ab impꝑfect ad ꝑfecta ꝓcedit.Cuʒ igr̃ plante ſint
ꝓpter animalia oia.⁊ aialia irrõnabilia pꝛopter
hoiem.iõ vtendo plantis ad vtilitatẽ animaliũ
et animalibo ad vtilitatẽ hoim.nõ eſt pᷣceptuʒz
nec peccatũ. Inter alios ãt vſus maxie videtur
neceſſariũ vti in cibũ.qð fieri nõ põt abſq; moꝛ⸗
tificatione eoꝝ QOð etia eſt ex oꝛdinatõe diuia di
cente dño. Geñ.ix. Omne qð mouet⁊᷑ ⁊ viuit erit
vobis in cibũ ſec eſt j̊.quia E xo.xxij.ſtatuitut
certa pena occidenti bouem vei ouem pꝛoximi.
quia hoc eſt ratione damnificatiõis pꝛoximi nõ
ratione occiſionis. Additur ctiã in diffinitione

illegitime facta.quia ſi homo accidał ppter ma

leficium a iudice ſuo nõ eſt homicidiũ qð ſit pec
catum vel contra pᷣceptũ.de quo loqᷣtur Eſt aũt
illud peccatũ vnus ⁊ pᷣcipuus ex caſibo reſerua⸗
tis dioceſanis.ſcoðm omes doctoꝛeſ.Et quãuis
etiam ipſi dioceſani non ſoleant talcs abſoluere
ꝓpter hoꝛroꝛem ⁊ deteſtationẽ facti.ſed commu
niter mittũt ad curiã romanã abſoluẽdos a pe⸗
nitentiarijs.tamẽ ſi volũt pñt abſoluere etiã va

lentes ad curiã accedere.als fruſtra poneret᷑ int

caſus reuatos epiſcopis homicidiũ voluutari
um ſi nunq; poſſent abſoluere.ſed poneret᷑ inter
caſus papales.ſed nec iſtò nec aliqð ſit pᷣciſe pec⸗
catum abſq; adiunctõe ſententie reꝑitur in iure
pape reſᷣuatũ.ſed certe ſentẽtie⁊ irregularitates
qᷓ;uis laudabile ſit aliquãdo multũ enoꝛmia ad

curiã mittere.De excõmunicatõe aũt que incur

ritur ꝓpter occiſionẽ vel mutilatiõeʒ vel ꝑcuſſio
nẽ clericoꝝ nil hicagitur qꝛ diffuſe hẽs in.iiij.ꝑ
te titu.i.capᷣ.i.De irregularitate que ꝓpter hu⸗
iuſinodi incurritur ſeu contrahit᷑.habes in. iiij.

He homicidis inquit. ¶I.

pſal. Uiri ſanguinñ ⁊ doloſi ñ dimidiabñt dies

ſuos.ps.liiij. Uiri ſanguinũ ſeʒ effuſoꝛes dicũt᷑
homicide.quia per homicidiũ cõmuniꝰ⁊ abun⸗
dãtius effundi?᷑ ſanguis hũanꝰ.Et addit doloſe

. — —

D qꝛri fieret ſine dolo.l. line pctõ vt iudex fat᷑ non

repᷣhenderet᷑ nec incideret in penã qͥ ſeqtur. qꝛ.ſ.
nõ dimidiãt tales dies ſuos vt plurimũ.Et hoc

dupłr qꝛ vel coꝛpalr nq̃ntũ.ſ.occidũt᷑ homicice

vel ab amicis intfecti ła iudice vt mãdat lex Et

ſic nõ vniũt toto tꝑe vite ſue.ſed eis ſubtrahitur
tꝑs quo naturalłr viuereppotuiſſent. Spũalr õt

intelligit᷑ qꝛ taʒ gue petm̃ ẽ ꝙ vix reuertũtur ad
pnĩam. Et ſic no dimidit dies ſuos.ſʒ erenar
vſq; ad moꝛtẽ incluſiue pctã ſua.Dimidi
ſi peniteret eos.qꝛ dies ilo malos intrũperent
In his g̊ verbis tria poſſunt notari. M
Pꝛimo bomicidiũ qð cõmittit᷑. ibi Uiꝝ ſangni
cðo vitiũ qð adiũgitur.ibi.doloſi. (num.
Fertio.ſuppliciũ qdð ſeqᷣcur.ibi.nõ dimidiabũt.
Quantũ ad pꝛimũ ſciendũ ꝙ hõicidiũ põt dici
duplr. Uno mõ ſtricte ꝓ iniuſta occiſiõe homis
et ſicẽ ſꝑ moꝛtale pctm̃ ⁊ 3 pᷣceptũ. Non occides
Alio mõ large ꝓ qcunq; occiſiõe homis.et ſic pᷣt
eſſe aliqñ ſiñ pcrõ. Uir ſ. un gueniececſe⸗ 7 effũ
dens ſanguinẽ hñ anũ pᷣt eſſe qꝗs ꝗdrupliciter.
Pꝛimo neceſſitate vel ſui defenſione.
Secundo iuſticie executione. =
Tertio caſus occurſione.
Quarto hoſtili impugnationc.

Et pᷣmo cũ qᷣs occidit aliũ ncc̃itate ductoineui

tabili.qꝛ ſcʒ iuaſus ab alio volẽte occidere ł gra

uiter vulnerare ſe defendẽdo occidit.ſᷣuato debi
to moderamie cũ alit᷑nõ poſſit euadere manꝰciꝰ
nõ ẽ ꝓpe homicida.put.ſ.hõicidiũ dicimꝰ pctmin
Pꝛo hmõi declaratõe tho.ſe.ſe.q. lxuij.arti.vij.
diẽ ꝙ cũ moꝛał actus accipiat ſpeẽm ab eo qð eſt

Fm intẽtionẽ qꝛ ex fine ñ ab eo qð eſt pᷣter inten⸗

tionẽ. Jõ ex actu alicꝰ ſe defendẽt duplex effectꝰ

ſequi p̃t Un dẽ ↄbuatio vite ppe Aliꝰ ẽ occiſio

inuadẽt Actꝰ igr qᷣ ex ſ̊ intẽdi qͥ ẽ ↄuatio vite
ꝓpꝛie nõ bʒ rõnẽ illiciti cũ h̊ ſit naturale cuilibʒ

wꝓ oouet ſe qntũ pᷣt in eſſe. Uñ deiure nate ẽ vim
vi repellere. di.i. Jus naturale. ſʒ tñ cũ modera⸗
mine inculpate tutele. Nã pᷣt act? aliqs ex bõa in

intẽtiõe ꝓueniẽs illicitꝰ reddi ſi ñ ſit ꝓpoꝛtiona⸗

tus fini. Uñ ſi aliqͥs ad ſeipᷣm defendẽ dũ vtatur

maioꝛi violẽtia qᷓ; opoꝛteat erit illicitũ.qꝛ exce/⸗
dit moderamẽ inculpate tutele. Illicitũ aũt ẽ ꝙ
bõ intẽdat occidere aliũ vt ſe defendat.nõ aũt ei
qui bʒ publicã auẽteʒ referẽs hͥ ad publicũ bonũ
ſed ſuato debito moderamie ſi ↄtingat aliũ occi

di nõ imputat᷑ occidẽti.qꝛ p lꝰtenet᷑ quibʒ ꝓuide/⸗

re vite ſue qᷓ; aliene. Hec tho. Uñ ſi pᷣt alit euade

te ſed ob verecundiã ne reputet᷑ puſullanimis vlt

reſiſtere. vel ẽt ſi in ip̃o actu intẽdit vindicatiõeʒ
nõ defenſiõez. aut poſt factũ aggredientẽ eũ debi
lem ⁊ nõ valentẽ eũ ledere occidit.vel ẽt notabi
liter excedit modũ in defenſioe.vt ſi aggreſt? pu⸗
gnis enſe repugns occidat nõ excuſaret᷑ ab homi
cidij crimie. Et idẽ eſt qñ ſpõte ſe ponit adtalẽ lo
cũ vel caſum vñ eriſtimat vel exiſtimare potuit
talẽ ncc̃itarẽ ſibi vẽturã. Qustũ ad ſcom cuz iu
dex hʒ legitimã auẽtem ſeu ptãtẽ ſuato oꝛdie iu⸗

diciario reũ ↄdẽnat ad moꝛtẽ qu meruit ex ʒelo

iuſticie nõ peccat.ĩmo meret᷑ fuãdo qð dñs man

dat E xo.xxij. Malificos nõ paticr viuere. vnde

arẽt aãt

hõ põt vti ad ſui occiſiõeʒ.

.

nõ eſt homicida. ⁊ ſi ſanguinem fundat. necipe:

ne lictoꝛ nec aliqs eoꝝ qͥ cooꝑiant᷑ ad moꝛtẽ ciuſ
vt aſſeſſoꝛ.teſtaccuſatoꝛ.aſſociãtes ⁊ capientes.·
et hmõi.ho tñ cleriqñ liceret.qꝛ eis phibita eſſ
oĩs effuſio ſanguĩs.xxiij.q.fi.ꝑto.Et hꝰ rõ ẽ pm

Tho.ſe.ſe.q lxuij.art᷑.ij.qꝛ omis ꝑs naturaliter

eſt ppt totũ. Oꝛdinat᷑ eni ꝑs ad totũ ſiẽ impfecrũ
ad ꝑfectũ Uñ videmꝰ ꝙ cũ expedit pᷣcidere aliqð
mẽbꝝ a toto coꝛne puta putridũ p ↄſᷣuatõe toti
us coꝛpis ne inficiat. laudabiłr ⁊ ſalubꝛitabſci⸗
dat᷑. Quelibʒ ãt ꝑſona ꝑticular cõpatur ad tota

coõitate.ſic̃ ꝑs ꝑ totũ.Et iõ ſi aliqͥs hõ reꝑitur gi

culoſus cõitati ⁊ coꝛruptiuꝰipᷣiꝰ ppter aliqð pec
catũ. laudabilr ? ſaiubiit occidit.⁊ bonũ comũc
cõbuetur. modicũ eni fer nentũ totã maſſaʒ coꝛ⸗
rũpit. Quauis eĩ occidere hoiem in ſua dignitca

tem tñ hoſem pctõꝛem occiderce ei qͥ habet auẽte⸗ʒ

eſt bonũ.ſic occidere beſtiã.peioꝛ eſt ei malus hõ
beſtia.⁊ plꝰnocʒ vt diẽ̃ phᷣs inei.poli.Et ad h̊ fac
qð dicit Hiero.xxiij.q.v.Qui malos ꝑcutit i co
qꝙ mali ſuut et bʒ ius intfectõis.i.ptãtem mini
ſter eſt dñi.⁊.q.ea.c.miles.⁊.c.pnceps.Si autẽ
iudex reũ dignũ moꝛte ad moꝛtẽ ↄdenat non ſer
uato oꝛdine iudiciario. vel ex amoꝛe pecũie.qꝛ ð
hoc emolumẽtũ peipit pncipalr motꝰ vł ex liuo

re vindicte.vel odij.vel delectatoe effundẽdi ſan

guinẽ vel hñdi laudeʒ.peccaret moꝛtalr.⁊ qͥbus
cooꝑans ad h̊ ſiłi mtẽtiõe.ar.xxiij.q.v.cũ mini⸗
ſter. Quantũ ad tertiũ.Nota ꝙ cũ qͥs occidit a
liũ a caſu.i.pᷣter omnẽ ſui intẽtionẽ ⁊ voluntatẽ

*„ — S *

ſed dabat oꝑam rei licite.⁊ adhibuit debitã dili

gentis. nõ impurat cei ad pctm. puta puiſat cãpa⸗
nã debito mõ ſolui? vel frãgitur pulſatoꝛiũ:qua
ſi de nouo aptatũ occiditi hoiem vtiq; nõ iputat᷑

pulſantin ee hlaro eccie ad pctim̃. Un aug. ad pu

blicolaʒ. Abſit vt ea q ꝓpter bonũ aclicitũ hẽmꝰ

aut facimꝰ.ſiqdem pᷣter nrãm volũtaxeʒ quicq;

mali acciderit no bᷣ imputetur.xxiij.qv. de occi
dendis.Alioqͥn vt ſubdit idẽ in Ncto.c.nõ lice⸗
ret hr̃e ligões.gladios funes ⸗ʒ equos.quia his
† oc aũt. b. tho. ſcõa
ſeende⸗ .kul arr piij ſic declara⸗ ſm phᷣm in. ij
phiſicoꝝ.Caſus eſt eaſ ſa agẽs pᷣter intentioneʒ
et ideo ea que caſualia ſunt ſimpłr loquẽdo non

ſunt intenta nec volũtaria.⁊ quia om̃e peccatuʒ

eſt voluntariũ ſcõm Aug.conſequẽs eſt vt caſua

lia inqᷓntum huiuſmõi non ſunt peceata.cõtin
git tamen ꝙ id qð nõ eſt ꝑ ſe volitum ⁊ intentuʒ

actu ꝑ accidens ſit volitũ ⁊ intẽtuʒ ᷣm ꝙ cauſa
per acidens ᷣ: remouens ꝑhibens Unð ille qui

non remouet q deber remouere exquo ſequit᷑ ho
micidiũ.crit ei quodãmodo homicidiũ volũta⸗
rium. Qõ poteſt cõtingere dupliciter. Uno mõ
quia dat oꝑaʒ rei illicite.Alio mõ ea ſi dat ope

ram rei licite nõ adhibet debita ſolicitudieʒ vel
diligentiã ad tollendũ homicidiũ qð pòt ſequi.
Et in quolibet hoꝝ reputat᷑ hamicidiũ quoad
peccatũ ⁊ irregularitate. puta ludit ad ſaxa.vel
cum gladio.verberat mulierẽ pꝛegnantem vNꝑ
cutit virum eius cũ qua cõmittebat foꝛnicatiõʒ
vel adulteriũ volentẽ eũ detinere aut cũ pijcit la

CTitulus . VII.

pides ad expellendũ beſtias de agro.aut ꝓijcit te
gulas de tecto ipᷣm aptãdo.et nõ attẽdit ſi aliqᷣs
tranſeat.nec clamat nec ſignũ ad hmõi ponit.vł
pater ⁊ mĩ vel nutrix ponit filiũ pꝑuulũ iu ſe in
ecto ⁊ doꝛmiẽdo calcat.vłmiłr pᷣgnãs ſaltataut
magnũ pondꝰpoꝛtat.vł medicꝰex notabili igno
rantia vel ne gligerl⸗ infirmuʒ male curat.qn in
aliq̊ pᷣdictoꝝ caſuũ ſeqtur hbomicidiuʒ imputat
ei ad moꝛtale.⁊ erit reuatꝰcaſus epᷣo.alłs vt di⸗
ctũ eſt dãdo operã rei licite ⁊ adhibedo diligetiã
nõ imputabit᷑ ei. Quantũ ad q̃rtũ.ſ.hoſtili pn
gnatiõe cũ qͥs in iuſto bello occidit nõ ex odio vł
deleetatõe effundẽdi ſanguinẽ hũanuʒ.ſed qꝛ nõ
põt alit hoſtes ſuos ſubijcere ſeu inducere ad de
bitũ iuſticie.Diẽ eni tho.vbi.õ.ar.vij. ꝙ licʒ ei qᷣ
habet publicã auẽtẽ intẽdere occidere hominem
ad ſui defenſionẽ.referẽdo bᷣ ad publicũ bonum
vt ptʒ in milite pugnte hoſtes.⁊ in miniſterio
iudicis fußnre latrones qᷓ;uis peccarent hi ſi
pꝛiuata libidine mouerent:᷑.Uñ aug.Si hõicidi
um ẽ hoĩem occidere.põt hᷣ̊ aliqñ ſine pctõ acci⸗
dere.nã ⁊ miles hoſtẽ.⁊ iudex vel miniſter eiꝰ no
centẽ cui telũ a manu fugit inuito.nõ mihividet᷑
peccare cũ ocedor. ii x. Si hõicidiũ. Ideʒ
dicit ĩ li.de ciui.dei.ꝙ ſi in iuſto bello occidat᷑ ñ
eſt homicidiũ.Ad idẽe.xxiij.q.i.quid culpat᷑ Et ſi
in bello qð ꝓ iuſta cꝗ ſuſcipitur auẽte pncipiſ ter
reni nõ reputat᷑ pctm̃ homicidiũ ibi factũ.ab ilł
Multo magin bello qd mãdat dñs dnantium
deꝰ.qui nõ pᷣt niſi iuſtã cãm hr̃e ad oẽs. cũ om̃s
ſint moꝛtis debitoꝛes ſi occidant᷑ nõ erit pctũm
ſiẽ occidit in bello Joſue ᷓ hitantes frã pmiſſio⸗
nis.vt ptʒ in li. Joſue ꝑ totũ.Silr ſi aliquẽ in ꝑ
ticulari quis occidat ex mãdato dei mãifeſtevel
ꝑ occultũ inſtinctũ ei facto nõ peccabit.nec erit
ꝓpꝛie homicida.ſicut ſamuel occidit agag regeʒ
amalech. finees coeuntẽ cũ madianita publice.
Abꝛaã et patus fuit ex h̊ yſaac filiũ occidere ex
mãdato dei.Señ.xxij. Uñ aug.in li.de ciui.dei.
Neq̃qᷓ; ↄtra b pᷣceptuʒ ſecert quo ðꝛ Nõ occides
qꝛ deo auctoꝛe be Keſeae aut ꝑſonã gerentis
publice ptãt ſᷣm ids leg ſceleratos moꝛte punie
runt.Et a bꝛaã nõ ſolũ eſt non inculpatꝰ crudeli
tat crimie ſʒ laudatꝰ qꝛ voluit filiũ obedienter
occidere vt rS ſec occides.

Qnantũ a
pꝛincipale. Sciendũ ꝙ cũ occiſioni adiũgit᷑ do⸗
us.i.malitia ſeu volũtas directe vel indirecte ꝑp
pꝛia aucte.tũc eſt ppe homicidiũ pctm̃ gue.⁊ ð pᷣ
ceptum. Uñ viro ſanguinũ adiũgit. ⁊ doloſum ⁊
talis eſt vir ſanguinuʒ ⁊ doloſus qͥ nõ dimidiat
dies ſuos.Omis eĩ ꝗ accipit gladiũ.ait xpᷣs ma
thei.xxvi.ſ.ppria auẽte vtens ad occidendũ. gla
dio ꝑibit tꝑali ᷣm iura.Et ſi iſtũ euaderet qꝛ hic
nõ puniret᷑.gladio diuie iuſticie peribit in alio.
ſi non peniteret. „
Nulli ergo licet occidere ppꝛia auctoꝛitate.
Nec ſeipſum per aliquem caſum.,.
Nec aliquẽ etiam impijſſimũ.
Vec virum iuſtũ ob pꝛemium.
Nec vnq; ad tollendũ ſcandalum.

d ſecudum g. I

dñs dicit. Non occides Antelligom aprla de ho
mine dictũ.nec te nec alterũ. Nec enĩ qui ſeipᷣm

Quantũ ad pmũ diẽ Aug.in.i de ciui.dei.eiʒ

occidit aliquẽ qᷓ; hoĩem occidit. Hoc aũt eẽ iũlli⸗

citũ declarat.b.Tho.ſe.ſe.q.lxuij.arci.v.triplici
rõne. Pꝛio qꝛ natalr qlibet res ſeipßam amat.

Et ad b̊ ꝑtinet ꝙ q̃libʒ res natalr pᷣuat ſe in eſſe.

et coꝛrũ pẽtibo reſiſtit q;tũ pᷣt. Et iõ ꝙ aliqᷣs ſeip

ſum occidat eſt ↄͥ naturalẽ inclinatiõem ⁊ cari

tatẽ qua qlibet dʒ ſeipᷣm diligere.Et iõ ſʒẽ moꝛ⸗
tale occidere ſeipᷣm. Scðᷣo qꝛ q̃libet ꝑs illð qð ẽ̃.
eſt cotiꝰ.qͥlibet aũt hõ eſt es cõitatis.et ita ſllud
qð eſt.eſt cõitatis.vñ in h̊ ꝙ ſeipᷣm infficit iiuriã
faẽ cõmunitati.vt pʒ ꝑ pᷣm.v.ethi. Tertio qꝛ
vita eſt qdðᷣdã donũ diuitꝰhoĩ attributũ.⁊ eiꝰpo
teſtati ſubiectũ qͥ occidit ⁊ viuere fac̃.⁊ iõ qͥ ſeipᷣʒ
occidit vita ſe puãs in deũ peccat ſic qͥ alienũ ſer

uũ int᷑ficit.peccat in dũm cuiꝰẽ ſᷣuus.Et ſiẽ pec

cat ille qᷓ vſurpat ſibi iudiciũ de re ſibi ñ cõmiſſa
Ad ſolũ eĩ dñm deũ ꝑtinet iudiciuʒ moꝛij⁊ vite.

Fm illo Deut.xxxij. Ego occidã ⁊ viuer̃ faciã. Iñ

nec iudici bner Pudlics ptãtẽ lʒ ſe occidẽ ↄmittẽ
ti qðcũq; maleficiũ.qꝛ niłs ẽ iudex ſiuipᷣiꝰ.lʒ tũ
ei ſe cõmittere iudicio alioꝝ. Uñ aug.de ci.dei.
li.i.Hoc dicimꝰ.bᷣ aſſerimꝰ.h̊ modiſ oĩbs appꝛo
bamꝰ neminẽ ſpontaneã moꝛtẽ ſibi debere infer
re.xxiij.q.v.ſi nõ lʒ..nõ occideſ.Et ponit oẽs es

ſus qͥ poſſent aliquẽ mouere ad h̊ vicʒ. Pꝛimo

mò cã melior vite ſeu felicitat citiusↄſeqnde.vt
fecit qͥdã ppᷣs qͥ lecto libꝛo de ĩmoꝛtale anie Pla
tonis ob ðſideriũ impatiẽs ꝑtigẽdi ad hãc imoꝛ
talitatẽ ſentiẽdã.in ignẽ ſe piecit.vt refert Augꝰ.
v. de ci. dei. Szʒ vt diẽ.tho. vbi.ð.xrãſitus hoĩs
de hac vita ad aliã felicioꝛẽ nõ ſubiacet libero ar
bitrio hoĩs ſʒ ptãti diuie.Et iõ ñ lʒ ob felicioꝛeʒ
vitã ſe occidert. Scðo pᷣt qͥs moueri ad hocob
euadendũ miſerias vite pñtis.pauꝑtat.ↄfuſio⸗
nis.infirmitatis⁊ hmõi.ſic fecit Achitoſel laqᷣo
ſe ſuſpẽdens.ij. Re.xvij.Et ſaul qͥ ĩ bello ðuictꝰ
a philiſteis ruit ſuꝑ gladiũ ſuũ ⁊ ñ plene moꝛtuꝰ
rogauit amalechitã ſᷣuũ ſuũ vt intſicerec ne illu
deret᷑ a philiſteis.qdð ⁊ fec.i. Re.vlt.et Oʒias ne
capetur ⁊ illuderet᷑ a gẽtibo ſe occidit.vt hbr.i.ma
chabe.xiiij.Et catho vticẽſis audita victoꝛia in
lij ceſar/q̃i dedignatꝰei ſubijci ſe occidit.vt ĩfert
VUaleriꝰ.⁊ pꝰ eũ Aug.in.i.de ci.dei.Sʒ ⁊ hillici

tũ eſt ⁊ irrõnale.qꝛ vltimũ maloꝝ vite bꝰ⁊ maxi

me terribile ẽ moꝛs.vt pʒ ꝓ phᷣm.iij.ethic.Et ita
inferre ſibi moꝛtẽ ꝓpt᷑ euadedas miſerias hꝰ vi⸗
te eſt maiꝰ malũ aſſumere addummt. gs e
rõnem. Tertio põt qͥs moueri ꝓpter aliqð pec⸗
catũ cõmiſſum. ſicẽ fecit iudas ſcharioth qͥ pnia
ductꝰ de ꝓditionexp̃i laqo ſe ſuſpẽdit.mat.xxvi.
Sʒ nec b lʒ.tum qꝛ maxicſibi nocet in h̊ ꝙ ſibt

agdimit tꝑs pnie nccẽriũ.tũ qꝛ nõ lʒ malefactoꝛeʒ

ccidere niſi ꝑ iudiciũ publice ptãtis. Quarto
põt moueri mir ne ab alio coꝛrũpat᷑.ſiẽ fecit que
dã coniugata honeſtiſſima ꝓ q̃ cũ miſiſſet diocdle
tianus imꝑatoꝛ vt ea abuteret ppt᷑ pulcritudieʒ
dixit marito Qui cũ rñdiſſʒ obuiari nõ poſſe illa
nõ acceſſit ſʒ incfecit ſe.vt br in hiſto.eccliaſtica.
Nec bᷣ lʒ qꝛ nõ dʒi ſe ↄmittere crimẽ maximũ qð

coõfeſſa vel ↄuicta in loco iudi

eſt ſui occiſio.vtł vitet minns erimen alienũ. Nò
eniʒ eſt crimẽ młierisꝑ violentiã violate ſi ↄſen
ſus nõ adſit. Sʒ eſt minꝰpctm̃ foꝛnicatõnis vel
adulterij qᷓ; occiſio ſuupſiꝰ. Et eſt ꝑiculoſiſſimũ
qꝛ nõ reſtat ei tꝑs ad expiandũ ꝑ pniam. Quito
moueri pᷣt timoꝛe ne ↄſentiat in aliqð pctm̃.pu⸗
ta ne violẽtata miłr in actu ↄſentiat delectationi

Uel etiã cuʒ abſcidit ſibi virilia ne labat᷑ in xvitia

carnalia.ſiẽ fecit Oꝛigenes vt poſſʒ ꝑ domn mu⸗
lien ſecuriꝰpᷣdicare.vt ðᷣr in biſto.eccliaſtica.q

ꝓhibetur tãqᷓ; homicidiũ.dil.lv.ſi qs abſciderit

Sʒ nec hoc licet qꝛ nõ ſunt faciẽda mala vt eue/

niãt bona.ſᷣm Apim.vel vt euitẽt᷑ mala pᷣſertim

minoꝛa ⁊ minꝰ certa. Incertũ eſt ei an aliqs ĩ fu⸗
tuꝝ ↄſentiat in pctm̃.potẽs eſt eĩ ðs eriꝑe a qcũ
q; tribulatõe.ſeu temptatõe ſuꝑueniẽte a pctõ li
berare. Qð aũt ſamſon ſeipʒʒ cũ hoſtiba ruina do
mus opßpſſerit. excuſat᷑ a pctõ.qꝛ ex inſtinctu ſpi
rituſſci fecit.qͥ ꝑ eũ miracula facicbat vt diẽ Au
Buſt priff⸗g. vk. nõ lʒ. ꝭ.nõ occides. Et eandẽ ra
tionẽ aſſt in.i.de cini.dei.de qbuſdã ſanccis fe
minis q̃ ſe occider̃t tꝑe ꝑſecutõis.quarũ meoꝛia
in eccłia celebꝛat᷑. Nico.de lira viðꝛ ſili rõne excu
ſare allegãs opinionẽ hebꝛeoꝝ. Gaulẽ vt.ſ. hoc
faceret ne in ipo illuderet᷑ ðs verꝰ hebꝛeom a phi⸗
liſteis. Sʒ ↄꝛiũ ſentit Aug.xxvi.q.v.nec mirum
Et cõiter a doctoꝛib repbatꝰ ⁊ dãnatꝰ credit᷑ de
raʒia idem ſentit Nico. Sʒ.b.tho. vbi.õ. Lau
datur aũt in li.macha.ꝓpt᷑ q̃ndã ſpẽm foꝛtitudis
ſeu apparẽtiã.ſʒ ñ fuit in eovera foꝛtitudo.ſʒ mol
licies nõ valens mala penalia ſuſtinere. Scðᷣo
notãdũ ꝙ nullꝰ pᷣt aliquẽ occidere ẽt malefacto⸗
rem ꝓpria auẽte abſq; pctõ moꝛtali. Rõ hꝰ ſcom
tho.ſe.ſe q.lxuij.art.iijqꝛ occidere malefactoꝛeʒ
licitũ ẽ inq;tũ 3:dinalan ſalutẽ totiꝰcõitatis.⁊

illũ ſolũ ꝑtinet cui cõmitti?᷑ cura cõitatis ↄfuan
de.ſiẽ ad medicũ ꝑtinet pᷣcidere mẽbꝝ putriduʒ

qñ ei cõmiſſa fuit cura totiꝰcoꝛꝑis ⁊ nõ ad aliuʒ
medicũ.Cura aũt boni cõmunis cõmiſſa eſt pᷣn
cipiba⁊ alas hñtibo publicã ancteʒ.⁊ iõ eis ſoł lʒ
occidere malefactoꝛcs nõ alijs.Quãuis eni face
re aliqd ad cõem vtilitatẽ qð niłi nocʒ ſit licituʒ
cuilibet buate ꝑſõe nõ tñ facere illð qð alicui no
cet licʒ facere.⁊ ſi vtile alijs niſi ᷣm iudiciũ habẽ
tis publicã ptãtem. Uñ aug.in li.v.de ci.dei.ait
Qui ſiñ aliq̃ publia cadmiſtratõe maleficũ.furẽ.
ſacrilegũ.adlteꝝ.ꝑiurũ ⁊ quẽlibet crimioſuʒ int

fecerit aut mẽbr debilitaũit velut hõicida iudi

cabit᷑ ⁊ tãto acrius q̃nto nõ ſibi a deo ceſſaʒ po
teſtatẽ abuſiue vſurpare nõ timuit. xxiij. q.fi.ca.
penul. Sʒz qrit᷑vt liceat marito occidẽ vxoꝛẽ
adulterio dephẽſam. Et viðꝛ ꝙ ſic.⁊ ꝙ nõ peccet
in p̊ qꝛ nil iniuſtũ facit.nõ õ ꝑſonã qꝛ moꝛtẽ me/⸗
re?.nec j̊ publicã iuſticiaʒ.qꝛ lex ciuilis ꝑmittit
viro occidere vxoꝛẽ cũ adultero.ſeu ẽt occidereę
adulteꝝ cum filia inuẽtuꝛ.ff. adul.l.et hoc ſi ſit
vilispſona adulter. Rñdʒ ad hmõi Pe. de pak.
et tho.in.iiij.diſt.xxvij.ꝙ er iudicium bᷣ facereſꝑʒ
eſt pctm̃ moꝛtle.qꝛ ↄ iuſticiã.pᷣiudicat eni ꝑſone
ct reipublice. Perioneqdem. qꝛ nõ dʒ moꝛi niſi
cij de crimic. Rei⸗
publice pᷣiudicat.qꝛ nõ ꝑ publicũ iudiceʒ moꝛik

Et q;uis lex b̊ ꝑmittat.hoc facit nõ vt licitũ cõ⸗
cedens.ſʒ qꝛ nõ infligit penã ꝓpt maximũ incita⸗
mentũ mariti vel parris.Illa tñ lex vt dicit Pe.
hodie ẽ coꝛrecca ꝑ autenticos. Nouo iure.vbi ðꝛ
q adultera dʒ retrudi in monaſteriũ.⁊ ſic nõ eſt

rea moꝛt. Sʒ ⁊ ſi ꝑ ſtatuta ciuitatis eẽt rea moꝛ

tis h̊ nõ liceret.etiã ſi ipe maritꝰ vel pr eẽt iudex
qꝛ hec ex iudicio ſunt faciẽda.nõ ex furoꝛeſʒ cuʒ

maturitate ⁊ ↄſilio factũ eſt in iudicio ꝓponẽdũ

et ſentẽtia moꝛtis ꝓferẽda.Et ſiẽ nõ licʒ ꝑ iſtum
modũ occidere vxoꝛẽ vel filiã.ita nec adulteruzʒ
nec in fcõ ipᷣo nec poſt factũ.Jo.tñ ncapol.in q̊li
bet. ex dicta.l.inducta ſentit ↄriũ.ſed nõ eſt tenẽ
da talis opinio rõne iam dicta Sʒ nunqᷣd lʒ
cuilibʒ occidere eũ qͥ rebellis eſt ciuitati ſue.?⁊ no
xius reꝑtus er terminos iurdictõis illius ciui⸗

—

tatis ſi ipᷣ̃a ciuitas edictũ publicũ feciſſʒ ꝙ ſi qᷣs

eũ vbicũq; occidat pᷣmiũ recipiet pecunie vel al⸗
terius rei.iðꝛ ꝙ ſic.qꝛ h̊ agit nõ ꝓpria aucteſʒ
publica.exq̊ ciuitas dedit talẽ licentiã In ↄꝛiuʒ
credo eẽ ſᷣm rei vitatẽ.Nã ciuitas nõ hʒ iuriſdi⸗
ctionẽ vel aliq̃m ptãteʒ er ſuũ territoꝛiũ.⁊ ad in/
iuriã ſibi reputaret vna ciuitas ſi altera vellʒ pu
nire ſubditũ ſuũ ſeu ĩ ſua ciuitate exiſtenteʒ.hoc
eni eſt mittẽ falcẽ in meſſem alienã.qð ꝓhibetur
vi.q.iij.ſcriptũ. UVn ſi occidens ex tali licẽcia ca⸗
peret᷑ in ciuitate illa aliena vbi iliũ occidit.et ipᷣe

vt homicida iuſte puniret᷑. niuſta ẽ ergo tał lex

et moꝛtalłr peccat eã ſtatuẽs qꝛ allicit homies acd
peccandũ. Ubi aũt qui noxiꝰeſt nultũ cõmuni⸗

tati ⁊ dignꝰmoꝛte ꝓpt᷑ potentiã ⁊ ſeqlam ſuã nõ
poſſet capi.vel oꝛdinario iure ↄdẽnat.ſi dñs un

cipalis vel iudex haberet abſolutã ptãtem quõ⸗
cunq; puniendi ſi pᷣtermiſſo oꝛdie iudiciario oc⸗
cidere faceret.nõ viðꝛ peccare nec hõicida cenſe⸗
ri.exq̊ cũ meret moꝛtẽ.⁊ punirin poteſt alit᷑. Sʒ
nunqͥd furẽ licet occidere. Rñ.fur nocturnꝰ ſi di
ſcerni nõ poterat ꝙ ad furandũ ⁊ nõ ad occiden
dũ veniſſet.nec als poterat repᷣhendi.potuit oc
cidi.ałs nõ extra eo. Si ꝑfodien⁊.ſff.de furt.l.
furem. Furẽ vero diurnu nõ licʒ occidere niſi ſe
telo tũc defendat.qꝛ plłꝰeſt tũe qᷓ; fur. Latroncʒ
etiã inſidiantẽ in itineribi.ſm leges cuilibet licʒ
occidere.ar.xxiij.q.iijiſoꝛtitudo.Et nocturnuz
depopulatoꝛẽ agroꝝ. C. ea.l.i.⁊.ij.Nullũ &̊ licet
occidere ꝓpꝛia auẽte necẽt infidelẽ iudeũ.paga⸗
nũ vel hereticũ. Nocandũ.iij.ꝙ mlłtominꝰ licet
occidere innocentẽ dicente dño Exo.xxiij. Inno
centẽ ⁊ iuſtum nõ occides. Ratõ eſt ſ̃ᷣm tho.vbi
ſupꝛa.arti.vi.Quia cũ occiſio pctõrlintãtũ ſit li
cita inqᷓntũ oꝛdinat᷑ ad bonũ cõmune qꝛ ꝑ ipſuʒ
coꝛrũpitur.Juſtoꝝ aũt ſit ↄuatiua boni cõmu
nis ⁊ ꝓmotiua.qꝛ ipᷣi ſunt pꝛincipalioꝛ ꝑs multi

tudinis q̃ ceteri ſuſtentãtur iõ ñ lʒ occidere eos

niſi de ſpeciali mãdato dei. Nã cũ ðs hẽat domi
nium moꝛtis ⁊ vite eius eni oꝛdinatiõe omnes
moꝛiunt᷑ inſti et peccatoꝛes.iõ qui mandato dei
occideret innocentẽ nõ peccaret. Si c nec pecca
uit abꝛaam filiũ volẽs imolare Geñn/x xij.⁊.xxiij
q.v.lex eterna.Qð aũt iuſtus ꝑ moꝛtẽ pertingat
ad regnũ miſerias huiꝰ viteegrediens. ꝑ accideſ
eſt operi occidẽtis. Ex bonitate ei dei hoc euenit

— m

et ſui bona diſpoſitione.nõ ex actu bomicide ꝑ ſe

Eſtig grauiꝰ occidere innocentẽ qᷓ; pctõꝛem qua
druplici rõne. Pꝛimo qꝛ mag agit g caritatẽ
noces ei que magis dʒ duigere. Scðdo qꝛ ma⸗
gis iniuſticiã facit iniuriã faciendo ei qͥ minꝰ eſt
dignqᷓ; peccatoꝛ.

Tu. x. Qui vos ſpernit me ſꝑnit.Eũ aute quẽ no

nit iudex innocẽtem ⁊ tñ falſis teſtibo vt reꝰ moꝛ
tis cõuinciĩ in iudicio vt naboch iij. Re. xxi. de⸗

bet diligẽtius teſtes examĩare vt inueniat occa⸗
ſionẽ liberandi innoxiũ.vt danicl fecit. Dañ.xiſj
et ſi nõ põt reuincere falſitatẽ. debʒ ad ſuꝑioꝛeʒ
remittere iudicandũ vel ipſe ſi abſolutã hʒ ptãtẽ
liberare ſi nõ pᷣt hñs delegatã.non peccat ferens
ſniam moꝛtis q eum.ſᷣm allegata ⁊ pbata.qꝛ ip

ſe nõ occidit innocentẽ.cũ in iudicio m ꝓbata
nocens appareat ſᷣm q̃ vt publica ꝑſona habʒiu
dicare.ſm cho. vbiſupꝛa. Ad idem fecit qð hr̃ iij

g. vij. Judicet. Nxco. delyra ſuꝑ penthateu.aſſe⸗
rit rium. vide plene de hᷣ in.iij.pꝑte.titulo.ix.

Querit᷑ aũt vtꝝ teneat᷑ quilibet liberare aliũ ab

iniuſta moꝛte ſi pᷣt. Rñ.qꝙ ex debito caritatis q
libet tenet repellere iniuriũ a pxio ſi põt. VUñ am
hꝛoſius.Qui nõ rpellit iniuriã a pximo ſi põt.tã
eſt in vitio ſicut ille qui faẽ̃.xxiij.q.iij. Non infe⸗
renda. ⁊ in.c.ſe.⁊.q.v. Reos. Hec ſnia Ray.
guil.⁊ tho.ſe.ſe.q lxxix. In hoc aũt ſiẽpõit guu.
eſt diuerſitas notãda.quia ille qͥ bʒ publicã po⸗
teſtatẽ tenet᷑ defendere etiam cuʒ armis ſi oꝑtet
dum tũ pᷣſumatꝙ poſſit.ꝑſone vᷣo pꝛiuate ſi pñt

ſolo vᷣbo vel facto ſine ꝑiculo ſuaꝝ ꝑſonaꝝ tenẽt᷑

cũ moderamie tñ incuſpate tutele.vt addit tho.
Szʒ nõ credo qðs tales teneãtur ſe piculo expone
re Utcꝝ aũt qͥs teneat᷑ dare pecuniã ne aliqͥs in⸗
luſte occidatur. Glo.di.lxxxiij.in bncipio ponit
duas opiniões vna ẽ ꝙ tenet quilibet alia eſt ꝙ
tenent᷑ ſolũ pᷣlati.Et ſubdit. Mihi viðꝛ diſtiguẽ
dum. quis ſi ↄſtat illũ iniuſte occidi quilibʒtene
rur qᷓnrũ ſua poſſibilitas pᷣt pecunialiter ſubue⸗
nire ſalua ſua ncc̃itate ð ſi neſcitur an iuſte vtł
iniuſte aut ſi neceſſitas iſtius nõ pᷣt nõ tenetur.
Auuarto nõ licet cõmittere homicidiũ ꝓpt qð

cunq; ſcandalũ vel mali vandũ ſui vel alteriꝰ

quia ſiẽ nõ ſunt facieda mala vt eueniant bona.
m aplim ad BRo. Ita necetiã vt vitent mala ſᷣm
cho.vbi.g. In qͥ delinquũt mulieres que cũ con
ceperint ꝑ foꝛnicatõem.adulteriũ vel inceſtum.
æt hmõi creaturã conceptã in vtero occidũt diů

ſis medicinis.vel ex vtero natũ ne manifeſtetur

ſcelus eaꝝ.⁊ inde ſeq̃tur infamia ſua vel occiſio
ſui vel alioeuʒ. vel occupatio hereditatis aliene.
Sed nil hoꝝ excuſat a moꝛtali ãuiſſimo.et ſi añ
baptiſmũ occidat ipᷣm adhuc grauiꝰ, qꝛ coꝛpus
et aiam occidit.Non tñ reputat᷑ homicidiũ cum
in vtcero eſt.niſi fuerit puerperiũ foꝛmatũ.ſ.ania

rationali.xxxij.q.ij.qð non foꝛmatũ. Dicit᷑ autt

foꝛmari ma ſculꝰſpacio xil.diex.vel circa. ⁊ femi
na ſpacio.lxxx. Sed nec licet matrẽ ex infirinita
te non valentẽ euadere moꝛtẽ citius eiꝰ moꝛtem
accelerare vt ples in vtero nõ moꝛiat᷑ nec pꝛolezʒ

nõdum narã occidere vt mi ſaluet et oms q coo

perãtur ad hmõi oꝑa ↄſulendo vei dando operaꝰ

ß pee Tertio qꝛ pᷣuat cõmunita,/
tem maioꝛi bono. Quarto qꝛ mag ↄtẽnit deũ

ad hmõi vt medici aromatarij ⁊ alij ſt homicide

ij.q:i.notum.Sed querit᷑ ſi mulieri liq; occidere
volentẽ ſe oppᷣmere nõ valẽtẽ aliter enadere ma-
nus eiꝰ. Rñndit raynerius in ſumma ponit circa
hoc duplicẽ opiniõeʒ ↄtrariã alterã alteri.⁊ neu
tram pᷣfert. Sed videt᷑ dicendũ ꝙ nõ liq;ʒ intẽde

re aliquo mõ occiſionẽ volent oppmere. ſiẽ nec
etiã inuadentẽ ad moꝛtẽ p ſui defenſione Sed ſi

ſe defendẽdo ne violetur vern gor ll occidi ſibs
occidendo eſt cauſa moꝛti
illius nõ ſolũ coꝛꝑ s ſʒ aie.cũ in actu volũtatis
peccandi moꝛiat᷑. Rñ.qꝙ ipᷣe eſt ſibi cã qui alteri

imputet᷑.et ſi dicat᷑ ꝙ occi

iniuriat᷑ Ylla aũt vtituriure ſuo naturali.q̊ licet
vim vi repellere Et mag tenet᷑ ſaluti ſue puidere

qᷓ;; alterius MNã cxponit ſe ꝑiculo ↄſentiedi actui

peccati ꝑmittẽdo ſe oppᷣmiꝓter difficultatẽ retiꝭ
nentie volũtat dum nõ facit qð põt ad euadẽdũ

Sed ⁊ ſi tueaĩ quantũ põt ſaluo eo vñ põt ſequi
moꝛs illi renitẽdo mẽte pctõ non ipſe peccare·

Sicut ⁊ ſi quis inuaſus ne ſe defſendẽdo contin

gat occidere ꝑmitteret ſe occidi nõ peccaret. ſed
maior/virtutis eſſʒ. Si aũt talis poſſit aliteua ,/

„

dere vt clamãdo fugiẽdo ⁊ hmõi non excuſaret a

moꝛtali occicendo.

Muãtum ad tertium .F. mi

principale.ſ.de punitõe huiꝰſcelerj.hoc nota cũ
dicit. Non dimidiabũt dies ſuos.qꝛ impiꝰ cito
moriet᷑.⁊ nõ reuerte᷑ ad pniaʒ ꝓpter magnitudi
nem ſceleris vt expoſitũ eſt in pᷣncipio.ꝭ.ij.Qð ⁊

ſi nõ ſemꝑ cueniat ꝓpter imenſitatẽ diuine miſe

ricoꝛdie.rñ freq̃nter accidit ⁊ h meret᷑ hůana ma
licia.Uiꝝ ſanguinũ ⁊ doloſuʒ.i.effundentẽ ſan⸗

guinẽ cum dolo.i.volũtarie.abominabit᷑ dñs.ſ.
a gra ⁊ głia ſua repellẽdo. Geñ.ix. Quicũq; effu

derit ſanguinẽ hũanũ.fundetur ſanguis illiꝰ di
xit chꝛiſtus.Pꝛopterea in figuraʒ pᷣcepit dñs in

veteri lege ꝙ nõ comederẽt carnem cũ ſanguine.
vel ſanguinẽ ad inducendũ eos vt hoꝛreret effu⸗

ſionẽ ſanguinis hũani. Oſtendit᷑ grauitas hꝰ
peccati ex multiplici punitõe Cayn pᷣmi homici
de.put hr̃ Geñ.iiii.vbi dictũ fuit ei patrato ho⸗

micidio abel fratris.maledictꝰeris ⁊c. Eſter⸗

o pᷣma punitio infamia. Uñ ðꝛ. Maledictꝰ.
6. ab hoibus. Homies enĩ ſũme homicidas odi

unt ⁊ maledicũt.Et merito.qꝛ ſũt deſtructoꝛe

hüani gener exterminãtes hoĩem factum ad de
vmaginẽᷓ. Scða punitio eſt inopia.et iõ dici
cum oꝑatus ſueris terram nõ dabit tibi fructuſ
ideſt paucos.⁊ cum magno laboꝛe. Tertia eſt
maliuolentia. Et iõ dici vagus ⁊ ꝓpfugꝰ eris.qꝛ
bhominib odioſus.qꝛ quilibʒ timet ↄuerſari cũ
eo.ne ſimile quid faciat cũ co. vel etia incõſtatis
notatur. Quarta eſt venie diffidẽtia. Uñ dixit
ipᷣe Maioꝛ eſt iniquitas mea qᷓ;vt veniã merear
id eſt tantũ eſt pctm̃ meũ ꝙ nõ cadit ſub tua mi⸗
ſecoꝛdia. Quita cſt danatio eino. Uñ ſubdit.
Ecce eijcies me hodie a facie tua.Rꝓparuerat ei
ſibi angelꝰin foꝛma hũana ſibi loquens deũ repᷣ
ſentans. Sexta eſt moꝛs miſera ideo addit:
Omnis qui inueneri me occidetime.ſcilʒ homo

hisl

n
P
4

Capitulũ III.

vel ſteſt ia. vel dixit hoc appetens moꝛtẽ er multi

pſici miia. Septimaè? infirmitas coꝛꝑea.cũ

dicitur. Poſuit dñs ſignũ in Cayn.ſ.tremoꝛem

boꝛribilẽ oĩm membꝛoꝝ. Et qꝛ hõ nõ debʒ occi⸗
di a buata ꝑſona.etia ſi mereat᷑ moꝛtẽ deo dixit
dñs Cayn. equaq; Sʒ omis qui occiderit.ibi

punctꝰ.⁊ ſubintelligit avn.guiter puniet᷑ talis
Septuplũ punietur.ſ.ipſe cavn.ideſt in ſeptima
eñ atõe.qꝛ lamech iã hñs filios occidit cayn exi
ſiente ſeptima generatõe ab adã. Hec nyco. de ly

ra. Cum eni lamech eẽt cecułẽs ⁊ venatiõi fera⸗

rũ vacaret.nõ ꝓpter carnes.qꝛ tũc nõ erãt i vſu.
ſed ꝓpter pelles quibo tũc hoĩes veſtiebãtur. du

cebat ſecũ pueꝝ qui indicabat ſibi feras vt ad ip

ſas ſagittas iaceret. Uidẽs ̊ puer cayn latitan⸗/⸗
tem int frutecta eſtimauit feram eẽ. ⁊ ſic lamech
iaciens arcũ occidit eũ.vt dicit mꝗr in hiſtorijs
ſcholaſtid. Graue igr̃ eſt nimis pctm̃ homicidij
qð ⁊ punit᷑ nõ ſolũ lege diuia multiplr vt dem ?ẽ
mathᷣ.xxvi.Qui in gladio occiderit.oꝑtʒ eũ occi
di ſaltẽ diuie ſnĩe ſʒ ẽt lege hũana.canõica ⁊ ciui
li.Et qꝛ eccłia nõ vtitur gladio matiali.ſʒ ſpũali
iõ lex eꝰ punit oẽm homicidã ⁊ mutilantẽ. niſi ĩ
cã ſue defenſiõis moderata.pena ẽt irregularita

tis etiã vbi nõ ſit pctm̃ ppter hoꝛroꝛeʒ facti.de ö

tñ in.iiij.ꝑte titu.uij.QOð aũt dicit tho.ſe.ſe.q.lx
iiij. homicidiũ cõmiſſum ob ſui defenſionẽ indu
cere irregularitatẽ. tꝑe ſuo erat in opinione aliqᷣ
rum doctoꝝ.ſʒ poſtea emanauit. Qle.declaras
non inducere irregłaritatẽ.cx de homi.c.i.Et ſic
hodie tenet᷑ Itẽ homicidiũ vel mutuũlatio vł enoꝛ
mis ꝑcuſſio ſcã clerico ẽt in minoꝛibo ordibo ↄoſti
tuto inducit excõicatõem cuiꝰabſolutõ ſedi apłi

ce reſuatur. vt pʒ diffuſe.in q̃rta ꝑte ti.i.c.i.Iteʒ

in foꝛo pnie im ponebat᷑pnĩa ſeptẽnis vt pʒxxij.

q.i. Pꝛedicanduʒ tñ hodie eſt arbitraria ſic et ꝓ
alijs pctis. Mitti aũt ſolẽt ad curiã.ad peniten

tiarios. maioꝛ aũt pnia iniũgi p qͥbuſda homi⸗

cidijs mag guib.lam ſᷣ̃m hoſtiẽ.⁊ glo.er de hiſ

qui fi.occi.c.i ij.⁊.iij.qñ ꝑntes ſponte filiosocci

dũt vel oppmũt maioꝛ eſt eis pnia q;ꝓ cõmuni

homicidio iniũgẽda.Et dic ray.ꝙ dʒ induci ad
ingreſſuʒ mõaſterij vbi pctã deploꝛet ⁊ p̊ niſi ba

beret coniugẽ nõ volentẽ ingredi.et ipſe.vel niſi

hf̃et filios ꝑuulos q̊s nõ poſſʒ dimittere.vel etiã
ſine his ſi nõ poſſet ꝓpt᷑fragilitatẽ carnis hᷣ ager
nõ tñ põt ad p̊ cogi.Si aũt caſu ⁊ gui culpa pᷣce
dente ↄtigerit tale homicidiũ.tũcſᷣm Hoſtiẽſeʒ
et glo.pnia.v.vel.vij.anno c imponẽda.ar.diſ.
I. Siqua. et ex de pe.⁊ remiſ.c.queſitũ.Si auteʒ
leuis culpa pᷣceſſerit.tũc pnia triũ annoꝝ ẽ iniũ
genda.er de his qͥ fi · occi.de infantibꝛ. Si auteʒ
nulla culpa pceſſit.de iure nõ ſunt puniendi.tñ

ꝓpter ambiguũ duplicitat eſt aliqᷓ pnia ad cau

telã iniũgẽda.ar.xxiij.q.v. Excõicatoꝝ int᷑ſecto
ribus.Et in his oib ſi culpa occulta pnia iniu⸗
gendaẽ occulta. Si mãifeſta.ẽt pnia maniteſta.
Et vt ðꝛ.ij.q.v.conſuluiſti.mouẽdiſunt paretes
ne teneros pueros infates teneãt ſecũ in lecto.
Grauioꝛ adhuc pnia imponit᷑ vxoꝛicide. vt ptʒ
xxxiij.q.ij.admonere. Eſt tñ et ipa arbitraria in
foꝛo pnic.pᷣcipue qñ res eſt occulta ponitur aut

maioꝛ dnna vxoꝛicide q;ᷓ matricide.nõ qꝛ guiꝰſit
pctm.ſʒ iõ qꝛ hoĩies mag ſunt incliati.ad vxoꝛici
dium ; ad matricidiũ/qꝛ ad matricidiũ paꝝvł
nihil.Et iõ oꝑtuit poni mag retrahẽs.i.maioꝛ
. Jurce auùt ciuili in qͥ eſt vſus gladij maſiał.
punit᷑ homicida pena moꝛtj. Patricide aũt qꝛ g
uiter delinquũt.ĩmo grauiſſime iõ guiſſime pu
niũtur nõ pena decapitatõis vel alij.ſed ſᷣm Ho
ſtien.in iudicio totalis ↄuictꝰ vel ↄfeſſusvirgis
ſanguineis verberatꝰ ĩ eculeo.i.ſacco coꝛij cocti
inſuti miſſus cũ cane ⁊ gallo gallinato.i capone
et ſymia ⁊ vipera in ꝓfundum mariactatur.vł
ĩ fluuiũ ꝓximũ iuxta ſitũ regionis vt oĩm elem
toꝝvſu carere incipiat.vel ſi mare vel fluuiꝰnon
fuerit ꝓximꝰtradat᷑ beſtijs.C. eo.tit.l.i. In foꝛo
aũt pnie arbitraria eſt pena ⁊ occulte ſi occultuʒ
eſt imponẽda.ar.ij.q.i.multi. Homicide ſcte re

fit vt nõ dimidiet dies ſuos.i.vt citiꝰoccidatur.

qꝛ crudelioꝛ omni fera ſilueſtri. Nam ome anial
diligit ſibi ſimile.vt ðꝛ Ecci.xiij. Quis vnq; vi⸗
dit leonem vel vꝛſum.occidentem leonem vel vꝛ
ſum. Nunq; ſed bene aimal alterius ſpeciei:Ho
mo autem ſe ita permittit vinci ab ira et odio
vt occidat aliũ hoiem factũ ad ſilitudinẽ deiSi
milis eſt homicida dyabolo.de q̊ dicit xpᷣs Joh̃.
viij. Ille erat homicida ab initio.qꝛ ſcʒ occidit ĩ
anima ⁊ in coꝛꝑe bᷣmos ꝑntes ſuo oꝑe.Facit ho
micida ↄtumeliã deo.qꝛ occidit ſuũ cũ om̃es ſi⸗
mus filij dei ꝑ creatiõem. PS.ilij excelſi om̃es
Et ꝑfectiꝰꝑ fidem⁊ haptiſmũ.Jo.i.Dedit eis po
teſtatem filios dei fieri his qui credũt in noĩe eꝰ
Inſuꝑ ⁊ angelo qui cuſtodit hoĩem facit iniuriã

MNoluit dñs ꝙ dauid ⁊ ſi ſcũs⁊ deuotꝰedificaret

ei templũ ex eo ꝙ ſanguinẽ humanũ effuderatvt
habet᷑.i.Paralipᷣ.xxviij.Et iõ ſumme abſtinen⸗
dũ.Et quia ad iniuriã gſonalẽ ꝑtinet verberatõ
mutilatio.incarceratio.⁊ illud pᷣceptum Non
occides.ideo bꝛeuit᷑hic de his. Pꝛo quiꝰ decla
tione dicit.b. Tho. ſe ſe.q.lxv.ꝙ in ꝓonis coꝛpo

ris tria ꝑ oꝛdinẽ ↄſiderantur. Primo integri

tas coꝛꝑis cui detrimẽtũ affertur ꝑ mutilatioeʒ
vel occiſionẽ Scðdðm eſt quies ⁊ delcctatio ſen

ſus.cui oꝓponitur verberatio.et qðcunq; aliud

doloꝛe ſenſus afficiẽ LTertiũ eſt motꝰ⁊ vſus
membꝛoꝝ qui impedit᷑ ꝑ ligatõeʒ vel incarcera⸗
tionem vel quãcũqʒ violentã detentionẽ. Et iõ
incarcerare eſt illicitũ.vel q̃litercũqʒdetinere ni
ſ. fiat ſᷣm oꝛdinẽ iuſticie aut in penã aut in caute
lam alicꝰ mali vitandi.⁊ h̊ licet tĩ iudici. De
detinere aliquẽ ad hora ad ipediendũ eũ ab aliqͥ
malo ꝑpctrado cuilibet licʒ.ſic retinere hominè
ne ſe pcipitet extrahere eũ ð domo ruitura ꝑ vim
et hmõi. vel ne ſe vel aliũ ꝑcutiat detinere. Sed
ſimpliciter aliũ intrudere vel detinere ad eũ ꝑti
net qui habet vniuerſalit᷑ de actib hois exterio
ribus diſponere ⁊ vita alteriꝰ. Hec tho : ¶ñ bu
iuſmodi faciẽs morte punit᷑ ̃ᷣm legẽ.C.de bua⸗
to carcere.l.vita.Excqͥ pʒ eſſe moꝛtale pctm.Et ſi
militer verberare adultũ ei qͥñ hʒ curã eiꝰ.vt ſũt
ꝑentes.mgr̃i ⁊ hmõi.pꝑtinet ad iniuriaʒ.vnde et
mortale eſt ꝑentiba tame.maritis.magiſtris.qᷓ
uis ſit ꝑmiſſa moderata caſtigatõ./nõ q ad
o ire EN 2

CLCLCitulus VII.

mutilationẽ membri.quia tunc eſſet mortale.

„

Bnem qᷓntũ ad mutilatiõem ſciendũ ꝙ cũ totius

oĩsvita nõ oꝛdinet᷑ ad aliqᷣd ꝓpriũ ipiꝰhoĩs.ſed

ad ipᷣaʒ potiꝰ oia q ſunt hois oꝛdinant᷑ Jõ puare
aliquẽ vita ĩ nullo caſu ꝑtinet ad aliqueʒ niſi ad
publicã ptãtem cui cõmittit᷑ pcuratio boni cõis
Sʒ pꝛeciſio mẽbꝛi pᷣt oꝛdinari ad ꝓpriã ſalutem
vniꝰhoĩs.⁊ iõ in aliqͥ caſu pᷣt ad eũ ꝑtinere.puta
ſi mẽbꝝ ſit putridũ ꝓ ↄfᷣuatõe vite licite ipᷣe infir
mus.vel qͥ bʒ curã eiꝰ cõmittit medico pᷣcidẽduʒ
et hᷣ qñ aliter ſaluti coꝛꝑis puidere nõ pᷣt. Et qꝛ
ſaluti aie in tẽptatione ↄcupiſcẽtie aliter puider
nõ pᷣt qᷓ; ꝑpᷣciſionẽ.qꝛ pctm̃ ſubiacet volũtati.iõ
nec ꝓpter connandã caſtitatẽ ſeu vincendas tẽ
ptationes carnis licet virilia abſcidere qꝛ moꝛ⸗
tale peccatũ eſt. 2
¶ Occauus titu
