tractu pᷣt coꝛã iudice eccliaſtico cõueniri.vt in c,/fi:de

fo.ↄpe.li.vi.hec oĩa qico.ſy.

BDe comutatione iura F.1

menti. In c. puenit. ſummati ðꝛ nõ deierat qͥ tura

menti ↄplementũ in meliꝰcõmuiat. Circa cuiꝰ decla
rationẽ Nico.ſy.ibi ſic diſtinguit. Aut iuramẽti im⸗
plementũ ↄcernit honoꝛẽ dei:aut vtilitatẽ pꝛiuatam
Et in pꝛio caſu.ſi illð in quod vult ↄmutare eſt dubi
umvtꝝ ſit maiꝰbonũ reqͥnt᷑ſuꝑ hoc autoꝛitas ſuꝑio⸗
ris ſᷣm Anto.in ↄmutatõe. Itẽ etiã ſi illᷣ̊ ẽ maiꝰbo⸗
nũ mãifeſte euidẽter ſʒ obᷣuato eiꝰqð iurauit ñ ĩpe
ditvel ꝑturbat maiꝰbonũ.puta qꝛ iurauit ire ad ſan

ctũ Anto.⁊ nũc intẽdit ire ad ſepulchꝝ. pᷣt eĩ ĩplere

pꝛimũ.⁊ poſtes ad ſepulchꝝ ire.vñ in tali ↄmutatõe

ſivellet pꝛimũ in ſcðᷣʒ ↄmutare reqͥri᷑ autoꝛitas ſuꝑi

oꝛis ſaltem epᷣi. Nã ſicut ep̃s pᷣt votũ ↄmutareita.et
iuramẽtũ.vt notat Inno.in c.Debitoꝛes.eo.t.Si ãt
nõ pᷣt ſeruari iuramentũ ſine ꝑturbatõe vel deſertiõe
maioꝛis boni.tunc pꝛopꝛia autoꝛitate ↄmutare po⸗
teſt m Anto.putsa ſi iurauit ire ad ſepulchꝛumvł cõ
trahere matrimoniũ cum aliqua.ppꝛia autoꝛitate pᷣt
Zuenire intrado religionẽ qꝛ unpẽdit ꝓ tali obſequio

hãc cõpulſionẽ facere etiã iudex ſecka⸗
rs.vt notat fede.ↄſilio.cclxiij.⁊ hoc qñ nõ dubitat
de turpitudiue recipiẽtis.Sʒ ſi dubitaret᷑ de iuribꝰ

4
4
die

he⸗
fon

=D
— =—

—

= = π ☛ – —e ☛ ee

— —
Sb. = =☛⸗
— — —

dlum
ſſhen
deog
Epte
lenit
blig
ltugt
fism
dede
rch
Rep
lnut
miſi
glih
non
nep
(

abe
faun
lumt
,O.
lule⸗/

lauei
ciiſ
moi.
mnun
bohl
Re
l

1

ſde

Aons
Pal
i
Untan
deb
ſgr⸗
Pbo
ſo⸗
d

ſyen

perpetuã dño ſemitutẽ.ar. devoto.c. Scripture. In
ſcðᷣo ãt caſu cũ.ſ.iuramẽtũ oↄcemit vtilitatẽ pꝛiuatã.
dico ꝙ ſine ſenſu illiꝰcui pᷣſtitũ fuit etiã in meliꝰ cõ⸗
mutan nõ pᷣt/ lec ꝓdeſt in hoc ſuꝑioꝛis autoꝛitas ex
hoc qð notat᷑ eot.ciquãto,.⁊ ꝑ Inno.in c.cũ inter.ð

renũ, Pꝛo quo facit quia debitoꝛ nõ pᷣt vnã rẽ etiaam
melioꝛem ꝓ alia ſoluere inuito creditoꝛe.vt Inſti.qui

7

Deirri

bꝰmo.tol, obli.in pꝛincipio.
9 7 ℳ

.—

—

toꝝ·o.ſm b. Tho.jij.ij. qxxxix.Cũ ad vnuquẽq;

tineat irritare iurameta q a ſubditis ſacta ſunt in
his q̃ ſubdunt᷑ eius ptãti ſi vult.iõ mrꝛ prpᷣt irritare
filioꝝ iuram̃ta.⁊viri iuram̃tavxox.vt dici Nũe.xxx
hec tho.qð videt᷑ intelligeqũ ſᷣm guil.in his q nõ pnt
ſieri ſine ſcãdaloꝛ pᷣiudicioviroꝝ. Idẽ de filijs ⁊ uis
videt᷑. Ad id qð di.Anto.ſacit að: ðꝛ ſummatĩuin ca.
Uenlẽtes. de iureiur,.videlʒ ꝙ nõ valet iuramẽtum
ſtitũ in pᷣiudiciũ iuris ſuꝑioꝛis.Et ſuꝑ dicto c. q̃rit
rlyco.ſy. SDi cleric? exiſtẽs in ſtudio alicꝰciuitatis iu
rauit nõ exire diſtrictũ illiꝰ ciuitatis anteq; ſuo credi⸗
toꝛi eſſet ſatiſfactuʒ. ſi ante ſolutionẽ reuocat᷑ex iuſta
cã ꝑ epᷣm nundq d iuramẽto nõ obſtãteteneat᷑ mãda⸗
to ſuꝑioꝛis parere.Et videt᷑ ꝙ ſic ꝑ illð c. Ueniẽtes.
qꝛ nõ potuit ſe obligare in pᷣiudiciũ iuris ⁊ autoꝛitatꝭ
ſuꝑioꝛis.Et poſt młta q allegat Jo.an.de re. iur. In
malis.ↄcludit ꝙ nõ tenet᷑ ibi manere ſʒ parere mãda

to ſuꝑioꝛs.Et hoc niſi cũ licẽtia epᷣi fuiſſet in ſtudio.

⁊ neceſſitate ſtudij Irxiſſettalẽ obligatõem.videtur
enĩ tũc ſe obligaſſe cũ licẽtia epᷣi qͥ dedit licẽtiã ſtãdiĩ
ſtudio.qꝛ vno ↄceſſo vident᷑ oĩa ↄceſſa ſine qͥbo illð
expediri nõ pᷣt.vt in c. Pꝛudentiã de off. dele. Et idẽ
ↄcludit ꝑ oia de pr̃e reuocãte filiũ qͥ eodẽ mõ iuraue
rat. Itẽ in dicto c.Peruenit.ponit᷑iſta alia concluſio
ſummaria,. Non aſtringit᷑ qͥ iuramẽto ad impleẽdũ
qð iurauit ſi ab alia ꝑte nõ implet᷑. Circa hmõi de⸗
claratõem ico.ſy. ſic diſtinguit.qñ due obligatões

reſpectuant᷑ adinuicẽ vt quia ego ꝓmiñ tibi certũ qͥꝗ

ꝓ eo ꝙtu pꝛomiſiſti mihi qld alið.ſi tu nõ adimples
ex ꝑte tua.nec ego teneoꝛ implere.⁊ ſicloqᷣ? iſtð c. per
uenit.⁊ regula pruſtra.dere.iur.li.vi. Idẽ qñ ſolꝰme
obligaui ſʒ obligatio mea fuit conditõnata ꝑ te reſpe
ctu alicꝰĩplẽdi ꝑ te.puta ꝓmiſiire ꝓ te romꝗ ſi dede⸗
ris mihi.x.ſi nõ das.nõ teneoꝛ.pmiſi nõ expellere te
de domo mea tibi ↄceſſa in emphiteoſim certe tacite
intelligit᷑ ſi mihi canonẽ ſolues.vñ ſi nõ ſoluis.poſſũ

te expellere.Si vero obligatões non reſpectuant᷑ ad

inuicẽ nec reftectũtur ad idẽ factũ ſed diũſuʒ puta ꝓ
miſi tibi dare certũ liberuʒ ⁊ iuraui.tu poſtea iuraſti
aliqͥd ꝓ me facere l ʒego nõ impleã ꝓmiſſionẽ. tu tñ
non vitabis periuriũ differẽdo qꝛ tu nõ pꝛomiſiſti rõ
ne pꝛomiſſiõis mee ſed ſimplr.⁊ in hoc caſu loquit᷑
ca.Quod deo.xxxiij.q.v.

De iuramento facto .J.

ab aliq̊ alicuivtꝝ obliget eũ ad ſucceſſoꝛes eiꝰ cui iu

rauit.⁊ vtꝝ ſucceſſoꝛes iurãtis obligent᷑ ex illo ei cui
iuratũ eſt. Rñdet ad vtxq; Nlico.ſy.ſuꝑ c.veritatꝭ.e.
ti· Quãtũ ad pꝛimũ ꝑ diſtinctõʒ.qꝛ aut qͥs iurat ali
cui⁊ ſucceſſoꝛibo eiꝰ⁊ certũ eſt qð tenet᷑ nec ãpliꝰ tene

rept qͥs ſe alicui obli

.
.
—
1 „*
„
– . . . .

tur iurare ſu cceſſoꝛibo eiꝰ licʒ teneat ſe cogſcereliber⸗
tũ ſeu vaſallũ ſeu ſubditũ. Et de hac recognitõe loqᷣt᷑

72

c. Longinqᷣtate.xij.q.ij.qð fit ne lõginqᷣtate tꝑis ꝑe
at mẽoꝛia oꝛigis. Aut nullã mentõʒ facit in iuramẽ⸗
to de ſucceſſoꝛibo.⁊ tũc iteꝝ ſubdiuiditur qꝛ aut iurat
ſimplxr ꝑſonałr.⁊ tũc cuilibet ſucceſſoꝛi iurare teuet.
ad hoc facit.leumꝑialẽ, de ꝓhi.feu.ali. Sʒz hoc facere
videt᷑.c.iſtud veritatis.Aut fuitſimplłr appoſitũ ali

qð verbũ ꝑſonale.puta ꝓmitto tibixẽ. ⁊tunc ꝓcedat

opinio pᷣmiſſa. Si tñ is cui iuratũ eſt remouereła di

gnitate nõ teneret ei iurãs ad obſeruantiã iuramẽti
amplius.qꝛ intelligit᷑ iuramentũ ꝑſone p̃ſtitũ ratiõe
dignitatis.⁊ de hoc eſt infra.in ca.Uenerabilem. de
elec. Aut fuit ſimplr p̃ſtitũ rõe dignitatis ⁊ tũc trãſit
ad ſucceſſoꝛes q;fũcunq; nõ fuerit facta mẽtio ð ſuc
ceſſoꝛibo vt ſi dixi ꝓmitto obedire epo floꝛẽtino ł Ro.
pon.qꝛ dignitas nõ varia?᷑ ex varietate ꝑſonax.vt in
ca. Liberti.xij.q:ij. Quãtũ ad ſcdᷣm dicit hoſt. ⁊ cõit
doc. iuramentũ nõ traſit in heredẽ vel ſucceſſoꝛẽ iu
rantis etiꝗ ſi qs iuraſſet ꝓ ſeꝛ ſucceſſoꝛibo ſuis ſeu he
redibo qꝛ lʒ d poſſit obligareheredẽ tpalr. ĩmo etiaz
nõ faciẽdo mẽtiões de heredib pactũ regularit᷑ trãſit
in eos. Spũalrtñ nõ pᷣtqꝛ lʒ ſit honeſtũ vt in ſpũali⸗
bus obligatõibo ſilius ſequatvoluntatẽ prñis non tñ
neceſſariũ. vt in cei/de deipon. impubeꝝ. Uñ ſiliꝰ vł

α

heres nunq; eſt ꝑiurꝰex iuramẽto defuncti ſed tm̃ uꝝ

rans ſi nõ ſeruot cũ debeat.⁊ ſiquidẽ fuitiuratũ ſim⸗
ply nõ habito reſpectu ad dignitatẽ eiꝰ cui iurat᷑ nec
ad dignitatẽ ſeu aliã qlitatẽ iurqtis ſꝑ obligat iurãtẽ

ſi hoc pñt ĩpoꝛtareverba iuramẽti.ar.xxxij.q.viij.ca.

vnico.Sʒ ſi iurat᷑ habito reſpectu ad dignitatẽ eius
cui iurat᷑ puta iuro tibi vt epo cũ ſis pꝛiustꝰ nõ tene⸗
oꝛ. Silr iurãdo reſpectu qᷓlitatis alicꝰ ipᷣius iurãtis.
puta iurat q ſeruare ſtatuta ecclie. tanq;ᷓ clericꝰ vel
canonicꝰ. cũ ñ eſt ampliꝰclenicꝰvel canonicꝰ nõ tenet

„.

iuramẽto obligatꝰat.dicti.c. UenerabilẽcRõ aut q⸗
ligareꝛ ſucceſſoꝛibo ſuis nõ ãt pᷣt
obligare ſe ⁊ ſucceſſoꝛes ſuos eſt iſta. qꝛ in pꝛia agit᷑
de obligatoe ꝓpꝛia quã qͥs facere pᷣt put vult. In ſe⸗
cunda agit᷑ de o bligatõe aliena qᷓ; nõ facere pᷣti ſpũa
libo aliqͥs ꝓ alio.qꝛ anĩa ſine ppꝛio ↄſenſu ligari ñ pᷣt
vt· xxxij,⸗q.viij.c.vnico. Et hanc concluſionẽ firmat.
Jo.an.in fi.de ſepuuil·

De iuramento vni⸗ F. II
uerſitatis ſeu ſocietatis cũ.ſ.iurãt ſe aliqͥd facturos ł
nõ facturos.nũqͥd poſſint ſibi dimitrere. Ad qð rñ⸗
det guil. ꝙ boc pᷣt eẽ qᷓtuoꝛ modis Pꝛiĩo qᷣqẽ ſi ſit ð
his ꝗ ꝑtinẽt ad cultũ ði ſeu ad religiõʒ vł piertatẽ ⁊ t

nõ pn remutere. vt ſi duo iurẽt ꝙ ibũtvltra mare mi
litare. p deo.ſ.bellãdo infideles. vł intrabũt religio

nẽ. vel dicẽt duovel tria pſaltia adinuicẽ.aut ſi ͥ ar⸗
tifices iurent ꝙ de lucro dabũt certã poꝛtionẽ fabꝛice
alicꝰecclievel in alios pios vſus. UVbi tñ aliq iurat ꝙ
ibũtvltra mare ſimł pnt quidẽ ſibi remittere inuicem

nevadãt ſil.ſed nõ pñt ſibi remittere ꝙnõ vadant. qꝛ

quaſi duo iuramẽta ſunt.iſi⁊ ꝙvadãat.⁊ ꝙ ſił vadant
Scðo ſi iuramẽtũ ſit de tẽpalibo ⁊ ſit tale ꝙ abſq;
iuramẽto tenẽt facere qð iurat.⁊ tũc etiã nõ poſſunt
ſibi remittere qꝛ pꝛopt ſalutẽ aĩox videt᷑ eſſe iuratum

Citulus Hecimus

vt ſi camifices iurẽt nõ vendãt cames infectas ꝓ
ſanis.aut ꝙ nõ ſophiſticabũt merces ſuas.⁊ bmõi.
Aad hoc eni tenent᷑ etiã ſine luramẽto. vñ nõ pñt ſi⸗
biinuicẽ remittere iuramẽtũ. Tertio pᷣt ↄuigere ꝓ
iuramẽtñ ſit ſuꝑ retꝑali ad qð tñ abſq;iurameto noᷣ
tenebant᷑ facere qðᷣ iurãt.Et tũc ſi obſeruatia iurameè
ti ſpectattm̃ ad cõmodũ vel incõmodũ iuratiũ pñt ſi
bi remittere. vt ſi vnꝰiurat alteri ꝙ faciet ſibi libꝝ ali⸗
quẽvel donũ dabit. ⁊ alter iuret ꝙ dabit ei mercedẽ.
Silłtr qñ duo ſocij iurãt adinuicẽ ꝙ cõicabũt ſibi lu
cra oĩa. Sʒ ſi ſpectat ad ↄmodũ alioꝝ qð iuratũ eſt
nõ pñt ſibiinuicẽ remittere.vt ſi artifices iurent ꝗ in
mercibo.xx.ſolidoꝝ nõ accipiẽt de lucrovltra vnũ ſo⸗
lidũ vel qð nõ vendẽet de matenia ſic pata vel ꝓꝙñ tra
hent petias pãnivltra tm̃ꝛ bmoi. Quanto pᷣt tin
gere ſi iurat᷑ e alijs ẽ danoſum.nã tale iurametũ ñ e
obligatoꝛiũ vt ſi iurẽt ſutoꝛes ꝙ certo tꝑe non laboꝛa
bũt ⁊ hocvt ꝓpter raritatẽ ranius vendãt. vl ca rnifi⸗
ces ꝙ nõ pᷣꝑabũt cames niſiad cenũ nũex. vel ali

opifices ꝙ nõ oꝑabunt᷑ ꝓ minoꝛi pᷣcio qᷓ; tãto ⁊ hmõi

Hec iuramẽta q;uis nõ ſint obligatoꝛia mñ nõ expe⸗
dit vt ꝙ ppꝛia autoꝛitate Zuenia kvel ſibi remittat ſʒ
ꝙ autoꝛitate epi reuocẽt᷑.vel poti denũcient᷑ ea nõ te
nuiſſe. vel dic ꝙ ſufficit autoꝛitas ꝓpꝛia qñ fuit iura⸗
tũ de eo qð eſt maifeſte pctm̃vel maioꝛis boni ĩpedi
tiuũ.hec Guil. Itẽ nota qũ multitudo iurauit alidd

facerevel nõ facere. cũ qntvtꝝ aliqͥbo ↄueniẽtibo poſ

ſint alij licite Zuenire. Rñder guil.ꝙ ſi abſolute ⁊ in
oẽʒ euẽtũ iuratũ eſt qlibʒ tenet᷑ ſuare cũ.ſiñ ſit ð ſe il

licitũ.qð iuratũ ẽ.ſivᷣo ſub ↄditõevłob determinatã

cãm. puta ſi alij uarẽt⁊ hmõi nõ tenẽt᷑ niſi extãte cõ
ditõe.ar.xxxij.q.viij. Mõ ſolũ extra de ↄdi.appo/ca.

veꝝ. Uñ ſi oẽs alij vel plures nõ ſeruant in hoc caſu

abſolutivident᷑ alij. Sivero pauci ſunt qͥ nõ ſeruant
recurrẽdũ ẽ ad intetõʒ iurãtiũ videlʒ ſi intẽdebãt ꝙ qᷓ
cũq; nõ ſᷣuãte ipi nõ tenerẽtꝛ tũc nõ tenent᷑. Aut ſo⸗
lũ ſi młti eẽnt qͥ nõ ſeruarẽt.⁊ tũc tenent᷑. Qõ ſi de in⸗
tentõe neſcit᷑ tutius eſt ſeruare.hec Buil.

De iuramento quod S. V.

quis facit de parẽdo mãdatis alicꝰ quõ ſit intelligen

dũ.Circa hoc l lico.ſycolligit talẽ diſtinctõʒ ex verb

Inno. Aut eĩ iuramentũ fuit Benertr pᷣſtitũ de pa⸗
fẽdo mãdato alicꝰ. Aut ſpecifi
tur ex pꝰfacto dubitatio ſuꝑ ĩ
In pꝛoo caſu ðt ꝙnõ extẽdit᷑ iuramtũ niſi ad ea de qᷣ

☛

bꝰcogitatũ fuit vel debet merito cogitari.vt in c. Quĩi

tauallis e.t. Refert etiã alios dicere ⁊ nõ male ſᷣm eũ
nõ ſufficeret ſi iurãs dicat ego non cogitaui ꝙtu hoe
mihi pᷣciꝑes dũmõ pena ñ excedat culpã imo oi
pt pᷣciꝑe qtenꝰculpa patit᷑ niſi ſit aiꝰ.vt in c. Quĩta
uallis.vel ꝙ nõ ſit ↄ⁊ pꝛꝰ iuramẽtũ illð qð ĩponitur.
Dicit᷑ ĩ ſummarie ĩ c. Ceniẽs.e.ti.ꝙ ſi alicꝰ mãdato
iuraui parere.aliqͥd mihi pcipit ↄ iuramẽtũ ꝑ mep⸗
us licite factũ illð ſeruare ũ teneoꝛvel etiã niſi eẽt ts
le qͥd iliꝰ qdð mãdat᷑ qdð ſᷣm cõem eſtimatiõʒ nũq; iu
raſſet ſi credidiſſ ſi ibi illð mãdari.ar.in.c.petitõ.e.ti.
In ſcðo caſu pꝛiĩcipali dicit ꝙ in cõſilio aĩe ſue ſeu ĩ fo
fo pnĩali ᷣm intentõʒ iuratis eſt interpᷣtãdũ.Sʒ ĩ iu
dicio ſeu foꝛo ↄtẽtioſo recipit interpᷣtatõʒ ſᷣm ius:vt ĩ

ciſice 2 determiate. ſz oꝛi⸗
o ſuꝑ ĩtellectu⁊ꝛ interpᷣtatõe eiꝰ

ec. leniẽtes.e.t. Qualr ãt ius ĩterpᷣtabit᷑ vide.xxij.q.
v.hũane. Et.c.ex lris de ſpõ.⁊ c.tua. Et ꝑ hoc deter
minat᷑ qſtio qua qrit᷑.Lũ clericꝰſtare mãdato epᷣi iu
ratꝛ epᷣs pᷣcipit ei vt reſignet bñficioꝛ ñ appellet certe

exquo nõ erat veriſile hoc intẽdere poterit nõ obſtate

pᷣcepto appellare nec opꝰẽ petere abſolutõʒ ſeu relaxa
tionẽ iuramẽti cũ iuramẽtũ nõ extendat᷑ vltra ↄſen⸗
ſum iurãtis. Firmat Jo.an.in.c.vnico.de ↄmo. vbi
dicit ꝙ generał renũciatio caſuũ foꝛtuitoꝝ nõ valida
tur iuram̃to ex defectu ↄſenſus Itẽ ꝑ hoc decidit᷑ alia
qſtio cũ videlʒ qð iura eſt obieruãdo ñ obuiet pꝛio
ri iuramẽto ſed ałs ſolẽniter ꝓmiſſio. Quãuis eĩ In⸗

no. dicat ꝙ ſeruãdũ ſit iuramentũ ⁊ depꝛomiſo dʒ ali

ter ſatiſfacere. Hoſt. dicit ↄꝛiũ allegãs płes rões: ar.
xxij.q.v. Juram̃ti. Anto.dicit ꝙ ſipꝛĩa ꝓmiſſio ẽ pᷣ
ciſa vt qꝛ eſt obligatio dãdi ñ artaret᷑ ad pceptũ in ꝰ⸗
riũ ꝙ qͥs iurat ᷣuare niſi ꝑs de alio ↄtetaret?᷑ cui facta

— — — „

eſt ꝓmiſſio. Sʒ ſi nõ eẽt pᷣciſa obligatõ nec in obliga
qͥ tionibo facti in bo ꝑs pᷣciſe nõ obligat ad factũ ſʒ ad

inteſſe.tũc qꝛ pᷣt iplere pꝛimũ⁊ ſcdᷣm dʒ iuramẽtũ ſer

uare.vt ſi vni ꝓmitto tradere aliqu rẽ.poſtea eadem
rẽ alteri ꝓmitto⁊ iuro.teneoꝛ ſᷣuare iuramẽtũ qꝛ poſ⸗

ſum pᷣuare iuramentũ tradẽdo rẽ: ꝓmiſſum ſatiſfaci
endo ſcðo de intereẽꝛ hãc dicit putare fuiſſe de mẽte.
Inno.in ſupꝛadicta ſnĩa ei Sʒ nico.ſy.tenet ↄꝛium
videlʒ ꝙ ſi ꝑ iuramẽtũ ſeqns in q̊ aliqͥd pꝛomiſit nõ
pt qͥs infringere pꝛomiſſionẽ pꝛius ſimplir facta lici⸗
tãvt obſeruet iuramẽtũ.⁊ ſic ↄcludit ꝓobligat᷑ quis
ad factũ illð ĩplendũ qð licite ꝓmiſit ſiue ſit ꝓmiſſio
ſimplex ſiue iuramẽto firmata de iure ðᷣino ⁊ canõico

de pac. c.i. T.xxij.q.v. Juramẽti. ec ſufficit ſatiſfa⸗

cere q̃ ad intereſſe.ſ.alið dando etiã ſi iurauit poſtea
aliqͥd qð habet ĩpedire ſimplicẽ pmiſſionẽ. qꝛ nõ te⸗
net᷑ illð ſeruare Inno.etiã videt᷑ ſibi eſſe ↄꝛius in c.ſi⸗
cut de ſpon. vbi dicit ꝙ ſi às ſimptr ꝓmiſit ↄtrabere
cũ aliq⁊ poſtea idẽ pꝛomittit alteri młien⁊ iurat ſecũ
dũ nõ pꝛimũ qctũ ꝙtenet᷑ potiꝰpꝛiĩe q̃ſi nõ valeat iu
ramẽetũ ↄ ꝓmiſſione alteri factẽ Cũ dñs facit iurare
ſuos ſupditos ꝙ dicẽt ei ſi quẽ ſciuerint vel audierĩt
ſurripuiſſe aliqͥd de rebo ſuis. Dicit guil. Circa boc
credo diſtinguẽdũ.ꝙſi tał dñs cõiter hẽt᷑ truculẽtet
ferꝰnõ tenẽt᷑ pᷣuare qꝛillicitũ fuit qð iuratũ ẽ. Si aũt
credit᷑a hẽt᷑ mãſuetꝰ⁊ nõ niſi rabilr ꝓceſſurꝰrũc ſub
diſtiguẽdũ.qꝛ aut ſunt tales ꝙ ꝑtineãt ad cuſtodiaʒ
eiꝰqͥ ſic iurauit ſᷣuare dʒ puta ſi qs videnit furẽ aſpoꝛ⸗
tãtẽ res q eꝰcuſtodie ↄmẽdate ſunt.pt ꝓſeqᷣ res fur⸗
tiuas als tenet᷑ reſtituere. Si autñ tenet᷑ ad cuſtodi
am illaꝝ reꝝ tũc ſi ñ pᷣt ꝓbare ñ dʒ reuelare niſi tlibo
pſonis qᷓ pnt ꝓdeſſeꝛ ñ obeẽ.⁊ ſi alio mõ iurauit non
fuit licitũ iuramẽtũ nec ꝑ conſequẽs obligatouũ.

De iurando ſeruare .F§. V.
ſtatuta alicꝰeccłievł ciuitatꝭ. Circa qð ſic diſtinguit.
Jo.an. Aut qͥs iurat ſᷣuare ſtatuta edita. ⁊ tũc ex vi
ſuramẽti nõ tenefad ſtatuta q̃ pꝰmodũ ſiũt.vt inca.
Clericꝰe.t. Aut iurat ſuare edita⁊ edẽda.⁊ tũc tenet
ad futua.⁊ niſi ibi eẽnt aliq ulicita qꝛ ad illa ñ tene
tur. vt in capitulo pꝛimo eo.tit.lib.vi. Si enim ſcie⸗
bat aut credebat aliqua ibi eſſe illicita:temere illud
iurauit, Tlec tamen obligatur ad obſeruantiame ſi

ſom

nnlck
feken
in ſe
ctie
ſpici
guis
mun
conen
fie
ſtan
ſtin
kiun

ſt
bit

qu
Q
ſen

leʒ

— —

„R

Capitulü V

neſciebat nõ ptccauit in iurãdo. intelligit᷑ de licitis
obligatio nõ de alijs. Aut tał iurauit ſimplr ſeruare
ſtatuta nõ expꝛimẽs editavł edẽda.⁊ tũc ᷣm Bo. 23
2 Fran.tenet᷑ ad edita⁊ edẽda.Qõ dictũ nõ placʒ Ni
co.ſy. ex eo ꝙ pꝛopt᷑ metũ piurij iuramẽtũ eſt grauiꝰ
pᷣiudicij ⁊ ſtricte interpᷣtatõis ⁊ iõ nõ eſt extẽdẽdũ ſed

potiꝰreſtringedũ vt no ↄpꝛehẽdat qð ex lata verboꝝꝛ

ſignificatõe ↄphendere pᷣt.vt in capi.Ad nrãm.⁊ ca.
Quintauallis.e.t.qð vult Archi.Poſſet tũ diſtigui
ꝙ aut ſtatuta q̃ poſtmodũ fiũt nõ ſunt multũ pᷣiudi⸗
cialia. ⁊ tũc extendit᷑iuramẽtłi ad illa. Aut ſunt gra
uis pꝛeiudicij ⁊ ad illa nõ extendit᷑ iuramentum. vt
c. Felic. de penis.li.vi.vt habet᷑ ꝙ publicatis bonis
alicꝰſunplr nõ veniũt bona ſutum ⁊ hoc pꝛopt᷑ graui
tatẽ pᷣiudicij. Si aũt talis qͥ iurauit ſeruare edita ſta
tuta poſtea ꝓmittit ꝑ illð iuramẽtũ qð puꝰ fecit ſua
re edenda nõ alit᷑ iurãdo exvi iuramẽti nõ tenet᷑ vt in

c. Clericus.Circa cuiꝰdeclaratõem Nlico. ſy. diẽ di⸗

ſtinguendũ.aut is qͥ pꝛimo iurauit intendit nũc extẽ
dere illud iuramentũ ad obſeruãtiã altenꝰ actꝰ nõ ãt
intendit de nouo iurare vt qꝛ dicit volo teneri virtute
pꝛimi iuramẽti.vel ꝓmitto ꝑ pꝛimũ iuramẽtũ.⁊ tũc
nõ fit extenſio nec tene? ex nouo iuramẽto.qꝛ hoc nõ
intẽdit.⁊ de hoc intelligi᷑ olctũ c. Clericus.vñ abb.
dicit hic ꝙſi as aſſerit dño aliqͥd ꝑ ſacrjm qð pꝛi ſec
nõ eſt ꝑiurus licet illð ſit falſuʒ.qð intelligit P. an.
2 bene quãdo ad hoc pꝛimũ iuramentũ non extende
bat᷑.i.ex ſua intentõe.ałs ſecus.tenet᷑ tñ tał ad illð ꝑ
modũ ſimplicis pmiſſiõis. Aut tał intẽdit ꝑ hoc iu

rare adhibẽdo pꝛimũ iuramentũ ad qð poſtea pꝛo⸗

mittit. qð pᷣt intelligi dupłr. Uno modo ꝓ intendat
ſurare ꝑ pꝛimũ iuramentũ ſicut ꝑ rẽ ſpũalẽ vt qꝛ dicẽ
iuro ꝑ euangeliũ ⁊ hmõi.Scðo mõ ꝓ intẽdat ꝑ re⸗
laxatõem ad oꝛimũ iuramẽtũ expꝛumere foꝛmã pꝛio
ris iuramẽti qᷓſi dicat.iuro ꝑ pꝛimũ iuramẽtũ.i.pᷣm
foꝛmã expᷣſſam in pꝛĩio iuramẽto.⁊ tũc de nouo obli⸗
gat᷑ ad iuramẽtũ nõ ꝙ extendat᷑ antiquũ ad nouã ꝓ
miſſionẽ Nã video q vbi reqᷣrit᷑ notabił expᷣſſio non
refert an expꝛimat᷑ noĩatim an ꝑ relarõem ad alið vt
in ſentẽtia qñ iudex dicit cõdemnovel abſoluo ꝓut ĩ
actis cõtinet.Et pᷣcipue qꝛ deus cui ſit iuramẽtũ re⸗
ſpicit ad mentẽ nõ ad foꝛmam verboꝝ.xiiij.q.v. Si
quid. Itẽ notãdũ ꝙ cũ quis iurat ſeuare ſtatuta cõ
munitatis vel alicuiꝰcollegij ſi qua ſunt abꝛogata ꝑ

contrariã cõſuetudinẽ q ſit rõnabilis ⁊ pꝛeſcriptavt 1

c. fi.ð ↄſue.nõ videt᷑ obligatꝰad illa qꝛ iã nõ hñtvim
ſtatuti. ar.ad hoc. di iij. 5. leges vbi dicit ꝙ̈ leges in⸗
ſtituũtur cũ ꝓmulgant᷑ firmant᷑ autẽ cũ monbo
tium appꝛooant᷑. lõnulle ãt ꝑ ↄꝛiã cõſuetudinẽ ab

B ſunt.qð pꝛobat᷑ ꝑ c.ſequẽtia.

ueritur vtru poſ⸗ F. VII.

—

ſit peti reductio eius lica
bitriũ boniviri maxievbi intuenit iuramẽtũ vł pena
Dicit ad hoc hoſtieñ.ꝙ niſi arbitramẽtũ eſſet ) deuʒz
quo caſu nullo mõ eſt parẽdũ.vt in c. Julianus.⁊c.
Qui reſiſtit.xi.q.iij.debẽt ꝑtes arbitramẽtũ obſerua

re nec pñt cõtrauenire ſine metu penevel piuni qſi ꝑ

tes voluerint ſe in hoc ligareꝛ iuri ſuo in hoc renũ cia

„⸗

re, vt in ceit ꝛrij / de pac. Et. vij⸗q/li Quã periculoſuz

vtẽ⸗/

qð ꝑ arbitros eſt iudicatũ ad ar

ðᷣt ꝙ foꝛte iudex deberet occurrere ⁊ obuiare iniqtati
ex officio ſuo penſatis ꝑſonaꝝ⁊ cauſe q̃litatibo.extra
de trãſact.ca.fi. Sed an valeat pactũ ſeu renũciatio
vt reductio ad arbitriũ boni viri nõ ſit locꝰ reſpectu
omnis leſionis.Et ſi nõ valeat ex ſe ſolũ.an firmetur
iuramẽtovel pena. Ad quod ſic Rndet Nico.ſi.aut
quis abſente ꝑte⁊ extra iudiciũ renũciat petitõi huiꝰ
reductoõis ⁊ nõ valet.qꝛ iuris futuri renũciatio nõ te⸗
net. vt in.l.i..de pac.⁊ de deci.capᷣ.Ex multiplici.
Aut hoc fit iniudiciovel extra in pntia ꝑtiũ. In qͥbꝰ
caſibus tenetiuris futuri renũciatio quia habet vim
pacti de non petendo iuxta notata in dicta.l.i. C. de
pac.ꝑ Bar. Aut obligauitſe per pacrũ quia ad non
petendã hanc reductionẽ.⁊ ſumꝰin caſu dubij noſtri
Dy. de re. iurein regula. Scieti.in.vi loquẽs in ſim
plici pacto aut renuùciatõe tenet.ꝙ hoc nõ obſtate po
terit ratiõe magne leſionis petere reductõem hanc.qꝛ
id ꝑ pactum debet intelligiſi vt bonus vir fueni ar⸗
bitratus.ar in.l.quero.ff.de interlocu. Idẽ Bart.ꝑ
dictam.l.Et io.an.in regula. Scienti.dicẽs etiã illð
pcedere ſi interueniſſet ibi iuramentũ ſeu pena. Naʒ
iuramentũ ſᷣm Bar. habet in ſe illã conditionẽ quaʒ
habebat pactũ pꝛeambulũ.ſcʒ ñ venire cõtra ſi equũ
fuerit arbitratus. Operetur aũt illud pactũ ſeu renũ
ciatio reſpectu modice leſionis. Et idẽ tenet dominꝰ
An.⁊ videt᷑ quaſi cõmunis opinio Tamẽ fede.con
hariũ ſentit reſpectu cuiuſcũq; leſionis quãdo ſcʒ pa

auſm vel renũciatio eſſet iuramẽto vallata niſi dolus

ex animo ꝓcedat. Baldus dicit cõiter obſeruari x
nõ obſtãte quacũq; cautelaverboꝝ pꝛopt᷑ enoꝛmem
leſionẽ poteſt peui reductio ad arbitrinʒ boni vini.qꝛ
nõ eſtveriſiłe ꝙ arbitratoꝛ poſſet eos enoꝛmit᷑ ledere.
Ego dicerẽ aut deceptõ venit ex ꝓpoſitoꝛ tũc reſpe
ctu qᷓntecũq; leſiõis pt peti reductio ad arbitriũ bo⸗
niviri nõ obſtante quocũq; pacto.qꝛ ſicut expᷣſſe non
le renũcian dolus futurꝰ.ita⁊ foꝛtitaciteꝛ ſub in vo
atoverboꝝ. Itẽ ſi arbitriũ retractat᷑ ꝑ dolũ.młco foꝛ
tius arbitramentũ.⁊ in hoc vident᷑ cõmuniter cõue⸗
nue doc. Et dicit᷑ interuenire dolꝰet᷑ ꝓpoſito qñ ſciẽ
ter per odiũvel fraudẽvel grãm. grauauit alterã ꝑtẽ⸗
Aut deceptiovenit re ipſa ſed ſine dolo arbitratoꝛis
⁊ tũc ſi modice ledat nõ fit reductio.ſi nõ ſitſctã renũ
ciatio ſi autẽ fuit facta renũciatio hꝰreductõis tũc nõ
ſolũ modice ſed etiã reſpectu mne q̃ntitatis leſiõis
nõ pᷣt peti reductõ iſta. Secꝰreſpectu enoꝛmis vłma
xime leſionis qꝛ illð ſꝑvidet᷑ exceptũ. Ad ſcðᷣm mẽ/
bꝛũ. Aut qͥs renũ ciat ſeu pactũ facit denõ petendo
hmõireductõʒ etiã pᷣtextu magne leſionis. aut renũ
ciat ⁊ paciſcit᷑ multũ generalr. vt.ſ.poſſit arbitratoꝛ
alteꝛ baſſe in totũ vel in partẽ auferre ab vna ꝑteꝛ da
re alteri pꝛout ſibividebit᷑. Et in pꝛimo caſu ſi dolus

interu enit ex pꝛopoſito poterit nihilominus peti non

obſtante illa renũciatione.quia dolus futurꝰ remit⸗/
ti nõ poteſt. Aut deceptiovenit re ipſa.⁊ ſic peti non
poteſt reductio reſpectu magne quãtitatis leſionmis.
quia potuit pars ex pacto ſibi pᷣiudicare vt in regta.
Scienti.de re.iu.li.vi.Sed reſpectu maxime ⁊ enoꝛ
mis leſionis poteſt peti reducno exquo de tali nõ fu
it expᷣſſum quia renũciatio non debet trabi extra ins⸗
tentionem agentis.vt in capitu.Cum voluntate, de

Titulus Hecimns

ſentẽ excõ. Idem do. Anto. ⁊ Pe.de ancha. Et dicit
Bald.ꝙ magna q;titas vel ꝑua dicit᷑ reſpectu ꝑſo⸗
naꝝ⁊ cauſe. In ſcðo caſu tũc aut pᷣceptũ arbitratorꝭ
eſt ↄ deũꝛ⁊ non ligat q;‚tũcunq; ſit pena appoſita ᷣm

Hoſt. ⁊ bene.in.c. Qui reſiſti.xi.qiij. Jdẽ putovbi

fit cõtra ius cõe nõ remiſſibile ꝑ ꝑtes.vt in c. Si dili
geti de ſo. compe. Aut eſt ↄtra ius pꝛiuatũ ipſiꝰ ꝑtis
Et ſi deceptõ veniat ex ꝓpoſitoꝛ dolo arbitri põt peti
reductõ ꝑ rõem ſupꝛadictã.Et hoc tenet Joan.cal.⁊
o: an. Banrt.⁊ eſt cõe dictũ. Aut intuenit ſine do
o. 2 valet ita ꝙ non põt peti reductio. Ita tenuit J0.
cal. ⁊ Jo.an. ⁊ hoc ſatis hic conſtat de renunciantis.
vel paciſcẽtis intentõe.Sed tu aduerte latius.quia
aut ſumus certi quod nõ interuenit dolus. Aut ſu⸗
mus dubij.Et in pꝛimo caſu cum ſumꝰ certi ⁊ tũc qᷓ
uis reſpectu enoꝛmiſſime leſionis ſᷣm Pe.de ancha.
poſſit peti reductio.quia paria ſunt dolũ interuenire
ex pꝛopoſito.vel re ipſa.ff.de doli.excep.lij.Lamen
cõmunis opinio eſt incontrariũ. Quod ↄtrariũ tenʒ
Bar. Jo.cal.⁊ An.allegantes.qꝛ nõ eſt opꝰconiectu⸗
re de tacita voluntate.exquo habemꝰexpꝛeſſam⁊ cer⸗
tam.⁊ qlibet iun ſuo pᷣt renũciare.vij.q.i. Quaʒ pi⸗
culoſum.Et hoc veꝝ niſi in pacto vel renũciatõe fuit
poſitũ aliqð verbũ ptãtis reſtrictiuũ.Dicit tñ d. An
to.ꝙ ſi aliqua cã legitima fuit arbitratoꝛ deceptus ð
quo cõſtaret.ꝙ tũc ſaltẽ ec clauſula generali.iſ.ꝙ poſ⸗
ſet alteꝛ baſſe ⁊c. vel iudicis officio ſubueniret᷑ leſo.

ar.l. ambigo.ff.de re.du.Et hoc caſu puto ꝓcedere

illud notabile. Hoſti.quod ſupꝛa in pꝛincipio dixi.ſ.
ꝙ in maxima q;tuate poſſit iudex occunere als non

video quõ poſſit ſe iudex ad vtilitatẽ pꝛiuata contra

pactũ expꝛeſſum impedire.Dñs tñ An.videt᷑ velle ĩ
pte alia illius.c.Quintaua lis.e.ti. qᷓ;tũcunq; ver
ba ſint concepta late nibilominꝰdata enoꝛmi leſione

re ipſa peti reductio poterit. Mouet᷑ exc hoc.qꝛ talia

verba in genere et ↄfuſo ſermõe ꝓlata ſunt ſub confi
dentia ducrerõis ⁊ amicicie ar bitroꝝꝑvt captent ipoꝝ
beniuolentiã ad nõ ledendũ ideo no debet ita late in
telligi ſicut ſonãt.Et ſi luratũ fuit qꝛ verba iuramẽti
obuiãt.abſolueret᷑.vel iudex ex officio ꝓuidebit.⁊ ſic

refert ſe de facto conſuluiſſe.Et in hoc cõcoꝛ.cũ.Pet.

de ancha. hec opinio habʒ eqtatẽ. Sʒ alia opinio ſu
pꝛa. Jo.cal.⁊ Jo.an. videt᷑ verioꝛ de iunis ſubtilitate.
ar.optimũ.vij.q.i. Quaʒ ꝑiculoſum. In alio mem
bꝛo cũ.ſ.dubitat᷑ vtꝝ interuenerit dolꝰtũc rõne enoꝛ
miſſime leſionis poteſt peti reductio ſaltem iudicꝭ of
ficio:quia pᷣſumit᷑ dolus in tanto leſione.vt in.l. Lu
tius.ff.de his q in frau.cre.Et in hoc etiam pᷣr intel⸗
ligi illud dictũ. Hoſti. ſupꝛa. Idè ſentit Anto.⁊ frã.
de are.⁊ Pe. de ancha. —

¶ Kapitulũ ſeptimũ de raf .
periurio icie P
grauitas buipeccati ex qᷓtuoꝛ oſtenditur
vnde ſummopꝑe vitandum.
Pꝛimo quia ex eo deus inhonoꝛatur.
Secundo quia omni lege vetatur.
Tertio quia ipſe pꝛoximꝰdã nificat᷑.
Quanto quia pena multiplici caſtigat᷑.

Duantum ad pꝛimum K.
intelligendũ opoꝛtet videre qd ſit ꝑiuriũ. Ad qð diẽ
magiſter in.iij.ſentẽtiaꝝ.d.xxxixc.ꝙ eſt mẽdaciũ iura
meto firmatũ ꝗſta ergo duo requirut᷑ ſ.ꝙ aliquo mõ
ſit ibi mendaciũ in locutõe.⁊ cu eo iuramẽtũ.Et mẽ
daciũ quidẽ dicit foꝛmalr qn de aliquo pᷣterito. pñ⸗
tivel futuro ↄtrariũ ꝓnũciat ad id ꝙ bʒ in coꝛde. vᷣbi
gra.Cũ dicis merces qs vis vendere ↄſtitiſſe tibi.x
⁊ tu mente habes ꝙ nõ tantũ conſtitit.vel ſi dicꝭ mer
ces illas eſſe bonas⁊ ſie oliquo defectu. ⁊ tu ſcis ha
bere plures deſectus.vel cũ dicis te daturü pecuniã
vel certũ opus in certo termĩo factuꝝ⁊ tu intendis vl
terius pꝛotrahere terminũ. Et ſi id qdð dicis. eſſet vt
tu dicis.tu tamẽ in coꝛde credis ↄtranũ.ſ. ꝙ non ſic
ſit.mendaciũ ſoꝛmałr eſt.⁊ grauius peccas qᷓ; ſi dice
res falſum credendo tñ dicereveꝝ.qꝛ vt dicit auguſt.
Ream linguã non facit niſi rea mens Jurare autem
eſt ſ᷑m Aug. deü teſtẽ inuocare.ſ.ſue locutõis. Quã
do ergo iuras qð credis eſſe mẽdaciũ.piuriũ cõmit⸗

tis ⁊ ex hoc valde deũ inhonoꝛas.qꝛ ipᷣm qͥ eſt ſum⸗

maveritas ⁊ mẽetiri nõ pᷣt.inducis in teſte tue falſe lo
cutois ⁊ ſic facis eũ iniquũ ⁊ iniuſtũ teſtẽ quãtũ in te
eſt dum in falſum teſtimoniũ inducis qð eſt mãna
blaſphemia. erte nõ faceret quis hoc in vilẽ hoꝛem
ſine mna iniuria eius ſitalis eſſet cui diſpliceret mẽ
daciũ vel ꝑiuriũ.Deo aũt ſumme diſplicet. Sicut ;
xpᷣs iudeis multa blaſphemantibo in eũ dixit. Uos
inhonoꝛaſtis me Joan. viij Ita iſtis ꝑiuris dicere pt

⁊ multomagis turpiter iurantibo per mebꝛa inhone⸗
ſta.Et qꝛ inhonoꝛare deũꝛ lirreueretiz facere. ꝑtinet

ad conteptũ. Ideo ᷣm be.Tho.ij.ij.q.xcviij.ꝑiuriũ
ex genere ſuo eſt moꝛtale.Et ſi diceres. Cuʒ iuro.per
euageliavel fidẽvel ꝑ coꝛpꝰmcũ aut ꝑ ſctõs nõ indu
co deũ teſtem cũ ipᷣm nõ nominẽ. Rñdet b. Tho.et
Alber. ꝙ cũ quis iurat ꝑ pᷣdicta nõ intelligit᷑illa ĩdu

libileveritate? oẽm cognitõem.⁊ iõ in illis iuramen⸗

cere in teſtimoniũ ſui dicni qꝛ nulla creatura hʒ infal

tis inducit᷑ deus in teſtimoniũ cuiꝰveritas vł virtus
relucet in illis creaturis que noĩant᷑ Nec excuſatura

moꝛtalivt di. bea. Tho.ex hoc ꝙ iocoſe peierat. qꝛ ñ
euitat diuina irreuerentiã.immo q;tũ ad aliqͥd ma⸗
gis auget. Gitr nõ excuſat᷑ a moꝛtali qͥ ex lapſu lin⸗

gue ſeu ex vſu peierat. dũmodo aduertat ſe iurare et

aduertat falſum eſſe qð iurat qꝛ nec a contẽtu. ſecus
ſi nõ aduertat ſe iurare. Idem Bonauen. in. iij. diſt.
xxxix. Tribus autẽ modis ꝓpꝛie quis piuriũ incur/⸗
nitvndez moꝛtalr peccat Uno mõ cum quis iurat
aliqᷣd eſſevel fuiſie.⁊ cõtrariũ habet in mẽte ſua. etiã
ſiverũ eſſet qð diceret.vt dictũ eſt ſupꝛa. Sccũdo
cũ iurat ſe aliquid facturũ illicitũ⁊ cnminale vt occi⸗
dere.quia ipᷣo facto tenet᷑ contranũ facere als alið cõ
mutteret moꝛtale impledo tale iuramentũ.vel etiã cũ

pꝛomittit rem licitã⁊ nõ intendit obſeruare.iurat enĩ

contra id quod habet in mente.vel etiã ſi intendit ob
ſeruareꝛ eſt res alicuiꝰimpoꝛtantie⁊ poſtea nõ ſeruat
eo modo quo ꝓmiſit cũ poſſit etiã ſi ſi magnũ incõ⸗
modũ in ſeruando niſi relaxaret ei vel ꝓlonget᷑ termi
nus ab eo qui põt.de hoc habes ſupꝛa.immo ſᷣm b.
Tho,nõ excuſat᷑ a moꝛtali ſi nõ implet iurametum

—ð

tni
di⸗
ſbl
n
h
unii
n
nſe
de
it
nen
Aui
nig
n

t

lnz
U

ini
0 .
ſcu
ntel
mend
ms
ſuun
ai
A
ln
net
ſus
naunf

om.

,i
ic⸗

Becund

Coeabpitulü vii

metu extoꝛtũ de re in ſe licita. Habet tñ diuerſa reme
dia ad ꝓuidendũ ſibi nõ tñ pꝛopꝛia autoꝛitate poteſt
ↄtrauenire. Tertio cum quis iurat ita leuiter.et ſi⸗
ne conſideratõe vtrũ ſitverum vel falſum qð dicit.qꝛ

exponit ſe ꝑiculo iurãdi mendaciũ ⁊ pᷣcipue in iudi⸗

ciovel in his q bus pꝛoximꝰdãniſicat᷑.Debet enĩ dili

genter examinare quod dicit.⁊ tunc adhibita diligen
na etiã ſi iuraret ſalſum quod tamẽ ipᷣe credit veꝝ in
iuramẽto aſſertoꝛio nõ eſt moꝛtale ̃m Pe.de tharan.
in.iij. Ergo ſi nõ adhibʒ diligẽtiã nõ videt᷑ excuſari a
moꝛtali.Et multomagis peccaret moꝛtalr ſi iuraret
aſſerendo ſic eẽvel nõ eè de qͥ in mẽte ſua dubitat Gʒ
in ꝓmiſſoꝛio iuram̃to ſi omittit ĩplere qð ꝓmiſit ꝓpt᷑
legitimũ ĩpedimẽtũ excuſat᷑ a moꝛtali m Pe.detha
ran. Idẽ Bonauẽ.in.iij.xxxix.di.ergo a ↄꝛio nõ excu
ſat᷑cũ deeſt legitimũ ĩpedimẽtũ. Jurãdo ãt veꝝ ſine
aliq neceſſitatevel vtilitate veniale eſt.nõ em ibivide
tur eſſe irreuerẽtia ⁊ ↄtẽptꝰ dei qꝛ nõ fit ex deliberatõ
ne ſed ex quadã ſubꝛeptiõe ⁊ leuitate ſ̃ᷣm Bonauẽc.in
iij.vbi ſupꝛa.Eſt ergo ulð pᷣter pᷣceptũ qꝛ deũ nõ ho
noꝛat.ſed non õ pᷣceptũ.qꝛ nõ eſt notabił irreuerẽtia
⁊ hoc niſi fieret incõtẽptu vel inhoneſta locutõe.quia
tũc moꝛtale.Uñn Juratõi nõ aſſueſcat os tuũ Multi
enĩ ſunt caſus in illa. Eccłi.xxiij. Uirmultũ iurans

*

replebit᷑ iniquitate.Eccł.xxiij)½ ,

F. II

ꝑiuriũ eſſe peccatũ⁊ magnũ.qꝛ oĩbo legibo ꝓhibetur
Pꝛohibet.ſ.intrĩſeca moſayca.euãgelica,canonica ⁊
politica. Lex enĩ intrĩſeca ſeu natural ſicut dictat ho⸗
mini qð deũ ſuũ honoꝛeſummo reuereat᷑.⁊ rebꝰvtat
ad qð inſtitute ſunt a natura.⁊ fidelis ſit in ꝓmiſſis

Ita ꝓhibet ecõtra dei irreuerẽtiã.⁊ abuſum rerum.i.

vſum ad id ad qð non ſunt oꝛdinateꝛ infidelitatẽ er
ga pꝛoximũ. Cum ergo ꝑiuriũ ſit ↄtra reuerẽtiã dei
2 honoꝛẽ? abuſus lingue qꝛ locutio hoĩ eſt data a na
tura ad manifeſtãdũ ↄceptũ coꝛdis. Periurꝰãt dicit
Zʒid qð hʒ in coꝛde.⁊ als vt in ꝓmiſſoꝛijs iuramẽtis
nõ ſeruat fidelitatẽ⁊ ſic agit ↄ legẽ naturalẽ ꝑiurus.
Vnꝛ b.tho.vbi ſupꝛa.dicit ꝙ etiã iurãs ꝑ ydola licʒ
peccet in iurãdo tenet᷑ tũ ſuare iuramẽetũ factũ de reĩ
ſe licita. Fidelitas enĩ in ꝓmiſſis eſt de iure naturali

Et licet nõ ſit licirũ exigere ab infidelivł inducere ad
iuramẽtũ ꝑ idola.tñ ad firmãdũ pacẽvel pactũ cum

eo de re licita nõ eſt illicitũ vti ea rõne.ſ.ſidelitatis ad
quã ille tenet᷑. Et ſic machabei cũ fecerũtligã cũ ro⸗
manis vſiſunt iuramẽto eoꝝvt credit᷑ ꝑ idola q cole
bãt. vt ðꝛ.xxij.q.i.ꝭꝗ. Sicut etiã.Uñn⁊ phũs di.in.i.
metaphi. Infidelis loqns de infidelibo. ꝙ iuſiurãdũ
apð eos honoꝛatiſſimũ erat. Unð ⁊ marcꝰregulꝰ⁊ ſi
getilis ⁊ romanꝰ.voluit potiꝰſuſtinere crudelẽ moꝛtẽ

a cartaginenſibo q; nõ ſeruare ꝓmiſſum factũ ſub iu

ramẽto.ſ.ipᷣis in redeũdo ad eos ſi nõ poſſet obtine⸗
re a ſenatu ꝑmutationẽ cartaginenſiũ plimoꝝcapto
rũ a romanis in ipᷣm marcũ q poſtea fuerat capt a

cartaginenſibo cũ tñ nõ poſſet redire qꝛ liber erat poſt

q; venit romã dimiſſus ab ilł ſup hocvt ponit aug.ĩ

i. de ci. dei. ⁊ narratvaleriꝰ: agelliꝰ.Cõtra legẽ moſai
caã oñdit᷑ eſſe qᷓtũ ad illã ꝑtẽ q moꝛał eſt.vñ⁊ ſeꝑ obli⸗

gauit oẽs.⁊ ſꝑ durat/ptʒ.qꝛ in pꝛĩa tabula decalogi

ſcripto digito dei.m pᷣceptũ eſtillud.Nõ aſſumes
nomẽ dei tui inuanũ.Exo.xx.qð idẽ eſt qð ðꝛ Leui.

xix:Non ꝑiurabis in noĩe meo.Et ex hoc ꝓbãt qͥdã

magnitudinẽ hꝰpctĩ.⁊ grauiꝰeſt homicidio quod
hoꝛribiliſſimũ eſt Nã pctã q̃ ſunt directe ) deũ ſunt
ſm ſe grauioꝛa qᷓ; ea que ſunt cõtra ꝓximũ.qꝛ deꝰ ſi⸗
ne comꝑatõe eſt maioꝛ ꝓximo.Sed tranſgreſſiones
pꝛeceptoꝛũ pꝛime tabule ſunt directe contra deũ vtʒ
ex ſe.quoꝝ ſcðm eſt ꝓhibitio periurij. Trãſgreſſiões
pᷣceptoꝝ ſcðᷣe tabule q̃ ſunt ſeptẽ.ſunt directe contra
ꝓximũ quoꝝ ſm eſt ꝓhibitio homicidij. Ergo ex oꝛ⸗
dine ipᷣoꝛum pᷣceptoꝝ pᷣt eſſe grauiꝰ ꝑiuriũ qᷓ; homici
diũ ſᷣm b. Tho.in quolibʒ. Firmat hãc ſniam ꝑ hãc
rõem apls dicẽs ad Heh̊.vi Hoiĩes ꝑ maioꝛes ſuos
iurãtꝛ omnis cõtr auerſie eoꝝ finis eſt iuramentum.
Fruſtra autẽ in cã homicidij cõtrouerſie ſinis eſſʒ iu⸗
ramẽtũ ſi homicidiũ eſſet grauiꝰ ꝑiurio. Pꝛeſumeret
eĩ ꝙ qͥ maioꝛẽ culpã.ſ.homicidij nõ curauit ↄmittere
nõ vereret᷑ minoꝛẽ incumere.ſ.piurij.vnde ex hocipᷣo
ꝓ in cã cuiuſſibet peccati defer᷑ iuramentũ mãitfeſte
oñdit᷑ ꝙ ꝑiuriũ ꝓ maxĩo peccato dʒ hri:. nec ĩmerito.
qꝛ ꝑiurare nomẽ deividet᷑ quedã diuini noĩs abne⸗
gatio.vñ ſᷣm locũ tenet ꝑiuriũ poſt idolatriã.vt pat⸗
ex oꝛdine pꝛeceptoꝝ Bonauen.in.iij.diſt.xxxix.non
placet iſta opinio niſi in ꝑiurio qð ꝓcedit ex odio ðᷣi.
als dicit maius eſſe homicidiũ.Et licet pꝛimã rõem
videat᷑ deſtruere ñ tñ deſtruit nec ponit rõem b.tho.
q efficax multũvidet᷑. Sʒ o miſerrimi hoĩes cum ita
hoꝛreãt homicidiũ qð hoꝛrẽdũ eſt. ꝑiuriũ qð eſt gra
uiꝰp nihilo quotidie incurrũt. veꝝ eſt tñ ꝙ ↄſideran
do grauitatẽ peccati 'm nocumẽtũ qð inde ſeqͥt᷑ cõit᷑
homicidiũ grauiꝰeſt qꝛ grauiꝰ nocumẽtũ ꝓximis in
fert᷑ Et iõ in iudicio hũano grauiꝰhomicidiũ qᷓ; ꝑiu
riũ punit᷑. Nontra legẽ euagelicã eſt. lã dicit xpᷣs
math.v. Nolite iurare oĩnoꝛc.qð tñ ſane intelligen⸗
dũ eſt. Nõ enivult xpᷣs dicere ꝙ in nullo caſu debeat
q̃s iurare cũ in caſu neceſſitatis ⁊ magnevtilitatis rõ
nabiłr poſſit hõ iurare ⁊ debeat.vñ ⁊ ſctõs hoĩes le⸗
gimꝰiuraſſe Dauid⁊ abꝛaã⁊ paulũ in eplis ſuis.hoc
als ꝑtineret ad hereſim credẽdo ꝑtinacit᷑ ꝙ nũqᷓ; lice⸗
ret iurare. Sʒ ꝓhibet xpᷣs ex illo mõ loqndi iuratiõeʒ
leuem⁊ indiſcretã.Nã ſᷣm Bonauẽ.in.iij.vbi ſupꝛa
Negatio pᷣpoſita ſigno vniuerſali eqͥpollet ꝑticulari
negatiue ſic ergo cũ oĩno ſit ſignũ vniuerſale.iioĩ moõ
⁊ in nolite includat᷑ negatio.ſenſus ẽ. Nõ iuretis oĩ
mõ qꝛ ñ ſine cã ⁊ neceſſitate.⁊ ſi aliqͥ mõ.i.cũ debitis
circũſtantijs.Cõtra legẽ canonicã⁊ ciuilẽ eſt Utraq;
piu riũ ꝓhibet.vt.xxij.q.iiij.ꝑ totũ.extra de iureiur.
Et ſixpᷣs. Etiff, de iureiura.l. Juſiurãdũ.Et dic Cri
ſoſt.ꝙ qͥ ꝑiurare patus eſt anteq; iuret ꝑiurꝰeẽ videt
qꝛ deꝰiudicat nõ ſolũ ex oꝑibo ſʒ ex coꝛde.xxij.q. v.qͥ
ꝑiurare.Et q̃nto cũ maioꝛi ſolẽnitate iurat᷑ tatogra⸗
uiꝰeſt piuriũ.Qð ãt dicitCriſoſt. ꝙ iurare ꝑ deũ eſt
maius q; ꝑiurare ꝑ euangelia vel alia ſacra.xxij.q. ie
