qua ðꝛ Iratus eſt furoꝛe dñs in pyłm ſuũ.nõ ẽ cõ
ſcitati animi ſed iuſta ſupplicij ↄſtitutio.vt habet᷑
de pe.di.i.ſed ⁊ ↄcinuo.Sine alteratiõe aũt ⁊ cõ
citatione animi iraſci ⁊ punire nõ poſſumꝰ.rñdʒ
eni b. tho.vbi.S.qꝙ deo aſſimilari dẽmꝰ in apperi⸗
tu boni.ſed in appetẽdo ⁊ in mõ appecendi alſſimi⸗
lari nõ poſſumꝰ.qꝛ in deo nõ eſt appetitꝰſenſitiuꝰ
ſicut in nobis ſurgit motus ire cũ alteratiõe ⁊ob
fuſcatione rõis qͥᷣ m̃ põt ⁊ dʒ regulari rõe.hec eniʒ
ira ⁊ ſi in ipᷣa executione actus cũ.ſ.coꝛrigit iudi⸗
ciũ rõis aliq̃liter impediat.nõ tñ rectitudinẽ tol

lit rõis non eſt aũt q rõem vᷣtutis vt intermittat᷑

deliberatio rõis in eo qð eſt iã a rõne deliberatũ.

qꝛ etis ars ipediret᷑ in actu ſuo.ſ.dũ dʒ agere ſi tũc

deliberaret de agẽdis Tertio mõ intelligit᷑ illð
Iraſcimi itavt remouea? ira exceſſus qͥ ð ira ꝑ vi
ciũ ⁊ ſic exponit᷑. Jraſcimini.qð ↄtingit ꝗqꝛ huma
nũ eſt qꝛ qͥ nõ iraſcit᷑ ait Hiero.aut deuſ aut lapiſ
eſt. ſed nolite peccare.i.nõ hẽatis voluntaxẽ deli⸗
beratã.vel ꝑmanentẽ in ea.qꝛ tũc gue pccm̃ eſſet.
Unñ Ecci.ðꝛ.Graue ſaxũ ⁊ oneroſa eſt arena. ſed
ira ſtulti vtroq; guioꝛ Sed ex illa modica ira cõ⸗
pũgimini de his q facitis mẽte ⁊ coꝛꝑe incõueni
entia ſicẽ diẽ Hitro.⁊ vt dic gre.in.v.moꝛał.Cũ
zelũ animꝰ mouet᷑ curandũ ſũmoꝑeẽ ne becea
inſtitutio vᷣtutis aſſumi? mẽti ira dñet᷑.ne q̃ſidña
peat.ſʒ q̃ſi ancilla ad obſequʒ rõis ꝑata a rõis ter
go nunq; recedat.nã qᷓ;tũlibet ire ex ʒelo rectitu⸗
dinis ſurgat ſi imoderata mentẽ vicerit rõiptinꝰ
feruire ꝓtẽenit.hec ille.Qð aũt nõ ẽ ſᷣm rõem pcem̃
eſt qð cũ ↄtingit ↄpũgimĩ.Uñ in hniꝰ figurã ðꝛ i
veteri legi. Uir qͥ incidit ligna ĩ ſilua ſi caſu exceſ
ſum ferrũ de manubꝛio interfecerit ꝓximũ ↄfugi
ens ad vnã ex triba ciuitatibo refugij ſaluus erit ⁊
nõ occidet᷑ ſᷣm Hug.Uir incidit ligna qñ ferro i
crepatiõis ł punitiõis abſcidit vicia ex hoiboq ꝑ
dit᷑ de manubꝛio ĩ boc

S= ☛h e

Capitulũ

rõnis ira dominante.ex quo aliqñ ſequi? moꝛs ꝓ
ximi licet pᷣter intentioeui.qꝛ aſperitatis nimie i⸗
crepationec coꝛrectionem recipit nec ſalutem di
ſtin. xlv.cũ beatus.ſed moꝛtẽ ſcandaliTalis gſic
excedẽs vt ſaluet᷑. cõfugiat ad vnã ciuitatũ triũ in
quibo hoiĩes rei tuti ſunt vicʒ ↄtritiõem.ↄfeſſiõeʒ
vel ſatiſfactionẽ.q̃libet haꝝ includit alia duo ſal

tem ꝓpoſito ⁊ ſic cuudet raſcimini ꝗᷣ.q dicitis in
coꝛdibo veſtris ⁊ in cubilib vr̃is ↄpũgimi.ſivero

q̃s iraſcit᷑ ſine aliq̃ cã ↄ aliquẽ puta qꝛ nõ offendit
nec eũ nec alios.ſed qꝛ volixati ſue nõ aſſentit in

malũ.ſʒ repugnet ⁊ bhmõi vel ex cã iuſta puta. qa

offendit.ſed iratus appetit eũ puniri vltra debitũ

modũ ⁊ ſuꝑat ira rõem ł multũ obfuſcat ſicẽ reß
hẽſibile.⁊ ðꝛ ira ꝑ viciũ.qð eſt aliqñ moꝛtale.ali⸗

qñ veniale.vt dicet᷑.ſ. Hãc pꝓhibet ſalomõ dicens
Ecẽs.vij.Noli iraſci.ra eni in ſinu ſtulti requie
ſcit.et hc iram ſicut ⁊ oẽs alias paſſiones q̃s af
fectiões noiabãt dicebãt ſtoici eſſe malũ.⁊ nõ ca

dere in aio ſapiẽtis.i virtuoſi. Accipiebãt eni irãa⸗

Pur impoꝛtat viciũ ꝓut.ſ.qͥs iraſcit᷑ ð pximũ ma⸗
ſ eius intẽdẽs nõ coꝛreptionẽ vicioꝝ vel bonuʒ
cõe. Sed paripatetici dicebãt griũ.ſ.iraʒ ⁊ alias
paſſiones cadere in aio ſapiẽtis.Quoꝝ ſniaʒ Au

n in ir. de ciui.dei magis appꝛobat. Sumebant

i iram ⁊ alias pa ſſiões ꝓut ſunt motꝰ appetitus

ſenſitiui.⁊ ſiue ſint moderate ſiue nõ.⁊ ſic ſʒ non

nõ ſunt male.qꝛ ſi moderent᷑ rõne ſunt bone. vt.ſ

puniat᷑ delinquẽs ꝓpter bonũ cõe iuſticie ↄſeruan

dũ ꝑ eñ ad quẽ ſpectat.⁊ in h̊ eſt miſter dei ⁊ ſic re

linquũt vltionẽ deo cuius eſl.ſᷣm illud. MWea eſt
vltio Deu. xrxij.dum.ſ.appetit puniri malũ ꝑeuʒ

qui eſt miniſter dei in illo.

murmuratiõibo que ſunt j deũ ⁊ 3 pᷣlatum.

Efiliabus irxepꝛecipue

Lapituluũ.ij. de indignatione.⁊ ibi de varijs

de indi gnatione ⁊ murmuratione que
ex indignatione videt᷑ pꝓcedere ⁊ de hac
ps.Deſine ab ira ⁊ derelinq̃ indignatio
nẽ.noli emulari vt malignerꝭ. Ubi admonemur
reſecarc turbationẽ in mala plura tẽdentẽ ibi.De
ſine ab ira. Eliminare indignatiõem ex ea ꝓcedẽ/⸗
tem.ibi.derelinq̃ indĩnationẽ.Exulare murmu
rationẽ ex ipᷣa pueniẽtem.ibi.noli emulari vt ma
ligneris. Quantũ ad pᷣmũ dic apłs.Ilõ vos de
findẽtes cariſſimi ſed date locũ ire ne.ſ.illevoſ oc
cupet vt diẽ Amb.xi.q.iij. JraꝛtEt rõ eſt. qꝛ młta
mala ꝓcedũt ex ea.⁊ pᷣcipuè ſex que ſunt filie eius
ſᷣm Gre.in.xxxi.moꝛal.ſcʒ Rixa.
Tumoꝛ mentis.· H
Indignatio.
Lontumelia.
Llamoꝛ.
Blaſphemia.

Poteſt enĩ ira tripliciter ↄſiderari bm tho. ij. ij.

q.clviij.ar.vij.VIno mõ ſᷣm qẽ in coꝛde⁊ ſicexea

naſcũtur duo.ſ.indignatio ⁊ tumoꝛ mẽtis. Alio
mõ pᷣm q eſt in oꝛe.Et ſic triplex ſequit᷑ ex ea inoꝛ⸗

/

dinatio.qꝛ vel vox incõfuſe clamando.⁊ ad h̊ ꝑti/
net clamoꝛ vel ipꝛoꝑando ⁊ cõficiãdo ⁊ ſic eſt con
tumelia vł blaſphemãdo.⁊ ſicẽ blaſpopemiavl ma

ell.

.

ledictio.Tertio mõ ſᷣm ꝙ ira eſt in facto.⁊ ſicẽ ri

xa.pꝑ quã intelligunt᷑ oia nocumenta q̃ facto ꝑſo⸗
nis hominũ iniuſte irrogãtur.vt homicidiũ.vul
neratio.icarceratio.⁊ hmõi.deſine &̊ ab ira qꝛ ire

⁊ inſanie nihil eſt mediũ inqͥt Crib. Quantum

ad ſcm dic b. tho.vbi.S. ꝙ indisgtio eſt cũ qͥs tnr
batur aliquẽ reputãs idignũ vt ſibi pᷣ fecerit.ſʒ
derelinq̃ indigtiõem ait ps.ſᷣm aliã tranſiatiõeʒ

quã ponit Aug.ſuꝑ ps.loco eiꝰnos hẽmꝰ furoꝛe:⸗
Ad qð etiã hoꝛtat᷑ apls di.ad ephe.uij.Ois indig
tio ⁊ ira tollat᷑a vob. Solet aũt qͥs indignari cuʒ
videt aliũ exaltari quẽ reputat minꝰdignũ ⁊ ſe pa

ti vel nõ ita appᷣciari Et ſic frater ꝓpdigi cum audi

uit prem ſuũ cũ tanto gaudio⁊feſto ꝓdigũ recepii
ſe in domũ indigtꝰ ẽ ⁊ nolebat intrare Tu.xv.ſic

audientes.x.apli.de duob fratribo.ſ. Jo.⁊ Jaco

bo.ꝙ petiſſent pᷣ ceteris in regno locari vnus ad
derterã aliꝰ ad ſiniſtrã indigti ſũt.mat.xx. Sed
nõ dz qs indigri ex h̊.vñ Amb.Cariſſimi nõ indi

gnemini ſi mali floꝛẽt in mundo ⁊ vos mala pati

mini.MNõ eni eſt xpᷣiane dignitatis in tꝑalibo exal

tari.ſed potiꝰdepᷣmi.illi nihil hñt in celo.⁊ vos in

mũdo.⁊ iõ qᷣcqd vobis mali ↄtingat potiꝰ gaude

re debetis.Et Cri.Quid ergo turbami.nẽo vos

vidẽs malignos ꝓſꝑitatẽ hr̃e turbet᷑. Nõ eſt hic re
tributio vᷣtutis ⁊ vitij.ſed veluti qͥdã guſtus ð pe.
di. iij. Et ex bac indigtiõe frequẽter ſequunt᷑ mur
muratões ⁊ alia mala. Quantũ ad certiũ dic᷑

Noli emulari.i.oↄtriſtari vel indignari.ex depᷣſſi⸗
one tui ⁊ exaltatione maloꝝ ita vt maligneris.i.

maligne aliqͥd agas vel murmurãaãdo vel bla ſphe

mando vła bonoceſſando ⁊ hmõi.Et roem alſi

gnat ſubdẽs.qm qͥ malignt murmurando vel ali

qd malũ agẽdo exterminabũtur.i.extra termios
ſanctoꝝ vel viuẽtiũ ponent᷑.ſic inqͥt in illa ſctã iu
dich.QAni aũt impꝛoperiũ murmuratiõisptuler̃t
cõtra dñm exterminati ſunt ab extermiatoꝛe hic
Aug.ſuꝑ ps.ſuꝑ hunc vᷣſum. Credidiſi in criſtũ
q̃re crediſti.qͥd tibi pmiſit.ſi felicicatẽ hꝰ ſeculi ꝓ⸗

miſit tibi xpᷣus.murmura aancgus illũ qñ videſ
1

infidelè felicẽ. Quid tibipmiſit fclicitat niſi in re
ſurrectiõe moꝛtuoꝝ qͥq aũt in hac vita ipᷣe inq; ꝓ

miſit.an dedigris ſerue ⁊ diſcipule qð dñs ⁊ ma⸗

giſter.nõne ab ipᷣo audis.nõ eſt ſeruus maioꝛ ſuo

dño.nõ eſt diſcipłs ſuꝑ mꝗrjm. Illeꝓ te doloꝛes.

flagella.crucem.moꝛtẽ.obpꝛobꝛia.ſ.poꝛtauit. Et
qd hoꝝ iuſto debebat. qo tibi peccatoꝛi nõ debeẽ.
5r o tenedirectũ ocłm tuũ.ſ.fidei ne turbet᷑pᷣ ira
e

ine ab ira ⁊ derelinq furoꝛẽ.Noli emulari vt
maligneris Exemplũ in vitaſpatrũ legit᷑ de qͥdaʒ

ſancto viro qͥ ſeruiebat deo in heremo.cui quidã

deſeruiebat diſcipulus poꝛtãs ei neceſſaria ad vi
uendũ.quadã aũt die cũ iuiſſet ad ciuitatẽ inue⸗
nit oẽs apothecas clauſas.interrogauit de cã cũ
feſtũ nõ eſſet.dictũ eſt ei ꝙ qͥdã magnꝰ diues obie
rat ad cuiusfunus totus clerus ⁊ ꝓplus ↄuenie⸗
bat ad honoꝛandũ.acceſſit ad ecciam vbi ſepelie
batur vbi erãt parata luminaria innumera.⁊ cã
pane oẽs pulſaban᷑.⁊ oẽs ↄfluxerãt.His viſis re
uerſus ad heremũ ⁊ poꝛtãs heremite neceſſaria.
inuenit in via caput heremite.⁊ paulopꝰ bꝛachiũ
cũ manu.vn ꝑpẽdit illũ deuoꝛatũ a feris pe q̃
3

Titulus vI—

multũ eſt indigtus. piecit ſe in terrã dicẽs nõ inꝰ ſuꝑ omnes qui andiebant verbũ.nõ intelligẽtes
de ſurgere niſi deus manifeſtaret ſibi ̊ miſteriũ. miſteriũ q̃ſi murmurabãt reputãtes gentiles in⸗
quõ ille diues iniquꝰ moꝛtuꝰerat cũ tãto honoꝛc dignos tanta gratia. Uñ dicit᷑ ibi qobſtupuerũt
⁊z ille dei ſeruus cũ tanta miſeria.Et rñdit ei an/ qui venerant ex circũciſione dicẽtes qꝛ ⁊ gra ſpi⸗
gelus ꝙ io tantus honoꝛ fuat diuiti factus.vt re rituſſancti in nationibi.ſ.gentiliũ diffuſa eſt. Sʒ
muneraret᷑ad plenũ de oꝑb ſuis bonis.nam ĩ in et reuertente petro ad iudeos ceperũt ↄq̃ri de eo.
ferno erat. Heremita aũt vt purgaret᷑ a leuib ali ꝙ ad coꝛneliũ gentilem diuertiſſet.quibs ſatiſfec
quib peccatis ſuis.ſicerat moꝛtuus.ſed in para declarans quõ ſibi oñſum ẽ ꝑ viſionẽ.ſi.linthei ð
diſo erat. (cLelo ſubmtſſi pleni aialib imũdis ⁊ ei dictũ ꝙ ma
Dem rmuratioue 10 ctaret de illis ⁊ mãducaret ⁊c.qꝛ et gẽtes etiã vo
im WA cande erant a deo ad gam ſuſcipiendaʒ . Nec põt
ꝙ; ſᷣm Rober.holchot eſt querela cũ impatientia qͥs de deo iuſte ↄq̃ri qre det gram vni magiſq; al⸗
Et de hac inqᷣt põ.cv.cõtra ꝓpłlm illũ antiquũ ſig teri.⁊ q̃re magis vocauerit gẽtiles ad fidẽ qᷓ; iude

ficantẽ ſᷣm Aug.in geſtis ſuis ꝓplm rpᷣianũ.mur/ os qꝛ in eo nõ hʒ locũ acceptio ꝑſonaꝝ cum nulli
murauerũt in tabernaculis ſuis ⁊ nõ exaudierũt ſit debitoꝛ. Secũda qrela eſt ꝑ piã admiratiõeʒ
vocẽ dñi.et eleuauit manũ ſuam ſuꝑ eos ad puui Uidẽtes enĩ ſancti malos exaltari ⁊ bonos depꝛi

endũ.vbi tria demonſtrat bPꝓ. mi ⁊ ↄculcari.aliqñ ↄqrunt᷑ de deo nõ iraſcẽdo ſʒ

Et qrelã de deo inſinuat.ibi.murmurauerũt. admirãdo de iudicijs dei.et iſto mõ Hiere. xij.c.
Et ꝑmanentiam in malis demonſtrat.ibi.nõ ex, quaſi murmurãs deũ inqᷣt. Juſtus qͥdem es do
. . mine ſi diſputẽ tecũ.veꝝ tñ vera loquar ad te. q.
Et peuã de vicio deſigt. ibi eteleuauutt. d. Scio ⁊ ſic fateoꝛ te dñm in oibus oꝑibo tuis iu

agudierunt.

in 2 vYy ſtum.tñ miroꝛ de h̊ qð ego dicã.qð vtiq; verũ eſt
Quantum ad pꝛimum.§. II. vt cernit᷑. Quare via impioꝝ ꝓſꝑat᷑.via.i.ſtatꝰ ſ̃ᷣm
Tangit hiſtoꝛia qn reuerſis exploꝛatoꝛib de ter, mũdũ impioꝝ eoꝝ.ſ.qui in pietate fidei ⁊ xp=iane

ra ꝓmiſſionis audiẽtes terꝛam illã eis a deo pmiſ religionis deficiũt nõ credẽtes aliã vitã eſſe niſi p
ſam ciuitatibo foꝛtiſſimis munitã giganteos ho/ ſentẽ. Bene eſt biſqͥ puaricant᷑.i.egrediunt᷑ de via
mines ibi habitare.ceperũt diffidendo de pmiſſii mandatoꝝ tuoꝝ ſequẽtes viã demonũ.i.vicioꝝ
dei murmurare dicẽtes.Faciamus nobis duces ⁊ iniq̃ agũt.i. equitatẽ ⁊ iuſticiã nocẽtes pximii
vt reuertamur in egyptũ.Et h̊ egerũt in taberna- Plantaſti eos ⁊ radicẽ miſerũt.i.te oꝑante vel ꝑ⸗

culis ſuis.i.cũ eſſent ocioſi Non eni laboꝛãtibus mirtente vident᷑ firmati in diuitijs ⁊ honoꝛibus
ſed ocioſis bᷣ ↄtigit. dicit ibi go. Ubi ſcienduʒ q ⁊ potẽtia terrena ⁊ ita radicati⁊ fundati ꝙñ poſ
cũ murmuraxio impoꝛtet querelam.triplex reꝑi᷑ ſint ꝑdere talẽ ſtatũ ꝓſꝑicatis. Pꝛope es tu.ſ.oꝛi

querela cõtra dñm in ſcripturg. ceomn.ſ.tu deus. Nam ſi qͥd petũt ⁊ deſiderãt de re
Sema eſt eemunpeigenn. S= bus mũdi.qꝛ alia nõ qrunt.ipᷣiobtinent ac ſieos
Secũda eſt ꝑ admiratiöem. eceerxandiaa. et longe a renibo eoꝝ. Renes in ſcriptn
Tertia eſt ꝑ turbatiõem. ra ſignificãt delectatiões coꝛꝑales.qꝛ ex renib ex

De pᷣma dicit᷑ Mathᷣ.xx.in ꝑabola vinee ꝙ illi ciditur ſemẽ.vñ ſequit᷑ delectatio carnis maxima
qui venæũt hoꝛa pᷣma ad laboꝛandũ in vinea cũ Et vult dicere.Si q̃s apetũt delectatiões pᷣuas
nõ accepiſſent a ꝓcuratoꝛe.niſi vnũ denariũ ſiẽet tu es longe ab hmõi.i.nõ impedis ſʒ ꝑmittis eos
qui venerũt vm ecima hoꝛa. murmurauerũt ad, aſſeq qð cupiũt in hmõi Deinde loquit de ſe q iu⸗
nerſum patrẽfanilias dicẽtes. Hi nouiſſimi fece ſtus erat.Et tudñe noſti me.i.cognouiſti me.i.ſci

runt vna hoꝛa ⁊ pares illos nob feciſti ⁊c. Ubi di entia electiõis ⁊ appꝛobatiõis.⁊ vidiſti me.oculii

cit Gre.in omeł.qꝙ veniẽtes pᷣma hoꝛa ſignt pa⸗ tue gratie q ſunt dona ſi pũſſancti me inſpexiſti. er
tres pᷣmos veteris teſtamẽti.⁊ veniẽtes vndecia ꝓbaſti coꝛ meũ.i.multis tribulatiõibo.ꝑſecutioni

ſint ſanctos noui teſtamenti qᷣ recipiũt denariñ bus.temptationibo. examinaſti. recũ.i.in.oibꝛ iu
id eſt idẽ pᷣmiũ ſicut ⁊ ſancti antiqͥ teſtamẽti ⁊ pꝛi ueniſti me tecũ eſſe non recedendo a te ncq; a õtia

us qꝛ ĩmediate cũ moꝛiũtur.illi aut diu dilati ſũt tua.Ecce qrela de exaltatione impij ⁊ tribulatõe
Et illa murmuratio nõ eſt ꝓpꝛie aliq̃ qrela ↄͥ deũ. iuſti.Sʒ iĩmediate recurrẽs ad rõem illuſtratam

cũ quietiſſimi ſint. Sed ꝑ ſuppoſitiõem ðꝛ.i.dato a ſpũſancto.ſubdit.¶õgrega eos q̃ſi gregẽ ad vi/

p impoſſibile ꝙ cõqri vellent. declarat᷑ a ꝑte ꝙ nõ ctumã.q.d. Certe video iuſticiã tua dee in b Nam
fit eis iniuria vel diminutio debite mercedis.ſed qꝛ hmõi repꝛobos deputas ad damnatiõem eter⸗
iuſte vnicuiq; tribnit. Nico.tñ de lyꝛa ſuꝑ illuʒ te nam ꝓpter eoꝝ malã vitã.tu deus facis ſicut ma
xtuũ aliter dicit.ſ.ꝙ gẽtiles ↄuerſi ad fidẽ ſunt ve,⸗ cellarins facit qͥ vitulos ⁊ poꝛcos q̊s vult victia⸗
niẽtes vndecima hoꝛa.q receperũt tantã graʒ q ẽ re.i.occidere.dat eis pluries blada ⁊ bona pota⸗
quoddã pᷣncipiũ glie.qᷓ;tam ⁊ iudei in bncipio cõ gia quibo pinguefiãt vt ipᷣa aĩalia pinguioꝛa ſint
uerſi vt apłi cũ alqs diſcipulis vel etiã ſcti veterj in moꝛteꝛ ſic ↄgrega.i.ↄgregabio.vitulos autem
teſtamenti. Nõ eni eſt aliud gła qᷓ; gẽa ↄſummata qͥs nõ vult occidere ſed viuere ponit ad aratrum
Vñ Ro.vi.Gratia dei vita eterna.ſ.eſt.idẽtes ⁊ alios laboꝛes.Sic tu deꝰ das iſtꝭ repꝛobis abũ

ergo iudei ꝙ gẽtiles ↄuerſi ad fidẽ recipiebat gra dantiam tꝑaliũ vt plenius remunerẽtur in pᷣſen⸗

ciam ſpũ ſſancti in ſigno viſibili.ſ.in ſpecie ignis ti ſi q̃ bona faciũt.⁊ abũdatioꝛi pena ĩ inferno po

ſicut ⁊ apłi. Uñ ⁊ Act x.ðꝛ ᷣ loquẽte Pe.ſ.coꝛ⸗ ſtea cruciet᷑ ex malo vſu tantoꝝ bonoꝝ. Eleccos
nelio centuriont⁊ ſamilie ſue cecidit ſpũſſanctuſ aũt tuos affigis ⁊ laboꝛit exponis q̃̊s ad viram

* „
„ *
* 3 L

In

i
A
ſa
iude
hull
no
icoß
esd
in⸗
wisin
ai
nyfn
june
niüp
des
icor
Prim
g
noe

igin

n
riedt

ucſie

ſe
E

ölts
1808
ſaiu⸗
e
ol

nocims

catoꝛes qͥ.ſ.dicũt ſi eſt ſci

iuſtificaui coꝛ meũ.i.

reſeruas eternam. Et ſequitur de malis qui pꝛo⸗
ſperan?᷑. Et ſanctifica eos in die occiſiõis.i.ad cõ⸗

plementũ tpalis ꝓſꝑitatis eoꝝ in die occiſiõis.i.
moꝛtis ſue.ſanctifica.i pmittas vt heant honoꝛẽ
⁊ ſepulturã magnificã ac ſi eſſent ſancti: qð tñ eſt
eis ad maius iudiciũ.vñſ anctifica.i.ſanctificah

Hãẽãc etiã piam querelã ponit põ.di.Ecce ipſi pec

cia in excelſo. q.d. dens nõ
cognoſcit iſta facta mũdi nec curat de eis. Et ha⸗

bundãtes in ſeculo.i.in ſecularitate in vitis mũ

di.ſuꝑbia auaricia ⁊ luxuſla.obtinuerũt diuiti⸗
as in pecunijs veſtibo lapidibi pᷣcioſis.palatijs.
gris.⁊famulis.⁊ dixi iſta cernẽs fᷣm ſenſualitatẽ
2 bmũ motũ temptatiõiſ ego dauid Ergo ſine cã

manus meas.i.actus mei innocẽtes ſnerũt⁊ ſi ĩ
aliq̃ offendi. aque pnie laui ⁊ purgaui⁊ tñ fui fla⸗
gellatus tota die.⁊ caſtigatio mea in matutinis.

ſd eſt cũ reperi me in die gtie fui flagellatus diu/
ſis tribulationibi.⁊ tñ ſi aliqñ incurri in noctem

culpe fui a deo caſtigatꝰ diuerſis aduerſitatibus
ſed a deo illuminatus ſubito dixi ſᷣm rõeʒ. Si di

cebã narrabo ſic.i.talẽ eſſe retributionẽ maloꝝ q̃

lis cerni? in vita pnti ⁊ nõ alia.Eccc nationẽ filio

rum ctuoꝝ rep:obaui filioꝝ.ſ ꝑ adoptionẽ ⁊gram

2⁊ ſpalem amoꝛẽ.nam vt ðꝛ Judith.viij. Om̃eſ ab

initio qͥ deo placuerũt ꝑ multas tribulatiões trã

ſierũt fideles. Et Heb. xij. Flagellat de? oẽm fili⸗

um quẽ recivit.ſed ſi nõ eſt alia retributio q; iſta

pñs.cũ mali bona hẽant.⁊ boni mala.ratio autẽ
iuſticie dictat vt mala malus hẽat.⁊ bona bonꝰ.

ergo boni qͥ tot mala patiunt᷑ repꝛobi habebũtur

⁊ mali elecci ⁊ dilecti dei.Eſtimabaʒ vt cognoſce
rem ſᷣm h̊ iudiciũ ſuꝑficiale.qð frequenter fit ſᷣm
ſenſitiuam Sʒ b̊ laboꝛ eſt añ me.ſ.ad cognoſcen⸗
dũ q̃re deꝰ det bonis aduerſa.⁊ malis ꝓſpa.Oo⸗

nec intrem in ſanctuariũ dei.i.in ſecretũ ſuoꝝ iu
dicioꝝ ꝑ viſionẽ vel reuelationẽ. Et intelligaʒ in

nouiſſimis eom in fine qͥd eis reddat᷑. Nã vtdicit

Bre. in. uij. moꝛał.Occulta ſunt iudicia deivtiq;
cũ malus bona hʒ ⁊ bonuſ mala.ſʒ longe occulti

oꝛa.cũ malus mala ⁊ bonus bona hẽat. Nã icer/

tum ſi malꝰbẽat mala ad initiũ ſue dãnatiõis:vł

ad emẽdationẽ.⁊ bonus ſi bona hẽat ad maioꝛeʒ

ſui ꝓuocatiõem ad diligendũ deũ ex bnficijs mul

tiplicati an lla recipiat ad remunerationẽ bono/
rũ q̃ facit. Et iõ ſancti mag timẽt ⁊ dubitat in ꝓ/
ſperis q;ᷓ in aduſis.ᷣ aũt intelliget in nouiſſimis
qñ videbunt ſtatꝰhoim in alia vita. Uerũtñ deic/
ciſti eos.ſ. repꝛobos dũ alleuareni.i ſupꝑbe vterẽ/
tur bmõi bonis tpalibo.i.de ſtatu felicitatis tꝑal
ad ſtatũ miſerie dimreſiſſe.quõ facti ſunt in deſo
lationẽ. ſubito defecerũt ⁊c. Nõ eſt reſpiciendũ
ad pñtẽ felicitatẽ ſʒ futurã.nec ↄq̃rẽdũ ꝙ mali bo
nã heant.ſed ↄſiderandũ quõ vtant᷑.qꝛ ſi male tã
to maius iudiciũ eis pᷣparat᷑. Aliqñ etiãa murmu
ratio q̃ eſt ſine pctõ accipit᷑ p q̃dã qrela ſeu triſti⸗

cia ꝓcedẽte ex defectu boni ſpũ alis quẽ in ſevidet

vel in alijs.⁊ ſic ſumit᷑ in po.vbi loquena ph de
cõuerſione iudeoꝝ ad veſpeꝝ·i.in fine mũudi.ait.

neũ.i.ſine vtilitate cxercui mei ob
ſeruatione mandatom dei ⁊ opiby vᷣtuoſis ⁊ iuſt/
vvñ coꝛ efficit᷑ iuſtũ ⁊ ſanctũ.⁊ laui inter innocẽteſ

—

n.

qdu.i.ad incoꝛpandũ alios in eccia. Si vero nõ fu
erint ſacurati.i.ſi nõ ↄuertant᷑ quib pᷣdicabãt vt
optãt.murmurabãt.i.ↄtriſtabunt᷑ ꝭ illos ⁊ conq̃

rent de duricia eoꝝ. Tertia qrela eſt cũ turbatõe
⁊ iſta ꝓpꝛie eſt murmuratio ⁊pctm.De q̃ ꝛ Ecci.x
Uix pꝛudẽs ⁊ diſciplinatus nõ murmurabit coꝛ
reptus. Hãc docet cauere aplłs di. Phil. ij Om⸗
nia agite ſine murmuratiõib. Sʒ ⁊ iſts murmu
ratio mala tripler et.
Aliquãdo contra ſocinm.
Aliqñ contra pᷣlatum.
Aliqñ contra deiu²m.
Murmurat qnq; aliqᷣs.i.conqrit᷑ ᷣ ſociũ ſeu
ꝓximũ.qꝛ nð ſeruit ſibi ꝓut vellet. ¶ñ ðꝛ Eecle.
xxix. de eo qͥ accepit mutuũ a ꝓximo ⁊ cum repeti:
ab eo murmurat.ſic inqͥt. Multi q̃ſi adinuetõeʒ
eſtimauerũt fenus.i.q̃ſi inuenerũt nõ reddenduʒ
vnq; eſtimauerũt mutuũ eis factũ.⁊ ſequit᷑in au
ctoꝛitate.⁊ pᷣſtitert moleſtiã his qͥ ſe adiuuer̃t do
nec accipiãt oſculant manꝰ dãtis.⁊ in tꝑe reſtitu⸗
tionis poſtulabit tpᷣs.⁊ loqtur verba tedij ⁊ mur
muratiõis ⁊ tpᷣs cauſabit᷑ Si aũt poterit redder
aduerſabit᷑ aliqñ etiã murmurat qᷣs cũ vr̃ mimis
uari in obſequijs loꝑibo vt cũ pauꝑes ł religio⸗
ſi petũt elynas.⁊ hi a quibo petunt᷑. murmurant
dicẽtes. Iſti indiſcreti ſunt ⁊ nõ faciũt niſi petere
⁊ ſi dãt murmurã do dãt.Sʒ ðꝛ.i. Pe.uij.hoſpi⸗
tales.ſ.ad ſubueniendũ ſine inurmuratiõe. Sic
marctha murmurabat magdalenã qꝛ ñ iuuabat
eã ad miſtrandũ.Et iudas de eſffuſione vnguenti
dicẽs Ut qͥd ꝑditio hec ⁊c. Aliqñ imo ⁊ ſepe mur
muẽratio fitʒ pᷣſidetes.ſ.eo ꝙ nõ ꝓuideãt ſubdit⸗
vt vellẽt.lłnõ eqᷓliter oib.Sic murmurauit Pls
ille hebꝛeoꝝ ) movſen ducẽ ſuuʒ in deſerto Syn.

ↄqrendo de defectu cibi. vt hr̃ Exo.xvi. Et in ra⸗

phidim conqrẽdo de defectu aq̃ Exo.xv.Et cõtra
aaron ſacerdorẽ ſuũ ſummũ ꝙ vſurpallet ſibi ſa⸗
cerdotiũ ⁊ ꝙ fuiſſet cã ip̃e ⁊ moyſes moꝛtis. cclæ.
ſacdotũ qͥbuſti fuerãt ab igne nico adño ꝑꝑ ſu
pbiã ⁊ murmurationẽ coꝝõ moyſen ⁊ aaron vo
lẽtes vti ſacerdotio vt aaron.vt hr̃ Nũeri.xvi.⁊.
xvi. In qͥ murmuratiõtho mãſucete ſe hũerũt ʒ
murmurãtes de eig ⁊ recurſum hũerũt ad deum
cum oꝛõibo.Et ĩ eccia pᷣmitiua ſurrexit murmur
grecoꝝ.ſ.ↄuerſoꝝ ad fidẽõ hebꝛeos eo ꝙvidue eo
rũ deiſpiciebant᷑ in miſterio qtidiano vt ðor act.vi

Et ł qꝛ nimisguabãt᷑ in oꝑib manuũ vl qꝛ nõ ita

reqᷣrebant᷑ vt hebꝛee.qð reputabat ſibi ad ↄtẽptũ
vñ ↄqrebant᷑. Sʒ aplis oꝛdinãtib ſeptẽ diaconeſ
qͥ ſuꝑ ̊ hrent curã ſedatũ ẽ murmur.Iſtovicium
multũ ↄturbat ↄgregatiões rehgioſoꝝ ⁊pacẽ tol
lit.⁊ iõ graui᷑ puniẽdũ ¶Uñ ðꝛ di. xc. Alienus ſit a
fratrũ vnitate qͥ murmuraũuit.ct opꝰeiꝰ abijciaĩ qͥ
murmurãs extiterit.ne penas murmurãtin icur
rat.de qͥ ait apłs. Neq; murmurauerit ſicut qdã
eoꝝ murmurauerũt ⁊ ꝑierũt ab extermiatoꝛe.di
cit ibi glo.ſuꝑ vbo.Opus eiꝰabijciat᷑.opus cleri/⸗
ci pᷣcipue oꝛo ðꝛ ⁊ opꝰlaici ẽ oblatio.Et ſic vr di⸗
cere ꝙ clicꝰ ꝑꝑ murmurationem dʒ ſeꝑari ab ali⸗

is in oꝛone qſt excõicatꝰ. ⁊ laici oblatio nõ qʒ reci
pi. Aliqñ fit murmuratio 7 deũ. Uñ N une. xuij

—

dixit dñs. Clſqueq̃ multitudo bec peſſma mur/

murat contra me.Utiq; quedam blaſphematio
creature eſt vt q̃ plus accepit a deo qᷓ; alie creatu
re.ↄquerat᷑ de deo ꝙ nõ agit mõ ſuo ⁊ ſᷣm velle ſu
um qſi ſapiẽtioꝛ ſit deo ⁊ melius ↄgnoſcat qͥd ex⸗
pedit ſibi ⁊ alijs qᷓ; deus.o qᷓ; fatue ↄqueriũ infir⸗

mus de medico ex eo ꝙ nõ ſibi cõcedit cibos pla/

citos guſtui ſuo infecto ſed ibi diſplicibiles ⁊ tñ
vtiles. Vñ Treñ.iij.ðꝛ.Quid murmurauit hõ vi

tidie hoĩes iterãt.⁊ h̊ͥ ðꝛ in ſcða pte.

De ſecũdo

qð peius ẽ qꝛ dñs phibet hmõi murmuratiõcs q̊

ciũ deteſtãtis ⁊ ꝓphibẽtis. Uñ ⁊ ꝑ ſapiẽtẽ inqͥt Cu

ſtodite vos a murmuratiõe q nibil ꝓdeſt imo mł
tũ nocet.Et aplłs.i.Coꝝ.x.ſNeq; murmuraũitis

ſicut quida murmurauerũt.ſ.eoꝝ Et nota ꝙ tri⸗
pliciter murmurat᷑ de do.
Pꝛimo denimia ſeueritattr.
Secundo de nimia benignitate.
Uertio de aeris inequalitate.

— 8

Wurmurãt aliqͥ ⁊ ↄqrunt᷑ de deo cum multũ

affligunt mag pauꝑtate.ł infamia.łꝑſecutione.
vel infirmitate.aut teptatiõe dicẽtes deũ eſſe cru
delẽ erga ſe vel alios tribulatos ⁊ plꝰ adũ ſitatis

eis dare qᷓ; poſint poꝛtare.⁊ ſe a deo eẽ dẽlictoſ ⁊
abiectos.ſʒ o qᷓ; magnã falſitatẽ iſti loquunt᷑.oĩs
doctrina ſana gẽtiliũ ⁊ catholicoꝝ clamat deum
pijſſimũ ⁊ clemẽtiſſimũ foꝛe oẽm aduſitatẽ ab eo
ꝓcedere ⁊ electos ſuos ſibi acceptiſſimos mltipli
citer h̊ flagellare.⁊ tũc mag eis adeſſe.fidelis deꝰ
ait apłs.i. Co.x.q ñ ꝑmittet vos tẽptari ſupᷣ id

qð poteſt ſed cũ tẽptatiõe faciet ꝓuẽtũ vt poſitis
ſuſtinere.Et rõ ẽ qꝛ ipᷣe cũ tribuiatis ꝗᷣ ſt ꝑati ad
ſuſtinẽdũ poꝛtat onꝰ.Cũ ipᷣo inqͥt ꝑ ps.ſum ĩ tri

bulatiõe eripiã ¶ ·⁊ cito.qꝛ bꝛeuiſſima.⁊ q̃ſi mo⸗

mẽtanea ẽ vita nba.⁊ glificabo eũ cexinde. Hoc ãt

hʒ ꝓ certo oĩs qͥ colit te dixit.ſaray vxoꝛ thobie iu

nioꝛis.qꝛ vita eiꝰſi in tribulatiõe fůit.liberabit.

ſi in ꝓbatiõe coꝛonabit᷑ſi in cẽptatiõe ad miaʒ tu

am puenire licebit. Nõ eni delectar in ꝑditiõibꝰ

nr̃is ſʒ poſt tẽpeſtatẽ tranqͥllũ facis pꝰ lacrimatõʒ

hoc Gre.in moꝛa.loquit᷑. Si inqͥt deo iuſta pla⸗

cere ſcimꝰ⁊ pati nulla niſi q̃ deo placuerint poſſu

mus.iuſta ſt cũcta q̃ patimur.⁊ valde iniquũ eſt
ſi de iuſta paſſõe murmuramꝰ.hec ille.Certe mł
tũ eẽt arguẽdꝰreꝰ ſi murmuraret de iudice eo
facit eũ flagellis aliq;tulũ cedi cũ moereaferbil
ſimã meruerit. Cũ igit᷑ oẽss in mũdũ intremꝰcuʒ

debito moꝛtis eterne ⁊ oim penalitatũ quõ aude
mꝰmurmurare ⁊ ↄqri de deo pijſſimo ꝙ flagellet

nos tꝑaliter q eternalr meremur puniri.Sʒ ⁊ in

ipᷣis flagellis multiplicẽ oſolatione infundit ⁊ p⸗.
mij coꝛonã ſuꝑ iponit.Bea.vir qͥ ſuffert tep. qmm

cũ ꝓba.fue.acci.coꝛo.vite Jac.i. In oĩ tribulatiõe
eſt tẽptatio.i.motꝰad ĩpatiẽtiã.õ q̊ murmuran
dũ in tribulatiõibo ſed patiẽter ferendũ.cũ et ma⸗

Titulus vu

ximi ſancti qui innocenter vixerunt grauia paſi·
ſunt ⁊ libẽter. Uñ Job.xxxiij.ðꝛ de tribulato. Re
ſpiciet hoĩes ⁊ dicet.peccaui ⁊ vt eram dignꝰnon
recipi.i.tribulatus reſpiciẽdo hoĩes ſanctos ⁊ g/½
fectos q;ta paſſi ſunt fatetur ⁊ recognoſcit ſe pec⸗
catoꝛẽ ⁊ nõ tm̃ affligi q́;tũ meren ᷑ peccata ſua S·
cũdo murmurãt aliqͥ de nimia benignitate deik
qꝛ recipit magnos peccatoꝛes ad pniam ⁊ dat eii
nt magna dona. vel tolerat male agẽtes tàdiu i ma/
uẽs virp peccatis ſuis.q.d.Quõ audet ↄq̃ri ð
in tribulatiõibo cũ eas mereat᷑ p peceat ſuis.ſed

lis ſuis⁊ nõ punit.vel qꝛ dat impijs et ſceleratis

magnas ꝓſꝑitates Et ſic ſcribe ⁊phariſei murmua
rabat ↄtra ieſuʒ dicẽtes Quia hic hõ peccatoꝛees
rrrecipit ⁊ manducar cũ illis Lu.xv. Et itcrũ. Cu.
iiePetesy⸗ II. unm diuertiſſet.ſ.ad eundũ in domũ ſuam.ſʒ ma⸗
ſq; ꝑmanetia in h̊ officio notat᷑ cũ ðꝛ.õ exaudie
rũt vocẽ dñi.i.nõ obedierũt ſermonidñi.iſtð vi⸗

xix. Murmurabãt ꝙ ad hoieʒ peccatoꝛẽ.ſ.ʒache

xime oñdit. Lu.xv.ꝑ ꝑabolam.centũ ouiũ ⁊ decẽ

dꝛagmarũ ⁊ duoꝝ filioꝝ quoꝝ minoꝛ ꝓdige con⸗

ſumpta ſuba reuerſuſ eſt ad patrẽ ⁊c̃.q;ta ſit dño

deo cura de pctõꝝ ↄuerſiõe ⁊ q;dtũ gaudiũ ĩ curia

celeſti Uñ ⁊.ij. Re.xuij.dixit ſapiẽs illa młr the⸗

cnites.ec vult deꝰ ꝑire aiam ſed retractat cogiꝰ

tans ne penitus ꝑeat.qͥ a biectus eſt. Per hec et a⸗

lia verba induxit dauid ad reducendũ filiũ ſuum
abſalon exulem factũ ꝓpter fratricidiũ ad ciuita,
tem ſuã hierłm.Figuras in h ecciam q̃ pᷣcibo ſuis
qaditũ obtinet peccatoꝛib qͥ occidũt frẽm ſuũ.i a

nimũ peccantis ad veniã ⁊ ad ciuitatẽ eccie.vnde
exules facti ſunt. Qð aũt deus ſuſtineat pctõꝛes
mas benignitas ⁊ patiẽtia dei eſt nõ repᷣhẽdenda

ſed dulciter amplexãda ⁊ venerãda. Quis eſt eni
ille tã innocẽs ꝗ velit ſubito puniri de defectibus
ſuis.certe nullꝰ. Uñn ⁊ pocta.Si qͥtiẽs peccãt hbo

mines ſua fulgura mittit iupiter exiguo tꝑe nul⸗

lus erit.Expectat g diu vt victieius benignitate

hoĩes reuertan? Eſa.xxx.Expectat vos dns vt mi
ſereatur veſtri ꝓpterea exaltabit ꝑcens vopdᷣ. ⁊2 Da⸗

xime eni ſuã omnipotẽtiã ꝑcendo maniſeſtat n
et Hiero.Moderatio dei ac pietas ſolũ nrſm re,/
ditũ qᷓrit acnos cupit ſua longa bonitateſaluari
Sed ſi nõ cõuertimur ſi duri colli ſumus.ſi vſq
in finẽ in malis ꝑſeuerauimꝰ aſſidue peccantium
nõ miſeret᷑ deus diſt. xciij.diaconi. Quinimoq;to
qs diutius expectat᷑ ſi nõ reuertit᷑ guius punitur
AUVñ Ualeriꝰmaximꝰ.Lento quidẽ gdu ad ſuivin
dictam diuina ꝓcedit ira.tarditatẽq; ſupplicij g/
uitate ↄpenſat. Exemplũ notabile de carpo diſecc
⁊ fletũ exultationẽ infundis.O qᷓ; eleganter circa .
dam ↄuerſi ad fidẽ qͥ ſeductꝰ fuerat a iudeo ad fi⸗
dꝗẽ abnegandã.ſuꝑ q̊ oꝛãs hũit viſionẽ foꝛnac ar
dentis vñ exibãt capita ſerpẽtũ trahẽtiũ illos du

pulo iohis qͥ auide deſiderabat punitionẽ cuiuſ⸗

os iudeũ ⁊ ſeductũ ab eo paulatim in foꝛnacẽ.qð
ipᷣe carpus delectabiliter aſpiciebat ⁊ cito intꝰtra

hi eos optabat ex zelo iuſticie. Sʒ xpᷣs deſuꝑ apa
ruit eripiẽs eos de ꝑiculo ⁊ carpũ repᷣhẽdit ð ſuo
ʒelo dicẽs ſe iteꝝ ꝑatũ ad crucẽ ſubeũdũ ꝑꝑ pctõ
res Uide h̊ pleniꝰ in legẽdis in legẽda reſurrectõ
nis circa finẽ. Sʒ etſi ꝓſꝑa malis in pctõ ꝑſeuerã

tiba deus tribuit.hoc agit ad retribuẽdũ eis mer

cedẽ ð illo modico bono qð faciũt h̊ ne ſit irremu

nerari.⸗ Quarbem aſſit Cxik de pe diiij. qd er⸗
go turbamur. in fine. Tert mun
um de geris intẽperie vt cũ eſt multa ſiccitas vel

ertio alij murmurãt de

— — — — -----—

— — — –

unis
ſbe⸗
erg⸗
1n
u;
nis
44
t
kai
tnns
i
N
n
,

kuN

fnIH

wen
ſid
mrun
no
nm
un
cf

cum eſt nim a inundantia aquarũ. vel cum eſt in

tenſus caloꝛ.vel frigus ꝑdurans.⁊ hmoõi .q̃ſi deꝰ

nõ bene diſponat iſta. Sʒ iniuſte murmurat᷑e Nãà
vt ðꝛ Sap̃. viij. Sapiẽtia dei diſponit oia ſuaui⸗
er. ſed qꝛ nõ a git ſᷣm velle noſtrũ.iõ murmuramꝰ
quaſi ſimꝰſapiẽtõꝛes deo ⁊ velimꝰ eũ inſtruere q̊/
mõ debeat mu idũ gubernare.Exemplũ legitur i
vitaſpatrũ de quodã ſancto patreqᷣ nunq; in oꝛ⸗
to poterat habere herbas vel fructus bonoſ quia
ſepe murmurabat de aerls intẽperie accedẽs aut
ad quendã aliũ heremitã imenit eũ pulcrũ oꝛtũ
habere ⁊ oleriby ⁊ fructibo repletũ. JIntertogauit
quõ ci h̊ acciderit ⁊ qͥd facerct. Rñdit ꝙ colebat ⁊
ſerebat.⁊ reſiduã deo ↄmittebat nõ poſtulãs plu
uiam vl ſerenũ.ſed deo dimittẽs totũ·ex q̊ exem/
plo cõpunctus ſic ⁊ ipᷣe fecit.⁊ poſtea ipe bonum

Tertium peincipale JF. ii

ſcʒ penã quã deꝰinfertꝓ vicio murmuracois, on
dit ps. di. Leuauit.ſideꝰ manũ ſuã ſuꝑ eos.ſ.ad ꝓ
ſternendũ in deierto diuerſis moꝛtibꝰ. Uñ dixit
deus Nume. ruij. Oẽs qͥ murmurati eſtis in des/⸗
to a.xx.annis ⁊ ſupᷣ.⁊ murmuraſtis me.ñ intra

bitis in terrã ſuꝑ quã leuaui manũ meã vt habita

re vos facerẽ in ea pᷣter caleph ⁊ ioſuc.Et ſic ꝓpter

petm̃ murmnuratiòis qð fecerũt deũ qſi nò poſ/
ſet eos introducere in terrã ꝓmilſiõis.poſtq; reu
ſi ſunt exploꝛatoꝛes teꝛre illiꝰdicẽteſ illã pr̃iaʒ foꝛ
tiſſimã ⁊ inecxpugbilẽ.vñ ⁊ volebãt ducèẽ ſibi face⸗
re ad reuertẽdũ in egyptũ.illa qdringẽtamilia vi
roꝝ qͥ numerati ſunt nullꝰeoꝝ introiuit.ſʒ moꝛ⸗
tui ſunt diuerſ tꝑiby in deſerco except illis duob⸗
caleph⁊ioſuc.qͥ nõ murmurauerãt.⁊ h̊ ẽt figurat
ꝙ murmuratoꝛes nõ valẽt itrare i regnũ celoꝝ fi
guratũ ꝑ terrã illa.qð ⁊ gre. dic in omel. ſ. ꝙ nul⸗
lus qͥ murmurat i regnũ celoꝝ intrare põt. qð ve
rũ eſt qñ eſt moꝛtale.ſ.cũ odio dei ł hoim ltãta di
ſplicẽtia ꝙ decidat a caritate vel ꝓximi vł cũ ex lo
cutiõe murmuris ſequit᷑ notabile ſcãdalũ alijs.⁊

—

ſicut tale viciũ excludit a regno.ita ↄnter inducit
ad eternũ interitũ. Uñ in eplła iude ðꝛ · Ecce vẽit
dñs in ſctis milib ſuis facere iudiciũ ò̊ oẽs ⁊ ar⸗
guere oẽs ipios de oid opꝑib⸗ ipietat eoꝝ qͥba im
pie egerũt ⁊ de oĩbo duris ꝗ locuti ſunt 3 deuũ. Di
ſunt murmuratoꝛes ⁊ qruloſi ſᷣm deſideria ſua ⁊?
hec vᷣba dicutur ibi eẽ enoch.ſed in via iſta aliquã
do punit deus iſtos murmuratoꝛes. Uñn legit᷑ in
vitaſpatrũ ꝙcũ quidã frater audiret frequẽter cõ
fratres ſuos religioſos hr̃e varias ↄſolationes 7
dul cedines de diuinis in oꝛatiõibo ⁊ meditatõibꝰ

ſuis.ipe nibil tale ccperiret᷑ ſed aridũ ⁊ inſipiduʒ
ſe ſentiret ⁊ tedioſuʒ.q̃dã vice de nocte accẽſſit ad
eccleſiam ⁊ ante imaginẽ crucifixi ſtans cepit foꝛ⸗
titer murmurare ⁊ còqueri in hec vᷣba pꝛumpens
Dñe ſi ego ieruiſſem alicui terreno dño tanto tꝑe
q;to ſeruiui tibi in hac religione ⁊ cmdaboꝛaui ꝓ
tuo amoꝛe ipoſſibile eſſet qͥn aliqᷓ vice ondiſtet mi
hi aliqð ſig nũ amoꝛis ⁊ affectiõis ⁊ letã faciem ex
hibuiſſet ⁊ aliqð donũ vel gram iꝑtiret᷑. Ecce tot
annis ſeruiui tibi qᷣ diceris liberaliſſimus⁊ pijſſi
mus pᷣdicaris.⁊ nuũqᷓ; dediſti mihi vnõ ꝑuã ↄſola

tionẽ Alijs tot ↄcedis qð ſepe audio.mihi aũt es

ita crudꝰ. et q̃re dñe tãta duricia erga me.Ilũqᷣd

⁊ego ñ ſeruio tibi.cũq; bec⁊ ſili a loqret᷑.ecce ſẽſit

ſe ſubito vecte retro pcuſſ. u ex q̊ ictu cecidit in ter
rã qſi moꝛtuꝰ.Adueniẽtib fratrib aliqbꝰ ꝛneſci
tib caſũ ipᷣm necſloqͥ valẽtẽ adſinfirmariã depoꝛ

tauerũt vbi loqᷣlã ⁊ vires aliq;tulũ recupans ꝑa⸗

ſcẽs ⁊ ↄfitẽs fecit ſe poꝛtare ad ecciam añ illã ima

„

ginẽ crucifixi.ibi bumiliatꝰ dicere cepit O dñede

— „

*/

ſolari. Uñ ſic bũiliat ſẽtit 9
lum tertium de clamoꝛe.

Capitu

filias ire m Gre. ? tho. q in h ↄſiſtit ex

liq̊s dies mãſit infirmꝰ cũ tato fetoꝛe vt vix poller
ei aliqͥs ᷣuire. In q̃ infirmitate petm̃ ſuũ recodð⸗

us meꝰ q;iuſte qᷓ; pꝛie me ſuꝑbiſſimũ murmura /
toꝛẽ caſtigaſti. grs cibi ago dne de/ meꝰ.neccnizʒ
aliud mereoꝛꝓꝑ ipatiam ⁊ ſuꝑbiã meã.Et ſubito
audiuit vocẽ libi dicetẽ. Optz builiari qꝗᷣ ult e,.
Eti eſ ſpuůalef

ra voces clamoſas ſzpfuſas pferre. mi

ſceturq; cõiter cũ ↄtumelia vł cõtentiõe De clä0,

re ãt inqᷣt pẽ. Inueterauer̃t oſſa mea dũ camarẽ
tota die. Oſſa aie ſt᷑ vires aie naturales vt intelle
ctus volũtas ⁊ hmõi.in qᷣb ↄſiſtit robur aie eb⸗

onatĩ ſiẽ in oſtip materialibo oſiſtit robur coꝛpis,
Iſte ant vircs inueteraſcũt.i:debilitant ad bn oℳ
perãdũ ꝑ clamoꝛẽ vicioſũ.Sed ſciendũ ꝙ eſt tri /

plex clamoꝛ vicʒ. Elamoꝛ intenſe affectiõis.

Tertius excitat ad ſcandaliʒationem. J

.

NPꝛimus clamoꝛ eſt cũ F. l.
qs mas affectu deſider at !petit aliqd adeo mit
lud ps. lamaui in toto coꝛde meo exaudi medo
mine diẽ gre. ꝙ multũ clamat qͥ miti amat. vñ et
moſes cu ſup mare rubrũ cũ filijs iſet manerec?z
pharao eos pſcqreład rducẽdũ ſĩ egyptum.oꝛanti
moſſi ſilẽter dixit dis.Quid amas ad mę. Ero
di. xuij.Clamoꝛ ciꝰerat intẽſum deſideriũ q̊ͥ oꝛa/
bat. Iſte aũt clamoꝛ intat in aures dei its ꝙ me,

ret᷑ exauditionẽ.ſic dñs repꝛomittit di.inpps.cla⸗

tũ ſic chananea clamãs pꝰieſũ fuit exaudita ⁊ ſa⸗

nata filia. mat.xv. ſic cecmag' ac mag' clamans.

miſerere mei fili dauid,.fuit uülũinatꝰ. Luc. xviij.
ſizꝰ ⁊ pdicatoꝛ iſto mõ dʒclamare ĩ plło.ſ.ex itimo
affcu.⁊ ſic audit᷑ vtuoſe ⁊ fructuoſe.ſicxpᷣs clama

batri tẽplo ñ ſolũ voce ſʒ itẽſo deſiderio.ſiqs ſitit.
veniat ad me ⁊ bibat. Jo. vij.ſic⁊ iſes bap.ð:vox
damãd i oſerto mat.iij. de p̊ ãt clãoꝛe nõ itellig

— —„ — —

vᷣbũ p.qꝛ i ipo ñ iueteraſcũt ſʒ iuuenelcẽt oſſa aie

lamoꝛ hoꝛrẽde vł indefenſe offenſiõis. ¶la ,/
moꝛ ↄfuſe ꝑrurbatiõis. Pꝛimus ipetrat exau/
ditiõem. Scdus ꝓuocat celeſtẽ punitionem

mabit ad me ⁊ ex midiã eũ. Uñ ⁊ de ꝓplo iſrl cuz ꝓ
pter pctã ſua diuſis tribulatõibo ⁊ coptiuitatbuſ
vꝛgeret᷑ ðꝛ ĩ ps.Clamauer̃t ad do.cũ tribularétur
⁊ de nccitatibo ſuis libauit eos vtʒ in li.iudi.R to

Becundus clamoꝛ eſlt F. Il.

celſo clamoꝛ veſter.ſjveſtroꝝ ſceleꝝ qꝛ talia ieiu⸗
„7 FF §

poꝛrenda aliqua comiſſa Iniquitas Elſa.lviij. ſ9o
Uite ieiunare ſicut vſq; in hãc diem vt audiat᷑in ex

Titulus VII.

nisa cũ his nõ placent.Tria aũt vicia pᷣcipue ſunt

que pre ſui hoꝛroꝛe clamant ad deum vindictam
⁊ celerem punitiõem.
Sodomiig.
Oppꝛeſſio pauperum.

De pmo dicit dñs ad cayn poſtq; Abel kratrez

ſuũ occidit. Uox ſangninis fratris tui damat ad
me de terra. GBeñ.uij. Et qͥd niſi vt tm ſcelus de/⸗
beam punire celeriter. vñ ſubito factus eſt vagus
pfuue ⁊ tremulus in mebris De ſcðo dixit
dns abꝛahe.Clamoꝛ ſodomoꝝ ⁊ gomoꝛreoꝝ aſcẽ
dit ad með terra.et qͥd clamabat illoꝝ nefas.niſi
ſubitam vindictam.q̃ q;citius ſecuta eſt ſi nbuerß
illis qnq; ciuitatibo igne ⁊ ſulphure. De tertio
dici?᷑ Exo.iij.Cclamoꝛem eoꝝ audiui ppter durcii
am ⁊c̃. ⁊ loquit᷑ de oppꝛeſſione facta hebꝛeis a pha
raone ⁊pplło ſuo que cito punita eſt ꝑ multa flagel
la.Demũ aũt in mari rubꝛo ſubmerſopharaõe cũ
exercitu ſuo.Exo.xuij.et Jaco.v. Ecce merces o⸗
perarioꝝ veſtroꝝ que fraudata eſt a vob.clamat
et clamoꝛ eius in aures domini introiuit ⁊c.Dici
tur etiã clamare peccatũ dũ trahit ad aliud ⁊ cla
