al.i.reſiſtendo temptatioibꝰ ne efficiant᷑ ſeruidyabo
li.A qͥ enim quis victꝰ ẽ.ei ſeruꝰadditue ẽ.dicit pe.
in pma cano.Seruꝰ ꝑmaxĩe ẽ ↄ nobilitatẽ. Quar
tũ eſt aĩ magnitudo qᷓ quis modica ↄtẽnit ⁊ magna

appetit. Uñ nõ ſuntvere nobiles qͥ ponũt amoꝛẽ ſluũ

in vno milite potiꝰqᷓ in celirege.Et cum oĩs terra ſit
vnꝰ punctꝰ reſpectu celi.⁊ oĩa q ſub ſole ſũt vanitas
ſunt. nõ nobiles ſed viles ſunt qͥ appetũt ⁊ fiuẽ ſuum
ponũt in tenenis celeſtia ↄtenẽtes. Quintũ ſignũ
nobilitatis ẽ gratitudo. Demũ mitiplicat᷑ aliqñ alo
ria domꝰiniqͥ in diuerſis coꝛpoꝛalibo bonis in . uibo

icis ſa⸗

LCitulus

vani holes ſe iactãt vt in ſanitate. Sed vt dicit Ja⸗
co.iiij Que cſt vita nr̃a.va poꝛ ad modicũ parens.⁊
deinceps extermiabik. Nullũ aſal repeni᷑ ita infirmũ
ſicut bõ.⁊ ita leſibile.Jactat ſe aliqͥs de puleritudine
Sead vt dici᷑ Pꝛouerb.vlii Fallax gra.ſ.humana et
vana ẽ pulcritudo cito amittit᷑ ⁊ niſi cum amoꝛe dñi
coõtiungat᷑ occaſio ẽ multoꝝ maloꝝ ſibi ⁊alijs. Sicut
patʒ in mana magdalens q erat in ciuitate peccatrix
⁊ in matia egypnaca.⁊ pelagia ⁊ alijs. Alt ſe iactat
Dde foꝛtitudine coꝛpis. Sed vt dicit᷑ Sap̃.vi. Foꝛtio⸗
ribo feꝛtcioꝛ inſtat cruciatio.qꝛ niſi tales ꝑmaneãt in
timoꝛe dei abutunt᷑ Quanto foꝛtiꝰ eſt coꝛpꝰ tãto foꝛ
tioꝛẽ qͥs inimicũ habet cũ qͥ pꝛeliat.⁊ per ↄꝛiũ cũ coꝛ
pus eſt debile ⁊ infirmũ debilitat᷑ hoſtis nr. Uñ apo
ſtolus. Gloꝛiat᷑ non in foꝛtitudine ſed in infirmitati⸗
bus ſuis.ij. Coxꝝ.xij. Alliꝰſe iactat de agilitate ⁊ velo
citate coꝛꝑis. Sed valde vanũ eſt ſe iactare de eo in
q̃ multa aĩalia hboĩem excedũt vt canes.lepoꝛes.Aſ⸗
ſael fr ioab qͥ agił erat ⁊ veloxvt capꝛea ↄfidẽs deſua

ſeth occiſus ẽ ab eo.ij. Regũ.ij. Sed neq; de ſcia dʒ
aliquis ſe iactare vel gloꝛiari cũ oĩs ſapientia a dño
deo ẽ. Ecẽi.i.Et in ſãa nemo poſſit demones ſupꝑpare

qui m̃ pꝛopter ſciam ſuã penas inferni nõ eusdunt.

Que etiã eſt ſcia nr̃a.cũ nec naturã vniꝰ foꝛmice vel
herbe ꝑfecte ſciamꝰ. Uñ bñ dixit quidam phᷣs. Hoc
tm̃ ſcio qð neſcio. Tenebꝛis enĩ inuoluimur inquit
Job. xxx vij.nec noſipſos ꝑfecte ſcire valeamꝰ.Cum
gᷓ multiplicata fuerit gloꝛia domꝰ diuitijs mũdanis
cũ interierit non ſumet oĩa.i.aliqͥd de quibo tactaba
tur. nec gloꝛia quã hic habebat deſcẽdet cum eo.ſed
ſũma ignominisa in inferno.ꝗ̊ abijcienda oĩsſactan⸗
tia ⁊ in dño gloꝛiandũ nõ in mũdo

lerũ mnoꝛdinsato vtæ ſit moꝛtalis.

itiü in h ꝙ aliquis in actibꝰexterioꝛibus
aliquid incoſuetũ focit ſine ronabili cã. Et qꝛ hoc vt
plurimũ fit ad oſtentationẽ ⁊ laudẽ conſequendã.iõ

qð dñs ait ꝑ ps.de populo ſuo iſrtł. Dimiſi eos ſᷣm
deſideria coꝛdis eoꝝ. Ibũt in adinuentionibo ſuis.
Populus dei olim fuit populꝰ iudaicꝰ dũ habuit ve
rã fidẽ.⁊ ꝑmanſit in cultu veri dei. Nũc autẽ qꝛ non

audiuit legẽ ſuã q̃ mandabat ꝓphetã ſuſcitandum

de medio eoꝝ de fribo ſuis.i.de genere ſuo.i.xpᷣm ie⸗

ſum quẽ deberẽt audire ⁊ obedire.nec legẽ ſeruãt mã

datoꝝ.nec ad oꝑa xpᷣi voluerũt attẽdere.iõ dimiſſus
F a deo ſubtracto lule fidei.⁊ eſt factꝰ nõ populꝰ dei.
ſed populꝰ dya boli Si aũt dimiſſi ſequũt deſideria
coꝛdis eoꝝ qᷓ ſꝑ fuerũt de terrenis acqͥrendis vſuris.
ſine ceſſatõe vacantes.vadũt tendẽtes ad moꝛtẽ eter
nã in adinuẽtionibo ſuis qridie inueniẽtes nouas fa
bulas.⁊ extoꝛtas expoſitſões biblie.vt pʒ in tbalmur
eoꝝ vt videãt᷑ nõ errare.ſapiẽtes valeat reputari. In
nouo teſtõ ppłs dei ẽ ppłs xpᷣianus qͥ ſoh verã fidẽ
qͥ urael dici põt.qð interpᷣtat᷑ vidẽs deum.qꝛ deũ vi

det nũc perndẽ (ũ aũthic ppyłs nõ audit lege deiez

apłm.v. de pꝛeſũ ptione in qͥ agit᷑ de oꝛuatu mu td ſahulas al
ouertent. Judi ij. Di ſunt fontes ſine aq̃.ſ.ſapie. et

Reſumptio nouitatũ

lia ẽ inanis gloꝛie.Et videt᷑ cõſiſtere iſtꝰ qͥ vt placeãt laicis dicũt miſſas moꝛtuoꝝ.⁊ aliss vo

onit᷑ inanis gloꝛie filia. Etde hac põt ĩtelligi illud

ſeruando.neq; intẽditeiꝓ vltimo fine ⁊ vt ſãmo boꝛ

no cũñ eligendo ⁊ ſibi inherendo.⁊ oĩa oꝑa ſua ad glo
riã eiꝰ dirigẽdo. dimittit eos deꝰ nõ quidẽ ꝓptm ſuũ
qꝛ deficere nõ pot populꝰ eiꝰ qͥn ſꝑ ſit.ſed eos deillo

populo xpᷣiano qͥ recedũt a lege ei. Dimittit qͥdẽ eoſ

nõ ſᷣm ꝓuidentiã ſed ſᷣm gram quam ſubtrahit eis.
Neq; enĩ eos dimitteret ipſe niſi pꝛiꝰipſi dimitterent
eũ qͥ dimiſſi a deo ſinunt᷑ ſequi deſideria coꝛdis eoꝝ.
Coꝛ aũt hoĩs ex ſe.vt ðꝛ Hiere.xvij.pꝛauũ ⁊ inſcru⸗
tabile.Et ſicut pꝛauũ ẽ coꝛ.ita ⁊ pꝛaua eiꝰ deſideria.
⁊ inde ſequunt᷑ pꝛaua oꝑa.ſicutex radice infecta fru⸗
ctus coꝛrupti.Ex coꝛde enĩ ereunt cogitatiões male.
furta.adulteria. homicidia ⁊ hmõi.vt ðꝛ Math.xv
Vadũt autẽ ad inferos nõ ſolũ ꝑ cõſueta mala cõia
ſed qtidie adinueniũt nouas vias.cð documento
ſctõꝝ patrũ ſancitũ ẽ.ſuꝑſtitioſa adinuẽtione pꝛeſu⸗

mendũ nõ ẽ ſtephanꝰ papa.ij.q.iiij.conſuluiſti.la

dũtꝑ vitiũ pᷣumptiõis nouitatũ rectoꝛes adinuent
endo nouas vias vltra cõſuetas ad regẽdũ populũ.

velocitate.qꝛ inſeq̃bat᷑ abner pꝛincipẽ exercitus yſbo ſiue extoꝛqueãt a ſubditis ſubſtãtias.qð pertinetad

cupiditatẽ.ſiue vt laudent᷑ ab hoĩbus de mõ regimi⸗

mis tõq; ſapiẽcioꝛes antiqs recedẽdonſine cã a ſemitꝭ

eoꝝ. ʒ illud Pꝛouerb.xxij.õ traſgredieris termĩos
q̊̊s poſuerũt pr̃es tui.Uadũt doctoꝛes in adinuẽtio
nibo ſuis qͥ non ſequunt᷑ dicta ſctõꝝ.ſed opiones no
uas ſubtiles ⁊ curioſas nõ vtiles ad pꝛunedũ aures
Et ſi iuriſte ſũt nõ aſpiciũt ad intẽtionẽ legis ⁊ eqᷣta⸗
tẽ ſed ad deſtruẽdũ antiq̃rũ ſnĩias. Hilarius in li.de
trini. Intelligentia dictoꝝ ex cauſis ẽ aſſumenda di
cẽdi.qꝛ nõ ſermoni res.ſed rei ſermo dʒ eſſe ſubiectꝰ.
Tadũt in adinuẽtionibo ſuis pꝛedicatoꝛes qͥ gradia

ba trutinantes int mullerculas ⁊ plebeios de ſacrꝭ
lñis philoſophant᷑ ⁊ mimoꝝ geſticulationibꝰad riſuʒ

excitãt auditoꝛes.ᷣm illud aplii. Ad fabulas auteʒ

nebule rurbinibꝰ agitate quibo caligo tenebꝛaꝝ reß⸗
uat᷑. Tadũt in ad inuẽtiõibo ſuis clerici in officiãdo
tiuas indiſtincte.qbuſcũq; diebo mutãtes officia oꝛ
dinata.cãtates nõ ſᷣm notã ſʒ ᷣm leuitatẽ.⁊ diſcãtã⸗

tes ? pulſates ĩ oꝛganis ballatas ↄ oẽm hõeſtate cul

dĩni. vt fieri ſolet in theatrꝭ nõ in eccłijs. Sʒ vt ðt
Deũ manibo.i.oꝑibo ſtimulat.i.ꝓuocat ad irã

ͦ pplm vocis delectat. di. xcij . c. in ſcta. Uadũti ad⸗

inuẽtionibo ſuis religioſi qᷣ nõ cõtenti cõlby oꝛdiatiõi
bus aliqͥd ſingłare agere volũtĩ oꝛãdo.ĩ comededo.
Iloquẽdo. in alijs auſtenitanibo vt pᷣ ceteris reputent
ſed tales ↄfuſi remanẽt niſi ſpali ĩſtinctu ſpũſſetĩ mo
ueant ſicut ſctũs germanꝰ. dñic. frãciſcꝰ ⁊ alij. Ua
dũt in adinuetionibo ſuis ppni qͥ adinueniũt qtidie
nouas adinuẽtiões ad frangẽdũ oꝛdinationes ecclie
ac ſi in nullo eẽnt ſubiecti pᷣlatis.⁊ ipi debeãt eos re⸗
gere. qões eop etiã dirimere. ⁊ pcta punire.ꝛtallijæ
gruare. ſapiẽtioꝛes ſe iudicantes eccłia q regił a ſpũ
ſctõ in oꝛdinati onibo ſuis ac ſi minꝰ bñ talia ꝓhibu
iſſer. Et vt de aljs omittamꝰ adinuẽtonibo ꝑmaxi⸗
me iſtud vitiuz in oꝛnatu qdie renouat᷑. dũ vini ſed
multomagis mulieres ob vanitatẽ qtidie varit ve⸗
ſtes. Cõtra qͥs dñs Sopho.l.Uiſitabo ſuꝑ oẽs qut

induti ſunt veſte peregrins In q; actu repert ſit 2 w

—— — — — 3 —. — — —

del
K
n
un

Aà

—

tiũ pᷣumptõis ⁊ nouitatũ ex vana glia frequent᷑ pce
dẽs ⁊ vitiũ ĩmodeſte.De põ.ait.pð.cxliij: Filie eo
rũ cõpoſite circũoꝛnate vt imilicudo tẽpli. In quibo
tria de vitio poſſunt notai. .
Pumũ a mulieribo freantat.ibi. Fili eoꝝ cõpoſite·
Scðm ꝗin veſtibo perpetrat᷑ ibi. Circũoꝛnate.
Tertiũ ꝗ in coloꝛibaugmetank. ibi. vrſ ilitudo tẽpli

Muantum ad pꝛimum. ..l.
manifeſtũ eſt ꝙ ĩmodeſtia oꝛnatꝰ ⁊ pᷣſumptio nouita
tũ in mutariõe veſtiũ potiſſime reꝑit in mulieribo.et
iõ põ.nõ dicit loquẽs de mũdanis filij eoꝝ ſʒ filie eo
rũ cõpoſite. Uñ ⁊ ſacra ſcriptura cũ loquit᷑ de oꝛna⸗
tu coꝛpoꝛis ⁊ veſtiũ noĩat mu leres. vt Pꝛouerb. vij
inqᷣt ſalomon. Ecce mulier occurrit illi habiiu mere
tricio pᷣparata ad capiẽdas aĩas.⁊ Eſa.iij. Pꝛo eo ꝙ
Aleuate ſunt filie ſyon.ſ.in vana gloꝛia oꝛnatꝰ.⁊ am⸗
bulauerũt extento collo qð ẽ ſignũ ſuperbie. nutibo
oculoꝝ ibãt ex curioſitate ⁊ cõcupiſcẽtia.⁊ plaudebãt
Pad ſuis.ſ.coꝛiʒando ⁊ ſaltãdo. ⁊ cõpoſito gradu
cedebãt. decaluauit dñs vᷣicẽ filiaꝝ ſyon.⁊ dñs cri⸗
nes eaꝝ nudabit. Et.i.Pe.iij.ðꝛ.¶) ulieres ſubdite
ſint vin ſuis q̃rũ nõ ſit extrinſecꝰ capillatura.aut cir⸗
cũdatio auri ⁊ argeti aut indumẽti veſtimẽtoꝝcq; cul
tus.ſed qͥ abſconditꝰ coꝛdis ẽ hõ in incoꝛruptibilita⸗
te qͥeri⁊ modeſti ſpũs.Et paul?. iiad Thimo. ij. Uo
lo mul eres oꝛare in ecclia in habitu oꝛnato cũ vere⸗
cũdia ⁊ ſobꝛietate.i tꝑate oꝛnates ſe nõ in toꝛt crini⸗
bus.aut auro vł margoritis. aut veſte pcioſa. l. excel
ſiua ſui ſtatꝰ.ſed qð decet mulieres ꝓmittẽtes pieta⸗
tẽ ꝑ bona opa. Et Joᷣ. Apoc. xvij di . ꝙ mir etnalit
cruciãda q ſiqt cõgregationẽ repꝛoboꝝ erat circũda⸗
ta purpura ⁊ coccino.⁊ inaurata lapide pᷣcioſo ⁊ mar
ritꝭ. ⁊ habebat poculũ aureũ in manu ſua. qð ſiot
apparẽtẽ delectationẽ cõplacẽtiã inanis głie ⁊ con⸗
cupiſcẽtie in oꝑibo ſuis.⁊ hẽbat in frõte ſcriptũ miſte
ri babylon magna.i. ↄfuſio infernalis ſibi refuata.
Duplex autẽ rõ põt aſſt ignari ĩ
deſti ⁊ ſuꝑflui oꝛnatꝰ magis reperik ĩ mulieribo q;ᷓ in

viris. Pꝛima ẽ. qꝛ ipſe omat? mulieris vltra vitiuz

ſmodeſtie ẽ puocatiuꝰ ad laſciuiã qͥ ad aſpicientes ex
eo.qꝛ adijcit ad apparentiã pulcritudĩs. qᷓ qnto ma
lĩoꝛ ẽ tãto plꝰ allicit ⁊ excitat cõcupiſcẽtiã boĩs.Cum
autẽ młr ſit caput pcti ⁊arma dyaboli m oꝛigeñ. qᷓ

„ 7 *

ſcz ſctõs viros deijcit. vt ptzʒ in dauid ⁊ laqueꝰ eius
q̃ ſcʒ capit incautos. Pꝛopt qð ðt ſalomõ Ecẽs.vij.

—

Inueni mulierẽ amarioꝛ? moꝛte q laqu eꝰ ẽ venatoꝝ

id ẽ demonũ. Jõ dyabol⸗ ſciẽs ꝙ per bac multos ca
it ⁊ occidit.inſtigat ipſam mulierẽ ad ſeoꝛnãdũ ad

5 vt talis armatura ei ſiue gladiꝰ ſit acutioꝛ 2 mag

politꝰ ad puocandũ ad cõcupiſcentiã ſui.⁊ laqueus
magis efficax ad capiendũ 2 derinendũ. Sed ↄſide
ret attẽte vana mulier qꝛ tot moꝛtibo digna ẽ ⁊ Penis
inferni q̊t ꝑ erꝰ vanũ ⁊ exceſſiuũ oꝛnatũ ruere facit.

Si eni qͥ occaſionẽ pᷣſtat moꝛt coꝛpoꝛał vel dãni te,

netk ⁊ incurni penã infemi. qntomagis qᷣ eſt occaſio
moꝛtis aĩe alterꝰ . oꝛnamẽta varia ⁊ alias vanitates
&ẽ̃ de iniur. ⁊ dã. da. ðꝛ. Qui occaſionẽ dãni dat.dã⸗
nũ qz dediſſe videt᷑. Uñ ⁊ de quadã comitiſſa habek

vt in limi falloꝛ. de ſeptẽ donits cũ eſſet multũ libe

Capitulum

ꝗre iſtud vitiũ imo⸗

—
—
—

ralis ad pauꝑes of̃onibꝰdedita,ſed multũ vana in
oꝛnatu ⁊ pcipue capilloꝝ poſt moꝛtẽ ap paruit cuidã
ſibi familiari deuote mulieri ⁊ interroganti de ſtatu
ſuo. Reſpõdit ſe ſoꝛe dãnatã pꝛecipue pꝛopter oꝛna⸗

tũ capitis 2 capilloꝝ. vñ ⁊ vidit muller üla caputil⸗

lud babere plenũ ſe erpennb?moꝛdentibo ipᷣm loco ca
pilloꝝ in penã illiꝰ vanitatis. Sed mulrti ſũt alij vs
ni oꝛnatꝰ qͥ magis adbue ꝓuocantad laſciuiam.
Scða rõ quare iſtud vitiũ ma gis reperit᷑ in mulieri
bus eſt ex eo. qꝛ ſicut magnanim?ꝰ oĩa iſta tꝑalia par
ua eſtimat eti ipſam gloꝛiã tꝑalẽ. vñ de ea modicaʒ
curã babet.ita ecõtra puſillanimis pua magna eſti⸗
mat ⁊ ipſã gloꝛiã mũdi magnũ bonũ reputat. Mu
lier aũt cõiter ꝑui animi eſt ⁊ debilioꝛis cognitionis
qᷓ vir. vñ ⁊ glouam tꝑalem magnũ qͥd arbitrat᷑. Er

cũ nõ valeat apparere vel exaltari ĩ magnis negocijs
qꝛ nec in regimĩe nec in docẽdo vel negociando ⁊ bu
iuſmodi.ſaltẽ in apparẽtia pulcritudinis qrit gloꝛi
conſeòᷣ qᷓ tũ eſt quid vanũ tranſitonũ.qꝛ vt dicitur
Eſa.xl. Dĩs caro fenũ.⁊ oĩa gloꝛia eius qſi flos feni
qui cito marceſcit. Et mirũ eſt quo cũ mulier querat
ſumope oĩa habere pulcra quũo animã ipſam qͥ nobi
lioꝛ eſt 2 beipuũ in hoĩie velit habere fedã ⁊ macula⸗
tã. Augꝰ. Ecce ola pulcra ſunt cũ iniqͥs.⁊ tñ ipſi ſũt
turpes.l. in aĩa. Iſtis ſic ſuꝑflue ⁊ vitioſe ſe oꝛnatibo
accidit ſicut euenit cuidã regi q̊ͥ conuocatis oĩbꝰ ma⸗
giſtratibo terre ſue fecit cõuiuiũ magnũ ⁊ nõ erat ali⸗
qs angulus in domo q nõ eſſet coopertꝰ purpura ?
pᷣcioſis pannis. Affuit ⁊ quidam pbᷣ̈s ᷣ cum vellet
exſcreare expuit in faciẽ eiuſdẽ regis.⁊ cũ miniſtri erꝰ
capiẽtes eum vellent ducere ad ſuſpendium nõ ꝑmi
ſit rexſed queſiuit ab eo qreid feciſſet. Qui reſpõdit.
Tidi oĩa loca plena auro ⁊ argento ⁊ purpurd· iõ
in barba regis incraſſata ex pinguedine ciboꝛuʒ mſie
mundaui ⁊ purgaui nõ enĩ vidi locum minꝰ mundũ
qð audiens rex compunctꝰ eſt. Sic dyabolꝰ? videns
hominez qui deberet eſſe dñs creaturarũ aliaꝝ ⁊ pul
crioꝛ eis ꝙ, minꝰ pulcer ſit eis. ſmo ĩmundus expux
in eumipium ↄtẽnendo vel in kaciem cõſcientie eius
ſugggetionitd male maculando. Et hoc etiã figu⸗
ratũ fuit in expuitiõe q fiebat in faciẽ eiꝰ qͥ nolebat ſu
ſcitare ſemẽ fratri ſuo. vt hĩ Deukt.xxv. Frater hoĩs in
ſeĩe defanctꝰ. ſ. ſine fllio habito eſt dyabolꝰq ſine ſpe
ſalutis dãnatꝰ eſt cui ab hoie debet ſemẽ ſuſcitan.q-ꝛ
ex holbꝰ repande ſunt ruine angelice. Sed ſi bõ non
ccdit ad boc vt.ſ.p virtures aſcẽdat ad celũ. nõ vult
ſuſcitare ſemẽ fretri ſuo.vñ tãqᷓ imundũ aĩio expui
in faciẽ eus. qꝛ abominabilis reddit᷑. Certe erubeſce
ret domina domꝰ ſi videret ſe turpẽ ⁊ ancillã pulcrã
Ancilla caro ẽ aĩa domina. vñ multũ erubeſcere de
bet ꝙ coꝛpꝰ oꝛnet pulcrum apparegt. 2 aĩa maculis
plena inueniat ex vanitate oꝛnatꝰ. Quia igit᷑ vitium
iſtud ĩmodeſtie oꝛnatus magis reperitur in feminis
ideo dicit põ. Filie eoꝛũcompoſite Sed compoſino
iſta vana eſt pꝛocedens ex incompoſ itione mentis ⁊
tollens in futura reſurrectione vltima pulentudines
2 clanitatem coꝛpo: is. Unde apis ad Phil. uij. Sal⸗
uatoꝛem expectamꝰ dñm mim leſum chꝛiſtu a reſoꝛ
mabit ſcz in finali iudicio coꝛp⸗ humilitans noſtre. i
coꝛpꝰ nim bumilioti deiectũ/configuratũ coꝛpou

Titnlus ImI.

claritatis ſue.i.ſilatũ coꝛꝑi ſuo gloꝛioſo. Coꝛpꝰq̊ qd
nõ fuit bic humiliatũ ſed exaltatũ ⁊ gloꝛificatũ ꝑ va
na oꝛnamẽta tũc nõ gloꝛificabit᷑ ſed int᷑ repꝛobos ob
ſcurabit᷑. Uñ ber. ſuꝑ dicta auẽteapli. Nũc eãt nũc
rideãt q coꝛpoꝛa ſua pellibo muriũi. giris ⁊ varijs et

ſtercoꝛibo vermiũ.i, ſericis infoꝛmãt. qꝛ cum venerit

dñs ad iudicandũ nõ refoꝛmabit niſi qð abiectiõis
⁊ bumilitatis tnueniet. Sic diues epulo qͥ indueba
tur purpura ⁊ byſſo ſepuliꝰ eſt in intemo.2 in eternũ
cruciabit᷑. Lu.xvi.

eburnea qͥb capillos aptãt capitꝭ. Inaures ſũtanu⸗

li in auriboappoſiti ꝑfoꝛatꝭ in puula etate.qbo adhuc
ytunt᷑ iudei.⁊ antiqͥtꝰmagis vt pʒ in ſcpptura. Chꝛi
ſtiane autẽ ĩ manꝰ digitis tenẽt ⁊ vno no dedecet ĩ
ſignũ mñſmonij. de plunb põpa ẽ. Beme in frõte
pẽdẽtes ſunt aliq ꝑle qs in coꝛonis ſuis añ frotẽ de⸗
ferũt. Mutatoꝛia fũt plura ⁊ varia veſtim̃ta pulcra
qb diũſis tpibꝰ mutant Lintheamina his ſuꝑ alia
veſtimẽta deſuꝑ.ſʒ valde ſubtilia adhuc deferũt ro⸗
mane. Acꝰ ſũtſpuecta q̃ in diũſis ꝑtibo ponũt ꝓ fir

nantu ſe cunduũ GC. II matiõe oꝛnamẽtoꝝ. Specula ⁊ magni valorj hũt ſp

pncipale ꝑpetrat᷑ hoc pctm̃ ĩmodeſtie cũ pᷣſumptõne
nouitatũ circa veſtes. Uñ ſubdit ps. LCucũoꝛnate.
nõ oꝛnate mẽte.ſed circũoꝛnate.i.circa coꝛpꝰex oĩ ꝑte
oꝛnate.ſed vt öꝛ Ecci.xix. facies hoĩs⁊ riſus dentiũ
⁊ amictꝰcoꝛpoꝛis annũciãt de illo. Tãta enĩ diligen
tia ⁊ põpa oꝛnatꝰ inſinuãt totaliter mũdo debitã mẽ
tẽ. Oñs deꝰ qñ emiſit bᷣmos paretes de paradiſo.nõ
fecit eis tunicas ſericeas ſed pelliceas.ie de pellibus
aiĩaliũ. Geñ.iij. vt cognoſcerẽt ſe ſiles beſtijs effectoſ
viriliter ad tegendũ nuditatẽ ⁊ arcendũ frigꝰ indu⸗
cẽdos.Sed adiuenit pᷣſumptio ⁊ vanitas hoĩm pã⸗
nos laneos ex lana ouiũ foꝛmatos.adiũxit lineos in
molliciẽ ex coꝛticibo herbarũ 2 his nõ cõtenta ſuꝑin⸗
duxit ſerica ex ſtercoꝛibo vermiũ.adiũxit varia ex pel
libo muriũ.addidit gemas. argentũ ⁊ aurũ ex vani⸗
tate. Sed vt ðt Señ.in eplła. Qucadmodũ ſtultꝰ ẽ
qͥ equũ empturꝰ nõ ipm aſpicit..ſed ſtratũ ⁊ frenos.
Sic ſtultiſſimꝰ eſt qͥ hoĩem aut ex veſte aut ex condi
tione veſtis q nobis circũdata ẽmõ exiſtimat. Adũ
tere debẽt diligent ꝙ dñs cõminat᷑ pꝑ hmõi vano oꝛ⸗
natu. Eſa.eni.iij.dicit᷑. In llla die. ſ. iudicij vlis vel
punitiõis tꝑalis auferet dñs oꝛnamentũ calciamẽto
rũ.⁊ toꝛques ⁊ monilia. armillas. mitras. diſcrimĩia
lia. peniſelidas. ⁊ murenulas. ⁊ olfatoꝛiola. ⁊ inau⸗

mina.⁊acus ⁊ ſpecula.ſindones 2 vittas.⁊ teriſtra.
2⁊z erit ꝓ ſuaui odoꝛe fetoꝛ. ꝓ ʒona funiculꝰ. ꝓ crniſpati
crine caluiciũ.p faſcia pectoꝛali ciliciuʒ. Hic poſita
ſunt oĩa oꝛnamenta mulierũ a capite vſq; ad pedes
circũquaq; q tũc erãt in vſu q̃rũ allqua nobis igno⸗
ta pꝛopter diſſuetudinẽ. aliq adhuc remanẽt in aliqᷓ
ſiki. Uñ glo. lbi armillas vocat oꝛnamera bꝛachioꝛ
loco quaꝝ ſuntmõ manice ita longe ⁊ late vt ſuffice⸗
ret valoꝛ ꝓ optimo veſtitu.Pariſelidas vocat oꝛna⸗
mẽta taloꝝ.i.in fine veſtis loco cuiꝰ põt nũc eſtima⸗
ri cauda cũ frapis. urenule dicunk cathenule cir
ca collũ. loco cuiꝰ nũc aliqd oꝑe polimito.i.rechama
tura.Olſfatoꝛiola vocat q̃dã in quibus cõtinebãt ibi
muſcũ.⁊ pñt dici naſitergia q fiunt ſerico intexta. ali
an ⁊ int muſcum ſeruata. Teniſtra vocat veſtes eſti
uas valde ſubt les.⁊ dicunta teria qð eſt eſtas. vul⸗
gariter pñt dici gioꝛnee vel cothardite. Oꝛnamentuʒ
calciamẽtoꝝ ſũt calciamẽta roſtrata vl planule picte
⁊ alte ad oſtendẽdã magnitudinẽ quã nõ hñt. Toꝛ⸗
ques ſunt collarnia. monilia q̃.ſ. pendũt añ pectꝰ qᷓ ſo
lereſſe de margaritis. Mitre hec dici pñt q̃ poꝛtãt
in capitibo multũ eminẽtia ſupᷣ caput ad modũ coꝛo
ne vel bineti· Diſcrimiĩalia ſũt pectines 2 directoꝛia

in domo ſecũ. vt frequent ſe ĩpſis qũo ſint cõpoſite

poſſint inſpicẽ. Sindones camiſeas ſubtiles ⁊ reti⸗
culatas vel vela in capite. UVitte ſunt qbo capillos li
gat vel colligüt ne defluãt. enſi ſuos nõ hñt ligaãt alie
nos. Zona cingulũ ẽ qð nũc fit de ſenico intexto.⁊2 oꝛ
namẽtis auri ⁊ arfert. Crines capilli cniſpatũvel tri⸗
cati flaui facti cũ frequenti humectatiõe ⁊ ſoł deſicca
tione.⁊ inde capit leſiõe. faſcia pectoꝛal dici põt qðᷣ
nũc ponũt pannũ cũ bõbice.Et ꝓ his oꝛnamẽtis ꝓ⸗
mittit dñs ignominiã ⁊ penã ⁊ menito. qꝛ in his ma
gna ꝓdigalitas ⁊ crudelitas repit᷑ cũ pauꝑes moꝛiã
tur fome ⁊ fngoꝛe. ⁊ mu lieres tatis ⁊ in tã vanis oꝛ

namẽtis abũdẽt. Cõtra qͥs ĩuchit laco.in cano.c.v.

dicẽs. Agite nũc diuites vlulate in miſerijs q vene⸗
mt vobis. diuitie vre putrefacte ſũt. veſtimẽta vjra ꝗ
tineis cõmeſta ſũt.Et ſciendũ ſ b. tho. ſe. ſe. q.clxix
ar.i.ꝙ circa oꝛnatũ exterio⸗ Etripłr põt offendi.
Pꝛimo pꝛet᷑ moꝛẽ conſuetũ. Scðo pꝛopter inoꝛdi
Tertio pꝛopt᷑ nimiũ defectũ. (atũ affectũ
uantum ad pꝛemn K..
dʒz ſe hõ in ↄbuatione exterioꝛi ↄfoꝛmare moꝛibo eoꝝ
cñ qbo viuit. qñ.ſ.nõ ſũt mali moꝛes. Vñ augꝰ.ĩli.
ↄfeſ. Que Z hoĩm moꝛes flagicia ſũt ꝓ moꝝ diũ ſita
te vitãda ſũt.vt pactũ int᷑ ſe ciuitaris ⁊ gẽtis ↄſuetu
dine vel lege firmatũ. nlla ciuis aut ꝑegrini libidine
violet᷑. Turpis ẽ enĩ oĩs ꝑs q ſuo nõ ↄgruit vniuſo.
die viij.q ↄ moꝛes. Idẽ etiã ðᷣt in li. de doctrina xpᷣia
na. Quiſqͥs rebo pᷣtereuntibo. vt cibo.potu. veſtibo
⁊ hmõi.reſtricnꝰvtitq; in ſe hẽant moꝛes eox int q̃s
viuit.aut ſuꝑſtitioſus aut intẽꝑans ?. Et ſi qͥs ſic eis

*

vtit᷑ vt metas ↄſuetudis bonox int q̊s vᷣſat excedat

aut flagitioſus ẽ aut aliqͥd ſignificat.di. xli. Er ᷣ in⸗
telligẽdũ ẽ vt. a. ſcz qñ ppꝛie ſu nt moꝛes.i.actꝰ moꝛi⸗
faan ea qͥ frequentãt᷑ cõit ab hoĩb tal loci. Nlã abu
lones nõ dʒ ͤs imitari. Sʒ vt ðt yſið.in ſinonimis
Pꝛauũ vſũ lex ⁊ rõ vincat. Si enĩ de vſu patrie ẽ vt
mulieres delerat veſtes vᷣſus collũ ſciſſas aꝑtas vſ
ꝙ; ad oſtentationẽ pectoꝛis ⁊ mamillax. vt in ꝑtibꝰ
rheni valdeturpis ⁊ ipudicꝰẽ talis vſus.⁊1õ nõ ſer
uandꝰ. Sed ð vſu cõi prieẽ deferre mulieres veſtes
caudatas puluerẽ excitãtes ⁊ vi mundãtes cũ eis.
vt ſit floꝛẽtie hͥ turpe ẽ ⁊ dereſtadũ nõ ilt ↄſoꝛmandũ
Siltr de planubl alcis veſtibo ligulat; vl pſoꝛati. 115
ſeq̃ris turbã ĩ malũ,ait dñs ĩveti lege. Utxꝑ at hmõi
ſit moꝛtale pctm̃.j.declarabit᷑. Legit᷑ li. ð. vij. donis
ꝙcũ quidã ſanctꝰ pr per ciuitatẽ ambularet obuia⸗
uit cuidam mulieri oꝛnate veſtẽ habentẽ caudatã. et
iutta eã vidit dyabolũ ndentẽ cui mãdauit adiuron

=S. o — —

—⸗m – -

—— — — — — — ) „ ͥd —,, — — — 2 g

1

Mei
limnst
1dA)
vim
hünnig

Age
ni.

nned

Küſri
.*

juil
Nro
ℳ
louiu
Fnid⸗
mß
.
wrin⸗
csſes
160
He

N
ſi
ws
mit
nge
1ont
up
1s lc⸗
ſme
r,
n
ti⸗
ℳ

Hecundo

peccatũ circa ommatu veſtium pꝛop

catũ in vlu veſtiũ ſprer deſectũ. Eth vel er ne

do vt ſibi diceret cãʒz ſui riſus.qui rñdit. Ideo niſi qꝛ

ſociꝰ meꝰ.iſ.aliꝰdyabolus cũ inſideret caudam huiꝰ
mulieris.mulier cũ traxit caudã veſtis ad ſe ne luto
vie deturparet᷑ in lutũ cecidit ipſe ſociꝰmeꝰ.Ex q̃ oſtẽ
ditur iſta dyabolo placere.qð nõ eſſet ſi ſine peccato
fierẽt. Siliter ꝙ mulier vtat veſte virili.vel ecõtra. vt
fit in ludis.turpe eẽ ⁊ vitioſum ᷣm tho.vbi.S. ar. ij.
tũ qꝛ contra conſuetudinẽ cõem.tum qꝛ põt eſſe cau⸗
ſa laſciuie. Pꝛohibebat᷑ autẽ hoc in veterl lege Deut.

xxñij.ex eo qꝛ gentiles tali mutatione habitꝰ. vtebant

in ſupꝑſtitionibo idolatrie. In decre.di.xxx.ſiqua mu
lier. hoc ꝓhibet᷑ ſub anathemate.ſ.ferende ſentẽtie rs

tione cuiuſdã ſuꝑſtitionis heretice. vt ibi dicit glola.

Vñ ſi quis nũc nõ ex ſuperſtitione vel vanitate. ſed
ex cauſa rõnabili vtat᷑ huiuſmodi.puta ad vitandũ

periculum. vel ex defectu veſtimenti alter iꝰ. peccatuʒ

nõ eſſetm tho. MU
oteſt eſſe. §. II.

inoꝛdinatũ effe/
ctum. Qui qᷓtũ ad ſuperabundantiã tripliciter acci
dit. Uno mõ inq;tũ ex ſuperfluo cultu veſtiũ nõ que
rit gloꝛiã ſᷣm ꝙ veſtes ꝑtinẽet ad aoßgari ⁊ oꝛnatuʒ
vñ grego. in omeł ait. Sunt nõnuli qᷣ in cultu pᷣcio

ſarũ ſubtliũq; veſtiũ nullũ putat eſſe peccatum. ꝙ ſi
culpa nõ eſſet nequaõᷓ ſermo der ta vigilater expine

ret ꝙ diues qͥ toꝛqbatapud inferos purpuxa ⁊ abyſ

ſo indutus fuiſſet. Nemo qppe pᷣcioſam veſtem.iex
ceſſiuã pꝛopꝛij ſtatꝰ niſiad inanẽ gloꝛiam querit. hec
ille. Nec obſtat ꝙ miniſtri altaris aut pncipes 2 alij ĩ
dignitatibo conſtituti vtunt᷑ veſtibo multum pꝛecio⸗

ſis qꝛ nõ faciunt hoc ſeu nõ oꝛdinat de ſe ad ſui glo⸗

riã. ſed ad ſigniſicandũ excellentiã ſui ſtatus ⁊ oſten
dendũ magnificentiaʒ diuini cultus. Scðo mõ per

exceſtum affectꝰ ẽ inoꝛdinat in;tum ꝑ ſuperfluum

cultũ veſtiũ querit qͥs delicias coꝛpis m ꝓoꝛdinat

veſtimentũ ad coꝛꝑis ſomentũ querẽdo babere delt
catas veſtes que delectent carnes vt ſ ubtiles camiſi

as ⁊ huiuſmodi.circa qͥs ait xpᷣs Math.xi. Ecce qui
mollibo veſtiunt᷑ in domibo regũ ſunt. i. terreno regi

militat non celeſti m grego. entio mõ fit inoꝛdina

tio ex ̊ ꝙ nimiã ſollicitudinẽ põit circa cultũ.⁊ apta⸗

tionẽ veſtium.etiã ſi nõ ſit ibi aliqᷓ inoꝛdinatio ex ꝑte

finis.⁊ multũ tꝑis ibi perdit᷑.qð non eſt ſine magna

culpa.cũ nil pᷣcioſius tꝑe habeat᷑. vñ xpᷣs ¶ jath. vi

⁊ de veſtimẽto qᷣd ſolliciti eſtisſ.ſuꝑflue.Conſider⸗ʒ
te lilia agri qũo creſcũt.nõ laboꝛant neq; nent⁊ deꝰ
ſic veſtit. igit vt ait apłs.i.Chimo.vl. Habentes ali
menta ⁊ quibo tegamur his contenti ſumꝰ. Conſide

randũ diligent᷑ qð ait Job.i.c.Nudus egreſſus ſum

de vtero matris mee. ludus reutar illuc.ſ. in terraʒ
matrẽ noſtrã pꝛimã de qua facti ſumꝰ.

S=

Tertio poteſteſſepec ... V.
eg

u gligen
tia hoĩs inq;tũ no adhibet ſtudiũ ⁊ laboꝛẽ vt vtatur

cultu veſtiuʒ put opoꝛtʒ. vñ ⁊ phs dicit in. vij/ ethi ·
wag molliciẽ que vitiũ ẽ periinet ꝙ hõ trabat veſtezʒ

. „ —

Pterrã ne laboꝛet in retinẽdo eã. vel h̊ põr fieri vt in⸗/
de querat gloꝛiã ⁊ oſtentationẽ vtil. reputet᷑ moꝛtiſt⸗

catꝰ contemptoꝛ mundli et᷑ eo ꝙ veſtes multũ vlles

dilaceratas vel vnctuoſas defert. vñ ⁊ berũ. dicebat
ꝗ in veſtibo paupertas placebat. ſa oꝛdes aũt nũc;.qꝛ
iignũ erat vel negligentis ai vel gloꝛiã affectãtis.Et

Piero. leq; affectate ſoꝛdes nec exqſite delicie laudẽ
pariũt. Qð in cibis vel veſtibo dicit gratianꝰ intelli⸗

gendũ.di.xli· S. pterea. Ueꝝ qui verbo ⁊ exẽplo hñt
alios ꝓuocare ad pnĩiam ⁊ mũdi contẽptũ decet vili
bus indui.ſicut fecerũt quidã ex pꝛophetis. De qui⸗
bus apłs ad Heb.xi.Qircuierũt in melotis.i.ſclaui⸗

nis. in pellibo capꝛinis.vt helyas. Et glo.ſuper illud

Johannes habebar veſtitũ de pilis cameloꝝ Mat.
iij. Qui pnĩam pꝛedicat habitũ pnie oſtendat. Nar

rat vmb. in expoſitiõe regule. ꝙ cũ qda magnpᷣdica

toꝛ actu pᷣdicaret acrit᷑ deteſtãdo? ĩcrepãdo põpã ve
ſtium.⁊ ipſe cappã haberet ſumptuolam ſurrexit in
medio populi quidã fatuꝰ clamoſe dicens. ſtulte
qũo credis inducere auditoꝛes hos ad dimittenduʒ
pompã veſtiũ cũ tuipſe vtaris.vt patet in cappa tua
Et ſic patet de circũoꝛdinatione veſtiũ.

Muantu ad tertium . . VI.

bncipale. ſ.de coloꝛibo adiunctis in oꝛnatu.dicit pð.
vt ſilitudo tẽpli.ſ.ſunt filie.de quibo locutꝰ eſt. Tem
lũ non ſolũ oꝛnat᷑ auro ⁊ coꝛtinis varijs.ſed etis co⸗
oꝛibꝰ multis in picturꝭſic vane mulieres coꝛꝑa ſua
que rõne fidei ſunt templũſ pũſſancti 'm apłm.i/ad
Coꝝ.vi.Faciũt templũ dyaboli dũ alternates pictu
r a deo factã ad imaginè ſu.inſtinctu dyaboli po⸗
nũt coloꝛẽ albũ ⁊ rubeuʒ. ⁊ ſic vt ypocrite exterminat
facies ſuas vt appareãt hoĩbꝰleiunãtes.git chꝛiſtus
MHath. vi. Hoc expꝛeſſe repᷣhendit inſignis martirũ
xpᷣi cypꝛianꝰ dicẽs in lib.de habitu virginũ. lõ vir
gines. non viduas. ſed ⁊ nuptas puto etiã oẽs feias
admonẽdas ꝙ opꝰ dei ⁊ facturã eiꝰ ⁊ plaſma adulte
rare nullo mõ audeant adhibito flauo coloꝛe nigro
puluere vel roboꝛe.aut q̃libet medicamltre⸗as dicit.
qꝛ multa faciũt ad huiuſmodi oꝛnatum. Et ſubdit.
Manꝰ deo inferũt qñ qð ule foꝛmauit refoꝛmare in
tendũt. Impugnatio iſta ẽ dĩni oꝑis. pᷣuaricatio ve
ritatis. ðeũ videre nõ poteris qñ oculi tui nõ ſunt.i.
faciei coloꝛ q̊s deꝰ fecit.ſed qᷣs dyabolus infecit illũ
ſectata es. Rutilos atq; depictos oculos ſerpẽtis imi
tata es.de inimico tuo tracta cum illo pariter arſura
hec ille. Quando aũt hoc ſit moꝛtale habes in. F. le.
Certe magna nimis pᷣſumptio ⁊ ſu perbia ẽ velle aliã
foꝛmarc effigiẽ quã deꝰnõ dedit tãq; deſpiciẽdo opꝰ
dei. 2 g ipe meli? valeat facere. Quãuis enĩ apls di⸗
cat.i.ad Toꝝ.vij. Que nupta ẽ cogitat ꝗ mũdi ſunt
qũo placeat viro. ⁊ pter h ꝑmittat eã oꝛnari cũ ſobꝛie
tate.nõ tñ vt fingat coloꝛẽ quẽ nõ hʒ. B enĩ ẽ decipere
2 maritũ ⁊ alios ⁊ mẽdaciũ oꝑis.qð mantis diſplt
cere deberet ⁊ eis.ſ.ꝓhihere fucos.

Vnñ augꝰ.ad poſ⸗
ſiaiũ. Fucare pigmẽtis qͥ vel rubicũdioꝛ vel cãdidioꝛ
color appareat adulterina fallacia ẽ.q no dubito etia
ipos maritos ſe decipi nolle. bo ſok pmittede ſũt oꝛ⸗

nari. vt. ſ. placeãt 'm veniã nõ ym ĩperiũ. Nã ver' oꝛ
natus chꝛiſtianoꝛum 2 chuſtianarum no ſolum eſt
nullꝰ fucus.ſed nec auri veſtiſc; pompg. ſed moꝛes
boni / de conſecra; diſtinctlone v. fucare. Impia ie⸗

Citnlus ImII.

ſabel regina que ſeo: nauit ſtibio.icoloꝛe. putãs per
hoc ad ſui amoꝛẽ trahere hyeu.de mandato eiꝰ pꝛeci

pitata eſt de feneſtra. ⁊a beſtijs comeſta in pte vt ha
bet iiij/ Regũ.ix. Heſter reginsa cũ ſe pꝛeſentauit aſ⸗
ſuero oꝛnata. ⁊ coloꝛe roſeo.comitata domicellis. ſu⸗
bito aſſuerꝰ videns eã verſus eſt in furoꝛem in facie.

Sed ex timoꝛe pallida focta.ſubito in clementiã ver

ſus eſt furoꝛ etꝰ. De ipſo etiaʒ oꝛnatu vano habes.j.
in titulo de gula.e. dechoꝛeis.
„VII.

Mueritur vtru oenaz.

tus mulierũ ſᷣm moꝛem patrie qui videtpanus ⁊ ſu

perfluus quo ad veſtes inciſas. perfoꝛatas. lingula⸗
tas.polimitas.i.richama tas.caudatas. deauratas.
quo etiam ad mitras.ſeu baltheos capitis.capillatu
ras varias.bombicẽ circa doꝛſum. margaritas.ʒo⸗
nas aureas. planulas altas. fucos. ⁊ huluſmodi ſit
peccatũ moꝛtale.Et arguẽdo ad parteʒ affirmatiuã
videt᷑ ꝙ q;tum ad queſitum ſit moꝛtale in quolibet pᷣ

dictoꝝ.ſcʒ oꝛnatus mulierum. Pꝛimo ſic. Dñs de

us in ſcnpturis ſanctis nõ cõminat᷑ damnationem

eternam vel grauẽ punitioneʒ niſi pꝛopter moꝛtalia.

Ratio huius eſt.qꝛ iuſtus eſt dũs. ⁊ iuſticiaʒ dilexit
Exigit autẽ iuſticia vt ᷣm menſuram delicti ſit⁊ pla
garum modus. vt dici᷑ Deut᷑. Sed dũs cõminat᷑
grauem punitionẽ mulieribo facientibus buiuſmo⸗
di vanitates per Eſa. dicentem.iij. c. ſic. Auferet do
minus oꝛnamentum calciamentoꝝ ⁊ lunulas ⁊ toꝛ⸗
ques. ⁊ monilia ⁊ armillas. ⁊ mitras ⁊c. ⁊ infra. Et
ent pꝛo ſuaui odoꝛe fetoꝛ.⁊ pꝛo ʒona funiculꝰ.2 pꝛo
cnſpanti crine caluiciũ.⁊ pꝛo faſcia pectoꝛali cllicium
pulcerrimi quoq; viri tui gladio cadent.ergo ⁊c. Se
cundo ſic.Quod eſt ↄtra doctrinã apoſtolicam vide
tur eſſe moꝛtale.per illud Lu.x.dictũ noſtri ſaluato/⸗
ris. Qui vos audit me audit. ⁊ qii vos ſpernit me
ſpernis ar. etiam ad hoc.xi.q.iij.qui omnipotentem
Unde ⁊ ↄtra eꝗ doctrinam nõ valet per quẽqᷓ; diſpẽ
ſani.vt dicitur.xxv.q.i.ſunt quidam. Sed talis oꝛ⸗
natus eſt cõtra doctrinã apoſtolicam. Dicit enĩ bea⸗
tus petrꝰ in pma canonica.c.iij. Mulierũ non ſit ex
trinſecꝰ capillatura.aut circũdatio auri 2 argẽti. aut
indumenti veſtimentoꝝq; culeꝰ. Et paulus apoſto⸗
lus.i.ad Thimo.ij. de mulieribꝰ. Oꝛnantes ſe nõ in
toꝛtis crninibo aut auro. aut margaritis. aut pꝛecioſa
veſte ⁊c.ſᷣm hiero. Ue impoꝛtat dãnationem eternã
cui impꝛecatur vel pꝛenunciat᷑ ſed Math.xviij. di⸗
cit dñs ieſus. Ve illi per quẽ ſcãdalum venit. Scan
dala autem.i.ruine ſpirituales multotiẽs euenire ex
focto huiuſmodi oꝛnatꝰ mulierum plunbꝰ infirmis
mentibus ſatis credibile eſt. Ad idẽ faat quod dicit
de ſniur.⁊ dam. da. c. ſi culpa. Qui occaſiõez damni
dat. damnũ quoq; dediſſe videt᷑ergo ꝛc. In con
trarium ⁊ ad partem negatiuã arguendo.ſ.ꝙ huiuſ⸗
modi oꝛnatus nõ ſit moꝛtale. pꝛobat᷑ ſic. Quod ſan/
ctoꝝ patrum documento vel decreto ſancitũ non eſt
ſuperſtitioſa adinuentiõe pꝛeſumeudũ non eſt. vt di

„

citur in canomca. ij. q.iiij. c. conſuluiſti. Hoc Eenim
contra illud Pꝛouerb.iij. Ne innitans pꝛudẽtie tue
Xexponit hiero. ⁊ habetur de con.ca.neinnitaris.

Sed nullus ſanctoꝝ patrum ſiue ſummoꝝ pontifi

—

cum ſiue doctoꝛum determinat huiuſmodi oꝛnatuʒ

ſimpliciter eẽ peccatum moꝛtale. necſanctus tho.ſe.

ſe.q.clxix.arti.ij.vbi queſtionẽ ſpecialem mouer cir⸗

ca huiuſmodi.dicit hoc eſſe moꝛtale niſi in qbuſdaʒ
caſibus.ergo in alijs caſibus nõ erit moꝛtale.perar

gu·a contrarijs.di.xxv. qualis.⁊ ipſius doctrina eſt

ab eccleſia appꝛobata ſpecialiter per Johannem. xxij
Similiter ⁊ irrefragabilis doctoꝛ alexander deales

hoc nõ aſſerit nuſi in certis caſibo.ergo in alijs nõ erit
moꝛtale. Ueniendo bꝛeuiter ad deciſionem queſtio⸗

nis ſaluo ſemper iudicio cuiuſcũq; melius ſentiẽtis
⁊ determinatione eccleſie videt᷑ ſic dicenduʒ. In oꝛna
tu huiuſmodi duo ſunt diligenter examinanda. Pꝛi
mũ eſt intentio oꝛnantis. Secundum eſt ipſe oꝛnatꝰ
in ſe. Etqᷓ;tum ad pꝛimũ.Cũ mulxtiplex poſſit eſ⸗
ſe intentio circa huiuſmodi.ſic ᷣm varietateʒ intẽtio⸗
nis erit ibi aliquando moꝛtale. aliquãdo veniale, ali
quando nullum peccatũ.jNaʒ ſi mulier ſe oꝛnet hac
intentione vt trahat homines ad ſui cõcu piſcentiam
certum eſt ibi peccatũ moꝛtale elſe. qꝛ agit cõtra cha
ritatem pꝛoximi tendens ad moꝛtem anime eiꝰ etiaʒ
ſi non ſequat᷑ ruina alicuiꝰ per concupiſcentiã eius.
ar. de pe. di.i.ſi cui.Et in pluribo alijs capitulis in 4
bus expꝛeſſe habet᷑ ꝙ ſola cogitatio deliberatꝰ ẽ moꝛ

fale. Etibleſt ꝓpꝛie per ſe ſcandalum actiuũ ⁊ moꝛta⸗

le ſm doctrinam. beati tho. ſe.ſe. q. xliij. art. ij. 2. iiij.
ad hoc facit illud Pꝛouerb. vij. Ecce mulier in habi⸗
tu meretricio pᷣparata ad capiẽdos amimas. Si vo
non hoc intendat.ſed iſtud aliud.ſ.iactantiam ⁊ bu⸗
manam laudem ſibi conſtituit finem ſuũ vltimũ ma
gis diligens ipſam gloꝛam qᷓ; ſalutẽ anime ſue. vel
gloꝛiam etemam. panta facere contna dei ⁊ eccleſie P
cepca vt conſequi poſſit illam gloꝛiã,cũc eſt eis pecca
tuʒ ĩanis gloꝛie moꝛtale ᷣm beatũ tho. ſe. ſe.q.cxxxij.
Moꝛalia enim ex fine tubunt ſpeciẽm ppᷣm in li.

ethi. Si autẽ intendat quandam complacentiã illiꝰ

vanitatis oꝛnatus ad quẽ ita oꝛdinate afficitur ꝙ ibi
conſtituit finem. adeo ꝙ etiã ſi crederet certitudinali
ter pꝛoximũ ex illo oꝛnatu ad ruinã trahi nõ curaret.
vt conſequatur cõplacentiam illã. Sic etiã erit moꝛ

tale. Et ſic intelligit petrꝰ de thar. illud dictum g.
lat

di . xxv.S.criminis. Nullũ eſt adeo veniale quin
cruminale dum placet.cõplacentia videlʒ fruitionis.
Et multomagis ſi in dei contemptu z hoc ageret. In
quo caſu loquitur cypꝛianꝰin auctoꝛitate ſuperiꝰ in/⸗
ducta in pcedentibus. Uel cũ intedit trabere ad con
cupiſcentiam ſui exrra matrimonium intelligitur di⸗

cta qauctoꝛitas cypꝛiani. Si vero intendat aliquam

inanem gioꝛiam vel iactantiam vel complacentiam
in huiuſmodi oꝛnatu leuem. ſcʒ citra ſalutem anime

infra dilectionem dei ⁊ pꝛoximi. erit veniale m bea⸗
tum thomam ſe. ſe.q.clxix.⁊.q.cxxxij. Demũ ſi inten
dit pꝛeciſe placere viro ne huiuſmodi obmittẽdo red
datur ei odioſa. ⁊ ſic inclinetur ad aliarum concupi⸗
ſcentiam.vel q: imperatur ſibi hoc a viro peccatum
ſiquidem nullum erit. Ad hoc facit quod ait apoſto
lus.i.ad Thimo.ij. Mulieres in habitu oꝛnato cũ
ſobꝛietate ⁊ verecundia. Similiter ſi intendat ex hoc
yitare obpꝛobꝛium hominũ.ne.ſ.omiſſo oꝛnamento
ſᷣm modũ patne.deſpiciat᷑a ceterisaut vt coniugio

be
a,
nehig
AI
MTNH
mng
eent
natcky
ſti
Dan
d
con⸗
dltt
oräc
ie
Wõl
S
h,
m65
n
meien
ſuuti
tun
inil,
nüc
urgd
zordnui
ſa
nücen
onne,
leanm
tduns⸗
ign
ſo
ie
rtin
glaconn
uen n

tradat᷑ nullum videt᷑ vel leue peccatũ. cato fleri poſſet m. b. tbo. Ad idem.ſiq pdicta de ſe

MQuantum ad ipſum.. VII
ſuꝑfſtuitas

oꝛnatũ in ſe duo pñt ibi vitia inueniri.ſ. ſuj

exp̃ſſe q pertinet ad pdigalitatẽ. ⁊ incentiuũ ſeu exci
tatiuũ libidinis ad qð illud inducit.Et q;tũ ad ſuꝑ

fuitatẽ cũ nõ oĩs pꝛodigalitas ſit moꝛtale. ſed aliqũ

frequentiꝰ veniale. ? lo iſto reſpectu nõ poterit illð
iudicani moꝛtale niſi fuerit valde euidens⁊ enoꝛmia
exceſſus. In q̊ͥ ↄſiderandũ ẽqꝛ quod vni ẽ magnus

„

exceſſus vt vxoꝛi comitatiui vel pauꝑis artificis ve⸗

ſtis velurata. auro texta.aut gẽmata. alteni paruꝰ vel
nullus vr vxoꝛi pncipis vel militis. Ad qð facitop

time qð dicit augꝰ. inli.de doctrina xpᷣiana. videlic,

Quid loco ⁊ tꝑi ⁊ ꝑlonis conueniat.diligent᷑ attẽdẽ/
dum ẽ ne temere ſtag
