cos.aduſus diſſipatoꝛes ecclłie. blaſphemi nõ mirẽt
qꝛ de concitat vra ſara verberet᷑ agar. Cognoſcat ſe
agar.ponat ceruicẽ que cũ humiliata diſcedereta do
mina ſua ⁊ cõqueſta eſſet angelo de domina ſua.Re
ſpondit.Reuertere ad dominã tuaʒ.ad ᷣ̊ enim affli
gitur vt reuertat᷑ xxiij.q.iij.qn.

ed quid cum duo .F. VI.

vel plures in eccleſia ſunt gerẽtes ſe pꝛo papa ⁊ qui/
libet eoꝝ habet ſuam ſequelam. quis eoꝛum dicetur
ſciſmaticus cũ ſuis ſequacibus. Reſpon. Aut con⸗
ſtat ⁊ communiter tenetur ꝙ quilibet eoꝛum intru⸗
ſus eſt.i.nõ canonice electꝰ. Aut conſtat vnũ eoꝛuʒ
canonice ⁊ rite electũ.videlʒ a duabus partibꝰcardi
naliũ ⁊ ſine violentia. ⁊ alius poſtea ſuperinductus.
aut dubitatur quis illoꝝ ſit canonice ⁊ rite electꝰRvnꝰ
vel alter. Et in pmo caſu nullus eoꝝ.ſed quilibet eo⸗
rũ ſciſmaticꝰ cu hitz qui ſcient᷑ ſequunt᷑ iᷣm ⁊ excom
municati ipſo factò. extra de elec.c.lʒ. Et de hᷣ loquit᷑
ca.lxxix.di.ſi duo.vbi dicit᷑. Si duo foꝛte contra fas
tementate cõcertantium fuenint oꝛdinati.ſcʒ in ſum⸗
mos pontifices.nullnm eoꝝ futurũ ſacerdotẽ.i.ſum
mũ pontiłicẽ permittimꝰ.ſed illum ſolũ in ſede apo⸗
ſtolica permanſurũ cenſemꝰ quem ex numero cleri⸗
coꝝ noua oꝛdinatione diuinũ iudicium ⁊ vniuerſita
tis Jerꝰ elegerit.hec ibi.Nec obſtat ꝙ hoc ſtatuit ho
noꝛius auguſtus.⁊ ad imperatoꝛẽ no ſpectat ſtatue⸗

re aliquid de electiõibꝰ eccleſie.ſicut nec de rebo aliss

eccleſiaſticis.vt dicit᷑xcvi.di.bene.Hoc eni facit ro⸗
gatu ecclie.⁊ eccłia appꝛobauit.⁊ ſic põt ⁊ valet ac ſi
eccleſia feciſſet.roõne appꝛobationis. Quando ̊ con
ſtat nullum eoꝝ canonice electũ vt qꝛ nõ a cardinali⸗
bus ſed ab alijs.in qͥ caſu loquit᷑.c.ſi qͥs ex ep̃is. di.
lyxxix.c.ſi quis pecunia Uel ſi a cardinalibo. non tñ
a duabus partibꝰ.vt in decretali de elec.lʒ.qui tali
adhereret vere ſciſmaticꝰ eſt.Et per conciliũ ꝓuiden
dũ eſſet.cũ cardinales huiuſmodi cauſa eſſent. Ats
ipſi cardinales aliũ canonice eligent.⁊ ille vere apo⸗
ſtolicꝰ erit.Et nota ꝙer boc ꝓelecno pape ſymonia⸗
ce facta eſſet a cardinalibus dũmodo als rite caſſari
non põt. nec tolli qͥn ſit verꝰ papa. Et ſilirer q;tuncũ
qꝙ; criminoſus ⁊ irregularis eſſet electus vt dicit glo.
ſup.c.ſi q; pecunia. Et pleniꝰ glo.in.c.i. In ſcõᷣo
caſu.ſ.cum cõſtat vnũ canonice electũ⁊ poſtea alius
ſe intrudit.ſicut coꝛneliꝰpapa qui fabiano ſucceſſit.⁊
poſt eũ canonice creatũ. Nouatianꝰ quidaʒ papã ſe
fecit. Tũc pꝛimus eſt apłicus verꝰ.⁊ aliꝰ apoſtaticꝰ
antipapa.⁊ antichꝛiſtus ſciſmaticꝰ vere cũ ſequaci⸗

bus eius. Uñ ⁊ gratian poſt. c. ſi duo,. di. lxix. S. ſe.

dicit ꝗ hoc. c de eo nõ intelligedũ eſt qui vno ꝑ apo⸗

4

ſtaſiam oꝛdinato a cardinalibus ⁊ religioſis clenicis

apoſtolice ſedis introniſat᷑ etiã ſi illeapoſtaticus ita
cathedrã petri violenter tenuerit vt canonica electio

intra vꝛbeʒ fieri nõ valeat.hec ibi. Etad hoc optime

facit quod dicit cypꝛianꝰ.vij.q/i.Factus ẽ coꝛnelius
epᷣs de dei ⁊ chꝛiſti eius iudicio de clericoꝝ pene oĩm
teſtimonio,.de plebis que tũc affuit ſuffragio ſacer/⸗

dotũ antiquoꝝ ⁊ bonoꝝ viroꝛum conſenſu cũ nemo

ante ſe factus eſſet.cũ fabianilocꝰ.i.cũ locus petri et
dꝰ cathedre ſacdotał vacaret.qͥ occupato ⁊ de dei
voluntate atq; oĩm viroꝝ ↄlenſu ſirmato. quiſqͥs iã
epᷣs fieri voluerit foꝛis fiat neceſſe eſt.nec habet eccle
ſiaſticã oꝛdinationẽ qͥ eccłie non tenet vnitatem.quii
qͥs ille fuerit lʒ de ſe multũ iactãs ⁊ plurimũ ſibi vẽ⸗

dicans ꝓphanus eſt. alienꝰ eſt. foꝛis eſt. ⁊ cũ poſt pꝛi

mũ eſſe nõ poſſit quiſquis poſt vnũ qui ſolus debet
eſſe factꝰ eſt.iam nõ ſecundus ille.ſed nullus eſt.hec
ibi.⁊ in ſe.c.idẽ dicit. Nouatianꝰepᷣs non eſt qͥ coꝛne

lio epᷣo in ecclia a.xvij.epᷣis facto adulter atq; extra⸗

neus eps ſien a deſertoꝛibo ꝑ ambitum nitit᷑. Et con⸗
tra tales ſicintruſos impꝛecant᷑ multe maledictiões.
di.xxiij.in noĩe dñi. Sic ſub eugenio tertio factũ eſt

ſciſma tꝑe beati bernardi.Nã ipᷣo eugenio rite electo

alius intruſus eſt. ſed meritis ⁊ laboꝛib ipſius ber⸗
nardi ablatũ eſt illud ſciſmma. ⁊ remanẽte eugenio in
ſede.a poſtolicꝰ ille ad nihilũ redactꝰ eſt. deinde ſub

iohanne.xxij.factũ eſt aliud ſciſma. Nã cum ipſe io⸗

hannes ꝑ eytrauagantẽ ſuam declaraſſet foꝛe hereti/
cos qui xpᷣm aſſererẽt ꝑtinaciter ni poſſediſſe in cõi

etiã mobile.cũ ſit contra euangeliũ expꝛeſſe. vt pater
Joh. xij. ⁊.xij.q.i.habebat dñs. Quidam nũcupati

fraticelli de opinione fecerũt ſciſma aſſerẽtes papã io

hannẽ hereticũ cũ ſucceſſoꝛibo ⁊ ſequacibo eius.⁊ ſe⸗

cerũt alium papã piſis.⁊ adhuc ꝑſeuerat ulla hereſis
in quibuſdã.greci etiã circa annũ dñi.nõgenteſimũ

ſciſma faciẽtes in hereſim etiam incderũt de ſpirtu
ſancto repꝛobatã:extra de ſum.trini.⁊ fi.catho.c.¶.li.

vi.ſed reducti ad vnitatẽ ecclie ⁊ veritatẽ fidei ſub eu
genio.iiij qui nũc petri ſedem tenet. In tertio vᷣo ca
ſu.ſ.cum dubiũ eſt quis illoꝝ duoꝛum ſit canonice
electus.puta qꝛ electio pꝛimi dicit᷑ facta per metum
qui cadit in conſtantẽ vuũ. qᷓ;uis in duabus parti⸗
bus cardinaliũ poſtmodũ ab eiſdem fir electio alte⸗
rius ſine violẽtia ⁊ metu quocũq;. Sicut acciditca⸗
ſus circa dñi M.ccclxxx.annos. lã moꝛtuo grego⸗
rio.xi.cardinales debentes ꝓcedere ad electionẽ ſuc⸗

ceſſoꝛis fuerunt.vt dicitur a romanis cõminaii ꝙ oc

ciderent᷑ ſi non eligerent italicũ aliquem. Elegerũt er
go archiepᷣm bareñ.qui tũcerat rome expꝛimentes ei
eü eligebant ad vitandũ periculum ſeu fingebant

eligere.ied poſtea data opoꝛtunitatel aliũ libere ⁊ nõ
coacte intendebãt eligere.Electo igitł illo qui vꝛbanꝰ

ſextus dictus ẽ. Ille vt fertur dixit ꝙ ſi volebãt eum
n e voluntarie eligerent.qꝛliutendebat papa eſſe.

publicato igitur illo vꝛbano pꝛo papa ⁊ a cardinali-

bus adoꝛato.⁊ conſecrato de conſenſu eoꝝ ac pꝛinci
pibus chꝛiſtianitatis hoc per eos ſignificato ꝙ cano
niceeſſet electus. Inde ad aliquos menſes ipſi cardi
nales receſſerunt ab eo ⁊ fugientes ad ciuitarem fun
denſem/que eſt in pꝛincipio regni ibi elegerunt aliũ

—

Capitnlum XxI.

qui dictus eſt clemens ſextus. qui tranſtulit curiam

ſuam in auinionẽ. Illũq; venerata eſt pꝛo papa to⸗

ta francia ⁊ hiſpania ⁊ cathalonia. Alteri vero vba
nod adbeſit obediens italia alemania? vngaria. perſe
uerauitq; hoc peſſimũ ſciſma vltra triginta annos-

Cum igitur hic eſſet dubium⁊ ignoꝛantia factiiquis
exceptis cardinalibus ⁊ paucis alijs tunc pꝛeſentibo
ceteri ſcire non poterant ſi talia ſic ꝓceſſerunt. vel ali

ter cum diuerſi diuerſimode geſta refenent. Et par⸗
tim etiam ignoꝛantia iuris. qꝛ dubium verſabatur

apud peritiſſimos vtrum fuerit talis metus qui ca⸗

gere poſſet in conſtantem virum.nec ne. Uel etiam
quia poſtelectionem habuerunt tempus liberuz ad

recedendum.⁊ non fecerunt qᷓ;citius.Sed econtra⸗

ni per ſigna expꝛeſſa oſtenderuntvoluntarie libere
factam electionem. Ignoꝛãtia autem facti cum pꝛo⸗
babilis eſt excuſat. ſicut excuſaturiacob cognoſcens

layam nõ vxoꝛem ſuam pꝛo rachele vxoꝛe fua.quod

etiam expꝛeſſe dicitur.i.q.uiij.O.notandum. Et ple/⸗

nius in glo.ibi.que etiam declarat quomodo dica⸗

tur ignoꝛantia pꝛobabilis que excuſat ſiue ſit de fa⸗
cto ꝓpꝛio ſiue alieno. Ignoꝛantia iuris ciuilis ſeu ca

nonici ad quod ſpectat huiꝰ matene diſcuſſio vt di
cit ibi glo. ⁊ ſi non excuſat cum eſt tale ius quod qᷣs
dekfacili perſe ſcire poteſt vel per alios. Dum tamen

babeat copiam peritoꝛum vt. ff. de iur.⁊ fac ignoꝛã.
di.xxxviij.ſi in laicis. Excuſat tamen ſi eſt tale ius
quod quis nec ꝑ ſe nec per alios ſcire poteſt. cũ peri/⸗

tiſſimos fallat.⁊ diuerſi contraria ſentiant.ar.di.xx⸗
xvij.S. vlti. cum glo. Ideo in illo ſciſmate illi fuerunt
vere ⁊ pꝛopꝛie ſciſmatici qui pꝛeſentes ſcientes factũ
contra iura ſcienter.vł contra conſcientiam ſecerunt
ſciſma tale paſſionibus ducti:amoꝛis vel odij.cupi⸗
duatis ⁊ ambitionis. Alij vᷣo qui vni vel alten vꝛ⸗
bano. ſcʒ vel clementi.obedientes adherebant moti
ad huiuſmodi tenendum non tẽpoꝛalitate ſed ex cõ
ſcientia exauditis conſilijs peritoꝛum non erant ve⸗
re ⁊ pꝛopꝛie ſciſmatici etiam ſi ei qui non erat verus
adheſiſſent.quia pꝛeter intentionem eoꝝ erat enoꝛ et
diuiſio eoꝛum.Quãuis enim ignoꝛantia iuris diui⸗
ni vel naturalis neminem exculet.vt dicit gratianus
in dicto.ScNorandum.ibi non erat talis ignoꝛantia
quia etſi credere in vnum capnt ſicut in vnam catho
licam eccleſiaʒ ſi de articulis fidei que ſpectat ad ius
diuinum tamen credere hunc eſſe illum vnuʒ capur

vel alium cum duo ſunt gerentes ſe papa.nõ eſt arti

culus ſidei:ſed qui ſᷣm iura ecclie eſt electꝰ.quod ſci⸗
re ꝑtinet ad factũ ⁊ ius canonicũ.Quãuis ergo vna
ꝑs excõicaret alteram cũ ſequacibus ⁊ ſciſmaticã nũ
cuparet.qͥ ſimplicit᷑ inberebant excuſari videbantur
a virio ſciſmatis.Durante illo ſciſmate poſt vꝛbanũ
ſucceſſit ex ilia parte bonifaciꝰnonꝰ.bonilacio ſucceſ
ſit innocentius ſextus. Innocentiꝰ grego.xij. Ex ala
ꝑte clemẽti ſucceſſit benedictus.xij. Sub his autem
ſcʒ gregoꝛi.xij. ex vna ꝑte.⁊ bñdicto ex alia factũ ẽ ali
ud ſcilma circa annos dñi.M.ccccx. Nã recedenti
bus cardinalibo ab vtroq; papa ⁊ ouenientibo piſis
ibiq; conciliũ vniuerſale celebꝛantibo.depoſitis illis
duobus.ſ.gregoꝛio ⁊ benedicto ꝑ conciliũ vel conci⸗

labolum ſub ea videlicet rõne depoſitis. qꝛ diceban

tur ſcãdaliʒare factu ſuo publico totam eccleſiam cũu
non vellent conuenire ſimul in aliquo vno loco vrp

miſerant ⁊ iurauerant ad danduʒ efficaciter vnionè
eccleſie. Demũ creatus eſt piſis alexãder qui diceba⸗
tur pꝛius petrus de cãdia.cardinalis oꝛdinis mino⸗

rum. Qui ſucceſſit iohannes.xxiij.bononie electus.
t cum pene omnes reges ⁊ pꝛincipes chꝛiſtianitatꝭ

dimiſſis gregoꝛio ⁊ bñdicto obedientiam dediſſent
alexandro ⁊ ſucceſſoꝛi ſuo.tamẽ adhuc maximũ du⸗
bium erat vtrum illud piſis celebꝛatum ſuerit veruʒ

generale concilium vel conciliabolum cum nullius
eoꝛum qui ſe gerebant pꝛo papa fuerit auctoꝛitate cõ

gregatum. Item vtrum cauſa pꝛopter quã fuit crea
tus ille tertius.ſcʒ alexander valet. qꝛ gregoꝛius ⁊ be

nedictus ſcandaliʒabant eccleſiam ex facto ſuo.quia

ſcʒ diſſimulabant vnionem dare eccleſie vt pꝛomiſe
rant eſſet vera.lam de gregoꝛio repertum eſt cõtra
rium vt apparuit de facto poſtea.qꝛ ſponte renũcia
uit in concilio conſtantienſi.Et vtrum potuerit illos
deponere pꝛo illa cauſa.⁊ per conſequens ibi creatꝰ
eſſet verus papa.ſ.alexander vel antipapa: Ex qua

cũq; trium partiuʒ quicũq; ſimpliciter credebat, ſuũ

eſſe verum papam ⁊ non alium motꝰ conſcientie di
ctamine paratus eriam alteri adherere ſi hoc ibi con
ſtaret. excuſatus creditur a vitio ſciſmatis ⁊ ſentẽtijs
eius. In cuius ſignum eſt ꝙ in qualibet obedientia

erant multi peritiſſimi ⁊ ſanctiſſimi vini ⁊ cum deus
natura non deficiat in neceſſarijs.ſed vnctio doce

at de omnibus vt dicit iohannes in cano:ſua. lon

eſt credendum ſpiritumſanctum deſeruiſſe eccleſiamn

cuius inſtinctu regitur.di.viij.qui contempta. Uel

chuſtum receſſiſſe a ſuis qui dixit. Ecce vobiſcũ ſuzʒ

omnibus diebus. Math.vl. Si erroꝛ ille fuiſſet pe

riculoſus ⁊ damnabilis. Inſuper ⁊ ſub vꝛbano et

bonifacio fuerunt ſancre que claruerunt miraculis.
vt ſancta bꝛigida ⁊ lratherina de ſenis credentes in

illum. 2 ſub clemento ⁊ benedicto ex alia ꝑte fuitẽbea
tus petrus lucinburgo cardinalis eius clarens mi⸗

raculis. Sub bonifacio ⁊ gregoꝛio fuit dominus io⸗
hannes dominici cardinalis eius eximie ſcientie ⁊ O
bitatis. Et ſub benedicto magiſter Cincentiꝰ maxi⸗
mus pꝛedicatoꝛ ⁊ ſanctiſſime vite. Idem ſenſerũt et
ſcripſerunt ⁊ conſuluerũt ipſi venerabiles vini dom⸗
minus iohannes dominici.⁊ magiſter vincentius
Tandem deo miſerante cum ſic nauicula petni flucti
bus quateretur domino quaſi doꝛmiente exurgens
tranquillum fecit. Congregato enĩ concilio conſtan
tie per impertoꝛem ſigiſmundum aſſignatiõe ibi 6
cta ipſius per papam ad quem ſpectat huiuſmodi⸗

.

vt pʒ di.xvij.p totũ.⁊ per iohãnẽ.xxiij. ⁊ ꝑ gregoꝛiũ

xij. ⁊ cvrdina libus benedicti omnibus ad ipſum cõ
cilium vniuerſale accedentibus cum cardinalibꝰ io⸗

72

hannis ⁊ gregoꝛij decretum eſt vt pꝛo efficacioꝛi mo

do vnionis fiende per modum ceſſionis pꝛoceden⸗

qum foꝛe. Sicq; gregoꝛiꝰ. xij. pꝛefatus ſponte omni
iure papatus ceſſit ⁊ renũciauit per harolũ de mala
teſtis ſuũ in hoc pꝛocuratoꝛem in publico cõcilio io⸗

hannes.xxiij. pꝛefatꝰ fugã arripuit. Sed imꝑatoꝛ ſi

ſmund? eũñ inſecutꝰ cepit ⁊ redire cõpulitad pᷣfatũ
bcum conculij. ⁊ qꝛ cedere nolebat ac ctiam Au

Titulus MI.
actibus ſuis eccleſiam ſcandaliʒabat depoſitus fuit negari nõ poſſunt ſequit erroꝛ in fide. Sed poſſibile ſ
Et ſimiliter benedictus. qꝛ ad concilium venire no/ eſt aliquos homines perreuelationẽ vel aliter ſic cer i⸗
luit nec mittere.nec incoꝛpoꝛari nec cedere depoſuꝰ titficatos eſſe ꝙ oĩa rite facta ſunt.⁊ canõice in electio⸗ s
fuit. Demũ de cõmuni concilio ⁊ aſſenſu omniũ car ne ipſius. A.in papã.qð rationabiliter dubitare nõ los
dinalium.gregoꝛij ⁊ iohãnis ⁊ benedicti qui ulic cõh pñt.tũc tales ſi negant. A.eſſe vel fuiſſe papam inci ſen
uenerant. ⁊ omniũ nationum ſcʒ ualice.gallice. ale? dunt in erroꝛẽ iſtum ꝙrite electus ⁊ conſecratꝰ in pa i
manie.hiſpanie.anglice.aſſumpti ſunt aliqui qui ſiꝓ pã nõ ẽ papa nec vnqᷓ; fuit papa.⁊ nõ ſuccedit pe- e
mul cum cardinalibus haberent vocem in elecione tro.⁊ multa ſimilia qᷓ non ſunt heretica.ar. vij.q.i:. fa e⸗
fienda ſummi pontificis. Sicq; ad electionem pꝛoce ctus.⁊ extra deelec. lic;ʒ. Terna cõcluſio eſt. In hu ſhl
dentibus creatus eſt canonice dominꝰ otto cardina iuſmodi ſciſmate tã dubio temeranum iniunoſum ⁊ cc
lis de colũnenſibus vocatuſq; martinus quintus. ſcandaloſum eſt aſſerere oẽs tenẽtes iſtã partem vel lap
Acceptatuſq; ab omni clero ⁊ pꝛincipibus chꝛiſtiaꝰ omnes alterã vel neutralem etiã adultos vniuerſali li
nitatꝭ vniuerſis pꝛo vero vnico ⁊ indubitato apoſto ter extra ſtatum ſalutis eſſe.vel excõmunicatos. vel ſun
lico petri ſucceſſoꝛe ieſu chꝛiſti vicario. Et decretum rationabiliter de ſciſmate ſi uſpectos. Rõ huius con⸗ gen
fuit quicquid fuiſſeta quocunq; illoꝛuz trium qui ſe cluſionis eſt. Quoniã multiſunt e vtraq; ꝑte ⁊ neu l
geſſerunt pꝛo papa conceſſum ⁊ oꝛdinatũ in ſua dũ trales quibꝰ non eſt mareria iſta clarificata qͥn ratio
taxat obedientia ratuʒ eſſet ⁊ ſimũ. Unde ⁊ omnes nabiliter poſſint negare vel dubitare pꝛopoſitionem
remanſerũt in ſuis dignitatibus ⁊ officijs.Et qᷓ;uis iſtam. Quocũq; contendentiũ de papatu demõſtra a
ſlle pertinax olim ductꝰ benedictus in caſtro paniſco to. A.eſt vel fuit rite electus. A. no eſt ſciſmaticꝰ vel deb
le cofugiens moꝛeretur in ſua duricia ab omnibꝰ de hereticus ⁊ ſimiles ad quas ſequit᷑. A.nõ eſſe papã. die,
relictus. factꝰ ẽpoſt eum a pauciſſimis antipa pa q Aſſumptũ docet exꝑientia.⁊ tot doctiſſimoꝝ diüſe me⸗
dam eugenius.ſed ſubito res illa. euanuit. nam ceſ- aduũſeq; ſnie.Et cõſtat multos eſſe ſimplices qui ad “
ſit ſponte omni iuri ſi quod haberet in papatu. Cre talia dubia inueſtigãda non tenent᷑ qui nõ mouent ſu
dit᷑᷑utem pꝛocuratũ tale cõcilium congregari labo? nec fauoꝛe nec odio vel queſtu ad non fauendũ illi ꝑ ſtei
ribus ⁊ induſtria domini iohannis dñici cardinalis ti velilli.⁊ parati ſunt obedire veritati ſufficient᷑ agni docn
raguſini qui pluries acceſſit ad imperatoꝛem aliqñũ te.nec ſunt pertinaces. y ſi nõ pertinaces. ergo nec ſudi
in habitu cardinalatꝰ.aliquando in habitu tranſfoꝛ excõicati.nec de ſciſmate rõnabiliter ſuſpecti. Tota iut⸗
mato ad ſuggerendũ ⁊ ſollicitandum illud negociũ ratio huiꝰ fundat᷑in hoc. qꝛ nũqᷓ; fuit tã veriſimilis a
Dat . n d fT riſ⸗ VII ⁊ vehemẽs cauſa dubitationis in aliquo ſciſmate ſi
H. 4 Ne V I cur in iſto. Cuiꝰ ſignũ euidens eſt varietas opinio⸗
mate ſic dubio nullus eſſet condẽnandus cuicũq; il nũ inter ſanctiſſimos ⁊ doctiſſi mos ex vtra; parte ß
loꝝ trium adhereret pura conſcientia non ſolum rõo⸗ imo pᷣſuppoſitꝭ illis que facta ſunt ⁊ cõceſſis.adhuc 4
nibus lam bꝛeuiter aſſignatis pꝛobatur.ſed ⁊ quidã reſtant queſtiones iuris ad vtrũlibet diſputabiles nn
magiſter eximiꝰ in theologia tunc cancellanus pari⸗ que oĩa incertitudinẽ rationabilem generãt in ̊ ſciſ pin
ſienſis ad idem pꝛopoſitum quaſdam concluſiones mare.⁊ ab erroꝛe ꝑnitioſo plurimos excuſant. ar. ad *
ſcripſit appꝛobatas per doctoꝛes totius vniuerſuatꝭ hoc a ſili.xxiiij.q.iij.c.dixit.De ſilibus enĩ idem ẽ iu din

Puma concluſio eſt. Quocũq; cõtendentium de pa diciũ.extra detranſſa.c.inter coꝛpoꝛalia. Quarta
patu demonſtratũ non eſt hereticũ dicere. A. non ẽ ↄcluſio e. Quacũq; ꝑte demõſtrata temerariũ ⁊ ſcã⸗
papa.Ratio huius concluſionis eſt. quoniã nulla ꝓ daloſũ ⁊ ſapiẽs hereſim ẽ aſſerere ſacr̃a ab eis ↄfecta
poſitio ad cuiꝰ venifcationem exigitur veritas vniꝰ ſu efficaciã nõ habere.⁊ ſacerdotes nõ eſſe conſecra
pꝛopoſitionis contingentis ⁊ ad fidem imperrtinentꝭ tos.pueros nõ eſſe baptizatos. ⁊ euchariſtiã no eſſe

ẽ de neceſſitate aut integritate ſidei: Nã ſicut pꝛopo⸗ confectã.⁊ hmõi.Rõ huius ẽ.qm̃ neq; ſciſmma neq;

ſitio copulatiua cuiꝰ vna ꝑs eſt tota cõtingens.⁊ cu⸗ hereſis.neq; qðᷣcũq; vitiũ impedit qͥn ſacr̃a hñt ſuã
ius vna ꝑs eſt falſa ⁊ impoſſibiis.eſt tota falſa autĩ efficaciã.qð vtiq; veꝝ eſt q;tũ ad eſſentiã ſacroꝝ. qꝛ te
poſſibilis.ſic in ꝓpoſito.Cõſtat autẽ ꝓad verificatio vera ſacra ſunt ſeruatis q fieri debẽt.⁊ debita foꝛma de
nẽ iſtius. A. eſt papa.exigit᷑ non ſolum vnà ſed mul 2z materia ⁊ bhmõi. vt dictũ eſt. ð. Scient tñ ſumẽtes
tas ꝓpoſitiones contingẽtes eſſe veras. vt qꝛ electio a pᷣciſis nõ recipiũt effectũ vltimũ ſocroꝝ.i.gram. et D
eſt rite ⁊ canonice celebꝛata.⁊ ab illis qui habent pp bociõ.qꝛ ficti accedũt cũ faciant ↄ oꝛdinationẽ eccle H
teſtatẽ. ⁊ ſites. Cũ ergo neſciat᷑ ſi electio pape eſt cano ſie que h̊ phibet.Exrcipit᷑tñ baptiſmꝰ qui in caſu ne
nice celebꝛata niſi a pauciſſimis intereſſentibo ⁊ intel ceſſitatis a quocũq; ſciſmatico vel heretico vel paga .
ligentibo. ⁊ permaxie qñ ſapientiſſimi de ̊ dubitant no ſuſceptus cõfert gram. vt expꝛeſſe dicit᷑xxxij.di. . ſe
vt in pᷣdicto ſciſmate.iõ non ẽ hereticũ dicere ꝙtalis cereꝝ. Unde cypꝛianꝰ qui dixit ſacramenta etiã baꝗ⸗ S
veltalis nõ ẽ papa.qꝛ.ſ.nõ põt eſſe electꝰ canonice. ptiſmũ a ſciſmaticis vel hereticis collata irrita eſſe et b
Nõ eni pertinet ad fideʒ ꝙ ſit iſte vel ille papa.ſed ꝙꝓ inania.vt habet᷑.i.q.i.c.ſicut eunuchꝰ. Si quis inꝰ in
ſit vnꝰ papa ille.ſ. qͥ eligit᷑ vt oꝛdinauit xp̃ᷣs vel eccclia quit repꝛehenditurab auguſtiuo ⁊ alijs doctoꝛibus nl
di · xxiij.c.in noĩe dñi. Scðda concluſio ẽ in ſta⸗ eccleſie in ſupꝛadicto.ꝭ.ceteꝝ.Sed quando ſciſma ẽ cvl
tu pdicto ſtat aliqs eſſe apud qs iſtud ptinacit᷑ aſſe dubium ꝛobſcurum vt iſtud de quoẽ ſermo creden tef
rere. A. nõ eſt papa. ſapet hereſim. Rõ buiꝰ conclu,⸗ dum eſt ſacramenta a quacũq; pare conferant ſuuʒ be
ſionis eſt. qm ꝓpoſitio dicit᷑ lapere hereſim qñ ex ipſa effectum vltimũ. ſcilʒ gratiam conferre. dummodo ſe
aſſumptione cum aliquibꝰ veris que rationabiliter alias diſpoſiti ſint,⁊ contra conſcientiã alicui partiũ 65.

Bcgin
ſhe
hles,
90
4.,4
me
Auena
8
linc
inn;
bitii
iin
bn
nias
Gme
Niak

eſtimã

XI.

Capitulum

nõ ad hereant. Quinta cõcluſio ẽ. ꝙ poſſibile E ali
IZs vere ꝑti aſſentientes veracit᷑ eſſe ſclſmaticos ⁊ ali

qͥs fa l pti aſſentiẽtes mõ pꝛedicto non eſſe ſciſmari⸗

cos.Rõ huiꝰ cõcluſiõis eſt.qꝛ ſtat aliquẽ vere ꝑti aſ⸗
ſentientẽ ſic eſſe ꝑtinacẽ ꝙpter queſtũ vel vanã glo
riã vel aliã cãm nõ habet aim paratũ ad obediendun
veritati cognite ſi ꝑ eccliam vel aliter reꝑiret illũ erra
re.vel etiã dũ in tanto dubioꝝ inuoluto ꝓ ſua aſſer⸗
tione ſuſtinẽda ſeꝑat ſe a mẽbꝛis verꝭ ⁊ vnitate ipſiꝰ

eccłieõ enĩ eſt ſciſma tm̃ in ſeꝑatione membꝛoꝝ a
capite.ſed etiã in ſeꝑatiõe ꝑtinact membꝛoꝝ ad inui
cẽ. Ex q̃ cõſequent᷑ habet᷑ ꝙ eſt temerariũ ⁊ periculo
ſum vnã ꝑtem vel aliã generalit᷑ ĩpugnare.⁊ ab eiuſ
dem cõicatione cã deteſtatiõis declinari. Altera ꝑs

coõcluſionis patet ex tertia cõcluſiõe ſupꝛa poſita.

De ſententijs excõi⸗ J. Vi
cationis qᷓ ferunt᷑ ab vna pte ð aliam dicit ꝙ fieri nõ
deberẽt. qꝛ excõicatio fieri nõ debet niſi ꝓ moꝛtali.vt
Dicit᷑ xi.q.iij.nemo.ĩmo nec ꝓ moꝛtali niſi poſt cõtu

maciã.vt.q:e.certũ. In hmõi autẽ nõ debet qs iudi⸗

cari de moꝛtali · Si tñ ſi nĩa ꝓferat᷑ pꝛout factũ ẽ non
eſt curãdũ.O, enĩ ait grego.xi.qiij. Snĩa paſtoꝛis

ſiue iuſta ſiue iniuſta timeda ẽ ⁊ ſeruanda vt dicunt
doctoꝛes. Hoc intelligenduʒ ẽ qñ ꝓfert᷑ a paſtoꝛe ſeu

iudicce ſuo. Sed in h̊ caſu cũ non reputet ferentẽ hu

iuſmodi ſniam iudiceʒ ſuũ.⁊ babeat ꝓbabilẽ cam h
di nullã.dʒ illã credere.x.q.iij cui illata.
9 9

Demũu er pꝛemiſſis F.IX.

a popa in alios eſſet iuriſdictio deriuanda. vt ait cy⸗

panꝰ. xxiiij.qi. loquit᷑. cũ duo capita eſſe nõ poſſint.
alioon eſſet monſtrũ in ecclia.opoꝛtʒ ꝙ ab vno vero
vel pᷣſupto deriuet᷑ ptãs in alios.Si g& cũ eſt in terr
obediẽtie vniꝰ.illi adheret vt ſũmo capiti a quo eſti⸗
mat hr̃e ptãtẽ vt a pᷣma oꝛigine ⁊ ſic abſoluit. ⁊ abſo

lutionẽ ab alio ꝓ ſe qrit qñ accedit ad terras obedie/
tie alteri. qs dabit aucte abſoluẽdi eos qͥ ſunt deil⸗/
la obediẽtia. vel vt poſſit ipᷣe abſolui ab illis Nõ ulle

pꝛimꝰ. cũ habeat iſtos vt pciſos. lõ ſecundꝰcũ iam

adheſerit pmo.2 ſic a ſcðᷣo habeat᷑ ciſmaticus: Non

vterq;.qꝛ tũc eſſent duo capita.Cõuenientiꝰ videtur
dicendũ ꝙ vni eoꝝ adherẽdo ſ̃m ꝙ magis dictat cõ⸗
ſcĩa.nõ ad quẽ magis tpalitas trahat.illiꝰ aucte fun
gat᷑ abſoluẽs illos.⁊ abſolutionẽ querẽs ab illis qui
ſunt de obediẽtia ipſiꝰ cui adheret.De hoibꝰ autem

alteriꝰ obediẽtie nõ ſe intromittat niſi ad obedientiã

reuſos eiꝰ cui ipſe adheret. Illos tũ nõ ꝓpter H cõde⸗
net. Et ſiquidẽ ↄtingeret illũ nõ eſſe veꝝ cui cũ pura
ↄſcĩa adheſit.in abſolutiõe ſupplebit defectũ ſũmus
ſacerdos dñs leſus.qͥ habet claues.⁊ cui aꝑit nemo
claudit. Ignoꝛantia oũt ꝓbabilis excuſat eu. Ad

dit quartù documentũ dicẽs. Ubi hõ nihil in ſe ſen⸗

tit camale vel tenebꝛoſum trabẽs eũ ad iſtã ꝑtem te
nendã vel aliã nõ debet ſibi ſeruare ſcrupulos. Ue⸗

riſſimũ ẽ enĩ illud xpᷣi. Si oculus tuꝰ fuerit ſimplex
totũ coꝛpꝰ tuũ lucidũ erit. Nolo aũt ex iſtis ⁊ pcedẽ/⸗

tibo dicere ꝙ̈ in oĩ caſu ſic hceat de obediẽtia pape et
eiꝰ ſentẽtijs ſentire ⁊ varia iudicare. ſed tantũmodo
vbi rõ nabiliter ⁊ ꝓbabilis hr rõ de iure dubitandi.

pſatus doctoꝛ elicit quatuoꝛ documẽta. Pꝛimũ ẽ.

ꝙ inter hoĩes eiuſdẽ obedientie expedit adherere ſen

tentijs latis a ſuo ſuperioꝛe credito.alioquin nõ eſſet

vinculũ charitatis int᷑ eos.⁊ hoc placet.als ſequerẽ

tur multa incõuenientia ⁊ magna cõfuſio. Secũ⸗

dũ documentũ ẽ de caſibo reſeruatis pape de diſpen
ſationibo ⁊ alijs foꝛo ↄſcĩe vel foꝛo publico ſeu coten
tioſo.pñt hoĩes ſᷣm credulitatẽ ſue ꝑtis ⁊ ſuam ꝑtem
⁊ ſeipos quietare tenendo ꝓ facto id qð ſuꝑioꝛ eoꝛuʒ
ab eis creditꝰ fecerit. Neutrales autẽ vident᷑ hr̃e ſuf/
ficientẽ recurſũ ad oꝛdinarios apud qͥs ᷣm eoꝝ opi⸗
nionẽ cõiter loquẽdo ẽ ptãs deducta.Et hᷣ ſatis pla⸗
cet excepto eo qð dicit de neutralib.lõ bene enĩ in⸗
telligo qũo quis poſſit bñ eſſe neutralis. Tertiuʒ
documẽtũ eſt qð tñ pᷣmũ ponit qð apud plurimos
põt hic applicari documentũ ambꝛoſijad ar. qðᷣ ha
bet᷑.xij.di. illa. de ieiunãdo vel nõ ieiunãdo.videlicʒ
cũ rome ſum ieiuno ſabbato.cũ mediolaniſum non
ieiuno. Ita ⁊ tu ad quãcũq; eccłiam veneris illiꝰmo⸗
rem ſerua ſi nõ vis cuiq; eſſe grauis.nec quẽq; tibi:
Ita indqᷣt ille idẽ hõ ꝓ diuerſitate locoꝝ ⁊ tempoꝝ et

pſonarũ ſine periculo ſciſmatis ⁊ dãnatiõis nũc hu

ius ꝑtis.nũc alteri dictis ⁊ ſententijs obedire põt.⁊
nũc cũ iſtis.nũc cũ illis cõicationẽ pᷣſtare.Iſtud do

cumentũ nõ placet.nõ enĩ cõcipio qũo illud poſſit ri

te fieri. Cũ enĩ ptãs iunſdictiõis ab vno ſummo. ſcʒ
papa xpᷣi vicario deriuet᷑ in alios inſerioꝛes pᷣlatos.
ſicut ſenſus ⁊ motꝰ a capite in mẽbꝛa inffuit. Pꝛopt᷑
qð xpᷣs vni.i.petro dixit. Cibi dabo claues regni ce
loꝝ, Math/xvi ad comendãdũ vnitatis ſacrm:?

vt ẽ in ſu pꝛadicto ſciſmate.Et h̊ͥ documeutũ multũ
placet qᷓ;tum ad vtrãq; partẽ. Ex pma parte elici po
teſt iſta cõcluſio.ꝙ in pdicto ſciſmate ⁊ multomagis
qñ eſſet minꝰ dubium qᷣs mouet᷑ ad inherendumet
obediendũ vni magis q; alteri qnõ ex cõſcientia ⁊ ve⸗
ritate cognita ſed ex tꝑalitate. vt qꝛ vnꝰ magis iuua
re põt. vel maioꝛa bñſficia cõfert q;ᷓ alter.ille ẽ in ma⸗
lo ſtatu aĩe ſue etiã adherẽdo vero.Ex ſcðᷣa parteno
tandum diligent᷑ ꝙ nõ idem dicẽdũ de quolibet ſcil
mate. alioquin ſciſma ⁊ chunera idẽ eſſent.⁊ ſnĩe late
ʒ ſciſmaticos.⁊ tãdure infectiones ⁊ punitiões friuo
le eſſent. ⁊ inutiliter mebꝛanas occuparẽt. Qñ igitur
ſciſma ẽ euidẽs ⁊ clare a nõ paſſionatis põt ꝑcipi vt
in pᷣmo caſu ⁊ ſcðᷣo ſupꝛadictũ eſt.cũc locum habent
que dicta ſunt in.ij 2lij aliij. Sde ſciſmaticis. Nec
ignoꝛantia excuſaret eos qñ per ſe vel ꝑ alios defaci
li veritatẽ ſcire poſſunt.Et de hmõi intelligitur illud
quod dicit pelagiꝰ papa de ſciſmaticis veris loqns
Nec enĩ leuigat eoꝛũ crimen. magis vᷣo auget ꝙ eos
diu reſtitiſſe dixiſtis .me apłlicis ſedibo cõicantes in
ſua cõione reciperent. In b̊ enĩ dum ⁊ illi inculpãdi
ſunt qui cõicare talibo voluerunt. multomagis tñ ił
li execrandi qui nõ ſolum in ſacerdotibus cõmunio⸗
nem apoſtolicarum ſedium:verũetiam in ipſis ſpꝛe
uerunt. Sed nec illud eis pꝛodeſt ꝙ eos in eiſdẽ litte
ris vel ignoꝛantia rationis vel ſimplicitatẽ intellectꝰ
ſuia noſtra ſe cõmunione ſuſpendiſſe perhibetis.· Id
ipſum enim mag eſt. ꝓpter qð ſciſmatici ſunt ⁊c. xx⸗
iiij.q.i:ſciſma.Hinc ⁊ beda ait.tractans illud Joh.
in cano. Oiĩs qui credit ⁊ non permanet in doctrins

Citnlus IIl.

chꝛiſti deũ non habet. Si quis venit ad vos ⁊ hãc
doctrinã nõ affert.nolite eũ recipere in domũ. nec ei
aue dixeritis. Hec ioh.ᷣ de ſciſmaticis ſiue de hereticꝭ
vitãdis.q vᷣb docuit etiã factꝭ exhibuit.Nã cũ apð
epheſum balnea lauandi gratia fuiſſet ingreſſus. et
vidiſſet ibi cherintũ.cõtinuo diſceſſit nõ lotus dicẽs
Fugiamꝰ hinc ne balnea coꝛruãt in quibꝰ cherintus
lauat᷑ inimicꝰ veritatis.vt refert de eo policarpꝰ Ixxx
iij.q.i.oĩs. Item ambꝛo. Cypꝛianꝰ nõ putauit fidẽ
eſſe in ſciſmate. Nã erſi fidẽ erga deũ tenerẽt tñ erga

dei eccliam nõ tenebant,.cuiꝰpatiebãt᷑ velut quoſdã

antꝰ diuidi mẽbꝛaq; lacerari.Etenĩ cũ ꝓpter eccliam
xpᷣs paſſus ſit.⁊ xpᷣi coꝛpꝰ ſit eccłia non videt᷑ ab his
xpo fides exhibeni a quibo paſſio eiꝰ euacuat᷑ atq; di
ſtrahit᷑.xxiiij.q.i.ciaduocauit. Item alexander.ij.ait
Qui ep eccliaʒ ſunt.nec ligare pñt nec ſoluere:nec re⸗
cõciliando eccłiaſtice cõioni reddere.nec excõicando
eiꝰ ſocietate pꝛiuare.q ipſi hereſi vel ſciſmate polluti
ſiue ſnĩa notati penitꝰ carere ꝓbant᷑. Et cũ dñs daret
oĩbus parẽ ligãdi atq; ſoluendi poteſtatẽ. Petro pꝛo
oĩbus ⁊pᷣ oĩbus claues regni celoꝝ ſe datuꝝ ꝓmiſit
dicẽs. Libi dabo claues regni celoꝝ.Quicũq; ergo

ab vnitate ecclie que ꝑ petrum deſignat᷑ alienꝰ fuerit

execrare põt.cõſecrare nõ valet.excoicatiõis vel recõ⸗
cillatiõis poteſtatẽ nõ hʒ.xxuij.q.i.audiuimꝰ. Itẽ.i⸗
q.vijq̃tiens.tradit᷑ foꝛma q̃ ſciſmatici reuertẽtes ad
vnitate ecclie debẽt abiurare ſciſma ꝓmittentes ſub
iureiurãdo nũqᷓ; in ſciſma relapſuros,⁊ in fenptis re
digere pꝛomiſſioneʒ ſub obligatione pene eterne.hec
oĩa ⁊ ſilia de vere ⁊ ꝛue ſciſmaticis intelligunt᷑ pᷣmo
vel ſcdᷣo mõ dictis nõ tertio. .

nũc regnat factũ baſilee.ono dñi.Mcccccxl.vel cir⸗
ca.ſub eugenio.iiij.videt᷑ ꝑtinere ad ſcom modũ ſci

masis potiꝰqᷓ; ad tertiũ.qð dubiũ vocatũ eſt. lam
cũ moꝛtuo marrino.v.canonice fuerit creatꝰ ipſe eu⸗
geniꝰ ⁊ accept a tota xpᷣianitate ꝓ vnico ⁊ indubita
to apłico.⁊ ꝑ plures annos papatũ tenuerit. congre
gatio facta baſilee q aliq cociliũ fuit.qꝛ aucte mar⸗
tini cõgregatũ.⁊ poſtea etiã auẽte eugenij confirma
tũ cũ fuerit diſſoluta.trãſlato cõcilio ferrariã ꝓpter re
ductionẽ grecoꝝ. ⁊ inde floꝛentiã ꝓpter ſuꝑuenienteʒ
ibi peſtẽ.effecta ẽ conciliabolum⁊ ſynagoga ſathane
adeo vtr baſiliſcũ pareret ipſa baſilee congregatio au
ſu temerario pᷣſumens deponere eugenium. ⁊ creare
amideũ ducẽ ſabandie dictũ felicẽ. Pꝛo rõe iuſtifica
tionis ſue impietatis ollegat. Pꝛimo ꝗ ipſe eugenꝰ
papa nõ potuit diſſoluere ullud cõciliũ ſua auẽte fir⸗
matũ.Et ex h̊ ſcdᷣo ꝙ cõciliũ eſt ſupꝛa papã ad iudi⸗
candũ de ipᷣo. Tertio ꝙ qꝛ ſcãdaliʒa bat eccliaʒ iuſte
ipᷣm cõciliũ depoſuit.⁊ depoſito aliũ creare potuit.
Sed pꝛimũ eſſe falſum ex h oſtendit᷑qꝛ eius ẽ deſti⸗
tuere ⁊ diſſoluere cuiꝰ eſt ſtatuere ſiue conſtituere.cũ
ſint eiuſdẽ ptãtis actꝰ.ar.ex de re.iuris.oẽs. Sicut
autẽ papa põt cõcedere canonẽ generalẽ ita ⁊ tollere
põt ⁊ mutare.vt pʒ.xxv.q.i.ꝭ.his ita. Et ſicut ſolus
põt cõcilium generale indicere ⁊ facere celebꝛare. ⁊ ei
auẽtẽ dare.vt di.xvij.ꝑ totũ.ita ⁊ diſſoluere põt.
Scðm falſũ eſſe multa iura declarãt. lon enĩ papa

hʒ auẽtẽ a concilijs pᷣncipalit᷑.ſed a xpᷣo, vt babetur

di. xxi.q;uis.Et ipſe papa datrobur ⁊ auẽtẽ oꝛdina
tis in cõcilio. vt dicit er de elect᷑ ſignificaſti. ec eſt
Zid quod dicit grego.di.xv.ſicut ſancti.in fi videlʒ
ꝙ ſeipm nõ illa deſtruit.ſ. oꝛdinata in cõcilijs vntuer
ſalibo pmis ſi qs abſoluere q illa ligant pᷣſumit.lã
vt ibi dicit gloioh. ⁊ bene. hoc intelligit q;tũ ad ea

q̃ pertinent ad articulos ſideieſ Iam q;tum ad poſiti

ua magis ſtandũ eſt ſentẽtie pape q; alioꝝ. Dicitur
etiã.ix.q.iij Nemo iudicabit pᷣmã ſedem iuſticiã tẽ⸗

perare deſideranteʒ.neq; enĩ ab oĩ clero. neq; ab au

guſto.neq; a rege.neq; a pplo iudex iudicabit᷑. Idez
ðꝛ in. uij. c. ſe.ponit ibi glo.tres exceptiõcs.Pꝛiina ĩ
foꝛo penitentie.tũc enĩ iudicatur a ſuo confeſſoꝛe.ſed
ille tũc tenet locũ dei. Secunda cũ ſubmittit ipe ſua

ſponte ſe iudicio ecclie concilij vel alteriꝰ.ſicut accidit

in ſymacho papa ⁊ leone. vt. ij. q. v. auditũ.⁊.q.vij.
nos ſi.⁊ di. xxi.nunc autẽ.Tertia in crimine hereſis.
Vñ ðꝛ du xl. ſi vapa. A nemĩe ẽ iudicadꝰ.ſ.papa ni⸗

ſi dephedat᷑ a fið deuiꝰ. Ubi ðᷣr glo.bᷣ ver ſi ſeñ vel

let emẽdare. Naʒ vbi ſe emẽdaret nec tũc depõcret.ꝑ
quoddã decretũ factũ in concilio conſtantienſi. Ad⸗
dita eſt quarta exceptio,ſin caſu ſciſmatis.qð videt᷑
intelligendũ de ſciſmate dubio. cum. l. ſunt duo põ⸗
tifices creati ⁊ dubitat᷑ qͥs eoꝝ ſit verus vt tunc fue⸗
rat nõ de maniteſto.ſ.cũ vnꝰcanonice creatus.alius
poſtea intruſus.alias cũ quilibet epᷣs poſſit recede⸗
re ab obedientia pape.⁊ ſic facere ſciſma. ⁊ ſic habe⸗
bit q̃tidie papa iudicari cũ tñ iura contranũ clamẽet.
Vnñ anacletꝰ papa inquit. Eiectionẽ ſummoꝝ pon⸗
tificum ſibi dñs reſeruauit.di.lxxix.Cũ ergo nullus
hoꝝ caſuũ in ꝓpoſito reperiat.qꝛ nec a fide deuiꝰ eu⸗

genius: nec ſe ſubmiſit concilij iudicio. nec eſtettunc
aliqð ſciſma qua rõne potucrit conciliũ. ĩmo conci-

liabolũ iudicare deipſo non apparet. Tertiũ etiã
friuolũ eſt.ã ꝓpter nullum peccatũ excepta infide⸗
lutate papa põt depõi. Vñ glo.illa que habet᷑ xl. di.
ſi papa.dicẽs ꝙ papa põt depomi pꝛopter quodcũq;
peccatũ quod ſcandaliʒaret eccliam ſi incoꝛrigibilis
eſſet. qꝛ inobedientia dicit᷑ infidelitas opinatiue loqͥ
tur nõ aſſertiue. Nam ipſe iobannes cuiꝰeſt glo.ſen⸗
tit contrariũ.di:.lxxix.dicens.ꝙ cũ dicitur pꝛopt᷑ he⸗
reſim poſſe deponiſumit᷑ibi pꝛopꝛie ⁊ ſtricte hereſis
pꝛo erroꝛe in fide nõ pꝛo cõtumacia vel inobediẽtia.
Hlec reperit᷑aliquis papa depoſitꝰ pꝛeciſe pꝛopt ſce⸗
lerã ſua.ſed pꝛopt᷑ ſciſma tollendũ. Quales aũt fue

rint quante ſanctiratis ⁊ fame qui depoſuerũt euge⸗

niũ ⁊ apoſtaticũ illum ⁊ antipapam elegerũt ſciunt

plurimi.qꝛ multi eoꝝ infames ⁊ ſcandala plura in di

uerſis locis fecerũt.Et q̃les electoꝛes talis elect ꝰamt
deus ambitioſus ſumme cupidus ⁊ doloſus.Euge
nio ad pauꝑes liberaliſſimo ad eccleſias ⁊ religiones
deuotiſſimo nullꝰ ſapiens vite ſue in ſe derogat. Cir
ca regimen autẽ diuerſi diuerſa dicũt.ſicut ⁊ de qui⸗
buſcũq; pꝛeſidentibus. Sed vt dicit gloſa ſuperca.
non nos.di.xl. facta ſummi pontiſicis que ſcʒ de ſe
maniteſta non ſunt excuſanda ſunt vt facta ſampſo⸗
nis.⁊ furta hebꝛeoꝝ. Non ergo vident᷑ poſſe excuſari
a vicio pꝛopꝛij ſciſmatis ⁊ penis eius recedentes ab

obedientia eugenij.Et qui amideo dicto felice. qui

= 5 92) —

—

— =ä

42.

6

—

l

an
li
ſie
Em

.
1

e
ſüß⸗

an

t
Nin
ſrſs
kiheſn
kuct
n
ſein
N
dul
Nopo⸗
nc we
salin
ee
ücbe
Pnln
a
ln
no d
Nci
1iſit⸗
Ed
noci,
mieg

Scdn

ve
rmß⸗
Cis
f
4C
nnn
nmn
1
ligns
*S
tingn
i
iet
c

menta mea.⁊ ſuꝑ veſtẽ meã miſerũt ſoꝛtẽ.põ.xxi..

—.

Capitulu

excõicatus eſt ſolenniter cum fautoꝛibus ſuis per eu

ſenium in concilio floꝛentino. vt pape obediunt. ni/
ſi foꝛte ſimplices ⁊ idiote qͥ ſequunt᷑ in dioceſanos

ſuos paratos ad ↄꝛium A eis cõſtaret de vᷣitate ab

eis ignoꝛata.O autẽ aliq dicat ſe credere ⁊ mẽte te⸗

neri eugeniũ vt verũ papã.⁊ ulũ reputare antipapj.

ſed tũ ad vitandũ ſcadalũ ſuũ:ſ.amiſſiõis reꝝ exilij.

incarceratiõis.pᷣuatiõis bñſicioꝝ.ꝑiculi moꝛtis. illũ

infelicẽ ab eẽ venerant᷑. vt papã nominãt.⁊ hmõitñ
coꝛde vt antixpᷣm deteſtant᷑. lõ vident᷑magis excu
ſari a moꝛtali q; marcellinꝰ papa cum in veneratiõe
idoli poſuit ſna incẽſi ſuꝑ pꝛunas timoꝛe moꝛtis cõ
pulſus.di.xxi.nũc.Aut q; ſalomon cuʒ ob amoꝛem
mulierũ idoł genua flectebat ad cõplacẽdũ eis q̃ tñ
coꝛde nõ adoꝛabat. Eſt enĩ ibi mendaciũ xpᷣiana reli
gione ſeu bis q ꝑtinẽt ad ſidẽ.qð ẽ ꝑnicioſum mẽda

77

ciũ.xxij.q.ij.pmũ.Eſt enĩ mendaciũ nõ ſolũ in vᷣbo

—

ſed in oꝑe.qð tñ ꝓpꝛiꝰ dicit᷑ ſilatio. Uñ nec.b.tho.ex

cuſat a dõnatiõe antiqs phᷣos qͥ cõcurrebant cũ po

pulis ad venerandũ idola exceniꝰ. qᷓuis ſcirẽt nõ eſſe
deos. ar. ad h.di. lipbꝛos q. Hec ꝓ paucis dicta ſũt
rõne ſciſmatis. Sed de ptãte pape ⁊ ccilij dicet ĩ
ſine tertie ꝑtis.ſi vitã cõceſſerit dñs.

0

quit᷑ pð.in pꝑſona xpᷣi ↄqrentꝭ pie de cruciſicoub coꝛ
