ꝑfecte eum imitates tñ dñs vt ſollicitus de ipſis eis

ꝓuidit, Sed qꝛ apts exboꝛtatur ad ſollicitudinẽ d

aplm. xv. de inq ine mentis.i.nimia ſol⸗

uietudo mẽtis po

S ☛ = — „% z

nn
ſhe

an
⸗

Capitulum.xxvN·

cens. Ro. x. Sollicitudine nõ pigri ne videat᷑ diſcoꝛ
dare in ſententijs diſcipulꝰ a mgro veritatis. Scien
dum ꝙ triplex ẽ ſollicitudo.
Pꝛa crimialis ⁊ repudiãda.qꝛ inimicũ dei ↄſtituit
Scða tꝑalis ⁊ moderanda.qꝛ nimiũ timoꝛẽ oñdit.

ZTercia ſpiritualis ⁊ amplexanda.qꝛ multũ deĩ amo

rem accendit.

De pꝛima dicit apoſto/ .. I.

lus ad hił.iiij. Nihil ſolliciti ſitis.ſ.tali ſollicitudi⸗
ne criminali.Eſt autẽ ſollicitudo criminalis ſeu moꝛ
talis tripliciter. Uno mõ circa tꝑalia querendo mul
tum laboꝛãdo ⁊ mente ⁊ coꝛpoꝛe in eis cõſtituens ſi⸗
nẽ vltumũ.ſ.ipſa tꝑalia plus amando q; ſaluteʒ pꝛo⸗
pꝛiam. Sollicitudo enĩ impoꝛtat quoddã ſtudium
Studiũ autem eſt vehemẽs animi applicatio circa
aliquid. Et de hac intelligi᷑ illud Eccs.iij. Peccato
ri dedit deꝰafflictionem ⁊ curã ſuperfluam vt addat
⁊ cõgreget.ſ.tempoꝛalia.⁊ tradat ei qui placet in con
ſpectu ſuo.vt religioſis bonis ⁊ hoſpitalibo.quibus
tandẽ talia teſtãdo dimittũt plurimi.Et ſubdit. Et
bec vana ⁊ caſſa ſollicitudo ẽ. Cafſa eſt.qꝛ non quie
tat animũ ipſius diuitis pꝛout eſtimabat.ſed valde
inquietat eũ.vnde inquietudo mentis dicit. Simik
enĩ eſt aranee que ſe euiſcerat ad faciendũ ſubtiles te
las quibꝰmuſcas capiot.ſed defacili cũ ſuis telis ab
alijs anumalibꝰ deſtruitur. Sictalis mentẽ euacu⸗
at omni vigoꝛe ſapiẽtie ⁊ iuſticie ad cogirandũ ſubti
les vias ad decipiendũ incautos.ſed ipſe ab homi⸗
nibus vel ſaltẽ diuino iudicio atterit᷑. vana eſt ſollici
rudo ſua qꝛ nõ affert ſibi illum fructũ quem credit.ſ.
vitã eternam etiã pauperibus dimittẽdo.niſi ipſum
vere peniteat.⁊ quibo debet ſatiſfaciat. Alio mõ ſolli
citudo tempoꝛaliũ eſt crimin alis ſᷣm.b.tho. ſe. le.q.
lv.qñ eſt tanta ⁊ tãinoꝛdinata ꝙa ſpintualis ſalutis
ſue neceſſarijs retrahit᷑ am omittendo vt lucret᷑. pu
ta ſi ira inſiſtit occupationibo. negociationibo artiſi⸗
cij. recollectioni meſſiũ ⁊ vindemie.ꝙ omittit ſeru are
feſta. ieiunare diebus pᷣceptis.audire miſſam diebꝰ

feſtiuis. conſiteri. cõicare.⁊ huiuſmodi.De hac dicit

xpᷣs Lu. viij. Sollicitudo huiꝰſeculi ſuffocat verbuʒ
ſcʒ auditũ vel inſpiratũ ne fructificet in mente. Ad hᷣ̊
etiã facit qð ait grego.in.xix.li.moꝛal. Es huius ſe
culi dilectiões in terrenis rebus foꝛtes ſunt.ſ.ad ſolli
cite laboꝛanduʒ pꝛo eis.in celeſtibo debiles. Mã p:o
tꝑali gloꝛia vſq; ad moꝛtẽ deſudare appetũt. ⁊ p ſpe
perpetua nec parũ in laboꝛe ſubſiſtunt ⁊c. in decretꝭ
di exlvij. oẽs. Si quis aũt ex nimia ſollicitudine quã
gerit ad tꝑalia nõ omittitſ pũalia ad ſalutem neceſſa
ria. ſed diminuit de deuotõe ⁊ tepeſcit a feruoꝛe debi
to. veniale erit. Tettio mõ eſt moꝛtalis talis ſollicitu
do.qñ etiã in alijs criminibus apponit diligentẽ cu
ram ⁊ feſtinã ad perpetrandum. Dicitur eni ſollicitꝰ
m yſido. quaſi ſolers citꝰ. Et ſic mulieres ſunt ſolli⸗

cite ad oꝛnandũ ſe multũ ponentes de tempoꝛe ⁊ di/

ligetia.Et guloſi ad pꝛeparanduʒ cibos.⁊ ambitioſi
ad honoꝛes pꝛocurãdos ⁊ buiuſmodi.Et de hac in⸗
telligit illud Pꝛouerb. xi. Expectatio ſollicitoꝝ.ſ.ad
malum peribit. Hec autẽ ſollicitudo cni minalis ideo

—

lepellenda:q; facit hoĩem deo inimicũ:cũ per hac ſer

oꝛdinatum. quo ſci .
cliendo quod in ſe eſt nõ omittendo curã ſalutis ani⸗

uiat mũdo ſeu dyabolo. ſed nemo põt duobo dſis
ſeruire.ſ. ſibi cõtrarijs ⁊ contraria iubentibo. vt ſun

xpᷣs ⁊ dyabolus.ſpiricus ⁊ mu ndꝰ. Seruit qͥs mũ⸗
do ⁊ dyabolo ⁊ amicus ei eſt dũ acquieſcit tẽptatio⸗
nibus eiꝰ.⁊ amoꝛ tẽpoꝛaliũ rerũ ſuperat amoꝛẽ dei.
Si enĩ deum diligeret. odiret mundũ ⁊ dyabolum.
nõ q;tum ad naturã ſed ad vitia ipſiusl mundi que
in eo reperiunt᷑ ⁊ ᷓtum ad ma liciã dyaboli deteſtã⸗

do ipſa vitia. Sed qui ſeruit mũdo ⁊2 ðyabolo nõ di

ligit quidẽ ipſum naturalit᷑ ſed ſuſtinet tyrannidẽ eiꝰ
⁊ alteꝝ.ſ.chuſtum cõtẽnit in eo ꝙ non ſeruat manda
ta eius. Nolite ergo ſollicitt eſſe de hmooii.
Becunda ſollicitudoẽ . . II.
humanalis. Auia enim homo multis indiget. hinc
ab humanitate ſua inſtigatur vt ſollicitet᷑ circa tem⸗

poꝛalia quibus ſuſtentatur timens ne ſibi deficiant.

ſed iſta eſt moderanda remouendo illum timoꝛ? in⸗
cilz timet ne etiam laboꝛando ⁊ fa⸗
me ſue deus non pꝛouideat ſibi.qð ꝑtinet ad quan⸗
dam diffidentiam bonitatis ſeu pꝛouidentie diuin?
⁊ hoc vtiq; peccatum eſt. Unde hiero. Laboꝛ exercẽ
dus eſt. ſollicitudo vitanda que ſcilʒ pꝛouenit ex iſta
diffidentis ad hanc moderandam. ⁊? cũ eſtvitioſa re

ſecanda. admonet aplus dicens. Uolo vos ſine ſol⸗/

licitudine eſſe. ſ.tali ĩmoderata.pꝛecipit chꝛiſtus di⸗
cẽs. Nath.vi. olite ſolliciti eſſe in craſtinum. In⸗
telligit autem pꝛo craſtino tempus futurum ſᷣm hie⸗

ro. Pꝛo cuius de loratiõe dicit beatꝰ tho.ſe.ſe. q. ly ·

ꝙ nullum poteſt eſſe virtuoſum opꝰ niſi debitis cir⸗
cũſtantijs veſtiatur. inter quas vna eſt debitũ tem⸗
pus.ſ̃m illud Ecẽs.viij. mni negocio tempus eſt
⁊ opoꝛtunitas.quod non in exterioꝛibo tm̃ openbus
ſed etiam in interionbus locum habet ſollicitudineʒ
Vnicuiq; enim tempoꝛi cõgruit pꝛopꝛia ſollicitudo
ſicut tempoꝛi eſtacis cõpetit ſollicitudo metendi.⁊tẽ
poꝛi autũni ſollicitudo vindemie. Si qͥs ergo in tꝑe
eſtatꝭ iã de vindemia eẽt ſollicitꝰ ſuꝑflue poccuparer
futuri tꝑis ſollicitudinẽ. vñ hmõi ſollicitudinẽ tãqᷓ
ſuꝑſuã dñs ꝓhibʒ di·Nolite ſolliciti eẽ icraſtinũ.⁊
qſi rõeʒ aſſignat dicẽs Eraſtinꝰ enim dies ſollicitus
erit ſibupſi.i ꝓpꝛiam ſollicitudinẽ. habebit qᷓ ſufficiet
ad affligendũ aĩam. Et boc eſt qð ſubait. Diei ſuffi

cit malicia ſua.i.afflictio ſollicitudinis. Sumit᷑ eni

ibi malicia nõ p pctõ ſed pꝛo malo pene ſollicitudĩis

que affligit mentẽ. Excludit autẽ ępᷣs hanc ſllicitu⸗
dinem pꝛocedentẽ ex nimio timoꝛe defecttriplici ra⸗
tione. vñ ter dicit. Tolite ſolliemt eſſe. que ſentialit
ponit.b. tho. ſe. ſe. q. lv. arti vi. Rꝛimo ranone maio
ris influentie. ibi. lonne anima plus eſt q; eſca ꝛ20.
⁊ eſt talis ratio. Qui maioꝛa pꝛeſtitit vtiq; ex amoꝛe
nõ ex debito ⁊ miinoꝛa pꝛeſtabit. ſed deus dedit no⸗
bis animam ⁊ coꝛpus ⁊ vitam ſine noſtra ſollicitudi
ne que vtiq; ſine comparatione ſunt maioꝛa ⁊ perfe⸗

ctioꝛa eſca ⁊ veſtimentis.vt patet ex ſe. Et etiã ex rõe

qꝛ finis nobilioꝛ eſt his que ſunt ad finẽ ſed ad bunc
ſinem ſunt oꝛdinata eſca ad vitã ſ uſtentanda. ⁊ veſti
mentum ad coꝛpꝰ cooperiendũ ⁊ conſeruandaʒ. ᷣ
pꝛouidet de maloꝛiiſidando coꝛpus enim rae
ilij

Titulus

debit.⁊ de cibis ⁊ de veſtimẽtis faciẽdo qð in vobis
eſt licite. ⁊ ſi nõ q;tum appetitꝰ tamen q;tum iudica
bit vobis expedire.Et ideo nolite ſolliciti eẽ. Secun
do hoc facit ratiõe vberioꝛis pꝛouidentie.ibi. Reſpi⸗
cite volatilia ⁊ cõſideratelilia ⁊c. Eteſt talis rõ.Sa⸗
piens qui gubemat ſapiẽter domũ ſuam omnibꝰ ꝓ
uidet.etſi pꝛouidet minimis animalibo.vt canibus.
auibus ⁊ equis.pꝛobabile eſt ꝙ pꝛouidebitcreaturꝭ
rõnalibus. Sapientiſſimꝰ eſt deus ⁊ optime guber
nat domũ ſuam vniuerſi.vñ ſi pꝛouidet vt manife⸗
ſte patet auibus de victu:ita ꝙ abſq; ſollicitudine ea
rum ⁊ ope ſeminandi ⁊ congregãdi habent vnde vi
uant. Et herbis ⁊ virgultis pꝛouidet de tã nobili ve
ſtimẽto vt ſunt floꝛes ꝗͥ dicunt᷑ lilia babentia ita pul
crum coloꝛẽ ⁊ viuacem.ꝙ ſalomon nũqᷓ; fuit indutꝰ
veſte talis coloꝛis.Nec tñ herba ſeu virgulta que hic
fenũ dicunt᷑ ſollicitant᷑ ad facicndũ ſibi tale iudumẽ
tum, quantomagis credendũ eſt ꝙ deꝰpꝛouideat de

ſufficienti cibo ⁊ veſtitu his quos ad imaginẽ ſuam

fecit cũctis nobilioꝛes.Tertio hoc excludit rõne cre⸗
dentie ⁊ ſpecialis beniuolentie.ibi. Nolite ſolliciti ꝛc
hec igit᷑ oĩa gentes.i.infideles inquirũt.ſcit enĩ pater
veſter ⁊c. Et eſt talis rõ. Gentes.i. infideles.nõ cre⸗
dũt diuinã pꝛouidẽtiã curã habere de actip huma⸗
nis. ⁊ ideo nõ miꝝ ſi ſollicitant᷑ad iſta tpalia inqui⸗
rẽda eſtunantes ſua induſtria poſſe ea habere. Sed
vos ſideles cũ credatis deũ gubernatoꝛẽ oĩm.⁊ mo⸗
do ſpecialioꝛi oĩm.nõ opoꝛtet ita ſollicitari. ſed labo
rãdo ⁊ moderate ꝓuidendo cõfidere in deo. Inſuper
pater aliqs eſt pius ⁊ ſcit ſilios ſuos indigere qũo ſe
poterit cõtinere quin neceſſitatibus eoꝝ pꝛouideat.
Sed pat celeſtis eſt pijſſimꝰ ⁊ ſcit qꝛ his oĩbus in⸗
digetis. Nõ opoꝛtet ergo dubitare de puilione. ⁊ iõ
nolite ſolliciti eſſe. Reſpicite filij natiões hoĩm. dicik
Ecci:ij.⁊ ſcitote qꝛ nullꝰ ſperauit in dño ⁊ confuſus

„

eſt permãſit i

antu m. F. II

ollicitudinẽ.ſ.ſpũalẽ hoꝛtat᷑ dicens. Quente pꝛimũ
regnũ dei ⁊c̃. Ut eni dicit hiero. in omet. de cibo 2 ve
ſtimento ſpũali debemꝰ ſemp eſſe ſolliciti. Cibꝰ ſpiri
tualis q ala reficit᷑ eſt ſa piẽtia ſeu. verbũ dei. qꝛ vt di
cit᷑ Math.iiij.Nõ in ſolo pane viuit hõ ſed in omni
verbo qð ꝓcedit de oꝛe dei: Ueſtimẽta varia ſunt ba
bitus vintutũ quibo aĩa oꝛnaf᷑. Uñ ambꝛo. Dec ſunt
intema mentis velamĩa.i.indumẽra. Circa hec igit
ſpũalia dʒ hõ ſollicitari erga deũ. erga ſeipm. ⁊ erga
ꝓximũ. Pꝛwmo erga deue Iam boc eſt vnũ ⁊ vlti⸗
mu ꝙÿde requirit ab homine vt veꝝ bonũ. vt dicik
Mich.vl. l. ſollicitũ te ambulare cuʒ deo tuo.qõð ſit
ꝓpter feruentẽ dilectionẽ ad quã quis ꝑducit᷑ ſollicite
oꝛando ⁊ meditãdo. Uñ aplus Ro. xij. Sollicitudi
ne nõ pigri.ſpũ feruentes. dño ſeruetes. ⁊ ſic quent᷑
regnũ dei pꝛimũ.ſ.potiſſimũ regnũ gloue. Scðo
debet hõ eſſe licltgerg ſeipᷣm ĩ cauẽdo ab inſidijs
dyaboli cuſtodiendo ſenſus ſuos tps nõ perdẽdo.
Vññ dicik Deut.iiij. Nuſtodi temetipᷣm ⁊ aiam tuã
ſollicite. Ad qð faciedũ Salomon inducit exẽpluz
ſoꝛmice dicẽs. Pꝛouerb. vi. Uade ad foꝛmicã piger

9

*„

⁊ cõſidcra vi

as elꝰ ⁊ diſce ab ea ſapientiã/i/puidẽtiã

Becñũdus

n mãdatis eius ⁊derelictꝰ Eᷣq.d. nullꝰ⸗

ius mundli oſtend

—

⁊ ſollicitudinẽ.que cũ nõ habeat ducem nec p̃cepto⸗
rẽ neq; pꝛincipem cõgregat ſibi in eſtate 2 parat ſibi
in melſe cibũ. Sic ho in tꝑe vite pñtis non debet pꝛ⸗
griari ſed ſollicitari dũ pot ſibi cõgregare merita bo
noꝝ operum ⁊ ſapientiã.⁊ ſic querit hõ luſticlam re⸗
gni.i.vittutes ⁊ bona oꝑa quibo venit᷑ad regnũ.
Tertio debet quis eſſe ſollicitꝰ quo ad ꝓximum. ad
Ephe.iiij. Solliciti ſeruare vnitatẽ ſpũs in vinculo
pacis.Et ponit ab bᷣ exemplum in coꝛpoꝛe humano
dicẽs.i.Cox.xij.Pꝛoinuicẽ ſibi ſollicita ſunt mẽbꝛa
ſcʒ ad iuuandũ alteꝝ aliud ⁊ ſubueniendũ.Erꝑma
xime ſpectat ad pᷣlatos ſollicitan erga ſubditos in ſpi
ritualibo ⁊ tꝑahbus. Uñ Ro.xij. Qui peſt in ſollici⸗
tudine ⁊ pater erga filios. Uñ de thobia dicit᷑ gcuz
moꝛã faceret.ſ.filius in redeũdo ſollicitꝰ erat pat᷑ pꝛio
ſilio.Et cõiuges alter ꝓ altero.i. Coꝝ.vij. Quiautẽ
cũ vxoꝛe eſt. ſollicitꝰ eſt qũo placeat vxoꝛi ⁊ ecõuerſo.
Et matrona de ꝓuiſione neceſſarioꝝ. UVñ marthe qᷓ
ſatagebat circa frequẽs miniſteriũ.dixit xp̃ᷣs. Mar⸗
tha martha ſollicita es. In quo non de ſollicitudine
repꝛehendit᷑ ſed de turbatiõe ⁊ murmuratiõe.Lu.x.
Et ſic querẽdo regnũ deiꝛ iuſticiã eius ſollicitudine
ſpinitus.hec oĩa adijcient tꝑalia. vt nõ opoꝛteatſolli

C 1 irulus ſecundꝰ de reſtitutionibo. capim pꝛimũ

de reſtitutiõe in genere vbi ponunt᷑ viginti manꝰ ra⸗
plentiũ quoꝝ quelibet habet quinq; digitos.i. mo⸗
dos.⁊ ſic centũ modi in quibe fit reſtitutio vel eroga
tio.⁊ hoc ꝑ modũ pꝛedicatiõis.in qͥ etiam de multi⸗
plici naui.ſ.pnie eccleſie ⁊ religionis.vbi enã ponun

7

tur ĩpeditiua reſtitutiõis ⁊ vtilitas eius.

Memare magnũ ?7
ſpacioſuz manibus illic reptilia qrũ
nõ eſt numerꝰ. Animalia puſilla cũ
magnis illic naues pertrãſibunt.põ
ij. Loquẽs pꝛopheta de mari hu⸗
it pericula eiꝰ ⁊ conſequenter eua ⸗/
ſionem. Nam plenꝰ eſt mundus manibus raptoꝛus

⁊ illicite acquiſitoꝝ.de quibo dicit augꝰ. Non dimit

tit᷑ peccatum niſi reſtituat ablatuʒ. xiiij. q.vi.ſi res.⁊
de re. lurs. peccatũ.li.vi.vnde ⁊ ath. xviij. dicit
Redde qð debes.⁊ apłs Ro.xiij. Reddite omnibo
debita. Quog eni debek etſi benigne remitti non ta
men iniuſte repetitur. peccat aute qui vltra debituʒ
exigit. Ait augꝰ. xiiij.q.i.Et qꝛ opena noſtri ſaluato⸗
ris vltra veniatem biſtoꝛie rei geſte aliquid nobis in
ſinuant moꝛaliter agendum in quoeuʒ imitemur ex
hoc ꝙ ipſe abijt trans mare vtſcribit᷑ Jo.vi. Etiterũ

aſcendens in nauiculã tranſfretauit. vt hab ek Ma⸗

thei.xix. figurauit ꝙ debemꝰ iſtud mare iſtius mun
di tranſire ad qð eſt neceſſania nauicula.qꝛ ipſe vſus
eſt ea vt perueniamꝰ ad patriam ⁊ ciuitatẽ noſtram

⁊ in montẽ dei.Tna ergo notat pſalmiſta in pꝛedi⸗

ctis verbis. ,B ?U . ..
Pumũ qualitas mundialis ſiguraliter deſignata.
ibi. Hoc mare magnũ.

.

Scðm malignitas criminalis generalit᷑ demonſtra

ta.ibi.Et ſpacioſum manibo illic reptilia ⁊c̃.

Tertium ſuffragabilitas ſaluatoꝛis pluraliter pꝛe⸗

— Cb—

C , „„ ——

= =– — 72—

i
nſo
deg
nen
ſunn
mn.4
nyna
rhenn
rnd
Chnt
wnſi
n
Nkge;
wnü
ni
d.
Uw
nei

arln
Nic
.

rluchi
unniluci
nbomos
demaibe
Cummgau
.Drme
nu

Capitulum Dꝛimũ

parata. ibi.Illic naues pertraſibũt. ⁊ per aliquã ha⸗
rũ nauium opoꝛtet trãſire. HD

cõis lententia eſt ſctõꝝ grego.ber.⁊ alioꝝ.mare mun
dũ ſignificare per multas ſiles ꝓpꝛietates ſed pꝛonũ
ſufficiat tres expᷣmere.
Et pꝛimo per amaricationẽ.
Scõdo per fluctuanionẽ.

Tertio ꝑ periclitationem.,.
Pꝛumo enĩ mare dicit᷑ quaſi amaxꝝ.qꝛ.ſ.eius aqua
eſt amara.i.ſalſa.⁊ ibi amara vita.ſic mund? iſte ple⸗
nus ẽ amantudinibo.E ccs.ij. Cũcti dies eiꝰ laboꝛi
bus ⁊ erũnis pleni ſunt.nec ꝑ noctẽ quieſcit. Berñ.
Felicitas huiꝰ ſeculi multis amaritudinibꝰ repſa eſt.
Et grego. Oẽ qð hic eminet plus meroꝛibo affici? q;
honoꝛibo gaudet.di.xiij.c.nerui.Quis poſſet replica
re eiꝰ amaritudines.Nũc amaricat᷑ cõtumelia ⁊ deri
ſione. Nũc infirmitate ⁊ ꝑſecutione.Aliqñ pauꝑta⸗
te ⁊ alioꝝ deceptione.Et tñ tanta c humana cccitas
ꝙ ſe vellet hõ in mũdo iſto eſſe. Nñ hiere. Treñ.iij.

in pſona peccatoꝛis inqᷣt. Inebꝛiauit me abſinthio.

id eſt inebꝛian pmiſit dns adſinthio.qð eſt amanſſi
mũ.i.amoꝛe huiꝰ ſeculiita amari. In huiꝰ figurã
legit. ꝙ filij iſrael veniẽtes ad locũ qui dicit᷑ marath.
inuenerũt aqs amariſſimas quas bibere nõ poterãt
Scõo mare cõtinuo fluctuat. plus tñ ⁊ minꝰ ſᷣm
tꝑa varia. ꝓpter qð dicit pᷣ. Mirabiles elatiões ma
ris. Sic hoĩes mundi fluctuãt cõtinuo diuerũs affe
ctibus ⁊ paſſionibo aliqñ in altũ aſcẽdũt pᷣſumptio⸗
nis ⁊ dignitatis.aliqñ deſcendũt in pfundum deie
ctionis ⁊ vilitatis. Fluctuãt plus tñ ⁊ minus varijs

ctiã deſiderijs q implere nõ pñt Eſa. lvij. oꝛ impij

q̃ſi mare feruẽs qð quieſcere nõ põt. demũ ad littus
frangit vndas ſuas. Hiere.v. Eui poſt. uit horenam
terminũ mari.2 dixit. Illic confringes tumentes flu
ctus tuos.ſic demũ ſuperbia ⁊ altitudo mũdana in
moꝛte ad terrã pſternit᷑. Tertio mare ẽ plenũ peri
culis Uñ Ecci xliij. dicit᷑. Qui nauigant mare enar
rãt pericula eiꝰ. Sed maioꝛa ſunt ꝑicula mũdi.Nã
vt dicit. xxviij.q:i.ſepe maloꝝ ↄuerſatio etiaʒ bonos

coꝛrũ pit.qᷓntomagis eos d ad vitia pꝛoni ſunt. HNi⸗

mis enĩ exepla trahũt mala. Vñ.b.anthoniꝰ vidẽs
mũdũ in viſiõe plenũ laqueis clamauit.O qͥs iſtos
euadet. Pericula huiꝰ mũdi terribilia fuerũt oſtẽſa⸗
Dañ.vij.c.qñ vidit in mare magno q̃tuoꝛvẽtos pu
gnare. qtuo⸗ beſtias inde aſcẽdẽ ternbiles.hoc ma
re mundꝰ ẽ.q̃tuoꝛ venti pugnãtes ſunt qtuoꝛ pa ſſio

nes. Amoꝛ mimiꝰ ſui. Odiu ꝓximi. Timoꝛ deficien

di ana ſpes diu viuẽdi.Poſt hoc exurgunt qtuoꝛ
beſtie vaſtantes hoĩes. Una vaſtat aĩam mals exẽ
plis pſi uaſionibo. Scðᷣa coꝛpoꝛa vulneratiõe ꝑcuſ⸗
ſionibo ⁊ occiſiõibo. Tertia famã detractionibo ⁊ cõ⸗
tumelijs. Quarta ſubam in iniuſtis vſurpationibo
Tranſeũdũ eſt nobis H̊ mare magnũ.qꝛ q amat pe
nculũ in illo peribit Ecci.ij.

Ouantu ad ſecundum. §. i

dicit i. Jo. v. Lot?mund⸗ in maligno poſitus eſt. i.
malo igne vicioꝝ qͥ vꝛunt mentẽ inoꝛdinatis deſide

rijs. ⁊ dignũ faciũt ea ppetrantẽ igne etemo. Uñ ad
amant. Ignis alienꝰ libido.auaricia.⁊ oĩis pꝛaua

cupiditas eſt. bic ignis exurit nõ mundat. de pe. di.
iij.c. int hec. Et augꝰ. Quicũq; autẽ aliqð de pctis

ſſtis in ſe dñari cognouerit niſi digne ſe emẽdauerir

eterna illũ fläms trucidabit.di.xxv.multi ſũt. In cu
ius figurã legit᷑ Exo.xiiij.ꝙ pharao cuʒ exercitu ſuo

tranſies ꝑ mare rubꝝ ſubmerſus ẽ deſcẽdẽs in ꝓjfſun

dũ.ſed filj irᷣ coluna nubis eos pccdẽte exierũt ileſi
Ad ſignificandũ ꝙ dediti mũdo demergüũt᷑ in ꝓfun
dũ vitioꝝ.ſed ppłs dei vides deũ per viuã fidẽ trãſe
unt mundũ liberati adiutoꝛio dĩne gfe. Et qũo mũ⸗
dus iſte ſit poſitꝰin maligno totus.ipſe iohes in ſua
bma cano. declarãs ðt. ij. c. Oẽ qðᷣ eſt in mũdo.aut
cõcupiſcẽtia carnis.aut cõcupiſcẽtia oculoꝝ/aut ſu
pbia vite. Mundũ vocat amatoꝛes mũdia pctõꝛes
in qͥbus tria ðt eſſe.q ſunt radices oĩm maloꝝ. Que
tria ponit põeſſe in mari de qͥ loquit᷑ ſed ſub figura
Nã cõcupiſcentia carnis.i luxuria innuit dicẽs Illic
reptilia qrũ nõ eſt numerꝰ. Reptilia q coꝛpꝰtrahunt
ꝑ terrã apte ſignificãt luxurioſos vt anguille in mart
qᷓ in luto figunt᷑ ⁊ lubꝛice ſunt. ⁊ hi innumeri ſunt in
oĩ ſexu.ſtatu.etate ⁊ cõditione.⁊ natiõe. vt merito di
ci poſſit. Sĩs caro coꝛruꝑat viã ſuã. BGBeñ.vi. Sed
nõ eſt diſcurrẽdũ ꝑ iſta.qꝛ ad alia tendimꝰ. Supꝑbiã
vite oſtendit ps.eſſe in mari mundi cũ ſubdit.aĩalia
puſilla cũ magnis.ſ.ibi ſunt.Et hH mõ.qꝛ piſces pu⸗
ſillſunt pᷣda magnoꝝ. ⁊ ex eis nutriunt᷑.ſic in mũdo
paupes oppꝛimunt᷑a diuiuibo ⁊ pli ſunt pᷣda poten
tũ ⁊ dñoꝝ.⁊ ex eis dnñant᷑. Uñ Abachuc.i.ðꝛ. Faciꝰ
es hoĩes vt piſces maris.ſ.pꝑmittendo vt ſuperbi do
minent infirmis hoĩbo. Cõcupiſcentiꝗ autẽ oculo.
id ẽ auariciã inſinuat dicẽs. Spacioſũ manibo.i. de
monibo. Manes enĩ in plurali dicu nt᷑ demones vł
manibo. ſ. hoĩm vſurpantiũ aliena ꝑ auariciã. Uere
ſpacioſum.i.valde latũ iſtud ſeculi mare hmõi ma
nibo. Nã vt dicit᷑ Diere.vi. Amaioꝛi vſq; ad mino
rẽ. a ſlacerdote vſq; ad leuitã oẽs auancie ſtudet.⁊ eE
hoc hñt manꝰ adunchatas. ſed mundꝰ peribit. ⁊ cõ
cupiſcẽtia eiꝰ.i.qꝛ ⁊ ſuba reꝝ q diligunt᷑ ⁊ rapiuntux
Sicut autẽ boni manibo ſanctoꝝ angeloꝝ·i.operibo
tenent᷑ ne offendant. ita mali manibo demonũ.i. ope
ribus pꝛecipuc vſt urpationũ quas ſuggerunt poꝛtã⸗
tur ad inferos. Sed vt ait p. Dominus nõ derelm
quet eum. ſcʒ electum ſuũ in manibus. ſ. demonis⸗
quia ſi incurnit peccatũ aliquod rapine vel aliud ma
lum habet nauem paratam.ſ. penitentiam. qua poſ
ſit exire de manibus demonis. Unde ſequit᷑.· illic na
ues pertranſibũt. Et ideo cũ xpᷣo qui abijt tranſma
renauim tranſeundũ nobis eſt/ et cauendum de his
manibus. Eſtenĩ.
Manus feneratoꝛia,.·
Manus raptona.
Manus furatoꝛia.
Manus bellatoꝛia ·
Manus dãnificatoꝛia.
Manus participatoꝛia⸗
Manus ſacrilegsgs.
Manus iniuſte iudicatoꝛnia⸗
Manꝰ in iudicio inique aſſiſtoꝛiar

—ITõ

Citulus Becũdus

epꝛima manu. ſc; §. II.

feneratoꝛia põt intelligi illud qð habet Apoc. xvij.
Uidi mulierẽ ſedentẽ ſuper beſtiã coccineã.i.dyabo
lum habentẽ in manu eiꝰ poculũ aureum.hec muli⸗
er eſt cupiditas que in manu.i.opere vſure habet di
uitias quas ſitit.ſed nõ extinguit᷑ eiꝰ ſitis.ſed ſolum

delectat᷑ in vidẽdo. Hʒ aũt qͥnq; modos ſicut manꝰ
bʒ qnq; digitos.Et pᷣmꝰẽ in pignibꝰ.q.ſ.qͥs ꝓmu

tuo alti facto recipit pignꝰab eo rei mobili veſtimẽti
eq et hõmi. aut ĩmobilis vt poſſeſſiõis ex qua capit
fructũ ſiue lucrum nõ computãs in ſoꝛtẽ.quod vſu⸗

ra ẽ.niſi in caſu cũ gener a ſocero quouſq; habeat ab

eo dotè ſuſtinens onera matrimonij accipit poſſeſſio
nem ab eo in pignꝰ.extra de vſuris.c.ſalubꝛiter. Et

de hoc diffuſe ſupꝛa ti.i.c.vii⁊ ix. Secundꝰ digi⸗
tus ſeu modus eſt in depoſitionibo.cũ.ſ.quis depo⸗

nit pecuniã apud mercatoꝛem vel campſoꝛẽ. vt vtat᷑
ea.ſaluo tñ capitali ſuo.⁊ cũ intentiõe pꝛincipalit᷑ ali
quid percipiendi vltra ſoꝛtem. nulla tñ facta pactiõe
ſupet hoc.⁊ vſura eſt.tiiij.q.iij.ſi feneraueris. Et de
hoc.ð.ti.i.c.vij. Tertiꝰ digitus in emptionibo et
venditionibo.cũ.ſ.vendit᷑ merces vltra iuſtũ pꝛeciuʒ
rõne dilatiõis tempoꝛis in ſoluendo pꝛeciũ ⁊ hoc ni⸗
ſirẽillam intendebat ſeruare in futurũ quando tan⸗

tũ quantũ vendit vel plus ſperabat valituram. Si

militer qñ emit reʒ minꝰ iuſto pꝛecio. eo ꝙ anticipat
tempꝰ ſolutionis pꝛecij anteq; recipiat mercẽ.vt tem
poꝛe vens triticũ recolligendũ.⁊ hoc niſi dubiũ eſſet

vtꝝ plus minꝰue ſit res illa valitura. ar. de hoc er de
vſuris.in ciuitate.⁊.c.nauigãti.Et de hoc diffuſe õ.

ti.i.c. xiij. Quartꝰ digitus in campſionibo ⁊ affi⸗
ctis aſſecuratioõibo yt in cambijs que dicuntꝑ vene⸗
ris. ⁊ cabijs que fiũt in cunia ronmana ꝓ bullis que
ſunr vere mutuecũ vſura. ⁊ cũ ipſemet ſit ſatiſdatoꝛ
ſimulatus ⁊ verus mutuatoꝛ. ar.xiiij.q.iij.pleriq;.⁊
de hoc. z. ti. i.c. vij. Quintꝰdigitus in mutuis cũ
expꝛeſſis lucri pactionibo ſiue in pecunia. ſiue in ope
ribus.ſiue in alijs quepᷣcio poſſüũt extimari:ar.xiiij.
q.lij.c.putant. Et de hoc.s.ti.c.vi.⁊=. viij.

Becunda eſt manus.d.II.

raptoꝛia. que manitfeſte rapitaliena. Demanu vio⸗
lenti.iiraptoꝛis eripit pauperẽ.ſ deus. Eʒe. xxij. Et
hec habet quinq; digitos ſeu modos. Pꝛimꝰ con
ſiſtit in vſurpatis dominijs ciuitatũ caſtroꝝ 2 villa⸗
rũ. ex quibo oẽ emolumentũ qð inde percipit rapina
eſt. Scos ẽin tallijs inuſtis. qñ.ſx dñ ciuitatis
imponit collectas vltra debitũ cõſuetudinis vel ſta

—¶— —MN

tuti.ſeruitia indebita operaruʒ exigit. ⁊ nõ ſoluit eis

de laboꝛe. vel ſi ciuitas eſt libera qñ non pꝛo rata im
ponit ciuib.ſed grauat aliquos nimis. Tertius
eſt in pedagijs ⁊ gabellis iliicitꝭ.qñ.ſ.imponũt dñi

terrarũ vel ciues noua pedagia ſine licentia ncipis

vel etiam ſi antiqua vel noua cũ licenna nõ ſeruãt vi
as tutas.cũ tñ poſſent. Quartin latrocinijs ter⸗
reſtribus vel maritimis. vel pyratis diſcurruut per
mare p:edando. Et naufragio etiã in mare piecta ſi⸗

bi accipere ad rapinã pentinet. vel etiã de repſalijs it
licitis.de quibo in.iij. ꝑte.tiiij. Quintus in perſo

nis capiendis ⁊ vendendis q libere ſunt ſeu chꝛiſtia

ne. Mã etſi pagani vel ſamceni capti in bello iuſto e

ficiant᷑ ſerui capientiũ.vñ ⁊ vendi poſſu nt vt ſerui et
emi.nõ tñ xpᷣiani.Debent giſta reſtitui ſi pñt.vt di⸗
cit augꝰ.xiiij:q.vi.ſi res. De his habes..tiii.
Lertia eſt manus fura. g. vV.
— — ₰
toꝛia.cũ qͥs accipit occulte aliena neſciẽte dño. apłs
ad Ephe.iiij.Qui furabat᷑iã non furetur.ſed magis
opereł manibo ſuis.Fur videt᷑ operari manibus alie
nis inq;tũ accipit lucrũ operis alioꝝ.Et bec manus
bʒ quinq; digitos ſeu modos. Pꝛimeſt de inuẽ⸗
toꝝ retentione qñ.ſ.quis res alteriꝰ inuentas q̃ non
hahentur pꝛo derelicto. ſibi retinet.xuij.q.v.multi.
Et de hoc habes.S.ti.iic.xv. Secundus in illici
ta pᷣſcriptiõe.q.ſ.quis pᷣſcribit aliena mala fide. ſci
ens.ſ. illa eſſe aliena. nec aliquo iuſto titulo habuiſſe,
de re. lur.c. poſſeſſoꝛ.li.vi.Et de hoc.5.ti.i.c.xv.
Terti eſt in rei pignoꝛate cõmodate vl depoſite vſu

qñ dñs rei nõ cõſentit.⁊ tenet᷑ de vtilitate inde habi⸗/
ta etſi amitteret ex culpa ſua tenet᷑ reddere.ray.⁊ de ᷣ

Sitilc. xv. Quan? in occulta rerũ vſurpatione.ſi⸗

ue hoc fiat a filijs de rebo parentũ ſiue ab vxoꝛe de re

bus viri ipſo neſciente. ſiue a ſeruis de rebus dñoꝝ
ſuoꝝ.ſiuea diſpenſatoꝛibo de rebo ſuoꝝ patronoꝝ.ſi
ue a diſcipulis derebo magiſtroꝝ ſuoꝝ.ſiue ab extra
neis de rebo alioꝝ.etiã ſi hocfacerẽt dando inde cle⸗
moſinas pauperibo niſi in extrema ncẽte cõſtitutis.
kiiij.q.v.c.foꝛte.Et de h.s.ti.i. Quintꝰ in religio⸗
ſa appꝛopꝛiatione.qn.ſ.religioſus recipit aliquid vł
neſciente pᷣlato ſuo.vel alteri dat ppinquo vel extra⸗
neo. vel cũ occultat ⁊ vt pꝛia retinet acquiſita p euʒ
vel data.nõ paratꝰ ſupenioꝛi libere aſſignare.xij/q. i⸗
Non dicatis.· Et de hᷣ habes in.iij. ꝑte.ti. xvi.

Auarta ẽ manus bel⸗ J. V
latoꝛia.vbi repiunt᷑ furta.⁊ rapine.⁊ ſacnlegia.a
nũ ſuã miſit hoſtisſ.bellando ad oĩa deſiderabilia.
Treñ.i.Deſiderabilia autẽ ſunt blada.pecunie.edi⸗
ſicia:vaſa aurea tẽpli.⁊ alia oꝛnamẽta oꝛnãtia ipᷣm tẽ
plũ ad q̃ miſit manũ exercitus nabuchodonoſoꝛ bel

lans hieroſolymã rapiẽdo.incẽdẽdo.⁊ deſtruẽdo.

Et hec manꝰ hʒ qͥnq; digitos ſeu modos. Pꝛimꝰ
eſt cũ dñs vel cõitas aliqua aſſumit iniuſtũ bellum
Nam qui ab hoc cõcurrunt adiuuando. cõſulendo
⁊ cooperando de oĩbus dã nis illatis aduſarijs.etiã
ſi nihil ꝑuẽiret ad eos tenent᷑ ſatiſfacẽ.xiiij.q.vc.nõ
ſane. f.i· Scðs ẽ ꝓtenet᷑ de oibo danis ⁊ expeſis
quas patiuntur ſubditi ſui:qui iuuoluntarij ſunt et

Ann
Niwe
gänen
nu,
zialc⸗
aſaet
onn

1

h

mure⸗
wdi
mr
hamn
ocren
GKons⸗
Hanlc⸗
ige

Cen

.

Capitnulum

coactieNã vltra expenſas quas faciunt aliqũ abad

uerſarijs debellant ꝛ⁊ capiunt ipſi bona eoꝝ. variꝰ
eſt enĩ euentus belli extra de iniur.⁊ dã. da. ſi culpa
Tertiꝰ eſt.qꝛ qui habet iniuſtũ bellum ea que ca

pit ⁊ deſtruit vel hboc facere permittit ſuis ſicut cõiter
faciũt ſatiſfacere tenet᷑.xxiij.q.i.c.militare. Gona aũt

capta ab inimicis iuſte que debẽt cõdiuidi occultan

do ⁊ retinẽdo ſibi.furant᷑.xxiij.q.v.c.dicat. Quar

tus ẽ, cum iuſte bellãs rapit bona ecclłiarũ non iuca

ſtellatarũ. aut bona clericoꝝ cõtrarie partis. vel etiaʒ
viatoꝛes.peregrinos:mercatoꝛes.⁊ alios innocẽtes.

di. lxxxvi/ in ſingulis. Quint? eſt qñ habens iuſtũ

bellum ex ſua inertia ⁊ craſſa negligetia nõ defendit

ſuos cũ poſſit.⁊ pꝛecipue cum eſt cductus mercede

ad bellandũ. Et ſiłr cum poſſz debellare inimicos.x
ſic cito guerre facere finẽ vt plus lucret᷑ er duratiõe pᷣ
lij. vel qꝛ coꝛuptꝰ ab aduerſarijs nõ fideliter negociũ
gerit. tenet᷑ etra de iniur. ⁊ dã.da.ca.ſi culpa.Et de

bis oĩbus habes in.iij.ꝑte.ti.iiij.c.i.per totum.

dãnificatoꝛiã. Dici Pꝛouerb.cvi.Si manꝰ ad ma⸗

nũ fuerit nõ ent innocens. Et qñ vna manꝰ nõ ſuffi
citad vnũ opꝰ alia iuuat. Sic ⁊ aliqñ ſi vnus nõ ſuſ
ficeret ad rapiendũ vel ad furandũ vel dãniſicandũ
aliũ.⁊ tunc adhibet adiutoꝛiũ alter. ⁊ hoc ẽ manꝰ ad

manũ adiuncta.⁊ talis q;uis non ſit pꝛincipalis.vel

nil pueniat de rapina vel dãno ad eum.tñ tenet᷑. qꝛ

nõ ẽ innocẽs ſed in cauſa.Et hec habet quinq; digi⸗

tos qui continent᷑ in verſu. Juſſio conſiliuʒ cõſenſus

palpo recurſus. Pꝛim? ergo eſt. cuz quis mandat
ſieri rapinã furtum vſurã vel aliud dãnũ. ⁊ ex hoc ſe
quit᷑ effectus dãni:qð als non fuiſſet factũ.talis te/

net᷑ inſolidum etiã ſi nil peruenit ad eũ. Sic ⁊ tutoꝛ.
curatoꝛ. pcuratoꝛ. ⁊ factoꝛ.qui ꝓ pupillis vel ꝓ alijs

faciũt contractꝰ vſurarios ſi illi pꝛo quibo fecerũt nõ
ſatiſfaciãt. tenent᷑ cum ſint pncipalioꝛes. Secun⸗
dus qñ conſulit. ita ꝙ ex illo ſequit᷑ dãnũ qð alłs nõ
fuiſſet factũ. talis etia tenetur inſolidum.etiã ſi nil ꝑ⸗
uenit ad eũ.ſi autẽ fuiſſet factum eti ſine illo cõſilio
ſed aliquid plꝰ factum eſt ad illud plꝰ tenet. Inno.⁊
hoſti.· Tertiꝰ eſt conſenſus. ſ.cooperatiões nõ men
tis tm̃.puta qñ duo vel plures kaciunt aliqð furtuʒ
vel dãnũ ſimul.ita ꝙ vnꝰ non faceret ſine altero.tene
tur quilibet inſolidũ.ſecus cũ etiam ſine illo factum
fuiſſet.tñ cũ alijs ſe repperit ad dãnificandũ. tũc enĩ
tenetur ſolum de dãno illato ꝑ eum. Qui etiã eſt me
diatoꝛ ſcienter alicuiꝰ ↄtractꝰ fraudulenti vt ſenſales
tenẽtur de dãnis. Quartus eſt palpo.iſ.cum quis
adulando ſeu laudãdo aliquẽ de ſurto vel de daãno.
ſcʒ ꝙ ſit ſtrenuꝰ. ⁊ ex hͥ inducit eũ ad faciendũ maluʒ.
qð als non feciſſet. ⁊ idẽ detrahẽdo ad ̊ inducit.vt
puta tu es puſillanimis. vel nibil vales.⁊ timidus ⁊
uiuſmodi. Quintꝰ eſt recurſus.i:cum quis rece⸗
ptat fures ⁊ dãnificãtes.⁊ ex hoc ſequunt᷑ dãna. vel
etiã rem raptã cum querit᷑ ⁊ ipſe occultat. ꝓpter quod
non põt recuperare. Officialis aut qͥ pot ſine peri
culo ſue perſone obſtare ne ſiat dãnũ vel rapina. vel
manifeſtare fures ⁊ ablata ⁊ non facit.tenet᷑. hec bea⸗

tus tho. al. pernichardus iniiiij di/xvije Innocenti

raya gull. Et de bis ð. t.ic. .

— — —

Berxtaẽ manus par·F. VIII.

ticipatoꝛia.l. de rapta.furata. vel vſurania.

teſt intelligiillud Jone.iij. Recedat vnuſqᷣſq; ab ini
quitate que iu manu ſua eſt. Et hec bʒ quinq; digi⸗
tos. Pumꝰ eſt parucipando de hmõi per donatio
nem. TZalis enim cui donat᷑ cũ hoc ſcit debet redde⸗
re dño eius rem ablatã. donũ autem datũ ab vſu⸗

rario cum oĩa bona ſua ſunt obnoxia reſtitutioni. te

netur etiã reddere vel ſibi vel potyꝰ his quibus vſu⸗

rariꝰ habet reſtituere. Secundus ẽ victitationẽ

Familia enĩ raptoꝛis vel vſurarij vel vxoꝛ filij. ali
qui nõ babent niſi de rapinis vel vſuris tenent᷑ ſatil⸗
facere de conſumptis. ſed habendo etiã alia bona co
medendo vel vtendo res male ablatas in pꝛla ſpecie
tenent deeo quod cõſumũt.ray. Lertij eſt per da
tionem. Filia enim qᷓ dotat᷑ per eum qui nõ habet ni
ſi de vyſuns vel alias male ablatis. maritꝰ qui b no
uit nõ poteſt recipere dotẽ. ⁊ receptam tenet reſtitue⸗
re creditoꝛibo ſoceri. ⁊ ipſa etiaʒ filia moꝛtuo maritaæ
tenet᷑ reſtituere dotes: ray. De hoc habes. . ti.i.c. xij
Quarteſt participando dere rapta vł furata per
emptionẽ. Qui enĩ emit talia ſcient᷑ vel ignoꝛantia fa

cti craſſa.tenet᷑ reſtituere cũ ĩuenerit dñm rei vel ero?

Pa pauperibo ſi illum ignoꝛat. Si etiã talis emitꝓ
babulit᷑ extunans eſſe venditoꝛis. poſtea ſciens fuiſſe
ablata. tenek nihilomin? dño reddere ſi cognoſcic. vxł
pauperibꝰrem vel pꝛeciũ erogare ſi non inuenit. ray
Et de hoc.S.ti·l. c viij. Quintꝰ per legatũ vel he⸗
reditationẽ. Intelligitur enim hereditas deducto ere
alieno. Heres ergo vel legatariꝰ eius cuiꝰ bona ſunt
obnoxia reſtitutioni vel ex cõtractu.vel quaſi ex ma⸗
leficio furti. fraudis. vſure ⁊ buiuſmodi.vtł quaſi oĩa
tenet reſtituere que recepit de tali bereditate vel lega
to, extra de vſurisc,.michael.

Beptima eſt manus §. IX
ſacrilega vide
ob.

icz vſurpatio circa ſacra ⁊ eccleſiaſticræ
xv. Tetendit enim aduerſus deũ manũ ſuam.
id eſt ſacrilegam. Hec eſt manꝰ ſacrilega Nichanoꝛ⸗
quã extendit cõtra templũ dei cõminatus ipᷣm fun.
ditus deſtruere. ſed ipſo occiſo ſuſpẽſa eſt manus et
lingua eiꝰ a iuda machabeo cõtra teplumij. Ma⸗
cha/xv. Et bec habet quinq; digitos vel modos.
Pꝛimus ẽcum auferunt᷑ ſacra ⁊ calices. pa ramenta⸗
cruces.reliquie⁊ alia hmõi. Secũdus eſt qũ au⸗

ferunf aliqua etſi nõ ſacratũ de loco ſacro.vt in eccle

72

ſia. 2 de vtroq;. xvij. q uiij. cquiſquis . ertiꝰ eſt.
qñ fit incendiũ vel effractio in loco ſacro iniurioſe.te
net᷑ etiam ſatiſfacere vel etiã inferunt talia dãna ecllæ
ſijs vel perſonis eccleſiaſticis vt exigendo gabellas
1 pedagia.de cenſi.c. q;c; li. vi. Aut imponẽdo col⸗
lectas. deĩmu.eccle,c:aduerſus. aut facendo repꝛe⸗
ſalias cõtra perſonas eccleſia ſticas.extra de iniuĩr.et
dam. da. ceetſi pignoꝛationes. li. vi· Quarr eſt cũ
clerici male tractant bona eccleſiarum dilapidando.

indebite allenando. in pompas ⁊ laſctuias expendẽ

do conſanguineos ditãdo. xij. q i. c. nulli. Et bona
debita pauperibus . vel clericls vel reparationi ec⸗

„ 2.

—

Titalus

cleſie ſubtrahẽdo.debẽt reſtituere. Quint cũ ſub
trahunt᷑ legata facta eccłijs.xiij.q.ij.c. Quü oblatio
nes defunctoꝝ. vel nõ ſoluuntur decime vbi cõſueue
runt ſolui.vel cũ nõ eſt legittime in bñficijs ↄſtitutꝰ
ſed ꝑ intruſionẽvel ſimoniã. vel aliq impedimentũ
inegulanttatis hʒ.tenet᷑ enĩ fructus pceptos reſtirue/
re. de re. lurj li. vi.beneliciũ. Et de his oĩbus .S.ti.ii

Mctaua eſt manus in- J. x.

iuſte iudicatoꝛia. ⁊ beat qᷓ excutit manus ſuas ab oĩ
munere.dicit Eſa.xxxiij.ſcʒ obſequij.pecunie. ⁊ lau⸗
dis.per munera enĩ frequent᷑ ꝑutit᷑ iudiciuʒ. Et hec
manꝰ bʒ quinq; digitos. Pꝛimꝰ eſt. qñ iudex ſeu
quxũq; officialis dat iniuſte ſnĩam ex certa ſcia qua
cũq; decã.ſiue odio.ſiueiamoꝛe.ſiue coꝛruptione pe⸗
cunie.⁊ talis tenet᷑ de oĩ dãno ⁊ inteſſe ꝑti leſe. Ray.
xi.q.iij.qtuoꝛ. Scõs eſt.qñ ex ignoꝛãtia craſſa ꝓ
kert iniuſtã ſniaʒ.lõ enĩ debebat ſe ponere ad id qð
nõ erat idoneꝰ cum ꝑiculo alteriꝰ. ſecꝰ ſi deceptꝰ con
ſilio aſſeſſoꝛis. qͥ putabat᷑ idoneꝰ ex malicia vel igno
ratia craſſa male cõſulẽtis.tũc tenebit᷑ aſſeſſoꝛ:. Ray.
CTertꝰ eſt qñ ex nõbili negligẽtia ptulit iniuſtam
ſnĩam·qꝛ noluit laboꝛare ad legendũ in libꝛis qð po
tuiſſet inuenire.⁊ videt᷑ teneri.e de iniur⁊ ⁊ dã.da.
c.ſi culpa. Quantꝰ eſt qñ accipit pecuniã pꝛo iudi
cando vel nõ iudicãdo. aut male vel bene iudicãdo
Ray. CTalẽ enĩ pecuniã ſibi retinere non põt ſed pau
peribo dare vel reddere dãn.· Quintꝰ cũ non vult
iudicare ⁊ dare ſnĩam ꝓut põt ⁊ debet ne diſpliceat

habẽti iniuſticiã.aut vt dãniſicet ius habẽtẽ. ⁊ talis

tenet᷑ ſi ꝑs poſtea amittat iuſtã cãʒ.vel ſi remittat pe
nas vel diminuat iniuſte cũ non poſſet tenet᷑ cõitati
ſi auxerit penã ĩiuſte.tenet ei qui ſoluit.· Tho.⁊ my.

de his. ð.ti. lac. xix.

Mona eſt manus in F. XI.

iudicio mmiũſte
vt ꝓ imꝑio dica
Eruiute oppꝛeſſum de manu calũniãtꝭ.Et hec habet
qnq; digitos ſᷣm ꝙ ſunt qͥnq; genera hoĩm q̃ ibi cõ⸗
currũt.ſ.aduocatꝰ.iuriſcõſultꝰ actoꝛ.aut ꝓcuratoꝛ.
teſtis ⁊ reꝰ. Pꝛimꝰ gᷓ eſt aduocatus qͥ ſi ſcient᷑ aſſu
mit ad defenſandã iniuſtã cãʒ obtinẽs victoꝛiã cau⸗
ſe.de oĩ dãno tenet᷑ aduerſario ſi clientulus nõ ſatiſte
cit. Tho. ſſe.ſe.q.lxxi.ar.iij. Si nõ obtinet tenet᷑ clien

tulo de expẽſis.qñ videlʒ dixit ſibi cãm eſſe iuſtam

aliquẽ de falſo crimine vel petit indebitũ ſcient᷑ tene

als ille nõ litigaſſet. Si aſſumit cãm iuſtãꝛ ex craſſa
ſgnoꝛãtia vl negligẽtia notabili ꝑdit. videt᷑teneri cli

entulo de dãno ſuo.er de iniur ⁊ dã.da. ca.ſi eulpa.
iuz

Scõs eſt iuriſcõſultꝰ ſiſcient᷑ pꝛeſtat malũ conſili
vel fraudulentũ vñ ius hñs ꝑdit cãm.ſiue ſit ille cui
cõſulit ſiue alter tenet᷑ de dãnis inde ſecutis. St fide

lter cõſulẽs ꝓut ſcit. nõ tenet᷑ er de re.iurꝭ.nullꝰex cõ

Tertiꝰ eſt actoꝛ aut pcuratoꝛ qͥ accuſat

tur de oĩ dano qð inde recepit aduenſanꝰ ctiã de ex⸗
penſis. Beatꝰ tho. ſe.ſe.q.lxviij. ar. iiij. Si autẽ vere
accuſat ⁊ poſtea pᷣce vel pᷣcio deſiſtit vel puaricat᷑ te⸗
net cõitati. Quart?ꝰ e ſi reꝰ negat veritatẽ dequa

lurldice interrogat᷑ negãdo indebitum pecunie tenet

