luxurie vel alteriꝰ vitij fit aliqs habituatꝰ ĩ luxu
ria vel alio vitio.ſed ſi ſumat᷑ pctm̃ in ſpm̃ſanctũ

ſtricte.ſ.ꝓ ea malicia q̃ qͥs abijcit et cõtemnit ea

ꝑ q poſſet retrahi a pctõ.ſcʒ conſideratõem diui
ne iuſticie vel miſcdie ⁊ bmõi de qͥb dictuʒ eſt in
F.pᷣcedenti.ſicetiã plerunq; ⁊ cõmuniter pᷣſuppo

nit pꝛius alia pctã cõmiſſa.qꝛ vt dici puer.xviij

Impius cũ in ꝓfundũ peccatoꝝ venerit cõtẽnit
Poteſt tñ ↄtingereꝙ in pꝛimo actu excidendo a
gratia peccet qͥs in ſpm̃ſctm̃.Et h̊ͥ tum ꝓpt᷑liber/
tatem arbitrij q̃ quis ſubito verti põt ad omne
bonũ vł malũ.tum ꝓpter młtas diſpoſitões pᷣce
dentes.tũ ꝓpter aliqd vehemẽs motiuũ homis
ad malũ.⁊ pꝛauũ affectũ ad bonũ.Sed in viris
ꝑfectis non põt accidere ꝙ ſtatim a principio ca
dant in pctm̃ in ſpiritũſctm̃. Uñ origenes dicit.
Non arbitroꝛ ꝙ aliqͥs ex his qͥ in ſũmo et ꝑfecto

gradu ↄſtiterit.ſcʒ virtutũ.a ſublimi euacuetur

aut decidat ſʒ paulati.⁊ ꝑ ꝑtes eũ decidere ncce
eſt. Siłr ſi accipiat blaſphemia in ſpm̃ſctm̃ ꝓ q̃/
cũq; blaſphemia dei ᷣm pᷣmum modũ. aut pꝛo
finali impeniẽtia.vtrũq; etiã cõmũiter pᷣſuꝑppo⸗
nit alia pctã.Cauendũ eſt ꝗ̊ᷣ a peccat quibuſlibʒ
qꝛ a ꝑuis ꝑuenit᷑ ad masõ Juxillud. Sagitte par

—

uuloꝛũ.ſ.pctõꝝ facte ſunt plage eoxi.maſ pctã

ſcʒ diſpoſitiue. Et cito exeundũ eſt ð pctõ ꝑ peni

tentiam.ne quis ꝑ hoc qͥ deſcendat in ꝓfundũ
maris.ideſt peccatũ in ſpũmſanctum.

7

Muantum adtertium.§. m

ſc; ꝙ babeat boc pctm in ſpmſcm quis grauiſſi

mũ remiſſionẽ ⁊ veniam patʒz. quia dic dñs de hᷣ

Conuertã in ꝓfundũ maris.i.hoĩes deſperatiſſi

mos ⁊ obſtiatiſſimos. Neq; eĩ ex pctis ↄuertere
ad deũ niſi deus ↄuerteret eũ ad ſe.ſcʒ illuſtran

do gratia ſua. ꝓpterea inqᷣt ꝓpha. Conuerte nos

dñe ad te ⁊ ↄuertemur.Cum qs ↄuertit᷑ ad deuʒ
ſcʒ ꝑ ↄtritionẽ.nulli dubiũ ꝙ qᷓntũcunq; pecca

uerit ⁊ qmodocũq; ðs ignoſcit.Om̃e eni pccům
deus bon? ignoſcit reuertenti ad ſe. vt ðꝛ.i.q. vij
Et nullũ excipit nec etiã pctm̃ in ſpiritũſanctuʒ

Pinc ⁊ pſal.loqns de dco.Qui ſanat oẽs lãguo⸗

res tuos ſeu infirmitates. vbi glo. Omnipotẽti

medico nullꝰ languoꝛ incurabił occurrit.Cum
enim libeꝝ arbitriũ ſe hẽat ad bonũ ⁊ ad malũ
qᷓ;diu durat ſtatus vie.ſic a qcunq; virtute pt qe
excidere.cũ etiã ⁊ angelꝰ de celo ceciderit. ꝓpt qð
8: Job. uij Ecce qͥ fuiũt ei nõ ſũt ſtabiles.Ec in

angel ſuis reperit pᷣuitatẽ q;to mag q hitant do
mus luteas.i.homies.Pari grõe põt qͥs a qͥcũ⸗
q; peccato reſurgere ad ſtatũ iuſticie dei gr̃a ope
rante. Sed ↄ hãc verã ↄcluſionẽ viðꝛ eẽ qð dicit
Mach.xij.Qui dixeritverbũ ↄ ſpm̃ſanctũ nõ di
mittet᷑ ei neq; in hoc ſeculo neq; in futuro hoc ãt
eſt blaſphemia in ſpiritũſanctũ. Ex q̊ dicto viðꝛ
irremiſſibile.Sʒ rñdet ad h̊.b.tho. ſe.ſe.q.xuij.
arti.iij.ꝙ ſi dicatur pctm̃ in ſpiritũſctm̃ finał im
penitentia ꝓut accipit᷑ nno mõ ſᷣm Aug.i ꝓ con
tinuatõe in aliquo pctõ vſq; in finẽ vite incluſi
ue.Ad lr̃am intelligendũ ẽ ⁊ abſolute illud cẽ ir
remiſſibile.Exqͥ eni hic nõ penitet.de illo veniaʒ

cõſequi nõ poteſt in alio ſeculo vbi nõ eſt loc? pe

nitendi.vnde ei nõ remittit᷑ vnq;.qꝛ nunq; ↄuer
titur.Et de ſᷣ ſᷣm Aug.intelligi illð.i.Jo.iij. eſt
peccatũ ad moꝛtẽ.⁊ ꝓ illo nõ dico vt roget quis
Illð peccatũ eſt finalis impenitẽtiaꝓ q̃ nõ oꝑtet
aliquis qᷓntũcunq; ſctũs oꝛet qꝛ nõ exaudire
ſed quõcunq; aliter accipiat᷑ blaſphemia in ſom
ſanctuʒ.ſꝑ eſt remiſſibile pctm̃ ⁊ remitti ſiẽ alia
pctã ſi quis agat pniaʒ de eo. Dicitur tñ irremii
ſibile iſtud pctinñ mag qᷓ; alia diuerſis de cauſis

ſeu modis dicẽdi. Uno mõ quia difficitiꝰ remit

titur qᷓ; alia.⁊ hoc nõ eſt ex difficultate q̃ ſit exꝑ⸗
te dei qm̃ oẽs ifirmitates aie ⁊ coꝛꝑis eq̃ potẽs
eſt ſanare.ſed ex ꝑte peccãtis qꝛ vt dicit Aug.in
li.de ſer.dñi in mõte.Laãta eſt labes huiꝰ pcti ꝓ
hũilitatem depᷣcandi ſubire nõ pᷣt. Pꝛopter diffi
cultatẽ g̊ reuerſiõis ðꝛ irremifſibile.vł etiã dicii

irremiſiibile ᷣm Tho.vbi.Sõ.nõ qꝛ nullo mõ re

mittat?᷑.ſʒ quia qᷓtũ eſt de ſe habet merituʒ vt nõ
remirtat᷑.Et ſᷣ duplłr Uno mõ quãtum ad penã
Qui eni ex ignorãtia vell infirmitate.i.paſſione
peccat.hʒ aliquã excuſatõem.vnde ⁊ minoꝛẽ pe:
nam mere:.Qui aũt ex malicia ꝓut ẽ pctm̃ in ſpi
ritũſctm̃ nõ hʒ aliquã excuſatõem.vñ eius pena
minuat᷑. Alio mõ põt intelligi q̃ntũ ad culpaʒ ir
remiſſibilẽ ſᷣm naturo.ſicut aliqᷣs moꝛbo dicit᷑in
curabilis ſᷣm naturã moꝛbi ꝑ quã tolli id ꝑ qð
moꝛbᷣ pᷣt curari.puta cũ moꝛbo tollit virtutẽ na
ture vel inducit faſtidiũ cibi vel medicine.lʒ etiã
deus talẽ moꝛbũ poſſit curare.Ita peccatũ ĩ ſpi
ritũſanctũ dicit᷑ irremiſſibile ᷣm ſuã naturã in⸗
qᷓntũ excludit ea ꝑ que fit remiſſio pctõꝝ.ꝑ bᷣ tn
nõ pᷣcludit᷑ via remittedi ⁊ ſanandi potetie ⁊ mi
ſericoꝛdie dei.ꝑ quã aliqñ tales q̃i miraculoſe ſa
nant᷑.vł m alios dicit᷑irremiſſibile quia nõ legi
tur remiſſum.ſicmelchiſedech ðꝛ ſine pꝛe.qꝛ nõ
legitur qͥs fuerit eiꝰ pr in ſcriptur.q;uis habue⸗
rit patrẽ.Et ꝙ remittat᷑ptʒ ꝑhoc qð dici ᷣ con
uertã ait dñs ipfundũ mar.i.exñtes.i.obſtina
tiſſimos.vñ ⁊ dñs ꝑ amos ꝓphaʒ. Suꝑ tribo ſce
leribus iſrł.et ſuꝑ quatuoꝛ nõ cõuertã eũ.i.ſuꝑ
tribuſ conuertã.ſʒ nõ ſuꝑ quartũ.Qð exponens
Hiero.ait.Primũ eſt cogitaſſe q̃ mala ſũt.ſcòom
cogitatõibꝰacquieuiſſe ꝑuerſis.tertiũ qð mente
decreueris oꝑe cõplere. Suꝑ his ̊ ↄuertit q̃cun
Bant illa pctã.ſʒ q̃rtũ in q̊ nõ ↄuertit ẽ impnia
ſubdit hiero.Quartũ eſt n agere pniam.ſed
ſuo ſibi ↄplacere delicto.de pe di.ij.c.ſuꝑ his tri

bus.⁊ h c irremiſſibi le ſimpłr dũ nũqᷓ; penitet.·

CTitulus

—.6—

Capłm nonũ de duricia ſeu obſtinattione.

quando ꝑtinet ad obſtinatõeʒ eſt mul
+tuñm picloſa. Nam vt ðꝛ Ecci.iij. Coꝛ
duꝝ male bẽbit ĩ nouiſſimo. Dicit᷑ materialiter
res dura que nõ cedit tactui ſiẽ lapis.ſic coꝛ du⸗
ruũ eſt qð nõ cedit digito dei tangẽti ipᷣʒ.ſpiritui
videlʒ ſancto.diuini.ſ.inſpiratiòi. Sʒwt ait ps.
Hogdie ſi vocem eiꝰ audieritis.nolite obdurare
toꝛda vra. Loqrur nob ᷣs ꝑ inſpiratõnes.ſm il
lud ps. Audiã qͥ˖ loquati me dñs ðs.Loqᷣtur g
ſcripturas Job.xxxiij. Semel loqtur ðᷣs in ſcptu
ris.et ſecundario i m no repetit.qꝛ nõ opoꝛtzʒ
cñ oia ibi plene hẽanl. Locutꝰ eſt nopᷣ ꝑ filiũ ſᷣm
illud Hebꝛe. i. Multifarie ⁊c. Nouiſſime dicb⸗
iſtis locutꝰeſt nobᷣ in filio.nõ ſolũ ꝑ vᷣba ſ 3 etiaz
opa fcã q debeamus imitari.Loqtur ꝑ tribu⸗
latiões Job. iiij. Qñ ſolet ſopoꝛ occupare hoĩes
ſc; peccati.⁊ doꝛmiũt in lectulo.ſ.delectationis
mũdi.cũc aperit aures viroꝝ ⁊ erudiẽs inſtruit
eos diſciplina. Hodie qᷓ ſi voceʒ eiꝰ audieritis.i.
in vita pñnci.nolite lcharre coꝛda vꝛa.ſicut he
bꝛei in deßto qbus iurauit ðs.i.fi rmiter ppoſuit
ſi introibũt.i.nõ intrabũt in reqem meã. Uñ ſte

*

inqᷣt ceruice ⁊ incircũciſi coꝛde ⁊ aurid. vos ſꝑ
ſpuͦiſcõ reſticiſtis. Notandũ aũt ꝙ ſunt młca

inducentia hãc duric 3.⁊ lõ cauẽda. Et pmũ eſt

ſolicitudo ſeculan. Siẽ enĩ carnes fiüt dure cuz
liquoꝛ exbmit᷑ humoꝛ eliq̃tur.ſic ꝑ ſollicitudi⸗
nẽ ſeculi paulatim hũoꝛ gre ⁊ deuotõis ſubtrahi
tur ⁊ inde durꝰeliquat᷑.⁊ q̃ inſenſibil a i diuina
Vñ berñ.ad Eugeniũ. Pꝛudẽtius te abſtrabas

a curis hꝰſeculi q;;ᷓ traharjab ill 8.ne paulati du

caris ad coꝛ dux. Scdm ẽ flagellatio frequẽs ſi⸗
ne emẽdatiõe.ſic incus ferrea ex frequenti mal⸗
leatione mag indurat᷑. ĩob.xli. Coꝛ eiuſ indura
bitur q ſi lapis.⁊ ſtringet᷑ quaſi malleatoꝝ incus
Bicut etiã via q;to mag atceritur pedib ambu

lantiũ.tanto mag indurat̃ Sicaliqͥ quãro ma

gls ꝑcutſunt᷑ ⁊ atterũtur tribulatõibi.tanto ma
gis fiunt durioꝛes. Hebꝛ.v. Percuſſiſti eos ⁊ ñ
Doluer̃t.ſ.contritõe.attriuiſti eos ⁊ renuerũtac
ciꝑe diſciplinã.ſ.nõ ſe eemendãdo. Tertium eſt
e aquerſitate ad pſpitatẽ mi gratio.ſic metailuʒ
liquefacrũ igem liquefit.ſzʒ amoto igne mag/
indur at᷑ ſic aliq du ſunt in igne paupꝑtatis ⁊ tri⸗
bulato s. liq uefiũt ꝑ deuotoõem ⁊ cõpunctioneʒ.
ſed ſi Pueniant ad ꝓ Mitatẽ ⁊ diuitiasa. duri effi⸗

untur ? crudeles Sic pharao int flagella qſi

liqfactus ⁊ cõpũctꝰſe dii ponebat ad bonũ recõ⸗
mendaãs ſe moyſi ſed habita quiete ⁊ remonsſa
gellis induruit.Exo.viij.ix.⁊.x. Exemplũ in vi
taſpatx de qdam foꝛnicatio qᷣ erat valde deuotꝰ
2 liberalis ad pauꝑes poſtoꝛoem cuiuſdã ſancti
repro theſauro effectus eſt durꝰ ⁊ crudeład pau
peres. Szʒ deo diſpẽſante oĩa fuerũt ſibi ablata?
pauꝑ effectus.reuerſuſq; ẽ ad deuotõem ſtinaz
Quartũ qò indurat eſt ire ſuccenſio. Sic en
caloꝛ geria ↄſumit humiditatẽ interioꝛẽ. ita ira
que eſt accenſio ſanguis circa coꝛ hũoꝛẽ gre con

Aricia in pctõ que ali

pbanꝰ ptbomartyr Actuũ.vij ad iudeos. Dura

ſumit interioꝛeʒ. Ge.xlix. Symeon ⁊ leui vaſa
iniqtatis bellantia.n aledictus furoꝛ eorũ quia
pertinax ⁊ indignatio õ
on interpꝛetatur audiens meroꝛem et ſignificat
huiuſmodi iracundos.quia ſemꝑ hñt aurẽ ere⸗
ctam ſi quid male de eis dicat᷑.vt ſe defendãt.et
in eos inſurgant.⁊ iõ vas bellicoſum dici. Leut
interpᷣtatur additus.⁊ ſignificat eos qͥ ſp furori
addunt q̃iꝓ vno maledicto reddũt duo vel tria
De quibi ꝓuer.xv. Sermo durꝰ ſuſcitat furorẽ
ſicut nabal carmeꝰ ðꝛ durus.i.Re.xxv. Quin
tum ẽ mala aſſuefactio ſeu pꝛauoꝝ imitatio.Cõ
ſuetudo eni eſt q̃i altera natura.⁊ facit babitum
mẽtis. Habitus aũt eſt qualitas de difficili mo
bulis a ſuo ſubiecto. Uñ peccatũ ↄſuetudinariũ
difficile tollitur.⁊ tanto guiꝰquãto plixioꝛ eſt cõ
ſuetudo mali.vt dicit᷑er de ↄſue.c fi. Vñ ⁊ laʒa⸗
rus qui ſepultꝰerat.⁊ ſuꝑ eum lapis ſignificans
duriciã cum difficultate fuit reſuſcitatꝰ.i.cõcux
rentibb mitis Clamoꝛe xpᷣi fletu.oꝛõne ⁊ hmõi.
Hiere.vij. Indurauer̃t ccruicẽ ſuã ⁊ peius fecer
q; pꝛes eoꝛum. Serxtũ eſt negligẽtia Veglige
tia eniʒ pᷣlatoꝝ circa ſubditos facit eos obdura
re circa eos quaſi nõ ꝑtineant ad eos.ſicut ðꝛ de
ſtrutione. ꝙ induratur ad pullos ſuos ſeu oua

ſua.vnde naſcũtur q̃ſi ſua nõ ſint.vt dicit Job.

Seprimũ eſt impudẽtia.qñ quis nõ erubeſcit
peccare.tuncenĩ mag indurat᷑ ⁊ fraſtra corrigit

et admone?᷑ Eʒech.iij.Domus iſrł attrita frõte ẽ

et indomabili coꝛde.Et nota circa ſeptimũ ſcilʒ
impudentiã.ꝙ ſicut timoꝛ ⁊ intimiditas ſũt ali
quando vitia.ſic ⁊ verecũdia cũ ſit timoꝛ de tur
pi ⁊ inuerecũdia ſunt aliqñ peccata cum.ſ.exeũs
terminos rõnis. Pꝛo cuius declaratiõe dic Du
randus oꝛdinis minoꝝ in ſumma ꝙ inuerecun
dia eſt pctm̃ qñ homo nõ erubeſcit peccare vłals
quid inboneſtũ facere vel dicere corã deo ⁊ ſctis
homibo qð ꝑtinere viðꝛ ad obſtinatõem. Ad qð
facit ilð Hiere.iij. rons meretricis facta eſt ti
bi erubeſcere noluiſti. Et eiuſ. e viiſer⸗ CLoſuſio
neñ ſunt ↄfuſi erubeſcere neſcier̃t. Et gre.ix mo
ralin. Sunt nõnulli q̊ͥs ad ꝑpetrandã nequiciã
oboꝛta malicia ſubito inuitat.ſʒ tamẽ humana
verecũdia reuocat.Et plerũq; ꝑ bᷣ ꝙ exteriꝰ eru⸗
beſcunt ad interioꝛa ſua redeũt.⁊ ↄ ſe internum
iudiciũ ſumũt.qui ſi ꝓpi hoĩem mala facere me⸗
tuũt qᷓ̃nto magis ꝓpt᷑ deu qui cuncta ↄſpicit nec
mala appetere debuert Et ſunt quidã qui poſtqᷓ;
deũ mente cõtempſerint.multomag hũana iu⸗
dicia ſpernũt.atʒ om̃e qð appetũt audacter face⸗
re.nõ erubeſcũt.Et q̊s ad ꝑpetrãdũ malũ occul
ta iniqtas inuitat nila aꝑta verecũ dia retardat
ſicut de iudice iniòtatis ðꝛ.ꝙ deuz nõ timebat 2
homies nõ verehat᷑ Lu xviij.Erubeſcentia ecõ
trario eſt vicioſa q̃drupłr. Uno mõ qñ verecun⸗
datur qs de aliqͥ defecto nature vł foꝛtunc.vt qꝛ

eſt turpis aſpectus ꝑuus.vel ſtrabo.vel pauper

vel illegttimꝰ? hmõi ⁊ b eſt vitiũ ſi fit nimia eru
beſcentia.vt de hoc nimis ↄtriſtet᷑.vl retrahat ſe
a bonis. Ad qð ſacit qð ait Hiero. Noli deſpice
re bonitatẽ figuli.ſ.dei qui te fecit vt voluit.diſ.

. 4 „½
4 „* —

22 4

xlvi:naſci. ⁊ riſoſt. diſt: ea unq; crubeſcamꝰ

d

. .

nerh
eſt
nrln
Uiſſcns
ican

oſete

ſp
ſr
rhede
mona

r .
ee

—

c

nnfruti

nniſe
mnit

unſcit
nicd
nve
dunſih
deots

=0

cngt
A
nrn
ngddl
huwons
mH
N5N
ene
iate
ihoſth
maiug

crſacga

lüocdl
arn
mere,
Annuc

VeNn

ne
Aewc
Unu
mmmne
e
,d

tun

Nun

CLeeapitulũ. Dꝛiü.

de vitijs pentũ ſed amplecramur virtutẽ. Scdᷣo
quãdo quis erubeſcit ⁊ veritateʒ dicere vbi ⁊ qñ
eſt opus.et ne hoc diſpliceat vel amittat fauoꝛeʒ
vel qꝛ matia turpis.⁊ poſſet eẽ moꝛtale. Tertio
qñ pꝛe verecũdia in ↄfeſſione reticet pectã pᷣcipue
moꝛtalia qð eſſet moꝛtale.de pe.diſ.v.c.i.Quar
to qñ timet inde irrideri.⁊ iõ ſubtrahit ſe abõis
ne videa?᷑ ⁊ irrideatur.et de tali irriſione nimis
erubeſcit ⁊ hmõi.Hec durandꝰ ordis minoꝝ·

Titulus nonus de accidia.
85.pꝛimũ de aceidia ⁊ filiabus eius.

go.xxxi.mo:a.po it.Sicaũt diffi
nitur a Damaſce.Accidia eſt triſti
H cia aggrauans.id eſt qͥ ita depᷣmit
animũ hoĩs vt nil boni ei agere libeat. Ab alijs
Diffinitur ꝙ eſt toꝛpoꝛ mentis bona negligenq
inchoare. Pꝛo cuiꝰdeclaratiõe dicit.b.tho. ſe.
ſe q.xxxv ar.i.ꝙ triſticia de ſe nõ nomiat aliqᷣd

laudabile vel vituꝑabile.qꝛ paſſio eſt.⁊ paſſiões
cum naturales ſintõm ſe nõ ſunt pctã. Uñ in.ij.

echicoꝝ ðꝛ.ꝙ paſſionibo nec laudamur nec vitu
eramur. Sʒz m ꝙ hõ applicat paſſiones ad ma
lum vel ad bonũ.poteſt bene vel male facere.ſiẽ

eſt triſticia de vero malo.vt de peccatis ſi ſit mo
Aderata ẽ bona ꝑtinẽs ad pniam.ita et triſticia ſi
ſit de vero bono vt de bonis fiendis oꝑibo vel de

malo ſed im moderata eſt pctm̃ ꝑtinens ad acci⸗

diam.E ſt igit᷑ triſticia accidie ſemꝑ mala.etc hoc
dupłr. Uno mõ ſᷣm ſeipſam qñ.ſ.eſt de eo qð eſt

apparens malũ ⁊ vere bonũ.quia ſpũale bonuʒẽ
vere bonũ.licʒ appareat malũ ſenſitiue ꝓpter la⸗

boꝛẽ qui eſt in eo.Ideo qñ qs triſtat᷑ ð aliquo bo

no opere ad qð tenetur eſt ſemꝑ peccatũ ſic econ
tra delectatio eſt mala.⁊ pctũm eſt de vere malo

ſed apparenti bono.vt delectatio foꝛnicationis.
æt bmoi. Secundo mõ triſticia accidie ẽ mala ⁊

pctm̃ ſᷣm effectũ ſuũ.qñ ſcʒ eſt de vere malo. vt ð

peccato vł moꝛte alicuiꝰ ſi ſicaggrauat mentem
vt eum totalr a bono retrahat. Uñ ⁊ aplłs.ij.ad

CLoꝛ.ij. Non vult vt penitẽs maioꝛi triſticia ab
ſoꝛbeatur. Qð autem iſtud ſit vitiũ ſpeciale.⁊ di

ſtinguat a ceteris. Btũs tho.ſic declarat ſe. ſe. q

xxxv. art.ij.Accidia eſt triſticia de bono ſpiritua
li.Sʒ ſi accipiatur bonũ ſpũale cõmuniter non
habebit accidia ſpecialẽ rõnem vitij.Et ratio eſt
quia qolibet viciũ facit hoiem ↄtriſtari de bono
ſpirituali ſibi oppoſito. Nam luxurioſus triſtat

de bono cõtinentie.⁊ guloſus de bono abſtinen

72

tie.⁊ ſie de alijs. Qolibet enĩ vitiũ refugit bonuʒ
ſpũ ale virtutis ſibi oppoſite Similłr etiã dici nõ
poteſt accidiam eſſevitiũ ſpeciale.ex eo ꝙ refugit
ſpũ ale bonum. ꝓut eſt laboꝛioſum vel moleſtuʒ
coꝛpoꝛi aut impeditiuũ delectatõis eius qꝛ non
ſepararet accidiaʒ a vitijs carnalibo quibo aliqs
querit delectatiõem ⁊ quietẽ coꝛpis. Dicendũ
eſt igitur ꝙ in ſpũ alibo bonis eſtqdã oꝛdo. Nam
omnia ſpualia bona que ſunt in actib ſingulaꝝ
virtutum oꝛdinantur advnum ſi pirimualonl

quod eſt bonũ diuinũ circa qs eſt ſpecialis virtꝰ

qui eſt caritas. Uñ ad quamlibet virtutẽ ꝑtinet᷑
gaudere de ꝓprio ſpirituali bono qð conſiſtit in
ꝓpꝛio actu Sʒ ad caritatẽ ꝑtinet illð ſpũale gau
dium quo qͥs gaudet de bono diuino. Et ſimilr

illa triſticia qua qͥs triſtat᷑ de bono qð eſt in acti

bus ſingulaꝝ virtutũ non ꝑtinet ad aliquod vi
cium ſpeciale.ſed triſtari de bono diuino ð quo
caritas gaudet ꝑtinet ad vitiũ ſpeciale qð eſt ac⸗

cidia. vt triſtari de ieiunijs.de elemoſinis.ð oꝛa
tionibus fiendis cõfeſſionibus et alijs inquãtũ

ſunt oꝛdinata ꝓpter deũ vel reconciliandũ deuz
et hmõi. Eſt autem accidia ex genere uo ſeu ma
teria moꝛtale.qñ ſciliq; ſᷣm deliberatõneʒ rõnis

eſt ᷣm Tho. vbi ſi erflic. ratio eſt.quia ſᷣm

pꝛopriã rõnẽ ↄtrariatur caritati. Nam pꝛopꝛiꝰ
effeccus caritat eſt gandere de deo ⁊ bono diuio
Accidia aũt triſta de bono ſpũali.inq̃ntcũ eſtbo
num diuiuũ Qõ aũñt eſt q caritatẽ eſt morcłe.qꝛ
ꝑ caritatẽ hẽmus ſpũa em vitã.inquãtum ꝑ eaʒ
deus inbabitat in nobis. Uerũ qꝛ in omibo pec
catis etiaʒ que ſunt moꝛtalia ex genere ſuo.moꝛ
talia nõ ſunt niſi qñ ſuã ꝑfectõnem ↄſequũtur.q̃
cõſummatio ſeu ꝑfeccio eſt in ↄſenſu rõnis. ðo

ſi ſit inchoatio acc die in ſola ſenſualitate.⁊ non
ptingat ad ↄſenſuʒ rõnis erit veniale.ſic accidit
in motibo alioꝝ vitioꝝ luxurie ⁊ hmoi. Sʒz ſi ꝑ⸗
neniat᷑ ad ↄſenſum rõnis qͥ ↄſentit in fugã ⁊ hoꝛ
roꝛem ⁊ deteſtatõem boni diuini carne j ſpũm

pualente erit moꝛtale.Et eſt ↄ pꝛeceptũ de ſctifi

catione ſabbati ꝑ qð pᷣcipit᷑ quies mẽtis in dcuʒ

cui riatur triſticia de bono ſpũali diuio Uñ de
accidioſis põt exponi illð ps Oẽm eſcam.ſ.oꝑis

ſpũalis.abominata eſt ain eoꝝ ⁊ apꝛopinqᷓuer̃t
vſq; ad poꝛtas moꝛtis.ſ.eterne Et loqᷣtur ꝓphᷣa
de iſraelitcꝭ qͥ eũtes ꝑ detũ ex mãdato dei vt ꝑue

nirẽt inde ad terrã ꝓmiſſiõis habuer̃t młtotiẽs

tediũ ⁊ triſticiã de laboꝛe.⁊ in nauſeã aliqñ etiã
mãna ꝓpter ꝗð młtotiẽs fuerũt puniti. ⁊ demũ
a terra ꝓmiſſiõis excdluſi.vt patʒ Nũe xuij.Et ſi

gnificat accidioſos q̊s tedet ꝑ deſtũ pnie vel re⸗
ligionis incedere pᷣ laboꝛe.⁊ in nauſeã hñt omia
ſpualia.ꝓpt᷑qð pᷣuant᷑ vita erna.Et nota ꝙ h̊ ſcʒ
bfe in faſtidio bona ſpũalia ꝑtinet ad filiã pᷣmaʒ
accidie.q̃ dici᷑ malic a vt.ſ.dicetur.Qð aũt acci

—— .

dia ſit vitiũ capitale ꝓut põit gre.Lho.ſic decla

rat vbi.S.ar.uij. Uiciũ capitle ðꝛ illð ex q̊ pꝛom⸗

ptum eſt vt alia oꝛian? fm rõnẽ cauſe finał. Stiẽ
autẽ homies multa oꝑantur ꝓpter delectatõem
tum vt ipᷣaʒ conſeq̃nt᷑.tum ex eius impetu ad ali
quod agendũ permoti.ita ẽt ꝓpter triſtitiã mul⸗
ta oꝑant. vel vt ipam euitẽt.vel ex eius pondere

in aliqua pꝛuẽtes agẽda.Cum g̊ accidia ſit que
dam tr ſticia patet ꝙ ſit capitale. vt ex ea plura

oꝛiantur. Oꝛiuntur autem ex ea 'm Gꝛego:ſex
filie.ſcilicc.

Ranco.
Puſillanimitas.
Heſperatio.
Toꝛpoꝛ circa pꝛecepta.

Euogatio mentis circa illicita. H

RR 5

Titulus 1X.

Et ꝙ ᷣnenienter heeaſſignent ſic declarat beatꝰ
Tho.vbi.S.vt dicit płᷣs in.viij ethi. Nullꝰ diu

abſq; delectatõe manere cũ triſticia põt.⁊ iõ ne⸗/

ceſſe eſt ꝙ ex triſticia aliqͥd dupłr oꝛiat. Uno mõ

vt aliqs recedat a contriſtantibi. Alio mõ vt ad
alia trãſeat in qbdelectet᷑.ſic illi qͥ nõ pñt gaude
re in ſpũalibodelectatiõibo trãſ ferũt ſe ad coꝛꝑa

la.In fuga autẽ triſticie tał pceſſus attendit᷑.q;
hõ pmo fugit ↄtriſtantia. Scðo impust ea q tri
ſticiã ingert. Spũ alia aũt bona d eqᷣb cõtriſtat᷑
accidia ſunt ⁊ finis.⁊ id qð ẽ ad finẽ.fuga aũt fi⸗

nis fit ꝑ deſpatõem. Fuga aũt eoꝝ q̃ ſtad finem
ᷓ;tũ ad ardua q̃ ſubſunt ↄſilijs fit ꝑ puſillanimi

tatẽ qᷓ;tũ ad ea qͥ ꝑtinẽt ad cõem iuſticiã fit ꝑ toꝛ⸗
poꝛẽ circa pᷣcepta. Impugnatio aũt ↄtriſtantiuʒ
bonoꝝ ſpũaliũ qñq; eſt ↄ hoĩes qͥ ad bona ſpuũa⸗
lia inducũt.⁊ h̊ eſt rancoꝛ Qñq; ʒ ipᷣa ſpũalia bo

na in qͥꝝ deteſtationẽ aliqͥs adducit᷑. ⁊ hoc ppꝛie

eſt malicia. Inqᷓ;tũ aũt ꝓpter triſticiã qͥs ſe tranſ
fert a ſpũalibo ad exterioꝛa ðlectabilia oꝑa poni
tur filia euagatio mẽtis circa illicita. Malicia
ergo ꝓut ponit᷑ filia accidie ñ accipit᷑ put eſt genꝰ
vitioꝝ.ſ.ꝓ bĩtu vitioſo.ſʒ ꝓut impoꝛtat faſtidiũ
bonoꝝ ſpũaliũ.Et rãcoꝛ n accipitur h̊ꝓ odio.ſʒ
ꝓ indignatõe ↄ inducentẽ ad bona.Et qᷓ;uis yſi
dorꝰin li.de ſum.bo.⁊ aſſianꝰin li.de inſtitut⸗
cenobioꝝ diſtinguãt triſticiã ab accidia dicẽtes
triſticiã eſſe inq;tũ quis recedit a guioꝛi oꝑe ⁊ la

boꝛioſo ad qð tenetur.Accidiã vero inq;tũ ↄuer

tit ſe ad qetẽ indebitã.tñ ſpᷣm Tho.vbi.s.ↄueniẽ
tius ponit accidiam eſſe triſticiã non diuerſum
vitiũ ab ea. Nam triſticia ñ eſt vitiũ ab alijs di⸗
ſtinctũ.ſᷣm ꝙ aliqᷣs recedit a gui ⁊ laboꝛioſo oꝑe
vel ſᷣm q̃ſcunq; alias cauſas qs oↄtriſtet᷑.ſʒ ſolum

ſᷣm ꝙ triſtatur de bono diuio qð ꝑtinct ad rõem

accidie q̃ intantũ ↄuertit ſead quietẽ indebitaʒ
inq;tũ aſpnatur bonũ diuinũ.Et de triſticia diẽ
Iſið.oꝛiri rancoꝛẽ.puſillanimitatẽ. amaritudi
nẽ.deſꝑationẽ De accidia diẽ oꝛiri.vij.ſ.ocioſita

tem.ſomnolentiã. impoꝛtunitatẽ mẽtis.inqᷣetu
dinẽ coꝛꝑis.inſtabilitatẽ.verboſitatẽ.⁊ curioſi⸗
tatem. Omia iſta ſᷣm Tho.reducũtur ad ea ſex

que ponit Gꝛc.vt dictũ ẽ.õ. Nã amaritudo quã

dicit Iſið.oꝛiri ex triſticia eſt q dem effectꝰranco

ris. Uñ ad ipᷣm reducitur ocioſitas ⁊ ſomnolẽ⸗
tia reducũtur ad toꝛpoꝛẽ.circa q̃ eſt aliqs ocioſꝰ
cũ ea oĩno pᷣtermittit ⁊ ſomnoleter cũ ea negligẽ
ter implet Omia alia q̃ ponit ex accidia oꝛiri per

tinet ad euaginatõem mẽtis circa illicita.q̃ q dẽ

ſm oꝙ in ipa mẽetis reſident volẽt impoꝛtune ſe
ad diuerſa diffundere vocat᷑impoꝛtũitas mẽtis
hſm ꝙ pꝑtinet ad cognitiuã ðꝛ curioſitas q;tuʒad
locutõem ðꝛ verboſitas.qᷓ;tũ ad coꝛpꝰin eodem
loco nõ manẽs ðꝛ inqͥetudo coꝛꝑis.qñ ſcʒ ꝑ inoꝛ
dinatos mot membꝛoꝝ vanitatẽ indicat mẽtj.
qᷓ;tũ ad diuerſa loca ðꝛ iſtabilitas. Uel ðꝛ inſta
bilitas ſm mutatõem ꝓpoſiti.Nõ ſolũ ̊ ꝑ accidi
am ſʒ etiã ꝑ filias iſtas eiꝰverificatur illð. Oẽm
eſcam abominata eſt aia eoꝝ ⁊c. Impugnaĩau
tem qᷣs de accidia aliqñ ex cibi ſeu nutrimẽti de/⸗
fectione Aliqñũ ex apparenti hũiliatiõe. Aliqñ ex
coꝛꝑis cõplexione aliqñ ex diaboli inſtigatione.

Demo diẽ Laſſianus in.x li de inſtitut ceno

bioꝝ. Marxie accidia circa hoꝛã ſextã moachuz
inquietat.vt qdã febꝛis ingruẽs tꝑe pᷣſtituto ar⸗

dentiſſimos eſtus accenſionũ ſuaꝝ ſolitis ac ſta
tutis horlaie inferes egrotanti. Vñ ſciẽduʒẽ ſᷣm
tho.ſe.ſe.q.xxxv.art᷑.i.ad pꝛimũ. q paſſiões appe
titus ſenſitiui vt triſticia ⁊ aliè ⁊ in ſe pñt eẽ pec
cata venialia ⁊ inclinãt animã ad moꝛtale.Et qꝛ

appetitꝰ ſenſitiuꝰhʒoꝛganũ coꝛꝑalc.ſeqͥtur ꝙ per

aliquã trãſmutatiõem coꝛꝑalẽ hõ fit habilioꝛ ad

aliqð pctm̃.⁊ iõ pᷣt ↄtin gere ꝙ ſᷣm aliquas tranſ

mutatõnes coꝛꝑales certis tꝑibpueniẽtes aliq̃
vitia nos magis impugnẽt Omis ãt coꝛꝑal defe
ctus de ſe ad triſticia diſponit.⁊ iõ ieiunãtes cir
ca meridiẽ qñ iã incipiũt ſentire defectꝰ cibi ⁊ vꝛ
geri ab eſtibꝰ ſoł maglab accidia impugnant᷑.vñ
Laſſianꝰ dic̃ accidiã eẽ demoniũ meridianũ.De
quo loqᷣt᷑ps. Nõ timebᷣ ab icurſu ⁊ demonio me
ridiano.qꝛ.ſ.in meridieieiunãtes tẽptat.De ſe⸗
cundo dic̃ Caſſia.vbi.õ ꝙ accidia puenit ex hoc
ꝙ aliqs ingemiſcit ſe ſpũalẽ tructũ non hr̃e ⁊ ab

ſentia longeq; poſita magnificat moaſteria.qd

videt᷑ ꝑtinere ad hũilitatẽ. Sʒ vt dic tho. vbi S.
Ad hũilitatẽ verã ꝑtinet ꝙ ↄſiderãs ppꝛios de⸗
fectꝰñ ſe extollat.nõ ãt ꝑtinet ad hũilitatẽ ſʒ ad
ingtitudinẽ ꝙ qͥs bona q in ſe ↄgnoſcit a deo cõ

tẽnat tanq;vilia reſpectu alioꝝ maioꝝ donoꝛuzʒ

qui alij hñt.ex qͥ ↄtẽptu ſeqͥtur accidia.De his eĩ
triſtamur que qᷓi mala et vilia reputamꝰ. Sicg̊
debz n iderare alioꝝ bona ⁊ extollere vt ea q̃ ipᷣe
hʒ.⁊ ſi minoꝛa ſint nõ vilipẽdat.qꝛ ſic ſequeret᷑ ĩ

eo triſticia accidie. Uñ ecci. xxx. Triſticiaʒ longe

expelle a te.ſ.nimiã ac accidiã.nõ ẽ eni vtilitas i
ea. De tertio.melãcolici ex ↄplexione inclinant᷑

ad triſticiã. ex bũoꝛe q̃ ſupabũdat in eis melãco/⸗

lie.⁊ ꝑtim flegmatici.UVñ aliqñ ſtudioſe oꝑtʒ eoſ
querere aliqua ſubleuatiua triſticie ne nimieta⸗
te ab ſoꝛbeant᷑et inducãtur ad deſꝑatiõeʒ vł trãſ
feratad delectabilia moi. Uñ ðꝛ puer.x vij. Spi
ritꝰtriſtj.i.accidie exiccat oſſa.ſ.vᷣtutũ ⁊ potẽtia

rũ aie auferẽs ei vigoꝛẽ bñ oꝑãdi. Uiñ caſſia.aſſi,

milat accidiã vermi qͥ dicit᷑ carolłꝰ.qͥ ſcʒ generat᷑

exligno intimo.⁊ rodit paulati medullã ⁊ vigog

rẽ ligni.q̊ coꝛroſo ⁊ euacuato om̃e pondꝰ vel ven

tus vl ꝑcuſſio.imo ex ſe frãgi᷑ lignu.⁊ ruit edifig
ciũ deſuꝑ.Sic accidia naſcit᷑ ex intimis aime.et
paulati ↄſumit vigoꝛẽ ſpũs ⁊ feruoꝛẽ.q̊ ſõtracto
etiã abſq; vẽto tẽptatõis ꝑ ſe ruit i aliqd magnũ
malũ Aliqñ ex diaboli inſtigatõe accidit vt ſic ꝑ

triſticiã ſuꝑuenientẽ ex eiꝰoꝛe.qꝛ ptãtẽ hʒ ſuꝑvir

tutẽ ſenſitiuã nr̃am deo ꝑmittente.hõ dimittat
bona oꝑa q facere dʒ vel intẽdit.vel guem alij ſe
reddat. Un iohᷣes Caſſia.in tractatu de triſticia

ait. Interdũ ctiã nullis alijs exiſtentibo cauſ tri

ſticie.inimici ſubtił inſtinctu tanto meroꝛe deb⸗

mimur.vt nec charoꝝ qͥdẽ ac neceſſarioꝝ nr̃oꝛũ

aduentũ ſolita ſuſciꝑe affabilitate poſſimꝰ ⁊ q c⸗

quid ab eis cõpetenti fuerit ↄfabulatõe ꝓlatum
impoꝛtunũ nobᷣ ⁊ ſuꝑfluũ iudicetur.nullaq; eis
a nob reddatur gta reſponſio.vniuerſos coꝛdis
nf̃i receſſus felle amaritudis occupante. Sʒ no
tandum vbi dicit Tho.vbi.o.mpugnatio vitij

gi
N
i
m

vyabolꝰ khereti

yFm b

qñq; ẽ vincda fugiẽdo. qñq; reſiſtẽdo. Fugiẽdo

qͥdẽ vincẽda ẽ temptatio.qn ↄtinuatio co itatõ

nis auget incẽtiuũ pcti vt iuxuria. Clñ ap us.i.

Coĩ vi. ait. Fugite foꝛnicatõʒ. Reſiſtẽdo ãtẽ im
pugnatio vincẽda. qñ ſcʒ cogitatio ꝑſeuers tol⸗
lit incẽtiuũ pcti qð ↄtiugit ex aliq̃ leui appᷣhẽſio

neqð Zeinie in accidia ex q̃ viðꝛ homi laboꝛio⸗
ſum.ſᷣi ꝛalem facere oꝑaſ
Sʒ inſiſtendũ eſt eis nõ dimittcẽdũ.qꝛ qᷓ;to ma⸗

gis cogitamꝰ de ſpualib bonis.tãto magl nobii/
placentia reddũt᷑ Dicit ei Ecci.vi. Subice hüe⸗

rũ tuũ ⁊ poꝛta illã.ſ.ſapians et nõ uccidier⸗ i vin
culis eis Alias
tur ũlud põ. Oẽm eſcã abominata 3.

m de accidie tedio ⁊ remedijs eius.
Caccidia loques pſal.
ait. Doꝛmitauit aia mea p̃ tedio.cfir
ma me in verb tuis.põ.cxviij.vbi diẽ
glo. ꝙ doꝛmire ẽ hoĩs obliuioſi ⁊ ſecoꝛdis. Sed

Ddoꝛmitare eſt feſſi erpectatoꝛis. Ubi nota vitiuʒ

—

accidie.Ex ᷣ̊ eni ꝙ hõ laboꝛare hʒ ⁊ diu quia dũ

viuit. ⁊ pᷣmiũñ ſeu fructũ ſubito nõ ꝑcipit ſenſibi⸗
lem iñ aliqñ attediat᷑ ⁊ doꝛmitat ex accidia. z
ſiẽ er doꝛmitõe coꝛꝑali hõ incurrit dãna ⁊ egeſta

tẽ dũ imꝑceptibiłr ei auferũtur ſua.vł nõ lucrat
ab inimic oicidi t᷑ ⁊ ſcãdala młtiplicant᷑. Sicex

oꝛmitõe accidie demões aufer̃t virtutes de aſja

penuriã meritoꝝ patitmoꝛs peccati ad aiam in
grcdit᷑ Uñ ðꝛ puerb.vi. Uſq;quo piger doꝛmis
qñ ↄſurges a ſomno tuo.paululũ doꝛmies.pau
lulum doꝛmitabis ⁊veniet tibi egeſtas quaſi vir

armatꝰ. Et loquit᷑ ſalomõ de pigricia accidie ex

qua qͥs doꝛmit nil boni agẽs.Et Mat.xiij. dici

tur qꝙ dũ doꝛmirẽt homies ſcz ꝑ pigriciam ⁊ ne⸗

—

gligentiã pᷣlati vel alij quicunq;.venit inimicus

nocte ⁊ ſuꝑſemiauit ʒyʒaniã in medio tritici.qꝛ

„

cꝰ Imalꝰ xpᷣianꝰi agro ecclłie aut
mentis hũane inducit vitia ⁊ erroꝛes.etiam in

vonis ſi doꝛmitiõe negligẽtie ⁊ accidieſe tradũr
Sybplſara q̊ʒ ⁊ Dolofernes foꝛtiſſimi doꝛmientes

occiſi ſunt a muliere.ſcʒ ꝑtis ſenſitiue.que cũ ſit

boſtis ſpũs ꝑpendens ſom doꝛmitaſſe ꝑ accidiã
vigoꝛẽ ſumit ipſum. Ab bac igitur accidia pe/

tit liberari.ps.dum ait. Doꝛmitauit aia mea ⁊c
vbi tria facit.

Primo vitiũ accidie expmit cũ dicit. p tedio.

Sco affectum hꝰ malicie innuit cũ dicit.Doꝛ
mitauit anima mea ⁊c.

Tertio remedium huius nequicie petit. cuʒ ſub

dit.Contra me ⁊c.

Muantumad pꝛimum..l.

—

impoꝛtat tedium beue oꝑandi. Dicitur aute; ac
cidia qᷓi acida. Acida aũt ſeu acetoſa ſũt frigida

frigus ve inducit difficultatẽ ⁊ tarditatẽ in mo

tu.Uidemꝰ enĩ ꝙ aqᷓ cũ ꝓpter frigus eſt cõgelaca
Ummobilis mane q̃ ex ſe flueret. Et ſenes qꝛ fri⸗/
gidi ſunt. ? Sues ſunt ⁊ fardi ad ambulandũ.ſi
econtra adoleſcentes in qͥbo viget caloꝛ naturał

id?t icnniad ambulsi. diſcutredii: ccidlag

feruor diuini exqͥ aia nõ mouet.xcũ di
moue? ad bñ opandũ.ſicut ecõtra dicit Gꝛeg.

n inſtinctũ ſenſualem facere oꝑa ſpũalia.

ſi ꝑmittit ſe ab accidia vinci ſej
z abomi eoꝛ

De tedio vite inqͥt Job. 9
mee NHoc aũt tediũ eſt q̃dã triſticia quam bʒ ani
mus ex viuere in iſto mo. Et qñ iſta triſticia

tm̃ Tho. ſc.ſe.q.xxxv.ar.i.in coꝛ.q:accidia

eſt q̃dã frigiditas ſpᷣal ſeu deſeer , mor ſpualia⸗
lcultate
amoꝛ dei oꝑat᷑ maũ ſi eſt ideſt mouet ad oꝑandũ

ſi operari rẽnuit amoꝛ nõ c̃. Siẽc aũt aq̃ niſi moq
ueant᷑ putreſcũt.ſᷣm illð poeticũ.Et capiũt vici⸗

ui niſi moueãt aq. Uinu eciã ex ſe feces generat
et niſi a fecib illis mũdet᷑.ſeu mutet᷑ corrupitur.
et aceſcit. Uñ ðꝛ de moab Hiere.xlviij. Reqᷣeuit

in fecibo ſuis nõ eſt trãſfuſus de vaſe in vas.i.in
tranſmigtionẽ nõ abijt. Ideoq; ꝑmãſit guſtꝰeiꝰĩ

co.⁊ odoꝛ eius nõ eſt imutatꝰ. Sapoꝛ coꝛruptꝰ
et odoꝛ pᷣuus vtiq; nõ recedit a vino ſi ſup̃ feces
manſerit.imo interdũ totalr coꝛrumpit᷑.Sic ac
cidit accidioſo qͥ acidus ⁊ acetoſus efficit i.frigi
dus in amoꝛe dei.qꝛ adeo coꝛrũpit᷑ in guſtu ſeu ĩ
affectu vt vera bona q̃ ſibi dñt placere ſibi diſpli
ceant. ⁊ iõ ↄtriſtatur ⁊ atccdiatur ad faciẽdũ ea.
Sed ſi non vult totalr coꝛrũpi dʒ moueri ⁊ mu
tari a ſua deſidia ⁊ tedio.als doꝛmitat inutilis

factus.quia doꝛmitauit ait pẽ. Anima mea pꝛe
tedio.i.pᷣ accidia ᷣm Caſſianum..
Scicudũ aũt qꝙ triplex eſt tecdlauum.
Primũ eſt tediũ pñtis vie.
cõm eſt tediũ tribulatõis ⁊ anguſtie.
Tertium eſt tedium actionis virtuoſi.
Job. x. Tedet aiam meazʒ vite

cedit ex deſiderio celeſtis patrie ⁊ dei amoꝛe cõſi

dcrãdo q;dulce ſit q; ſuaue q; vtile videre deum

eo frui ſctõꝝ angeloꝛũ agminibo intereſſe ad qðd
obtinendũ factẽ.⁊ qᷓnta obſcuritas mentis hic

ſit ex ignoꝛãtia deo.q̃nta ꝑicula.quãta impuri⸗

tas.q̃nta inſtabilitas coꝛdis bona eſt tał triſti⸗
cia ⁊ tediũ bᷣ ſe hr̃e oñdebat ps.cũ dicebat. Heu
mihi qꝛ incolatus meꝰplon.⁊c.Et iteꝝ. Fucrũt

mihi lacrime mee panes die acnocte ⁊c. Sʒ hr̃e
tediũ in vita pᷣſenti qꝛ nõ habʒ illam ꝓſperitatẽ

quã vellet.illos honoꝛes.diuitias ⁊ voluptates

quas cupit. Sʒ oria cum videt ⁊ audit alios ꝓ⸗

ſperari·honoꝛari.ditari.⁊ ex bᷣ ita ↄtriſtat᷑ ꝙ vel

let nõ viuere vilipẽdẽs ↄditõem ſus.⁊ cũ ita deij

citur mẽte ⁊ rõne deliberata nõ eẽ in mũdo appe
teret vel nõ fuiſſe natũ.vel vt aial bꝛutũ affectãas
mori q̃cunq; moꝛce etiã in malo ſtatu anic. eſſet
iſtud tediũ accidia moꝛtalis.nunqᷓ; dei ſeruꝰ hʒ
tale tediũ accidie.Diciteni Sapᷣ.viij.Non habʒ
amaritudinẽ ↄuerſatio illiꝰ.ſ.ſapie.neq; tediuʒ
conuictus iũllius.ſed gaudiũ ⁊ loquitur de vera
ſapientia cũ qua conuerſat᷑ ⁊ cõuiuit qui dei gra
tiam habet Mundi autẽ amatoꝛes qui ea carẽt
dicunt. Exiguum eſt ⁊ cum tedio eſt tempus vi⸗
te noſtre. Unde ad hoc vitandũ ſubdunt. Ueni
te fruamur bonis.ſcʒ tꝑalibus.Sap.ij.Lediuʒ
tribulatõis ⁊ anguſtia eſt triſticia ex qᷓ qs anguè⸗
ſtiatur ex magnitudie vel młciplicitate aduerſi/
tatis ſue vł alioꝝ vnde ad oꝑandum difficultat
Et ſiqnidẽ ſit triſticia ⁊ anxietas ſolũ ᷣm pᷣmuʒ

motũ ſeu ſenſualitatẽ humana temptatio eſt et

veniale vel nullum peccatũ.iEt perfecti viri hoc

tedium aliqñ patiũtur. Undc apls ſcda. oꝶ*tl.

Citulus IX.

—

Suß modũ guati ſi umꝰ. ſ. er tribulatõibo. ita vt

nos tederet viuere.Et eccłs.ij. Leduit me vite
mee videntẽ mala vniuerſa eẽ ſub ſole ⁊ cũcta va
nitatẽ ⁊ afflictõeʒ ſpũs.Et eiuſdẽ.iiij. Uidi calũ
nias q̃ ſo ſole gerũ?᷑ ⁊ lacrimas iunocẽtũ ⁊ nemi⸗
nẽ ↄſolatoꝛẽ ⁊ nõ poſſe reſiſtere eoꝛũ violẽtie. Sʒ
ſi ſit tanta triſticia ex aduerſitate ł moꝛte alicuiꝰ

amici vł ↄſanguinei ꝙ abſoꝛbeat᷑ rõ.ita ꝙ dimit

tat bonũ ncẽriũ fieri vt ↄfiteri.audire miſſã die
bus feſtiuis ꝓponẽs nõ ampliꝰbñ facere.vł peni
reat bene feciſſe iſtud eſt accidia moꝛtał.De q̃ ait
apłs.ij. Coꝝ.ij. Triſticia hꝰ ſecłi moꝛtẽ oꝑatur
ſcʒ anime Et ðꝛ triſticia ſeculi amaritudo et do⸗
loꝛ quã ꝗs ſibi ſumit ex tribulatõniba mũdi.hac
triſticia timuit iacob pꝛiarcha detineri qñ ex opi
nione ſumpte filij ſui ioſeph viſa veſte eiꝰſangui⸗
ne tincta incõſolabiłr dolebat.nec filij eius vale
bant delinire doloꝛẽ eius. Uñ dicebat Deſcendã
lugens filiũ meũ in ĩfernũ.Geñ.xxxvij.q̃ſi dicat

tantã triſticiã ſentio de hoc.ꝙ timeo ne inducat
me in moꝛtẽ vel ĩ locũ dãnatoꝝ.hocẽt ꝓhibet᷑.ſ.

moꝛdinata triſticia ð̊ moꝛte caroꝝ.xiij.q.ij.quã
pꝛepoſteꝝ. Tediũ actõis virtuoſe eſt cũ qͥs tri
ſtat᷑ ſeu anxiat?᷑ p aliq̊ bono oꝑe qð opoꝛteat eũ fa
cere.qꝛ ibi hʒ laboꝛare puta in dicendo officium.
in ieiunãdo.oꝛãdo.in ↄfitendo.ĩ faciẽdo aliquã
obedientiã ⁊ hmõi.hoc icurrit młtitudo hebꝛeo

rũ ambulãtiũ ꝑ deſᷣtñ de q̃ ᷣꝛ Nũeri.xxi.ꝙ cepit

wlus tedere ꝓpter laboꝛẽ itineris.Duʒ & itur per
deſertũ pnie ſeu religiõis ſeu vite pñtis ſtatũ ex
laboꝛibo opeꝝ bonoꝝ freq̃nter incurrit᷑ tediũ et
anxietas.q̃ ſi ita depᷣmit ꝙ ex hoc qͥs ðſiſtat a ho
no oꝑe neceſſario eſſet moꝛtale.veniał aũt culpa
ſi nõ obmittat᷑.ſʒ lente ⁊ tepide agit.Et vt diẽ hie
ronimꝰ. Melioꝛ eſt triũ pſalmoꝝ decãtatio cũ
coꝛdis puritate ⁊ iocũditate qᷓ; totiꝰpſalterij mo
dulatio cũ anxietate atʒ triſticia. de cõſe.diſt.v.
nõ mediocriter.Sʒ ſi ꝑmittit ſe hõ vinci a tedio
iſto omittẽdo mõ vnũ bonũ.mõ aliud ꝓp᷑ labo⸗
rem de ꝑuis venit ad magᷓ. Semꝑ ſq̊ oꝑtʒ laboꝛa
re ⁊ victo omi tedio freqnt᷑ſe purgare de defecti⸗
bus. Uñ berñ.ſuꝑ illð. CTempꝰputatiõis aduẽit
inqͥt.Quis ita ad vnguẽ a ſe ſuꝑflua reſecauit vt

nil ſe hr̃e putet putatõe dignũ Credite mihi ⁊ pu

tata repullulant ⁊ effugata redeunt ⁊ extincta re
accendũtur ⁊ ſopita excitant᷑.parũ eſt ſeł putaſſe
Sepe putandũ eſt imo ſi fieri põt ſꝑ eſt qð puta
ri opoꝛteat.Si diſſimulas.nõ inuenis.q;tũlibʒ
in hoc oꝑe manẽs ꝓfeceris.erras ſi vitia putas
emoꝛtua nõ moꝛtificata ⁊ magcõpꝛeſſa.veł no⸗
lis intra fines tuos hitat Jebuſeꝰ. Subiugari
põt nõ extermiari.hec ille. Sine tedio q̊ laboꝛat
aeezin his qͥ bõa ſt⁊ ſiñ triſticia. VUn apłs.ij.ad
Loꝛix. Mõ ex triſticia aut ex nccitate.hilarẽ eni
datoꝛẽ diligit deꝰ. Vñ iohᷣ.caſſianꝰin tractatu ð
triſticia ſic ait.Abſq; illa triſticia q̃ vel ꝓ ſaluta⸗
ri pnia vel ꝓ ſtudio ꝑfectõis.ſeu deſiderio ſuſci
pit futuroꝝ ois triſticia tãqᷓ; ſeculi q̃ moꝛtẽ infe
rat eq̃li repellenda ẽ.⁊ ſic foꝛnicatõnis ſpũs ſeu
philargirie de noſtris coꝛdib penitꝰextruenda.
Et triſticia qͥdẽ qͥ pniaʒ oꝑat ad ſalutẽ obediẽs ẽ
affabil. hũilis.maſueta.ſuauis ⁊ patiẽs.vtpote

ex oĩ caritate deſcẽdens et ad oẽm doloꝛẽ coꝛpꝑis
ac ſpũs ↄtritionẽ infatigabiłrſe extẽdens.⁊ qͥdã
mõ leta ac ſpe ſui ꝓfectꝰvegetata Sʒ triſticia ma
la aſperrima.impatiẽs dura.plena rãcoꝛe ⁊ me⸗
roꝛe infructuoſo.ac deſꝑatõe penali.ab iduſtria

et ſalutari doloꝛe frãgẽs ac reuocãs vtpote irra

tionabilis. Hec ille.

Nudãtum ad ſecundũ.ſ.i.

ſcz q ſit defectꝰſeu detrimẽtũ hꝰ vitij.notat᷑ cuʒ
ðꝛ Doꝛmitauit aia pᷣ tedio.i.accidie.ſuꝑ qͥ verbo

Jo.caſſianꝰ. Uere ad omi cõtẽplatiõe virtutũ et

intuitu ſpũaliũ ſenſuũ doꝛmitat ania q̃ hꝰ ꝑtur
batõis.ſ.accidie telo fit ſauciatal. Pigredo ſcʒ
accidie immittit.ſopoꝛẽ inqͥt Salo ꝓuer.xixqð
