quiere habitare in ea pꝛopt᷑ hipocriſim ſuã.ſic cũ vio

lentia ⁊ inqetudine ducat᷑ ad inferna Et ſubitoynus

demonũ ĩmiſit vncinos ferreos ꝑ os eiꝰ⁊ cũ maxĩa vi
olẽtia illã de coꝛꝑc extraxit qua młtitudo demonũ ſe
ꝗbat᷑ verb

[Tapti
de pa

ntialitatibus ciuitatũ. .

ℳ₰
VAeEES Eſ 7

berãdozcũ mag ĩpetu deducẽdo ad inferos
m. viij. de diſcoꝛdia ꝑ modũ pᷣdicatõis.⁊ ibi

anis gloꝛie ſᷣm greg.ſub qua cõtinet᷑ ſeditio ᷣm tho⸗
vt ſpecies ſub genere.⁊ iõ nõ numerat᷑ inter filias in⸗
anis gloꝛie.qꝛ ſub diſcoꝛdia cõpꝛehendit᷑.vnde ĩ iſto
capitulo aget᷑ de vtraq;.⁊ de diſcoꝛdia dicit Cipꝛia⸗
nus martir.Neq; ad cayn reſpexit dñs neq; ad mu⸗
nera eius.i.nõ acceptauit.Quõ enĩ deũ pacatũ ha⸗
bere poterat.qui cũ fratre nõ pacem ſed ʒeli diſcoꝛdi⸗
am habebat. diſt. xc. neq;. Dicitautẽ diſcoꝛdia qua⸗
ſi diuerſus coꝛ ab altero. Impoꝛtat ſjm Tho.ij.ij. q.
xxvij.arti.ij.quanda diuerſiuatẽ ſeu diſgregatõeʒ vo
ntatũ.inq;tũ.ſ.volũtas vnius ſtat in vno.⁊ volun
tas alterius ſtat in alio. Quod autẽ volũtas alicuiꝰ
in pꝛopꝛio ſiſtat pꝛouenit ex hoc ꝙ quis pꝛefert q̃ ſua
ſunt his ꝗᷓ ſunt alioꝝ.Et hoc cũ ſit inoꝛdinate ꝑtinet
ad ſuꝑbiam⁊ inanẽ glam.⁊ ideo ponit᷑ diſcoꝛdia fi⸗
lia inanis gloꝛie.pꝛopterea autẽ eſt diſcoꝛdia pecca⸗
tũ ſᷣm tho.ij.ij.q.xxxvij.ar.i.quia q;uis volũtas vni
us homĩs in ſe cõſiderata nõ ſit regula voluntatis ał
terius quã opoꝛteat ſequi:tamẽvoluntas hoĩs inq;⸗
tum inheretvolũtati diuine fit regulata ſᷣm pꝛimã re
gulam.ſ.dei.Et ideo diſcoꝛdare a talivolũtate pꝛoxi
mi eſt peccatũ.quia ꝑ hoc diſcoꝛdat᷑ a regula diuĩa.
Sed ſi voluntas homis ſit deo cõtraria eſt quedã ꝑ
uerſa regula a qua diſcoꝛdare bonũ eſt. vnde ſicut ſa⸗
cere diſcoꝛdiã ꝑ quã tollitur bona cõcoꝛdia quã cha
ritas facit eſt graue peccatũ.pꝛopter quod dicit᷑ pꝛo
uer. vi. Sex ſunt q̃ odit deus.⁊ ſeptimũ deteſtat᷑ ani

ma eius.2 ponit hoc ſeptimũ eſſe. qui ſemĩat int᷑ fra

tres diſcoꝛdias qð eſt officiũ diaboli qui ſemĩat ʒiʒa

niã in medio tritic. Mat.xiij. Sic cauſare diſcoꝛdiã

per quã tollit᷑ᷣmala cõcoꝛdia.de q̃ dicitEʒech. L⸗a

ledicta eoꝝ cõcoꝛdia.ſ.involendo malũ.laudabile ẽ.

Oð intelligẽs Paulus poſuit diſcoꝛdiaã inter phariſe
os⁊ ſaduceos.quicõcoꝛdabãt in iniuſta ꝑſecutiõe et

nocumento ſui.ðꝛ eĩ act.xxiij.ſciens paulꝰꝙ vna ꝑs

eẽt ſaduceoꝝ alia phariſeoꝝ exclamauit in cõcilio di⸗
cens. Cliri fratres ego phaniſe?ſum. ⁊ fillus pariſeo
rũ.de ſpe⁊ reſurrectione ego iudicoꝛ.Et cum hoc di⸗

xiſſet facta eſt diſſenſio int᷑ phariſeos ⁊ ſaduceos.hoc

etiã fecit xpᷣs dicẽs.Nõ veni mittere pacẽſed gladiuzʒ
math.x.ſ.ſeꝑando cõcoꝛdiã in malo Eſtãt diſcoꝛ
dia aliqñ moꝛtale aliqñ nullũ pctm̃: aliqñ veniale.
Pꝛo cu declaratõe dicit b. tho.ij.ij.q.xxxvij.art.i.ꝙ

diſcoꝛdia opponit᷑ coꝛdie q cauſat ex charitate.Ca
ritas autẽ multoꝝ coꝛda coniũgit in aliq vnum qð

eſt pꝛincipalr bonum diuinũ.ſecũdario bonũ pꝛoxi

mi. Diſcoꝛdia igit᷑ ea ratioe eſt peccatũ inq;tum con⸗
trariat᷑ huic concoꝛdie. Poteſt igit᷑ diſcoꝛdia cõtinge⸗

re tripliciter Pꝛimo per ſe et ex intentõe quando.ſ.

4dqs diſſentit ab alijs in eo quod ab eis querit᷑ vel tra

ctatur qð ſcit ipſe ꝑtinere ad honoꝛẽ dei ⁊ bonũ pꝛo⸗
ximi ductꝰodio.amoꝛe.timoꝛe.vel huiuſmodi:et hoc
eſt moꝛtale ex ſuo genere pꝛopter contrarietatem ad
charitatem licʒ pꝛimi motus huiuſmodi diſcoꝛdie ꝓ
pter imperfectiõem actus ſint venialia. Unde apo⸗
ſtolus ad Gala.v.inter opera carnis ponit diſſenſio
nes id eſt diſcoꝛdias.⁊ de eis dicit quitalia agunt re
gnũ dei non cõſequentur. Secundo ꝑ accidens
⁊ ſine intentõe ſed cũ erroꝛe ꝑiculoſo vel ꝑtinaci inhe
ſione vt cũ agit᷑ aligð qð ſatis eſt clare apparet eẽ ad
v* 4

Citulus Quartrns

honoꝛẽ dei vel bonũ cõe.vel pꝛiuate pſone.⁊ maioꝛi
parti⁊ ſapiẽtioꝛi qͥ in facto reqͥrütur videt᷑ tali modo
fiendũ.⁊ aliquis diſſentit ab eis ⁊ nõ cõcoꝛdat qꝛ ſibi
nõ videt᷑ hoc bonũ vel ita bonũ.⁊ hoc nõ eſt ſine pec⸗
cato veniali ſaltẽ. vel etiã moꝛtali ᷣm mateniã in q di⸗
ſcoꝛdat.qͥꝛ nimis de ſuo ſenſu pᷣſumit cõtra illð ꝓũ.
iij. Ne innitaris pꝛudẽtie tue Etillð.ij.coꝛin.vl. Idẽ
ſapue pacẽ habete. Secus autẽ ſi illud in quo cõue
nirent oẽs alij eẽt manifeſte contra deñ vel ꝓximũ. qꝛ
tũc diſſentire ab alijs ⁊ nõ cõcoꝛdare lauda bile ẽ ̃m
illð Exo.xxiij. Mon ſeq̃ris turbã in malũ.lec ille ꝓ⸗
pꝛie diſcoꝛdat ab eis ſed ipᷣi ab eo. Lertõ mõ ↄtingit
diſcoꝛdia inter duos vel plures ſine pctõ vtriuſq; ⁊ B
qꝛ eſt de eo qð nõ eſt manifeſte bonũ⁊ qꝛvterq; inten
dit bonũ honoꝛis dei vel ꝓximivtilitate. ſed vni vide
turvno mõ agẽdũ aliqð ꝙ tractatur.alteri alið ↄꝛio
mõ. ⁊ rões ꝓbabiles ſunt pꝛo vtraq; ꝑte. ⁊ plures eti

amꝛ⁊ ſapiẽtes pꝛovtraq; ꝑte.vel inter duos mãne au

toꝛitatis ⁊ ꝓbitatis.⁊ ſic etiã in ſanctis viris inuenit
aliqñ diſcoꝛdia.vndeꝛ act.xv. Facta eſt diſſenſio int᷑
paulũ⁊ barnabã.i.diſcoꝛdia.⁊ hoc circa factũ Johã
nis qͥ⁊ marcus dicebat᷑ diſcipuli eoꝝ. Nã qꝛ receſſe⸗
rat ab eis vt parẽtes viſitaret. Paulꝰipᷣm reuerſuʒ no
lebat amplius habere inſocietatẽ ductꝰ ʒelo iuſticie.
Barnabas volebat reciꝑe motꝰinſtĩctu mĩe. ⁊ ſic di⸗
ſceſſerũt abinuicẽ. Fuit etiã hoc ex ðina ꝓuidentia oꝛ

dinatũ pꝛopter vtilitatẽ inde cõſequentẽ.vt ſic diuiſi

plunibo fructificaret.

Be ſeditõe nota

ſeditio diſcoꝛdiꝗ impoꝛtat.nõ quacunq; ſed int ꝑtes
alicuiꝰmultitudis.vñ Iſi. dicit in li.ethimo.ꝙ ſeditio
ſus eſt qͥ diſſenſiones animoꝝ facit.⁊ diſcoꝛdias gi⸗
gnit.Cõuenit autẽ ſᷣm tho.ij.ij.q.xlij.ar.i. in aliquo

cum ſciſmate.rixa,. ⁊ bello,. ⁊ in aliquo differt. Cõue⸗

nit in hoc.quia ĩpoꝛtat quandã ↄtradictõem ſic illa.
Differaat a ſciſmate.qꝛ ſciſma opponitvnitati ſpũ a
li.ſ.multitudĩs eccłiaſtice. Seditio autẽvnitati tꝑa⸗

li ſeu ſeculani.ſ.multitudis ciuitatis.Differt ãt a bel

loꝛ nixa.qꝛ bellũ ꝓpꝛie eſt ↄ xtraneos hoſtes q̃ſi mił⸗
titudĩs ad multitudine.Rixa qt vniꝰad vnũ vel pau
coꝝ ad paucos. Sʒ ſeditio ꝓpꝛie eſt int ꝑtes vniꝰmt
titudĩs int ſe diſſentietes.puta cũ vna ps ciuitat exi⸗
citat᷑ in tumltũ ↄtra aliã. Scðoetia bellũ⁊ nixa ĩ hoc
differũt ab ea.qꝛ bellũ⁊ rixa impoꝛtãt impugnatioeʒ
in actu.ſed ſeditio dici poteſt ſiue ſit hmoi impugna
tio in actu ſiue ſiat etiã pᷣpatio ad ĩpugnatõeʒ hmõi.
vñ glo. dicit. ij . coꝝ. xij. Seditõnes ſunt tumuliꝰad
pugnã.ſ.qͥbꝰ ſe pᷣpant⁊ intetãt pugnare.Hoc ãt age
re eſt pctm. Uñ apls nũ erat ſeditioes int᷑ alia pctaã.
ad gala.v.⁊ eſt ſpãle pctm̃.qꝛ hʒ ſpale bonũ cui op⸗
ponit᷑.ſ.vnitatẽ? pacẽ młitudis Eſtãt moꝛtale ex ge
nere ſuo.vñ apls cõnumerat ipᷣam int᷑ moꝛtalia. Rõ
heeſt ſm tho.ij.ij.q.xlij.ar.ij.qꝛ ſeditio oppouit᷑ vni
tati multitudĩs.i.ppli ciuitatis vel regni.dicit augꝰ.
xxi.de ci.dei.ꝙ pplm determĩat ſapiẽtes nõ oẽʒ cetũ
multitudis.ſed cetũ iuns cõſenſu⁊ vtilitatis cõis ſo⸗
ciatũ vnde maifeſtũ eſtvnitatẽ cui opponit᷑ ſeditõ eẽ
vnitatẽ iuris ⁊ cõis vtilitatis Ex quo pʒ ꝙ opponit᷑ ſe
ditio iuſticieꝛ bono cõi,⁊ ideo ex genere ſuo eſt moꝛta

eſt malũ totałr execrãdũ⁊ euitãdũ.ſ.malũ diſſenſio

le.⁊ tanto grauiꝰ quãto bonũ cõequod inpugnałꝑ
ſeditiõem eſt maius qᷓ; bonũ pꝛiuatũ qð impugnat
E rixam.Et peccatũ hmõi pꝛĩo qͥdem in his qᷣ pꝛocu
rãt ſeditionẽ qͥ grauiſſime peccãt. ſicut fecit ſi lba filiꝰ
bocri qͥ clamas coꝛã oĩ pplo iſrahel. Nõ eſt tibi ꝑs ĩ
dauid⁊c.fecit editõem faciẽs tnibo iſrael recedereare
gimine dauid. Sed ioab ꝓtedes eũ fecit eũ deca⸗
pitare.vt habet᷑.ij. Reg.xx Calis fuit barrabaſ latro
qᷣ in ſeditiõe fecit homicidiũ mat.xxvi.Secũdo ĩ eis
qͥ ſequũt᷑ eos ꝑturbantes bonũ cõe. Gicut illa mlti⸗
tudo q̃ ſecuta eſt abſalonẽ in cõiuratõe cõtra patrẽ ſu
um dauid⁊ ſuos adherẽtes⁊ ſeqces. Sʒ puniti ſunt
qn ex peſte moꝛtui ſunt ſeptuaginta milia viroꝝ de il
lo ppło dauid nuerare faciete pptm.ij. Reg.xxij Nõ
eni ſolũ pꝛopter pctm̃ dauid.ſʒ etiã pꝛopt᷑ ↄiuratiõeʒ
poli pᷣdictã occiſi ſunt.ſᷣm tho. Illi vero ꝗͥ bonũ cõe
defendũt eis reſiſtẽtes nõ ſunt dicẽdi ſeditioſi.ſic nec
illi qͥ defendũt ſe cũ iuadũt᷑ ab alijs dicẽdi ſunt rixo⸗
ſi. Itẽ regimẽ tyrannicũ cũ nõ ſit iuſtũ.qꝛ nõ oꝛdinat
ad bonũ cõe ſed ad bonũ pꝛiuatũ regẽtis. vt ðꝛ in. iij
politi.ideo ꝑturbatõ hmõi regimĩs nõ hʒ roõem ſedi⸗
tionis niſi foꝛte qñ ſic ꝑturbat᷑ inoꝛdinate tirãni regi
mẽꝙ multitudo ſubiecta mar detrimẽtũ patit᷑ ex tur
batoe ſeqnti qᷓ; ex tyrani regimie.¶ dagis ãt tyrãnꝰ
ſeditõſus eſt in pplo ſibi ſubdito ſeditões ⁊ dilcoꝛdi⸗
as nutrit vt diutiꝰdñari poſſit Uñ Joiada ſummꝰſa
cerdos qͥ cũ multitudĩe armata abſtulit regnũ iuda
ab Athalia qð ſibi ĩiuſtevſurpauerat. nõ fuit ſeditio
ſus.ſʒvirtuoſus.iiij.Reg.xi. Silr aioth. Barach et
Bedeon auferetes dominia ob oppᷣſſoꝛibo ſuis. vt ĩ

De diſcoꝛdia et ſeditio J.
neqᷓ ꝑtinẽt ad ꝑtialitates ciuitatũ⁊ caſtroꝝ pot expo
ni ilð ps.luij.Uidi iniqtatẽꝛ cõtradictõʒ in ciuitate
tota die circũdabat eã ſuꝑ muros eꝰiniqͥtas.⁊ laboꝛ

in medio eiꝰ⁊ iniuſticia. Ubi cria qᷓ vidẽt᷑ q̃tidie in ci⸗

uitate anime ſiue eccleſie ſiue congregatiois politice.
Pʒꝛo malũ ſimplr execrãdũ ibi. Uidi iniqtatẽ?⁊ 3
dictõʒ in cĩitate. Scðo pctm̃ iñ młtipłr ppagãdũ
ibi.· Tota die circũdabat eã ſuꝑ muros eiꝰ iiqᷣ tas
Tertio damnũ hoꝛribilit᷑ expectãdũ ibi, laboꝛ in
medio eius⁊ iniuſticia. ́”MMUDẽ .

. o igitu

–

nis quã vocat pp.odictõʒ dicẽs Uidi iniqᷣtatẽ.ſ.pei
exceſſũ⁊ p.i.õdictõʒ.q d.ĩiqtas exceſſiua ĩ citateẽ õ
dictõ⁊ diſio.ſʒ oẽ regnũ ĩ ſeipʒ diſuʒ ðᷣſolabit᷑ ait xps

Lu.xi.Eſt ãt triplex ↄdictõvł diuiſio. Pꝛĩa diſſen⸗

ſiõis int᷑nał. Scða diſcoꝛdatõis frat᷑nał Tertia ſedi
toõis ppłaris Pꝛĩa ↄdictio ⁊ diuiſio vñ pcedũt alie
diſſenſiões ẽ ĩ cĩtate ſeu re&̊ aĩeĩ q ſunt ples potẽneꝛ
affectq̃ᷓſi płes hoĩes ĩ cĩtate vł reg̊. Uñ ðᷣt ſapiẽs ca
to. Cõueiet nulli qͥ ſecũ diſſidet ipe.i.qͥ hʒ diſcoꝛdiã
in ſe ñ hẽbit ↄcoꝛdiã cũ aliqͥ.ðt aug. Iſmaelvt ſexa⸗
ret᷑a ppło dei nõ obſuit mater ancilla.ſ.agar ſed fra⸗
terna diſcoꝛdia.diſt.lvi.c. Imahel.quã.ſ.ipᷣe habu⸗
it cũ IJſaac. Iſtã fratemã diſcoꝛdiã apłs vocat pſecu⸗
tionẽ dicẽs ad gałiiiij. Is qͥ ᷣm camẽ natus eſt.id ẽ

nn
5
ſuine
Am
mnr
bu
* tis

unmi
Mnnh
Hirn

zimi

ilen
inttr
glöcn
Bdaf
Eriinn
galgn
vit in
1 Maa
glommdſ
äne
6Nſce⸗
de de

—

.

—

Aune

ð

nen

Nii
Gastl
ent
wiaznt
Urppe⸗
S
ziilet
.
niſtit
nüig
niani⸗
gbltakſß
Piudſ⸗
Tem
gatin
Nsppn
jdelp
pn
*RWD
glt
wo,
i

Aſmabel pſequebat?᷑ eũ qͥ ̃m ſpm̃ natꝰeſt.i.ſſaac. Li

ber vero geneß appellat ludũ.dicit᷑ eĩ geñ.xxi.ꝙ cũ vi
deret ſara iſmahelẽ ludentẽ cũ iſaac diſplicuit ſibi m
Oꝛigenẽ ſuꝑ gene.hi duo frẽs geniti ex abꝛahã ſiont
duos appctitꝰab aĩo ꝓcedentes. Appetitꝰ.ſ.rõnał.
hic eſt iſaac ᷣm ſpm̃ natꝰ.qꝛ gratie dei eſt vt qͥs viuat
ſᷣm rõnem. Aliꝰeſt appetitꝰſenſualis ſᷣm carnẽ natꝰ
hic eſt yſmahel. Inter hos eſt cõtradictio ⁊ diſſenſio.
qꝛ ſᷣm apłm.caro cõcupiſcit aduerſus ſpm̃.⁊ ſpiritꝰ
aduerſus carnẽ.Hec ſibiinuicẽ aduerſant᷑. Et ſi ap⸗
petitus roõnalis vincat⁊ dñet᷑ carni.tũc eſt vera ↄcoꝛ
dia in regno anĩe. Sed ſi appetuꝰſenſualis ſubijciat
ſibi ſpm̃ paſſionis ſequẽs ꝑſecutio eſt. diſcoꝛdia ẽ in
rer frẽs iſtos. Nã remurmurat ſindereſis. ⁊ cõſciẽtia
remoꝛdet Dicit᷑ aũt tũc ludus qꝛ ſicut iſmahel ludẽs

ſolatio ſecũ iſaac ꝑuulo querebat illũ ſuꝑare?⁊ trabe-

re ad illicita renitentẽ.ſ.ad adoꝛandũ ymagines lute
as ab eo factas. Sic caro blandit᷑ ſpiritui ⁊ illecebꝛo
ſis cũ eo deceptõibo agit.vt delectatõibo alliciat. vo⸗
luptatibo molliat ad terrena inducat.qð ꝑpendens

virtus ſapĩevł diſcretõis ſignata ꝑ ſaram ſᷣm Oꝛige.

ſeꝑare debetꝛ diſiũgere ip̃ᷣm ab eo.i.nõ aſſentire.⁊ ſic

remanebit animꝰin cõcoꝛdia⁊ pace. De pctõꝛibo eni

dicit Oſee.x.Coꝛ eoꝝ diuiſum eſt.ſ.ꝑ varias paſſio⸗
nes. Et omne regnũ in ſeipᷣm diuiſum deſolabit᷑ id ẽ
ꝑueniet ad deſolatõem danatõis e᷑=ne. Secunda

cõtradictio eſt diſcoꝛdievniꝰad alteꝝ.Et iſta eſt mag

iniqͥtas. Uñ Cypꝛianꝰ. Inexpiabu eſt culpa diſcoꝛ⸗
die nec paſſione purgat᷑.ðiſt.xc.celeq;. Si qͥs eĩ di
ſcoꝛdaret ab alijs in aliq̃ qð eſt manifeſte ad honoꝛẽ
deivel bonũ cõmunevel pꝛiuate ꝑſone aduertẽs illð
eſſe bonũ:ſed pꝛopt᷑ odium.inuidias. inimiciciã vel
partialitatẽ diſcoꝛdãs.talis etiã ſi martiniũ ſuſtinerʒ
nõ ſaluaret᷑ in tali diſcoꝛdia manẽs.Et qꝛ iſtð ẽ ma
gnũ peccatũ.ideo in decretis dicit᷑. Diſcoꝛdates cle⸗
ricos epᷣs vel ronevel poteſtate ad cõcoꝛdiã trahat d.
xc.cii.⁊. c.ſtudendũ eſt epis vt diſſidẽtes.i:diſcoꝛdã⸗
tes frẽs ſiue clericos ſiue laicos ad pacẽ coartẽt.ð
ſi nollent ⁊ inimicicia ſit apta⁊ odiũ in deteſtatõeʒ vi
cij. ðꝛ di· ea. Oblatões diſſidentiũ fratx. neq; in ſa⸗
crario.nec in gaſophilatio recipiant᷑ glo.ibi.cũ.ſi odi

um eox eſt apertũ⁊ notoꝛium. CTria aũt ſunt q gene

rant diſcoꝛdiã in ciuitateꝛ ecccia. Pꝛimũ ꝓpꝛij cõ⸗
modi ꝓcuratio inoꝛdiata. Scm honoꝝ ⁊ onerũ
diſtributõ impꝛopoꝛtõnata. Tertiũ trãſgreſſionũ
punitio relaxata. QOñ aliqᷣs nimis intẽdit ſuevtilita⸗

ti. alij inde grauant᷑: modicã cũ eo pñt hr̃e cõcoꝛdiã

vñ Sene.in puer. Pꝛĩcipiũ diſcoꝛdie eſt aliqͥd ex cõi

ſuũ facere. Turpiuſq; nihil eſt ;ᷓ cũ eo bellũ gerere
cũ quo familiaruervixeris.pꝛopter qð dicit in decre
tis.ꝙ lex q ligat hoĩes ſubditos ad ſui obſeruantiã.
⁊ ex hoc ligat in cõcoꝛdia⁊ pace.ꝙ nullo pꝛiuato com

modo ſed pꝛo cõi ciuiũ vtilitate dʒ eſſe cõſcripta.diſ.

iiij. Erit. Uidemus in coꝛꝑe hũano ꝙ qñ humoꝛes

ſunt in debita pꝛopoꝛtõe coꝛpꝰeſt ſanũ.ſed qñ intrat
diuiſio ꝓꝙꝓvnus nimis abũdet ceter.inde ſeq?᷑ diſcoꝛ
dia infirmitatis Roboã qꝛ nimis voluit ꝓuidere bur

ſeſue vt poſſet facere expenſas ſuꝑfluas in curia ſua

vt pater eius ſalomõ⁊ diminuere noluit exactõeʒ tri

butoxꝝ ſeu talliax/ex hoc tãta eſt exoꝛta diſcoꝛdia int᷑

hbymoõl olim unponebat ſolenis penitẽtis que.

tribũ iudaꝛ tribo iſrbel ꝙ nũqꝙᷓ tolli potuit ⁊ ſicami
ſit magnã ꝑtem dominij ſui.vt habet᷑.iij. Regũ.xij.

Inducere etiã nouos moꝛes nõ neceſſarios ad recti⸗
tudinẽ vite inducit diſcoꝛdiã.vnde in decretis ðꝛDi
ſcoꝛdiã parit pᷣſumptio nouitati Secundũ gene⸗
rãs diſcoꝛdia eſt qñ nimis aliqͥ vexant᷑ in collectis et
alijs laboꝛibo.alij nimis alleuiant᷑ vel cũ honoꝛes et
off cia aliqͥ bo copioſe coferunt᷑.alijs autẽ paꝝ vel ni⸗
hil. inde generat᷑ diſcoꝛdia ⁊ inuidia inter eos.vel cũ

rectoꝛes nimis grauant ſubditos. pꝛopt᷑ qð ſubditi

minus diligunt eos.Dicit grego.Dũ reuerentiã mi
noꝛes potẽtioꝛibo exhibẽt.⁊ potetio:es minoꝛibo dile
ctionẽ impendũt vera cõcoꝛdia fit ex diuerſitate con⸗
textio.⁊ recte officioꝝ admiſtratio geri ſinguloꝝ.di.
lxxxix.ad hoc.ſic in coꝛpe hũ ano ait apłs. Roma.xij
multa mẽbꝛa habemſingula antẽ membꝛa nõ eun⸗
dem actũ habent.nec vnũ vſurpat officiũ alteriꝰ aut
cõtemnit. Invno coꝛꝑe cõgregatõis vel ciuitatis dñt

eſſe multi poſiti in diuerſis officijs.nõ vni totum vel

plura alteri nihil.ſed cuiq; qð ſibi ↄgruit.nec dʒvſur
pare ecercitiũ alterius.nec cõtemnere ipᷣmvtviliꝰ.ſed
eius auxilio vti.: Si autẽ ſecus fiat dũcoꝛdia ſequit᷑
Sic de dño deo dicit Job.xxv.Qui facit cõcoꝛdiam
in ſublimibo.l/in ngelia diuerſis diuerſa officia cõ⸗
cedens nec vnus officiũ alterius vſurpat.⁊ ſi qñ vi⸗
dent᷑ in aliquo negocio diſcoꝛdare.ſicut pĩceps ꝑſa⸗
rũ reſtitit.i.angelis pᷣlatus ꝑſis pꝛincipi ſeu angelo

pᷣlato iudeis dũ quereret ille liberatõeʒ illiꝰppli.· Per

ſaꝝ autẽ pꝛinceps retẽtionẽ in babilonia pꝛopter vti
litatẽ illius patrie ex exemplis bonoꝛũ cõcoꝛdiã fecit
deus dum dei volũtate id factũ eſtvtriſq; volẽtibus
quod deo placitũ erat. Hiſtoꝛiã habes Dañ.x.expo⸗
ſitionẽ in pꝛia parte qſtionis. Quiſqͥs coꝛpꝰ affligit.
ſed ad cõcoꝛdiã deſerit.laudat quidẽ deũ in timpão.
ſed nõ laudat in choꝛo Hiero. am in choꝛo ſumme
vitatur diſcoꝛdia vocũ que tollit melodiã cantus.

Tertiũ eſt per qð ſequit᷑ diſcoꝛdia nõ punire delicta

Nam ex hoc dat᷑udacia malis ad ledendũ alios ex

quo diſcoꝛdieꝛ inimicicie ſequũtur.⁊ ſi puniãtur ali⸗

qui impotẽtes ⁊ nõ alij maioꝛes inde oꝛiũtur enã in
dignarses ⁊ diſcoꝛdie maioꝛes. Tribo beniamin qꝛ
no

uit punire ſcelus cõmiſſum ab hominibo ciuitat

gabaa qui erãt in tribu ſua.inde oꝛa eſt diſcoꝛdia in
ter eos ⁊ alias tribo ⁊ pꝛopt᷑ mouẽtes bellũ cõtra eos

pene totã gladio ꝑimerũt. Multũ ergo debet caue⸗

ri diſcoꝛdia.maxume qꝛvt ait hieroni.poſt Saluſtiũ
cõcoꝛdia ꝑue res creſcũt. diſcoꝛdia maxime dilabũt᷑.
qꝛ ſicutvirtꝰvnita eſt magis infinita.i.foꝛtioꝛ.ita q̃n⸗
tomagis eſt diuiſa tanto debilitat᷑. ⁊ demũ deficit.qꝛ
omne regnũ in ſeipᷣm diuiſum deſolabik. Tertia
cõtradictio eſt ſeditõis vnius partis ciuitatis tumul
tuãtis cõtra aliam ꝑtem ſicur ſunt ꝑtialitates gibelli
noꝛũ cõtra guelfos⁊ ecõtra ſiue alie diuerſ noibo ap

pellate. quibo plene ſunt ciuitates italie. Has vocat

apoſto.Sectas inter oꝑa carnis.que q talia agũt re⸗

gnũ deinõ cõſequũtur.ad Gala. vi. Et magnitudo
peccati oſtendit᷑ ex hoc. quia ðꝛ.di.xlvi: Seditionari

os ſtatuimus nunq; oꝛdinados. Tlõ autẽ ꝓhibetur
quis pꝛopt᷑ peccatũ oꝛdinari pᷣciſe niſi enoꝛme.⁊ pꝛo

ſe com

Citulus Quartus

monebat totã ciuitatẽvelvillã.Exꝑientia autẽ magi
ſtia reꝝ docuit.vt pʒ in multis ciuitatibo vbi ſunt ta
les cõtmadictões ꝙ dũ vna ꝑs ſeditioſe agit ↄtra aliã
⁊ linpugnat⁊ expellit ſi põt.in pꝛoceſſu teꝑis inuale⸗

ſcens ꝓſcripta ſeditõem mouet ↄtra illã expellẽs⁊ le⸗
dens.⁊ ſic demũ verificat᷑ verbũ xpᷣi.qꝛ diuiſum om
ne regnũ in ſeipᷣm deſolabi᷑. Tria autẽ mag ma⸗
la reꝑpiunt᷑ in hmõi ſeditionmibo⁊ partialitatibo.

Pꝛimũ magna fatuitas.

Gecundũ magna crudelitags.
Tertiũ magna in eo diuturnitas.
Quantũ u pꝛimũ nonvidet᷑ ſub celo eſſe ſtultioꝛ
gens qᷓ; ꝑtiales.Et rõ eſt.qꝛ hoc ſcelꝰ eſt in appetitu

ſtuluz danoñ mali Delectat᷑ q̊s in oꝑibo carnis⁊ gu
le. dãna bilr quidẽ emat. oblectat᷑ aliꝰin turpi lucro ?z

inſatiabili cupidine reꝝ.errat abſq; dubio.aliꝰ intu⸗
melſcit pompis⁊ głioſofaſtu letat᷑. ⁊ hic etiã grauiter

peccat.⁊ ſic de alijs Sʒ oẽs hi errãt in appetitu boni

trãſitoꝛij delectatõe illecti.ſed partiales ex appetitu ⁊

deſiderio mali dũ partialitatẽꝛ diuiſionẽ affectãt po

nentes in ꝑiculo ſubſtantiã tꝑalẽ.coꝛpus.ſfilios.con
ſanguineos. amicos.⁊ eoꝝ bona.Quid enĩ boni ex
partialitate lucrẽtur nõ videtur niſi hec ꝑicula exꝑiri
⁊ cũ hoc eternis ſupplicijs cruciari. Unde ꝑtiali con
gruit illud Eccli.xxij. Suꝑ plumbũ qͥd grauabitur
⁊ qð illi aliud nomẽ q; fatuus. Arenã⁊ ſalẽꝛ maſſaʒ
ferri facilius eſt ferre q; hominẽ impꝛudentẽꝛ fatuũ⁊

impiũ.Hmõt eĩ partialis ſimił eſt frenetico qui gau

dens exponit ſe magnis ꝑiculis nil reputãs ea.⁊ boc
quia rõne caret. Secundũ malũ eſt nimia crude
litas.treno.iiij.Filia ppli mei crudełquaſi ſtrutio i
lia populi dei eſt quelibet aĩa fidelis.ſed crudelis vt
ſtrutioqꝛ ſicut ſtrutio deſerit oua ſua nõ curãs ð eis
ita partialis nõ videt curare de filijs ⁊ familia ⁊ alijs
ſuis pꝛopt᷑ ꝑtialitatẽ. Non inuenit᷑ tanta crudelitas
in aliquo genere hoĩm quãta in partialibo ⁊ ſeditioſ

Rato hꝰeſt. qꝛ ha bitũ odij ſꝑ habẽt ↄtra hoĩes ↄꝛie
partis tom notos q; ignotos.pñtes.pᷣteritos ⁊ futu⸗

ros.aduerſus infantes⁊ ſenes.aliqñ aduerſus ↄſan

guineos ⁊ affines.⁊ cõtra eos qͥ aliqñ ſibi ſeruierũt in
multis.⁊ hoꝝ oĩm quibo odiũ gerunt in mẽte homi⸗
cide dici poſſunt. Qui eni odit fratrẽ ſuũ homicida ẽ
i.iohã.iij. Sed vltra odiũ coꝛdiale qͥs expumereva-
leat ſeueras ⁊ imanes crudelitates qᷓs contra aliã p-
tem exercẽt nõ parcũt etati.nõ ſexui.nõ cõſanguinita

ti, non amicicie.nõ ſidei.nõ religioni.nõ ſanctitati ſʒ
vſq; ad deuoꝛatõem humane carnis pueniũt. Sed

his iuſto iudicio dei euenit frequẽterqð accidit crus

deliſſimis adonibeſech regi Jebus ſeu hierim cuica⸗

pto fuerũt abſciſi pedes ⁊ manus. ⁊ poſitus fuit ſub

menſa comedentiũ ſicut canis.qui memoꝛãs ſue ex⸗

ercite crudelitatis ait. Reddidit mihi deus qð feci,
Septuaginta eni reges abſciſis manuũ ⁊ pedũ ſum

mitatibo colligebãt ſub meſa mea reliquias ciboꝝ.ſi
cut feci ſic mihi factũ eſt. Judic.i.c. Et quod accidit

crxrudeli tyro regi pſarũ qui ex crudelitate delectabat᷑
effundere ſanguinẽ bumanũ.ſed bunccaptũ regina

Damans cuiꝰſiliũ occiderat ðᷣcapitari fecit.⁊ caput
eius in ollã ſeu vtrẽ ſanguine plenũ demergit dicens
ſanguinẽ ſitiſti ſanguine bibe. Tertiũ malũ eſt magᷓ

in eo diuturnitas. am ſemꝑ moꝛãtur in hmõi diui

ſionibo⁊ ꝑtialitatibo.nec faciũt ſibi conſciam. UVñ cũ̃

5

nõ cognoſcũt moꝛbũ medicinã penitẽtie nõ querũt.

Uenia autẽ nõ datur niſi coꝛrecto.de re.iu.li. vi. ca.

peccati Nec tales poſſunt abſolui niſi abꝛenücient ꝑ
tialitati ita.ſiꝙ omne odiũ dimittat.ſ,ex coꝛde. ⁊ a ps
petitũ nocumeti cõtra iuſticiã alteri parti Falſa enim
penitẽtia dicit᷑ cũ ſic diſceditab vno peccato vt no di
ſcedat᷑ ab altero.vt habet᷑ de pe. di. v. Falſas vt cü re⸗

tinet odiũ ⁊ inimicicias abſolui nõ debet. Et ſi abſol

uat᷑ nil ei valet Quod autẽ dimittat ꝑtialitatẽ in qua
inueteratus eſtꝛ firmuer habituatus multüũ difficile
eſt niſi der gratia opetur. Execrada igit eſt nimus con
tradictio ſeditõis ⁊ partialitatts.

Becundu peindpale F. m

að notat in verbis plolnnſte eſt. qꝛ mltipler petm̃ er

⸗

hbmõi cõtradictõibo pᷣcipue partialitatũ ꝓcedit Tota
die inquit circũdabit ea.ſ.ciuitatẽ vbi ſunt diſcoꝛdie
⁊ ꝑtialitates ſupꝑ muros ei pcipue qͥ ſunt pꝛicipoles
ſcʒ ad cuſtodiendã ciuitatẽ ſicut muri defendendã
niqtas quevaria⁊ multa eſt.ſed maxĩe iniuſticie.
diez maliuoletie. Siquidẽ paſſiões quibo ſunt ple
ni diſcoꝛdes ⁊ pariales.vt timoꝛ ⁊ amoꝛ ad cõpartia
lem.odiũ ad aliam ꝑtẽ.ita puertũt iudiciũ interiꝰ vt
reputent bonũ malũ aduerſe partis hoĩem. ⁊ maluʒ
bonũ ſuũ conſectatoꝛẽ.illũ puniant etiã innocentem
iſtũ conſotiũ abſoluant malafacientẽ. His male iu⸗
dicantibo ðꝛ Amos.vi.Cõuertiſtis in amaritudinẽ
iudiciũ⁊ fructũ iuſticie in abſinthiũ. dicit᷑ aũt. xi.q.
iij. Quicũq; cõſanguinitate.aut amicicia aut hoſtili
odio.aut inimicicijs in iudicando ducit᷑. ꝑuerut iu⸗

diciũ xp̃ᷣi qui eſt iuſticia.⁊ fructũ eiꝰ in amaritudinẽ

verti. Remota autẽ iuſticis ait. auguſt. de ciuit. dei
qͥd ſunt regna niſi magna latrocinia Eſt aũt hic moꝛ
bovalde infectiuꝰ vnus inficit aliũ. Uñ de hmõi po
teſt intelligi illð apoca.ix. De oꝛe eoꝝ.ſ. partialiũ p/⸗
cedit ignis.ſ.furoꝛis.ſfumus.ſ.ſuꝑbie.⁊ ſulphur ſcʒ
detractõis letẽtis.⁊ ab his tribo plagis occila eſt ttia
ꝑs hoĩm. Qui eĩ cõicauerit ſuꝑbo induet ſuꝑbiã.ðꝛ

Eccł.xiij.⁊ Eccls Non ãbules cũ hoĩe iracũdo ne et

ficiaris ſilis ſibi. Sꝑ tales obloquũt᷑ ↄ partẽ aduer
ſam.⁊ ſicut aer peſtilens qᷓntomagis attrahit᷑.tanto⸗
magis inficit. Ita coꝛrũpunt moꝛes bonos colloqͥa
mala.i.Coꝛin.xv.Et ſic circũdabit ex oĩ ꝑte talẽ ciui
tatẽ tota die initas. Secũda iniqͥtas eſt ꝑfidia.
Sunt ei de numero illi de qͥbo ait apls. Cõfitẽtur ſe
noſſe deũ factis autẽ negant.qͥnimo xpᷣm pꝛodũt.ðt
enĩ Beda.Qui ſocietate fratnitatis aliq peſte diſcoꝛ
die cõmaculant xpᷣm ꝓdantvt iudas.xi.quiij.c. abijt

ulli autẽ magis cõmaculãt cõitatẽ diſcoꝛdijs q; ſe

ditioſi⁊? ꝑtiales. In baptiſmo qdẽ abꝛenũciat᷑ diabo
loꝛ põpis eiꝰ.⁊ aſcribit᷑ militie xpᷣi ꝑ chꝛiſmatõʒ.ſʒvt
ꝓditoꝛ ꝑ ꝑtialitates ſe põit ad militiã diaboli.Etita
ſunt ꝑtinaces in ſua ꝑtialitate.ꝙ potiꝰſidẽ negarẽtq;
ꝑtẽꝛ ſectã quã ſequũt᷑. Qui nõ eſt mecũ aitxpᷣs me
eſt.ſ.ĩ fratna caritate.⁊ qͥ nõ colligit mecũ trahendo
hoĩes ad cõcoꝛdiã.vnitatẽ⁊ pacẽvt ego diſoygit. Sʒ
tãdẽ ipᷣi dibgnf. Jdiſbn ſuꝑbos.vt ſunt ꝑtiales.
mente coꝛdis ſui.Luce.i.Cauẽda igitꝛc.· Tertia

„

u
fotea
8.
giae
Sit

quer

fes
mmen
ti
mer
fap
mel
ſnen
lnie
Nenn
.
hect
fl.
Unn
n
lont
Dey
Aqr
ſeſta
ſcnar
merc
ern
V
per
vn
din,
we.
non
gpan
cdummi
Wn
aimie
nnf
eren
Gbon
Nop
W
noctci
1luge
ſelds
ſir
ſimi
e

fenme

loſa
ſum
miſ⸗
lüͤ
info
mbi
alter
vna
e⸗

ienin
n ſiuan

Muden

Dl
cr ie
Smuligii
Stfnn

miant
blurdint
ur iin
Urniinta
grtuſtir
uhhro
n
üimy
mma
ünNeem
Denies
Amnnnds
nei
ad
HuühiN
irhniy
nalie
ſpaſ
edn
ſhi
Lincit
mwz lh
Gct iet,
1 ſian
“
glecui
Pini4

R1

.

S

N

S=

unkt᷑.ſilueſcũt arua. vi

du maloꝝ finis.Cũ eĩ nõ fuerint purgara ſed aliqn
tulu punita peccata expulſoꝝ.⁊ peccara excelletiũ in⸗
terim fuerint ipleta. Uox tonitrui tui inqͥt ꝓpheta in
rota. Fit enĩ vox tonitrui iudicioꝝ deiternbiliũ rota
verſatili. Reuerſiq; expulſi expellẽtes ꝓſcribũt.eoꝛũ⸗
q bona dir piur. ⁊ cede crudelioꝛi craſſant. ⁊ tibula
tionibo multiptr ecponũt Sicq; ĩplet᷑ illð Iſa. xxviij

Capitulũ

iniquitas tota die circũdans ciuitatẽ ꝑtialem eſt ma
luuolentia que cõtinua eſt in mentibo taliũ. Hec ẽ vt
ðꝛ Job. xxxi.ignis deuo:ãs vſq; ad ↄſummatiõem et
oia eradicans germina.Lriſoſt.de cõpunctõe coꝛdis
Si inimicitie ſemel occupauerint hoĩes oia qͥ fiunt.
que dicũtur.que audiũtur.ita accipiũturvt ad maio
res ⁊ longioꝛes pꝛoſiciãt inimicitias. Quis poſſʒ enu
merare crimialia mala q ex maliuolẽtia partia liũ ⁊ ſe
ditioſoꝝ oꝛiũtur. hinc homicidia.hĩc adulteria. illinc
meretricia.raptus.foꝛnicatoes.monialiũ violatões.
rapine.furta.incẽdia.ſacrilegia ſacroꝝ locoꝝ.alij fa⸗
me moꝛitur.alij igne cõburãtur. alij decapitãt᷑.alij
membꝛis detrũcant᷑ manibo.lingua.⁊ alijs mebꝛis.

etiã qð verecũdũ ẽ dicere.pudẽdis ⁊c. In clericis cõti

nentia.in religioſis deficit vita reg

ulans.
Lertium quod debel

expectari ex ſedinionibyꝛ parti

alitatibo eſt danuũ hoꝛ⸗
ribue. ⁊ multiplex. ⁊ hoc eſt. Laboꝛ in medio eiꝰ.ſ. ci
uitatis ſeditiole? ꝑtialitatibo dediteꝛ iniuſticia iã di
cta. Eſtautẽ laboꝛ tribulatõis in mũdoEſt laboꝛ cõ
fuſionis in extremo. E ſt laboꝛ cruciatõis in inferno.

De pꝛio inqͥt po. ontritio⁊ infelicitas in vijs eoꝛũ.
Et quia vis pacis nõ cognouerũt⁊ cõcoꝛdie.cõtritio

id eſt ad nihilũ deductus ſtatus eoꝝ.⁊ infelicitas mi
ſeriaꝝ.Partibo enĩ adinuicẽ inimicãtibo exigẽtib de
meritis bominũ.demonijs inſtigantibo.oco pmittẽ
tevna pꝑs pꝛeualet cõtra aliam. illam expellit. expulſa
vagando diſcurrit cũ magno ſui laboꝛe ⁊ incõ modo
bona eius auterũtur a cõtrarijs vt nuliũ fructũ inde

percipiat. ſed laboꝛe pauꝑratꝭ cruciet᷑ edificia deſtru

— „

nee pᷣcidũtur.artes ⁊ induſtrie
dimittũt᷑ adoleſcẽtuli egeſtate cõpulſi ad ſtipendiuʒ
vad unt cũ laboꝛe⁊ ſudoꝛc.iuuenes pulſi nõ ſumunt
vxoꝛes ꝗqᷓ cos gubernet. puelle innuptecũ anxietate
expectant. religioſi nõ inueniũt elemoſinas. Sʒ non

Manda remanda:expecta reexpecta. modicũ ibi. et
modicũ ibi. vt vadant⁊ cadãat retroꝛſum.⁊ cõterãtur
Z illaqueẽtur ⁊ capiant᷑. Mandat enĩ vna ꝑs aliã ex
pellẽdo pꝓſcribedo. Aliaq; ps reuerſa remãdat ꝑ caʒ

ꝓfcripſerat.Expectat ꝑs pꝛoſcripta reuerſionẽ ſuã et

ſimitr alia emiſſa poſtea reexpectat ſuum regreſſum
Modicũ ibii invna partiũ bonoꝝ tꝑaliũ⁊ ſpũaliũ
remanet. Et modicũ ibi.i.in alia ꝑte Zꝛia cũ poſtea
ipſa pꝛoſcribit᷑. Sicq; vadũt ad moꝛte cadunt retroꝛ
ſum vt nõvideant caſum ſuũ.Conterũt᷑ in puluerem
miſcriaꝝ.qꝛ ↄtitioꝛ infelictas invijs eoꝝ.l.opibo ta
liũ pꝑtialiũ. Sicq; vt dicit᷑ hiere.xlvi. Foꝛtis impegit
in foꝛtẽ. ⁊ ambo parit᷑ coꝛruerũt. Facta diuiſiõe inter

rribũ iuda⁊ beniamin exvna ꝑte.⁊ decẽ tribo iſrael ex

altera qᷣ pꝛius fuerãt ſubvno dñio. multa mala kecit
vna ps cõtra aliã demũvtraq; hs otrita E. a infelici

tate captiuitatis ⁊ dure ſeruitutis incumit. In ciuua⸗

te quoq; romana cõquiſito dñio oꝛbis. poſtõ diſcoꝛ

die parnalitatũ⁊ ſeditionũ vꝛbẽ ingreſſe ſunt agente

mario cõtra ſillã.⁊ ecõtra. Catilina cõtra ſertoꝛiũ er
Ticeronẽ.Ceſare cõtra pompeiũ. innumere cedes ci
uiũ ſecute ſunt.ſanguis effuſus hůanus ſupꝛa mo⸗
dũ.Et ſi tꝑe Octauiai imꝑiũ pacificũ fuerit ſumme
Zo oꝑante ob natiuitatẽ xpᷣi demũ paulati ad nihilũ
deductũ eſt.vt verificet᷑ dictũ xpᷣi.Om̃e regnũ ĩ ſeipᷣʒ
diuiſum ⁊c.Et ſic laboꝛ in medio eiꝰ. Scðmẽ la⸗
boꝛ in extremo ↄfuſionis.vix eĩ tales in extremis pñt
deſerere partialicates ⁊ odia.Qui ſi moꝛiat᷑ in tali ſta
tu ſine ſignis cõtritõis nõ debẽteis dari ſacra.qð eſt
ad magnã cõfuſionẽ. Sʒ nõ miroꝛ.qꝛ eccliaſtica ſepł
tura deberẽt carere.Nã regulare eſt ꝙ qͥ mout᷑ in ali⸗
quo peccato moꝛtali notoꝛio debet pꝛiuari ſepultura

eccleſie niſi fuenit eccłie recõciliatꝰ ſeu oſtẽderit ſigna

penitẽtie.vt.xiij.q.ij.c.quibo.Et extra de ſepul.c.ꝑ⸗
rochiano. Uñ in eo ĩplebit illð hiere.xxij Sepultura
aſini ſepeliet᷑.qͥ pꝛoij ci᷑ in fluĩevelfouea extra ciuita⸗
tẽ. Qð ſi ſua pᷣumpte vel ſuoꝝ fuenit in ecclia ſepul
tus.hoc ſibi erit ad cumulũ danationis.⁊ hoc pꝛocu
rantiũ.xiij.q.ij. Cũ grauia.Sed neq; etiã pꝛo talibo
pñt dici miſſevel offica.qꝛ vt dicit Leo papa.Euiñ
cõicamꝰviuo.nec moꝛtuo cõlcare debemꝰ.ſ.ꝓ eo oꝛã
do.xxiiij.q.ijſane.Ecce quãtus laboꝛ cõfuſionie in
remanẽtibo Tertiũ eſt laboꝛ cruciatꝰ infernał.Nã
vt dicit aug. Si qs ſenſerit aliqð moꝛtaliũ in ſe dna
ri.niſi penitentiã egerit et᷑na ulũ flãma trucidabit.in
libꝛo de igne purgatoꝛij.Et ſic regnũ hoĩm partiali⸗
um deſolatk ⁊ git ad deſolatõem eternã. Unde ſum⸗
me cauendũ ab hmoi regno.
¶ Lapi Eorimaet vit

tima et vltima filia
mmanis glie eſt cõtentio cũ q bhʒ magnãvi⸗
cinitatè litigiũ.Etiõ hic de vtroq;. Contẽ
tio tũ opponit᷑ cõcoꝛdie ſeu caritati.Litigiũvᷣo ami⸗
cicie. Pꝛo cu declaratõe dicit b. tho.ij.ij. q. ci. ar.
ꝙ liigiũ ꝓpꝛie ↄſiſtit inverb.cũ.ſ.vnꝰ verbᷣ altenꝰ /⸗
dicit. In qua cõtradictione duo poſſunt attẽdi.Qñ⸗
qʒ; eĩ ↄtingit ↄdictio pꝛopt᷑ ꝑſonã dicẽtis.cui ↄdicẽs
ↄſentire recuſat pꝛopt᷑ defectũ amoꝛis aĩos vnientis
Et hocvidet᷑ ꝑtinere ad diſcoꝛdiã ↄaiã caritati.Qñq;
vo ↄdictio oꝛit᷑ rõe ꝑſone quã qͥs ↄtniſtare nõ veret᷑. ⁊
hec ↄdictio ẽ litigiũ ðppoſitũ amicicie ſeu affabilita
ti ad quã ꝑtinet delectabiłr alijs cõuiuere Uñ phũs
dicit in. uij.ethicoꝝ.ꝙ qͥ ad oĩa ↄdicũt cauſa eiꝰ qð ẽ
ↄtriſtare.neq; quoſcũ q; curãtes.diſcoli⁊ liigioſivo⸗
cant᷑. Pꝛohibent᷑ autẽ litigioſi ad oꝛdines ꝓmoueri⁊
pᷣlaturas.dũ ðt apłs.i.Thimo.iij. Nõ litigioſum.iſ.
opoꝛtet eẽ ep̃ᷣm.qð extendi?᷑etiã ad alios clericos.Et
rõ hꝰ ꝓhibitõis eſtvt dicit granꝰdi.xlvi.S.i.⁊ c.ſe.qꝛ
litigioſi ſuntſ⸗ npbi,vladularibo ſibi aios pncipum
cõciliantvel fratribo ſuis detrahedo infamie notaã in⸗
gerũt. vel inter fres ſeminãdo diſcoꝛdiã.ſeditiões fa⸗
cere nunq; ceſtant. Oſtendit autẽ Jacob apłs. iiij.c.
tale vitiũ ꝓcedere ex cõcupiſcentia pꝛoutvidelʒ concu
piſcentia impotat inclinationẽ habitualẽ ad pctã qᷓ
cunq;. Uñ ait Uñ bella⁊ lites in vobis.niſi ex ↄcupi
ſcẽtijs qᷓ militat in mẽbꝛis veſtris. Cõtentio autẽ

Citulus Quartus

diffinit ab ambꝛo. g eſtimpugnatio veritatis cũ cõ⸗

ſidentia clamoꝛis. ⁊ hoc ꝓut eſt pctm̃. N⸗ contentio
etia ponit᷑ a Cullio in.ij.rhetoꝛice coloꝛ rhetoꝛicꝰ ðᷣt

enĩ ꝙ cõtentio eſt oꝛatio ad confirmandũ⁊ confutan
dũ accõmodata Inq;tum autẽ eſt viciũ apłs admo
net vitare ad Ro.xij.dicẽselõ in cõtentionet emula

tiõe.ſ.ambulemꝰcouerſando. ⁊ Catho. Cõtra verbo

ſos noli ↄtedereverb.⁊ greg.in moꝛał.Ego puto ſal⸗
us ſide meliꝰ.ſ.eſſe alieno intellectui cedere q; cõten⸗
tionibo deſeruire Ponit᷑ aũt a greg.cõtentio filia ina
nis glie ex eovt dicit b. tho.ij.ij.q.xxxviij. ar.ij. ꝙ con
tentio eſt quedã diſcoꝛdia in verbis.diſcoꝛdantiũ ãt

vterq; in ſenſu ſuo ſtat.⁊ vnus alteni nõ acqͥeſcit Pꝛo

pꝛlũ autẽ eſt ſuꝑbie ⁊ inanis gloꝛie pꝛopꝛiã excellen

tiã qrere.Sic aũt diſcoꝛdãtes ſunt aliqͥ ex eo ꝙ ſtant

in pꝛopꝛijs.ita ↄtẽdẽtes ſunt aliqͥ ex hoc ꝙvnuſaͤſq;
verbo qð ſibi videt᷑ defenditvt ſic nõ videat᷑minꝰbe
ne q; alꝰ cognoſcere illð de quo cõtendit᷑. Oñ ſit moꝛ
tale dicet᷑ infra. De vtroq; igit᷑ ſimul ⁊ large ſumẽdo
põt exponi illõ põ.cvi.Effuſa eſt contẽtio ſuꝑ pꝛinci

P es⁊ errare eos fecit in inuia⁊ nõ invia.ſ.pꝛopt᷑ con⸗

tentionẽ. Et dicit᷑ deꝰerrare facere ꝑmiſſiue. nõ quia
cauſet erroꝛẽ ſed quia ꝑmittit.ſicut etiã exponit᷑ illud

amos.iij. Si erit malũ in ciuitate.ſ.vniuerſi qd do⸗
minꝰnõ fecent.ſ.ꝑmiſſiue. Uñ augꝰ.in enche. lihil
fit niſi oĩpotẽs fierivelitvel ipᷣe faciendo.ſ.qᷓ;ẽtũ ad bo
na. vel ſinẽdo fieri.ſ.qtũ ad mala.Facit igit᷑ cõtẽtio⸗
ſos errare.i.pmittit: hoc qꝛ incedũt nõ in via q̃ xpᷣs
eſt dicẽs. Ego ſum via. veritas ⁊ vita Job.xiiij. Qui
nõ fuit cõtentioſus ſed humił ⁊ mitis. ſed in inuio.i.
in imitatõe diaboli qͥ ſuꝑbo eſt ⁊ rex ſuꝑ oẽs filhoos ſu
perbie. vt dicit iob penul. Jpſe eſt inuiũ.iextraviam
qꝛ extra grãam⁊.mĩam xpᷣi.lel in inuio ambulat ſeu
opꝑant᷑ nõ invia qꝛ extra charitatẽ ſunt.q̃ via dicit᷑ab

apło.i.Coꝛĩ.xij.inqͥens. Adhuc excellẽtioꝛẽ viã vo⸗

bis demõſtro.⁊ aug. Ipſa eſt via qͥ ducit ad celum.

Uel via eſt obſeruatio mãdatoꝝ iuxta illð ps. Uiaʒ

mandtoꝝ tuoꝝ cucurri.Cũ igit᷑ contẽdentes ñ am
bulent in via charitatis intendetes q̃rere veritatẽ in
ſua contẽtione.ſed vadũt in inuio emulatiõis⁊ ſuper
bie. errare eos de facit.i:ꝑmittit.⁊ ipos ⁊ alios audiẽ
tes. Uñ apls loquẽs de contetione ait.ij. thimo. ij.
Noli cõtendereverbis. Ad nihilũ enĩ vtile eſt.ſ. hoc
niſi ad ſubuerſionem audientiũ. Effuſa eſt ergoꝛc
Ubinotandum. ꝙ triplex eſt contentio.
Pꝛima eſt contentio emulatiõis effuſa ab inferioꝛibꝰ

ſupꝑ.i.erga pᷣncipes ſupioꝝ.· Scða ẽ cõtẽtio diſpu

tatõis effuſa ab opinioibo ſup.i.int᷑ pncipes mgroꝝ
Certia eſt contẽtio litigatois effuſa a diſceptatiõi
bus ſuper.i.iuxta pꝛincipes magnatoꝝ vel rectoꝛum
* — E

eima cotentio eſt que .§.

pꝛocedit e inuidia quã hbñt adinuicẽaliqͥ erga ſuo

pꝛincipes.i.doctoꝛes.nã cũ vident doctoꝛẽ alioꝝ ma
gis laudari.⁊ in opinione qᷓ; ſuũ.inuidẽt ⁊ cõtendũt
cõtra laudãtes alios.talis cõtentio fuit in choꝛintis
cõuerſis ad fidem a paulo. vñ eos redarguens ait.i⸗
Coꝛin.i.Cõtentões ſunt inter vos.hoc autẽ dico qð

vnuſqᷣſq; dicit.ego ſum cephe.i.petri.ego pauli. ego

appollo,diniſus eſt xpᷣs,. Et in:cilij. Cũ ſint int᷑ vos

zelus ⁊ cõtentio.i.inuidia e qua pꝛocedit contennio.
Noõne carnales eſtis.i.ſeniuales⁊ beſtiale KExiſtia⸗
bant tales ꝙqͥ a melioꝛi? maioꝛi ſancto fuiſſet bapti
ſatus.ille maioꝛẽ grãʒ cõſecutus fuiſſet quaſi ipſi ho

mines darẽt gramvt xpᷣs. Etſic qͥ habebãt affectoez

advnũ populũ magis ↄmẽdabar⁊ ↄtẽdebãt.contra
baptiſatos vel cõuerſos ab alijs tanq; a nõ ita ſctis
