
ur
RHR
ucln
rcii
it wein
bain
rijnos
ulo,
isle
in
mis
ncſ⸗
i

goapitulum .I.

tũ ſilia. Etilla e retinere oĩbus ſiue ante ſatiſfactio
nẽ ſiue poſt.dũmodo nõ fiat malo aĩo.ſed pꝛo maio

riſui ⁊ alteriꝰ pace.non tñ tenet᷑ iniuriatus querere
reconciliationeʒ iniuriantis ipſo nõ penitente.niſi in
caſu.ſ.ꝙ crederet pbabibiliter ꝙ ꝓpter hoc liberaret

aĩam eius a moꝛtali odio.⁊ nõ eflet occaſio mali: pu
ta qꝛ ex hoc iniuriãs ſuperbiret vel audaciã ſumeret
ſilia faciendi.vñ oſtederet ex H̊ alijs iniuriatũ offen⸗
diſſe ⁊ huiuſmodi. Hec oĩa vmber.in expoſitõe regu
le beati augꝭ.Debet autẽ fieri ſatiſfactio vel reſtitutio
infamie vel fame q;citiꝰpõt ⁊ adeſt opoꝛtunitas ſine
TJ”êS

alijs periculis.

De quarta dãnifica⸗ J. mI.

tione.l.reꝝ ecterioꝝ. Notandũ pmo ꝙ reſtituenda ẽ

res rapta vel furata vel alio modo vſurpatiuo babi⸗
ta in ꝓpꝛia ſpecie ĩmo indiuiduo ſi ipſa habet᷑ nec po

teſt dari alia ꝓ ea eiuſdẽ bonitatis.niſi foꝛte pecunia

cõtra voluntatẽ dñi ipſius rei.iij.q/i.Reintegranda
ſunt oĩa ſpoliatis.⁊ hoc veꝝ niſi in caſu cum vſurpa

tio rei aliene eſſet occulta.⁊ ex reſtitutiõe eiꝰ in ſua ſpe

cie detegeret᷑ raptoꝛ.vel aliud incõueniens ſequeret᷑.
runc enĩ ſufficeret dare pꝛeciũ eius: Scðo notan
dũ ꝙ ſi ipſa res male ablata perijt moꝛte vt aĩal.vel
ſibi auferret᷑.nihilominꝰ reſtituere tenet᷑ m ray. ⁊ ali

os. Si autẽ deterioꝛata eſt in bonitate. vel diminu⸗

ta in pꝛecio:.ſupplendũ eſt pꝛecium.qꝛ debet reſtitui
eiuſdem bonitatis ſᷣm rap. Nam ſi equꝰ vel bos ab⸗
latus penes raptoꝛẽ eſt debilitatus ita ꝙ extimet᷑ va
lere.v.floꝛenos qui pꝛiꝰ valebat.x.reſtituet.x.non.v.
Similit᷑ ſi furatꝰ eſt ſextarium frumenti tunc.xl. ſo⸗
lidos cum reſtituit valet.xx.duo ſextaria tene᷑redde
re vel.xl.ſolidos.nec ſufficeret reſtituere ſextariũ.ſᷣm
ray.⁊ alb.ĩmo ⁊ ſi illo intermedio int᷑ vſurpationẽ et
reſtitutionem plꝰ valuit q; tꝑe vſurpatiõis illo pluri
pꝛecio reſtituet ſm aliq̃s. Tenet᷑ etia raptoꝛ ꝓ reſtitu
tione dãni petere remiſſionẽ de iniuria ſaltẽ per inter
poſitã ꝑſonã vel per ſe expꝛeſſo noĩe furis vel ſuppꝛeſ
ſo ſᷣm ꝙ qualitas negocij reqrit ſi ẽ manifeſtũ vel oc⸗
cultũ. Tertio nõ ꝙ ſi eſt res fructificãs tenet᷑ reſti⸗
tuere rẽ cũ oĩbus fructibo inde ꝑceptis.⁊ qͥ ꝑcipi po⸗
tuiſſent a diligẽte poſſeſſoꝛe.puta agrũ vſurpauit al⸗
teri exq̃ nõ percepit de fructibo niſi.xx. ſextaria frumẽ

ti.qꝛ male ſecit cultiuare vbi.xxx.ꝑcepiſſʒ diliges cul

tiuatoꝛ annuatim.tabł reſtituere tenebit᷑ non ſolũ.xx.
ꝑcepta.ſed:.xxx.Silr ſi equũ furatꝰeſt.cũ qͥ lucratus
ẽ menſatim vnũ floꝛenũ.vbi dñs lucratꝰ fuiſſet vnũ
cũ dimidio tenebit᷑ reſtituere ad rõnem vnius floꝛeni
cũ dimidio ꝑ menſem.Et intelligit᷑ ̊ deductis expẽ
ſis factis in vtilitatẽ ⁊ ↄſeruationẽ ipſiꝰrei ncẽrijs.tñ
nõ ſuꝑfluis.⁊ expenſis factꝭ cã colligendoꝝ fructuũ
hmõi enĩ deducunt᷑ tã a male fidei q; bone fidei poſ⸗
ſeſſoꝛe.ray.⁊ tho.Dana etiã q̃ paſſus dñs eſt ex carẽ
tia rei ſue tenet᷑ ſatiſfacere.er̃ de iniur. ⁊ dam. da.c.ſi
culpa.tho.⁊ ray. Itẽ q̃rto nota qñ plures concur
rũt ad furtũ vel dãnũ faciendũ.ita ꝙ vnꝰ non faceret
ſine altero.q libet tenet᷑ inſolidũ.i.ad totũ dãnũ reſti
tuendũ ⁊ reſtaurandũ q̃uſq; ſit ſatiſfactũ integralit᷑.
Illo autẽ reſtaurato ad plenũ ꝑ vnũ illoꝝ. tenet᷑ po⸗
ſtea qlubet alioꝝ ꝓ pante ſua ſatiſtacere ei qͥ totũ reſti

tuit. ſm tho. ray. inno. ho ſti. ꝛ alios.ex de homi c. ſi⸗
cut dignũ.puta cũ duo vel plures vadũt ad furan⸗

dſt aliqͥd. ita ꝙ vnꝰ nõ iret vel faceret ſine altero.ſiue
cũ multi ſtipedarij bellãt iniuſte.ita ꝙ vnꝰnõ facerer
ſine alio pᷣcipue pᷣncipalibus multi ↄſiliũ pꝛeſtãt ac
faciendũ extoꝛſiões.vel expellẽdo iniuſte aliquẽ ciuẽ

ita ꝙ ſine aſſenſu eoꝝ nõ poſſet fieri.tenent es inſoliꝝ

dum. De his tñ plene habes,.õ.ti.i.· Quinto nota

ꝓꝙcũ duobꝰ vel pluribus exiſtentiby heredibꝰ vſura⸗
rij vel raptoꝛis ſi alit᷑ factꝰeſt nõ ſoluẽdo aliꝰ ſic.vnꝰ

tenet᷑ inſolidũ. Si plures ſunt qlibet tenet᷑ p ꝑteſua
ad reſtituendũ q̃ vſurarie ⁊ vſurpatiue accepta ſunt
ab illo.ſ. vſq; ad qᷓntitatẽ qᷓ peruenit ad eos heredita
rie. Nã oẽs hereditarie obligate ſunt.ex de vſuris.c.
cũ tu.HPoſti.ber.goff.⁊ io.an.ad vltra aũt qᷓ; ꝑcepit
de hereditate p̃dicti vſurarij vel raptoꝛis. non tenet̃
qᷓ;uis nõ eſſet ꝓ illa ſatiſfactũ.in totũ creditoꝛibo vſu
rarũ vel rapine. Sed qͥd ſi beredũ vſurarij alter fa⸗
ctus eẽt nõ ſoluendo.nũqͥd alt᷑ tene᷑ inſolidum. Re⸗
ſpondit ad h glo.de vſurꝭ.in.c.tua nos. ⁊ dicit ꝙ ſie
q;tũ ad ipſum ſaltẽ de hereditate ꝑuenit. lã ⁊ here⸗
ditaria res obligari videt᷑ eẽneo.Cũ iſta opinione vi
det᷑ concoꝛ.ioh.an.⁊ car.· Sexto nõ.ꝙ reciplens a
religioſo ↄ voluntatẽ ſuꝑioꝛis ſui tenet᷑ illud reſtitue
re niſi illud extrema nccte recepiſſet.ar.xij.q.i.nõ di⸗
catis.⁊ recipiẽs ab ipſo pᷣlato religioſo.ſine cã rõabili

ſed ex parẽtela vel turpitudine tenet᷑ ad reſtitueuduzʒ

monaſterio. Filia religioſi vel abbatꝭ dotata notabi⸗
liter ð bonis mõſteri tenet᷑ reſtituere dotes. ⁊vir eꝰ
ſi ᷣ ſcit. niſi ſoꝛte ꝑ modũ elẽoſine moderate dotaſſet.

Hed queritur vtrum S. Y.

oẽ lucrũ qð qs fecit ex rerapta.furata vel p fenꝰ acqᷣ

ſita teneat᷑ reſtituere vel Zen ꝑibo erogare. Ad qð re⸗
ſpondet᷑ ꝑ diſtinctionẽ. Aut enĩ tal res ẽ ex ſe fructiſi

cãs q in ſui vſus nõ conſumit᷑ nec diſtrahit᷑. vxt ager

R —

vinea.domꝰ. iumentũ ⁊ hmõi.Et dehmoõi debet re⸗
ſtitui oẽ lucrũ inde ꝑceptũ,ſm tho.⁊ oẽs alios. Aut
talis res nõ ẽ fructiſicãs ex ſe ⁊ eiꝰ vſus ẽ coſumptio.
vt granũ.vinũ:oleũ ⁊ hmõi,aut diſtractõ. vt pecũis
numerata. Et circa hmõi res ẽ triplex modꝰ dicendi.
Nã qͥdã dicũt ꝙ oẽ lucrũ iã ꝑceptũ debet reſtitui vel
pauꝑibo erogari:qꝛ radice infecta nullꝰ bonꝰ fuctꝰ
ſeqͥ põt.vt dicitiq.i.c.fer᷑. Cũ q̊ radix illiꝰ lucri ſit
vſura vł rapina.videt᷑ etiã ꝙ fructꝰ.ſ.lucrũ exinde ſit
infectũ ⁊ obnoxiũ reſtitutioi vel erogationi. Alij vᷣo
dicunt ꝙ ⁊ ſi pecuniã raptã vel fenebꝛẽ teneał in du
bio reſtituere.ac etiã dãna q paſſus ẽ is qͥ ſoluit vſu
rã ex carẽtia ipſiꝰ pecunie ſolute puta qꝛ opoꝛtuit eir
acciꝑe ad vſuram ꝓ ſuis ncctibo vel vẽdere res ſuas
multo mĩoꝛi pᷣcio q; valerẽt.lucrũ tñ pceptũ ex pecu⸗
nia fenebꝛi p licita negocia non tenent᷑ reſtituere vel
erogare pauꝑibo. ⁊ Btenẽt. b.tho. ſe.ſeiq. lxviij.n⸗
char.⁊ pe.de pał.in.iiij:io.an.⁊ io.cal. Erad rönem
alioꝝ dici põt ꝙ radix iuſti lucri nõ ẽ rapina vel fenꝰ·
ſed induſtna vtetis ea. Exſeeni illa pecunia nihil lu
cri attuliſſet. Et ſi non eſt radix infecta. q;ꝛ induſtria
de ſe eſt bõa. Sed ſi illa pecunia male acquiſita vſus
fuiſſet in fraudibus. ⁊ in alijs illicitis acquiſitioni/⸗
bus tunc radice infecta teneretur. Alij dicunt.

vt lau. de ridol. in ſupꝛadicto tractatu de vſuris ꝙ lu
crum ex tali pecunia acquiſituʒ tripbarie diuidetur.
Et vna m quidem partem habebit vſuranꝰ ipſe. vi⸗

delʒ tantum quantum debetur expenſe. laboꝛi ⁊ in⸗

duſtrie:.quod boni viri dirimet᷑ arbitrio partẽq; aliã
reſtituet crcditoꝛi ſuo.qui ſcʒ ſibi dedit vſuras babi⸗
to reſpectu ad damnum qð ille ſuſtinuit in bonis ex
carentia illius pecunie.vt dicũt tho.⁊ ſequaces. Re⸗
ſiduũ tãq; incenum dabitur pauperibꝰ. quod ſic ꝓ⸗
bat.penes vſuranum nõ debet remanere, ne ſcilʒ ex
hoc paretur via vſuris.⁊ inuitentur homines ad pec
candum nec debet creditoꝛi reſtitui.qꝛ tunc recipere-
vſuras de ſoꝛte ſua.ergo pauperibus eſt eroganduʒ.
qꝛ regula eſt ꝙ quando eſt aliquid erogandum ⁊ nõ
apparet cui.illud eſt paupenbus dandum. ar.xiiij.
q.v.nõ ſane.Ray.etiam conſulit ꝙ poſt reſtitutionẽ

ſolum vſure recepte petat vſurarius abſolutioneʒ ab

co de alijs ſi teneretur ad cautelam. Magne equita
ti videtur inniti iſti vltima opinio.tunc ſufficere vi⸗
detur abſolutio que dicitura beato tho. cum alijs in
ſua opinione. S .

VItem queritur vtrum.ſ.vV.
manifeſto vſurario pꝛeſtate cautionem de reſtituen⸗
dis vſuris ſi ad pꝛeces eius aliquis pꝛo eo fideiube⸗
at teneatur ipſe fideiuſſoꝛ creditoꝛibus vſurarum.vł
cpiſcopo vel pauperibus ad reſtitutionem omnium
vſurarum extoꝛtarum certarum⁊ incertarumad qð
reſpondet lau.vbi ſupꝛa dicẽs ꝙ Lapus de caſti.cũ
pluribus alijs determinauit talem fideiuſſoꝛẽ nõ te⸗
neri vltra vires hereditatis pꝛincipalis.etiam ſi pꝛin

cipalem ſe cõſtituiſſet. Et addit.hanc enã queſtioneʒ

diſputauit paulꝰ de eleaʒa.⁊ determinauit ꝙ nõ ob⸗
ligatur fideiuſſoꝛ vltra facultates vſurarij habito re⸗
Ivectu ad tempꝰ cautionis. qꝛ ſi tempoꝛe cautionis
pꝛincipalis erat ſoluendo dato ꝙ facultates poſtea
ſint exhauſte nõ reſtitutione vſurarum ⁊ eris alieni.
ſed per alios modos fideiuſſoꝛ remanebit ad omnia
obligatus.licet enim exceptio inopie pꝛoſit pꝛincipa⸗
li non tñ fideiuſſoꝛi.Sed ſitempo:e cautionis pꝛin⸗
cipalis nõ erat ſoluendo.non tenetur vltra vires pn⸗
cipalis.Idem tamen paulus diſtunguit inter fideiu⸗
bentem pꝛecauentẽ ⁊ ſe obligantem ad reſtitutionẽ
vſurarum ex alia cauſa.In pꝛimo enim caſu nõ tene
tur fideiuſſoꝛ vltra vires.qꝛ nec etiam vltra vires re⸗
ſtituere vel cauere tenebatur pꝛincipalis. In ſecũdo
caſu ſecus.qꝛ pꝛincipalis eſt obligatus inſolidum.lʒ
enim babeat exceptionem inopie vel ſimilem.queex
ceptio vtpute perſonalis non dinigitur ad fideiuſſoꝛẽ
Zien ſm richar.in.iiij.di.xvi:qui dãnificat aliqueʒ
niuſte in ſua libertate:ſcʒ iniuſte pꝛocurando ipſum
redigi in ſeruitutem. tenet᷑ ſe facere ſeruũ pꝛo eo ſi nõ
poteſt eũ aliter reſtituere libertati.niſi foꝛte talis eſſet
conditio perſone que hoc damnũ intulit quod nota
biliter redũdaret in pꝛeiudicium boni cõmunis. in
quo caſu non tenet᷑ ſe facere ſeruũ.ſed tenet ad omne
aliud intereſſe ad arbittrium bonoꝝ. Quantumcũq;
gutem aliquis damnificaret aliquem in alijs poſſeſ⸗

ſionibus. nũqᷓ; tenetur pꝛo reſtitutiõe ſe facere ſeruũ

eius vel alterius.q; vt dicitur.ff de regu.iurisliber

Becũdus

tas inextimabilis res eſt. Quod autem dicit Exod.
xxij. Si autem non babet fur vnde reddat venundi
tur.iudiciale pꝛeceptum ſuit vnde modo nõ obligat
hec ille. Item qui emit in ſeruũ vel ancillam ꝗ ab
initio cum fait captus in bello iuſte crat chꝛiſtianus
vel chꝛiſtiana:.qᷓ;uis heretica liberũ dimittere debet.
nec poteſt petere pꝛecium ab ipᷣo ſeruo. ſed ab eo aqͥ
emit ſi inuenit.alłs ſibi imputet.ſicut ⁊ qui emit rem
alienam ignoꝛanter comperta veritate debet reſtitue
re domino eius.vel ſi ignoꝛat dominũ pauperibus
erogare nõ ſibi retinere. Si autem nõ erat chꝛiſtianꝰ
ſed ſaracenus. turcus vel tartarus ⁊ huiuſmodi.ta⸗
lem in ſeruũ emptum vẽdere poteſt. ⁊ poſtea bapti⸗
ſatum pium eſt certo tempoꝛe cõuenienti ex ſeruitio
habito eum libere dimittere.ſi tamen bene vtitur li⸗
bertate nõ tamen neceſſarium. Item ſi quis impe

dit iniuſte aliquem ab officio vel beneficio iam obtẽe⸗/

to. puta pꝛocurans ſibi auferri ex aliqua ſiniſtra cau

ſa ⁊ falſa.tenetur ad ſatiſſaciendum de toro.ſᷣm tho⸗

mam ⁊ richar.in quarto di.xv.Secus ſi iuſte hoc ꝓ
curat.puta meretur pᷣuari ex defectu ſuo. Sed ſi im
pedit a beneſicio conſequẽdo.non tenetur ad tantuʒ
quantum eſt beneficium. ſed ad arbitriũ boni viri.
ſmthomam ⁊ richar. Quod intelligendum videtur
quando hoc facit ex odioꝛ malicia. Nam ſi faceret vt
ſibi vel amico ſuo magis ptouid eret᷑ q;ᷓ illi.puta te⸗
ſtatoꝛ aliquis vult legare ticio cẽtũ.⁊ ego rogo ꝙ po⸗
tius leget mihi vel cuidam perſone mihi magis dile
cte.⁊ ille facit ſic.talis ſᷣm pe.de palu.in.iiij.nulli te⸗
netur,qꝛ nulli aufert ius ſuum. Nam ulli nulluʒ ius
erat acqieitum ⁊ nemini facit iniuriam qui vtit᷑ iu⸗
re ſuo. Cuilibet enim licet ſe recomendare alteri vt ſi
bi donet vel leget pꝛecipue cum indiget.

Item queritur vtru.F. VII.
Cclernici

teneantur reſtituere illos fructus quos volu⸗
ptuoſe conſumunt nõ facientes ſeruitium in eccleſia
ſcʒ officiando. Reſpon.ſᷣm archi.di.xliiij.vtiq; tenẽ
tur.⁊ hoc tripliciter. Pꝛimo ratiõe dati. Nam uũlla bo

na tali eccleſſe ideo data ſunt vt offerantur pꝛeces et

ſacrificia pꝛo ipſis qui dederũt ⁊ ex reſiduo alantur
pauperes. Ad quod facit verbũ hiero. dicentis. Ti
bi o ſacerdos de altario viuere.non luxuriari ꝑmitti
tur.di.xliiij.i.Et qui boc non facit infideliter agit.
Secundo ratiõe Prlegij n defraudant totam ec⸗
cleſiam quam ſuis pꝛecibus ⁊ officijs iuuare debent
2 ei pꝛodeſſe. Unde alexan.papa. Ipſi ſacerdotes ꝓ
populo interpellant.⁊ peccata populi comedunt.qꝛ
pꝛecibus ſuis ea delent.i/qei. ipſi. Certio ratiõe odij
qꝛ pꝛouocant iram dei cõra populum. Gꝛego. Cuʒ
his qui diſplicet ad intercedendum mittit.irati ani⸗
mus pꝛoculdubio ad deterioꝛa pꝛouocatur. dixlix.
Re⸗Kbod verum eſt quando Panulus eſt cauſa ma
icie ſacerdotis. Sed quid ſi facit ſeruitiũ eccleſie.
ſed in moꝛtali perſeuerat. Rñ.non videtur tenen de
fructibꝰ. ⁊ rõ eſt.qꝛ mali miniſtri oꝛatiões cões vt oſ⸗
ficia miſſe pſunt viuis ⁊ defunctꝭ ſᷣm tho.in qito
Sed quid de hoꝛis omiſſis.nunqͥd tenet᷑ reſtaurane
totum. Rñ.ſm archi.ex eqtate deberet ſibi iniũgi in
pnĩa. ſi poſſet:ſed tñ non eſt neceſſariũ. ſʒ in bᷣ pnis

eſt arbitroria ſicut in alijs. Et idem ſentire videt᷑ pe.

Caplm.iij. Tbi ſit fienda reſtitutio.

Wantum ad tertium

pꝛncipalẽ.ſ. vbi ſenda ſit reſtitutio. Cir⸗
ca h̊ diſtinguendũ.qꝛ aut ꝑſona cui fien
da eſt reſtitutio ſcit᷑ aut inquirẽdo ſciri põt.aut oĩno
ignoꝛat᷑. aut ſcitur vel inquirendo inueniri põt ipſe

vel eiꝰ heres ipſo moꝛtuo.in loco vbi facta ẽ rapina.

vſura vel dãnũ ſi vterq; ibi eſt.vel vbicũq; ad inui⸗
cem conueniũt creditoꝛ ⁊ debitoꝛ.ſi antẽ alter eſt ab/
ſens a loco vbi facta ẽ vſurpatio vel dãnificatio. mit
tet᷑ expenſis eiꝰ qui ſeabſentauit de loco. Si igit᷑ is
cui facienda ẽ reſtitutio eſt abſens.puta qꝛ mutauit
domiciliũ mittet ſibi rẽ ablatã ſeu pecuniaʒ ipſe qui
abſtulit expenſis illiꝰ cui habet reſtituere.ſi vo ſe ab
ſentauit a dicto loco is qui reʒ vſurpauit.ſuis ꝓpꝛijs
expenſis trãſmittet rẽ vel pecuniã.ſᷣm hoſti.⁊ ioian.

Ert hoc ꝑ talem modũ ꝙ nõ detegat᷑ peccatũ ſi pecca

tũ eſt occultũ.arg.ij.q.i/ſi peccauerit. vel etiã põt cre
ditoꝛi ſignificari pᷣcipue qñ eſt multũ remotus a de⸗
bitoꝛe occulte vel manifeſte ſᷣm ꝙ expedit.⁊ ſᷣm ꝙcre
ditoꝛ oꝛdinat vel de mittenda illa re.vel alicui dãda
ſic agar debitoꝛ ⁊ liber erit. Si aũt ſuo ꝓpꝛio motu rẽ
illam deſtinaret ſeu pecuniã debitoꝛ. ⁊ in via periret
vel auferret᷑.ſibi periret.⁊ adhuc teneretur ad ſatiſſa⸗
ctionẽ ſᷣm iohᷣ.in glo. ¶lel etiam non ſperat᷑ ciuurꝰad
locũ poteſt rem ſibi ſeruare.⁊ ſᷣm tho.⁊ hoſti.⁊ io: in

edẽ ſacram deponere vel alio tuto loco. Aut ſi res eſt

pui valoꝛis ⁊ creditoꝛ multũ diſtans ⁊ abundãs põt
Fᷣm guil.pꝛo aĩa eiꝰ pauperibus erogari. Si ignoꝛa
tur nec perquirẽdo inueniri põt cui reſtitutio fieti de⸗
bet tũc eroganda ẽres ablata vel pꝛecium eius pau
peribo pꝛo aĩa illiꝰ in loco illo vbi facta ẽrapina.vſu⸗
ra.vel dãnũ.vel in loco in quo inhabitat is cui fien⸗
da eſt reſtitutio.⁊ hoc ideo.qꝛ meliꝰ eſt ꝙ vicini ſen⸗
tiant cõmodũ inde q; extranei.Tũ etiã qꝛveriſimiliꝰ
eſt ibi reperiri danũ paſſum vel heredem eiꝰ. Ita no
tat hoſti.io.an.⁊ io.de ligna. vel fiat ſaltẽ hec eroga⸗
tio ad arbitriũ dioceſani vbi factũ eſt damnũ vel ra
ina.ſᷣm ray.Si tñ non cõmode fieri poſſu in dicto
oco cũ hoc nõ ſit neceſſarium.põttunc ⁊ debet alu⸗
bi fieri ᷣm guil.Sed ⁊.b.tho.in huiuſmodi caſu ni⸗

hil dicit de loco determinato.ſed ꝙ; pꝛo anima illius

cuiꝰres erat debet pauperibꝰerogan. Uñ ⁊ magiſter
hugo peritꝰ in vtroq; inre.⁊ frater clarꝰ dicebãt.ꝙ cũ
pauperes ſint ⁊ vnũ membꝝ in coꝛpoꝛe ecclie nec ab
hac vnitate ſequeſtrent᷑ ꝓpter locoꝛũ diſtãtiã. ſufficit
ſi reſtitutio incenoꝝ det᷑ q buſcũq; pauperibo etiam
alteriꝰ pꝛouincie quã vbi facta ẽ rapina vel damnũ.
⁊ maxime qui ſunt magis paupꝑes xpᷣi ⁊ vtilioꝛes ec⸗
cleſie dei ⁊ ſaluti aĩaꝝ. Et ex hoc apparet ꝙ locꝰ non
eſt de neceſſitate reſtitutõis ſed de cõgruentia.Idem
tenet fede.de ſenis.c.xxxij.opis ſui. Vſuretñ incerte
extoꝛte ꝑ vſurarios manilſeſtos qũo debeant reſtitui
in quo loco ⁊ per quẽ dioceſanũ habes.õ.titii·

Ouuis quod habea/ l.

Capitulum

tur in iſto. 5. nõ ptineat ad vbiſ mag ad qd tñ hic

notabit᷑ Queni᷑ vtrum fideiuſſoꝛ poſſit repetere a de

bitoꝛe vſuras quas ꝓ eo ſoluit creditoꝛi penes ques

pꝛo ipſo debitoꝛe interceſſit ad qð rũdet dñs lau.de

ridol.qꝙ io.an.in queſtionibo mercurialis.ſuꝑ regu⸗

la dãnũ.de regu.iuris.li:vi.hãc qõem explanat no⸗
tabiliter.⁊ ex eiꝰ dicns elicit.xi.concluſiões. Quarũ
pꝛima ẽ talis. lõ recipit fideiuſſoꝛ a debitoꝛe obli
gationem ſciẽte ⁊ cõtradicẽte vſuras debitoꝛi ſuo ſo⸗
lutas.nec etiã ſoꝛtem.nec quid aliud inutiliter impẽ
ſum. Plus enĩ ẽ cõtradicere q; non ↄſentire.extra de
ſimo.c.ſicuit tuis. Scõða ↄcluſio cẽ.nõ repetita de
bitoꝛe ſciẽte ⁊ patiẽte ſed nõ mandãte obligationẽ ſi⸗
deiuſſoꝛ vſuras vel indebitũ ſolutas. vel ſolutũ cre⸗
ditoꝛi ⁊ ſibi imputet ꝙ ſe obtulit.extra de regu.iurꝭ.

bona fides.li.vi. Repetit tñ ſoꝛtem ⁊ indebitũ quod

ſoluit. Tertia cõcluſio eſt nõ repetit a debitoꝛe ſci
ente ⁊ mandante ipſum obligari ꝓ ſoꝛtetm̃ fideiuſſoꝛ
ſoluens vſuras.tũ qꝛ fines mandati exceſſit.tũ qꝛ ad
illas obligatꝰ nõ erat· Quarta cõcluſio ẽ non repe
tit a debitoꝛe fideiuſſoꝛ vſuras ſciẽte ⁊ mandãte ipᷣm
in oẽm caſum.vel ſimplicit᷑ obligari ſine ſideiubere.
patet qꝛ in generali maãdato nõ incluſit indebitũ.de
quo veriſitłr in ſpecie nõ mandaſſet.de regu.iu.in ge
nerali.li. vi. Quinta cõcluſio eſt. repetita debitoꝛe
ſciente ⁊ mandãte ipſum pꝛo vſuns cũ ſub nomine
ſoꝛtis incluſit eas vt eſt moꝛis obligari ſeu fideiube⸗
re. ipſe fideiuſſoꝛ vſuras.qm̃ iuſte credere potuit illã
ſoꝛtẽ totũ debitũ nec pꝛeſumere debuit illud indebt
tũ ſub noĩe ſoꝛtis ꝓmittere.extra de pᷣſump. qꝛ veri⸗
ſile. Sexta cõcluſio eſt.repetit a debitoꝛe ſciente ⁊
mandãte noĩatim ꝓ vſuris fideiubere fideiuſſoꝛ cre⸗
ditoꝛi ſolutas ſi iurauit illas ſoluere.⁊ iſta ẽ cõis opi⸗
nio.extra de fideiuſſo.c.ij.Et iſtã opinionem appꝛo⸗
bat io.an.ha bet tñ fideiuſſoꝛ optionem ſoluendi vel.
ab ſolutionẽ petẽdi ſicut habet debitoꝛꝛ. Septima

concluſio ẽ.repenit a debitoꝛe etiã noꝛatim mandante

pꝛo vſuris fideiuberi ipſe fideiuſſoꝛ vſuras creditoꝛt᷑
ſolutas etiã ſi nõ iurauit creditoꝛi illas ſoluẽ ſi ipſi fi
deiuſſoꝛi debitoꝛ indẽnitateʒ iurauit dũ als pꝛopter

pignoꝛa data vel aliã cãm debitoꝛi fuerit expediens

vſuras ſolui:extra de fideiuſſo.cuenit· Octaua
cõcluſio eſt.nõ repᷣetit a debitoꝛe ſciẽte ⁊ mandate no
minatim ꝓ vſuns fideiuberiipſe fideiuſſoꝛ creditoꝛi
ſpõte ſolutas ſi nõ iurauit creditoꝛi illas ſoluere. nec
debitoꝛ iurauit fideiuſſoꝛi indẽnitatem.nec expediat
creditoꝛi pꝛopter pignoꝛa data vel aliam cãm ipſas
vſuras ſolui.⁊ ̊ deiure foꝛi. Sed opinio theologo⸗
rum que ſᷣm io.an.multum ſauet equitati eſt. ꝙ vꝛ⸗
geatur debitoꝛ ad ſoluendum in foꝛo conſcientie.ex⸗
rra de regu.iuris.ſcienti.li.vi. Mona concluſio eſt
nõ repetit a debitoꝛe ſciente ⁊ mandãte nominaim ꝓ
vſuris fideiuberi ipſe fideiuſſoꝛ vſuras ipſi creditoꝛi
coacte ſolutas ſi nõ lurauerit ſideiuſſoꝛi indẽnitatem
nec expediebat creditoꝛi ꝓpter pignoꝛa data vel aliã
cauſam vſuras ſolui ſi fuit ipᷣe fideiuſſoꝛ in culpa.vt
quia non excepit.ſecus ſi non fuit in culpa. Deci⸗
ma ↄcluſio ẽ.ꝙ in oĩ caſu q̃ põt a debitoꝛe fideiuſſoꝛ

vſuras repetere debet intelligi ſi nõ interuenit ſraus

„½ » * B .
„ 8 s

perſone ad perſonam cõſtituẽtis ob ̊ fideiuſſoꝛem.
de pꝛiuile.c.q;dto. Undecima cõcluſio ẽꝙ in omni
caſu quo fideiuſſoꝛ a debitoꝛevſuras repetere poteſt
doren: illa repetere a creditoꝛe cui ſoluit.ff. manda

l,ſi fideiuſſoꝛ.S.in olbOuũ.
n ber qᷓs debet ſieri reſtitutio.

ſcʒ ꝑ quos dʒ ſieri reſtitutio. pꝛimo dicen
gdiñũ de incertis.poſtea de certis. Quen
tur & vtꝝpiſpenſatio incertoꝝ debeat fieri ꝑ eũ qui
bʒ reſtituere vel aliũ cui cõmiſerit aut ſolũ ꝑ dioceſa
nũ.Rñ.Circa h̊ ſunt varie opiniones ⁊ 2ꝛie.Hoſti.
ſuꝑ.c.cũ tu:ex᷑ de vſuris.⁊ in.c.cũ ſit.ex de iudeis.et
in ſũma ſua de peni.iifi.iuxta fi.tenet ꝙ vnꝰ de caſi⸗
bus ꝑtinentibo ad epᷣm ẽ reſtitutio male ablatoꝝ in⸗
certoꝝ. Qðõ etiã tenet io.an.de peñ.⁊ re.c.ſi epᷣs.li.vi.
in glo. Et de reg.iurꝭ.peccatũ.li.vi.Ad qð videt᷑ fa
cere qð habet᷑xij.qi.pᷣcipimꝰ. Adducit etiaʒ aliq̃s
Q tenẽt hanc rõem.Cũu hmõi bona incerta ſint ꝓ ala
bus eoꝑ quoꝝ fuerũt fidelit᷑ diſpẽſanda. ac per ↄñs

eoipſo ſint ad diuinũ cultñ ⁊ ſubuentionẽ pauperuʒ

oꝛdinata.ſolꝰ autẽ ecchiaſticꝰpꝛelatꝰ ſit rectoꝛ ⁊ mode
mtoꝛ diuini cultꝰ.⁊ pater pauperũ,. ⁊ diſpẽſatoꝛ rerũ
Diuino cultui oꝛdinataꝑ.vt pʒ.lxxxvij. di. c. diuine.ꝛ
in mulns alijs ca.iõ ſᷣm iudiciũ eiꝰ incerta debita ꝑ
eũ diſpẽſanda ſunt.Archidia.autẽ in qdã qõne di⸗
ſputata ꝑ eum in roſario.xiiij.q.v.nõ ſane.tenet con
trariũ.Et dicit ſnĩam hoſti.ſ.circa h̊ ſupꝛadictã eſſe
verã in caſu vbi nullꝰ deputatꝰ eſt a teſtatoꝛe qͥ hoc
exequat᷑.vt.xij.q.ij.de laicis. Ubi vo ceria ꝑſona de
putata ẽ a teſtatoꝛe illa ꝑſona dʒ exeqͥ in pꝛedicto ca.
de laicis. ⁊ er̃ de teſta.c.tua nobis ĩmo credo ꝙ ipſe
raptoꝛ incerta q̃ debẽt pauperibo erogari poteſt ipſa
auperibo erogare abſq; Inĩa ⁊ auẽte ep̃i vel alterius
iudicis eccliaſtici.vt ſatis colligit᷑ e de vſuris.c.cuʒ
tu.Et h etiaʒ innuit clare glo.ex de homic. ſicut di⸗
gnũ.S.eos. ec ob.illa decre.ex de iudeis.cũ ſit.per
quã ꝓbat hoſtien.ſuã opĩionẽ.nam illa decre.loquit᷑
de iudeo non xpᷣiano cuiꝰ actꝰvel diſpenſatio merito
habet᷑ ſuſpecta ab ecchia qͥ ad xpᷣianos.iõ iuſte ⁊ bñ
dicit ibi ſᷣm ꝓuidentiã dioceſani.q ſuſpitio ceſſat in
xpᷣiano.⁊ ſic nõ dubito ꝙepᷣs nõ habet ſe intromitte
re de talibo. hec archi. Jo. de lig. idez ſentit ⁊ ad ducit
hãc rõeʒ. Qui indebitũ extoꝛſit obligatꝰ ex maleficio
vel q̃ſi llis quibo extoꝛſit ſi extãtals pau ꝑibꝰ. Et re⸗
ula hʒ ꝙ debitoꝛ põt ꝑ ſolutionẽ ſe liberare. inſti.q⸗
us mo. tol. obli. ꝑ totũ. Tu qͥ dicis ↄꝛium da mibi
caſum expᷣſſuʒ Z regulã. Nec ẽ veꝝ ꝙ ſit in dicto.c.
cũ ſit.qꝛ nõ loquit᷑in xpᷣiano ſed in iudeo.vt dixit ar⸗
chi.hãc opinionẽ ſequunt᷑ paulꝰ ⁊ ge.ſuꝑ cle.i.de b9
uile. hoc etiã cõſulerũt Jo.cal.⁊ ruptus. Sed ⁊ dũs
bugo vtnuſq; iuns peritꝰ.⁊ frat ciarꝰ. vt hr in qdaʒ
ſũmula.cõcoꝛdauerũt in h̊ ꝙ nullũ ius expꝛeſſum Hᷣ
dicit. nec in decretis nec alubi niſi ꝙ ep̃ᷣs ẽ pcuratoꝛ
paupeꝝ. Illud vᷣo adaptat᷑ ꝙ põt pcumtoꝛ de ſuo ꝓp
pꝛio ſi hʒ vel de bonis ecclie.i:fructibo.vel alijs mo⸗
dis. Sed qꝛ ſacerdotes ſimplices ſunt imꝑiti ꝓ ma
loꝛl pte. ei vo reputant᷑ ſufficientes. hinc inolcuit ꝙ
bmoireſtoes remittantad epos. Uñ ſi cõfeſſoꝛ peri⸗

.ê

tus ſit ⁊ ſciat in h̊ ſufficient᷑ ⸗ſulere nõ eſt ncce remid
tere ad epos.hec ibi: Huius etiã ſnĩe eſt Jo. mo hoc
eris innuit inno.e de ĩmu.eccle.c.qꝛ pleriq;.ar. xxiiij
qiiij.c.ſi ds romipetas.ad rõem auũt ſuperi inductã
ꝓ alia opĩone poſſetrũderi ꝙ q;uis epi ⁊ platiſint di
ſpenſatoꝛes reꝝ datarũ eccleſijs non tñ ſequit᷑ Tſint
diſpẽſatoꝛes olĩm q̃ ᷣm deũ ſunt in diuinũ cultũ ⁊ in
pauꝑes erogãda. ſed ſolũ in diuinũ cultũ iã oꝛdina
ta vt reddit eccłiaꝝ ⁊ hmõi. Nã ſi eſſent diſpenſato
res erogandoꝝ oĩm ſ̃m bᷣ eſſent diſpẽſatoꝛes oĩm ſu
pfluoꝝ q diuites ex diuino pᷣcepto deberent pauperi

bus erogare 5e nullo cõcedit᷑.ſed ⁊.b.tho.ſe.ſe.q.
1

lex. dicit ꝙ ſi ille cui ſieni dʒ reſtitutio oĩno ignotꝰ eſt
dz reſtitui ei ſicut põt.ſ.dando in elemoſinas ꝓ ſalu
te eiꝰ ſiue ſit moꝛtuꝰ ſiue viuꝰ.pᷣmiſſa tñ diligẽti inqͥ⸗
ſitione eius.Et de auctoꝛitate epᷣi nihil dicit Scotꝰ
in. iiij.di.xv.dicit.ſi qras per cuiꝰ manus debeãt ta
lia.ſ.incerta diſpẽſari. Rñ.ꝙ nõ inuenio qͥs neceſſa⸗
rio ſit determinatꝰ mediatoꝛ in iſta pauperibo diſpẽ⸗
ſanda.videt᷑ autẽ mihi ꝙ per ſeipſum.cõſilio tñ boni
viri põt pauperibo erogare hec qꝛ tali mediatoꝛi ad
diſpenſandũ tribui.poſſet de cuiꝰ fidelitate pᷣſume⸗

ret.⁊ tñ ſibiappꝛopꝛiaret vel in alios vſus ↄuenteret
qm deberet. Uñ vbi lex diuina vel ecclaſtica non li⸗

gat.ſequẽda eſt rõ naturalis. Illa autẽ dictat ꝙ qui

tenet᷑ reſtituere magis hoc faciat per ſe qᷓ; ꝑ alios. nõ

excludendo tñ per hoc conſiliũ boni viri.ſed includẽ

do. hec ſcotꝰ. Quidã alij faciũt circa h̊ diſtinctionẽvt

videlʒ quantũ eoꝝ in quibꝰcõpetit repetitio.vt funto
rapina.vſura.fraude.⁊ hmõi diſpenſatio incertoꝝ ꝑ

tinẽt ad epᷣm.ſed alioꝝ vbinõ cõpetit repetio.⁊ ſi er

gatio fienda ſit paupenbovt in ludo.iniuſte acceptis
a iudice ꝓ iudicãdo.vela teſte pꝓ teſtimonio.meretri⸗

cio ⁊ huiuſmodi.quilibet ꝑ ſe poteſt diſpẽſare,. vel cõ

ſilio cõfeſſoꝛs.Ego credo ſententiã ⁊ opinionem ar⸗
chi.⁊ ſequẽtiũ omnino verã ⁊ ſimplicit᷑ excepto vno

caſu.videlʒ incertis publicoꝝ vſurarioꝝ.quẽ caſum

nõ dubito omnes alios excepiſſe intendere. qꝛ ibi ex
pꝛeſſe ⁊ clare ius pꝛouidit.vt.ſ.per diſpenſationẽ dio
eeſani ralia incerta derermiuent᷑ ⁊ diſpẽſentł. vt extra
de reg. iuris.qᷓ;ᷓ.li.vi.tradit᷑ foꝛma de huiuſmodi.
de qua habes ð.ti.iic.ix. In hoc ergo caſu tm̃ poteſt
intelligi quod dicit᷑ per tertiam opinionẽ. ſcʒ in vſu⸗
ris publicis incertis.Et ſi queritur vtrum epiſcopꝰ
poſſit per ſua ſinodalia hoc ſtatuere.vt.ſ.ſibi retine
at diſpenſationem incertoꝛum ⁊ aliꝰ non poſſit ſe in

tromittere.Dicit in hoc caſu Jo.delig.ᷣſuper.c.cum

ſit. de vſuris.ꝙ quicquid dicat Jo.an: dubiũ eſtan
poſſit.Et Jo.cal.in quodã conſilio ſuo dicit cxpꝛeſſe
ꝓ nõ poteſt. Hugo ⁊ frater clarus dicũt ꝙ nõ poteſt
epiſcopꝰde iure excõicare ſacerdotes qui ſe intromit⸗
tunt de diſpenſatione incertox.

Muantu ad ſecundum.F. I.

ſcilicet per quos debet ſieni reſtiturio cerroꝛum. Ad
quod reſpondetur.ꝙ per euʒ qui abſtulit ſeu recepit
vſuras ⁊ male ablata poteſt etiam per aliaʒ penſonã

quamcunq; facere. In hoc enim vera eſt regula iuns

Qui per alium facit perinde eſt ac ſi per ſe facere vi⸗

deatur. de regulis iunis. in: vii ſi tamen vitium vſuꝗ⸗

2— —— — — =

eehe⸗
igiun
ang

wiunin

Capitulum

re vel furti vel alteriꝰ dãni eſt occultũ. ⁊ reſtitutio oc

culto mõ per ſe vel ꝑ aliũ fienda eſt vt nõ detegar ꝑ⸗
ſona.ar.ij.qii.ciſi peccauerit. Caueat etiã diligenter
ꝙ cũ per aliũ facit.ita faciat caute ꝙ is recipiat cui dʒ
⁊Z nõ ille ſibi retineat.qꝛ nõ eſſet ꝓpter hoc liberatꝰ nec

querunt pecunias non aĩarũ ſalutem.Et ſi is qui ra

pinã vel vſuram vel fraudẽ fecit nõ reſtituit cum be⸗
res teneat᷑ ad oĩa onera defuncti inq;tũ ſufficiat here

Qitas.tenet᷑ ⁊ ipſe facere dictã reſtõnem.ex᷑ de vſuris

C.michael. Et eadẽ rõne heres heredis ⁊ ſic in infini⸗

—

den ſcit᷑ ab eis hereditas obligata ad reſtitutiones
pꝛ

pt vſuras ⁊ rapinas ⁊ dãna a pꝛioꝛibo facta. Et
vbi nõ ſufficeret hereditas ad ſatiſfaciendum tenent᷑
legatarij ⁊ donatarij.qꝛ legari non poteſt nec donari
alienũ. Nec excuſarent᷑ heredes ſcientes vel dubitan

tes vel merito dubitare debẽtes ex publica fama vel

ſcripturis vel ex fideli relatu teſtatoꝛẽ illicitos contra

ctus lfeciſſe vel vſuranos ex h̊ ꝙ nullus ponit quere⸗
lã ſuper G.vel poſtulat aliqͥd ab eis vt debitũ.ſed de
bent diligent᷑ inquirere veritatẽ q;tum pñt.Et ſi in⸗
ueniũt ſic eſſe notificẽt vel notifican faciãt illis quibo
Debẽt ſe offerẽtes ad reſtõem. Et ſi nõ inuenirent᷑ ali

qui pauperibo ẽ erogandũ.als eſſet in eis ignoꝛãtia

craſſa q̃ nõ excuſat,di.xxxvij.ꝭ. fi. Et qᷓ;uis defunctꝭ

nõ pꝛoſit dicta reſtitutio ſi deceſſerũt impenitẽtes ꝓ⸗

deſt tñ ĩmo neceſſaria ẽ ipſis heredibo ſi volũt ſalua⸗
n.qꝛ nõ dimittit᷑ peccatũ niſi reſtituat᷑ ablatũ. dere.
iu.li.vi. Si autẽ licitã artem exercebat. vel patrimo⸗

nialia t̃ hẽbat teſtatoꝛ.nec apparet ex fama vel ſcri⸗

pturis de illicitis ↄctibo ſeu alieno pᷣſumere debẽt eun
iuſte acqͥſiuiſſe.qꝛ nemo iudicandꝰeſt imemoꝛ ſue ſa
lutis pꝛopꝛie ⁊ diuini timoꝛis.i.q:.vij:ſancimꝰ.⁊ pᷣ⸗
cipue in moꝛtis anticulo. Itẽ nota qð dicit hoſti.in

ſũma ti.de vſuris. ſi aliq honeſta perſona puta ſa
cerdos vel eps tractei int᷑ debitoꝛẽ ⁊ creditoꝛẽ de ſa⸗
tiſfaciendo.⁊ dicat creditoꝛi talis mediatoꝛ. tantũ fa

ciam tibi reddi ſi ex coꝛde reſiduũ dimittas.nõ deci⸗

pias me.qꝛ mediatoꝛ ſum.nec debitoꝛẽ cuiꝰ aĩe ſalu⸗
tẽ quero.⁊ creditoꝛ rñdet ſe ex toto coꝛde libare ipſuʒ
Debitoꝛẽ.q̃re nõ dicã ipſum liberatum nõ video.nec
curo qualitercũq; ſit ſatiſfactũ dũmodo ſit ei ſatiſfa⸗
ctũ.Si qͥ moueant᷑ in Zium h̊ faciũt in odiũ vſura⸗

rioꝑ. Si qͥs enĩ ex alia cã alij ſiuriet equidẽ H admit
tit quilibet theologꝰ ꝙcõcoꝛdia int᷑ pantes poſſit tra
ctari.⁊ ꝑs eiꝰqð deberet᷑ ex pacto remitti:als titulus
detranſactionibꝰ inutilis eſſet.Et quare non idẽ de

vſura. Dicendũ ;̊ ⁊ tenendũ ꝙ pᷣcib poſſit vel iuſ⸗

ſu iudicis vel pactiõe partiũ remiſſio fieri.⁊ ſic dicaʒ
vſurariũ abſolutum.hec hoſti. Que quidẽ intelligo

vera eſſe in foꝛo ↄtẽtioſo, nõ in foꝛo ↄſcĩe. vel etiaʒ in

foꝛo ↄſcie qᷓ;tum ad ea que dubia eſſent vtꝝ deberẽt
dari an nõ.qꝛ rõnes ſunt ad vtrãq; partẽ. vel cũ du
biũ eſt q;tũ debeat ſatiſſieri ꝓ aliquo dãno dato.Et
ad hoc facinnt rõnes q̃s inducit ipſe hoſti.Sed vbi

certũ ⁊ clarũ eſt debitum ⁊ rõne vſurarũ vel alterius
vſurpationis niſi creditoꝛ liberalit᷑ remittat illud qdᷣ
remittit. etiã ſi de mille decem tm̃ remitteret ſi h facit
qꝛ putat ſe aliter nõ poſſe reſiduũ habere nil valet il⸗

la remiſſio ſacta ex publico pacto q̊ͥ ad aiam. Uñ cũ

mercato: infoꝛtunia

paſſus fallit. ⁊ occultsꝭs multa
ex bonis ſuis mobilibo vt nõ perueniãtad manꝰ cre
ditoꝝ querit cõpoſitionem cũ eis de minoꝛi qntuate

qᷓp debeat.puta ꝓmittit reſpondere ſingulis credicoꝛi
* Arennestiht ter h bus ad rõem.xv.ſolidoꝝ pꝛo libꝛa.cũ tñ poſſet totuʒ
cõſidat de pᷣdicatoꝛibo ⁊ confeſſoꝛibo⁊ queſtuarijs q

dare vel cedere bonis.cui cõpoſitioni aſſentiũt credi

toꝛes. ⁊ ita recipiẽtes liberãt eũ de reſiduo. Certũ eſt
qꝛq̃ͥ ad deum adhuc tenet᷑ de reſiduo cũ illi nõ ſpon

te ſed coacte fecerũt illã remiſſionẽ volentes potiꝰ il⸗
la ꝑte carere qᷓ; toto.qͥnimo ⁊ ſi decederet bonis tota⸗
liter nil ſibi reſeruãdo,⁊ nõ ſufficiũt bona illa ad ſa⸗
tiſfaciendũ ſi poſtea ꝑuenerit ad pinguioꝛẽ foꝛtunaʒ
tenet᷑ de reſiduo.er de ſolu.ciodoarad·

De danis datis ad in-.ꝭꝗ.II.
uicẽ inter ciuitates tꝑe guerre qũo ⁊ per qͥs poſſit fie
ri remiſſio qñ faciunt pacẽ cũ certis pactis ⁊ caplis.
Mota ꝙ in quadã ſũmula dicit᷑ ſic ꝙ q;uis ſint mul⸗
ti pupilli ⁊ abſentes qͥ non aſſentiũt.⁊ foꝛte etiã alidqᷣ
dicunt ex ꝓuectꝭ.qꝛ receperũt dãna inuuſte nec eis
eſt ſatiſfactũ nihilominꝰ tantũ ẽ bonũ pacis ꝙq ha
bent rẽpublicã gerere pñt cũ conſenſu maioꝛis ꝑtis
ſubiectoꝝ ſibi pactis pacis ſubdere licite ⁊ relaxare ĩ
uicẽ dãna data. Et ſi fiat relaxatio pᷣdicta tenet ⁊ va-
let. Nã ⁊ hoc mõ pñt pꝛo bono reipublice ſibi tallias
ĩponere ⁊ hmõi.quas gabellas vocãt. De bonis vᷣo
clericoꝝ ⁊ religioſoꝝ nõ pñt relaxationem facere laici
qꝛ nõ ſunt eoꝝ foꝛo ſubditi.nec de bonis eccłiaſticis

pꝓnpittit᷑ aliqua diſpoſitio eis.vt di.xcvi.bene.pñt tñ

hoc facere pᷣlati ſpuũa les terraꝝ ad inuicẽ de ↄſenſu ⁊
ↄuenientia clericoꝝ ⁊ religioſoꝝ qui dãna receperũt
in guerra. Hanc autẽ relaxationẽ q̃ͥ ad laicos vel cle
ricos intelligas de dãnis datis de rebb conſumptis.
Nã res extantes vt eqͥs.pãnos ⁊ hmõti. qͥ habent et
ſciunt ſua nõ eſſe.vtputa qꝛ bellũ iniuſtuʒ fuit ex ꝑtẽe
ſuoꝝ.vel ſi iuſtũ.ab his acceperũt a quibo non pote
rãt.ipſa tenere nõ pñt. Vñ ſi dños pꝛopꝛios inueni⸗
re pñt.eis reddere tenent᷑.als ſi nõ iueniũt pauperi⸗
bus erogare. Idem videt᷑ dicendũ ſi de iuſticia belli

dubitat᷑ lã vbi clare bellũ iuſtũ eſt res accepte efft
ciunt᷑ capientiũ.di.i.ius militare. que tñ debent int᷑

eos pꝛopoꝛtionalis diſtribui ꝑ duces belli vt.xxiij.q;
y,. dicat.niſi ꝑ publicũ edictũ datum ſit vnicuiq; qðᷣ
capit.pauperum autẽ ⁊ innocentum non videt᷑ tu⸗
tum bona auferre cum ſine culpa niſi ſubſit cã nõ ſit
aliquis puniendus.de reuuris.li.vi.pena tñ tẽpoꝛa
li frequent᷑ punitur vnus pꝛo altero diuerſis de cau⸗
ſis. vt.i. q.iij.ꝑ totum.

De tutoꝛibus ⁊ cura⸗ꝭ...

toꝛbus negocioꝛum alioꝛum geſtoꝛibus flijſfamit.

⁊ huiuſmodi.qui ex toꝛſerunt vel fecerunt rapinas.
fraudes ⁊ damna nomine alieno.ſcilʒ pꝛo pupillis/
patronis vel patnbus ſuis.nil tamen eoꝛum perue⸗
nit ad eos ſed ad pupillos. dominos. patronos.vel
patres eoꝛum.quenitur vtrum per eos debeat ⁊ poſ⸗
ſit fieri reſtitutio ipſis pupillis.dominis. vel patri⸗
bus. vel neſcientibus inuitis de bonis eoꝛum ad
quos peruenerunt taliter exoꝛta. Reſpondeo. Qui⸗
dam dicunt indiſtincte ꝙ ſicut in ſoꝛo conſcientie⸗

Citulus

Becũdus

————

dũmodo nõ immineat inde periculum vite.conſcien
tie vel fame ſi depꝛehenderenturaut ſcandalum ſe⸗
quatur.puta quia aliquis creditur eſſe furatus illa
qui innocens eſt ⁊ huiuſmodi.Tales vt dicũt illi nõ
cõmittũt furtũ occulte illa accipiẽtes.cũ pecunia fe⸗
nebꝛis vel ꝑ rapinas vel fraudes habita non ſit eoꝝ
⁊ rõ eſt.qꝛ cũ efficacẽ cãm pᷣdictoꝝ.iſ.tutoꝝ curatoꝛi
⁊ hmõi.⁊ ꝑ intermediũ illoꝝ tale iniuſte lucrũ deue⸗
nerit ad manꝰ pupilloꝝ patronoꝝ vel patrũ ⁊ ad re
ſtitutionẽ ſint obligati iſti mediatoꝛes iuſtũ eſſe vide

tur vt q̃ cã illoꝝ iniuſte ablata ſunt nũc iuſte lniam

habeant ea ſatiſfacere ne ipſi de ꝓppꝛio ſatiſfacere tene/
ant᷑. ar. ad ̊ de re.iurꝭ.oĩs res.li.vi: vbi dicit cryſoꝰ.
Dis res ꝑ quaſcũq; cãs naſcit᷑ ꝑ eaſdẽ diſſoluirur.
Pꝛopterea ad hoc agendũ pᷣdicti tenent᷑ ⁊ in h̊ gerũt
vtilem curã ſui ⁊ eoꝝ qͥ iniuſte detinent aliena. Alij
aũt perfectius ⁊ eque rñdẽt ꝑ diſtinctionẽ videlʒ.qꝛ
aut tales adhuc hñt in manibo adminiſtrationẽ reꝝ

llloꝝ aut nõ. In pᷣmo caſu pñt ⁊ debent reſtituere de

bonis illoꝝ ad qͥs ꝑuenit lucrũ qð hnñt in manibus
ſi nolũt remanere ipſi obligati ad ſatiſſaciendum de
ſuo.⁊ h̊ ſiue occulte ſiue manifeſte.cũ ſufficienti cau⸗
tela ꝙ nõ poſſint poſtea ab eis reperi. Etad h̊ videt
facere rõ pᷣme opinionis cũ regula illa.oĩs.Si auteʒ
nõ habent ampliꝰadmiſtrationẽ tũc ſubdiſtinguen⸗
dũ.qꝛ aut pᷣdicti tutoꝛes.curatoꝛes ⁊ hmõi. non pñt
illa reſtituere de ſuo.puta qꝛ pauperes aut pñt.Et ſi
