rat.conatꝰẽ eũ imitari in tra.Fecit igr ex ere con
cauo ſimilitudinẽ mði ⁊ figura celi.in q̊ ſolẽ ⁊ lu
nã cõpoſuit.⁊ ineq̃les motꝰ celeſtibo ſimiles con
uerſionibo ſingul qñ diebo efficeret errat ũ etiaz
ſtellan ⁊ fixran curſus diſpares et regulatos opo
ſuit. Sʒ nũqd iſte potuit facere celũ incoꝛrupti
bile aut p ſua naturà mobile lõ. ſz ereũ fult nec
potuit eũ celũ ſuũ a moꝛte coꝛꝑali ſui ꝑſecucoris

tlictio iſta in ꝓſꝑis prximi elt defect oi
ditionis ⁊ vᷣtutᷓ.vñn ⁊ malis plena. Uñ ouidius
eius peſſimas ↄditões expmẽès in.ij. me thamoꝛ
phoſeos diẽ pᷣmo ꝙ eius domꝰẽ in imis.qꝛ ſcʒ in
inferno manet. Uñ gre.i li.dyal. Antiquꝰ hoſt:
vñ bonos cernit niteſcere ⁊ gloꝛi inde ꝑuerſos
in inuidiã rapit ad penã. Scdõo domꝰeiꝰẽ in val
lib nigr.qꝛ.ſ.abſq; puritate. Om̃e eni pctm̃ po
nit ſe iuidꝰ ad ꝑꝑetràdũ ſic frẽs ioſeph ex iuidia.
eum vendider᷑̃t ⁊ occidere pᷣus qſierũt. Zertio
caret ſole.qꝛ.ſ.vᷣitatẽ nõ agicit ſic in figurã ð be⸗
ly ſũmo ſacerdote ðꝛ ꝙ lucernã dñni videre nõ po
terat.ſic inuidi ſacdotes iudeoꝝ ñ potuerfr᷑̃t vide⸗
re.i.intelligere lucerna dñi.i.legẽ q de meſſia ple
ne loq̃bat᷑. Lucerna ẽ lex inqͥt ſapies. Quarto ñ
hʒ vẽtũ .qꝛ ñ hʒ ſucceſſus felices ⁊ nuqᷓ; fini᷑. Cy
pꝛianꝰ Mala ceta finẽ hñt.iuidia nõ hʒ t᷑ᷣminũ.
vt notat petrꝰcõmeſtoꝛ.Cũ herodes agrippa ro
me exñs icarceratꝰfuit a tyberio ceſare.ipo moꝛ
tuo.gaius ei ſuccedẽs ĩ iꝑio eduxit eũ ⁊ ſublima
uit ĩ regẽ dans ci duas thetrarchias ꝓpt᷑ qð hero
des fili magni herodis qͥ cuʒ vxoꝛe ſua herodia
młtũ ↄpaſſi ſt incarcerato ⁊ laboꝛauer̃t ad liba.
tionẽ ciꝰ⁊ poſtea iuidere ceper᷑̃t.⁊ cũ qpſſent ei p
ferri exilio lugduni depoꝛtati ſt. æuito hec do
mꝰ inuidie ſꝑ ẽ frigida.qꝛ ſꝑ caret igne caritatis
de q̊ dñs ait ne veni mittere in trã cũ opoſita
ſit caritati. Sexto abũdat caligie qꝛ ꝑſuadet ſi
bi mala.i.ſꝑ peiꝰhr̃e q; pximꝰ ẽt ſi felicioꝛ ſit ꝓxi
mo viðꝛ ſibi minꝰhr̃e.Uñ ouidiꝰ Felicioꝛ ſeges
alienis ſꝑ in aruis.ſ.reputat᷑ ex inuidia. Septi

mo palloꝛ ſedet iĩ oꝛe.l.inuidi · q ſo derrahi bois
oꝑibo diminuẽdo vel negãdo ł depᷣuãdo.ſiẽ Da⸗

than ⁊ abyrõ detrahebãt moiſi iuidẽtes ei de pᷣn
cipatu Nũe.vi. Octauo eſt macies ĩ iuido.qꝛ
eſt mr̃ auaricie ⁊ ꝑcitatꝭ Nõ eni vult alijs cõicare
bonũ qð hʒ ſcie vel iduſtrie ne aliꝰ equet᷑ ſibi: vñ
et Criſo.dic̃ ꝙ ab hac egritudie plura ſt᷑ vitia ab

hac pecũiaꝝ ↄcupia ⁊ pᷣncipatꝰamoꝛ.⁊ vana glła
nũq; recta acies hr᷑. Nono rubigine dẽtes.ſ. hʒ

infectos.qꝛ ẽ infamatrix coꝛrodendo vitã aliẽaʒ
Nðõ eĩ ſolu diminuit bõa alioꝝ.⁊ negat vt dictũ
eſt. S. ſʒ et falſa ĩponit calũniando.ſic rana manꝭ

de q̃ Auicẽ:ait.cano.iiij.q ẽ maligna iuadẽs aia

lia ex lõginqͥ̊ currat ad ea vt moꝛdeat.⁊ ſi nõ põt
moꝛdere iſufflat vᷣſus ea vt noceat.de q̊ pᷣt expõi
illð Apoc.xvi. Vidi de oꝛe dꝛacõis ⁊ ð oꝛe beſtie
tres ſpũs immũ dos exiſſead modum ranarum
Decimo pectoꝛe felle viret.qꝛ ſcʒ ſꝑ cogitat ma

cũ flẽtibo.ſ.facẽ caritas. Tredecimo nũqᷓ; eſt qe

ris excitant᷑. ⁊ bona naſcẽtia

lũ ⁊ iudicat pꝛaua de illo cui inu det.De hac gre.
in mor. Dum electi ꝓficiũt repbi in rabiem furo
Eeitat j nolũt imitari. pſe
quũtur ſq; ex inuidia. Undecimo ligua eſt ſuf
uſa veneno.qꝛ ſcilʒ ſꝑ murmurat.vel de deo vel
pᷣlato ꝙ dat alijs pluſqᷓ; ſibi tanqᷓ; partialis.hec
eſt beſtia q̃ hʒ tres oꝛdines dentiũ.vt ðꝛ Dañ. vij
qꝛ ſcq; de deo.de pᷣlatis.⁊ de ꝑntibꝛ murmurat.
Duogdecimo nunq; ridet.ſiniſi de malo alieno
ſed vt dicit Ro.xij Gaudere cũ gaudentibo.ſflere

ta.vt cayn inuidꝰ q exijt de deo vagꝰ⁊ ꝓfugꝰ
Quartodecimo tabeſcit vidẽdo głiam alio ꝝ
Decimoqͥnto cõedit carnes viꝑeas.qꝛ ſolũ ma/⸗
lis alioꝝ ſatiatur ⁊ paſcitur. “?
Lap.:iij.de odio młtiplici ⁊ de nocumẽtis et
varijs modis eus.

Dium eſt pꝛima filia

inuidie ⁊ oꝛitur freqᷓnt ex ira. ꝓpter qð
dicit Aug.in regula. Lites ẽt nunqᷓ; hẽatis.aut
; celerrime finiatis ne ira creſcat in odiuʒ.i.ab
ira ꝓcedat poſtea in odiũ Nihil phibʒ aliqᷣd vnũ
oriri ex diuerſis cauſis ſᷣm diuerſas rõnes dire⸗
ctius tñ ori ex inuidia.⁊ rõ eſt pᷣm Tho.ſe.ſe.q
xxxuij.ar.v.qꝛ ex inuidia ipᷣm bonũ ꝓximi reddi
tur ↄtriſtabile.⁊ ꝑ ↄnñs odibile.ſed ex ira oꝛit odi
um ſᷣm qoðᷣdam augmẽtũ.Nã ꝑ irã appetimꝰ ma

lum ꝓximi ſᷣm q̊ndã menſura ꝓut ſcʒ hʒ rõnem

vindicte.poſtea ꝑ ↄtinuitatem ire ꝑueniĩ ad h̊
malũ ꝓximi abſolute oſiderat qð ꝑtinet ad rõnẽ
odij et ſic pʒ ꝙ cauſat᷑ odiũ foꝛmalr ex ipᷣa iuidia
ex ira aũt diſpoſitiue. Qð ãt oꝛiat᷑ odiũ ex iuidia
ſic declarat.b.Tho.vbi.S. Odiũ ꝓximi ẽ vltim
in ꝓgreſſu pcti.eo ꝙ opponit᷑ dilectioni q̃ natura
liter ꝓximꝰ diligi Qð aũt aliqͥs recedat ab co qð
eſt naturale ↄtingit ex h̊ ꝙ intendit vitare aliqd
qð eſt naxurałr fugiendũ.naturalr aũt oẽ anial
fugit triſtcc ſic ⁊ appetit delectatiõem.ſicpʒ per
pꝓb̈ᷣm in. vij.⁊.x. ethi.Et ſic ex delectatione cauſat᷑
amoꝛ.ita ex triſticia cauſa? odiũ. Sic̃ eni moue/⸗
mur ad diligendũ ea q̃ nos delectãt.ita ⁊ moue
mur ad odiendũ ea q̃ noꝓↄtriſtãt inqᷓ;tũ accipi
unt rõnẽ mali. Uñ cũ inuldia ſit triſticia de bo⸗
no ꝓximi.ſeqᷣtur ꝙ bonũ ꝓximi reddat᷑ nob odio
ſum.⁊ inde ẽ ꝙ odiũ orit᷑ ex inuidia.⁊ ſiẽ ex amo⸗

re ſequit᷑ delectatio cũ.ſ.poſſidet bonũ amatũ. et
delectatio ipᷣa cauſat amoꝛẽc.qꝛ vis appetitiua re

flectit᷑ ſuꝑ actꝰſuos.ita ex inuidie triſticia cauſat
odiũ.⁊ ex odio ad ꝑſonã aliq̃m cãtur iuidia. Et
qᷓ;uis odiũ oppona:᷑ directe directiõi q̃ eſt pᷣma ⁊
maria vᷣtutũ.nõ tñ odiũ ẽ vitiũ capitale vel ma
ximũ pctõꝝ niſi odiũ dei. Rõ hꝰ e ᷣm tho.ſe.ſe.q
xxxuij.ar.iiij.qꝛ illð ðꝛ vitiũ capitale exqͥ vt freq̃n
tius alia oriũtur vt dẽm ẽ.S.Clitiũ ãt eſt Zͥ natu
rã hoĩs inq;tũ ẽ aial rõnale In his aũt q̃ eſt na
turã ſt paulatim ⁊ n ſubito illð qð ẽ nature coꝛ⸗
rũpitur. Uñ oꝑtʒ ꝙ pᷣmo receda: ab eo qð eſt mi
nus ſᷣm naturã.⁊ vltio ab eo qð ẽ maxie ſᷣm na⸗

tnrã.qꝛ illð qð eſt pᷣmũ in ↄſtitutõe ẽ vltimũ ĩ re

ſolutõe. Id ãt qð ẽ maxie ⁊ pmo naturale hoĩ eſt
qð diligat bonũ⁊ pᷣcipue bonũ diuinũ⁊ bnũ ꝓxi

. äsäsl
5.

et iõ odiũ qð huic dilcõni opponit᷑ nõ eſt ðᷣmũ in
dilcõne q̃ fitꝑ vitia ſʒ vltim.⁊ iõ odiũ nõ ẽ vitiũ
capitale.Qð enĩ vᷣtus vniuſcuiuſq; rei ↄſiſtitĩ hᷣ.
ꝙ ſit bñ diſpoſita ſᷣm naturã ſuã.iõ in vᷣtutibus

opoꝛtet eſſe pᷣmnm ⁊ principale quod eſt primuʒ

et principale in oꝛdine naturali. Inoꝛdie autem

naturali pᷣmum in affectionib ſeu paſſionibus

eſt amoꝛ. et ſic in vtutiba pᷣma ⁊ pᷣncipalioꝛ eſt di

lectio.iu illð.i.Coꝝ.xiij.Maioꝛ hoꝝ ẽ caritas

Et eadẽ rõne odiũ nõ pᷣt eſſie pmũ in Viei 6. Et q;
uis odiũ mali qð grtatur bono naꝛał ſit pᷣmũ ĩ
ter paſſiões aĩe ſic ⁊ amoꝛ naturał boni.tn odiñ

boni ↄnaturał nõ pt eẽ pmũ ſʒ hʒ rõeʒz vltimi. qꝛ

atteſtat᷑ coꝛruptiõi nature iã facte.ſic ⁊ amoꝛ cx⸗/
tranei boni.Et odiũ qͥdẽ qð ẽ paſſio pura non eſt
pctm.ſʒ odiũ dei vel ꝓximi ſꝑ ẽ pctm̃ Et pᷣt deſcri
bi ꝙ odiũ eſt q̊ͥ appetitur malũ alicꝰ in malũ eiuſ

qð ꝓ tãto ðꝛ.qꝛ q appetit malũ ꝓximo ꝓpt᷑ aliquã

bonã cãm vtputa infirmitatẽ vel moꝛtẽ ne noce
at bonis.vel vt ↄuertatad deũ ⁊ hmõi. iſts ꝓprie
nõ eſt odiũ.qꝛ nõ intẽdit pᷣciſe malũ illiꝰ.Differt
aũt ab ira.qꝛ iratus appetit maluʒ alicꝰſub rõne
boni.ſ.ſub rõne vindicte.vt puniat᷑ is q̊ qucʒ eſt

iratꝰ de defectu cõmilſſo.ſʒ odiens ſolũ intedit in
malum exoſi. D

e odio inquit pſal. F. I.

—

loquẽs in ꝑſona xpᷣi ad prez de iudeis odientib⸗

eũ ⁊ ꝑſeqntibi. Poſuer̃t aduerſuʒ memalaꝓ bo
nis.⁊ odiũ ꝓ dilcõne mea.Coõſtitue ſr̃ eũ pctõꝛẽ
et diabolꝰſtet a dextreiꝰ.Cũ iudicat᷑cxtat cõdẽ⸗

natꝰ.vbi tria de odio notätur·

Primo ꝓparit peſſimã retributiõʒ.ibi. poſuert

Scðo ꝙ eijcit optimã dilcõnẽ.ibi.⁊ odiũ p ⁊c.
Tertõ ꝙ recipit maximo punitõʒ.ibi.ↄſtitue⁊c.

Muantum ad pꝛimn J. II.

Odiens aliũ.⁊ ſi ille multa bõa fecerit ei.tñ oim

oblitꝰfecit multa mala ʒ illum qð peſſimuʒ eſt.
Vñ aug.ſuꝑ pſalteriũ ait.Sex dꝛñtie ſunt ſq; re

tributiõeʒ redderep malis bona.nõ reddere ma

la ꝓ malis.hec bonoꝝ ſunt.ſʒ pᷣus melius.non
reddere bona ꝓ bõis.reddere mala ꝓ malis.hec
duo maloꝝ ſunt.et poſteriꝰ detcrius.reddere bo
naꝓ bonis ⁊ malaꝓ malis.hec duo mediocriuʒ

ſunt.⁊ pus ꝓpinquũ boniſ qð chꝛiſtus nõ arguit

ſed pius opoꝛtere dicit.quia ⁊ ſi ethnici hͥ fauũt
poſterius ꝓpinquum malis.ↄuenit tñ et bonis.
Unde etiã lex modũ vltõis ſtatuit dicens oculũ
pꝛo oculo.queſi dici põt iniuſtoꝝ iuſticia ẽ.non
quia iniq̊ eſt vltio quã lex ſtatuit.ſʒ qꝛ vitioſa li⸗
bido vlciſcendi magiſq; ad iudicẽ ptinet hocint
homies diſcernere q; bonuʒ hoiem ſibi expetere
Hic enim malũꝓ malo redderet Judex vero nõᷣ

odio ſed delectatione iuſticie iuſtuzs iniuſto qð ẽ

bonumꝓ malo.quod etiã deus iuſtꝰ iuderx fecit.
Dec ille.xxiij.q.iij. Sed differentie ſunt.peſſime
ergo agit qui reddit malum pꝛo bono.ad quod
inducit odium.quod vtiq; iudei erga chꝛiſtum
egerunt. Nam cum multa bona et innumera be
neficia eis contulerit.multa mala ei reddiderũt
verba oppꝛobrioſa. contumelioſa poſueruuc

— — — — –mee,

+—2

ie
lis
nrbr
m
uren
hnibus
Nrckd
Cnits
i
thnil
modi
In.
1α
vonck
deſen
lüaut
Ugri
HM
zpre
döne
nack
ti

Fnr
an
dhei

nnd

86
RN

N

achoin
ſinmzc⸗
eſuntſgt
C 4
nals

—

—

aduerſus eũ ꝓ bonis verð ſue doccrine vocando
eũ ſeductoꝛẽ demoniacũ ⁊ hmõi.verbera duriſſi
ma flagelloꝝ poſuer̃t adũſus eũꝓ bõis miraco
rũ in eis facc. Refectõem felleã ꝓ refectione ſua
ſuaui Demũ malũ moꝛt poſuer̃t aduſus eũ ꝓꝑ bo
no vite eis dato.Lotũ hᷣegit odiũ eon. ¶ ñ ipſe
ait ð eis Odio babuerũ me gratis.ideſt ſine cã.

Muantũ ad tertium J. I.

nota? punitio odi triplex.ſ.cpał.ſpũał? ini
lis. Tꝑalis ibi. Cõſtitue ſux eñ pctõꝛẽ.i.conſti

tues ſuꝑ illũ pm pctõꝛẽ.ſ.ad dãnandũ ⁊ affligẽ

dũ qð factũ eſt ꝑ Tytũ ⁊ veſpaſianũ q ꝓplin illuʒ

rebellantẽ multiplr afflixert ⁊ ſubiugauer̃t. Sic

accidit odiẽtibi ꝙ ĩ punitõeʒ pcti eoꝝnðs ſubijcit

eos pctõꝛibo qͥ affligãt eos Un de ill pccõribo odi 5 carnal i.
t ait pp. inati ſunt eon q habeant᷑ pccã ⁊ ñ hoica coꝛrigã᷑ tumidi toleren
oder̃t eos. Punitio ſpñał notat᷑ ibi.diabolus diũ
ſtet a dextreiꝰ.Dextera ſpũalis hois ẽ op/ð gene

entibo deũ ⁊ bonos ait ppha. Dãnati ſunt eoꝝ qͥᷣ

re bonoꝝ vt elẽoſine ieiunia ⁊ bmõt.Sʒ ſtat dia
bolꝰad dexterã odient qꝛ tollit ſibi fruceũ omis
boni oꝑis.ã vt ait apls i Cõꝝ.xiij. Si diſtri

buero om̃s facultates meas in c bos paupeꝝ. et

tradidero coꝛpꝰita vt arduã.ſuſtinẽdo ẽt marty
riũ nihil mihi ꝓdeſt.ſ.ad meritũ ſiñ caritate hoc

faciendo. Sʒ vt ait aug.Lolle caritatẽ odiũ te/

net. Nil ita ↄꝛiũ car:cati vt odiũ. Impoſſibile eſt
caritatẽ dei ineſſe vbi ẽ odiũ.ppter qð diabolꝰ a
dextrieꝰ ſtare ðꝛ.ſ.ad auferẽdũ ſibi fructũ. Pu
nitio infernal notat᷑ ibi cũ ðꝛ cũ iudicat᷑ ſ.ĩ moꝛ
tea deo exeat ↄdẽnatꝰ ad penas et᷑nas·ſic pt: exẽ

plũ in ꝑabola ᷣni debitor decẽ miliũ talentoꝛuʒ
qui ex eo ꝙ noluit ↄuo dimittere centũ denari

os.⁊ ſiõt retẽtionẽ odij ex iniuria recepta tradi⸗

dit eũ toꝛtoꝛibo i.demonibo qͥuſq; redderet vni⸗

uerſum debitũ Mach. xviij. qd exponit᷑ de odio
ꝓpt qð qͥs moꝛiẽs cũ eo ↄdẽnat᷑ad penã inferni.

7

quod vltio poſitũ eſt qꝛ ꝓlixius tractandũ c.no

tandũ ꝙ odiũ eſt ↄꝛiũ caritati cũ caritas ſit ma
t apls.i.Coꝝ.xiij. aioꝛ

— „

xima virtutũ.qꝛ vt ait aplo.i.Coꝝ.xiij. Haie
hoꝝ caritas. Et aug.in ſer. Caritas fõs eſt ⁊ oꝛi
go oĩm bonoꝝ:munimen egregiũ. via q duc ad

celũ.⁊ iõ oñditur guitas hꝰ peccati de q̊ diẽ Odi
um pjidilcõne mea. Sʒ ſciẽdũ ꝙ triplex ẽ odium

Erinum ſui ⁊ diſcernendum.
5ecundũ dei ? hoꝛrenduuu.
Tertium ꝓximi ⁊ fugiendum.

Hdiũ ſui p̃t eſſe bonũ ⁊ malũ.⁊ iõ ſecernenduʒ

vt malũ deſerat᷑ ⁊ bonũ teneat᷑. In hoĩe ſunt due
ꝑtes.ſ. intellectiua ⁊ ſenſitia. Intellectiua ſeu rõ
que ſꝑ hoꝛtat᷑ ad optima appetit vᷣtuoſa ⁊ odit vi
tia ⁊ pctã.Et qꝛ iſta ẽ ꝑs pncipal in hoĩc.iõ q vir
tuoſe viuit.vere diligit ſeip̃m.⁊ virtuoſe odit ſe
ſcʒ ſᷣm ꝑtem ſenſitiuà q̃ eſt iferioꝛ ꝑs i homie.⁊ ñ
appetit niſi placentia carni ẽt ſi ſint vicioſa. Uñ

H xps Jo.xij. Qui odit aĩam ſuã in õ̊ mòo. in vitaʒ

eternã cuſtodit eã. Odire aũt aĩam ſuã in h̊ͥ moo
eſt odire ⁊ deteſtari vitia ⁊ delecrabilia ſᷣm mun
dũ ⁊ carnẽ vbiẽ pctm̃ ⁊ tał nõ ꝓpe loqndo odit
ſed vere diligit ſe. qꝛ in vitã eteru cuſtodit aiaʒ

—

ſpũał ? inferna

Quantu ad ſecundu.§. III.

oĩa inuocãt veritatẽ et benignãter

ſuã rationalẽ.vt intret in eam. Sʒ odiũ ſui qð ẽ
dã nabile ↄſiſtit in cõmittẽdo aliqð criminale v

ꝑmanẽdo in eo.qꝛ ꝑ h̊ occidit aiam ſuã pbuando

eam gr̃a ⁊ głia.⁊ exponẽdo cã igni etno.vñ bñ ðꝛ
in ps. Qui diligit iniqtatẽ odit aiam ſuam.⁊ tole
odiũ nõ ẽ al q pctm̃ ſpã e ſʒ gñale.qð repit᷑ iqð

libet moꝛtali.Sic aũt odire in ſe vitia ⁊ q impe⸗

diũt ſalutẽè eſt licitũ ⁊ ſanctũ odiũ ſᷣm ps. Iniq/
tatem odio babui.ſʒ no ppꝛle odiũ ẽ. Ita ⁊ odire
vitia alioꝝ ⁊ qð in eis eſt impediẽs ꝓpꝛiã ſalutẽ
laudabile ẽ ⁊ vᷣtuoſuʒ Uñ inpps. Perfecto odio
oderã illos.i.pctoöꝛes.ſ.deteſtado vitia eoꝛuʒ.Cck

ſicẽt intelligi? illõ Qui nõ odit pꝛem ⁊ mrẽz nõ

me dignꝰ Lu. xuij Odiendũ ẽ in ꝑentibo vl alijs

qᷣbuſcũq;ʒ qð in eis ẽ impediẽs ſalutẽ nr̃am vłip

oꝝ vt affectõò carnał ⁊ hmõi.ẽ t leo papa.Odio

tur ĩfirmi.di lxxxvi.c.odio. Scom odiũ ẽ odi
um dei. de q̊ ðꝛ Jo.xv.a xpᷣo de indeis. Uiderũt
et oder̃t me ⁊ pꝛei meũ.eſt ſp le petm̃ diſtinctuz
ab odio ꝓximi.Sʒ quõ dᷣs odio hẽtur declarat
b. tho.ſe.ſe.q.xxxuij.ar.i.dicco.Odiũ eſt quidez
motꝰ appetitiue potẽtie q̃ non mouet᷑ niſi ab alig

appꝛeheſo. Deꝰ aũt dupłr appᷣhendi ſeu cognoſci

pot ad hoĩe. Uno mõ pm ſeipᷣm.puta cã ꝑ eſſen⸗
tiã viðꝛ Alio mõ ꝑ effectꝰ ſuos videri pᷣt.cũ ſcilzʒ
inuiſibilia dei ꝑ ea qꝗᷣ fcꝗ ſt intellecta ↄſpiciuntur
Deꝰaũt ꝑ eẽntiã ſuãꝗ ẽ ip̃a bõitas quã nullꝰ odio
habere põt qꝛ de rõne boni ẽ ꝙ amet᷑.Et ideo im
poſſibile ẽ ꝙ aliqs vidẽs deũ ꝑ eẽntis odio heat.
Uñ ⁊ dyoni.dic in li.de diui.noibo c.iiij. ꝙ oĩbꝰ
amabile ⁊ diligibile ẽ ꝓxim bonũ ⁊ pulcx.Eſt ãt

deꝰ ipᷣa bonitas⁊ pulcritudo. Inqᷓntũ aut ðs co

gnoſci ꝑ effentꝰ ſuos.ſciendũ ꝙᷓ; aliqͥ effectꝰ dei ſt
qui nõ pñt vllo mõ griari volũtati hũane vt eſſe
viuere.intelligere.qðlibʒ eoꝝ ẽ apetibile ⁊ ama
bile oibo. Uñ ᷣm ꝙ deꝰ appᷣhendit᷑ vt actoꝛ hoꝛũ
effectuũ.vicʒ inqntũ ẽ creatoꝛ.bñfactoꝛ.veritas
et hmõi.ſic nõ põt odio feeij M i
uocat oꝑibo eiuſ
t dyoni. diẽ ꝙ ðs ↄuertit oia ad ſeipᷣm.ſnqntũ
eſt oibo oncipiu eſſendi.qꝛ oia inqᷓntu ſunt tedũt
in dei ſiłitudinẽ qui eſt iᷣm eẽ. Sũt aũt qͥdã alij
effectus dei q repugnt noꝛdinate volũtati hũa⸗
ne. ſicut inflictio pene.cohertio pctõꝝ ꝑ legẽ di⸗
uinã q̃ͥ repugt volũtati hũane ðpꝛauate ꝑ petin
Et iᷣm hanc ↄſideratõem põt ðs odio haberl ab
aliquibus triprr. JMMsäG
SPun⸗ in qᷓntũ ꝓhibito: peccatoꝝ.
Secundo inqntũ afflictoꝛ aduerio
Tertio inquantum im peditoꝛ cupitoꝛ·
Ex hoc eni ꝙ ðs ꝓhibet aliqua mala que aliqui
vellent facere.ſed conſciẽtia remoꝛdet ⁊ nõ ſinit
ita libere agere ſine ſtimulo remoꝛdęete. vel etiaʒ
qꝛ alij nõ aſſentiũt in malis volũtati eoꝝ ducti
ex phibitione dei.ideo odiũt deũ qui talia pꝛohi
buit. Aliqui autẽ odiunt deum ꝓpter aduerſa
que ſuſtinẽt a deo.et de numero hoꝝ ſunt dana
ti de qͥbo in põ.ðꝛ Supbia eoꝝ qui te odert aſcẽ?
dit ſemꝑ. Non tñ quicũq; odit penas odit deum
Nam multi odiũt penas qui tñ non odiũt deuʒ
ſed patienter tolerant eas ex reuerentia diuing.

Sed ꝓꝛumpe in odiũ ipᷣius dei puniẽt tanq; iu
ſte puniat.qð faciũt dãnati bᷣ eſt odire diuinã iu

ſticiã. Alij vo odiũt cũ non pꝛoſpere ſuccedit eis
qð volũt.qð tñ ꝑtinet ad magnũ bñficiũ dei.vñ
ðꝛ.ij.macha.vi. N ſinere pctõꝛibo ex ſnia agere
ideſt m deſideriũ coꝝ ſʒ ſtatim vltões adhibere
magni bñficij indiciũ ẽ.Eſt ãt odiũ dei maximũ

pctöꝝ.qꝛ opponit᷑ dileccioni dei qð ẽ optim hoĩs

Optimo enim opponit᷑ peſſimũ ᷣm phᷣm in.viij.

etbi. Hoc mag aꝑte declarat.tho.ſe.ſe.q.xxxiiij
ar.ij.dicẽs Defectꝰpcti aõ ſiſtit in auerſiòe a deo

hmoͤi ãt auerſio rõeʒ pcti nõ hĩet niſi volũtaria

eſſet.vñ pctm̃ cõſiſtit ĩ volũtaria auerſiõc a deo.
ſed hec volũraria auerſio ꝑ ſe impoꝛtat᷑.i.odio ðᷣi
in alijs aũt pctis ꝑticipatiue ⁊ q̃ſi ꝑ aliud. Siẽ
ei volũtas ꝑ ſe inheret eiqð amat.ita ⁊ ꝑ ſe fugit
id qð odit.Un qñ aliqs odit deũ auertitur ab eo
ſ̃m ſe volũtas eius.ſʒ in aljspctis puta cũ foꝛni
catio ñ auertita ðᷣo ſm ſe ſʒ ᷣm illð inqntũ.ſ.ap
petit inoꝛdinatã delectatõeʒ q̃ͥ bʒ anexã auerſiõʒ
a deo. Semꝑ aũt id qð ẽ ꝑ ſe eſt potiꝰ eo qð eſt ꝑ
aliud.vñ odiũ dei ẽ guiꝰint alia pctã.⁊ ꝑtinet il⸗
lud ad pctm in ſpm̃ſcti put eſt ſpeciale genꝰ pec
cati.iõ aũt nõ cõputat᷑ int᷑ ſpẽs eiꝰ.qꝛ reꝑitur ĩ q̃
libet ſpecie eiꝰ.Eſt èt iſtud pctm̃ gᷓuiꝰinfidelitate
Ratio eni pcti infidelitatjeſt ex odio dei.circa cꝰ
veritatẽ eſt fides. ⁊ iõ ſiẽ cauſa eſt potioꝛ effectu.
ita odiũ dei maiꝰpctm̃ eſt qᷓ; infidelitas Odiũ
tertiũ qð ẽ ꝓximi ſꝑ eſt pctm ⁊ ſpale pctiñ diſtin⸗
ctũ ab alijs ⁊ moꝛtale.qũñ eſt ſᷣm deliberationem

rõnis. Oð aũt ſit pctm̃ oñdit᷑ ꝑ ſcbrure teſtifica⸗

tionẽ.ꝑrõ iẽ ⁊ ꝑ ſui ↄſecutõem. Quãtũ ad pꝛi⸗
mũ dꝛ. i. J iOut odit ſen uũ in tẽbn ẽ. Te
nebꝛe aũt ſpũales ſtpctã. Et leui.xix.pᷣcepit dñs
eęæ oderis frẽm tuũ in coꝛde ruo.ſed facere pᷣ⸗
ceptũ eſt pctm̃ moꝛtale.Et.i.ioh.iij.ðꝛ.Qui odit

frem ſuũ homicida ⁊.ſ aie ſue.ſʒ nõ occidit᷑ ania

niſi ꝑ mtale.qꝛ moꝛtale gram extiguit qͥ ẽ vita
ſpũalł an& Alemẽo ẽ̃t diẽ hõicidioꝝ tria genera

HGrũs petrꝰapls eẽ dicebat eoꝝ parilẽ foꝛe penã

Ma q occidit ⁊ q odit ⁊ qͥ detrahit ꝑiter hõicida
eſt. de pe.di.i.Qð aũt ðꝛ penã eoꝝ parileè eẽ intel⸗
ligit᷑ in genere ꝙ qðlibet hoꝝ fac hoĩem dignũ pe
na e᷑na.qꝛ moꝛtale. Ondi?᷑ ſcðo odiũ ꝓximi eẽ
pecm̃ ꝑ ronẽ quã põit.b.tho.ſe.ſe.q.xxxuij.ar.iij.
Odiũ enĩ amoꝛi opponit᷑.vñ tm̃ hʒ odiũ de rõne
mali qᷓ;tũ amoꝛ de rõe boni.Amoꝛ aũt debeł᷑ pxi
mom id qð hʒ a deo.ſ.naturã ⁊ gram. nõ ãt de
bet? ei amoꝛ ſᷣm illð qð hʒ a ſeipᷣo vel diabolo. ſcʒ
culpã iuſticie ⁊ defectũ.⁊ iõ lʒ odire ĩ ꝓxio qð ꝑti
net ad pctm̃.⁊ oẽ illð qð ꝑtinet ad ðfectũ iuſticie
diuie. hoc aũt ipᷣm qð odimꝰin ꝓxio culpã ⁊ defe
ctum iuſticie ꝑtinet ad ipᷣiꝰ amoꝛẽ. Nã eiuſdeʒ ra
t onis eſt velle alicui bonũ ⁊ odire malũ eiꝰ. Uñ
ad Ro.xij. Odientes malũ adherẽtes bono ⁊ ſic
licite pᷣt odio hr̃i inimicꝰ. Naʒ inimicꝰalicꝰðꝛ qͥ
fecẽ e aliquã leſionẽ vel q̃rit ſacere ↄ rõnẽ.Tał ãt
grauit᷑ peccat q caritatẽ⁊ iuſticiã agẽs.vñ in hoc
malꝰẽ ⁊ hãc maliciã ⁊ culpã inimici pᷣt ⁊ dʒ quis
ocire ⁊ deteſtari Sʒ ipᷣain naturi fris ⁊ graʒ ẽt
inimici nõ pᷣt qs odire ſine pctõ.qꝛ odit q; ſeẽ de
us.ſ.naturã ⁊ gr̃am qͥ bona ſunt. Uñ de dño di

cit ſapiẽs Sap.xi. Nihil odiſti eoꝝ qͥ feciſti. er
Apꝛie ðꝛ odiũ pximi.qð ſin pctõ eẽ nõ pᷣt ⁊ moꝛtle
cũ eſt cõpletũ odiũ. Tertio ꝓbat᷑ eẽ pctm̃ ꝑↄſe

cutõem. Seqtur eĩ ad odiũ ceſſatio venie ſeu re

miſſiõis habite ⁊ hñde pctõꝝ Uñ aug.Qui diui

ni bñficij oblitꝰſuas vult vindicare iniurias.ſ.
ꝓpt᷑ odiũ ↄceptũ nõ ſolũ de futur pctis veniaʒ nõ
merebit᷑ ſʒ ct qͥ ſibi dimiſſa fuiſſe gaudebat ei im
putabũt᷑ ad penã.de pe.di.iiij.c.qui diuini.qꝛ.ſ.
dãnabit pprodiũ ſijn⸗ ac ſi n fuiſſʒ ſibi dimiſſuz
aliqð pctm.Exẽplien ꝑabola de debitoꝛe.x.mi⸗
liũ talentoꝝ Math.xviij. Et vt dicit.b.tho.vbi

ſuß ar. iiij. Cũ guitas pcti cõmiſſi in pxim atten

dat᷑ ex ꝑte deoꝛdinatõis volũtatpeccãt.⁊ ex ꝑte
nocumẽti illati ꝓxio qᷓ;uis ex ꝑte nocumẽti in ꝓ⸗
ximũ młta alia pctã ſint gᷓuioꝛa odio.qꝛ maius
nocumentuũ fit ei ꝑ illa vt hõicidiũ.adultcriuʒ et

bmõi.tñ ex ꝑte inoꝛdinatõis volũtatis odiũ eſt

valde gue moꝛtale.qꝛ ꝑ ipᷣm deoꝛdinat᷑ vuluntaſ

queẽ potiſſimũ in hoie.vt radix oĩs pcti nõ exte/

rioꝛes inoꝛdinatões nõ eẽnt pctã niſi ex inoꝛdia⸗

tione volũtat/ fierẽt. Et notandũ ̃ᷣm Duran.
ma ꝙ triplici ex cã hʒ quis

oꝛdinis minorũ in ſũ
odio ꝓxrim.
ꝛimo ꝓpter diſplicentiã veritatis.
Secundo ꝓpter diſplicentiã bonitatis.
Lertio ꝓpter diſplicentiã recepte penalitatis.

Quãtũu ad pᷣmũ aliq ſunt ita ꝑuerſi ꝙ odio bñũt
diligẽtes ſe.⁊ amãt odiẽtes ſe.i.vere nocent ſibi

vt inducẽtes ad mala.⁊ ecõtra retrahẽtes a mał
ꝑ admonitõem odiũt qð falſo dictũ ẽ de Dauid
ij. Re.xix Diligodiẽtes te.⁊ odio hẽs diligẽtes

te.Et tales odiũt ꝓpt᷑ diſplicentiã veritatis quazʒ

eis dicũt. Uñ ſaluſtiꝰait.Veritas odiũ parit.de
nũero hoꝝ fuit achab rer iſrł qui dicebat de mi⸗
chea/ꝓpha. Ego odi eũ.qꝛ nõ phetat mihi bonuʒ

ſed tm malũ.iij. Re.xxij.Quia enim dicebat ſibi
veritatẽ repᷣhendẽs eũ ⁊ pᷣnunciãs q̃ incurreret

cũ ꝓplło ptpctã ſua ⁊ nõ adulabat᷑ regi vt pſeu⸗
do ꝓphete qͥ pnũciabãt ſibiꝓſꝑa adulado ei.ideo
ipᷣm michea odiebat. Huiꝰ roem q̃i aſſignos ſal⸗
uatoꝛ ait Jo.iij. Omis qͥ male agit odit luceʒ.ſ.
veritatis vt ñ arguãtur oꝑa eiꝰ.De talibodicitur
Ames.v.Odio habuer̃t in poꝛta coꝛripientẽ.id
eſt ſapientẽ. Sapientes ſeu iudices antiqtus ſta
bant in poꝛta ad iudicãdũ qͥ dñt oiba dicere vert
tatẽ. Aliqui odiũt ꝓxios ꝓpꝛ diſplicentia boni
tatis.qꝛ eoipᷣo ꝙ mali ſunt bonos videre vel bo/
na de eis audire nõ pnt.qð ꝓcedit ex inuidia.vel
qꝛ bonitas eoꝝ maliciã eoꝝ oñdit ſiẽ de Joſeph
ðꝛ Geñ.xxxvij.ꝙ oderãt eũ frẽs ſui necpoterant
ei pacifice loq.qð erat, pter ſingularẽ bonitateʒ
eius. ¶ nuſqᷣſq; enĩ ait DHiero.moꝛibo ſuis fauet
Siẽ eni ouis delectabiliter ↄuerſaĩ cũ oue et lu⸗
pus cũ lupo.ita ⁊ malꝰdelcectatur ⁊ amat maloſ
ſimiles ſibi.⁊ bonos ↄ:ios moꝛibo ſuis odit Alij
odiũt ꝓpter diſplicentiã ↄceptã ex aliq̃ iniuria re
cepta.liẽ abſalon odiebat amon frem ſuum ꝓp
oppᷣſſionẽ ſoꝛoꝛis thamar.ſimulauitq; diſplicẽ⸗
tiã qͥuſq; vindicaret iniuriã fratre occiſo.ij. Re⸗
Lie iren oderat iacob frẽm ſuũ ⁊ minabat ac
ci

re qꝛ abſtulerat ius pmogeniture ⁊ paternẽ

llta

(

—

63

—

1

— ⏑ — —

.

L☛

ſule
ſtar
ſni
ſed

lisp
tes ſin

d
Rd

SH
far
i
166
iuni
tain
iagt
niſu;
tem
doci
nann
zape
ninp⸗
naiuo
mze
Näcd
Wonn
igne
ord⸗
ycs

W

benedictõem. Geñ. xxvij. quod tñ iuſte iacob fe⸗
cerat cũ a dñno ſibi datũ fuiſſʒ. Eſt aũt pctm̃ iſtõ

multcũ generaler pꝑmaximũ ⁊ mirabilr młtipli⸗
Maã vix homies odiũ ſel ↄceptum volũt di

mittere q̃i licitũ eis videat᷑.nec aduertũt ꝙ duz

in odio manent nõ tm̃ vnũ petm̃ moꝛtale cõmit

tunt.ſſed totiẽs quotiens iniuriã receptã ad me

moꝛiam reuocãtes actuałr optãt illis mala qs

odiũt.Qð aũt dictũ eſt antiqs.Odio hẽbis ini⸗/
micũ tuũ. Mat.v. Non erat illa ſnĩa in lege dei

ſed falſa glo.quã faciebãt lediſdoctoꝛes ſuꝑ illꝰ
Diliges amicũ tuũ ſic teipᷣm.Leui.xix. Ex h̊ ar

guebanta cõtrario ſenſu dicẽtes. Exq̊ amicꝰ di⸗

igi pᷣ̃cipitur.g̊ ꝑ ↄ̃rium inimicꝰodiri mandatur

Ded tale argumentũ eſt validũ qñ ↄꝛium nõ hĩr
in lege.ſʒ expſſe mandabat dñs ↄriuʒ in ipᷣa lege
ſtatuens ꝙ ſi qs tranſiẽs ꝑ viã videret iumentũ

inimici ſub ſarcina in terrã lapſum.nõ ꝑtrãſiret

ſed iuuaret ad ſubleuãdũ ipᷣm.vñ talem falſam.

expoſitiõem repꝛobans ait.Ego aũt dico vobis
Siligite inimicos viĩos. Math. v.

MDꝛoducit autem odiũ .ꝗ. x
tres fructus peſſimos. WMM
ecundo crudelitatis actionem.
Toertio damnificatõis malignateem.
Odium indurat coꝛ terribilr vt merito de odiẽ/

6 Prano coꝛdis obdurationem.

te poſſit illð verificari qð ðꝛ de diabolo Job.xli

Coꝛ eiꝰindurabi q̃i lapis.Uñ odiũ ſimile eſt q̃
fuit occiſus trayanꝰimꝑatoꝛ.Legit᷑enĩ de ipo ꝙ;

ipſo moꝛtuo exenteratũ eſt coꝛpꝰeius vt medici

poſſent videre cãm moꝛtis eiꝰ.⁊ inuẽtũ ẽ coꝛ eiꝰ
dux q̃i lapis qð ex illo veneno ꝓceſſerat. Condi
ditiões aũt duri coꝛdis ponit Bermñ in li. de ↄſi
deratõe di.oꝛ duꝝ ẽ qð ↄtritiõe nõ ſcindi pie/
tate nõ emollit.pᷣciba ñ flecctitur.minis nõ cedit.
flagellis obdurat᷑.coꝛ duꝝ ait ſapiẽs male hẽbit
in nouiſſimo. Hecoĩa impleri vidẽtur tn odiẽte

nã coꝛ eius nõ põt br̃e ↄtritionẽ. Uñ nec in con⸗

feſſõe abſolutõem nec veniã nec cõionẽ. Expᷣſſe
eni dicit᷑ de pe.di.v.Falſas.qꝙ talis qͥ tenet odiuʒ
in coꝛde admitti nõ dʒ ad pniam.ſ.vt abſoluat᷑a
cõfeſſoꝛe.Et q̃nto mag ꝑmanet in odio.tãto ma
19 indurat. Pietate n emolitur talis.qꝛ ⁊ ſi vi⸗

eat inimicũ in aduerſitate nõ cõpatitur.ſʒ appe
tit ei maioꝛa mala vſq; ad ↄſumptiõem.Sic iu⸗

dei odientes xpᷣm nõ fuecr̃t moti pietate ad ipſuʒ
cũ viderẽt eũ terribilit᷑ flagellatũ.qð fec pylatus
ad flectendũ eos ad pietatẽè erga eũ.ſʒ oĩnovolue

runt eũ crucifigi vt ſatiarent᷑.de penis acerbiſſi⸗

mis eiꝰ⁊ ob ꝓbꝛijs.nec flecti᷑ pᷣcibb odiens.nam

ſi amici ⁊ vicini religioſi ⁊ pᷣlati depᷣcent᷑ tles vt

odia dimittãt.⁊ inimicicias nõ acqᷣeſcũt.qͥnim
mo.nec pᷣcib eius ad quẽ odiũ hñt.ẽt iniuſte fle

ctũtur pᷣcibus. Sic nec iudei pᷣcib ſtephani oꝛã
tis ꝓ ſe lapidantib quẽ iniuſte oderãt ꝓptvirtu

tes ſuas.⁊ ſapiaʒ ⁊ miracła Nõ cedit minis odi

ens.qꝛ ⁊ ſi fiant ei cõminatõnes a pᷣdicatoꝛibus

multoꝝ maloꝝ q̃ ðs ꝓ odio ſuo inferet.⁊ pꝛeci⸗
pue dãnatiõis etne nõ viðꝛ curare.ſʒ nec minas

dei. Diẽ eni aug.dicit dñs. Dimitte ⁊ dimittekti

bi. go dimiſi pue ſpcrã tua. zoffenſas mipin
te factas.dimitte ⁊ tu poſtea Mã ſi nõ dimiſeris

reuocabo.ſ.te ad dãnatõem.⁊ quicqͥd dimiſerã

replicabo tibi.de pe.di.ujij.ca.dicit dñs. Fagelł
obduratur.Nã incurrit in dãna et infirmitates

moꝛtẽ familie ſentit ⁊ tamẽ odiũ tenet.vñ ⁊ ĩ no
iuſſimo male hẽbit.qꝛ in moꝛte cuʒ odio trãſiẽs

a demõib cruciandꝰad inferna deſcẽdet. Se

cundꝰpeſſimꝰfructꝰ odij ẽ crudelitas. lulli pla
cere ſinit odiũ nec amico nec cõſanguineo.cayn
ecx odio ita crudelis factꝰeſt vt nõ ꝑceret germa⸗

no abel inocẽti.Egyptij qͥ oderãt hebꝛcos. vt hr

Erxro.i.affligebant eos młtᷓ modis ⁊ obpꝛobꝛijs
ageo crudeles effecti ad eos vt mãdaret pharao

om̃s mares cũ naſcebant᷑ ſubmergi in flumine.

Quid crudeliꝰeſſe poterat Jratꝰherodes ex odio

quẽ ↄcepit ad regẽ iudeoꝝ recẽter natũ.ſ.xpᷣʒ vt
occideret eũ occidit om̃s pueros ẽt filios ꝓprios

a bimatu ⁊ infra in finiba bethleẽ reꝑtos Lanta

eſt crudelitas ⁊ ſtulticia odiẽtis vt occidat ſeip-
ſum gladio odij ex eo ꝙ aliqᷣs aliq̃ntulũ ſcidit ve

ſtem eiꝰ.Omis eni iniuria q fieri pᷣt eſt circa coꝛ

pus.quia ⁊ res tꝑales oꝛdinãt᷑ ad coꝛpꝰ. Coꝛpꝰ
at eſt veſtj aie quã occidit gladio odij ipᷣm ſuſei
piẽs.Lancea lõgini militñ fuit ita crudeł ſiẽ eſt

odiũ.qꝛ illa trãſuerberauit coꝛpꝰ moꝛtuũ.odiũ

aĩam viuentẽ.⁊ aliqñ ctiaʒ coꝛpꝰ. Hinc ⁊ boeciꝰ
de phᷣica ↄſolatiõe ait. Apud ſapiẽetes nullꝰ locꝰ

odio ꝓꝛſus relinqᷣtur. Na bonos qͥs niſi ſtultiſſi

mus oderit. Malos vo odiſſe rõne caret. Nam
ſiẽ coꝛꝑis languoꝛ.ita vicioſitas qᷓi qdaʒ moꝛb
eſt animaꝝ.cũ tñ egros coꝛꝑe mime odio ſed mi

ſeratõe dignos arbitremur. Et ſeneca. Ridicu/⸗

lũ ẽ odio nocẽtis ĩnocẽtiã ꝑdere Idẽ in aliaſepła
Si magnanimꝰfuerjnũqᷓ; dices tibi iniuriã fie⸗
ri.de inimico dices.Non nocuit mihi ſʒ animũ
nocẽdi habuit.⁊ cũ illũ in tua ptãte videris vin
dicatum putabis te vindicare potui Ter⸗

tius fructus odij eſt damnũ.ſamvᷣdiens que

rit in exoſo ſeptem genera damnoꝛum vel ſimul
vel ſeꝑatim.et in qͥlibet ẽ moꝛtale.In ſubſtantia

appetẽs ꝙ ipᷣam amittat ł diminuat.⁊ ad h̊ oꝑa
tur ſi põt ꝑ ſe vel ꝑ alios. In fama qꝛ detrahit er

bona audita de eo ꝑuertit dicẽs malã intẽtionẽ
hrc. In patria.qꝛ qrit quõ expellat᷑ de ciuitate vł
ſaltem h̊ deſiderat. In familia qꝛ apꝓpetit infirmi
tates vel moꝛtẽ filioꝝ vel dãnatõeʒ ⁊ iiurias eiꝰ
In libertate. qꝛ appetit ꝙ incarcereł pt᷑ debita.
vellals etiã ꝙ ſuituti ſubijciat᷑ In coꝛꝑe qꝛ cupit
illum infirmari vel mori.vñ ⁊ ĩmpcat᷑ ei multas
maledictões.⁊ ſi ipᷣe nõ velit ꝑ ſe occidere optat

tñ vt aliꝰvel ðᷣs hoc faciat in vidictã ſui. In aĩa.

qꝛ vellʒ aiaʒ eiꝰ ad iferna deſcẽdere Qdðᷣlibʒ hoꝝ
quis appetẽs ꝓxio ex odio moꝛtalr peccat.Econ

tra dimittẽdo iiurias⁊ odiũ de coꝛde multiplex

fructus⁊ optimꝰſequit᷑ſ.remiſſio pctõ Augiĩ
ſermõe.Ego ad dilectõez inimicoꝝ vos moneo
qm̃ ad ſanandũ vulnera pctõꝝ nullũ medicamẽ
tum efficaciꝰeſſe coãſco. Tnuſqſq; debitoꝛ eſt.et

habz debitoꝛẽ. hʒ pximũ ſuũ Hanc regulã deus

ſtatuit cũ debitoꝛe ſuo.quã ipᷣe ſᷣuas cũ tuo. Si
nõ ignoſcis debitoꝛi tuo.i.ei qͥ te offédit poꝛtan

S

Citulus

do.ſ.odiũ ad eũ.nec vᷣs tibi ignoſcet debita tua.
id eſt peccata.Si aũt ignoſcis ⁊ ðs tibi fᷣmittet

debita tua.vt ðꝛ Mach.vi.ſcʒ ſi de pctis ſis ↄtri

tus. Scõs fructꝰ ẽ adoptõ filioꝝ.qꝛ efficit᷑ fili
uss dei ꝑ imitationẽ. ſᷣm illõ Macth.v. Diligite

inimicos vꝛõs.bñ facite his qͥ oder̃t vos. Oꝛate

ꝓ ꝑſeq̃ᷓntib ⁊ calũniàtibs vos vt ſitis filij patris

viꝛi.ſ.dei.ſcʒ ꝑ imitationem qͥb tandẽe hereditas

glie datur.Deꝰeni nullũ odit.ſᷣmillud. Diligis

pmia ⁊ nihil odiſti eoꝝ qͥ feciſti. Uñ põ.Quõ mi
ſeretur pr filioꝝ miſt eſt dñs. Pfr autẽ ignoſcit

nõ odit malos filios.bñfacit inimiſuis.i.pma

— —

nẽtibo in pctõ Nã ſolẽ ſuũ oꝛiri fac ſuꝑ bonos⁊?

malos. et pluit ſr iuſtos ⁊ iiuſtos.⁊ ñ ſolũ mate

„ . * —w „

rialẽ ſolem.ſʒ ſpũalẽ qꝛ lumen intelligẽtie dat ?

bonis ⁊ malis ⁊pluuiã gr̃e infũdit ſuꝑ iuſto sau
gmẽtando eã.⁊ iniuſtos iuſtificando eos vt ptʒ
in ſaulo.Cũ eni eſſʒ in ipᷣo actu ꝑſecutõis xpᷣi cir
Cuũ fulſit eũ lux de celo.⁊ ↄuerſus graʒ dei recepit

Aec lx. Oꝛauit ⁊ ipᷣe ðs incarnatꝰ ꝓ crucifixori
bus ſuis.nõ odiuit aut ſe vindicauit.ſaie.liij.

Pro tranſgreſſoriby oꝛauit ne ꝑirent. Tertiuſ
ctꝰ ↄuerſio inimicoꝝ. Uñ apis ad Ro. xij.

Si eſurierit inimicꝰtuꝰciba illũ.ſi ſitit potũ da

illi. Hoc eni faciens cõgeres carbões ignis ſuꝑ
caput eiꝰ.i.talia bñficia fcã inimidex qᷣb mãife⸗
ſte ipᷣi pñt videre dilcõnẽ tui ad eos.nõ odiũ ꝓpt
iniuriã factã.erũt vt carbones ignis excitantes
in caput.i.in mentẽ eiꝰ dilectõem.⁊ ꝑ cõſequẽs
recognitõem ſue offenſe. Sicẽt oꝛatio ꝓthomar

tyris ſtephaniꝓ ſaulo inimico eiꝰmaximo qͥßua

bat veſtimẽta lapidãtiũ eũ.⁊ ꝓ alijs impetrauit
conuerſionẽ eiꝰ. Uñ aug in ſer. Si ſtephanꝰpꝛo
ſaulo nõ oꝛaſſet.ecclłia paulũ ñ habuiſſet. Tegit᷑

de ſctõ Johe elemoſinario qᷣ erat patriarcha ale⸗

xandrinus.ꝙ cũ ſeł quidã nepos eius recepiſſet
magnã iniuriã a quodã ciue q erat debitoꝛ eccẽ̃ie
ſue in e qntitate pecunie.⁊ multũ conq̃ret᷑ i
ſe nepos deniuria ſibi fcà apð ipᷣm ſuũ auuncu

lum patriarchã. ⁊ cũ vindictã ex odio expeteret·
Dirxit ei patriarcha cõſolãdo ipᷣm. Patienter ex⸗

pecta fili mi.qꝛ cito faciemꝰtalẽ vindictã ꝙ tota
alexandria mirabit᷑ Qui exhilaratꝰ diẽ expecta⸗
bat vltiõis fiende. Una igr dieꝝ pr̃iarcha vocar
fecit eũ qui iniuriã fecerat.⁊ ſuũ nepotẽ coꝛaʒ ſe

et aſtantibo multciuibo dicit priarcha cce talẽ

tu feciſti talẽ iniuriã huic nepoti meo nõ bñ ſeci⸗

ſti ledendo ꝓxim tuũ. Nolo trãſeat multa talis
iniuria vt erxẽplo meo aſtãtes⁊ alij poſtea hoc au

dientes diſcãt ſuas vindicare iniurias ⁊ odij ſa
tiſface re Quantũ debes ecclłie mee. Rñdit ille.
tantũ Mandat priarcha notoꝛio ſuo dicẽs De
le de libꝛo rationũ tale debitũ. qm̃ in ſatiſtactio
nẽ iniurie facte nepoti meo ⁊ ob vindictã vnde⁊
mihi ego tibi ilð debitũ ex toto remitto ⁊ abſol

uo.⁊ ãmodo tibi caueas in futuꝝ ab offenſis pxi

mi tui ne ðs iraſcat᷑ tibi.Ex q̃ re tota alexandria
mirata eſtvt pᷣdixerat.De ſcõ Johãne gnalbᷣ.ctiã
legitur ꝙ cũ eſſet miles ⁊ inimicias moꝛtles ha
beret cũ quodã.qꝛ occiderat auũclm ſuuʒ. Una

dlex cũ eilet armis accinct' ⁊ inueniſſʒ inimicũ
ſui ſolu ? inermẽ aggreſſus ẽ eü vt intficeret.

Qð ille intuẽs ſe nõ poſſe cuadere pſtrauit ſe ro⸗

gãs euʒ ob amoꝛẽ eiꝰ qͥ tali die ꝓ nob oiba paſſus

erat ſibi ignoſceret.erat eni feria ſexta.Ad cuiꝰpᷣ
ces ſubito emollituʒ eſt coꝛ eiꝰ amoto oĩno odio

dixit.Ob amoꝛẽ crucifixi nõ poſſuʒ tibi nõ indul

gere cũ ipſeꝓ nobᷣ inimidq ſuis.moꝛtẽ guſtauerit
hac die. Uade ſecurꝰ⁊ fac bonũ.ego tibi iniuriã
tantã ex oꝛe remitto.Poſt cũ acceſſiſſʒ ad cccliaʒ

ſancti Miniatis ꝓpe floꝛentiaʒ in monticlo vbi

nũc moꝛant᷑ frẽs mõt oliuaꝝ oꝛanti ipᷣi ad ima
ginẽ cruciſixi.ipᷣa immago incliauit ſibi caput q̃ſi
gras ei agẽs de iniuria remiſſa inimico ꝓpter eũ
Et adhuc oñdit᷑ibi tał ymago Et ita cõuerſus
eſt ille Johes gualb.ad deũ ꝙ dimiſſo ſeculo oꝛ⸗

dinẽc.ſ.vallis vmbꝛoſe.⁊ miraculis multis cla,
ruit canoniʒzatus ab eccleſſi.

Atru odies pꝛorimũ ꝭ. V.

poſſit cõmunicari. Uerbigr̃a. Pone q aliqs ſu

tinuit magnã iniuriã vel damnũ ab aliq̊ pt qð
denegat ſibi ſalutatiõem.nnnqͥd pᷣt ſibi licẽtiari

ad cõmunionẽ. Rñ.ſᷣim Duran.o:dinis minoꝝ

Ex illatiõe iuiurie q̃tuoꝛ ſolent oriri in homine

Primũ eſt odiũ ſiue rãcoꝛ in coꝛðõ. Scðo eſt effe.
ctus odij in oꝑe.TLertiũ eſt ſignũ rancorꝭ in oꝛe

Quartũ eſt actio iniurie Pꝛimũ tenet᷑ dimitte
re.ĩmo potiꝰnũqᷓ; debuit admittere.qꝛ nec debʒ
dolere de ꝓſꝑitate inimici.nec gaudere de malo
nec malũ ſibi optare niſi eẽt inimicꝰ eccłie.vt he

reticus vel tyrannꝰ ꝑſeqns.vłl reipublice. ſic pu
blicꝰlatro tũc eni dolere deberet de pſꝑitate ſua
tẽpalibi.qꝛ ꝓ qᷓnto plꝰpſperaret᷑.tanto plꝰ ecclia
vel reſpublica lederet᷑. Uñ gre.xxxiij.moꝛa.dicit
Siẽ noxiũ ſolʒ eẽ ſi vnitas deſit bonis.ita ꝑniꝰ
cioſum ſolet eẽ ſi nõ deſit mat. Peruerſos ppe
vnitas coꝛroboꝛat dũ ↄcoꝛdat. Uñ paulꝰ vnita

tẽ fregit factã a phariſeis ⁊ ſeduceis ad ipᷣm occi

dendũ. Licet aũt qͥs ñ debeat dolere de ꝓſpitate

inimici in tẽꝑalibo.nõ tñ tenet᷑ gaudere de bono
ſuo tꝑali.ſʒ debʒ gaudere de ↄuerſiõe ſua ꝓfectu
ſpũali ⁊ virtutibꝰ Sʒ ſi gaudet de bonovel doz
de malo inimici.5ᷣ eſt ſignũ ꝑfectõis niſi ille eſſʒ
inimiceccłievel reipublice Siãt dolet de bono
tpali.vel gaudet de malo eiꝰvel optat ſibi malũ
Aut tal doloꝛ vł gaudiũ rationi placʒ aut diſ pli
cet. Si placet ita ꝙ eſt ᷣm rõnẽ deliberats ⁊ nſi⸗
ſtit in eo nõ penitẽs de ̊ nõ dʒ cõmunicari niſi

foꝛte modicũ malũ optet ſibi ꝑ qð ſẽcognoſcar

¶Uel niſi optet malũ nõ ſub rõe mali.ſʒ qꝛ credit
ſibi illð expedire vel reipublicc.ſichelias occidit
duos qͥnq̃genarios cũ ſuis.iiij. Re.i. Uel ꝓpr bo

nũ ꝑ ſe vt pctm̃ minuercet᷑ qd viuẽdo augmetaſſʒ
vcl ꝓpbonũ reipublice vt viuentib vtił metus

incuteret᷑ ad vitandũ ydolatriã vt Aug. dicit.x
iij.q.iiij.ꝭ. Sʒ vt obijcitur.Uel etiã cũ timet ve

riſimiłr ne ex ꝓſꝑitate ſua ille ſibi iniuſte noceaat

et ꝓpterea dolet de ipa ßm LTho. Si aũt doloꝛ et

gaudiũ rationi diſplicʒ.q;uis ſenſualitati place

at.ſ.de ꝓſperitate inimici ⁊ aduerſitate eiꝰ.tune

