qꝛ nõ dʒ illũ publicare.de peni.⁊ remiſ.c.omnis.

Itẽ ſibi id dicẽti nõ credet᷑.vi.q.ij.c. —
ceat ᷣ. vt.ij. q. vij. plerũq;.Pebuit aũt ſacerdos il⸗

lum iducere vt coꝛã teſtibo ↄfiteret᷑ ⁊ caueret ꝓab

heredib exactio fieri poſſet. Itẽ nota ꝙ in dice/
ctoꝛio iuris ðꝛ ꝙ q;uis vſurarius mẽtalis ſit ĩidu
cẽdus in foꝛo pnie ꝙ reſtituat ꝑ.c.ↄſuluit de vſu⸗
ris i foꝛo eccie iudicãdꝰ male ager.iduceẽqꝰ tñ ẽ⁊ ñ
cõpellẽdus in iudicio eccieꝑ ceſuras vel alias pe⸗

nas vt ſic accepta reſtituat.nec vt vſurariꝰpuniẽ⸗
dus ẽ.hec Bern. Inno. Hoſti.⁊ Boff. Qð facit p

materia depoſitoꝝ vbi eſt cõiter vſura mentalis
Nõ tñ tales abſoluẽdi ſunt niſi tales ↄᷣctꝰ dimit⸗/

tant.⁊ ſic recepta reſtituãt.vt in.c.cõſuluit.Jtem

pone.q̃dã cõitas indiget pecunia ⁊ ipouit cuilibʒ

pſtantiã.ſ.mutuo ꝓmittẽs ⁊ obligãs pᷣſtantibus
certa pignoꝛa ⁊ certũ lucrũ.nunqͥd pᷣſtãtes cõmit

tũt vſurã. Rñ.exq̊ coacte faciũt ⁊ foꝛte ꝓpt᷑ ſ̊ mul⸗
tam incõmoditatẽ incurrũt.i.ꝙ libẽter ad bᷣ ceſij
ſaret ſi poſſent. nõ eſt vſura.Sed inx bᷣ eſt aliq̃ du
bitatio vicʒ ꝙ ſi poſtqᷓ; ciuis pꝛimo pᷣſtitit.veniat

ſecũdus ⁊ emat iura a pᷣmo ꝓ mioꝛi pcio eo ꝙ ſol
uit.nunqd ille ſecũdus ↄmittit vſuram. Rñ.vt i

pᷣcedẽti.ꝭ. Barth.in piſa.ſed diffuſe habes iſtam

pᷣſtitoꝝ in venetijs.⁊ locoꝝ Janue.Utrũ licitum
ſit reciꝑe tales redditus q̊s cõitas ↄcedit annua⸗
tim ſoluẽtiby pᷣſtãtias.⁊ an liceat emere tlia iura

Igendu eſt etia delu⸗

ſen Ppftandt

denarij mõtisg. venetijs dicũtur impᷣſtite. Janue

dicunt?᷑ loca.Et floꝛẽtie quidẽ h̊ ſeruat᷑ circa iſtaʒ

materis. Ciuitas indigẽs pecunia ciuivſuis one

r iponit q vulgariter ibi dicunt pᷣſtatie.ad ques
ſoluẽdas qlibet inuitꝰ cõpellit᷑ ſtatuitq; ciuibus

zu qʒ reſtituat ſoꝛtẽ ſeu capitale ſuũ quinq; dan⸗
dosꝓ centenario.⁊ ita de facto ⁊ diu obſeruauit.
obſerutoq; quottidie.appellanturq; tłes credito⸗
res mõtis.Et cõtingit aliqñ ꝙ dict creditoꝛibi ł
ab eiſdẽ iura hñtibo fuit tm rnſum ðe acceſſione
pᷣdicta vere ſoꝛtis ⁊ ꝑ tm̃ tpᷣs ꝙ aliqñ acceſſio ade
quata eſt ſoꝛti.aliqñ nõ in totũ.aliqñ excedit ſoꝛ⸗
tem.Et inſuꝑ maxime ad oẽm dubitationẽ tollẽ⸗

dam ⁊ exoneratiõem oſ. cie cuinſcũq; ⁊vt tollatur

ois nexus q̃ qꝗcũq;ʒ de ciuitatevel comitatu floꝛẽti
nopꝓ inſcriptis vel eoꝝ occaſione ligatꝰvł aſtrictꝰ

quõlibet diceret᷑ q̊ ad deũ.cõſciam vel ad munduꝝn

ſtatuit ꝙ qͥcqᷣd ꝓuiſum eſt ꝑ oꝛdinamẽta dicti cõ/
munis dari debere talibo mutuãtib ad dictã rõ⸗
nem ꝓ dono danis ⁊ intereſſe ſeu ꝓuiſione vł me

rito dictoꝝ creditoꝝ intelligat᷑ dari debere ⁊ reci

pi et detur ⁊ recipiat᷑⁊ peti ⁊ recipi poſſit p ſpõta⸗
neo mero libero dono ⁊ donationis titulo ⁊ talit

recipiat ⁊ recipi intelligat᷑qlibet tałl ereditoꝛ a cõi
p̃dicto.⁊ nihilominꝰ etiã ꝓ dãnis ⁊ vero intereſ⸗ „

le ⁊ p aliquali remuncratiõe ⁊ ꝓꝑ bñfacietibi.bñfi

cro ſen redditu annuali quem reddũt
gquedꝗs cõitates ciuibo ſuis ꝓ collectis
is ſolutis ibi ꝑeos.q̃ diuerſimodeno⸗
minant᷑ in diuerſis locis Nam floꝛẽtie dicuntur

at. v itd ⁊ taliter illud torũ recipiat vnuſqſq; taliſ

creditoꝛ ſicq; petere ⁊ exigere valeat ꝙ nullatenꝰ

ad reſtitutiòem aliquã teneat᷑ etiã qͥ ad ↄſciaʒ vel
ad deũ.illudq; ſic receptũ abſq; alio guamie vt ſi
bi vere donatũ licite valeat obtinere. Statuitq;

inſup ipᷣa cõitas hmõi talia credita cũ iure ꝑcipi
eðndi hmõi acceſſiões alienari poſſein alios.cũ B

tñ pacto ꝙ ipſi cõitati redimere liceat dictũ debi
tum ſoluendũ debitoꝛi ꝓ redẽptione dicti iuris
ad rõem.xxviij.ꝓ cẽtenario.⁊ ꝙ talis creditoꝛ te⸗
neat?᷑ reuẽdere dicto cõi ad oẽm eiꝰvolũtatẽ rema
nẽte dicto creditoꝛi lucro facto vſq; ad tpᷣs dicte
reuẽditiõis.hec oĩa ab illo loco. Et inſuꝑ marie

7

haben ex qᷓdã refoꝛmatõe ciuitatis quã recitat p̃

dictꝰ Lau.de vbo ad vbũ. Circa iſta materiaam
occurrut plura dubia ſuꝑ quiboↄſulti płes mgri
in theologia oꝛdi.pᷣdi.mino.⁊ heremi.acetiã do

cco.canonũ diuerſa ⁊ Sria rñderũt ⁊ ſcripſerunt.
MNouiſſime aũt ſcripſit ſuꝑ materia hac ſat diffu

ſe. d. Lau. de ridol.in fine tractatꝰ quẽ feẽ de vſu

ris.vbi etiã poſuit cractatꝰalioꝝ de iſta materia
ſuꝑ qᷓ foꝛmat.viij.qõnes ⁊ hoc oꝛdine. Pꝛimo

VUtrũ recta ↄſcia poſſint talia onera indici et ad

eoꝝ ſolutionẽ ↄpelli cũ aſſigẽtiõe incremẽti pᷣliba⸗
ti. Scõoðo.Utrũ dicti ſoluẽtes onera memoꝛa⸗
ta licite tale ꝑcipiãt incrementũ. Tertio poſi⸗
to ꝙ non. Utrũ vigoꝛe donatiõis ⁊remiſſionis⁊

liberatiõis ſupᷣdicte excuſenta reſtitutiõe ⁊liberẽ

tur a peccato. Quarto. An dicti ſoluẽtes licite
vendant ius qð hñt in dicto mõte vigoꝛe tal cre⸗
diti.Quinto. Utrũ alij ab eis licite emãät. Se⸗

trto poſite ꝙ ſic. Utrũ licite ꝑcipiãt incrementuʒ
qð ꝑcipiebant dicti creditoꝛes.

Sceptimo. qᷣd
de illis qui ꝓp alijs a quibo qñq; certã qͥtam ꝓ qͥli⸗
bet floꝛeuo.qñq; nihil ꝑcipiũt.ſoluũt pᷣſtãtias et

in illoꝝ loco q̊ ad tale creditũ diſtribuun? Oe/
tauo.Quid ſi cõitas ſic nouos ſibi ↄſtituat crediꝰ
toꝛes.puta qꝛ vendit annuũ redditũ ad rõeʒ ques
rñdet creditoꝛib mõtis ad vitã emẽtis et alter?ꝰ

ab eo noĩandi cũ pact de qb ſupᷣ in fine caAſus

Circa pꝛimum magiſter. . I
Buido de bello regaldo generalis oꝛdi.herc. con
ſultus rñdit indiſtincte ꝙ lex ſtatuẽs tale lucruz

nõ eſt licite iuſtituta.⁊ iõ nõ obſeruãda ſed abolẽ

da ꝓbat. quia in diminutiõe reipublice erꝑ cõſe,⸗·

quens mala.ptʒ ans.qꝛ iam finaliter cõitas ſol/⸗
uit duplã pecuniam allegar.diſ.iij.pᷣuilegia.S.of

ficiũ.⁊.c.ſe. Itẽ qꝛ lex talis nõ eſt iuſta nec vtilis

ex ᷣ cõtinet pᷣius pᷣuatũ bonũ ſingulariũ ꝑſonaꝝ

qᷓ; publicũ ipᷣius cõitatis ↄtra illud.c.erit autem

lex diſt. uij. Item qꝛ aſſigtioneſdicti incremẽti iu

uitant᷑ ꝑ ipᷣam legẽ hoies ad peccanqñ.qꝛ inducit
eos ad recipiendũ vltra ſoꝛtem. Et ſi dicat᷑ ꝙ lex

talis eſt inſtituta pter bonũ ciuitaris cuſtodien
duũ ⁊ ptegendũ ad habendũ pecuniã ꝑ gentibo ar⸗
moꝝ in cuſtodiã ⁊ ꝓtectiõem ciuitatis.⁊ ſicũ ma

la ſed bona eſt. Rñdet męr̃ pᷣdictꝰꝙ his nõ obſtã⸗
tib firme manẽt rões ſupꝛapoſite eo ꝙ aliter ⁊ ſi

ne pctõ põt ciuitas defenſari.Nã ſubſiſtẽte neceſ

ſitate põt a ſibi ſuppoſitis etiã inuitis iniuſte exi⸗

gereę auxiliũ tam pecuniaꝝ q; ꝑſonoꝝ. ⁊ipi ad iuö?

Gtat
lum
iN
Mexii
Meg
e ap D
acih
i
nins
torte⸗
timn
de
morie
np
mann
ng
ndo
.
W
Pene
ie
br⸗
nory⸗
w
fio
hai
ſore
N
ON

6,

mmpe,
i N
nig
8Cin
Ncl

aſ

Nebvon,
G’
Nncſt
RK
iſe
ernlis
ona⸗
mten
nnoon
ſtos
nrine,
lein
1ri
an/

pᷣſtandum obligantur⁊ qtum pᷣſtant tantuʒ ſᷣm

regulam iuſticie ⁊ nõ vltra rehabere debẽt.⁊ſic fa
ciendo minus in expenſis dicta cõitas grauabit᷑.

qð eſt ppoſitũ. hec di. Guido ſed Tau.deridol.in

dicto tractatu tenet ↄriũ ſcʒ ꝙdicta lex ſiue ſtatu

tũ nõ ſit illicite factũ.Etꝓ rõne inducit illud qð
dictũ eſt ſupꝛa ſcʒ qꝛ inſtituta eſt dicta lex ꝓt bo⸗
num ciuitatis cuſtodiẽdũ ⁊c. Et ad id qð Guido

pᷣdictus dixit ad deſtructiõem illius rõis. rñdet
ꝙ et ſi cõitasvaleat cõpellere ciues ad mutuãdũ
abſq; eo ꝙ ſtatuat aliqͥd dare vltra ſoꝛtem. tñ no

omne poſſibile eſt volibile. Scpe nãq; multa poſ
ſumus q ꝓ bono reipublice ⁊ p fugiendo ſcanda⸗
lo nõ facimus.et merito ar.ij.q.i.in pᷣmis cum ſi
miles coactiones qͥdã difficllen frequẽter ↄſueue
runt exitus habere.et de ſpon.requiſiuit.Et meli
us eſt cũ aliquali cõſcito ⁊ pace oim ſuis neceſſi⸗
tatib ꝓuidere qᷓ; ꝑ hmõi coactiões ⁊ violẽtias nõ
ſine foꝛti ⁊ gᷓui coꝛdi.qꝙ ſiqͥdem enoꝛmiter ex bᷣ ex
ꝑientia media damnificari quottidie cernimus.

iImo et multos funduus deſtrui et ad extremam/

pauꝑiemdeduci qui ex h̊ ſaltem eq̃liter ſubleuãte
tur ⁊ cõſolant᷑ ꝙ dicta qͥnq; ꝑcipiũt annuatim.
niſi b̊ eſſet in deſpatiõem foꝛſitam ducerent᷑ ⁊ i rẽ
publicã machinarẽtur.⁊ in gne anie ſue ⁊ coꝛꝑis
ſui diſpẽdiũ ⁊ reipublice ꝑiculũ · Et ſi dicat᷑ talib⸗
⁊ nõ alijs ſi lex puideat bene eſt. Rñ.ꝙlex dʒ eẽ cõ
munis pꝛo reipublice vtilitate ne alij ſcrupuloſo
coꝛde moueant᷑.⁊ durũ foꝛet atq; difficile vnuʒ di
ſtinguere a balio.hec Lau.ꝑ que deſtruit᷑ pᷣmũ rõ

nem dicti magiſtri. Pꝛeterea intereſt re ipubli e

erga ſuos ciues taliter ſe habere ꝙ nõ deducãtur
in pauꝑiem. vt cũ als opus fuerit ſibi valeãt ſub⸗
uenire. Si q̊in damni reſtauratiõem łex liberali
tatevt alliciat᷑ ad bñ ſe bñdũ erga rẽpublicã aliqᷣd
gratis donat.⁊ ſicindubie vtilitas reipublice ꝓ⸗

curat᷑ q̃re illud impꝛobandũ eſt.hec Lau.ꝑ qꝗᷓ de/

ſtruit rõem pᷣdicti mgri quã ſecũdo facicbat ĩ op⸗
poſitũ.Qð etiã boĩes inuitent᷑ad peccandũ ex di⸗/
cta lege vt allegabat dictus mꝗr in tertia rõe.ne/⸗
gat Lau.cõſiderato eni dicit ipe ꝙ ſiqᷣs vellet ſua:
pecunia vti illicite plus lucraret᷑ imo etiã in licic

quiniĩmo ⁊ in poſſeſſionibo q magis ſecure ſuntq;

cõitatinutuare.nõ eſt dicendũ qꝙ; ꝑ h̊ ꝙ qͥnq; da⸗

ri ſtatuunt᷑ nuitant᷑ hoies advſurarie mutuandũ

maxime cũ dubiũ ſit nedũ de lucro ſed etiã de ſoꝛ
te pncipali ne ꝑdatur capitale.Et ꝑ bᷣ etiã tollit᷑ q
dam alia rõ pᷣdicti mgr̃i in qᷓ dicebat.qꝙ ꝓpter cõe
defenſan dũ nõ eſt licitũ facere aliqd vñ deus offẽ

datur.vñ nec vſurã facere vel ad vſuraʒ inducere
nõ diſpoſitũ ad b̊ vt in caſu noſtro. Sʒ rũdetur

vt iam dictũ eſt ⁊ plenius infra dicet᷑ cibi nõ ẽ cõ
tractus vſurarius inter ciuitatẽ ⁊ ciuem recipiẽ⸗
tem ad rõem.v ꝓ cẽtenario ꝓ ſolutione dicte cõi⸗
tatis in pᷣſtantijs. Itẽ ſiqs vellet adhuc dicere ta⸗
lem impoſitionẽ onerũ illicitã ex eo ꝙ hmõi onc/
ra ſine pncipis iuſſu indici nequeunt.vt.l.i.C.de
exac.tribu. Rñ.di.Lau.qꝙ ſi generalẽ collectã ca⸗
mere fiſcali applicandã nemo poſſit imponere ſi⸗
ne ꝑmiſſu pncipis.vt in pᷣallegata.l.tñ collectam
ſpãlem vnaqueq; ciuitas ⁊ vniuerſitas ꝓ neceſſi⸗
tate ſibi incumbete indicere põt.vt.l.omnes. C.

— —eee

/

de ope.pub. Et ſic Lauren. concludit iſtud ſtatu

tum iuſtum eſſe.

ſ●

Muantum adſecundã.§. II.

queſtiõem cũ ſcʒ querit᷑ an dicti ſoluẽtes ðẽn one

ra licite ꝑcipiant incrementũ. Rñdet męr̃ Greg.

de ari. generalis heremi.tractãs hanc qoem dicit
ſic diſtingnẽs. Inquireudũ de intentione mutuã

tium.aut eni tales recipiẽtes hmõi lucrũ aliquã
intentionẽ lucri habuerũt aut nullam. Si aliqᷓ;
⁊ tunc dicas tale lucrum foꝛe vſuram ⁊ ſic mutu
antes ⁊ recipiẽtes ſcʒ vltra ſuũ teneri ad reſtitun
onem ſi pñt.⁊ ſi nõ pñt peccant moꝛtaliter.ſi non
habẽt intentiõem reſtituendi.cũ poterũt.⁊ h ſiue
talem intentiõem lucrũ repiedi babuerũt tem/
poꝛe facti mutui qꝛ ſq; cũ mutuãt ꝓpter lucrũ ꝑci⸗
piendũ mutuãt.ſiue tꝑe illo tm̃ qͥ lucrũ recipiut.
ſcʒ qꝛ cũ recipiunt illud recipiũt ꝓpter lucrũ pᷣus
factũ.⁊ idem ſi poſt qñcũq;. Pꝛobat autẽ h ſic ex
diffinitione vſure.ſic eni ipe diffinit. Uſura eſt ſu
crum ex mutuo intentũ.ſed ſiceſt in ꝓpoſito.ꝗ̊⁊c.
Et ſi querat᷑quõ dephendatur talis mutuantiuzʒz
intentio. Rn.ſᷣm eum.inquirẽdode intentioe cõi

tatis tale lucrũ dantis vel dare ſtatuẽtis.qm illð
dat vel dare ſtatuit rõne mutui recepti ſeu recipiẽ

di ſeu vlterius retinẽdi vel nõ rõe mutui.ſed alia
rõne vel cauſa.Et pᷣmo caſu ſi ipi mutuaãtes talẽ

intentiõem ſciũt vel credũt vſura eſt ⁊ petim ⁊ ad

reſtitutiõem tenent᷑. Cõſentiũt eni ſic recipiendo

intentioni cõitatis dantis.⁊ ipᷣi rõne mutui ⁊ ꝓꝑ⸗
pter mutuũ lucrũ intendũt. ĩmo etſi tũcnõ babe
rent hmõi credulitatẽ vel ſciam. hñt tñ poſtea pꝰ

receptiõem in ſi ucceſſu tꝑis.nihilominus ad reiti
tuendñ illa ᷣus habita obligant᷑. ſam erx qͥ ꝓpter
mutuũ cõitas illud dat alias nõ datura.nõ ẽ iu⸗

ſte acqᷣſitũ recipiẽtibo nec in eo eſt tranſiatũ dñiũ

dicti lucri.Quinimo vlterius dicendũ ſᷣm eũ vicʒ

ꝙ ſi cõitas nõ ꝓpter mutuũ dediſſet ⁊ tñ ipᷣi puta⸗/

rent eam ꝓpter mutuũ dediſſepculdubio peccarẽt

nõ reſtituendo iĩmo plus qꝛ ſi nec ante nec tũc nec
poſtea talem hñt ſciam vel credulitatẽ de intenti

one cõitatis.nihilominus ſi ex aliqᷣb indicijs pᷣt
eis innoteſcere intentio cõitatis vt foꝛte ex eo ꝙ
mutuantib ſtatuit dare tale lucrũ.⁊ plus mutu
antibo plus dari.⁊ nõ obſtantce ꝙ alij ciues ſimi⸗
liavel maioꝛa bona cõitati cõtulerint.id tamẽ in
eis nõ ſtatuitur nec aliquã remuneratiõem con/
ſilem ↄſequũtur vel ex ꝓpbabilib alijs argumẽc)
que cũ pñt nolũt aduertcrevel inquirere bmõi ta
les mime non ſunt obnoxij cũ affectata ignoꝛan

tia nõ excuſet.Si vero iſto vel alio caſu recipbis

nullã haberet lucri intentionẽ neq; intentio dan

tis ꝓpter mutuũ poſſet vllo mõ ex exterioꝛibʒ in /
dicijs apparere ſiue ↄphendi.⁊ dans diceret pꝛoꝛ:

ſus nõ ꝓpter mutuũ ſed ex liberalitate darc.qꝛ in
recipiente nulla vr coꝛrupta intentio imunis ellʒ
a pctõ ipᷣe recipiens ⁊ retinẽs.⁊ ipin lucrũ nõ e
vſura.qꝛ nõ fuit nec intentũ ex mutuo. In ſecun⸗/

do aũt pncipali mẽbꝛo pᷣme diſtincciõis ſcʒ quan

do nullã intentiõem lucri habuerũt mutuãtes ⁊

recipiẽtes.dicit ipe Greg. ꝙſt ipꝛſꝰ nec añ nec tũc
necpoſtea illam habuerũt nec inſuꝑ vllo Pe ſciue

*„

.
—E

rũt vei crediderũt cõitatem ꝓpter mutnũ lucum

galiquid dare velle.nec intentio cõitatis dantisp
pter mutuũ dare facit necex vllis põt indicijs ex
terioꝛiba apparere qð ꝓpter illud dedit.⁊ dans di⸗
cebat ſe pꝛſus nõ ꝓpter mutuũ ſed ex aliq̃ rõ nabli
cã dare.vtputa ꝓpt reſtauratiõem damni qð foꝛſi
tan mutuãtes inde ꝑꝑeſſi ſunt.vel ꝓpter beniuole
tiã quã ippi mutuãtes cõitati in mutuãdo oñder̃t
vel ẽt ex mera liberalitate cõitatis.tẽ nullã ↄmit⸗

terent vſurã vel pctm̃ nec ad vllã reſtitutioneʒ te/

nent᷑.nõ enĩ eſt h̊ dare lucrũ intentũ ex mutuo.qꝛ
in pᷣmo cuſu lucrũ cẽſeri nõ dʒ.ſed potiꝰ qdadam
ni reſtauratio ad quã et nõ de vſura tenet ipᷣa cõi⸗
tas q fuit ipᷣius cã cõpellẽdo ad mutuandũ ꝓpter
qð ipi damnũ pꝑpeſſi ſunt.facitad h.c.ꝑuenit. de
fideiuſ.Et bᷣ ſi ex illa cã tm̃ tale damnũ incurreẽt
alias ſecus.⁊ intelligitvt ipᷣe declarat in ꝓceſſudi
ccte qõis nõ ſolũ de damno qð cõſiſtit in diminu/⸗
tione p̃habiti.ſed etiã de dãno qð ↄſiſtit in nõ acqꝗͥ
ſitione lucri polliciti vel ſperati qͥ ad inuite vł co
acte mutuãtes vt dicamꝰ ꝙ tales ſic coacte mutu

antes ex tali mutuatione de lucro impediti qð li

cite negociando vel alio mõ licito acquiſiuiſſent
licite pñt exigere vel reciꝑe recõpenſatiõeʒ ſui dã/

ni ſᷣm iudiciũ diſcretũ pꝛudẽtis viri ↄſiderantc ſi
mul qᷓ;tũ co tꝑe alij ſilem negociationẽ vel artem

exereẽtes cũ equali pecunia cõiter lucrati ſunt.hi

ta etiã ↄſideratiõe ad h̊ ꝙ laboꝛẽ nõ impẽdit.nec

ꝑiculũ ſubijt in hmõi caſi unevocatioie vel artis
exercende ꝓpter qð ⁊ minus
vlterius qrat᷑ quid pᷣſumendũ ſit in caſu iſto.vtꝝ
vicʒ cõitas dictũ lucrũ impẽdat ꝓ reſtauratione
damni nec ne. Ad b̊ rũdet᷑ pdictus mgr̃. G.qꝙ nõ.
ſcʒ pᷣſumit᷑ ꝙ det ꝓpter reſtauratione damni.ſʒ po

tius ꝓpter mutuũ.⁊ hoc ꝓbat ex eo ꝙ oibd mutuã

tibo dat᷑ dictũ lucrũ.nec eſt veriſile ꝙ oẽs damni

ficent᷑ ſiue damnũ patiant᷑ex mutuo a ſe facto Sʒ

etſi aliqd dãnificent᷑ nõ tñ eſt veriſile ꝙ eq̃lit.imo
ſatis eſt poſſibile ꝙ qͥ minꝰ mutuauerũt maiꝰ dã/
num paſſi ſunt ⁊ tũ minꝰdatur eis. qð nequaqᷓ;

cõtingeret ſi ꝓpter reſtauratiõem dãni darentur.

Silr nõ vr ꝙ ex beniuoletia dari pᷣſumat᷑ ſeu cau

ſa remuneratiõis beniuolẽtie quã ſic mutuantes

in mutuando oñderẽt cõitati.qꝛ ſi ꝓpter ilã dare

tur certe plus daret᷑ ei in q̊ maioꝛ affectuſ beniuo

lentie ꝓbareturlqð nõ fit. Pꝛeterea illud lucrum

qñ adhuc debitũ manet ex q̊ͥ ſatis pᷣſumi põt ꝙ &
pter mutuũ tribuat᷑. Si tñ im rei vitatẽ ꝓpter re⸗
munerandã beniuolẽtiã cõitas illð daret.lauda⸗

biliter illud ageret.⁊ licite etiã quibo daret᷑ recie

rent.ſicut licite amicus recipit ab amico bñficiũ
Nõ eni ꝓpter mutuũ ⁊ grãm factã cõitati debʒ ſie
ri peioꝛis ↄditiõis.hec oia ſupᷣdicta ſunt vba ma
giſtri ſupᷣdicti licet abbꝛeuiata. Ex quibo vt dicit
Lau.q ipᷣa recitat colligit᷑ ißm mgr̃m ſentire ꝙdi
cti pᷣmi creditoꝛes minus licite tale recipiãt icre⸗
mentñ.i.vltra ſuũ capitale cũ intereſſe.⁊ ad xreſti
tutiõem teneant᷑.Alius magr̃ ⁊ generalis oꝛdiniſ
heremi.ſcʒ frater Guido de q̊ ſupᷣ in pcedenti.F.
cõſultus de dicta materia quaſi ſilia rñdit ↄclu⸗/

y habere. Si autem

Titulus PDꝛimus

dens ꝙ nõ ſolũ a creditoꝛibo talis pecunia vltra

ſoꝛtem pᷣncipalem accepta ab eis eſt reſtituẽda/ſʒ
etiam ab eoꝝ legatarijs ⁊ heredibo vel emptoꝛibo
ex quo eni talis ↄctus eſt in creditoꝛibo indebitꝰ
⁊ illicitus.erit ⁊ ꝑ ↄñs in eoꝝ ſucceſſoꝛib. Pꝛo⸗
bat aũt dictũ gctũ eſſe illicitũ qꝛ vt vſurarium ex
pluribo.c.q̃ habẽtur.xuij. i Habue. cplerichee
c.vſura. Idẽ rñdit ⁊ ſcripſit frater Jo.chenlꝛoth
eiuſdẽ oꝛdi.ſed vt refert Lau.in pᷣdicto tractatu
hanc qõem diſputando qdã magr anglicus oꝛdi
nis pᷣdicatoꝝ firmauit ⁊ determinauit griũ.ſ.q;

licite recipiat᷑ dictũ incrementũ a ſoluẽtibs mõ qᷓ

declarabit. Et idẽ dicit tenuiſſe ⁊ ſcripſiſſe alium
mgꝗr moꝛdi.mino.ſ.mgꝗrjm Franciſcũde empolis
3 tenuit Pe.de ancho.i ſili materia diſputãs
G

de imp̃ſtic venetoꝝ ⁊ plures alij iuris ꝓfeſſo-

res.Quã opinionẽ cõiter ſequũtur pᷣdicatoꝛes ⁊
minoꝛes.rõem huius aſſigt pᷣdictꝰ Lau.rñdẽdo
ad argumẽta facta in oriũ.vñ ſic dic̃. Credo alio

nõ dato tales mutuãtes nedũ ſi coacte ſed etiam
ſi volũtarie mũtuãt dũmõ ex caritate nõ aũt ſp-

in lucro ſeu incremento ꝓpꝛie ⁊ pncipaliter ⁊ ſi ſe
cũdario mutuẽt.immunes eſſe a peccato ⁊ vſura⸗
rum vitio.nec illi foꝛe reſtitutioni obnoxios.ſũt
nanq; aliqͥ qui foꝛſitan ex cã lucri qdðᷣintendũt pꝛi
mo loco ad ſic mutuandũ mouent et ſic de his nł
la dubitatio qꝛ ſqʒ vſuram cõmittũt ex q̊ pᷣncipłr
lucrũ intendũt.Sũt ⁊ alij qui pᷣnepaliter mouẽ

tur ex caritate qua afficiunt᷑ reipublice. vel qꝛ coa

ctiõaliter facere neq̃ũt.⁊ de his eſt ſermo nr.⁊ hi
nõ vident᷑ peccare.rõ eſt.qꝛ tũc quis vſuram com
mittit recipiẽdo aliq̃ͥd vltra ſoꝛtẽ qñ ſpe lucri mo
tus pᷣncipłr mutuat.nõ aũt qñ nõ ſpe lucri pncii⸗
paliter ⁊ ſi ſecãdario.⁊ h̊ niſi iam debitoꝛ coactuſ
incrementũ ſolueret vel inuitus ſolutioniſq; tꝑe
vel pᷣus id in noticiam deueniſſet debitoꝛis. Sʒ
in caſu noſtro nõ ſpe lucri pꝛincipaliter qͥs motꝰ

cõitati mutuat.imovt cõitati imꝑanti pareat pe

naſq; inflictas effugiat.vel caritate ⁊ amoꝛe vt il⸗
li ſuis neceſſitatib ſubueniat alias nullatenꝰmu
.tuaturus.⁊ merito.cũ in alijs pecuniã iſtã expẽ/⸗
dendo longeplus veriſiłr lucraret᷑. ⁊magis libere
pluriſq; valoꝛis foꝛet.nec coacta eſt cõitas qꝛ co⸗
f nõ põt a ſuppoſitis nec inuita ſoluit ipᷣa còitas
ed ex ſua ſpontanea volũtate iuſte honeſte ⁊ rõna

nt turlqð nõ! um bili cã regulata vt in expᷣſſione caſus ſup demon/
non datur qñ ſoꝛs eſt ſoluta ⁊ cõitas eſt a debito
liberata q̊ tꝑe magis poſſz liberaliter eſtimari.ſʒ

ſtratur.qnetiã etſi inuite ſolueret id tñ creditoꝛi⸗
bus nõ cõſtat.maxime cũ cõtrariũ in iam dẽa re⸗/
foꝛmatione aſſeueret cõitas ipᷣa.⁊ in incertis nõ
in certis locus eſt cõiecturis.ff.de verbo.obli.l.
cõtinuus.licite ̊ recipit᷑.ꝭ̊ ⁊c.Si tñ hmõi credi⸗
toꝛes in oppoſitũ ↄſcia remoꝛderet illamq; depo⸗
nere ac iuri cõfoꝛmare neqᷣrent.⁊ ſi vt in ſilłi inqͥt
DHoſti.ſcrupuloſa ſit potius qᷓ; theologica.ſatiſſa
ciant oĩmodeoſcie ſue d rões ãt magri Greg.ſu
pꝛadicti ſic rñũdet eas deſtruẽdo. Nam cũ ipe diſ/⸗
finiens vſurã dicat ꝙ ſit lucrũ ex mutuo intentũ
diminute eſt data dicta diffinitio.qꝛ lucrũ inten
tuʒ ſecũdario nõ aũt pncipaliter in mutuo nõ in⸗
ducit vſuram ſᷣm cõem oꝑinionẽ ⁊ ſiłr ponẽs ſpẽ
in lucro ex mutuo facto ſecũdario nõ pᷣncipaliter

nõcõmittit vſuram niſi inuite vtl coacte ſolueret

Nh
ß
wi
cis
den
tuner
ng
nloch
nanm
tüſ
nno
Aliun
wpols
putis
feſſof
ies
fidido
doglio
ctin
itſ
mit
rrſorn
os, ſit
Gitpen
bisnt
napt
moe
gon
a
moN
wonwo
mina
enall
niqt
ons. G
lonnuſe
norerh
Lummn
lkiche/
galbar
vtinn
Emmms
on/
Geonf
risno
obll.
rdi⸗
goce
int:
nſt
bigzt
iſein
nmm
nisſe
aller
aa

XlI

debitoꝛ et illud ſciret vel crederet.qð non cõtin⸗
git in caſu noſtro.qꝛ nec cõitas que e debitrix co

7 . „

gicur nec inuita ſ oluit. nec pncipaliter ciues vidẽ
tur moueri ad mutuandũ rõne dicti lucri annua

lis ſcʒ. v.p centenario q;uis illud ſperent ⁊ expe⸗

ctẽt.qꝛ maius lucrum p oſſent ſibi ꝑ alias vias ꝓ

curare vt dictum eſt. Ad illud aliud qð dicebat

magr. ſ. ꝙ intentio mutuantiũ regulatur ex intẽ⸗/
tione cõitatis que ipᷣis mutuãtib nõ põt non el⸗
ſa nota ſcʒ ꝙ talis intentio ſit depuata · qꝛ dat illð
lucrũ ꝓpter mutuñ.qᷓ vſura. Rñ.au. id nõ ſꝑ

7

ſequitur. vñ diſtinguit ꝙ pter mutuũ aliqñ pᷣtd⸗
ri aliqdvt vſura. ⁊ aliqñ non vt vſura.ſed vrdonũ
gratuitũ tm̃ nõ erx ipo mutuo ſed ex ſeruitio ſibil⸗
penſo ⁊ cõmodo exinde ꝑceptovel lucro cõſecuto

vel ec animi nobilitate q̃dã.etſi ſic dari ſciat vel

credat recipiẽs nõ peccat.An aüt ſic credere tene/⸗

atur vide ſupᷣ in.S. Et cũ dicit᷑ ꝙ iſta nõ vr fuiſſe i

tentio cõiratis. qꝛ ſi ð eſſet verũ.plus daret᷑ illi qͥ
maioꝛem qꝙᷓ; minoꝛẽ beniuolẽtiã oñtaſſet erga cõi
tatem nõ habitao ſideratione ad q;titatẽ pecunie
ſz beniuolentie ⁊ ſiłr plłꝰ illi daret q extali muruo
plus fuiſſet damnificatus qð vtrũq; de facto nõ
feruat᷑· Rñdet qᷓ; equũ foꝛet h̊.ſʒ nõ poſſent hec de
facili in noticiã cõitatis deduci.⁊ ne alij ſcrupulo
ſo coꝛde moueant᷑ ⁊ ſcandala atq; inuidie oꝛiant᷑
ſi ad imparia iudicaren?᷑.iõ ſic pariliter ⁊ ex meo
ratis cauſis mota oẽs tractare decreuit ⁊ bñ ar.
l. diſ. vt cõſtitueret. Sicut in cõſili videmꝰ ꝙ ĩ col

legis ingroꝝ ⁊ oꝛdinatoꝝ pꝛioꝛ eſt in tꝑe pꝛioꝛ ẽ

7

in ſede ⁊ alijs nõ habita diſtinctione an pᷣmus ſit
doctioꝛ ſecũdo. Inficiari ant nõ poſſumus quin
ſaltem rõne lucri ceſſantis vnuſ. quiſq; ciuis dam
nificetur. Et cñ quilibet cõpellatur ad ſoluenduʒ
qꝛ nemo libenter mutuat. ⁊ talib⸗ ſm dicta mgr̃i
ippius ſit fienda talis damni reſtauratio. ↄcludi
tur ꝙ nemo eſt qui nõ debeat tale lucrũ vt inter⸗
eſſe ↄſequi.⁊ licite ſi datur recipe poſſit. Difficile
aüt eſſet cõitati ⁊ q̃ſi impoſſibile hre noticiaʒ ple
nam q;titatis vel beniuolẽtie mouentur ciues
ad mutuandũ vel damnoꝝ que inde ſuſtinent vt
pm illam fieret qᷓtitas recõpenſatiois. Iteʒ ad il
lud exq̊ dicebat magiſter pᷣſumi cõtra cõitate de
tentione qua dat illud lucrũ qꝛ ſc; ꝓpter mutuuʒ
ex eo ꝙ cõitas poſtq; ſoluta eſt vera ſoꝛs ⁊ a debi⸗
to deliberata nõ cõfert vltra tale lucrũ. Rũndet ꝙ;
licet vltra nõ ↄferat nõ ſequit᷑. ̊ vt vſurã tribuat.
ceſſat enĩ tũcdamnũ in mutuante. ceſſat cõmodũ
in cõitate.⁊ſatis ex impenſo ſeruitio remunerat⸗
eſt mutuans.alias diceret in ſiłivſurã cõmittere

is qui liberaliter mutuauit mille floꝛenos michi

mercatoꝛi ſinc vlla pncipali intentione vel ſpe re
muneratiois ⁊ ego qui tenui illos ꝑ.r.annoſ. vel
ex quib lucratus ſum mille liatis mercatijs. ex
liberalitate ⁊ optia ductus diſcretiõe vidẽs qꝛ ex
illis lucratus fui.ſibi tm donaui.viij. ꝓ cetenario
ſub quolibet dictoꝝ ãnoꝝ/viij.q̊s ñ donaui ĩ an
no. xi.qꝛ mille cũ qͥ lucrari ↄſueui iam ſibi reſti
tui. cuius oriũ eſt ipa veritas. Mouet eria dict⸗
Lau.tale dubiũ facti circa pᷣdicta qð ibi ſepe cõ⸗

tingit vic; Indicit᷑nus pᷣſtantie vel accati cũ in

cremento ſine lucro cõdecenti ⁊cõſucto · ſ. vp cen

tenario annuatim ꝑci
infra certũ tempus ſo

fiendadumrar ꝑſonis qᷓ
certũ tempus ſoluerẽt.nunqd ſoluẽtes in ⸗
fra dictũ tpᷣs qui alias infra illð tpᷣs nõ ſoluiſſet.
peccãt intm̃ ꝙ ad reſtitutiõem tenent᷑ eius qð ꝑce
perint ad rõem pᷣdictã. Itẽ indicit onus de men⸗
ſe Nouẽbꝛis.⁊ ſtatuit᷑ ꝙ is qui ſoluerit infra men

ſem incipiat dictũ lucrũ in lal. Januarij.qui vᷣo

ſoluerit poſt menſem incipiat in lꝛał. Septẽbꝛis
peccant ne ⁊ ad reſtitutiõem tenent᷑ ſoluẽtes ifra
menſem qui alias infra illũ nõ ſoluiſſent. Rndet
ꝙ q;uis cũ nõ tenet pncipale nec acceſſoꝛiũ qð il⸗

luus ſequit᷑naturã.de re.iu.acceſſoꝛiũ.li.vi.nõ tñ

ſic eſt econuerſo.ſed ſepe ꝑmittit᷑ qͥd acceſſoꝛie qð
Ad ꝓpoſitũ aũt exqͥ mutuũ in caſu noſtro qð ẽ bn
cipale nõ eſt coꝛruptũ.qꝛ ad mutuandũ nõ ſũt ta

pꝛincipaliter repꝛobat. de pben.ꝑ litteras.in cle.

les inducti ſpe vel intentione ꝓpꝛia dicti lucri.ſed

ex caritate vel coactione.abſit vt coꝛrũ pat᷑ acceſ⸗
ſoꝛiũ.ſicut eſt illud pᷣus ſcʒ infra mẽſem ad mutu

andũ vt ꝑcipiat vel citius lucrũ memoꝛatũ. exq̊

enĩ tale lucrũ licitũ eſt nõ eſt malũ illud appctere.
Inſugꝑ facit pᷣdictus Lau.circa lucrũ annuale qð
dat cõitas ipa mutuantibo quandã diſtinctioneʒ
an ſcz det. v. ꝓ centenario vt cõit᷑ fit ab ea.an.vij.
vel. x.ſic fit aliqñ in accat ⁊ pᷣſtatio ib. Diſtinctio
nem ctiã facit inter ipᷣos recipiẽtes ſiue.v.ꝓ cẽte⸗
nario ſiue.viij.vel.x.Nam qͥ ad lucrũ ↄdecens et

coſuetũ dari.ſ.v.p centenaꝛio ſi tali ſtatuto annu

entes oẽs vel aliqui ad ſuũ pᷣuatũ cõmodũ reſpe
xerunt.vſurã in ſoꝛo ↄſcie comittũt tales ſcʒ ãnu
entes ex tali reſpectu ſed alias etiã ſi non ex tali re
ſpeccu ꝓpter bonũ finẽ ſi nõ ſine illis ſufficerẽt ad
ſicſtatuendũ.Alij aũt nõ ſtatuentes q̊ ad tale con
ſuetũ lucrũ ⁊ ↄdecens.nec etiã ipᷣi ſtatuẽtes qᷓ ad
publicũ ↄmodũ dũtaxat reſpexerũt. Quo aũt ad
lucrũ inuſitatũ ⁊ incõueniẽs qtũs eſt dare exceſl⸗
ſum ſcʒ. viij. vel. x.p.c.in q̊ nõ liberalitas vel dam
ni reſtitutio ſed ↄpulſa ⁊ neceſſitata volũtas iter⸗
uenire pᷣſumit᷑.indiſtincte foꝛte dicendũ eſt ꝙ qli/
bet peccet ⁊ vſurarũ vitio inuoluat᷑ recipiẽdo.ni⸗
ſi iam qͥs tm̃ ⁊ tale damnũ incurriſſet ꝙaſcẽderet
ad illud plus ſtatucũ dari vltra ↄſuetñ qð ſi in a⸗
liquib cõtingere poſſet nõ tñ in oib vt videmus
erꝑiẽtia mediãte.In qb gn ↄtingit ſtet regula ſu
pᷣpoſita.cũ nec liberalitas necdãnificatio ſeu iter
eſſe rõe dãni h̊ caſuↄcurrãt.etſi nequnt iuuari rõ
ne legis q̃ dʒ eẽ cõis ⁊c̃.vt ð.dixi in alio caſu.in 4
bus aũt tale damnũ ↄtingit pcedat exceptio·

MOuantum ad ternu J. II.
articulum q̊ querebatur vtrum pᷣſuppoſito ꝙ di?/
cti ſoluentes ſeu mutuantes nõ licite perciperẽt
tale incrementum an vigoꝛe donationis.remiſ⸗
ſionis ⁊ liberationis ſupꝛadicte excuſent᷑ a reſtitu
ſione et liberentur a peccato. Rñdet Lau.pᷣdcũſ
vtiq; ꝑ illam donationem liberantur a reſtitu⸗
tione.ſed non a peccato. Ad hoc enim vt tollatur

4 9

pe ccatum contritione opus eſt ⁊ penitentia que
fie ri poterit abſq; illa reſtitutione. quia reſtitu/
tum cenſatur ablatum virtute remiſſionis pꝛedi

cte. Et ſic nõ obſtat dictum Auguſti. qð ponitur

cin regula iuris.peccatum.libꝛo ſexto/ vt dorlafag

tum eſt ſupꝛa Et hãc còcluſionem etiam ample⸗
ctitur di.La.de caſti.in repctitione decre.in ciui
tate.de vſuris Sed ego dubito inqͥt ipᷣe Tau.an
ſibi locũ vendicet dicta ↄclo in eo qᷣ ſtatuit vel de
creuit vna cũ alijs de ꝓplo talẽ remiſſionẽ vel libe
rationẽ fieri ⁊ illam fecit.et credo ꝙnõ in foꝛo cõ
ſcic ſi habuerit reſpectũ ad cõmodũ vel intereẽ ſu
um ⁊ h ſi alioꝝ ↄſenſus ſine ſuo nõ ſufficiebat ali
oquin ſecus qͥ ad reſtitutionẽ.ſed aget pniam eo
caſu ↄtritione pᷣredente nõ ſolũ de pctõ qð cõmi⸗
ſit ad vſurã mutuãdo qð nõ tollit᷑ ꝑ ſolã remiſſio
nem qnimo.nec per reſtitutiõem actualẽ.ſed etiã
de eo qð non erat paratus reſtituere.etſi remiſſio
facta nõ foꝛet ſed in pctõ pſeueraret ex q̊ pctm̃ au
getur. de oſue. c. fi. qð pᷣſumit᷑ ex diccq cũ ꝑexterio⸗
ra de interioꝛiba pᷣſumat᷑.de pᷣſum.c.ex ſtudijs.cũ
ſimi. Re aũt aliter ſe hñte pniam agat de pcto tm̃
et in h ſue ↄſcie relinquit᷑. Res eni ſua agitur.

Ad quartũ autem

ticulũ tranſeũdo videndũ eſt. An vicʒ dicti ſoluẽ
tes licite vendãt ius ſuũ qð hñt in dicto mõte vi
goꝛe talis crediti Ad qð rũdendũ eſt ᷣm magiſtꝝ
Breg.in dicto ſuo tractatu ꝙ ſi tm qᷓ;dtũ mutua⸗
uerũt ꝑceperũt in eo lucro qð illicite a cõitate ꝑce
perũt.nõ pñt.qm̃ iã exinanita eſt vera ſoꝛs.ad qð
Allegat. c.i.ex eo.ti.Si nõ tm̃ ſed minꝰ.tũc vende
re pnt qᷓ;tũ ſuꝑeſt.⁊ ſi totũ ſuꝑeſt 92 nihil ꝑceper̃t.
vel ſi aliqd nõ ꝓpter mutuũ ſed als licite iur ſup⸗
dicta poſt eũ totũ vẽdere pñt. Et idẽ in dicto.c.in
ciuitate In ſecũdo q̃ſito pᷣme pncipalis qõis fir/
mat di. La. de caſti. pᷣdictus.⁊ ego idẽ dico in ge⸗
nere. Fateoꝛ ſiqdẽ ꝙ qᷣcqͥd iuris bñt in dicto mu⸗
tuo vel ad dictũ mutuũ ſuꝑ dicto mõte licite ven
gere pñt. Ad ſpẽm aũt deſcẽdẽdo dico ꝙ plus iu
ris hñt ſuꝑ dicto monte ex mutuo qᷓ; pdicti ſenſe
rint qꝛ qð illicitũ reputãt in qᷣbuſda licitum affir
maui vel late pcʒ ex his q ſup diffuſc ſcripſi iĩ ſcõo
dubio pncipali.⁊ ſic plus vedcre pñt qᷓ ipᷣi ſenſe
rint.Et ꝓcedit dubiũ pᷣlibatũ circũſ. cripta remiſ/
ſione de qua in dubio ꝓximo pᷣcedenti. illa ſiqdẽ
oꝑatur ꝙ in nullo ſoꝛs excenuat᷑ ex lucro.⁊ ſicven
derce pnt illud ius qð hñt ⁊ qð apncipio habuefr̃t
Cũ Tau. tenẽt ingr Franciſcus de empol oꝛdis
mino. ⁊ Pe. de ancho. ⁊ qͥdã agiepckt⸗e ꝙ ſimpłr
vẽderepnt dictũ ius.ſed cũ Greg.pᷣfato oꝛdi.bc⸗
remi.tenẽt mgr̃ Guido ⁊ frater Jo.eiuſdẽ oꝛdi.⁊
quidã alij oꝛdi.pdi.Quintũ ꝓ nũ c dimittendo qꝛ
vltimo ponet᷑ cũ ꝓlixius ceteris ſit tractandum.

Muantum ad ſertum ..v.

cũ vicʒ qᷓrebat᷑. Ucrũ pᷣſuppoſito ꝙllicite fale ius
qð hñnt in dicto mõte ſolueètes vẽderent ⁊ emẽtes
emant. licite ꝑcipiant dicti emẽtes illud incremẽ
tum qð pᷣus ipi veditoꝛes ꝑcipiebãt. Rñdet pᷣdi⸗
ctus Lau. de ridol.ꝙ in omni caſu q̊ pꝛimo loco
mutnaus a cõitate licite aliqd ꝑcipit ůlud idẽ li⸗/
cite vẽdit illudq; licite emi᷑ ⁊ ꝑcipit᷑ſiue ſit ſoꝛs ſi
ue acceſſio ſiuelucrũ vel qͥ noie velis nũcupare.?
hoc ſatis intelligo circũſcripta fraude ⁊ intentio
ne depuata Et idẽ tenet Pe. de ancho. in qõnede
imßpſtic venetoꝝ quã allegat ⁊ ipe Tau. idẽ quo

Rr

Litulus ꝛimus

gr. §. III.

dicht vicz qꝛ quilibet põt tranſſerre ius qð hʒ in

—RMõ ..òẽſ

qʒ ſentit magr̃ Franc.oꝛdi.heremi. cõſulit ipᷣe tñ
Lau.qꝛ dubiũ.iõ ab hmõi abſtinenqũ. ſed pᷣfati
magiſtri oꝛdi. heremi.⁊ valentes viri oꝛdi.pᷣdica.
cõiter tenẽt griũ.Inter q̊s vir ꝑ cuncta laudabi⸗
lis dñs Jo.dnici cardi.raguſinus ſuꝑ h̊cõſultus

rñdit ꝙ hi qui non coacti aut dant pecunias aut

emũt dandas.aut emũt iam ſolutas. ſſi h̊ ſponte

faciũt pᷣciũ qð recipiunt nõ lucrant᷑ ſed ad reſti ⸗

tutiõem obligant᷑. Et ꝓ aliquali maioꝛi declara⸗
tione dicit ide ꝙ pᷣſtantie ſunt ſub q̃druplici gne

Aliqᷣ eni foꝛtaſſis a pncipio cõitati dederũt centũ

vt exinde qͥnq; baberẽt annuatim. Aliq emerunt
ab his q volebãt ſoluere tertiã ꝑtem ⁊ hmõi ad ꝑ⸗
dendũ. Alij vero emerũt ⁊ emũut qͥtidie ab his qͥ
poſſident.Eeteri vero hñt in mõte qꝛ ſolucrũt co
acti tres pᷣmi nõ pñt pᷣdictã acceptionẽ vel pᷣciuʒ
ſibi retinere vel redditũ vltra ſuũ capitale.quar⸗
ti vero ſic.licet etiã apud nõnullos graues nec ẽt
iſti.nec etiã valet dicit ipᷣe qð nõnulli etiã famoſi

——

tranſferre iuſte. Nam añs huius rõnis pati infi
nitas inſtãtias. Papa eteni habet ius in papatu
⁊ illud in aliũ trauſferre nõ põt.maritꝰ habet po⸗
teſtatẽ coꝛꝑis mulieris ſue tñ hãc nemini ↄcede⸗
re valet. Reqritad h̊ ꝙ añs ſit veꝝ ꝙ tale ſitoñs q̃
le ⁊ ans. Sũt eni actus actiuoꝝ in patiente bene
diſpoſito.vñ ſi cogat᷑ emptoꝛ ad emendũ ſicut co⸗
actus eſt venditoꝛ ad ſoluendum vtiq; qꝛ vterq;
coactione depingitur tenere poterit vnum ſicut⁊
alterum.alias non. Et ſubdit Reſtat ̊ videre cui
reſtitutio pᷣcij vel meriti receptoꝝ de pᷣfatis pecu
nijs ſit facienda.an ſcʒ cõitati vel venditoꝛi vel ei
qui pᷣmo ſoluit coactus.an ſint inter icerta cẽſen

da ⁊ pauꝑibus eroganda.Et ſiquidem qͥs dedit
cõitati centũ ſponte ⁊ libere vt inde habeat tres.

quinq; vel decẽ cõitati tene?᷑. Duo vero alia gene
ra q male ſoluerũt.cõitati nõ obligant᷑ ex eo ꝙ cõ
munitas iuſte ſoluit licet nõ rñdeat᷑ ꝛinuitus cui
ſoluit.nã ꝓ coactiſ mutuis rite ſe obligauit ad tã
tũ ꝓ centenario.Cõſilr nõ videt᷑ reſtitutio facien
da illi qͥ coactus ſoluit.qꝛ ſpõte emptoꝛidedit iuſ
ſuꝑ cuius tñ nõ fuit capax vt ſupᷣ dictũ eſt.als ſe⸗
querent᷑ plura incõueniẽtia.Nulli etiam verti de
bet in dubiumꝙ venditoꝛ qui emeret ab alio nõ

eſt capax huiuſmodi reſtitutionis.vnde ſibi fieri

non debet. Reſtat ergo vt quicũq; emit de tali pe
cunia cum teneatur ad reſtitutioem in bmo caſu

cõmunitati reſtituere debet.in alijs duobus ero

are debet ad pias cauſas ⁊ pauperibus ieſu chꝛi
ſti. hi enim ſunt membꝛa communitatis et hi p⸗
ſumuntur plus pati.aut ꝓpter infoꝛtunia ciuita⸗

tis. aut pter minus equam gubernationem. hec

omnia ille

Muatum ad ſeptimũ g. v

de illis. ſ. qᷣ alijs qñq; certã qͥtã ꝓ floꝛẽo qñq; ni
hil ꝑcipiẽtiba ſoluũt pᷣſtãtias⁊ i illoꝝ loco qͥ ad ta
le creditũ deſcribunt᷑ vtꝝ licite faciãt ł illiciteꝛita
ꝙ teneant᷑ ad reſtitutiõem. Rñdet dic, Lan. poſt
argumenta facta in cõtrãriũ que ſoluit.ꝙ cuʒ ibi

nonſ it cõtractus mutui ſed ↄctus innoiams ſceʒ

aliũ. qui iuſte recipit hmõi in quẽlibet aliũ põt

fai
dcr.
acbi,
Us
s
honte
chi;
4 e
Cunt
1G
164
itco
ai
uur⸗
git
nol
Vn
Km
n

Nſn

ſarce
Gwoy
mian
cra
s dr
wei e
ci
dalt
t tres⸗
iagene
coqc⸗
us al
ntadti
ſucen
ditvi
asle⸗
won
1,ℳ
Anſu
co
ich
t
n bee

ſin
ℳ
leus
h

oſ⸗

—

do vt facias.puta do tibi.v.vt ꝓ me ſoluas ⁊ alia
v.tua.⁊ ſic in totum.x.ad que ſum cõitati obno⸗

xius ⁊ a tali obligatiõe me liberes.⁊ ius lucri efi

de venturi qð facta ſolutiõe ſꝑari põt ſit tuũ.et ac
cedere vr̃ dictus ↄᷣctus ad naturã emptiõis ⁊ vẽ⸗

dictionis.⁊ ſic tenet ↄduſiue iſtũ ↄᷣctũ licitũ.diẽt

— — 7— „

tñ ꝙ ↄriũ cõiter tenet ꝑ vulgares.Et mihi hᷣ vyf il
lud ꝓuerbiũ verũ. Uox ꝓpli vox dei.vñ ⁊ tutioꝛ o

.

9 7

—

rarium.vtʒ in fine pcedentis.ꝭ.

Quantum ad octauũ .. ViI

ſq; qucri᷑. Si cõitas ſibi nouos cõſtituat cre/

ditoꝛes puta qꝛ vendit annuũ redditũ ad roncʒ
qua rñdet creditoꝛiba mõtis ad vitã ipᷣius emẽtꝭ
et alterius ab eo noĩandi cũ pactis de quibo ſup⸗
dictũ eſt in ſoꝛmatione caſus an bᷣ ſit licitũ. Rñ.
Lau.dicẽs ꝙ dictꝰ La de caſti. doctoꝛ eximiꝰ in
c. in ciuitate pᷣ examinãs finaliter h̊ cõ dudit lici⸗

te fieri ab vtraq; ꝑte dũmõ in fraudẽ vſuraꝝ non

„

fiat. ⁊ nõ interueniat deceptio vltra dimidis iuſti

pcij. Ego aũt ſubdit pdictus au.poſt arqumẽ
ta p ⁊ Z nõ puto ſic indiſtincte ⁊ ſimpliciter tutũ

vel appꝛobandũ.ſed vt valeat ⁊ fraudis pᷣſumꝑtõ
ceſſet. opus eſie credo bmo vt reddit ipᷣe nõ exceſ/
ſiuus. ſed cõuenies inſtituat᷑. Scðo ꝙ de rchy cõi

tatis. Tertia ꝙ nulla det facultas gctu reſoluen/
di ꝓ maioꝛi vel minoꝛi pᷣcio.Quarto qohẽs cum
