re vt ſᷣm ipm ea diligat ⁊ poſſideat.ałs ↄriũ faci/

ens ſiẽ Achoꝛ lapidabit᷑ eterna damnatõeꝑxpᷣm
ſaluatoꝛẽ. Qui eſt bndictus in ſecula ſecloꝝ amẽ.

ria dono ſapie ſᷣm tho.ij.ij.q.x

beat faſtidiuʒ de deo ⁊ de donis eius. Unde illa

eclaratiõe dic idẽ tho.vbi.S. ꝙ nomẽ ſtulticie a
uuvoꝛe vr̃ ſumptũ eſſe. Uñ vſido.diẽ in li.echi.q;
ſtultns eſt q pter ſtupoꝛẽ nõ moue?᷑.⁊ differt ſtul⸗
cicia a fatuitate.qꝛ ſtulticia ĩpoꝛtat hebetudinem
emdis ⁊ obtuſionẽ ſenſuun. Fatuitas aũt ipoꝛtat

ꝑ caliter ſpũalis bᷣuatioõem ſenſus.Et iõ ↄpueniẽ⸗

er ſtulticia opponit᷑ ſapie. Sapiẽs eni ſᷣm yſi.di⸗
ers eſt a ſapoꝛe qꝛ ſicut guſtꝰ eſt aptꝰad diſcreto
niẽ ſapoeis clboꝝ.ſic ſapies ad ↄpᷣſcendũ q̃litatem
gen, 2 cã. circa ſpũalia. Et ſic ſtulticia opponit᷑ ſa

mam fatuus caret ſenſu dijudicãdi.ſtultꝰ aũt ha⸗

ex ſenſum hebetatũ.ſapiẽs aũt ſubtilẽ.inſipiens

Mir vt dic yſido grius eſt ſapiẽti eo qeſt ſine ſapo

e viſcretiois ⁊ ſenſus.Uñ idẽ vr inſipiẽtia ⁊ ſtul

ticia.pᷣcipue aũt vr ſtultꝰ qn qs deficit in ſnia iu⸗
icij q artendit᷑ circa altiſſims cãm ſ.deũ qͥ ẽ finis
eimꝰz ſummũ bonũ.QOð aũt patiat᷑ qͥs ſtupoꝛeʒ

Nu hebetudinẽ in iudicãdo circa vltimũ finẽ pot

eſſe dupliciter. Uno mõ ex naturali indiſpoſitioõe
icut accidit in amentibo.⁊ tal ſtulticia nõ ẽ pccm̃

nõ eſt volũtaria.Alio mõ inq;tũ qͥs immergit

enſum ſuũ reb terrenis ex qͥ reddit᷑ ſenſus eiꝰ in
ceptus ad ꝑcipiendũ diuina ᷣm illõ.i.Cox.ij. aia

ls hõ nõ ꝑcepit ea q dei ſunt ſic ⁊ hoĩm hñiti gu/

ſtum infectũ humoꝛc nõ ſapiũt dulcia.⁊ tal ſtul/⸗
cicia eſt pctm. Uñn ðꝛ ꝓuer.i. Pꝛoſꝑitas ſtultoꝛuʒ
adet cos nullꝰ aũt pdit᷑ niſit᷑ pctm. Ncc obſtat
ſi dicat᷑ ꝙ pctim̃ ẽ volũtariũ.ſʒ ſtulticia ẽ inuolun
taria.qꝛ nullꝰvult eſſe ſtultꝰ.q;uis eni nullꝰ velit

ſtulticiã. vult tñ ea ad q̃ ↄſequit᷑eſſe ſtultũ.ſcʒ ab/

ſtrahere ſenſuʒ ſuũ a ſpuᷣalibo ⁊ imergere terrenis
Nã ⁊ idẽ ↄtingit in alijs pctis. Nam luxurioſus
vult delectatiòem ſine q̃ nõ ẽ pctm̃.vellet enĩ frui

ladon efm tho.ij.ij. q.xl vi.ar.iij .
eſt filia luxuùrie.⁊ ad ipᷣaʒ ꝑtinet hõ ha
mo vicia q nierat Greg.xxxi.moꝛał. inter filias
lururie.ſ.odium dei.⁊ deſperatio futuri ſeculꝑ⸗
vinẽt ad ſtulticiã q̃ſi due ꝑtes eiꝰ. Pꝛo huiꝰ mere

cetie ſicut oria. Fatnitas aũt ſicut pura negatio
5

delectatiõe ſine pctõ.Et qꝛ ſtulticia ſᷣm ꝙ eſt pec
catũ puenit ex h̊ ꝙ ſenſus ſpũalis eſt hebetatꝰ vvp
noõ ſit aptus ad iudicãda ſpũ alia.. NHaxime autez
ſenſus immergit᷑ ad terrena ꝑ viciũ luxurie qͥ ẽ cir

ca maximas delectationes quibo ratio maxie ab⸗

ſoꝛbetur iõ mãrime naſcit᷑ ſtulticia hmoi er luru
ria. UVñ ðꝛ ꝓuer.vij. Statim eã ſeqͥtur ſcʒ meretri
cem.ignoꝛans ꝙ ad vincula trahatur ſtultꝰ? Gre.
Qui ſtultus fuit in culpa ſapiẽs erit in pena.diſt.
xxxvij.qͥ ea.De ſtulcicia loqui pð. Simul inſipiẽs
⁊ ſtultus ꝑibunt.ps.xlviij.q;uis vt dictũ eſt inſi/
piens videatur eſſe idem qð ſtultus ait ſumendo
ꝓpꝛie terminos ipᷣos.tñ aliqñ ampliantur ⁊ reſtri

guntur termini in ſuis ſignificationibꝰ.vt h̊. Nã

inſipiens põt dici qͥ nõ ꝓſpicit in futuro. Stultꝰ
autem qᷣ neſcit in quo malo ſit nunc in pᷣſenti jm
glo.vel ſic. Inſipiens qui nõ attendit mala pñtia

vel futura. Stultus aũt qui ⁊ ſi attendit non ca⸗/
uet.vel ſic. Inſipiens cui res nõ ſapiũt ꝓut ſunt.
Stultus aũt cui res q̃ nõ debent ſapere ſapiunt.
Diuina eni ⁊ ſpũalia in ſe optima ſunt ⁊ ſuauiſſi⸗

ma ſuꝑ oĩa. iuxta illð ps.cxviij.Quaãdulcia fauci
bus meis cloquia tua ⁊c. Eloquia dñi dulcioꝛa

ſuꝑ mel ⁊ fauum.Terrena ⁊ carnalia in ſe anime

amara ⁊ aſpera ſunt ᷣm illud Aug. Omnia ſunt

aſpera.⁊ tu domine ſolus es requies.ſed vtrique
peribunt. Peribunt etiam a pᷣſenti vita ⁊ terre⸗
na vel in anima ⁊ coꝛꝑe.vbi Aug.ſic ait.Pone te
in manu xpᷣi eſto pꝛudens ⁊ pſpiciens tibi in po⸗

ſtremo.ſi non ita facis ſimul inſipiens ⁊ ſtult pe

ribis.Eſt eni triplex ſtulticia.
Pꝛima ſpiritualis ⁊ gratioſa.
Secunda ſpiritualis ⁊ criminoſa.
Tertia generalis ⁊ obpꝛobꝛioſa.

fiat vt ſit ſapiens.vbi Ambꝛoſi.in glo. ſic ait.In
ſcripturis diuinis ſapientia ꝓ aſtucia ⁊ callidita⸗

te ponitur ergo ſiqͥs videtur inter vos ſapiens eẽ

in hoc ſeculo.i.aſtutia mundi.ſtultus fiat.i.mũ⸗
danam ſapiam hoc eſt faſtũ ⁊ elaciõem de illa de/
ponat vt ſit ſapiens.quaſi dicat.vt non ſolũ vide
atur ſed vere ſit ſapicns.et quare.Quia ſtult? ſe⸗
culo pꝛudens eſt deo.hec ille.Ergo bec ↄſiſtit i cõ
temptu terrenoꝝ ⁊ moꝛtificationc vicioꝝ.q vidẽ
tur ſtulta apud mundi ſapientes.i.Coꝝ.i.Que
ſtulta ſunt mũdi elegit deus. Uñ Greg.in.x. mo⸗
rał cractans illud Job. Deridetur iuſti ſimplici/
tas ⁊ quaſi lampas contempta ait.Sapiẽtis in
ſtoꝝ eſt nil ꝑ oſtencatiõem infringere.ſenſum ver
bis apꝑire vera vt ſunt diligere falſa deuitare. bo/
na gratis exrbibere mala libentius toleare q; face
re nullam iniurie vltiõem querere.ſed hec iuſtoꝝ
ſimplicitas irridetur.qꝛ ab huius mũdi ſapienti
bus puritatis virtus fatuitas creditur.Ome qd
innocenter agitur ab eis ꝓculdubio ſtultuʒ repu/
tatur. Et quicqͥd in oꝑe veritas appꝛobat.carna⸗
li ſapientie fatuũ ſonat. quid nanq; ſtultius vide
tur mũdo qᷓ; mentem verbis oſtendere.mihil cal⸗
lida machinatõe ſimłare.nõnulł iiurijsotũelias
reddere. ꝓ maledicẽtibpoꝛare. pauꝑtate qrere poſ⸗

Depiea ſtulticia.i. Coꝛin. F.I
iij. Siquis videtur inter vos ſapiens eſſe.ſtuttu·

—

— —

— —

ni

⸗

Gee
“

n
le
oen
Nhe

in

icki⸗
noͤſi
Gn
Nifn
Bhinn
a
uſon
Guboe
los
mune
unt
nae

Reneſe
ℳ

Nle,

4

D
ſhent
f
N

ſeſſa relinquere. rapienti nõ reſiſtere. percutienti

maxillam alterã pᷣbere. Uñn bene huiꝰ mũdi dile⸗

ctoꝛibo ille egregiꝰdei ſapiẽs ſ. 6 moyſes ait. Abo⸗

minatiõe egyptioꝝ imolabimꝰdeo nr̃o.Oues qᷣp
pe egyptij edere dediguan.ſed qð egyptij abomi⸗

nsããtur ſᷣ iſrlite dño offerũ t.qꝛ ſimplicitatem ↄſcie
quã iniuſti quiq; velut infima abiectaq; deſpici⸗

unt.hac iuſti in vtutis ſacrificiũ vᷣtũt. Et excolẽ

teſ iuſti puricatẽ ac mãſuetudinẽ deo imolãt.qua

abominates repꝛobi fatuitatẽ putãt.hec ibi. Per
tinet &̊ ad iſtã ſanctã ⁊ ſpũalẽ ſtulticiã ꝙ bõ ñ mo

ueot᷑ iniurijs alioꝝ.ex eo vicʒ ꝙbomini nõ ſapiũt
terrena ſed celeſtia ſola.⁊ hec ẽ vera ſapia.Namq;
aliqs nõ moueat?᷑ iniurijs ex eo ꝙ eſt ſimplicit᷑ cix/⸗

ca oia ſtupidus h̊ ꝑtinet ad ſtulticiaʒ ſimpliciter.
ſicut in amẽtib qͥ nõ diſcernũt qͥd ſit iniuria.⁊ ſi
militer ꝙcontemnat terrena ex eo vicʒ ꝙ impedi
unt ꝓfectũ ſalutis affectio illoꝝ ⁊ occupatio.⁊ qꝛ
vilia cogſcũtur reſpectu celeſtiũ ꝑtinet ad ſanctã
ſtulciciã. Et ẽt loqͥ de de diuinis⁊ ſpñalib magni
fice vlrra humanũ modũ.Uñ cũ paulꝰ loqret᷑ ciʒ
herode.⁊ qbuſdã alijs magtibo de diuiſiõe qᷓ; ha⸗
buerat ⁊ doctrina xpᷣi dixit ei qdã. Inſanis paule

Multe littere ad inſaniã te adducũt qͥᷣbotñ ipᷣe re

ſoondit.nõ inſanio.ſed vᷣba ſobꝛietatis ego loq̊ꝛ.
Acc.xxvi.Sic ⁊ pᷣdicatio aploꝝ de deo incarna⸗

to ⁊ crucifixo ſtulticia repurabat᷑ ſapiẽtidmundi

i.Coꝝ.i.Placuit deo ꝑ ſtulciciam pᷣdicattõis ſal
uos facere credẽtes.hec ſancta ſtulticia hoiem ſi⸗
bijpᷣi ſtulcũ reputare facit.ꝓuer.xxx.Dixit vir cui
locutus ẽ dñs.Stultiſſimꝰſum viroꝝ.ſapia non
eſt mecũ.⁊ Señ. Si qñq; fatue delectari volo nõ
eſt mihi lõge qᷣrendũ. me rideo epła.xxxvi

eſt ſpalis ⁊ crimioſa filia luxurie griat᷑ ſapie vẽ q̃
ſcʒ accipit ꝓ cã altiſſima ⁊ fine vlcimo ipᷣm deum.
ſ̃m ꝙ pᷣus dicin.i.meth̊.ꝙ ad ſapiẽtẽ ꝑtinet ↄſi⸗
derare altiſſimã cãm ſcʒ deũ.per quã de oib iudi
cat.⁊ ad quã oꝛdinat oĩa ⁊ ꝑreglas diuinas diui⸗
ne ſcz legis vel interne inſpiratiõis deſe ⁊ alijs in
teriꝰexteriuſq; diſponit.Et hec ſapia q̃ deſurſum

eſt. Jac.iij. Huic g ſapie oriat᷑ ſtulticia vitiũ ſpãle

q ↄoſiſtit in h̊ vt dictũ ẽ in i.ꝭ.qꝙ hõ ꝓpt nimiã imer
ſionẽ ad terrena ad qð pᷣcipue iducit luxuria nõ ẽ
aptꝰad iudicãda ſpũalia ⁊ diuina ⁊ pᷣcipue guſtu
ſPpũ ali.hec ̊ qͥ ſ apia mũ di ðꝛ accipitp altiſſima cã
⁊ vltimo fine.vl aliquẽ finẽ malũ ſic hõ ðꝛ ſapiẽs
ad male agẽdũ ſic abuſiue ðꝛ bonus latro qͥ ꝑ ap
tas vias ſcit ꝑuenire ad ipᷣm finẽ ↄſequẽdũ ſcʒ fu⸗
randi.vel accipit ꝓ vltimo fine aliqð bonũ terre⸗
nũ vt diuitias.vł aliqð bonũ coꝛꝑeũ.vt delectati
ones carnis. Pꝛimã appellat iacobo ſapiaʒ diabo
licã.ſ.q oꝛdinat᷑ad malefaciẽdũ Scðaʒ terrenã q̃
oꝛdinat᷑ ad diuitias.Tertiã aialẽ q̃ oꝛdinat᷑ adde
lectatiões coꝛꝑis.terrena aialis ⁊ diabolica ſcʒ ẽ
iſta ſapia Jac.iij. Sed vere ſtulticia ẽ.vñ ⁊ diuiti
q ↄſtitucrat finẽ ſuũ in terrenis dictũ fuit a deo ł
ab angelo. Stulte hac nocte aiaʒ tuã repetẽt a te
ſ.demões. q̃ ãt ꝑaſti cuiꝰerũt Luc.xij.Et de luxu

rioſo ðꝛ ꝓucr.vij. JIgꝛat ꝙ advincula rabetiue⸗

Et de aſtutis ad malefaciẽdũ ðꝛ Hiere.uiᷣjt Filij ĩ

Eapituli x Y.

ſipiẽtes ſunt ⁊ vecoꝛdes.ſapiẽtes ſũt vt faciãt ma

la: qñ aũt facere neſcierũt.hec aũt ſtulticia hoiem

decipit q; eciſtimat in creatur reqem inuenire ſʒ

nõ requiẽ iuenit ſed angaſtias. ꝓucr.v. In mulci⸗
tudie ſtulticie ſue decipiet᷑ In pctõ detinere fac qꝛ
nõ videt ꝑiculũ ſuũ ſicut freneticꝰgaudet in frene
ſi ac ſi ſanꝰeſſet. Uñ ðꝛ ꝓuer.xuij. Sapies timet?⁊
declinat a malo. ſtultꝰ aũt crãſilit ⁊ ↄfidit. Coꝛ
rectiõem ſeu flagella ſentire nõ ſinit puer.xvij.plꝰ
ꝓficit apud pꝛudentẽ vna coꝛrectio qᷓ; centũ pla⸗
gæ apud ſtulrũ.virtutẽ eneruat Ecci.vi.Nõ te ex⸗

tollas in cogitatiõe aie tue velut thaurꝰ ne foꝛte

elidat᷑ vtus tua ꝑ ſtulticiã.que noxia ſinit affectat
ꝓuer.i. Uſqueqͥ ꝑuuli diligitj infantiã ⁊ ſtulti ea

ꝗ norxia ſunt cupiẽt. Noxia ei ſt aĩe ⁊ coꝛꝑi iſta ter⸗

rena.nam nimietas ciboꝝ ⁊ venereoꝝ cui dediti

ſunt q diuia nõ guſtãt.moꝛtẽe accelerãt. infirinita

tes inducũt.⁊ honoꝛes ⁊ diuitie qᷓ qrunt᷑ multis
anguſtijs afficiũt.male cũct rebo vtũtur vn? Seę

ne. in epła.x. Stulto nulla re opꝰ ẽ.nulla ei rc vti

ſcit.ſed oĩbo eget.Ois ſtulticia laboꝛat faſtidioſui
Jgminis generat ꝓuer.iij. Stultoꝝ exaltatio iã⸗
minia.Señ.iĩ epła.hũil res ẽ ſtulticia abiecca ſoꝛ
dida.ſeruił.mulc affectibo ⁊ ſeuiſſimis ſbiecta ⁊c

rtia ſtultitia eſtgene. .n

ſac coiter ꝓ

itiũ. Sic eni ſapia
vVtute ponit᷑ acẽt ab ethnicis moꝛalibo.ſᷣm ꝙdicit

Señ.ꝙ ſapiẽs nõ ↄturbabit᷑ qᷣcqᷣd acciderit ei.ſic
ecõtra ſtulticia viciũ ẽ.⁊ſignificat qð cũq; ſcʒ moꝛ
tale ꝑ ꝙ qs poſtpoſito ſũmo bono inbheret creatu
re vt vltimo fini ⁊ ſũmo bono.qͥs eni nõ ſtultũ di
ceret eũ qꝗ vnũ obolũ pᷣponeret oi theʒauro mũdi
Tałẽ qᷣcũq; pctõꝛ.pponit eni pecũiaz.delectatõʒ
venereã potẽtiã ⁊ hmõi.q vana ſt ⁊ trãſitoꝛia deo
⁊ mãdat eiꝰ⁊ felicitati ſuꝑne.Uenerũt inqͥt ſapi.
mihi oia bona ꝑit᷑ cũ illa.ſ.ſapia q̃ deꝰ ẽ ſeu vtꝰ in
fuſa ⁊ ð hmõi ðꝛ Ecci.i.Stultoꝝ infiniẽ nũerꝰ
Quãuis ãt qðlibʒ pctm̃ poſſ dici ſtulticia pᷣcipue
tñ ſcriptura noĩat aliqͥ̊s pctõꝛes ſtultos. Etpma
ſtulticia ẽ iñ ↄſiderãdo dei circũſpectiõeʒ po.xciij
Stulti aliqñ ſapite.qͥ plãtauit aurẽ ñ audiet.ſcʒ
vᷣ̈ba vr̃a.aut qͥ vinxit ocłIm ñ ↄſiderat.ſ.coꝛda vr̃a

⁊opꝑa. qͥ coꝛripit gẽtes ñ arguet eos.ſ.de iiqᷣtatib

vr̃is Secũda ẽ in pᷣrẽdo ſuã cogitatiõeʒ alijs.ꝓ
xxvi.Sapiẽtioꝛ ſibi vr̃ ſtultꝰſeptẽ viris loquenti
bus ſnias.Et vt diẽ Breg. Stultus eſt eni qͥ i eo
ſe pᷣmũ eſtimat vt bona q̃ viderit ſcʒ in alijs diſce
re cõtemnat di.xxij. de conſtantinopolitana.TLer
cia in habendo de incertis temerariam opinionẽ
ſeu hoim ſuſpitõeʒ.C ccs.x.Stultꝰ i via ãbulans
cũ ipᷣe ſit inſipiẽs.id eſt.malus omnes exiſtimat
inſipientes.i.malos. Quarta in habẽdo vanã
gliationẽ Ecci.xiij. Attende ne ſeductus in ſtulti
cia ſcʒ inanis gliatiõis humilierł.Catho. MNec te
collaudes.nec te culpaueris ipᷣe.hoc faciũt ſtulti
q̊s glła vexat inanis.vñ Daui der inani gła fecit
numerare ꝓplm vt glłare᷑in multitudine humili
atus fuit ꝑ ſubtractõem ſeu diminutionẽ.lxx.mi
liũ de pplo ſuo ꝑ peſtẽ qð recognoſcẽs dicebat ad
dñm. peoꝛ vt tranſferas iniqtatẽ ſcrui tui.qꝛ ſtul
te egi nimis.ij.Reg.xxuij. Quinta eſt in illicita

Citnlus ſextus

vel vana deuotione Ecełs.v. Diſplicet deo infide

lis ⁊ ſtulta ꝓmiſſio.q̃lis fuit votuʒ Jepte qͥ deuo⸗

uit deo offerre qð ſibi pmo occurreret dedomo re

uertenti cũ victoꝛia a pᷣlio. Uñ ⁊ filiã occurrẽtem
in ſacrificiũ obtulit. Judi.xi.vbi dicẽ Hiero.ꝙ fu/⸗
it ſtultus in vouẽdo.Et in decre.ðꝛ ꝙ ſtulta vota

frangẽda ſunt.xxij.q;uij.in malis Serxtaſtulti

cia eſt in miuoꝛa maioꝛib pᷣponẽd o.Eccs.ij.ſtul
eus in tenebꝛis ambulat.ſ erroꝝ ⁊ ignoꝛãtie Uñ

Hiero.Nonne rõnalis hõ dignitatẽ amittit qͥ v

ieiuniũ caritati vel vigilias pᷣfert ſenſuũ integri⸗
tati de ↄſe.di.v.c.nõ mediocriter.Et Crib.dic ꝙ;
aliqͥ iurãtes ꝑ deũ vr̃ eis paꝝ dicere ⁊ minus obli
gari.ſed ſi iurãt ꝑeuãgeliũ.tũcqͥd maius agerevr
qbus ipe ait dicendũ eſt.ſtulti.ſcripture ꝓpter de

um nõ de ꝓpter ſcripturas factus eſt.xxij.q.i.Si

aliq̃. Septima ſtulticia ẽ incàtationibo ⁊ diuia
tionibo inherẽdo. Hiere.x. Stultꝰfactꝰ eſt omis

hõ a ſcia ſua.ſ.diuinatiõis incãtatiõis ⁊ hmõi.et

paulopoſt. Gladius.ſ.diuine ſnia ad diuinos eiꝰ

*△

quiſtulti erãt. Ad qð facit qð ait Aug.xxvi.qõ.ij.
Qui ſine ſaluatoꝛe ſalutẽ vult hr̃e.⁊ ſine vera ſapi
entia eſtimat ſe fieri poſſe pꝛudẽtẽ ſcʒ ꝑ artẽ noto⸗
riam ⁊ diuinatiões ⁊ hmõi.nõ ſanꝰ ſed eger.non
pꝛudẽs ſed ſtultꝰ⁊demẽs in egritudine aſſidua la
boꝛabit. Octaua terrenis affectũ infigẽdo Job

v. Uidi ſtultũ firma radice.i.fixũ in tꝑalib affẽu
⁊ maledixi pulcritudini eiꝰ ſtatim.i.cognoui ũl,

apparẽtiã ꝓſpitatis cito deficiẽdã puer.xvij.qͥd ꝓ
deſt ſtulto hr̃e diuitias.q.d.nihil.exq̊ nõ Vid
ad qð oꝛdinate ſunt. Nonaẽt ſtulticia incredu⸗
litatis ſcʒ nõ credere q̃ a ſanct viris pᷣdicta ſunt.

Lu.vlti O ſtulti ⁊ tardi ad credendũ in oib q̃ lo

cuti ſunt ꝓphe. Mas ſtulcicia ẽ nõ credere vir ſa

piẽtiſſimis ⁊optimis ſicut fuerũt auctoꝛes fidei?

martires ſancti.ac doctoꝛes eccie ⁊ credere phis.
gẽtilibo acpoetis.⁊ hiſtoꝛiogphis ⁊ mercatoꝛibi.
qui oẽsalbũdat falſitatibo in ſuis dictis. Deci
ma ſtulticia eſt pᷣdicationis infructuoſe Treñ.ij.
Pꝛophe tui viderũt tibi falſa ⁊ ſtulta.nec aperie/
bant iniqtatẽ tuã vt te ad pniaʒ reuocarẽt Pꝛo⸗
phᷣe ᷣm BGreg dicunt᷑ ibi pdicatoꝛes qꝛ ꝓcul fant
id eſt ea qᷓ ſpectãt ad futurã vitã.hi vident᷑ eis fla
du ſub rone veri cultodiuini ⁊ ſane doctrine pᷣdi⸗
cãt falſa. Stulta dicũt dũ eà q nõ ꝑtinẽt ad ſalu⸗
tem docẽt curioſa ⁊ inutilia Uñ apłs.ij.ad Thi.
ij. Stultas aũt ⁊ ſine diſciplina q̃ſtiões deuita.
UVindecima ſtulticia ẽ locutiõis indebite. Eſa.
xxxij.Fatuus fatua loquit᷑.⁊ ꝓuer.xv.Os fatuoꝝ
ebullit ſtulticiã ſiẽ fecit Nabal viris dauid ꝓpter
qð dauid ppoſuerat occidere eũ ꝓpter ipꝛoperiuʒ
illis dictũ.ſed abigail vxoꝛ eius eũ placauitdicẽs
de ipᷣo nabal. Stulticia eſt in eo ⁊ ᷣIm nomẽ ſuuʒ
ſtultꝰẽ.i. Reg.xxv. Duodecima ſtulticia ẽ iſtabi
litatis ⁊ iꝑſeuerãtie Ecci.xxvij. Stultꝰvt lũa mu
tatur. Et Bal.iij.inqͥt apłs. Sic ſtulti eſtis vt cũ
ſpũ ceꝑitis nũc carne ↄpſumami. Tertiadecima
ſtulticia c luxurie. Judi.xix.dixit ille qͥ receꝑat in
domũ ſuã hoſpicio leuitã cũ vxoꝛe ſua cũ vellent
ea abuti.ceſſate a ſtulticia hac.⁊.ij. Reg.xiij.dixit
thamar amõ volẽti eã violare.noli facere ſtulticiã
hãc Quartadecia ſtulticia ẽ adulterio fauere.ſ.ĩ

eis

retinẽdo adulterã puer. xviij. Qui tʒ adłterã ſtul⸗

tus eſt. qꝛ ſcʒ fouet eã in pctõ ⁊ ſeipᷣm vituꝑat Uñ

Crib. Siẽ crudel ⁊ iniquꝰẽ qͥ caſtã dimittit.ſic fa
tuus ẽ ⁊ iniquꝰqͥ merecricẽ tʒ. Patronꝰeni turpi
tudinis ẽ qͥ celat crimẽ vxoꝛis.xxxij.q.i.ſii Qui
tadecima ẽ rñſionis indebite.pꝓuer.xviij. Qui pᷣuſ
rñdet qᷓ; audit ſtultũ ſe eſſe demõſtrat ↄfuſiõe di⸗

gnũ vel ẽt cũ qͥs rũdet male ei qͥ male locutꝰc.ſ.cãũ
tumeliã Un ꝓuer. xxvi. Nõ rñdeas ſtulto iur̃᷑ ſtui

ticiã ſuã ne ei ſiłis efficiarꝭ Debes tñ aliqñ rñderi

cũ coꝛrectiõe vel punitiõe ſi ad eũ ſpectat officiũ
ad repᷣmendã audaciã eiꝰ ꝓpter qð ibi ðꝛ Reſpon
de ſtultoſᷣm ſtulticiã eiꝰ.ſ.coꝛrigẽdo cũ oꝑtet ne ſi
bi ſapies videat. Sertadecima ẽ interrogatio

nis incõgruſ.Eccs.vij.e dicas qͥdputas cãe eſt
ꝙ poꝛa tꝑa melioꝛa fuerũt qᷓ; nũc ſunt. Stulta e

eni huiuſcemodi introgatio.nã difficile ẽ ſcire qli

tatẽ tꝑm pᷣteritoꝝ ſeu ↄditione hoim qᷣ in pᷣterito
fuerũt.qꝛ ⁊ ſi aliq̃ mala narrant᷑ magis publica ⁊

enoꝛmiga nõ tñ alia cũ inumera fuerint ſẽꝑ mala

mũdi.Sed ⁊ q;to plꝰviuit plꝰ exꝑit᷑ malicias ho
minũ q; i pᷣteritũ fuerũt.⁊ ſic vident᷑ hoies deteri
oꝛes eſſe. Rõ tñ h dictat ſic debere eſſe qꝛ ſic q;to a
liqd flues ab aliqͥ pncipio magis elõgat᷑ tãto pau

latim magꝗ debilitat᷑ in ſuo vigoꝛe.ſic ⁊ mũdꝰ q;/
tomag ꝓcedit vlteriꝰtãtomag deficit a vtute na

turali ⁊ a feruoꝛe ſpũs ⁊ gre inchoato ꝑxpᷣm De
cimaſeptimaẽ ſtulticia loq̃ cicat nimie Eccłs.x.

ſtultus vᷣba multiplicat ꝓuer xxix.Zotũ ſpm̃ ſuũ

ꝓfert ſtultꝰ Et ibidẽ. Uidiſti hoiem velocẽ ad lo⸗
quẽdũ ſtulticia mag ſꝑanda eſt ſcʒ de illo qꝛ ſapi⸗
ens pꝛius ↄſiderat qd loqtur. Decimaoctaua c
ſtulticia inobie i. Reg.xiij.dixit ſamuel ſauli.ſtul

te egiſti.nec cuſtodiſti mandatũ dñi.mat.vij ois

qui audit vba mea inqͥt xpᷣs ⁊ nõ facit ea ſilis erit
boi ſtulto qͥ edificauit domũ ſuã ſuꝑ arenã ⁊ deſcẽ
dit pluuia ⁊ venerũt flumina ⁊ flauerũt vẽti i do⸗
mũ ullã.⁊facta ẽ ruina eiꝰmag Decimanona eſt
ſtulticia mũdane leticie.Eccls.vij.Coꝛ ſtulcoꝛuʒ
vbi leticia puer.x. Per riſum ſtultus oꝑat᷑ ſcelus
Uigeſima ſtulticia ẽ ocioſitas ⁊ accidie puer.
xij. Qui ſectattium ſtultiſſimus eſt.⁊ Eccs.uij.
Stultus complicat manus ſuus.
6 Trulus ſextus ðe gula. S
Capitulũ pᷣmum de GBula ⁊ de ſpeciebus eius
epena ⁊ remedijs.

UAla eſt vnum ex ſeptẽ

.

capitalibꝰ vitijs De q̃ͥ Vitio inqt mbᷣ
Bula a ꝑadiſo regnãtẽ expulit diſ.xxxv
ſexto die. põt aũt ſic diffiniri. Gula e inoꝛdinatuſ
appetitꝰ cibi ⁊ potꝰ.Dicit᷑ aũt gula appetitꝰinoꝛdi
natus ſᷣm b. tho.ij.ij.q.xlviij.art.i.in eo recedit
ab oꝛine rõis in qͥ ↄſiſtit bonũ vᷣtutꝭ moꝛalis.et
qꝛ ex ̊ aliqͥd ðꝛ pctm eſſe ꝙ vᷣtuti oriat᷑.iõ gula ẽ
peccatũ.Sed ſciendũ ſᷣm tho.vbi.S.qꝙ duplex eſt
appetitꝰ. Unꝰ qdẽ naturalis qͥ ꝑtinet ad vires po
tẽtie vegetabilis in qͥb nõ põt eſſe vᷣtꝰ⁊ viciñ eo ꝙ
nõ põt ſubijci rõni. Uñ ⁊ vis appetitiua diuidit᷑õ
nutritiuã digeſtiuã ⁊ expulſiuã q ꝑtinẽt advegeta
tiuã vt ꝑtes eiꝰ.Et ad talẽ appetitũ.ſ.naturalem
hmõi vegetatiue ꝑtinet eſuries ⁊ ſitis vbi non eſt

1
*

T

— — ℳℳℳ⸗ -——

Nih
Nrci

Nn

mn
e
Air
lied⸗
hinhl
imten
rreßi
gaſe
M
s iect
onni
iſnrän
nnpeen⸗
hia
ſan
lcush

iwh
ici,
nens
n N
ds
bcͤnin

rütidne

manons
orſtu
cCde
1160sr,

inqnat hoiem.i.cibi ⁊ po

peccatum. Uñ Greg. Sepe ſine culpa agitur d

venit ex culpa.vñ ⁊ ſine culpa cũ eſurimus come

uuus in cuius ↄcupiſcẽtia vitiñ gule ↄoſiſtit· Cn æ
piꝛimꝰmotus gule impoꝛtat inoꝛdinatiõem in ab
petitu ſenſitiuo.ꝗᷣ nõ eſt ſine peccato qð vr eſſe cũ
gquis appetit cibũ vel potũ non ꝓpter ſuſtentatõe,
ſed ꝓpter delectatiõem. Uñ excedẽs in qtitate cj/
bi vel potus nõ ꝓpter ↄcupiam cibi ⁊ potus.ſed ꝑ
erroꝛem eſtimãs eo indigere.nõ ꝑtinet ad gulam

Et de ̊ vitio loquit᷑ pẽ.ↄtra qͥſda ps·lxxvij . Ad/⸗

puc eſce eoꝝ erant in oꝛe ipoꝝ.⁊ ira dei aſcẽdit ſu
per eos. Ubi tria notantur. S
Pꝛimo materia ec q̃ gula ꝑpetrat᷑.ibiadhuc eſce.

Secundo culpa in qua aia maculatur.ibi.erant

in oꝛe ipoꝝ. Dð
Lertio pena a qua ꝑſona cruciatur.ibi. ⁊ ira der

aſſendit ſupeos. „
Peria huius vitij eſt.

eſca ⁊ potus.Et de eſca qð eſt pncipale dicit ad/

huc eſce eoꝝ.⁊ loquit᷑ de coturnicid qſ dedit wdůs
illi plo iudeoꝝ in deſerto ↄſtituto appetenti alioſ

cibos qua manna qð dabat dñs eis ꝗqtidie de ce/⸗
lo. Ubi ſciendũ q eica in ſe qcunq; nò eſt mala.ſʒ

„

bona.qꝛ creatura dei.i.Thi.uij.Omis creatura

bona. ? nibil reij ciendũ qð cũ gratiarũaccione ꝑ
cipit᷑. Et ſaluatoꝛ Mach. xv. nõ qð intrat i os co/

turam nõ maculat hoiem ſpã alr. In q̊ͥ redargutꝰ
cſt erroꝛ qꝛũdã iudeoꝝ eſtima tiũ q̊̃ſdã cibos vt

qui ſunt lege veteri ꝓhibiti ex ſui natura malos?

maculare aiam eoꝝ eſu.ſed.b.tho.in.iij.õ gẽtiles

g. cxxiij.hoc repbat triplici rõe.ſ.aliquẽ cbũ m
ſe malũ. Pꝛimo ſic. qð fit ſcᷣm rõem nõ eſt pccm̃.
fit aũt vnũ quodq; ſᷣm rõem qñ oꝛdinat᷑ ſcom qð

cõgruit debito fini.Finis aũt debitus ſumptõis
ciboꝝ ẽ ↄſcruatio coꝛꝑis ꝑ nutrumtũ.Quicũ q; er
go cid h̊ facere põt.gᷓ abſq; peccato põt ſumi.nul

lus g cibi ſumptio ſᷣm ſe eit peccatũẽ. Scvo ſic.

Uti reb ad qð ſunt oꝛdinate nõ eſt ſcdᷣm ſe malũ
ſunt aũt plante ꝓpter aialia.aialiũ vᷣo qdã ꝓpter a
lia.⁊ oia ꝓpter hoiem.Uti q̊ plantis vel aialiũ car
nib ad eſum vel ad qcqͥd aliud homini ſunt vti⸗

lia .nõ eſt ſcõm ſe pccm̃. Tertio ſic Hefect pcti

ab aĩia deriuat᷑ ad coꝛpus ⁊ nõ ecõuerſo.pctm̃ eni

dDdicimꝰ p̃ᷣm ꝙ deoꝛdinat᷑ volũtas. Cibi aũt imme
dlate ad coꝛpus ꝑcinẽt.nõ aũt ad aiam. Nõ ergo
ciboꝝ ſumptio ſᷣm ſe põt eſſe peccatũ niſi qtũs re
pugnat rectitudini volũtatꝭ.Qð aũt cibi ſumptõ

repugnat reccitudini volũtatis ↄtingit triplicit᷑.

Uno mõ ꝓpter repugnantiã ad ꝓpꝛiũ finẽ ciboꝛũ.

ſicut cũ aliqͥs ꝓpter delectatiõem q̃ eſt in cibis vti
tur cibis oriantibo ſaluti coꝛꝑis.vel ſᷣm ſpẽm vt ĩ
firmus fructus herbas ⁊ hmõi:q nocent cõiter il
li.vel ſᷣm q;titatem.vt cũ nimis comedit de aliq̃

do mò ſᷣm ꝙ repugt cõditioni eius qͥ vtitur cibis

. vel eoꝝ cũ quib ↄuerſat᷑.Exemplũ pᷣmi ptʒ vt cũ

quis comedit accuratius qᷓ; ſua ↄditis vel facul/⸗

tas exigit.vt ſi ruſticus vtat᷑ cibis gentiliũ ſeu no

tas ſcõm ſus ſubaʒ ⁊ na ſ errOS 7dorre L e
nubere ⁊ a cibis abſtinere.ſ.quibuſdã tanq; deſe

Simnm

biliũ. Exemplum ſecũdi.vt cum quis vtitur alija
imus cibis qᷓ; ſe habeant moꝛes eoꝝ cũ quibo cõuerſat᷑
dimus.qð tñ ex culpa pᷣmi ꝑentis eſt factũ vt eſu
riamus di.v.c.ad eius.Alius eſt appetitꝰ ſenſiti½

Tertio mõ ſᷣm ꝙ cibi ſunt aliq̃ lege phibiti ꝓrali

quã cãm ſpalem.puta in vetere lege aliqui cibip⸗

hibebant᷑ comedi ꝓpter ſignificatiõem ſpũ alẽ.pu⸗

ta poꝛcus.miluus.coꝛuus.aquila.⁊ hmoõi.q liẽõ⸗
ficant vitia vicʒ luxuriã poꝛcus raptũ ⁊ auariciã

miluus tarditatẽ ⁊ craſtinatiõem coꝛuus.delicio

ſitatẽ aquila q vicia vult das ꝙ nõ incoꝛpoꝛemꝰ

nob In lege eccie ꝓhibet᷑ eſus carniũ ſexta feria ꝑ

totũ annũ ⁊ ieiunijs ⁊ lacticinia in qdrageſima.

In aliqo etiã religionibo phibet regula vel ↄſtitu
tiones aliqb cibis vti vt carnibo.nõ qꝛ malis.ſʒ

ad ↄcupiam refrenãdam. vt ðꝛ de oſe.di.v.carnẽ.

2 q? ũla cerimonialia legis veteris nuc ceſſãt ſer⸗

uari nõ debẽt.iõ illis vci poſſumus cibis tũc ꝓhi

bitcis.ſed a ſignificatis cauere dẽmus i.a vitijs.

Pꝛohibitũ etiã fuit geẽtil bo ad fidẽ ↄuerſis ꝑ apo
ſtolos veſci idolotitis ꝓpter ſpẽm mali vitandã.

ne ſcʒ aliqͥ crederet hillos facere in vencratiõem
idoli qð ad idolatriã ptineret als de ſe pctm̃ non
eſlet. Itẽ ꝓhibitũ fuit ianguine ſuffocato veſci.qa
iudei erãt ex lege aſſueti abſtinere a taliba que ad⸗
huc ſeruabãt.⁊ iõ ne redderẽtur odioſi eis ⁊ gues
in ↄuerſatione vtendo cibis qͥ illis erãt abomina
tioni fuit ad tpᷣs ꝓhibitũ ꝓ fraterna ↄcoꝛdia. Ad
erroꝛẽ igitur ꝑtinet que manichei ſeq bant᷑eſtima
re eſcum aliquẽ de ſe eſſe malã vñ apłs.i.Lhi.uij
In nouiſſimis tꝑibo recedẽt qͥdã a fide at tendẽtei
ſpiritib erroꝛis ⁊ doctrinis demonioꝝ ꝓhibẽtiũ

malis.Eſca igit᷑ nõ eſt viciũ gule ſed materia cir⸗
ca auã exercetur ex ↄcupiſcẽtia ad ißam.

. ⸗

—

ſcʒ in q̊ ↄſiſtit culpa buius vitij. Sciendũ ꝙ cõſiꝰ
ſtit in deſiderio inoꝛdinato cibi vł potus dũ.ſ.ap

perunt?᷑ pter deleccatiõem coꝛꝑis nõ ꝓpter ſuſtẽta
tiòem ad quã ſunt oꝛdinati.Et hoc notat᷑ cũ dici
tur in ps. Erant in oꝛe ipᷣoꝝ ſcʒ q habuerunt deſi
deriũ comedẽdi carnes ꝓpter delectatiõem Aug.
in li.ↄfeſſi. Juſſiſti dñe vt ad alimeta ſic ad medi⸗
camẽta accedamꝰ. Sic.n.ſumit᷑ medicina nõ ad

delectationẽt.ſʒ ꝓpter neceſſitatẽ ſcʒ ad pᷣſeruãduʒ

coꝛpꝰ a moꝛte.⁊ eũ timoꝛe ſumit᷑ ne ledat.ita cibꝰ

dʒ ſumi ad ſuſtẽtandũ coꝛpꝰne deficiat ⁊ cũ timo

re ne offedat ex nimia ↄplacẽtia.vñ Job. Anq; co⸗
medã ſuſpiro.ſ.timẽs offẽdere.Quaãuis aũt dum
q ſanꝰexñs ⁊ indigẽs cibo vlł potu cũ delectatõe
comedat ⁊ bibat plꝰ⁊ minꝰdelectatꝰſᷣm ꝙ hʒ gu⸗
ſtũ meliꝰ diſpoſitũ ⁊ ſᷣm q̃litatẽ cibi ⁊ potꝰ.ipᷣa de
lectatio de ſe nõ eſt mala cũ ſit naturał.ſed cũ cõ⸗

placet ſibi in cibo ⁊ potꝰ vſu ꝓpter ipᷣam delectati

nnẽ nõ ꝓpt ſuſtẽtatiõem ibi ẽ petm̃.ſiue cũↄmedit

vel bibit pncipalłr ꝓpter delectatiõem ipᷣaʒ.ſiue co

medat ꝓpc ſuſtentationẽ ſed in ipᷣo eſu ⁊ potu iam

cũ temptatur comedere ꝓpter ipam delectionẽ vñ
ita ꝙ guat ſtomachũ vel caput ⁊ hmnõi. Secun/

Auguſti.in li.ↄfeſſi.de bᷣ ſe excuſat dicẽs.Dũ ad qͥ
etem ſatiecatisex indigentia modeſtia tranſeo.in

ipſo tranſitu inſidiatur mihi laqueus concupiſcẽ
tie. Et cum ſalus ſit cauſa comedendi et biben ⸗

di adiungit ſe tanquam pediſſequa iocunda gu⸗

tale nõ ſit directe cõtra pᷣcepta decalo
recte ſeu ꝑ quandã reductiõem ym th
vicʒ cõtra pᷣceptum de ſanctificatiõe ſabbati.in qᷓ
intelligitur pᷣcipi quies in vltimo fine.Sed ꝑ gu

Citulus ſextus

loſitas. et plerũq; p̃ire conatur vt eius fiat cauſa
Quamuis autem gula ſit vitium capitale.⁊ avul

garib dicatur moꝛtale nõ tñ ſemꝑ eſt moꝛtale . ſʒ

tüüc eſt moꝛtale ſᷣm b. tho.ij.ij.q.cxlviij. arti ij. qñ
ter deleccatiõem gule homo auertitur ab vltio

—

fine qð fit cũ inheret tin delectationivt fini ꝓpter

—

quẽ deũ cõtemnit parꝰ ſcʒ facere ↄtra pᷣcepta vði
vel eccleſie vt deteccationes bmõi aſſequat᷑ de hoc

ſcʒ cum eſt moꝛtale intelligenda eſt auctas Gre.
didcætiſ xxx. moꝛał. Dum vitio gule non reſiſtitur
omne . ͤ hone ne⸗ foꝛtiter egerunt ꝑdunt.⁊ dum
venter nõ reſtri in vtutes
untur. vel etiam ᷣm Lho. põt boc intelligi ꝙ gu⸗

igicnr ſimul cuncte vᷣtutes obꝛu⸗/

la vᷣtutes auferant᷑ non tam ꝓpter ſe qᷓ; ꝓpter vitia

quue ex ea oꝛiuntur. Nam dicit idem Greg. in pa⸗
ſtoꝛali Dum venter ꝑ ingluuiem extẽditur. vᷣtu⸗
tes anime ꝑ luxuriamdeſtruũtur.ſed ſi q; inoꝛdi
nate appetit vel querit delectatiõem cibi vel pot?ꝰ
nõ tñ ꝙ ꝓpter ̊ ſit ꝑatus facere ↄtra dei mandata
tunc erit veniale qð cõmuniter accidit cum in ea
peccatur niſi ſit aliquis habituatus in criminibi
Et ſᷣm hũc modũ intelligendũ eſt qdð ait Auguſt.

in ſermone de purgatoꝛio.Quotiens aliqs in ci/⸗

do ⁊ potu plus accipit q; neceſſe eſt.ſcʒ ex delecta

4 9

tioue ad minuta peccata nouerit ꝑtinere. di xxv.

.multi ſunt. Quãuis autem boc vitiũ cũ eſt moꝛ
11 tñ indi⸗
vbi ſupꝛa

lam homo auertit ſe ab vltimo fine ↄoſtituẽs eum
in tali delectatione. Neceni omnia peccata moꝛ⸗
talia dire cte ↄtrariant᷑ pᷣceptis decalogi.ſed ſola
illa que iniuſticiam cõtinent. qꝛ pᷣcepta decalogi

ſpecialiter ꝑcinent ad iuſticiam ⁊ ꝑtes eius. ExBH

eciam gula eſt cõtra dilectiõem dei que facit deuʒ
ſuꝑ om na diligere vt ſummũ ? vltimum finem.
ſz gula facit tnagis diligere delectatões ciboꝝ qᷓ;
deum cuius ſignum eſt qꝛ facit cõtra pcepta dei
yt cõſequatur hmõi delectationes Et ſᷣm tho. q. e
arti.iij grauitas alicuius peccati attendatur pꝛi
mo ⁊ pncipaliter ̃m materiam in qua peccatur
Fm quaʒ peccata circa res diuinas ſunt maxima
ſecũdo ex ꝑte peccantis.i.deoꝛdinatiõis volunta
tis.tertio ec parte cffectus ↄſeqentis i.mali qð
inde ſequitur. Scoòm pmũ gula non habet mart
mam grauitatem.qꝛ non eſt circa diuina. ſed cir⸗

ca oꝛdinata ad ſuſtentatiõem.Nec q;tum ad ſecñ

dum.ĩmo ſᷣm illud magis alleuiatur qᷓ; aggraua

tur vitimu gule.tum ꝓpter neceſſitatem ſumptio

nis ciboꝝ. tum ꝓpter difficultatem diſcernẽdi .· et
mogerandi id qð ↄuenit in talibꝛ vnde apparet de
mal icia volũtatis. Sed ſᷣm tertium pcipue attẽ/⸗
ditur granitas eius vt dicatur multum graue.qꝛ
multa mnala oꝛiũtur ex eo. Uñ ſuꝑ illud.Qui per⸗
cuſſit egyptum cũ pᷣmogenitis dicit glo. Egyptꝰ
qð interptat᷑ tenebꝛe.ſignificat gulam que obte⸗/
nebvꝛat aiam ⁊ caput fumoſitatib. Pꝛimogenita

em eius ſunt luxuria cõcupiſcẽtia ſuꝑbia.⁊hmõi
q̃ generat gula.Qõ aũt ðꝛ Ada ꝓpter gulã de para⸗

duo expulſus illud fuit magis ꝓpter radicem ei⸗

us ideſt ſuperbiam quam pꝛopter ipſam gulam.

cultũ ⁊ſolicitudinẽ quã debẽt erga deũ

OQuantum ad tertium .
ſ.de pena qua punit᷑ gula.nota hoc cum dicit.E

ira dei aſcẽdit ſuꝑ eos.ſcʒ guloſos.jra dei eſt pu⸗
nitio eiuſ qua puniuit ũllos.ſcʒ ignem mittendo

de celo qui cõbuſſit illos ⁊ occidit. Unde dictꝰ eſt

locusille ſepulchra cõcupiſcencie.quia ibi ſepulti
ſunt moꝛtui pꝛopter concupiſcentiam gule. Pu/

nitur autem cripliciter
Snown coꝛpoꝛali

ecundo pena ſpũali

Tercio pena gehennali

Quãtum ad pꝛimũ dicitur Ecẽi.xxxvij/
Pꝛopter crapulam multi perierunt. Multi em
moꝛiun? ꝓpter inoꝛdinatã ſumptionẽ cibi ⁊ potꝰ.

Ungde Rhai. Exceſſus ciboꝛum cõſumit ⁊ cõpu⸗
treſcere facit coꝛpus bumanum. et macerat egri⸗

tudine diuturna. ⁊tunc eum moꝛte crudelioꝛi cõ⸗

ſumit. de conſe.di.v.c. Nihil ſic iocundum. Hic

et Hier.Ipocras docet in amphoꝛiſimis.raſſa
⁊ obeſa corpoꝛa opimis que creſcendi menſuram
impleuerint.niſi cito ablacioue ſanguinis minu⸗
antur in paraliſim et ꝑeſſima moꝛboꝛum genera

erumpere. ſcz eſt neceſſe.Et gahenus doctiſimus
Ipocratis interpꝛes athletas quoꝝ vita ⁊ ars ſa⸗

gina eſt. Dicit in echoꝛtatione medicine.lccviue
re poſſe diu nec ſanos eſſe de con.di.v.c.le tales
Et de quodam podagroſo narrat ipᷣe idem ꝙ pꝛo

ſcriptus ⁊ de pauperat? cum nõ poſſet ita vacare

guloſitatibꝰſuis factꝰeſt ſenus.Narrat de q̃dam

abbate. qui cum iret ad balnea. qꝛ quaſi ꝑdiderat
appetitum ꝓpter nimiam epulatiõem captꝰ invia.
⁊ductus ad radicofanũ fuit incarceratꝰ. zaudita

„ h ꝝᷓ̊-„

cauſa itineris fecit eum dñs caſtri mancre in qua

dam camera vbi nõ erant niſi fabi crude.⁊ aqua⁊

ſine cibo ⁊ potu per aliquos dies ꝓpter qð ille con
ſumptis ſuꝑftius humoꝛibofameductus comedit
illas fabas ⁊ ſanatus eſt. Ecci. xxxvij. In multis

em eſcis erit infirmitas Sene.Uoluptates non
tantũ voluptuoſos excecãt.ſʒ ⁊ ipotẽtes reddunt

⁊ cõtractꝰ⁊ lepꝛoſos.⁊ diuerſis alis infirmitati⸗

bus affligũt. Inducit quoq; ⁊ pauꝑtatẽ.vᷣm illud
ꝓuer.xxi.Qui diligit epulas in egeſtate erit.⁊ qui
amat vinũ ⁊ pinguia non ditabit᷑. Unde ⁊ pdigus
filius cõſumpta iubſtantia in gula ⁊luxuria cepit
egere. Luce. xv. Secũda punitio ſeu pena quei

curriturꝓpter gulam eſt ſpũ alis qꝛ videlicet amit⸗

tunt᷑ ꝑ eam et deſtruũ᷑ oẽs virtutes que ſuperant

oia bona tepoꝛalia. In huiꝰfigurã legi᷑ w Nabu⸗
zardan pꝛiceps. coq̃ᷓ: um deſtruxit muros hierſm

ad deſignãdũ qꝛventer cui multitudo coqͥꝝ deſer
uit ꝓpter viciũ ſcʒ gule edificia virtutuʒ ad ſolum
redigit.vt ait Gratianꝰ.xliiij.diſ.s.i.Quod fides

ruinã patiat᷑. patet in illo populo hebꝛeoꝝ de quo

legit᷑.i.oꝛinth C.x.Sedit populus mãducare⁊ bi

bere ⁊ ſurrexerũt ludere.id eſt feſtiuare in venera⸗

tione vituli aurei declinãtes ad idolatriã Quam
ſpem habere poſſunt de deo vl de britudine q̊x de
us vẽter eſt. vt dicit apłs Et gloꝛia i cõfuſiõe eoꝝ
qui terrena ſapiũt.ad phil.iij. Hi ſunt galoſi gni
abere ha
bent ꝓ vẽtre ſuo. VUerus em̃ dei cultoꝛ cum ſurgit

0— —, — -.-4

—– — —
=– =— = = — RE

m
nir
nus
ſy
e
s
na
ün
Aien
n
ole
mmors
tes ie
den

ſcdu

mane cogitat pꝛimo de deo ſe ei recomẽdans. Sʒ
guloſus cogitat qͥd debeat in mans comedere qd

magis delectet. De coqna templũ facit. de menſa

altare. ibi ponit viccimas carnes varias. mini⸗

ſtri ſunt ſerui mẽſe.oꝛatiõcs ⁊ lectiões ſunt locu⸗
tiones de cibis ⁊ vinis qͥ ſint melioꝛes.hi dicunt
Lomedamus ⁊ bibamꝰ.cras eni moꝛiemur.⁊ ſic
erimꝰq̃ſi nõ fuerimꝰ.necenĩ aliã vitam ſꝑant.ſed
cũ ſe reꝑiunt in igne inferni tũc exꝑiũtur aliaʒ vi⸗
tam.Caritatem ꝓxim ignoꝛãt. Sicut diues ille
qui epulabat᷑ quottidie ſplẽdide ⁊ laʒaro mendi
co ⁊ vlceroſo quẽ qͥttidie videbat.nec micas qͥdeʒ
q̃ cadant de meſa ei dabat ꝓpter qð tandẽ moꝛtuꝰ
ſepultus fuit in inferno.Qui eni habucrit ſu baʒ
mũdi huiꝰ.⁊ viderit fratrẽ ſuũ egere ⁊ nõ dederit
quõ caritas dei eſt in illo.i.Jo.iij.q.d.nõ eſt vtiq;
Pꝛudęetiã pſternit gula.qꝛvt ait Hiero. Piguis
vẽter.i.gule deditꝰcraſſum ſenſum generat.diſti.
xluij.S.fi. Fumoſitates eni ciboꝝ ⁊ potuũ aſcen/⸗
dunt ad caput ⁊ obtenebꝛãt itellectũ vt male poſ
ſit diſcernere vᷣm ſicut ptʒ in herode in ↄuiuio po
ſito ꝙ neſciuit diſcere ſe nõ obligatũ ad ꝓmiſſa in
iuſte.ſed ĩpꝛudẽter ⁊ crudeliter ad petitionẽ puel/⸗
le iuſſit amputari caput Joh̊is baptiſte. Juſticia
exilio religat᷑ qͥs eni tam iniuſtus tam auarus in

qͥt Ambꝛo.qᷓ; ꝗͥ multoꝝ alimẽta nõ ſuũ vſum ſed
abũdantiã ⁊ delitias facit.di.xlvij.ſicut hi.qð fac
guloſus ita comedẽs pᷣcioſa ꝙ multi pauꝑes poſ

ſent ex illo ſumptu viuere.qð irriſiones. detracti
ones.pditiones.homicidia fiũt in mnhe Noöne
abſalon frẽm ſuũ ꝓditoꝛie inↄuiuio occidi fecitvt
babet᷑.ij. Reg.xiij.Foꝛtitudo ꝑ gulã infirmat᷑. Uñ
⁊ qͥ certat in agone ab omnib ſe abſtinet.i.Coꝝ.
ix.ſq; guamine ciboꝝ ⁊ potuũ vt ſit foꝛtis ad bel⸗/
landũ.Foꝛtiſſimus eni ille holofernes.cuiꝰterro
rem oẽs foꝛmidabãt in ↄuiuio nimis comedẽdo
⁊ bibẽdo ita debilis ẽ effectus ꝙ ab vna mliere.ſ.
Judich fuit decapidatus. Judichiij. Temꝑanti
am aũt fugat ex toto.ſicẽ vnũ ↄriũ expellit aliud.
Sed vẽter mero eſtuãs facile deſpumat in libidi⸗
nes vt ait Hiero. In cuius figurã noe ebꝛius fa⸗
ctus nudauit femora.Geñ.ix.Sed ⁊ ſeptẽ doua
ſpũſſancti ex gula ruũt.qð figuratũ fuit Job.i.c.
qñ ſeptẽ filjs ꝓob ↄuiuantibꝰ in domo pᷣmogeni
ti domus ꝑcuſſa a vẽto ruens oppꝛeſſit oẽs.Figu
rant eni ᷣm Greg.ſeptẽ dona ſpuſſancti ſepteʒ fi
lij Job. Demũ pena gehẽnali punitur gula. Atten
dite inqͥt ſaluatoꝛ ne guent᷑ coꝛda veſtra crapula⁊
ebꝛietate.⁊ ſuꝑueniat in vos repẽtina dies illa.ſ.
iudicij vos ↄdemnans. Ponit apłs Rom.xuij.
comeſſationes ⁊ ebꝛietates inter oꝑa tenebꝛaruʒ
qꝛ ducũt ad tenebꝛas eternas.Sicut &̊ ira dei a⸗
ſcendit ſuꝑ eos ſcʒ guloſus ſcʒ incendiũ ignis.ita
ignis eternus ꝑatus eſt guloſis.

Beſpeciebuſ gule que 5. n

fectionis excedit. Nonnunqᷓ; abiectus eſt qð deſi
derat.⁊ tamen in ipᷣo eſu immenſi diſiderij deteri
us peccat.de ↄſe.di.v.c.quinq;.ſuꝑ h̊ datur vᷣſus
Pꝛopꝛie laute nimis ardenter ⁊ ſtudioſe. Quõ au
tem iſti modi vel circũſtantie gule faciãt diuerſaſ
