poteſt intelligi de triplici ſomno.
Primo de ſomno naturali coꝛꝑis.
Scðo de ſomno vitij ⁊ ꝑditionis.
Tertio de ſomno ficte cõtemplationis.

uãtũ ad pᷣmũ doꝛmitat nõ ſolũ aia ſʒ coꝛpꝰ

tedio.qꝛ cũ accidioſus nolit laboꝛare mẽte ł coꝛ⸗
ꝑe tradit ſe defacili doꝛmitioni.in qͥ tria ſt repᷣhbẽ
ſibilia ꝓcedẽtia vt plurimũ ex accidia. Pꝛimũ
eſt bꝛutalitas cũ qͥs doꝛmit vt poꝛcꝰ.vt nudꝰ vł
diſcooꝑtꝰvel ſupinꝰvł inexcitabił. VUñ ber̃. Car⸗
nalis ſomnꝰ ⁊ bꝛutalis abominãdꝰ eſt tuo dei.
Item idẽ.Caue inq;tũ potes ſᷣue dei.ne ſit ſom⸗
nus tuꝰnõ reqes laſſi.ſʒ ſepultura coꝛꝑis ſuffo⸗
cati. Scðm rephẽſibile in ſomno coꝛꝑis eſttri
ſticia ⁊ tarditas in ſurgẽdo.Ecci.xxxij.hoꝛa ſur
gendi nõ te triſtet.Et ꝑuer.xxvi. Siẽc oſtiũ verti
tur in cardie ita piger ĩ lecto ſuo. Tertiũ ẽ ſom
ni nimietas aut inopoꝛtunitas. Nihil ita depe⸗
rit de vita nr̃a qᷓ; qʒd ſomno deputat᷑.Eſt eĩ ſom
nus q̃i qdã ſpẽs vel imago moꝛt.Cũ aũt tꝑs ſit

pcioſiſſima res ⁊ irrecuꝑabilł. ⁊ illud qð ſuꝑflue
doꝛmi:.amittit᷑.qꝛ nil boni tũc agit᷑ qnimo inde

plura mala ſequũt᷑ ⁊ temptatões.iõ ſolũ nccitas
ſumẽda.xatho.Plus vigila ſemꝑ.ne ſomno de

ditꝰeſto Nã diuturna qᷣes.vitijs alim̃ta miſtrart

Et ad Ro.xiij. Non in cubilibi ⁊ impudicitijs.
Inopoꝛtũitas doꝛmiẽdi etiã vitioſa cẽ.cũ ſcʒ qͥs
doꝛmit cũ vigilandũ ẽ vt tꝑe oꝛõnis ve lcõnis vł
pᷣdicatõis.qð ex accidia ⁊ tedio plerũq; accidit.
Ecci.xxij.ðꝛ Cũ doꝛmiẽte loqᷣt᷑ qͥ narrat ſtulto ſa
pientiã. UVñ in collatõib narrat Jo.caſſia.ꝙ cũ
quidã pr̃ qſdã admoneret de ſalute aime illi doꝛ
mire ceper̃t.qð ꝑpendẽs pfr inipoſuit aliq̃ verba
ſolatioſa.ad q ſubito excitati ridere ceper̃t. Exq̊
feõ oñdit eis deſidiã eoꝝ.⁊ deceptõnem diaboli.
Doꝛmitat ſcðᷣo aia ex tedio ⁊ accidia incurrendo
diüſa pctã ⁊ ꝑditõem aie. Nã ⁊ doꝛmitio in ſcri⸗
ptura freqnt deſigt moꝛtẽ.vt illð Jo xi. Taʒarꝰ
amicuonr̃ doꝛmit.Sicut eniĩ doꝛmiẽs nil boni
cogitat vel optat.ſicaccidioſus puatur oĩ bona
cogitatõe ł meditatõe.ſjʒ diu erſa mala in mente
reuoluit.ſᷣm illð ꝓuer.xxuij. Per agꝝ trãſiui ho
minis pigri ⁊ totũ repleuer̃t vꝛtice.Aranſitꝰ iſte
eſt ꝑ ↄſideratiõeʒ.Qui eni diligẽter ↄſiderat agꝝ
id eſt mentẽ ſeu ſtatum pigri.i.accidioſi inuenit
plenum vꝛticis pꝛauoꝝ deſiderioꝛum. Undeet
Pꝛouerbioꝝ.xxi.dicit idem.Deſideria ſcʒ mala

.
cop'⸗
irkor
ſmde
mi
C
d
tſon
ſoc
donir

ſ

We
Uunce
pr

ſnoa
cätn

nno de

wiſde

icii⸗
cüſgts
leinet
d:
tkuint
ſuga
neli
lärn
t
diobo⸗
unn
olnſe
nil bon
ibo
n
e
e
ſls

occidunt pigr nolueft quicq;ᷓ operari manus
eius.tota die cõcupiſcit? deſiderat. Uñ vt dicit

Math. viij.de ßuo centuriõis. Jacet in domo
per pigriciã ⁊ male toꝛquet᷑. In huiꝰfiguraʒlegi?

Zudici. xvi. ꝙ ſamſone foꝛtiſſimo obdoꝛmiente

uꝑgenua dalide raſis capillis capit infirmus

factus vt ceteri captꝰeſt a philiſteis ⁊ excecatus
Sic ꝗq ex a ccidia doꝛmitat vt ſatiſfaciat ſenſuali

tati ſignate ꝑ dalida.quã nimis diligit ꝓpter qð
nõ vult laboꝛare ſʒ quieſcere abꝛaſis ſeu ammo
tis de capite mentis ſue oidus capillis.i.cogita
tionibꝰbonis capit᷑a diabolo ⁊ excecaĩ in rõne.

Per accidis aufer᷑ omĩs recta intẽtio ad deum

et om̃is deuotio cõpunctiõis ⁊ lectiois ⁊ pie oꝛa

tionis vt nõ libeat ei oꝛare vel legere vel ſcribere

vel aliquid boni agere. Ad qð deſignandũ legi

pᷣmi Reg.xxvi.ꝙ ſaule obdoꝛmiẽte ablata eſt de
papilione eiꝰhaſta.⁊ vas aque qð erat ad caput
eius. Haſta longa ⁊ recta deſiẽt rectã intentiõeʒ

ad deũ⁊ diuina.Uas aque coꝛ plenũ deuotione
et compũctione. Iſta ſubtrabunt᷑ homini dum
doꝛmitat pꝛe tedio.Uñ ⁊ dici᷑ Pꝛouerbioꝝ.xv
ſicut tinea veſtimento ⁊ ſiẽ vermis ligno.ſic tri⸗

ſticia ſcʒ accidie nocet coꝛdi.Linea eni coꝛrodit
et tollit robur ⁊ pulcritudinẽ veſtimenti Et ver

mis medullã ⁊ vigoꝛc̃ ligni.ita ⁊ accidia robur
et decoꝛẽ deuotionis. Per accidis demũ incur⸗
ritur moꝛs anie i:.ſubtractio gr̃e ⁊ oim virtutũ
2= meritoꝝ ⁊ moꝛs gehenne. In cuiꝰfiguraʒ legi

tur.ij. Re. uij ꝙ yſboſeth regnãte ꝓ ſaule pꝛe ſuo
vna dieꝝ poſuit ad cuſtodiendũ poꝛtã domꝰ re⸗

gie quandã ancillã purgantẽ triticũ.que cũ doꝛ
mitaſſet ipſo etiã JIſboſeth quieſcente in cubicu
io duo pᷣncipes latronũ rechab ⁊ gaana. latẽter
ingreſſi ſunt domũ ⁊ ſublat ſpicis ꝑcuſſo Iſbo⸗
ſeth iu iguine. abſciſum caput eius dauid ðpoꝛ

rtauerũt.Qð exponit Gꝛe. in moꝛa.videlʒ de aio
noſtro.qui rex eſt ſuꝑne hierłm ⁊ dñs potentiax

ſuarum. Ancilla que domũ debʒ cuſtodire eſt di

ſcretio ſeu pꝛudẽtia q debʒ inuigilare ſuꝑ ſenſus
ſuos.et diſcernere triticũ a lolio ⁊ paleis vt triti

cum bonaꝝ affectionũ ⁊ cogitationũ intra ſeſſer
uet ⁊ paleas ſeu loliũ vanaꝝ ⁊ mundanaꝝ cogi⸗

tationũ abijciat. Sed ſi iſta doꝛmitat pᷣ tedio et

animꝰipſe quietẽ querit mũdanã.intrant demo
nes.⁊ ablatis virtutibo ⁊ laboꝛib meritoꝛũ occi

dunt ꝑmaxime ꝑcutiẽtes in inguine ideſt in ali⸗
quo vitio turpi.nam reſoluẽdo ſe a vigoꝛe ſpiri⸗

tus et doꝛmitãdo pꝛe tedio in ſpũ alibus ad car
nalia ſe conuertit.⁊ inde gratia pꝛiuat᷑. Doꝛmi⸗
tat tertio anima pᷣ tedio ſomno ſimulate cõtem⸗
plationis. Aliquando eni ſub ſpe contemplatõ

nis ⁊ deuotionis dant ſe accidie et ocio nolẽtes
operari maniby quaſi martham actiue contem⸗

nentes.et mariã contemplatiue pᷣtendentes.ne/
ſcientes quid ſit deuotio vel contemplatio. Ned

q; enim poteſt eſſe bonus iſrahelita qui pꝛius

non fuerit iacobita. Iſrael interpᷣtatnr vidẽs de

um. ſcʒ per contemplatiõem . Jacob interpꝛetat
ſupplantatoꝛ ſcʒ vitioꝰ? qð ꝑtinet ad ad exercitin

actiuc. Non eſt aptus ad contẽplatõem qui pꝛiꝰ*

non plene moꝛtiricauit paſſiones. Non ergo iſti

vere doꝛmiũt ꝑ contemplationẽ cum Lonſa l⸗

cente.Ego doꝛmio ⁊ coꝛ meũ vigilat.Sed ꝑaci
cidiam ſub ſimulata deuotõe doꝛmitant cuʒ eun
thico adoleſcente qui diſputante paulo cuʒ in fe
neſtra domusſederet obdoꝛmiens cecidit de me
dio cenaculo ⁊ moꝛtuꝰeſt. Act.xx.licʒ ſuſcitatus
a paulo.Et ad hoc facit qð legi invitaſpatrum,.

Quidã peregrinus venit ad abbatem ſüůuanum

in monte ſynai.et cũ videret fratres laboꝛantes
manualiter repᷣhendit dicens Quare operamini
cibũ qui perit. Maria optims ꝑtem elegit.Qð
audies ſiluanus fecit ei dare codicem ⁊ miſit eũ

in quãdam cellã vt legeret. Cum auteʒ tranſiſſet

hoꝛa none circũſpiciebat ille hincinde ſi foꝛte ali
quis eum vocaret ad pꝛandiũ.et cuʒ vocaretur
acceſſit ad abbatem interrogãs ſi fratres come
diſſent. Rñdit ꝙ iam comederãt. Sʒ pꝛopterea
non fecerat cũ vocare.quia ſpũalis erat ⁊ nõ in⸗/
digebat cibo coꝛpali.cũ maria elegiſſet fres autẽ

ſui carnales erant ⁊ iõ comederant ⁊ operabant᷑

JIlle aũt ꝑpendens de ſua pᷣſumptione culpã ſu
am cõfeſſus eſt. ⁊ abbas iquit. Marcha ergo ne

ccſſaria eſt marie. Surge ̊ qui doꝛmis ait apo⸗

ſtolus ⁊ exurgea moꝛtuis.ſcilicʒ operiba accidie
et illuminabit te x'uuus.

fcilicet remediũ contra accidiã. hoc habet᷑ ex do
ctrina ſacre ſcriptĩe.Et ideo dicit.Confirma me.
igeſt totũ firma me in bono opere ne deſiſtam ex
tedio.et hoc in verbᷣ tuis.id eſt per verba que cõ

tinentur in ſacra ſcriptura. Unð de ſapientia ꝗᷣ
maxima continet᷑ in ſacra pagina dicitur Ecci.

vi. Subijce humerũ tuuʒ ⁊ poꝛta ũlam.i. obſer

ua documenta eius ⁊ nõ accidieris in vinculis

eius.ideſt nõ incurres accidiam ex pᷣceptis eius

que vincula dicũtur.quia ligant aninã ad obſ

uandum ⁊ decinent ne quis defluat.Et licʒ mul
ta ſint documẽta contra accidiam ex verbis ſcri

pture ꝓnunc tria ſufficiat ponere remedia cotra
V Primũ eſt deuota oꝛatio ſeu meditatio.
Scom eſt ſacramentoꝝ frequentatio.
Tertium eſt varia ⁊ bona exercitatio. .
De pꝛimo dicit ſaluatoꝛ cũ inuenit diſciplos ap
pꝛopinq̃nte paſſione doꝛmiẽtes p triſticia. Uigi
late ⁊ oꝛate Math.xxvi.vx nõ intretis in tẽpta
tionem.q̃ſi diceret. Deuota oꝛatio vos iuuabit
ne ſuccũbatis tẽptationi accidie q̃ ſubintrabit
mẽtibavis. Idẽ etiã ait loq̃ns de tribulatõibus
in fine mnði.Oꝛate ne fiat fuga hyeme vl ſabbato
Hemns eſt frigida.⁊ in ſabbo eſt ociũ ⁊ requies.
vult ᷓ dicere Oꝛate ne fugiatis.i.opꝰbonũ deſe⸗
rat ex accidia.q puẽit ex frigiditate diuini amo
ris. ⁊ ocio ſeu qᷣete coꝛꝑali. Ad oꝛõnẽ aũt ipᷣaʒ cõ
tinuanda ⁊? vincẽdũ beelʒebub.i.demoniũ deac
cidia verantẽ. Interpᷣtatur enim vir muſcax.qꝛ
multitudo muſcaꝝ illi ꝓdolo inſidebãt ꝓpt im/
molatitiũ cruoꝛẽ ſacrificioꝝ· Sic accidioſo in⸗
ſident muſce importune et immunde malarum

cogitationũ. Adiuuant lumẽè meditationũ que

mentẽ illuſtrant: et ſocietas foꝛtis perfectoꝛum

—

1

Unde in hul⸗ figuri legi? Exo.qꝙ Joſue pugnãte

contra amalechitas qui ſignificant demões.te⸗
nehat moyſes manus eleuatas ad celũ in oꝛõne

et cum p feſſitudine aliquãtulũ dimittebat᷑. pua

lebat amalech z ioſue et ppłm dei ꝓpter qð aarõ

et hur inuenert eũ ad tenẽdũ manꝰ erectas ad

celũ quouſqʒ vinceret populꝰ eiꝰ. Sicoꝛante q̊
cunqʒ contra tẽptatõnes diaboli ⁊ bellante ꝑ re

ſiſtentiã. Hur qui interpᷣtat᷑ lumen.i.meditatio

et aaron qui interpᷣtatur mons foꝛtitudinis .i.

ſocietas foꝛtis in virtute.iuuant cõtinua oꝛõne

vt non deficiat pꝛe tedio.ſʒ vincat demões. Sic

petro incarcerato ab herodi vt moꝛti ſequẽti die

traderetur. doꝛmiente petro cum oꝛatio fieret ſi
ne intermiſſione ab ecclia p eo vbi erãt ſanctiſſi⸗
me ꝑſone foꝛtes in fide angelꝰ de nocte apparẽs
cum lumie excicauit eũ dicens. Surge velociter

et continuo ccciderũt cachene de manibus eius
et liberatꝰfuit Actuũ.xij.Oꝛatiõib etiã ſanctoꝝ
peccatoꝛ doꝛmiẽs pꝛe accidia ⁊ tedio clauſus tri

bus poꝛtis.ſcʒ obduratiõis coꝛdis.taciturnita⸗
tis oꝛis.indiſpoſitõis ſatiſfactõis que vtiqʒ ter

tia poꝛta ferrea eſt.⁊ ligatꝰ cathenis duabus.ſcJ

timoꝛis ⁊ amoꝛis indebiti illuſtratꝰ inſtigatiõe

angeli ⁊ aliqua bõa inſpiratiõe ſubito euadit de
manibo diaboli excitatus a ſomno accidie.N)e
ditatio multũ vaſet contra accidiã pᷣcipue vite?
Eadone xpᷣi.Ad heb.xij. Recogitate euʒ qui ta⸗

em ſuſtinuit aduerſus ſemetipᷣm contradictõeʒ

ſcʒ chꝛiſtum.vt nõ Sngemien duniaednn ſcJ
al.in ꝑſona eiuſ. Pauper

pꝛe tedio deficientes p
ſum ego.⁊ in laboꝛib a iuuetute mea exaltatus
ſcz in cruce humiliatꝰ⁊ conturbatꝰ.GBerñ. Me
moꝛ ero laboꝝ quos chꝛiſtus ſuſtinuit in pꝛedi⸗

cando.fatigationũ in diſcurrẽdo.temptationũ
in ieiunãdo.vigiliaꝝ in oꝛando.lacrimaꝝ in cõ

patiendo. Recoꝛdaboꝛ etiam doloꝝ.conuitioꝝ

ſputoꝝ.colaphoꝝ.ſubſannationũ.⁊ clauoꝛum.

hoꝛũqʒ ſimiliũ.alioquin requiret᷑ a me ſanguis
iuſtus qui effuſus eſt ſuꝑ terram. Hecille. Me

ditatio etiã ſupplicij futuri ⁊ pꝛemij ſuꝑni młcuʒ

excitantaiam ab eccleſia ⁊ tedio.Quis eſt enĩ taʒ
iners vel delicatus qͥ nõ libenter laboꝛaret ve⸗
hemẽter qñ inde ſciret acquirere maximũ lucrũ

et ꝑmanſuꝝ ⁊ euaſurũ intentiſſimũ ſupplicium

et eternum. Uenite ad me inquit ſaluatoꝛ.om̃s
qui laboꝛatis ⁊ onerati eſtis ⁊ ego reficiamvos.
Machei.xi. Laboꝛ eni cuʒ fine ait Auguſtinus
merces ſiñ fine.⁊ refectio ſuauiſſima. Tegitun
in vicaſpatꝝ Cum qᷣdaʒ interrogaſſet btmachil
lem dicens. Cur ſedens in cella mea accidiã pa⸗
tioꝛ. Rñdit ei ſenex.quia nõdum vidiſti requiez
quam ſperamꝰ.nec toꝛmentũ quod timemꝰ Si
enim ea inſpiceres diligenter.ſ.ꝑ meditatiõem.

et ſi vermibus plena eẽt cella tua vſq; ad collum

etiã in ipſis ꝑmanẽs ſine accidia iaceres Oꝛatio
ergo quã iuuat meditatio nõ vaiʒ q accidiã. Sa
cramentoꝝ frequetatio etiã valet. Pꝛecipuũ ãt
in ſacramentoꝝ confectõe ſunt verha in quibus
conſiſtũt foꝛme eoꝛum.Confirmat᷑ g̊ quis q te⸗
diũ in verbis dei.i.in ſacramẽtis in quib pnci/
paliter eſt verbũ foꝛme.⁊ pᷣcipue ſacrm euchari⸗

ſtie quod eſt verbũ foꝛme. Eſt eni panis qui co
bominis confirmat ⁊ roboꝛat ad bene agenduʒ

Eſt ⁊ carbo ignitꝰ ſᷣm Damaſce.qui excutit oẽm
toꝛpoꝛẽ mentis.⁊ gaudere ⁊ delectari fac in doj

mino. Uñ in figura dicit᷑iij. Reg.xix.ꝙ cum eet
helias feſſus ex tedio ꝑſecutõnis Jezabel vxoꝛis
achab regis iſrael obdoꝛmiuit ſubter vnã iuni/
peꝝ. Ipſo aũt doꝛmiente apparuit ei angelus do
mini excitans eũ a ſomno. Qui ↄſurgẽs ⁊ vidẽs

panẽ ſubcinericiũ ad caput eius ⁊ vas aque mi⸗
raculoſe ibi a deo pam comedit ⁊ bibit. Et cum
iteꝝ obdoꝛmiſſet.angelꝰ ſecũ do excitauit euʒ di

cens. Surge co mede.grandis eni tibi reſtat via
Qui ſurgens iteꝝ comeditſ᷑ ambulauit in foꝛti⸗
tudine cibi illius vſq; ad montẽ dei. Helias de⸗

ſignat dei ſeruũ.qui ex tribulatõibo 7 vexationi⸗

bus carnis attediatus aliquãdo laboꝛibo ⁊ tem
pratiõibo obdoꝛmit. vt nihil ei libeat facere. Sʒ
inſtigatõe angeli boni mẽs cxcitaĩ.vt ſumat ſa?ë⸗

mentũ euchar iſtie figuratũ ꝑ panẽ ſubcinericiũ.

Chꝛiſtus eni panẽ ſe nomĩat ſed viuũ qui coctꝰ
ſub cinere hũiliatõis. fuit decoctus in igne paſ⸗
ſionis.hocergo ſumpto ſiue etiã pane pnie.cum

aqua lacrimaꝝ vel doctrine inde foꝛtificatetcõ
firmatur z accidiãvt incedatviriliter ꝑ debtum
huiꝰmũdi vſq; in vitã eternã. Tertiũ remediũ

contra accidiã eſt varia oꝑatio.E cci.ix.Qðcun⸗

q; põt manus tua.inſtãter oꝑare.qꝛ nec opꝰ nec

ratio nec ſapia nec ſcientia valet ad inferos.quo

tu ꝓperas. NHiero. Nõ facile capit᷑ a temptatoꝛe.
qui alicui bono vacat exercitio. In vitaſpatꝝ

legit᷑ ꝙ cũ btũs Anthoniꝰ temptatõe accidiexe

xaret cepit clamare ad dñm dicẽs.dñe volo ſal⸗
uus fieri. ſed nõ ꝑmittũt me cogitatones mee et
ſubito vidit iuuenẽ pulcerrimũ.qui angelꝰ erat

ponentẽ ſe ad ſedendũ ⁊ laboꝛãdum plectas ſeu

ſpoꝛtas.⁊ inde ad modũ ſurgere ad oꝛãdũ.⁊iteꝝ.

poſt paꝝ reponentẽ ſe ad oꝑandũ. ⁊ poſtea ſurgẽ
tem ad oꝛandũ. Cunq; pluries alternatis vicib

ad vtrũq; ſe poſuiſſet. demũ dixit angelus. Sic
fac ⁊ ſaluꝰeris.. Uñ narrat venerabił Job.caſſia

nus in li.ix.de inſtituticenobioꝝ.qꝙ añtiqui pa⸗
tres nullũ ſuſcipiebant ad habitũ monachalem
ſeu hercmiticũ.ſi neſciret facere aliqð artificius

manuale.qð ꝓpterea agebãt.nõ ſolũ vt ille poſʒ
ex lucro ſue artis viuere.ſʒ mito mag⁊ bncipali
us qꝛ intelligebãt ſine aliqͥ coꝛꝑali exercitio non
poſſe vitarce vitiũ accidie.Naʒ cũ pauciſſimi ſint
qui ſciant ⁊ valeãt tota die vacare ↄtemplationi

oꝛationi ⁊ lectiõi.⁊ ꝑmaxime incipiẽtes opoꝛter
ꝙ incidant in accidiã qui nõ vacat q̊tidie alicui

exercitio coꝛpali.Et qͥdã ex illis qͥ nõ indigebant
lucro ꝓpter victum.quia dactilis ⁊ aqua cõtenti

erant.tñ laboꝛabãt facientes plectas quotidie.?

in capite anni cõburebãt. ⁊ faciebãt alias vt ſic

liberi eſſent ab accidia.
aplm. iij. de negligentia in geneerr.

Rteinens ad toꝛpoꝛẽ circa pꝛecepta.
quod ſq;ʒ vitiũ Gꝛeg ponit int᷑ fili
Zs accidie.Et pᷣt diffiniri ꝙẽ pcim̃

Egligetia vitium eſt

o;

e.
lc
mten
nd
luncit
lytons
häiunif
Nned
1is

NRtarn
lnfomy
lusde⸗
Anoni,
hetem
e. G
murſe⸗
nenai,
ico
gen
nen
nlerc
Nrm
Wedid
Wan
oper
nns
Munr.
Nab
dt
ſoset
na
ſacs

nowr
us S
lich
ticvie,
nucin
anfon,
rilepe⸗
rönift
ragonm
iſiniſ⸗
nplanon
goßon
dicealan
acötn
notiot

4

ſas vlt

tia meas ne meminer /dñe. Delictu de qſi der
ctũ. In qͥ notat᷑ pctiñ omiſſiois ̊ omitti? actus
bonꝰqui dʒ fieri: vel eircũſtantia debita qᷓ debet
in actu bono ſᷣnari qð ꝑtinet ad negligentisʒ Et

n

kue

. J 2 4 . —

quo voluntas eſt remiſſa ad eligendũ actum de
bitum vel circũſtantiam circanctum debſtũ ob
ſeruari.⁊ opponit᷑ virtuti pꝛudẽtie.qx ſollicitu⸗
dinẽ eſt diligẽs ad opand. De negligentia pot
exponi illud ps.Oclicraiuuẽtutis mee ⁊ ignoꝛã
Delictuũ dꝛ qſi dereli /

„

—

dicit Berñ. in li:de diſpenſatoe ⁊ pcepto. Negle⸗/
ctus vbiq; eulpabilis.iõ di Delicta inuetutis.

qꝛ magis in iuuẽtute cõmit᷑tũtur negligẽtie pꝓpꝛ

2„

inexpientiã ꝓpt᷑ qð in iuueni

. — 2 „

tie f m phᷣm qcontrari

.

dñm.ſ.ad puniendũ. ſed relaxa.Sed circa negli

gentia tria videnda ſemꝑ ſunt.·

Primo ppꝛietas ſignificatt

Secundo varietas pꝛincibßij.
Tertio grauitas peecati ·· ·

Sciendũ dꝛñtia eſt int iſta

a ſex.ſ. negligentiaʒ. pi

gritiã. deſidiam.incõſtãtiã.toꝛpoꝛẽ ⁊ omiſſionẽ
que oĩa ad accidiã ꝑtinẽt.et largs eram üneds .

do differũt q̊ ad ſignificatũ ⁊ qͥ ad actũ.qð ſic de
claratur. Negligentia ↄſiſtit in defectu interiorꝭ
actus voluntatis qͥ eſt electio. Uñ yſidoꝛꝰin lib.

negligentiã in ea alia includũt᷑

echimolo. dicit qð negligentia ðꝛ qᷓi neceligens.

Et iõ ſicut recta electio eoꝝ q̃ ſunt ad finẽ ꝑtinʒ

ad pꝛudentiã. ita negligetia volutatis nõ cligen
di recte ea q̃ ſunt ad finc. ptinet ad impꝛudentis
ergo ⁊ ad peccatũ. Pigritia ↄſiſtit in defecru
ttar/ deliberant ſutura..⁊ ſicnegligit obſuare circun

boni oꝑis faciendi.Nam pigritia impoꝛtat tar⸗

ditatẽ exeq̃ᷓndi bonũ opus. Uñ ðꝛ piger illeq faẽ
carde bonũ opꝰ qð dʒ facere velociter et cito.ßimm

9

illud ꝓuer.xi

4

Difficultatẽ in agẽdo deſiſtit a bono oꝑe et ceſſat

ab illo. Zoꝛpoꝛ impoꝛtat qᷓndã remiſſioeʒ in ipa

executione boni oꝑis dũ.ſ.nõ feruẽter ſed tepide

agit bonũ.Apoẽ.iij. Utinã eſſes calidus aut fri/

dus. ſz qꝛ nec calidnecfrigid es ſed tepidus.
incipiã te euomere ex oꝛemeo. Calid/ eſt ferueg
frigidus eſt malꝰ.ſʒ cognoſcẽs malũ ſuũ. Tepi⸗⸗
dus aũt qui bonuʒ inchoauit ſʒ imꝑfecte. ⁊ i Ilo

7

ſtati ꝑmanet q̃i ſibi ſufficiatnõ querẽs ꝓficere q·

ſtatus eſt multũ ꝑiculoſus. Nam frigidꝰ.i.ma/⸗
lus cognoſcit aliqũ defectũ ſuũ et ſe emendat. ſzʒ

ſed tepidus cuʒ ſibi videat᷑ ſi fficere. bonitas ſua

7 7

nõ curat de emendatõe.iõ ꝓximuſ eſt repꝛobatõ
ni ſignate ꝑ vomitũ. Sicut eni euomitũ nundm

reſumit᷑ ad comedendũ ſeu ad incoꝛꝑandũ.ſʒ ab

hominat?᷑ etiã ad videndũ.ita tepidi demuʒ ſepa,

rati a gia xpᷣo nõ incoꝛꝑant᷑. ſed ab eo deteſtãtur
Tepi 1
ſtabilitatẽ volũtatis impoꝛtat.Nã ſᷣm Papiam

Incõſtana eſt ꝗͥ inſtabilis eſt.ſʒ qð mõ ſibi placʒ

ueniby paꝝ por eẽ pꝛudẽ
pm phm qcontrariat negligentie. Ignoꝛatie
etiaʒ petâ innũera ſunt. Ne memineris inqᷣtad

x. Abſcòdit piger manũ ſub aſcella
⁊c̃.⁊ ca.xx.dicit᷑.pꝛopter frigꝰ piger arare noluit.
Deſidia ðꝛ reſpẽu boni oꝑis ꝓᷣſequẽdi vel ↄtinu
andi.⁊ ðᷣꝛ deſidia a deſinẽdo.Nũ enĩ videt deſes

a nalalr puocãt vomitũ. ncõſtãtia in⸗

413-

poſtea ſibi diſplicet. vel qꝛ mõ vult hoc mõ vxult
aliud.talis fluctuat inter confidentiã Jacobi.i.

Vir dupler animo incõſtans ẽ in oibo ſuis vijs.
Omiſſio differt a negligẽtia.ſiue qñ ſunt moꝛta⸗

lia ſiue qñ ſunt vterq; venialia. Omiſſio autẽ ðꝛ
reſpectu actꝰ debiti ⁊ neceſſarij fieri.q.ſ.eſt moꝛ
tale.legligentia aũt ſtricte cũ eſt moꝛtalc ðᷣꝛ re/

ſpectu circuſtãtie debite neceſſarie.puta tꝑis vel
loci vel finis ⁊ hmõi.Inq;tũ ſt venialia.omiſſio
eſt reſpectuactus expediẽtis.nõ tñ nccrij. Negli

gentia reſpcu circũſtãtie ↄueniẽtis nõ tñ ncrie.
MNegligentia tñ freq̃nter ſumit᷑ p omiſſiõe.Tho.

ſe. ſe.q-luij. et Alexan.in.ij.ꝑte ſumme.q.xxxuij.
Et de pigro qð ⁊ poteſt intelligi.⁊ de negligente
large.dicit᷑ puer.xiij. Uult ⁊ nõ vult piger. vult
ſcz affectu in genere.ſeu vellet ita.ſed nõ vult ef/
fectu.Sed ſiẽ arboꝛ ſine fructu eſtvana.ita volũ

tas ſine oꝑe inutibł eſt vel intelligit᷑.vult piger et

negliges regnare cũ xpᷣo.ſʒ nõ pati cũ eo ſed fieri
nõ põt.Dicit eni apłs.i.Thimo.ij. Si ſuſtinebi
mus ⁊ cõregnabimus Uel ſic.vult piger bũ mo
ri.ſed nõ vult bñ viuere.vel de negligente pᷣlato

erpone. vult hre emolimẽta ecclie ⁊ decimarũ· et

nõ vult habere curã animaꝝꝰ.

ſoq; varictatẽ pꝛincipij. vñ ſc negligentia cauſet.
Sciendũ ꝙ ex qᷓ̃tuoꝛ vitijs oꝛitur Primo ab

„

impꝛudẽtia qð ſe verlararng ginpeudene Dirii

ui diligẽter nõ obſᷣnat circũſtantias in oꝑibuſ

ſuis.ſed inter om̃s circũſtantias nobiliſſima eſt
circũſtantia tempis quã impꝛudẽes negligit ob
ſeruare. Dicitur eni Ecci. xx. Laſciuus ⁊ impꝛu
dens nõ obſeruabũtur tempus.ſcʒ quia nõ cogi

tant pᷣterita nec oꝛdinãt pᷣſentia nec pꝛeuident ⁊

ſtantias debitas impꝛudens. Sedvt diciturze c
cleſiaſtes.vij. Qui timet deũ nihil negligit. quia
ſcilicet nõ omittit aliquod neceſſariũ ad ſaluteʒ

ſiue actum. ſiue circũſtantiam debitam. et hoc
non quia timoꝛ opponatur negligentie directe.
ſed quia timoꝛ dei excitat hominè ad accumra/

tionis.ſcʒ ad ſollicitudinc.quia timoꝛ facit ho⸗%
minem conſiliatiuũ.Hecthomas. Secundo

pꝛocedit negligentia ex accidia. Ccuius ratio et
quia cum accidia ſit triſticia de alieno bono pfbi·
rituali.ideo negligentiã generat ad eligendumꝰ
toꝛporem ad faciendũ. Et ratio huius eſt. quia L

ſicut id quod nos delectat facimus diligenter.

pꝛopter qð delectatio perficit opus ſcõᷣm philo⸗

ſophum in cchieis.ita quod nos contriſtat. faci

mus diligẽter. Unde dicitur Pꝛouerbioꝝ.xxv.
Sicut vermis ligno.ita triſticia nocet coꝛdi.ſ.
tollendo ei vires ad oꝑandũ bene et diligenter.

Tertio ꝓcedit negligẽtia ex auaricia.qꝛ cũ hõ
diligit inoꝛdinate magnã pꝛoſperitatẽ quam bʒ

ex hoc efficit negigens ad vitandũ malum et eli

gendũ bonũ. Hiere. xliij. Ingreſſi ſunt.poſſide/
runt terram et non obedierũt.vbi dicit gloſa.ꝙ

nihil eſt medium inter poſſeſſionem et obedien/

tiam. Nam vbertas ſecuritatem. ſecuritas ne/
gligentiam. negligentia contemptum generat.

DODuarto ꝓcedit negligentia ex inoꝛdinato amo
re ſui. Unde dicit Gꝛegoꝛius in moꝛalibua.qꝙ

negligentiã minoꝛ amoꝛ dei exaggerat. Sed ſci⸗

endum ꝙ minoꝛ amoꝛ dei poteſt intelli i duplłr.
UVno mò ꝝ defectũ feruorcaritatiſ.⁊ tal negligẽ
tia eſt veniale Aälio mõ ꝑ defectũ ipᷣius caritat·.⁊
ſic ðꝛ minoꝛ amoꝛ dei qñ qꝗͥs amat deũ ſolũ.amo
naturali.et ex hoc cũ q̊ eſt inoꝛdiatꝰamoꝛ ſui ne
gligentia eſt moꝛtale.De q̃ intelligit᷑ illð hiere.xl
viij. Muledictꝰ qͥ faẽ opꝰ dei negligent᷑. ſᷣm vnã
lr̃am Alexan.in ſum.et tho.Eſt aũt negligentia
ſpale pcem. Sʒ ſciendũ ſᷣm Tho.ſe.ſc.q.liiij.q;
alia pctã ſunt ſpecialia.qꝛ ſunt circa ſpãleʒ mate

riã vti luxuria ẽ circa venerea. q̃dã aũt ſt ſpẽalia

pꝛopter ſpecialitatẽ actus ronis ſe extendentjad
oẽ m materiã moꝛalè.⁊ hmõi.ſunt oĩa vitia qͥ ſe
circa actꝰrõnis.Nam qlibet actꝰ rõnis extendit

ſe ad oẽm matiaʒ moꝛalẽ. Et ideo cũ ſollicitudo

ſit quidã ſpãlis actꝰrõnis.ↄſeq̃ns eſt ꝙ negligen

tia q impoꝛtat defectuʒ ſollicitudinis ſit ſpeciale

peecatum. „

Muanta ad tertium d. .

aliqñ eſt moꝛcale.aliqnñ veniale.Et moꝛtale qᷣd
eſt dupler. ſ. rõne defectus.⁊ rõne cõtemptꝰ. Si
eni ꝑ negligentiã pᷣmittat᷑ actus qͥ eſt in pcepto.⁊
Rñs de neceſſitate ſalutſputa dare elemoſinaʒ
cuũ hẽat ſuꝑflua nature ⁊ ꝑſone.⁊ videt indigen⸗
tes.Silr ſi pᷣtermittãtur debite circũſtantiæ iſti
us actus.puta dare elẽoſinã tẽꝑe extreme nccita
tis alicꝰ. Scðo eſt negligẽtia rone ↄtẽptus moꝛ
rale. Si eni volũtas intatũ ſit remiſſa circa ea q̃
dei ſunt.vt totalr a caritare dei deficiat ↄtẽnẽdo
que ſunt dei puta cũ nõ curat qͥs bonũ facare ſʒ
cõtemnit. Uerbi gra.tenet᷑ aliqs aliqð bonũ ſoi⸗
licite ⁊ deuote facere vt pſallere ⁊ oꝛare.ſi aliqs
ex cõſuetudine hẽst hanc negligenriã · ita ꝙ ex cõ
ſuetudine nõ curat.ſʒ ↄtẽnit᷑ dicere hoꝛas ſuas
ſollicite ⁊ deuote.tał negligẽtia erit moꝛtał.Li⸗

cet eni negligẽtia in dicẽdo ſeł vel bis hoꝛas in/⸗

deuote nõ ſit moꝛtale.tñ ex freqntia ⁊ ↄſuetudie
põt ↄtingere ꝑ ↄtẽptũ ꝙ erit illa negligẽtia moꝛ⸗
talis. Sicut gutta cauat lapidẽ nõ vi ſʒ ſepe ca⸗
Et gutte aq̃ nõ vna vel.x.ſʒ multiplicate
ſubmergũt nauẽ. Uñ aug. Qð facit fluct irruẽs
hocſentina neglecta.ð pẽ.di.i:c tres ſũt aũt.in
ſine.Et ſic ðꝛi decre.ꝑ anacletũ.ſicut in vnoqͥq;
oge artiũ mi inuen Unſtantia ita nouerca eru⸗
ditiõis eſt negligẽtia.diſt.lxxxiij.nihil. Nouerca
cũ triſticia gubᷣnat filios alioꝝ.⁊ iõ male ⁊ incu⸗
rie Et ſic accidioſus cũ triſticia ⁊ tedio vacat ſtu
dio ⁊ cuicũq; oꝑi.⁊ iõ male addiſcit vel deo ma⸗
le ſuit. Et de hac negligẽtia q̃ moꝛtał eſt intelli⸗
gitur illð ꝓuer. xic. Qui negligit viã ſuã moꝛtifi⸗
cabit᷑.ſ.ꝑ culpã moꝛtalẽ ⁊ penã et᷑nã Uiã dicit.ſ.
mãdatoꝝ ꝑ quã dẽ
Iſa.Hec eſt via ambulate in ea.vel viaʒ.i.xpᷣm
ui ait Ego ſum via veritas⁊ vita Jo.xiij.jpſi uz

ſez roneſdono ſeqndo veſtigia eiꝰ. vel viã ſuaʒ
ideſt ↄuerſatõem ⁊ oꝑa ſua.nõ curãs ſi bñ vłma

le deo viuat vel mũdo hic dãnabit᷑ Eſt negligen

vel circũſtantia n

ſciliq; grauitatẽ peccati. Sciendũ ꝙ nẽgligẽtia

mꝰambulare ad patriã. Uñ

7 õ

Citulus lXx.

tia veniale als qñ.ſ.nõ pᷣtermitti?᷑ actꝰ neceſſariꝰ
cir. ia neceſſaria ad actũ neceſſariũ ad
ſalutẽ.Et dc hac intelligit᷑ illud Ecci.vij. De ne⸗
gligentia purga te cũ paucis.qð intelligit tripir
Uno mõ ſic de pctis cõmiſſis ꝑ negligentiã que
ſeʒ eſt veniale inpau.i.ppauca purga te.qꝛ ſcʒ
pauca ſufficiũt ad delendu vẽia lia ⁊ boc bm glo.
Scdo mõ cũ paucis purga te de pctĩs negligẽ
tie.qꝛ ſcʒ pauci ſunt qui ſciãt purgare pctã negii
geẽtie et ſcire an moꝛtale an veiale. Lertio mõ
cum paucis purga ts.i.paucis reuela coꝛ tuum.

Iſi diceret. lõ reueles cuicũq; coꝛ tuũ vel ↄfitea

ris indifferẽter.ſʒ his qui ſciant⁊ poſſint iuuare
et cõſulerc.Eſtet negligentia in quibuſdã dubia
vtx moꝛtale vel veniale. vel ꝓter dignitatẽ ma⸗
terie.vel ꝓpter incertitudinẽ debite reſiſtentie a
rõne. Primũ accidit circa ſacramẽta. vt de 2ſe.
di. ij. ſi per negligentiaʒ. ⁊.i.q.i.Interrogo.et in
alijs multis. Scdm in cogitatiõibo moꝛtalium
bpeccatoꝝ.qñ nõ cito expellũt᷑ ⁊ pᷣcipue circa tur
pia. ſʒ Snsemen int aſſenſum ⁊ diſſenſum.

negligetia in bene
opando ait ait ps.xiij. Oms decliaue
rũt. ſil iutiles facti ſũt.nõ eſt qͥ faciat
bonũ.nõ eſt vſq; ad vnũ. Uñ in euãg.de inuita⸗
tis ad nuptias q́̃s fecit rex filio ſuo.i.ðs pr̃ filio
ſuo cum ſibi vniuit naturã noſtram ſeu eccłliam
ad quã eccliam ſeu miniſteriũ credendo oẽs in⸗
uitant᷑.dicit᷑ ꝙ inuitati neglexerũt euntes alij in
villaʒ.alij ad negociatione.alij nücios occider᷑̃t.
Mach. xxij.Et ꝙ mi ſſis exercitib ſuis rex ꝑdi⸗
dit illos. Sed econtra ſctũs daniel cauẽs ſibi a
negligentia cum cõplerent᷑ ſeptuaginta anni qui
bus pdixerat Hieremias populũ illum iudeoꝝ
in captiuitate babilonica ꝑmanſurũ.⁊ poſtea li⸗
berandũ poſuit ſe ad adorãdũ dominũ pꝛo libe
ratiõe illius populi in ſacco ⁊ cinere. Non quia
eſſet incredulꝰfuturoꝝ.vt dicit Hiero. ſed ne ſe

curitas negligentiã.⁊ negligentia pareret offen
ſam. de pe.diſ.i.pᷣdixerat ¶ Sʒ cõmuniter oẽs de

clinaucrt ⁊c̃. Ubi tangit puitas oĩm qͥ ad tria.
Pꝛimo quo ad omiſſiòeʒ boni pꝛeteriti.ibi.Om

nes declinauerunt.

. —

Scðo qͥ ad omiſſionẽ debiti modi.ideſt circun⸗

ſtantie debite ibi.ſimul inutiles facti ſi uut.
Tertio quo ad omiſſionẽ bonipᷣſentis.ibi.non
eſt qui faciat borumm.
Quantum ad pꝛaimum.
ſcilicʒ omiſſionẽ boni pꝛeteriti dicit. Om̃s d
nauerunt.i.bonũ qð debeant facere nõ egerunt
Iſaię.liij. Unuſquiſq; in viã ſuaʒ declinauit.id

eſt recedẽs a bono quod debuit facere ᷣm ratio

nem.ſecutus eſt viam ſuam ſcʒ pꝛopꝛiam volun

tatem.Declinauerunt autem omnes tripliciter

videlicʒ vel a veritate.vel a pietate.vel a ſummi

boni in cõmutabilitate. A veritate vnuſqᷣſq; de⸗/

clinauit ſcðᷣm illud Oſec.uij.Non eſt veritas dei
in terra. Pſalmiſta.Omnis homo mendax.De
clinauerunt etiam om̃es a veritate fidei temꝑe

—

palſſionis etiã apli.excèpta beata virgine maria. naʒ

relicto eo fugierũt Math.xxviqð ſᷣm remigiũ vide/⸗

mus impleri in his qui ꝓ amoꝛexpᷣi pmitttũtſe ma,

gna facturos.qͥ tũ quando opoꝛtet non faciũt.Inſi⸗
nuat᷑ etiaʒ moꝛaliter ꝙ xpᷣCᷣs paucos habet ſocios ad

cõpatiendũ.ſed multos ad cõgaudendũ nõ lattende

tes ꝙ nõ eſt tranſitꝰ ad lignũ vite niſi ꝑ gladiũ flam
meũ.i.tribulatões. Geñ.iij. Sed oẽs negligũtillas
cũ debita patiẽtia ſufferre declinantes a veritate co⸗
gnitiõis.qꝛ nõ intelligunt qꝛãta opoꝛteatꝓ deo ⁊ re
gnoſceleſti pati. Uñ dicit Pꝛouerb.iij. Diſciplinam
ðñni fili mi ne abijcias ne ðſicias cũ ab eo coꝛripuerꝭ
Scðo declinant oẽs a pietate ſeu mucðia.Oʒee.iiij
Nõ eſt miſcðia in tena.⁊ hoc qꝛ auaricie vacãt oẽs.

ſm illud Hiere.vi.A maioꝛi vſq; ad minoꝛẽ omnes

auaricie ſtudent.⁊ a pꝛopheta vſq; ad ſacerdotẽ cun
cti faciũt dolũ Alia peccata nõ vident᷑ eſſe ita cõmu

nia. Et ex bac auaricia clerici ⁊ pꝛelati qͥ ſunt obliga
ti ad curã aĩaꝝ.declinant ab ea.non curantes niſi de

lana ⁊ lacte.i.tꝑalitate ouiũ ſuaꝝ.ſed ex negligentia
lupis eas exponũt vel dimittunt deuoꝛandas.i. de⸗
monijs ꝑ diuerſa vitia.i.Thimo.iuiij Noli neglige⸗
re gram que data ẽ tibi ꝑ ĩpoſitionẽ manuũ.ſ.ad ha

bendũ curã animarũ.Ilã vt dicit leo. Inferioꝝ oꝛdi

nũ culpe ad nullos magis referẽde ſunt qᷓ; ad negli⸗
gentes deſideſq; pꝛelatos.qͥ multã ſepe nutriunt pe

ſtilentiã dũ ſeuerioꝛẽ diſſiłant exhibere medicinã.di.

lxxxv.c.inferioꝝ.Zertio declinãt oẽs a bono incom⸗
mutabili.ſ.a deo ad bona cõmutabilia.Et vt gram⸗

matice ⁊ moꝛaliter exponat᷑. Nota ſᷣm alberanagnũ

ſuꝑ põ.ꝙ peccatoꝛes declinãt ſm oẽs ſex caſus decli
nandi .· Pꝛimo declinãt in noĩatiuo caſu.cũ ſolum
in mũdo querant ⁊ cupiãt noĩari.quod ꝑtinet ad ſu⸗
perbiã Beñ.xi:Celebꝛemus nomẽ nĩm anteq; diui
damur in terra· Scðo declinant in genitiuo caſu

ſcʒ ꝑ lułuriam Geñ.xix.Loth declinãs de filiabo ſu

is genuit.Et deſenibo qͥ exarſerũtin concupucentiã
ſuſanne.dicit᷑ Dañ:.xiij.ꝙ declinauerũt oculos ſuos
vt nõ viderẽt celũ. Tertio declinãt in datiuo caſu
ꝑ gulã Ecẽc̃i.xviij. Si pꝛeſtes aĩe tue concupiſcentiã
faciet te in gaudiũ inimicis tuis. Quarto declinãt
in accuſatiuo caſu.ꝑ infamiã⁊ detractionẽ alioꝝ.poõ.
in ꝑſona F s eo vt me diligerẽt. detrahebat mi⸗
hi.⁊ loquit᷑ de iudeis xpᷣm infamantibo. Quinto
declinãt in vocatiuo caſu ꝑ adulationẽ ⁊ verba dul⸗
cia. Sed vt dicit᷑ Pꝛouerh.i. Si te lactauerint pec⸗
catoꝛes.nõ acqͥeſcas eis. Sexto declinãt in ablati
uo caſu per rapinã ⁊ ablationẽ rerũ alienarũ.ſed ve
eis qui multiplicant nõ ſua. Abachuc.ij.Et ſi rales
faciũt ex illis hoſpitalia ⁊ ecchias.non pꝛopter h̊ pla
cant deũ. Ego dñs odio habens rapinã in holocau
ſtum. ait ipſe Eſa.lxi.

MDuantũ ad ſecundum. J. I.

—

lutẽ. vñ ſt ubdit. ſi inutiles facti ſunt. Nullũ enĩ vir⸗

tuoſum opꝰ ẽ.niſi debitis veſtiat᷑ circũſtantijs. Inu

tiles dicunt᷑ facti.i.infructuoſi. Nã ſi ſunt pᷣlati.do⸗
ctoꝛes:pꝛedicatoꝛes ⁊ hmõi.qᷓ;ᷓuis doceant ⁊ regnãt
tñ pꝛopter malã vitã efficiunt᷑ infructuoſi. Cuiꝰ enĩ

vita deſpicit᷑ reſtat vt eiꝰ pᷣdicatio ↄtẽnat᷑. ait grego.

2„ — „

Mõ ſolũ alijs ſed etiã ſibi ſũt infructuoſi.qꝛ omũſſio
debite circũſtantie facitopꝰ de genere bonoꝝ malũ.

vñ nõ meritoꝛiũ.Uñ dicit dñs cayn ſᷣm aliã tranſla

tionẽ. Si recte offeras.⁊ nõ recte diuidis,.peccaſti.
BGeñ.iiij.Offert recte deo qͥ facit opꝰ de ſe bonũ.ſed

nõ recte diuidit cũ illud nõ agit cũ debita diſcretöe

nõ obſeruans debitas circũſtantias.vt cum facit ele
moſinã in loco indebito vel tꝑe.aut non bono fine.⁊

hic peccat. Sed hic qrit᷑ que negligentia ſit grauioꝛ.
an negligẽtia tꝑis vel loci.vel finis ⁊ hmõi.Et reſpõ

dit alexan.ij.ꝑte.q.xxxiiij.ꝙ negligẽtia tꝑis ẽ graui⸗
Pognoncn ſibi. eo ꝙ irreuocabilis. pꝛopt᷑ qð di⸗
cit Señ.ꝙ negligẽtia tꝑis eſt indecẽtiſſima ⁊ valde
dãnoſa.Nlegligentia vᷣo circũſtantie loci eſt grauioꝛ
qꝛ dãnoſioꝛ alteri.eo ꝙ maiꝰ nocumentũ infert ꝓxio

verbi gra.cũ negligent᷑ iacit lapidem in aliquo loco.

vñ occidit hoĩem. Negligẽtia voſinis ẽ grauioꝛ ſim
pliciter. qꝛ ab ipſo fine determinat᷑ bonitas actionis

Duantum ad tertin F. I

tangiẽt᷑ negligẽtia quo ad omiſſionẽ boni pi
cit᷑. Non eſt qui faciat bonũ.qð mnreliſi

tangit᷑ negligentia qͥ ad omiſſ.onẽ modi debiti.i.cir⸗

cũſtantie debite.Aliqñ enĩ omitti᷑ bonus actꝰ debi
tus.Et de hoc dicit.oẽs declinauerũt. Aliqñ omitti

tit circũſtantia actꝰ debiti.⁊ tũc eſt inutilis actꝰ.Li⸗
cet enĩ actꝰ de ſe ſit bonꝰ.tñ pꝛopter malam intentio⸗
nem vł aliã indebitã circũſtantiã efficit iutilis ad ſa

——

itis cũ di
neſ t tripliciter.
Vno mõ ſic. Multi dicũt bonũ ⁊ multi cogitãt bo⸗
nũ.ſed nõ eſt qui faciat illud bonũ.ſed ex negligẽtia
dimittit᷑ Quauis enim qñ pꝛetermittit᷑ aliquis actꝰ
debitꝰ exterioꝛ illud dicat᷑ omiſſio.tñ ipſa omiſſio eſt
effectꝰ negligẽtie.⁊ qñ negligẽtia reperit᷑ in pᷣtermiſ-⸗
ſione eoꝝ que ſunt de nccte ſalutis.tũc negligẽtia tra
hit᷑ ad aliud genus peccati magis manifeſti.vt ſicut

cum omittitur confeſſio vel cõio annualis trabit᷑ illa

negligentia ad inobedientiaʒ eccliaſtici pꝛecepti. Et

vt dicit ambꝛo. Non ſatis ẽ bene velle. ſed etiã bene

facere.ſ.opoꝛtet.di.lxxxvi. lec etiã ſufficit bñ dicere

vel bonũ.Nã ⁊ ficus in qua xpᷣs tm̃ repperit folia.q̃

verba ſignãt ⁊ nõ fructꝰ opeꝝ.maledicta a xpᷣo aruit
Math.xxi.Et pꝛopterea dicit xpᷣs.Nõ omnis qͥ di
cit mihi dñe dñe intrabit in regnum celoꝛuʒ. Pꝛimũ
dñe refert᷑ ad coꝛ in quo bonũ cogitatur. Scõm dñe
refert᷑ ad os.quo dicit᷑ bonũ.ſed opoꝛtet ꝙ ſequat–᷑ter
tium dñe quod ſubdit᷑ a xpo.ſ.qui fecerit voluntates
patris mei qui in celis ẽ.ipſe intrabit in regnũ celoꝝ
Scðo mõ intelligit᷑ non eſt qui faciat bonũ.ſ.boni

purũ quin.ſemiſceat cũ eo multa mala ⁊ multas ne
gligentias.Eccs.vij. Non eſt homo ſuꝑ terrã qui fa

ciat bonũ ⁊ nõ peccet.Et Pꝛouerbᷣ.xx. Quis põt di⸗
cere.mundum eſt coꝛ meũ purus ſum a peccato. Et
augꝰ.Si oẽs ſancti ⁊ ſancte dũ bic viuerent interro⸗
gati fuiſſent ſi peccatũ haberent.reſponderẽt vna vo
ce omnes illud.i.Jo.i.Si dixerimꝰ qꝛ peccatum nõ
habemus ipſi nos ſeducimus ⁊ veritas nõ eſt in no
bis.excepta ſancta maria virgine.hec nullã negligẽ⸗
tiam cõmiſit. Et q;uis negligentia reperiat᷑ in omni
peccato generaliter.qꝛ omnis qui peccat negligit ea
per que a peccato retraheret᷑. nõ tamen brohi aoe

tollit᷑ quin aliqñ ſit ſpeciale peccatũ. In peccato vti
q; ſi ↄtingat eſſe defectũ circa aliquẽ actum rationis

puta defectũ conſilij iudicij ⁊ buiuſmodi.tamen ſi⸗/
cut pꝛecipitatio eſt ſpeciale peccatũ per ſpalem actũ

rationis qui pꝛetermittit᷑ſ.conſilij q;uis poſſit repe⸗

riri in quolibet genere peccatoꝝ. Ita negligentia eſt

ſpeciale peccatũ pꝛopter defectũ ſpecialis actꝰ ratio⸗
nis.qui eſt ſollicitudo.q;uis inueniat᷑ aliqualiter in
omnibo peccatꝭtho.ſe.ſeiq.liiij. Tertio modo expo⸗
nit ſic.nõ eſt qui faciat bonum.ſ.penitẽtie vt debet.
Ouotidie multa mala fiũt ⁊ quaſi nullũ penitet pec⸗
catoꝛum ſuoꝝ. Unde dñs conquerit᷑ per hiere.dicẽ⸗
rem.c.viij. Nemo eſt qui agat penitentiã de peccato
