oĩbus nõ vſus rexꝝ led libido in culpa ẽ. Et habetur
di. xli:qͥſquis.Et q;uis augꝰ. videat᷑ ibi loqͥ pꝛinci⸗
paliter de cibis.tñ gratian? in fi.illi⸗ di . F. vl. extẽdit
illud etiã ad indumẽta vt.ſ. debeat in hmõi attendi
mos patrie. Qui vſus prie ⁊ ſi ſit ĩimoderatꝰ et vanꝰ
Vñ ⁊ abuſus creature.nõ tñ oĩs abuſus creature eſt
moꝛtale. lã comedẽdo nimis ardent᷑ eſt ibi abuſus

cibi.⁊tñ raro moꝛtale. Siqͥs aũt vellet dicere non ꝓ

pꝛie eſſe abuſum creature niſi in traſgreſſiõe pꝛecepti.
tũc nec in ipſo exceſſu oꝛnamẽti ⁊ pdigalitate enit ſꝑ
abuſus creature ſed qñ eẽt moꝛtale. Quantũ autẽ ſit
ille exceſſus qͥ ad ſuꝑfluitatẽ ſeu ꝓdigalitatẽ oꝛnatus
qð facit moꝛtale.fateoꝛ me neſcire dare regulã gene⸗
ralẽ nec de facili poſſe darinec reꝑio aliquẽ dediſſe.
vñ pꝛudentie ⁊ atbitrio boni viri relinquenduʒ ẽ.
Inqtũ do ipſe oꝛnatꝰ mulieris ẽ puocatiuꝰ ad laſci
niã. videt᷑ ii diſtinguendũ de occaſione data ſuffici
enter vel accepta. Si enĩ mulier oꝛnet ſe m decẽtioʒ
ſui ſtatꝰ ⁊ moꝛẽ patrie. ⁊ nõ ſit ibi tumultꝰ exceſſus.⁊

ex ̊ aſpicientes rapianfad cõcupiſcentiã eiꝰ.erit ibꝛ

occaſio potiꝰ accepta qᷓ data. Uñ non mulieni ſed ei
ſoli qͥ ruit ex aſpectu eiꝰ umputabit᷑ ad peccatũ ſalteʒ
moꝛtale.arg.ad S. xxiij.q.v.ð occidedis. Poterit au
tẽ eẽ tãtꝰ exceſſꝰ ꝙ erit ibi occaſio etiã data ex pie mu

lierꝭ ſe oꝛnãtꝭ.q̃lis autẽ ſit iſte exceſſꝰvt moꝛtale vale

at iudicari ad arbitriũ bõi viri viðꝛ dimittẽdũ. GBo
ni viri dico ñ ſolũ ĩ ↄſcia ſʒ ĩ ſufficiẽti pitia circa hꝰi.
Sed et his q notat alexan.de ales in ſuo.ij.nõ defa
cili dʒ de hmõi mulieres de moꝛtali cõdẽnari. Dicit
enĩ ꝙ le viris ⁊ mulienibꝰ ſe oꝛnare ſm conſuetudinẽ
ciuitatis ⁊ ſtarũ ⁊ conditionẽ perſone ſe oꝛnãns. Ita
tñ ꝙ nõ ſit ibi libido in volũtate.qð pertinet ad intẽ
tionẽ de q dictũ eſt. õ. qñ eſt ibi moꝛtale vel veniale.
Nec ſit ibi ſcandalũ exterioꝛi oꝑe.qð pertinere videt
ad nimiũñ exceſſũ.Mec tñ aſſerit in contrariũ faciedo

elſſe moꝛtalc.qꝛ nõ ſꝑ. Sed ⁊ fucis vti qð pꝛe ceteris

vanitatibo videt magis pulcritudinẽ oſtentare.⁊ per
ↄñs magis ad laſciuiã incitare. Geatus tho.ſe. ſe. q⸗
clxix. põit nõ eſſe moꝛtale de ſe.ſed moꝛtale vel venia
le ſᷣm intentionẽ vtetis.⁊ conditionẽ ꝑſone vt ſi nõ ſit
in ſtatu nubẽdi pᷣcipue religioſa in quibus foꝛte eſſet
moꝛtale.qͥnĩmo ⁊ turpitudinẽ nõ naturalẽ. ſed ex ali
qua ſuꝑuenienti egritudine accidentẽ per hoc occul⸗
tare bis que nupte ſunt vel in ſtatu nubendli ſise pecx

tia rehendamꝰ. In his enim

SGsäs

nõ ſint moꝛtalia poſſent adduci rõnes ſequẽtes.O⸗
peccatũ moꝛtale eſt cõtra legẽ diuinã vel humanam
qð patʒ ꝑ diffinitionẽ ugu Kercarl eſt dictũ velfa
ctum velconcipitũ cõtra legẽ dei.in lege dei includit᷑
⁊ humana.ſed hmõi oꝛnat nõ eſt contma lege dei. vt
patet diſcurrendo ꝑ mandata decalogi aut ꝑ mada
ta euangelica. Nec cõtra legẽ canonicã.humanã vel
ciuilẽ Et ſi dicat᷑ ꝙ in antiqua cõpilatione decretaliũ
ꝓhibeat᷑ indiſtĩcte poꝛtarura veſtiũ inſciſarũ vł frap
patarũ. Satis ẽ ꝙ in noua cõpilatiõe nõ habetur ne
mebꝛanas occupet fruſta. õ aũt antiqᷓ ſed noua cõ
pilario in vſu br ⁊ ligat. ̊ ⁊c. Pꝛeterea ꝙ innitit᷑ mo⸗/
ri patrie ſeu fit ᷣm vſum ciuitatis.nõ eſt ↄ ius natu
rale diuinũ.⁊ ſi turpitudinẽ aliquam videat᷑ hre.vt
mulierẽ incedere nõ velato capite ſed in capillis etiã
ſi ille mos ſit S ius poſitiuũ.dũmõ tñ nõ repꝛobet᷑a
iure licitꝰ eſt vel ſaltẽ nõ criminale.Turpis eſt enim
ꝑs vniuſo ſuo nõ ↄgruẽs.vt ðꝛ di.viij.q̃ contra mo
res. Augꝰ. etiã refent documentũ ſibi datũ a ſanctiſſi
mo amb ad quãcũq; eccłiam deueneris moꝛẽ lllius
ſerua ſi nõ vis cuiq; eſſe ſcandalũ. nec quẽq; tibi.di.
xij lla. Sed oꝛnat bmõi ẽ de moꝛe multaꝝ patria/
rũ ⁊ locoꝝ nec eſt ↄ ius diuinũ aut natu rale.niſi foꝛ⸗
te valde notabił exceſſus.nã paꝝ ꝓ nihilo reputatur
arg. de cõſe. di. ij. reuera. Er ᷣm phᷣm paruꝰ receſſus
a medio nõ coæũpit bonũ vᷣtutis.⁊ ſic nõ erit Zius.
ſed pꝛet᷑: lec etiã repꝛobat᷑ a iure mos iſte.qͥnimo ex
ꝙclericis phibe᷑ oꝛnatꝰmundiał arguendo a ʒꝛio
ſenlu. layc cõceſſus videt᷑. ðꝛ enim.xxi.qiiij. Dis ia
ctantia oꝛnatura coꝛpoꝛalł aliena ẽa ſacrato oꝛdine.
Et in.c.ſe.p to.Et in cle.c.qm̃.de vi.⁊ ho.cle. ꝙ cle
ricis ꝓhibet᷑ poꝛtae veſtes nimis lõgas inciſas.lin⸗
gulatas ⁊ hmõi.de laycis nihil ðꝛ. Pꝛeteres. facta
lanctoꝝ ſunt imitãda q nõ ſunt puilegiata.lã dep
uilegiatis erat regula in ↄꝛiũ q̃ a lure.li.vi.de re. iu.
c.puilegiũ. Sic enĩ ab exeplis ſctoõꝝ argnit aug. xxiij
q.iij. ea vindicta.q̃q.vi.vides. Sed multi ſcl ⁊ ſctẽ
vſi lunt talibo. Nlã de ioſeph ſctiſſimo legit᷑ ꝙ prĩ eiui
fecit ei tunicã polimitã.i.nchamatã.Geñ.xxvij. He
ſter q̊ʒ ſanctiſſima cũ ingrederet᷑ ad regẽ aſſuerũ do⸗
micellas ſecũ habuit quaꝝ vna veſtimẽta in terram
defluẽtia ⁊ ſic caudata retinebat. iudith caſtiſſima ⁊
vidua induit ſe ornamẽtis ſuis ⁊ ipoſuit ſibi mitram
⁊ alia hmõi.ſancta cecilia deauratas veſtes defere⸗
bat, ⁊ plures alie. lec obſtat ſi dicat᷑ ꝙ hᷣ fecerũt pꝛo
loco ⁊ tꝑe ꝓprer excellentẽ fructũ inde ſequendum.qꝛ
qð eſt in ſe liatũ non fit illicitũ pꝛopt᷑ piã intentionẽ
ſeu bonũ inde ſecutũ. Indecẽs eſt eni crimẽ ſuũ alie
nis cõmodis ĩpendere.inqͥt leo papa.dixluij.ſic.Et
ad ſalutem ſempiternã nullus ducendꝰ ẽ opirulante
mendacio.ait aug.xxij.q.ij.c pꝛimũ. Ex bis gᷣ vi
det᷑ ꝙcum pꝛefate in pdictis non peccauenint e poſ⸗
ſint mulieres eas in h imitari vel ſaltem in eis Bnõ
ſit moꝛtale. Ex pꝛedictis igit᷑ videtur dicendũ ꝙ, vbi
in huiuſmodi oꝛnatibꝰ ↄfeſſoꝛ inueniat clare ⁊ indu⸗
bitanter moꝛtale.taleʒ nõ abſoluat niſi pꝛoponat ab
ſtinere a tali crimine vt ſic intemni ſequatur arburiuʒ
iudicis.xi:q.iij.tũc vera.⁊ de pe. di. v. c. lalſas. Qñ 1

bmõoi reꝑit eẽ veniale nõ deneget abſolutionẽ, etam

Citulns III.

ſi nollet dimittere ſed in ſllo perſeuerare. 9: venialia
nõ ſunt denccte ↄfeſſiõis.ſᷣm.b.tho.in.iiij.ſent᷑. Si
vᷣo nõ põt clare ꝑcipere vtꝝ ſit moꝛtale vł veniale ſeu
ex intentiõe ip ſiꝰ quã neſcit intelligere vel illa exbme
re ſeu er qlitate ⁊ qntitate ipſiꝰ oꝛnatꝰ. õ videt tũc
Heipicanda ſnia. vt dicit guit.ſpecu.in qdã ſimili.vt
deneget ꝓpter H abſolutionẽ. vel illi factat ↄſcĩiam
de moꝛtali. qꝛ ſaciendo poſtea Sillud.etiã ſi illud in
ſenõ eſſet moꝛtale ei erit moꝛtaie.qꝛ oẽ qd eſt ⸗ 2ſciẽ⸗
ptioꝛa ſint iura ad ſoluendũ qᷓ; ligandũ.dt.l.ponde⸗
ret.Et meliꝰ ſit dño reddere roem denimia miſcðᷣia
qᷓ; de nimia ſeueritate.vt dicit cryſoꝰ.xxvi.q.vij.alli⸗
gãt. potius videt᷑abſoluendũ ⁊ dĩno examini dimit
rendũ. Fateoꝛ tñ ꝙ ⁊ pdicatoꝛes in p̃dicãdo. ⁊ ↄfeſſo
res in audiẽtia cofeſſionũ debẽt talia deteſtari.⁊ repᷣ
bendere ⁊ ꝑſuadere ad dinuttendũ cũ ſintnimia 2 ex
ceſſiua. vl cõiter accidit nõ tñ ita indiſtincte aſſerere
eſſe moꝛtalia. Et ad h optime ſacit qð dicit augꝰ.in
epla ad pꝛeſidiũ. Et allegat.b.tho.ſe.ſe.in nr̃a qone
Nolo vt de oꝛnamẽtis auri vel veſtis ꝓpꝛiã habeas
ꝓhibendo ſnĩam niſi in eos qͥ ↄiugatinõ ſunt. neq;
cõiugij capaces qͥ cogitare debẽt quo placeãt deo. Il
li autem cogitãt que mũdi ſunt qũo placeãt vel viri
vxonibo vel vxoꝛes viris ⁊c. Inducẽdi eſſent rectoꝛes
ciuitatũ ethoꝛtationibo vt ꝑ ſtatuta penalia pecunia
rũ auſenẽt talia pᷣcipue ſuꝑfluitates veſtiũ auri. argẽ
ti.⁊ gẽmarũ ⁊ hmõi.· Ad argumenta aũt facta ꝓ
ꝑte affirmatius reſpondet ad pmũ.ſ.auẽtẽ eſa.ꝙ in⸗
relligik in caſu in q eſt ibi moꝛtale vel nimiꝰexcelſt
Vn /ꝓppter abuſum taliũ rex dñs ꝑmittit illa aufene
⁊ dare ia in punitionẽ cnimis qð põt etiã eſſe in ve
nialibo. Ad ſcm.ſ.de doctrina aploꝝ.ad hᷣ reſpon
det᷑ ꝙ nõ oẽ qð eſt ↄ doctrinaʒ aploꝝ eſt moꝛtale aut
indiſpẽſabile.ſed ſolũ q;tũ ad ea q̃ pertinẽt ad fidem
vel bonos moꝛes ncẽ̃rios ad ſalutẽ. Nã ſicut in lege
antiqᷓ cca moꝛalia ⁊ euãgelica ⁊ canonica lege. que
dã ponunt᷑ pceptoꝛie.quoꝝ trãſgreſſio eſt moꝛtale, qᷓ
daã mãdatoꝛie inducẽtia trã ſgreſſoꝛẽ ad veniale.q̃dã
oſultoꝛie ad nullũ omittentẽ talia ligãtis peccatũ. ſʒ
ad maiꝰ ꝓmouentia bonũ. Itn ⁊ in doctrina aplica.
qñ aũt intelligat᷑ in talibo ſcpturis eſſe p̃ceptũ ⁊ man
datũ ex mõ loquẽdi.⁊ de veritate ſermonis ipſarum
ſcripturaꝝ nõ põt clare regula hĩi:ſed ſᷣm mam ſub⸗
iectã ⁊ declaratiões ſcõꝝ.de hmõi dictũ ẽ.5.in.c. de
ſnobediẽtia. Talis aũt oꝛnatꝰ ab aplis nõ phiber p
ceptoꝛie nili in eo caſu cũ fieret ad laſciuiã vel moꝛta
lẽ iactantia.vt dicit.b.tho.ſed mãdatoꝛie vel exhoꝛta
toꝛie.qð ptʒ ex eu identi rõne.qꝛ ſi pceptoꝛie diceretꝛ
Vvlr ſeqret᷑ pᷣ incõuenies.ꝙ qͥcũq; poꝛtaret veſtẽ auro
intexrã aut argẽto.etiã ſi feins moꝛtalr peccaret.qð
eſt abſurdũ dicere. Ad illud etiã qð dicitᷣa qbuſ⸗
dã in antiqͥ voluĩe decret. ꝙ ꝓphibebant aliq ex hmõi
ſub pena pᷣuationis ſacroꝝ nõ põt inde argui ꝙ ulð
de ſe ſit moꝛtale.qꝛ ſubtractio ſacroꝝ nõ ſit niſiꝓ moꝛ
tali.ſed ꝙ tũc qñ ecchia h̊ phibuit ſi tñ Hᷣ fecitqð mi⸗
hi ẽ ignotũ erat moꝛtale in traſgredientibo illð.oꝛdi⸗
nationes enĩ ecclie vel pᷣlatoꝝ cũ ſiũt ſub pena excõi⸗
canõis poſtq; fuerint pmulgate ⁊ acceptate moꝛibꝰ
vtentiũ vtiq; ligat trãſgreſſoꝛes ad moꝛtale. 1 5 non

qꝛ ſlla ſint mala. ſed qꝛ ꝓhibita ⁊ pceptoꝛia ꝑ talẽ mo

dũ ſtatuẽdi.qð argui põt ex illa rõne.s.inducta. S
cũ leges canonice ⁊ ciuiles aliqñ nõ ꝓmulgẽt. aliqñ
ꝓmulgate moꝛibo vtentiũ nõ recipiant᷑ aliqñ recepre

t Rlas leges vel etis per ꝛiã oſuetudinẽ abꝛogent᷑

yt di. iij. c. deniq; cũ caplis ſe.iõ nõ ꝑmanẽtibo ipia

in roboꝛe ſuo nõ ligat᷑ ͥs pctõ.⁊ ꝑ ↄñs nõ peccat vñ
puani nõ poſſet iuſte ſacris. INec argui põt vt dictũ ⸗
ibi eſſe moꝛtale.qꝛ cõminatio ẽ pene excõicatiõis.ſed
tũc argui põt cũ lex ligabat nõ abꝛogata. Sic in ppo
ſito ex hꝙ nõ hr illud.c. in noua cõpilatione pʒ ꝓec⸗
cleſia noluit ligare fideles.⁊ bñ.qꝛ p̃lati nõ debent la
queũ inijcere aiabo im doctnnã apliqdð fit ipſa pci⸗
piẽdo ad quoꝝ ↄꝛia fideles ſunt cliuesag qð facit
c. de taicuia. Tyi q.i.de facientibo autẽ hmõi oꝛna⸗
menta artificibo qd dicendũ ſit. hes. ð. til. c. xxiij. de
turpi lucro. Agd tertiũ ⁊ vltimũ de occaſioe ruine
q̃ inde ſequit᷑ i m̃ſum ẽ. qꝛ nõ in oĩ occaſiõe daͤte q⸗

modocũq; ſeu ſcãdalo ẽ petm̃ moꝛtale in data ſzʒ qñ

boc intẽdit. vel dictũ vel factũ in ſe ẽ tale qð ẽ ſuffici⸗
ent inductiuũ ad ruinã. Ia qͥs diceret ex ᷣbo ocio⸗
ſo vel leui dicto ab aliq ſi aliqͥs ruit in moꝛtale ꝓpter
bocipᷣm dicentẽ peccare moꝛtalit. cũ neq; ipie intẽ

dat nec cdat. als caueret. Erit ; tũc occaſio potius

accepta qᷓ; data. Sic in ꝓpoſito ð oꝛnatu qͥ vtiq; rã
inoꝛqinatꝰ eſſe põt ꝙ erit occaſio efficacit᷑ data. vñ et
C Dpn-Rebefes ertinacia. ((moꝛtale.

Ertinacia filia eſt va⸗

ne gloꝛie q̃ opponit᷑ virtuti ꝑſeuerãtie ſm
exceſſum. Pꝛo cuiꝰ declaratiõe ðᷣt.betho.
ſe.ſe.q.cxxxviij. ar.i.ꝙ laus pſeuerãtie in ᷣ ↄſiſtit ꝙ
aliqͥs nõ recedat a bono ppter diutumã tolerãtiã dil
ficiliũ ⁊ laboꝛioſioꝝ. cui opponit᷑ p defectũ mollicies
⁊ exceſſum pꝑtinacia.ꝑtinocia in h cõſiſtir ꝙ nimis
ꝓpꝛie ſnĩe inberet. Pꝛo cuiꝰ declaratiõe dicit.b. tho.
ſe. ſe. q. cxxxviij.ar.ij.ꝙ ꝑtinax ðꝛ ſᷣm yſið.in li. ethi.
q eſt ĩpudent᷑ tenẽs qſi ad oĩa tenax.Et bidem ðᷣꝛ
tinax.eo ꝙ in ꝓpoſito ſuo ad victoꝛiã pſeuerat.anti
eni dicebat viciã quã nos victoꝛiã apellamꝰ. Et hos
pbᷣs in.vij.ethiyponomines vocat.i.foꝛtis ſnĩe. qꝛ
ſcʒ pſeuerat in ꝓpꝛia ſnĩs plꝰqᷓ; opoꝛtet. ſicut econta
mollis minꝰqᷓ; opoꝛtet.perſeuerãs aũt ſicut opoꝛtet.
vñ in medio eyiſtit. Jõ vt aliqs nimis pſiſtit ĩ ſua ꝓ⸗
pꝛia ſnia.qꝛ p h̊ vult ſuã excellentiaʒ manifeſtare qſi
plalijs intelligat. ⁊ iõ dicita greg.oꝛini ex vana glia
Quãuis aũt ꝑtinax excedat in b̊ pſiſtit nimis in ali
hñte difficultatẽ. hʒ tñ aliquã delectationẽ in fine ſi⸗
cut ⁊ foꝛtꝭ ⁊ pſeueras. Uñ ðt phs in.iiij ethi gau⸗
dẽt ꝑtineces ſi ſunt vincentes ⁊ niſtant᷑ ſi nĩe eoꝝ in
firme appareãt. Sed qꝛ iſta delectatio ẽ vitioſa ex eo
ꝙ eã nimis appetit.⁊ triſticiam ei ↄꝛiaʒ fugit. iõ aliq;
mõ aſſilat᷑ ꝑtinax incõtinẽti ſeu molli. In lib. catholi
con hr ꝙ ꝑtinox dici: durꝰ. ĩpudẽs.imeuocabilis.in⸗
docilis. obſtinatꝰ. Durꝰ qꝛ nõ cedit ſnĩe altenꝰ. ſicut
mãli᷑ duꝝ ðꝛ qʒᷣ nõ cedit ſʒ reſiſtit tactui Impudẽs
qꝛ nõ emubeſcit Zire etiã veritati vel ſa piẽti. Irreuoca
bił.qꝛ nõ põt reuocari a ſua ſnĩs ſeu opione. Indocił
qꝛ edoceri nõ põt.Obſtinatꝰ.qꝛ etiã in futurũ intẽgit
Emanere in ſua ſnĩs. Sð

is
np
Po
Mhnt
lie
Ge

S

d
KGN
der;
uf
A

vpoevs
nnght
nonde.

n

—
7

N
N

a
ls
nw

Spen

v.
—

De pertinacibus põt er. ...

poni illud p. lvij. Furoꝛ illis m ſiłiudinẽ ſerpentis
ſicut aſpidis ſurde obturũtis aures ſuas q̃ nõ exau⸗
diet vocẽ incantãtiũ ⁊ venefici incãtãtis ſapient᷑..o

quit᷑ ppha de pctõnbo qᷣ vt in vᷣu pcedenti dicit. alie
nati ſunt a vulua.i.ſepꝑati a charitate q eſt qſi vulua
id eſt poꝛta ecchie ꝑ quã concipit ↄuᷣſos.per charitatẽ

eniĩ incoꝛpant᷑ ecchie.Errauerũt ab vtero recedẽtes a
venitate doctrie. ꝑ quã nutriebant᷑ in vtero exñtes.i:

in cõgregatiõe ecche. Locuti ſunt falſa male viuẽdo
vel male docẽdo.Illis ſiue iudeis ſiue hereticis ſi⸗

ue malis xpᷣicol s furoꝛẽ pᷣm ſiłirudinem ferpẽtis.Fu
roꝛ ẽ ad ĩpugnandũ veritatẽ ⁊ reſiſtẽdũ nunciantibꝰ
eã.Sicut ſaulus ibat furijs inuectꝰ.⁊ dirũ toto coꝛ⸗
poꝛe virꝰ efflabat. Act᷑.ix. Eſt g̊ illis furoꝛ ad ſilitu⸗
dinẽ᷑ ſerpentis qͥ ſ geſtat ſecũ venenũ moꝛtiferũ. vñ
dicit glo. ibi. Ira mreuocabilis.Ecce ꝑtinacia. Naʒ
ꝓtinax dicit᷑ irreuocabilł.ſic ſerpẽs antiquꝰ qͥ nõ ſolũ
veneno inobediẽtie ſed ⁊ ꝑtinacie infecit pᷣmos parẽ
tes vt ꝑſiſterẽt in erroꝛe ſuo excuſantes ſe. Pertinax
durꝰ ⁊ obſtinatiſſimꝰ ẽ in molo.vñ iob.xli.oꝛ eius
indurabit᷑ qſi lapis. Et iacob priarcha ꝓphetiſans ð
ꝑtinacia ſcribaꝝ ⁊ phariſeoꝝ quã oſtenderũt in non
recipiẽdo doctrinã xpᷣi qͥ ſcribe ⁊ phariſei cõiter deſcẽ
derũt de ſimeon ⁊ leui filijs ſuis qbus tũc loquebat᷑
gait. Maledictꝰ furoꝛ eoꝝ qꝛ ꝑtinax in dicendo xpᷣo
⁊ indignatio eoꝝ.qꝛ dura. Geñ.penul.c.int᷑ ſerpẽtes

nullꝰ autẽ ꝑnicioſioꝛ aſpide.iux illð Deut᷑.xxxij. Ue

nenũ aſpidũ inſanabile.huic aſpidi comꝑat᷑ ꝑrinax
Uñ dicit.q̃ſi aſpidis ſurde ⁊c. Ubi tria de ꝑtinaci.
Pumo qꝛ renuit influẽtiã dei inſpirãtis.ibi. Sicut
Secundo qꝛ repellit ſapientiã viri (aſpidis ſurde.
declarantis.ibi.que nõ exaudier ?cc.
TCertio qꝛ ↄtenit ſapiam pᷣlati fulminãtis ibi. vt ve⸗

Ouatu ad pꝛamun.F. l. e

ꝑtinar aſſiłat᷑ aſpidi furde.qꝛ nõ vult audire inſpira
riones ðᷣ eis cedẽdo ⁊ aſſentiẽdo.Aſpis a natura nõ
eſt ſurda.ſed aſtute agit vt ſit ſurda.qꝛ vt dicunt na
turales.⁊ glo.ibi nõt qñ ꝑcipit ſe adiurandã vnã au
re figit in terra.aliã obturat cauda.vñ nõ audiẽs ſic
nõ educat᷑ de cauerna ſua.ſic ꝑtcinax ⁊ durꝰ ne audi⸗
at vocẽ dei q̃ ad coꝛ loquit᷑ ꝑ inſpirationẽ.aureʒ figit
in terra ex vna ꝑte.videlʒ cogitatũ ſuũ ponit in terre
na.in aliã mittit caudã.i.ex alia ꝑte ꝓmittit ſibi lon⸗
gitudinẽ vite ſeu pctã ſequẽtia addit pteritis intẽdẽs
in eis ꝑſiſtere.⁊ ex ̊ nõ audit vocẽ dĩne inſpiratiois
vr educat᷑ de cauema malicie. Sed vt ðꝛ in pꝛouer.
Coꝛ durũ male habebitin nouiſſimo.⁊ Pꝛouerb.x/⸗
xviij.qͥ mentis eſt dure coꝛruet in malũ.ſicut accidit
ad lram.pharaoni cui cuʒ plunes fuiſſet dũs locutꝰ
pꝑ moyſen vt dimitteret populũ ſuũ libeꝝ.plunes ꝓ
poſuit ⁊ ꝓmiſit.ſed detentꝰ amoꝛe terrenoꝝ.⁊ vana
ſpe euadẽdi flagella. noluit audire dñm.ſed indura⸗
tũ eſt coꝛ pharaonis.vt ðꝛ Exo.vij.⁊ ꝑſiſtens in ſua
ꝑtinacia ad ꝑſequendũ ppłm illũ.demũ in mari ru⸗

bꝛo ſubmerſus ẽ.ſtephanꝰ eciã pthomartir de ꝑtina

cia arguens iudeos cũ quibꝰdiſputabat.Dura inqͥt
ceruiceꝛ incireũciſis coꝛdibo ⁊ auribo.vos ſꝑ ſpiritui

—

ſctõ reſtitiſtis. Act᷑.vij. Et dñs ad moyſen. Cemo
qiſte populꝰ dure ceruicis ſit. dimitte me vt traſca
furoꝛ meꝰſuꝑ eos.⁊ deleã eos de terra.Exo.xxxij.vñn
hiero. Si nõ conuůtamur. Si dun colli ſumꝰ.ſi vi
q; in finẽ in mał ꝑſeueramꝰ.aſſidue peccantiũ nõ mi
ſeret deꝰ. di. xciij.c.diaconi.Ecõtra dei ſeruꝰ dicitcũb

ps. Audiã qͥd loquat᷑ in me deꝰ i. in mete occultig

inſpirationibo acqͥeſcẽdo ⁊ executiõi mandãdo.Et H̊
eſt qð dicit deuota aĩa in canticis.aĩa mea liqfacta ẽ
vt dilectꝰ locutꝰ eſt mihi.loquit᷑ ꝑ occultã inſpiratio
nẽ oſtendẽdo ſuã bonitatẽ ⁊ ſuauitateʒ quã dʒ ſũme
diligere. ⁊ mũdana vt vana ↄtẽnere.Et tũc aĩa liqſit
qñ ſemota oĩ duncia totã ſe deo ꝑ viã facit.vt ſubin
trent dĩna in affectu.⁊ cunat effectu feruent᷑ iĩlendo
mãdata. „ .
Muantũ ad ſecundũ .S. In.
repellit ꝑtinax ſapiẽtiam hoiĩs ſibi declarãtis erroꝛe,z
ſuũ.⁊ iõ aſſiłabat᷑ aſpidi ã non exaudit vocẽ incãata⸗
tiũ.qꝛ nõ exijt de cauerna ſua ꝓut intendit incatatoꝛ
ſic ꝑtinax non vult de cauna ſui enoꝛis exire.ꝓut in
tẽdit pᷣdicatoꝛ vel doctoꝛ qͥ eũ admonet de pctõ ſuo.
Z illud agens Pꝛouerb.iij. Neinitaris pꝛudẽtie tue.
Et ulud Ro.xij.idipſum inuicẽ ſentiẽtes non alta ſa
piẽtes ſed humilibꝰcõſentientes. Ue inquit dñs per
Ela.v.c.qͥ ſapientes eſtis in ocuł vris ⁊ coꝛã vobiſ⸗
metipſis pꝛudẽtes. Magna ſupbia ⁊ ꝑtinacia iſta ẽ

vt velit qͥs plus ſibi credere q; oĩ bus alijs cũ nullus

ſit adeo ſapiens qͥn aliqñ poſſit errare. lec dʒ qs B
incõuenitẽs reputare vt pᷣdicatio vel doctrina vertatꝭ
q̃ optima ẽ ſignificet᷑ hic ꝑ incantationẽ q̃ mala ẽ⁊
hibita.xxvi.q.v.c.i. Nã hoc vſitatũ eſt in ſenpturis
ſacris. Sic grego.in li.moꝛalł.dicit.dauid qͥ malus
fuit in ꝓditiõe ⁊ moꝛte vꝛie ſignifſicare dũm deum.⁊
vꝛiã bonũ ⁊ fidelẽ ſignare populũ pꝛauũ iudeoꝝꝑ⸗
tinacẽ.Nã deus ipᷣm populũ iudeoꝝ hoꝛtabaꝝ vt re
uerteret᷑ ad domũ.ſ.eccłie in cõuiuio ſue doctrine.cũ

tenẽs cibuʒ regiũ doctrine apłoꝝ ei mittes vt letaret

cũ vxoꝛe ſua.i ſapĩa vera quã olim habuit populus
vt vxoꝛẽ ſibi inherẽs. Sed ipᷣe ppʒłs iurauit.i.ſe firma
uit ptinacia ductꝰ ſe H nõ facturũ.ſed ſecuturum ar⸗
cham q erat in papilionibo.ſinagogã qͥeſcentẽ in ceri
monialibo legis ꝓpter qð dauid dauid dimiſit eum
cũ lris continẽtibo moꝛtẽ eiꝰ.Permiſit enĩ dñs illum
populũ in ſua ꝑtinacia ſequi legalia. ⁊ in lris qᷓs de/⸗
fert ſecũ in teſtioniũ Z ſe.ij. Reg xi: Tõ exauditigit᷑
pertinax incãtantiũ. qꝛ non acquieſeit ſentẽtie ſapiẽ/
tum. ⁊ hoc eſt valde penculoſum. Nã pertinacia eſt
que perlicit rationeʒ bereſis circa ea que ſunt fidei.di
cit enim petiꝰ de tharan.in.iiij. ꝙ ad hereſim requi⸗
runtur duo. Unũ quaſi materiale.ſ.erroꝛ in intelle⸗
ctu. Secundum quaſi foꝛmale.ſcʒ pertinacia in vo⸗
luntate. Unde augꝰ.in libꝛo contra manicheos ait:
Qui in eccleſia xpᷣi moꝛbidum aliquid loꝛauũq; ſapi
unt ſi coꝛrepti vt rectũ ſanũq; ſapiant.reſiſtãt contu
maciter.ſuaq; peſtifera dogmata emẽdare nolũt ſeäd
defenſare ꝑſiſtũt. heretici ſunt.xxiiij.q iij.qͥ in eccia.
Seld ſi qͥs in aliqͥ emaret eſtimãs illa eſſe regulam ⁊
ſidem cccleſie paratꝰ emendare cũ ſciret nõ eẽt hereti
us. Unde idẽ augꝰ. Si qui ſnĩam ſu q;uis ſlam

atq; puerſam nulla pertinaci animoſitate defendũt.
querũt aũt cauta ſollicitudine veritatẽ,coꝛrigi para⸗
ti cũ õ int᷑ hereticos reputandi.
xxiiij.q/iij.dixit aplus. Uñ ⁊ abbas ioachim qͥ erra
uit circa miſteriũ trinitatis aſſerẽs mgr̃m petrũ bere⸗

ticũ.ꝓ eo qð dixerat in.i.ſent᷑.di.i. pr ⁊ filiꝰ ⁊ ſpiri

tuſſanctꝰ qdã ſũma res ẽ.dicẽs ipſe ioachim nõ eſſe
in trinitate vnitatẽ verã ⁊ ꝓpꝛiã.ſed q̃ſi collectiuã ⁊ ſi
militudinariã.ſicut multi hoĩes dicunt᷑ vnꝰ populꝰ
tepꝛobat᷑ opinio ⁊ ſnia eiꝰ tanq; heretica.⁊ appꝛobat᷑
ſnia petripᷣdicti tãqᷓ; catholica. Ueꝝ qꝛ ipᷣe ioachim
ſubmiſit oĩa ſepta ſua coꝛrectiõi ſedis aplłice. a ſſerẽs
ſe tenere qð credit eccłia.⁊ ſic nõ fuit ꝑtinax ĩ ſua ſen⸗
tẽtia.excuſat᷑ a vitio hereſis.vt hr e de ſum.tri.⁊ fii
ca.c.dãnamꝰ. Abbas ſerapion eximie vite ⁊ abſtinẽ
tie erra bat in eſtimãdo deũ eſſe coꝛpoꝛeũ ⁊ hr̃e mem
b:a manꝰ.ſ.⁊ pedes ⁊ oculos ſicut hoĩes.qꝛ ſcptura
ſacra ̊ refert.nõ intelligẽs medullã.⁊ tñ no fuit here
ticꝰ.qꝛ huic nõ ꝑtinaciter inherebat qð poſtea ꝓ he⸗
reſi fuit repꝛobatũ ab ecclia.xxiiij.qiij.c.penul.UVñ
cũ ſibi fuiſſet erroꝛ ſuꝰ demõſtratꝰ a iohãne caſſiano

eũ dimiſit. vt refert idẽ iohãnes in collationibo patꝝ

Multũ ſancti viri vitiũ pertinacie a ſe excluſerunt.
aug.in.i.li⸗de tri.Nõ pudebit me ſicubi erro diſce ⸗
re. Quiſqͥs hec legit vel audit vel panit᷑ cen eſt per⸗
gat mecũ vbi pant᷑ heſitat.q̃rat mecũ vbi erroꝛẽ ſuũ
cogſcit. redeat ad me vbi mecum reuocet me.In⸗
grediamur ſił veitatis viã tendetes ad eũ de q̃ ſcri⸗
ptũ eſt. Querite faciẽ eiꝰ ſemꝑ.i.veritatem. Narrat

grego.in li.dialo. de paſcaſio dyacono perito viro ?

magne veneratõis in populo ꝓpter ſuã ꝓbitatẽ adeo

vt dalmaticã eiꝰ moꝛtui iacẽtis in feretro cum fierẽt

exeqͥe eiꝰ quidã demoniacꝰ cõtingẽs liberatꝰ eſt. hic
ſuit repenꝰ in balneis pꝰ moꝛtẽſuam a ſctõ germano
epᷣo capnano cũ illuc acceſſit cã infirmitatis.⁊ cũ mi
raretur ⁊ quereret quid ibiageret quem nouerat eſſe
moꝛtuum. Rñqdit ſe ibi deputatum.i.aĩam ſuã ſed
in coꝛpe aereo aſſumpro opparenteʒ pter hᷣ qꝛ cum
tpe ſuo ſieret ſciſma in ecclia duobo ſe gerentibo pꝛo
papa.ſ.ſymacho ⁊ laurẽtio.demũ dimiſſo laurentio
a ꝓplo ⁊ clero ſuſceptꝰ eſt ſymachꝰ. et habitꝰ ꝓ ſũmo
pontifice vnico ⁊ vero. Ipſe tñ paſcaſiꝰ ꝑmanſit ali⸗
qtulũ pꝑtinat in ꝑte lauretij qſi ipſe laurentꝰ eſſe de
beret ſummꝰ põtifex potiqᷓ ſ ymachꝰ. Legit᷑ etiaʒz in
vitaſpatrũ.ꝙ qꝛ quidã prĩ magne abſtinẽtie pertinax

fuit in ſua opĩione ad credẽdũ peccatũ molliciei nõ

eſſe peccatũ.ᷣſicut necetiã cũ qͥs purgat nares vel au
res a ſupfluitate qᷓs ꝓducit natura.apparẽs pꝰmoꝛ⸗
tẽ ſe ppter hãc ꝑtinaciã eẽ danatũ eternalit᷑ amico ſuo
reuelauit. Debet igitur quilibet cauere ne ſit perti⸗
nax in ſuo ſenſu: Etcũ in aliq materia varie reperi⸗
unt᷑ opiniones.ſine pᷣudicio ſalutis añ derminatio⸗
nẽ eccłielʒ quãcũ q; eaꝝ tenere ita tñ alteri inherere qᷓ
ſibi magis videt᷑ ronabilis vel cõioꝛ ꝙ paratꝰ ſit te⸗
nere Zꝛig ſi per eccliam illa dererminaret᷑ Nam qͥ ſic
ptinacit᷑ inheret vni ꝙ etiã ſi aliud ecclłia determina
ret illã nõ deſereret.ꝑtinacia in eo hmõi eẽt moꝛtale.
ſicut xpᷣm babuiſſe aliqᷓ in cõi cũ diſcipuł.vel nõ ha⸗
buiſſe. vtrũliber credi potuit añ determinationẽ eccĩe
SGed poſtq; fuit determinatũ ꝑ iohem.xxij xpᷣm ba⸗

buiſſe in cõi cũ diſcipuł aliqd pecunie ⁊ tenere pꝛina
citer ↄꝛiũ eẽ hereticũ iudicat᷑. vñ qͥcũq; ſciẽs dermi/
nationẽ ecclie teneret Sꝛiũ hereticꝰ eẽt.ſicut ſũt frati⸗
celli de opĩone vulgarit᷑ dicti. Etnon ſolũ circa es qᷓ
ſunt fidei ⁊ bonoꝝ moꝝ.ſed etiã circa agẽda non dz
qͥs eſſe pertinax in ſenſu ſuo. Uñ de.b.berñ cui tpe

ſuo nõ fuit ſilis in ſctitate.ſapĩa ⁊ fama namculo⸗ ⸗
rm

legit᷑ ꝙ H̊ dixit ad extrema venies in documentü
Spꝑ magis ſecutꝰ ſum iudiciũ alioꝝ qᷓ pꝛiü ſenſuʒ.

Muantum ad tertiu.J.m.

obaudit ꝑtinax ſniam fulminãtis excõicaiiõis. ¶ñ
dicit psNõ audiet vocẽ venefici incãtantis ſapient᷑
venelic? hic ðꝛ q̃ſi venena faciẽs.ſed in medicinã ſiẽ
de ſerpete tio venenoniſſimo fit medicina q̃ ꝛ tiria
cha a tiro q̃ valet ↄ venenũ ⁊ alios moꝛbos. UVenefi
cus g põt dici pᷣlatꝰ ecclie.qͥ de veneno excõicatiõis
facit medicinã. Excõicatio enĩ ⁊ venenũ videt᷑⁊ me⸗
dicina. Uenenũ qdẽ q;tũ ad ſtatũ tpalẽ excõicati qͥ
ponit᷑ eẽ numeꝝ ſideliũ ac ſi eẽt moꝛtuꝰ ⁊ etiã pᷣmiti⸗
uo tꝑe tał vexabat᷑ a dyabolo ꝑ excõicationẽ. UVnde
apls.i.ad Coꝝ.v. dicit de coꝛintho qͥdã quẽ excõica
ui.Hũc tradidi ſathane ĩ interitu camis.l.ad vexã⸗
dũ coꝛpꝰ.Inficit etiã alios excõicatꝰ ꝑticipãtes ſciẽt
cũ eo in caſu nõ cõſeſſo veneno pcti ſaltem veniał ex⸗
cõicatiois minoꝛis.vel etiã peccati moꝛtalł qñ h̊ face
rẽt in contẽpiũ. vł qñ ꝑtitiparẽt in dĩnis officijs ſᷣm
tho.in.iiij.⁊ alios.Fittñ de h̊ veneno medicĩa tiria⸗
che ↄ venenũ pctĩ moꝛtał ad ipᷣm ꝓpellenduʒ. Ad HGᷣ
enĩ oꝛdinata ẽ⁊ ꝓpt᷑ hᷣ fert᷑ õ alique vt qꝛ nõ vult au⸗
dire ſniam pᷣlati pcipientꝭ ſibi ſub pena excõicatiõis
vt abſtineat ab aliqͥ criminali oꝑe ⁊ emendet. ꝑtinax
manẽs excõicatꝰſit.⁊ euitet᷑ab oĩbꝰ ſidelibo ⁊ ſic ꝑ pe
nã illiꝰ ↄfuſiõis reuertat᷑ ad pniam.⁊ ſpũs ſaluꝰ fiat
vt dicit apłs.i.ad Cox.v.de excõicato.Etiõ xpᷣs di
xit Math.xviij.de pctõꝛe nolente ſe emendare ꝑ fra
ternã coꝛrectionẽ. Dic ecclie.i.pᷣlato ecclie.ſi eccł(iam
nõ audierit.i.ſi plato eipᷣcipiẽti ſub pena excõicatõis

vt deſiſtat a malo.non obedierit.ſed ꝑtinax fuerit.ſit

tibi ſicut ethnicꝰ ⁊ publicanꝰ.i.nõ ꝑticipes cuʒ eo pꝰ
excõicationẽ. UVñ excõicatio medicinalis ðꝛinõ moꝛ⸗
talis ab aug.iq̊.q.iic.multi Nec obſtat qð ðꝛ.i.q.iij
nemo.videlʒ ꝙ anathema.i.excõicatio ẽ eterne moꝛ⸗
tis danatio. qꝛ H̊ eſt veꝝ cũ ipſa ↄtẽnit᷑: non ſeuat᷑.
vt dicit glo.ibi. Reperit᷑ maxia ꝑtinacia ⁊ inobedien
tia in illo cõtẽptu.q̃ faciũt hoĩem dignũ eterna dam
natione etiã ſi ſnĩa excõicanõis iniuſte lata eſſet.con

temnere ipſam ⁊ nõ ſeruare eſſet moꝛtale ſᷣm doc.niſi

cõtineret intollerabilẽ eroꝛẽ. ſcʒ cum excõmunicare⸗
tur quis qꝛ nõ vult aliquod malum facere. vel poſt
legittimam appellationem.Et ideo dicit gregoꝛius.

Sententia paſtoꝛis ſiue iuſta ſiue iniuſta ſit ſtimẽda

eſt. xi.q.iij. Sed notandũ quod dicit põ. Incantan
tis ſapienter. pꝛo quo alia lutera habet medicamẽti
medicati:iia ſapiẽte medico pᷣparati ſeu temperati.
Si enim medicina non temperet᷑ a ſapienti medico

ſm pꝛopoꝛtionem ⁊ qualitatem inſirmitatis. ⁊ infir⸗

mi non iuuabit ſed nocebit nec ſapiens medicus ab⸗

ſcidit membꝛuʒ cũ aliter poteſt curare inſirmũ. Sic

pꝛelotus eccleſie non debet eſſe ſubiꝰ ad ſulminãdũ

lo
gi
ſu

de
ſn
ne⸗
i
deb⸗
bat
ad

nie
Nchne
n!
Nih
iggin

A eH

csi
cidla

gidde

ſiͤsf

2* 41 .
dun

„

tüo

u

Gnjsdl
Nrpf
len
cis
giunni
aho
Rren

Capitulũ ſeri

excõicationẽ.lon enĩ dʒ fieri niſi pꝛo moꝛtali crimiĩe

in quo eſt ꝑtinax⁊ incoꝛrigibilis nolens parere man
dato iuſto pᷣlati pᷣcipiẽtis.m tho.in.iiij.Et.xi.q.iij.
ca. Nemo. Neq; qͥs debet inducere vel petere fieri ex

cõmunicationẽ cõtra aliquẽ niſicũ ſperat ꝑ illũ mo⸗

dũ ſibi ſatiſfaciendũ eſſe de dãno habito.puta quia
credit ꝙ pꝛopter hũc timoꝛẽ ille qͥ leſit faciet debituʒ
ſuũ.Hiã ſi faceret amo nocendi ſaluti illius.hoc ꝑti⸗
neret ad liuoꝛẽvindicte.⁊ eẽt moꝛtale.pllati etiã ipſi ñ
Ddebẽt ſerie tales ſentẽtias in ſuis oꝛdinatõibo cũ veri
ſimiliter eſtimare valent ſubditos eas nõ timere.nec
pꝛopt᷑ eas oꝛdinata ſᷣuare.hoc enĩ eẽt laqueũ inij cere

aĩabo qð cõtra eos militaret.Dicit eĩ aug.ꝙ nihil ſic

debet foꝛmidare xpᷣianus ſicut ſeꝑari a coꝛꝑe xpᷣi.ſcʒ
ꝑ excõicationẽ.xi.q.iij.cinihil· UVñ excõicatõ ma⸗
ioꝛ dicit᷑ anathema.qð interpᷣtat᷑ ſeꝑatio. Nã talis ẽ
ſeꝑpatus a ſeptẽ bonis magnis.⁊ ideo ſumme debʒ ti
meri.⁊ caueri ſʒꝑ. Pꝛio eſt ſeꝑatus a celo.qꝛ nunqᷓ;
intrabit in celũ niſi abſoluat᷑ ab ea. Uñ xpᷣs ait mat.

xviij. Quecũq; ligaueris ſuꝑ terrã erũt ligata in ce.⸗

lo.i.a xpᷣo ⁊ a curia celeſti.enã ſi iniuſte ligareł᷑ꝛ cõte⸗

neret.vñ Lrib.emo contẽnatvincula eccłiaſtica.qꝛ

nõ eſt hõ qui ligat ſed xpᷣs qͥ dedit ptãtẽ talẽ hoĩbꝰ et
hoĩes fecit dignos tãti honoꝛis.xi.q.iij. De xpᷣo aũt
ðꝛ Apoca.iij.ꝙ hʒ clauẽ.ſ.regni celeſtis claudit⁊ nẽo

aꝑpit.i.cui claudit celũ.qð facit ꝑ excõicationẽ nemo

pᷣt aꝑire illi niſi ipᷣe.qͥ nõ aꝑit ꝑmanẽti in excõicatiõe.
Scõðo ſeꝑatur ab oĩ ſacramẽeto ecclieiij.q iiij. En⸗
geltrudã. Nulliꝰſacramẽti talis eſt capax. Rõ eſt qꝛ
eſt extra eccłiam eriã nũero. Sacr̃a autẽ ↄferunt᷑ exi
ſtentibo in eccłia. Uñ talis nec abſolui pᷣt a pctis in

confeſſiõe quãtuncũq; eẽt ↄtritꝰ⁊ diſpoſitꝰad facien

dũ oĩa.niſi pꝛius abſoluat᷑ a vinculo excõicatõis ſᷣm

cho.in.iiij.⁊ ſi abſolueret᷑ nõ valeret.ſed opoꝛterʒ ite-

poſtea abſolui.Nec talis matrimoniũ ↄtrahere põt
Si tñ ↄtraheret tenet quidẽ matrimoniũ.ſed peccat

moꝛtalr cõtrabẽdo. Et ſi recipit oꝛdĩes ſacros vel exe

quit᷑ actus eoꝛũ vt celebꝛando.cantãdo euangeliũ.⁊
hmõi.efficit᷑ iregularis.indigẽs diſpẽſatione pape.
Tertio ſeꝑatur ab eccłie ſuffra gio. Dicit apłus Ro.
ij. Oẽs ſumus vnũ coꝛpus in xpᷣo.ſ.miſticũ ⁊ ſpũa
2 larũ eſt ꝓmembꝝ ſeꝑpatũ a coꝛꝑe nõ recipit ꝑtẽ
nutrimẽti qð ꝑ cibũ aſſumit᷑.Cibꝰ huiꝰ coꝛꝑis ſunt
oꝛões.⁊ hmõi.⁊ alia bona q fiũt in eccłia.ſed excõica
tus eſt membꝝ ſeꝑatũ ab eccłia.dicit enĩ augꝰ. Ois
enĩ qͥ excõicat᷑.ſ.iuſte ſathane tradit᷑.quõ ſathane tra

dit᷑. qꝛ.ſ.extra eccłiam eijcit᷑. Extra eccłliam aũt eſt di

abolus ſicut in ecclia xpᷣs.xi.q.iij.Oiĩs.⁊ lõ nõ hʒ ꝑ⸗
tem bonoxꝝ q fiũt a fidelib Uñ diabolꝰhʒ maioꝛem
poteſtatẽ ſeuiendi in eũ ſpũalit᷑: tꝑał. vt dicit ma⸗
giſter ſen. in.iiij Nulliꝰetiã indulgẽtie ẽ capax Quar

to ſeꝑat᷑ a diuino officio.vñ Iſido. Cũ excõicato nec

oꝛare licet.xi.q:iij.c. Cũ excoicato. Uñ dicũt docto.
Ray.⁊ alij ꝙ ſi excõicatus eſt in eccłia qñ dicit᷑ diui⸗

nũ officiũ.dʒ ad moneri vt exeat eccliam. ⁊ ſi exire ſj
vellet. violẽter pᷣt emittiEt ſi hoc ſieri nõ poſſet pꝛopt
potentiã pſone.debet dimitti officiũ quouſq; ereat.

etiã miſſa ſi nõdũ incepit canonẽ. Secꝰ ſi incepiſſet.
qꝛ tunc dʒ pꝛoſeqͥ vſq; ad cõionẽ ſumptã⁊ poſtes re⸗
ſiduũ de ecclhia exeũdo in ſacriſtã dicere. hoc aũt ſer/

uandũ eſt qñ excõicatio eſt notoꝛia.Nã ſi occulta eſft᷑
nõ eſt vitãdus in publico ne pꝛodat᷑ crimẽ.hoctamẽ
per decretũ conſtantieñ.pꝛohibita eſt hmõi ꝑticipa⸗
tio in diuinis q̃ ad excõicatos denũciatos in ecclia ?
noĩatim.Tamẽ vide hoc pleniꝰinfra in.iiij.ꝑte tit.⁊
ca.i.Ipſe tñ excõicatus ſcienter participãs in diuĩs
nõ euadit moꝛtale peccatũ.Et ſilr ꝑticipans cũ eo in
diuinis ſciẽter ſᷣm tho.i.iij.⁊ archi. Ad qð facit qð
habet᷑.xi.qiij.c. Qui cõmunicaueritvel oꝛauerit cuʒ
excõmunicatis.ſi laicus eſt excõmunicet᷑.ſi clericꝰde⸗
ponat᷑.Et intelligit᷑ de excoicatioe nõ in crimĩe crimi
noſo.qꝛ incideret iã in excõicatiöem maioꝛẽ eandem.
Sed de cõicando in alijs ex cõtemptu ⁊ deoꝛãdo in
diuinis officijs.Talis eĩ pena.ſ.depoſitõis ⁊ excõica
tionis nõ infert᷑ niſi pꝛo moꝛtali. Intelligendũ etiazʒ
ulð ſᷣm modificatõem illiꝰdecretitõſtãtien? Quĩ
to ſeꝑat᷑ a fideliũ cõſoꝛtio.qꝛ nõ pᷣt ꝑticipare cũ alijs
fidelibo.nec ipſi cũ eo in comedẽdo vel bibendo.vłſa
lutando.vel oꝛãdo.vel cõcando Uñverſus.Os oꝛa
revale cõio mẽſa negat᷑.i.excõicatis Os.i.locutõ,.mẽ
ſa.i.comedere cũ eis.alias cõtrariũ faciendo in caſu

nõ conceſſo incurrit excõicatiõem minoꝛẽ ipᷣe paniici

pans cũ qua ſi accederet ad aliquod ſacramentũ ſci
enter ante abſolutõem peccaret moꝛtalr.ſed a quoli⸗
bet ſimplici ſacerdote qui põt audire eiꝰ cõfeſſionem
põt ab ipᷣa abſolui.Inſuꝑ peccat ſaltem venialiter ſic
ꝑticipando.moꝛtatr autẽ ſi faceret hoc ex cõtemptu.
Et ſilr ipſe excõicatus ꝑticipando cũ alijs. Excipiũt᷑
tñ qͥdã caſus in qͥbo licite põt participani cũ eis.qui

cõtinẽtur in hoc verſu. Utile lex humile res ignoꝛata

neceſſe. Habet᷑ hoc.xr.q.iij Quoniã in tex.⁊ glo. Sʒ
declaratõem hoꝝ habes plene in.iiij.ꝑ.t.ij.Qð autẽ
nõ debeant ſideles ꝑticipare cũ excõicatis eſt ex oꝛdi⸗
natiõe apłoꝝ.Uñ.i.Coꝛin.v.dicit apłs. Si qͥs fra
ter noĩatur.aut foꝛnicatoꝛ.aut idolis ſeruiẽs.aut aua
rus ⁊c.cũ huiuſmodi nec cibũ ſumere.iſ.licet. Ubi di
cit anguſtinꝰ.ꝙ apoſtolꝰnoĩationẽ appellat cõica⸗
tionẽ.ij.q.i.Multi.ad hoc etiã facit quod babet᷑xi.
q.iij.c.ſicut apoſtoli.cũ.c.ſe. Sexto ſeꝑat᷑a quoli
bet actu legitimo.vnde nec teſtificari põt nec accuſa⸗
re:nec aduocare.nec iudicare.⁊ iudicata ꝑ eũ cũ no/⸗
toꝛiũ eſſet nõ tenerẽt.nec abſoluere.nec ligare. nec eli

gl poteſt ad dignitatẽ ſeu pᷣlaturã. nec eligere. Uide

declarationẽ hox.int.iiij. p.t.iiin.c.de cauſa finali ex/
cõicationis.ſolũ ad pꝛedicationẽ admitti pᷣt.ſicut ⁊ ĩ⸗

fidelis qlibet vt cõuertat᷑ex doctrina adverã peniten

tiam⁊ obedientiã.Et in pꝛimitiua eccleſia ad oſten⸗
dendã autoꝛitatẽ pꝛelatoꝝ ipᷣius ⁊ roboꝛãdũ.⁊ indu⸗
cendũ timoꝛẽ reuerentiã eis.qui excõicabat᷑ imme⸗
diate coꝛꝑaliter vexabat᷑ a diabolo.ſicut pʒ.i.Coꝛin:
v.de Choꝛintho quẽ pꝛopter inceſtũ notoꝛiũ aplus
excõicauit dicens. Hunc tradidi ſathane vt ſpũs eiꝰ
ſaluus fiatꝛT. Septimo ſeꝑarur poſt moꝛtẽ a fide
lium ſepulchꝛoꝛ officio.quia nõ debet ſepeliri in ec⸗
cleſia vel cimiterio ſed extra. ſicut animalia bꝛuta ⁊ in
fideles.nec debet deferri cũ modo cõſueto fideliũ ad
eccłiam.alias qui cõtrariũ ſacerent ſciẽter.peccarent
moꝛtalłrꝛ incurrerẽt clerici exccõicatõem.de quo tñ vi⸗

de in.uij.ꝑ.ti.i.c.Nec pñt fieri ꝓ eo oꝛões ſolẽnes ſeu
officuũ niſi pꝛiꝰabſolueret᷑ poſt moꝛtẽ a ſentẽtia ꝙ fieri

7

Titulus Quartus

poteſt quãdo ap parẽt ſigna cõtritiõis ante moꝛtẽ.
queſiuit abſolutoem. Exemplũ deillis ſanctimonia
lib quas btũs benedictꝰexcõicauit pꝛopt᷑ loquacita
tem ſuã q̃ poſt moꝛtẽ eaꝝ viſe ſunt exire de ſepulchꝛisg
⁊ de eccłia quãdo celebꝛabat᷑: dicebat᷑ officiũ.qs cuj
beatus benedictꝰrecõciliaſſet nõ ſuntviſe ampli exi⸗
Vide hoc in.ij.dialogoꝝ beati grego.pape.

Amamrrõ

ns glie. Et inter ꝑſecutões ecclie graues
figuratas ꝑ qtuoꝛ beſtias q́s danielvidit
de mari egreſſas. hec eſt tertia Pꝛia ei beſtia ſilis lee
ne fuit ꝑpſecutõ tirannoꝝ infideliũ qͥ crudełr vt leena
deſeuierũt Z ecchiam ꝑ cruciatꝰvarios ex q̃ multi pie

runt coꝛꝑpe multi aĩo fidẽnegãtes. Scðᷣa beſtia ſilis

vꝛſo ſignauit ꝑſecutõem hereticoꝝ qvarijs⁊ falß do⸗
ctrinis fideles vexauerũt? multos interfecerũt erroꝛi⸗
bus Tertia ſilis erat pardo qͥ bʒ coloꝛẽvanũ⁊ ſignat
ꝑſecutõem q nũc eſt ipocritaꝝ qᷣ ſubvario coloꝛc ſctĩ⸗
tatis młtos decipiũta ad vicia ꝑducũt Hãc ſequet᷑ ꝑ
ſecutõ antixpᷣi ſignata ꝑ qrtã beſtiã ferã diſſileʒ alijs
qͥ pᷣcipue cũ ypocritis Overos fideles pugnabit.ipo
crita autevt dicit yſið.in li.ethi:greco vocabulo in la

tino ſilatoꝛ interptat᷑ qͥ dũ vicijs malus ſit.bonum ſe

palã ont. hipo.enĩ falſum. ⁊ criſim iudiciũ interpᷣtat
qꝛ falſum iudiciũ inducũt in metibo hoĩm.qᷣ.ſ.ex ilł
bonis octibo exterioꝛibo iudicat eos bo nos. vñ ideʒ
Iſið.dicit ꝙ ypocrite nomẽ tractũ eſt a ſilitudine eo⸗
rũ qͥ in ſpectaculis ↄtecta facie incedũt diſtinguẽtes
vultũ vario coloꝛe vt ad ꝑſone quã ſilant coloꝛẽ ve⸗

nmiant.mõ in ſpẽviri.mõ in ſpẽ feĩe.vt etiã laude po⸗

pulũ fallãt.ſicut cũ fingit ſe eẽ iouẽvel herodẽ vel xp̃ᷣʒ
vel angelũ ⁊ hmoi.vel ſᷣm alios ab ypo qð eſt ſupꝛa
