Dlulitie ſunt menita que acqui

—
—

in coꝛpoꝛe qualem babẽt. vt quod alłs fuit caput po⸗

ſtea facta ſit manꝰ ⁊ buuſmodi. Et iſte caſus domi⸗
nat in rebꝰ quouſq; iteꝝ veniat amicicia ⁊ omnia re⸗
digat in vnũ chaos. Et poſtea iteꝝ adueniẽte diſcoꝛ
dia ſeu lite alius caſus dominabit᷑ toti generi rerum
Et ſic ꝙ vnꝰ habens vxoꝛẽ habeat filios.aliꝰ non ha
beat. vnꝰ ſit diues.alius paupꝑ. vnus ſit ſanꝰ allus in

firmꝰ. vnꝰ in iuuentute moꝛiat᷑. alter in ſe enectute. vel

medio etate.vel puenicia.duobꝰ cadentibus de aliqᷓ
loco.vnꝰ frangat ſibi pedẽ.alter nõ. vnus ſit bonus
alter malus.totũ hoc dicũseſſea caſu ⁊ foꝛtuna ſine
aliqua pꝛouidentia alicuiꝰ. Sed hoc eſſe falſſſimũ
oſtedit chꝛiſtus dicens Lath. vi. Si fenum qð ho

die eſt cras in clibanũ mittit᷑ deus ſic veſtit floꝛbus

id eſt ita viuacibus coloꝛibꝰ ꝙ nec ſalomon in omni
gloꝛia ſua potuit babere veſtimentũ tam puloi colo
ris quãtomagis vos puſille ſidei.ſ.veſtiet ⁊ pꝛouide

bit. Et ſi volatilia que nõ ſerunt neq; metunt paſcit.

quantomagis hominibꝰ pꝛouidet. Ipſi enĩ eſt cura

de omnibꝰ. Sap̃. i. Creauit enĩ deus omnia vt eint

⁊ ſanabiles fecit rõnes hominũ . vnde nõ a caſu perx
ſe facta ſunt. Sic determinauit. b. tho. in. iij. ↄtra gẽ
tiles: ⁊ pꝛima ꝑte:q.xxij.per totũ.ꝙ oĩa inferioꝛa ſub
ſunt diuine pꝛouidentie.ſ.mundꝰ ⁊ coꝛpoꝛalia.motꝰ

⁊ actꝰoĩm inferioꝝ.actus hũani ⁊ generalit᷑ oĩs crea/

tura. Uñ ſalomon Ecẽs.ixx. Uerti me ad alia.iide cõ
tradictiõe in cõtradictionẽ a pꝛofundo inferni vñ p⸗
ceſſit falſiſſima opinio qua dicit᷑ oia euenire a caſu ⁊
foꝛtuna.ad ſublimitatẽ diuine pꝛouidẽtie qua cũcta
ubernant᷑. in qua vidi ꝙ nõ eſt curſus velociũ. Ue⸗
Pree ſunt qͥ cũ magno feruoꝛe deo ſeruire incipiunt.
vel ſine quacũq; difficultate operibo dei ĩmoꝛantur
Et iſta velocitas ſiue cõuerſiõis vt pauli ⁊ magdsle

ne ſiue operatiõis ſicut pauli non fuit pauli ſed dei qͥ
trahebat. Amos.ij. Uelox pedibꝰ ſuis nõ ſaluabit.

— „

nec foꝛtiũ bella. Foꝛtes ſũt qui viriliter tẽptationibꝰ
reſiſtũt. vt anthoniꝰ.benedictus.bernardus ⁊ ceteri
Sed iſta foꝛtitudo ⁊ victoꝛia nõ fuit ipſoꝝ pꝛincipa
liter ſed dei.ppð. Dñs ſoꝛtitudo plebis ſue. lec ſapiẽ
tũ panem. Sapiẽtes ſuntqͥ deum ſcire deſiderãt. et
in tali cognitiõe verſant᷑quoꝝ panis ẽ verbum dei.
vr Aug iero.tho.⁊ huiuſmodi. Sed hũc panẽ nõ
habent niſi cũ actualiter dat ⁊ conſeruat deꝰ. Treñ.
iiij. Paruuli petierũt panẽ ⁊ non erat q frangeret eis
Tec doctoꝝ diuitias. Doctoꝛes ſunt pꝛedicatoꝛes.
. lrũt in cõuertendis aĩa⸗
bus. Seg iſte nõ ſũt aſe ſed a deo. Lu.v. In verbo
tuo laxabo rhete.⁊ tũc compꝛehenderũt piſciũ niulti
tudinẽ copioſam.vbi pꝛiꝰ per ſe nihillceperanr. Nec
artificũ gratiam. Artiſices ſunt qui operibꝰ tuiſcðie
inſiſtunt. ⁊ pꝛacticis exercitijs.Et iſti a ſe nõ poſſunt
illa exercitia.ſed deꝰfacit in eis.⁊ ipſi ſuntiſicut inſtru
mẽta.ſicut etiaʒ malleus ſeit cultellũ vt iniſtrumẽtũ
a fabꝛo ductũ.aliter nõ. Oĩa ergo iſta ſubiacẽt tẽpoꝛi
⁊ caſui:i.defectui qͥ ad hoĩem ſed nõ q̊ ad deumNã
ſalomon qui fᷣit velox ad ſciendũ ſeu recipiendũ ſa
pientiã infuſam cecidittpe malo ſibi. Sampſon foꝝ
tiſſimꝰ cecidit tpe malo ſibi. Dauid ſapiẽtiſſimꝰ cecł
dit in berſabee. Judas doctoꝛ.i.pᷣdicatoꝛ. Petrarti⸗
fex in cura populi Qualiter autẽ iſti coſum ſuſtinue

—

+ ——— -

–—

+ſSe —.

. Capit

rũt ⁊ capti ſunt oſtendit in eo qð ſubdit ſicut piſces

hamo⁊c.E ſca fuit amoꝛ mulierũ q̃ͥ ad ſalomonẽ vel

cunioſitas ſciẽdi.hamꝰ fuit erroꝛ qui cepit.Eſca quo

ad dauid fuit aſpectus oculoꝝ. hamꝰ fuit delectatio
carnis.⁊ ſic de alijs.Et ideo bñ ſubdit᷑.qꝛ neſcit ho-

mojfinẽ ſuũ.qꝛ ignoꝛat ſi deꝰ velit cooperariſecũ vſq;
in finẽ vel nõ. Subiacẽt tamen ola diuine pꝛouiden
tie.⁊ multa ſub illa etiã arbitrio ⁊ pꝛudẽtie hoĩm.vt
oſtendit per exemplũ de ciuitate obſeſſa liberata ꝑ ſa
pientiã vniꝰ.vt ibi ſubdit᷑. e Alij vo dixerunt foꝛtu
nã eſſe inopinatũ euentum alicui circa bona exterio
ra vel mala nõ a ſe ſed a cauſa ſuꝑioꝛi pueniẽtẽ. Uel
ſic. Yoꝛtunã eſſe cãm per accidens in his que fiũt m
pꝛopoſitũ pꝛopter finẽ in minoꝛi parte. Iſta ẽ dif⸗

finitio foꝛtune quã ponit phs in.ij.phiſicoꝝ.in qua

tanguntur tria. Pꝛimũ eſt.ꝙ foꝛtuna eſt cã per ac
cidens.ã effectꝰ per accidẽs qui coniũgit᷑ cauſe ꝑ
ſe ⁊ eſt pꝛet᷑ rõnem cauſe per ſe ⁊ pꝛet᷑ intentionẽ agen
tis.⁊ eſt effectꝰ foꝛtuitꝰ ⁊ a foꝛtuna.verbi gra.lapideʒ

deſcẽdere eſt. ⁊ hoĩem ire ad foꝝ.ſi hoc pꝛopoſuit.cõ

tingit eſſe per ſe. Sed tũc cum vadit ad foꝝ cõtingit
lapidẽ deſcendere ⁊ frãgere ſibi caput ẽ per accidens
Ita ꝙ iſte effectꝰ.ſ.fractio capitis oꝛit᷑ ex cõcurſu dua
rũ cauſarũ.ſ.ex deſcẽſu lapidis ⁊ ex ire ad foꝝ:.quaꝝ

cauſarũ lʒ quelibet ſit per ſe.tñ earum ↄcurſus ad ta

lem effectũ efficiẽduʒ qͥ eſt fractio capitis dicit᷑ eſſe ꝑ
accidens ⁊a foꝛtuna.ergo foꝛtuna nõ eſt aliud qᷓ; in⸗
opinatꝰ euentꝰ ⁊ per accidẽs cauſaꝝ cõcurſus. Hoc
eſt exemplũ egidij ſuꝑ li.de bona foꝛtuna. Scðᷣm
qð ſpectat ad rõem foꝛtune eſt.ꝙ foꝛtuna ẽ cauſa eo⸗
rũ que fiũt in minoꝛi ꝑte.Hoc patet ꝑ exemplũ.ꝙ ali
quis vadat ad foꝝ pꝛopter alidd aliud.⁊ inde depoꝛ
tat pecuniã quam nõ intẽdebat.tũc depoꝛtatio pecu
nie cuiꝰ cã fuit aduentus ad foꝝ nec eſtiex neceſſitate
nec ſemꝑ.ergo in minoꝛi parte,qꝛ in paucioꝛibo con⸗
tingit h.. Tertiũ qð ſpectat ad rõem foꝛtune eſt ꝙ
foꝛtuna nõ eſt cauſa eoꝝ que fiũt a natura. ſed eoꝝ qᷣ
fiũt ſᷣm ꝓpoſitũ ⁊ ab intellectu.O, autẽ nõ ſit a na⸗
tura patet.qꝛ natura vel vt ſemper vel vt frequent᷑ et
ſiliter operat᷑. Foꝛtuna vᷣo vt in paucioꝛibꝰ ⁊ diſſili⸗

ter. Iteꝝ neq; inaĩatũ.neq; puerneq; beſtia agunt a

foꝛtuna.cũ nõ agant volũtarie quaſi liberꝝ arbitriũ
habẽtes.Vñ nec foꝛtuniũ nec infoꝛtuniũ põt eis ac
cidere niſi ſilitudinarie.ſicut quidam dixit ꝙ lapides
ex quibus fiũt altaria ſunt bñ foꝛtunati.qꝛ eis honoꝛ
⁊ reuerẽtia exhibet᷑ cũ lapides eis cõiuncti vel vicini
cõculeant᷑.qð dicit᷑ per ſiſitudinem ad hoĩes.in qui⸗
bus honoꝛati foꝛtunati dicunt᷑ Unde foꝛtuniũ dicit
qñ pꝛeter intentionẽ accidit aliqdᷣ bonũ ei. Euſfoꝛtu⸗
niũ qñ ſequit᷑ aliquod magnũ bonũ. Infoꝛtuniũ di

cit᷑ qñ pꝛeter intentionẽ accidit aliað magnũ maluʒ.

hec tho.in ſcript᷑.ſuꝑ.ij.phiſicoꝝ. Uñ ex hoc ẽ aliqᷣs
bñ foꝛtunatꝰ inq;tũ operat᷑ aliquid qͥ perfecto abſq;
aliqua ſua pꝛouiſione ⁊ ſua cognitõe ſequit᷑ ei qð eſt
ſe deſideratũ ⁊ volitum. Dicit autab.tho.in.iij.c.

lxxxix:cõtra gentiles.ꝙ aliqᷣs dicit᷑ bñ foꝛtunatus qñ

aliquid boni accidit ſibi pꝛeter eiꝰ intentionem.ſicut

cũ aliquis fodiens in agro inuenit theſaurũ quẽ non
querabat. Ubi ſciendũ aliquid eſt pꝛet᷑ intentionẽ
inferioꝛis qð nõ eſt pꝛeter intentionẽ ſuperioꝛis.ſicut

. tuna· Et eſt dicendũ circa bona coꝛꝑalia lon

nlü .XN.

cum dñs mittit ſeruũ ad qnendã locum. ⁊ ad eunde

locuʒ mittit aliũ ſeruũ ilum ignoꝛante.tũc cõcurſus
ſeruoꝝ ad inuicẽ eſt pꝛet᷑ intentionẽ vtriuſq; ſerui ſed
nõ eſt pꝛet᷑ intentionẽ dñi ipſoꝝ mittentis eos.vnde
talis cõcurſus lʒ ſit foꝛtuitꝰ reſpectu ſeruoꝝ non tñ re

ſpectu dñi ſed ad aliqͥd oꝛdinatum ab eo. Sic ſʒ ali⸗

qua ſint foꝛtuita reſpectu hoĩm nihil ceñ reſpectu dei
qui oĩa pᷣoꝛdinat ⁊ pꝛeuidet.a qͥ fit effectꝰ foꝛtuitus.
Et dicendũ ꝙ cã qua aliquid bonũ contingat alicui
ſm foꝛtunã eſt vel a celo vel ab angelo vel a deo.Q⸗
enĩ voluntas hoĩs inſtiget᷑ad volendũ ⁊ eligenduʒ
aliquid cui cõiunctũ eſt aliquod cõmodum vel incõ
modũ:quod.ſ.eligens nõ cõſiderat. puta ꝙ inſtigekł
ad querendũ vbi eſt theſaurꝰ ex nulla hoĩs virtute p
cedit.ſed hoc ẽ vel qꝛ diſponitur a celo.vel qꝛ ilumi
nat᷑ ab angelo.vel qꝛ a deo inclinat–᷑.ſcilʒ ꝙ vadat ad
agrũ ⁊ fodiat.⁊ ſic iperaur mnben loe: que quidẽ caᷣ⸗
ſalitas diuerſimode eſt in his trib?. Pꝛimo enĩ ce⸗
lum inducit hoĩem ad aliquid faciẽdũ per modũ ali
cuius paſſionis quã impumit in coꝛpoꝛa nrfja. Se

cundo angelus diſponit hominẽ ad eligendũ nõ im
pꝛimẽdo aliquã paſſionem vt celũ.ſed ꝑ modum cu
iuſdã intelligibilis cõſiderationis illuminãdo ad co

gnoſcendum ꝙ aliqd eſt bonũ nõ tñ de fine.quare ẽ
bonũ illud fieri. Tetio a deo voluntas hoĩs incli⸗
nat᷑ ad aliquid eligendũ cuiꝰ rõnem ignoꝛat. ⁊ ſic ex
his tribo dici᷑ homo foꝛtunatꝰ. Et ad maioꝛẽ de⸗
clarationẽ hoꝝ ſciendum pꝛimo ꝙaliquid foꝛtuituʒ
vel infoꝛtuitũ põt contingere hoĩ per comꝑationẽ ad
celũ ⁊ per comꝑationẽ ad angelos.non autẽ per com
pationẽ ad deũ reſpectu cuius in nulla re põt eſſe ali
quid nõ pꝛeuiſum ſeu caſuale.qꝛ nihil põt continge
re pꝛeter intentionẽ ⁊ cognitionẽ dei. Scðm ẽ ꝙ non
ſemꝑ eligit illud qð angelus intendit. aut ad qð coꝛ
pus celeſte inclinat. ſed bñ illud qð deꝰ operatur in
illo. Nã angeloꝝ cuſtodia interdum ceſſar. ſm illud
Piere.li.Curauimꝰ babylonẽ ⁊ nõ eſt curata.⁊ mul
tomagis inclinatio coꝛpoꝝ celeſtiũ aliqñ ceſſat. Di⸗
uina autẽ puidentia nũq; ceſſat.ſed ſemperẽ firma.
ita ꝙ ʒ aliqðᷣ bonũ poſſet hoĩ cõtingere pꝛeter eiꝰ in⸗
tentionẽ.⁊ pꝛet᷑ celi inclinationem ⁊ angeli illumina⸗
tionẽ.nõ tamen ppᷣter dei oꝛdinationẽ ⁊ ꝓuidentiam.
ſub qua oĩa continent᷑.Lertiũ ↄſiderandũ ꝙ bñ foꝛ
tunatꝰ dicituraliqͥs qñ ex deo vel angelo vel celo ali
quis inclinat᷑ ad eligendũ aliquid ſibi vtile cuius ra
tionẽ ignoꝛat. Et ecotra mele ſoꝛtunatꝰdicit᷑ aliquis
qñ ex ſuperioꝛibus cauſis.puta celo.angelo.ad con⸗
traria eiꝰ electio inclina. Sicut de quodã dicit᷑ hie
re. xxij. Scribe virũ iſtum ſterilẽ qͥ in diebus ſuis nõ
ꝓſperabit᷑. Ubi dicas ꝙ nũqᷓ; voluntas hoĩs ad ma
lũ inclinat᷑ niſi permiſſiue.nõ autẽ effectiue. Contin
git enĩ hoĩ bene vel male ſᷣm foꝛtunam aliqñ ſeipſo

agente. vt cũ fſodiens in terra inuenit theſaurũ quie⸗

ſcentẽ. Quandocq; occaſione alicuiꝰ alteriꝰ cauſe con
cnrrentis.vt cũ quis vadit ad foꝝ cauſa emendi ali
quid ⁊ ibi inuenit debitoꝛẽ ſuũ quem nõ credebat in
uenire.hec tho.in.iij. cõtra gentiles.c.lxxxix.

De quibus bonis e fo/ꝗ. I.

——

Cunlus

nã reſpectu bonox ſpiritualiũ ſeu mentaliũ non pöt

eſſe foꝛtuna.nec põt aliquis dici bene vel male foꝛtu
natꝰ reſpectu hoꝝ.Cuiꝰ rõ eſt. qꝛ homo tũc dicitur
bñ vel male foꝛtunatꝰ qñ accidit ei aliquid boni vel
mali pꝛet᷑ eꝰ intentionẽ. Sed bona ſpũalia vel ma⸗
la.ſicut ſunt opera virtuoſa vel vitioſa.nõ pñt alicui
euenire pꝛet᷑ eius intentionẽ cũ conſiſtant in electiõe
cũ qua cõcurnit intentio hoĩs.põt tñ reſpectu hoꝝ di
ci bñ vel male naturatꝰ.ſ.ſᷣm ꝙ habet inclinationes
naturales ad vitis vł Stutes. Eſt g̊ foꝛtuna circa bo
na exterioꝛa.eo ꝙ nõ pñt homini euenire pꝛet᷑ eiꝰintẽ
tionem.⁊ reſpectu hoꝝ põt homo dici bñ naturatus
⁊ bñ foꝛtunatꝰ.a deo gubernatꝰ ⁊ ab angelo cuſtodi
tus.A celo autẽ ꝓpter diſpoſitionẽ relictã in coꝛpoꝛe
dicik᷑ homo nõ ſolũ bñ vel male foꝛtunatꝰ ſed etiã be
ne vel male naturatꝰ.Tho.in.iij. gentiles.c.lxxxix
NRontingit ̊ erroꝛ circa foꝛtunaʒ.qñ.ſ.quis eſtimat
etiã bona virtualia eſſe a foꝛtuna.⁊ hec ẽ inſania fal⸗
ſa.vel cũ quis ponit ſpem vel finẽ ſuñ in bonis exte
rioꝛibus ſoꝛtune⁊ hec ẽ vanitas.Sed beatꝰ ait ps.
cuiꝰ eſt nomẽ dñi ſpes eius.⁊ nõ re.in va.⁊ inſa.fal.
MHabet enĩ foꝛtuna circa bona ipſa exterioꝛa de qui⸗
bus eſt ſex defectꝰ.⁊ ideo nõ ſperandũ in eis.
Pꝛimo defectũ impermiſcibilitatis.
Scðdo defectum equitatis.
Tertio defectũ veritatis.
Quarto defectũ ſtabilitatis.
MNuinto defectũ fidelitatis.
Sexto deſectũ perſfectibilitatis.
Pꝛimũ defectũ.ſ.imꝑmiſcibilit atis ꝙ habeat foꝰ
tuna patet.qꝛ nullus ẽin hac vita ita bũ foꝛtunatus
qn in aliquo ſit male foꝛtunatꝰ. Boeuꝰ de phica cõ⸗
ſolatiõe. Nullus ẽ tam compoſite felicitatis quin in

aliquo cũ ſua foꝛtuna rixet. Salomõ fuit feiix ⁊ glo
rioſus in regno ſuo ⁊ iñ in ſenectute ſua inſurrexerũt
guerre ) eñ.vt patet.iij.Regũ.xi. Octauianꝰimꝑa⸗

toꝛ fuit ita foꝛtunatꝰ vt diceret᷑ de eo in puerbio. ſlec
melioꝛ troiano:nec felicioꝛ octauiano.qui tñ non ha
buit filiũ cui dimitteret imperiũ. Huiꝰ rõnem aſſi⸗
gnat augꝰ.dicens.Deꝰ felicitatibus terrenis aman⸗
tudines imiſcet vt alia querat᷑.ſ.lelicitas.cuiꝰ dulce⸗
do nõ eſt fallaxx Scõs eſt defectꝰ equitatis ſeu re
ctitudinis inq;tũ.ſ.boni vident᷑ male ſoꝛtunati ⁊ ma
li bñ foꝛtunati.ſm illud ps.Ecce pctõꝛes ipſi ⁊ abũ⸗
antes in ſeculo obtinuerũt diuitias. Et de ſanctis
dici Sapᷣ.iij. Cãq; in foꝛnace.ſ. tribulationis ꝓba
uit electos dñs. Uñ grego.in.xv:moꝛal.ait.Preſen⸗
tis vite ꝓſperitas innocęẽtie teſtis nõ eſt. qꝛ multi ad
pꝑphennẽ vitam ꝑ flagella redeũt.⁊ pleriq; ad inſinita
ſupplicia perducẽdi ſine flagello moꝛiunt᷑. Etaugꝰ.
Mihil infeliciꝰ felicitate peccantiuʒ.qᷓ penalis nutrit
umpunitas.⁊ mala voluntas eiꝰ velut hoſtis interi⸗
oꝛ roboꝛat᷑xxiij.q.i.paratꝰ.circa fl. Tertiꝰ eſt defe
ctus veritatis. Multa enĩ credimꝰeſſe foꝛtuita que
nõ ſunt.vt oꝑa bona vel mala ex quibo aliqs pᷣmiat᷑
vel punit᷑ in vita iſta.vt ꝙ qͥ furet᷑ vñ poſtea ſuſpen
dit᷑vel qꝛ aliqͥs inſiſtat virtutibo ⁊ ſcientie vñ exaltat
Et ecõtra multa attribuũt hoĩes induſtne humane
q̃ ſunt foꝛuita vel ita inherẽt tpalibꝰ ac ſi amitti non
poſſint. Augꝰ.Magne virtutis ẽcũ felicitate lucta⸗

ö—R—BBW---8ð R—

ri. Magne felicitatis oa felicitate nõ vinci. Quartus
ẽdefectus ſtabilitatis . Nã bona foꝛtune huiꝰ mũdi

parũ durant.ps. Uidi impiũ ſuꝑexaltatũ ⁊ eleuatũ

ſicut cedrꝰ lybani ⁊ tranſiui.ſ.per ↄſiderationẽ.⁊ ecce

nõ erat.q̃ſiui eũ ⁊ nõ inuentꝰ eſt locꝰ eius. Alexãder
magnꝰin bꝛeui deuicto dario oĩm obtinuit munitõ⸗
nes ⁊ regna.⁊ poſt.xij annos cognouit ꝙ moꝛeret.et

tũc oĩa amiſit.i. Machab.i.Innocẽtiꝰ de vilitate cõ

ditionis humane ait. Subito cũ non ſuſpicat᷑ inſoꝛ
tuniũ accidit.calamitas æruit.moꝛbꝰ inuadit.moꝛs
intercipit quã nullus euadit. Et vt dicit boetius de
phᷣica cõſolatione. In oĩ aduſitate foꝛtune infeliciſſi⸗
mũ inſoꝛtunij genꝰ ẽ fuiſſe felicem. Quint“⸗ eſt de
fectꝰ fidelitatis vel diſcretionis.Nã pagani foꝛtunã
cecã appellãt ⁊ pingunt.eo ꝙ paſſim in qſtibet incur

rẽs ſine vllo examine meritoꝝ ⁊ ad bonos ⁊ ad ma⸗
los venit.Tulliꝰ de amicitia. Foꝛtuna non modicũ

ignaros multos excecauit. Nõ aũt ipſa foꝛtuna ceca

eſt. ſed eos cecos plerũq; efficit q̊s cõplexa eſt. Et ſe⸗

neca.Foꝛtuna ei cui multũ fauet ſtultũ efficit. Econ⸗

trario facit pꝛudens. Nã vt ait ſeneca.Foꝛtune inſta
bilitas pꝛudẽtis aĩm nõ ↄquaſſat.Nã virtuoſus ne
q& ; bona foꝛtuna extollit᷑.qꝛ nullũ bonũ exteriꝰeſt qd
ipſe multũ appꝛeciet᷑. neq; mala foꝛtuna depꝛimit᷑qꝛ

de nullo malo tantũ cõtriſtat ꝙ deuier ꝓpterillud a
via rõnis. Sextꝰ eſt delectus pfectibilitatis:laʒ
ꝑfectũ eſt cui nihil deeſt. Nullus autẽ eſt in vita pꝛe

ſenti cui nõ deſit aliqᷣd ⁊ cui ſufficiat qdðᷣ habet.Et pC⸗

cipue qui hʒ bona foꝛtune multis indiget ad conſer⸗
uandũ ea:nec deſunt ei cure ⁊ timoꝛes inquietãtes.
Exemplũ de tyranno ſiculo dyoniſio qͥ fecit ſuſpẽde⸗
re adlu acutiſſimũ in filo tenuiſſimo ſuꝑ caput cu⸗
iu
qui vnũ bolũ nõ potuit ſumere ſine maximo timoꝛe
ne gladiꝰ deſuper cadens occideret eũ.Ex q̊ oꝑe oſtẽ
dittyrannꝰ ei q; imperfectꝰ ⁊ miſer leſſet ſtatꝰ eiꝰ quẽ
ille vt magnificũ cõ mardarar. Beaz ergo q nõ reſpe
xit in huiuſmodi vanitates ⁊ inſanias falſas. Ray.
Itẽſciendũ ꝙ bona foꝛtuna ẽ aliquid ſine rõe. qꝛ ſcʒ
impetꝰ ille quẽ bene foꝛtunati ſequunt᷑ nõ ẽ factus a

rõe.ſed a deo vel angelovel celo. O, autẽ ule impetꝰ
quẽ ſequunt᷑ bñ foꝛtunati ſit ſine rõne patet.qꝛ ſi ab

aliqͥ bñ foꝛtunato querat᷑qre ſequit᷑talẽ impetũ ne⸗

ſcit reddere rõem.ſed dicet.hᷣ facio. qꝛ ſic dictat mibi
coꝛ.Et ita ꝓ rõe dictamẽcoꝛdis ⁊ bñplacitum volũ⸗

tatis aſſignabit dicẽs.ita placʒ mihi.ita dictauit mi⸗

hi coꝛ. Itẽ ſcðo notandũ ꝙ bñ foꝛtunatis nõ expedit

cõſiliari. Cuiꝰ rõ eſt.qꝛ tales bñ foꝛunati hñt deuʒ
directoꝛẽ ſeu ſequunt᷑ inſtinctũ ſuperioꝛẽ qͥ eſt melioꝛ

oĩ cõſilio ⁊ intellectu humano. Ratio autẽ humana

multotiẽs ẽ impeditiua bone foꝛtune.qꝛ ſine rõne ex⸗

iſtentes ſunt magis foꝛtunati:. ⁊ magis ſequunt᷑ bo⸗

nũ finem.ex eo ꝙ magis ſequunt᷑ diuinos inſtinctꝰ.
Itẽ ſciendũ ꝙ bona ſoꝛtuna excedit ⁊ ſuꝑat pꝛudẽtiã
⁊ expeniẽtiã hoẽm ſapientũ.Et rõ huiꝰ eſt.qꝛ tales.ſ.
bñ foꝛtunatos opoꝛtet ſuſcipere illã diuinatiuã q̃ eſt
a diuino inſtinctu.q̃ ſuꝑat oẽm ſenſum ⁊ intellectũ.
vñ tales meliꝰ diuinant᷑ ⁊ vaticinant᷑ de fide qᷓ; ſapi⸗
entes ⁊ pꝛudẽtes. Itẽ int᷑ hoĩes aliqui ſunt bñ ſoꝛiu⸗
nati eo ꝙ bñ ſequunt᷑ diuinos inſtinetus.Et vnus⁊

dã ſui amici inuitati ad cõuiuiũ ſuũ nobiliſſimũ.

— — —

—

Capitulũ .x.

idẽ homo vno tepoꝛe erit foꝛtunatus? foꝛtunateaget

aliquo alio tꝑe erit infoꝛtunalus ⁊ infoꝛtunate aget.

Eta natiuitate ſunt aliqui foꝛtunati ⁊ aliqui infoꝛtu

nati. Item inſipiẽtes ⁊ ſimplices cõtingit magis eſſe
foꝛtunatos.ꝓbat᷑ ratiõe ⁊ exemplo. Rone quideʒ.qꝛ
ille eſt magis foꝛtunat? qui magis ſequit᷑ inſtinctus

diuinos. Sed ſimplices amiſſa rõne ⁊ nõ dediti exte
rioꝛibo agibilibus magis percipiũt ⁊ ſequuntur inte

rioꝛes inſtinctꝰ ⁊ diuinos impetꝰ q; faciũt ſapientes
quirõem ſequunt᷑.Exẽplo ſic ꝓbat᷑ Sicut ceci amiſ

ſis oculis magis memoꝛentur. ⁊ contingit virtuo⸗
ſius ⁊ ſtabiliꝰ eſſe qd memoꝛant. Sic inſipiẽtes ma

gis ſequunt᷑ diuinos inſtinctꝰ amiſſa rõne-Nã plu⸗ 1 *
la que dicit cometa vel cometes. Et vt dicit᷑ in catho
licon. Cometa eſt quedã ſtella crinita emittens de ſe

nibus intentꝰ minoꝛ ẽ ad ſingula ſenſus. Egidiꝰ in
ſcnptis ſuꝑ libꝛo de bona foꝛtuna. Appellant᷑ hic in
ſipiẽtes ⁊ ſine rõeilli qui nõ ſequunt rões naturales
humanas.⁊ ſapientia humanã vel acquiſitaʒ. ſicut

mulieres ⁊ ſimplices perſone.
apkłm. F. de cõſtellationibꝰ, ⁊ ibi de ſtella mago

rum que apparuit eis.

E cõſtellatioibus etiã

Tertio eſt ſtella ſingulari

põt induci illud ps. Beatꝰ vir cuius ⁊c.
qͥ nõ reſpexit in vanitates ⁊ inſanias fal⸗
ſas. Mlte enĩ vanitates ⁊ inſanie falſe dicunt᷑ ð e bu
iuſmodi.ſed hõ rectus nõ reſpicitad eas. Nõne vani
tas eſt ⁊ inſania falſa credere ꝙ aſtra ſeu cõſtellatões
cogãt nos ad bñ vel male faclendũ.vel bñ aut male
babendũ. Sed etſi coꝛpoꝛa celeſtia influãt in coꝛpo/
ra inferioꝛa.nõ tñ directe in aĩas. Sed nec etiã in coꝛ
poꝛa niſi diſponente deo.Qui cũ ſit cã pᷣma oĩm.⁊ cã
bma plꝰ influat in cauſatũ cauſe ſcðe qᷓ ipſa cã ſcðᷣa

m regulã naturalẽ in libꝛo de cauſis. Sequibł ꝙ de⸗

ad placituʒ ſuũ põt tollere ⁊ mutare influxũ a cauſis
ſecũdis.vt a coꝛpoꝛibo celeſtibꝰ quo ad aliqͥs effectꝰ
naturales puta pluuias. ſiccitates.peſtes ⁊ hmõi. qᷓ
aliqñ ᷣm diſpoſitionẽ coꝛpoꝝ celeſtium ⁊ elemẽtoꝛũ
deberẽt euenire.ita ꝙ nõ eueniãt.⁊ ecõtra ꝙ veniant
qñ ſᷣm cãs ſcᷣas non deberent venire.Et ꝓpterea di

cit dñs Hiere.x. A ſignis celi nolite timere ſicut gen
tes timẽt. Qñ imiſit dñs peſtẽ in populũ iſrael ꝓpter

numerationẽ factã a dauid ex quadã iactantia ⁊ va
nitate. ⁊ in triduo ceſſauit ex toto.puto h̊ nõ fuiſſe ex
cõſtellationibꝰ ſed dei bñplacito. Et ſiliter de ſignis

coꝛpoꝛalibo factis in egypto ꝑ moyſen. Uñ ⁊ gratia⸗

nus dicit in decre.xxvi.qi. S.his ita.ꝙ quibuſdã cõ

ſtellatiões ⁊ futuroꝝ ſigna cuſtodientibꝰaplłs ait.ſcʒ

Gał.iiij. Dies obſeruatis ⁊ mẽeſes ⁊tpa ⁊ annos.ti⸗
meo ne foꝛte ſine cã laboꝛauerim in vob. Sic ⁊ aſtro
nomia ſeu aſtrologia apud catholicos in diſſuetudi
nẽ abijt.qꝛ dũ pꝛopꝛia curioſitate his nimis erant in
tenti minꝰ vacabant his qᷓ ſaluti aĩaꝝ erant accõmo
data hec ille.Er ambᷣ.dicit ꝙ aſtrologia ⁊ alia hmõi
nihil valent ad ſalutẽ ⁊ mittũt in erroꝛem.⁊ qͥ his ſtu
dent curã aĩe nõ habẽt.di.xxxvij.S.hinc eriã filiꝰ. in
fi. Equidẽ obſeruare dies m rõem: naturalẽ medici
ne vel phᷣie naturalis.puta nõ dare medicinas in re
uolutiõe lune aut minuere ſanguinẽ vel plãtare aut
incidere arboꝛes magis vno tpe ; alio put dictat rõ
naturalis.Gᷣ licet. Et ſic etiã dare iudicia vel ſequi de

effectibꝰ naturalibo m ſcĩam aſtrologie.quetñ iudi
cia frequent reperiunt᷑ fallacia.vel ꝙ ignoꝛat᷑ illa ſci⸗
entia. vel qꝛ vt dictũ eſt deỹ põrĩmutare vlrtutẽ ⁊ in⸗
fluxũ ſecundarũ cãꝝ ad effectꝰ ꝓducendos ad placi
tũ. Sed de actibꝰ humanis velle certitudinaliter ex

cõſtellationibo iudicare. ad ſ uꝑſtitionẽ pertinet ⁊ inſi
delitatẽ cũ per hoc tollat᷑ libertas arbitrij. Sed ſcien

dũ ꝙ eſttriplex gen ſtellarum.
Pumo eſt ſtella comatica.
Scõðo eſt ſtella erratica.

„

8 ?7 mirifica.

Dꝛimo eſt quedam ſtel.F.1.

radios flãmarũ ad modũ criniũ.Et ſemꝑ qñ appa⸗
tet ſignificat moꝛtẽ vel murationẽ alicuiꝰ pncipis vel

alicuiꝰ patrie deſtructionẽ.⁊ ſemper dirigit radios xu

os ad illã partẽ cui minat᷑. OQuidã tñ dicũt ꝙ nõ eſt
ſtella. ſz ẽ qda nubes ignea claritate accẽſa qdð magꝭ
credimꝰ. Papias aũt ðt ꝙ cometes eſt ſtella ſic dicta

co ꝙ comas luminis ex ſe fundat. Quod genꝰ ſidenis

qñ apparet peſtilentiã. famẽ.bellũ. aut regni muta⸗
tionẽ ſignificat.quã latini crinitẽ vocãt. eo ꝙ in mo⸗
dũ criniũ flãmas ſpargit. Alij dicũt cum quibo ego
q cometes nibil aliud eſt ; vapoꝛ terreꝰ ⁊ groſſus.
cuiꝰ ꝑtes ſibi paulatim cõiacent aſcẽdens ab inferio
ripte eſtus multũ ad ſuperioꝛẽ partẽ eiuſdẽ vbi con⸗
cauitatem ignis ↄtingit.⁊ ibi diffuſus ẽ ⁊ inflãmat?⸗

ꝛiõ videt᷑ longꝰ frequenter ⁊ diffuſus. Item ſcias ꝙ
ſtelle hñtes comas efficient᷑. ⁊ ſm locũ ſue generatio

nis ſunt ꝓpteraerẽ inflãmatũ ex vicinitate ignis qui
cõtinet materiã comete ⁊ ipſum cometẽ aerẽ dico ꝓ⸗
pinquũ igni qui in ſe cõtinet coloꝛem ignis.qꝛ qn in
ipſo vapoꝛ ſiccꝰ inflãmat᷑ tũc cõtinuatio fitcum luĩe
flãme cõmoto ab inferioꝛi aere vbi ſtat va poꝛ eiuſdẽ
nature. ⁊ ita diffuſo illo qdð continuat᷑ ei fit oblongũ.
hic ẽ cometes.Et ſi queras cũ dicat᷑ cometes ſe ha
bere ad bellũ vel moꝛtẽ alicuiꝰ an ſit hoc ſignum.cã
vel effectꝰ. Dico ꝙ ppꝛie eſt ſignũ . qꝛ ſicut dicit ariſto⸗
teles in li.de ſomno ⁊ vigilia. Lalia ſunt ſicut ↄſilia
rij. cuiꝰ cõſiliũ melioꝛibo inuẽtis mutari põt. Ita dũ
martis bella ⁊ moꝛtẽ continentiũ ⁊ regẽtiũ turbas ſi⸗
gniſicat ſicut inclinãs plurimũ ad ᷣ per irã ⁊ caloꝛeʒ
⁊ ſiccitatẽ ex quibo pꝛouenit aĩoſitas ⁊ concitatio po⸗
puloꝝ ad inuicẽ. Et iõ ſignatũ cometẽ pꝛiꝰeſt ꝑ mar
tẽ qͥ eſt cã belli ⁊ deſtructiõis p opuloꝝ.cꝗ dico incli⸗
nans nõ neceſſitãs.⁊ iõ illa ſignificare dicit᷑ cometes
cũ tñ eius ſignificatio ꝓxia no ſit ſuꝑ illa.Et ſcias ꝙ
vt dicit ptolomeꝰ. Uir ſapiẽs dñabit᷑ aſtris.qꝛ ꝑ ſa⸗
pientiã ſuã põt vitare ea ad que aſtra diſponüt. In

moꝛte. b. thome de aqͥno vt dicit᷑ in legẽda eiꝰ appa⸗

ruit cometes ſuꝑ monaſteriũ Foſſe nouevbi iacebat
infirmꝰ. ⁊ ̊ per triduũ añ moꝛtẽeiꝰ⁊ ipſo moꝛtuo nõ

fuit viſa ampliꝰ.vñ credit᷑ ſignificaſſe moꝛtẽ eiꝰ. An

no dñi. Meccc.apparuit cometes ꝑ longũ tꝑs hñs
comas nigras.⁊ dicit᷑ ignaſſe moꝛtem ducis magni
mediolañ.qͥ tũc moꝛtuus ẽ. In pꝛincipio papatꝰ eu
genij .iiij. apparuit cometes cũ crinibꝰ quaſi argente
is. ⁊ inde ſecuta ſunt multa mala belloyentatb es
3

LCitulus

Nõ ergo comete hñt inducere ad malũ vel bonũ.ſed
ſignificare tribulationes q etiã poſſunt deo oꝑanteꝛ
hominibꝰ penitentibus auferri. Nõ ergo reſpicit ad
vanitates ⁊ inſanias ſalſas.iuſtus hõ.ſed ad deum.

Hecundo ſunt ſtelle er. . I

ratice.⁊ dicunt᷑ ſeptẽ planete quoꝝ quilibet pʒ
celum ꝑ quod facit curſum ſuũ. Et pꝛimꝰ planeta ẽ

luna.Scðs mercurius. Tertiꝰ venus. Quartꝰ ſol.

Quintꝰ mars.Sextus iupiter. Septimꝰ ſaturnus.
Poſt hos eſtoctaua ſpera ſeu celũ vbi ſunt oĩa ſide⸗
ra fixa.Et dicit augꝰ.in libꝛo de natura demonũ.qꝙ
aſtrologi dicti ſunt quidã eo in aſtris auguriant᷑

Benetralici apppellati ſunt ꝓpter natalicioꝝ cõſide⸗
rationẽ dierum. Beneſes eni hoĩm per.xij.ſigna celi
deſcribũt ſiderũq; curſus.naſcentiũ moꝛes.actus ⁊

euentꝰ pꝛedicere conant᷑.i.quis quali ſigno fuerit na
rud.aut quẽ effectum habeat vite qui naſcit᷑ interpꝛe
tant᷑.hi ſunt qͥ vulgo mathematici dicunt᷑.Cuiꝰ ſuꝑ

ſtitionis genꝰ ↄſtellationes latini vocãt.i. notatiöes
ſideꝝ qũo ſe habeant cũ quiſq; naſcit᷑. Pꝛimi autem
ſtellarü interpᷣtes magi nuncupant᷑.ſicut de his legi

tur qͥ in euãgelio xpᷣm natũ annunciauerunt.poſtea
hoc noieſoli mathematici dicti ſunt.cuiꝰartis ſcĩa vſ⸗
q; ad xpᷣm fuit cõceſſa.vt xpᷣo ediro nemo natiuitateʒ
alicuiꝰ de ceto interpᷣte᷑. Habent᷑ hec. xxvi.q.iij. igit
enꝰ. Sclendũ igit᷑ ꝙ ſtelle ſeu coꝛpoꝛa celeſtia ha
et vtiq; influentiaʒ ſuꝑ coꝛpoꝛa humana ſicut ſuꝑ
alia coꝛpoꝛa ſed non ſuꝑ aĩas hoĩm vt cogant᷑ hoĩes
ad aliquid faciendũ boni vel mali ex conſtellatione.
Et h pꝛo bat᷑ triplici via.ſ.rõne.auẽte ⁊ exemplo.Ra
none auidẽ ſic. Diuina ꝓuidẽtia ſᷣm dyoniſiũ ira di⸗
ſpoſuit oꝛdinẽ vniuerſi vt inferioꝛa regant᷑ per ſuꝑio
ra.⁊ minꝰ nobilia ꝑ nobilioꝛa ⁊ nõ econuerſo. In ho
mine aũt ſunt duo.aĩa ⁊ coꝛpꝰ. Et coꝛpꝰ quidem qꝛ
nũc moꝛtale ẽ ⁊ paſſibile. eſt infenꝰ ⁊ ignobiliꝰ coꝛpo
re celeſti vñ recipit influentiã diſpoſitionẽ ⁊ motũ.et
variationẽ a coꝛpoꝛibus celeſtibus. Sed aĩa huma
na ẽ nobilioꝛ qlibet coꝛpoꝛe celeſti.Et rõ eſt ̃m tho.
2 gentiles.qꝛ effectꝰ aliquis tato ẽ nobilioꝛ quanto

magis ſue cauſe aſſilat. Deꝰ autem ẽ pᷣma cã oĩm re
rvũ. Uñ quãto aliqua creatura ei magis aſſiłatur tan

to eſt nobilioꝛ.Et qꝛ deꝰ ſpũs ẽ. Job.iiij.ideo aĩa no
ſtra q ſpũs eſt magis aſſiłat᷑ deo q; ſol luna.ſtelle ce⸗
l.qᷓ omnia coꝛpoꝛalia ſunt. Cum g ſit nobilioꝛ quo
libet coꝛpoꝛe celeſti.nullũ coꝛpꝰ celeſte põt directe in

ipſam agere vel influere. Sed angelus quiẽ ſuperioꝛ

aia agit in ipſam. ſ. in ꝑtem intellectiuã ipſam ulumi
nãdo.⁊ multomagis deꝰ gloꝛioſus qui oĩbus eſt ſu

perioꝛ agit in ipſaʒ intellectũ illuminãdo ⁊ volunta⸗

tẽ mouẽdo.Hon g directe cõſtellatiões pñt per ſe mo
uere voluntaiẽ vel intellectũ directe. ſed ex ipſis con⸗
ſtellationibo ſub quiby naſcimur recipimꝰ qualitatẽ
diſpoſitionẽ ⁊ cõplexionẽ coꝛpoꝝ.partim etiã ex cõ⸗
ditione parẽtũ generantũ. Vñ damaſus dicit ꝙ alij
2⁊ alij planete diuerſas cõplexiones ⁊ diſpoſitiones ⁊
habitꝰ conſtituunt.nã ſᷣm qualitatẽ cõ plexionũ exci
tant in potentijs ſenſitiuis qᷓ ſunt affixe oꝛganis coꝛ⸗
poꝛis. diuſi motꝰ paſſionũ ⁊ inclinationes ad diũſa
vitia, ⁊ ſic põt dici ex conſtellatiõibꝰ bʒ quis incli⸗

ſuuz

natiões ad diũſa vitia. Sed inſuꝑ multotiẽs hʒ ma
las inclinatiões ad viti&ᷣ ex alijs cauſis.qꝛ vel ex ma
la ſui cuſtodia vel ex pꝛaua conſuetudine q verrit᷑ in

naturã vel ex dyabolica ſuggeſtiõe. Nerũtamen q̃n⸗

tũcũq; quis habeat motꝰ.⁊ ſentiat in ſe inclinatiões
ad vitia ⁊ quacũq; ex cã.qꝛ peccatũ moꝛtale nõ conſi
ſtit in ſenſualitate ſed in rone ⁊ volũtate q ſemꝑ ma⸗
nent libere ad aſſentiendũ vel diſſentiendũ peccato.
⁊ ideo nũq; aliqs ex neceſſitate cogit᷑ ad aliq̃d bñ vł
male faciendũ ex cõſtellatonibo celoꝝ vel alijs occa⸗
ſionibo. Uñ ⁊ ptolomeꝰ nmaximꝰ aſtrologus dicit in
cẽtiloqu io.ꝙ vir ſapiẽs dominabit᷑ aſtris.i:inclina-

tionibꝰad vitia qs habereta planetis. Hinc etiã legi
tur de diſcipulis platonis vel ſocratis.ꝙ cũ ſeł oſten

diſſent faciè ſui magiſtri pictã cuidam magno magi
ſtro in phiſonomia qui ex effigie vultꝰ iudicabat de
cõditionibꝰ hoĩm.⁊ inter: ogarent eũ cutꝰ conditiõis
eſſer ülle hõ repꝛeſentatꝰper ũllã figurã. Reſpõdit.Lu

xurioſus eſt ⁊ coꝛrupto:ꝛ pueroꝝ. Qð illi irrilerũt ſciẽ

tes caſtitatem maximã ſui mgri.lã ſi plato fuit.ille

virgo ꝑmanſit. Rerulerütq; ipſi diſcipuli hoc mmgro
ſuo.Quibus ille. Inclinatiões vtiq; ad hec vitia ha
bui.ſed ſapiẽtia ⁊ virtute me cõtinui. Pꝛobat᷑ hoc
idẽ.ſ.ꝙ ex ↄſtellationibꝰ nõ cogit᷑ homo ad malefaci
endũ.auctoꝛitatibꝰ diuine ſcripture ⁊ ſcõꝝ. INam vt
habet Beñ. uij. dictü fuit chaym poſtq; cepit fratn
ſuo abel inuidere. Sub te erit appetitꝰ tuus ⁊ tu do
mina beris illiꝰ.i.tu poteris dñari ratione ſivolueris
petõ inuidie ⁊ odij ad qð inclinaris.Et Ecci.xv.di⸗
cit᷑.ꝙ de? ab initio cõſtituit hoĩem.⁊ reliquit eum in
manibꝰ cõſilij ſui.i.in libertate arbitrij. Poſuit ante
eũ bonũ ⁊ malũ.ignẽ ⁊ aquã.moꝛtẽ ⁊ vitam.ad qð⸗
cũq; voluerit extẽdet manũ ſuã.iſ.oꝑis. Hincaugꝰ.
in.v.li deciui.dei.Nõ vſq;quaq; abſurde dici põt
ad differetias tiñ coꝛpoꝝ afſlatus quoſdã valere ſide

reos.nõ autẽ aĩ voluntates ſiderũ poſitionibo ſubdi

Niero.eniã ait in li. iouinianũ. Libeni arbitrij nos
cõdidit deus nec ad virtutes nec ad vitia trahimur.

alioquin vbi nccitas nec coꝛona. de pe.di ij. ſi enim
Gi enĩ hõ ex conſtellatiõe cogeret᷑ ad aliq maluʒ nõ

poſſet illud euitare. Iniuſta aũt eſſet illa lex que phi⸗
beret ſibi illud facere qð non põt agere. qꝛ lex dʒ eſſe

poſſibilis. vt di/iiij. Erit autè lex.⁊ per ↄñs non obli

garet ad obſeruantiã eiꝰ.vnde nõ peccaret ipſaʒ trãſ
grediendo.fruſtra etiã eſſent oẽs doctrine moꝛales.
⁊ exhoꝛtatiões ad virtutes fierẽt.⁊ penea legibo ĩpo⸗
nerent᷑ſi neceſſitarent᷑ hoĩes ex cõſtellartionibꝰ ad bñ
vel male agendũ. Ad idẽ facit qð ait amb:o. Nõ eſt
ꝙ cuiq; nrm aſcribamꝰ erũnã. Nemo nr̃m tenet᷑ ad
culpã niſi ꝓpꝛia voluntate deflexerit. Noluntariũ ſi⸗
bi militẽ elegit xpᷣs.volũtariũ ſeruũ dyabolus actio⸗
nał xv.qli.nõ eſt. Conſirmat᷑ hoc idẽ exẽplis Nã
iacob ⁊ eſau gemini fratres vno cõceptu geniti ⁊ vno
Ptu ex yſaac ⁊ rebecca editi ſunt. vñ ⁊ videł᷑ſub vna
cõſtellatione nati ſunt.⁊ tñ fuerũt valde diuerſoꝛum
moꝝ. Nã iacob łnis ⁊ delicatꝰ. Eſau hiſpidus ⁊ fe⸗

rus. Jacob ſimplex ⁊ quietꝰ. Eſau venatoꝛ ⁊ agreſtꝭ
Jacob bonꝰ.Eſau malus.Si g cõſtellario neceſſitaꝰ⸗

ret hoĩem ad opera ſua cũ ſub vna cõſtellatione nati

fuennt debuennt eſſcoĩno ſimilis cõditionis. Et qꝛ

— - — — — — — — — — — — — — —

— — ——

õ

MW

Capitulum·
uatur homo ex ſuperioꝛi cauſa inẽtus conſequit᷑ ab
ipſa cauſa ſuperioꝛi robur ⁊ efficaciam ad implendu
qWuod eligit. Que quidem nõ ſolum a deo ⁊ ab ange
dei. vbi diffuſe repꝛobat a pꝛincipio illiꝰ quinti per lis.ſed etiam a coꝛpoubus celeſtibus eſſe poteſt in/
multa capitula hunc erroꝛẽ.( Ianrat de duobus par qtum talis efficacia in coꝛpoꝛe ſita eſt. Manifeſtu
tu vno natis.vno mari.altero femina.qui fuerũtval eſt enim ꝙ etiã coꝛpoꝛa inanimata quaſdam vires
de diuerſe conditiõis.ſlã maſculus deditus coniu⸗ efficaciã a coꝛpoꝛibus celeſtibus conſequunt᷑ pꝛeter
gio.militie ⁊ negocijs mũdi. Femina ſeruata caſtita eas etiam que ad qualitates actiuas ⁊ paſſiuas eleꝰ?
te totaliter ſe tradidit deo.qð non fuiſſet ſi conſtella⸗ mentoꝝ conſequunt᷑ quas nõ eſt dubium coꝛpoꝛibo

nð fuerũtſimiles in vita ſed valde cõtrarij. Jdeo cla⸗
re oſtendit᷑ nõ ex conſtellationibõ ſed pꝛopꝛijs volun
tatibus haberi vitia. Similuer augꝰ.in.v.de ciui.

tio neceſſitaret ad conuerſationẽ tenendam cum ſub
eadem cõſtellatione nati eſſeſt. Et ſi dicat᷑ vt reſpon

dent ad h̊ mathematici.ꝙ conſtellatio eſt momenta
nea ſub qua quis naſcit᷑.Et qꝛ duo cum oꝛiuntur ex

vno partu nõ ſimul naſcunt᷑ ſed vnꝰ poſt alterũ.vn⸗
de nec in momẽto ſed per interuallum.⁊ ſic habẽt di
uerſas conſtellatiões. Sed ad hoc repellenduʒ dicit

ipſe auguſtinꝰ.ꝙ ſi ſic eſſet cũ vnꝰ ſolus naſcit᷑.nõ in
momento totus egrediat᷑ ex vtero.ſed de parte in par
tem ſucceſſiue ſequeret᷑ ꝙ vnus ⁊ idem homo tot con
ſtellationes haberet quot membꝛa coꝛpꝰ ſuum conti
net que paulatim eduxit ex vtero. quod ẽ abſurdum

dicere. BGꝛego. in omeł.ad idem impꝛobandũ indu⸗

cit aliud exemplũ.videlʒ Cõtingit in vna ciuicate ea
dẽ hoꝛa ⁊ momento naſci filiũ regis ⁊ filiũ ruſtici vel
artificis.vñ ſub eadem conſtellatiõe ⁊ tamen in pꝛo
ceſſu vite filiꝰ regis ſuccedit in regno ⁊ erit gloꝛioſus
⁊ diues ⁊ ſciens.⁊ aliꝰ cultoꝛ terrarũ ⁊ ignarus pau⸗
per ⁊ mercẽnarius. Si ergo conſtellatio inducit con

uverſationem ſtatum ⁊ moꝛes ⁊ omnia que pertinent
ad vitam pꝛeſentẽ.quomodo eſt tanta diuerſitas int

hos natos ſub eadem conſtellatiõe.Dicũt uli mathe
matici ꝙ ſi quis naſcitur ſub ſigno aquarij erit piſca
toꝛ.Sed cũ in quibuſdam partibus nõ ſint piſcato
res.⁊ tamẽ ibi naſcunt᷑ aliqui ſub illo ſigno.quomo⸗
do habebit effectum conſtellatio in illo nõ recedente
de partibus ſuis. Concludunt ergo tam philoſophi
qᷓſancti theologi falſum eſſe ĩmo ⁊ hereticum crede⸗
re ꝙ homo cogat᷑ ad bene vel male faciendum ex cõ⸗
ſtellationibus. MNotandum etiã pꝛout dicit beatꝰ
tho.in ſum.cõtra gentiles.li.iij.c.lxxxix.ꝙ cum ho/⸗
mo habeat eligere ⁊ pꝛoſequi que elegit in operibus

ſuis.in vtroq; hoꝝ a cauſis ſuꝑioꝛibꝰ adiuuatur inꝰ

terdum etiã impeditur. Et jm electionem quideʒ iu⸗
uatur ad eligendum aliquid.vel inq;tum inclinat᷑a
deo. per operationem diuinã ⁊ intellectum ⁊ volun/
tatem. Ab angelo inqtum illuſtratur intellectus ad
cognoſcendum ſolum quod eſt bonũ aliquid fieri et

ſi neſciat aſſignare cauſam.vel etiã cum illuminatur

ab angelo ad cognoſcendũ etiã cauſam.quare bonũ
eſt illud ab eo fieri. A coꝛpoꝛe autẽ celeſti non iuuat᷑

bomo ad electionẽ fociendam alicijꝰ operis niſi in⸗
q;tum coꝛpꝰ celeſte impꝛimit in coꝛpꝰ ipſiꝰ hominis.
ex qua impꝛeſſiõe homo incitat᷑ ad eligendum.ꝑ mo

dum quo paſſiões inducunt ad eligendũ.videiʒ tra
hendo rationem ad ſe ex vehementia ixſiꝰ paſſiõis ⁊
ſuaſione obfnſcante ipſam. Unde illa incitatio q̃ eſt
in nobis ex coꝛpoꝛibꝰ celeſtibus eſt ꝑ modum alicu⸗
ius paſſionis.ſicut cũ quis induetur ad: eligenduʒ
aliquid per odiũ vel amoꝛem vel irã vel aliquid hu⸗

iuſmodi⸗Scðm vo executioneʒ eius quod eligit iu

celeſtibus eſſe ſubiectas. ſicut ꝙ magnes attrahit fer

rum hoc habet a coꝛpoꝛibꝰceleſtibus.⁊ lapides qui

dem ⁊ berbe habent alias virtutes occultas. Unde

nihil phiber ꝙ etiã homo habeat ex impꝛeſſione coꝛ

poꝛis celeſtis aliquam efficaciã in aliquibus coꝛpo⸗
ralibus faciendis quã alius non habet. puta medi⸗

cus in ſanando agricola in plantando.miles in pu-
gnando. Hanc etiã efficaciam multo perfect deus,

hominibus largitur ad ſua opera efficaciter exequẽ
da. Et qᷓ;tum ad pumũ auxilium quod eſt in eligen
do dicitur deꝰ hominẽ dirigere. Euantũ ad ſecuu⸗

dum quod eſt in exequendo dicitur deus confoꝛtar
Pꝛimũ tangit ps.cũ dicit. Dñs illuminatio mea⁊c.

Scõðm cum ſubdit.Dñs pꝛotectoꝛ vite mec.lõ er⸗
go conſtellatiões per ſe ⁊ directe mouent voluntatez

ad eligendum vel exequendum bonũ meritoꝛiũ⸗ ſed

deus:nec vitioſum/ſed ꝑ ſemetipſum

