ruerit gla tua. Ibi eĩ beati poſſidebũt bona q̃ dicũt
ſeptẽ dotes q implebũtaĩam⁊ coꝛpus ⁊ totalr quie⸗
tabũt.videlʒ viſionẽ clarã.qua implebũtur ſe apia.cõ
pꝛehenſionè.qua implebut᷑ ſecuritate dilectõem ꝑfe
ctiſſimã.qua implebũ ᷑ gaudio ſeu fruitiõe quo ad
coꝛpus.agilitatẽ. ſubtiliratẽ. claritatem. impaſſibil⸗
tatẽ. Uel ſeptem bona que hic deſiderãtur ſed nun⸗
qᷓ; poſſident᷑ plene.diuitias.honoꝛificẽtias.potenti⸗
as ſeu dominia.delectatiões.ſanitatem.vite ꝑpetui
tatem ſcientiã virtutem. Ibi plene habeẽtur. Habent᷑
ſiquidẽvirtutes moꝛales in patria.ſed ad aliũ vſum
ſicut⁊ diuitias ⁊ honoꝛẽ.ſed ꝑ aliũ modũ qᷓ; hic. Er
go benedic anima mea dñoꝛc.ne ſis ingrata.
CLapitulum decimum. De tentatione qua homo

Entatio dei. id ẽ qua

exhoꝛtatoes ſanctoꝝ. Quot exempla ꝑfectoꝝ. Quã⸗

pꝛocedens ex ſuperbia et pꝛeſumptiõe ho
de qua inquit dominus per Ps. Tentauert

mini
⁊ exacerbauerunt deũ excelſum.⁊ teſtumonia eius nõ

₰

cuſtodierun.. Lxrca hoc vidẽda ſunt tia .
Pꝛimo quid ſit deũ tentare.
Secũdo quare⁊ quõ ſit peccatũ,
Tenio de punitione eius.

bomo tentat deum. ſpeciale peccatum eſt

Capitulũ. x.

Mnantum ad pꝛimum F.I

tit facere qð põt ad pericula euitãda.vel aliqua agẽ⸗
da reſpiciẽs.ſeu expectãs diuini auxilij effectũ. Pꝛo
cuiꝰ declaratione dicit.b.tho.ſe.ſe.q.xcvij.ar.i. ꝙ tẽ
ptare ẽ pꝛopꝛie experimetũ ſumere de eo qͥ temptat᷑
Poſſumꝰ autẽ experimentũ ſumere de aliqͥ verbis ⁊
factis.Et vᷣbis quidẽ experimentũ ſumimꝰ qñ inqui
rimus an ſciat vel velit vel poſſit illud implere qð q
rimus. Factis aũt cũ per ea que facimꝰ.exploꝛamus
altenꝰ pꝛudentiã.vel voluntatẽ vel poteſtatẽ. Utrũ⸗
q; hoꝝ cõtingit fieri dupłr. Uno mõ aperte.vt cum
qͥs ſe tẽptatoꝛẽ pꝛoficet᷑. Sicut ſampſon ꝓpoſuit phi⸗
liſteis ꝓbleuma ad temptandum eos. vt Juð.xuij.
Alio mõ inſidioſe⁊ occulte.ſicutphariſettẽptauerũt
xpᷣm qñ interrogauerũt.Licet nobis dare cenſum ce
ſari. Math.xxij. Rurſus qñq; hoc ſit expꝛeſſe vt cuʒ

qͥs dicto vel facto intendit erperimetũ ſumere de ali

qͥ vt cum iudei ſignũ de celo querebãt a xpᷣo temptã
tes eũ.vt dicit᷑ Lu.xi.Oñq; interpᷣtatiue.qũñ.ſcʒ et ſi
E non intendit vt expimentũ ſumat id tñ agit quod
ad nihil aliud videt᷑ oꝛdinabile niſi vt experimentũ
ſumat.ſicut ſi qͥs poꝛtaret multã pecuniã per viam
quã nouit latronibo aſſuetam.eẽt hoc q̃ſi illos latro
nes tẽptare ſi furent᷑ q;uis nõ intẽdat hoc. Uñ berñ.
dixit de pecũia rapta a latronib. Magna pecunia.
magna tẽptatio.Sic igit᷑ hõ temptat deũ qñq; ver⸗
bis qñq; factis.Uerbis quidẽ cũ loquimur cuʒ deo
oꝛando. Vñ in ſua petitiõe aliquis expꝛeſſe deũ tem
ptat qñ ea intentiõea deo aliqͥd poſtulat vt exploꝛet
dei ſclam.poteſtatẽ ⁊ voluntatẽ. Factis autẽ expꝛeſſe
tẽptat qñ per ea q facit intendit experimentũ ſumere
diuine ſapiẽtie.poteſtatis vel pietatis.Sed q̃ſi inter
p̃ᷣtatiue deũ temptat qͥ etſi nõ intendat expenimentũ
ſumere de deo. tñ petit vel facit aliqͥd ad nihil aliud
vtile niſi ad ppbandũ dei poteſtatẽ.bonitatem vel co
gnitioneʒ. vt ʒacharias in petẽdo ſignũ ab angelo x
filio ſibi naſcituro Lu.i. Et gedeon imponẽdo vellꝰ

in area roꝛe implendũ in ſignũ victoꝛie. Juð.vi. Bi⸗

cut ſi aliqͥs faciat equũ currere vt euadat hoſtes.hoc
nõ eſt expimẽtũ de equo ſumere. ſed ſi equũ currere
faciat abſq; aliqᷓ neceſſitate.hoc nihil aliud erit qᷓ; ex
perimentũ ſumere de equi velocitate. Et idẽ ẽ de oĩ⸗
bus alijs rebo. Qñ ergo pꝛopt᷑ aiquã neceſſitatẽ vł
vtilitatẽ cõmittit ſe aliquis diuino auxilio in ſuis pe⸗
titionibus vel factis. non ẽ deũ tẽptare. Dicit᷑ enĩ
ij. Parał.xx.CLũ ignoꝛemꝰ qͥd agere debeamꝰ.hoc ſo
lũ reſidui habemꝰ vt oculos nr̃os ad te erigamꝰ. Et
ſic ſancti viri moti ſunt ad petendũ pᷣcib diuine po⸗
teſtatis effectũ ex neceſſitate vel vtilitate in miracul
faciẽdis inſpirati ad H̊ͥ a deo. OQn aũt hoc agit᷑ abſq;
neceſſitate vel vtilitate.hoc ẽ ĩterpᷣratiue tẽptare deũ.
Vñ ſupꝑ illud Deut᷑.vi.Nõ tepta bis dñm deũ tuũ.
dicit glo. Deũ temptat qͥ bñs qð faciat.ſine rõne cõ⸗
mittit ſe periculo experiens vtꝝ poſſit a deo liberari.
A quo cauendũ foꝛe docuit xpᷣs exemplo ſuo.um
enĩ poſſet de pinnaculo deſcendere via bumana qꝛ ꝑ

ſcalas.noluit mittere ſe deoꝛſum vt ſuadebat dyabo
lus, qꝛ penculũ erat ̃m naturãꝛ murocula focere tũc

ſtigationẽ a ſpi

—
—

nõ erat expediens. Et ꝓpter eandẽ rõem nõ volebat
aliqũ in iudeã ambulare.qꝛ qrebant eũ iudei interfi
cere. Jo.vij. Hoc idẽ abꝛaã docuit exẽplo qñ deſcen
dẽs in egyptũ dixit ſaray eẽ ſoꝛoꝛẽ ſuaʒ. Geñ.xij. In

q̊ᷓ facto indt aug.oſtendit ꝙ nemo dʒ temptare deũ
ſuũ cũ habeat qͥd ſalubꝛioꝛi ↄſilio fatiat.ſ.bᷣm viã hu

manã. Fecit qð potuit deo cõmiſit in quem ſperauit
xxij.q.ij.queri᷑. Sic ⁊ paulus apls fecit ſe ſubmitt
ꝑ ſpoꝛtã de muro vreuaderet inſidias.ij. ad Coꝝ.xi
nec expectauit ꝙ deꝰ mitteret angelũ ſuũ. aũt.b.
agatha recuſauerit medicinã coꝛpoꝛalẽ dicens. DHa
beo dñm ieſum q ſolo ſmone reſtaurat vniuerſa.nõ
in b tẽptauit deũ.Exꝑta enĩ erat erga ſe diuinã beni

uolentiã vt vel infirmitates nõ pateret᷑ quid medici

na indigeret vel ſtatim in ſe ſentiret dĩne ſanatiois et
fectũ.Et q̃ a iure cõi exoꝛbitãt in ↄſequentiã nõ ſunt
trahenda.de reg.iu.in.vi.niſi qͥs haberet ſiłeʒ inſtin
ctum a ſpũſctõ.Tẽptauerũt gilli pres iudeoꝝ in he⸗

remo deũ vt pbarent potẽtiã dei ſi poſſet eis ꝓuidere

dicẽtes vt ait in alio ps. Nũquid poterit deꝰ parare
menſam in deſerto. Nunquid ⁊ panes poterit dare
Nũqͥd introducere in terrã ꝓmiſſiõis ⁊ alijs modis
Eſt aũt ̊ pctm̃.ſ.tẽptare deũ.qð ptʒ ex eo qð in lege
ꝓhibet᷑ Deut᷑.vi.Nõ tẽptabis dñm deũ tuũ.Rõ hu
ius eſt m.b.tho.ſe.ſe.qxcvij.ar.ij.qꝛ vt dictũ eſt tẽ
ptare ẽ expumentũ ſumere ſeu ꝓbare. Nullꝰ autẽ ex⸗
perimẽtũ ſumit de eo de qͥ ẽ certꝰ. Et iõ tẽptatio oĩs
ex ignoꝛãtia vel dubitatiõe ꝓcedit.aut eiꝰ qui cẽptat.

ſicut cũ aliqs experimentũ dealiq̃ re ſumit vt eiꝰ qli
tatẽ cognoſcat.vt cũ magr᷑ interogat diſcipulũ vt ſci⸗

at ſi didicitvel intelligit lectionẽ.⁊ aurifex aurũ fricat
vt ſciat q̃ntũ ẽ mixtũ. Aut ꝓcedit ex dubitatõe alio⸗
rũ.ſicut cũ qͥs expimentum ſumit de aliq re vt alijs
oſtendat ꝑ quẽ modũ dicit᷑ de tẽptare holes vt abꝛa
ham: Geñ. xxij.circa ĩmolationem filij. vt.ſ.oſtẽderet

mũdo obediẽtiã eiꝰ.⁊ thobiã vt oſtẽderet alijs pati⸗

entiã ſuã ⁊ hmõti.Et ſic xpᷣs tẽptauit philippũ dicẽs
Vñ ememꝰ panes ⁊c.vt.iſ.oſtẽd eret ipſi pauitatẽ fi⸗
dei ſue. Ipſe enĩ xpᷣs ſciebat qͥd eſſet facturus Jo.vi.
gnoꝛare autẽ vel dubitare de his ꝗͥ ꝑtinẽt ad diui⸗
nã ꝑtectionẽ.ſ.ptãtis ſapĩe vel bonitatis ẽ peccatũ.
Sic g̊ tẽptare deũ vt cogſcat qͥs eiꝰ virtutẽ pctm̃ eſt
Siqᷣs aũt ad h̊ exꝑimetũ ſumat eoꝝ q̃ ꝑtinẽt ad di
uinã ꝑfectionẽ nõ vt ipſe cognoſcat ſʒ vt alijs demõ⸗
ſtret. hoc nõ ẽ tẽptare deũ cũ ſubeſt iuſta ncctas vel
pia vtilitas ⁊ alia q ad concurrere debẽt. Si enim

apli petierũt a dño vt in noĩe ieſu xpᷣi fierẽt ſigna. vt

ðꝛ Act.iiij.vt.ſ.virtꝰ xpᷣi infidelibo demõſtraret. Si
qs añt h̊ atteptaret facere.ſ.miracula eſto ꝙ faceret

ad ↄfirmationẽ fidei veriratis niſi ſup h̊ haberet in⸗

—

ſctõ ſicut habuerũt ſcti. ꝑtineret H̊ ad
tẽptationẽ dei.Qð aũt ait põ. Guſtate ⁊ videte qim
ſuauis ẽ dñs.Et apłs Ro.xij.Pꝛobetis q ſit volun
tas dei bona bñplacẽs ⁊ pfecta nõ ꝑtinet h̊ ad tem
ptãdũ deũ.nec ibi ẽ pctm̃.qꝛ ĩtelligunt᷑ de cognitõe
affectiua dei 1 ꝓbatiõe.ſm quã qͥs expit᷑ in ſe guſtũ
dĩne dulcedĩs ⁊ cõplacentiã diuine volũtatis qð ꝓ
nenit er eo ꝙ s totaliter ſe ſubijcit dei volũtati.⁊ at
tẽte ⁊ affectuoſe ↄſiderat diuinã volũtatẽ. ⁊ ex h ſeqͥt
in eo exꝑiẽtia diuine dulcedinis. Ded ꝓbare de vo

Titulus

luntatè vel bonitatẽ cognitione ſpeculatiua vtx.ſ. ſit
bona volũtas dei. vel vtꝝ de ſit ſuauis ̊ ꝑtinet ad
temptadũ deũ.ſicut ⁊ ꝓbare vtꝝ deꝰ poſſit eũ iuuare
2 ſibi ꝓuidere qð fecerũt illi pres. Unde dicit. Qua
qraginta annis ꝓximꝰ fui generatiõi huic.ſ.iudeoꝝ
in deſerto adiuuãdo.defendẽdo ab inimicis.ꝓuidẽ

do in nectib. Loquit᷑ ꝑ ſilitudinẽ hoĩs qui cũ ẽ pxi⸗

mus põt iuusre.Et dixi ſꝑ hi errãt coꝛde. eſtimãdo
vel dubitãdo vtꝝ poſſim iuuare ⁊ eis ꝓuidere.⁊ coꝛ⸗
de errãt.i.volũtate ⁊ malicia ſua.ꝙ aũt rex achas re⸗
5p̃hendit᷑ cũ q̃ſiiꝰ ab eſaya.vt peteret ſignũ dixit.Nõ
peta ⁊ nõ tẽptabo dñm.Eſa.vij ꝓpterea fuit qꝛ nõ ꝓ
ipſo ſolũ ſed ꝓ totiꝰ populi inſtructiõe mouebat᷑ pe⸗
tere ſignũ q̃ſi ipeditoꝛ cõis ſalutis. Neq; enĩ h̊ peten
do tẽptabat deũ.tũ qꝛ h̊ faciebat ex dei mandato,.tũ
qꝛ h ꝑtinebat ad cõemvtilitalẽ.ſignũ.iſ.ſignũ libera⸗
tionis.humani generis.vt ibi pʒ.Abꝛaã aũt cũ pe⸗
tijt ſibi ſignum dani de tera ꝓmiſſiõis dãda ſemini
ſuo non tẽptauit deũ.qꝛ ̊ fecit ex inſtinctu dei.⁊ ibi
magnũ miſteriũ incarnauõis. Tho.vbi.ð. Hoc aũt
peccatũ opponit᷑ virtuti religionis ſᷣm tho.vbi.S.ar.
iij.qꝛ cũ finis Sᷣtutis religionis ſit deo reuerentiã ex⸗
hibere.oĩa illa q ꝑtinent ad ineuerẽtiã dei religioni
opponun᷑ ꝑtinet aũt ad irreuerentiã hoĩs temptare
eũ.Nullꝰ enĩ pᷣſumit teptare eũ de cuiꝰ excellẽtia cer⸗
tus ẽ. Et cõiter ẽ moꝛtale.Uñ dicit᷑ Sapᷣ.i. Inuenit᷑
Oñs ab his qͥ nõ tẽptant eũ. Oʒ autẽ nõ inueniatur
de a creatura vt.ſe cognoſcat eũ ⁊ poſſideat ꝑ gram
nõ eſt niſi ꝑ impedimẽtũ moꝛtalis pct. h̊ etiã ex pu
nitione ipſiꝰ notat᷑in põ.cũ ðꝛ.Ipſi nõ cognouerunt
vias meas.iioꝑpa mea ſeu mãdata mea qͥb itur ad
Deiũ. Int᷑ qͥ mandata. Gᷓ̊ eſt. Nõ tẽptabis dñm deuʒ
tuũñ.⁊ ꝓpter hͥ iuraui eis.i.ſirmit᷑ decreui ſi introibũt
ſi ꝓ nõl.ꝙ nõ introibũt in requiẽ meã.i:terrã ꝓmiſ⸗
ſionis q̃ ſigurabat vitã eternã.Et ſic fuit qꝛ nullꝰ eo
r ũ qᷣ nũ erati ſunt in egypto.ſ.ſexcentamilia hoĩm ad
pblia aptoꝝ intrauerũt.ſed moꝛtui ſunt in deſerto.ex⸗
ceptis caleph ⁊ ioſue.Pꝛopter qð hoꝛtat᷑ apłs vt ca⸗
ueamꝰab iſto cũ ſit multũ que dicẽs:i.Coꝝ.x.Neq;
tẽptemꝰ xpᷣm ſicut qͥda tẽptauerũt ⁊ a ſerpetibo perie
rũt.vt hr Nũui xxij. Multis alijs vicibo ⁊ modis tẽ
ptauerũt.Et nõ ꝙ diuũſimode hoĩes tẽptãt deũ. Ali
qͥ videlʒ dei potentiã ſeu ptãtẽ. Aliqͥ dei ſapiam vel
veritatẽ.aliqui dei patientiã vel bonitat.

Remptant dei poteſta⸗ F. II.
tẽ illi qͥ in periculo poſiti cũ poſſint remediare via hu

mana nolũt,.expectãtes effectũ dĩne ptãtis.i.libera⸗
tionẽ a deo. ſicut iudas machabeꝰ cũ reꝑiret ſecum
paucis ⁊ videret exercitiũ bachidis multũ cũ poſſet
declinare certamẽ erubeſcẽtia ductꝰ ne videret᷑ fugiſ
ſe hoſtes.cõmittens ſe deo bellũ inijt illum ⁊ibioc
ciſus ẽ.i. Machlx. Si qͥs etiam infumaret᷑ ⁊ nollet
vti medicinis non ꝓpter abominationẽ ſtomachi ad
eas vel timoꝛẽ nocumẽti.vel ĩporentiã emendi. ſʒ vt
a dño ſanaret᷑. ſicut.b.agatha dei potentiã tẽptaret
niſi haberet ſuꝑ h̊ familiare cõſiliũ a ſpũſctõ ſicut il⸗
la. vel qꝛ vellet illã penã ſuſtinere ꝓpter amoꝛẽ feruen
te ad xpᷣm.vt ſanctꝰ egidiꝰ vulnus gutturis retinere
voluit abſq; curatiõe. Pertinet etiã ad teptandũ dei

ſat

** I
õ —

ptãtẽ ꝙ aliqͥs aggrediat᷑ ꝑicula abſq; ncẽte ſperans

dei potẽtia adiuuari ſicut fecerũt abyſai cũ alijs duo
bus qͥ acceſſerũt ad hauriẽdũ aquã de ciſterna beth

leem vt afferrẽt Dauid tranſeuntes ꝑ medios hoſtes
philiſteos.qͥ ⁊ bethleem tũc tenebãt.ij. Re.xxiij. Du

ella etiã aſſumere volũtarie ꝑtinet etiã ad teptatiõeʒ

dei . Uñ ⁊ ꝓhibent᷑ vt dicit nicolaꝰpapa.ij.q.uij.mo

nomachiã.Dauid faciendo du ellũ cũ goliath.vt hr
i(Re.xvij,nõ tẽptauit deũ.qꝛ vt dicit nico.de lyra ſu
ꝑ dicto.c.hᷣ fecit ex inſtinctu ſpũſſctĩ.⁊ ideʒ dicit glo.
ſuꝑ.c.monomachiã. Fuit etiaʒ figura duelli qð xpᷣs
fecit cũ dyabolo ſignato in goliath qͥ potẽtia ⁊ maliq

cia ſua oes exterrebat. Sed s figuratꝰ in dauid ᷣ

interpᷣtat᷑ manu foꝛtis funda hũilitatis ⁊ lapide foꝛ⸗
titudinis totꝰinermis malicia ſuſtinẽdo humillimã
paſſionẽ eũ ꝓſtrauit. Qui etiã pꝛiꝰ in deſerto tẽpta⸗
tus cũ tribo lapidibo ſumptis de flumine.i: tribo au
toꝛitatibo ſcpture.inimicũ vicit cehtante⸗ vt pʒ Ma
KC
Lemptant deiſa.
pientiã qͥ inepti ⁊ inſcij ponũt ſead pᷣdicandũ vel le
Fendc vel diſputandũ cũ hereticis ſperãtes a deo ſi⸗
linſundi ſcĩiam,ſicut factũ ẽ aplis.Sed ðt hieroꝰ.
Oð illis ſuggerebat ſpũſſanctꝰh̊ alijs ↄfert ſpũſſan
ctus.Temptat dei ſapĩam vel veritatẽ qͥ faciũt pur
gatiões vulgares ꝓ aliq̊ manifeſtãdo.puta cum hñt
ſuſpectũ aliquẽ de furto.adulterio vel alio.ad ꝓban
dũ innocentiã ſuã ⁊ manifeſtãdũ ꝙ non fecerit illud
volũt ꝙ tangat fenũ candẽs.vel bibat aquã bullien
tẽ ſperates ꝙ deꝰ ſic manifeſtet veritatẽ in H̊ ꝙ nõ no

—

ceat ſi illud nõ ꝑpetrauit.als noceat.̊ᷣ etiã ꝓhibetux

expᷣſſe cuiq;.qꝛ eſt deũ tẽptare,.ij.qiiij.c.i.⁊ c.conſu

luiſti. Uñ henricꝰ imꝑatoꝛ cũ ſuſpectaʒ hr̃et vxoꝛẽ qͥ

vgo ⁊ ſctã erat de adultenio coegit eã nudis plantis
ſt uip ferrũ ignitũ incedẽ,vñ ĩ moꝛte ſua coꝛã xpᷣo accu
⁊ pũit fuit. Illa tñ qꝛ coacta fecit.illeſa euaſit cũ
innocẽs eſſʒ vt hr in cronicis. Silx etiã ꝓhibet᷑ dari
alicui coꝛpꝰ xpᷣi ad ꝓbationẽ alicui ſceleris de qͥ ſu⸗
ſpectꝰ hr. Uñn illud:c.ſane.⁊.c.ſepe.ij.q.iiij. in qͥ ſta
tuit᷑ ẽ abꝛogatũ ſᷣm gratianũ ⁊.b.tho.in.uij. In vete
ri aũt teſtõ cũ habebat᷑ vxoꝛ ſuſpecta de adulterio ꝑ⸗
miſſa fuit purgatio q fiebat ꝑ aquas certo mõ. vt bẽ
MNũi.v.ad vitandũ maiꝰ periculũ.ſ.vxoꝛicidium.ſi
cut ⁊ quedã alia ꝑmiſſa ſunt.

Temptant tertio dei.. II.

bonitatẽ aliqui ⁊ clementiã vel patientiã qᷣ petunt ſi

bi pctã dimitti: ⁊tñ ipſi nõ dimittunt iniunas alijs

odiũ retinẽtesvł als indeuote oꝛãt. ꝓpter qð dicitur
Eccixvi. An oꝛõnẽ pᷣpara aĩam tua ⁊ noli eẽ q̃ſi hõ
q teptat deũ. Ubi dicit glo. ꝙ, deum tẽptat qᷣ oꝛat qð
docuit,.ſ.dimitti ſibi debita. ſed nõ facit qð iuſſit qꝛ
nõ dimittit ipſe debita ſuis offenſoꝛibus.Qui enĩ ſe

ad deuotionẽ nõ diſponit cũ oꝛarevult nõ facit qð in

ſe eſt vt exaudiat᷑a deo. Un quaſi interpᷣtatiue temꝗ⸗
ptat q̃ſi velit ꝓbare ſi ẽ ita bonꝰ ꝙetiã ſi nõ qnt exau
diri faciendo qð in ſe eſt.tñ velit deꝰ eum exaudireꝰ

dare gram illã. Et lʒ hec interpᷣtatiua tẽptatio videat᷑

ex pᷣſumptiõe ꝓcedere ⁊ indiſcretõe.tñ ßm. b. tho. vbl
8tbocipᷣm ad irreueretiã ꝑriet dei vt bõ pſumptuoſe

Capitnlũ XI.

2 ſine debita diligẽtia ſe habeat in his que ꝑtinẽt ad
deũ.h̊tñ cõiter nõ eſt moꝛtale. Tẽptat dei patientiã
⁊ bonitatẽ qͥ permanens in pctĩs ſperans ſibi dari a
deo.añ terminũ vite ſom̃ cõpunctiõis.q̃ſi velit ꝓba
re de patientiã ſi eũ ad pnĩam expectabit.õ quem lo
quit᷑ apłs ad Ro.ij. An ignoꝛas ꝙ benignitas dei
ad pnĩam te adducit.tu aũt ᷣm duriciã tuã ⁊ impe⸗
nitens coꝛ tuũ theſauriʒas tibi iram.i.cumulas tibi
punitionẽ dei.Exẽplũ de qdaʒ iuuene leui ⁊ laſciuo
qui cũ eſſet deditꝰ vitijs oꝛabat deũ oĩ mane añ oĩa
vt nõ permitteret eũ moꝛi ſiue auiſamẽto.i. ꝙ pꝛiꝰ ſi⸗
bi notificaret᷑ q; moꝛeret᷑. Quadã igit᷑ vicecũ ſic oꝛa⸗
ret apparuit ei angelꝰ dicẽs ſe a dño exauditũ ꝙnõ
moꝛeret᷑.ſ.ſine auiſamẽto. Exqua re factꝰmag ſecu

rus voluptatibo mũdi inſiſtebat.pꝰaliq;tulum tem
poꝛis vno mane ſurgẽs de lecto ſenſit doloꝛẽ capitꝭ.

⁊ cũ ſocij eum vocaret ad vana excuſauit ſe nõ poſſe
exire.ſequẽti die arripuit eum febꝛis lłʒ lenta.amici ⁊

ↄſanguinei incipiũt eũ admonere de ↄfeſſiõe ſciẽtes

vitã eiꝰ lubꝛicam. Ipſe aũt trufabatur. Nũquid ego

moꝛiturꝰ ſum dicẽs qꝛ vultis me ↄfiteri.ſuccreſcit fe

bꝛis.⁊ illi magis hoꝛtant᷑ ad pnĩam vt citiꝰ ſanitatẽ
recipiat. Rñdit.bñ credo ꝓpter ſcelera mea b accidiſ⸗

ſe.ſed cõuenientiꝰ eſt ꝙego vadã ad eccłiam ad cõſi
tendũ q; ꝙ dem laboꝛẽ ↄfeſſoꝛi ad veniendũ.ſanatꝰ

oĩno ibo ad ↄfitendũ ad eccliam. Cũq; ĩualuiſſetin
firmitas ⁊ multũ grauaret ipſum ſui ſollicitarẽt.Nõ
habeo inqͥt caputad b̊ pᷣ doloꝛe ⁊ grauamine. neſci⸗
rẽ inqͥt dicere.ſed alleuiatꝰa febꝛe volo facere qð ſua⸗
detis.Demũ apparuit ei angelꝰ dicẽs. Agnoſcꝭ me
Qui rmdit.nõ.Ego ſum ait angelꝰ qͥ tibi annũciaui
ex ꝑte dei ꝙ nõ moꝛereris ſine auiſamẽto.iã tẽpꝰ ẽ vt
tranſeas de mundo.Cui ille. Qũo eſt ̊.nunquid
de deceptoꝛ ẽ qꝛ ꝓmiſit auiſamentũ ⁊ nõ dedit.Cui
angelus.ĩmo ꝓmiſſum ſeruauit. Naã non ſolũ auiſa
mentũ vnũ dedit ſed multa.pꝛimũ fuit doloꝛ capitꝭ

ſcðm febꝛis.tertio ſolicitatio amicoꝝ.quartũ augmẽ
tum infirmitatis.ſed noluiſti audire tẽptando deũ.?
iõ opoꝛtet te exire.Et ſubito moꝛiens ad inferna de/

ſc
rentibo ſe ꝓ

„

te conſciẽtle

ſummo põtiſice qͥd agendũ ſit ꝓ ſerenita

iſma er ſuperbia et

Capłm.xi.de ſciſmate. ⁊ ibi tractat᷑ de duobo ge⸗

ſtice vnitatis ↄꝛiat᷑. Et ſic põt diffiniri vł
deſcribi · Sciſma eſt vitiũ qͥ quis ſub ſũmo põtifice
eſſe recuſat.⁊ mẽbꝛis eccłie ei ſubiectis cõicare recu⸗
ſat. Pꝛo cuiꝰ declaratione dicit.b.tho.ſe.ſe.q.xxxix.
ar.i.q; nomẽ ſciſmatis ſᷣm yſið.li.ethimołla ſciſſura

aĩoꝝ vocata ẽ. Sciſſio aũt vnitati opponit᷑. Uñ pec

catũ ſciſmatis dicit᷑qð directe ⁊ ꝑ ſe opponit᷑ vnita⸗
ti. Sicut en in rebo naturalibo id qð eſt ꝑ accidens
nõ ↄſtituit ſpẽm.ſic nec in reb moꝛalibo in quibo il

lud qð eſt intentũ illud eſt perſe.qð autẽ ſequit᷑pꝛe

intentionẽ eſt q̃ſi ꝑ accidẽs. Unde peccatũ ſciſmatꝭ
ꝓꝛie ẽ ſpeciale pctm̃.eo ꝙ intendit ſe ab vnitate ſeꝑa
re quã charitas facit.charitas aũt nõ ſolum alteram

Nſonam alteni vnit ſpũali dilectiõis vinculo:ſed etiã

ambitioe cõiter deriuat᷑ charitati ecccia,⸗
da ſuꝑ Mathᷣ

——

totã ecchiam in vnitate ſpũs.Et iõ ꝓpꝛie ſciſ matici di

cunt᷑ qui ꝓpꝛia ſponte ⁊ intentiõe ſe ab vnitate eccłie
ſepant queẽ vnitas pᷣncipalis. Nã vnitas ꝑticularꝭ
oliquoꝝ ad inuicẽ oꝛdinatł᷑ ad vnitatẽ ecclie.ſicut cõ⸗
poſitio ſinguloꝝ membꝛoꝝ in coꝛpoꝛe naturali oꝛdi

nat᷑ ad totius coꝛpoꝛis vnitatẽ. Ecclie autem vnitas

in duobo attendit᷑.ſ.in cõnexione membꝛoꝝ ad inui
cẽ ſeu cõicatione.⁊ iterũ in oꝛdine oĩim membꝛoꝝ ad
vnũ caput.ſᷣm illð Col.ij. Inflatꝰ ſenſu carnis ſue ⁊

nõ tenens caput. ex q̃ totũ coꝛpꝰ ꝑ nexus ⁊cõnexio⸗

nes ſubminiſtratũ ⁊ conſtructũ creſcit in augmentũ
dei. Hoc autẽ caput eſt ipſe xpᷣs cuiꝰ vicẽ in ecclia ge

rit ſummꝰ pontifex.Et iõ ſciſmatici ſunt qͥ vt dictuʒ

eſt ſubeſſe renuũt ſũmo pontifici ⁊ mẽbꝛis eccleſie ei

ſubiectis cõicare recuſant.Hinc ⁊ pelagius papa ait
Sciſma ſiquidẽ ipᷣm quod grecũ nomẽ ẽ ſciſſurã ſo⸗

nat.ſed in vnitate ſciſſura eſſe nõ põt.Non ergo vni

tati cõicant qͥ ſciſmaticis cõicant.partes ipſi ſibi fece

rũt ⁊ ab eo qð vnũ eſt.vt apli iude iã verbis loquar
ſemetipſos ſegregãtes ſom̃ non hñt.xxiiij.q.i.ſcuſma
Et qᷓ;ᷓuis hereſis etiã diuidat holĩem ab vnitate fidei
catholice.tñ ſciſma ẽſpãle vitium diſtinctũ ab ipſa.
na hereſis opponit᷑ directe ⁊ ꝑ ſe fidei:⁊ ſciſma oppo
nit᷑ ꝑ ſe eccleſiaſtiee vnitatꝭ charitati.Et ideo ſicut fiꝰ
des ⁊ charites ſunt diuerſe vᷣtutes.qᷓ;uis quicũq; ca

ſciſma ſunt diuſa vitia.qᷓ;uis hereticꝰ ſit etiã ſciſmati
cus ſed nõ ecõuerſo.Et hᷣ eſt qð ait hiero.ſuꝑ epłaʒ
ad GBał. Int᷑ ſciſma ⁊ hereſim h̊ arbitroꝛ intereſſe ꝙ
hereſis puerſum dogma hʒ.ſciſma aũt ab eccleſia ſe⸗
pat.xxiiij.q.iij.int᷑.Et tñ ſicut amiſſio charitatis eſt

via amittẽdi fidẽ.ita ſciſma ẽ via ad hereſiʒ. vñ diffe
rũt ſicut diſpoſitio ⁊ habitꝰ vel ſicut genꝰ ⁊ ſpecies.

Aſt autẽ ſciſma peccatũ.ꝗ.I.

abſq; dubio moꝛtale. quia contrariatur charitſli ec⸗
cleſiaſtice vnitatis. Si enĩ peccatũ quod cõmitti? ʒ

ret fide caret ⁊ caritate.nõ tñ econuerſo. Ita hereſis 2

————

charitatẽ alicuiꝰ ꝑſone ꝑticularis ẽ moꝛtale.vt odiũ

pticulare ↄ ptimũ.multomagis qð ꝑpetrat᷑ Z chari

tatẽ totiꝰ eccłiaſtice cõgregationis vt ſcimma. Bonũ

enĩ qᷓnro cõius tanto diuiniꝰ ſ̃m phᷣm.⁊p ↄñs me⸗
liꝰ.⁊ malũ ei oppoſitũ deteriꝰ. Patet etiã guitas ma
xima huiꝰ peccati ex dictis ſanctoꝝ. Dicit enĩ augꝰ.
eq; ſciſmatici aliqͥd ſibi ex iuſticie mercede ꝓmit⸗
tant.qꝛ vbi charitas nõ ẽ non põt eſſe iuſticia. Dile⸗

ctio enĩ ꝓximi malũ nõ oꝑat᷑.xxiiij.q.i.vbi. Item be

Quicũq; ab vnitate. fidei vel ſocieta

te petri apli qũolibet ſemetipᷣos ſegregauerint. nec ta

les a vinculis pctõꝝ abſolui.nec ianuã regni celeſtꝭ
pñt ingredi.qe.Segregat᷑ aũt qͥs ab vnitate petriꝑ
ſciſma ꝑ qð qͥs nõ ſubijcit᷑ ſimo pontifici qͥ locũ te⸗
net petri. Itẽ cypanꝰ dicit.Cuncti ſciſmmatici qꝛ foꝛis

ſunt.i.ex eccleſiã ſpm̃ſctm̃ non hñt.q.e.dicimꝰ. Hoc

idẽ oſtendit᷑ ex ẽᷓui punitione eoꝝ diuina ⁊ humana.

Et de diuiua loquit᷑ cypꝛianꝰ.vij.q/i.dicẽs.Deniq;

qᷓ; ſit inſeꝑabile vnitatis ſacr̃m.⁊ ꝙ ſine ſpe ſint.⁊ ꝑ⸗
ditionẽ ſibi maximã de idignatiõe dei acqrãt qᷣ ſciſ⸗
ſma faciũt declarat diuina ſcriptura in libꝛis Regũ
iij. c.xij. Ubi a tribu iuda ⁊ beniamin decẽ tnibo ſciſ⸗
ſe ſunt.2 relicto rege ſuo alteꝝ ſibi ſoꝛis coſtuͦnern nt.

4

Etindignatꝰ eſt inquit dñs omni ſemini iſrael ⁊ de
moliuit eos ⁊ dedit in direptionẽ donec abij ceret eos
a facie ſua.qꝛ diſſipatꝰ eſt iſrael a domo dauidiiij.
Reg.xvij.Et tanta indignatio dñi extitit contra eos
qui ſciſma fecerũt.vel etiã cum homo dei ad hiero⸗
boam miſſus eſſet qui ei peccata ſua expꝛobꝛaret at⸗
qꝙᷓ; vltionẽ futurã pꝛediceret.panem apud ullos edere
⁊ aquã bibere vitaret᷑quod cũ non cuſtodiſſet ⁊ cõ⸗
tra dñi pꝛeceptũ pꝛanſus fuuſet.ſtatim diuina cẽſu⸗

ra percuſſus eſtvt inde regrediens impetu ac moꝛſu
leonis in itinere necaret᷑.iij. Reg.xiij. Sed adhuc in

euangelio ſuo dñs maioꝛem ſue intelligẽtie lucẽ ma⸗
mikeſtat ꝙ idẽ qui tunc ſe a tribu iuda ⁊ beniamin ſci
derãt.⁊ hieroſolimis relictis ſeceſſerãt ſamariam. vt
inter pſeudo ꝓphetas ⁊ gentiles computarent᷑ Ilam
cũ pumũ dicipulos in miniſterium ſalutis mitteret
mandauit ⁊ dixit. In viã gentiũ ne ieritis ⁊ in ciui⸗
tatem ſamaritanoꝝ ne intraueritꝭ. Etad iudeos pꝛi
us ĩmittẽs gẽtiles adhuc pꝛeterire iubet. Addendo
enim gentiles eiuitatẽ ſamaritanoꝝ vbi erãt ſciſma⸗
tici qui debebãt omitti:oſtendit in ̊ ſciſmaticos gẽ⸗
tibus.i.paganis coequari.Et poſt pauca inducit ex
emplum dathan ⁊ abyron ⁊ choꝛe qui fecerũt ſciſma
in illo populo hebꝛeoꝝ cum eſſer in deſerto ↄtra moy
ſen ⁊ aaron querẽtes ſibi vſurpare ducatũ populi ꝓ
moyſe ⁊ ſummũ ſacerdotium pꝛo aaron qui terribili
ter a deo puniti ſunt.nã vt dicitur in ps. Aperta eſt
terra ⁊ deglutiuit dathan ⁊ operuit ſuper cõgregatio
neabyron iuxta voceʒ dñi.luũi.xvi.Et exarſit ignis
in ſynagoga eoꝝ.⁊ flãma combuſſit peccatoꝛes.ſcilʒ
choꝛe cũ ſacerdotibus cõplicibo ſuis. vt habet᷑ Nui

xvi.hec cypꝛianꝰ. Ueꝝ q;uis ſciſma ſit graue pecca⸗
tum ⁊ grauiꝰpeccato idolatrie punuũ.qꝛ adoꝛantes

vitulũ aureuʒ gladio occiſi ſunt.vt habet᷑ Exo.xxxij.
Sciſma ſaciẽtes.ſ.dathan ⁊ abyron a terra abſoꝛpti
ſuninõ ſequit᷑ ꝙ ſciſma ſit grauiꝰ inſidelitate. ſed cõ⸗
muniter ⁊ ex genere ſuo infidelitas grauiꝰ eſt. Ratio
buiꝰ eſt ſᷣm.b.tho.ſe.ſe.qxxxix.art᷑.ij.qꝛ cũ querit᷑ in
cõmuni de duobo peccatis qð ſit grauiꝰ.intelligẽda
eſt queſtio de grauitate q̃ attendi᷑ ſm genꝰ peccati.
Benus autẽ peccati ſeu ſpẽs attenditur ex obiecto.⁊
ideo illud peccatũ qð maioꝛi bono contrariat᷑ illud
ex genere ſuo eſt grauiꝰ.ſicut peccatũ in deũ eſt gra⸗
uius q; cõmiſſum in ꝓximũ. Manikfeſtũ eſt autem
infidelitas eſt peccatũ contra ipᷣm deũ ſᷣm ꝓyin ſe
eſt veritas pꝛima cui innitit᷑ fides. Sciſma eſt cõtra
eccleſiaſticã vnitatẽ que eſt quodda bonum partici⸗
patum.⁊ minꝰ qᷓ; ſitipſe deꝰ. ⁊ ideo infidelitas ex ge
nere ſuo eſt grauiꝰ ſciſmate. Sed ſi conſideret᷑ graui⸗
tas peccati ex circũſtantijs ſic poſſet cõtingere ꝙ ali⸗
quis ſciſmaticꝰ grauiꝰ peccaret q; aliquis infidelis.
⁊ hoc vel pꝛopter maioꝛem cõtemptũ.vel ꝓpter ma⸗
ius periculum qð inducit vel pꝛopt aliqͥd huiuſmo
di. Nec obſtat pꝛedictis ſi dicat᷑ ꝙ charitas cui oppo
nit᷑ ſciſima ẽ maioꝛ fide cui opponit᷑infidelitas.⁊ q
opponit᷑ maioꝛi bono maiꝰmalum ẽ ſᷣm phᷣm in.viij
ethico.Nã vt dicittho.vbi.s.haritas habet duo
obiecta. Unũ pꝛincipale.ſ.bonitatem diuinam. Ali

ud ſecundarium.ſ.bonũ ꝓximi. Sciſma autẽ ⁊ alia

peccata que ſunt cõtia pꝛoximũ opponunt᷑ chanitati

qᷓ; tum ad ſecundum bonũ quod ẽ minus bonũ qᷓ
ipe deus.⁊ ideo iſta peccata que ſunt cõtra ꝓximum
unt minoꝛa q; infidelitas.Sed odiũ cõtra deũ vti⸗

qʒ grauiꝰ eſt infidelitate. Inter peccata tñ contra ꝓxi
mũ ſciſma eſt maximũ.qꝛ cõtra ſpirituale bonũ mul

titudinis. Itẽ non obſtat ſi dicat᷑ qꝛ hiero.dicit. QOð
grauiꝰ eſt punitũ ſceleratius eſſe cmiſſum.xxiiij.qui
nõ afferamꝰ. Sed ſciſma ẽ grauius punitum idola⸗
tria vt dictũ eſt.lã vt dicit tho.vbi.S.dictũ hiero.
ver eſt cõiter de pena in hoc mũdo.Aliqñ tñ ex ali⸗
qua cauſo ſecꝰ eſt. Et rõ eſt.qꝛ cũ pene ſint quedam
medicine ad arcendũ hoĩes a peccatis.ideo aliquã⸗

do vbi ẽ maioꝛ pꝛonitas ad peccatum aliqð ſeuerioꝛ

debet pena adhiberi ſicut etiam ab ecclia maioꝛ pe⸗
nitentia iniungit᷑ vxoꝛicide q; matricide. ex eo ꝙ pꝛo
nioꝛes ſunt hoĩes ad occidendum vxoꝛẽ q; matrem
Et ſic ad ꝓpoſitũ.ille populus erat pꝛonꝰad ſciſmata
⁊ rebelliones. vt dicit᷑.i.Eſdre.iiij.⁊ ideo magꝭ illud

punitũ.Etetiã nõ erat ita notũ populoꝙ ſemꝑ moy

ſes deberet eſſe pꝛinceps illiꝰ populi.ſicut ꝙ deberer
ſemꝑ adoꝛare vnũ deuʒ:quod habebãt per legem.⁊

ideo opoꝛtuit rebellantes illiꝰ pncipatui pena incon

ſueta ⁊ hoꝛribili puniri.tẽ q cypꝛianꝰ dixit ſciſma
ticos gentilibꝰ coequari.hoc nõ eſt ſimpliciter veꝝ.

ſed ſ̃ᷣm quid. qᷓ;tum ſcʒ ad ſeꝑationem in genereab

ecclelia.
. ☛☚ 4

5 65 .
tici in enam §. Il.
pꝛiuant᷑ ab ecclia poteſtate oꝛdinis ſeu cõſecrationis
q.ſ.ad licitũ vſum prãte iuriſdictiõis ſimpłr.⁊ pote/
ſtate adminiſtratiõis initpalibus. Pꝛo maioꝛi hoꝛũ
declaratiõe dicit.b.tho.ſe.ſe.q:.xxxix.ar.iij.ꝙ duplex
eſt ptãs ſpũalis. Una quidẽ ſacramentalis quecon

fert᷑ ꝑ aliquam cõſecrationẽ.que dicit᷑ ptãs oꝛdinis

ſeu conſecratõis.⁊ hec indebilis ẽ ⁊ auferri nõ poteſt

ſicut nec ipſe caracter aob aĩa. Oẽs enĩ conſecratiões

ſunt ĩmobiles manẽte re que conſecrat᷑.ſicut ptʒ etiaʒ
in rebꝰ inaĩatis. ã altare ſel conſecratum nõ conſe
crat᷑ iteꝝ niſi fuerit diſſipatũ.⁊ ideo talis ptãs rema⸗
net ᷣm eſſentiã ſuã in hoĩe qui eaʒ adeptus cẽ ſiuela⸗
bat᷑ in hereſim ſiue in ſciſma vel aliud malũ.qð pa⸗
tet ex hoc.qꝛ talis rediens ad eccłiam non iteꝝ conſe
crat. Sed qꝛ ptãs inferioꝛ nõ debet mitti in actũ ni⸗
ſi ſm ꝙ mouet a ſuperioꝛi ptãte.ſicut etiã patet in na
turalibo. Indeẽ ꝙ tales vſum ptatis amittũt.ſe here
tici ⁊ ſciſmatici.ſ.ꝙ non liceat eis illa ſus ptãte vti.ſi

tñ vſifuerint eoꝝ ptãs effectũ hʒ in ſacramẽtalibo.qꝛ
in his hõ nõ operat᷑ niſi vt inſtrumentũ dei.vñ effe/

ctus ſacramẽtales nõ excludunt᷑ ꝓpter quãcũq; cuł⸗
pã conferentis ſacramentũ.

Becunda poteſtas eſt.J. II.

—

iuriſdictionis que ſimplici hoĩs iunctiõe cõfert᷑·⁊ ta

lis ptãs nõ inuiolabilit᷑ adheret.vñ in ſciſmaticis et

hereticis nõ remanet ſed ecclia aufert ab eis. Uñ nec

excõicare nec abſoluere nec ĩdulgẽtias dare pñt. aut

aliquid hmõi.Quid ſifecerint nihil eſtactũ.Cum er
go dicunt᷑ tales nõ habere ptãtè ſpiritualẽ intelligen
dũ eſt de poteſtate ſecũda.vel ſi intelligat᷑ de pᷣma.ſ.
conſecratõis,.referendũ eſt hᷣ nõ ad eſſentiã poteſtatꝭ

Mir
da

in

i

edn

Mi
ln
le
Nen
n
nn
mn
Fdaren
rlegn:
Nel
lam
aſe.

enoec

„

N
nn
we
R
g
ſscen

n

nli⸗
tpchan
noN
tis
geſin
K
eil
oc
aza

Gte
nuts
asGint
“
nd
al
ſcnn
ſtn

Capitulũ .xI.

ſed quo ad legittimũ vſum eius. Et ſic intelligendũ
eſt illud quod aitcypꝛianꝰ de nouatiano ſciſmatico.
vij.q.i.louatianꝰ qui nec vnitatem ſpiritꝰ nec con

iunctionẽ pacis obſeruat.⁊ ſe ab eccleſie vinculo at·
q; a ſacerdotũ collegio ſeꝑat.neq; epiſcopi poteſtatẽ

poteſt habere nec honoꝛẽ.qui epiſ copatꝰ nec vnitatẽ
voluit habere nec pacẽ.hec ille. Idẽ. Dicimꝰ omnes

omnino hereticos ⁊ ſcliſmmaticos nihil habere poteſta

tis ac iuris.xxxiiij.q.i.dicimꝰ. Sunt ergo vera ſacra
menta que cõferunt vel conficiũt ſciſ⸗ matici ſi ſeruent
foꝛmã eccleſie: ec obſtat qð dicit pelagiꝰpapa. xx⸗

iiij.q.i.ſciſma.videlʒ.Sciſmatici qꝛ in vnitate vnuzʒ

nõ ſunt.vt qꝛ in partẽ eſſe voluerũt. vt qꝛ ſpiritũ nõ
bñt.coꝛpoꝛis xpᷣi ſacrificiũ hre non poſſunt.⁊ in fine
Noli ergo inqͥt idem quaſi nulla ſciſmaticoꝝ atq; ec
cleſie differentia ſit velle indifferenter vtroꝛũq; ſacri⸗
ficijs ſociari Nõ eſt chꝛiſti coꝛpꝰ quod ſciſmaticꝰ cõ⸗
ficit ſi veritrate duce dirigimur.hec ille. Dicit enĩ ibi

glo. iob. ⁊ bene. ꝙ intelligi hoc vel cũ ſciſmaticꝰ non

ſeruat foꝛmã eccleſie.vel ſi ſeruat dicit coꝛpꝰ xpᷣi non
eſſe confectũ ab eis.qꝛ nõ confert eis effectũ ſpiritua

lem ipſiꝰ ſacramenti. Uñ ⁊ gratianus poſt longam

diſputationẽ huiꝰ materie.ſ.vtrum ſacramẽta hereti
coꝝ ⁊ ſciſmaticoꝝ ſint vera ſacramenta quã ponit.i.

qꝛi.S.ex his verbis.Augꝰ.poſt.c.quod quidam.in

fine. Seſic dicit. Scienduᷣ ꝙ ſacramẽta hereticoꝝ di⸗
cunt᷑ irrita vel damnãda.falſa ⁊ inania.ſ. in diuerſis
capłis ibi poſitis.nõ c;tum ad ſe cũ ſint ſaneta ⁊ ve⸗
ra etiã ab heretico celebꝛata.ſed cũ illicite dantibo ꝑ⸗
fidis ſint ad iudiciũ.illicite accipientibus ab eis nõ
cõferunt ſpiritũſanctum.irrita non vera dicunt᷑.qꝛ

qð pꝛomittũt ⁊ conferre credunt᷑ nõ tribuũt. hecibi.
Idem de ſciſmaticis. Ideo autẽ recipientes ſacramę

fa ſcienter ab hereticis ⁊ ſciſmaticis ꝓpꝛie ⁊ ſtricte di⸗
ctis nõ recipiunt effectũ grarie ⁊ ſi characterem qͥ ad
impꝛimentia ipᷣm ᷣm tho.qꝛ ficti accedunt cũ in hoc

faciãt contra pꝛeceptum ecclie hoc pꝛohibentis,exce

pto baptiſmo in caſu neceſſitatis

5 7 9

Bciſmatici etiam pꝛi.ꝗ.iII.

higetia. m hoſti.Et cum reuenũtur ad eccleſiam re-
cipiendi ſunt ſᷣm ray.cũ manus impoſitione ⁊ ſatiſ⸗
factione vt ſpiritumſanctũ accipiant quem extra ec⸗

cleſiam nõ habebant.xxiiij.q:i:dicimus.Nec credit᷑

eis ſi dicunt ſecũ diſpenſatum niſi oſtendãt diſpẽſa⸗ H
tionem.extra de ſciſma.c.iiij,j.·

per iudicium eccleſiaſticum excomunicantur.⁊ ꝑ po
teſtates ſeculares diuerſis modis cohercen᷑ Ratio
huiuius eſt ſᷣm beatum thomã ſe.ſe.qxxxix.arti:iiij
quia.vt dicitur Sapien.xi.Per que peccat quis pex
bec ⁊ toꝛquet᷑. Sciſmaticus vt dictum eſt in duobꝰ
peccat. In vno quidem qꝛ ſeꝑat ſe a cõmunione mẽ⸗
bꝛoꝛum eccleſie.Et q;tum ad hoc conueniens pena
ſciſmaticoꝛum eſt vt excõmunicent᷑. Undeꝛ⁊ Nume.
xvi.dicitur in figurã huiꝰ. Recedite a tabernaculis
impioꝛum hominũ,qui ſcʒ ſcuma fecerũt dathan et
abyron ⁊ nolite tangere ea que ad eos pertinent ne in
uoluamini in peccatis eoꝝ. Et.xxiiij.q:i. dicimus.
In alio vero qꝛ ſubdi recuſant capiti eccleſie ⁊ ideo
qꝛ coherceri nolunt ꝑ ſpiritualem poteſtatem eccleſie
iuſtum eſt vt tempoꝛali poteſtate coherceantur. Un
de.xxiiij:q.v.dicitur.ꝙ diuine ⁊ humane leges ſta⸗

tuerũt vt ab eccleſie vnitate diuiſi ⁊ eius pacẽ pertur
bantes a ſecularibꝰ poteſtatibus cõpꝛimantur.Nlec

eſt incõueniens ꝙ duplici pena puniant᷑.ſcʒ ſpiritus
li per excõmunicatioẽ ⁊ tempoꝛali per cohentionesin
rebus vel perſonis ſᷣm beatuʒ tho.vbi ſupꝛa. Cum
enĩ pene huiuſmodi vite ſint medicine quando vne
nõ ſufficit ad cohercenduʒ hominẽa malo ſuperad⸗
ditur menito alia.ſicut ⁊ medici circa ĩfirmitates coꝛ
poꝛales. ita ⁊ eccleſia cum aliqui per eccõmunicatie
nem nõ ſufficienter repꝛimuntur adhibet cohertionẽ
bꝛachij ſecularis. Sed ſi vna ſufficeret nõ oppone⸗

ret᷑ altera. Unde pelagius papa. Quiſquis ergꝗo ab
apoſtolicis eſt diuiſus ſedibus ſciſmaticũ eſſe non

dubium. ⁊ contra vniuerſalem eccleſiam altare erige
re conatur.De talibus inſertus calcedonenſi cõcilio

canon ſic dicit. Qui a cõmunione ſeipſum ſuſpendit

uantur poteſtate adminiſtratiois tempoꝛaliũ ⁊ in di

gnitatibus conſtituti. ĩmo etiam ⁊ poſſeſſionibo ſu⸗

is. Unde augꝰ Relegant᷑ leges vbi manitfeſte pᷣcepe

runt impatoꝛes eos qui pꝛeter catholice eccleſie com

munionẽ vſurpant ſibi nomẽ chꝛiſtianũ nec volunt

in pace colere pacis actoꝛẽ.nihil nomine ecclie aude

ant poſſidere. di. viij.quo iure. Uñ ⁊.xxiij.q.vij. per

totum. dicit᷑ hererici ſunt ſuis ⁊ ecclie rebus expoli

andi ⁊ qui poſſident hereticis ablata nõ dicunt᷑ alle
na poſſidere. quod videt᷑ intelligendũ cum fit auctoę
ritate ⁊ licẽtia pape vel dñi valentis dare hanc licen
tiam. Et idẽ iudicij dicit᷑ de veris ſciſmaticis.xxiiij.

q.i.qui cõtra.⁊.xxiij.q.v.de liguribꝰ.De alienationi
bus lactis a ſciſmaticis. ſcilicet de bonis ecccleſie ꝙ

nulle ſũt ⁊ nulliꝰvigoꝛis ha bet᷑ extra de ſciſma/ca...

cum glo. Iteʒ cum oꝛdinatis ſcienter a ſciſmaticis ſo
lus papa diſpenſat.ſed cũ ignoꝛanter oꝛdinatis di/⸗
ſcretus pꝛelatus poteſt diſpeſare. extra de eo qui ab

here.oꝛdi:c.i.Sed qui ad pꝛelaturam pꝛecipue epi⸗
ſcopatus ſolus papa diſpeſat.extra de ele.cquia di

⁊collectam facit ⁊ altare conſtituit ⁊ noluit vocanti
epiſcopo conſentire neq; obedire ⁊ pꝛimo ⁊ ſecundo
vocanti. hunc omnino damnari nec vnq;ᷓ vel oꝛa-?
tionem mereri nec recipere eum poſſe honoꝛem. Si

enim permanſerit turbas faciens 2 ſeditiones eccle⸗ V
ſie. per extraneam poteſtatem tũq; ſeditioſum cõpꝛi/

mi.ſcʒ ſtatuimus.xxiij.q.v.Non vos.⁊ in.c. ſe inci⸗
pit. de liguribus.ſic idẽ ait. Regule patrum hoc ſpe
cialiter conſtituerunt. vt ſiqua eccleſiaſtici officij per
ſona cui ſubiectus eſt reſtiterit vel ſeoꝛſum collegerit
aut aliud altare ercxerit ſeu ſciſma fecerit iſte excmu

nicetur atq; damnetur.ꝙ ſi foꝛte ⁊ boc contempſeri

⁊ permanſerit diuiſiones ⁊ ſcuſmata faciendo.ꝑ pub
licas poteſtates oppꝛimat. ⁊ paulopoſt Muülle alia
exempla ⁊ conſtitutiones ſunt quibꝰeuidenter agno

ſcitur vt facientes ſciſſuras in eccleſia ſancta non ſo⸗

lum exilijs ſed etiam pꝛoſcriptione rerum ⁊ dura cu

ſtodia per publicas poteſtates debeant coherceri.et
q ſolent huiuſmodi cum per violentiam cobercent᷑
conqueri de iniuſticia, qꝛ cogi non debent nes etlaz

53

Titulus

ad bonũ . Reſpondet ad hoc augꝰ.dicens. Sciſma⸗
tici dicũt.ui vim chꝛiſtꝰ intulit.quem coegit.E cce
habent apoſtolũ paulum. Agnoſcãt in eum pꝛꝰ co
gentem ypᷣm.poſtea docẽtẽ.pꝛiꝰ ferientem.poſtea cõ⸗

ſolantẽ.Nirum eſt quomodo ille qui pena coꝛporꝭ

ad euangelium cosctus intrauit plus his omnibus
loboꝛauit qui ſolo verbo vocati ſut.xxiij.q.vi.Et ad
hoc facit quod babetur Math. xxij. 2 Lu.xiiij. Exi
in vias ⁊ ſepes ⁊ cõpelle intrare ſcʒ in domũ eccleſie.
Itẽ aug. Qnñ vult deꝰ cõcitare ptates adũſꝰ ſciſmati
