viliter. turpiter.illibaliter ⁊ violent᷑ Pꝛio

Ethoc ſiue

ſumat᷑tmpietas ꝓ infidelitate ſjm ꝙ pietas ei 4

ria ðꝛ cultdei.ſiue ſumat᷑ pꝛo crudelitate ᷣm qð
pietas ðꝛ miſcðia.ſlã ⁊ auaricia ðꝛ idoloꝝ fui⸗
tus ab apoſt.ad Ephe.v.qꝛ ſollicitudinẽ quã dz

deo exhibere nümo apponit. ⁊ auarꝰ ẽ crudeliſſi 10

mus.et ad pauꝑes ⁊ ſibi ⁊ ſuis in ncẽrijs. Et mi
ſit maſſam plubi in os eiuo. Maſſa plumbi eſt
pondꝰpcti. qð obſtruit ita os eius.ſ.auariciam
ſectantis vt nec dũm laudare valcat nec confite⸗
ri peccata ſua.Nullũ eni peccatũ ita retrahit ho⸗
minẽ a cõfeſſione ſicut auaricia qꝛ nouit auarus
qꝙ abſolui nõ poteſt niſi rſtituat alienũ ⁊ in futu
rum abſtincat ab illicitis lucrisqð neceſſariũ eſt

yt dicit de peni. di. v.negociũ ⁊.c.falſas Et leua⸗

ui oculos meos ⁊vidi Et ecce due mulieres egre
dientes. In his duabo mulieribus duo pꝛincipa
lia vicia accipimus. ſuperbiam videlicet 2 ina⸗/
nem gloꝛiam que impietati ſine dubio cõiuncta
ſunt.Nã ⁊ vᷣmis diuitũ ſuꝑbia.vt diẽ aug. Et cõ
muniter diuites ſũt auari.Et ſᷣm pſal. In multi
tudine diuitiaruʒ ſuaꝝ gloꝛiant᷑. Et ſpũs erat in
glis eaꝝ. Ale aũt harũ mulierũ ſunt actiões ꝓce
dẽtes ex ipᷣis vicijs ſuꝑbia.ſ ⁊ inani glia. Spũs
aũt dicit᷑ eſſe in ipis alis qꝛ ꝑ actiões hoꝝ vitioꝝ
ſathane voluntati deſeruiũt. De quo ſpũ loquit
Luce.xi. Cum immũdus ſea exierit ab homie
ambulat per loca arida ideſt deuotione pꝛiuata
Et habebant alas quaſi alas milui.Muluus in
ſidiari ſtudet ſꝑ nat᷑e pulloꝝ.qꝛ ſcʒ actões ꝓpueni
entes ex ſuꝑbia ⁊ inani glia diabolo ſũ t ſues. qꝛ
inſidiant᷑ ſemper vite ꝑuuloꝝ ſiue ſibi ſi⸗ iue alijs
ꝑuis ſenſu ⁊ intellectu quos fraudis decipiunt
Milui etiã vox eſt.meũ meum.ꝑ hoc deſignans
ꝙ auaricia ſuꝑbia⁊ inanis gloꝛia querunt ꝓpꝛiũ
cõmodum Et leuauerunt amphoꝛaʒ inter celuʒ
et terram. Superbia ⁊ inanis gloꝛia habent hoc
pꝛopꝛium vt eum quẽ fecerint in cogitatione ſua
euaneſcere ſupericeteros extollant.⁊ modo ꝑam
bitum rerum modo per deſiderium dignitatum
guem captum tenent quaſi in bonoꝛis altitudie
Aleuant. Qui aũt eſt inter celum et terram ⁊ ima
de erit et tamẽ ſuperioꝛa non attingit quia vide/⸗
licet ſuperbia ⁊ inanis gloꝛia mentẽè ꝑ auariciam
captam ita eleuant.vt quoſq; pximos deſpicien/⸗
tes quaſi deſerant ⁊ alta quaſi gloꝛiantes petant
Et tamen duʒ ſuperbiunt ciuibus ſuperioꝛibus
ideſt ndelis non iunguntur. Et cum interroga
ret pꝛopheta quo deferretmphoꝛa fuit reſpon/
ſum ei vt edificetur ei domus in terra Senaar.
Senaur interpꝛetatur fetoꝛ eoꝛum Sicut autez
bonus odoꝛ ſcʒ edificationis eſt in virtute.iuxta
illud apli. Chꝛiſti bonus odoꝛ ſumus deo Ita e
contrario ex vicio fetoꝛ.Quia ergo qðlibet malũ
perlauarici gignitur.ᷣm illud i.ad Thimo. vi.
Radix oim maloꝛũ eſt cupiditas dignum eſt vt
domus auaricie in fetoꝛe conſtruatur. Sciendũ
; ꝙ Senaar latiſſima vallis eſt in qua turris a
ſuperbientibꝰ edificari cepat.que linguarũ facta
diuerſitate deſtructa eſt que turris babylon di⸗

cca eſt er ipſa videlicet confuſione gentiũñ atqʒ lin

guarũ. Jbi ergo ampho:a auaricie ponitvbi Ba
bylon i. cõfuſio edifſcat᷑. qꝛ ꝑ auaricie impietatẽ

,
n

e

cerum eſt oia mald exurgere et demſ ad babylo
alẽ ſumme cofuſionis adducit.
ũ ſcõm per modũ pꝛeditionis.

Peſauriſat ⁊ ignoꝛat
ut ogregabit ea. po. xxxviij. Et qᷓntũ
malg ſecrur ex h̊ oũ dit Amb.dicens
Om̃s cubidi.oẽs auari. Gyeſi lepꝛã cũ diuitijs
ſuis poſſidẽt.⁊ mala q̃ᷓſita mercede nõ tã pr̃imo/

nij facultarẽ ; theſauꝝ criminũ ↄgregauer̃t eter

no ſupplicõ ⁊ bꝛeui fructu.i.q.i.cito tur . Et iõ
xpᷣs ſignãter admonuit dicẽs. Nolite cth eſauri⸗
ſare vob theſauros ſuꝑ frã ⁊c. Matb. vi. Notã/
dũ aũt ꝙ theſauriſare vł theſauros recõdere pᷣt
fieri triplici ex cã.vt ðꝛ in cõpendio theologic.li.
iij.c. xix. Pꝛĩo pᷣt quis theſauriſare exꝓuidentia
et ↄſideratõe nccitatis.et ſic ↄcedit᷑ ꝑentibo ſecls
ribo ob neceſſitatẽ filioꝝ educandoꝝm ⁊ finia⸗ cõ⸗
iugio tradendaꝝ nõ ditandaꝝ fuato mõꝛ ſtatu
ꝑſone. Uñn apłs. Debẽt vntes filijs theſauriſare
nõ filij pntib Scdo p̈t qs theſauriſare ex oſide
ratõe publice vtilitat.ſ. regni defendẽdi.cultꝰði
ampliãdi.⁊ ſic ẽt vt licitũ ↄcedit᷑ pncipib ſuatſ.
tñ debit circũſtãtijs vt.ſ.ꝑ bocñ dimittat᷑ ſubuẽ
tio extremaꝝ ncc̃itatũ occurrẽtiuʒ ſciunt Uñ
er dauid pᷣpauit ⁊ ſuauit magnũ theſ. anſalo⸗
moni ꝓ ↄſtructõe tẽpli vt ptʒ.iij. Re. Perſonis
aũt eccłiaſticñ lʒ intẽtiõe ᷣuãdi. Uñ amb.Auꝝ
hʒ eccia ñ vt fuet ſʒ vt eroget ⁊ det pauꝑibo. xij. q
ij. auꝝ. Tertio ex affectu auaricie. abſq; oi inten
tione puidẽdi ſue nccitati łaliene. Et h̊ mõ the⸗/

ſauriz are ⁊ ꝓhibitũ ⁊ moꝛtale.ad qð fac vbũ hie

„.

ronimi dicèt Accapiſſe pauꝑib⸗ erogandũ ⁊ egẽ
tibo plimis reuaſſe. aut timidũ ẽ aut cautũ aut
certe qð aꝑtiſſimi ẽ ſceleris oim pᷣdonũ viĩcit eu
piditatẽ.xij.q ijj. gria. Cõtra h pceptů fac̃ auarꝰ

ꝓut diẽ põ. th auriſat ⁊ ignoꝛat ⁊c.vbi oñditur

auari triplex malalconditio. Pꝛima inſatia⸗
bilis cuplttas. ar theſauriſat. Scoa culpabił
cecitas qꝛ ignoꝛat.Tertia mifabilis infelicitas
qꝛ cõgregabit ea. Pꝛimũ ptinet ad cupiditatẽ
affectus. ſcm ad cecitatẽ intellectꝰ. tertiũ ad fa
cultatẽ effectꝰ. et ſic totã eiꝰvitã contenat.

Pꝛima ergo pꝛauitas H. l.

ternon inextinguibik awpetit?. 2 10 diẽ. theſauri
ſat. i. gregare ñ ceſſat ꝓpt ſitim inextinguibilez
ſuã. generat eĩauaricia infinit ardoꝛẽ ⁊ inſatia
bilẽ litim. Uñ amb. di · xlvij. ſic hi. diẽ. Il ec finis
vnq; nec ſatietas aderit cupiditatib Et pᷣ tripli
ci rone. Pꝛimo rõe deſt iderij.ſcðo rõe modi.ttio

rõne termini. Quãtũ ad pmũ.q̃nto plus auarꝰ
bʒ tãto plꝰſiłia ↄcupiſcit· Un ꝓu er. xxx. J gnis.ſ.
auaricie nũq; diẽ ſufficit. Ignis ern extinguit ex
appoſitõe lignoꝛ ſiccoꝝ · ſzʒ auget. vñ vſ e. Creſcit
amoꝛ nümi. qtu ipſa pecũia creſcit. Itẽ. Nunq;
pecunia triſifatiat᷑ auarꝰ. Ratio hy ẽ. qꝛ potus
pecũie nõ ibi ponit᷑ vbi ẽ ſitis auari Uñ ſic vinũ
in dolio ñ ſedat coꝛꝑalẽ ſiti.ſic pecuiai burſa vel
archa ſitĩ mẽtſedare ñ pᷣt. qᷓnto g̊mag bec ↄcupi
ſcentia creſcit.tãto ẽt minꝰ hz qð ei ſufficere poſ⸗

ſit. tal ᷓ inſufficiẽtia reꝝ maioꝛẽ eſuriẽ ⁊ amoꝛẽ

appetimꝰ qᷓi infinitũ.q;t

reꝝ tꝑaliũ gignit. vñ ẽ ſilis dropico.qᷣ q̃nto pl⸗

bibit. tãto ampliꝰ ſitit. Sic auarꝰ q;to ainplius

lucrat᷑.tãto mag deſiderat lucrari Pꝛoinde ber᷑.
ait. Auarꝰterrena cſurit vt mẽdicꝰ. Scðo rõe
modi.Quãto eĩ mo dꝰ augẽdi pecũias ẽ facilioꝛ
certioꝛ atʒ ſecurioꝛ.⁊ lucꝝ maiꝰ.tãto inhiãti ad
incremẽtũ illiꝰdelectabilioꝛ ⁊ ſuauioꝛ fit.niſia
tali exceſſu mẽtis virtute hõ cohibeat᷑.ſʒ moduſ
ipᷣe augẽdi pecũias⁊ ſpãlrꝑ vſurã p ceter hʒ pᷣdi
ctas tres ↄditões.qꝛ facilioꝛ certioꝛ ⁊ ſecurioꝛ.
⁊ ꝑ ↄñs lucꝝy maius z.⁊ ꝓpłea ad affectũ ſuccen/⸗
dendũ ad cupiditatẽ efficaciſſime oꝑat. Hincec
cleſiaſt. xilij. nſatiabił oculꝰcupidi.Talis ſan⸗
lnge aſſimilari pᷣt q mẽbꝛo tumido delectabi
iter applicat᷑ ſanguinẽ infectũ inſatiabilr ſugit
Et dũ inf rmũ mẽbꝝ a putredie ſanat.ſebiipi ne
cem ſugẽdo ꝓcurat. Sic inſatiabił auarꝰ d ve⸗
nenoſs pecuniã ꝑ auariciã bibit inſatiabilẽ aliũ
infirmũ q̃i ſanat dũ ſanitate indigentẽ aliqndo

ſubleuat. ſz ipe ſeipm occidit ꝑpetm. Uñ ꝓueꝛb.
penulti. Due ſi ſanguiſuge q ſ ꝑ dicũt affer affer.

ſcʒ cupiditas? luxuria.Sepeqʒ ↄtingit qð dicit
Ecca.iiij. Unꝰ ẽ ⁊ ſcm ñ hʒ ñ flliũ ñ frẽʒ ⁊c̃.⁊ tñ
laboꝛare nõ ceſſat.nec tñ ſatiãt᷑ oculi eiꝰ diuitijs
⁊c. Tertio rõe termini.Scðm eĩ Ariſto.i.pol
licicoꝝ finis auari ẽ augmẽtatio pe cunie.Appe
titꝰãt finis ſᷣm eũñ eſt ifinitꝰ. ꝓpter qð btĩtudieʒ
magis poſſumꝰ cogita
re.⁊ qᷓ;to foꝛtiꝰ⁊ intẽtiu nos valemꝰ.Et hinc ẽ

.

ꝙ ſiẽipᷣe ait. Pecunie amatoꝛes totã ſuã ſubiaʒ

—

et induſtriã ⁊ potẽtiã oꝛdinãt ad pecunie lucrũ.

Pꝛeterea creatura rõnał ad imaginẽ dei fcã cre

aturjoĩbooccupari pᷣt. repleriãt oĩno nõ pᷣt.qꝛ ca
pacẽ dei quicqͥd minꝰẽ deo iplere nõ põt. Inſuꝑ
vllũ coꝛpꝰin ſpũali ↄtineri impoſſibileẽ.Nã ſiẽ
ſapia ñ p⸗t ĩpleri archa.ſic necpecunia põt ipleri
ania. Uñ berñ. Nõ plꝰſatiabit᷑ coꝛ hoĩs auro q;
coꝛpꝰ aura ⁊ auarꝰnõ iplebit᷑ pecunia. Eccs.v.
Hinc eĩ in figurã theſauri hierico ſuer̃t anathe⸗
matiʒati.Et qꝛ achoꝛ tulit aliqᷣd ex eis ʒ dñi mã
datũ lapidatꝰ fuit vt hẽ Joſue.xij.ad figurãduʒ
vt expõitvenerabil gtianꝰ.i.q.iiij.cccłia.ꝭ ſeqn.
ꝙ theſauri hꝰ moi nõ dñnt traſire in ſoꝛtẽ fideliũ
ideſt nõ dñt fideles theſauriʒare. Hierico ei int

5p̃tat᷑ũa.et ſiſſficat moʒ qͥ mutat᷑ vt lũa creſcẽdo

decreſcendo hoĩbo q̊ ad fnlt. raelite iterpᷣta
tur vidẽtes.⁊ ſignificãt fiᷣles.Achoꝛ ſignificat
auaꝝ qui contra volũtatẽ dei ↄgregat. ⁊ ipᷣe ſen
tentia dilapidat᷑ daãnatõis.Quidã auarꝰ cũ ꝓpo

ſniſſet implere archã ꝑ fas ⁊ nephas. deinde a la

boꝛe ceſſare cepit ꝑce viuere. deinde ad arche im
pletionẽ multiplici vicio.ſ. mẽ dacij ꝑiurij frau⸗
dis ⁊ hmõi laboꝛare,. Cũqʒ nõdũ archã impleſſz
timẽs diabolꝰ ne archa repleta amitteret eum.
ei taliĩ guttur cõſtrinxit ꝙ quicq; ñ potat deglu
tire.Deniqʒ allatꝭ varijs cibis cepit eger clama⸗
re dicens. Crucioꝛ crucioꝛ. heu moꝛioꝛ fame ſʒ
quia a diabolo ſtranguloꝛ.manducare ñ poſſuʒ.
Quo dicto cum diabolo ſpm̃ exalauitt.
½ = 3
HBecunda pꝛauitas eſt . II

W

cecitas mẽtis. ⁊ iõ dicit ignoꝛat. Ignoꝛãtia aũt

Citulus pꝛimus

—

eſt quedã cecitas mẽtis pᷣcipue circa ſalutifera.
lempe q̃nto mag coꝛꝑalis oculus ad ifima in⸗
clinat᷑ terreq; ppꝛioꝛ fit. tanto mag reſtringitur
coꝛpoꝛeus viſus.Et ecõtra ſi ad ſupioꝛa eleuat᷑.
Pꝛoinde ſi oculi vniꝰ homis cſſent in celo tota
terra qͥ nob taʒ ĩmẽſa visꝛ q̃i bꝛeuiſſimus pũ ctꝰ
appareret. Sic nẽpe coꝛde diuio amoꝛe ſuſpenſo
atz deo vlũcto terrẽa cũcta nihil eſſeviden? Sʒ
ab his qͥ ſpũales oculos ſtatuerũt declinare in

tetram mag extimant᷑.qꝛ ſpũali lumie pᷣuati ſũt

Unge de h ppha dauid ait i pſal.xlviij. Nõ vide:
bit interitũ cũ viderit ſapiẽtes moꝛiẽtes.ſił inſi
piens ⁊ ſtulius ꝑibũt.⁊ relinq̃nt aliẽis diuitias
ſuas ⁊ ſepulcrũ illoꝝ domꝰ eoꝝ in eternum. In
quibovᷣbis pppůᷣa tres cecitates oñdit ĩ tali hole.
Pꝛima dãnatiõis.ſcõᷣa derelictionis.tertia ha⸗
bitatiõis. Quantũ ad pᷣmã conſiderat auarꝰ
ꝙ ſiẽ ⁊ pauꝑes iuſti ſic ⁊ mali alij moꝛiũt᷑⁊ exce⸗
catus puluere terrenoꝝ aliam vitã nõ credit.ac
ꝑ hoc dãnatiõem ſuã nõ videt.Et q̃ntũ ad p̊ dicẽ
pſal.Nõ videbit ⁊c.ſcʒ oculo fidei interitũ ſuum
ſcʒ eternũ.Et cãm hꝰſubdit Cũ viderit ſapiẽtes
moꝛientes.i.vᷣtuoſos. Hinc eccẽs.ij.Oculi ſapiẽ
tis virtuoſi in capite eiꝰ.ſ.oculi mẽtales ſũt ele⸗
uati ⁊ locati in capite i.xpᷣo.ñ in his trãſitoꝛijs
Et ſequit᷑ ſtultꝰ.i:auarꝰ in tebr ambulat.i.ĩ ter
renis q tenebꝛoſa ſũt vt terra.Et ſubdit pẽ. Si
mul inſipiẽs ⁊ ſtultꝰpꝑibũt.Inſipiẽs qͥ futura nõ
intelligit nec credit.ſtultꝰ q negligit eã ſcire coꝛ⸗
poꝛe ⁊ aiaſil ꝑibũt tales auari. Scða ẽ cecitas
derelictiõis.qꝛ dereliquẽt alienis diuitias ſuas
nec eni ſecũ aſpoꝛtabũt teſte Job q.xxvij.ait.Di⸗
ues cũ doꝛmierit nihil ſecum affert. aperit ocu⸗
los ſuos ⁊ nihil inuenit. Ambꝛoſius.Non ſunt
homis bõa que ſecũ afferre nõ valʒ. Sepe q̃ʒ ad
lrãm ↄtingere ſolet ꝙ alienis diuitias ſuas relĩ⸗
quut. Unde ecẽs.vi.Eſt aliud malũ qð vidi ſub
ſole.⁊ qͥdẽ frequẽs apð hoĩes.vir cui dedit ðᷣs di
uitias.ſ.ꝑmiſſiue ⁊ ſubiam ⁊ honoꝛẽ ⁊c.que ſe⸗
quũt᷑ibi vide qꝛad ꝓpoſitũ. Inſuꝑ ⁊ ↄſanguinei
ſepe alieni ſt duʒ auari moꝛtẽ deſiderãt vt hẽant
illa bona.qð dñs inſinuare volẽs ait Math. x.
Inimici hoĩs domeſtici eiꝰ. Et vere inimici illi
ſunt cũ ſepe ↄtingat ꝙ filij ⁊ ceteri conſanguinei
ne auarꝰqui acqſiuit ꝑ furtũ rap uã ⁊ fraudes ⁊
vſuras ⁊ ludos ⁊ hmõi reſtituat aliẽa.malicia
aut violentia impediũt ne cõficianit teſtamenta
et cautiões.qð dei iuſto iudicio euenitvt nõ poſ
ſint cũ volunt qñ cũ poterãt noluerũt. Tertia
cecitas eſt habitatõis.qꝛ q̃ſi opinari tales vidẽt
in ſepulcris ſuis debeãt hĩtare ſꝑ.cũ.ſ.ita fau
ſtuoſe ea oꝛnant ⁊ in locis ſacris collocant illa.
Et de hoc ſubdit᷑. Sepulcra illoꝛum domꝰ eoꝝ
in eternũ. Pꝛoindead tales per Iſa.xxij. Quid
tu hic ſcʒ in eccleſia.aut quis hic. quia excidiſti
tibi ſepulcrũ. Excidiſti in excelſo memoꝛiale di⸗
ligent᷑in petra chꝛiſti tabnacłin. Ecce dñs aſpoꝛ
tari te faciat ſic aſpoꝛtat᷑ gallꝰgallinaciꝰ⁊c. Exẽ/
plũ in li.dyalł.de ſepulto in loco ſacro malo hoĩe
Itẽ in canõe Gꝛeg Quos pctã gquia depmũt ad
maioꝛẽ cumulũ danatõis potiꝰq; ad abſolutiõʒ
coꝝ coꝛꝑa in ecclłijs ponũ:᷑ in.c.cũ grauia.xiij.q.

inãdo ð hmõi ſepulta ppt fauſtũ mũdi.Cõ iter
accidit auaro qð ðꝛ Hiere.xxij. Sepulka alini ſe
peliet᷑. De aſino moꝛtuo tres ꝑtes fiũt.vna ꝑs ẽ
pellis.⁊ hecẽ eiꝰ q poſſidebat.⁊ ex ſᷣ coꝛio fit tym
panũ vñ hoies gaudent ⁊ tripudiãt ad ſonitũ eꝰ
Scõa ꝑs ſcʒ caro ẽ vermiũ.Tertia ſũt oſſa que
exponũt᷑ vẽtis frigoꝛibi ⁊ caloꝛiba diutura. Sic
de auaro fiũt tres ꝑtes. Nã tpalia q̃ ſunt vt pelk
remanẽt ſuis oſanguieis.vñ gaudẽt ⁊ tripudiãt
coꝛꝑalr. coꝛpꝰ vo efficit eſca vermiũ.aĩma cũ po
tentijs ſuis q ſunt vt oſſa pmanentia exponunt
frigoꝛi ⁊ caloꝛi inferni. Jur illð iob. xxuij.Trãſi⸗
bũt ab aquis niuiũ ad caloꝛẽ nimiuʒ. ita diuiti
illi q intendebat theſauriſare ſibi dicẽs. An ima
mea hẽs młta bõa poſita ĩ ãnos plimos. fuit di
ctũ. Stulte hac nocte aĩam tuã repetẽt a te.i.de
mões auferẽet.q aũt ꝑaſti cuiꝰerũt. Et addit do
minꝰieſus pꝰ iſtðᷣ exẽplũ dẽm. Sicẽ oĩs qui ſibi
theſauriſat.⁊ nõ ẽ in deũ diues Luexij. Legit in
cronica martiniana ꝙ quidã diuesdeditꝰ auari
cie einebat blada

4 Eth̊ ꝓpt᷑pᷣſumptõem miſſaʒ, ab eis ĩ vita oꝛ⸗

een tꝑe meſſiũ młta.ea ſᷣuãs vt ca⸗
riſtiã iduceret.ſʒ dei iuſto iudicio miᷣabiłlr moꝛ
tuꝰ ẽ Mã cũ cſſʒ in qͥdã poꝛtu ĩ ra ad iſta tractã
dũ ſubito mures innũeri de tra egrediẽtes coꝛaz
oĩbo aſcender̃t ſuꝑ coꝛpꝰeiꝰad rockengi eũ. ⁊ cuz
nõ poſſent eũ młti a muribo defẽdere poꝛtauer̃t
eũ in nauim. Sʒ de naui tot exier̃t ibi mures p
nec ibi potuer̃t defendere Sʒ demũ a muribo oc
ciſus⁊ coꝛroſus ẽ.ſic ipſe potiꝰ ꝑmittcbat blada

—

marceſcerere.⁊ a muribo ↄſũi q; gruo pᷣcio vẽdẽ

ertia pꝛauitas eſt ſer/GJ. III
uitus mianda Et iõ diẽ ps. cui ↄgregabit ea vw
ſit introgatiua locutio. qᷓi dicat. n ſibi.qꝛ omia

dimittet.ſʒ alijs qui male vtent᷑ eis.⁊ ꝓpt᷑quã cõ
gegatõem tradet᷑ in manꝰmonioꝝ.⁊ eis ſerui⸗
et in iferno. Et certe iſta ẽ miabilpuitꝰ 2 infeli⸗
itas. vt faciat ſe fuũ diuitiaꝝ ad ogregandum
vñn efficit᷑ fuus diaboli ad cruciãdũ. Auarꝰpuꝰẽ
diuitiaꝝ.qð manifeſte declara cꝓpheta dicens.
Doꝛmieĩr̃t ſomnũ ſuuʒ ⁊ nihil inue.oẽs vi.diui.
in mãib ſuis. Oꝛdo quidẽ ↄgruꝰ ẽ qñ diuicie ſt
Vroꝝ.nõ ãt qñ viri ſt diuitiaꝝ.quẽ oꝛdinẽ ꝑuer
tit auaricia vt viri diuitiaꝝ ſint ⁊ nõ ecõuerſo.
XTripler ei ſuile officiũ ſub dñio diuitiaꝝ aua
ri hñt. Primũ ẽ ad obediendũ qð ꝑtinet ad nũ⸗
mos multiplicãdũ. Scom ẽ ad cuſtodiẽdũ ꝙppꝑ
tinet ad cõfuandũ. Tertiũ ad Iſoꝛmandũ.qð ꝑ
cinet ad illos ad ↄfoꝛmandũ. Quãtũ ad pᷣmù
officiũ.ſ.ad obediẽdũ. Tanto nẽpe fragrãti deſi
derio atʒ voto tantaq; ſᷣuitute atʒ ſubiectõe coꝛ
dis or ⁊ oꝑis dedicatꝰ ẽ auarꝰ obedire nũmi ad
nũmos ſeu ad pecuniã multiplicãdũ qð ad pᷣce⸗/
ptũ eiꝰ cogitat impia ⁊ iniq̃. In coꝛde eni freqnt
verſant᷑ ſtudioſe SFitares ꝑate ad decipiendũ
circũueniẽdum.ſallendũ.Fabꝛicãtur cauillatio
nes in iuſticie.ſimulatões.calliditates. peruerſi
rates. malicie. pꝛoditiones et huiuſmodi.Ad
iuſſionem illius multiplicat auarus medacia.
periuria. ſophiſtica verba. frangit pꝛomiſſa et
cetera ſimilia pᷣcipiete illo abſtinet a delicat/ ci

ww we w ———

NJNdb N

1
4
7

9:

sä

7

. . -—

bis. a veſtibo pᷣcioſis.a ſolacijs.a quiete.⁊a ſomno
parat qʒ crudelitates. liuſticias.neqᷣtias.⁊ ſilia. In
ſuꝑ ad imꝑiũ eius exponit ſe laboꝛibo ⁊ erũnis. Iti

neribo ſepe. piculis fluminũ ꝑiculis latronũ ⁊c.infa

me ⁊ ſiti ⁊c̃.q noĩat aplus.ij.ad Coꝛixi.Sed aplłs
ppter deũ:auarus ꝓpter nummũ.⁊ qð eſt mirabili
us qꝛ nũmꝰ ꝑ obedientiã cogit aĩaʒ ſuã dare in ma⸗
nibus demonũ.qð ipᷣe facit libenter vt verificet᷑ illð
Eccẽs.x.Pecunie obediũt oĩa.ſ.locutões oꝑatiões ⁊
cogitatiões. Secundũ ſeruile officiũ eſt in cuſtodiẽ
do.que ſcʒ iam male acquiſita ſũt. Uñ ſuꝑ Luxvi:
Non poteſtis deo ſeruire ⁊ mmone. Glo. Seruit
diuitijs qͥ cuſtodit vt ſeruus. ̊ qui ſeruitutis excuſ
ſit iugũ.eas diſtribuit vt dñs. In hoc aũt maiſeſtiſ

ſimũ ſignũ eſt ꝙauarus non ſit dñs diuitiaruʒ.nec

poſſeſſoꝛ.ſed tantũmodo cuſtos.qꝛ de eis nõ põt fa
cere qͥcquid vult.etiã bonũ qð iudicateſſe faciendũ
Vñ Berñ. ſuꝑ Lanti.Quere a quouis eoꝝ qui lu
cnis tꝑalibo inhiant inſatiabili coꝛde. quid ſentiant
de illis q ſua vendẽres et pauꝑibo erogãtes. ee
celoꝝ ꝓ terrena ſba mercant᷑.· ſapiẽter ne agãt. Rñ⸗
debit ꝓculdubio ſapiẽter. Quere iteꝝ.Cur qð app
bat nõ facit. Non poſſũ inqͥt qꝛ dña auaricia nõ ꝑ⸗
mittit/Nõ eſt ̊ auarꝰdñs eoꝝ q hre videt᷑ niſi foꝛte
eo mõ loquẽdi q;̃ s dñs eſt cõpedũ qͥbo cõpeditus
tenet᷑ qͥ tñ potiilli dñant᷑ qᷓ ſeruiãt ei.⁊ dũ q̊dãmõ
videt᷑ cuſtodire eos cuſtodit᷑ ab eis. Sic auarus cũ
ipos denarios videt᷑ cuſtodire mãmone iuſſu in cu
ſtodia retinet᷑ ab eis.demũ in pũcto moꝛtis traden
dus in manꝰdemonũ. Tertiũ officiũ ſᷣuile ẽ ad cõ⸗
foꝛmãdũ.ſ.marſupio ſuo.ſiue in ꝓſperis. ſiue in ad
uſis. Hinc Berñ.loqͥtur auaro di.Nõfoꝛmaris bur
ſe tue tanq; puus dñno ſuo.dũ qñ ille neceſſario cõ⸗

gaudet illi gaudenti.ↄdolet dolẽti.Tu q creſcente

marſupio tuo.creſcis ꝑiter ⁊ aĩo.⁊ decreſcente ꝑiter

decreſcis. Mã ↄtraheris triſticia dũ illð euacuat᷑. et
ſolueris leticia aut inflaris ſuꝑbia cũ illud implet᷑.

Aueritur. Kü tem⸗/ A.II

paupes. ⁊aliqs theologus pᷣdi

poꝛefamis ſint mlci blogu
in qͥbo ſtudetvt poſſit pᷣdicare

catoꝛ hʒ płes libꝛos

ↄſulere.vtꝝ dẽat in hac neceſſitate.cũ ſcʒ ab alijs nñ

ſubuenit᷑ libꝛos ſuos vẽdere ⁊ pᷣciũ pauꝑibo eroga⸗
re.⁊ ↄſilia ⁊ pdicariões dimittere. Rñſio ᷣm Alex.
de ales. ſcðᷣa ꝑte ſũme.q.xliij. ſic.Lʒ enĩ pᷣdicare ex
genere ſuo ſit maiusbonũ q; dare elemoſinas. eo ꝙ
elemoſina ſpũalis ſit melioꝛ coʒpali.tñ ĩminete necel
ſitate meliꝰ eſt elemoſinã dare q; pdicare. Uñ ⁊ phi
loſpohꝰ diẽ ꝙ egẽti meliꝰ eſt ditarl.ic ſbueniri q;ᷓ phi

loſophari.Et h̊ duplici rõne ꝓbat᷑ Rꝛima qꝛ ſine li⸗

bꝛis vlł cũ paucis põt qͥs pᷣdicare. Scða q; pſuppo
ſito ꝙ ira ignar? eẽt ꝙ neſciret ſine libꝛis pᷣdicare. de⸗
beret ad tꝑs a pᷣdicatiõe abſtinerevt pauꝑibo ſubue

niret niſi ſciret ꝙ ppter defectuʒ pᷣdicatõis hoĩes irẽt
in ꝑ dtitiõeʒ. tũc enĩ in tali caſu dʒ libꝛos retinere etnõ
venid erecũ eũ moueret ʒelus aaꝝ ⁊ nõ cupiditas li

bꝛoꝝ.· Etintelligi᷑ p̊ de magnis neceſſitatibo.tüc en
habʒz locũ. Paſce ſame moꝛientẽ.ſi nõpauiſti occidi/⸗
ſti/ di/lxxxvi.⁊.c.nõ ſatis. Itẽ ſᷣm Alex. vbi.S.Quã
to auarus plus ſupflua ↄgregat tanto ply peccat q;ᷓ
minus ogegas: 1 P ti q; magis recegita vinute

ſiſtitin medio.tũ qꝛ plꝰdãnificat ꝓtimũtũ qꝛ ma
ioꝛ cupiditas eſt in eo⸗ èLÿM
¶Capitulum tertium permodum pᷣdicationis.

Nclina coꝛ meuz deus

in teſtimonia tua.lein affetũ diuinoꝝ eloqᷣ
oꝛũ q teſtificãtur de deo.⁊ nõ in auariciã.põ cxviij.
Auarus dicitqſi eris.i pecunie auidus.Aſſimila
autẽ ydropiſi q̃ facit hoĩeʒ ſitire.q quãto plus bibit
tanto plꝰ abũd atinoꝛdinato humoꝛe. Sic auarus
qᷓ;to plus habʒ tãto plus appetit hre. CIñ Aug. Fꝰ
deli totus mũdus diuitiaꝝ eſt infideli autẽ ena nec
obolus.xiiij.q.iiij. Quid dicãi.bono xpᷣiano q̃libʒ
ꝑs minima mði ii. reꝝ tꝑaliũ.eſt ſibi ad diuinas et
cõtentꝰſed inſideli.iiauaro qͥ dicit᷑ ydolatra.vñ ⁊ in⸗
fidelis ꝑ ſiłitudinẽ vt dictũ eſt ſi totũ mundũ habe⸗
ret nec obulũ ſibi videt᷑ hre. Cõiter aũt ytropiſis nõ
ſanat᷑ ⁊ pcipue in ſenibo ꝓpter defectũ caloꝛis natu⸗
ralis niſi miraculoſe. Uñ in euangelio ðꝛ de ydropi
co poſito añ xpᷣm ꝙ appᷣhenſũ ſanauit eũ. Lu. xiiij.
Benus enĩ hũanũ qð repit auaricie deditũ ꝑ maxi
me ſᷣm illud Hiere.vi.Oẽs auaricie ſtudẽt.ſanauit
exemplo duʒ pauꝑ vixit ⁊ graz attulit ⁊ doctrinꝗã mũ
do dicẽs. Lu.xij Attẽdite vobis.iicauete ab omni
auaricia ꝑ maxie. auaricia eſt pctm̃ graue ⁊ ꝑiculo⸗
ſum ad dimittendũ illa:qᷓ cõmitti᷑ in malis acqui⸗
rendo et pᷣcipue in caſibo in qͥbo oꝑtet facere reſtitu⸗
tionẽ qꝛ rari ad iſtã faciendã ſe diſponũt.Et de hac
Eʒechieł.xxij. ðꝛ Pꝛincipes eiꝰin medio eius q̃ſi lu⸗

pi rapiẽtes pᷣdã ad effundendũ ſãguinẽ ⁊ auare lu⸗

teria eſt moꝛtale ᷣm bea.tho.ſcðᷣa ſcᷣe.q:cxviij pti⸗
netenĩ iſtomõ ad auariciã iuiuſte ꝑ furtũ.rapinaʒ.
iuſmõi: acqrere q̃ de ſe ſũt moꝛtalia ⁊ nõ ſolũ oꝑe ſʒ
eria appetitu deliberato ſolũ. Et in hmõi ſigura de/
clarauit dñs qdaʒ aĩalia eſſe imũda nec die eis ve⸗
ſci.q ſignificãt rapias ⁊ miuſtas acqͥſitões.ſᷣm tho.
bus eſt infeſtus.⁊ ſignificat crudelitatẽ potentum ⁊
oppꝛimentiũ. Alietũ qͥ paſcit᷑ minutis auibo ⁊ ignat
moleſtos paupibo. )iluũ qͥ maxie inſidijs vtif. t
ſigt fraudulẽtos Ulturẽ àᷣ ſeqtur exercitũ erpectãs
còmedere cadauera moꝛtuoꝝ.⁊ ſignat eos qͥ moꝛte s9
⁊ ſeditiões haĩm affectãt vt ſcʒ inde acqͥrant. Stru⸗
tionẽ qᷓ cum ſit auis volare nõ põt.⁊ ſignat deo mili
tãtes ⁊ clericos ⁊ religioſos ſe negocijs ſecłlaribo im/
plicantes. Nicticoꝛacẽ q̃ eſt in nocte acuti viſus et
in die nõ videt.⁊ ſignat eos qͥ in tpalibo ſũt aſtuti e
in ſpualibo hehetes. Accipitrem qᷣ ſeruit hoĩbo nd
p̃dam.⁊ ſignat eos qͥ miſtrãt potẽtibo vel vſurarjs
ad pᷣdanduũ. Cignũ q eſt coloꝛis multũ candidi ee
longo collo qð habʒ ex ꝓfunditateaque vel terre ci
buz querit. ⁊ ſignat ypocritas qᷣ p iuſticie exterioꝛis
cãdoꝛẽ t᷑rena lucra querũt ⁊ dignitates ⁊ hmõi. Ho
cibo follicłos ĩ qbo pᷣmo cibũ poĩt. pꝰ hoꝛaʒ ĩ ventrẽ
mittit. ⁊ ſiqt eos qͥ ſũt nimis ſolliciti ad tpalia veſci

His pᷣfatis moꝛaliter eſt incoꝛpoꝛare ſibi tales mo⸗

res els vti ab nõ liq;. Iñ golus ad Mebꝛe. witio.
Sintmores inpvobis ſinegntartcia Noranqi Pef.

—

ſũi pꝛauſitates que reꝑiunt᷑ in auariccia.
Pꝛima eſt anguſtia coꝛdis.
Secunda eſt oppꝛobꝛium vite.
Tenia illaqueatio dyaboli.
Quarta cerntudo damnationis
OQuinta impenitens malum.
S exta hoꝛnibilitas moꝛtis
eſt anguſtia coꝛdis. In mira qdẽ angu oꝛ
anee enie lis vaniet,tij. Angulte mihi
ſũt vndiq;.Lnplicẽ anguſtiã doloꝛoſã experit aua⸗

rus miſer circa diuitias tꝑales. Pnimã in eas acqrẽ
do.Nam nocte ⁊ die qͥetẽ repire nõ põt Sero quidẽ

anteẽᷓ inqetã quietẽ doꝛmitãs ſumat ꝑgit reuidere

denanios ſuos. Illos nüerat remouet ſpeculat᷑ cõ

templat᷑ oſculat᷑ ⁊ amplexat᷑. ⁊ tanq; victiĩa ⁊ eĩc ſue
ege apponit coꝛdi. O q ſ pecularet᷑ clam geſtus

creto ſeruat.nõ abſq; admiratiõe repleret᷑ niu. De⸗

niq; poſt locatos denarios in loco tuto reliquã circũ
it domũ.ſcrutat᷑ minima.rimat᷑ cũcta.reuidetreliq̃ᷓ.

ↄſiderat cetera.⁊ nihil de tota ſuppellectil domꝰ ſue

inexaminatũ ⁊ indiſcuſſũ relinquu. Tandẽ doꝛmi⸗
tũ ꝑgens ſobꝛoo ſeu parco ſomno ullo q̊ͥ doꝛmit ſom⸗
niat ꝙ ↄcupiſcit vel timet. Nũc apparet er ſe repiſſe

theſaurũ magnũ.nũc maioꝛẽ ei fuiſſe ablatũ ⁊illo le

tat. iocũdat᷑.⁊ doꝛmiẽdo exultãdo nidet.ex alio triſta
tur ⁊ lamẽtat᷑. lacrimat᷑ ploꝛat.clamat ⁊ dolet ↄqueri
tur ⁊ ſuſpirat.⁊ vix abſq; ↄſili ſomno trãſit ſomnũ.
Qua lingua expmi poſſet qnta meſticia obruit. cuʒ
euigilãdo defraudatũ ſe repit de theſauro nũc in ſo
no tam certereꝑto.Pꝛoinde ↄtngit ei ſicut Eſai.xxix
ait. Sicut ſomniat eſunẽs ⁊ ↄmedit.cũ aũt fuit exꝑ
gefactꝰvacua eſt aĩo eius.⁊ ſicut ſomniat ſuiẽs ⁊ bi/⸗
bit ⁊ poſtq;ᷓ fuᷣit exꝑgefactꝰ laſſꝰ adhuc ſitit. ⁊ aĩa eiꝰ
ẽ vacua.ſic.ſ.otingit his auaris. Quis etiã depme
re poſſʒ leticiã coꝛdis eius cũ ↄperit exꝑgefaciꝰ nõ ex
titiſſe veꝝ ꝙ ablatus fuiſſet eitheſaurꝰ quẽadmodũ
ſomniauerat paulo añ. de die q̊ʒ etiã minoꝛẽ quietẽ
bʒ. Naʒ ſũmo mane domũ egrediẽs plateas et loca

publica viſitat aĩo inqᷣeto circũiens ⁊ querẽs quẽ de

noꝛet aĩa eſus.⁊ tanq; leo egreſſus de antro nõ reu⸗
tit᷑ donec appᷣhenſa fae cApꝑuulis catulis.i:natis
ſuis ferat.ſicut teſtat᷑ Eʒech.xxij. Leo fugiẽs capiẽſ⸗

qʒ pᷣdaʒ deuoꝛat aiam paupis. Pꝛimꝰauarus in mũ
do fuit reppus. Cayn qͥ ob auariciã obtulitdeo de

frugibo deſtructis ⁊ coꝛroſis nõ de bonis vt dicũt he

bꝛei. ⁊ ſõ nõ reſpexitdñs ad mũera ei.hic pᷣmus edi

ficauit ciuitatẽ vt.ſ. poſſet ↄgregare filijs ſuis ⁊ filij
oblata ab alijs retinere.ſed vagus ⁊ ꝓfugus exijta

facie dei. ⁊ emũ occiſus ⁊ deſpatus eſt. Sic auarꝰ

vagus ꝑ mũduʒ acqͥrendo aliqñ occidit᷑ ⁊ deſpatio
nẽ incurrit. Seb⸗⸗ qͥdeʒ a nguſtiã expit᷑ in diuitias
expendẽdo. Tanta enĩ miſena pᷣmit᷑tanta auanicia
atq; tenacitate ↄſtringit᷑ qñcũq; de ſua ſubſtãtia
diminui cernit oculũ ſibicecidiſſe videt᷑. ⁊ ꝓpter h qͥ
deʒ totã familiã ſuã in amaritudine ener. Babal.

ſime enĩ diſcutit ⁊ nüerat expenſas panis vini, olei.
carniũ ſalitarũ.ouoꝛũ.gallinaꝝ.⁊ quarũcũq; minu

taꝑp rex. fugit frenũ artiſſimũ expeſaꝝ. Etſi qdvltm

diminutũ in domo reꝑit defraudatũ ſe dicit. de gu⸗

loſitate ⁊ ebꝛietate ⁊ latrocinio oẽs de famula ſua mo
uet ad abſtinẽti parcãq; vitã boꝛtat eos. obſᷣuat?
nũerat comedẽtiũ bolos ⁊ potuũ vices ↄtinue.inte/

rim amaritudine vꝛit᷑ ⁊ꝛturbat᷑. Sepe ↄquent᷑ dicẽs

In domo hac nõ ſũt niſi latrones ⁊ lupi.ac lamẽta⸗

biluer ſepiꝰait. Uos rodiis mihioſſa. E bis ⁊ ſili-

bus clareſcere põt ꝙ nec ipᷣe in ꝓpꝛia domoaliqͥ tẽꝑe

N pacæẽ habʒ. nec familia ſua cũ eo qetem reꝑire põt vt
ſtia viuit coꝛ

venincet᷑ qd detalibo Eſai.xlviij.ca.ait. Nlon eſt pax
impijs di.dñs.Et ueꝝ ꝓuer.xv. Conturbat domũ

ſua qͥ ſectat᷑ auariciã Dilis eſt tal auarus cani qͥ cũ
paleas ſuꝑ qᷓs cubat ⁊ doꝛmit nec ipᷣe ꝰmedut necipᷣe

alijs ſinit aſpoꝛtare.imo ſiqͥͥs eas inde aſpoꝛtare vel

le ſe mõſtrat.ñ ceſſat latrare ⁊ qñq; moꝛdere Sicta

lis miſerabił hõ auarꝰnec vtit᷑ diuitijs qͥbo pᷣeſt, nec

alijs ſine latratu ⁊ moꝛſu canino ꝑmittit vti.Calis
O„29 ulare ger vtiq; nõ eſt aptus ad pᷣliũ tentationũ ↄtra inimicos
modos et actus ⁊ vᷣba ꝗ circa denarios ſolus in ſe,

ppli dei:i.demones qꝛ ſubito ꝓſterni? a dyabolo in
oĩavicia. Uñn Beda.Quẽcũq; arripuerit hũaua cu
piditas mox in oĩm ꝓſternit ima vicioꝝ.de pe.di.iiij
n hurꝰſigurã legi᷑ Judi.vij.ꝙ qͥ erãt cũ Bedeone

llaturi ↄna madiãitas illi qͥ de fluuio inclinati ſũü⸗s

pſerũt aquã manu pijciẽtes ad os illi fuer̃t electi ad
pliũ.qͥ o pſtrauerũt ſe totos mittẽtes os in fluuiũ
vt inepti fuerũt repudiati.ad ſigniſicandũ ꝙ uliqui
tm̃ neceſſaria accipiũt derebo trãſitoꝛijs qᷓ fuũt vt
aqua ſũtapti ad vincẽdũ diabolũ ⁊ vicia. Sed qͥ to
tałr ſe imergũt vt auari nõ ſũt apti advincẽdũ.Ter
tiã anguſtia tał expꝑit᷑ in diuitias amittẽdo. Que lin
gua dicere poſſet qnto doloꝛe toꝛquet᷑qᷓnta amanitu
dine cruciat᷑ qᷓntoq; meroꝛe afficiat᷑.qñ aliqd deſub
ſtãtia ſua caſu amittit᷑ ⁊ in mon piclitat ſeu pᷣda vel
furto ſeu alio mõ ſubripit᷑ ⁊ fraudat᷑. DPic eccs.v.ait
Eſt alia ĩfirmitas peſſima qᷓ; vidi ſub ſole diuitie cõ
gregate in malũ dñi ſui. pereũt enĩ in afflictiõe peſſi⸗
ma. Admirãda ꝗ̊ ſapĩa ſaluatoꝛis qͥ reſpiciẽs ꝙ cu⸗
piditatis via duceret ad hoſpiciũ ĩfernale ſi eiẽ dimit
teret aptã facilẽ ⁊ planã fecit ſicut agricola pꝛudẽs qͥ
viã ꝑ quã neminẽvult traſire foſſatis pᷣcidit ac palis

in terra ↄfxis applicats pũgẽtibo ſpinis illã obſtru
it atq; munit.Sic de ſapĩa in itinerediuitiaꝝ poſu⸗

it anguſtias mltas in acquirẽdo timoꝛes ⁊ ſollicitu
dines in ↄᷣuãdo.⁊ doloꝛes płrimos in amittẽdo vt

ſic ſaltẽ hoĩes impedirẽtur ꝑ talẽ viã cateruati ad in

fernũ currere. Iñ Oſee.ij. Sepiã vias tuas ſpinis.
⁊c̃.⁊ ſequit᷑⁊ dicet Reuertar advirũ meũ poꝛẽ ⁊c.id

eſt xpᷣm ꝑ mediũ nibulatõis.

Becunda pꝛauitas §. II.

eſt obpbꝛiũ vite. Tota nempeauari vita obꝓbꝛijs
plena eſt. Tria ĩter alia ſũt ob pbꝛia vite eꝰ. Pꝛimũ
eſt inertia. Scðm malicia.Teniũ infamia. Pꝛimũ
ob ꝓbꝛiũ vite eiꝰeſt ĩertia. Per auariciã enĩ tollit ſibi
operoſitatẽ oĩs debiti mõi ꝓcurãdi ſibi licita ⁊ ſalu⸗
bꝛia lucra.⁊ p tãto efficit᷑ deſidioſus.accidioſꝰ.ocio⸗

ſus.Ex h etiã auaritia neceſſitat hoĩem ad ĩdebitos

mõs lucrãdi ↄtra legẽ quã dedit dñs. Geñ.iij. di.

In ſudoꝛe vultus tui veſceris pane tuo. Sed tales

ſicut pheta ait in laboꝛe boĩm nõ ſũt.⁊ cũ hoĩba nõ
flagellabũtur.ſiqñq; in vita.ſed poſt moꝛtẽ cum de

. a.

ſe peni
ns Matb. xxv. cõminatꝰ eſt di. Qui habʒ dabit

Capitulũ

monitv ſp flagellãdi ſũt. Scöm oppbꝛiũ eſt ma
licia qᷓ ſequit ex pccdẽti ĩertia· Naʒ ſiẽ Ecẽi.xxxiij

ſcriptũ eſt. Multã maliciã docuit ocioſitas.i.in

ersvita ad tantã maliciã ſceleꝝ tales duẽ ꝙ aiaʒ

ſuã ꝓ qᷣlihet vili nũmo venalẽ pᷣbent. Maximũ

—

vtiq; ſcelus eſt aĩaʒ ĩ tanta ſublimitate creatã.i.
ad ymaginẽ dei foꝛmatã tanto pcio.i.ſanguine
xpᷣi redemptã· ad tantã glłiaʒ oꝛdinatã ꝓ tam vili
pᷣcio venũdari. Hinc Ecci.x· Auaro nil ẽ ſceleſti
us.hahet enĩ aĩaʒ ſuã venalẽ.ex q̊manifeſte appa
ret ꝙ nümo talis pcipitaret ſe in ĩfernalẽ voꝛa
ginẽ oĩm ſceleꝝ ⁊ flagicioꝝ niſi foꝛte aliqͥ mũda
no timoꝛe refrenaret᷑. Tertiũ eius oppbꝛiũ eſt in
famia. ita anaricie ſcelus reddit hoiem infamẽ ꝑ
vſurã ꝙ aliqñ niłs niſi infidelis eã audet publi⸗
ce exercere.hi quidẽ ſũt illi de qᷣ puer.ij.Qui re
linquũt iter rectũ ⁊ ambulãt ꝑ vias tencbꝛoſas.
q letant᷑ cũ maleſecerit ⁊ exultãt in rebo peſſimis
uoꝝ vie ꝑuerſe ⁊ infames greſſus eox.

Tertia pꝛauitas eſt JF. II.

ſpũm exalauit vt aꝑte dareſceret ꝙ qꝛ qñ illã re⸗
ciꝑe poterat nõ q̃ſiuit. merito eã rec ꝑe nõ poſſet
cũ vellet. Uñ de talibo iob ait. Inuolute ſũt ſem.
te greſſuũ eon. ambulabũt in vanũ ⁊ ꝑibunt.
Ouarta pꝛauitas eſt .F. II
certitudo dãnatõis. miro nãq; moi alia ſc
lera pctõꝝ certificat uarus de ſua eterna dana ⸗
tione. Naʒ ad bᷣ bʒ tria teſtionia credibilia facta
nimis.vt i oꝛe duoꝝ vl triũ ſtet huiꝰ vᷣitatis vbũ
Pꝛimũ teſtioniũ ſut euãgelia.· Scom puilegia.
ertiũ manifeſta iudicia. Quãtũ ad pꝛimũ dñs
Lu.vi.ait. Mẽſura ꝗᷓ mẽſi fueritis remetiet᷑ vo
bis. Cũ enĩ auarus nõ der aliqd niſi recipiat am
pliꝰ ex b certificat ſeipᷣm de dãnatiõe eterna.qꝛ ſi
volet acqrere a iuſto iudice qͥ pᷣdicts cõſtituit le⸗
nõ dahit ei niſi aliqd det ampliꝰ? meliꝰ pa⸗
diſo. ⁊ qꝛ ̊ nunq;poterit obſeruare nccio ſequit᷑
ꝙ; nũqᷓ; poterit acqrere gliaʒ ſempiternã.· Scom
teſtioniũ ſũt pᷣuilegia ⁊ autẽtica iſtrumẽta. Nul
lũ eqͥdeʒ crimẽ eſt qð tam patẽter et aꝑte deferat

„

illaqucatio dyaboli. tanta eſt ptãs quam ex boc
ſcelere ⁊ dño pmittẽte ſuſcipit dyabolꝰ ſuꝑ tales
eo ꝙ opãte auaricia. Pꝛimo ſei laqat. Scdo ſe
intricat. Zertio pꝛeſumptuoſe ſperat. Et pꝛimo
illaqueat ſe. Uñ J ob. xviij. de cupido loqᷓns ait.
vwnuf it in rhetẽ pedes ſuos ⁊ in maculis eius.
demonis ambulat. tenebit᷑ plãta eius laqueo.
plantã enĩ extremitatẽ vite vocat. Quãdo eni cu
pidus ꝓpinquioꝛ fit finivite ſue.tanto maioꝛi cu

„

pidine iardeſcit. hinc hiero.ait. Cũ alia vicia cũ

*

boie ſeneſcãt ſola auaricia iuueneſcit. Et iteꝝ · i.
thi. vi.Qui volũt diuites fieri incidũt in tẽtatio
nẽ ⁊ in laqueũ magnũ diaholi.ꝓpterrea q;to hõ
magis ſeneſcit. tanto difficiliꝰ ab ea ſe ſoluit · Se
cũdo ſe intricat. Cũ eni auis in rhete volãdo ce⸗
ciderit tanto magis ſe intricat q;to plꝰ ſe extrica
re cõtendit. Sic auaro cõtingit ſepe. qꝛ cũ ꝑ ali⸗
qð tꝑs intẽdit vacare vſuris vel alijs illicitis ac
quiſitionibo ⁊ demũ ceſſare ab eis.oĩ die.ol men
ſe. ⁊ oĩ anno magis ſe repit intricatũ atq; in o
ſito ceſſandi ab iiuſtis lucris elongatũ. Hinc ꝓ
uer. v. Iniqᷣtates ſue capiũt impiũ.⁊ funibo pctõ

rũ cõſtringit. Tertio pᷣtũptuoſc ſperat. qꝛ credit

tere i fine ⁊ reſtituere aliena.ſʒ igrat ꝙ de/

ei ⁊ abũ dabit.ei aũt qͥ nõ habʒ ⁊ qð vidꝛ bie aufe

ret᷑ ab eo.habʒ nepe theſaurũ magnũ qͥ tys ei cõ⸗
ceſſũ vtuoſe expẽdit.⁊ ideo młta merita cumulat

⁊ buie dabit. ſ. in fine vite tꝑs. l. meliꝰſe diſponẽ/
di ⁊ pparãdi · vñ ⁊ tũc maioꝛi gra aobũdabit.Qui
aſit nõ habʒ. ſ.ĩ pᷣterito tꝑe merita cumulata. qꝛ
emꝑ male vixit id qð vidꝛ hẽe · · pnie tꝑs in finc
auferet᷑ ab co.ſiuſto iudicio dei.eo ꝙ in illo pᷣſũ⸗
Paoſ cõfiſus eſt. Uñ aug. de pe. di. vij. Mltos
olet decitꝑe ſerotina pnĩa. Uñ in figurã huiꝰ coꝛ

9

uus qᷣ viuit de rapina ⁊ cadauen bus ⁊ vociferat

crocitãdo egreſſus de archa nõ ẽ reuerſus ad eaʒ

—

Sic auarꝰ qꝗ differt pniam nunq; reuertit᷑ ad ec/
deſiã ꝑ pniam verã. Sed colũ ba cuiꝰ victꝰeſt in/
nocẽs. Qð accidit vno auaro qͥ in pucto moꝛtis

altavoce clamauit.O pnĩa o pnia vbi es. q̊ dicto

lacrias etne moꝛtis ſiẽ auaricia. Nã in qᷣliber in⸗/
ſtrumẽto ⁊ ꝑticula libꝛoꝝ in qbo ↄtract vſurarij
vel alij iniuſti ⁊ fraudulẽti , cribũt?.ꝑticulariter
builegiũ auarꝰbʒ qð eũ obligat ad ſi upplicia ſem
iterna. Et b̊ ptʒ qꝛ de hoc tot builegia habʒ gr
liuſtos ↄtractus ꝓpterea multũ certificatꝰeſt de
dãnatioe eterna. Uerũ ſi reſtituit aliena abraduũ
tur et caſſant᷑ puilegia ſupᷣdicta. nec credit᷑is ſiẽ
nec credi?᷑ caſiato libꝛo ⁊ abraſis cartis ſeu inci⸗
ſis ĩ iudicio ſeculari. Tertiũ ſũt iudicia manife⸗/
ſta ⁊ ĩter alia vnũ potiſſimũ eſt qꝛ ĩvſt urario ↄtra
ceu feneratoꝛ ſociꝰ demonis infernalis.fieri enĩ
ↄſueuit ꝙ qñ mercatoꝛ f. cit foꝛũ cũ vẽditoꝛe ar⸗
raſq; ſoluit de re empta.Et ſi ſuꝑueniẽs aliꝰ ap⸗
ponat de arra ⁊ dicat. In bac mercãcia ꝑticeps
eſſe volo. ⁊ ille ãnuat tũc facti ſũt ſocij ĩ lucro pi⸗
ter de dãno. Sic ↄtingere viðꝛ auaro ⁊ demoni
infernali.Naʒ inter iiuſta lucra ꝑ furtũ.rapinaʒ
ſimoniã. fraudulẽtiã ꝓditõeʒ. vſurã ⁊ hmoͤi aua
ri aponit dyabolus aliqd impie acqſitũ.⁊ diẽ ſe
eſſe ſociũ ptẽq; hĩe in illa mercatiõe. Hoc pbat᷑
daʒ exemplo ꝙ qͥdaʒ pdiues hõ magnã bẽbat pe⸗
cunie ſũmã licite acquiſitã ifra q; poſuit duog
denarios q̊ſ illicite acqſierat.⁊ tora ulã pecuniã
collocauiti archa. Cũq; altera die apiret archẽ

—, *

reꝑit ſr denarios diabolũ ibi ſedlẽtẽ . q ꝓhihuit
ei ne ptigeret eos niſi expẽdere velet eog en ↄſeſu
ſuo eo ꝙ ſocij ſil eſſent in pecunia illa. Ex his ptʒ
ꝙ manifeſtu indiciũ eſt auaros eiſe damnaädog.
niſi reſtituãt aliena · eo ſicut ſũt in pñti vita ſo
cij pctõꝝ. ita erũt in alia ſocij toꝛmetoꝝ. Ex hac
igit᷑ ↄcta ſocietate intantu auarꝰcũ dyabolo ↄfe⸗

erat᷑ tantũ q; in demone tranſfoꝛmat᷑ ꝙ qdamõ

.

induit ſiłitudinẽ eiꝰ. Naʒ ſicut diabolus pcti nũ
