lexit qð deꝰpᷣcepit Aaron Leui.xxi.Hõ de ſemiĩe tuo
id eſt de genere ſacerdotali.qͥ habuerit macłas nõ of
ferat panes deo ſuo.nec accedat ad miſteriũ eiꝰ.i.nõ
offerat ſacraſicia.nec mĩſtret ſacr̃a.Et inter alias ma
culas ponit has.ſ.ſi habuerit iugẽ ſcabiẽ.ſi fuenit pᷣ
deroſus.Oð exponẽs Gꝛeg.in paſtoꝛali ait. Jugem
ſcabiẽ hʒ.cui petulantia ſine ceſſatõe dñatur. In ſca
bie enĩ feruoꝛviſceꝝ ad cutẽ trahit᷑.per quẽ luxuna ð

ſignat᷑ exterioꝛ:.Ponderoſus eſt qui nequaqᷓ; dẽ vſ⸗
q; ad opnephariũ rapit᷑, ſed eius animꝰ voluptate

ſihis eſt ulis nõ ſolũ iumẽtis.ſed inſipi⸗

erit ſe hõ F. I

eſng⸗
snh

nt
ided
u.

mui

lururie ſinevllo repugnatiõis ſtimulo delectat᷑. xlix.
diſtĩ. hinc etenĩ. lon intellexit talis ſacrilegꝰ. qð ait
iteꝝ dñs.Mũdiaminli qͥ fertis vaſa dñi. Fert ſacer⸗
dos vaſa dñi.qͥ vaſa ↄſecrata quotidie tractat. vaſa
fert qͥ ſacra xpᷣi q̃ ſuntvaſa gratie dñi in manibo e21
tat.Fert vaſa dñi.qꝛ alas ſubditoꝝ hʒ regere⁊ ſuſtẽta
re monitis⁊ oꝛõibo.⁊ iõ debet mũdari mete et coꝛꝑe.
Quantũ ſcelus ſacrilegij patraret qui vaſa ſacra vel
ſacramẽta manibo lutoſis ↄtingeretvel ea in lutũ ꝓij
ceret.hoc agit ſacerdos luxurievacans ⁊ ſacr̃a contre
ctans. Non intellexit miſerrimꝰ ꝙ ꝓpter hoc xpʒʒ vt iu

das pꝛodit. Dicit enĩ DHiero. Dic mihi ſacerdos qu?
cũ his labijs quibo oſculatꝰes filiũ hoĩs.i.xpᷣm in ſa

cramẽto oſcularis labia meretricis. O iuda filiũ ho
minis tradis.i.ſilis es ei.lõ intellexit qui irã dei cõ
tra ſe ꝓpuocat. In cuiꝰfigurã Nadab⁊ Abiu ſacerdo
tes qꝛ obtulerũt ignẽ alienũ nõ dñi moꝛtui ſunt. Ig
nis domini eſt amoꝛ cantatis.Ignis alienꝰ eſt ignis
cõcupiſcẽtie? carnalitatis.cũ quo in cõſpectu dni ac
cedentes in eccłia a dño puniũtur.ꝑ maxĩe ãt ſcãda⸗
liʒant ppłos pluſq; ꝑ alia vicia vñ reuerentiã⁊ deuo⸗

tionẽ vix poſſunt habere.neduʒ ad eos. ſed ad ſacca

eoꝝ. Et pꝛopter hmõi ſacrilegia eoꝝ comꝑant᷑ iumẽ
tis ſiles eis effecti.O quãta ⁊ qᷓ ĩfelix mutatio ex deo
effici iumentũ inſipiens. Sicut enĩ iumẽta onerant᷑
cõtinuis oneribo verberant᷑ freqᷓ̃ntibo verberibo con⸗
temnũtur a cũctis hominibo pꝛoptermalã vitam eo
rumꝛ⁊ ſacrilegã.quotidie impoſitões exigũtur ab eis

gabella⁊ tributa a laicis ↄtra oĩa iura vbi pꝛiꝰpꝛopt᷑

bonã vitã fuerãt facti exempti ab oĩbus his.puniũt᷑
vt iumẽta.Nãvt habet᷑ lxxxij.diſt. pᷣſbiter.ſacerdos
pꝛo foꝛnicatõe debet penitentiã agere.x.annis⁊ duo
bus pꝛimis in pane⁊ in aq̃ alijs qnq; ſeqntibo terin
hebdomada in paneꝛ reſiduis etiã aliquã penitenti
am facere ſᷣm foꝛmã ibi traditã.⁊ intelligit᷑ de foꝛni⸗
catõe publica ᷣm Hoſt.hodie tñ hmõi pꝑnia eſt arbi
traria. lota etiã ꝙ ſacerdos qͥ cognouit carnalr filiã
ſpũalem.i.quã baptiʒauit vel crumauit.ſi eſt eps.vł

audiuit eius confeſſionẽ.ſacerdos dʒ penitẽtiã agere

xiij.annis epᷣs.xv.mulier religioni tradẽda.xxxiq.i⸗
Siquis ſacerdos.⁊.ceNon dʒ Et.xxvij.q.i.De filia
⁊ intelligit᷑ cũ peccatũ eſt notoꝛũ de iure vel de facto
hodie tñ arbitraria.Et hoc perpẽditur quantũ hoꝛre
bant ſancti patres hoc ſacrilegiũ.⁊ intantũ ecclia ſa⸗
cerdotes cõcubinarios vt iumẽta mablentie deſpicit
⁊ pꝛohibeat eos ad celebꝛationẽ miſſe.⁊ diuinoꝝ of⸗
ficioꝝ.⁊ fidelibo pᷣcipiat ne audiant miſſas vł officia
eoꝝ vel ꝑcipiant ſacra ab eis qñ ſunt notoꝛij foꝛnica⸗
toꝛes vt di·xxxij.c.pᷣter hec.cũ.S.ſe.Et ſi moniti non
deſiſtant. debẽt benckficijs ſpoliari.qð pꝛopterea ſta⸗
tuit ecchia non quĩ eoꝝ ſacr̃a ſint vera ſacra in ſe ſicut
cõfecta a bonis.ſedvt videtes ſe vitari ſaltem verecũ
dia reſipiſcant De hac tñ materia quõ tales debeant

euitari habes diffuſe in tertia parte.

Zertius honoꝛ qui S. II.

repiturin hoĩe?᷑. qꝛ dicit miniſter dei ſeu ſeruꝰ. hoc ãt
eſt officiũ angeloꝝ ſᷣm illud põ. Qui facis ãgelos tu
os ſpũs⁊ miniſtros tuos.⁊ heb.i.Oẽs adminiſtra⸗

toꝛij ſpũs ſuntiſiangeli:Et qꝛ tota viia clericivel reli/

gioſi etiã cõuerſi eſt deputata ad ſeruitiũ dei.ideo pᷣ⸗
cipue ꝑ excellentiã dicunt᷑ miniſtri⁊ ſeruidei. Hiero.
altari deſeruiẽs altaris oblatõe ſuſtentat–᷑.xij.q.i.Nle
ricus.Seruire autẽ deo regnare eſt.ᷣm Bꝛeg. ⁊ in ſi

gnũ regie dignitatis poꝛtãt coꝛonã capilloꝝ in capi-

te.Certe magnus honoꝛ iſte ſeruire die noctuq; dño
Sed ſi dñi tꝑales qui immũdi ſunt peccaᷣ. querũt
⁊ volũt habere ſᷣuos qui coꝛã eis miniſtrẽt. mũdos
⁊ĩmaculatos ſicut legit᷑ de Nabuchodonoſoꝛ.qͥ fecit
eligere ex hebꝛeis iuueculos nobiles ſine macula ad
ſeruiendũ ei.⁊ hi fuerũt Daniel Ananias Aʒarias ⁊
Miſael.Dañ.i.c. Multomagis xpᷣs de qͥ eſt fons
mũdicieꝛ puriratis vult habere miſtros puros ⁊ im⸗
maculatos.ps. Ambulãs in via ĩmaculata hic mi⸗
hi mĩſtrabit.inqͥt dñs.ſ.idonee.Uñꝛ⁊ dicit᷑ Cant.ij.
paſcit᷑ inter lilia.ſ.in mẽtibo caſteviuentiũ. Recte aũt
tales caſte viuentes dicũtur miniſtri dei ſicut ⁊ angł
qꝛ in carne pᷣter carnẽviuere angelicũ eſt n humanũ.
aitſtaiero. Talis ergo clericus vel religioſus ↄmittẽs
ſacrilegiũ ꝑ opus luxurie vituꝑat miniſteriũ ſuum.

HPic nõ intellexit qꝛ violat templũ dei.Si qͥs ↄmitte

ret aliqͥd opꝰcarnale in eccłia cuiuſcũq; conditõis ſit
vtiq; magnũ ſacrilegiũ ꝑpetraret. ita ꝙ ecclłia ipſa qᷓ
erat ↄſecrata indigeret recõciliatõe ad hoc vt poſſint
ibi diuina celebꝛari. vt hr de cõſe.diſt.i.Eccleſijs qð
intelligit Hoſt.cũ eſt manifeſtũ vide de hoc in.iij.ꝑ⸗
te ti. Sed nobilitemplũ dei⁊ ſacratiꝰeſt aĩa rõnał q̃
ſe dño deuouit ꝑ caſtitatẽ.etiã ſi nõ ſit vᷣgo ſiqͥs inqᷣt
apłs.templũ deiviolauerit diſpdet illũ deus.i.Co⸗
rin.vi.vñ.xxvij.q.i.Sciendũ eſt oibꝰ ꝙ deo ſacrata
rũ feminaꝝ coꝛꝑa ꝑ votũ pꝛopꝛie ſpõſiois cõſecrata

elſe tẽpla ſcripturaꝝ teſtionijs cõpꝛobat᷑. Etiõ viola

toꝛes eaꝝ ſacrilegi⁊ iuxta ſententiã apli.Filij ꝑdutõis
noſcũł Hinc ẽ illð Gꝛegꝗ.Si int᷑ hoĩes bone ſidei cõ
tractns nulla ſunt rõe diſſolui qntomagis pollicita⸗
tio iſta quã cũ deo qͥs pepegit ſcʒ de ſeruãdo caſtita
tẽ.⁊ ſinevindicta nõ poterit relaxari.xxvij.q.i. Uidu
as.⁊ pꝛopterea ne deueniat᷑ad iſtð ſacrilegis.oꝛdĩa⸗
uit eccłia ꝙ clerici nõ habitent cũ mulieribo.nec młie
res in domo clencoꝝ niſi ſtricto gradu cõſanguinita
tis de quo nulla poſſit oꝛiri ſuſpitio.vt.lxxxi.di.c.cũ
omnibo.⁊ diſt.ea,c.In oĩbus.ðꝛ ſolus.ſ.clericꝰad ſo
lam nulla religionis rõ ꝑmittit accedere Meliꝰ eſt eĩ
duo q; vnꝰ. Simul eni fideliꝰ⁊ tutiꝰres agit᷑.De reli
gioſis etiã ðꝛ ꝙ cautela hec circa monachos ſeruetur
vt remoti a familiaritateearũ id eſt monachi nec vſ⸗
q; ad veſtibulũ habeãt accedendi familiare ꝑmiſſuʒ.
Segd neq; abbatẽ neq; eũ quẽ pᷣfecerit extra eã qͥ pᷣeſt
loquivirginibo xpᷣi aliqͥd qð ad inſtitutõem eaꝝ pti⸗
net. licebit.nec cũ ea ſola quepᷣeſt freqnter loqui eos
opoꝛtet.ſed ſub teſtimonio duaxꝝ vel triũ eaꝝ itavt ra
ra ſit acceſſioꝛ bꝛeuis oĩno locutio.hec.xviij.q.ij. In
decima. Et in oĩbus pene dioceſibo eſt ſentitia excõi
catiõis lata 2 ingrediẽtes monaſteria monialiũ ſine
cã neceſſitatis.O laicos clericos⁊ religioſos. quã in⸗
curnrũt etiã ipſe moniales ſi extra caſum cõceſſum ꝑè⸗
mittant intrare Et q;diu monaſteria ſe cuſtodiũt ab
hmõi familiaritatibo ſiue cũ religioſis ſiue cũ clericis
ſiue cũ laicis bene ſe hñtꝛ in bona fama ſunt.Si ãt
familiaritates ſumãt efficiũt ꝓſtibulaꝛſi belee kero

ð

num. Et mirũ eſt ꝙ cũ coſanguinei eaꝝ cupiant eas
honeſtas eſſeꝛ caſtas.dãt eis oẽm occaſionẽ in ↄꝛ.
ã ad eas accedũt iuuẽcule cũ oꝛnatibo⁊ vanitatibo
ſuis. Ibi ſaciũt cõuiuia.ibi loquũtur de factis do⸗
moꝝ ſuaꝝ.ibi de matrimonijs⁊ alijs que nõ decet.
ibi aliqñ tripudiant.Et q̃ ſunt hec niſi quedã incita
menta ad ea q ſunt mũdi⁊ excitamẽta cõcupiſcentie
Sicq; obſcurata mens nõ intellexit ſtatũ ſuũ.ſed cõ
ꝑatur ⁊ ſimił efficit᷑ͤumẽtis tradens ſe oĩ immũdicie
ſicut iumẽta nõ erubeſcũt ð turpibo actibo ita frõs
meretricis facta eſt eis vt nõ erubeſcãt de tãtis ſacri⸗
legijs. Sʒ cõiter tales qͥviuũt vt iumẽta.moꝛiunt᷑ vt
iumẽta ſine ĩtellectu coꝛpavermibo coꝛrodẽtibo⁊ eoꝝ
aĩabo coloꝛibo⁊ frigoꝛibo ĩ ferni expoſitis.Quãtũ aũt
ſit ꝑiculoſum clericos vel religioſos familianit᷑ cõuer⸗
ſari cũ femĩs etiã ſpũalibo.exempla habes de epiſco
po Fundane ciuitatis.qui cũ recepiſſet quãd iuuẽ⸗
culã in domo ex pietate iã raptus erat ad cõcupiſcen

tiã eius.ſuꝑ quo iudeus qͥ poſuit ſe in via ↄſtitutus

ſupꝑueniẽte nocte ad doꝛmiedũ in quodã templo ido
loꝝ ſigno crucis facto ſuꝑ ſe vidit ſathan exigentẽ ra
tionẽ a cõplicibo ſuis de malis ad que hoĩes ꝓuoca⸗
uerũt.Et cũ quidã ex eis ſurgens añ pꝛincipẽ retu⸗

liſſet quõ illũ epᷣm iã induxerat ad ↄcupiſcẽtiã illius

femine mirabilit᷑ cmendatus⁊ laudatus fuit⁊ ↄfoꝛ⸗
tatus vt ꝑficeret inchoata ⁊c. Quibo omnibo vi inti⸗
matis illi epᷣo ꝑ iudeũ penituit peccati ſui ilã remo⸗
uendo.⁊ iudeus baptiʒatꝰeſt.habet᷑ hoc in libꝛo dia
logoꝝ.· In legenda be. Andree.habet᷑ alið exẽplũ de
illio ep̃o.qui erat ita deuotus.be.Andree qͥ diabolũ
in ſpecie mulieris ſpũalł in domoꝰ⁊ pꝛãdio receꝑat.ſʒ
b. Andreas in foꝛma pegrini apparẽs detexit mali⸗
ciã eius. In vitaſpatrũ etiã habet᷑ aliud ſimile pꝛĩo
exemplo de quodã patre in heremo cõſtituto qui in

.

ciderat in foꝛnicationem.
api. ix. de fi 2 pꝛio de cecitate mẽtꝭ.

luxũ
MOſt ſpecies lururie vi
dendũ eſt de filiabꝰeius qᷓs Gꝛeg.in. xxxi
moꝛaliũ ponit eſſe octo videlicet.
Tecitatem mentis.
Pꝛecipitationem.
Inconſiderationem.
Inconſtantiam.
Amoꝛem ſui·
Odium dei.
Amoꝛem ſp̃ſentis ſeculi.
Deſperationem vitefutuer.
BBi que alie ponũtur ab Iſidero. vt ſtultiloquiũ.
Scurilitas. Ludibꝛia verba.⁊ hmõi ad pdicta rei⸗
ducunt᷑. Et q;uis iſta peccata noĩata oꝛiant᷑ ex alijs
peccatis freqntiꝰtñ⁊ cõius ex luxuria.⁊ iõ filie eiꝰdi⸗
cũtur.Et ipſa diſticte intelligerevt ſunt ſpecialia pec
cata ſine adiunctõe alteriꝰdirficile eſt niſi odiũ dei et
deſperatio futuri ſeculi.⁊ difficiliꝰ qñ ſunt pctã moꝛ
talia actu ꝑpetrata.Quõ ãt oꝛiãt᷑ ex luxuria ſic decla
rat b. Tho.ij.ij.q.cliij.Qñ infenioꝛes potẽtie vehem

ter afficiũt᷑ ad ſua obiecta conſeq̃ns eſtvt ſuꝑioꝛes vi

res impediãtur ⁊ deoꝛdinẽtur in actibꝰſuis.Per vici
um aũt luxurie maxime appetitꝰ inferioꝛ.iſ.cõcupiſci⸗

4

bilis. vehemẽter intẽdit ſuo obiecto.ſ. delectabili cr

nis pꝛopt vehementiã delectatõis. Ideo cõſeq̃ns eſt
vt ꝑ luxuriã maxime ſuꝑioꝛes vires deoꝛdinẽt᷑.ſ.rõ
⁊ voluntas Sũt autẽ rõis quatuoꝛ actꝰ in agẽdis
Pꝛimꝰeſt ſimplex intelligẽtia que appꝛehẽdit aliquẽ
finẽvt bonũ.⁊ hic actus lipedit᷑ per luxuriã. ſᷣm illud
Dañ.xiij. Concupiſcẽna ſubuertit coꝛ tuũ.⁊ q̃ntum
ad hoc ponit᷑cecitas mẽtis filia luxunie. Scðs actꝰ
eſt conſiliũ de his q̃ agẽda ſunt pꝛopter ſinẽ.hoc etiã
impedit᷑ ꝑ luxuriam. Unde Terẽtius de amoꝛe libi⸗
dinoſo ait.Que res nec conſiliũ in ſe nec modũ bʒ vl
lum.eã ↄſilio regere nõ potes.⁊ ſic ponit᷑ filia luxurie
pᷣcipitatio Tertiꝰ act?eſt iudiciũ de agẽdis.⁊ hoc im
pedit ꝑ luxuriã.⁊ ſic ponit᷑ inconſideranio de q̃ pᷣt ex⸗
poni ulð Eſa.v. Oꝑa manuũ eiꝰnõ ↄſideratis.vt.ſ.
ſm illa iudiceris in agẽdis.Quartꝰeſt pᷣceptũ rõis ðᷣ
agẽdis.⁊ hoc impedit᷑ ꝑ luxuriã.qꝛ impetu concupi
ſcentie impedit᷑ ne exequat᷑ qd ꝓpoſuit.⁊ ſic ponit᷑in
ↄſtantia. Sap.iiij. Inconſtatia concupiſcẽtie.i:q p⸗
cedit ex concupiſcẽtia trãſuertit ſenſum.ſ.de eo qð co
gitauerat⁊ deliberauerat. Uolũtatis aũt duplex ẽ

actus. Pꝛimꝰeſt appetitꝰfinis.⁊ qᷓ;tũ ad hoc deoꝛ

dinat᷑ volũtas inoꝛdinate appetẽdoꝛ eligẽdo delecta
tionẽ venereã vt finẽ.⁊ ſic ponit᷑ filia luxurie amoꝛ ſui
de q̊ apłos.ij Thi.iij.Erũt hoĩes ſeipos amantes.
⁊ ita voluptatũ amatoꝛes magiſq; dei. Et ꝑ oppoſi⸗

tũ ponit᷑ alia filia luxurie q̃ dicit᷑ odiũ dei inq;tũ.ſ.ꝓ

hibet hmõi ðᷣlectatões.põ.Dextera tua.i.potẽtie tue

inueniat eos qͥ te oderunt,ſ.ad puniendum. Secun

dus eſt appetitus eoꝝ que ſunt ad finezʒ. ⁊ q;dtumad
hoc deoꝛdinatur volũtas per luxuriam.⁊ ſic ponit fi
lia eius amoꝛ pñtis ſeculi.vt.ſ.quis fruat᷑ voluptati
bus ad placitũ.ſᷣm ꝙ Jacobi ðꝛ.iiij.cap.Qui volue
rit amicꝰeſſe huiꝰſeculi.inimicus dei conſtituet᷑ Ali
ud ðꝛ deſperatio futuri ſeculi qꝛ.ſ.dum qͥs nimis ð

tinet᷑ a carnalibo voluptatibo.nõ curat ſed faſtidit ve

nire ad ſpũales⁊ eternas delicias Ad epheb.iiij. de⸗
ſperãtes ſemetipᷣos tradiderũt ſeimpudicicce.

Dꝛima ergo filia luru F. J.

ne ðꝛ. Cecitas mẽtis.ꝗᷓ in boc ↄſiſtit cum qͥs iia me⸗
te deditus eſt⁊ occupatꝰcirca mũdana⁊ pᷣcipuecirca
carnalia oꝑa ꝙ neſcit cogitare de ðo eligedo eũ vtvlti

mũ ſinẽ ſuoꝝ opexꝝ.nec de alijs ſpũalibo rebo cogitat

vt dz pꝛopt᷑ immerſionẽ in carnalibo.Cali vicio ten⸗
tus dicerevalet illud põ. Lumen oculoꝝ meoꝝ.⁊i

ſum nõ eſt mecũ Et ſicut cecus coꝛꝑaliter non potei

illuminani opere nature.qꝛ de pꝛiuatione ad habuũ
non eſt regreſſus.ita⁊ ſoꝛtius nec ſpũalłr. Uñ põ Do
minꝰillumĩat cecos.Et pꝛo declaratõe materie ſcien
dum ꝙtriplex eſt cecitas mẽtalis ſeu ſpũalis.
Pꝛima cecitas in ſuꝑnalia nõ intuendo.

Scõdᷣa cecitas in neceſſaria neſciendo.

Tertia cecitas in ſalutania non eligendo.
De pꝛa Sophõie.i.Am bulabũt vtceci.qꝛ dño
peccauerũt. Gꝛeg.Cecus eſt q lumẽ ſuꝑne ↄtẽplatio
nis ignoꝛat.Sʒ ꝓ maioꝛi hoꝝ declaratõe ðᷣt.b. tho.
ij ij.q/xv.ꝙ cecitas mẽtis eſt pꝛiuatõ eiꝰ qð eſt pꝛici
piũ intellectuał viſionis. Hoc autẽ pꝛincipiũ eſt tni⸗

plex. Unũ eſt lumẽ rõis naturalł de qͥ ps. Multi

—

dicũt quis oñdit nobis bona que debemꝰfacere. cui
queſtioni rũdens ait.Signatũ eſt ſuꝑ nos.i.impꝛeſ
ſum in ꝑte ſuꝑioꝛi in anĩa. lumen vultus tui dne.lu⸗
menvultus.i.naturalis rõis.i.luminoſus vultus tu
us.Dicit᷑ aut ratio vultꝰdei.qꝛ ſicut per vultũvnꝰhõ
eſt ſimilis alteri.ita ꝑ rõem ſumꝰſiles deo ⁊ ſic ꝑ vul⸗
tũ cognoſcimꝰhoĩem.ita ꝑ rõem cognoſcimꝰqͥd age⸗
re debeamꝰ Et cũ ſit hoc nature nunqᷓ; pt tolli ab aĩa
ſed impedit᷑ ab actu eius aliquando pꝛopter defectũ
in viribo inferioꝛibo.ſ.in imaginatõeꝛ fantaſia. vt ptʒ
in amentibo. ⁊ etiã aliqñ ꝑ opꝰincantatõis vt de pꝛe⸗

ſtigijs magoꝛũ qui faciũt apparere vnũ ꝓ alio. ſicut

feat magus.⁊ hmõi. Scðm eſt lumẽ habituale ſuꝑ
additũ lumini naturalis rõis.ſ.lumẽ gre. de quo pᷣt

intelligi illð põ. In lumine tuo.ſ.gre videbimꝰ lume

ſcʒ głie.Et hoc interdũ pꝛiuat᷑ aĩa.⁊ eſt pena peccati.
ſed cõe om̃i peccato moꝛtali de quo ðꝛ Sap.ij. Ma
licia enĩ uloꝝ excecauit eos. In huiꝰ figura legitur ꝙ;
Sedechias rex hierłm cũ fuit captus a Nabucho.ſ.
fugiẽs ab hierim excecatꝰfuit a nabuchoð. coꝛã eo ſi
lijs occiſis.⁊ captiuꝰductꝰin babiloniã.iiij Reg.vl.
Sic qͥ capit᷑ a diabolo rege babilonie.i.cc ſuſionis.ꝑ
peccatũ excecat᷑: pꝛiuat᷑ lumĩe gre moꝛtiſicatis filijs
bonoꝝ opeꝝ.demũ ducit᷑ captiuꝰ in infernũ. Talis
ergo dicerevalet.Lumẽ oculoꝛũ meoꝛũ nõ eſt mecũ.
ertiũ pꝛincipiũ viſiõis ĩtellectuał eſt aliqð pꝛimuʒ
intelligibileyt dic Aug. ꝑ qð intelligit alia cui mẽs
hominis põt intendere ⁊ nõ intendere. Quod ãt nõ
intendat ꝓcedit ex hoc ꝙ habet ſpõtanee volũtatem
ſe auertentẽ a conſideratõe illiꝰpꝛincipij.qñq; ex hoc
ꝓ occupat ſe cica ea q̃ magis diligit.⁊ vtroq; mõ ce
citas iſta eſt ſpeciale pctm̃.ij.pet.i.cui iſta.ſ.ſpũalia
intellecta pᷣſto nõ ſunt cecꝰeſt.Et qꝛvt dicitur in. iiij.
ethicoꝝ.vnuſqſq; ea in quibo delectat᷑ oꝑat᷑. ex eo ꝙ
delectatio facit applicare intentionẽ ad opꝰ. ↄꝛia ve⸗
ro nequaq; vel debiliter oꝑatur.Hinc eſt ꝙ cum dele
ctatões veneree ſint maxime inter delectatões coꝛpa⸗
les.intentio hoĩs ꝑviciũ luxurie qð eſt circa hmõi ð
lectatões maxĩe applicat᷑ ad coꝛꝑalia⁊ ꝑ ↄſeqns de⸗
bilitat᷑ oꝑario mẽtis cirea intelligibilia.⁊ ſic ponit᷑ ce
citas mẽtis filia luxurie qᷓ excludit cognitõem guſta⸗

tiuã.ſ.ſpũaliũ bonoꝝ.pvᷣ.Supcecidit ignis.ſ.luxu

rie.⁊ n õ vider̃t ſolẽ.i.lumẽ ſpũaliũ bonoꝝ nõ habue
rũt.In huiꝰfigurã legi᷑ Thobie.ij.ꝙ cũ ex laboꝛe fa
tigatus ſedẽs doꝛmiret ſtercoꝛa irundinũ cũ caderẽt
ſuꝑ oculos eiꝰexcecauerũt ipᷣm. Sic euenit aliqũ ꝙ
fatigatꝰhõ ex occupatõibo mundi dũ doꝛmitat circa

ſpũ alia cõſiderãda.⁊ cuſtodiã ſui.irũdines.i. demo

nes qͥ in aere diſcurrũt ſtercoꝛa calida.i.ſuggeſtiões

luxurie fetide immittũt ſuperoculos mẽtis que exce⸗

cant⁊ pꝛiuant lumine ſpũali.Talis ergo dicere põt.
lumen oculoꝝ meoꝝ non eſt mecũ.

Becunda eſt cectas KF. I.

ignoꝛãtie de qua ſaluatoꝛ Math.xv.Lecꝰ ſi cco du
catũ pᷣſtet ambo in foueã cadũt.i.ſi ignoꝛãs gubnet

ignoꝛantẽ⁊ regat. Lriplex eſt autẽ ignoꝛantia ſcʒ.
gnoꝛantia iuris humanalis.
gnoꝛantia legis diuinalis.

Ignoꝛantia opens cõtingibilis

De his pt intelligi illð ps.lxxi. Neſcierũt quoad
pꝛimã.neq; intellexerũt quo ad ſecũdã in tenebꝛis ã
bulant q̊ad tertiã. Ignoꝛãtia iuris hũanał eſt ig⸗
rantia legũ⁊ oꝛdinationũ q facte ſunt ab hominibꝰ
eccłiaſticis vel ſecularibo.ſicut ſunt leges canonice ſa
cte a ↄcilijs vel a ſummis pontificibo q obligãt om̃
catholicos cũ fiunt vniuerſalr. vel facte a pllatis inte
rioꝛibo q obligãt tm̃ ſubditos eiꝰ Et leges ciuiles fa
cte ab impatoꝛibo vel etiã a ppꝛijs ciuitatibo vt ſunt
ſtatuta.ũ hmõi ligent cũ iuſte ſint in foꝛo cõſciẽtie
opoꝛtʒ ꝙ ſciant᷑.aliter ſeruari nõ poſſent ⁊ pcipue q̃ͥ ꝑ.
tinent ad moꝛes cões xpᷣianoꝝ.vt ceſſare ab operibo

ſeruilibo diebo ſtatutis ab ecclia. ieiũare certo tpe au

dire miſſam diebo feſtiuis.ſemel in anno ↄfiteri ⁊ cõi
care.⁊ hmõi de quibo infra dicet. Et ſilr vbi qs mo⸗
rã trahit cõtinue dʒ ſcire leges ſtatuta. ⁊ laudabiles
cõſuetudines eoꝝ.als ignoꝛãdo quaſi cecus dici pᷣt.
⁊ nõ eſſe ſine culpa.Eſa.v. Pꝛopterea ductꝰ eſt capti

uus populꝰmeus.qꝛ nõ habuit ſcientiã.ſ.agendoꝛũ

Aug.ſlon oĩs ignoꝛãs immũis eſt a culpa. illis
ignoſci non potent qͥ a quo diſcerẽt habẽtes operam
nõ dederũt.di.xxxvij..ſi.Quedã autẽ oꝛdinatões ⁊
materie que concernũt ꝑticulariter aliquos ſtatꝰ ho
minũ.vt que ꝑtinẽt ad miniſtratõem debitã ſacroꝛũ
debẽt ſcire curati. Medici que dirigũtur ad eos. Ju
riſperiti que ſtatuũtur de eis.⁊ hmõi. als iſta neſciẽ⸗
do peccatũ eſt. Unde leo papa. Si in laicis intolera
bilis videt᷑ inſcientia.quãtomagis in clericis.nec ex⸗
cuſatõe digna eſt necvenia.diſ.xxxviij.⁊.i.q.iiij.cir⸗
ca finẽ.vbi agit᷑ de ignoꝛantia.Dicit ibi glo. magna
⁊ notabił ꝙ ignoꝛãtia iuris canonici ſiue ciuilis.qua
ſi neminẽ excuſat.⁊ hoc intellige cũ ius tale eſt quod
aliquis defacili ꝑ ſeipᷣm ſcire potuitvel etiã per alios
dũ tamẽ habuit copiã peritoꝝ.ff.de iu.⁊ fac.igno.l.
iuris. Ignoꝛãtia legis diuinał que facit hoĩem ce⸗
cũ ſp ũaliter eſt neſcire que habẽtur in ſacris ſcriptu⸗
ris ꝑtinentia ad finẽ ⁊ bonos moꝛes neceſmarios ad
ſalutẽ. Jpſa enĩ ſcriptuta cõtinet quicqͥd pertinet ad
ius naturale.lam illa duo pꝛincipia iunis natural.
ſcilʒ quod tibi nonvis fierivide ne alteri facias.⁊ que
cũ q; vultis vt faciãt vobis hoĩes vos facite il habẽ
tur in ſcriptura ſacra pꝛimũ eſt Thob. iiij.alið mat.
vij. Decalogus etiã qͥ eſt ð iure naturali habet᷑ Exo.
xx.Dicit etiã gratiaſꝰ.i.q.iiij.circa finẽ ꝙ ignoꝛantia
iuris naturalis oĩbo adultis dãnabilis eſt. ⁊ de hac
intelligit᷑ illðᷣ apli.i.Coꝛin.xiiij. Ignoꝛãs.ſ.q̃ ſunt ðö
iure naturali.ignoꝛabit᷑.a deo.i.repꝛobabit᷑⁊ illud
Gꝛeg. Qui ſtultus fuit in culpa.i.ignoꝛans.ſapiẽs
erit in pena.d.xxxviij. Qui ea. Qui ergo ꝑpetrarʒ ſoꝛ
nicatõem vſurã ſymoniã mendaciũ.⁊ hmõi:ex igno⸗
rantia neſciẽs eſſe peccata nõ excuſat᷑ a dãnatiõe.Sʒ
vltra hmõi pᷣcepta naturalia ꝑtinet etiã ad ius diui⸗
nũ ea que ſunt fidei.ſ.articuli⁊ ſacramenta eccleſie q

in articulis cõpꝛehendũtur. Quauis enĩ ratio natu

ralis.nõ dictet iſta aut doceat.tamẽ dicſat ratõvt ce
dat deo in his que ipſe reuelat in ſcripturis q̃ pdica⸗
ta ſuntꝛ⁊ publicata ꝑ oꝛbem⁊ cõſirmata muacul.Et
ſi quis natus eẽt in deſertovel in carcereꝛ nunq; que
ſunt ſidei audiretnõ excuſaret᷑ non credẽdo.Et rõ eſt
qꝛ dicunt docto.ꝙ talis ſi nõ ponat on tie .

ſed vinat lege nature.diuina gratia nõ deſereret eum
quin ei reuelaret credenda.ſicut euenit Coꝛnelio 2*
turioni. Act. x. Tenetur ergo qlibet ſcire explicite ar⸗
ticulos fidei ſicut: credere tenet᷑ ſm Lbo.ij. ij. qſti. ie
Iſta enĩ publice pꝛedicat⁊ ſolẽniʒat eccleſia Et q;uis
quilibet fidelis ex cõgruentia deberet ſcire ſymbolũ.
non tamẽ eſt neceſſariũ. nec etiam ꝙ ſciat oꝛdĩate ar⸗
ticulos ſicut? pcepta decem dũmodo ſciat talia eſſe
p̃cepta implenda⁊ illa credenda.De ignoꝛantibo igi
tur iſta dicit᷑ inuectiue. Diere.ij. Lenentes legem ne
ſcierũt me. Er Sap̃. ij. leſcierũt ſacramenta dei. ſed
vt dicit Bꝛeg. in moꝛali. Qui ea q dei ſunt neſciunt.
a dño neſciutur.i repꝛobãtur. Et hiero. In bis que
ptinent ad ius diuinũ vt pᷣcepta⁊ articulos.paru di⸗
ſtat in vicio deciperevel decipi poſſe xpᷣianũ.xvi.q. c.
Sicupis. Talis ergo dicere poteſt. lumẽ oculoꝛum
meoꝛũ nõ eſt mecũ.Etvt dicit᷑.ij. Reg.v Cecꝰ clau
dus non intrabunt in templũ deuſ.glie. Cecus qui
noꝛat que ſunt dei. laudus qͥ ea ſciens non ope⸗
raf recte.Eſt ⁊ tertia ignoꝛantia.ſ.facti.hec non excu

ſat niſi quis det operam rei licite ⁊ adhibeat ſufficiẽ
tem diligentiã. ⁊ intelligenda eſt ſic regula iuris g⸗

noꝛãtia facti non iuris excuſat extra de reg. iur.li. vi.
Et vt dicat᷑ quis ꝓbabiliter ignoꝛarevt excuſel dicit

glo. i. q. iiij. circa finem. ꝙ non requiritnr ꝙ ſit nimis

ſcrupuloſus ⁊ curioſus. ec ꝙ ſit nimis negligens et
diſſolutus in inquirẽdo.ff.de iur.⁊ fac.igno.l. Nec

ſupina. Si qͥs ergo dat operã rei illicite vnde ſequit᷑

aliquod malũ qð neſcit non excuſat᷑ puta ſi quis lu-/

dit ad ſaxavel cũ gladioꝛ inde ꝑcutit aliquẽ quẽ nõ
videt. ⁊ ſic ignoꝛat.non excuſat᷑ a peccato.Sicut eti⸗
am non ercuſat᷑ a peccato Lamech.qui occidit ſagit⸗
ta Cayn eſtimãs eum feram ſilueſtrẽ ex eo ꝙ cecꝰ erat
Vnge illicitũ erat ei opus venandi licet faceret pꝛo⸗
pter vtilitatẽ ſcʒ pelliũ pꝛoveſtimẽtis. Nam tũc car⸗
nibus nõ veſcebant᷑ vt.xv.q.i.S.obijcit᷑. Sicut etiã
non excuſat᷑ Loth.cum nelſcies filias eſſe ſuas.cõcu
buit cum eis.quia operã dedit rei illicite.ſcʒ ebꝛietati
vñ ſecuta eſt ula ignoꝛãtia.vñ Aug. Inebꝛiauerunt
loch filie eius.⁊ ſe neſciẽti immiſcuerũt.qᷓpꝛopter cul
pandꝰeſt nõ quantũ ille inceſtus ſed q̃ntũ illa ebꝛie⸗
tas meret᷑.xv.q.i. Inebꝛiauerüt Scðo vt ignoꝛan
tia facti excuſat opoꝛtet ꝙ adhibeat᷑ debita dcgerra⸗
vñ ſi quis aptando tectũ domꝰ ꝓijcit tegulas factas
invia qð in ſe eſt opꝰlicitũ.ſed nil dicit nec ſignũ po
nit ſuꝑ hoc pꝛopter qð aliqͥs trãſit iuxta neſciẽs opꝰ.
⁊ ex tegula ab illo piecta frangit caputilli neſciẽs ali
quẽ trãſire inde certe nõ excuſaret᷑ a culpa nec a pena
vñ nec excuſant᷑iudei in facto quo cruciſixerũt xpᷣm.
qꝛ neſciebãt ipᷣm eſſe xpᷣm.nec credunt adhuc veniſſe
meſſiã.⁊ hoc quia nõ adhibuerũt debitã diligentiã
vt dicit gratianꝰ.i.q.iiij.O.vl.circa finẽ.vñ ipſe xpᷣs
dicebat eis. Scrutamini ſcripturas.⁊ ipᷣe ſunt q te/
ſtimoniũ phibẽt de me Johã. v. Pꝛopterea dicit eſa.
vi.Exceca coꝛ ppli huiꝰ.i.ꝑmitte.iſta materia eſt mł
tum dilatabilis.puta ſi qͥs accedit ad ſacram̃tũ ne⸗
ſciens.i.nõ recoꝛdat᷑ de aliquo criminali ↄmiſſo. vel
ſentẽtia quã incurrit.⁊ ſic nõ ↄfeſſus ex eo qꝛ non ad
hibuit diligentiã ad examinãdũ conſcĩam nõ excuſa
tur a peccato Nota ſi platus vel paterfamilias neſcit

4. . *

Titulus Quintus

cimina manikfeſta ſubdiroꝝ qꝛ non adbibet düigen

tiam ad inqrendũ.⁊ ſic nõ punit ⁊ illi pereũt. non ex

cuſat᷑.ſicut nec heli nõ puniẽs peccata filioꝝ vñ regu
la iuris.nõ poteſt eſſe recta excuſatio paſtoꝛis ſi lupꝰ
oues comedit⁊ paſtoꝛ neſcit.extra de regu.iur.Quã
uis.Er quia multa in hmõi ꝑpetrãtur.iõ dicere põt
qlibet.lumẽ oculoꝝ meoꝝ nõ eſt mecã. ⁊ veniã pete⸗
re cũ eodẽ.ignoꝛãtias meas ne memineris Scien
dũ ꝙmptr pt ↄtingere ſnczatl in qualibet pᷣdicta⸗
rũ videlʒ affectata.craſſa.⁊ inuincibił.ignoꝛatia affe
ctata eſt qua qᷣs refugit q̃ debet ſcirevt liberiꝰ peccet
ſine remoꝛſu conſcle. de qua ps. neluit intelligere vt
bene agerer. Et iob.xxi dixerũt deo.recedea nobᷣ.ſciẽ
tiam viaꝝ tuaꝝ nolumꝰ. hec in nullo excuſat immo
Hm tho. auget ſen potieſt ſpeciale pctim̃. Scðdo ig
noꝛantia ſiue iuris ſiue facti poteſt eſſe craſſa ⁊ ſupi⸗
na.⁊ hec eſt quando qᷣs non recuſat ſcire immo velꝗ
let ſed negligit addiſcere pꝛopter laboꝛem ſeu occupa
tiones.⁊ inq rerevel legere cũ poſſet.hec qtũ ad ea qᷓ
quis debet ſcire ſine reſpectu xp̃ianitatis vt pꝛecepta
dei⁊ ecclie ſeu reſpectu ſtatus vel officij vł exercicijvł
religioſus q̃ ſunt religionis.ſeu cumtus q̃ ꝑtinẽt ad
curã.qduocatꝰq ꝑtinẽt ad iura.medicꝰad medicinã.
⁊ hmõt ſi neſciat.excuſat᷑ quidẽ a tãto ſed non a toto
id eſt non eſt ita graue peccatũ ſicut ſi faceret ex certa

ſcliẽtia. Unde Gꝛego grauius ex infirmitate.i.paſſio

ne qᷓ; ignoꝛantia peccatur.de peni.diſt.ij. Sciendũ
Quantũ vero ad ea que nõ tenet᷑ ſcire vt aſtrologiam
phuloſophiã.poeſim⁊ hmõi.nõ peccat ignoꝛ ĩdo.qͥn
immo ſunt quedã que meliꝰeſt neſcire qᷓ ſcire. vt di⸗
cit Aug.diſtin.xxx viij.c. Quãuis.vt ea que inſtigãt
ad malum.Et dicit᷑ ignoꝛantia craſſa ⁊ ſupina ad ſi⸗

militudinẽ hominis craſſi qui nõ bene videt q̃ ſunt

ante ſe.nec tamẽ ↄtinue peccat cũ manet illa ignoꝛã⸗
tia ſed tũc cũ debuit vel debet ⁊ negligit hoc agere

Tertia ignoꝛantia eſt inuincibilis que nullo ſtudio

humano vinci poteſt. vt eſt in pueris nõ habentibꝰ
vſum rõnis.⁊ amẽtibo.⁊ hec excuſat a toto. Unde ea

qjue fiũta fatuis ſeu deficientibovſu ranonis nõ ĩpu

tantur eis ad peccatũ nec ad penam nec quo ad deũ
nec ad mundũ.ſiue illa que faciũt ſint ↄtra legem di
uinã vt homicidiũ.blaſphemia⁊ huiuſmodi.ſiue cõ⸗
tra legem humanã.vt nõ confiteri. nõ cõicare ſemel
in anno.⁊ huiuſmõi.vt.xv.q.i. Aliquos.⁊.capᷣ.ſeq.
Etiam ſi ex culpa ſua incidiſſet qͥs in talem amentiã
vł furiam.ſiue ex nimijs ieiunijs.vigilijs. ſiue ex ali
qua paſſione amoꝛis vel doloꝛis.Dicit etiã Ul.ꝙ cũ
aliquis dubitat de aliquo facto vel fiendo vtꝝ ſit lici
tum vel illicitum.⁊ cõſulit peritos.⁊ facit quod in ſe
eſt ad innuendũ veritatẽ ſi ſibi conſulat᷑ contrariũ ve
ritati quod ille ſequitur ſatis excuſat᷑. quia poteſt di⸗
ci in eo ignoꝛantia inuincibilis vt in dubio ſciſmate.
cui debeat adherere in bello dubioſo quo ad ſubdi⸗
tos.⁊ hmõi. In his tamen que ſunt de iure natumli
vel diuino quantũcũq; conſuleretur ſibi ignoꝛanna
peritiſſimis ↄtrariũ veritati nõ excuſaret᷑ a peccato ił
lud agẽdo.quia in hmõi nõ poteſt habere locũ igno

rantia inuincibilis quo ad habẽtes vſum rõis.cQut

ergo neſcierũt que ſunt legis humanalis. neq; intel⸗
lererũt que ſuni legis diuinalis:in tenebꝛis bulant

ld
onn

We
i
u
Nrdi
nide⸗

icin,
ineſe
Peece

lgeeſe

Unme
Wer
ſuſ
n
n
ite;
i
len⸗

Nhn

nan
nlen
e
i
loſt
Nhent
ce
sniß
on
nien

den

id eſt operãtur ignoꝛãtes que debẽt ſcire de cõtingen
tibus factis in his vt ſequi᷑ in pð. Mouebũtur td ẽ

remouebũtur omnia fundamẽta terre.i.homĩes qui
ſunt de terra.fundamenta.ſ.ſpiritualia edificij virtu

alis.vt fides.i.Coꝛin.iij. Fundamentũ aliud nemo

poteſt ponere pᷣter id quod poſitũ eſt qð eſt dñs Je⸗

ſus.i.fides xpᷣi:charitas.Apłs ad Ephe.iij. In cari

tate radicati⁊ fundati. Hiero.undamentũ oĩm vir⸗
tutũ humilitas.his amotis nulla virtꝰ ſuꝑeſt. Et iõ
ait dñs E ſa.xliij. Educ foꝛas populũ cecũ.⁊ oculos
habentẽ.foꝛas eccłiam militante⁊ triũ phantẽ.Educ
id eſt educes tu.ſ.deus.

LTertia cecitas eſt in J.iI.

eligendo cũ videlicet quis cognoſcit eſſe malũ quo.d

vult facereꝛ tamẽ facit.qð nõ poteſt eſſe niſi qꝛ ⁊ ſi in
vniuerſali cognoſcit eſſe malũ vt foꝛnicationẽ.furtuʒ
homicidiũ⁊ huiuſmodi tamẽ in paniculari ulũ actũ

nõ cognoſcit eſſe malũ.ſed videt᷑ ſibi eſſe bonũ. Nam

vt dicit D yoniſius.Nullus intendens ad malũ ope
ratur.Et de talibo dici poteſt illud pð. Oculos hñt
⁊ nõ videbũt,habẽt quidẽ oculos ad cognoſcẽdũ in

vniuerſali ſed nõ vident illud eſſe malũ in particula⸗
ri. Uñꝛ⁊ dicit philoſophꝰin libꝛo ethicoꝝ. ꝙ oĩs malꝰ

eſt ignoꝛãs.⁊ talis ignoꝛãtia nõ eſt ſpeciale peccatũ.

ſed quedã circunſtatia que reꝑitur in quolibʒ pecca
to.Etad idem facit qð dicit᷑ in pꝛouũᷣ.Errat qui ope⸗

rant᷑ malũ. In hoc eſt erroꝛ qꝛ videt᷑ ei qui malũ agit
detẽtus paſſione vel habuu vicioſo tunc bonũ agere
non enĩ niſi rerũ ignoꝛãtia poteſt errari.vt dicit Au

guſt. diſt. xxxviij. q;uis. onne magnꝰerroꝛ ⁊ mona
cecitas eſſet ſi quis eſtimaret lapidem terreumvel vi

treum magis pcioſum qᷓ; adamantẽvel topaſiõ Sic
errat vt cecus qui aliquid terrenũ vel diuitiaꝝ vł ho

noꝛis vel delectatiõis coꝛꝑalis pᷣponit mandatis dei
ſeu delectatiõibo ſempiternis. In figurã huiꝰ legit ꝙ

Maas rex amonitaꝝ cũ bellaret ↄtra viros Jabes ga

laad in hocvoluit eos habere federatos ⁊ pacificos ſi

omniũ erueret oculos dextros.⁊ ſic eẽnt in obpꝛobꝛi

um ilrael.icReg.i.Naas eſt diabolꝰ q pugnat cõtra
filios iſrael.i.ſideles. Interpᷣtat᷑ enĩ iſraelvidens deũ

ſcʒ ꝑ fidẽ.hoc ãt eſt pactũ qð vult habere cũ fidelibꝰ
vt cruat oculos dextros.i.reſpectũ ad deũ vt regłas

ſeu mãdata eius nõ habeãt in actibo ſuis.⁊ tũc non
curat dare eis moleſtiã.⁊ bellare cũ temptatiõibo.qꝛ

pacifice eos tũc poſſidet. Sʒ non debẽt huic acqeſce

re fideles.ſed habere recurſum pꝛo adiutoꝛio ad xpᷣʒʒ
2⁊ ſic liberati erunt.ſicut illi viri iabes galaad inuocã
tes deuote auxiliũ Saulis iſrahel regis liberati ſunt
Qui autẽ iam incurrit cecitate ſpũalem imuetur ce⸗
cum qui ſedebat ſecus viã ⁊ mẽdicabat.qui clamãs

ad ieſumvt videret.lumẽ recepit.Lu.xviij. Uel celi⸗

donium.i.cecũ a natiuitate qͥ lauans ſe in natatoꝛia
Syloe ad mandatũ xpᷣiviſum recepit. Johan.ix. hec
lotio fit moꝛtaliter in contritione ⁊ confeſſione.m⸗
nia nqulb .auretius in confeſſiõe lauantur.

pitulũ decimũ de pꝛecipitatiõe.

filia luxurie q et ſi freᷓnter pꝛocedit cxlu⸗

Recipitatio eſt ſecũda

p:ouideret q̊ad pencula futura euitoda ſiue intuẽda

xuria.tamẽ ex alqs vicijs etiã ꝓcedere põt.⁊ aliquan

do eſt ſpeciale peccatũ.aliqñ circũſtantia aggrauas

peccatuʒ. Difficile eſt autẽ intelligere put eſt ſpeciale
peccatũ.niſi cũ alio adiuncto. Et in hoc cõſiſtit ꝙ ho
mo de agẽdis vbi pᷣt eſſe dubiũ nõ habet ſufficientẽ
examinatõem⁊ conſiliũ mentis ſed ſubito diſponit ⁊

ponit ſe ad faciendũ qð mẽti occurrit cõtra ulð.Ni⸗

hil ſine ↄſilio facias.Eccli.xxxij.ſcʒ mẽtis. Ad hanc
inſtigat diabolus dicẽs mẽti qð xpᷣo ſuaſt Math.
iiij. Mitte te deoꝛſum.i.pꝛecipita te ad malũ.Etad
hanc pᷣcipitationẽ ꝑtinet ꝙ alids deficiat a docilitate
qua qᷣs diſcit ab alijs ſeu acqᷣeſcit eoꝝ ↄſilijs.⁊ a me
moꝛia qua reſpicit ad pᷣterita geſta.⁊ a rõe qua ùͥs be

ne eſt diſcurſiuus⁊ rõcinatiuus vt bene poſſit appli⸗
carevniuerſalia pꝛĩcipia ad ꝑticularia que ſuntvaria

⁊ incerta.que ſunt ꝑtes integralis pꝛudẽtie.ſ. docili⸗
tas.mẽoꝛia.⁊ rõ.Et mẽoꝛia ⁊ rõ nõ ſumũtur ꝓ potẽ⸗
tijs ſed ꝓ bono vſu eaꝝ.Et de hac loqns pðõ.li.pſal.
ait. Dilexiſti oĩa verba pᷣcipitatõis ligua doloſa.pꝛo⸗

pterea dñs deſtruet te in finẽ Ubi notat᷑: culpa ⁊ pe⸗

na ſubſecuta.culpa cum dicit. verba pᷣcipitationis.
pena cum ſubdit.deus deſtruet teꝛc.ſcʒ perdendo.
ſcʒ in moꝛtem eternam
Prꝛimũ eſtverbũ coꝛdis. —
Secundũ eſtverbũ oꝛis⸗
Tertiũ eſtverbũ operis

De verbo coꝛdis gait J.I.

idem Põ. Oui loquit᷑ veritatẽ in coꝛde ſuo. Ab iſto
verbo qð eſt pꝛopoſitũ faciendi aliqͥd incipit pᷣcipita
tio.vt.ſ.ſine ſufficienti examĩatõe ſubito diſponat fa⸗
cere qdðᷣ pꝛimo menti occurnit Job.xviij.Pꝛecipitabit
eũ.ſ.peccatoꝛẽ conſiliũ ſuũ⁊ ummittet in rethe pedes
ſuos.ꝑ hoc enĩ capit᷑ tenet᷑ diuerſis mal. Sed ꝓ
declaratõe huius materie.ſ.pᷣcipitatõis dicit be.tho.
ij.ij. q. liij. ꝙ pᷣcipitatio hic dici?᷑ ad ſiłitudinẽ in rebꝰ
coꝛꝑalibo.Dicit᷑ enĩ pꝛecipitari ſm motũ coꝛꝑalẽ qðᷣ
a ſuꝑioꝛi in ima venit ᷣm impetũ quendam pꝛopꝛij
motus vel alicuiꝰimpellentis nõ oꝛdinate deſcẽden-
do.ſicut ad litterã dicit᷑ de Raʒia ꝙpᷣcipitauit ſemet
ipᷣmvirilr in turbas. ij. Macha. xiiij.ne.ſe caperet᷑ a
gentilibo. ⁊ de mulieribo que circũciderẽt filios ſuos
vt obſeruarent legem dei ꝙ pꝛecipitauerũt eas ꝑ mu
ros ciuitatis.ij. Mach.vi. Summũ aũt anime bo
nũ eſt ipſa ratio.inqͥt Lho. Imum autẽ eius eſt oꝑa

tio ꝑ coꝛpus exercitata. Gꝛadꝰ ãt medij ꝑ quos opoꝛ

tet oꝛdinate deſcendere ſunt iſti.memoꝛia pᷣteritoꝛũ
intelligentia pᷣſentiũ.ſolertia in conſiderandis futurꝭ
euentibo.⁊ rõcinatio conferẽs vnũ alteri.⁊ docilitas
ꝑ quã quis acquieſcit ſententijs maioꝝ.que ſunt ꝑ
tes integrales pꝛudentie.ad quas pertinet bene con⸗
ſiliari.?⁊ per hos gradus deſcendit homo recte conſi⸗
liando. Si quis autẽ fera᷑ non agendo per impetuʒ
voluntatis vel paſſionis pertranſitis his gradibus
erit vicium pꝛecipitatiõls ⁊ impꝛudentie.dequo põt
intelligi illud Deutro.xxxij. cap. in cantico. Audite.
BGens abſq; conſilio ⁊ ſine pꝛudentia eſt.i.ꝑ viciũ pᷣ⸗
cipitatõis.vtinã ſapent quo ad pᷣterita recogitanda.
⁊ intelligerent quoad pᷣſentia oꝛdinãda.⁊ nouiſſima

BB 4

Titulus Quintus

gt ſi aliquis pꝛecipitãda facitaliquid ⁊ auertẽs ſe a
regulis diuinis.vt contemnẽs ⁊ re udians diuina

documenta ſic eſt moꝛtale. Et dicit᷑ ettam temenſag

talis pꝛecipitatio.Si vero pꝛecipitater agit abſq; cõ
temptu diuine regule.ſed cũ detnmento ſeu defean
eoꝝ que ſunt de neceſſitate ſalutis.iteruʒ eſt moꝛta
vel circũſtantia qͥ reꝑitur cũ moꝛtali ſicut cũ debeat
quis ſemel in anno cõſiteri ⁊ cõmunicare.ſubito ac/

cedit ad cõfeſſionẽ ſine aliqua pᷣcogitatõe.cum tñ ba

beat multa intricam̃ta ⁊ grauia peccata.pꝛopter q
pax dicit ⁊ multa omittit grauia q defacili menti oc
curriſſent.⁊ ſic ſubito cõicat indiſpoſitus. Iſte pᷣcipi⸗
tanter facit confeſſionẽ.⁊ eſt ibi moꝛtale pctm̃. Simi
liter ſi quis hñs diſputare cum infideliboꝛ de rebo ar
duis ponat ſe pcipitanter ad hoc ſine aliqua pᷣuiſio⸗

ne. vnde pꝛobabilr deficere poſſit?⁊ ↄfundi fides cui

obuiare potuiſſet ꝑ maturã pᷣuidentiã moꝛtale eẽt ni
ſi a ſpũſancto induceret᷑ ſicut apłi.qꝛ ſi pũſſanctꝰnon
eget tempoꝛe. Si autẽ aliquid pᷣcipitanter operatur
abſq; detrimento eoꝝ que ſunt de neceſſitate ſalutis
eritveniale.Et quia luxuria maxime abſoꝛbet conſi⸗

liũ ideo ponitur pᷣcipitatio filia luxurie. Temeritas

enĩ ᷣm Zho.vbi ſupꝛa.vno modo pꝛocedit eł impe⸗
