qð ſcit vel credit vel dubitat ꝓbabiliter eſſe moꝛtale
ex vᷣecũdia.⁊ tũc nõ ſolũ non valet ſibi ↄfeſſio ⁊ itera
re tenet᷑.ſed addit vnũ aliud moꝛtale de nouo ꝓpter
irreuerentiã exhibitaʒ ſacramento ex ſua ſnon bm

½

Cuulus

tho.in.iiij.⁊ alios:aug. ¶ aueat peccatoꝛ ne verecũ⸗
dia ductꝰ diuidat confeſſioneʒ.hoc eſt enĩ ad ypocri
ſim tẽdere ⁊ ſemꝑ venia carere.de pe.di.v. Siautẽ
dicat oĩa peccata ſua que mẽti occrurũt dicẽda. ſed
nõ pꝛoponit ab aliq̃ moꝛtali abſtinere ⁊ tñ interroga
tus a ↄfeſſoꝛe dicit cõtra ↄſciam loquens ſe velle ab
dĩbus abſtinere.iteꝝ peccat moꝛtalit mẽdacio vens
Sed ſi hoc nõ occurrit illa ſua incõtritio mẽti vt dicẽ
da qꝛ nõ cogitat ſuꝑ hoc vel non interrogat᷑ de hoca
cõfeſſoꝛe nõ peccat confitẽdo qᷓ;uis ſit ibi infructuoſa
illa ↄfeſſio pꝛopt᷑ indiſpoſitionẽ ſuã.nõ tamen videt᷑
tranſgredi pᷣceptum eccleſie. Et debet recipi cõfeſſio
quãẽ incõtritus ſacit ſed non abſolui.vt extra de pe.⁊
re.c/officij. Tertio qñ impꝛemeditatus accedit cũ
tñ multa habeat intricamẽta ⁊ grauia dicere pꝛopꝑter
q̃ multa o mittit ex obliuione.qꝛ difficile eſt in ſubito
mẽti occurrere. q̃ oĩa per totũ annũ geſſit.vel ea que
de ſe ſunt moꝛtalia.qꝛ igrat illa eſſe moꝛtalia.Et iſta
etiã eſt inutilis ⁊ in fructuoſa niſi deꝰ in ipſa mutet
mentè eiꝰ ⁊ contritionẽ infundat. Seruare debet er⸗
go illud Eʒech.penitentis qͥ ait. Recogitabo tibi oẽs
annos meos in amaritudine aĩe meet. ſingula oꝑa
malefacta in toto tꝑe vite mee. Ubi notandũ exem/
plũ notabile. uit quidã mulier nobilis magnarum
virtutũ fame ⁊ cõſilij que cũ nõ haberet virum ſibia
ſeruis dei cõſultũ erat ꝙ remaneret in ſeculo potiꝰqᷓ;
intraret monaſteriũ.qꝛ plura bona in ſeculo faciebat
ſed inſtigante dyabolo qui felici eiꝰſtatui inuidebat
incidit in foꝛnicationem qð illa poſtea q;citiꝰperpen
dens oĩno decreuit intrare monaſteriũ ad agendum
pnĩam de ſcelere.⁊ vitandũ pericula iã expenu.Quo
facto dedit ſe maxime abſtinetie.vigilijs.oꝛationilo.
ſilentijs ⁊ lectionibo.nũqᷓ; tñ de ſoꝛnicatione ꝑpetrra
ta.pᷣ verecũdia voluit confiteni. Moꝛtua autẽ abba⸗

tiſſa cõi cõcoꝛdia iſta electa eſt in abbatiſſam ꝓpter ex

empla exterioꝛa ſanctitatis eiꝰ. q̃ ſimiliter in magna
auſteritate degebat ⁊ gubemat monaſteriũ. Et poſt
multa tꝑa infumata grauiter rogauit eã quedam ex
ipſis monialibo ſibi magis familians vt ſi continge
ret eã decedere ſibi pꝰ moꝛtẽ apparert ad intimandũ
ſtaiũ ſuũ quod illa ꝓmiſit dño diſpenſante moꝛtua
igit᷑ cũ monisles expectarent de die in diẽ illaʒ mira
culis illuſtrari.quadaʒ nocte apparuit ulli cui ꝓmiſit
tota turpis ⁊ triſtis.Et recognoſcẽs eã cũ interroga⸗
ret de ſtatu eiꝰ reſpondens ait. Dãnata ſum ꝑpetuo
in igneʒ eternũ að illa ſtupens ait. Quis g̊ poterit
ſaluꝰ fieri ſi tu q̃ vitam tãſingularẽ. tãirrepᷣhenſibilẽ
tãauſterã in ſeculo ⁊ monaſterio tenuiſti.ſaluata nõ
es: Quiilla.Nõ mireris.qꝛ vna ſola cã dãnata ſum

ex eo videlʒ ꝙ in peccatũ carnis in ſeculollapſa p ve⸗-

recũdia nũqᷓ; volui cõfiten.Et ſic declinãtes ⁊c.

Ouantũ ad tertium S.I

declinat qᷣs in obligationẽ circa pnĩe ſacramẽtũ. qñ

nõ facit pnĩam ſibi iniũctã.vel nõ vt debet. Math.
liij. Facite fructꝰdignos pnĩe. Cum g̊ auis non facit
pnĩam ſibi iniunctã ꝓ moꝛtalibo ex negligẽtia dimit
tens moꝛtaliter peccat.qꝛ ſub pᷣcepto adullud tenet᷑.
Secꝰ ſi dimitteret ex impotentia.debet tñ facere tũc
ſibi commutare:in aliud ab illo imponẽte velalio ſi

ipſiꝰ copiam babere nõ põt. ⁊ opoꝛtet iterare cõfeſſio

nẽ ſi ex negligentia dimiſit vel etiã obliuione ſi alteri
confite?.· Scðdðo declinat nec agit fructũ digne pe
nitẽtie qñ facit pnĩam iniunctã ſed nõ alia ad que te
te net᷑. vt reſtituere cũ poſſet ſubſtantiã alienã vel res
alienas. Nã ſi ꝓpoſuit res iſtas facere in confeſſiõe.⁊
poſtea ꝓpoſitũ ex auancia vel negligentia dimutit vl

omittit facere cũ debet.tũc recidiuat ⁊ intrat ſtatum

dãnatiõis. XLertio ciʒ facit penitentiã iniũctã ſed

nõ in ſtatu gre recidiuãs in aliqðᷣ moꝛtale ante com⸗

plerã ſatiſtactionẽ iniunctã talis vtiq; debet nihilo⸗
minꝰ pficere pnĩiam.qꝛ implẽdo ſaltem ſatiſfacit pᷣce⸗

pto ſacerdotis iniũgentis ſibi pnĩiam. Sed illa pars
quã pficit in moꝛtali nõ valet ſibi ad id ad qð eſt oꝛ
dinata.iſ.ad diminuendũ de pena tpali hic vł in pur

gatoꝛio ſibi debita ꝓ peccatꝭ.⁊ ſi poſt lapſum in moꝛ
tale cõterit᷑ de peccato etiã aoñ confeſſionẽ pnĩa iniun

cta ipſaʒ ꝓſequendo valebit ſibi in aſpectu dei ad di

minutionẽ pene. Sed vtꝝ talis teneat᷑ iterare confeſ
ſionẽ vel pniam iniunctã.qui ſcʒ eã ꝑfecit in moꝛtali
de neceſſitate ſalutis.dico ꝙ nõ. Sed hãc qõem dil⸗
fuſe habes in.iij.ꝑte.ti.de ſacramẽtis.in.c.de ſatiſſa
ctione.Et vtꝝ etiã quis tencat᷑ ſtatim ↄfiteri ꝑpetra

to moꝛtali pctõ. ibi habes in.c.de cõfeſſione.videlicʒ

ꝙ non tenet᷑ de nccteſm tho.richar.pe.qᷓ;uis ſit peri
culoſum differre.⁊ ideo ꝑſuadere opoꝛtet vt q;citius
De conditionibo cõfeſſiois ⁊ de fructibus eiꝰ⁊ exhoꝛ
tationibo ad ipſam ibi babes.

Laplm.ix.de negligetia circa ſacramentũ eucha⸗

riſtie ſumendũ.

Egligentia nõ modica

exhibet᷑ circa ſacramentum euchariſtie ſu
mendũ.cum etiã teneat᷑ quilibet ſemel in
anno cõicare in paſcha.vt dicu decre.oĩs.ſde pe.⁊ re
miſ.ſuperiꝰ allegata.Et pꝛimũ dubiuʒ qð circa hoc
occurrit eſt tud. UVtꝝ ſatiſfaciat pᷣcepto eccłie de
coione ſemel in anno ſumẽda qͥ cõicat feria quinta in
cena dñi velin paraſceue.vel in ſabbato ſctõ.vel alia

die infra annũ. Ad qð dicendũ ꝙ lʒ quidam dicant

hoc ſufficere ſi quis tñ bene reſpicit textũ decre. qͥ di
cit in paſcha videt᷑ ꝙ non.nã paſcha dicit᷑ dies dñice
reſurrectõis. Interptat᷑ enim tranſitꝰ. qꝛ xpᷣs traſiuit
illa die de moꝛte ad vitã ĩmoꝛtaleʒ. ipſa tñ dies cum

duobus ſequentibo quoſi ꝓ vna reputat᷑quo ad ſo⸗

lẽnitatẽ officij ſilem.vñ etiam pꝛo cõione ꝓ vna pñt
cõputari.Et ↄgruẽtiſſime ecclłia ſtatuit in die ſoleniſ
ſimò feſti ſupꝛa oẽs fideles ſumere debere ſacramẽtũ
oĩm maximũ ⁊ reuerendiſſimũ.cuiꝰ q̃ſi vigilia ad ſe
pꝛeꝑandũ ad ipſius ſumptionẽ eſt tota.xl.pꝛecedẽs
Et anto.de bu.eximiꝰ doctoꝛ vtriuſq; iuris dicit ſu⸗
per.c.⁊ ſi iudeos:.extra de iude. Nõin die reſurre⸗
ctionis ẽ ſumendũ coꝛpꝰ xpᷣi.hoc ſermocinabant᷑ ad
populũ eximij pᷣdicatoꝛes dñs Jo.dñici.⁊ ſanctꝰvin
centiꝰ qui claruit miraculis. ec obſtat huic ſnĩe il
lud.c.de cõſe.di.ij. In cena dñi a qͥbuſdã. vbi dicił
in die cene eſſe cõicandũ.qꝛ vt dicit glo.ibi. illa cõio
eſt religioſoꝝ. ſcʒ in cena dñi.oẽs enim ſe cõicant in

miſſa maioꝛi.qͥ ctiam per hãc nõ omittunt cõionẽ in

die reſurrectionis vel põt dici etia; g lud/c babuie

.——— — — —

— —

plus ſa piunt qᷓ; opꝛtet ſapere.

locũ qud ad oẽs tꝑe antiquioꝛi qñ fideles nõ ſolũ in
dñica reſurectionis.ſed ſingulis diebus dñicis cõ⸗/
municare ſolebãt.vt de cõſe.di.ij.cõicandũ.Et ſi di

cat᷑ ꝙ pꝛeceptũ de cõione nõ refert᷑ ad diem determi⸗

natũ.ſed ad ſemel cõicandum. Reſpondet᷑ ꝙ exquo
dies determinata ponit.refert etiam ad ipſum diem
exquo ratio huiꝰ eſt in pꝛõptu.vt ſupꝛa dictũ eſt. vel
ſaltẽ negari non põt quin ſaltẽ ſit dubiũ vtrũ intẽtio
legiſlatoꝛis etiã determinaret᷑ qagl diem pꝛefixaã. ⁊ tüc
ſtanũ eſt littere que diẽ ponit. ⁊ cũ in dubijs tuti⸗
oꝛ via ſit eligẽda.extra de ſpõ.c.iuuenis. ⁊ tutioꝛ via

2.

ſit cõicare in die reſumectiois. quare nõ potiꝰillud te
nendũ ⁊ pꝛedicandũ. Si quis tñ eſſet ita occupatꝰ

in die feſto reſurrectõis ꝙꝙnõ poſſet buic vacare.ſiad

pꝛeparandũ foꝛte cum buiuſmodi poſſet eps vel cõ⸗

ſeſſoꝛ licentiare. vt in aliquã diem pᷣcedentẽ vt ſequẽ

tẽ cõmunicaret. Sed ꝙ aliqui vel alique hoc faciant

vt quaſi liberiꝰ liceat eis vacare oꝛnatibo.tri udijs.
ludis.põpis.laſciuijs.in feſto reſurrcctiõis.ᷣ eſt con
tra intentionẽ ecccleſie que vult fideles illa die p cete
ris vacare deuotiõi.Dies etiã pꝛecedentes ſunt ma⸗
gis inductiui ad deuotionẽ ex ipſis officijs qᷓ maxĩe
requiritur in acceſſu ad ſacrm. Quia tñ multi pꝛe⸗
dicatoꝛes ⁊ magni pdicant aiqñ contrarium illi qui
ex doctrina eoꝝ putantes ſibi h licere cõtrariũ faciũt
nõ puto condenandos vttranſgreſſoꝛes pᷣcepti. niſi
eſſent pertinaces ⁊ conſtaret etia de cõtrario. Et qui
boc pꝛedicant.ſ.alia die qᷓ; in paſcha cõmunicandũ

negligẽtia cõmittit᷑ ⁊ valde graue peccatũ circa iſtud
ſacramentũ ſumendn. L
Pꝛimo omittendo indebite eius ſumptionẽ.
Scðo accedẽdo indigne ad cõionem.

Tertio exhibendo ſe tepide pꝰ acceptationẽ.

Et de his põt intelligi illa ĩpꝛecatio ps. ⁊ cõtra iſtos

vvi ait. Fiat menſa eoꝝ.iicomunio eis paſata. ⁊ pꝛo
eis fiat.i.fiet coꝛã ipſis in laqueũ.in retributiones. et

in ſcandalũ.Obſcurent᷑ oculi eoꝝ ne videant.⁊ doꝛ⸗

ſum eoꝛum ſemper incurua. Effunde ſuꝑ eos iram

tuã. ⁊ furoꝛ ire tue cõpꝛehẽdat eos. Fiat habitatio eo
rum deſerta.qð poteſt exponi de non cõicantibus ⁊
male cõicantibꝰ.vt in fine capłi exponet᷑.
Muantum ad pꝛimum .I.
dicit ſapiẽs. O ;ᷓ ſuauis ẽ ſpũs tuus in nob dne.i.
;dulcis affectꝰ tuꝰ ad nos.lã angeloꝝ eſca nutni⸗
uiſti populum tuũ dñe ⁊ panẽ de celo pꝛeſtitiſti eis.
Saßp. xvi. Et populo quidẽ bebꝛeoꝝ figuram exhi⸗
hendo.ſ.manna ſuaue.Sed populo xpᷣianoꝝ figu⸗
ratũ.ſ.magnificũ ſacrm. Sed ſicut ingratꝰ ille popu

lIus dixit. aia nra nauſeat ſuꝑ cibo iſto leniſſimo ali⸗

os appetens cibos ⁊ viliſſimos. Ita płs xpᷣianus
tãto intioꝛ q̃nto bñficiũ cõceſſum ẽ incõꝑabilr ma
ius.q̃ſi reputũs cibũ ſacr̃alẽ vilẽ nõ curãs de eo appe
tẽs vana ⁊ viliſſima reſpectu ſpũaliũ.Omittũt autẽ

ingebite ſumere q̃drupir.

Aliqui ex obſtinatione.
Aliqͥ ex falſa humiliatione-
Aliqui ex ignoꝛatione.·
Aliqui ex tepefactione. H
Etr obſtinatione dimittunt multi quit perma/

–

Etnõndũ ꝙtriplex

—

Ceapituluuu .IX.

nentes in odio vel derentione aliquoꝛum vel luxn⸗
ria vel alio moꝛtali peccatoquia nolũt peccatum i⸗

lud dimitrere. nolũt etiã cõmunicare.⁊ ꝙ nõ velint cũ

hmõi peccatis cõmunicareminus male faciunt q; ſi
cũ illis cõmunicarent.ſed nõ ꝓpterea excuſant᷑a moꝛ⸗
tali omitrẽtes cõmunionẽ.qꝛ nec ꝑplexi ſunt.ſᷣm tho
mã in.iiij. Nam poſſunt ⁊ debent dimittere peccata
ulaz nõ ꝑmanere in ſua obſtinatiõe cũ de die in diez
immo de pũcto in punctũ poſſint moꝛi⁊ ꝑpetuo dah/

.

nari. Fit ergo eis meſa cõmunionis in laqueũ pecca⸗

ti. qð cõmittũt omittẽdo eam. Ex falſa hũiliatiõe
dimittũt illi qui reputãtes ſe peccatoꝛes ⁊ indignos
tanto ſacramèto nolunt cõmunicare.Equidẽ ſi atren
datur magnitudo exiſtentis in ſacramẽto ſolũ. nulla
creatura inueniet᷑ digna eo. Nec apli ſancti nec mar⸗
tires. Sed nec hoc dnñs requirit a nobis.ſ.tantam dt
ſpoſitõem⁊ ſanctitarem.quantã meretur maieſtas eꝰ
ſed quãta eſt poſſibilitas fragilitatis noſtre. nec req⸗
rit ꝙ efficiamur impeccabiles.ſed ꝙ doleam? de pᷣte
ritis pponamus firmiter in futuꝝ abſtinere occa ſio
nes ꝓximas euitãdo. Ilam ⁊ petrꝰcũ alijs apoſtolis
digne ſumpſerũt ſacramẽtũ in die cene. 2 m̃ inde ad
modicũ petrꝰ chꝛiſtũ negauit ⁊ moꝛtaliter peccauit.
et alij fidẽ ꝑdiderũt. Falſa vtiq; hũilitas eſt q̃ frangit
pꝛecepta.debuit potius quilibet petrũ imitari dicen
tẽ Luc.v. Exia me dñe quia homo peccatoꝛ ſum.⁊
tamẽ non recedebat ſed adherebat ei Ex ignoꝛantia
dimittunt qui neſciũt ſe ad hoc teneri:. ſed ignoꝛãtia
iſta ñ videt᷑ excuſare. cũ ſit comune pꝛeceptũ eccleſie
quod ad omnes extenditur. ⁊ ignoꝛantia facti nõ iurꝭ
excuſat. de re. iur.li.vi. Et pꝛecipue in locis vbi iſta
pꝛedicantur aut de facili ſciri poſſunt. Sed in locis
ſilueſtribo vbi ſacerdotes ſunt ignoꝛantes. ꝙ non ſo⸗
lum iſta non vnũciant ſed foꝛte retrahũt dicẽtes.nõ
ſumendã cõmunionẽ niſi in moꝛtevela ſenibus.poſ
ſent magis excuſari · Ex tepiditate omittũt quibo
videtur laboꝛ ſe pꝛepareꝛ ad cõfeſſionẽꝛ ad comunio
nẽ qui implicant᷑ terenis.ꝙ poſtponũt de facili ſpiri
tualia etiã eis neceſſaria. Fit ergo iſtis menſa in laqͥ
um peccati moꝛtalis ꝓpter ſua negligentia. Si quis

aut omitteret ex aliqua impotẽtia vel cauſa rõnabili

puta quia eſt in man conſtitutus in paſcha. vel eſt
clauſus in caſtrovel in carcere vbi non poteſt habere
ſacerdotem vel etiens domum ttmert inimicos capi
tales. vel de licentia confeſſoꝛis ⁊ huiuſmodi.iſte nõ
peccat habendo deſiderium ſumendi.⁊ pꝛopoſitum
quando poterit ſupplere defectũ. Sed impedimeto
ſublato tenetur cõmunicare.alias tũc peccat moꝛtalt
Et in huius figurã legitur in veteri lege ꝙ illi qui nõ
poterãt comedere agnum paſchalem deſignantẽ ſaẽ⸗
mentũ in feſto pꝛopꝛio paſche. debebant in menſe ſe⸗
quenti ſupplere defectum alias grauiter peccabant.
Sed dubitan poteſt in qua etate teneantur puen
cõmunicare.nam poſt pubertatẽ dubium nõ ẽ quiu
obligentur ſi ſunt ſane menns. Et poteſt ſatis teneri.
ꝙ ſecundũ qð poteſt confeſſoꝛ ex confeſſione eoꝝ per
cipede vſu rarionis eoꝝ maioꝛivel minoꝛi. ſic poteſtrꝰ
debet eis cõſulerevel arrare ad cõionẽ. Sed paretes
q;uis ad cõfeſſionẽ debeũt qdãmõ cogere ſicꝛ mgfi
ſchola viñ ãt ſic ad cõmũiõʒ. ſz debẽt bñ eos hoꝛtari
ſi vident eos hbabere bonam diſcretionem. vel dimit⸗

)

tere in iudicio cõſeſſoꝛum ſuoꝛum Retrabendo autẽ

eos ſolum ex hoc qꝛ ſunt parui:⁊ quia non eſt demo

—

re patrie pueros qᷓ;tũcũq; habeant vſum rõnis ꝙ cõ

municẽt.grauiter peccant.

— —
Muantũ ad ſecundum.. ii
pꝛincipale ſcða negligentia mixta ſacnlegio eſt cum
qs accedit indigne ad cõionẽ.de q̃ apłus.i oxꝝ xi.
ait.Qui mãducat ⁊ bibit indigne iudiciũ ſibi mãdu
cat ⁊ bibit nõ diiudicans coꝛpꝰ dñi.i.nõ diſcernẽs
ab alijs cibis cõtbus ad quos ſumẽdos accedit᷑ſine
cõſiderotione.⁊ glo.ibi iudiciũ ſibi mãducat ⁊ bibit.
id eſtac ſi epᷣm occiderit.puniet᷑ fit autẽ indigna ac
ceſſio qᷓdrupliciter. Pꝛimo qꝛ cũ moꝛtalis peccati
remoꝛſione. Scõðo quia ſine mentis diſcuſſiöõe.
Tertio qꝛ ſine criminalis cõfeſſione. Quarto qꝛ ſi
ne nitus obſeruanõe. Et de oĩbus his verificat᷑ illud
põ. Fiat mẽſa eoꝝ coꝛã eis in laqueũ.ſ.peccati moꝛ⸗
talis.⁊ de pᷣmo nulli dubiũ qͥn moꝛtalit᷑ peccet qͥ ac⸗
cedit ad ſacramentũ cum cõſcia peccati moꝛtalisqð
eſtimat ſe habere etiã ſi ↄſãam erroneaʒ haberet niſi
eã deponeret ad arbitriũ boni virie Nimiã enim irre
uerentiã facit ſacramẽto. Uñ augꝰ. Si mens in affe
ctu peccãdi ſit.grauari potiꝰ euchariſtie ꝑceptiõe di⸗
co q; punficani.de ↄſe.di.ij q̃tidie.Et yſido. Qui ſce
lerate viuũt ⁊ cõicare nõ deſinũt pucantes ſe tali cõ⸗
munione mũdari ſciãt ſe nihil pꝛoficere.dicente ſcri⸗
pturaNũquid carnes ſancte auferent a temalicias
tuas.q.d.nõ.ſed addent.de ↄſe.di.ij.qͥ ſcelerate. Si⸗
milis ẽ hic iude de q̃ dicit᷑ Joh.xiij. poſt buccellã in⸗
troiuit in eũ ſathanas.ſ.ꝑ ſpecialẽ malicie nouũ effe
ctum.· Qui etiã accedit ſine cõpetenn diſcuſſione
ↄſcie.pꝛopter qð qꝛ non recogitauit vitã ſuã.aliqua
moꝛtalia bʒ de quibo nõ eſt còtritꝰvel confeſſus.de qᷣ
bus nõ habet remoꝛſum talis etiã peccat moꝛtaliter
faciẽs ð illud apoſto.i.Coꝝ.xi.Pꝛobet aũt ſeipᷣm hõ
⁊ ſic de pane illo edat ⁊ de calice bibat.i.examĩet cõ⸗

ſcſam ſus. hoc autẽ multis euenit quicũ ſint in gra⸗
uibꝰ peccatis fraudiũ.⁊illicite acquiſitoꝝ vel nõ con

fitent᷑ de eis.vel ad cõfeſſoꝛes accedũt qui nõ intelli
gũt facta eoꝝ.⁊ cõfeſſis quibuſdã mĩmis de alijs di
cũt ſenõ habere ↄſclam. Sed ignoꝛãtia eoꝝ nõ excu
ſat.qꝛ craſſa eſt. Qui etiã poſt cõfeſſionẽ factã inci
dunt in aliqð moꝛtale vl etiã recoꝛdant᷑ de aliq̃ moꝛ
tali qð ex obliuione dimiſerũt.⁊ multomagis ſi ex ve
recũdia illud tacuerũt.ſi accedũt ſine cõfeſſione llloꝝ
ad cõionẽ.etiã ſi eſſent cõtriti peccant moꝛtalit᷑.qꝛ re⸗

quirit᷑ nõ ſolum cõtritio ſed etiã reconciliatio ecclie ꝑ

cõfeſſionẽ de moꝛtalibus ad cõionẽſᷣm tho.in.iiij. et
alios doctoꝛes. Et idẽ ſi dubitaret pbabilit illud eſ⸗
ſe moꝛtale vel nõ. ⁊ hoc niſi eſſet ſacerdos qui habe⸗
ret celebꝛare.als ſequeret᷑ ſcandalũ ⁊ ille nõ haberet
copiã cõfeſſoꝛis.tũc ſufficeret cõtritio cũ ppoſito con
fitẽdi.ſ.qᷓcitiꝰ*. Qui etiã accederet ad cõionẽ nõ ie⸗
ſunus.qꝛ.ſ.poſt mediã noctẽ ſumpſiſſet aliqᷣd ꝑ mo⸗
dum cibi vel potꝰ q;tũcũq; paꝝ etiã aquã vel modi
cũ ʒinʒiberis ⁊ hm õi:peccaret moꝛtaliter.qꝛ cõtra oꝛ
dinationẽ eccle ſie. de coſe.di.ij. liquido. Siliter qui
excõicatus ſcient᷑ minoꝛi excõicatione accederet ante
abſolutionẽ ab ea. Iſtis fit menſa eoxꝝ in laqueũ,

——ʒ— — -—

●
— 1.. .
Quantũ ad tertium J.m.
Tertia negligẽtia eſt qũ ſumpto ſacramẽto nõ appli
cat ſe oronibo aut alija diuinis officijs.ſed ſine nccte
vꝛgente applicat ſe ad mũdana ⁊ vana.diſcurrit hĩc

——

inde ⁊ qð peiꝰ eſt reuertit᷑ q;citiꝰad vomitum. Iſte ſi

milis ẽ iudeis.qͥ dñica in ramis palmax ſuſceperũt
xpᷣm cũ magno honoꝛe.⁊ in ſequenti ſexta feria eiece⸗
rut eu extra ſuã ciuiigtẽ cũ magno vituperio ⁊ ↄu⸗
melia.Sic iſti ⁊ ſi deuotein ſacrameto xpᷣm ſuſcipi⸗
ant.exquo nõ attendũt ad ↄſeruandã gratiã receptã
ſed q;citiꝰ ſe applicant ad ea q̃ ſunt occaſio ruine ſue
eijciũt xpᷣm a ſe ꝑ gram.de quibo verificat᷑ illud apli
ad Hebᷣ.vi. Rurſus crucifigeẽtes dei filium in ſemet
ipſis ⁊ oſtentatui hñtes.⁊ vt dicitaugꝰ. Clulnꝰ itera
tũ tardiꝰ ſanat᷑. Sed queri põt vtꝝ qui omiſit cõ
munionẽ in paſchate ex negligẽtia cũ peccauᷣit moꝛ⸗
taliter vtꝝ teneat᷑infra annũ ſequentem añ aliam cõ
munionẽ ſupplere defectũ cõmiſſum.i.cõicare. ita y
nõ faciẽs peccet moꝛtalit᷑. Et eadẽ queſtio põt moue
ri de cõſeſſione omiſſa. Ad qð dicendũ ꝙ dato ꝙ la⸗

„

cere deberet excõgruitate ⁊ ad bᷣ eſt inducendꝰ ꝑſua
ſionibo ſi als idoneꝰ eſt. non tñ videtteneri ex neceſſi
tate ita ꝙ nõ faciens peccet moꝛtalit᷑.Qð patzʒ ex ſili⸗
bus multis.Si quis enĩ omittit ieiunarevna die de
terminata qð habet ex voto.vt vigiliã.b. marie ma⸗
gdalene ſcienter ⁊ ex negligẽtia.peccat vtiq; moꝛtalit᷑
Slliter omittẽdo ieiuniũ eccłie.Sed qͥs dicit ꝙ ad⸗
huc teneat᷑ ſupplere in alia die.als peccat iteꝝ moꝛta
liter. Et idẽ de violatione feſtoꝝ. de omiſſione miſſe
⁊ alijs. hoc enĩ ſi veꝝ eſſet ꝙ teneret᷑ de neceſſitate cũ
q̃tidie obliget᷑ ad illud quouſq; ſuppleatimulta pec⸗
cata mortgltosmitterel faciẽdo ſolũ contra vnũ pᷣ⸗
ceptum.⁊ ſic ecclia laqueos inijceret aĩiabus. qdð ca⸗
uet. xx vi.q.i.viduas. Gñ fateoꝛ ꝙ qñcũq; ⁊ quotiẽſ
cũq; facit ſibi illã diſpoſitionẽ actualem in mente fir
miter nõ confitẽdi ⁊ cõicandi ꝓut mandat eccleſia to
tiens peccaret moꝛtalit᷑. Sed eccleſia tm̃ ſeł in anno
obligat ad illa. Notat aũt ps.lxviij.ſeptẽ nocumẽta

queeueniũt nõ cõicantibus vel male cõicantibo in il

lis verbis.ps.fiat menſa eoꝝ 1c. Pꝛimo quideʒ
alam peccato illaqueat.qꝛ cõmittit vnũ peccatũ ſpe

ciale moꝛtale qð notatur ibi: fiat menſa eoꝛum in la

queũ. Scðo damnationẽ eternam pꝛeparat.qꝛ ſi
moꝛit᷑ nõ penicẽs de hoc. ad infernũ vadit quod no
tatur ibi. In retributiones. Tertio ꝓximũ ſcanda
liſat inducẽs ſuo exemplo ad ſilia.⁊ faciens male de
ſe iudicare.qð notat᷑ibi.in ſcandalũ. Onarto mẽ
tem excecat.ſicut enĩ per dignam cõionem illumina
tur.ita de cõtrario excecat᷑ ibi obſcurentur oculi eoꝛũ
ne videant. Quinto tẽptationibo ſubiugat.qꝛ dia
bolus habet maioꝛẽ poteſtatẽ.ſuꝑ eum cũ non ſit ar
matus ſacramento ibi.Et doꝛſum eoꝝ ſuꝑ incurua.
Sexto deũ iritat cõtra ſe ad ĩmittendũ ei diuerſa
flagella ⁊ mala.ibi.Effunde ſuꝑ eos inrm. Septi
mo gratuitis ſpoliat.qꝛ omnibus bonis ſpiritualii
bus ⁊ virtutibꝰ.ibi.fiat habitatio eoꝛum ⁊c̃.
gitur in vitaſpatrũ.ꝙ cũ qͥdã iuuenis philocaptꝰde
qdã ↄiugata queſiſſet ꝑ multos modos rem babere
cum ea.⁊ illa vt honeſts recuſaſſet. indignatꝰ ꝓcura

uita quodam iudeo maleficium vt eam dementarer

NMr.;M. frõoõäs

ſacto ita dſab olus opatus eſt vt fantaſia eiꝰ? oim
aſpicientiũ il

lam coniugataʒ equꝗ eſtimaret.⁊ equa
oculis oĩm videret᷑. Circa qð poſt plura remedia du
ctus fuit a marito ad ſanctũ machaniũ in beremũet
cũ aliqui ex diſcipulis intellexiſſent caſum miſeran⸗
dũ qru oculis illa mlier ducta eq apparebat. retule/
rũt ſancto machario in cella oꝛanti.⁊ egrediẽs cellazʒ
⁊ videns eã vt feminã.qꝛ dyabolus nõ poterat ita ꝑ
ſtringere oculos eiꝰ ⁊ fantaſiã ĩmutare vt alioꝝ. deni
ſit eos dicẽs. Ego feminã videoquã equam dicitis.
Etintelligẽs opꝰ dyaboli oꝛauit pꝛo ea ⁊ ceſſauit lu
dificatio la⸗: declarauit ſibi machari' ꝙ permi⸗
ſerat ei deꝰ.lʒ eſſet honeſta.qꝛ nõ ibat ad eccleſiam.⁊
nõ cõicabat vt faciebant tũc fideles.De alijs defecti
bus qui cõmittunt᷑ in miſſa.⁊ circa materiã ⁊ foꝛmã

ſacramentoꝝ habes in.iij. ꝑte.Et ibi etiã qũo qͥs de

beat accedere.⁊ de fructibo ſacramẽti ⁊ multis alijs
¶ Caplim decimũ de omiſſiõe circa diuina ⁊ pꝛeſer⸗

fm miehfG Y è„
BGt etiã alia negligen

circa diuina quam frequenter incurrũt ⁊
Vlaici ⁊ clerici ac religioſi. Uñ de quodam
rege.ſ.oʒia dicit᷑.ij. Parał.xxvi. ꝙ eleuatũ eſt coꝛ eiꝰ
⁊ neglexit dñm.i.diuina.Et de leuitis qui erãt circa
diuina occupati dicit᷑ ꝙ leuite egerũt negligentiꝰ ij.
Paralip.xxiiij.Et loquit᷑ de pertinentibo ad templũ
⁊ cultũ diuinũ.Eſt autẽ triplex negligentis circa di⸗

uina.ſ.Circa miſſe auditionẽ. Circa pꝛedicatiõis at

tentionẽ. Circa officiatiõis ſolutionẽ.

Muantum ad pꝛimum.ꝗ. I.

quicũq; ex negligentia mere omittit audire miſſlamn

diebo dñicis ⁊ feſtiuis cum poſſit peccat moꝛtaliter.
Facit enĩ contra pꝛeceptũ eccleſie.qð babetur de cõ⸗
ſe,/dii. vbi dicik. Miſſas ſecłaribo totas audire die
dñico ſpeciali oꝛdine pᷣcipimus.ita vt nullus añ bñ
dictionẽ ſacerdotis egredi pᷣſumat.hoc expꝛeſſe dicũt
doctoꝛes in.iiij.pe.de palu.tho.⁊ alb.⁊ alij.⁊ glo.in
dicto caplło.Et vt dicit pe.de palu.in.iiij·Nõ excu⸗
ſant᷑ ab hoc pᷣcepto itinerãtes ſi cõmode audire pñt
als ſecꝰ.puta aliqs eſt in ſocietate aliquoꝝ qͥ nolũt
expectare miſſam ⁊ ſine ſocietate illa nõ bene põt iter
facere.vel qꝛ ignoꝛat viaʒ qꝛ difficilis ẽ ⁊ periculoſa.
vel qꝛ nõ eſt tuta a latronibo.vel qꝛ ab illis hʒ expen⸗
ſas itinenis ⁊ hmõi.excuſat᷑ hic ſine dubio. Occur
rũt autem circa boc pceptũ plures queſtiũcule.Et
ma eſt. Utrũ teneant᷑ clerici ⁊ religioſi ad hoc pᷣcepti
ꝙ nõ.qꝛ textꝰ dicit ſecularibo.ergo qͥ nõ ſunt laicinõ
obligant᷑ ꝑ ar.a ↄꝛijs.di.xxv.qlis.Qð ſentire videt
ſlo. biblia quodã q̃libet. Sed tutioꝛ ⁊ rõnabi
ioꝛ ẽ opĩo archi.in roſario ſuꝑ dicto ·c. dicit enim ꝗ
ibi vacat ar. a ↄꝛijs ꝑ ar.a minoꝛi. Si enĩ tenent᷑ ad
hoc laici multomagis clerici ⁊ religioſi qͥ ad maioꝛa
tenent᷑.⁊ qͥ totaliter ſunt deputati dĩno cultui. vt.xij
q.ũ.duo ſunt.⁊ ꝑmaxime cultꝰ diuinꝰ in miſſa exhi
bet᷑. Nec mẽti occurrit aliqð generale pᷣceptũ ad lai⸗
cos ad qð clerici nõ teneant᷑ cũ debeãt eſſe exempluʒ

—Ee

ceterox. ⁊ als pcellere populũ/vt di xxv.S· cniminis.

Capitulum X.

Hec põt boc eos deobligare ab h̊ pꝛecepto.qui ten?
tur qͥtidie ad hoꝛas canonicas.qꝛ etiã religioſi obli⸗
gant᷑ ad ieiunia ſui oꝛdinis ⁊ nullꝰ dicit ꝑ hoc qn ob
ligent᷑ ad oĩa ieiunia eccleſie.⁊ ſacerdotes qͥ pluries ĩ

fra annũ celebꝛãt credo teneri ad pꝛeceptũ de cõione

in paſchate.vel ad celebꝛationẽ niſi haberent legitti⸗
mũ impedimentũ. Oẽs igit᷑ indiſtincte puto teneri
illo pᷣcepto clericos ⁊ laicos.⁊ religioſos audire vide
lʒ miſſam vel celebꝛare. Scðm dubiũ eſt vtxꝑ die
bus feſtiuis ex pᷣcepto ecclłie teneatur qis audire miſ⸗
ſam ſicut diebo dñicis.⁊ videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ decretũ illud
loquit᷑ de dñicis diebus nõ alijs.ſed credo Zꝛium.⁊
rõ eſt.qꝛ vbi eadẽ rõ ibi ⁊ idem ius eſt.nã de ſiłibus
idem ẽ iudiciũ. Ratio autẽ quare fuit hoc ſtarutũ.ſ.
de auditu miſſe videt᷑ fuiſſe vt ſaltẽ in h modico va⸗
cet᷑ diuinis. Sed non alia de cã fuerunt addus alia
feſta ad dies dñicos ſub pᷣcepto feriationis niſi vt va
cet᷑ diuinis. ergo videt᷑ ꝙ iſte modus determinatus
ꝑ eccleſiam in vacãdo diuinis die dñico per auditũ
miſſe debet extendi ⁊ ad alia feſta. Pꝛobat᷑ hoc idem
per hoc qð habet extra de paroch.c.ij. vbi cũ agit᷑ de
auditu miſſe addunt᷑ad dñicos dies ⁊ alia feſta. In
cipit enĩ ca.vt diebus dñicis ⁊ feſtiuis. Conſirmat᷑
hoc idem ex ſentẽtijs quoꝛũdam doctoꝝ dicentiũ.ꝙ
in q buſdã caſibus vt patet.sð.inſiſtendo operibo ſer⸗
uilibus.i.manualibo diebus feſtiuis excuſant᷑ a vio
latione feſti.dũmodo nõ dimittunt diuima.i.miſſaʒ
hoc ſentire videt᷑ Jo.an.in noueł. Et pe.de palu.ex⸗
pꝛeſſe hoc dicit in.iiij.parte.c:qui in die ſoleni.de cõ
le. di. i. Tertiũ dubiũ ẽ. vtrum teneat᷑ quis audire
miſſam diebo feſtiuis a pꝛopꝛio ſacerdote parrochia
li ſeu in pꝛopua ꝑꝛochia.⁊ videt᷑ ꝙ ſic:qꝛ decre. exira
de ꝑꝛo.c.ij. dicit. ꝙ qui contempto pꝛopꝛio ſacerdote
audit miſſaʒ in alia eccleſia debet expelli ⁊ remitti ad
eccleſiã ſuam exquo contranũ faciendo videt᷑ eſſe cõ
tra mandatũ eccleſie. Ad quod dici põt dupliciter.
Vno modo eccleſia intendat per hanc conſtitutio
nem remouere contẽptumi.rebellionem ⁊ deſpectuʒ
ſubditoꝝ erga pꝛelatos ſuos qui ſunt ſacerdotes ꝑ⸗
rochiales.⁊ ſic mãdat ꝙ qui ex contẽptu ſui ſacerdo⸗
tis accedit ad audiendũ diuina in alia eccleſia qᷓ; p⸗
pꝛia expellatur de alia eccleſia vt de contẽptu reſipi⸗
ſcat. Ad hoc facit qð dicit Inno.pater iunis ſuꝑ di⸗
cto.c.videlʒ ꝙ parrochianꝰ ſi non faciat hoc ex contẽ
ptu ſed ob aliam iuſtã cauſam nõ eſt eijciendus de
eccleſia.ergo nõ peccat. Satis iuſta cauſa ẽ ſi ob ma
ioꝛem ſui deuotionẽ hoc faciat. Alio modo poteſt
dici.ꝙ ſi contemptꝰ ſumał large. ſcʒ ſolum pꝛo eo ꝙ
nõ audit miſſam eiꝰ ⁊ officiũ.non tamen contẽnen⸗
do ſacramenta vel ipſum. tũc qꝛ conſuetudo quein
hoc videt᷑ pꝛeſcripta ⁊ rationabilis.cum ſcʒ ob maio
rem deuotionem fit. tollar legem. extra de cõſue.c. ſie
Vbi eſt cõſuetudo audiendi indifferẽter in qbuſcũ⸗
q; locis.qð quaſi vbiq; eſt. nõ peccat qui audit miſ
ſam extra pꝛop:iã parrochiaʒ. Sitamen dyoceſan?ꝰ
hoc pꝛeciperet.ſcʒ audini in pꝛopꝛia parrochia obedi
endum elſer arg.l. ein quid ergo.⁊.c.ſmĩa. Male
tñ faciũt epi in follẽdo pias cõſuetudines cũ ſcanda
o populoꝛum, cum ⁊ grego.ſanctꝰpermiſerit ſacerdo
ces criſmaread tollengũ candalũ.vt.xcv. die puenie

⁊ mulea tolerent᷑ a ſanctis ꝓpter vitandum ſcandalũ
Quartũ dubium eſt vtꝝ teneał᷑ quis audire miſ⸗
ſam ꝓpꝛiam diei.puta dñica in aduentu. Ad te leua
ui ⁊cin ſeptuageſima. Circũdederũt me. in feſto na
tiuitatꝭ marie. Gaudeamꝰ ⁊c.Et videt᷑ ꝙ ſiciqꝛ extra
de cele.mil.c.ij repꝛehendunt᷑ qui dimittunt miſſas
pꝛopꝛias pꝛopt᷑ peculiares.i.pꝛopter alias que quis
dicere facit ob ſpecialẽ deuotionem ad illam.puta de
angelis vel moꝛtuis ⁊c. Rñ.nõ credo teneri ad pꝛo⸗
pꝛiam ex neceſſitate.qꝛ.c.miſſas.de cõſe.di.i.hoc di
cit.ſed indiſtincte.Sed audire debet pꝛopꝛiã qui
nouit diſtiuguere ex cõgruitate.⁊ ſᷣm hanc congruen
tiam loquit᷑ decre.S. eq; enĩ muliercule vel idiote
ſcirent diſcernere ſi eſt miſſa pꝛopꝛia vel alia.⁊ nimis
oneroſum eſſet ꝙ vnũquẽq; opoꝛteret interrogare ſi
eeſt miſſa pꝛopꝛia.⁊ in diũſis eccleſijs in eadem die fe
ſtilua erunt miſſe ꝓpꝛie variate. Repꝛebenſibile vtiq;
multũ videtur ⁊ ſi nõ dãnabile dimittere ꝓpꝛias oc⸗
currẽtes pꝛopter miſſas defunctoꝝ vel als ad inſtã
tiam laicoꝝ ſine cauſa multũ vꝛgenti.Docendus eſt
eni populus nõ ſequendꝰ. los quoq; ſi neſclũt eos
q̃d liceat qð ve non liceat.cõmonere nõ his conſenſũ
pꝛebere debemꝰ.inquit Celeſti.di.lxij.c. docendus.
Ouintum dubliũ vtruz ſit neceſſariũ ſenſim ⁊ di

ſtincte audire verba miſſe.ex eo qð dicit in dicto ca.
audire.Rñ.nõ.Nam tũc ſequerethoc incõueniens.

ꝙ qui audiret miſſam ab his qui ſubmiſſe dicũt cũ
multitudo adeſt qui remotiſunt nõ implerent pꝛece
ptum. Siliter ⁊ qui ſurdi eſſent vel hebetẽ audituʒ
habent. Ut ergo dicit hylanꝰ. intelligentia dictoꝝ e

cauuſis eſt aſſumenda dicendi.et᷑ de ver.ſig ⁊.xxij.q.

v.c. humane. Intentio g eccleſie in illo decreto eſt.

pꝛeſens ſit in miſſa ⁊ vacet deo. ſi etiã intelligẽs ẽ di-

gnũ ⁊ iuſtum eſt vtintẽdat ⁊ conet᷑ intelligere que di
cuut᷑ populo in miſſa. Sextũ dubiũ eſt de miſſis
notoꝛiũ foꝛnicatoꝝ. vtrum debeãt audiri.⁊ videt᷑
non.qꝛ expꝛeſſe ꝓhibuit eccłia.vt patet.xxxij.di.nul
lus.⁊ extra de coha.cle.⁊ mu.c.fi.Ad qð dicendum
ꝙ qꝛ illa iura fuerũt in concilio ↄſtantienſi vltimo fa

As modificata per ſpeciale decretũſ. ꝙ nullus tene⸗

retur tales euitare niſi eſſent publice denunciati.ideo
ppt audini. In locis autẽ vbi ſunt ⁊ alij nõ cõcubina
rij conſultiꝰ eſſet etiã tunc cõcubinarioꝝ miſſe nõ au

diri vbi ſine ſcandalo fieri poſſet. Sed pꝛeſuppoſito

ꝙ ſtaret ius antiquũ in ſuo vigoꝛe vbi nõ eſſent niſi
cõcubinarij.⁊ populus ignoꝛaret illã pꝛohibitioneʒ
meli?ꝰ eſſet eis ab illis audire q́; nũqᷓ; audire. ⁊ igno
rantia luris eos excuſaret nec eſſent ſollicitandi qñ ꝓ
uideri non põt ⁊ obuiari.vbi autẽ hanc cõſtitutionẽ

pꝓphibentẽ noſcerent abſtinere deberẽt ab eoꝝ miſſis.

ſed ad alios vadãt.⁊ ſi alios habere nõ poſſent excu
ſarent᷑ ab hoc pcepto nõ audiendo. Septimũ du
briũ eſt de eo qui dimittit aliquã partẽ miſſe puta in⸗
troitũ miſſe. videt᷑ ꝙ nõ ſatiſfaciat.qꝛ ca. Miſſas di
cit totas.i.integras.Rñ/ modicũ ꝓ nihilo reputa⸗
tur.de cõſe.di.ij.reuera.lec verba leg⸗ ita amare in
terpᷣtanda ſunt.ideo dicendũ eſt.ꝙ talis iudicandꝰ ẽ
ſeruatoꝛ pᷣcepti. Sed ſi dimitteret notabilẽ partẽ.pu

ns mediam vel tertiã panem ſecus. Seruitoꝛes etiã
milſe ſeu miniſtni qui diſcun ũt aliquando hincinde

pꝛo his que expechũt vt in miſſis ſolẽnibus ſit p thu
re. vino ⁊ huiuſmodi.intelligẽdi ſũt miſſe adeſſe etiã

pꝛo illo tempoꝛe. Item nec eſt neceſſe pluries audire

vt quidam putat.qꝛ dicit᷑in plurali miſſas. reſpicit
enim illud plurale ſeculares.cõtingit enim plures ſe
culares plures audire miſſas.quali diceret.quilibee
audit miſſam pꝛiuatam ſiue ſolennem que canta⸗

tur. que tamen a populo omni deberet audiri ex cõ⸗

gruẽtia.

De auitione miſſe in.F.

tegre poteſt exponiiſtud ps. Introite poꝛtas cius.ſ.

eccleſie in cõfeſſione.id eſt in pꝛincipio quado fit cõ⸗
feſſio a ſacerdote. Miſſa enim cõmuniter in eccleſia
Dicitur.⁊ pꝛopterea eccleſia edificatur vt ibi miſſa ce

lebꝛet. Na qᷓ;uis vt diatur de cõſe e.diele vnicuiq; lice
gt in domo pꝛopꝛia habere oꝛatoꝛiũ nõ tamẽ licet ibi

miſſas celebꝛare niſi in magna neceſſitate ⁊ cũ cõſen
ſu epiſcopi.vt dicit ibi glo.qð pꝛobat per duo capla
ſe. poteſt nihilominꝰ ex aliquo caſu miſſa ſub aliquo
Diuo celebꝛari ⁊ audiri. Nã valet illa cõfeſſio genera
lis dicta a ſacerdote vel ſeruitoꝛe cũ compunctiõe ad
remiſſionẽ venialium.⁊ ideo quilibet aſtãs debet di⸗
cere cũ ſeruitoꝛe ſubmiſſe tñ ne fiat ſtrepitus. Excu⸗
ſant᷑ autem ab hoc pᷣcepto infirmi qui nõ poſſunt do
mũ exire.⁊ ſeruitoꝛes infirmoꝝ qui non poſſunt di⸗
mittere infirmos pꝛopter periculum,⁊ matres q̃ non
poſſunt dimittere paruulos ſine periculo. ⁊ alij qui
impedimenta legittima habent vel ardua negocia q̃ᷓ
nõ poſſunt dimittere ſine magno detrimento ſcanda
lo vel periculo.extra de re iudi.qð in lege.Puelle nu
biles que nõ exeunt domũ qꝛ non permittunt᷑ a pa⸗
rentibus vident᷑ excuſari ſi neſciunt pꝛeceptũ vel ſci
entes libent᷑ irent ſi permitterentur Tlon enim phas
eſſet ſolas domũ exire clam vt audirẽt qꝛ magna pe
ricula poſſent inde cõtingere. Sed parentes eoꝛum
qui nõ permittunt accedere innitentes conſuetudini
patrie nõ vident᷑ poſſe excnſari:ſi permittũteas exire
ad choꝛeas vel alia loca.vel ſtare ad oſtium domus
vel feneſtras vt videant᷑ ab hominibꝰ. nam in eo ca⸗
ſu dici nõ poteſt conſuetudo que in rarione fundat᷑.
di.i.conſuetudo.ſed coꝛruptela.⁊ ideo radicitꝰ euellẽ
da.di.viij.mala.O/, vidue aliquibus diebus vel eb
domadis in moꝛte viroꝝ maneantdomi in ſignũ tii
ſticie vñ ⁊ miſſam nõ audiunt videt᷑ tolerandum ſi ẽ

de moꝛe patrie. Sed ꝙ maneant integrum annũ vel

per ſex mẽſes.excuſari nõ poſſunt qꝛ magna abuſio
eſt. di. viij. ↄſuetudo. Maria magdalena ⁊ martha
que nobiles erãt ⁊ diuites cum eſſent in domo viſita
te a pluribus ad conſolandũ pꝛo moꝛte germani eo
rum laʒari audito ꝙ ieſus adueniſſʒ ecierunt domũ
vt irent ad eum.vt habetur Joh.xi.⁊ ieſus quidem
tunc moꝛtalis erat. nunc idem ipſe in ſacramento al
taris eſt ⁊ immoꝛtalis. VUnde cuʒ magno affectu ac⸗
cedendum eſt ad ipſum.ſq; audiendo miſſam. Con
iugate que non poſſunt ire ad audienduʒ miſſam ſi⸗
ne magno ſcandalo viroꝛum.quia ſcilʒ habent pꝛe⸗
parare neceſſaria familie ⁊ ſeruitrices nõ habẽt que
talia faciant. vident᷑ excuſari poſſecum in guberna⸗
tione domꝰ familie iura velint eas vt famulas viris

Capitulum

eſſe ſubiectas.xtxiij:qv.noluit.⁊.c.manifeſtũ·lon

dctm ex boc ꝙ aliquantulũ indignent᷑ eis viri.qꝛ nõ ita

bñ pꝛeparant᷑ eis cũ accedunt.debent dimittere. Et
multomagis nõ debent dimittere qñ ex ʒelotipia mo

uent᷑.vel ex cõtemptu diuinoꝝ querẽtes ipſos in ma

licia imitan.ar.xi.q.iij.c.ſi dñs. Debẽt etiã dñi ⁊ pa
rtoni ſic oꝛdinare de famulis ⁊ famulabo ſuis vtau⸗
dire poſſint ⁊ ipſi miſſam. Uñ ⁊ pe.de pal.in.liij. di
cit. ꝙ non excipiuntab h̊ pꝛec ꝓto plus ſerui qᷓ dñr.
Imo ⁊ ſeruꝰ ⁊ ancilla debẽt diebꝰ feſtiuis vacare deo
ſicut ⁊ dñi. Sed opoꝛtet aliquẽ domi remanere de⸗

bent ita puidere eis dñi qð ſalrem audiãt miſſam ſi

poſſunt.nã ⁊ de eis duo ſunt rõnem reddituri ſi fue
rũt ſolliciti pꝛo ſalute eoꝝ. vt dicit amb.łxxxvi.dian
putatis. Parentes autẽ filios ad hoc dẽbent monere
⁊ cũ pueni ſunt etiã quadã vi inducere. Tenent᷑ autẽ
hoĩcs ad hoc pᷣceptũ cum habẽt vſum rõis. ſ̃m pe.
de palu. quod videt᷑ intelligendum qñ ſciũt vel ſcire

pßj ab alijs hoc pꝛeceptũ. Nec enĩ opoꝛtet ſingulo g

auribo inculcari qð publice ſtatutũ eſt. di. xvi· q di
citis.Et lʒ ignoꝛãtia iuris diuini vel naturalis nemi

nẽ excuſet habentẽ vſum rõnis in neceſſarijs ad ſa⸗

lutẽ. tñ ignoꝛatia iuris poſitiui excuſat.qñ pꝛobabi⸗
lis eſt. vt. i. q.iiij.S. fi. Et illi quidẽ qui iuſto impedi⸗

meto audire nõ pñt miſſam.debẽt ſaltem pꝛo aliquo

——

ſpacio in domo vacare oꝛatiõl loco milſe ex cõgruita
te. Introite ̊ oẽs in cõfeſſione poꝛtas eccłie atria ei⸗

id eſt capellas eccłie in ymnis cõſfitemini illi: Nõ enĩ
debẽt accedere ad miſſam vel eccłiam. vt videãt vel
videant᷑ ab amatoꝛibo ſuis.Nã tales non ĩplent pꝛe
