otus aſſeqntur qð requirũta dyabolo.nõ obſtate dei
ꝓhibitione tales eſſent heretici. Sed ſi h̊ faciũtnon
iſta ſentiẽtes de demone.ſed vt ali̊ pacto cũ demo⸗
ne ꝑ iſta faciliꝰ exequant᷑ ab ipſo qð intendũt. tales
nõ ſunt heretici ex natura rei lʒ grauit᷑ peccẽt.Nõ ob
ſtat ꝙ ſᷣm iura ſimõiacꝰ dicit᷑ hereticꝰ.vt.i.iq.i.Quiſ⸗
dqs per pecuniã.⁊ tamẽ nõ habet erroꝛẽ in intellectu.
Ma ſimoniacꝰnon eſt hereticꝰ pꝛopꝛie ſed large dicit
hereticꝰ pꝛopter quandã ſiłitudinẽ.qꝛ exq̃ vẽdit vel
emit ſacra ita agit ac ſi eſtiaret donũ gre pecunia poſ
ſe poſſideri ſᷣm tho. Sed nõ hoc eſtimãdo ſicut cõi⸗
ter accidit nõ eſt hereticꝰ.qꝛ nõ hoc credit.ſ. donum
gre poſſe pecunia poſſideri.ſed bñ veꝝ eſſet ſi h̊ cre⸗
deret.· Itẽnõ obſtat.qð dicit᷑ de hereticis.quicũq;
⁊.c.accuſatꝰ.li.vi.vbi dicit᷑ ꝙ adoꝛans hereticũ ẽ he
reticꝰ. Sed grauiꝰ peccat qui adoꝛat demonẽ qᷓ; qui
adoꝛat hereticũ g̊ ⁊celã adoꝛãs hereticũ ẽ tũc hẽeti⸗
cus ſi adoꝛet ipᷣm credens eſſe adoꝛandũ. Si autem
adoꝛet ipᷣm pꝛopt᷑ aliquod cõmodum tꝑale ſine aliq
erroꝛe fidei in intellectu nõ eſt pꝛopꝛie hereticꝰ.ſed iu
ris fictione vel pᷣſumptiõe ſeu ſiłitudinarie qꝛ agit ſi⸗
cut male ſentiret de ſide.ſicut ille quẽ adoꝛat. Iteʒ
ſi arguat᷑ in ꝛiũ ſic.Qui iudicandꝰ eſt vt hereticus
videt᷑ eſſe hereucꝰ.qꝛ iudiciũ debet ſeò rei veritatem

Sed talis iudicandꝰ eſt vt hereticꝰ Nã eccleſia non

põt iudicare niſi de his q̃ patent. Occultoꝝ enĩ co⸗
gnitoꝛ eſt deꝰ ⁊ iudex.di.xxxiij. erubeſcãt. Sed ea q
ſunt in intellectu nõ pñt patere niſi factis extrinſecis
viſis vel ꝓbatis.&̊ talis faciẽs talia eſt iudicandꝰhe
reticꝰ. Pꝛeterea impoſſibile videt᷑ ꝙ aliqͥs faciat talia
ſcʒ cõculcando coꝛpꝰ xpᷣi ⁊ hmõi.niſi male ſentiat de
coꝛpoꝛe xpᷣi.ꝓpbat᷑hoc.qꝛ impoſſibile ẽ maliciã eſſe in
volũtate qͥn ſit erroꝛ in intellectu. Nam ſᷣm phᷣm oĩs
malus ẽ ignoꝛãs ſeu errans. Cũ ergo talia faciẽtes
habeãt maliciã in voluntate.ergo hñt ⁊ erroꝛẽ in in⸗
tellectu. Reſpondet᷑ ad iſta.Ad pꝛimũ. Duplex ẽ
iudiciũ dei qͥ videt interioꝛa hoĩm. qͥ non pñt iudica
re de intenoꝛibo niſi per exterioꝛa. Modo ille qui iu
dicat᷑ vt hereticꝰ iudicio dei ẽ vere hereticꝰ ex natura
rei.Deꝰ enĩ nullum iudicat hereticũ miſi habentẽ er⸗
roꝛẽ fidei ĩ ĩtellectu. Sed ille qͥ iudicat᷑ hẽticꝰ iudicio
hoĩm nõ opoꝛtet ꝙ fit hereticꝰ ex natura rei.ſed ꝙ ſece
rit tale factũ per qð appareat male ſentirede fide.⁊ ꝑ
Oñs iuris pᷣſumptione hereticꝰ reputat᷑.Et ſi querat᷑
ſi ecclia hʒ ſtatĩ iudicare tales qͥ ſic adoꝛãt demões

2. 5„ . . . .„ „ ⸗ „. — „ —
baptiſant imagines heticos ⁊ pũire ſiẽ bẽticos.Rñ.

Iſtð mag ꝑtĩet ad canõiſtas q; tbeologoſ.Tñn ꝑꝛio
iudicio ſub coꝛrectiõe ſedis apł .ice dicẽdũ ꝙ nõ q;tũ
eſt ex natura rei qͥcquid ſitiunis pᷣſumptiõe.Et rõ po
teſt eſſe iſta.qꝛ qũcũq; aliquis effectꝰ dependere põt
ex duplici cã.nũqᷓ;ᷓ ex natura rei ex illo effectu põt iu⸗
dicari pᷣciſe altera cã. Cũ igit᷑ iſte effectꝰ qui ẽ adoꝛa
re demonẽ vel baptiſare imaginẽ põt ꝓcedere ex du⸗
plici cã.ſ.vel credo demonẽ adoꝛandũ.⁊ imaginem

capere ſacramẽtales effetꝰ. vel qꝛ aliq pacto facto e,r

demone tacito vel expꝛeſſo ̊ facio vt faciliꝰ obtineaʒ
qð volo a demone in his q non ſunt ſupꝛa facultatẽ
ſuã.nõ debeo ſtatim iudicare ex tali effectu pᷣciſe alte
rã cãm.ſ.ꝙ hoc faciat male ſentiens de ſide. Et ideo
qñ cõſtat de hmõi effectu vlteriꝰinqrendũ eſt de cã.
⁊ ſi ex erroꝛe ⁊ ꝑuerſitate fidei h̊ faciat iudicandꝰ ẽ he
reticꝰ. Si ex alla cã iudicandꝰ ſoꝛtilegꝰ⁊ viliſſimꝰpec
catoꝛ. Sed dices.qũo eccleſia iudicabit aliquẽ here
ticũ ſi ex facto ſtatim nõ põt iudicare cũ interioꝛa vi⸗
dere nõ poſſit.Rñ. Hereticꝰ cognoſcit᷑ per actꝰ ⁊ di⸗
ſtinctos habitꝰ ꝑ diſtinctos actꝰ. Sicut habitꝰ fidei
cognoſcit᷑ ꝑ actum fidei q eſt credere ⁊ cõfiteni ea que

ſunt ſidei.⁊ habitꝰ caſtitatis per caſte viuere. Sic ec

cleſia põt iudicare aliquẽ hereticũ inqͥredo ſi hʒ actũ
diſcredendi ſeu male ſentiendi de aliq articulo fidei.

Itẽ etiam ſi aliquẽ inſtruxit publice vel occulte de op

poſito articuloꝝ ſidei.⁊ alijs modis. pᷣciſe tñ ex cau⸗
ſa adoꝛatiõis demonis iudicare nõ põt ex natura rei
eſſe hereticũ aliquẽ niſi pꝛiꝰ inueſtigata cã adoꝛatio
nis ⁊ inuẽto ꝙ hoc fecerit credens aliqð diuinũ eſſe ĩ
eo. als ſi ̊ feciſſet nõ pꝛopt᷑ hoc.ſp vt pacto illo facto
cũ demone aliqͥd ab eo ↄſequeret᷑. ⁊ iudicaret᷑ hereti⸗
cus cũ tñ ſit ſoꝛtilegꝰ. non diſtingueret᷑ ſoꝛtilegiũ ab

hereſi cũ tñ ſint diuerſe ſpẽs peccatoꝝ.Non g ex na⸗

tura rei talis iudicandꝰ eſt hereticus. ⁊ ſi iuris pᷣſum
ptione m gloſatoꝛes iuris iudicet᷑. Poſſet tñ ecclia
ſtatuere valde rõnabiliter ꝙ talia faciẽtes.ſ.ſadoꝛan⸗
tes demones vel imagmes baptiſantes. ⁊ hmõi.⁊ ſi
nõ haberent erroꝛẽ fidei in intellectu vt heretici puni
rent᷑.vtꝝ autẽ ̊ᷣ ſit ſtatutũ ꝑ aliqua iura nouerũt ca
noniſte. Ad ſcõᷣm rmdeo ꝙ non ẽ impoſſibile ali
qͥs cõculcet coꝛpꝰxpᷣi abſq; H̊ ꝙ male ſentiat vel ꝑuer
ſitatẽ fidei habeat de coꝛpoꝛe xpᷣi.qꝛ poteſt hoc facere

ſciens ſe peccare. ⁊ credẽs ſirmiter ibi eſſe coꝛpꝰ xpᷣi:?⁊

pꝛopt᷑ h̊ vt placeat demoni. ⁊ faciliꝰ obtineat quod

vult ab eo.Et lʒ oĩis malus erret.nõ tñ erroꝛe intelle/

ctus qui ẽ hereſis.ſed errãs male ſentiẽs de his q ſũt
fidei. Gcðm qð requirit᷑ad hereſim eſt ꝙ erroꝛ ſit
circa ea q̃ ſunt fidei.vel ↄ veritatẽ determinatiois ec⸗

cleſie in his que ꝑtinẽt ad fideʒ ⁊ bonos moꝛes ⁊ ne

ceſſaria ad ↄſecutionẽ vite eterne. Si enĩ erroꝛ ſit de
his que ꝑtinẽt ad fidẽ puta ꝙ credat quis ſolẽ non eſ
ſe maioꝛẽ terra ⁊ hmõi non eſt periculoſus erroꝛ.Er⸗
roꝛ ↄ ſacrã ſcripturaʒ. articulos fidei.)ↄ determina
tionẽ ecclłieĩ his que ꝑtinẽt ad fidem vel bonos mo
res eſt hereſis.arg.xxiiij.q.i.hec ẽ fides. Item detmi
natio dubioꝝ circa fidẽ pertinet pꝛincipalit᷑ ad eccle⸗

ſiam ⁊ pᷣcipue ad pontificẽ ſummũ xpᷣi vicariũ petni

ſucceſſoꝛc.vt expꝛeſſe dicit᷑xxiiij.q.i.qtiens. Et con⸗
tra auctoꝛitatẽ eccłie nullus doctoꝛ vel ſanctꝰ ſuam

naz
i
alre
ice

= nen

Capitulũ .v.

ſniam deſendit ſjm tho.nec hiero.nec augꝰ.nec aliꝰ.
Sicut ergo aſſeres ꝑtinacit᷑ contra fidem ẽ hereticꝰ.
Ita ⁊ cõtra determinationẽ eccleſie in his que perti⸗

nent ad fidẽ ⁊ neceſſaria ad ſalutem pertinaciter aſſe

rens eſt hereticus. Ipſa enim eccleſia nũqᷓ; erraſſe in
ſide pꝛobat᷑.vt dicit᷑.xxiiij.q.i.a recto.⁊ alijs e
gnanter autẽ dicit qꝛ aſſerens determination᷑ eccle

ſie nõ ſimpliciter.ſed in his dũtaxat que pertinẽt ad
Vam in alijs cõtranũ ſen
tiens nõ eſt hereticus.ſicut ius nõ poteſt ſeperari ab
vſu in rebꝰvſu cõſumptibilibus.qð determinauit ꝰ
declarauit Jo.xxij. in extrauaganti: ad conditoꝛem.

fidem ⁊ ſalutẽ eſt hereticꝰ.

Vbi dicit᷑ cõtradicentes huic ſententie eſſe contuma
ces ⁊ rebelles eccleſie non hereticos. Tertiũ quod
requirit᷑ ad hereſim ẽ ꝙ exroꝛ ſit in illo qui catholicaʒ
veritatẽ eſt pꝛofeſſus.Si quis enĩ nũqᷓ; eſſet pꝛofeſ⸗

ſus ſidem chꝛiſtianã. ⁊ male ſentiret de fide non eſſet
pꝛopꝛie hereticꝰ ſed ſimpliciter infidelis:vt iudeꝰ⁊ gẽ

tilis qͥ foꝛis ſunt. Unde dicit augꝰ.de ciui.dei:. vi⸗
dens dyabolus genꝰ humanũ a cultura demonũ li⸗
berari hereticos mouit qui ſub vocabulo chꝛiſtiano
doctrine reſiſterẽt chꝛiſtiane.O poꝛtet ergo ꝙ erroꝛ ſit
in illo qui in baptiſmo ſuſcepit fidem calſtangz ad
hoc vt ſit hereticꝰ. Quartũ qð requirit᷑ eſt ꝙ ſit in
eo qui fidẽ ſuſcepit taliter errãs circa fidẽ ꝙ aliquam
ventatẽ de chꝛiſto confiteat᷑ pertinentẽ ad diuinitatẽ

vel humanitatẽ. Si enĩ nullam veritatem penitꝰ de

chꝛiſto cõfiteret᷑ magis pꝛopꝛie apoſtata q; hereticꝰ
cenſeret᷑.Et ſignanter dico pꝛopꝛie.qꝛ large accipien
do etiam hereticꝰ dicipõt.⁊ grauiꝰ peccat qᷓ; hereticꝰ
⁊ grauiꝰ eſſerpuniendus ſi grauiꝰ punui poſſet. He
reticus enĩ aliquam veritatẽ de xpᷣo confitetur. Apo
ſtata a fide nõ.ſicut iulianꝰ apoſtata. ⁊ ſic pñt diſtin

gui hereticꝰ ⁊ apoſtata lʒ aliqñ vnũ ſumat᷑ pꝛo alio.

Quintũ qð requiritur eſt vt quis talẽ erroꝛem fir⸗
mata volũtate ⁊ obſtinata eligat ⁊ pertinaciter ſequa
tur opiniones. Vñ ſᷣm hiero.hereſis ab electiõe ẽ di⸗
cra.Et ideo ſᷣm aug.nõ ꝙ falſas opiones gignit vel
ſequit᷑ſed qui ꝑtinaciter defendit hereticꝰ eſt cenſen⸗
dus. Unde ſi quis nõ ꝑtinaci malicia ſentiret aliqͥd
cõtra fidem.ſed ignoꝛãtia paratꝰ coꝛrigi ſi quod ſen⸗
tit falſum oſtenderet᷑ ſibi eſſe cõtra fidem vel ſacram
ſcripturã vel deterninationem eccleſie. talis nõ eſſet
hereticꝰ. Hoc dicit augꝰ.xxiiij.q.iij.dixit aptus.Et

ideo ipe augꝰ dicebat. Errare potero hereticꝰ nõ ero
qꝛ ſcʒ erat paratꝰ coꝛrigi cum ſibi fuiſſet oſtenſus er⸗

roꝛ.Et ideo cõſtat ꝙ quotidie inter doctoꝛes circa di
uina ſunt varie opiniones ⁊ aliqũ contradictoꝛie. ita
neceſſe ẽ alteram eſſe falſam.⁊ tñ nulla earuʒ repu⸗

tat᷑ falſa donec per eccleſiã altera pans fuerit determi
nata. ar. xxiiij.q.iij.qui in ecchia. Sciendum tñ ꝙ
perĩtinacia nõ eſt tm̃ iudicãda in exterioꝛi actu.vtpu

ta ꝓille ſolus reputet pertinax in erroꝛe qͥ verbis aut
ſcriptura monitꝰ reſiſtit.ĩmo etiã videturille pertinax
qui ↄtra pꝛedicatã in eccleſia veritatẽ latẽter diu per
ſiſtit. vel vſq; ad moꝛtem ꝑdurat. qꝛ talis nõ videtur
per ignoꝛantiã ſed per obſtinatã maliciam in tali er⸗

roꝛe tanto tꝑe perſeueraſſe. ⁊ ideo eccleſia tales pꝛeſu

mit hereticos.Et ex his patet ꝙ opinio fraticelloꝝ di
centiũ chꝛiſtũ ⁊ apoſtolos non habuiſſe aliquid etiã

—

in cõi qᷓtum ad ius ⁊ dominiũ ẽheretica. vt clare di
cit Job.xxij.in extrauaganti.cũ internõnullos. Cer⸗
tũ eſt enĩ ꝙchꝛiſtꝰ ⁊ apoſtoli habuerũt aliquid qᷓ‚ũ
ad vſum facti.⁊ oppoſitum pertinaciter aſſerere ẽ he

reticũ.qꝛ directe cõtra ſacram ſcripturã. Certum eſt

etiam ꝙ nüc aſſerere pertinaciter ꝙ in rebꝰ quas ha⸗
buerũt chꝛiſtꝰ ⁊ apoſtoli habucrũt vſum facti denu

datũ omni iure eſt hereticũ.alioquin fuiſſet vſus nõ
iuſtus. Qðõ patet ſic.qꝛ aſſerere pertinaciter cõfra de

terminationẽ eccleſie in his que ad ſidẽ ⁊ ſalutẽ per⸗
tinẽt eſt hereticum.vt.S.dictũ eſt.ſed hodie per eccle
ſiã eſt determinatũ echꝛiſtꝰ ⁊ apoſtoli in rebꝰ quas
habuerũt nõ potuerunt vſum nudũ facti habere de

nudatũ omni iure.alioquin fuiſſet nõ iuſtus. qð de

chꝛiſto ⁊ apoſtolis nephas ẽ dicere.ergo patet nũc ⸗

lam opinionẽ eſſe hereticã. Sed dubiũ eſt an iſta a

ſertio ꝙxpᷣs ⁊ apli nihil habuerunt in cõmuni qᷓ;tuʒ

ad iuſtũ dominiũ ante determinationeʒ eccleſie eſſer
hereticũ.Poſſet enĩ videri ꝙ non.tũ qꝛ dñs noſter.ſ.
Joh,. xxij.dicit in dicta conſtitutõe. Deinceps habea
tur heretica dicta opiĩo.ergo videt᷑ ſupponere qð an

te nõ erat.Tũ qꝛ iſtud nõ erat cõtra aliquod conten
tũ expꝛeſſe in ſacra ſcriptura nec cõtra determinatio⸗
nem eccleſie.ĩmo pᷣma facie determĩatio eccleſie vide

bat᷑ magis ad hoc declinari in decretali.exijt. Lũ qꝛ

licet hoc poſſet deduci ex ſcriptura aſſumendo vnaʒ
pꝛopoſitionẽ que videbat᷑ euides.ſ.ꝙ vſus denuda

tus omni iure eſt vſus nõ iuſt.⁊ aliam pꝛopoſitionẽ
que ha bet᷑ in ſcriptura.ſ.q ipſi habuerũt iuſtũ vſuʒ.
Tiũ concluſio ſcʒ ꝙ haberent ius ⁊ dominiũ non ne

gabatur pꝛopter pꝛopoſitionẽ contentã in ſcriptura.
ſed pꝛopter aliã pꝛopoſitionem quã reputabant fal⸗
ſam que nõ habet᷑ ita clare ex ſcriptura.ſ.q vſus de⸗
nudatꝰ omni iure ſit nõ iuſtꝰ.Et iõ ſicut negare iſtã

nõ videbat᷑ hereticũ.ſic nec negare illã que ſequeba⸗
tur ex ea videbat᷑ hereticũ ante determinationẽ eccle

ſie.Quicqͥd autẽ ſit de hoc cenũ eſt ꝙ nunc eſt hereti
cũ.Et ꝙ ſemꝑ illud fuit falſum.ſ.ꝙ xpᷣs ⁊ apłli nibi

habuerũt etiã in cõt qᷓ;tum ad ius ⁊ dommiũ.Circa
illã conſtitutõnẽ.exijt.de verbo.ſig.liivi.que fuit ni

colat pape qua dicit᷑ ꝙ expꝛopꝛiatio oim reꝝ in com
muni ⁊ in particulari pꝛopter deũ eſt ſancta ⁊ meri⸗
toꝛia.⁊ ꝙ chꝛiſtus ⁊ apli nil habuerũt in cõi q;tũ ad
dominiũ. Dicũt aliqui ꝙ ipſa eſt reuocata per ipſaʒ

extrauagante Joh.xxij.que incipit:qꝛ nonnũqᷓ;. ⁊ iõ

argumentũ ſumptũ ab illa decretali.exijt. in contra

riũ nõ concludit. Ueꝝ eſt ꝙ aliqua decretalis põt di
ci reuocata duplicit᷑. Uno modo tãq; falſa. ſicut qñ

determinat᷑ expꝛeſſe eſſe falſum qð in illa decretali cõ
tinebat᷑ Et ſic dicũt ꝙ illa decreta lis.exit.nõ eſt reuo
cata per illam Joh.xxij.qꝛ nonnũqᷓ;. Alio modo po
teſt dici reuocata qꝛ dubia.ſ.contenta in illa ſub du⸗
bio reuocant᷑.⁊ ſic dicũt ꝙ fuit reuocata.quod decla
rant ſic. Jlla decretalis dicit᷑ reuocata tãq;ᷓ dubia cir

ca quam ⁊ contẽta in ea contingit cõtrario opinani.

Se d ſic eſt de il la decretali exijt. vt patet per conſti
tutionẽ qꝛ nonnũqᷓ;. ergo eſt tanq; dubia reuocata.⁊

per cõſequens eius auctoꝛitati nõ eſt neceſſaiio ſtan

dum. Sed iſta reſpõſio nõ euadit difficultatẽ ratio⸗
nis que inde elicit poſito enĩ ꝙ ſit reuocata *

dubis ſiue tãqᷓᷓ falſa.qð ſoꝛte nõ eſt verũ ſimpliciter
adhuc tñ remanet difficultas.ſe eccłia aliqñ diffi/
niuit in fide ⁊ moꝛibo aliqua eſſe vera ⁊ poſtea diffi⸗
niuit oppoſitũ.⁊ per cõſequẽs eccleſia aliquando er
rauit ⁊ alios errare fecit. lec per cõſequẽs ſemꝑ fuit
virgo ĩmaculata ⁊ ſine ruga.qð videt᷑ abſurduʒ.Et

ideo reſpondet᷑ aliter ad.c.exijt.qꝛ ſicut dicit᷑ extra de

bap.⁊ ciꝰ effec.cimaioꝛes.qñ occurrit aliqð dubiuʒ
ſn articulis fidei vł in ſcptura ſacra.lʒ declaratio ma
giſtralis poſſit ꝑtĩere ad doctoꝛes.tñ declaratio ⁊ de
terminatio auctoꝛitatiua ⁊ finalis cui oẽs hñt acqui
eſcere ꝑtinet ad dñũm papã.qð clare demonſtratum
eſt. Act.xv.vbi oꝛta diſſenſione vtꝝ legalia deberẽt
ſeruari cũ euãgelio.cõſuluerunt petrũ ⁊ alios a płos
i erant in hierm.⁊ petrꝰ ſicut pꝛinceps apłoꝝ decre

uit legalia nõ eſſe ſeruãda: Nec obſtat qð ibidẽ dicit

Ego iudico nõ inquietari eos ⁊c qꝛ petrꝰ pꝛimo de/
creuit. poſtmodũ iacobꝰ ſicut loci illiꝰ eps. ad oſten⸗
dendum ꝙ petr? ibi ſicut ⁊ in tora eccleſia iuriſdictio

nẽ oꝛdinariã habebat.Jacobo autẽ in loco illo non qͥ

dem equalẽ ſed ſuboꝛdinatã.qꝛ illa erat ſub illa petri
⁊ ſucceſſoꝝ eiꝰ.Alij autẽ apli ibi iuriſdictionẽ nõ ha
bebant. Itẽ certum eſt ꝙ ſma iacobi nõ potuit antare

extra terminos ſue iuriſdictiõis.ſicut ſnĩia vnius epi

nõ ligat hoĩes in altera dyoceſi manentes. Sed illa
mia petri obligauit vniũſos per totũ mundũ cõſtitu
tos.ꝗᷓ ſententia fuit in toro oꝛbe vniũſaliter pꝛeſiden
ns. Ille autẽ erat ſolus petrus.q̃re ⁊c. Si ergo cũ oc
currũt dubia circa ſacrã ſcripturã vel articulos fidei
declaratio ⁊ determinatio ad dñm papam pertinet.
Multofoꝛti cũ dubia occurrũt cira intellectũ alicu
ius conſtitutiõis per ipᷣm vel pᷣdeceſſoꝛem ſuũ edite
declaratio ⁊ determinatio pertinet ad ipᷣm. Et h expᷣſ
ſe dicit gratian?ꝰ.j.q.i.Sex his oĩbus.videlʒ. Ille ſo
lus habet poteſtatẽ interpᷣtandi canones.qui hʒ ius
condẽdi.Cũ glo.Mõ circs dicta illiꝰ conſtitutiõis
exijt. ↄtingebat dubitare de paupertate xpᷣi ⁊ apłoꝛũ

Et ideo iohᷣ.xxij.⁊ rei veritatẽ ⁊ veꝝ intellectum illiꝰ

cõſtitutionis voluit declarare. Et ideo q;tũ ad hᷣnõ
cõtradicitilli cõſtitutioni exijt.ſed declarat. Cũ ergo

dicit᷑ ꝙ in illa decre. diffinik ꝙ xpᷣs ⁊ apłi non habue

rũt nec in pꝛopꝛio nec in cõi aliquid q;dtum ad domi
niũ. Oico ꝙ nõ eſt veꝝ ſimpliciter. vel ſi alicubi hoc
diceret intelligendũ eſſet q;tũ ad bona ĩmobilia.Et
B videt᷑ dicere tex.Luc.ix.cũ dicitur.Filius hoĩs nõ
habetvbi caput ſuũ reclinet. Chꝛiſtus enĩ ⁊ apoſtoli
nõ habuerũt domũ.agrũ vel pᷣdia.ſed bene eoꝝ pᷣcia
Et credo ꝙ iſta glo.ſit ita bona ſicut illa quã dãt do
ctoꝛes cõiter ſuper vᷣbo illius conſtitutionis.extra de
ſta.mo.cũ ad monaſteriũ. ꝙ ſcʒ cõtra caſtitatem vel
paupertatẽ monachoꝝ papa nõ põt diſpenſare.non
põt.i. non debet. ſic multi ſolenes doctoꝛes gloſant.
VDð ergo dic kin illa cõſtitutione exijt. S. poꝛro:dici⸗

mus ꝙ abdicatio oĩm rex in pꝛopꝛio ⁊ in cõi pꝛopt᷑

deum ⁊ ſancta ⁊ meritoꝛia quã pꝛimi fundatoꝛes ⁊c̃.
Dieo ꝓ intelligẽdũ eſt oĩm rex.ſ.ĩmobiliũ.Et eodeʒ
mõ ad illud qð ibi dict᷑. ꝙ hanc expꝛopꝛiationẽ xpᷣs
verbo docuit ⁊ exẽplo firmauit. Dico ꝓĩtellexit q;tũ
ad ĩmobilia qᷓ eccleſia pmuiua habere noluit.qꝛ fu⸗
turã in gentibo eccleſiã pꝛeuidebãt:vt dicitur.xij⸗qi

2 dominiüũ nec in mobili

Ciuulus XI.

futurã.nõ autem q;tũ àd mobilia. Uel põt alit᷑ glo⸗

ſari.l.ꝙ aliquid põt dici pꝛopꝛiũ duplicit. Uno mõ
inq;tũ diſtingui?᷑ cõtra cõe. ⁊ ſic abdicatio oĩm rerũ

etiã mobiliũ eſt meritoꝛia ⁊ ſancta. Alio mõ vt pꝛo⸗
pꝛiũ diſtinguat᷑ ↄ alienũ.Et ſic abdicatio oĩm reruʒ
in pꝛopꝛio ſic ꝙ hõ ſemꝑ viueret de alieno in qͥ nul⸗
lum ius haberet ſaltẽ ſicut ꝑs cõitatis nõ eſt merito

ria nec ſancta. Itẽ abdicatio in cõi poteſt ſumi dupli

citer. Uno mõ ſic ꝙ cigg nibin haheat qᷓ;tuʒ ad ius
bo nec in ĩmobilibo pꝛo nul
lo tꝑe.Et ſic dico ꝙ abdicatio rerũ in cõmuni nõ eſt
meritoꝛia nec ſancta. Alio mõ ꝙ cõitas ſic nihil ha⸗

beret q;tum ad ius ⁊ dominiũ qð ſinguli de cõitate

haberẽet illud pꝛo libito voluntatis ac ſi haberẽt in ꝓ
pꝛio.⁊ nõ ſᷣm diſtributionẽ ſuperioꝛis.Et ſic dico ꝙ
abdicatio in cõi eſt meritoꝛia ⁊ ſancta.quã pꝛimi fun
datoꝛes eccleſie ſeruauerũt.vt patet Act᷑.iiij.ſ.ꝙ bo

nis illiꝰ cõitatis nõ vtebant᷑ſinguli ad votum ſed ar

bitrio ſupioꝛis. Et ex his patet ꝙ ꝑ dñm nicolaũ in
conſtitutiõe exijt.⁊ ꝑ dñũm Jo.xxij./in cõſtitutione.qꝛ
inter nõnullos.nõ fuerũt ↄtraria diffinita circa pau

magis explicite declarata:. —
plłm.vi.de apoſtaſia mulciplici.

cundũ ray.⁊ hoſtieñ.ꝙ apoſtaſia eſtteme
rari a fidei ſtatu vel obediẽtie vel religio⸗
nis receſſus.⁊ ðꝛ q̃ſi poſt ſtatio. ſᷣm tho.ſe.ſe.qxij.
apoſtaſia impoꝛtat quandã retroceſſionẽ a deo que
fit ꝑ diuerſos modos quibo hõ cõiungit᷑ deo. Colũ⸗
git᷑ enim hõ deo per fidem. Scðo ꝑ debitã ⁊ ſubie⸗
ctam voluntatẽ ad obediendũ mandatis eius. Ter
tio per aliq̃ ſpecialia oꝑa pertinentia ad ſuꝑerogatio
nẽ.ſicut per religionẽ vel clenicatuzʒ. Remoto autem
pꝛioꝛi remouet᷑ poſteriꝰ.ſed nõ econuenſo. Cõtin⸗
git ergo aliquẽ recedere ſeu apoſtatare a deo retroce/
dendo a religione vbi ẽ pꝛofeſſus. vel a clericatꝰ oꝛdi
ne pᷣcipue maioꝛi. Et hec dicit᷑ apoſtaſia ab oꝛdine vl

a religione. Et de hac.xlvij· di. quantũlibet. ⁊?. xvi.q.

legi. Mõ debet tñ ſᷣm ray.iudicari apoſtata ſeu fugi
tiuꝰ.etiã ſi ad lõginqua diu euaget᷑ niſi poſtq;ᷓ ſic vi

uit qaĩm redeundi ſe depoſuiſſe oſtendit.ff. dere mi
ſi. l. deſertoꝛẽ. Cõtingit etiã menteʒ.apoſtatare a deo

ꝑ mentẽ repugnãtẽ pꝛeceptis eiꝰ eccleſie ⁊ pꝛelatoꝛũ.
Et hec dicit᷑ apoſtaſia inobedientie cũ.ſ.ſponte con⸗

tẽnit pᷣcepta. Et de hac.iij:q.iiij.alieni.Et talis infa

mis efficit. repellitur a teſtimonio. ⁊ debet excõicani.
xi.q.iij.ſi autẽ. Tertio recedere põt quis a deo di
mitttendo fidẽgiꝰ. ⁊tunc ſimpliciter ⁊ ex toto recedit
Et hec q̃ eſt apoſtaſia perfidie ſimpliciter ⁊ abſolute

dicit apoſtaſia. vt fuit iulianꝰ apoſtata. ⁊ de hac.ij.

q.vij.non põt.Talis cũ ſit hereticus eſt excõicatus.

idem de ipſo ſicut de alijs hereticis. Nã repellitur
a dignitatibo ⁊ alijs. Nota ſᷣm ray. ꝗ illi cũ ſint fide⸗

les ⁊ mente ipſam fidẽ teneãt.alique tamẽ actum ex⸗
terioꝛemfaciunt infidelitatis.puta reuerentiã idolis.

ſicut ſalomon dijs ſuarum vxoꝝ.lʒ non ſint apoſta⸗
te nec heretici. tamẽ moꝛtaliter peccant quantucuq;

ex metu boc ſacerent/q;ꝛ ſᷣm auguſtinũſatiꝰ eſt moꝛi

pertatẽ chꝛiſti ⁊ aploꝝ. Sed per Joh.fuerũt aliqua

Eapoſtaſia. Nota ſe⸗

lul

be
kate
ng
inn
bo
de
in
n
igre

melioꝛẽ ⁊ foꝛtioꝛẽ non põt habere ecc

fame qß veſci idoloticis. txxij.q. Aij. ſicut ſatius. Du
mere autem chꝛiſtianũ habitum infideliũ ſi ex ratio⸗
nabili cauſa fieret.puta ad confoꝛtandum fideles ca

ptos ⁊ huiuſmodi. ſicut fecit beatꝰ ſebaſtianus ſub

clamide militari chuſtũ abſcondens.liceret ßm guil.
Et hoc niſi eſſz inſtitutũ aliquod determinatũ ſignũ
ad dinoſcendũ pꝛofeſſoꝛes alicuius idolatrie.tũc enĩ
nõ licerer. Item nota m tho. vbi. ð. ꝙ q;uis ad eccle

ſiam nõ pentineat punire infideles qui nũq; fidẽ ſu⸗

ſceperũt vt iudeos ⁊ paganes. vñ non pꝛiuabit eos

domminio tẽpoꝛali qð pꝛius habuiſſent. tamen ad eã

pertinet punire eos qui iã fidem receperunt 2 dimit⸗
tunt.vtlapoſtatas.qð ⁊facit. Unde q;cito aliqs de⸗

nunciat᷑ excomunicatus pꝛopter apoſtaſiam abſol⸗
uunt᷑ ſubditi eia dominio eius ⁊ iuramento fidelita

tis. Julianꝰaurem apoſtata qꝛ potens erat. eccleſia
quo ad boc nõ habebat cõpeſcendi poteſtatẽ pꝛinci⸗
pes tenenos de facto.ideo tolerauit eũ eccleſia.⁊ fide
les obediebant in his q non erãt contra fidem.vt di
cit ambꝛo. xi.q.iij iulianꝰ. ⁊ boc ad vitandũ magis
ſcandalum perſecutiõis.
CLaplm. vij. de infidelitate in genere.

⸗ .

Rotexiſti me deus a

conuentu malignantiũ. a multitudine

.pſalmi. lxiij. Dec verba ſunt totiꝰchꝛiſti.i· ⁊ capitis

a membꝛoꝝ eius que ſunt eccleſia. Recogitans enim

chꝛiſtus in paſſiõe ſua quomodo iudei cõtra eũ con

nenerant conſiliũ faciendo malignates contra eum⸗
id ẽ malo igne ĩuidie ⁊ furoꝛismoti.quomodo mulł⸗

ti ⁊ quaſi omnes operati ſunt iniquitatẽ cõtra eũ inꝰ
iuſte perſequentes ⁊ moꝛtem pꝛocurantes.quo ncue
runt linguas ſuas ad detrahendũ.irridendũ.⁊ blaſ⸗

phemandum.recognoſcit ſe in omnibo habuiſſe pꝛo⸗
tectionẽ a deo ⁊ deienſionem ⁊ deo regratiatur.Et ex
hoc fiduciã ſumens oꝛat in pncipio pſalmi in futuꝝ
pꝛotegi ⁊ liberari. Sic ⁊ coꝛpꝰ eius eccleſia ab inkide
libus pꝛeſſa.ſicut in pꝛeteritũ ſempera deo fuit pꝛo⸗
tecta ⁊ defenſata ab ipſis.ſic oꝛat in futuꝝ pꝛotegi et
eripi de mann inimici ne pꝛeualeat contta eam in fi⸗
lijs ⁊ mẽbꝛis ſuis.Unde ⁊ dicit.ptexiſti ⁊c̃. Ubi tria
Pꝛimo vigoꝛoſa dekenſatio.ibi. Pꝛotexiſti me deus·
Scðo odioſa cõgregatio.ibi,a cõuentu malignãtiũ
Tentio ꝑnitioſa locutõ.ibi.q; exacuert vt gla·lin.ſu.

Duantumad pꝛamum.§. I.

deũ . Nã ᷣm apm Ro. viij. Si ve? pꝛo nobis qs õ
nos. q·. d. nullus põt pualere. Et Job. xvij. Pone me

iuxta te. ⁊ cuiꝰ vis manꝰ pugnet 2ↄ me. Pꝛotegit autẽ

7

deꝰ fideles nõ quidẽ vt nõ tribulent᷑ nĩmo ſᷣm apo
ſtolum oẽs qᷣ pie volunt viuere in xpo.ncce eſt vt pſe
cutionẽ patiant᷑.vel ab inſidelibovel malis fidelibus
criminoſis exẽplis ⁊ blãditijs.vel a demonibo. vel a
paſſionibo camis. Sed pꝛotegit ne ſuccũbant aĩo a
gra ⁊ veritate recedẽtes.iu illud Cant᷑.viij. Multe

aque.ſ.temptationũ ⁊ tribulationũ nõ potueruntex

Capitulum VI.

operantiũ iniquitatem.q: exacuerũt vt
gladiũ linguas ſuas.vt dicit glo. ſuper

leſia ptectoꝛẽ

—

tinguere charitatẽ. Quinĩ mo ſicut iſaelite in egypto
quantomagis oppꝛimebant᷑a pharaone tatomagis

creſcebãt. Exo.i.c· Sic fideles quãtomagis oppꝛeſ⸗

ſi funt a tyrannis ⁊ perſecutoꝛibo tantomagis multi

plicati ſunt roboꝛati. Pꝛotexit autẽ ⁊ ꝓtegit deꝰ eos

triplici ſcuto. Pꝛimo beniuolẽtie internalis. Se
cundo patientie vniuᷣſalis. Tertie ſapientie verita
tis. De pꝛimo.põ. Scuto bone volũtatis coꝛona
ſti eum. Cuũ enim odirent infideles fideles ⁊ ſũme ꝑ
ſequerent᷑ econtra illi diligebant ⁊ qrebãt ſalutẽ eoꝝ
De lcðo ſcribit Treñ.ij. Dabis eis ſcutũ laboꝛẽ

tuũ. Cõſiderantes enĩ paſſionẽ dñi in qua maxime

laboꝛauit ꝓ eis. alabant ad cõſtãtia. D etertio ait
ps. Scuto circũdabitte veritas eie. ee

—

me. Eſt aũt triplex cõuentꝰ infideliũ.ſ.paganoꝝ. iu
deoꝝ ⁊ bereticoꝝ· Hi oẽs malignant᷑.i.malo igne lire
⁊ inuidie affecrabãt ⁊ cupierũt nocere ecchie. Qui vti
q; młto ſunt plures qᷓ; fideles. Et oẽs oꝑant᷑ iniqui⸗
tatẽ. nõ ſolũ in eo ꝙ perſequunt᷑ nocent fidelibo ⁊ occi
dũt,. ſed etiã in his q faciunt in pꝛoteſtationẽ ſue fidei
vel poti perſidie.⁊ in hoc ꝙ errat in fide cõmittũt ini
qͥtatẽ ꝑ excellentiam.q inſidelitas ẽ maximũ pctõꝝ.
Et h̊ pꝛobat.b.tho.ſe.ſe.q.x.⁊ ſic Cum oẽ peccatuʒ
cõſiſtat foꝛmaliter in auſioe mẽtis a deo tanto petm̃
ẽ grauiꝰ qnto ꝑ ipᷣm magis animꝰ ſeꝑat᷑ a deo.ꝑ in⸗
fidelitatèaũt hõ maxime elongała deo. q; nec veraʒ
cognitionẽ de deo habet. per falſam aut cognitioneʒ
ipfiꝰ nõ appꝛopinquat er. ſed magis ab eo elongat
Et ſic maiꝰ ẽ peccatũ infidelitatis oibo alijs que cõti
nẽtur in puerſitate moꝝ. Sec de his q oponuntur
alijs theologicis virtutibo. vt odiũ dei.⁊ blaſpohemia
in ſpiritumſanctũ. Uñ ⁊ angꝰ. tractans illud quod
chꝛiſtus alt Joh. xv. Si nõ veniſſem ⁊c.peccatũ nõ
haberent. Magnũ inquit quoddã peccatuʒ ſub ge⸗
nerali nomine vult intelligi hoc ẽ peccatu infidelita⸗
tis quo tenent᷑ cuncta. nec obſtat qð ait aug. viiqe
i.c.quero.dicẽs. Uirum catholicũ peſſimis moꝛibo
alicui heretico in cuiꝰ vita pꝛeter id quod hereticꝰ eſt
nõ inueniunt homines qð repꝛehẽdant pᷣponere de⸗
beamꝰ non audeo pꝛecipitare ſententiã .hec ille. Nã
vt dicit. b. tho. vbi. S.ad hot reſpondẽdo. Nihil pꝛo
hibet aliquod peccatũ qð eſt grauius m genꝰ ſuũ
eſſe minus graue m alias circũſtãtias.Et ldeo no⸗
luit auguſtinꝰ pꝛecipitare ſententiã de heretico tali ⁊
malo catholico. qꝛ peccatum hereticil etſi ſit grauiꝰ ex
genere ſuo.põt tamen alleuiari m alias circũſtan⸗
tias. 1 econtra. peccatũ catholici ex aliqua circũſtan⸗
tia aggrauari. Dicit etiã idem tho. infidelis pꝛo in
fidelitate grauiꝰ punitur q; alius peccatoꝛ pꝛo qu ox⸗
cũq; alio peccato cõſiderato peccato in genere. Ded
pꝛo alio peccato.puta adulterio. homicidio ⁊ buiuſ
modi.ſi cõmittat᷑ a fideli⁊ infideli.ceteris paribo.gra
uiꝰ peccat fidelis q;ᷓ inſidelis.ctũ pꝛopter noilcia vert
tatis ex fide tum pꝛopter ſacramenta fidei quibo eſt
imbut?ᷣbo peccando cõtumeliã facit.qð tagit apks
ad Peb.x. dicens. Deterioꝛa meren ſupplicia qͥ filiũ
dei cõculcauerit ⁊c Etᷣm. btho⸗ ſe/ ſeiq; xe grauius
SS iiiʒ

Duantu ad ſecundum . m

dicit p. in pꝑſona xpᷣi. Conſiliũ malignantiũ obſedite=

—

peccatum eſt inſidelitas iudeoꝛũ q; paganoꝝ.⁊ gra⸗ ab alio mouet?᷑. Scva ꝓin motis 2 mouentibo nõ ẽ 8
uius hereticoꝝ q́; iuleoꝝ. Qð etiam oſtenditur ꝑ ex pꝓccedere in infinitũ. Et pꝛimã ꝓbat phs pluribo mo gun
emplum in vitaſpatrũ. vbi machariꝰinueniẽs in de lis.ſed tm̃ vnꝰhic ponit᷑. videlicʒ ſic. Nihil eſt igem ehen
ſerto caluanã hominis interrogauit quis hõ fuiſſet ſil in actu ⁊ in potentia reſpectu eiuſdẽ.ſed oẽ qð mo delt
in vita. Qui dirit ſe fuiſſe paganũ. vnde ⁊ danatum uet inq;tũ hmot eſt in poteria.qꝛ motꝰ eſt actꝰ exiſtẽ deß⸗
min ignẽ eternü. Et interrogat ab eo ſi ſub eo alij erãt tis in potẽtia jm hmõt. Et oẽ qð mouet eſtĩ actu en
Reſpõdit ꝙ iudei ⁊ ſub iudeis heretici.⁊ mali xpᷣia, inq;ᷓtũ hmol.qꝛ nihil agit niſi m eẽ in actu. g nihil nin
ni ⁊c. Pꝛobat᷑ etiã hoc auctoꝛitate.ij.S .e. ij. dicentis eſt reſpectu eiuſdẽ motꝰ mouens 7 motum. ⁊ ſic nihil an
eliꝰ erat eis nõ cognoſcere viã iuſticie qᷓ; poſt co2ꝰ mouet ſeipᷣm.Sciẽdũ tñ ꝙ plato qͥ poſuit oẽ mous nni
gnitã retroꝛſum cõuerti.OQð faciunt iudei ⁊ heretici. moueri.cõius accepit vomẽ motꝰ qᷓ; areſtoteles:No tone
Rationẽ aſſignat.b.tho. vbi.ð. dicens. ꝙ grauiꝰ pec minauit enĩ plato oẽm operationẽ motum. Areſtote ate
cat contra fidẽ qui fidei ſuſcepte renicit qᷓ qui renitit᷑ les aũt accepit pꝛopꝛie motũ pᷣm geſt actꝰexiſtẽtis in ni
fidet quã nñqᷓ; ſuſcepit.ſicut grauius peccat qui nõ potẽtia ſᷣm huiuſmodi.Qualis nõ eſt niſi diuiſibi ſti
implet q pꝛomiſit q; ſi n implet quod nũqᷓ pꝛiomi liũ ⁊coꝛpoꝝ ꝓbat in. vi phiſicoꝝ.ſᷣm aũt platonem le
ſit. Sed heretici pꝛoſitent᷑ ſidem euangelij ⁊ ei reni/ mouẽs ſeipſum nõ eſt coꝛpꝰ. Accipiebat enĩ motũ p do⸗
tunt᷑ eam coꝛrũpentesideo grauiꝰ peccant q; iudei.· qlibet opꝑatione.ita cintelligere ⁊ opari ſit quoddaʒ
oEt qꝛ iudei ſuſceperũt figurã elus in veteri teſtame⸗ moueri.quẽ etiam modũ loquedi tangit areſto. in. ij/ tan
to quã male interpꝛetantes coꝛrũpunt. ideo grauiꝰ de aĩa. Scoõm H̊ dicebat pꝛimũ mouens mou ere ſe m
peccant q́; pagami qui nullo mõ fidem euangelij ſu- ipᷣm. eo ꝙ intelligit ſe ⁊ vult.vel amatſe. Oð in aliq in
ſceperunt. Et ſic ſimpliciter loquẽdo infidelitas hbere no repugnat roõnibo areſto. Nihil enĩ differt deueni ſbo
Licoꝝ eſt peſſima. ⁊ iudeoꝝ peioꝛ.⁊ paganoꝛũ mala. read aliqð pꝛimũ qð moueat ſcipſum m platonẽ. 8
q;uis pagani aliqñ in pluribo errãt circa ea que ſunt ⁊ deuenire ad pꝛimũ qð oĩno ſit ĩmobile ſᷣm areſtot. 2
fidei. Scuto ergo veritatis pꝛotegit deꝰ eccleſiam cõ autẽ qᷓ;tum ad ſcdðam ↄcluſionẽ,ſ. in mouentibo 4
modos. Nã veritate rõnis naturalis in multis de, mouentibo 2 motis oꝛdinatis quoꝝ.ſ. vnũ ꝑ oꝛdinẽ

fenditur ſides eccleſie contra paganos. Ueritate ſcri ab alio mouetx hoc eſt ncce inueniriꝙ remoto pꝛimo
piure pꝛophetalis.i.veteris teſtamẽti contra iudeos moute vel ceſſante a motiõe nullum alioꝝ mouebit
Veritate ſcripture euãgelicalis cõtra hereticos.⁊ ho neq; mouebit᷑ qꝛ pꝛimũ eſt cũ mouendi oibus alijs
rũ veritatibus confundunt᷑ ⁊ eccleſia defendit᷑. Un⸗ Seld ſi ſint mouentia ⁊ mota ꝑ oꝛdinẽ in infinitum
de Cant᷑iiij.dicitur. Mille ſcuti pendẽt ex es. Ois nõ erit aliqð pꝛimũ mouẽs. ſed oĩa erunt q̃ſi media
armatuna foꝛtiũ.⁊ hoc patebit j. mouẽtia. nullũ alioꝝ poterit moueri.⁊ ſic nihil mo
Auantu ad tertiuum .J.III. iin uda Gelkaeenaunl drdan
T ELLEIIL *SrlIIe. eſſe. Unñ 2 apłs. Inuiſibilia dei.i.pfectiones dei.per
Eracuerũt vt gladium linguas ſuas loquendo. Pa es ue facta ſuut.a creatura mũdi intellecta conſpici
ganl enantes circa deũ. Judei erga xpᷣm. Et hbereti un „ſempiterna q; virtꝰ eius ac diuinitas. Ro,i:id ẽ
ci circa aĩm noſtrum. ¶ irca deũ errauerũt aliqut eternitas eiꝰ z eſſentia ei?ꝰ. Quantũ ad ſcðᷣm.ſ.nõ
q;tum ad eiꝰeſſentiam.alij q;tum ad eius efficientiiã eſſe plures deos vt gẽtiles credebãt ſed tm̃ vnũ deũ
alij q;tum ad eiꝰ pꝛouidentiam.ſed pꝛotecta defenſa oſtendit᷑nõ ſolum ſcriptura dicente. Deut. vi. Audi
⁊ liberata ẽ eccleſia ſcuto veritatis ab omni erroꝛe inꝰ iirł dñs deus tuꝰ vnus eſt. Et apłs.i. Coꝝ.viij. Et
ſidelitatis. Quantũ ad diuinã eſſentiã errauerũt ſi alijs ſint dij multi 2 dñi multi.nobis nõ ẽ niſi vnꝰ
peſſime antiqui gentules dicentibo aliquibus nõ eſſe des. Sed rõnena turali ſm.b.tho.i.ʒ gentiles.c. xlij

Deũ.alijs aſſerentibo plures eſſe deos.alijs deuʒ eſſe pmo ſic. Impoſſibile ẽ eſſe duo ſũme bona qꝛ q ꝑ

„

animã mundi. Sed omnia hec ſunt ffiſſima. Dice⸗ ſu perabundantiã dicit᷑ in vno ſolu mnuenik. de? autẽ
re autem vel credere deũ non eſſe. ſtultũ eſſe oſtendit eſt ſummũ bonũ tã ſᷣm doctrinã phoꝝ qᷓ; ſacras ſcri

ͥʒðK/‧

ps.dicens. Dixit inſipiens in coꝛde ſuo nõ eſt deus pturas. UVñ dixit moyſi Exo.xxxiij. Ego oſtendã ti⸗

UVere talis inſipiens ẽ.qꝛ negat qð philoſophi růð=ne bioẽ bonũ.i.meipᷣm. Scðm rõnem etiam clarũ ẽ ꝙᷓ

₰„

naturali.⁊ theologi ſcriptura diuinali demonſtrant. maximũ in vnoquoq; genere ẽ cã illoꝝ q̃ ſunt in illo
n

tra infideles qð ſcutum habet quaſi tres angulos.i. ⁊ motis nõ ſit pcedere in infinitũ. ſic obat areſto. In
F

,=ãp, = ☛ — rrr2—

Et cũ pluribus modis rõne hoc poſſit demonſtrani genere. Cã enĩ potioꝛ eſt effectu ſuo. Adño aũt deo
ꝓnunc tm̃ vna ratio aſſignabit᷑ quam ponit pꝛolixre via hñt eſſe ⁊ růnem boni. ſ ipſe eſt ſummũ bonum
b.tho.i.cõtra gentiles.c.xiij.⁊ eſt talis. Omne qued ⁊ ↄns vnꝰ. Scðo ſic. Deu eſſe qͥd ꝑfeccũ oĩno cui
mouet᷑ab alio mouet᷑.patet autem ſenſu mouen. pu nulla pfectio deſit dicere opoꝛtet. cũ de⸗ ſitqᷓ meliꝰex⸗

ta ſolem.ergo altero mouẽte cum ipſe mouet᷑ aut gl cogitari nõ põt. SDi g eſſent plures dij opoꝛteret eiſe .
lud mouẽs mouet᷑ aut nõ mouet᷑. Sinõ mouet᷑ ha plura hmõi pfecta. ̊ aũr eſt impoſſibile. lã ſi nulli
bet ppoſitũ.ſ.ꝙ ncce eſt ponere aliqð mouẽs ĩmobi eox deeſt aliqᷓ pꝑfectio nec ali’qua imꝑfectio admiſcet᷑
le ⁊ boc dicimus deum. Si autem illud mouens.gq qð requint᷑ad hꝙ aliquid ſit ſimpłr pfectũ. non eric
ab alio mouẽte mouet᷑ aut eſt pcedere in infinitů. in qͥ ad inucẽ diſtinguant᷑ſʒ vnũ ⁊ idẽ erit. Si aũt f
aut ẽ deuenire ad aliqð mouens ĩmobile. Sedq nõ ẽ vnꝰ hẽat aliquẽ defectũ quẽ aliꝰnõ hʒ nõ erit ille deꝰ
pꝓcedere in infinitũ.ncce eſt põere aliqð pꝛimũ mo ꝗᷣ impoſſibile eſt eſſe plures. Og gentiles coluerunt
uẽs imobile qð dicimꝰ deũ. In hac aũt pꝛobatione plures vt deos. aut aliquos homines iouem.mercu 2
due ſunt pꝛopoſitiões ꝓbande. Pꝛima/ſ. ꝙ oẽ motũ rium. venerem ⁊ bmõiaut coꝛpoꝛa celeſtia vt ſolem.

Capitulum II.
=

unã. aut elementa vel elementata. moti ſunt et allt? vittutis ⁊ operatiõis creature. Nã cum vnũ quodq;
qua virtute ſupereminenti:vel ſpecioſitate qnam in agat per foꝛmã ſuam ⁊ creatura ſit ſoꝛma ꝑticularis

. uenerunt in illis neſcientes oculos erigere ad eum à 2 virtutis finite ⁊ determinate non pot agere niſt ad
i dedit eis illam virtutẽ ⁊ puleritudinem.ſcʒ dominu certam foꝛmã curꝰeſt cã. Materiam autem ꝓducere
n deũ. Et ideo ſtulti facti ſunt opinantes illa deos qu- nõ poteſt ſed inducit foꝛm in materia ſibi pluppoſi
hi qreatura erant.⁊ aliqñ diabolus in illis adoperaba?k ta ab alio agente. ſicut faber introducit foꝛm cultel
mira. Uñ pp. Sẽs dij gentiũ demonia.dñs autem liin ferro ſibi p̃ſuppoſita tali materia ⁊ huiuſmodi.
mhl q vnus ẽ celos fecit. Errauerũt alij dicentes deum Des autem eſt foꝛma ſuꝑnaturalis ⁊ virtutis infini/
AA vnũ eſſe. ſed hũc deum eſſe aiam mũdi motu.ſ.⁊ ra te.⁊ ideo poteſt pꝛoducere foꝛmã ⁊ materiam iex nibi
n tione mundũ gubernantẽ.qð⁊enuit vano ſicut nar/ lo p:ꝛeſuppoſito. Unde ſicut põt illuminare cecum.re
in rat augꝰ. vij. de ciui.dei.ca. vi. . b. tho.ſe. ſe.q/xciij. ſuſcitare moꝛtuũ.quod natura nõ poteſt. ſicut ſi totꝰ
en arti.i. Ged boc eẽ falſum oſtendit ex H. qꝛ aĩa ei cuꝰ mundus deficeret totũ iterum facere polſz. Sap̃. xij
iſi eſt aĩa coniungit᷑ ⁊ cõponit᷑ cum eo vt foꝛma ſubſtan Subeſt eni tibi poſſe cum volueris. Unde ſalomon
nen tialis ipſiꝰ rei vt homo qͥ componit᷑ ex aĩa ⁊ coꝛpoꝛe. Ecci.xviij.Qui viuit in eternu creauit omnia ſimł.
D9 des autẽ non cõponit cum aliqua materia vel foma Ereare autẽ eſt ex nihilo aliquid facere. Tert? fu⸗
3 Quãuis enĩ deꝰ vbiq; ſit ꝑ eſſentiam. pñtiã ⁊ poren iterroꝛareſtotelicoꝛum dicentiũ mũdũ nõ habuiſſe
lnih tiam. nõ tñ vnitur rebꝰ ſicut aĩa coꝛpoꝛi.vt ſit ſcʒ foꝛ pꝛincipium ſed fuiſſe ab eterno. Quẽ erroꝛẽ elidit ſpoi ꝰ
