ꝑ totũ. ⁊ hmõi.hoc tñ põt male determĩari niſi ex cx
muni declaratõe doc.Ex foꝛma autẽi.ex mõ locutio
nis vel ſcripture ipſiꝰ oꝛdinatiõis põt h̊ ꝑcipi multi
plicik. Pꝛimo ex pena ſpũali poſua in Zfaciẽtẽ. vi
delʒ ſnĩa excõitatiõis lata.q pena maxima ẽ in eccle⸗
ſia.xxiiij.q.iij. Unde oẽs oꝛdinatiões eccłie pꝛelatoꝝ
que fiũt vel facte ſunt ſub pena excõicatiõis late ſen
tentie nulli dubiũ ſunt pᷣceptoꝛie q;uis nõ dicat᷑ ver
bum pcipiendi vel mãdandi.Etſcient᷑ ↄfaciẽtes ſub
diti peccãt moꝛtalr niſi cõtineãt intolera bilẽ erroꝛem
Idẽ ſi fiant ſub pena ſuſpenſiõis.depoſitiõis vel in
terdicti.Sed ſi fiãt ſub pena excõicatiõis cõminato
rie.i.nõ late ſnĩe ſed ferẽde.nõ eſt vſq;qq; veꝝ ⁊ cla⸗
rũ. Quibuſdã videt᷑ ꝙ ſit moꝛtale tranigreſſio tał oꝛ
dinatiõis.ſᷣm ioh.neapol.pᷣcipue cum eſt in iure cõi
ſcripta. Si aũt ab hoĩe fiant dubiũ eſt. Scðpõt h̊
ꝑpendi ex pena coꝛpoꝛali graui.vt ſi ꝓhibeat᷑ aliqᷣd
ſub pena moꝛtis vel mutilatiõis ꝓut fit ꝑ leges ⁊ ſta
tuta ciuitatũ qᷓ ſ̃m tho.in pꝛima ſe.obligãt etiã in fo
ro ↄſcĩe ad obſeruantiã.vel pena incarceratiois que
infert᷑ etiã ab eccłiaſticis.⁊ in religonibo moꝛtale eſt
Nõ enĩ infert᷑ tał pena niſi ꝓ eo qð multuʒ eẽt leſiuũ
iufticie ⁊ boni cõis ? Idẽ videt᷑ ſi ſub pena guioꝛi cul⸗
pe debita aliqᷣd ꝓhibeat. vt in religionib⸗ alihbo.
Tertio poteſt hoc haberi ſi oꝛdinatio fiat ſub tali foꝛ
ma pꝛecipio vel mando in virtute obediẽtie vel ſpiri
tuſſancti:vel ſub interminatiõe maledictiõis eterne.
vel ſub obligatiõe peccati moꝛtalis. Huiuſmodi mo

= — Ladis vtunt᷑ c muniter nunc pꝛelaticum intenduntpᷣ
Attendẽdũ ꝙ in plurali diẽ a mãdatis tuis.qꝛ plu//

cipere ſubditis aliquid neceſſanio faciendum.⁊ eccle
ſia in ſuis oꝛdinationibus. In regula tamen bti fra⸗
ciſci etiã abſq; tali modo loquendi habentur mulea

pꝛecepta obligantia ad moꝛtale. vt habet᷑ in cle. Exi⸗

ui de paradiſo.extra de verbo.ſig .· Sed cum pꝛece⸗
ptum ſit obiectũ obediẽtieſᷣm tho. vbi.S. quomodo⸗
cũq; innoteſcat ⁊ quibuſcũq; verbis pꝛeceptũ ſuꝑio
ris ſubdito. certitudinalit᷑ tenet᷑ obedireals ſtat᷑ vir⸗

tuti verboꝝ. iur illud greg. Humane aures talia ver

ba iudicèt qlia foꝛis ſonãt.xxij.q:v.humane. Ubi di
cit glo/ cũ nõ Aſtat de intellectu legiſſatoꝛis yelma

Titulus IIII.

— ᷓ

dantis nõ eſt a verbis recedendũ.vt er de ſpon/c.ex
Iris.⁊.ff.de.l.iuł.nõ aliter.alłs autẽ faciendo ) oꝛdi⸗
nationes eccłie vel pꝛelatoꝝ vel regularũ vel ſtatuto
rũ que nõ ſunt pᷣceptoꝛie ẽ veniale niſi fieret ex contẽ
ptu.Pꝛecepta aũt eccłie cõia ad q̃ oẽs obligant᷑ ſunt
plura.vt de obſeruatione feſtoꝝ. de obſeruatõe ieiu
nioꝝ.de ↄfeſſione ſemel in anno fiẽdo.de cõione etiã
ſuſcipienda.de auditiõemiſſe diebus feſtiuis.de eui
tatione excõicatoꝝ.de abſtinẽtia ab eſu carniuʒ feria
ſexta ⁊ ſabbato in italia.de ſumẽda euchariſtia.ieiu⸗
no ſtomacho qͥ ad nõ infirmos grauit᷑. de cauẽdoa
toꝛneamẽtis.de nõ faciendo aliqͥd eoꝝ in quibo ẽ la⸗
ta ſnĩa excõicationis a iure. Ultra iſta decẽ cõia gene
ra ſunt quedã alia pᷣcepta ſpectãtia ad ſpeciales ſta⸗
tus vt ad clericos vel religioſos vel ↄiugatos vel me
dicos.Et de decẽ pᷣceptis leg diuine.habes.ð.in p⸗
ma pte.ti.i.c.De pᷣceptis eccleſie hẽs j.in tractatu de
accidia q cõiter omittunt᷑ ex negligẽtia. q̃ ad accidiã
peinet.Et in ti.de gula.q̃ ad pᷣceptũ de ieiunio ⁊ ab
ſtinentia carniũ.De pᷣceptis ꝑtinentibo ad ſtatꝰ pᷣfa
tos vel alioꝝ habes in tertia ꝑte in tituł de illis ſta⸗
tibus. Nũc aũt aget᷑ ſolũ de pᷣcepto ſolutõis decĩaꝝ
qð partim diumũ eſt ꝑtim ecclie.ſcʒ qͥ ad quotã.Et

„

ex contẽptu aliqñ dimittit᷑ ꝓppter ma

itã clericoꝛũ.⸗

.

q̃ figurabat᷑ꝑ decimã materialẽ ẽ humiliatio ſeu re⸗
cognitio oĩs ſui boni a ðᷣo.⁊ defectus ſuia ſe?Decia
ẽ ꝑfectiõis ſignũ.qꝛ denariꝰ nuũs eſt nüs qdãmodo
ꝑfectꝰ.qꝛ ẽ limes pꝛimꝰ nuoꝛũ. Naʒ vltra nõ pcedit
niſi replicãdo pᷣteritos nůos. Nouenariꝰ eſt nũs im
pfectus.qꝛ nõ attingit ad decimũ. Dare ſ̊ deo deci⸗
mã ſpũalit᷑ eſt qcqͥd ꝑfectiõis in ſe eſt deo attribuere
⁊ qᷣcqͥd defectꝰ eſt ſibi retinere.i.a ſe recogſcere.m il
lud O ſee.xiij. Perditiotua ex te iſrj.tm̃ in me ſalus
tua.Ad qð facit qð ait hiero.ſuꝑ malachiã.Poſſu⸗
mus decimas ⁊ pᷣmitias ſic interpᷣtan. Si qͥs doctꝰ
⁊ eruditꝰin lege dñi põt alios erudire.nõ dʒ ſue attri
buere pꝛudẽtie ingenioq; qð poſſidet.ſed gras agat
bpmũ dño q cũcta largit᷑deĩde ſacerdotibo ⁊ miniſtrꝭ
a quibo eſt eruduꝰ.xvi.q.i.reuertimini.

Decima tempoꝛalis J. II.
eſt obſeruatio qᷓdrageſime cũ debita obſeruatione et
deuotiõe ⁊ ieiunio. Cũ enĩ annꝰ ꝑ.ccclxv.dies vol⸗
uit᷑ ieiunãdo.xxxvi.qͥ ſunt a pꝛia dñica qdrageſime
vſq; ad paſca ieiunabiles.nã ſex dñicis diebꝰqͥ inter
ponũt᷑ nõ ieiunat᷑.q̃ſi anni decimas deo damꝰ. Eſt
enĩ.xxxvi.nũs decima ꝑs dieꝝ anni.hec greg. de cõ⸗
ſe.di.v.qdrageſima:qͥbo tñ qtuoꝛ dies poꝛes additi

Capitulum.iij. de retentioe decimarum. vbr agit
ſio et ſi excuſant᷑ nõ dantes decimas.

Amite pſalmũ date

põ. Sic exponit gratianꝰ.xiij.q.iieccłias
S.ſe. Sumite.ſ.vos populi pſalmũ.i.diuina officia
q̃ pꝛincipaliter ſunt de pſalmis.Pſalmꝰ enĩ interpꝛe
tat᷑ laus dei ⁊ officiũ totũ eſt ad laudẽ dei. Sumite
g̊ diuina officia a clericis.⁊ date eis tympanũ.i.tꝑa
lia.ꝗᷓ idcirco dicunt᷑ tympanũ.qꝛ ſic ad ſonũ tympa
ni hoĩes coꝛpoꝛalit᷑ gaudẽt ⁊ recreant᷑. ita per tꝑalia
recreat᷑ coꝛpꝰ ⁊ letificat᷑ in ſui ſuſtentatiõe.Qui enim
ſeminant ſpũalia ab eis debẽt metere coꝛpoꝛalia.Et
dqq altario ſeruiunt.viuere debẽt de altario. ſᷣm apim
ſ.ad Coꝝ.ix.Etxpᷣs Lu.x. Dignꝰ eſt operariꝰ mer⸗
cede ſua.⁊ multa alia teſtimonia ſcripture q̃libi nõt
gratianꝰ.Et ꝓpterea inſtitutũ ẽa deo ⁊ ecclia decĩas
Dari in ſuſtẽtationẽ miniſtroꝝ eccleſie qui ꝓplis mini
ſtrant ſpũalia vt dĩna officia ⁊ ſacr̃a. SGed vt ſint fru
ctifera aĩabus iſta.ſ.pſalmi diuinoꝝ ⁊ tympanũ de⸗
cimarũ ⁊ oblationũ.ſit ibi pſalteriuʒ.ſ. vᷣecacoꝛdũ.i.
obſeruatio decẽ pᷣceptoꝝiux ülud. In pſalterio decẽ
choꝛdarũ pſallite illi.Et iſta obſeruantia pᷣceptoꝝ ſit
cũ cithara q dulciꝰ ſonat pſalterio.vt dicit glo. ⁊ ſiẽt
charitatẽ. Nihil enĩ dulciꝰchanitate. Tũc pſalteriũ ẽ
iocundũ/i.obſeruantia mandatoꝝ qñ fit in charita⸗
re.Et diuina igi miniſtrãda ⁊ tpalia decimarũ dã⸗
da cũ obedientia mandatoꝝ ⁊ charitate.Exoð.xxij.
Decimas ⁊ pᷣmitias nõ tardabis dño offerre. Eſt
autem triplex dectima. Ml
Pꝛima decima ſpũalis.
Scða decima tpalis
Tertia decima ſubſtantialis.

panũ pſaltenũ iocundũ cum citharia.·

Becima ſpinitualis

ſunt ab ipᷣo grego.vt cõfoꝛmemꝰ nos xpᷣo in ieiunio
qᷣxl.diebꝰ ieiunauit. Sed vt ꝑfecte det decimã hu⸗
ius tꝑis.dʒ hoc tꝑe ꝑmaxie abſtinere a vitijs. Et ſiẽ
xl.hoꝛis ſtetit xpᷣs in ſepulchꝛo ſeu moꝛtuus·ita illis
diebo ſit moꝛtuꝰ ſenſibo exterioꝛibo.i.moꝛtificatꝰ. Et
ſicut. xl. diebo ſtetit in mũdo pꝰ reſurrectionẽ ad con
foꝛtandũ diſcipulos ⁊ viſitandũ.ita ilł diebꝰmagis
inſiſtas elemoſinis ꝓximoꝝ.⁊ ſic.xl: ebdomadis ſte⸗
tit in vtero vᷣginis ita illis diebo vaces deo oꝛõni et
puritati.Et ſicut.xl.mẽſibo pᷣdicauit in mũdo.ita ilł
dieb audias pᷣdicationes.

Decima ſubſtantie tẽ.J.

poꝛalis ẽ decima ꝑs fructuũ q̊s qͥs recolligit in tem

ſuis.De qᷣbo ðꝛ Leuit᷑.xxvij. Oẽs decĩe terre ſiue de

frugibo ſiue de pomis arboꝝ dñi ſũt.Et ꝙ hmõide⸗
cime nõ dẽt᷑ ↄqrit᷑ dñs dicẽs. Malachᷣ.iij.c. Si af⸗
figet hõ deũ.qꝛ vos cõfigitisme ⁊ dixiſtis. In qͥ cõfi
gimꝰ te.in decimis ⁊ pᷣmitijs ⁊ penuria vos maledi
cti eſtis.q.d.qꝛ nõ dediſtis decias.iõ habuiſtis ma
ledi ctionẽ penunie.Et ſubdit. Inferte oẽm decima⸗
tionẽ in hoꝛrea mea.vt ſit cib in domo mea.⁊ ꝓbate

me ſi nõ effudero ſuꝑ vos catharactas celi ⁊c. Et ðt

augꝰ. Decie ex debito requirunt᷑.⁊ qͥ eas dare nolue⸗
rint res alienas ĩuadũt.xvi.q.i.Hoc tñ intelligẽduʒ
cũ reqᷣrerent᷑vt .declarat᷑. Et innoc.ꝙ in ſignũ vlis
dñij q̃ſi q̃dã titulo ſpãli dñs ſibi decias repuauit.ex
de deci.c. cũ nõ ſit. Ponit aũt ray.multa mala q̃ pue
ueniũt ñ dãtibo decĩas. Uñ aug. Cũ decĩas dãdo
celeſtia ⁊ terrena poſſis ꝓmereri/ꝓ auaricia tua duè/⸗
plici bñdictiõe fraudaris.Hec ẽ enĩ dñi iuſtiſſimicõ
ſuetudo vt ſi tu illi decimã nõ dederis.tu ad decimã
reuoceris.dahᷣ ĩpio militi qð non vis dare ſacerdoti
xvi.q:i.c.decie. Itẽ augꝰ.ea.qNõ enĩ deꝰ nr poſtu
lat pꝛemiũ ſʒ honoꝛẽ.⁊ qͥ dignatꝰẽ nobᷣ totũ dare.de

cimã dignat᷑ a nobis reciꝑe nõ ſibiſed nob ꝓculdu⸗

g

Hopfut
Obunda
ecepit
ncratio?
ſafruct

ſe ßmid

nisnoͤſ
zbiß
notpfne
Aenoln
domin
les on
frdari
doamni,.
fugie⸗
Uſoden
nos da
ſuſcſch
areren
Ghlſacen
nleqsy
fughof
feoroi
biep
puurin
müſer
licebat
büͦt ofn
lbo ſe

diuinib
lſpe Et.

Egelue

Ppme⸗
sſarure
Alühe⸗
tontn
Peltin
datemin
Ntm
deſiari
lureſag
Deein
keace
daflde
glaliüi.
bus gf
balneis
knego
gi decl
miſtnn
Kiatbo⸗
Vbrpſo
lunte
tllno⸗
ihro⸗
Coregt
eenn
iir

ſied

NIen

nn
nuntl
s
Nrn
ummit

*

wdes
iengin
chin
dan/
ndee
dt
niout⸗
Wmad
nuuhr?

GSdtn

,nicon

lginnn cerdotibo aut de pmis fructibo aut in tanta qntitate nit apdijs vbi paſcunt᷑ aĩalia.⁊ ſic ſunt pdiales. par
iieneſuen H uit in legeveteri determinatũ. In noua aũt lege ꝑ tima cu ſtodis pſonaꝝ ⁊ ſic ſunt ꝑſonales ꝗpterea di
Eigbnin determinationẽ? ecclie diffinit᷑ vt pꝛimitias hoies ſol⸗ cunt᷑ mixte. Et iſte m hoſti. dãde ſunt illi ecclie vbt
uãt m aſuetudinẽ patrie.⁊ indigentis muniſtroꝝ ec Ealſuetudo ddiſinõ appareat coſnerudo daͤi
ſsi cleſiarũ. Uñ vl:q. vij. ðꝛ/q decimas ⁊ pmitias qs ſi aĩalia orinue paſcunkin pꝛochia ei qͥ eſt dñs ipſo
—Rã iure ſacerdotũ eſſe ſentimꝰ.ab oĩ popło acciꝑe debier m 2 q gerit curg eoꝝ dan dz pꝛie pꝛochie. Si auteʒ
ntch Decima aũt ꝓpꝛia ⁊ vera ẽ decima ꝑs oim bonoꝝ iu paſcunt in alia ꝑpꝛochia diuidi debẽt int eccłiam vbi
ir ſte acqᷣſitoꝝ do debita.er/e. tua nobis. Uñ m ray. paſcunt᷑ ⁊ pn er de teſta. c.relatũ. Sʒ tho. ray. di
n dari de oĩbo fructibo terraꝝ. arboꝝ oꝛtoꝝ. nutrimetꝭ ꝭ cũt. ꝙ de lacte. fetu ⁊ lana dz dari eccłie vbi paſcunt᷑.
i aſaliũ. lana.lacte.feno.lignis.piſcationibo. venatiõi 6 In bmõi aũt decimis nõ tenent᷑ dare optĩa nec tenet᷑
bus.afflictis penſionibo.molendinis etiã ad ventũꝗ. dare magis vilia ſʒ mediocria.xvi.q.i.c.decime. Itẽ
☛☚ balneis, fullonijs. metallarijs. lapidicinijs. de luri nõ ꝙ ſi paſcua p alalibo annuatim vẽdant᷑ m ĩnoc.
iſee æ negocijs ↄſecutis. ⁊ artificijs ⁊ cetenis bonis.xvi. decimã pᷣcij ſoluet illi ecchie vbi ſunt paſcua. Sed ſi
gnſnn q.i. decime. ⁊. q.vij c.qͥcũq; recognouerit. ex ecomꝰ dñs fundi patiat᷑ gtis paſci beſtias in fũdo.cum her
iis nc miſſimm. .c. nũcios. Et generalit de oĩ licito :m ho/ ba quã enelit beſtia traãſeat cũ onere ſuoſ.ðcĩedñs
lumh, ſti. ⁊ to. Fit aũt tał diſtinctio de decimis.qꝛ ddaãa beſtierenebit᷑ dare ettã decimam valoꝛs herbe. ff. de
lini ſunt pſonales.qdã pdiales.q̃daʒ miete· Penſona vſufru. l.j ſi vſufructus.· Utrum decime polſent pꝛe
ncttg les ſunt q debent᷑ ex negociatiõe ⁊ art ficiol ſeu ſcia.i. ſcribi:Reſpõdeo a laicis nõ exrra de pꝛeſcnip.ccau⸗
innict ex lucro acqſito ꝑ ſciam.vxrꝑ lecturas. aduocatiões ſam.ſed a clericis ſic ſi ꝑꝛochiã habent. extra de pꝛe⸗
nonun ↄſultatiões ⁊ hmõi.militia.venatiões. piſcatiões.of ſcnip.c.de quarta. Religioſi q́; ſi nõ habet parrochiã
; mm ſicio regiminis ⁊ hmõſ.Et he pſonales dari debĩtec ipſas pꝛeſcnibere nõ poſſunt. q; nec poſſidere.xviiq.
i ii . cleſie ꝑpꝛochiali ſeu baptiſmali vbi ͥs audit diuina ⁊ i.placuit. Sed ſi habent tunc ratione parrochie eas
Senl abe ſacrfa. vt. xvi.q.l.queſti.⁊. xiij q.i. .i. Et h̊ niꝰ pꝛeſcnbunt.extra eo,ccum contingat.⁊.c.cu in tua.
pletmu ſi aliud obtineat de cõſue ex eo cil. ⁊ e de deci/ c¶ala Et nota epiſcoꝑꝰ qͥ dicit ſe pſcripſiſſe decimas in

Capitulum

bio pfuturam. Antiqui patres ideo omnibꝰ copijs
abundabãt qꝛ decimas dabãt. QOð nõ accepit xpᷣs

accepit fiſcus.xvij.q.vij. maioꝛes. Econtra remu⸗

neratio dantiũ decias ſᷣm ray.ẽ qdruplex.ſ.abũdaã⸗
tia fructuũ.ſanitas coꝛpis.remiſſio peccatoꝝ.⁊ cele⸗-
ſte pᷣmiũ. De pmis duabo ðt augꝰ. Si decimã dede
ris nõ ſolũ abundãtiã fructuũ ſʒ ⁊ ſanitatẽ coꝛꝑis cõ

ſeqris.xvi.q:i.decie.De alijs duabꝰðt in eo.c. Qui

g̊ ſibi pᷣmiũ aut cõꝑare aut indulgetiã pctõꝝ deſide,⸗

rat ꝓmeren..reddat decimã. ⁊ de nouẽ pꝑtibo ſtudeat
elemoſinã dare pauꝑib. Uidendũ g&̊ qd ſit decia

qd pmitie, de abo debeat dari.a quibo pſonis ⁊ qᷣbo

locis.⁊ an excuſent᷑ a pctõ nõ dãtes vbi non ↄſueue
rũt dari.Nõ pᷣmo hiero.ſuꝑ eʒech.põere multipliceʒ
decimã. Et hr er de deci c.i.vbi ðt.Decimã ꝑtẽ oĩm
frugũ Leuitici tribui ꝓpls ex lege debebar. Rurſ? ex
ipſis decimis leuite bᷣ eſt inferioꝝ miſtroꝝ gdus de/

cimas dabãat ſacerdotibus.Eratq; ⁊ alie decime qs

vnuſqſq; ex pplo iſi in ſuis hoꝛreis reſeruabat vt co
mederet eas cũ iret in hierlin in tẽplũ ⁊ in veſtibulo

repli ſacerdotes ⁊ leuitas ad cõuiuiũ inuitaret. Erat

⁊ alie qᷓs pauꝑibo recõdebãt. At vᷣo pᷣmitie quas de

frugibo offerebãt, noõ erãt ſpli noĩe diffinite.ſed offe
rẽtiã arbitrio derelicte. Lraditionẽ q̃; acccipimꝰ he

bꝛeoꝝ nõ lege pᷣceptaʒ ſed arbitrio mgroꝝ inolitã. ꝙ;

qͥ plurnimũ qdrageſim ptè dent ſacerdotibo.qͥ mini⸗
mũ ſexageſimã. Int qdrageſimã autẽ ⁊ ſexageſimaz
licebat qdᷣcunq; voluiſſent offerre. hec ille. Quare

aũt pmitie dent. ⁊ qo hoĩes ad h̊ reneant᷑. Dicit. b.
tho. ſe. ſe.q.lxxx vi.ar.iiij.O qꝛ deo debemꝰ ethibere

id qð pᷣcipuũ ẽ iõ offerebant᷑ pmitie in recognitionẽ
diu ini bñ ficij.ſ.ꝙ aliqͥs ꝓſiteat᷑ fructꝰ terre a deo re⸗

——

cipe. Et dabant᷑ ex pᷣmis fructibꝰ tãqᷓ; ͥd pꝛecipuũ.

Et qꝛ ſlacerdos ↄſtituit᷑ populo in his qᷓ ſunt ad deũ

iõ pmitie cedebãt in vſum ſacerdotũ.pertinet aũtad

ius naturale vt ex rebo ſibi dans a deo aliqd tribuat
ad ſuũ honoꝛẽ. Sed ꝙ talibo pſonis exbibeant᷑.ſ.ſa⸗

ma integra. ex

.ùẽee

9 plice. Clel niſi pꝛeſcripte ſint q̃ tñ pꝛeſcriptio ꝑ laicũ
fieri nõ põt hec ray. hoſti.⁊ tho.Reges tñ ⁊ pncies

pſonales decias ſoluẽt epᷣo illius dyoceſis in qᷓ hñt

pncipale domiciliũ ſᷣm innoc. Et pñt dari pſonales
decime in fine anni.ar.extra ð pigno.c.ex lris. De re
etiã donata vel legata nõuit hug.xvi.qꝛi.decime.ꝓ½

dʒ dari decima.lʒ fuerit decimata a legatoꝛe vel do⸗
natoꝛe.Sed de ſucceſſiõe hereditatis prne ſiuꝰ nõ te
net᷑ ſi decimata ſunt bona a pfe. ſʒ heres exne/ bñ te
net. De illicite acqſitis in caſibo vbi cõpenit reſtitutõ
vt in furto.vſura.iniuſto bello ⁊ hmõi.vel vbi de ne
ceſſitate opoꝛtet vt fiat erogatio.vt in ſimonia.nõ dʒ

dari nec recipi decima ꝑſonalis. Sed in alijs illicite
acqᷣſitis.vt ꝑ turpitudinẽ debet dari ſi peccatũ ẽ oc/
cultũ.nõ aũt ſi eſt notoꝛiũ dʒ recipi ſm tbo. Deei

ma pᷣdialis ẽ q puenit ex ipſis p̃dijs.ex eo.ad aplice
2.c/paſtoꝛalis: ⁊ ſm hoſti.debent dari indiſtincte⸗
poſſidente pᷣdia ſiue iuſte ſiue ĩluſte poſſideat.Er nõ

ſolũ ſi poſſideant᷑ pꝛedia a catholico.ſed etiã hereti⸗
co iudeo vel pagano.epe.c. de terris. Et rõ huiꝰ eſt.
qꝛ dant᷑ rõne pᷣdioꝝ.ex.e.c.de terris,/etia ſi fuiſſent ſe
minata ſemine furtiuo. ⁊ hmõt tho.⁊ ray. ſi qs ar
boꝛẽ exciſam in ſilus poꝛtet ad lacũ vbimultoplꝰ va

let ᷣm innoc. ſoluet decimã ecclie vbi ſita eſt ſilua de

duct expẽſis qs fecit in traſterẽdo.⁊ dz dan pꝛochie
in qᷓ ſitũ ẽ pꝛediũ hmõi decima pdialis.xvi.q.i.ſi dss

laicꝰ.⁊.xiij/q·i. S/l.⁊ ex.e.qm̃. Ex G niſi aliud obtine
at de cõſuetudĩc. ⁊ debẽt dari decime nõ deduct ex

.

pẽſis. nec etia illis 1 bo col Eee
cicũ ſint hoĩes.debẽt q̊ʒ dari ſtatim qñ fructꝰꝑcipi⸗
unt᷑ anq; inde ſeꝑet᷑ cẽſus vel tributũ ⁊ hmõi. D ſi

pꝛiꝰ fuerit facta dicta ſeꝑatio. dabit᷑ nihilominꝰ deccd
eo⸗c.tua nobis. Utxꝝ aũt debeant de⸗
poꝛtarl ad ecchiam vel dari in agrꝭ ⁊ vineis.dicit ho⸗

—

ſti. in ̊ eſſe ſtandũ ↄſuetudini:ex de ſepul.c/certiſicæ

ri. Decima mixta ẽ q de agnis ⁊ alijs fetibo eialiũ
ꝓuenit q ſunt in paſcuis. ꝑtim eni iſta decima ꝓueꝰ⸗

q̃ flunt ꝓ fmuctibo colligẽdis. ex. .·

4 —

30

cõe eſt ʒ eũ niſi tanti ſpis a criptio. cui? Zꝛi
memoꝛia nõ exiſtatex de pᷣſcnpt᷑.c.epᷣm.li.vi. Itẽ nõ

Cithlus III.

alieno epᷣ̃atu opoꝛtet galleger nbee titulum. g· ius
eget᷑ pᷣſcriptio. cuiꝰ ↄꝛij

ꝓ ſi ↄſuetudo ꝑcipiendi decimas fuerit pꝛeſcripta in

Vno pᷣdio alicuiꝰ ꝑꝛochie nõ extẽdit᷑ hoc ad aliud pꝛe

diũ qð de nouo colit᷑ er.eo.c.cũ contingat.Item qui
diu decimas nõ ſoluit ⁊ nũc vult ſoluere nõ dʒ ſolue
re illis qai ex ſola pᷣſcriptione decĩias hactenꝰ ꝑcepe⸗
rũt.ſed ecclie ꝑꝛochiali ſm guitł.· Utx decime illa⸗

rũ reꝝ de quibo nõ ↄſueuerũt dari antiquitꝰdebean

tur illis qͥ eas hñt in feudũ vł eas recuꝑauerint aut

ecclie. Rñdet ray. Uidet᷑ ꝙ milites qͥ als decimas re

cipiũt poſſint illas petere eo ꝙ illis terra illa ab anti
quo fuit decimał ⁊ vna eadẽ res non dʒ duplici iure
cẽſeri.ec᷑.e.cũ in tua.Uel foꝛte veꝝ in monaſterio vel
ecclia.ſecꝰ in laico qͥ nõ dʒ eas reciꝑe ſic nec etiã deci
mas noualiũ. Uñ cõſulendũ ẽ ꝙ ſoluãt pꝛochiali ec
cleſie. Idẽ hoſti. Itẽ ſciendũ ſᷣm ray. ꝙ ſi qͥs tenet de
cimas in feudũ nõ ꝓpter hoc recipiet decimas noua⸗
liũ ſed debenk eccleſie ꝑꝛochiali.qꝛ hmoi cõceſſiões ⁊
puilegia ſunt artãda nõ amplianda.ex᷑.e.tua.niſi foꝛ

„*

te ſint religioſi ⁊ ex puilegio decĩas ꝑcipiãt. q; ꝑcipe⸗

rẽt etiã öcias noualiũ.exe.c.ex ꝑte.el.ij. O, ſi ipi re⸗

ligioſi nõ ex puilegio decimas alicuius ecclie ꝑcipie⸗
bat ſed ex pᷣſcriptione.tũc decime noualiũ nõ eis ſed
ecclie ſunt ſoluede.ex.e.c.cum cõtingat.

Aquibus de bent da.§. III.

nidecime. Rñdeo ꝙ debẽt dari decime ab oĩbus lai

cis.xvi.q.vij.decimas.⁊ ex.eo.c.a nobis. Ite clerici
tenent᷑ ad decimas non de ecckijs ſed de rebo ſuis.ex
e,c.ij. Itẽ religioſi tã exempti qᷓ; nõ exẽpti de terris et
poſſeſſionibo ſuis acqᷣſitis ⁊ acqͥrẽdis tenent᷑ integre
ſoluere decimas illis quibo eedẽ poſſeſſiones fuerãt
Secima les. ex.e.c.ſtatuto,.li.vi. Itẽ lepꝛoſi tenent᷑ ad
decimas.ſi tñ ſint cõiter viuẽtes non tenent᷑ de oꝛtis
⁊ nutrimẽtis aĩaliũ. vbi etiã intelligunt᷑fetꝰ. Et oĩa
pᷣdicta inrelligunt᷑ de iure cõi.ſecꝰ ſi qͥs hʒ aliqͥd ex pᷣ
uilegio. Itẽ iudei et ſi ad decimas ꝑſonales nõ tene⸗
ant᷑ qꝛ nõ recipiũt diuina nec ſunt de eccleſia.tñ tenẽ
tur ad decimas pᷣdiales.ex᷑ eo,c.de terꝭ. Itẽ m tho.
ſe.ſe.tenent᷑ clerici dare pape reqͥrẽti. Nã in veteni te⸗
ſtamẽto mandauit dñs leuitis recipientibo decimas

a populo ipſos dare decimã decime ſũmo ſacerdoti
Maturał eniĩ rõ dictat vt ille qͥ bʒ curã de cõi ſtatu ꝓ

uideat᷑ ſibi.vñ poſſit exequi ea q̃ ꝑtinẽt ad cõem ſalu

tẽ. Tenent᷑ g clenici dare decimã ſũmo pontifici ſi exi

gat. Itẽ vendẽdo aceruũ añ decimationem ecclia hʒ
actionẽ in decia 5 vtrũq;.ſ.⁊ emptoꝛẽ qꝛ res trãſiuit
ad eũ cũ onere decimax.ex᷑.e.c.paſtoꝛalis.⁊ 2 vendi

toꝛẽ ꝓpter dolũ eiꝰ.⁊ qꝛ hʒ pꝛeciũ rei vendite.xxij.q.ij

monemꝰ. Põt g petere a qͥ maluerit. ſed ſi recipit ab
vno liberat?ꝰ ẽ alter. Itẽ cum collectis fructibo decĩe
ſtatim debeãt dari ſi nõ ſoluãt᷑ ſtatim nõ competent᷑

ſolui pñt ⁊ añ ſolutionẽ aceruꝰꝑ furtũ vel rapinã de

area vel archa ſublatꝰ fuic.ᷣ tenet᷑ ruſticꝰ ad dãdũ de
cimã.qꝛ fuit in moꝛa ⁊ ſic periculũ ſpectat ad eũ.Sʒ
ſi nõ fuit in moꝛa nõ tenet᷑.ſed aget ecclia Z actoꝛem.
Et ſiliter nõ tenetur ſi ſacerdos fuit cã moꝛe·

Mualiter ⁊ quando te⸗.ꝭ.x

ð

neant᷑ hoĩes dare decĩas ex pᷣcepto. Dicẽdũ m tho.
ſe.ſe.q.lxxxvij. Pꝛeceptũ de ſolutiõe decimarũ ꝑtim
ẽ moꝛale indictũ rõne naturali. ꝑtim eſt iudicialero
bur hñs ex inſtitutiõe diuina. Coͤueniebat etiã cum

cerimonialibo q;tũ ad aliquã ſigni ſicationẽ. Hoꝛa

le quidẽ inq;tũ rõ naturalis dictat vt his qͥ dĩno cul
tui miniſtrabãt ꝓpłs nccẽria miniſtraret. Quis enim
militat vnq; ſtipedijs ſuis ait apłs.iad Coꝝ.ix. Ju
diciale ẽ q;tũ ad determinationẽ certe ꝑtis.ſ.decimã
q̃ determinatio introducta ẽ ex inſtitutione dĩna ꝑti
nẽs ad eq̃litatẽ ſ̃m conduionè illiꝰ populi cõſeruan⸗
dã.qꝛ tribo leuitica dĩnis miniſterijs mãcipata poſ⸗
ſeſſiones nõ hẽbat.⁊ ideo dñs voluit eis dari decias
a pplo. Cerimoniale ẽ inq;tũ ſignat ꝙ qᷣcqͥd ꝑfectio⸗
nis eſt in nobis deo debemꝰ attribuere. impfeccionẽ
vo ⁊ defectꝰ nobis reſeruare.i.a nobis recognoſcere
Denariꝰ enĩ ns qꝛ eſt pꝛimus limes numeroꝝ ſiq̃t

ꝑfectionẽ.⁊ nouenanꝰ defectũ ⁊ imꝑfectionẽ.Eſtau

tẽ hec differẽtia int cerimonialia ⁊ iudicialia pᷣcepta.

qꝛ cenimmonialia illicitum eſt ſeruare tꝑe noue legis ?

moꝛtiferũ. Judicialia vᷣo etſi nõ obligẽt ad ſeruandũ
tñ abſq; pctõ pñt obſeruari ⁊ ad eoꝝ obſeruationem
obligant᷑ aliqͥ ſi ſtatuant᷑ p legibo auẽte eoꝝ quoꝛũ ẽ
cõdere leges.ſicut ſi aliqs pꝛinceps ſtatueret vt qͥ fu
ratꝰ fuerit ouẽ reddat ꝓ ea q̃tuoꝛ.ſubditi illiꝰtenent
ad obſeruantiã eiꝰ Nuũc autem in ꝓpoſũo determina
tio quote.i.decima cũ ſit iudiciale ꝓpꝛie ⁊ ſtricte.non
aũt ceremoniale niſi large rõe ſignificatiõis ſpũalis.
ꝑ quẽ modũ oĩa in figura cõtingebant illis.aſſum⸗
pta ẽ iſta detminatio ab ecclia tꝑe noue legis ꝓ ſta⸗
tuto ſeu lege.vt.ſ.nõ minꝰpꝓpls noue legis cõferat mi
niſtris noui teſti qᷓ; ppłs antiquꝰ ↄferret veteris legꝭ.
cũ ad maioꝛa teneãt᷑. ⁊ nobilioꝛes ſint miniſtri noui
teſtĩ q; veteris.vt oñdit apłs.ij.ad Coꝝ.iij. Sic igi
tur ad ſolutionẽ decimarũ tenent᷑ hoĩes ꝑtim ex iu⸗
re naturali.qð ſꝑ durat videlʒ ad iſtud vt miſtri ec⸗
cleſie a populo ſuſtentent᷑ ſʒ nõ magis ꝑ decias qᷓ; ꝑ
aliũ modũ.ꝑtim tenent᷑ ex inſtitutioe ecclie.ſ.q;tum
ad qͥᷣtã.i.decimã. q̃ tñ penſatis opoꝛtunitatibo tꝑm
⁊pionaꝝ poſſet aliã ꝑtem detminare.vbi g ↄſuetuʒ
eſt dari ex pcepto tenent᷑ ad eas.

De non dantibus de⸗ ... V

cimas vtxꝝ excuſent᷑a peccato ex eo.qꝛ nõ ẽ ↄuetum

dart in ulis ꝑtibo.vel dat vix ceteſima. ⁊ de qbuſdã
tm̃.vt frumẽto ⁊ vino nõ de alijs ſᷣm ↄſuetudinẽ lo⸗
ci. De decimis ꝑſonalibo dicũt ray. ⁊ hoſti.in ſum⸗
mis ſuis.ꝙ cuz ſint nõ de iure dino ſed hoĩs pᷣcepto.

Aã Leuit᷑.vl fit tm̃ mẽetio de pᷣdialibo, ⁊ conſuetudo

tollat ius humanũ.vel in totuũ ſi eſt generalis. vel in

ptẽſi eſt ꝑticularis.di.xij. c. cõſuetudo. iõ nõ ſoluenꝰ

tes ipſas vbi ẽ ↄſuetudo nõ ſoluẽdi.excuſant᷑ a culpa
Nã ncẽrio ille ſunt ſoluẽde qᷓ debent ex lege diuina.
ſcʒ pdiales.vel loci ↄſuetudie appꝛobata.er.e.in ali⸗
ui. Jde dicit hugo cardinał cuiꝰ ſnĩam ponit ⁊te
nere viðꝛ archbidia.xvi:q.vij. ⁊ ex.e.diſcretioni.li.vl⸗
De pᷣdialibo autem ẽ maioꝛ difficultas.⁊ cõiter cano
niſte vident᷑ tenere ꝙ cõſuetudo nõ ſoluedi non excu
ſet a pctõ nõ ſoluẽtes. Etaliqͥ aſſignãt iſtam roeʒ qᷣ
ſunt de iure diuino. Sed nulla cõſuetudo põt tolle⸗

re vel pꝛeualere iun diuino. vt di . viij/ per totũ · gGac⸗

ge

av
nine
tinen
leretea
aime
mich
ltt
diun
ldie
ſhetue
lolvo
lclie
ineſi

ſne

nei

(itt

he
6eg
hö.
diek
loſa
dickri
didd
fnpe⸗
roͤle
ſus
dee
poſ
Sh
n⸗
litho
ñhi
colon
illie
t
No
D.
Nb
hor
cun

ci

dec
noͤ
ſic:
obl
ſup

ger

ſtan
tur!
ans
(oig
tered
lime
llie
Ab

ndinz
Mlm
ninm

lere
infcoi
WNe
lorik
Nntn
vrgti
wentſt
lum
odamm
Kran
Nnlgicl

4

1od
Ndei⸗
gecce /

Sleun
neſdi
ncn⸗
efrint⸗
Gbiiß⸗
Pane
nnize

Sed ad h̊ reſpondet Jo. neapot.in qͥlibet.iijiq.xix.

qꝛ videlzʒ dupir põt dici aliquid eẽ de iure vel lege di

uina. Uno mõ ſtricte ꝓ eo qð ẽ ð iure naturali ⁊ deꝑ

tinentibo ad ſidẽ.⁊ ſic eſt veꝝ ꝙ cõſuetudo nõ põt tol

lere tale ius diuinũ. Sed iſto mõ accepto ſolutio de
cime nõ eſt de iure dĩno ⁊ naturali.ſi bñ ſuſtentatio

miſtroꝝ a pplo.qð põt fieri ꝑ redditꝰ bñficioꝝ ⁊ ob⸗
latiões ⁊ alios modos. Alio mõ dicit᷑ aliqd de iure
diuino large.lp oĩ eo qð ↄtinet᷑ in ſcriptura ſiue ſit

iudiciale ſiue cerimoniale ſiue moꝛale.Et iſto mõ cõ
ſuetudo põt tollere nligs pᷣceptũ de lege diuina.pu⸗
ta iudiciale qð erat aſſumptũ ꝓ ſtatuto ciuitatis vel
eccleſie.⁊ ſic ẽ in ꝓpoſito. Uel põt dici ſi dicat᷑ de⸗

cime ſunt de iure dĩno ⁊ naturali ꝙ exactio ſeu reddi

tio nõ eſt de iure dĩno. ſed ius exigendi ⁊ debitũ red
dendi ſi petant᷑ ſeu ipſa redditio. Et ſicut qlibet põt
remittere ius ſuũ ita eccłia fructꝰ decimarũ.qð facit
nõ petẽda. Alij vᷣo aſſignãt iſtã rõem. qꝛ pᷣupponẽ
do ꝙ ſolutio decime ſit de lege ecclie.tñ legẽ ſcniptaʒ
nõ põt tollere ↄſuetudo niſi ſit ronabilis ⁊ pᷣſcpta.vt
dicit ex. de cõſue.c.fi. Et ðꝛ rõnabilis quã nõ ꝓbat
ius ſed tolerat᷑ iure.⁊ irrõnabilis q ĩpꝛobat᷑ a iure.vt
dicit ibi berñ.in glo.⁊ archið. Sʒ iſta ↄſuetudo nõ
dãdi decias repꝛobat–᷑ a iure. Ad h̊ põt reſpoderi ꝙ
ſm pe.de ancho.ſuꝑ ca.ſtatutũ. Cũ decre.aliq̃ iſto
mõ loquit᷑infringit vtiq; cõſuetudinẽ qͥ ad illud tẽ⸗/
pus in qͥ ſtatuit᷑. Sed ſi pꝰedictã decretalem ad hbuc
duret cõſuetudo in cõtrariũ ꝑ debituʒ tꝑs.infringet
poſtmodũ cõſuetudo decretalẽ ſi pa pa ſcit ⁊ tolerat.
In bᷣ tñ ſunt vanie opiniones.ſ. ſi cõſuetudo ſequẽs
poſſit infringere cõſtitutionẽ ⁊ repꝛobat cõſuetudinẽ
in Sↄꝛiũ.vide de h.ð.in pᷣma ꝑieti.de ↄſue.Dicit au
tẽ tho.ſe.ſe.q.lxxvijꝙ lʒ eccłia poſſit reqͥrere decĩias.
tñ lauda bilit᷑ nõ requirit eas in locis in qb ſine ſcã
dalo reqri nõ poſſet ꝑ diſſuetudinẽ vel aliã cãm.nec

t illi qͥ nõ ſoluũt in illis locis ſunt in ſtatu dãnatio

nis. niſi foꝛte pꝛopt᷑ obſtinationẽ hñtes voluntatem
nõ ſoluẽdi.etiã ſi ab eis peterent᷑. Idẽ ſentit alexã.de
ales in ſũma.õ tmvidet᷑ ſufficiẽs reqͥſitio curati ad
H ꝙ teneat᷑ reddere vbi nõ ẽ de cõſuetudine exigẽdi.
De papa nulli dubiũ ꝙ ipſo oꝛdinãte ꝙ exigerentur
vbi nõ ẽ ↄſuetũ tenerent᷑ hoies. Sed vtrũ ad redſi⸗
tionẽ dioceſani teneant᷑ dubiũ. ⁊ iõ ad papã tunc re
currendũ ⁊ ↄſulẽdũ.Idẽ tho.ſuꝑ Geñ.c.xiiij. dicit.
vbi nõ ẽ cõſuetudo dãdi decimas.⁊ clerici hñt ſuſ
icientẽ victũ non tenent᷑ hoĩes ꝓ illo loco ⁊ tꝑe dare
decias. Sed vbi ẽ ↄſuetudo dandi vel miſtri ecclie
nõ hñt ſufficient᷑. tenent᷑ ad dãdũ. Itẽ tho.in q̃libet

ſic öðt ⁊ meliꝰ. Nulla cõſuetudo ↄꝛia ſoluit hoĩes ab

obligatiõe reddendi decĩss.qꝛ hec obligatio fundat᷑

ſup ius diuinũ⁊ ius naturale.vñ ſp tenẽt᷑ hoĩes red
dere decĩas ſi eccĩa exigat.ↄꝛia etiã ↄſuetudĩe nõ ob
ſtante. ⁊ in terris in quibo ẽ ↄſuetudo ꝙ decĩe ſoluan

tur ipſa ↄſuetudo q̃ſi expoſtulat decias.vñ peccaret

4à nõ redderet. Sed in terris in quibꝰnõ ẽ cõſuetudo
cõis ꝙ decĩe dent᷑ ⁊ ecclia nõ petit.videt᷑ eccłia remit

tere ðñ diſſilat.Et iõ hoĩes in terris ill nõ peccãt de
cimas nõ dando.Durũ eni eſſet dicere ꝙ oẽs hoĩes

italie ⁊ ꝑtiũ oꝛientaliũ qͥ non dant decias dãnsrenk
Et bmõi argumẽtũ poſſumꝰ ab aplo acciꝑe cui de⸗

—

berent᷑ ncẽnia vict ab his quibo pdicabat.tñ non ac
cipiebat nec tñ peccabãt qͥ ei nõ dabãt.alioqͥn male

egiſſet cũ eis apłs nõ accipiedo.õ aũt apls nõ exi⸗
gebat qð ſibi debebat᷑ ne offendiculũ daret euagelio
Vñ nõ bñ facerẽt rectoꝛes eccłiaxꝝ ſi in terris ilł deci⸗
mas exigerẽt vbi nõ ẽ ↄſuetudo dani ſe ꝓbabilit᷑ cre⸗
derent ꝙ ex ̊ ſcãdalũ oꝛiret᷑. OQ, aũt in aliquibo tenꝭ
milites exigãt decias H̊ nõ eſt qꝛ ipſi hẽant ius exigẽ
di decĩas.qꝛ cũ ̊ ſi ius ſpũale qð debet᷑ miſtris nõ
cadit in laicã ꝑſonã.Sed ille res tꝑales q̃ de iure exi
gunt a clericis.ſ.fructus decimaꝝ ex cõceſſiõe eccłie
date ſunt illis ꝓpter q̃dã ſeruitia facta ab eis ecchie.
ſicut etiaʒ eccłia põt remittere ipſos fructꝰ qͥ dant᷑ p
decima.nõ tñ remittit ius exigendi decĩas.nec tollit
debitũ reddẽdi.hec tho.qͥ hec dicit de decimis ſim⸗

pliciter ⁊ indiſtincte ſiue pᷣdialibo ſiue ꝑſonalibo. Et

huic.iſ.ſnĩe ſatis cõcoꝛdãt dicta guit.⁊ archið.in pꝛe

dialibo ⁊ dicta Jo.an. de ꝗbuſcuq; decimis ſi bñ et

nõ ſuꝑſicialiter intelligant᷑. Archið vᷣo ſuꝑ.c. diſcre

tioni.ex de decimis li.vi.poſtq; oſtẽdit ꝑ multa iura

⁊ dicta ſctõꝝ in decretis ⁊ decretalibo poſita decigs

—

eſſe debitas eccleſijs. Addit tñ ſic. In h dicebat fra

— „

ter bugo mgj in theologia ꝙ decime pᷣdiales debent?᷑

ex pcepto.ſed niſi petent᷑ no tenent᷑ dare.ſed ſi petan⸗

tur ⁊ nõ ſoluant᷑ ab illis qͥ debẽt tũc peccãt moꝛtalit
⁊ ſic vident᷑ loqͥ iura de decimis ꝙ ſunt cogẽdi ad ſo
lutionẽ ꝑ cenſurã eccliaſticã.Et hãc ſnĩam videt᷑ ſe
hoſtien.in glo.ſuꝑ.c.a nobis.e eo.vᷣſu. Quinq; in
fta canones. bec archi. Jo. So.an. ſuꝑ.c.a nob.ex de
deci. ⁊ pmi:.in nouella.pꝰ multa ꝑ que ꝓbat decĩas
de ncẽte ſoluẽdas ſic cõcludit. Cuicũq; g̊ monitus
nõ ſoluit integralit᷑ decimã negari nõ põt qͥn peccet
moꝛtalit᷑.qꝛ traſgreſſoꝛ diuine ⁊ humane legis necnõ
⁊ iudici ↄtumax reperit᷑ vñ ⁊ excõicari põt.Et H pꝛo⸗

bat lud ouicꝰ imꝑatoꝛ iubẽs ne pᷣtextu inceſtꝰclerico

rũ retineat᷑ſ.decima.⁊ dicit ſic. Oni vᷣo decimuʒ pꝰ
trinã admonitionẽ ⁊ ſacerdotũ pᷣdicationẽ dare ne⸗
lexerit excõicet᷑. vt in lombardia de deci.li.vlt. Et ꝑ

B dicũt qͥdã ꝙ in regionibo ulis vbi de moꝛe nõ ſol-

uuũ decima nec pᷣdicat᷑ nec exigit.nõ peccant moꝛta⸗
lit hoĩes qͥ nõ dant decĩias.qſt romana ecclia videat᷑
ſuꝑ ̊ᷣ ſaltẽ qͥ ad pᷣterita diſ peſare.ne ↄtingat tantaʒ

multitudinẽ in hac cã dãnaniar.je.c. in aliquibo. et

in eo qð legit .· de Ole eccle. c. aq.⁊ decle. excõ. vel ĩ

terdic. mi. c.ſi celeb:at. Alij Ho dicũt cũ ad ſolutõ

nẽ decie ex pᷣcepto qͥlibet ſi obligatꝰ ſꝑ peccat nõ ſol⸗

uens. ar. ex eo.ex trãſmiſſa.⁊ ſꝑ eſt in moꝛa ſicut fur.

Et hec opio videtm rigoꝛẽ iuris pᷣferenda.pᷣma tũ
benignioꝛ ⁊ efficacioꝛ ẽ.Et iõ ad vitandũ aĩaꝝ pen⸗

culũ expᷣſſe eſt amplectẽda.ar.S.de appel.c.fi. IJllud

aũt p certo teneas ꝙ ;tũcũ q; clerici delinquant vel
decimis abutant᷑.nũq; tñ de b̊ hñt clerici diſputare
nec debẽt pprer H̊ decimas detinere. vtꝗ · e. tua noh⸗
bec ibi.⁊ ſic videt᷑ cõcoꝛ tho. Jo. o neapol. in.lij. qᷓ⸗

libet. q. xix.ſic dicit ꝙ p̃ceptũ de decimis dodis non

obligat. qꝛ ſit de iure nature vel de iureſcripto in no⸗
ua lege. vel in veteri. ;tũ ad decalogũ ⁊ moꝛalia,ſed
ine;tũ vel iudiciale vel cerimoniale. Et qꝛ hmõi iu⸗
dicialia vel cerimonialia tranſierũt nõ obligant. Uñ

aug'. dicit in qdam ſermone ꝙ ſabbata obſemane

——

–——

Titulus

decimã dare ⁊ circũciſionẽ facere ⁊ hmõi imperſecta
erãt. traſierũtq; oĩa ⁊ ꝑfecta ſunt. Sed obligat h̊ pꝛe

tceptũ de decimis.qꝛ ẽ de iure poſitiuo pape qͥ pꝛeeſt

toti ecclie cuiꝰ ẽ ſtatuere maxie talia q̃ vident᷑ ad cul⸗
tũ dei oꝛdinata.⁊ ad ſuſtentionẽ eoꝝ q̃ vacant diui⸗
no cultui.qͥ vt eſſet qdã cõſonantia:⁊ noui ⁊ veteris
teſti.ſtatuit vt taxatio veteris teſtĩ de decimis ſerua
ret etiã in nouo ꝙ poſſet etiã ſtatuere ſi ei videret᷑ ppt
aliquã cãm rõnabilẽ ꝙ plus vł minꝰ daret᷑.⁊ tale ſta
tutũ oẽs obligaret. Coſuetudo autem nõ dãdi deci⸗
mas in aliquibo terris q; diu tolerat᷑ ab illis qͥ pᷣſunt
eccłie.⁊ maxime a papa ꝓpter cuiꝰ ſtatutum oẽs obli
gant᷑ excuſat qᷓ;tũ ad h̊ ꝙ q;diu nõ petũt pñt licite te
nere.ſed ſi peterẽt maxie de ↄſenſu pape in talibo ter⸗
ns oẽs tenerent᷑ dare.ᷣ enĩ eſſet iãõ ampliꝰ hanc ↄſue
tudinẽ nõ tolerare ſeu appꝛobare ſed deſtruere. Uñ
ſicut legẽ abꝛogatã ꝑ ↄꝛiã legẽ ſi legiſlatoꝛ reuocaret
oẽs obligaret.renouata ſic ↄſuetudine põt deſtruere
nõ tolerando ⁊ oẽs ad ſui ſtatuti obſeruantiã obliga
ret.cui ſtatuto videt᷑derogari ꝑ ↄꝛiam ↄſuetudineʒ
q;diu fuenit tolerata ⁊ q̃ſiꝑ ↄñs appꝛobata. Ulricꝰ
autẽ dicit qñ nulla decima ſoluit᷑ videt᷑ ꝙ dñi pᷣdioꝛũ
biꝛeui manu ſoluerint ecclie decias.⁊ ꝙ eis deinceps
ecclia redonauerit. Inno.autẽ multũ ngide incedit

in iſta matena dicẽs.ꝙ in eo ꝙ decime non ſoluunt
vel minꝰ plenereddunt᷑ nulla ↄſuetudo valet vel ex⸗

cuſat a peccato. Antho.de bu.dicit.ꝙ canoniſta nõ
ẽ bonꝰ determinatoꝛin iſta materia. iʒ theologꝰ cuiꝰ

ſcia eſt ius diuinũ.vñ cũ ſint decime de iure dino et

ad theologos magis ſpectet declaratio ⁊ determina⸗
tio dubioꝝ circa ius diuinũ qᷓ; ad canoniſtas. videt᷑
theologis ſit ſtãdũ magiſ q; canoniſtis. Dicit enã
cũ fuerit ↄfeſſus ipᷣe plunibo pbis ⁊ famoſis viris
imgris in theologia nulla ẽ ſibi facta ↄſcia de ſolutõe
decimaꝝ.ipᷣe tñ videt᷑ tenere ꝙ ſint ſoluẽde. Sed

nõ qin h̊ oẽs cõ coꝛ. ꝙ vbi eſt conſuetudo dãdi o'no

Hoies tenant᷑ ad dandũ.⁊ dʒ eis fieri ↄſcia. Dicit tñ
hoſti.ꝙ cõpoſitio int ꝑſonã eccłiaſticã ⁊ laicos ſuper
aliqᷓ ꝑte decĩe ſeu qta de ↄſenſu pᷣlati ſuꝑioꝛis valer.
Ray.etiã dicit ꝙ ſi qͥs retinuerit decĩas longo tꝑe.et
nunc veniẽs ad pnĩam petit ſibi remitti.qꝛ als opoꝛ
teret eũ mendicare.ſacerdos ſi videt ipᷣm ↄtritũ.⁊ pᷣ⸗
ces eiꝰ inniti vᷣitate.dʒ ſibi remutere tãqᷓ; pauꝑi cum
B ideʒ poſtea dare deberet. xvi.q.iiqm̃. Ul.addit ꝙ
etiã ſi eſt diues põt in totũ vel in ꝑtem dimittere exqᷣ
vult in poſteꝝ abſtinere. Si qs autẽ velit ſimptr in⸗
telligere le.illã.ſ.ꝙ teneant᷑ ↄfeſſoꝛes facere ↄſciam
ↄfitentibo etiã ſiin h̊ nõ fuerint reqᷣſiti qꝛ de hoc alij
doc. nihil dicũt. tunc videt᷑ ſufſcere q faciat ↄſcĩiam
p iſtũ modũ.ſ.ꝙ ſi exigerent᷑ ſint parati dare ad mã⸗
datũ ecclie.als vt dictũ ẽ nõ eſſent in ſtatu ſalutj.qꝛ
cõtẽnerẽt pᷣceptũ eccłie.vbi eſt ↄſuetũ dare de toto fa
cere ↄſciam vt dẽt. vbi vᷣo de aliqᷓ q̃ta ⁊ ꝑpua ↄſueuit
dari ulã dent. Nec tñ videt᷑ ꝙ opoꝛteat facere ↄſcĩaʒ
niſi pncipalibo domꝰ. Nã filijfamilias ſerui ⁊ huiuſ
modi dare nõ pmi.
CLapłm.iiij.de Jactantia.

ctantia ſec

go. eſtſlia mnamſis goꝛ le r pot ic deſenb

5
.

ſunt. qs noſter domin? eſt.

eIIII.

ceſt vitiũ q̃̊ qͥs ſe verbis extollit ſuꝑ illud qð ẽ ve·
gqð hoĩes opinant᷑ de eo. Uirtuti vᷣitatis oponit᷑ ſm
ſpẽm actꝰ.qꝛ cõiterin ea reꝑit᷑ falſitas. Sed ſᷣm ciam

ſuã ex q̃ ⁊ ſi nõ ſꝑ tñ vt frequentiꝰ accidit ↄꝛiat humi

litati.lã ꝓceditiactãtia ex ſuꝑhia ſicut a cã intenus

moriua ⁊ ĩpellente.Ex hᷣ̊ enĩ ꝙ aliqͥs ꝑ amoganniam

intenꝰ ſupꝛa ſe eleuat ſequit᷑ plerũq; exteriꝰ maio⸗
ra qdã de ſe iactet.łʒ aliqũ ex vanitate q̃dã non ex ar
rogãtia ad iactantiã ꝓcedit.⁊ ex illa vanitate delecta

tur.qꝛ tałẽ ſᷣm habitũ ⁊ ideo arrogãtia ꝑ quaʒ aliqͥs

ſupꝛa ſeipᷣm extolli᷑ ẽ ſpẽs ſuꝑbie.nõ tñ idem iactan

tieẽ ſed vt frequenti cã Erprer bᷣ grego. ponit ia⸗
ctantiã tertiã ſpẽm ſuꝑbie. Plerũq; pꝛocedit iactãtia
ab inani gloꝛia ſicut a cã finali.inq;tũ.ſ.iactatoꝛ in⸗
tẽdit ꝙ ſuã iactantiã gloꝛis ↄſequat᷑. Etiõ ſᷣm gre⸗
go. dicit oꝛini ex inani gloꝛia.⁊ eſſe filia eꝰ pᷣm rõem fi
nis. Pꝛohibet autẽ hanc dñs dicens.Ecci.vi.Non
te extollas in cogitatiõe aĩe tue.vbi dicit glo.iactãtiã

