ta phõꝝ.di.xxxvij.qͥ de meſa Hincꝛ Amb.ſup luẽ
LZegimꝰ aliq ne negligat. legimus neignoꝛem? legl⸗
mus nõvt teneamꝰ.ſedvt repudiemꝰ. Itẽ aug. SBi
quid veri de deo Sibilla vel oꝛphe? alique gentiu va
tes aut philoſophi pdixiſſe noſcunt᷑ valet quidẽ ali⸗
quid ad paganoꝝ vanitatẽ reuincendã.nõ tñ ad iſto

„. — —☛

rũ.ſ.que ſunt fidei autoꝛitatẽ cõplectendã.di.xxxvij

i quid veri. Ad pꝛedictã queſtionẽ pᷣfatus vir vey 4 3
Siquigvei. Ad 4 be cauſe tãgunk:.diſt.xxxvij.in.c.pᷣallegato. Uerũ qꝛ

nerandꝰin ſe. c.qdð incipit.tertius terminus. Rñdet
Pleniꝰ declarãs hos terminos.cõceſſum. cõſultum.
mandatũ.pꝛeceptũ.phibitũ.⁊ vſum. Et q;tũ ad
pꝛimũ dicit illð eſſe cõceſſum quicqͥd ꝑ indulgẽtiaʒ
ab eo q id iundice põt eſt largitũ.vtraq; ꝑte in libe⸗
ra poteſtate beneficiati manete.Accipio autẽ magis
ſtricte cõceſſum qᷓ; faciat lexvbi dicit qð nõ eſt pꝛobi
bitũ videtur eſſe cõceſſum. Sicq; conceſſus eſt vſus
camiũ humano generi poſt diluuiũ. Hoc modo re⸗
oꝛ dicendũ aliqᷣbus aptis⁊ ſolidatis in fide. ethnico

rũ ſtudiũ eſſe cõceſſum. Et ad hoc facit ca. Deqᷣbuſ

dam. diſt. xxxvij. Conſultũ addit ſupꝛa cõceſſum
nõ ſolũ ꝑſuaſionẽ ſed etiã maioꝛis boni cõditionem
Koõſiliamur enĩvt ex plunbo qð honeſtiꝰ fuerit eliga
mus.Hinc dico ad dubiũ.ꝙ cum meliꝰſtudiũ pene

omnis hõ poſſit frequẽtare ꝙ;ᷓ ſit ſtudiũ philoſopho⸗

trũ. on eni de pari pugnant lectio xpᷣianoꝝ ⁊ lectio

grecoꝝ.Eſſet abſolute in cõi cuilibet ↄſulendũ ne le

gat codices ethnicoꝝ eſto ꝙ in centis caſibo hodie ali

cui foꝛet cõſulendũ pꝛefato ſtudio dare operã effica/
cem.vt in c. Qui de mẽſa.di.xxxvij. Mãdatũ vult

iunſꝑitus maxime Alrchi.cũ Hugo.xiiij.qi.Qð de

bet infra pꝛeceptũ foꝛe ⁊ cõſilium ſuꝑare in/eo ꝙ ob⸗
ligat ad penã cõtrariũ facientẽ. qð nõ facit conſiliũ.
ſcd nõ obligat ad culpã qð eſt derõne pᷣcepti.Tunc
dicit᷑ ad queſitũ ꝑ iudicẽ ſempiternũ foꝛe mãdatum
ne qͥs in dictis gẽtiliũ debeat ꝑmanere.verberan ei
iuſſit Hiero.vt Ciceronianũ.ipſo verberato teſte ad
Euſtochiũ.qð ſactũ Gꝛatianꝰ aſſumit in canone ꝓ
ſtabilimẽto ↄcluſionis eiuſdẽ di.xxxvi.c. legimus.
Pꝛeceptũ autẽ eſt cuiꝰtrãſgreſſio moꝛtale crimẽ indu
cit.xiiij.q.i.qð debet᷑. An vero ſub tali pᷣcepto libꝛi
gentiliũ xpᷣianis intelligi debeant intdicti.temerarie
nõ audeo affirmare licet multi textus id videant᷑ ſo⸗
nare.vt illecti eaꝝ doctrinaꝝ blandicijs reſipiſcant
aliqui qͥ eaꝝ vinculis aſtrictivelut bos ad victimam
Dducerẽtur.Tali ʒelo ĩpulſus vt credo nõ mediocrit᷑.
tali facultate inſtructus beatiſſimꝰ Hiero.ſcripſit de

filio ꝓdigo ad Damaſum papã.Demonũ cibus eſt
carmina poetax.ſecularis ſcĩa rethoꝛicoꝝ pompad⸗
box. Nulla ibi ſaturitas veritatis. nulla ibi refectiſo
iuſticie reꝑit᷑. Studioſi eaꝝ in fame veri ⁊ virtutũ pe

nuria pſeuerãt.Pꝛohibitio nõ diſtinguit᷑ a pꝛecepto
niſi qꝛ illð affirmatiuũ vt honoꝛa patrẽ ⁊ matrẽ.hoc

negatiuũ.vt nõ occides.Et ſᷣm hoc credũła ſanctis

Setok ſe nconambi r.ſicut ad ꝓpoſuũ Hieroni.
cribit augꝰ. Pulcrioꝛ eſtveritas xpianoꝝ q; PHelena

lectiones ethnicoꝝ codicũ phibite multis de cauſis
ita tamẽ vt oĩs pꝛobibitio cõditionalis intelligat᷑ ⁊ ñ
abſoluta. Cauie autẽ ſunt iſteꝛ ſimiles. Si qͥ foꝛent
melioꝛibo obligativt ſacerdotes qͥ debẽt cure aĩarum

vacare.vt c.ſacerdotes.di.ea. Itemvbi de ſumptibo

de quibo debẽt pauꝑes ſuſtẽtari.tales litere emerenĩ
ſoluẽdo doctoꝛibo vl libꝛos acqͥrendo.vt in c.Legãt
di.ea. Itẽ cum pꝛoptet taliũ literarũ amoꝛẽ litere ſa⸗
crecõtemnerẽtur⁊ negligerent᷑.vt inc. UVino inebꝛiã
tur.di.ea. Itẽ ſi cauſa vanitatis cõtingeret frequenta
ri p̃dictas.vt in ca.nõne.di:ea. Item ſi ad inanẽ glo
riavel qðuis viciũ inclinarẽt legentes. Idẽ ⁊ foꝛtiꝰ ſi
deducerẽt ad erroꝛẽ. Ad qð facit.c.ideo.di.ea.Dẽs

vt plurimũ bec mala ex pꝛefatis lecturis pꝛoueniũt
ſicut exẽpla patiẽtia⁊ conſcie pꝛopꝛie clamãt.phibite
pᷣſumũt᷑ in plunbo.Et ideo dñt deteſtari.ſennonibo
vilipendi.carũq; ſectatoꝛes increpari.nõ quia in ſe
male.ſed qꝛ media ſunt ad deuiandũ a deo. Undeꝛ
Bꝛeg.ſidei ʒelatoꝛ deuotus Titi liuij viri maxie elo

qjuẽtis libꝛos quotq̃t repire potuit cõbuſſit. Uſus

autẽeſt ſm aug.⁊ magiſtrũ in pꝛio ſen.diii.id qð in
vſum venerit inferrein id quod fruendũ eſt.i.in deũ
mediatevel immediate. Sicq; oĩs vſus licitus eſt. ⁊
abuſus ulicitus Sic igit᷑ qui ſtudẽt in gẽtilibo doct᷑

nis pꝛopt᷑ deũ.hi illis vtant᷑ ⁊ licitũ eſt eis.ĩmoꝛ me⸗
ritoꝛiũ.qͥ vero obvanitatẽ vel aliquẽ aliũ finẽ. hi eis
abutütur.⁊ illicite ſtudent in eis. Et qꝛ cõiter hoĩes
abutũtur,ideo cõmuniter tales repbendũtur.·

apitulũ octauũ. De temerario iudicio.

FEmerarium iudicium

ꝑbia ꝓcedit. Ubi ſciẽdũ ſᷣm b.tho.ij.ij.q

tovocabulo extendit᷑ ad ſignificãdũ oẽm determiatõ

nem in qᷣbuſcũq; ſiue in ſpeculatiuis ſiue pꝛacticis.
Ungdeꝛ dicit᷑ ꝗ cecus nõ poteſt iudicare de coloꝛibo.

nec infirmꝰ? ppter guſtũ infectũ de ſapoꝛibꝛ. Ipſum
autẽ iudiciũ pꝛout eſt actus iuſticie tripłr reddit᷑ vi⸗
cioſum. Pꝛimo cũ qͥs iudicat de his in quibo nõ

habet ptãtem.puta cũ quis in iudicio examiat cam

eius qui nõ eſt ſibi ſubditus ⁊ cõdemnat vel abſol⸗
uit eũ per ſentẽtiã.vt laicus clericũ.vel qui nõ habet

regimẽ condẽnat aliũ qui ſibi nõ ſubdit᷑. Et hoc di-

cit᷑udiciũ vſurpatũ ꝑtinẽs ad pᷣſumptõem de qͥ ſu⸗
pꝛa in caplo de pᷣumptionib. Secundo reddit᷑
iudiciũ vicioſum cũ quis habens regimẽ ⁊ poteſtatẽ
ſuꝑ eum quẽ iudicat nõ ſᷣm iura determinatreddẽs
vnicuiq; quod debitũ eſt condẽnando.ſ.reum. ⁊ab
ſoluendo innocẽtem.ſed iniuſticiã facit amoꝛevel ti-⸗
moꝛe ductus odiovel cupiditatevel ignoꝛãtia culpa
bili.⁊ dicik iudiciũ puerſuʒ ſeu iniuſtũ.Et de hoc ſu
pꝛa.ti.i.ca.xix.de iniuſticia. Tertio mõ cũ qͥs pę-
cedit ad iudicandũ de alio ex leuibo ſignis⁊ cauſ⁊ ñ
ſufficiẽtibo ad cognitõem facti.⁊ dicit᷑ iudiciũ ſuſpi⸗

cioſumvel temerariũ.⁊ de hoc nũc agit᷑ alis duobꝰ

omiſſis.Quod qꝛvicioſum ꝓhibet aplłs.i.ad Coꝛĩ.
iiijeNolite añ tꝑs iudicare quſq; veniat dñs. DHui⸗

quod eſt ſpeciale pctm̃.ex curioſitate ⁊ ſu

lx/ꝙ iudicii ſᷣm ſuã pꝛima impoſitõem ĩpoꝛtat deter
minatõem rectã iuſtoꝝ.i.eoꝝ q ſunt iuſta. Sʒ ãplia

—
= —,

N

———

u

—— —

g4
hn
is⸗
n
N
b

Capitulũ Octaunñũ

vicij.vt dicit ri.pene nullus reꝑitur ĩmunis.ſzj cle
ricus religioſus.⁊ laicus.rectoꝛ ⁊ ſubditꝰ eo inuoluit
Sed ꝑ hoc cũ eſt crimĩale cõdemnat᷑. Uñ xpᷣs Luce
vi.Nolite iudicare.⁊ nõ iudicabimini. Nolite condẽ
nareꝛ nõ cõdemnabimini.i.nolite iudicarevt condẽ⸗
netis.i.reputando dignum.hoĩem damnatõe de eo
de quo nõ eſt certũ. Unde pſal.Feci iudiciũ ⁊ iuſtici⸗

am.i.iuſtũ iudiciũ⁊ rectũ.nõ tradas me calũnianti⸗
bus me ſuꝑbis ps.cx viij.id eſt nõ tradas me pꝛopt

hoc demõibo ſuꝑbis. qͥ accuſant q̃tidie bonos falſo
tñ⁊ hec dicit᷑ calumnia.ſicut diabolꝰ falſo accuſauit
ob dño dicẽs. ꝙ pꝛopt᷑ pꝛoſꝑitatẽ ei ſeruiret. Job.i.
bi ampliando materia. Nota ꝙ triplex eſt iudiciũ
temerariũ. Pꝛimũ de pꝛoximo ſuo. Secunduʒ
de domino deo. Tertium de ſeipſo.

Muantũ ad pꝛimn de ... I.

quo pꝛincipalłr intendit. Nlota iudiciũ temerariuz

eſt cũ aliqͥs opus pꝛoximi de q̊ nõ habet ſufficientia
indicia ad cognoſcendũ.vtrũ bonũ vel malũ ſit ĩ mẽ
te ſua firmiter eſtimat ſeu determinat illð eſſe malũ.
2 ðꝛ eſſe iudiciũ ſuſpicioſum ſeu temerariũ Circa qð
triavidẽda ſunt. Pꝛimo deeiꝰcauſa. Scõðo de
eiꝰ malitia.ſ.quãta ſit. Tertio qᷓre ꝓhibita Quã⸗
tũ ad pꝛimũ.ſicut dicit Tullius,.ſuſpitio ĩpoꝛtat opi
nionẽ mali q̃ ex leuibo indicijs pcedit. Et ↄtingit ex
tribo.ſᷣm b. Tho.ij.ij.q.lx.arti.iij Uno mõ ex hoc ꝙ
aliquis in ſeipſo malꝰeſt.Et ex hocipſo ꝙ cõſci ẽ ma
licie ſue facilr de alijs male opinat᷑.ſᷣm illð Ecchaſ.x
Stultus.i.pctõꝛ invia ambulãs cũ ipſe ſit inſipiẽs
oẽs exiſtimar inſipiẽtes.Auarus cũ ſit aſſuetꝰfrau⸗
dibo⁊ mẽdacijs in emẽdovelvendẽdo oẽs emẽtes et
vendẽtes credit ſilia facere. Luxurioſus qͥ reſpicit iu
uenes⁊ loquit᷑ mala intẽtione laſciua.ita qͥs videt re
ſpicerevel loqui cũ hmõi.malũ idẽ iudicat. Sʒ nõ ſe

quit᷑ ꝙ ſi ipſe malꝰeſt alij ſint mali.⁊ ſi eſſent mãifeſte

mali.nõ tñ ſꝑ malefaciũt ⁊ mala intẽtione Scðo
mõ ꝓuenit hoc ex eo ꝙ quis male afficit᷑ ad alrerum
Cũ eĩ quis ↄtẽnit aliũ vel odit.vel iraſcit᷑. vel ĩuidet

eæx leuibo ſignis opinat᷑ male ð ipſo:qꝛvnꝰqͥſq; facilłr

credit qð appetit.qꝛ igit᷑ male affectus ad aliũ appe
tit ſibi malũ pꝛomptꝰ eſt ad cogitandũ malũ de eo.
Ad hoc facit qðᷣ ait Hiero. O inuidia pᷣmũ tui moꝛ

dax quidã ꝓ nefas noĩe xpᷣiani relicta trabe in oclo pꝑp

Hais in alieno feſtucã q̃rũt.i. ex hoc qð ĩuidẽt alijs ð

uibo defectibo iudicãt ⁊ condẽnant eos. Tertio

mõ ꝓuenit hoc ex lõga exꝑientia. Uñ ðt phũs.in.ij.
ethicoꝝ ꝙ ſenes ſunt maxime ſuſpitioſi.qꝛ multotiẽs
ſunt exꝑti alioꝝ defectꝰ. Pꝛime due caule ſuſpitõnis
manitfeſte ꝑunẽt ad ꝑuerſitatẽ affectꝰ. Terna vero di
minuit rõem ſuſpitõis.vñ etiã pctm̃.De his ãt q̃ de
ſe ſunt mala.vt blaſphemie.homicidia. adulteria.et
hmõi.vt dicit Beda.licet nobᷣ ſuſpicari⁊ iudicare ma
la.ĩmo ↄtrariũ facere.i.eſtimare ea vt bona⁊ꝛ licita eẽt

pctm̃⁊ erroꝛ ꝑiculoſus.Uñ.xi.q.iij.ðꝛ.⁊ eſt ſniĩ Pie

ro.Si qͥs dixerit iuſtũ.ſ.opꝰiniuſtũ⁊ iniuſtũ iuſtũ.
vterq; abomĩabilis eſt apð deũ.ſed nullꝰ eſt aboĩa⸗
bilis apð deũ.niſi pꝛopt᷑ moꝛtle.ergo hoc ẽ moꝛtale.
Vñ dicit ibi glo hoc intelligi᷑ vno mõ cũ qͥs dicit

vicia eſſevirtutes:vel ecõuerſo.talis moꝛtalr peccat.

Et ↄſonat hoc ei qð dicit Aug.ſuꝑ eplamad Coꝛĩ.
ſcʒ ꝙ errare in rebus neceſſarijs eſt moꝛtale pctm̃ cũ
quis.ſ.iudicat ſeu putat opꝰbonũ eſſe malũ⁊ ecõuer

ſo. nam qlibet adultus tenet᷑ ſcire hoc bonũ illõ ma

lü.hec in glo.qdð intelligide neceſſarijs ad ſalutem

quoꝝ tranſgreſſio vel omiſſio eſt moꝛtale.ſecꝰde veni

alibus. In ſũllis eĩ neceſſarijs ad ſalutẽ.vt dicit Hie⸗
ro.parũ diſtat a vicio deciꝑevel decipi poſſe xpᷣianũ
Et ad eos dirigit᷑ illa impꝛecatio.Eſa.v. Ve qui di
citis ſcʒ in coꝛdeveſtro bonũ malũ⁊ malũ bonum⁊c
Non tamẽ cõtinue peccat moꝛtalr qui errat in neceſ⸗
ſarijs.ſed pꝛo illo tpe qͥ omittit vel negligit addiſcere
illa m tho. Quantũ ad ſecundũ.i.de malicia q̃n
ta ſit.ſ.vẽiale vel moꝛtale.ota ſᷣm b.tho.vbi ſupꝛa
ꝙ triplex eſt gradus ſuſpitiõis. Pꝛimus eſt cũ qͥs
ex leuibo indicijs incipit dubitare de bonitate alicꝰ.

vt cũ videns pꝛobũ virũ⁊ religioſum ridere.vel dure

loqui alicui.vel aliqð ſolaciũ dicere incipit cogitare
illũ eſſe leuẽ⁊ nõ ita ſanctũ ſicut cõiter tenet᷑. ⁊ hoc eſt
veniale⁊ leue peccatũ. Pertinet eĩ hoc ad tentationẽ
humanã ſine qua vita iſta nõ ducit᷑ vt habet᷑ in glo.
ſuꝑ illð.iiad Coꝛin.iiij. Nolite ante tempus iudica⸗
re. Secũdus gradus eſt cũ aliquis pꝛo certo ma
liciã alrerius eſtimat ex leuibus indicijs. ⁊ hoc ſi ſit
de aliq̊ graui.i.moꝛtali erit moꝛiale tale iudiciũ.qꝛ ñ
eſt ſine ↄtẽptu ꝓximi int᷑ioꝛi.ſicut ſi qͥs ex hoc ꝙvidet
hoĩem bone fame vel quẽ ignoꝛat cuiꝰcõditõis ſit.lo
quentẽ cũ muliere quꝗ nõ cognoſcit.in loco honeſto
⁊ mõ modeſtoꝛ firmit᷑ in mẽte exiſtiat eos loqͥ de tur
pibo vl intẽtõe pꝛauavt inducat ad malũ.cũ hoc age
re ſit moꝛtale tale iudiciũ eritilli peccatũ moꝛtale Si
mitłtr ſi qͥ videns hoĩem comedentẽ pluries. vł hoꝛa
pꝛima in die q̃ eſt ieiuniũ eccłievt in quadrageſima
⁊ cũ nõ cognoſcat eũ nec ſciat motiuũ eiꝰ ad comedẽ
dũ firmit᷑ in aĩo credit ꝓ peccet moꝛtalr.⁊ ꝙtrãſgre⸗
diat᷑ pᷣceptũ ecclhie.peccarʒ ipᷣe iudicãs moꝛtalraꝛ p̃ᷣt
hr̃e legitimã cãm nõ ieiunadi.vt infirmitatẽ vel mul
tũ laboꝛẽ neceſſariũ⁊ hmõi.in q̃ caſu nõ peccet nõ ie
iunãdo nec trãſgredit᷑ mãdatũ ecclie. Secꝰãt eẽt cuʒ
iudicaret ꝑ pᷣſumptõʒvidelʒ ꝙ ſi tal omittit ieiuniuz
ſine cã legitima peccet moꝛtalr in trãſgrediẽdo pꝛece
pta ecclie.de hoc tñ nõ iudicat vtꝝ hẽat caãm legiti⸗
mã vel nõ cũ neſciat. Sili cũ qͥs ex eo ꝙ aliqs nõ cõ
uerſat᷑ domeſtice cũ aliquovt pus. vel oñt aliquam
irã ad eũ.p eerto credit ꝙᷣ hẽat odiũ moꝛtale ad illũ.
moꝛtalłr peccat.lõ enĩ oĩs ira vel indignatio ẽ odiũ
Sʒ cũ qͥs hʒ ſigna ſatis vꝛgẽtia ſeu ꝓbabilia malicie
alteriꝰ vtputa qꝛ ẽ male fame.depᷣhẽſus plies in tali
vicio loqͥ ? ſuſpectꝰ cũ ſuſpecta in loco⁊ tẽpe ſuſpecto.
nõ eẽt moꝛtale.Tñ cauendũ eſt etiã tũc a iudicio ni
ſi ſit ſuſpicioviolẽta q̃ facit hoĩem ↄuictũ in foꝛo con
tẽtioſo. Uñ glo.dicit ſuꝑ illud. Nolite iudicare Et ſi
ſuſpitões vitare nõ poſſumꝰqꝛ hoĩnes ſumꝰ:iudicia
tñ.i.diffinitiuas firmaſq; ſentẽtias ↄtinere debemꝰ.
Si qͥs autẽ iudicat aliquẽ det᷑minateꝛ cenitudinali
ter de pctõ veniali ſine ſufficiẽtibo ſignis veniali pec
cat. Uñ ſaluatoꝛ ait Mathei:vij. In quo iudicio iu
dicaueritis.ſ.de moꝛtalivel veniali iudicabimĩ.ſcʒ ⁊
vos a deo. Sʒ qd ſi qͥs ex aliq bo ſignis exterioꝛibus
iudicat aliquẽ ſuꝑbũ:iracundũ.vel guloſuʒ. n⸗

-ð

que ſuntvicia capitalia. Cidet᷑ dicendũ ꝙ ſi iudicat
illã habere talia vicia ſecundũ paſſionẽ vbi frequent
⁊ cõiter eſtveniale.nõ ſᷣm rõem deliberatã in moꝛtali

coiter eſtveniale. Tertiꝰ gradus ſuſpitiõis eſt cuʒ

aliquis iudex ꝓcedit ex ſuſpinõſbo ad ↄdẽnandum
aliquẽ et hoc directe eſt cõtra iuſticiã.vnde⁊ moꝛtle.
E ſt enĩ iuſticia⁊ iniuſticia pꝛopꝛie circa oꝑatoes exte
rioꝛes. ⁊ iõ tunc iudiciũ ſuſpicioſum ꝑtinʒ directe ad
iniuſticiã quãdo ad actũ exterioꝛẽ pꝛocedit vt in foꝛo

cauſarũ. Sed iudiciũ ſuſpicioſum interius in mente

ꝑtinet ad iniuſticiã reductiue ſm qð cõparat᷑ ad exte
rius iudiciũ ſicut actus interioꝛ ad exterioꝛẽ vt cocu⸗
piſcentia ad foꝛnicatoe.⁊ ira ad homiciũ. Pꝛohibet
aurẽ in iure indicẽ iudicare ex ſuſpitiõibo. Unð dicit
Melchiades papa. Pꝛio ſuꝑ oia diligẽt᷑ inqrite vt
cũ iuſticia⁊ claritate diffiniatꝭ.nullũ iudicetis ſuſpi⸗
tionis arbitrio.ſed pꝛimũ ꝓbate.ij.q.i.pꝛio vbi dicit
glo. ꝓg triplex eſt ſuſpitio. Pꝛi eſt temeraria q ſcilʒ
oꝛit᷑ ex leʒibo indicijs vt cũ ex locutõe aliquaꝝ ꝑſona
rũ leuiũ dicit᷑ malũ de aliq̊.⁊ de hac intelligit᷑ qd di⸗
ctũ eſt.vñ reſpuenda eſt.qꝛ nõ facit ppatöem. Se
cunda eſt ꝓbabilis vt cũ oꝛi᷑infamia de aliq apð eti
am graues ꝑſonas.hec etſi nõ facitſi ufficientẽ ꝓbatõ
nem inducittñ purgatõem qua pᷣt pᷣlatus exigere. vt
ij.q. v. Pꝛeſul. Tertia eſtviolenta.vt cũ reꝑitur ſu
ſpectus cũ ſuſpecta.nudꝰ cũ nuda in eodẽ loco. hec
quia cõuincit inducit condẽnatõem tanq; ſufficiẽter
pꝛobatũ ſit.vt.xxxij.q.i.Dixit dñs. Qð iudicari nõ
debeat ꝑ ſuſpitões ſed ꝑ ſufficietes ꝑbatões oſtendit

Euariſius papa dicẽs.Si deꝰoĩm cõditoꝛ ſodomo⸗

rũ mala quoꝝclanioꝛvſq; ad celũ ꝑuenerat oĩa ſciẽs
pꝛius nec crederenec iudicarevoluit qᷓ ipſe ea cũ fide

libo teſtibo diligẽter inueſtigãs que audierat ope cõ⸗
pꝛobaret.os qᷣ ſumus hoĩes⁊ pctõꝛes quibo inco⸗

gnitꝗ ſunt occulto iudicia dei. hec pᷣcauentes nulluʒ
ante derã iuſtãq; pꝛobatõem iudicare ⁊ dãnare debe
mus. ij.q.l. Deus oĩpotẽs. Quãtũ ad tertiũ ſcʒ ꝗͥ
re ſit phibitũ iudicare ex ſuſpitõe. Rñſio.qꝛ ex hoc ſe
quit᷑ triplex malũ.Nãa cõtemnit pꝛoximũ.vſurpat ðᷣi
pꝛopꝛiũ ledit ſeipʒ. Oð homo cõtemnat pꝛoximũ

ex iudicio ſulpicioſo ſic declarat. be. tho. ij. ij. q lx. Ex

hoc ꝙaliquis hʒ malã opinionẽ de aliq ⁊ abſq; ſuffi
cienti cauſa iniuriat᷑ ei? cõtemnit ipʒʒ in mẽte ſua.nul
lus autẽ dʒ contẽnere pꝛoximũ vel qðcũq; nocumen
xũ inferre abſq; cauſa vꝛgẽte.qꝛ hoc eſt cõtra caritatẽ
pꝛoximi. Etideovbi nõ appareãt manifeſta ſigna de
malicia alterius debemꝰeũ vt bonũ hr̃e. Uñ aplus.

Ro.xiiij.Qui nõ manducat manducãtẽ non ſpnat.

ſcʒ iudicondo ipᷣm malũ⁊ guloſuʒ. vel idolatra q̊ad
idolotica.⁊ q manducat nõ manducantẽ nõ iudicet
vt ſuꝑſtitioſum ⁊ hmõi.Si qͥs obijceret ꝙ iudicium

magis dʒz eſſe de eo qð in pluribo aecidit qᷓ; de eo qð
in paucioꝛibo.ſed in plibo accidit ꝙ hoĩes male agũt
Nã dicit᷑ Eccłs.i.Stulroꝝ infinitꝰ eſt nũerus.ꝓni
enĩ ſunt ſenſus hoĩm⁊ cuncta cogitatio ad malũ ab
adoleſcẽtia ſua.vt ðꝛ Beñ.vi.ergo potiꝰdʒ dubiũ fa⸗
ctũ hoĩs iudicari in malũ q; in bonũ.qꝛ ſic minꝰfal⸗

let᷑ cũ falli ſit malũ intelleciꝰpꝛopt᷑ falſitatẽ Rñt bea.
Tho.vbi ſupꝛa ar.iiij. ꝙ q;uis hõ dubiũ factũ ĩ me

lius interpᷣtando freqntius fallał tñ meliꝰẽ ꝙ frequẽ

tius hõ fallat᷑ hñdo bonã opinionẽ de malo hoĩe qᷓ
ꝙ rarius fallat᷑ habendo malã opinionẽ de bono ho
mine.qð cõtingeret ſi dubia in partẽ peioꝛẽ interpᷣta
rent᷑ Nam nulla iniuria fit alicui ex pꝛio.ſed ex ſcõᷣo
vtiq;. Sʒ neq; etiã in hoc falli ꝑtinet ad malũ intel⸗
lectus iudicãtis bonũ de malo hoĩe in facto dubio.

Alið eſt enĩ iudicare de rebo.alið de hoĩbo. Nã ĩ iu-

dicio de rebo attendit᷑ ibi ſolũ bonũ iudicãtis ſi vere
iudicet.ſ.put eſt.⁊ malũ ſi falſo iudicet.qꝛ bonũ ĩteł

lectus eſtveꝝ.⁊ malũ eſtfalſum ſᷣm phũʒ in.vi.ethi⸗
coꝝ.Ipſi autẽ rei de q̃iudicamꝰ nil nocet q̃litercũq;
iudicemur⁊ iõ dʒ hõ niti vt de rebo iudicet ꝓut ſunt.

Sed in iudicio qͥ iudicamꝰde hoĩbo pᷣcipue attendit᷑
bonũ⁊ malũ ex pte eiꝰ de qͥ iudicat᷑.qͥ in hocipᷣo ho⸗
noꝛabił habet᷑ ꝙ bonus iudicat᷑: ↄtẽptibiłſi malus
iudicet᷑. Et ideo debemꝰattendere in tali iudicio poti
us ꝙ bonũ iudicemꝰ hoĩem niſi maniteſta rõ oñdat
ↄtrariũ.Jpᷣm autẽ falſum iudiciũ hoĩs bene iudicã
tis de malo hoĩe nõ ꝑtinet ad malũ intellect ipſi ſiẽ

nec ad ꝑfectõem eiꝰꝑtinet cognoſcere veritatẽ ſingu⸗

lariũ cõtingentiũ.ſed magis ꝑtinet hocad bonũ effe

ctũ hoĩs ſᷣm caritatẽ iuxta illð.uiad Coꝛi.xiij. Chari

tas nõ cogitat malũ.ſ.de ꝓxtimo. Scðoex iudicõ
hmõi ſuſpitioſo vſurpat᷑ dei pꝛopꝛiũ. Dicit᷑ enĩ diſt.
xxxij. Erubeſcant. Occultoꝝ cognitoꝛ⁊ iudex eſt deꝰ
ideo ſolus habet iudicare de occultis.qꝛ ſolus nouit
occulta.ſm illð qð ait Salomõ.Tu ſołnoſti coꝛda
filioꝝ boĩm.⁊ illð.ij.pał.vi. Hoĩes vident que ſoꝛis
ſunt. deus autẽ intuet᷑ coꝛ Cum igit᷑ in his que deſe

mala nõ ſunt ſed de genere bonoꝝvt elemoſine. ieiu⸗

niũ⁊ hmõi.vel indifferẽtia. vt comedere bibere loqͥ ⁊
hmõi.malicia eoꝛũ.i.ꝙ ſint male facta ꝓcedat hoc ex
mala intentõe facientis.⁊ intẽtio ſit occulta.Jõ iudi⸗

cans male de aliquovſurpat deo iudiciũ ſuũ vñ val

de ſuꝑbo⁊arrogans.Etideo dicit apłs Ro.xuij Tu
autẽ qͥs es qͥ iudicas alienũ ſeruũ.i.qnõ pᷣſumis iu⸗

dicare coꝛ alteriꝰqð deo reſeruat᷑. Pertinet etiã ad te⸗

merariũ iudiciũ ꝙ aliquis qui eũ qͥ nunc malus eſt
maniteſte velit iudicare dãnandũ niſi ꝑ pᷣſuppoſitõʒ
ſcʒ ſi ꝑſeueret in malo.Põt enĩ qͥlibet q;tumcũq; ma
lus cõuerti ad dñm. Uñꝛ leo papa dicit Nemo ẽ de
ſperãdus dũ eſt in hoc coꝛꝑe cõſtitutus.hoc eni eſſet
iudicare de futuris quoꝝ cognitio deo eſt nota Sʒ⁊

de pᷣteritis malis ꝓximi q̃ nouimꝰnõ debemꝰiudica

re.ſ.ꝙ ꝑſeuerʒ in eis niſi hoc appareat.ſed eſtimare ꝙ
penitueriĩt. Nã vt ðꝛ.i.q.vij.ſancimꝰ.Nemo iudica⸗
dus eſt immemoꝛ ſalutis ſue. Pꝛo regula igit᷑ iuris
habet᷑ ꝙ dubia ſunt in melioꝛẽ ꝑtẽ interpᷣtãda.extra
de re. iur.c.eſtote Ubi etiã nota ſᷣm b.cho.vbi ſupꝛa
ꝙ interpᷣtari in melioꝛẽvel deterioꝛẽ ꝑtẽ ↄtigit duptr.
Vno mõ ꝑ pᷣſuppoſitõʒ.alio mõ ꝑ determinatiõem.
Scðm pꝛimũ modũ.ſ.pᷣſuppoſitõis tũc cũ debemꝰ
aliquibo malis adhibere remediũ ſiue alienis ſiue no
ſtris.ad hocvt ſecurius remediũ adhibeat᷑ dʒ pᷣſup⸗
poni qð detenꝰ ẽ.qꝛ remediũ qð eſt efficaxꝰ maius
malũ multomagis erit cõtra minꝰ.Et ſic bonꝰ neſci
ens ſi adhuc vere penituerit.decõmiſſis iudicãs ꝑ pᷣ

ſuppoſitõʒ acſi nõ penituerit ſufficiẽter.iteꝝ Pie do

let.iuxta illð Job.ix. Uerebaroĩa oꝑpa mea Etvidẽs

ꝑſonã ignotã vel ꝓcliuẽ ad malũ tollã ante eũ.quod

— — —2-———

„ mm om-—

— — — — —.—

—, —.

— — —

—

1
ℳ
49

poſſet furari vel vnde poſſet maleagerenõ iudicãdo
illũ malũ determinate ſed pᷣupponendo ꝓꝙ eſſe poſſʒ
ſibi et mibi pꝛouideo. Secundũ aliũ modũ.ſ.deter⸗
minatois ſic dubia in melioꝛẽ patẽ ſunt interpᷣtanda
Quantũ ad tertũ ꝑ hmõi iudiciũ ledit homo ſeipᷣm
Naʒ vt dicit aug.de occultis alieni coꝛdis temere iu⸗
dicare peccatũ eſt In quo eĩ aliũ iudicas ait apłs ad
Ro.ij.teipᷣm condẽnas.iebi noces cõmittẽdo pctm̃
vnde punieris.Quãtũ eĩ hoc diſpliceat deo oñ ditur

ꝑ punitionẽ.Legit᷑ enĩ in vitiſpatꝝ ꝙ cũ duo germãi

ſimł in heremo habitarẽt ad ſeruiendũ deo,. ad tantã
puritatẽ.mẽtiſq; ꝑfectõʒ venerãt vt ad placitũ ſuũ vi
derẽt alter alteriꝰgrãm ꝑ ſplẽdoꝛẽ quendã extra reful
gentẽ ſuꝑ eos. Acciditvt die qᷓdã irẽt ad viſitãdũ pa
tres ꝑ heremũ⁊ cũ minoꝛ ex eis videret vnũ ex uł pa
tribo comedentẽ ſexta feria in hoꝛa tertiaꝝ iudicauit
illũ trãſgreſſoꝛem ieiunij.qð tũc habebat᷑ vt pᷣceptuʒ
Reuerſus igit᷑ ad cellulã pꝛopꝛiã cũ maioꝛ oꝛãs opta
ret videre ſplẽdoꝛẽ ſolitũ ſuꝑ frẽʒ minoꝛẽ nilvidere po
tuit pꝛopt᷑ qð vocauit eũ⁊ ſciſcitatꝰeſt ſi in aliq̃ eũ cõ
ſciẽtia remoꝛderet.nã mirabat᷑ ꝙ nõ videbat lucẽ ſuꝑ
eũvt pᷣus.illevᷣo diligẽtiꝰ pſcrutas ↄſciam ſuã denul
loſinqt recolo niſi ꝙ vidẽs talẽ prem comedere añ ho⸗
rã male ſuſpicatꝰſum de eo ꝙ intelligẽs maioꝛ illud
temeraniũ iudiciũ fuiſſe cãm illiꝰſubtractõis gr̃e.iu⸗
ſtã eĩ cãm potuit habere ule ſoluendi ieiunium. ⁊ ſic
non peccare.penitentiã egit cum eo.⁊ redijt ad luceʒ
pꝛiſtinam. Item in vitaſpatrum cum duo fratres ſa
tis iuuenes et apparentes diſcurrerent pꝛedicando
verbum dei acceſſiſſentad quandam deuotiſſimam
mulierẽ.audita fama ſanctitatis ſue. poſt diuina col
loquia cõmendantes ſe oꝛatiõibus ſuis abierũt.Illa
videns illos ita iuuenes cepit ſuſpicari et heſitare de
puritate et bonitate illoꝛum quaſi nõ poſſent in tan⸗
to diſcurſu puritatem ſeruare. pꝛopter quod cũ oꝛa⸗
tioni ſe dediſſet per ſpacium tempoꝛis ſentiẽs ſe ari⸗
damꝛ⁊ non guſtare ſolitã dulcedinẽ cum miraretur ⁊
pie cõquereret᷑ de tanta aniditate. demum apparuit
ſibi beata Maria dure arguẽs eam de temeraria ſu⸗
ſpitione contra fratres ſuos dicens ꝙ eſſet fufficiens
in mundo ↄuerſantes conſeruare eos.⁊ ꝙ pꝛopterea
ula dulcedine pꝛiuata fuerat. Suꝑ quo penirens de
temerario iudicio eos in veneratiõe habuit. Exem⸗
plũ etiam de heremita qui iudicabat Gꝛegoꝛium in
papatu delitiarni quõ fuit ſibi declaratũ.

Duantu ad ſecundu ꝗF. I.

pꝛincipale ſcilicʒ iudicium quo iudicat᷑ deus temera
tie ab homine Sciendum quod temerarie iudicant
de deo qui in paſſione poſiti arbitrantur deum non
eſſe iuſtũ.vt illi qͥ dicebant pꝛouerbiũ illud Patres
noſtricomedebant vuam acerbam. ⁊ dentes filioꝛũ
obſtupeſcunt.id eſt ſunt alligati.vt vulganiter dicit᷑.
id eſt patres noſtri peccauerunt⁊ nos poꝛtabimꝰ pe⸗
nam pꝛo eis Eʒechi.xviij. quod eſſe falſum oſtendit
dominus dicens. Filius nõ poꝛtabit iniquitatẽ pa⸗

tris.id eſt non luet penam pꝛo eo. nec pater iniquita
tem filij.ſed vnuſquiſq; in in iniquitate ſua moꝛietur

quod verum eſt quo ad penam tangentem animam

MU.

ſeu in alia vita Nam pena tempoꝛali ſm iuſticiã di
uinam et humanam punitur vnus pꝛo alio ec cauſa
varia. Judicium autẽ temerarium eſt quo arbitranꝰ
tur aliqui deum non parcere penitentibus quando
graue eſt peccatũ.quod falſum eſſe oſtendit Ps.pſal
mo.l.dicens.Tibi ſoli peccaui⁊ malum coꝛam te fe⸗
ci.vt iuſtificeris in ſermonibus tuis.⁊ vincas cuʒ iu
dicaris.Que locutio obſcura eſt. ⁊ ideo exponenda.
Eſt igitur vnus intellectus ſᷣm beatũ Thomã. poſt
glo.ſuper epiſtolam Roma.iij.vbi ponitur hec auto
ritas ſic.Ego peccaui tibi ſoli:.id eſt quia rex ſum nõ
habens ſuperioꝛẽ hominẽ qui me puniat de adulte⸗
rio et homicidio cõmiſſo.id eſt tibi deo reſeruat᷑ pec⸗
catũ meum puniendũ malum coꝛam te feci:id eſt ſci
enteret ſi alij ignoꝛauerintvł coꝛam te.id eſt cito a te
reſpectus oculo miſericoꝛdietue ad te conuerſus.ab
hoc ergo peccato munda me quia ↄgnoſco.id eſt do
leo ⁊ peniteo quod ſupꝛa petierat.⁊ hocvt iuſtiſiceris
in ſermonibus tuis ⁊ vincas cum iudicaris:ſcilicʒ ex
hoc ſequetut hoc bonum eſt.quia iuſtificaberis. id ẽ
luſtus manifeſtaberis.id eſt verax in ſermonibo tu⸗
is in quibo veniam pꝛomittis peccatoꝛibꝰconuerſis
non ſolum illo ſermone Eʒech.xviij Peccatoꝛ in qua
cũq; hoꝛa conuerſus fuerit⁊c.quia hmõiverba ps.ſpᷣ
us fuerũt dicta anteverba Eʒech. Sʒ etiã illo ſermo
ne quo dicit᷑ euit᷑.xxvi.Oꝛabũt pꝛo unpietatibo ſu
is ⁊ recoꝛdaboꝛ federis mei.Et deut᷑.xxx.Si ductus
penitudine reuerſus fueris ad deũ reducet te dñs de
us tuus⁊ miſerebit᷑ tui.⁊ vincas.id eſt vinces opini
onem hominũ falſo eſtimatiũ cum iudicaris ab eis.
id ẽ eſtimaris ꝙ nõ parces peccatũ dauid łalijs pec
catoꝛibo ita ꝙ lyvt hic tenet᷑ cõſecutiue nõ cauſatiue.
Aliꝰſenſus eſt vt ly vt retferat᷑ nõ ad illð munda me
ſed ad illð tibi ſoli peccaui cõſecutiue tamẽ non cau⸗
ſatiue.⁊ eſt ſenſus.ij.Regũ.xij Ego peccaui tibivt iu
ſtificeris in ſermonibo tuis.id eſt ex peccato meo cõ⸗

ſecutum eſt.quia tu appares iuſtus.id eſt fidetis. et

verax in tuis ſermonibo id eſt pꝛiomiſſionibo.nõ fran
gens ipᷣa⁊ cõtrafaciẽs pꝛopter peccatũ meũvel alioꝛ
Pꝛomiſerat enĩ deus dauid ꝙ regnũ ſuũ ſtabiliret
ineternũ.ij.Regum.vij.que pꝛomiſſio erat implen⸗
da per incarnatõem chꝛiſti.ſed a quibuſdam diceba
tur ꝙ pꝛopter peccatũ dauid non eſſet deus illã ob⸗
ſeruaturus.ſed quia talis pꝛophetia erat pꝛophetia
nõ cõminationis que mutari poteſt ſi humana meri⸗
ta mutaãtur ſᷣm illud Piere.viij Repente loquar ad
uerſus gentem.quia ad illa reſpicit.ſed erat pꝛophe⸗
tia pꝛedeſtinationis ſcᷣm quꝗ pꝛedicitur aliquid qᷓi
omnibꝰmodis amolengum⸗A ideo ſi factum nõ fu
iſſet quod pꝛomiſſum eſt. Dauid pꝛeiudicaret diui⸗
ne iuſticie.id eſt veritati.⁊ non appareret deus verax
⁊ fidelis in pꝛomiſſis omnimode implẽdis.Sed im
plendo pꝛomiſſum illud etiã peccante.Dauid appa
ret iuſtus.id eſtverax in ſuis ſermonibo pꝛomiſſoꝛijs
⁊ vincit opinionẽ falſam qua iudicatur mutabilis et

non fſidelis in pꝛomiſſis. Et hec eſt expoſitio ſecunda

ad pꝛopoſitũ apoſtoli ibi inducta Alic expoſitõcs di
mutant᷑. Item iudicant alij deum temerarie eo ſcz
affligat bonos ⁊ nõ pꝛemiet hic de quibus Bieur

Malachie iij. Dixiſtis vanꝰ eſt qui ſeruit deo. 2 qð
emolumentũ recepimꝰqꝛ mandatis e obediuimus
Segd boc eſſe fallum temerariũ iudiciũ oſtendit ip
ſe dicens laiere. Ouid vultis mecũ in iudicio conte/
dere. Oẽs dereliqᷣſtis mevñ qlibet meret᷑ gebennam
ſolũ pꝛopt᷑ oꝛiginale.⁊ alias penas. ⁊ ideo nullꝰ põt
cõqueri. Piere.xij. Juſtus quidẽ tu es.de peni.dliij
Quid ergo. vbi ð; Quid ergo turbamur. nemovt
dens malignos ꝓſpitatẽ habere turbet. Non eſt hic
retributio malignitatis neq; virtutis.2 ſi aliquo mõ
cõtingitvt aliq ſit retributio vel mallcievel virtutis ñi
tñ ſᷣm qð dignũ eſt ſed ſimpłrveluti quidã guſtꝰiu⸗
ſticie vel iudicij. vt q reſurrectõeʒ nõ credũt talibo do
ceon?. Ouãdo itaq; videmꝰmalignũ diteſcere. ñ ſub
ruamur.⁊ qñ videmꝰ bonũ mala pati noõ turbemur.
illic coꝛona illic ſupplicia.Eſt⁊ alia rõ qꝛ nõ pot ma⸗
lus in oĩbꝰ malus eſſe ſed hẽt aliq vona. Nec bon⸗
in oibo bonꝰeſſe ſed bʒ aliqua pctã. Quãdo ergo pꝛo
ſperitatẽ hʒ homo malus malo capitis ſui eſt. Kum
ergo ꝓ illis bonis paucis hic retributõeʒ accipit Ulic
iã plenius puniet᷑. Potreſt etiã referri memoꝛia bo
noꝝ ad mino:ẽ penã habendã.vt bona q inter mul
ta mala fiũt ꝓficiant ad pntis vite vel future pᷣmium
obtinendũ. ſed ad tolerabiliꝰextremi iudicij ſupplici
um ſubeundũ. ſicut de fideꝛ ceteris que ſine charita
te habentur. hec ibi.

uatũ ad terti pꝛin S§.
cipaſe.ſ.iudicando de ſeipᷣo temerarie.ðꝛ.i.Coꝛĩ.xi.
Si noſmeripos iudicaremꝰnõ vtiq; a dño.iudicare
mur. In iudicio hoc ꝓpꝛio pꝛimo opoꝛtet fieri diligẽ⸗
tem examinatõem.⁊ de hoc intelligit a utoꝛitas. Se
cundo redargutõem⁊ punitõem in ſe de maniieſtis
poc qͥlibet.iuxta illð ps. Feci iudiciũ⁊ iuſticiã. Tereõ
poteſt fieri abſolutio vt ſcʒ qs pꝛo certo reputet ſe in⸗
nocetẽꝛ ſine moꝛtali.⁊ hoc nulli licet Et de hoc apo
ſtoluð.i.ad oꝛin.iiij Mech meipᷣm iudico hec tho.
ſuꝑ eplas: Sciendũ igit᷑ ꝙ tale iudiciũ eſt temera
riũ. quãdo qͥs exiſtimat certuudinalreſſe ſe deo gra
tumꝰ⁊ virtuoſum.qꝛ eũ nõ remoꝛdet cõſciẽtia de moꝛ
tali. Unde ab hoc iudicio cauet ſibi apls dicẽs.i.ad
Coꝛin.iiij Neq; meipᷣm iudico.i.innocentẽ pꝛo certo
me nõ eſtimo. Cuius rõnem aſſignãs ſubdit. Nibil
mihi cõſcius ſum.i.nõ habeo contcientiã alicuiꝰ pec
cati moꝛtalis.ſed non in hoc iu ſtificans ſum.id eſt ñ
ſufficit ad hoc ꝙ me iuſtũ vere pꝛonũciem.qꝛ pñt ali
qua peccata in me eſſe que me latẽt iuxta illð põ. De
licta qͥs intelligit. Sed hec.ſ.certitudo iudicij de coꝛ
de alicuiꝰreſeruat᷑ ſoli deo.pꝛopterea ſubdit. Qui ãt
iudicat me dñs eſt. ſᷣm illud pꝛou.xvi. Spirituũ põ
deratoꝛ eſt dñs. Mam de hoie ðꝛ etiã quo ad ſeipᷣm.
Nemo ſcit.ſ.ꝑ certitudinẽvtꝝ odiovł amoꝛe ſcilʒ dei
ſit dignus.Eccłs.ix.qᷓ;uis enĩ quis videat ſe agerev

tuoſa oꝑa⁊ frequẽter ⁊ delectabiliter ⁊ pꝛompte q ad

debitum finẽ quod eſt ſignũ habitus generati.tamẽ

quia actus virtutũ acquiſitaꝝ ſunt oĩno ſimiles acti

bus virtutũ infuſarũ nõ poteſt qͥs ſcire vtꝝ talis actꝰ
bonus pcedat a virtute pᷣciſe acqͥſita in ipo que non
ſufficit ad ſalutẽ.aut virtute infuſa neceſſaria ed ſa⸗

lutẽ que eſt ex grã. Secundo eſt temerariũ iudicum

de ſeipo cũ eſtimat ſibi licere iudicare de cũctis repu

tans ſe ſpũ alem.pꝛo eo qð dicit apłs.iiad Coꝛi. ij.
Spũalis oĩa iudicatꝛ ipſe a nemiĩe iudicat᷑ Temera
riũ eſt enĩ⁊ pᷣumptuoſum vt qͥs reputet ſe ſpũalem.
Nam ſᷣm tho.ſuꝑ dicta autoꝛitate dicit᷑ſpũalis cuiꝰ
ſpiritus illuſtrat᷑ſᷣm intellectũ.⁊ inflãmat᷑ m affe⸗

ctũ a ſpirituſancto.qð ſciri pꝛo certo ñ poteſt. Nec in

telligit᷑ illð apłi ꝙ ralis ſpũalis iudicet oĩa facta ho⸗
minũ etiã dubia.ſed ꝙ de ſingulis que ꝑtinẽt ad ſa
lutem rectũ iudiciũ habet vtrũ ſculʒ hoc ſit bonũ vel

malũ.Namvt dicit᷑iiethicoꝝ. Unuſſq; bene iudi-

cat que cognoſcit.⁊ hoꝝ eſt optimus iudex.ſicut me
dicꝰde medicinalibo.⁊ ſicutverevirtuoſus de moꝛibo
qui ſint bonivel mali.Qui autẽ nõ eſt ſpũalis modo
pdicto nõ poteſt bene iudicare de hmõt Et iõ ſubdit
ꝙ ipe ſpũalis a nemine.i.ab hoĩe nõ ſpũali nõ iudi⸗
cat᷑.Non ãat intelligendũ eſt tanq; a ſuꝑioꝛi ſuo non
poſſit iudicari ſicut alij. Tertio eſt iudiciũ temerari⸗
um qñ qs eſtimat nõ curandũ qᷣcqd iudicent vel ſu⸗
ſpicent hoĩes de eo bonũvel malũ ꝓ eo qð ait apłs
iCoꝛin.iiij. Mihi autẽ pꝛo minimo eſt vt a vob iu⸗

dicer vtrũ ſcilʒ ſim fidelis ⁊ idoneus miniſter xpᷣi aut

ab humano die. i. ab humano intellectu quocũq;.vł
in pñti tpe ſᷣm glo.Lemeranũ eſt hoc.lam ðꝛEci⸗
cle. xli. Curã habe de bono noie.⁊ augꝰ. Qui negli⸗
git famã ſuã nimis crudelis eſt.xi.qiijNõ ſunt au
diendi. Ut ergo dicit b.tho.ſuꝑ epłas.ĩ dicto paſſu.
de iudicio alioꝝ hoĩm erga ſe dupir curari ↄtĩgit ſeu
curã habere Uno mõ q;tum ad alios qͥ ex eoꝝ bono
ope edificãtur ⁊ malo ſcandaliʒant᷑.⁊ ſic boni nõ pꝛo
minimo ſed ꝓ magno habẽt ab hoĩbus ludicari. cũ
dñs dicat Math.v. Uideant oꝑaveſtra bonaꝛ gli⸗

ficent patrẽ veſtrn. Alio mõ q;tum ad ſeipos. ⁊ ſic ſᷣ

multũ curant. qꝛ nec gliam tꝑalem cõcupiſcũt.iuxta
illud Eſa.li. Nolite timere obpꝛobꝛiũ hoĩm. Et hoc
eſt qð ait apłs. Mihi autẽ.i.q;tum ad me ꝑtinexr ꝓ

minimo dicit.qꝛ fama inter minima bona ↄputat.i.

inter tꝑalia Quarto iudiciũ temerariũ eſtvtaliqᷣs

eſtimet iudiciũ ſuũ in agẽdis infallibile.⁊ alios ide⸗

debere ſentire.cũ dicat aug.de cõſecra.d.iiij. In vns
⁊ eadẽ re tot fere ſentẽtie quot hoĩes.Etaplis ad Ro.
xiij Alius iudicat inter diẽ ⁊ diẽ.i.aliqua die abſti⸗
nendũ ⁊ aliqua nõ ſᷣm cõtinentiã legis. Aliꝰ iudicat
oẽm diem ſcilʒ habendũ indifferẽter ad abſtinendũ
vel nõ abſtinendũ.Etintelligit᷑ de ulis legalibo pꝛo⸗
pꝛie de quoꝝ obſeruatõe eratvaria opinio int ſudos
cõuerſos.vel etiã de illis abſtinẽtijs q licite pñt ſᷣua
ri oĩ die. vt non comedere carnes ⁊ hmõiEt ſubdit
apls. Unuſqͥſq; in ſuo ſenſu abundet.i.liber ſit ad ſe
quẽdũ quod ſibividet᷑ qð intelligit᷑ ſjm Tho.ibideʒ
de indifferentibo.nõ de his q̃ de ſe mala ſunt. Juſtũ
ergo iudicium iudicate ait chꝛiſtus Johan.vij.ſcom
quod fecit ps.dicens Feciiudicium ⁊ iuſticiam id ẽ
iuſtum iudicium·½ è

Capitulum nonũ.De ingratitu dine. ⁊ ibi de mul

tis beneficijs nobis a deo conceſſis de quibo bomo

debet eſſe gratus deo.·

ſpecies ſuꝑbie quibo homo bona a ðo ac
cepta ab co nõ recognoſcit ſʒ ſibi attribu⸗
it vł meritis ſuis aſcribit ad ingratitudinẽ ꝑtnet ſᷣm
cho.lõ videndũ eſt de ipſa ingratitudine. Poteſt aũt
ſic deſcribi. Ingrantudo eſt viciũ quo beneficiat nõ
retribuit benefactoꝛi quo debʒ. Pꝛo cuiꝰ declaratõe ẽ
ſciendũ ꝙ duplex eſt debitũ. Unũ.iſ.legale ad qð ſcʒ
quis lege aſtringit᷑⁊ ad hoc reddendũ inducit iuſti
cia virtus cardinalis. Aliud ẽ debitũ moꝛale ad qðᷣ
ſcilʒ quis inducit᷑ ex honeſtate virtutis.⁊ hoc reddit
gratia ſeu gratirudo rſpectu beneficij accepti ab alio
que eſtvirtus ſpecialis pars annexa iuſticie Et qꝛ ex
hoc aliqð eſt peccatũ qꝛ repugn i ſeu cõtrariat᷑ virtu

ti.ideo ingratitudo que nõ reddit qð debet bñfacto⸗

ri cũ contranet᷑ gratitudini eſt peccatũ ſemꝑ ſm bea
tũ tho.ij.ij.q.cvij.ar.i.Añ⁊ apłs.ij.ad thimo.iijĩ⸗
grasitudinẽ cõnũeratinter alia peccata cũ dicit. Erũt
boĩes ſeipſos amãtes.parẽtibo nõ obediẽtes.ingra⸗
ti.⁊c. Mecp̃t ſe aliquis excuſare a vicio ingratitu⸗
dinis ex impotẽtia quia ſcʒ nõ poteſt recõpenſare bñ

factoꝛi.quia ad debitũ gratitudinis reddendũ mag

attendit᷑ voluntas qᷓ; opus. Un Señ.in.i.de benefi
cijs dicit qð beneficiũ nõ in eo ꝙ fit aut dat᷑ conſiſtit
ſed magis in dantis aut faclentis anĩo ⁊ ideo ſufficit
voluntas recõpenſandi cum deeſt faculctus. Pꝛoce⸗

dit ſiquidẽ debuũ gratitudis ex ðbito amoꝛis a quo
nullus debet velle abſolui. m ulð Roma.xiij. emĩ
quicꝙᷓ; de beatis niſivt inuicẽ diligatis.⁊ attenditur

ibi equalitas voluntatũ.vt.ſ.ſicut ex pꝛõptitudĩe vo
luntatis beneſicus aliqͥd exhibuitad qð nõ tenebat᷑
ua⁊ iũlle qui ſuſcepit beneficiũ aliqͥd ſupꝛa debitũ re
compenſat vel habeat voluntatẽ recompẽſandi ſi nõ
põt effectu recõpenſare. Nec etiã ex obliuione poteſt
qͥs excuſari ab ingratitudine niſiilla pcederet ex na⸗
turali defectu quenõ ſubiacetvolũtati.nõ autẽ exil⸗
la que ꝓuenit ex negligẽtia.Nã vt dicit Señ. ine iij.

de beneficijs. Apparet illũ nõ ſepe de reddẽdo cogi⸗

taſſe cui oppᷣſſit obliuio. Unde de illo antiquo ppło
ingrato dlcit᷑ in ps. cv. O bliti ſunt deũ qui ſaluauit

.

