lari eloci nõ haberet.ex eo ꝙ ciues clerur⸗ obliga Diuitie ſi affluant. S =ðèê
ri ad ſubueniendũ ſuc cõitati.⁊ ad exponendum M d
G omnia ſua bona ĩmo ⁊ vitam ꝓ ſalute reipublice Muantum 4 D unum 4. JT
ectt, Quidam aũt de oꝛdi.heremi.vt Grego. de ari . et Nota ꝙ iniquitas hic appellatur opulłetia tholis
G BGBui.dixerũt pᷣdictos mutuãtes ſeu ſoluentes pᷣ⸗ ſeu diuitie ᷣm Hug.cardi. Vnñ et ſaluatoꝛ dixit.
n ſtantias cõitati non poſſe recite dictũ redditum Luce.xvi.Yacitevob amicos de mamvane mn
annuale niſi quouſq; recipiat ſuã ſoꝛtem cũ inter tatis.mammona autem ſiriace latine diuitie in⸗
Nac. eſſe.i.damnis inde ſecutis ⁊ non vltra poſſe reci terpᷣtantur ſᷣm Hiero.Dicuntur autem diultie i
en,l pere. ſed cõiter hoc non tenetur neca magiſtn oꝛ/ iquitates ſeu iniquitas non ꝙ in ſe male ſint. ſed
int dinis pᷣdicatoꝝ. nec minoꝝ nec a iuriſꝑitis. ſed ĩ pter tria ſcilicet quia, 844
loc

66 2

Inequaliter diſpenſantur
Nimis ſolerter pꝛocurantur.
Homines eis cõmuniter abutuntur.

Oð diuitie ineq̃liter diſpẽſent᷑ de ſe pcʒ.Nã vnus
pauꝑ eſt ⁊ de eis nil hʒ alius aliquãtulũ.aliꝰmul

tũ.alter plurimũ.⁊ ꝓpterea ᷣm Baſiliũ dicunt᷑ di

uitie iniqᷣtatis.i.ineq̃litatis.qꝛ nõ eq̃liter diſtri/⸗
bunt᷑ hoibo.ec tñ h̊ eſt ex hois induſtria cũ vide

amus multosinduſtrios ſat egere.⁊ ſimplices ⁊
incurios abũdare. Nec ẽt ex demone.ꝛ nil põt fa
cere ſinedei ꝑmiſſu.vñ qð ipᷣe dixit xpᷣo cũ tẽtauit
de auaricia oñdẽs ei oĩa regna ⁊ dicẽs. Hec om⸗
nia mea ſt ⁊ cui voluero do illa.vt habet᷑ Lu.uij.
mẽdaciũ dixit.nec mirũ.qꝛ mẽdax ẽ ⁊pr̃ eꝰ. Joh.
viij. Sʒ a dño deo ẽ hec varia diuitiaꝝ ⁊ ineq̃lis
diſpẽſatio opatiue vel ꝑmiſſiue.qð intelligẽs iob
ait c.xij. Abũdãt tabnacula pᷣdonũ ⁊ audacterꝓ
uocãt dñm.ſ.ad irã.cũ oĩa dederit eis deꝰ in ma⸗
nus ſcq ꝑmiſſiue.Cãm aũt huiaineq̃lis diſpẽſati⸗
onis in tꝑe aſſignãs Amb.ait.Nunqͥd iniquus ẽ
deus vt nõ nob eq̃ diſtribuat vite ſubſidia. vt tu
dq;Bdẽ eſſes affluẽs ⁊ abũdãs.alijs vo deeſſʒ ⁊egerẽt
Et nõ potius qꝛ voluit tibi benignitatis ſue exꝑi
mẽta ↄferre.aliũ vo vᷣtute patiẽtie coꝛonare. diſ.
xxxvij.ſic hi.Si q̊ diues nõ vtit᷑ diuitijs ad finem
quẽ dñs oꝛdinauit.ſcʒ ⁊ itẽdit vt ſcʒ recognoſcat
ipᷣm vt bñfactoꝛẽ ⁊ diligat.⁊ ꝓ noie eiꝰ indigẽtib
largiat᷑ nõ hʒ cãm ſꝑandi vita eternã.vñ recte di⸗
citur talibo. Nolite ſꝑare in iniqᷣtate.i.in diuitijs
ſcʒ retẽtis.Nã ⁊ diuiti epuloni dictũ fuit. Recoꝛ
dare qꝛ recepiſti bona ĩ vita tua Lu.xvi.i.remũe
ratiõem accepiſti ꝑ diuitias.⁊ iõ non potes ſpare
ſalutẽ. Uñn Ecci xxxi.ðᷣꝛ. Beatus vir q inuẽtuſ eſt
ſine macula qᷣ poſt aurũ nõ abijt nec ſꝑpauit in pe/
cunie theſauris. Scðo dicũtur diuitie iniqᷣtas

Apt᷑ nimiã ſolicitudinẽ qͥ habead eas. Uñ ſalua⸗

toꝛloquẽs de terra ſpinis occupata ĩ q̃ ꝑs cecidit
ſeminis.dic ſignificare eos qͥ a diuitijs ⁊ ſolicitu
dinid mũdi ſuffocãtur.Lu.viij. Adiũgit g̊ ſolici
tudinẽ diuitijs.qꝛ ſine ipᷣa ſolicitudie diuitie hr̃i

nõ pñt q̃ iõ ẽt ſpinis ↄpꝑant᷑qꝛ pũgũt mẽtẽ freq̃n

ti ſolicitudie⁊ anxietate.⁊ſanguinẽ pctõꝝ pluriũ
eliciũt.⁊ vᷣbũ dei anditũ łlectuᷣ ſuffocãt ne fructꝰ
ſeqᷓtur. Et hec ſolicitudo ðᷣꝛ malicia ſeu iiqͥtas vt
dic Gfanꝰ.xuij.q.v.S.ſed h̊.exponęs illð.Facite

vob amicos de mãmona iniqᷣtat .Sperãt ãt mul

ti ex ipſa ſolicitudie ſua circa diuitias ñ poſſe de⸗
ficere łagere ſʒ ꝓuidere ad plenũ occurrẽtiba caſi
bus.ſʒ nolite ſꝑare in iniqᷣtate ait pʒ.i.iĩ ipᷣis diui
tijs ⁊ vr̃a ſolicitudie ad eas.⁊ ẽ rõ.qꝛ vna eſt ſi pes
iſta ⁊ deficiẽs. Uidemꝰei qͥttidie diuitias defice⸗
re ⁊ de magnis copijs venire ad pauꝑtatẽ.Et hᷣ ẽ
qð ait apłs.i.thimo.vi.Diuitibyhuiꝰſeculi pᷣcipe
nõ ſublime ſaꝑe nec ſꝑare ĩ incerto diuitiaꝝ ſuaꝝ
Exẽplũ legi᷑ ð qdã oꝛtulano q deũ timẽs q ſibi ſu
ꝑfluebãat ex lucro de laboꝛib ſuis oĩia de die ĩ dieʒ
paupibo largiebat᷑· Intrauit ãt ſuggeſtio diaboli⸗

ca ĩ coꝛ eiꝰ vt vicʒ ñ pauꝑibo erogaret ãpliꝰ qð ſibi
ſuꝑerat.ſʒ ↄgregaret ⁊ ↄſeruaret vt nccitatibꝛ eiꝰ

futurꝭ ꝓuideret.Et cũ ↄgregaſſʒlmagnã qᷓ;titateʒ
pecunie cũ maꝗᷓ laboꝛe ⁊ ſolicitudie ⁊ i illa ſparet

cõtigit vt q̃dã die cũ laboꝛaret pedẽ ꝑcuſſit⁊ guit᷑

Citnlus Pꝛimus

adeo vt laboꝛare nõ poſſz nec ire. Cepit ergo pecu
nia ↄgregatã in medicos ⁊ varias medicinas ex⸗
pẽdere.⁊ tota iã exhauſta ꝑmanebat infirmitas⁊
ita aggrauata ꝙ de ↄſilio medicoꝝ oꝑtebat pedẽ
abſcideread moꝛtẽ euadẽdã Ex q̃ re ĩ anguſtia cõ

ſtitutꝰreuerſus ẽ ad ſeipᷣm cepit ſe arguere de ſua

vana ſpe iĩ illa pecunia.⁊ dñi miam imploꝛare vt
nõ aſpiceret ad ſuã iniqratẽ. ſed redderet ſibi pſti
nam ſanitatẽ ꝓmittẽs ad ſolita pietatis oꝑa red

diturũ.cni angłs aparẽs cũ ſtomacho ait. vbi ſt

diuitie tue ↄgregate.qre ꝑ eas ĩ qͥb tantã ſpeʒ ha⸗
bebas nõ fac te ſanari. Uen qꝛ recogſc iniqtatẽ

tuã nõ vult deꝰreſpiccre ad fatuitatẽ tuã ſʒ tibi ſa

nitatẽ tribuo.ita vt caueas nõ ampliꝰſꝑare ĩ iniq
tate ſʒ i deo viuo.et tãgẽs pedẽ eiꝰ ſubito curauit
eũ plene.Dicũtur tertio diuitie iniqᷣtas.qꝛ miłte
iniqtates ↄmittũtur ꝓpt᷑ eas ⁊ ꝑ eas.Pꝛopt᷑qð di
cit Salo.Ecẽs.v.Diuitie ↄgregatei malũ domi
ſui.Et Hiero.Oiĩs diues aut iiquꝰaut heres ini

qui.ꝑ ipᷣas ei diuitias ſpant puertere inſticiã.ſciẽ

tes qꝛ pecunie obediũt oia.vñn yſi.i li.ſen.Cito vi

olat᷑ auro iuſticia nullãq; reꝰꝑtimceſcit culpã quã

redimere ſe nu mis exiſtiat.xi.q.iij.pauꝑ. Per di⸗
uitias ſꝑat diues hr̃e officia ⁊ bñficia ⁊ exaltat ſu⸗
ꝑbiã Aug. Uermis diuitũ ſuꝑbia.ꝑ diuitias ſpe
rat miſer hõ obtinere veniã ⁊ ſuꝑnã priaʒ dando

elynas.ex eo ꝙ ipᷣa vitas ait. Facite vob amicos

de mãmona iniqtatj.vt cũ defecerit reci.vos ĩ et
na taber.q̃ſi dicat.dãdo pauꝑib elynas ex iniqͥs

diuitijs ꝑ merita ⁊ oꝛoes eoꝝ ꝑabit᷑ vob regnũ coe

loꝝ.ſed h̊ ẽ vm qñ ipᷣe diuitie ⁊ ſi ꝑ iniqs modos
et nimia ſolicitudine ſt᷑ ↄgregate nõ tñ ſtobnoxie
reſtitutõi certe. Nã illa oʒ certis ꝑſonis reſtitue⸗
re ſ̃m oẽs do.theologos ⁊ canoniſtas. Nec ſufficẽ
hoſpitalia vel eccias facere aut pauꝑib erogare.
vt hẽt er de homi. ſic dignũ. Et augꝰ. cq; ii agr
iniq ac ꝑperã iuaſ ita qſqs vtat᷑ vt ex eoꝝ fructibo
largas ełynas faciat iõ rapinã iuſtificat.xuij q.v
c.neq;. Sʒ ſi reſtitutio fienda eſt incerta tũc pau⸗
pꝑpib erogandũ.⁊ ẽt als illicita lucra ⁊ ſuꝑflua.et
hec in ſtatũ gre ſt fiẽda vt fructꝰꝑcipiat.nã vt diẽ
Sapiẽs.Dona iniqͥꝝ nõ ꝓbat altiſſimꝰ.nec reſpi
cit in oblatiõib mianenter młtitudie ſacrificio⸗
rũ eoꝝ ꝓpiciabitpctis vñ ⁊ Job.xxvij.Qucẽ ſpes
ppogite vt auare rapiat.q̃ſi dicat nullã ſpeʒ pũt
fe ſalutj.⁊ ſi cx reb rapt darẽt ełynã cũ dẽant ea
potiꝰreſtituere.Nolite g̊ ſꝑare in iniquitate.

Quantũ ad ſecundu F. I.

excludi? ab hoĩe vſurpatio reꝝ in eo qð ðꝛ fapias

nolite ↄcupiſcere.ſic aũt illicitũ ẽ ⁊ ð pᷣceptũ deſi⸗
deriũ rapine.ita ⁊ multo foꝛtiꝰipᷣm opꝰrapie.Et
appetitꝰ qͥdẽ rapie ꝓhibet᷑ lege diuia ⁊ punit᷑ iudi/⸗
cio dei pᷣciſe.ſed opꝰ rapine ꝓhibet᷑ lege diuina pa
riter ⁊ hũana.⁊ in vrroq; foꝛo dei ſq; ⁊mũdi puni
tur guiter.qꝛ ꝑturbat nimis pacificũ hoĩm cõui⸗
ctũ. Uñn dñs ꝑ Eſa.lxi.c. Ego dñs hñs odio rapi
nã ĩ holocauſtũ.i etiã ſi mihi ex ea fiat ſacrificiũ.
Odire aũt dei eſt repꝛobare ⁊ punire.⁊ punitiõcʒ

raptoꝛum ponit Amos ꝓpheta in.c.tertio dicens

de eis. Neſcierũt facere rectũ.theʒauriſantes ini⸗
quitatẽ ⁊ rapinas ĩ edib ſuis. Pꝛopterea hecdiẽ

ſ⸗

urf
tloc
doe
e
ſoy
bap

„ ℳ
☚ 1n»
.. .
. „ . 1 2 * . 1
„. . 85 . 2 . *
. . .* . * 8
. . . —
2 . .

dñs deus.Tribulabit᷑ terra.i.coꝛpus circuietur nmitfitnn pepp,Nen KN,
Ä penis 1 detrahet crte foꝛtirudo ru i na rus. ommittitur tertio ra §. V.
qeſt foꝛt ad rapinas ⁊ alia mala. deozſuʒ trabhe pina in latrocinijs opris Tales erat a ſcedete
aa inferos ⁊ diripietur edes tue.vbi · ſiſunt cogre hierim in iericho expoliauerũt ⁊ plag ĩpoſi itis
ui gate rapine. ”ssäl erlcſenmuarehro aenetre⸗ LTuẽc.
Daot um anterm C. II EE latrones qde maritumt icũtur pirate ꝑ
in H Motandum autem §. II mare pᷣdãtes qᷣſcũq; ercötcatiſt nec abloln! pñt
N wꝓꝓꝓquinq; modis ymitti? rapinaſcʒ in vurpatis tra apłicã ſedẽ. Silr ⁊ latrocinates ꝑterrã qᷣ ſpo⸗
V doininijs. in publicis bellis. in manifeſtis latro liãt ſeu rapiũt ſua a romipet ⁊ alijs ꝑegris cccias
Ell cinijs.ĩ pedagijs ⁊ gabellis indebit ⁊ ĩ iniuſt tal ⁊ loca ſctà viſitãtibo.aut et eos qͥ p ſuis negocij 6
lijs ⁊ danis. Quantũ ad pᷣmũ cũ aliqs dñs vel vadũt ad curiã romanaʒ vbicũq; ſit¶M inde rede⸗
odn ctitas accipit ł detinet ciuitatẽ ł caſtrũ eccie ł im untes ad ꝓpꝛia.aut poꝛtates ad curiã victualia.ſi
perij vel alicuiꝰ dñi nõ iuſto titulo.vtiq; raptoꝛ ẽ. mili mõ excoicati ſi t. vt.ſ hẽtur ĩ.uij.ꝑte.ti.i. Alij
nbiſ ⁊ omne lucrũ ⁊ cẽſum qð inde ꝑcipit ⁊ ſ alariũ qd vo latrones qᷣ alłs pᷣdãt᷑ ac ẽt naufragãtes expoli⸗
kiinih inde ꝑcipiũt officiales ⁊ rectoꝛes ab illa. rapina ẽant reb ſuis.debẽt excõicari vt et de rap excõica
nmutt J Rapine ĩpioꝝ detrabẽt eos.ait Salo.puer.xxi ·.i. tioni.Et cũ alios ſceleratos vt hõicidas adulte
lt⸗ deoeo:ſum trabẽt ad inferos.ſiẽ ſeribit de Alexã.i . ros.ꝓditoꝛes ⁊ hmõi ↄfugiẽtes ad ecciaʒ rõne e⸗
tödi Mach.i. ꝙ poſtq; ꝑcuſſit Dariũ regeʒ ꝑſax⁊ me munitat ecciaſtice dẽat defẽdere ⁊ ñ ꝑmittere ibi
doni doꝝ ↄſtituit pᷣlia multa ⁊ oim obtinuit munitio capi iſtos pblicos latrones tueri ñ dʒ.eẽ de emu.
ei nesſcz ꝑrapina. 2 intfecit reges terre.⁊ ꝑtrãſijtvſ eccle. Et hi qͥdẽ ẽt in vita pñti male foꝛtunãtur.ſi
üͤſel qꝙ ad ſines terre.⁊ accepit ſpolia multitudinis gẽ cut ⁊ duo latrones qͥ cũ xpᷣo crucifixi ſi.vt habet᷑
un¶ tii ⁊ obtinuit regiões gẽtiũ ⁊ tꝛãnos ⁊ facti ſůt Mach. exvij. Et duo pᷣncipes latronũ.ſ.rechab⸗
Higi ei in tributũ.vñ refert Aug.in li.de ciui.dei. ꝙ; cũ baana poꝛtãtes caput iſboſeth filij Saul occiſi
Nen quidã pyrata dictꝰ Dyomedes captꝰ fuiſſet et A ab eis. ſcẽ dauid eos occidi.⁊ pᷣciſis eon manibuſ
e lerãdro pñtatꝰ introgauit eũ alexãder.Quare mꝗʒ ⁊ pedib fec ſuſpẽdi.vt hẽt.ij. Re.uij.De multipli
nish re infeſtũ hret.ſ.pᷣdando ꝑ ipᷣʒ.cui riche uber ek ci pena boꝝ raptoꝝ hẽs infra poſt ſequẽtem.F.
* tumacia. ꝙ ea ca ⁊ rõne q̃ ipẽ totũ mũdũ pſeqbat M de Arpea KX/1
nn Sed qꝛ ego indqᷣt ꝑuo nauigio id facio.latro vo antum c quartu „H. I.
eich coꝛ.tu vo qꝛ mas clalſe ſcʒ gẽtiũ multitudie id a? Ercigẽtes vel iponẽtes noua pedagia vł guidagia
niis gies diceris imꝑatoꝛ. Nam alia dꝛia nõ int᷑ me ?⁊ Iſcʒ dari inſtitutaſt a viatoꝛib⸗ lmercatoꝛibop ꝑ
Win re niſi qꝛ ad h̊ me neceſſitas cogit.te vo iĩmẽſa cu⸗ ſonis k rebo q̃s deferũt. exigẽtes ipᷣi ſinelnia pᷣnci
nude piditas. Demum moꝛtuus eſt alexander et detra,/ vis. Pape vel inpa eic lind ↄmittũt ⁊ excõi
ichnon cctus eſt cñ ropina ſua ad inferos. cati ſi⸗ ncr eri ſeeablici pñt abſolui. Erigerce
. N mirtit NP1 -& V auůt ↄſueta ſeu cũ Inia pncipis noua 72 nõ tenent
e Lõ mittitur! ecudo ra II I. itinera ſecura ex negligeris ſeu cupiditate ne expẽ
ngn. pina in bellis. Qui eni iniuſtũ bellũ agit. in om; dũt ꝓpt qð viatoꝛes poliãt᷑ rapinã ↄmittũt ⁊ tenẽ
ten nidbo q anferũt ab eis Z qs pᷣliant᷑ rapinã faciunt tur ad hmõi dãna. Erxigẽtes a pſõis ecciaſtic gſe
e . Ffßm. b. Tho. i ij. q.lxvi.arti.pe.Qui aũt iuſte bel / vl alios gabellas ⁊ pedagiap rebpſuis q̃s ñ defer t
na lant ſi ab hoſtibo laicis accipiãt nõ ↄmittũt rapi? cã negociatiõis rapiaʒ faciũt ⁊ ſt excõicati.vt ð cẽ
d nã.ſed aꝰ alijs capiẽtes nõ ſunt imunes a rapia. ſi. c. q;q; li.vi.⁊ h̊ niſi hĩent lniaʒ a papaqð fit in
hun puta ſi a ꝑſonis ecciaſticis moꝛãtibo ĩ ciuitatibuſ terr eccie. Uñ ⁊ xpᷣs cũ q̃dã vice itraret capharna
u ⁊ loc alijs boſtiũ.niſi illis bonis vt victualibus um dirxert qͥ exigebãt ibi pedagiũ petro.męgr̃ vr̃ ñ
inde hoſtes fouerent᷑.vel loca eoꝝ eẽnt incaſtellata eti ſoluit dꝛas· i. llud qð cõit᷑ ſoluebałp trãſitu ĩ illo
erfi am eccie ſᷣm Guił.⁊ Ul.ſeu ſi a viatoꝛiba ſeu a ſu loco.Et itroeũtibo ĩ domũ iterrogauit xpᷣs petrũᷣ
rfd i1 victualia ⁊ alia. vt cõiter faciũt.rapiãt.vnñ Jo. di. ſymõ. ꝛincipes tre a qͥb accipiũt fbutũ ł cen
eie⸗· bap. dixit Militibo. i. ſtipẽdarijs petẽtibydoceri vi ſumaſuis ła alieis. rñdit ſymõ petrꝰ ab alienis.
iben am ſalutis. Eſtote ↄtẽti ſtipẽdijs vr̃is Lu.iij.bo⸗ g ſbdit xpᷣs liberi ſt filij iuſſit tñ ipᷣm ire ad mare?
inind cens inqͥt Amb.ſuꝑ Lu. Jdcirco ſtipẽdiaↄſtituts ſtaterẽ quẽ iueniret ĩ oꝛe piſq hamo capti dare.ex
iun. eſſe militibo nedũ ſumptꝰqrit pᷣdo craſſet᷑ di.lxxx/ igẽtibo ad tollẽdũ ſcãdalũ vt hẽt᷑ mathᷣ.xvij. Adin
vi . c. in ſingulis. Et vt diẽ aug. militarc nõ ẽ pec/ nuẽdũ ꝙ gſoe religioſe ⁊ ecciaſtice q̃les erãt xpᷣus
.M catũ.ſ.de ſe. ſed ꝓpt pdã militare h̊ pctm̃ c.xxiij.q. cũ diſcipul ñ tene tallia ſoluer.ĩponẽtes qʒʒ talli
rpis imilitare. Etiaã cũ hᷣ fieret in bello iuſto.ſᷣm bea. as ſeu collectas ſeu pᷣſtãtias dñi tꝑales ł ciues a/
iüden tho. vbi. 5. vicʒ pncipali ĩtẽtiõe cupiditat ⁊ rapie licuiꝰcõitatꝗ ꝑſonis vltra debitũ rõis nimias li
gie⸗4 vnm oẽs tales ſunt ĩ dãnatõis ſtatu.qð hodie pene ꝓpoꝛtionatas ex certa ſcia. Silr exigẽtes a ſubdi⸗
ati in oidv ſtipedijs iuenit one inqt p ·loques de ſcruitia idebicaĩpſois tre r opas iner rvi⸗
iunns iniuſte bellatib⸗ vel pplm fidelẽ.pncipes eoꝝ ſiẽ ras aĩaliũ rapinãↄmittũt ᷣm.b tho. ij ij. qõ. lxvi.
itimn . oꝛeb ʒeb zebee ⁊ ſalmana. 4 exñtes capitanei ma ar. pe. de qᷣb ðꝛ Eʒech.xxij. Pꝛicipes i medio ei
l Adianitaꝝ iiuſte bellaueft. ⁊ rapiẽdo bona coꝝ ſb/ qſi lupi rapietelſ pᷣdã roboã rex ꝗ noluit alleuiare
deth iugauerũt ppyłm dei.ſed ꝑ gedeone cũ trecetis oc iugu ſeu on⸗ exactionñ gue qð ſalomõ pr̃ eiꝰ ipo/⸗
amfinr cliſi ſunt cũ exercitibo ſuis cẽtũuigintimilibydicti ſuerat ꝓplo iſrael ad continuandam pompaʒ ⁊ ia
mni prꝛincipes vt habet᷑ Judi.vij.⁊.viij. De bello hẽs ĩ ccantiam curie ſue amiſit decẽ ꝑtes regni ſni.i.x.
nn na in tertis parte. titu. nij. frttribne qun exigebat p eo lapidatus fuita populo

..

.

vt paaet. iij. Regũ. xij. Exigentes tallias a clericii
ſine Inia pape rapinã faciũt.⁊ poſtmodũ ſi nõ cei

ſauerint ab hmõi ſunt excõitati.ec de immu.eccł.

c. nõ minus.⁊.c.aduerſus. Itẽ et de cen.qq.lib.·
vi. aduerſus.de qᷓ excõicatioe hẽs.in.uij.ꝑte ti.i.

Quecũq; aũt rapiua ſit ex pᷣdictis moꝛtale pecca⸗

tõ eſt. ⁊ oñter duces ud eternã moꝛtẽ niſi fiat ð eꝝ·
rapina ⁊ reſtitutio ſi põt. Uñ Eʒech.xviij.diẽ dĩũs
Di genuerit qs filiũ latronẽ rapiẽtẽ rapiaſ ⁊c.nũ

qd viuet ſ. talis raptoꝛ.nõ viuet vita.ſ.gre ſʒ moꝛ

te moꝛiet᷑ſ.coꝛpali.⁊ inde ena.Ergo rapinas no
lite ↄcupiſcere.De tallijs ſeu collectis pedagijs ⁊

gabellis. vide plene infra eodem titulo.

pſalmiſta docet remouere ↄcupiſcẽtiã.i.amoꝛem
diuitiaꝝ q̊ ſcʒ qs eis inheretvt vltimo fini diccs

Diuitie ſi affluant.i.etiam ſi a deo fluaut ꝑ licitã
acqſitiõem. nolite coꝛ apponere.i.ibi ↄſtituere fi⸗
nem eas amãdo vt pncipale bonũ h̊ eni eſſet frui
eis. Nam frui ſ̃ᷣm mgꝗtᷣm pmo ſniaꝝ.diſt.i ẽ amo
re inherere rei ꝓpter ſe qð fiẽdũ nõ eſt.niſi ſumme

trinitati.Nam ᷣm Hiero.ĩpoiſibile Evt pñtiby
quis ⁊ futuris fruat᷑bonis i.głia celeſti Et h̊ ẽ q

ait ſaluatoꝛ. Difficile eſt diuitẽ intrare in regnuʒ
celoꝝ Mathᷣ.xix. Loqui eni de diuite qͥ ↄſtitu/⸗
it ſuũ vltimũ finẽ in diuitijs cuiꝰſignũ mãaifeſtũ ẽ
ſi aponat coꝛ diuitijs ita ꝙ ibi ↄſtituat finem qñ
ꝓpter diuitias acqrẽdas vel ↄſeruãdas ꝑatus eſt
facere ↄtra dei pᷣceptũ.De h̊ ẽt intelligi illðꝰ Luce
vi. Ue eterne.ſ.dãnatiõis vob diuitibo qͥ habetis
cõſolatiõem vr̃am. Nolite coꝛ aponerediuitijs
cõſtituẽdo ibi finẽ ꝑ modũ fruitiõis Et rõ q̃re nõ
ſint diligeẽde qꝛ ibi nõ repꝑit᷑ qd ↄcedit᷑.ſʒ decipiunt
et ꝓpterea xpᷣus appellat eas fallaces.ã ꝓmittũt
felicitatẽ fruitionis ꝑfecte.⁊ pᷣſtant miſeriã dãna
tionis eterne.vñ Salomõ ait.E ccs.v.Qui amat
diuitias nõ capiet fructũ ex eis. Fructus ſᷣm b.
Tho in ſum. ðꝛ a fruoꝛ frueris qa fructꝰẽ vltimũ
5 deſiderat᷑ ⁊ expectat᷑ de arboꝛe. Uñ ↄgrue ſißt
uitiõem dei qẽ vltimꝰ finis qͥ deſiderat᷑ ⁊ expe/
ctatur a nobᷣ ex oꝑibo nr̃is.Eſt eni vltumũ in acti⸗
bus glę.qꝛ poſt viſionẽ ⁊ tentiõem ſeu dilecciõeʒ
ſeqᷣtur fruitio. Unñ Joh.xv. diẽ dñs xpᷣus. Po cul
vos vt eat ſcʒ ꝑ bona oꝑa viã mãdatoꝝ ⁊ fructũ
afferacis.i. cõſeqᷓmini etnã fruitibßem. Hmõi ãt
fruitio in ſe hʒ ſanctitatẽ ſuauitatẽ⁊ puritatẽ.ſed
q amat diui
pit iſta ex eis.nã inſatiabilis ẽ.vñ hꝛiſ. Iba ap⸗

poſitio diuitiaꝝ auget flãmã.⁊ maioꝛ fit cupido.

.

Et Amb. Iec ſatietas vnq; aderit cupiditati.
tate ꝓpter qð ðꝛ Ecẽs.v. Saturitas diuitj.i.abũ
dantia mag nõ ſinit doꝛmire eũ.Tertio puritate
P ꝛiuat. nam vt ðꝛ Ecci.x. Auaro nihil eſt ſeleſtiꝰ.
hic aũt ai
lucrãdo vẽdit aiam ſuã diabolo ↄmittendo men
daciũ piuriũ ⁊ hmõi E0 exq̊ nõ capit᷑ fructuſqͥ
intendit᷑ ex diuitijs ſᷣm pialmiſtã. Diuitie ſi afflu⸗
ant. nolite coꝛ aponere n Zuen

. . ——

CTitulus

7

felicitatem ſed huiꝰrapinex

tias vt auarus de qͥ ibi loqᷣtur nonca

am ſuã venale hʒ.qð pcʒ qꝛ ꝓvno ſolido

;—

us

ceſt rei aliene no ſacre in loco nõ ſacro illicita pꝑ
violentiã ad lucrũ facta vſurpatio Declarãdo at
ꝑticulas eiꝰ nota ꝙ vſurpatio dicit actũ in gene⸗

re. Sciendũ tñ ꝙ rapina ſumit᷑ multipliciter.
AUno mõ largiſſme ⁊ ipꝛopꝛiep oi vſurpatiõe in

debita ſuie rei tꝑalis ſiue rei ſpuał.⁊ ſic ſumit᷑ ad

Phil.ij. Nõ rapinã arhitratꝰc.ſ.xpᷣus iefus ẽt ſe

ratione materie hinuſ põt ſic diffiniri Rapiua. .·

eq̃lẽ deo.ſed h̊ fecerũt pmi ꝑntes qͥ vtdiẽ Aug. vo

ilueꝛũt rape diuinitatẽ.i.dei ceq̃litatẽ.⁊ pdiderunt
m. ſed hui rapinexps ſolnt penã. ex bẽ
qð ðꝛ ꝑ ps . Que nõ rapui tũc exolueba. Secun

Ao ſumit᷑ minꝰ large p vſurpatioe ⁊ acqᷣſitiõe łre⸗/
1 K. V tentio ne illicita rei tpalis qᷓcũq; ſiue maniteſta ſi
4* TII ue occulta.et ſic Amb.dic̃.Siqs vſurã accipit ra

pinã facit.xuij.q.uij.Et aug.ait. Si qͥd inueniſti

nõ reddidiſti rapuiſti.xuij.q v. qð tñ ꝑtinet ad
furtũ.Et hiero.Aliena raꝑe ↄuinci᷑qͥ vltra ncca

ria ſibi retiuere ꝓbat᷑ di.xlij..i.qð tñ inteiligit᷑ ð

ſuꝑfluo nature ⁊ pſone. Tertio mõ rapina ſu
mit prrie ⁊ ſtricte ſcʒ ꝓ vſurpatiõe reꝝ violẽta et

de hac xpſᷣs phariſeis ait.Pleni eſtis rapina Ma

thei xxiij. Et ſmhãc acceptionẽ ꝓpꝛiã p̊ diffinitur·
Uñ in ea ponũtur deñe eiꝰab alijs vſurpationiby
Rei aliene ðꝛ ad dꝛiam rei ꝓpꝛie.nã rẽ ꝓpꝛiã ſi qs

etiã ꝑ violẽtiã acciꝑet ab eo qͥ ab alio abſtulit duʒ

aſpoꝛtat nõ eẽt rapina.nec ẽt pꝰqᷓ; ad locũ raptoꝛ
ſe ↄtulit ⁊ poꝛtauit q;uis als malefaceret cũ poſl
ſet in iudicio repetere Nõ ſacre ⁊ in loco nõ ſacro
ſubdit᷑ad dꝛĩaʒ ſacrilegij.q̊ res ſac aufertur.vł de
loco ſacro res nõ ſac. Illicita additad dꝛiam eoꝝ

q⁊ ſi mãifeſte ⁊ ð volũtatẽ eoꝝ a qͥb accipiunt aa

ferãtur.tñ licite tollunt᷑ vt iĩ bellis iuſtj.cũ debito

mõ auferũtur bona ab hoſtiby.⁊ cũ alłs debitũ ab
aliqͥ iuito publica aucte aufert. Ibi eĩ nec rapina
neæc pctm̃ẽ̃.ar.xuij.q.v.c.nõ ſane. Per violetiã ad
dit᷑ ad dꝛiam furti q̊ͥ nõ maniteſte ſed fraudulẽter
res rapi aliena.ꝑ h̊ eni phs diſtinguit furtũ a ra

pina. v. cthi. qꝛ furtuͦ occultã. rapia go violets vy
ſurpationẽ ipoꝛtat.⁊ ſic ſi diuerſe ſpẽs auaricie.
Ad lucrũ facta ðꝛ ad dꝛiam raptꝰ qẽ ſpẽs lurvurie

q mir rapi? ad cõcubitũ nõ ob lucrũ.de quo ſj.

Mota ſecudu beatu JF. l A
Tho.ij.ij.q.lxvi.ꝙ rapina eſt guiꝰpctm̃ furto tri⸗ 1
plici rõe. Pꝛima ẽ tal Furtũ ⁊rapina hñnt roʒ; pcœti .
ꝓptiuolũ tariũ qð ex ꝑte eiꝰcui aufer᷑ res.qꝛ.ſ.cõ

—.

tra volũtatẽ eiꝰaufert id cuiꝰẽ dñs.vbi ꝗ̊ mag re

tarij iuenit in rupina q; in furto· qꝛvioletia qrepi
tur i rapia directiꝰoꝓponit᷑ volũtati qᷓ; igãtia q i·

uenitfurto cũ neſciete eo res auferat᷑. ⁊ iõ g̃uius

fert daͤn ſz er iferk iiurig pſone cũ b vgati qndaz
iqminiꝗ ipiꝰ ꝑſone.⁊ hec iiuria ꝑſonał pᷣpõdera·

—. —

fraudi ł dolo q̃ ꝑtinet ad furtũ. Certia rõ ſumi

canonicas ⁊ ciuiles guii punit rapia q; furtũ xt j·
prẽbit. Quis aũt dubitat ſceleratiꝰeſſe ↄmiſſũ d
Sulius eſt punitũ.inqt Hiero.xxuij.q:i.nõ affera
mus.qꝙ at hoĩes mag vᷣecũdent᷑ de furto q; de vĩ⸗·

tpꝛo maioꝛi dechg .F. II. mus u eſt ex eo furtü ſit turpiꝰi· Fuiꝰ q; rapia

KK
glue
fente
fun
ani
ni⸗
noli
coͤt
Etꝛ

2

Agn
Si⸗

lai
in⸗
Per
mis
one
vere
catu
tap⸗
pnla⸗
atden
poſer,
ſoͤpoͤt
nich ſi.
zurane
habet
geere.
uroni
lurijeſt.
farint⸗
ſcorbi
wtordb
heener

on

Richpan
Aerbi
dosai
Verſi⸗
Part
inißri
genüc

Au

ſu
tensy
darione
Vlyvi
bonüg

ficjo m
l de d

Ctus d
nefurti⸗
tlo i⸗
poſtqz
Nreifin

n.
liing
ricdi
.
Mäeig
mnin
litſ
Ween
miabi
„Oenn
ſröekr

nitſaſ.

Kaen
nucniſi

nernd⸗

wngee

wicgt

rraſe

W
.
**
tmurl
i; “
W
eEN
iüſc
41..
RN.
DNRN )
*“ 7 Mes
a.
lõ
le.
1RR—
Aleem erX
MmN

1. 4 44
A W,„

R

a N

octit
6up
nalinie
uduliter
fünist
riolitif
wWanae.
bisluwmnt
m

bier.

DP,
hnndſc
Liöhuie

wriinen

l iodn

ſüͤfnig

„ V
,

tucio rei ablate ſm Pe. de pał.vel cũ dãanificãs hʒ

XI

8 . W W
.
. 4
— 2„ Rèõðõ
☚ B . 2 —;ͦðð

Eſt enĩ verecũdia ſᷣm phm.iij.ethi.timoꝛ de tur⸗
pi actu.ſed vt dic̃.b.Tho.qꝛhoĩes ſenſibilibo ihe

rentes magis głiant᷑ de vtute exterioꝛi qͥ manife/
ſtatur in rapina qᷓ; devtute interioꝛi q tollit᷑ ꝑ pec
catũ.⁊ iõ minus verecũdãtur de rapina qᷓ; de fur
to.cũtñ magis deberẽt de rapina erubeſcere. Ra
pinas ̊ noliteↄcupiſcere ait ps.Et multomagis
nolite facere exq̊ grauius eſt furto.a quo homies

cõiter ſe cuſtodiunt.⁊ grauiſſime etiam puniun

. . —
ta ꝙ cũ qͥs rapit res alienas 'm leges ſi agat᷑ ifra

annũ ciuiliter punit in ꝗdruplũ ↄpucata.ſ.ipa re
Si aſt poſt annũ punit᷑ in ſimplũ.ff.vi bo.rap.l.

Et de pena infra ponitur.

De penat

i.⁊.ij.tenet᷑ tñ raptoꝛ ad iſtã penã poſtq; fuerit cõ/⸗
dẽnatus ſᷣm Lho. Si vo agat᷑ crimialr puni ꝓ⸗
pter vim ſine armis in tertia ꝑte bonoꝝ ⁊ eſt infa
mis.ff. de vi. l.i. Si aũt cũ armis punit᷑ depoꝛtati

one.qꝛ ſ.depoꝛtat᷑ i inſulã ⁊ ꝑdit oĩia ſua bona. Ju

ſti. de publi.in.iij.S.itẽ lex iulia. Scðm canones
vero multipliciter punit᷑. Et pᷣma penac᷑.qꝛ excõi
catur ab illo epᷣo in cuiꝰ epᷣatu fecic rapinã.ec de
rap.⁊ incẽ.c i.⁊.vi.q.iij.placuit.Itẽ denegatur ei
pnia niſi reſtituat ablata.vel ſecuritatẽ plenã faci

at de reddẽdo ſi habeat vñ poſſit.ſi vᷣo nõ hr̃et vñ

poſſet.⁊ diſtulit acciꝑe pni am vſq; ad moꝛtẽ ⁊ ſic
nõ põt ſatiſfacere.ſi petat pniam dabit᷑ ei ⁊ ct via⸗
ticũ.ſi aũt decedat impenitẽs tũc ⁊ viaticũ ⁊ ſepł
rura negabit᷑ ex.e.c.ſuꝑ eo.⁊.c.in litteris.Nð ſiñ
habet vñ reddat nec heredes nec ꝓpinq volũt ſatiſ
facere.ipᷣe tñ ↄtritꝰfacit qð põt lʒ tarde.nõ puabi
tur pnia ⁊ viatico.ſʒ tñ ſepultura negabit᷑. Qð ſta
tutũ eſt ad terroꝛẽ alioꝝ. Pꝛeſbyteri vo qͥ ð pᷣdẽa
fecerint ſepeliẽdo ipᷣm ⁊ hmõi debẽt deponi ab of
ficio ⁊ bñficio vt in dicto.c.ſuꝑ eo.Sʒ tñ de iſtis
raptoꝛibi occultis nõ dʒ iſte rigoꝛ ſeruari ſᷣm In⸗

nocen. extra eo.in litteris.

Item nota quod qui ¶ ꝑI

Rticipauit in crie rapine vel furti vel ſa crilegij vel
alteriꝰ iniuſte dãnificatiõis moꝛtalłr peccauit.q/
bus aũt modis fiat ꝑticipatio hmõi ↄtinet᷑ in his
verſibi. Juſſio.ↄſiliũ.cõſenſus.palpo.recurſus.
arcicipãs.mutꝰ .nõ obſtãs.nõ manifeſtĩs. Et

inq́; tũ quilibet eoꝝ teneatur ad reſtictutiõem.vi⸗

de nũc in declaratione eoꝝ

Duantum ad quinqʒ. 5. XII

caſus pmi vᷣſus dat᷑ talis regula ꝙ ſi ex pcepto al

terius vel cõſilio vel ↄſenſu.ſ.cooꝑatiõis.vel pal

patione.ſ.adulatiõis laudãdo eũ.dẽ de deriſiõe
vel vilificatiõe vt ad h̊ iuducat.puta qꝛ dic nõ eẽ
bonũ ad aliqͥd.⁊ qꝛ neſcit raꝑe ⁊ hmõi.⁊ ex h dãni
ficĩs mouet᷑ ad danificandũ Idẽ dicit Pe. de pa
lu. de detractoꝛe ſi ꝓpter detractiõem audiẽs ꝓuo

catus dãnificet detractũ. Uel recurſu.ſi receptio

ne furtũ vł rei furate ẽ facta rapina vel alia dãni⸗

ficatio iniuſta.ita ꝙ alias nõ fuiſſet facta. vel etiã

poſtq;ᷓ ẽ facta rapina vlł furtũ qñ ex receptioe fur⸗
vel rei furate.impedit᷑ nõ ſolũ punitio ſed ẽt reſti/

recurſum ad aliquẽ ſicut ad pᷣſtantẽ pr̃ociniũ ad
nocumentũ als qlibet eoꝝ ꝑ ſe tenet᷑ inſolidũ.i.in
totũ leſo ſeu dãnificato ẽt ſi nihil de rapina guẽii
ſet ad eũ aut ꝑ ſe nil damni intuliſſet.⁊ ſᷣ quſq; il⸗
li leſo fuerit ſatiſſactũ.Si aũt ẽt ſine oꝑe iſtoꝝ ſcʒ
cõſilis mãdato ⁊ hmõi fuiſſʒ nihilominꝰfacta ra

pina vel dãnificatio ⁊ nil plus ꝑqðcũq; opꝰillo
additũ eſt nõ tenent᷑ niſi q;3dtũ de rapina ꝑueniſſe S

ad eos.Si vo aliqd plus factũ ẽ ex mãdato ł ↄſi
lio halijs hmõi ad illud plꝰrenet᷑ inſolidũ.Et qð
dictũ eſt de iuſſione idẽ intellige qñ rapinã vl dã⸗

nũ noie ſuo factũ ratũ habuit.hec Pe. de pal Itẽ

xi.q.iij.c.q ↄſentit cũ duob.c ſe.ex de reſti.ſpoli.

c.cũ ad ſedẽ. Itẽ de cõſilio in pᷣiudiciũ ecciaꝝ vt ð

collectis eis iponẽdis ⁊ hmõi tenet᷑ inſolidũ qui
dat tale ↄſiliũ vñ ſequit᷑ cũ effectu talis impoſitio
collecte cłicis ſine lnia pape.ex de ſen.ercõ noue⸗
rit. Itẽ qð h̊ ðꝛ de cõſilio rapine idẽ intelligit Pe

trus de pal.de ↄſilio vſure.⁊ idẽ dicit de aduoca⸗

to dãte malũ ↄſiliũ ẽt ex igꝛãtia.Idẽ dic Ricar.ð
cõſilio qð dar᷑ alicui ꝙ nõ reſtituat aliena.vł qͥcũ
ꝙᷓ; alio mõ ↄſiliũ pᷣſtat in damnũ ꝓximi ſcieter vel
ignoꝛantia craſſa ſine quooſilio talia non fierent
ar. ec de ſen.excõ.c.nuꝑ.in glo. Cõditoꝛes iniq̊ꝝ
ſtatutoꝝ que ſunt in damnͥ ꝓximoꝝſᷣm Durã.te
nent᷑ reſtituere totũ illud damnũ.⁊ ſilr ↄſultoꝛes
ſtatutoꝝ ltoe ge⸗ qñ plures volũt inſimul itaq
vnus nõ iret ſiue alio ad faciendũ aliqð furtũ vel
damnůũ vel bellũ iniuſtũ vbi inferũt dãnũ cuʒ ſit
ibi cõſenſus cooꝑatiõis qlibet eoꝝ tenet᷑ inſolidũ
de damno dato. Sed ſiqᷣs tales ſequeret᷑ ita ꝙ ſi⸗
ne eo etiã fuiſſet factũ dãnũ tenet᷑ ſolñ de eo qdð ꝑ⸗
ue uit ad eũ ⁊ de eo in qͥ dãnificauit ar.ad hanc di
ſtincciõem.eęc᷑ de ſen.⁊ re.iudi.c.cũ inter.⁊ de ſen.
excõ.c.inter alia.⁊.xi.q.iij.c.qm̃ nobᷣ. Notarij eti
am vel alie ꝑſone qͥ deſtruũt teſtã vel alia inſtra cõ
tinẽtia legata facta locis pijs.vel qbuſcũq; perſo
nis.vel debita alia q̃ alij neſciũt ſeu pbare nõ pñt
vñ ſequit᷑ damnũ ꝙ talia nõ ſoluunt᷑.tenent᷑ inſo/
lidũ leſis.qꝛ pᷣſtant cãm efficacẽ.Qui vèro occul⸗

tant ea ſtudioſe peccant moꝛtaliter.nec debẽt ab⸗

ſolui niſi manifeſtent ea cũ oꝑtet.Et licet aliqͥ di⸗
cant cos nõ teneri ad reſtitutiõem.qꝛ heredes re⸗
manẽt obligati legatarijs vol alijs creditoꝛiinõ
vr̃ h̊ veꝝ cũ pᷣſtãt cãm efficacẽ dãni ſicut ⁊ vᷣmidũ
occulte ea tenẽt.⁊ ꝑ marie cũ heredes ł debitoꝛes
hoc neſciũt qꝛ tũc nõ obligan᷑ ſatiſfacere.ſed ẽt ſi

ſciũt ⁊ fatiſfacere neſciũt ſeu nolunt.qꝛ legatarij

HG ꝓbare nõ pñit.nec valet rõ eoꝝ ſicut pʒ in ſimili
Nam cũ plures obligant᷑ inſolidũ.obligatio vni
us magis pᷣncipalis non tollit obligatiõeʒ minꝰ
pꝛincipalis.ſicut obligatio pupilli ad reſtituẽdaʒ
vſurain quã fecit tuto p eo non deobligat tutoꝛẽ
ſi pupillus non reddit.

Muantum ad tres §. XIII.

vltimos caſus ſcði vᷣſus dat᷑ talis regula. ꝙ ſi ta
lis mutꝰ.i.tacẽs qñ videt fieri ſurtũ ⁊ doloſe ta⸗
cet cũ poſſet impedire.Et ſiłr non obſtãs qͥ gonſer
obſiſtere. Et nõ manifeſtans.i.qui ſcit vbi ſit res

rapta vel furata et non manifeſtat etiam cum de

hoc interrogatur. In quolibet hoꝛum caſuũ ſi eſt

—

officialis tenetur in ſolidum cũ teneatur ad hoc

ex officio ſuo etiã ſi nil ꝑueniret ad eũ q̊ͥuſq; dãni
ficato ſit ſatiſfactũ.diſt.lxxxvi.c.culpam.Eet itel⸗
ligit Sco.cũ interroga᷑ in iudicio ⁊ non manife
ſtat vbi ſentẽtialit᷑res ablata vel alias iniuſte poſ
ſeſſa poſſet dño reſtitui.ita tñ ꝙ dicẽdo veritateʒ
nõ imminet ꝑiculũ ſui ſtatus vel ſue ꝑſone.tał te

net? leſo ſiue ſit officialis ſiue pᷣuata ꝑſona.arg.ad

hoc xi.q.iij.c.quiſqᷣs.⁊ ex de fur.c.q cũ fure.ſi offi
cialł ẽt ec iudiciũ interrogatꝰtenet᷑ ſi nõdicat cũ ñ
imminet ſibi ꝑiculũ ſue ꝑſone.ſi aũt nõ ſit officia

lis ex qͥ ad p̊ nõ tenet᷑ ex ſuo officio qᷓ;uis peccet ñ

₰₰

tñ tenet ad aliquã ſatiſfactionẽ dãnificato. Tho.

ij. ij. q. lxij. ⁊ in qrto ſniaꝝ.di.xv.⁊ Al.ĩ q̃rto.⁊vlt.
in glo. ponũt pᷣdictus vſus.⁊ ſicexponũt Ray.

in ſumma.⁊ Hoſti.in ſum.de pe.⁊ remiſ.⁊ Inn.
ſuꝑ.c.ſic dignũ.de homi.ſatis ↄcoꝛ.Et Pe.ðde pa

lu.in. uij.ponit dictos vſi us. et iſtos treovltimoſ
caſus ſic declarat. Mutus q ſq; ſcit vbi ẽ res ab⸗
ſcõdita ⁊ nõ reuelat.Nõ obſtãs ille ſcʒ ꝓpter cuiꝰ

culpã in nõ purgãdo puinciã malis hoiba furta ⁊

lactrocinia gmittunt᷑.ſic tenet᷑ paſtoꝛ ꝓpter cuiꝰcul

pã lupꝰouẽ comedit.Nõ manifeſtãs iudex qui ð
ea re quã cognoſcit dʒ ꝓnũciare ⁊ ſic manifeſtare
ius ꝑtiũ ſi nõ facit tenet᷑. Itẽ ᷣm Sco.i.uij.q;uis
ad alicuiꝰofficiũ ꝑtineat obuiare mał ⁊ dãnis q̃
fiũt qñ h̊ faciẽdo vᷣgeret᷑ in aliqͥ caſu ad malũ rei⸗
publice.puta magnũ ſcãdalũ vel euidẽs ꝑiculum
ꝓpꝛie ꝑſone.tũc nõ obuiãs nec tene: ad ſatiſfactio
nẽ.nec etiã peccaret ſi obuiare ꝑatꝰ eſſʒ qñ pᷣdicta
nõ impediręet ar.diſt.l.vt cõſtitueret᷑. Secus ſi nõ

immeret tale ſcandalũ vel ꝑiculum.

Et nota quod ſi S.XIIII.

vnus dictoꝝ qͥ ſq; tenent᷑ in ſolidũ ſatiſfecit inteẽ
liter de oĩ dano expẽſis ſiue incõmodo ſiue inter⸗
eiſe oẽs alij liberant.qꝛ nõ tenent᷑ danificato. Nã
boua fides nõ patit᷑ vt idẽ bis exigat᷑.ff.de re iud.
l. bõa fides. Ray. Hoſti.⁊ Tho.Et addit Rayv.
dicẽs ſic. Ille cui ſic ſatiſſit credo ꝙ põt ⁊ dʒ q;tũ
ad iudiciũ aie cedere accionẽ illi qͥ cotũ ſoluit nõ
quidẽ vt ab vno totũ exigat niſi foꝛte a pꝛincipali
ſed ꝓ ꝑtibo petat a ſingulis.qᷓ;tũ aũt ad foꝝ ↄtẽtõ
ſum nõ tenet᷑ cedere.ff.de adini.tu.l.ſi płes.l.i.tñ

ſic di. Hoſti. ſiue ſit facta ceſſio ſiue nõ.alij qͥ nibil

Et nota ſecidũ

ſoluerũt tenent᷑ ex ↄſcia ad releuandũ illũ qͥ inſoli
dũ ſatiſfecit qͥlibec in ſuis ꝑtibb. Nã ſoluẽs vtilit᷑

geſſit coꝝ negociũ.vñ tenent᷑ hr̃e ratũ ⁊ ei ſatiſfa⸗

cere.ar.ff.de nego.geſ.l.cũ pecuuia. ⁊.l.ſoluẽdo.
tho. q̊ʒ.ij.ij.q.lxij.qᷓi declarans diẽ ꝙ ſi ille qͥ fuit

pncipał vtputa pnceps ſoluerit oẽs illi liberati ſt᷑

qui fuerũt cũ eo ad danũ faciẽdũ inducti.ſivo ali
us reſtituit tunc illi qͥ ſunt pncipales.⁊ illi ad qͥs
res ꝑuenit vt videt᷑ incelligẽdũ ꝙ ſi iſti tales non
reſtitcuãt ei ceci tenent p ſ uis ꝑtib vt diccũ ẽ pus.

nno. §. XV

——

in glo. ſup. c.ſiẽ dignũ.er de homi.ꝙ ſi ſpoliatꝰ li⸗

beraliter dimittit pncipali vt raptoꝛi vel pᷣcipien

ti liberatus eſtoſiliatoꝛ ⁊ hmõi.qꝛ liberateſt qui
peincipalieer tenebat᷑ ⁊ qͥres habuerat. Sʒ ſi di⸗
mittit ↄſiliatoꝛi nõ credit ipᷣe Inno.liberatos a⸗

Citulus Pꝛimus

——

”õ

lios ad quos res ꝑuenerũt niſi expᷣſſe intellexerit
cos liberare.neq; etiã illũ qͥ rapinã fecit.eti ſi de
rapina nihil habuit qꝛ de iure naturali et diuino
ↄñs eſt ꝙ ſublato pᷣncipali tollat᷑ acceſſoꝛiũ.⁊ nõ
ecõtra.et᷑ de ↄſti.c.trãſſato.ĩmo plus.qꝛ ſi etiã li⸗
beraliter abſolueret᷑ pncipalis nõ ꝓpter h̊ abſolu⸗
tus eſt cõſiliariꝰſi aliqͥd ad eũ ꝑuenitde rapina ni
ſi ⁊ alius ꝓ eo ſatiſfecerit.⁊ tũc iſte ↄſiliariꝰin ca /⸗
ſu aĩe ei teneret᷑ qͥ p eo ſatiffecit. Cõcoꝛdat Hoſti.
⁊ qᷓ;uis a pᷣdict oibi poſſit exigi pena q̃druplicivt
de rapina ⁊ oĩ furto manifeſto. ⁊ alio furto pena
duplici. Tho.ij.ij.q.lxij.qſi declarãs dicit hmõi
pene nõ deben᷑ niſi poſtq; fuerint adiudicati per
ſniam in quo caſu pena vnius ſᷣm Ray.non libe
rat aliũ. xij · q· ij c.cum deuotiſſimam.

Nota ꝙ ſi uis S. XW.

—

emit de rapina vel furto qð ꝑtinet ad ꝑcicipatio ⸗
nem rapine ſi h̊ fecit ſcicter aut pbabilit᷑ ̊ credẽs
ſi H̊ fecit cupiditate acqᷣredi ſibi vt ſcʒ br̃et vel ven
deret alteri ſic vellet incurrit in multa mala et in
cõmoda ſᷣm Ray.Tho.⁊ Al Pꝛimo indiſtincte

tenet᷑ ad reſtõeʒ rei ſi hʒ.vel valoꝛis eiꝰ ſi nõ habʒz

aut etiã ſi ex ipᷣa re ꝓpꝛia reddita detegeret᷑ cum ſit
occultũ.tũc ei ſufficit valnꝛẽ reſtituere. Sccũdo
nota liberat᷑ alienãdo alteri.vel ſi res ꝑeat moꝛte ł
Zrnch caſu.vłſi auferat᷑ ei igꝛant᷑aut violẽter ⁊ in

niſi rẽ ipßam emptã de rapina ł furto obtuliſſet

dño ipius rei tꝑe ⁊ loco ↄgruo ⁊ ille reciꝑe noluiſ
ſet. Tertio peccat moꝛtalit᷑ ⁊ rõ vtriuſqʒ ẽ᷑.quia
furtũ ↄmiſit rẽ alienã gᷣctãdo inuito dño.ff.ð fur.
l.i.Et fur ſꝑ ẽ in moꝛa reſtituẽdi ff de ↄdi.fur.l.p
fure.s.ↄdit Quarto ne pᷣciũ qð dedit põt repete⸗
re ab eo cuiꝰẽ res. Uñ.C. de fur.l.in ciuilẽ ſic ðꝛ.
In ciuilẽ rẽ deſiderat vt res agnitas furtiuas ñ
B ſoluatis qᷓ; pᷣciũ ſolutũ fuũit a dñis.Curate q̊
cautiꝰ negociari ne nõ tm̃ in dãna hmõi ſed ẽt in
ſuſpitionẽ crimis incidac?. Nec põt ſe defẽdere rõ
ne ſtatuti ſuꝑ hoc editi.qꝛ tale ſtatutũ eẽt ↄð̊ deum
ar. di. viij.q moꝛes. Quinto ẽt tenet᷑ reſtitnere
oẽm vtilitatẽ qᷓ; hũit łhr̃e potuit.⁊ ẽt incõmoda
q̃ ſuſtinuit ille cuiꝰẽ res ſ̃ᷣm GBuilł.deductis tñ ex
pẽſis q̃s feciſſet vtiliter circa rẽ ißam. Serxto et
ſi reſtituit rẽ deterioꝛẽ qᷓ; cũ ad ipᷣm ꝑuenit nõ li⸗
berat᷑.⁊ ſi ĩ aliq̊ tꝑe medio fuit res melioꝛ tenet᷑ ad
eſtimatiõʒ plimi.ff.de fur.l.in re furtiua.⁊ de re/
ſti. ſpo.c guis.Et h̊ ᷣm qͥſdã intelligendũ ẽ qñ reſ
nõ habet?᷑.ſi eĩ res habet᷑ ſufficẽ ꝙ ſit eq hona ſic cũ
fuit ablata. Septimo qꝛ nõ pᷣt agere ̊ vẽditoꝛeʒ
de pcio ſibi dato. obſtat eni ſibi ED ſua ⁊
niſi expᷣſſe cauerit.x.q.ij.c.h̊ ius.in fi.Scõm tam̃
Alex. de ales in uij.talis põt rẽ emptã reſtituer̃vẽ
denti vt recipiat qð de illa dedit. Mag eni pt ſi⸗
bi ꝓuidere qᷓ; alij.debet tñ inducere furẽ ad reſti⸗
tuedũ rẽ illã dño ſuo.hec ille.Ueꝝ in foꝛo ↄſcie te
net᷑ vẽditoꝛ rei qͥ ſciebat rẽ furatã eẽ reddere emen
ti bona fide Et multomag qͥ furatꝰẽ tenet᷑ redde

re vel dño rei ſi ſibi ſatiſfactũ nõ ẽ ꝑ emptoꝛes vel

cõſumotoꝛes eiꝰvl ei qͥ emit ſi ipᷣe reſtituit. In h̊
tñ nõ excuſat igꝛãtia iur ſcʒ qꝛ credebat eẽ licitũ
emere ea qꝗͥᷣ qs rap it. ex de re. iu.li.vi.c.ignoꝛãtia
ſed. ne ig:atia facti craſſa ⁊ ſupina/ꝓuta cũ qᷣs tꝑe

—, — e ——— —

it
ſlde
ino
n
Non⸗
mmni
nnaß
oſt.
lictt
openn
hml
aher
lbe

V.

wo
Cedi
N
Man
Cſner
lobtß
nſ
i
nent
min

Kin
iſce
ias
Curure;
etin
eGerers
5
chrner
Nömot
gistic
Semd
menil⸗
N,
ligit
ſe
itore;
0ſn
mnten
Cicuc

1nibe

aunck
goſſtet
ran
nh 4
nr
ri lu
. Gninn
gaſh

guerre iuſte vel iniuſte emit a ſtipendarijs caliceʒ
amenta miſſale.⁊ hmõi intentiõe lucradi exide.
flã tenet᷑ in totũ ſᷣm pᷣdicta.ar.xij.q.ij.c.qͥ ⁊ hũa ⸗
nis.xvi.q.i.ſi cupis.⁊ ð cle.exco.mi.c aplice.idẽ
dicẽdũ ſi ſuꝑ ̊ nihil cogitabat ⁊ ſic ꝓpt᷑ fatuitateʒ
