Tales etiã qui.ſ.ↄmiſerũt ſimoniã in hmõi.⁊ parti⸗

ceps eius vt ↄſanguinei qᷣ dãt dotes incurrũt excõi

cationẽ ᷣm extrauagantẽ. Urbani qu habes ſupꝛa.
pna pte ti. pꝛĩo. Nlec abſolui poterũt niſi a papa Au
diui tñ a fidedignis ꝙ Martinaͤntus habuit dice⸗
re ꝙ nõ vult bas pſonas incurrere cenſuras eccliaſti
cas pꝛopter dotes que dant᷑ a monialibo pꝛo ingreſ⸗

ſu monaſterioꝛu.

Muia circa annexa

alibo etiã cõmittit ſimoniavt dictũ eſt cũ. ſ. ꝓ eis
dat qöcumq; munus. Ideo de eis nũcvidendũ eſt⁊
pꝛimo de beneficijs ⁊ pbendis que pꝛopt officiũ dã⸗

tur. Ubi pꝛimo ſciendũ eſt m tho.in ſum.⁊ in. iiij ·

circa collationẽ beneficioꝛũ ⁊ pꝛebendarũ ſi epᷣs an
teqᷓ alicui beneficiũ vel pᷣbendam cõferat. oꝛdinauit
ſubtrahere aliqd de beneficio ſeu pꝛouẽtu pᷣbende ꝓ
aliq iuſta cnuſa⁊ non intuenit aliqua cõuentio cum
go cui dare diſpoſuit nõ eſt ſimonia. Si autẽ pactò

interueniat vt antevel poſt receptõem accipiatab eo
cui beneficiũ confent vel aliqd ſibi exhiber de ſueti

bus beneficij vel bende requirit nõ caretvicio ſimo
nie.quia idẽ eſt acſi ab eo munus exigeret. Secũ
do nota ſᷣm Antho.de bu.ſuꝑ c.qui aliũ.eo.ti. ꝙ ſi⸗

cut nõ licet pecuniã dan immediate pꝛo beneſicio cõ

ſequẽdo.ita etiã nec pꝛo dãda vacatione beneficij vt
poſtea conferat᷑. quia pꝛeambulũ eſt⁊ via ad collatõ

nem. Item cũ dicunt ſibi aliq maioꝛes canonici. ca⸗

noniʒemus neptulos noſtros placeat tibi de meo et
mibi placebit de tuo.vel de eo qui dicit.nunq; mevi
uente fiet canonicus in eccha niſi fiat talis ꝓ quo ro⸗
gaui. dicit Ray. ꝙ ſimomiã ↄmittunt in vtroch caſu.
nam canon dicit. Ceſſet om̃is ↄuentio.i.q/ij.qᷓ;pio.
Itẽ ſi dicatvnus canonicus alteritu fuiſti exaudiꝰ
in vna petitiõe ego debeo exaudin in allia. dicit Ray⸗
ꝙ ſi pces ſunt ſpirituales nõ eſt ſimonia.ar. diſt. xiij
quia ſancta. Si autẽ ſunt pᷣces carnales vel ex pacto
quondã facto vł nũc faciendo ſimonia eſt Item ſi in
fundatione eccleſie fiat talis cõſtitutio ꝙ qui dederit
tantũ in redditibo vel tantã quatitatẽ pecunie ꝙ poſ⸗
ſint emi poſſeſſiones taliũ reddituũ recipiat᷑ in cano
nicũ⁊ qui dederit habeat pᷣbendam. Dicit guil. ſi
fiat ita ꝙ nõ duret in ꝑpetuũ ſed ad tempus nec fiat
in fraudẽ ſimonie.⁊ ea ſit intentio conſtituẽtis ꝙ non
pꝛo rebo dãdis.ſed pꝛincipalr pꝛopter diuinũ cultuʒ

augmentãdũ.⁊ pꝛopter deuotiõem dantis recipiak

ad ſpiritualia. tolerari poteſt. dũ tamen ille q recipit᷑
ſit dignus. Item ſi det᷑ pecunia pꝛo electiõe alicuius
nõ ab eo ſed ab alio.⁊ i electio facta eſt a maioꝛi pax
te de eo aliquibo cõtradicentibo eo ſciente ⁊ nõ cõtra⸗
dicẽte. licet hoc ſit factũ devolũtate eius turbata. ſy⸗
monia cõmittit᷑: reſignare tenet᷑ extra eo. Matheus
Multofoꝛtiꝰſi electio ſacta nõ fuiſſet extra eo.nobis

qꝛ licet eſſet minoꝛ pars tamen ſe poſſunt opponere.·

quia foꝛte fuerũt contẽti.extra de elec. c.quia pꝛopter
vel quia electus erat irregularis ⁊ bmõi.? ita ius ha⸗
bens vñ mbil ei dani debet. Silr ſi ante electõem dek
pecunia ab aliqᷓ vtipſi eligant etrũ eodẽ petro igno
rante. ⁊ ſic poſtea eligit᷑ electio tanq;ᷓ ſimoniaca repe
lẽda eſt. nin cõſtaret illos qͥ fecerũt ꝓmiſſionẽvel do⸗
lovel fraude hoc feciſſe id eſt in duſpẽdiũ eius qͥ erat
eligẽdus. Et qᷓ;uis electoꝛes illũ pꝛopt᷑ datũ nõ elege
rint ſed erãt alias eũ electuri.tñ qꝛ nulla pmiſſio nul
laq; pactio debuit interuenire tũc ab amicis ſimoni
aca reputat᷑.i.q.i.placuit. hec om̃i in lib. directoꝛij

iuris. Item Anto. de bu. ſup. c. atheus eo. ti. q

ponit exemplu devoluntateturbata dicens. qꝛ foꝛte
amico conſulenti rñdit. maledicat᷑ ipſe. da illi pecu⸗

dimerevexatõem ſuã.ſed intẽtio exquo pactũ interue
nit non excuſat. vel fuit foꝛte voluntas turbata.quia
reſpondit. Amice qͥd a me queris conciliũ fac quod

videt᷑ tibi. et id dixit animoturbato. Inno.etiam di⸗

„ 9 „

cit ꝙ ſiue iuſta ſiue iniuſta eſſet contradictio ante cõ⸗
firmationẽ licita non fuit datio pecunie.de elec.c· ſi⸗
gnificaſti.· Oð ſidetur pecunia pꝛo electione alicui
in unperatoꝛẽvel regem vel recroꝛem ciuitatis. chuis
Poſtiẽ. dixerit eſſe ibiſymoniã.verius tamẽ dicitur
ſm alios ꝙ ſitibi turpe lucꝝ ⁊ nõ ſymonia. quia te⸗
poꝛale eſt 'm tho. ſcða ſea cðe. q. lxv. Item cum da?
tur pecunia a ſe vel ab alio eo ſciente et cenſennane

niã que ſecũ ſit in perduiõem.vel quia intẽdebat re⸗
„d. XXI

pꝛo cõfirmatõe electõis eſt ſimonia m Pe. de palu.

niſi qs faceret redimẽdo vexatõem ſuã. Sicut ei lice⸗
ret iure ciuili redimere ſanguinẽ ſuũ ſic iure canoni⸗
covexatõem.qð fitqn hõ dat pecuniã nõ vt aliquod
ius acqᷣrat ſibi ſed ne acqͥſitũ ius iniuſte ĩpediat᷑. hec
Pe. Si atꝓ ↄfirmatoevel bñdictõe vel ↄſecratõe da
ret᷑ pecũia eo neſciẽtevł ↄvolũtatẽ⁊ ꝓhibitiõʒ ſuã a ᷓ
nunqᷓ; receſſit ⁊ pecuniã aliqͥs ſoluit vel ꝓmiſit nihil
ei noceret niſi eẽt ↄſanguineꝰ.vł niſi poſtea ↄſenſerit
ſoluẽdo pecuniã vel reddẽdo ſolutã. extra eo.c. ſicut.
vbꝛ dicũt Berñ.⁊ Hoſti.qꝙ ſi cõſenſiſſet ſimoniã cõ⸗
miſiſſet.qꝛ ↄſentire eſt qñcũq; ↄſentire añ vł pꝰ.ſicut
acciꝑe eſt qñcũqʒ acciꝑe añ⁊ pꝰ i.q:i.eos.qꝛ in ma⸗
leticijs factis noĩe eiꝰratihabitio retrotrahit᷑ ⁊ mãda
to comꝑat᷑ extra de re.iu.li.vi. hec habent᷑ in directo
rio iuris li.iij. Nota etiã ᷣm fran. de ʒamb. ſupꝑ cle.
poſt. Paulũ ꝙ ſi ĩpetrans bñficiũ petit ſibi illð con
cedi q;uis videat᷑ ꝙ nõ debeat admitti ſed reijci tãqᷓ;
ambitioſus.iñ in iudicio ecclie nõ cenſetur ambicio
ſus.qꝛ ius ſuũ pꝛoſeqtur.ſicut noĩatꝰ in ſcrutinio qͥ

petit.extra de elec.c. publicato.⁊ electus qͥ petit con

firmari.ð e lec.c.dudum.⁊ ↄſecratus in epᷣm qͥ petit
palliũ diſ.c.pꝛiſca. Sed in iudicio dei qͥ videt coꝛ ex
quo pctã pꝛocedũt.vt ðꝛ Mat.xv.iudicat᷑ ̃ᷣm inten
tionẽꝛ diſpoſitõem ei?ꝰ. Itẽ emerevel vedere officia
eccliaſtica ſimonia ẽ.i.q.ieſi q epᷣs.vbi ↄciliũ Cal⸗
cedoñ.iudicat ſimoniacos eſſe etiã ꝓcuratoꝛes reꝝ ec
cleſiaſticaꝝ ⁊ defenſoꝛes ⁊ regule ſubiectos ſi ꝑ pecu⸗
niã oꝛdinant᷑ ſeu inſtituũt᷑.⁊ mediatoꝛes ſimonie.Et

ſicut dicit rbanꝰ.i.qliij.ſaluatoꝛ. noĩe ꝓcuratoꝛis

intelligik rex eccliaſticaꝝ admiſtratoꝛ.vt pᷣpoſitus ſi
ue yconomꝰq.ſ.eſt ille qͥ pᷣeſt rebo canoicoꝝ.⁊ vicedo
minꝰq pᷣeſt rebo epᷣi Noĩe defenſoꝛis intelligit aduo
catus ſiue ſindicꝰ.i.qͥ pᷣeſt cau eccłie ſiue aduocatꝰ
vniũſitatis ⁊ cuſtaldſiue maioꝛ dns.qͥ.ſ.hʒ curã rex
exterioꝝ epᷣii⁊ iudex epi ſicut in ecclia Bonoñ Inſſub
lecto regule intelligit᷑ archipᷣſbiter. archidiaconus.ca
nonicus.monachꝰ⁊ qlibet ecclłiaſtico mãcipatꝰ offi

cio. Et in his oĩbo dixerũt quidãvt Hug.⁊ Bar. bꝛx
ſempꝑ cõmittiſimonia ſi emant᷑⁊ hoc qꝛ ꝓhibitũ.alij
vt dicit Ray.inherẽtes cõſuetudini dicũt ꝓbabilius
gtüc eſt fimonia in empta admiſtratõe qn hʒ ãnexũ
aliqd ſpũalitatis. alr no. Ide Ul.⁊ addit ꝙ aduoca⸗
tus caſtaldꝰ⁊ iudex pᷣt eẽ laicꝰ. ⁊ tũc nihil ſpũalitatꝭ
bʒ.ꝛvil.aũt dicit ꝙ ſꝑ eſt illicitũ talia emerevelvende
re qꝛ ꝓhibitũ. Etnota ꝙ ille qͥ recipit bñficiũ eccle
ſiaſticũ ſimoniace tenet᷑ m tho.⁊ Ray.renũciare bñ

ficio.⁊ ſi ſimonia ↄmiſſa eſt ꝑ ipᷣm vel aliũ eo ſciẽte et

nõ ↄdicete tenet᷑ reſtuuere oẽs fruct ꝑceptos⁊ qͥ ꝑcij/

pi potuiſſent.xiiij.q.vi.ſi res aliẽa.exira de reſti. ſ o.
c.grauis. Beneralr eni poſſidẽs ſine titulotene ad
oĩa dãna.⁊ lucra ꝑcepta⁊ ꝑcipienda,.ff.de rebo vedi⸗

„

tis.l.ſi nauis.Et intellige fructꝰ qͥ ſuꝑſunt ded uctis
tñ expẽſis q fiunt qrendoꝝ ↄſeruãdoꝝq; fructuum
atia qͥ deducũt᷑t a bone fidei q; male fidei poſſeſ⸗
oꝛe. ⁊ etiã deductis fructibo ſeu expẽſis in ßuitiũ vel
vtilitatẽ ecclie factis.⁊ idẽvidẽdũ eſt de ulo qͥ etſi pꝛi
us neſciuit tñ poſtq; ſciuit nõ ſtatĩ renũciauit.ar.ex.

co. de ſimonia. dũ tñ eſt bone fidei.poſſeſſoꝛ nõ tene
tur de illis fructiby qs inteni ↄſumit ſed cũ ſcit tenet

tm̃ de extãtibo. C. de reiven. l. certũ. Etvt dicit tho.
de bu: eo.ti. c. de regularibo. Si tales ſunt epᷣi cedere
vel renũciare nõ pnt ſine licẽtia pape Alij inferioꝛes
cedere nõ pñ̃t ſine licẽtia ſuoꝝ p̃latoꝝ.extra de renũ.
admonet. Si tñ nõ pñt licẽtiã hre dñt aĩo vel oĩo res
nüũciare.qꝛ nõ pñt penitere niſi malũ ablatũ reſtitu⸗
ant⁊ ſꝑ ſunt in moꝛa ſicut fures.xiiij.q.vi:ſi res. Di⸗
cũt do.ꝙ ĩmo in hoc caſu recurri᷑ ad ſuꝑioꝛes. inteni
tñ abſtineãt de bonis eccleſie im Inno. ⁊ Hoſti. di⸗
cũt etiã doc.ꝙ infenoꝛes pᷣlati⁊ exepti renũcientĩ ma
nibo pape tm. Sʒ differũt ab epis in hoc.qꝛ ep̃i non
renũciãt in manibo legatt ſʒ ſic abbates exẽpti. hec il
le. Uidet᷑ etiã ꝙ cũ tali diſpẽſari poſſit retinẽte bñfici
um ſimoniaceꝛ ſine reſi⸗
renũciare in caſu ꝙ nõ obtineat diſpẽſatiõeʒ ſicut di
cimꝰ⁊ de furto.qꝛ⁊ purgari pt etiã furto rmanẽte pe
nes ſurẽ.ſ.cũ petit⁊ accipit remiſſionẽ dʒ tñ qᷓ; citius

pt hmõi petere diſpeſatõem⁊ interĩ a fructibo eꝰabſti

nere. De renũciatoe ãt bñficij ĩ extremis quõ fiẽda ẽ

bẽs ð.S.xij. De alijs penis hmõi ſimöle hẽs j. .. fi⸗

De ſepultura circa.S. XxXII

quã aliqn ſimonia ↄmitiit. ota m Boff. ꝙ ſepul⸗
tura ſumit᷑ multipłr. Qñq; ei ðꝛ ſepultura officiũ ec
cleſiaſticũ qð impedit᷑ ſepeliẽdis.⁊ hoc qꝛ ſpũale eſt
vendi nõ pᷣt.vt ðꝛ.i.qli.dictũ.xiij.q.ij.pᷣcipiẽdũ ñ
q; ſepultuna ðꝛ ipſa terra in q̃ defunctꝰſepelit᷑ ⁊ tũc ſi
eſt de cimiteriovedi nõ p̃t ſiue ſit ibi aliqͥs ſepultꝰ ſi⸗
uenõ. Tertio ðꝛ ſepultura tũba marmoꝛea vel la/
pidea. ⁊ hecvẽdi pᷣt ſi ſit pura.i.ſi nullꝰ ſit ibi ſepultꝰ

—

ſi aũt aliqͥs ſit ibi ſepuliꝰlocus factꝰẽ religioſus nec

pᷣtvendi.xiij.qeij.qſta.⁊ c.poſtq; ¶ Quano ðꝛ ſepui
tura terra pura advſum ſepulture deputãgaꝛ hec vẽ

dli pt.xij.q.ij. aux. Pꝛo exequijs igit moꝛtuoꝝ nihil

dz exigi iʒ pie debẽt cõſuetudĩes obſuari extra eo.ad
nram.Qõð ſi clerici aliqdð coꝛpꝰſepelire nõ vellet niſi
fiat cautio eis ab heredibo defuncti de regẽptõe eoꝛũ
q veniũt cũ funere ſimoniã cõmittũt.⁊ mu ltomagis
qñ abſq; pecunia hoc exigũt nolẽtes alit᷑ ſepelire.xiij
q.ij. qſta eſt. Si aũt faciut pactõem de redimẽdo le⸗
vtũ.paãnos ⁊ hmõi etiã añ poꝛtatõem ad eccłiam. per
hoc tm̃ nõ eſt ſimonia ſʒ licitũ.cũ illa ſint tpalia.dũ⸗
mõ ꝑ hoc nõ neget᷑ ſepultura vłĩmiſceat᷑ius ſepultu
re.⁊ ſi nõ vellent poſt ſepulturã heredes facere qð de
buũ eſt. clericꝰpᷣt agere ) eos extra eo.c/ ad aplicam.
4 tẽ circa pꝛoceſſiones q̃s faciunt aliq collegiate ec⸗
c

eſie in obſequijs moꝛtuoꝝ datavel pꝛomiſſa pecu⸗

nia vel alia re tꝑali alias nõ factun. MNota ſᷣm Ray.

ꝓ ſi tenent᷑ clenci ad huiuſmodi pꝛoceſſiões ex officõ

ſic exigere aliqͥd ſimonia ẽ i.qiij. vendentes Si no
tenentur nõ eſt ſimonia exigere.dum tamẽ non intẽ
dant hoc peterevel recipere tanq; pꝛecium officij ſed
vt ſtipẽdium ſumptus.alias ſimonia eſſet ſi pꝛo ſpi⸗
rituali tempoꝛale acciperent Item cum eſt ſtatutum
in aliqua eccleſia ꝙ pꝛoceſſio ſiat pꝛo pecunia. dicit

Rapy.ꝙ ſi ſtatutum factum ſit per verba affirmatiua

puta quicunq; reliquentt collegio decem habeat pꝛo
ceſſionem et alias ad eam non tenebatur, non eſt ſi⸗

monia. ſed ſi ſtatutum eſt factum per verba nega⸗
tiua, puta ꝙ nulli fiat pꝛoceſſio, niſi qui reliquerit

-

gnatoõe dũ mõ ſit diſpoſitꝰille

lont
ſon
vri
qnu
ape
ſmme
n⸗

lali
leca
pol
ſc
ſhren
zune

oi,
dete
bust
guhe
hoͤalt
Codel

n

s
ine
nas
Alac
Neo
lce
lune
t
Gg
ſouml
rlimin
ls Krl
Kparn
mügiß
is verd
ſuopen
bindi
umeſt
dekenc
li itg
ſeyrin⸗
leß

fn

em
lunn
hn

deſup
tolio,
lerem
leſaley
darong

Eeſmnot

nbiuſe⸗

ito⸗
dere
ioes
end.
ſore⸗
ſhrun⸗
.De
tei
.d
mim
Pidon
dbel
biifi
ſee
wedi
rpe
ins
i
N
t
offici
Huke
Nicii
Lati
ſpulr
Layelli
biſchur⸗

Gousda

oll
nhaſ
or nhl
nca
at nii
ce ccli
nsgs
nezii
misol
nd
usſonn
erpßd
unin
Ler
güen
ind.
ai
1014
niwon.
tigoſt

22

tantũ.ſimomia eſt.q: tollit officiũ pietatis.ſ. ꝙ pcèſ⸗

ſio nõ fiat gratis vel pꝛo minoꝛi pcio ar.exira de iure⸗
iurã. Quãto pſonã.C¶ õcoꝛ.tho.ij.ij. Itẽ cũ apud ali
quã eccłiam ſunt diuerſi cimiteria ⁊ taxat᷑ pꝛo quan⸗

ta pecunia qͥs ponat᷑ in tali cimiterio.dicit Hoſt. ꝙ ẽ

ſimonia.⁊ eodẽ modo ſi crux ſpãlis poꝛtet᷑ ad funus
extra eo.c.audiuimus.

Naſa etiã ſacxa vt .XXIII
calices ⁊ veſtes ſacre. vt paramẽta. palle.⁊ hmõi. an⸗
te cõſecratõem quidẽ ſimpłr vendi pñt vt alie res.ſs

poſt cõſecratõem qꝛ ſpũalibus annexa ſunt roe con⸗
ſecratõis vendi nõ poſſunt.ſed rõe materie referendo
intentiõem ad tẽꝑale nõ ad ſpũale vendi pñt eccłijs

2 in eadẽ foꝛma.ſed laico ſiue pꝛiuato vendinon põt

calix niſi cõflatus vel cõſractus pᷣmiſſa pꝛius oꝛõe.x.

q/ij S. hoc ius.hectal. Sed⁊ Petrus de palu.in.iiij

dicit ꝙvaſa ſacra laicis vendi nõ debẽt niſi ↄflata.qͥ
bus tamẽ poſſunt obligari.Etſubdit Idẽ eſt de reli
quijs q gratia auri argeti vendi poſſunt ⁊ obligant:.
nõ aliter. qꝛ nemo maruires diſtrabatinemo mercet.
CL. de ſacroſanc.eccle l.nemo.

Jus etiam patro J. XXIII
natus qꝛ annexũ eſt ſpũali ideo emi vel vẽdi nõ pot.
alias cõmittit᷑ ſimonia ſᷣm tho.⁊ alios.Eſt ãt ius pa
tronatꝰpm Hoſt.ptãs pᷣſentandi inſtituẽdũ ad bñfi
ciũ eccłiaſticũ ſimplex ⁊ vacans. Et ꝓuenit hoc ius
patronat?m goff. ⁊ hoſti.⁊ Inno.ex fundatiõe.ſ. ec⸗
cleſie.dotatõe. ſoli collatõe.vt.xvi.q.vij.filijs.⁊.c.qͥ

7

cunq;. ⁊. xviij.qij/abbatẽ.vñ verſus.Patronũ faci⸗

unt dos edificatio ſundꝰ. Et ðꝛ bic iuſpatronatꝰ qñ
qʒ aduocatio.qñq; vicedñatus.q̃ndoq; cuſtodia. vł
guardia. qñq; ius frequẽtatõis vel ꝓceſſiõis. pec oĩa
⁊ ſimilia pꝛo eodẽ ſupponũt.extra ð ſta.mo.in ſingu
lis. F. vl. Exempla habes ꝙ dicat᷑ his noibo in lure.
Ex patronatu vero cõpetit prono qdruplex ius.Pꝛi
mũ ꝙ ipe pᷣt pñtare inſtituendũ ad p̃bendaslſiue ec
cleſias nõ collegiatas.extra.e.fere ꝑ totũ In collegia
tis vero nõ electiõi faciẽde ſed iã facte poſtulat᷑ aſſen
ſus patroni extra e.nobis. Scðʒ eſt ꝙ qſi pꝛincipa?
pꝛimꝰin ꝓceſſione ꝓcedit.xvi.q.vij. pie mẽtis. Terti
um eſt ꝙ defenſoꝛ pcipuus ecclie eſt. ⁊ ideo tenet eaʒ
delendere ab oĩbꝰ oppᷣſſoꝛibo.xvi.q/vij.filijs Quar
tũ eſt ꝙ ſivergat ad inopiã alẽdus eſt de bonis eccle

ſievt in dicto.c. filijs. Et pᷣt patronus laicus de con

ſenſu epi in ipſa fundatõe certũ cẽſum tenere.extra e.
pᷣterea. Sʒ nil vltra dz exigere nec eccliam grauare in
aliq̊. extra de ſtaemo. in ſingulis. Sʒ qñ patronꝰ eſt
locus religioſus vt ſi aliq monachi in pꝛopꝛio ſolo et
pꝛopꝛijs expẽſis eccłiam edi ficauerũt.hñt in ea om/
nia tpalia ſicut eps oĩa ſpũalia.xvi.q.ij.ſane extra ð
capel.mo.c.pꝛĩo.⁊ hñt nihilominꝰ viã pntadi. extra
de ſup. ne. pla. ſicut. Dare igi᷑ pecuniã vel accipe pꝛo
tali pñtatõe q cõpetit patronis ſi imonia eſt. Silrven
dere tale ius.ſ.patronatꝰp ſevel etiã venderevillã ſeu
caſalevbi eſt eccleſia cuiꝰqs eſt patronus ⁊ rõueilli⸗
patronatus aliqd plus perere ſimonia eſt Sʒvende
re ſimpłr villã talẽ cũ omi iuriſditõe qu ibi habz qᷓ;

uis iuſpatronat iſtũ modũ venditois deueniat ad

7
6

Capitulũ Bextctũü

emptoꝛẽ nõ eſt ſimonia. Uñ⁊ Abꝛaã qͥ emit agꝰvbi

erat ſpelunca duplex Geñn. xxiij. in quo loco dicũtur
fuiſſe ſepulci pꝛimi paretes ⁊ ꝑ oñs locus erat religio
ſus effectus.xiij.q.ij. Ebꝛon.non arguit᷑ de ſimonia
qꝛ reſpectũ babuit ad agꝝ nõ ad ſepulcrũ. ſed ephꝛõ
rephenditur de hoc.xiij.q.ij.c.poſt;ᷓ.qꝛ intẽtionem

habuit ad ſepulcrũ vt ex eo aliqd plłꝰpeteret Et qᷓ;uis
ephꝛon gratis ei ſepulturã offerret.ꝑpẽdit tũ abꝛaã
ꝙ gratis reciꝑe ſine eius offenſa ñ poterat. ⁊ ꝓpterea
pexuniã dedit in hoc redimẽs vexatiõem ſuã vt dicit
tho. Itẽ iuſpatronatꝰper ſe in feudũ dari nõ põt ᷣm
Poſt.ſed cumvniuerſitate puta alicuius loci vel iu⸗
rium alicuiꝰdari poteſt, extra eo. cum ſeculũ. Itẽ nec
ſimpliciter nec cumvniuerſitate põt pignoꝛi obligari

ßm Inno.De alijs que ꝑtinent ad iuſpatronatꝰ viö

infa iniij. ꝑte. — .
Dena autem cõtra. S. XXV
ſunoniacos in iudicio eccłiaſtico⁊ 'm iura eſt pꝛinci
paliter triplex. Pꝛĩa eſt ſuſpẽſio ab executõe oꝛdinum
deqᷓ quõ qͥs incumatꝛ qñ vide.infra.in.iij. pte.ti.e.⁊
hoc in coꝛpe iuris. Scða pena eſt qꝛ dʒ puniri ſi de
crimĩe ↄſtiterit in iudicio pena depoſitõis ⁊ infamie.
xv.q.iij.ſane.⁊ extra de accu.inqͥ ſitõis. Tertia pena
eſt excõicatõis.⁊ hec inducta eſt ꝑ extrauagãtes qͥ ad
quaſdã ſimonias De pecunia aũt ſimoniace recepta
qͥd agendũ ſit. vide ſupꝛa in c.pꝛimo.j.viij. De fiu⸗
ctibus aũt beneficioꝝ ſymoniace receptoꝛũ qͥd agen
dũ habes ſupꝛa eo.c.S.xxvi. Et notavt ðꝛ in dire⸗
ctoꝛio iuris.li.iijiti.xvi.ꝙ ſi quis oꝛdinatꝰ fuit ad ali
quem oꝛdinẽ ab epiſcopo de quo audiuit pꝛius ex re
latõne aliquoꝛũ ꝙ cõmiſitvicium ſymonie ⁊ ideo no
lebat ab eodẽ epiſcopo ad ſuꝑioꝛes oꝛdines pꝛomo⸗
ueri. poteſt quidẽ in ſuſcepto oꝛdine ſecure miniſtra
re.ſed cõtra cõſcientiã ad ſuꝑioꝛes ab eodẽ epiſcopo
nõ pꝛomoueat᷑ niſi deponat cõſcientiam erroneam.
quia grauiter peccaret liqʒ in hoc inciderit ex cõſcien
tia nimis ſerupuloſa extra eo.ꝑ mas.ij. vbi dicit glo.
Bernar.ꝙ nõ cõſtabat ulũ epiſcopũ eſſe ſimoniacũ
et ideo papa dicit ꝙ ſecure miniſtret in oꝛdinẽ ſuſceꝰ
pto. quod eni audiuit ab alijs credere non debuit.
UVnde et Hoſti.ſu per dicto capᷣ.elicit quinq; notabi
lia. Pꝛimũ eſt ꝙꝙ ex varijs dictis in alterius pꝛeiudi⸗
cium nõ eſt conſciẽtia ſoꝛmanda. Secundũ eſt
ſi foꝛmata ſit taliter.ad conſiliũ pꝛelati deponẽda eſt
Tertium ꝙ ſi deponi nõ poteſt omnibꝰ modis ſe
quenda eſt. Quartũ eſt ꝙvirtus animi deſcrupyu
loſa conſciẽtia poteſt facere bonam⁊ in melius infoꝛ
mare.⁊ ðᷣbilitas animi eſt etiã nimia ſimplicitas ecõ

uerlſo Quintũ eſt ꝙ in indifferẽtibus poteſtvnuſqᷣſq;

pꝛout ſibi placet conſcientiã infoꝛmare.

¶ Capitulum ſextum.De vſura per modum pꝛedi⸗
cationis.· .. . .
Eyſura inquit Plſal⸗
miſta. lon defecit de plateis eius vſura
a ect dolus. Quod videtur veniſicari et de ci
uitate terreſtri. et de ciuitate ſpirituali eccleſie. Vix
enim eſt aliqua ciuitas in oꝛbe in qua non ſit vſura

Citulus Dꝛimus

et dolus. ⁊ ſic a ſinagoga iudeoꝝ trãſiuit vſura ad ee

cleſiã xpᷣianoꝝ.dico quoad nũeꝝ ſeu baptiſma rece⸗
ptũ nõ autẽ quo ad menitũ⁊ opꝰfidei viuũ. Siĩs eni
ver?ſidel ſumoꝑe ſe cauet ab vſurarũ voꝛagine q̃ ſub
ſtantias exhaurit aĩias deuoꝛat pꝛopter qð ipſa mr
ecclia ex gẽtilitate cõgregata.⁊ iõ in chananea figura
ta pꝛopt᷑ magnitudinẽ fidei merito clamat Milerere

mei fili dauid. Filia mea malea demoniovexat᷑. Filia

eccleſie eſt qubet ꝑſona ſiue aĩa xpᷣiana quã ipᷣa gene
rat ꝑ aquã baptiſmi.ſed iſta filia vexat᷑ vt in plunbꝰ

a demonio qð ðꝛ mãmona qð interpᷣtat᷑ diuitie qrũ

illicite acqͥ ſitioni ſuꝑ oẽs attẽditvſurariꝰ.⁊ ideo ma⸗
levexat᷑. Et ꝙ malevexet᷑ oñt pp.in pᷣdictoverſu. Ue⸗

xatur enĩ maleꝛ valde male.tripliciter. Pꝛimo ꝓpter

cõtinuatõem ꝑiculoſiſſimã que notat᷑ ibi Nõ defecit

Scõðo pꝛopter extẽſionẽ copioſiſſimã que ſignat᷑ ibi.

de plateis eiꝰ. Tertio pꝛopter palliatõem ſeu excuſa
tionẽ fraudulentã, ibivſura⁊ dolus.

Et ab illovltimo incho .I.

ando dico ꝙ invſuranio eſt palliatio⁊ excuſatio ſuivi
cij multũ fraudulẽtiſſima⁊ hinc ſequit᷑ magna ⁊ ma
la vexatio demonis in eo.Quid eĩ peius ⁊ dãnabiliꝰ
bt eſſe in hoĩe q; excuſare flagiciũ ſuũ. Ad qð ondẽ
dum pᷣmi parẽtes pꝰexcuſatoem ſui heti imediate ðᷣ
ꝑadiſo fuerũt expulſi. Sʒ ꝓuideamꝰpꝛio qͥd ſitvſu⸗
ra.⁊ exinde quõ ſit falſa ⁊ fraudulẽta excuſatio eius.
Vſura ſᷣm Boff.eſt quicqͥd ſoꝛti accedu pᷣcedẽte in⸗
tentõe vel pacto.Uel ſᷣm alios⁊ clariꝰ. Vſura eſt lu⸗
crũ ex mutuo pꝛincipalr intentũ.vt ſi mutuo tibi cẽ⸗
tum floꝛenos hac pꝛincipalr intentõevt aliqͥd plꝰvl/
tra centũ recipiã.vł ſi mutuo tibi certas mẽſuras fru
mẽti vini⁊ olei ⁊ hmõi q vſu ↄſumunt᷑ ⁊ plus ex hoc
exqͥro qᷓ; im capitale in valoꝛevſurã ↄmitto.vt dicit᷑
xiiij.q:iijivſura eſt. Diffinitõem pꝛedictã habes de/⸗
claratã in.c.ſe.S.ij.Et pꝛimã quidẽ fraudẽ ⁊ dolũ cõ
mittitvſu rariꝰquãdo ex mutuata pecunia nõ querit
plus in pecunia nũerata ſuo capitali ſed in aliqͥ alio
vt frumẽto.vino fructu domus vel agri ſeruitio aliq́
ſeu oꝑis qð vtiq;vſura eſt. Uñ amb.Eſcavſura eſt⁊
veſtis vſura ẽ ⁊ quicqͥd ſoꝛti accedit vſura eſt.⁊ quod
velis ei nomẽ imponas vſurs eſt. xiiij.q.iij.pleriq;.
Oõ intelligit᷑ in mutuo cũ.ſ.plus recipit᷑ vł ſperatur
qᷓ; qðᷣ mutuatũ eſt in valoꝛe.⁊ ponit ibi Ambᷣ.plura
exẽpla oſtendẽs ibi fraudẽ cõmitti.⁊ ſicvſura⁊ dolꝰ.
id eſt fraus ſimul ſunt. Ercũ vſura cõtrahatin mu⸗
tuo ne detegant᷑ ipſivſurarij de ſua pꝛauitate vtũtur
fraude multiplici eã exercẽtes ↄtractibo emptõis. vẽ

ditionis.pignoꝛatõis.depoſitõis.ſed ĩ his quoq; re

ꝑitur vſura ex fraude.qꝛ⁊ mutuũ implicite.vt decla
rabit᷑ in.Sv.⁊ ſic cũvſure nõ deſicit dolus.ſed quod
peius eſtvolũt vſurarij excuſare facinus ſuũ⁊ defen⸗
dere tali rõne.Oẽ pctm̃ eſt ↄ aliquã legẽ.ſedvſura ñ
eſt ʒ aliquã legẽ nec diuinalẽ nec internalẽ ſiue natu
ralẽ nec humanalẽ.qnimo oẽs iſte eã ꝑmittunt.⁊ ſic
apparet nõ eſſe pctm̃. Mã in lege diuinali que habe
tur in ſacra pagina dicit dñs. Feneraben gẽtibo mł
tis. fenꝰ aũt vocat᷑vſura. Itẽ Deu.iij.dicit idẽ domi

nꝰ.Nõ feneraberis frĩ tuo ſed alieno Ex q̃ autoꝛitate

videt᷑ ꝙ etſi nõ fnbo ſaltẽ alienigenis extraneis poſſit

—

fenerari⁊ꝛ infidelibd. Quantũ ad lege naturalẽ hʒ
regulã fundatã in rõe naturali ꝙ nullꝰdʒ cũ dãno al
terius vel iactura locupletari.in.vi.de re.iu.cũ 8̊ͤ di.
vſurariꝰ.ſeruiã pꝛoximo in mutuãdo.nonne⁊ ro dis
ctatvt⁊ ipſe debeat ſeruire mihi,etſi cũ mea pecunia
Petrus negociãdo lucrat᷑ ipſe ad ratiõeʒ. xv.vel.xx.ꝓ
centenario.nõne⁊ rõ dictatvt ſim ꝑticeps lucri eiꝰet
mihi ſaltẽ.x.vel.viij.cõcedatelã alias locu pletabit᷑

ipſe ⁊ c meo dano.qꝛ cũ ipſa pecunia potuiſſem et

ego lucrarl. Leges q́ͥʒ ciuiles qᷓ hũane dicũtur.qꝛ
ab hoibo inuẽte iuſte ſunt. Juxta ulo ꝓuer.viij. Per
me.lſ.ſapĩam reges regnãt⁊ legũ cõditoꝛes iuſta de⸗
cernũt. He aũt leges ↄcedũt aliq̃s vſuras pᷣcipue,. vt
L.de vſuris.eos.Et ſic ex oĩ legevidet᷑ vſura ↄceſſa
vñ nec pctm̃.Sed reivenitas eſt m determinatõem
do./ ꝓvſura ꝓpꝛie ſumptavt diffinitũ eſt ſemꝑ eſt pec

catüũ ⁊ moꝛtale ⁊ valde graue.Uñ⁊ Amb. dicit. Si

qs vſurã accipit.rapinã facit.vita nõviuit.ſ. gra ĩ li.
de bono moꝛtis.⁊ tranſſumptiue.xiiij.q.iiijſi quis
vſurã.Ex hoc qꝛ ipſa vſura eſt oĩ lege ꝓhibita.ſ.na⸗
turali.diuinali.⁊ hũanali. Et ad rões inductas ꝓ
vſurario hoc declarãdo ad ſingulas rñdebit᷑. Et pꝛi
mo qͥdem eſt ↄ legẽ naturalẽ.⁊ hoc triplici ratione
Pꝛimo rõe inadequatõis. Scõðo roe appꝛopꝛiatõ

nis.· Tertio rõnefructificatõis. Quantũ ad ppᷣᷣ

mã rõeʒ claꝝ eſt ꝓ illð qð eſt ↄtra iuſticiã qᷓ in equa⸗
litate ↄſiſtit eſt legẽ naturalẽ ſed vſura eſt 2 eq̃litatẽ
iuſticie ex eovidelʒ qꝛvendit id qð nõ ẽ.ſᷣm be.Tho.

ij. ij. ꝗ. lxxviij. Pꝛo cuiꝰ declaratõe ſciendũ ſ̃ᷣm eundẽ

ꝙ rerũ que invſum nrmveniũt.qdã ſunt quaꝝ vſus

eſt ipſaꝝ ↄſumptiovt frumentũ.vinũ ⁊ oleũ ⁊ hmõi⸗

quibo hõ nõvtit᷑ niſi comedẽdovel bibẽdo ⁊ ſic ex to⸗
to cõſumendo.Alie res ſunt quaꝝvſus etſi nõ ſit ip
ſaꝝ cõſumptio in ſe.eſt iñ eaꝝ diſtractõ. vt pecunia
nũerata q̃ pꝛincipałr eſt iuuẽta ad cõmutatiões faciẽ
das.vt dicit phũs in pꝛimo politice. ⁊ ſicvtendo di⸗
ſtrahit cũ in cõmutatoes expendit᷑ Sũtꝛ alie res q̃⸗

rumvſus nõ eſt ipſaꝝ cõſumptio vel diſtractõ ſic do

mꝰ ager. iumentũ.vaſa aurea ⁊ argẽtea⁊ hmõi.vſus
eni domꝰeſt inhabitatio nõ cõſumptio. ſic cultꝰagn

eſt cultiuario ad fructiſicãdum nõ diſſipatio.⁊ ſic de
alijs hmõi Etex iſto tertio genere reꝝvſus ipſiꝰrei ſe

—

oꝛſum pᷣt cõputari ab ipſa re⁊vnũ cocedi ſine altero
Poteſt enĩ alicui tradi dominiũ domꝰ vel agnvł ſᷣui
vel iumẽti retẽto ſibivſuvel fructu ipſiꝰad vitã vład
aliqð tꝑs.vt fit aliqñ in donatõibo.⁊ ecõuerſo pᷣtcõ⸗
cedivſus taliũ reꝝ retẽto ſibi dñiovt fitĩ locatõe agni
vineeꝛ ↄductõe domꝰ⁊ hmõi.Etiõ in hmõi licite re
cipit᷑ certũ pᷣciũ ſeu lucꝝ ꝓvſu dato ipſiꝰ rei retẽto ſi⸗
bi dñio. ⁊ inde ad certũ tꝑs rehabita ex integro ipſa
re.Sʒ in rebo pꝛimi⁊ ſcði generis qꝝ:i.vſus eſt ipᷣa⸗
rũ cõſumptiovel diſtractio ñ pᷣt ↄputani ſeoꝛſuʒvſus
taliũ reꝝ ab ipſ rebo qꝛ inſeꝑabilł eſt.⁊ cuicũq; ↄcedi
tur vſus taliũ reꝝ ex hipſo ↄcedit᷑t res.⁊ pꝛopt᷑ h in

talibo ꝑmutuũ trãſfert᷑ dñiuʒ Sicut ̊ ſiqͥs ſeoꝛſuʒvel

letvẽderevinũ⁊ ſeoꝛſuʒ vſum vinivẽderet eãdẽ rẽ bis.

vñ⁊ vẽderet id qð nõ ẽ pꝛopt᷑ qd maifeſte ) eqlitratẽ

iuſticie eſt.ſiłi rõe qͥ mutuat triticũ vinũ⁊ oleũ⁊ hmõi
vel pecuniã numeratã.⁊vltra ſuũ capitale mutuatũ
aliqd exigit vel pꝛincipałr intẽdit hr̃e qð pᷣcio poteſt

—

maluſt

Ftina
o feo
nucua
atie

gillnd
biobel
chnias
acme
dürte
göͤckt
oin
nia en⸗
inguc
en
hlc
göck⸗
gaec
ſteti
dilrt
fucnie
ſeno ge
Tone
fucü
genenat
atq; mi
ctu. ci
tur ye
ficare 1
faclatre
pbümng
OM

arord

ſntige

iſina⸗

ſeneute
gedede
Mirdti
Giart
ſeuoi⸗
DuimüdS
guns ſa
neuſges
obenef
ſtumunn
Meberf
aſma
Meſinn
2aligt
rekſen
glic
Prei.
qeapi
ſua becu
palfp 2
ytpar
hunnnn

Etdſiun

i
u
hbit
na
1e
he

de

a☛ — — =—

us
in
n
G
nne
wod
lad
eqne⸗
linti
Tbo⸗
ntundi
an s
hr
zeatd⸗
nöͤſrß
nant
s ſact⸗
nodi⸗
enesq/
ſedo
us
a
vaſcde
ioſan
ſneals
iſ
ö
toel
iluire
inipſß

—RZ
cs
poy⸗ hn

,AGint⸗

t hOH

extimari.ↄtra equalitatẽ iuſticie agit.qꝛ petit ſibi du
as recõpenſatões ſieri.vnã:ſ.reſtitutiõem equalẽ rei
mutuate. all verovt pꝛeciũvſus qð ðꝛvſura⁊ ſic pec
catũ eſt vtpote cõtra ratiõem ſeu legem naturalẽ con

tra iuſticia. Quantũ ad ſecunda ratiõem clarũ eſt
cillud qð gratis natura dat pꝛopꝛiũ alicui nõ dʒ ſi⸗
bi ab altero vendi.ſed natura dat ei cui mutuat᷑ pe⸗
cunia aliquã induſtriã vt pꝛopꝛiã.⁊ hanc induſtriaʒ
⁊actus pꝛopꝛios ipſiꝰrecipientis mutuũ ſibi vendit
dũ vltra capitale mutuatũ plus exigit ipſe mutuas

gqo eſt iniuſtũ⁊ ↄtra natur appꝛopꝛiatiõis q dedit
viro induſtriã ꝙ pꝛopꝛia induſtria ſibüipſi ꝓſit Pecu
nia enĩ inq;tũ pꝛeciũ venaliũ nullũ cõfert lucꝝ niſi ꝑ

induſtriã vtẽtis.vendere ergovtilitatẽ pꝛouenientem
ex pecunia ꝑ mercatiuã induſtriã ei cui mutuata eſt
nihil eſt aliud q; vendere ſibi induſtriã ⁊ actus ſuos
qð eſt ↄtra naturã ſiue legẽ naturalẽ. ⁊ bec eſt rõ ſco
ti ſuꝑ.iiij. ſentẽtiaꝝ. di. lxx viij. Uidet᷑ etiã tꝑs iullivxẽ/
dere cui mutuauit illð.ſ.quo pecuniã ſuã detinʒ qð
eſt etiã Z naturã.cũ nõ magis ſibi ſi it appꝛopꝛiatũ il⸗
lud tꝑs q; illi qͥ recipit mutuũ.Et hec eſt rõ Criſoſt.

di. lxxxviij eijciens. Quantü ad tertiã rõnem ſcilʒ

— 2

fructificatõis patet ꝙ ꝑvſurã fitvt res mutuata q ex

ſe nõ generat fructũ.pariat lucꝝ qð eſt ↄtra natura.
NHon enĩ alið videt᷑ eſſe lucrũ qᷓ; fructꝰipſiꝰ rei ſeu per
fructũ ipſius aliqͥd acqͥᷣſitũ. Naturale eſt enĩ ꝙ res qᷓ
generat fructũ ſemꝑ creſcat invaloꝛe cũ ipſo fructu.
atq; maioꝛ eſt cũ ẽ ſub fructu q; cũ ꝑmanet ſine fru⸗
ctu. cũ igivſura res hñtes determinatũ valoꝛẽ a na⸗
tura vel arte qᷓ in eo excreſcere nõ pñt ⁊ꝑ ↄñs fructi⸗
ficare nõ poſſunt faciat excreſcere in valoꝛe. ſequit᷑ ꝙ

faciat rem nõ generantẽ fructũ parere lucꝝ. Unð ſᷣm

phũm pꝛumo polit.vſura ðꝛ a hatos qð eſt partus.
qꝛ ↄ naturã rei mutabilis vult vſurarius ꝙ pecunia
pariat. qð miraculoſum videt᷑ſed diabolicũ ẽ Et hãc
rõem tãgerevidet᷑ Amb.di. Interdũ exiaʒ vlure arte

neqſſima ex ipſo auro aurũ naſcit᷑ di xl vij.ſic. Ad

rõem autẽvſurarij rũdet᷑. Nã cũ dic,. ꝙ ſicut rõ dictat

wipſe debear ꝓximũ ſubleuareꝛ ſubuenire ei permu

tuuũ vel alios modos cũ pᷣt. ita etiã dictat rõ natural
ꝙ ipſe cui mutuauit debeat eũ adiuuare et eẽ gratꝰ ex
ſeruitio impẽſo dando ei alid de ſuo lucro. Rũ. ꝗ
pꝛimũ dictat rõ. ſ mutuer pꝛoxio indigeti ſi pt. ſed
gratis ſine ſpe lucri.ſcõᷣm etiã dictat rõ.ſ. ꝙ ſu gratꝰ
recipiẽs mutuũ erga mutuantẽ.puta in recognoſcen
do beneficiũ. ⁊ cũ pᷣt eũ adiuuare qñ indigetvłviceũ

ſa remutuãdo ſibi vei ꝑ alia obſeàa. ſed gratis nõ ex

„

pactõe:lã etſi et teneat᷑ ad antidota naturałr.i.recõ
penſandũ beneficiũ hoc eſt ex debito honeſtatis non

neceſſitatis.ſ.q̃ poſſet cogiĩ iudicio.Et ideo ſᷣm tho.

2 alios ſi qͥ mutuaret alicui cũ hoc pacto ei tene⸗

ret᷑ emutuare vſurã cõmitteret.qꝛvltra capitale ſuũ

aliqd exigit ꝙ pᷣt pꝛecõ extimari illa ſcʒ obligatio ꝗ.ſ.

pht eũ ↄuenire in iudico. Ad aliã roem cu.ſ. dic· ꝙ

qà recipit mutuũ ab eo locupletat᷑ cum dãno ſuo ⁊ de
ſua pecunia. Rñ.ꝙ locupletat᷑ ſeu lucrat᷑ ille pꝛinci⸗

palr ꝑ induſtriã ſuam.quia pecunia ex ſe nihil lucra

tur vt patet tenendo in capſa.pecunia etiã illa nõ eſt
mutuantis ſed eiꝰq accepit mutuũ.qꝛ in eũ trãſlatũ
eſt dñium.eiſi perijt vel ꝑdit in negociãdo vel aliud

agendo parit piculo ſuo nõ mutuãtis. Damnũ aũt

nõ ſuſtinet niſi qꝛ ceſſat ex hot ſibi lucꝝ. ſed idẽ dam

nũ habuiſſet ſi pecuniã in archa ſeruaſſet.qꝛ ibi non

fructiſicat Et ſi cũ ea negociatus fuiſſet potuiſſʒ amit
tere ſicut? lucrari. ſubſtabat enĩ tunc periculovbi in

mutuo non ſubſtat.verũ ſi ex carentia pecunie mu⸗
tuate paſſus fuiſſet damnũ.puta cũ opoꝛtuiſſet euʒ

accipe ad vſurã velvẽdere res ſuas minus iuſto pꝛe/
cio vel aliquo ſimili.tũc mutuãs deberet ei ſatiſtace⸗
de dãno ei ſecuto pꝛopter mutuũ etiãſi nõ feciſſet pa⸗

ctum de hoc ſᷣm conſciam.non aũt de induſtria ſua

lucrũ factum tenet᷑ cõicare:ceſſante dino. Secũdo

vſura eſt ↄtra legeni dimnalẽ.et hoc patet ex triplici

ſcriptura que ↄplectitlegem diuinale.ſ moſaica.pꝛo

pherica ⁊ euangelica. In euagelio dicitveritas ipa qᷓ

— „ „ — —

mẽtiri nõ p̃ᷣt. Date mutuũ nihil inde ſperãtes.Luẽ.
vinihil. ſ. qd pcio poſſit extimari vltra ſuã ſoꝛtẽ. naʒ
beniuolentiã⁊ amicitiã licet ſperare qᷓ nõ cadũᷣt ſub
pꝛecio. Quod verbũ eſt pceptoꝝ q;tum.ſcʒ ad hoc ꝙ
nõ ſperet᷑ ſeu expectetur lucrũ pꝛopter mutuũ. quia
ibi eſſet vſura vndeꝛ motale. Quod aperte declarat
Auguſt. ſuꝑ ps. dicẽs. Si feneraueris id eſt ſi mu⸗

„

tuũ dederis pecuniã tuam a quo plus qᷓ; dediſtiex⸗

pectes acciꝑe non ſolũ pecunia ſed quicdd allud ſue

R———

triticũ ſiuevinũ⁊ hmõi.feneratoꝛ es.i.vſurarius⁊ in
hoc nõ laudãdus ſed impꝛobãdus.xiiij:q.iij.c. ſi fe⸗

neraueris. In ꝓphetis quoq; phibet᷑ ipſavſura Uñ

2 p. deſcribẽs conditões neceſſarias ad redeſceduz
in mõte dei.ſ. ſuꝑne patrie hãcvnãꝗ ponit inter cekas

Qui pecuniã ſuã non dedit ad vſurã. Qui ꝗ̊ dat ad
vſurã nunq; aſcẽdet ad monte ðᷣine glie niſi penitue

rit plene. Et neemie.v. Increpaur inqt optimates et

„ *

mgrãtꝰ.⁊ dixit eis.vſuras ne exigatis ⁊c. Et ezechiel
xviij. ine ſcelera digna moꝛte etna ponit vſur dicẽs·
Qui ad vſurã nõ cõmodauerit.i.ampliꝰ qͥcq; nõ ac⸗
cepit. Vbi ðtMiero. Putãt dã tm vſuras eſſe in pe
cunia qð pꝛouidẽs ſcriprura diuina ois rei aufert ſu

72-

pabundtiã vt plus nõ ecipias ; dediſtt. riiij. g.

iij.c. putãt Et ꝓuer.xxviij. OQui cõgregat diuitias ð
vſuris ⁊ fenoꝛe liberalixc. In lege moſaica q;tũ ad ꝑ

.tẽ moꝛalẽ. q ad hec obligat. videt᷑ Leui:xxv. Neacci

pias a frẽ tuovſurã nec pl?q; dediſtie loĩe ſñs intel
ligit qlibʒ primꝰ⁊ rõeoꝝgis qvna ẽ.ſ.a voꝛ roe finis
q vnꝰ eſt.ſ.dcꝰ. Ad roem aũt vſurarij rũdet᷑ cũ.ſ.

dicebat g in lege pmittebat vſura. qꝛ ülla fuit cõpati
ua ꝑmiſſio qᷓ ꝑmittit᷑ minꝰmalũ ne ſeqtur maſusꝑ

mittit᷑ ãt nõ ꝙ cõcedat᷑vt licitũ.ſed qꝛ nõ punit᷑ pena
tpꝑali ſed bñ punit᷑ pena et᷑na. Permiſſum g fuit iu⸗
deis vt auaris vſura exercere erga alienigenas ne cru
geles exiſtẽtes a fubo exigerẽt eos ↄſumedo Aliã rõʒ
hẽs ĩfra ĩ. Selij. ciſe. Ad illã aliã autoꝛitatẽ inductã
feneraber; gẽtibo młc ⁊c. Rñ.ſᷣm tho.vbi v. ibi lar
eſumit᷑ fenꝰp mutuo tm̃ non ꝓ mutuo advſurã.Et
vult dicere de ſi ppls Fuaret legẽ erit ua abũdãſꝙ
potert alijs mutuare? ñ indigebũt mutuũ accipe
Tertõvſura ẽ ↄ legẽ hũanalẽ. Suꝑ oẽs bũanos le⸗
es ẽ ius canonicũ qð rſultat ex decretꝭ ⁊ decretalibo

2 ſcõꝝ autoꝛitatibo doc. ex capᷣ.nãq; x. cilij cartag.

„

qð ĩcipit Seditõnarios phibẽt vſurari ad clericatũ

ꝓmouen di xlvir ullꝰat phibet᷑ s pmotiõe niſi pꝛo

moꝛtalivł pꝛo irregularitate. vt.xiiij.qiij.⁊.qiiiij.in

pluribo. c. ⁊ extra devſuris.ꝑ totũ.pᷣcipue,.c:qꝛ in oĩ⸗

bꝰ. hoc pꝛohibet᷑ vbi excõicant᷑ publicivſurarij.quo

ad ſacramẽta ꝑcipienda⁊ quo oblationes altaris⁊ q
ad ſepulturã eccleſiaſticã.his om̃ibo pꝛiuant᷑ niſi re⸗

ſtituant.in.vi.li.devſuris.vſuraꝝ.Pꝛiuant᷑ cõfectõe
teſtamẽtoꝝ ⁊ alijs multipliciter niſi faciant cautionẽ
De his omnibꝰplene habes infra in diuerſis. . við
ibi.Et de excõicatõe quã incurrũt ſepelientes eos ſcʒ
publicevſurarios niſi fecerintcautiõem.habes infra
in.iiij. ꝑte.ti i.ca. Auguſt.etiã di. An crudelioꝛ eſt qͥ
ſubtrahit aliquid vel eripit diuiti qᷓ; qͥ trucidat inopẽ
fenoꝛe.xiiij.q.iiij.quid dicã Et ambꝛo. Sine ferro di
micat qvſuras flagitat.iiij.qiiij.c.ab illo.Et leo pa
pa. Sicut nõ ſuo noĩe ita nec alieno licet fenus exer⸗
cere. penus hoc ſolũ exercere debemꝰvt quod hic mi
ſericoꝛditer tribuimus.a dño qͥ multipłrꝛ in ꝑpertuũ
menſurã tribuit reciꝑe valeamus.di.xlvi.ſicut.Et ð
hac vſura ſpũali⁊ licita dicit Salomõ.Feneratoꝛ do
mino qͥ miſeret᷑ pꝛoximo qꝛ centũ pꝛovno accipietis.
id eſt ſpũalia q̃ excedũt in centuplo vnũ. ⁊ vitã et᷑nã
poſſidebitis.in euangelio Math. xix. Ad ratõem

rentie dace⸗ dñoꝝ.⁊ platea f. ai noui ſunt nobiles qͥ
nolũt laboꝛare.⁊ ne pecunia eis deficiat paulatĩ con
ſumẽdo tradũt eam mercatoꝛivel trapeʒite intenden
tes pꝛincipalr aliqͥd annuatiĩ recipe ad diſcretõem eo

rũ.ſaluo tñ capitali.Et q;uis ipſi vocent hoc depoſi

tũ tñ clarevſura eſt. xuiij.q. iij.ſi feneraueris vt habes
ſupꝛa. Necvere depoſitũ eſt nec ſapit naturg eius Ip
ſi etiaꝛ alij plures qñq; mutuant pecunias diuenis
ꝑſonis accipiẽtes in pignus domũ vel agrũ vel vine
am ſub noiĩe ſecuritatis.ſed fructũ ſeu renm dicti pi
gnoꝛis interivolũt hr̃e quouſq;reſtituateis pecunia
nõ cõputando in ſoꝛteꝛ vſura eſt. devſuris.c.i.Excu

ſatur tñ in hoc caſu a viciovſure gener qui cũ ſuſtine

at onera mrimonij⁊ nõdũ habuit dotes recipit a ſo⸗
cero vel alijs dotãtibo mulierẽ poſſeſſionẽ aliquã in
pignꝰquouſq; recipiat dotes hic licite facit fructꝰ illi
us pignoꝛis ſuos nec tenet᷑ cõputare in ſoꝛteʒ. vt de
vſuris.c.ſalubꝛiter. Campſoꝛes cãbia faciũt que

vocant᷑ caãbia ſiccavel ad libꝛas groſſoꝝvł ꝑvenetos

Sel qꝛ ibi eſt mutuũ expſſe qð eſt materia in ↄctu

