eos. qui fecit magnalia in egipto mirabilia in terra

Cham.ternibilia in mari rubꝛo.⁊ dixitvt diſperderet

eos. Vbi ponit pp illoꝝ ingratitudinẽ qꝛ obliti ſunt
deũ nõ ſolum in hoc qꝛ nõ dilexerũt nec laudauerũt
deũ benefactoꝛẽ nec aliqͥd in eius obſequiũ fecerũt ſʒ
grauiter offenderut adoꝛantes vitulũ aureũ pꝛo vo
et cõ querẽtes de eo.⁊ qꝛ ſunt indignati eũ⸗ Se⸗
cundo in bꝛeui deſcribit beneficioꝝ a dño collatoꝛuʒ
multitudinẽ ibi qui ſaluauit eos ⁊c. Saluauit eoꝛuʒ
fes tꝑe famis in egipto. poſtea fecit magnalia ĩ egi⸗
pto copioſiſſime multiplicãdo eos flagell iĩdo egipti⸗

os multipłr terribilia in mari rubꝛo eos ꝑ mediũ ſic

ci maris pducendo.⁊ Pharaonẽ cũ exercitu ingreſ⸗
ſum in aqͥ ſubmergẽdo. mirabilia ĩ terra cham per
Deſertũ. deducendo cũ paſtu manne de celo ⁊ terraʒ
cham.i.trã ꝓmiſſiõis ipis habitatoꝛibo extictis eis
in poſſeſſionẽ cõcedendo. Tertio ſubdit ingratitu
ainis punitõem.ibi.dixit vt diſꝑderet eos voluit a⸗

WMia pꝛima et ſecunda

dem eos delere ꝓ illa ingratitudine qua adoꝛauerũt
vitulũ aureũ.ſed moiſe oꝛante placatus factus eſt er
ſuſpendit ſententiã Gʒ cũ pluries idolatraſſent⁊ mł
tis modis deũ offendiſſent.pꝛopter qð dati ſunt in
ſeruitutẽ pluribo vicib ſub diuerſis tirannis in libꝛo
Judicũ⁊ Reg.⁊ cũ clamantes ad dominũ cõpuncti
ad deũ reuerteretur deꝰ liberaſſz eos de neceſſitatibꝰ
ſuis.demũ addentes ſummã ingratitudinẽ videlicʒ
in occiſione crudeliſſima vnigeniti filij dei diſꝑſit eos
pervmueriſum in ſeruos ⁊ ancillas deſtructa vſq; ad
fundamenta ciuitate hierlm innũ erabilibꝰ perſonis
moꝛuis gladio peſte⁊ ſame.ex illis ab exerciibꝰ Ci⸗
ti? Ueſpaſiani.⁊ vicijs infidelitatis ⁊ alijs deditos
ad eternã damnatoem deducit Et qꝛ oĩa in figuram
cõtingebat illis. acta ſunt autẽ pꝛopter nos git apo
ſtolus iiad Coꝛin.x. Fuit enĩ iſte populus figurati⸗
uus populi xpᷣiani. Ita demũ eueniet xpᷣianis.⁊ pe⸗
lvoꝛa ſi ingrati fuerint inuenti Saluauit enĩ eos a pec

catis eoꝛũ per paſſionẽ ſuam. Fecit magnalia in egi⸗

pto tenebꝛoſa mũdi.qꝛ magna documenta doctoꝛũ
magnas cõuerſiones ppłoꝝ.magna exepla ꝑfecte vi
te ſanctoꝛũ.fecit mirabilia in terra cham. in terra ec⸗
cleſie mirabilia miraculoꝝ.mirabilia ſacramẽtoꝛũ. ⁊
inter ca pꝛecipuũ euchariſtie.terribilia ĩ mari rubꝛo.
qꝛ pꝛoſtratões diaboli⁊ oĩm peccatoꝝ.⁊ iteꝝ in ma⸗
ri penitẽtie ⁊ lachꝛymarũ.⁊ in mari rubꝛo effuſionis
ſanguĩs martiꝝ glioſoꝝ Unde timere habet ne ſi in
ueniant᷑ ingrati diſpgantur⁊ tempoꝛaliter dati in ca
ptiuitatẽ alioꝝ.⁊ ſpiritualr in cruciatũ demonioꝝ⁊c

Eſt autem ingtatitudo .F..

ſpeciale peccatum. Quãuis enim m beatũ thoma
ſe ſe.q.cvij.arri.ij.in quolibet.peccatũ ſit material
ingratitudo ad deum inq;tum.ſcilicʒ facit homo ali
quid quod poteſt ad ĩgratirudinẽ ꝑtinere quia ſum
mus beneſactoꝛ eſt nobis:⁊tunc eſt circũſtantig og⸗
grauans peccatum. tamè foꝛmaliter ingratitudo eſt
quando actualiter beneſiciũ cõtemnitur. Sicut enĩ
gratitudo eſt ſpecialis virtus habens diuerſos gra⸗
dus.quoꝛũ pꝛimus eſt ꝙ beneficium recognoſcar.ſe
cundus ꝙ gratias et laudes agat.tertius ꝙ retribu⸗
at pꝛo locoꝛ tempoꝛeſᷣm ſuam faculcatem Ita ingra
titudo que ei opponitur vt patet ex ipſo nomine Ilã
ingratitudo dicitun quaſi non gratitudo eſt ſi peciale
peccatum habens diuerſos gradus. Et quia quod
eſt vltimũ in ge neratione eſt pꝛimum in reſolutione
Ideo pꝛimus gradus ingratitudinis eſt vt homio be
neficium non retribuat ſecundũ quod recepit.ſecun
dus eſt ꝙ diſſimuler. id eſt non laudet. nec gratias
agot. tertius eſt ꝙ non recognoſcat ſiue per obliuio⸗
nem ſiue per quemcunq; alium modum. Et quia in
negatione intelligitur affirmatio oppoſita. Ideo ad
pꝛmum gradum ingratitudinis pertinet ꝙ aliquis
retribuat mala pꝛo bonis. Ad ſecundum ꝙ beneki⸗
um vituperet. Ad tertium ꝙ quaſi maleficum repu
tet in mente ſua ipſum beneficium. Unde Seneca
in tertio de beneficijs. Ingratus eſt qui diſſimu⸗
lat, magis ingratus qui non reddit ingia ius

aui eſt oblitus.Eſt autẽ m thomã. vbi ſupꝛa qũq;
moꝛtale quãdoq; veniale ipᷣm peccatũ ingratitudis.
Dicitur enĩ quis ingratus dupliciter.vt dictum eſt
Vno modo ꝑ ſolã omiſſionẽ.puta quia nõ recogno
ſcitvel nõ laudat.vel nõ retnbuitvices ꝓ beneficõ ac
cepto.Et hoc non eſt ſemꝑ moꝛtale.quia debitũ gra
titudinis eſtvt homo etia aliquid ſpecialiter tribuat
ad quod nõ tenet᷑ Et ideo ſiillud pᷣtermuttit nõ pec⸗
cat moꝛtalr. Eſt tamẽ peccatũ veniale.quia:hoc nõ ꝓ
uenit niſi ex negligẽtia quadã aut ex quadã indiſpo
ſinone homĩs ad virtutẽ. Poteſt tñ contingere ꝙtal
ingratitudo ſit etiã moꝛtale peccatũ vel pꝛopter inte⸗
rioꝛẽ cõtemptũ.vel pꝛopter conditõem eius qð ſub⸗
trabit᷑ benefactoꝛia beneficio qð ex neceſſitate debet
ſiue ſimpliciter ſiue in aliquo caſu neceſſitatis.ſicut ſi
quis patrẽ ſuũ qui poſt deũ ẽ maximus benefactoꝛ
filij cum ab eo receperit eſſe. ↄtemneret recognoſcere
vt patrẽ ſuum pꝛoptervilitatẽ conditiõis vel debilita
tem ſenſus vel tenuitatẽ ſubſi ãtie⁊ hmõi.Aut etiam
nõ ſubueniret ei in magnis neceſſitatibo ſuis cũ poſ⸗
ſet. vel nõ laudaret eum in quo laudãdus eſt pᷣcipue
cum ex tali omiſſione laudatiois ſequit᷑ ei vituperiũ.
vel infamia ipᷣius patris Et idemvidet᷑ de alijs qͥ ma
gha beneficia contuliſſent.ſecundo mõ dicit᷑ aliquis
ingratus.quia nõ ſolũ pᷣtermittit implere gratitudĩs
debitũ.ſed etiam cõtrariũ agit.Et hoc etia ſᷣm condi
tionẽ eius quod agit᷑ quãdoq; eſt pcccatum moꝛtale
qñq;veniale.puta ſi quis deum ſummũ oĩm benefa
ctoꝛem q̃ſi odiat ſeu pꝛo nihilo habeat vel cõdemnat
ꝙ eũ fecerit in hbunc mũdũ venireꝛ eſſe.quod ſolet ac
cidere cũ quis eſttribulatõiboꝛ anguſtijs.⁊ tentatiõi
bus pꝛeſſus.vel nõ habet bona q in alijs cemir. vili
lificans beneſicia dei ſibi cõceſſa.vtiq; hoc eſt pecca⸗

tũ moꝛtale qñ ſᷣm deliberatõem rõnis euenit. Secꝰ

ſi ſcõᷣm motũ ſenſualitatis. Multomagis eſſet ſi ip⸗

ſa dei beneficia vituꝑaret ſibi collata.vel blaſphema

ret es qui in mundũ fecit eũvenire.⁊ ꝓ nilab eo ha⸗
buit niſi mala ⁊ hmõi, adhuc autẽ grauius ſi aliqs
faceret in iniuriã deivt perſequẽdo ſᷣuos dei ⁊ hmõi.
Et ſimilr qui parẽtes expꝛobꝛaretꝛ cõtumelijs affice
ret aut verberaret aut alias ꝑſonas multũ benefact᷑
ces. talis ingratitudo eſſet moꝛtale. alias veniale.de
ingratitudine magna ppli dei loquẽs moiſes Deu.
xxxij. ait. Incraſſat eſt dilectꝰ⁊ regalcitrauit.incraſſa
tus.impinguatꝰ.dilatatꝰ,dereliqt deum factoꝛẽ ſuũ
⁊ receſſit a deo ſalutari ſuo.incraſſatꝰ ſcʒ in naturali⸗
bus bonis collatis ſibi.impinguatꝰin ſpũslibo. di⸗
latatus in tꝑalibus.recalcitrauit offendendo oꝑe de
reliqͥt deũ nõ recognoſcendo beneficia.⁊ receſſit a ðo
non agendo gratias ei.nõ laudãdo ip[ʒʒ ſed idola Cũ
autẽ ingratitudo eſt veniale talis ingratitudo nõ eſt
tra charitatẽ ſed pᷣter quia nõ tollit habitũ caritatis
ſed excludit aliquẽ actũ eius.vt feruoꝛẽ.⁊ q;uis in q̊
libet veniali peccato.ſit ibi aliquid ingratitudinis in

q;tum.ſ.peccatũ veniale tollit aliquẽ actum virtutis

quẽ homo obſequit᷑ deo.nõ eſt tamẽ ibi ꝑfecta ratõ
ingratitudĩs.um autẽ ingratitudo eſt moꝛtale dif
ficulter pᷣt reꝑiri niſi mixta cum materijs alioꝝ pecca
toꝛũelam ſi quis nõ recognoſcat vel cõtemnat dei

beneficia in ſe.erit ibi cõmuniter accidia vel inuidia.
Et ſi iniuriatur parentibovel alijs benefactoꝛibꝰ ver⸗
bo.erit ibi contumelia.vel blaſphemia vel aliqͥd alð
Et ſi facto erit ibi furtum.vel impietas.vel leſio coꝛ⸗
poꝛalis ⁊ hmõi.um autẽ quis hoc ſolũ faciatvt ip
ſum beneſiciũ notabilevituperet ⁊ vilificet vel conte⸗
nat.foꝛte ſolum ibi ingratitudo erit.Et vt dicit btũs
tho. vbi ſupꝛa.nihil ꝓhibet foꝛmalẽ rõem alicꝰſpecia
lis peccati in pluribo generibo peccatoꝝ matenalr in
ueniri. Et m hoc in multis generibo pctõꝝ inuenit
rato ingratitudis. Notandũ etiã ſᷣm tho. vbi ſupꝛa.
ꝗ ille qui ignoꝛat beneficiũ nõ eſt ingratus ſi beneſi
ciũ non recõpenſet dũmodo ſit ꝑatus recõpenſare ſi
noſcet.Eſt autẽ laudabilevt ille cui pꝛouidet᷑ ſeu da
tur beneficiũ ignoꝛet duplr.pꝛimo mõ pꝛopt᷑ inanis
gloꝛie vitationẽ ſicut beatus Nlicolaus fecit cũ pꝛoij⸗
ciens occulte aurũ in domo cõuicini pauꝑis huma⸗
nũ fauoꝛem vitarevoluit Unð Señ.in.ij. de bñficijs

cum dixiſſet ꝙ hoc beneficij lex eſt ꝙ alter. ſ. dans ſta

tim debet obliuiſci dati. Alter.ſ.recipiens memoꝛ cẽ
accepti quaſi ſe declarans in.vij.eiuſdẽ libꝛi dicit Er
rat ſi qͥs eſtimat cũ dicimus eũ qui beneficiuʒ dedit
obliuiſci excutere nos illi memoꝛiã rei pᷣſertim hone⸗
ſtiſſime. Cum ergo dicimus meminiſſe nõ debet. B
volumꝰintelligi pᷣdicare nõ debet nec iactare. Secũ⸗
do eſt laudabile vt ignoꝛet beneficiũ.quia in hocipᷣo
amplius benetficiũ facit ꝙ conſulit verecũdie eius qͥ
beneficiũ accipit UInde Señ.dicit in eodẽlib.ꝙ int⸗
dũ fallendꝰeſt qͥ iuuatur vt hẽat.nec a qͥ acceꝑit ſaat

auitas huius pecca .F. n
Hualutas bung pecca f..

ad gratitudinẽ exhibendã dicens. Benedic aĩa mea

dño. Secũdo ꝓuocat ſead ingratitudinẽ fugiendaz

dicens. Noli obliuiſci oẽs retnibutões eius.i.benefi⸗
cia eiꝰ. Appellat autẽ beneſicia retributões qꝛ facien
tibo nobis mala.ꝓ malis deus retribuit bona.iõ no⸗

li obliuiſci:qꝛ boc ꝑtiner ad ĩgratitudinẽ.⁊ vt magis

euitet ingratitudinẽ enũerat beneficioꝝ reuerendam
multitudinẽ ibi:qui pꝛopiciat᷑ oĩibus iniquitatibo tu

is ⁊c. Ipſa autẽ grauitas huius peccati oſtendit᷑ ex

tuoꝛ que exea ſequunt᷑
Pumo conceſſa bona auferunt.
Secundo dimiſſa peccata reuertũtur.
Tertio grauiſſima mala oꝛiũtur.

„

Quarto pꝛomilſſa beneficia ſubtrahunk. =

ntũ ad pꝛimũ di S. i
cit Aug.Qõð de dederat gratis abſtulit ĩgratis Uñ
ſaluatoꝛ dixit iudeis ingratis poſtq; poſuit parabo⸗
lãvinee plãtate ⁊ locate agricoł.vbi oſtẽdit᷑ ingratitu

do illoꝝ.Jõ aufere᷑avob regnũ dei.pᷣter expoſitiõeʒ

lrãlẽ ꝑabole videlʒ de illo ppło iudeoꝝ qui vt vinea
plãtatus a deo.i.poſitꝰ in terra ꝓmiſſiois cũ toꝛcula⸗
ri legis q̃ timoꝛe pᷣmebat.i.retrahebat a matl.⁊ ſepe.
ſcʒ cuſtodie angelice.⁊ turri templi nominatiſſimi in
culto diuino locatus.id eſt deditus fuit in curã pꝛin
cipibus ſacerdotum. vt deo faceret fructificare per
bona opera. Et ad ſolicuãdum hoc miſit diuerſis

6

ie
une
n,
ſe
o
nges
dan
in
gi

Capitulũ

tꝑibus plures nũcios.i.pphetas.Sed illi vt ingra⸗
ti occiderũt pꝛophetas.⁊ demũ ſiliũ dei patris qͥ vi⸗

neã plantauerat ⁊ locauerat.pꝛopt᷑ quã ingratitudi⸗

nẽ ablatũ eſt regnũ dei.i.regimẽ fideł pplłi ab eis⁊ ĩ⸗
tellectus verus ſcripturaꝝ. Habet nihilominꝰpabo
la ſenſum moꝛalẽ. Uinea enĩ deſignat aiam quãalibʒ
que a deo plantat᷑ iu creatiõe.in q ponit᷑ toꝛcular re⸗

moꝛſus ↄſcientie.turris rõis ex qua poſſit vidẽdo di

ſtinguere amicos ab inimicis.ſepe circũdat᷑ ſcʒ cuſto
dia angelica q vndiq; cuſtodit.locat colonis ſcilʒ ap
petitui intellectinoꝛ ſenſitiuo.vites in ea ſunt inclia⸗
tiones ad virtutes vł qð plus eſt habitꝰ virtutũ qͥ in
fundũtur in baptiſmo.Lempꝰfructuũ appꝛopinqᷣt
xũ incipit habere vſum liberi arbitrij quo debet ĩ ho
noꝛẽ dei fruct ꝓducere bonoꝝ opex.tũc mitiit deus
nũcios ſuos.i.bonas inſpiratões ⁊ inſtinctꝰmẽtales
ad benefaciendũ vel documẽta pᷣdicatoꝝ⁊ alioꝝ.Sʒ
vt ingratus iſtos moꝛtiſicatꝛ contẽnit.Demũ ipᷣe ði
filius in ſacramẽto altaris venit ad eũ ſed vel nõ reci⸗
pitvel receptũ eijcit extra ſe ⁊ crucifigit malis oꝑibꝰ
ſuis ſecundũ illð qð ait apłs ad Hebꝛeos.vi.ca. de

pꝛauis xpᷣicolis Rurſus cruciſigẽtes ðᷣi filiũ in ſemet

ipſis⁊ oſtentui hñtes. Quid ergo facit dñs his ing⸗
tis. Anfert ab eis regnũ der illð videlʒ de q̃ ait apłs

Roma. xiiij. Regnũ dei nõ eſt eſca⁊ potꝰ. ſed iuſticia
paxꝛ gaudiũ cum ſpũſancto. Juſticis autẽ eſt om̃is

virtus ᷣm philoſophũ.De bac ingratitudine con⸗
rens dñs ſub noĩe vinee quomõ ꝑ ipᷣm auferunt᷑ bo

na ſpũͦalia dicit Eſa.v. Uinea facta eſt dilecto meo.

2⁊ ſepiuit.⁊ lapides elegit ex ea ſcʒ ad faciendũ maceri
amꝓ cuſtodiẽda ipſa.Lapides ſunt ꝑtes ſolidi vir⸗

tute qui cuſtodiũt animas.⁊ plãtauit vineam electrã

id eſtvites pᷣcipuas.⁊ edificauit turrĩꝛ toꝛcular extru
pit in ea.expolſita ſunt ſu pꝛa.Et expectauit vt faceret
vuas⁊ fec iabꝛuſcas:.vue ſunt oꝑa vere vᷣtuoſa.labꝛu
ſce ſunt oꝑa que hñt apparentiã boni. Et ſubdit de
bac ingratitudine loquẽs⁊ cõquerẽs.Quid vltra de
bui facere vinee mee⁊ nõ feci.Et nũc oſtendã qͥd fa⸗
ciam vinee. Auferã ſepem.i.ſubtrahã cuſtodiã ſcʒ ſo

licitationẽ angeli cuſtodientis. diripiã maceriã.i.pa⸗
tres remouẽdo.ponã eam deſertã ſubtrahẽdo gram.

nõ putabit᷑ a pꝛelatis ꝑ repꝛehenſionẽ ſuꝑfluoꝛũ.nec
fodietur ꝑ ↄtritionẽ? confeſſionẽ Aſcendẽt ſpine ma
loꝝ deſiderioꝛũ ſuꝑ eam.⁊ nubibo mandabo ne plu⸗

ant ſuꝑ eam.i.verbũ ſubtrahã cõpunctõis a pᷣdica⸗

tonbo ⁊c. Ad hoc etiã facit qð ait hiero.in li.iudi.De
us qui videt in abſcondito pꝛoſpiciẽs mentẽ? anĩos
vicijs a paſſionibo ſeruientes ⁊ in coꝛde eius ſenõ di⸗
ligi.ſed aut auariciã aut libidinẽ aut iactantiã. diſce
dit a mẽte eius.ſ.ſubtrahedo grãm.⁊ reliquit domũ
eius vacuã.ſ.virtutibo.xi.q.iij.audi. Pꝛimi parẽetes
qꝛ repleti om̃ibus bonis naturalibo⁊ ſpũalibo oĩimꝰ

tutũ⁊ tꝑalibo ingrati fuerũt deo adherẽtes aduerſa⸗

rio eiꝰ? mandatũ trãſgrediẽtes oĩbus virtutibo erpo
lati ſunt. Ingratus enĩ extitit inquit aug.qͥ plenus
virtutibo deum oĩno nõ timuit.de peni.vi.

Mnantu ad ſecundu ·S. ij

pꝛopter ingrotuudinẽ peccata dimiſſa redeũt Unde

dñs in parabola de ſeruo debitoꝛe dece miliũ talen⸗

Honũ

—

toꝛũ qui vt ingratus noluit miſereri cõſeruo ſuo pꝛo
paruo debito cẽtum denanoꝝ ob amoꝛẽ dñi ſui qᷣ ſi⸗
bi remiſerat decẽ milis talenta.iratꝰ ipᷣe dñs cõtra eũ
tradidit eũ toꝛtoꝛibo quouſq; redderetvniuenſum de⸗
bitũ Math.xviij. Ubi dicit Rabanus.Conſiderã⸗

dum eſt. qꝛ dicit vniuerſum debitũ.quia nõ ſolũ pec

cata que hõ egit poſt baptiſmũ imputabũt᷑ ci ad pe⸗
nam.ſzʒ etiã oꝛiginalia q̃ ei in baptiſmo dimiſſa erãt.
Quõ aũt peccata dimiſſa ꝑ penitentiã vel baptiſmũ
P recidiuũ ſequẽs dicant᷑ redire pꝛopter ingratitudi⸗
nẽ de beneficõ ꝑcepte remiſſionis.tractat᷑ diffuſe hec
materia de pe.di.uij. in pᷣn. tam in tex. qᷓ; in glo.Er in
iiij.ſentẽ.di.xxij.ꝑ to.⁊.be.tho.ibidẽ in ſcripto.qͥ de⸗

mũ poſt alias opiniones determinando dicit. ꝙ pec⸗

cata dimiſſa realiter nunq; redeunt ad animã. nec q̊
ad culpã.nec quoad penam.vt ſcʒ pꝛo oĩbo dimiſſis
ſuſtineat penã ſicut nunq; fuſſſent dimiſſa. Nec etiã
ſequens culpa recidiui eſt tãte grauitatis ſicut om̃ia
dimiſſa peccata ſimul nec etiã digna tãta pena qntã

merebant᷑ oĩa illa. Sed redire dicũturpᷣm quid non

ſimplicuer.i.ſᷣm quenda effectũ aggrauatiois pꝛopt᷑
illam circũſtantia ingratitudĩs. Habʒ enĩ illa culpa
recidiui quandã maioꝛẽ grauitatẽ pꝛopter illã ingra⸗

titudinẽ.quam grauitatẽ nõ haberet qui beneficiũ il

lud nõ ꝑcepiſſʒ.ſicut etiã ille qui recepiſſet magnum
benetficiũ a dño ſuo tẽꝑali ſuꝑ exceſſu ꝑpetrato cõtra
eum ſibi relaxato vtiq; maioꝛi pena dignꝰ eſt q; ſinõ
recepiſſet tantũ beneficiũ.Et hoc idẽ confirmat Gꝛa
tia.de pe.diſt.iiij.S.verum dicẽs Illa peccata dimiſ
ſa redire dicũtur.quia quiſq; poſt acceptã remiſſio⸗
nem ad vomitũ redierit tanto grauiꝰpumet᷑ q;to beni
gnicate dei abuſus ſingu loꝛũ remiſſioni accepte in
gratus extitit.hec ibi.Unde⁊ Guilhel. dicit ꝙ q;uis
quis non reneat᷑ peccata debito modo ↄfeſſa iterum
confiteri.debet tamen dicere ſe alias in ſimilia inci⸗
diſſe ſi recidiuauit vt depᷣhendatur maioꝛ grauiigs
peccati pꝛopter illam ingratitudinẽ adiunctaʒ.Ser
uus etiã liberatus a ſeruitute pꝛopter ingratitudinẽ
cõmiſſam erga dominũ ſuum redigit᷑ in ſeruitutẽ ſᷣm
iura. Dicit apoſtolꝰad Hebꝛeos.x. Detenioꝛa mereri
ſupplicia qui filium dei cõculcauerit⁊ ſanguinẽ eius

pollutum duxerit quemadmodñ iudeus.⁊ boc pꝛo⸗

pter ingratitudinẽ. Quanto enim quis recipit maio⸗
ra beneficia tanto faciens mala magis ingratus eſt.
vnde ceteris paribus grauius peccat ⁊ grauius pu⸗
nitur. Ex quo ſeqͥtur ꝙ pꝛo eodem peccato ceterꝭ pa
ribus grauius punietur fidelis q; infidelhis. religio⸗
ſus q; ſecularis. ⁊ pꝛelatus q; ſubditus.quia plus

ingratus ᷣm beatũ homam. Ad quod facit quod

dicit Urbanꝰpapa.xij.q.i.ſcimꝰ. Et exẽplũ in vitiſ⸗
patrum de illa caluaria que adiurata dirxit ſe in vita
fuiſſe paganum et in inferno eſſe. Et ſub paganis
gaͤeas Et ſub iudeis malos chꝛiſtianos in pꝛo⸗
undo HH

Muantum ad tertium..x.

pꝛopter ingratitudinẽ incurrit quis multa mala ⁊ tẽ
palia ⁊ ſpnolia. Dicit eĩ apłs Ro.i.de antiqᷣs phis.

ꝙ, quia cũ cognouiſſent deũ.nõ ſicut deũ glłiſicauert

9 —

neq; gratias egerũt:ſed euanuaunt in cogitatonib?

Citulus

———

ſuis ſibi attribuẽtes beneſiciũ eis a deo cõceſſum in
tellectus.pꝛopter hocviciũ ingratitudinis tradidit il
los deꝰin repꝛobũ ſenſum⁊ invicia idolatrie⁊ contra
naturã.i.tradi ꝑmiſit. Et poſtea ponit młta alia pec

cata grauia in qͥ incurrerũt.Repletos inqͥt oĩ iniqta/

te.malicia foꝛnicatõe auaricia ⁊c̃ibi vide.Eʒechias
rex hierim poſtvictoꝛiã maximã⁊ liberatõem de mai
bus Sennacherib.quia nõ ſufficienter gratias egit
cantando canticũ dño ſᷣm moꝛẽ illius ppłi.iõ ꝓpter
ingratitudinẽ egrotauit Eʒechias vſq; ad moꝛteʒ. vt
dicit Joſephꝰ hiſtoꝛiã habes Eſa.xxxviij. Joas rex
iuda qꝛĩgratiſſimꝰfuit erga Joiada ſummũ ſacerdo/
temeſlã vxoꝛ eiꝰ occultauit eũ tũ ꝑuulus eẽt⁊ qreret
ad occidendũ ab athalia.⁊ poſtea in ſeptĩo anno ipᷣe

Joiada oꝛdinauit ſibi dan regnũ interſecta athalia.

cũ poſtea moꝛtuo Jolada filiꝰeiꝰʒacharias repᷣhede⸗
ret eũ devicijs ſuis.adeo malus ⁊ ingratus fuit ꝙ fec

eũ occidi. Uñ poſtea infirmatꝰ eſt ⁊ male ſibi fuit. vt

habet᷑.ij. Paralip.xxiij. Uiri ſichen qꝛ ingrati fuerũt
occidẽtes.lxx.filios Oedeonis a quo liberati fuerãt
de manibo madianitarũ occiſis centũuiginti milibꝰ

ex eis.iõ ſuſtinuerũt multã pꝛeſſurã. Judei ingratiſſi

mi de beneficijs xpᷣivt eũ crucifigerẽt. capta tandem
hieroſolima poſt moꝛtẽ innũerabiliũ.ferro.peſte. fa⸗
me.diſpſi ſunt ꝑ oꝛbẽ. Magis tñ xpᷣs conq̃rit᷑ de no
ſtra ingratitudine qᷓ; de ſua paſſiõe dicens ꝑ deuotũ
Berñ. Uide hõ queꝙ te patioꝛ. Ad te clamo qͥ ꝓ te
moꝛioꝛ.Uide plagas qͥ bo afficioꝛ. Uideclauos qͥ bo
cõfodioꝛ.⁊ cumiſit tatus doloꝛ exterioꝛ ⁊ interioꝛ.plꝰ
tñ crucioꝛ ꝙte ingratum experioꝛ. Huringratitudĩs
miraba? Salomõ Eccls.ix.vbi dicit. Ciuitas ꝑua
⁊ pauci in eaviri.venit cõtra eam rex magnꝰ ⁊ extru⸗
xit munitiões eius ꝑ gyrum⁊ ꝑfecta eſt obſidio.inuẽ
tuſq; eſtvir pauper in ea⁊ liberauit eam ꝑ ſapientiã
ſuam.⁊ nemo deinceps recoꝛdatꝰ eſt pauꝑis illius.
Auitas hic mũdus eſt.parua eſt reſpectu vniuerſi.
pduciviri.i.virtuoſi in ea.rex qͥvenit cõtra eã diabo⸗
lus eſt qͥ oẽs tenebat obſeſſos vt caꝑet ꝑ dãnatõem.
pauꝑ inuẽtus in ea xpᷣs eſt qͥ liberauit eã ꝑ pꝛudẽtiã
ſuam diabolũ paſſione ſuꝑando ſed nõ eſt qͥ recogi⸗
tet tantũ beneficiũ ⁊ qui audiatverba ullius pauꝑis.
ecce maxima ingratitudo.

MOuantu ad quartum .
dicit aug. Non eſt dignꝰ dadis qͥ eſt ingratꝰ de datis
Et Berñn. Ingratitudo eſtvẽtus deſiccas⁊ vꝛens fõ⸗
tem dᷣine pietatis.fluẽta gre roꝛẽ miſenicoꝛdie.Sapᷣ.
xvi. Ingrati ſpes tanq; ymbernał glacies tabeſcet.i.
deficiet. ſ.qꝛ nõ recipiet bñſficia q̃ ſpabat.ipᷣa demum
gla fidelibo ꝓmiſſa ingratus pꝛiuat᷑. Uñ glo.ſuꝑ epi
ſtola ad Coꝛinthios Nemo donis dei fiet btũs qͥ eis
extiterit ingratus.Sicut eĩ ſᷣm iura ciuilia pr̃ pꝛopt
ingratitudinẽ pᷣt pꝛiuare filiũ ex toto hereditate bono
rũ ſuoꝝ qui alias nõ poſſet.ita deꝰpater pꝛiuat ĩgra⸗
tos hereditate glie ſi ꝑſeuerent in ingratitudiec iĩ lon
enĩ defacili ſunt ſubtrahẽda beneficia ingratis. Uñ
dicit b. Tho.ij.ij.q.cvij.ꝙ circa ĩgratũ duo ſunt cõ⸗
ſideranda. Pꝛimũ quidẽ quod ipᷣe ingratus dignus
ſit pati⁊ ſic certũ eſt ꝙ meret᷑ beneficij ſubtractioem.
Aliud eſt conſiderandũ ſcʒ quid opoꝛtet ipᷣm benefi

ciũ facere.Et pꝛimo quidẽ nõ dʒ eſſe facilis ad i
titudinẽ iudicãdã qꝛ frequẽter.vt ait Señqͥ nõ red⸗
dit tñ gratus eſt ex eovidelʒ qꝛ foꝛte nõ occurrit ei fa⸗
cultas aut opoꝛtunitas redd ẽdi Secundo dʒ attẽde
re beneficus ad beneficiatũ de ingrato faciat gratuʒ
quod ſibi nõ pᷣt pꝛĩo beneficio facere foꝛte faciet ſecũ⸗
do/ ſi beneficijs mitiplicatis ingratitudinẽ augeat
⁊ peioꝛ fiat tũc a beneficioꝝ exhibitiõe ceſſare dʒ. Et
ſic facit gloꝛioſus de. de q Lu.vi. ꝙ benign' eſt ſup
ingratos ⁊ malos.quẽ imitari debemꝰ.vt ibi ðꝛeſlã
vt dicit Hiero. Moderatio dei ac pietas ſolũ noſty
reditũ querit ac nos cupit lõga ſua bonitate ſaluare.
videlʒ nõ ſubtrahedo bona nob collata diu expectan
do ad penitẽnã addẽdo ↄtinue ↄtinue ⁊ alia vt grati
reuertamur ad eũ Et ſubdit hiero.ꝙ ſi nõ ↄuertimur
ſi duri coꝛdeſum.ſi in peccatis vſq; ad moꝛtẽ illicite
ꝑduramꝰ.aſſidue peccãtiũ nõ miſeret᷑ deꝰ.di. xciijc
Diaconi.⁊ſic demũ ablatis a nobis bonis ſuis in⸗
gratos ad gehennã tradit.Et ideo noli obliuiſci oẽs
retributões eius.Sed benedic aĩa mea dũim.

Anuma habet poten Ke.

tias quibo oꝑat᷑ intellectiua:.ſ.volitiuã⁊ ſenſitiuã Be
nedic ergo intellectũ rememoꝛãdoꝛ cõſiderando bõa
tibi collata.Oĩa noſtra ſunt:ait apłs.i.ad Coꝛĩ.ijjiſ.
Diuinalia ad fruendũ.i.ꝑſone diuine Intellectualia
id eſt angeli ad ſeruiẽdũ.qꝛvt ðꝛ ab Heb.i.Oẽs ad⸗
miniſtratoꝛij ſpũs ſunt Ratõnalia ad ↄuiuẽdũ id ẽ
homĩes Irrõnalia ad vtendũ.psð. Oiĩa ſubieciſti ſub
pedibo eius.Diſce.ait Berñ.cõſiderare ſingula q ti⸗
bi apponũtur.ſ.bñficiavt nulla ſintq̃ debũia gratia
rũactõe fruſtrent᷑. Benedic affectu ſuꝑ oĩa diligẽdo
tantũ benefactoꝛẽ. ã ethnici hoc faciũt vt diligant
eis benefaciẽtes. Aug.in li.de catheciʒãdis rudibꝰ.
Si amare piget reamare nõ pigeat ſcʒ deũ ꝓ tantis
bñficijs Nullꝰeĩ eſt tã fere mẽtis.iiita ingratus⁊ du
rus qͥ⁊ ſi nõ vult impẽdere.vult tñ repẽdere. Sʒ tan
ta eſt ingratitudo hoĩs vt qðcunq; tꝑale etiã vile ma
giſq; deũ diligat. Uñ in finali iudicio hãc ingratitu
dinẽ expꝛobꝛãdo repꝛobis oñdet dicẽs.vt ait ¶niſoſt.
Ego pꝛoptvos hõ factꝰſuʒ.Pꝛopt᷑ vos deluſus⁊ cru
cifxus. Ubi eſt tãtaꝝ meaꝝ iniuriaꝝ fructꝰ. Ubi eſt
ſeruitus quã mihi debuiſtis pᷣcio ſanguĩs. Ego ſuꝑ
głam meq vos habui cũ eẽm de apparens hõ ⁊ vos
oẽm rẽ viliſſimã terre amplius dilexiſtis qᷓᷓ iuſticiaʒ
meã⁊ fidẽ. GBñdic ſenſitiua potẽtia.i.voce laudãdo
deũ ⁊ oĩbo ſenſibo ei ſuiẽdo.iuxta illð apłi. Magnifi
cabit᷑ xpᷣs in coꝛꝑe meo Ad hmõi.iſ.obſeqͥũ pᷣſtandũ

deo inducit oĩs creafᷣa ſeruiẽs ad nutum ſuo creatoꝛi
Vñ dicit Hugo.de ſcõvictoꝛe ꝙ qlibet creatura trina

voce quẽlibet alloqͥ? videlʒ accipe.redde fuge.Acci⸗

pe beneficiũ ex me ad vſum tuũ. Accipeinqͥt celũ a

me illũiatõem⁊ motũ. Accipe inqͥt ignis a me calo⸗
rẽ. Accipeab aere reſpiratõem. Accipe ab aq̃ refrige
riũ⁊ lotionẽ. Accipe ait terraa me animalia. victua
lia.metalla.⁊ ſuſtentatvům. Secunda vox eſtred
de.ſ.obſequiũ tuo benefactoꝛi ⁊ meo creatoꝛi:qui iõ

me creauit vt tibi ſeruirem.egovt grata ſemꝑ tibi ob
ſequoꝛ dum tibi ſeruio Lu ergo multomagis ſibi ob
ſequiũ pꝛeſtes in honoꝛem ſuum me vtendo, et ſibi

— ☛U
S

ni

inid
nnce
Calie

itil

ieattqad

gbie

N

Capitulü

Honũ

= —

—
——
–—

de meo obſequio tibi impẽſo gratias agẽdo ne ingra

ta inueniaris. Tertia vox eſt fuge.ſ.ſuppliciũ tibipa

ratũ pꝛopter ingratitudinẽ.· Na ſiingrata eris ñ me
bene vtẽdo⁊ grãs agẽdo.oẽs erimꝰ õ te ad iudicãdũ
pꝛo deo tuã ingratitudinẽ. Sapᷣ.v. Pugnabit ꝓp eo

oꝛbis terraꝝ cõtra inſenſatos.Celũ dicet.luĩne meo

imꝑpetuũ pꝛiuet᷑. Ignis autẽ.a me in inferno crucie

tur. Aer.in meventilet. Aqua,ꝑ me in niuibo in ſjri
gidet᷑ Cera.in centro meovbi collecte erũt oẽs im⸗
mũdicie elemẽtoꝝ incarceret᷑. Eg⸗ bñdic recogno⸗

ſcendo diligẽdoꝛ ſeruiẽdo dño. Bñſficia ãt de quibo
dz bñdicere ne ingrata inueniat᷑ in bꝛeui cõpꝛehẽdit
dicens. Qui pꝛopiciabit᷑ꝛc.vbi nota ſex.

Pumo oblata diu inalia.ibi. Qui pꝛopiciabit᷑.

Secũdo collata ſacr̃alia.ibi.Qui ſanat.

Tertio ſublata infernalia.ibi.Qui redimit.

Quarto data nat᷑alia.ibi.Qui coꝛonat te in mia

Pꝛo his oĩbo cũ ceco illſiato da glam deo. vt ſibi di
ctũ fuit Jo.x. Et cũ phariſeo.ſed humiłr dic. Deus

grãs ago tibi.amvt dicit᷑ Eccł.i.Ad locavñ exe⸗

unt fluĩa.ſ.gratiaꝝ.reuertũt᷑ad deũ.ſ.ꝑ grãꝝactõʒ⁊
recognitõem a creatura rõnalivt iterũ fluant.vt.ſ. de
beneſicijs perceptis gratias exhibẽtes.beneficia po
tioꝛa ſumamus inquit Gꝛego.

Muantũ ad pꝛimũ J. VII.

Sun allata tꝑalia. ibi. Qui coꝛonat in miſeratõibo
to reſeruata ſuꝑnalia.ibiQui replet in bonis⁊c

dicit apłs ad Ko. iij. Quẽ deus ppoſuit ꝓpiciatoꝛe

p fidẽ in ſanguine eiꝰ.Deꝰ.ſ.pr̃ ꝓpoſuit.i.pꝛo oĩbus
poſuit quẽi.filiũ ſuũ ꝓpiciatoꝛ?.i.recõciliatoꝛẽ ⁊ ſa⸗
tiſfactoꝛẽ pꝛo nr̃is inidqtatibo. Ipᷣe eĩvt ðt Jo.in.i.ca⸗
no.eſt ꝓpiciato ꝓ pctis nr̃is.⁊ hec ꝓpiciatio applica
tur nobis ꝑ fidẽ noſtrã quã.ſ.habemꝰin ſanguiĩe eiꝰ
id eſt in paſſione.in qua lauit nos a peccatis nr̃is in
ſanguĩe ſuo.vt ðꝛ Apoc.i. UVñ ſepties fudit ſangui⸗
nẽ ſuũ.i.in circũciſione.in oꝛõe in oꝛto.in flagellatõe
in coꝛonatõe de ſpinis.in firura manuũ⁊ pedũ cum
clauis. in lateris aꝑtiõe.vt nob ppiciaret᷑ ↄ ſeptẽ ca⸗
pitalia vicia.Sanguis ait Leo papa:ſanguine au⸗

fert.i.ſanguis peccati ſanguĩc xpᷣi.Cũ eĩ inimicl eſſe

mus pꝛopt iniqͥtates nrãs.recociliati ſumꝰ.ait apo
ſtolꝰad Ro.v.ꝑ moꝛtẽ filij eiꝰipᷣo ꝓ nobis ſatiſfaciete
2 ſic inimiciciã remouẽte iniqͥtatũ nrãꝝ. Benedic ꝗ̊
aĩa mea dño.qͥ dedit tibi diuinalia.i.filiũ ſuũ vnige
nitũ in moꝛtẽ acerbiſſimã crucis.vt ꝓpiciaret᷑ oĩbꝰ

iniqᷣtatibo tuis.⁊ te deo patri reconciliaret.⁊ te ꝑaret

ad patiendũ aduerſa pꝛo eo⁊ oia mala Quid retnbu
am dño. inqͥt po. pꝛo oĩbo q̃ retribuit mihi. Cũ enĩ
exercerẽ inimicicias aduerſum eũ pꝛopter iniqtates
meas.hoc ipſe mihi retribuitvt dignaret᷑ moꝛtalita⸗
tem meã⁊ miſerias meas aſſumere. ⁊ p me moꝛtẽ i̊/
minioſam ferre.nõ video alið munꝰfaciendũ ꝓ retri
butõetanti benetficij ne ingratꝰſim qᷓ; vt calicẽ ſalu⸗
taris accipiã. vt ſuſtineã penã⁊ paſſiões ꝓut ipᷣe ſu⸗
ſtinuit ꝓ amoꝛe eiꝰ. Sed qtũ ſit ingratꝰ peccatoꝛ cir
ca tantũ beneſiciũ oñt aug.in pſona eius ſic loquẽs.
Lũ eſſes inimicus patri meo ſcilʒ pꝛopter iniqtates
tuas reconciliaui te ꝑ me.⁊ cum lõge eſſes veni vt re

dimerẽ te,⁊ cum inter montes ſiluaſq; om̃s errares

ſcilz vicioꝝ⁊ ignoꝛantiamũ.queſiui te. Interlapides⁊

ligna inueni te.ſcʒ idola de hmõi adoꝛantẽ. Et ne lu

poꝛum ferarũq; rabido oꝛe laniareris.ſ. demonum

collegi te.ſ.reuocando a malis verbo⁊ exẽplo. hume

ris meis poꝛtaui.ſ.in cruce penã peccatoꝝ tuoꝝ ſu⸗

ſtinẽdo.laboꝛaui.ſudaui.caput meũ ſpinis oppoſui

lancea latus meũ ꝑfoꝛari ꝑmiſi.tot iniurijs ⁊ calami
tatibo laceſſitꝰ ſum. Et tu diuideris a me.hec ille.q.

Dd. oĩa hec fecivt pꝛopiciatus⁊ recciliatus me dilige
res.mihi obſequiũ pꝛeſtares.⁊ tu es ita ingratus vt
me offendas.a me recedas. Benedic ergo anĩs mea
domino recte viuendo.

Duantũ ad ſecundn . XE

dicit pẽ. Militverbũ ſuũ⁊ ſanauit eos. In eo miſit
ꝙ incarnatũ fuit.Et ſicut ipᷣe xpᷣs ↄſtat exverboꝛ car
ne qᷓ eſt res ſenſibilis.ita vt medicus veniens ad ſa⸗
nandum medicinas ſuas inſtituit.i.ſacramẽta ↄſtã
tia ex verbis qu ſunt foꝛme ſacramentoꝝ⁊ elemẽtis
ſeu rebo elemẽtaribo que ſunt matenia eoꝝ Navt diẽ
augu. Acceditverbũ ad elementũꝛ ſit ſacramẽtũ.i.
q.iidetrahe.Secut aũt ſunt.vij.infirmitates anime

noſtre. ſic. vij. inſtituit medicinas ſacramẽtales con

tra eas vt nullã dimitteret inſanatã. Qui ſanat inr
Põ.oẽs infirmitates tuss. Pꝛima infirmitas eſt
peccatũ oꝛiginale.quã ſanat deus medicina baptiſ
mi debite ſumpti. Secũda cſt peccatum moꝛtale

actuale qð grã pꝛiuat aĩiam.⁊ hanc ſanat medicamẽ

to penitẽtie. Tertia eſt peccatũ veniale cũ quo in

padliſum intrare nõ pᷣt.⁊ hanc ſanat extrema vnctõe

q;uis etiã ⁊ alijs ſacramẽtis. Quarta eſt ignoꝛan
tia agendoꝝ pꝛo ſalute.⁊ hanc ſanat ſacramẽeto oꝛdi

nis qui ad hoc datur vt inſtruant miniſtri ecclie ſex

alios de moꝛiboꝛ filde Quinta eſt concupiſcẽtia ꝑ
quã eſt ꝓcliuus ad laſciuias⁊ delectatiões inoꝛdina
tas tactꝰ.⁊ banc ſanat ſacramentũ matrimonij reſti
gendo ipᷣam ne feratur ad coꝛruptelas illicitas ſʒ cõ⸗
tentus ſit ſua vxoꝛe.⁊ hec quidẽ medicina pꝛo debili
bus nimis.Nã foꝛtioꝛibo alið extat remediũ. Se
xta infirmitas eſt malicia,qᷓdã inclinatio ad appeten
dũ mala.ↄtra quã dat᷑ medicina euchariſtie. Se
ptima eſt fragilitas ſeu debilitas ab bñ oꝑandũ.cõ
tra quã dat᷑ medicina ↄfirmatõis.Pe.de tharã/ĩ.iiij
Sanat g̊ dñs oẽs infermitates.qͥ vt medicꝰ de celo
miſſus ẽ.iuxta illð Eſa.lxi. Ad ãnũciandũ mãſuetꝭ
miſit mevt mederer cõtritos coꝛde Et cũ iſtis medici
nis ſanat.cũ actu debito aſſumũt᷑. Sʒ tãta ẽ ingrati
tudo hoĩs vtvł cõtemnãt᷑ tãta bñficia.vł indebite ſu
mãt᷑.⁊ ideo pauciſanatur. Unde aug.ſuꝑ Jo.Quã⸗
tum eſt in medico ſanare venit egrotuũ ſed ipſe ſe int᷑e
mit qui pꝛecepta medici ſeruare non vult. Moli ergo
obliuiſci retributiones eius o anima.

Muantũ ad tertiũ di/ S.Xx

cit aug. de ↄle. d. liij. Firmiſſime tene ꝙoĩs qͥ ↄcipi
exviroꝛ młiere naſcit᷑ cũ pctõ oꝛigĩali? moꝛti obnoxi
us.ſ.et᷑ne.de q̃ canit ecclia Libera me dñne de moꝛte
et᷑na. Et p;. Moꝛs peccatoꝝ peſſima. ã in ĩfernno
erit mo:s ſine moꝛte.ſᷣm Gꝛeg.in moꝛał.t.pena moꝛ
tał nunqᷓ; deſiciẽs.Maioꝛ pena in mũdo ec nõ põt

Citulus Zertins

qꝙ; moꝛs.llam ſm phũm. Moꝛs eſt vltimũ terribi

luũ.hec tamẽ pena cito trã ſit.:ſed pena moꝛtis ĩferna
lis nunq; Sed dñs redimit id eſt liberat ꝑ grãm ſu
am pᷣcio ſanguinis ſui ab hoc interitu moꝛtis infer⸗
nalis.vitã tuam.ſcʒ amiſſam ꝑ pctm̃. Ecce quãtus

interirus Ibi eni eſt pꝛiuatõ diuinivultus.i.viſiõis
dei/ignis cruciatus.demonũ inſultꝰ.cõſciẽtie remoꝛ

ſus.ꝑuerſoꝝ tumultus.tenebꝛaꝝ locus.ꝑpetuꝰfletꝰ
ſeu oĩs remigerij defectꝰ. Ab hoc interitu infernali re

dimit dñs hoĩem. ⁊ totiẽs quotiẽs moꝛtale ↄmiſit.

O ingratitudo imenſa. ⁊ cecitas miſerãda.ſia moꝛ⸗

te coꝛpali te aliqͥs ſemel liberarʒ.ꝑpetuo illũ amares

illuũ laudares.eiq; ſeruires.⁊ liberantẽ a moꝛte peſſi
ma nõ recognoſcis. Moli ergo obliuiſci/⁊c.

Auantũ ad quartũ F. XI.

Miſericoꝛdia ðꝛ quaſi miſeriã adimẽs ſʒ maioꝛ miꝰ
ſeria eſſe nõ poteſt q;ᷓ nõ eſſe. Lanta eſt hec ꝙ in ap⸗
petitũ creature cadere nõ pᷣt abſolute. Ante cõceptũ
tuũ nihil eras. Anima eĩ cuiuſſibet de nihilo creat

cum coꝛꝑi infundit᷑ Cũ ergo nihil eſſes.tantã mĩam

fecit de vt tibi eſſe daret.⁊ nobiliſſimũ eẽr ſlã in aĩs
poſuit imaginẽ trinitatis ⁊ diſtinctiꝰqᷓ; in angel. Si
militudinẽ deitatis magiſq; in alijs inq;tũ ſicut de
us eſt totus in toto oꝛbe ⁊ totus in qualibet ꝑte. ita
gsia in oꝛbe ſuo.i.coꝛꝑe.tota in toto.⁊ tota in qualibʒ
pte coꝛpis. Participatõem cũ oĩbus creatis eſſe ſcilʒ
cõe cũ elemẽtis vegetari cũ plantis.ſentire cũ bꝛutis
intelligere cũ angelis repñtationẽvniuerſitatis. Ibi
enĩ ſunt quatuoꝛ humoꝛes in coꝛꝑe ↄfoꝛmes quatu
oꝛ elemẽtis. Quinq; ſenſus exterioꝛes.viſus. auditꝰ
guſtus, odoꝛatꝰ.⁊ tactus.Et quatuoꝛ interioꝛes. ſcʒ

ſenſus cõmunis.eſtimatiua.fantaſia.⁊ memoꝛia q̃ſi

nousẽ celi Nam decimũ empyneũ in quo deꝰreſidet
gloꝛie maniteſtatõeʒ.eſt ꝑs intellectiua.ſ.intellectꝰ

2 volũtas.In qua ꝑte videt᷑ deus⁊ amat cũ ſanctis
⁊ vngelis eius.Oĩm dominatoꝛ eſt.põ.Oĩa ſubieci
ſti ſub pedibo cius. Aug. Qiĩa fecit deus pꝛopt᷑ ho⸗
minẽ. Unde in ſex diebo cuncta creando habitatõeʒ
hoĩ fecitꝛ oꝛnauit.⁊ poſtea creãdo in poſſeſſionẽ po⸗
ſuit duplicẽ ĩ natura ſubſtãtiã.ſ.coꝛꝑis ⁊ aĩe.vt poſ⸗
ſideat duplicẽ in celo glificatõem.ſ.aĩe⁊ꝛ coꝛꝑis. in q̃
beati hoĩes in futuro anglłos ſanctos antecellẽt cum
ipᷣi coꝛꝑa nõ habeant.vñ nec gloꝛiã coꝛpoꝝ ꝑ conſe⸗
quens. demũ in ðᷣo ꝑſonalẽvnionẽ Nam in xpᷣo eſt

humanitas ⁊ diuinitas vnita. Nec eſt in ula hũanita
te nr̃a aſſumptũ alið ſuppoſitũ q; deiverbũ. Agno
ſceg̊ o xpᷣiane.ait¶eo papa.dignitatẽ tuã ⁊ diuĩe cõ
ſoꝛs fact?nature noli in veterẽ vilitatẽ degeneri ↄuͦſa

tione redire. Conſiderãs ergo ingratitudinẽ hoĩs ſu

ꝑ hoc moiſes ait.Deũ qui te genuit dereliqͥſti ⁊ obli

ta es dñi creatoꝛis tui.Deu.xxxijiq.di.quõ potes eẽ
ita ingrata.Ecce quõ coꝛonauit te in mia. Quauis
enĩ omibus que creauit miſericoꝛdiã fecerit de nõ eẽ

in eſſe pꝛoducendo In iſta tamẽ miſericoꝛdia tibi co

ronã ſuper omnia deditcõferendo tam nobile eſſe et
dominiũ⁊ regnũ omniũ.

MOuantuũ ad quintũ J. XII

Miſeratões dei in plurali dici poſſunt plima bona

tentat de

ſpũalia⁊ coꝛꝑalia quib- nos ↄſolat᷑ remouẽs miſeri
as noſtras in gubernatõe nra.ita ꝙ coꝛonatteĩ mia
reſpectu creatois.coꝛonat te in miieratioõibo reſpectu
gubernatõis.coꝛonat inqͥtvndiq; circũdans te totũ
aĩam.i.et coꝛpꝰſuis bñſicijs.Coꝛonat ſinglan ꝓui⸗
ſione quaſi nil ð alijs creaturis videat᷑ curare vt tibi
ſubueniat. Unde Gap. xij. ðꝛ. Cũ magna reueren⸗
tia dne duponis nos.Et pꝛonᷣ.viij.c.Dclitie mee eẽ
cũ filijs hoiĩm. Miſerie ſamis ⁊ ſitis pꝛouidet ciba⸗

rijs ⁊ potibovarijs ne faſtidiũ gener⸗ Milerie nu⸗

ditatis veſtimetis plunimis laneis ⁊ lineis ⁊ ſericis.
Muſerie frigoꝛis.caloꝛe ignis. Milſerie tenebꝛaxꝝ.lu
mine luneꝛ ſolis. Milſerie pauꝑtatis.diuitijs auriꝛ
argẽti⁊ ceteroꝝ metalloꝝ ⁊ lapidũ pꝛecioſoꝝ.Miſe
rie infirmitatũ.medicinis innumeris. Senũibo ipis
copioſeꝛ ſuauiter pꝛouidit. Uiſui de pulcritudine co
loꝝ.Auditui.de ſuauitate ſonoꝝ cantus⁊ inſtrumẽ

toꝝ. GBuſtui de dulcedine ciboꝝ. Odoꝛsatui. defra⸗
grantia odoꝝ floꝛũ ⁊ alioꝝ. Tactui.de leuitate diuer

ſoꝝ obiectoꝝ. O quate ſunt miſene anĩe· Repletꝰ ait
Jo b.xiiij/multis miſerijs.q̃s releuat diuerp miſera
tionibo.Quãtas eĩ inſpiratioes ⁊ incitamẽta ad bo⸗
nũ immittit. Quod documẽta ſcripture ſacre. Quot
tas varietates artiũ ⁊ artifſiciatoꝝ ad tollẽdũ ocium.
Quot euaſiones ꝑiculoꝝ.Quatas expectatiões ad
emendatões peccatoꝝ.Quot auxilia angeloꝝ. Põ.
Angelis ſuis de mandauit⁊c. Quõ mileretł pater ſi
lioꝝ miſertus eſt deus Sʒ tanta eſt ingratitudo no
ſtrayt cõquerẽdo dicat. Eſa.i.filios enutriuiꝛ exal⸗
taui ipſi autẽ ſpꝛeuerũt me.⁊c.
Muantũ ad ſertum S. xI
Certũ eſt ꝙ deſideriũ noſtrũ hicimpleri nõ pᷣtvt ex⸗
ꝑientia docet. Sed vt dicit pe. Satiaboꝛ cũ oppa⸗
