ala ſunt in tanta ⁊ in tali egeſtate ꝙ quicqͥd volũtcre

ditoꝛes faciũtvt dilatõem habeãt in reſtitutõe ſoꝛtis

2 quicqͥd volũt ſcribũt⁊ cõfitebunt᷑illa tñ vba cõfel⸗

ſionis ꝙ liberalłr dedit⁊c.oꝑabũtur hoc ꝙ onus pꝛo

bãdi ↄꝛiũ in aduerſariũ trãſibit.⁊ interim illis ſtabit

Ad ſcdᷣm mẽbꝝ dicit ꝙ vtiq; pᷣſumit᷑ recra ↄſcientia
reciꝑe.Rõ eſt.qꝛ quilibet pᷣſumit᷑ ſue ſalutis memoꝛ
alio nõ dato i.q.vij.ſancimꝰ.Talia tñ poſſent ↄꝛia
pꝛobari ex quibo aliud diceret᷑. Pone eĩ ꝓtalis cõſue
uit ad vſurã dare. Itẽ ꝙ ↄſueuit qñ ſibi nil dabatur
Vlcra ſoꝛtẽ mutuatũ repeterevel depoſitũ ⁊ dare ullis
q̊ͥ aliquid dãt? hmõi.quid iudicabis de tali niſi ma
lũ.in condẽnando tñ nõ ſit iudex pꝛomptꝰ⸗hoclau.
In foꝛo tamẽ penitentiali credet᷑ ſimplicicerverbis ip

ſius recipientis in huiuſmõi dubijs. ſed in pꝛĩo mẽ⸗

bꝛo ſeu caſu opoꝛtet magis reſpicere pᷣumptionem.

Atem ſi quis mutu S.VI
at alteri ea intentoevel pactovt vadat ad molendinũ
ſuũ vel furnũ vel ad apotecã ſuã ad emẽdũ.velvt in⸗
tret ſcolas ſub eoꝛ hmõi als nõ mutuaturꝰ vſurã cõ
mittit etiã ſi nõ maioꝛi pᷣcio ſibi vendit pꝛopt᷑ boc ſeu
plus ab eo ꝙ alijs petit. Rõ eſt qꝛ comoditatẽ ſeuvti
litatẽ inde recipit q pꝛecio extimari pᷣt ar.xiiij.q.iqj.c.
ſi feneraueris.⁊ extra eo.cõſuluit.⁊ tenet᷑ reſtituere.et

ſi rõne mutui plus recepiſſet ab eo de re vendita vel

de ope ſuo q;ᷓ ab alijs ꝑciꝑet. illðᷣ plus tenet᷑ reſtitue
re ei a qͥ accepit.ſi vero plus accepit.ppter mutuuũ te
net᷑ pauꝑibo erogare.non qͥdẽ illa mercedẽ ſeu pᷣciuʒ
quia etiã ille alteri dediſſer.ſed vtilitatẽ quã habʒ ali

ter.puta qꝛ ex hoc molendinũ ſuũvel fumnꝰvel apote

cavel ſcola habebũt maioꝛẽ cõcurſum ꝑſonaꝝ tantũ
videlicʒ quantũ reputat ſibivel reputare debet illud
cõmodũ vel illũ honoꝛẽ pꝛopter hoc ꝙ illi ab eo eme⸗
rũt res vel acceperũt oꝑas etꝰa q̃ nõ accepiſſentſi nõ
mutuaſſet. nec debet pꝛeciũ illiꝰ cõmodi illi reſtitue⸗
re cui mutuauit.qꝛ nil ſibi ðᷣperijt. nihilq; dedit mu
tuãti de ſuo qð alten pꝛo mercede nõ dediſſet. pauꝑi
bus ergo dãdum eſt m Jo.an.⁊ io.de lig.⁊ Jo. cal.
Si autẽ molendinaniꝰvel aliꝰmechanicus dat pecu⸗
niã hoĩbusvt vadãt ad molendinũ ſuũ ſeu apotecã

potiuſq; vicinoꝝ. ⁊ tñ illi ſi alio iuiſſent tantũdẽ la⸗

boꝛis habuiſſent.⁊ tantum de penſione ſoluiſſentvel
opere ſᷣm Lau.de ridol.vſura nõ cõmittitur.qꝛ vſu⸗
ra matenialiter generat᷑ ex mutuo.bic autẽ mutuum
non interuenit.

Item ſiquis mutuat J.Ix

——

granũ vel alið bladũ ad renouãdũ antiquũ.i.vt no⸗
uũ pꝛoveteri recipiat ſi hoc facit ne ſuũ ſibi ꝑeatꝛ re⸗
cipienti grãm faciat nõ eſt vſura.ᷣm oẽs. Sed ſi fa⸗
cit pꝛincipalitervt melius recipiat Jo. de lig. dicit eti
am tũc non eſſevſurã niſi eſſent circumſtãtie menta
lis vſure. puta ſi credit plus valiturũ. vel niſi id qð
mutuaret eſſet quaſi putrefactũ ⁊ parum valẽs. Sʒ
tutioꝛ? cõmunioꝛ opinio eſt ꝙ ſitvſura etiam ſine il ·
lis exceptõibus.quia vtile intendit ex mutuo.extma.
eo. conſuluit. ⁊ hanc opinionẽ tenent Ray. Goff. et
Hoſti.in ſummis.

Item ſi dominus 9

—

Citulus Pꝛimgs

cuius agri mutuat ruſtico certã quantitatẽ pecunie

ad hoc vt colat eiꝰ poſſeſſionẽ ſi rone mutui vult ſibi
rñderi aliqͥd plus de fructuvel oꝑaꝝ ꝙ;ᷓ ſfoceret ſi nõ
mutuaret.vſurà cõmittit.xiiij.q.iij.putãt.⁊ reſtitue
re illð plus tenet᷑. Sivero nil plus recepit rõe mutui
nõ eſtvſura 'm Gꝛego. de ari. Nec obſtat. qꝛ dũs in
rẽdit ſibi pꝛopt᷑ mutuũ oꝑas pᷣſtani ꝑ colonos.vt co⸗
loni eade ſõe illas oꝑas exhibent als nõ exhibitun.
Nã ſi ſic mutuantibo exhibeãt᷑ opꝑa a colonis. ille tñ
nõ ſunt eis lucꝝ cũ illas iuſto pᷣcio emãt.⁊ ſic nõ ↄpe
tit hec diffinitiovſure.ar.xiiij.q.iij.cevſura. Indu cit
etiã Bꝛeg. ale exemplũ. Pone ꝙ dñs cõducat colo⸗
nũ advnũ cenũ tꝑs ꝓ iuſto pᷣcio ⁊ pᷣciũ tradat ante⸗
qꝙᷓ6 colonꝰ ĩcipiat oꝑari eidẽ poſtmodũ nolẽte colono
laboꝛare niſi dñs mutuet certã q;titatẽ pecunie dñs
mutuatvt opet᷑ alias nõ mutuaturꝰpꝛo quo facto co
lonus oꝑas illas pꝛo quibo ſolutũ fuit impẽdit equi
dẽ non ent vſurariꝰmutuãs.qꝛ nil ex tali mutuo lu⸗
crat᷑.ſed recipit oꝑas ſibi debitas ex emptõe. Pʒ etiã
hoc ꝑ caſum decret.extra eo.t.i.Lau.de ridol.ponit
alið exemplũ puta occupaſti rẽ meã vel ꝑ potẽtiã tu
am vim mibivis facere in rebꝰ meis vel nõ reſtiruis
rem tibi mutuatã cõmodatã vel locatã nec vis deſi⸗
ſterevł reddere niſi mutuẽ tibi mule. q̃ facto deſiſtis
vel reſtituis.eſt nevſura ex ꝑte mutuãtis. Abſit. nil
enĩ lucrat᷑imo ꝑdit.qꝛ foꝛte cũ illis mille lucratꝰ fuiſ
ſet.redimit enĩ vexatõem ſuõẽ.⁊ ſuũ recuꝑat qð licitũ
eſt. extra de ſimo.dilectꝰ Et nota qͥlibet hoꝝ dʒ hoc ĩ
tendere pꝛincipaliter.ſ.recõpenſationem ſui iuris.

Queritur Utrum ſit .X

licitũ mutuare hoſtibo advſurã.Ad qð rũdet Lau.
de ridol.poſt Gꝛeg.de ari.ꝙ a nullo licitũ eſt recipe⸗
read vſurã vtvſura.ſed ab hoſtibo ↄ qͥs geri᷑ iuſtum
bellũ licitũ eſt ex mutuo reciꝑe vſurã nõ quidẽvtvſu
rã.i.vt qrat aliqͥd vltra capitale mutuatũ pᷣciſe rõne
mutui. hoc enĩ moꝛtale eſt qᷓ;uis nõ teneret᷑ ad reſtitu
tionẽ talis vſure.qꝛ recipit qð ſuũ erat.Nã tẽpe belli
qᷣcqͥd ca ꝑe pᷣt ab hoſtibo iuſte bellãs ſuũ facitSʒ ab
Hoſtibo licite recipit᷑ nõ rõe mutui ſed iure dñij qð hʒ
in illos. ⁊ iſte recuꝑat rẽ ſuã quã nõ pᷣt ab ĩiuſto poſ⸗
ſeſſoꝛe niſi mediãte mutuo recuꝑare.⁊ ſic intelligit᷑ il
lud c.ab illo.xuiij.q.iiij. Ad hoc faciũt notata ꝑ Ar
chi.xxiij.q.ij.dñs.Si enĩ ꝑmittit᷑a iure ſpoliare ini
micũ ĩmo⁊ occidere dũmõ iuſte belle᷑z eum.multo
magis ꝑ hancviã ſuũ accipe Et ſic ðꝛ licitũ fuiſſe iu
deis acciꝑe vſurã ab illis tm̃ finitimis natõibo qͥ oc
cupauerãtterrã ſuã datã eis a dño. tãqᷓ; ab hoſtibꝰ
Munc aũt ipſi iudei pñt a nullo recipere ſine moꝛta⸗

li.nec xpᷣiani a iudeis:Nã nõ ſunt inimici nr̃i in ci⸗

uili ↄuerſatõe.⁊ pati ſunt ſeruire. vt ðꝛ.xxiij.q.viij.
diſp. Quo aũt ad alios inſideles ſiveꝝ eſt ꝙ ſuntii⸗
mici nĩi etiã illis arma inferre poſſumꝰtãqᷓ; occupa⸗
toꝛibo reꝝ nraꝝ.ð q;̃.xxiij.q.vij.c.ſi de rebꝰ⁊.c.diſꝑ.
xxiij.q:viij.⁊ ꝑ Inno.⁊ Hoſti.extra de voto.qð ſuꝑ
bis. Reſtat lõgefoꝛtius xpᷣianũ ab eis licite poſſe vl⸗
tra ſoꝛtẽ acciꝑe.qꝛ ſuũ eſt vt dixi qð recepit.Qð ãt ʒↄ
ſaracenos ⁊ alios infideles dñia⁊ terras poſſidẽtes li
citũ ſit bellũ vltra alias rões facit qꝛ ad defenſam et
recuꝑotõem fit ſubtractoꝝ.q licitũ.iuxta ca q ſcribit

Inno. in.c.qð ſuꝑ bis. devoto. vbi dicit ꝙ vbi terra
fuit aliqͥ tꝑe xpᷣianoꝝ bellũ eſt licitũ.occupauer̃teĩ a
xpᷣianis qᷣcqͥd tenẽt.nã vbiq; terraꝝ fuit laudatũ no
mẽ xpᷣi.vñ in pð.In oẽm terrã⁊c.Et Act.i.Eritꝭ mi
hiteſtes.Et in pð. Adoꝛabũteũ oẽs reges t᷑re. om̃s
gẽtes ſeruiẽt ei.xxiij.q.iiij.c.diſplicet.ꝑ qvidet ĩ eo
qð dixit Inno.in dicto.c/qð ſuꝑ his. ꝓiuniſditio et
dñium poſſit eẽ apð ſaracenos nõ ſit veꝝ.⁊ ꝙverioꝛ
ſit ibi ſnĩa hoſti.q tenuit ↄuũ.⁊ eã ibi appꝛobat Jo.
de lig. ⁊ cõiter oẽs doc.⁊ ita etiã repio tenuiſſe Old.
Lau.de nidol. Sed de matena belli habes in.iij.p⸗
te diffuſe. ti. eo. etiam de bello contra infideles.

Itẽ ſi quis iniuriatur ꝭ.x

alicui pꝛopter qð recipiẽs iniuriã ei inimicał. ⁊ ob G

q iniuriã fecit opoꝛtet ſubire certas expẽſas.puta.x.
floꝛenoꝝ in mẽſe in famulis q̃s opoꝛtet tenere arma
tos.ſi is qͥ fecit iniunã mutuat iniunam paſſo eo pa
ctovel illa pꝛincipali intẽtione vt remittat iniurniã vt
eius grãm qrat ⁊ ꝑ ↄſeq̃ns venid.q obtẽta ceſſant ex
penſe pᷣdicte.talis pᷣm Lau,de ridol.nõ vide᷑vſuram
cõmittere.qꝛ licitũ eſt cuilibet redij
de ſimo. c. dilectꝰ. ⁊ ita facit iſtec ſlec obſtat ſi dicas.
dedit cãm delicto g̊ nõ redemit vexatiõem ſuã.qm̃ ſi
ille peccauit iniuria dãdo.ꝛ ille etiã peccabit ĩvĩdicã⸗
do.qꝛ ↄ dei pᷣcepta ẽvĩdictã infeme.iſte ecẽ ñ lucrat᷑ ſʒ

tm̃ euitat damnũ quod ſubire opoꝛteret. xiiijq iiij.

quoniã multi.

Bed quid cũ mutu ſ.x
ans aliqᷣd qvſu cu mutu F. XII

am⁊ victualia recipit tẽꝑe redditiõis rẽ illã maioꝛis
extimatõis puta mutuatvnã mẽſurã frumẽti valetẽ
mediũ ducatũ⁊ eadẽ mẽſura reddit᷑ ſibi.ſed tũcvalet
illa mẽſura plus medio ducato, ẽ ne vſura. Rñdet

Archi.poſt Hug.xiiij.qiiiij.ſi q clencꝰ.⁊ Jo.ð lig.

extra eo.in ciuitate ꝙ nõ.ꝓ quo bene facit lex q̃ dic ꝙ
reſtitui debet res eiuſdẽ bonitatis in qlitate ſcʒ intrĩ
ſeca.ſed nõ eſt neceſſe ꝙ ſit eiuſdem extumatõis ĩmo ſi
actũ fuit quo tꝑe redderet᷑ illꝰtpis habebił rõ q̃ ad
vxtimatõem.als habet᷑ rõ tꝑis q̃ fuit petita.vt notat
glo. in dicto. c.ſi q clericus. Si g̊ tenet᷑ reciꝑe vilio⸗
rẽ ſi facta eſſetvilioꝛ quoad extimatõem. g̊ nõ pecca⸗
bit recipiẽdo pᷣcioſioꝛem ſᷣm eũ.Et hoc totũ videt᷑ in⸗
telligendũ qñ intẽtio mutuãtis eſt pura.ſ.ad ſubue
niendũ ꝓximo pꝛĩcipalit᷑. Nã ſi intederetlucꝑ ĩ mu⸗
tuo puta qꝛ ſꝑat ꝙ pl? valebit tpe redditõis res mu⸗
tuata q; tꝑe mutui.⁊ iõ mutuat.vſura eſt.xiiij.q.iij.
c.ſi feneraueris.vñvt reſert Aau.de ridol. Circa hũc
caſum qͥdã diſtinguũt ſic. Aut eſtveriſile ipſa res
mutuata nõ erit pᷣcioſioꝛ temꝑe ſolutiõis.aut de hoc
pꝛoba biliter dubitatur.⁊ tunc nullũ viciũ.⁊ hoc bñ
ꝓbat᷑ extra eo.c.fi.Aut ẽ veriſile ꝙ erit pᷣcioſioꝛ. ⁊ tũc
aut creditoꝛ nõ erat ſeruaturꝰpecuniã ſeu victualia ſʒ
interĩ ↄſumpturus ſeu diſtracturꝰ.⁊ tunc eſt vſura.
Aut erat ſeruaturꝰ.⁊ tũc aut creditoꝛ debitoꝛi aufert
libertatẽ ſe liberãdi.⁊ tũc etiã eſtvſura. In hmõi enĩ
caſu ſe exonerarevoluit ⁊ debitoꝛẽ onerare. Aut tał
nõ aufert libertatẽ debitoꝛi⁊ tũc nõ eſt vſura ĩmo poſ
ſet mereri ſi debitoꝛẽ bona intẽtione reqᷣreretañ ᷑mi

mere vexatiõeʒz ſuã

— — —

=

ten
tain
o

m

offs
gien
llog
a
e.
.
,

I

m
n
nä
lnrn
ſen
i
s,
ichi
idid

Capitulũ Septimũ

nũ ſolutõis vt ſoluat ne oneret᷑. Sed ſi habet coꝛru⸗
ptã intentõem qꝛ dicit ſibi ꝙ pᷣt retinerevſq; ad termi
nũvt ſe a damno releuet licet nõ auferat ei poteſtatẽ
liberãdi.⁊ tũc etſi nõ ſit vſura peccat tñ.⁊ hec diſtin⸗
ctio ſᷣm ꝙ dicit Jo. cal.innitit᷑ magne eqtati ſaltem in

foꝛo penitẽtiali. Et hec faciũt ad materiã cambioꝛũ

per venetias de quibus infra Lau.de ridol.

Quid ſi debitoꝛ vſu g. XIII

rarij mutuauerit ſocio pecuniã eo pacto ꝙ ipᷣereſtitu
eretvſurario ſoꝛtẽ⁊ vſuras exinde currẽtes. eſt ne tał
vſurariꝰ- Rñ. Quãuis archi.in.c.vſura.xiiij.q.iij.
teneat ſimplr hũc poſſellicite ſic cõtrahere ex eo ꝙ nõ
fit ſtipulatiovſuraꝝ ſed vt dãnũ euitet᷑ qð videt᷑ eẽ li
eitũ.ar.de fideiuſſo.ci ↄſtitutus Perfectiꝰloquit᷑ Jo.
cal.extra devſuris.nauigãti ꝑ hanc diſtinctiõʒ. Aut
taulis ſcðᷣo mutuãs ſocio ſub dicto pacto anĩo intẽde

battũc ſatiſfacere vſurario creditoꝛi ſuo de illa pecu⸗
nia ſic ſco loco dico ſocio ſuo mutuata.aut nõ tunc

pꝛimo caſu nõ eſt vſurarius.nec peccat rõne iam di⸗
cta ab Archi.quia nõ fit ſtipulatiovt vſurax ſz vt dã
nũ euitet᷑.nec ſibi aliqͥd accreſcit.xiiij.q.iiij.ſi qͥs ob

litus.ibi aliq incremẽta. Non eni tenebat᷑um dam
no ſuo ſocio ſubuenire.xxiiij.q.v.ſi nõ licet. Solũ er
go euitauit damnũ qð erat euitaturꝰreſtituẽdo. In⸗

ducit notata ꝑ Inno.de vſunis.c. pꝛĩo.ſ.ꝙ ſi teneris
mihi ad centũ in certo die.⁊ qꝛ ñ ſoluiſti opoꝛtuit me

accipꝑe ſub vſuris ab alio.tu teneris mihi reſtituere p
pter dictã rõem⁊ pꝛopter moꝛã debitoꝛis. In ſecun⸗
do vero caſu.cũ ſcilʒ nõ intẽdebat tunc hic ſecundo

mutuans ſatiſfacere ſuo creditoꝛi vſurario pꝛĩio mu⸗

tuanti cũ ceſſent iam dicte ratiões.talis peccabit.⁊ ſi

a ſociovſuras accepit ad reſtitutiõem tenet᷑. Hec ſᷣm
Jo.cal.Que quide diſtinctio vt equa ſumme placet
Tau.deridol.cũ iſta tñ declaratõe quã ſubditvide⸗

licʒvt in pꝛimo caſu illud ſitverũ quado debitoꝛ erat
paratus tũc om̃ino ſatiſfacere vſurario ſuo creditoꝛi
⁊ illevſurariꝰerat ꝑatus reciꝑe ſatiſfactiõem⁊ ſic po⸗
terat debitoꝛvoluntatẽ ſuã implere.nã ſi vſurariꝰ no

lebat tũc recipere mutuatã pecuniã qᷓ;uis ð bitoꝛ vol

let offerre.⁊ hoc puta qꝛ mutuo ille acceꝑat ꝓ ſex men

ſibo.⁊ ideovſurariꝰnon vult recipere ante terminuʒ.

niſi recipiat vſuras totius temꝑis. ⁊ ſic opoꝛterʒ mu

tuatam pecuniã remanere penes ipſum debitoꝛem
In hoc caſu videt᷑idem dicendũ quod in ſecundo ca
ſu.ſ.ꝙ ſit vſurarius ille ſcðo mutuãs ſocio cũ pacto

ꝙ exinde ſoluat vſuram pꝛo eo pꝛimo creditoꝛi vſu⸗
rario.

MOuid cum baberem . Xx

pecuniã⁊ volebã ire ad nundinas ⁊ ibi merces eme⸗
re⁊ ad aliũ locũ deferrevel ſeruare lucni cauſa certo tẽ
poꝛe vel poſſeſſionẽ emere.tu indigens pecunis illa
recipis eã mutuo a me offerens paratũ teillam reſti⸗
tuere cum lucro ſperato in termino et loco eſt nevſu⸗
ra.Reſpõdet Inno.in.ca.fi.eo.ti.dicit.ꝙ licet quidã
cõtrariũ dicant.ipſe putat hunc cõtractum vſurari⸗
um nec ſcit ſic cõtrahentem excuſare.Hoſtiẽ.vero in
ca.ſalubꝛiter.dicit ꝙ talis eſt mihi obligatus ad int᷑
eſſe illius lucri qð facturus erav eriſimiliter ex pecu⸗

—
2

nia dũmodo nil fiat in fraudẽ vſurarum. Jo. an. ap

pꝛobat dictũ Inno.Et quod dicit᷑ de intereſſe habʒ
locum poſt moꝛã debitoꝛis.⁊ contrariũ dicendo pa⸗
ret᷑ via apꝑta ad fenus.⁊ hoc etiã placet. Jo. cal. Sʒ.
Jo.de lig.dicit ꝙ quis ↄmuniterteneat um Inno⸗
ne via fraudibus aperiat᷑ipſe tamẽ creditveram opi
nionẽ Hoſti. dummõ fiat nil in fraudẽ tutum tamẽ
eſt ab hoc abſtinere Lau. de ridol. Quod etiã dicit

Hoſtien.de lucro videt᷑ intelligendũ deducto etiam

dubio lucri.cum ſcilʒ potuiſſet etiã non lucrari vel ꝑ
dere⁊ ante factũ pꝛohibẽdus eſt poſt factũ vero in fo
ro conſciẽtie vbi credẽdum eſt pꝛo ſe ſicutcõtra ſe cũ
aſſerit ſine fraude feciſſe videt᷑ poſſe pertraſire Quod
eni licitus ſit talis cõtractus ſimplłr intuiu pietatis
factus nõ in fraudẽ vſure.tripliciter poteſt pꝛobari.
Pꝛimo ratiõe equitatis ⁊ pietatis. Nam equũ eſt
et pium in neceſſitate ſeruire amico. Inſuꝑ iniquuʒ
non eſt ſi ratõe capitalis quã iam in expꝛeſſa intentõ
ne et quaſi in facto habebat ſeruet᷑ indemnis. Se
cuudo hoc licet rõne indemnitatis.am retẽtoꝛ mu
tuivltra cõceſſum tempꝰdomino obligat᷑ qꝛ ille do⸗

minus fuiſſʒ vſus vt capitali ſuo ita ꝙ res talis extũc

aſſumit ratiõem capitalis q;uis nullus ex mutuo il⸗
lo meret᷑. ergo a ſimili. Tertio licet hoc ratioe vtili⸗
tatis Nam extra devſuns.nauiganti dicit ꝙ qui ꝑ
annũ granumvel pannũ vel alias merces venditam
pliuſq; valeant tunc in certo termino recepturꝰ ali⸗
quid plus pꝛo eiſdẽ.ſi tamẽ eo tempoꝛe talis contra⸗
ctus non erat venditurus.ſed ſeruaturus vſq; ad tẽ⸗
pus quo veriſimiliter credebat᷑ tantum valituras qn
tum vendit non eſt vſurarius. Ratio eſt quia pꝛo 1
lo tpe futuro quo intendebat vẽdere habet rõemven
dibilis ⁊ nõ pꝛotũc.ergo a ſimili quia pecunia eius
iam habet ratõem capitalis.poteſt ex ea ratiõe ſueca

piralitatis exigere in pᷣfato caſu. Sed ſi extra caſum

neceſſitatis et pietatis pꝛecibus amici hoc facittunc
eoipſo cõuincitur ꝙ potius vult vti vt vſurario mu⸗
tuo qᷓ; in mercationibo vt vero capitalivnde contra⸗
ctus erit vſurarius ſicut etiam ſi quis mutuaret ali⸗
cui pecuniam cũ pacto ꝙ ſi in termino conceſſo non
reſtituitextunc teneatur ad intereſſe pꝛobabilis lu⸗
cri. Sed ſi hoc facit quia credit illum nõ poſſe in ter
mino reddere vt ſic inde lucretur. vſuram committit
ar.xiiij.q.iij.pleriq;.⁊ de reg.iu.ca.certum eſt.li.vi.
Secus ſi ſimpliciter facit ad tollendã moꝛam.ſcilic,u
debitoꝛis.⁊ ſe cõſeruandum indemnẽ. Sic etiam in
pꝛopoſito ſi indigentia amici eſſetcaſus extreme ne⸗
ceſſitatis vel quaſi ita ꝙ teneret᷑ ex pꝛecepto hoc ſciẽs
ad illi ſubueniendũ⁊ dandum.tunc nil debet expete
re vltra capitale cum multomagis teneatur ad mu⸗
tuandum qᷓ; ad dandum in caſu huius neceſſitatis
Quia ergo homines ſeipſos amantes nimis ſe deci
piunt in huiuſmodi.ideo potius ſᷣm Inno.ſunt diſ⸗
ſuadendi iſti cõtractus q; admittẽdi etiam cũ pia ha
berent intentionz. WZ

Quid cum quis tta (xX

dit alteri centũ ducatos mox in ſuis neceſſitonibo ex⸗
pendẽdos ſub hoc pacto ꝙ ſicut cõſimiles centũ du
cati apud Titiũ mercatoꝛẽ legalem lucrobuntle⸗ vel

Citulus Pꝛimns

ꝓdent.ſic iſti centũ ducati illi traditi lucrent᷑vel ꝑdãt
eſt ne cõtractus licitꝰ. Rñ.ꝙ dubius reputat᷑ ⁊ poti
us vſuram ſapere ſᷣm plures doc.et hoc pꝛopter tria.
Pꝛĩo qꝛ tale pactũ in fraudẽ vſuraꝝ adinuentũ vi⸗

eet᷑ vt ſub pallio quaſi ſocietatis latirat mutuũ cum
ſpe lucri.ſcðᷣo qꝛvt patʒ.lxxxviij.d. Eijcies.pecunia

ex ſe ſola minime eſt lucroſa necvalet ſeip̃am młtipli
care ſed ex induſtnia mercantiũ fir ꝑ eoꝝ negociatio⸗
nes lucroſa.tertio qð eſt efficaciꝰ qꝛ de tribo eſt vnũ
in dicto cõtractu Taã dicta pecunia aut eſt tradita ꝑ
modũ mutuiaut ꝑ modũ depoſiti.aut ꝑ modũ ca⸗
pitalis. vt.ſ.in ꝑſona tradẽtis emptõibo⁊ mercanõi⸗
bus deputet᷑ Si ꝑ moduʒ mutui tũc mamifeſta eſt
vſura qꝛ in mutuo trãſfert᷑ dñium in eũ cui factũ eſt
mutuũ.vñ nõ debet lucrari vel ꝑdere niſi ſibi. Si h
modũ depoſiti tũc ipſa reddi debet abſq; oĩ lucro.qᷓ
niã potiꝰqͥ eã ſuauit remunerãdus eẽt.⁊ tñ ex foꝛma
ipſiꝰↄtractꝰpʒ ꝙ nõ eſt data ꝑ modũ depoſiti cũ de⸗
poſitariꝰ eã expediderit.ſi ꝑ modũ capitalis ſeu recte
ſocietatis.tũc in pacto eſſet ꝙ deberet eã ſolis merca
tiõibo fidełr deputare.⁊ hecvltia nõ foꝛtiter ꝓbarevi⸗
gdet᷑ ꝙ nõ ſit tradita dicta pecunia niſi vt mutui ratõ
nem hñs.in qͥ ſpes lucri repꝛobat᷑.qꝛvſura.vt in ca.
cõſuluit.devſu ris.Si diceret᷑ nõ eſſe mutuũ nec de⸗
poſitũ nec ſocietas ſʒ ↄctꝰinnoĩatꝰ.ſ.dovt des.do.ſ.
tibi centũ vt des mihbi tantũ quantũ ⁊c̃. Rñderi pᷣt
licet talis ↄctus aliqñ licite poſſit fieri.ſ.do vt des.n
tñ in dicto caſu.ſʒ in fraude videt᷑ eſſevſuraꝝ.ſicut et
fraus etiã omitti?᷑ in alijs etiã licitis cõtractibo ex ſe.
vt. xiiij.qiij.pleriq;.cum glo.⁊ huriꝰſententie fuit In
no. devſuns. c.li · Jo.an.ibidem.

Quid ci aliquis S. XII.

- —— „ . ⸗=
mutuat certã quantitate pecunieꝛ recipit ꝓmiſſiõem

de rehabitõe tm̃ ſui capitalis.ſed hñs res ſteriles vel

debitoꝛes qͥ nõ pñtvel male pñt ſoluerevẽdit illas vtł

iura iloꝝ debitoꝝ receptoꝛi talis mutui ꝓ certo pᷣtcio

qð poſtea ꝑcipit.⁊ tñ revera nõ fuiſſet ille cõtractꝰ vẽ
ditõis ale celebꝛatꝰniſi pꝛopter mutuũ factũ.nũqͥd
vſura eſt. Rñ.ſim Lau.de nidol.reſcindit᷑tanqᷓ vſu⸗
rariꝰ in fraudẽvſuraꝝ ↄceptus talis ↄtractus vt no
tat᷑ ꝑ Bar. ⁊ Bal. in. l. cũ allegas. .devſuris ⁊ młto
magi eſtvſura cũ aliqs mutuans alteri pecuniã ſi
mu

mulzvendẽs aliqͥd mobilevel ĩmobile plus petitab

ceo iuſto pꝛecio rõne mutui.xiiij. qiij/c.ſi fenerauerꝭ.
Itẽ pone ꝙvuus ↄducit᷑ ab aliq̊ ad exercẽdum oꝑa

ſue artis.puta lani ficij.ſerici⁊ hmõi.ꝑ annũ ꝓ ſala-⸗

rio.l.floꝛenoꝝ qð reputat᷑ iuſtũ attenta cõditõe ꝑſo⸗
ne ⁊ artis.Sed ſi ipᷣe cõductus tali ſalario ponit ĩ ex
ercitio artis illius.c.floꝛenos de ſuis.recipit.lx.nun
qͥd licite pᷣt reciꝑe.·Rñ.Quia autiſta.c.dat magiſtro

ſuo ad exercẽdũ in arte ꝑ modũ ſocietatis aut ꝑ mo-

dũ mutui.Si pꝛio mõ ꝑ modum ſocietatis ita.ſ.ꝙ

ſubſtet ꝑiculo videlicʒ ꝙ ſi magiſter negociãdovł la,
boꝛando cũ illis perdat.ſuſcipiat partẽ dãni pꝛo ra-⸗

ta eũ contingẽteꝛ ſi nil lucret᷑ cũ eis.ſi in capite anni
remaneat cũ illo capitali ille nil accipiat de lucro.vñ
nõ.lx.ſed.l.tm̃ ꝓ ſuo ſalano habeat. licitꝰ eſt ↄtractꝰ
vt notat glo.xiiij.q:iijc.pleriq;.ff. ꝓ ſocio.l.veꝝ Si
ſcðo mõ.ſ.ꝑ modũ mutui.vſuranꝰ eſt ↄtractꝰ qꝛ mõe

mutui recipit annuatim.x.extra devſuris.conſuluit
In caſu ergo poſito vt ſic illicitũ eſt ex q intẽdit ſalua
eſſe ſibi illa.c.⁊ in omnẽ euentũ vult.lx.ꝓ ſalario.ma
nifeſte. pʒ ꝙ. x.exigit rõe illoꝝ.c.depoſitoꝝ ſʒ qð venꝰ
eſt mutuatoꝝ.cum nõ habuiſſet pꝛo ſalario ſuo niſi
leniſi illa.c.potuiſſet in apoteca vñ vſura eſt.xiiij.q.iij
ſi feneraueris.

Ouid cũ veniente ¶xVII

termino redditõis mutuivel alias ſolutois pecũie ð
bite creditoꝛ nõ vult cõcedere debitoꝛi plõgatõʒ termĩ

vel relaxatõnem iuramẽti ſi iuraſſet ipſe debitoꝛ niſi
data pecunia vel alio eqpollenti.Rñ. Si hoc agit ſo
lũ rõne termini ꝓlongati⁊ nõ ob euitatõem dãni ſui
vſurã ↄmittit etiã ſi nõ expᷣſſe exigeret.vt habet᷑ extra

devſuris cõſuluit. Sʒ ſi boc agitad ſui indemnita⸗
tẽ.puta qꝛ opoꝛtet eũ acciꝑe ad vſurã velvendere rem

ſuã vilioꝛi pᷣcio qᷓ;valeat.qð nõ feciſſet ſi recepiſſʒ pe

cuniã ſibi debitã.⁊ tũc nõ eſtvſura illð dãnũ exige⸗

rea debitoꝛe qð ꝑcipit ex carẽtia illiꝰ pecunie ſibi de⸗
bite. Nõ eĩ debet grauari ex ſeruitio impẽſo ᷣm Ray.
Sed vtꝝ talł crediuoꝛ poſſit exigerea debitoꝛe ſuo nõ
ſolũ damnũ habitũ ſed etiã lucꝝ qð ſeciſſetcũ illa pe

cunia ſi eã recepiſſet in termio debito. Ad qð rñdet

Pe. de ancha. ſuꝑ cle ex graui devſuris.⁊ ðt.Credo
ꝙ nõ ſolũ damnũ emerges ſed etiã lucꝝ ceſſans põt

acciꝑe ſi ille erat mercatoꝛ qͥ cũ pecunijs ↄſueuit ne⸗

gociari.Et idẽ videt᷑ dicendũ etiã ſi nõ eſſet mercatoꝛ
ſed tñ intẽdebat oĩno illã pecuniã exponere negocia⸗
tionibo licitis ad lucrandũ. Secat eſſet ſi ꝑſona eẽt
talis ꝙ ip̃am pecuniã rennuiſſet in archa.Et remit⸗
tit notata.xij.q/ij.c.ſi quis de clericis.⁊ in c.ↄqueſtꝰ
extra devſuris. Idẽvidet᷑ ſentire tho.ij.ij.q.lxij.cum
iſta tñ cõſideratõe quã ibi Pmnin videlicet ꝙ nõ debz
exigere talis creditoꝛ.nec ille ſuus debitoꝛ tenet᷑ totũ
lucꝝ reſtituere ſiue dare qð inde ſꝑabat ſuꝰ creditoꝛ
cũ illa pecunia negociãdo acqᷣrere.cũ illð lucx non
eſſet certũ qꝛ ĩpediri poterat.vł foꝛte etiam de capita
liamuti:ſed tantum tenetur q;tum potuiſſet valere
.illud lucrum in illo dubio.

Bed queritur An SXIX
ſit licitũ a

Vltra ſoꝛtẽ reciꝑe noĩe intereſſe Di.ſi re

plemẽtũ illiꝰ intereſſe venit applicãdũ tertio nõ mu⸗

tuãti,licitũ eſtvltra ſoꝛtẽ receꝑe. Hot eſt dictum doc.
extra devſuris c.i.Exẽplũ.quãdovſuras ſoluo alte⸗

ri⁊ has vt intereſſe volo repetere Et ad idẽ facitquod

ait Bal. C. devſuris.l.vſuras.dicit eni Pone ꝙ emi
a petro lapides ſeu ligna vel alias res ex quibo natu⸗
ralłr nõ ꝑcipit᷑ aliqͥs fructꝰ. ⁊vt ſoluerẽ pꝛeciũ accepi
illud ſub mutuo ad vſurã acvendẽti ſolui.ipſe autẽ
nõ tradidit mihi lapides ſeu ligna ſed fuit in moꝛa.
nunqͥd tenet᷑ reddereillas vſums.Rñ.Dicendum ꝙ
ſic. tanq;ᷓ intereſſe damni emergentis.Et de hoc ha⸗
betur tex.notabilis.ff.de acti.l.Autius. Idem dicẽ⸗

dum in ſimilibus cõtractibus puta locatiõis ⁊ cõdu

ctionis ⁊ huiuſmodi.hec ille.Qñq; venit applicãdũ
pꝛimo.i.illi cui ſoꝛs pꝛincipalis eſt ſoluẽda.⁊ tunc ſi
debitoꝛ eſt in moꝛa applicare.i.capere illud ad aliqð

intereſſe eſt licitũ/ex glo, ſuper ca,conqſſus.et notat

—

luit
ſlun
dema
end
nſ

dai

I

cüied
Bini
eni
grſ⸗
iniſui

nmnnds;
nefen
lſzde

gig⸗
ſbide
nder.
ſvons
ile
ömmce
Qed⸗
ns ot
uitne⸗
alato:
cdcia;
e
ni
naſ
E
Nbz
toi
a

Bed quid cumvẽdo (XX

Capitulũ Beptimũ

ʒo. an. in. c.nauigãti Exemplã pone invẽditoꝛeꝛ em poſita in contractu mutui puta ſinõ reſtituitindead

ptoꝛe ſi emptoꝛ ſit ĩ moꝛa ſoluẽdi pᷣciũ. Et hoc credo
veꝝ ſiue intereſſe ſit in damno emergete ſiue in lucro
ceſſante dũ tñ illud lucrũ ſit certũ.⁊ ego ſum paratꝰ

vel aptus ad rale lucrũ.vt in c.nauigati.De boc eti⸗
amvide qð habes poſt.ꝭ.ſeq̃ntẽ in fine. Pone ca⸗

ſum. Uendo tibi pꝛediũ⁊ tibitrado illð atq; inde ꝑ⸗

cipis fructũ.⁊tñ ad terminũ cõuentũ pꝛeciũ mihi ñ
ſoluis. hoc pᷣſuppoſito potero elapſo termino repete

re vſurã cũ fructꝰrei vẽdite facias tuos.⁊ tñ mihi nõ
ſoluiſti. Et rõ hyeſt. qꝛ nõ accipio illðvt vſurã ſed vt

intereſſe meũ.ar.xiiij.q.iiij.qm̃. Si eciã res vẽdita ĩ

pignꝰdaret᷑ mihi poſſem inde reciꝑe fructꝰ eiꝰ elapſo

termino ſolutõis nõ facte etiã ſi trãſcẽdat quantitatẽ
intereſſe. Nã licet tał res avẽditoꝛe nõ poſſit peti.ta⸗
mẽ fructꝰei ꝑciꝑe pᷣt poſtq; Z voluntatẽ ſuã pᷣciũ rei
vendite detinet᷑ tanq; intereſſe. Sʒ ꝓ mutuo recipiẽ
do poſſeſſionẽ in pignꝰnõ licet fructꝰ poſſeſſiõis inte

rim accipꝑe niſi pꝛo ꝑte ſoꝛtis quia vſ⸗ ura.

poſſeſſionẽ meã cũ n

eius. Kñ.Licet Bal. ⁊ Pe.de Ancha. dicat licitũ eſſe
cõtractũ.qꝛ cũ poſſeſſio fructificet nõ videt᷑ iuſtumvt

emptoꝛ ha beatvtilitatẽꝛ fructũ rei empteꝛ vẽditoꝛ ñ
bab eatvtilitatẽ pᷣcijvt poſſit pecunia vti.ita tũ ꝙ q;⸗
tum emptoꝛ ſoluit de pᷣcio in futuꝝ tantũ vẽditoꝛ mi
nus recipiat de fructibo. ᷣbi gra Si poſſeſſio empta

centũ floꝛeñ. cũ inde ad qnũ dat ſibi.l. extũc vẽditoꝛ
det ſibi medietatẽ fructuũ⁊ ſic de alijs. Sʒ theologi
nõ appꝛobãt dictũ contractũ.qꝛ rõne dilatois de ſol

uendo pcio viderent᷑ habeni dicti fructꝰ.qð ad vſurã
ptinet. extra devſuris. in ciuitate. Item poſſeſſio ſub

ſtat ꝑiculo emptoꝛis⁊ de ſe eſt fructificabił.nõ auteʒ

pecunia pcij ſoluẽda ſubſtat ꝑiculo venditoꝛis. nec
Dde ſe fructificaretꝛ ideo ↄſulendũ eſt abſtinere ab hbu

iuſmõi· Poſſet bñ fieri pactũ qdð ſi infra certũ eminũ
nõ ſoluat emptoꝛ pᷣciũ extũc fructũ rcipiatvẽditoꝛ q́

u nõ des mihi pᷣciũ eius. tecũ facõ
pactũ ꝙ quſq; tradas mibi pᷣcuũ recipiã interiĩ fructꝰ

certũ tꝑs ſoluat tm̃ recipiẽs mutuũ vltra capitale nũ

quid pt peti tał pena abſq; vſura.Rñ. ſᷣm Ray. Si

pena fuit a iudice impoſita pꝛopt᷑ puniendã contu⸗
maciã debitoꝛis quia nõ ſoluit in termino cum poſ⸗
ſet nõ eſt vſura.ar.xxiij.diſt.c.quanẽ;. ff. de iudi.l.
qui autoꝛitate. Gi etia pena ſit de cõſenſu partiũ in
cõtractu appoſita ad hoc.ſcʒ vt ſaltem metu pene de⸗
bitũ ſoluat᷑.vſura nõ cõmittitur niſi a pꝛincipio fue-
rit pꝛaua intentio.ar.extra de arb.dilecti.Sed tamẽ
pꝛeſumit᷑ in fraudem ſi ille alias conſueuit eſſe vſura
nus. vel ſi per ſinglos menſes vel annos dicat᷑ pena
committi ar.ca.eodem.ſtabit᷑ tamen in iudicio eius
cõfeſſioni⁊ permaxime in foꝛo cõſcientie. Idem Ho

ſti.tamẽ in omni euentu non videt᷑ honeſtum petere

penam.ĩmo nec etiam licitũ quãdo debitoꝛ ſine cul⸗
pa ſua factꝰeſt impotens ad ſoluendũ. ⁊ ideo puniri
non debet. Et idem videtur dicendũ de eo quod di⸗
ctũ eſt ſupꝛa.S.ante pᷣcedentem.q;tum ad lucrũ ceſ⸗
ſans. ꝙ ſcilicʒ non debeat illud exigi quãdo ex impo

tentia ule non ſoluit. Ulcra pꝛedictas penas poſitas

ſcilicʒ iudicialẽ que infertur a iudice.⁊ cõuentionaleʒ
que ponitur in cõtractu de conſenſu partiũ.eſt⁊ ter⸗
tia pena que dicit᷑ legalis vel canonica de qua habe
tur.xij.q: ij.in legibus.⁊ in diuerſis ciuitatibus po⸗
nũtur certe pene pecuniarie. Sicut verbi gratia cuʒ
ſtatutũ eſt alicubi ꝙ tutoꝛ de pecunijs pupilli que ꝑ
ueniũt ad maius eiꝰteneat᷑ emere poſſeſſiones.vl re
ſpondere ei ad rõem quinq; pꝛo centenario. ſi igltur

tutoꝛ pecuniã pupilli exponat ꝓ factis ſuis vel faciat

uſq; pᷣciũ ſit ſolutũ ſi hoc nõ fiat in fraudẽ ſʒ in pena

Muid de eo qui mu ·S. XXI

tuauit nauigativel eũti ad nũdinas recepturꝰ aliqͥd
vltra ſoꝛtẽ pꝛo eo ꝙ ſuſcipit in ſe ꝑiculũ.i.ſi pecuniã
vel merces inde emptas poꝛtauerit ſaluas.als nihil
recepturꝰetiã de ſoꝛte. Rñ. ꝑ diſtinctiõem ſᷣm Jo.ne
apoxł.in qᷣubet.⁊ Jo.cal.ꝙ aut illud vltra ſoꝛtẽ recipit
roe mutuitm̃.⁊ ſic eſtvſura.nõ obſtante ꝙ ꝑiculum
ipſe ſuſcipiat.⁊ iſte eſt caſus etiã.c.nauigati. extra e.
Aut recipit illð vltra ſoꝛtẽ pᷣciſe rõe ꝑiculłi vt pᷣciũ ꝑi⸗
culi.⁊ ſic nõ eſtvſura ſed licitũ. Mã etiã ſi nõ mutua⸗
ret ⁊ piculũ nauigãtis in ſevellet recipere licite poſſet
recipere pꝛeciũ periculi.nec pꝛopter hoc ꝓ ei ſeruitiũ
faciat in mutuãdo efficit᷑ deterioꝛis conditõis. Aut
aliqᷣd vltra ſoꝛtẽ recipit tał mutuãs ꝑtĩ rõe piculi ⁊ ꝑ
tim ratõe mutui.⁊ tunc vſura eſt q;dtum ad id quod

plus pcipit reſpectu mutui. ⁊ illõ tale tenet reſtituere

Jo.ne apot.⁊ Jo. cal.

Duid de pena ap/ SSXI

. —

negociatões ꝓ ſe tenetvtiq; dare pupillo.v.ꝓ cẽtena
rio etiã ſi cum illis nihil eſt lucratus.exquo noĩe ſuo
non pupilli eſt negociatus cũ eis Juſte enim hoc ſta
tutũ eſt ne tutoꝛes ex malicia vel negligentia ſint in⸗
uidi pupillis ⁊ male tractent ſubſtãtias eoꝛ: ſicut ſre
quẽter fit nec pᷣt conqni tutoꝛ ſi inde nõ eſt lucratus.

qꝛ potuit emere de illis pecunijs poſſeſſiões vel noĩe

pupilloꝝ exponerein iuſtis ⁊ licitis mercãtijs. ⁊ tũc
lucrũ? damnũ eſſet pupilloꝝ fideliter agendo. Sed
ſi noĩe pupilloꝝ pecuniã eoꝝ exponant vel deponãt
ad vſuram.pupulli tenẽtur illas reſtituere.⁊ tutoꝛes
inſuper tenẽtur in caſu ꝙ pupilli non vellent vel non
ball ent. vt etiam dicitur infra.in ca:de cooperatioue
vſure.

Ouid ſi comuni⸗ J. XXIII

tas vel officiales habentes curã de pupillis accipiãt

ꝓ cõitate ipᷣas pecunias rñũdẽdo eis ad rõem.v.pꝓ cẽ⸗
tenario. Rñdetur ꝙ ſi eis inuitis ſit ſeu eis ad qs ſpe

ctat videt᷑ ꝙ licite poſſint illa.v.pꝛo cẽtenario recipe⸗

re qꝛ ꝓuidet᷑ ꝑ hoc indenitati eoꝝ exquo potuert eme
re poſſeſſiões vel tradere negociatõibo licitis vt diſpo

ſuit ſtatutũ⁊ non fecerũt vt pꝛocurarẽt ꝑ hocvtilitatẽ

cõmunitatis.

Quid de gerenti . X XIIII.

bus ſeu pꝛocurãtibo negocia ſtipẽdiarioꝝ.iſ.in recipi

endo pagas ꝓ eis ⁊ faciedo alia obſeqᷣa.⁊ cũ hoc mu
tuãdo eis ĩ neceſſitatib occunreribo ⁊ ꝓ his recipiẽti⸗
bo certũ ſalariũ:nũqͥd ẽ licitũ Rũ/ſᷣmLau,dendol.

Citulus Pꝛimus

1 *
, ÜR—SRNNEEe .

Ouantũ ad illð quidẽ qð ꝑcipiũt tales pꝛopter la⸗
boꝛẽ quẽ gerũt in pꝛocurado eoꝝ negocia nõ eſt vſu
ra ſed licitũ. Sed q;tũ ad ulð qð ꝑcipiũt pꝛopt᷑ mu
tuũ qð impendũtipſis ſtipẽdiarijs.vſura eſt.xiiij.q
iij. vſura. Qð aũt pfatꝰ doctoꝛ dicit in pꝛĩio mebꝛo ee
licitũ videt᷑ intelligendũ cũ bellũ eſt iuſtũ.Nã ſi mai
feſte ſit miuſtũ.illicitũ videt cum cooꝑat᷑ malo ⁊ dat
opam rei ulicite.di.lxxxvi.c culpom.

quid ſuris ſit ſi ͥs in mutuãdo pecuniã tcipit aliqd
in pignꝰ mobilevel ĩmobile. Ad qð dðm ſi hoc ſecit
ad ſui ſecuritatẽꝛ nullũ fructũ intendit habere ex illo
pignoꝛe puta qꝛ eſt aliqͥd iocale nõ eſt illicitũ.iʒ ſi in⸗
tendit reciꝑevtilitatẽ aliquã exvſu illiꝰpignoꝛis rõne
mutui.puta recipit domũ in pignꝰvel agꝑvelequũ
vel veſte. ⁊ fructũ hoꝛum ꝑcipitvſura eſt. ⁊ tenet reſti
tuere pᷣciumvſus illiꝰpignoꝛis ipſi pignoꝛãti ſeu ĩ ꝑ
tem ſoꝛtis cõputare.extra eo.c.iNota tñ ꝙ ſi laicꝰ te

net iniuſte aliquã poſſeſſionẽ ecclieꝛ ĩpignoꝛat ißam

poſſeſſionẽ rectoꝛi ecclłie illiꝰlicite ⁊ abſq; vicio vſure
ſiſte rectoꝛ poterit reciꝑe fructꝰeiuſdẽ poſſeſſiõis vltra
ſoꝛtẽ ſjm Ray.⁊ eſt caſus capituli.i.extra eo.⁊ rõ ẽ. qꝛ

tũc nõ recipit clericus illð vt vſurã ſed qð ibi debet᷑.

Etidẽ de poſſeſſione quã recipit laicꝰab eccłia in feu

do.Dicũt etiã Hoſti. Jo.an.⁊ Jo.de lig.ꝙ idẽ eſt de

poſſeſſiõe laici qꝛ.i.ſi iniuſte retinẽs pignoꝛat eã do
mino illiꝰ poſſeſſionis ille licite facit fructꝰſuos.

Bed quid cum &§. XXI

. 4¾ .
quis recipit domũ in pignus p centuũ mutuatis vſq;
ad annũ hoc pacto ꝙ ſi nõ ſoluitĩ termiĩo ſtatuto ca⸗
dat debitũ in ↄmiſſum.⁊ pignoꝛatio cadat in vẽditõ
nẽ. pᷣt ne iuſte tenere domũ illã pignoꝛi obligatam eo
ꝙ nõ ſoluit in termio cum tñ dom ſatis plus valeat.

Rñ.ꝑ diſtinctõem.qꝛ aut mutuãs in illo anno reci-

pitvſumfructũ domꝰnõ cõputando in ſoꝛtẽ.ſed pꝛo
ipſo mutuo.aut nõ recipit vſumfructũ.ſ.penſionem
in pꝛimo caſu illicitũ eſt? vſura.extia eo.c.pꝛĩo.vn⸗
de reſtituere tenet᷑ illã penſionẽvel cõputare in ſoꝛtẽ.
⁊ etiã domũ tenet?᷑ reſtituere nec pᷣt ſibi retinere elapſo

termĩo.qꝛ ↄtractus nõ tenuit cũ fuerit vſurariꝰ. ⁊ ra

diceviciata nõ pᷣt fructꝰiſti.ſ.lucni oꝛiriar.i.q.i. ferk.
§. vulnerato. Poterit tñ poſt tenninũ petere intereſſe
ſuũ ſi dãnificaret᷑ ex caretia ſue pecunie.Silr ſi dãni
ficatus eſt in faciẽdo illð mutuũ.puta qꝛ opoꝛtʒ ſpᷣʒ
ecciꝑe advſurã ad mutuandũ amico vel ꝑatus erat
ex pecunia illa emere poſſeſſionẽ inuentã vel expone

re licitis lucris tũc poſſet petere intereſſe ſuũ. In ſecũ

do caſu cũ.ſ.creditoꝛ nõ recipitvſumfructũ domꝰ cũ
ſuꝑfluitas valoꝛis domcedat in debitoꝛis penã ſup
oſita vtriuſq; bona fide qñ cõtractꝰ mutui eſt cele⸗
ꝛatus.licitũ eritvt dictũ eſt ſupꝛa de pena ↄuẽtõna
li. ar.de arbi.c.dilecti.Et hoc niſi fieret in fraudẽvſu
raxꝝ puta qꝛ extimabat mutuãs illũ nõ poſſe in t᷑mi⸗
no reſtituereꝛ ſic indeillð plus valoꝛis domꝰ ſibi lu⸗
crani.tũc ei fraus vſure ẽ. Secꝰſi hoc fecit ad coercen⸗
dã moꝛã debitoꝛis Aduertẽdũ etiã ꝙ ſi a mutuante
ſub aliqᷓ pᷣciovel lucrovltra terminum detẽnio mutui
ↄcedat᷑ tũc eoipᷣo ↄmittitvſurã./qꝛ ex tali ↄceſſiõe po

tiſoꝛtik volũtarij mutui rõem q; iniuſte detẽtõis. ad
hoc devſuris.c.cõſuluit. Et hoc niſi illð peteret incõ

penlatõem dani ſui qð inde recepit.cũ tñ libẽtiꝰ vel⸗
let reciꝑe illð mutuatũ ſed ille nõ pᷣt ſine notabili ia⸗

ctum reſtituere. Sʒ cũ ſocer obligat genero ſuo poſ⸗
ſeſſionẽ aliquã ꝓ dote filie. claꝝ eſtæ ccrtũ ꝙ nõ tenea

tur dictus gener ↄputare fructꝰpoſſeſſiõis in ſoꝛtem

vt dicit expꝛeſſe.c.ſalubꝛiter.extra eo.cũ.ſ. ſuſtinet ge

ner onera mr̃imonij.qꝛ:ſ.eã ad dñm ducit ⁊ nutrit.

Mueritut etiam . XXVI

Utrx gener ſi nõ recipiat pignꝰſed cautionẽ denüerã

da dote certa die.⁊ interi recipita ſocero ex pacto cer
tos denarios.puta ad rõem.vi:pꝛo cẽtenario ⁊ hmõi
nunqᷣdvſurã cõmittit. Rn. De hoc ſunt vane ⁊ Zꝛie
opinio nes. Nã Jo.an.ſuꝑ dicto.c.tenet ꝙ nõ ſit lici⸗

tũ ſedvſura.quã opinionẽ dicit Jo.de lig ꝓ venoꝛi ⁊

lſecurioꝛi poſſe defendi.Sʒ pau.de eleaʒat tʒ Zꝛiũ.ſ.

nõ ſitvſura.rõ eſt ſᷣm ipᷣm.qꝛ exq̃ in fauoꝛc mr̃imo

nij hoc indultũ eſt ad ſubleusdũ onera eiꝰ vt.ſ.gener

ꝑcipiat fructꝰ poſſeſſiõis pignoꝛatea ſocero ꝓ dote ſ

ↄputãdo in ſoꝛtẽ ſi ipam nutnit.ita etiã dʒ iuuan ille
aliꝰ.Et ad rões q poſſent fieri in ↄꝛiũ qꝛ.ſ.decre.ſalu
bꝛiter. ſolũ dicit de poſſeſſiõe.⁊ qꝛ poſſeſſio ex ſui na

tura eſt fructificabilis nõ aũt pecunia.Rñdet᷑ad pꝛi

mã ꝙ papa qſit fuit de poſſeſſiõeꝛ de ea m̃t. Idẽ rñ⸗
diſſet ſi fuiſiʒ qſit de pecunia.Ad alið m̃det᷑ ꝙ ſicut

nec tena ex ſe fructificat ſʒ cũ laboꝛe hoĩs.ſicꝛ pecũia
ſimulcũ induſtria hoĩs⁊ hoc pᷣcipue cũ e intedebat
tradere mercatoꝛibo vel emere poſſeſſionẽ vel alio mõ
cũ ea licite lucrari Et q;uis etiã fructꝰpoſſeſſiõis ſub
ſtent piculo multiplici⁊ nõ ſic pecunia.tñ vt in płibo
ſic accidit ꝙ emolumẽtũ ex ipᷣa poſſeſſiõe recipit᷑ opi
nionẽ Pau.videt᷑ ſeq Jo.col.⁊ pe.ð ancha. Sʒ qꝛ pᷣ

ma opinio tutioꝛ ẽ iõ ſ̃m Lau.deridol.ſalubꝛꝰẽ eaʒ
tenere. extra eo. ſalubꝛiter. ⁊ hoc pcipue qñ qͥs hoco
lutanie agit in ſui maiꝰcõmodũ vel cum intẽdebat pe
cunia ipᷣam reſuare. Antho. ãt de bu. ðt ep̃t intelli⸗
gi hic textꝰ. l. ſalubꝛiter cũ illa dilatio data erat ipi ſo

