atvt effundat᷑ qð continet᷑ in ea aliqð pᷣdictoꝝ triu,
fleri cõſueuit.qꝛvel aqꝗᷓ frigida olle infunditur.vel de
lignis ſubtrahit᷑vel olla ab igne elongat Sic cũ mẽs
interiꝰferuet caloꝛe luxurie ita ꝙ ſubſtantia virtutũ qᷓ
ibi continet᷑ effundit᷑.dʒ pꝛimo ad aquã recurrere.ſʒ

triplicẽ. videlʒ ad aqua lacrimaꝝ ⁊ cõpunctois conſi

derãs infirmitatẽ ſuã⁊ piculũ ⁊ ideo deuote poſcens
auxiliũ.vñ ð; Sap̃. viij Ut ſciui qm̃ alit᷑ nõ poſſum

eẽ ↄtinens niſi deus det.⁊ hoc ipᷣm erat ſumma ſapi

entia ſcire cuiꝰ donũ eet. Alij dům⁊ depᷣcatꝰſum uluũ
Nec tñ ex hoc pᷣt ſe excuſare incotinẽs qꝛ ↄtinere ñ pt
nili deꝰdederit grãm.ſicut nec etiã ſe excuſaret aliqs
pctõꝛ ex hoc ꝙ ꝑſeuerat in aliqͥ pctõ cũ inde nõ poſſit
recedere ꝑ penitentiã niſi deus infundat gratiã Naʒ
vt dicit be. Lho.in.iiij.Deus nulli gratiam ſubtra
hit faciẽti quod in ſe eſt.ſed ſemꝑ ꝑatus eſt infunde⸗

re ſe pꝛeparanti. ſic ⁊ caſtitatis bonum s deo datur.

cum quis ꝑ oꝛatiões ⁊ per ſubtractiones occaſionuʒ
ipᷣm quent.⁊ de hoc poteſt intelligi illud Po. Cofre⸗
giſti capita dꝛaconũ in qquis id eſt pꝛiĩcipia tempta

tionũ carnaliũ in aquis lachꝛimaꝝ Quod ſi aqua

iſta non ſu fficit addat ſcʒ aquam videlʒ alicuiꝰ coꝛ
poꝛalis afflictõis.non tamẽ piculoſe.vt caſtrando ſe
ipᷣm vel aliquid huiuſmõi.hoc enĩ eſſet peccatũ moꝛ
tale. vt. xxxv. diſtin. per to. ⁊eſſet irregulans Unde ꝙꝓ
xpᷣs ait Math.xix. Sunt qui caſtrauerũt ſeipſos ꝓ⸗
pter regnũ celoꝝ.intelligit᷑m Criſoſt. ⁊ alios de ca⸗

ſtratione ſpirituali.ſicut cũ ait Math.viij. Si ocu

lus tuus ſcandaliʒat te.erue eum⁊ceꝑ quod pꝛohibe
tur aſpectus incitatiuus ad malũ,non euulſio oculi

temptationibus luxurie poſit ita carnem affligere vt
piculum nõ ſequat.ſicut egit be. Bene.cũ fuit tẽpta⸗

tus in ſolitudinevehemẽter pꝛoiecit ſe nudũ interve⸗

pꝛes ⁊ vꝛticas.⁊ doloꝛe coꝛꝑis abſtulit vulnꝰ mẽtis.
Sic ⁊ beatꝰ Frãciſcus tẽptatus cũ diſciplina coꝛde
nõ ſufficeret ad moꝛtificationem temptationum nu⸗
dus ſtetit inter niues foꝛmando de niue vxoꝛemꝰ fi⸗
lios ⁊c. Beatus Bernnardus ſe miſit in aquas geli⸗
das ad repꝛimendaʒ temptatõem hꝰ De quodã etiã

luuene narat be. Hieronimꝰ ꝙ cũ foꝛtiter temptareł
de hocvicio nec oꝛõibo nec abſtinẽtijs. nec vigilijs
iuuaret᷑ ab imipulſu vehemẽti temptatõis.demũ pa
ter monaſterij hoc inuenit efficax remediũ Oꝛdiauit
cũ monachis ſuis ꝙ quotidieei diũſas moleſtias et
ↄtumelias aliqᷣ inferrẽt.⁊ ipimet accuſarẽt eũ apud
abbatẽ ꝙ molleſtaſſet eos.ſicq; qᷣtidie pauꝑ iuuencu
lus ↄtumeliabat᷑. ⁊ accuſabat᷑ ab eis qͥ ↄtumeliã ĩtu
lerãt.Crãſacto aliqͥ tꝑe cũ hac moꝛtificatõe laboꝛũ.

vns dieꝝ intenogauit eũ abbas quõ ſibi erat in tem

tatõe carnis cui rñt.pr̃ mi.mihi viuere ñ ſinit᷑.quõ
uxuriari concedit᷑ ſicq; ꝑ huc modũ afflictiuũ⁊ moꝛ
tiſicationũ ſine ꝑiculo detẽptatõehmõi liberatꝰ fuit.
De hoc pᷣt exponi illud Eccłiaſt.iij. Ignẽ ardentẽ ex⸗
tinguit aquai: vehementẽ temptatioeʒ luxurnie aqua
tribulatõis moꝛtiſicat. Et eſt tertia aq̃ ſ.ſcriptura
rũ lectõis eaꝝ⁊ meditatõis q̃ etiã ad hboc multũ oꝑa
tur. Uñ Hiero.de cõ.diſtin.v.cilunq;. Ama ſtu⸗
dia ſcripturaꝝ⁊ vicia carnis non amabis. Uigilia eĩ
honeſtatis:.i.ſtudia honeſti tabefaciet carnes. Eccł.
Exxxi.Ibi eĩ ↄtinet᷑ q deteſtandũ ſit hoc viciũ.qᷓ;q; no
ciuũ.qꝛ ꝑ ipᷣm ad ignẽ eternũ ꝑuenit᷑. Sic legit᷑ in vi
taſpatꝝ de quodã ſancto heremita.ad quẽ acceſſit q̃
dã publica meretrix.q ſe iactauerat cũ amatoꝛibo ſu
is.ꝙ illũ ſanctũ ad opꝰnephariũ ꝑtraheret. Acceſſit
ergo ad cellã ſeu heremitoꝛiũ eiꝰquodã ſero tarda ho
ra⁊ pulſans cellã eius.ſimulabat ſe errare in deſerto
⁊ viã rectã amiſiſſe.pꝛopt᷑qð rogabatvt vł in aliquo
angko heremitoꝛij ſinerettm illa nocte manere ne fo⸗
ris inuẽta deuoꝛaret᷑ a feris ſilueſtribo.Illevidẽs ne⸗
ceſſitatẽ extremã.⁊ ſimulatõem ⁊ pꝛauã illius inten⸗
tionẽ ignoꝛãs.licet inuitus pꝛopt᷑ ꝑiculũ.tñ charita⸗

te coactꝰĩtroduxit ſeꝑatim manere faciẽs Media no

cte diabolꝰcepit terribilłr illũ patrẽ vexare ð tẽptatõe
camis qͥ ſibijpſi loquẽs ait Oꝑa mala in tenebꝛis fi
unt. bona autẽ in luce. Accendit ergo lucemã.⁊ cum
temptatjo creſceret.cepit ad repꝛimendũ cogitare de
igne infemi qͥ ſᷣm ſcripturas ꝑatus eſt luxurioſ. Ju⸗

xta illud. Foꝛnicatoꝛibus⁊ homicidis ꝑs illoꝝ in ſta

gnũ ignis ⁊ ſulphuris.⁊ cum nõ ceſſaret tẽptatio ce⸗
pit ſibijpſi dicere. Incipe nunc exꝑiri penã illiꝰignis
eterni qͥ longe grauioꝛ erit: culꝰte debitoꝛẽ ↄſtituis fa
ciendo ad qð incitaris.poſuitq; vnũ digitũ man ad
ignẽ lucerne.⁊ tm̃ tenuit ꝙtotũ.obuſſit. Tam vehe⸗
mẽs erat tẽptatio carnis ꝙ adhuc ꝑ hoc nõ ceſſa bat
⁊ ipᷣe ap poſuit ſequentẽ digitũ.deinde oẽs alios ſuc⸗
ceſſiue ſic cõbuſta manu temptatio ceſſauit. Illa aũt
miſera q tempꝰ expectabat aptũ ad inuitãdũ ad ma
lũ cũ per aliquas rimulas vidiſſet qð iſte agebat.ita
boꝛruit ſtupoꝛevt moꝛereł. Mane autẽ facto illi la⸗
ſciui iuuenes qͥ ſubmiſerãt ipᷣaʒ peſſimã meretricẽve
nerũt ad cellã bꝰ. rerroffanecs ſi p̃terito ſero s caſu
applicuiſſet illic aliq̃ mulier.que deuia erat.Reſpon
dit ſenexibi iacet illa peſſima femia.nã⁊ mibi hoc ſe⸗
cit qdᷣ videtis.oſtendẽs manũ combuſtã⁊ oꝛdinẽffa
cti. Uidẽteſq; eã moꝛtuã veniã poſtulabant de malo
qð tractauerãt recõmendãtes eã ſibi. Qui oꝛõe ſuſci⸗
tauit eã. Mirandũ eſt iſtð geſtũ nõ imitãdũ. Neq;
enĩ lege cõi boc agere liceret. quãtacũq; temptacione
pulatꝰ.Sʒ lege pꝛiuata.ſiſpũſſancti⸗qᷓ cõilegi non

—

. rW

ſubijcit. vt.xix.q/ij, Due ſunt.quã ſeqͥ nõ dʒ dimiſfſa
cõi niſi ſit certꝰea duci,ſi nõ vult ſeduci. Secũdũ re⸗
mediũ eſt ſubtractio lignoꝝ.Si enĩ appoſitio ligno
rum auget flammã.ita ſubtractio minuit Iſta ligna
ſunt cibaria⁊ potus.qͥ nõ ſolũ ex qtitate ſed ex ꝗqlita
te incendũt ignem luxurie.⁊ tantomagis q;tomagis
ſunt delicatioꝛa ⁊ magis nutritiua. nd aplus.ij:
Coꝛint.vi.pꝛemittit ieiuniũ caſtitati dicẽs. Exhibea
mꝰnoſmetipᷣos vt dei mĩſtros.in ieiunijs. in caſtita
te.qꝛ abſtinetia ciboꝝ iuuat ad caſtitatẽ.ſicut multi⸗
plicatio ciboꝝ inducit materialr luxunã. Sine cere⸗
re bacho frigetvenꝰ.i.luxuria ait Hiero.Et xpᷣs ait
Mat.xvij. Hoc genꝰdemonioꝝ.ſ:.temtantiũ de lu⸗

txuria. nõ eijcit᷑ nuũi oꝛõeꝛ ieiunio. Et pꝛopterea in ie⸗

ſunijs eccłie eſt interdictꝰoĩs eſus camiũ.⁊ in ieiũio
qdrageſime etiã eſus lacticinioꝝ ſeu ouoꝑ⁊ caſei, vtʒ
diſt. iiij. Deniq;.qꝛ iſta ſunt magis numitiua⁊ incen
tiua libidinũ.cõtra q̃ ſunt inſtituta ieiunia Luxurio
ſa res eſtvinũ.i.cã lucunievt ðꝛ pꝛoũᷣ.xx.Et Hieroñ.
Uenter mero eſtuãs facile deſpumat in libidines.et
pꝛou.xxix.Qui delicate pauerit ſeruũ ſuũ.in ſine ſen⸗
tiet eũ ↄtumacẽ.Seruꝰeſt coꝛpꝰ. Qui ergo volũt bñ
comedereꝛ bibereꝛ lautioꝛes epłas.⁊ qͥeſcere.⁊ dicũt
ſe caſteviuere nõ poſſe.vtiq; veꝝ dicũt. ſed nõ excuq
ſati ſunt vt putãt.qꝛ nõ tollũt occaſiões ſue luxurie.
ſicut qͥ poneret alia ligna in domũ ſuã quã videt ar⸗
dere ñ crederet᷑ ſibi ſi diceret ꝙ diſplicet ſibi ↄbuſtio.
cũ ipᷣe apponat materiã.ſic qͥ ninus vacat hꝰ In li.ð
teſtamẽtis.xij.patriarchaꝝ narrat Joſeph admonen
do filios ſuos quõ fuit liberatus de ꝑiculo adulterij
ad qð inuitabat eũ dña ſua frequẽter.⁊ hoc mediãti
bꝰmultis ieiunijs ⁊ oꝛõibo Ubi etiã declaratquomõ
multꝭ modis q̃ſiuit illa peſſima femĩa eũ ad nephas
inducere. Pꝛimo qͥdẽ cũ ſilios nõ haberet. dixityt
lllũ vellet habere in filiũ.⁊ qꝛ adoleſcẽs erat.xvi.ãno
rũ.cum pꝛimo fuitvenditꝰfrequeter amplexabat᷑:tã
gebat vt filiũ malo anĩo.qð poſtea ꝑpendit cũ cepit
ad malũ ſolicitare ſub pᷣtextuvt filiũ hret ex eo quem
maritus putaret pꝛopꝛiũ.⁊ ſic oĩa bona q̃ multa erãt
ad eũ deueniret Sʒ cũ ille recuſaret dicẽs eẽa ðo
ſuo dño celi ꝓhibitũ adulteriũ. ſuggelliralig modũ
offerens ſevix necatuꝝ ꝑvenenũ:.ſivellet poſtea ipᷣaʒ
vtoꝛẽ acciꝑe.qð ille hoꝛruit dictũ.nminãs ſi agerʒ
boc maniſeſtaret ſcelus ſuũ:.nec ſibi iungeret. Tertõ
ꝓmiſit ei ꝙ dimitteret idola ⁊ virũ ſuũ ad idẽ induce
ret ſi ei aſſentiret.⁊ adoꝛaret deũ ſuũ.⁊ ſic eſſet cã eo⸗

rum ſalutis. Cui reſpondet Joſeph. non placere deo

ſuo conuerſio ad eum pꝛopter ſatiſfaciendum libidi
ni. Quarto miſit ſibi epulum ſolenne.ſed incanta⸗
tum opere diaboli:.vt inflãmaret eum ad amoꝛẽ ſuũ
⁊ concubitũ.quod ipſe domini reuelatõe cognoſcẽs.
facta oꝛatione ſuꝑ cibum nihil nocumenti percepit
ex eius eſu Quinto ſibi dixit ꝙ niſi cum ea rem ha
beret omnino ſe occideret gladiovelveneno.⁊ ſic eſſet
ipᷣe cauſa moꝛus ſue.Supꝑ quo increpauit eam di⸗
cens.ꝙ concubina viri ſui ſihoc ageret.poſtes omni
bus bonis ſuis gauderet et quia emula eius erat.iõ
retraxit ſe inuidens ſelicitati ſecuture emule ſue.De⸗
mum quadã deſperatõe facta quadam die appꝛebẽ

dit eum per liciniamveſtimenti quaſi vim inferendos

, — —ʒ——

Capitulũ Bexti

dicens.doꝛmi mecũ.qð recuſauit fugiens Et hocy
timũ ponit ſcriptura Geñ.xxxix. Sʒ⁊ poſtq;ᷓ fuit fla
gellat'a dño ſuoꝛ incarcerat ppter accuſatõʒ falſam
illiꝰ. aliqũñ fecit ſibi occulto mõ notiſicari ꝙſi pmitte⸗
ret ſecũ doꝛmire faceret cũ viro ſuo ita ꝙ educeret de
carcere illũ ałs diu maneret.nec acqᷣeuit ſed firmꝰ in
ꝓpoſito caſtitatis mãſit.iuuũs ſe oꝛõibo ⁊ ieiu nijs. et
caute ↄuerſans. Inueni inqt Salomõ Eccliaſt. vij.
mulierẽ amarioꝛẽ moꝛte.ſiue intelligat᷑ de feia ſiue de
voluptate venerea ſeu ↄcupiſcẽtia Amara eſt moꝛs
coꝛꝑalis.qꝛ ſeꝑat aĩaʒ a coꝛpe.ſʒ amarioꝛ ẽ luxuria ł
mlier. qꝛ ſeꝑat aĩaʒ a ðᷣoꝛ celeſti curia Seq?᷑ ĩ autoꝛi
tate quelaqus ẽvenatoꝝ.i.demonũ. Nlã demões la
queos temptatonũ ad capiẽdũ hoĩes ſibi etiã volan
tes ꝑ cõtemplatõem.ponũt mulieres vel luxuriã ſage
na coꝛ eiꝰ.i.cogitatio de illa vel affectꝰad illã eſt ſage
na qua hoĩes veluti piſces incaute capiũtur. vincla
ſunt manꝰ uliꝰ.ioꝑa que facit mulier ad alliciẽdũ vt
nutus ⁊ oꝛnatꝰ.locutiões ⁊ enʒenia.⁊ alia hmõi ſunt
vincula quibo ligant᷑ hoĩes⁊ ligati tenẽtur ne exeant
de pctõ. Qui placet deo effugiet.ſ.vitãdo domeſtici
tatẽ eax⁊ oꝛõniboꝛ ieiunijs ſe iuuãdo. Tertiũ re⸗
mediũ eſt elõgatio ab illis ꝑſonis q̃ dãt vel dare pol
ſunt materiã tẽptatõis. Uñ apłs.i.Coꝛin.vi. Ffugi
te foꝛnicatõem. Suꝑ quoverbo ait Amb. Cũ alijs
vicijs põt expectari cõflictus.hac fugite ne appꝛoxi⸗
metis. qꝛ nõ p̃t alit᷑ meliꝰ vinci. Rõ hꝰ eẽ pᷣt.qꝛ bmõi
delectatões in ꝑticulari cõſiderate nimis excitant⁊iĩ⸗
citant cõcupiſcẽnã ad ſe. Materie alioꝝ pctõꝝ cõſi⸗
derate paꝝ vel mibil mouẽt pcipue illos qͥ nõ ſunt de
diti talibo vicijs. Qui nõ eſt deduꝰ auancie. ex boc ꝙ
cogitat devſura. vel ſymonia. vel furto. vel fraude a
ſe vel ab alijs cõmiſſa nõ inclinat᷑ ad illa. Sʒ caſtꝰ⁊
boneſtus recogitãdo turpia a ſe ꝑpetrata vł ab alijs
etiã bona intentioe.titillat᷑ ⁊ aliqñ ſoꝛtiter teptat᷑. Et
ideo ſine magna neceſſitate no dʒ qᷣs talbo mete im⸗
plicare. ⁊ cũ neceſſitas magna iminet.cũ magnavigi
lãtia rõis ne caro reuiuiſcat. Si ergo temptat᷑ qͥs er⸗
ga aliquã ꝑſonã ꝑticularẽ.meltꝰ remediũ adhibereñ
Pt q;ᷓ elongare ſe a couerſatõe illius q;tü honeſte 2 ſi⸗
ne nota fieri pr. vñ⁊ illa mala mulier q iniecerat ocu
los in ioſephvicta cõcupiſcẽtia eius cũ a caſu ſolꝰ Jo
ſeph ſine arbitris.ielijs factonbo dom iĩtraſſet in ali
quã ꝑtẽvt oꝑis quippi faceret.auſa fuit iſta nequã
caꝑe eũ per clamide vt ſecu rem hret. qð ille cernens
piculũ nõ verbis rmdit.ſed factis fugiens de manibꝰ
er. ⁊ dimiſſo pallio foꝛis exiuit Geñ.xxxix. Un⁊ Iſi.
ait. EKõgruũ ẽ inde coꝛpatr euellivbi qs illecebꝛis de
ſeruiuit. lã locus vbi qͥſq; pꝛaue vixit in aſpectu mẽ
tis opponit qð ſꝑ qᷣſq; ibivel cogitauit vel geſſit. di.
lxxxi.c. Talet ei in ſcriptura ðꝛ fenũ vel palea vel ſtup
pa.Eccł.xxi. Stuppa collecta ſynagoga peccãtium.
⁊ cõſummatio illoꝝ flãma ignis.Sʒ q ſecuruas eſſe
pᷣt ſtuppe vl palee iuxta ignẽ. Exim notabile in. iiij.
dialogoꝝ. de illo pſbitero ſcõ vxoꝛato q tenebat vxo⸗
rẽ quꝗ ante ꝓmotõnẽ ſuã ſuſceꝑat a ſe remotã hic cũ
eſſet antiquatꝰ in ſanctitate? in extremis vie cõſtitu⸗
tus adeovt nec ſpũs videret᷑ eſſe in illo.vxoꝛ eiꝰ volẽs

certiꝰ videre ſt expiraſſet adbuc adheſitos ſuũ oꝛi illi
us. vt vel ſic aliquẽ alitũ ſentiret de eo eꝑire. R ille

cemẽs claravoce dixit. Adhuc igniculus eſt.ſ.in eoꝛ
ꝑpe. Tolle paleã. Qð illa intelliges ſe inde remouit.
Poſt quod clamare cepit.benevenerint dñi mei. bñ
venerint dñi mei.vt qͥd ad tantillũ ſeruũ veniſtis.et
loquebat᷑ de pe.⁊ pau.Eccevenio eccevenio. ⁊ lic cũᷣ
eis ad celum conſcendit. rM—ũ

Q Zatitulom errum deſtupꝛo. 1
upꝛum eſt alia ſpeci

es luxurie.⁊ conſiſtit in actu venereo extra
matrimoniũ quo deffoꝛat᷑ virgo. Aliquã
do tamẽ ſumiẽt᷑ large pꝛo alijs ſpeciebo lucurie Et m
boc dicit Ambꝛo. Omne ſtupꝝ adulceriũ eſt.xxxij.q
iiij·Nemo.accipit eĩ ibi ſtupꝝ pꝛo cõcubitu viri vxo
rati cũ alia quacũqʒ q; cum vxoꝛe ſua Sic enĩ accipi
tur. Nume.v. vbi ðꝛ. SGil latet adulteriũ ⁊ teſtibo ar⸗
gui nõ poteſt.qꝛ nõ eſt inuẽta in ſtupꝛo⁊c.i.adu lt᷑io.
Eſt autẽ ſpeciale peccatũ.quia ſᷣm Thomã ſecunda
ſecũde.q.cliiij.arti.vi.vbi circa materiã alicuiꝰ vicij
occurrit aliqua ſpecialis defoꝛmitas ibi debet poni
determĩata ſpecies illiꝰpeccati.Eſt autẽ luturia pec⸗
catũ conſiſtes circa materia venereoꝝ. Invirgine au
tẽ ſub cuſtodia patris vel alterius exiſtente occurrit
ſpecialis defoꝛmitas.ſi coꝛrũ pat᷑ extra ſtatum matri⸗
monij. Et hoc tam ex ꝑte puelle.queet hoc ꝙ viola⸗
tur nulla pactionc coiugali pꝛecedenti impedit᷑a leg
tumo matrimõio conſequẽdo. Nam tales qñ boc ſci
tur cõmuniterrecuſant᷑ vt inboneſte mulieres. Doni
tur eniam ꝑ hoc invia meretricandi.a quo retraheba
tur.ne ſignaculũ virginuatis amitteret. Tũ etiam ex
parte patris qͥ ð eius cuſtodia ſolicittudinẽ gent.ym
illð Eccli.xlij. Suꝑ filiã luxurioſam cõfirma cuſto⸗
diam.nequãdo faciat tevenire in ob pꝛobꝛiũ inimi⸗
cis tuis.Et ex hoc patʒ ꝙ ſtupꝛũ eſt ſpecies determi
nata⁊ diſticta a lucuria quia impoꝛtat illicitã deflo⸗
rationem virginũ ſub cura parẽtum exiſtẽtiij. Quia
Sichen fllius Emoꝛ cõmiſit ſtupꝛũ cum Nina fllia
Jacob.inde ſecuta ſunt multa? magna mala.Nam
fratres eius ſimulantes ſevelle ipam Dinã dare illi
Sichen in vxoꝛem pꝛout affectuoſe poſtulabat.ſi ta
mẽ ipſecum toto populo ſuo circũciſionẽ acciperet.
acquieuit ille cũ patre Et hoc ſeruato tertia die circũ
ciſionis facte quãdo poloꝛ erat maioꝛ inciſure Sime
on⁊ Leui iutrarũt ciuitatẽ Sichen.⁊ ipᷣm dominũ ci
uitatis patrem cum filio ac omnes alios habitato⸗
res ciuitatis illius in oꝛe gladij percuſſerunt.iuuan⸗
tibus eos omnibus fratribus eoꝛũ in vindictã ſtu⸗
pꝛi contra voluntatẽ tamen patris ſui Jacob. vt ba⸗
betur Beneß. xxxitij.
— 9 ””
De ſatiſfactione ſtu· I.
pꝛi vtrum teneatur in aliquo ſtupꝛatoꝛ ſatiſfacere et
in quo Rñdet᷑ m Tho.vbi ſupꝛa.qꝛ hoc hʒ duplicẽ
iniuriã annexã.vnã ex ꝑtevirgiĩs aliã ex ꝑte pr̃is ſub
cuiꝰcurs eſt. ideo tenet᷑ ſatiſfacere aliquo mõ vtriq;.
Ex parte quidẽ virgininis.quia et ſieam non vi coꝝ
rupit. tamẽ ſeduxit pꝛopter qð tenet᷑ ſatiſfaccre.vnde
Exo.xxij.ðꝛ. Si ſeduxerit quis virginẽ nõdũ deſpõ
ſatam doꝛmieritq; cũ es dotabit eã ⁊ hebit in vxoꝛes

NR

Citulus Quintus

Si autẽ patervirginis noluerit dare ei:reddet pecu⸗
niam iuxta modũ dotis quãvirgines acciꝑe conſue
uerũt.Et quia etiã patri puelle iniuriat᷑ ei etiã tenet
ad penam lcõm legem. Dici᷑ enĩ Deutero. xxij. Si
inueneritvir puella virginẽ que nõ hʒ ſpõſum.⁊ appᷣ⸗
hendẽes ↄcubuerit cũ ea.⁊ res ad iudiciũ venerit.da
bit qͥ doꝛmiuit cũ ea.l.ſiclos argẽti.⁊ hẽbit eãvxoꝛem
⁊ qꝛ humiliauit eã nõ poterit dimittere illã cũctis di

ebus vite ſue. Et hoc ideo ne videat᷑ ludibꝛiũ feciſſe

ſm Auguſ.Hec tho.Et qꝛ hoc pᷣceptũ int᷑ iudicialia
ponit᷑.que nõ obligãt niſi inq;tũ eccleſia vel aliq ciui

tas illa aſſumatvt ↄtinentia magnã equitatẽ.iõ nũc

ad illa nõ videt᷑ obligari.niſi quatenꝰ in ſtatutis ali⸗
cuiꝰ ciuitatis haberet᷑.⁊ in iudicio cõtentioſo ad illa
cõdemnaret᷑ Et idem dicendũ de quacũq; alia pena
ſtatuta.cõtra tales qñ fuiſſet adiudicatus. In foꝛo
iudiciali ecclie videt᷑ teneri ad alterũ hoꝛũ conſtupꝛa
toꝛ.ſ.aut ſumere invxoꝛẽaut maritare.i.dotem dare
ar. extra de adul.ca.i.Sed vt dicit ibi glo.hec fuit pe
na antiq̃ Modie autẽ ſic punit᷑ ꝙ aut ducat eaʒ aut
verberatus⁊ a ſacram̃tis excluſus retrudat᷑ in mona
ſteriũ ad agendã penitentiã. de quo egredi nõ poſſet
extra eo.c.ij.Aliqᷣ etiã glo.intelligũt hec de ſeducto⸗
re ſeruanda. qñ ſeducit.i.ſeoꝛſum a domo abducit
ꝑ violentiã. In foꝛo aũt conſciẽtie ſic agendũ videt
vym GBuil. Si defloꝛat eam volũtariã.no tenet᷑ ei.pa
tri autẽtenet᷑.qꝛ iniuriatꝰeſt ei:vñ in aliquo ſatiſfaci⸗
at vł ſaltem eũ placat.Siautẽ ſeduxit.puta pꝓmiſſio
niboꝛ mendacijs.nõ videt᷑ fuiſſe voluntariã. Inuitã
ergoꝛ ſeductã ſi cõſtrupꝛauit.iniungẽdũ eſt ſibi ꝙ ſa
tiſfaciatad arbitriũ boniviri.vel cũ ea cõponat⁊ ſi ꝓ
miſiſſet eã ducere invxoꝛẽ vt copulã ab ea extoꝛq̃ret
ſeruet ꝓmiſſuʒ⁊ młtomagis iuramẽto firmatũ. ⁊ hoc
niſi nimis diſtans eſſet eoꝝ cõdictõ. puta mulier ple
bea. vir nobilis?⁊ potẽs Non enĩ mulier pᷣſumit᷑ frau
dẽ ignoꝛaſſe.vel etiã ſi magnũ aliqð ſcandalũ iñ cre
dit᷑ pꝛouenturũ.⁊tũc petat remiſſionẽ ꝓmiſſi.⁊ aliter
ſatiſfaciat ſm ſuã facultatẽ.⁊ mulieris indigentiam.
Parẽtes autẽ qui tradũt filias ſuas nobilibo ⁊ diui⸗
tibo defloꝛandas.vt pꝛopter hoc eas nuptui tradant
illis dotantibo peſſimi ſunt lenones.vel etiã vt ex pe
cunia collata pꝛopter turpitudinẽ indeviuant,.digni
moꝛte temꝑali⁊ eterna.qð hoꝛrẽs beatus Nicolaus
adoleſcẽs ꝓuidit cõuicaneo ſuanobili.ſʒ pauꝑi.ꝓij⸗
ciens ꝑ feneſtrã domꝰ maſſam auri tribovicibꝰ p do⸗
tibꝰtriũ ſuaꝝ ſiliaꝝꝑ quas intendebat ꝓſtituere. Te⸗
nent᷑ tñ abutentes eis pꝛouidere.nec peccatũ ſtupꝛi
euadũt ex boc ꝙ devolũtate puelleꝛ parẽtũ hoc agãt
⁊ ablata veritate foꝛnicationẽ cum eis cõmittũtſeim
miſcendo cũ eis ſi ſoluti ſunt.Si autẽviolentia infe⸗
rat᷑ puelle abſoluta aĩo ſemꝑ renitẽs.ſꝑ ſtupꝝ quidẽ
eſt ex ꝑteviri.⁊ grauiter puniri debetvt cõſtupꝛatoꝛ⁊
raptoꝛ. Ipſa autẽ nec peccat nec amittitvirginitatẽ ⁊
ſi ſignaculũ virginitatis amiſit. Et ſi ſe defendẽdo ne
violet᷑ ſiue nupta ſiue innupta caſu occideret eã ĩpetẽ
tem nõ obvindictã nec homicidiũ intendẽs.ſed ſuã
defenſionẽ. puta ſibꝛat gladiũ cõtra eũ necapiat cre⸗
do nõ peccaret.qꝛvim vi repellere:eſt de iure nature.
di.l. c.ius naturale. Et ſi licet nõ ſolum ſeſed ⁊ bona
ſua delendere ne capitur a latronibo, quare etiã ne

pudicicis ⁊ honoꝛẽ ſuũ amittat.⁊ ne maximetem
tioni exponat᷑. Sed ſi violetia conditionalinfamtur⸗
puta quia cõminatio fit ei de moꝛte vel infamia. vel
verecundia ducta nõ audet clamare.vel timet ſcãda

lum magnũ oꝛiri nõ excuſat᷑ a ſtupꝛoꝛ peccato oñter
Zaphuli eptimi de Ratu.

Aptus eſt illicitus coi

—2% ð

i. Raptus cõmittit᷑ cũ puella queviolẽ⸗
ter a domo patnis abducit᷑ vt coꝛrupta invxoꝛẽ hẽat᷑
Et quia hʒ ſpecialẽ defoꝛmitatẽ in materia venerea⸗.
ideo ipſa eſt determinata ſpecies luxurie. Et vt dicit
bea. Tho. ij. ij. q. cliiij. ar. vij. Raptus quãdoq con
currit cũ ſtupꝛo.qñq; inuẽit᷑ raptus ſine ſtupꝛo. qn⸗
doq; ſtupꝛũ ſine raptu. Cõcumit quidẽ raptus cum
ſtupꝛo quãdo aliquis infert violentiã ad virginẽ illi⸗
cite deſſoꝛandã.que quidẽ violentia qñq; infert᷑ tam
virgini q; patri eius.quandoq; inſert᷑ patri⁊ nõ vir⸗
gini puta cũ ipſa cõſentitꝙ de domo patris abduca
tur. Differt autẽviolentia raptus alio modo qꝛ qñ;
puella violẽterabducita domo parẽtũ ⁊ violẽter coꝛ
rupitur quandoq;⁊ ſi violẽter abducit᷑ non tamẽ vio
lenter coꝛrũpitur ſed devoluntatevirginis ſiue coꝛrũ
patur foꝛnicanio coitu ſine matrimoniali.qualitercũ
q; violentia abſit ſaluatur ratio raptus. Inuenit᷑ au
tem raptus ſine ſtupꝛo.puta cũ quis rapitviduã vel
puella coꝛruptã Un Simachus papa dicite Rapto
res viduarũ vel virginũ ob immanitatẽ tãti ſceleris
deteſtamur. Stupꝛũ vero ſine raptu qñ aliqͥs abſq;
violentie illatiõe virginẽ illicite defloꝛat. Itẽ m tho⸗
vbi ſupꝛa.aliter dicendũ eſt in raptu puellaꝝ q ſunt
alijs deſponſate.⁊ aliter de raptu earũ que non ſunt
delponſate. Ille enĩ que ſuntalijs deſponſate reſtitu
ende ſunt ſuis ſpõſis qͥ in eis ex ſua deſponſatõe ius
habẽt. Ille aũt que nõ ſunt deſpõſate alijs reſtituen
de ſunt pꝛio patrie poteſtati.⁊ tũc devolũtate paren⸗
tũ pñt eas licite in vxoꝛes accipere. Si autẽ aliter fi⸗
at illicite matrimoniũ contrabit᷑ quia quicũq; rem
rapit.tenet᷑ ad reſtitutionẽ eius.tñ ſi non fiat talis re
ſtitutio.⁊ puella rapta conſenſerit volũtanie in habẽ⸗
do raptoꝛè ſuũ invirũtenet matrimoniũ.laʒ raptꝰ
⁊ ſiumpediat matrimoniũ ↄtrahendũ. nõ tñ dirimit
cõtractũ.vnde qð dicit᷑ in cõcilio Meldenſi.Placu
itvt hi qͥ rapiunt femĩas vel furãtur vel ſeducũt eas.
nullatenꝰeas habeãt vxoꝛes.qᷓ;uis eas poſtmoduʒ
nuptialiter cũ ↄſenſu parentũ ſuſceperit.xxxvi.q.ij
Placuit.dictũ eſt in deteſtatõem crimis Tlel pt intel
gi de his q̃ ſunt alijs deſpõſate maxĩe ꝑverba de pñ
ti.hec Tho.in glo.ſummania.xxxviiq.ij.in pꝛin.que
ſtionis.vbi tractat᷑ hec queſtio.ſ.vtꝝ raptoꝛ poſſit ra
ptam habere invxoꝛẽ ꝑacta penitẽtia ſic dicit᷑ hec q̃⸗
ſtio dubiũ nõ habet.qꝛ vtiq; poteſt raptoꝛ raptã ha⸗
bere in vxoꝛẽ ꝑacta penitentia.⁊ eſt expᷣſſum extra de
raptoꝛibo c. Accedens Ethoc niſi ſit ſponſa alterius
de pñti.tũc eĩ illi reddẽda eſt.ſed ſi eſt ſpõſa de futu⸗
ro nõ cogit᷑ eã recipere.vt.xxvi.q/i.Lex illa. Capitu
la ergo que dicũt ꝙ nõ poſſit rapta manere cũ rapto
re. intelligenda ſunt quando rapta non conſentit in
matrimoniũ rapto:is,.ſed potius in ſtupꝛumcũ enẽ

tus a rapiendo dictus. Et vt dicit xxxvi.

.

☛ —— = =-- d— — – –

— — ——

—— — — — — — —

—. —

ſiri
ſind
er
awi
chn
ln
We/N
iin
iN
iſ

Capitulũ Octauũ

in peccato maneãtſepandiſuntvel intelligũtur quã⸗
do rapitur ſpõſa alteriꝰ.q̃ ſi eẽt ſpõſa de futuro ⁊ cuʒ
raptoꝛe ↄtraxiſſet volũtarie ꝑverba de pñtucũ eo re⸗
maneret etiã ↄdicentibo paretibo. Uñ Hieroñn.ſic ait.
Tria legitima cõiugia in ſcripturis legůtur. P⸗

mũ legitimũ ↄiugiu eſt.ſ.virgo caſta in virgĩtate vi/
ro data legitime. Scðm eſt virgo in ciuitate dephen

ſa aviro.⁊ illi ꝑ vun copulata ſivoluerit pater eiꝰdo⸗

tabit eã.iſte vir inq;tũ iudicauerit pr.⁊ dabit pᷣcium

udicitie eiꝰ. ⁊ erit illivxoꝛ.ſ.ſi ↄſenſerit młier in mri⸗
x

moniũ. Tertuũ eſt filia dephenſa in ciuitate.ſ.a rap⸗
toꝛe ſi non voluerit pater eius.ſ.illi dare in vxoꝛeʒ de⸗

trahet eã ipſi viroꝛ dabit alteri⁊ dotabit eaʒ ⁊ legitia

erit euqð inrelligit᷑ quãdo puella nõ cõſenſit in mr̃i⸗

moniũ. ſed in ſtupꝝ cũ raptoꝛe.xxxvi.q/ij/tria.

9

Bepena raptoris muli .1

erũ dicit Ray. in ſumma.ꝙ pena raptoꝛis ſm leges

eſt vt capite puniat᷑ ⁊ eiꝰſubſtãtia rapte applicet᷑ ſt in

genuã rapuit. Si vero ancillã vel liberã ſubſtãtia ñ
amittit. ſed tñ decapitat᷑ar. xxxvi:q.i.Deraptoꝛibo.
De ðcapitatoe ðꝛ expᷣſſiꝰ. Q.de rap.vugi.l.i. Scðʒ
canones autẽ raptoꝛ efficit᷑ ſeruꝰrapte niſi ſe velit re⸗
dimere.vt dicto.c.de raptoꝛibo. Itẽ dʒ excõicari cum
fautoꝛibo ſuis.xxxvi:.q.ij.ca.i.⁊.iiij.Si tñ raptavelit
Ʒhere cũ raptoꝛe.põt vt dictũ eſt ſupꝛa. Et dicit ibi
lo.Ray.ꝙ hec pena pᷣt infligi in ſoꝛo iudiciali nõ in
oꝛo penitẽtiali. Nota etiã ᷣm GBoff. ꝙ pᷣdicte pene in
telligũtur infligede ſi rapuit mulierẽ honeſtã.ſecus ſi
rapuit meretricẽ.vt..de rap.virg.lłl.i.Hec viſigi
tur vtrũ volentẽ mulierẽ qͥs rapiatvel inuitã.ſpõſam
pꝛopꝛiã vel alienã.ↄiugatãvł nõ ↄiugatã.q;uis acri
us puniat᷑ qͥs ꝓ adulterio.dicit etiã b. Tho. vbi ſu⸗

pꝛa.ꝙ qꝛ ſpõſus exipᷣa deſpõſatiõe hʒ aliqͥd ius ĩ ſua
ipõſa.iõ qᷓ;uis peccet violentiã inferẽdo.ſ. educendo

ſpõſam de domo parentũ violẽerer excuſat᷑ tñ a crimi
ne raptus ſumẽdo ſtricte. Uñ Gelaſiꝰ papa dicit.ꝙ
lex pᷣteritoꝝ pꝛincipũ ibi raptũ ðꝛ eſſe ↄmiſſum. vbi
puella de cuiꝰnuptijs nil actũ fuerat videbat᷑ abdu
cta.xxx vi.q.i.Hoſti:etiã dicit ꝙ ſi deſponſatã de pñti
volentẽ monaſteriũ ingredivir rapiat⁊ carnałr ↄgno
ſcat.nõ poterit poſtea ingredi ↄ eꝰ voluntatẽ.Uſus
enĩ eſt re ſua.⁊ ſi nõ debito mõ Itẽ dicit᷑ Ray. ſi pn⸗
ceps ↄmittat iudici eccłiaſtico ptãte puniẽdi tłes.ip
ſe circa moꝛtẽvel mutilatõemvel ſanguĩs effuſionem
enoꝛmẽ.poterit iubere raptoꝛẽ incarcerari⁊ flagellari

ita tñ 1 flagella invindictã ſanguĩs trãſire nõ videãz
e

tur.vel pena pecuniaria mulctari.Quos tñ inuene⸗

rit exceſſiſſe ꝑ mẽbꝛi mutilatõeʒ vł moꝛte dʒ reſeruare

puniẽedos regie ptãti.extra e.t. in archiepatu. Siqͥs

etiã ſeruã inuitã violaueritvel ſeruũ iniuniaꝝ actiõe
tenet.de pe,d.i.Siqͥs.Et ſi ꝑſeuerauerit in vicio im
petẽdo eã nec poſſet reſiſtere quin violentiã ſibi infer

ret.ſi aliter nõ pᷣt ſue pudicitie ꝓuidere licite poſſʒ fu⸗
gã inire. Si eĩ licet furari in caſu neceſſitatis ad eua⸗
dendũ moꝛtẽ coꝛꝑis.vt de cõſe.diſt. v. c. Diſcipulos
Et ſi licetvxoꝛi aviro recedere trahentẽ ip̃am ad moꝛ

taleꝛ ecõuerſo. vt habet. xxviij.q.i. Jdolatna.Et ſili

cet reo capto ad moꝛtẽ fugere cũ aditus pʒ ſine reſiſtẽ
tia qᷓre etiã nõ licet ſeruo recedere a dño ad euadẽdũ

moꝛtẽ anime. exqᷓ frequẽter moleſtat eã renitentem. 2
ad malũ cogit.Qð aũt ꝑdat dñs ius ⁊ pᷣcium ſerui.

imputet ſibi.qꝛ pꝛiuilegiũ meret᷑ amittere qͥ ceſſa ſi
bi abutit᷑ ptãte.xi:q.iij. Pꝛiulegiũ. Pꝛopt᷑ raptũ ſa⸗
uinaꝝvt refert Aug.in li.de ci.dei:maxĩe cedes hoĩiʒ
ſecute ſunt intervtrãq; ꝑtẽ.ſcilʒ romanoꝝ ⁊ ſauinoꝝ.

CLuiũ eĩ romana eẽt adhuc q̃ſi de nouo ↄſtructa.⁊ mł
ti eoꝝ eſſent ſinevxoꝛbo.fecert quoddã feſtũ in dolo.

ad qð ↄcurẽtes vx moꝛis eſt femĩe de ꝑnibo vicinis.
vt de Sauina.illi romani rapuerũt eas vt baberent
vxoꝛes vnde ſecutũ eſt bellũ ⁊ magna ſtrages.

Capitulũ.viij.de ſacnlegio.

ſacrã vel cũ ꝑſona ſacra.i.bñtem oꝛdinem
ſacrũvel votũ cõtinentie.vel etiã in loco ſao ꝛo cu
ius declaratõe ſciendũ ſᷣm Tho.ij.ij.q:cliiij.ar.x. ꝙ

actus vniꝰ virtutis velvicij qui oꝛdinat᷑ ad finẽ alteri

us aſſumit ſpẽm illiꝰ.ſicut furtũ qð ↄmittit᷑ pꝛopter
adulteriũ traſit in ſpẽm adulterij.⁊ ecõuerſo adulteri

um qð ↄmittit᷑ pꝛopter furtũ faciẽdũ trãſit in ſpẽm
furti.Manitfeſtũ eſt autẽ ꝙ obſeruatõ caſtitatis ſim

oꝛdinat᷑ ad cultũ dei trãſit in actũ religiõis vt pʒ in
is quivouẽt⁊ ſeruãt virginitatẽ.vt pʒ ꝑ Augłin li.
de virginirate Uñ maniteſtũ eſt ꝙ etiã luxuria ſᷣm ꝙ;
violat aliqͥd qð ꝑtinerad cultũ diuinũ ꝑtinet ad ſpe

ciẽ ſacrilegij ⁊ ſm hoc ſacrilegiũ pᷣt poni ſpẽs luxurie

Põt ãt ↄcurrere ſacrilegiũ cum diũſis ſpebo luxunie.

Si enĩ abutat᷑ ꝑſona ↄiũcta ſibi m ſpnalẽ cognatõ

nẽ ↄmittit᷑ ſacrilegiũ ad modũ inceſtus. vt inter cõ⸗
patrem⁊ matrẽ. Si aũt abutat᷑ virgine deo ſacrata.
inq;tũ ſpõſa xpᷣi:eſt ſacrilegiũ per modũ adulterij/in
q;tũ vero eſt ſub cura patris ſpũalis eſt qðdã ſpũale
ſtupꝝ.Siviolentia inferat᷑ erit ſpũalis raptus De qͥ
vltimo dicit Juſtinianus imꝑatoꝛ. Si quis nõ dicã
rapere ſed attemptare tantũmodo matrimonij iun⸗

gendi cã ſacratiſſimas virgines auſus fuerit. capita
li ſentẽtia feriat᷑ de peni.di.i.Siquis.Ad quantum

dedecus ꝑueniat hõ ꝑ boc ſacrilegiũ pᷣt elici ex ᷣbis
ps.dicẽtis.Hõ cũ in honoꝛe eẽt no intellexit.comꝑa⸗
tus eſt iumẽtis inſipientibo. Ubi nota tria de tripli⸗
ci honoꝛe in quo ſe reꝑire pᷣt ꝑſona ſacra in qua inue⸗
nit᷑ hmõi ſacrilegiũ? ꝑ ipᷣmvituꝑatur.
Pꝛimus eſt honoꝛ deiſice ſponſalitatis.
Secũdus eſt honoꝛ dominice ptãtis.
Teniꝰ eſt honoꝛ angelice miniſterialitatis

Ouantũ ad pꝛemum F..

certũ eſt magnus honoꝛ eſt et ſpoſam alicuꝰreggs
maio ſpoſam ĩꝑatoꝛis.ſʒ maxim

rim? eſt eẽ ſpõſaz xpᷣi le
ſu qͥ eſt rer regũꝛ dũs dnantiũ,hec at eſt qliber ania

hñtis ⁊ ſeruãtis humilrvotũ virginitatis. Uñ cuili⸗
bet illaꝝ ꝑfecteviuẽti dicet in finevite Ueni ſi poͤſa xpᷣi

acci pe coꝛonã quã tibi dũs pᷣpauit inetnũ Quaãuis
enĩ dicat apłs de oĩbo caſte viuẽtibo ⁊ bñ. Deſpondi

enĩ vos vnivirovirginẽ caſtã exhibere xpᷣo rõe fiðiſer

uate cũ vera dilectòe.tñ alio mõ magis ſpẽali ðꝛ ha⸗

bens⁊ ſeruãs ꝓpoſitũ virgĩtatis votũ ſpõſa xpᷣi.Uñ

cũ ↄſecrat᷑ virgo vel bñdicit᷑ ipᷣa cãtat ill Jbjl n

Alcrilegium pꝛout eſt

ccies lurune eſt coitus factoo pſonam

Titulus Quintus

deſpõſata cui angeli ſeruiũt. cuius pulcritudinẽ ſolꝛ
luna murant᷑. Repntat enĩ ſtatũ eccłie triũphants.
quo oẽs ſancti ſinceriſſimo amoꝛe inſeꝑabitr xpᷣo in
berent ſinevlla coꝛpoꝛis coꝛruptõe.Has enivirgines

dicit Jo. apoc.xiiij.ſequi agnũ ſpõſum ſuũ quocũq;

—

ierit. ⁊ cantare canticũ nouũ qð nullaliꝰcãtare poõt⸗
qꝛvidelʒ xpᷣm ꝑfecte imitant᷑ quo ad integritatẽ ani⸗
met⁊ coꝛpoꝛis Et ſpeciale gaudiũ qð aureola dicitur
pꝛoptervictoꝛiã carnis ꝑſectam ꝑcipiũt qð alij ſcti 2
ſancte nõ virgines hñt. Hincꝛ amb. Pulchꝛitudineʒ
maioꝛẽ eſtimare qͥs pᷣt decoꝛevirginis q amatura re
ge pꝛobat᷑ a iudice.dedicat᷑ dño.deo ↄſecrat ipꝛia⸗
nus. Uirginũ glia ſublimioꝛ flos eſt eccłiaſtici ger⸗
minis. decꝰatq; oꝛnamẽtũ gre ſpũalis.illuſtnioꝛ poꝛ⸗
tio gregis xpᷣi. Ipſi.ſ.virgini.ſpõſus ðt. in Cant. liij.
Ueni de libano ſpõſa mea. veni de libano coꝛonabe
ris.libanꝰinterpᷣtat᷑ candidatio.⁊ ſignificat puritatẽ
bis dicit de libano. qꝛ duplicẽ puntatẽ dʒ babere ſer
uatã aĩe.ſ.et coꝛpoꝛis.vt coꝛonet᷑ aureola virginitatꝭ
CLCũ igit virgo ſit in magno honoꝛeꝛ ſanctitate. ſiĩ ali
qð opus carnale labat᷑ ſacrilegiũ cõmittit qꝛ ledit ẽ
ſacram violãdo ſponſam deo conſecratã. Talis non
intelligit quãtũ theſaurũ amittit ſeu furat᷑. theſaurũ

vtiq; maximũ.quia non eſt digna põderatio aĩe con

tinetis.vt ðꝛ Eccli.xxvi.Etvt dicit apłs.in.ijiad ¶o
rin.iiij . Habemꝰtheſaux iſtũ.invaſis victilibo.l.coꝛ⸗
poꝛibo⁊ ideo caute ambulandũ qꝛ ſi frangat᷑ iſtud ꝑ
quodcũ q; opꝰcarnale irrecuꝑabiliter amittit᷑. ſᷣm il⸗
lud Amos. v. Clirgo iſrael piecta eſt. ⁊ nõ eſt qᷣ ſuſci⸗
tet eã. Suꝑ q̃verbo dicit hier. Audacter dicã. qꝛ cũ
cetera poſſit deꝰ.virginẽ nõ pᷣt ſuſcitare pꝰruimã.põt
quidẽ liberare a pena.ſ.debita ꝓ pctõ.ſed nõ pᷣt coꝛo
nare coꝛruptã.ſ.aureola virgĩtatꝭ.xxxij.q.v. Si pau
lus.Oð Ugo cardinal exponit dicẽs.nõ pᷣt.i nõ oñt
ſe poſſevel nõ cõſueuit hoc facere. Nõ intelligit talis
vtilitatẽ?ꝛ abominatõem oꝑis ſui. Uñ Señ. Uolu⸗
ptas nihł hʒ magniſicũ.nil ꝙ natura deo ꝓtimũ fa/⸗
ciat a miſterio viliũ mẽbꝛoꝝ ac turpiũ veniens.Et vt
dicit be. Tho. in.iiij. Virgo foꝛtiꝰ ipugnat᷑ tẽptatõe
carnis q;ᷓ alij ꝑx modũ curioſitatis.q̃ſi appetẽs exꝑi⸗
ri quãtitatẽvel q̃litatẽ delectatõis veneree quã nõ e
expta.cuiꝰetiã imaginatõi diabolꝰrepñtat qͥd mgꝗnũ
eſſeꝛ valde delectabile.qð tñ eſt valde turpe adeo ꝙ;
qͥlibet de hoc magis erubeſcit q; de alijs actibo. Et

vt narrat᷑ in libꝛo de natura apũ.quedãvirgo deo de

uota cũ temptata amiſiſſet virgĩtatẽ in tãtã triſticiã
deuenit ↄſiderãs ꝑ qle opꝰviliſſimũ amiſiſſet tm̃ the
ſauꝝ ꝙ pᷣ᷑ triſticia⁊ doloꝛe moꝛtua ẽ·Nõ intelligit ta
lis.qꝛvt ðtHhꝛeg.Et ſi momẽtaneũ eſt qð ðᷣlectat.tñ
eternũ qð cruciat.pena.ſ.debita tãto ſacrilegio⁊ ad⸗
ulterio ſpũali. He inqt apłs.i.Thimo.v.recipiẽt dã
natõnẽ maioꝛẽ qꝛ pꝛimã fidẽ irritã fecerũt.q̃.ſ.xpᷣo ꝓ
miſerũt ſolẽni votovt ſpõſo fidẽ caſtitatis uare.Hic

Lipꝛianꝰ ait in libꝛo devirgitate.Si ſuꝑueniẽs ma⸗

ritus ſpõſam ſuã iacere cũ alteroviderit.nõne indigt᷑
2 fremit.2 zeli doloꝛẽ gladiũ poꝛtat in mau ſua.Et
qꝛ xpᷣs dñs⁊ iudex nr̃ cũvirgĩe ſua ſibi dicatã.⁊ ſan⸗
ctitati ſua deſtinatã iacere cũ altero cernit. qᷓ; indiãt᷑
⁊ iraſci᷑. Quas penas in ſceleſtis iſtis ↄiũctiõibo cõ⸗
mMinat᷑ cuiꝰvt gladiꝰſpũalẽ vẽturꝰ iudicij diesxxvij

entibo, ⁊ fact

q-i. Nec aliq Et q; nõ intelletit ↄpat iumẽtis inſipi

entibo iumẽtis ſiles fiũt.Quãuis enĩ oĩa iumẽta ſint
inſipiẽtia.qꝛ ſine rõe ſunt. aliq̃ tñ ꝑpꝛopt᷑ q̃ſdã inſtin⸗

ctus naturales pꝛudẽtia vidẽtur.q̃ſi aliqͥd ꝑticipare

rõnis⁊ ſapĩe.Alia vero oĩno ſtolidavt aʒini.UVñ ðꝛ
ab a ꝓeſt ſineꝛ ſenſu.his iumẽtis magis ceteris ſtoli
di ſunt ſacrilegi.luxurioſi de qͥ bo ꝓpheta.Quoꝝ car⸗
nes ſunt vt cames aſinoꝝ.Quãta ei inſipiẽtia iſta ẽ
quanta tementas ſpõſaʒ regis eternia ſpõſo ſuo pulł

cherrimo ditiſſimo nobiliſſimo.potẽtiſſimo.optimo

recedere.⁊ viliſſimo ſeruo pauꝑꝛimo defoꝛmi: infir⸗

mo adhererc. Quãta bꝛutalis libido pᷣſumere accede

re ad ſpõſãdñi ſui qð nullo mõ p̃t ipʒ latere erito
cõpꝑanturiumẽtis inſipientibo q nullavtũtur ppinqͥ
tate rõis. Aſſimilant᷑ recte eis.qꝛ debẽt vt iumta ſe⸗
paria cõuerſatõe alioꝝ ꝑ excõicatõem vel depoſitõeʒ

Vñ ðꝛ. xxijij.q.i.Siqᷣs eps.pᷣſbiter. diaconꝰ.vł ſub
diaconꝰ,.aut lectoꝛ.aut pſalmiſta.aut hoſtianꝰ. cum

muliere ded ſanctificata mechatus ſuerit. deponat᷑.

Si laie eſt etxcõicetł᷑qꝛ ſpõſam xpᷣi coꝛrupit. Scõm
leges dʒ occidi.⁊ bona eiꝰↄſiſcani.in autè. de ſan.epi.
in fi. ⁊ hec lex eſt canoniʒata.xxvij.qi.Si qͥs rapue

rit. In qbuſdã dioceſibo ꝑ ſinodales ↄſtitutões ttes
ſunt ipᷣo facto excõicati-larrat⁊ Ualeriꝰmaximꝰ in

l.li. ꝙ qdãꝛ ſi gẽtilis tñ dedicata cũ alijs virgibo ad
ſeruandã caſtitatẽ deeveſte qꝛ reꝑta eſt in ſtupꝛo ad
moꝛtẽ punita eſt. Et tales vt iumenta moꝛiũtur.

Becundor

in honoꝛe dñice ptãtis. bic ãt eſt q cũq; ſacerds eſt.
Tales dij dicunt᷑.põ.Deꝰſtetit in ſinagoga deoꝝ.i.
ſacerdotũ. in medio ãt deos dijudicat.i.ſacerdotes.
Uñ Gꝛegiad Mauritiũ imꝑatoꝛẽ ſcnibẽs ait. Sa⸗
cerdotes aliqñ dij in ſacris eloqis vocãt᷑. Scnptũ ẽ
enĩ dijs nõ detrahes. Quid ergo miꝝ ſi illos veſtra
pietas honoꝛat.qbo in ſuo eloqͥo honoꝛẽ tibuẽs ðos
appellat ipᷣe deꝰ. Merito ãt dij dicũt᷑ ſacerdotes p⸗
pter ptãtẽ dñi quã hñt.Pñt enĩ mutare panẽ ⁊ vinũ
in coꝛpꝰ⁊ ſanguint᷑ dñi verbis ↄſecranõis.qð nullꝰ

ſt angelus.nullſ ſctũs in celo.i:aĩa. nec ipᷣa virgo buſſi
ma pt. ſed ſolꝰdeꝰ. Pñtetiã abſoluere a pctis. vtab

ſoluti debite intrẽt regnũ celoꝝ. Uñ Antenꝰ papa.
Abſitvt quicq; ſiniſtꝝ de hmõi arbitremur.qᷣ ↄplico
gradui ſuccedentes coꝛpꝰxpᷣi ſacro oꝛe cõficiũt.ꝑ qͥs

xppᷣiani ſumꝰ.qͥ claues regni celoꝝ hñtes ante diẽ iu⸗

dicij iudicãt.xi.q:iij. Abſit. Magnꝰigit᷑ honoꝛ.ma
gna eſt poteſtas ſacerdotũ.Sʒ ſi nõ viuũt caſte ſʒ lu
xurioſe ſacrilegũ cõmittũt.⁊ nõ intelligũt ſuũ hono⸗
rem quẽ ita vituꝑant. Hõ cũ in honoꝛe eſſet nõ intel⸗
