plũ reſtituẽdũ tenet᷑.de cẽſi.exigit.li.vi. Hec pe.
Oð ſi quis obijceret regulãa. Non dimittit᷑ pctm̃
niſi fſtitua?᷑ ablatũ.qð ẽ vbũ Aug. Et reſtituere
eſt rẽ in pᷣſtinũ ſtatũ reponere. n nõ viðꝛ ſuffi⸗

cere remiſſio. Ad hoc rñũdet pᷣdictꝰ Pe.⁊ lau.pꝰ

Fede.de ſenis.ꝙ Aug.in pᷣdicta regula nõ huit
reſpectũ ad ſtrictã ſignificatõem vbi.ſʒ mente,zʒ
eius q vᷣbis pᷣferenda ẽ. extra de vbo.ſig.c.intel

ligentia. Intelligẽtia fuit ꝙ ſi offendiſti ꝓximuʒ
tuũ rapiẽdo.furado.vſuras extoꝛqndo.reconci

lias te cũ ipᷣo.⁊ cõiter qꝛ hoies nõ iactãt pecuni⸗
as ſuas.ſʒ volũt ſibi reſtitui res ablatas.ptea
aug ſe retulit ad vbũ reſtõnis. Et ꝙ ſic itellexit
oñdit multipłr. Hec ille.Qð aũt diẽ lau.ſupᷣ eẽ
pᷣdicandũ nõ ſufficere remiſſiõeʒ niſi fiãt ea q̃ di

cunt diuerſi.nõ viðꝛ tutũ vel cautũ.nã ex tali
m. Jet . dicatiõe pᷣt ſequi ita ꝑicłm aĩaꝝ ſic cautela.ſic ei
firmare viðꝛ hoſtic̃.in ſũma.⁊ arch.de vſu.in.c.
quãq;.li.vi.ſuꝑ vᷣbo ſatiſfactũ dicẽſ.Satiſſactũ
accipimꝰ quomodocũqʒ volũtati creditor:ſatii
fiat. Itẽ Tapus de eaſti.idem goffre.⁊ guil. de⸗/

pᷣdicatoꝛ dʒ ſibi cauere a pᷣdicando ea q̃ hñt ho
mines induccre ad malũ.⁊ alleuiãdo mala. Itẽ?
debz ſibi cauere a pᷣdicãdo ſcruploſa ⁊ ardua qñ
cõis opiuio ẽ in riũ.hoc eni eſſʒ inijcere laqum

aniabo qð fieri ñ dʒ. xxvij.q/i.viduas. Audiẽdo
eni talia ⁊ ñ ſuãdo cũ ex auditfoꝛmet ſibioſciaʒ
hoc ſibi nccario ficendũ qͥ huit hmõi remiſſioneʒ
de cetero a taliby et ex difficultate nolit ſe ponere ad facieudũ erit
abſtineãt.cautũ eſt pᷣdicare ꝙ ñ ſufficit remiſſio

in malo ſtatu rõe ↄſcie ſibi facte ſuꝑ eo in qͥ bene
poterat trãſire cũ bona ↄſcia Pꝛetea ſi pᷣdicatoꝛ
in pᷣdicatõe hoc dicat.ſ.non ſufficere remiſſionẽ
niſi ⁊c.⁊ poſtea in audiẽtia ↄfeſſiõis faciat ↄriũ
⁊ dicat illi ſufficere nõneex h̊ pᷣt ſeqͥ magnũ ſcan
dalum ʒ doctrinã pᷣdicatõis. Ex hoc eni poterta
homies credere ſic eẽ ð młtis alijs q̃ pᷣdicatoꝛes

dicunt.ſ.qð nõ ſt ſimpłr va ſed ad terroꝛẽ dicta.

⁊ ſic ꝑiclitabit doctrina fidei.Nõ video ẽt qð cũ
bona ↄſcia aſq; ſui mag̊ pctõ poſſit hoc dicere in

p̃dicatõe ſi ſentiat rium.qꝛ hoc cõiter tenẽt do

ctoꝛes.ſed ⁊ ſi teneret aliquã aliaꝝ opinionũ cũ
ille ſiut ſcupuloſe.nõ debʒ velle oes inducere ad
ſcrupulos ſuos.leq; ̊ pᷣdicando dicat ꝙ ſuffi⸗
cit remiſſio ne inducat occaſionẽ mali aꝑiatur
via vſuris.neq; dicat qð ñ ſuffiẽ ne dicat mẽda⸗
ciũ vel ſcrupulos ⁊ laqos inijciat auditoꝛibo ſed
dicat qð dic̃ Aug.qð oꝑtʒ qð reſtituat ſi pᷣt.xuij.
vi.c ſi res Et in reſtõne includitur remiſſio.
Sed quid ſi pꝰ remiſſionẽ libere factã ⁊ ve vſu⸗
rario ipᷣe vſurariꝰmãdat in teſtamẽto ſuo reddi
vſuras.nunqͥd qð ſeł remiſſum ẽ dʒ reſtitui his
quib tenebat᷑pꝛius.Dicẽdum ſᷣm Fede.qð in H̊
diſtinguẽdũ eſt.qꝛ aut talis teſtatoꝛ locutꝰ ẽ per
verba tranſferẽtia ſe ad factum.vt puta qꝛ iubet
vſuras reſtitui his qͥb debebat eas reſtituere.et
qui ꝓbarẽt eas ſoluiſſe.⁊ tũcñ obſtate remiſſiõe
tenebit᷑ ſatiſfacere heres.⁊ hoc caſu loquit᷑.c.ad
noſtrã.de iur̃iur. Aut loquit᷑ ꝑ vᷣba traſterentia
ſe ad ius.nõ ad factũ.vt puta qꝛ iubet ea reſtitui
quibo debet.⁊ tũc ſecꝰ dicendũ ẽ. Hec ille. Item
ſciẽdũ qð cũ alicui fit rᷣmiſſio libere ⁊ ſiñũ fraude
△D 3

non tenet ralis ilind qꝗð ſibi remiſſum ẽ pauꝑib-
Dare. ſibi eni acqrit᷑llð ius ſeu debitũ nõ pauꝑi

bus.ſiẽn qͥs tenet᷑ pauꝑibo dare qð ſibi donatũ
eſt. Hoſtiẽ.in ſum.ti.de vſu.dic ꝙ ſi feneratoꝛ ꝑ

tẽ pecunie fenebr reſtituat ei a q̊ habuerat vł he

redi ſuo.⁊ de volũtate eiꝰꝑteʒ reſtituat. Dicunt

theologi indiſtincte qð no eſt liberatꝰ niſi totuʒ

offerat. Lu dicas qð ſi ex pacto fit eſt liberatus.

extra de ſimo.c.veniẽs.ſi aũt vſurariꝰꝑtẽ libera
liter ⁊ ſine pacto ſoluat ⁊ offerat.⁊ de aliena ꝑte
miſcdᷣiã petat ei creditoꝛ ei libᷣalit᷑ dimittat liba
tus ẽ debitoꝛ.nec vlteriꝰad reſtõnẽ tenet᷑.ſic nec
tenet᷑ ſi gratis accepiſſet gtis oblatũ ſᷣm goff.tñ

bonus iuderx hic ex certis ↄiecturj modũ ſui ani

mi infoꝛmabit.ã ſi creditoꝛ eſt pauꝑ ⁊ inops⁊
vſurariꝰẽ diues⁊ potẽs nõ pᷣſumo ꝙ creditoꝛ ip
ſum vſurariũ ſponte ex coꝛde liberet. ſʒ h̊ faciat
qꝛ vltra recuꝑare nõ pᷣt.⁊ vt illud tantillũ quod
offert recuꝑet ⁊ nõ amitteret.Si vo creditoꝛ ſit

diues ⁊ potẽs qͥ etiãi ↄſueuit mimis ⁊ ioculato⸗

ribus tantũdẽ de ſuo donare. vel plus freqnter

plumi põt ꝙ' ex coꝛee bᷣ faciat.hec ille. Itẽ nora

vm 49 dã ꝙ qnq; ſunt modi ſatiſfaciẽdi: Primꝰ
modꝰ ẽ cũ pecuia libere offert᷑. Scos modꝰ ẽ cũ
pecuniã nõ hẽt ⁊ offert pignoꝛa. Tertiꝰ ẽ cũ nec

pecuniã hʒ nec pignoꝛa ↄgruẽtia.facit tñ inſtru⸗
mentũu vt heres copellatad reſtõem.et ẽt ipemet
Quartus moaꝰ ẽ cũ mediãte ſacerdote ł aliq̊ re
ligioſo fit volũtaria ⁊ liba ↄcoꝛdia.iſte tů modꝰ

ſp dʒ oñdere creditoꝛi velle ⁊ poſſe libeꝝ debito
ris. Quitꝰmodꝰẽ cũ cõſenſu ⁊ miſcðia creditor

ponit debitoꝛ aliqᷓm poſſeſſionẽ in manꝰalicuiꝰ

oneſti viri ex cuiꝰfructib ſoluãt ꝑ tꝑus debita

Deinde poſſeſſio ad heredes trãſit ⁊ reuertat᷑.vel

ita dʒ ꝑmanere ꝓ incertj. Hec ibi. Itẽ arch. in
roſa.xuij.q.v.Nõ ſane.dicit ꝙ hoſti.dicebat ꝙ i
is in qᷣb ẽ pctm̃ moꝛtale ſᷣm legẽ diuinaʒ.vt in
furto vel rapina.diſpẽſareñ põt epᷣs.ĩmo nec ẽt
Papa vt aliq dicũt q̊ͥ minꝰpniaʒ agat ⁊ reſtitutõ
fiat ſi pᷣt.extra de vſu.cũ tu. In hisvo in qᷣbus ẽ
pctm̃ moꝛtale ſᷣm ius poſitiuũ.⁊ cũ epᷣis ſiue in

ferioꝛiba pape intdicta diſpẽſatõ.nullꝰ diſpẽſare

vel dilatõem pᷣſtare pᷣt.niſi ſolꝰpapa.iij.q.i.Re⸗
integrãda.vel hi qᷣb ſpẽalit᷑ cõmifit. Sivo nõ ẽ
intditca pont. Hec ibi.Sʒ ꝙ ðꝛ papã non poſſe
diſpẽſare in his reſtõibi vbi c pctm̃ moꝛtale per
petratũ in vſurpatõe ) legẽ diuinã facta.vt fur⸗
to.rapina.vſura ⁊ hmõi.qͥ minꝰ reſtitutio fiat
ſi põt.viðꝛ intelligendũ q̊ ad reſtõem certoꝛum

cũ ſcʒ ſciunt᷑ pſonẽ vel qͥ ad incerta cũ diſpẽſaret

abſaʒ ca rõnabili.vł ſalte dubia ꝓ libito volũta⸗

tis. Non eni pᷣt tollere q ſunt ppꝛia boĩm.⁊ dare

alijs ſine cã.ſʒ cũ cã rõnabili pᷣtputa ꝑ modũ pe

ne. vt cũ auferret imꝑiũ vel regnũ alicui pptde/

merita ſua.qꝛ eẽt inimicꝰecelie.vel hereticꝰ. vel
ſciſmaticꝰ.nec ſe vellet coꝛrigere.łcũ faceret mo

uere bellũ p aliquẽ dñm vel ciuitatẽ ꝑſeqntẽ ec⸗
cleſiã vel fauentẽ heretic.vel detinentẽ bona ec

deſie.⁊ traderet alijs dignitatẽ iura ⁊ bõa illoꝝ
ſicut facrũ ẽ pluries.ec papa pᷣt cũ bona ↄſcia
que pauꝑibo dehbẽtur diſpeſare ⁊ dare diuitibus
ſine rõnabili cãʒ. Sʒ cũ cã rõnabili pᷣt talitbo ob

Citulus Secundus

ligatis remittere ſeu vt paupiby dare ea qᷣ acqſte
rũt ꝑ furta.rapias.⁊ vſuras cũ ſi certa ſuꝑ om̃o
alios cũ ſit ſupᷣmꝰ et vniũſal pr̃ pauꝑm magq;

epᷣi qͥ in hmõi diſpẽſare ſolẽt.vt.lxxxiij.di.c.epᷣs
Quia ẽt hʒ plẽitudinẽ ptãt ĩ diſpẽſatõʒ bonoꝝ
eccłiaſticoꝝ.⁊ plenã iuriſdictiõem in tris eccłie
foꝛte ð hmõi bonis.ſ.ecciaꝝ ⁊ eoꝝ qͥ hitãt in ter
ris eccie poſſet remittere debita ex furto⁊ rapia
et vſura ẽet cũ ſciũtur ꝑſone ſine coꝝ oſenſu ex ali

qua cã rõnabili.Nã qͥtidie hoc fit vt iuravnius
eccie ⁊ fruct? auferat ⁊ det alti qᷓ; curato illiꝰ ec
cleſie cũ cã tñ vt credit᷑rõnabili. Et ſic mlto ma

gis pᷣt in hmõi dare dilatõem. qꝛ plꝰ ẽ dimitteĩr
debitũ qᷓ; dilatõem dare ad ſoluẽdũ. Querit᷑ ẽt
vtxꝝ ſuꝑ incert cũ epo qͥ eſt p paupeꝝ.poſſit fie⸗
ri cõpoſitio vel tranſactio. Rndet lau.de ridol.
Sciendũ ꝙ pau.in cle.ij.de pe ⁊ re.hũc paſſum
examinat ⁊ finalr determiat ꝙ nõ ꝑſũllũ tex.⁊ ꝑ

c. Licet de offi.vica.li.vi. Uult eni ꝙ ſine man/

—

dato apłico id facere neqant ep̃i niſi cõponerẽt
de tanta qᷓntitate q̃nta eſt illa ad quã aſcẽdunt.

⁊ nõ de minoꝛi.Cõtrariũ ſᷣuat᷑.lʒ fcã cõputatõe

ferat᷑ demũ ſnia taxatiua ipᷣoꝝ incertoꝝ Et ſi ve
ra ſunt q̃ dit᷑ pau.qð videt᷑ de iure.nec viðꝛ oria
uetudo valere. multoꝝ aie illaqarent᷑.Lex.tñ
uli videre meo nõ ꝓbant ita clare.vñ foꝛte poſſʒ
rñderi ꝙ nõ ẽ credendũ ꝙ papa qͥ pfecit ẽos pa
tres paupeꝝ indiſtincte ñ ↄceſſiſſet eis in ſpecie
ꝙ ex cauſa poſſent cũ talib traſigere. Et iſti hnt
maioꝛẽ ptatem q; illi qb liba admiſtratio eſt cõ
ceſſa.itẽ nõ ſimplłr donãt.Itẽ papa ſcit talẽ ↄſue

tucdieʒ ⁊ diu tolerauit Fiũt tñ taxatiões ꝑ ſniaʒ

Hec lau.Foꝛte poſſz dici ꝙ qͥ ad ecciaʒ militãtẽ
valet dictũ laurẽ.et etiã qͥ ad deũ ⁊ eccliaʒ triũ⸗
phantẽ cũ ex cã rõnabili facit cõpoſitõem de mi
noꝛi q̃ntitate qᷓ; ſint incerta.puta qꝛ reſiduũ di⸗
mittit ei vt pauꝑi.cũ ala nõ poſſet viuere ſine in
decentia ſui ſtatꝰ multũ notabili. Sʒ vbi abſqʒ

hac cã ep̃s ſcient᷑ ↄponat de minoꝛi qᷓntitate no⸗
tabiłr valʒ dictũ pau.in foꝛo dei.Non eni credẽ

dũ eſt papã feciſſe ep̃os diſpenſatoꝛes bonoꝛum
paupeꝝ vt poſſent ꝓ libito volũtat remittere vł

componere ſuꝑ incert vt ð his homies poſtmo

dũ pompoſe viuãt.Nec ipᷣe papa pᷣt cũ bona con

ſcientia abſq; aliq̃ cã rõnabili facere hmõi tcaxa ⸗

tiones longemin?ꝰq; ſit debitum incertoꝛum. er
reſiduũ illius ſcienter debitoribus dare cũ oia
plene ⁊ bene poſſint reſtituere. Secus aũt cuʒ
dubitatur vtrũ reſtituere poſſit debitoꝛ pꝛo in⸗
certis. Nam in ubis ſemꝑ interpᷣtanduʒ eſt fa
ctum pape hmaxime ir vt dil. xl. Nõ
cum glo. Papa eni ⁊ ſi habeat plenitudinẽ pote
ſtatis errare poteſt vt homo. Et inter cctera ſue
poteſtatis.nõ aufertur ſibi iſta cõmunis hoim
conditõ.qͥn poſſit peccare moꝛtalr ⁊ deſcendere
ad inferos.et grauiꝰ ceteris puniẽdus ſi deliq/

rit.vt dicit diſt. xl. ſi papa. in glo. Inſuꝑ cũ reſti⸗

tutio certoꝝ debeat pᷣcede reſtõnem incertoꝛum

ꝙ ep̃ᷣi circa vſurarios publicos vt licentient ad

ſacramẽta eccleſie ⁊ ſepulturam pꝛiꝰ compo nãt
ſup certa quãtitate pꝛo incertis quã ſibi ſolent
imburſare magiſq; pauꝑibo dare.⁊ de certis nõ

n bonũ.vt diſ. xl. Nõ nos

— —

—

=S= —

n.
ne
ie
na
ñ

d6 G

gſin
pltii
lin
deni
hüͤdi⸗
inein
cbſz
neno
ni
oronn
m
Nn
N
ſ

—

Coapitulũ VI

ꝓuideant ſufficenter vt reddatur integralr. mi⸗
nus bene faciũt.Quinĩimo ſi nõ ſufficerẽt bona

que remanẽt vſurarijs vel beredib eoꝛuʒ.tenen
tur que acceperũt ꝓ incertis cõtribuere pꝛo reſti
tutione incertoꝝ.alias fures ſuntet latrões au
ferentes q̃ deben? cert ꝑſonis.extra de vſu.cum
tu ruij.q.vi.ſi res.ſed cõſuetudo ĩ h̊ ñ excuſat qͥ
potius dicenda eſt coꝛruptela.quia contra ius
diuinũ.diſ.viij.que ↄᷣmoꝛes.xxx.q.vij:flagicia.
apłm. vij. de modo ⁊ oꝛ. ſ ituendi.
Aantum ad ſeptimũ
vde modo reſtituẽdi ſeu oꝛdine. Circa
gquod ↄſideranda ſunt tria. Pꝛimũ ẽ
reſtitutio certoꝝ pᷣponẽda ẽ reſtitutiõi incer⸗
oꝛum. Sciendũ igitur ꝙ certa omia obligata
eſtõni.i.cũ ſciũtur ꝑſonc qͥbus facicnda eſt.pri
8 integraliter ſoluẽda ſunt qᷓ; reſtituãt᷑ incerta

qñ ſc; ſcitur vel dubitat᷑ bona reſtituẽtis ñ ſuſſi
ere ad vtrũ q;.Nam tunc reſtituẽda ſunt plene

zius ⁊ integraliter certa.⁊ hoc triplici rõne.
Pꝛimo ratione ſucceſſionis.
Secundo rõne obligationis.
Tertio ratione ſimilitudinis.

Quantũ igit᷑ ad pᷣmã rõnem.ſcʒ ſucceſſionis.ad
uertendũ diligent᷑ ꝙ nõ ſuccedit in pauperibus

pſe xps niſi qñ nõ reꝑiunt᷑ ꝑſone certe qͥᷣb reſti⸗
iſer e. eren de qᷓi gſ ibſtituriöem ſuccedere vi⸗
deat᷑ ac ſi diceret teſtatoꝛ. dimitto meos heredeſ
tales ⁊ tales qbus debeo. vel ẽt ſi nõ debeo. ſʒ ſi
eos nõ reꝑiri cõtingat ſubſtituo mibixpᷣm cum
paugibus. Qu⸗ tu ad ſcdam rõnẽ.ſ.obligatõ

nis pbathoc ſic. ã pauꝑibus nõ tenẽkheredes

dare ſcz p reſtõne incertoꝝ. niſi vnica rõne.ſ. in

foꝛo dei. Sed creditoꝛiby cert tenẽt᷑ duplici rõe
in foꝛo dei ⁊ in foꝛo mũdi qꝛ heredes poſſunt
Kern,e Qustum ad

a creditoꝛibꝰ in iudicio ↄueniri. Quatum
tertiã rõneʒ.ſ.ſiłitudinis ꝓba?᷑ idem a ſimili de
voto ſimplici ⁊ ſolẽni Nam votũ ſimpłx nõ ita

obligat ſiẽ id qð eſt ſolẽne Nam ſimplex obligat

deũ ſolẽne q̊ ad deũ ⁊ foꝝ mði.vñ ⁊ ſim⸗
er 34 unpedit mmi imoniũ 5 endũ ſʒ nõ diri
mit cõtractũ. Solenne aũt ⁊ impedit ⁊ ↄctũ di⸗
rimit.vt ptzʒ di.xxvij ꝑ totũ. Et rõ hꝰ eſt. qꝛ i vo
to ſimplici eſt vnũ vinculum ligãs in ſoleni du
plex.

De reſtitutiõe vero cer⸗

dam oꝛdine. Pꝛo cuiꝰ declaratõe notãdũ ꝙ ᷣm
ſimplicẽ volũtatẽ creditoꝛis ↄtingit debitoꝛem
habere ſubſtantiam eius.
Et pꝛima eſt violentata.
Secunda conditionata.
LTertia confoꝛmata.

Pꝛima repi?᷑ in rapina. furto ⁊ ſilib. Scda in
vſura.LZertia in ↄtractibꝰiuſt Et ſᷣm hũc tripli
cẽ volũtatgdũ.varie pus ⁊ poſteriꝰ hõ reſtitue
re obligat. Cum igr pꝛima volũratc.ſ.violenta
ta. debitoꝛ tenet᷑ vt puta qꝛ abſtulit ꝑ furtũ ⁊ ra
pinas ⁊ hmõi violentias.talia prius reſtiruen/⸗

da ſunt qᷓ; vſura ⁊ alia debita.⁊ hoc pt cria. ſez

I
—

oꝛum ſciendũ eſt ꝙ reſtitutio etiã fieri dz cuʒ j

Pꝛopter offenſionen. 7

Pꝛopter ex pꝛopꝛiationem.

Pꝛopter compulſionem.

Pꝛopf offenſionẽ qͥdẽ.nã maioꝛ in eis inferk H

iniuria.qꝛ illa penitꝰ ſunt inuolũtaria.ſ.rapia.

furtũ ⁊ hmõi.Uſura vo aliq̊ mõ ẽ volũtaria.ſ.

volũtate ↄditionata ꝓpterea de ſui na?a minoꝛe
iniuriã ſapit in ꝓximij. Alia vᷣo debita ſine iniu

ria fiũt qꝛ volũtaria ſunt.puta illò qð debet᷑ ra/⸗
rione emptiõis facte alicꝰ rei.vł rõne murui lici
ti. ⁊ hmòi.Et ideo rapina ⁊ furtũ pꝛius reſtitui

dñt qᷓ; ipſa vſura.⁊ alia debita licito mõ ↄcta. et
eadẽ rõne pꝛiꝰ rapina: qꝛ guioꝛ in ea violeneia⁊

iniuria qᷓ; in furto. Scðdo dʒ tał oꝛdo ſᷣuari p.

pter expꝛopꝛiationẽ Nam in rapina et furto m

om̃s dominiũ nõ tranſfer? et is talia nũ qᷓ; fiüid

taliter poſſidẽtis.in vſura vo dfiium traſſerri vi
de?᷑. Tertio ſuandꝰeſt tał oꝛdo/ꝓp: cõpulſioneʒ
Magjeni debitoꝛ cõpellit ⁊ artat᷑ a iure reſtitue

re q̃ extoꝛſit ꝑ furtũ ⁊ rapinã qᷓ; non hũit ꝑ vſura

Nam ad reſtõem vſure ↄpellit᷑ diuĩo ⁊ ecciaſtico
iure.ſʒ ad vᷣſtituẽdũ rapinã artat᷑ iure diuino. ecc
cleſiaſtico ⁊ ciuili.Ex de ſeq? ꝙ debitoꝛ ſi ñ pᷣt i ⸗2
ſoſidũ r̃ſtituere qð extoꝛſit ꝑ rapinã ⁊ furtũ.⁊ ẽt
qð hũit ꝑ vſurã.tenet᷑ inſolidũ reſtituere pꝛiꝰ qð
habuit ꝑ rapinã ⁊ furtũ qᷓ; qð hũit ꝑ vſuraʒ.et h̊ᷣ
cũ rõne volũtat ↄcurrẽtis.qꝛ in ſoluẽte vſuram
aliq̊ mõ volũtas eiꝰↄcurrit ad illam expoliatõʒ
vſure.Sʒ expoliatꝰ ꝑ furtũ ſeu rapinam ð om
ſuã voluntatẽ ſpoliat.tum etſã rõe iur coartan⸗
tis. Nam a iure ciuili ↄpelli hõ ad reſtonem ra
pine ⁊ furti inſolidũ. et ſi nõ hẽat ad reſtituduũ
vſuras. Hui ſnie eſt Gerar.oꝛ.here.Que vidẽt᷑
rõnabilr dicta.hoc excepto.ſ.ꝙ dẽat pꝛiꝰ ſtitui

rapina,furtũ ⁊ vſura qᷓ; debita licito mõ contra

cta.hoceni eẽt offer re holocauſta de rapia.Sic.
eni iiuſte acciꝑet᷑ ab aliqͥ diuite vt daret᷑ elẽoſina
pauꝑi.vt dic aug.xuij.q.v.foꝛte.Ita ẽt iiuſtũ vr
vt ð co qð iuſte debet᷑ alteri.puta honeſti mutui

vel emptõis vel alicꝰ liciti cõtract? reſtituat alie

nũ.hoceni eſſet ragꝑe alienũ vt reddat alienum.
⁊ nõ ſunt faciẽda mala vt veniãt bõa.vt ait ape
ſtolus ad Ro.Ad hoc arg.xuij.q.v. Neq; enim:

Muantũ ad ſecunda J. II.

volũcat? q s ↄditionata ꝗ.ſ. cadit i vſuira. dielt

Alexãder lomber.q; pꝛius tenet᷑ teſtituere q huit
ꝑ alios Iᷣtractꝰvolũtarie factos.⁊ hꝰ rò c.qꝛ i re
ſtitutõe debitoꝝ ſolũ ſᷣuat᷑ iuſticia ſʒ ĩ reſtõe vſu
re ⁊ male ablatoꝝ.ñ ſolũ iuſticia ſᷣuat᷑.ſʒ ẽt iniu⸗
ria deo ⁊ ꝓxio fca ãmouet᷑ Et iõ reſtõ vſure pᷣferẽ
daẽ ſi tñ ↄriũ ſᷣuel.qꝛ.ſ.talia debita iuſta ĩ ſatiſ⸗
factione pᷣponant᷑ male ablat Aduertẽdũ ꝙ' i du
plici cãau h̊ fieri pᷣt.ſ.qñ debita ſũt clare marfeſta
⁊ reſtitutio male ablatoꝝ nõ ſic ſʒ obſcure ſic in
quirende.Scðo quãdo res q̃ debet᷑ eſt determi⸗
nata, puta.l.vel:ci ⁊ male ablata indetermiata.
nam clarũ ſemꝑ pꝛecedit obſcuꝝ in iure.⁊ deter
minata rem indeterminatã.ſed illud communi
ter nõ pᷣuatur.etiã extra pꝛediccos duos caſus.
qð etiã viðꝛ rõnabilr ficri.qꝛ indecens videtur
vſurã debere reſtitui de re iuſte alteri is ,

Nam ꝑ hoc nõ tollit᷑iniuria fcã pxio ⁊ deo.ſʒ ad
ditur noua.qꝛ alienũ aufert᷑.nec eni tenet᷑ deo et

ꝓximo rõne vſure ꝑpetrate vel alteriꝰ male abla
ti niſiinq;tum p̃ᷣt de iure.ar.de re.iu. Nemo ad
impoſſibile obligat. Si ig᷑ nõ pᷣt reſtituere vſu

ram niſi ſubtrahẽdo ius alteriꝰ ꝓtũc accuſatur

a reſtõne. ꝓpterea nan boceet violẽtu; ſeu 3 vo
luntatẽ eiꝰcui debet᷑aliqᷣd rõe iuſti ↄctus.ſcʒ ſub

trahere ſuũ creditum q; fuerit reciꝑe vſuram ab
alio.pꝓpterea ñ viðꝛ rõnabile vt ð iuſto obſequio

qð fecit ꝓxio.ſ.ĩ mutuãdo ſeu in erpectãdo pᷣciũ
rei vendite repoꝛtet incõmodũ ⁊ damnũ qð con
tingeret hoc ſuãdo cũ qui dedit vſurã iam rece⸗
perit cõmodũ magnũ ex mutuo ſibi facto. ⁊ iðo

Debet ſibi ſnfficere vt vſurariꝰ reſtituat ſibi vſu⸗

ram cũ poſfjit.de ſuo ⁊ nõ de alieno.qꝛ ſm reglaʒ
locupletari nõ dʒ aliqs cũ aliuꝰ iiuria ł iactura

de reg. iur̃.li.vi.Et hoc niſi iura cõmunia h mu
nicipalia alitd ſponerẽt.qꝛ hmõi ſeruãda ſunt.

Nam iure hũano poſſeſſiones⁊ alia ꝓpria poſſi
dentur.vt patet diſt.vi.quo iure⸗

Lertia volũtas que S. III.

2
* „

dicit᷑ cõfoꝛmata.reꝑitur in ↄctib licitis vbi vo⸗

luntates ↄtrahen tiũ in ſimul ↄfoꝛmãtur.In re⸗
ſtitutiõe aũt taliũ aliq̃ pꝛius reſtituẽda ſunt.nã
pꝛius reſtitui dñt q̃cunq; certa debita qᷓ; q̃cunq;

ad pias cauſas relicta atz donata. Cuiꝰ ratio ẽ

qꝛ donatio ad pias cauſas largitio ſunt ex ſuꝑe⸗
rogatõis ↄſilio vel ſunt foꝛte bona incerta.reſti
tutio aũt male ablatoꝝ ſeu alioꝝ debitoꝝ certo
rũ ſunt ex obligatõe ⁊ pᷣcepto.pꝛiꝰeni reſtitui de

hent q̃ ſunt ſᷣm neceſſitatẽ pᷣcepti qᷓ; que ſunt ſᷣm

„

ſuꝑcrogationẽ ↄſilij huic ſentẽtie ↄcoꝛ archi.in
c.nõ ſane.xuij.q v.hinc ẽt. Ray.ait ꝙ ſi credito
res vel legatarij ſil venerint ad heredẽ pꝛimo eſt
ſatiſfaciendũ creditoꝛibi.ſʒ ſi veniũt ſeꝑatim. li

beratur heres ſoluẽdo ꝑ oꝛdinẽ cuilibet veniẽti
ſiue creditoꝛũ legatario.dum tñ nil in dolo vel
fraude oꝑet᷑ verũtũ ſi legatarij pᷣueniũt credito⸗
res et excipiunt vel poſterioꝛes creditoꝛes pꝛio
res et potioꝛes in iure pꝛeueniunt.creditoꝛes
poſtmodũ veniẽtes heredẽ inqetare nõ dñt niſi
de hereditate remãſerit ei. Uñ poſſit adhuc ſatiſ
facere illis ſʒ hñt tãqᷓ; potioꝛes ius ſuũ ſaluũ ⸗ʒ
legatarios qᷣ pꝛio acceper̃t.ſilr ⁊ creditoꝛes ante
nioꝛes ) poſterioꝛes qͥ acceper̃t pᷣmo.idẽ q̊ʒ guil.
ait ⁊ addit ꝙ ſi heres ſcit vel credit hereditatem
yltra debita nõ extendi.ſiue ex ↄctu vł q̃i ex ma

leficio vel q̃ſi nihil legatarijs dʒ dare Si vo q̃n
titatem debitoꝝ neſcit dʒ ſatiſfacere pꝛio credi⸗
toꝛibꝰ.Et ſi legatarij pꝛius vel ſimul cum credi
toꝛibꝰ legata petãt.eſt creditoꝛibo potioꝛibo pꝛi⸗

mo ſoluedũ.Si aũt de hereditate nihil remanʒ

pꝛio ſolutis debit legatarijs nõ tenet᷑ Si vero

hũc oꝛdinẽ mutauerit heres pꝛio.ſ.ſoluẽdo lega
tarijs ſeu ſecũdarijs creditoꝛibo poribo ĩ foꝛo cõ
ſciẽtie mime liberat᷑ niſi hoc faciat ig oꝛãter re⸗
putãs heditatẽ ſ.ſufficere ad oia ſoluẽda.vel ne
ſciẽs hunc creditoꝛẽ eẽ potioꝛẽ.his ↄcoꝛ.hoſtic.
Itẽ nota ꝙ ceterparib ruãda eſt regula Qui
pꝛioꝛ eſt tꝑe potioꝛ eſt in iure.de re.iu.li.vi. Ubi

cũdus

aũt ſunt bᷣuilegia paria.ſ.ꝑſonaꝝ ⁊ axtionum

in ſimł eqlit᷑ ſatiſſacendũ eſt. niſi de aliqͥ illoꝛũ
pꝛobet᷑ qalteri pᷣferẽdus ſit.ſᷣm legẽ pacti vlłicri
pti ſeu vſus appꝛobati.hecaũt notari ſolent.C.
bo.auc.in poſſ ꝓ debito.Cum ꝗ̊ᷓ mercatoꝛ vł ali
us frangit.vł vt vulgariter ðꝛ fallit.nõ ſufficiẽs
ſatiſfacere creditoꝛibo oĩib ex integrovenientib
cũctis vt ſibi ſatiſſiat. Hic oꝛdo ᷣuat᷑ m Bald.

de peruſio.C. ꝓ debito.ð bo.acto.iudi.poſ.Pꝛi

mo dʒ ſatiſfieri dñis reꝝ. vbi gra deponentib ſi
depoſita erat ſibi facta.vt.ff.de pᷣuile.credi.l.fi.

et.l.veteri.Scðo ſatiſfit merciu venditoꝛi ſi ex⸗

tant merces hoc eſt ipᷣe merces reſtituunt᷑ tanqᷓ;

ſingularit pᷣcio obligate.Si aũt plꝰvalerẽt.iljꝗ⸗

lud płꝰreddi? ad cõmodũ creditoꝝ.vt.ff. de act.

—

vendi.l.iulianꝰ. Si aũt ipᷣe merces nõ extãt ſed

vẽdite ſunt.⁊ loco eaꝝ alie ſubꝛogate tales ſub⸗
rogate nõ reddun?᷑ loco eaꝝ.qꝛ ñ ſunt ꝓ pᷣcio ob⸗

ligate. vt. ff. de in rẽ vᷣſo.l. quidã. Huiꝰrõ aſſiẽt
quia pᷣciũ ex re illa redactũ obligatũ non erat.
necẽt res q emit᷑.vt hr̃ extra.e.Idẽ q̊ʒ in ꝑmuta

tione dicẽdum ẽ.qꝛ vbi ſpẽs in obligatõeẽ.non
ſuccedit loco alteriꝰ altera.vt notat᷑.ff. de ver. ſi⸗
gnifi.l. labeo.Aertio ceterj paribo pᷣfert᷑ vxoꝛ.qꝛ
hipothecam cenſet᷑ hre.⁊ iõ pᷣfertur ne dum pᷣten
dentibo ꝑſonalẽ obligatõem ſed ẽt pᷣtendẽtib ta
citam hipothecã.vt.l aſſiduꝰ.C. qui po. in pig.
ha.Non tñ pᷣfer᷑ creditoꝛibo hñtibus anterioꝛes

hypothecas ⁊ expᷣſſas Fiſcꝰ qͥqʒ ſile hʒ pᷣuilegiũ
cum muliere. C.de pᷣuile.fiſc. Quãuis. Et deb

etiã hẽs extra ðᷣ pigno.ex litteri.in glo.quoniaʒ
Quarto poſt hipothecas veniũt deponẽtes.ſ.ſi

nõ extat depoſitñn.ff. de po.l.Si hominem.ſ. fi.

Voc enim pꝛiuilegiũ cauſe depoſiti datur pꝛo⸗
pter frequẽtiam contractuũ depoſitoꝛuʒ.tamẽ
ſicut in l.pᷣdicta patet.tali pꝛiuilegio non gau⸗
dent qui ſub nomine depoſiti mutuant ad vſu⸗

ras.hypotheca autẽ potioꝛ eſt.quia pertinet ad

rem ipam.ff. de pac. Reſcriptum.Quito veniũt
ſimplices pꝛiuilegiati.id eſt habẽtes/ pꝛiuilegia
perſonalia nõ realia. Sexto ⁊ vltimo veniũt
cyrographarij pꝛo rata nõ obtenta pꝛioꝛitate cõ

tractuum.quia licitum eſt debitoꝛi pꝛo cumulo

creditoꝛum facere deterioꝛem cauſam creditoꝝ
pꝛioꝛum non dominiũ nec hypothecam nec pꝛi
uilegium habẽtium.yt.ſf. de ſepara.bo l.i.O.cõ⸗
trario.Et iſta eſt ratõ q̃re in cyrographarijs cre
ditoꝛihus non attẽditur tempus Mcc ille. Ue⸗
rum vbi lex municipalis ſeu ſtatutum ciuitatis
aliter diſponeret illi eſt ſtandum etiam in foꝛo
conſcientie ſi nõ ſit expꝛeſſe contra deum.quod
non defacili iudicandũ eſt.quia nemo arbitran
dus eſt immemoꝛ diuini timor ⁊ ſue ſalut.i.q.
vij.ſanctimus.Niſi euidenter appareat oᷣrium.
ide in aliquib ciuitatibus vt Floꝛentie fal⸗
lente mercatoꝛe.per ſindicos inſtitutos a com/⸗
munitate ſuꝑ huinſmodi.vbi nõ ſufficiũt bona
mercatoꝛis fallentis ad plene reſtituẽdum omi
bus.ſatiſfit vnicuiq; pꝛo rata ſcom facultatem
bonoꝛum illius et non pꝛius vni qᷓ; alteri. niſi
aliqbo pſonis pᷣuilegiaris in h̊ vt in mulierib ꝓ
dotibus rehabendis ⁊ hmõi qbus plene ſati:irit

ſe
pon
cab
ſibi
neſ⸗
ſtn
lllis
658
uls
ſan

ſa
i
A.
e
i⸗
m
w

ee
CAEGS 7

cn
n ſn
cur n
, n
n
AAr
nned
oni
niwlea⸗
vommi
eund
von
ist
e
nins
inſo
1
wwon
c
in
hnnc,
oℳ
In

Capitulii vlI

anteq; euiq; alion. Item pᷣmo nota ꝙ hiqte⸗

nent?᷑ reſtituere ſi oino non poſſunt ſoluere vł re/
ſtituere.ſufficit contritõ ⁊ pꝛopoſitũ reſtituendi
quãdo cõmode poterunt.xuij.q.vi.Si res. Qð
veꝝ eſt cum nota ſit pauꝑtas.talis enim non dʒ

excõmunicari.vt dicit᷑ extra de ſolu.c. Odoardꝰ
nec aliqua pena mulctari.vt extra de vſu. cuʒ tu

Et dicit᷑ nota pauꝑtas quãdo cedit bonis. Ideo

q; tali debʒ conſulere ſacerdos ſi ð pauꝑtate du
bitat qð cedat bonis Nota tamẽ qð non ſufficit
bec ceſſio ita ꝙ nõ ſit ei aliqᷓ pñia iniñgẽda.quia
nec ſolutio nec ſatiſfactio plenaria ſufficeret. Nã

licʒ ceſſio ſiue ſolutio quo ſatiſfactionẽ bomini

fufficiat adhuc tñ eccłie ſatiſfactũ nõ eſt.ᷓ iudex
eccłiaſticꝰ.ſcʒ ſacerdos ꝓ vſurpatione rei aliene
iniũgat ſibi pnĩam.Et in hoc oñdunt ⁊ ſacerdo⸗
tes delinqᷓntes qui putãt ſufficere ꝙ ſatiſtaciant

nec tranſgreſſionẽ quã fecerunt poſtmodũ con/⸗

fitentur. Hec hoſti.in ſum.ti.de pe.⁊ re.Sccun
do nota ꝙ ſi talis poſtea ꝑuenerit ad pinguioꝛeʒ

foꝛtunã.tenet᷑ ſatiſfacere.etiam ſi cederet bonis.

quia ꝑ hocnõ ſunt liberati.ſʒ talis ceſſio ad hoc
eis pꝛodeſt ne iudicati trahãtur in carcerem.C.
qui bo.ce.poſſ.l.qui bonis.vbi etiaʒ dicit gloſa
ꝙ ceſſio in hoc etiã ꝓdeſt.quia poſtea nõ poter̃t.
ↄueniri niſi inq̃ntũ facere poſſunt.et ſic habetur
ratio ne egeat.et ꝓpterea conueniri nõ debet niſi

ſit tantũ illud qð acquiſiuit ꝙ merito videatur
debere cõueniri. Hec in glo. Sed qui hñt reſti⸗

tuere ſi cõueniãtur ex maleficio ſi nõ ſunt ſoluen
do verberandi ſunt ꝓ debito.ſed ſi nõ cõueniun
tur ex maleficio nõ dñt tales verberari.ſed ſuffi
cit ꝙ cedant bonis.Archið.xuij.q.vi. Si res.
Nota tertio ꝙ ſi is qui aliena abſtulit põt reſti

tuere ⁊ nõ reſtituit.nõ eſt in ſtatu ſalutis.xuij.q.
v.ſi res.Dicit aũt Rax.in ſumma ꝙ dñs alicu⸗

ius terre tenet᷑ reſtituere in debite exacta a ſe vła
ſuis directe vel indirecte. Glo.ſupꝛa indirete vt
quãdo denegat eis iuſticiã vel non defendit eos
vt ſic extoꝛqueat aliqua vt debet.Si tali domi⸗
no ex aliquibo circũſtantijs appareat młtũ diffi
lis vł impoſſibilis talis reſtitutio.ſatis videtur
ꝙ poſſit conſuli hmõi.ꝙ in compẽſatione.vel re
mittat eis cõmuniter cũ eoꝝ ↄſenſu ⁊ libera vo
luntate aliquã ſeruitutẽ vel annuã pꝛeſtantiam
imperpetuũ vel ad tẽpus.ita ꝙ pleniſſimevidea
tur eis ſatiſfactum.vel etiã faciat in remiſſionẽ
petõꝝ illoꝝ.qͥbo tenetur ad aliqð hoſpitale vł ſi⸗
mile opꝰ⁊ pietatis.cũ ↄſenſu tñ eoꝛũdẽ ſi poteſt
requiri. Hecibi. MNota q̃ꝛto ꝙ is qui habʒ alie
na reſtituere ⁊ cert ꝑſonis ſi pᷣt in totũ vel in ꝑte
ſed nõ cõmode ſʒ cũ multa ſui incõmoditate cõ
ponat vel cõueniat cũ ipᷣo leſo vel ſpoliato ami⸗
cabiliter de redditib ſuis moderate. ita ꝙ vita
ſibi remaneat aſſignãdo ſibi q̊uſqʒ fuerit plena⸗
rie ſatiſfactũ.vel paulatim ſingulł annis vel mẽ/
ſibo vel alijs tpibo cmẽdet qð pᷣt.⁊ h̊ cũ volũtate
illiꝰcui dʒ ſatiſfacere ꝙ ſi nullã inuẽiret miſcðᷣiã
apð eũ.tũc abſqʒ dilatõe tenet᷑ ſatiſfacere vel bo
nis cedere.qꝛ talis pctõꝛ ſꝑẽ in moꝛa. Hoſtiẽ. ⁊
raymũdꝰ Sed hoc melius ðclarabit᷑ in vltio.j.

ſequen. Si aũt pᷣdictus inuẽit miſcòiã apð cre

ditoꝛes ſuos facientibo ſibi dilatõem kremiſſio⸗
nẽ. tuncpᷣt ea vti ⁊ eſt in bono ſtatu aime ſi tñ hʒ

in ꝓppoſito faciẽdi qð debuiſſet ſi nõ potuiſſet ob⸗

tinere ipᷣam remiſſionẽ vel dilationẽ. Quĩto no
ta ꝙ vbi plures eẽnt creditoꝛes alicꝰ.⁊ debitoꝛi

petenti dilatõem aliqͥ creditoꝛes volũt dare ali⸗
qui nõ.ſed ꝙ cedat bõis.ſtabi in hoc maioꝛi ꝑti
creditoꝛũ.⁊ intellige maioꝛẽ ꝑtẽ vbi eſt maiꝰ et

foꝛtius debitũ.etia ſi vnus eſſʒ cui plus qᷓ; omi/
bus debeat᷑. Si vo par ſit debitũ.ſtandũ eſt ma⸗

ioꝛi numero creditoꝝ.Si vo oĩa ſunt paria eli⸗

genda eſt clementioꝛ ſnĩa.ſ.ꝙ dilatio detur. C.
de ceſſio.bo.l.finali. Rap. Nota vltimo hᷣꝙ Jo.
an.ſuꝑ.c.quanq;. de vſu.lib.vi.mouet qõnẽ.An
heres vſurarij qñ hereditas nõ ſufficit omnibꝰ
debeat ſatiſfacere pᷣmo veniẽtibo. Guil.duran.⁊
arch. dicũt ꝙ nõmo fiet eis ⁊ alijs ſatiſſactio.
ꝓ rata vnũquẽqʒ contingẽte.arg.ſupꝛa de teſta.
c.relatũ.in fi. Sʒ dic io.an Satis viðꝛ in h̊ cãu
baberi debere ↄſideratõ tꝑis.vt ille qͥ pꝛiꝰſoluit
vſuras.recipiat qð ſuũ eſt integliter.⁊ ſic de ſin
gulis.ſᷣm regulã infra de reg. iur̃.qui pꝛioꝛ.cum
iſtoꝝ par ſit cã vt ibi dixi.⁊ in hypotheca hoc ↄſi
deramꝰ.C.qͥ po.inpig.ha.l. Sʒ ſi fundꝰ.⁊ bona
vſurarij vident᷑eẽ bypothecata.ſupꝛa eo.cuʒ tu.
Multi tñ doctoꝛes dicũt ↄꝛiũ in hoc.ſ.ꝙ bona

vſurarioꝝ ſint hipothecata.vt hoſti.arch. Fede.

goffre. Et ipᷣe cũ Jo.an.dicit ꝙ de hac hipothe⸗
ca nõ hẽmꝰ tex.expᷣſſum. Sexto ꝙ vbi aliquiſ
eſt inſtitutꝰ heres ⁊ ũ ſuãicit hereditas ad ſoluẽ
dũ legata omia ⁊ debita.dicẽ Ray.ꝙ credit in iu

dicio anime ſue ꝙ ñ teneat᷑ niſi inqᷓ;tũ hereditas

ſufficit.etiã ſi nõ fecit inuẽtariũ.Idẽ io.an.⁊ Fe
de.de ſenis.ſecꝰ in iudicio ↄtentioſo ſi nõ ſeciſſi
inuẽtariũ ſʒ ſi feciſſet nõ tenet᷑ niſi durãte heredi

tate. Oiſtinguit tñ int᷑ legata ⁊ debita.qꝛ debita.
ſine diminutõe dʒ pſoluere durante. ſcz ad bᷣ he⸗

reditate.delegati vo ſi tot ſunt quot nõ remane
at legitimꝰpᷣt retrahere ſuã legitimã.⁊ iteꝝ q̃ꝛtã

ſßn quoſdã ſi fuit inſtitutꝰheres.Et nota ꝙ he⸗

res põt deducere añ omiĩa expẽſas funeris ⁊ ali⸗
as neceſſarias quas fecit cauſa hereditatꝭ vt in
teſtamẽto ⁊ hmõi.Expenſas tamen quas feciſſʒ

ſupfluas ad honoꝛæz ⁊ pompam mũdi.nõ poſſe

cum tuta conſciẽtia trahere de ere alieno ſed fa⸗
cere intelligerecur ð ſuo.Petrꝰde palu.in qᷓꝛto
Si autẽ plures ſunt heredes ad debita vel lega
taregulariter tenetur quilibet pꝛo hereditaria
parte.Excipiuntur quinqʒ caſus. Pꝛimus eſt
ſi aliquod opus indiuiduum eſt in obligatione
tunc enim quilibet tanetur inſolidum.ſff.de ver
boꝝ obliga. in executoꝛibus..ij.in gloſa.ponit
hic cxemplum vt ſi teſtatoꝛ pꝛ omiſit ſe ad aliqð
opus facturũ.vel pꝛomiſit per ſe vel heredem ſu
um nõ fieri quo minus per fundũ ſuum tibi ire
liceat.ad boc gunliber bhereaum erit obligatus
inſolidum. Secundus caſus eſt ſi res q debʒ
reſtitui ab vno inſolidum. poſſideatur.C,. de he
re.vel ac.ven.il.ij. Lertius eſt in alimẽtis legatꝭ
que ex voluntate deſuncti vel iudicis vel ab vno
inſolidum vl a pluribus ꝓ partibus deſignatis
petuntur.ff. de alie.let iij.Quartus ſi teſtatoꝛab

CTitulus ſecũdus

vno heredũ legauerit creditoꝛi hereditario cõpẽ

ſandi anio.tũc enim heres ille vſq; ad q̃ntitatẽ

legati onus ðᷣbiti illiꝰ ſuſtinebit.ff. de lega.ij.cũ
ab vno. Quintus eſt in expẽſis vxoꝛis qͥ non tin

ſtrinxit heredes ꝓ heredicarijs poꝛtiouibo. ſʒ ẽt

virum ꝓpoꝛtione que ꝑuenit ad euʒ de dote vxo
ris ſue.vt puta ſi ad eũ puenerũt.c.et in heredi
tate ſint cc.ipᷣe vir tenebitur tertia.ct heredes

pꝛo duabus ꝑtibo. ff. de reli. ⁊ ſi ump.fu. quot.⁊. l.

veluti. Hec omnia hoſti.

Quomo debeat fieri

reſtitutio vxoꝛe ↄcipiente filiũ ꝑ adulteriũ queʒ

vir reputat eſſe ſuũ.de his q ↄſumit ipſe filiꝰſpu⸗

rius de bonis patris putatiui.⁊ ð hereditate to

ta ve ꝑte ad eũ ꝑueniẽte.Et pᷣmo videndum eſt

de ipa vxoꝛe adultera quomõ teneat᷑ ⁊ ad qͥd Se
cundo deipᷣo filio ſpurio ſi tenetur. ⁊ quomodo
Tertio de ipᷣo vero pꝛe qui ex adulterio talem fi
lium hũit.quõ ⁊ ad qᷓntnm teneat᷑. Siłis caſus

viðꝛ qui ponitur extra ð pe.⁊ remiſ.c.officij.vbi

ðꝛ Significaſti de muliere ſupponente ſibi alie
num partũ.quẽ vir eius reputãs ſuum nutrit.

et heredẽ inſtituit.vñ idem dicendũ videt᷑ q;tum
ad reſtõneʒ de ipa muliere ⁊ de filio ſuppoſito. et
huic fraudi dantibo operã efficacẽ.Et ð muliere

adulta q̃titur pᷣmo ſi debeat b̊ reuelare marito.
Ad qð dicendũ ꝙ aliqñ nõ ⁊ aliquãdo ſic ſſlam
vbi immineat aliqð hoꝝ ꝑiculoꝝ nõ debet reue
lare marito.Pꝛimũ ꝑiculũ eſt infamie.ſ.mulie
ris.Scom periculũ eſt ſcandali.Tertiũ ꝑicłm
eſt moꝛtis.Quartũ periculũ eſt ipꝛobabilitatis.
Pꝛimũ periculũ eſt infamie.ſ.mulier.qꝛ hoc

talit᷑ reuelando cum eſſet antea bone fame ſeip⸗

ſam peſſime ⁊ turpiſſime diffamaret qð quidem

magnũ ꝑiculum eſt młieri. Na m quod dicitur

Pꝛouer.xxij.ſcptum eſt.⁊ Helius eſt nomen bo
num q; diuitie multe.licʒ intelligatur de viris.
tñ turpiꝰ ac periculoſiꝰ in honeſtis infamia mu
lieribus ingetit notã. Secundũ eſt periculuʒ
ſcandali.ſ.viri ⁊ conſanguineoꝝ atʒ amicoꝛum
eius ſi illis hoc innoteſceret malum, nam nõ ſo⸗
lum apð ſe turbarent᷑ ex eo.ſʒ vix extunc poſſent
cum ea amiciciã ⁊ pacẽ ac concoꝛdẽ ſocietatẽ ha
bere.ĩmo foꝛte maritꝰdimitteret eam.et nõ valẽ
tes foꝛſitan cõtinere vtriq; adulteriũ ꝑpetrarẽt.
et ſic innũerabilia mala et irrecuꝑabilia int eos
oꝛirentur. Tertiũ eſt periculũ moꝛtis ſcʒ vxo
ris ⁊ ſue ſpurie ꝓlis atʒ adulteri ſui. Naʒ pꝛoba
biliter timere poſſet quod eiuſ maritus ſiue qui
cunq; alius dũ occidere alium q̃reret necaretur
ſᷣm Sco.in quarto concurrẽtibus dictis tribꝰ
periculis q̃ vidẽtur valde pbabilia ⁊ in pluribꝰ
euenientia nõ debʒ talis mulier ſuo coniugi re⸗
uelare.⁊ pꝛopbonũ incertũ reſtituendũ heredi
tatibus talibo giculis ſe exponere manifeſte.
Quarto pꝛopfꝑiculũ impꝛobabilitatis Nã nec
vir nec filius nec etiã publicus iudex mulieri h
reuelanti credere obligat᷑.niſi ꝓbet dicta ſua per
infallibilia ſigna.aut ꝑ violentas ꝓbatiões ſue

pydoneos teſtes. Nam ex ſolo ei dicto ñ poteſt

exheredare filiũ talem. marime in fris in quibꝰ

F. I.

pꝛimogenita ex ↄſuetudĩe in toto vel in ꝑte ſucꝰ

leaunt. Inſunym Sco. vbi. s in talibus terrie
ſi pꝛ crederet vxoꝛi ſue in hoc nõ poſſet tñ in hoc
ſpurio auferre hereditatẽ niſi in publico foꝛo eũ
pꝛobaret talẽ.⁊ tunc opoꝛteretmulierẽ nõ tantũ
apð maritũ.ſʒ apð totã patriã diffamari.⁊ iſto⸗
pꝛeſuppoſito ſcʒ qð nõ debeat reuelare rõne ma⸗
loꝝ grauioꝝ exinde ↄtingentiũ.quõ debeat tał

mulier ſatiſfacere dicetur infra: bi tamen non

immineret ꝑiculũ aliud vł malũ niſi infamie ip
ius adultere.vel moꝛtis ſue.videtur qð ſi pᷣmo
riatur viro ſuo debeat ante moꝛtẽ oꝛdinare cuʒ
confeſſoꝛe ſuo vł alia ꝑſona matura qð ſi moꝛia
tur poſtea reuelet ex ꝑte ſuaviro.qñ ſcʒ ex hoc pᷣt
obuiari ne putatiuus filiꝰ habeat hereditatẽ to⸗
tam vł ꝑtein. Aliquãdo vᷣo hoc marito łalijs
extra confeſſionẽ tenet᷑ mulier reuelare videlicet
lſi hec tria cõcurrũt ſimul. Pꝛimo ſi apud mari
tum ⁊ alios ſuꝑ hoc foꝛt ⁊ guis ſuſpicio impᷣſſa
eſſet ⁊ occaſio dubitandi totaliter. Secũdo ſi ex
eertis ac ſufficientiba cauſis põt ⁊ debʒ vebemẽ
ter ⁊ valde pꝛobabilitcredi quod nil de pꝛimis
pericuł ſupꝛadictis hic ſubſeqreret᷑ aut creſcerz
ſed potius minueret᷑. Tertio ſi firmiter pᷣſumat
quod filius boni maritivolũtarie cedet.ſʒ ſi par
uulus eſt filius ceſſat iſta ratio.quia mittere pᷣt
maritus ad hoſpitale illum cum nõ teneax⁊ alere
alienos.niſi in extrema neceſſitate cũ alij deſũt
quiꝓuideant.his aũt tribus concurrentib re⸗
uelari deberet ⁊ poſſet ſed vix iſta concurruntet
rariſſime pᷣſumẽdum eſt qð concurrãt.Inſuꝑ di
ci poſſet ſᷣm Guilhelmũqꝙ etiam reuelare poſſet
ſi non tünet maritum.vel aliud imminetet pe⸗
riculum. Sunt vtiq; quidam viri ſcient᷑ vxo ⸗
rum adulteriũ ſuſtinentes vł etiam conſentien⸗
tes.imo quãdoq; vxoꝛes ſuas ad hoc artantes.
vel qꝛ pꝛopꝛios filios nõ poſſunt habere vł alia
q̃cũq; pudẽda occaſiõe. cã aũt notificatõe ãte⸗
ᷓ; vir eiꝰp educatõe talł filij expẽdat.viðꝛ dobli⸗
gari a reſtõne aliqᷓ fiẽda.qꝛ fec qð in ſe fuit vt dã
nũ euitaret viri expẽſaꝝ ĩ educãdo ⁊ heditatõis
q̊ͥ ad alios.ar.ex᷑ de iniur.⁊ dam. da. Si culpa.
Nec tñ dʒ mãiſeſtare adulteriũ pꝓptꝑicim ꝑſone
⁊ infamie detrim̃tũ.⁊ odiũ ad eũ euitãdũ.Et ſi

gñmaifeſtatõcʒ iã aliq̃ ↄſũpſiſſet hmõi putatiuꝰ

filiꝰtenebit᷑ ĩa mr̃ inq;tũ poñft ſatiſfacereę. ſi ali⸗
qd vt ſuũ poſſidet.Et ſi magnꝰexñs qñ h notifi
cat᷑.nõ vellet ipᷣe filiꝰcredere h.nec credere bonis
putatiui pꝛis.petẽs ſaltẽ legitimã qͥ ſine cauſ ex
pᷣſſis a iure auferri nõ pᷣtvt ltimꝰfiliꝰ.nec ↄꝛiuʒ
pt ꝓbari:tenebit᷑ nibhilom inꝰ ipᷣa mir hedibꝰ de
poꝛtione illa ablata ſibi ð eo tñ qð pᷣt ⁊ nõ plus
