git pᷣces ꝓ ſe aut ꝓ altero.ſ.vt obtineat bñficiũ.ſa

cramẽtũ vł aliqͥq alið ſpũale.⁊ ſi poꝛrigat pᷣces ꝓ
ſep obtinẽda dignitate vł bñficio ſeu eccłia hñte

cura aĩaꝝ.tales pᷣces ĩiducũt ſimoniã.ſᷣm Hug.

Ray. Hoſti. Tho. ſcda ſcòe.⁊ ĩ directoꝛio iuris.
li.iij. etiã q;tũ cũqʒ als eẽt dignꝰ.qꝛ coipo ꝙ ſe in
gerit pᷣſumptuoſꝰ⁊ ambicioſꝰ viðꝛ.⁊ ꝑ ↄns indi
gnus. Et rõ eſt ᷣm Tho. in q̊libʒ.qꝛ nilłls põt ex
ercere curaʒ aiaꝝ extra gram ſeu cũ pctõ moꝛtali
dignaz. qꝛ faciendo ea q ꝑcinẽt ad curaʒ peccabit
moꝛtałr. ſed nemo ſcire põt ſi eſt eẽ moꝛtale pec⸗
catũ,⁊ ſic eſt pᷣſumptuoſꝰ ⁊ ſimõiacꝰ. Vñ ⁊ nlłs
debʒ ſibi aſſumere honoꝛẽ ſʒ qͥ vocata deo tanq;
Aaron:vt ðꝛ ad Heb.v.⁊ ſicviðꝛ facere ↄtra ius
diuinũi. viij.q.i.in ſcpturis.i.q.i/oꝛdĩatòes.ex de
elec.q̃licer. Ołtomagis eſt ſimõia ſi als eſt indi
gnꝰ.puta qꝛ illr̃atꝰvł notoꝛiꝰfoꝛnicatoꝛ ⁊ hmõi.

Di aũt poꝛrigit pᷣces pꝓ ſe ꝓ bñficio ſumplici ⁊ in

digeat.nec indignꝰeſt eo ꝓpter aliqð ipedimentũ
nõ eſt ſimõiacꝰ.nec peccat ĩm Ray.cho.⁊ alios.
extra de pᷣben.c.ij. Si vᷣo nõ iudiget peccat.i.q.ij
clericos.ſm·Rap.⁊ mlłtomagis ſi cẽt in dignus
uil.tñ ? Bar. dicũt ꝙꝙ hec opinio eſt Duran.⁊
credũt ꝙ exq̊ aliqͥs eſt pymotus ad ſacros oꝛdies.
cũ hmõi oꝛdiatio titulũ eccliaſticũ reqᷣrat põt pe
tere hñficiũ ecclłiaſticũ lʒ abũ det in tꝑalib.⁊ nõ
ſolũ ſimplex ſed etiã bñficiũ cũ cura põt petere ſi
eſt dignꝰ. exẽplo Eſa:q dixit. Ecce ego mitte me.

AZñ iſtõ vltimũ dictũ nõ viðꝛ tutũ nec tenẽdũ cũ

ſolẽnioꝛes doctoꝛes oriũ dicãt.Necexẽplũ indu

ctũ multũ valʒ. Naʒ Eſaias ad pᷣdicandũ mitte
bat᷑ nõ ad pᷣſidendũ. vidit etiã pus ſe purgatum
viij .q.i.in ſcripturis qð de ſenlłus põtſcire. Unñ
Dicit Mico.de lyra ſuꝑ illo paſſu. Ecce ego mitte
me. Eſa.vi. Se offeredo nõ peccauit.qꝛ añ diſpo
ſitũ ſe e vidit ꝑ purgationẽ.Et ſuꝑ illð qð ſequi.

—–

–—

les tũcaut ꝓ digno aut

—
.
— .

apitulũ Quintum

Uagde ⁊c.ſ.ad arguẽdũ pctã regni Jude. Pꝛo ſa
cramẽtis vo vel alijs ſpn alibo nõ reꝑił phibitũ p̃
ces poꝛrigere ꝓ ſe ſi eſt dignꝰ.excepto tñn religioſo

q velle nõ hʒ.xij.q.i.nõ dicatj. Et pᷣcipue ad oꝛdi
nes ꝓmoueri nõ dʒ niſi devolũtate pᷣlati.extra ð
temp.oꝛ.c.ad aures.Si aũt pᷣces poꝛrigãĩ p alio
tũc aut ſũt pᷣces ſpũales.aut carnales.Si carna
pꝓ indigno.Et ſi qͥde; ꝓ in

*

digno ſimonia ↄmittũ ſm oẽs docto.i.q.i.de oꝛ
dinatõnibo. Si vo pᷣces ſint p indigno. puta qꝛ

illi q pᷣcant᷑ attendũt ad parentelã pncipałr.ſi tñ

ſuꝑioꝛ ñ hẽat reſpectũ ad pᷣces ſʒ ad meritũ pmo

uendi.ſ.oꝛdies vel bñficiũ nõ ↄmittit ſimõia.er.

de eta. ⁊? qli.oꝛdi.c.tuã.imo ſi ↄſãguieus dignus
eſt plus tenet᷑ ei pᷣlatꝰ qᷓ; extraneꝰ puidere. ar. ex
de coha. cleri.⁊ mu.c.i. Hec in directoꝛio iuris.

Tho. at i.iiij. dicẽ ꝙ qñ qͥs dat aliqᷣd ſpũale ꝓ lau
dqe acquirẽda vł p fauoꝛe quẽ expectat ab eo cuiꝰ

pᷣcibo ſatiſfacit no eſt dubiũ qͥn ſimoniã ↄmittat

⁊ ſiłr ſi ̊ facit ad euitandũ aliqð ꝑiculũ vłmalũ

qð pᷣt iferre pᷣces poꝛrigẽs ſi nõ exaudit᷑ puta ali
qs potẽs ⁊ he dicũt᷑ pces armate Qñ ergo pᷣces fi
unt ꝓ indigno ſatis apparet ꝙ nihilaliud moue
rit niſi fauoꝛ ⁊ auxiliũ aut ꝑiculũ euitãdũ. Et
fauoꝛ ſm Catholicon auxiliũ laus ⁊ aſſẽſus. Et
ideo manifeſte ſimõia ↄmittit᷑ ſi ꝓpter hoc bñfici

um eccliaſticũ det᷑. Si aũt p vistn fiãt pᷣces qᷓ;tũ
ad iudiciũ hoĩm. ꝓbabile vidꝛ.ſ. ꝙ dãsjmag mo
ueat᷑ ituitu dignitatis ꝑſone qᷓ; fauoꝛc pꝛccũ.⁊ iõ

nõ reputat᷑ ſimõia. Si tñ pncipalr moueat fuo
re pꝛecũ vł timoꝛe rogãtis qᷓ;tũ ad diuinũ iudici
um ſimoniã ↄmittit.⁊ rogatus ⁊ rogãs ſi h̊ intẽ

dat ſiue aliqs rogetꝓ ſe ſiueꝓ alio.Sicit᷑ aũt i di
rectoꝛio iuris.lib.iij. ꝙ ſiuep alio roget.ſiue ele

ctoꝛes.ſiue q̃ſcũqʒ alios etiã ꝓ indigno. ſiue pꝓ. di
gnitate ſiue pꝓ bñficio nõ dicit᷑ bñficiũ hr̃e ſimoia
ce. licet iiuſtas pᷣces fũderet niſi faceret intẽdẽs

obligari collatoꝛi bñficij ex pᷣcib.vel exonerare

ipᷣm quẽ rogat ab aliqͥ ſeruitio qð ei fecerat ꝑ ex

auditiõeʒ pꝛecũ. Idẽ eni puto remittere qð dare

i.qi.ſi qui ſunt.Et poteſt eſſc ratio.quia ad hoc

ꝙ ſit ſimõiacus.opoꝛtet ꝙ interueniat munus.
i.q.i.ſũt nõnulli. Hec aũt nõ ꝓ munere dantur
ſm tancre.⁊ꝛvil. Si a ſe vel ab alijs pᷣces poꝛri
gant᷑ ſi pꝛelatꝰ ſolũ deũ in ꝓmotione ⁊ nõ poten

tiam attendat vel diuitias ſingulares.tũc licʒ ſi

moniacus ſit 4 ita male rogat.extra eo ti.c. tuu.
eſt ſimoniacus niſi dans bñficin

nõ tñ qui roga miace
ſeu dignitatẽ pꝛeces ſecutꝰſit ⁊ ꝓpter pꝛeces dede
rit.vt colligi a cõtrario ſenſu extra de cta.⁊ q̃li.
oꝛdi.c.tuã.Sed ⁊ſi pꝛeces p indigno ſecutus eẽt

nõ tñ renũciare tenet?᷑ niſi expꝛeſſiſſet ꝓpter pꝛeꝛ·
ces feciſſet. extra eo.c.fi.O ſi dedit pecuni alte
ri.vł pꝛeces poꝛrexerit alij ex pacto ꝙ pter d arã

pecuniã vel pꝛcces poꝛrectas det oꝑaʒ q habeat

beneficiũ. idẽ eſt ac ſi dediſſet collatoꝛi beneficijj.
i.q.v.c.pñtiũ.Nec diſtinguit᷑ ꝙ fiant pꝛeces p di

gno.aut carnaliter aut ſpũaliter.cuʒ ex hocipſo
ſit indignꝰ.⁊ ſint pꝛeces carnales ꝙ ex pacto vlt
habere beneficiũ.Si vero adulationẽ facit vt be
neficiũ hẽat pot dici munꝰ ab obſeqo ⁊ reputan

dus eſt ſimõiacꝰ.i:q:i c.oꝛdinaties. nõ tñ tench

„ . —

1*

Citnlus Dꝛimus

lud bñficiũ reſignare.ar.extra eo.c.fi. Hec no⸗
nat Berñ. Inno. 7 Hoſti. extra de eta. ⁊ ql.oꝛdi.
e tuaz. Hec ibi. Et ſic viðꝛ cluſiue iſte dicere ꝙ
ces qñq; iducũt ſimoniã nõ tñ punit᷑ in iudicio
ecckie vel cẽſura eccliaſtica iuris. niſi fiat pactio
vel aliq̃ ↄuẽtio. Pꝛopter p̊ etiã Antho. de bu. ſu
ꝑ.c.tua nos ·extra eo · ſie di inter cetera. Nota ꝙ;
datio tꝑalis relatiue ad cauſandã dationẽ iuri⸗
Peatie exp̃ſſe cauſat ſimoniã mẽtalẽ de ꝗᷓ de iu/
i

cat nõ ecclia. Et ſic qð oꝑat᷑ pactũ expſſuʒ q̊ͥ ad

ecckias ſolã ⁊ ſimplex mens etiã vᷣbis nõ expꝛeſſa
apud deũ opal iota etiã ꝙ ſimplex rogatio ſine
ꝓmiſſiõe tꝑalis.⁊ ſic ſimplices pᷣces ſimoniã nõ
inducũt. de ͥ ertra de eta· ? qli. oꝛdi.c. tuã. Hec
ille. qð viðꝛ itelligendũ vt.ã. Uñ in fine dicte de
eretalis rens vtrm ſola datio ſine pactiõe coꝛre⸗
latia ad inducẽdũ dationẽ iuris ſpũalis ĩducat
ſimoniaʒ. Recitatis płibo opiniõibo ſic ↄcludit.
Jo. an.diẽ tenendũ q in oĩb ſola intẽtio nõ ĩdu⸗
cit ſimoniã niſi mẽtalẽ. bec aũt ſola pnia purgat᷑
extra eo.mãdato. Idẽ ſentireviðꝛ Richar. in. tiij
in ſili caſu. vt in.. ſe. Pꝛeces ãt ſpales luſte ſũt
⁊ iõ in eis nõ ↄmittit᷑ ſimonia.i.q·i.c.latoꝛem·.

De munere ab obſe⸗ JKX.

quio. Nota diſtinctionẽ doc. Aut em obſequiũ
eſt coꝛnale ⁊ illicitũ.aut coꝛꝑale ⁊ de ſe licitũ aut
ſpũᷣale. Si obſequiũ eſt inhoneſtũ. vt qꝛ ſeruit pᷣ
lato in faciẽdis vſuris mercãcijs vł lenocinijs ꝓ

co. aut etiã ad carnalia deputatũ.vt qꝛ ſeruit ad

vtilitatẽ ↄſanguineo ſnorn primonij ſui.tũc
ſeruiẽs in hmòiꝓ hñda oꝛdine vł bñficio vel alio
ſpũali ſimoniã ↄmittit.⁊ ↄferẽs ꝓpter H̊ obſequi
um aliqð ſpũalc.i.q.iij.c. ſaluatoꝛ. Tho.ſcdᷣa ſe
cũde.⁊ Duran.⁊ ri.har.Si aũt obſequiũ de ſe ſit
honeſtũ vel ad ſpũalia oꝛdinatũ.puta laboꝛat ꝓ
ecclie vtilitate eũdo romã.vel als laboꝛat in ſer⸗
uiendo pᷣlato in officio aduocãdi vel als. dic Ri
char. in.iiij. ꝙ ſi ſine pacto aliqͥ ſcruit. ille qꝗᷣſerui
tiũ reci it ſi eũ remũerat aliqð bñficiũ eccłiaſti⸗
iericha iĩ tñ alłs dignꝰ ſit nõ peccat.niſi pᷣnci⸗
paliter hẽat reſpectũ ad ſeruitiũ recprum 5 ei
illud ↄferat.qꝛ tũc eſſet ſimonia ᷣm ipᷣm Tho.⁊
duran. Et ſubdit Richar.Clericꝰ ſcruiẽs epᷣo in
ſpe future tributõis ſimoniã nõ cõmittit ſi ſine
oĩ pactiõe ⁊ ↄditõe ſeruiat.ſ pᷣncipalr hac inten

tiõe nõ ſeruiat.nec epᷣs ꝓ bᷣ directe pᷣbendã ci aſſi

gnat extra de ſimo.c.cũ eẽnt.in glo. Si aũt ſerui
at pᷣncipalxr cauſa obtinẽdi beneficiũ eccliaſticũ

ſeu intẽtiõe.nlło tñ pacto iterueniẽte.qᷓ;uis gra-

uiter peccet ⁊ ſimoniã ↄmittat mẽtalẽ.nõ tñ in⸗

currit illã ſimoniã q̃ obligat ad reſi ignationẽ bñ
licij ecckiaſtici qð ſimõiace adeptũ ẽ.qð põt ꝓba⸗
ri a ſili ꝑ id qð hr̃ ectra de ſimo.c. mãdato. Hec
ille. Si aũt obſequiũ eſt pure ſpũale qð eſſet im⸗
poſitũ bñficio ſᷣm ꝛvil.tuũc indubitãter ex pacto

põt ↄferri bñficiũ.ita ꝙ ille pmittat tale obſcqui

umvtputa celebꝛãdo talẽvł talẽ miſſã.extra de p

ben.c.ſignificatũ.Silr ſᷣm Hoſti.ſi alicui pᷣben
tenet docere

devł bñficio eẽt ĩpoſitũ onꝰ.qð qͥ hʒ
pᷣt fieri pactio ſeu exactio ꝓmiſſiis cũ ei ↄfert de
tali obſeqͥo exhibẽ do abſq; ſimoia.ſʒ ⁊ alicui pᷣbẽ

*

lib oĩs pactio ⁊ ↄuẽtio

de cui nõ ãnerũ ̊ onꝰ. cõ vacat poſſʒ onꝰiponi

Reciꝑe aũt aũt aliquẽ ĩ canõicũ eo pacto vt do⸗

ccat ſimõia eſt ᷣm Hoſti. Itẽ m ꝛvit. cũñ duo ſa⸗
cerdotes dñt celebꝛare miſſs. vnꝰmaioꝛẽ.aliꝰmi

noꝛẽ.ſi ex cã cũ dicũt adinuicẽ ꝙ vnꝰ dicat miſſã

3 alten tãgit ⁊ ecõuͦſo licitũ zẽ.marie ex cã.Et cuz
ꝛ iſte ĩpẽdit obſequiũ ſpũale p ſpali.liꝓ nõ no
tat cãʒ finalẽ aut appꝛeciatiõeʒ ſʒ admiculatõcʒ
cñ iſte nõ poſſit dicere loco alteriꝰ niſi ipſe dicat
loco eiꝰ.Diẽ etiã Richar.in.iiij.ꝙ licitũ nõ eẽt ꝙ
duo adulti baptiſãdi hãc pactionẽ ĩter ſe facerẽt
ego baptiſo te eo pacto ꝙ tu baptiſes me.qꝛ in ta
etio ceſſare dñt.excra de ſimo
c. tua. Dare eĩ aliqͥd ex pacto vł ſacto quis ſpũa⸗/
le ẽ ülicitũ ⁊ ſi ñ oĩ eo mõ qͥ ⁊ dare tꝑale.tñ qꝛ res
a nõ dño emit᷑ ⁊ eſt ↄtra rõeʒ gre.Dicere aũt oꝛa⸗
bo ꝓ vobis ⁊ rogo vos vt etiã oꝛe ꝓ me ⁊ bmõi.
in nllo eſt repᷣbenſibile. qꝛ hicno emit vel vendit᷑
ſpũale cũ niła ſit pactio.

De munere a manu §. V.

qð ẽ pecũia large ſumẽdo peeunia p

libe ⁊ imobilibo q̃ poſſident᷑.i.q.iij.c.totũ. Nota

vt dicit Duran.in.iiij.ꝙ munus a manu vel ẽ ta
le ⁊ tantũ qð pᷣumi?᷑ inclinare affectũ ad collato
nẽ rei ſpũ alis ꝓpter ipᷣm.⁊ tũc pᷣſumit᷑ ſimoia. O

h̊ tam parũ eſt ꝙñ pᷣſumit᷑idlinare affectũ ad col⸗
lationẽ rei ſpũalis.⁊ tũcnõ eſt ſimoia.Exr hᷣ 36

ven q̊ ad iudiciũ ccie q̃ ex exiioꝛibo h pſumit. ſʒ

ad deũ ⁊ ↄſciaʒ ſp eſt ſunõia. cũ ꝓpt᷑ qðcũ q; tꝑale.

ꝙ q̃ntũcũq; ẽt ꝑuũ det᷑ ſpũale.Et diẽ Ant.de bu.
ꝑ.c.tua nos.extra eo.ꝙ dare pecuniã vel aliud tẽ
poꝛale coꝛrelatie ad recõpẽſationẽ vel iduction?
datõis iuris ſpũalis ſiue cũ pacto ſiue ſine paco
ſiue ante ſiue poſt ĩiducit ſimoniꝗ.i.q.i.emæedari.
Secꝰ ſi pure ⁊ libere det᷑ nõ bac intentiòe.Diẽ t

Hoſti.vt allegat idẽ Antho.ſuꝑ.c.veniẽs.ꝙ da⸗

tiõe pecũie ſine ↄuentiõe nõ ↄmittũᷣ niſi ſunõia

mẽtalis. q̃ ꝑ pniazʒ abolct᷑. Et ſufficit ſola Aens
3. 216

ad iducẽdũ ſimoniã.dato ꝙ nõ ſᷣuet pmi
iudicandũ aũt ſimoniã cũ dubitat᷑ vtrx qꝗᷣs coꝛra
pta mẽte dederit mũera.ſm Ray. attendẽ ſũt
pcipue tria. Pꝛimũ.ſ.dãtis ⁊ recipiẽtis qlitas.
vtꝝ ſcʒ a paupe diuiti.vł ecõuerſo. Scom mũen
q̃ntitas.vt ſi res eſt modici vł magni pꝛecij. Ter
tiũ eſt donatõis tꝑs.an ſcʒ inſtãte neceſſitate vel

als ↄferat?᷑. Et ᷣm h pꝛeſumit vel. otra exera.eo.

c. ⁊ ſi qſtiões. Qð itelligendũ ẽ in foꝛo ↄtentioſo
ſʒ in foꝛo ↄſcie attẽdit᷑ intẽtio.⁊ ᷣm es iudicat᷑. ;⸗

uis oẽs pꝛeſũptões eẽnt ↄtra. Idẽ dicendũ de ex
enuijs.ſ.ꝙ ſine pacto ⁊ñ coꝛrupta itentiõe ddo

ñ iducũt ſimoniã.als ſecꝰ.i.q.i.iudices eiꝰ.tho.

in qlibʒ. ſic diẽ. In diſ enſatõe ſackoꝝ vł alioꝛũ

ſpũ aliũ cũ aliq recpiũt vt ſimonia euitet tria ſũt
necia. Pꝛimũ vt pᷣ fiat ex ceſſise iur diuĩ vel hu

mani. vel ſaltẽ ſuc ↄſuetudĩs, Scom ẽ vt ſit intẽ

tio pia ⁊ nõ coꝛrupta.Tertiũ ẽ vt ſit foꝛma bone

ſta vt ſcʒ nõ reqrat᷑ añ pij officij exhibitiõeʒ nege

ctũ ĩteruẽire videat᷑.ſʒ ĩpleto officio pñt exigi
igit᷑ iſta tria ↄueniãt ſecure accipi
frediõ.ꝓ inſtallatiõe abbatis. Nota eti⸗
de lig. 2 Inno. ſupꝑic/ ad aptica/ ſiẽ ↄſuetudo ꝑ

ta eciã ᷣm Jo.

la⸗
ſwe
ſett
ſode
ſno⸗
npe
ordin
ſoſue
dake
ſe
lle⸗
ſcdie
ttaal
nnaae
ſbybt
ab
altdiea
reint
nnſe
ſcitut
ſtrza
ffin
ioe
hen
iuse
pon⸗
ceten
piat.
dune
velg
velin
penſat
hechp
nſvoa⸗
Oobeolu

ſmmonta
Ppo
zaun
Curer
laßm
berfe
debet
dehoe
uns⸗

D S 5
= 5

ꝛdie vel alio ſacro dettm̃ añ receptionẽ einõ valet

imo eſt coꝛruptela. Et ſilõgo tꝑe vuata eſt ꝙ oꝛdi⸗
ne tali det᷑ tantũ.nõ põt ↄpelli ad ſoluendũ.qꝛ ſi gra
tis dedit nõ pᷣiudicat ſibi.nec nata eſt obligatio.nec

ſi nõ ãtis dedit ex vigoꝛe ↄſuetudĩs valʒ.qꝛ fuit coꝛ

ruptela. Sed ſi ex ſtatuto vł ↄſuetudinedet᷑ aliqᷣd ꝓ

oꝛdine vłalijs ſpũalibo poſt receptionẽ eoꝝ valʒ. vt

T ↄſuetudĩe venetoꝝ vbi q̃ta oĩm mobiliũ moꝛietis
dat᷑ epo. In bꝛitania vo tertia ꝑps.⁊ pñt ad hoc cogi
le⸗ ãt veneti hoc dat qꝛ nil ſoluũt ꝓ decima. Hec
ille. Antho.aũt de but.ſuꝑ.c.in oꝛdinãdo extra eo.
ſic dicit. Pꝛo ſpũalibo nõ eſt licitũ aliaͤd exigere. nec
etiã aliqͥd ſponteofferre ꝑ ſtud.c.qð nõ ſolũ ꝓhibʒ
in exactis.ᷣſed etiã in oblatis. Ubi tñ nõ dat᷑ ꝓ ſpũa
libo.bñ licitũ eſt aliqͥd gratuitũ recipere dũmõ nõ fi
at ex pacto expᷣſſo vł tacito.vt ĩ.c.⁊ ſi queſtiões.Oð
aut dicit iſte ꝓ ſpũalibo nõ eſſe licitũ ctiã ſpõte offer⸗
re intelligẽdũ eſt ꝓut li pꝛo ĩpoꝛtat appᷣciationẽ pꝛo
miſſaʒ p eo. Sed ſiqͥs pꝑ ypocriſim cũ pᷣtendit ſpem

ſctĩtatis ꝓmouet᷑ ad oꝛdĩes vel bñficia nila interpo/

ſita ꝛditoe vel pacto.ſm ray. reſignare nõ tenet᷑ tale
bñficiũ.nec dũpenſatiõe indiget.ſed pnĩa internioꝛi.
e eo.c.mãdato.imo ſᷣm tho.vbi.s.nõ eſt ibi ſimo⸗
nia. Item nota ille ᷣ dat pbendã vł aliqð bñficiũ
bncipalr rõne aguĩtatis. vel ppter afflictionẽ alicu⸗
ius amicicie tꝑalis.ſiquidẽ intẽdat nõ ſolũ bonũ tẽ
poꝛale illiꝰ cui dat᷑ ⁊ nõ alterius q;uis grauiter pec⸗
cet.nõ tñ ſimoniã ↄmittit.qꝛ nõ vendit cũ nihil acci
piat. Sed ſi in hoc intendat aliqð bonũ in ſeipᷣm re⸗/
dundãs.ſ.ꝙ magnificet᷑ ꝑ hoc ⁊ nobil tet᷑ domꝰſua
vel ꝙ ipe in ↄſanguineis ſit foꝛtioꝛ.vel ſi hoc pacto
vel intentõne bñficiũ ↄcedit vt bñficiat faciat recõ⸗
penſationẽ tpalẽ ſibixłſuis ↄſanguineis.ſunonia ẽ
Hec tho.ĩ.iij.⁊ in ſcðᷣa ſcðᷣe.⁊ in qͥlibʒ. Itẽ qͥ debito
n ſuo dat aliqð ſpũale vt recuꝑet qð ſuũ eſt. abſq;
dubio ſimoniã ↄmittit ᷣm tho. in. uij. ä

De pecunia autẽ K. VI.

ſimoniace recepta ſiue ꝓ oꝛdine dato vł binficio. vel
ꝓ ſepultura vel ꝓ ingreſſu mõaſterij vel ꝓ pñtanõe
qᷓ aò pronos eccliaꝝ.vel ꝓ mediatiõe.vel ad hͥ vt ꝓ

curet qͥs alteri ſpũalia ⁊ hmõi.qͥd fieri debeat. No⸗

ta ſᷣm doc.ꝙ alis pecuma retineri nõ põt nec etiã dc
bet reddi ei qͥ dedit qꝛ ille turpit᷑ dedit.ſʒ ᷣm Berñ.
debet dar üli ecclie in cuiꝰ ↄtumeliã data eſt. e eo.
de hoc ar.xvij.q.iiij:ſi qͥs in atrio. Vñ ſi qͥs eſt oꝛdi
natus nõ hñs bñficiũ.pecumia ab co accepta ſimo⸗

mice debet dari ecclie cathedrali. St aũteſt oꝛdina

tus ad titulũ alicuiꝰecclic vel hñſicij illi ecclievel be
neſficio applicabit᷑.ſᷣm ꝛvił ⁊ vl.Si accepta eſt pecu
nia vel res alia ꝓ ecclia vel bñficio illi eccleſie vel be
neficio applicabit᷑ niſi eceleſia fuiſſet in culpa.qꝛ tũc
debʒ illð paupꝑibo erogari. ne eccleſia de malo repoꝛ

tet lucrũ. puta ſitotũ collegiũ ↄſenſiſſet ſimome.i

cit etiã Ray.ꝙ ſitalis trãſiretad religionẽ ex mipicoꝛ
dia poſſet ei reddi vtcũ ea trãſuet.veletiã ſi eſſʒ pau
per⁊ nõ ſufficerẽt ſua. vel etiã ſi dediſſet ex iqrantia
ſᷣm Hoſti. Ideʒ videt᷑ dicendũ de pecunia ſimonia⸗

cerecepta.ꝓ alijs ſpũalibo.vt ſcʒ det illi eecleſie in qᷓ

ↄmiſſa eſt. ita tñ ꝙ nõ repoꝛtet cõmodũ qͥ dedit. Si

vo ꝓ ingreſſu monaſterij pecunia ſimomace ſitrece⸗/

pta. ſi capitulũ fuit ꝑticeps ſimõtle traſibit ſit ingrel⸗
ſus ad aliud monaſteriũ ſimplicit cũ illa pecunia ſi /
bi reſtituta. Si aũt ſolꝰ pᷣlatꝰ vcl aliqͥ ⁊ nõ capituluz

tüc traſeũ do ad ol ud mõaſtenũ ſieſt ꝓfeſſus. ilud

ſcm mõaſtenũ ad qð tranſit habebit vſufructũ il⸗
loꝝ bonoꝝ ſuoꝝ ipᷣo viuẽte:. moꝛtuo auũt reuen tent il
la bona libere ad pᷣmũ moaſteriũ qð videt᷑ hre lomruũ
in his qᷓ vſu nõ ↄſumunt᷑ vel diſtrabũtur. vt ſũt po)

ſeſſiões. Si vo di penſet cũ tali ꝙreman at in illo eo
gez mõaſtenio. puto etiã ꝙ poterit diſpẽſari ꝙ illa pe⸗

cuma ſimõiaca remaneat moaſterio.lta tñ ꝙ ſi poſſi⸗
bile e eſt ꝙ ülli qͥ fuerũt in vicio nõ habeãt vtilttatem
Tlel etiã qñ nõ põt pe unia ſunõlacerecepta mode
applicari loco vbi vel in cu ↄtumcliã data eſt, puta
qꝛ in remotis ꝑtib eſt vcl cũ videret᷑ incoueniẽs ea,
ibi dan vtcũ eccleſia hret᷑ qſi derelicta pauꝑibo pot
erogari. De fructibo vᷣo bñſieioꝝ ſimõtacc ꝑceptoꝛi.
qͥq iuris dicet᷑ infra. Siᷣs aütreciꝑet pecuniã vrp

mittat aliqueʒ intrare ad pᷣlatũ a qͥ vult obtinercali⸗ W
qͥd ſpũ ale. nõ ↄmittit ſimoniaʒ. Secus ſi recpetyt·

etiã ipᷣe ꝑſuaderetipᷣi plato vt daretulo ſpuale ꝙè an
tur. puta bñſiciũ vel oꝛdinẽ ⁊ hmõi.b eĩ ect ſimõiaci

mũere qð hr loco pᷣcij. in vicio ſimonie. Nũc viden
dũ eſt de qbuſdã ↄtractibo velactibo in qᷣbo aliqañ coõ
mitnt᷑ ſimonia qͥ ↄpᷣhendũt᷑ noĩe emptõis ⁊ venditõ
nis. Et pᷣmo de ꝑmutatiõe: ota ̊ ᷣm Ul.ꝙ pꝑmu
tatio auteſt tm̃ poſſeſſionũ.aut bñfcioꝝ auteccleſia
rũ vel dignitatũ eccleſiaſticaꝝ tm̃.vel mixtum ſimul

cũ tpalib. Et pmo mõ vtiq; fien põt abiq; vicio ſi
monie. puta cu pᷣlatꝰ vni eccleſie cũ alia eccleſia vel

laico ẽt aliquã po ſſeſſionẽad ĩuicẽ ꝑmutãt Et ſi pi
ſeſſio vniꝰ plus valet qᷓ; poſſeſſio alter ꝰ in quà pymu

tat᷑. põt ⁊ dʒ ſupplere reſiduũ in pecunia vel alijs re

bo. ille alter quſq; pueniatad eqlitatẽ er de re ymu.

ct ſi qſtiões· Sed qꝛ iſta eſt ãdaʒ alienatio er, dere.
eccle. nõ alie.nulli.iõ in h̊ ſuaridʒ foꝛma alienatois

de q hẽs infra mij pteti.c. Siaũt eſt ꝑmu atio bñ HM

ficioꝝ cũ tꝑalibo.puta cũ bũficia meqlia in poſſeſſio.
nibo pmutant᷑⁊iõ hñs bñficiũ płᷣ abundãs petitſi
bi adijcicertã ſũmã pecunie velaltenꝰ vtad eqtatꝛ

veniat᷑ ꝑmutatõis pᷣt fieri auctoꝛitate ſuꝑioꝛis:⁊
nõ petat᷑ aliqͥd tpale ab alta ꝑtiũ ex eo ꝙ ſuũ bñficuñn
plus hʒ de iure ſpuali qᷓ; aliud. In his enĩ duobo ca
ſibo ↄmitteret᷑ ſimonia. pmo videlʒ ſi talis pmutatio

fieret ĩter ꝑtes ſic ad ĩuicẽ paciſcẽtes ⁊ ꝑmutãtes ſine

officio ſuꝑioꝛis. ſcᷣo ſietiã ex officio ſupioꝛs fieretta

ls pmutatio ctaliqͥd tpale darct᷑ ab eo minus hʒ

de ure ſpirituali in ſuo bencficio erqui plus ha bʒ in

ſuo et hac rõe:er̃᷑ dere.ꝑmu.c.ad q̃ſtiões. Scd ſi pl?ꝰ

daret᷑ ex co alið bñficiũ in q̃ ftpmutatio bʒ pl de
tpalibi ⁊ pciſe H reſpectu fieret.⁊ nõ ena ptinet reſpe/
ctu ſpũaliũ iuriũ nõ eẽtſimoma.Si aũtſiat pmuta⸗
tio ſimplicit de bñficio ad bñficuũ. vel deeccleſia ad
eccleſiã cũ ſuis iuribo ⁊ poſſeſſionibo tũc ſift h aucto
nitate ⁊ pactõe ptiũ tm̃ eſt ſimonia.ſed ſifat ex officio
ep̃i nõ eſt ſimonia.põt enĩ eps trãſferre ꝑſonas ⁊ face
re ꝑmutationes partes auteʒ de hoc ad inuicem con
ferre non debent. m Ulri. Innocẽ. Dicitꝙ poſſent
dicere epiſcopo tali melius cõpeteret eccleſia mea et

Pꝛimns

mihi ſua ꝛ hmõi. Idẽ hoſtiẽ. Sed guil. dicit ꝙ ptes

q̃ faciũt ꝑmutatioeʒ pñt ſibi inuicẽ intimare volũta
tẽ ſuã abſq; pctõ aliqͥ, Jo.aũt de imotł.ſuꝑ cle.ne.cõ

ceſſiõe.dere.pmuta, dic ꝙ glo.ſuꝑ illõ vᷣbũ cle,. vo⸗

lentibo.arguit ꝙ tactatꝰ de ꝑmutãdo põt inter ꝑtes
bp̃cedere ꝑmutanonẽc. lecob.c.queſitũ dere.pmu.
qꝛ ibi nõ loquit᷑ de tractatu de ꝑmutãdo ſed deipſa

ꝑmutatiõe q nõ debʒ expedireꝑ ꝑtes.ſʒ ex mero offi

cio iudicis. ⁊idẽ notat ibi. Pau. Idẽ enã diẽ glo. di⸗
ctecle. ꝙn reſi gnatõe dicti bñficij põt expmi ꝙpula
ſiat ec ca ꝑmutatõis.⁊ iõ fieni pot ᷣm ꝛvil.qꝛ ius hoc

Rmuttit.vt.S.eo.c.vno lib.vi.Quãuis eni dengoꝛe

reſigᷓ io dẽat eẽ liba ⁊ nlła dʒ eẽ adiectio.i.q.ij.;pio
tñ b pcedit ec eqᷣtateſcpta qᷓ pᷣualʒ nigoex q̃ ſcpta ẽ.
CT.ð iudi.l.placuit Jdẽetiã dic ꝙ q;uis Inno dicat
ꝙ vbi eẽnt pbendevniꝰecclie pochiał ⁊ viſoꝛnus ↄdi
tionis.ſed ſola eſſet diuſitas tpaliũ.tũc poſſi canoni
cus cũ alio canõico eiuſdẽ eccſie ꝑmutare pᷣbendã ſi
ne autoꝛitate ſuꝑioꝛis.⁊ vnũ tꝑale cũ alio tꝑali.Nã
aliud canõia.alið ꝑbẽda eſt. Tutiꝰviðꝛ ꝙ dicit Ho⸗
ſtiẽ.ſ ꝙ nõ fiat talis ꝑmutatio ſine auctoꝛitate ſuꝑio
ris.Cuũ enĩ pᷣbẽda ſit de annexis ſpũalibo.idẽ iudici
um ſicut ⁊ de ſpũalibo.Dicit aũt Jo.de ymoł. añ fa
ctũ ̊ eſſe tenẽdũ vttutius. ⁊ne det᷑ via fraudibo ⁊ ſi
monijs.⁊tñ poſt fictũ foꝛte ꝓcederet opinio. Inno.
ar.no.in ſini deelectiõe.c.nihil eſt.ſuꝑ glo.i. Jo.aũt
de lig. dicit holno neceſſariũ.nedũ honeſtuʒ ꝙ flat
auctoꝛitate ſuꝑioꝛis mouet᷑qꝛ neceſſariũ eſt in ꝑmu
tatiõe collatio noua. er᷑ eo.c.vno li.vi.Et ideo cũ pᷣ/
benge ſint annexe iuribo canõicalibo. ſicut ius cano
nicale nõ põt de vno in aliud t ãſfern ſine autoꝛita⸗
te ſuꝑioꝛis.ſic nec pᷣbenda.ałs ſeꝑaret᷑ ius canõica⸗
lea iure pᷣbende qð fieri nõ põt ꝑ pꝛiuatos.

De ſimonia que cõ/ J. IX.

mittit᷑ ꝑ mediatoꝛẽ Nota ᷣm Hoſti inſuma ꝙſiqs
offerat pecuniã vł pᷣces ꝓ me vel ꝓmittat pecuniaʒ.
ſi erpᷣſſe Zdi:i nõ obeſt mihi ex eo.c.ſicuttuis. Secꝰ

ſi me ſciẽte ⁊ ↄſentiẽte.tũc dicoꝛ interponere volũta
tẽ meã ⁊ iõ qᷓntũcũq; occultũ ſit ſi nonia eſt.⁊ renũ⸗
ciare debeo ſi aĩam ſaluare volo. Si vo h̊fit me pe
nitus i gnoꝛate ⁊ ab inimi:o meo volente ꝓmotionẽ

meã impedire deq̃ ſęat᷑.nõ ↄmittit᷑ſimõia q̊ͥ ad me
nec ex dolo ſuo repoꝛtet qð intẽdu.cx᷑ eo.c.ſicut tuis
Si aũt amicꝰmeꝰ dedit pecuniã ꝓ ꝓmotiõe mea.ſi
mõiace ꝓmoueoꝛ. ſʒ nõ ſũ ſimoiacꝰ .ſ.cũ fit meigno

rante tñ renũciare tencoꝛ.ex eo.de ſimo.⁊.c.de regla
ribo.ↄcoꝛdat cũ eo Inno. Sed guil.dicit ꝙſi me ne
ſciẽte ꝓmiſſa eſt pecunia p mea pmotõe quã poſtea

ſolui.vel enã iã ſolutã reſtitui.lʒ guiter peccauerim.

⁊ licʒ in male factis ratihabitio retrotrahat᷑ ⁊ mãda⸗
to ↄparet᷑ põt tñ epᷣs diſpẽſare.qꝛreuera nõ fuiſimo
niacus in receptõe bñficij ſicut notat Tancre.ex eo.
ſicut nobᷣ. Cõceſſio tał.vt ðꝛ in directoꝛio iutis.cen

ſetimõiaca.⁊ allegat᷑ibiad idẽ Bem̃.⁊ Hoſtiẽ. Ri

R .

char. etiã in iiij.ide videt᷑ ſẽtire.⁊ ſic tenet᷑ renũciare

Dicit eti Inno.ſupꝑ.c.tanta.ex eo.ꝙ ſi s obtinue⸗
rit oꝛd nẽ vel bñficiũ alio dãte pecuniã nõ oꝛdinato

ri. nõ eſt ſunõia etiã ſi ſine pecũia nõ erat obtẽturus
ar.iiq vi S fi. Si aũt ipᷣe oꝛdinat pecunià dediſſet.
eniã ſi ſine pecunia habiturꝰ erat oꝛdinẽ ſimõia ẽ.ar.

i.q.iij.c.vl.⁊.q.viic.i. Idẽ Ul.Qui dat pecuniã ali
cui ex familiaribo pᷣlati.vt det ſibi ingreſſuʒ ad ipᷣm
cũ intẽdat qͥd ſpũ ale vt oꝛdinẽ vel bñficiũ obtinere.
ſimoniã neuter ↄmittit. Sed ſi dat vt faciat vbũ ꝓ
eo ad ꝑſuadendũ vel ↄſuleudũ pᷣlato de collatõe ali

cuiꝰſpãalis ſimoniã vterq; ↄmittit.i.q i.qͥcũq;. De

cuniã aũt quã recipit mediatoꝛſimonie ꝓ ſe retinere

nõ põt ſed dare debet vt diccx᷑ in.ꝭ.ſequ.

De tranſactione que F. x.

aliqn inducit ſimoniã in ſpuũalibj. lota pᷣmo qͥd ſit
Ad qð dicũt doc.ꝙ eſt de re dubia.liteincerta.nec
dũ finita.nõ gratuita pactio.ff. eo.l.i. Litẽ aũt intel

ligas pnitẽ vł futurã. qꝛ etiã añ litẽ fien põt trãſactio

ſota ſcðᷣo ꝙ Inno.et᷑ de trãſac.c.ſtatuimꝰ.ĩ glo.di
cit ſic. Quiſã dicũt ꝙ in ſpũalibo põt interuenire cõ
poſitio.traſactio nũ qᷓ; Nos licitã eẽ dicimꝰtrãſactio
nẽ ⁊ ꝑmutationẽ in ſpũalibo. dũmõ ex vtraq; ꝑtetã
tũ interueniat ſpũale ⁊ nihil tꝑale.vt in.c.ſtatuimꝰ.

7.c.de cetero.⁊ ec ð̊ deci.c.ex młtiplici.⁊ de re. pmu

ta.c.ad qſtões. Idẽ dicinꝰde bñf cijs ſi petant᷑ ure
ptãtis.puta ꝙ vna ecchia petitab alia pᷣbendã quã

diẽ ad ſuã collationẽ ptĩcre. Sʒ ſi aliqᷣs clericꝰpetit
ſibi bñnficiũ ẽ licica traſactio etiã ſi vtriq; det᷑ ſpũale

ex eo.ↄſtitutus. Cõpoſitio aũt interuenire nõ põt et
eo c.ſuꝑ eo:talis.ſ.ꝙille clericꝰqͥ ius nõ habʒ vel nõ
hre credit᷑. pentꝰiurt ſuo renũciet ſinealiq̃ danõe.vł
etiã q; alius ius hñs recipiat᷑ in canõicũ ſine datiõe
aliqᷓ Hec ule.Si g̊ fiattrãſactio in ſpũalibovbi feni
non poteſt. vt in caſu dicto vel vbi feæri poteſt. puta
inter ſpiritualia cum mixtione et interuentionetem

poꝛaliũ enit ſimõöia. Amicabilis aũt ↄpoſitio admit

tit᷑ etiã vbi nõ eſſet licita trãſactio.pſᷣm Hoſti.q ſi fiat
ſine autoꝛitate iudicis ꝑſonalis eſt.⁊ iõ cũ ꝑſonis ex
tinguit᷑. Si aũt autoꝛitateiudicis realis eſt niſi ꝑ iu
dicẽ aliud dictũ ſit.ſic loqui᷑ e eo.ſtatuimꝰ. Quã⸗
uis aũt amicabilis ↄpoſitio facta auctoꝛitate ſuꝑio⸗

ris teneat mero iure. tñ reſtituet᷑ ecclia ſi ex H̊ guiter

ledat᷑ argu.extra de reſti in inte c. i ·

De renunciatione. F. XI.

Nota pꝛimo qq ſit. Dicũt doc.el pꝛij
tanea refutatio. Juris ꝓpꝛij refutatio ðꝛ qꝛ iuni alieno

renũciari nõ põt niſi cũ qͥs eſſet ↄſtitutus ꝓcuratoꝛ
ꝓaltero.⁊ ſuꝑ hoc hr̃et ſpẽale mãdatũ Põt eni qs re
nunciare ſicut ꝑ ſeip̃m. ita ꝑ aliũ noĩe ſuo er de offi.

dele.c cũ olim. Spontancea ðꝛ. qꝛ ſi nõ eſſet ſponta⸗
nea.ſz coacta nõ obeſſet repetere volẽti eẽ eo c.ſuꝑ hᷣ
Scðo nota ꝙ affectꝰrenũ ciatõis eſt.vt qͥ renũctauit
ad iq cui renũciauit regreſſũ nõ hẽat.niſiex nouo iu
re ↄcedat᷑.vel antiquo ſibi reſtituro iure.extra eo.cũ

inter. ⁊ c. ex tranſmiſſa. ⁊.vij.q·i.q;ᷓ ꝑiculoſũ. Nota
terno ꝙ fieri debʒ in manibo eiꝰa ꝗͥ hahet᷑ iſtituno et

ↄfirmatio.ex᷑ eo.admonet. Fallit tñ in epᷣo.qͥ non põt

renũciare epatui.niſi in manibo pape.ex de renũci.

niſi cũ bᷣdeʒ.etiã nõ ↄſecratꝰ dũmõ electus ⁊ ↄfima

tus. extra de trãſla.c. intercoꝛꝑalia. Fieni aũt cõiter
renũciatio debʒ in ſcptis. vij.q.i.ſic vir .ecce. Ilo⸗
ta quarto ꝙ renũciatio officij ⁊ bñficij eccllaſtici de⸗
bet eẽ volũtaria nã inuitus nõ cogit᷑ renũciare.vij.
qi q;uis ⁊ debet fieni pure ⁊ abſolute, extra deoffi·

in
lihn
mer,
dbäg
öei
g.e
ene

e

ütnal

riao
iodi
nircs
ſcn⸗
eti
und.,
im
dmgi
e
znifii
nruͤfti
bihti
lä
Abw
ihort
oatnt
Hoſt lin
Cigns!
geſtniigt
wind Q
vitueiu⸗

aſicgi⸗

AIN
M 8
R.
ℳ N 6
R
rsNℳ.
G,
„„,Ce ſoo
Cr,

–

Capitulũ Quintũ

de le. c. er pte. Nã ſiqs renũciat alicui bñficio vel rei

ſpũali vel reſignat aliqð ſpũale aliqͥ tꝑali datovel ꝓ
miſſo.ſimonia eſt m Boff.et hoſti.vlij.qiij. talia.
Qõ ſi nõ pꝛocedat datiovł pꝛomiſſio.ſed ſit ſola intẽ
tio.vt.ſ.ſolum renũciet bñficio hac intentõe vt detur
ſibi aliqͥd tꝑale.alias nõ renũciaturus. Simõia mẽ
talis eſt que ꝑ ſolã penitẽtiã obolet᷑.extra.e.mãdato.
Sed ex qͥ nulla pactio interuenit.ab eccłia nõ punit᷑

Sed ſi qͥs renũciat bñficio ea intentiõevt det᷑ nepoti
vel alteri:nulla tñ de hoc facta pactiõe vel ↄuentiõe.·

nullũ incurrit ſimoniã. Renũciare aũt bñficio vt det
alteri eſt ſymoniacũ.quia ꝓhibitũ.ſ.ex iure poſitiuo
Sed nõ eſt hoc ꝓhibitũ ſimpłr.ſed ᷣm iſtũ modũ.
cũvidelʒ hocducit᷑ in pactũ.i.q:ij.q;pio. Guil.Ul.
Inno. Goff. Si aũt ᷣs hʒ volũtatẽ deliberatã renũ
ciandi bñficio cũ intẽtiõe ⁊ ꝓpoſito paciſcẽdi vt alteri
det in illo eſt ſimõia mẽtalis. Effectualis autẽeſt ab
eccłia puniẽda cũ ꝓcederet ad actũ ipᷣm paciſcẽdi in
renũciatõe Nota qͥnto ꝙ cũ qͥs hʒ lrãs a ſede apo
ſtolica ſuꝑ pꝛouiſione ſibi fienda de aliq̃ bñficio ſi re

nũciet talibo literis ꝓ aliq̃ tꝑali pecuniavel penſione

facta pactõe:ſimoniacũ eſt m Hoſti.⁊ Inno.Nlam
ex illis literis hʒ ius ad petendũ ſpũale.talis etiã pꝛi
uat literis ⁊ penſiõe ſi ꝑ hoc reciꝑet penſionẽ. Sed ſi
ex officio iudicis vel bonis viris mediantibo pure re/
nũciat.⁊ ex altera ꝑte aliqͥd tꝑale dat᷑ ei nõ eſt ſimo/⸗
niacũ.vt colligit᷑ extra de renũci.c.ſane.Silłr ſi renũ

ciet talibo literis ex eo aſſignat᷑ ſibi ſpũale.i.bñfici

um. non eſt ſimonia eniã ſi ex hoc pacto renũciet.Eſt
enĩ quaſi ꝑmutatio de ſpũali ad ſpũale.ſᷣm Hoſti. et
Inno.qͥ hoc notãt extra de reſcrip.c.ad audientiã in

glo. otsa ſexto ſᷣm Anto. de bu. ſup. c. nõ ſine. de
arbi ꝙ licet valeat cõ poſitio autoꝛitate ſuꝑioꝛis vt ꝓ

bñficio qdðᷣ dimittit᷑ det᷑ aliqͥd tꝑale.extra de pᷣbẽ.ni⸗
ſi. Non tñ val et vt det᷑ aliqͥd autoꝛirate inferioꝛis vel

paris in que ↄpꝛomittit᷑. Et ſicut cõmittit᷑ ſimonia

ꝑ dationẽ pecunie ꝓ beneficio cõſequẽdo. ita in eo et

pꝛo eo cedẽdo.Et ꝙnonvalet renũciatio litis ſuꝑ be

neficiali pecunia ſuſcepta pꝛo renũciatõe. dicit tamẽ

idẽ Anto. ꝙ ſᷣm Inno.vt det᷑ pecunia ſuꝑ renũciatio

*

ne litis.nõ eſt ſemꝑ ſymonia.ſʒ aliqũ. Sed qꝛ hoè te
net ſpẽm ſimonie.iõ hoc repꝛobat᷑. Declaro. Nam ſi
darek pecunia nõ hñti iusvt ce deret liti hoc nõ eẽt ſy
moniacũ.nec iniquũ Itẽ ſi daret᷑ pꝛo bono pacis nõ
ex pacto partiũ.ſed ꝓmiſſiõe arbitroꝝ nõ in reſpectu
ad beneficiũ.de trãſac.ſuꝑ eo.Sʒ ſi daret᷑ ius hñti ꝓ
redimẽda iuſta lite ab hñte ius⁊ in reſpectu ad ſpũa
le.hoc eẽt ſymonia. ota ſeptlĩo ꝓꝙ eps vel aliꝰq ſy

moniace tenet bñficiũ veniẽs ad moꝛtẽ ſivult ſaluari

debet renũciare.ſm Hoſti.mẽtę.⁊ in manibo cõfeſſo⸗

ris ſi nõ pᷣt habere eũ in cuiꝰmanibo oꝛdinarie debe

ret renũciare.⁊ ſub hac cõditiõe renũciabit ſi placue
rit papevel alteri ad quẽ ſpectaret collatio eius Et ſi
conualuerit vadat q;citiꝰad eũ⁊ pareat ei.Et caueat
ne moꝛã pᷣbeat.nec fructꝰſibi appꝛopꝛiet ſed fidełr cu
ſtodiat.vel invtilitatẽ ecclie expẽdat.poteſt tamẽ vite

neceſſania ſtricte reciꝑe di. lxxxvi.c. paſce.

De cautiõevel pꝛo J. XII.

miſſioe in collatõe oꝛdinis beneficioꝝ vel alioꝝ puüa qs iniuſte eſt excoicatus ſuſpenſus vel mieldlens⸗

lium· Nota ꝙoẽs doc.in hoc cõcoꝛdãt ꝙ pꝰoꝛdina⸗
tionẽ factã vel electõem pᷣt exigi⁊ fieri cautio⁊ ꝓmiſſio
ab electovel oꝛdinato ꝑ ſuꝑioꝛẽ ⁊ ꝑ capitulũ ſiue ele⸗
ctoꝛes abſq; vicio ſimonie. niſi ꝓcederet illa ꝓmiſſio
ex pactõe facta añ electõem de hoc. qꝛ tunc induceret
ſimonia.viij.q.iij. Artaldus.Et dicũt.Hoſti.⁊ Al.
ꝙ poſt eiectõem ante cõſecratõem⁊ cõfirmatõem pñt
ſuꝑioꝛes reqͥrere ab electis cautiões debitas ⁊ hone⸗
ſtas.extra de elect.c.ſignificatũ.Et etiã electoꝛes ſᷣm
VFl.⁊ ratio eſt qꝛ poſt electõem nihil ſperat᷑ ab eis Et
non ſolũ capitulũ⁊ pꝛelatus poteſt hoc exqͥrere ſʒ eti
am rex.dũmodo hoc nõ fiat ex pᷣcedenti pactõe. Põt
etiã tam capitulũ qᷓ; ſuꝑioꝛ poſt electõem ex cã inuei
re nouas cautões ⁊ pꝛomiſſiões.dummoõ ſint iuſte et
vtiles ⁊ eas exigere ante cõſecratõem.vel etiã vacante
bñſicio pnt aliqͥd ſtatuere.⁊ electꝰ tenet᷑ ilð ſeruare.

Sed ante electõem vel pmorionẽan poſſit reqͥri cau⸗

tiovel ꝓmiſſio aliq. Ray.⁊ Goff. ⁊ Ul.dicũt ꝙ pñta
ſuꝑioꝛi ſuo ſeu pᷣlato abſq;vicio ſymonie.ſed non ab
electoꝛibo. Sed guil.⁊ Hoſti.dicũt ꝙ nec a pᷣlat nec
ab alijs añ electoem vel ꝓmotionẽ licet reqrere cau⸗
tionẽ abſq; ſymonia. Et iſta eſt tutioꝛ opinio.Itẽ no
ta ᷣm Rich.ꝙ ule qͥ pactũ facit⁊ pꝛomittit patri ad⸗
iuuare filiũ vt ei conferat᷑ beneficiũ.vel ſi ipſeeſt epᷣs
pꝛomittit pri pꝛo dãdo bñficio filio ſuo ipᷣo filio hoc
neſciẽte.ſi poſtea pactũ obliuioni tradẽs dat illi ſilio
beneficiũvel adiuuat eũvt ipſi cõferat᷑.⁊ hoc facit pu
re ⁊ intuitu pietatis.nõ eſt irregularis aut ſimoniacꝰ
quia talis ſᷣm dei iudiciũ reputat᷑ receſſiſſe a pacto re
integra.⁊ hoc niſi ex poſt facto illð qð in pactũ poſi⸗
tũ fuerat ſciẽter recipiat. Nec etiã ille reputat᷑ ſymõia
cus vel tenet᷑ ad reſignatõem bñficij qͥ beneficiũ fuit

coõſecutus ex pꝛomiſſione facta pr̃i.ꝙ.ſ.daret filio ta

le beneficiũ ſi deſiſteret a tali veltali malo.

————

fualiũ. Nota ᷣm Ray.ꝙ ſpũalia ſicutvendi⁊ emi nõ
pñt.ita necredimi:extra de ſimo.c. querelã. nec aliqͥ
dato vel pꝛomiſſo vel retẽto poſſideri Et intelligeſm
Guil.ꝙ talia nõ poſſunt redimi aliquo datovel pꝛo
miſſo.videlʒ ei qui iuſte poſſidet.Nã dando ei qͥ ĩiu
ſte poſſidet ab eo cui debent᷑ iuſte redimi pñnt.hoc eſt
enĩ redimere nõ ſpũalia ſed vexatõem ſuã. Illa enim
ſpũalia iam ſua erant.vñ redimẽs decimas clericus
a laico iniuſte detinẽte.necvolẽte dare niſi pꝛo pecu⸗
nia.ſimoniã nõ cõmittit ſᷣm Moſt.ſed bene laicꝰ qͥ re
cipit pꝛopter hoc pecuniã. Itẽ ſi alicui clericovel etiã
laico nullũ ius hñti in electõe.ſed malicioſe volẽti e’=
impedire qͥs dat aliqͥd ne ĩpediat.dicit Ray.ꝙ ſi nõ⸗
dũ eſt ei ius acqͥſitũ.puta qꝛ nondũ eſt electus.ſymo
nia eſt ſecus ſi iã eſt ei ius acqͥſitũ. extra.e.c.dilectus
fi. Dicit autẽ guil.ꝙ ſi tali nõ hñti aliqð ius in electõ
ne ⁊ volenti ĩpedue ſimplixr ne fieret electio aliq̃.poſſʒ
totũ caplim dare aliqͥd.⁊ hoc eſſet redimere vexatõeʒ
ſuam.ſed nõ poſſet dare ſi ille impediret ne de iſto vl
illo fieret. Itẽ cum qs eſt iuſte excõicatus vel ſuſpen⸗
ſus vel inferdictus ſi dat aliqͥd pꝛo ſua abſolutõe vel
reſtitutõe ſimonia eſt in dãteꝛ in recipiẽte.m Hug.
hoſti.⁊ Ul.ar.i.q:i:c.nullus.extra.e.nemo. Sʒ vxbi

De receptione ſpiri. .xI

ſ( dat aliqd pꝛo ſua abſolutõevel p reſtitutõe ſui of⸗/
ficij. bñficij vel coionis.ſᷣm Hug.xvi:q.vij. decimas

js in glo. ⁊ hoſt. ſimonia eſt ex pte recipientis pecu/

niã.non ex pte dantis.nã dans nullũ ius acqͥrit.ſed

dat vt acaſitũ retineat.qdð licet.ar.i.q.iij.qſitũ guil.
m dicit etiã dantẽ eſſe ſimoniacũ.debet eni recun ere
ad ſuꝑioꝛẽ.· Itẽ ſi ͥs dat pecuniã querẽti facere eum
remoueri ab officioꝛ beneficio qð mniuſte? nõ canoni
ce obtinuit. vel iniuſte detinet ne hoc faciat.ſimonia
eſt in vtroq;. Sed ſi iuſte acqͥſiuit tenet. ⁊ muſte aͤs
vult expellere eũ. Iʒ redimere vexatõem ſuã. Et in dã

te quidẽ nõ eſt ſimonia ſed in recipiẽte ꝓ hoc pecuni

am.ᷣm tho. Itẽ m guil.ſi ecclia meavel pbenda me
remoto alteri fuerit aſſignata.ſi ꝓ pꝛecio eã recupero
vel redimo ſimõia eſt. ſiue iuſte ſiue iniuſtefueri am⸗
motus ⁊ aliꝰinſtitutus.ſed bñ licet ei tueri ius ſuũ.⁊
ꝓbare ſi pᷣt iniuſtã eiectõem vt ſibi reſtituat. ⁊ etiam
añ pꝛiuatoʒ licerʒ. cũ iuſte tenet redimere vexatõʒ ſuã

De locatioe velcon. XIIII

ductione in eccleſijs⁊ bñficijs ⁊ vendit᷑õibo fructuũ
ota pꝛimo ꝙ nec epi nec archidiaconi nec alij pᷣlati

pñt dimitterevices ſuas ſub qnuo cẽſu. extra ne p̃ᷣla.

vi.ſu.cii.ijiq.iij. Cũ enĩ tale ius ſit ſpũale nõ eſt du
biũ ꝙ pꝛo eo aliqd darevcl recipe ſymonia c. Sed ꝙ
eps cõmittat alicui pureꝛ ſimplrvices ſuas.⁊ tali vi
cario ↄſtituat ſalanũ nõ eſt petm̃.ſed potiꝰ ad hoc te
nek. xij . q. ij. canitatẽ. Et dicit Hoſti.ſicut pꝛo ↄmiſſi/⸗
one iuriſditionis nõ licet reciꝑe certã pecunie quãti⸗
tatẽ ita multo minus licet reciꝑe quotã.i.ꝑtem ꝓue⸗

tus. Mota ſcðo ſᷣm Hoſti. ꝙ pᷣlatus vel rectoꝛ eccle

ſie pᷣſbiteris illis quos ipᷣe cõducuvel locat fructꝰec/
cleſie ↄmittere pᷣt etiã cura aĩaꝝ.dũ modo gratis⁊ ſi⸗
ne pactione aliqᷓ. interueniẽte autoꝛitate epᷣi extra de
offi. vica. ad hoc. Sine autoꝛitate epi imminẽte ꝓfe⸗
ctione neceſſario poſſet cõmittiad modicũ tꝑs.vnuʒ
vigdelʒvł paucos dies ſed nõ diu.x.q.i.ꝑ totuũ. qꝛ nec
pegrinanpt ſine licẽtia epi.de cõſe.diſt.v.c.nõ opoꝛ⸗
tet. Qð ſi pꝛo pecunia cõmitteret vel locaret ſymõia
eſt. Mota tertio ꝙ cũ pꝛelatꝰ vendit oẽs obuẽtiões
