muz quẽ libẽter ſub ſ pẽ lucri mutuat pctõꝛi ſibi
nunq; reſtitui vellet vt demu iliꝰ coꝛp?ꝰ 7 giaz lu
crari poſſet.ſic auarus ꝑ vſurã datũ ab eo mutu
um reſtitui nollet vt poſſet totã ſubaʒ paupis de
uoꝛare ꝓPpterea de tali iob. xx. ad lraʒ ſhri e iu
mlritudinẽ adiuẽtionũ ſua ſic ⁊ ſuſtinebit.

quoniã ⁊fringẽs nudauit domũ paunpis. mi

⁊ rephenſionũ ſceleri ſui

QLuuins

rapuit ⁊ nõ edificauit eã necẽ ſatiatꝰ vẽter eiꝰ et
cũ hũit qð cupiebat poſſidere ñ potuit qꝛſ vkra⸗

piet᷑ei in vita vel ſaltẽ relinquet illudd:·
MOuinta pꝛauitas eſt . x.
ipenitẽs malũ.Triplex qͥde⸗ cã eſt q̃re auarꝰpᷣci⸗
pue raro ↄfitet᷑ ⁊ cũ magna difficultate ad pniazʒ

yerã reduci põt. Pꝛima cã eſt idiſpoſitio. Scða

iduratio.Tertia eſt obſtiatio. vt ſi int hi tres gra⸗
dus ad deſcenſũ danatõis emne. Pꝛima cã eſt in⸗
diſpoſitio. Indiſpoſitꝰenieſt auar?ꝗq male acqſi⸗
uit vaciter penitere. Nã aut ẽ pdigꝰ aut tenax. ſi

ꝓdigꝰnõ hʒ vñ reddat ſi tenax nõvłc reddere De

niq; ad ipoſſibile nemo tenet᷑ Nã ianis eſt actio
uã ercludit iopia debitoꝛis. Auarꝰeni niſi rariſ
ſime ĩ moꝛt articlło ſatiſfacere vult ſilis vaſ. culo
illi terreo in q̊ pueri denarios ponũt cũ iaz cupi/⸗
do nũmi incipit blãdiri eis. de qͥ vaſe niſ i fragat
extrahi mime pnt. Sic auarꝰ nñq; reſtituit niſi ĩ
moꝛtis articło qñ denarios illos ſecũ ferre nõ pt
vt vᷣificet᷑ illud.Ecci.xxix. W lti q̃ſiinuẽtiõeʒ id
ẽex igenio hoĩs adinuẽtũ nõ ex natura ꝓphibituʒ
extimauerũt fenꝰ ⁊ pᷣſtiterũt moleſtiã his qͥ ſe ad
iuuerũt. Scða cã eſt ĩqduratio. Cũ eni auarꝰ oſi⸗
deret ad ſtatũ ſalutis nõ poſſe venire niſi ꝓ poſſe
reſtituat aliẽa. nec ꝑↄñs niſi filios et filias ſi uas
in młta pauꝑtate ⁊ in ho noꝛabilitate relinq̃t. p⸗
pter h̊ abboꝛrẽs ⁊ ꝑ fidẽ nõ ĩtelliges ſtatũ uũ pi⸗
culoſuʒ potiꝰ delibat in pctõ pſeuerare qᷓ; debito
mõ ſe emẽdare ſi diu ꝑſcuerãdo ĩdurat᷑ coꝛ eiꝰ et
lʒ hmõi vicij pᷣdicatões audiat.licʒ timẽs deũ ad
pniaʒ eũ inducat licʒ exhoꝛtatꝰad h ⁊ abiurgatꝰ
circa h̊ freqntiꝰſentiat.nihiloinꝰcoꝛ eiꝰ ſ ampli

——

uszidurat᷑ ſic de eo iob.xli.ſcribi?. Coꝛ eiꝰ indura

bi?᷑ q̃ſi lapis.⁊ ſtringet q̃ſi malleatoꝛis incus q̃ qᷓ;
to plꝰ malleo feri raãro durioꝛ fieri ſolet. Tertia
& ipnic eiꝰ eſt obſtiatio. Signũ qppe mãifeſte ob
ſtiatõis auari eſt ↄtẽptꝰ diui vᷣbi ⁊ exhoꝛtationũ
ſui. Pꝛo hinc ſalomõ puer
xviij. ait. Pctõꝛ cũ in pfundũ iniqᷣtarũ venerit
2tẽnet reſurgere.ſ. ꝑ pᷣdicta. Mira nãq; ẽ obſtia
tio ↄtẽptoꝛis ⁊ qͥdamõ excedere vr obſtiatõeʒ iu
de. Judã eni peituit de ſcelere ppetrato lʒ nõ de⸗
bito mõ ꝗꝓptea inqt.peccaui. Scðo ſuũ petm̃ ↄfeſ
ſus eſt. cñ ait. tradẽs ſanguieʒ iuſtũ.tertio ſ. atiſfe
cerat pᷣciũ qð receꝑat ꝓ xpi pditõe reſignãs pecu⸗
niã.verũtñ veniã nõ mcruit qꝛ illã nõ reqſiuit.ſʒ
qͥd dicere poſſumꝰde auaro obſtiato quẽ pᷣmo nõ
penitet de iniuſte acqſitis niſi foꝛte ꝙꝙ modicũ lu

cratꝰ ſit.ſcðo ſi pẽitet nõ ↄfitet. ne.ſ.a ↄfeſſoꝛe ad

ſatiſfactionẽ cogat᷑.tertio ſi 2fitet qrit aliquẽ ofeſ
ſoꝛẽ ꝗ nõ hẽat ſciaʒ neq; oſclaʒ. ne ꝑ cautiõe; de⸗
bitã ſatiſfacere cogat᷑.ſʒ ſimplici xᷣb oꝓmittit pfeſ
ſoꝛi ignaro reſtituere aliena. qrto ſi h̊ in ↄfeſſiõ
ꝓmittit ꝓmiſſionẽ nõ ſᷣuat ſʒ vt ðꝛ de re.iu.li.v
Non dimittitur peccatũ niſi ?vL7c.
HGBexrta pꝛauitas eſt
Hoꝛribilitas moꝛtis. Inter cũcta ſcelera qᷓ diuio
iudicio ponũt ipijs finẽ ꝑ hoꝛribilẽ moꝛte. auari
cia de maioꝛib ẽ. cũ mirabilia ⁊ tribilia ſigna ſe⸗
piꝰ appareãt ĩ guaroꝝ pcipue raptoꝝ ⁊ vſurario

N2EM

rã fine. ᷣ qt accidere pᷣt triplici rõe. Pꝛoĩ rõe de⸗
relictõis. Scðdo rõe deſpatõis Tertio rõe pſecu/⸗

tõis. Pꝛimo qͥdẽ accidit h rõe derelictõ is. Cũ ei
auarꝰpvſurã lucri ñ ceſſz in qᷣlibʒ ſacro die. ñ ꝑcit

diei paſcat. nõ dñico. nõ diei ſctiime paſſiõis.
in q̃libʒ ſolẽnitate ſctiſſime vgis ñ ceſſat a tali lu
cro.nec i diebꝰ aploꝝ. nec ĩ dieb martiꝝ ⁊ alioꝝ
ſccõꝝ angeloꝝ. merito ẽnõ ſolũ a deo verũetiaʒ
abta vgie. ab angel viuerſis ⁊ ab oi młcitudie btõ
rũ iuſto iudicio vltio finevite ita derelinq mere
tur ꝙ nec deũ hẽat gre donatoꝛẽ. nec aliquẽ btm̃
iuenit gre p eo impetratoꝛẽ ſeu ſi upplicatoꝛẽ. Uñ
Michee.iij. Abſcõdet dñs faciẽ ſi uã ab eis in die
illo.ſ. extremo. ſic neqͥter fecert ĩ adiuẽtõibo ſuis
Scðo accidit eis h̊ rõe deſpatõis. Qñ eni infelix
pctõꝛ a deo ⁊ a tota celeſti curia derelictꝰeſt. faci⸗
le ẽ demõib i baratꝝ deſpatõis cũ pᷣcipitare. q̃ ꝗᷣ
deʒ libtate eis ↄceſſa oꝑe ↄplẽt oñdẽtes eis initi
tudinẽ ſceleꝝ ſuoꝝ ⁊ oblitã eſſe illiꝰmiĩaz.ſiẽ Job
xxiiij.ait Obliuiſcit᷑ iliꝰmia.Et iteꝝ. Auferet ab
eo ois ſpes fiducie.ſ.venie. gre ⁊ glie. vñ ipᷣe in ta

li deſpatõe vltia derelictꝰait illud iob.vij.Deſpa

ui⁊ neq̃q; vlcra ia viuã.ſ. nec vita coꝛꝑali.nec vi
ſpũali. necvita etnali. Uñ legit ð qdã auaro ꝙ cũ

ifirmarct᷑d moꝛtẽ ⁊ noti ⁊ vicini hoꝛtarẽt᷑ eñ ad

tritõeʒ ⁊ pfeſſiõeʒ. Rũdit. Ego nõ poſſũ. qꝛ nõ
eo mecũ coꝛ.cui illi.tu deliras. Quidẽ eni ꝓ di
cis. qũo eni viueres ſi nõ hr̃es coꝛ.⁊ qͥs tibi extra
xit. At ille. Nõ deliro. ſ⸗ 3 veꝝ eſt qð dico.vt ſciatis
veꝝ eẽ qð dico.ite ad capſa vbi ſũt pecũie mee in
qb ſpeʒ ⁊ fidẽ meã poſui ⁊ ibi iuenietis. ſicq;ʒ de⸗
ſpat?ꝰ deceſſit. Cũq; illi ad capſã acceſſiſſet ⁊ aꝑuiſ
ſent iuenerũt ꝙ ille direrat ibi videlʒ iter pecuni
29 coꝛ illiꝰ miracłoſe factũ ad ĩnuẽdũ ibi erat
affectꝰeiꝰ. Juxta illð xpᷣi math.vi. Ubi eſt cheſau

rus tuꝰibi ẽ ⁊ coꝛ tuũ.Tertio rõe pſecutõ is.uʒ

eni auarꝰſic ex ſuꝑioꝛibo pʒ nõ ſolũ offegerit deu
quẽadmodũ ceteri pctõꝛes. verũ etia cũ vendide
rit ꝑsvt ꝑvſurã qð ẽ cõe cũctaꝝ creaturaꝝ.⁊ ſic

offeuderit oẽs creaturas q. create ſũt.⁊ oĩbo crea
tis male vſꝰ ſit ꝓppter auariciã radicẽ oĩm maloꝝ

Audite ſnia a dno plata q cũ oĩs creatura ꝑſecu⸗
tõeõ eñ armmat. pin oẽs bii ⁊ oẽs angeli ꝑadiſi cla

mabũt ʒ ei.ad infernũ adinfernũ. Elemẽta q̊ͥʒ 3
euũ ſeuiũt ⁊ clamãt.ad toꝛm̃ ta ad toꝛmta et᷑na.Do
mq̊ʒiqᷓ laq; ifirmꝰatʒ pietes ⁊lig j eũ vidictã da
mare ñ ceſſat. Sic abacuc. ij. aic. Lapis de piete

damabit ⁊c.· vt ĩ his oĩb vificet ilð Sap̃.v. Ppu

gbit co oꝛbᷣ traꝝ iſeſatos. ⁊ accpiet armatu/
ra ʒel illiꝰ ⁊ armabit creataʒ ad vltõeʒ ſimicoꝝ.

———rñð

apitulũ quartũ: de ſpecie auaricie qᷓ dicit G

monia ꝑ modũ pꝛedicationis.

alian q p dijs a gẽti⸗
lut adoꝛate. Et locutꝰ eſt mnũdo in ꝓhᷣis. o⸗
uiſſime locutꝰeſt nobᷣ ĩ filio dicẽs ꝑ cum. Nolite

facere domũ pr̃is mei domũ negociatõis. Jo.ij.

Et ꝑ hec vᷣba ⁊ alia ac geſta ⁊ exepla vite eiꝰ voca

uit terrãa.i.hoies cupidos ⁊ auaros vt cuʒ longe.

Eus deoꝛu dominns lo
cutꝰẽ ⁊ vocauit terra. po.· xliiij. Ocꝰdeo-
dñs locut?ꝰeſt. deꝰ verꝰ q eſt dñs ſ. ctõꝝ qᷣ dij aliqn
i ſcptura dicũt᷑.⁊ creatura

KVI. byſt

—. — — —,— —N—

— —-—

—

— — „

H
ei
t
is.
U
i;
dro
nere
din

nd
us

e

lr

liqn
en
ſo,
Ae

da
ge

— ”

R W . * Eð —

Capitulũ Quartum

ſint ab eo ꝑauariciã appinquant ꝑ penitentiam.
Dicunt᷑ei auari terra nõ ſolũ qꝛ oꝛiginalrde terra
facti ſtin adã.ſed qꝛ terrena ſũme diligut auꝝ ⁊ar

gentũ ⁊ es ⁊ diuitias q de terra ſut in eio fine ſuũ
cõſtituẽtes.Et de hac tra dixit dñs antiq̊ ſerpẽti.
Geñ.iij. Lerrã comedes cũꝗ dieb.i.ad te ꝑtine⸗

bũt q̊s terrena cupiditate deceꝑis.vt exponit au
guſti.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am. Spãliter ei doctrina et
pdicatio xpᷣi fuit auaros ⁊ ad inducẽdũ ad ↄtẽ⸗

ptũ terrenoꝝ. Uñ ⁊ pᷣmũ vbũ qð dixit diſcipul ĩ
ſermone facto in mõte fuit. Bti pauꝑes.Math.
v. Sciebat eĩ ꝙ radix oĩm maloꝝ eſt cupiditas.i.
auaricia.qð pꝰea declarauit aplo.i.ad thi.vi.bec

dicẽs. Nullũ enĩ pcemẽ qð ex auaricia deriuari ñ
valeat.ipᷣe q̃; pauꝑrime vixit.Oia inqᷣt aug.terre
nꝗ ↄtẽpiit ho xpᷣus vt ↄtẽnenda eſſe moſtraret Et
qꝛ multe ſunt ſpẽs auaricie qͥ oẽs vitãde ſunt.iõ
ipe ait Lu.xij. Attẽdite vob.i.cauete ab oĩ auari⸗
cia.Pꝛincipalioꝛ ãt ⁊ deteſtabilioꝛ cũctis ẽſimo/⸗
nia. Ad hãc remouẽdã ⁊ cauẽdã vocauit terrã lo
uẽs in veteri teſtõ ꝑ michcã ꝓpham pᷣnũ ciãs ma
lũ nimis gue ventuꝝ dicẽs. Judices eius in mu⸗
nerib iudicabãtl. Sacerdotẽs eiꝰ in mercede rn/⸗
debãt. ⁊ ꝓphᷣe ciꝰ in pecunia diuinabãt.Et paulo
poſt ſubdit Idcirco Svon q̃ſi ager arabit᷑ ⁊ bieru
ſalẽ q̃ſi cuſtodia pomerij erit. Mich.iij. vbi NHie

ro. ſemo ambigat hierlm ꝓpt hmõi ſcelera fuiſſe

ſubuerſam.i.q.i.iudices.⁊ loqͥtur ibi de ſimonia
Locutꝰ ẽ ꝑ ſeipᷣm ↄ ſimoniacos di. Nolite facere
domũ.p.m.domũ negociatiõis domũ ſui patrꝭ
ecciam vocat ⁊ templu.q̃ fit domꝰnegociationis
ꝑ ſimoniã dum ſpũalia q tradunt᷑in ea vedunt᷑ vł
emunt᷑.nec xpᷣus vnq; aliqð vitiũ ita ſeuere coꝛre

xit ſiẽ ö pctm̃ ſimonie. vᷣberãs eos flagello ⁊ eijci
ens de teplo in pncipio ſue pᷣdicatiõis· vt recitat
ob. euãge. Et iteꝝ circa finẽ.ſ.dñica ĩ ramis añ
uã paſſionẽ vt narrãt. Mach.xxi.c.⁊ ar. ⁊ lu
caſ.locutꝰẽ mũ do ꝑ apłoſ pᷣcipue ꝑ pᷣncipẽ coꝝ pe
trũ cũ dixit ſimonia q̊ oꝛtũ habuit ſimonia pus
in nouo teſtõ pleniꝰ⁊ deteſtabiliꝰ ⁊ manitfeſtius.ſ.
qñ obtulit multã pecuniã petro ⁊ ceter vt ſibi cõ
cederet ptãtẽ ↄferedi ſpiritũ ſctm̃.intẽdehat enim
eimere vt poſtea vẽderet illã grãm.qð abhoꝛrẽſ pe
trus dixit ſibi.Pecunia tua tecũ ſit in ꝑditionem
qꝛ exiſtimaſti donũ dei pecunia poſſideri. Actu.
viij. Sicq; deꝰ deoꝝ locut? eſt ꝑ os pe ri vñ ꝑ hãc
increpationẽ factã ſimoni.vñ ſumonia h̊ peſſimũ
ſcelꝰdenoĩat᷑.vocat terrã.i.ſimoniacos terrens 19
pijſſime qᷓrẽtes.i.rcuocat a tanto malo terroꝛe tã
ti iudicij. Ex q̃ aucte petri tria pñt notari cirea ſi
moniacos faciẽtes domũ patrj domũ negociatio

nis. Pꝛimũ eſt materia inductiua huiꝰ cris ibi

pecunia tua. Scðm ẽ pena ↄſecutiua hꝰ opis ibi

tecũ ſit in ꝑditionẽ.Lertiũ eſt ſnia expᷣſtiua velde

claratis hſceler ibi. qꝛ exiſtia.do.dei pe.poſſiðri

Incipiendo a tertio vyt §.
oꝛdin
donũ dei pecunia poſſideri.declarat᷑ magnitudo
pcti ſimonie donũ dei ẽ ſpũſſctũs.qꝛ ꝓcedit a pa

tre ⁊ filio ꝑ modũ doni Donũ dei gratia ſua⁊ ſa
cramẽta ⁊ oia ſpũalia qᷓ dant gratis ex dono a ðo

mnatiꝰpcedat᷑ ex hac ſnia petri qᷣ ait. exiſtimaſti

2 nõ er meritis noſtris.Uũ Urba.papa Donum
dei eſt nõ ſolũ ſpũſſctũs ſed ⁊ res eccie.ſ.ſpũales.
de qͥbo h loquit᷑.i.q.iij.ſaluatoꝛ.Dicũt aũt doc. ꝙ

ſimonia nõ eſt aliud q; emere ł vẽdere ł aliũ ↄᷣctũ

nõ gruitũ facere p ſpũ aliba hñdis pᷣcio rei tꝑalis.
vtz. ſ. F. ſe ex diffinitiõe eiꝰ.Qui aüt emit vel ven
dit aliqͥd exiſtimat illud poſſe pecunia poſſideri.
Cũ q̊ ſimoniacꝰvẽdat vel cmat ſpũalia q̃ ſt dons
dei ⁊ ꝑmaxima.videt᷑ſm apparẽtiã actꝰ exiſtima/⸗
re donũ dei poſſe poſſideru vñ ſic agit de eis ac ſi
eſſet vel eſſe velit dñs ſpũſſctiꝛdonoꝝ ciꝰ Et hma
gnus erroꝛ ⁊ ꝑmaxima irreuerẽtig. ꝙ ãt ſit illici/⸗
ta tal emptio vel vẽditio ꝓhat.b.Tho.ij.ij. qõ⸗c.
triplici rõne.pᷣma ẽ ex ꝑte emẽt/.ſcða ẽ ex ꝑte ven
dent.tertia ex ꝑte vẽditiõis ipᷣius.Pꝛima ̊ ratõ
eſt iſta. Ille qͥ emit aliquã rẽ młto minoꝛi pcio q;
valeat iniuſte emit.ſʒ ſpũalia ſunt tãte nobilitatꝭ
⁊ ꝑfectiõis ⁊ ꝑ ↄñs valor ꝙ nulli pᷣcio tꝑaliũ reꝝ
pnt adeq̃ri. Uñ de ſapia qͥ eſt res ſpõalis ⁊2 Pꝛo

uerb. iij. Pꝛecioſioꝛ ẽ cũctꝭ opibo ⁊ oia qͥ deſiderã

tur.ſ.tꝑaſia huic nõ valẽt ↄꝑari. niuſtiſſime er⸗
go emit ſimoniacꝰcũ donũ dei ſeu ſ pũalia qᷓ ſunt
impciabilia ꝓpt᷑eoꝝ excellẽtiã mimo pᷣcio emit.a⸗
liqñ eni vno fioꝛeno iĩmo ⁊ vno bono nemo emet
miſſam ſeu euchariſtiã vl pniam.ſʒ etſi eẽnt mil⸗
le floꝛeni mimũ ẽ reſpcũ valoꝛis reꝝ ſpũaliũ. Si
cut ĩiuſtiſſimũ eſſet q topacion vl anulũ aureũ gẽ
matũ maximi valoꝛis emeret vno nũmo.nec euʒ
excuſat ꝙ vẽdẽs ſciẽter ẽ ↄtentꝰillo pᷣcio qꝛ ille nõ
eſt dñs illiꝰrei.Et hec ẽ ſcðᷣa rõ q̃ ꝓpbat hmõi em ⸗
ptio ⁊vẽditio iiuſta ſlsã qvẽdit rẽ cꝰdũs nõ ẽ tãqq
ſuõ.fur ẽ ⁊ latro.qꝛ ↄctat rẽ alieuã iuito dño/⁊ il⸗
leqͥ emit ei coopat᷑ ad malũ cũ ſciat łſcir̃ dẽat ilũũ/
nõ eſſe dñm eiꝰ rei.ſed qͥ vẽdit ſpũalia vt ſacr̃a ⁊ a
lia hmõi.nõ ẽ dñs coꝝ ſʒ diſpẽſatoꝛ.iux illð apli
i. Coꝝ.uij. c. Sic nos exiſtimet hõvt miſtros rpi
⁊ diſpẽſatoꝛes miſterioꝝ dei.phibet eni dñs tlia
emi vel vẽdi.Et h̊ iã ꝑtinet ad tertiã rõeʒ.qꝛ h̊ ſcʒ
Sriat᷑ oꝛigini collatiòis eoꝝ. Qui eni vtit aliq̊ ac/
tu ad aliud ſcu alio mõ q; oꝛdinauerit de iuiq̃ fa

–wẽ

cit.⁊ tãto peiꝰ q;to illud ẽ in ſe digniꝰ.Oꝛdinauit H

aũt deꝰ ſpũ alia ñtis debere hoibooferri ꝑ miſtroſ
eius qð xpᷣs declarauit di. Math.x. Grat acce⸗
piſtis gratis date.ſ.ſacr̃a ⁊ alia ſpũ alia. VUñ in cõ
cilio gnali toll.ðᷣꝛ.Quicqͥd ĩuiſibił greoſ. olatione

tribint᷑ nũq; venũdari vllis qſtibo łpmijs dʒ dicc

te dño. Grat accepii Gt date.i.q.i.qᷣcqᷣd. Et q;
ſit moꝛtale ptʒ.qꝛ nullꝰ excõicari dʒ niſiꝓ moꝛta
li pctõ ſm b. Cho. in. uij. cũ excõicatio ſit gGuiſſia
pena eccie ſm Aug xxuij.q.iij. coꝛripiant᷑ ſed ſi ½
monia dz qs crcorcart. Vn ðꝛ de ſimoniac Ang⸗
thema dati.ſ.ſit anathẽa accipiẽti.i.q.i.qͥcũq; ſa⸗
cros.ſit.i.fiat ſᷣm glo.ſ̊ apte onñdit Greg. Naʒan

——

zenus ſic di. Spũſſcti donũ pᷣcioↄpari qᷣd aliud ẽ
q; capitale crimẽ ⁊ ſimoniaca herer. et paulopoſt
ñis vt emẽtes ⁊ vẽdẽtes gr̃e hꝰ exꝑtes oñderet.
cũ ctos alios pctõꝛes ĩ teplo dimiſit.⁊ ſingulłr vẽ⸗
dẽtes ⁊ cmẽtes icrepãs ⁊ flagellãs de tẽplo eiecit
in qͥ emptoꝛes ⁊ vẽditoꝛes gran pñſſctĩ ondit eẽ de
ſtitutos ⁊ vacuos.i.q·i.q ſtudet.Dicunt᷑t ſpũa⸗

lia ſacr̃a vt baptiſmꝰ.criſma.euchariſtia pnia ex

7 —

trcina vnctio.bñdictio nuptiaꝝ,? oꝛdo pguib⸗

dare pecuniam vel reciꝑe ve pᷣcium eoꝝ eſt phibi
tũ qꝛ ſimonia.Dicũt᷑ ſpualia vel annexa ſpualib⸗

dedicatio ecciaꝝ.ↄſecratio vᷣginũ.⁊ aliaꝝ ſe ad
bſolutõ

cultũ diuinũ ꝑtinẽtiũ.bñdictio abbatũ.a

ab ercõicatõe balijs ceſurj ecciaſtic electio plato

rum ecciaſticoꝝoↄſirmatio eoꝝ.renũciatio.viſita

tio ip̃ᷣoꝝpᷣlatoꝝ.coꝛrectõ cminũ łoſiſter̃ a coꝛrecti

one in iudicio eccie.pᷣdicatio.oꝛatio.officiatio ec

cleſie.cura aĩian ingreſſus mõaſterij vel religiöis
eccia ſeu bñſiciu ſimplex ł curatũ pᷣbẽdadignitas
ecciaſtica vt archidiaconatus.pᷣpoſitura epatus

⁊ hmõi.Officiũ ſepulture vł locꝰ eccie ↄſectꝰad ſe
pulturã.vł vbi is eſt ſepultꝰ aliqͥs.Capelle.iuſpa

tronatꝰ.ius ꝑcipiẽdi decimas.officia ecciaſtica.

vbi ẽ aliqͥd iuriſdictiõis ſpũal. vt yconomꝰ. vice⸗

dñs ⁊ bmõi ferre ſniam in iudicio ecciaſtico ⁊alia

hmõi.ꝑmutatio dignitat l'bñficioꝝ ecciaſticoꝝ
ꝓ cõmodo tꝑali Igi? exigere łexactus ſoluere aut
ꝓmittere aut paciſcip aliqͥ pᷣdictoꝝ ſpũali ↄſeq̃n

dop pecunia ſcu re q pᷣcio põt extimari.als ipſuʒ
ſpuale hre nõ poſſet expᷣſſa ſimonia eſt qᷓ ꝑ ecciam
puniri põt.Uñ ðꝛ.i.q.ij.c.qᷓ; pio. Ceſſet omis pa

ccio.ceſſet oĩs cõuentio.Sed ⁊ ſine pactiõe expᷣſ⸗
ſavel exactiõe ſiqᷣsↄferat aliqð ſpũale pᷣncipaliter
hac intentiõevt ꝓpter illud recipiat tꝑale.puta au
dit ↄfeſſionẽ vel dicit miſſam. vel ↄfert oꝛdinẽ vel

bñſficiũ pncipłr qꝛ ſpat ppth ſe hituꝝ pecuniã ł ali

ud pᷣciabile.Et ſilr qͥ dat aliqᷣd tꝑale pncipłrxr vt re
cipiat ſpũale vt euchariſtiã.oꝛdinẽ ſacrũ bñficiũ
⁊ hmõi.ſunoniã ↄmittit mẽtalẽ q̃ moꝛtale ẽ ſcom
Tho. Rap.imo/Noſti.⁊ Alb.Sed pnia tolli᷑ᷣmẽ
talis ſimonia.ęx̃ de ſimo.mãdato Ubi ãtñ fit pa
ctio łexactio nec pncipał intẽtio ad tꝑalia in col⸗
latiõe ſpũ aliũ vł receptiõe.ſʒ gt ⁊ elemoſinalrde
tur ⁊ accipiatad ſuſtẽtatiõcʒ nature vl ob reuerẽ⸗
tiã ſacfoꝝ vł ad ↄſeruãdũ laudabilẽ ↄſuetudineʒ
locoꝝ licite ⁊ ſine ſimonia dari ⁊ accipi pᷣt. Uñnðꝛ
a Breg Eius oblationullã culpe maculã ingerit

—

pecciam guiter puniunt᷑.i.qi.ſiqs epᷣus. De his
oib ſupᷣdict qᷓ dicunt᷑ ſpũalia.habes.j.in..ſe.

Heuertedo ad pꝛimum. 9. II

mẽbꝛũ diuiſionis cũ.ſ.ðꝛ. Pecunia tua.Ibi nota

tur illð qð induẽ ad tm̃ flagitiũ.qͥd ei ẽ aliud h̊ ni

ſi pecuia. Sed aduertedũ ꝙ vt dicẽ Aug.Totũ qc
qd hñt hoies i terra q̃ͥꝝ ſt dñi pecunia vocat pfuuſ
ager.vas.arboꝛ.pecus.⁊ hmõi.iõ pecuniavocata

qᷓſi a pecu.qꝛ qᷣcqd antiqͥ hẽbãt in pecoꝛiba hẽbãt.

i.q.iij. torũ. Poõt ẽt pecunia dici qͥcqᷣd pᷣcio tꝑali
extimari ſeu mẽſurari põt.nõ ſolũ pecũia nũera/⸗

ra i monet auri ⁊ argẽti ⁊ eris.vłea qͥ cõiteroſue
ucrũt vẽdi ⁊ emi.vt vaſa aurea ⁊ argetea.aialia.

agri ⁊ hmõi.ſʒ ct pᷣces ex qͥb acqri fauoꝛ ꝓlaris

ęt obſeqa coꝛꝑalr pᷣſtita. Uñ diẽ. b. Breg. i omel.

ꝓᷣůᷣa.l.Eſaias.xxxiij.c.cũ deſcriberet virũ iu ſtuz
git. Beatus qͥ excutit manꝰſuas ab oĩ munere.ñ
dixit tm̃ a munere ſed ab oĩ munere.qꝛ alið ẽ mu⸗
nus a manu.aliud ab obſeqᷣo.alið a lingua u
nus a manu eſt pecunia.ſ.numerata velſi ile. mu/
nus ab ohſeqo e ſeruitus indebite impenſa: mu⸗

—

q̃ nõ ex ambiẽt ꝓetitiõe pceſiit.i.q.ij.ſiẽ eᷣm.qui
etiã mediatoꝛes in hmõi ſũt.ſimoniaci ſunt.vñ ?z⁊

nus a lingua eſt fauor ſcʒ mũdanus.hec Greg.i.

gq.i.ſunt nõnulli.Et ꝑ quodlibet hoꝝ munexꝝ cũ

interuẽit ĩ ſpũaliba ↄmittit᷑ſimonia.vt idẽ Gre.

dic Et aꝑtiꝰ Urba.papa.Quicũq; inqͥt res eccia⸗

ſticas.i.ſpũalia q̃ dona dei ſt᷑nõ ad h̊ qð inſtitute
ſunt ſʒ ad ꝓpꝛia lucra.mũ ere lingue.ł indebiti ob⸗
ſequij vł pecũie largit᷑ vł adipiſcſimoniacꝰ eſt.i.
q.iij.ſaluatoꝛ.Et q;tũ ad munꝰ allingua ſciendũ
ꝙ ſiqs pᷣlatus cõfert bnficiũ ecciaſticũ ſeu digni⸗
tatẽ ecciaſticã l aliqð ſacr̃m ad pᷣces alicuiꝰhac in

tentiõe pncipali vt eiꝰpᷣcib ↄferẽti laus vel fama

acqrat᷑ vel ↄriũ euitet᷑ ſiimoniã ↄmittit.Et ſi pᷣces
poꝛrigũturꝓ indigno ab alio de bñficio curato ł
ſimplici.⁊ ille qͥ poꝛrigit ⁊ qͥ exaudit ſimoniã com
mittit ſi ad pᷣces factas pncipłr mouet᷑. Siꝓ di⸗
gno ⁊ ad idoneitatẽ reſpicit᷑.nõ ad pᷣces pᷣncipalit᷑
nec rogãs nec ↄferẽs malefacit nec ſimoniã ↄmit
tit. Si vo qᷣs ſe pᷣces poꝛrigat de bñficio ſimpli⸗
ci nõ reputat᷑ ſimonia ſi als ẽ dignus.Nam ſi in⸗
dignꝰ ſimoniacꝰ reputat᷑.Et ſilłr ſimoniã induẽt

pces ꝓ ſe poꝛrecte de bñficio curato ẽt ſi alias ſit

dignus.qꝛ rõe ambitiõis⁊ pᷣſũptõis reputat᷑eoip
ſo indignꝰ ſm.b.Tho.in.uij.di.xxv.⁊.ij.ij q.c. et
Rap.licʒ qᷓ;tũ ad iſtud vltimũ in curia griũ pᷣcti⸗
cet. ⁊ de B.ſ.in.c.v.ꝭ.ix.Quãtũ ad munꝰ ab obie⸗
quio reputat᷑ ſimonia qñ qͥs pᷣuiret alicui pꝛelato
obſeqo inhoneſto vicʒ ꝓ vtilitate tꝑali ipᷣiuſpᷣlati
vel ↄſanguineoꝝ ipiꝰ.ſʒ q̊ ad obſeqa hõeſta videli
cet oꝛdinata ad vtilitatẽ eccie ł pᷣlati rõnabilẽ nõ
reputat᷑ ſimonia.ita tñ ꝙ nõ pncipłr pᷣuiẽs faciat
ꝓpter illð ↄſequẽdũ.vñ Greg di.E cciaſtid vtili⸗
tatibo deſeruiẽtẽ ecciaſtica oʒ remũ eratiõe gaude
re.xij.q.ij.de h̊.j.e.ꝗO. Munus ãt a manu eſt cũda
tur pecunia ⁊ hmõi. Ubi tñ ſciendũ ꝙ pecũia põt
dari ⁊ recipiꝓ ſpuali re ł circa ſpũalia licite ⁊ ſine
ſimonia qͥnq; mõis.ſ.rõne pᷣmiatiõis.ſuſtẽtatõiſ
ꝓuocatiõis.punitiõis ⁊ vitãde vexatõis.Et pꝛi⸗
mo qᷣdẽ mõ.ſ.pᷣmiatõis ꝓbat᷑ ſic. Qui vult remiſ⸗
ſionẽ pctõꝝ ↄſeqᷣ dʒ ſi pᷣt elemoſinasdare pauꝑib⸗
iux illð Danielł.uij. Pecũia tua elemoſinis redĩe
Et Amb.Peccat tuis venũdatꝰes.ſ.diabolo.re
dimet te pecũia tua.de pe.di.i.medicia.dʒ ẽt qᷣs ꝓ

adeptiõe głe tꝑalia dare. iux illð Luce.xv. Facite
yob amicos de mãmong iniqtat ⁊c.?⁊ Grc. dicit
Regnũ celoꝝ tm̃ vʒ qᷓ;ẽtũ hẽs. Ubi ẽt eſt notandũ

oſi intelligẽdũ h̊ tanqᷓ; res magna qcunq;
ipᷣm meritũ qð ibi acqri i dado ðꝛ ꝑ ſilitudinem
qſi pᷣciũ.qꝛ ſic pᷣcio acqritres q nõ hẽbat–᷑.ita elẽo⸗
ſinis ⁊ merit alioꝝ bonoꝝ qᷓ fiũt acqrit᷑ regnũ ce⸗
loꝝ. Nõ eni pᷣt attingere meritũ nr̃DUm ad ꝑfectã rõ

nem emptois triplici rõe. pmo qꝛ ex merito nr̃o

deo ꝗ dat ipᷣm regnũ nihil accreſcit.qꝛ ĩ infinitũ ẽ
bonũ ⁊ augeri nõ pᷣt.ps. Bonoꝝ meoꝝ nõ idiges
dñe. ſcðᷣo qꝛ meritũ nr̃m nõ ſuffiẽ ꝑ ſe ad vitã eter
nã ⁊ ſicnõ ẽ eq̃le pᷣciũ ſᷣm illð Ro.viij. Nõ ſunt cõ
digne paſſiões ⁊c.tertio qꝛ meritũ nr̃jm pncipalit᷑
ↄſiſtit i affectu ĩterioꝛi ⁊ nõ ĩ actu exterioꝛi.cuiuſ
modi ẽ emptio ⁊ vẽditio.b.Tho.in.uij.diſt.xxv.
Scðo pñt dari pecunie ⁊ alia hmõi rõe ſuſtẽtatõ
nis.ſic ſacerdos ꝓ miſſa quã diẽ accipit pecũiã vł

pbẽd.nõ ꝙ illã accipiat ꝓ ↄſecratiõe ſeu ↄfectõe

dat ſit pᷣciũ regni celoꝝ vt ꝓpꝛie cmmat᷑.ſʒ

jro
ſtüt
iges
aer
nico⸗
ſpent
cvul
a.
cto
gie

Capiitnlü Quintum

euchariſtie vel ꝓ oꝛoib ⁊ hmõi q̃ſi pciũ coꝝ ſedvt
ſtipẽdiũ ſue ſuſtẽtatiõis.vñ Aug.Accipiãt ſuſten
tationẽ ſue nccitat a ꝓpło mercedẽ miſtratõisſue
a deo. Sic ⁊ ꝓphe antiqᷣ teſti ſi aliqñ recipiebãt ali
qd ĩ ꝓhetãdo accipiebant illa ꝑ modũ elemoſine
ad ſuſtẽtationẽ nõ vt pᷣciũ ꝓphetie vt diẽ̃ Hiceroñ.

i.qli.iudices.Tertio rõe ꝓuocatiõis ⁊ ſic dant᷑ ele

moſine pauꝑibo ad iducẽdũ eos.⁊excitãdũ ad oꝛã
dũ ꝓ bnfactoꝛib ſuis ex ipᷣis ełynis nõ ad emẽdũ
oĩoes pſalteria ⁊ hmõi.Uñ ſapiẽs.Abſcõde elẽo⸗
ſinã in ſinu pauꝑis ⁊ ipᷣa oꝛabitꝓ te.i.iducet pau
perẽ ad oꝛãdũ.Oꝛo eni ſpũalis ẽ ⁊iõ appeciari nõ
põt.tũ ex affectu deuotiõis vñ ꝓcedit.tũ ex affctũ
qᷣ intendit ſcʒ ſpũali.b.Tho.in.uij. Quarto rõne
punitõis ſiẽ fit in abſolutõe ab excõicatõe aliquã
do exig pecunia nõ ꝓ ipᷣa abſolutõe qꝛ bᷣ eẽt ſimo

nia ſʒ i punitionẽ. ⁊ ſicẽt in abſolutiõe a caſibo re

ſeruat pctõꝝ. Põt eĩ imponi pnia pecũiaria q̃ſi
pena pᷣcedẽt culpe.⁊ de b exde ſimo.c.ad aures.ſʒ
qꝛ b̊ vr̃ hr̃e ſpẽm cupiditat iõ potiꝰab eis ẽ abſti⸗

nendũ.vel ita manifeſte ⁊ caute agẽdũ ꝙ ſoluẽtib⸗

cõſtet nõ ſibi reſeruare abſoluẽtẽ h̊ mõ talia.ſʒ et
pauꝑib dimittere.b. Tho.ij.ij. vbi S. Quito rõe
redimẽde vexatiõis.et anq; ius acqᷣrat᷑ alicui ĩ bñ
ſicio ł dignitate.nõ lʒ dare ad redimẽdã vexatõeʒ
ſuã alias ſimonia ẽ. ſed poſtq; fuerit adeptꝰ ⁊ ius

ſibi acqᷣſitũ vexationẽ ſibi.ĩtuſte factã ſuꝑ eccia vł
bñficio ł dignitate lʒ pecũia redimere lʒ nõ inſtaz

vexationẽ vt ſi iuſte accuſaret᷑ ⁊ hmõi.hec. b.tho.
nati his oĩbo diffuſe hẽs. ſ. ĩ diuer. .

uãtũ ad ſecudu ideſt.ꝭ. Iiii

ditionẽ ſcʒ tuã Multiplex aũt ẽ ꝑditio q̃ incurri
tur ꝑ ſimoniã Ct pma q oẽs iuoluit bᷣ crimie irre
titos eſt ꝑditio gre diuine ꝑ quã ꝑuenit᷑ ad ꝑditõ
nẽ gebẽne. Uñ Greg. Noʒzaʒenꝰ iudas oim redẽ/⸗
ptoꝛẽ vẽdidit mox laqo ſuſpẽſus eãdẽ groʒ redem
ptõis nõ obtinuit.⁊ merito qꝛ nẽo pᷣt retinere qð
vẽdidit Simõ magꝰcũ cãdẽ.ſſ.gram emere vellʒ

dDãnatõis ſue ſniaʒ a petro audiuit.pecũia tua te

cũcilio Cõſtãtic̃.? Baſił.antcqᷓ; faceret ſciſſurazʒ
appꝛobatã q;tũ ad recipiẽtes ſacr̃a ab hmõi.ẽ alit᷑
modificatũ.de qͥ vide.ſ.in.uij.pꝑte diffuſe in ti.de
ſuſpẽſiõe. Scða ꝑditio ſimoniacoꝝ ẽ executiõis
oꝛdinũ ⁊ officioꝝ ſuoꝝ q̊ ad ſimoniacos ĩ oꝛdine
recepto ſimoniace łẽt ĩ dignitate ⁊ bñficio cura⸗
to ẽt ſi ſit occultũ vitiũ.qꝛ ſuſpẽſi ſtqͥ ad ſe ⁊ q̊ ad
alios.Et ſiłr notoꝛij ſimoniaciꝓ collatione oꝛdi
nũ łbñficioꝝ ſt᷑ſuſpẽſi.i.q.i:ſtatuimꝰ.⁊.c.qſqs.ð
Hᷣ uide.j.in.uij.ꝑie.ti.x.de ſuſpẽſiõe. Et hãc ſuſpẽ
ſionẽ v Amb.vocare excõicatõeʒ i. c. reꝑiunt.i.ꝗ
i.ſm glo.Et tles.ſ.oferẽtes oꝛdies lbñficia eccia
ſtica ⁊ iſta ẽt recipiẽtes ꝑ ſimoniã ſi ſe ccicidebent
deponi.i.puari officio ⁊ bñficio ſimplr ſi i ↄuincãt
de bᷣ iĩ iudicio eccie.ſi ſe laici vt mediatores ſimo
nie debẽt excõicari vt.i.q.i.ſiqᷣs cꝑus.⁊.c.ſe.¶ De
diatoꝛes ſi ſt cſici deponunt᷑ vt in dẽo.c.ſiqs.ffi
ciunt᷑ ẽt ifames ⁊ qᷣlibʒ ẽt crimioſus admittit᷑ ad
accuſatiõeʒ eoꝝ vt et de ſimo.c.tãta.⁊.c.ſi dñs.
Tertia ꝑditio ẽ ſube tꝑalis.nã pecunia ꝑ ſimoni
am recepta retineri nõ põt.nec tñ dʒ reſtitui vↄfe⸗
rẽti qꝛ turpit᷑ dedit.ſʒ dʒ pauꝑibo erogari vl ill ec
deſie in cuiꝰ iniuriã data ẽ applicari·⁊ h̊ in omiſi
monia iᷣm b.tho.vbi.S.de q̊ vide plene.j.eo·ca.
ſed qͥ ad bñficia ſimplicia łcurata ꝑ ſimoniã rece
pta ꝑdit fructꝰ.qꝛ nõ pᷣt reciꝑe ⁊ receptos tenet᷑ re
ſtituere deductj expẽe factj i vtilitatẽ eccłie ⁊ gra
fructuũ colligẽdoꝝ ſᷣm.b tho.⁊ ray.⁊ Inno. et h
qꝛ fur ẽ ⁊ latro ĩ illo bñficio.de his vide pleniꝰi.e.
ca.Quarta ꝑditio ẽ aliqñ ſanitatꝭ ł vite coꝛꝑal. ſi
cut ptʒ exẽplũ in Gieʒi qui cũ exegiſſet pecuniã ⸗
Naamã ſiro ꝓpter ſanitatẽ receptã ſcʒ mũdatiõeʒ

de pena q ſequitp crimẽ ibi ↄphedit tecũ ſit in ꝑ lepꝛcꝑ Heliſeũ ꝓppᷣam mgꝗĩm ipᷣius gieʒi ad imp

cationẽ ipᷣiꝰheliſei ꝑcuſſus ẽ a lepᷣ cũ poſteriſeius
vt habet᷑.uij. Re.v.Cõmiſit eĩ ſimoniã.qꝛ gra ſa⸗
nitat ẽ gra ſpũalis ⁊ donũ dei quã ille q;tũ in eo
fuit vẽdidit. Narratur etiã in li.de miraculis be⸗
ati Hiero.de quodam monaſterio monialiũ qð
cõmittebat ſimoniã in recipiẽdo moniales cũ pa
ctione expᷣſſa de dote p ipᷣo ingreſſu monaſterij.ſu
per quo exceſſu ſimonie.b. Hiero.cuidã monigli

cũ ſit ĩ ꝑditionẽi.q:i.q ſtudet. Yuit ei xpᷣus ieſus illius monaſterij qᷓ dcuotionẽ habebat ad ipᷣʒʒ ſã⸗

marie ſpũalis ⁊ iõ emẽdo ł vẽdẽdo cũ ſimonia fu
it. Ille ſt vẽdidit filiũ dei q;tũ ad hũanitatẽ ſʒ ſi
moniaci vident᷑ vẽdere ſpmſctm̃ q;tũ ad ſuã diui⸗

nitatẽ⁊ ſicvident᷑ oñdere ſe eẽ dños ſpũſſcti.⁊ ꝓꝓꝑte

rea dicũt᷑ maximi heretici.i.q.vij.ptʒ non ꝙ ꝓpꝛie
ſint heretici niſi hr̃ent ꝑtinacit᷑ hac opinionẽ i mẽ
te ſcʒ ꝙ poſſent emere ł vẽdere ſpm̃ſan. ſʒ large et
ꝑ ſiſitudinẽ qꝛ faciũt dãdo tꝑalia ꝓ pᷣcio ſpũaliuʒ

ac ſi crederet.Diẽ eĩ Aug.qꝙ ignis ſacrificij quiꝝ

lxx.an. babilonice captiuitat⸗ ſbᷣ aq vixerat excin/⸗
ctus ẽab anthiocho iaſoni vẽdẽte ſacerdotiũ qð

ſignificauit ignẽ.ſſ.nõ lucere iu ſimoniad ſaccis

i. ꝗ. i. ſiẽ. Et h intelligẽdũ ẽ nõ qꝛ ſacra ↄfecta ł col
lata a ſimoniac nõ ſint va ſacra ſiẽ alioꝝ.ſʒ qꝛ ca
rẽt effcũ gre qͥ ad ↄficiẽtes ⁊ ↄferẽtes ea Nõ ei in⸗
de recipiũt graʒ vt diẽ Grati.in. S.ſe. ſed peccant
moꝛtalr ⁊ nõ ſolũ ipᷣi ſʒ ⁊ ſciẽter recipiẽtes ab ilł
ſimoniac qͥᷣ ſt᷑ſuſpẽſiꝓpt ſimoniꝗ ipaʒ.vt di.xxxij.
X. i officiũ ſimoniacoꝝ ⁊c.cũ glo.enotabi

à*

li Et idẽ.b. tho.i

n. uij. Hodie at ꝑ decretũ faccũ ĩ

ctũ appaxuit mãdãs ſibi vt cõuocat monialibus
⁊ abbatiſſa in capitulo admoneret eas vt deſiſte
rẽt a tali ſimonia alias male eis eſſet.qð ⁊ fecit.ſʒ
omnes deriſerunt illam. nec voluerũt ſe coꝛrige⸗/
re.⁊ cũ pluries hoc factũ eſſet.demũ.b.Hiero.re⸗
uelauit illi ꝙ mõaſteriũ debebat rucre ⁊ oẽs occi
derepterad extraxit illã de mõaſterio. ⁊ ex inde
fũditꝰ coꝛruit mõaſteriũ ⁊ cxtinxit aliaſ mõiales
CLapitulũ quintũ de materia ſimonie vbi val⸗
de diffuſe tractatur de ſimonia que ↄmittit᷑ cireœa
facr̃a ſingula ⁊ circa bñficia ⁊ circa actꝰ ſpũales.
vt cõfirmare.coꝛrigere.pᷣdicare ⁊ hmõi.⁊ circa ſe
pulturas.⁊ circa ingreſſum religionis.⁊ circa pa
tronatum.⁊ de diuerſis modis ſimonie.
VWia radix omnium ma
loꝛum eſt cupiditas.id eſt. auaricia.i.ad

TZTbhimo. vi. que niſi radicitus euellat᷑ bo/

¶noꝛum autoꝛi inherere non valemus.vt dicit. b.

Breg. diſt. xl vij. qꝛ habet difficultatem in vera pe

Titulus Pꝛimus

nitẽtia eius ꝓpter obligatiõem reſtitutõis quã hʒ
annexam in plurib eius ſpẽbo.cum tñ peccatum
nõ dimittat᷑ niſi reſtituatablatũ.xuij.q.vi.ſi res.
iõ ab ea iſta ſecũda ꝑs ſumat initiũ.Diffiuit᷑ autẽ
ab Aug. Auaricia ẽ inoꝛdinatꝰamoꝛ babẽdi.Nã
⁊2 ꝙ aliqs iniuſte acqrat.ex inoꝛdinato amoꝛe ꝓ⸗
cedit.⁊ qꝛ inter oẽs ſpẽs auaricie viciũ ſimonie ẽ
grauius. Uñ ⁊.i.q.vij.c.fi.ðꝛ eſſe maximũ pecca/⸗
tũ.qð ſᷣm Tho. inqͥlibet intelligendũ eſt nõ ſim⸗
plicirer.ſed inter illa maximñ qpmittunt᷑ circa cõ
tractus pecuniarios. Hʒ ẽt guitatẽ ex h̊ ꝙ ꝑ ipᷣm
irreuerẽter ſe hʒ hõ ad res ſacras.iõ de ſimonia pᷣ
mo tractet᷑.hec aliqñ ðꝛ hereſis.vt.i.q.i.eos.non
ꝓpꝛie quidẽ ſed ꝓpter ſiłitudinẽ actuſ.qꝛ ita oꝑant᷑
ſimoniaci ac ſi exiſtimarẽt donũ ſpũſſancti pecu⸗

nia poſſideri eo ꝙ emũt velvẽdũt ſacr̃a in qͥbb dat

gratia quaſi ſint dñi ſpũſſcti.quã exiſtimationẽ ſi
quis haberet vtiq; eſſet hereticꝰ.i.q.i.cũ oĩis. Po
tius aũt denoĩatũ eſt iſtud viciũ a ſimone. Dicit
eni ſimonia potiꝰa ſymone q; a greſi vel alio qui
eſſe vẽdidit ſpũalia.qꝛ ↄpletiꝰin ipo ſymone ma⸗
go reꝑta fuit ratio ſy monic.Naʒ emere voluit ab

.

aplis gratiam vt poſtea ipᷣe venderet alijs.i.q.iij.

„

Diffinitur aũt ſimonia . .
ſic ſcʒ ꝙeſt ſtudioſa volũtas emẽedi vel vẽdẽdi ali
quid ſpũale vel ſpali annexũ.Tho.ſe.ſe.q.c. Uo
luntas aũt ponit᷑ ibi nõꝓ potẽtia ſed ꝓ actu eius.
Omne eniĩ pctm̃ ↄmitti actu volũtat.ſtudioſaðꝛ

ideſt. deliberata.nã ſola deliberatiõe rõis põt cõ⸗

mitti iſtud pctm̃.ſed nõ puuit᷑ in iudicio eccie q̃ñ
iudicat de occultis niſiꝓcedat ad extra.ſed ꝛvilh̊.
exponit ſtudioſa.i.ad opꝰexteriꝰpcedẽs.Jo.an ẽt
diẽ ꝙ ſimonia mẽtalis non punit᷑.ſ.a b eccia.niſi
cũ oꝑe ſubſecuto. Noiĩe aũt emptiõis ⁊ venditõis
cõpꝛebẽdi? ois ctus nõ gtuitꝰ vt trũſactiõis et
renũciationis ⁊hmõi.excepta ꝑmutatiõe q̃ licita
eſt ſeruat qᷣbuſdã circũſtãtijs vt.j.dicet᷑. Spũale
ſt ðꝛ tripliciter ̃ᷣm Ricar.in.uij.ſ.e ntialr vt g
tia ⁊ vᷣtuces.cauſalitervt ſacr̃a qͥ cauſant gratiaʒ.

actualiter ſeu effectiue vt pᷣdicare.coꝛrigere. viſi⸗

tare.oꝛare ⁊ hmõi.qui ſunt actꝰſpũales.Spũali
annexũ ðꝛ dupłr ᷣm Tho.i uij. Uno mõ ſicut ex
ſpũalibo depẽdẽs vt hr̃e ecciaſtica bñficia.qð dici
tur ſpũali annexũ.qꝛ nõ ↄpetit nifi hñti officium
clericale, Alio mõ ðꝛ ſpũ ali annexũlqꝛ ad ſpũalia
oꝛdinat᷑ ſiẽ iuſpatronatꝰqðoꝛdiatad pnñtandũ cłi
cos ad bñficia ⁊ vaſa ſac q oꝛdiant᷑ ad ſacroꝝ vſũ
Sub pcio aũt ↄpᷣhẽdit᷑ omne tꝑale qð pecunia ex
timari põt Ponit etiã Greg. triplex genꝰmuner
q̊ ↄmittit᷑ ſimonia.ſ.a manu.i.pecunia.a lingua
vt pᷣces.⁊ ab obſequio.i.q.i.ſunt nonnulli.capi⸗
tu.oꝛdinationes et qõne.iiij ſaluatoꝛ Etde ſingu
lis ꝑtibo plenius eſt videndum. =

Eſt autem moꝛtale

—

er ꝙ liuſticiã ⁊ 3 legẽ diuinã ⁊ naturalẽ. Et qͥꝛ papᷣ
ſubditꝰẽ pᷣdict legib dei ⁊ naturali vt alij hoĩes
nec in illis ſe vel aliũ vellet diſpẽſare ſed ſolũ ĩ pu
ris poſitiuis vbi hʒ plenitudinẽ ptãt .Jõ diẽ tho
mas in.iiij.ꝙ illa opiuio que dicit ꝙ in papãnon

42 .§. II.

cadit ſimonia eſt erronea. Nam ſi papa ꝓ aliquo

ſpũali munus acciꝑet ſimoniã cõmitteret ſicut ⁊
glius hõ.qꝛ ⁊ in ipᷣo petro cui papa ſuccedit ſimo

nie viciũ damnatiõem inchoauit in nouo teſtam
to.qᷓ;uis eni res eccie ſint aliquo mõ pape nõ ta⸗
men ſunt eius oib modis hndi ſicut illud qð ba⸗
bet ad manũ.vñ ſi reciꝑet ꝓ aliq̃ re ſpũali pecuni⸗
am de redditib alicuiꝰeccie nõ carerʒ vicio ſimo
nie.⁊ idẽ ſi reciꝑet pecuniã ab aliquo laico nonde
bonis eccieꝓ re ſpũ ali.idẽ Tho.ij.ij.q.c Qð aũt
dicit᷑ in papã nõ cadere ſimoniã dicẽ Anctho ð bu.

poſt Hoſti.in his q̃ ſimoniaca ſunt qꝛ ꝓhibita.i.

ex iure poſitiuo hr̃e locũ.nã talis ↄſtitutio non li

gat ꝓmulgãtes puta vẽdendo vicariã caſtaldiõa⸗

tũ aduocatiã yconomatñ ⁊ hmõi.i.q.iij.ſaluatoꝛ
ex eo. ad nr̃am. Et de hacẽt vr̃ intelligedũ qð di/
cit Johᷣ.de lig.ex eo.c.i.ſ.ꝙ nec papa nec alij degẽ⸗
tes in curia ↄmittũt ſimoniã ſi papa ex certa ſcia
ſcit ⁊ tolerat. Nam certa ſcia pᷣncipis purgat h̊ vi

ciũ.ſed ⁊ m Pe de pal.in.uij.di.xxv.⁊ in qᷣbuſcũ

q; ſimonijs etſi pctm̃ nõ euitet penã tñ iuris poſi
tiui cui nõ ſubeſt ſꝑ euadit. Uñ nec ſuſpẽſionẽ nec
hmõi penas iuris ſui timet.ſicut nec eſt etiã excõi
catus ſi ꝑcutiat clericũ.Dicit etiã idẽ Pe.qille qͥ
emeret bñficiũ vel oꝛdinẽ ctiã a papa penas iuris
nõ incurreret.qꝛ ſicut ppõt diſpeſare in penis iam
incurſis.ita etiã ꝙ nõ incurrant᷑ ſicut poſſet puile
giũ alicui ↄcedere ꝙ ꝑ cutiẽdo cłicũ nõ eſſet excõi
eatus.licet nõ libẽter faciat.Qñ aũt dat ꝓ pecũia
videt᷑ diſpẽſare qð licet retinere.ſicẽ qñ ſciẽter dat
oꝛdinẽ irregulari eoipᷣo diſpẽſat cũ eo. Uñ qͥ hũit
bñ ficiũ ꝑ ſimoniã in curia ſi hʒ ↄſciam q; emana⸗
uit de ↄſcia pape ↄferẽtis penitẽdo de peccato nõ
bʒ reſignare.ſed poteſt retinere. Hec ile.

Duerendum ergoa .F. II.

clerico vel laico eſt putvidet᷑ expedire ſm̃ ꝑſone cõ

ditiõem ſi dedit vel recipit aliqd ſpũale vel ſpuali

anncxũ.vt ſacr̃a.bñficia.ſepulturas vel iuſpatro

natus.⁊ hmõi ꝓ aliq̊ tꝑali vel pecunia vel pꝛece.

. vel obſequio.qꝛ ſimoniã ↄmiſit.⁊ ꝑ ↄñs moꝛtałr
peccauit.⁊ qͥ dedit ⁊ qͥ recipit ⁊ q mediatoꝛ aduoc

vel cooꝑatoꝛ fuit.i.qi.reꝑiũtur. Nec in hoc excu
ſat ignoꝛantia cũ ſit ignoꝛantia iuris diuini que

neminem excuſat. Et hoc venꝝ eſt ſi iſta ppoſitiop
cum dicit᷑ dari ꝓ ſpũali impoꝛtat appꝛeciatiõeʒ vł

cõmutatiõem vel cãm pᷣncipaliter mouentẽ.ita.ſ
ꝙ illud tem ꝑale ſit vt pciũ rei ſpũalis.vel ꝓpter h
pꝛincipaliter detur ipᷣm ſpũale.Sʒ ſi pꝛo impoꝛ⸗

tat cãm finalẽ vel adminiculatiuã.vt.iſ.ſi det᷑ aliꝰ

qd tꝑale in collatiõe ſeu receptiõe ſꝑialiũ ob reue
rentisã ſacroꝝ.vel ad ſuſtentatiöem miſtroꝝ ⁊ ad
ſeruandu pias cõſuetudines in hmõi.⁊ nõ vt pᷣci
um ipᷣoꝝ.non eſt ibi ſimonia.ita tñ ꝙ ceſſʒ omis
pactio ⁊ cõuentio.i.q.ij.qᷓ; pio.ſed ⁊ ſine pacto ẽt
cum ſubtrahuntur talia ſcilicet ſpiritualia.⁊ ma

xime ſacramen ta a non dantibus pecuniamvel

exigunt᷑a nõ valentib dare vel etiã a valentibus
ſed nõ volenttboy dare extoꝛquentur pᷣapue ante
collationem ſpũalium multum pᷣſumit᷑ de ſimo⸗
nia. Secus ſi libere ſpiritualia traderentur ⁊ pꝰ
collationem nolentes dare etiam cogerentur ad

—

guo
e
imo
dla/
öba⸗
cuni
ſmo
nonde
Weit
oöbr.
bitnt.
oronl
P
luro:
doi
1ſ
ein
rüii
egle⸗
ss
nisn
ſetbole
ſe erch
ppeciis
eter de
licbi
anm,
co

.

Nonech

Aſpürli
uſpacro
a peece,
morat
0 achoc
hoc elcn
ſvini
öpoſino
Pi .
mi ia
Agrab
impor
ſdekols
jobri
nop
bön
honms
. ac 4
glinen

onbus
9
e NNe
neſnmo,
gture

ipᷣo tñ oꝛdiatoꝛie igrãte vł ſ̊ nõ intẽdẽte.

nun 2

dandũ.nõ qdẽ vt pᷣciũ ſʒ vt ſtipẽdiũ ⁊ ſvᷣſidiũ rõe

Zlſuetudis ibi erñtis.tho.i qͥibʒ. Spõte aũt ob

72

lata licite pñt recipi.i.q.ij.ſicẽepᷣm. Si ãt dãs ſa
crmyl alið ſpũ ale intẽdat reciꝑe pecuniã ⁊ hmõi
als ñ daturꝰ. dãs ẽt pᷣdicto mõ aliqͥd tꝑale vt pe
cuniã ⁊ hmõi.nõ vt pᷣciũ ſʒ vt elemoſinã niła int
nueulẽte pactõe vł exactõe erit ſimõia.nõ qͥdẽ ĩ re

cipiẽte ſacr̃m ſʒ ĩ dãte.q̃ tñ ſimõia qꝛ mẽtałẽ ſola

pnia purgat᷑ qꝛ nullã cẽſurã eecłiaſticã induẽ. ex

eo.mãdato.⁊ ita ecõuerſo qñ das ſpũale itẽderet
libe dare. ⁊ recipiẽs itẽderet q̃ſi pᷣcio emere ex eo
ꝙ tꝑale dat. Uñ nota ꝙ aliqñ ſimõia ↄmittiũ et
ꝑte vtriuſq;.cũ.ſ. dãs oꝛdinẽ vł bñficiũ vł aliud
ſpũale fac pactũ cũ recipiẽte.vel vtriq; hñt inten

2

cionẽ ad tꝑalia ꝓ ſpũalib ↄmutãda.Aliqñ ex ꝑte

neutriuſq; vt cũ ↄſãguieus dat aliqͥd ñ epᷣo ſʒ ↄſi

liario epivt ↄferat bñficiũ vł alið igrãte eo qͥ reci

pit ⁊ epo.Aliqñ ex ꝑte dãc ſpũ ale tmvt cũ dat pᷣn

cipalr ea intẽrõe ꝙ hẽat tpꝑalia qð nõ intẽdit reci
piẽs. Aliqñ ex ꝑte recipiẽtis cm.vt cũ ipᷣe dat ali
qd cꝑale ꝓ ſpũali pncipalit᷑ vł oꝛdiatoꝛi vł alteri.

Me pꝛecibus que di⸗ .F. iiii
cunt᷑ munꝰ a ligua qñ vel quõ inducãt ſimoniã.
Nota diſtinctõeʒ q̃ fit a docto. Aut eni qͥs poꝛri

