—N—M———

ita⁊ cõſuetudovalde difficulter tollit᷑. veꝝ qꝛ na⸗

tura nõ eſt ſed quaſi.iõ reijci pᷣt.⁊ ſi cũ dificulta⸗
te.inducit eni habitũ qui ẽ diſpoſitio de difficili
mobilis a ſubiecto.tñ remoueri põt. Uñ ⁊ laʒarꝰ
moꝛtuꝰ⁊ ſepultus cũ difficultate fuit ſuſcicatꝰ.i.
cõcurrẽtiba pluribo actibi.qᷓ; in reſuſcitatõe alio⸗
rũ moꝛtuoꝝ a xpᷣo. Nam ⁊ fleuerũt ſoꝛoꝛes ⁊ oꝛa

nificat aũt laʒarꝰ moꝛtuꝰ ⁊ ſepultꝰpeccãtẽ ex cõ

uerũtꝓ ipᷣo.⁊ turba⁊ xpᷣs fleuit ac Srak ⸗Si

uetudine ſᷣm augꝰ. dũ.ſ.male cõſuetudinis qua⸗
ſi mole pᷣmitur animꝰ.de pe.di.ij.ꝭ.ſicut in trib

Uec tñ talis cõſuetudo excuſatvel minuit pecca⸗

tũ.ſed potiꝰ aggrauat. Uñ greg. Tãto ſunt guio
ra peccata qᷓ;to diutiꝰ aĩam infelicẽ detinent alli
gatã. ex de ↄſue.c.cũ tãto.Berñ.vero ſic ait Poſt
ꝙ; terribili dei iudicio pꝛima flagicia impunitas
ſequũ.exꝑtavoluptas libẽter repetitur. repetita
blandit᷑ cõcupiſcetia reuiuiſcit ſopit᷑ rõ.ligat cõ⸗
ſuetudo.trahit᷑ miſer in ꝓfundũ maloꝝ.trahitur
captiuꝰ tyrãnidi vicioꝝ ita vt earnaliũ voꝛagine
deſiderioꝝ abſoꝛptꝰ ſue rõnis diuiniq; timoꝛſob
litus dicat inſipiẽs i 0. Non eſt deus.
Capitulũ quartũ de ſuꝑbia in q̃druplici gene
ehoĩm.ſ.in pᷣlatis in religioſis in clericis ⁊ in la
icis.⁊ in ſingulis hoꝝ eſt qͥdruplex ſuꝑbia.

6

Domꝰ dei ecclia ſancta eſt vt ðt Hie⸗
ro.xxiiij.q.i.oib. Mediũ eiꝰ ẽ vnitas⁊ charitas
tideliũ.qꝛ in medio cõſiſtit vtus. In domo ergo ẽ
ſed nõ in medio.qꝛ in ecclia eſt numero ⁊ nõ meri
to.ſed in medio qui in caritate ⁊ omni vtute per
quã poſtmodũ hitat in domo gloꝛie celeſtis de q̃
Jo.xxiiij.In domo pr̃is mei mãſiones multe ſũt
Suꝑb aut qꝛ nõ hitat in medio domꝰ.i.in cari⸗
tate nõ põt ꝑuenire ad celeſtẽ gloꝛiã.ſuꝑbiã auteʒ
facit.i.oꝑat᷑ qdrupłx genꝰ hoim Et hi a regno ex/
ems eſt ſuꝑbia pᷣlatoꝝ. (cduduntur.
ecunda eſt ſuꝑbia religioſoꝝ.
Tertia eſt ſuꝑbia clericoꝝ.
Quarta eſt ſuꝑbia laicoꝝ.

On habitabit in me⸗

lo domꝰmee qui facit ſuꝑbiã inqᷣt pᷣ.

Ouantum ad pꝛimum c. I.

de ſupbia pᷣlatoꝝ.· In qtuoꝛ at repit᷑ ſupbia iñ pᷣla⸗
tis. Pꝛimo in hoc ꝙ eſtimãtes meritis ſuis fuiſ/⸗
ſe adeptos.⁊ ſubditis ſuis melioꝛes ſe eẽ arbitrãt
Vñ gre.in.xxxiiij.moꝛal.circa fi.ſic ait. Pꝛelato
in cogitatõiba ſuꝑbia ſugerit.quia ſolo vite me/
rito ſuper ceteros excreuit.⁊ ſi qᷓ ab co aliquan⸗
do bene geſta ſunt hec ipoꝛtũe eiꝰaio obijcit.⁊ cũ
hãic ſinglarit᷑ deo placuiſſe inſinuat. qͥ facile ſug⸗
geſta ſuadeat.ipʒʒ ad teſtimoniũ ptãtis tradite re
tributõʒ vocat dicẽs.qꝛ niſi ompᷣs deus te his oĩ
bus melioꝛẽ cerneret oẽs hos ſub tuo regimie nõ
dediſſet.eiꝰq; mẽtẽ morx erigit. viles atq; iutiles

eos qͥ ſubiecti ſt᷑ ondit.ita vt q̃i nullũ dignũ reſpꝛi

ciat cui ẽnimũ loq̃t.vñn⁊ moximẽtis traqllitasi

irã vertit᷑.qꝛ dum cũctos deſpicit ſenſuʒ vitamqq

omniũ ſine moderatione repꝛehendit. Hec ibi.
Sed quantũ cunq; quis ſit certus ꝙ de volun/⸗
tate domini ſit pꝛepoſitꝰ alijs ⁊ videat᷑ſibi bene

ln
ſ.
Kienle
.
nneer
Eint
eNeg
ma
nali
tpo
mins
en
man
m
wugn
amarch
ckds
gliag
dstinl
19.

zincrs
tie
1c
cpi
tinn
ſe
s dei
leſüt
lud
iautez
oe
uarur⸗

adminiſtrare nunq; tñ poteſt eẽ bene ſe ecurus ſi

W

debitũ ſuũ faciet. nec alijs ſe dʒ pᷣferre. qtidie co
tingit młtos ſubditos melioꝛes ſimpkłr eẽ pᷣlatj.⸗

Nec ſanctioꝛẽ dicimꝰ ſyxtum laurentio.quia ſy
xtus papa ille dyaconꝰ eiꝰ. Aut ꝑfectõeʒ valeriũ
epᷣm vincẽtio dyacono eiꝰ. Et q;uis apłs dicat
ad Ro. xiij.Nõ eſt ptãs niſi a deo.verũ ẽ ſz opãte
q̊ ad bonos.ſinẽte ſeu ꝑmittẽte ̊ ad malos. Uñ
hiero. Audaccter foꝛte aliqͥd dicimꝰ ſʒ tñ qð ſcri⸗
tũ ẽ dicimꝰ. nõ ſꝑ onceps pplło ⁊ iudex ecclie ꝑ
arbitriũ dei. i. bñplacituʒ dat᷑.ſʒ put merita nia
depoſcũt.viij.q.i.audacter.Et ponit exẽpluʒ; de
ſaule qͥ deo oꝛdinãte fuit factꝰrex ppli iſracl.⁊ bo

nus erat ⁊ tñ poſtea repbus factꝰc.vt hr i. Reg. HW
xv. Sic ⁊ Plen inunctꝰ ẽ rex iirłꝑ diſcipulũ heli

ſei dño iubẽte. ⁊quis ipleuerit madatũ dei in ex
terminãdo domũ achab ⁊ oẽm ꝓgeniẽ eiꝰ phe

tas baal tñ ydolatrie deditꝰ repbatꝰẽ.vt br.uij.

Reg x. ꝓpt qð vt ðꝛ Job. xxvi Bigigãtes gemut
ſub aqs.i.viri foꝛtes. ⁊ magni ſctitate ſub cura
ploꝝ ingemiſcũt. timẽtes ſꝑ deſicere vt exponit
greg. Scodo ſupbia pᷣlatos iuadit in pᷣ ꝙ tanqᷓ;
dñi volũt in omibo a ſubditis obediri ⁊ reucrer
mag dolẽtes de traſgreſſiõe ſuaꝝ oꝛdinationum

etiâ circa leuia q; ð trãſgreſſiõe diuioꝝ pceptoꝝ

Loõtra bos diẽ apł's Non q̃i dñantes in dero ſe

foꝛma facti greg ex animo.nec pietatevlla monẽ

tur in defectibo ſlubditoꝝ ſʒ ſeueritate. Oe qby ðt

Gꝛe.in ome. Hi qͥ de falſa iuſticia ſupbire ſolẽt

——

ceteros qᷣſ; deſpiciũt nulla infirmaͤrib⸗ miſcðia

cõdeſcendũt.⁊ qͥ ſe pctõꝛes eẽ ñ credũt eo deteriꝰ

pctõꝛes fiũt.di· xlv. vera iuſticia. Intm aũt ali

qñ tales ſuꝑbia vexat vt ⁊1 malis ſi ibi velint ob⸗
tẽperari.alłs ipᷣos ſubditos ꝑſ equũt᷑. Hi figura
tur ꝑ balaã ariolũ qᷣ iter faciens ad malũ ꝑagen/

2

dã i. intẽdens maledicere pplm dei. aʒins cui in
ſidebat pgredi noletẽ calcarib⸗ vꝛgebat ad eũ dũ

ct moꝛtè minabat᷑. Sʒ diuio miraculo azina lo⸗

quẽs arguẽs veſaniã illiꝰdixit ſe non poſſe quia

añ eã erat gladio euaginato.vt hĩ Nũe.xxij. Pa
laã ſignificat pᷣlatos.aʒina ſubditos. Cũ ãt pᷣla⸗

ti volũt inducere ſbᷣditos ſuos pᷣcipiẽdo. ſuadẽ⸗
do. cõminãdo ad aliqð maluʒ.nõ dñt obedire ſʒ
bũilr ſe excuſare ñ poſſe. qꝛ gladiꝰ vbi dñi qð oge
.qi. pᷣdicatoꝛ ꝓponit.ſ.diuie nie phibz. vt exponit
l gtianꝰ.ij. q. vij. S. Itẽ cũ balaã. Tertio pᷣſidẽ⸗

tes ſuꝑbia ducũt᷑ q cũcta diſponere volüt de ca

pite ſuo dedignãtes audire ab alijs q̃ ipᷣi neſciũt

vel ſeqͥ ↄſilia alioꝝ ne minꝰeis ſaꝑevideant᷑.cum

tñ ſcriptũ ſit puer.iij. Ne innitaris pꝛudẽtie tue

Paulꝰapłs vas elcõnis edo ctꝰ euãgeliũ a xpᷣo pꝰ

viſionẽ claram dei ⁊ miracula fcã poſt tres ãnoſ
a ſua cõnerſione venit hieroſolymã ad ↄferendũ
cũ apłis de his q̃ ipſe pꝛedicabat.vt ipᷣe refert ad
BGal. Ut eni dicit gre. Si qͥd bonipʒ quecuq; ec
cleſia. ego etiã minoꝛes meos q̊s ab illicitis ꝓhi
beo in dono imitare ꝑatus ſum. Stult?eſt eniʒ
qui ĩ eo ſe pᷣmũ eſtimat vt bõa qviderit diſcere cõ

tenat. di. xxij. ð ↄſtãtinopolitana. Clemẽs ẽt diẽ

Nullꝰepᷣs ꝓpt obpꝛobꝛiũ ſenectutis vel nobilita
tem gener a puul vel mimis eruditis.ſi qͥd foꝛte

eſt vtilitatis vel ſalutinqrere uegligat. qͥ eniʒ re

ſeckares eti

—

belliter viuit ⁊ diſcere atz agere boͤa fchſ. at, mag⸗
diaboli qᷓ; xpᷣwi membꝝ eẽ oñdit᷑.di.xxxix.c.nullꝰ.
de rege aſſuero monarcha legit Veſter. i. ꝙ habe
bat ſeptẽ ſapiẽtiſſimos ſcientes leges ⁊ iura ma

ioꝛũ quoꝝ conſilio cuncta agebat. Quarto re⸗

ctoꝛes ſuꝑbia detinentur cũ nõ patiunt᷑ ab alijs
ean in his q̃ minꝰ bñ faciũt. vt enĩ ðꝛ Eccs
vij. Non ẽ hõ ſuꝑ trã qͥ faciat bonũ ⁊ nõ peccet.?
ꝑmarxie eura reifamiliar ſine pctõ exercereñ pᷣt

etiã ab his qui nouer̃t pctm ſᷣm Bꝛe. Oculꝰq; ꝓ

pius qᷓntũcũq; acutus.⁊ ſi oĩa alia videat ſeiſᷣm
nõ videt. Non ſic egit petrꝰ pᷣnceps aploꝝ ſed re
pꝛehẽſus a paulo ð nimia ↄdeſcenſiõe erga iude
os in obſuatiõe legaliũ eũ audiuit.vt ðꝛ ad gal.
ij.⁊ diſt. viij.veritate. Dauid ẽt rex repᷣhenſus a
nathan ꝓpha de adultio ⁊ hõicidio occulto ſubi⸗/
to acquieſcẽs penituit.theodoſiꝰ imꝑatoꝛ repᷣhẽ
ſus ab ambꝛoſio de occſſione pluriũ ꝓcurata in
vindictã vniꝰſui milit intfecti ⁊ phibitꝰ ab eo ec
cleſiã ingredi añ publicã pniam.acqeuit ⁊ patie⸗
ter tulit. Econtra hieroboã qui manũ extẽdit

ꝓpham q eũ repᷣhendebat de ydolatria innuẽs vt

capetur aruit bꝛachiũ.iij. Re.xiij. Joas rex iuda
qꝛ lapidare fec ʒachariã filiũ ioiadẽ ex eo ꝙ vitia
eius rephẽdebat.in mala multa incidit.Cũ hũi

litate tñ ⁊ reuerẽtia ⁊ pꝛudẽtia.vt fecit nathã er

ga dauid.dñt ſuꝑioꝛes argui.Sʒ ⁊ ſi iniuſte ar⸗
guerent᷑ cũ mãſuetudie non cũ indignatõe ⁊ vin
dicatõe dñt oñdere inocẽtiã ſua ſic feẽxpᷣs dices
iudeis euʒ in multis calũniantib. Quis ex vobᷣ
arguet me de pctõ. Jo. viij. ⁊ hẽtur.ij. q. vij. ca. te
ſtes. S. ecce oſtenſum eſt·

In religioſis quadru⸗ S. Il.

plex inuenit᷑ ſupbia Pꝛeima eſt eoꝝ qui deſpiciut
ã pctõꝛes credẽtes ſe inquinari ex cõ
ſoꝛtio eoꝝ. Similes bi ſũt iudeis qui yt 52 Jo.
xviij.nolebat introire in pᷣtoꝛiũ Pilati ne cõsa⸗
minarẽtur. timẽtes coinqnari cohitatiõe infide
lium.nec ſibi ↄſciam facietes de ꝓcuratõe moꝛtꝭ⸗
xpᷣi innocẽtis. Cõtra q̊s dicẽ dñs Deut᷑xxiij Non
abominaber egyptiũ qꝛ ⁊ ipᷣe aduena fuiſti ĩter
ra eius. Egyptiꝰ interpᷣtat᷑ tenebꝛe.⁊ ſignificat ſe
cularẽ. Ad qð ẽt valʒ illud hbiero.Diſcidite inqui
unt ſcʒ illi qͥ pſumũt de ſua bonitate ad pctõꝛes
polluti. recedite a nobis.nolite nos tangere.no
ſite nob cõmunicare. Hec locutio nõ illuiat ce⸗
cũ.nõ ſanat egrotũ.nõ curat infirmũ. ſed mag
occidit et in deſperationem deijcit. diſtinc. xliij.
recedite. Debent quoq; religioſi cõſiderare ꝙ a i
quando in ſeculo ſunt aliqui habentes merituz

et perfectionẽ religioſoꝛum. et econtrario in re⸗
ligione aliqui deſides ⁊ mali tenẽtes vitam ma

loꝛum et mudanoꝛum. In cuius figuram legi
Joſue uij ꝙ dominꝰ tranſito ioꝛdane voluit ꝙ;
duodecim lapides de ipᷣo fluuio ſumerẽtur ⁊ po
nerentur in terra ſicca in medio caſtroꝛũ.⁊ econ

tra duodecim alij. de tra extra fluuiũ ſumpti po⸗

nerent?᷑ in medio fluuij ioꝛdanis. Joꝛdanis fluui
us ſignificat ſtatum fluidũ ſecularẽ.et terra ari⸗

da ſtatum religioſum.ſed in examie recti iudicij

cbꝛiſti. mutat merita oꝛdinũ qualitas actionũ.

Kitulus II

AQAuidã in ſeculo faciũt oꝑa religioſoꝝ⁊ ecõtraEx
emplũ in vitaſpatrũ quo ad pꝛimũ de pannutio
ui cñ oꝛaret ſibi reuelare cui aſſociaret᷑ in celł.au
cuen dño ꝙ qͥdã ſimphoniaco qͥ qrebat ſibi vi⸗
ccũ ex arte cantãdi quẽ cũ qſiſſet Pãnutiꝰ⁊ i aue
niſſet interrogauit qͥq boni egiſſet in mũdo iſto.
Rñdit ꝙ ſmel eũ eſſet latro et quedam mulier fu⸗
iſſet rapta quã ſocij eiꝰ volebãt oppꝛime ipe defen
dit eam ⁊ liberauit de mãib eoꝝ.Et aliavice cuʒ
inueniſſet ꝑ heremũ diſcurrente lamẽtantẽ q̃n⸗
dam mulierẽ eo ꝙ maritꝰeiꝰ?⁊ filij tenerent᷑ ex de/⸗
bito captiui.ipᷣe errantẽ reduxit⁊ refectiõeʒ dedit
et.ccc.ſolidos qͥbo redimeret maritũ⁊ filios. Cũ
aũt pannutiꝰ hoꝛtaret᷑ eũ ad deſerendũ mũdum
acqᷣeuit⁊ factus religioſus ſanctevixit⁊ obij t. Itẽ
poſt hoc rogauit pannutiꝰ cui ſimilis haberetur
ſanctoꝝ. ⁊ fuit ei dictũ ꝙ ſimilis crat pᷣmario cu⸗
iuſdã vici q erat in ꝓximo. ⁊ cũ veniſſet pãnutiꝰ
ad eũ ⁊ diligenter inqſiſſet de vite eius dixit ſe eẽ

cõiugatũ⁊ vxoꝛẽ nõ cognoſcere niſi cã pꝛolis.nõ

raptoꝛẽ.nõ ledentẽ ꝑ famulos ſuos gregesvł fru
ges alioꝝ.lites ſedantẽ⁊ hoſpitalẽ.q demũ hoꝛta
tu Pannutij intrauit heremũ ⁊ ſanctevitam fini
uit. Iteꝝ tertõ oꝛauit pannutiꝰ cui aſſimilaret
in ſanctis.Et rñſum fuit ꝙ quidã mercatoꝛi qui
iuſte lucrãs pauꝑibo ſubueniebat. ⁊ hoꝛtatu eius
omnibo pauꝑib elargitis intrãs heremuʒ ſancte
deceſſit poſtmodũ reuelatũ eſtei ꝙ aſſumendus
eſſet in celo.Et ne in ſuꝑbiã eleuaret᷑ ꝓpterea pꝛiꝰ
illa ſibi oſtenſa ſunt. Econtra legit᷑in vitaſi patrũ
de quodã religioſo ſolitario qꝗ erat tãte opiniõis ĩ
populo.vt eſtimaret᷑ patria illa meritis cõſerua⸗
ri ſuis⁊ tñ in moꝛte eiꝰfuit aĩa eiꝰviolẽter a ðᷣmo
nibs de coꝛꝑe educta ⁊ ad infernũ ðᷣlata.qꝛ fuerat
hypocrita ⁊ ſuꝑba.q;uis aũt religioſi us nõ ð beat
deſpicere ſecularẽ vitã vel abhoꝛrere cõſoꝛtiũ cuʒ
expedit.nõ tñ debet extra neceſſitatẽ multuʒ ſecu
lanb familiaris exiſtere. vel cõuerſ. ari. qꝛ nimia
familiaritas cõtemptũ parit.ait Sene. ⁊ qes eti
am mẽtis reſoluitex boc vt dicit anthoniꝰ.. Se
cundo ſuꝑbiũt religioſi aliqñ ex ſua religiõe ⁊ pa
tribo ſe iactãtes.alijs oib pᷣferetes ſtatũ ſuũ.qui
imoꝰ alios deſpicientes ?⁊ multa mendacia fingẽ
tes ad exaltãdã ſuã religionẽ.⁊ alios depꝛimẽdnʒ
Et monachi quidẽ gloꝛiant ſe patrẽ habere. Be⸗
nedictũ patrẽ oĩm religioſoꝝ in occidẽte multoſ
qʒ ſanctos ac ſummos põtifices ex monachis ex
titiſſe. vt Oꝛego.magnuũ. Eugeniũ. Urbanũ. et
multos alioſq; doctoꝛes optimãq; ꝑtẽ elegiſſevt
ſcʒ cũ maria ſedeant ſecꝰpedes dñi ad audiendũ
verbũ illius ⁊ cõtempladũ.ſʒvtinã tales vt bona
Martha ſatagerẽt circa frequẽs miniſteriũ dñi
Eet nõ ocio toꝛperẽt ⁊ ignauia.neq; eni qs valʒ eſſe
bonꝰ iſraelita.i.vidẽs deũ ꝑ cõ tẽplationẽ. niſi pᷣ⸗
us fuerit iacobita.i/ſupplãtatoꝛ vicioꝝ ſuꝑatoꝛ
paſſionũ. UVñ iu figurã dictũ fuit exo.xix. Beſtia
q̃ tetigerit mõtẽ.ſ.cõtẽplatõis lapidabit᷑.ſ.erroꝛi
bus ꝑcutietur. qꝛ aĩał hõ.i.paſſioniba ſubditꝰnõ
ꝑcipit ea q̃ dei ſt.i.Coꝝ.ij c. Pꝛedicatoꝛes vᷣo et
mioꝛes ⁊ auguſtinẽſes iactãt ſe vroꝛes habere ſił
Avam fecũdã ⁊ Rachelẽ ꝑ pulcrã immixtaq; ex⸗
gctione pᷣdicatõis⁊ doctrine.⁊ cõtẽplatiõe oꝛatõ

nis.⁊ meditatipis.xpᷣm imitari cũ apłis eiꝰ ſicqs
ceteros pᷣcellere.Et pᷣdicatoꝛes qͥdã dominicum
qᷓ̃ſi dũo ieſu ſimilumũ ſuꝑ ceteros pᷣdieãt.Mino
res ſeraphicũ Frãciſcũ extollũt ſedẽ luciferi amiſ
ſam replentẽ. Mẽtiũtur equidẽ ipᷣm omni anno
purgatoꝛiũ expoliare ſuis deuotis. Auguſtinum
ſumme venerantheremitani vt gẽmã doctoꝝ in
duentes eũ habitu ſuo. Canonice etiã regulares
⁊ ſuite. Nam carmelite a mõte carmelo ſub He⸗
lia initiũ habuiſſe ſuſpicant᷑ ꝑtẽ reguli Baſilij ſu
ſpiciẽtes. Sʒ attẽdat oẽs qð Petrꝰ dixit Acłx.
In vᷣitate cõperi qm̃ nõ eſt acceptoꝛ ꝑſonaꝝ de.
ſed in omni gẽte qui timet deũ acceptꝰẽ illi. Re/
cogitet illud Hiero. Nõ ſunt filijſanctoꝝ qui te
nẽt loca eoꝝ.ſed qui exercẽt oꝑa eoꝝ.di.xl.c. non
eſt facile. Notẽt dictũ Gꝛego. Nõ locavł᷑ oꝛdies
nos creatoꝛi nr̃o reddũt acceptos ſʒ nos aut me

rita nr̃a coniũgũt aut mala diſiũgũt di.xi.c non
loca. Quãto qͥs hũ erit nobilioꝛẽ pꝛẽm ꝑfectioꝛẽ
ſtatũ ⁊ degeneret tãto ſibi maioꝛ cõfuſio⁊ iudiciũ
Ita ̊ quis afficiatad patres ſuos ⁊ religioneʒ
alios nõ cõtẽnat vł alijs ſe pferat. Tertio ſuꝑ⸗
biũt aliq religioſi eo ꝙ ſe ſapiẽtes eſtimãtes ſen⸗
ſu ſuo ſe regere? ſequivolũt ppꝛiã volũtatẽ. Ber.
Suꝑbia qᷓ;tauis pꝛudẽs videat᷑ dimittẽda ẽ⁊ abi
ciẽda.Si eiĩ admitti ſuꝑbo pma die q̃ incipit hi⸗
tare vult leges dare. Pꝛouer.xxvi. Uidiſti hoĩeʒ
ſapiẽtẽ ſibivideri.magis illo ſpem hẽbit ſtultus.
Tales nolũt facere qð eis ðꝛ. etiã ſi pꝛiꝰhẽbãt vo
lũtatẽ faciẽdi illð ꝑmaxie hocẽ repᷣhẽſibileꝛ ꝑicu
loſum nouellis in religione.vñ erñ. Nouitiuz
pꝛudẽtẽ inſipiẽter ſapiẽtẽ in cella diu poſſe conſi⸗
ſtere ipoſſibile ẽ. Stultꝰfiatvt ſit ſapies. ⁊ hec ſit
oĩs diſcretio eiꝰvt in hoc nulla ſit ei diſcretio. hec
oĩs eiꝰ ſapiẽtia vt in hac ꝑte nulla ſit hec ppꝛiavo
lũtas.vt ðᷣt.b.bñdictꝰ in regula.Eſt illa vla de q̃
dicit puer.xiiij. Eſt dis yiae boĩ recta ⁊ nouiſſi
ma eiꝰ ducũt ad moꝛtẽ. Hec figurat᷑ ꝑ arboꝛẽ ſciẽ
tie boni⁊? mali in paradiſo voluptatis.i.religiõiſ
cfructũ interdicrũ a dño qui comedit.ſ.ſedndo
ſuũ velle.qð nõ dʒ hr̃e.moꝛtẽ aie incurrit. Geñ.i
ij. Narrat Gꝛego.in ſcòo dyalog. deſctõ bñdicto
cñ cellerariꝰnõ dediſſet paꝝ olei qð erat imo⸗
naſterio pauꝑivt mãdauerat ductꝰcõpaſſiõe fra⸗
trũ ne ipᷣi eo carerẽt.pᷣcepitvtvas illð cũ oleo pij⸗
ceret er feneſtrã de ſummo in terrã ne remaneret
aliquid cõtra inobediẽtiã in monaſterio Quar
to ſuꝑbia religioſoꝝ ẽ eoꝝ qui in clauſtro ſuꝑbi⸗
unt de dinitijs qs hũerũt in ſeculo.vel nobilita⸗
te generis.vl de his que ſtrẽnue geſſerunt in ſecu
lo. aut ꝙ multa dederint monaſterio. velquia
multa acquirãt. q̃ſi om̃es ſint ſibi obligati⁊? de⸗
beãt eü reuereri. Uũ aug.in reglła. Nec extollant
ſi cõmunivite aliqͥd de ſuis faculcatibo ↄtulerũt
nec de ſuis diuitijs magis ſuꝑbiãt ſi eas i mona⸗
ſterio pciut qᷓᷓ ſi eio in ſclo frueret᷑ Quid ei ꝓdeſt
diſygedo dare paunib ſi aia miſera ſuꝑbioꝛ effici
rur diuitias cõtẽnedo q; fuerat poſſidedo Sʒ cer
te de his ſupbire nõ hʒ.qꝛ bona q ſua dicebat ſua
nõ erãt. Uñ Dauid Paralł.dicebat dno. Lua ſüt
oia dñe ⁊ q de manu tua accepimꝰ tibi dedimꝰ.
Señ. ſNibilẽ oino bonũ ſiñ ſebono/amb.q bũc

gu
ge
alc

glie

hoi

neg⸗
Jom
gbis.
do
Pbi
arbe
(is
P
mil
ſine
Lo;
firm
fcol
deg
eeſu
Pr
xte
kali

Nrt N.
☚
vogeite
Nctor
kocis
enetne
A
Mci
Riohä
nngg
mängt
itri N
ncein
ſinahti
lchſtineg
nai
iibtan
Nis M
imahe
e
tMouiſt
haiſai
igid
nd⸗
. daͤl

ic
1
Nlet
NN
nd
NWc
wde
.
RR

.

,

iin

„ — 72 — P gi. — .
boimñ ſc.qꝛ nõ hñt artes facere.⁊ cũ hoibo ñ fla⸗

. 7 G

Ingreſſus es lucẽ qñ de ventre mĩis exiſti qbus
quęſo facultatib.qbuſq; ſpendͤiſe oſtipat? in/
greſſus es.di.xlvij.ſicut.⁊ ex h̊ viðꝛ eis ad placi⸗
tuũ poſſe ſibi aliq̃ retinere.ſʒ accidit eis ſpũalłr 5
accidit Ananie ⁊ ſaphire coꝛꝑalr q̃ retinẽtes ſibi
aliqͥd ex ſuis occulte moꝛtui ſunt.Act.v.

n clericis ſimiliter J. nI.

munpbia repit. de ꝗ ps. nlabo

gellabũt?.qꝛ ñ verant᷑ impoſitõibi ⁊ ᷣu tuthoĩm
ſicʒ dominoꝝ⁊ cõmunitatũ ſᷣm iura.ſecꝰẽ de fcõ.
ideo tenuit eos ſuꝑbia.Et bᷣ q̃drupłr. Pꝛĩo ĩ ſu
erfluo oꝛnatu veſtiũ. Amictꝰhoĩs enunciat de
homie.Ecci.xix.qꝛ ſuꝑbus hitus ſuꝑbũ animuʒ
indicat. Baſuiꝰ.Ois oꝛnatꝰ pᷣter nccitatẽ.i.cõ⸗
gruitatè elatõis hʒ calũniã. Uñ de Aug.legiũ ꝙ
dicere ſolitꝰerat.fateoꝛ de pᷣcioſa veſte erubeſco.
et iõ cũ mihi offert᷑ vendo eã.vt cũ ipᷣa cõis eẽ nõ
poſſit pᷣciũ ſit cõmune.Hinc ⁊ berñ.ad eugeniũ
papã ait.Lu paſtoꝛ incedis ðᷣauratꝰ tã młta cir
datꝰ varietate.Oues qͥd capiũt.ſi auderẽ dicere
demonũ mag hec paſcua q; ouiũ ſunt hec. Sic
faciebat petr?.ſic paulꝰ ludebat. Petrꝰ neſcitur

pꝓceſſiſſe aliqũñ vel gẽmis oꝛnatꝰ.vel ſericis.nõ te

xtus auro.nec vectꝰ eqͥ albo.nec ſtipatus milite.
nec circũſtrepẽtib ſeptꝰ miſtrj.abſq; h̊ tñ credit

ſat poſſe ipleri ſalutare mãdatũ.paſce oues me⸗
as. Sacdotes eiꝰinqᷣt ðs ꝑ ps.induant᷑ iuſticia
Et iteꝝ. Sacerdotes eiꝰ induã ſalutari.i.ſalua⸗
cʒ oꝛnãdo eos ↄuerſatõe xpᷣi qͥ fuit hůilis

toꝛe.vi 4
in veſtitu ⁊ in oiba actibbſuis.Solẽt aũt ſeqͥdaʒ
excuſare tripłr videlicʒ quia dominus intuetur
coꝛ.⁊ hũilitatẽ coꝛdis reſpicit.⁊ magiſtrũ hũili⸗

tatis interioꝛis ſe fatet᷑ dicẽs math.xi.Diſcite a
me qꝛ mitis ſuʒ ⁊ hũil coꝛde. Scðo qꝛ dʒ qſq; ſe
ↄformare moꝛiby eo cũ qͥbviuitvt ðꝛ di.xli.qͥſ/

quis.Tertio qꝛ ex ̊ honoꝛ ecclic querit. Quãtũ

nd pᷣmũ rñderi pᷣt ꝙ a coꝛð vere hũili exterioꝛ ſu

ꝑbia nõ ꝓcedit. Ex fructu inqͥt ſaluatoꝛ copᷣſcit

arboꝛ Matb. vij. Pꝛeterea ñ viðꝛ ſufficere cleri

cis lHalijs hũilitas ſola interioꝛ exterioꝛi omiſſa
Philt uij.apłs.⁊: Nodeſtia vꝛa nota ſit oibo ho⸗

mibo. Rephẽdit idẽ apłs comedẽtẽ ydoloticũ.et

ſi non inveueratõe ydoli coꝛã infirmis mente i.

Coĩ viij ⁊ ad Ro xuij.ex eo vicʒ ꝙ ſcadaliʒat in
firmũ cũ ille eſtimet ſapiẽtẽ h̊ facere ĩ veneratõʒ

vdoli.UVñ ad ſilia trahit᷑ ꝑ exẽplũ. Sic ꝓpłus vi⸗

dẽs clericos deferre põpoſas veſtes cogitat eos
ex ſuꝑbia ⁊ inani gla agere.vel ĩhmõi n eẽ pctm̃
Pꝛecea xps ñ ſolũ hũilitatẽ hũuit interiꝰ ſed ẽt
exterioꝛẽ exhibuit vt ĩ ablutõe pedũ diſcipuloꝛũ

⁊ alijs multſin exẽplũ.Ex eo aũt qð dixit Diſcite

a me ⁊c̃.voluit oñdere hũ ilitatẽ coꝛdis nccriam
qꝛ ſine ea nihil valeret exterioꝛ quã pᷣtendũt vpo

crite.nõ ꝑ ſ̊ excludẽdo exterioꝛẽ. Itẽ ab oi ſpecie
mali abſtinete vos ait aplłs.qð ꝑmarxrie dñt ſᷣua⸗

re clerici.vt ec de vi.⁊ ho.cle.cũ ab omĩi. Sʒ poꝛ

tare veſtes põpoſas hʒ ſpẽm mali ſuꝑbie.ꝗ̊ abſti

nere dñt ab hmõi. Ad ſcoòm rñdet ꝙ qͥs dʒ ↄfoꝛ

mare ſe moꝛibo eoꝝ cũ qboviuit qñ tales moꝛes

ſunt. i.actꝰmoꝛigerati ⁊ bõcſti.⁊ hi ꝓpꝛie dicũt᷑

Capitulũ

moꝛes nõ ãt qñ ſtabuſiones. Uñ ? aug. dit. QS

nec fidẽ nec bonos moꝛes e ↄuicit.indiffer
ter hñdũ c᷑.⁊ p eoꝝ int q̊s viuit᷑ſocietate ſpuãdũ ẽ

diſt. xij illa. Nõ dic ſimpł'r moꝛes ſʒ bonos mo⸗
res Sʒ quõ pñt dici boni moꝛes qͥ a iure repbãt
⁊ a ſetis vᷣbo ⁊ exeplo.Dici᷑ eni di.xli. Clericꝰ p⸗
feſſionẽ in hitu ⁊ inceſſu ꝓbet. Et iõ neci veſtib⸗
nec in calciamẽtis decoꝛẽ querat.Inſuꝑ conclu
o totiꝰ.xxi.q ui. cauſe bec eſt.ꝙ derici nec ful⸗
gidis nec clar/ veſtibo dñt oꝛnari. ⁊ in pluribo ca

pitulis dicte qõnis ðᷣꝛ ꝙ bſcis tẽꝑib oĩs ſacratꝰ

vir cũ mediocri aut vili veſte ↄuerſabat᷑. Audie
rant ei qꝛ qͥ mollibsveſtiũ in domib regũ ſunt.
Math xi.Gloſa tñ ſummaria dic ibi.repᷣhendi
iactantiã ⁊ abuſuʒ ⁊ voluptatẽ in hmõi.ñ ipᷣm
vſum pᷣcio ſaꝝ veſtiũ qui pᷣt fieri ᷣm ↄſuetudineʒ
regiõis.veꝝ qꝛ i bis cõiter reꝑit᷑ ⁊ iaccãtia ⁊ vo⸗
luptas ⁊ ſuꝑbia Pagalteas ⁊ ſcandalũ ꝓxioꝛũ
videt᷑ ſimplicitinherẽdũ littere cũ ſcti h̊ dixerint
et fuauerint.Nec ꝑ hmõi apparatũ honoꝛat᷑ ec⸗
cleſia vt tangebat᷑ in tertia excuſatõe ſʒ potiꝰ de⸗
honoꝛat᷑. Uerus eni ciꝰhonoꝛ ꝓcurat᷑ꝑ virtuteʒ

miſtroꝝ ſuoꝝ ⁊ pᷣcipue ꝑ actũ hũilitat et mode

ſtie.qð intelligẽtes ſci egerũt vt Aug.⁊ martinꝰ
et alij. Uñ gre.Nihil in epiſcopali ceruice ſplẽdi
diꝰ fulget qᷓ; hũilitas.diſt.c ca cõtra moꝛcẽ. Se
cũdo ſuꝑbiũt ⁊ gloꝛiant᷑ clerici ſeculares ⁊ regu⸗
lares ſʒ vani i ãplitudie eccłlaꝝ ſuaꝝ⁊ iłtitudie
miniſtroꝝ in pictur et ſculpturis ⁊ marmoꝛibꝰ
et in oꝛnamentis multiplicat paramentoꝛum.
et deauratis varietatis vel polimitis.⁊ in vaſis
argenteis ⁊ coꝛtinis. ſuꝑbia exterioꝛ ⁊ laicalis
hec eſt ⁊ vana. Sʒ oia iſta licʒ ad dei honoꝛẽ fiãt
et diuino cultui applicent᷑ cui ↄuenitomne decꝰ

et eminens. tñ quo ad ſuꝑfluitates multas que

ibi ↄcurrũt meliꝰ⁊ gratius deo vt in paupeꝝ ali
monias cõuerterent᷑ qð ⁊ ſancti fecer̃t.vt aug.et᷑
ambꝛo. qui ait in li.de offi. Nõne dicturꝰeſt dñs
ur paſſus es tot inopes fame moꝛi.⁊ certe ha⸗
bebas auꝝ vnde mimiſtraſſes alemoniã.ſ.ſctõꝛũ
vaſoꝝ.cur tot captiui in captiuitateʒ ducti.nec
redempti ab hoſte occiſi ſunt meliꝰfuiſſʒ vt vaſa
viuentiũ ſᷣu arces q; metalloꝝ. Quid enim dices
Timui ne templo dei oꝛnatꝰdeeſſet. Rñdet. Au

rum ſacra nõ querũt.nec placẽt auro que auro

non cmũtur.Oꝛnatus ſacroꝝ eſt redẽptio capti
uoꝛum. Augꝰ.xij.qijiaurum Nec aliquis mihi

opponat inqᷣt Hieroñ diues fuiſſe in bieroſoly⸗

mis templũ.menſam.lucernã.churibula.patel
las.ciphos.moꝛtariola.⁊ cetera ex auro fabꝛica
ta. Lunc hec ꝓbantur s domino quãdo ſacerdo
tes hoſtias immolabant᷑ ⁊ ſanguis pecudũ erat
remiſſio peccatoꝝ.quanq; hec omnia in figurazʒ
pꝛeceſſerint. Nunc vᷣo cum pauꝑtatem domns
ſue dñs dedicauerit poꝛtemꝰ crucem. ⁊ delitias
lutum putemus.xij.q.ij.c.gloꝛia. Tertip ſu⸗

pebiunt derici tam ſeculares qᷓ; regulares de au

dientia confeſſionũ cum habent magnum con⸗
curſum.⁊ pᷣcecipue de nobilibus et potentibus

eſtimantes ad eos perſonas accedere ex bonita⸗

te ſua ⁊ ſcientia ⁊ doctrina ſua.cum tamẽ ahqñ
tales ſunt imp eritiſſimi.nec ccterjmelioꝛes.et ſi
.

„ .

WE

Citulus II

loquacioꝛes.ſed ſi hꝛẽnt ʒelũ aĩaꝝ nõ ꝑſonaꝝ.ñ
ſe extollerẽt ꝓpt᷑qð aliqñ emulant᷑ phibentes ne
ad alios accedãt.⁊ ſine cã rõnabili nõ ſe extolle/
rent cũ reqrat magnã pꝛudentiã et nõ modicaʒ
ſciam ⁊ caſtimonia verã que in ſe cognoſcere pꝛe
ſumptuoſuʒ viðꝛ.multũ hñt timere ne cecus ce
co ducatũ pᷣſtans ambo in foueã cadãt. aueat

ſpualis iudex inqᷣt Aug.de ↄfeſſoꝛe vt ſiẽ non cõ

miſit crimẽ neqᷣcie.ita ñ careat munere ſcientie.
de pe. di. vi.qui vult.Cognoſcat ſe igit᷑ ait idẽ in
eo.ca.et purget in ſe qð videt alios ſibi offerre.i.
peccata.Qõ ſi ab elatõe nõ cauerit de ſe pᷣſumẽs
⁊ ſua puritate ⁊ ʒelo ſine timoꝛe ↄfidẽs.ſi nimiã
familiaritatẽ cũ mulierib ẽt ſpũalib ſumpſerit
et cupiditati intẽderit vel curioſitati.q̃rẽs q̃ nõ
oꝑtʒ.ðs hũiliabit eũ.⁊ ĩ magnos incidet laqos
diaboli cũ ſcãdalo ⁊ ꝑditiõe płimoꝝ q̃s ruinas
freqᷓnter auribo nr̃is vbiq; audiuumꝰ. Quarto
ſuꝑbiũt derici magis regulares qᷓ; ſeculares.qꝛ
mageeis officiũ exercent de actu pᷣdicatiõis cum
videt eccłiaʒ ipleri.⁊ pᷣcipue cũ nõ ſolũ aures de
mulcẽt pplłoꝝ ſʒ mouẽt ⁊ flectũt vſq; ad ↄuerſio
nẽ moꝝ qᷓi meritis ſuis hoc aſcribenteſ.aut inge
nio ⁊ eloqntie.ex hoc ſuꝑ ceteros teneri cupiẽteſ
et honoꝛari.⁊ dictis ſuis nõ ↄdici patientes.in
his ẽt q̃ minꝰbñ vel falſo dicta ſt Neſciũt hi ↄſi⸗
derare ꝙ gra ſ̃ᷣmõis ẽt cũ fructu cõis eſt bonis⁊
mał.Qð oñdit apłs.i.Coꝛ.xiij.Si liguis hoĩm
ſcʒ placendo loq̃r.⁊ angeloꝝ intꝰ.ſ.mouẽdo vel
illũinãdo inqᷣt.caritatẽ nõ hẽam.factꝰſum ſicut
cs ſonãs.me ↄſumẽs.⁊ alios ad bonũ inducẽs.
ꝓprer qð ipᷣe aplłs pᷣdicatoꝛ vniuerſi raptꝰ ad ter
tiũ celũ caſtigaret coꝛpꝰſuũ ⁊ in ſᷣuitutẽ redegit
nõ in delitijs nutriret.ne foꝛte cũ alijs pᷣdicaret
ipᷣe repbus iueniret᷑.timẽs ſi nõ egerit q̃ docue/⸗
rit. In iudicio ſedes ait Crib. Si eni bñ docue⸗
is ⁊ male vixerj.deũ inſtruis quõ te debeat cõ⸗
denare.di.xl.multi.Solẽt hi gliari de filijs ſu⸗
is.i.ↄuerſis.ſʒ eos extiguũt malo exẽplo vite ſue
Inſuꝑ aduertẽdũ ẽ ꝙ ſᷣm Bꝛeg.in moꝛa.ſermo
dat᷑ pꝛedicãti freqᷓnt ex merito nõ ſuo ſʒ audiẽt ſi
cut etiã ⁊ aufert᷑.vñ ⁊ dñs aʒinam cũ voluit loqͥ
fec ad coꝛripiẽdã veſaniã pphbᷣe balaã. Nũc.xxij.

De ſuperbia laicoꝛũ.ꝭ.II.

—

poteſt intelligi illõ Iſa. xxviij. Pedibo ↄculcabit᷑
coꝛona ſuꝑbie.i.illð ð q̊ maxie ſuꝑbiũt. ⁊ hec eſt
quadruplex Pꝛima eſt de diuitijs.i. Lhimo.
vi. Diuitibo pᷣcipe.nõ altũ ſaꝑe.i.nõ ſuꝑbire.diẽ
eni Aug. Uermis diuitũ ſuꝑbia.viðꝛ enĩ eis ra
tione diuitiaꝝ oib eẽ ſuꝑioꝛes.⁊ ꝙ oĩa diuitijs
poſſent hr̃e. Sʒ attẽdant qꝛ vt dicẽ Job.xxvij.Di
ues cũ doꝛmierit nihil ſecũ affert. Scða ẽ ð no
bilitate generſ. Uñ ſaluſt. Cõmune malũ nobi⸗
litatis ẽ ſuꝑbia.videt᷑ eni eis qꝛa nolioꝛib deſcẽ

derũt pᷣ alijs debere honoꝛari ⁊ reputari.vñ da⸗/

than ⁊ abyron de nobilioꝛi tribu exoꝛti ſuꝑbia
eleuati ↄ moyſen de ducatu ppłi. Nũe.vi.Sʒ ri⸗
diculoſa ẽ iſta nobilitas q̃ attẽdit᷑ ex ꝑte coꝛporꝭ
rõne gener.Oẽs eni de luto oꝛiginẽ trahimꝰ. et
coꝛpꝰcuiuſſibet f̃ᷣuꝰẽ aie. Non aũt ðꝛ mag nobił
vynus ſᷣuꝰq; aliꝰcũ ſᷣuitusnõ ſpectet ad nobilita

tem. Unũ tantũ bonũ eſt qð hʒ nobilitas q̃ car⸗
nis ðꝛ.quod q̃i quoddã frenũ eſt qð dʒ cohibere
homies ne malefaciãt. Uñ hiero.Nihil aliud vi
deo in nobilitate appetendũ niſi ꝙ nobiles q̃dã

nccite aſtringũtur.ne ab antiqͥꝝ ꝓbitate degene

rent.Uñ cũ quidã vituꝑaret aliuʒ de genere ſuo
dicẽs. Lu es caput tui gener.Ille rñdit.⁊ tu es
cauda tui generj. Sʒ vt ait qdam. Nobilitas ſo
la eſt animũ q̃ moꝛib oꝛnat. Tertõ ſuꝑbiũt de
oꝑibus ex genere bonis.Nã cũ faciant quedã ſu

perficialia bona vt aliqñ ieiunare. dicere aliqs
oꝛões.darc elẽoſinas.audire pᷣdicatões.laboꝛa
re ad gubernãdũ familiã.⁊ foꝛte ad regenduʒ ci⸗
uitatẽ ꝑ diuerſa officia.reputãt ſe dei amicos.et

in glia recipiẽdos.pᷣferendo ſtatũ ſuũ cleriq⁊ re
ligioſis.cũ nõ hẽant tot laboꝛes ⁊ vexatões. Sʒ
cum his oꝑibo ĩmiſceãt multa mala ⁊ moꝛtalia⁊
in eis ꝑmaneãt ꝑ totũ annũ.ĩmo ⁊ aliqñ ꝑ ãnos
dñt aduerterce nulliꝰvaloꝛis ſeu meriti eẽ illa bo

na que eis vident᷑ tã magna. qꝛ extra caritatẽ fa

cta.vt odiũ.foꝛnicatio.ꝑiuriũ.fraudulẽtia.⁊ hu
iuſmõi q̃ freq̃ntãt. Uñ de eis verificat᷑illð Aggei
i.Congregauer᷑̃t mercedes ⁊ miſer̃t eas in ſaccũ
ꝑtuſum.in qͥ ſcʒ nil remanet miſſum.laboꝛes q̊ʒ

eoꝝ ꝓ mðo ſũt nõ ꝓ deo.⁊ cũ modica patientia
et tioꝛe dei. Quarto ſuꝑbiũt erubeſcẽdo de ope

ribo bonis cis incõſuetis.ſ.ſic dimittẽdo. Ecci.
iiij.Eſt ↄfuſio adducẽs pctm̃.ſ.qñ qͥs ꝓpt᷑ verecũ⸗
diã timęæs irrideri ab alijs dimittit bona facere
qð videt᷑ ꝓcedere ex ſuꝑbia carnali.qꝛ dũ appetit
honoꝛra ab alijs timet faciẽdo illa bona que nõ
ſint eis grata nõ eſſe in honoꝛe coꝛã eis ſʒ in ob/⸗
pꝛobꝛio. Ni certe vt ait ps.Timuerjrt tioꝛe vbiñ
erat tioꝛ.i.cã timoꝛis.vñ ſũt q̃ſi ꝑuuli qͥ exterrẽt
latratu catuloꝝ q moꝛdere neſciũt. Sene.Au⸗
toꝛitateʒ habemꝰ ſenũ.ſed vitia pueroꝝ nec pue
roꝝ tantũ ſʒ infantiũ.illi leuia foꝛmidãt.hi fal⸗
ſa.nos vtraq;. Hec ille. Ille leuia foꝛmidat qui
verba irriſiõis foꝛmidat.falſa foꝛmidat qͥ repu⸗
tat dedecꝰqð in vᷣitate eſt honoꝛ. Mũdꝰ iſte eſt
vt catulꝰirriſionibo latrãs q̊ eos qͥ bñ faciũt.ſed
moꝛdere neſcit qꝛ eos ñ ꝑcutit.⁊ cuʒ ſatis latra
uerit.tacebit.O qᷓ; ſtrẽnui milites ſtqͥ ꝓpter ſolũ

latratũ derelinquũt dñm ſuũ.bñ relinqrẽt eum

ſi armati milites inſeq̃ren?᷑ Si aliqᷣs de militib⸗
alicꝰ reg ipſo petente ab eo debitũ puitiũ. dicerʒ
ſe nõ audere ei ſuire.qꝛ hoĩes obloquerent᷑ de eo
friuola ⁊ ridiculoſa reputaret᷑ eiꝰ excuſatio Sic
eſt friuola illoꝝ q ꝓter vba hoim dimittũt face
re que ꝑtinẽt ad ſᷣuitiũ ⁊ honoꝛẽ dei ⁊ ſalutẽ ani
maꝝn. vt ↄfiteri.audire diuia.facẽ elẽoſinas. viſi
tare ifirmos⁊ ſᷣuire eis·acciꝑe euchariſtiã publi
ce.cũ alijs frequentare pᷣdicatões.dimittere ve⸗
ſtes põpoſas.cauere a mẽdacijs.ingredi religio

nẽ ⁊ hmõi Hi ſt ſiles lepoꝛi qͥ eſt aial valde timi

. —— — —

dũ.vtinã tñ eẽnt ſiłes ei in alijs.de eo ei ſcribi
ꝓucr.xxx. Lepuſculꝰ plebs inualida qͥ collocat
in petra cubile ſuũ. Lepuſulus labia habeti mo
tu aures longas.pedes veloces.timoꝛ eni addit
alas pedib. Sic facere dʒ qͥ debilẽ ſe cognoſcit i
petra fiduciã hʒ.⁊ cubile collocat qͥ in xpo fidu⸗
ciã hʒ. Petra eni erat xp̃s.ait apłs.ſ.ſigficatiue

ſbiuh
ures
o.
debete
ccup
ces.
cendil
ſienss.
ineot
bolan⸗
iñti
crubeſ
mitcit
incere
ſes l
eilic
codegn
undo
riabh
bonoe
fetwid
teo. n.
uleh
conti
egꝛe
nbeſc
tx
ſoſuwm
malca
beſcüt
N
ſtent
tede
alrer

9
tibyye
chrata

peſtil.
emm
cathe
poꝛ
Polu
rap
reate
beca
crqſi
ine
nulle
null⸗
et vt
tent⸗
ghar

dooſu
nß⸗
ghol
Rce

4
ſitrng
ſohliee⸗
ldiün
Mmautit
Mnili;
ies. laben
wnde
anlcgt
icencen
mormin
Uaßdins
mnälube
mannin
litutn
nlabors;
n atien
ſco den
mnido.6
nbon
Gbonrad
fninmmi
Nfaumd
Se N
nec ie
tuhit⸗
nien
er
dibſe
iſcin
ncru
nli
amide⸗
ino
mminütfie
iaſawrinn
kolnnns ,
virlrie
dinimnn
gettch
Anlin
detoüſin
ianctg

nnd

labia habet in motu din freqnter oꝛat. lõgas hẽt
aures qͥvelox ẽ ad audiẽdũ tardꝰad loquendum.
Jaco.i.id cẽ ad rñ dendũ obpꝛobꝛijs q ſibi dicun
debet eni tacere.pedes veloces bʒ. quẽ timoꝛ dei
occupat.qꝛ qni timet deũ nihil negligit. vt dicit.
Eccs.vij.Cauſa aũt huiꝰtimoꝛis eẽ pᷣt amoꝛ pla
cendi mũdo. Seneca. Deſines timere ſi ſpare de/

ſieris. vel qꝛ foꝛſitã deꝰ receſſit ab eo.vix poſſet eẽ

in eo tãta timiditas in qͥ deꝰ eſſet.vñ põ. Si am/⸗
bulauero in medio tribulatõis nõ timebo mala.
qm̃ tu mecũ es. Oſtẽditur aũt fatuitas eoꝝ qui
erubeſcũt bene facere tripkr. Pꝛimo qꝛupᷣi per⸗
mittũt fevinci ab irriſoꝛibo qͥs magna facilitate
vincere pñt.ſola eni taciturnitatevincunt᷑ irriſo⸗
res.Eſa.xxx. n ſulẽtio⁊ ſpe erit foꝛtitudovta.Si
eni illi qͥ irrident᷑ tacerẽt? animũ haberẽt ad mer
cedẽ quã expectãt.ↄfuſi remanerẽt irriſoꝛes Se
cundo oñditur hec fatuitas ex eo qꝛ timẽt irride
ri ab his qͥ irriſiõe digni ſũt.OQñ enĩ mali irridẽt
bonos de bõis oꝑiby ſuis. inde ẽ ac ſi ceci irride
rẽt vidẽtes de hoc ꝙvidẽt.⁊ claudi recte inceden⸗
tes. ⁊ iõ ipᷣa irriſio irridẽda ẽ.Señ.Equo animo
andiẽdaſunt cõuicia imꝑitoꝝ⁊ ad honeſta tẽden
ti contẽnẽdꝰẽ ipſe contẽptꝰ.
hoc.qꝛ erubeſcũt de hoc vñ gloꝛiari deberẽt. vnð
erubeſcũt bene agere eo ꝙ coͤſueuerũt male agere
vel qꝛvidẽt eos male agẽtes. Hoc enĩ valde glo⸗
rioſum ẽ cũ aliqs bene agit inter male agẽtes vbi
malce agere cõſueuit. Lales ſunt ſi ikłes illis qͥ eru⸗

beſcũt ꝙde naufragio euaſerũt. vel de h ꝙ nõ fece

rint qð ſoliti ſunt.vel de hoc ꝙ ſanꝰ eſſet alijs exi⸗
ſtentibo lepꝛoſis. Señ. Nõdũ es felix ſi turba nõ
te deridet. Chꝛiſtꝰ math.v. Beati eritis dũ male

dixerint vobis hoĩes ⁊c. Scñ. Nunq; multis ſed
uibs placeas cogites·

Tertio oñdũ per

apitulu quintu de ambitoõne. ⁊ lbi de appete
tibovel ꝓcurantib⸗ dignitatẽ. vel officia.łbñnficia
curata.vel magiſteriũ in theologia · vtx ſit licitũ
Evicis deſcederibus
a ſuperbia magis q; ab alijs. Et pꝛi⸗
mo de ambitièe que dicitur cathedra
peſtilentie. ſm illð pſalmi. Beatus vir qꝗᷣ nõ abi
it in cõſilio ĩpioꝝ. ⁊ in via peccatoꝝ nõ ſtetit.et t
cathedra peſtilẽtie nõ ſedit. Quod intelligitur de
xpᷣo⁊ de qͥcunq; iuſto eũ imitãte.vñ aug⸗ ſuꝑ ps.
Noluit xp̃s regnũ terrenũ cũ ſuꝑbia. que cathe/
dra peſtilẽtie recte dicit. qꝛ nõ feꝛe quiſqᷓ ẽ qui ca
reat amoꝛe dñandi.⁊ hbumana nõ appetat gloꝛiã.
bec augꝰ. Peſtilẽtia eni dicik moꝛbo late vagans

et q̃ſi oẽs inuoluẽs. Amoꝛ dñandi ad ambitionẽ
tinet. Amb.quoq; ſuꝑ lucã inqᷣt.Sepe qꝗs vicia
nulla delectant. q̊s nulla potuit mouere luxuria
nulla auaricia ſubuertit.facit ambitõ crimioſos
et vt dñetur qᷣs pꝛiꝰ ſeruit. Et ꝓpterea dyabelus
tentãs dixit xpᷣo in mõte. hecoia tibi dabo . ſ. re/
gna mũ di q oſtenderat ſi cadens adoꝛaueris me.
Math.iiij. Adoꝛat enĩ⁊ honoꝛat et ſeruit ambi⸗
tioſus indebite eũ a q̊ bonoꝛẽ? dignitatẽ ſperat.
In pᷣfato aũt vᷣſu pg.notat᷑ triplex ꝓceſſus qͥ põt i

☛ 7

quolibet reꝑiri peccato. Tres eni ſunt differẽtie
peccati.ſ.moꝛtalis.ait Aug.tanq; tres moꝛtes.

ð’,

Una iu coꝛde cũ.ſ.rõne aſſentit᷑ libidinivel cuicec’i
q; peccato moꝛtali.tãq; huella in domo moꝛtuas.·
math.ix.Altera in oꝑe.cũ in factũ ꝓcedit aſſenſꝰ
vt adoleſcẽs er poꝛtã delatꝰ.Lu.vij.Tertia cum
molc male ↄſuetudis pᷣmitanimꝰ tanq; Laʒarꝰ
fetẽs in monumẽto. Jo. xi. de pe. di. ij. ſicut trib.
Denotank iſte differẽtie ſeu grad?ꝰ phos termios
abire. ſtare.⁊ ſedere.Et ſicut in abeũdo.i.receden
do de loco impoꝛtat᷑ pꝛicipiũ motꝰ.in ſtãdo invia
pſecutio motꝰ. in ſedẽdo terminꝰ motus. Ita in
mali aſſuefactiõe ẽ grauiꝰ pccm̃ q; in oꝑatõe. ⁊ in

opatõe.ſ.exterioꝛi magiſq; in cogitatõe tm̃. Bea⸗

*

tus ergo in re fuit xpᷣs ⁊ erit in futuro ois iuſtus.
Nũc aũt in ſpevir viriliter agẽs⁊ vᷣtuoſeqͥ ſñ abit
in cõſilio.i.nõ receſſit a deo in regionẽ diſſimili/
tudis ꝑ peccatũ deliberate cogitatõis. Ab ea eni
quis incipit a deo recedere.inſoſilio ĩpioꝝ reperi
ens ſe.i.demonũ tractantiũ ⁊ ꝑſnadẽtiũ ambitõ
nẽ. eis acquieſcẽs vt pꝛimi paretes.Et invia pec⸗
catoꝝnõ ſtetit.i.nõ peccauit opꝑe erectꝰ cõtra deũ
eſt via q̊ itur ad inferos ſicut ipᷣi pꝛimi parẽtes
ope trãſgrediẽtes dei mãdatũ.Et in cathedra pe
ſtilẽtie nõ ſedit.in ↄſuetudinẽ ducẽs actũ ambi⸗
tionis vel alteriꝰpeccati.⁊ frequẽter iterãs ac de⸗
fendẽs vt licitũ peccatũ ſuũvt ipᷣi pꝛimi parentes
qui ſe excuſauerũt.⁊ ſic ibi quieſcẽs. Sicut in ca
thedra quis exaltat᷑ ſe ſuꝑ alios.ita ꝑ ambitõeʒ q
rit᷑ dignitas ⁊ platio ad quã ſequit honoꝛ. Et ſiẽ
in cathedra docet. .ita talis ſuo exẽplo malo indu⸗
cit alios ad viciũ.qdð inficit?⁊ occidit aiam ſic peſti
lẽtia coꝛpꝰ. Ber.in ſermõe. Poteſtaris ãbitõ age⸗
lũ ſelicitate angelica ad quã erat creatꝰ pꝛiuauit.
