pñt pꝛo loco ⁊ tꝑe.hec tho.Et de paps nõ eſt dubiũ
qð poteſt in illa die ⁊ alijs feſtis diſpenſare.cuʒ ſint

de iure poſitiuo vt dictũ ẽ.de epᷣo etiam credit᷑a mul

tis ꝙ poſſit cũ ſubeſt rõnabilis cã.que in oĩ diſpẽſa⸗

tione interuenire dʒ. Sũt aũt vlera diem dñicã mul

ta alia feſta inſtituta ab ecchia ex pᷣcepto cuſtodiẽda.
⁊ in.c.ꝓnunciandũ.de cõſe.di.iij.ponunt᷑ vltra dñi⸗
cam iſta feſta.ſ.feſtũ pẽthecoſtes cũ duobꝰ diebus
ſequentibo. Natiuitatis dni nr̃i ieſu xpᷣi cũ mibus ſe

quentibo.ſ,feſto. b.ſtephani.ſancti iopãnis euange⸗
liſte.⁊ innocentũ.Circũciſio dñi.E piphania.⁊ aſcẽ

ſio xpᷣi. Purificãtio virginis marie. Aſſumptio eius

⁊Znatiuitas ipſi· Natiuitas iohãnis baptiſte. Feſta

Eij aplłoꝝ. feſtũ oĩm ſanctoꝝ. feſtũ ſctĩ michaelis ð
menſe ſeptebꝛis. Feſtũ ſancti Silueſtri, ſancti Mar
tini.ſancti Aaurentij. ⁊ in ſingulis epiſcopatibo ille
feſtiuitates q̃s epi cũ clero ⁊ populo duxerint ſolenit
celebꝛandas.⁊ dicit ibi glo.hoc veꝝ eſſe de leſtis ſan
ctoꝝ qui ſunt canoniʒati.lʒ enĩ puata oꝛatio poſſʒ di
rigi ad quẽlibet quẽ quis extimat eſſe cũ xpᷣo.tñ oꝛa⸗

tio ſolẽnis que.ſ.fit in miſſa vel diuio officio ſieri nõ

debet niſi ad canoniʒatos. Uidet᷑ etiã ex illo tettuc.

pꝛonunciandũ.ꝙ eps ſolus non poſſit indicere feſta

celebꝛanda.niſi populꝰ acceptet. Itẽ ſeſtũ crucis qð

eſt de mẽſe maij.ſ. Inuennõis.q̃ eſt pꝛeceptũ. de con

ſe . di.iij. crucis. Feſtũ coꝛpoꝛis xpᷣi per clementinam
er be relt ven.ſan.ſi dñm. De quibuſdam tñ feſtis

eſt dubiũ vtꝝ debeãt celebꝛari.ſ.ꝑ ceſſationẽ ab ope

ribus.⁊ de feſtis quatuoꝛ doctoꝝ. Ambꝛoſij. Augu

ſtini. Hieronymi ⁊ Gꝛegoꝛij.mandant celebꝛari ſo⸗

leniter ſub officio duplici.ex de reli.⁊ ven.ſan.gloꝛio
ſus.li.vi.Et lʒ iob.an.videat᷑ tenere ꝙ etiã ſunt cele⸗

bꝛanda ꝑ ceſſationẽ ab operibo tñ conſuetudo que

optima legũ interpꝛes eſt incõtrariũ.qꝛ nullibi pene

cuſtodiunt᷑ ſed nec iſta conſuetudo ecclie hoc ſonat

eypꝛeſſe per boc ꝙᷓ madet celebꝛan ſub officio duplici

narco
uni
iuni
an⸗

Capitulũ vVII.

cũ multa feſta celebꝛant᷑ ſub officio etiã toto duplici

⁊ tñ nõ ſunt in pꝛecepto. Peritos viros ⁊ timoꝛatos

audiui hoc ſentire.ſ.ꝙ nõ ſunt in pꝛecepto.⁊ vidi de
clarationẽ quandã factã per eugeniũ.ũiij. ad requiſi⸗
tionẽ quoꝛundam ſuꝑ hoc ſeu diſpenſationẽ.ſ.ꝙ nõ
intendebat fideles obligari.Et idem videt᷑ dicenduʒ
de marco ⁊ luca euangeliſtis niſi ꝙ iſtoꝝ feſta com⸗
munius ⁊ pleniꝰ celebꝛant᷑ per ceſſationẽ ab operibo

Et hoc attendendũ ꝙ vbiiſta celebꝛant᷑ plene ſeruãs⸗

da ſunt.ar.di.xi.in his. Illa etiã feſta de quibꝰ nulla
fit mentio in coꝛꝑe iuris vel extrauagantibꝰ.ſi de cõi
moꝛe omniũ celebꝛant᷑ ſeruanda ſunt ſicut feſtũ bea
ti nicolai ⁊ foꝛte anthonij.q autẽ ſunt in vna ciuitate
vel patria in illa ſeruãda ſunt. Sicut enĩ cõſuetudo
generalis facit legẽ generalem ſi eſt rõnabilis ⁊ pᷣſcri
pta.ita cõſuetudo ꝑticulans legẽ particularem illos

tionis.b.marieiqñ.ſiviſitauit elizabeth.qð celebꝛat᷑
infra octauas apłoꝝ ab vꝛbano ſexto fuit pꝛeceptuʒ.
ſed qꝛ nũq; fuit receptũ vel cuſtoditũ nec foꝛte publi
catum.iõ nõ obligat nunc.⁊ ſi obligaret non tñ illos
qui nõ erant ſub obediẽtia illiꝰ.ſed benedicti. Feſtũ
cõceptionis.b.marie qð a quibuſdã celebꝛari tolera
tur ab eccłia.⁊ hoc rõne ſanctificatiõis in vtero facte
non eſt in pꝛecepto.nec etiã feſtũ niuis. Feſtũ Sᷣo an
nũciationis ⁊ ſi cõtineat᷑ inter alia feſta pᷣcepta.de cõ
ſe.di.iij.pnunciandũ.qꝛ adhuc foꝛte nõ erat inſtitu
tum.tñ pꝛoculdubio obſeruandũ. vt extra deferijs.

ca.cõqueſtus.De faciẽdo feſtũ trinitatis cõſuetudo

ſeruanda ẽ.extra eo.qm̃. Hodie tñ ex mandato iohʒis
xxij.fit hoc feſtum ꝑ vniuerſalẽ eccleſiã. Quedã alia
feſta que erãt in pꝛecepto ſunt abꝛogata ꝑ contrariã
cõſuctudinẽ.vt cõiter dicit᷑ quo ad ceſſationẽ ab ope
ribus.⁊ iſti ſunt tres dies rogationũ. Itẽ ſeptem di
es paſſiouis dñice.i.ebdomada ſancta.⁊ ſeptẽ reſur⸗
rectionis.i.ebdomada paſche erãt antiquitꝰ in pᷣce⸗
pto.vt patet de cõſe.di.iij.pnunciãdũ. ſed hodie nõ
ſeruant᷑ niſi duo dies ſequentes. dñicam reſurrectio
nis ⁊ dies paraſceue.⁊ feria qͥnta iu cena dñi. De fe⸗

ſto etiã innocentũ ⁊ beati:ſilueſtri videł᷑ etiã ſtandũun

cõſuetudini locoꝝ.⁊. Cõiter male cuſtodiunt᷑. eſtum
etiã dedicatiõis eccleſie etiã eſt abꝛogatũ. Item dicit

extra eo. cõqueſtus feſta apłloꝝ ſeruanda.intelligen⸗
dũ videtur de pꝛincipalioꝛibo.qñ videlʒ fuerunt aſ-

ſumpti ad gloꝛiã.nõ de alijs.vt eſt feſtũ cathedre pe

tri eiuſdẽ ad vincula.ioh.ante poꝛtã latinaʒ .conũſa⸗

tionis pauli.vel cõmemoꝛatiõis eius. Non enim di

cit decretũ oĩa feſta ſed indiffinite. Sed ⁊ cõſuetudo

populi xpᷣiani que ẽ optima legũ interpꝛes.vt de cõ⸗
ſue.c.cũ dilectꝰ.ita ſeruat. Dubitat᷑ etiam a qͥbuſ
dam vtꝝ quando pᷣcepta tranſſerunt᷑ q̊ ad officium
cũ.ſ.occurrũt in dnicis aduentꝰ vel quadrageſime⁊
hmõi,debeantetiã tranſferri qͥ ad ceſſationẽ ab ope⸗
rnibus.Et dicendũ ꝙ nõ.qꝛ eccleſia ſtatuit illa deter⸗
minata die qua occurrũt cuſtodienda.⁊ nil vnq; oꝛ⸗
dinauit de remiſſiõe.⁊ ſi detrãſlatione officij.⁊ ſic ſer
uat cõſuetudo.Patet etiã hoc a ſili:Nam ſi occurrat
ieiuniũ eccleſie vel ex voto invna eadẽ die qua aliud
ieiuniũ eccleſie. puta vigilia mathei vel thome apli

cũ ieiunio quatuo: tꝑm.vel etiã ſextã fenã hbuiuſmo⸗

negligentia ſeu defectu.

di qͥs ex voto habeot ieiunare. nullus dicit ꝙ debeat
alia die etiã ieiunare in ſupplemẽtũ.ſed illa dies de⸗
terminata ſatiſfaciat vtriq; ⁊ voto ⁊ ieiunio eccleſie.
ſic in pꝛopoſito.feſtũ ſancti bartholomei alicubi cele

bꝛa᷑.xxiiij.auguſti. Alicubi.xxv. In boc ſeruandꝰ

eſt mos patrie.extra co.conqueſtus.

9

ciali agi cõſueuerũt.vel dicunt᷑ ferie quaſi feſtiue. Fe
riarũ autẽ quedam ſuut repẽtine quedã tempoꝛanee
quedã ſolenes. Tempoꝛanee ſunt q̃ dant᷑ pꝛo fru⸗
ctibus colligendis.⁊ ſunt duoꝝ menſiũ gr̃a meſſiuʒ
⁊ vindemiaꝝ.⁊ ſᷣm diuerſas regiones citius aut tar
diu s inducunt᷑ aut pꝛeconiſant᷑.ff.eo.l.pᷣſides.⁊ de
offi.pꝛo cõſul.l.ſi inaliq.Et in his non põt fieri ꝓceiſ
ſus iudicialis niſi de cõſenſu ꝑtium.extra eo.cõque⸗
ſtus in fi.· Repẽtine ferie ſunt qs imꝑatoꝛ inducit
vel pꝛopter victoꝛiã qua fecit vel qꝛ vxoꝛeʒ duxit. vel
qꝛ ei filius natꝰ eſt ⁊ huiuſmodi.Et dicunt᷑ repẽtine
qꝛ repete ⁊ ſubito inducunt᷑.nullꝰ pꝛet᷑ pꝛincipẽ hec
indicere põt..de ferijs.l.nullo. Ferie vᷣo ſolẽnes
ſunt feſta inſtituta ab ecchia de quibus dictuʒ ẽ. Uñ
ſi ciuitas vel dñs inducit ſeu mãdat aliqð feſtũ ſub
certa pena celebꝛari.penã quideʒ poſſet exigere a vio
laroꝛibo.ſed culpã nõ incurrũt.qꝛ nõ pertinet ad eos
feſta pᷣcipere.⁊ in pꝛimis ⁊ ſecũdis ferijs.ſ.tem poꝛa⸗
neis ⁊ repẽtinis põt manualiter oꝑari.nõ autẽ in ſo
lenibus.vt j.declarabitur. Debet autẽ incipi feſtuʒ
q̊ ad ceſſationẽ ab operibo a veſpera.i.ſero vigilie.et

terminat᷑ in veſpera feſti.extra eo.oẽs.Et ideʒ de die

dñica. de cõſe.di.iij.c. pꝛonunciandũ.Tñ initiũ fe⸗

ferie eo.ſ.ꝙ pꝛeſtãt vacationẽ ab eis que in foꝛo iudi

ſtoꝛum ⁊ finis iuxta eoꝝ qualitatẽ ⁊ regionũ conſue

tudiues ſeruari debet.ð ⁊ ſicut magnitudo eoꝝ exigit

pꝛiꝰ incipere tardiꝰ finire.extra eo.qm̃.Et vbi eſt de
moꝛe generali aliquoꝝ artificũ vt barbitonſoꝛũ ⁊ hu

iuſmodi. in ſabbato vel vigilijs magnoꝝ feſtoꝝ la

boꝛant ꝑ duas hoꝛas noctis qꝛ tunc perſone magis
ↄcurrũt qᷓ; alijs diebo põt tolerari talis mos.qꝛ etiã
de ſero feſti qñ liceret laboꝛare die trãſacta non labo

rant vſq; ad mediã noctem.⁊ ſic videfadmitti poſſe

cõpenſatio conſuetudine ſic agente.⁊ dñs eugenius
quartꝰ ſuꝑ hoc requiſit etiã cũ talibo diſpenſauit vt
percepia fidedignis

De violatoꝛibus feſto .ꝗJ.II.

rũ dicit ps.loquens de peccatoꝛibo.Dixerunt in coꝛ
de ſuo cognatio eoꝝ ſił quieſcere faciamꝰ oẽs dies fe⸗
ſtos dei a terra.ſᷣm litteram intelligit᷑ de chaldeis qñ
ceperũt hieruſalem ᷣm nico.de lyra. Uel ð romanis
cũ deſtruxerũt hieruſalem querentibo tollere cultum
veri dei ⁊ eiꝰ feſta. Uel etiã moꝛaliter de malis xpᷣia⸗

„2

nis qui cũ cognatiõe eoꝝ.iicum alijs malis ad hoc
operã dant vt violent feſta ⁊ ad nihuum deducant.
ſiue laboꝛando ſiue vitijs in eis ſe implicando. Ubi
notandum ꝙ feſtũ violat᷑ ⁊ male celebꝛat᷑ ex tciplici

Pꝛimo qꝛ nõ cauetura defectibo criminalibo.
Scðdo qꝛ nõ inheretactibus ſpũalibus.

Tertio qꝛ nõ abſtinetur ab operibo manualibus.
ertio qa; S

—

Muantum ad pꝛimũ J.II.

debet quis abſtinere a peccatis. permaxime diebus
feſtiuis.qꝛ plus habẽtimpedire mentem ſi moꝛtalia
ſunt a vacãdo deo qᷓ; opera manualia. Uñ dicit᷑ Le
uit᷑.xxiij.de ſabbato cui ſuccedũt feſta eccłlie. Omne
opus ſeruile nõ facletis in eo.ſed opꝰ ſeruile eſt pec⸗
catũ.dicit enim xpᷣs Joh.viij. Omnis qui facit pe⸗
catũ:ſeruus eſt peccati. ⁊ideo dicit.b.thomas ſe.ſe.
q:cxxij.artiaiiij.O magis facit cõtra pꝛeceptum de
ſanctiſicatiõe ſabbati ſeu feſti qui facit peccatum die
feſto q; qui facit aliqð oꝑꝰ coꝛpoꝛale de ſe licitum.et
augꝰ. dicit in libꝛo de decez coꝛdis ꝙ meliꝰ faceret iu
deus in agro ſuo aliquod vtile agere q; ſeditioſus in
theatro in feſto exiſtere ⁊ meliꝰ femine eoꝝ die ſabba
ti lanã facerent q; tota die in neomenijs ſuis unpu⸗
dice ſaltarent. Hõ autẽ qui peccat venialiter in ſab⸗
bato.i.in feſto.facit contra hoc pꝛeceptũ.qꝛ venialia
nõ excludũt ſanctitatem.hec tho. Peccatũ ergo moꝛ⸗
tale cõmiſſum die feſto ẽ multomagis q; alia die idẽ
perpetratũ ratione feſti:nã vlera ꝓpꝛiam defoꝛmita⸗
tem.puta furti vel foꝛnicationis ⁊ huiuſmodi. habet
ſpecialem defoꝛmitatẽ ex illa circũſtantia tẽpoꝛis ſa⸗
cri ex qua feſtum violatur. Uñ talis vt dicit nicode
lyra ſuper Exo.c.xxmon ſolũ agit contra vnũ pꝛece/
ptum.iſ. Non mechaberis.aut illud. Non furtũ faci
es.ſed etiã cõtra illud de ſanctificatõe ſabbati. Sed
heu miſerãda cecitas xpᷣianoꝝ.qꝛ plura peccata faci⸗

unt ⁊ grauioꝛa in dieb feſtiuis qᷓ; per totO ebdoma⸗

dam. Nam cũ alijs diebꝰ opoꝛteat eos diuerſis exer
xitijs laboꝛare.vt poſſint viuere. diebus feſtiuis qñ
Deberent laboꝛare pꝛo aĩa ⁊ deo vacare implicant ſe
in multis vitijs. Alij ducurrũt pꝛocãdo ꝑ vias ⁊ ec
cleſias qð peſſimũ eſt. alij ſaltãdo ⁊ tripudiado. alij
ludendo vacãt ⁊ exinde deũ ⁊ ſanctos blaſpheman⸗
do. alij venãdo ⁊ aucupãdo. alij ſedent murmuran
do ⁊ detrahẽdo.alij luxuriando.alij tabernas frequẽ

tant ⁊ cõuiuia. Hinc ⁊ augꝰad aurelium. Comeſſa

tiones ⁊ ebꝛletates ita cõceſſe ⁊ licite putant᷑.vt in ho
noꝛe beatiſtimoꝝ martirũ. non ſolum ꝑ dies ſolẽnes
qð vnuſquiſq; no lugendũ videat qui: h̊ nõ carneis

oculis aſpicit.ſed etia quotidie celebꝛãt᷑ di.xliiij. Et

ꝓpterea qꝛ multa ⁊ innumera mals ſiũt in feſtis dicit
deꝰ per Eſa.c.i.Solẽnitates veſtras odiuit aia mea
facta ſunt mihi moleſta.⁊ Amos.v.ait dũs. Odi et
Pieci feſtiuitates veſtras.qꝛ.ſ.eas vobis facitis non
mihi.⁊ Malach.ij.ait ipſe. Diſperdaʒ ſuꝑ vultum
veſtrũ ſtercus ſolẽnitatũ veſtrarum.i.peccata quefa
citis in feſtis manifeſtabunt᷑ coꝛã omnibus ad cõfu
ſionem vram. Iſti ergo ceſſare faciũt qᷓ;tum in eis ẽ.
id eſt deſicere.⁊ annullare dies feſtos dei a terra.=

Muantũ ad ſecundũ. F. j.

ſciendũ ſᷣm tho.vbi.S.ꝙ finis huiꝰ pꝛecepti.ſ. de ob

ſeruatione feſti ẽ vt hõ vacet rebꝰ diuinis.qð ſignat
in hoc qð dicitur. Memento vt diẽ ſabbati ſanctiſi
ces. Illa enim ſanctificani in lege dicunt᷑ que diuino
cultui mancipant᷑ Uñ ⁊ de cõle.di.iij. leiunia dicit.

Die dñica mibil aliud agendũ niſi deo vacãdũ.nul⸗/

la oꝑatio in illa ſancta die agat᷑ niſi tm̃ ymnis pſal/

ã in eo mund

mis ⁊ canticis ſpũalibꝰ dies illa tranſigat᷑ ⁊ intelligi
tur de oꝑatione ꝓhibita.vt patebit.j· Et qð dicik de
dñicanidem dicendũ dealijs feſtis pꝛeceptis.qꝛ vbi
eadem rõ ibi idem ius. Eſt aũt dies dñica multũ
pꝛiuilegiata pꝛopter multa magnifica in ea die geſta
ſumpſit exoꝛdiũ.⁊ perreſurrectiõeʒ
xpᷣi moꝛs interitũ ⁊ vita ſumpſitĩitiũ. dicit leo papa
di. lxxv. ꝙ die dñico. Ipſa etiã die dicit᷑ natꝰ in mun
do xpᷣs ieſus.⁊ in ea maſit apłis ſpm̃ſanctum ⁊ cedi
tur ad iudiciũ finale venturũ. Debet ergo die feſto in
ſiſti operibo ſpiritualibus.oꝛatõis.meditationis.au
ditionis diuinoꝝ.lectionis ⁊ eiemoſinis.⁊ hmõi.vñ

⁊ cũ factus eſſet ieſus annoꝝ.xij.aſcẽdẽtibo parẽtibꝰ

eius hieroſolymã.ſᷣm ↄſuetudinẽ diei feſti.⁊ xpᷣs cũ
eis aſcendit Lu.ij. Et ad qͥd virgo gloꝛioſa cũ ioſeph
⁊ puero iuiſſet niſi ad adoꝛandũ deum ⁊ vacanduʒ
diuinis vt lex iubebat· Et inter cetera debẽt hoĩes
vacare compũctioni ⁊ cõtritioni peccatoꝝ ſuoꝝ reco
gitãtes que egerũt alijs diebꝰ in quibus fuerunt oc
cupati.Dicit᷑ enĩ Leuit᷑.xvi. Sabbatũ requietionis

eſt. affligetis aias veſtras.ſ.per cõtritionẽ.ſᷣm oꝛige·

Itẽ auditioni miſſe ⁊ diuinoꝝ officioꝝ ⁊ pꝛedicatio⸗
nũ.de quo dicet᷑ poſt ſequẽti ca. Itẽ admonitioni et

coꝛrectioni ꝓximoꝝ ⁊ pꝛecipue familie ſue.exempluʒ

in iob de quo ſcribit᷑ in.i.ca. Cũq; in oꝛbẽ traſiſſent
Dies mittebat iob ⁊ ſanctifſicabat eos.i. in capite eb⸗
domade qð eſt dñical. Dicitur aũt ſanctificare filios
qꝛ ſcʒ illa die admonebat eos ⁊ coꝛigebat de defecti
bus ſi q̊s infra ebdomadã feciſſent. vt exponit thbo.
ſuper iob. Uel etiã qꝛ offerebat oꝛat iones ⁊ ſacrificia
ꝓ eis. Item inſiſti debet magis elemoſinis. In cu

figurã legitur in Leuit᷑.O, duo agni offerebant die

ſabbati.alijs diebo vnũ tm̃.ſ.in holocauſtum. Tho

bias etiã pꝛeparato pꝛãdio in die feſto miſit fuliũ ad

vocandũ pauperes ad comedendum cũ eis. pꝛiꝰ tñ
ſepeliuit moꝛtuũ quẽ audiuit in platea iacere. vt ha⸗
bet᷑ Lhob.ij. Sed quis ẽ hic qͥ ita celebꝛet feſta va⸗
canda diuinis ⁊ laudabimꝰ eũ.cũ inuenerimꝰ nõne
tota occupatio hoĩm in feſtis eſt circa coꝛpus. mulie
res vacãt ⁊ nõ parum tempoꝛis exponũt in ſe oꝛnan

do ad capiendas aĩas. famuli ⁊ famule ad pꝛeparan
dum cibos accuratiꝰ ſolito mercatoꝛes ad faciendũ

ſuos cõputos.⁊ rõcinia ⁊ ſcribendũ libꝛos ⁊ lr̃as.in⸗
ferioꝛis conditiõis hoĩes ad audiendũ de palatinis
vel ſpectacula vana. nulla cum filioꝛuʒz ⁊ familie.ſed
oẽs liberi dimittunt᷑ ad faciendũ mala ⁊ qðᷣ cũ mul⸗
to laboꝛe ꝑ ebdomadã lucrati ſunt in feſtis in taber⸗
nis ⁊ ludis:nõ in elemoſinis expendũt.O dabuſio ꝑ⸗
uerſa hoĩm ⁊ iactura tꝑis irrecuꝑabilis ⁊ negocium
gratiſſimũ demonijs:apte de his dixit hiere. Treno.
i.c. Viderũt eam hoſtes.i.demones inimici peſſimi
ale ſeu eccłie ⁊ deriſerunt ſubbata ſua.i.ſeſta.qꝛ.ſ.nõ
deo ſed ſibi vacãt ventri ⁊ demoni. Sed qri põt
vtxꝝ quis abſtinẽdo ſe a criminalibo ⁊ openibus ma⸗
nualibus per hoc ſolũ ꝙ nõ vacat diuinis niſi audiẽ
do miſſam vel nõ audiẽdo.qꝛ nõ poteſt ſed ꝑ totũ fe

ſtum ſolatiat᷑ ⁊ rõcinatur de ocioſis peccet moꝛtaliter

Et videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ maxime cadit ſub pᷣcepto quod eſt
de intentioe legiflatoꝛis. ſed ad hoc intentio latoꝛis

buius pꝛecepti de ſanctificatiõeſabbati eſt. vt vacex

E

Coapitulũ vVII.

deo. Talis autẽ non vacat deð/ qꝛ ⁊ ſi audit miſſam

illud valde modicũ eſt reſpectu totiꝰdiei.⁊ modicuʒ
ꝓ nihilo reputat᷑ de conſe.di.ij.reuera.ergo ⁊c. Qð

—

ſi veꝝ eſſet durꝰ eſſet bic ſermo ⁊ multi pꝛeter ſuũ cre

dere.ĩmo ⁊ cõe credere damnarent᷑. Poſſet g̊ad argu

mentũ reſponderi per qnandã diſtinctionẽ quam po
nit.b.tho.pma ſe.q.xcix.arti.ix.dicit enĩ in reſponſio
ne ad argumentũ ſcdᷣm. Intẽtio legiſſatoꝛis circa ali
qð pᷣceptum eſt de duobb. Uno quidẽ ad qð indu⸗

cereintendit ꝑ pꝛecepta leges.⁊ hoc eſtvirtꝰ.Aliud ẽ

de quo intẽdit pꝛeceptũ ferre.⁊ hoc eſt qð inducit vł

diſponit ad virtutẽ.ſ.actꝰ virtutis.. Nõ enim idẽ eſt

finis pᷣcepti ⁊ id de quo pᷣceptum datur. ſicut nec in
alijs rebꝰ eſt idẽ finis ⁊ id qð eſt ad finẽ.bec tho. Et
hoc videt᷑ poſſe dici ꝙ qᷓ;uis intẽdat legiſlatoꝛ finem
pcepti vt qᷣd perfecti.non tñ intendit id ponere ſub
pcepto.qꝛ multitudo cui dat᷑ lex nõ eſt ſubito capax
pfectionis ſed paulatim. Sed intẽdit ponere ſub pᷣ⸗
cepto id qð diſponit ad illud qð facilius ẽad obſer/⸗
uandũ.⁊ ſic abſtinere ab operibo ſeruilibo eſt in pꝛe⸗
cepto nõ vacare deo pꝛo maioꝛi ꝑte diei tñ pctm̃ eſt·

Ouantum ad tertin J. V.

notandũ ſᷣm tho.ſe.ſe.q:cxxij.arti.iiij.ꝙ in pꝛecepto

de ſanctificatiõe ſabbati pᷣcipit ceſſano operũ que ſi⸗
gnificat᷑ cũ dicitur. Septimo die nõlfacies opꝰ oẽ.et

intelligit᷑ de oꝑe ſeruili ex eo qd habetur Leuit.xxij .·

Dicit᷑ autẽ opus ſeruile nõ ſolũ onus peccati vt di⸗
ctum ẽ.S.ſed etiã opꝰ coꝛpoꝛale qͥ vnus alteri ſeruit

Fm coꝛpꝰ. Sed ſi dicat᷑ opꝰ ſeruile opus qð fit ad ſer

uitiũ dei.qꝛ opus latrie ꝑtinet ad ſeruitiũ dei.ſic tale

opꝰ non ꝓhibet᷑ die ſabbati ſeu feſti.qꝛ hoc eſt cõotra

riũ fini obſeruatiõis ſabbati:.hõ enĩ ꝓpterea ab alijs
voperibo abſtinet in dieſabbati vt vacet oꝑibo ad ſer⸗
uitiũ dei ꝑtinẽtibo.⁊ inde ẽ qð vt dici᷑ Joh.vij. Cir
cũciſionẽ accipit hõ in ſabbato.vt nõ ſoluat᷑ lex moy
ſi.EtMath.xij.dicit᷑ Sacerdotes in tẽplo ſabbatũ
violant.i.coꝛpoꝛalit᷑ in ſabbato operant᷑.ſ.faciẽdo ſa

crificioꝝ opa⁊ ſine crimine ſunt. Sic etiã ſacerdotes
circũferentes archã dñi circa iericho ſepteʒ diebo. vñ

⁊ die ſabbati vt habek Joſue.vi. Nõ tranſgredieban
tur pꝛeceptũ de ſanctiſicatiõe ſabbati. Sibłiter nullũ
ſpũalis actꝰ exercitiũ eſt cõtra obſeruantiã ſabbati.
puta ſi quis doceret ᷣbo vel ſcpto.vñ ⁊ ũi.xxviij.
dicit glo. fabꝛi ⁊ hmõi artiſices otiant᷑ die ſabbati

Lectoꝛ aũt diuine legis ⁊ doctoꝛ ab oꝑe ſuo nõ deſi⸗
nit.nec tñ contaminãt ſabbatũ. Item oꝑa coꝛpoꝛa⸗
lia ad cultũ ſpecialem dei nõ pertinẽtia intm̃ ſeruilia
Dicunt᷑.inqtũ ꝓpꝛie pertinẽt ad ſeruientes.inq;tum

vo ſunt cõia ſeruis ⁊ liberis ſeruilia nõ dicunt᷑. vñ qͥ
libet tã ſeruus qᷓ;ᷓ liber tenet᷑ in neceſſarijs pꝛouidere
nõ tm̃ ſibi ſed etiam ꝓximo in his pᷣcipue que ꝑtinẽt
ad ſalutẽ coꝛpoꝛis.ſᷣm illð Pꝛouerb.xxiuij. Erue eos

qui ducunt᷑ ad moꝛtẽ. Secundario in damno reꝝ vi
tando.ſm illud Deut᷑.xxij.lõ videbis ouẽ ⁊ boueʒ

fratris tui erantẽ ⁊ pꝛeteribis.ſed reduces fratri tuo

iideo opꝰ coꝛpoꝛale ptinẽs ad ſeruãdũ ſalutẽ coꝛpo

ris ꝓpꝛij nõ violat ſabbatũ. Nõ enim eſt cõtra obſer
uantiã ſabbati ꝙ aliqs comedatvel medicinã faciat

? bmõi:quibo ſalus coꝛpoꝛis conſeruat.⁊ Apter hoc

ua ſa

machabei nõ violauerũt ſabbatũ pugnãtes ipſa die
ꝓ ſui deſenſione.vt habet i. Macha.ij.Nec helyas
fugiens a facie ieʒabel in die ſabbati. ꝓpter hoc etiam
dñs excuſauit diſcipulos ſuos q; ollcgebann ſpicas
⁊ fricabãt manibꝰin die ſabbati ꝓpter neceſſitatẽ quã
patiebant᷑. Siłiter opus coꝛpoꝛale qð oꝛdinat᷑ ad ſa
lutẽ coꝛpoꝛalẽ alterius non violat ſabbatũ.vñ Joh.
vij. dixit xp̃s. Mihi indignamini qꝛ totũ hoĩem ſa
nũ feci in ſabbato.Siliter ⁊ opꝰ coꝛpoꝛale qð oꝛdi⸗
nat᷑ ad iminens periculũ ſeu damnũ rei exterioꝛis vi

tandũ nõ violat ſabbatũ.vñ dñs dicit Math. xij.

Quis ex vobis qui habeat vnã oueʒ ⁊ ſi ceciderit in
foueã die ſabbati.nonne tenebit ⁊ leuabit eã.hec oĩa
tho.Opoꝛtet ̊ ab operibo manualibus exceptis pꝛe

dictis abſtinere.als violat᷑ feſtũ ⁊ peccatur moꝛtalit᷑

Vñn dixerũt iudei.Nõ eſt hic hõ a deo qꝛ ſabbatum
nõ cuſtodit. Joh.ix.Quãuis de xpᷣo falſum dicerent
tũ qꝛ ſanando hoĩlem nõ violat ſabbatũ ſicut nec fa⸗

ciendo medicinã.tum qꝛ dñs erat ⁊ legiſlatoꝛ ⁊ pote
rat legẽ ſoluere· Et ad oſtendendã grauitatẽ pecca
ti huiꝰ quendã iudeũ ſalphaat noĩe qͥ repertus fuit ĩ

deſerto ligna colligere in ſabbato. de mandato domi
ni moyſes fecit lapidare. Pꝛohibent᷑ ergo vt oꝑa ſer⸗

uilia in feſtis placita ⁊ ſnĩe ſeu ꝓceſſus iudiciales.et

ad penꝗ condẽnatio moꝛtis pꝛecipue.extra eo.oẽs.⁊
xv.qꝛiiij.per totũ. Itẽ ab artificijs varijs artiũ me⸗

chanicarũ.⁊ cultura terre.ſatione:meſſione.⁊ vinde⸗

mijs.niſi in neceſſitate.qꝛ ſcʒ alio tꝑe fieri nõ poſſet.
Itẽ in negociando.emendo vel vendendo niſi ꝓ ſua
neceſſitate victualia.Dicit tñ pe.de patł.in.iiij. cuʒ
nundine fiũt in aliquo loco diebꝰ feſtis ſi non pꝛobi
bent᷑ a pꝛelatis exquo papa ſcit ⁊ tolerat talẽ conſue⸗

tudinẽ illi qͥ emũt vel vendũt in taliba nundinis vi⸗

dent᷑ poſſe a moꝛtali excuſari:ſi tñ nõ dimittant diui
keandinone miſſe. Secꝰ vbi dimittãt hoc vel
vbi ꝓhibent᷑ a pꝛelatis. Itẽ ꝑtinet ad opꝰ ſeruile pꝛso
hibitũ.ſcribere pꝛo pᷣcio.vt de quaterno in quaternũ
vel inſtrumẽta cũ tñ poſſit ſine periculo differn. Cõ
ficere autẽ teſtamẽta infirmoꝝ vel contractꝰ mrimo⸗
nij vbi eſt de moꝛe videtr᷑ poſſe fieri. Uidere autẽ rõ⸗
ciuia ⁊ facere cõputũ ꝓlixũ illicitũ eſt. Itẽ ad opꝰ ſer
uile ſpectat cũ equis.aſinis vel bobus deferre blada
vel vina vel ligna vel mercimonia niſi neceſſita s vꝛ
geat. Itẽ abſtinendũ eſt ab itinere dietario niſi necel⸗
ſitas cogat vel aliud piũ opꝰinducat.vt videlʒ viſita
tio alicuiꝰ eccleſie vel ↄſecutio indulgẽtie vel refoꝛma
tio pacis ſeu amotio ſcã dali ⁊ hmõi. Itẽ a bellis ab
ſtinendũ eſt niſi neceſſitas vꝛgeat.⁊ iuſta cã ſubſit.

vr.xxiij.q.viij. ſi nulla. Sed notandũ ꝙ quedam

ſunt oꝑa ſeruilia.in quibꝰſe exercendo diebo feſtiuis
ſm guil.Nõ violat feſtũ nec ꝑ cõſequẽs peccat moꝛ⸗

taliter. ⁊ pᷣmo pꝛo conſeruando ꝑſonas vel res ſuas

puta faclendo foueas vel machinas ⁊ hmõi.vel poꝛ
tando res ſuas ad loca ſecura ĩminẽte bello.vel poꝛ⸗
tando neceſſaria ad defenſionẽ ⁊ huiuſmodi. Item ſi
iacentibus ſegetibus in agro. vel fenis in pꝛatis.vel

vuis in vineis. imineat tempeſtas vel aliud pericu⸗

lum amiſſiõis illarum rerũ liceret talia colligere ⁊ cõ
futare. Idẽ de alia re ⸗ deſtruit 6 i⸗ die Di eſtrs
eã manualiter nõ operat᷑. vt extenſio lane ad radios
anal LD.LD. ꝛ:

Citulus II.

ſolis ců hieme apparẽt. vel pfecutio ſucceſſionis foꝛ⸗
nacis in lateribꝰ calce.vel vitreis ⁊ huiuſmodi. Iteʒ

ſi camifices ⁊ pinceme pᷣparantes victualia in feſtis

vt in ſequẽti die vendãt.ſi nõ poterant pꝛiꝰ pꝛepara
ri v.l pꝛeparata cõſeruari vident᷑ excuſari a moꝛtali.
Item vectoꝛes merciũ aut alimentoꝝ aut perſonarũ
ad loca remota cum als nõ poſſent ſine graui incom
modo vitã tranſigere credunt᷑ excuſari ſi differre non
oſſunt. Itẽ qui cõpellunta dominis iuſto metu ad
aboꝛandũ in diebus feſtiuis in agris ſuis vel defe⸗
rendũ ligna vel lapides vel faciendũ edificia vel fo⸗
ueas ⁊ huiuſmodi:que ſi nõ facerẽt nota biliter dam
nificarent᷑ in perſona vel rebus vident᷑ poſſe excuſa⸗
ri pꝛopter neceſſitatẽ. Melius tñ facerent nõ obedi⸗
re qñ opus illud nõ eſt neceſſariũ.Et qꝛ modicꝰreceſ
ſus a medio nõ tollit bonũ virtutis ſᷣm ph̊m in ethi.
ideo ꝙaliqͥs vel aliqua in oꝛto aliquid faciat paruũ
vt obturaudo ſepẽ vel euellẽdo malas herbas.vel ſu
endo aliqua pũcta veſtis diſſute vel calige ⁊ huiuſ⸗
modi.nõ iudicatur violatoꝛ feſti ᷣm guil. Barbitõ⸗
ſoꝛes nõ in radendo ſed in minuẽdo ſanguinẽ. ⁊ fer⸗
ratoꝛes equoꝝ ⁊ huiuſmodi.ſi in feſtis exercẽt artem
ſuam pᷣncipaliter ꝓpter neceſſitatem eoꝝ quibus ſer⸗
uiũt nõ pꝛopter cupiditatẽ lucri.excuſant᷑ ſimilit᷑ eos
requirũt de arte ſua ſi als nõ poterãt ſibi cõmode ꝓ⸗
uidere excuſant᷑. Itẽ in molendinis ad aquaʒ vel ad
ventũ ſine magna oꝑa hoĩs põt ſeruari conſuetudo
patrie nõ pꝛohibita a pᷣlatis. Secꝰ de molẽdinis cũ
iumentis. ⁊ hoc niſi neceſſitas vꝛgeret pꝛopt᷑ victua⸗
lia neceſſaria qꝛ tũc liceret. Itẽ diebus feſtiuis nõ tñ
dñicis vel ſolẽnioꝛibo licitũ videt᷑ laboꝛare pꝛo pau⸗
peribus cũ his tñ conditionibo adiũctis. Pꝛimo vt
nõ dimittant᷑ dĩna.i.auditio miſſe. Scðdo ꝙ fiat ele⸗
moſinaliter non pꝛopter lucrũ. Tertio illi pꝛo qui
bus laboꝛat᷑ indigebãt. Item ad ediſicationẽ eccleſia
rũ ⁊ opus monaſterioꝝ nõ habentiũ ſufficiẽtes red/
ditus licitũ ẽ laboꝛare nõ tñ vſq; ad vltimã fatigatio
nẽ.nec ꝙ dimittantur diuina. hec oĩa in hoc.S.guil.
Itẽ a foꝛtioꝛi videt᷑ licitũ cuilibet laboꝛare ꝓ ſuſtenta
tione ſui ⁊ familie ſue.qñ aliter ſuſtentari non valet.
ita tñ ꝙ nõ dimittant᷑ diuina. Nec eni obſeruatio fe⸗
ſti eſt in tãta artitudine vt in veteri teſtamento vt di
ctum eſt.S. Et erit bona cautela vt hoc fiat cũ diſpẽ⸗
ſatione epiſcopi. —

Capſtulum. viij. de negligentia ſumptiõis ſacra⸗
mentoꝝ ⁊ pꝛecipue cõfeſſionis.

Egligentia ſumptioõis
acramentoꝝ multũ eſt repꝛehenſibilis.2

frequent᷑ daãnabilis.Uñ apłs ad Hebij.
Quorodo nos effugiemꝰ.ſ.dãnationem ſi tantã ne
glexerimꝰ ſaluteʒ. Hec nobis facta ẽ per cõpaſſionẽ

xꝑpᷣi cuius virtꝰremanſit ſacramẽtis.que ſunt quedã
Fpi cur 4

medicine ſpũales ſᷣm tho.in.liij.ſaluãtes nos ab in
ſirmitatibo peccatoꝝ.Et lʒ ad ſacramẽta duo que di
cunt᷑ voluntatis.ſ.oꝛdinis ⁊ matrimonij nullus co⸗
gatur.ſed liber qͥlibet ſit ad ea ſuſcipiẽda.tñ alia qͥn⸗
q; q dicunt᷑ ſacramẽta ncẽtis quilibet debet ſuſcipe⸗
re ꝓ loco ⁊ tꝑe.Et ſine baptiſmo qͥdem actu ſuſcepto
vt in ꝑuulis,.vel ſaltem in ppoſito vt in adultis nul⸗

Ternrtio p

lus põt in nouo teſtaſnento ſaluari. Joh.iij. Niſi qͥs
renatꝰ fuerit ex aqua ⁊ ſpirituſctõ non poteſt introire
in regnũ celoꝝ. Adultꝰ autẽ qui negligi⸗ baptiſmũ
ſuſciꝑe vel qui fictꝰ accedit ad baptũmũ peccat moꝛ
taliter.Et ꝑuuli qui ſine eo moꝛiunt᷑ ad limbũ deſcẽ
dunt.⁊ parẽtes eoꝝ fideles qͥ ſunt in cã huiuſmodi
defectꝰ.peccant moꝛtalit. Conſirmationẽ ⁊ extremã
vnctionẽ adulti qͥ tempoꝛe debito nõ ſuſciperent cũ
tñ poſſent ex negligẽtia nõ curantes de eis.⁊ multo
magis contenentes pecerent moꝛtalit᷑.⁊ ſiłr in moꝛ
tali illa ſuſcipiẽtes.Paruulis autẽ nõ congruit extre
ma vnctio.Nõfirmatio autẽ ⁊ ſi multum pꝛoſit non
tñ omiſſio eius ẽ in pꝛeiudiciũ ſalutis illis. Peniten
tia lapſo in moꝛtale poſt baptiſmũ neceſſaria ẽ actu
ſi põt.i.vocali cõfeſſione.als pꝛopoſitũ eiꝰ ſufficit ſi
cõtritus ẽ.⁊ q̃ntũ eſt de iure diuino ſufficeret qntũ⸗
cũq; añ moꝛtẽ.Lu.xiij.niſi pnĩam egeritꝭ oẽs ſimul

peribitis. ait xp̃s. Siliter ⁊ ſumptio euchariſte actu

vel pꝛopoſito habẽti vſum rõnis.neceſſaria ẽ de iure
diuino añ moꝛtẽ. Joh.vi.Niſi manducaueritis car
nẽ filij hoĩs ⁊ biberitis eiꝰ ſanguinẽ nõ habebitis vi
tam in vobis. Sed hoc nõ ſufficeret qᷓtũ eſt de iure
poſitiuo.nã quilibet tenet᷑ ⁊ obligatur obedire pꝛece
ptis eccleſie.ecchia autè nunc obligat ſub pꝛecepto ꝙ

trãſgredies peccat moꝛtaliter. vt ſeł in anno quilibet

ad annos diſcretiõis veniẽs debet cõfiteni ⁊ euchari

ſtiam ſumere.

De omittentibus ergo.ſ. ..·

huiuſmodi pꝛecepta eccleſie que oẽs obligant pot ex
ponit illud pð. Declinãtes in obligationes adducet
dñs cum oꝑantibo iniquitatẽ.pax ſuperiſrł. Ope⸗
rantes iniquitatẽ ſunt peccatoꝛes ⁊ hos demũ ducit

dñs ad penas et᷑nas. ⁊ inde ſeqͥł pax ſuꝑ iſrłi:eleciꝭẽ

remotis.ſ.illis malis qͥ tribulant eos factis ⁊ exem⸗
plis.O bligatiões autẽ ſunt pꝛecepta nõ ſolũ dei ſed
etiã eccleſie d q ſeruanda qͥs ſe obligat in baptiſmo
Declinant autẽ in eas qui ex negligentia deficiũt ab
eis.⁊ iſti etiãõ ducunt᷑ ad gehennã.irca iſtã igit᷑ob⸗
ligationẽ eccleſie.ſ.de cõfeſſione annualiter ſiẽda tri⸗
plicirer quis declinat ⁊ deficit.
Pꝛimo ipſam pꝛetermittẽdo.
Scõðo ipſam indebite peragẽdo.
nĩam iniunctã nõ implendo.
uantum ad pꝛmn
Nũui.v.dicit᷑ Uirſiue mulier qͥ per negligentiã tranſ
greſſi fuerint mandatũ dñi dei ſui atq; reliqrint.con
fiteb unt᷑ peccatũ ſuũ.Et lʒ tunc iſta confeſſio fieret ꝑ

ſacrificioꝝ oblationẽ ex qua in genere manifeſtabat

peccatũ offerentis.tñ modo opoꝛtʒ ꝙ ſit vocalis.als
talis omiſſio ⁊ negligẽtia pernicioſa eſt.vñ dicit ſalo
mon Pꝛouerb.xxviij. Qui abſcõdit ſcelera ſua.ſ.nõ
confitẽdo.nõ diriget᷑.ſ.in viam ſalutis.Qui autẽ con

feſſus fuerit ⁊ reliquerit ea inueniet graʒ. Et ambꝛo.

in li.de paradiſo. Nõ poteſt a peccato qͥs iuſtincari
niſi peccatũ ante fuerit cõfeſſus.de pe.diii.Et cryſo.

in ſermone. Peiꝰ eſt nolle cõfiteri qᷓ; legem contenere.

Neceſſaniũ eſt ꝗ̊ͥ ad ſalutem ſeł in anno cõſiteri qꝛ ec
dleſia ad hoc obligat oẽs fideles pꝛeceptoꝛie: vt paʒ

Ser= =. = =r

n – – Se

—— —

I.

⸗

ſ⸗

Capitulũ .VI.

extra de pe.⁊ remiſ. vbi dicik. Oĩs vrriuſq; ſexꝰ poſt⸗

qᷓ; ad annos diſcretiõis ꝑuenerit ſemel in anno oĩa

peccata ſua fideliter confiteat᷑ pꝛopꝛio ſacerdoti.⁊ in⸗

iunctã ſibi penitentiã pꝛo viribꝰ ſtudeat adimplere
ſuſcipiens ad minꝰ in paſcha euchaniſtie ſacramẽtũ
reuerenter.niſi foꝛte de pꝛopꝛij ſacerdotis conſilio ob
aliquã cauſam rationabilẽ ad tempꝰab eius ꝑceptio
ne duxerit abſtinendũ.Alioqͥn ⁊ viuens ab ingreſſu
eccleſie arceat ⁊ moꝛiẽs xpᷣiaua careat ſepultura. Et
ſu bdit ꝙ h̊ ſtatutum debet in eccleſia freqnter publi
cari.ne quis ignoꝛãtie cecitate excuſatiõis velamen
aſſumat. Ubi pᷣmo videndum eſt qͥs dicat᷑ annꝰdi⸗
ſcretionis in q̊ quis tenet᷑ contfiteri. Glo.autẽ ſuꝑ di
cro.c.oĩs.dicit annũ diſcretionis eſſe cũ eſt doli ca⸗
pax. Idẽ richar.in.iiij.Et quidã alius in.iiij.idẽ ſen
tit dicẽs ꝙ doli capax eſt qñ habet vſum rõnis ⁊ co⸗
noſcit peccatũ.cuiꝰ ſignũ eſt qñ dat interrogãti oꝛ⸗
inatas rñſiones. Hhoſti:autẽ in ſum.de peni:dicit.
ꝙ tenent᷑ pueri ad cõſitendũ cũ ſunt doli capaces et
nõ aliter. Et dicit᷑ doli capax qñ eſt pꝛotimꝰ puber/
tati m quoſdã.quam opinionẽ ſequitur pe.de an⸗
cha.ſuꝑ cle.⁊ ſubdit peꝙ pꝛoximꝰpubertati dicit᷑ cũ
magis appꝛopinquat pubertati future qᷓ; pᷣterite in/
fantie.qð contingit in maſculo qñ habet.x.annos⁊
dimidiũ ⁊ aliquantulũ vltra. ⁊ in femina qn habet
xiiannos ⁊ dimidiũ vltra aliquantulũ.ſed hoſti.ad⸗
dit ꝙ potiꝰ hoc ſᷣm exterioꝛa bonꝰ iudex eſtimabit.i.
ſᷣm qð ex actibus ⁊ verbis pueri põt magis vel mi⸗
nus depꝛehẽdi de vſu rõnis.ar.extra de pꝛeſump ex
ſtudijs. Oð autẽ aliqui dicũt ꝙ annꝰ diſcretiõis q;⸗
uis quo ad cõtrahendũ matrimoniũ vel ingredien⸗
dum religionẽ.intelligat᷑annꝰ.xiiij.in maſculo ⁊ cõ
pletus.⁊.xijin femina. vt dicũt oẽs doctoꝛes ⁊ iura
tñ qᷓ;tũ ad confeſſionẽ vel cõionem intelligit᷑ annus
Imediate poſt ſeptenniũ.ſ.viij.annꝰ. Sed iſtud nõ
eſt ſim pliciter veꝝ.naʒ leges adaptant᷑ m ea que vt
in pluribus accidũt.ſed vt in pluribꝰin octauo anno
puer nondũ habet vſum rõnis vt experientia docet.
Lertũ eſt autẽ ꝙañ vſum rõnis nullus peccare põt.
nec legibo aſtringit᷑.vñ nec talis ꝑ conſequens cõfite
ri tenet᷑. Qð autem dicit grego.ix.extra de delic.pu.
Pueris grandiuſculis peccatũ nolunt attribuere.qͥ
dam niſi ab annis.xiiijicũ pubeſcere ceperint. quod
merito crederemꝰ ſi nulla eſſent peccata.niſi q̃ mem

bꝛis genitalibꝰcõmittunt᷑.Quis vᷣo audeat affirma

re furta.piuria.mẽdacia nõ eſſe peccata.⁊ his plena

eſt puerilis etas.hec ille. Nõ firmat opinionẽ illoꝝ ꝓ

ut putant ⁊ p ſeinducũt.Non en dicitur quin infra

ſcõm ſeptenniũ que eſt pꝛopꝛie puerilis etas poſſint

habere vſum rõnis ⁊ percõſequens peccare moꝛtali

ter.vt appꝛopinquante pubertate.ſ.in anno.xij. vel

xiij.tũc enĩ in aliqbo regionibus ⁊ pꝛedicta pctã et vi

tia carnis ppetrãt miti.⁊ iſti dicunt᷑ pueri grãdiuſcu

li ᷣm dictã decre.Nec etiã pꝛo eis valet exemplũ qð
inducunt de ꝑuulo quinq; annoꝝ quẽ grego.in.iiij
dyalogoꝝ narat ad gehennã cõdẽnatũ pꝛopter pec
catũ blaſphemie.nã in illo acceleratꝰfuit vſus rõnis
pꝛeter cõemcurſum. Si enĩ nõ habuiſſet vſum rõis

nõ fuiſſet ſibi imputatũ in peccatũ blaſphemie. Si

cut nec aui que dicit᷑ pica que aliqua ꝓfert ſine intel⸗

lectu. Una aũt irundo nõ facit ver. vt dicit phus. Et
ea que a iure cõi exoꝛbitant nõ ſunt trahenda in con
ſequẽti.vt extra de reg.iuris.li.vi. Si ergo ille pꝛet᷑

cõem curſum in quinquẽnio habuitvſum rõnis.vñ
peccare potuit.nõ ſequitur ꝙ omnes alij habeant ſʒ

nec in octẽnio. ⁊ cum pari pcepto quilibet obligetur
ad cõionẽ ſicut ad confeſſionẽ vt patet ꝑ ipſam ðcre
talem dicit.b.tho.in.iiij.ſen.ꝙ pueri circa vndecimũ
vel duodecimũ annũ ſi appareant in eis ſigna deuo
tionis.ita.ſ.ꝙ ſciant diſcernere panẽ materialem a ſa
cramẽtali poſſunt cõicare.quod dicit.quia pꝛeſumi⸗
tur iam habere vſum rationis ⁊ non antea. Temera⸗
rium ergo videtur aſſerere ⁊ publice pꝛedicare ꝙ im⸗
mediate poſt ſeptenniũ tenentur pueri ad iſtud pᷣce⸗
ptũ ſeruãdũ alias peccant moꝛtaliter ⁊ ipſi parentes
eoꝝ qui non faciũt eos confiteri. Sed bene laudabi⸗
le eſt ⁊ pium pꝛedicare ⁊ exhoꝛtari parentes puulos
ſuos⁊ ſeptennes ⁊ quinquennes vt faciant cõſiterivt
ſicaſſuefaciant ſe moꝛibus chꝛiſtianoꝛum. etiã ſi nõ⸗/
dum habentvſum rationis q;uis non tenean.· Sʒ
et confeſſoꝛ cum puer cõfitetur aliquod quod de ſe ẽ
moꝛtale nec poteſt ꝑcipere ſi tũc habetvſum rationis
non debet pᷣcipitare ſententiam de moꝛtali ſed repꝛe
bendere eũ vel admonerevt caueat in futuꝝ ⁊ doleat
quia ducit illam ad gehennam.Si quis ꝗ̊ nõ confi⸗
tetur ſemel in anno habens annos diſcretionis.pec⸗
cat moꝛtaliter ſi ex negligẽtia hoc faciat.ſecus ſi ex im
potẽtia vt qꝛ nõ habuit copiã cõſeſſoꝛis vel qꝛ eſt ex
cõicatꝰ.nec per eũ ſtat quin qrat ⁊ ꝓcuret abſolutio⸗
nẽ.vel qꝛ differt aliquibo diebo de cõſilio ſacerdotis.
Nõ autẽ põt ſacerdos deobligare eũ ab hoc pᷣcepto.
nec epᷣs.ſed ſolꝰ papa qᷓ;tuʒ ad ſeł in anno. Et de eo
qui nõ habet niſi venialia ᷣm cõſciam ſuã ⁊ ꝓbabili
ter.q;uis quidã dicãt nõ teneri:qꝛ decre.intelligit᷑ de
eo qui hʒ nccria cõfitenda vt moꝛtalia. Tutius tñ ẽ
dicere ſᷣm tho.ꝙ teneat᷑ vt obediat pᷣcepto ecclie.qꝛ ⁊
ſi ↄſcius ſibi no ſit nõ tñ ſecurus.Declinantes ergo
id eſt deficiẽtes ab obligatiõe hmõi adducet dñs ⁊c.
hiero.Pꝛomittit ꝓſpera dñs ſi penitentiã egerimus.
Oðõ ſi negligẽtia diſſoluamur,.⁊ ipſum penitebit ſpõ
ſionis.ꝓmiſſaq; mutabit.de pe.di:i.ſi agamꝰ.

Ouantum ad ſecud.5. III.

partem declinat qͥs in hanc obligationẽ nõ ſolũ nõ

confi tendo ſed male ↄfitẽdo.⁊ pꝛimo quidẽ ſi confi⸗
tet᷑ ſacerdoti quẽ nouit eſſe hereticũ vel ſciſmaticũ vel
excõicatũ.ſuſpenſuʒ vel irregularẽ. vel nõ habere po
teſtatẽ abſoluedi ab his a quibo abſoluit.vel que ſcit
notabiliter eſſe ignoꝛantem ⁊ ſe habere caſus intri⸗
catos.qͥs nec per ſe nec per illũ põt ſufficienter expli
care.Uñ augꝰ.in lib.de pe:ait.Qui vult cõfiteri vt
inueniat gram.ſacerdotẽ querat qͥ ſciat ſoluereꝛ liga
re ne ſi circa ſe negligẽs fuerit.negligat᷑ ab illo qui ſa
lubꝛiter monet vt vitet cecũ ne ambo in foueã cadãt
de pe.di vi· Scðo declinat qñ cõfiteł quidẽ ido⸗
neo ſacerdoti ſed dimittit aduertent᷑ aliqð peccatum
