ĩpedit nec obuiat neeueniat effectꝰcũ pᷣtꝛ dʒ.ſic nau
ta dicit᷑ cã indirecta ſeu occaſio ſubmerſiõiſ nauis cũ
ꝑmittit aquã intrare in nauĩ paulatĩ.vñ ſequit᷑ ſub⸗
merſio cũ poſſz obuiare ⁊ debeat hoc facere cũ ad Bᷣ
teneat᷑ vt gubnatoꝛ dato ꝙ hoc nõ intẽdat.Et ſic qͥ pᷣ
ſtat occaſionẽ damni in furtoꝛ rapina ⁊ vſura ⁊ alijs
hmõi.videt᷑ dare damnũ ita ꝙ realt dat. vñ tenetad

reſtitutõem in ſolidũ fit tñ ab aliqᷣbo differẽtia inter

dantẽ occaſionẽ ſeu cãʒ efficacẽ rapine.furto ⁊ hmõi
vſurpatõibo violẽtis.⁊ dantẽ occaſionẽ efficacẽvſure
ita ꝙ ſine eis nõ fieretvſura.ã in dãte occaſionẽ vi
olẽtevſurpatiõi ⁊ oĩno inuolũtarie.oẽs dicũt᷑ teneri ĩ

ſolidũ.ſed in vſura dãs occaſionẽ in bmõi dicũt aliq

nõ teneri niſi quantũ devſura ꝑueniſſet ad eũ.⁊ hoc
tñ qꝛ nõ oĩno inuolũtariũ acceptũ.ſed mixtũ volũta
riũ Guil. hoc tenet. Alij dicunt ꝙ idẽ eſt qͥ ad hoc in
vſura qðꝛ in rapina.ſ.ꝙ teneat᷑ in ſolidũ eriã ſi non
ꝑueniret ad eũ oliqͥd. ⁊ hoc tenet Pe.de pał.in.iiij.⁊

—

alij vt patebit · Et qꝛ hec opinio tutioꝛ ẽ iõ ↄſuleda

Queritur ergo. quid de .F..

ſeruientibus vſurarioꝝ ꝗͥ nihil bñeptervſuras. Rñ.
bm Buil. credo ꝙ pñt licite abvſurarijs acciꝑe mer⸗

cedẽ ſuã ſi ſeruiutvtiliter in rebo licitis vel honeſtis.

aut neceſſarijs.lã vtilitas quã ſequũt᷑ vſurarij ex
opere ſeruientũ compẽſantur cũ mercede quã dant
ſeruientibo illis. nec poſſunt dici paunioꝛes pꝛopter
mercedẽ dataʒ ſeruiẽtibus illis cũ loco mercedis ha
buerint cõmodũ operarũ.Si autẽ ſeruierint de illici
tis. non credo ꝙ debeant recipere mercedẽ de huiuſ⸗
modi.Idem de cultoꝛibo et alijs eoꝛuʒ mercẽnarijs.
Pe. aũt de pałin.iiij. dicit ꝙ famulus qui quãdo ſe
locauit neſciuit eſſe vſurarium et non ſeruiuit ſibi in
vſuris mercedẽ recipere poteſt. alias imputat ſibi qͥ
ei ſeruiuit quẽ ſciebat nil niſ de vſuris habere. Ides

tamẽ dicit ꝙ ſeruiendo in licitis ⁊ neceſſarijs poteſt

S.ſecudus

recipere mercedem.

conſulit alicui ꝙ feneret vel qui mutuat gratis fenera
toꝛi vt feneret᷑.vel cõtrahit ſocietatẽ cum aliquo ad fe

nus exercendũ vel qͥ mutuat vſurariovt feneret᷑ ⁊ iſte

percipiet lucrũ.nunqᷣd oẽs tales tenẽtur in ſolidum
Rñ.ſᷣm Guil.Quida dicũt qͥ inducũtillos ad fe
nerandũ qui alias nõ erant feneraturi tenẽtur in ſo⸗

ldum., Si vero alias erant feneratuni non tenentux

—

—

—
—

— — — —

— fee . ,—— — —— —

ene
Weni
Pp
aſo;
darß
Meo
kindu⸗
pn
eſti
ſobnnen
mmi
ſodir
h
n

sdd

uäkſh⸗
aus
ſciß
Nnal;

en

er
Mj
ine

Nelun.
niß
⸗
e
iin

bih

.

Capitulüũ

niſi quantũ ad eos ꝑuenit. Et ſubdit. Ego credo ſi⸗

„

ne pᷣtudicio ꝙ in neutro caſu tatr inducẽtes tenẽt ni⸗
ſiſqntũ ad eos puenit. qntũ ad hoc ↄditio eoꝝ ẽ me
lioꝛ qᷓ; eoꝝ qͥvel pᷣſtant fauoꝛẽ in rapina vel furto.qꝛ
ipſi tenent᷑ eriãſi ad eos nil ꝑuenit. Et hoc iõ qꝛ rapi
na vel furtũ fit ſumpłr ↄvoluntatẽ dñni.ſed vſura ꝑue
nit ad creditoꝛẽ devolũtate dñi Nlec inuenio iura da
re actõnẽ debitoꝛi ↄ⁊ hmõi inductoꝛes vł fautoꝛes ad
repetendũ ab eis vllas vſuras qs ipſi debitoꝛes ſol⸗

uerũt illis inductis.ſicut dãtactõem illos qr ope

vel cõſilio fiũt furtavel rapine łʒz nil ad eos ꝑueuerit.
Pꝛĩa autẽ opinio tutioꝛ eſt ſaltẽ qñ pꝛincipales non
eſſent ſoluẽdo. Oẽs enĩ tales indubitãter ſunt parti
cipes culpe.⁊ hanc opinionẽ tenetPe.de pal.

Duid de eo qui acci- J.n

. —„

pit vſures noiĩe alieno vt tutoꝛ. curatoꝛ vel pꝛocura⸗

toꝛ. Rñ.ſᷣm Lho. Sicut ꝓbibet᷑ aliqͥs acciꝑevſuras

noie ſuo itaꝛ alieno. di. xlvi.c.ſicut nõ ſuo.Et ſi acci⸗
pit alieno noĩe tenet᷑ ad reſtitutõem ſi ille cui nomĩe
accepit nõ eſt ſoluẽdo vel nõ vult reſtituere. la faci⸗
ens ⁊ cõſentiẽs pari pena puniũtł.ij.q.i.c.notũ in fi.

Sed ſm ꝙ addit hoſt.ille in cuiꝰ vtilicatẽ verſum eſt
pꝛĩoꝛ pꝛincipalr tenet᷑ alius in ſubſidiũ.⁊ hec indu
bitãter vera ſunt de tutoꝛe/ curatoꝛe? ꝓcuratoꝛe p eo

ꝙ pᷣſtant autoꝛitatẽ talibo. Sec? de eo qͥ nudũ pᷣbet

miniſteriũ. vt ðꝛ in ſe. e Idẽ dicẽdũ eſt qñ tutoꝛ vel

curatoꝛ ꝓ pupillis exigit vſuras ex vctibo factis vſu⸗

rarijs a pre pupilli. vñ ſi ab officio aliqᷓ cõſtatis po⸗/
nit᷑ tutoꝛvel curatoꝛ faciat pteſtatõem coꝛam epo vel

alijs ꝙ nõ intendit ſe intromittere de vſuris exigẽdis
nec ſe de hoc impediet Similr mullervidua q exigit

vſuras factas a marito p filijs. vel cũ ſit tutrix ſimul

. „

cũ alijs tutoꝛibo aſſentiat ꝙ pecunie filioꝝ pupilloꝛũ

tradant᷑ ad vſurã tenet᷑ in ſolidũ. Itẽ ſciẽdũ ꝙ ſi l

le ſoluit cuiꝰnoĩe accepte ſuntvſi ure ceteri liberãt Yo⸗

delig. in. c. Michael. extra deyſuns. dicit ꝙ, de extoꝛ
quẽte noſe alieno⁊ pꝑtiario in q̃ta nõ eſt dubiũ ꝙtene

tur. ſed vbi nõ ꝑtiar?ꝰ ſed ſimplłr extoꝛquẽs tũc n te⸗
net. licz aliqͥ dicãt eũ teneri vbi mãdans nõ eſt ſoluẽ

do. vt in. d.c. ſicut nõ ſi uo. bec ille. Uidet᷑ tñ intelligẽ

qu id. ſeꝙ teneat᷑ qͥ noĩe alieno fencrat.etſi ñ eet ꝑtia⸗
rius in qta tñ pᷣſtat autoꝛitatẽvt dixit Buil. Uñ con

ſules alicuartis vellane vł altenꝰ qͥ pecunias quas

cibo artis ipiꝰ vel alijs àbuſcũq; ad rõem tot pꝛo cete
nario ſiue parũ ſiue multũ ſaluo tñ capitali.vſuram
2mittütꝛ tenent facere að in ſe eſtvt ars ipa reſtituat
als ipſi obligant᷑ ad reſtitutioem etſinil puenerit
dãt cam æfficacẽ. Et iõ dʒ talis pecuniã p modũ ſo⸗
cietatis ita ꝙ ſit ars pticeps dani ſicutx lucri ſi ↄcin/⸗

geret. ⁊ tüc licite fiat. ſi tñ in licitis mercatijs vel artifi

Muid de illisfamulis 5. I

qᷓ de madato dñoꝝ dt pecunſã ad vſurã debitoꝛl/

2

busa ſuſcipiü, vecunia ab eis R 7m Hull Sul

ad eos puenit nõ credo teneant pſerti ſi lli dnlali
ter p ſeipſos exercẽt vſuras vel alios exercẽt etſi nõ

—

„△ 4
— —

P iſtos gerẽdo negociũ. IJdẽ pe. de pat. Sʒ ſi ſunt fa
ctoꝛes ſtãtes ad dandũ mutuũ in ꝑſona vſurarioꝛũ

ita ꝓapud eos reſidet qſi pncipalis autoꝛitas ſuoꝝ

dñox ſeu magiſtroꝝ vel etiã ſocij et ꝑtiales in lucro.
tũc ſi pncipales nõ reſtituũt qͥ ſcʒ inde habuerũt lu⸗
cũ vſurariũ. obligant᷑ ipſi factoꝛes ex eo ꝙ pᷣſtat cãʒ
efficacẽ. ⁊ hoc ſm Beral.oꝛdi.heremitaꝝ Et ſimiłr in
alijs Sctibo iniqs. vt invendẽdo plus iuſto pᷣcio rõe
dilatois tꝑis.⁊ decipiendo diuerſ fraudibo cũ.ſ.hoc
faciũt in ꝑſona dñoꝝ ſuoꝝ ſeu pecuniã dantiũ ⁊ ipſi
exerciriũ pſone ponũt diſponẽdo facta apotece.tenẽt᷑
in ſolidu ſi alij nõ faciũt.q; pᷣſtãt cãʒ efficacẽ. Et ſᷣm
Rodo.magfr̃i⁊ pncipales q ponũt pecunias ſi tales
cautos reddũt⁊ pteſtant᷑ ꝙ nolũt ꝙ faciãt malos con
tractꝰexcuſent᷑ a pctõ dũ neſciũt. Sʒ cũ poſtea ſciũt.

tenent᷑ reſtituere pecuniã ꝑvſurã vel alios malos cõ

tract?q̃ſitã ꝗͥ puenit ad eos. Cũ etiꝗ ꝑppendũt dñt ꝓ
bibere talia.als nõ excuſarent᷑ a pctõ. Sʒ qd de illo
qͥᷣ ſine illiꝰmãdsto fenerat᷑ ad opꝰeiꝰ.Rñ.ſᷣm GBuil.
tenetad reſtituendũ vſuras.licet nihil ad eum per⸗
uenit. fuit enimvt actoꝛ⁊ miniſter cõtractus vſurarij.

Duid de illo qui cum N

—————

*

vellẽ mutuare gratis induxit me vt darẽ ſub vſuris

Rñ.ſᷣm Guil.tenet᷑ ſicutꝛ ille de quo in pcedẽti.ꝭ.di

ctũ eſt. quia indebite impediuit viilitatẽ pꝛoximi ⁊ ei

damnu adduxit. „„ , „—
notarijs qui . V

Duid d
ſcienter ſuꝑ vſuris ↄficiũt inſtrumẽta Rñ.vᷣm Hoſt.
ꝙ ꝑiuri ſunt. qꝛ cõiter ſolẽt iurare ꝙ talla nõ facient
e ſic ꝑ ↄñs ſunt infames nec decetero pñt teſtificari.
nec inſtra ↄficere. extra de teſti. licʒ er qdã. Fei. in fi.
Si tñ ob hoc rfeipiũt pecuniã ñ tenẽt reſtituere qꝛ re
cepert eã ꝓ ope ſuo ;uis illicito.videt᷑ tũ ꝙ debeant
paupibo erogare. ar, xliij.q.v.ciñ ſane. Sʒ vtxtales
notarij teneat᷑ ad reſtitutõʒ vſuraxꝝ de qᷣbo ↄfecerũt i⸗
ſtra. Suꝑ hoc Geral.facit talẽ diſtĩctoʒ. qꝛ ſi ſciẽt fa
ciũt inſtra vł cartas de debitovſuraꝝ acſi eſſet legiti⸗
mũ debitũ,/ pufa qꝛ facitĩſtrm ꝙ martinꝰmutuaue⸗
rit Petro cẽtũ hinc ad ãnũ reſtituẽdos cũ ſciatũ mu
in occulto. xx. vel. rehabuit a Pe. vt mutuũ ſit de lᷣ
lis. lxxx. vel.xc. tm̃.tũc tenet᷑ in ſolidũ ſi ipi vſurarij ñ

reſtituãt. ⁊ boc niſi facerẽt in fauoꝛẽ receptõis mutui.
puta qꝛ ille al ñ volebat mutuare? Pe. mltũ indige⸗
bat nec potat alr ſibi ꝓuidere.tũc eĩ nõ teneret᷑ nota⸗
riꝰ.peccaret tñ moꝛtalłr ſciẽter hoc faciẽs.qꝛ ꝑiuriuʒ
incurreret faciẽs inſtrm falſuʒ⁊ in fraudẽvſuraꝝ Rõ
pꝛimi ẽ qꝛ efficacit᷑ coopat᷑ vſi ure accipiẽde. Rõ ſcði ẽ
qꝛ intẽdit pꝛĩcipalx ꝓxio indigẽti ſubuẽire/ar. xxiij.q
v. de occidẽdis Si at in inſtro eſt facta expᷣſſa mẽtõ

devſura.tũc nõ tenet᷑ advſurã reſtituẽda.⁊ rõ.qꝛ nõ

efficacit coopat᷑ ad illð. Tlã pᷣt qͥ mutuũ accepit ad

vſurã in iudicio ſe iuuare vt nõ ſoluatvſurã Cerum

vbi cõſuetudo eẽt ꝙ p talia inſtrumeta cogerent ho⸗
mines ad ſoluendũ vſuras friuolatas a debitonb?.
tũc teneret ;uis coſuetudo ſit iniq ⁊ ſtntutũ qð ſup
boc eẽt. Et in vtroq; caſu peccat moꝛtalr talia inſtru
menta conficiẽdo ſcientte

—”

TCitulus Pꝛimius

è—ð—ððZ

Ouid de pꝛelatis

ſubſcnbũtꝛ ſigillat ſcedulas vſuranias.Rn.jm Ho⸗
ſti. Si pᷣlatꝰno legit tenoꝛẽ. vel etia ſi legit⁊ vſura nõ
aopꝑebat.qꝛ foꝛte ibi poſita ẽ maioꝛ qntitas qᷓ; mutu
ata ſit? ipſe pᷣlatus nõ diligẽter ↄſiderat. fatue ſacit.
ſed tñ ſᷣm veritatẽ nõ ↄſentit. Si vero legitꝛ vernitatẽ
cipit ꝑticeps eſt peneꝛ nõ ↄmodovſuraꝝ.ã ſub⸗
ſcriptio in multis appꝛobanõeʒ inducit. exm ð ſen.
⁊ re.iudi.cũ intervos. Idẽ Boff. Teſtes qͥʒ in inſtu
mẽtis vſurarijs qᷣ ſcient᷑ hoc faciũt ſcientes.ſ.inſtrmn
vſurariũ tenẽtur eo modo quo notarij de quibo di⸗
ctum eſt ſupꝛa.⁊ hoc quia dant cauſam efficacem

uid de ciuitati: J. VIII

bus velvniuerſitatibo mutuãtibo advſurã nũqᷣd ſin⸗
guli tenẽt ad reſtitutõʒi.Rñ.ſᷣm hoſti.pꝰray. Oẽs qͥ
ſunt ↄſentiẽtes puniũt᷑⁊ ad reſtitutõʒ obligãt᷑ ſingu
lanit᷑ nõ taq; vniuſitas q aiam nõ hʒ.nec taq; vniuſi
ſed taq; ſinguli.vij.q.i.c.ſicutvir.xxiiij.q.iij c.ſi hẽs
Ethocveꝝ.qͥbꝰhoc placet in mẽte ſua ratũq; hñt et
ↄſentiũt łꝓhibere pnt⁊ ñ faciũt Jo.de lig. de hoc tia
ctans dicit ꝙñ dubitat᷑ de regetibo ꝓhiberevalẽtibo.
Secus aũt dealijs nõ pꝛĩcipalibo gubematoꝛibo vł
alias ignoꝛãtibo nec inhiberevaletibo. Et hocvltimũ
dicoveꝝ niſi ꝑucipauerũt cõmodũ ſingulare ⁊ bur⸗
ſale,. qꝛ tunc cõſentirent. Archi.etiã di.xlvij. vno ver
bo ſe expedit.dicẽs oẽs⁊ ſinglłos tenen ⁊ eſſe in ſtatu
dãnatois quoꝝ autoꝛitate fitꝛ ↄſenſu. Et idẽ ſi colle
giũ aliqð accipit pignꝰin caſu nõ ↄceſſo.devſuris c.
cõſuluit. ⁊.c. cõqueſtus. Guil.dicit illi tenẽtur l ſo
lidũ ad reſtitutoem qui pꝛeceptũvel auctoꝛitatẽ ſti
terũt ſuꝑ hoc ita ꝙ ſine hoc alij ciues ñ feciſſent .
vero ↄſentiẽtes etſi peccent moꝛtali nõ tenent niſi ð
eo ꝙ ꝑueniſſz ad eos devſuris.vel inqntũ releu ati ſt
ab expeſis qᷓs alias feciſſent. Idẽ Pe.de palu.in.iiij.

ꝛ0 cetenano q datt
dol.Si dat liberalr.dicendũ vt in alijs ſupꝛa.i ꝓPpᷣt
pupullus reciꝑe, puta qꝛ tutoꝛ exercuit pecuniam pu
pilli in negociatõibo licitis⁊ lucrat eſt bñ cũ Far q;⸗
uis capitale pupilli ſtaret ſibi ſaluũ pꝛopt᷑ qd ille nõ
licite poſſet perere vltra ſoꝛtẽ ipſe tñ tutoꝛ ex ſua libe
ralitate ſpõte ſibi donat.v.pꝛo cẽtenario. Sʒ ſi inuitꝰ
dat hoc tutoꝛ.qꝛ.ſ.cogit᷑ ad hoc ex foꝛma ſtatuti hoc
dictatis vel alias tũc videt᷑ ſitvſura. Sʒ in Zꝛiũ fa
cit. qꝛ hocvidet nõ tanq; vſura ſʒ tanq; pena legałſol
ui.ar.xij.q.ij.ce in legibo. Patʒ/qꝛ debuit emere ð pe
cunia pupilli poſſeſſiões.vel dare ſibi.v.pꝛo cẽtena⸗
rio.⁊ ſic cõiter ſtatuta diſponũt. ꝙ ſi vex eſt ꝙ nomĩe
pene darent licite recipent. hec lau. Uidet᷑ poſſe dici

ſi tuto: potuitvl emedo de pecunijs pupilli poſſer
ſiões.vel tradedo ad licitas ne gociatões ipſas pecu

nias tantu vel plus lucran emere ex negligetia omi

ſit ꝙ tanq; pena poſſit peti.Et multomagis ſi cũ ipps
pecunijs tuto: fecit facta ſua ppꝛia. vel negociatꝰ eſt
cũ eia⁊ lncrat. Si tñ pdidiſſet videt᷑ ꝙ deberet ſubi
re pantẽ dãni ipſe pupillꝰ.qð tñ nõ eſſet neceſſe ſi tu
toꝛ potuiſſetvel poſſeſſiões emẽdo vel aliqͥd alið ſine

Hed quid de quinqʒ & Ix
He n de quinaz H ver

piculo tãtũ lucri hr̃e.ſiv.ꝓ cẽtenario. Et ſubditlau.
Plſatus. Hoc certũ tene ꝙ pecuniã pupilli nõ pt cre⸗
deretutoꝛ ad ratõem.v.vł altertꝰ quantitatis citerio
ris velvlterioꝛis pꝛo centenario.

Bedꝗ ueritur Ntrum K. X

pupillus poſſit dicere voli tutoꝛi. tanto tẽpe habuiſti

pecuniã meã pꝛoptea peto ꝓ ea licitũ lucrũ. vſuras
nolo ſʒ intereſſe meüꝛ ſic pᷣdietũ lucꝝ ſe retinere velle
cũ pꝛoteſtatõe pᷣfata.ſ.ꝙ nõ vult vſuras.ſi hoc pt lici
te facere. Ad hoc quidã dicũt ſic. Pupillꝰtalis facta
pꝛoteſtatõe pdicta reſtituere non tenet.ſed tutoꝛ. niſi
vſuraria quãtitas excederet moderatũ lucꝝ⁊ intereẽ
tunc enĩ ſuꝑffluũ lucxꝝ retinere nõ poſſet ſy reſtituere ð
beret tutoꝛi illð ſuꝑfiuũ.qꝛ tutoꝛ reſtituere dʒvſuras
⁊ ſibi imputet impꝛouidẽtiã ſuã. Si autẽ upillꝰ re⸗
cipit pᷣdictas vſuras reſtituere obligat.ſed ʒ tutoꝛeʒ
agere põtac ab eo ſuũ petere intereſſe. Si vero tutoꝛ
pecuniã pupillo reſtituat nihilq; ei dicat ꝙ lucx p̃di
ctũ vſuraniũ ſit.demũ lapſu tꝑis id dicat poſtea fuiſ
ſe lucrũ vſurariũ.tũc pupillus ei credere nõ tenet᷑ nec
illö reſtituere obligat᷑ fm quoſdã. Etrõ eſtm eos.
qꝛ pupillus id nõ appꝛobauit qð ille fecit.nec devſu
ris aliqͥd dixit tẽꝑe q debuit. ꝓpteres ipſe tutoꝛ tale
lucꝝ reddere obligat᷑. Iſta opinio videt mibi ꝙ miti
pliciter deſiciat.Et q;tũ ad pꝛimũ pꝰfactã vſurã a tu
toꝛe niſi eſſet ſtatutũ in ciuitate ꝙ tutoꝛ debeatp pu⸗
pillis emere de pecunijs aliquà poſſeſſionẽ.vel tra⸗
dere negociatõi.alias ꝑ modũ pene debeacm̃dere ſi
biad roem. v. ꝓ cẽrenario. vel niſi ipſe etſi pupillꝰtñ
capax rõnis tutoꝛi ꝓteſtatꝰ eſt ꝙ nõ exerceat pecuniã
mſt in licitis lucris ſeu negocijs. als nõ credo ꝙ poſ
ſit petere aliqð inteſſe. ſʒ lucx vſumariũ ꝑ tutoꝛẽ factũ
pupilletenet reſtituere. ⁊ imputet hoc patri pupilli qͥᷣ
talẽ inſtituit tutoꝛc⁊ nõ pꝛouidit ĩ hmõi ſicut potuit.
Quantũ ad ſcðᷣm poſſit agere tutoꝛẽ credove
m eſſe ſi tutoꝛ exercuent pecunias pupilli ad ſuupᷣiꝰ
vtilitatẽvel ex negligẽtia omiſit exercere in licitꝭ mer⸗
cantijs vel rebo cũ poſſet Quantũ ad tertiũ credo
ꝙ etia poſt lapſum tẽꝑis cũ ſibi ↄſtat clare lucꝑ ſibi
aſſignatũ ꝑ tutoꝛẽ fuiſſevſuraniũ tenet᷑ pupillꝰreſtitu
ere. niſivt dictũ eſt ſtatutũ ciuitatis nõ emiſſet poſ⸗
ſeſſionẽ vel aliss licite expoſuiſſʒ pecuniã ſʒ ad ſuivti
litatevſus fuiſſʒ pecũia ꝑ vſuras vłalios modos.

Atrum autem liceat . XI

creditoꝛi reipe debitũ qð vſuronei dʒ. Rñ.ſʒ guil.
SDi bona fide credidit ei pecuniã vt ex illa ↄmodũ ſu
um facerʒ⁊ lucrãdo foꝛte ex ea ſe liberaret. reciꝑe põt

qð mutusuit etiã ſi ille als nõ ſufficit vſuras ſoluere
SDi vero alia cã credidit vel mutuauit.puta ad ludẽ
dũ vel dandũ meretricivel hiſtrioni nõ dʒ ab illo reci
pe qͥ nec vſuras extoꝛtas ſufficit ſſtituere er pal.
ᷣt hoc veꝝ qñ ſcient hoc agit. De illo ãt qͥ bʒ cãʒ lu⸗
cratſuã niſi in caſu in q elemoſina fieni pᷣt dicũt ꝙre⸗
nek inſolidũ ſi ille nõ ſit ſoluẽdo.qꝛ pᷣciũ ſuccedit lo⸗

co rei hec Pe. Utx ãt illi qbo debek ex Zciu vl q̃i aut

ex maleficiovłqi poſſint boc recipeabvſurario. Rñ.
ſ̃m guil. Sic. d tñ rẽ ipom vſurmariã nõ recipiãt Et

idẽ dicendũ de quoci

q; raptoꝛe vel ſurn.·

—

in ſůma pi

s

Capitulũ IxX

Atrũ aũt liceat mari.ꝭ.xI.

to reciꝑe dotem a patre vxoꝛis ſue qui eſt vſurari
us. Rñ.ſᷣm Guił. Si pater nõ ſufficit ad ſoluen
dũ ea q̃hʒ de vſuris.⁊ maritꝰſciẽs veritatẽ ł hñs
ignoꝛãtiã craſſam ↄxit cũ filia.nõ dʒ reciꝑe doteʒ
atali pr̃e.ſi añt nõ putabat ſoceꝝ eſſe vſurariũ vt

alias eſſe ſoluẽdo qð tñ nõ erat põt dotẽ in ſoligũ
reciꝑe licet honmoal ſciuerit vitatẽ.hec Guil.⁊

tẽ nõ recipiat dotẽ.aut ſi recipit reſtituat illis qᷣb⸗
pater tencbat.ſi aũt in vitate de alijs bonis ſocer
erat ſufficiẽs ad ſoluẽdũ.tũcindubitater dotẽ ge⸗
ner põt reciꝑe Pe. de pal.ſic dicit. Gener q dotez
ab vſurario recipit qͥ nihil hʒ niſi devſur:.tenetur
reddere ſi ſciẽter ↄxit.ſi aũt ignoꝛãter nõ.qꝛꝓ one
ribo mfr̃ionij hʒ dotẽ.ſʒ filia ſic.qꝛ nec qrtã natu/⸗

re.i.ltĩmã põt tenere. Satis ↄcoꝛdat Geral.oꝛð.

heremitaꝝ di. ꝙ ſi pr̃ dotauit filiã ſuã eo tꝑe quo
crat ſoluẽdo.⁊ ꝑ ↄns nõ ꝓpter dotes illaſẽ factus

—

impotẽs ad ſoluẽdũ tũc maritus põt eã retinere.

⁊ pᷣmoꝛtuo ipᷣo marito ẽt ipᷣa fil a põt eã retinere.
Intelligit ea dotaſſe de illis bonis qͥ nõ erat obli

Fata reſttutioniex q̊ vltra illas dotes erãt ſoluẽ

do.ſed ſi dotauit eo ipᷣe qͥ iã erãt oĩa obnoxia reſti

tutioni. gener qͥſᷣ ſcit vel etiã laboꝛat iqꝛãtia craſ
ſa. qꝛ ſcʒ ille ſocer ẽ publicꝰvſurariꝰ vel raptoꝛ vl

alias obligatus alijs.nõ põt reciꝑe dotes. Cuiuſ

rõ ẽ.qꝛ ð alioꝝ bonis nullatenꝰſᷣm deũ potuit do
tari.qꝛ nec elemoſina dari.xuij.q.v.nolite.ꝑ Hᷣ eĩ
fit ĩpotẽs ad reſtituẽdũ ⁊ ſicad damnũ creditoꝝ
pᷣſtat opam efficacẽ.vñ tenet᷑ reſtituere.ex de liur̃.
7 dã.da.ſi culpa.Et ſi filia vſurarij tał vult dotẽ
ipᷣam reſtitui ⁊ ei maritꝰ obſtat nec patit᷑ illã red⸗

di.culpa erit viri nõ vroꝛis.ſitñ ipᷣa ꝓponat pᷣmo

riẽte marito dotẽ reſtituere. Si aũt ecõuerſo vir
vult dotẽ reſtituere ⁊ ipᷣa nõ vult.pctiñ erit vxorn
ita tñ ꝙ nõ ꝑticipet de bonis ipᷣius dotis ⁊ ꝓpõat
reſtitucre qñ poterit ar. xuij.q.vi.c.ſi res.Oi aũt
vtriq; in nõ ſatiſfacere volẽdo ↄcoꝛdant.ambo ſt᷑
in ſtatu danatiõis.de reg.iu.c.pctm.l.vi.In re/

mediũ tñ ꝑiculi dici poſſet ꝙ ſi pater tał vxor ſeu

eius beredes hr̃ent ad ſatiſfaciendũ certa ad ſuf
ficientiã.tũc ſi talis dos pua eſt in totũ ſi magna⸗
in ꝑte poſſet dioceſanꝰ vt diſpẽſatoꝛ incertoꝝ ſᷣm

—

diſcretũ iudiciñ diſpẽſare ⁊ marito vt pauꝑi ↄce/⸗

dere ſi indiget.⁊ ipᷣi mulieri vidue remanẽti ſi ali
unde nõ põt ↄpetẽter viuere.⁊ multomagis ſi hʒ
familiã ſeu fillas maritare ſeu filios nutrire. Sʒ
quo ad certa.i.ſi bona pf̃is vſurarij vel raptoꝛis.
aut heredũ eiꝰnõ ſunt ſufficiẽtia ad reſtituẽdũ cer
tis pſonis qbo obligat᷑ tũcreſtituat cũ hʒ liberta⸗
tẽ ſuꝑ b̊.vel petat remiſſionẽ a creditoꝛibꝛintuitu
pietatis ſi obtiuere põt.als reſtituat.niſi ſit in ex
trema neceſſitate cũ familia ſua vel ĩi magno ꝑicu
lo.⁊ tũc ꝓponat reddere cũ poterit.vel paulatiʒ ſi
põt.reddat.⁊ ſi ĩpeditab pᷣ cũ videret ſe in ꝑiculo
moꝛtis vocet viꝝ ⁊ filios ⁊ ꝓteſtet᷑ ꝙ reſtituãt do⸗
tem talem cũ ſit de vſuris vel alijs male acquiſitꝭ
et ſic poterit tranſire.

—

ana addit᷑. Tutius aũt ðꝛ ꝙ ſciẽs vita

libꝛas ſibi tradi mutuo ꝓ.· cxx.

ſenſalibusl Utrũ peccent cũ ſunt mediatoꝛes ad

fenus ⁊ vtrũ teneant᷑ ad reſtitutionẽ. Pꝛo cuiꝰ de

claratiõe nota duplicẽ ↄſiderationẽ. Pꝛima cõſi⸗

deratio ẽ ꝑ reſpectũ ad mutuo indigẽtes.⁊ ſic du⸗
pliciter peccare pñt ſenſales Pꝛimo ſi mutuũ que

rut ad vſurã ꝓ his qͥ nõ indiget ſic qͥttidie in his

qnue dicunt᷑ depoſita ſed realiter ſunt vſure ⁊ alijs

malis ↄctibo fieri ſolet.tũc peccãt moꝛtalit᷑.et rõ
buiꝰ ẽ.qꝛ cũ mutuũ ſic accipies peccet moꝛtaliter
vtz in ſe. F. Et ipᷣe qʒ peccabit qꝗ cooꝑabit᷑ eidẽ.xi.q
iij. qui ↄſentit. Scdo peccãt ſenſales qn etſi necei
ſitate cogẽte vel nõ cogẽte pximũ ad vſurã mutu⸗
um tribuere renitentẽ inducũt.ar.eẽ de homi. ſic
dignũ./ Secũda ↄſideratio fieri põt ꝑ reſpecctum

ad mutuũ dãtes.ſᷣm eni Geral.duplicit᷑ pñt tłes

eſſe mediatoꝛes. Pꝛimo cũ ſtant ꝓ illis q mutuo
indigẽt ⁊ ꝓcurãt ab illis qͥ pati ſunt dare. tles nõ
peccat.⁊multominꝰ reſtituere obligant᷑ cuʒ ꝓxio
ſubuenire pcurẽt. ⁊ malo vſurarij bñ vcant᷑.⁊ lu⸗
crũ qð inde ꝑcipiũt de ſuo laboꝛe licite retinent
Sco cũ ſtat ſeu hoc fac ſenſalis pᷣncipłr ꝓ lucro
vſurarij ⁊ ꝓ ꝑte ſua.Et iſti nõ ſolũ peccãt moꝛtali

ter ꝓpter cooꝑationẽ ad vſurã.ſed etiaʒ reſtituere

obligant᷑ iĩ ſolidũ ſi ita cooꝑatiſt ꝙ abſq; ope illo
pᷣſtatio illa vſuraria mime facta fuiſſet.Cu:us rõ
eſt. qꝛ ᷣm phim.ij.ethi.mediũ comꝑatũ cxtremis
ſapit naturã extremoꝝar.ij.q.i.c.notũ.in fi.Lu⸗
crũ qð ipᷣe ꝑcipit inde dʒ pauꝑibo erogare. Etſi ilr
in ᷣmis duobo caſib qͥ ponũtur in pᷣma ↄditione
ſeu ↄſideratiõe ar.xuij.q.v.non ſane.⁊.c.qui ha/
betis de malo. Guił.tñ tenet ↄriũ qᷓ;tũ ſcʒ ad obli
gatiõem reſtitutiõis vſuraꝝ· Et qᷓ;uis nõ ſit vſeʒ
quaq; repꝛobãdũ hoc.tñ id qð diccũ eſt vt tutius
conſulendũ ſcʒ ꝙ teneant᷑ tales ſenſales.

Hed nuquid licet acci S. Im

pere mutuo ſub vſura. Rñ.ſm tho.ij.ij.q.lxxviij.
ar. uij. Non licet inducere aliquẽ ad mutuanduʒ
ſub vſura. licet tñ ab eo qui ꝑatus eſt facere ⁊ qͥ ex⸗
ercet vſuras mutuo acciꝑe ꝓpter aliqð bonũ.vt ẽ
ſnbuẽtio ſue ueceſſitat vci alteriꝰ.⁊ intelligit Ul.
nõſo lũ de abſoluta neceſſitate ſed etiã de neceſſi⸗
tate vtilitatis quã quis ↄſequit᷑ agendo negocia
ſua. ſed hac neceſſitate ceſſante cũ petit ſub vſurf.
ad ludendũ vel ſcoꝛtandũ ⁊ hmõi tũc m eundẽ
eſt moꝛtale pecm.ſed Pe.de pal.ſic dic. Dicũt qͥdã
ꝙ in accipiẽte mutuũ ſub vſura eſt duo ↄſiderare
cãm ſcʒ ⁊ modũ.Cãm ſi h̊ facit motus iuſta neceſ
ſitate vel motus ſola cupiditate augẽdi pecunias

ſicut faciũt aliq mercatores ſꝑantes magiſlucra

ri ex pecunia accepta ſub vſuris qᷓ ſit damnuz qð
eis ſequat᷑ de vſura ſoluta:.et loquoꝛ de mercatoꝛi
bus qui abſq; mercatione habẽt vñ decẽter viuac
ſed mercantĩ ſolũ ex cupiditate lucri vt ex pecuma
accepta ſub vſuris ſuꝑflua cõgregẽt ſibi. qꝛ ſecus

eſſet de mercatoꝛib illis qui nõ habẽt vñ decẽter

vinãt.niſi ex mercatione.qꝛ tũc qð fitpter merca
tionẽ. fit ꝓpter iuſtam neceſſitatẽ. Ex pte aut mo⸗
di ſilr eſt diſtinguendũ. qꝛ aut talis petit mutun
abſolute. puta.c.libꝛas ſibi tradi mutuo aut pe⸗
tit cũ determinatione vſureſi ppertret cẽtj.puta.c.
oc ſuppoſito dlck⸗

N
B

Titulu

dum accipiens mutuo ſub vſura abſq; iuſta ne

ceſſitate peccat.qꝛ nõ ſolũ peccat qui dat alij occa

ſionẽ peccãdi.ſed etiam qui ſcienter ⁊ abſq; iuſta

cauſa ⁊ neceſſitate ꝓponit alteri materiã vñ ſumit
occaſionẽ peccãdi.maxime qñ credit diſpoſitũ ad

tale peccatũ.verbi gra.Si mulier credit aliquem

male diſpoſitũ ad ↄcupiſcendũ eaʒ ſi ſciẽter ⁊ abi

arur talis etiam ſi peniteat.⁊ ſic ſeruabit᷑ rigoꝛ ad
terroꝛem criminis vel fiat vt dicit᷑ de rapinisꝛra
pcoꝛe.eẽ de rap.c.ſuꝑ eo.Jo.an.in nouellis.

Vtem nota q; manifeſti.ꝭ.I.
vſurarij nõ pñt recipi ad cõfeſſionẽ vel ad ſeplłtu/⸗
ram q;uis dicãt ſevelle reſtituere.vel ẽt ſi mãdẽt ĩ

— — — — —

q; iuſta neceſſitate vel debita vtilitate pñtat ſe ei. vltima volũtate ſatiſfieri.ſed oꝑtet ꝙ vel de ipis
peccat. Unicuiq; enĩ mãdauit deusde ꝓximo ſuo ſit ſatiſfactũ put eoꝝ facultates patiunt᷑ vel ſaltẽ
nõ ſatis aũt diſplicet alicui damnatiopximi ſi ſe ꝙ. ilł quibo faciẽda eſt reſtitutio ſi pᷣſto ſint.aut a⸗
enter ꝓponit ei materiã vñ ſumit occaſionẽ peccãa/ ijs q illis poſſint acqᷣrere.vel illis abſentibo oꝛdi
4. Tanhs auteʒ eſt qͥ abſq; iuſta neceſſitate accipit nario loci vel vices eius gerẽti aut rectoꝛi parro⸗
mutuũ ſub vſura.ꝗ ⁊c̃. Si aũt h̊ facit motuſi iuſta chie ipᷣius vſurarij corã aliqᷣb fidedignis.aut ſer
neceſſitate.aut petit mutu ũ cũdecerminatiõevſu uo publico de ipᷣius oꝛdinarij volũtate? mãdato

re ſuꝑexcreſcẽtis.puta.c ꝓ.cxx.⁊ ſic credo ꝙ pec/
cat.qꝛ nemo põt abſq; peccato ab aliqͥ peter aliqͥd

quẽ ſcit nõ poſſe illud dare abſq; pctõ vel nõvelle

ſed vſurarius nõ põt dare mutuũ cũ pacto ſuꝑex
creſcẽte ſine peccato.&̊ nec aliꝰ põt ſine pctõ ſic pe
tere.Tñ excuſantẽ illi ü⸗ petũt ex ignoꝛantia vel
inaduertentia vel qꝛ firmiter tenent ꝙ alias ſiue
pacto ſuꝑercreſcẽtis vſure mutuũ nõ traderẽet. ſi
aũt petat mutuũ abſolute ſed vſurarius nõ vult
tradere niſi cũ vſura.puto qꝛ nõ peccat tũc accipi
ens mutuo ſub vſura Cuius rõ eſt qꝛ qui pati᷑ in

iuſtũ non peccat.qð eſt veꝝ niſi ↄſentiat iniuſtuʒ
facienti.tũc enĩ nõ ſolũ patit᷑ ſed coagit. Sed acci

piens dicto mõ ſub vſura patit᷑ iniuſtũ.nec cõſen
tiens eſt faciẽti.̊ non pecaat
¶ Eopitulũ.x.de manilſeſtis vſurarijs

Emanifeſtis vſurari⸗
is. Nota qꝙvſurarij manifeſti ſunt ex
cõicati nõ ſimpliciter ſed qᷓ;tũ ad tria.

quoꝝ pᷣmũ eſt ꝙ ſq; nõ debẽt recipi ad cõionẽ al⸗

taris.ſcõm qꝛ nec debẽt recipi eoꝝ oblatiões.etſi
ſacerdos recipit.reddere tenet᷑ ⁊ ↄpellit᷑ er eo.c.qꝛ
in oibus. Ray.vel dʒ dari epᷣo vt ymꝓuidentiam

eius vel reſtituat᷑ ei a qͥ extoꝛta eſt vſura vel detur

pauꝑid.Hoſti.⁊ qui recipit oblatiõem a talibuſ
debet ab executione ſui officij manere ſuſpenſus.
donec ad arbitriũ ſui ep̃ᷣi ſatiſfaciat vt in dicto.c.

qꝛ in omnibo. Utrũ aũt ſit canõ ferende ſnie vł la
te.Hoſti.dic̃ ꝙ benignius eſt dicere ꝙ ſit canõ fe⸗

rende ſnie nõ late Et h̊ tenet Bern.⁊ Jo.an.i no
uella. Dona vo ⁊ elemoſine pñt a tali recipi ſi ha⸗
bet alia pᷣter vſuras ita ꝙ ꝓpter h̊ nõ efficiat᷑ nõ ſol

uendo. Secus aũt qñ nõ hr̃et niſi vſuras qꝛ tunc

tales elemoſine recepte vel dona dñt dari eis a qͥ

—

bus vſure extoꝛte ſunt vel ipᷣis vſurarijs reddi.

Ul. Tertiũ eſt qꝛ nõ debẽt recipi ad ecciaſticaʒ ſe
pulturã ſi in b̊ pctõ deceſſerint.ex᷑ eo.c.qꝛ in oibo ·

Et dicunt᷑ manifeſti vſurarijvel ꝑ euidentiã facti
puta qꝛ mẽſam tenẽt ꝑatam ad vſuras. vel ſi de h̊
ſint in iure ↄfeſſi aut cõuicti. Hoſti.Dicũt etiam
Jo/an.⁊ Archidi.ꝙ ſatis põt dici vſurarius ma⸗
nifeſtus ſi coꝛam ſacerdote ⁊ teſtib publice fatet᷑
ſe vſurariũ.⁊ vſuras reſtitui mandat foꝛte libꝛos
rõnũ tradens. Item nota ꝙ ſi vſurarius manife⸗
ſtus eſt ita pauꝑ ꝙ nõ põt idonee cauerede reſtitu
endis vſuris dicit Spe.quoſdã tenere ꝙnõ ſepeli

Vdonce de reſtitutiõe ſit cautũ.ſ.ꝙ ſi quãtitas ſit
manifeſta illa expᷣmat᷑ alioqͥn eſt moderãda arbi⸗
trio recipiẽti eã.ipᷣe tñ ſi ſciẽter moderetmĩoꝛẽ te⸗
net᷑ ad reſtitutiõeʒ reſidui.alias nullus dʒ eẽ teſt⸗
in teſtamẽnt eoꝝ nec reciꝑe ↄfeſſionẽ vel impẽde
re abſolutionẽ vel ad ſepulturã reciꝑe.⁊ teſtamẽ⸗
ta eoꝝ ſunt irrita ipᷣo facto oĩa hec habent᷑ i textu

Ex de vſuf. c q;q; li.vi.Qui aũt dicant᷑ maniteſti
vſurarij habes in.uij.pꝑte plenius.Idẽ diẽ Pe de
pal.in.uij.ſimpliciter ⁊ indiſtincte.ſcʒ ꝙ vſurarij

in moꝛte mãdantes reſtitui ſi pñt tũc ꝑ ſe reſtitue
re nõ liberant᷑ tũqꝛ ad ſtatim tenent᷑.tũ qꝛ non vi
dent᷑ hr̃e ꝑfectã bonã volũtatẽ.qꝛ legata ⁊ donatõ
cauſa moꝛtis facta pñt reuocari.vñ ſi vſurarius

nõ cauet ꝑ talẽ cautionẽ q̃ nõ poſſit penitere non

eſt vere penitẽs Si aũt ſic excuſat ſe⁊ innoteſcat
creditoꝛibo exonerãdo eos ⁊ appꝛobando qꝛ foꝛte
approbare nõ poterãt ⁊ ſic faceret qð poſſet tũcex
cuſat᷑ qꝛ ꝑua moꝛa ẽ vſq; ad moꝛtẽ vel ↄualeſcẽtiã
Et extũc etiã pñt exccutoꝛes in vita eiꝰ pcedere ad
reſtitutiõem.hec ille.Et dic Jo.an.in iſta decret.
dz ſatiſfieri ei a q̊ pecunia ẽ extoꝛta vel eiꝰhere/⸗
di.⁊ illis nõ exñtibo pauꝑibo erogabit᷑.ẽ de vſurj.

cuũ tu. Dicit eni Goff. ꝙ in tal caſu dz publice po
ni edictũ in locis a quoꝝ incolis ſunt extoꝛte ⁊ q

oẽs a qb ſunt extoꝛte vſure veniãt.etſi aliq apa⸗
veant qͥb fides ſit adhibẽda potius reſtituit᷑ illis
qᷓ; pauꝑibo croget᷑ erĩ de homi.ſiẽ dignũ.Dicit᷑ tam

idẽe Jo.ꝙ nõ ſolũ rectoꝛ poterit vbihabitat vſura

rius ſed ⁊ multomagis rectoꝛ ꝑrochie vbi habi ⸗
tat is cui faciẽda eſt reſtitutio põt ꝑciꝑe dictã cau
tionẽ.pᷣſbꝛ etiã ꝑrochie vbi moꝛã trahit vſurariꝰ
⁊ ſi nõ ſit ciuis vel incola põt reciꝑe talẽ cautionẽ

ßfm Jo.an.Utrũ aũt ſufficiat pᷣſtari illã cautionẽ

cuicũq; ſacerdoti etiã nõ ꝑrochiali dubitat᷑.?⁊ Jo.
cat uluit ꝙ ſic. ⁊ ꝙ ex eg roboꝛabi teſtm. Lap?ꝰ
ith de ſacerdote oꝛdis mẽdicãtiũ audiẽte cõ⸗

oce
ſeſ ionẽ taliũ vſi inarion ſe ve alio ſacerdotali ñ

ꝑrochiali negat. Rõeʒ huiꝰ diuerſitat aſſignat ex
eo ꝙ ſacerdosde oꝛdine mẽdicõtiũ expoſitꝰad au
dientiã ↄfeſſionẽ eſt iudex eius qͥ ſibi ↄfitet᷑ a iure
datus ꝑ puilegiũ in coꝛꝑe iuris clauſum. de ſeplł.
c.dudũ.in cle.⁊ ꝑ epᷣm appꝛobatꝰ. Sʒ alienꝰ pꝛe⸗
ſpiter ꝑrochianũ alteriꝰ audire nõ põt ſcʒ ſine li⸗
cẽtia Sʒ Lau.de ridol.dic̃ ꝙ añ factũ ↄſuluit di
ctũ Lapi.poſt factũ nõ audet ↄdemnare dẽm Jo.
cal.cũ ex bᷣ nil depereat his qͥb faciẽda eſt.reſtitu
tio cõſolaturq; ꝓ niaba vſurarioꝝ ad ſufficiẽtiaʒ

☛ — — — – — — — — —

d

1
n⸗
ti
ſs
ei
n
d
ſe
ſe
di⸗
e
h⸗
NN
mich
Pen
run
fine
ſanni
nato
Wius
non
Gſr
Cnicr
men
W.
Ne.
liced
net
gape⸗
s
citam
Nurs
ibehi/
igiaan
—
aonc
none
1.
Tay
lcc⸗
otalin
ta
40
Ha

4
C

ſnn

Item dicit ibidem ꝙ ſeruus public bic ðꝛ tabel
ſio ſic dietus nõ qꝛ ſit ſeruus ſed qꝛ publicũ exer·
cet officiũ.C. de tabel.l.generali.hic nõ tn acqrit

actionẽ extraneo ex ſua ſtipulatiõe h caſu niſi faci⸗/

at de oꝛdinarij mãdato.Et ðꝛ oꝛdinariꝰ epᷣus loę-

ci vbi degit vſurariꝰ Idẽ tñ in decano arc ipᷣſov⸗

tero vel abbate. qui als iuriſdictionẽ bʒ de cõſue

tudine in ſpũalibo.Itẽ dicit qꝙ; noĩe idonee cautio
nis intelligunt᷑ fideluſſoꝛes val pignoꝛa.als vbũ
cautionis nudã ꝓmiſſionẽ deſignat. Si auteʒ pi/
gnoꝛa vel fideiuſſoꝛes darenõ poſſet.ſufficit ꝙ ca
uet. e de ſen. ex.c.fi. Et h maxime quãdo eſt veriſi
mile eũ ſcʒ aliã dare nõ poſſe.Itẽ dicit ꝙ ſi recep⸗

ta hmõi cautione noĩe eoꝝ quoꝝ intereſt vſurari
us manifeſtus vſuras repetat nõ audiet᷑.⁊ poſſet

ĩT aiaꝝ fauoꝛẽ epᷣs iſtas vſuras repetere⁊ recipere
2 ſoluere illis a qbus petitoꝛ extoꝛſerat. Et idem
ſi nõ eſſet manifeſtus dũmõ poſſet ꝓbari ̃m Jo.
et Gerar.qͥ etiã dicũt ꝙ vbi petitoꝛ eſt vſurarius
manifeſtus ⁊ ſi beres nõ exciꝑet.iudex ex officio
ſuo eũ nõ repellet. Iſte aũt qui ſic ſatiſdedit ſi cõ⸗
ualeſcit tenet reſtituere ex ſatiſfactione ſ̃m pᷣdcos
cũ etiã ⁊ dus tenet᷑&r de vſur. cũ tu. Item qð dici
tur teſtã eoꝝ eſſe irrita. intelligit etiã facta ad piaſ

cãs ſᷣm Bar. in. l. i. C. de ſa. ſan. ec. ĩmo dicit ideʒ
Bar.id verũ eſſe nedũ in vſurarijs manifeſtj.ſed

etiã in qcunq; quẽ ↄſtaret in pctõ moꝛtali noto⸗
rio deceſſiſſe vt qꝛ interfectꝰin furto.vel qꝛ ſeipᷣim
occidit.xxiij.q.v.placuit· dem etiã de codicillio
intelligi? ⁊ de qlibet aliavltima volũtate ſm Jo.
an. Itẽ ſi pus fecit teſtm̃ ⁊ poſtea cauet de reſtitu⸗

tione ᷣm Jo. an.ĩ nouella.⁊ Bar.recõualeſcit ta
le teſtm̃ vt in eo diſpoſita valeãt ⁊ debeant᷑.etiã qᷣ

ad ſepulturã. Sʒ ſi ipᷣe teſtatoꝛ poſt teſtm̃ an moꝛ

tem nõ cauit de reſtituẽdis vſuris ꝑ iſtũ modũ ſʒ
iuſſit beredes tm̃ ſatiſfacere devſuris debere.cau
tio heredis de vſuris reſtituẽdis pꝰ moꝛtẽ teſtan/⸗
tis emiſſa nihil valet ⁊ oꝑat᷑ ad validandũ teſtm̃.
ſed tm̃ ad ſepnlturã hñd alio nõ obſtãte. No⸗
ta etiã ꝙ diuerſe ↄſtitutiões ſynodales ſunt in di
uerſis dioceſiby circa iſtã matcriã q inueſtigange
ſunt. De excõicatione quã incurrũt ſciẽter ſepeliẽ
tes manifeſtos vſurarips vel ẽt clericos locãtes
domos taliby nõ de illis locis oꝛiũdis.⁊ de faciẽ
tibus ſtatuta ʒ reſtitutionẽ vſuraꝝ.habes. ſ. ĩ. uij
ꝑte.Et hi oẽs pcccãt moꝛtalit᷑qꝛ ↄ canones.et de
locantibo dñis vł alijs qͥbuſcũqʒ domos ſuas vſu
rarijs ad fenerandũ.⁊ ſuſtinẽtibo in terra ſua ma

nikeſtos vſurarios.vel collocãtibo vel talliantib⸗

iudeos vcl alios q̊s ſciũt nihil hrc niſi de vſuris
diẽ Pe. de pal. in. uij. ꝙ tenenkreſtituere pecuniaʒ

—

ꝑceptã ab ipᷣis vſurarijs ilła qͥd ipᷣi exigerũt.

6

PHegqueritur quid iuriſ g. n

de eo qᷣ cauere voluit ſʒ nõ valuit moꝛte pᷣuètꝰ añ

hoꝛã ſpatã.nec tũñ ꝑ eũ ſtetit. Rñdet ſuꝑ bᷣ ↄſultꝰ.
Bal. de ꝑuſio. ꝙde equitate canonica putst teſta

mentum tale valerc.

debitoꝛẽ dicẽs ꝙ quoddã inſtrm qͥ coꝛs laico ↄue

de puſio in quodã ſi

Item ſi is coõ

tam eccleſiaſtico iudice trabens vſuraꝝ creditoꝛ

niebatur foꝛe vſurariũ nil pbauit qpꝓ vſuris ſol⸗
uiſſet illi. ſed bñ n teſtes ꝓbauit ꝙ ſolueret fẽo cuʒ
illo calculo rõis qᷓtitatẽ in inſtr̃o ↄtontã· nunqͥd

iumponet illi vicariꝰ ſilẽtiũ ne moleſtet vigoꝛe di⸗

cti inſtri poſito ꝙ in ciuitate ſit ſtatutũ inſtr̃a
nõ admittatł᷑ pbatio de ſoluto ꝑ teſtes.ꝗ cke de ſe/

nis ↄſuluit ꝙ nõ.qꝛ nõ ẽ ĩ aliq̃ ꝑte ſi uiꝓbatũ ĩſtrᷣm

foꝛe vſurariũ nec ꝙ creditoꝛ fuerit yſurarius
tem queritur vtrũ.ꝭ.
it idonens teſtis ad ꝓbanduũ aliqu Vurariñ. ſcʒ
is qͥ pbat ſe illi ſoluiiſe vſuras.Et vr ꝙ nõ.qꝛ ſiłi⸗

7

tudo cãea teſtimonio repellit ꝑſonas ⁊ ad iudicã

dũ Fede.de ſenis tenuit ꝙnõ ſit idoneꝰteſt.tum
qꝛ tales ſunt ſingulares.tũ qꝛ de facto ꝛio depo
nunt.⁊ ſunt ſuſpecti rõne cõmodi ꝙ ex futura ien
tentia ſunt ꝑcepturi.Lau.de ridol. diẽ vidiſſe id
ſic ſepiꝰ pᷣcticari in el curia floꝛentina.ſʒ Bal.
n quodã ſi i dixit ꝙ vbi talis teſtis ꝓte/
ſtatur ex ̊ teſtionio aliqð ius q̃rere.ꝙ nõ admit/
tatur. qꝛ ex neceſſitate ⁊ certitudinaliter expectat
cõmodũ.q repelli tanq; in ꝓpꝛia re.

Ite queritur. ſi caueat .x

vpalis coſtitutio ꝙ ad dicta taliũ poſſit qs ↄpel/
li ad vſuraꝝ reſtitutiõem. nunqd ſi agaĩ ad annul

landũ teſtimoniũ vigoꝛe decretalis.q;q ti.eo li.
vi.reputabũtur idonei.Rñ.vede.ſentit ꝙ; nõ. tũ
qꝛ cõſtitutio exoꝛbitãs a iure cõi nõ excedit caſuʒ
ꝛiũ tũ qꝛ fictio talis ↄſtitutiõis oꝑat᷑ ꝙ crimen
it ꝓbatũ ſʒ nõ qualificatũ ꝓut reqᷣrit ↄſtitutio

Itẽ queritur quid in .. V
T. 0

Iis ſi vſuras poſtulãs g̊ quẽ opponit᷑c.qĩ fruſtra
er de yſuris · patus ẽ cauere de illis reſtituendis.
admittet?᷑ ne ſi cauerit. ſentit glo.in e.c.qꝛ fruſtra.

ꝙ nõ.niſi caſu qͥ maꝗ cã ↄriũ ſuaderet ꝗlis eſt in/

opia.qᷓ opinio placuit Jo. Si mipee inopiaʒz re
peil it ipᷣm cui dʒ. et eo.cũ tu.qᷓ;to ſoꝛtiꝰextraneũ.
Hoc idẽ firmat glo.in regla dolo. de re.iu. Nec
obſtat illud. c. q;; in ſua alternatiõc qꝛ illudyeꝝ
̊ ad euitãdas penas de qb in ipᷣa decretali diſpo
nitur. Et talis ſi non inuenit pignoꝛa vel fideiuſ
ſoꝛes ꝓ cautione ſtatur ſuo ſacramento.

„

Pluat vel alias vñ poſſit cauere ⁊ neutrũ vult fa⸗
ccre cũ oppoſita exceptiõe qꝛ fruſtra nõ dẽat audi⸗
ri. qͥd faclet eps tũc ꝑmittet ne vſurariũ a q̊ repe/
tebant᷑ vſure illas retinere. Rñdet Lau. de ridol.
ꝙ nõ ſed ↄſiãbunt᷑ ⁊ deponent᷑ quſq; petcẽs res ſu⸗
as reſtituat vſuras. Inno. tñ dicit ꝙ reus ille po
terit compelli a iudice ex officio ſuo reſtituere ilk

Iteſt talis bʒ vnde J. MII

a quibus agens extoꝛſit.

„, „ —

tra quẽ .·ꝓVII.

xcipit ꝙ nõ põt pete e vſuras.qꝛ ipᷣe eſt vſurariꝰ

3

licet nõ ſit manifeſtus. nunqͥd nihilomin? põt re

pelli diẽ Cardi.ꝙ ſic.maxiĩc Senſt octo dieſ

ar. c.pia. de ercep. li. vi · Sed ga ſiqs in pnia ↄfel/
ſus eſt ſe vſuras crtoꝛſiſſe.ſed pᷣ eſt occultũ. nũqd
ſacerdos debet iſti negare ſepulturs berenpnon

volentibus ad dictum eiuo reſtituere. Rñ. Non.
