reqͥrit᷑ bonitas vite.als ſine pctõ cura exerceri nõ põt
ßᷣ enĩ nõ eẽt pferre minꝰ bonũ ſʒ ſimptr malum.⁊ꝑ
ↄñs qͥ nõ ẽ idoneꝰ nõ dʒ pfeni ei qẽ ali̊ mõ idoneꝰ.
Vnñ ⁊ alb.magnꝰ ðᷣt expᷣſſe ꝙ ꝓmouẽs ad oꝛdinẽ vel
curã paſtoꝛalẽ vel aliqð bñficiũ ecchiaſticũ ſcient in
dignũ abſq; dubio peccat moꝛtalr· Nec nobilitas ex
cuſare pᷣt vt ꝓmoueat᷑ malłꝰ.qꝛ qnto nobilioꝛ tãto no
ciuioꝛ. Et ſi dicat᷑ ꝙ aliꝰ nõ ſit ita vtił.oĩo iſta rõ non

xzʒ. qꝛvtilitas ſi pũałtꝑali pponẽda ẽ nec excuſat pauu
citas miſtroꝝ ecchie hec alb. Ad argumetu rũdet᷑ ꝙ

vtiq; ceterꝭ paribo dʒ eligi aſſumi ad pᷣlaturam do
ctioꝛ ⁊ ſanctioꝛ. cũ.ſ.aliꝰ ita vtil ecclłieſic ceteni. Secd
vbi ali eſſet vnlioꝛ in gubernatõelz min doct'a ſan
ctus tamen bonꝰcum in hmõi dẽat intendi vtilitas
ecckie.ule potiꝰ dʒ pꝛefici .· Glo. tñ ſuꝑ. d. c,. lz · dicit ꝙ

hugitempat dicta comꝑanus que ponit hleroꝰ. viih

——

—
— er⸗

Titulns ſ*

q.l. ꝙ debet eſſe ſanctus ⁊ doctus. ſufficit enim ꝙ ſit
bonꝰ. Et ẽ aliq eoipſo bonꝰ ꝙ nõ eſt malꝰ.ex de pᷣ⸗
ſump.dudũ. Alij tñ dicũt ſꝑ melioꝛẽ eſſe pᷣferendũ
lxi.di.nec emeritis.⁊.lxxv.di.c.fi. Et q;uis iob.ad⸗
hereat opioni hug.tñ.b.tho.ſe.ſe.q.lxiij.ar.ij.tenet
aliã opinionẽ dicẽs.ꝙ q;tũ ad ↄſciam neceſſe ẽ elige
re ſꝑ melioꝛẽ.vel ſimplxr vel in cõꝑatiõe ad bonũ cõe.
qꝛ aliꝰ haberi nõ põt magis idoneꝰ.veꝝ q;tũ ad hoc
ꝙ electio nõ poſſit ĩpugnani in foꝛo iudiciali ſufficit
eligere bonũ. nec tenet eligere melioꝛem.qꝛ ſic oĩs ele
ctio poſſet inpugnari.Oy etiã aliqͥs debeat eligi de
gremio ecclie de iure cõi ꝓpterea ſtatutũ ẽ.qꝛ pᷣſumit᷑
ꝙ talis debeat eẽ vtilioꝛ qtü ad bonũ cõe.qꝛ.l.magꝭ
Diliget eccleſiam in qᷓ nutritꝰẽ ᷣm.b.tho. lon tñ per
bᷣ tollit᷑ qͥn de alia ecchia poſſit aſſumi ſi vtilioꝛ hẽat᷑

Mueritur ſecũdo vtru.ꝭ.II.

pꝛelatꝰ ecclie poſſit cõmittere ↄſanguineo ſuo curaʒ
ſue eccłie poſtpoſito mekoꝛi⸗ Et videt᷑ ꝙ nõ. Nam di
cit hiero. loquẽs de moyſe ꝙ inſtituit ſucceſſoꝛẽ ſibi ĩ
regimine ieſum naue non filios ſuos vel ↄſanguine
os. Mulla ↄſanguiuitatis rõ nulla hĩta eſt ↄtẽplatio

ꝓpinquitatis.ꝓpinqs agroꝝ ⁊ pdioꝝ relinquat᷑ here⸗

ditas. Gubernatio populi illitradat᷑ quẽ deꝰ clegit.
q.ſ.heat ſom̃ dei.viij.q.i.ſi ergo. Et ſic videt᷑ ppin⸗
ds nõ ſint danda bñficia eccłiaſtica. Rñdet.b.tho.ĩ
quadã qõne de q̃libet ꝙ alit᷑ dicendũ eſt de ↄſangui
neo eque idoneo.alit᷑ de ↄſanguineo minus idonee.
Si eni ↄſanguineꝰ ſit eque idoneꝰ.põt pꝛelatꝰ pᷣfer⸗
re ↄſanguineũ.niſi foꝛte ex ͥ ſcandalũ oꝛiat᷑ vel aliq
exinde malũ exemplũ accipiãt vt qñ ꝓbabilit᷑ timet᷑
ꝙ alij pᷣlati inducent᷑ ̊ exemplo ad dandũ ſuis con⸗
ſanguineis minꝰ dignis. Rõ huiꝰ ẽ qꝛ in hᷣ ꝙ det cõ
ſanguineo eque digno nil deperit vtilitatis ecclie. vñ
in hᷣ lʒ ſatiſſacere amoꝛi naturali.qͥ charitati Sꝛiꝰ nõ
eſt ſed magis charitate infoꝛmat᷑. et h figurat᷑ Geñ.
xlvij.vbilpharao dixit ioſeph de fribus ſuis. Si no⸗
ſti in eis viros induſtrioſos ĩſtitue eos magiſtros pe
coꝝ meoꝝ. Si vᷣo ſit minꝰ idoneꝰ cõſanguineꝰ plati
nõ dʒ eum pſicere ad curã ecclie poſtpoſito melioꝛ.⁊
H duplici roe. Pꝛimo qꝛ infideliter agit diſpẽſatoꝛ qᷣ
negociũ dñi ſui gerẽs rem eius nõ melioꝛat cũ poſſit
Scðo qꝛ h̊ videt᷑ ꝑtinere ad acceptioneʒ pſonaxꝝ.q;
ↄditio ↄſanguinitatis nõ eſt ↄditio ꝑtinẽs ad curaʒ
ecclie que nõ obtinet᷑iure ſanguinis ſʒ dino munere
Eſſet aũt cõditio faciẽs ad negociũ circa diſpenſatõ
nes primonialiũ bonoꝝ. UVñ ſi ep̃s de patrimonia⸗
libo bonis magis puideat ſuo ↄſanguineo minꝰ ido
neo nõ ẽ acceptio ꝑſonaꝝ.ſed ſi rõne ↄſanguinitatis
magis ꝓuideat de primonio crucifixi nõ caret vitio
acceptiõis ꝑſonaꝝ.Con.idem tho.ſe.ſe.q.lxlij.ar.ij.
Idẽ tho, dicit.q.e.ar.iiq ꝑtinetad acceptionẽ ꝑſona
rũ ſi qͥ ꝑmoueat ad pᷣlationẽ vel miniſteriũ aliquez
qꝛ diues ẽ.vel qꝛ cõſanguineꝰ vel amicꝰ ẽ. qꝛ diuitie
vel paretela nõ eſt nditio faciẽs ad cam ꝗpter quã il⸗
le dignꝰ ſittali dono.ſ. plationis vel miniſterij. ʒ ſuf
ſiciẽs ſcia cũ bõitate ꝑtlet ad acceptionẽ ꝑſonarũ ſᷣm
io. neapol. in qᷓlibet. Diſpẽſare Z iura cõia vel pticu⸗
laria ſine cã rõnabili magis circa vnã ꝑſonã q; aliã
puta qꝛ ẽ amicꝰ vel ↄſanguineus del diues ⁊ hmõi.

imns

vt ſi diſpẽſat añ legittimã etatẽ. vel ꝓmoueat᷑ vel ha⸗
beat curã aĩaꝝ vel dignitatẽ aliqͥs.qꝛ amicꝰ vel con⸗
ſanguineꝰ vel diues vel potẽs ⁊ hmõi:non autẽ pau
ꝑ ⁊ ecneus etiã ſi ſit pꝛioꝛi aptioꝛ vel ſi abbas vel pꝛi
oꝛ diſpenſat cũ ſubditis aliquibo in eſu carniũ. in ie/
iunijs.in vigilijs ⁊ laboꝛibo.nõ qꝛ magis indigeant
velalia rõnabili ca.ſed qꝛ magis ſunt cũ eo aſtricti.
Di qᷣs etiã hñs diſtribuere aliquã elemoſinam colle
gij vel cõitatis vel teſtatoꝛis non dat illis q̃s credit
magis indigere.ſed amicis vicinis vel ↄſanguineis
minꝰ egentibo etiam ꝑtinet ad acceprionẽ ꝑſonarum
Silr in ↄſeruãdis officijs ſecularibo ꝑ viã ſcrutinij
vel aliter ſi qs admittat pbendo fabã ſeu aſſenſuʒ nõ
his q̊s idoneꝰ iudicat.ſed eis qͥ ſunt amici vel con⸗

ſanguinei.vel vt ſeruiat amico in hmõi.ad acceptio

ne perſonarum videt᷑ pertinere ⁊ grauiter peccat. ar.
dielxiemiramur.

In honoꝛibus etiam.ꝗ. III.

poc vitiũ repenit cũ.ſialiquis honoꝛat᷑ nõ rone virtu
tis quã in ſe bʒ.vel ſaltem repñtat.ſed rõne diuitiaꝝ
vel alicuiꝰ vanitatis. Pꝛo cuius declaratiõe dicit.b.
tho.ſe.ſe.q.lxiij.ar.iij. ꝙ cũ honoꝛ ſit qðdã teſtimo⸗
niũ de vᷣtute eiꝰ qui honoꝛat᷑ ſola virtꝰ eſt debita cã
honoꝛis.Sed ſciendũ ꝙ aliqs põt honoꝛani nõ ſolũ
ꝓpter virtutẽ ꝓpꝛiã ſed etiã ꝓptervirtutẽ alteriꝰ. Sicut
bncipes et pꝛelati honoꝛant᷑ etiã ſi ſint mali inq;tum
gerũt ꝑſonam dei ⁊ cõitatis cui pꝛeficiunt᷑.ſᷣm illud
Pꝛouerb.xxvi.Sicut qͥ mittit lapidẽ in aceruũ mer⸗
curij:ita ⁊ qͥ tribuit honoꝛẽ inſipienti. Quia enĩ gen
tiles rõem vel rõcinationem attribuebant mercurio.
Aceruꝰ mercurij dicit᷑ tumulꝰ ratiocinij in q̃ merca
toꝛ mittit aliqñ vnũ lapillũ loco centũ marcarũ. Ita
etiã honoꝛat᷑ inſipiẽs qͥ ponit᷑ loco dei ⁊ loco totiꝰ cõ
munitatis.Et eadẽrone parẽtes ⁊ dñi ſunthonoꝛã⸗
di ꝓpter participationẽ diuine conditionis.qꝛ deꝰeſt
oĩm pater ⁊ dñs. Senes aũt honoꝛãdi ſunt ꝓpter ſi⸗
gnũ virtutis qð eſt ſenectꝰ. Sed h̊ ſignũ qñq; deſic
Diuites aũt honoꝛãdi ſunt qꝛ maioꝛẽ locũ in cõitati
bus obtinẽt ⁊ non ꝓpt᷑ diuitias ſuas. Vñ idẽ.b.tho
mas in.xi.qlibet.vbi ponit ⁊ qrit. Utꝝ honoꝛari di
uites magis qᷓ; alios ꝑtineat ad acceptionẽ perſona
rũ.Reſpodet dicẽs ꝙ duplex eſt honoꝛ.Pꝛimꝰ.ſ.qui
debet alicui rõne ſuupſiꝰ ꝓpter pꝛopꝛiã virtutẽ ſicutẽ
cõmendatio.reuerẽtia ⁊ hmõi ⁊ ad hũc honoꝛẽ diui⸗
tie nihil faciũt.vñ ſi talis honoꝛ alicuiexhibeat᷑ enit
acceptio ꝑſonaꝝ. Vñ dicit valenꝰ maximꝰ ꝙ hono⸗
res qͥ virtutibo debent᷑ ſicut tnũphi ⁊ alij hmõi.apð
romanos antiquos nulla pecunia emi poterãt. Ailiꝰ
eſt qui debet᷑ alicui ᷣm ſtatũ quẽ habet in republica
Sic enim in pſona reſpublica honoꝛat᷑.Et ꝓpter hoc
reges ⁊ pncipes honoꝛant᷑ſᷣm illud.ietrni.ij. Re⸗
gem honoꝛate.Et qꝛ in republica terrena diuites ſta

tum obtinent altioꝛem ideo ciues celeſtis hieruſalem

quaſi in babylonia peregrinantes debent eoꝛum in⸗
ter quos conuerſantur moꝛem gerere. vt dicit augu⸗
ſtin? in libꝛo deciui.dei.Et ſic diuites honoꝛare illis
dũtaxat honoꝛibꝰ quiad exterioꝛẽ cõuictũ pertinent
non eſt malũ.Sed in his que ꝑtinent ad fidem xpᷣi.

peccatũ eſt pᷣferre diuites pauperibo.ſicut ſunt mini⸗

„

—— — — — —, —

V= – – — —

4
en
drdune
nita
ücne
mͦhi
Qudig
ndnen
umi
urbon⸗
640e
npaſe
Giß i
Cn
iibt
44
mu
R
i
4 ſwong
i
i
onnni
en
deniſ
ndosß

In iudicijs quoq; J. .

——
—

Capitulum XXI.

ſtratoꝛes ſacramẽtoꝝ.hec tho. Uñ ſi qͥs vellet audi⸗

re ↄfeſſionẽ diuitũ ⁊ nõ paupeꝝ vel nõ ita diligenter
aut tradere euchariſtiã aut oꝛdines.aut alia diuitibo
⁊ non pauperibo eſſet ꝑſonaꝝ acceptoꝛ. Si qᷣs autẽ
pꝛiꝰ audixet vel potiꝰ diuites.qꝛ credit eos mage in⸗

digere vel maioꝛẽ fructũ inde ſeqͥ. vel non ita patient

expectare ſicut pauꝑes.nõ ꝑtinet h̊ ad acceptionẽ ꝑ⸗
ſonax. ſed ad debitã diſcretionem. Et binc ẽ m. b.
tho.ſe.ſe.vbi.S.ꝙ facili diſpenſat᷑in mr̃imõio in gra
dibꝰ ↄſanguinitatis ⁊ affinitatis phibitis circa excel
lentes ꝑſonas q;ᷓ circa alias.Fit enĩ hoc ꝓpter fedꝰ pa
cis firmandũ qð magis ẽ nccriũ cõi vtilitati circa ex
cellentes pſonas ; circa alias.

1 — 2 . „
pꝓhibet᷑ acceptio p onaꝝ. Uñ ⁊ Pꝛouᷣ.xviij. dicitur.
Acciꝑe pſonã in iudicio nõ eſt bonũ. Huiꝰ ro eſt. qꝛ

boc coꝛrũ pit᷑ iudiciũ.⁊ ꝑ ↄus iuſticia. laʒ ßm. b.

tho.ſe.ſe.q.lxiij.ar.iiij.iudiciũ ẽ act⸗ iu ſticie. put ſcʒ

iudex reducit ad eqlitatẽ iuſticie ea q inequalitatẽ ſa

cere pñt oppoſitã.Perſonaꝝ autẽ acceptio ineqlita⸗
tẽ quandã bʒ inq;tũ atttib uit᷑ alicui ꝑſone pᷣter pꝛo⸗
poꝛtionẽ ſuã in ꝗᷓ ↄſiſtit eq̃litas iuſticie.⁊ ſic coꝛrũpi
tur iudiciũ ꝑ acceptionẽ perſonaꝝ. Uñ ⁊ regula iurꝭ
dicit. In iudicijs nõ eſt ꝑſonarũ acceptio habẽda de
re.iuri.in.vi. Uñ ⁊ nico.pa.dicit. Neceſſe ẽ ſ̃m ſacra
rũ ſcripturarũ documẽta ac ſᷣm iuſticie tramite.⁊ ac
cuſatũ ſił ⁊ accuſatoꝛẽ adeſſe. Et vnã ꝑtẽ q̃ntacũq;
⁊qlicũq; pdita ſit auẽreſic pꝛſus audiii vt alteri ꝑti
nulli pᷣiudiciũ irroget᷑. iij. q.ix. neceſſe. Uidẽt᷑ nõꝛi cõ
craria. xlv. di. cũ beatꝰ. vbi ðꝛ. ꝙ leuite ⁊ ſacerdotes
nõ ſunt miſi ꝓ grauiby exceſſibo coꝛpoꝛalit flagellãdi.

cũ tñ minoꝛes clerici etiã ꝓ leuibo verberibo ſubijci⸗

ant᷑.ar.ad hoc di.xl.c.i. ⁊ de offi. dele. ſane. Jo. an. in
glo. ſup dicta rubꝛica ſic ſoluit. In penis differt? di⸗
anitati 2 ꝑſone. vt in.d. c. cũ beatꝰ. 2 de trãſact᷑.c.fi.
Atẽ in ſedẽdo ⁊ aſſurgẽdo.vt di.xciij.cenon opoꝛtet.
Sed in iudicijs vel ima nõ ẽ habenda acceptio ꝑſo⸗
naꝝ.ſed in eis ẽ eqlitas ſeruada.vt dicit rubꝛica. In
pnĩie exhib itione. vt. xxvi .q vij. ſacerdos. J tẽ in fide
xpᷣi ſuſcipienda.de ↄſe.di.iiij.nec quech Et in alijs
ſacramentis.vt de ↄiu.ſeruo.c.il.Et in paupeꝝ rece/⸗
ptione cũ ſufficere poſſumꝰ.xlij. di.cqeſcamꝰ.⁊ hu⸗
luſmodi.Et nõ ꝙ lʒ iudex nõ debeat vti acceptiõe ꝑ⸗
ſonarũ vt hic. tñ vtile ẽ in arbitrarijs iudicẽ qtioſuʒ
babere. vt de offi . dele. cõſuluit. Laueat tñ in facien
da gra ne incurrat penã cõſtitutõis. de ſen. ⁊ re iudi.

de cetero. Jot an. —,— —
pitulum.xi. de ſacrilegio inqtuʒ pentinet ad

ponit inter ſpẽs lururie. vttñ opꝰ camis
exercet᷑ a clericis vel religioſis ⁊ moniali⸗

bus ſeu a laicis cũ eis.Aliqñ ex ira vel odio pcedit.

vt cũ ꝑcutit᷑ urioſe clericꝰ. Aliqñ aũt ꝓuenitex aua
ricia.vt cuʒ qͥs rapit ſacras res vel de ſacro loco. Et
ſm bũc reſpectũ int᷑ vicia ad auaricia ꝑtinẽtis H vo⸗
nik. Sic aut diffinik ſeu deſcribit ſacrilegiun⸗. leceſt

ſacrerei leſio ſeu violatio. Iſido.tñ dicit gſacrilegiuz

dicit ab eo ꝓ legit ⁊ furat qs ſacrũcꝛel põt plenius

ꝙ oꝛdinatur ad dei cultnm. Et ex hoc ꝙ aliqui

hil noceat ei cui irreuerenti

ſic deſcribi ꝙẽ vitiũ quo irreuerentia exhibek pſonis
vel locis vel rebo ſacris. Et qꝛ ſacrũ dicit᷑ aliqᷣd 4 eo
id re⸗
putatur ad cultum diuinũ effici᷑ quoddã diuinum
ſicut ⁊ illud qð oꝛdinat᷑ ad finẽ bonũ ſoꝛii᷑ riem bo
ni.⁊ ſic ad illud tale ſacrũ debet᷑ qdã reuerentia q̃ re/
fert in deũ.Et hinc ſequit᷑ ꝙ oẽ illud qð ptinet ad in
luriã dei. ⁊ BH eſt pctm̃ ⁊ hʒ rõeʒ ſacrilegij.hec.b. tho.
ſe.ſe. q. cix. arti.i. Eſt aũt ſpãle peccatũ ſacrilegiũ di

ſtinctũ ab alijs.qꝛ in eo reperit᷑ ſpãlis rõ defoꝛmitatꝭ

*

qꝛ.ſ.violat᷑ res ſacra ꝑ aliquã irreuerentiã ⁊ opponi

tur virtuti religionis.ita ꝙ ipſa irreuerẽtia dehono
ratio ꝗᷓ fit rei ſacre dicit᷑ violatio. Sicut aũt honoꝛ ẽ

in honoꝛate nõ in eo qͥ honoꝛat᷑. vt dicit᷑i:ethi.ita ir⸗
reuerẽtia ẽ in eo ͥ irreuerent᷑ ſe habet q;uis etiam ni
lã pᷣbet. vñ ſi res ſacra in
ſe nõ violet᷑ tñ ;tũ eſt in ipſo ſacrilego violat eã. Si
cut ⁊ purpura regale indumẽètũ facta bonoꝛat᷑ glo⸗
rificat᷑. aſi quis banc pfoꝛauerit moꝛti danat᷑ quaſi
gregẽ agens q;uis nihil agat in pſonã regis ſᷣm da

—

maſce. Ia ſi s rẽ ſacram violet ex hipſo Z dei reue/

rentiã agit. Reperit᷑ aũt ſacrilegiũ in pluribo generi⸗

bus peccatoꝝ ſeu materijs.ſcʒ in luxuria.in homici⸗
dio.in rixa. in furto.in rapina ⁊ hinõi. Iec tñ ex bᷣ ſe
quit᷑ quin ſit ſpãle peccatũ. Nõ enĩ eſt incõu eniens
vnã ſpãlẽ rõem pct reꝑiri in plurib generib petõꝝ
ſᷣm ꝙ diuerſa pctã ad finẽ vniꝰ peccati oꝛdinant᷑.ſi⸗
cut etiã ⁊ ſpãlis rõ alicuius virtuts põt repiri in plu
ribo materijs vel generibo virtutũ a quibo imperat᷑ ſi
cut ieiuniũ aliqñ imꝑat᷑ ab abſtinentia.aliqñ a caſti
tate.aliqñ a religione. Quocũq; ̊ genere peccati 4
faciat contra reuerentiã ſacris in rebo debitaʒ. ſacrile⸗
giũ foꝛmalit cõmittit.lʒ materia liter ſint ibi alia gene
ra peccatoꝝ. Interdũ tñ reperit᷑ ſacrilegiũ ſeꝑatũ ab
alijs peccatis. eo ꝙact? nõ habet aliam defoꝛmitatẽ
niſi qꝛ res ſacra violat᷑.vt cũ iudex rapit aliquẽ male
factoꝛem de loco ſacro quẽè in alijs locis licite capere
poſſet. hec. b. tho. vbi./ar· i · HM

Diuiditur autem ſacri⸗/ F..

legliũ in diuſas ptes vl ſpẽs ſm diu as roes ſctitatt

rerum ſacrarũ quibus irreuerentia expibet᷑. Tanto
autem aliqð ſacrilegiũ eſt maius quato res ſacra in
quam peccatur maioꝛẽ obtinet ſanctitateʒ.attribuit᷑
autem ſanctitas ⁊ perſonis ſacris.i.diuino cultui de
dicatis. vt ſunt clerici ⁊ religioſi.⁊ locis ſacris.vt ſũt
eccleſie.⁊ rebꝰ quibuſſlibet ſacris.vt ſacramenta. reli
quie.vaſa ſacra ⁊ buiuſmodi.Et qꝛſi anctitas loci o⸗
dinatur ad ſanctitatem hominis. ideo graur? eſt ⸗
crilegium cõmiſſum in perſon ſacram q; locum ſa⸗
crum. Sunt tamen in vtraq; ſpecie diuerſi gadus
ſacrilegij öm diuerſitatem locoꝝ ⁊ perſonanin ſacra
rũ.Gꝛauiꝰ ẽ enĩ ſacrilegiũ cõmiſſum in ſwerdote vl
per ſacerdotem q; in ſubdiaconũ vel duconu⸗? gra
uius in epiſcopũ q;ᷓ in ſacerdotẽ. Siulliter grauius
eſt ſacrilegiũ comiſſum in choꝛo va circa altare ; in
altero loco eccleſiaſtico. Similier etia tertig ſpecies
ſacrilegij que cõmittit᷑ circa reſacras · habet diuer⸗
ſos gradus pᷣu diuerſitaten qraduũ rer um ſacraruʒ
inter quas ſummũ gradpobtinent ſacramẽta quib?
homo ſanctificat᷑⁊ inta ea euchariſtis que conuner

Titnlus xv.

xpᷣm.Etiõ ſacrilegiũ qð cõmittit᷑ circa euchariſtiam
grauiſſimũ inter ea pꝰ ſacra ſm locũ tenẽt vaſa ſa⸗
crata ad ſacramẽtoꝝ ſuſceptionẽ. E cinde imagiĩes ſa
cre ⁊ reliqͥe ſctõꝝ in quibꝰ venerant᷑ vel honoꝛant᷑ q̃⸗
dãmodo ipſe ꝑſone ſctõꝝ. Deinde alia q̃ ad oꝛnatuʒ
ecclie ꝑtinẽti? mĩſtroꝝ.Demũ q̃ ſunt deputata ad ſi u
ſtentationẽ mĩſtroꝝ ſiue mobilia ſiue ĩmobilia.Qui
cuq; ↄ aliqð pᷣdictoꝝ peccat.ſacrilegiũ cõmittit. hec
tho. vbi. S. ar.iij. Uñ ⁊ piꝰ papa dicit. Sicut qͥ eccle
ſiã dei vaſtat ⁊ eiꝰ pᷣdia ⁊ donaria ſpoliat ⁊ inuadit.
fit ſacrilegꝰ. ſic ille ͥ ſacerdotes eiꝰ inſequit᷑ ſacnilegꝰ
iudicat᷑Ilõ ̊ grauiꝰ pctm̃ ẽfoꝛnicatio qᷓ; ſacnlegiũ.
Ded ſicut grauiꝰẽ peccatũ qð cõmittit᷑ in deum qᷓ
qð in hoĩem.ſic grauiꝰ ẽ ſacrilegiũ agere qᷓ foꝛnica⸗
ni. xvij.q.ũiij.ſicut.Qy pctm̃ camnale comiſſum a reli⸗
gioſis ſit ſacrilegiũ.hr. xꝓxvij.q.i.ĩpudicas.Itẽoẽ pec
catũ qð pſona ſacra cõmittit materialit et qſi ꝑ acci⸗
dens ẽ ſacrilegiũ.qꝛ aliqͥ mõ eſt ↄ ſanctitate eiꝰ. Uñ
hiero. dicit. ꝙ nuge in oꝛe ſacerdotis ſũt ſacrilegium

vel blaſphemie. Foꝛmalr aũt ⁊ ppꝛie illud ſolũ petm̃

ſacre pſone ẽ ſacnlegiũ qð agit᷑ directe j eiꝰ ſanctita⸗
tẽ. vt ſi virgo deo dicata foꝛnicek. Dicit᷑ etiã. xvij.q.
iiij. qðᷣ qͥ diſputãt de iudicio pᷣncipis dubitantes an
honoꝛe ſit dignꝰ quẽ pnceps elegerit ẽ ſacnilegiuz qð
intelligit large ſm qndã noĩs extenſionẽ.llã cũ bo/
nũ cõe gẽtis ſit qd dã diuinũ.vt ðꝛ in.i.ethi.UVnde ⁊
antiquitꝰ rectoꝛes reipublice diui vel diuini dicebãt᷑
qſi diuine ꝓuidẽtie miniſtri.iõ qð ꝑtinet ad irreuerẽ
tiaʒ pncipis.ſ.diſputare de eius iudicio an opoꝛteat
ipm ſeqͥ ꝑ q̃ndã ſiłitudineʒ ðꝛ ſacnilegiũ ſᷣm tho. vbi
B. ar.i. Idẽ de papa.⁊ ̊ niſi ↄſtaret ũlud eẽ ↄ⁊ deum
Guił aũt cũ diſputat de iudicio intelligit.ſ.de iudi⸗
cio pncipis reuocãdo in dubiũ qð determĩauit.Cõ⸗
mittũt etiã ſacrilegiũ q̃ Z diuine legis ſctitatẽ aut ne
ſciẽdo cõmittũt.aut negligẽdo violant ⁊ offendunt.
vt dicit. xvij.q.iiij.ſi qͥs ſuadente.ꝭ.qᷣ autem. Oy lar
ge ðꝛ ſacrilegiũ ſᷣm tho. Et intelligit qñ legẽ dei qs ĩ
pugnat vt hereticꝰ ⁊2 blaſphemus. qͥ ex ̊ ꝙ nõ credit
deo incunit infidelitatẽ.⁊ ex H̊ diuine legis verba
ipugnat ſacnilegiũ eſt.

De pena contra ſacrile.J. i

gos. ota ꝙ tnplex ẽ pena. Pꝛima ẽ ̃m Ray. excoi⸗

catio aliqũ maioꝛ.vt in ſacrilegio cõmiſſo ꝑ iniectio⸗
nẽ manuũ violẽtã in clericũ.xvt.xvij.q.iiij.ſi qs ſua⸗
dente.⁊ ꝓpter incẽdiũ.vel ppter effractionẽ ecclie vel

—

loci ſacri. Aliqñ incurnit᷑ minoꝛ vt in erhente ꝑ vim

Gfugientẽ ad eccleſiã vel locũ ſacrũ de ea. vt xvij.q.
ſiij miroꝛ.⁊ alijs.c.Et h̊ recte ſtatutũ eſt.vt ꝑ q̃ peci⸗
cat e ⁊ hec toꝛqueat᷑. vt ðꝛ Sap.xi.Peccat enim
talis zoſonas vel loca ſacranſt iõ iuſtũ eſt vt arceat
a ſachs vecclia m tho. Scðᷣa pẽa ẽ pecuniania etiaʒ
ab ecclia intituta ⁊ H̊ etiã recte.lã ᷣm tho.cũ pene
ſint qdã meccine multi ſunt qͥ parũ curãt de penis
ſpũalibo. magidqũt timent dedin mundo penas pe
cuniarias. ⁊ ſõ adcita ẽ talis pena vt magis arceant᷑
a ſacnilegijs timoꝛe nſcẽ hmõi. Quał autẽ ⁊ qnta ſit
iſta pena ⁊ cui ꝑſoluẽta p ſacnlegio cõmiſſo ĩ ꝑſonã
yel loca ſacra vel reb.hi xvij.qeiiij.ſi ds in atrio. et
ſi qs cotumax.2 ſi qs deineps. vbi ponunt᷑ diuerſe
bene pecunianie:aliq ꝑſoni leſis, aliqn locis ſacrx

violatis applicãdę. Et dicit guit. ꝙille diuerſe pene
ſunt poſite ſ̃m diuſas cõſuetudines eccłiaꝝ. Et ideʒ
dicit vl. vel ꝓꝙ arbitrio ludicis puniant᷑. Sed 7.xij.
q.ij. de viro nefando ꝓ ſacrilegio cõmiſſo circa res ſa

cras ĩponit᷑ pnĩa ſeptẽnis cũ certa foꝛma ibi deſeßta

Hogie tñ arbitraria ẽ ſicut ⁊ alie.er de pe.⁊ re.de 4.
Tertia ẽ pena pſonał.laʒ ſᷣm leges ſi atrox iniuria
fiat ꝑſone ecchaſtice.dicit Ray.ꝙ pena ẽ decapitatõ
C.de epi.⁊ cle.liſi qͥs. Als iudicis reſeruat᷑ arbitrio
moderãda ꝓ qualitate ꝑſone.rei.loci.⁊ tꝑis varieta⸗
te.f. ad.l.iułpecu.l.ſacrilegij. Gꝛatianꝰ etiam dicit
Fvij.q/iiij.ſi qs ſuadente.ꝭ.ſe.Qui de eccleſia vi ali⸗
quẽ exemerit.vel in ipſa ecclia locovel cultui ſacerdo
tibꝰ vel mĩſtris aliqͥd iniurie impoꝛtauerit.ad inſtar
publici crimis ⁊ leſe maieſtatis accuſabit᷑. ⁊ cuictꝰ
ſiue cõfeſſus capitali ſnĩa a rectoꝛibo puincie ferietſi
cut in li. Q.legit tl. de eni.ꝛ cle.l. ſi qs in Pᷣ genꝰ ſacni

Mui detinẽt lega S. &α.
ta facta eccleſijs vel alijs pijs locis ⁊ non ſoluũt. ſa⸗

crilegiũ cõmitrũtlarge tũ ſumẽdo.UVñ hiero.Amij
co aliqd ſubtrahere furũ ẽ. Eccliam vᷣo defraudare

ſacrilegiũ.xij.q.ij. gloꝛia.Et tales multũ differendo

vtiq; peccãt.Quãuis enĩ nõ noceat hoc aĩabꝰdefun
ctoꝝ qᷣ illa legauerũt q;tũ ad meritũ dignũ pᷣmio glo
rie. quia ex ipſa oꝛdinationeeccleſie fiende conſecuti
ſunt meritũ.nocettñ qᷓ;tũ ad expiationẽ penaꝝ qui⸗

bus ẽ debitoꝛ.qꝛ nõ ita cito euadetvł ſubleuabit᷑. vm

dicunt᷑ necatoꝛes aĩaꝝ.xiij.q.ij.qͥ oblationes. Si tñ
fieret ꝑua dilatio ex cã rõnabili.puta vtres venden
da multo maioꝛi pcio vẽderet᷑ q;ᷓ tũc.⁊ ſic inde maiꝰ
ſuffragiũ elemoſinarũ ↄſequeret᷑. tunc laudabilit fie
ret. bec tho. in qlið. Itẽ nõ ſᷣm Jo. neapołin quo

lib. ꝙ heredes vel executoꝛes teſtõꝝ qͥ differũt nõbi⸗

liter exeqͥ legata ad pias cãs ex negligẽtia vel auari⸗
cia qꝛ ẽ eis incõmodũ.peccãt moꝛtalit᷑.qð pbat du⸗
plici rõne. Pꝛima eſt qꝛ inferãt notabile nocumentũ
aĩabo defunctoꝝ qᷓ;tũ ad expiationẽ a pena.qð non
minꝰ videt᷑ qᷓ infene nocumentũ magnũ coꝛpoꝛibꝰ

0

H autẽ vtiq; moꝛtale.qꝛ ↄ chanitatẽ ſeu pietat᷑. Se⸗

cũda ẽ q; tales mandant᷑ excõicari.vt pʒ.xiij.qij. q
coblatiões.ſed nullꝰ dʒ excõicari niſi ꝓ moꝛtali.⁊ in qͥ

buſdã dyoceſibo ẽ excõicatio lata ꝑ ſinodaleʒ.vñ ſuꝑ
hᷣ inueſtigandũ. Itẽ qᷣ alienat vel emitſcient᷑ bõa
ecclie ĩmobilia vel mobilia ptinẽtia ad cultũ diuinũ
vt paramẽta.calices.⁊ hmõi. in caſu nõ licito vel in
caoſu licito.ſed non ſm foꝛmã ecclłie.que Enaſ.
ius.⁊.c.ſi quis eps.⁊ exdereeccle.nõ alie. nulli lice
at.⁊.c.monaſtenoꝝ.in clemẽ.peccat moꝛtalit.Quia
agit ᷣ oꝛdinationẽ eccleſie ⁊ in dãnũ eccleſiaꝝ.etiã ſi
ſuſto pᷣcio emeret ſacrilegiũ cõmittit. ⁊ non tenet alie
natio.Etde hmõi alienationibo eccleſiaſtic ⁊ modo
enꝝ hẽs infra in tertia pte. Itẽ faciẽtes ſtatuta ʒ eccle
ſiaſticã libertatẽ ſacrilegiũ cõmittũt. Et ĩponẽtes cle

ricis ⁊ ꝑſonis ecchiaſticis tallias ſine lnĩa pape.exigẽ

tes pedagia ⁊ gabellas ab eis.⁊ ſeculares trabentes
eos ad iudicia ſua ⁊ capiẽtes ⁊ hmõi Et qũo vel qũ
ſint excõicati pꝛopt᷑ hmõi hẽs in.iiij.pteti.i.

De ſacilegiio coõmii.. nin

o mltiplicit einerſas getes 2tra ſacra populi dei

mnen

N
li
no⸗
haut
eiſe
Kgt
lverun
ſalen
Piin
funt
Sce
luen

ti.

ſedi
legka⸗
Duig

lat⸗
fagit
hoſſe
er
de
henüir
Sn

(uſni
nec

ſene
erbe⸗
(hio f⸗
lsve
Dole
ſeplos⸗
cdi
mayi
giq

ſc

Capitulũ. XxI.

— —

loquit᷑ põ dicẽs. Deꝰ venerũt gẽtes in bereditatem
tuã.polluerũt templũ ſctm̃ tuũ.poſuerunt hierim in

pomoꝝ cuſtodiã. Scðm glo.cõtinuã q;tũ ad lſam

deploꝛat põ.ſacrilegia cõmittenda circa tẽplũ dei et
deuaſtationẽ hierim ꝑ ꝓplłm gentilẽ. Scðm aũt ſen⸗
ſum ſpũalẽ ſacrilegia q fiũt.⁊ alia mala in tẽplo ſpiri
tuali eccłie ꝑ male viuẽtes. ⁊ pie petit liberationẽ ab
ipſis malis.Ter aũt fuit illud templũ ſalomonis ꝓ⸗
phanatũ ⁊ ciuitas hiern depopulata. Pꝛimo ꝑ
nabuchodonoſoꝛ ſub ſedechia rege iuda. qͥ cũ exerci
tu caldeoꝝ capta cuuitate hierm muris deſtruct in
cẽdit templũ ⁊ abſtu lit vala eiꝰ. vt habet᷑.iiij Regũ
vl. Scðo ꝑ anthiochũ regẽ machabeoꝝ qñ idolũ
poſuit in tẽplo adoꝛandũ.qð tẽplũ iã fuerat reedifi⸗
catũ ſub eſdra ⁊ ʒoꝛobabel. Sed de eo dicit᷑.tẽplum
plenũ erat ullicitis ⁊ ſcoꝛtãtiũ cũ meretricibo.ij. Ma
chab.iij. Tertio ꝑ titum ⁊ veſpaſianũ pᷣncipes ro
manoꝝ pꝰ moꝛtẽ xpᷣi inde ad.xl.annos. qͥ euerſa fun
ditꝰciuitate tẽplũ etiã diruerũt ſᷣm ꝙ xpᷣs pᷣnunciaue
rat dicẽs. VUidetis has magnas edificatioes.ſ.tẽpli.
NTlõ relinquet᷑ lapis ſuꝑ lapidẽ qͥ nõ deſtruat᷑.Et qᷓ;
nis tꝑe dauid nõdũ eſſet templũ edificatũ hieroſoly⸗

mis.vñ ⁊ nec ꝓphanatũ ſed pꝰ multa tpa.tñ vtit᷑ in

locutiõe tꝑe pᷣterito ꝓ futuro ꝓpter infallibilltatẽ diui
ne pᷣſcie.in cuiꝰ libꝛo ꝓphᷣe legũt ꝓphetando.Senſus
eſt &̊ O de. gẽtes i. geẽtiles venerũt.i. veniẽt ⁊c. pol⸗
luerũt i polluẽt.Spũalit᷑ aũt de tẽplo eccłie ⁊ hieru
ſalẽ militãti nõri pñt tria genera ſacrilegioꝝ deflẽda.
Pꝛimũ ppetratũ in abuſioe ſacroxꝝ.ibi. Deus vene⸗
runt gẽtes in hereditatẽ tuã.

Scðm operatũ in violatione ſacroꝝ locoꝝ.ibi. pol⸗/

luerũt tem plũ ſanctũ tuũu. “
Tertiũ exercitatũ in vſurpatiõe bonoꝝ eccleſiaſtico
rũ ihi.poſuerũt hierlin in pomoꝝ cuſtodiam.

Quantumad p

ſciendũ ẽ hereditas dei ðꝛ ꝓplus fidelis. eo ꝙ poſſi

deat᷑a deo pꝑ fidẽ ⁊ gr̃am ſicut hereditas ab herede.
Vñ ipſe dicit ꝑ ezʒechielem. Hereditas mea iſt rk. ſ. eſt.
Iſtłinterpᷣtat᷑ñ videns deũ.⁊ ſiẽt populũ ſideleʒ qͥ vi⸗
et deũ p nidẽ. Uel etiã hereditas dei dicit clerꝰ depu
fatꝰ diuinis officijs.vñ cleros grece latĩe ſoꝛs vel he
reditas ðꝛ ſᷣm Iſið di.xci.c.i.Qui clerꝰ ðꝛ hereditas
dñi.qꝛ tales ſicviuere dñt vt ſpãli pꝛog atiua ſccĩtatꝭ
poſſideanta deo. Sed de vtriſq;.i fideli bo ⁊ clericis
ↄſiderãs pp.multiplłr ſacrilegiũ eoꝝ gemendo dicit
O dey gẽtes . i. gẽrilit viuẽtes.vñ ⁊ gehẽne dediti. ve
nerũt in bereditateʒ tuã.i.in chꝛiſtianiſmũ ⁊ clerum
Sicut enĩ gẽtes.i.pagani nullã reuerẽniã hñt ad ſa⸗
cramẽta vel ſacra eccłie.q; nõ credũt eſſe ſacra vel ſa
cra nec alicuiꝰ vᷣtutis. Sicclerꝰ ⁊ populꝰ xpᷣian nul⸗
lã reuerentiã verã oſtẽdũt hr̃e ad ſacr̃a ⁊ ſacra ecclie.
ex h cõmittẽtes ſacrilegia mlta.Nerte getiles ſuis ſa⸗/
cris falſiſq; erhibebãt mito maioꝛẽ reuerẽciã qᷓ fide⸗
les veris ſacris.Qð oñdit diffuſe p multa exempla.
Caleriꝰ maximꝰ in.i.li:c.i. Uñ ⁊ ibi narrat.ꝙ cũ in
teplo dee veſte qdã virgines eſſent ded:cate ad nuin
eudũ ianẽ.vna ex eis ſuꝑ h̊ noſita.qꝛ pnuiſit ignẽ ex⸗

tingui ex negligentia occiſa fuit.⁊ alia plura ibi. Et

S̃tũ qͥdẽ ad ſacr̃a maximũ ſacrilegiũ ẽ circa abuſum

——

—

maxĩ ſechi. coꝛpis ti. Os qdã ꝑpetrãt vtendo ipᷣo

in maleſicijs ⁊ vencficijs. Uñ ⁊ in cronicis legit᷑qn⸗
dã ſũmũ pontificẽ in ſanguine xpᷣi fuiſſe venenatum
Ad ſacrilegiũ etiã pertinet ſumere indigne.i.in pctõ
moꝛtali q̊cũq; odio.foꝛnicatiõe.vſura ⁊ hmõieucha⸗
riſtiã. Talis enĩ ſᷣm apłm.i.Coꝝ.xi.iudiciũ ſibi mã
ducat ⁊ bibit.cũ moꝛtale ſacrilegiũ cõmittat. Judas
ex indigna cõicatione ↄſecutꝰ eſt hũc fructũ.vt iniqͥ⸗
tatẽ ꝓditionis cõceptã executiõi ſubito mãdaret.in⸗
deq; ex magnitudine mali deſperatꝰ laqueo vitã fi⸗
niret. Sacrilegiũ etiã incurrit ſacerdos cũ moꝛta⸗
li tractãs ⁊ adminiſtrans eccliaſtica ſacr̃a ⁊alia. Uñ

in figurã pcepit dñs in veteri lege in applicatione le

uitaꝝ ⁊ filioꝝ Aaron ad miniſteriũ ſacerdotij ꝙ ra⸗
derẽt pꝛiꝰ oẽs pilos coꝛpis ſui ⁊ lauarẽt᷑.ad delignã
dũ ꝙ etiã a pcũs cogitationũ criminaliuʒ q̃ ſignant᷑

ꝑ püũos debẽt ſe purgare per nouaculã contritiõis ⁊

aquã ↄfeſſiõis. Pꝛopterea enĩ vt dicũt hebꝛei. Sʒza
qꝛ tetigit archã dñi q euchariſtiã ſigniſica bat cũ in⸗

clinaret᷑ de plauſtro bobo recalcitrantibo ſubito moꝛ

te coꝛreptꝰ ẽ ꝓpter irreuerentiã.qꝛ nocte pᷣcedẽti vxoꝛẽ
cognouerat. Uidet᷑etiã magna irreuerẽtia ⁊ q̃ſi ſacni
legiũ ſtare añ altare in faciẽ ſacerdotis ⁊ curioſe ⁊ fire
aſpicere in ſacẽjm⁊ q̃ facit ſacerdos. In buius figurã
mãdauit dñs in lege ſua veteri ꝙ archa nõ nuda ſed
veſtita.i.coopta traderet᷑ leuitis depoꝛtanda. ita vt
nullꝰ de populo eã videre nudã poſſet.Et qꝛ bethſa
mite eã nudã aſpexerũt.cũ.ſ.in terris philiſtinoꝝ in
terminos iſrael a bobo reducta ẽ.moꝛtcui ſunt.lxx. vi
ri.⁊.l.milia plebis.vt hr.i/ Reg.vi. Inſuꝑ vti aq̃ ba
ptiſmali vel aqᷓ bñdicta vel criſmate vel oleo ſctõ in
ſoꝛtilegijs vel in incãtationibo ⁊ bmõi eſt magnũ ſa⸗
crilegiũ. Et ſilr iterare ſacr̃a nõ iterãda. vt baptiſmũ
ↄfirmationẽ.⁊ oꝛdinationẽ.vel etiaʒ in ipſis vł alijs

iterare foꝛmas ſacroꝝ ſine cã rõabili.vł mat᷑ias coꝝ

ineptas pᷣpare.vt vinũ q̃ſi marcidũ ⁊ farinã non bñ
purgatã vel q̃ſi coꝛruptã vel hmõi.nõ abſq; ſacrile⸗
gio ẽ graui. Silr ex incunia dimiticre euchariſtiam
coꝛrũ pi. Uaſa q̊ʒ ſacra ⁊ veſtes ſacras ⁊ alia oꝛnamẽ
ta eccłie ⁊ mulromagis rel qͥas ſctõꝝ irreuerent᷑ tra⸗
ctare vel ĩmũdas tenere ⁊ laicos vtiĩ ſuis repñtatio
nibo his q̃ ſacrata ſunt magnũ ſacrilegiũ cẽ. Etq;tuʒ
hmõti deo diſpliceãt oſtendit᷑ Dañ.v. vbi legił.ꝙ cũ
balthaſar feciſſet appoꝛtari vaſa aurea q̃ aſpoꝛtaũat
pr̃ ſuus vel auꝰ nabuchodonoſoꝛ de tẽplo dei de hie
ruſalẽ ⁊ eis vteret᷑. vidit digitos ſcribẽtes in pariete
ʒ eũ. Mane Thetel Phares.ꝑ que vᷣba fuit ſibi ſi⸗
gniticatũ vt daniel expoſuit ꝙ ei auferẽdũ erat regnũ
qð nocteſequẽti euenit. Nã ingreſſo dario cũ exerci⸗
tu ſuo in ciuitatẽ capta ẽ.⁊ ipſe balthaſar interfectus
Quã hiſtoꝛiã recitat canon de ↄſe.di.i.veſtimẽta.ad
terro ẽ vt caueãt ſibi laici ab vſu ⁊ ractu taliuʒ. Oqᷓ;
deteſtabilis ẽ incuria qrũdã clericoꝝ qͥ calices ꝑmit
tũt rubigine deſtrui tobaleas ⁊ pallas altaris ⁊ coꝛ⸗
poꝛalia turpiſſima remanere caſulas ⁊ alla paramẽ⸗
ta totalit᷑ dilacerari.Et tñ ipſi miſerrimi nõ paterent
talibo veſtibo indui.aut talibo tobaleis menſam ſuaʒ

parari. Et qͥd ſunt iſta niſi ſacrilegia ⁊ magna irreue
rẽtia ad ſacr̃a ⁊ ſacra.⁊ iõ magna punitiõe digna di⸗

uina ⁊ bumana· Pꝛo iſtis g ingemiſcẽs. po/ ens

Titulus Rꝛimns
venerunt gẽtes in hereditatẽ tuam. qui in eo oſtẽdũt cũ adultero.multomagis credenduʒ ẽ ꝑpᷣm guiſſims
ſe gentiles ⁊ infideles ꝙ ita ineuerẽter ſe habẽt ad ſas indignariꝙ ſponſa ſua.ſ.aĩa clerici vel religioſialtert .
cramẽta ⁊ ſacra tua.Et hoc de pmo. Oadhereat.⁊ ꝑ carnalia o ꝑa ſidẽ ei frangdt.Et h̊ ẽ qð
Muantum ad ſecũdũ VI edhon lele garsnagie vollare⸗
N N dei ↄctus nulla rõne diſſolui.qntomagis pollicita⸗ .
ſcʒ ſacrilegiũ cõmiſſum circa loca ſacra dicit. Pollue tio iſta quã cũ deo pepegit.ſ.per votũ ſolui ſine vin⸗ .
runt templũ ſctm̃ tuũ. Templũ dicit᷑ a contemplan dicta nõ poterit.xxvij.q/i.viduas.Et ad h̊ plunmũ .
do.qꝛ ad h̊ inſtitutum ẽ vtcõtemplet᷑ ibi deꝰ oꝛado. inducũt acceſſus ad monaſteria monialiũ cum vani
⁊ contẽplando ⁊ meditãdo. UVñ psõ. Adoꝛabo ad tẽ catibo mulieꝝ.⁊ tripudia q̃ fiunt ibi ⁊ cõuiuia.⁊ cõfa P
plum ſctm̃ tuũ.Etxpᷣs Lu.xix.ait. Scriptũ eſt.ſcilyʒ bulationes reꝝ mundanaꝝ.vt clericoꝝ ⁊ religioſoꝛũ
Eſa.lvi.Domꝰ mea domꝰ oꝛationis vocabit᷑ uã nimia familiaritate cũ eis. Uñ in decre.cauet᷑ ꝙ rarꝰ
uls enĩ deꝰ cum ſpũs ſit nõ capiat᷑ loco nec locũ ec ſe dʒ eſſe ad eas acceſſus ⁊ cũ magna cautela ⁊ bꝛeuis
requirit vt exaudiat qͥ vbiq; ẽ. tñ in veteri ⁊ nouo te cino locutio.xviij.q.ij.in decima. Gñ ergo dici põt.
ſta mẽto voluit hre ſpeciale tabernaculũ vel templuz Polluerũt tẽplũ ſctm̃ tuũ. Scõo polluit᷑ ſeu vio⸗ 3
ſeu ecclias ad cultũ ſuũ ꝓpter ipſos adoꝛantes hoies lat᷑templũ dei materiale ꝑ ſanguinis effuſionẽ violẽ “
qᷣ ſunt coꝛpoꝛales.vt.ſ.accedentes ad ipſum locũ cũ terr ibi factã.⁊ indiget tũc recõciliatione.de ↄſe.di.i.
hac cogitatiõe ꝙ locꝰ ille deputatꝰ eſt ad colendũ et veſtumẽta. In h̊ ſacrilegiũ incidit ioas rex iuda qͥ fe⸗
udo:andũ deũ cũ maioꝛi reuerẽtia? affectu accederẽét cit lapidarẽ ʒachariã filiũ barachie.i:ioiade ſũmi ſa⸗
⁊ manerent in eo.⁊ inde ↄñter efficaciꝰ orĩones hoim ceerdotis int᷑ templũ ⁊ altare.vt hr.ij. Parał.xxiiij.pꝰ
exaudirent᷑.vt dicit.b.tho.pᷣma ſe.q.cij. Ex benediꝰ qð male foꝛtunatꝰeſt.Ad ſacrilegiũ etiã ꝑtinet erhe
ctione aũt ⁊ multomagis ex cõſecratione ipſiꝰ tẽpli re re de tẽplo ꝑ vim cõfugientẽ ad ipſum ſiue ꝓpter de⸗
cipit locꝰ quandã virtutem vt diabolꝰnon tm̃ poſſit bitũ ſiue ꝓpter maleficiũ qðᷣcũq;.Talis eni ibi dʒ eſ⸗ —
imaginatiõibo vitioꝝ hoĩes infeſtare.vt dicit.b.tho. ſe ſecurꝰ.nec põt per vim exhi niſi eſſet publicꝰ latro. i
ſe.ſe. Sed iſtud templũ materiale polluit᷑ ſeu viola? xvij.q.iiij.ſicut.vel nocturnꝰdepopulatoꝛ agroꝝ.vł no
ꝑ mulnplex ſacrilegiũ.⁊ multomagis templũ rõnale iniuriã feciſſet loco ſacro.et᷑ ð imun.ec.inter. Tẽpli· e
Dõ quideʒ ꝑmaxie dicunt᷑ templũ dei hi qͥ ſunt di rõnale polluit ⁊ violat ꝑ ſacrilegiũ qͥ manꝰ inijcit vio e
uino obſequio mãcipati.vt clerici ⁊ religioſi cõſecra?⸗ lentas in clericũ vel religioſum vel religioſam. ⁊talis d
ti. vel per ſolẽnẽ pꝛofeſſionẽ. vel per oꝛdinationẽ. Cñ noõ ſolũ peccat moꝛtalit᷑.ſed etiã incidit in excõicatio⸗ le
⁊ religio dicit᷑ ſacra ⁊ oꝛdines ſacri.⁊ caſte viuẽtes ad nẽ maioꝛẽ.nec põt abſolui citra ſedẽ aplicã ſi iniuria ſi
að illi tenent ex voto.templũ ſuntſpũſſancti. inquit fuerit enoꝛmis.puta vulnerationẽ.incarceranonẽ.nõ de
lucia vᷣgo ⁊ martyr. Et pᷣmo quidẽ violat᷑ ⁊ pollu bilẽ percuſſionẽ.xvij.qiiijſi qͥs ſuadente. Idẽ ſi bo 4
tur tẽplũ materiale ꝑ opꝰ carnale ibi ꝑpetratũ. ita ꝙ ſtiliter qͥs inſequit᷑ cardinales. Idẽ ſi facit bãnini vel ſe
indiget recõciliatone pᷣcipue ſᷣm hoſti cũ eſt manife exilio tradere epʒʒ loci:de pe.ſi qͥ.in cle. Sed de bio i
ſtum. Et ſic ꝓphanatũ ſuit tẽplũ dei ab antiocho re· excõicationibo declarationẽ hẽs diffuſe in. iiij. pte ti. in
ge. de qͥ dicit ij. Machab.iij. ꝙ templũ erat luturia l.c.ij.⁊.iij. Tertio ſacrilegiũ cõmitti᷑ ⁊ polluit᷑ dei ſe
plenũ ⁊ cõmeſſationibo ⁊ ſcoꝛtantiũ cũ meretricihus templũ ꝑ incẽdiũ vel effractionẽ ipſiꝰ vł religioſi.qð ſe
vtroq; ſe mulieres ingerebãt faciẽtes intꝰ q̃ non lice- factũ ẽ a nabuchodonoſoꝛ circa templũ dei.vt pᷣdixe .
bat.ſed nõ inuaſit ĩpunitꝰ impiꝰ rex de tanto ſacrile? rat ps.di. Incenderũt igni ſanctuariũ tuũ.ſed in bo n
gio. Nã in itinere ↄſtitutus cecidit in curru ſuoꝛ ver uẽ ex hoĩe ↄuerſus.vt dicit augꝰ ꝓpterſuꝑbid ſuam.
mibꝰ ſcaturientibo coꝛpꝰ erꝰ intolerabili fetoꝛe exerci xvij.q.iiij.miroꝛ. ichanoꝛ ſtrenuꝰ in armis dux et S
tũ grauãs coꝛpoꝛalit᷑ ⁊ eternalitermoꝛtuꝰ eſt in mas excitꝰ antiochi.qꝛ minatꝰ ẽ deſtruere tẽplũ dei. victꝰ
rimis doloꝛibo.O etiã ibi reſideãt mulieres parate ¶⁊ occiſus in bello cũ exercitu ſuo a iuda machabeo ⁊
in habitu meretniceo ad capiendas aĩas iuueneſq; dextra quã extẽderat ↄtemplũ cõminãdo ſuſpẽſa eſf? hi
Diſcurrẽtes ad ꝓuocandum eas mnõne magnũ ſacnj 3 teplũ.⁊ lingua eiꝰper ꝑticulas au ibo tradita eſt.vt 4
legiũ videtf᷑.⁊ domũ oꝛõnis fieri ſpeluncã latronũ.vt hjr.ij. Mach.Pꝛopt hoc etiã incumt excõicatio ma
verificet᷑ illud ꝓphᷣe. Oculus meꝰ depᷣdatꝰ eſt aaam ioꝛ. vt er de ſen.ex. tua.⁊.c.cõqueſti.Et de h̊ hẽs dilſj⸗ R
meã.qꝛ vt ait.veritas ipſa mẽtiri nõ põt. Qui viderit fuſe in/iiij.pte ti.i.De multiplici etiã pena hoꝝ ſacii
mulierẽ ad cõcu. eã.iã mecha.eſt eã in coꝛ.ſuo.Ma⸗ legioꝝ.hẽs.s.in eo.c.S.xij. õmittit᷑inſuꝑ irreueren nd
thei. v. Sed ꝙ etiã ibi tripudient vel ludant multo tia locis ſacris ꝑ alios modos vt ſaclendo de eis ſta⸗ egn
magis ſacntlegid. male põt excuſari a pctõ moꝛtali. bulũ ꝓ iument.aut tabernã ad comedẽdũ vel biben
Templũ aũt humonale coꝛpis clericoꝝ ⁊ religioſo-; dũ vel lectiſternia ponẽdo. vł victualia ⁊ ſuppellecti p
cũ violat ꝑ opera carnalia ſacrilegiũ eſt tanto ſcelera lia er̃ caſum ncctis.⁊ emẽdo ⁊ vendẽdo in eis.qð tã tun
tius qnto ꝑpꝛopuꝰ eſt tẽplũ dei q; domꝰ materialis ᷓ; ſacrilegiũ deteſtãdo xpᷣs eiecit flagellis ementes ⁊ dd
cũ ibi eſſentialit᷑ inbabitet.⁊ per gram in creatura rõ vendẽtes nõ quidẽ in tẽplo ſed in atrijs tẽpli.qð mi iul
nali. Quicũqʒ violauerit tẽplũ dei ait apłs.i. Coꝝ. nus ẽ. Refert mgrj in hiſtoꝛijs ſcolaſticꝭ ꝙ poſtq; ma⸗ 4
iij. Diſpdet illũ des. i. in diuerſas ptes ꝑdet aĩam.ſ. gnꝰ pompeiꝰ deuicta iudea ⁊ facta tributaria roms e
ad inferos iudicãdo.ſamã ſubtrabẽdo. ⁊ ſubam di⸗ nis, ſtabulari fecit eq́s in temple dei hieroſolymis.
minuedo. Coõiter en tales male foꝛtunant᷑⁊ efficiũt ſp poſtea fuit deuictꝰ.⁊ demũ decapitat qͥ pꝛ fuen
infames. Si enĩ ſpõſus tenenꝰ ſuffene nõ põt ſpon rat foꝛtunatiſſimꝰ. Theodoꝛicꝰ etiã nanat. ꝙ quidã de
ſam ſus adulterare ſeq repudiataliqñ enam occidir iulianꝰ pfect oꝛientis apud antiochiã inttas ecchaa 1

ui⸗

gay

inan

Aen .

m⸗
len⸗
ti
164
NA

nn

Capitulũ. XXI.

