilibus

milibo ꝑ pᷣlia ⁊ pᷣcipue ciuilia. Uinũ quo ebꝛij ſũt

malus ⁊ plenus miſeria ⁊ neqͥcia.ita mun

homines ⁊ ſopoꝛati eſt amoꝛ mundi.dulcedo eiꝰ
eſt delectatio eoꝝ que ſunt in mũdo.ſed dñt boie
excitari ⁊ ↄſiderare qm̃ perijt vinũ oĩs amoꝛis ⁊
delectatiõis q̃ ſunt in mndo. Coꝛrupti ſunt ꝗ̊ oẽs
ille monarchie cũ ſuis bonis vanis. Greg.aut in

li. xxxuij.moralł.exponit ſpũaliter de vitijs qᷓ coꝛꝛ:

rũpũt mũdũ in mente dicẽs erucã q̃ incedit toto

coꝛꝑe lururiã ſignificare qᷓ aliqs mũdanos cõſu/
mit.Locuſtã q̃ volare vr̃.ſed cadit ꝑ ſuꝑbiã ⁊ ela⸗

tionẽ ⁊ pᷣſumptiõem q alios coꝛrũpit in mundo.
Bꝛucũ vero gulã.qꝛ multũ deuoꝛat. Rubigineʒ

ſcz ventũ vꝛentẽ dieit ſignificare iram q̃ ſubito i⸗

cendit vel auariciã q̃ vꝛit mẽtem. Ebꝛios diẽ ſigfi
care amatoꝛes mũdi.· Expꝑgiſcimini ̊⁊ nolite di⸗/
ligere mũdũ qm̃perijt vinũ. Scðo onditquõ mũ
dus ⁊ vita pñs cito traſeat cũ ſuis gaudijs ꝑ figu
ras.i.ꝑ ea qᷣb aſſimilat᷑. Aſſimilat᷑ eni valde reb
caducis vicʒ vmbꝛe floꝛi.feno.nebule ſeu vapoꝛi.

tele. ⁊ alijs hmõi.Homo inqͥt ps. Uanitati ſimił

factus eſt.i.mutabilitati.dies eius ſicutvmbꝛa pᷣ
tereũt. Mũdus ðꝛ a motu Et q;uis oia ſint i mo
tu iu? ilud Boetij. Stabiliſq; manẽs das cun⸗
cta moueri. ꝓpter qð omia vanitas.Hõ tñ dᷣꝛvani
tas vauitatũ. E ccls.i.qꝛ ſuꝑ oia mutabilis affe/⸗
ctu.intellectu.ſenſu.loco.a lteratõe.coꝛruptione
⁊ nunq; in eodẽ ſtatu ꝑmanet.Job.xiij.Dies ciuſ
ſubdit põ.ſicut vmbꝛa pᷣtereũt.Quantoquis ma⸗
gis inſequit᷑ ymbꝛã ſuã.rantomagis fugit ꝛ imꝑce
ptibiliter vmbꝛa deficit. Clama dixit dns ſel Eſa
Ye qͥ rndit.qͥd clamabo.cui dñs.Ois caro fenũ et
oĩs głia eius q̃ſi flos agri.Exiccatũ eſt fenũ ⁊ ce⸗
cidit flos.qꝛ ſpũs dñi inſufflauit in eo. Eſa.uij.
Vere fenũ eſt ꝓpłs.ſicut eni fenũ naſcitur viride⁊

paulatim creſcit.ſuꝑueniẽte vero caloꝛe arefit. et

ꝑ falcẽ de terra euellit᷑. ⁊ ab aialibo comedit᷑. Flos
ex herba pꝛoducit᷑ pulcher ⁊ amabilis aſpectu ſed
paulopoſt decidit ⁊ marceſcit ⁊ ꝑ nihilo habetur

ita hõ naſcit᷑ de muliere vt fenũ de terra pñs viri

ditatẽ viuacitatis in iuuẽtute.ſed caloꝛe natura⸗

li paulatim ↄſumẽte humidũ radicale ſeneſcit. de

cidit indurat᷑ ⁊ areſcit.⁊ꝑ falcẽ moꝛtisð agro mũ

di tollit᷑. ⁊ vmibo coꝛpus comedendũ tradit᷑. Aia

vero ſi amoꝛẽ ſeculi ſecũ hʒ a beſtijs inferni deuo⸗

ratur. Flos eni ẽ gła hois ⁊ honoꝛ quẽ hʒ in mũ/⸗

do pulcritudo ⁊ delectatio ſed cito tranſit ⁊ ꝓꝑ ni⸗
hilo eſtimatur.Quc eſt vita nr̃a inqͥt Jacob in ca
nonica ſua.Uapoꝛ ad modicũ parẽs.⁊ deinceps
exterminabit᷑.ſicut eni nebula de terra ł de aq̃ᷓ cx/
ijt ⁊ paulatim in aera aſcẽdit ſed cito app arẽte ſo
lis radio diſioluit᷑ ⁊ ad terram ipꝑceptibilis reſol⸗

nitur.ita hõ apparet aliq;tuli ĩ mũdo ⁊ caloꝛe fe⸗
bꝛiti diſſoluitur ⁊ ad terrã ꝓſternit ne ampliꝰ vi⸗

deatur.Et Eʒechias in cãtico ſuo ait. Pꝛeciſa eſt
velut a texẽte vita mea.dũ adhuc oꝛdirer ſuccidit
me.de mane vſq; ad veſꝑaʒ finies me.Eſa.xxxviij

Aſſimilat᷑ vita nr̃a tele q oꝛditur cuius vna ꝑs eſt

texta.⁊ tñ inuoluta manet.⁊ paꝝ de ea vr·alia te

xenda ⁊ etiã nõ vr ſolũ illa ꝑs in ꝗᷓ laboꝛak ꝑ mul⸗/
tum laboꝛẽ ⁊ motũ vr. Sed telã materialẽ nõ pᷣci

dit terens cõiter niſi cũ ↄpleuerit.qꝛ dominiũ hʒ

in b̊ ſuꝑ eam. ſic de tꝑe pᷣterito vite noſtre nihil vr

7 de futuro minus.ſed ſolum adbabemns in pꝛc

–
4

ſenti bꝛeue eſt ⁊ quaſi momentaneũ in quo laboj⸗
ramus repleti multis miſerijs nec eſt in volũta⸗
te noſtra qñ pᷣcidat᷑.ela vite noſtre.ſed eſt in ma⸗
nibo dei q ſolus hʒ dñiũ moꝛtis ⁊ vite.⁊ cũ credi⸗
mus durare vt in iuuẽtute añq; ꝑficiat᷑ ⁊ deuenia
tur ad ſencctã ipᷣe pᷣcidit ſubito Et iõdicebat Eſto
te ꝑati.qꝛ neſcitis diẽ neq; hoꝛã. Mat.xxv.Et di
es dñni ſicut fur in nocte ita veniet.ait apłs O mi
ſcra vita inqͥt Aug. Quãtos decepiſti.qᷓ;tos ſedu
xiſti.q dũ videris vmbꝛa es.dũ exaltaris fumus
es.dũ extolleris nibil es.dulcis eſſtultis. amara
es ſapiẽtibo.Et btũs Sebaſtianus ex his legebat
in libꝛo quẽ angelꝰ añ eũ tencbat aꝑtũ ait. hec vi
ta fugitiua eſt. hec ab initio mũdi in ſe credẽtes fe
fellit ſe expectãtes decepit.de ſe pᷣſumẽtes deriſit.
⁊ vt oib ꝓbetur eſſe mẽtita nullũ oĩno ſecuꝝ red
dit. bec imꝑat crimina.ſuadet ſcelera.hec admo⸗
net furẽ vt rapiat.iracũdum vt ſeuiat.mendaceʒ
vt fallat. Damaſcenꝰ aſſimilat ſtatũ mũdi ſeu vi⸗
tam pñtem cuidã fugienti añ vnicoꝛnẽ inſequẽtẽ
eũ qͥ cadere incipiẽs in foueã ꝓfundiſſimaʒ ſe reti⸗
nuit manibo applicans ſc ad quãdã arbuſculũ ⁊c̃.
Vicde in legẽdis Jacobi de voꝛagine circa fineʒin
biſtoꝛia barlaamldDefectio mũdi ⁊ glłe ⁊ deleccatõ
ꝙ cito ſit peritura oñdit᷑ exgientia q eſt ren mgr̃a
vbi ſunt pᷣncipes gẽtiñ inqͥt Baruch.iij.⁊ ꝗ dñan
tur ſuꝑ beſtias q̃ ſunt ſuꝑ terrã.i.ſuꝑ hoies beſtia
liter viuẽtes ⁊ luxurioſe.qͥ in auiboceli ludũt.i.in
ſuꝑbis ⁊ ambitioſis.qͥ argẽtũ theʒauriſant ⁊auꝝ
in qͥ ↄfidũt hoĩes ⁊ nõ eſt finis acqſitiõis eoꝝ.Et
rñdʒ ſibijpᷣi docẽte exꝑiẽtia q̊tidiana Et extermi⸗
nati ſunt.i.e terminos mũdi miſſi ſunt ꝑ moꝛtẽ
⁊ ad inferos deſcenderũt.⁊ alij in loco eoꝝ ſurre/⸗
xerũt.vbi eſt potẽtia ⁊ dñium Aſſueri qͥ reguit ſu
er centũuigintiſeptẽ ꝓpuincias.vbi victoꝛie cele
res ⁊ hput Alexãdri magni.vbi diuitie regis
X reſi vel Salomonis.vbi foꝛtitudo herculis vł
hectoꝛis.vbi pulcritudo helene vel abſalonisvbi
laſciuicleopatre ⁊ amonis.vbi gla ⁊ magnificẽ/⸗
tia Julij ceſaris vel auguſti octauiani imꝑatoꝛis
vbi fama ſapie areſtoteł.pictagoꝛe.ſocratis.pto/
lomei.⁊ platonis.vbi eloquẽti a demoſtenis.titi
linij ⁊ tullij maronis.Exterminati ſunt ⁊ ad in/
feros deſcẽderũt oia hec relinquẽtes ⁊ nil ſecum
niſi culpã cũ pena poꝛtãtes Coꝛrupti ſunt omẽs
hi aia ⁊ coꝛꝑe.Et vt magis ꝑticulariter videat᷑ va
nitas ⁊ defectio mũdi adducamꝰin mediũvnum
qoĩa q̃ amanta mũdanis erhe el .Calom lo
Magnificaui oꝑa mea

quẽs de ſeipᷣo ait Eccs.ij
edificaui mihi domos plãtauivineas.feci hoꝛtoſ
⁊ pomeria.⁊ ↄſerui ea cũcti generis arboꝛib.Ex⸗
truxi mihi piſcinas aq̃rũ vt irrigarẽ ſiluã lignoꝝ
germinãtiũ.poſſed i ſeruos ⁊ aneillas.multghepa
miliã habui armenta q̊ʒ ⁊ magnos ouiũ greges
vltra oẽs qͥ fuerũt ante ine in hierm,. coaceruaui
mihi arpenr ⁊ auꝝ ⁊ ſubas regũ ac ꝓuinciarum
Feci mihi cantoꝛes ⁊ cãtatrices delitias filioꝛuʒ
hoim.ſciphos⁊ vꝛceos ad vina fundẽda in mini
ſterio ⁊ ſuꝑgreſſus ſum opib oẽs qͥ fuerũt añ me
in hierlm. Sapia qͥʒ ꝑſeuerauit mecũ ⁊ oĩa q̃ deſi
derauerũt oculi mei n negaui eis. nec ꝓhibui coꝛ
meũ quin omni voluptate fruerct᷑.Et ſubdit.Cũ

Citulns

me cõuertiſſem ad vniuerſa oꝑa que fecerantma
nus mee.⁊ ad laboꝛes in quibs fruſtra ſudaueraʒ

reperi in oib vanitatẽ ⁊ afflicctiõem animi ⁊nibil
ꝑmanerce ſub ſole. In pᷣdictis vᷣbis oñdit ſalomò
ꝙ exꝑtus eſt ⁊ habuit oẽm magnificẽtiam eoꝝqa
manturla mũdanis.ſcd in.iij.li. Reg.in pluribuſ
c.in.ij.ꝑalip.magis diffuſe ⁊ diſtincte declaratur
magnitficẽtia eiꝰqͥ ad diuitias.delitias.potentiã

⁊ ſapiam eius.Nam qᷓ;tũ ad potentiã ipᷣe fuit ma

gnus rex ⁊ regnauit ſuꝑ totũ ꝓpłm dei.xij.tribuũ
Fuit ſibi ↄceſſum viuẽte patre ſuo Dauid cũ eſſet
annoꝝ.xij.repꝛobato a regno adonia quem iuua

bat Joab pᷣnceps ⁊ exercitus ad hñdũ regnũ ⁊ a/

lijs pluribo.clamauitq; ois ꝓplus. viuat ſalomõ
rex.aſcẽditq; vniuerſa multitudo poſt eũ.⁊ꝓplus
canentiũ tibijs ⁊ letantiũ gaudio magno vt habe

tur.iij. Reg.i.Sublimitatẽ regni ſui ⁊ dñij oſten

dit ſcriptura cũ dicit.iij. Reg.uij.c.ꝙ ſalomõ erat

in ditione ſua habenſ oia regna ſecũ a flumine ter

re philiſtim vſq; ad terram egypti offerentiũ mu
nera ⁊ ſeruientiũ ſibi cunctis diebo vite ſue.⁊ ibi
noian?.xij.magni pncipes quoꝝ quilibet ſuo mẽ/
ſe in anno ſalomoni ⁊ familie ſue neceſſaria mini
ſtrabat ad victũ.hũit q̊ʒ magnam paceʒ in regno

ſuo.Dicit᷑.i.ꝑalip.xxix.qꝙ hẽbat pace ex omni par⸗

te in circuitu habitabatq; iuda ⁊ iſrł abſq; timo/⸗
re vllo a Dan vſq; berſabee cunctis dieb ſalomo

nis.Tãta aãt erat familia curie eius ꝙ de nullo a⸗

lio dño mũdi legi᷑ vrputo.Nam.iij. Reg.uij.de⸗
ſcribit᷑ cibj quẽ volebat om̃i die ꝓ familia ſua vbi
dicit᷑.Erat aũt cibb ſalomonis ꝑ ſingłos dies.xxx

choꝛi ſiłe.⁊.lx.choꝛi farine.x.boues pingues.⁊.xx
paſcuales.⁊.c.arietes excepta venatione capꝛea⸗

rum ceruoꝝ ⁊ bubaloꝝ ⁊ auiũ altiliũ.putoqꝙcho
rus fuerit ponderis mẽſura mille libꝛaꝝ.Er qͥ pt

veriſiir ↄpᷣhendi ꝙ familia ſua erat circa triginta

milia ꝑſonaꝝ hẽbat q̊ͥʒ qdragintamilia p̃ᷣſepia eqͥ

rum curuliũ.⁊.xij.milia equeſtriũ.iij. Reg.uij.et
ij. palip. De diuitijs einagr iſ. Kexr. des de⸗

dit ſalomoni diuitias ⁊ glam vt nemo fuerit ei ſi
milis in regiba cunctis retro dieb. Omneſq; qͥ re

manſerant de amoꝛreis · etheis.iebuʒeis.phere⸗
ʒeis.fecit ſibi tributarios. Regins q̊ʒ Sabba de

dit ſibi.cxx.talẽta auri ⁊ aromata młta nimis ge
maſq; pᷣcioſas Et vt ðꝛ.iij. Reg.x.Erat põdꝰ au⸗

ri qð offerebat ſalomoni ꝑ ſingulos annos ſexin
gentaſeragintaſex talentoꝝ auri excepto eo qð of
ferebãt viri qͥ erant ſuꝑ vectigalia ⁊ ſuꝑ negocia⸗
toꝛcs.Et oẽs reges arabie duceſq; terre. Ubi ſci⸗
endũ ꝙ talentũ eſt triplex jᷣm catholicõ. Pꝛimũ ẽ
l. libꝛaꝝ ſᷣm aliqͥs.lxxvij.libꝛaꝝ ſᷣm alios.cxx.li⸗
bꝛaꝝ Sumẽdo aũt mediũ ſcʒ ꝙ eſſet.lxxij.libꝛaꝝ.

introitus eius aſcendebat ad qdragintaſeptẽmi

lia nõgentaqᷣnquagintaduas libꝛas auri. Libꝛa
aũt auri valet circa.xc.ducatos. Erat ̊ introi⸗
tus eius ãnualis quadro milioni ⁊ cinquecento
cinquãtacinq; miliaria.⁊ qᷓtrocẽto quaranta du⸗
cati ſine alijs introitibo cõibo. Argentũ autẽ erat
in tanta copia vt nullius reputaret᷑ pꝛecij diebus
eius.Fecit inſuꝑ templũ mirabile in hierlm deo
qð famoſum erat in toto oꝛbe vtʒ in.iui. Regũ di

uer ſis.c.ad cuius opus.lxx.milia viroꝝ erant oc

nn
nnbl
tſlen⸗
Mnn
rn
Meni
earn
Dmbed
ſtaicke
ni
Hüͤn
lons
iah⸗
rehobe
fioſn
Möa
minetm
nrüm
ſoeti
ahoons
WMotmn
ungo
migut
Gnno⸗
ſlomo
on
ui
aſurt
sin
icr
hee
“
zmgn
iin,
gn

genson
mnccet

as dn

Gohr
Hnines
tign
Nos an
l
lpon
Cic

deN

cupati ad inciſionem lapidum de montibyvt dici

„

tur.iij. Reg.v.⁊ in.vij.annis ↄpleuit tam grande

opus.Fecit deindedomos ſuas ad habitanduũ in
xiij. annis. De ſapiẽtia ⁊ fama eius ſcribit᷑.iij. Re

— .

gum.uij.ꝙ ſalomon erat noiatus in vniuerſis ge
tibo ꝑ circuitũ. Locutus q̊ʒ eſt tria milia pabolaſ

2⁊ fuerũt carmina eius qͥᷣnq; milia ⁊ diſputauit ſu

per lignis.i.arboꝛibi a cedro q eſt in lybano vſq;
ad ꝓſopũ q̃ egredit᷑ de pariete.⁊ diſſeruit de iumẽ⸗
tis ⁊ volucribo ⁊ reptilibo ⁊ piſcibo.⁊ veniebantde
cunctis ꝓplis ad audiendũ ſapiam ſalomonis.et

in. iij. Reg. x.c. ðꝛ. ꝙ regina ſabba venit a finiboter

„

re audire ſapiaʒ ſalomonis.⁊ vidẽs domũ famili
am ⁊ oꝛdinẽ miſtrantiũ nõ remanſit in ea alitus

5p admiratione ſapie ſue. Uñ⁊ dixit ei. Vidi ocul

meis ⁊ pbaui ꝙ media ps nũciata nõ fuerit mihi.
Maioꝛ eſt ſapiẽtia tua ⁊ oꝑa tua qᷓ; rumoꝛ quem

audiui Et in.iij c.legi ꝙ pᷣcedebat ſ. apiẽtia Salo
monis ſapiẽtiã omniũ oꝛiẽtaliũ ⁊egiptioꝝ.⁊lapię

tioꝛ erat cũctis hoĩbo. hec ſibi fuit collata diuinitꝰ
in ſomnis put poſtulauerat a pꝛincipio regni ſui
in ſui puericia. ⁊pᷣcipue in iudicãdo populum.qð
marime oñdit in pᷣncipio ⁊ pᷣmo iudicio ⁊ ſenten
tia quam tulit ↄtendentib duab meretricibus
coꝛam eo vtʒ ibi. De dilitijs iam dicta ſunt ab eo
ſed turoe eſt dicere de voluptatibo eius.cũ vt dici
tur.iij. Reg.xi.Fuerũt ei vxoꝛes q̃ſi regine ſeptin
gente ⁊ ↄcubine trecente his copulatꝰ eſt ſalomõ
ardentùſimo amoꝛe. Et auerterũt mulieres coꝛ
ciꝰ. Cũ q; iam ſenex eſſet depᷣuatũ eſt coꝛ eius per
mulieres. Ubi notandũ ꝙ in tanta magnificẽtia
ſua.potentia.fama ⁊ abũdantia nõ eſt auerſu
deo niſi ꝑ inoꝛdinatũ amoꝛẽ voluptatũ.⁊ niſi pe⸗
nituerit coꝛruptus in aĩa ⁊ coꝛꝑe eſſet⁊ damnatꝰ
Sed bhebꝛei dicũt ⁊ plures doctoꝛes.ſancti eũ pe
nituiſſe. ⁊ tũc feciſſe hũc libꝛũ Ecẽs. UVn intitulãt
eũ hebꝛei de pnia ſalomonis ·qͥd g̊ ↄduſit oĩa erꝑ
tus. reperi in oibus vanitatem ⁊ afflictiõem? nil
ꝑmanere ſub ſole ſed oĩa deficere. Coꝛrupti ſũt g
omnes mũdani in amoꝛe mundi.⁊ ideo nolite di
ligere mundum. .

*

Becundo contemnen F.m

dus eſt mundus non amandus ꝓpter vilugtem
entitatis eoꝝ que ſunt in mdo Uñ dicit Abho⸗/
minabiles facti ſunt in ſtudijs ſuis. Res fede ſũt
viliſſime ⁊ abbominabiles.dicit aũt ꝓpha.Abho⸗
minabiles facti ſunt in ſtudijs ſicut ea q dilexet᷑t
ſcʒ amatoꝛes mũdi.Ea eni eſt vis amoꝛis vt talẽ
te eſſe neceſſe ſit q̃le eſt.id qð amas m aug.⁊ hug.
Habet eni amoꝛ vim vnitiuaʒ ⁊ tranſſoꝛmatiuã
ſm Dioni.Cũ ꝗ̊ vilia ſunt qͥ amant᷑ a1 muũdanis ⁊
abominabilia ⁊ ipi q̃ efficiũtur abominabiles.
Tilitas aũt ⁊ abominabilitas mũdialium appa
ret triplici reſpectu.
Pꝛimo reſpectu materie qualitatis.
Secũdo reſpectu aie nobilitatis.
Tertio reſpectu mixture anxietatis.
AOualitas materie mũ dialiũ eſt valde vilis vñ
8ꝛ: Hiere. uij. Stultus ꝓplus meus ine non cogᷣ
uit. Filij inſipiẽtes ſunt ⁊ vecoꝛdes. Sapientes
ſunt vt faciant mala.bene aũt facere neſcierñt. A

ſpexi terram ⁊ ecce vacua erat ⁊ nihil q̃ſi diceret.
Ecce ſtulticia maxima hoĩm qꝛ totũ amoꝛẽ ⁊ co
gitatũ ſuũ ponũt ad terrena ⁊ mũdana.cũ tñ va⸗
cua ſit terra veri ⁊ firmi boni.⁊ nihil ſit qð in ea
appareat boni.nihil eni eſt qð de ſe tendit in nibi⸗
lum.⁊ſicut omnia ex nihilo facta ſunt.ita ex ſe ha
bent redire in nihilũ.Quid aũt vilius dici poteſt
imo ⁊ nücupatur tali noĩe q̊ͥ nihil vilius nil abo/
minabilius eſt ſcʒ ſtercꝰ.Ecci.xxij.De ſtercoꝛe bo
um lapidatus eſt piger.qͥ deo nõ ſeruit ſed mũdo
Piger eni in dei oꝑe hmòi lapidat᷑.quatur.ꝓcuti
tur.⁊ occidi? de ſtercoꝛe bouin.i:de poſſeſſoe tꝑa
lium ꝑ inoꝛdinatũ affectñ diuitiaꝝ qs pꝛedicato
res ſancti qͥ vt boues ſcidunt terram peccatoꝛuʒ.
ſed ad fructificandũ reputãt ſtercoꝛa im expoſiti⸗/
onem Greg. Uñ aplus ad phil.uij. Omnia arbi⸗/
tratus ſunt vt ſtercoꝛa vt xpᷣm lucrifaciaʒ.Et Jo
belis.i.ðꝛ Cõputruerũt iumęeta in ſtercoꝛe ſuo.
Oð exponit Greg.dicẽs ꝙ h̊ eſt mũdi amatoꝛes
in luxurie fetoꝛem vitam finire. Uñ E cci.ix.dicit᷑
Omnis mulier foꝛnicaria vt ſtercꝰ ↄculcabitur.
Et de gła peccatoꝛis ðꝛ.i.Math.ij. Glia eiꝰſter⸗
cus ⁊ vermis.⁊ qͥd ſunt auꝝ argentũ ⁊ alia metal
la in quib pcipue ↄſiſtũt diuitie niſi fer terre.qd
ſericum vñ fiũt pulcra oꝛnamenta niſi ſtercꝰ ver⸗
miũ.qͥd varia vnde glłant᷑ hoies niſi pelles vmiũ?
muriũ.panis ⁊ vinu ⁊ alij fructus ex terra naſcũ⸗
tur q pinguefit ſtercoꝛibo aĩaliũ.⁊ ſumpta in cibũ
⁊ potũ in ſtercus ⁊ vꝛinã ↄuertũtur.Et qͥd eſt ipſe
ho qᷓ;tũ ad materiã inqͥt Ber.niſi ſperma fetiduʒ
ſaccus ſtercoꝝ cib vermiũ.cuius finis talis ẽ ip
ſum qͥʒ tale ẽ ym phᷣm. Quis finis luxurie.nonne
ſtercus.qs finis delitiaꝝ eius ⁊ potus.nõne cru
ciatus aliqn vẽtris vel capitis cũ nimis eſt ⁊ de/
mum ſtercus.qͥs finis dominij.nõne ſeruitus. qs
finis honoꝛis.nõne frequẽter ↄfuſio.qͥs finis boj
minis q̊ ad coꝛpus:.nonne cinis.Unde Job.xx.
HVoc ſcio a pᷣncipio exqͥ poſitus eſt hõ ſup terram
ꝙ laus impioꝝ ẽ bꝛeuis.Et paulopoſt. Si aſ cẽde
rit in celũ ſuꝑbia eius ⁊ caput eius nubes tetige⸗
rit q̃ſi ſterqͥliniũ in fine ꝑdet᷑.⁊ qͥ eam viderant di
cẽt.vbi eſt.velut ſomniũ euolãſ nõ inueniet᷑ ſicut
Coſdroe rex ꝑſarũ qͥ ita ſuꝑibiuit vt facta ſibi tur

ri argẽtea faccret ſe adoꝛare vt deũ.ſʒ ↄfuſꝰ captꝰ

⁊ decapitatus eſt ab heraclio imꝑatoꝛe? in ſterq
liniũ redactꝰ. Nolite ꝗ̊ diligere mũdũ ⁊c. Secun
do oñditur vilitas mũdi reſpectu nobilitat aie.
ps.Abyſſus abyſſum inuocat.Abyſſus cuinõda
tur fundꝰ eſt deus infinitus cuiꝰmagnitudis nõ
eſt finis. abyſſus eſt aia nr̃a infinite capacitat/ in
potentia.iũq; eni põt tm̃ veritat intelligere vł
bonitatis gre hr̃e quin adhuc plus acqrere poſſit
ſeu accipe.abyſſus ̊ inuocat abyſſum.qꝛ aia qua
ſi infinite nobilitatis appetit deũ nobiliſſimum ⁊
ſummũ bonũ qð clarius loquens ps.dicit. Siti
uit aia mea ad deũ fontẽ viuũ.xeciſti eni nos do
minead te ⁊ inqᷣetũ eſt coꝛ nimdonec reqeſcat i te
inqᷣt Aug.in li.ↄfeſ.Eſt ̊ aia nobiliſſima in ſe ⁊re
ſpectu nobilitatis eius oia terrena viliſſima ſunt
nõ ſolũ metalla ⁊ aĩalia.ſed ⁊ celũ⁊ ſydera.ſolælu
na.ſicut vinũ ⁊ ſi in ſe ſit pᷣcioſum ↄꝑatũ tñ balſa
mo viliſſimũ erit. aurũ in ſe nobile⁊ carien ſed

Citulus Bexius

comꝑatum adamanti.carbunculo vel topaſio vi
le erit. Sic nobiliſſima aĩia cũ ſit.vilia ⁊ abomia
bilia ſunt reſpectu eius cetera ꝓpt qd dicebat ber.

O aia inſignita dei imagine.decoꝛata ſiłitudine.

redempta xpᷣi ſanguine. deſpõſata fide.dotata ſpi
ritu.deputata cũ angelis.capax beatitudinis. he
res bonitatis ꝑticeps rõnis:qͥd tibi cũ carne. q̃ſi
dicat.quo amoꝛe inheres iſtis reb mũdi q̃ oꝛdi/

nantur ad carnem cũ ſis ita nobilis.⁊ ipᷣa ſcʒ ca

ro ita vilis vt ſit qᷓſi infinita diſtantia magis qᷓ;i⸗
ter celũ ⁊ terram.ſieit aũt res nobilis ⁊ pcioſa ſi
cõiũgatur rei multũ ignobilioꝛi vilificat᷑. ſiẽ ſiqᷣs
cõiũgeret aurũ cũ luto.vel bonũ vinũ cũ aceto vł
aqua.ita aia in ſe nobilis efficit᷑ vilis ⁊ impura et
abominabilis.cũ amoꝛe ↄiungit᷑ cũ iſtis munda⸗
nis rebo.ꝓpt qð ðꝛ ꝙ abomiabilisẽ dño impiuſ⁊

impietas eius.Sapᷣ.rxuij. Habitatio q̊ʒ anie pꝛo

pꝛia in celo eſt in qͥ habitare ꝑ affectũ debet ſᷣm il
ud Phil. iij. Noſtra ↄuerſatio in celis eſt.ſed ter
ra cum omnibo q̃ in ea ſunt eſt vt punctus ſᷣm a⸗
ſtrologos reſpectu celi.Quã vilis eſſet qͥ ꝓ maß et
nobiliũſſima ciuitate capet vnũ vile tuguriũ qua⸗
le eſt mũdus reſpectu celi. Sed nec totũ mundũ
ſeu terram cũ omniby bonis ſuis qͥs vnqᷓ; poſſe/

dit.quis aũt poſſedit vnq; totũ auꝝ aut argẽtuz.

aut lapides pᷣcioſos mũdi.qs dãnatus eſt ſilis oĩ

bus gentibo vel aĩaliby terre. qs obtinet ocʒ hono
re ⁊ glam.nõnc ſiqs a multis laudat᷑ ab alijs ei ð
trahitur ⁊ maledicit᷑.qs oẽm voluptatem intẽtã
venereoꝝ vel ciboꝝ ↄſecutus eſt.ſed cũ oĩs dele/⸗
ctatio ſenſualis paſſio ſit.vñ ⁊ cum tranſmutati⸗
one coꝛꝑali ſi inoꝛdinate ⁊ non moderate accipit
nocet q;plurimũ ⁊ viliſſima creatura efficit quia
ſimilis beſtijs Eccs.iij.Dixi de filijs hoĩm vt pꝛo
baret eos deus ⁊ oñderet ſitłes beſtjs. Wiliſſima

demüũ oñnditur omnis creatura reſpectu głe ſup⸗

ne ſeu beatitudinis diuine ad quã videndam ⁊
fruendam aia eſt creata. Oculus eni nõ vidit nec
zuris audiuit nec in coꝛ hois aſcendit q̃ pꝛepara
uit deus diligentibo ſe. nõ mundũ ſed ſe deũ.i.co
rinth.ij. Uiſio illa tanta pulcritudinis eſt.tãtoq;
amoꝛe digniſſima vt ſineilla Plotinus phs aiazʒ
duibuſtiberr qᷓ;tiſtibet bonis repletam eſtimet in
feliciſſimam ait Aug.de ciui.dei Ex hac ſequitur
gaudiũ immẽſum cuius ↄpationc omne gaudiũ
⁊ delectatio mũdi viliſſima ⁊ abominabilis ẽ.vñ
Bern. Alud eſt vm gaudiũ ⁊ ſummum qð nõ de
creatura.ſed de creatoꝛe ↄcipit᷑ qð cũ acceꝑis ne⸗
mo tollet a te. cuius cõꝑatione ois iocũditas me
roꝛ eſt.omnis ſuauitas doloꝛ ẽ.omne dulce ama
rum.omne decoꝝ fedi.⁊ omne qð delectare põt
mMoleſtũ. Et ſap̃.xi.ðꝛ. Tanqᷓ; momẽtũ ſtatere ſic
etſt ante te.ſ.o deus oꝛbis terraꝝ ⁊ tanq; gutca ro
ris ante luchanũ q; deſcẽdit in terrã Abominabi
les fiũt g̊ hoies amatoꝛes mũdi ꝓptervilitatẽ q in

mũdo reꝑitur comꝑatione aie reſpectu ſue capaci

tatis habitationis ⁊ vltimijfinis ſcʒ glie.t ideo
Nolite ᷓ diligere müdum ⁊c. Tertio oñdit vili
ras mũdi.i.eoꝝ q amant᷑a mũdanis reſpcũ anxi
etatis ⁊ mixture que eſt in ipᷣis diuitijs.honoꝛifi
centijs. delitijs ⁊ hmõi. Riſꝰ doloꝛe miſcebit᷑ ait
Sgalomon ꝓuer.xuij. Job. v. Homo nafcitur ad

laboꝛem.Et in figuram huius dictum fuit Adeĩ
ꝑſona totius humani generis ſpinas ⁊ tribulos
germinabit tibi. GBeñ. iij. ſcʒ terra q;tũ cũq; colas
Sic qᷓ;tũcũq; qͥs querat fructũ delectatõis ex ter
ra coꝛpis ſui diuerſis exercitijs.tñ ſpinas diuſaꝝ

Irietatũ affligentiũ eũ vel tribulos remoꝛſionis
conſcie patit᷑. vt nõ integre letari poſſit velnõ ↄſe

quendo vt libet vel timẽdo ne ꝑdat. Uñ ⁊ Boeti
us de philoſophica ↄſolatiõe dicit ꝙ multi ama⸗
ritudinib falicitas huius mũdi reſi pſa eſt. nec eſt

ait idem aliqͥs tam cõpoſite felicitatis qui nõ ali

qua ex ꝑte cũ ſua foꝛtuna rixetur. Nam ſi habʒ ali
quis diuitias.aliqñ nõ hẽbit filios.vel ſi hʒ ma⸗
los inde cruciat᷑.ſi bonos timet ne moꝛit ſi hʒ di

uitias ⁊ filios aliqñ nõ hẽbit natales nobiles. ſi

nobilis ſit. nõ hẽbit honoꝛes.ſi honoꝛes młtas i⸗

uidias ⁊ inimicicias patiet.vel infirmitates gra⸗
ues incurret.⁊ſic ſemꝑ hʒ in mũdanis cũ gaudio
mixtam aliquã anxietatẽ achab reguũ hebat iſrł
et qꝛ non poterat hr̃e vineã naboth. de q̃ volebat
viridariũ facereex triſticia infirmatus ẽ.iij Reg.
xxi. Aman agagites erat pᷣmuſ in curia aſſueri bo
noꝛatiſſimus ab eo.⁊ qꝛ vnus hõ ſcʒ mardocheꝰ

nõ honoꝛabat eũ vt ceteri nihil reputabat tantã

felicitatẽ. In li.Heſter.iij c. Achitophel ſapientiſ
ſimus qꝛ nõ fuit factũ ſᷣm ↄſiliũ ſuũ ita amarica⸗
tus eſt ꝙ laqueo ſe ſuſpendit.ij. Reg.xvij.O cum

q;to laboꝛe ea q ſunt in mũdo qrun diuitie. deli⸗
tie.voluptates.honoꝛes dignitates.cũ q;to timo

re nõ amittendi poſſident᷑ ⁊ ſolicitudine. cũ qᷓ;io
doloꝛe gdũtnr vel auferũtur. Sʒ ſi oia babeant
ad mutũ qð nunq; eſt nihil tñ ſecũ de mundo exi
ens ferre põt hõ.qm̃ inqᷣt põ.Cũ intcrierit nõ ſu⸗
met dia.i.aliqd ex omnibo.nec deſcẽdet cũ eo glia
eius.Etiõ nõ ſunt hoĩs bona q ſecũ ferre nõ põt.
ait Amb.ſ.vera ⁊ pꝑmanſura bona ſed ⁊ ipᷣis ma⸗
lis penalibo plenus eſt mũdus in tota vita hoĩis
vt veriſſimũ inueniat᷑ qd ðꝛ E cẽs.ij.Cuncti dies

eius laboꝛibo ⁊ erũnis pleni ſunt nec ꝑ noctẽ qui

dem requieſcit. Et certe mirũ eſt quõ cũ mũdus
fit plenus tot calamitatibo hoĩes diligãt ipᷣm vł
vitam pñtem q potius moꝛs dicenda eſſet.Enu
merat aliq̃s ex his miſerijs ⁊ anxietatibo q̃ baben
tur in mũdo cõiter Aug.in.xxij.de ciui.dei.cxxij.

dicẽs Quid eni eſt qð cũ laboꝛe memmimus ſine

laboꝛe obliuiſcimur.cũ laboꝛe addiſcimꝰ ſinela⸗
boꝛe neſcimus.cũ laboꝛe ſtrennui ſine laboꝛe in /⸗
ertes ſumus.Sed pᷣter puerilis etatis penas ſi⸗

ne qᷣb addiſci nõ põt a pueris.qͥd maioꝛes volũt

qui vix aliqd vtiliter volũt.q̊t ⁊ q;dtis penis gen?
agitetur humanũ que non ad maliciaʒ pꝑtinẽt ini
quoꝝ.ſed ad ↄditioem ꝑtinẽt miſeriãq; cõmunẽ

Quis vllo ſermone dixerit.qᷣs vlla cogitatõne cõ
pᷣhendit.qᷓ;tus eſt metus.qᷓ;taq; calamitas ab oꝛ

bitantib atq; luctu.a damnis ⁊ dãnatiõibo. a de
ceptionibo ⁊ mẽdacijs hoĩm. a ſuſpitionibo falſis
ab hoibo violentis.a facinoꝛibo ⁊ ſcelenibalienis
qnquidem ab eis ⁊ depᷣdatio ⁊ captiuitas ⁊ vin/⸗
cula ⁊ carceres.exilia ⁊ cruciatus.⁊ amputatio
membꝛoꝝ.⁊ puatio ſenſuum.⁊ oppꝛeſſio coꝛpor.
ob obſcenam libidinem oppꝛimẽtis explendam.⁊
alia hoꝛrenda multa ſepe cõtingunt.Quid ab in

s
a
elg
ns

Capitulũ. XIIII.

numeris caſibus qui foꝛinſecus coꝛpoꝛi foꝛmidã

tur.eſtibo ⁊ frigoꝛib⁊ tẽpeſtatibꝛimbꝛib alluuio

nibus.choꝛuſcatiõibi.tonitruiſ.grandine.fulmi
ne.motib.hiatibuſq; terraꝝ oppꝛeſſionibbruina
rum.ab offeuſionib ⁊ pauoꝛe. vel etiam malicia
lumentoꝝ.a tot venenis fructuũ aquaꝝ.aurarũ
beſtiaꝝ.vel etiam moꝛtiferis moꝛſibi.a rabie que

cõtingit ex rabido cane.vt etiam q blanda ⁊ ami⸗
ca ſuo dno beſtia.nonnunqᷓ; vehemẽtius ꝛamari

us q; leones dꝛaconeſq; metuant᷑.facitq; hominẽ

quem foꝛte cõtaminauerit ↄtagione peſtifera ita
rabioſum vt a ꝑntibo cõiuge filijs plus omni be/⸗

ſtia foꝛmiderur. Que mala patiutur nauigãtes.qᷓ

terrena itinera gradiẽtes.Quis ambulat vbicun
q; inopinatis nõ ſubiacens caſib.de foꝛo quidaʒ
rediens domũ ſanis pedib ſuis cecidit pedẽ fre⸗
git ⁊ ex illo vulnere vitã finiuit. Quid videt᷑ ſedẽti
ſecurius de ſella in qua ſedebat heli ſacerdos ceci
dit ⁊ moꝛtuus eſt. Agricole ĩmo ⁊ oẽs homines
quot ⁊ q;tosla celo a terra vel a ꝑnicioſis anialib⸗
caſus metuũt vt araneis.ſcoꝛpionibi.ſerpentibi.
bufonibo tarantolis.vel nociuis fructib.contra
millefoꝛmes demonũ incurſus.quis in innocen
tia ſua fidit.qñquidẽ ne qͥs fideret etiam ꝑpuulos
baptiʒatos quibo certe nil innocẽtius ẽ.aliqñ ſic
vexant vt in eis deo ſinente iſta monſtret᷑ huiꝰ vi⸗
te flenda calamitas ⁊alterius deſiderãda felicitas
iam vero ex ipᷣo coꝛꝑe tot exiſtũt moꝛboꝝ malavt

noõ libꝛis medicoꝝ cũcta compᷣhẽſa ſint in quoꝛũ
pluribo ⁊ pene oibo ipᷣa etiã ad iumenta ⁊ medica
menta toꝛmenta ſunt.vt homines a penaꝝ exitio

penali eruantur auxilio Nonne ad hocꝑduxit ho
mines ſitientes ardoꝛ imanis.vt vꝛinam qͥʒ hũa
nam vel ctiam ſuam biberent. Nonne fames ad
hoc vt a carnib hominũ homines abſtinere non
poſſent.nec inuentos moꝛtuos hoiĩies.ſed quoſa
le ꝓpter hot occiſos.nõ quoſſibet alienos.verũeſi
am filios matres incredibili crudelitate q; rabi⸗

ga eſuries faciebat aſſumerent. Ipe poſtremo ſõ⸗
nus qui ꝓpꝛie quietis nomẽ accepit qͥs verb expli

cet ſepe ſomnioꝝ viſis q; ſit inquietꝰ. ⁊ q;magniſ

licet falſaꝝ rerũ terroꝛibo aiam miſeram ſenſuſqʒ
pꝑpturbet. Ab hmoõi mñ miſerijs q̃ſi quibuſdã inferꝭ

vite non liberat niſi gratia ſaluatoꝛis xpᷣi dei ⁊ do

mini noſtri ieſu.hoceni nomẽ eſt ei ieſus qͥ ſalua/⸗

toꝛ interõtatur.hec ille. Tiberat ſiquideʒ gra xpᷣi
ab hmõi miſerijs mũdi ꝑducendo ad glaʒ vbi nõ
erit moꝛs.neq; luctus.neq; clamoꝛ. ſed nec vlluſ
doloꝛ vt ðꝛ Apoc.xxi.ſed ꝑſectum plenumq; gau⸗
diũ ⁊ quies.nõ auteʒ liberãtur a malis amatoꝛeſ
mũdi.ſed de pñtibo vadũt ad ꝑpetuũ luctũ infer⸗
ni.vbi moꝛs ſine moꝛte defectus ſcʒ omms boni
ſine defectu. finis infinitus vt dicit Greg. in lib.
moꝛał. O vere immenſa cecitas ⁊ fatuitas amare

mundũ iſtum plenũ tantis miſerijs.vbi et ſiquid

boni eſt mixtũ eſt cum multis anxietatib.⁊ exin⸗
ge puenire ad maioꝛes ⁊ ꝑpetuas calamitates.
Nolite ergo diligere mundũ ⁊c.qꝛ abominabiles

facti ſunt ꝛ . J

In tertia parte pꝛinci.S.iI.

pali notabatur nullitaspbitatis in mundo.qꝛdi

citur. Mon eſt qui faciat bonum ſed ex amatoꝛibꝰ

mũdi qui mundo volũt frui nõ eſt vſq; ad vnum
id eſt nec vnꝰ tm̃ ex eis ⁊ loquitur de oꝑe vere bo⸗

no ſcʒ meritoꝛio ⁊ grato deo. Quãuis eni tales q

ſunt in moꝛtali faciant multa de genere bonoꝛuʒz

vr elemoſinas.ieiunia.oꝛationes.⁊ hmõi.nulluʒ
tamen eoꝝ eſt opus meritoꝛiã nec vere bonũ.⁊xò

eſt ᷣm b.tho.in pma ſcðe.qꝛ nullũ opus hominis

poteſt eſſe meritoꝛiũ ⁊ deo acceptũ qð fit ſine gra

ſʒ amatoꝛes mði ſtſñ gr̃a ⁊ inimici deivt dictũ ẽ.õ

Et iõ exeis ñ ẽ qᷣ faciat bonũ.Cõtraria ñ pñt ſiłi⸗

eſſe Cũ aũt ex amoꝛc mũdiꝓcedant innuera ma⸗
la ideo amatoꝛes mũdi non poſſunt facere bona.
nõ eſt qui faciat bonũ ex eis.Quãta peccata oꝛiã/⸗

tur ex amoꝛe mũdi oñdit Auguſt.in.xxij.de ciuit᷑.

dei.c. xxij.dicẽs.Quid amoꝛ ipe tot reꝝ vanaꝝ at
qᷓ; noxia v.et ex hoc moꝛdaces cure.ꝑturbatiões
metoꝛes.foꝛmidines.inſana gaudia.diſcoꝛdie. li
tes.bella.inſidie inimicicic.fallacia ⁊ audacia.a⸗
dulatio fraus.furtum rapina.perfidia.ſuperbia
ambitio.inuidentia.homicidia.paricidia.crude
litas.ſeuitia.nequicia.luxuria.petulantia.iinpu
dentia.impudicici a. foꝛnicationes.adulteria.in
ceſta.⁊ contra naturam vtriuſq; ſexus tot ſtupꝛa
atq; immundicie.quas turpe eſt dicere ſacrilegia
hereſes.blaſphemie periuria.oppꝛeſſiones inno/⸗
centium.calũnie.circũuentiones.pᷣuaricationes
falſa teſtimonia.iniqua iudicia.violentie.latro⸗
cinia.⁊ quicqͥd taliũ maloꝝ in mente nõ venit. et
tamen de vita iſta hoĩm nõ recedit. hec vtiq; ho⸗

minſñ ſunt maloꝝ ab illa tñ erroꝛis ⁊ ꝑuerſi amo

ris radice venientia cũ qua omnis filius adã na⸗

ſcitur. hec ille.Et ſic ptʒ ꝙ nõ eſt qui faciat bonuʒ

ex amatoꝛibo mũdi.qꝛ vnũ ſolum ex tot peccatis
eſt ſufficiens ad tollendũ gratiam.⁊ ꝑ ↄſequẽs oẽ

bonũ meritoꝛiũ.ſed ⁊ſiquid faciũt amatoꝛes mũ

r de genere bonoꝝ ⁊ iſtud multũ tepide atarde⁊
indebite factũ.qꝛ vel ꝓpter mũdũ faciunt ⁊ ſic cõ⸗
gregauerũt mercedes ⁊ miſerũt cas in ſacculũ ꝑ⸗

tuſum vt dicit᷑ aggei.i.Quia ꝓpter malũ fiuem et

vanum non inde fructũ ſuſcipiunt. vel ſi faciunt
ꝓpter deũ nõ tamen cũ illa diligentia ⁊ ſolertia ſic
ea que faciunt ꝓpter mundũ. Un Greg. diſt. xl vij
dicit. Omnes huius feculi dilectoꝛes interrenis
rebo foꝛtes ſunt.in celeſtibo ſunt debiles.naʒ ꝓ ta⸗
li gła deſudare vſq; ad moꝛtẽ appetũt.⁊ ꝓ ſpe ꝑpe

tua nec paꝝ quidẽ in laboꝛe ſubſiſtunt Pꝛo terre⸗

nis lucris quaſſibet iniurias patiunt᷑ ⁊ tolerãt.⁊
ꝓ celeſti mercede vł tenuiſſimi vbi ↄtumelias fer
re recuſant.Terreno iudici tota die etiã aſſiſtere

foꝛtes ſunt. In oꝛatione vo coꝛã dño vł vniꝰ hoꝛe

momẽto laſſant᷑ Sepe nuditatẽ.deiectionẽ.famẽ
q;/ SS diuitijs atq; honoꝛiba tolerãt.⁊ ea⸗
rũ reꝝ ſpe ſe ꝑ abſtinẽtiã cruciant ad q̃s adipiſcẽ

das feſtinãt.hec ibi.Quis ex mũ danis ſuſtinet il
los laboꝛes ꝓ deo q̊s ſuſtinet ꝓ reb mundi. certe

nõ eſt vſq; ad vnũ.vtʒ in ruſticis.mercatoꝛibo.ar
tificib.ſtipẽdarijs.nautis.⁊ alijs.Et qð peius ẽ
ex inſenſibilicate pꝛoueniens eſſe ſubſentibus de
liciasputabant. Job.xxx.ſub ſpinis tot laborum
ꝓ mũdo videtur peccatoꝛibo feliciter manere ⁊ in
delitijs.O ſi poſſemus ait Ausuſt. noſßot ccta

Titulus ſexrtus

re et nobiſcum amatoꝛes mundi excitare vt eent

rantum amaroꝛes dercgeum ſunt ſecult perturt
Demum etiam tanta eſt miſeria huius vitevt nõ

ſit qui faciat bonum ſemper etiam quantumꝙ;
ſanctus nõ eſt vſq; ad vuũ ſcʒ xpᷣm ipᷣo excepto cũ
matre ſua.Nõ eſt qui faciat bonũ ſuꝑ terrã ⁊ non
peccet. vt ðꝛ.iij. Reg.viij.? Eccs.vij. Quinimo ſe

pties in die cadit iuſtus.qꝛ ſeptẽ modis.ꝑ iq̃ran/⸗
tiam ꝑ negligẽtiã.p incõtinẽtiã ſenſuũꝑ impatieẽ
tiam. p inſipietiã diuinoꝝ.ꝑ ingratitudinẽ ꝑ affi

cientiã.i.affectũ inoꝛdinatũ.nolite ̊ diligerce mũ

dũ. ã ⁊ in figurã anathematiʒauit dñs theſau⸗

ros Jericho.vt nullꝰ de eis acciꝑet qͥcq;. Jericho

interpᷣtat᷑ luna.⁊ ſignificat mũdũ valde mutabi⸗

lem cuius res nõ debent accipi a fidelibi vt eis in
hereãt.ſʒ qͥlibet dʒ eas igni diuini amorꝭ ecpone

