eccleſie.ↄmodũ iuriſditionis trãſit cũ alijs niſi fuerit
exempta iuriſditio.ꝑ ſetñ iuriſditio vendi nõ pt.nec
dz. hoc ym hoſt. NMota qrto ꝙſm glo.ſuꝑ.cime. pᷣ⸗
la.vi.ſu.pᷣlatus iuriſditionẽ no ſolũ ſpũalem. immo
2 tꝑalem tm̃ vendens.ſimoniã cõmitti Qð dictum
glo. vt dicit Anto. de bu. intelligendũ eſt de iuriſdi⸗
tione tpali quã qͥs hʒ ab eccleſia q iudicat᷑ ͥd ſpũa⸗
le.vñ reſpectu eiꝰa qͥ ipſa iuriſditio hʒ depẽdẽtiã põt
Iudicariſpũalis vel annexa ſpũali.vñ nõ miꝝ ſi ipᷣaʒ

vendẽs ↄmittit ſimonia. Qð ãt dicũt Inno.⁊ hoſti.
ſupꝑc.ie.t. ꝙ vendẽs iuriſditionẽ tpalem nõ ↄmittit

ſimoniã licʒ alias grauiter peccet intelligit᷑ de iuriſdi
tione tꝑali quã quis hʒ a ptãte tẽpali.q nec reſpectu
ſue eẽntie:nec acceſſoꝛie nec depẽdẽtie pᷣt iudicari ſpi
ritualis⁊ ideo ibi nõ cõmittit᷑ ſimonia. vnde pᷣlatus
ſi haberet tpalem iuriſditiõem in feudũ a pꝛĩcipe ſeu
dño tꝑali.ſivenderet nõ ↄmitteret ſimonia.qᷓ;q; gra⸗
uiter peccaret. Nota quinto ꝙ cũ loco tibi eccliaʒ
meaã ⁊ cũ ſis pᷣbiterlocas operas tuas vt ibi officies
nõ habiturꝰ ibi alias aliqua iuniſditiõem nõ ↄmittis

ſimoniã. ar.xij.q.ij.c.caritatẽ.Et ſᷣm 1 ll. hic nõ hʒ
locũ pꝛopꝛie locatio ⁊ ↄductio.ſed pᷣſbiter debet gra
tis facere officium.⁊ ille gratis expenſas. Poꝛro 'm
Goff. ſi locatio fiatvltra tꝑs vite locãtis.nõ valetvl⸗

tra.qꝛ clericus in bñſicio comꝑat᷑ vſufructuario. qui

ſcʒ nõ eſt niſi ad vuã.xviiq.viillõð. Nota ſexto ſᷣm
nno.g cũ locatio fit vltra tꝑs vite locãtis.ſiquidẽ
itfacta noĩe eccleſie⁊ vtiliter ſucceſſoꝛ tenet᷑ ad illam
extra de ſolu.c.i.⁊.xij.q.ij.hec hmõi.Si aũt locatio
eſt ſacta nomĩe ipſiꝰ cuiꝰeſt ecclłia.⁊ nõ intẽdebat ec⸗

ſiã obligare nõ tenet᷑ ſucceſſoꝛ ſed ſi ↄductoꝛ ſiue em

ptoꝛ iam aliquid ſoluit tũc ſᷣm Hoſti:tenet᷑ ſucceſſoꝛ
habere ratũ inq;tũ pecunia verſa eẽt invtilitatẽ eccle
ſie. Nota ſeptimo ꝙ licet rectoꝛ eccleſie poſſit eam
qñq; locare vltra tꝑs vite.nunq;ᷓ tñ põtcanonicꝰ vl⸗
travitã ſuã locare pꝛebendã ſuũã. Nota octauo ꝙ
clericus licite pᷣt vendere fructus beneficij ſui ad mo
dicũ tꝑs extra.ne.pᷣla.vi.ſu.c.fi.Ad totũ autẽtꝑs qͥ
venditoꝛ tenet bñſiciũ vẽdere.qᷓ;uis nõ ſit honeſtũ.ñ
tñ eſt ꝓhibitũ.ita tñ ꝙ nil ſpũale interuẽiat in tallvẽ⸗
ditione.extra de re.pmu.ad queſtiões.pᷣt tũ gratꝭ cu
rã aĩarũ ↄmittere ei cuivendit fructꝰ* Mota nono
ꝙ ſi clericus vel religioſus vendat panẽ oblatũ in al⸗
tani a pplovel cerã et alia ſibi data elemoſinalr⁊ꝛ fru⸗
ctus decimarũ nõ ↄmittit ſimoniã.qꝛ ſpũalia ñ ſunt
nec in aliquo peccat 'm Archi.in Roſ.dũmõ de his
vel de alijs vltra ſuã neceſſitatẽ ſubueniat pauꝑibꝰ.
vt tenet᷑xvi.q.i.qm̃.Et caute faciat ad ſcandalũ po⸗
puli remouendũ.xi.q.iijinterba.Panẽ autẽ bene⸗
dictũ vẽdere ſimoniacũ eſt ᷣm Ul.⁊ multomagꝭ ius
pcipiendi decimas.quia ſpũale eſt.i.qi.

BDicto de cotrachibus. 5. xV

cõpꝛehenſis ſub noĩe emptõis ⁊ venditiõis in quib
ſepe cõmittit᷑ ſinonia.nũc declarandũ eſt qꝗᷣ ſint illa
q̃ dicunt᷑ ſpũalia.⁊ q̃ dicũtur annexa ſpũalibo.in qꝝ

emptõevelvenditõe conſiſtit ipa ſunonia Sciẽdũ

igit᷑ ꝙ ſpũaliũ quedã dicũtur ſpũalia ꝑ cõpatõeʒ ad
ſpm̃ſanctũ.⁊ quedã olia ꝑ cõꝑatiõeʒ ad ſom hũanũ
pm Duran.in:iiij.⁊ Richar.Et ſpũaliũ in cõꝑatione
adq ſpm̃ſctm̃ aliq ſunt ſpũalia ꝑ eſſentiã vt grã ⁊ vᷣtu
tes infuſe.alia ꝑ cãmvt ſacramẽta:.alia ꝑ effectũ vt of
ficia eccłiaſtica?⁊ hmõi.Et ſpũalia ꝑ eſſentiã nec emi
necvendi pñt.nec de iure nec de facto qᷓ;tũ.ſ.ad effi

caciã trãſferendi? acquirẽdi ea.qꝛ nõ eſt hoĩs ea traſa

ferrevel dare ſed dei.videt᷑tñ ꝙ de facto poſſint vẽdi
⁊ emi q;tum ad ſimoniã Zhenda.vt ðt pe.de pal.in

iiij. qꝛ ſymõ magus voluit ſimoniace emere grãm ilꝰ

lã apłoꝝ q erat caracter epᷣalis ⁊ grã miraculoꝝ.ſcʒ ꝙ
ſpũſſctũs viſibiłr deſdebat. Silr ſcĩa⁊ virtutes ac
quiſite que dicũtur ſpũalia ꝑ eſſentiã ꝑ reſpectũ ad
ſpm̃ humanũ nec emi necvendi pñt.

5

Duegã alia ſunt ſpi .. XVI

. —

ntualia p cam. ſcut ſunt ſacia q ſunt cauſa gratie. S5

uis ſᷣm pe.de pałin qͥlibet ſacr̃o noue legis ſitvinꝰ
p efficaciã ſpũalis ad cauſandũ caracterẽ vel oꝛnatũ
eſt tñ coꝛꝑal ꝑ eſſentiã.qꝛ ſic eſt ſubiectiue in coꝛpoꝛe
qnõ eſt nata eſſe in ſpũ.Et iſta qͥdẽ ſpũalia de facto
vẽdi pñtꝛ emi nunq; aũt de iureꝛ licite ſed cumvicio

ſine
dit
ſoe

mon
hoct
n
nect
latü
g
dni
nupt
lübe
t
ngi
ſe⸗
t
aptt
ſlam
haprĩ
ſeea
& Pun
Nte
ninet
hi
ortan
Rder
Rhn
hllomi

teã d

ſenone
leſis
dteo
*
unbun
Nüf
Mrer
Wi
Ga
ſcut
iig⸗
ſone⸗
pue
gende
ſoſten

—

—

—. —

bn

q b
n s
inir
Nidi
iger
isnui
one
rin
iNei
eni
Ac
zani
ſurrit
xun
Tin
Ei
s c

. 63 1
Hſie

Capitulũ Quinti

ſimonie.in mr̃imonio autẽ qð eſt vnũ de ſacis licite
dat᷑ ⁊ accipit᷑ pecunia noĩe dotis abſq;vicio ſimonie.
nõ ex eo quidẽ ꝙ ex tali ſacro non ↄferat᷑ gravt notat
glo. i.q.i.qͥcqͥd.hoc eĩ falſum eſt.ſed ꝓpterea qꝛ mr̃i⸗

moniũ nõ ſolũ eſt ſacrm.ſed etiã nature officiũ.⁊ ſᷣm

hoc dat᷑ pecunia pꝛo mrimonio ad ſubleuãdũ onera

erꝰ⁊ nõ inq;tũ eſt ecclie ſacrm.ſm tho ij.ij. vñ⁊ p be
nedictõe nuptiaꝝ ꝓhibet᷑ aliqd exigere licet ſpõte ob
latũ recipi poſſit:extra.e.c.cũ in eccłia.Dicit tñ guil.

ꝙſi ſacerdos aliqͥ puta ad quẽ ſpectet bñdictio nu⸗

ptiaꝝ nõ vult dare licentiã alten ſacerdoti ꝙ, bñdicat
nuptias niſi ꝓ pecunia.ſiqͥdẽ nõ intẽdat vedere licen
tiã benedictõis.ſed puidere ſibi de poꝛtõe oblatõnũ
eũ ↄtingẽte nõ eſt ſimonia.ſi tñ ex certa ſcia maioꝛeʒ

exigat ſummã qᷓ; pᷣſumat᷑ debere valere poꝛtio ipʒʒ cõ

tingẽs.merito pᷣſumi pᷣt ꝙ ipᷣam licẽtiã vedere voluit.
Pꝛo baptiſmo at ꝙ no ſit dãdavel exigẽda pecũia
expᷣſſe hẽs.i.q.iibaptiʒãdis. Vñ ſi ſacerdos nõ vellet
baptiʒare niſi pꝛo pecunia.in nullo caſu eſt ei danda
HNam ſi baptiʒandꝰeſt adultus ſufficiet ei ad ſaluteʒ

baptiſmꝰflaĩs.ſi tũc moꝛiat᷑. Si ẽ ꝑuulus in tali ca⸗

ſu ipſe offerẽs. vel quicũq; aliꝰpᷣt ipʒ baptiʒare. ⁊ dʒ

ſi eẽt puer in ꝑiculo moꝛtis. Sʒ etſivel neſciret vel nõ
poſſet aliꝰbaptiʒare niſi talis ſacerdos.debʒ potiꝰdi
mittere pueꝝ ſine baptiſmo moꝛi qᷓ; pecuniã dare ſa
cerdoti ꝓ hmõi Nõ eĩ faciẽda ſunt malavtveniãt bo
na.vt ait apłs ad Ro.iij. Ita tenẽt Tho.ij.ij.⁊ĩ.iiiji
Pet. detarã. ⁊ Pe. de palu.⁊ glo.i.q.i.baptiʒãdis. et
Richar.i.iiij.qͥ tñ addit.Aliqͥ dicũt ꝙ in tali caſu ni
hilominꝰ poſſet dari pecunia.ita tñ ꝙ dãs nõ intẽde
ret eã dare ꝓ ſacr̃o.ſed ꝓvitãda dãnatiõe pueri.⁊ ad
remouendã inſaniã ſacerdotis. Secꝰaũt eſt de alijs
ſacris q ſine ꝑiculo dãnatiõis ex cã differri pñt. Hec
Richar.q̃ opinio fuit guil.Poſſet etiã emi a tali ſacer
dote aqᷓ qua eẽt puer baptiʒãdus ſi aq̃ ipſa erat puꝝ
elementũ.ſecus aũt ſi eẽt iã cõſecrata.vt eſt aq fonti⸗
um baptiſmaliũ.tũc eĩ ſimonia eẽt ᷣm Ul.⁊.i.qi.c.

dictũ. Eodẽ mõ nec ꝓ ↄfirmatiõe.nec ꝓ criſmate.nec

p extrema vnctiõe licet exigere.ſed ſpõte oblata licite
recipiũt᷑. Dicit eĩ Gꝛeg. ꝙ eiꝰ oblatio nullã culpe ma
culã ingerit q̃ nõ ex ambietis ꝓceſſerit petitiõe.i.q.ij.
ſicut epᷣm. Et ſiin his vel qbuſcũq; alijs ſpũalibus
aliq coſuetudine exigant᷑ qſi pᷣciũ rei ſpũalis cũ intẽ
tione emẽdivel vendedi manifeſta eſt ſimonia pꝛeci⸗

pue ſi ab inuito exigant᷑. Sʒ ſi accipiant᷑ q̃ſi qdaʒ ſti

pendia ꝑ ↄſuetudinẽ appꝛobata nõ eſt ſimonia.ſitñũ
nõ ſit eiꝰintẽtio emẽdivel vẽdendi.ſed intẽtio referat᷑
ad ſolã ↄſuetudĩs obſeruantiã⁊ pᷣcipue qñ qͥs volun
tarie ſoluit. In his tñ ſollicite eſt cauendũ ab eo qð

hʒ ſpẽm ſimõnievt cupiditatis. Hectho.ij.ij.⁊ ex de
vi.⁊ hone.cleri.c.ab oi. Itẽ ꝓ eucariſtie collatiõe ñ
licet exigerevel ex pacto ſeu q̃ſi pᷣciũ aliqͥd dore.i.q.i.
c. dictũ. Pꝛo celebꝛatoe aũt miſſe tanq;ᷓ pᷣciũ nun
qᷓ; licitũ eſt acciꝑevł dare.Sed ſᷣm Rap.ſi ſacerdos
teneat᷑ celebꝛare puta qꝛ hñs eccłiam vel bñficiũ offi⸗
ciare tenet᷑.tũc exigere eſt ſimonia.i.q.iij.c. vendẽtes
Si vero nõ tenet᷑⁊ deficit etſumptꝰpõt acciꝑe.i.q.i.
iudices.Nã⁊ oꝑas ſuas locare põt ſiue ad diem ſiue
ad annũ.extra ne pᷣla.vi ſu.c.fi.Qð ſi ſumptꝰ habʒ ⁊
ad hoc nõ tenet᷑aut dʒ facere gratis aut ceſſare alias

videt᷑ facere ex auaricia.⁊ licet foꝛte qñ nõ teneret᷑ ad
ſſta nõ eſſet ſimonia eo ꝙ nõ debet ſuis ſtipẽdijs mi⸗/
litare.xij.q.ij.caritatẽ.tñ turpe lucꝝ eſt qñ fit ex aua
ricia.vel ſaltẽ hʒ ſpẽʒ mali.Et in q̃libet pᷣdictoꝝ ĩtelli
gas ꝙ ipſe gratis dzʒ catarevel dicere miſſam.licʒ ali
q̃d ꝓ ſumptibo recipiat.⁊ idẽ intelligas de alijs offi⸗
cijs diuinis qð dictũ eſt de miſſa.ↄcoꝛ.tho.ij.ij. Ri
char. in.iiij. dicit ꝙ pꝛo anniuerſario celebꝛãdo nõ li⸗
cet facere pactũ de pecunia dãda.ſi tñ ex deuotõe da
tur eccłie.eccłia tenet᷑ ꝓ illis celebꝛareꝓp quibo datur
ſim ꝙ pꝛo recepto beneficio magis obligatã ſe videt.
hec ille.Et ſeculares qͥ dãt vel dimittũt certã quanti
tatẽ pecunie ꝓ miſſis ſeu anniũſarijs flendis inniten
tes moꝛi patrie q;uis in hmõi ex ſimplicitatetalit᷑ lo⸗
quentiũ acſi vellet emerevidet᷑ ꝙ pie ſit interpᷣtandũ
factũ eoꝝ.ſ.ꝙ dent ꝑ modũ elemoſine.ſunt tñ admo
nendi de boc⁊ ne denttanq; pᷣciũ miſſe. Itẽ nec ꝓ
penitẽtia ſeu ↄfeſſione debet aliqᷣd exigi.i.q/i.qᷣcqᷣd.
Et ſacerdotes qͥ audiunt ↄfeſſiones pꝛincipalłr inten
dẽtes lucrũ pecunie etiãſi nõ petant ſimoniã cõmit/
tunt mentalẽ. Si aũt exigũt ałs non audituri coõmit
tunt ſimoniã etiã ab eccleſia puniendã.i.q.ij.qᷓ;pio
Sacerdos etiã qui nõ vult dare licentiã ſuo parro⸗
chiano alteri cõfitendi niſi ꝓ pecunia ſimoniã cõmit
tit. ᷣm Ray. In abſolunone aũt ab excõicatione vel
ſuſpenſione aut interdicto ſi exigat᷑ pecunia qᷓſi pena
culpe pᷣcedentis pꝛoqᷓ fuit excõicatus ſuſpẽſus vel in
terdictus.factuʒ quidẽ nõ eſt ſimoniacũ niſi ſub illa

ſpecie intentio ſit coꝛrupta. Sed ſi exigat᷑ tanq; pie?-

cium abſolutõis ſimoniacũ eſt ſᷣm tho.ſcðᷣa ſcdᷣe.et
Pe. ⁊ Hoſti. Itẽ pꝛo ſacro oꝛdinis pꝑmaxime ꝓhi⸗

betur exigi pecunia⁊ exacta ꝑſolui.i.q:i.ci cũ oꝛdina

ret᷑ extra de ſimo.c.in oꝛdinãdo.Suꝑ quo.c.ðt An
tho.ð bu.Nota tres ꝑſonas que in oꝛdinatõe requi
runt᷑ ſ.epᷣs.miniſter.⁊ notarius. Nota etiã ꝙ ſicut pᷣn
cipalis oꝛdinatio debet eẽ gratuita.ita⁊ om̃eaccidẽs
ad oꝛdinatõem debet eſſe gratuitũ.Et epᷣo claruʒ eſt
ꝙ ſi recipiat aliquid pꝛo oꝛdinatõe ꝑ pactõem cõuen

iionẽ vel exactõem ſimonia eſt.i.q:ij.q;pio.⁊.c. ſicut

epᷣm. Quinimo ſidet᷑ pecunia epᷣo ne oꝛdinet ꝑ ſimo
niã.ſimonia eſt ex ꝑte ipſiꝰ epᷣi ſed nõ ex ꝑte dãtꝭ ſᷣm
Tancre.⁊ Bar. bꝛix.i.qi.nullus iniſter aũt in oꝛ
dinatione de quo loqͥtur decretalis illa.in oꝛdinãdo
vel eſt archidiaconꝰqui hʒ examinare ꝓmouẽdos.vł
eſt ille qͥ vocat ꝓmouẽdos ſᷣm doc. velille qᷣ rñdet in
ſcrutinio oꝛdinãdi ſᷣm foꝛmã.c.ij.de ſcrutinio.vel eſt
ille miniſter qͥ legit euangeliũ.ſ.cuʒ fit oꝛdinatio ſᷣm
Bof. ⁊ quilibʒ hoꝝ ſi pecuniã reciꝑet ꝓ illo mĩſterio
ſimoniã cõmitteret Sed de notario qͥ.ſ.ſcribit ꝓmo
uendos⁊ poſtmodũ facit lrãs oꝛdinis collati an lice⸗
at ei exigerevel reciꝑe pecuniã ꝓ tali actu. Circa hoc
varie ſunt opiniones.Quidã dicũtꝙ nõ licet quan
do habet notariꝰ ſalariuʒ de publico. Lau. dicit ꝙ ſi
etiã nihil recipiatde publico nil tñ debet recitpe ꝓ ta
li ſcriptura qꝛ ſimonia eſt vel ex pacto nil dʒ recipere
Sʒ ſi nõ hac intentõe accedit.iiad illð faciendũ cre⸗
dit glo.ꝙ laicꝰpoſſitacciꝑe.i.q.ij.ſicut epʒ.Inno. öt
ꝙ notani pt aliqͥd accipe pꝛo ſuo ſalario dũ tñ iuſtũ
ſit qð ꝑcipuvel aliqd plus pꝛopt facti magnitudinẽ
vel cũ ñ valeret ĩſtrm ſi ali notaniꝰfaceret/tũc notar⸗

Citulus Pꝛimus

—————— —, ——— --

—

pps tale officiũ nõ poſſet acciꝑe ſʒ extraneus bñ poſ bpecuniã illã. Woto tentio ꝙ ꝑ bßdicatõe nõ licet re⸗
ſet ꝑcipereꝛ nõ peccaret. Quilibet tñ hñs hoc ex of/ciꝑe pecunia ſzlicz pdicãtivictũ reciꝑe ſᷣm tho.⁊ pe.
ficio ſpõte oblata bene poteſt ꝑciꝑe. Recitatꝭ his obi de palu.vñ illi q pᷣdicãt pꝛincipalr hac intentõevt re
nionibo idẽ Antho. de bu. in fine ſic determiat. Tu
dic clarꝰqꝛ qñ aliqͥd ſpõte offert᷑ nõ ↄcurrẽte aliq pa
cto ↄſtitutovel ↄſuetudine tũc licitũ eſt illð reciꝑe. vt
in c. dilectꝰ. ij. eo. ti. Qñ vero aliqͥd accipitvigoꝛe pa⸗

mentalẽ ↄmittũt.i.q.iij.nõ ſolũ. Sʒ ſi ſuꝑ hoc paci
ſcunt᷑ ſimonia eſt qᷓ etiã ꝑ eccłiam puniri pᷣt. Dicit eti
am tho. in quolibex. ꝙ cũ aliq p̃ᷣtendetes religionẽ ſi
cti ↄſtitutõis vel ↄſuetudis.⁊ tũc ſi recipiẽs eſt ſalari ue ſctitatẽ petũt a ſacerdotibo ꝙ ꝓcurẽt eis pecuniaʒ
atus de publico. 1n tali caſu nõ liciterecipit. vt in c in pꝛochia ſua ita ꝙ ſacerdos habeat inde certa gteʒ
de magiſtris. Si at nõ eſt ſalariat? de publico tũc di ſiin hoc internẽtat pactũ ſimoniã cõmittit ipſe ſacer
ſtingue.qꝛ aut officiũ eſt de ſubſtãtia oꝛdinatiõis:. et dos.qꝛ ꝑſuaſio ſacerdotis ſpũalis eſt ⁊ credit᷑ ei eo ꝓ
ſic no licet recipe. aut nõ eſt de ſuba⁊ tũc ſi ſalariũ ſo- ſacerdos eſt⁊ ſacrilegiũ eſt reſpectu illoꝝ religioſoꝛuʒ
lurũ ↄuenit ſcrbẽti cõſiderato laboꝛeꝛ negocij qᷓia⸗ qꝛ defraudatio eſt elemoſinarũ reſpectu illoꝝ q dant
te licita eſt receptio. Roõ eſt qꝛ nõ dʒ cogi ſuis ſtiben⸗ ⁊ vterq;.ſeſacerdos⁊ religioſi illi tenent de ſymonia:
dijs militare. vt in c.de offi. de pſcrip. Si aũt ſalarr ; Nota q̃rto ꝙ vſu ſpualis ptãtis ſiue pᷣlature nõ
um qð ſoluit᷑ non cõuenit cõſiderato laboꝛe ⁊ qlitate licet aliq accipe. cum en ille cui ↄmittit᷑ ĩpũal pote
negocij. ⁊ tũc eſt licita receptio ĩmo recipiẽs cõmittit ſtas ex officio obliget ad vſum ptatis ſibi ↄmiſſe in
ſimoniã vt hic ſm doc. tñ ꝓ notarijs facit ſtilus cuꝓ ſpũaliũ diſpenſatõe⁊ etiã pꝛo ſua ſuſtentatiõe ſtatu⸗
rie romane m quã taxata ſunt oĩa bñficis ᷣm qᷓlira ta ſtipẽdia habeat ex redditibo eccliaſticis.ſi aliquid
tem ipſoꝝ. Hec ille.Iteſᷣm Ray.qͥ nõ hñs titulũ roę acciꝑet pꝛo vſu huiꝰ poteſtatis nõ intelligeret᷑ locare
gat pſbiteꝝvt p̃ſentet eũ ad oꝛdines ad titulũ ecckie opas ſuas quas ex debito ſuſcepti officij dʒ impede
ſue pmittes ei ꝙ nunq; in ecclia ſua aliqͥd petet ſino re ſed intelligeret vendere ipᷣm ſpũalis gratie vſum.
niã ↄmittit. eo.t. c. p tuas. Iténec ꝓ ſacralibo licitum ⁊ ſic eſſet ſymonia.Tho.ſcða ſcðᷣe.vbi ſupꝛa.vñ nõ
eſt aliqd recipevt pꝛo benedictõe abbatũ ⁊ abbatiſ- licet aliqq occiꝑe pꝛo quacũq; diſpẽſatõe. nec etiam
ſaꝝ vel velatõe virginũ vel ꝓ aqᷓ bñdicta.⁊ bmõi.ſm ꝑ hoc ꝙ ↄmittitvices ſuas.nec ꝓ coꝛtectõe focienda
Pe.de palu. Utx at ſacerdos poſſit vendere officũuũ necꝓ ceſſando a coꝛrectõe.nec pꝛo minꝰpuniedo pec
poꝛtadi aquã benedictã ꝑ parrochiã Dicit guu. ꝙſi catu hec pꝛo cnime celãdo iudice eccliaſtico.nec ꝓ eo
talis ſacerdos hʒ de cõſuetudine vt poſſit tale off ci⸗ purgãdo.nec ꝓviſitãdo.qᷓ;uis ꝓcuratõen liceat reci
um retinereꝛ ꝑ ſevel ꝑ aliũ exercereꝛ pꝛouẽtus reciꝑe eviſitãti⁊ dedicãti.necvt min/digne penitentẽ recõ
nõ eſt ſimõia ſi illð quidẽ mittat ad firmã.ałs ſimo⸗ cllietvel vt digne penitentẽ repellat. In oſbo his com
mittit᷑ ſimonia ex ꝑte dãtis ⁊ recipientis ſi fiat ex aliqͥ
tꝑali.ſ.pecunia.pᷣcibo velobſequijs ſᷣm tho.⁊ Pe.de

nia eſtvel ſaltẽ turpe lucrũ.

Dicutur queda m §. XV II. palu. extra.eo.c, nemo TMota qnto ꝙ dare vel ac

alia ſpũalia tertio mõ.ſ. qſi effectiue m Kicar.ĩ i. cipꝑe aliqd ſuꝑioꝛivt ſemet iuſticis in ca ſpũali ⁊ iu⸗
ex eovidelicet qꝛ pꝛocedũt ex ſpũali gratia? ad eã diꝰ riſditõe eccleſisſtica ̃m Pe.de palu.⁊ Rav.ſimoniaẽ
ſponũt.vt ꝓphetare.pᷣdicare.ingreſſus religionis et
hmõi.vel qꝛ ſunt de actibo vel negocijs ſpũalibus vt
Docere.iudicare.teſtiſicari ⁊ hmõi.Et hoꝝ q̃dã dicũ

Vl.ſi agat᷑ſuꝑ tpalibo.⁊ ꝑſona iudicãs ſit ecchiaſtica
q̃ rõe eccliaſtice iuriſditõis tenetad tale ius redden

tur ſpũalia ꝑ cõpatõem ad ſpm̃ſctm̃ vt pꝛĩa. queda,z dũ.Sʒ ſi iudex ſit laicus⁊ ſuꝑ tꝑali iudicet nõ eſt ſy

P cõꝑatõem ad ſom humanũ. Mota igit᷑ pꝛlo ꝙ p· monia.licʒ als grauiter peccet. Silr teſtiſicari in cau

actu ꝓphetandi nõ licet accipe pecuniã qſi pᷣciũ ẽUn

accipiebãt aliqñ ad ſuſtentatõem ipſoꝝ recipiebant ſit niſiteſtimoniũ iudicij.ñ apparet quõ ꝓ ſigillo ſuo
vt dicit Miero.i.q:i.iudices.vbidicit ꝙ qrẽtes pecu iudex poſſit aliqͥd petere niſi foꝛte expeſas cere ⁊ ſigi⸗

niã qui ꝓphetas ſe fingũt ex hoc diuĩatoꝛes ſe eẽ oñn/ latoꝛis ⁊ clericoꝝ ad hoc deputatoꝝ. Duran. inſtij.

duntid eſt ſoꝛtiegos. Scðo nota ꝙ pauꝑibo nõ Szʒ nõ ſolũ hoc eſt illicitũ ſed etiã ſimoniacũ in cau

eſt dãda elemoſina pꝛo oꝛõe ab eis fiẽda tãq; ex hoc ſa ſpũali⁊ iunſditiõe eccliaſtica.ſed pᷣſtare conciliũ vt

qͥs intẽdat emere oꝛõem eoꝝ.ſed ꝑ gratuitũ bñ ficiuz iuniſꝑitus.vel patrociniũvt ꝓcuratoꝛvel aduocatꝰñ

dz intẽdere ꝓuocare aĩos paupeꝝ ad hoc ꝙ gratis et ſoluũ in cã tꝑali ſed etiã ſpũali ꝓ pecunia nõ eſt ſino
niacũ nec petm̃ ſᷣm Pe.de palu.?⁊ Durã.Et rõ eſt qꝛ

det ex pacto pecunia pꝛo pſalterio dicẽdo eſt expꝛeſſe cũ nõ teneat᷑ tales oꝑas exofficio exhibere non cogi

ex cariiate ad oꝛãdũ pꝛocedãt ſᷣm tho.ij.ij. Sed etſi

ſimonia ſᷣm Pe.de palu.nõ aũt ſi daret᷑ pvigilando de ſuo facere bñficiũ.x.q.ij. pᷣcanie MNota ſexto ꝙ p
ſuꝑ deſuncto.ſ.rõe laboꝛis vigilie.eſto ꝙ ad vigilias vdie
ſequeret᷑ dicere pſalteriũ vł alias oꝛoes m Hoſt. Sʒ vengens veritatẽ vel ſe ciam ſed q̃ſi oꝑas ſuas locãs.
cũ oꝛdinatio eſt in ecclia ꝙ qͥ vadit ad talẽ hoꝛã tanꝰ qñ videlicet ad hoc nõ tenet᷑ ex officio ſuo.nam ſi ad

tũ hʒ.⁊ aliq vadit ad illa hoꝛã pꝛincipałr cã lurran hoc teneret᷑ ex officio intelligeret᷑ ißam vendereyerita
di ilið grauiter peccatꝛ ſimoniã quidẽ mẽtalẽ cõmit tem vnde grauiter peccaret.ſicut patet in illis qͥ inſti

tit ſed nõ eã q ab eccłia punit᷑cũ nulla pactio interte tuũtur in aliquibo eccleſijs ad docẽdũ clencos eccle⸗
dat extra eo/ c. tus ſm Archi:nec tñ reſtituere opoꝛtʒ ſieet alios pauꝑes pꝛo q̃ ab ecclia bñficiũ recipiunt

cipiant pecuniãvellaude ſeu fauoꝛẽ pplarẽ ſimoniã

quia ſunt acceſſoꝛia ſpũalibo.Et idẽ eſt dicendũ ᷣm

ſa ſpuali ſicut eſt matnimoniał. de decimis? hmõip

2 pꝛopheteveteris teſtamẽtiveri rariſſime etiã ſponte pecunia ſimonia cẽ. In alijs antẽcauß ⁊ ſi nõ ſimõia
oblata recipiebãt ne vendere viderent᷑ pꝛophetiã⁊ ſi tmñ iniuſtũ eſt. Etex hoc ſequit᷑ qcũ ſigillũ iudicis nõ

doctrina pᷣt reciꝑe pecuniã a ſcolaribo doctoꝛ nõ qſi

egerey⸗
ſbrnaf
herdis
hoii
haſtenn
ſofego
dahotoe
liner

miig

leer,
N. )e⸗
heytſe
ſmonis
doe Nel
Decte
igoniſß
Mani;
ni q;
epeeſuen
Alacd
elgoſen
braden
eſpnorinn
lurend
ſhücl par
Nonſen
ieſten
sdi
Awelen
aigand
ietc
wi
fnnto
nine
ntnthe.
ane i

hüliti?

1. moniu
mcüfn
is dang
ltſocki
nanind
inirbnidg

Capitulũ Quintuü

a quibo nõ licet eis aliqͥd accipe Tho.ij.ij.vbi ſupꝛa
Sʒ Hoſti.di.ꝙ ſi magiſtro eſt annexũ ſufficiẽs bñ⸗
ficiũ vel ſalariũ nõ licet ei a ſcolanbo aliqͥd exigere.ali
as ſimoniã cõmittit.i.qiij.vendẽtes.ſpõte tũ obla⸗
ta reciꝑe pᷣt. Sed ſi nõ eſt annexũ tale bñf.ciũ vel ſala
riũ qð ſufficiat ei põt acciꝑe collectã ꝓ laboꝛibo ſuis.
ar.xij.q.ij.c.quicũq;.Et videt᷑ ꝙ nõ ſolũ ab extrane⸗
is poſſit exigere ſed etiã a clericis eccłie.nõ tñ a pau⸗
ꝑe cũ ipſe ponꝰdebeat panꝑtati ſubuenire.et talis ex
actio nõ dʒ eſſe coactoꝛiavt ꝙ niſi ſoluãt expellat eos
a ſcoł aut recipiat res eoꝝ.ſed potiꝰinopiã ſuã expo⸗
nat ⁊ młtomagis pᷣt exigere magr̃vel doctoꝛ vbi nul
lã hʒ ꝓuiſionẽ a valẽtibo ſoluere.qꝛ nõ tenet᷑ eis gratꝭ
ſeruire.Et hec oĩa intelligẽda ſunt ᷣm Hoſt.qñ do⸗
ctoꝛ eſt ſufficiẽs ad docẽdũ.nã ſi inſufficies eſt nõ eſt
ei ex debito ꝓuidendũ ſed ĩputet ſibi culpã Cõcoꝛ.ſa

ns Ray. Inno. ⁊ Ul.ꝓ doctrina theologie aliqͥd acci

ꝑe dic Pe.de palu.in.iiij.ꝙvidet᷑ ſimonia ⁊ ſi nõ de
alijs ſciẽtijs· Nota ſeptimo ꝙ ſᷣm Ray.cũ mꝗr ñ
vult cõcedere feſtũ alicuiꝰſctĩ qð eſt colendũ ac cele⸗
bꝛandũ niſi ꝓ pecunia data ſimoniã ↄmittit qꝛ ven⸗
dit ſpũale ad qð tenet᷑i.q.iij.c.vendẽtes⁊ ſimilłr ſi fe

ſtũ nõ celebꝛandũ vult feſtare nec vult legereĩ eo niſi

pꝓ becunia ſimonia eſt. Nota octauo ꝙ ſᷣm Pe. de
palu.pꝛo licẽtia docẽdi in quacũq; facultate dare vł
reciꝑe etiã gratis oblatũ nec pꝛo laboꝛe licet. Sʒ ſᷣm

Ricar.qᷓ;uis pꝛo dãdo talẽ licẽnã exigere ſit illicitũ.

vt extra de magiſtris.nõ tñ ꝓpꝛie eſt ibi ſimonia Uñ

glo. dicit ꝙ eſt q̃ſi ſimoniacu. Itẽ ſᷣm fran.de ʒã. ſu⸗

E cle. Si epᷣs ꝓ pecunia dat licentiã eũdi ad ſſudiuʒ
moꝛtalr peccat.qꝛ dat pꝛo pᷣcio qð gratis dʒ.i.q. iij.
vendẽtes.ñ tñ ſimõia eſt ibi ſʒ turpe lucꝝ.Qð ſi dat
licẽtiã eũdi ad ſtudiũ ſʒ ñ hñdi ibi pᷣbẽdã niſi pꝓ pecu

nia ſur turpe lucꝝ ↄmittit q;uis Hugo dixerit ibi eẽ

ſimoniam.

RDeo ingreſſu auté S. X VIII

——

ritualia ſed recipiẽtes faciũt pactũ de ſpũalibo ad tẽ
ꝑalia.Iſti enĩ ponũt duplex ius ex ingreſſu monaſte
rij cõpetere ingreſſo. Unũ.iſ.ſpũale.⁊ hoc ẽvox in ca
pitulo⁊ ꝑticipatio bonoꝝ q̃ ibi fiũt ⁊ hmoi. Alið eſt
ꝙꝙ ſuſtentet᷑ ppoꝛtionabiłr de bonis monaſterijet de
iſtovid ent᷑ iſti ſentire ꝙ poſſit fieri pactio.nõ de pᷣmo
Sʒ iſta opinio nõ videt᷑ multüũ tuta cũ dicat᷑ ſimptx
⁊ ſine diſtinctõe.i.q.ij:qᷓ;pio.Ceſſet oĩs pactio.ceſſet
oĩs ↄuẽtio.Et ſicvt ðꝛ de pᷣbenda ꝙq;uis tẽpale ſit.
tñ qꝛ annexa ſpũali.ſ.canonie vendi nõ pᷣt.als ipſa
vendita.vẽditũ inrelligit᷑ illud ſpũale cui annexũ eſt
vt ðꝛ.i.q.iij.c.ſiquis obiecerit. Itavidet᷑⁊ de iſto iu⸗
re accipiẽdi tꝑalia.i.victũ ⁊ veſtitũ rõe monachatus

ſcilʒ ꝙ licet tꝑale ſit.vñ⁊ ab eo qͥ nõ eſt monachꝰ emi

pᷣt ᷣm Ul.puta cũ qͥs laicꝰdat tantũ monaſterio vtĩ⸗
de recipiat ſuſtentatiõem vite.tñ in monacho ſeꝑari
nõ pᷣt a iure ſpũali.tenet᷑ eĩ ei monaſteriũ ꝓuidere in
tꝑalibo ſᷣm poſſibilitatẽ cũ ipſe deſeruiat in ſpũalibo.
Inno.etiã dicit ꝙ indiſtincte etiã pᷣtextu pauꝑtatis.
nõ valet receptio cũ pacto de pecunia.qꝛ nõ excuſat
pauꝑtas a ſimonia.ꝑ decre.qm.Et qꝛ pactũ ꝙ non
petat᷑ qð de iure cõi cõpetit inducit ſimoniã:ar.eo.t.
pꝑ tuas.Et de iure cõmuni eſt ꝙcanonicꝰ vel mona⸗
chus viuat de cõi:extra de ↄſti.c.cũ oẽs.In li.aũt qͥ
ðꝛ directoꝛiũ iuris.li.iij.ti.xvi.vbi tractat᷑ iſta mat᷑ia
⁊ queni᷑. An cũ monaſteriũ eſt tenue ⁊ nimia pauꝑ⸗
tate depᷣſſum poſſit pecunia dari ⁊ recipi ſine ſimõia
ponit duplicẽ opinionẽ ⁊ cõcoꝛdateas Dicit g̊ ꝙ ſᷣm
Uin.tãcre.Ray.Jo.⁊ Hoſti.pñt hecverba dicere illi
qͥ ſunt de cõuentu volẽti intrare Nos libẽterꝛ gratis
recipimꝰte ad cõſoꝛtiũ ſpũale.ſed cũ bona nr̃a nõ ſuf
ſiciãt nobis ⁊ tibi.poꝛta tecũ vñ poſſis viuere.vel ſic
ꝓuideas tibivñ viuas.Tũc eĩ ſi ingrediẽs monaſte
riũ aliq ſua bona ↄferat non ↄmittit ſimonia dũmõ
pure fiat? hoc in fraudem nõ dicat᷑⁊ ſine aliq̃ pacto.
ar. l.q.ij. S.i. Nec ob.decre.qm̃.vbi dicit ꝙvolentes
pᷣtextu pauꝑtatis hmõiviciũ palliare.Nã illð intelli

religiõis ſiue monachoꝝ ſiue monialiũ no licet alidgendũ eſt qñ nõ ſic caute ꝓcedit᷑ ſjm Hoſt. ⁊ Boff. ſʒ

exigerevel acciꝑe q̃ſi pᷣciũ.ſpõte tñ oblata qᷓntacunq;
ſint nõ intueniẽte aliq coꝛrupta intentõe lʒ reciꝑe.⁊ i.
hoc oẽs doc.ↄcoꝛ.i.q.ij.ſicut epᷣm.Licitũ eſt etiã ſᷣm
tho.ij.ij.ſi pꝛopt᷑ deuotõeʒ qua aliqͥs oſtẽdit ad mo⸗
naſteriũ largas elemoſinas faciẽdo faciliꝰĩ monaſte⸗
rio recipiat.ſicut licitũ ẽ ecõuerſo aliquẽ ꝓuocare ad
deuotõem monaſterij pꝛopt᷑ tꝑalia bñficia vt ex hoc
inclinet᷑ ad monaſterij ingreſſuʒ.lʒ nõ ſit licitũ ex pa⸗
cto aliqͥd darevel occiꝑe pꝛo ingreſt u monaſterij. vt
babet᷑.i.q.ij.qᷓ;pio.hec tho.Oð eſt ĩtelligẽdũ ita tñ
illð tꝑale qð dat᷑ nõ ſit pꝛicipale motiuũ pꝛopt᷑ qd
ↄcedat᷑ vel qrat᷑ religiõis ingreſſus.qꝛ tũc eẽt ſimõia.
ſm Ul.qñ ꝑ tꝑalia traderent᷑ ſpũalia Sʒ ſi monaſte
riũ eſttenue ita ꝙ nõ ſufficiat ſuis.an poſſit hri inten
tio a religio illis recipiẽdi tꝑalia vel etiã paciſci.ſuꝑ
hoc ſuntvarie opiniões Quidã eĩ dicũtvt Ul.ꝙ in ta
li caſu oblatis ſpũalibo gratis pñt hr̃e intentõem re⸗
cipiẽdi tꝑalia ab ingrediẽte ꝓ ſuſtẽtatõe vite ipſius.⁊
pñt etiã expꝛimere ⁊ paciſci de det᷑minata ſumma tẽ
paliũ.Et qð videt᷑ ↄtrariũ extra eo.c.qm̃ ſimoniaca
ſub pauꝑtatis pᷣtextu.intelligit᷑ jm Ray.cũ hoc dice
bãt in fraudẽ,.vel ᷣm hoſt.qn nõ gratis offerũtur ſpi

ſi recipiẽtes pactũ faciũt⁊ certũ foꝝ⁊ poſtq;ↄmiſerĩt
nitunt᷑ ſepᷣtextu pauꝑtatis excuſare.ſʒ hoc pᷣtextu nõ
parcit᷑ delinqnti Nã eſſet ſatiꝰfame moꝛi.xxxij.q.iiij
ſicut. Sed Ber. bar.bꝛi.Inno.⁊ Archi.dicũt ꝙ nec
ante nec pꝰpt aliqͥd peti.i:q.i.eos.⁊.q.iij.ſi quis pꝛe
bendã.Et ſic dicentes ſimoniã ↄmittũt tã recipiẽtes
qᷓ; recepti etiã ſi ignoꝛẽt.i.q.ij.S. i.⁊ extra eo.qm̃. Et
hec opinio videt᷑ q;tũ ad mulicres appꝛobata. extra
de ſta. re.c.ꝑiculoſe.li.vi.ibi.Diſtrictiꝰ inhibemꝰ ne

in monaſterio oꝛdinũ nõ mẽdicãtiũ mulieꝝ decete⸗

ro aliq̃ recipiant᷑ in ſoꝛoꝛes.niſi q̃t poterũt de ipſoꝛũ
monaſterioꝝ bonis vel ꝓuẽtibo abſq; penuria ſuſten
tari.ſi ſecus factũ fuerit irritũ decernẽtes. Ubi dicũt
Jo.an.⁊ Archi.ꝙ ex hoc multa mala ſequũt᷑ in mo⸗
naſterijs talibo monialibo qꝛ pꝛopt᷑ hoc ſimonia cõ⸗
mittit᷑ extra eo.qm̃.Et nota ꝙ non dicit cõmode ſed
abſq; penuria.nà poſſet ſuſtetari qͥs cõmode decẽtũ
floꝛenis.⁊ cũ.xxx.abſq; penuria. Scðm eiĩ Papᷣ. pe
nuria ðꝛ indigẽtia ⁊ reifamiliaris neceſſitas.⁊vbi eẽt
talis neceſſitas poſſent recipieẽtes dicere.nõ poſſumꝰ
te reciꝑe qꝛ ſumꝰiita pauꝑes ꝙ ſine penuria nõ poſſu
mꝰ viuere.⁊ ſi te recipemus nõ teneret nereptioe⸗ ſed ſi
3

Titulus Pꝛimns

haberes vñ viueres ⁊ appoꝛtares tecũ libẽter te reci/
ꝑemus. dumodo nõ plus dicãt INlec dicãtt tm̃ ſuffi⸗
ceret tibi alias nõ recipemꝰ te. qꝛ eſſet pactũ ⁊ ſeqret
ſimonia ſi pꝛopt᷑ hoc mouerent᷑ ad receptiõem pꝛinci
patlr. extra eo.tua nos. ⁊ in hoc caſuvera eſt pꝛia opi⸗
nio. Si ãt nõ poſſ ſuſtetani ↄmode ſ tñ abſq; penu
ria.foꝛte nõ poſſent iſta dicere.extra eo.qm̃.⁊.c.no la
tis. Et ſic intelligit᷑ ſcõᷣa opinio.hec oĩa in dicto libꝛo

Anto. vo, de bu. ſuꝑ dicto.c. qm ſimoniaca. recitat

aliq opinionẽ. ⁊ ſic concludit. Dic.ſi recipit allegata
pauptateꝛ nõ in fraudẽ ſed ex pacto pcedẽti eſt ſuimo⸗
nia. Si pacto nõ pcedete ſʒ ꝓteſtatoõe pᷣmiſſa tperece
ptris. tũc ſi ↄditionãt receptõem ad dationẽ bonoꝝ
eſt ſimonia. vt in.c.tua nos. Si receptio eſt ſimplex
ſed de pecunia ſoluẽda vt viuat ꝓteſtent᷑ receptio no
eſt ſimoniaca. Idẽ⁊ multofoꝛtiſi nil ðꝛ in receptiòe.
⁊ pecunia gratis offert᷑.hec ille.Ex his oĩbo due pñt
ↄcluſiones elici.Pꝛĩa ꝙ nulla pactio de tpalibo dz 1
teruenire p ingreſſu monaſterij etã ſi monaſteriũ ſit
tenue m cõioꝛẽꝛ tutioꝛcopinionẽꝛ pene iᷣm oẽs Se
cũda eſt ꝙ ſi monaſteriũ ſit abũdãs nullꝰdebʒ ibi eẽ
tractat de tpꝑalibo in receptõe.⁊ hoc eſt ↄ coem abuſi
onẽ qꝛ qto monaſtenũ eſt abũdanti tãto volũt ma
ioꝛes dotes. ſpõte tñ oblata poſſunt recipe.Et ſiddeʒ
brent intentõem ad tpalia pꝛĩcipalr nulla tñ interue
niẽte pactõevel ↄuentõe ſeu exactõe ent ſ̃m Ray. ſi⸗
monia mẽtalis q ꝑ ſolã pnĩam obolet᷑ nec incununt
penas eccłiaſticas. Qð ſi gratis recepta eſt puella et
ꝑntes pꝰreceptõeʒ nilvolũt dare monaſtetio cũ tñ ſit
tenue. di. boſt. ꝙ pñt moniales agere 2 prem ꝓ alim̃
tis filie. vel ſi eſt moꝛtuꝰpr agere pñt ad ꝑtẽ ſue here⸗
ditatis. vt in Auten. de ſanc.epi. nulla. coll. xx. Mon
enĩ pꝛiuari põt legitima ꝑ ingreſſum religiõis niſi ip
ſa ſpõte iuni ſuo renũciaſſet.xix.q iij.c.penul.Si aũt
nullã fiat pactũ ſed taxatũ eſt q;tũ ingrediẽs debeat
dare pꝛo ingreſſu⁊ ſᷣm hoc dat᷑ ſimoniacũ ẽ.⁊ repꝛo⸗
bat᷑ talis taxatio ᷣm Hoſti.extra eo.c. ſicut pꝛo certo
Igẽ ſi fiet pactũ de ſeruãda ↄſuetudĩe. extra:/e. veni⸗
ens Jae ſigratis recipiat᷑ ⁊ poſtea cõpellat᷑ ad ſeruã
dũ ↄſuetudjnẽ.extra eo.c. Jacobus.

Widendu eſt etiam J. XIX

de quibuſdã pꝛomiſſiõibovel ↄuẽtionibo q aliqn fĩſt

pꝛo ingreffu religiõis vel ingreſſu monaſterij collegij
vł fratnitatis qñ ĩducũt ſimoniã Ubi nota ſ̃m ꝛvil.
ꝙ ſi qͥs ſeruit religioſis pꝛopt᷑ pꝛomiſſionẽ ſibi factaʒ
ſcʒ ꝙ poſt certũ tps recipiet᷑ ad religionẽ alias nõ ſᷣui
turus.ſimoniã ↄmittit vtraq; ꝑs.i.q.ij.qᷓ;pio.Itẽ ſi
recipiẽtes expꝛimũt ↄditionẽ de aliq̊ͥ dado.⁊ recipiẽ⸗
dus timẽs repelli ſi ↄdicerettacet.pꝛoponẽs tñ in mẽ
te nil dare m guil. ingreſſus ſimoniacus reputat᷑qꝛ
taciturmitas habet᷑ pꝛo ↄſenſu exq̊ non ↄdixit illicite
pactõi. de reg.iu.qᷣ tacet li.vi. Itẽ cũ timẽs nõ recipi
dicit abbati. Si velletis me reciꝑe darẽ vobis bona
mea.⁊ ſic habito ſuꝑ hoc ↄſilio abbas cũ ↄſenſu con
uẽtus recipit eũ ſᷣm guil. ſimonia eſt ſaltẽ ex pte offe/

rẽtis etiã ſi nõ intuitu pꝛomiſſiõis ẽ receptꝰ.ſicut no

tat Tancre.extra.e.nob Idẽ Berñ.⁊ Hoſti.nec ibi pᷣt
remanere. qð tñ intelligendũ eſt niſi ſecũ diſpẽſet. te
net᷑ tñ ad olið monaſterium traſire ſi ſe religioni obli

gaſſet 'm üllos. ertra de reg. iu. ca. poꝛrectũ. Sʒ ſitał
hoc ſimplr diceret nõ intendẽs ex hoc ꝑ tpalia acciꝑe

ingreſſum religionis ſed declarare intentiõem ſuã. ſ.
ꝙ intendit traſire cũ bonis ſuis. ⁊ recipiẽtes etiã ad

bona tꝑalia pꝛincipałr nõ reſpiciũt.in ſoꝛo pnĩe ñ vi

deo qre ſit ſimoniacus⁊ ſi in foꝛo cãꝝ Itẽ ſi s pꝛocu
rat ꝙ filiꝰalicuiꝰ recipiat᷑ in monaſterio nõ facta aliq̃

cõuentõe ⁊ poſt receptõem talis q pꝛocurauit hoc ſo
licitat patrẽ illiꝰ vt ↄferat aliqᷣd monaſterio ſᷣm guil.

eſt quidẽ ſimonia qñ ulle nõ pꝛocuraſſet ałr üllũ reci⸗
pi niſi qꝛ ſpabat eũ datuꝝ aliqͥd mõaſterio.vel ſi tũc
nõ hoc ſpauittñ nunc petit dari aliqᷣd monaſterio ꝓ
receptõe ipſiꝰ. Sʒ ſi nõ ex hoc ſed alias ſolicitat eum
vt ſit deuotus monaſterio vt eſſe dʒ. ⁊ ex dilectiõe oꝛ⸗
ta ex receptiõe filij ↄferat monaſterio nõ eſt ſimonia.
Ite monachi qͥ dãt aliqͥd abbativelepᷣo ꝓ pꝛioꝛa
ndis.vł etiãvt nõ remoueant᷑ a pꝛioꝛatibo ſᷣm guil.
ſi in ulis pꝛioꝛatibo eſt aliqͥd ſpũale.⁊ li ꝓvel pꝛoptex

dicat appᷣciationẽvel cãm ꝓximã⁊ pꝛincipalẽ ſimõia

eſt. Itẽ ſi p receptiõe alicuiꝰponat᷑ cõditio ſeu pactio
ex vtraq; ꝑteningrediẽtis.ſ.ad religionẽ.⁊ recipietis
de aliq dãdo ſed anteq;ᷓ recipiatvel acceptetur recipi
vtraq; ꝑs reuocat cõditõʒ.⁊ ſi gratis recipit᷑ ſm guil.
nõ eſt ſimoniaca receptio ſed licita dũ tñ nõ ſit coꝛu⸗
pta intẽtio.ſ.ꝙ nõ obſtãte reuocatõe pꝛincipalr dat᷑

ſaſeſſus intuitu tꝑaliũ.qꝛ tũc eſt ibi ſimonia ſʒ me⸗/

talis tm̃.Si ãt iã receptꝰeſt añ reuocatõeʒ ipᷣo facto
eſt indignꝰeo monaſterio qꝛ ſimoniacꝰ ingreſſus Itẽ
ſi ꝓmittat᷑ alicui ꝙ poſt bienniũ recipiet᷑ ſi tũ interim
didicerit talẽ artẽvel ſteterit in ſcoł.⁊ tũc ſic recipit᷑ et
nõ añ ᷣm ꝛvił.⁊ Ul.nõ eſt ſimonia:.qꝛ ꝑinde eſt acſi

dicerek Induemte ſi inten reddiderꝭ te idoneũ addi

ſcẽdo tale qͥd. puto tñ ꝙ ſi hret᷑ intẽtio ad lucꝝ tẽpale
illiꝰartis de q̃ fit pactũ vt addiſcat ꝙeẽt ſimõia ꝑ mu
noꝰab obſeqͥo Itẽ ſi ͥs dat bona ſua alicui ecclie ſecu
lanvt in canonicũ recipiat᷑ſiquidẽ hoc facit hac intẽ
tione conditõe ⁊ pacto vt retineat ila bona ꝓ pᷣbẽda
⁊ ipſe in canonicũ recipiat᷑ ſimonia ẽ etiã in foꝛo cãꝝ
Sivero nullũ pactũvel ↄuẽtio fiat ſed ſimpłr dat et

ſi credit᷑ in canonicũ aſſignatis ſibi bonis ſuis ꝓ pꝛe

bẽda hacvidelʒ intentõe pꝛĩcipalłr vt ꝑ illa tꝑalia acci

piat ſpũalia.ſimonia mẽtalis eſt. Sed ſi puro deu. /
tionis affectu largit᷑ bonaſſua eccłieꝛ rogat in canoni

cũ recipi⁊ illa bona ſibiꝓ pᷣbẽda retinere. ⁊ clerici eti
am hoc libere faciãt ſine intẽtione coꝛrupta nõ eſt ſy
monia ſʒ licitũ.hoc extra:eo.c.tua nos.⁊ ᷣm Hoſti.
Ber.⁊ Ul. Itẽ ſi qͥs ſeruit in hoſpitalivelecclia pu
ta ad pulſandũ cãpanas faciẽda matriculãꝛ bmõiꝓ
pecunia.ſiquidẽ tali officio ſit annexũ aliqð ius ſpi⸗
rituale ſimonia ẽ. Sʒ ſi nõ eſt ibi ius ſpuale nõ eſt ſi
monia ſᷣm Ray.ſed poſſz ibi eẽ turpe lucxqñ videlics
nõ eſt ↄſuetũ talia vederevel emere. Sʒ ſi ↄſuetudo

hxz talia locareꝛ bmõi pᷣt fieri.ix.q.iij. cconãſtꝰ Item

de ↄfratnitatibo in qͥbo ſtatutũ eſt ꝙ nullꝰ recipiatur

niſi ꝓmittatvel iuret ſe datuꝝ tm̃ annuatĩ pꝛo hmoi

datoe ñ hʒ locũ ſimonia.qꝛ hmõi ↄfrnitates nõ pñt
vere dici religiões ſ. ſint ſʒ qdã ↄgregatões ad bñ

faciẽdũ qͥnimo poriꝰ⁊ ſi talis datio tꝑaliũ ab eis ĩpo
nat᷑ ꝓ elemoſinis faciẽdis.vt ꝓ alẽdis pauꝑibo.p re⸗

dimẽdis captiuis ⁊ bmoi laudabile eſt, ⁊tales ↄfini

a!
ſge
iſ.
d
vi
en
alq
Neſ
gl.
dlie
ing
ran
mnis

NA

Rd
an
has
u
inge
ſton
N
muit,
giin
gun
ſcrlt
4mi
a i⸗
e
ulelau
bar int
ier
ſoce⸗
rdas
19N
aud
undann
uncn
nnid
ienalu
GtMi
ſis ußt

ſpog

Capitulũ Quinti

nNitates bone ſunt.dl. xlij.ſi s deſpicit Et ſiłr ſi opoꝛ

tet ꝙ ſemel in annovel mẽſe conueniãt ad tractandũ
de lalute aĩe. diſponendũ de agẽdis. ⁊ pꝛopter hoc fi
ant expenſe.iuſtũ eſtvt ponãũt inter ſe aliquã quãtita
tẽ. Ideoq; pꝛopter pᷣdictas cas pᷣdictũ ſtatutũ videt᷑
licitũ ⁊ bonũ. Tñ ad oẽm ambiguitatẽ tollendã ſᷣm
V§l. tutiꝰeẽt ꝙ hmõi ſtatuta fierẽt ſub foꝛma affirma
tiua.puta ſi ͥ dedenit tantũ recipiat᷑ in cõ fratrẽ.⁊ ũ
ꝑ verba negatiua.ſ.qui nõ dederit tantũ nõ recipiat᷑
Sed ſᷣm Ray.iuramẽtũ in bmõi ñ appꝛobat᷑ pꝛopt᷑
ꝑiculũ ꝑiurij. r

Muid aute age 5

beant ſimoniace religionẽ ingreſſi ſeu recepti Tho.
Ray.in ſumma circa hmõi ſic dicũt.Si ſimonia cõ⸗
miſſa fuit ſciẽtibo ipſis qͥ recepti ſunt.de ſuo mona⸗
ſterio dñt expelli ſine ſpe reſtitutõis.⁊ dñt ad agẽdã
ꝑpetuã penitẽtiã in locũ artioꝛis regule detrudi.ex e.
qm̃ ſimoniaca Et ſi nõ inuenit᷑ artioꝛ regula dñt mu
tari in alið monaſteriũ ⁊ eiuſdẽ regule quo ſi nõ pᷣt
ↄmoge fieni fiat ſaltim ad tꝑs ar. lxxxvi.d.valet⁊ po

ſtea recipiant᷑ de nouo. Si aũt ſimonia fuit ↄmiſſa

ipſis ignoꝛãtibo ſufficit ꝙ renũcient locoꝛ poſtea po⸗
terunt de nouo recipi mutatis tñ pꝛioꝛibo locis.extra
eo.ex inſinuatione. Et intelligũt Ray.⁊ Ul ꝙ pꝛedi⸗
ctus nigoꝛ ſeruddus eſt etiã in occultis ſimonijs ⁊ in
foꝛo penitẽtiali licet nõ cõſtet de crimĩe ꝑ inquiſitõeʒ
vel in foꝛma iudicij ar. in dicto.c.qm̃ qð nihil loqui
tur de accuſatõevel inquiſitõe.intellige tũ occultaʒ ſi
moniã nõ mentalẽ tantũ que ꝑ ſolã pnĩam purgak.
ſed ab extra pcedentẽè ſ.ꝑ pactõem. cõuentõem. vlali
qͥd ſimile.etſi alijs ꝑſonis extra eo.occuliũ. Cũ tali
boautẽ ᷣm Ray. poteſt dici in fauoꝛẽ religõis ꝙ epi
ſcopus põt diſpenſare⁊ in oꝛdineꝛ in loco. Silr etiã
poteſt diſpenſare capitulũ vr pᷣlatus eoꝛũ. dum ta⸗
mẽipſi nõ fuerint particeps ſimonie.qꝛ cũ ex hoc ſint
puniendi nõ debent ex eodẽ facto pꝛiuilegiũ obtine⸗
re ĩmo vident᷑ amiſiſſe ptãtem recipiendi talem. ⁊ illi
qui nõ peccauerũt acqᷣſiuiſſe. ar. extra de elec. c. bone
