onerata.qꝛ nimium pondus demergeret. nec nimis

vacuata vel alleuiata.qꝛ vacillarer. ſic in religiõe ad
hoc vt quis bene pꝛoſiciat non debet nimis onerari
occupationibus exterioꝛibꝰ.qꝛ mentem ſubmergũt.
Vnde berñ.in libꝛo de conſideratione.Uexatio da⸗
bit intellectum. jnquit pꝛopheta. Uerum eſt ſi non
ſit nimia. alioquin ſubꝛuit intellectuʒ. Tec etiam de
bet eſſe vacuus ab operibus ocioſus. vnde Hieroꝰ.
Semper aliquid boni facito vt dyabolus inueniat
re occupatum. Apoſtoli hñtes poteſtatem de euon⸗
gelio viuere laboꝛabant manibus ſuis ne quẽqᷓ; gra
uarent.⁊ infra. Egyptioꝛum monaſtenia hunc moꝛ?
tenent.vt nullũ aSrs opere ⁊ laboꝛe ſuſcipiant. õ
tam pꝛopter victꝰ neceſſaria quantuʒ pꝛopter anime
ſalutem.de conſe.di.vc.nũqᷓ;. Nauis etiam non in
vna parte tm̃ oneratur ⁊ in alia nõ.ſed pꝛopoꝛtiona
biliter. ſic in religione nõ vnus debet nimis oneſaſl.·
⁊ alius nil facereſed quilibet ᷣm condiuionem ſuam
debet applicari ad opem. Sexto in naui exiſten⸗
tes intentionem ſuam ⁊ iter dirigũt ad poꝛtum fina⸗
liter. Et ad hoc ſuntvnanimes pꝛopter quod omnes
in vnũ concoꝛdant ad ea que valent ad conſeruatio⸗
nem nanis ad laboꝛandum ꝛ operandum cvien

dum peniulis ⁊ pꝛoijciendũ merces in mari cũ exx

pedit:ad adiuuanqũ ⁊ ſuppoꝛtandum alter alterius
graua ma. ſic in religione debet eſſe ſũma vnitas ad
cõſeruotionẽ vite regularis.⁊ intentionem ſuã ⁊ oꝑpa
ad poꝛtum quietis eterne dirigere.ſicut ſcribit᷑ de pꝛi
mitiuis chꝛiſticolis qui religioſe viuebant. Act?᷑.liij.
Multitudinis credentiũ erat coꝛ vnũ ⁊ anima vna
in dño ⁊c̃. Unde ⁊ clemens inqͥt. Cõis vita omnibo
eſt neceſſaria fratres ⁊ maxime is qui eo irrepꝛehenſi

biliter militare cupiunt.⁊ vitam apłoꝝ eoꝛũ q; diſci⸗
puloꝝ imitari volũt.xij.q/i.dilectiſſimi. Et ſicut na⸗

uis nõ relinquit veſtigiũ ſui pꝛoceſſus poſt ſe.vt di⸗
citur Sapᷣ.⁊ experiẽtia docet. ita ⁊ religioſus debet
cauere ne opera ſua ſaciat vt videat᷑ ab hominibo in
ſui laudem ſed occultare ea.ſicut chꝛiſtus exẽplo ſuo
nos docuit ꝑꝛecipiens aliquando turbis ne cui dice
rent miracula ſua Marci.viij. In naui ergo exiſten
tes ſine comedãt ſiue bibant vel doꝛmiãt ſemper ad
poꝛtũ appꝛopinquant niſi ſtudioſe ſe firmẽt. vel tem

bpeſtate deuicti.ita in religioneꝑ omnia opera ipſius

„

quis meret᷑.qꝛ omnia in obediẽtia ſunt fundata.In
omnibus operibus meret.ſi eſt in gratia. ⁊ bonã ha
bet intentionẽ. Septimo nauis continet multas
⁊ varias merces.⁊ viles ⁊ pꝛecioſas.ſicut aurum.ar⸗
gentü,oꝛnamentum.frumentũ.vinũ ⁊ oleu m. 2 po⸗
ma.vñ dicitur Job. ix. Quaſi naues poma poꝛtan⸗
tes.ſicut aquila volans ad eſcam. Ita religio ↄtinet
multa exeneitia. ſaplentie. eloquentie. ⁊ doetrine. ſpi⸗
ntualis leticie.miſericoꝛdie. odoꝛifera exẽpla. coꝛpo⸗
ralia exercitia. Et ſicut ex mercibus nauiũ ſi perueni
ant ad poꝛtũ ſalue.homines multũ ditantur etiã de

mercibus vilibus. multum autẽ perdunt ſiſubmer

gant᷑ magis q; per alia exercitia. Ita in ſtatu religio⸗
nis ſi quis perſeueret vſq; in ſi ẽ.magnã coꝛonã me
ritoꝛũ ſibi acquirit. Sed ſi deficit in maius iudiciuʒ
iIncidit qᷓ; in alio ſtatu.ſ.ſeculari. UVñ hieroc Rectiꝰfu
ſſſet hominẽ ſubiſſe coniugiũ ⁊ ambulaſſe per plana
; ad altioꝛa tendentẽ.ſcʒ religionis in pꝛofundũ in
kferni demergi.xxxij.q.v.c.ſi paulus. Item augꝰ. Si
cut difficile ſum expertus melioꝛes qᷓ; quiin mona⸗
ſterijs ꝓfecerũt.ita nec deterioꝛes q; qui in monaſte⸗
rijs defecerũt. di. xlvij. c. quantüũlibet. Venti varij tẽ
ptationũ ſaciũt naues religionis ſubmergi ⁊ deficere
Z ideo inuocare opoꝛtet diuinũ auxilium.

De tertia nani. ſc;. F. XNV.
penitẽtie põt intelligi illud Sap.xũiij. Eriguo ligno

ſcʒ nauicule cõmittunt bomines aĩas ſuas.⁊ tranſe⸗

untes mare per ratẽ liberati ſunt. Exiguũ dicitur il,⸗

lud lignũ.qꝛ in humilitate fundatur penitentia. Cò
mittunt autẽ animas ſuas hoies el. qꝛ ſperãt ꝑ ipſuʒ
ſaluani gratia dei. Nemo enim põt digne agere peni
tentis niſi qui ſperauerit veniam inquit ambᷣ. de pe.
di.l. Et permanendo in ea peruenitad poꝛtum ſalu
tis cũ mercibus meritoꝝ.ſed ad verq penitentiã pꝛe
exigitur vt pꝛeambulum eiꝰ reſtitutio ſeu ſatiſfactio
debitoꝝ. Iam yt dicit augꝰ. xiiij.q. vi. Si res que

ablata eſt nõ reſtituitur ſi poteſt reſtitui. penitẽtia nõ

agur, ſed ſimulat. Sciendum igit gẽ triplex dil
erentia reſtitutiõis.ſdeceptiua: danatiua/2 retribu

tiua. Et hec vltima ptinet ad nauim penitẽtie ꝑ quã

fit ſalus.Deceptiua reſtitutio habet ſeptẽ deceptões
ſcʒ pꝛolongatiua:.infſatiuã.placatiuã.excecatiuq. di
minutiuã.diſtnbutiuam.defraudatiuã. Eſt igik
pꝛima deceptiua reſtitutio pꝛolongatiua.lam qui⸗

dam ⁊ ſi reſtituere intendũt aliena. reſtitutionem tñ
illam differunt quantũ poſſunt auctoꝛitate ppꝛia di⸗

lationem ſibi accipiẽtes.ſed vbi ĩminet periculũ vi⸗
tanda eſt moꝛa. vt dicitur di.v.cũ enixa. Minr certe

ignoꝛantia volũt tales abſq; moꝛa gratiã eis ablat;

ſibi reddi.⁊ tñ pauꝑi reſtituere nolunt illud pter qðᷣ

gratia ſunt pꝛiuati.cum tñ pauperem pꝛiꝰ ſpoliaue
runt tempoꝛali ſubſtãtia qᷓ; pꝛiuati ſuenint ſpintuali
gratia· Secunda deceptiua reſtitutio dicit᷑ inflati

ua. Nã qͥ ꝑ illicitos cõtractus atq; vſuras aliena oc
cupauerũt vbi de culpa ſua debuerunt humiliari.⁊

de iniuria illata creditoꝛibꝰ veniã poſtulare. Ecõtra

„

no ipſi debitoꝛes quadã inflata anrogantia dũ iacẽt

in lecto inſirmitate grauati dicũt ipſis creditoꝛibus.
Si ego nõ fuiſſeʒ perijſſes tu ⁊ familia tua fame. ſʒ

ſi deo placuerit cito cõualeſcam.quaſi dicere velint·

Otr deo me liberare placuerit.faciaʒ quod ei grauiter

1

diſplicebit.qꝛ nũqᷓ; reſtituam ĩmo quidam mente in

flati ad iniunã ſibi deputant ꝙ creditoꝛes eoꝝ in vi⸗/

ta velin moꝛte petunt ſibi reſtitui ſua, quibꝰ gratias
agere deberent ĩmenſas tãq; adiutoꝛibus ſue ſalutis
repetendo ſua. cum aliter vere penitere nõ poſſint. vt
de pe. di. v. c. fallus · Tertia deceptio dicit᷑ placati

ua.hac fallacia decipiũt᷑ qui cum debeant reſtituere
aliena paciſicãt ſolum clamoꝛes exterioꝛes.puta dãO /
tes bonas reſponſioes ſi qui reperãt debita. nil faciẽ

tes vel pꝛouidentes de reſtitutiõe. vel qꝛ contractus
ſunt palliati cũ nil repetat᷑ a creditoꝛibus vſurarum

qꝛ erubeſcerẽt.ipſi nõ curant de reſtitutione clamoꝝ
conſciẽtie qui eos ſequitur vſq; ad ſempiternũ iudi⸗
cium nõ audientes.qꝛ et ſi remoꝛdet cõſcientia nolũt
tamen reſtituere. Sed vermis eoꝝ.ſ.conſcientienõ

moꝛiet.⁊ ignis eoꝝ non extinguet᷑ Eſa.vl. Quar
ta eſt excecatiua.Gunt nanq; plunmi qui cũ grauit᷑

infirmant᷑ pꝛoponũt reſtituere aliena ſi cõtingat eos

moꝛi.nõ autem ſi moꝛtem euadãt.hi taliter pacẽ cuʒ
deo volunt inire ꝙ ſi eos moꝛi cõtingat ampliꝰ eum
moleſtare nõ intendunt,.ſecus ſi euadũt. Sed tales
pꝛo certo ſciant ꝙ ſiue viuant ſiue moꝛiant᷑ deꝰ mi⸗
nime cum eis facit pacem.ſicut Eſa.xlviij. teſtatur.
Non eſt paximpijs dicit dñs.Peccata enĩ te dimiſe
runt. nõ tu illa dicitaugꝰ.de penitẽdo cauſa moꝛtis
de pe.di. vij.ſiquis. Quinta reſtitutio deceptoꝛia
nũcupari poteſt diminutiua.Nam ſunt quidaʒ qui

iuxta poſſe nõ reſtituũt integraliter creditoꝛibꝰquod
debent. ſed certã poꝛtionem cum cõditione ꝙ remit⸗

tant reſiduũ cxeditoꝛes.que remiſſio nõ valet. qꝛ co⸗
acte ſit.vult enĩ potius creditoꝛ aliquid habere qᷓ; ni
hil vñ remittit. Certe nõ ſic egit ʒache pᷣnceps pub⸗
licanoꝝ.ſed ait pᷣo.ſi quid aliquem delraugaui rec
do quadruplum. Oia reddã tibi dixit ſeuus dño.
Math.viij. Sexta decepno diſtributiua dicẽda

da eſt. Magna inſania quoꝛũdã eſt quibus nõ ſuf/

ficit ꝙ aliena rapuerint cũ młtitudine peccatoꝝ. ſech
cñ multis alijs culpis illa relinquũt ſanctiſſimum

— — –☛ — — —M

☚

— b

Poy
na
gg
len
nil
ne
nz
Nünd
en.
agen
en
grüſt

. nns

ſclu⸗
Wt

wnd
s
oaan:

miid

mu i
iantan
. Lun
iagu
gs
ln i⸗
um
ide⸗
u
utnit
—RLZ

Capitulũ Pꝛimũ

opꝰ ⁊ piſſimũ arbitrant:.dũ illa que certe pſonis re⸗
ſtituere obligantvolũt in pias cãs diſpenſare.vel eri
gendo capellas vel altaria.aut dotãdo eccleſias ⁊ fa
bꝛicando.faciẽdo calices ⁊ paramenta tradendo nu
ptui puellas. dando pauperibo.veſtiẽdo nudos.⁊ fa
ciendo hoſpitalia cũ armis ſuis.Et qͥd eſt aliud hoc
q; culpis ꝑpetratis in vita addere alia in moꝛte.duʒ
debita certis ꝑſonis diſtribuũt ad pompã ⁊ oſtenta

tionẽ. tales nõ excuſant᷑ pauperibo dando qð ẽ certa
rũ perſonarũ vt dicit᷑ e de homi.c. ſicut dignũ.⁊.i.

q.i.c.nõ eſt putãda. Septima ẽ que dicit᷑ defrau⸗
datiua cũ.ſ.quis cõmittit alteri reſtitutionẽ cum ipſe
põt facere.Et bᷣ pertinet ⁊ cõcurrit ad ſcðᷣam reſtitu⸗
tionis differentiã que dicit᷑ dãnatiua.ſ.ſui ⁊ ſuoꝝ he
redũ.qñ.ſ.dimittit heredibo vt poſt mo:tem ſua re⸗
ſtituant ⁊ nõ facit cũ ipſe põt.talis enĩ ſubſtantia ſic
legata nec ipᷣm ſaluat ⁊ heredes dãnat. qꝛ cõiter ipſi
nõ reſtituũt.Oſee enĩ.ix.dicit᷑. Effraim qͥ interpꝛeta
tur creſcẽs ducit ad interfectionẽ filios. Exemplum
narrat pe.damianꝰ.ꝓut recitat vincen.in ſpe.hiſto.
de quodã nobili viro qͥ ſucceſſit cuidã in hereditate.
⁊ inter cetera bona hereditatis deuenit ad eũ quedã
poſſeſſio cuiuſdã eccleſie.quã ille per hereditatem di
muſerat illi nobili vt ſchteneVarlegnam ſibi a pᷣde⸗
ceſſoꝛibo ſuis.Erat autẽ nobilis ille als vir bone cõ
ditionis modeſtus ⁊ piꝰ eccleſias viſitans. Conti⸗
git autẽ ipſum moꝛi.⁊ poſt moꝛtẽ indead paucos di

es cuʒ quidam notꝰ eius oꝛaret pꝛo ipſo in ſpũ vidit
terrã apertam.⁊ flammã infernalem. ⁊ in ea ſcalam

quandam octo gradus habentẽ.⁊ in pᷣmo gradu ſu
perioꝛi vidit illũ nobilem defunctũ pauloante.In ſe
cundo gradu vidit ſedere euʒ qui legauerat ſibi. ⁊ ſic
deinceps alios vſq; ad vltimũ gradumoẽs illi octo
iniuſte poſſederãt ⁊ iniuſtũ alijs legauerãt. Erat au
tẽ talis oꝛdo cõſtitutus. ꝙqñ vnus de pꝛeſidentib
moꝛiebat᷑ deſcendebat ad pꝛimũ gradum. ⁊ qui pꝛi
mus erat ille deſcẽdebat ad ſecundũ.⁊ ſecundusad
tertiũ.⁊ ſic alij.vbi oſtenſum ẽ ꝙ ꝓpter illam iniuſtaʒ
detentionẽ poſſeſſionis oẽs illi danati erãt. Ex deſcẽ

ſione ꝑ gradus notabit augmentũ pene per iniuſtaʒ

legationẽ factam nõ ſuerũt excuſati ex ignoꝛantia.qꝛ
aut fuit in eis iuris que nõ excuſat.aut facti.ſ.craſſa

⁊ſupina que nõ excuſat.vt.i.q.i.per totũ. Et ꝙ non

ſufficit ad ſalutẽ altericõmutere reſtitutionẽ ei qͥ vult
ſatiſſacere eã quod pꝛobari põt ſeptẽplici rõne.
Pꝛimo ꝓpter impꝛopꝛietatẽ

Scðdo ꝓpter inutilitatem.

Tertio ꝓptertepiditatem.
Quarto ꝓpter infidelitatem·
Quinto ꝓpter doloſitatem.
Sexto ꝓpter impoſſibilitatem.
Septimo ꝓpter cupiditatem.

Pꝛimo inquã ꝓpter ĩpꝛopꝛietatẽ.qꝛ ſicut dicit tho.

ſe.ſe.q.lxij.⁊ ſupꝛa dictũ eſt ille ꝑ ſe ad reſtitutionem
tenet᷑ qui intulit dãõnũ. Scðo pꝛopter inutilitatẽ.
q⁊ cũ reſtitutio ad ſatiſfactionẽ pꝛeambula ſit.nõ eſt
vere ⁊ ſufficienter penitẽs.nec abſolutus qͥ põt eã ſa
cere ⁊ nõ ſacit. Tertio ꝓpter tepiditatẽ.qꝛ quod al⸗
teri cõmittit cũ faccre ꝑ ſe poſſit. aut eſt ex ficta ⁊ fal⸗

ſa voluntate reſtituẽdi.aut ex delectu ⁊ imperfectiõe

—

atq; voluntatis tepiditate cũ quando exire poſſit in
actũ ſibi debitũ ⁊ neceſſariũ non exit.Lalis ergo nõ
habet verã voluntateʒ reſtituendi.ĩmo aꝑte clareſcit
ſi plꝰ viueret adhuc eſſet in habituali pꝛopoſito re⸗
tinendi rẽ illã.als ſtatim ſe expediret. Quarto ꝓ⸗
pter infidelitatẽ.qꝛ conſtat heredes ⁊ executoꝛes eſſe
ad hoc cõiter vt plunimũ infideles, nec curãt de hoc
pꝛopter teſtatoꝛis moꝛtẽ.ãmo plus longe ʒelãt vario
ex reſpectu viuentiũ ⁊ remanentiũ pꝛoſperitatẽ pꝛo⸗
lis velſui.aut etiã alioꝝ quibus illa bona remanere
debent q; aiam ipſius defuncti.ex quo patet ꝙ talis
ſe exponit periculo manifeſto ꝙ nũ qᷓ; reſtitutio fiet.
Quinto ꝓpter doloſitatẽ.qꝛ multi modi doloſitatum
ꝑ quos talis aliena acqͥ ſiuit iniuſte.⁊ multe ꝑſone qᷓ
hoc pꝛobare nõ poſſunt.ſibi ſoli pleniꝰ noti ſunt. de
quibꝰ certus eſt ꝙ per executoꝛes ⁊ heredes nũqᷓ; ad
elucidationem veniet᷑ cũ ta les querãt teſtificationes
2 pꝛobatiões quas in hmõ i fraudibus frequenter ẽ
ſimpoſſibile dari.ergo talis ſcient᷑ videns hoc pericu
lum manifeſte contẽnit ſalutẽ aĩe ſue. Sexto ꝓpter
ĩpoſſibilitatẽ.qꝛ multi ſunt pauperes qui ꝓbare nõ
poſſent.nec crederet᷑ eis.&̊ᷓ infideliter cõtra aĩiam ſuã
facit.qui reſtitutionẽ ſus heredi vel executoꝛi dimit⸗
tit qñ eam põt facere ꝑ ſeipſum. nõ enĩ credibile ẽ ꝙ
alius ſit ei fidelioꝛ q; iößemet. Septimo ꝓpter cupi
ditatẽ.qꝛ tales executoꝛes ſunt qñũq; valde cupidi et
auani ad ſibi talia retinenda vel leuiter aliquo ſuper
ficiali mõ cũ his quibus reſtitutio ſceri debet ꝑtran
ſeundũ vel ſaltim pꝛotelandũ ⁊ differendũ. ⁊ ad exa
ſperandũ ⁊ ad repellendũ qui reſtitutionẽ petũt. Jõ
cogitẽt inſenſati parentes quã incompaſſionẽ ⁊ duni
cia ha bituri ſunt ſilij erga eos poſt moꝛtẽ. vix enĩ ſet
in anno illoꝝ memoꝛes erũt ad anniuerſariũ celebꝛã
dum,penſent itaq; in ſeipſis qᷓ; pauca bona faciãt ꝓ
parentibo ſuis.⁊ ſitr nõ dubitent ſibi ſien/ſicut Cu.
vi.dñs ait. Meẽſura q̃̊ menſi fueritis remetiet᷑ ⁊ voꝰ
bis ĩmo recipiẽt multominꝰ. qꝛ teſte dño Mathei
xxiiij.Om̃ abundauit iniquitas refrigeſcet charitas
multoꝝ. Tertia ẽ retributiua multoꝝ bonoꝝ. Ui
dende ſunt igit᷑ ſuaſiones ſeu rõnes ⁊ inductiones.ſ.

ad faciendũ ipſam reſtitutionẽ. Septẽ nempe re⸗

ſtituunt᷑ hoĩ aliena iniuſte detenta reſtituẽti q̃ indu⸗
cere debentad aliena reſtituendũ.
Pꝛimo reſtuuit᷑ ſibi deus.
Scðo aĩa ſua ſibi.
Tertio reſtituunt᷑ ſibi merita ſua.
Quarto oẽs ſpũales fratres.
Quinto eccleſiaſtica bona.
Sexto reſtituit᷑ ei bona fama:⸗
Septimo acqͥnit᷑ ab eo regnũ głie ſempiternũ.
Pꝛimo eni tali debite reſtituẽti reſtituu ſibi deus
ꝓpterea dyabolice ꝑpſuaſioni minime dʒ credere q ſug
gerit ſibi dicẽs. Si aliena reſtitues eris pauꝑ ⁊ men
dicus. Qũo cnĩ pauper eſſe põt cui reſtituſt᷑ deꝰ. vel
deũ babet. ⁊ vere nimis auarꝰ ẽ cui nõ ſuffidt deus
Augꝰ enĩ ait. Satis diues ẽ xpᷣiana religio.q in poſ
ſeſſione oĩm oĩa poſſidet.qꝛ ſicut ꝓphᷣa at. Dñie ter⸗
ra ⁊ plenitudo eius. Qui enĩ bʒ deum.hʒ ola q ſunt
dei · Scðdo reſtituitſibi ſua aĩa.ĩmo totꝰ ipſe.pꝛo⸗

pteres ſaltẽ reſtituere dʒ. Ruãtũ dimitteret ſi captꝰ

N uüij

Titulaus Secundus

eiſet a ſuis capitalibo inimicꝭ.cũ etiã in neqoꝛibw ma

nibo cõpꝛeheſus ſit.qꝛ in vnguł demonioꝝ. Ter⸗

tio reſtituunt᷑ ſibi merita ſua q ante vſurã vel rapinãz

lucrat eſt. Nã bõa ſacta in gra moꝛtificant᷑ ꝑ ſequẽ⸗
tem culpã:ſed reuiuiſcũt ꝑ recuꝑatã gratiã.ſicut ſcri
ptũ ẽ.Sepe reuiuiſcũt q̃ moꝛtificata fuerũt.Uiuere

nõ pñtq̃ moꝛtua nata fuerunt. Quarto reſtituunt᷑

ei oẽs frẽs ſpũales qͥs quidẽ amiſerat dũ iniuſte reti

nuit alieua.vñ Ecci.xiij.q cõicatio ſctĩ ad canẽ. e⸗

re canis vtiq; ẽ ĩiuſte rapiẽs ⁊ retinẽs aliena.ꝓpterea
nõ hʒ cõionẽ cũ aliquo viro dei.ſed cũ iniuſte detẽta
reſtituit.amici deifiũt illiꝰ dulciſſimi fres. Quin⸗
to reſtituunt᷑ ſibi eccłiaſtica bona.qꝛ ꝑticeps fit oĩim

bonoꝝ q in ecclia dei fiunt.ſicut in ꝑſona talis ꝓhᷣa

ait. Paniceps ego ſum oĩm tumentiũ te.⁊ cuſtodien
tiũ mandata tua. Sexto reſtituit᷑ ſibi bona fama
q ſupꝛa multas diuitias eſtimanda ẽ.ſicut ſalomon

Pꝛouerb.xxij.teſtat᷑. Meliꝰ ẽ nomẽ bonũ qᷓ; diuitie

mulrxte.⁊ ſic aꝑta ⁊ clara facie abſq; ruboꝛe poſtq; re⸗

ſtituit aliena põt nõ tm̃ coꝛã dño.ſed coꝛã hoĩbus oĩi

vus apparere. Septimo aũt reqͥrit᷑ ab eo regnum
gloꝛie ſempiternũ.vbi ſũt diuitie multe infinite.i.et᷑/⸗
naliter durature. Diuitie enĩ tꝑales ⁊ ſi nõ reſtituun
tur in pnci.pꝰ moꝛtẽ ſaltim ſeł relinquẽde ſunt. ⁊ tũc
verificat᷑ illud E cci.x. Cũ moꝛiet᷑ hõ.hereduabit ſer
pẽtes.beſtias ⁊ vᷣmes.Iſta enĩ tria diuidunt ſibi oc
cupãtes ĩpie aliena. Pꝛimo ſerpẽtes ſũt malicioſi ho
mines.i,.ↄſanguinei ſeu amici qͥ ſerpẽtina amicicia⁊

malicia bona tꝑalia iniuſte acquiſita ſibi mulripłr ?z

maxiĩie in moꝛte diuitis occupare conant᷑⁊ hi ſerpen⸗
tes merito nũcupant᷑.qꝛ ſicut ſerpẽs ⁊ comedit terrã

2 malicioſum alal ẽ. Geñ.iij. Serpẽs erat callidioꝛ

cũctis aĩantibo terre ſic tales ꝑ malicioſam amiciciã
incoꝛpoꝛãt ſibi talia bona tꝑalia.Scðo aũt beſtie q̃
æ vaſtãdo dicte ſunt dicunt᷑ demones infernales.ſic
pðs.ait ad dñm. Non tradas beſtias aĩas ↄfitentiũ
tibi. Et iſte beſtie rapiũt illiꝰ mali diuitis aiam. Ter

.

tio vo vermes rodũt atq; oſi

ſtituendum ⁊ quantũ. . .
am aute reſti
tutionẽ vidẽda ſunt octo q in h̊ verſu cõ⸗
Vrtinent᷑. Quis.qͥd.vbi.ꝑ q̃ͥs.cui.cur.qũo.
qñ.Et qꝛ de pᷣmo dictũ eſt.S.in.i.c.S.ij.⁊. .ſe. ideo
ibi videndũ.Quãtũ ad ſcᷣm.ſ. qͥd ſit reſtituendũ et
Intũ.Sciendũ ꝙ ablatũ ſi põt.xuij.q.vi.ſi res.⁊ ſi ẽ
qd fructificãs.etiã fructꝰ eiꝰ vel aliter ſatiſfaciẽdũ qñ
reſtitui nõ põt illud. Sed ꝓ huiꝰdeclaratiõe ſciendũ
ꝙ dãnũ põt alteri q̃drupliciter inferri.
Pumo qͥ ad aiam auſeredo ei vᷣtutes infuſas ⁊ mo⸗
Scðo quo ad coꝛpꝰ inferendo ei leſio⸗ crales.
nes coꝛpoꝛales·
Tertio qͥ ad honoꝛẽ ⁊ famã ꝑ vituꝑatiões vᷣbales.
Quarto q̃̊ ad ſubam ꝑ acceptatioes criminales.

Duantum ad pꝛeimum.5. I.

notandũ ꝙ q;uis qͥs nõ poſſit eſſe cã ſufficiens pcti

alteriꝰ.nec ꝑ ↄñs eiauferre vᷣtutes directe ⁊ efficacit᷑
volũtas cogi nõ põt vbi ſiſtit pctm̃ ꝓpter qð diẽ

Eapłm. ij. dereſtitutionibo vbi oſtẽdit᷑ quid ſit re

””õä

ambꝛo. Non eſt ꝙ cuiq;ᷓ nram aſcribamꝰ erũnã. Ne

mo enĩ tenet᷑ ad culpã niſi ꝓpꝛia voluntate deflexernit.
xv.q.i.nõ ẽ.põt iñ aliqͥs eẽ alteri magna occaſio pec
cati.⁊ decre/dicit. Qui occaſionẽ dani dat. dãnũ qʒ

dediſſe videt᷑er de imniur.⁊ dã.da.c.ſi culpa. ⁊.liqͥ oc
cidit.S.in hac.ff.ad.l.acqᷣli.⁊ ex de homi.c.decetero.
põt aũt eſſe aliqͥs occaſio dãni alteri qdruptr. Pu
mo vᷣbo ſuo inducẽdo aliũ ad peccatũ.Et ſic qͥ indu

cit aliũ ad malũ ſuadẽdo.ↄſulendo.pᷣcipiẽdo.qð eſt

moꝛtale ẽ occaſio ꝑditionis illꝰ.qꝛ ꝑ hec auferunt᷑ ei
gra ⁊ vᷣtutes ab ala. Uñ augꝰ.Si fratn tuo maleꝑ

ſuades.occidis.ſ.illũ.qͥ ad aiam.de pe.di.i.lloli.et

talis dãnificãs ſᷣm ſcotũ in.iiijtenet᷑ reſtituere dam

nũ mõ ſuo poſſibili.ſ.ĩducẽdo eũ efficacit᷑ ad pnĩaʒ.

⁊ ad actꝰ tuoſos. Et ſi ſola inductio ꝑ vᷣba nõ ſuffi
cit.qꝛ faciliꝰ ẽ ꝑuertere qᷓ; ↄuertere.tenet᷑ qntum põt

ꝑ oꝛõnes ſuas ⁊ ab alijs ꝓcuratas.⁊ ꝑ alioꝝ ſuaſio/

nes efficaces.dũ tñ nõ ꝓdat illis pctm̃ occultũ pᷣdi⸗
cti. Qudatũ ad ſcᷣm.ſ.reuocando aliquẽ a melio⸗
ri bono ̊ᷣ fit dãnũ alteri cũ reuocat eũ a religionein
q̃ perfectiꝰ viuit᷑ qᷓ; in ſeculo.⁊ taliter dãniſicãs tene

tur ipᷣm reuocatũ ab eo reducere ad ingreſſum vel re

uerſionẽ ad religionẽ Nã ſᷣm pe.de pal.in. iũij. Non
ſolũ ille qͥ inducit ꝓfeſſum ad egreſſum religionis te
netł ipᷣm inducere ad reuertẽdũ ad religione.ſed etiã
qͥ retrahit eũ qͥ volebat ingredi.nec tñ intrauerat. te⸗
net᷑ illũ inducerc ad ingrediendũ ꝙ ſi ule nolit intra⸗
re.tenet᷑ aliũ eque idoneũ ꝓcurare.qð ſi nõ poſſit.te⸗
net ipſe intrareqð intelligẽs mgr ray. Mgf poſtea

oꝛdi.p̃di.ͥ auerterat quendã ab ingreſſu religionis

—

B fecit intentõe ↄſulendi pꝛie vtilitati ſue ſiuefrande

poſtea ꝓ eo intrauit.rõ eſt.qꝛ abſtulit dño ſeruũ ſuũ
nouitiũ vel intraturũ.hec pe. Sed ſcotus dicit h eſſe
veꝝ de obligato ad religionẽ obligatiõe ꝓfeſſiõis.⁊ ſi
ſit ꝑſona idonea ⁊ habilis ad intrandũ.nõ aũt deeo
qͥ nõ erat diſpoſitꝰ ad intrãdũ necdũ intrauerat.Rõ

diüſitatis ẽ. qꝛ intereſt int hre ⁊ ꝓpe eſſe hre. Uñ non

tenet᷑ ad tantã reſtõem religiom ad quantã teneret ſi

ingreſſus fuiſſet in religionẽ. ſed tenet᷑ ad aliqlẽ reſti ,/
tutionẽ.ſ.aliqlẽ inductionẽ illiꝰ vel alteriꝰ equiualen

tis ad ingreſſum religionis.hec ſco. Idẽ videt᷑ dicen

dũ de eo qͥ auertit nouitiũ iã religionẽ ingreſſuʒ aĩo

ꝑmanẽdi ſicut ⁊ de ꝓfeſſo Nã talis obligatf rel gioni
ſaltẽ in genere. ⁊ H̊ intelligendũ ſi retraxit illũ intẽtõe
dãnificandi religionẽ tũc enĩ tenet᷑ religioni.Si autẽ

q̊ ad eũ qͥ nonduʒ intrauit nõ tenet᷑ religioni.ſed ipſi
ꝑſone quã retraxit ꝑſuaſionibo ⁊ alijs bonts ſpũali/
bus ad eqͥualentiã eoꝝ in quibꝰ danificauit. Si an
tẽ qͥs aᷣteret aliquẽ a religionis ingreſſu nõ ſimpłr
ſed ab ea vbi diſſolute viuit intendes ꝓuidere ſaluti
illiꝰ in nullo tenet᷑.ar. xxiij q.v. de occidendis.Et ex
his ptʒ m io.de nipolł.in qͥdã tractatu de ctiby. ad
dicendũ ſit de his qͥ ſcholares retrahũt ⁊ ſubtrabunt
doctoꝛibo cũ quibꝰ audiũt.qꝛ aut hᷣ faciũt in odium
doctoꝝ. vel volentes ſibi ꝓuidere.vel alijs ꝓuidere⸗
vel volẽtes ſcholanibus pꝛouidere. Si pmo mõant
ſubtrabit ſcholarẽ qͥ iã intrabat ſcholas. ⁊ tunc tenet
doctoꝛi ad reſtitutionẽ ſcholaris ⁊ bonoꝛis ſibi ſubj⸗
tracti.ſi etiã doctoꝛ cui talis ſubtrahitſit melioꝛ q; il
lecui eũ ꝓcurat.tenet᷑teli quanto vtilitateʒ ſcie ſix

tue⸗
Ade

uun
i⸗
Alx

umt
Wnue;
hae
Ndn
mis
mn
nuis
iniin
Nnr
niheh⸗
neſetch
mu
R
irii
mvi
:
iin
Gndt
rd

n

Dicit᷑ Exo.xxij.Qui ſeducit vi

ſponebat. nõ tm̃ tenet᷑.lʒ obliget᷑ ſcholarem inducere
vt redeat ad pᷣmũ. Si aũt h̊ facit volendo ſibi ꝓuide
re.puta eſt doctoꝛ ⁊ vult ſibi de ſcholis puidere. ſi H
ſine fraude facit ⁊ ſcholaris nondũ ſe dederat alicui
doctoꝛi:nõ credo eũ in aliquo obligari.cum cuilibet
ſit licuũ mõ licito ⁊ debito ꝓcurare vtilitatẽ ſuam. ali
ter nõ credo ſibi licere. Si aũt hoc facit volens alij ꝓ
uid ere.ſicut qñ ſcholaris alicuiꝰ doctoꝛis ſubtrahe⸗
re conat᷑ ſcholares alijs doctoꝛibo vt intrẽt cũ docto⸗

re ſuo.in ̊ ſolum honoꝛẽ ⁊ vtilitatẽ ſui doctoꝛis intẽ

dens ſi ſubtrahatiã intrantẽ cum alio doctoꝛe.credo
ipᷣm obligari.niſi foꝛte illiꝰ doctoꝛis cui eñ ſubtra hit
inſufficientia ⁊ ſcholaris aliqᷓ ſpecialis cura q̃ ſibi te
net excuſet. Si autẽ retrahat intrare volenteʒ cũ ex
nulli ius doctoꝛi ſit acqͥſitũ.⁊ facit ſine fraude nõ
credo eũ doctoꝛi in aliquo obligari. obligat᷑ aũt ſcho
lari ſi eũ rerrahat ne audiat meli
vtilitati ſcholaris volẽs cõſulere.⁊ ſuꝑ hoc a ſcholari
requiſitꝰ ↄſulit ꝙ audiat aliũ doctoꝛẽ melioꝛẽ bñ fa⸗
cir. Et dicta in his caſibo ſunt ceteris panbo intelligẽ

da. Iſte eni caſus ẽ ita varijs modis circũſtantialis
ꝙ vix põt dari certa regula.hec ille. Quatũ ad ter

tiũ.i. dãnificãdo alios ſuo malo exemplo.ſicut ſcan⸗

daliʒãt pᷣlati ſubditos põpis ⁊ laſciuijs ⁊alijs moꝛi

bus ſuis. Mulieres ſuis ſuꝑfluis oꝛnatibo⁊ ſucis 2

tripudijs ⁊ alij maniteſte peccãtes ⁊ pelpueqn hoc
intendũt vel ↄtẽnunt ſeu ꝑuipendũt ſcandalũ eoꝛu.

ꝓpter qð alij ruũt in diueria vitia. tales tenent ad ſa⸗-

tiſſactendũ bonis exẽplis manifeſtis non aũt tenent

ꝓpter hoc ad aliquã publicã pnĩam.vt dicit al. Sed
d cdificandũ alios bonis moꝛibo manileſtis · ſicut

ſcãdaliʒauerũt ꝑ mala manifeſta. Quantũ ad ꝗr
tũ.ſ.de ſeducente virginẽ.⁊ coꝛtũpente ex mnmoniu

rginẽ ⁊ doꝛmit cum ea
dotabit eã ⁊ babebit eã vxoꝛeʒ. aut reddet ei iux mo⸗

dũ dotis quã virgines ſolẽt accipe. Daͤnificauit eni
talis illã in caſtirate virginali auferẽdo theſaurũ irre

cuꝑabilẽ. vñ tenet᷑ ei ſaltem ad reſtitutionem caſtita⸗
tis ↄiugalis accipiendo eã in vxoꝛem vel dotando.
Et ſi quidẽ pꝛomiſiſſet eã ducere in vxoꝛẽ. tenet᷑ etiã
rõne pꝛomiſſionis niſi eſſet nimis diſparis conditio
nis. vñ fraus potuit dep̃hẽdi.⁊ tũc ſatiſfaciat ad ar⸗
bitriũ boni viri.Et idẽ ⁊ ſoꝛt qñ violentauit. Quã

nis aũt pꝛeceptũ allegatũ legis moſayce ſit iudicial-

2 intũ ad h̊ nõ obliget.tñ inq;tum ẽ ſumptũ ſta
tuto ab eccłia velaliquo ciuitate obligat. ſicut patet
e de iniur. ⁊ dã. da c. ſi culpa ·

—

De ſecunda danifica K.l.

catione ã.l.fit coꝛpoꝝ pꝑ leſionẽ. Aduertendũ ꝙ qua

tuoꝛ modis ↄtingit.ſ. occiſionẽ. mutilattonẽ. vulne

ration ẽ.aut verberationt.⁊ ꝑ incantationẽ.aut vio⸗
lentã derentionẽ.ſi ergo ſiat danũ

nür ꝛnimo mõ.m ſco
tũ põt ſatiſfacere ſuſtinẽdo penã talionis a iudicenõ

a ſe, nec etiã tenet᷑ iudici ſe offerre. ſed captꝰnõ h ſe de

fendere aut carcerẽ infringere.ſed inuenta opoꝛtuni⸗
tate !ʒ fugere m tho. ⁊ henricũ. cõdẽnatꝰ debet pa⸗
tienter moꝛtẽ fere. Eſt ⁊ alꝰ modꝰ ſm ſcotũ.ſibi vti⸗

lis ad ſatiſſaciendũ q;uis ad hnõ teneat᷑ neceſſanio

oꝛeʒ. ſi autẽ hoc facit

vt dantes conit

ſubtrax̃it.ſi aũt nõdũ ſcholas intrauit.ſed intrare di

6

ſeʒ vt erponat vitam in cã iuſti belli. vt contra inimi
cos fidei vel eccleſie. pꝛo reſtitutione ſeu ſatiſfactione

fienda illi cu vitã abſtulu. Quod ſi nec hoc vult fa⸗
cere, tenetur ad ſatiſfactionẽ ſpecialem pꝛo aĩa occiſi

vt ad faciendum elemoſinã pꝛo eo.vel aſſumẽdo ali
quam peregnnanonẽ ad limina apoſtoloꝝ. vel ſan⸗

cti iacobi ⁊ buiuſmodi pꝛo anima eiꝰ.⁊ pꝛocurando

alioꝝ oꝛationes inquãtũ poteſt. Nec boc ſufficit.ſed
ſi inte fectus ſuſtẽrabat aliquas perſonas vt patrem
flios ⁊ buiuſmodi:operibus manuũ ſuaxꝝ. tenet᷑ int

fectoꝛ omnibus illis ad tantũ quantum illis abſtu⸗

lit ſubſidij pꝛopter occiſionẽ eius. Inſuper tenet᷑ oc⸗
ciſoꝛ placare leios quantũ poteſt. hecſ. cot?. Quan
tum ad ſecundũ.ſ.de mutilationeidicit idem ſcotꝰ.ꝙ
pꝛo buiuſmodi nõ eſt ſtatuta pena in eccleſia niſi pe
cuniaria, ⁊ iſta debet reſpondere nõ ſolum dãno qðᷣ
quis intulit per mutilationeʒ pꝛo toto tempoꝛe futu⸗
ro quo vſurꝰ quis eſſet membꝛo abſcilo. led etiã ex⸗
penſis edor itis in curatiõe. vt hr eẽ de iniur. ⁊ dã⸗
da. c. ſi culpa. Et vltra hoc tenet᷑ ad placationem leſi
inquantũ in ipſo eſt. ⁊ conſolarionẽ ipſius afflicti. qᷓ
afflictio perpetua eſt. Plus autem ponderada é mu
tilatio pauꝑis ;ᷓ diuitis ſi magis egebat parte abſci
ſa ad victum neceſſariũ.puta ſi abiciſa eſt manꝰ de⸗

tra ſcriptoꝛi.qui de illa arteviuebatlũc enim mags
a

tenekx. Quantũ ad tertiũ videt᷑ deũ optune ſan
ctionẽ impoſuiſſe.ſcʒ in leſione vel percu ſſtõe coꝛpo⸗
rali.Exo.xxi.vbi dicit. Si rixati fuenint vini ⁊ percuſ
ſerit alter pꝛoximũ ſuũ lapide vel pugno. ⁊ ille moꝛ⸗
ruꝰ nõ fuerit ſed iacuerit in lecto.ſi ſumexenit ⁊ ambu
lauerit ſuꝑ baculum ſuũ.innocens enit qui percuſſe⸗
rit. ſcilʒ a moꝛtis penã ſuſtinendam ita tñ ꝙ operas

ſuas quas. ſ interim neglexerit imped itꝰ percuſſura.

⁊ impenſas in medicos reſtituat.cui pene addenda
eſt reconciliatio ⁊ placatio quatũ in eo eſt. Quan⸗

tũ ad ſatiſfactionem de quarta leſione Sciendũ eſt.

ꝙ vltra leſionem. reconciliationem ⁊ venlã petitã le⸗
ſo fiet ſatiſfactio iniurie pꝛout ſapiens determinabit

2 ſileſus plus vellet exigere q;ᷓ deberet ad illud plus

nõ tenet᷑ ledens vtillum reconciliet. hec ſco.⁊ qꝛ exi⸗
lium reputatur vt quidam carcer iniunie.ideo mittit
aliquem in exiliũ vel confinium qð eſt exiliũ ad tem
pus iniuſte tã e qᷓ; omnes qui ſunt buiuſmodicã
ſiliã vel auxilium efficax ad hoc.tenen
tur exulanti de omni dano inde ſecuto.⁊ boc ad ſatil

faciendum. argextra de bomi.c. ſicut dignum. ⁊. xi.

q. iij.c.qui cõſentit ſed beat tho.in ſum. ⁊ in. iiij.di⸗
cit. ꝙ in omnibꝰ danis vbi nec in ſe nec in equiualen
ti pot fieri reſtitutio. vt in ſtupꝛo.mutilatione mebꝛi
⁊ bmõi ſatiſfactio fiet per recõpenſationẽ ad arburiũ
boni viri. idem gull.·
De tertia dãnificatio⸗S. i.
ne

q in fama ⁊ bonoꝛe Sciendum ꝙ quatuo? mo;

dis põt contingereccʒz per contumelle ſlarlont. de
tractionẽ. vel per detractionis ab alijs facte recitatio

„

nem. ⁊ cum quis accuſatur iuſte per venitatis nega⸗
tionem. Quantũ ad pꝛimũ dicitur quis contume
liari alteri ſeu contumeliam inferre cum er pꝛiuatim

vel coʒam alijs in ſaciez dicit yerba ĩpotans defehũ

Titulus Becũdus

notabilẽ culpe.vt vocãdo eũ latronẽ. pditoꝛẽ adulte

rũ ⁊ hmõi.vel etiã cũ dicit verba expᷣmentia defectũ
nature intendẽs inde iniurian..vt vocãdo eũ ſtrabo⸗
nẽ, vel illegittimũ 2 hmõi.qð ꝓpꝛius dicit᷑ conuitiũ.
EOñ igit᷑ s hoc facit aĩo ſiuriadi.vltra offenſaz moꝛ
talẽ tenet᷑ ſatiſfacere pximo ſic leſo. ⁊ placare ipᷣm le⸗
ſum qntũ For petendo veniã. vel alio mõ ⁊ ̊ in pua
to vel publico m ꝙ ipſe puatim vel publice contu⸗
meliã intulit.Nã ſi in publico cõtumeliã intulit ⁊ cõ
tumeliatꝰ hoc exigit vt in publico vemiã petat. tenet᷑
ad b. Et ſi in ipſa cõtumelia aliqͥd criminale falſo ex

pꝛeſſit.tenet᷑ cor illis qͥ audierũt expꝛimere ſe ſalſu,

Oitriſſe. Aug. Ubi peccatũ oꝛtu fuent ibi moꝛiatur
ij.q.i.ſi peccauerit. Ueꝝ ſi pꝛelatus ſubdito.pr filio.

Vir vxoꝛi.mgr diſcipulo.dñs ſeruo. dicit vᷣba contu

.

melioſa h̊ faciens ex coꝛreptioe nõ tenet petere veniã
a tali m aug. in regula dicẽs de platis. Si eniã ipſi
modũ vos exxeſſiſſe ſentitis non a vobis exigik vt a
vobis ſubditis veniã poſtuletis ⁊c. Sed ſi pᷣ facerẽt
multũ iniunioſe ⁊ liuoꝛe vindicte.tunc tenerent plati
ſubdito petere veniã ⁊ recõciliare leſu m. m ray. Qe
rũ ſi tumelia recipiẽs in verbis pꝰ contumelio ſi do
meſtice cõuerſat᷑ cũ cõtumeliante.⁊ fa miliariter vide
tur oſtendere remiſiſſe iniuriã ⁊ recõciliatũ foꝛe.⁊ cõ⸗
ſequent᷑ nõ teneri alias ad petẽdũ veniã ſᷣm duren.
in ſum. Quantũ ad ſcdᷣm dãnũ.ſ.ꝑ detractioneʒ.

9

Bↄtingit bncigallter fieri duobo modis. Pꝛioim
1

ponẽèdo alicui falſũ crimẽ verbo cantilena.vel famo
ſo libello.⁊ talis tenet᷑ illis coꝛã quibo detraxit decla⸗
rare ſe falſũ dixiſſe.qᷓntũcunq; ei inde exurgat erube
ſcẽtia ⁊ ofuſio.niſi ex ̊ ĩmineret eimagnũ periculuʒ
vite. vel aliud magnũ incõueniẽs ſequeret᷑.Et ſi no⸗
uerit ꝙ is cuiꝰ famã abſtulit ſciuit detractoꝛẽ ipᷣm. te

net᷑ detrabens ſecõponere cũ infamato ꝑ eũ deiniu

—

ra ſibi facta.vt veniã poſtulare in ꝓpꝛia ꝑſona ſi au⸗
det vel ꝑ aliũ ſiꝑ ſe apte nõ põt.ſʒ ſi ignoꝛat infama⸗
us detrahẽtẽ reconciliet᷑ ei tacito noĩe ſuo. Scðo
mõ ꝛtingit fieni detractio dicẽdo aliqð criminale de
alio.ſed vere ꝑpetratũ. occultũ tñ.ſed ) debitũ oꝛdi⸗
nẽ infamie inductiuũ. Talis tenet᷑ famã reſtituere ĩ⸗
famato qᷓntũ põt.ſine mẽdacio tñ.ſ.vt nõ dicat men

dacioſe ſe illũ infamaſſe. ſed dicat ſe male dixiſſe vel

iniuſte diffamaſſe. vel alio cõgruo mõ. vt nõ credatꝭ

em eẽ tale. male dixi ⁊ ſtulte locutꝰ ſũ.⁊ hmõi.Ad⸗
it hoſti.⁊ ðt h̊ ſeruandũ niſi ex tali publica recogni

tione ille infamatꝰ ampliꝰ infamaret Et guil. adclit

ad h̊ enã nõ reneni qñ peniculũ ſibi imineat ex poten

na aduſarij. Viðꝛ inſuꝑꝛ Hgᷣ ſeruãdũ ꝙ qñ cnimè qð
pꝛiꝰ erat occultũ pꝰ detractionẽ ẽ factũ manifeſtũ per

aliũ modũ qᷓ; ꝑ verba illiꝰ nõ tenead hmõi reſtöem

—

an etiã qͥs nõ põt famã reſtituere m thoen ſũ. dz p
aliũ modũ recõpenſare dãnũ illud. Ueꝝ ſi quis cri⸗
mẽ alicuiꝰ reuelat nõ ex odio vel loq̃citate.ſed ex cha⸗
ritare vel iuſticla vel ex nccte.puta dicit ecclie p̃m 0oꝛ0
dinẽ coꝛrectiõis fraterne. vel accuſat eũ coꝛam iudice
vel ↄfeſſoꝛi ðᷣt.cũ nõ poſſet alit᷑ peccatũ ſuũ ſufficien
ter declarare. vel etiã vt ↄfeſſoꝛ oꝛet.⁊ admoneatillũ
vel pᷣlato vt puideat meliꝰſibi ⁊ gregi ſuo.tał nõ tene
tur ad fame reſtõcm. ſm pe. de taran my. 2 vmber.
Quãtũ ad tertiũ dãnũ.iſ.recitãdo detractiões au

in
v*

ditas coꝛã alijs nõ expſſe aſſerẽdo nec tanq; certũ di
cẽdo.ſed ꝓut audiuit tale ⁊ tale crimẽ de aliqᷓ qðᷣ ne⸗
ſcitt ab auditoꝛibo. dicit ſcotꝰ in.iiij. ꝓtal ſic incaute
loquens de alio falſum crimẽ dicẽdo.foꝛte ille h fecit
certe põt eſſe ꝙ fecerit.aut dicẽdo. ego audiui ꝙ ille H

fecit.niſi ille oſtedat aliquã certitudinẽ maioꝛe qᷓ; ex

relatõe cõi.nõ auferet ex natura actꝰ illi famã in opi⸗
nione audientiũ.qꝛ ſi illi frmit᷑ concipiũt ⁊ credũt ex
bulum de 4 e ſermo eẽ cniminoſũ leues ſunt. qꝛ qͥ e⸗
to credit leuis eſt coꝛde.vt ſcribitur Ecci.xix. verum
qꝛ a ſcandalo puſilloꝛum cauere opoꝛtet. iuxta illud

Math. xviij. Qui ſcãdaliʒsuerit vnum de puſillis

his q in me credũt: expeditei vt ſuſpendat᷑ mola aſi⸗

naria in collo erꝰ ⁊ demerget in pfundum mans. et
muln ſunt tales puſilli ⁊ leues ⁊ iõ ꝑiculoſum ẽ coꝛã
eis talia audita referre.Et ſi ̊ fiat intẽtione mala. ſcʒ
ledẽdi famã eiꝰ.non facile põt excuſaria moꝛtali. Si
aũt fiat coꝛã puſillis ⁊ leuibo ex incõſideranõe. durũ
ẽ dicere ꝙ ſit moꝛtale.Et dicũt aliq ꝙ ſi as ex tali re⸗
latione alicuiꝰ notã incurriſſet infamie.tenet᷑ famã re
ſtituere coꝛã illis coꝛã quibo locutꝰ eſt de eo.ſed ſi nõ
ẽſecuta infamia nõ tene?. Quantü ad quartũ dã
nũ ↄtingit hoc qñ qͥs accuſatꝰ in iudicio de crimine
qð cõmiſit ſed occulto ⁊ nõ ſufficient᷑ phabili. negat
ſe cõmiſiſſe.⁊ ſic indirecte crimen imponit accuſatoꝛi
oſtendẽs in hᷣ eũ eſſe mendacẽ. ⁊ notat eũ de calũnia

Albi dicit ſcotꝰ in.liij ꝙ ſic negans nõ tencł retracta

re negationẽ ſuã q̃ negauit in publico veꝝ crimen. te
net᷑ tñ per qdã verba ſobꝛia reſtituere famã illi accu⸗
ſanti quã indirecte nõuit de calũnia dicẽdo. Nõ ha
beatis eũ calũniatoꝛe.credo ꝙ habuit intentioneʒ
bonã in accuſando ⁊ hmõi.Ecõtra cũ qͥs accuſatus
ab alio falſo dealiq̃ cnmineex doloꝛe toꝛture cõfeſſꝰ
ẽcrimen qð nõ cõmiſerit.cũ ſe infamauerit. tenet᷑in
q;tũ põt declarare ſe falſum dixiſſe. magis en tenet᷑
qͥs ſe diligere ↄñter vite ſue ꝛ fame ꝓuid ere q; alios
Et ſi ex h̊ ſequeret᷑ infꝛmia.ĩmo etiã moꝛs accuſato⸗
ris.nõ ei imputat᷑.ſed malicie ipſiꝰaccuſatoꝛis ſi ad⸗
uertent᷑ hoc ſacit.vł inſipientie ſi ex emoꝛe h̊ agit.ſibi
ergo ĩputet qͥ ad h̊ indebite ſe poſuit cũ periculo alte
ni. Itẽ nõ ym pe. de taran. eex iniurijs illatis qᷣ⸗
buſcũq; modis ſolẽt tria oꝛiri ꝑ oꝛdinem in leſo. Pꝛi
mus ẽ rancoꝛ in affectu. Scðᷣm ẽ ſignũ rancoꝛis in
affectu. Tertiũ ẽ actio ↄ iniuniantẽ. Pꝛimũ.ſ.rãcoꝛeʒ

ſtatim dʒ dimittere iniuriãti.i.nũqᷓ; habere. Scoðm

dz dimittere cũ iniunans petit veniã.⁊ iſta dimiſſio
exterioꝛ nõ eſt aliud niſi quedã acceptano ſatiſfactio
nis. vel indicatio recõciliatiõis vᷣbo vel facto expᷣſſa.
vt cũ offenſus offendẽtẽ releuat genuflexũ añ eü. vel
cũ ðᷣt.dñs ꝑcat vobᷣ̊ ⁊c̃. Tertiũ aut. icactionẽ ĩiuriax
nõ tenek dimitrere niſi facta ſatiſſactiõe. Sed aduten
dũ circa ſigna rãcoꝛis ꝙ qdã remota ſunt.⁊ q̃dã que
Ferir vbobi⸗ ſuſpitionẽ de rãcoꝛe. vt cũ aliqͥs nõ

ult vnq; iniuniãti loqͥ vel obuiãs ei diũtit ab eoaut

toꝛtuoſo vltu ſꝑ eũ reſpicit.⁊ hmõi.Et iſta ſigna nul

li lʒ retinẽ nec añ nec pꝰ ſatiſfactionẽ ſibi factã qꝛ ab
oi, pẽ mali abſtinidũ ẽ p̃m apłin. Uñ rał nõ dʒtalia
ſigna facẽ ꝑ q̃ ꝓbabiłr credat᷑ eẽ in odio. Sig vore⸗
mota ſũt q ñ ingerũt de odio argumẽtũ hʒ odiũ ſeq/
ret᷑.vt ſunt fubtractio familianitatꝭ ⁊ uitioꝝ aliquo⸗

2 — — eeð

l
ri⸗
en
M
i
me
e
mßs
S
