nõ pñt ſufficit ꝙ denuncient pncipalibo.ſ.ꝓ quibo fe
cerũt vſuras ⁊ hmõi.ſi ignoꝛãt qũo ꝓ eis ſecerũttalia
illicita lucra q̃ ad eos deuenerunt.vñ ⁊ obligati ſunt

ad reſtõeʒ. Et ſi nõ ſatiſfaciãt ipſi pᷣncipales.habeãt
ꝓpoſitũ ſatiſfaciendiſde ſuo:cũ poterũt.Ad faciendũ

autẽ occulte a pᷣdictis ad h̊ nõ tenent᷑nec debẽt.it rõ
Seſt. qꝛ qͥ ad ſe excuſati ſunt a reſtitutõe rõne impoten⸗
tie.vt.xiiij.q.vi.ſi res. Quo ad illos ꝓ quibo fecerũt
vſuras vel fraudes auferẽdo ab eis occulte.ꝑ h̊ non
ꝓuidet᷑ ſaluti coꝝ cũ remaneãt obligati in ↄſcĩa exqͥ
ſciũt talia foꝛe facta nec velint ſatiſfacere.⁊ ſic nõ diſ⸗
ſoluit᷑ peccatũ vel obligatio qͥ ad eſtimationem eoꝝ.

Sed nec põt quis a puata ꝑiona cogiad reſtitutio⸗

nẽ male ablatoꝝ niſi ꝑ iudicẽeccleſiaſticũ vel ciuileʒ.
nec videt᷑ bñ poſſe excuſaria furto cũ contractet rem
alienã inuito dño cũ in vſu trãſferat᷑ dñium.per hoc
etiã ſe exponit pluribo periculis. Si aũt tales media
toꝛes de quibo dictũ eſt pñt reſtituere cũ illiad quos
extoꝛta ꝑuenerũt nolũt reſtituere q̃ pꝛincipaliter ob⸗
ligant᷑ pnt petere humilit᷑ non per coactionẽ vel frau
dẽ a creditoꝛibo vſurarũ ⁊ fraudũ remiſſionẽ.cum pe
nes eos nõ remanſerit pecunia fenebꝛis. ⁊ illi qui eã
habuerũt remaneãt pncipalit᷑ obligati.qua remiſſio
ne obtẽta libere ⁊ ſpoteampliꝰ non tenebunt᷑.ſed tm̃
pncipales.niſi ⁊ eis fieret remiſſio.Qð ſi remiſſioneʒ
facere nõ vellent tenent᷑ de ſuo ſatiſfacere. ⁊ tũc vſq;
ad qᷓntitatẽ ſolutã ꝓ illis poterũt occulte recipere de
bonis eoꝝ.ſed alłs ꝑ viam iudicij retrahere non pñt.
ita tñ ꝙ nõ ſequat᷑ ſcãdalũ vel periculũ.que ſemꝑ vi
tanda ſunt. Ubiautẽ mediatoꝛ talis ſic ſatiſfecit dʒ
. aliquẽ modum cautũ declarare illi qͥ ſciebat ſe ob⸗
igatũ ad ula nõ ampliꝰretineri.vtputa ſi dicatſe nõ
curare ab eo illa reciꝑe q̃ſi ac ſi donaſſet.vel declara⸗

re ſuis heredibo nõ reœipit a tali pſona aliquid vt
debitũ ꝓ tali c ⁊ hmõi. Gona enĩ fides nõ patit vt

ſet exactũ iteꝝ exigat᷑de re.iu.li.vi.

Capłm quintũ cui ſienda ſit reſtitutio.

Kantum ad quintuʒ

vel als i icite acquiſite. Pꝛo fundamento notandaẽ

plicit᷑ pt eẽ aliqͥd illicite acqſitũ. ¶Vno mõ qꝛ qð acqͥ

rit illicite debet ci a q̊ eſtacquiſitũ. Et ſiue non trãſſe
ra᷑ dñium illiꝰ rei in accipientẽ.vt in furto.rapins ·

ſiuetranſferat᷑ vt in vſura.tñ competit repetitio.Se
cũdo mõ eſt aliquid illiciteacquiſitũ ita gille qͥ acqͥ
ſiuit nõ p̃t illud retinere.nec m debet eia qͥ acqᷣſiuit.

qꝛ ille ↄ iuſticiã dedit.⁊ ille ↄ iuſticiã accepit.vt in ſi
mõia ⁊ĩ ſilibo in qͥbꝰipſa datio ⁊ acceptio ẽ ↄ legẽ dei

Tertio mõ dicit᷑ illicite acquiſitũ.inõ ꝙ ipſa acquiſi⸗

tio ſit illicita.ſed illud ex q̃ acquirit᷑ eſt illicitũ exquo

tranſrfert᷑ dñium.nec cõpetit repetio vt in meretncibo
⁊ hmõi.Nã meretrixturpit᷑ agit ⁊ contra legẽ dei foꝛ

nicando.ſed ipſa acceptio vel datio pecunie pꝛo hu⸗
iuſmodi illicito nõ eſt illicita nec cõtra legẽ dei.⁊ hoc
ꝓpꝛie dicit᷑ turpe lucrum. Deillicitis ̊ iſto tertio mõ

m tho.⁊ ray.põt dari elemoſina ⁊ ut etiaʒ retineri.
niſi ſuperfluũ ꝑ fraudẽ ⁊ doluʒ mulier extoꝛſiſſet.qꝛ

illud eſſet reſtituendũ.⁊ ad hoc ptinent lucra facta ex

hiſtrionatu illicito.ex duello.ex toꝛneamẽto.ex ſertis
factis de floꝛibo.⁊ alijs hmõi.quoꝝ vſus cõmuniter
cẽ ad laſciuiã ex decijs factis ex arte mathematica ſeu

diuinatoꝛia.ex lucro negociatiõis.aduocatiõis.vel
medicine in caſu nõ cõceſſo quo ad clenicos. In his

dixerũt aliqui nõ poſſe fieri eiemoſinã.qꝛ dici Pꝛo⸗

uerbᷣ.iij.c. Honoꝛa dñm de tua ſubſtantia.Etiterũ.

HPHonoꝛa deũ de tuis iuſtis laboꝛibo.vt.xiiij.q.v.ele
moſina.⁊.iiq.i.non eſt putanda.ſed hoc nõ eſt verũ

ſm tho.⁊ ray.⁊ alios cõmuniter pꝛedicta autẽ capła
allegata hoc intendũt ꝙ nõ lʒ dare elemoſinã dema⸗

le acquiſitꝭ.que.ſ.debent certis ꝑſonis reſtitui.vel ꝓ

nõ debet qᷣs facerealiqð illicitũ vt det elemoſinã.Et
qᷓ;uis quidã diſtinguant vt dicit guił. ꝙ in bis que
ſunt phibita qꝛ mala.⁊ nõ puniuntur a iur niſi infa
mia.vt meretriciũ.duellum ⁊ huiuſmodi. talia reti⸗
nere poſſunt. Sed que mala ſunt qꝛ phibita a iure.
vt toꝛneamẽta negociatio qͥ ad clericos⁊ huiuſmodi
⁊ talia nõ pñt retineri ad vſum ſuũ ſed debẽt paupe⸗
ribus erogari. Licet hec diſtinctio videat᷑ eſſe pꝛoba
bilis. tñ qꝛ pene ſunt reſtringende nõ ampliãde.Et
qui nimis emũgit elici ſanguinẽ.credo ꝙ in pᷣdictis
omnibo caſibus ⁊ ſimilibꝰ bonũ eſt ⁊ ſolubꝛe ꝙ peni
tens inducat᷑ ad erogandũ pauperibus.non tamen
cogendus ad hoc.nec ſi nõ velit.ex hoc iudicandus
eſt nõ eſſe in ſtatu ſalutis ſi nõ velit huiuſmodi peni

tentiã accipere.ſ.ꝙ huiuſmodi lucra pauperibus ero

get. niſi in caſibꝰ a iure expꝛeſſis. vt in ſimonia. ⁊ides
de eo quod datur iudici ad coꝛtrumpendũ eum.⁊ hu
iuſmodi.vt infra dicet᷑. ᷣm ergo tbomam. ray.guil.
inno. de huiuſmodi debet dare elemoſina debito ho
neſtatis ⁊ conſilij.non debito neceſſitatis ſalutis .· et
ſic intelligitur illud,/ xiiij. qõne.v. qui habetis. lon

cui fienda ſit reſtitutio ſeun datio rei ablate

diſtinctio quã ponit.b. tho.ſe.ſe.q.xxxij.dicẽs.Lri

ß — —— —

Ven⸗
nii.
con

non

te⸗ ſi

qui?
ten.
aug.

niun
fin
Wir

.
n.

vau
cape⸗

N/

eſt ergo illud ſic acceptũ reſtituendũ ei a quo ac
ceptũ ẽ.qꝛ in turpi ca melioꝛ eſt ↄditio poſſidẽt
vr. ff. de condi. ob tur.cau.l.inne.
De illicite acquiſitis .l.
ſcòo mõ vicʒ cũ illud ſic acqſitũ non debere
eſt acqͥſitũ.nec tñ acqrens põt retinere ſe illu
põt ⁊ dʒ ꝓ nccitate ſalut nõ ſolũ de ↄſilio ⁊ hõe⸗/

ſtate pauꝑibo erogari.⁊ hꝰ rõ eſt m tho. ſe.ſe. q.
lxij. Quia tłpſa datio ⁊ acceptio Elege ꝓhibita vt
ſimonia. quidã tñ extendũt iſtũ ſcom moduʒ ad
om̃e lucꝝ in qͥ cõmitti ꝑctm̃ in dante ⁊ accipie⸗
te nõ ſolũ in ſymonia ſʒ ẽt in pecũia accepta ae
adulterio ⁊ ꝓ vſura cũ quis accipit mutuu ſine
cauſa rõabili· puta vt ampliꝰditet ⁊ inde ſoluit

vſurã.illã vſurã vt dicũt qͥ accepit retinere ñ pᷣt.
nec tñ eireddere dʒ qui dedit. qꝛ turpit oꝑat eſt

dãdo mutuũ ei quẽ nouerat nõ indigere.Sʒ.b.

tho. nõ diẽ h.ſed cũ datio eſt legẽ.in dicto autẽ
cãu datio pecũieꝓ mutuo nõ eſt pctm. ſed acciꝑe
illo mõ vſurario mutuũ eſt pctm.qꝛ dat illi oc/⸗
caſionẽ mali. vñ licʒ peccet moꝛtatr.ſic mutuuʒ
accipiẽdo. dz tñ potius ĩddere illia qͥ accepit qᷓ
pauꝑiby erogare niſi vbi nõ inuẽiret᷑ ille a q̊ ac/
cepit. vel ẽt ſi vellʒ illam vſurã reddere nõ vſura
rio.ſʒ his a qͥbꝰextoꝛſit ipᷣe vſurariꝰ vſuras.ꝓ eo
ſatiſtaciendo ꝓ illa ꝑte.et tũc dʒ vſurario ſignifi
care. ne iülli iten reſtituat. ⁊ pᷣcipue hoc dʒ facere
cũ licentia epᷣi vt ſi dictꝰvſurariꝰ vellet ab eo re
petere ep̃ᷣus cohella ipᷣm deſiſtere a repetitõe. et
exqᷓ vtiliter geſtũ eſt negociũ eiꝰ ratũ hre. tñ non
tenet ad h̊ ſq inqᷣrere vl dare his qͥb eſt debitoꝛ
vſurariꝰ.ſʒ ſufficit ꝙ reſtituat a q̊ accepit.paupꝑi

bus tñ erogare nõ dz cũ nouit euʒ a q̊ accepit.et

põt ei dare. qdð expſſe oñdit Aug.o. No lite face⸗
re elẽoſinas de fenoꝛe ⁊ vſuris.xuij.q.v· nolite.
MNam cũ dat᷑ pauꝑibiqð debet᷑ certe ꝑſone nõ li⸗
berat a reſtitutiõis obligatõe ad illã pſonã vt h‚
extra de homi.ſicut dignũ. circa finẽ. Sed in ſi/
monia ipᷣa datio ⁊ acceptio pecuieꝓ ſpualib⸗ eſt
ꝓphibita. Uñ ðꝛ.i.q.i.Anathema danti anathe⸗/
ma accipiẽti. ⁊ ideo nec ſibi retinere valʒ nec illi
reddere qᷣ dedit.ſed dʒ de nccitate ſalutis pauꝑi
bus erogare ſi pᷣt. vk illi eccklie ĩ cuiꝰ iniuriã data
eſt applicari. vel aliter ꝓuideriꝓut hẽs..tituei.
c. v. Simitłr in iudicio ꝓhibitũ ẽ iudici ł alſeſſo /

ri cũ pñt certũ ſalariũ accipe aliqᷣd a ꝑtibo p iudi
cando vel ñ iudicando bñ ł! male.⁊ teſti ꝓhibitũ

eſt acciꝑe p teſtimonio ferẽdo Uñ aug. Jõ nõ dz
vendere iudex iuſtũ iudiciũ aut teſtis ven teſtio
niũ.qꝛ vendit aduocatꝰ iuſtũ patro ciniũ ⁊ iuriſ
conſultꝰ ver ↄſiliũ. Ili eni int vtrãq; ꝑtem ad ex
amen adhibent᷑.iſti cxvna ꝑte conſiſtũt.xiiij q.v.
non ſane. Quod ergo iudex recipit pꝛo bmõt vel

teſtis p ſe retinere nõ põt ſed debet illi reſtituere
qui dedit ſi iuſte dedit. puta vt iuſte iudicaret in/

tendens quodãmõ redimere vexationẽ ſuã· Un
aug. in dicto. c. Nõ ſane. Ille ſolet ſibi male abla
tam pecuniã repetere.qꝛ inſtũ iudiciũ emit. quo
niam venale eſſe nõ debuit. Sed ſi pecunia da⸗
ta fuit iudici ad eũ coꝛrũpendũ. vel teſti ad falſũ
teſtimoniũ dicendũ vel alicui ad falſo accuſan/⸗

dum vel aduocato ad iniuſte aduocandũ. illi da
toꝛi reddi nõ debʒ.qꝛ turpiter dedit.nec ſibi reti

nere põt.ſed paupiby elargiri vel illi in cuius da⸗
num ſiue iniuriaʒ data eſt.⁊ pꝛecipue ſi amiſiſſer

ex hoc iuſtã cauſã hñtur hecin.d.c.Non ſane.ꝓ⸗

ut no. ibi Jo.an.⁊ Archið.⁊.xi.q.iij. Qui recte.⁊

Inno. extra de ĩmu:eccle.qꝛ pleriq;. Rav.⁊ boſti.
in ſũmis.Silr inferioꝛes officiales vt nũcij miſ
ſi.⁊ hmõi.ſi aliqͥd extoꝛquẽt ꝑ impbitatẽvt dena

rium.⁊ hmõi ꝑ vim. tenent᷑ paupibo erogare. ⁊ B

vbi certũ ſalariũ recipiãt.vt diẽ geo.in.d. c. Non

ſane. Nam cũ ſalariũ ſufficiẽs recipiũt ſi qua ex/⸗
toꝛquent debent reſtituere ſi qͥd eſt notabile. Et
idem videt᷑ dicendũ de notarijs.camerarijs ⁊ hu
iuſmodi qͥᷣ ꝓ officio ſuo exercendo exigũt aliqᷣda

ꝑſonis. Di eni hñt ſufficiẽs ſalariũ tenent᷑ ad re/
itutionẽ eoꝝ que accipiũt illis a qb accipiunt.

Nec videt᷑ excuſare ↄſuetudo cũ ſit irrationabitł᷑.

ar. xxiij.q.i.Militare.vel pauꝑib erogare ſi diſß

ficile pnt inueniri. Si ſalariũ nõ haberẽt vel nõ
ſufficiens. ↄſuetudo credo ꝙ excuſaret. qꝛ nemo
cogitur ſuis ſtipendijs militare. Inſupꝑ de his qᷣ

—

accipiunt pecuniã ab accuſatis aut incarceratis
anteq; pferat᷑ ſententia cõtra eos vt intercedãt ꝓ
eis et liberent Sciendũ ꝙ ſi accuſati ł incarcera⸗
ti ſũt culpabiles vnde ⁊ merito cõdemnãdi illaʒ
pecuniã nec reddere debent datoꝛibo. qꝛ turpiter
dederũt. nec retinere pñt ſibi.qꝛ turpiter accepe
runt impedientes iuſticiã. ſed paupꝑibo debet ero
gari.ar. xuij.q.v.Qui habetis.Si vo ſũt innocẽ
tes ad redimendũ vexationẽ ſuã dederũt eiꝓcu⸗
rando ſui liberationẽ ſi interceſſoꝛes ꝓ eis ſunt
officiales ſalariati. alias pecuniã receptaʒ ꝓ hoc
reddere debẽt vel pauꝑibo erogare niſi data fuiſ⸗
ſet ꝑ modũ doni et liberalitatis.⁊ pᷣcipue poſt li
berationẽ.qꝛ tũc retineri poſſet.ar.i.q.ij. Sicut
epᷣm.Et ſilr ſi interceſſoꝛes nõ ſunt officiales ſa⸗
lariati.ſed pᷣuate ꝑſone laboꝛãdo ꝓ hmõi iuſta li⸗
beratione iuſte faciũt.⁊ qð eis dat᷑ retineri valẽt
Item de pecunia data p adulterio ↄmiſſo vel cõ⸗
mittendo qᷓ;uis quidã dicãt ꝙ debet dari nõ ei qͥ
dedit nec ſibi retineri.ſed ei dari in cuiꝰ iniuriaʒ
data eſt.i.marito ſi vxoꝛ eius ↄmiſit adulteriũ ex
quo pecuniã habuitviðꝛ ꝙ; potiꝰdebeat dari pau
peribo.niſi ille maritus eſſet pauꝑ.qꝛ ꝓpter pauꝑ
tatem poſſet etia cõfeſſoꝛ ipᷣi mulieri tanqᷓ; pau⸗
peri dimittere. Et ſilr de viro cõmi ttẽte adulteri
um qͥ ad vxoꝛẽ caſte viuẽtẽ. Et videt᷑ eſſe in hmõi
q̃ſi idem ius. Sicut de turpi lucro ⁊ meretricio.

qð etiã poteſt retineri ſic acquiſitũ.niſi ꝙ leges ꝓ

— —

hibent adulteria ⁊ puniũt.nõ aũt ſimplicẽ foꝛni
cationẽ ⁊ meretricia. Nihilominus de pecũia da
ta pꝛo adulterio nihil ſtatuunt ſiẽ de pecunia ſi⸗
moniaca ⁊ alijs hmõi.vnð pauꝑiby erogari poti
us inducendi ſunt.xuij.q.v. Non ſane.

De acquiſito per lu· A. I

dos foꝛtunełerxtra caſus in quib deber acquiſitũ

ꝑ hmõi reſtitui. debet pauꝑib erogari. qñq; etio
oſſet ſibi retineri. Sed de hoc plene bẽs ſup eo.

l.ti.i.c.xxiij. De illicite acquiſitis pᷣmo modo

.i. cũ devet illud acquiſitũ ei à quo acquiſitũ eſte
0

Titulus Bechndũs

vt in furto.vſura. rapina.⁊ hmõi regulare eſt
hmoi reſtituẽda ſunt ſpoliatis. ſiue fint dñi illa
rũ reꝝ.ſiue ad eos ſpectet dũmõ ↄſtet rem nõ fu⸗
iſſe ſubtractã ſeu oblatã vt accidit in pignoꝛe.de
poſito.cõmodato ⁊ hmõi. Licʒ eniʒ tales qͥ hñt
pignoꝛa depoſita ⁊ bmõi nõ ſunt dñi ipᷣaꝝ reꝝ
tñ ex honeſta cã illa tenent. iõ eis dñt reſtitui ta⸗
lia ablata vt dominis ipᷣaꝝ reꝝ.⁊ ſic intelligit ii
lud.iij.q.i.reintegranda ſunt oia ſpoliatis.⁊ de
reſti.ſpo.ꝑ totũ Braut res ablata ẽ ab eo qͥ iniu
ſte habuerat puta ꝑ furtum vlł rapinã reſtituen⸗
da eſt dno rei nõ illi furoni.Quãuis aũt male fa
ceret talis reſtituendo furoni a qͥ ipſe acceꝑat. et
no dño rei ipſius quẽ nouit.tamẽ ſᷣm Guil.libe
ratꝰ ẽa reſtònis obligatiõe.qꝛ repoſuit rem in
priſtinũ ſtatũ.Quida tñ dicunt ꝙ illud qð acq/
ritur ex vſura mẽtali tantũ nõ debet illi reſtitui
q dedit.qꝛ ida ſe volũtarie abdicauit.nec tamẽ
ſibi dʒ retinere.qꝛ q legẽ accepit.extra de vſu. cõ

ſuluit. Sʒ debz panpibo erogari.ar.ad hocextra

de homici. c. ſit dignũ. de vſu. cũ tu. Szʒ iſta iura
inducta vident᷑ eſſe ↄ talẽ opinionẽ. Nam ibi ð2
ꝙdebent ablata reſtitui eis quoꝛum fuerũt ſi re
periunt᷑ vel heredibo eoꝝ.ec aliqð ius nec ali⸗
quis doctoꝛ ſolenis facit iſtam diſtinctiõem int᷑
vſuram mẽtalẽ ⁊ pactionalẽ. vt oͤma debeat re⸗
ſtitui eiqͥ dedit. Scða nõ ſʒ pauꝑibo erogari.ſed
ſicut indiſtincte dic Aug. de acceptisꝑ furtuʒvel
rapinã ꝙ dñt reſtitui nõ dari pauꝑib.ſic inqui
ene Quiõ ius ſocietatis hũane furtis.rapine.ĩ
uaſionibi.oppᷣſſionibo aliqua abſtulef̃t reddẽda

potius qᷓ; donãda cenſemꝰ exẽplo zachei xuij.q.

v.non ſane.ita ⁊ indiſtincte diẽ idem de vſuris.
Nolite facere elemoſinã de vſuris. q. ea/q.d.hec
reddenda ſunt nõ pauꝑibo danda. cũ ſcʒ inueni⸗
untur qͥ deder̃t ip̃as vſuras.⁊ cũ ðꝛ ꝙ qui dedit
vſurã volũtarie illud a ſe ab dicauit. Rñ.ꝙ ſi de
dit ex libalitate ⁊ ꝑ modũ doni veꝝ eſſet ⁊ tũc re
incipiẽs hoc ſciens nõ tenetur teſtituere nec etiã
aupꝑib dare. Sed ſi dedit rõne mutui pᷣncipa⸗/
liter nõ illud abdicauit voluntarie. ſupple ſed cõ
ditionate ne mutuas r̃putaret ſe grauatũ ⁊ iſtũ
ingratũ.⁊ ſic alia vice nõ inueniret mutuum.et
ideo ſibi debet reſtitui vſura. Si aũt nil accepit
vltra ſoꝛtẽ qᷓ;uis boc intẽderet in nullo tenetur.
nec illi nec pauꝑibi.ad hoc facit qð ðꝛ in directo
rio iuris. Ibi enĩ dicit ꝙvſurarius mental indu
cendus eſt in foꝛo penitẽtiali vt reſtituat.ꝑ.c.cõ
ſuluit.de vſurj.Et ſubdit᷑infra ꝙ in foꝛo eccleſie
vſurarius mentalł iudicãdꝰeſt male agere. ⁊ eſt
inducẽdus nõ cõpellendꝰ. vt ſic accepta reſtitu⸗
at.nec tanq; vſurariꝰ eſt puniẽdꝰiĩ foꝛo iudiciali
ſed qͥ ad deu reuera vſurariꝰ ẽ. ⁊ tenet reſtituere
ſic accepta.et ſic intentio cũ affectu faẽ vſurariũ
vt in dicto caplo Conſuluit.⁊.xuij.q.iij c.ſi fe⸗
Nerauerj. Et hoc notat GBer. Inno.hoſti. ⁊ goff.

Deꝛo huiuſmodi aute G. III.

maioꝛi declaratõe ſciendñ ꝙ ĩ req dʒ reſtitui tri
plici᷑ aliqs ſe põt hĩe qꝛ aut ẽverꝰdñs.aut heres
eius aut ſolũ diſpenſatoꝛ eſt circa ip̃am rem In
peimo caſu ſcʒ cũ eſt verus dñs rei ablate debet

ſibi reſtitui ſi pᷣt.iij.q.i. reintegrãda.⁊ fere ꝑ totã

queſtionẽ. Et hoc niſi in iuſto bello vł iuſto edi⸗
cto imꝑiali vel eccleſiaſtico ille cui res ablata eſt
pꝛiuaret᷑ iure rehñdi ſimplłr ⁊ ad tꝑs. Nam cum
cõtingeret hoc puta qꝛ tanq; hereticꝰ cõdẽnatꝰẽ
dominus rei.vel de crimine leſe maieſtat conui
ctus in qbᷣus caſibo omia confiſcantur pꝰ ſniam
ſuꝑ hoc nõ ſibi ſʒ fiſco dñt omia ſua applicari.ex
tra de he heret.excõmunicamꝰ. Inſup ſi dñs rei
ablate nõ hʒ adminiſtratõem bonoꝝ ſuoꝛum vt
pupillis debet illud reddi tutoꝛi vł curatoꝛi.In
ſecũdo vo caſu cũ ſcilʒ eſt legitimꝰheres ſibi dñt
abiara reſtitui.ſed cũ diſtinctõe talibm Rap. qꝛ
ſi heredes ſũt plłes vnicuiq; ſᷣm ꝓpoꝛtionẽ ſue he
reditarie ꝑtis reſtituendũ eſt. S autẽ heres in
aliq̃ determinata ꝑte ⁊ q̃ntitate cõſtitutꝰ ſi it. pu
ta in centũ vel etia in domo ⁊ nõ plus.tũc reſtõ

nõ fiet heredi.ſed illi vel illis qͥb teſtatoꝛ ↄmiſit

diſpenſationẽ bonoꝝ ſuoꝝ. Si vᷣo defunctꝰ in
moꝛte omiĩa bona ſua legauit pauꝑibo ⁊ pijs lo⸗
cis quibo illa legata ſunt acqri ius in bonis de
functi pñtiba ⁊ chrunoange eis debz reſtitui. in

rertio caſu cũ ſcʒ eſt diſpenſatoꝛ reu vt epiſcopi

et alij eccliax pᷣlati.⁊ gubnatoꝛes hoſpitalium.
diſtinguendũ qꝛ cũ dant aliq̃ alijs aut dant de
bonis ſuis pprijs.ideſt patrimonialibo vel ꝑ in
duſtriã acqſitis.ſcʒ ſcture.doctrine ⁊ hmõt. et
de buiuſmodi dando qᷣbuſcunq; etiã mal vt me
retriciba ⁊ hiſtrionib qᷓ;uis guitpeccent.vt illð
diſt. lxxx vi.c. tonare. Lamen nõ tenẽturad reſti
tutionẽ᷑. necilli qui hmõi rcipiũt ab eis ſm rax
mundũ ⁊ Guil.aut dant de fructibi eccliaꝝ ſi u/
arum ⁊ locoꝝ pioꝝ ad menſaʒ eoꝝ ſeu vſu m ſpe
cialiter deputatis.⁊ tũcẽt male vten do ⁊ dãdo
male faciũt.nõ tñ tenent᷑ ad reſtõem.ipſi nec illi
ui recipiũt ab eis. niſi reciꝑent ꝑ extoꝛſiones.
audes ⁊ violẽtias.tũctenerẽtur.⁊ boc ſm be.
tho. ſe.ſe. q. lxij.⁊ 'm Guil. Aut dãt de bonis ec/
cleſie deputatad cultũ diuinũ.vel caplo diſtri⸗
buendis.aut pauꝑibuſ erogandis ſpẽalit᷑.vel ẽt
cum ſimpłr còmittũtur ſue diſpenſatiõi ſine di⸗
ſtinctione ſibi deputatoꝝ ad vitam ab alijs. Et
tuncſi dãt cauſa neceſſitatis ſeu elemoſine bñfa
ciunt.nec ipᷣi tenẽtur nec q̃ recipiũ tad reſtituen
dum niſi darent de his que ſunt diſtincte depu⸗
tata cleric.qꝛ tunc tenerent᷑eis de eo qð abſtule
runt ab eis.qꝛ nõ eſt danda elemot ſina de alieno
xuij.q.v.Neq;. Si dant ꝑſonis hõeſtis ꝓ patro⸗
cinio ⁊ laboꝛe quẽ impẽdunt eccleſijs etiã lauda
biliter faciũt.⁊ hoc ſᷣm qᷓntitatẽ laboris ⁊ indu
ſtrię. Eccleſiaſticis enĩ vtilitatibo depuienteʒ ec⸗
cleſiaſtica optet remun eratõe Gudere⸗ ⸗
uircunq;. ec ergo pᷣlati dantes nec recip
ſeo bman tenent᷑ in aliquo reſtituere. ſed ſi dant

ratione ꝑentele cũ tñ non indigeãt.vel cauſa faz-

uoꝛis hũanierga pᷣncipes.niſi faceretad redimẽ
dam verationẽe ſusʒ quo ad tyrãnos vel ſimiles
vel dãt cauſa turpitudis vt meretricib ⁊ hnõi.
tenent᷑ ad reſtituendũ qðᷣſic male dec erũt. no q
dem de bonis eccleſie ſed de ſuis pꝛimonialibꝰ.
ſi habẽt vel ꝑ induſtriã acquiſitis. Illi etiaʒ qui
ſic talia que alijs debebant᷑male accipiũt.debẽt

—,— — — -—

in

Capitulum VI.

reſtituere niſi ipᷣe qui ſatiſfeciſſʒ. Hec tho.vbi.i
Debent aũt dare vel ſucceſſoꝛi eius qͥ dedit.vel ĩ
vtilitatẽ eccie ↄuertere cũ licentia ſuꝑiorj.łpau
ꝑibus erogare ſi illa pauꝑibo debebant᷑. Qui aũt
recipiũt a religioſᷣ pꝓpt᷑ iiuſtã cãʒ vel ſine lniia ſu
perioꝛis dñt reſtituere pᷣlato ipᷣiꝰmõaſterij vł cõ
uuentu.vel alias in vtilitatẽ eccie ⁊ monaſterij
expendere.pᷣcipue ſi ipᷣe pᷣlatus fuit qui male de⸗
dit. In oĩ aũt caſu ex ſupꝛadict dʒ ita fieri ꝙ pec
catũ cum eſt occultũ nõ mãifeſtet᷑.⁊ ita qð nõ ſe/⸗
quat᷑ maiꝰſcandalũ.ar.di.xiij.duo.Qui autem
tenent᷑ alicui eccie vel loco pio.dñt id dare gub⸗
natoꝛi ſeu rectoꝛi loci.niſi ille rectoꝛ non hẽet iu
ſtum titulũ ſed vſurpatũ.vel ꝓbabilit᷑ credatur
male vſuꝝ.tunc enim poſſet in virilitateʒ illius
loci conuerti vel ſucceſſoꝛi reſerare.
Capłm ſextũ cur fienda ſit reſtitutõ.

Vantum ad ſextũ ſqʒ

Tho. ſe.ſe q.lxij.aſſigt rõnẽ videlʒqꝛ reſtõ ẽ actꝰ
iuſticie. ad iuſticiã aũt hñdã ⁊ exercendam quili

bet tenet?᷑. Conſiſtit aũt iuſticia in q̃dã eq̃litate q

tollitur ꝑ vſurpatõem ⁊ detentioneẽ rei aliene.et
repꝛobari nõ pᷣt niſi ꝑ iteratã datiõeʒ ſeu aſſigna

tionẽ rei ci cuiꝰ erat ſi põt.et iõ tenet᷑ reſtituere.

Sʒ nota ꝓ ſiẽ quilibet qui eſt ſui iuris pᷣt do
nare rem ſuã ita pᷣt etiã remittere reʒ ſibi debitã
gratis ⁊ relaxare ſuo debitoꝛi.Que remiſſio ſiue
donatio libere fcã ſinc fraude.⁊ coactiõe poſtq̃ʒ
facta ẽ ex pnia nõ reuocatur.vt diẽ Rax ar.vij.
q.i.qᷓ; piculoſum Sʒ ſciendũ illi qͥ ponunt
ſe in mãib creditoꝝ ꝓmittẽdo ſeu offerẽdo ſe ad
dandũ qð peterent.rogãtes tñ vt totũ vel ꝑtem
dimittant.ſʒ nõ intẽduut reſtituere imo ſperant
ꝙ pꝛo modico quietabunt᷑ alias ſe nõ ponerent
in manib eoꝝ.a pctõ quidẽ rapine.vſure ⁊ hu⸗
iuſmodi.vel alteriꝰmale vſurpatõis nõ ſunt ab
ſoluti.qꝛ pctm̃ ꝑ pnĩiam ⁊ ↄfeſſionẽ dimittit᷑ quã
illi verã nõ habent. Sʒ vtꝝ ſint abſoluti a ðbi
to vel obligatõe reſtituẽdi diſtinguẽdum eſt ᷣm
Egidiũ oꝛ.here.in qðlibeto.qꝛ ſi creditoꝛ ꝓpꝛia
volũtate ⁊ liberalitate dimiſit ⁊ donauit nõ cu⸗
rans quicqd debitoꝛ intẽderet nõ tenet᷑ ipᷣe debi
toꝛ ampliꝰreſtituere ſi hoc ei clare cõſtat.Secus
aũt ſi credicoꝛ deceptꝰvel coactus.vel deſꝑatꝰ.i.
quia nunq; eſtimabat ſe ab eo illud debitũ poſſe
hꝛe.vel nõ poſſe hr̃e totũ.et iõ potius voluit hĩc
ꝑtem qᷓ; nihil.dubitãs ne nihil hꝛẽt ſi totũ vellʒ

LTalis ei remiſſio nõ valʒ.⁊ adhuc obligat᷑ ad re

ſtituendũ. Sed qꝛ hec mat᷑ia multũ vtilis ẽ ⁊ ne

ceſſaria ſciri.⁊ in freq̃nti pꝛactica.iõ ſerioſius et

pleniꝰ tractãda.et quid ſentiãt docto.in hocre/
ferendũ.Cuʒ ̊ qrit᷑ vtꝝ vſurario vel cuicũq; al

teri qui hʒ aliena ſufficiat in foꝛo conſcientie re
mi ſſio ſibi fcã ab his a quibo extoꝛſit vſuras vel

alia male ablata.vel heredib eoꝝ ſi illi nõvxinũt
Rñdet᷑ diuerſimode a diuerſis.vt ptʒ in.ꝭ.ſeq̃n

tibo Gerardꝰde ſenis oꝛdi.hereaſſerit ꝙ habẽs
male ablata niſi reddat aut ſufficictẽ faciat cau
tionẽ.nõ pᷣt liberari a ſua obligatõne ꝑ aliũĩ mo
dum cũ pᷣt aliq̊ͥ mõ reſtituere ec eĩ pot deobli⸗

cur ſit fien da reſtitutio. Ad h̊ btuis

——TWr
—

gari. Pꝛimo ꝑ remiſſiõis Scðo necꝑ viã ſatiſ⸗
factiõis.Tertio nec ꝑ viã liberationis.Quarto
nec ꝑ viã tranſlatiõis.Quiĩto nõ ꝑ viã donatõis
Sexto nõ ꝑ viã renũciatõis.Septio nõ ꝑ viam
cõueniẽtie ⁊ diſcretiõis. Induẽ ad hec has rões
que nõ vidẽtur multũ vꝛgere ſʒ ſine multa diffi⸗
cultate ſolui pñt ꝑ eos qui tenẽt ꝙ abſq; actuali
reſtõne põt tolli obligatio male ablatoꝛuʒ ab eo
cui obligat᷑ per quẽlibʒ hoꝝ modoꝝ dũmõ nil fi
at ꝑ fraudẽ vel metũ vel ꝑ deſꝑatõnem.ſ.non re
habendi ſʒ libere.ſpõte.gratis ⁊ ſcient᷑. Si eniʒ
fraudulẽter vel coacte fieret talis deobligatio
locũ hʒ qð diẽ ⁊ ñ aliter.Qð nõ poſſit tolli talis
obligatio ꝑ viã remiſſiõis niſi reſtituat.ꝓbat ſic
Nullꝰremiſſionis eſt capax niſi a pctõ pꝛiꝰ deſi⸗
ſtat. ſʒ hñs rem male oblatã qᷓ;diu remanet obli
gatꝰad reddendũ nõ ðꝛ deſiſtere a pctõ.q̊ nõ ẽ ca
pax remiſſiõis.⁊ ꝑ ↄſeq̃ns obligatõ talis tolliñ
põt ꝑ viã rᷣmiſſiõis.ad qð facit regula. Peccatũ
de regu.iut᷑.li.vi. Reſtitutio eni ꝑ quã obligano
tollitur eſt pᷣuia remiſſioni. vñ nõ viðꝛ remiſſio
fieri niſi ꝑ reſtõem pᷣus tolla?᷑ obligatio.Sed ad
hoc rñdet᷑. Maioꝛ duplicit᷑intelligi pᷣt Uno mõ
vt intelligatur ð remiſſiõe debiti rei ablate.⁊ ſic
viðꝛ falſa.Nõ pᷣt alicui remitti debitũ ſi vult cre
ditoꝛ libere ⁊ ſpõte qᷓ;uis ille debitoꝛ nõ intẽdat
dare ⁊ nõ ſibi ãpliꝰobligabitur ſᷣm E gidiũ.Se
cundo mõ vt intelligatur de remiſſiõe pcti.⁊tũc
eſt va.ſed minoꝛ falſa.Na hñs male ablata ſi nõ
pᷣt rſtituere vllo mõ remanet obligatꝰ ad reſtitu
endũ cũ potit.vt et̃᷑ ð ſolu.c.Odoardꝰ.Et tamẽ
deſiſtit a pctõ ſi penitzʒ et pponit reſtituere in fu
tux.ſʒ ⁊ ſi pᷣt reſtituere ſʒ male.⁊ h̊ intẽdit facere
ſi creditoꝛ ñ remittat.talis ẽt remanet obligatꝰ
ad reſtituendũ et tamen deſiſtit a peccato peni⸗
tendo.Et qð ſubdit ex regula Aug. Peccatũ.de =
reg.iutr.li.vi.qꝛ reſtitutio eſt pꝛeuia remiſſioni.
veꝝ ẽ non ſolũ de reſtõne actuali ſʒ ẽt mentali.⁊
in ꝓpoſito ⁊ in equalenti. Qð aũt ñ tollatur ꝑ
viã ſatiſfactõis ꝓbat ſic.ſatiſfacere eſt pctõꝛum
cauſas excidere ⁊ eoꝝ ſuggeſtionibo aditũ nõ in⸗
dulgere.de pe.di.iij.ſatiſfactio.Cum q̊ oblatio⁊
detentio rei aliene ſit cã pcti niſi ipᷣa cã pcti exci
datur.qð fit ꝑ oppoſitũ ſuum.ſ.reſtõnem.&̊ niſi
reſtituatur nõ viðꝛ poſſe ſatiſfacere qᷓntũcũqʒ ac
ceptet creditoꝛ. Inſuꝑ cũ ꝑ ſatiſfactionẽ nõ ſoluʒ
reparetur amicicia ſʒ ẽt eq̃litas iuſticie q̃ͥ ablata
erat ꝑ vſurpationem ⁊ detẽtionem ⁊ alienatio⸗
nem alienoꝝ niſi tollatur cã iniuſticie et ineq̃/
litatis q̃ fit ꝑ reſtõem ſubtractoꝝ dum creditoꝛi
redditur qð minus hẽbat q; öbebat ab eo vſur
patoꝛe qui plꝰ hẽbat qᷓ; debebat non reꝑabitur

iuſticie cq̃litas.et ſic nõ fiet ſatiſfſactio niſi red/⸗

dat ablata.ſatiſfactõ eni fieri dʒ ꝑ ipᷣm debitoꝛẽ
qui violauit iuſticiãvſurpãdo aliena.nõ ꝑ credi
toꝛcẽ̃. Ad hoc pᷣt rñderi ꝙ vtiq; pcti cã excidi ñ pᷣt
niſi ꝑ reſtõnẽ.ſed r̃ſtitutio fieri pᷣt non ſolũ actu
ſed etiã mente ⁊ ꝓpoſito alłs qui nõ pᷣt reſtituere
cũ nihil habeat.ſeq̃retur ꝙ nõ poſſet ſatiſfacere
pꝛo pctis qð ẽ falſuʒ.ſimiliter etiã equalitas iu⸗
ſti cie reparari poteſt nõ ſolũ ꝑ actualeʒreſtönem
ſed eciã ꝑ alium modũ per quem ſibi creclio⸗ VE
2

Citulus Bechndũs

vniuriã paſſus.reputat ſibi ſatiſfactũ Fit quoqʒ

in huiꝰremiſſione ſatiſfactio ꝑ debitoꝛẽ qui vio
lauit iuſticia dũ hʒ animũ ꝑatuʒ.⁊ ſe offert ad re
ſtituendũ ſi nõ remittit. Tertio pꝛobat ꝙ nõ

tollat᷑ ꝑ viam libationis.ſic Criſoſto.dicit extra
de reg. iur̃.Omis res ꝑ q̃ſcũqʒ cauſas naſcit᷑ pr

caſdẽ diſſoluit᷑.ſʒ obligatio tał iniuſti detẽtoꝛis
naſcitur ꝑ eius ſolã depꝛauatã intentiõem ⁊ vo

luntatẽ.ſ.rapiendo łretinẽdo alienã rẽ.qᷓ diſſol

ui nõ poteri tniſi ꝑ volũ tatẽ ſʒ rectificatam ſcʒ ĩ
reſtituẽdo ablata.Et ſicvidet᷑ ꝙ non ſuſſiciat vo
luntas eius cui fieri dʒ reſtitutio ad tollendam
obligatõem cũ nõ fuerit cauſa ipſius. Ad quod
rñderi pᷣt ꝙ voluntas depꝛauata vſurpator re/⸗
ctiſicari poteſt non ſolũ ꝑ actualẽ reſtõnem ſʒ ꝑ
intentionẽ voluntariaʒ reſtituendi ſi ille ſponte
noluerit remittere.Et ſic nõ ſolũ volũtas credi
toꝛis ſʒ ⁊ debitoꝛis voluntas q̃ cꝗ ſuit obligatõ
nis ↄcurrit ad liberandũ obligatoꝛẽ dum ſe of/
fert ad ſatiſſaciendũ creditoꝛi ad placitum.
Quantũ ad quartũ.ſ.ꝑ viam trãſlatiõis ⁊ acqͥ
ſitiõis dominij ꝓbat ꝙ nõ poſſit tolli obligatio
ſic pᷣſuppoſito ꝙ in vſura nõ tranſferat᷑ dominiũ

ſm q̊ſdam.tñc aſſumit᷑ talis regula Nullꝰpoteſt

in re detinẽda iuſtus titulꝰaduenire niſi pꝛiꝰ in
iuſtus titulꝰauferat᷑. Nam iniuſtꝰtitulus aufer
ri nõ pᷣt abſqʒ hoc ꝙ iuſtꝰtitulꝰacqratur ⁊ ecõ⸗
uerſo.Et idcirco erit alia actio ꝑ quã iniuſtꝰ ti⸗
tulus tollitur.et per quam iniuſtus titulus
acqritur. nulli ergo aduenire poterit iuſtus ti
tulꝰp aliquã actionẽ niſi ei auferatiniuſtꝰtitulꝰ
Paliã actiõeʒ.ſed illi qui acquirit dominiũ in re
Detinẽda adueit iuſtus titulꝰ ꝑ dominij acqᷣſitõ
nem.q̊ᷓ ſi pꝛius hũit iniuſtũ titulnm ꝑ rei aliene
vſurpationẽ ⁊ detentionẽ oꝑtʒ ꝙ dictꝰ titulus ĩ
iuſtus auferat᷑ ꝑ eiuſdẽ rei reſtitutionẽ añ domi

nij acquiſitionẽ.⁊ ſic non ẽ capax domiuij añ re

reſtõem. Et multo foꝛtiꝰ in furtis et rapinis in
quibo ᷣm oẽs nõ trãſfertur dñium.ſʒ ad hoc re⸗
ſpondet᷑ ꝙ vt dẽm ẽ reſtitutio ꝑ quã aufert᷑ iniu
ſtus titulꝰin foꝛo ↄſciĩe fieri pᷣt nò ſolũ manualr
ſed ẽt mẽtalit᷑ dum ſcʒ eſt ꝑatus realiter reddere
ſi nõ vult dimittere.et ſic oblato iniuſto titulo
ꝑ ſpontaneã ⁊ liberã remiſſionẽ creditoꝛis acqᷣ/
ritur dominiũ. Quiĩto qð nõ poſſit tolli ꝑ viaʒ
donationis pbat ſic ꝑhas ꝓpoſitiones. illi cui
reſtitutio fieri dʒ donare nõ pᷣt pusq; ſit reſtitu
tus.⁊ ipſe iniuſte detinẽs aliena añ qᷓ; reſtituat.
ablata certificari nõ poteſt. de tali donatõe vtꝝ.
ſit vera donatio.pꝛimã ſicꝓbat Donatio niſi ſit
libera nõ eſt donatio vera vt.ff. ð adimen. lega.
I. rem legatã.iſte aũt qͥ talit donat. ſ.anteq; ſit re
ſtitutus nõ libere donat.quia non libere illud
habet cuʒ non actualiter illud habeat. Et ſi di⸗
catur quod reſtituẽdus libere põt habere.⁊ per
ↄſeqns ⁊ donare libere pᷣt.qꝛ detentoꝛ bonoꝛuʒ
ſuoꝝ ꝑatus eſt reddere.talis inſtãtia nibil valet

q⁊ reſtituẽdꝰcertificari nõ pᷣt ꝙ talis habẽs ſua

male ablata ſit ꝑatus ad ea reſtituendũ. niſi ea
ſtatim cũ p̃t reddat.vł p eis reddẽdis ſufficiẽtẽ
faciat cautionẽ.qð ꝑtinet ad ſcdam ꝓpoſitõnem
Nam ſi videãtur aliq̃ ſigna qbus ꝑatum ſe oſtẽ⸗

dat ad ſatiſfaciẽdum nõ pꝛobankteſie ſufficiẽtia.

cum illis vti poſſit ita qͥ nõ habʒ intẽtionẽ reſti⸗

tuendi ſicut ille qui habet.Et tal alienoꝝ deten
toꝛ iniuſtus cui donatio fit añ reſtõem.nõ pᷣt eã

vt verã donatõem acceptare cum bona conſciẽ⸗

tia.Ad qð rñdet ꝙ nõ ſolũ donari pñt res habi⸗
te.ſʒ iura ⁊ actiones ⁊ q ſpantur haberi.nec ꝓpte
rea pt dici nõ eẽ donatio libera.quia res ñ actu

habet᷑. Et cum negociũ agatur ⁊ diſcutiat᷑ ſcõm

foꝝ conſ ciẽtie vbi credendũ ẽ cuilibʒ pꝛo ſe.⁊ ẽt

cõtra ſe.⁊ nemo ſit arbitrandꝰ ĩmemoꝛ ſue ſalu⸗
tis.vt ðꝛ.i.q.vij.c.ſanctimꝰ.Exq̃ debitoꝛ offert
ſe patũ ad reſtituẽdum ſi vult.rogat tñ vt donet
nõ coactus.nõ deceptꝰ ſed ſpontaneꝰ.põt ſibiꝑ
ſuadere ⁊ credere libere donaſſe.pᷣcipue cum nõ
egeat multuʒ. Nec pᷣſumit᷑ quis defacili iactare

ſua et donare. Serxto ꝙ nõ poſſit tolli ꝑ viam
renũciationis ꝓbat ſic. Ubi renũciatio nõ habʒ
locum.obligatio tolli nõ pᷣt ꝑ viã renunciatõis.
ſed anteq; fiat male ablatoꝝ reſtitutio nõ pᷣt ille

cui fieri dʒ reſtitutio renũciare.q̊ nõ pᷣt tolli ob⸗

ligatio detinẽtis iniuſte aliena ꝑ viã renũ ciatio

nis. Maioꝛ eſt nota. Minoꝛ ꝓbatur.Nã renũ⸗
ciatio illa q̃ fit a ſpoliato anteq; reſtituat᷑ ißa de
cernitur nlla eſſe ſic.iij.q.iiepᷣis.⁊ extra de reſti.
ſpo. c.ſollicite.Et hoch qꝛ nõ pᷣſumit᷑ libere fie⸗

ri.qꝛ non ẽ veriſiłe ꝙ ſponte iuri ſuo renũciaue⸗
rit qui renũciat ſpoliatus.ſic in ꝓpoſito videtur
dicendũ ꝙ renũciãs creditoꝛ nõ reſtitutꝰ ñ viðꝛ

ſponte renũciare ſed vt coactus.⁊ hmõi. Ad qdð
rñdeĩ ꝙ ea qͥ ↄtinẽtur in dictj.c.hñt locũ in foꝛo
contẽtioſo vbiꝓccdiꝑ pᷣſumptionẽ. ſed in foꝛo
ſcie etiã ſpoliatꝰ pᷣt renũciare iuri ſuovt in ꝓpo

ſito. Pꝛeterea eoipᷣo ꝙoffert ſe ei ad reſtõnemſi
vult iam reueſtit ⁊ reſtituit eũ iuri ſuo Septi
mo ꝙ nõ poſſit tolli ꝑ viã ↄueniẽtie aut diſcre⸗

tiõis ꝓbat ſic. Suppoſito dicto regule.peccatũ

li.vi.Obligatio illa qua iniuſtus detentoꝛ alie⸗

noꝛũ ẽ obligatus ad reſtituẽdum.neceſſarie ẽꝓ
tollatur ꝑ viã reſtõnis vł aliam viã equipollẽtẽ?

Et q̃rendo q̃ ſit via equipollẽs reſtitutioni ſi di
catur ꝙ ſit via remiſſionis l donatõis ſequitur
int alia iſtð incõueniẽs ꝙ pᷣt dici reſtitutio.et tñ
in poſſeſſiõe mime poſitꝰ.qð patet eẽ falſum per
qð hꝛ. ff. de vᷣboꝛꝝ ſig. l.plꝰeſt Dict᷑ eni ibi ꝙ reſti

tuereẽ nõ ſolũ pᷣſentiã rei pᷣbere ſʒ ẽt poſſeſſoꝛem
facere.fructuſqʒ reddere.quapꝛopt nullus pᷣt di

ci reſtitutꝰniſi in poſſeſſiõe fuerit conſtitutꝰ Si
ergo remiſſio q̃ fit añ reſtõnẽ equipolleat reſtitu
tioni ipᷣi ſeqᷣturii̊ incõueniẽs.qẽt nõ poſitus in

poſſeſſione dicet᷑ reſtitutꝰ Sʒ ad hoc rñdeĩ q in

foꝛo ↄſcie ⁊ ab Aug.nõ ſumi ita ſtricte rſtitutõ

ſiẽ in foꝛo ↄtentioſo ſᷣm iura.Nã q̊mõcunqʒ im
pleat᷑ volũtas creditor a dobitoꝛeſðꝛ reſtitutio
facta.Et cũ qͥs cedit bonis etiã añqᷓ; ponat cos i
poſſeſſionẽ reſtituit q̊ad ↄſciam. Qð q̊ dicit pfa

tus GBerardꝰ.ſ.ꝙ nõ ſufficit remiſſio nec põt li⸗
berari niſi reſtituat ſi pᷣt videt᷑ hꝛe locũ qñ remiſ

ſio fieret nõ libere ⁊ fincere.ſʒ remittẽs inducere

tur ad hoc vi. fraude ł timoꝛe ſeu deſpꝑatiõe.ſ.nil
inde ↄſeq̃ndi. Hanc eandẽ qõnẽ foꝛmãs Lau.
de ridol:in tractatu ð vſu:pꝛius recitat opinio

— — —

—

—— — —

N
l⸗
fan
onet
dig
mno⸗
e
da;
niſs
elle
lob
cuna
i⸗
jade
WG.
eſe
Gcne
gute
rrig⸗
Pneni
Sn
n
eatu
Nile
ntig
nholit
oiſd
gven
ao

un⸗

eni
in
l
S
rchins
ſis
bon
rſfin⸗
d

We
,

Capitulum V.

nẽ docto. Diẽ ; glo. ſcda in regla.peccatũ. tenet
ꝙ ſic. Sed dyoni:ibidẽ ↄ.ſcʒ ꝙ non ſufficit niſi

Perunia ſit ꝑata reſtitutioni.Quoꝛũdã vᷣo theo

oꝝ opinio fuit ꝙẽt nõ ſufficit ꝙ res ſit gata
reſtõni ſʒ oꝑtʒ ꝙ offerat᷑. Jo.an.ibidẽ ſuꝑ gloſa

demũ aſſumit viã mediã dicẽs.q aut gerit i mẽ/
te vſurarius reſtituere.⁊ tũc remiſſio ſufficẽ aut

nõ.⁊ tunc ſecus ſed Fede.de ſenis in oꝑe ſuo fir
mat indiſticte opinionẽ glo.ſupꝛadite ſic dicẽs.
Si is cui reſtitui dñt pecũie vel male oblata.nõ
coactꝰ ł deceptus.nõ circũuentꝰ⁊ oĩ dolo.vi:et
calliditate ⁊ metu.ceſſantibo ẽt pᷣcibꝰvł ̃uitioꝝ
exhibitõe inductꝰpecũiaʒ ſibi debitã nõ oblataʒ
nec reſtitutioni paratã vſurario dimittat.libe⸗
ratus ẽ vſurariꝰa reſtõne nõ tñ a peccato qð cõ

traxit exercẽdo vſuras niſi ⁊ de illo pctõ penitẽ⸗

tiam agat. Põt etiã dici ꝙ ꝑlꝰ ẽ qð ſi vſurario ꝑ*
ſeuerãte ĩ crimic ⁊ ñ diſpoſito ad aliq̃m reſtõeʒ

is qͥ dʒ reciꝑe vſuras rmittat illas ꝓprio motu

vel ad petitionẽ vſurarij.liberatus ẽ vſurariꝰ a

reſtõne rei.⁊ ſi nõ a peccato.qꝛ de hoc oꝑtʒ ſatiſ⸗
facere deo ꝑ pniam. Hec ille Hac opinionem

mũ inde lauren ſic ↄdludit.vt tollat᷑ oino omis

dubitatio an ſit vł non ſit liber animꝰ remitten

tis.⁊ ꝑ ↄſeq̃ns clara ↄſcia vſurarij.⁊ vt facilius
inducant᷑ hoĩes ad ↄtritionẽ.⁊ de cetero a talib⸗

facta q;uis ſe diſponat ad ſatiſfaciẽdũ ſi non re⸗
mitteret creditoꝛ ⁊ cautiꝰ qð oꝑtʒ ꝙ pecunia ſit

reſtitutioni ꝑata.⁊ cautiſſime qð offerat᷑ pecũia
vel qꝙ plꝰ ẽ qð ponat᷑ in mãib creditoꝛis.Sʒ de

iure etiꝗ in foꝛo ↄſcie pato illã glo.cuiꝰopiniõeʒ
ſequit᷑ Fede.vt dictũ eſt eẽ veriſimã.⁊ ad hoc in

ducit ipᷣe Fede.plures rõnes.et pᷣma ẽ talis. In

maioꝛibꝰ crimibo ſiẽ eſt in crimine furti vł rapi
ne vel violentie.refurtiua vel rapta remanente
apud furẽ vel raptoꝛẽ de volũtate dñi purgatur
vitiñ furti vel rapine ſinc aliq̃ reſtitutõe. vt.l.ſi
fur.devſur̃.ĩ pᷣn.vt.ff.de pᷣca l.ſi certe.Ergo pur

gatur vitiũ vſure remanẽte vſura apð vſurariũ
de volũtate dñi.et ꝙ illa ſint maioꝛa crimia pa
tet ex maioꝛitate pene ſiue agat᷑ ciuilit᷑ ſiue cri⸗

minalit᷑ guiꝰ autẽ pctĩ ẽ qð guius punit᷑.vt.xx
iiij.q.i.nõ afferamꝰ. SGcða ratio ẽ qꝛ in crimine

vſuraꝝ ⁊ in alijs maioꝛibi ſuffiẽ ↄdignaʒ facere
ſatiſfactionẽ.ex ð rap.c.i.vt qͥs ſit liberatꝰ a pec
cato.extra de vſu.quãto.Sed ſatiſfactũ intelli

gitur quõcunqʒ deſideriũ creditoꝛis impleatur
ctiã ſi n ſoluat᷑.vt.ff.qui ſatiſda.cog.l.i.Lertia
rõ eſt q viðꝛ ſᷣm eũ inſolubilis eſſe.ſunt qͥdã ſpe
ciales caſus in qͥb obligat ad reſtõem nõ ſuffic

remiſſio.vt de cenſi.exigit.li.vi.⁊ ibi de hoc ꝗ̊in

alijs caſibo ſtabit regulꝗ.ſ.ꝙ ſuffiẽ remiſſio ideʒ
tenet Pe. de palu. in. iiij. di. xv. qͥ diẽ ꝙ obligatꝰ
reſtitutioni excuſat᷑ ꝑ rmiſſionẽ creditor qꝛ ꝑac
ceptilationẽ tollit᷑. Et p̊ niſi ſit tałꝑſõa q̃ nõ ha
beat admiſtratõeʒ vel qͥ nõ pᷣt dare nec ꝑ ↄns re
mittere qꝛ remitter̃ ẽ donare Itẽ qñ ĩ iure ẽ cau

—

tum ꝙ remiſſio nõ valeat.tũc nõ excuſat ſicutt

iudice delegato qͥ mũ era et expẽſas recipiẽs vel

extoꝛq̃ns tenet᷑ reddere nulla ꝑtiũ remiſſiõe ſibi

ꝓfutura extra de reſcp.c.ſtatutũ.li.vi.Et de vi⸗
ſitante iure oꝛdinario recipiẽte munꝰad cuiꝰ du
