idem⁊ foꝛiiꝰet hocveruũ intelligo tã in hoc q; in pꝛece
denti caſu quãdo tu remanes:etiã in aliquo lucro.⁊
ſic illi decẽ ſextarij de lucro pꝛoueniãt. Si enĩ nullũ

lucrũ reſultaſſet ex hac ſocietate.⁊ ego nibilominus
habuiſſem a te.x.ſextarios grani iã hic non pꝑepereʒ

illos ex lucro. ex quo bñ licitũ eſt plus cõferedo plꝰ
ꝑcipere. Cum eni de natura cõtractus ſocietatis ſit
ꝓꝙ ꝑtes ſintequales habito reſpectu ad quotã in ſoci
eætate poſitã.cũ ſit quoddã ius fraternitatis.vt.l. ve⸗
rum. ff. pꝛo ſocõ.que eq̃litas erit aut q̃ fraternitas vt
tu nihil lucreris ⁊ tu mihbi decẽ detuis tradas Reſul
taret ergo potiꝰex tali ↄtractu mutuũ q; fraternitatis
in effectu ſi recte cõſideret᷑ eſſet eĩ cõtractus hmõt cõ⸗
tra hmõi effectus ꝙ ꝓ dimidiavaloꝛẽ boum tibi in/⸗
telligar mutuaſſe.⁊ pꝛoptereavolo.x.⁊ tu in ſocietate
illã dimidiã vel etiã dimidiã oꝑe vel totã oꝑam po⸗

nas ad cõelucrũ⁊ damnũ.ar.eo.ca.in ciuitate.⁊ ibi

nota ꝑ GBoff. poſt Jo.an. Nota tñ ꝙ dicit Buil. ꝙ cũ
locatoꝛ vltra illas mẽſuras quas hʒ bladi appõit pa
ctũ ꝙ in caſu moꝛtꝭ ↄductoꝛ teneat᷑ ad medietatẽ dã⸗
ni.Et hoc facit timẽs ne ſi ad hoc nõ teneret᷑ nimis ⁊
indiſcrete grauaret boues ⁊ minꝰcuraret de eisſed in
aio firmiter ꝓponit ꝙ ſi ſine culpa ↄductoꝛis perirẽt
nil a cõductoꝛe ſuſciꝑet de dãno.qð credit ꝙ nõ pec
caret niſi pꝛopter ſcandalũ eoꝝ qͥ ignoꝛarẽt eius intẽ
tionẽ. Sic etiã pñt dari⁊ aʒini⁊ equi in ſoccidã diũ/⸗
ſis modis. Sed ad hocvt ſit licita opoꝛtet ꝙ facta cõ
putatione expenſaꝝ ⁊ labous cuſtodie id eſt habito

reſpectu ad quotã⁊ perniculũ nõ reꝑiat᷑ deterioꝛis cõ⸗

ditionis vnus qᷓ; alius.

Item queritur J. X LIIII.

Quid iuris cũ Pe.locat Jo. duos boues paciſcẽs ſe⸗
cũ ꝙ det ſibi quolibet mẽſevnũ ſextariũ frumẽti nul
la mentiõe facta de ꝑiculo.Rñ.ꝙ ſiPet.vult capita⸗
le firmũ ſeu hoc intedit. vſura eſt. Sed ſi intendit et
declarat in ſe ſuſciꝑe foꝛtuitũ ꝑiculũ⁊ diuini iudicij.
tunc licitũ eſt.ſicut etiã licitũ eſt tradere equũ adve⸗

cturã.Inſuꝑ tũc ſi moꝛerent᷑ boues ꝑ Jo.incuriã.ipᷣe

Jo.tenet᷑ ſatiſſacere.Qõ ſi facit ſuꝑ hoc inſtrumẽtuʒ
puimo mõ ſi ꝑiculũ foꝛtuiti caſus vł incurie ſit Jo.t̃

⁊ hac intentõevt Jo.habeat maioꝛẽ diligentiã in cu⸗

ſtodiẽdo.ſed mẽte intendens ſibi aſcnibere ſoꝛtuitos
caſus ipſe Pe.ſi ſufficiẽter ſibi fuerit oſtenſum. ↄtra⸗

ctus ctiã eſt illicitꝰſᷣm Guil:qꝛ ſcãdaliʒatiuꝰpꝛoxĩoꝛꝝ

cũ ex foꝛma ſit vſurariꝰ intentõem pᷣt mutareꝛ ſubi
to moꝛi.⁊ tñ heredes ex vi inſtrumẽeti petere poſſent
dãna caſus foꝛtuiti.Sʒ ſi pactũ fiat ꝙ in oĩ caſu ſiue
incurie ſiue foꝛtuiti vterq; ſuſtineat medietatẽ dãni
foꝛte tolerari poſſet qꝛ cũ caſus incurie ꝓpꝛie debeat

ĩputcari ↄductoꝛi⁊ caſus foꝛtuitꝰlocatoꝛi fit qdamxe

cõpenſatio vnius cũ altero ad vitandum litigia.

Queritur. Atrum S. xXLV
bhoc ſit licitũ. Accipit Pe.ab aliquo pecuniã mutuo
⁊ pꝛo eo martinꝰſatiſdat ſeu ſcriptã ſecuritatis facit.
et vult vnũ vel duos ducatos pꝛo qͥlibet centenario

Rñ.Si ſatiſdatoꝛ ſeu fideiuſſoꝛ eſt fictus qꝛ ſcʒ ipſe

eſt mutuatoꝛ⁊ fingit ſe ab alio facere mutuare et ꝓ fi⸗
deiuſſione ula fictavnũ vel duos ducatos petit. vſu
ram cõmittit.xiiij.q.iij.c.vſura. Sic autẽ eſt verus
ſatiſdatoꝛ qꝛ ſcilʒ alius eſt qͥ mutuat vtrũ licite reci⸗
piat illa duovel vnũ.Lau.denidol.arguitꝓ ⁊ econ⸗
tra.Nã ꝙ ſitvſura ꝓbat᷑ ſic. Paria quidẽvident᷑ mu
tuarevltra ſoꝛtẽ ⁊ certũ quid reciꝑe.⁊ penes creditoꝛẽ
ſatiſdare⁊ aliqͥd a debitoꝛe reciꝑe.Nã ego conſtituo
te mei creditoꝛis debitoꝛẽ pꝛopter qð a te debitoꝛe ꝑ
cipio illos duos floꝛeñ.⁊ ſic ſi ſoluo creditoꝛi tu miꝭ
bi ad reſtitutiõʒ teneris tanqᷓ; debitoꝛ meus vere ſoꝛ

tis.quod ergo plus das vſura videt᷑quia ꝑinde vi⸗

detur acſi mutuaſſet et ſihoc pꝛocedir cum pꝛo tetuo
creditoꝛi ſoluo.tantofoꝛtiꝰcum nõ ſoluo-lõ enĩ de/⸗
beo eſſe melioꝛis conditõis cum nõ ſoluo qᷓ; cum ſol
uo. Nec obſtat cũ in caſu noſtro etiã in me ſuſcipio
ꝑiculum.qꝛ ſi tu illi nõ ſoluis.ego teneoꝛ ſoluere.qm̃
tu mibi remanes obligatus ad reddendũ.extra de fi
deiuſ.c.ij. Sed ꝙ nõ ſitvſura videt᷑ quia ſolũ in con⸗
tractu mutui cadit vſura.ſed hic nõ eſt dare ↄtractũ
mutui ſed ↄtractũ innoĩatũ.ſ.do vt facias mihi ſcri
ptam cautõis,.vel dovt des illi pꝛo me ſi nõ dedero.
ſeu faciovt des.nõ enĩ ad mutuũ reſpectus habeturx
cũ nullũ ſit pꝛo ꝑte recipiẽtis illos vnũ vel duos flo⸗
reñ.ſed ad ſeruitiũ ſcripture ſecuritatis quã tibi ſacõ
⁊ ſicvidet᷑ potius quedã venditõ crediti mei.Sʒ fun
damentũ huiꝰrõis faciliterdeſtrui poteſt.nã etſi vſu
ra ex foꝛma nõ cadat niſi in cõtractũ mutui expliciti
tamẽ vſura ex fraude bene reꝑitur in alijs ↄtractibꝰ
vbi eſt implicitũ mutuũ.vt patet ex dictis ſupꝛa.Et
ſic videt᷑ in pꝛopoſito caſu eſſe qð pᷣcipuevidet᷑ dicẽ⸗
dum.ſ.eſſe vſura.cũ talis ſatiſdatoꝛ facit ſibi idonee
cauere ab eo pꝛo quo ſatiſdat de indẽnitatevel etiã ſi
ne hoc cũ reddu ſe certũ inde nõ poſſe habere dãnũ
cum alias nõ ſatiſdaret. Cõcluſiue pᷣdictus Lau:.de
tali ↄtractu dicit ſimpir ꝙ tutius eſt abſtinere.

Auid cum t mit . XLVI
tis ꝑ mare vel per terrã merces tuas ad aliqs ꝑtes.
et ego periculũ in meſuſcipio ⁊ pꝛo quolibet cẽtena⸗
riovaloꝛis ipſarũ mertium conuenio ꝙ mihi tradas
certã pecunie quantitatẽ nunqͥd ſum vſuranꝰ.Etim̃
det Lau.de nidol. ꝙ non.Non eni eſt iſte caſus ſimił
caſui decre.nauiganti.quia ibi receprũ vltra ſoꝛtem
directe concernit mutuũ in quo ſuꝑabundantia re⸗
pꝛobaf.piiij.q.iiij.c.ſi quis oblitus.ſed in noſtro ca
ſu nõ ſiciquia cõcernit factũ id eſt ſecuritatẽ, dał᷑ enĩ

Ne
i
nl
n
ndi
ncn
xi
nhiſei
N
Nar
ldpst⸗
thedi
Gi
Gaſn
Ind
a
i
NR

.
ſsgn
GN&
.
n
mnl
in
u
oſnr

dacmn

RH

—

vt faciat.non enĩ dat᷑ pꝛopter mutuũ cũ nullũ inter/
uenerit.ſed pꝛopter id qð ſecurat mercatoꝛẽ de merci

bus ſuis q̃s ꝑiculo marino velterreſtri exponit. Pꝛe
terea nulla ſoꝛs interuenu.ergo falſum eſt dicere ꝙvl
tra ſoꝛtẽ aliquid ꝑcipiteNullũ eĩ eſt dare edificiũ ſi⸗
ne fundamẽto.i.q.i.cũ Paulus. Potiꝰ autẽ videtur
eſſe ↄtractus locatiõis.q̃ſi iſta locʒ ſub ſuo ꝑiculo et
cũ tali mercede cõductõem haꝝ merciũ.q̃ enĩ eqͥtate
ductꝰdices hũc ſubire ꝑicula ſine lucro⸗ r

ciſcum de Empulis oꝛdi minoꝛum.

Lambia fiunt tri..X VII.

pliciteret de qlibet eoꝝ videndũ eſt ſi eſt licitũ C¶Ino
mõ fit ſic. Campſoꝛ cabiendo recipitdenaniũ pꝛo ſlo
reno ðꝛ cambiũ minutũ.eſt nevſura. Uidet᷑ ꝓ ſic.qꝛ
querit᷑ fructus de pecunia que nõ parit.ar.diſt.xlvij
ſicut hi. Jo.de lig.dicit ꝙnonvidet᷑ bene excuſabilis
niſi attento intereſſe.quia attento ſubiecto pecunia
eſt inuẽdibilis niſi pꝛopt᷑ curſum monete. Cõcludit
finalr ꝙvbi quis plus recipiat nõ eſt bene tutꝰ in cõ⸗
ſcientia.Sed Lau.de ridol.dicit ꝙ ſi verũ foꝛet hu⸗
iuſmodi cambia nõ ſoꝛe licita.nimij dãnarent᷑.vnð
puta talia eſſe licita dũmodo ſine fraude celebꝛent᷑
nec hic interuenit mutuũ vnde nec vſura. nec inſuꝑ
qð cõtra conſciam ed ificet. Si enĩ tibi cambio floꝛe
nũ dando tibi monetã.vel dando tibi floꝛenũ acci⸗
pio monetã.⁊ in pꝛimo caſu recipio mihi vnũ dena⸗
riũ verivaloꝛis.in ſcðᷣo volovnũ denatium a tevltra
verũ valoꝛẽ:iam id nõ retineovelvolo vt tibi vendẽs
pecuniã q̃ eſt inuẽdibilis ſ̃ᷣm Archi.xuij.q.iiij.ca. i.
Nec ad pecuniã reſpectũ ha beo ſʒ ad intereẽ meum
rõne laboꝛis.operaꝝ.penſionũ.ſalarioꝛũ factoꝝ⁊ di
ſcipuloꝝ.que pꝛo huiuſmodi arte exercenda ſubeo qʒ
de pꝛopꝛio nõ eſt decensvt ſubeam. nec incaſſum la
boꝛarevel operari debeo in tui⁊ alioꝝ vtilitatẽ.Expẽ
ſaꝝ qͥppe laboꝛis ⁊ itineris rõ eſt hñda.extra devo.c.
magne. Et iſta videt᷑ fuiſſe ſentẽtia Jo.de lig. ſi recte
attendat᷑. Poteſt tamẽ in huiuſmodi cambijs cõmit/
ti peccatũ multipliciter.nõ ſolũ cum fit hoc eł auari⸗
cia ſed etiã cum dant᷑ monete falſe vel inciſe vel dimi
nute.mixtevel etiã cũ nimis capiũt pꝛo hmõi cãbio.

Quantũ autẽ ſic ſumi poſſit nõ poteſt dari regula ge

neralis determinate quãtitatis vbicd.

tet aliud cam⸗.x

„

„
viũ qð ðꝛ cambiũ ꝑ literas.⁊ fit ꝑ ĩiſtũ modũ·.Reci⸗
pit campſoꝛ centũ in locovno.puta Uenetijs a Pe.re
ſtitui facit ipſiPe.vł alteri ꝓ eo in alio loco.puta ylo
rentie centũſex floꝛenos vel ſeptem ſᷣm 1. plus vel mi
nus valent de hoc ergo quent᷑ vtrũ ſit licitũ. Rñdet
Lau.de ridol.ꝙ ſicNon enĩvenditur pecunia q̃ eſt
inuendibił.ſed tantũ hic ſoluit᷑equantũ ibi numerat᷑
Nam tantũ valet alicubi floꝛenꝰcuʒvno denario q̃n⸗
tum alubi ſine denario.Lurſus enĩ monete oꝑat᷑ ex
ceſſum invaloꝛe ſᷣm locoꝝ diuerſitatẽ. Plus enĩ valet
floꝛen?floꝛentinꝰ Floꝛẽtie q; alubi.et plus ducatus
romanꝰrome q; alubi. Sꝑatur hoc⁊ monetaꝝ diũſi
tas qñq; eni tantũ valent Cenetijs centũ ducati qn

„—„

ſic ↄclu⸗
dit hanc ſententiã verioꝛẽ.ſ.ꝙ tractde ſe ſit licitus:·
HPHanc dicit tenuiſſe magiſtrũ in theologia frm Fra

tum Floꝛentie centũſexvel centũſeptẽ floꝛenivel plus
vel minꝰ.nõ enĩ plus ſoluit᷑ ſed tantundẽ. Eſt ⁊ alia
ratio.ſ.ꝑiculi cui ſubijcit᷑ campſoꝛ aliqñũ in miſſionz

monetaꝝ delocoad locũ.⁊ ideo ſi minus aliqͥd valet

qð recipit a campſoꝛe in vno loco q; illð qð reddet᷑

in alio illud plus ſit rõne ꝑ iculi et vt ſubueniat᷑ ſala⸗

rijs miniſtroꝝ et penſionũ ⁊ alioꝛum in huiuſmodi
arte neceſſarioꝛũ vt non fruſtra operas ponat⁊ ſudo

rem pꝛopꝛiũ in alioꝛũ vtilitatẽ. Ad quod bene facit

72

quod ſcripſit tho.ij.ij.qlxxvijart.iiijelon eſt ergo

vſura vel contra conſcientiã/

Eſt et tertium ge JF. X LIX

nus cambij quod ðꝛ cambiũ ꝑ venẽtias ſiue cambi
um ſiccũ vel cambiũ ad libꝛas groſſoꝝ et fit per hũe
modũ.Ego egens hic loꝛẽtie.x.libꝛis groſſoꝛũ reci
pio a te campioꝛe floꝛentino ibidẽ floꝛenos centum
ſex vel plus vel minus. ſicut tuuc Floꝛentie cambia
currũt et valent.x.libꝛe groſſoꝛũ.et inde advnũ men
ſem teneoꝛ tibi ad reſtituẽdũ tantũ quantũ infra de⸗
cem dies cõputãdos a die celebꝛati contractus vale
bũt.x.libꝛe groſſoꝝ in ciuitate Uenetiaꝝ que aliquã
do valent plus aliquãdo minus.⁊ ſic aliquãdo ꝑdit
aliquãdo lucrat᷑ cambiẽs licet vt in pluribo lucretur

Etvt intelligas terminũ pꝛedictũ.decem libꝛe groſ⸗

ſoꝛũ intelligunt᷑ centũ ducati.Querit᷑ ergo vtrum li
citus ſit talis cõtractus·Rñ.Lau,de ridol.arguit ꝓ
et econtra.⁊ dicit ſic.Autvis dicere ꝙ hic interuenit
mutuum.aut permutatio ſiue cambiũ. Si dicis. q;
mutuũ cum reddat᷑ idem ꝙ mutuat. ſcilicʒ tot libꝛe
groſſoꝛũ hinc ad menſem quot modo mutuatur. re⸗
ſtat perconſequens ꝙ hec nulla committatur vſu⸗
ra.nam nulla ſuꝑuenit abundantia ſiue incrementũ
xiiij.qiij.c.iiet.q.iiij.ſi quis oblitꝰ Nec obſtat ĩmo
poterit cõtingere ꝙ incrementa ſuſcipiat. cũ ſi hodie
pꝛo.x.libꝛis groſſoꝝ centũſex floꝛenos numeret hinc
ad decendiũ id eſt ad decem dies ſoꝛte valebũt cen⸗
tũſeptem.⁊ ſic inde ad menſem recipiet vnum vltra
ſoꝛtem mutuatã.Quoniã etſi vnũ plus tunc tempo
ris valebũt dicte decem libꝛe groſſoꝛũ et ſicvnum re⸗
cipiet plus.nõ tamen ſequit᷑ ꝙvltra decẽ libꝛas groſ
ſoꝛũ recipiat. immo decẽ tantũ. Tolle exemplñ in ſi⸗
mili.Tu vides ꝙ valoꝛ floꝛeni alterat᷑ ⁊ variatur de
temꝑe in tempꝛex cauſis diuerſis.nam aliquãdova
let tres libꝛas et ſedecim ſolidos.aliquãdo plus ali⸗
quãdo minus.Pone ergo ꝙ ego hodie tibi mutuem
vnũ floꝛenum pꝛo quo tibi trado monetãꝛ ſic libꝛas
tres et ſolidos ſexdecim vel in auro.et cambis ⁊ ꝑci⸗
pis ſolum libꝛas tres ⁊ ſolidos ſexdecim. teq; facio
debitoꝛẽ invno floꝛeno Inde ad mẽſem reſtituis vnũ
floꝛenũ in auro.vł in moneta.⁊ qꝛ tuucvalct ſolidos
decem⁊ ſeptẽ.dicetur ne ille ſolidus quẽ plus perci⸗
pio de floꝛeno in auro reſtituto quivalet tunc decẽ et
ſeptẽ ſolidos vel reſtituto in moneta ad dictã rationẽ
ſolidoꝝ decem⁊ ſeptẽ vſuranꝰ Abſit a ſeculo.tantuʒ
em percipio quantũ mutuaui.ſcilicʒ vnũ floꝛenũ vel
eius valoꝛẽ Qð autẽ plus valeat tunc ille floꝛenꝰ nec
tibi nocet nec mihbi pꝛodeſt.am ſi emiſiſſem de illa
pecunia tibi mutuata temꝑe cõtractus mutuivnum
floꝛenũ et vſq; in bodiemũ diem ſeruaſſem iã 4 illo

Titulus Pꝛimus

totidẽ id ẽ tres libꝛas⁊ decemſeptẽ ſolidos reciperẽ.
Seqret᷑ ec hoc incõueniens ꝙ ſi mutuaui ex cariſtate
et pure vnũ modiũ grani tuncvalentem ſex. hocdlie va
lentẽ ſeptem. tanto minus de grano reſtituere ſfenea⸗
ris.⁊ ſic ex gratitudine ⁊ caritate mes incõmodum re

poꝛtare potero. Uolebam eniĩ illud ſeruare in id tem

pus quo tu mihi reſtituis.quod ſi feciſſem.ill plus
quod tũc valetvendiduſſem.⁊ quia ſeruiui tibi mutu

ando illud.ſi minuſq; tunc valeat dabis tũc me dã

nificabis. Ad pdicta optime focit qð ſenbit Huget
Arch,poſt eũ. in. c. ſi ͥs clenicus.xiiij.q.liij. Si aũt
vis dicere ꝙ hic interuenit ꝑmutatio ſiue cambiũ. lõ
ge foꝛtius videt᷑ pꝛocedere concluſio memoꝛata. ſcilʒ
ꝓnon ſitvſura.um eni vſura pꝛopꝛic ↄmittat᷑ in ʒ
ctu mutui:icum hic nõ ſit mutuũ ſed permutatio vel
cambiũ et ſic cõtractus vicinus emptiõi ergo non eſt

vſura. Sed cõtra pꝛimũ.ſ.cum ðꝛ hic inteuẽire mu

tuũ.videt᷑ eſſe tex.in c.nauiganti.in pꝛincipio cũ ibi
notatis in glo. Lau. Et poteſt huic addi qð cũ dice⸗
batur, ꝙ idẽ reddit quod mutuat᷑.i.tot libꝛe groſſoꝝ
ergo nullavſura.Rñdetur ꝙ illas decẽ libꝛas groſ⸗
ſoꝛũ ſperat campſoꝛ reciꝑe in maioꝛi valoꝛe q; dede⸗
rit. als nõ mutuaret. licet qñq; nõ ulũ recipiat.⁊ ſic ẽ
ibi vſura cũ interuẽat mutuũ cũ intentõe lucri.xiiij
quiij.c.i.Exẽpla etiã que ibi ſubdũtur ð floieno mu
tuatovel modio grani ſunt diſſimilia a caſu noſtro.
quia enĩ mutuans illa ex caritate mouet᷑ ad mutuã⸗
dũ.⁊ a caſu cõtingit illũ floꝛenũ vel modiũ grani plłꝰ
valere quãdo ſibi reddit᷑ q; cum mutuauit.iõ abſq;
vſura ꝑcipit cum nõ intẽderet lucrari.ſed ꝓxĩo ſᷣuire
Et in tali caſu loquũtur Archi.Hug.ſuꝑius allega⸗
ti. In caſu autẽ noſtro lucrũ pꝛincipaliter intendit.et
iqdeo vſura.Cõtra ſᷣm vero cũ.ſ.ðꝛ interuenire cam⸗
biũ⁊ nõ mutuũ.facit.quia ſi ↄtractus cãbij eqͥpollet
quodamodo ↄctui venditiõis cũ pecunia ſit inuẽdi
bilis necnõ⁊ ipᷣius vſus qͥ nõ eſt aliud qᷓ; ipſa ↄſum
ptio ab ipᷣa pecunia inſeꝑabilis.⁊ ſic vnum ſine alio
vendi nõ poteſt.nec etiã vtrunq; ſimul tanq; alter ꝑ
alterũ creſcat in valoꝛe.iuxta notata ꝑ Jo.an. ſuꝑ re⸗
gula.pctm̃,de re.iu.ſequit᷑ꝙ ↄtractus nõ eſt licitus.
hec ille.Et his poteſt addi ꝙ cũ arguebat᷑ ſupꝛa vſu⸗
rã hic nõ eſſe.qꝛ vſura cõmittit᷑ in contractu mutui.⁊
bic nõ eſt mutuũ ſed cambiũvel ꝑmutatio. Rñdetur
ꝙ vſura ex fraude reꝑitnr etiã in alijs ↄtractib cum
eſt ibi mutuũ implicitũ vñ queni᷑ lucꝝ.⁊ ſic eſt in ꝓ⸗
poſito. Tandẽ poſt multa ipſe Lau.hanc q̃ſtionem
ſit concludit.qꝛ ſub ſpe lucri⁊ intentõe plłꝰ ꝑcipiendi
qᷓ; ſit qʒ tũc mutuat᷑.⁊ qꝛvt plurimũ ſic contingit.
olias nõ mutuaret ipſe mutuãs,.talia ꝑpetrãtur.cõ⸗

ſulovt oẽs abſtineãt.ar.eo.ti.c.in ciuitate. Et remit⸗

tit ꝓ maioꝛi declaratõe ad quaſdã alias q̃ſtiones ipᷣi
us tractatus q̃ ſupꝛa poſite ſunt.ex quibo ſatis clare
haberi põt ꝙ eſt vſurarius cõtractus.

Exercetur inſuper in .x.

romana curia aliꝰcõtractus a trapeʒitis ſeu campſo

ribo curie quẽ cambiũ eſſe nũcupant.ſji. vſura mgna
eſt. fit aũt ſic Clericus ↄſecutꝰde nouo bñficiũ aliq

pꝛo expeditiõe bullarũ ipᷣius indigens pecunijs pe

tit a campſoꝛe ſub mutuo cenaʒ ſummã, puta mũlle

— —

floꝛenoꝝ reſtituendoꝝ ſn pria. puta Pariſiꝰ inde ad

ſex mẽſes ĩ moneta ibi cumẽti.ei quẽ ille ſtatuerit mu

tuat campſoꝛ.ſed vltra lucrũ cambij exurgẽs ex vari
etate valoꝛis monetarũ in diuerſis locis exigit ab eo
quinq; vel octo pꝛo centenario.ſicq; ei reſpodeł᷑ Que
ruurvtꝝ ſit licuũ.Etꝙ liceat querũt aliqͥ pꝛobare ad
excuſandas excuſatões in peccatis tripłr. Pꝛio rõ
ne moꝛe.quia tũc veniũt vſure ſoluẽde non vtvſure.
Secundo nomie intereſſe.nã habendo illã pecu⸗
niã cum ca lucratus fuiſſet.ſed nõ habẽdo nõ potu⸗
it eã exercere. ⁊ ſic cõſequit᷑ damnũ.ar.xijq.ij.ſi qͥs
de clericis.⁊extra de fideiuſſo.peruenit· Tenio rõ
ne periculi.quia poteſt beneſiciatus moꝛi in via.⁊ ſic
poſſet campſoꝛ totũ amittere.vel cũ magnis laboꝛi⸗

bus ⁊ expẽſis rchabere.ar.de vſu.c.nauiganti.ex no

tatis ibi ꝑ Jo. cal. Sed fatendũ eſt vſurã eſſe cxpᷣi
ſam.quia ibi lucꝝ ſperat᷑ ex mutuo.qð ꝑtinet ad ra⸗
tionẽ vſure.vt.xiiij.q:liij.ſi fenerauerꝭ.et extra devſu⸗
ris.cõſuluit.Et ad rones eoꝝ rñdet᷑ pꝛimo ꝙ in caſu
dicto nõ eſt dare moꝛã cum nondũ aduenenit termi⸗
nus ſolutiõis fiende cõuentus.Tunc enĩ veniũt ſol
uende.quado.ſ.poſt terminũ datum qͥs non ſoluit.

vnde recipit tale damnũ. Ald ſecundũ dicenduʒ

ꝙ illud habet locum.,ſcilicʒ de intereſſe quo ad dam
nũ emergẽs puta ſi mutuãs ipſe acciperet ad vſurã.
ſm Inno.⁊ Jo.an.Oõ ſi quis dicat etiã habere locũ
quo ad lucrũ ceſſans vt Hoſti.⁊ Pe.de ancha. ſen⸗
tiũt. Nec etiam hoc excuſat invitio vſure talem con⸗
tractũ quia dicũt pꝛefati hoc eſſe verũ quãdo mutu

ans oiĩno intẽdebat ex pecunia mutuata emere vnã

poſſeſſionẽ iam ſibi paratã ad emendã vel exercere in
negociatõibus licitis vnde veriſimiliter ſpera bat lu
crũ que hic ceſſante ã campſoꝛ nõ intendebat eme
re poſſeſſionẽ nec exercere in negociatiõe.ſed in ſimi⸗
libꝰ mutuis ⁊ hmõi.· Ald tertiũ reſpõdeo ꝙ ita cau
tos ſe faciũt per diuerſas vias ꝙ ſunt quaſi ſecuri de
capitali.ſed ſi eẽt periculũ etiã nõ excuſaret cum ratõ
ne mutui hoc petãt.ar.extra devſuris.nauigati.Eſt
ergo lucrũ fenebꝛe ⁊ reſtitutiõi obnoxiũ.OQdð autẽ ꝓ⸗
pinas faciantꝛ munera largiãtur pꝛo beneficiandis
ad inſtantiã eoꝛum pᷣlatis cum quibus habent ami

citiã ipſi campſoꝛes vt operẽtur pꝛo beneficijs obti⸗
nendis pꝛo eis hoc iam ſpectat ad ſymonia.i/qi.qᷣ
ſtudet de qua ſupꝛa dictum eeeft

¶ Eapitulũ.viij.·de venditiõe ad termirnn.
E venditiõe ad termi⸗
num põt exponi illð ps.Terminũ poſui
ſti quẽ nõ tranſgredient᷑. neq; ↄuertentux
oꝑure terrã.i.tu deꝰ ſicut alijs rebo poſuiſti terminũ.
ita ⁊ valoꝛi rerũ q̃ ſunt venales terminũ pꝛecij pꝛout
rõ dictat quẽ iuſti hoĩes nõ traſgrediũtur in augẽdo
pᷣcium. Neq; cõuertent᷑ſ.in minuẽdo pꝛeciũ ipſi iu⸗
ſti in emẽdo minꝰiuſto pᷣcio.oꝑire.i.ad deuoꝛandũꝛ

abſoꝛbendũ terã.i.pauꝑem.Triplex eſt terminus.
Eſt igitur pꝛimo terminus pꝛecij iuſtificati. Termi⸗
num poſuiſti. Eſt ſecundo terminus pꝛecũ aug⸗

mentati.ibi.quem non trãſgredientur.Eſt tentio ter
minus pꝛecij minoꝛati.ibi neq; conuertenrur operi⸗
retermm — =

„—

—

—

——=

S=S — W — — — — — – — —N—

rſeue
füalt
aver
ben⸗
tialt
tune
peee
ſtat
heg
il
mmc⸗
Ctel
hia
ang
W
e
⸗

⸗
ſoln
ſch

lenpy
rero
Nts
eN
nabe
Pſed
kende
babie
geret⸗
haben
lmeyñ
l int
Vminus

e4d
tmn
de
e
ecd
i
i,
N
les
noß
aſe
born⸗
eno
y
in
ſi
c
iud
r⸗
N
uuden
uii.
harbii
Mc
N
nani
aen
7El
tan
ſini⸗
1u
ude
ns
nin
s
um

Capitulũ Octaunin

ñ pꝛeciũ venditõ 1

nis ðꝛ luſtificatu ⁊ limitatũ Et circa hoc pnotadũ eſt

ſm Sco.in.iiij.di.xv.q.ij. Penſatiovaloꝛis vſualiũ
reꝝ vit aut nunq; pᷣta nobis fieri niſi ꝑ ↄiecturalem
ſeu ꝓbabilẽ opinionẽ Et hoc quidẽ nõ pũctualit᷑ ſeu
ſub rõnet mẽſura indiuiſibili in plus ⁊ minꝰ. ſj ſub
aliqᷓ latitudĩe cõpetẽti·circa quã eciã diuſa hoĩm ca⸗

pita⁊ iudicia in eſtimatõe differrevident᷑. Pꝛoĩde va

rios gradꝰ⁊ modicã certitudinẽ multũq; ambiguita

tis iuxta opinalẽ modũ in ſe includit.qᷓ;uis q̃dã plꝰ

⁊2 quedã minꝰ.Cõcoꝛiin hoc tho. Pꝛoinde aduer
tendũ eſt ꝙ bmõi pꝛimi pᷣcij iuſtificati ⁊ limitati põt
etiã diſtingui triplex limitatõis gradus etiã iuſtus.
Pꝛimus pᷣt nomiari pius.Secudus diſcretꝰ.CTerti
us vero rigidus. Pꝛimꝰeſt pꝛecij minoꝛis. Scõðs eſt
mediocris. Terti eſt maioꝛis.vᷣbi grã. Sint.x.petie
panni eiuſdẽvidelʒ bonitatis.laboꝛis. artificij. atq;
expẽſe:Harũ tñ.x.petiaꝝ ſᷣm vania capita ⁊ diuerſas
ſentẽtias circa illas a varijs varia eſtimatio fiet. Et

tandẽ repient᷑ ipſi eſtumatoꝛes circa illas tripłr varia

ri vtputa. Quidã eſtimabũt quandã illaꝝ pᷣcij.l.du
catoꝝ.⁊ hic pᷣt dici pᷣcij limes ⁊ gradꝰpius. Itẽ alij.l.
cũ dimidio.⁊ talis dici pᷣt limes⁊ gradꝰdiſcretꝰ Qui
dã vero alij li.et hic dici valet limes ⁊ gradus rigidꝰ
⁊ ſeuerus.Pꝛoptervarietatẽ ergo emptoꝝ ⁊vendito⸗
rũ aliqua iſtarũ petiarũ panni pꝛo pecunia munera
ta vendet᷑.l.ducatis.aliqua.l.cũ dimidio.⁊ aliqᷓ da
bitur p.li.Nũc aliqͥs venit nõ hñs denarios vñ pñ
tialiter ſoluat. dilatõem ſolutõis poſcit.ſi igit vẽditoꝛ
tunc nõ ſtatim ſoluẽdꝰpꝛopt᷑ hmõi pᷣcij expectatõem
pꝛeciũ augeat nõ tñ vlera vltimũ limitẽ iuſti pcij ſed
ſtat in ſumma.li.ita ꝙ quãcunq; ſolutõʒ amplioꝛitẽ
ꝑe gratis ſeu ex pacto expectaret nunqꝙ; ob hoc vltra
illũ limitẽ iuſti pꝛecij aliqͥd acciꝑet.nõ eſt ibi ex vi cõ
tractꝰvſura m ſententiã magnoꝝ doctoꝝ. Rõ hꝰeſt
ꝛtalis nõ vendit terminũ.nec pꝛopt᷑ expectatõeʒ re
cipit aliqͥd vltra iuſtũ pᷣciũ rei quã vendit quis ñ fa
ciat grãm remiſſiõis pᷣcij deſcẽdedo⸗ ad.l.qð quideʒ
libẽter faceret ſi ille ſolueret ſtatĩ.Nã alið eſt nõ face
re grãm illã pꝛo eo ꝙ facit grãm expectatõis/atq; ali⸗
ud eſt pꝛopter hoc.i.pꝛopter expectatoem ſimplr ex⸗

cedere pꝛeciũ iuſtum. Stat igit᷑ talis in limite rigidi

gradus qͥ extra iuſticiã eſſe minime pᷣt dici Sʒ ſi iſte
ſolueret ſtatĩ ↄdeſcẽderet vſq; ad limitẽ gradus pij.
id eſt vſq; ad.l. Notandũ inſuꝑ ꝙ cũ quis vendit
merces quaſcũq;.lanã.linũ.pãnoſ.victualia⁊ hmõi
certo pᷣcio maioꝛi q ſit illð qð tũc valent cũ vendun
tur ex eo qꝛ nõ intẽdebat eas vẽdere ſed ſeruare vſq;
ad tꝑs quo pꝛobabilr eſtimabat tontũ tunc valitu⸗
ras vel plus quantũ nũcvendit ſed ad inſtantiã al⸗
teriꝰ vendit.iſtð eſt etiã pᷣciũ iuſtificatũ⁊ licitũ.vt ex⸗
p̃ſſe dicit. c. in ciuitate devſuris. Secus autẽ ſi nõ in
tendebat ea ſeruare ſed tũc vẽdere.vel etiã ſi nõ eſt ꝓ
babile ſeu veriſile ꝙ eo tꝑe quo volebat in futurũ vẽ⸗
dere tantũ debebatvalere quantũ nõ vendit.qꝛ tunc

haberet᷑ reſpectus ad terminũ nõ ad indemnitatẽ ſu

am.vñ eſſet vſura: Idem dicendũ de emptoꝛe ſcilicʒ
ꝙ ſi emptoꝛ dat pꝛeciũ merciũ ãteq;ᷓ recipiat merces
2 minus dat qᷓ; tũcvalent cũ emit ex eo q; eo tꝑe quo

„° „

recepturus eſt merces veriſimiłr eſtimat᷑ ꝙ minꝰ de⸗
beant valere qᷓ; tũc cum emit.vei ſaltẽ dubiũ eſt vtꝝ
plus vel minꝰ ſint valiture q; ſit pꝛeciũ datũ.pꝛeciuʒ
eſt iuſtificatũ ⁊ licitũ.puta de mẽſe marcij emit ſexta
riũ frumenti valentẽ tunc mediũ floꝛenũ dandũ ſibi
de menſe iulij quãdo eſtimat᷑ valituꝝ.xxx.ſolidos vł
eſt dubiũ ſi valebit tiiginta ſolidos aut ctiã xxv. vel
plus⁊ pꝛobabile dubiũ.emẽdo.xxx.ſolidis nõ repu
tat᷑ illicitũ.ar.ad hoc.in.ciin ciuitate.⁊.c.nauiganti.
Secus ſi rõne anticipatõis ſolutõis pꝛecij ante rece
ptionem merciũ diminuerʒ pꝛeciũ tunc currẽs.vel ſi
veriſimilłr eſtimaret minoꝛi pcio nõ poſſe valere mer⸗
ces illas emptas q; ſit illud quod dat.ſed bene mul
to pꝛo maioꝛi pꝛecio qꝛ tũc eſſet vſura.

ecundu pꝛecin rei F. I.
vendite ðꝛ augmentatũ ſeu multiplicatũ.qð quidẽ
fit cũ a venditoꝛe quia emptoꝛ de re empta pꝛecium
nõ ſoluit ſtatĩ ſed terminũ querit.ideo vẽditoꝛ pᷣciuʒ
petitvltra debitũ iuſticie augmentatũ.verbi gratia.
Vult pꝛopt᷑ terminũ ſex mẽſiũ de qlibet petia pᷣdicti
pãni.luij.vel.lv.⁊ qñq;vltra.qð quidẽ mãifeſta vſu
ra eſt.ſicut ꝑ determinatõem eccłie patet.vt extra de
vſuris.c.ↄſuluit.Sʒ qꝛ mercãtes iniuſti ad excuſan
das excuſatões in peccatis ꝓ ſe hr̃e conãtur quaſdã

in hoc defenſiões.iõ de eis cũ reſpõſionibo ſuis aliqᷓ
ſubiũgamꝰ. Pꝛimo eqᷣdẽ dicũt ꝙ mercatoꝛi lucra
n licet exq̃ pꝛo cõivtilitate laboꝛibo ⁊ expẽſis ⁊ multi⸗

licibo ꝑiculis ſe exponit.qꝛ iuſtũ eſt vt inde repoꝛtꝭð
ucrũ cõpetens officio ſuo.hoc quidẽ facere mime pt
niſi invendẽdo merces ſuas ſic ꝓciũ taxet ꝙ pẽſatis
oĩbo laboꝛibo ꝑiculis⁊ expẽſis circa merces ſuas fa⸗
ctis vel fiendis lucret᷑.x.vel.xv.pꝛo cẽtenario. Hoc q̃
qʒ agere ñ pᷣt niſi pꝛo expectatõe ſolutõis vſq; ad hoc
augeat pᷣciũ ſolutõis merciũ ſuarũ.vt ſcʒ pẽſata hu⸗
iuſmodi expectatõe cũ ceteris circũ ſtãtijs lucret᷑ fina
liter.x.vel.xi.Ad qð rñdet᷑ ꝙ iſtð nõ eſt ſimpłr verũ
ſcʒ ꝙ in oĩ caſu liceat mercatoꝛi płꝰ vẽdere qᷓᷓ ei ↄſtite
rit ſed aliqñ opoꝛtet ꝙ tantũdẽ vendãt aliqũ etiãẽ mi
nus aliqñ etiã plus ᷣm ꝙ plꝰvł minꝰ illo tꝑe quo vẽ
dit valet illa mercãtia.qð pꝛocedit ex abũdãtiavł pe
nuria eiꝰ⁊ ſᷣm ꝙ plłꝰvel minꝰreꝑit᷑. ⁊ hoc ꝓbat᷑ triptr
Etpꝛĩo dicendu eſt ꝙ licet mercatoꝛ ſicut pᷣdictũ eſt
pꝛopt᷑ p̃dictas cãs lucrari poſſit.nõ tñ mo licito. ſiẽ
ↄtingit invendẽdo ad terminũ⁊ obſᷣuãdo alios illici
tos modos Itẽ ſcðᷣo ſicut ĩtuentibo pʒ ex pᷣdictis ſe
queret᷑ ꝙ dato ꝙ mercatoꝛ merces valoꝛis cẽtũ duca
toꝛũ ꝑ mille ducatos emiſſet.tũc ſᷣm pᷣdictã poſitõeʒ
poſſet ꝑ quẽcũq; illicitũ ↄctũ illas illicite vẽdere ſic
vltra mille ducatos lucraret᷑.x.vel.xv. pꝛo cẽtena⸗
rio qð qͥdẽ patẽter irrõnabile eſt. Seãret etiã ter⸗
tio ꝙ ſi in terravel tꝑe maxiĩe cariſtie merces ſuas pꝛe
cio magno emiſſet poſſet pꝛopt᷑ hoc in locovel tꝑe in
q̊ merces ille eẽntviles vẽdere illas etiã pᷣcio maioꝛi
q; emiſſet ſaltẽ pꝛopter expectatõem ſolutiõis. qð qᷣ⸗
dem abſurdiſſunũ manifeſte apparet atq; iniuſtum
Scðo etiã dicũt ꝗ nõ intẽdũt mences ſuas cariꝰ
vẽdere pꝛopter tꝑs.ſʒ pꝛopt᷑ recupandũ dãnũ qð ex
dilatõe ſolutõis incurrit᷑ qꝛ ſi p̃dictos denarios ſtatiᷣ
pꝰmerciũ vẽditiõʒ hrent poſſent cũ eis mmtenl S
ii

õõ

Citulus

quod facere nõ pñt.qꝛ nõ ſtat ſoluũtur Ad qð eti
am tmplr rñderi pᷣt.Et pꝛimo dicendũ ꝙ ſi talis ven
ditoꝛ inde lucrani poſſet poſſibile etiã foꝛet nõ lucra⸗
ri. inſuꝑ⁊ ꝑdere capitale.nũc autẽ qꝛ nõ ſtat in ꝑicu⸗
lo talis dani.nõ pᷣt ſtare in certitudine talis lucriIn
ſuꝑ ⁊ ſcðᷣo qꝛ nõ br̃etlucrũ de re nõ ſua.i.de mutuo
dato in emptõe. Pꝛeterea ⁊ tentio mercatoꝛ nõ pᷣt in
pactũ vᷣducere recõpẽſatõʒ dãni.qð ↄſiderat᷑ ex h qꝛ
ſua pecunia nõ lucrat᷑ vt poſſit vendere qð nõdũ ẽ.
⁊ pᷣt ab hñdo młtipłr ĩpediri ſm tho.ij.ij.q.lxxxviij.

art. ij. Tertio q̊ͥʒ hoc dicũt facere qꝛ freqnter apparet

debitoꝛes nõ ſoluũt in tꝑe aſſignato. ⁊ circa redſi⸗
tionẽ taliũ denarioꝝ opoꝛtet eos facere magnos ex⸗
penſas aliqui etiã nunq; ſoluũt.qꝛ recedũtvel fallũt
Ad qð dupir rñdetur. Et pꝛimo dicendũ eſt ꝙ licet
multi quibo talis terminꝰcõceſſus eſt in termino nõ
ſoluãt. multi enã ſunt qͥ in termino ſibi dato ſoluũt.
⁊ tamẽ pꝛeciũ quod pꝛopt᷑ tꝑs mercibo additũ eſt ñ

minuit᷑ ab his qͥ in dato termino ſoluũt.quare eque

vtriſq; vendere terminũ incq̃litas ⁊ iniuſticia eſt.qꝛ
iuſt?nõ debet ferre penã iniqͥ ſeu mali debitoꝛis. Ue
rũ eſt ꝙ extra de fideiuſſo.c.puenit cõcedit᷑ rõe inter
eſſe. ſi debitoꝛ nõ ſoluit in termino ſibi dato creditoꝛ
ſeruan deber indẽnis.nec tũc eſt ibi vſura.cũ vſura
ſit qꝛ rone mutui ſperat᷑ lucꝝ.hic aũt talis excreſcẽtia
nõ recipit᷑ niſi rõe dãnivitãdi nõ lucri hñdi Ab illis
ergo qui in termino nõ ſoluũt exigat recõpenſatiõem
ſui dani nõ ab alijs.Quantũ ad aliã partẽ ſue excu⸗
ſatõis.ſ.de his qͥ nunq; ſoluũt vñ dãnificant᷑. Lali

bus rñdendũ eſt ꝙeoꝝ ↄſciẽtia pᷣt ſtare mento inq e
ta.cũ⁊ de tali termino dato culpã habeãt.⁊ aiam cũ
ſubſtãtia ꝑdant. Nam nõ cogunt᷑ talibo vendere nec

illis venderẽt ſi crederẽt illos nõ ſoluturos ⁊ rõe du⸗
bij in mutuo qð eſt ibi implicitũ nõ licet ſpꝑare lucrũ
extra devſuris.nauigãti. lec eſt iuſtũ ꝙ in termino
ſoluentes patiant᷑ penam ꝓ nõ ſoluẽtibovt diciũ eſt.

Zertiũ vero pꝛecium §F.

rei vendẽde ðꝛ minoꝛatũ.ſicut pʒ in vendẽte pꝛinnũ

vel equũ pꝛo centũ floꝛenis cũ expectatõe tꝑis puta
vniꝰanni.ei qͥ ſibi mox eſt reuẽditurus ꝓ nonaginta
tũc recipiẽdis. Pꝛimꝰenĩ dñs panni vei eqͥ tradidit
illi nonaginta floꝛenos⁊ qñq; octogĩta ſed manuali
ter tunc. Ille vero qui pꝛimo emit nihil tũc ſoluit pꝛi
mo dño rei ſed inde ad annũ.patẽs igit᷑ eſt ꝙ iõ ſecũ
dus reuẽdidit pꝛĩovendeẽti pꝛo pcio ſatis minoꝛi.qꝛ
ſub quadã mutui rõe potiuſq; ſub reali veritate ſolu
tõis tradidit ille ſibi nonaginta vel octogĩta ab eo de
bens rehabere centũ quos ipſi pꝛimovendẽti nõ ſol⸗
uit tũc pꝛopterea talis contractus vſurarius eſt et oĩ
malignitate ac duplicitate plenꝰ.ar.xiiij.q.iij.pleri⸗
q;. Aduertendũ eſt tñ ꝙ ſi qͥ abſq; intentõe reemẽ
di rem a ſevendend abſq; fraude vẽdidiſſetequũ ꝓ
centũ floꝛenis ⁊ iñ ab emptoꝛe ſimpltr vẽdẽti ſibi⁊ cui
cũq; emere volẽti reuenderet illũ ꝓ pᷣcio minoꝛi non
eſſetvſura.poſſet tñ ibi eſſe pctm̃ iniuſti pᷣcij. Poſſet
etiã hec redẽptio taliter circũſtãtiari ꝙ nõ eet ibi pec
catũ minoꝛatõis iniuſte.tamẽ talis ↄtractus fieri ſo⸗
let etiam in fraudẽvſurarũ. Pꝛopterea hocvltimũ ñ
eſt vtile pꝛedicare niſi cũ iſta additõe:ſcilʒ cũ pꝛedict

ementes pꝛecio minoꝛato nõ ſint artiumꝛ legitimaꝝ
mercationũ ⁊ ciuitatũ pꝛo pꝛopꝛio cõmodo deſtru⸗
ctoꝛes. Sed qð remediũ dabit᷑ lanificib⁊ alijs mer
catoꝛibo qui ob id pᷣciũ vltra iuſticiã minoꝛarũ neqᷣ⸗
unt vendere pannos vel merces ſuas quin multum
amittãt de capitali ſi ad terminũ vendere nolũt di⸗
ctas merces:quãdoq; ſi nõ vendant ad terminũ non
poſſunt reꝑire emptoꝛẽ. Inſuꝑ talis eſt qñqʒ in ciui
tate ↄſuetudo pꝛo cõi bono iam lõgo tꝑe introducta
Ad boc dicendũ eſt ꝙ ſi talis cõſuetudo de dilatiõe
ſolutõis introducta ſit pꝛo cõi bono ⁊ nõ in fraudem
vſurarũ.ſed ꝓ expeditõe mercannaꝝ. tũc diſtinguen
dũ eſt ſᷣm tho.vt di.iij.ꝭ.ſe. quia aut mercatoꝛ mer
ces ſuos vendit ad terminũ vltra quantitatẽ iuſti pᷣ⸗
cij.aut nõ. Si pꝛimo mõ nõ eſt dubiũ ꝙ cõtractus
vſurarius eſt cũ in eo expectatio temꝑis ſub pᷣcio in
iuſto cadit. .c.cõſuluit extra de vſuris. Si autẽ ſe⸗
cundo modo qꝛ ſᷣm quantitatẽ iuſti pᷣcij vendit licet
terminũ tradat⁊ pꝛo termino pᷣcio maioꝛi vẽdere vi⸗
deat᷑ non tñ eſt ibi vſura.ec pꝛimo obſtat ſip mio
ni pᷣcio daret ſi ſtati ſibi pecunia ſolueret᷑. qð quidem
pᷣt ꝑ ſimile in alijs debitis apparere quẽadmodũ ſi
alicui aliquid debeat᷑ ad certũ terminũ quãdo de eo

quod eſt ſibi debitũ aliqͥd dimitreret ſi citius ſoluere

tur Cõſtat nempe ꝙille dimittere ſibi poſſet? tamen
ab vſura immu nis eſſet ille.ſcʒ qui dimitteret de de
bito.⁊ ille etiã cui dimitteret ſm quoſdã.Sed hoc ñ
ſemꝑ credoveꝝ.ſ.qᷓ;tum ad debitoꝛẽ ſoluentẽ añ tẽ⸗
pus.ſ.qñ ex anticipatiõe ſolutiõis debin ille ſoluẽs
ſuſtinet damnũ.puta qꝛ opoꝛtet eũ acciꝑe ad vſuraʒ
velvend ere res ſuas in vilioꝛi pᷣcio quas reſuare vo⸗
lebat ad tꝑs cum plus vendũt᷑ vel etiã cum nõ tã ex
anticipatiõe ſolutiõis qᷓ; ex quadã liberalitate ſibi re
mitteret.quod tamẽ defacili nõ eſt credẽdũ niſi ex cir
cumſtãtijs ſu fficiẽtibo appareat. Secundo etiã non
obſtat ſi quis dicat ꝙ ad denarios nũ eratos illa mer
cantia tantũ nõ poſſet vendi quantũ cum pᷣdicto ter
mino aſſignato.⁊ res tantũ valet quantũ vendi pᷣt.

vt. ff. ad trebel. l. i. SF. ſi bec res. Itẽ ꝙ licet plus cõſti⸗

terit ſi cũ tal termino plꝰvendat᷑ qᷓ; cũ denarijs nus
meratis vendi poſſetillð plus ꝑcipit᷑vltra ſoꝛtem
Ad hoc dicendũ ꝙpᷣſuppoſitis his q̃ ſuꝑius dicta
ſunt ꝙ licet nõ ex natura ↄtractus ⁊ mercãtie ſʒ ex ma
lignoꝝ mercatoꝝ malicia in vendendo illicito modo

terminũ ⁊ minoꝛãdo iuſtum pᷣcium non obſeruet᷑ iu

ſte mercatiõis via.tñ iuſtis mercatoꝛibo relinquit ſe⸗
mita.q;uis obũbꝛata⁊ arta ꝙlicito mõ mercan pñt.
pꝛoinde rebꝰſic ſtantibo ſi lanilex⁊ mercatoꝛ tatũ vẽ⸗
dit pãnos⁊ merces ſuas ad terminũ ꝓ quãtovẽderʒ
ad denarios nũeratos ſi pdicte ĩpietates ceſſarent ñ
ſibi ediſicat ad gehennõ. Et cũ dicebat᷑ tantũ res
valet quantũ vedi pᷣt. dicendũ ꝙveꝝ eſt ſi ꝓ tãto q̃n⸗
tũ valet ꝑmittitvẽdi.⁊ ñ obſtẽt malicie pᷣdicte Cũ pᷣ
dictis cõcoꝛ.tho.in quadã ſua mſione que hic ponit᷑
Et pꝛo maioꝛi declara J.Iin
tione buiꝰmatenie.ſ.devẽdẽdo ad terminũ. Nota ꝙ
b.tho.reqͥſitus ſuꝑ hoc a lectoꝛe floꝛẽtiuo. UVtx ſiin
expectatõe tꝑis de ſoluẽdo pᷣcio plꝰ petat᷑ q;ᷓ ſi tũc ſolꝰ

uat᷑ pᷣciũ cũ res vendit᷑ſitvſuranꝰ ctus. Suꝑ qͥ co

.„ °

n,
mer
eq
um
tde
ani
ncn
tie
iten
gin
merf
tiß⸗
dus
n
ſe
lec
ei⸗
i⸗

idn

i
We

aad

—

, l äl . ð”” ”s 2è W

latõe habita cũ Ugone cardinali.⁊ quodã electo ca⸗
puano ſic ꝑ lrãs rndit Pꝛimo dico ꝙ ſuppoſito ꝙ cõ
ſuetudo de dilatõe ſolutõis vſq; ad ſpaciũ triũ men
ſiũ ſicut pꝛoponit᷑ ſit ad cõe bonũ mercatoꝝ.ſ.pꝛo ex
pediendis mercatiõibo⁊ nõ in fraudẽ vſuraꝝ intro⸗
ducta.videt᷑ eſſe diſtinguendũ. Quia aut venditoꝛ
vendit ſuas mercantias ad terminũ pꝛedictumvlcra
uantitatẽ iuſti pᷣcij pꝛopter expectatõem aut ſᷣm iu
Ntöc quantitatẽ.Si pꝛĩio modo non eſt dubiũ eſſe
vſurariũ cõtractũ.cũ expectatio tꝑis ſub pᷣcio cadat
Nec ppᷣt eſſe excuſatio ſi venditoꝛ ſit ſeruiẽs ꝓ ſalario
ſuo potiꝰminiſter qᷓ; dñs apotece cũ ob nullã cãm li
ceat pꝛo tꝑe expectatõis pecunie ad pᷣciũ augeri. Si
autẽ ſecũdo mõ nõ eſtvſura. Nec obſtat ſi ꝓ minoꝛi
Daret ſi ſtatĩ ſibi pecunia ſolueret᷑.qð 2 ſimile pᷣt pꝛo
bari in alijs debitis.qꝛ ſi alicui debeat᷑ aliqͥdvſq; ad
certũ terminũ.q;tũcunq; de eo ꝗð eſt ſibi debitũ di
mitteret ſi ſibi cinꝰ ſolueret᷑.conſtat eũ cuidebetur a
pctõvſure eẽ immunẽ,licet enĩ plꝰdebito acciꝑe pꝛo
pter dilatõem tꝑis vſurã ſapiat.minꝰ tñ acciꝑe vt ci
tius ſibi ſoluat᷑ vſurã nõ ſapit.maxie ex ꝑte eius qui
minꝰrecepit.qᷓ;uis ex ꝑte eꝰqͥ minꝰdat.videatur eſſe
aliqͥs modꝰvſure cũ⁊ ſpaciũ tꝑis vẽdat.UVñ ⁊ĩ caſu
ꝓpoſito plłꝰeẽt timẽdũ ð vſura emptoꝛivt añ tres mẽ
ſes ſoluat ſi minꝰ iuſta eſtimatõe pãnos emit.qᷓ; ven
ditoꝛi qͥ minꝰaccipit vt citiꝰſibi ſoluat᷑ Ex q̃ etiã ptʒ
qd ſit ad ſecũdũ caſum dom.qꝛ ſi mercatoꝛes tuſcie
poꝛtãtes pãnos de frãciavt de eis vſq; ad tꝑs reſur
rectõis pꝛeciũ expectarẽt plus vendãt pãnos pꝛopt᷑
expectatõem pᷣdictã qᷓ; valeãt ſᷣm cõe foꝝ nõ eſt dubi
um eẽvſurã.ſi autẽ nõ plus q; valeãt ſed q̃ntũ valẽt
plus tñ acciꝑent q; ſi eis ſtati ſolueret᷑. nõ eſt vſura.
Item tertõ caſu etiã ſilłr dicẽdũ videt᷑ ꝙuli qͥ pecu
niã mutuo accipiũt cumvſuris.ulã vſurã recuperare
volũt plus vendẽtes pãnos q; valeãt pꝛopt᷑ expecta
tionẽ pꝛedictã.nõ eſt dubiũ eſſe vſurã cum manite⸗
ſte tꝑs vẽdat᷑. Nec excuſant᷑ pꝛopt᷑ hoc ꝙ volũt ſe ſer
uare indẽnes.quia nullꝰdʒ ſe ᷣuare indemnẽ moꝛta

liter peccãdo.Et licet als expẽſas factas licite puta ĩ

poꝛtatõe pãnoꝝ poſſint licite recuꝑare nõ tñ vſuras
s dederũt cũ hec fuerit iniuſta datio.⁊ pᷣſerti etlam
cũ in dãdovſuras peccauerint tanẽ;ᷓ occaſiõʒ peccã/⸗
di vſurarijs dãtes cũ neceſſitas q̃ ponit᷑.ſ.vt bono⸗
