Sciẽtie appetitꝰ hoĩem imoꝛtalitatis gła ſpolia
uit.nõ euã cibo deſlexerat.nõ mandatoꝝ obliuio

deſtituerat.ſʒ ꝓmiſſio honoꝛis.ãbitio illecebꝛoſa

decepit Põt ergo oſi iderari ãbitio ꝓut ẽ in delibe
rata interiꝰ eiꝰ affectõe.⁊ hic abijt in ↄſilio ĩpioꝝ.
In geurara rrer aoparse hic ſtetit invia pcto⸗
vu. In continuata vberiꝰ exercitatiõe.⁊ hic in ca
ſe dn veanene nõ ſedit. reretarloe 1bie m ca
De pꝛima ſq; ambitiöe F.
putẽ in mẽte.öt ſaluatoꝛ in repheſionẽ ſcriban ?
phariſeoꝝ. mach. xxiij. Amãt pᷣmas cathedras in
ſynagogis.i.pᷣcipuas dignitates.ad qᷓs ſequet?=ho
noꝛ.Eſt aut ambitõ ꝓut diffinika be. tho. le. ſe q.
cxxxi.inoꝛdiatꝰ appetitꝰhonoꝛis. Et qꝛ ad digni
tatẽ potẽtiãꝛpᷣſidẽtias ſequit᷑ honoꝛ.iõ inoꝛdiatꝰ
appetit? haꝝ ꝑtinet ad ãbitõem. ꝙ aũt ãbitio ſit
pctm ꝓbat᷑ tripłr. Pꝛio qꝛ a mala radice ppagat᷑.

Scðᷣo qꝛ caritati aduerſa? Lertõ qꝛ magnanita
ti ↄtrariat. Pꝛim ſic ptʒ: Sic fruct?c infectꝰ. qꝛ
ex infecta radice generat᷑ Ita⁊ act?hũanꝰ qni ꝓce
dit ex pctõ oꝑtet ꝙſit pccm.ſʒ ãbitõ q ẽ appetitus
inoꝛdiatꝰhonoꝛis. ꝓcedit ex pctõ. Nã ðt aug.ĩli.
deva religiõe ꝙ abitio ꝓcedit ex ſuꝑbia⁊ ex ↄcupi
ſcẽtia ſeu cupiditate. Sʒ ſupbia⁊ cupiditas ſunt
pctãvt ptʒ. S. ⁊ abitio pctm.ꝓut enĩ ꝑ potẽtiaz
vel dignitatẽ intẽdit quis acquirere aparẽtẽ⁊ ex⸗
cellentẽ honoꝛificẽtiã. ſicãbitio oꝛit᷑ex ſupbia Sʒ
ꝓut incẽdit ꝗͥs acqᷣrere ꝑ bmõi ſufficiẽtiã apparẽ⸗/
tẽ ſeu reꝝ abudãtiã.ſica cupiditate oꝛitur ulro.

Timlus et.

Alexã.n.ij.pte. Scðᷣo ambitio pbatur eẽ pctm̃
qꝛ aduſat᷑ caritati Nihil eĩ repugnat caritati q̃ eſt
vita aĩie niſi pctm̃.ſʒ ambitio repugt caritati.Di
cit eni apłs.i.ad Coꝛ.xi.Caritas nõ eſt ãbitioſa.
vbi diẽ glo. i. vult alijs pᷣponi.Caritas ei diligit
ꝓxim ſic ſeipᷣm.⁊ iõ nõ vlłt eũ ſhᷣij cere ſibi ſz ſociũ
eſſe. Appetit pᷣuire pxio ⁊ nõ ſibi fuiri Siẽ filius

hois n vẽit miſtrari ſʒ miſtrare. Mat.xx. Ambi

9.

tio igir̃ pcrm̃ ẽ.Tertio oñditeẽ pctm̃ ex eo ꝙ ma⸗

gnanimitati griat᷑ Nã qð qriatur vᷣtuti moꝛali

eſt pctm̃ q vtus moꝛal eſt ſᷣm regulã rõnis.ſʒ ma
gnanimitati q eſt virtꝰmoꝛal.ſm phᷣm.uij.ethi.
cõtrariat᷑ ambitio. Ambitiõ enĩ eſt inoꝛdiatꝰ ap

petitꝰhonorj.⁊ magnimitas ẽ oꝛdinatꝰ appetitꝰ
magni honor Inoꝛdinatũ aũt opponit᷑oꝛdiato.

igit᷑ ambitio ẽ pctm̃. Pꝛo declaratõe aũt huiꝰ
imoꝛdinatõis appetitꝰ q repit᷑in ambitõe. Nota

ſm Tho. ſe.ſe.q.crxxi.ar.i.ꝙ honoꝛ ĩpoꝛtat q̃n/

dã reuerẽtiã exhibitã alicui in teſtioniũ excellen
tie eiꝰ vel vᷣtut Circa aũt exccllentiã homis duo
attẽdenda ſt. Pꝛimũ ẽ qð id in q̊ͥ hõ excellit non
hʒ hõ in ſeipo. ſ. a ſe ſed eſt q̃i q̊ͥddã diuinũ in eo.
et iõ nõ debet᷑ ſibi ncipaliter er ̊ honoꝛ ſz deo.

Scðom oſiderandũ ẽ id in q̊ͥ hõ excedit dat homĩ

a deo yt ex eo alijs pſit vñ intm dʒ hoi placere te
ſtimoniũ ſue excellẽtieqð ab alijs exhibet inqn/
tũ ꝑat᷑ ſibi via ex h̊ vt alijs ꝓpſit. Triplr g̊ ↄtingit

peritũ honorſeẽ inoꝛdiatũ Vno mõ qꝛ aꝓpetit
honoꝛẽ ſeu teſtion:ũ de ercellẽtia quã nõ bʒ. qo ẽ
Apetere honoꝛẽ ſupꝛa ſuã poꝛtionẽ vt ſi malꝰ de

*

2 .

et pᷣſidentiã q̃ nõ debe? niſi vtuoſis vel curãs de

Virtute. Uñ ecci. vij. ðꝛ Moli velle fieri iuderx niſi
valeas vᷣtutce dirũꝑe iniqtates ſcʒ aliop. ſ. recte

iudicando nec declinãdo a vitate. timoꝛe lamo⸗
re cuiuſcũq; qð ñ fac malꝰ. Refert aug.in.v. ð ci

„ 77

VYita. dei.c.xij.antiq̊s romanos cum dediti eẽnt

Fdolatrie duo in vrbe oſtruxiſſe tẽpla int᷑ cetera.
vnũ dee virtuti.aliud deo honoꝛi.⁊= cõtigua.ita
tñ oꝛdinata ꝙ ad tẽplũ dei honorjñ potat eſſe ac
ceſſus niſi ꝑ tẽplũ dee vtutj.Qui qᷓ;uis errarẽt vt
infideles in fcò ⁊ opinione. lã nec vᷣtus dea eſt.
nec honoꝛ ðs.ſʒ dona dei qͥ ſolꝰ colendꝰ. In ſig
m quo ad oꝛdinẽ ↄſtructõis temploꝝ ñ errabãt
volebãt eni cũctis oñdere ꝙ ad honoꝛẽ qͥ młtuʒ
Appetitur recte ꝑueniri nõ pᷣt niſi ꝑ opa virtutis
Scõdoᷣ inoꝛdinate appetit honoꝛ inq̃ntũ hono
rẽ de excellẽtia ſua quã hʒ a deo ñ refert in deum
cupiẽs ipᷣm deũ vt actoꝛẽ ſue excellẽtie ⁊ virtutꝭ

pncipalr honoꝛari. Jux illud apli. Soli deo ho

noꝛ ł głia.ſʒ ſibi cupit ilũ honoꝛẽ vt qͥddã bonũ
Oõ ſi qs obiceret ꝙ abſq; vitio pᷣt vtiq; appeti a
quocũq; ꝙ ſibi debe? p pᷣmio. Sʒ honoꝛ eſt pᷣmi
um virtutc vt dic phs in. uñ.ethi. ergo ſibi appete

re honoꝛẽ nõ ẽ pctm̃. Rñdet tho. vbi.S.ꝙ honoꝛ

nõ ðꝛ pꝛemiũ vᷣtutis ex ꝑte ipᷣiꝰ vtuoſi.vt b ſcʒ ꝓp
pꝛemio expetere debeat. ſz p pᷣmio expetit btituci
nẽ q eſt finis vᷣtutis.Sʒ ðꝛ eẽ hono: pᷣmiũ vᷣtut
ex ꝑte alioꝝ qͥ ſcʒ nõ hñt aliqð maius qð retribu⸗
ant virtuoſo qᷓ; honoꝛẽc.qui ex hipſo magnitudi⸗

—

nẽ bʒ qð ꝑhibet teſtioniũ virtuti.nõ tñ eſt luffici

iderat honoꝛẽ acſi eẽt bonꝰ ⁊ deſideret regimen

petitur honoꝛ inq;tũ appetitꝰin ipo bonoꝛe nie ⸗

ſcit.nõ referẽs honoꝛẽ ad vtilitatẽ alioꝝ.⁊ talp⸗
pter ↄſeqᷓndũ honoꝛẽ in multa mala incidit. vñ
Teo papa. Mens potẽtie auida nec abſtiere no⸗
uit a vetitis.nec gaudere ↄceſſis.nec pietati ad/
hibere ↄſenſuʒ.di.xlvij.c.vi SDiẽ auiditas po⸗
tentie ad ambitõeʒ betner Ifee obſtat ſi qs dicat
ꝙ honoꝛ de ſe eſt qodã bonũ ⁊ maximũ int exte⸗
rioꝛa. Inſuꝑ ⁊ ꝑ honoꝛẽ hoĩes reuocant᷑ a mi lc
malis faciẽdis.ne.iſ.ꝑdant honoꝛẽ ⁊ puocant᷑a

bona. Uñ ⁊ tulliꝰdic in li.de tuſ. cul.aſtionibo bo

nos alit artes quiq; ſtudia accendũt᷑glia.ᷓ viðꝛ
licitũ ipᷣm appetere. Naʒ vt rñdet tho. vbi. S. ho⸗
noꝛ ⁊ ſi ſit bonũ.appetitus tñ boni dʒ eẽ reglatꝰ
ſm rõnẽ.Si aũt traſcendat regulã rõnis iꝭ non
erit bonꝰ ille apetitꝰboni.Sic q̊ appetere hono⸗
rẽ inoꝛdiate vt ſcʒ qeſcat in eo vel alio mõ qð fac
ambicioſus ẽ ↄtra regulã rõnis vñ ⁊ malũ. Sic
etiã ꝑ aꝓpetitũ oꝛdinatũ honoris ſcʒ ꝑ debita me
dia aliqui reuocant᷑ a malis ⁊ puocantad bonũ
nõ aũt ꝑ aꝓpetitũ inoꝛdinatuʒ.qͥnĩmo ꝑb̊ dat᷑oc
caſio młtoꝝ maloꝝ.cũ ſq; ñ curãt qͥd mali agãt
vt honoꝛẽ ꝓſeq̃ntur. Unð ſaluſtiꝰ in catilinario

diẽ ꝙ gloꝛiã honoꝛẽ ⁊ imgꝑiũ bonꝰ ⁊ ignauus.i.

malꝰ eque ſibi exoptãt. Sʒ iſte.ſ.bonꝰ recta via

nititur huic.ſ.ignauo qꝛ bone artes deſunt dok

et fallacijs intẽdit. Qð etiã illi qͥ nõ curãt de ho⸗
noꝛe vituꝑant᷑.ſᷣm phᷣi intelligit᷑ de his qui non
curãt de honoꝛe ſᷣm ꝙ ratio dictat.i. ꝙ nõ curãt
yitare ea q ſunt oria honoꝛi vt mala oꝑa. õ ãt
intelligẽdũ ꝙ debeat qrere honoꝛẽ. vel facere bo
na vt honoꝛet᷑.Qui eni ſolũ ꝓpthonoꝛẽ vitãt ma

la vel faciũt bona nõ ſunt vᷣtuoſi. vt patʒ ꝑphbm

iij. ethi.vbi dicit ꝙ nõ ſunt vere foꝛtes q ꝓprho⸗

„

noꝛes faciũt foꝛtia.Appetitꝰ igr honorj ambicio

ſi.qꝛ inoꝛdinatus aliqͥ pᷣdictoꝝ triũ modoꝝ.iðo
peccatãꝗ eſt. Aug.etiã dic ꝙ locus ſuꝑioꝛ ſin quo

ꝓlus regi nõ pr.et ſi admiſtret᷑ vt decʒ indeceter

tamẽ appecitur. viij. q .qui epatuz. Uñ ⁊ ibi pec
catum.Et talis appetitus ad abitionẽ ꝑtinet.

NDuantiu ad ſecundu g. II.

ſcilicet put honoꝛ ⁊ diguitas ꝓcurar̃ phibeturß

ꝑtinẽs ad ambitionẽ.Ecci.vij.ðꝛ. Noli q̃rere ab
hoĩe ducatũ nec a rege cathedrã honor.i.digni⸗
tatẽ. Sic aũt ad regẽ ſ pẽaliter ꝑtinet ponere ali⸗
quẽ in regno ſuo qui loco eius ſit.⁊ regi iniuriã
faceret qui ab alio qᷓ;a rege ſine eiꝰcõſenſu h ob⸗
rinere vellet. Sic deo ĩuriã fac qui ab alio qᷓ; ab
ipſo dignitatẽ qrit. Qnilibet aũt rectoꝛ tenet vi⸗

ces dei:pcipue eccliaſticus.Lüc aũt putat᷑a deo
pꝛefici ſeu de volu tate cs a ie ſeu electoꝛiby
ui affectu vel q̃ſi⸗
tu ponit᷑. Uñ ad hebꝛe.v. Nec quiſq; ſibi ſumit

ſeu ſuꝑioꝛib in dignitate ſine

honoꝛẽ. ſed qui vocata deo tanq; aaron. Querit
aũt quis cathedrã honor.⁊ ſic ſtat in via pctõꝝ

am bitioſoꝝ qui ꝑ pᷣeamina vel obſequia hmune
ra ꝓcurat dignitates. officia vel bñficia pᷣcipbue

curata qð ptinet ad ſymoniã vt di ctũ eſt. S. ti i.
cap.v. quod fecit impiꝰ Jaſon qui ambiebat ad
ſummũ ſacerdotiũ.vt dicitur.ij.Mach.uij. vñ

—=ẽ — „ ⸗̃

ens pmiũ.vt ðʒ. uij. ethi· Tertio inoꝛdiate aop cmiſit regi antiocho trecentaſexaginta talenta

negrie
Rap,
hadt

D

uneen

1

ſigsdec

ſne

ange

vocanin
konibobe

Bin en

e regſac

ls änon
nebono
moͤgfe
rali. Si⸗
Rdebitane
ntasboni
opbdetee
inalior

Uulinaro

Nauus,/,.
recra vis
cunt dol
rärdebof
iscginur
Cnoan
o. i
viü
mon
c Ptb
ambico
cor. b0
ſii go
indeciter
zriipe
ewene.

bhenß

glömmen⸗
jiglans
ſob
lioien
tcer
utatadeo
deaer⸗
rcdi⸗
on Ou
ri goi⸗
Guul nne
ſouſehi⸗
ick5

argenti vt obtineret ſummũ ſacerdotiũ.qð ⁊ fecẽ
ita ꝑuerſe agẽs vt ↄſtitucret ephebiã.i.ꝓſtibulũ
iuuenũ.⁊ iudeos tranſire faceret ad ritꝰgẽtiliuʒ
et poſtea cũ mitteret pecuuiã ꝑ menelaũ ipſe ad/
didit ad pᷣdictã ſummã multa ꝓmittẽs.⁊ ſibiꝓ⸗
curauit ſũmũ ſacerdotiũ.Debet aũt quilibʒ ſibi

cauere ab hmõi q̃ſitu ⁊ ꝓcuratione triplici ex cã.

Pꝛio qꝛ multa crimia inducit.ſcðo qꝛ quilibet
iuſtꝰhmõi fugit honoꝛeʒ.tertõ qꝛ quietẽ mentis
tollit.De pᷣmo dicẽ̃ quidã pᷣs Hoc maximũ ma
lum habet ambitioſus.qꝛ nõ reſpicit deũ vel ſe ł
alios.ſed ꝑ fas ⁊ nephas ⁊ mille ꝑicula ad digni
tatem tendit quã appetit. Ambitioſus ſꝑ eſt pa⸗

uidꝰ.Limet enim ne quid dicat vel faciat qð in

ocuł hoĩm diſpliceat. honeſtatẽ mẽtit᷑. hũ ilitatẽ
ſimulat.cunct adulatur.⁊ cunctis inclinat.oim
eſt ſᷣuꝰ ⁊ tributariꝰ.grauẽ pugnã hʒ in ſe dũ iniqᷣ
tas pulſat animũ.⁊ ambitio ↄtinet animũ. Am

bitioſus nulli ꝑcit vt regnet, dominũ enĩ nõ pa⸗

titur ſociũ. Pꝛopt᷑ h̊ romulꝰoccidit frem remu⸗
lum vt ſolꝰregnaret.Juliꝰceſar plła bella ciuilia

in quib occiſi ſunt innumeri.fec vt imꝑiũ vſur⸗

parzʒ Ambitioſiſſimꝰabſalõ pfi ñ peꝑcit vt reſe⸗

ret ipᷣe ſed ꝑ adulatões ꝓpłm ad ſe traxit.⁊ fcã cõ

iuratiõe õᷓ patrẽ dauid eũ de regno expulit.vxo⸗
reſq; eius publice coduit vt firmiꝰ poiſʒ regnare
ipſumq; pꝛẽʒ cũ exercitu ſuo extermiare curauit
ſed impunitꝰnõ tranſijt. Nã fugiens de bello in
mula cũ tranſiret ſubtꝰ quercũ.ꝑ capillos capi⸗
tis ad ramũ quercꝰremãſit ſuſpenſus quẽ Joab
lanccis trãſfixit.ij. Re.xviij. Athalia moꝛtũo fi⸗
lio Joꝛam vt ſola regnaret peſſima femia omnẽ
de ſemĩe regio maſculũ occidi feẽ niſi vnũ Joas

ſcʒ ꝑuulũ qui abſcõditꝰfuit.ſed ipᷣa demũ occiſa

fuit.uij.Re.xi.Hieroboã rex iſrł ne amitteret re
gnũ qð ſibi a deo traditũ fuit vitulos aureos fe
cit in dan ⁊ berſabee vt eos ꝓpłlus adoꝛaret.⁊ in
hierym nõ accederet.ſʒ tꝑalr ⁊ eternalr punitus
eſt.iij. Re.xij. Abimelech vt pncipatũ acciꝑet in
ſychen occidere feẽ ſeptẽ frẽs legitimos ipe illegi
timus.ſʒ male finiuit faciẽs ſe occidere poſtqm
fuit ꝑcuſſus a muliere ꝑ fragmẽ mole iactatum
de muro ciuitatis ab eo obſeſſe. Judicũ ix. Tegi
tur in vitaſpatꝝ ꝙ dũ quidã frater incederet per

viã lutoſam ſecũ mẽte reuoluẽs ꝙ ſi eẽt eᷣs face

ret multa bõa ⁊ mala extirparet.cecidit i denſũ
lutũ vñ totꝰ deturpatꝰeſt qui ex hmõi cã ad ſe re
uerſus ad intelligendũ pctm̃ ambitiõis qð eum

ſub ſpecie boni pulſabat ſibipſi dixit. Surgite

dñe epiſcope. Animadũtit exinde ꝙ in maiꝰ lu⸗

tum vitioꝝ cecidiſſz ſi ad ilð ꝓmotus fuiſſʒ Se
cũdo oñditur magnitudo vitij ambitiõis ſeu ⸗/

uitas erx hᷣ ꝙ oẽs ſacti ſugictt dignitgres Thono
res.ↄſiderates mala inde ſeq̃ntia. Qð ẽr figura
tũ eſt in ꝑabola quã dixit Joas õᷣ ſychimitas.ſ.
qui intfecerãt.lxix.frẽs ſuos vt ambitioſuʒ aby

melech hꝛẽnt in pᷣncipẽ. Judicũ.ix.Nò ſeł ligna
voluer̃t regẽ ſibi ↄſtituere ſuꝑ ſe ⁊ inungere.Di⸗

xeruntq; oliue JImpera nob. Rñdit oliua.nun/⸗

q̃d poſſum deſerere pinguidinẽ meã q̃ vtũtur dij

et homies vt ꝓmouear int᷑ ligna.Dixer̃t exinde

ad arboꝛẽ ficu.Ueni ⁊ accipe regnuʒ ſuper nos.

ta ambitio. ⁊ qᷓ; ꝑiculoſa in illis qᷣ bomolones

Que rñũdit Nunqͥd poſſum dimittere dulcedie⸗
meã ⁊ fructꝰſuauiſſimos ⁊ ire vt intligna ꝓmo⸗
uear. Locutaq; ſunt ligna ad vitẽ. VUeni ⁊ imꝑa
nob.Que rñdit Nunqͥd poſſum deſerere vinum

dʒõð letificat deũ ⁊ hoĩes vt ꝓmouear inter ligna

⁊ noluer̃t.Demũ dixer̃t ad ramnũ Imꝑa nobis
Qui rñdit.ſi me ↄſtituitis regẽ venite ⁊ ſub vm/⸗
bꝛa mea reqͥeſcite. Si aũt nõ vultis egrediatur
ignis de ramno ⁊ cõburat vos. Moꝛaliter.
ligna ſunt hoĩes.iu illud ps.Erit tanq; lignuʒ.
⁊c. Regẽ qrũt ſibi inũgere.qꝛ rectoꝛẽ q̃runt qui

eos maſuete ⁊ leniter regat.⁊ nõ tyrãnice. Pꝛo⸗

curãt hr̃e oliuã ſʒ rẽnuit.qꝛ dediti oꝑibo mie ſig⸗
nati ꝑ oleũ nolũt dimittere opꝰmie qð ipinguat
lucẽ in ſe gre dinĩe.⁊ ꝓximis ſubuẽit vt ꝓficiant᷑
timentes ex h̊ amittete bonuʒ qð faciunt.Ficos
deſigt ↄtẽplatiuũ qui vocatus ad regimẽ nõ ac⸗
quieſcit timẽs amittere ſuauitatẽ odor cõtẽpla
tionis ex ſolicitudine ⁊ occupatõe pꝛelatõis. Ui
tis ſignificat dilectiõem feruẽtem q etiã recuſat
plationẽ timẽs ne ex officio regimis tepeſcat fer
uoꝛ dilcõnis qui letificat deũ ⁊ hoiem. Ramnꝰ
eſt genꝰrubi aſpeꝝ nimis ⁊ aculeatũ ad moduʒ
ſentis.qð ad impetũ venti ſᷣm Joſephũ emittit
ignẽ.⁊ in pᷣmo molle ẽ poſtea obdureſcit.⁊ ſigni
ficat tyrãnũ vel ambitioſum qͥ ſpinis vicioꝛum
acutꝰ ſubditos ſpoliat.ſiẽ ſpine lanã ouiũ.q ex ſe
mittit ignẽ ꝑuerſe ⁊ furioſe ↄuᷣſatõis qͥ̊ ſe ⁊ alios
cõburat incedio tribulatõis pñtis ⁊ infernalis.
Sic igr ſcti recuſant maliꝓcurant ⁊ auide ace
ptãt honoꝛes ⁊ dignitates. Unð⁊ ipᷣe ſccõn oim
ſanctificatoꝛ xpᷣus Ihᷣs cũ facto miraculo ex qͥn
q; panibo multiplicat turbe voluer᷑̃t eũ ſibi face,
re regẽ aufugit.vt hr̃᷑ Jo.vi.Mo vſes.lxxxiij.an

noꝛũ cum mitteret᷑ a dno vt eẽt dux ꝓpli hebꝛeo⸗

rum.imulcũ reſtitit excuſans ſe ꝙ eſſʒ impeditio
ris lingue.Exo.uij. Saul qͥ melioꝛ nõ erat ĩi i

nõ qrẽs dignitates ſʒ aſinas patris.cũ a ſamue⸗

le eſſet ſibi nunciatũ ex ꝑte dei ⁊ ꝑ miracula oſtẽ⸗
ſum ꝙ futurꝰerat rex populi.vocato omni ppło

vt maifeſtaretur.ipᷣe in domo abſcõdito.ne aſſu

meretur.i.Reg.ix. Hicremias cuʒ mitteretur a
dño ⁊ ↄſtitueret᷑ ſuꝑ gentes ⁊ regna ⁊ ãnũciãduʒ
verbũ dei ſubtrahebat ſe dicẽs A. a.a, dñe deus
ecce neſcio loqͥ. Hiere.i.arcꝰ euãgeliſta vt ſa
cerdotio repbus haberet᷑ amputauit ſibi pollicẽ
vt ait Hiero.⁊ greg.magnꝰab om̃i populo ⁊ cle
ro acclamatꝰin papã occulte fugit vt vitaret di⸗

gnitatẽ. Hiero. cardinalatum rome dimiſit vt
litteris ſacrii bethleẽ inſudarct.Et petrꝰdamia

nus tanto honoꝛi iã exercito vt ſibi vacaret.va⸗
lefecit Ambꝛo.ne ꝓmoueret᷑ in archiepᷣm electꝰ
a cũctis meretriceſ ad domũ ſuã ire fcc nõvt eas
cogſceret.ſʒ vt populũ ab hmõi reuocaret.Gꝛe.
naʒanzenꝰ epᷣatum dimiſitvt ſapie vacaret.⁊ au

guſtinũ ſummũ doctoꝛẽ.lʒ inuitũ. Ualeriꝰ epᷣs

ſuus phbrĩm oꝛdinauit ſibi pcauens ne ad vꝛbem
carentẽ epo deueniret vt paſtoꝛalẽ curã vitaret.

NMartinꝰ aũt nec diaconatũ a ſcõ hilario picta

uien.epᷣo voluit impoſitũ acceptare.indignũ ſe
clamitãs tanto officio. Quãta igr pᷣſumptio.qqn

2

4

bꝰꝛẽ mittit uos a q̊ͥ ſubditos

Tiünlus m.

merito ⁊ actõe puſilli hũeros offerunt ad hmõi

onera guia qꝗ gigantes ſapiĩa ⁊ ſanctitate vite.ſi
bi arbitrati ſunt impoꝛtabilia.Conſiderabãt hi
qð ait angꝰ Mihil in hac vita.⁊ maxime h̊ in tꝑe
difficiliꝰ.nihil laboꝛioſiꝰ.nihilq; piculoſiꝰ epᷣi⁊
pbr̃i aut diaconi officio.ſʒ apð deũ nihil beatiꝰ.
ſi eo mõ militet᷑ q̊ nr̃ imꝑatoꝛ pᷣcipit.nihilq; tri⸗
ſtius.mipabiliꝰ⁊ dãnabiliꝰhmõi dignitate ſi ꝑ⸗
functoꝛie res agar⸗ di. xl. ante oĩia. Honoꝛes q̊ʒ ⁊
dignitates tꝑales plene ſũt hicul⸗ vitijs malis
Vn hiero.Egregie de ceſare Tulliꝰait. Ceſar cũ
quoſdã honoꝛare voluit nõ ipᷣos hõeſtauit ſʒ oꝛ
nainẽta deturpauit.Et boetiꝰ. Quãto maioꝛeſt

dignitas.tanto deſpectioꝛes impbos facẽ Lollit

demũ ambitio ⁊ pᷣſidentia vel dignitas qᷣetẽ mẽ
ris. inducẽs multas amaritudies ꝑmaxime qñ
querit᷑ vel q̃ſita poſſidet᷑. In cuiꝰ figurã lya dicit

lippos oclos habuiſſe.qꝛ cũ martha ſi ollicitatur

et turbatur erga plłlima.inde oculꝰ obſcuratur ⁊
quies tollitur quieſcẽdo aũt aia fit ſapiẽs. Hic
ſes. Oce qð hic emiet plꝰ meroꝛibo afficitur qᷓ;
honoꝛibo gandet. ⁊ dũ coꝛ in tribulatõe ponitur
ad mẽoꝛià culpa reuocatur.ſ.ambitõis.diſ.xriij.
Nerui. Bermn.q̊ʒ ſic ait.O ambitio ambiẽtium
crux.quõ oẽs toꝛques.omiby places. nil acerb
cruclat.nil moleſtiꝰinqᷣetat.nil tñ apud miſeros
moꝛtales celebriꝰnegocijs eiꝰ. Apte figurãtur pᷣ
ſident ꝑ oꝑimentũ ſuꝑiꝰtabnaculi dñi factuʒ de

pellibo arietũ rubricatis.qð cooꝑiebat aliud co

oꝑimẽtũ pᷣcioſuʒ ipᷣiꝰtabnaculi.vt hr Erxo. xxvi
Tabernaculũ dei ecclia .cooꝑimẽtũ ſuperiꝰ de
fendqẽs.aliud inferiꝰab eſtu ⁊ vmbꝛibo⸗ pluuijsſi
gnificat pᷣſidentes in eccłia q cuſtodiũt filios ði
kios tenere diligit ꝑfectõe ſuꝑioꝛes.ab incõmo
la ⁊ vexatõibo multis q̃s ipi ſuſtinẽt. Uñ greg.
Mibicoꝛs ðs qᷣs tenere diligit ab exterioꝛibus
actiõibo abſcõdit. Nam ⁊ prfamilias ad eum la⸗
tti⸗ filios ſuſpendit.⁊
inde filij ſine veratõe decoꝛi ſunt.vñ pui i pulue⸗

re deturpatur. Idẽ in moꝛalibo. Ceſſationẽ a la⸗

boꝛibe moi dñs imꝑat.Sʒ veſana mẽos plꝰ aſſeqͥ
aſpꝑa carnalr qᷓ; tenere blãda ſpũalłr gaudet. Da
bentes eni mãna faſtidiũt ⁊ ſepe deſiderãt q̃ non

ſine lacrimis comedũt.i.honoꝛes et dignitates

figuratas ꝑ allias ⁊ cepas q́s in depᷣto q dam ap
petebãt. Nue xi. Et ſic tales ambitioſi hic amit⸗
tunt quietẽ ↄſcie.ita in futuro quietẽ głie. ¶nð

et xpᷣs Jahãni ⁊ iacobo q ꝑ matrẽ vxoꝛẽ ſ. cqʒz zebe

deipetierat ſedere vnꝰad derxterã ⁊ alius ad ſiini⸗
ſtra in regno ſuo.i.pᷣmos eriſtere in regno quod
tꝑale tũc eſtimabãt ambitõe ducti. Rnditxpᷣus
Segere ad dexrerã vel ad ſiniſtrã nõ eſt meũ da⸗

re vobis. Math. xx. ideſt nõ gruit.ſiẽ nec alijs

.

ꝙ cñ fuiſſʒ elect' in epᷣm toꝛnacẽſem ⁊ ab Euge⸗/
nio papa ⁊ ſccõ Bernardo cogeretur ſubire onꝰ
ꝓſtrat? in tra dixit. Monachꝰfugitiuꝰ eẽ potero
ſi hinc me eijcitis.epᷣs aũt nunqᷓ; ero.⁊ ſic dimiſ
ſus fuit.Cũ aũt pᷣdictꝰ Goffredꝰmoꝛtuus apa
ruiſſet cuidã charo ſibi.interrogatꝰab eo de illo
cFocto epatus ꝙ nõ acqeuerit iuſſus ſi ſuiſſet il

ambitioſis. Legit de goffredo boꝛe clarcualleñ.

deo placitũ. Rñdit. Reuelatũ eſt mibi a ſan

de ſacerdote Qui ꝑ ſingulos gdus

ctiſſima trinitate.ꝙ ſi fuiſſem de nũ ero epoꝛum
fuiſſem de nůero repꝛoboꝝ.

Buantü ad tertium &m.

ſcʒ ꝑmanẽtiaʒ in vitio ambitõis. Hocnotat ibi
in ſedendo in cathedra peſtilẽtie.qð nõ faẽ vtuo

— — — * 5

ſus. Cathedra dignitatẽ ſigt pᷣſidentie. Uñ ma

8
F

thei.xxiij.dixit xpᷣs. Suꝑ cathedrã moyſi ſedert

ſcibe ⁊ phariſei.i.dignitatẽ ⁊ off iciũ regẽdi ⁊ do

cendi vopula qð faciebat moyſes.tenerũt ſcribe

et phariſei. Sʒ cacthedra peſtilẽtie ðꝛ qñ ꝑ ambi
tionẽ ⁊ pᷣumptionẽ ꝑuenitur ad cã ⁊ indigne re
tinetur. Nã tal pꝛelatio vt moꝛbo ↄtagioſus oc⸗
cidit hñtem.⁊ alios inficit ſuo exeplo. Sedet ãt

in ea q ꝑſeuerat ⁊ qeſcit in tali ambitõeexcuſans

ſe.⁊ defendes hᷣ vt licitum vt mgr̃ in catbedra.
Szʒ vt ait xpᷣs. Ue vobis phariſeis q diligit pꝛi
mas cathedras.Lu.xi.Ue anñt dãnatõeʒ impoꝛ

tat. Ubi diẽ riſo. Qui male ſederit ſr cathedrã

iniuriã cathedre facit. Malꝰ ei ſacdos de ſacer
dotio ſuo ñ dignitatẽ ſʒ crimẽ acqrit. di.xl.miti
Male ãt ſedet qͥ ambitioſe ⁊ vicioſe hʒ talẽ dig⸗
nitatẽ vlł officioſũ.et hmõi.Sanguiſſuge due ſt
filie dicentes. affer affer. Pꝛouer.penul. He ſũt
ambitio ⁊ cupiditas q̃ ſemꝑ appetunt honoꝛabi
lioꝛa ⁊ ditioꝛa bñficia ⁊ dignitates. et ſic ſedent
habituati in hmõi. Sʒ qritur vtꝝ appetere epi

ſcopatũ ſit illicitũ.⁊ ſi eſt moꝛtale pctin Et vide
qꝙ; non.Quieni epᷣatũ deſiderat ait apłs.i.thi.iij

bonum opus deſiderat. ſʒ deſiderare bonũ opꝰ
nõ eſt illicitũ.necꝑ ↄſeq̃ns pctim̃ ergo ⁊c. ꝛete
rea qð licet ſꝑare licʒ; ⁊ appetere.cum actꝰ ſpei in
cludat appetitũ in rẽ ſperatã. ſed lʒ ſacerdoti ſpe
rare epatũ. ⁊ appetere. Dic eni ʒzoʒymus papa
oꝛdinatuſ
debite uatis interſticijs congruis tempoꝝ ꝙ ſi
eũ ad bonos moꝛes exactioꝛ vita ꝑduxerit exinðᷣ

ſummũ pontiſicatũ ſpare debebit. i. epiſcopatũ.
di lxxvij.in ſinguł. Et idem di. lix.ſi officia.& ⁊c.

Ad hanc q̃ſtioeʒ rñdet.b.Lho.ſe.ſe. q. elxxxv. di
cens ꝙ in epᷣatu pñt tria conſiderari. q̊ꝝ vnũ eſt
pᷣncipale ⁊ finale.ſ.epiſcopal oꝑatio ꝑ quã vcili⸗
tatiꝓximoꝝ intẽditur.ſᷣm illud Jo.vlti. Paſce
oues meas.Aliud eſt altitudo gdus.qꝛ eps ſuꝑ
alios cõſtituitur.ſᷣm illð Mat.xxv.Fidełſᷣuue
et pꝛudẽs quẽ conſtituit dñs ſuꝑ familiã ſuam.
Tertiũ eſt ꝙ cõſeqᷓ̃nter ſe hʒ ad iſtas.ſ.reuerẽtia
et honoꝛ ⁊ ſufficiẽtia tꝑaliũ.ſᷣm illð.i. thi. v. Qut
bñ pᷣſunt pbr̃i duplici honoꝛe digni habeantur.
Appetere igr epᷣatũ rõne hmõi circũſtantiarum
manifeſtũ eſt ꝙ illicitũ eſt ꝑtinẽs ad cupiditateʒ
7 ambitionẽ. Uñ cõtra phariſeos dñs dicit ma
chei.xxiij. Amant pᷣmas cathedras in ſynagogj.
Quantũ ad ſcm ſcʒ ad celſitudinẽ gradꝰ axpe⸗
cere eßatum pᷣſumptionis ẽ. Uñ dñs arguit di⸗
ſcipulos pmatũ qrentes diceng. Pꝛinapes gen
tium dominãtur eoꝝ. Ubi criſo. diẽ ꝙ gentileẽ
pꝛimatũ cuꝑe.et ſic gentiũ cõꝑatione animã eo⸗
rum eſtuantẽ cõuertit. Sʒ aoppetere pximis pꝛo

deſſe ſ̃m ſe laudabilce eſt ⁊ virtuoſuʒ. Ueꝝ qꝛ ꝓut
epiſcopalis actꝰ hʒ annexã gradus celſitudine
Pieſumptuoſuʒ videt᷑ ꝙ aliqᷣs p̃eſſe appetat ad

A

— £

— — ———.

— — — —

3—— — ——

Nbcheng

*

ſeri

Möſet
Nofſſete
Uſegidir
menitſai
nganni
ꝛincgner
Wolusor⸗
Gectir
Niſans
hecre.

innen

wieno⸗
sf
Kowinan
npryg
unmtan
mii

ſicn .

ANN
nie
onann
n
is 6

GtN

Capitulũ V.

vt ſubditis pſit niſi mãifeſta nccitate imminẽte
ſicut dicit Gꝛe.in paſtoꝛali.qð tũcerat laudabi
le epiſcopatũ appetere qn dubiũ non erat ꝑ bunc
quenq; ad maioꝛa ſupplicia ꝑuenire. UVñ de faci

li nõ inueniebat᷑qui hmõi onus aſſumeret.pᷣſer

tim cũ ad hoc aliqͥs caritat zelo diuinitꝰ incitat
Sicut yſaias appetẽs ꝓximis ꝓdeſſe ad pᷣdican/⸗
dũ ſe mitti petit.qui tñ vt dicit Gꝛe.pus ſe pur
gatũ a vitijs audiuit.põt tñ quilibʒ abſq; vitio
pſumptõis appetere alia oꝑa facere ſi eũ cõtinge
ret in tali officio eſſe.vel ẽt eſſe ſe dignũ ad talia
opa exercenda.ita ꝙ opꝰbonũ cadat ſub deſide/
rio.nõ tñ pꝛimatũ dignitatis.⁊ ſic viðꝛ dicẽduʒ
ſimpkr eſſe illicitũ.qð ꝓbatur ꝑ Aug.dicentez in
xix. de ciuitate dei. Locus ſuꝑioꝛ ſi me q̊ ppls dei
regi nõ p̃t.Et ſi adminiſtret᷑vt decet.indecentur
tñ appetit᷑ qð ẽt hr̃.viij.qi.qui epᷣatuʒ. Et q;uis
cxpᷣſſe hic nõ dicat b eẽ moꝛtale.videtur tñ ex di/

ctis eiꝰ hoc elici poſſe.in.q.c.ar.v.⁊ in ſcriptꝭ in

iiij. Dicit enĩ ibi ꝙ pᷣces ꝓ ſe poꝛrecte ꝓ dignita⸗
te vel bñficio hñte curã aian ſymonia inducunt
Ray. Hu. hoſti. ⁊ goffre. et qͥdaʒ alij idẽ ſentiũt
Et rõ eoꝝ eſt.qꝛ reputaturꝓ indigno roe pᷣſum⸗/
ptionis. etiã ſi als eẽt dignus. Sʒ nullꝰreputat᷑
indignꝰbñficio eccłiaſtico in dignitate culpe ni
ſi ꝓpter moꝛtale.ꝗᷓ tał pꝛeſumptio ẽ moꝛtalis.tũc

ſic arguit᷑. Appetitus delib eratꝰ alicuiꝰ rei cuius

ꝓcuratio vel actio exterioꝛ eſt moꝛtaleſt moꝛtk.

quia ad eandẽ ſpẽm ꝑtinet.ſicut ptʒ ꝑ exemplað
appetitu ðᷣliberato ⁊ oꝑe foꝛnicatõis furti ⁊ alijs
et hr̃ de pe. di · iiſi cui.cũ alijs cap. Sed ꝓcurareæ
p p̃ces bñficiũ curatũ eſt moꝛtale vt ꝓbatũ eſt.
ct appetere. cũ ⁊ ẽatus ꝑmaxie bʒ curã animaꝝ
ergo ⁊c. Si dicatur ꝙ appetit?⁊ opꝰ non ſt circa
idẽ. qꝛ opus eſt ꝑ pᷣces.ſz appetitus ẽſi impłr ñ ad
opus pᷣcũ. Reſponſio ꝙ; bᷣ nõ obſtante firma ma
net cõcluſio. Nam ⁊ ille qͥ delectatnr ĩ cogitatoe
moꝛoſa foꝛnicatõis.eſto ꝙ expᷣſſe nõ appetat opꝰ
foꝛnicatõis.nõ ꝓpterea euadit moꝛtale qꝛ ⁊ ſi nõ
expᷣſſe tñ tacite aſſentit ad opꝰ. exq̊ volũtarie de/⸗
lectõem cogitatõis hʒ.Sic in ꝓpoſito q;uis nõ
appetat fundere pces.appetit tñ illud cuiꝰ ꝓcura
tio eſt moꝛtale niſi ̊ appeteret ſub cõditione in
qntũ.ſ.hoceſſet licitũ ⁊ nõ pctm̃.tũcnõ cẽt ꝓpꝛie
volũtas q̃ reqritur ad pctm̃.ſʒ potius vellcitas
queda. Pꝛeterea ꝑ totã illa queſtionẽ᷑.b.cho.
de ſymonia nil dicit de moꝛtali.⁊ tamen certũ ẽ
ſymoniã eſſe pctm̃ moꝛtale.Et ſi qs diceret hoc

conſtare ꝑ penas infflictas ⁊ młta q ibi dicũtur

et ſimilr pᷣt h̊ elici ex his q in iſto arti.ponit.diẽ
enĩ allegans Criſoſtomũ. Primatũ eccie cõcu⸗
piſcere nec iuſtũ ẽ nec vtile.Quis enĩ ſapiẽs vult
ſe ſubijcere ᷣuituti ⁊ ꝑiculo tali vt det rõnez ꝓ oi
ecẽie niſi foꝛte qͥ nõ timet dei iudiciũ abutẽs pri
matu eccie ſecularit᷑ſ.vt cõuertat eũ in ſecularẽ

Hec ille Sʒ ̊ agere.ſ.ð iuſticiã vel abuti pꝛima

tu eccie ſeculariter.moꝛtale viðꝛ.Et ſuꝑius etiã
dixit hᷣ aſpetere eẽ vitiũ gẽtile.i.paganoꝝ.quod
viðꝛ eẽ moꝛtale. Suꝑ epiſtolã.i.ad Thi.iij.ſuꝑ
illud Qui epatum deſiderat.idẽ thomas ſic dic
Augꝰ.dic ꝙ locꝰ ſuꝑioꝛ indecẽter appetitur Et

ratio ẽ. qꝛ nullꝰdʒ appetere aliqd vitra vires ſu⸗

cum vterq; dicatu
cit btũs Tho.vbi.s.alio mõ ⁊ reſpẽu ðꝛ ſtatꝰ ꝑ⸗

as nõ ſibi ꝓpoꝛtionatũ.alias eſſet ſtultus. Ille ꝭ
bene poſſet deſiderare cuiꝰopus eẽt epicopatui

ꝓpoꝛtionatñ.Ad hmõi autẽ nullꝰeſt idoneus

platus ſᷣm gradũ ⁊ cõnenientiã debet om̃es ali
os excedere in cõuerſatiõe ⁊ cõtemplatõne ite vrt
ſui reſpectu alij ſint grex. Et hãc idoneitatẽ de ſe
pᷣſumere eſt maxie ſuꝑbire.̊ vel appetit circũſtã
tias.i.ꝙ pᷣſit.⁊ honoꝛet᷑.⁊ hẽat ptãtem ⁊ diuiti⸗
as.⁊ tũc neſcit qͥd appetat qꝛ nõ ẽ hic epᷣatꝰ. vel

ipᷣm opus.et b̊ eſt ſuꝑbire.⁊ iõ nõ accipiendũ ni

ſi impoſitũ. Hec ille. Suꝑbia aũt ex genere ſuo
eſt moꝛtale.Exq̃ͥ onditur magnũ eẽ pctm. Ad
argumentũ rñũderur Ad illud Qui epᷣatũ deſide
rat ⁊c. Dicit ibi btũs Tho.ſr epłas multiex ſ
textu male intelligentes ſumpſer̃t ſibi occaſionẽ
ambitionis. Non vult ᷓ dicere ibi apoſtolꝰ ꝙ qͥ
deſiderat dignitatẽ epiſcopatꝰ.deſiderat bonuʒ

opus. Sed qui deſiderat hocopꝰ qðẽ intendere

ſaluti populi qð opꝰimpoꝛtat᷑ nomie epi.interpᷣ
tatur eni ſuꝑintẽdens.ſ.ſaluti alioꝝ.iſte deſide
rat bonũ opus.qꝛ hocẽ opus caritat quod põt
fieri etiã ſine dignitate epᷣali.q;uis hñs illam di

gnitatẽ ad hoc ex debito teneat᷑. nõ attẽdens ad

gradũ ? diuitias que illã circũſtant nũc digni⸗
tatem epiſcopalẽ q̃ tunc nõ erant.qꝛ epᷣi erãt pau
peres nec in honoꝛe ſp pᷣmi ducti ad toꝛmenta.
Vn aug. dicit ibi ꝙ apls exponere voluit qͥd ſit

epiſcopus.qꝛ ſcilicʒ eſt nomẽ operis non hono⸗/
ris.grecũ eſt eni nomẽ.viij.q.i.qui epatum. Uñ

et glo. Jo.que arguit ex iſto capᷣ.ꝙ poſſumꝰ appe

tere epatum ad ꝓdeſſealijs non peſſe.multũ ſuꝑ
ficialłr arguit.cũ in ipo cap.Aug.dicat ↄrium.ſ.
ꝙlocus ſuꝑioꝛ indecẽter appetitur.etia ſi bñ ad

miniſtretur. Ad ſcom rñdetur ꝙ ſpes ſumitur

dupkr. Uno mõ ꝓprie.et ſic includit appetitũ rei

ſperate.Alio mõ impꝛopꝛie ⁊ largeꝓ qᷓ̃dam expe

ccatiõe q̃i certa ſeu credulitate auc?futuri eueg/
tus qui poteſt ⁊ amari ⁊ non amari.ſicut dicere
poſſumꝰ reum cauictũ ſꝑare moꝛtẽ quaʒ tñ odit

non amat. et ſic ſumitur ſpes a ʒoʒymo in dicto
capᷣ. in ſingulis.di.lxxvij. Sic⁊ Bꝛe. cũ videret
populũ ⁊ cleꝝ acclamare in eũ poterat ſpare pa⸗
patũ ex illis circũſtantijs.i.expectare fienduʒ.et
tñ fugiebat ⁊ hoꝛrebat.vel vt exponit q̃daʒ glo.
ſuꝑ capᷣ.Si officia. ſperare debebit. i. dignus ha

bebit᷑ epiſcopatu. Necobſtat ſi dicatur. Appete⸗
tere religionẽ eſt licitũ.q̊ ⁊ appetere epiſcopatuʒ

7

catur ſtatus ꝑfectiõis.Nam vt di

fectionis epiſcopatus.⁊ alio mõ religio. Epiſco

patus enim ð: ſtatus pfectionis actiue.quia ſc,ʒ
habet alios pficere ſ& ſubditos. vnde ſupponir

iam ꝑfectõem babitã quam nullus de ſe debʒ pe⸗
ſumere.⁊ habet etiã gradum ⁊ ptaãtem ſupᷣ alios

Seld religio eſt ſtatus pfectõis paſſiue.vt ſcilicʒ

via tendendi in ꝑfectõem.vñ nõ oꝑtet ꝙ ſit perfe
ctus.ſed ꝙ tendat ad eam.et in ea nõ pficitur ſʒ
ſubijcitur alijs.qð ꝑtinet nõ ad honoꝛem ſz hül
liationẽ. Ad ſupꝛadictam cõcluſionẽ facere vi
detur qð ait Gꝛe loquens de dignitate epali. ſ.
Locus regiminis ſicut deſiderantib⸗ eſt negan⸗
dus.ita fugientibs eſt offerẽdus.Et ſicut Eiuz

xiij.q.ij. Ebꝛon. Sed iſta nullo iure ꝓhibẽtur.&
Vt licita ↄcedũt. Contrariũ hꝰ viðꝛ eſſe rei vitas

eſt ſcilʒ ad Hebꝛeos.v. ſec quiſq; ſibi ſumit ho
noꝛt᷑.ſed ꝗͥ vocat a dño ſicut aarõ.viij.q.i.in ſcri

pturis.Non aũt viðꝛ denegãdꝰhmõi alio impe⸗

dimẽto nõ ↄcurrẽte niſi ꝓ moꝛtali.g illð deſide⸗

riũ viðꝛ moꝛtale.Glo.tñ ibi diẽ ꝙ intelligitur ð
deſiderãtibo ambitioſe.ſ.vt pᷣſint nõ vt ꝓſint.et
de impoꝛtune ſe ingerẽtiby. Et ſm hãc glo. ⁊ opi
nionẽ eoꝝ qui dicũt licitũ eſſe pᷣces ꝓ ſe vorige⸗
re ꝓ beneficio curato ſi als ſit dignꝰ.de qᷣbus ba
bes in.S.ſeq̃nti licitũ eſſʒ deſiderare epiſcopatũ

.

vt ꝓſit.qð tamẽ vnꝰde mille nõ facẽ de modernis

.

Seld ex ſupꝛadictis etiã hoc licitũ ⁊ ambitioſuʒ
er pᷣſumptuoſumeft.
Nueritur etiã ytrũ

oppetere alias dignitates ſeu officia vel bñficia

curata ifra dignitatẽ ep̃alem. vt abbatiam pꝛio

rarũ.dechanatũ.ppoſiturã vel archidiaconatuʒ
vel eccliam curatã·ſit moꝛtale.Et videtur ꝙqnõ
dq2 dqð nõ eſt ꝓhibitũ aliqͥ iure intelligit᷑ eẽ ↄceſſũ

Et ratio ẽ.qꝛ vbi eſt eadẽ ratio.ibi ⁊idem ius.
Nam de ſimilibo idẽ eſt indiciũ.ar.di.v. ad eius
Sʒz ratio qᷓre eſt ũlicitꝰ⁊ moꝛtalis appetitꝰ epi⸗

ſcopartus ẽ ꝓtcurã quã hʒ annexã.qꝛ pſumptuo

ſum nimis eſt vr s ſe reputet idoneũ ad regẽdũ
animas alioꝝ. Sʒ eadem rõ eſt in q̃ibet pᷣdicto
rum.qꝛ ſcʒin omib eſt cura annexa.nec differũt

ab epatu niſi ſ̃m mag ⁊ minus.qꝛ viqʒ; epᷣs habz

curã vniuerſalẽ ſue dio ceb. ſed in pᷣdict officijs
conſtituti hñt curã partialem. vicʒ vniꝰ pꝛochie

vel vnius collegij.talia aũt nõ diuerſificãt ſpem

ſed qᷓntitatẽ pcti. Sic appetere furari vnũ floꝛe/
nũ eſt eiuſdem ſpeciei cũ apetitu furãdi mille li⸗/
cet ſecundũ ſit guis pctm̃ ꝓpter maius nocumẽ/⸗
rem intentũ. Sic in ꝓpoſito maioꝛ vtiq; pꝛeſum
ptio ⁊ ambitio tm̃ eſt qᷓntũ maioꝛ cura et maioꝛ
gradus eſt ẽnexus dignitati vel bñficio qð appe
titur tñ vtrobiq; appetitꝰmoꝛtalis. Pꝛeterea ſi
aliqͥd pᷣdictoꝝ petere eſt moꝛtale.⁊ illud appetere

erit moꝛtale. Iam ſᷣm Tho. Ray:hoſti. ⁊ goffr.

.

petere pꝛo ſe aliqd eom etiaʒ ſi als ſit dignꝰinduẽ

ſvymoniã.qꝛ ſunt pᷣces p indigno rõnc pᷣſumptio

nis.i⁊ appetere erit moꝛtale.cũ ſimonia ſit moꝛ
tale.Et ad ↄfirmatõem hꝰ ↄcdluſiõis vident᷑ face
re plura dicta ſctõꝝ.Dic eni rib.Qui deſidera⸗
uerit pmatũ.i.dignitatẽ vel platurã in terra.in⸗
ueniet ↄfuſionẽ in celo.nec intuos xpᷣi cõputa
biturq de pᷣmatu tractauerint. di. xl. c. multi..
qui deſiderauit. Nullꝰ aũt iuenit ↄfuſionẽ in ce
lo aut ſepatura conſoꝛtio ſuoꝝ xpᷣſ niſi ꝓpt᷑ moꝛ
tale.ergo ⁊c̃. Item leo pa. Principatus quẽ aut
ſeditio extoꝛſit aut ambitus occupauit etiam
ſi actibusſuis vel moꝛibusnon offendat Ipſius
tamen initij ſui eſt pernicioſus ex ſe.i.q.i:pꝛinci
patus Sed non ðꝛ ꝑnitioſum niſi moꝛtale. ergo
⁊c. Item greg. Sicut is qui inuitatꝰ rẽnuit reqᷣ
ſitus refugit eſt ſacris altaribꝛ admonẽdus.ita
qui vltro ambit ⁊ ſponte ſe ingerit eſt remouen/
dus,i.q.v. ſicut. Sed nullꝰ eſt remouẽd⸗ aꝓpmo
cione niſi ꝓpter moꝛtale. ⁊c. Iteʒ cura animaꝝ

nõ põt eterceri licite ⁊ abſq; moꝛtali ſine gẽa ſcʒ
in celebꝛando.adminiſtrãdo ſ acramẽta.officiã⸗

do eccliam ſolennit᷑.nullꝰ aũt poteſt eſſe certꝰ ex
ſehre graãm Cum ̊ freq̃nter ⁊ q̃i ↄtinue hẽat iſta

facere. viðꝛ ſponte ſe ꝑiculo moꝛtalł pcti exponer᷑.
Hanc rõnẽ viðꝛ tangere brũs tho.in quolibet.
Si aũt ꝑ ſuꝑioꝛẽ ponat᷑ ad pᷣdicta videt᷑ ſatis ex

cuſlari.qꝛ neceſſe habet obedire. Sciendũ aũt

id qð dictũ eſt. S. ſcʒ ꝙ non licet petere benefi⸗
ciũ curatũ abſq; vitio ſymonie.ſᷣm tho.⁊ alios
aliqui nõ tenẽt.vt Bern.in glo.Guil.glo. Rax.
et Ul.in oꝑe ſuo.Dicũt eniʒ b eſſe licitũ ſi alłs ſit
dignus. Oð ſi vep eſſet certe etiã licitũ eſſet axpe
tere.et idem de epatu.Ad autoꝛitates autẽ foꝛte

rñderent ꝙ intelligunt qñ hocappetit vt pꝛeſit.

non vt ꝓſit.vel qñ hoc q̃rit ꝑ indebita media vt
per porentiã ſecularẽ.vel munera ⁊ hmõi.vel qñ
als eſt indignꝰ Nec reqͥrit certitudo ſcĩe.ſʒ ſuffiẽ
certitudo ꝓbabilis cõiecture de bᷣ ꝙ ſit in gratia
ſicut exigi? in ſuſceptiõe ſacroꝝ debita. Hac opi
nionẽ ſequi vident᷑ curiales Sʒ qꝛ doctoꝛes qui
contrariũ dicũt ſanctitate et ſccẽtia theologie et
iuris ſunt longe pᷣͤſtantioꝛes.iõ nõ viðꝛ tuta pꝛe
dicta opinio.necſeq̃nda.Dici tñ foꝛte poſſet ꝙ qͥ
intenderet deo ſᷣuire in clero non ꝓpter honoꝛes
maioꝛes ↄſeq̃ndos ⁊ diuitias q; in ſeculo.ſed qꝛ
ſtat? iſte melioꝛ eſt qᷓ; ſecularis ⁊ diuinis applica
tus ⁊ magis ſibi gtus.⁊ in eo poſitus appetit ſi⸗
bi ꝓuideri de bñficio a ſupioꝛiby.vel eti petit vt
poſſit ſᷣm ↄditõem ſuam ſuſtentari nõ ad pomd⸗
pam ſʒ ad decentiã nõ hñs intentõem ad curam
nec ad honoꝛẽ ⁊ gdus⁊ bpingui⸗ bñficium. ſʒ ad
ſui gubernatõem.ita cõtentꝰ de ſimpliciibñficio
ſicut de curato.dũmodo ſibi ſufficies eſſʒ ñ pecj
caret. Apetit eni ⁊ q̃rit qð eſt de iure diuio debi
tum. videlʒ Qui altare deſuit ð altari viuere dʒ
vt ait opls.i.ad Coꝛintbᷣ.ix.Oð licitũ eſt cuilibʒ
Et q;uis cura annexa ſit ei qð ſibi ↄfert᷑ oculꝰtñ
eius nõ eſt ad h̊ pncipatr ſed ad ſuſtentationem
ſibi debitã ex ᷣuitio ecclie.Illud aũt ſcʒ ꝙ ſit cu⸗
ratum eſt acceſſoꝛiũ ⁊ ꝑaccidẽs.Et acceſſoꝛium
naturã ſequi ↄgruit pncipal.de reg.iur᷑.li.vi.ca.
acceſſoꝛiũ.Sʒ Snctpole intentũ.ſ.ſuſtentatõ ſui
videtur licitũ.ꝗ ⁊ qð inde ſeqtur nõ aliqd licitũ
adiungẽdo. Ad argumentu rñdet q negando
illud ſcʒ ꝙ h apetere nullo iure ꝓhibeat ꝓhibet
eni illo mâdato diuie legis. Juſte qð iuſtũ eſt exe
queris.quo madato intelligitur ꝓhiberi indebi
ta ꝓcuratio vel miniſtratio ſaẽmentoꝝ vel execu
tio ſpualium ⁊ hmõi. Item z illud ad Hebꝛ.v.
Nec ſibi quiſq; aſſumit honoꝛẽc̃. ſed qͥ vocatur a

dñno ⁊c. Uidet᷑tiã hoc eſſe ↄ ius naturale ꝙ alig
quis qrat onus ſupꝛa vires ſuas. Ueꝝ circa pn

apale queſitũ huiꝰ qſtionis ⁊ pᷣcedẽtis.ſ.de epi⸗
ſcopatu vtrũ ſit moꝛtale illa appetere.q; vt dicit
Tho.in quodã qͥqlibet.queſtio ð moꝛtli vbi nõ
reperi?᷑ expꝛeſſe aut vᷣitas ſcpᷣture vel determina
tio eccłie.nõ niſi ꝑiculoſe diffinit᷑ determinatio
iudicio ſapientũ relinqᷓtur. Ad argumentum
autẽ factũ in oriũ poſſet rñderi dupłr. Uno mõ
ſᷣm opinionẽ illoꝝ qui dicũt nõ eſſe illicituʒ poꝛ

rigere pꝛeces ꝓ ſep bñficio curato.ſi als ẽ dignꝰ

ni
uder
nch,
lbe,

7

niiit

eban
ho uis
iſiasf⸗
cſege
reſre
Nrhaeſt.
nelis

dd

Mro
kuge
thons
H
enſ⸗
citt

Pto inn

vß ine⸗
vio n
ſnuar 3
ctal;
toabn,
memionen
gſt/
cccſimn
ulinu.
truit
ie
miindt
„Ac
Gnn.
Pwon
rneg
00

vldels ꝙ nõ eſt moꝛtale pcurare ep̃atũ ꝑ pꝛeces.
Vnge nec etiã appetere.Alio mõ tenẽdo opinio
nẽ beati Thome⁊ ſequac ũ.ſ.ꝙ illud ſit illicituʒ

et ſymoniacũ.⁊ ſᷣm hãc opinionẽ rñdebit᷑ p appe

titus ðliberatꝰeius cuiꝰpcuratio ⁊ actꝰexterioꝛ
