Si aliq⁊ ꝑ ↄñs videt᷑ grauiꝰpiuriũ ꝑ deũ q; ꝑ alia.
intelligedũ eſt cetenis paribo.iiqñ iurat᷑ cũ ſolenitate
eadẽvtroq; iura m̃tovel ſine ſolẽnitate ⁊ ſuꝑ ſiłi mate
ria ⁊ eodẽ ↄtẽptu. Als iurare cũ ſolẽnitate vt coꝛã iu
dice ſuꝑ libꝛo reliquijs⁊ hꝰeſt maiꝰ.Et ꝑiuniũ in hu
iuſmõi eſt grauiꝰpeccatũ qᷓ; iurare ꝑ deũ ſmpliclter

—

Id eſt ſine ſolennitate.tum rõne maioꝛis deliberatõis

tum rõe ſcãdali ſequẽtis.hec b.tho/pe.⁊ inno.

Zertio pꝛopter §F. II
niũ pꝛoximꝰdanificat᷑ qꝛ in iudicio peierando iniuria
tur iudici cui nõ obedit cũ pᷣcipu ſibi iuridicevt veri⸗
tatẽ dicat ſuꝑ eo de quo interrogat᷑.⁊ ſic etiã ledit bo⸗
nũ cõe.vñ tenet᷑ dicereveritatẽ.etiã ſi inde ſeqret ſibi
moꝛs m be. tho.ſine dãno alicuiꝰ ꝑticularis ꝑſone.
Damnificat etiã cũ accuſatꝰpeierat.qꝛ actoꝛ vel teſtꝭ
incõtrariũ efficit᷑infamis tanq; falſus accuſatoꝛvlł te
ſtis. Et in cõtractibo ſilr cũ iurat rem bvonꝗ eſſe quaʒ
nouit defectuoſam. vel reſtituiſſe pecuniã quã ſcit ñ
reſtituiſſe. lec excuſat᷑ a moꝛtali ꝑiurio loquendo ſo
phiſtice vt ad ſuũ intellectũ verboꝝ ſuoꝝ videat᷑ dice
reveꝝ cũ intendat decipere.cu alius aliter intelligat.
Unde Iſið.Quacũq; arte verboꝝ qs iuret. deus ſic
accipit ſicut ille cui iurat᷑ intendit.xxij.q.vQuacũq;
⁊ c. Ecce.QOð intelligit b.tho.vbi ſupꝛa.qũ dolꝰẽ ex
pte iurãtis em̃. Tũc eĩ interpᷣrandũ eſt ⁊ intelligẽdũ
m intellectũ accipientis iuramentũ.Sʒ ſi doluz iu
rans nõ adhibet obligatꝰeſt m ſuã intententõeʒ ob
ligandi. UVñ ſm hoſti.ſiqs iurat aliqd generalłr. cuz
generalitas obſcuritatẽ patiat nõ videt᷑ cogitaſſe ſuꝑ
his ſuꝑ quibo ſpeciałr nõ iuraſſet.⁊ ſic ſᷣm intentoeʒ
iurantis eſt interpᷣtandũ qñ ſine dolo iurat.Uñ ſi ca
ſus inopinatus eueniat de q̃ ſi cogitaſſʒ tũc in iuran
do.nullo mõ iuraſſet. nõ tenet᷑ ad ilð. Item Ray. et
Buil. Sicut fecit xp̃ᷣianus qͥ pecuniã ſibi mutuataʒ
a iudeo aſſerebat reddidiſſe.ex quo vocatus adiudi⸗
ciũ pecuniã illã in baculo cõcauo deditin manibo iu
dei ſeruandã dũ iuraret.⁊ ſic iurauit reddidiſſe inten
dens de pecunia in baculo abſcõſa quẽ poſtea repe⸗
tijt. Sʒ diuina vltõ manifeſtauit ſuã fraudẽ ꝑ moꝛtẽ
ſuꝑuenientẽ.vt ha betin legeda be.Nico. Et nota ꝙ
ðꝛ in Leuit.v.c.Anĩa q̃ audieritvocẽ iurãtis quẽ no
uit falſum iurare ſi nõ indicauerit.rea erit pcti.Dicit
aug. xxv.q.v. Ille qͥ ꝙ cũ nõ dicat cui debeat iudica
re inteiligendũ videt᷑ ꝙ debeat his qͥ magis pñt pꝛo
deſſe qᷓ; obeſſe ꝑiuro ſiue coꝛripiẽdo ſiue ꝓ eo oꝛãdo
⁊ hoc ſufficit dicit Ray.⁊ hoc tenet᷑. Sʒ bonauẽ.in.
iij. vbi ſupꝛa.dicit ꝙ hoc etiã pᷣt ĩtelligi qñ ꝑviam te⸗
ſtimonij ille qui audiuit ⁊ ſcit fallum iuraſſepᷣt ꝑ ſu⸗
um teſtimoniũ ſubleuare innocẽtẽ a damno temꝑa⸗

lis rei vel coꝛpoꝛis in iudicio vel extra.quod intelige
dumvidet᷑ quãdo hoc pᷣt ſine ſui magno ꝑiculo vel ſi
ne maioꝛi ſcandalo inde ſequẽdo. Scãdaliʒat etiam
ꝑiurus ꝓximo ſuos malo exẽplo ꝓuocans ad ſilia ⁊
ad odia⁊ hmõi.Sʒ qͥd dicendũ eſt de exigente iura⸗
mentũ vtꝝ peccet.Etvidet᷑ ꝙ ſic.qꝛ occaſionẽ dat illi
peierãdi. Ad qð dicit b.tho.ij.ij.q.lxxxix.ꝙ exigens
iuramentũ aut eſt publica ꝑſona puta officialł.autcſpᷣ
uata. Si publica tũc exigẽdo iuramentũ ſᷣm ꝙ exi⸗
git oꝛdo iuris in nullo peccat ſiue ſciat illum falſum
iurare ſiueveꝝ.qꝛ nõ videt᷑ illud exigere ſed ipᷣe ad cu⸗

ius inſtantiã iurat. Si pꝛiuata ꝑſona exigit hoc faci

ens qꝛ dubitat deveritate loquẽtis ⁊ iðᷣovt ſit magis
certus exigat.nõ peccat ſed humana temptatõ c. Si
autẽ ſcitvł credit pꝛohabiłr illum falſum iuraturum
peccat moꝛtaltquia dat illi occaſionẽ ruine ĩ hoc ca

ſu.non autẽ in alijs vnde aug.in ſermõe dicithũc ho
micidã duaꝝ anima ꝝ.ſ.ſue ⁊ pximi quẽ inducit ad
hoc.xxij.q.v Ille qͥ hec tho. Sulr ille qͥ aliqͥd qð ſcit
vel credit alicui ꝑſone ſibi poſitũ ſecrerum aliqð ſub
iuramento vel conſilijs cõitatis vel a ꝑſona ꝑticulari
ſtimulat eũ ꝑſuaſioniboꝛ amicicia ad ſibi reuelandũ
moꝛtalr peccat qꝛ occaſionẽ efficacem dat illi peccãdi
moꝛtalr etia ſi ex tali reuelatõe nõ oꝛiat᷑ ſcmandalũ Cũ
ergo dãnificet᷑ ꝓximus multiptr ꝑiuriũ miꝝ eſt quõ

miſeri hoĩes ita frequẽtant.⁊ cũ cetera pctã ob q̃ndã

reuerentiã ſacra ſugiant. Faciens eĩ foꝛnicatiõem ca⸗

uet ſibi a locis ſaciis.ↄmittẽs furta ſipᷣt parcit rebꝰ
eccłiaſticis.Sed ſcelerati ꝑiuri ingerũt ſe audact᷑ ad

ſacra:ſ.nomẽ dñi.coꝛpꝰ dñi reliqas altareꝛ hmõi Et
merent᷑ a nullo ſacro iuuariſed abſoꝛberi. Sicq; in⸗
honoꝛãt deum⁊ ſanctos eiuſdẽ.

ℳ₰ℳ=

Ouantu ad quartu F. Im.

punliũturvtiq; multipłr piuri.? Pamo.quidẽ effici⸗

unt᷑ inſames.vi:qu. Infames.Et cõuicti ad teſtimo
niũ in iudicio.nõ admittunt᷑.etia ſi egerint penitẽtiã

vji.q.i. Infames,. ⁊ extia de teſti.c. Teſtimoniũ. niſi
fuerint abſoluti a dicta infamia ꝑ pꝛincipẽ. Puniũt᷑
quoq; in foꝛo ecclie pnĩa ſeptẽni ſ̃m antiqͥs canões.

xxij.q.i.Pꝛedicanduũ.Etlicet ↄfeſſoꝛ nõ teneat᷑ iniun

gere talẽ penitẽtiã:tñ ꝑpendi põt ex hoc magnitudo
peccati. In foꝛo ciuili ꝑiuriũ in iudicio punit᷑ coꝛpa⸗

literz varie. Sed⁊ deꝰꝑ iudicia ſua terribilia ont hoꝛ
roꝛẽ hꝰ vicij Nãvt hẽt᷑ij. Reg.xxi.ſuꝑuenit ſtenlitas
terre ſeu fames tꝑe dauid que ꝑſeuerauit tribo ãqnis.

2 cum dauid a dno queſiſſet cm hꝰflagelli ad reme

diũ adhiberet. Rñt dñs ꝙeuenerat ꝓpter ꝑiurium
Saulis qꝛ.ſ.fregit pꝛomiſſionẽ ſirmatã iuramẽto fa
ctã gabaonitis a Joſue ſenioꝛibo iſrael ſuꝑ repuatiõe
eoꝝ invita Ip̃e autẽ Saul quaſi zelãs ꝓ filijs iſrtł᷑.qꝛ
goabonite decepant eos fingetes in remotis habita⸗
re ⁊ cũ eis qrere pacẽ.occidi feẽ młtos ex eis dictũq;
eſt Dauid ꝙ fames illa nõ ceſſaret quouſq; ſatiſface
ret iniurie gabaonitaꝝ. Milit ergo ꝙ eis ⁊ q̃ſiuit qͥd
vellẽt ſibi fieri.Qui petierũt omnes deſcendentes ex
Saul mares ſibi dariꝛ crucifigi.qð⁊ ſactũ ẽ.excepto
Miſiboſeth ſilio Jonathe cui peꝑcit vt ſeruarʒ ipᷣe ſu
um iuramentũ qͥ ſe aſtrinxerat Jonathe ſe eiꝰgenera⸗
tionẽ ſeu filios ſeruaturũ.Sllr vna ex cauſis qᷓ aſſi⸗
gnat᷑ in ſcnptura de captõe regis iuda Sedechie⁊ de

ſtructõis hieroſolimoꝝ fuit.qꝛ ipᷣe rex iuramentũ fi⸗

delitatꝭ qð fecerat labuchodonoſoꝛ fregerat ſe rebet
lans.vt habet᷑.iiij. Reg.xxv In alia autẽè vita pena ſi
bi reſeruatur in igne et᷑nolã ðꝛ apo.xxi.de mẽdaci
bus ꝓꝑs illoꝝ in ſtagno ignis⁊ fulphuris. Periun
um pꝓpꝛie ſemꝑ includit mendaciũ ⁊ addit contem⸗
ptũ dei. vnde multomagis ei debek.
¶ Capitulũ octauũ de Adiuratiõe.

ECadiuratiõe que ha⸗
bet ſilitudinẽ ad iuramentũ.vñ licite faciẽ
do.i.cũ debitis circũſtantijs actꝰvirtutis
latrie eſt. Uñ⁊ apłs vtit᷑ adiuratõe cũ ðt Ro.xij. Ob
ſecro vos ꝑ miam dei vt exhibeatis coꝛꝑavr̃a⁊c. Et
etiã ecclia cũ ðᷣt.ꝑ crucẽ tuã.łꝑ mĩſteriũ ĩcamnatõis

un

— .
7 2

Capitulũ ꝛimum

lue.l.n.do.⁊ hmõi. Eſt ergo adiuratio inducere ali⸗
qua pꝑſonã vel creaturã ad aliqͥd faciendũ vel nõ faci

endũ ex inuocatõe alicꝰrei ſacre.⁊ fien pᷣt im b. tho.ij
h. q.xc.ad creaturã rõnalẽ intellectualẽ⁊ irrõnalẽ.Et

cũ fit erga creaturã rõnalẽ aut intẽdit neceſſitatẽ ĩpo⸗
nere faciẽdi qð petijt illi quẽ adiurmt ſicut ĩponit ſibi

neceſſitatẽ faciẽdi qð iurãdo ꝓmittit. Aut nõ inten⸗
dit imponere neceſſitatẽ ſed potius ꝑ modũ depꝛeca

tõis intendit ex inuocatõe illius rei ſacre expᷣſſe indu
cere illũ ad faciendũ.Et in iſ ſcðo caſu licitũ eſt ad
iurare quãcunq; ꝑſonã ſuꝑ re licita etiã ipᷣm deũ ſic⁊
licitũ eſt depᷣcari.Non tñ leuiter faciẽdũ eſt ⁊ in rebꝰ
friuolis.ſicut nec leuiter iurandũ ob reuerentiã rerũ
ſacraꝝ. In pꝛio aũtcaſu aut adiurat ꝑſonã ſubditq⁊
ſm debitũ moduʒ.vt puta in caſu in quo liceret ſibi
reciꝑeꝛ exigere iuramentũ aut nõ. Si pꝛĩo mõ licitũ
eſt⁊ adiuratus ſubditus tenet᷑ ſicut ex pᷣcepto⁊ iura⸗
mẽto ex acto facerevel diceread qð adiurat᷑. Si ſcðᷣo
mõ tunc peccat moꝛtalłr adiurãs.qꝛ vſurpat ſibi ptã
tem in aliũ quã nõ hʒ.⁊ ſic facit contra iuſticiã ⁊ ledit
ius cõe. Unð pꝛinceps ſacerdotũ Cayphas cũ dixit
xpᷣo.Adiuro te per deũ viuũvt dicas ⁊c. Math.xxi.
grauiter peccauit.qꝛ nõ habebat ptatẽ ſuꝑ eũ. Silx
ſi eſſet ſubditus adiuratꝰ⁊ adiuraret᷑ ſuꝑ aliqᷓ re faci
enda deqꝗᷓ adiurãs non poſſet ſibi pᷣciꝑe nõ tenet᷑ ſibi

obedire.ſicut ſi adiuretvt diceret ſi cõmiſit aliqð cn/

men occultũ de quo nõ pceſſit infamia vel ꝓbatõ ali
qua⁊ peccat adiurãs. Ad creaturã intellectualẽ põt
fieri adiurario.vñ eccłia vtit᷑ exoꝛciſmis q̃ ſunt q̃daʒ
adiuratões ↄtra demones.⁊ hoc ẽ veꝝ ſi fiat ad hoc
vt ꝑvirtutẽ diuini noĩs vel rerũ ſacraꝝ eos tanq; ini
micos expellamꝰ ne nobis nocere poſſint ſpũalr vel
tpꝑalit᷑ pᷣm ptãtẽa xpᷣo traditã Luce.x.Ecce dedi vob
ptatẽ calcandi ſupꝛa ſerpetes⁊ ſcoꝛpiones ⁊ ð omnẽ
virtutẽ inimici.⁊ ſic ðꝛ.xxxiij.q.i.Si ꝑ ſoꝛtiarias.ꝙ
cũ aliq ſunt maleficiati pñt fieri erga eos exoꝛciſmi ſʒ
nõ eſt licitũ eos adiurare ad aliqͥd ſciẽdũ vel obtinẽ⸗
dũ ab eis.ſicutfit ꝑ arte magicãvel notoꝛiã.⁊ hmõi.
qꝛ hoc ꝑtinet ad ſodetatẽ cũ eis habenda⁊ pactũ qð
nõ licet niſi ſpẽali inſtinctu ſpũſſct.vel reuelatiõe di
uina aliqͥ ſancti ad aliqͥs effectꝰoꝑatõe demonũ vrãt᷑
Sicut fecit b. Jaco.aplłs erga Hermogenẽ ⁊ b.Dñi⸗
cus pluries. Ad irrõnalẽ creaturã p̃t dupixr fieri ad/

iuratio. OPꝛĩovt adiuratio ferat᷑ ad ipᷣam crcaturã ir⸗

rõnalẽ ſᷣm ſe.⁊ ſicvanũ eẽt. Alio mõvt referat᷑ ad eũ a
quo creatura illa agit᷑ et mouet᷑.Ettunc dupłr ¶no
mõ ꝑ modũ depᷣcatõis qð ptinet ad eos qͥ diuina in
uocatõe miracula faciũt. Alio mõ ꝑ modũ ↄpullſio⸗
nis aduſus dyabolũ qͥ in nocumentũ noſtꝝ vtit᷑ cre⸗
aturis irrõnalibo. Et talis eſt modꝰ adiurandi in ex
oꝛciſmis ecclłieꝛ ſic licz Sʒ adiurare eas ita ꝙ demo
nũ auxiliũ imploꝛet᷑.nõ licet hec omnia b.tho.

Litulus vndecimus de Vo
„ t. 1 voti traſgreſſise. Capᷣ.pꝛimũ.

uete et reddite do

mino deoveſtro inqͥt ps.lxxv. Cũ om⸗
mia qᷓ poſſidemꝰdñi ſint⁊ ab eo receꝑi⸗
mus lukta illõ qð dixit ipe Dð ti/ panlip/ vl. Que de

manu tua accepimꝰ. dedimꝰ tibi. Tua ſuntoĩa dñe

Decet ipi dño offernre munerat ⁊ vota in recognitiõe

—

dñij ſui ac beneficij recepti Ipᷣm enĩ vouere aliqᷣd eſt
quodaãmodo dare illð. Dicit᷑ eĩ fieri aliqͥd cũ fit cau⸗

ſa eius.qꝛ effectꝰvirtute ↄtinet᷑ in cã. quẽadmodum

faciẽs inſtrm quo alicui det᷑ certũ qͥd dicit᷑iã illud ei
ded i ſſe.qꝛ inſtrin eſt cã recipiẽdiillud. Sic qͥ ꝓmit⸗
tit ꝑ votũ inquantũ ſe obligat ad illð faciẽdũ.iam
dãmodo dat.⁊ hinc eſt ꝙ no ſolũ danti ſʒ⁊ ꝓmittenti
gratie agũtur.pleniꝰtñ ↄtert᷑ cũ ꝓmiſſum ſoluit᷑. Uñ
Eſa.xix.ðꝛ deveris fidelibo. Colent eũ in hoſtijs er
muneribo ⁊ vota vouebũt dñoꝛ ſoluent. Et ad hoc
etiã ſaluatoꝛ nos inſtruit dicens.Reddite q̃ dei ſunt
deo Mach. xxij.pmaxime dicunt᷑ dei eſſe ea q ſibi ꝑ
votum ꝓmittũtur.Et ad hoc idẽ echoꝛtat᷑ põ.dicẽs
Uoueteꝛc.vbitria notantur. .
Pꝛimo ꝙ exhoꝛtamur ad melioꝛũ pꝛomiſſionem.ibi
Touete. H H
Secundo ꝙ neceſſitamur ad pꝛomiſſoꝝ ſolutionem
Tertio ꝙ regulamur circa votoꝛum intentionem. ibi
Dño deo veſtro. H

Duan

Sciendũ q

diffinitõevoti.Etiõ nullꝰcogit᷑ ad vouẽdũ. ſicut nec
ad alia oꝑa ſuꝑerogatõis ſed ↄſulit᷑ꝛ exhoꝛtat᷑ ad hu
liuſmodi.Et ſic exhoꝛtatoꝛie.ps.ait. Uouete vbi glo⸗
ſa ait. Uouerepſulit᷑ vouẽti ppterea at exhoꝛtamur
advouendũ ⁊ nobis ↄſuli vt maioꝛa merita acqͥra⸗
mus·Nã opus factũ cũ voto eſt meliꝰ⁊ magis meri
toꝛiũ q; idẽ factũ ſinevoto.ſᷣm b.tho.ij.ij.q. lxxxviij
qð ꝓbat ipᷣe triplici růe Pꝛimo quidẽ qꝛ vouere eſt
actus latrie ſiue religionis q̃ virtus eſt nobiliſſimo ĩ⸗
ter moꝛales virtutes. Quanto aũtvirt? eſt nobilioꝛ tã
to actus eiꝰeſt melioꝛ⁊ magis meritoꝛiꝰ vñ actꝰ inferi
oꝛis virtutis eſt melioꝛ⁊ magis meritoꝛiꝰ ex hoc ꝙ im
ꝑatur a ſuꝑioꝛi virtute cuius actꝰ ſit ꝑx imperiũ ſicut
actus fidei vel ſpei eſt melioꝛ ſi inꝑat᷑ a caritate.Et
ideo actus moꝛaliũ puta ieiunare quod eſt actus ab
ſtinentie? ↄtinere qð eſt actus caſtitatis.⁊ dare ele⸗
moſynã quod eſt actus aliqñ liberalitatis ſunt meli
oꝛa ⁊ magis meritoꝛia ſi fiant exvoto qᷓ; ſine voto.qꝛ
ſic iã ꝑtinẽt ad cultũ diuinũ q̃ſi qdam dei ſacrificia.
Vñ aug.in li.devirgitate. Neq; ipᷣavirgitas qꝛvirgi
nitas eſt.ſed qꝛ deo dedicata eſt honoꝛat᷑ quã vouet⁊
ſeruat ↄtinẽtia pietatis Secũdo qꝛ ille q vouet aliqͥd
⁊ facit.plus ſe deo ſubijcit qᷓ; ũle qͥ ſolũ facit.ſubijcit
enĩ ſe deo nõ ſolũ qᷓ;tũ ad actũ illð faciendũ qð vouʒ
ſed etiã quoad pratẽ.qꝛ decetero nõ pᷣt aliud facere.
ſcʒ de iure.Qð etiã ꝓbat Anſelmꝰin li.de ſilitudini⸗
bus eremplũ ponẽs de duobo ſeruis vni dñi quoꝝ
qlibet hʒ arboꝛẽ fructiferã.puta ficũ in oꝛto ſuo ꝓdu

centẽ gratioſos fructus. Et alter quidẽ dictoꝝ ſeruo

rum fructus ſue arboꝛis annuatim dño ſuo elargit᷑.
Alius autẽ eidẽ dño donat arboꝛẽ cũ fructibo. Maʒ
claꝝ eſt ꝙ opus illiꝰqui dat arboꝛẽ cũ fructibo dʒ eẽ
magis gratũ d ño q;ᷓ illiꝰqͥ tantũ donat fructꝰ ceteris
paribo ex eo ꝙ plus dat,/2 q Dl datpl mere ve.

votũ eſt pmiſſio de melioꝛi bono oꝑe
ſit illð ad qð tenemur de neceſſitate ſalutis. vtʒ ibiĩ

Citulus Decimus

Tertio qꝛ ꝑvotũ immobiłr volũtas firmat in bo
no.Facere aũt aliqͥd exvolũtate firmata in bonũ.pꝑti

net ad ꝑfectiõem virrutis.vt ont phũs in.ij: ethico.

Sicut etiã peccare ex mẽte obſtinata in malũ aggra⸗
uat peccatũ.Et qꝛ neceſſitas adiplendi illud non eſt
neceſſitas coactõis q̃ cauſat inuoluntanũ. ⁊ deuotõ
nẽ excludit⁊ meritũ ſʒ eſt neceſſitas ſponte aſſumpta
ꝓpoſitũ immutabilis volũtatis.⁊ ideo nõ tollit᷑ vel
minuit᷑ meritũ ſed cõfirmatvoluntatẽ⁊ auget deuo/⸗
tionẽ. Sicut etiã nõ poſſe peccare nõ diminuit liber⸗
tatẽ.ita⁊ neceſſitas firmatevolũtatis in bonũ.nõ di

minuit libertatẽ. vt pʒ de beatis.⁊ hmõi ẽ neceſſitas

voti hñs aliquã ſiłitudinẽ cũ ↄfirmatõe beatoꝝ.vñ

Aug.in epla. Felix neceſſitas inqͥt q in melioꝛa com

pellit. Exhoꝛtamur aũt advouẽdũ exẽplis btõꝝ ſeu

ſanctoꝝ veteris ⁊ noui teſtamẽti.Nã⁊ Jacob vortum

vouit dño.d. Si dñs fuerit mecũ ⁊ cuſtodienit me ĩ
via iſta in q ego ambulo⁊c.enit mihi dñs in deum ⁊
cunctoꝝ qᷓ dederis mihi decimas offerã Geñ. xxviij
quod intelligi pᷣt ſm b.tho.ꝙ vouerit ſe hre dñm in
Deũ ꝑ ſpãlem cultũ ad quẽ nõ tenebat᷑ ſicut ꝑ decĩa⸗
rũ oblatõem⁊ alis hmõi q ibi ſubdũtur.Dauid etiã
ait. Uotũ voui deo Jacob. apli etiã ᷣm b. cho.vbi ſu
pꝛa intelligũtur vouiſſe ꝑtinentia ad ꝑfectõis ſtatuʒ
qñ xpᷣm relictis omnibo ſunt ſecuti.Aug.etiã dic de
vingine dei matreſic beata Maria ꝓpoſuit ſe ↄſerua
turã votũ virginitatis in coꝛde ſed ipᷣm votũ virgĩta⸗

tis nõ exp̃ſſit oꝛe.poſtqᷓ; vero fllium genuit.qð coꝛde

eꝑat ſimul cũ viro labijs expᷣſſit.⁊ vterq; in virgini
tate ꝑmanſit.xxvij.q.ij.Si.Et multi quotidie fige⸗
les per vota recipiũt a dño multas gratias ſanitatũ
ſui⁊ alioꝛũ⁊ plura hmõiExpedit ergo vouere.nec eſt
piculoſum ex natura facti ſed ex culpa nõ facientis.
Et licet meliꝰſit nõ vouere qᷓ; vouere ⁊ ꝓmiſſa nõ red
gere. meliꝰtñ eſt vouere qᷓ; nõ vouere.Et ideo rõe ꝑi⸗
culi.ſ.nõ faciẽdi.nõ dʒ dimitti emiſſio voti.ſicut nec
etiã debẽt dimitti alia bona ꝓpter ꝑiculũ ſuꝑbie.vel
inams glie qᷓ inde pñ̃t exurgere.pꝛopt᷑ qð ðꝛ.qͥ vẽtuʒ
obſᷣuat nũ qᷓ; ſemĩat Eccłes.xi.i inunq;ᷓ bñ opat᷑ ſi ti⸗
met.ſ.ſibi ſubuenire ventũ ſuꝑbie vel inanis glie.

Muantũ ad ſecundum .. Ir

ſq; neceſſitatõem adimplẽdivotũ factũ. nota cũ dicit
Reddite.quod eſt imꝑatiui modi ⁊ qð imꝑst᷑ dicit

Miero.neceſſe ẽ fieri. Quãuis igit᷑ vouete ſit exhoꝛta

toꝛiũ.Reddite tñ eſt pᷣceptoꝛiũ.ſic dicit glo.ibi:.ſcʒ ꝙ
reddere.i.votũ umplere eſt neceſſitatis Jdẽ etiã cõfir
mat Inno.in ca. Magne devo.⁊voti redẽpti.qð in
telligit᷑ niſi in voto diſpẽſetvel ↄmutet᷑vel irritet ꝑ eũ
qui poteſt vel ipſe nullo mõ ĩplere poſſit ſicut vouẽs
lieiuniũ ſi grauiter inrfrmet᷑c. Et qꝛ omittere neceſſa
ria ad ſalutẽ fieri non pᷣt ſine moꝛtali exq̃ voti ĩpletio
eſt neceſſitatis vt dictũ eſt.ſequit᷑ ꝙ trãſgreſſio eiꝰad
uertet᷑ ſine cã rõna bili facta ſit moꝛtale Patʒ etiã hoc
ex eo ꝙ factio voti ſᷣm b.tho.vbi ſupꝛa.arti.iij. eſt q̃
dam ſpẽs infidelitatis cũ non ſoluit ea q̃ deo ꝓmiſit
ſicut ad fidelitatẽ hoĩs ꝑtinetvt ſoluat ꝓmiſſa.vnde
Bꝛego. inquit. Si bone fidei ↄctus ſolet inter hoĩes
nulla rõe diſſolui.quãtomagis illa pollicitatio quã

cũ deo pepegit,ſiꝑ votũ ſolui ſinevindicta nõ potenit

xxvij.q:i. Uiduas.Hiero,etiã ait. vouentibo virgi
nitatẽ non ſolũ nubere ſed velle dãnabile eſt. xvij.q/i
Sunt quedã.s.Uouentibo.Dãnatio autẽ nõ incur
ritur niſi ꝑ moꝛtale hoc etiã firmat glo.ſummania in
pꝛincipio.ca.illiꝰ. Reddite ergo ſivouiſtis iuxta illð
ps. Reddã tibi vota mea que diſti.la.m. Et eccłes.
v.Inqͥt ſalomon.Si quid vouiſti deo ne moꝛerꝭ red
dere. diſplicet eĩ ei infidelis ad ſtulta ꝓmiſſio. vbi no
tat᷑ ꝙ ſit eddendũ⁊ quõ.ſ.tripłr ꝑ qðlibet hoꝝ omii
ſum offendit᷑ deus circeg votũ factũ. Pꝛio reddite
cũ debita acceleratõe.ibi nemoꝛeris. Scðo reddi
te cũ ꝑfecta ſolutõe.ibi.diſplicet ei infideł. Tertio
reddite cũ recta diſcretõe ibi.ſtulta pmiſſio Quã⸗
tum ad pꝛimũ cum quis facitvotũ ſi ſtatuit ſibi tem
pus infra quod ulð debeat implere. eueniẽte termio
illud ſoluere dʒ niſi impoſſibilitas euʒ excuſaret. Si
autẽ ſimplr ſine tpis determinatõe. tenet᷑ qcitiꝰ põt

commode adiplere.Si tñ feciſſet votũ ſub ↄditione

aliqua.puta ſi recipiat grãm quã petijtvt ſanitatem
⁊ hmõi tenet᷑obſeruare impleta ↄditõe qᷓ;citius põt.
Et ideo dicit Salomon.ne moꝛeris reddere,. nec ent
dʒ tardarevouẽs vltra qᷓ; intẽdit ſe obligare. Dicit eĩ
Deutero.xxiij.Cũ votũ voueris dño deo tuo nõ tar

dabis reddere.qꝛ reqret illð dñs deꝰtuus.⁊ ſi moꝛa⸗

tus fueris reputabit᷑ tibi in pctm̃ Dat᷑ tñ ei tꝑs ad ar
bitriũ boniviri ad diſponẽdũ de rebo ſᷣm materiã vo
ti · m Tho.⁊ GBuil.qͥ.ſ.Tho.ſuꝑ.iiij.dicit qͥ vouitĩ⸗
trare religionẽ.ſi ex moꝛa circa diſpenſatiõeʒ ꝑ alium
ꝓbabilr timet ꝑpetuũ impedim̃tũ. puta ↄhẽdo ma
trimoniñ⁊ hmõi.talis tenet᷑ vlteriꝰnõ differre. Et ex

hocvidet᷑ ꝙ talis in hmõi dilatiõe peccet moꝛtalr. qꝛ

exponit ſe ꝑiculo moꝛtał.ſ.trãſgrediẽdo votũ,. Etidẽ
videt᷑ de differẽtibo impletionẽ alioꝝ votoꝝ ꝑ multa
tꝑa.cum tñ cõmode poſſint ⁊ recoꝛdent᷑ ⁊ ex ipſami⸗
mia dilatõe.vel obliuiſcũtur. vel impotẽtes reddũt᷑
vt ſenes ad longã ꝑegrinatõem.⁊ hmõi Non ſic egit
anna mater Samuel.ſed votũ quod fecerat ad tem
plum.iſ.offerẽdi fuliũ dño ſi ei cõcederet cum ſtenilis
eſſet. Sʒ ipᷣo ſuſceptoꝛ ablactato ſubito votũ ĩpleuit
adducẽs illũ⁊ ibi dimittẽs.vt habet᷑.i. Reg.i.Et ꝙ;
in dilatõe implendi votũ reqrat᷑ autoꝛitas ſuꝑioꝛis
habes devo. ⁊ vo.redẽp.ꝙ ſuꝑ bis. Scðoẽ red⸗
dendũ votũ ꝑfecte ⁊ integre nõ diminute. puta ſi qͥs
vo uit ieiunare ꝑ annũ oĩ hebdomada ꝑ vnũ diẽ.nõ.
ſufficit ꝙ obſeruet duobo mẽſibo reſiduũ dimittẽdo.
ſed totũ ĩpleat. Adhuc eĩ obligat᷑ ad decẽ menſes ſi
pᷣt.⁊ quãuis trãſgreſſus ſit ieiuniũ illð ꝑ ples hebdo
madas.non tñ tenet᷑ iterare qð iã fecit niſi intẽdiſſet
ſe obligare ↄtinuãdo annũ Deute.xxiij. Facies ſicut
ꝓmiſiſti dño deo tuo ꝓpꝛiavolũtate.i.ſm intentõeʒ.
Uñn Ananias.qꝛ deo pecũias vouerat.q̃s poſtea di
abolivictꝰꝑſuaſione ſubtraxit.ſ.quo ad ꝑtẽ ipſarum
moꝛte mulctateſt. Gꝛeg.xvij.q.i. Ananias. Et hy
ſtoꝛiã hẽs. Act.v. Et multomagis peccat qͥ ex toto
frangitvotũ nihil adipledo. Uñ dicit Salomon. di⸗
ſplicet ei.ſ.deo infidelis ꝓmiſſio.i.nõ ſeruare pmiſſũ
ꝑ votũ.vñ Aug. Tato miſerioꝛ es ſi fidẽ deo fregenis
qnto beatioꝛ ſi ꝑſolueris.⁊ Urbanꝰpapa Qð qͥs do
mino pollicitꝰẽ fidełr cuſtodiat ne dãnatõʒ. ſz pᷣmiũ
ſibi acqᷣratqm̃ ſatꝰẽñ vouere qᷓ;votũ ꝓut melꝰ põt

— —— ——UN

,— = »

= = —

erssrnrrrrre

e

nd

⸗
i

1n
n

non pficere qᷓtumſ.ad ſubſtantiã voti.grauiꝰeĩ pu⸗

niũtur qͥ votũ fecerũt ⁊ votũ nõ ꝑfecerũt.xij.q.i. Sci

mus.Qui aũt pᷣ impotẽtia totũ non poſſet ĩplere qð
vouit ꝑtem qua pᷣt exequi dʒ.puta in diuite qui fecit

votũ magne elemoſine,poſtea ad pauꝑtatẽ deueniẽ

te.⁊ inſano ieiunia plurima vouẽte poſtea debilitato
2 hmõi.Recurſus tñ dʒ hr̃i in ſilibo ad ſuꝑioꝛẽ Ubi
etiã ſciẽdũ ꝙ plures ſunt qͥꝝ vota nõ ſunt obligato⸗
ria.niſi ratificent᷑ a ſuꝑioꝛibo eoꝝ.ſᷣm b. Tho.vbi ſu
pꝛa.vt votũ religioſi.quo el ſuũ pᷣlatũ.Qlenici pꝛeci

pue circa ꝑegrinatõem quoad ſuũ epᷣm.Epᷣi circa ea

ꝑ ã hr̃ent eccliam ſuã dimittere q̊ͥ ad papã Impube

rũ in oĩbo votis quoad paretes eoꝝ.vel tutoꝛes ſi pa

rentibo carent. Pubeꝝ quoad ꝑegrinatõem elemoſy
nas.⁊ hmõi q̃ ꝑtinent ad curã domeſticã domꝰ q̃ad
parentes eoꝝ.cũ ſunt in ptãte ipoꝝ. UVxoꝝ in abſti⸗
nentijs elemoſinis ⁊ ꝑegrinatõibo qᷓad viros earum

Seruoꝝ qad dños eoꝝ.De his tñ vide infra pleniꝰ

declaratõem in pluribo.Sꝗ. Tertio reddẽdũ eſtvo⸗
tũ cũ diſcretõe-lã ſiqs vouit aliqͥd ſtultũ vanũ vł ri
diculoſum vt de nõ pectinẽdo caput die ſabbati. de
nõ comededo ð capite aĩaliũ ob honoꝛẽ b. Jo. decol

lati.de nõ ſilando.vel de nõ faciẽdo ablutiõem pãno

rũ in ſexta feria.vel ſabbato.de nõ comedẽdo paneʒ
in dñica.⁊ hmõi:talia ſᷣm Tho.⁊ Alb. in ſcripturis
potiꝰſunt deridenda qᷓ; ſoluẽda. Eñ dicit Salomõ
ſupꝛa.diſplicet ei ſtulta ꝓmiſſio. Hinc etiã.xxij.q.iiij
ca·Neceſſe feflon ꝑiurabis ðꝛ. Stulta vota frangẽ

da ſunt. Cale fuit votũ Jepte de quo dicit Hiero. ꝙ

in vouẽdo fuit ſtultꝰ.qꝛ diſcretõem nõ habuit.⁊ ĩ red

dẽdo ĩpius.qꝛ filiã occidit. Vt eĩ ðꝛ Judicũ. xi. Ipſe

Jepte votũ vouit deo di: Si tradideris filios Am/⸗
mon in manꝰmeas quicũq; pꝛimꝰ egreſſus fuerit ð
foꝛibo domꝰmee.mihiq; occurrenit reuertẽti ĩ pace eũ
offerã holocauſtũ deo. Habita g̊ victoꝛia veniẽti ad
ciuitatẽ pꝛĩo occurrit ei filia eiꝰvnica quã ille etſi cuʒ

doloꝛe.tñ in holocauſtũ obtulit Lirca qð dicunt

hebꝛei ꝙ votũ ſtultũ fuit ſi ſimptxr intellexit de oĩbo vt
ꝑ effectũ oñt,.nã ſi occurriſſet ei pꝛio canis. vel aſinꝰ
lllð offerre nõ licuiſſet. Si autẽ intellexit de his que
offerri poterãt nõ includebat᷑ de voto filia eiꝰ. Et qᷓ;
uis qᷓ;tũ ad votũ poſſet excuſari de pctõ:.ſane ipᷣʒvo⸗
tũ intelligẽdo.ſ.de licins.ppter qð pꝛemittit᷑ ibi.⁊ ðꝛ
ꝙ factꝰeſt ſuꝑ eũ ſpũs dñi.ſ.invouendo.qꝛ fides ⁊ ð
uotio ipᷣius ex qua motꝰeſt ad vouendũ fuita ſpiri⸗
tuſancto.pꝛopter qð ponit᷑ in cathalogo ſcõꝝ.ad he

bꝛe. xi. vel etiã pꝛopt᷑ victoꝛiã quã obtinuit.iniq̃ tñ ?
impie fecit occidẽdo filiã ꝓ adĩpletione voti Nec ob.

qð ait Aug.xxiij.q.v.Si nõ licet vbividet᷑ dicere ꝙ

fecit hoc ex inſtinctu ſpũſſctĩ.ſicut Sampſon. aʒ
ibi loquit᷑ dubitatiue nõ aſſertiue.vtʒ ibidẽ Pꝛoba⸗

bile eſt eriã eũ penituiſſe de facto iniq; hoc ſ̃m Tho.
ij.ij.vbi ſupꝛa.ar.ij.⁊ ſic potuit eſſe Nico.tñ dely.ſu
E dicto.c.videt᷑ eum excuſare a pctõd.opinatiue ſᷣm
quoſdã ꝙ filiã nõ occidit coꝛpałr habito ſuꝑ hoc cõ⸗
ſilio a ꝑitis legũ.ſʒ quodãmodo moꝛti tradidit ſcʒ ci

uili eã dedicado invirgĩtate. Sʒ exq̊ doc. cõiter tenẽt

ꝙ coꝛꝑalr eã occiderit ⁊ ipʒʒ repᷣhẽdãt de parricidio.ñ

debemꝰſape plꝰq; opoꝛtet ſaꝑe.vt admonet Aptus

Ro/xij:Qõ fit dũ qͥs doctrinis ab eccłia appꝛobatꝭ

⁊ que cõiter tenent᷑ nõ acqͥeſcit nouas inueniẽs.Qð
ꝓhibet᷑.di. xxxvij Relatũ. Ambꝛo.etiã ↄcoꝛ.cũ doc.
pᷣdictis dicẽs de Jepte. Miſerabił neceſſitas q ſol⸗
uit᷑ parricidio. Meliꝰẽ nõ vouere illõ qð ſibi is cui p
mittit᷑ nolit exolui.xxij.qꝛiiij. Unuſqͥſq; Et młoma

gis frangẽdũ eſtvotũ⁊ nõ ſeruãdũ qð qͥs facit de re

manikteſte illicita.ſicut ſi qs voueret occidere aliquẽ ⁊
hmõi. Sicut legit᷑ de qͥbuſdã iudeis qͥ fecerũt votuzʒ
ſe nõ comeſturos aliqͥd niſi pꝛius occiderẽt paulum
apłmvt hẽtur act.xxiij.Et hoc eſt qð dicit Iſidoꝛus
In turpi voto muta decretũ.ſ.nõ faciẽdo. lec hoc ĩ
diget diſpẽſatõe.ſed ꝓpꝛia autoꝛitate dʒ Zuenire Si
autẽ eſt dubiũ vtxꝝ ſit meliꝰobᷣuarevel dimittere. vł
ſi pᷣt facere recurrere dʒ ad ſuꝑioꝛẽ ꝓ ↄmutatõe vł di⸗
ſpenſatoevel declaratõevt in ieiunijs. ⁊ hmõi:

Muantũ ad tertium §F. Il.

pꝛĩcipale regulat᷑ intẽtio nr̃a in vouẽdo.cum ðꝛ.dño
deovro Non eĩ votũ fiendũ eſt niſi deo ꝓpꝛie.Etrõ
eſt.qꝛ votũ eſt actꝰvirtutis religiõis.Ad religionẽ ãt
ꝑtinet offerre cultũ ⁊ cerimonias deo. ſᷣm ullium.

UVlex eſt tñ ſᷣm b. Tho.vbi ſupꝛa:ar.v.ꝙ q;uis votũ

fiat ſoli deo.ꝓmiſſio etiã pᷣt fieri hoĩ q includit᷑in vo⸗
to.Et ipᷣa ꝓmiſſio boni q fit hoĩ poteſt cadere ſubvo
to.in qꝙ;tũ eſt quoddã opꝰvirtuoſum. ⁊ ꝑ hũc modũ
intelligẽdũ eſt vorũ q̃ s vouet aliqᷣd ſctis ⁊ platis vt

ſit in pfeſſionibo religioſoꝝ vt.ſiipᷣa ꝓmiſſio facta ſan

ctis vel pᷣlatis cadat ſubvoto.inq;tũ ſcʒ hõ vouet deo
ſeĩpletuꝝ qð ſctĩs vel platis ꝓmittit.hec Tho. Et ſi
cut cũ oꝛõnem aliquã dirigimꝰad ſcõs pꝛo aliqᷓ gra
obtinẽda.debemꝰſic regulare⁊ dinigere intentiõeʒ vt
ſperemꝰ illam grãm obtinere a deo pꝛincipaliter.ſed
mediãte pᷣceꝛ merito illiꝰſcti.vtticit idẽ Tho.ij.ijiq.
lxxxiij. Ita in voris qͥ facimꝰſcis ꝓ diuerſ gratijs ob
tinẽdis.vt ſanitateꝛ euaſiõe ꝑiclłi ⁊ hmõi: dẽmꝰſpare
grãm illã a deo mediante ſancto illo ayci tñ qͥ actu
aliter nõ ita dirigũt intentõem ſuã in votis ſctõꝝ ad
deũ.ſed innitũtur moꝛi fideliũ nõ ſunt in hoc ↄdem
nãdi.ſed pie interpᷣtanda eoꝝ intẽtio ꝓut eccłia intẽ
ditꝛ docet fieri in hmõi.Multa enivota quotidie fi⸗
unt ad ſctõs.vñ recipiũtur magna bñficia tꝑalia.vt
pʒ in legẽdis b. Pe.martiris.Cũ enĩ triplicẽ bonoꝛũ
dꝛãm habeamſcʒ tꝑalẽ ſubſtãtiã coꝛpus⁊ aĩiam.de
quolibet hoꝝ poteſt fieri votũ deo ⁊ ſctis eiꝰ Detẽ

pali ſubſtãtiavt cũ qͥs vouet dare certã elemoſinam

vel facere aliq ð oꝛnamẽtũ eccłie.vel cerã offerreꝛ hu⸗
iuſmõi.etſi determĩat ꝑſonãvel locũ cui faciat illud.
nõ pᷣt mutare ſua autoꝛitate.etiã ſi ꝑſona ſit malevite
vel ecclłia male officiata. vel nõ indigẽs tali oꝛnamen
to.qꝛ qð ſemel placuit ampli diſplicere nõ pᷣt. de re⸗
iuris.li.vii Necepᷣs pᷣt diſpenſare in tali ꝑmutatõe.
niſi ſitvꝛgens cã.puta qꝛ ecclia eſt deſtructa.⁊ hmõi
⁊ rõ eſt.qꝛ iã eſt illi acqͥſitũ ex ꝓmiſſione qð auſerre
nõ dʒ. Quidã ruſticꝰcũ trãſiret quẽdã latũ fluuium
cũvitula⁊ vitulo ⁊ ĩmineret ei ꝑiculũ ſubmerſiõis vo
uit bea. Michaeli dare ecclie ſue vitulũ ſi euaderet.
Trãſacto autẽ ꝑiculo dixit certe Michael vitulũ nõ
hibis.Et cũ pꝰ modicũ aq̃ ĩundãte ſile piculũ ſubi
ret. vouit b. Michaeli darevaccã cũ vitulo.ſʒ libera
tus ex eo qſi deridẽdo dicebat · vee. Michaane:vi⸗

Citulus Decimns

tulũ necvaccã babebis.Et paulopoſt in ſili caſu cõ⸗

ſtitutus nõ fuit auditꝰſed ſubmerſua cũ vacca ⁊vitu

lo. Nec etiã dʒ rẽ mutare. Exm̃ de illo qͥ vouerat cap⸗
pã be icolao.⁊ aliud voluit offerreꝛc. lide in legẽ⸗
da. Decoꝛꝑe fitvotũ ꝑ ieiunia. vel abſtinẽtias va
rias vt a carnibo⁊ hmõi/p ꝑegrinatõem ad ecclias ꝑ
diſciplinas.ꝑ obſeqͥa infirmoꝝ. p caſtiratẽ. ⁊ hmõi⸗/
Uotũ aũt ad eũdo nudũ nõ videt᷑ multũ ↄmẽdabi⸗
le.qꝛ nec honeſtũ⁊ ꝑiculoſum tꝑe hiemali.⁊ 1õ poti

ↄmutandũ in alið autoꝛitate tñ ſuꝑioꝛis Ad hoc at

vt iſtud⁊ qcũqʒ; alia vota ſint meritoꝛia opoꝛtet ea fa
cere in ſtatu gre. vt legit᷑ in legeda.b. Jacobi de quo⸗
dã qui ex voto ibat ad ſanctũ Jacobũ.⁊ cũ in itinere
lapſus fuiſſet in foꝛnicatõʒ fuit ſibi reuelatũ ꝙ deon
placebit.nec be. Jaco.qꝛ in pctõ illud exeqbat᷑. Si
qs etiã vouerit ire ad aliquã eccłiam nõ pᷣt ꝓpꝛia au
toꝛitate aliũ mitrere niſi oino non poſſer. Quoad
aiam deuouemcũ qͥs voeuet ſe alicui religionivbiof
fert voluntatẽ ſuã deo ꝑ obediam.q.ſ. volũtas e do
mina?⁊ regina aliaꝝ porẽtiaꝝ aĩe vñ ipam aĩaʒ offert

VIñ ſicut holocauſtũ eccedebat oĩa ſacrificia.ita vo/⸗

tũ religionis excedit oĩa alia vota.vñ ðt Gꝛeg · in vlt.
moꝛał.ꝙ recte obediẽtia victimis pꝛeponit᷑.qꝛ ꝑvicti
mã aliena caro.ꝑ obediẽtiã vero volũtas ꝓpꝛia ma⸗
ctat᷑vñ oĩa alia vota ſoluũtur ꝑ iſtud. Et ipᷣm inclu
dit ⁊ pauꝑtatẽ⁊ caſtitatẽ ⁊ totum exercitiũ coꝛꝑis ſui
Sed nota ꝙ dicit Aug. Sicut melioꝛes difficile ſuʒ
exꝑtus q; qͥ in monaſterijs ꝓfecerũt.ita nec peioꝛes
q; qͥ in monaſterijs defecerũt.di.xlvij.q;tũlibet. De
fectus autẽ hmõi ↄtingit ꝑ traſgreſſionẽ pᷣcipuevoto
rũ religiõis.Et qͥ hñt votũ religionis ⁊ nõ intrãt.vel
egrediũtur.male foꝛtunãturvt q̃tidie cernit᷑. Qui in
religione vota nõ ſeruãt ad pfundũ inferni deſcẽdũt

Exm̃ de quodã qui ductꝰad iudiciũ vidit matrẽ im

—

pꝛoperantẽ ſibiꝛ dicentẽ fili.vbi eſtverbũ qð diriſti
volo ſuare aĩiam meã.Et de alio qͥ ſub alijs oĩb
dit in ĩferno malos religioſos.nec miꝝ.qꝛ qnto gra⸗
dus altioꝛ eſt, tanto caſus eſt ꝑiculoſioꝛ. .
Taplm ſcdõm de materia voti.⁊ ibi multũ diffuſe
de materia voti.⁊ qͥ nõ poſſit vouere. ⁊ qͥs poſſit irri
tareꝛ qͥs poſſit diſpenſarevel ↄmurare.

vi/

UVnc autem de voto vi

diſtincte dicẽs ꝙà intat aĩo ꝑpetuo renũciandi ſecu
lo non pᷣt ad ſeculũ redire.ſed vel ad illãvel ad aliam
religionẽ debet tranſire.ideo pꝛimo dicto magis vi⸗
detur ſtandum. Idem ſenut Fran.de ʒam.immo Pẽ
ricus boich ſuꝑ c.ſtatuimꝰ.de regulanibus.dicit hoc
eqͥ pollerevoto ſoleni.⁊ allegat Hoſt.in ſumma.⁊Ar
chi.ſuꝑ dicto c.Qui bona.xvij.q.i.Sed Pe.ð pał.
negat ꝙ edqpolleat voto ſoleni.ſed tantũ voto ſimpli⸗
ci.⁊ hoc etiã magis exvi ſtatuti eccłiaſtici qᷓ; ex ipᷣa eſ
ſentia voti. Nota g ſcõᷣs.ꝙ qꝛ ſolẽnes doc.nõ ſolũ

pdicti.ſed⁊ Jo.an.⁊ Anto.de bu.⁊ alij dicũt ꝙ talis

ſuſceptio habitꝰhabeatvim ſolẽnis voti.ideo talis in
ducendꝰeſt ad reuertendũ ad illã de qᷓ egreſſus eſt vł
ad aliã religioneʒ. qꝛ obligat᷑ in genere religioni.ꝙ ſi
nullo mõ acqͥeſcit inducẽdus ẽ ad ꝓcurãdũ diſpẽſa
tionẽ a papa.qꝛ epᷣs non põt cũ hac.diſpenſatõe.ꝙ ſi
obtinere nõ pᷣt diſpenſatioem.paratꝰ ſit votũ ĩplere.
Alias durate ꝓpoſito nullo mõ implẽdi votũ etiã ſi
obtineret diſpẽſatõem nõ eſſet in ſtatu ſalutis. Sbtẽ
ta autẽ diſpenſatione de cõtrahẽdo matrimoniũ nec
peccat moꝛtałr ↄhendo.nec etiã dirimẽdũ mrimoni⸗
um etiã ſequẽdo opinionẽ illã.ſ.ꝙ illð habeatvimvo
ti ſolennis.qꝛ ꝙ habeat vim voti eſtex ſtatuto eccłie
ſiue ſimplex ſit illð ſiue ſolene ⁊ in ſtatutis ecclie pa⸗
pa hʒ plenitudinẽ ptãtis in duipẽſando. Si ãt ↄhat
⁊2 ↄſumat mr̃imoniũ ante diſpenſatõʒ peccat moꝛta⸗
liter. Et ſᷣm illã opinionẽ q dicit ꝙ eſt ſolẽne nullũ ẽ.

vñ nec exigere nec reddere debitũ põt niſi foꝛnicarie.

alter tñ qui neſcit excuſat a pctõ exigendoꝛ reddẽdo.
ſed ſi ſciuiſſet cũ ↄtraxit. peccaſſet moꝛtałr.etiã ſi illð

eſſetvotũ ſimplex.qꝛ cooꝑat᷑ peccato altenꝰſᷣm glo.in

decre. Dũ petere debet ille q habebat tale votũ diſpẽ
ſationẽ expꝛimẽdo plene caſum.ſed anteqᷓ; obtineat.
reddat⁊ nõ exigat.ꝙ aũt dirimat᷑ niſi ecchs ꝑ ſentenã
illð declaret no dicerẽ ſed ſeqrer opinionẽ Pe. de pa
lu.ꝙ ſit illð vtvotũ ſimplex ſi de cõi ↄſenſu velit ma
nerevt frater ſoꝛoꝛ.vel ingredi religionẽ tutꝰeẽt. Ui⸗
di cũ plunbo in hmõi caſu fuiſſe a papa diſpenſatuʒ.
Sel cũ iſta ſolẽniſatiovoti ꝑ hunc modũ ſit ex iure
humano nõ naturali vel diuino.ſicut papa pᷣt diſpẽ
ſare cũ oꝛdiato in ſubdiaconatu.ſ.de ↄhẽdo ſᷣm oẽs
ita⁊ꝛ cũ iſto etiã tenedo opinionẽillã.ſ.ꝙ cũ ꝓfeſſo ſo⸗

dendũ eſt. Sic autẽ diffini᷑ magiſtraliter
. otũ eſt ꝓmiſſio melioꝛis boni aĩ delibe
ratõe firmata. Ubi nota pꝛio ꝙ cũ ðᷣꝛ ꝓmiſſio.ad vo

tũ nõ ſufficit ꝓpoſitũ cũ deliberatõe niſi adiungat᷑2

ꝓpmiſſio extra eo.rãturã. Non tñ eſt neceſſaria expᷣſ

ſio vocis in ꝓmiſſiõe.ſed ſufficit ꝓmiſſio coꝛde facta.

ſic intelligendũ eſt.c.illð.Qui bona.xvij.q.i.vbi ðꝛ
ꝙ; qͥ bona facit⁊ melioꝛa facere ꝓponit ſi illa nõ facit.
in ↄſpectu dñi cecidit.hoc eĩ intelligit᷑ nõ de ꝓpoſito
ſolũ.ſed de ꝓpoſito cũ intentõe ſe obligãdi.hoc eĩ hʒ

rõem voti.⁊ licʒ nõ oꝛe expꝛinat᷑ obligat vtvotũ.⁊ no

impledo ðꝛ cecidiſſe in ↄſpectu dñi.qꝛ peccat moꝛta
liter. Ueꝝ eſt tñ ꝙ ppoſitũ ſolũ remanẽdi in religiõe

2 ꝑpetuo deo ſeruiẽdi cũ ſuſceptõe habitꝰipſiꝰreligio

nis eqpollet voto ſimplici.extra de regularibo.c.con
ſulti. Et q;uis quidã intelligat dictã decre. de illo qᷓ
intrat cũ voto,tñ Pe.de pal,dicit ꝙ qꝛ decre. loaͤk in⸗

nõ tenet᷑qꝛ illa ſolẽnitas non eſt ita eẽential voto reli⸗
gionis ſicut illa q̃ fit alio mõ. Si ergo diſpenſat᷑ cũ
tali nõ eſt condẽnandꝰ. Nota tertio ex eo qð ðꝛ in dil
finitõe voti ꝓmiſſio boni ꝙvotũ de re illicita nõ tenz

ſicut nec etiã iuramentuʒ.xxij.q.iiij.in malł. ⁊ magis

placẽt ðᷣo in hmõi trãſgreſſoꝛes qᷓ; obuatoꝛes. ſicut
quivoueret nõ comedere.niſi occideret ſuũ inimicũ ⁊

bmõi. Nota q̃rto ex eo qð ðꝛ. melioꝛis.ꝙ votũ de

re minꝰbona nõ obligatvt votũ.vñ ſi q voueret nõ
intrare religionẽ nõ valet votũ.Nec obſtat ꝙ votũ ſi⸗
cut⁊ iuramẽtũ de eo qð pᷣt ſeruan ſine detrim̃to ſalu

tis eterne eſt ſeruãdũ ſᷣm decre.qꝛ hoc eſt veꝝ ſi illud

habuit tres comites.ſ.iudiciũ iuſticiam.⁊veritatẽ.vł
dðm ꝙ detnmẽtũ ſalutis eſt nõ ſolũ qð interimit ſa⸗

lutẽ ſed qð ĩpedit ꝑfectõʒ ſalutis.vel etiãẽ dðõm ꝙ il
lud intelligit᷑ qũ votũ habet mateniã ꝓpꝛiã.⁊ ſic ñ eſt
in ꝓpoſito caſu:Pꝛo cuiꝰ maioꝛi declaratiõe nots ꝓ

lenniter nõ poſſet papa diſpenſare q tñ opinio cõiter

— — — —— — —

e

— — — 0——

——— — — —

— — K — S ——

—

=☛rę —

— — —

Capitulũ Secundũ

qñ ꝑvotũ directeꝛ pꝛincipałr exludit᷑ aliq bonum
conferẽs ad ſalutẽ.⁊ nõ includit᷑ aliq ð bonũ qð ꝑ ſe
poſſit eſſe materia voti.nullũ eſt ⁊ nõ obligat.lʒ poſ⸗
ſit ſeruan cũ ſalute. Sʒ qñ votũ pꝛincipalr includit
aliqð bonũ quod pᷣt eſt materia voti.licet illð bonuʒ

excludat ex conſeq̃nti melioꝛa bona.tñ ligat. Unde

ſi qͥs voueat ſe intratuꝝ⁊ ꝑſeueratuꝝ in religiõe laxio
ri licet ex hoc melioꝛvia pᷣcludat᷑.qꝛ tñ religio pᷣmiſſa
eſt ſufficiens materia voti reſpectu ſeculi licet non re⸗
ſpectu aliaꝝ religionũ ꝑfectgꝝ valet⁊ tenet.Et idẽ di
cendũ eſt de iuramẽto. Itẽ ſi q iuretvelvoueat ĩtra⸗
trare hãc religionẽ ſi quã intretvalet.quia non ꝑ hoc
pꝛincipalr excludũtnr alie.ſʒ pꝛincipalłr includit᷑ iſta
etſi nõ pure.tñ ſub conditõe.iſ.ſi velit intrare aliquã.
ſed ſi ꝓmitteret ſe nullã aliã intratuꝝ⁊ non ꝓmitteret
iſtã intrare:nec pure nec ſub conditoe non valeret. et
peccaret.ſic vouens vel iurãs et inducẽs ad hoc·
Nota quinto ꝙ ꝓmiſſio q fit invoto ſi ðᷣo pꝛincipalr
2⁊ finalłr. licet fiat aliquãdo in manu hoĩs vñ ſi aliqᷣs
ꝓmittit alicui ꝙ intrabit religionẽ.nõ illi.ſed deo fa⸗
cta eſt obligatio.vñ dei eſt remittere nõ ulliꝰ. Item ſi
aliqͥs ꝓmittit intrare religionẽ ad reqͥ ſitiõeʒ alicuius
illo nõ requirẽte intrare nõ tenet᷑.ſed illo moꝛtuovide
