quocũq; iſtoꝝ mõꝝ vbiẽ moꝛtale.ſᷣim ꝙ intelligẽ
dũ ẽ illud Sapᷣ.i.Os qð mẽtitur occidit aiaʒ ſcʒ

cũ mentit mẽdacio qð eſt moꝛtale vt ꝑnitioſuʒ.ſic

dicit glo.ſuꝑ dicto vᷣſu.ps.ꝑdes oẽs. Ad h̊ etiam
facit qð dicit Gratia.xxij.q.ij.S.item qð ðꝛ ꝑdes
põt vliter intelligi dicta auctas ps.etiã de meda
cio veniali. Nam cũ veniale diſponit ad moꝛtale
ſic qͥs etiã ꝑdit mẽdacio veniali inqᷓ;tuʒ diſponit᷑
ad moꝛtale ꝓpter qð qͥs ꝑdit᷑⁊ ſic intelligendũ eſt
illud.c.nec artificioſo.xxij.q:ij.Sciendũ ãt ꝙopi
nio qrũdã fuit vt refert Hug.car.ſuꝑ illud ꝑs.t⸗
des oẽs ⁊c̃ ⁊ gl.ſuꝑ.c.ne qͥs arbitret.xxij.q.ij.⁊.b.
Tho.ij.ij.q.vbi.S.arti.fi. omne mẽdaciũ etiax
officioſum in viris ꝑfectis ẽ moꝛtale.ſed Hugo.
eã nõ appꝛobat.qnimo b.cho.vbi.S.expᷣſſe repbat
vt falſam.idẽ Bonauẽ.in.iij.Et rõ huiꝰeſt ſᷣm ip
ſum.qꝛ nulla circũſtantia aggrauat in infinitum
niſi q̃ tranſfert in aliam ſpẽm.Circũſtãtia autẽ ꝑ
ſone nõ tranſſfert in alia ſpẽm niſi foꝛte rõne alicꝰ
annexi.puta ſi ſit ð votũ ipᷣius qð non põt dici de
mẽdacio officioſo⁊ iocoſo.⁊ iõ neutrũ eoꝝẽ moꝛ
tale in viris ꝑfectis niſi rõne ſcandali.Et ad h̊ pᷣt
referri qð dicit Aug.ꝑfectis eſſe pᷣceptũ nõ ſolum
nõ mentiri ſʒ nec velle mẽtiri qᷓ;uis h̊ nõ aſſertie
ſed ſub dubitatiõc dicat. Necob.ꝙ ponũtur i ſta
tu ↄſeruãde veritatis.qꝛ veritatẽ tenent᷑ex ſuo of

Capitulũ .I.

ficio in iudicis vel doctrina cõſeruare.Cõtra q̃ ſi

mentiant᷑ vt iudicãdo vel pᷣdicãdo erit moꝛtale.a
liter vero nõ oꝑtet ꝙ ſit moꝛtale.Eſt aũtõ pᷣceptũ
octauũ illud.ſ.Nõ loq̃ris pxrimũ tuũ fim teſtio
niũ ſᷣm mgrm ſen.in.iij.di.xxxvij.⁊ hᷣ cũ ẽ moꝛta⸗

le.p̃ᷣter aũt pᷣaeptũ cũ eſt veniaie. Oñdit᷑ ãt gui⸗

tas ⁊ deſtatio eius qꝛ inficit intellectũ.minuit af
fectũ.tollit dei aſpectũ.Qðʒ inficiat intellectũ ptʒ
ex ̊ qꝛ fm eſt malũ intellectus cui mẽdoſus inni
titur.ſicut vᷣm ẽ bonũ intetłlectꝰ a q̊ mẽdoſꝰ rece/⸗

dlt. Uñ dicũt dãnati. Errauimus a via vᷣitatj.ſa

pien.v.ſicut ãt intellectꝰẽ nobiliſſima potẽtia pꝛe
uia volũtati.qꝛ bonũ intellectus ẽ quod mouet
affectũ ad ſui amoꝛẽ.ita coꝛruptio eiꝰ ꝑ falſita teʒ
eſt ꝑiculoſiſſima ꝓpter qð diſtricte phibet᷑. Leuit.
xix. Nõ loq̃ris mẽdaciũ.Scõo mẽdaciũ minuit
beniuolẽtie affectũ.nam mẽdaces cõiter ſuntc exo
ſi hoibo. Diſplicet eni cuilibet ſe decipi ab alio.Et
merito tales abomiant᷑ ab hoib qꝛ mẽdaciuʒ de
ſtruit ⁊ ↄturbat totã ↄᷣſatiõem hoĩm adinuiceʒ.
Tota eui cõicatio hoim adinuicẽ inſtraliter ↄſi⸗
ſtit in actu ſignificatiõis. Nullꝰeni põt aliqd ſui
coꝛdis ſeu ↄceptꝰmẽetalis alteri cõicare niſi ꝑ alu⸗
qð intermediũ ſignũ in qb ſignis vox obtinʒ pa⸗
cipatũ. Coꝛruptio g̊ᷓ ſignificatiõis q̃ pcedit ex lin
gua mẽdaci ẽ coꝛruptio totiꝰgeneratõis humane
Onñ videmꝰb̊ ſeqͥ ꝙ ex multitudie mẽdacioꝝ ⁊ ho
minũ qͥ ſemẽdaceſ q̃ſi nullꝰcredit alteri ſʒ ſꝑ ſuſpe
ctũ hʒ.iut᷑ illud Hiero. Mẽdaces faciũt vt vᷣa di
cẽtib nõ credant᷑.ſine mutua aũt credulitate nul
la eſt fida ſocietas.nulla iĩ aliq̊ fides.nulla ſpes et
ↄfidẽtia firma.nulla amicicia vᷣa.nullũ pactũ fir
mũ.nulla ↄcoꝛdia.nulla pax.nulla deniq; in aliq
bono firmitas.Et ſic mẽdaciũ ẽ cã innũerabiliũ
maloꝝ q̃ odio hñtur ꝓpter qð ðꝛ Ecclłi.vij. Noli
velle mẽetiri oẽ mẽdaciũ.i.vllo mẽdacio. Tertio

tollit dei aſpectũ ſᷣm hoc qð ðꝛ in po.ꝑdes ocs⁊c.
Et merito.Omne ei ſile applaudit ſuo ſili. Cũ ãät

de ſit ipᷣa vitaſ ſũma.nõ põt cũ mẽdacio qͥs apa
rere in ↄſpcũ eiꝰ.ſʒ vt diẽ Jo.apoc.vl.oꝛas.iſ.ſu
ꝑnã ciuitatẽ quã vidit.canes ⁊ venefici ⁊ ipudici
⁊ homicide ⁊ idolis ſᷣuietes ⁊ oĩis qͥ amat menda
ciũ.Ego ſũ vitas ait vbũ incarnatũ.Jo.xuij.Im
pijſſima ãt blaſphemia eẽr dicere ł ſentire ꝙ in eo
ſit aliqð fim ł mẽdoſum.aut ꝙ ꝑdinũ vbũ aut qͥc
qͥd i eo ↄtẽtũ mẽdoſe aliqͥd expᷣmeret᷑.imo mirabi
liter deꝰ diligit ita vitate qꝛ ſeipᷣm.ſ.diligit qͥ ẽ vi
tas ꝙ ̃m gli.Coꝝ.xv.Hoꝛrẽdũ eſt aliqᷣd falſi de
deo dicere ⁊ ſi ad luudẽ eꝰ videat᷑ ꝑtinere cũ Johᷣ.
xiij.dicat. Nunqͥd deꝰidiget nr̃o mẽdacio.q.d.nõ
vtiq;.Cõſtat ãt ꝙ creatura rõnał inq;tũ talẽ eiuſ
imago.⁊ oĩs eꝰſignificatiua expᷣſſio ẽ imago illiꝰv
bi facta ⁊ creata ad h̊ vt pmã vᷣitatẽ ſꝑ expᷣmat ex
teriꝰ⁊ ſᷣm illiꝰ regłam ſe dirigat ĩ oibi.⁊oia faciat
ab ea nlłatenꝰ ðuiãdo ſʒſvenerãdo.laudãdo ⁊ ma

gnificãdo.ſed mẽdaciũ ẽ coꝛruptela ⁊ macula ?⁊ð

pꝛauatio oim pᷣdcẽoꝝ.⁊vt diẽ Anſhel.Adeo mẽda
ciũ ẽ malũ ſ̃m ſe ꝙ deꝰñ pᷣt diſpẽſare ꝙ hõ dicat ſi

ne pctõ qꝛ ñ pᷣt recedere avitate ſua.de furto poſſʒ
diſpẽſare.qꝛ dñi ẽ tra ⁊ plenitudo eꝰ.Et iõ qð poſ
ſidet vnꝰpᷣt alteri dare. Uñ ⁊ſalo.puer.vi.int᷑ ea q̃

odic deꝰponit linguã mẽdacẽ.In hmõiẽt deteſta

tionẽ ananias ⁊ ſaphira qꝛ mentiti ſunt Petro
de p̈cio agri ſui venditi ꝑditi ſunt coꝛꝑaliter mo:

tem ſubicaneam incurrentes. Actuy.

De pꝛomiſſiõe ſimpli.ꝭ.Iiiij

ci.ſ.abſq; iuramẽto vel voto Ubi iciẽdũ ꝙ; enʒ qͥs

ꝓmittit ſimpliciter aliqd illicitũ vtiq; peccat.⁊ il

lud ſeruare nõ dʒ.qꝛ pctm̃ pctõ adderet. vñ Iſið.
In malis ꝓmiſſis reſcinde fidẽ.ſ.nõ ſᷣuãdo.ſi aũt

licitũ ẽ ⁊poſſibile qð pmittit ſʒ ßuarenon intẽdit
vtiq; peccat qꝛ mẽdaciũ dicit.ſi aũt uare intẽdit

nõ ſeruãdo cũ pᷣt vtiq; peccat.qꝛ oẽ ꝓmiſſuʒ debi

tũ qð iure naturali pᷣuadũ ẽ adeo ꝙ ſᷣm aug fideſ

etiã qñ hoſti ꝓmitcit᷑ puãda ẽ.xxiij.q.i.noli.et q̊ ni

ſi ſubſit łſuꝑueniat cã rõnablis no impledi puta
nouꝰcaſus impᷣmeditatꝰ.vt dicit b.tho.ij.ij.q.cx

arti.iij.ꝙ pᷣt talis non ᷣuãsiqð ꝓmiſit excuſare ſi

ſint mutate ↄditões ꝑſonaꝝ⁊ negocioꝝ.vt.n.dic

Señ.i li.de bñfi.ad h̊ ꝙ hõ teneat᷑ facere qð ꝓꝛni

ſit reqᷣrit᷑ oia imutata ꝑmaneãt. Alioqᷣn nõ fint
mẽedax i ꝓmittẽdo qðpmiſit qꝛ hẽbat in mẽte ſu⸗
intellect debit ↄditiõibo. Necẽt ẽ infidelis i non
ſeruãdo qð ꝓmiſit Uñ apoſt.Nõ ẽ mẽtitꝰ nõ euꝝ

do Loꝛinthũ q̊ ire pmiſit ꝓpter ipedimẽta ſuꝑue/

niẽtia.hinc ⁊ Bela.papa ait b.paulꝰ apls nõ iðo

ꝙ abſit ſe fefelliſſe credẽdꝰeſt aut ſibi extitiſſc riꝰ

qñ cũ ad hiſpanias ſe ꝓmiſiſſet ituꝝ diſpoſitione
diuina maioꝛibo occupatus ex cãis qð ꝓmiſit un
plere nõ potuit.qᷓ;tũ eni ipius volũtati interfuit
H ꝓnũciauit.qð reuera efficere voluiſſet q;tuʒ ad
diuini ſecreta ↄſiliqj qͥ vt hõ nõ oia potuit.licʒ ſpũ
dei plenꝰ agnoſcerc ſuꝑna pᷣtermilſit.ſ.acceſſuʒ ad
hiſpaniã diſꝑoſitiõe pᷣucntꝰ. Nec qꝛ.b.petrꝰp affe
etu diuine reuerẽtie ipᷣi dño rñdit.nõ lauabis mi
hi pedeſ ineternũ ſe fefelliſſe qð abſit.aut i ſua pu
tabit᷑ minime ↄſtitiſſe ſnia ꝙ mox dine ceſſerit vo
lũtati.xxij.q.ij. GStũs.Qð ꝓmiſſa ſimpliciter icau

te facca vl ꝓpoſita ſeu deteriminatões cũ occurrat

aliqd melius fiendũ ſint mutanda ſeu poſſint im
mutari laudabiliter.patet ex hoc qdᷣhabetur. xxij
di. uij.vbi dicitur ex ↄcilio Elibertano.Diffinitõ
.pꝓmiſſio incauta laudabiliter ſolucda ẽ m glo.
Nec eſt pᷣuaricatio ſed temeritat emẽdacio Item
q·ea.õ ſpꝓmiſla oia ſoluenda ſunt.Deniq; ipſe

dñs mutat ſniam ſicut ſcriptura indicat ſicut pa

tat in Niniue ⁊ Eʒechia. Item in.c.in cõmutabi⸗
lis Angli eciã aparentes loth inuitati ab eo vtĩ
trarent domũ ſuam.rnderũt.nequaq;.ſed in pla
tea manebimꝰ.Gene.xix.qͥ tñ coacti pᷣcib ꝑoſtea
intrauerunt. Nec in hoc mentiti ſunt.qꝛ nõ intẽ⸗
debant intrare niſi rogati vt in hoc commendare
tur hoſpitalitas in loth.⁊ alijs ipᷣius daretur exẽ
plum mutandi aliquãdo ꝓpoſitum vt ðꝛ in colla.
abbatis Joſeph. Et boc diffuſe declarat Johan⸗
nes Caſſia.in colla.Joſeph de diffinitiõibꝰ. Hoc
tñ eſt verum niſi talis ꝓmiſſionis inuitatio fierʒ
in pꝛeiudicium alterius.vel pꝛomiſſio facta eſſet
de ntceſſarijs ad ſalutem.quia tunc dicit regula.
Quod ſemel placuit amplius diſplicere non po⸗
teſt.extra de regulis iuris.libꝛo ſecto Et nemo po
teſt mutare conſilium in alterius detrimentum.

de regulis iuris libꝛo ſexco.cum concoꝛdantis.

OS

Citnlus X.

Sed querĩtur vtrũ aliquis teneat᷑ de neceſſita⸗

re ſaluris impler ab ſimplicrer pmmiſit lictte nec.
ſuꝑuenit nouus caſus impediẽs adimpletiõem.

Et videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ dicit Criſ.xxij.q.v.iuramẽti.q;

dñs nõ facit differẽtiã inter ſimplicẽ loq̃lam.ſ.p⸗

miſſoꝛiam ⁊ iuramentũ.ſ.pmiſſoꝛiũ.Sed fraãgẽs

q̃s qð licite ſub iuramento ꝓmiſit cũ põt implere

peccat moꝛtaliter ſᷣm doct.ꝗ ⁊ frangẽs ſimplicem
ꝓmiſſiõem Rñdeo ſᷣm Richar.in.uij.diſt.xxxviij

Circa b̊ eſt duplex opinio. Quidã eni dicũt ꝙſi ta

lis nò intedit ſe obligare in foꝛo ↄſcie nõ tenet᷑ ad
implendũ tale ꝓmiſſum de neceſſitate ſalutis ſed
ex ↄgruitate.Etꝓ eis eſt arg· er̃ de voto.c.littera⸗
turam. Quãuis ei ex iure nature obliget᷑ ꝓmittẽs
adimplendũ qð ꝓmiſit.illa tñ obligatio nõ eſt ne⸗/
ceſſitatis ſed ↄgruitatis niſi ſe ſic obligare intẽde
rit.Et iõ )ᷓ veniẽs nõ peccat moꝛtaliter ſed venia
liter. Nec mirandũ qꝛ ſicut in lege ſcripta aliq̃ cõ⸗/

phendunẽ vt neceſſaria ad ſalutẽ.aliq̃ alia vt expe

dientia ⁊ nõ neceſſaria ſic in lege nature aliq̃opꝛe
bendunt᷑ vt de neceſſitate obligãtia.aliq̃ de hone/
ſtate⁊ h̊ rõnabiliter vr. Alij dicũt ꝙnuda ꝓmiſſio
ex deliberatione facta ꝓpmittentẽ obligat adiplen
dũ de nccitate ſalutis.ar.p eis eſt.xij.q.ij.qͥcunq;
ſuffragio.ibi enĩ ðꝛ Quodcũq; cõmodũ ex remũe
ratiõe.ſ.ꝓ obſequio ipenſo ꝓmiſit ꝓmiſſi ſolutiõʒ
ſoluere oꝑtebit.vij.q.v.qꝛ iohᷣes.hec ille. Hinc vl
time opioni aſſentit Guil.di.q ex nudo pacto vł
ꝓmiſſione oꝛitur actio.⁊ ꝙ moꝛtaliter peccat rece
dens a pacto.er de pac.c.i.Anctho.de bu.dic ideʒ
ꝓbans hſ̊ ibi tali rõne.Excõicatio nõ dʒ ferri niſi
ꝓ moꝛtali vero vel pᷣſumpto.xi.q.iij.nemo epᷣoꝝ.
Sed pactũ nõ ſeruãs põt excõicari.vt aꝑte dicit
ca.antigonus.ex de pac.̊ ⁊c. Et vr̃ ̊ intelligẽdũ
de ꝓmiſſionib alicuius impoꝛtantievñ ſequatur
damnũ alicui ex fractione ꝓmiſſi.qð pcʒ ex illis.c
queinducunt᷑ nam in leuiba vr̃ eſſe veniale. Non

eſt etiã dubiũ ꝙ poſſint ꝑtes ſibijnuicẽ pactũ rela

xare.⁊ qͥlibet obligatioem ſibi factã remittere. ſʒ
in alcernatiuis ꝓmiſſionibo electio eſt debitoꝛis
ſufficit alteꝝ adimpleri.ex᷑ de reg iur.li.vi.ar.aũt
factũ eſt ꝓ ſecũda opiniõe.nõ tñ eſt vtrũq; eiuſdẽ
grauitatis pctm̃.vñn dic ibi Jo:an.qꝙ ↄꝑatõ fit ibi
in genere nõ in qᷓ;titate cũ ðꝛ ꝙ deus nõ facit dif⸗/
ferentiam inter ſimplicem loquelam ⁊ iurametũ
qꝛ vicʒ vterq; ſ.frangens ſimplicem ꝓmiſſionem
⁊ ꝓmiſſionẽ iuramento firmatam.peccat moꝛta⸗
liter.ſed frangens iuramentũ guiꝰ peccat. Cõſir
mat idem abbas ſiculus.qñ ſcʒ ꝓmiſſioni ſimpli
ci ⁊ iuramento datur validitas cũ ſcʒ ꝓmittit᷑iu⸗
ſtum ⁊ licitũ.moꝛtale eſt cõtra venire ⁊ ſi non ita
graue pᷣmũ ſicut ſecundũ. Secus vbi ꝓmiſſio eſt
nulla ꝓpter turpitudinem rei ꝓmiſſe vel recipien⸗
tis ꝓiniſſiõem.vtputa qꝛ coegit ⁊ hmõi.Turpiũ
eni nulla eſt obligaitto.

De obſichbus qui ſunt.. x

quaſi quedam ſecuritas ſuꝑ facta ꝓmiſſiout.que
ritur qͥs poſſit dari in obſidem vtrũ laicus. cleri
cus ſecularis.vel religioſus etiam.⁊ a quo poſſit
dari. Rñdeo ſᷣm abbatem ſiculum ſuꝑ.c.ex reſcri
pto.de iureiur̃̃. Sciendum ꝙq;tum ad laicosda

ri poſſunt ab imꝑatoꝛe hoſtibo ſuis.⁊ econtra.Et
iſti obſides in hoc caſu ſunt quaſi ſerui.idem pu
to de alijs pncipibo habẽtib iura pncipis ſeu ius
indicendi bellum. Et licet inferioꝛes hisdare nõ
poſſint.tamen de facto cõtrariũ eſt vſurpatũ m
Aʒo.in ſum.Et ſi inter pᷣuationes dant᷑ obſidcs
vbi non interuenit iuramentũ nõ tenet obligatõ
qtũs ſcʒ ille teneatur ſtare in certo loco ⁊ nõ inde
recederc.qꝛ hoc videtur quidã carcer puatus quẽ
miro mõ iura deteſtai::.vt.l.i.C.de car.pᷣua.Sʒ
vbi interuenit iuramentũ talis põt ad obſeruan
tiam eius compelli vt ſcʒ ſtet in certo loco ꝓut cõ
uentum eſt nõ tamen aliter debet detineri inuitꝰ
Non eni credo tenere iuramentũ vt poſſit decine

ri inuitus.qꝛ eſſet cõtra bonos moꝛes.de reg.iu.
non eſt obligatoꝛiũ.li.vi.: Quãtum vero ad cle

ricos ſeculares nõ pñt tales ꝑ epos dari obſides

ſicut pñt monachi ꝑ abbate m.qꝛ nõ ſunt ei ita a⸗

ſtricti ſicut monachi abbativnde non potuerunt
inuiti detineri licet ab initio aſſenſerint ſine excõ
municationis pena.Nec poteſt epᷣos in hoc diſpẽ
ſare arg.c.ſi diligenti.de fo.compe. Apapa auteʒ
dari poſſunt clerici in obſides.ar.c.cuncta.x.q.iij

Quantum ad monachos.de papa nõ eſt dubium
q poteſt dare.ar.c. Per ppᷣncipalem.ix.q.iij. Sed
et abbas etiam ꝓ neceſſitate ⁊ vtilitate monaſte/⸗
rij poteſt darc etiã inuitum.qꝛ nõ põt reſiſtere vo
luutati eius.vñ ⁊ detineri ꝑoteſt inuitus de con⸗
ſenſu tamen ahbatis.nõ autem inuito abbate.qꝛ
habet beneficiũ canonis. Siquis ſuadente.xvij.

queſti:uii

lia in adulatione fre

cig aliqñ ꝓcedit.ideo ſubſequẽter de ea
agendum.de qua loquens ps.clx.aic.Oleũ auteʒ
peccatoꝛis nõ impinguet caput meũ vbi dicit gl.
Falſa laus adulatoꝛis a rigoꝛe veritatis emollit
ad noxia. Ubi ſciendũ ꝙ cum adulatio fiat cõiter
ꝑ huana colloqᷣa i quibyhoĩes adinuicẽ viuũt ⁊cõ
uerſant᷑ ᷣm ꝓpꝛietatẽ ſue nature quo ad delectare
vel ↄtriſtare alios tripliciter fieri cõtingit huma
nũ colloquiũ.Quidam eni tenent mediũ in dele⸗
ctando vel cõtriſtando alioſex ſuis locutionibus
7 geſtibus querentes delectabiliter m debitum
modum ſe habere cum his cum quibo conuerſan
tur non tamen ita quinetiã cõtriſtent cum expe⸗
dit ſcʒ repᷣoendendo defectus eoꝝ ⁊ hi dicuntur a
mici vel affabiles.Ad qð hoꝛtatur ſapiẽs dicens.
Eccł.uij. Congregationi paupeꝝ affabilẽ te faci
to.quidam alij ſunt qui recedentes a medio com
mittunt defectũ in minus delectando qᷓ; dẽant⁊
magis otriſtaudoq; ↄgruat ⁊ hi dicũtur agreſtes
ſeu diſcoli vel litigioſi.ij.ad LZhim.ij.ſeruũ dei nõ
oꝑtet litigare.Alij vero excedunt in delectandos
lios verbis pluſq; debeant.⁊ hi dicuntur blandi
toꝛes ſeu adulatoꝛes. Uñ Sene.Laudato parce
et vituꝑa partius.Et de hoc vicio adulatiõis ait
ps. Molliti ſunt ſermones eius ſcilicet adulato
ris ſuper oleum.⁊ ipi ſunt iacula ⁊ alubi.oleum.
⁊c.In quibus poſſnumustria eonſiderare.

¶ Lapitulum ſecũdum de Adulatione.

quenter còtingunt mendacia ⁊ ex auari

V[/.—

—æñfꝑ

Capitulũ I.

Pꝛimo cõditionẽ malicie adulatiõis.ibi.oleũ
Scðo infectionẽ ↄſcie blãdlłtoꝛis.ibi.peccato
ris. Tertio ercluſione 2placẽtie laudationis .
ibi.nõ impinguet caput men.

6*

Quantum ad pꝛeimum .. 1

Aãaulatio apte appellat᷑ oleũꝓpter cõditionẽ mate

rie ſilłem oleo.nam ſicut oleũ ẽ lucidũ dulce ⁊ lu⸗

bꝛicũ ita laus facta alicui qͥẽ materia adulatõis
bʒ q̃ndã luminoſitatẽ apꝑntie.⁊ ſuauitatẽ ↄoplacẽ
tie ⁊ lubꝛicoſitatẽ adheretis. Nã vt dicit qͥda.nul
la eſt tam excelſa vᷣtus q dulcedine głenõ tangat.
gla aũt reſultat ex laude.ſed ſicut oleum maculat
pannũ vbi effundit᷑.ita adulatio eũ ad quẽ dirigi
tur multotiẽs ⁊ ſi nõ ſꝑ maculat. Eſt ꝗ̊ adulatio
quoddã viciũ q̊ qs querit alteri placere ex lauda/
tione facta ad ipm ł alio actu ſed inoꝛdinate.ſunt
&̊ tria vidẽda ꝓ declaratiõe eius. Pꝛimũ de cõ
placendo. Scom de laudãdo. Tertiũ de in⸗
oꝛdinatione ipins laudis. Quantũ ad pᷣmum
ſcie ꝛdũ ꝙ velle alteri placere põt fieri qdruplici᷑

Pꝛimo ad dei honoꝛẽ ⁊ glam ꝓcurãdã.ſic heſter
ad ↄplacendũ regi aſſuero acceiſit ad eũ oꝛnatiſi
ma laudans cũ magnifice dicẽs Mirablis es tu
dñe. ⁊ facies tua plena ẽ oim gciaꝝ. Heſter. xv. vt
inde poſſet reuocare ſniam data ↄ pplłm dei de ex
terminio eiꝰ.ſic ? Hieremias landabat nabucho
donoſoꝛ ſcribẽs traãſlatis i babiloniã. vt oꝛaret ꝓ
vita eiꝰ⁊ filijs.qꝛ in pace eiꝰerat pax eoꝝ.ſic ⁊ da⸗
niel i exrponẽdo viſionẽ ei. Scdo põt qͥs velle ⁊
qrere placere alt eri ad beniuolẽtiã eiꝰhñdã·et ſic
paulꝰqrebat placere feſto iudici vocãs eũ optiaʒ
⁊ herodi dicẽs ſe foꝛe btm̃ audiri coꝛã eo.vt ſic ha
bita beniuolẽtia liberaret᷑ a calũnijs iudeoꝝ·ſic ⁊
mir illa thecuites intercedẽs ꝓ abſalone laudanſ
dauid. Tertio ꝓpter ꝓximoꝝ vtilitatẽ faciẽdaʒ
Et ſic apłs de ſeait. Ego ꝑ oia omib placeo.i.ad
Cox.x.⁊ iteꝝ factꝰſum oia oibvt oẽs lucrifacerẽ

pᷣmo Noꝝ·ix.⁊ h̊ ↄfoꝛmãs ſe moꝛibi coꝝ qtũ po⸗
terat ſine pctõ vt eis placeret Quarto põt qs al
teri velle placere nõ ꝑꝑ aliqð pᷣdictoꝝ ſʒ ꝑꝑ ianeʒ
głam ſui vel ꝑn decipiẽdũ eũ ł danincãdũu vel ali/⸗
qð illicitũ ↄſequẽdũ.⁊ h̊ eſt malu ꝑtincẽs ad adu/⸗
lationẽ de qͥ ps.ait.Deꝰ diſſipauit oſſa eoꝝ. i.vᷣtu
tes q hoibo placẽt.ſ.adulãdo.⁊ ad Gal.i. Si hoi
bus placerẽ rpi uꝰnõ cẽm. Quantũ ad ſcm no
tandu ꝙ laudare aliq̊s ↄtingit qdruplicit. Pꝛio
ꝓut deꝰhonoꝛet.⁊ h̊ͥ ẽ bonũ.Sic ſacerdos ſũmus
Joachim laudauit iudith de occiſiõe holofernis
⁊ liberatõe ꝓpłi dicẽs. Judith.xv.Lu gła hierim.
tu leticia iſrł.tu honoꝛificẽtia ꝓpłi nr̃i.eo ꝙ dilexe
ris caſticatẽ ⁊c. Secũdo laudat᷑ qs vtuoſe vtñ de
ficiat in tribulatiõe poſitꝰ ſʒ ↄſolet᷑.ſic laudata fu
it Noemi ⁊ Ruth moabitides afflicte ⁊ depauꝑta
tea booʒvt confoꝛtaret᷑ Ruch.iij.Lertio vtvᷣtus
in ꝓxio augeat᷑ ⁊ in bono ꝓficere conet᷑.nã vt dicit
Señ.Uirtꝰlaudata creicit ⁊ vt ferat meliꝰ coꝛre⸗
ctionẽ.ſic apis laudat mirabiłr Loꝛinthios i pᷣn
cipio pᷣme epłe di In oib diuites facti cſt in illo
itavt nilvo bis deñit ĩ vlla gtia.⁊ paulopoſt de mł
tis repᷣhẽdit. Nec mẽdaciũ dixit ihmõi qꝛ erãt va
de boni int illos ĩ qerat illa ꝑfecta dona de qᷣba

—

laudauerat. Quarto laudari põt qͥs ad malũ fin?
vel nõ ſeruat debit circũſtãtijs qð ꝑtinet ad adu
latiõem. Quantũ ad tertiũ fit laudatio vł aliꝰ
actus puta honor ⁊ reuerẽtie ad ↄplacẽdũ ioꝛdi⸗
nate ⁊ q̃drupłr. Pꝛimo laudãdo de ſibi dubio vl
incerto ꝑꝑ qð ðꝛ Eccł.xi.Nõ laudes viꝝ ĩ ſpẽ ſua
glo.i.ne iuxta ſpẽʒ coꝛꝑis eſtimes q̃litatẽ mẽtj.qꝛ
hõ videt qͥ foꝛis ſunt.deꝰaũt ĩtuet᷑ coꝛ.?⁊ Ecẽi xi.
ðꝛ Añ moꝛtẽ nõ laudes quẽqᷓ; gl. Stcultũ lauda⸗
re pugnãtẽ q̃ſi iã pugne victoꝛẽ. Ille eni qͥ vr̃ bene
agere neſcimꝰ q̊aio agat.aut ſi velit łpoſſit ꝑſeue⸗
rare ĩ finẽ Scðo laudat qͥs male cũ laudat᷑ de illi
cito ᷣm illð. Laudat᷑ pctõꝛ ĩ deſiderijs anie ſue.⁊
Eſa v. Ue qᷣ dicit malũ bonũ viq; laudãdo malũ
tanqᷓ; bonũ. Uñ caſſi.i q̃dã epła ſic ait. Adulatio
blãda oiby applauditc.oĩby ſalue diẽ. ꝓdigos vocat
liberales.auaros ꝑcos.ſapiẽtes laſciuos.vł ꝓdi⸗
os curiales.garrulos affabiles.obſtinatos con
tãtes pigros maturos ⁊ qᷓues.bec ille Tertõ lau
dat᷑ qͥ idebite cũ laudatur de bono ſedvltra qᷓ; ſit
vel n fuatj debitj circũſtãtijs.de qͥ põt ĩtelligi illð
Eſa.iij. Pplłe meꝰq te btm̃ dicũt ipi te decipiunt.
Quarto cũ tacʒ malũ qð videt nec repᷣhẽdit cũ pᷣt
Vn ⁊ vr̃ appꝛobare ⁊ q̃ſi laudare cũ hͥ facit ne di ⸗
ſpliceat illi.ſed vt placeat. Uñ Beda adulacoꝛ qͥ

tacet ⁊ dat ↄſenſũ ne offẽdat illũ quẽ credit hep⸗

piciũ. Impꝛopꝛie tñ ðꝛ hmõi adulatio.hec alexan
der. ij. ꝑte ſumme. q. xxri.

pctõꝛ efficit᷑. Un ðꝛ.peccatoꝛis oleo.ſ.adulationiſ
ꝓpt᷑ qð qᷣs efficit᷑ pctòꝛ ⁊ maculat᷑ ĩ aia.ð aũt ñ ſo
lũ ſit pctĩ ſed moꝛtale ⁊ Gᷓue pbat᷑. Nullꝰcłicꝰpu⸗
ni?᷑ pena depoſitõis niſiꝓ moꝛtali ⁊ Gui.Et rõ eſt.
qꝛ illa ẽ maxima pena maioꝛ ẽt excõicatiõe vtʒ · xx
h.q.uij.foꝛte.ſʒ adulatoꝛ punſ hmõi pena. Nã di
citur d.xlvi.lericꝰqͥ adulatiõibd⁊ ꝓditiõibo vaca
re dep̃hend it᷑ degẽdcab officio ergo ⁊c̃. Sciendũ
tñ ꝙ nõ ſꝑ ſed trib modis adulatio ẽ moꝛtale.
Pꝛima eſt rõe materie laudatiõis.i.cũ qͥs lauda?
de aliq̊ crimiali.⁊ de hac inteliigit illud eʒech.xiij
e qͥ ↄſumit puluillos ſbᷣ oĩ cubito manꝰ⁊ faciũt
cleruicalia ſub capitevniuerſe etatᷓ ad capiendas
aiaſ. Qð exponẽs gre.in ometłait ad hmõi puluil
lus ſub cubito ⁊ ceruical ſub capite ponit᷑ vt mol
liter qͥeſcat᷑. Quiſqs ̊ male agetibo adulat᷑ puluu/⸗
lũ.ſub cubito ⁊ ceruical ſub capite ponit. vt ꝗ coꝛ
ripi ex culpa debuerat. in ea fultus landiboqeſcat.
di. xlvi ſunt nõnulli. Ue ãt ĩpoꝛtat dãnationẽ et/
nam q ꝓ hmõi adulatiõe incurritur ſaꝛ moꝛtale?
rõ huiꝰcẽ.qꝛ qͥcũq; agit ʒ caritatẽ dei ⁊ ꝓximi.pec/
cat moꝛtaliter.ſʒ ̊ faẽ qͥ adulat᷑ in hmõi mal Paã
ꝑ b̊ fouet ⁊ nutrit eũ ĩ ipo pctõ.vtʒex dicia aucte
⁊ exꝑiẽtia.q̊ ⁊c. Scðs modꝰẽ rõe foꝛme vl itẽtõis
cũ.ſ.qͥspꝑ adulatiõeʒ itẽdit nocere alicui notabilit
in tgalibo vel ſpũ alibo. vt cũ intẽdit ad ali qð uůli⸗
citũ inducere vel deciꝑe ipᷣm in tꝑali ſubalcũ vide
rit eũ in ſe confidere velvt indicet ſecreta coꝛdis
ſui.vñ adulatoꝛ poſſit ei nocere.ſicut fecerũt pha
riſei cũ mi ſerunt diſcipulos ſuos ad xpᷣm inter⸗
rogandũ vtrũ liceat dari cenſum ceſari dicentes

Becudo notatur infe F. II

ctio ip̃ius adulatoꝛis.qꝛ ex ip̃a adulatõe inficit᷑

—

Magiſter ſcimus qꝛ verax es ⁊c. Mat.xxij.eia⸗
dulando.Etde hmoiðꝛ puer.xxvij. Melioꝛa ſũt
vulnera diligẽtis qᷓ; oſcula fraudulẽta odiẽtis.q.
d. melioꝛes ſunt increpatiões dure ⁊ vbera ami⸗
ci ſeu pᷣlati.etiã ſi vulneret ſenſualicatẽ cõtriſtan⸗
do ⁊ inferat ꝓ demerit penas ⁊ plagas q; fraudu
lenta oſcula.i.qᷓ; applauſus ⁊ adulatões nocere ĩ⸗
tendentis vel diſſimulãtis.ptʒ boc etiã rõe Nam
qui intendit alicui nocere tꝑalitervel ſpũalit᷑moꝛ
taliter peccat qꝛ ↄᷓ iuſticiã agit ⁊ caritatẽ.Sʒ qui
adulatur mõ pdicto nocere intẽdit ꝑbᷣ g̊⁊c. Ter
tius modus eſt rõne circũſtantie vel occaſiõis cũ
vicʒ ex hoc ꝙ aliqs laudat᷑ ſu modũ inde ſuꝑbiã
incurrit vel inanẽ głam taliter ꝙ peccat moꝛtalr
tũ ⁊ ſi ꝑ accidẽs ſeu pᷣter intentiõem h̊ eueniat.tũ
qꝛ adulãs ẽ occaſio illius ruine.iõ peccat peccat
moꝛtaliter.ſi tñ occaſio ſit data nõ accepta.Nã ſi
ex ꝑua laudaciõe ⁊ ſi inoꝛdinata ⁊ incauta qͥs ſuꝑ
biat. moꝛtaliter peccat.videteni occaſio mag ac
cepta ex ſe q; data ab alio multũ ̊ tꝑandũ eſt opꝰ
laudatõis hũane in pñtia hoim Aug.in.xiij.ð tri
ni.ait. Mag optabo a qͥlibet repᷣhẽdi qᷓ; ab adu⸗
latoꝛe laudari. Nullus eni repᷣhẽſoꝛ foꝛmidandꝰ
eſt amatoꝛi veritatis.laudatoꝛ vero errat ⁊ cõfir⸗
mat erroꝛẽ ꝓbat᷑ ſ̊ rõne ꝑ regulo illã.Qui occaſio

nem daãai dat dãnũ qͥʒ dediſſe vr et᷑ de iniu.⁊ dã.

da. ſi culda.ſed q laudat aliũ ita exceſſiue.⁊ ita in
oꝛdinate ꝙ dat ei occaſionẽ ruine pcti moꝛtałſuf
ficienter dat ſibi damnũ pcti moꝛtalis.ergo ⁊ipᷣe

moꝛtaliter peccat.ſnias ↄcluſiuas pᷣdictas ponict

b.tho/ij.ij.q.cxv.Extra pᷣdictos tres modos łca⸗
ſus adulatio eſt veniale cũ vʒ qͥs adulat᷑ ſola intẽ
tione placendi ⁊ delectandi.⁊ nõ in malis vł cum

qs adulat᷑ ſola intẽtione euitandi aliqð malũ ſine

alteriꝰ detrimẽto vel intẽtiõe ↄſequẽdi aliqð bo⸗
nũ in neceſſitate.Nullũ eni hoꝝ de ſeẽ j caritatẽ
Et in his caſibo intelligẽdũ ẽ dictũ Aug.qñ ponit
adulatiòem inter venialia.di.xxv.S.alias ea.

De grauitate buius .F. II.

peccati in ſc.⁊ ꝑ ↄpatiõem ad alia.lota pmo i

ſe eſt cea Sue ꝙ ꝑ cam incurrit dei maledictio.ſeqᷣ⸗

tur hoim erga ipᷣm deteſtatio ⁊ dei ire puocatio ꝓ

ducimaloꝝ obſtinatio. Pꝛo pᷣmo dicit dñs ꝑ
phetã adulatoꝛiba. Maledicã bñdictõib⸗ veſtrꝭ.

qꝛ vt exponit gre Qui iniq agũt bñdicunt᷑ ab eis.

adulãturq; pctõꝛibbo dũmõ diuites fiant.i.qðe.i.
multi. Ad q et facit qð ait hiero pha. xx. maledi

ctus qͥ anũ ciauit patri meo digna.natꝰ Etibi pu⸗
er maſculus ⁊ letificauit eũ.Pr de qͥ naſcimur eſt
muũdus.puer maſculus mũdi ẽ opꝰ magni ſcele⸗
ris.Filij mũdi ſunt opera que fiũt a mundoidẽ
mũdanis. Annũciat aũt patri.i.mũdo maſculũ
natũ ⁊ letiſicat.
gno ſcelere ⁊ ſicletũ facit qꝛ de hmõi gaudet mun
dus. Hic aũt.ſ.adulatoꝛ ẽ maledictꝰa dño. quan
do eni aliqs ꝑpetrat aliquã notabilẽ vindictã vł
malũ aliud ſolet ei dici ab adulatoꝛib.Feciſti ſiẽ

pio iuſtus es.maledicẽt eis ꝓpłi ⁊ deteſtabuntur

itnulus X.

qñ adulatoꝛ laudat hoiem de ma

—

ait Hecẽ mag ira pei.vt deſit coꝛrectio ⁊ adſita⸗

duiuilatio Et ſubdit cãm. Adulantiũ eni lingue alli

gant hoies in peccat.delectat eni ea facere in qby
nõ ſolũ metuit᷑ rephẽſoꝛ.ſʒ laudat᷑oꝑatoꝛ. Pꝛo
tertio.ſ.qð inducit obſtinatiõem ðꝛ figurateð dv
na filia iacob violata deſignte aiam ſuggeſtiõibꝰ
diaboli aſſentientẽ ꝙ ſichemoſtupꝛatoꝛeius ipᷣaʒ.
triſtem effectã blanditijs deliniuit. Geñ.xxxuij.
Cũ eni peccato ↄmiſſo ↄſcia moꝛdeat ⁊ triſticiaꝭ⸗
menti inferat blandicie et adulatiões ꝓcuratco⸗
pera diaboli detinẽt aam in malo. Uñ dñs ꝑ E/⸗
ʒzech.õ adulatoꝛes dicit.Edificabãt ipᷣi ꝑietẽ.⁊illi
liniebant cũ.Qð exponẽs gre.in moꝛal.ait. Edi.
ficare ꝑietẽ ẽ quẽlibet ↄ ſe obſtacula ⁊ duriciã pec
cati ↄſtruere.i.ↄmittere pctã q̃ reddũt hoiem du⸗/
rũ ſed ꝑietem liniũt qͥ pctã ꝑpetrantibꝰ adulant᷑.
vt quẽ illi ꝑuerſi agẽtes edificãt.ipᷣi adulãtes q̃ſi
nitidũ reddãt.di.xluij.ſunt nõnulli.in ↄꝑatione
vero ipᷣius ad alia pctã occurrũt due qões. Pꝛia
queſtio c. An pctm̃ adulatiõis ſit guius pctõ ho⸗
micidij.⁊ vr̃ ꝙ ſic.qð tali rõne oñdo.peccatũ q;dto
plus mentẽ coꝛrũpit ⁊ plus alicui nocet.tanto ẽ
grauius.ſed ita facit adulatio reſpcũ homicidijq;
dupliciter ꝓpbo. Pꝛimo qꝛ ſuꝑ illud vᷣbũ ps. Quo·
niam laudat᷑peccatoꝛ in deſiderijs aie ſue. exacer
bauit dñm pctcõꝛ Hiero.ſic dicit.nihil ẽ ꝙ tamfa
cile coꝛrũpat mẽtes hoim vt adulatio Scdðo ꝓbo
hoc idẽ.qꝛ ſuꝑ illud ps. ¶ õuertant᷑ ſtatim erube⸗
ſcẽtes.dicit glo.ſicplus nocet lingua adulatoꝛis
qᷓ; gladius ꝑſecutorꝭ Uñ aug. Noli putaretenon
elſe homicidã cũ fratri tno male ꝑſuades.ſi enim
male ꝑſuades.occidis.de pe.di.i.noli.ergo videt
adulatio eſſe guius peccatũ homicidio. Reſpon⸗
deo ꝙ adulatio ⁊ homicidiũ in grauedine ſe hñt
ſicut excedentia ⁊ exceſſa.qð ptʒ.qꝛ homicidiũ eſt
grauius peccatũ adulatione duplici rõe. Pꝛima
eſt qꝛ lingua adulatoꝛis nõ nocet ita efficaciter ſi
cut gladiꝰꝑſecutoꝛis.qð ptʒ.qꝛ gladius ꝑſecuto⸗
ris effectiue occidit q̃ſi ſufficiens cã moꝛtis. Lin⸗
ua aũ t adulatoꝛis nõ ita cefficaciter nocet qꝛ nul
ſas põt alteri eſſe ſufficiẽs cã peccãdi.&̊ᷓ cũ gladiꝰ
ꝑſecutoꝛis ſit cã moꝛtis ſufficiẽter.⁊ ligua adula⸗

toꝛis ſit cã peccãdi nõ efficaciter ſed occaſionalii.

iõ homicidiũ eſt guius peccatũ adulatiõe. Secũ
da rõ eſt qꝛ malũ irrecuꝑa bile eſt guius malo re⸗
cnpabilt Gec nocumentũ homicidij eſtirrecuga
bile. nocumentũ vero adulatiõis eſt recugꝑabłe. g̊
⁊c̃.Ex alia vero ꝑte adulatio eſt guius peccatum

bomicidio duplici rõne. Pꝛima eſt qꝛ pctm̃ q́to

plus nocet in pᷣcioſioꝛib bonis tãtoguius eſt. ſʒ
lingua adulatoꝛis plus nocet in pᷣcioſioꝛibꝛ. ſcʒ ĩ
bonis ſpũ alibo qᷓ; gladius ꝑſecutoꝛisqͥ nocʒ ĩ coꝛ⸗
ꝑaliba tm̃.̊ ⁊c̃. Scða rõ c.qꝛ pctm̃ qᷓ;to occultiuſ
nocet ⁊ minus caueri põt tato ẽ guius.ſed pecca⸗

tũ aduiatoꝛis occultius nocet.magis eniʒ caueri

poteſt a manu ꝑſecutoꝛis qᷓ; a lingua detracto⸗
ris.ergo ⁊c. Secũda queſtio eſt. An adulatoꝛ
ita grauiter peccet ſicut ille cui adulatur. Et vi⸗
detur ꝙ grauius tali ratione. Quicunq; verbis

u en ce alij nocet non minus nocet ſibi q; alijs. Sed ille
eos tribo. Un aug.ſuꝑ illo vᷣbo. Iniquus bndici j erII ; aly
ſq; ab adulatoꝛibi.Eracerbauit dnm peccatoꝛ ſic

qui alteri adulatur inducit eum ad peccãdũ moꝛ

taliter. quod pater. quia ſuper illud pſatmiſte.

NH

S

M.

i⸗
Go⸗

H

lo⸗
in
d
de⸗
ons
nor
on
hit
is
in
teſ
o
nul
6
gli⸗
tli

„

4
6

1

hin
Bio
.6.
ſgi
0o
leu
,
n

n

P*

CLoapitulü III.

Olcũ aũt peccatoꝛis ⁊c.dicit go.Falſa laus adu
latoꝛis a rigoe veritatis emolłit ad noxia.ꝗ̊ mul
tomagis adulatoꝛ in ſe peccat. Rñdeo duodb mo
dis. Pꝛimo ſimpliciter ⁊ abſolute ſine aliquadi
ſtinctione ꝙ ille qui adulat᷑ alteri ⁊ nocet ei plus
peccat ⁊ plus nocet ſibi qᷓ; illi cui adulat᷑. Cuius
ratio eſt.qꝛ ſibi nocet tanq; ſufficiens cauſa peccã
di.alijs auũt nocet ⁊ eſt cã peccandi occaſionaliter

tantũ. Secũdo mõ rñdeo cũ diſtinctiõe.Diſtin

ndũ eſt eni de illo cui aliquis adulat᷑.aut eni il
e nõ aſſentit adulationi.aux aſſentit. Pꝛimo eni
cũ qͥs nõ aſſentit adulationi.tũc adulatoꝛ peccat
moꝛtaliter.ex intentiõe inducẽdi illũ ad peccatuʒ
moꝛtale q;tũ in co fuit licet adulationi ille nõ aſ⸗
ſenſerit Secũdo vero cũ aliqs adulationi aſſen⸗
tit ⁊ acqeſcit.tũc de tali diſtinguo.qꝛ aut eſt qͥdaʒ
qui decipit᷑ credendo adulatoꝛi plus de ſe q; ſibi.
⁊ talis cũ decipit᷑ ab adulatoꝛe minus peccat qᷓ; a
dulatoꝛ Eſt alius qͥᷣ nõ ſolũ credit adulatoꝛi ſʒ eci
am fouet adulatoꝛẽ ⁊ ꝓcuratv fiat adulatio.⁊ta
lis plus peccat quam adulatoꝛ. de tali loquitur
Hiero.ad Cellatiam ita dicẽs. Iſto maxime tꝑe
regnat viciũ adulatiõis qð eſt Suiſſimũ qꝛ buma
nitatis ac beniuolẽtie loco ðꝛ.Et ira fit vt qͥ adu⸗
lari neſcit aut inuidus aut ſuꝑb reputet᷑.hec.b.

tho.ij.ij.q.cxv.?⁊ Raynerius in ſumma.

Quantum ad tertiũ J.

pꝛincipale.ſ.excloem ↄplacẽtie q̃ oꝛitur ex adula

rione q notat᷑ cũ ðꝛ. Nõ impiguet caput meũ.id ẽ
mẽs mea nõ delectabit.Cõſiderandũ eſt eni reme
diũ ↄ ipam.Quinq; aũt ſunt remedia qͥb adula⸗
tionis pctm̃ excludi?t᷑ ⁊ vitatur.ſ.deceptio.redar⸗
gutio.detractio bone ↄſcie ↄditioppe miieoſide
ratio Pꝛimũ remediũ ad adulatõʒ vitãdã ẽ dece/
tõisↄſideratio.ab illo ei ſʒ cauẽdũ ẽ qͥ ſʒ ðdeipit.ſʒ
oĩſ adulatoꝛ ẽ tal.ita dicit aug.ſuꝑ ps.Adulatio
eſt fallaci laude ſeductio.vñ ꝓuer.xi.Simulatoꝛ
oꝛe decipit amicũ ſuũ.i.adulatoꝛ.qͥ autem verbii
blandis allicit ad peccandũ.aut blandicijs ⁊ fa⸗
uoꝛibus inſtruit q̃liter peccata fiant.aut in bono
blandimentis extollit ideo talis decipit amicum
ſuũ.huic nõ eſt credendũ Hiere.xij.Nõ credas ei
cũ locuti fuerint tibi bona põ.Oleum peccatoꝛis
nõ impinguet caput meũ.glo.i.ſimulata dilectio
⁊ falſa laus adulatoꝛis nõ impinguet caput meũ
id eſt mentem meã nõ delectabit neca vigoꝛe veri
tatis mouebit. Uidemus eni manifeſte ꝙ adula⸗
toꝛes cũ aliquẽ falſe irriſerint de illo dicũt. Uide
quõ illi vnxi caput.Secũdũ remediũ ↄtra adula
tionls peccatũ eſt melioꝛis redargutio.naʒ redar
gutio viri iuſti multũ valet ad circũ ſpectiõeʒ no/
ſtroꝝ opeꝝ ne apulatione aliq̃ in honis qᷓ facimꝰ
extollamur.Ecelłs.vij.elius eſt a ſapiente coꝛ
ripi q; ſtultoꝝ adulatiõibo decipi. Rõ huiꝰ eſt.qꝛ
cũ ſapiens habeat rectũ iudiciũ rõnis.iõ eſt alio⸗

rum regula directiua. Stultus aũt vel vicioſus

cũ exoꝛtum habeat iudiciũ rõnis ⁊ ꝑoñs appetitũ
inoꝛdinatũ.nõ eſt ſequendus ſed potius deteſtã⸗
dus ꝓuer.i.Fili mi ſi te lactauerint peccatoꝛes.ſ.
adulando pᷣterita.extollendo pñtia.inclinãdo ad
futura:nec acquieſcas eis:Ad qð Señn.q̃ſi dat bo

negat io nõ ſolũ ꝓut oꝛe ꝓfer

nũ documentũ dicẽs.Sit tibi tam triſte ſi laude
ris a turpibo qᷓ; ſi lauderis ob turpia.Lertium re
mediũ ↄtra adulationis viciũ eſt detractiõis ↄſi
deratio ⁊ in ugnario Nam ab illo cauere debe
mus q velut hoſtis nos ſemꝑ ꝑſequit᷑ſed talis eſt
adularoꝛ. Un Aug.ſuꝑ ps. Duo ſunt genera ꝑſe⸗
cutoꝝ.ſ.vituꝑantium ⁊ adulantiũ.ſed plus nocʒ
lingua adulatoꝛis.qᷓ; gladius ꝑſecutoꝛis.⁊ Gre.

dicit ꝙ remediũ ↄtra adulatiõem eſt detractio

Sciendũ eſt inqt ꝙ ne imoderatis laudib eleue
mur plerũq; noſtri rectoꝛis moderamine detra/⸗
ctoꝛibo lacerari ꝑinittit᷑ vt q̊s vox laudatis eleuat
lingua detrahẽtis humiliet. Idẽ.vi.q.i.ſunt plu⸗
rimi.⁊ Amb.de officijs.Nõ eſt vera amicicia vbi
eſt adulatio fallax.⁊ Sene.in epłis. Maium ho
minem blaude.loquentem aguoſce tuum laqueũ
eſſe.habet eni ſuũ venenũ blanda oꝛatio,. Quar
tum remediũ cõtra adulatiõem eſt bone conſciẽ/⸗
tie conditio. Nam bona cõſcientia ſemꝑ minus
de ſe eſtimat ⁊ in agendis ſuis ſemꝑ metuit ne ali
quid repᷣbenſibile inueniatur.⁊ Grego.Bonarũ
mentiũ eſt ibi culpam agnoſcere.i.timere.vbi cul
pa non eſt.di.v.ad eius.hincidem Grego. Inter
verba laudãtiũ ⁊ vituꝑantiũ ad mentẽ ſꝑ rècurrẽ
dũ eſt.⁊ ſi in ea nõ inuenũ bonũ qð de nobis dici
magnã nobis triſticiã generare dʒ.Et rurſum ſi i
ea nõ inuenit᷑ malũ qð de nobis hoĩes loquũtur.
in magnã dẽmus leticiã exilire.xi.q.iij.intervᷣba.
Quintũ remediũ g adulatiõem ẽ ppꝛie milſerie
inſpectio vel cognitio.Qui eni cogitat q̃lis ẽ intꝰ
nõ extollitur dũ laudat᷑ exterius. Un Seneca in
epła.lxxvij.ſic ait. Intus teipᷣm cõſidera nõ qua
ſis alijs credas.et b. Gre.ſuꝑ E ʒech.ſic ait Quid

eni pdeſt ſi oẽs laudent ⁊ ↄſcia accuſat. aut quid
poterit obeẽ ſi nobᷣ oẽſ derogẽt⁊ ↄſcia ſola defedat

„

ꝗ·d.nihil.idem.xi.q.iij.in cunctis.

ri põt. Juramentum eſt affirmatio vcl
— eo de aliquo.ſ.de facto vel fiendo
ſacre rei atteſtatione firmata. Quontũ ad pmã
ꝑtem diffinitõis bul nora qpie ðꝛ affirmatio vł
ſed etiã actu.puta ſi
alicui dicat᷑ iura ſuꝑ libꝛũ iſtũ ſi tale negociũ ſic ſe
habet vel ꝙ dices veritatem de tali materia.⁊ille
tangit libꝛũ nihil dicendo aliqñ ⁊ tñ ille contactꝰ
habet᷑ p iuramẽto ſeu locutione iuratoꝛia.Et no
a ſᷣm Jo.an.in de.circa iuramentũ qð fit ex oꝛdi
natiõe iuris multipliciter fit.Quedã eni iura di/⸗
cunt ſimpliciter debere iurari.q̃daʒ coꝛꝑaliter.q̃
dã ſuꝑ ſancta dei euanglia.q̃dã addũt ipoꝝ tactu
ram vt.i.q.vij.quotiens. Apud ytalicos interp⸗
tatur conſuetudo ꝙ ſufficit quemlibet libꝛum vcl
quamlibet ſcripturam tangere quod ſat puto ꝓꝑ⸗
codere vbi etiam de iuramento coꝛpoꝛali expmi⸗
tur.Non ſic vbi detactu euangelioꝝ ponitur. vt
extra de here.in.c.multoꝝ.in clemen. ſuper ver⸗
bo tactu. Quantũ ad ſcðam ꝑtẽ.cũ.ſ.ðꝛ de aliqͥ
facto vel fiendo. Nota f̃ᷣm beatũ Tbomam. ij. ij.
queſti.lxxxix.⁊ Ray.qꝙ iuramentum eſt duplex.ſ.
aſſertoꝛium. Et hoc eſt de aliquo facto pꝛeſenti

——s .

„ ¹

vel pterito.cũ ſeʒ quis iurat aliqd ſic fuiſſe factũ
vel ſic mõ cẽ.aliud ðꝛ ꝓmiſſoꝛiũ.cũ ſcʒ qͥs iuramẽ
topmittit aliqd ſe factuꝝ Et qͥðlibʒ hoꝝ fit dupłr

„»

qꝛ vel ꝑ ſi mplicẽ atteſtationẽ vt cũ ſimpłr iurat a
liqd fuiſſe vcl eẽ vel nõ eẽ.vel eẽ factuꝝ vel non fa⸗
ctuꝝ aliqd. vel ꝑ execratiõʒ vt cũ iurat ſiñ ẽ ifa vt
aſſerit. vel ſi nõ faciet qð ꝓmittit ꝙ deꝰnõ adiuuʒ

eũ vel nõ ſaluet vel eueniat ſibi tale vel tale malũ
vel filijs ſuis et hmõi. Et ſic obligat illð ꝑ qð ſic

iurat vt diuinũ iudieciũ i eo exerceat᷑.veldina vltõ

ſi nõ iurat veꝝ. Quatũ ad vltimã ꝑtẽ cũ.ſ.ðꝛ ſa
cre rei arteſtatiõe firmata. Sciẽdũ ꝙ cũ iurat᷑ per
creaturas non aſſumũtur creature ĩ teſtioniũ ᷣm

ſe .ſʒ inq;tũ dina vᷣt? aliq̊ mõ ĩ eis manifeſtat᷑. Ut
cũ iurat ꝑ fidẽ.ꝑ euãgliũ.vel ꝑ ſctõs.intelligi per

deu cꝰ vitas ↄtinet in fide eius.vel in euãglio eiꝰ.
⁊ ſancti hãc vᷣitatẽ pᷣdicauerũt ⁊ tenuerũt. Uñ et
Aug.dicit.Qð iurare ẽ deũ in teſtẽ ꝓuocare.qꝛ ſcʒ

pꝛiciplir iuocat᷑i teſtioniũ eꝰ Diffinit᷑ aũt ̊ iuram
tũ cõiterput.ſ.fit illicite ł licite q;uis cũ fit illicite

potiꝰdici dẽat ꝑiuriũ qᷓ; iuramẽtũ qꝛ iuramentũ
ipoꝛtat actũ vᷣtut.ꝑiuriũ vo vicij.Et ðꝛ iuramẽ⸗
tũ q̃ſi iurꝭ aſtrigimetũ.vel qꝛ ꝓ iure ſumit᷑ vt hẽa⸗
turꝓ vero qð ſic iurat ſm tho.vbi.S.Dicit᷑ etiã ſa

