⁊ criſim qð eſt auxꝝ.dicit᷑ quaſi deſuꝑ aurũ.ypocrita
enĩ deſuꝑ.i.ab extra in oꝑibo oñt ſe eẽ auꝝ ſanctitatꝭe

ſed intꝰeſt lutũ cupiditans.vñ greg. de ypocnitis lo/
quit᷑tractãs illò Job.xli. Sternet ſibi auxꝑ q̃i lutũ.ſ.

leuiathan de quo ibi loqᷣt᷑qͥ ſignatvel diabolũ vł ãti
xpᷣm.qͥ auꝝ.i.viros ſanctitate fulgentes ſᷣm exterio⸗
ra ſubſternit ſibi quaſi lutũ.i.vicijs coinqnatũ ſub⸗
ijcit Hi ergo ꝑ aliqͥd auꝝ⁊ ꝑ aliqͥd lutũ ſunt.ſicq; au
rũ q̃i lutũ ſternit᷑ qñ occultis peccatis exigẽtib ꝑ qð
lutũ erãt etiã virtus q̃ publiceclàruerat ꝑ qð aurum
erãt maniteſte diſſipat᷑.de pe.di.ij.c.multi.Eſt ergo
ſpocriſis ſilatio qᷓdã nõ oĩs.ſed ulla q ꝑs ſilat ꝑſonaʒ
alterius.i.ꝑ oꝑa de genere bonox oñt ſe exteriꝰſcĩtatẽ
habere qᷓ ꝑ pctm̃ pꝛiuat᷑.hoc autẽ pctm̃ eſt.ſ.ſilatõ ta
lis.Rõ b'eſt.qꝛ eſt qðdã mendaciũ. Mendaciũ ãt
ſꝑ eſt pctm̃ ſᷣm aug. Pꝛo cuiꝰdeclaratiõe dicit btũs
tho.ij.ij.q.cxiiar.i.ꝙ ad virtutẽveritatis ꝑtinetvt ali
quis talẽè ſe exhibeat exteriꝰꝑ ſigna exterioꝛa quał eſt
ſigna aũt exterioꝛa ſunt nõ ſolũ verba ſed eciam facta
Sicut gveritati opponitw᷑ ꝙ aliqͥs ꝑ vᷣba exterioꝛa ali
ud ſignificet q; hʒ apð ſe in mẽte.qð ꝑtinet ad mẽda
ciũ.ita etiã veritati opponit᷑ ꝙ aliqͥs per aliqᷓ ſigna fa
ctoꝝ vel reꝝ aliqͥd de ſe ſignificet ↄꝛiũ ei qð in eo eſt
qð pꝛopꝛie ðꝛ ſilatio.vñ pꝛopꝛie ðꝛ. ſilatio eſt qðᷣdã
mendaciũ in ſignis exterioꝝ factoꝝ. Nõ refert ãt vtꝝ
quis verbo vel facto mentiat᷑ qͥn.ſ.illð nõ ſit menda⸗

ocrxiſis filia eſt ina⸗

deficit ꝑ peccatũ moꝛtale.ita qð ipocriſis ſolũ dic
ipſa ſimulatio ſanctitatis tũc q;uis talis ſit in peca

ciũz pctm̃. Notandũ tñ diligẽter ̃m thoe vbi ſupꝛa
ꝙ ficut aliqͥs verbo mẽtit᷑ qñ ſignat illð qð nõ eſt.nõ
autẽ qñ tacet qð eſt qð aliqũ licet. Ita etia ſilatõ eſt

qñ quis ꝑ exterioꝛa ſigna factoꝝ vel reꝝ ſignat aliqͥd

qð nõ eſt.nõ autẽ ſi aliqͥs pᷣtermittat ſignare qð eſt.

Vñnñ p̃t aliqͥs pctm̃ ſuũ occultare abſq; ſimulatõe Et
ſᷣm hoc intelligendũ eſt dictũ hiero.ſ.ſecunda tabła
poſt naufragiũ eſt pctm̃ abſcõdere.i.nõ manifeſtare

alijs extra 2teſſionẽ ne.iſ.alijs inde ſcandalũ generet᷑.

Pꝛopter qdð inuectiue dicit᷑ cõtra maniteſtãtes ſcele⸗
ra ſua Iſa.iij. Peccatũ ſuũ quaſi ſodoma pᷣdicauerür

nec abſconderũt. Sciendũ etiã ſᷣm beatũ thomã

vbi ſupꝛa ar.ij.ꝙ habitus ſanctitatis puta religiõis
vel clericatus ſignat ſtatũ quo qͥs obligat᷑ ad oꝑa p⸗

fectõis.⁊ ideo cũ qͥs habitũ ſanctitatis aſſumit intẽ⸗
dens ſe trãſferre ad ſtatũ ꝑfectõis ſi ꝑ infirmitatẽ defi

ciat nõ eſt ſimulatoꝛ vel ypocnia nec tenettalis ma⸗

nifeſtare peccatũ ſuũ ſanctitatis habitũ deponendo

Vñ greg.xxxi.moꝛa.dicit ꝙ ſunt nõnulliqͥ ſanctitatꝭ

habitũ tenẽt.⁊ ꝑfectionis meritũ exeqͥ nõ valent. hos
nunq; credendũ eſt in ipocritaꝝ nũeꝝ cunere.qꝛ ali⸗

ud eſt infirmitate ali malicia peccare. Si ãt ad hoc

ſanctitatis ha bitũ ſumeretvt ſe iuſtũ oſtenderet.eſſet

ſilatoꝛ⁊ ipocrita. Notandũ etiam ſᷣm eundẽ. ij.ij.q.
clxxxvi.ar.i.ꝙ religio noĩat ſtatũ ꝑfectõis ex intentoe

finis.nõ ex habitione ipᷣius ꝑfectois. nde nõ opoꝛ

tet ꝙ quicũq; eſt in religione ſit iam ꝑfectus.ſed ꝙ ack

ꝑfectõem tendat. Non ergo eſt talis ypocrita ſi ñ ha
bet pfectã caritatẽ ſed ad hoc tendere tenet᷑t oꝑaʒ da⸗
revt habeat ꝑfectã charitatẽ ꝑ exercitia religiõis.ꝙ ſi
contẽnat tendere ad ꝑfectõeʒ ꝑ ea q̃ ſunt religiois tũc
eſtvere ypocrita.⁊ ſilr ſi ingredit᷑ religionẽ vel clerica⸗
tũ aſſumat pꝛopt᷑ tẽꝑaluatẽ pꝛincipalr vt ſub habitu
ſanctitatis mũdo fruat᷑. Si autẽ querat᷑ vtꝝ ipocriſ
ſit moꝛtale peccatũ.Rñdet be.Tho.ij.ij.q.cxi.ar.iiij
ꝙ in ypocriſi ſunt duo.ſcilicʒ deſectus ſanctitatis.et
ſimulatio ipius.Si ergo ypocrita dicat ille cuiꝰ intẽ
tio feratur ad vtrũq;.vt.ſ.aliquis nõ curet ſanctitatẽ
habere ſed ſolũ ſanctũ apparere.ſicut conſueuit acci⸗
pi in ſacra ſcriptura ſic manifeſtũ eſt ꝙ moꝛtale? Rõ
huieſt. quia nullus rotalłr pꝛiuat᷑ ſanctitate niſi pꝛo
pter moꝛtale.ſed talis pꝛiuat᷑ ſanctitate totali. ſi autẽ
dicat᷑ y pocrita ille qͥ intendit ſimulare ſanctitatẽ a 4
9

7

to moꝛtali exquo pꝛiuat ſctitate.nõ tñ ipſa ſimulatio
eſt ei ſemꝑ in peccatũ moꝛtale.ſed qñq; veniale. Qð

diſcernendũ eſt qñ.ſ.ſit moꝛtalevel veniale ex ſine in

tento in ipᷣa ſimulatõe.Nam ſi finis repugnet carita
ti dei vel ꝓximi. puta vt diſſeminet erroꝛes vel danifi
cet ꝓximũ notabilłr erit moꝛtale. Si autẽ finis nõ re⸗
pugnat charitati deivel ꝓximi: puta cũ delectat᷑ ipᷣa
ſictoe.eritveniale.de quo phũs dicit ꝙeſt magis va/
nus qᷓ; malus.in.iiij.ethi/pe.de palu.etiã in ſcriptis
dicit ꝙ ſi s ſimulat oꝑa ſanctitatis. vt iniqtas ſus
palliet. ⁊ ie ſanctus reputet᷑ delectatꝰ ipſa laude ſut
hipocriſis eſt ſemꝑ peccatũ.Si autẽ hoc faciat vt de

us honoꝛet᷑: pꝛoximꝰedificet᷑ ſicut ſi religioſus oſten
dat coꝛq laicis maioꝛa ſigna ꝑfectõis q;ᷓ coꝛã fratnibꝰ
ſuis vt illi edificẽtur:ſic no eſt ipocriſis. vel ſi eſt large

êS — —.—„æH- —— — — -- W.W-̃———

——, – ⸗

lten
nch
aſtui
ncde
hl
na
nunitn
igt.
lis
ei
rini
la
mine
m
Wo
ſncns
nngeh
ſitude
ni
iig⸗
inere
ni
ͤge
zunäb
nan

ℳ
s
aviti
gaini.
itnd

Gie

m
alin
min
N
Hüu
ſenen

Capitulũ

ſumpta peccatũ nõ eſt. Uñ de b. dñico legik. cũ in

itinere multũ ſitibũdus eſſʒ.pꝛius ſitim extinguebat

ad ſontẽ.⁊ poſtea in hoſpitio paꝝ bibebat devino.et
hoc ne aſpiciẽtes ſi ibi voluiſſet ſatiſfacere ſiti potato⸗

rem reputarent. ſed abſtinentẽ⁊ ſobꝛiũ.⁊ ſic etiã frẽs

ſuos docebat.vt coꝛã popuł oſtenderẽt exẽpla ſancti

tatis ad eoꝝ cõuerſionem. Pꝛedicatio xpᷣi multcũ fuit

cõtra ipocritas ⁊ nullũ hoĩm genus videt᷑ita acriter ⁊

freqᷓnter repᷣhẽdiſſe ſicut ypocritas.vt pʒ in euãgelio.
Pꝛimũ viciũ a quo ecchia in pꝛcipio q̃drageſime do
cet abſtinere eſt ipocriſis.Cũ ieiunatis nolite fieri ſic
ypocrite triſtes.math.vi.Et rõ eſt qꝛ ipocriſis eſt im
peditiua fructꝰpenitẽtie ad quã inducere intendit ec
cleſia in illo tꝑe. ructus enĩ penitẽtie eſt remiſſio cul

peꝛ adeptio glie.ſᷣm ullðᷣ.Penitentiã agite appꝛopin

quabit eĩ invos regnũ celoꝝ. Sʒ hoc aufert ipocriſ
Vnñ Job dicit. Nõ apparebit in cõſpectu dñi oĩs ipo
crita:i.nullꝰipocrita.⁊ Iſa.etiã aic.Cõtriti ſunt in ſy
on pctõꝛes poſſedit tremoꝛ ipocritas.tremoꝛ.ſ.daãna
nonis.Hocviciũ ſumme deteſtati ſunt oẽs ſanctivñ
⁊ aug.dicit Nolo habere ipocntas.malũ eſt caderea
ꝓpoſito.peius eſt ſimulare ꝓpoſitũ.ſi nõ ſeruat foꝛis
ſanctitatẽ dimidius cecidit.ſi intus habuit ſimulatõ
nẽ totus cecidit.xij.q:i. Certevbi dicit glo.ꝙ vult di
cere ꝙ eſt peius ꝑ ipocniſim peccare qᷓ; manifeſte.id ẽ
magis ꝑiculoſum ſibi⁊ alijs ſibi.quia coꝛrigi nõ põt
cum ſit occultũ peccatũ eius.alijs quia nõ ita poteſt
caueri Ad quod facit leʒ que dicit ꝗ plus eſtveneno
occidere qᷓ; gladio..de malefi.l. Unica.

Loͤtra ipocritas loques .§. I
dñs ꝑ ps.xlix peccatoꝛi dixit deꝰ Quare tu enarras
iuſticias meas ⁊ aſſumis teſtamẽtũ meũ ꝑ os tuum

Tu vero odiſti diſciplinã. UVbi tria pñt notari ð ipo
crita. Pꝛimo ſimulatio ſanctitatis in actõe ibi.q̃re tu
enarras iuſticias meas. Secũdo oñtatio ꝓbitatꝭ in
locutione ibi.⁊ aſſumis teſtamentũ meũ. Certio de
teſtatio virtuoſitatis in affectõe ibi Tũ vero odiſti di

—

ſciplinam⁊c.

Muantũ ad pꝛimum A. II.

rant głiam dei nõ loquẽdo ſed oꝑe ſueclaritatis ⁊ in

fluxus in inferioꝛa/⁊ celi ſpũales oꝑibo virtutũ ⁊ mi⸗

raculoꝝ enarrãt głiam dei. Juſticia hic dicit᷑ opus

genere bonoꝝvt elemoſina.ieiuuiũ.oꝛõ ⁊ bmõi. Uñ
magiſter veritatis docẽs vitare ipocriſim ait.attedi⸗
te ne iuſticiã veſtrã faciatis coꝛã hoĩbo nevideamĩ ab
eis. Math.v. Juſticie dei dicũturꝛ noſtre oꝑa bona
noſtre qꝛ a nobis ſunt.dei qꝛ a deo inſpirãtvel qꝛ ad
deũ dirigũt ſi bene fiant.pctõꝛ ergo norrat iuſticias
dei cũ ipocnita facit oꝑa de genere bonoꝝvt appare⸗
at iuſtus. Sʒ ſiłatoꝛes ⁊ callidi ꝓuocãt iram dei ait
Job. Et ideo dicit᷑ Eccleſiaſti.ie lon fueris ypocnita
in cõſpectu hominũ. Sed large ſumendo ipocriſim
nota ꝙ mplex eſt ypocriſis
Pꝛima eſt demonis
Secunda carnis.

LTertia hominis.

Magnus ipocrita eſt diabolꝰ.ã vt ait aplus.

Beptimũ

Joſe ſe trãſfigurat in angelũ luc s. Et hoc duplr.ſeʒ
viſibilłrꝛ inuiſibiłr. Uiſibiliter dum ſumit ſpeciẽ ſan⸗

ctitatis in qua coꝛpoꝛalr appareat vt ſanctꝰ eſtimatꝰ
pꝑſuadeat malũ.Sicut apparuit ſauli in ſpecie Sa⸗

muelis ſancti ꝓpheti qñ cõſuluit phitoniſſam. vt het᷑

ieRegũ.xxviij.vt ſic adoꝛet᷑ ab eo ᷣm auguſt. Sic eĩ
apꝑuit ãthõio ĩ foꝛma xpᷣi cuidã nouitõ ĩ foꝛmavᷣgĩs
marie In foõꝛ ãgeli bõi młtꝭ ꝑſoĩs Inuiſibilr dũ ſugge
nit malũ ſub ſpecie virtutis. Uñ Bꝛeg.ait. Sepevi⸗
cia ſe ingerũt⁊ virtutes eſſe ſimulãtur.ſicut tenacitas
ꝑſimonia. ꝓdigalitas.liberalitas.furoꝛ.ʒelꝰ.remiſſio
miſericoꝛdia.⁊ indiſcretio.abſtinẽtia.In huiꝰfigurã
legit᷑ hieremie.xli.ꝙ octoginta viri de Sichẽꝛ de ſilo
⁊ de ſamaria raſi barba ⁊ ſciſſis veſtibus ſqualentes
cũ irent ad tẽplũ dei munera⁊ thus hñtes in manu
vt offerẽt dño. iſmahel qͥ erat de ſemĩe regio:egreſſus
in occurſum eoꝝ de maſphat incedẽs ⁊ ploꝛãs ibat.
qᷣ dixit ad eos. Uenite ad godoliã quẽ.ſ.pᷣfecerat rex
reliquijs iuda.qͥ cũveniſſent ad mediũ ciuitatis int
fecit eos.ſolũ euaſerũt ex eis.x.qui dixerũt ſe habere
theſauros abſcõditos. UViri iſti ſignãt virtuoſos qͥs
etiã numerus figurat.ã reſultat ex denario octies
multiplicato.nũerus denanus deſignat decaloguʒ
veteris teſtamẽti.⁊ octonariꝰocto btitudines noui te
ſtamẽti. Utraq; ergo ſeruãtes barbã radũt.qꝛ deꝓ⸗
pꝛijs viribo fiducia ſibi ſubtrahũt. Ueſtes qͥ ſibimet
ipᷣis in exterioꝛis decoꝛis laceratõe nõ ꝑcũt. oblaturi
in domo dñi thus⁊ munera deferũt qui exhibere in
ſacrificio dñi oꝛõeʒ cũ oꝑibus pollicent᷑. Sed tñ ſi in
ipſa ſancta deuotõis via caute circũſpicere neſciunt.
iſmahel.i. diabol?de ſeĩe regio.qꝛ a ðo creatꝰ occurrit
cõpaſſionẽ ſimulãs ⁊ pꝛofectũ.⁊ ad dñũm terre q̃ſi ꝓ⸗
mouere velle oñdẽs dũ.ſ.inſtigat ad aliqd bonũvtꝑ
hoc inducat malũ.puta pᷣlationẽ.pᷣdicatõem.audiẽ⸗
tiã.cõfeſſionẽ.viſitatõem parentũ.ad cõuerſionẽ eoꝝ
frequẽtatõem mulieꝝ.ad ſancros viros.⁊ hnõi. Sʒ
in ipſa via talis pie opatõis occidit dũ ambitiõe.ſuꝑ
bia.terrena cupiditate.negligẽtia amoꝛe ſenſuali avi
ta gratie ſe iungit ſolũq; penitẽtes euadũt manꝰ qui
figurant᷑ ꝑ habetes thelauꝝ occultũ.in.i.moꝛa. circa
fi.de iſto ipocrita dicit xpᷣs loquẽs de malo ſeruo.ꝑ⸗
tem eiꝰcũ ipocritis ponet.Lu.xij.i.cũ demonib Hu
milita s.i.tĩoꝛ⁊ fiducia diuini adiutoꝛij.⁊ tĩoꝛ ſulipiꝰ
faciũt cognoſcere dᷣeceptões hmõi.vñ pp. Ab altitu
dine diei.iidiaboli qui ſe trãſſigurat in angelũ lucis
timebo.egovero in te ſperabo.ſ.liberari ab eo. Caro
etiã eſt magna ipocrita.⁊ hoc dupłr. Uno mõ ſimu
lat ſe eſſe infirmã⁊ debilẽ ⁊ nõ poſſe facere q̃ ſi uggerit
ſpũs.iſ.ieiunare.vigilare.⁊ hmõi.mat.xxvi.Spus qͥ

dem pꝛomptꝰeſt caro autẽ infirma. Et aliquãdo cõ⸗

querit᷑ ipſa caro ſeu ſenſualitas ↄtra ſpm̃ ꝙ nimis q̊
uat eã.⁊ ꝙ nõ poterit ꝑ ſeuerare In hꝰfigurã legit᷑ tho

bie.iij. cũ ſaray repᷣhenderet ancillã de ſuis inſolẽ

tijs.illa murmurãs cõtra eã contumeliã inferẽs ait.
um mevis interficere ſicut interfeciſti viros tuos.
nunẽ; videamꝰex te filios interfectrixviroꝝ tuoꝝ Sa
ray ſignat rõem.ancilla ſenſualitatẽ.ũ ãt rõ argu⸗
it ſenſualitatẽ de ſuis leuitatibo ⁊ repmit eam.remur
murat caro ſeu ſenſualitas ↄqni᷑ ꝙ nõ ei ꝑmutit᷑ ſeqͥ
appetitus ſuos: Caro eĩ cõcupiſcit aduerſus ſpm̃.⁊
L 2

Titulus

s

gae

ſpũs aduenſus carnẽ.ad gala.v. Accuſat ip̃am õez
vt crudelẽꝛ interfectricẽ ſeptẽviroꝛũ. Septẽ viri ſunt
qͥnq; ſenſus.⁊ appetitus concupiſcibiła iraſcibit, qs
ratio moꝛtificat quoad vicia ⁊ vanitates. viri ſunt qꝛ
legitimi dati a deo.vt eos licite ſ equat᷑. ⁊obediat roli
viq; ad vſum libeni arbitrij.ſ poſtea moꝛtificant᷑ cõ⸗
cupiſcẽtijs.⁊ ſi rõ vultviua ꝑmãere.⁊ cũ ãcilla.i.caro
qrit aliqͥd inoꝛdinate facere ratõ coercet⁊ arguit eam
⁊ de hoc ipᷣa cõquerit᷑ dicẽs ſe indiſcrete bre⁊ occidere
velle coꝛpꝰ Et cõminãs q̃ſi optat vt filios bonoꝝ ope
rũ nõ generet. Sʒ rõ lacrimis⁊ oꝛõibo ſe dʒ iuuare vt
illa fecit Aliã ipocriſim exercet caro ꝑ illuſionẽ. aliqñ
enĩ ſimulat ſe quaſi moꝛtuã vicijs⁊ tetationibovtnon
ſentiat ſpũs tentatões carnis etiã cũ ei offerũtur ma
gne occaſiones ⁊ pericula maloꝝ.vt cõuerſando cum
mulieribo domeſtice.vel mulieres cũ viris nõ patian
tur ſumulos aliquos vt ex hoc ſpũs ↄfiſus de ſua cõ

ſtantia⁊ virtute demũ ruat in aliqð ſcelus. Uñ ſilis
eſt vulpi q̃ eſt animal frauduletũ⁊ leſiuũ.vulpis eni

qñ ſameſcit cũ ꝑ aliã viã ſibi ꝓuidere nõ põt ponit ſe
extẽſam in agro quaſi ſit moꝛtua.qð aues q circum⸗
ſtantvidentes appꝛopinqnt ſibi ⁊ vidẽtes ipam non
moueri eſtimãtes moꝛtua volitant ſuꝑ eã.⁊ tuncvul⸗
pis callida ſurgitvelocit᷑. ⁊ capit aues ⁊ comedit. Ita
caro ſimulat ſe moꝛtiſicatãvicijs ⁊ paſſionibo.ſed cũ
ex hac cõfidentia qͥs ſibi nõ cauer.ſed oꝑat᷑ incaute.
inſurgit caroꝛ occidit ſom Sic in figurã hꝰſamſon
foꝛtiſſimꝰqui nimis cõfidit de dalila muliere dilecta
cum tamẽ exꝑtus fuiſſʒ plunes inſidias eius doꝛmi

ens in gremio eius abſciſis capulis traditꝰeſt in ma⸗

nus inimicoꝝ ꝑ eã.ſamſon ſpũs robuſtꝰ. dalila ſen⸗
ſualitas quã naturałr qͥs multũ diligit. ⁊ tñ exꝑitur
ſepe inſidias eiꝰ ipᷣm q;uis fingat ſe diligere ſpũm

Si aũt nimis cõſidit ita ꝙ, obdoꝛmiat toꝛꝑe ⁊ negli⸗

gentia.abſciſis affectibo⁊ ꝓpoſitis deuonis mẽtis q̃ſi
capillis capitꝭ imꝑceptibiir tradi᷑ in manꝰ demonũ
illudẽd 8. Lertia eſt ipocriſis avnulal qrit deci⸗
ꝑpe aliũ ſub ſpẽ ſctĩtatis.ſicut diicipuli phaniſeoꝝ cũ
herodianis qñ raerrogagerütepmn ſub ſpẽ inqͥrendi
veritatẽ ſi liceret dari cenſum ceſari.pᷣmiſerũt magnã
cõmendatõem ei dicentes. Magiſter ſcimꝰqꝛ verax
es ⁊c.vt.ſ.ſic ſimplr aꝑiret eis coꝛ ſuũ. intendẽtes ex
rñſione ſua eũ colũniarivel caꝑe.vnde xpᷣs dixit eis.
quid me tẽtatis ipocrite.mat.xxij:Duplłr etiã qͥs q̃

rnit deciꝑe ꝑ ipocriſim alios. Uno modo in ſpũalibꝰ

vt cũ quis pᷣtendit magna auſteritatẽ vite ⁊ moꝛtifi⸗
catõemꝛ⁊ deteſtatõem vicioꝝvt vidẽtes deuotiõe affi

ciant᷑ ad eũ⁊ ſic diſſemĩarevaleat erroꝛes ⁊ hereſes ſic

faciebãt illi heretici qͥ erant tꝑe b Dñici vt habet᷑ in
legẽda eius.⁊ fraticelli deopiniõe.⁊ multialij. Qui⸗

da alij faciũt ſe patres ſpũales ſimpliciũ muliercula

rũ.⁊ ſub ſpecie obedientie ⁊ moꝛtificatõis.⁊ cũ exem⸗
plis ſanctoꝝ quaſi ſinibo inducũt ad multas turpitu
dines.vñ aplłs.In nouiſſimis diebo recedẽt qͥdẽ a fi
de attedẽtes ſpiritibo erroꝛis.⁊ doctrinis demonioꝛũ
loquentiũ in ypocriſi mendaciũ.⁊ mat.vij.attendite
a falſis pꝛophetis qͥ veniũt ad vos inveſtimẽtis oui⸗
um.intrinſecus autẽ ſunt lupi rapaces. attendite id
eſt dil gentiꝰcõſiderate⁊ cauete.pꝛophete dicũt᷑ pᷣdi⸗
catoꝛes religioſi:⁊ pᷣlati falſi ſunt ſi ypocrite ſunt. Ue

Ouartus

ſtimẽta ouiũ que dekerũt ſunt opera de genere bono
rũ.Lupi rapaces intus ſunt q;tũ ad intentõem ma⸗
lam decipiẽdi⁊ oꝑa occulta mala. Unde ⁊ in figuraʒ
huiꝰmãdauit dñs in lege. Nõ ſeres agꝝ diuerſo ſeĩe
ſemẽ eſtverbũ ex cuiꝰemiſſione ſeu ꝓnũciatõe ſequit᷑
cõceptus in mete audiẽtis.ager eſt mũdꝰ. Semĩat
aũt agy diuerſo ſeie qͥ agit pia oꝑa⁊ dicit bona ᷣba.
⁊ exinde ꝓponit crimĩa tanq; licita ⁊ falſa documẽta

vt ſemẽ diuſum a pꝛio ſeiato.alio mõ intẽdit decige

ꝓximũ ꝑ ypocriſim in tꝑalibo vt cũ qͥs pꝛetẽdit oꝑa
ſanctitans vt adipiſcat᷑ eccłiaſticã dignitatẽ vel bene
ficiũ.vł ſi eſt laicꝰfrequẽtat eccłias.audit miſſas. ele
moſinas multiplicat palã pᷣdicatões nõ dimittit.re/
ligrana⸗ famoſ ꝑſonis familiaris efficit, vt ſic ſim⸗
plices ⁊ vidue exiſtimates bonos tales viros ↄſidãt
de ipis. ⁊ pecunias eis radant ad negociandũ.q̃s

eis auferũt dicẽtes ſe amiſiſſe.⁊ infoꝛtunia paſſos. SD

dñs pꝓhibet ſigurate in lege veteri dicẽs. Mõ induerꝭ
yeſte que lana linoq; cõtexta eſt Ueſtis q̃ coꝛpꝰcircũ

ſtat eſt cõuerſatõ exterioꝛ noſtra in qua apparemꝰ ho

minibo.Lana que calida eſtꝛ fruct ouis aĩalis inno
centis ſunt oꝑa charitatis.i.de genere bonoꝝ que ꝓ
pꝛie fiũt ab ouibo xpᷣi:linũ qð migidũ eſt= fruci tene
ſunt oꝑa iniqͥtatis que frigidũ reddũt aim. ⁊ oꝛiunt
ex cupiditate.In veſte autẽ lana linoq; cõterta lana
apparet.⁊ linũ q̃i ſub ea latetꝛ ideo cõgrue ſignat cõ
uerſationẽ ypocritaꝝ in quibo oꝑa deſoꝛis bona pa⸗
tent.ſed intus in coꝛde oꝑa pꝛaua latent⁊ cupiditate
plena.Cauẽda eſt ergo ypocriſis ⁊ hoc qꝛ moꝛtẽ aĩe
inducit,. vñ aug. Malui br̃e cecos vel claudos.i.ſim

plices ⁊ imꝑſectos qᷓ; plagere moꝛtuos:qͥ cũq; ypocit

77

ta eſt· moꝛtuꝰeſt. xij ·q./i. Nolo.

HGecundu quod nota.

tur de ypocrita eſt oñtatio bonitatis in ſermõe
aſſumis teſtamẽtũ meũ ꝑ os tuũ.Teſtamentũ deiẽ
ſacra ſcriptura q teſtamentũ dei ðꝛ qꝛ ibi deꝰ atteſtat᷑
id eſt manifeſtat filijs ſuis qͥd agere debeãtvt heredi
tatem eius capiãt. In hoc teſtamẽto agit᷑ de materia
cõfeſſiõis.de materia diuine laudanõis ⁊ de materia
pᷣdicatõis ⁊ totius xpᷣiane religionis.aſſumit ergo hi
pocrita teſtamentũ dei ꝑ os ſuũ⁊ male dũ conſitet᷑ ſi

cte nõ manifeſtans oĩa pctã que recolit.ſed qͥbuſda,

expᷣſſis alia qᷓverecũdioꝛa ſunt dimittit ne reputetux

ita malus ſicut extitit ſed bonꝰ vł minꝰmalus quod
ad ypocriſim ꝑtinet.vñ aug.Cautꝰſit penitẽs neye⸗

recũdia ductꝰdiuidat cõfeſſionẽ.hoc eſt eĩ ad ipocri
ſim tendere.⁊ ſꝑvenia carere.de pe.di.i.qͥnimmo no
uũ moꝛtale ↄmittit Clerici quoq; ⁊ religioſi cũ dicũt
officiũ diuinũ aſſumũt teſtamentũ dei ꝑ os ſuũ.qꝛ
pſalmi ſunt de ipᷣo teſtamento ſed ſivolũtarie ments

diſtrahũf ipocniſis eſt qꝛ ex ipſo actu oñdũt ſe diui⸗
nis vacare cũ tñ mẽtẽ habeãt ad inutilia? vana. Uñ

dñs leſus mat. xv.ipocrite.bene ꝓphetauit devobis
Iſaias dicẽs. Populꝰhic labijs me honoꝛat.coꝛ aũt

eoꝝ longe eſt a me.qð vtiq; graue peccatũ eſt ⁊ mad
dei irreuerẽtia.ſicut ſi qͥs a 6
gno dño cũ ſecũ loqret᷑ interrũꝑet ᷣmonẽꝛ cũ ſamlo
eius ↄfabularet᷑. Oꝛare aũt eſt cũ dño deo loqͥ Et iẽõ
magna irreuerẽtia eſt ad alia volũtarie diti:· Pꝛelenn·

d petẽs ab aliquo ma⸗

et pꝛedicatoꝛes aſſumũtteſtamentũ dei ꝑ os ſuũ dũ
pᷣdicantes ſcripturas dicũt⁊ nõ faciũt.coꝛrigũt ⁊ rep
bhendũt grauuer deſectus alioꝝ.cũ tñ ipſi ſint ſilłes vł
peioꝛes.quibo dicit xpᷣs Lu.vi.ipocrita eijce pꝛiꝰtra⸗
bem de oculo tuo id eſt grauia peccata de oculo mẽ⸗
tis.⁊ tunc ꝑſpicies vt educas feſtucã de oculo fratris
tui:id eſt aptus eris ad coꝛrigendũ minoꝛa alioꝛum
peccata. Septem maledictões inuehit dñs cõtra
ſcribas ⁊ phariueos ipocritas ſignificãtes rectoꝛes ec
cleſiaꝝꝑ:pᷣdicatoꝛes⁊ religioſos ipocnitas vt h Mat.
xxiij. Pꝛi eſt. Ue vobis ſcribe⁊ phariſei qͥ deuoꝛa
tis domos viduarũ ſilantes longã oꝛõem. DHi ſunt
q pꝛomutũt dicere? miſſas ⁊ pſalieria ⁊ plures oꝛões
in miſſis ⁊ nil faciũt.⁊ adinueniũt oꝛões btĩ Cipꝛiãi:
⁊ bꝛeuia varnia.⁊ ſic dilatãt philateria ſua ſᷣm Criſoſt.
Sc&s eſt. Ue vobis ſcribeꝛ phariſei ipocrite qu i
circuitis mare⁊ aridãvt faciatis vnũ ꝓſelitũ. ⁊ cũ fa⸗
ctus fuerit faciatis eũ filiũ gehẽne duplo qᷓ; vos. ꝓſe
litus dicebat᷑ qͥ ex gẽtilitate cõuertebat᷑ ad iudaiſmũ
ſicut Ruth moabitis.⁊ achioꝛ.hoc cũ magno ſtudio
pꝛocurabat illi ppanſeiꝛ locũ nũc tenet religioſi qᷣ vti
q; nõ pᷣuat regulã ſuã ſed tenẽt ꝓpꝛiũ qͥs.aug.appel⸗
lat ipocritas.xij.q i. Nolo.Solet hi qrere alios tra⸗
here ad reliqionẽ ſuã e ſeculo.⁊ magnificãt fimbꝛias
ſuam religionẽ alijs pꝛeponẽetes ſed factũ religioſum
monachũu vel monialẽ ſuis mał moꝛibo⁊ exemplis fa
ciunt peioꝛẽ qᷓ; cũ eet in ſeculo. Tertia eſt. Ue vobis
ſcribeꝛ phariſei ipocrite.qͥ decimatis mentã ⁊ anetũ
2 oẽ olus ⁊ relinqͥtis q̃ grauioꝛa ſunt legis.ſ.iudiciũ
⁊ charitatẽ dei.Hi ſunt qͥ faciũt ſu btiles ↄſcias alijs
2⁊imponũt onera grauia⁊ ipoꝛtabilia in hueros ho⸗
minũ.digito autẽ ſuo nolũt ea tãgere.Pꝛedicãt ↄtra
põpas⁊ gliam tpalem⁊ ipſi ſunt talibo unplicati.di⸗
ligenter ſeruãt aliqua cerimonialia charitate vacui.
Quarta eſt. Ue vobis ſcribe ⁊ p hariſei qͥ mũdadꝭ qð
defoꝛis eſt calicis ⁊ paraſſidis ⁊ intus pleni eſtis ĩmũ
dicia. Hi ſunt qͥ ciuilr viuũt ᷣm doctrinas hoĩm ca⸗
uentes ſibi in exterioꝛi ↄuerſatoe neminẽ ledereverbo
vel facto.affabiles cũctis intus tñ pleni ſunt ambi⸗
tiõe⁊ ſuꝑbia inuidia.⁊ odijs.amãtes pꝛimas cathe⸗
dras in ſinagogis.⁊ ſalutatões in foꝛo ⁊vocari ab ho
minibo rabbi. Quita eſt. Uevobis ſcribeꝛ phariſei qͥ
ſimiles eſtis ſepulcris dealbatis q̃ apparẽt hoĩbꝰſpe
cioſa. intus autẽ ſunt plena ſpurcitijs. Hi ſunt qͥ vi⸗
dent᷑ auſteri.modeſti.caſti.⁊ moꝛtiſicati.ſed intꝰ ſunt
⁊ in occulto pleni delitijs amãtes pꝛimos recubitꝰ ĩ
cenis vbi ſunt melioꝛes boli.et exinde penetrant do⸗
mos mulieꝝ.i.monaſteria⁊ captiuas ducũt mulier⸗
culas oneratas peccatis s deuotas appellat pleni
ſpurcitia carnal amoꝛis. Sexta eſt. Ue vobis ſcribe
⁊ phariſei hipocrite qͥ edificatis ſepulchia ꝓphetaꝝ⁊
patres veſtri occiderũt illos.Hi ſunt qui q̃rũt hono⸗
rare ſepulchꝛa ſanctoꝝ⁊ eccłias eoꝝ ⁊ oꝛnare ſculotu
ris.tapetis argẽto ⁊ auro.⁊ lumĩaribo qſi affectũ⁊ de
uotionẽ oſtendẽtes ad eos cũ nullã realłr hẽant. ſed
ſi viuerẽt ꝑſeq̃rent᷑eos. nec audirent nec imitarẽt᷑ exẽ
pla eoꝝ. Septima eſt. Ue vobis ſcribeꝛ phariſei hi⸗
pocrite qͥ clauditis regnũ ante hoĩes. Uos enĩ nõ in
troitis nec introeũtes ſinitis intrare.Ue aũt ſᷣm Hie
roni:impoꝛtat damnationẽ eternã.Scribe erãt do⸗

ctoꝛes ⁊ declaratoꝛes legis. Phariſei quedã ꝑs popu

li religioſius ceteris viuẽtes.Hi ergo nõ intrãt in re⸗

gnũ pꝛopr vicia ſua.nec ſinũt intrare cupientes pꝛo⸗
pter mala exẽpla quibo alios coꝛrũpũt.vñ dicit aug.
nemo in eccleſia amplius nocet ꝙ;ᷓ qͥ ꝑuerſeviuẽs no

mẽvel oꝛdinẽ ſanctitatis retinet. In exemplũ quippe

culpa vehemẽter extendit᷑ qñ pꝛo reuerẽtia oꝛdĩs pec

catoꝛ honoꝛat᷑.diſt.lxxxiij· Nemo. Pꝛohibuit do⸗
minin veteri lege eſum ſtrutiois in figurã.iſ.ꝙ nullꝰ

ſibi dʒ incoꝛꝑare ⁊ cõfoꝛmare moꝛes ypocritaꝝ ſʒ ca⸗

uere.qð expᷣſſe dũs declarãs inqt.attẽdite a fermẽto

phariſeoꝝ qð eſt ypocriſ.ꝙ autẽ ſtrutõ ſignificet ipo
criſim⁊ qre ont gre.li.xxxi.mo.tractãs illð iob.xxxix.

pẽna ſtrutois ſilis eſt penis herodij ⁊ accipitris qui

dereliqͥt in terra oua ſua. Tu foꝛte calefacies ea ĩ pul

uere.obliuiſcit᷑ ꝙ pes cõculcet ea.aut beſtia agri cõte

rat durat᷑ ad fulios q̃ſi nõ ſint ſui. verba ſunt dñi lo⸗
qntis ad iob.q expones greg.ait. accipiter ⁊ berodiꝰ
reliq̃s aues volatus ſuivelocitate trãſcẽdit.in catho⸗

bcon ðꝛ ꝙ herodiꝰ eſt auis rapaciſſima qͥ aquuã vin⸗
cit⁊ rapit.maioꝛ ðꝛ phalco. Strutio aũt pẽne eoꝝ ſi⸗

militudinẽ hʒ ſcd volatus eoꝝ celeritatẽ nõ hʒ. a t᷑ra

enĩ eleuari nõ valet.⁊ alas quaſi ad volatũ ſpecietenꝰ
erigit.ſed tñ nunq; a terra ſevolãdo ſuſpẽdit ?ta ſunt

oẽs ypocrite ꝗͥᷣ dũ bonoꝝ vitã ſimulãt. imitatõeʒ ſan
cteviſionis hñt.ſed veritatẽ ſctẽ actõis nõ hñt.alas qͥ

dem ꝑ figurã ſanctitatis extendũt.ſed curaxꝝ ſeculari
um põdere grauati nullatenꝰ a terra ſubleuant᷑.ſicut

autẽ ſtrutio ſignat ypocritas ita accipiter ⁊ herodiꝰ
electos.⁊ aceipiter? herodiꝰparua hñt coꝛꝑa ſed pen⸗
nis denſioꝛibo fulta. ⁊ ideo cũ velocitatem tranſuolat

qꝛ paꝝ eſt qdð grauat.młtũ quod leuat. Sic electi in
hac vita⁊ ſi abſq; grauamie aliqñ culpe eſſe nõ pñt.

tñ parũ eſt ꝙ depꝛimit.⁊ multa virtꝰbone actõis que
eos in alta ſuſtollit. Strutio vero rans pẽnis induit

⁊ ĩmani coꝛꝑe grauat᷑ vt ſi volare appetat ipſꝗ pauci
tas pennarũ molem tãti coꝛꝑis in aere nõ ſùſpendit
ſic ypocrita ſi qua facit q̃ leuet.ſ.bona. pauca tñ ſunt
2 mala ppetrat multa que grauãt. Item⁊ ſi pẽne ſtru
tionis ad pennas herodij⁊ accipitris ſilitudinẽ colo
ris hñt.ſimilitudinẽ virtutis nõ hñt.Nã illoꝝ penne
cõcluſe⁊ firmioꝛes ſunt.⁊ volatu aerẽ pᷣmere virtute

ſue ſoliditatis pñt ſed ſtrutõis penne diſſolute eo vo

latũ aſſumere nequẽũt quo ab ipſo quẽ pꝛemere de⸗
buerãt aere trãſcendũtur.ſic electoꝝ virtutes vt pẽne
ſolidevolant vtventũ humani fauoꝛis pꝛemãt.ſed ſi

bipocritaꝝ actio cuilibet rectevideat᷑ volare nõ ſuffi

cit.quia fluxevirtutis pennã laudis humane aura ꝑ

tranſijt.Et cũ opera ab extra hipocritaꝝ ⁊ bonoꝛum

ſint ſimilia, quõ diſcernãtur xpᷣs oſtẽdit dicẽs.a fru
ctibus eoꝝ cognoſcetis eos.id eſt falſos pꝛophetas.
ſcʒ hipocritas. Unde ſequi?᷑ in autoꝛitate Job.xxxix.
QOue ſtrutio derelinquit oua ſua in terra Oua ſtrutõ
nũ ſunt filij bipocritaꝝ.quos.ſ.verbis⁊ exẽplis exte⸗
rioꝝ bonoꝝ actuũ deo gignũt. Oua qppe inſenſibi⸗
lia in ſemetipis ſunt.ſed calefacta inyiuis volatilibꝰ
cõuertũtur.ita ꝑuuli auditoꝛes ac filij certũ eſt ꝙ fri⸗
gidiꝛ inſenſibiles remanẽt niſi doctoꝛis ſui ſolicita ex
hoꝛtatõe calefiant.ipocrite ergo qꝛ q;uis ꝑuerſa ſem

ꝑ oꝑent.ſ.mẽte.loqͥ tñ recta ñ deſinũt.bñ ãt loqndo
e3

Titulus Quar

in fideꝛ cõuerſatõefilios panũt. Sʒ qꝛ eos bñ viuẽ⸗

do nutrire nõ pñt ideo ðꝛ eis. Relinquit in tena ous
ſua.Oua in tena deſerere eſt natos ꝑ cõuerſatoʒ fili⸗/
os nequaq; a trenis actibo int᷑poſito exhoꝛtatõis ni⸗
do ſuſpẽdere Oua in terra derelidſſe eſt nullu celeſt
vite filijs exeplũ pᷣbere. Sʒ qꝛ derelictos ypocritaru
filios ſuꝑna cura nõ deſerit.ſj intima electoe pᷣſcſtos
largitate gre reſpectu calefacit.iõ ſubdit in Job. Tu

foꝛſitan in puluerẽcalefacies ea.ſubaudi vt ego deꝰ

calefacio illa qꝛ.ſ.puuloꝝ anĩas ⁊ ĩpꝑfectoꝝ in medio

peccantiũ poſitas quaſi in puluere amoꝛis mei igne
ſucceẽdo Et cum de ſe dñs dicat ꝙ oua in puluere ca

lefacit derelicta.ex hoc etiã indicat apte.quia ipᷣe oꝑa

vt ex hoc humiliet᷑ quiqͥs doctoꝛ in docẽdo.⁊ nõ ſibi
aſcribat conuſionẽ auditoꝝ qð ſuũ ñ eſt. Subditur
adhuc de ſtrutione. Obliuiſcit᷑ ꝙ pes conculcet.aut
beſtia agri conterat ea Pes ſignat trãſuũ oꝑatõis bu
mane
ſuo exempload malũ. Beſtia in agro deuoꝛãs ⁊ con
teres oua eſt diabolus in agro mũdi querẽs quẽ de/
uoꝛet. Obliuiſcit᷑ ergo ypocrita oua ſua.u filios ñ cu

rans ꝙ pes hoĩs.i.actio mala alicuiꝰ ſuo exẽplo. vel
beſtia agri.i.diabolꝰſua pꝛaua ſuggeſtiõe eos ſpũali

ter occidat qs ſpũᷣaliter genuit. Sʒ veraces magiſtri
ſupꝑ diſcipulos habẽtviſcera timoꝛis exvirtute chari

tatis. Uñ non obliuiſcũtur eoꝝ.ſed vᷣbis ⁊ exemplis

cautos reddũt a mał hoĩibo⁊ demonũ tẽptationibo.
WVnñ apłs.Denũciamus vobis in nomĩe dñi nr ieſu

pivt ſubtrobatis vos ab oĩ fratre inoꝛdinate ambu
lanteꝛ nõ iᷣm traditõem noſtrꝗ, ⁊ alubi.Timeo ne ſi

cut ſerpẽs ſeduxitEuã aſtutia ſua. Ita coꝛũpãt᷑ ſen⸗
ſus veſtri⁊c̃.ypocnitequaſi obduratis coꝛdiboviuũt.
nec ſibupſis nimetvl diligũt nec ipſos filios quos ge
nerat vlla pietate debiti amoꝛis agnoſcũt. Vñ ſubdi

Dura? ad filios.quaſi nõ ſint ſui.Quẽ enĩ gratia ca⸗

ritatis nõ infundit pꝛoximũ ſuũ.etiã ſi ipſe hunc ge
nuit deo extraneũ reſpicit. Cuius enĩ mens.ſ.ypocni
te ſempꝑ exterioꝛa appetit.intus inſenſibilis fit. ⁊ nul
la cõpaſſione caritatis erga pꝛoximũ molleſcit. Oſtẽ

dit demũ greg.ꝑ multas autoꝛitates quõ apoſtolus
Paulus erat ſolicitus ⁊ cõpatiens ſilijs ſuis. Aſſu-⸗

mit igit᷑ ipocrita teſtamentũ deüi.ſcripturã ꝑ os ſuũ
Docendoꝛ pꝛedicãdo ſed male. quia qͥ pꝛedicat nõ fu
randũ furatur in occulto ſaltem gloꝛiam dei.qͥ pꝛedi

cat non mechandũ.mechatur a deo recedens.⁊ ideo

Hoc autẽ tertio oſtẽ J.i:

ditur.ſ. dereſtatio bonitatis qꝛ tu odiſti duciplinã.i.
verã compoſuõem mox.⁊ coertionẽvicioꝝ. q̃ ꝑtinet

ad diſcipulatũ xpᷣi.ad hebꝛe.vl. In diſciplina ꝑſeue⸗

rate. Oſtendit extenus ypocrita habere diſciplinam

ſed fictã hʒ. Utautẽ ðꝛ Sap.i.ſpũſſctũs diſcipline
effugiet fictũ.quã ſit peſſimũ iſtud viciũ oſtẽdit ſcũs
Geuerinꝰin quodã ſermone ſic dicẽs.ipocriſᷣ ſubti⸗
le malũ.ſecretũvirus.venenũ latẽs.virtutũ ſucus.ti
nea ſanctitatis. Aduerſa oĩs nitũtur viribus ſuis ar

mis ſuis pugnãtimpugnãt palã Unde ⁊ cauẽt᷑ tam

turintrinſecus perverba doctoꝛis qͥꝛ ſine verbis nul
lius homĩs calefacit qð voluerit in frigoꝛe puluens

conculcat oua cũ opꝑatio eſt ꝑuerſa trabens

facile q;ᷓ vidẽtur. hipocriſis ſecura ſimulãs fallit. pꝛo
ſpera curioſa mẽtit᷑. ⁊ crudeli anrevirtutes trũcatmu⸗
crone virtutũ.ieiuniũ leiunio ꝑimit.oꝛõnem oꝛõe va
cuat.miam miſeratõe pꝛoſternit.hipocriſis cognata

febꝛis frigido poculo pꝛopinat ardoꝛẽ. qð coꝛpibꝰeſt

idropiſis hoc ipocriſis anĩabꝰ.ydropicꝰ bibẽdo ſitit.
hipocriſis inebꝛiat ſitim. Noute ait xpᷣs cũ ieiunatis
fieri ſicut hipocrite.triſtes exterminãt enĩ facies ſuas
Hipocrita licet tibi ſit facics inculta.neglecta cutis.
triſtis vultus.extermiatus aſpectus. hic ab homibꝰ
inueniſti laudẽ ſed coꝛã deo fructũ ieiunij pdidiſti.
hipocrita abſtinẽtie intraſti fluctꝰ, cõtinẽtic cõſcendi
ſti vndas.enataſti ieiunij pelagus⁊ in ipo poꝛtu ie⸗
iunij naufragaſti. Fratres ſugiendũ virus. peſtileria

cauẽda.que de remedijs creat moꝛbos. ↄficit de me

dicina languoꝛẽ.ſanctitatẽ vertit in crimẽ placatõʒ fa
cit reatũ.generat de pꝛopiciatõe diſcrunẽ.hipocriſim
qͥ fugerit vincit.qͥ incunenit nõ euadit.ſitnim ſimpli
citatis ieiuniũ de puntate puꝝ.hoĩbo occultũ. dya⸗

bolo ignotũ.donatũ theſauꝝ qui nõ abſcondit ꝑdit

virtutes ꝓdite nõ manebũt. hec ille.Ex hoc oſtendit᷑
magnitudo peccati⁊ nocumentũ qꝛ peſſimꝰhoĩm ã⸗

tixps ꝑmaxime cũ hipocriſi decipiet. Uñ grego. xxv
moꝛał.tractãs illud Job.xxxiiij Qui onere facinbt

pocritã pꝛopter peccata ppll. vlcitg vaͤ hic oĩm ipo
critarũ capnt antixpᷣs deſignarni. Seductoꝛ qppe il⸗
le tunc ſanctitatẽ ſimulat.vt ad iniquitarẽ pertrahat
Membꝛa autẽ eius ſunt qͥ ꝑ fictã ſanctitatis ſpecièẽ

appeiũt videri quod nõ ſunt. Ille quidẽ pꝛincipali

hipocriſim ſumit quia cũ ſit danatus homo.deuʒ ſe
eſſe mẽtitur. Sed ex eius coꝛꝑe nũc pꝛodeunt qͥ iniqͥ
tates ſuas ſub tegmine ſacii honoꝛis abſcõdũt. Sʒ
qᷓ;bꝛeuiter deſiciat gloꝛia quã querit hipocnita.⁊ quõ
virtutibo pꝛiuef᷑. ⁊ tandẽ eternalr puniatur pulchꝛe.
oñt Job dicẽs. xx.ca.Gaudiũ hipocrite ad inſtar pũ
ctiiglo.que eſt greg.ex moꝛa.qꝛ ſcʒ leticia ⁊ delectatio

eius in laude boĩm trãſit⁊ pena ſequẽs ꝑmanet.adi⸗
ſtar puncti dicit qꝛ ſicut ſtilus in puncto dũ ponit᷑ le
uakt.ſic hipocrita pñtis vite laudẽ dũ tangit amutir.
Seqtur.ſi aſcẽderit vſq; in celũ ſuꝑbia eius.i.ſi cele
ſtem vitã ſe agere ſimulet.⁊ caput eius nubes tetige-⸗
rit.i.ſi intellectũ ſuũ ſimilẽ veris pᷣdicatoꝛibo oſtende

rit quaſi ſterquiliniũ in fine perdet᷑.iemens ei in fine
pꝛovicioꝝ ſuoꝝ fetoꝛe damnabit᷑. Et qui cũ viderãt
dicentvbi eſt. quia.ſ.ipſo extincto neq; hicvbi elatus
fuerat.apparet neq; ineternitatis reqevelut ſomniuʒ
euolãs nõ inueniet᷑quia.ſ.quedã viſio fantaſmatis
eſt que hoc oñdit in ymagine quod nõ habet inveni
tate que ſomnio cõꝑatur.ab eo oĩs laus⁊ gloꝛia duʒ
tenet᷑ amittit᷑ Et trãſit ſicut viſio nocturna.qꝛ.ſ.quo

ſe diuitẽ meritis humanis eſtimatoibovidet de oſtẽ
ſione eſt fantaſmans nõ de ſolidiatevirtutis Oclus
qui eũ viderat nõ videbit.quia in moꝛte amatoꝛibus

ſuis abſcondit᷑ qui eũ conſueuerat admirãdo cõſpice

re. Necvltra intuebit᷑ eũ locus eiꝰ.quia.ſ.lingueadu

lantiũ in quibo tanq; in loco quieſcebat.hũc fauoꝛi⸗
bus ad iudiciũ non ſequũtur. Filij eius attereturege
ſtate.quis qui in hipocniſim er eius imitatõe naſcũt᷑
dũ veritatis ſoliditatẽ non tenẽt.in coꝛdis egeſtate
ficiunt Et manus eius reddent ei doloꝛẽ qꝛ danatoʒ

Capitulũ

iuſtam ex᷑ iniqua opatione recipient. Interim aũt fit
quod ſeqͥtur.Oſſa eius implebũtur vicijs adoleſcen
tie eius.qꝛ videlʒ dure in eo pꝛauitatũ cõſuetudines
avicio ſumpte ſunt peſſime inchoatiõis. Et cũ eo in
puluerẽ doꝛmiẽt.i.vſq; ad moꝛtẽ non ceſſabit ab eis

Et paulopoſt.Panis eius vertet᷑ in fel aſpidũ inti/

ſecus quia ſcʒ de pane ſancti eloquij cui ſtudet.nõ vt
ex eoviuat ſedvt doctus appareat.dũ male qrit pꝛa⸗
ue intelligit in hereſes labẽdo ſitvt ſicut veneno aſpi⸗
dũ moꝛiat᷑. Diuitias quas deuoꝛauit euomet.qꝛ ſcʒ
diuitias ſapientie id eſt doctrinas ſacre legis q̃s legẽ
do deuoꝛauit.obliuiſcẽs euomet.Et de ventre er ex⸗
trahbet dñs eas.qꝛ iuſto iudicio de memoꝛia eiꝰ euel⸗
let. vel ad literã tales etiã diuitias rex congregãt.q̃s
oẽs dimittũt.aput aſpidũ ſurget.⁊ occidet eũ lin⸗
gua vipere. Aſpis parueſt ſerpẽs. Uipera ꝓlixioꝛis
eſt coꝛpoꝛis.⁊ ſic naſcitvt violenter exeat. Unde vipe
ra quaſi vi pariẽs. Caput ergo aſpidis ſurgit dũ ini
tium ſuggeſtionis occulte libẽter ſuſcipit. Et occidit

eum lingua vipere.qꝛ violẽtis poſtmodũ tentatõibꝰ

deuictꝰtradit᷑ Monvideat riuulos fluĩs. Riuuli flu

minis ſunt dona ſpũſſancti.fſides.ſpes.caritas.que

hipocrita non cõſiderat qꝛ ſolis viſibilibo intẽdit Toꝛ

rentis.mellis ⁊ butiri.mel deſuꝑ.i.ex aere cadẽs dul
cedinẽ ſignat diuinitatꝭ.butiꝝ quod ex carne eſt.mi⸗
ſteriũ eſt incarnatõis xp̃ᷣi.q miſtenia hipocrita nõ gu
ſtat. Fruitiõem etiã diuinitatis ⁊ humanitatis xpᷣi in

patria poteſt ſigniſicari qua ille pꝛiuat᷑. Luet q fecit

om̃ia nec tamẽ ↄſummet᷑.i.ꝑſoluet in toꝛmẽtis q̃ uliꝰ⸗

cita cõſeruauit deſideria.Etvt ſine fine cruciet᷑ viuere

ſine fine cõpellit. hec omnia in glo. Deficit ergo glia

eius.pꝛiuat᷑ gloꝛia dei.⁊ in pena locatur inferni.Exẽ
plũ ponit grego.in.iiij.dialogoꝝ de quodã heremi⸗
ta qui ab hoibus reputabat᷑ ſanctus.pꝛopter mnã
abſtinentiã quã pꝛetẽdebat facere.⁊ magnã modeſti

am exterioꝛẽ.· Demũ veniens ad extrema cũ circũſta⸗

rent plurimi qui ad eũ cauſaviſitatõis acceſſerãt ſpe

rantes aliqðð documentũ habere. foꝛte ſignũ videre

deo opante coactus eſt expꝛimere ſuã ſimulatõem et
damnatõem dicens. Cum ergovidebar ieiunare oc⸗
culte comedebã⁊ ſi quid boni agebaãvt ſanctus repu
tarer.laboꝛabam.pꝛopt᷑ quod eccetraditus ſum dꝛa

coni ad deuoꝛandũ pꝛopt᷑ hipocriſim meã Jã pedes
meos⁊ coꝛpꝰin os ſuũ aſſumpſit.⁊ reſiduũ ad ſe tra⸗
hit. Ouaſi ſimile babet᷑ in vuaſpatꝝ de alio qͥ in tãta

opinionis celebꝛitate erat apð incolas vt eſtimarent

2

pojes ſe meritis illius ⁊ pꝛecibꝰin terra ſubſiſtereꝛ ex

moꝛte evomni bono carere. ſed qꝛ hipocrita erat. vi⸗
ſus eſt in moꝛteia quodã ſancto ꝙ demones adueni
rent ꝓ aĩa eius.⁊ dictũ fuit vni eoꝝ. Educ illã miſe⸗
rã aĩam de coꝛꝑe ꝑ violentiã.vt qͥ nunq; paſſus ẽ me
