iſte alio mõ ⁊ cõius ðꝛ abbas de ſicilia.ſz ĩ titu.
vbi frequenter allegat᷑ di. Nico.de ſicilia.
De iurameto quõ ſit liq..

tũ ſi fiat cũ debitis modis qð totũ notat ⁊ pthe⸗

mate accipi põt ĩi aucẽte qͥ hr Hiere.uij.ſ.Et iura⸗

bũt in noie meo.Uiuit dñs.in veritate.iudicio ⁊
iuſticia. Ubi tria notan?᷑ꝭ· Pꝛimo actꝰ licitꝰ re
ligiõis.ibi.Et iurabut Scðoo modus ↄgruus
locutiõis.ibi.viuit dñs. Tertio affectꝰ neceſſa⸗
rius huiꝰactiõis.ibi.in vitate. iudicio.⁊ iuſticia

iuramætũ ſit ẽt licitũ ⁊ vonũ oñndi? ex roe. ex fine.
ex ſcripture ſerie ſeu narratioõe. Rõ aũt q̃ ꝓbat᷑ iu⸗
ramentũ i ſe licitũ ẽ iſta. Ille q iurat iuocat dinũ

teſtioniũ ad ↄfirmãdũ ea q̃ dic vtʒ ex diffinitione

Aug.dñt.Jurare ẽ deũ ĩ teſtẽ iuocare.nibil ãt cõ⸗
firmar niſi ꝑaliqð qðẽ certiꝰ? poti ciõ i v ipo ꝗ
am pᷣbet.vñ hiero dic ſuꝑ mat.Qð qͥ iurat aut ve⸗
nerat?᷑ aut diligit eũ ꝑ quẽ iurat.Et phᷣs.vi. meta.
diẽ ꝙ iuſiuradũ ẽ honoꝛatiſſimũ Exhibere ãt deo
honoꝛẽ ⁊ reuerẽtiã ꝑtinet ad vᷣtutẽ latrie ſeu reli 4
giõis.vñ ⁊ Deutro.vi.vbi agit᷑ de ſᷣuitute latrie.
dicik Illi ſoli. ſ. deo Fuies.⁊ ꝑ nomẽè eiꝰ iurab.vnꝛ
n ve Fritit⸗ cũ dediſſʒ leges Laccdemonijs
multũ vtil „—

vt hr̃ent cãm obfᷣuãdi eſtimãs ĩ tanta reueretia ⁊
rent᷑ Secũdo ptʒ bᷣ idẽ er fine. lã cuiꝰfi nis bonꝰ
eſt ipm qʒ bonũ ẽ.niſi materia de ſe ſit mala. vt fe

es ill tñ viderent᷑ mlrũ gues, finxit Ti⸗
gurgꝰeas accepiſſe ab apolline.⁊ iõ nõ vellet mi
nuere h mutare ſine ↄſilio eiꝰ.vñ exegit iuramẽtu
ab eis.ꝙ nõ eas traſgrederet quſq; rediret ad eos &ᷣ
cũ rñſione.Sicq; inde receſſit nec vnq; reůᷣſus eſt

. Auguſt. xxij q.l. c.lta ergo. „

.
——

nerari vel furari pter elemoſynã faciendã. qꝛ tũe

fins ſeu itetio bona nõ ercuſat. YFinis aut ꝑꝑ qð
4 induetũ ẽ iuramẽtũ.eſt ad certificãdũ hoĩes ⁊ ſic
ad tollendũ ↄtrouerſias nec materia de ſe mala ẽ

ſed bona vt dictũ ẽ. ¶Tertio ptʒ hoc ex ſcripture
aucte vbi ponunt᷑ exẽpla ſctõꝝ a nob imitãda.ibi

aũt iuenimꝰ ⁊ deũ ⁊ angłm ⁊ hoĩem ſanctũ pluri
es iuraſſe ꝑ memetipᷣm iuraui dic dñs ⁊c. Geneß
xxij.vt eni dicit a płs ad hebꝛe.vi.Hoĩes ꝑ maio ⸗

res ſuos iurant.Deꝰ at qꝛ ſuꝑioꝛẽ nõ hʒ ꝑ ſemet⸗
ihm iurauit ⁊ in põ · Jurauit dñs ⁊ nõ penitebit
eũ ⁊c̃. Jurare aũt dei ẽ a ſeipᷣo nullatenꝰ oꝛdinata
cõuellere.penitere vᷣo eadẽ oꝛdinata cuʒ voluerit
finurarexenecguiijelneotmurabilis. z⸗ ee de? icar
natus in euãg .
dico vob.qð ipᷣemet exponẽs.ſubdit Lu.uij.inve
ritate dico vob ꝙ multi lepꝛoſi erãt ĩ iſrł ⁊c. q lo⸗
cutio ẽ iuratoꝛia ſᷣm Inno.er de iureiur.c.etſi xpᷣi
Roſſ tñ dici ꝙ tał locutio ſit potiꝰq̃dã firma aſ⸗
eueratio vᷣitat qᷓ; iuramẽetũ ſicut cum qs diceret
Lerte ſic ſe hʒ iſtud.⁊ talis expoſitio mag eſt pᷣdi
canda.iurauit ẽt angłs bonꝰ ꝑ vinẽtẽ i ſecula ſecu

loꝝ ꝙ tpᷣs nõ eẽt ãpliꝰvt hr̃ apocx. Multi ẽt ſcti
vere ciurat em tho. vbi. 8. Dicit etia ſa in nouo ⁊i veteri teſtõ iueniũtur iuraſſe vt aplus
crametũ ob ſacra aſtringimẽtũ.ſᷣm MNico.ſiculũ.

paulus cũ dicebat.q̊ttidie moꝛioꝛ ꝑ glam veſtraʒ

frẽes q locutio fuit iuratoꝛia vt dic Augxxij.qõ.i.
noõ eſt. ⁊ ad Rom.i.Teſtis ẽ mihi deꝰ ⁊ i plip alijſ
lod ſuaꝝ epłaꝝ ſed ⁊ abꝛaam yſaac iacob⁊ ioſeph
ſctiſſimos viros iuenimꝰ iuraſſe vtʒ ĩ Geñ. verũ
vt dlc b. tho ·ij. ij. q. lxxxix.nihil ꝓhibet aliqq m ſe

eſſe bonũ qð tñ cedit ĩ malũ vtetis eo.qꝛ.ſ.nõ vtit

cõuenient᷑.ſicut ſumere euchariſtiã ẽ in ſe bonũ. vx
tñ qͥ indigne ſumit iudiciũ ſibi mandncat ⁊ bibit
W. ri. Sic ? urainẽtĩ quis ĩ ſe ſit boℳâ%l
nũ.ſi qͥs vtat᷑ falſo vł in re illicita aut indiſcrete⁊

vt dꝛ:1.

leuiter.cedit ĩ malũ eiꝰ.iuramẽtũ igit᷑ ⁊ſi ſit bonũ
nõ tñ ẽ ↄnũerãdũ inter illa bona q̃ ꝑ ſe ſN apeten⸗
da.vt ſũt actꝰ dilectõis obie.⁊ hũilitat.oꝛonis et
hmõi.nec tñ ↄnũerãdũ inter illa q̃ de ſe ſũt mala.

vt blaſphemia.homicidiũ.⁊ hmõi.ſed intbona li

cita qͥ tñ ꝑ ſe nõ ſint apetẽda vt pma ſʒ ĩ nccitate
exercẽda. Tho.vbi.õ.⁊ Bonauẽc.in.iij.Et ſi inter
bona nccaria.q̃.ſ.ſtoꝛdinata ad ſubueniendũ alu
cui defectui.ſicut medicina q̃ nõ ꝑ ſe qrit ſʒ ꝑꝑ ne⸗
ceſſitatẽ ad ſubueniendũ viq; humane infirmita⸗

ti.⁊ inq;tũ ad h̊ iuuat qs vti es ⁊ nõ aliter.ſic ⁊ in
ramẽto vtẽdũ eſt in neceſſitate.⁊ iõ ðꝛ Ecci.xxij.

iurationi nõ affueſcat os tuũ.multi eni ſt caſus i

illa. Qð aũt dñs ꝓhibuit iurare oino.vt Mat.v
intelligit phibuiſſe nõ qꝛ ex ſe malũ ſit iuramẽtũ.
vt furtu.adulteriũ.⁊ hmõi.ſed ex cã ne.ſ.ex freqn
ti ⁊ leui iuratiõe cõtingat ꝑiuriũ.vt dicit Innoẽ.
cæx᷑ de iureiur.c.et ſi xpus. Pꝛohibuit gvt.l.qͥs nõ
inrat ex ſe delectabiliter ſʒ coactꝰnccitate vt pöit

ſ ci.C.m.

Quant

io legit᷑ iuraſſe cũ vic diccbat amẽ

ſcʒ nõ iuret᷑ ꝑ ydola vel ꝑ creaturas in h̊ eas vt de

um venerãdo:ſʒ cui ꝑ eas ꝑiurat᷑ ad deũ ſe reſeren
do nec ꝑ deũ iuret᷑ mò obpꝛobꝛioſo vt ribaldi.Et
de his dicendũ in. c. ſequẽti. .—.. ...

iuit dñs. ponii modus ↄgruꝰ locuiõis. vt

f f —,,—ä – ——

Lapitulü . II.

Ta apitulũ. uij de iuramento p modũ p̃dicatõis

iuramento per mem

aa dei vel ꝑ creaturas.vł ꝑ falſos deoſ
Quantũ ad pᷣmũ nota ꝙ cũ qͥ iurat ꝑ
membꝛa dei vel ſanctoꝝ.aut iurat ꝑ mebꝛa inho⸗
neſta.vt ꝑ culũ dei.vel ꝑ mẽbꝛa pudẽda vᷣgis ma
rie aut ſanctoꝝ ⁊ eſt moꝛtale.qꝛ ſonat blaſphemi
am ⁊ notabilẽ irreuerentiãa.⁊ ſic inteiligit ca.ſiqs

ꝑ capillũ.xxij.q.i.Aut iurat ꝑ mẽbꝛa honeſtavt ꝑ

coꝛpus ꝑ ſa nguinẽ.ꝑ caput ei.⁊ hmõi.⁊ tunc de
ſe ex mõ iurandi nõ eſt pctm ſed eẽ poſſet ſi ex con
temptu vel irreuerẽtia bᷣ ageret. Quantũ ad ſe⸗

cundũ iurare ꝑ creaturas vt.ſ.ꝑ fidem. euanglia
crucẽ coꝛpus ſuũ.celũ.⁊ hmõi.nõ eſt de ſe illicitũ
ſicut nec etiã iurare ꝑ creatoꝛẽ.Qð aũt ꝓhibuitdo

minus MMath. v. dicẽs Nolite iurare ꝑ celũ neq;

ꝑ terram ⁊c.duplex fuit ca huius ꝓhibitõis.ne vi
delicet ad creaturã trãſferret᷑ honoꝛificentia crea
toꝛis.cũ.ſ.crederẽt aliqð nomen deitatis eẽ ĩ cre⸗
gturis ꝑt q̃̊s iurarẽt vt gẽtiles faciebãt idolatrie
Delditi ad quã erãt ꝓni indei.vel ne creaturas cõ⸗

temptibiles iudicando ꝑ eas iurãdo ꝓmiiſa ꝓ ni/
hilo ducerẽt ac ſi nõ teneren:.Et vtrãq; cam huiꝰ

ponit Grati.xxij.q.i.S.ex pᷣmiſſis.et ſic iantelligẽ

dum eſt illud.c.lericũ ꝑ creaturas iurantẽ ſi ꝑ
ſticerit in vicio eccõicandũ.xxij.quclericũ.videli
cet cũ in hoc honoꝛ latrie cchiberet᷑ creature.vtdi
cit cho. Uñ ⁊ ſanctus Joſeph iurauit ꝑ creaturaʒ
cũ dixit fratri ꝑ ſalutẽ pharaonis nõ exibit hic

⁊c̃. Geñ.x.ij.Qð põt intelligi dictũ ꝑ execrationẽ

ſic. Si nõ faciã qð dixi deus nõ ſaluet pharaonẽ

vel põr intelligi iuratũ eẽ ꝑ ↄteſtatiõem ſic. ſicut ẽ
verũ.deũ dare vel cõſeruare ſalutẽ ſeu ſtatũ tgalẽ

pharaonis ad exercendã iuſticiã cũ ab eo ſit ois
poteſtas.ita eſt verũ qð dico.b.tho.vbi.S/⁊.xxij.
q.i.S.ex pᷣmiſſis Quantũ ad tertiũ.ſ.iurando ꝑ

falſos deos h̊ eſt ſunpliciter ꝓhibitũ.qꝛad idola⸗

triã ꝑtinet.vñ ðꝛ Exo.xxiij. Per nomen eternoꝝ

deoꝝ nõ iurabitis.tenet᷑ tñ talis ſeruareqð lici⸗

tum iurauit ꝑ falſos deos.vt hr̃.xxij.q.i. Monʒ
qꝛ de iure naturali ẽ ſeruare fidelitatẽ in ꝓmiſſis
glias adderet peccatũ peccato.ſ.qð cõmiſit in iu
rando ꝑ falſos deos ᷣm Rav.⁊ Tho. Licitũ tñ ẽ
vti iuramẽto illius qui iurauit ꝑ falſos deos ſeu

reciꝑe iuramentũ eius qͥ ex ſe gatus eſt iurare per

bmèi. Uñnñ⁊ aoon vlus ẽ iuramento Laban qͥ iu
0

rauit ꝑ deũ ſochoth.i.idolũ.Et machabei cum fe

cerũt pacẽ cũ romanis vſi ſunt iuramento ipᷣoꝛũ

qð vr̃ fuiſſe ꝑ idola q colebant vt hrxxij.q:i.mo⸗
net. ⁊.S.ſe.ſed non licet inducere eum ad hoc ſecũ
dum Tho. Inno.⁊ Hoſti.

De tribus que cõcurrere.F.

debent in iuramẽto ad b̊ vt licite fiat ⁊ de ca inſti
tutionis eius dicit Hiero.ſuꝑ illo verbo Hiere.

uij iurabis ⁊c̃. Aiaduertendũ qꝙ iuſiurandũ hbos

hʒ comites.veritatẽ iudiciũ ⁊ iuſticiã. Sl iſta de

fuerint nequaq; iuramentũ.ſed ꝑiuriũ erit. Pꝛi

mũ qð re riĩ ⁊ pncipale eſt vᷣitas.⁊ Hͦ mag in coꝛ
de qᷓ; oꝛe.bᷣ ẽ ꝙ iuret qͥs ſᷣm ꝙ dicat ſibi coꝛ ſeu co nolu L abetun
ꝗ·i.ita ergo.Unde ⁊ Joſue cum ſenioꝛibi iſrabel.

ſcla. am ſi iuraret qð vem realiter eſſet cuius tñ

cõtrariũ crederet giurus eſſet fonnaliter. Sʒ iu ·
rando mẽdacioſe ꝑiurus eẽt foꝛmaliter ⁊ materi

aliter p̃ᷣm Bonaué. in.iij.⁊ vtrũq; inoꝛtale In qð

incidit Petrus apłuo cũ iurauit ſe xpᷣm nõ ↄgᷣſce
re vt hĩ Mathᷣ.xxvi.Et ꝑꝑ vᷣitatẽ qͥ dʒ eẽ in iura⸗
mento addunt᷑ q̃ſi alia.Nam iõ iudiciũ.ſ.diſcreti
onis ⁊ mature ↄſideratiõis vt bñ ꝑpendat eẽ ve/
rum qð iurat.Juſticia reqrit᷑ iurãdo lic ta ne illi
citũ iurando cuius griũ oꝑtet eũ facere ſi reꝑiat
falſum dixiſſe. Ubi nota ſᷣm cho.ij.ij.q.lxxxix · ar.
i.qð iuramentũ ẽ inſtitutũ ad ↄfirmatiseʒ ſeu ad
certificatiõem vᷣitatis eiꝰqð ðꝛ. Cõfirmatio aũt
⁊ certificatio alicuius rei in ſcibilib fit ꝑ rõem q̃ͥ
ꝓcedit ex aliquibo naturaliter notis q ſunt infalli
biliter vera.ſed ſacta ꝑticulariter hoimnõ pñt ꝑ
rõem ↄfirmari.ſʒ ſolẽt q̃ dicunt᷑ de hisↄfirmari ꝑ
teſtes.hũanũ aũt teſtimoniũ pᷣciſe nõ ẽ ſufficiens
ad hmõi ↄfirmãdũ.Pꝛimo ꝑꝑ defectũ hüane veri
tatis.qꝛ plurimi labunt᷑in medaciũ.iux illð.ps.
Os eoꝝ locutũ ẽ mendaciũ. Scðo ꝑꝑ defectũ hu
mane ↄgnoſcibilitatis.qꝛ hoies nõ pnt ↄgnoſce/⸗
re futura nec abſentia.nec coꝛdiũ occulta.iux illð
ij. ꝑalipᷣ.vi.Lu ſolus noſti coꝛda filioꝝ hoĩm.⁊ ð
his tñ hoĩes loquunt᷑.⁊ expedit rebꝰ hũanis vt a·
liq̃ certitudo de his hẽat᷑.Et iõ neceſſariũ ſuit re⸗

currere ad diuinũ teſtimoniũ ꝑ iuramẽtũ inuocꝗ

do in teſtẽdeũ qͥ mẽtiri nõ põt ſed hʒ in ſeveritatẽ
infallibilẽ ↄ̊ pᷣmũ defectũ.Nil eũ latet ſed hʒ oim

cognitiõem vlem ʒ ſecundũ defectũ.Ac etiã ẽ deꝰ

vnitatis ⁊ p acis amãs ſummce caritatẽ.⁊ b ↄtra
aliũ.i.tertiũ defectũ cõem hoĩm.ſ.diſſenſionis ?z
litigioſitatis.qui etiã tolliꝑ iuramentũ im illð
ad Heb. vi.oĩs cõtrouerſie finis eſt iuramẽétum.
Manifeſtat aũt deꝰ inuocatꝰ in teſtem in iuramẽæ
to an illud ſit vm qð platũ eſt.vel reuelãdo ꝑ iter
nam inſpiratiõem inſpirãdo.ſ.menti iudicis ⁊ ꝑ⸗
tis aduerſe vt credãt iuramento vel ꝑ facti denu⸗
ciatiõem dũ ꝓducit in publicũ q̃ erant occulta vł
p penã mẽtietis dũ puniẽdo mendacẽ manifſeſtat

mendaciũ q̃ qdẽ ⁊ ſi aliqñ nõ facit in pnti.in tutu

ro iudicio ꝓ certo faciet manifeſtãdo.iup illð.l⸗
lumĩabit abſcõdita tenebꝛaꝝ ⁊ manifeltabit coſi
lia coꝛdiũ.i.Coꝝ.uij.Illud ſiqͥdẽ teſtimoniũ nul
li deficiet.łp eo ł ↄ eũu. Scðm qð exigit ẽ iudi ci
um.ſ.diſcretiõis.vt.ſ.bñ examincet ⁊ ducernat qð
iurat᷑ ⁊ ſi eſt ſufficiẽs ⁊ vęgens cã Sicut.n.ixreuc
rentiã faceret pncipi qͥ vellet eũ inducere in teſtio
niũ alicuiꝰfriuole rei.ita ⁊ qͥ iurat ex leui cã⁊ ſixe
rũ dicat in h̊ igi᷑ dʒ eẽ iudiciũ diſcretiõis vt vide
atur ſi eſt necenariũ iurare.puta qꝛ ẽ aliqd qð ðꝛ
neceſſariũ vel multũ vtile ad credendũ qð tñ nõ
crcdit᷑ niſi iuret᷑.⁊ ſi intelligitur qð dixit xpᷣs.ma⸗
thei.v. Sit ſermo veſter eſt eſt.nõ nõ.qð amplius

cſt a malo.i.ſiue affirmando ſiue negãdo aliqd lo

quimini ſimpłr.ita tñ vt ſicut habet in coꝛde ita
ꝓferatis ⁊ oꝛe ⁊ nõ ſit eſt.i.in coꝛde ⁊ nõ in eꝛe vel
ecõuerſo.qꝛ hoc ꝑtineret ad mendacium.Quod
autem amplius dicitis qᷓ; ſimplicem ſermonem.
puta cum opoꝛtet iurare a malo eſt.id eſt.pꝛoce⸗
dat hoc ex incredulicate audientium.cum ſcilicʒ
nolunt credere quod eis eſt vtile.⁊ habetur. xxij.

quia fuerũt nimis ſceleres ad iurandũ in pmittrẽ
do ſcʒ emunitatẽ ⁊ ſocietatẽ gabaonitis qn vene⸗
rũt ad eos ſimulãtes ſe in remoto multũ habita⸗
re a terra ꝓmiſſionis nec habuerũt ſufficiẽs iudi
ciũ diſcretiõis in examinãdo negociũ decepti ſũt
⁊ indiſcrete iurauerũt.tñ ob reuerẽtiã iuramenti
noluerũt Zuenire nec in hoc fecerũt ʒ pᷣceptũ dñi
qui pᷣceꝑat illas natiões oẽs deleri qꝛ intelligeba
tur illud tale pᷣceptũ nõ ſimpliciter ſed in caſu in
quo ille gẽtes ꝑmanerẽt incoꝛrigibiles.gabaoni⸗
te aũt ſubmiſerũt ſe coꝛrectioni hoc m Bonauẽ
tu.in.iij.ſentẽ.⁊ nihilominus ioſue tradidit illoſ
ſeruituti cuidã. Seruitus aũt equiꝑat᷑ moꝛti ſᷣm
tura. Et ſic aliqduo modo occidit eos.⁊ vtilius.
Ambꝛo.rxxij.q.uh innocẽs. Uel põt dici ꝙ famili
ari cõſilio ſpũſſcneti ſeruauerũt ad qð obligati ñ
erãt.Qð 1õ factũ erat ꝓpter reuerẽtiam iuramenti

oñdendam. Hiſtoꝛiã habes Joſue.ix.c.Qñn auteʒ

quis ſine iudicio diſcretionis iurat.i.ex q̃dam le⸗

uitate ſine aliq̃ cã ⁊ neceſſitate vel vtilitate vtiqq

peccat. etiam dicẽdo veritatẽ.qꝛ irrenerentiã deo
facit non tñ moꝛtaliter ſi dicit vcritatẽ vel quod

credit veꝝ niſi hoc faceret in ↄtemptũ dei ad quæz

aliqñ inducit frequensvſus alicuius mali. Siłr
ſi ilud de quo dubitat eſſe verũ iuraret ꝓ vero ex
quadã leuitate ⁊ pᷣcipue in iudicio vel in caſu In
ſequit᷑ damnũ alterius.Oebet eni in hmõi nõ le⸗
uiter vel pᷣcipitant᷑ duci ſed mature ⁊ benepuiſus
⁊ pꝛemeditatus.⁊ ſᷣm qð recolit ſic iurare cum ex
pedit.ſ.certe vbi eſt certus.⁊ dubie vbi eſtdubius

VUnñ dicũt Buił.⁊ Hoſti.⁊ Bern. Qð inłr adul⸗/

tera qᷓ;uis cõfeſſa ſit de adulterio ſacerdoti.nõ tñ
poteſt nec debet iurare marito ſuꝑ hoc ſuſpicanti
vel qrenti ſe ̊ pctm̃ in ſc nõ habere.qꝛ q;uiſ crede
re pie poſſit peccatũ ſibi remniſſum ꝑ cõfeſſionẽ nõ
tñ de pᷣ certa eẽ põt ꝙ ſit ſibi dimiſum. vt exc ð pur
ga.ca.c.accepimꝰ.⁊ ſic de aljs rebo dubijs. Ter
tiũ qð exigitur in iuramẽto cſt iuſticia.qð hʒ locũ
in iuramẽto ꝓmiſſoꝛio.vt.ſ.cuʒ qͥs ꝓmittit aliqᷣd
facturũ ꝓmittat qð iuſtũ eſt ⁊ licitũ. Nam ſi pꝛo/
mitcit iniuſtũ et illicitũ qͥd vtiq; peccat. ⁊ ſi ilud
licitũ qð ꝓmittit⁊ iurat faccre eſt de ſe moꝛtalevt
cũ iurat occidere adulteram nõ relinq̃re ⁊ hmõi.
peccat moꝛtaliter ſiue intendat illð facere ſiue ñ.
led inducere timoꝛem vel vitare malũ ſibi intem
ptatũ qꝛ tenetur griũ facere eius qð iurauit. als
iterũ peccaret moꝛtaliter.ſ.illud malũ adimplen
do ⁊ ſic deeſt veritas in ipᷣo iuramento de neceſſi⸗
rate qꝛ ſine moꝛtali alio peccato⁊ guioꝛi nõ põt il
lud ſeruare.ſemꝑ aũt cum deceſt veritatis iuramẽ
to.⁊ ſcienter eſt moꝛtale.qꝛ pꝛie ⁊ ꝑfecte tũc eſt ꝑ⸗
iuriũ vtʒ ex diffinitione eius. Uñ herodes qͥ iura
uit puelleſſaltanti dare qð pereret.male ⁊ indiſcre
te iurauit. ⁊ peius impleuit caput Johᷣis bap.dã
do illi puelle pᷣmo poſtulanti.vt hr Marẽ.vi. Si
eni intedebat ſimpliciter dare qð poſtularet etiaʒ
malũ vt moꝛtẽ iobãnis Peccauit moꝛtaliter nec

tenebatnplere.Si hoc nõ intendebat ſed detga

lib q̃ poſtulaſſet ⁊licitis ſic nõ peccauit ſaltẽ moꝛ
taliter in iurando nec ad illud obligabat ex vi iu⸗
ramenti qð nõ intendebat.⁊ de hac habes.xxij.q.
unj.c.vnuſquiſq;.⁊.c.eſt etiama Iñ ⁊ Sauid et ſi

iuraſſet occidere Nabal pter contumelias dboꝝ

illatas nuncijs ſułs ad interceſſionem tñ pꝛuden

tiſſime mulieris Abigail vxoꝛis dicti Nabal mu
tauitpoſitũ nec ſibi ↄſciaʒ fecit ꝙ illicitũ iuramẽ
tum nõ ſeruaſſet vt hr.i. Reg xxv.⁊ hr.xxij.q.uij.
iurauit.Si autem qð iuratur eſt illicitũ eſtvenia

le de ſe. vt bibere ter vel quater cũ hoc bibere ſit ſi

bi nimis.vel aliqð indifferens vt ire ad villã ſui
ſolatio vel aliqð licitum in ſe vel vtile alteri nulli
ns tamen impoꝛtãtie vel ꝑuiſſime.vt vtrberare fi
lium vel accuſare ꝓ leii defectu dare alicui aliqð
pꝑuum pomũ.⁊ hmõi.Si non ſeruet tale iuramẽ
tum qᷓ;uis tũc intenderit ſeruare non tñ videt᷑ eſ⸗
ſe moꝛtale.Et ratio huius eſt.qꝛ nõ deeſt vcritas

de neceſſitatelnõ enĩ tenet᷑ ↄᷣriũ facere eius qð iu⸗

rauit de neceſſiate ſalutis.qꝛ ſi ſeruet puta facien
do illud qð iurauit illicitum vt bibendo aliquan
tulum plus quã debeat.peccabit venialiter ſcẽᷣm
Guil. Uenialia aũt non tenetur de neceſſitate ſa
lutis vitare.Et cũ meliꝰ vł minꝰ male faciat ĩ nõ
ſeruando illud tale.ergo nõ plus qᷓ;venialiter pec
cabit ex ipᷣo actu in ſe Si ꝓmittit iurando qð lici
tũ ⁊ alicuius impoꝛtãtie.vt dare alicui pecuniaʒ
debitam ex Zctu vel ꝑ modum doni aut elemoſy
ne ⁊ in certo termino.vel intratuꝝ religioneʒ.itu
rum ad aliquam ꝑegrinatiõem ⁊ hmõi.Aut intẽ
dit non facere.⁊ tũc peccat moꝛtaliter.qꝛ iurauit
cõtra veritatem cius qð erat in mente Uñ ibi mẽ

daciñ ⁊ tamen tenetur implere ſi põt ſaltem in fo
ro indiciali.ſedin foꝛo ↄſcie m quoſdam nõ tene

tur.ſᷣm vero alios tenet᷑ ⁊ obligat᷑ etiã in foꝛo cõ/
ſcientie Bonauẽ.in.iij.ſen.ponit vtrãq; opiniõʒ
⁊ neutrã repꝛobat.ſecũda tñ tutioꝛ ⁊ còſulenda.
aut intendit facere ñ ſi nullo mõ põt illud imple⸗
re pter diuerſos caſus ↄtingẽtes nõ tenet᷑ niſi ad
ulud qð poteſt.puta ſi iurauit dare.x.⁊ nõ põt ni
ſi.v.qꝛ plus non habet ad illa qͥnq; tenet᷑. Si iu/
rauit in certo termino ⁊ in illo non põt ſed in fu/
turum tũc qᷓ;citius poſtea poterit.tenet᷑.Si aut
põt ſeruare ſed cũ multa ſui incõmoditate.nõ pſᷣt

Juenire ꝓpꝛia auẽte niſi ũlle cui ꝓmiſit.relaxet vel

dilatiõem det ſi ad ipᷣm ſpectet pᷣciſe ꝓmiſſio.ſeu
etiã relaxari ⁊ abſolui põt a ſuꝑioꝛe qñ iurametũ
⁊ ſi de re licita tñ ꝑ metũ ⁊ dolũ fuiſſet extoꝛtũ Sʒ
ctſi cũ ꝓmiſit poterat.poſtea ſuꝑueniat inopina⸗
tus caſus.puta iuraui alicui reſtituere gladiũ ſu⸗
um cũ repetierit ⁊ in furia ipᷣe repetit.non debeo
reddere ne abutat᷑ eo nec in pᷣ̊ ſum ꝑiurꝰ.qꝛ cũ pꝛo
miſi nõ cogitabã de furia q̃ͥ fuꝑuenit.de q ſi cogi⸗

taſſem nõ ꝓmiſiſſem. Silłr cũ qͥs cũ ꝓmittit eſtdi

ues.poſtea efficit᷑ pauꝑ ⁊ ipotẽs ad illð nõ ſimpłr
ſed cũ multa incõmoditate poterit petere a ſuꝑio
ri.ſ.epᷣo vł papa tᷣm materia relaratõeʒ vl abſolu
tionẽ vł ↄmutatiõem.de q̊ vide.j.in.c.vi.in coꝛ.⁊

S.i.cũ ſe. Si vero aliqͥd iurauit ſub conditiõe. nõ

extante illa conditione quã expᷣſſit vel intendit ñ

tenetur quo ad deum. Quedam ex ſe ſubintelligũ

tur ſᷣm HVoſti. et ſi de eis in ꝓmiſſione nõ cogitet
ſeu intendatur.vt ſi iuro reſtituere tibi pecuniam

ad certum tempus ſubintelligitur ſi mulueler,

alias non teneoꝛ. Item ſi iuro tibi dare dotem.i
intelligitur ſi nuptie ſint ſecute.alias non teneoꝛ

d
ſhl
no
der
u
abe
s

lur
kon

ſac
Uett
1
bbi⸗
hi
ſur⸗
ab
ii
bir

ſa

di
Pii
nee⸗

Item ſi iuro ſoluere tibi ad certũ tꝑs.intelligit᷑ niſi iu
dex pᷣcipiat cõtrariũ ⁊ iuridice vt in ſequeſtris. Itẽ ſi
iuro alicui tanq; regvel epᷣo depoſito a dignitate nõ
teneoꝛ obedire. Itẽ ſi iurat pᷣlatus alicuiꝰecclie aliqͥd
ſe facturũ vel daturũ vt pᷣlatus.pꝛiuatꝰ pᷣlatura nõ te

ner ⁊ ſic ſi iurauit reſtituere pecuniã mutuatãvt pᷣla⸗

tus.nã pꝛiuatꝰpᷣlatura nõ tenet᷑. Si ñ pecuniaver⸗
ſa eſt in vtilitatẽ eccłie.xv.q.vi. Autoꝛitatẽ,.aliꝰ ſuc⸗
ceſſoꝛ tenebit᷑ quoad mutuatã pecuniã. Idẽ vr̃ qad
rõnabiles pꝛomiſſiões.Si aut ꝓmuttit vel mutuo ac
cipitvt pꝛiuata ꝑſona.tenebit᷑ ipſe etiã pꝛiuatus pᷣla
tura.Item cum quis iurat ſtare mandatis alicuiꝰp
offenſa facta ſibivel alijs intelligit᷑ niſi mãdanerit in
iuſtũ.immoderatũ vel impoſſibile.ꝛ hmõi.Itẽ Ray.
addit eriã quod in huiuſmõi cum contra iurametũ
vult quis venire dʒ hoc facere autoꝛitate eccłie.id eſt
ſuꝑioꝛis.vt epᷣivel pape.In quibuſdã tñ ex pᷣdictis
ſuꝑfluumvidet᷑. rem cum iuro tibi reddere bladuʒ
velvinũ intelligit᷑ eiuſdẽ bonitatis. Itẽ cum iurat pr
vel mater vel alius dare alicui filiãvel aliã cõſangui⸗
neã in vxoꝛẽ intelligit᷑ꝙ bona fide laboꝛabit ꝙ habe⸗
at eam ⁊ ad plus nõ tenet᷑. De hmõi iuramẽetis pꝛo⸗
miſſoꝛijs habes multa infra.c.vi:in coꝛꝑe.

Excluduntur autema §. I

Capimli

rea enĩ exigit᷑ ab hoĩe iuramentũ,.qꝛ dubitat᷑ ne ſimꝰ
pliciter loquẽdo diceret mendaciũ vel nõ ſeruaret ꝓ⸗
miſſum.Ipſi enĩ dñt magis cauere a iuramẽto non
neceſſario.vt exemplo doceant alios nomẽ dñi reue⸗
reri nõ inuanũ aſſumi.Ponit autẽ Ray.ſſeptẽ caſus
in quibo dñt ſacerdotes⁊ pᷣlati iurare.Pꝛimꝰ ne defe
ctu pꝛobationũ qͥs ledat᷑ vłꝑ rem ſuã amittat.tũc enĩ
pñnit⁊ dñt iurare.vbi tñ nõ ſit cauſa ſanguis. Se⸗
cũdus ꝓ fide.vt cũ qͥs abiurat hereſim ꝓmittẽs non
ampliꝰ relapſuꝝ vel etiã ſciſma.de cõſe.d.ij. Ego Be
rengariꝰ.⁊.iiq.vij.Quotiẽs. Tertio ꝓ obedientia
pꝛout iurãt ep̃i⁊ abbates romano pontiſici. extra de
elec.c. Signiſicaſti· Quarto ꝓ pace.xxij.q.i. om̃e
Quintus ꝓ indẽnitate ecclie.xxviij.di.de ſiracuſa
ne.Sʒ hic caſus pᷣt reduci ad pꝛmũ. Serxtus cuʒ
abſoluit᷑ qͥs ab excõicatõe. Septimꝰcũ infamatꝰ
debet ſe purgare deficientibo.ſ.pbatõibo.ij.q.v. Si
qͥs pᷣſbirer. Addunt᷑⁊ alij duo caſus in ſexto. Pꝛi
mus cũ ſacerdoſ litigat ſiue in cã tꝑali ſiue alia debʒ
iurare de calũnia. Scðs.iſ.eſt.qꝛ dʒ iurare de ve⸗
ritate dicẽda.ex.de iura.calũ.c.Si de calũnia. li:vi
Quod autẽ clerici⁊ religioſi hodie iurẽt in cõi ſᷣmone
ꝓ leui cã ſicut laici nõ excuſat cõſuetudo qverius di⸗
cenda ẽ coꝛruptela⁊ auget pctm̃ nõ minuit.xxiiij.q.i

iuramẽto pᷣcipue tria genera ꝑſonaꝝ ſᷣm Tho. ij. ij⸗
q.lxxxix.ſʒ diuſimode. Et pꝛimi ſunt pueri.i.ante
quartũdecimũ annũ. Hi eĩ nõ admittũtur ad iura⸗
mentũ i.nõ cogũtur in iudicio.xxij.q.v.Pueri.Et h
iõ quia pᷣſumit᷑ a iure ꝙ deſit in eis iudiciũ diſcretio

nis plenũ.qð reqͥritur in iuramẽto.vndeꝛ ꝓpter hoc

etiã ſtatutũ eſt quod nõ accedant homines ad iura⸗
mentũ.ſ.ſolenniter faciendũ.niſi ieiuni.xxij.q.v Ho
neſtũ. Et hocvt magis ſobꝛij habeãt meiiꝰ iudicium
diſcretõis.Uerũ ſi iurant habentes vſum rõ nis ſiue
in iudicio ſiue extra iudiciũ in cõi ſermone ita peccãt
moꝛtalrvel venialr ſᷣm qualitatẽ ꝑiurij.ſicut ⁊ ceteri.

de delic. pu. ci· Secũdi ſunt ꝑiuri.qdð intelligo ðᷣ
piuris cõuictis in iudicio de ꝑiurio.hi aũt repellunt
in iudicioꝛ cõtractibo vt infames niſi ꝑ eũ qͥ pᷣt fuerit

abolita macula infamie. ⁊ hoc qꝛ pᷣumit᷑ ꝙ deſit in
eis veritas locutõnis q̃ maxime reqrił᷑ in iuramento

De ꝑiuris notoꝛijs ex facto mihi dubiũ eſt ſi repellã

tur in iudicio.cũ innũ eri ſint tales in q̃ridianis locu

tionibo cõibo in emẽdo⁊ vendẽdo.⁊ hmõi. Dicit᷑ eni
xxij q.v.Decreuit.ꝙ nõ debent ſieri iuramẽta ſupꝛa

ſacra euangelia in quadrageſima. in aduẽtu vſq; in
octauã Ephie.in ieiunijs qtuoꝛ tꝑm. ⁊ rogationum
⁊ dñicis diebo.niſi de ↄcoꝛdia⁊ paciticatõe.Et dicit
ihi glo ꝙ his diebo cauſe exerceri nõ dñt.⁊ ſubdit ꝙ
huic.c.decreuit.⁊.c.pᷣcedenti.vbi ðꝛ ꝙ a ieiunis fiat
iuramentũ obuiat conſuetudo pᷣſcripta.⁊ ſic vidẽtur
abꝛogata. Tertij ſunt ſacerdotes ⁊ pᷣlati. hi exclu⸗
dũtur a iuramẽto.nõ qꝛ nõ poſſint iurare.ĩmo in qͥ
buſdã caſibo dñt iurare. Sʒ qꝛ ſine vꝛgẽticã ⁊ mag
nõ dʒ exigi iuramentũ ab eis in iudicialiboꝛ ↄctibꝰ.

ſicut a laicis.ij.q.iiij. Si qͥs pᷣſbit. Nec ipᷣi defacili

dñt extra neceſſitatẽvt faciũt laici. Et hoc qꝛ pᷣſumit
in eis ſit reſpectu ſtatus pfecti iuſticia ↄuᷣſatõis q
nec mẽdacis ſimpłr dicit,nec ullicitũ ꝓmittit.Pꝛopte

ſciſma.⁊ grauiꝰpeccant ipſi qᷓ; laici.tũ qꝛ ſcãdaliʒant
ſuo exeplo.tũ qꝛ eis ſpæcialr ꝓhil lle
apitulu. v. de poꝛmis iuramentoꝝ.

E foꝛma ſeu mo iuran
di cõi dicit Ray. Oð aliter in veteni lege.
aliter in eccłia pꝛimitiua aliter hodie iura
tur.Nã inveteri teſtamẽto iurabat᷑ iſta foꝛma Uiuit
dñs⁊ viuit aĩa tua.iiij.re.iiij.⁊.xxij.q.i.Et iurabunt
in noĩe meo viuit dñs Hiere iiij.⁊c.qð iuramẽtũ eſt

ſimplicẽ atteſtatõem⁊ eſt ſenſus. Ita hoc eſtverũ ſi

cut eſtveꝝ qð deꝰviuit ⁊ aĩa tua viuit.vel iurabatur

iſtũ aliũ modũ.hoc faciat mihi deꝰ.⁊ hec addat.i.

reg.xiiij. ⁊.c xxv. Et eſt ꝑ execratõem hoc iuramentũ
ſub boe ſenſu. St nõ fecero.hoc faciat mihi hec ma⸗
la⁊ illa. In pꝛimitiua ecclia ſic iurabat᷑. Ceſtis ẽ mi⸗
hi deus. Ro.i.Teſtis eſt mihi ↄſcia mea.Ro.ix.vel
coꝛã deo loquoꝛ⁊ hmõi.Hodie iurat᷑ multis modis.
vt ꝑ deũ.ꝑ ſancta dei euãgelia.ꝑ fidẽ.ꝑ coꝛpꝰvlł ſan⸗
guinẽ xpᷣi. ꝑ crucẽ ſctãm.ꝑ altare benedictũ.ꝑ aliquẽ
ſanctũ.vel ſctãm.pꝑ aliquas relidas.Et hoc q;tũ ad
iuramentũ ꝙ ſit ꝑ ſimplicẽ atteſtatõem.lã qntũ ad
iuramentũ ꝙ fitꝑ execratõem iurat᷑. Sic adiuuet me
deus.ſ. ꝙ iſtud eſt verũ.vel ſi nõ eſt ſic ſicut dico. vel
ſi ñ faciã hoc qð dico.ꝙ vẽiat mihi tale vel tale malũ
aut deꝰnõ miſeriat᷑ mei.aut diabolus ferat aĩaz meã

2 hmõi.Et vt ðꝛ extra de iureiurã.c.Et ſixpᷣs.modi

cavel nulla eſt differẽtia ex modo iurandi ꝙ;ᷓtum ad
peccatũ ſi maleiuret᷑.⁊ q;tum ad vim obligãdi. Ita
eni quis obligat᷑ ꝑvnũ modũ ſicut ꝑ aliũ ſi licitũ iu⸗
re ſni Ray. Et qñ ̊s iuramentũ parti defert iurãdũ
eſt ſm ꝙ placet ambabꝰptibo.ff. de iureiurã. l.iij In
iuramẽtis q in iure pᷣcipiũt᷑vt eſt iuramẽtũ teſtꝭ ⁊ iu
ramẽtũ calũ nie ſꝑ ẽ iurãdũ ſuꝑ ſcã dei euãgelia.vtĩ

c.fi, de iura.calũ.Et idẽ in oĩbo alijs iuramet q̃ a iu

revel a iudicevel a ꝑtibo ex neceſſitate deferũt᷑. Varn

CTitulus Decimus

eſt ſi pꝛomiſit aliquid iurare. Hoſtien.⁊ Bernard?.

quod facit ĩꝑatoꝛ pape.hoc habet᷑ in clemẽtina Ro⸗
mani ð iureiurã. vbi dicit᷑ in tex.⁊ glo.Qð ſacit duo
iuramẽta fidelitatis imꝑatoꝛ romane ecclie. LNnum
temꝑe ſue gpꝛobotsrdeNlig tꝑe ſue coꝛonatiõis.et
foꝛma pꝛimi habet᷑ in decre.di.lxiij.ca. Cibi dno Jo
hanni pape. Ego rex otto ꝓmittere ⁊ iurare lacio per
patrẽ filiũ ⁊ ſpmſanctũ.⁊ ꝑ hoc lignũ viuifice crucis.

⁊ has reliqas ſctõꝝ ꝙ ſi ꝑmittẽte dño romamvene

reo. ſctäãm romanã eccliam ⁊ te rectoꝛẽ eius exaltabo
ſm meũ poſſe.nunq; vitã aut mebꝛa neq; ipʒʒ bono⸗
rẽ quẽ habes mea volũtar aut meo cõſenſu aut meo
conſilio ꝑdes.aut mea exhoꝛtatõe.Et in romana ci⸗
uitate nullũ placitũ aut oꝛdinatiõem faci de oĩbus

que ad te aut ad romanos pꝑtinent ſine tuo ↄſilio Et

quicqͥd de terra ſancti Petri ad noſtrã ptãteʒ venenit
tibi reddã. Cuicũq; regnũ italicũ ↄmiſero.iurare fa
ciam vt adiutoꝛ tuus ſit ad defendẽdũ terrã ſcti Pe.
ſm ſuum poſſe.hec ex ↄſtitu.Otto. Ubi dicit gloſa.

Quod qui hʒ feudũ ab ecclia nõ tm̃ ecclie ſed etiã p ⸗
lato eccłie pᷣſtare debʒ iuramẽtũ.Et dicit facio iurare

tex. Hmõi potentes in pꝛopꝛia ꝑſona nõ iurãt. ſʒ tñ
ipſi qui ꝑ eos iurãt. iurãt in aniabo illoꝝ pꝛo dbo iu⸗
rant. Vnde ipſi incurrẽt ꝑiuriũ ſi illð nõ ſeruaret᷑ q
pꝛomitit᷑. Alið iuramentũ facit ĩꝑatoꝛ tꝑe coꝛonatõ
nis.⁊ foꝛma ulla ponit᷑in clemẽtina illa. Romani.⁊ẽ

talis.Ego rex romanoꝝ dño annuente futurꝰ ĩpatoꝛ

ꝓmitto.ſpõdeo⁊ polliceoꝛ atq; iuro coꝛã ðo ⁊ btõ pe
tio. me de cetero ꝓtectoꝛẽ. ꝓcuratoꝛeʒ ⁊ defenſoꝛẽ foꝛe
ſummi pontificis ⁊ huiꝰſancte romane ecclie.⁊ in oĩ⸗
bus neceſſitatibo⁊ vtilitatibo ſuis.cuſtodiendo⁊ ↄſer
uando poſſeſſiões.honoꝛes ⁊ lura qntũ diuino fultꝰ
adiutoꝛio fuero ᷣm ſcire⁊ poſſe meũ recta ⁊ pura fide
ſic deꝰ me adiuuet⁊ hec ſctã dei euãgelia. hec ibi glo.
ibi futurus.hoc eſt cõtra Jo. di.xciij. Legimꝰ vbi ðt
ꝙ ſola electio pꝛincipũ facit ĩꝑatoꝛẽ Uides enĩ hic ꝙ
etiã appꝛobatꝰab eccłia añ coꝛonatõem nõ eſt ĩꝑatoꝛ
Itẽ dicit glo. Jo.an.ꝙ Inno.in decre.ca. Uenerabilẽ
de elec. dicit ꝙ ſi imꝑatoꝛ nõ poſſit accipe coꝛonã in
loco debito.nihilominꝰ autoꝛitatẽ admĩſtrandi reci⸗
pere pᷣt ab archiep̃ᷣo Colonieñ.ad quẽ ſpectat. vel ex
ipſa electõe habet ea Et hoſt.dicit Taial⸗ ꝑ pꝛicipes
iudicari⁊ teneri ꝙ rex romanoꝝ poſt electõem cõcoꝛ⸗
dem hẽat oẽʒ ptatẽ quã imꝑatoꝛ.⁊ ꝙ vnctio nihil ad

dit. Et facit qð notat Jo.xciij.di.c.Legimꝰ Et qu.ed

plus eſtvidi foꝛmas qrunda literaꝝ de regiſtro In⸗
no.tertij.extractas referẽtes ꝙ incõcuſſa cõſuetudoĩ
pij renet facta certa rõni ↄſona iure ſubnixa ꝑ patiẽ⸗/
tiam ſedis apłice tolerata.⁊ ꝑ tolerantiã appꝛobata

ꝙ electis duobo in diſcoꝛdia vterq; admiſtrat.vt rex?·

omnẽ imꝑij iuriſdic:exercet. Quod ðclarat ibi papa
locũ habere donec ꝑ papã electio altenꝰfuerit appꝛo
batavel repꝛobata.hec ibi. Item glo.ibi dicit ꝙ mul
ti diſputãt vtrũ donatio facta ꝑ Conſtãtinũ imꝑato
rem romãe ecclie in ꝑſona Silueſtri. (de qᷓ di. xcvi.c
Conſtantinꝰ.⁊ palea eſt) valuerit.⁊ an ſucceſſoꝛ illa,ʒ
reuocare potuerit. Accurſiꝰ tenuit ꝙ donatio nõ va⸗

lueru. Sed Jo/cõtra/qui hoc notauit.diſt. lxiij/capi⸗

Ego lodouicus.Sed ꝙvaluerit ⁊ ſit ſreuocabit oñ
dit Hoſtieñ.in ſumma.

De foꝛma iuramenti F. I

quod ſaciũt epi pape qͥ ſunt exempti.babet᷑ ĩ c. Ego

eps extra.eo.ti. Nã nõ exem pri ep̃i iurat ſuis archie⸗

piſcopis.vt ĩ c. Dilecti.de ma.⁊ obe.Hodie tm̃ om̃es

recipiẽtes dignitates a papa.ſibi iurat.etiãẽ abbates
in benedictõe.ſicut epᷣiin ↄſecratiõe.Comphendit ãt

hoc iuramentũ ſeptẽ capitula ſeu atticulos Pꝛimꝰ
eſt ꝙ iurat fidelitatẽ ſancto petroꝛ romane ecclie⁊ pa
pe tũc exiſtenti ⁊ ſucceſſoꝛibo ſuis.Et intelligitur m
Inno.ſeruare fidelitatẽ beato petro qñ ſeruat fidẽ et

doctrinã quam ſeruabit.be.pe.i.catholicam fidem.

Seruat ãt fidelitatẽ Ro.eccłie qñ tenet eãẽ matrem ⁊
magiſtrã pᷣ omnibo pcellentẽꝛ dñam In ea etiã intel
ligunt᷑.ardinales ſᷣm Jo.an.cũ ipſi cũ papa ↄſtitu
unt eccliam. Ro.intelligit᷑ etiã ibi papa ſed tñ fit mẽ
tio ſpecialis poſtea de papa.⁊ ſic iurans nõ aſtringit᷑
cuilibet in ꝑticulari ſed ipᷣi collegio. Secus in papa

cũ ſpecialr nominet᷑. Quiimo ponit᷑ ſpecialr nomen

pꝛopꝛiũ pape.Et in eo ꝙ iurãt etiã ſucceſſoꝛibo.intel
ligit᷑ canonice intrãtibo⁊ nõ de alijs.xij.q.ij. Aliena
tiones Nico.ſy. Iſta ſunt verba capituli q̃ ſunt extra
cta ex regiſtro. Gꝛeg.E go epᷣs.N.ab hac hoꝛa in an
tea fidelł ero ſancto pe.ſancteq; Ro.ecclie.dñoq; meo
pape..eiuſq; ſucceſſoꝛibo canonice intrãtib.lon
ero in cõſilio aut factovt vitã ꝑdat aut membꝝvł ca⸗
piat᷑ mala captõe.Conſiliũ qð mihi aut ꝑ ſe aut per
litteras aut ꝑ nunciũ manifeſtabit nulli pandã. Pa
patũ romane ecclieꝛ regulas ſanctoꝝ patrũ adiutoꝛ
ero ad defendendũ⁊ retinendũ ſaluo honoꝛe meo ʒ
omnes hoĩes Uocatus ad ſynodũ veniã niſi umpedi
tus fuero canonica p̃peditõe.ſ.legatum aplice ſedis
quẽ certũ eſſe cognouero in eũdo ⁊ redeũdo honoꝛiſi

cetractabo⁊ in ſuis neceſſitatibo adiuuabo. Apłoꝝ

limia ſinguł annis viſitabo aut ꝑ me aut ꝑ certũ nũ⸗

ciũ niſi eoꝝ abſoluar licẽtia.ſic me deꝰadiuuet ⁊ hec

ſancta dei euãgelia.hec ibi Glo.ibi. Uitã ꝑdat.Hoc

nõ ſufficit. ĩmo vbicũq; ſenſerit dñũm ꝑiclitantẽ ad ꝓ
hibẽdas inſidias occunere debet. xxij.q.v.c. De ſoꝛ⸗
ma.que bic minus dicũtur ibi ſupplent᷑ ⁊ econſo.

Conſiliũ nulli pandã.Glo.hoc intelligo de conſilio
honeſto.qm̃ ↄſiliũ mali tenet᷑ reuelare ei qͥ poſſit pꝛo

deſſe⁊ nõ obeſſe.xxij.q.v.Hocvidet Saluo meo ho

noꝛe.i.ſm ꝙ ꝑtinet ad meũ bonoꝛẽ qꝛ non cũ armis.
Glo.ſ:in ꝓpꝛia ꝑſona Mã ꝑ alios pᷣtſm Jo.an. Tra
ctabo.glo. Si cõſtitenit mihi ꝑ literas ſue legatõnis.
LC.de mã.pꝛin.l.i.Singuł annis.Glo.vel ran iu
xta cyrographũſuũ.xciij.diſtin.c. Juxta.Et hoc in⸗
tellige ð ep̃is ⁊ archiepᷣis.qui ſubſunt dño pape ſine
vllo medio.vt de ma.⁊ obe.c.Dilecti. vbi ðꝛ ꝙ archi
Si debent eſſe cõtenti ſili iuramento. cũ eis iurant
ui ſuffraganei ⁊ nõ plꝰexigere in iuramento.⁊ ðᷣt ibi
glo. ꝙ inſeri debet etiã de iuramẽtoꝛ obediẽtia. vt in

c. Antiqᷓ· de pꝛiuil. Papatũ.i.pꝛincipatũ tã in ſpia

libo qᷓ; in tꝑalibo ᷣm Inno. Regulas ſanctoꝝ patruzʒ
i.canones ſummoꝝ põtificũ⁊ alioꝝ ſanctoꝝ patꝝ ꝑ
eccłiam romanã appꝛobatos di.xvij.ꝑ totũ.ſm In⸗
no.Et ex hoc ↄcludit lico.ſy.Qð epᷣs ñ fuãs aut ñ

☚ = —————è—D

lie
di
de
ſo

Il
be⸗
ſis
s
drir
⸗
np
imn
die
den.
mi
lnel
Nn
Eni
igt
n

nn
nt
n
hn

4e

.

ii

oꝛdine ſuo.de cle.nõ reſi.c. Relatũ.

Copimmlüi

faclẽs ſeruare canones. eſt piurꝰli hoc aut agit ex cõ⸗

temptu. Et eſt hereticus qñ.ſ.non crederet papã ha

bere ptãtẽ condẽdi canones.xix.dic. Nulli fas. JRtẽ

tenet᷑ ep̃s ex iurameto iurare papã ↄ puncipẽ ſuum.

Vocatus ad ſynodũ.ſi ergo nõ vocat᷑ nõ tenet᷑ etla,ʒ

ſividet alios ire. m Jo. an.Et ſufficitvna vocatõ ſᷣm

Jo. an. Ad actũ enĩ extra iudicialẽ ſufficit vna reqſi

tio regulariter. extra de here. Si qͥs ep̃s.Et ſi umit ſy
nodus ꝓ conſilio.⁊ ecõuerſo aliqñ.⁊ tenet᷑ ire ꝑſona
liter niſi ſit infirmꝰ.⁊ tũc tenet᷑ mittere legatũ.vt diſ.
xviij. Epᷣs. Aploꝝ limina bieſt papa ibi intelligũ
tur limina aploꝝ eẽ cunia rmana. etiã ſi ñ ſit roma
nõ tñ dʒ ſine cã papa trãſferre ſedẽ de ciuitate roma⸗
na. Et cũ papa indiget. poꝛtarevel mittere ſubſidiũ
dz. l. eps qꝛ fidelitatis debitũ hoc poſtulat. ico.ſy.
Itẽ dicit Nico.ſy. Qð qñ cardinales añ ereationem
ſummi pontificis aliq̃ ſtatuũt⁊ pꝛomittũt ꝑ iuramẽ/
tũ illa ſeruare ſi ↄtingat aliquẽ eoꝝ aſſumi ad ſum⸗
mũ pontificatũ nõ puto iuramẽto aſtringi ſi illõ iu⸗
ramentũ tendit in pᷣiudiciũ pontiſicalis dignitatꝭ ar.
extra.c. Sicut de iureiuran.

De foꝛma iuramenti.ꝭ. Inj.

qð faciũt rectoꝛes ⁊ curati epis ſuis dicit hoſti. ꝙ bᷣm
diuerſitatẽ locoꝝ diuerſa ſeruat᷑. hec tñ videt᷑ ↄgrua⁊

/

ꝑ iura ꝓbani. Jurabit pꝛio ꝓꝙ erit fidelis epo⁊ obe⸗
diens.e.t. Nullus. ſub quo intellige ꝙ ſuabit ſnias
eiꝰ⁊ faciet ßuan. Scðo ꝙ mãdata ſctã ⁊ honeſta
implebit. de offi/ archidi. ccki. Tertio ꝙ nihil alie⸗
nabit de bonis ecclie ſine eiꝰlicentia.xvij ·.q.iiij in vẽ
ditiontb Quarto ꝙ noie eccłievltra certã ſummã
que arbitrarie determinet᷑ ñ ↄtrabet mutuñũñ Quĩ
to ꝙ eccliam nõ relinquet nec ad aliã ſe traſferet ſine
ſuĩ licẽtia.extra de renũ.c. Admonet. Sexto ꝙ iu
ra ecche p poſſe petet⁊ defendet.vtilia ei ꝓcurabit.⁊
nociua vitabit.ar.xvi.q.i.qͥ vere. Septĩo iumbit

ꝙꝙ nihil deditvel dabit nec aliqð pactũ facilet nec ali-

qð illicitũ ↄmiſit ꝑ ſevelꝑ aliũ ꝓ adipiſcẽda dignita
te. ſciẽtia vel eccłia. extra de pac.c.i.Et ꝙ ſi hoc viciũ
ad eũ ꝑuenerit.annũciabit⁊ ad voluntatẽ eius renũ
tiabit ex ilo vico. Octauo ꝙ oꝛdines ſuo tꝑe reci⸗
piet.ſi nondum recepit. extra de eta. ⁊ ql.c. Quenis.
Nono ꝙ in ecclia ꝑſonalit᷑ reſidebit ⁊ deſeruiet in
Decimo ꝙnõ
ſoluet vltra ontiquã⁊ ſolitam penſionẽ ſeu cenſuʒ. vt
in c.tuo nos.e.t. Et hoc intellige de clerico beneficia
to. Mã alij clerici ſ.nõ bñficiati nõ tenent᷑ iurare epᷣo

niſi ſint admĩſtratoꝛes reꝝ ecclłiaſticaꝝ.vt dicit in c.

Nullus.e.t.Cũ dicta ãt foꝛma trãſeũt cõiter doc. in
tali materia. Sʒ dicit Nico.ſy. Oõ licʒ ad oĩa ſuꝑiꝰ
ↄtẽta obliget᷑ pmotus. tñ iure nõ ꝓbat᷑ qad oia hec
clericꝰdẽat obligari.Et ad h̊ allego tex.⁊ glo.vbi po
nit᷑ directe foꝛma hꝰiuramẽti.nec inſerũtur tãta ſicut
timeri qð ſingulariter pollicet᷑ q;ᷓ qð generali ſpõſio⸗
ne ↄcludit᷑. Et iõ placuit huic ſancto ↄcilio ꝙ vnuſ⸗

quiſq; qͥ ad eccłiaſticos gradꝰeſt acceſſurꝰ.nõ antea

honoꝝs ↄſecratõem accipiat qᷓ placiti ſui annotatõ
ne.i.ſcriptura ꝓmittat vt ſidẽ catholicam ſincera coꝛ

is ↄſtrictõe ac deuotiõe cuſtodiẽs iuſte ⁊ pie viuere

debeat: in nullis operibo ſuis canonicis reguł ↄdi⸗

cat atq; vt ðbitũ ꝑ omnia honoꝛẽ atq; obſequij reue
