ſeculo remanere.ſed ſicvt liceat ad aliã laxioꝛẽ trãſire
etiã facta ꝓfeſſione.ſicut licentiat apoſtatas.ergo nec
eps pᷣt. Hoc autẽvidet᷑ ꝙ ſi exiſtens in laxioꝛi voueat
artioꝛẽ ꝙ epᷣs poſſit diſpẽſare qꝛ non eſt votũ ꝑpetue
cõtinẽtie necvotũ religionis ſimplr cũ iam ſit obliga⸗
tus advtrũq;.ſed ſolu eſt ſubꝛogatiovoti Undevide
tur ꝙ epᷣs poſſit diſpenſare.Et ſimilr invoto ſi impli⸗
cireligionis artioꝛis ꝓꝙ liceat ad laxioꝛem trãſire licen
tia nõ petita.ſi tñ trãſeat petitõe omiſſa tenet ingreſ⸗
ſus.Sic etiã devoto ſimplici artioꝛis nõ debet trãſi
re ad laxioꝛc.ſi tamẽ trãſeattenet. Itẽ videt᷑ ꝙ pfeſſus
in laxioꝛi nõ debet ad artioꝛẽ vouere niſ licẽtia peti⸗
ta:ſed ſivouerit,tenet.nec alius põt irritare, ſed tenet

licẽtiare. Sed põt eſs diſpẽſare,. ſicut abbas pᷣt diſpẽ
ſare in ꝓfeſſo artioꝛẽ ꝙ intret loxioꝛẽ.nõ tñ ſine cõſen⸗
ſu cõuentus poteſt allenare pſonã cõuentus niſi hot
habeat ex pꝛiuilegio ſpeciali. Sed archidiaconꝰnon
poteſt iure ſuovti autoꝛitate diſpẽſandi cõtra ius cõe
niſi inquantũ ſibi ex conſuetudine legitime pᷣſcripta
per qua ius epale poteſt acquirere. no autẽ papale.
quia eſſet coꝛruptela. Item abbas vł pꝛio: nil poteſt
in diſpenſando in votis.licʒ poſſit irnitare pluſq; epi
ſcopus.de ſent.excõ. um illoꝝ. Nam religioſi aut
ante pꝛofeſſionẽ votũ emiſerũt.⁊ ſic ꝑ ꝓfeſſionẽ liberã
tur.aut poſt ꝓfeſſionẽ⁊ tũc eſt locꝰirrnitatiõis. ñ diſpẽ
ſatõis. Item non poteſt abbas hoc in ſecularibo ſibi
pleno iure ſubiectis niſi ↄſuetudo daret Archiepᷣs in
;tum hmõi nil põtvel hʒ in ſubditis ſi uffraganeoꝝ
ſuoꝝ licet ipos poſſit abſoluereviſitando. Non enim
ſeqtur. põt abſoluere a voti fractione.ergo ⁊ diſpẽſare
videt᷑ tamẽ ꝙ ſicut pᷣt abſoluere a ſentẽtia epi.lj ñ de
beat,. ſed ad eũ remittere ita⁊ diſpẽſare.⁊ ꝙ cũ ſuffra
ganeis ſuis poſſit diſpeſare cũ ſint ſubditi.qᷓ;uis cõ⸗
feſſoꝛes ab eis et ab abbatibo electi poſſint cũ eis di⸗
ſpenſare.ſicut ⁊ abſoluere a caſibo etiã epᷣis reſeruatꝭ.
Itẽ penitẽtiarij quoꝛũcũqʒ nõ habẽt ptatẽ diſpẽſan⸗
di niſi inq;tũ ↄmitiit᷑ eis ſpẽalr.lam ptãs diſpẽſan
di reſpicit iunſdictiöem. Unde põt ↄmitti homi in⸗
ferioꝛis oꝛdinis. Gʒ vtꝝ an nõ ſacerdos poſſit diſpẽ
ſare invotis ſuovel alieno iure.vel diſpẽſatöem ↄmit
tere dubiũ eſt. Summꝰ autẽ penitẽtiariꝰ diſpẽſat in
voto religionis cõmutando vna religionẽ in aliam.
ſicut pʒ in literis qᷓs apoſtate ab eis deferũt Papa ãt
põt diſpenſare in omnivotovolũtario ſimplici et ſo⸗
lenni.tꝑali et perpetuo ⁊ cũ omni homĩe. Etde voto
ſolenni ꝑ ſacri oꝛdinis ſuſceptiõem patʒ.qꝛ caſtitas il

li eſt annexa ex ſtatuto ecclie.etiã ꝑticulari.puta oꝛiẽ
talis.qꝛ greci etiã in ſacerdotio ↄiugio vtũtur. Papa

autẽ diſpẽ are pᷣt in ſtatuto ↄcilij vls.De voto ſolen
ni ꝑ pꝛofeſſionè etiã põt.qꝛ licet papa nõ poſſit facere
pꝛofeſſus nõ fuerit ꝓfeſſus poteſt tñ facere ꝙ nõ ſit

obligatus religioni.⁊ ad votũ religionis qꝛ in oĩ vo⸗

to intelligit excepta autoꝛitate pape. Hec etrꝰ de pa
lu.vbi ſupꝛa. Idem tenet Richardꝰ.in.iiij. Tho.in

liij. ⁊ Joan. neapol.in q̃libet.⁊ Ugo card. Innocẽ et

Hoſti.cõmunitercanoniſte.ſ.ꝙ papa poteſt diſpen⸗
ſare in voto ſolenni religionis.nõ quidẽ tantũ vt ſit re
ligioſus.⁊ nõ ſeruetvota.ſed de religioſo pᷣt facete lai
cũ ex magna cãvꝛgẽte. Sʒ ipſe Tho. ij. ij. q. lexxviij.
ar.xi.tenet ↄtrariũ.ſ.ꝙ nõ poſſit cũ tali diſpẽſare Jdẽ
Al.Pꝛimũ cõius tenet᷑ Et Joan. in ſum.afeſ.ðᷣt ſe

vidiſſe hoc factũ a papa cũ aliqͥ. Dicit etiã Richar.

om̃evotũ quod eſt de his q ſuntſuꝑerogatõis di⸗
ſpẽſabile eſt. qꝛ diſpẽſatõis in quolibet talivoto pᷣti⸗
ueniri rõnabilis cã.ſi.pfectus maioꝛis boni.vel vita
tio maliſiue ꝑ comꝑatõem ad rem publicã. ſiue per
comꝑatiõem ad vouentẽ Refoꝛmatio enĩ pacis inter
regna maius bonũ eſt cõitati qᷓ; continẽtia vnius per
ſone. In tali enĩ caſu ſi perſona q̃ continentiã voue⸗
rat nubat ꝑ obedientiã dñi pape ſua obediẽtia ma⸗
gis meritoꝛia eſt ſibi qᷓ; ↄtinere q;tũ ad pᷣmiũ ſubſtã
tiale. Uitatio enĩ cõis malivt vitatio diſcoꝛdieint᷑ re
gna q̃ ſunt in pace.⁊ vitatio ꝓbabilis trãſgreſſionis

or
laul
leren
e
.
hi
delin

mi

biore,
nonnl
ſpon
ſexg
Ueren
leh .
nobil
corg
eeſon
woot
dpind
os e⸗
nin
orn
niüt

Nh
Gen

Pon
ce
wp
pile
teſ
Gep
aut
beri
dipi
ſbi
Gin
or
Gin
in
ix
ſi
di⸗
8N
un,
ſan
n
in⸗
hi
t
Ui

n

W⸗

e.
N⸗
in

Capitulũ Secũdum

voti ſi pꝛobabilitas ſit vehemẽc poteſt eſſe rõnabilis
cauſa diſpẽſandi in quocũq; ſuꝑerogatõis voto Ali
ter enĩ nõ video quõ obligatio ꝓ caſtitate facta qñq;
cõtra caſtitatẽ non militaret.Et ſi dicis ꝙ hoc nõ eẽt

E ſe.ſed ꝑ accidẽs.ſcʒ pꝛopt᷑ infirmitatẽ ꝑſone. hoc ñ

obſtat. Recta enĩ ratio dictare videt᷑ aliquẽ eſſe loco

dei in eccha qui ꝑiculis cõitatũ ⁊ ꝑſonaꝝ pẽſatis in⸗/
firmitatibo.vtilitatibo ⁊ dãnis poſſit rationabilłr ob⸗

uiare.Et dico rõnabiliter.qꝛ vbi nõ eſt diſpẽſandi ra

tionabilis cauſa ſi diſpẽſareinon eẽt diſpẽſatio ſʒ diſ

ſipatio ſᷣm Ber.iij.de ↄſideiad eugeniũ papã.Dicit
iteꝝ ꝙ q;uis manẽte obligatõe de iure nature ſit ſol⸗
uere.tñ ipſa obligatio nõ fuit de iure nature abſolu⸗
te.ſʒ ſub hac conditõe.ſ.quouſq; ꝑ ſuꝑioꝛẽ ex cã ratõ
nabili fuerit relaxata. Naturale enĩ iudiciũ rõnis di
ctat ꝙ ꝑ aliquẽ ſuꝑioꝛẽ poſſit talis obligatio relaxari
ex rõnabilicã.Nirca hãc materiã.ſ.de diſpenſatione
votoꝝ dicit b. Tho.in.iiij.di.xxxviij.ꝙ diuerſe ſunt

opiniones.Quidã eni dicũt ꝙ qðᷣlibet votũ pᷣt ꝑ pla

tos eccłie diſpẽſatõem hr̃e ꝓ libito pᷣlati.qꝛvt dicũt.
in q̃libetvoto intelligit᷑onditionalłrvolũtas pᷣlati ſu

peioꝛis.ſ.pape ad cuiꝰdiſpenſatõem ꝑtinent actꝰ om
niũ ſubditoꝝ.⁊ ſicvoluerit ille ſummꝰpᷣlatus relaxa⸗

re põt vt nõ teneat᷑. Sed hoc nõ videt᷑ benedictũ.qꝛ
quedã ſunt in qͥbo eſt hõ ita liber ſui.ꝙ etiã contra pᷣ
ceptũ pape põtula facere.ſicut continere et alia ſilłia.

vnge abſolute ſine conditõe voluntatis alicuiꝰ pᷣlati

t talia vouere.Alij dixerũt ꝙ nullũ votũ recipit di⸗
ſpenſatõem ſᷣm ꝙ diſpẽſatio eſt iuris relaxatio.ſed ſo
lũ ſᷣm ꝙ eſt iuris declaratõ.qꝛ papa pᷣt declarare hoc

ius qð fit qũ recõpenſatio fit maioꝛis boni ⁊ tũc põt
dimuti minꝰbonũ ad qð qͥs obligauit ſe. Sʒ hoc eti
am nõ videt᷑ verũ.qꝛ declarare ius nõ eſt ius nouuʒ

facere ſed illð qð erat in iure manifeſtare. Unde ſᷣm

hoc nunq; ꝑ diſpenſatõʒ voti fieret vt nõ ſit ↄ ius qð

erat pꝛius ↄtra ius ſed ſolũ qð videbat᷑ eſſe ius⁊ ñ
erat.Et iõ aliter dõm.ſ.ꝙ invoto diſpẽſari pᷣt. etiam

hm ꝓ diſpẽſatio eſt iuris relaxatõ ex aliq̃ legitima cã
Quia cnĩ votũ de illicito eſſe nõ pᷣt. non aũt licʒ ſub

trahere alicui qð ei debet᷑ ideo ꝑ votũ alicuiꝰ non pᷣt
fieri pꝛeiudiciũ ſuo pᷣlato quin debeat e mandatis

parere cũ fuerit opoꝛtunũ.Uñ ſi pᷣlatus videat expe⸗

dire ex aliqua cã rõnabilivel pꝛopt᷑ ipᷣm qͥ vouit vł p

pter alios ꝙvotũ non ſeruet pᷣt eũ ab obſᷣuatiõe voti

deobligare qᷣ alias de iure erat obligatꝰ. Nec ex hoc
dici pᷣt papã diſpẽſare ↄtra ius diuinũ vel naturale.
nã obſᷣuare votũ tunc eſt de lege naturali vel diuina

cũ durat obligatio voti.ceſſante autẽ tali obligatiõe

obſeruatio nõ eſt de iure naturali vel diuino.q̃ obli⸗
gatio ceſſat ꝑ diſpenſatõem legitimãvel ↄmutatõem
aut irritatõem. Nec etiã ex hoc menòaciũ incurrit ꝙ

votũ nõ ſeruat diſpẽſatus qꝛ hõ de futuris dʒ habe⸗

re pias conditões adiũctas explicitevel implicitevtʒ
Jaco.v. Devoto cõtinentie dicũt aliqͥ ꝙ nullꝰ põt di
ſpẽſare in eo pꝛopt diuerſas rões a diuerſis aſſigna⸗

tas.Dicũt enĩ aliqͥ hoc accidere quia votũ ↄtinentie

non pᷣt pᷣtermitti niſi ad ↄtraniũ dilabẽdo qð nunqᷓ;

licet. Alij dicũt hoc ↄtingere eo ꝙvotũ ↄtinẽtie nõ re
cipit recõpenſatõem melioꝛis eo ꝙ nõ eſt digna pon
daeratio aĩe ↄtinẽtis vt dicit᷑ Ecclia.xxvi.Uel ideo qꝛ

—

per cõtinentiã bomo de domeſtico inimico tnũphuʒ

capit ᷣm quoſdã.vel qꝛ ꝑ religionẽ homo ꝑfecte con
foꝛmat᷑ p̃o.vñ in voto ↄtinetieꝛ alijs eẽntialibo vot
religionis nõ pᷣt diſpenſari ᷣm quoſdã. Sʒ hoc etiã
nõ videt᷑ ſufficiẽter dictũ.qꝛ bonũ cõe eſt multo meli
us qᷓ; bonũ pꝛiuatũ.Et ideovt alij dicũt pbabileꝰ ſi
cõis vtilitas totiꝰecchie aut vniꝰ regni vel puincie ex⸗
poſceret.poſſet ↄueniẽter ⁊ in voto ↄtinentie⁊ in voto

religionis diſpẽſari quantũcũq; eſſet ſolẽniʒatũ Nõ

enim pervotũ põ ⁊ deobligare ab eoin quo alteri te
net᷑ vt dictũ eſt.vnð talis poſſʒ neceſſitas ĩminere ꝙ
poſſʒ alicui iuſte pꝛohibeni nevoueret.Et neceſſitate
manẽte pᷣt etiã in voto diſpẽſan iã facto. Periculũ ãt
moꝛtis coꝛꝑalis vt ðꝛ imminere ex quibuſdã infirmi
tatibo quibo remediat᷑ ꝑ coitũ ſᷣm medicinã nõ eſt ſuf
ficiẽs ratiovt in voto ↄtinetie diſpẽſet᷑. nec peccat ta⸗ o

lis vouẽdo ↄtinentiã exponẽs ſe ꝑiculo pꝛopt᷑ deũ et

bonũ virtutis. Itẽ nota ſᷣm richar.oꝛð.mino. iniiij.
di.xxxviij.ꝙvotũ de nunq; petẽdo diſpẽſatõeʒ a dño
papa in aliqᷓ voto nõ eſt ſpaliter obligatoꝛũ.rõ ẽ.qꝛ
materia voti nõ ſolũ dʒ eſſe neceſſaria ſed etiã vtił ad
ſalutẽ. Quedã ci etſi ſint licita.nõ tñ expediũt ad ſa⸗
lutẽ alicui. Sʒ nunq; petere diſpẽſatiõem a papa nõ
eſt aliquid vtile ad ſalutẽ. immo qñ q; multũ expedit
petere.q̊ꝛc. Uotũ de nõ petẽdo illð qð eẽt vtile anĩe
vouẽtis nõ eſt obligatoꝛiũ.ſed qñq; eſt vtile anie vo⸗
uentisvt diſt penſebin illovoto.qꝛ qñq; eſt nimis gra
uevotũ illi qui vouit ad obſeruandũ. ita ꝙ ꝓbabilit᷑

timet traſ. greſſiõis piculũ.gvotũ de nõ petedo diſpẽ
ſatõem a papa nõ eſtvniũſalr obligatoꝛiũ In caſu tñ

in quo eẽcvtiliꝰaĩevouẽtis nõ petere diſpẽſatiõem qᷓ;
petere.obligatꝰeẽt ad ñ petẽdũ.qꝛ cũ aliqͥs vouet ali
qͥd qð invno caſu pt eſſe vtile ad ſalutẽ.⁊ ĩ alio non
obligat᷑ in illo caſu in q̃ eſt vtile ad ſalutẽ non etiã in
alio caſu in q̃ eſt inutile niſi fuerit intẽtio vouẽtis ꝙſi
nõ obligat in oĩ caſu ꝓ in nullo obliget. hec ille.
Queritur vtrũ vouẽés J. X
ieiunare in feſto alicuiꝰſancti ſi ill feſtũ eſt in dñica
teneat᷑ illa die ieiunare. Rñdet Jo.neapotł.in quolibʒ
viij.q.xxxv.ꝑ diſtinctõem qᷓdrimẽbꝛẽ. videlʒ aut tał
vouẽs intẽditvouere ieiunare ieiunio afflictõòis.vt vi

gelzʒ affligẽdo carnẽ ſuã ſatiſfaciat deo de pctĩis.⁊ ſub

ijciat carnẽ ſpũi.⁊ pᷣſeruet ſe impoſteꝝ.aut intẽditvo
uere ieiunare ieiunio exultatõis.i.vt magis ſit diſpo
ſitus ad ſpũale gaudiũ⁊ ↄtẽplatõem diuinoꝝ.aut ð
neutro intẽdit qꝛ de neutro cogitauit qñ vouit.aut de
vtroq; intẽdit qꝛ intẽditvouere ieiunare pꝛopt vtꝝq;
pᷣdictoꝝ. In pꝛĩo caſu tal nõ dʒ ieiunare in dñica. ſiʒ
in ſabbato pᷣcedẽti.Cꝰrõ eſt.qꝛ ieiuniũ aſflictiõis ad
qð qͥs ſe ꝑticularit᷑ obligat dʒ ↄfoꝛmari ⁊ reglari ſᷣm

idẽ ieiunio ad qð obligat ecclia vlis. Sʒ ieiuniũ af⸗

flictõis ad qð obligat ecclia vlis ſi eſt in dñica trani
fert᷑ in ſabbato.ergo⁊c.Talł etiã incõgruevouit ieiu⸗
nare in feſto.nõ invigilia. In ſcðᷣo caſu doõᷣm ꝙ dʒz ie
iunare in dñica.cuiꝰrõ eſt.qꝛ votũ licitũ⁊ vᷣtuoſum
obligat. hoc ãt eſt hꝰ.ar.diſ.xxvi. Vtinã. Nec ob.ꝙ
tali die ꝓhibet᷑ ieiunari.di.xxx. Si qͥs tãq;ᷓ.⁊ c.ſi s
pᷣ̃ſbiter.qꝛ hec ꝓhibitio fit ↄullos qͥ ieiuuãt in ↄtẽptũ
die dñici. vel ex aliquo erroꝛe hereticoꝝ ſi nperi ione

Titulus Duodecimns

Nam et deuotde licet. In tertio caſu dicẽdũ eſt ꝙ dz
ieiunare in dñica.cuiro eſt.qꝛ cũ vouerit ietunarein
die feſtoꝛ nõ in vigilia feſti. magis ꝓbabile eſt ꝓ intẽ
dat implicite ieiunare ieiunio exultatonis q; leiunio
afflictõis. 2 ↄñs idem iudiciũ eſt ĩ hoc. ij. caſu qð
in.ij. Inuiij. caſuvidet᷑ magis ↄſulendũ eet tali ꝙ
ieiunaret in ſabbato pꝛecedenti qᷓ in feſtovt ſic magꝭ
ↄfoꝛmaret ſe alijs fidelibo in ieiunãdo.Neteris auteʒ
paribo magis ↄſulendũ eſt vnicuiq; ꝙ ↄfoꝛmer ſe q̃n
tü ad diẽ vniu ſali eccłie in ieiunãdo q; ꝙ ſit ſinglarꝭ
Querit᷑ vtꝝ vouẽs nõ cõedere carnes ſeu panem
in feſto bti Laurẽtij qꝛ fuit aſſatus ad ignẽ ſic panis
⁊ ieiunare in pane⁊ aq fena ſexta.ſi tale feſtũ.ſ.ſancti
L aurẽtij euenerit in ſexta feria teneat᷑ adiplere votũ
faciliꝰſeu difficiliꝰ de duobo pᷣdictis.Rñ.m Jo.nea
poxł.in q̃libet.xvij.ꝑ diſtinctoem qꝛ aut tal pᷣt ambo
vota implere ſine piculo moꝛtis vel grauis infirmita
tis aut nõ põt.aut eſt dubiꝰvtꝝ poſſit aut nõ. In p⸗
mo caſu dõm eſt ꝙtalis tenett mbo implere. cuius
rõ eſt.qꝛ obligatꝰad duo pᷣcepta tenet ambo ĩplere. ſʒ
adĩplerevotũ eſt pᷣceptũ.gtẽ In.ij.caſu nõ tenet᷑a⸗
bo implere ſedvnũ ſolũ.cuius rõ eſt. quia ꝑ nullum
votũ ob ligat᷑ hõ ad faciẽdũ ↄ pᷣceptũ dei.ſed occide⸗
re feipᷣm ad qð diſponitgrauis infirmitas ↄtinuata
eſt ↄtra illð pᷣceptũ.Nõ occides.vt dicit aug.in.i.de
ci, dei. Nõ ergo tenet᷑talis niſi advnũ ilox.· Sed
querit᷑ ad qð illoꝝ magis teneat᷑. Rñdet᷑ꝙ ſi tałfecit
illa duovota quodã oꝛdine ſucceſſiuo tꝑis.ſ.vnũ añ
alið.tenet᷑ implere illð qð pꝛiꝰtecit.cuiꝰrõ eſt.qꝛ ſem
ꝑ obligatio pꝛioꝛ tollit poſterioꝛẽ ſibi equalẽ⁊ incom
poſſibilẽ. Exm̃ pʒ in mrimonioꝛ in alijs ꝓmiſſiõibo.

lud de duobo adimplere qð ſibi placet.cꝰrõ eſt.quia
obligatus ad duo aliq̃ pꝛopt᷑ indifferentiã nec magꝭ
ad vnũ q; ad aliud ſe obligauit.nõ tenet᷑ ̊ plꝰimple
revnũ q; alið.g⁊c̃.Lonſulendũ tñ eẽt tali ꝙ adiplet
illð de duobo qð eẽt meliꝰ⁊ vᷣtuoſiꝰ.vñ ſi vnũ illoꝛũ
eẽt maioꝛis deuotõis aliud maioꝛis afflictõis.cũ de
uotio mẽtis ſit pᷣferenda afftictioni carnis ex eo ꝙ eſt

octus ꝑfectioꝛis virtutis.ſ.religiõis⁊ bona ꝑ ſe.ſ.de⸗

uotio.afflictõ vero carnis bona ꝑ accidẽs⁊ act mino
ris virtutis qꝛ tpantie.vñ ↄſulendũ eẽt ꝙ illð eligerʒ
in quo hr̃et maioꝛẽ deuotõem.Ettalis.ſ.qͥ eſt certꝰ ñ
poſſe niſi alteꝝ duoꝝ implere ꝓ illo alio qð dimittit
nõ tenet᷑ alið opꝰvirtuoſum facere.vel in alio die ilð
reſtaurare qð ꝓbari pᷣt multipłr.· Pꝛio qͥdẽ qꝛ ideʒ
iudiciũ eſt de im pollibilirare adimplẽdi.pᷣceptũ⁊ vo
tum.ſed ille de qͥ eſt certũ ꝙ non pᷣt adĩplere pᷣceptuʒ
de ieiunio ecche.vtpote qꝛ infirmꝰad moꝛtẽ.nõ tenet᷑
tale ieiuniũ in aliud bonũ ↄmutare vel in aliũ diẽ ꝓ
longare. g. ⁊ꝛc. Scðo pʒ a ſiłi quia q voluiſſet ieiu⸗
nare in oi ſexta fena in pane⁊ aq̃ ⁊ in aliqua dictarũ
feriaꝝ non poſſet qꝛ infirmꝰad moꝛtẽ nõ tenet᷑ tale ie⸗
iuniũ ↄmutare in alið bonũ aut in aliũ diẽ plongare
ergo idẽ in ꝓpoſito. Tertio et voto nullꝰtenet᷑ niſi
ad id qð vouit.ſʒ talis vouit certũ qͥd⁊ cerra die.& ſi
ex impoſſibilitate nõ impletvotũ ad alið nũ tenetur.
In tertiovero caſu qñ eſt dubiꝰ vtꝝ poſſit vł ñ poſ

ſit. dõm ꝙ talis vouẽs illö ieiuniũ qð nõ pᷣt ĩplere te⸗

net᷑ in oliũ diẽ pꝛolõgare aut in alið bonũ cõmutare

Cuirõ eſt.qꝛ exñs in dubio an trãſgrediat᷑ votũ ⁊
ñs peccet moꝛtalt᷑ tenet᷑ ſe ponere in tutovt ſcʒ votũ
nõ tranſgrediat᷑ſed talis vouẽs ſi dubitat an poſſet
anibo ieiunia adimplere.dubitet etiã ↄſeq̃nter an al
terũ non implẽdo tranſgrediatvotũ ⁊ peccet moꝛtalr
quod peccatũ vitat ꝓlongatio.aut ↄmutãdo in al⸗
ud votũ.nõ quidẽ auroꝛitate ꝓpꝛia.ſed pᷣlati ſui que
reqͥritur ad oẽm diſpenſatõem vel ↄmutatõem voti.
vtʒ.ij.ij.q:lxxxviij. Cõmutans autẽ votũ.ſ.autoꝛita
te ſuꝑioꝛis nõ eſt trãſgaſſoꝛ voti. Tenet᷑ ergo in tali

dubio talis vouẽs leiuniũ quod nõ implet ꝓlongare

in aliũ diẽvel in alið cõmutare autoꝛitate ſuꝑioꝛis.

⸗ 7 == „
Litulus.xi.de infidelitate
CLapitulũ pꝛimũ de ſupꝑſtitõibo⁊ ibi de multis gene⸗
ribus diuinationũ.⁊ ſoꝛtibus ſomnijs.bꝛeuibus et

incantationibo. — „ „ ..
e Emũ de infidelita⸗

te agendũ. Sed qꝛviciũ ſuꝑſtitiõis
qð eſt q̃ſi qdã ꝓteſtatio infidelitatis
eſt cõius qð reꝑitur etiam in fidelibo
ideo pꝛius de eo agẽdũ poſtea de in

fidelirate ipſa.

Buperſtitio eſt viclum JF.

———

contrariũ virtuti religiõis. Sicut enĩ imeligioſitas qᷓ
ↄſiſtit in irreuerẽtia dei⁊ reꝝ ſacraꝝ opponit᷑ religiõi
ſm defectũ. Ita ſuꝑſtitio q̃ impoꝛtat ſuꝑfluũ.i.inde
bitũ modũ cultus diuini opponit᷑ ei ſᷣm exceſſuʒ Ex
cedit᷑ autẽ modus debitꝰcultus diuini nõ ſolũ cũ ex

Si aute fecir ambo vota ſimul.i.in eodẽ tꝑe.tenet᷑ilA hibet᷑vero deo.ſed nõ vt debet ſicut ſi quis ſeruarʒ le

galia in honoꝛe deivt faciũt iudei.ſed etiã⁊ ꝑmaxime
cũ exhibet᷑ ei cui nõ eſt echibendꝰ.vtcreature.Lultꝰ
autẽ diuinus oꝛdinatad tria Pꝛimo ad reuerentiã
deo exhibendã. Secũdo ad hocvt homo inſtruat
a deo quẽ colit. puta de ſciendis ſeu credẽdis ⁊ agen⸗
dis. Tertio ad directionẽ hũanoꝝ actuũ ſᷣm inſti
tutũ dei quẽ colit.puta vt ieiunia.ſacrificia.feſta. re/⸗
media ↄ in infirmitates ⁊ hmõi faciat ſᷣm oꝛdinatõʒ

deiꝛ ecclie. Scðm hoc ponit᷑ triplex genꝰ ſuꝑſtiutio

nis.Et ꝑ pꝛimũ qð ðꝛ idolatria nõ exhibet᷑ reuerẽtia

deo ſed creature.Per ſcðᷣm qð dicit᷑ diuinatio nõ q̃ni

tur inſtructio a deo ſʒ a diabolo.ꝑ ↄſultatões ⁊ pacta
expᷣſſa vel tacita.Pertertiũ quod dicit᷑obſᷣuãtia non
dirigit homo actus ſuos ſᷣm inſtitutũ dei ſʒ diaboli
dũ obßuat dies ⁊ incantatões ⁊ hmõi. Et de his tri⸗

bus generibo dicit Aug. Suꝑſtitioſum eſt qᷣcqͥd in

ſtitutũ eſt ab hoĩbo ad faciẽda ⁊ colẽda idola.⁊ crea⸗
turã qad pꝛimũ vel ad ↄſultatões ⁊ pacta q̃dã cũ de

monibo qͥad ſc.⁊ paulopꝰ Ad hoc genꝰꝑtinẽt oẽs

ligatureꝛ remedia qͥ medicoꝝ diſciplina ↄdẽnat in qͥ
buſcũq; rebo ſuſpẽdẽdis vel incãtatõibo⁊c.xxvi.qij.
illos.De ſinguł agẽdũ eſt.Mõ eſtãt ſuꝑſtitio ipᷣa inſi
delitas ſed ꝓteſtatio infidelitatis. Sicut religio ↄꝛia
ſuperſtitioni nõ eſt fidei virtus.ſʒ virtus ꝑ quã fit ꝓ
teſtatio fidei ꝑ actꝰexterioꝛes in deũ oꝛdĩatos b.tho.

Jolatria eſt cum cul S. I

us diuin exbibet? creale repñtateꝑ aliquẽ ſenſibilẽ

r
i
ſe⸗
nil

a
ige

nu

uhl

cüde
itos
nni
ici⸗

foꝛmã ſeu figurã que ð:idolũ.ſᷣm Tho. ij . ij. q. Kciiij.

Diuerſimode aũt cultꝰdiuinꝰidòlis exhibebat᷑ Qui

dã eni ipſis imaginibo echibebãt cultũ diuinũ.Nã
E artẽ quãdã nephariã fabꝛicabãt quaſdã imagines
quevirtute demonũ habebãt aliquos effectus. puta
Dare reſpõſa ⁊ remedia ſanitatũ pꝛopt᷑ qð putabant
hoiĩes aliquid deitatis eẽ in illis imaginibo.vnð eis
exhibebãt cultũ diuinũ.⁊ hec fuit opinio Hermetis
termegiſti:vt po.Aug.in.viij.deci.dei Alij vero ex
hibebãat cultũ diuinũ nõ ipſ imaginibo ſed creaturꝭ
aae e imagines.hoꝝ tñ hit triplex opinio.Qui
ã enĩ exiſtimabant quoſdã hoĩes fuiſſe deos.quos

eoꝝ imagines colebant.ſicut Jouẽ Mercunũ⁊ hu

iuſmodi.⁊ hoc rõne alicꝰ excellentie in eis.vel rõe ſciẽ
tie. vel foꝛtitudis.vel inuentõis alicꝰartis vel benefi⸗
cij. Quidã vero exiſtimabãt totũ mundũ eſie vnum

deũ non ptopter coꝛpalẽ ſubſtantiã./ſed pꝛopt᷑ hĩiam
ipᷣius mũdi quã deũ eſſe credebãat.dicẽtes nil alið eẽ

deũ q aiam mũdi. Unde putabãt toti mũdo ⁊ omi⸗
bus partibo eius cultũ diuinũ ecxhibendũ.aque.aeri
celo. ⁊ bmõi.ad hec referebat noĩa ⁊ imagines ſuoꝛũ
deoꝝ. ſicut Cano dicebata nan at Alug in. vij. veci.
dei. c. vi. Alij verovt platonici poſuerũtvnũ eſſe ſum

as ſpũales a ſummo deo creatas.quas deos nomĩ

mũ deũ cãm oĩm.poſtq; ponebãt quaſdã —

bant ꝑticipatõe.ſ.deitatis quos nos dicimꝰangłos.

poſt quos ponebãt aĩas celeſtiũ coꝛpoꝝ.⁊ ſub his ðᷣ
mones qs dicebãt eẽ aerea aĩlalia,. ⁊ ſub eis ponebãt
animas hoĩm quas ꝑvirtutis meritũ ad deũ vel de⸗
monũ ſocietatẽ aſſumi credebãt.⁊ hominibo his cul⸗
tũ diuinũ exhibebãt.vt narrat Aug.in.viij.de ci.ði
c.vij.⁊.viij. Has aũt opiniones vltimas dicebant ꝑ
tinere ad tbeologiã quã philoſophi cõſiderabant in
mũdoꝛ docebãt in ſcolis vt appellabãt phiſicalẽ:. Ali

am de cultu hoĩm dicebãt ꝑtinere ad fabularẽ theo⸗

logiã.que ſᷣm figmẽta poetaꝝ repñtabat᷑ in theatris

Aliã opinionẽ de imaginibo dicebãt ꝑtinere ad the

ologiã ciuilẽ.que ꝑ põtifices celebꝛat᷑ in tẽplis Et oĩa
bec ptinebant ad ſuꝑſtitionẽ idolatrie Unñ Auguſt.
Supꝑſtitioſum eſt quicqͥd inſtitutũ eſt ad colẽdũ ab
homido ſicut deũ creaturã ꝑtem .
qiij illð.Eſt idolatria non ſolũ pctm̃ moꝛtale.qꝛ cõ
tra ulð.exo.xx. Non adoꝛabis ca.ſ.idola.necq; coles
ſcʒ exteriꝰ.ſed etiã eſt grauiſſimũ pctm̃ ex ꝑte ipᷣiꝰpec
cati:iqꝛ ſicut in terrena republica.grauiſſimũ videt᷑ ꝙ;
quis honoꝛẽ regis alteni exhibeat q; vero regi.qꝛ quã
tũ in ipᷣo ẽ totũ oꝛdinẽ reipublice cõfundit ⁊ ꝑturbat
Ita grauiſſimũ eſt pctm̃ ꝙ qͥs honoꝛẽ deo debitũ ex
hibeat creature. Ex ꝑte ãt peccãtis pñt aliq̃ eſſe gra⸗
uioꝛa inqntũ qͥs ex maioꝛi cõtemptu peccat.Erraue
runt autẽ circa hmõi hoĩes tripłr. Quidã eĩ putauer̃t

ꝓ offerre ſacriſiciũ⁊ alia ad latriã ꝑtmnẽtia nõ ſolum

ſummo deo ſed etiã ſuꝑioꝛibo eẽt debitũ ⁊ ꝑ ſe bonũ
Sed hoc eſt irrõnabiłr dictũ. Nã et ſi oẽs ſuꝑioꝛes
reuereri debeamꝰnõ eadẽ reuerẽtia debet᷑ oibo. Siẽ
eĩ deꝰ excellit oẽs ita⁊ qͥdã modꝰſingłarꝭ ei ſoli debet
hic eſt cultꝰlatrie Alij putauerũt viſibilia ſacrificia
alijs dijs cõgruere Alij vero ſummo deo taqᷓ; melio
ri melioꝛa.ſ.mẽtis pure officia.Sʒ ⁊ boc ẽ irroõnabile
ſicutverba ſunt ſigna reꝝ que verſant᷑ in coꝛde:ita

ptemuevllã creature.xvia

ſacrificia exterioꝛa ſunt ſigna int᷑ioꝝ ſacrificioꝝ. Uñ
ſicut oꝛões vocales ⁊ laudeſ ſunt ad deũ dirigẽde.ita
⁊Z ſacrificia exterioꝛa ei offerẽda.ſᷣm Aug.deci.dei.li.
x.c.iiij.⁊.v. Alij exiſtimauerũt latrie cultũ exterioꝛes⸗
idolis exhibendũ.nõ tanq; debitũ⁊ ꝑ ſe bonũ.ſed tã

qᷓ;vulgari cõſuetudini conſonũ.Et hec opinio videt᷑

fuiſſe. Senece.vt refert Aug.vi.de ciui.dei.c.x.⁊.xi
Et hunc erroꝛẽ ſecuti ſunt quidã heretici putates ꝙ
tpꝑe ꝑſecutõis liceret idola exteriꝰcolere fidẽ ſeruãdo ĩ
mẽte.Sed hoc eſt falſuʒ.qꝛ ſicut mẽdaciũ ꝑnicioſuʒ
id eſt moꝛtale eſt cũ quis verbo dicit aliqd cõtra veri
tatẽ fidei ita pernicioſa falſitas eſt cũ quis cultũ exte
rioꝛ? deo debitũ alteni exhibet. hec oĩia Tho. ij ij. qe
xcliij. Imagines autẽ ſcõꝝ ſiũt in ecclia non ad echi⸗
bendũ eis cultũ latrie ſed ad impꝛimẽdũ efficaciꝰ ex
cellentiã eoꝝ mentibo hoĩm. Unde dicũtur libꝛi idio
taꝝ.de conſe.di.iij.venerables

De diuinatoe que eſt §. n
ſᷣm genus ſuꝑſtitõis.Et eſt moꝛtale.qꝛ cõtra illð pꝛe
ceptũ. Deu.xviij. Non ſitqͥ ↄſulat ðinos ⁊valde gra
ue.qꝛvſurpat quod eſt pꝛopꝛiũ dei.ſ.cognitõem ⁊ pᷣ⸗
nunciatõem futuroꝝ ↄtingentiũ.q ꝑ certitudinẽ ſci⸗
re eſt pꝛopꝛiũ dei.Uñ eſa.xli.ðꝛ.Annũciate q futu⸗
ra ſunt in futuꝝ⁊ ſciemꝰqꝛ di eſtis. ꝓphete aũt ſi fu⸗
tura annũciãt ex dei teuelatõe hoc faciũt.⁊ iõ eoꝝ pᷣ⸗

cognitio vel pᷣnunciatio nõ eſt ſuꝑſtitioſa. Nec pᷣt di⸗

ci diuinatio.qꝛ nõ vſurpant ſibi qð deo cõuenit.ſʒ ſu
ſcipiũt ꝑ reuelatõeʒ. Diuinatio ãt ſumit᷑ ſp in malã ꝑ

tem.vr dicit Hiero.i.q.i. Judices. Uñ iſið. in li.ethi

mobł.dicit ꝙ diuini dicũtur quaſi deo pleni.qꝛ diui⸗
nitate ſe plenos ſimulãt. Impoꝛtat g̊ diumatio pᷣco⸗
gnitõem vel pᷣnunciatõeʒ futuroꝝ euẽtuũ ſeu effectu
um ex falſaz vana opinione⁊ ꝑ cõſeqns cõſiliovł au
xilio demonis tacite vel expᷣſſe inuocato. Qñcũq; enĩ
quis innitit᷑ falievel vane opinioni ad pᷣcognoſcendũ
futura tũc oꝑatio diaboli ſe ingerit etiã ſi nõ inuocet᷑
ad implicãdos anĩos hoĩm falſitate vel vanitate.
Sciendũ igit᷑ cauſe ſcðᷣe in ꝓductõe ſuoꝝ effectuũ
ſe hñt tripłr.Nã aliqui ꝓducũt effectus ſuos ſꝑ ⁊ ex
neceſſitate.Et ex cõſideratõe hmõi cauſaꝝ ſi qͥs pᷣnũ
ciat tales effectus etiã ꝑ certitudinẽ non eſt ſuꝑſtitio
ſum nec illicitũ.ſicut pᷣnũciant aſtrologi eclipſim ſoł.
Aliq vero cauſe ꝓducũt ſuos effectꝰ. etſi ñ de neceſſi
tateꝛ ſꝑ tñvt in pluribo.Et hmõi effectꝰ ex cõſideratõ
ne ſuaꝝ cauſaꝝ pñt pᷣnũciari ꝑ cõiecturas.⁊ ſi non ꝑ
certitudinẽ abſq; ſuꝑſtitõe ſicut mediciex diſpoſitõe
infirmi pᷣdicũt de moꝛtevel ſanatõe.Et aſtrologi ſicci
tates ⁊ pluuias ex ↄſideratiõe coꝛpoꝛũ celeſtiũ. Alie
cauſe ſunt que advtrũlibet ſe hñt in ꝓducẽdis effecti
bus.ſ.ad eſſe⁊ꝛ nõ eſſe.ſicut ſunt potetie aĩe rõnalis q̃
cauſant actꝰhũanos libere.qꝛ pᷣt homo facere ⁊ nõ fa
cere hocvel ulð quãtũ eſt in ſe.⁊ enã euentus foꝛtuiti
qui nõ hñt cauſam naturalè ſicut ꝙ qͥs fodiẽdo terrã
inueniat theſauꝝ ⁊ hmõi q̃ vt in pautioꝛbo eueniũt.
PHmõi g effect anq; ſint ſcire eſt pꝛopꝛiũ dei cui oĩa
ſunt pñtia.quatũcũq; diſtãtia in ſm. Et iõ ꝓcedẽ
tia ex actibo hoĩm⁊ caſus foꝛtuitos velle pcognoſcere
vel pᷣnũciare abſq; dei reuelatõe ꝑtinet ad diuinatõʒ
vbi interuenit oꝑatio demonũ.Querere eelavl 8

Citulus Duodecimus

autiliũ a diabolo eſt moꝛtale. arg. xxvl .q. ij . .li. E
autẽ triplex genus diuinatois. Unũ qð fit ꝑ expᷣſſa⸗
demonis inuocatõem⁊ ðᷣꝛ large nigromãtia.Scom
qð nõ fit ꝑ manifeſtã inuocatoem ſed tacitã.i.ex con
ſideratõe motus vel diſpoſitõis alicuiꝰrei pcognoſce⸗
re velle futura actuũ hũanoꝝ vel foꝛtuitoꝝ ⁊ ðꝛ large
augunũ. Tertiu eſt cũ ex cõſideratõe eoꝝ que eueni⸗
unt ex qbuſda q fſt ab hoĩbo ſccũdario inqritur qd
occultũ vel futurũ.⁊ ðꝛ ſoꝛtes. hec tho.ij.ij.q. xcveet
de his. xxvi.q.ij. ⁊.q.iiij.ꝑ totũ. Dicit Uin. in ſpecu.
biſto.allegãs plures doctoꝛes ꝙ pꝛimꝰ inuẽtoꝛ artis
magice ⁊ mathematice fuit zoꝛoaſtes q ðꝛ fuiſſe chã
filius MHoe.hic m Aug. de ci. dei · ſolus riſit naſceẽdo
bic cũ eſſet rex ſuꝑatus eſt a Nino filio Beli ꝗ edifi/
cauit niniuen. vel ampliꝰſub quo cepit regnũ aſſyrt⸗
oꝛũ tpe abꝛae. DHic ninus ob inoꝛdinatũ amoꝛẽ pf̃is
fecit fieri imaginè patri moꝛtuo:ad quã quicũq; con
fugiebat malefacteꝛes liberi erãt ab oĩ punitõe debi
ta. ⁊ ex hoc ceperũt Lies adoꝛare imagines in deos
⁊ ſic ab iſto cepit idolatria.Ipᷣe autẽ goraaſker cũ eet
intẽtꝰcõſideratõi aſtroꝝ tandẽ ſuccẽſus ẽ a diabolo.

De nigromanciavybi §. I

monẽ ad aliqͥd ſciendũvel agẽdũ ab eo qð nunqᷓ li⸗
cet. Aliud eſt ab ipeo nõ inuocato occurrẽte aliqͥd in
qrere pꝛoptervtilitatẽ alioꝛũ.⁊ maxime qñ virtute di
uina poteſt cogi ad dicendum aliqua vera. ſicut ali⸗
quando fecerunt ſanctti. rat cural⸗

9

De aſtronomia ſeu §. V.

mathematica que ptinet ad ſcõm genus diuinatois

ꝑ quã quis ex cõſideratõe aſtroꝛũ pᷣcognoſcitvel pꝛe⸗
nũciat futuros euẽtus. Sciendũ g ꝙ ex cõſideratiõe
coꝛpoꝝ celeſtiũ ſeu ↄſtalationũ pᷣt quis velle pᷣcogno
ſcere triplex effectuũ genꝰ.Pꝛĩo naturales qͥ ſubdũt
diſpoſitõi ſtellaꝝ⁊ cauſant᷑ ab eis.ſicut eclipſatõ ſoł.
ſiccitates pluuieꝛ hmoi.Ettales euetus pᷣcognoſce
re vel pꝛenũciare ex conſideranõe aſtroꝛum nõ eſt ſu
pſtitioſum ſed ꝑtinet ad ſcientiã aſtrologie. Secun⸗
do efecxꝰfoꝛtuitos.vt ꝙ aliqs fodiẽdo ðᷣbeat inuẽire
theſauꝝ. vel eũdo debeat cadere lapis ſuꝑ eũ. veloc
cidi moꝛteviolta.⁊ hmõi. Et iales euẽt pᷣcognoſcere
vellevtł pᷣnũciare ex coſweratõe ↄſtellationũ eſt vonũ

rab eſt vetermiata ad vnũ effectũ ꝓducendũ cñũ naj

tura vnũ intẽdat. Illi autẽ effectꝰpnteuenire⁊ ñ eue⸗

expſſe demones inuocãturad maniſeſtaeu futura.
Nota.ꝙ demones expᷣſſe inuocati aliqñ pᷣſtigioſ ap
paritõibo ſe ingerũt aſpectui vel auditui hoĩim pᷣnun

ciando futura.ſicut cũ dabãt reſponſa ꝑ idola vel cũ

apparent diũſis foꝛmis.⁊ ðꝛ pᷣſtigiũ Aliqñ expꝛeſſe

inuocati ꝑ ſomnia ⁊ futura pᷣdicũt.⁊ ðꝛ diuinatio ꝑ
ſomnia Aliqñn expᷣſſe ꝑ ſuſcitatõem moꝛtuoꝝ inuoca

ti pᷣnunciãt futura.nõ ꝙvere ſuſcitẽt moꝛtuos. ſʒ ope
demonũ vident᷑ aliqui ſuſcitati ex quibo pᷣnunciant ⁊
ðꝛ ſtricte nigromãtia.Aliqñ inuocati pᷣnunciãt ꝑ ax
repticios.i.ꝑ hoĩes viuos ⁊ vigilãtes ab eis obſeſſos

⁊ ðꝛ phitonia. Aliqũ inuocati pꝛenũciant futura ex

figuns varijs aſpectui hoĩm ſe ingerentib in diuers
rebus Et hoc ſi flat in viſceribo aĩaliũ immolatoꝝ.ðꝛ
auſpiciũ.Si in coꝛꝑe terreſtri.vt vngue.ferrovel la⸗
pide polito.ðꝛ geomãcia. Si appareãt in aq̃ tales fi
gurevel ſignavn querit᷑ pꝛecognitio futuroꝝ.ðꝛ idro
mantia.Si in aere aeromãtia. Si in igne piroman

tia. Tho.ij. ijq. cv.?/xxviiq/iiij. Igitur. ⁊ qeve Ilec

De inuocatiõe demo §. V.

nũ ꝓ cõſilio⁊ auxilio ſota ꝙ nullo mo hoc eſt licitũ
nec expᷣſſe nec tacite.Et hoc duplici rõne.Pꝛĩo qꝛ ibi

fit pactũ cũ ipo ꝑ iſpam inuocatoem.hoc ãt rephẽdit᷑

Vñ õʒ quoſdã ðꝛ.dixiſtꝭ ꝑcuſſimꝰfedꝰ cũ moꝛte ⁊ cũ
inferno fecimꝰpactũ.Scðo qꝛ etſi diabolꝰaliqñ ĩ ta
libo rũſis vera pᷣnunciet.tñ no intedit niſi ꝑditõʒ ho⸗
minũ finalr.vt.ſ.ꝑ illa vera q dicit inducat hoĩes ad
aſſuefaciendũ ſevt ei credãt.⁊ aliqͥd falſumvel noci⸗

uũ ꝓponat.Et pꝛopterea xpᷣs demones dicẽtes illaʒ
magnã veritatẽ.Quia tu es xpᷣs ſiliꝰ dei. iuſſit ſilere.

vt doceret nos nõ inqͥrereveritatẽ a diabolo nec mul

tũjeurare qñn ipᷣam ex ſe enũciat.pᷣcipue cũ hẽmꝰ teſti
moniũ ſcnpturaꝝ cui magis credeẽdũ eſt. A diabo⸗

lo captiui tenẽtur qͥ relicto creatoꝛe diaboli auxilia q/

rũt,. xxviiqv.epᷣie. Sciendũ tñ ꝓ alið eſt inuocore de

nire. ⁊ vt in pautioꝛibo⁊ raro eueniũt.Tertõ effectus

ſeu actus ꝓcedẽtes ex libero arbitrio hoĩs.⁊ hos velł
le pᷣcognoſcere exↄſtellatõibo eſt ſuꝑſtitioſum falſuʒ
plerũq;.⁊ rõ eſt qꝛ libeꝝ arbitriũ facultas volũtatis ⁊
rõis eſt· Rõ aũt⁊ volũtas non ſunt coꝛpꝰnec act ſeu
potẽtie affixe oꝛganis coꝛpoꝛeis.vñ cũ res coꝛpoꝛea
nõ poſſit impꝛumere in rem incoꝛpꝑeã ĩpoſſibile eſt ꝙ
actus hũani ſubdãtur diſpoſitiõi coꝛpoꝝ celeſtiũ de
neceſſitate. ita ꝙ ſint cae ipoꝝ ꝑ ſe. ſʒ diſpoſitiue pnt
inclinare effluetie coꝛpoꝝ celeſtiũ ad actꝰ. Nam ipſa

cꝑa celeſtia impꝛimũt in coꝛpꝰhũanũ ⁊ ꝑ ↄns i po

tetias ſenſitiuas ꝗ ſunt affixe coꝛpoꝛeis oꝛganis. Ti
res aũt ſenſitiue vbi ſurgũt paſſioes inclinat ad actꝰ
roem,non tñ cogũt.Sʒ qꝛ apte nate ſunt potetie ſen
ſitiue fubijci imꝑio rõis iõ remanet hõ liber ad agen
dũ vel nõ agendũ ea etã ad qᷓ inclinaret ſenſualias
ex influẽtia ↄſtellationũ Cho.ij.ijiq.xcv. Uñ⁊ ptho
lomeꝰ maximꝰaſtrologus dixit ꝙ vir ſapiens dnabit
aſtris.i.paſſionibo ⁊ vicijs ad q exↄſtellatoõibo eet in
clinatus ⁊ hocvtẽdo rõe. Aug.etiã de ci.dei.li. v.c. x
dicit ꝙ nõvſq;quaq; abſurde dici pᷣtad differentias
coꝛpoꝝ valere afflatus q̃ſdam ſydereos.non ãtvolũ
tates animi ſydeꝝ poſitoibo ſubdi⁊ ibi tractat iſtam
materiã oſtẽdes ꝑ rões ⁊ exepla falſitatẽ eoꝝ qͥ ex cõ⸗
ſtellatõe ſub q̃ às eſt natꝰ volũt pᷣnũciare ei cõuerſa⸗
tionẽ ?⁊ moꝛes. Hoc autẽ eſſe ꝓhibitũ oñt Aug.xvi⸗q.
iiij. Igit᷑. Uñ⁊ moꝛtale eſt.ar.de peni.di.ij. Si enim

De diumatione per S. V

⁊ extrinſeca. Intrinſeca eſt duple ſcʒ aĩalis ⁊ coꝛꝑał.
Cauſa aĩalis ſomnioꝝ eſt cũ fantaſie doꝛmieẽtis rep
ſentant᷑ ea circa q immoꝛata eſt cogitatio ⁊ affectatio
eius invigilãdo.Et talis cã ſomnioꝝ futuroꝝ euẽtu
um nõ pt ee cã Et ꝙ aliqñ ↄcurrãt ipᷣi euẽtꝰ cũ ſom⸗
nijs hoc erit a caſu? ꝑ accides. Cã intrinſeca coꝛꝑat
inqusatũ ex diſpoſitoe coꝛꝑis fit motꝰ alids ĩ fantaſia

en
9
A
N
i
n
s⸗
ſi
n
ntes
woli
ſtam
ac
venſef
cnim

na
at⸗
W
ato
in

4 % . 5 „ . .
doꝛmiẽtis cõfoꝛmis diſpoſitiõi coꝛꝑali.puta ille in q̃
abüdant hũoꝛes frigidi in coꝛꝑe ſomniabit ꝙ ſit in

niuevel aq. ⁊ in qͥ abũdat colera.ꝙvolerꝛ hmoi.UInñ
⁊ medici dicũt eſſe intendẽdũ ſomnijs infirmoꝛũ ad

cognoſcendũ diſpoſitõeʒ interioꝛẽ infirmi.Cauſa igi
tur hmõi ſomnioꝛũ põt eſſe cauſa futuroꝛũ euentuũ
qui cõcurrũt cuʒ ſomnijs.Cauſa extrĩſeca etiã eſt du
plex.(.coꝛꝑalis ⁊ ſpũał. Coꝛꝑał quidẽ inquantũ imi
tat᷑ imaginatio doꝛmiẽtis ab gere ↄtinẽtivel coꝛpoꝝ

celeſtiũ impſſione vt ſic doꝛnleti aliq fantaſie appa,/
reant ↄfoꝛmes celeſtiũ diſpõni Et qꝛvt dictũ eſtvirtꝰ

aſtroꝝ nõ eſt cꝗ ꝑ ſe huůanoꝝ actuũ ꝓcedẽtiũ ex libe
ro arbitrio.nec caſuũ foꝛtuitoꝝ.iõ euẽtꝰhmõoi nõ pñt
ꝓcedere ex tali cauſa ſomnioꝝ. Cauſa extrĩſeca ſpũał
eſt duplex. qꝛ vela deo eſt qͥ miniſterio angeloꝝ aliq̃
facit⁊ reuelat in ſomnis hoĩbo.⁊ hoc ꝑtinet ad ꝓphe

niã. Uel eſt a diabolo cuiꝰopatõe aliq fantaſie doꝛmi

entibo apparẽt ex qbo qñq; futura quedã reuelat his
qui hñt pactũ cũ ipſo.Cũ igit᷑ ſomnia qñq; ſint ſigõ
futuroꝛũ euentuũ inquantũ reducũ᷑ad aliquã cõeʒ

cam ſomnijs⁊ futuris euẽtibo.pñt pᷣcognitões futu

roꝝ ex ſomnijs fieri.Et ſi quis vtat᷑ ſomnijs ad pᷣco⸗

gnoſcẽdũ aliqᷓ futura ſm qð ſomnia ꝓcedũt ex diui⸗

na reuelatõevel ex cã naturali intrinſeca ſeu extrinſe⸗
ca quantũ ſe pᷣt talis virtus cauſe extẽdere. nõ erit illi
cita diuinatio.vt ſi medicus ex ſomnijs infirmis pᷣ⸗
nunciet de aliq̃ euẽtu infirmitatis ꝓcedẽte ex cã illiꝰ
ſomnij.Sʒ ſi quis vtaͦſomnijs ad pᷣcognoſcẽdũ fu

tura ꝓut cauſant᷑ ſomnia ex diabolo.vel etiã ex cã na

turali intrinſeca vel extrinſeca velit pᷣcogno ſcerevelpᷣ⸗
nunciare futuros euetus ad q́s ſe nõ pᷣt extẽdere vir
tailliꝰcã ſomnij erit ſuꝑſtitioſum⁊ oꝑatio diaboli ibi
ſe ingerit. UVñ ſi qͥs ſomniat aliqͥd ex eo ꝙ multũ co⸗
gitatio eius moꝛata eſt circa illð.vel ſomniat aliqͥd ꝑ

tinẽs ad caſus foꝛtuitos.vt ꝙ inueniat theſauꝝ.ł ꝙ;

occidat᷑ ab aliquo.vel aliquẽ actũ ꝓcedentẽ ex libero

arbitrio cũ cã ſomnioꝝ natural nõ poſſit eẽ cã hoꝛũ.

iõ ex hmõi ſomnijs pᷣcognoſcere futuravel pᷣnuncia⸗
re eſt ſuꝑſtitioſum.⁊ hmõi obſeruatio ꝓhibet Deut.
xviij. Non inueniat᷑ in te qui obſᷣuet ſomnia.2. xxvi:

q.vij. Non obſeruetis.

De auguriis que g. VII

Capitulũ ꝛimmmm

ſci ſicut ex cauſis opoꝛtet ꝙ ſi aliq̃ in eis pcognoſcant᷑

hoc fit inquantũ hmõi motus vel voces.vel diſpoſi⸗
tiones ſunt effectus aliquaꝝ canſaꝝ queſunt cauſan

tes vel⁊ pᷣcognoſcentes futuros euetus. Notãdũ igs

tur inſtinctus naturał. vñ mouent᷑ bꝛuta ad ſuas

oꝑatões cauſani pᷣt ex duplici cã. Uno mõ ex cã coꝛ-
ꝑali.Cũ enĩ bꝛuta nõ habeãt niſi aĩiam ſenſitiuã.cu
ius oẽs potẽtie ſunt actus coꝛꝑaliũ oꝛganoꝝ ſubia⸗
cet eoꝝ aĩa diſpoſitioni continẽtiũ coꝛpoꝝ ⁊ pꝛimoꝛ⸗
dialiter celeſtiũ.⁊ ideo nihil pꝛohibet aliqs eoꝝ opa⸗
tiones eſſe futuroꝛũ euentuũ ſigna inquantũ confoꝛ
mant᷑ diſpoſitõibo coꝛpoꝝ celeſtiũ ex aeris continẽtis

ex qͥbo ꝓueniũt tales futuri euetꝰ. Sʒ ĩ hoc duo ſunt

duo cõſiderãda.Pꝛimũ ꝙ hmõi oꝑatões nõ extẽdat᷑

niſi ad pcognoſcẽda illa futura qᷓ cauſant᷑ꝑ mot?cele
ſtiũ coꝛpoꝝ.Scðm eſtvt nõ extendat–᷑ niſi ad ea que o
gliqualr pnt ad hmõi aĩalia ꝑtinere.Cõſequũt᷑ enĩ ꝑ

celeſtia coꝛꝑpa cognitõem quaãdã naturalẽ ⁊ inſtinctũ

ad ea que eoꝝ vite ſunt neceſſaria.ſicut ſunt ĩmutatõ
nes q̃ fiũt ꝑventos pluuias⁊ hmõi. Alios euentꝰ qᷓ;
hmõivelle ex motu vel garritu aialiũ pᷣcognoſcere. vt

caſus foꝛtuitos ⁊ actus hoĩm pꝑtinet ad ſuꝑſtitiõem.
Alio mõ inſtinctꝰhoꝛũ cauſat᷑ a cã ſpuali.⁊ hocvlł ex

deo. vt patʒ ex columba ſuꝑ tpᷣum deſcendentẽ.et in
coꝛuo helyam paſcẽte.⁊ cete ionã cõtinente. vel ex de

mone quivtit᷑ opꝑatõibo bꝛutoꝝ ad implicãdũ hoĩes
vanis opinionibo.Eadẽ rõvidet᷑ eſſe de om̃ibo aljs
hmõi pꝛeterq; de hoĩbo.qꝛverba humana q accipiũ
tur ꝓ hoĩe nõ ſubdunt᷑ diſpoſitõi coꝛpoꝝ celeſtiũ.ſed
