põt cõmunicari. Scðo ex illatiõe iniurie oꝛit᷑

odij in oꝑe.⁊ h̊ ↄſiſtit in duobo.ſex ſubtractione
boni ⁊ illatõe mali Si in ſubtractõe boni.aut q̃

2 , — — — „u . —— — ,nRe

Capitulũ

fubtrahit illicite bonũ ſs ale. ant tempoꝛale.
Si ſpũale puta qꝛ excludit eũ ab oꝛõne generali

cũ.ſ.oꝛat ꝓ omnido fidelibo intẽdit illũ excludere
aut qꝛ nõ vult coꝛ eo pᷣdicare tũc peccat graui᷑.
nec debet cõmunicari q;diu habet hãcvolũtateʒ

Si ſubtrahit bonũ tꝑale.aut neceſſariũ aut non
neceſſariũ.Si neceſſariũ ſic peccat moꝛtiłr vr ſi ĩ⸗
imicũ nõ paſcit in articulo moꝛtis.Tũc eni ha⸗
bet locũ qð dicit ambꝛo.diſt.lxxxvi.ſi nõ pauiſti

occidiſti. Si nõ neceſſariũ nõ peccat niſivenialr
qð intelligo cũ eo ille indiget ⁊ ſi nõ abſolute.ſi ef
fectus odij ↄſiſtit in illatioe mali.aut ergo qͥs inꝰ-

fert inimico malũ contra oꝛdinẽ iuris aut ᷣm oꝛ

dinẽ iuris.ſi cõtra oꝛdinẽ iuris ſic peccat moꝛtlr

qꝛ mihivindictã⁊ ego retribuã.ait dñs ar. de pe.
di. iiij. vbi dicit aug. Qui diuini bñficij oblitꝰ ſu⸗
as vultvindicare iniurias nõ ſolũ de

ſi ctũcpõt cõmunicari.odio tñ a coꝛð remoto vt
qñ b̊ facit ex ſentẽtia iudicis. vel ex ꝑmiſſiõe iurj.
Ex ſentẽtia iudicis.vt ſi malefactoꝛ ad mãdat

iudicis ſatiſfacere leſo nõ vult etiã leſus põt ißſm

de mãdato iudicis appeter̃ bello Et quicqͥd rapit
ab hoſte vel adiutoꝛib ſuis totũ ſuũ eſt.quouſq;
ſit ſibi plene ſatiſſactũ de omni dãno dato ⁊ expẽ
ſis.vltra h̊ aũt ñ debet aliud acciꝑe.niſi ppter im
manitatẽvicij ile meruerit oiba bonis ſpoliari vt
ꝓpter hereſim vel cõſimileviciũ.ſimiłr cõmunica
ri põt qñ facit hoc ex ꝑmiſſiõe iuris.Licet eni re/
lariterverũ ſit ꝙ uemo põt ſcipᷣm vindicare.vł
ſibi ð ſuis ius dicẽ.tñ ius hoc ꝑmittit in caſib ci
uilibo. vt vim vi repellere cũ moderamie inculpa
te tutele vel etiã ſocios defendere.⁊ hmõi.xxiij.q.
iij. foꝛtitudo. Tertio ex illatòe iniurie oꝛitur ſi
gnũ rãcoꝛis in oꝛe.⁊ ſic diſtigue.aut iiuriatoꝛ ex⸗
hibet cõdignã ſatiſfactõem aut nõ.Si exhibʒ ᷣm
qᷓ̃ntitatẽ clpe ſupple⁊poſſibilitatẽ ſuã.ſic tenet᷑ ad
amiciciã recipere ⁊ ei loqui.vñ aug. Memẽto ci⸗
to ignoſcere ſi quis in te peccauerit⁊ a teveniã po
ſtulauerit. Si aũt nõ exhibet nõ tenet᷑ ei loqui qñ
ſcʒ ſatiſfacere aut oĩno nõ vult aut ſemiplene. Et
hoc intellige verũ niſi foꝛte actio iniuriaꝝ aboli⸗
ta ſit diſſimulatõe vel remiſſiõe. Actio ei iniuria
rũ aboletur remiſſiõe vel diſſimulatõe. Remiſſio
ne qñ.ſ.leſus remittit iniuriã.xxiij.q.iiij.ſic illic.
Diſſimulatõe remittitur.vt ſi luſerit vel riſerit vł
comederit cũ eo poſt iniuriã factã iuſti.de iniur̃.
S. fi. Quarto ex illatõe iniurie oꝛitur actõ iniu/⸗
riaꝝ:Hãc nullꝰtenetur dimittere.iĩmo qñq; leſuſ
dimittere nõ põt vt ſi iniuria illata eſt monacho
vel ſeruovel filiofamilias vel vxoꝛi.Na m ſi mo⸗
nacho illata eſt cõpetit actio iniuriaꝝ monaſte/⸗
rio vel monacho.niſi foꝛte monachus ſeu aliꝰreli
gioſus eſſet longe abſens a monaſterio.⁊ de licen
tia abbatis ſen alius alteriꝰ ſui ſuꝑioꝛis.tũc eni
poſſet agere de actiõe iniuriaꝝ.ff.de iniur.l.ſivnꝰ
Et ſi monachꝰremittit iniuriã nibilominꝰ mõa
ſteriũ agere põt.Sed ſi abbasvel alius ſuꝑioꝛ re⸗
mittit iniuriã monachꝰagere nõ põt.Secus ſi in
eccleſia ſeculari que nõ pot remittere iniuriã cle/
rico factã. Itẽ ſi iniuria ſeruo eſt facta dũs remit
tere põt nõ ſeruus.Itẽ iniuriã factã filiofamilias

catis veniam merebitur.⁊c̃. Si ſcòm oꝛdinẽ iur

pater remittere põt ⁊ agere pꝛo iniuria ipᷣa nõ fili

us niſi qui iniuriatꝰ fuerit putaret eũ patrẽſami
lias.ff.de iniur.l.i.S.i.⁊.ꝭ.ſi adeo Itẽ ſivxoꝛi facta
eſt iniuria viro cõpetit agere pꝛo iniuria ⁊ nõ ecõ

tra. Non g̊ eſt neceſſarium volẽti cõicari vt dimit

tat actionem iniurtaꝝ ledenti ſed odiũ. Itẽ nota

ꝙ qui remittit actiõem iniuriaꝝ in articło moꝛ⸗
tis in manu pᷣſbiten. ſi hot facit cã moꝛtis poteſt

poſtea agere ↄtra iniariãtẽ ſi cõualeſcat.Secꝰ qt

ſi ſimpłr remiſit.ff.ad iitł᷑.l.fi. Itẽ nota ſᷣm hoſti.
ꝙ actio iniuriaꝝ ab initn abolet᷑ diſſimulatõne
idẽ ſi quis iniuriã accepit nõ iraſcit᷑nec mouetur
ſed ſi exindemotꝰ fuerit.⁊ iniariã ſtai ad aim re/

uocauerit ⁊ iniuriantẽ citari fecerit non tollitur
diſſimulatõne.nec ꝑ ſalutationẽ.nec ꝑ oſculũ pa
cis datũ in eccłia niſi expꝛeſſe remittat᷑ vel pacifi⸗

cetur. Hec omnia Duran.vbi ſuppas.
apituluũ.iiij. de detractione ⁊ grauitate eiuus
Etractio eſt ſecunda fi

lia inuidie ſᷣm grego. in moꝛal.Diffimit᷑
aũt ꝙ eſt denigratõ aliene fame ꝑ vba

. occulta. Ex qua diffinitòe ᷣm be.tho.ſe.ſe.q. ixxi
ijj. ar. i.oñditur duplex differẽtia inter ipᷣam ⁊ cõ⸗
tumeliã.Et pꝛia eſt q;tũ ad modũ ꝓponẽdiverba

qꝛ.ſ ↄtumelioſus moniteſte pꝛofert verba contra
aliquẽ.detractoꝛ aũt occulte. Sicut aũt facc fit

nocumẽtũ ꝓximo manifeſte.⁊ qñq; occulte.mani
feſte quidẽ ꝑ rapinãvel alias violẽtias maifeſtas
occultevt ꝑ furtũ vel doloſam ꝑcuſſionẽ. Ita⁊ vᷣ⸗

bis manifeſte quidẽ vt cõtumeliõdo.i.dicẽdo ꝓxi
mo verba iniurioſa in faciẽ eius.⁊ occultevt ꝑ de
rractõem. Etiõ dicit᷑in diffinitõe ꝑverba occulta

nõ qdẽ ſimptr ſed occulta ei cui detrahit.quia in
abſentia eiꝰ.qᷓ;uis eni poſtea ci notũ fieret a refe/
rentibo.tñ tũc occultũ fuit ei qñ ille detrarit.

Scva differẽtia ẽ q;tũ ad finẽ intẽtũ ſeu nocumẽ

tũ illatũ.qꝛ contumelioſus ex facto ſuo derogat

bhonoꝛi detractoꝛ aũt fame Nã ex hocipᷣo ꝙ aliqs
ꝓfert manifeſte verba ↄtumelioſætotra aliquem

videt᷑ipᷣm ꝑuipendere.⁊ ex hoc dehonoꝛat᷑ contu

meliatus.vñ cõtumelia detrimẽtũ affert honori
Sʒ cũ quis verba ↄtra aliũ ꝓfert in occulto viðꝛ
ipᷣm magis vereri q; ꝑuipẽdere.vñ nõ directe in⸗
fert detrimentũ honoꝛi ſed facit qᷓ;tũ in ipᷣo ẽ pꝛo
ferẽs verba cõtra aliquẽ occulte eos qui audiune
malã opinionẽ habere de eo cõtra gue loquit᷑ hoc
ei intẽderevidet᷑.⁊ ad hoc intelligi᷑ detrabẽs vt vᷣ
bis eis credat᷑.vñ dr̃ in diffinitõe ꝙẽ ðnigratõ.i.
obfuſcatõ ſeu diminutõ fame alteriꝰ. In b ãt ↄue
niũt ↄtumelia⁊ detractio.qꝛ ꝑvtrũ q; ꝓfer? malũ
de pxio.Et qꝛ ꝑpctãvenialia ñn denigra fama ho⸗
mis.iõ tales defectꝰocculte referre de aliq̊ nõ ẽ ꝓ⸗
pꝛie detractõ.niſi qͥs h̊ intẽderet vnde cũ dr in dit
finitõe ꝙ detractõ ẽ denigratõ fame itelligit᷑ ex in
tẽtiõe factavt.ſ.qͥs eo aio loq̃t malũ de alio vt di
minuat famã eiꝰ.Et ſic ſoluũ᷑ młteq̃ſtiões. Un⁊
ſi qs oꝛdinarie accuſatvł denũ ciat crimẽ alteriꝰ ĩ
iudicio qᷓ;uis ex h̊ denigret᷑fama accuſativł denũ
ciati.ſi h̊ͥ nõ intẽdit ſedvt ꝓuideat᷑ bono cõi⁊ ſalu
ti ꝓxi.qð pmouet᷑ ꝑ punitòʒ criminũ⁊ coꝛrectõeʒ
hoĩm nõ decrabit calſed merel. Secꝰſi Iraͤeres
3
4.

Titulus X

infamis tũc moꝛtłr peccaret. ſʒ ad fame reſtoõnez

no tenet. Ite ſi qs loqcur o allquẽ ;uis ñ ſequa?
dengratio fame illi. qꝛ ſcz verba nõ credut. eñ
exqͥ hoc intẽdit ⁊ ad h̊ opat᷑ detractoꝛ eſt. Iteʒ ſi
qͥs ex loq̃citate vł leuitate refert crimia alioꝝ oc
culta nõ intẽdens fame derogare. nõ foꝛmalr ſʒ

Matłialit᷑ ðꝛ detractoꝛ.vñ nec petm̃ ẽ moꝛtale ni⸗
ſi ⁊ verbũ qð de alio pfent ex loq̃citate eſſ adeo F

ue ꝙ notabilit᷑edat ſam ꝓximi.⁊ pᷣcipue in his

que pꝑtinẽt ad honeſtatẽ vite ᷣm Tho. vbi.S. vt
referẽdo de aliqͥ ꝙ ſit adulter] foꝛnicatoꝛ. vſt urg
riꝰ.p̃datoꝛ⁊ hmõi.ſecus dicendo aliquẽ eẽ iracũ
dũ ſuꝑbũ.ↄtentioſum. pᷣſumptuoſum.leuem et
hymõi. Itẽ referẽdo mala crimialia alioꝝ ex qua

dã loqcitate qᷓ notoria ſunt non ꝑtinet ad detra
ctionẽ.qꝛ nõ denigrat famã illoꝝ cũ iaʒ deniãta

ſit. ſi tñ bac intẽtiòe ageret moꝛtalr peccaret. De

tracxio igit pprie ⁊ ſtricte ſumpta ſꝑ ẽ moꝛtle.ſᷣm
Cho. vbi. S. arti. ij. — „ .
De detractiõe loquẽs .ꝗ.I.
HPs. ait. Induant᷑ qii detrabut mibi pudoꝛe. et
operiant᷑ ſic dyployde ↄfuſiõe ſua.põ.cvii. Quã
uis pha ibi loqtur i ꝑſona xpᷣi ad pĩem ð iudeis

q detrabebat mit mois.dicetes eu eẽ trã⸗ greſſo⸗

rem leg blaſphemũ, malefic? hmõi. vt ðꝛ Jo.
cebãt qꝛ bonꝰeſt. alij neq̃q;.ſed ſeducit turbas et
bi detrahebãt. Sʒ oẽs tales induti ſunt pudoꝛe

manikeſtiſſime aſparuit de ſctitate ſua ĩimo et
Deitate. Et oꝑti ſũt ↄfuſiõe duplici.ſ.tꝑali ⁊ eter

nali nõ penitetes de pctõ illo. Et iõ dicit. ſi dy/
Ployge. q eſt veſtis duplex. ⁊ ſignificat duplicem
cõfuſionẽ. Põt ẽt verſus iſte verificari de q̊libet

detractoꝛe.⁊? poni pñs imꝑatiui modi futuro

indicatiui. vt freqntfit in pſamis. Induãtur id
eſt induent᷑i.circũdabũt᷑ vndiq; pudoꝛe cũ.ſ.ma

nifeſtat falſitas eoꝝ. vł in reſtone fame. 2 oꝑient

duplici ofi. lone ſi nõ penitẽt.ſ.tꝑali ⁊ eternali.
Dzʒ ſcie de bmo qꝙ detractio variat ſeptẽpli⸗

citer. aggrauaĩ᷑ terribiłr.⁊ vurcar diffaliter.

Quantũu ad pᷣmũ ðꝛ Ecẽs.x. Si moꝛdeat bᷣpẽs
in ſilentio nil eo minꝰpʒ qͥ occłte detrahit. Ser⸗

bens comedit terrã. Siceni dictũ fuit pᷣmo ſer⸗
Henti in locutꝰc diabolꝰ mulieri.Terrã come
des Heñ iij. Sic detractoꝛ paſciĩ öfectibo hoim
quos recitat. Serpẽs ẽ aial venenoſi um qð ſuo

Harn inficit ꝓpe aſtantes. Ita detractoꝛ hʒ vene⸗
nũ malicie ⁊ ſua locutõe tberrackort energ
do malam opinionẽ in mẽtib- eoꝝ.Serpens oc
culte vulnerat ſeu moꝛdet. Sic detractoꝛ occlte
i eſt in abſentia eiꝰ cui detrabit male loqt᷑ de eo
ages Z illð diuinũ madatũ. Nõ maledices ſur⸗
do et coꝛã ſcʒñ ceco pões offendiculũ.Leui.xix.
Maledicit ſurdo detractoꝛ.qꝛ diẽ malũ de eo qᷣ

eñ nõ audit. ponit offendiculũ coꝛã ceco qꝛ no

tificat defectꝰalicꝰ rei qͥ nõ videbat.iĩ. neſciebat.

⁊ inde ille ſcandaliʒat᷑ ex ilo malo oꝑe ipſius Et

vtðꝛ Deutero.xxxij. Uenenũ aſpidũ inſanabile.
q⁊ nõ pᷣt tolli mala opinio generata ex detractõe
Serpes eſt anial callidũ. Uñ ðꝛ Beñ.iij. erat

callidioꝛ cũciq animãtibo kre. Uidet᷑ eni in inceſ⸗

urmur multꝰ erat de eo in turba alij di⸗

ſu ꝙ ſumat vnaʒs viã ⁊ impꝑceptibilłr voluit ſe ſdq

aliã. Uñ ðꝛ ꝓuer. xxx. ꝙ vnũ ex diffieilibo ad cog⸗

ſcendũ ẽ via colubrſr̃terrã.ſic detractoꝛ incipit

loq bonũ de aliqͥ de q̊ intẽdit malũ dicere. vt ſic

mag ſibi fides adhibeat᷑.⁊ ſubito vertit ſe ad ma

„

la ⁊ vitia illiꝰvtẽs ↄiunctõne ganerelua pure

talis bona fuit hec. ⁊ illa tal etñ vitiũ bʒ.tale ſce
lus ꝑpecrauit. Hoc aũt agit ſeptẽ modis q̊ͥs po
nit.b.tho..ſe.q.lxxiij.arti.in rñſiõe ad vltimũ
argumentũ.directe qͥdẽ qᷓtuoꝛ mõis. Pꝛimo
mõ imponit falſuʒalgeri dicẽdo aliquẽ comiſiſſe
tale crimẽ qð ſcit veꝝ nõ eẽ.Et idẽ videt᷑ ſi ex ſu
ſpitione loqns aſſerit qð ignoꝛat ſiue ex odio h̊

agat.ſiue ex loq̃citate hͥ eni moꝛtaleẽ. Secꝰ ſi ex .

loqcitate diceret ſe audiuiſſe tale crimen de illo.
Idẽ eſt.ſ.moꝛtale qñ de ſeipᷣo diceret crimẽ cõmi
iſſe qðᷣ nõ fecit. Non eni minꝰ tenet qͥs puidere
fame ſue q; pximi.etiaʒ ſi tioꝛe pene ſ̊ faceret.pu
ta ne reducat᷑ ad patibulũ ſeu toꝛturã.vel diutiꝰ
ibi teneat᷑ fatetur ł refirmat crimẽ deſe qð nõ ꝑ⸗

petrauit. Scðo mõ qñ pctm̃ auget verb ſuis.

et ſcom ꝙ auget ⁊ intẽtionẽ hʒ.ſic eſt moꝛtale vł
veniale.vt ſi diẽ aliquẽ furatũ fuiſſe cẽtũ floꝛẽos
qui nõ abſtulit niſi qͥnq;.dicit ꝑcuſſiſſe aliquem
multis verberibi qᷣ leuit᷑ꝑcuſſit.⁊ illð qðᷣ additẽ
quid notabile ⁊ falſum.tenet᷑ reſtituere famã.ſe⸗
cus ſi qͥd leue.quõ aũr reſtituere debeat famã in
fra dicet. Tertio mõ qñ occultũ reuelat dicẽdo

ſcʒ qð veꝝ eſt ſʒ ſoccultũ alijs.tũc eniĩ moꝛtale eſt

qn ex maliuolẽtia agit.intẽdẽs diminutiõem fa
me illiꝰ. vel ẽt ex loqcitate cũ lllð ẽ ita gue ꝙ ex il
la mãifeſtatõe pcti occulti ſeqᷣtur diffamatio eiꝰ

als veniale.Sʒ b faciendo ex caritate dicẽdo il

ꝑſonis qᷓ̃s credit poſſe ꝑ eaꝝ coꝛrectõeʒ emẽdari

vel ẽt ex iuſticie ʒelo accuſando l denunciãdo in

iudicio vt mala puniãtur vel mal obuiet nõ ma
lũ ſʒ bonũ ⁊ meritoꝛiũ eſt ᷣm Tho.in qͥdlibetj.

Quarto qñ id qð bonũ eſt diẽ mala inteétione

factũ.puta dat aliqs elẽoſinas.diſcurritad ĩduł
getias ecclłias freqntat.deuote audit diuia offi⸗
cia. dicit qͥs illũ talia agere ex inani gliaꝛ ypocri
ſi.ſi intẽdit talẽ opinionẽ mala ingerere ĩ mẽtib
audientiũ moꝛtalr peccat.ſiue hipſe credat ſiue
nõ credat.tał nõ tenet᷑ ad r̃ſtitnuẽdũ famã illi.qꝛ
nõ abſtulit. Nã audiẽtes bᷣ ſciũt vel ſcire dñt in⸗
tentõem alicꝰ q̊ fine agat.oꝑa bona ſciri ñ poſſe.
Etſõ ſi h crederet ex leuitate ſua eſſet h nõ ex illa
locutiõe. Quito mõ directe detrahit qs cuʒ.ſ.
negat bõa oꝑa alteriꝰvt cũ narrat᷑ de aliqͥ qð eſt
rect?hõ adminiſtrãs iuſticiã ſubdit/.elẽoſinariꝰ
ad pauꝑes ⁊ hmõi.detrahere aliqᷣs illivolẽs diẽ

nõ eſſe veꝝ vt ſic fam illiꝰ diminuat. Sexto ẽt

indirecte cũ bona alicꝰ malicioſe recitet.vt eum
queri?᷑ de ↄuerſatõe alicꝰ vt exhibeat᷑ ei aliqð offi
ciũ vl bñficiũ ſciẽs aliqs młta bõa de illo ex
iudicaret aptus ad illð racet illa oꝑa ba ne⸗
quat᷑ talẽ vtilitatẽ.tal etiã ⁊ ſi Suit᷑ peccat indire
cte nocẽs ꝓxio nõ tñ tenet᷑ ad aliquã reſtõnem fa
me. Septimo cõmittit᷑ detractio ꝑ cantilenas
ſeu libellos famoſos. vt cũ qͥs facit catilenã vel
ſonetũ ſuꝑ aliq̊ crimie alicꝰ. vel ẽt ſcribit ſcedu
is ↄtinente crimẽ alicꝰfalſuʒ.vcl ẽt veꝝ ſʒ occltũ

ſe.

e
nnh
t ſ
tadn
ſ
leſc
gbo
Nmi

—

Peno

mniſe
ſiceſn
odoob
cl
delloo.
econi
ricere
w.o.
dud
Prop
tbſus,
nnerr
ins
n
lti
ice
wäͤin
ds
mck
dicn⸗
ur
Ci
ins
nin
lben.
one
AiR
iaof
iwon
inih
utue
ll6
tenie
fiſe⸗
höi
oinn
olien
Sct
a
lciͤf
lach
t
M
inent
nin⸗

Pꝛimo quia deo odibilis.
Secundo quia ꝓpꝛio ſubiecto nocibilis. ſermones ſuos t oqui
ſua ſnia iudicabũt᷑ lemo inuito auditoꝛi libet re
fert.vi.q.i ex merito. Et ꝑmaxie nociuũ ẽ detra⸗
ctio q irrogatpᷣlatis ⁊ religioſis.vñ dr in veii lege

Capitulũ II.

et ponit in loco mãifeſto vt inuẽta legat. ⁊ ꝑ noti
cia illiꝰerimẽ diuulget᷑. Et hi qͥ ſcribũt has ſcedu
las q dicũtur libelli famoſi ſᷣm iura canõicact ei
uilia guit puniũtur ſi reꝑiũtur cũ eis qͥ pᷣos in⸗

uẽtos libellos nõ ſubito dilaceràt ſʒ alijs oñdũt

VUnñ adrianꝰpapa.ait. Qui alteriꝰ famã publice
ſcripturã vel vba cõtumelioſa cõfinxerint.⁊ reꝑ⸗
tus ſcripta nõ ꝓbauerit flagellet᷑. Et qͥ eũ pus in
uenerit rũ pat ſi nõvult auctoꝛis facti cam incur
rere.v.q.i.c.i.Debẽt etiã hi excõicari.vt in.c.hi qͥ
b. ſi qs.ſic dr Si qͥs famoſũ libellũ ſiue domi ſiue
ĩpublico ſiue quocũq; loco ignoꝛãs reꝑit aut coꝛ
rũpat.pꝛiꝰ qᷓ alter inuẽiat.aut nulli ↄfiteat᷑iuẽtũ
Si vo nõ ſtati eaſdẽ cartulas coꝛruꝑit vł igni cõ

ſumpſerit.ſʒ vim eaꝝ doloſe maiſeſtauerit ſciat ſe

q̃ſi actoꝛẽ hmõi delicti capitali ſnie ſubiugàdum

mõi añt libellus alteriꝰ opinionẽ nõ ledat. C.

de libellis famoſis.l.ſi quis.

ODuatum ad ſecundũ . II

Inde cille detrahit incipit mag amare? cre⸗

dere qð dicit.⁊ ꝑ ↄns ꝓxim magis odire.: ſima

gis recedere a cognitioe vᷣitatis. Nocet etia detra

ctio ꝓpꝛio ſubiecto.qꝛ ſi nõ pemtet⁊ ſatiſfaciat et
naliter cruciat Necẽ cõtra qð Aug.di.xxv. .als
ca. q; in aliud. dicit ad miguts peccnra 1. veniclia
ptinere igne purgatoꝛij puniẽda cũ nos cu omni

facilitateꝛ temeritate maledicimꝰalijs.i.detrahi⸗

mðꝰ.poc eni intelligi ᷣm tho.qñ nõ intentòe infa
mãdi ſʒ ex lapſu lingue hoc agimꝰ. nec illud indu

cit infamiã. vel cũ dicimꝰ mala q̃ nõ ſunt crimia

lia nec denigratiua fame.Si vᷣo detractoꝛ ve pe/
niteatlopoꝛtebit eũ ſubire magna ↄfuſionẽ.qꝛ ne⸗
ceſſe ẽ ipᷣm dicere ſe falſum dixiſſe ſi falſum dixit.

Aliqñ etiã talis punita deo tꝑaliter. vt patet in

maria ſoꝛoꝛe aaron.q̃ effecta ẽ lepſa ex eo ꝙ detra

rxit moyſi ppter vxoꝛẽ eiꝰ riobſiaz rt Num xij.

Lertio nocet ꝓxio.ſ.fame eiꝰ.Et qꝛ int extioꝛa

bona q poſſidemꝰ fama pᷣeminer diuitijs eo ꝙ p⸗

peccatũ detractõis ẽ multũ graue. vñ dicit᷑ alex.

papa. Sũma iniqtas fratres ẽ detractio.vi.q.i.

Et iõ in veteri⁊ nouo teſtõ pᷣcipit᷑ a detractionib⸗

abſtinere. Jaco.iiij. c nolite fres mei detrahere al
terutꝝ ne in iudiciũ incidatis.ſ.dãnatõis.Et ſa

pieñ.i.A detractõe ꝑcite lingue qꝛ ſermo obſcurꝰ

in vacuũ nõ ibit.qnimmo Salomõ admonet cunz
detractoꝛib nõ ↄuerſari dicẽſ.puer.xxiiij. Cũ de
tractoꝛibo ñ ↄmiſccar. vbi glo. In h̊ ſpalit᷑ vicio

piclitat totũ genꝰhũanũ.Onditaũt grauitas eiꝰ

Zertio quia pꝛoximo leſibilis

De pꝛimo dicit apłus ad Ro.i. detractoꝛes deo

odibiles. Nullus aũt odio habetur a deo niſi p/
pter moꝛtale erqͥ oſtendi: detractio eſſe moꝛtale
qð vm ẽ ᷣm cho.vbi.S.qñ fit ex intẽtiõc denigrã⸗

di famã alteriꝰ ſiue verũ ſiuẽ fim vicat.?⁊ etia ſiñ
hac intẽtõe ſʒ ex loq̃citate cũ inde ſequit ifamario

ꝓrxĩ. Recte aũt ðᷣs odit derracroꝛẽ ex eo ſpaliter qꝛ
videt᷑ auferre qð ẽ dei ꝓpꝛiũ ſ.de hoĩbo iudicaret

mala eoꝝ publice maifeſtare.qð in iudicio finali

oꝑabi.vn Job.xix. Quare pſeqmini me vt de. ſ.

2dẽnãdovitã meã.⁊ carnibꝰ meis ſaturami. ¶ bi
dicit greg in moꝛł.ꝙ ſaturat᷑ carnibs hũanis qui

delectabiłr paſcit᷑ detractõibꝛ⁊ moꝛib vitę alien

ſcʒ alijs detrabẽdo. Et in vitaſpatꝝ legit quẽda
patrẽ dixiſſe meliꝰ eſſe.i.minꝰmalũ comedere car
nes aĩaliũ bꝛutoꝝ ⁊ biberevinũ tꝑe ieiunioꝝ qua
carnes hoĩm ꝑ detractõem. Sicut eni oſſa ſigni
ficant oꝑa foꝛtia.i.vᷣtuoſa hoĩm. ita carnes deſi⸗
gnãt opa infirma ⁊ defectuoſa. Caro eni infirma
dicit᷑ mith. xxvi. Secũdo detractõ nocet ꝓpꝛio
ſubiecto.Nã occidit aiam ſuã.pꝛiuãdo eã gratia.
vñ dð de pe. di. i.homicidoꝝ. Qui occidit ⁊ qͥ de/
trahit ꝑiter hõicida ẽ.ille coꝛꝑis.iſte aie Detractõ
etiã ercecat hoĩem. vñ greg. Quid aliud detraben
tes faciũt niſi ꝙ in puluerẽ ſufflãt.⁊ in oculos ſu
os terrã excitãt. vt vñ plꝰ detractõis pflant. inde

minꝰ vitatis videãt.xi.q.iij. Interverba. Hocat

ſcʒ quõ detractõ cecitatẽ iducat.be tho. vbi. ð. ſie
declarat.qꝛ hõ letat᷑ in ſnia oꝛis ſui.vt dĩ ꝓuer.xv

moꝛeſq; bonoꝝ coꝛruput n
pꝛcdiaq; diripiũt.Caueatvnuſqᷣſq; ne aut ling
aut aures hẽat pꝛuriẽtes.i. ne aut ipe alijs detra

pinqoꝛ ẽ ſpũalib bonis ꝓpter qð dr̃ puerbi.xxij.
MWeliꝰ nomẽ bonũ qᷓ; diuitie multe.iõ ðᷣtractio

ẽ grauiꝰ pctm̃ qᷓ; furtũ ex ſe.qꝛ maiꝰ nocumẽtum

inde ſequi? licq; ex circũſtatijs poſſet eſſeminꝰ. v ,/;

Antherii papa vicit voſt egre Dereroꝛes ſeq vttti
ſqᷣſq; ne aut lingus

hat.aut alios detrabẽtes audiat. Sedẽs inqᷣt p⸗

ppeta aduerſus fratrẽ tui loqbaris. detrabe d9do
⁊ aduerſus filiũ matris tue ponebas ſcãdalũ ⁊c̃.

Parcãt igit᷑ ſinguli detractiõi lingue cuſtodiãtqʒ
ſermones ſuos. ⁊ ſciat qꝛ cũcta q̃ de alijs loquũt᷑

Dis nõ detrahes.i.ſac̃dotibo ſiue pᷣlatis qͥ tenent

locũ dei in terrio.vñ.vi.q.i.c.ſuut plurimi.s.vᷣm
MNamfeſtũ ẽ dyabolũ q ſic leo rugiens circuit
rẽs quẽ deuorꝭʒ coꝛdiby plebiũ ſuaeevt docroꝛi
bus atq;ʒ paſtoꝛiby ſuis detrat
ſent. vrple 4 . *
frena eo laſciuiat atq; i ima ruãt. vt ſaltẽ ſic ꝑi
clitari poſſint. Peius malũ foꝛe nõ exiſtio q; xpia

bves langueſcẽtes no tenetibo paſtoꝛibo

nos ſuis inuidere ſacdotibꝰ.hec ibi.Datractoꝛcs

figuràt᷑ amonitas illos q nücios ſeu oꝛatoꝛes.
Dauid miſſos ad ↄſolãdü amon de moꝛte patris
in deriſuʒ ⁊ iiurià abſciderũt eis veſtes vſq; ad na
tecs. ⁊ raſerũt dimidiũ barbe eſtimates ſʒ falſo ꝙ
callide fuiſſẽt miffi ad exploꝛãdũ terrã nõ ad cõſo

lãdũ.ſed ꝓpter talẽ iniuriã dauid miſſo exercitu
ſuo cũ ioah cepit eos.⁊ ciuitatẽ eoꝝ extermiauit.
ij. Reg.x.Nũcij dauid ſunt doctoꝛes ⁊ pᷣſidentes
miſſi a xpᷣo vt legati⁊ oꝛatoꝛes ad hoies mũdi ad
ↄfirmãdã vel renouãdà amicici cũ xpᷣo.⁊ ad cõoj⸗
foꝛtàdũ ſub ſpe eternoꝝ bonoꝝ ð moꝛte.i.moꝛti

ficatione appetitoſenſuał ? vitioꝝ Sʒ hoĩes put

dicẽtes eos deceptoꝛes radunt dimidiũ barbe 6
ſignificat virilitatẽ vᷣtutũ.qꝛ diminuũt eoꝝ bõa
oꝑa negãtes ipᷣa vel mala intẽtiõe aſſerẽtes facta
abſcidunt veſtes vſq; ad nates vt appareat turpi⸗

tudo. qꝛ ↄuerſatiõeʒ eoꝝ ⁊ vitã dilacerãt detrahẽ
dojvt manifeſtẽt.ſiqᷓ vitia hẽant occulta alij

de

tegunt. Sed xpᷣs detractoꝛes ſeuerepunit.

Mudtum ad tertium. g. I.

oñnqui guitas bꝰ pcti.ex eo ꝙ purgat᷑ difficilr. Nã
cũ illeq detraxit teneat reſtituere fama qᷓ; abſtu⸗
lit dicẽdo ſe falſum dixiſſe ſi falſuʒ dixit. vel iniu

ſte infamaſſe ſi ven dixit. Et ̊ ilł oibo qbusdixit
ſi recoꝛdat᷑ ad qð dʒ adhibere conatũ.ſ.ad recoꝛ
dandũ cũ mag difficultate boĩs induci pñt in Hᷣ
Gppter ↄfuſiõeʒ quã recepturi ſt de medacio ſi uo. ?
Ci ab vno fama mali volʒ ad płimos.qᷓ; male pt
fſama ablata reſtitui.⁊ tñ non dimittit pctm niſi
reſtituat᷑ ablatũ.ſi reſtitui pᷣt.ait Aug. er de reg.
iuf̃. li.vi.c.pctĩ.Qð intelligit nõ ſolũ dðᷣ reb tꝑa
libo diuitiaꝝ.ſʒ ẽt fame ſᷣm tho. vbi.S. cũ ſᷣm ſa⸗
lomonẽ meliꝰ ſit nomẽ bonum q; diuitie multe.
Allli at cui detraxit dicere ñ dʒ niſi ꝑuẽiſſʒ ad no⸗
ticiã eiꝰ ipa ꝑſona detrahẽs.tũc dz petere veniã
Elſſe vel paliu.niſi er ſ̊ imineret ſibi magnũ picłʒ

vite ex tali fame reſtõne Sʒ erubeſcẽtia ſola 2 ccõ

fuſio hñda nõ ẽ ſola ſufficieẽs cã non reſtituẽdi fa
mã ablata. Sʒ de moõ reſtituẽdi famã hẽs.. ti ij

(C.ij. vbi videplene. Et notãdũ qꝛ ñ ſolũ detrabẽ/

.

do qs peccat. ſʒ ẽt libenter audiẽdo detractiões.
Peꝛo cuiꝰ declaratõe diẽ Tho. ſe. ſe. q.lxxiij.ar.
iij. ꝙ ſᷣm aplʒ Ro.i.digni ſtmoꝛteñ ſolũ qͥ pctã
faciunt. ſʒ et eneiut haletiby. Coſentire at cõ
tingit duplr. Uno mõ directe. vt. ſ. qñ qͥs induè᷑
aliu ad pctim.vel ei piacʒ pctm̃. Alio mõ indirce
ſcʒ qñ qͥs nõ reſiſtit pctõ cũ põt ⁊ debet reſiſtere.
etr h otigit aliqñ nõ.qꝛ pctm̃ placeat.ſʒ ꝓpter ali
que huanũ timoꝛẽ. ſi &̊ aliqs detractões audiat
abſq; reſiſtentia.vidꝛ detractoꝛi ↄſentire.vnð fit
hticeps pcti eius. Et ſiqdẽ ĩiducat eũ ad detrabẽ
dũ.vel ei etiã placeat detractio ꝓpter odiũ eiꝰcui
Detrahit᷑ nõ minꝰpeccat qᷓ; detrabẽs. ſ 3 aliq̃ndo

mag/ Uñ berñ. Detrahere ł! detrahẽtẽ audire qᷣd
hoꝝ dãnabiliꝰſit ñ facile dixeri. Si vo ei nõ pla
ceat erraee ⸗ er timoꝛe vl negligẽtia ł verecũ
dia qdã omſlat ępellere detrabentẽ peccat qᷣdẽ
ſz mlto minꝰ qᷓ; detrahẽs.⁊ qñq; qͥdẽ eſt veniale
qnq; etiã pᷣt eẽ moꝛtale.vel ꝓpter h̊ ꝙ alicui incũ⸗
bit ex officio detrahẽtẽ coꝛrigere. vel ꝓpter aliqð
pichin pns.vel ppter radicẽ qᷓ timoꝛ bũanꝰ pᷣt eẽ
moꝛtale.Detrahẽs hʒ dyabolũ ĩ oꝛe.⁊ audiẽs li
bẽter in aure.Dʒ g qlibet cũ audit detractioes re
pᷣbendere detrahẽte. nõ ridere vel ñ audire vlł fa⸗
ciẽ oñdere turbulentã ad rebmendũ eũ. Unð ðꝛ
ꝓuer. xxv. Uent? aqlo diſſipat pluuias.et facies
triſtis linguã detrahentẽ. Et q;uis ſit ꝓprij arbi⸗
eij detractiões qᷓs audit qͥs de ſe factas patiẽter
ferre ⁊ pati detrimẽtũ fame ſue niſi h̊ vergat i de
trimetũ ⁊ ꝑicim alioꝝ.⁊ poſſit laudabilr fieri ti
nõ ẽ ſui arbitrij ꝙ patia?᷑ detrimẽtũ fame alteriꝰ
⁊ iõ in culpã ei vertit᷑ſi nõ reſiſtat. eadẽ rõne q̃ te
netur qs ſubleuare aſinuʒ ꝓximi ſui iacentẽ ſub
vnere. vñ pᷣcipi Deutro.xxij.pᷣm Tho.vbi g. Et
ſi audiẽs ſcit illũ veꝝ dicere q;uis dicere nõ de/
beat eꝙ loq̃tur falſum. dʒ tñ arguere q; peccat de
trahendo. vel ondere ꝙ ei diſpliccat detractio.
Sz nec de facili dʒ qͥs credere derractõib. cuʒ qᷣ
tidiana expientia doceat m ultas falſitates ex er⸗
roꝛe vel mendacia ex induſtria dici.⁊ pᷣepue.au

„

diẽdo a maliuolis. als peccaret. Uñ damaſꝰ pa.

xi.q·iij. Nõ ſolũ reꝰeſt qͥ de alio malũ ꝓfert.ſʒ ẽt

qui aurẽ crimibo cito pᷣbet.ſ.credẽdo.⁊.ij.q.i.de

us dicit᷑. Mala audita nullũ moueãt. nec paſſiʒ

Aicta abſq; certa ꝓbatõe credant. Si aũt qs au⸗/
diret detractões.qꝛ eſtimat loq̃ntẽ moueri ex ca

ritate.vt ꝓtendat ad remediandũ malis nõ pec
caret.Szʒ nõ ſit faciłtñ ad credendũ JIs aũt cui
detrahit dʒ patiẽter ferre.nõ odio moueri vel de
tractões de ſe factas detractiõibo alioꝝ redũda

re directe.ſ.dicẽdo falſa vel occulta mala ð illis

ſed dʒ ſe excuſare ⁊ innocẽtia ſus oñdere qntũ pᷣt
ne alij ex infamia exoꝛta ſcadaliʒent᷑. als tacẽdo
malefaceret. Uñ aug. Qui fidens ↄſcie ſue negli
git famã ſuã nunis crudelẽ xi.q.iij.nõ ſũt audi⸗
endi.Et ſicex h̊ ðᷣtracto res incurrũt infamiã. qꝛ
detegitur falſitas ⁊ malicia eoꝝ iputat᷑ eis qͥ ſi⸗
bi b ꝓcurauer̃t. Sʒ talẽ iniuriã receptã nõ tenel
remittere ei ꝗ detraxit cũ veniã petit niſi famam
reſtituat dicẽdo illis coꝛã quib det raxit ſe falſũ
dixiſſe ſi falfuʒ dixit.odiũ aũt ⁊ rancoꝛẽ nunq; ex
hoc dʒ hre. ⁊ deo cõmittere fcã ſufficienti excuſa⸗
tione. vñ Bꝛe. ſr eʒzech. Linguas detrahentiũ ſiẽ
nro ſtudio nõ dẽmꝰ excitare ne pereãt.ita ꝑ ſuazʒ
maliciã excitatas dẽmꝰ equanimit᷑tolerar̃ vt no
bis meritũ creſcat.Et ſi veꝝ cẽt qdᷣ dẽm ẽ ſed oc⸗
cultũ taliter ſe excuſct ꝙ nõ mentiat᷑.⁊ młto ma
gis ne piret vel arguet cos de mẽdacio Sʒ poſſʒ
* aliqbe vᷣbis ſo phiſticis excuſare.vt ꝙ mita fal
ſa q̊tidie dicũtur ab hoiby. vel et ꝙ de ſcis vir ẽt
mutta mala dicta ſũt falſo.⁊ iõ nõ miꝝ ſi ẽt ð ip⸗
ſo dicant᷑. Et ꝙ miraĩ ꝙ credat tm̃ nephas de eo
er hmõi. Permittit aũt ðᷣs hmõi detractiões ſu
ſcitari ᷓ fuos ſuos ad ↄuandũ eos in hũilita⸗
te. Uñn gre. Sũt plurimi qͥ vitaʒ bonoꝝ foꝛtaſſe
ampliuſq; d laudãt. ct ne q elatio de laude ſurri
piat ꝑmittit oſpotes ðᷣs malos in obtractõnem
7 obiurgatõ em ꝓꝛũ pe.vt ſi q̃ culpa ab oꝛe laudã
tium naſcitur in coꝛde.ab oꝛe vituꝑantiũ ſuffo⸗
cetur. Dinceſt ꝙ doctoꝛ gentiũ ſe in pᷣdicatione
currere teſtatur int᷑ ĩfamiã ⁊ bona famã.vt ſedu
ctoꝛes inquit ⁊ veraces.⁊ alibi.Alijs ſumꝰ odoꝛ
vite in vitam. alijs odoꝛ moꝛt in moꝛtẽ. Debz g
is cui detrahit᷑ oꝛare ꝓ detractoꝛib exemplo xpᷣi
dicent pg. cviij. Pꝛo eo vt me diligerent detrabe
bãt mihi.ſcʒ iudei dicẽtes multa falſa de eo E go
autem oꝛabam. —
Aępitulũ.v.de ſuſurratione.

Uſurratio eſt quarta

te facta de aliqͥ ad tollendũ eiꝰ amiciciã cũ alio.
Vñ glo. ſr illð Ro.i. Suſurrões et detractoꝛes
deo odibiles diẽ Suſurrones ſt qͥ intaĩcos diſ⸗

coꝛdiã ſeminãt. Pꝛo cꝰ declaratiõe dic Tho. ſe.

ſe.q.lxxuij.ar.i.ꝙ detractio ⁊ ſuſurratio ĩ mana
⁊ foꝛma ſeu mõ loqndi ↄueniũt.qꝛ vtriq; malũ
occłte de ꝓxĩo loqtur ꝓpt᷑quã ſiſitudinẽ aliqñ po
nitur vnũ ꝓ alio. Uñ ecci.v.ſr illud. Nõ appelle⸗
ris ſuſurro.dic ibi glo.i.detractoꝛ.differũt autẽ
in fine.nã detractoꝛ intẽdit denigre famo ꝓximi
vnde illa mala de ꝓxio ꝓfert pᷣcipue ex qbepximꝰ

filia inuidie ſ̃m Bꝛe. Et pᷣt deſcribi
ſic ꝙ ſuſurratio ẽ locutio mala occul

—— — d —

— —.C — —— — .„⸗Y„„

wü
aut
ſun⸗
del
eto

ſta
gig
ten
ue

ſibi
tee
gre
dia
lab⸗

ber⸗

e

XXgAPirali ℳ½
“ infamari poſſit vel ſaltem diminui eius fama. ſignũ bꝰmalor diſplicẽtie ſi ꝑmiſitdiuidi⁊ ſein
i BSuſurro ait Inte dit amicicis ſepare ſm glo:in di in paſſiõe coapꝰ pꝛiũ ⁊ apini latꝰ no tf pmiſit
ducci t%ills q& &s puer xxvl. Suſurrone ſub diuidltuicz eis. ſignificat ecciaz. Iñ diretr mi
8 tracto iurgia vqeſcut. ꝛiõ ſuſurro ralia mala de lutes.-lõ ſeinda es Jo. xix. Er vno vᷣbo ſuſurro⸗
e ꝓximo ꝓfert q pnc g ip̃ᷣm anunũ cõmouere audi nis ſequit aliqñ tanta diſcoꝛdia ꝙ rota vna pa⸗
“l entes. m illud Ecci. xxylij. vir pctõ: ↄturbabit eria deſtruet. Demũ ſiẽ pacifici qui.ſ.pacẽ q̃r ũt
i amicog.· ? in medio pacẽ hnciũ immitter immi⸗ ponere int diſcoꝛdes vocant᷑ fil dei. Dat. v. qꝛ
id ciciꝗ. ⁊ Iſið. dicit in li.echi.ſuſurro de ſono locu ſcqʒ imitãt dei filiũ qͥ nos ſimicos pacificauit pfi
nt riõis aſpellat᷑.qꝛ nõ in facie alic?ſʒ iaure loqt de ſuo eterno. Ita ecõtra ſuſurrões dicẽdi ſtfilij dia
Nn trahedo.inq;tũ qdem ſuſiro malũ dicit ð alio boli qͥ qrit hoĩes deo inimicari. Et vt dicit beda
e S2 detrahere. Szʒ in hoc differt a tractoꝛe qꝛ m Qui ſocietatẽ frnitat aliq̃ diſcoꝛdie peſte cõma⸗
ſt intedit ſimpłr malũ dicere.ſʒ quicqd ſit illud qad culãt deũ ꝓdũt.xi.q.iij.abijt.vñ ſũt ſiles iude.⁊
it poſſit aim vniꝰturbare.ʒ aliũ etſi ſit ſimpłr bo⸗ in.c.iiuſtũ.ðꝛ ꝙ hoi religioſo.i.bono.parũ dʒ eẽ
eng nũ.ſed aparẽs malũ inqntũ diſplicet ei cui dꝛ.· inimicicias alioꝝ ñ exercere.łnõ augere male lo
Puch Eſt ant de ſe moꝛtale.quia ꝑ illud infertur nocu qndo niſi eas ẽt exringuere bñ loquendo ſtudue
l mentũ notabile primo. „ . ruuuu— ê.
e ſuſurratione ait F. I. Becudu malu quod .5. m.
men põ. Aduerſũ me ſuſurrabãt oẽs ini:mei.aduer. generat uſurratio ẽ qꝛ tollit aĩciciã hoim ad iui
kli me cog.ma.mi.hic ſcʒ ſuſurro ðꝛ ẽt bilinguis Et cem exqꝗ ẽt guitas hꝰpcti oñdi qꝛ tollic amiciciã
he rõ eſt ſᷣm tho.ꝙ cũ ai cicia ſit int duos nititer ſu; qð Smagnũ bonũ ⁊ ncẽriũ ĩ vita iſta. Un ðꝛ ecciĩ
ai⸗ ſurro ex vtraq; ꝑte aiciciã rũꝑe.Et iõ duab lin/ xi. Amico fideli nulla eſt cõparatio.Eſt ãt ncca⸗
nͤſe guis vtit ad duoſ.vni dicẽs malũ de alio ꝓpt᷑ qð riũ hr̃e amiciciã ꝓpter q̃tuoꝛ rõnes. Cle autẽ ſoli
iz 82 Ecarruᷓ. Suſurro ⁊ biliguis maledictus ðꝛ Ecẽs uij.Solꝰeſt qui nõ hʒ amicũ aliquem.
Irno erit.Et ſumi? ⁊ p id eſt.Et ſubdit᷑. ultos eniz Pꝛimo rõne virtutis habeneee.
dee⸗ turbauit amicos. Monſtruoſuʒ eẽt in nata hbfe Scvo rõne vtilitatis cõmunicande.
tom duas liguas cũ nullũ aĩal hẽat duas linguas ni Tertio rõne vnitatis ↄuande.
Ss ſi pens.ſᷣm opinioeʒ vulgi. Nec eni ſᷣpens habz Quarto rõne cõis neceſſitatſu lende.
Id duas liguas. ſʒ viðꝛ ꝙ heat ꝓpter velocẽ ei mo Quãtũ ad pᷣmũ nccriũ eſt cuilibʒ hr̃e vtutẽ eo p
Rü tũ vñ ſilis eſt tal ᷣpenti venenoſo ꝑ quẽ diabolꝰ virtꝰ bonũ fac hñtẽ ⁊ opꝰeiꝰbonũ reddit Cuilibʒ
ſi locutẽ ad tollendũ aiciciã hois cũ deo. vñ ſitis aũt nccriũ ẽ eẽ bonũ ad ſalutẽ ↄſeq̃ndã. Sʒ ami
en eſt ſuſurro diabolo qͥ figuratꝑ inimicũ ſuꝑſemi⸗ ciciaẽ virtꝰ ł reducibil ad vtutẽ.Et aicicia ſit
ü nan tẽ ʒyʒaniã in medio tritici.Mat.xiij · Tria virtꝰ moꝛal ꝓbat᷑ex hᷣ ꝙ virtꝰ oſiſtit in medietate
Lbün⸗ aũt mala facit ſuſurratioo. q̃ m roeʒ eſt Sʒ ĩ cõi ↄuerſatiõe hoim tam in fa
ſee Pꝛimo excludit beniuolentiã diuinalem. ccis qᷓ; in di ctj oꝑtz qd qlibzʒ ad vnũquẽq; ſe hẽat
vctſn Scdo tollit amiciciã humanalem. vc decz. Et hᷓ fac aicicia ſeu affabilicas q mediuʒ
minen Tertio includit nequiciãõ moꝛtalem. er untr acitork ſKeikltaſi. E ſi⸗ pʒ qðᷣ ſi nt⸗
kiu MQudtum ad Paum um. §. II. lis eiꝰ.qꝛ ſic iuſticia dar uuie ie ran
ie dicit Salo./ pucer. vi. Sex ſunt q̃ odit ðs ⁊ ſepti/ cicia cuilibet reddit ꝓpoꝛtionale. Sʒ in bᷣ differt
Keit mũ deteſtat?᷑ aia eiꝰ.Ocłos ſublimes ⁊c.ꝓ ſeptio qꝛ iuſticia ꝓpe attẽdit ðᷣbitũ nccitatex aliqᷓ obli
4 aũt põit eũ qͥ ſemiat ĩter frẽs diſcoꝛdias.hic ẽ ſu gatõe. Sʒ aicicia attẽdit debituz hoeſtat/ qð eſt
nle ſurro.Et ad idẽ fac̃ qð dicit ſapia increata q̃ eſt mag ex ꝑte vtuoſi qᷓ; ex ꝑte altiꝰ. Cũ ei hõ ſit aial
ich dei filiꝰ. ꝓuer.viij. Arrogãtiã ⁊ ſuꝑbiã ⁊ viã puã rõnale ſociale.ſic nõ pᷣt bñ viuere ĩ ſocietate ſine
Mhpc, et os biligue deteſtoꝛ. Impoꝛtat ãt deteſtatio ali vxtute.ita nec ſiñ delectatõc.Et iõ ex qͥdaʒ debito
edenie Iqd pluſq; odiũ cõe.ſ.ꝙ ñ pᷣt pati illð qð quis dte natali hõeſtat obligat᷑ ad hvt alijs ↄdelectabilit
deiteg 1 adan ſe videre. Et ſic pʒ ꝙ hoc vitiũ excludit ab viuat. niſi ꝓpt cãm aliquã necce ſit alios ↄtriſtare
— aia beniuolẽtiã dei.ita ꝙ ðs illũ ñ diligit ad ſalu cũ.ſ.amici defectuoſa cõmittũt. qꝛ tũc rephẽden
treem eternã. Sʒ maiꝰmalũ ſeu dãnũ hò pati ñ pt diſeſ̃m vᷣe amicie rõnẽ. Quia gᷣ ſuſurratio q̃rit
nn cũ oĩa bona q̃ hẽmꝰ ex beniuolẽtia dei héamus. aiciciã tollere ⁊ vᷣtutẽ imittere diſcoꝛdias ⁊ liti⸗
W MWerito ãt dei filiꝰſuſurronẽ ðteſtat᷑. qꝛ ↄrius ẽ gia. ¶ñ ðꝛ ꝓuer. xxvi. Suſurrone ſubtracto iur
det ſibi in oꝑib ſuis lã dei filiꝰvenit.⁊ vſq; ad moꝛ gia ↄqeſcũt. Scðo ẽ nccriũ hr̃e aĩciciã rõne vtili

uont tẽ crucis laboꝛauit vt filios ði qui erat diſꝑſi cõ tat còicande. qð ſicꝓbat᷑.Si illð qð ẽ ex inclina

juͤn gregaret in vnuʒ vt ðꝛ Joh.xi. ⁊ vt diſſoluat oꝑa tiõc natali e nccriũ.multo magjillð qdð ẽ ex aſſi⸗
rocorn diaboli. vt dicit Jo.in.ĩ.ca.ſua.c.iij. Sʒ ſuſurro milatõe ſpẽi.ſʒ aicicia ineſt ym natura generãtiſ
ſcood laboꝛat vt aĩcos ↄcoꝛdes ab iuicẽ diuidat ⁊ diſj ad gemitũ qð pʒ ꝑ bñ ficia qꝗᷣ ſt ſigna aicicie nõ ſo
T pergat ſilis lupo qͥ rapit ⁊ diſpogit oues Magig luũ in hoiby ſʒ et in alijs aialibo ⁊ volatilibo qͥ v
ginun vigenẽ ſuſurrones diſplicere xpo q qui corp eix maãifeſte appet ſtudiũ lõgo tꝑe adhibʒ od educa/
iget crucifixer̃t. Nã xpᷣs magis dilexit eccli q; coꝛpꝰ tionè ꝓlis.gᷓ maxie nccia aicia illa qẽ hoim ad
ieſv⸗ ſuum.qꝛ ꝓ eccia moꝛtẽ coꝛꝑis ſuſtinuit.Apoc.i. inuicè ꝓp: ſilitudinẽ nare ſpci. Et h̊ ꝓbat᷑ p locuʒ
,. Lanit nos.qꝛ ſcʒ ſumꝰeccia.a pctis nr̃is.in ſan a minoꝛi.ſ.ꝑ qðᷣdã ſignũ aicie ie qð iuẽit in oibo
zt guie ſuo. ſ. pmoꝛte effuſo. diuidũt at vnitatẽ coꝛ homibo natatr.ſ.familiaritat z beniuolẽtie.qꝛ ſi
vn tꝑis xp̃i.i. eccie ſeu fideliũ ꝑ ſuſurratõem. vñ etin adq erneosde qᷣb minꝰ viðꝛ natalr impendimus
1, 9
C

Citulus vm.

bñficiavł obſeda q̃ ſt amicicie ſigna.ſiẽ qũ ignoti

⁊ pegrini declinãt a via recta eos ab erroꝛe vie re
uocamꝰ.⁊ iter rectũ oñdimꝰ⁊ dirigimꝰ.⁊ qñ ca/
dũt erigimꝰeos.ad oñdendũ ꝙ oĩs hõ ſit natalr
amicꝰoi homi ⁊ familiares. vñ ea q̃ ſunt natalit᷑
bona oibo ſunt nccria.q̃le bonũ ẽ amicicia. Ptʒ
etiã 5 auicruſpaͤli. bain alijs aialibo ẽ ini⸗
lcian vt apparet ꝑ ſigna amicicie q̃ ſunti
anet ſamilk drainer Auune Fuates aliquẽ in alto ſtatu. Scðo ẽ amicia vti

eis.puta qꝛ aſſimilãt᷑.qꝛ ↄuerſant᷑ qͥꝛ obſequunt᷑

eo ꝙ generãs tꝑs magnũ adhibet ad educatiõeʒ

7 * 8

gẽiti.mlłto mag ẽ aicicia natalit᷑int᷑eos qͥ ſt vniꝰ

gent adiuicẽ. inq;tũ cõicãt in ↄuictu.i moꝛibj.i
obſeqᷣis. Idẽ pʒ ex dicto cõi.Nã amatoꝛes hoim

laudamꝰqᷓi umplẽetes łꝑficiẽtes illð qð ẽ hoĩ na⸗

tuale.vel id ad qð nat᷑a incliat cõis.l.amicicijs.

Et hãc tollit ſuſurro.Et iõ ðꝛ ecci.xxviij.Ois ſu
ſurro maledictꝰ erit Lertio ẽ nccriũ hr̃e aĩciciã
rõne pac⁊ vnitatis ↄſᷣuãde qð ſic ꝓbat᷑.Illð ẽ ne

ceſſariũ hr̃e qð maxie ẽ ↄuatiuũ ciuitat ⁊ cõita

tis.⁊ vitare eiꝰ oppoſitu.ſʒ int oia aĩcicia eſt pac
⁊ ↄcoꝛdie vnitat ↄſuatiua.qð pʒ ex exẽꝑlo ⁊ rõe
Exẽplo qꝛ legiſlatoꝛes mag ſtudẽet ad aiciciã int᷑

toꝛcs qñq; iuſticiã int᷑mittũt.puta.i peis inferẽ⸗

dis ne amicicia excludat᷑ ne diſſenſio oꝛiat᷑. vnde

qꝛ ↄcoꝛdia aicicie aſtſimilat᷑.qꝛ ſcʒ ↄcoꝛdiã legiſla

tores maxĩe appetũt.ↄteptiuã at ciuiũ marie re⸗
pellũt qᷓi inimicã ſalutcitatis.iò aicicia maxie ĩ⸗

ter oĩa ẽ nccria.pʒ h̊ idẽ rõne.ſ.ꝑ cõꝑatiõeʒ ad iu tciam.i. derare coꝛp 1de 1
6 is actõibo.⁊ patiũt᷑ defectꝰmłtos indigẽt aicicia
ad ↄplendũ ſuas actiões ⁊ ad ſubueniendũ ſuis
dcfectib.ꝓpter qð oꝛabat Ps. Ne ꝓpijcias me in

ſticiã q̃ maxie viðꝛ ncẽria cõitati ł ciuitati totalłr
argiendo.Illud qͥ̊ hico nõ indiget᷑ altero.ſʒ econ
