tes cum eſt tẽpus operandi.⁊ pꝛopoſuerãt⁊ pꝛomiſe
rant.tunc deficiunt. Uel arcus pꝛauus eſt qui cum
debet iacere ſagutas cõtra alios reuertitur contra ſe⸗
Sic aliqui cum deberẽt coꝛda obediẽtie flecti ⁊ mit⸗

tere ſagittas bonoꝝ operũ contra diabolũ mittũt ſa

gittas maloꝛũ opeꝝ.⁊ hoc cõtra ſe ad vulnerandũ ſe
⁊ alios malo exeplo Oʒee.vij: reuerſi ſuntvt eẽnt abſ
q; iugo facti quaſi arcus doloſus.⁊ boc quemadmo

dũ patres eoꝛu. ipᷣi enĩ allegant cõſuetudinẽ ſuox an
teceſſoꝛũ ꝙ ita fecerũt ipſi. Hiere.xvij. indurauerurr
ceruicem ſuã⁊c.Pꝛocedit autẽ inconſtãtia.i.nõ perꝰ

manere firmꝰ in pꝛopoſito boni quod dererminauit
agendũ led ab eo recedere ex triplici cauſa.
Pꝛimo ex inoꝛdinatione affecnonis.

Secundo ex hoꝛroꝛe tribulatõis.

Tertio ex ſubtractione delectationis.

De pꝛio dicitur S. ſecidus
Saßp̃.iiqj. Inconſtãtia cõcupiicentie.i.ex inoꝛdinata
affectione pꝛocedẽs ꝑuertit ſenſum ſine malicia.ſcʒ a
pꝛopoſito boni. Jacob.i. Unuſquiſq; temptat᷑ a con
cupiſcẽtia ſua abſtractus ⁊ illectus.abſtractꝰ.ſ.a p⸗
poſito bonoꝛ illectus a ſpecie boni qð ſibi cõcupiſcẽ
tia ſuggerit.Et ſeqͥtur.deinde cõcupiſcẽtia cũ conce⸗
perit. ſ. affectũ mali parit peccatũ dum enĩ afficit᷑ ho
mo inoꝛdinate ad iſta terrena. diuitias. voluptates
honoꝛes.⁊ hmõi.qᷓ;uis pꝛoponat frequenter ꝑſiſtere
in bonis pꝛopoſitis ⁊ exequi qð ratõ ſuadet agere.cũ
offert᷑ aliquid diuitiaꝝ vł delectatõis carnalis.vł ali
ud ad qð inoꝛdĩate eſt habituałr affectõnatus incõ⸗
ſtans efficitur frangẽs om̃e bonũ ꝓpoſitũ. Uñ ſalus
toꝛ in euãgelio.Luce. viij. dicit ꝙ ſemẽ cadens intet
ſpinas quod natũ nõ ꝑuenit ad ꝑfectiõem. ꝛ ſuffo⸗

catũ fuit a ſpinis hi ſunt qͥ audiũtverbũ dei ſed a ſoli

citudinibo huiꝰvite ⁊ voluptatibo eũtes ſuffocãtur.⁊
fructũ non faciũt.Terra eſt coꝛ eoꝝ. Spipe ibi oꝛte
affectões nimis inoꝛdinate.Semẽ boni ortũ ꝓpoſi⸗
tũ boni ↄceptũ ex inſpiratõevel pꝛedicatiõe.ſʒ fructꝰ
impedit᷑.quia affectões ille nimis młtiplicate interũ

punt pꝛopoſitũ ⁊ inconſtans efficit᷑. Galaam cũ fuit

vocatꝰa Balach rege oabitarũ:ad maledicẽduʒ.
pplo deivt extermmaret᷑ ab angelo admonitꝰ ꝓpoſu
it nõ dicere niſi ea qdñs ꝑ eũ mandaret dicendũ vel
loqui faceret.qð ⁊ ter fecit. Sʒ illectꝰ ⁊ inclinatus af⸗
fectu honoꝛis⁊ pecunie quam appetebat ab illo rege
mutauit pꝛopoſitum docens illũ quomodo poſſet il
los deuincere videlicet mittendo ad caſtma iuuencu⸗
las oꝛnatas ad alliciendum eos ad foꝛnicandum cũ
eis Et licet populus ille pꝛopoſuiſſet⁊ pꝛomiſiſtet ſer
uare mandata.⁊ per conſequẽs non foꝛnicari.tamen
multi inoꝛdinate affecti ad voluptates foꝛnicati ſunt
ſed puniti ſunt occiſis.xxiij.milibus.⁊ ille Balaam
cum his qui dederunt eis illam occaſionem perie⸗
runt.vt habetur lumeni.xxij. Affectio etiam inoꝛ⸗
dinata ad pꝛopinquos facit homines incõſtantes.⁊
recedere a pꝛopoſito perfectõis aſſumpto Unde gre
go. in. vij.moꝛal. Sunt pleriq; qui non ſolum alie⸗

na non appetũtverũetiã cuncta qᷓ poſſederat in mðo

„–
.

CTitulus Quintus

derelinquũt ſemetipos deſpiciunt. nulla pñtis vite
“ requirũt. ab huiꝰmũdi ſe actionibo ſeꝑant. ſʒ
tñ adhuc vinculo camalis cognatõis ligati:dũ amo
ri pꝛopinqtatis indiſcrete deſeruiũt:iad ea ſepe ꝑ affe
ctũ cogitationũ reqeũt qͥ iã cũ ppꝛio deſpectu ſube⸗
gerũt Cũq; plusqꝙ; neceſſe eſt carnis ꝓpinqͥs diligũt
retracti extenꝰa coꝛdis parẽte diuidũt᷑ Na ſepe q̃ſdã
videm mũdũ⁊ opꝑe⁊ ꝓfeſſione reliqᷣſſe.⁊ tñ ꝓ inoꝛdi
nato affectu ꝓpinqͥꝝ ptoꝛia irrũꝑe.terrenaꝝ reꝝ iur⸗
gijs vacare.libertate intime qͥetis relinqre ⁊ moi ſtu⸗
dia ia detracta reꝑare.hec oĩa greg.Et egovidi tales
in talia incidere.⁊ tandẽ pꝛopter inoꝛdinatũ affectũ
pꝛopinq̃ꝝ coꝛꝑe⁊ aĩa male foꝛtunari.om̃e ꝓpoſuum
boni dimittere.Et paulo infra ſubdit ibi grego.Sic
qͥſq; dʒ ꝓpin qꝝ neceſſitatibo ↄpati vttñ ꝑ copaſſiõʒ
nõ ſinat vim ſue iutentõis impedirivt affectꝰ mentis
viſcera ĩpleat.⁊tñ a ſpũali ꝓpoſito nõ auertat ⁊ amo
re ſpũaliũ dilectõʒ in ſe ꝓpinqͥꝝ vincãt.Oð pulcre fi
uratũ in illis vaccis oſtedit qs applicauerũt phili⸗
ſer ad ferendũ plauſtꝝ ſuꝑ qð poſuerãt archã dñi.
ðꝛ enĩ de eis.i.Regum.vi.Tollentes duas vaccas
que lactabãt vitulos iunxerũt ad plauſtrũ vituloſq;
earũ clauſerũt domi Et paulopꝰibãt indirectũ vacce
ꝑ viã q̃ ducit bethſamis.⁊ itĩere vno gradiebãt᷑ ꝑgẽ⸗/
tes ⁊ mugietes ⁊ nõ declinãtes neq; ad dextera neq;
ad ſiniſtra. Uacce iſte deſignãtviros ſpũales ⁊ pꝛela
tos.⁊ Doctoꝛes.qͥ in plauſtro mentis dñt poꝛtare ar
chã ſcĩe ſacre ſcripture.in qᷓ ꝑmaxime ſunt xpᷣi miſte⸗
ria abſcõdita figurata ꝑ ea que in archa erãt. Uituli
ſunt eoꝛũ pꝛopinqͥ vel filij ſpũales. Bethſamis inter
p̃ᷣtatur dom ſolis ſignãs domũ glie. Debẽt ergo pᷣla
ti⁊ doctoꝛes cũ ſuꝑna ſciẽtia ad eterne lucis habua⸗
culũ ſe dirigere⁊ cũ incedũt attendẽtes neceſſitatibꝰ
pꝛopinq̃ꝝ vł ſilioꝛũ ſpũaliũ coꝛpalibovel ſpũalibus
deſignat ꝑ clauſurã eoꝝ. mugire quidẽ dñt ꝑ ↄpaſ
ſione ad eos.ſed colla poſterius nõ flectere. nec ab iti
nere ceſſare.ſed bethſamis tendẽte.nõ declinãdo ad
dexterã neq; ad ſiniſtrã.i.viã rectitudĩs tenendo.ad
vicina en is latera ꝓ affectu pigneꝝ nõ declinare ſi
cut fecit Job.qͥ audita nõ dico neceſſitate moꝛte filio
rũ quaſi mugitũ dedit.dum tonſo capite in terrã coꝛ
ruit. ſed mugiẽs recto itinere iuit. quia os ad laudeʒ
del aperuit dicens. dñs deditꝛc.

Becundo pꝛocedit in. J. II

conſtãtia ex hoꝛroꝛe afflictõis. Quãuis enĩ ds ꝓpo⸗
nat firmiter ſe habere in bonis oꝑibo⁊ nõ declinare a
rectitudie ꝓpter quecũq; adueria ſibi occurrẽtia.qñ
videt ſibi de ꝓpinquo ĩminere aliqð magnũ piculũ
tribulatõis.aut qñ incipit pati anguſtias ⁊ doloꝛes.
recedit a ꝓpoſito aſſentiẽs alicui malo vt euadat ma
la imminẽtia. Uñ ðꝛ Jaco.i. Vir duplex animo in⸗
conſtas eſt in oibovijs ſuis.Sicut ſimplex aĩo ðꝛ qͥ
in oĩbo operibo ſuis reſpicirad deũ omnibo pᷣponẽs
cõmodis mũdi. Ita dupleꝑ eſt qͥ reſpicit ad ſalutem
anime⁊ coꝛꝑis.vnũ animũ.i.affectũ habẽs ad deũ.
aliũ ad conſeruationẽ coꝛꝑis ſui necad deũ habʒ ita
animũ quin admitteret aliqͥd ſeu faceret contra deũ
pꝛo ſui conſeruatõeꝛ ſuaꝝ reꝝ.Hicigit᷑ inconſtãs eſt
in omnibo vijs ſuis.quia cito recedit a ꝓpoſito ꝓpt᷑

aduerſa. De hmõi dicit po. In ignẽ deijcies eos. in
ignẽ.ſ.tribulatõis.in miſerijs nõ ſubſiſtent.i.nõ fir⸗
mi ſtabũt in ↄcepto pꝛopoſitovirtutis. Diſcipuli do
mini fecerũt ſibifirmũ pꝛopoſitũ tꝑe paſſiõis appꝛo
pinquãte ipᷣm nõ deſerere.⁊ petrꝰ magis ꝓmittẽs in
carcerẽ⁊ in moꝛtẽ ire ſecũ ſed cum viderẽt ſibi ĩminere
piculũ moꝛtis capto a iudeis in oꝛto oẽs fugierunt.

Perrꝰ ad interrogatõem alioꝝ ne crederet᷑ diſcipulus

eius.ter eũ negauit cum iurameto Mat.xxvi.⁊ ſic fu
erũt inconſtates in ꝓpoſito Sʒ timẽdo moꝛtẽ carnis
tue.ait Aug:,da bis moꝛtẽ aĩe tue.Eſto fideł vſq; ad
moꝛtẽ.⁊ dabo tibi coꝛonã vite.Apoca.ij fideł. ſ.ſer⸗
uado ꝓmiſſa in baptiſmate.videlʒ abꝛenũciare dia⸗
boloꝛ temptatõibo eiꝰ.firmꝰꝑſiſtẽdo in via mãdato
rũ.⁊ hocvſq; ad moꝛte incluſiue.i.etiã in his in qͥᷣbꝰ
ſeqᷣt᷑ moꝛs.q eſtvltimũ temibiliũ.ſcũs Uꝛciſinus me
dicus iã ſuſtinuerat multa martiria conſtãrer pꝛo fi
dexpᷣi.ſed ductus ad decollandũ cepit expaueſcere.
⁊ quaſi a pꝛopoſito recedere.ſed ↄfoꝛtatus vᷣbis ſan⸗
ctivitalis reſumptovigoꝛe ſpũs moꝛte ſuſcepit Non
coꝛonabit᷑ niſi qͥ legitime certauerit.inqͥt apłs.Coõtra
aduerſa temptationũ ⁊ tnbulatõis ła.ſ.ꝙ ſit ↄſtans
vſq; ad moꝛtẽ.Qui enĩ nimis timẽtꝛ hoꝛrent aduer⸗
ſa hi non ſunt apti advincẽdũ inimicos ſpũales.vñ
nec ad regnũ. Uñ in huiꝰ figurã legimꝰ in li. Judic.
vij.ca.ꝙ cũ GBedeon deberet pugnare contra madia
nitas ⁊ multis militibo cõgregatis cũ eo de pplo dei.
Pꝛimo ex iuſſu dei ſequeſtrati ſunt a bellare debenti
bus oẽs pauidi⁊ remiſſi ad domos ſuas. Scðo fa⸗
cta eſt iteꝝ alia ꝓbatio ſeu examĩatio eoꝝ qͥ deberent
pugnare.videlʒ de oĩbo ↄgregatis ⁊ ꝑgẽtibꝰad potã⸗
dqũ ad aquaꝝ ffuenta.qᷣ nõ genuffexi ſed erecti aquã
ſumerẽt manu ad os ꝓijciendo.illiyt apti ad victoꝛi⸗
am cũ gedeone ſoli aſſumerent᷑ alij vero q flexis ge⸗
nibꝰ de fluuio aquã biberẽt. illi vt inepti remitterent
ad pꝛopꝛia.ſicq; ꝑ hãc diſcuſſionẽ treceti ſoli ex.x.mi
libo remãſerũt cũ gedeone qͥ ex dei oꝛdinatõe boc mõ
pugnãdo vicerunt.ad caſtra hoſtiũ accedentes lage⸗
nas oẽs in ſiniſtra manu tenuerũt in quibovel ſuꝑ qͥ
bus lampades accenſas habebantr er in dextra tu⸗
bas.quibus buccinãtibus et lagenas fictiles inuicẽ
percutiendo frangentibus. ſicq; luminaribꝰ lampa⸗
dum apparentibus exterriti hoſtes in fugem cõuer
ſi ſunt⁊ occiſi.vt exponit Gꝛegoꝛius in moꝛatł. libꝛo
iij.capi.xxviij. Bedeon ſignificat chꝛiſtum qͥ eſt ca⸗
put exercitus populi dei et iudex eccleſie. Interpꝛeta
tur enĩ gedeon circuiens invtero. Unde apte figurat
chꝛiſtum qui ſua diuinitate cuncta circuiens com
plectens. ⁊ per humanitatem in vtero virginis fuit.
Magdian interpᷣtatur de iudicio.ſignans demones
qui de iudicio iuſte iudicãtis dei repuli ſunt ab hu⸗
mano genere.congregan cũ gedeone ad bellãdum
ſunt cuncti fideles.Sed multi ſuntvocati.pauci ve⸗
ro electi.ſcʒ qͥ habeantvictoꝛiã deinimicis. Nã qͥ ni⸗
mis hoꝛrent aduerſa timentes pelli ſue hi apti non
ſunt. Inſuꝑ⁊ qui ſapientes ſunt hauriẽtes aquas.ſ.
doctrinarum flexis genibus in terra.id eſt que ita vs
cant lectiõevel auditioni diuinoꝛũ ꝙ ea opere nõ ſer
uãt curuati ad trena.hi etiã victoꝛiã hr̃e nõ poſſunt.

pauci ergo ſunt qui remanent cum xpᷣo pugnantes.

—

üt
ein
nri
ſnen
nn

lce

Muli
anz
igt
Al
ede
micee
nc
insne

aei⸗

eſene.
wete
Guſe
ſen
Madee
1n
ode.
hen
Sp
zom
N
nui
n
u
runi

.

an Oςe

14
in
7
s
Hrer
lbelinn
ahuut

ninnn
cn
niſ/

Capituluũ

quiſciliq; non cunui ſed recti remanent rectitudinem
vite. ſeruantes diuinam doctrinam quam hauriũt.

Et hi trecẽti ſunt.i.habitãtes ꝑfectã noticiã. ꝑfectaʒ
pᷣm fidẽ trinitatis.Centenarius eĩ nũerus ſignificat
ꝑfectõem⁊ ternari trinitatẽ. Numerus etiã trecẽtoꝛ
ßm greg. cõtinet᷑ in litera Thau.q crucis ſpẽm tenet.
cui ſi ſuꝑ trãſuerſam lineã id qð in cruce eminet ad⸗
deret᷑ iam nõ crucis ſpẽm teneret.ſed ipſa crux eẽt In
bis ergo trecẽtis ſequẽnbo gedeonẽ ſignantur hi qᷣbꝰ
Dictũ eſt a xpᷣo.Si quis vult poſt mevenire abneget
ſemetipᷣʒʒ ⁊ tollat crucẽ ſuã⁊ ſequat᷑ me. Hi ergo ferũt
crucẽſignatã in Thau ꝑ carnis ſui moꝛtificatõem.ꝑ
pꝛoximi in malis cõpaſſionẽ.ꝑ paſſionis xpᷣi fiduci⸗
am ⁊ ꝓtectõem.armati incedũtad bellũ.iſ.tuba pᷣdi⸗
catõis vel publice confeſſionis cũ expedit.lampade⁊
radio exẽplaris cõuerſatõis vel miraculoꝝ coꝛuſcatõ

nis lagenis coꝛpoꝛeis.qͥbus cõfractis ꝑ fatigatõeʒ la

boꝝ tolerationẽꝛ toꝛmentoꝛũ. ⁊ omniũ aduerſoꝛum
letam per paſſionẽ deuicti ſunt inimici infernoꝝ ⁊ ip
ſi cum victoꝛia reuertũtur ad ciuitatẽ ꝓpꝛiã ſuꝑnoꝝ:
qꝛ conſtãtes fuerũt.ſic dictũ fuit Jo. Apoca.vij. Hi
ſunt qͥvenerũt ex magna tribulatõe.ſ.cõſtantes ĩ eis
modo coꝛonãtur.

Tertio pꝛocedit in cõ .J.

ſtantia ex ſubtractõe delectatois. Sine gaudio ſeu

Delectatõe aliqᷓ diu qͥs ſtare nõ pᷣt ſpũalivel mũdiali.

XLonringit ãt ꝙ aliqͥs aſſuetꝰↄſolatõibo mũdi cõpũ⸗
ctus abſtinere ꝓponit a vicijs ⁊ firmiter permanerei

via moꝝ.Sed cũ nõ ſtudet in ſpũalibo delectani..in

ſtigat᷑ a conſuetis vicijs ⁊ triſticia tactꝰde ſubtractiõe

eoꝛũ delectatõis inſtigatõi aſſentit illius delectatõis
recedens ꝑ hoc a cõcepto ꝓpoſito boni⁊ ſic incõſtãs
efficit. Uñ JYJac.iij.ðꝛ. Ubi ʒelus ⁊ cõtentio.ibi incon
ſtantia ⁊ omne opus pꝛauũ.⁊ licet ibi loquat᷑ de ʒzʒelo

inuidie.pbt eti intelligi de ʒelo amoꝛis mali.In vtro
q; enĩ ʒelo pꝛopter triſticiã ex carẽtia delectatiõis cu⸗

pite ſequit᷑ incõſtantia ⁊ receſſus a bonmis ꝓpoſitis.
vt pʒ in ſaul qui ex ʒelo inuidie ꝑſequẽs Dauid ali⸗
qũñ recognoſcẽs peccatũ ſuũ ꝓpoſuit ⁊ pmiſit nõ ꝑſe
qui.Et pᷣcipue qñ potuit occidere Dauid Saulẽ in
ſpeluncã ingreſſum ad purgandũ ventrẽ. ⁊ altera vi⸗
ce cũ de nocte acceſſit ad tentoꝛiũ ſuũ tollens haſtaʒ
eius. ſed poſtea inſtigatus eodẽ zʒelo pſecutus eſt ꝑ⸗
ſecutõem ſuã iniuſtã.Et videt᷑ hoc ꝑtinere ad ſpẽale
viciũ qð dicit᷑ mollicies. Dicit eĩ phũs in.vij.ethico
ꝙmollis dicit᷑ qͥ recedit a bono pꝛopt᷑triſticias cau⸗
Eins ex defectu delectationũ quaſi cedẽs debili mo⸗
uenti.vnde ꝑſeuerantie opponit᷑. Pꝛo cuiꝰ declaratõ
ne dicit be. tho. ij. ij.q. cxxxvij.ꝙ laus ꝑſeuerantie in
hoc cõſiſtit ꝙ aliqͥs nõ recedat a bono pꝛopt᷑ diutur⸗
nã tolerãtiã difficiliũ ⁊ laboꝛioſoꝝ.cui directe oppo⸗
nit᷑ ꝙ aliqͥs defacili recedat a bono pꝛopter aliq̃ dił/⸗
ficilia que ſuſtinere nõ poteſt. ⁊ hoc ꝑtinet ad ratiõeʒ
molliciei. Nam molle dicit᷑ qð ſacile cedit tangenti.
non aũt iudicat᷑ aliqd molle qdð cedit foꝛtiter ĩpellẽti
Namꝛ⁊ parietes cedũt machine ꝑcutienti.Et iðo nõ
reputat᷑ aliquis mollis ſi cedat aliquibvalde graui
impellentibo. Uñ philoſophꝰ dicit in. vij. ethicoꝝ. ꝙ

ſi qᷣs a ſoꝛtibo impellẽtibo delectatõibo vincit vel triſti

XII

cijs. nõ eſt mirabile ſz cödonabile ſi Ztendtl. Mani
feſtũ eſt autẽ grauiꝰimpellit metꝰ piculoꝛũ qᷓ; cupi

ditas delectationũ. Unde tuliꝰ dicit ĩ pꝛio de officijs
Nõ eſt cõſentaneũ qui metu nõ frangit᷑ eũ frangicu⸗

piditate.nec qui ſe inuictũ a laboꝛe pꝛeſtiterit vinci a
voluptate. Ipſa etiã voluptas attrahendo foꝛtiꝰ mo

uet q; triſticia de carentia voluptatis retrahendo. qꝛ

carentia voluptatis eſt purus defectus Mollis ergo
pꝛopꝛie eſt qͥ recedit a bono pꝛopter triſticias cauſa⸗
tas ex defectu delectationũ. Eſt autẽviciũ diuiſum ⁊
diſtinctũ ſpecie a vicio molliciei.de quo dictũ eſt ſu⸗
pꝛa in.c.devicio cõtra naturã. Mam ullð pertinet ad
luxuriam⁊ opponit᷑ caſtitati.Iſtud ad inconſtãtiã et
opponit᷑ ꝑſeuerantie.Quod enĩ aliquis cedat debili
mouenti quod ꝑtinet ad molliciẽ. hoc poteſt eſſe du⸗
pliciter. Uno modo qꝛ difficiliꝰpoteſt delectatõnum

abſentiam ſuſtinere.⁊ hec mollicies ꝑtinet ad incon⸗

ſtantiã.Alio modo naturali diſpoſitoe.quia videlʒ
habet animã minꝰconſtantẽ pꝛopter fragilitatẽ com
plexionis.⁊ hoc modo comꝑant᷑ femĩe ad maſculos.
vt dicãtur mulieres quaſi molles ⁊ maſculiviri.qua⸗
ſi viriles.⁊ ideo per quãdã aſſimilationẽ qui mulie⸗
bꝛia partiũtur dicũtur molles quaſi muliebꝛes effe⸗
cti· quod ꝑtinet ad luxuniã. Sciẽdũ etiã ꝙ delicia
eſt quedã mollicies ſᷣm philoſophũ in.vij.ethicoꝝ.⁊
ſᷣm thomã mollicies pꝛopꝛie reſpicit defectũ delecta⸗
tionũ.delicie autẽ cauſam impeditatiuã delectatõeʒ

puta laboꝛc: bmõi. Uoluptati eni coꝛpali opponit᷑

laboꝛ.Et ideo res inq;tum ſunt laboꝛioſe intatũ im⸗

pediũt volu ptates. Delicioſi autẽ dicũtur qͥ non pñt

ſuſtinere aliquos laboꝛes.nec aliquid qð voluptatẽ
dimittat. Unde ðꝛ Deutro.xxviij. Tenera mulier et
delicata que terrã ingredi non valebat.nec pedis ve⸗
ſtigiũ in terra figere pꝛopter molliciẽ Itẽ inq;tum in
ludis ſolatijs.⁊ hmoi:eſt ibi quedã remiſſio ſeu reqͥ

es qᷓ opponit᷑ laboꝛi.Et iõ ſicut nõ poſſe ſuſtinere la

boꝛioſa ꝑtinet ad molliciẽ:ita⁊ nimis appetee remiſ
ſavel quãcũq; quietẽ in ludis.ſolatijs.vel recreatõi⸗
bus coꝛꝑalibo. vel in nõ ſurgẽdo ad vigilias noctis
debitas. ꝑtinet ad molliciẽ. Sed nota ꝙ duplex eſt
mollicies ⁊ delicia. Una criminalis de qua ðꝛ ꝓuer.
xviij. Qui mollis ⁊ diſſolutus eſt in opꝑe ſuo frater eſt
ſua opera diſſipantis.Et.i.Chimo.v. Uidua viuẽs

in delicijs moꝛtua eſt.ſcilʒ in anima. Aua ſpirituaek.·

de qua Eſa.xlvij. dicit᷑ de anima lapſa ad terrena ex

vita ſpirituali. Non vocabenis vltra mollis⁊ delica⸗

ta. Et Canti.Que eſt iſta que aſcendit de deſerto de
licijs affluens.ſ.ſpũalium Cuglor Etpꝛouer · vii.
Delicie mee eſſe cum filijs hominũ. U⁵e

Capitulum.xiij. de amoꝛe ſui.

¶Hoꝛ ſni eſt

ninta fi

lia luxurie. Sed notandum ſᷣm Thomã
ſecunda ſecunde.q.xxv.axi.v. Amare ſe⸗
pſum contingit tripliciter. ß
Uno modo pꝛout eſt cõmune oĩm.
Secũdo modo pꝛout eſt pꝛopꝛiũ bonoꝝęꝛ·

Tertio modo pꝛout eſt pꝛopꝛiũ maloꝝ.
Homo eni dicit᷑ aliquid eſſe duplłr. Uno mõ ſᷣm

ü

Citulus Quintus

ſuam ſubſtantiãꝛ naturã Et m hoc oẽs eſtimãt ſᷣm
bonũ cõmune ſe eſſe id quod ſunt.i.ex aĩa ⁊ coꝛpoꝛe
cõpoſitos⁊ ſic om̃es hoĩes boni⁊ mali diligũt ſeipᷣos

inq;tũ diligũt cõſeruatõ em eſſe ipſoꝝ.qð naturale ẽ

vñ necvici5 Scðo mõ ðꝛ hõ aliqͥd eſſe ſᷣm pꝛinci
palitatẽ.ſicut pꝛinceps ciuitatis dicit᷑ eſſe ciuitas vñ
qð pꝛinapes faciũt dicit᷑ facere cluitas.Sic autẽnõ
omnes eſtimãt ſe eẽ id qð ſunt.Pꝛincipale eĩ in hoĩe

eſt mens rõnal.Scðariũ eſt natura ſenſitiua ⁊ coꝛn
galis.quoꝝ pꝛimũ apłs noĩat hoĩem interioꝛẽ.ſcðᷣm
vero hoĩem exterioꝛc.ij.Coꝛin.iiij.dicẽs.Licet his q
noſter eſt hõ exterioꝛ coꝛrũ pat᷑.ſ.coꝛpꝰ.tñ is qͥ noſter

eſt hõ interioꝛ renouat᷑ de die in diem.i.mẽs rõnalis
Mall igit᷑ eſtimãt pꝛĩcipale eſſe in eis naturã ſenſiti
uãvt coꝛpus. Uñ nõ recte cognoſcẽtes nõ vere dili⸗
gunt ſeipos.qꝛ nõ ſᷣm id qð vere eſt pꝛincipale ĩ eis.
Boni vero cognoſcẽtes vere ſeipos. vere ſeipᷣos dili⸗
gũt.qꝛ ſᷣm qð vere ẽ pꝛĩcipale in eis.i.ſᷣm mentẽ na⸗
turaleꝛ hoc eſt diligere ſeipᷣm quod pᷣcipit᷑. exquo po
nit᷑ pꝛo exẽplo dilectõis ꝓximi dũ dicit᷑. Leui.cix. Di
liges amicũ tuũ ſicut teipᷣm.Et loco amici ðꝛ Mat.
xxij.a xpᷣo ꝓximũ tuũ.⁊ hoc ꝑtinet ad virtutẽ carita⸗
tis. Sed amoꝛ quo pcteꝛes amãt ſeipᷣos.i.ſᷣm coꝛpꝰ

2 ſenſualitatẽ eſt pctm̃ ⁊ cauſa multoꝝ maloꝝ. Et de

boc intelligit᷑ illð pð.m expoſitõem auguſ. Incenſa
igni⁊ ſuffoſſa.ab increpatõevultus tui ꝑibunt. Ubi
Aug.Qĩa pctã pꝛocedũt aut ab amoꝛe male inflam

mãte.⁊ hec ſunt incẽſa igni.ſ.oꝑa mala aut a timoꝛe
male bumiliãte.⁊ hec ſunt ſuffoſſa.qꝛ deijcit ⁊ quaſi

ſuffodit aĩm timoꝛ.Sʒ ꝑibũt.i.faciẽt hoĩes ꝑire tłia

oꝑa faciẽtes añ faciẽ dei increpãtis pꝛopt᷑ hmõi.LTi
moꝛ enĩ malus ab inoꝛdinato amoꝛe ꝓcedit.Ex eo eĩ

quis tumet dũ expectatvel dubitat alid qð amat ſi
bi auferri vel ledi. Iſte amoꝛ ſui ſᷣm ſenſualitatẽ ſᷣm
Aug.in.iiij.de ci.dei.eſt ille qͥ ediſicat ciuitatẽ babi
lonis.i.ſtatũ dãnatõis creſcẽs vſq; ad cõtemptũ dei

Incenſs ̊ igni.i.amates ſeipos ſᷣm naturã ſenſualẽ

peribũt dño increpante in iudicio,.triplici rů’ᷣe.
Pꝛimo qꝛ deo inimicant.
Scðo qꝛ ꝓximo iniuriãtur.
Tertio qꝛ invicio multiplicãtur.

qꝛ vere eſt vltimus finis oĩm ad quẽ oẽs alij fines re
ducendi ſunt.per amoꝛẽ ſui talis habet ſeipᷣm.vtvlti
mũ.⁊ ſic fruit᷑ ſeipſoꝛ vtit᷑ deo. Dicit autẽ Aug.ꝙ nil

peius qᷓ; frui vtendis ⁊ vti fruendis. Amat eni ſe et

cõſeruatõem ſui.vt gaudeat ſᷣm ſenſualitatẽ non cu⸗
rans deũ offendere vt ei cõplaceat.necvellet moꝛi eti
am deũ in głiavidendo.ſed patriã facit de exilio.hic
vtit᷑ deo q̊ frui dʒ.qꝛ nõ amat deũ pꝛopt᷑ ſeipᷣm.ſedvt
ei ꝓſperet᷑: bene faciat Et iſtas cõditiões vere a mici
cie quas deberẽt habere cũ deo⁊ cũ rõe.ad ſeipᷣos ſe⸗
cundũ ſenſualitatẽ hñt nõ ſᷣm ratõem. Apparet hoc
E illa quinq; q̃ ſunt pꝛopꝛie amicicie ſᷣm phũm in.ix
ethicoꝛũ. Amicus enĩ vult ſuum amicũ eſſeꝛ viuere
Secũdo vult ei bona.Tertio ad honoꝛẽ laboꝛat⁊
dꝑatur.Quarto cõuiuit ei delectabiliter. Quinto cõ⸗
coꝛdat cum ipſo eiſdẽ delectatus⁊ cõtnſtatus cũ eo.

Immicatur quidem F..
deo amoꝛ ſui.qꝛ vbi dʒ qͥlibet deũ hr̃e vt vltimũ finẽ

Mali autẽ hoĩes amtes ſe nolũt cõſeruare ſtegri
tatẽ mẽtis.ſed coꝛpoꝛis etvite ſenſualis.SGecũdo nõ
appetunt menti ſpũalia bona et ði gloꝛiã. ſed coꝛpo
ri delertabilia. Tertio nõ operãtur neq; laboꝛant ꝓ
virtutibo acquirẽdis⁊ ad honoꝛẽ deiſed ad delectan
dũ coꝛpus.⁊ pꝛopter hoc ſuſtinẽt magnos laboꝛes.
⁊ pericula vt pʒ in furtis.adulterijs⁊ alijs malis q̃ ꝑ
petrãt quotidie.Quano nõ eſt eis delectabile redire
ad coꝛ⁊ cõuiuere mẽti gaudioſe ⁊ hoc lõ.qꝛ inueniũt
ibi mala? pñtia⁊ pᷣterica peccatoꝝ.⁊ futura penaꝝ q̃

hoꝛrẽt.nec gliant᷑cũ deo loqͥ in oꝛonibo ⁊ lectõibo.ſed

gaudẽt⁊ ↄuiuũt delectabilłr cũ ſenſualitate ſ ĩ hmõi
querẽtes verſari q ſenſibo ſint placibilia. Quinto nõ
ſibiipſis cõcoꝛdãt.i.rõni.pꝛopt᷑ conſciam remoꝛdẽtẽ
nec cũ voluntate dei ſed bñ ↄcoꝛdãt cũ appetitu ſen⸗
ſitiuo ipᷣi obedietes.Et qꝛ permaxime dedin luxune
amãt ſe ſᷣm ſenſualitatẽ.cum illa maxime abſoꝛbeat
rõem ideo ðꝛ iſte amoꝛ ſui filia luxurie.⁊ ſi in alijs ⁊
cũ alijs vicijs reꝑiatur. Ad hũc amoꝛẽ ſui ꝑtinere vi

det᷑ pꝛudẽtia carnis,.de qua dicit apłs Ro.viij. Sa⸗
piẽtia carnis inimica eſt deo. Dicit eĩ b. Tho. ijij. q

lv.arti.i.ꝙ cũ pꝛudẽtia ſit circa ea que ſunt ad finem
totius vite ideo pꝛudẽtia camis pꝛopꝛie ðꝛ ſᷣm ꝙ ali⸗

qͥs bona carnis hʒ vt vltimũ finẽ vite ſue. ⁊ qꝛ ꝑ hoc

deoꝛdinat᷑ circa vltimũ finẽ qui nõ ↄſiſtit ĩ bonis coꝛ
boꝛlan5 eſt pctm̃.dʒ enĩ diligi caro itavt oꝛdinet᷑ad
onũ aĩe ſicut ad finẽ.nõ ꝙ in ea conſtituat᷑ finis.⁊ñ
ſolũ eſt peccatũ ſed etiã moꝛtale.quãdo videlicʒ cõſti

tuit᷑ finis in hmõi delectationibo carnis. Ita videlicʒ

ſtudens diuerſ vijs ⁊ modis quõ poſſet delectare ſen
ſualitatẽ ꝙ ꝑatus eſt facere cõtra dei legẽ Ubi dicitur

Ro.viij.ꝙ pꝛudẽtia carnis legi dei ſubiecta non eſt.
Et ſub pꝛudẽtia carnis includit᷑ etiã pꝛudetia mũdi
inq;tũ.ſ.exterioꝛes res mũdi querũt᷑ pꝛopt᷑ camẽ.de

quaLuce.xvi.ðꝛ filij hꝰſeculi pꝛudẽtioꝛes ſunt filijs

lucis.Et GBaruch.iij:ſilij Agar q̃ſierũt pꝛudẽtiam q̃
de terra eſt. Sed ꝙ aliqͥs aliqñ inoꝛdinate afficiatur

ad aliqð delectabile carniſ.⁊ ſic adhibeat ſtudiũ ⁊ di

ligentiã ad ↄſeq̃ndũ illã delectatõem.nõ tñ ibi conꝰ
ſtituẽs finẽvel in eo qð ↄ pcepra fit. erit tunc veniale

pꝛudẽtia carnis.⁊ hoc eſt qð ait apłs. Carnis curã

ne feceritis in deſiderijs.

Becundo per amoꝛc K. II.

ſui ĩoꝛdĩatũ iniuriat᷑ s ꝓxio młtiplłr. Et pꝛio qdẽ.qꝛ
młta q ſuꝑflue expẽdit ad delicias ſuas⁊ delectatõs
ſubtrahit pauꝑibo Et qͥs ẽ tã ĩiuſtꝰ.inqᷣt ãb.qᷓ qͥ mł
toꝝ ſubſidia ſuas delitias ꝑat.dixlvij. Sic hi. In q̃ᷓ
magis adhuc delĩquũt clerici qͥ bõa ſeu redditꝰ eccła
rũ q ſunt paupeꝝ vltra ſuã neceſſitatẽ ↄuntũt ĩ delici⸗
as carnis. qͥs ĩuehit Hiero.dicẽs Natꝰ ĩ tugurio et

ruſticana domo qͥ vix rugiẽtẽvẽtrẽ milio ł cibario ba⸗

ne ſaturare poterã nũc ſilaʒ⁊ mella faſtidio. xij.q.ij.
glia.⁊ loq?᷑ i ꝑſona eoꝝ Berñ.ĩ mõibo ad idẽ.la⸗
mãt nudi:clamãt famelici? ↄqrũt᷑ de clericis dicẽtei
Nob fameꝛ frigoꝛe miſabiłr laboꝛãtibo qͥd ↄfert tot
mutatoꝛia ł extẽſa ĩ ꝑticꝭ.ł plicata ĩ mãtic nimẽ qð
effunditis.Nõne crudelr nobis ſubtrahit᷑ qð inanit
expenditꝭ.Et nos dei plaſmatõ.⁊ nos xpᷣi ſanguine
redẽpti ſumꝰ.vita nra cedit vobᷣ in ſuꝑfluas copias

ſ
it
ſtoe
eqr
ſd?
tur
locol
fuite
loon

cqzi

nicun
ſione
or?
mpt
adult
ſniam
H
per.
buſtus
must

amno:e

lultpn
ſlapt
fiumm
fnen
Uituit
neſora⸗

fii⸗

oſce
710 tr.
ſuiin⸗
cluitau
inimp
debiti

vVyeo⸗
Ulcem.

deberea

Purtae

incorper

luderer

numin
anſg
ranna
incant
qui no
poꝛis!

officig

remn
fump
bil cun
moꝛſu
glam
voles
intelle⸗
latio fe
no ij.
tuei
hidi
nns eſt
ceſt

.
ſten
e
1
ti

NEn

nmn
wi
Z

Lhidre

Ami
mci
an
l⸗
Ma

nin

Auf
Diz
mfre
mgn
rcet
bonuse
mintt
oci
a

.
ANNA n.

En
n⸗
was

afen

volẽes ſatiſfacere appetitui ſenſitiuo ſuo ꝑdet aia
intellectiuam multa vicia incurrendo.⁊ eſt ibi re
latio recipꝛoca.ibi eam Ponit aut aplus.ij. Chi

IIII

noſtris neceſſitatibꝛ detrabunt quicquid veſtrꝭ
vanitatiby accedit.hec ille. Hoc torũ ꝓcedit ex ni
mio amoꝛe ſui.Caritas eni que ↄriatur ſibi nõ qͥ

rit que ſua ſunt.dicitapłus.i.Coꝝ.xiijiſcʒ tantũ
ſed ⁊ que ſunt alioꝝ. Uñ ⁊ de alexandꝛo maß dici
tur ꝙ cũ ſemel eſſet cum magno exercitu in qdaʒ
loco ſterili ⁊ inaquoſo.⁊ ſitiret ipᷣe cũ exercitu ſuo
fuit oblatus ſibi ciphus aque.ſed cõſiderans pð
eo omnes alij bibere nõ poterant effudit in terra
d́; illã. Ex iſto amoꝛe ſui nimio ñ ſolũ nõ ſobue
nitur ꝓximo in neceſſitate.quinimo⁊ multe oppᷣſ
ſiones ⁊ fraudes ⁊ iniuſticie ⁊ pdationes ꝑpetuã

tfGur ⁊ adulteria? inceſtus ⁊ſtupꝛa.que oia ſunt cõ
tra primos in magnaʒ iniuriam eoꝝ. Uñ Dauid

—

agdulteriũ oꝑatus eſt cum berſabee niſi ex nimio
ſui amoꝛe ſatiſfacere volens ↄcupiſcentic ſue. Uñ

filius eius amon ↄſtupꝛauit germanam ſuam ni

—

ſi ꝓpter amoꝛem ꝓpꝛiũ. Un Nemroth cepit eſſe ro⸗
buſtus venatoꝛ bominũ.i.opꝓpꝛeſſoꝛ.Geñ.x.⁊ pꝛi

„ 5° 7

mus tyꝛannus volens alijs dominari niſi ex ſui

amoꝛe. ¶n Romulus ſolus occiſo germano vo⸗/
luit pᷣmus obtinere regnum romanoꝝ.marius ?

ſylla pluries cõſulatum. Julius ceſar demũ impe

rinum multis iniurijs ⁊ ſtragibo ploꝝ niſi ex ſui a

oꝛe.vt ait Auguſt.de ciuiſdei. Uñ ⁊ Plato di⸗
xit ciuitatem illam bene regi in qua quis ꝓpꝛios
neſcit aff ectus.i.am oꝛem ꝓpꝛium. Et Sane.ait.
ꝙꝙ ſi iſta duo ꝓnoĩa meũ ⁊ tuum tollerent᷑ de mun
do ſcʒ quo ad effectum ⁊ affectnin omnis guerra

⁊ cõtrouerſia ceſſaret.que duo ꝑtinent ad amoꝛẽ
ſui inoꝛdinatum.hec eſt cauſa omnis diſcoꝛdie i
ciuitate. Nam qꝛ quilibet nimis ſe amans vult
in impoſitionibo ⁊ grauaminibo p̃ ceteris ⁊ vltra

debitũ alleuari. ⁊ in honoꝛibo ſuꝑ alios exaltari
vnde oꝛiũtur ſecte ſeditiones ⁊ ꝑſecutiones adin

. 7

nicem. Mangauit dñs in veteri lege miluũ nõ

debere comedi.cuius vox eſt mio mio. qꝛ vicʒ pꝛo

pter tales moꝛes milui nos non vult fideles. ſibi
incoꝛpari.⁊ in cauſa ꝓpꝛia ſtatuerũt iura.nullꝰſit
iudex ex eo ꝙ amoꝛ ꝓpꝛius mentem excecat.
Tertio per amoꝛem ſui.J.i
nimium peceata multiplicant᷑ tales eniz defaclii
tranſgrediũtur oĩa mandata dei ⁊ eccie.cum ſint

grauia ſenſualitati ſe nõ poſſe ieiunare affirman
incantationes.diuinatioes ⁊diuerſa ſacrilegia ſe
qui non curant⁊ facere vt ↄſe equant᷑ ſanitatẽ coꝛ⸗
poꝛis ſui qð inoꝛdinate amant. Si in clero ſunt

officia diuina euitant ab ouiby ſuis lanam ec lac

reqrunt cũ omni diligetia.de animab autem eo⸗
rum parũ curant.ſi in religiõe.de cerimonijs ni⸗h
hil curant de cõitate paꝝ dum eis bene ſit. Hica
moꝛ ſui eſt ille de quo xpᷣs ait. Johᷣ·xij.Qui amat

.

aiam ſuam ꝑdet eam. qui eni amnat aiaʒ ſenſitiua

eſt ibi re

mo.iij.que mala pꝛoueniant ex amoꝛe ſui dicens.

Erũt in nouiſſimis tꝑibus hoĩes ſeipos amãtes

AUVbi dicit b. tho.ſuꝑ hbũc locũ. Radix totius iniqͥ

tatis eſt amoꝛ ſuijpius ſcʒ im ſenſualitatẽ Ex hac

radice ſunt diuerſe ſpẽs iniquitatis qſequenter

enumerat aplus. Cupidi quo ad bona exterioꝛa
appetẽdo etiã nõ ſua. Elati elatio eſt ſpecies ſuper
bie qua ſcʒ ſuꝑ alios ſe pꝛefert. Suꝑbi.quo ad ali
as ſpecies ſuꝑbie. Bla ſphemi quo ad deum. ma/⸗
ledicẽtes de deo. parentib nõ obedientes in his
que debent. Ingrati.quo ad benefactoꝛes.⁊ reſpe
ccu benericioꝛũ receptoꝛum. Sccleſti.grauia ali⸗
qua peccata admittentes còtra ꝓximos.vt homi⸗
cidium ſodomam.⁊ hmõi.Sine affectiõc.quo ad
affectũ charitatis. Sine federeii ſine pace.rimi
natoꝛes.i.imponẽtes crimina falſo alijs. Incoti
nẽtes quo ad luxuria metis. Immites.i.iracũdi
⁊ nõ mãſueti.Pꝛoditoꝛes vlł ciuitatuʒ vł ꝑſonaꝝ.
vel ſecretoꝛum. Incõſtantes.i.in ꝑſeuerantes in
ꝓpoſitis vel impatietes.Tumidi id eſt pᷣſumptuo
fi vltra vires ſuas opera aggrediẽtes.Eeci id ẽ nõ
habẽtes rectũ vſuʒ ratiõis. Uoluptatũ amatoꝛes
nõ ex paſſioe.ſed ex habitu luxurioſi. Speciẽ qui⸗
dem pieatatis habẽtes. ſed virtutem eiꝰ abnegan
tes.vt hypocrite ⁊ hos deuita.Sed vt dici puer.
xliiij.extrema gaudij luctus occupat⁊ ſempiternꝰ
Etvt dici Apoca.xviij.Quãtum ſe exaltauit ⁊ in
delicijsfuit tantũ date illi toꝛmẽtum ⁊ luctum.⁊
aliquãdo etiã in vita pᷣſenti ꝑ mittit deꝰ tales ad
miſerias deuenire. Narrat Petrus damianus ꝙ;
dux venetie cõſtantinopolitanevꝛbis habebatvx/
oꝛem q tam tenere⁊ delicate viuebat? tam artifi⸗
cioſa voluptate ſe mulcebat. vt ſe cõibus aqs de/
dignaret᷑ abluerc.ſʒ eiꝰſerui de roꝛe celivndiq; col
lecto laboꝛioſum ei balneũ pᷣparabãt.cibos ſuos
nõ tãgebat ſed ab eunnchis eiꝰ alimẽta queq; mi⸗
nutius cõſcindebãtur in fruſtula.que mox illa cũ
fuſcinulis aureis ⁊ bidẽtib oꝛi ſuo liguriẽs adhi
bebat. cubiculũ eius tot aromatibo ⁊ thimiamati
bus redolebat.vt etiã dictu fetitũ ſit ⁊ auditu in
credibile. Sed dum adhuc viueret vibꝛato ſuper
eam iudicij mucrone. coꝛpus omne cõputrauit.
itavt totuʒ cubiculũ intolerabili fetoꝛe cõꝑleret.
nulluſq; illam ferre potuit.nõ ↄſueta.nõ ſèruulꝰ
vix vna ancilla nõ ſine ſpẽꝝ redolentiũ auxilio in
eius ſeruitio remãſit.que tñ raptim accedẽs cur⸗/
ſim recedebat.diutius hoc languoꝛe detẽta ⁊ mi⸗
ſerabiliter cruciata. amicis qͥʒ letantibo diẽ clau⸗

ſit extremũ. Hincpõt illud adaptari qð ſcriptuʒ
eſt. Quantũ ſe exaltauit ⁊ in delicijs fuit tantũ da
tę ei toꝛmentũ ⁊ luctũ. Hec PPe.
CLapitulum ruij. de amoꝛe pñtis ſeculi.
Hoꝛ pꝛeſentis ſeculi
ponũ a Breg. vt dictũ eſt ſup filia luxu
rlie. Et vr h̊ pctm̃ in h̊ oſiſtere.qꝛ hõ ni⸗
mis affic ad vitã pñtẽ ꝓpter delectatiões q̃ habẽ
tur ex reb mũdi.Et qꝛ inter has maxime ſunt de⸗
lectationes veneree.iõ ponit᷑ amoꝛ pntis ſeculi fi
lia luxurie. Et cũ tam ioꝛdinate qᷣs afficit᷑ ad mũ⸗
d ſeu ad ꝑmanendũ in mundo ꝓpter delectabilia
eius ꝙ fruatur eo ponẽs ſcʒ finem ſuũ in vita pñ/
ti cupiens in mũdo ꝑpetuari.⁊ nil curans de ſuꝑ
na felicitate.iſtud moꝛtale eſt ⁊ multis vitijs cõ⸗
mixtum. Et de hᷣ intelligit᷑ illud Jaco.uij.Qui vo
luerit eſſe amicꝰ huiꝰ ſcculi inimicus dei ↄſtitue
retur Et illud.i. Joh.ij. Qui diligit mynqani eſt

caritas patris in eo. Etad idem facit qð ait Hie
ro. Difficile imo impoſſibile eſt vt pñtibo qͥs frua
⁊ futuris bonis ⁊ in vtroq; ſeculo appareat gloꝛio

ſus.⁊ de delitijs tranſeat ad delitias.ſed affectan
do in mũdo ꝑmanere vt ꝓſit alijs vel vt ipᷣe in vᷣtu
tibo ꝓficiat.łvt de peccatis magis ſariſtaciat. ſeu
quodã appetitu ſenſuali vel naturali qͥ̊ vt diẽ Bo

etius.omne aial vitã tueri laboꝛat.Et ſᷣm ꝙ xpg

Diryit petro. Lu ſenueris alius te cinget ⁊ ducet qͥ
tu nõ vis ſcʒ ligãdo.⁊ ducet te ⁊c.ſ.ad moꝛtẽ. Jo.
VYlti. Illã nõ volebat inſtinctu ſenſualitatis vł na

ture.ſed ſᷣm rõem.⁊ h̊ nõ eſt pctm̃.vel ſi eẽt aliquã

ſeculi põt intelligi ilud ps.Eoꝛrupti ſunt ⁊ abo⸗
minabiles facti ſunt in ſtudijs ſuis nõ eſt qui faci
at bonũ nõ eſt vſq; ad vnũ.ps.xiij. Naturaliter qꝗͥ
libet vitat ⁊ deteſtatur deſtructiõem reꝝ ⁊ coꝛru

tulũ lInoꝛdinatus affectꝰ ad vitã pñtẽ eẽt veniale

ptiõem ⁊ abominatiõem ⁊ boni defectioem.Naʒ
bonũ eſt qð oia apetũt inquit pᷣs.Et ecõtra ma
lum ꝑ ſe nemo appetit ᷣm Dioni.Et iõ Jo.euãge⸗

72

liſta in pᷣma cañ.c.ij.admonet nos dicẽs. Nolite
diligere mundũ neq; ea que ſunt in mũdo.qꝛ om

ne qð eſt in mũdo.i.in amatoꝛibb mũdi.aut ẽ con

cupiſcentia carnis.aut cõcupiſcẽtia oculoꝝ.aut
ſupꝑbia vite.⁊ mũ dus ꝑibit ⁊ↄcupiſcẽtia eius Si
quidem ab amatoꝛibo mundi querunt delitie ſeu

dDelectationes carnis.circa q̃̊s eſt ↄcupiſcẽtia car

nis.i.luxuria ⁊ gula.querũtur ⁊ diuitie.circa q̃s

eſt cũcupiſcentia oculoꝝ.i.auaricia. Appetunt᷑ et
honoꝛificentie que reſultant ex laude hominũ ſeu
fama. potentia dignitatũ.ſapientia ⁊ hmõi.circa
guas eſt ſuꝑbia vite. Sed deficiũt oia iſta cuʒ de

ſiderijs ſuis nam coꝛpus coꝛrũpitur ⁊ in terram
cõuertitur.diuitie coꝛrũpunt᷑ ⁊ ↄuertunt᷑ in terrã
finaliter.qꝛ de terra facta ſunt ⁊ in terraʒ pariter

cõuertũtur.Inqᷣt ſapiẽs. Potentie ⁊ dignitates
coꝛriũpunt᷑ ⁊ deficiũt ⁊ ſub terra poſitis pedib cõ

culcantur. Et ſic coꝛrupti ſunt ⁊ abominables fa

cti ſunt in ſtudijs ſuis. Studiũ eni eſt animi ve⸗
hemens applicatio circa aliqd ſᷣm Tulliũ ⁊ Tho.

OQue auũt ſint ſtudia mũdanoꝝ ad que vehemẽtiſ⸗

ſime applicant animũ oñdit ſcriptura dices. Om
nes a maioꝛi vſq; ad minoꝛẽ auaricie ſtudẽt Hie

re.vi.Et ꝓuerb.xxiij.ðꝛ de quibuſdã. Moꝛant᷑ in
vino ⁊ ſtudent calicibo epotandis.i.ad multũ tbi
bendũ.Et paulopoſt. Sicut regulus venena dif
fundet ſcʒ vinũ potatũ. Regulus ẽ qdẽ ſerpẽs cu
ius venenũ maxime eſt moꝛtifeꝝ.ſed nil ita moꝛ⸗

tiferꝑ humanis ingenijs vt luxuria eſt inqt ſene.
que ex nimio potu ⁊ cibo pcedit.Et Hiere.xxi.do

minus ait.ſ.ſuꝑbis ↄfidentib de virib ſuis.dici

tis. Quis pꝑcutiet nos ⁊ qs ingrediet᷑ domos no
ſtras.Et viſitabo vos iuxta fructũ ſtudioꝝ vro⸗
rum dicit dñs. Succendã igneʒ.Ecce quõ abho⸗

minabiles facti ſunt in ſtudijs ſuis.qꝛ dixerũt ꝑ

affeccũ nõ eſt deus ille.ſ.qui eſt verus dñs in celo

Ded de creaturis miſeris qᷣbs ſtudent fecerunt ſi

bi deos. delitijs diuitijs ⁊ honoꝛificẽtijs uibus

ſunt immerſi.Et ſicut ait aplus. Ro.i. Mutaue

runt gliam incoꝛruptibilisdei in gliaz imaginis

Et Ecc̃i.viij. Omnes in coꝛruptione ſumus.⁊.ij
Thimo.uij Hoies mente coꝛrupti.Coꝛrupti ſt
ergo amatoꝛes mũ di mẽte ⁊ coꝛꝑe cũ diuitijs⁊ de

. .ôèôêDê H
S d * . . . . ☛ ⸗ — ,
. . . 4 8 2 . 8 „ . . 4 .

eoꝛruptibilis bominis volucrũ.quadrupedum ?

ſerpentũ Serpentes comedęetes terram ſunt aua
ri. volucres ꝑ aera volãtes ſunt ſupbi alta querẽ
tes.qᷓdrupedes ꝑ lutũ incedentes ſunt luxurioſi.
Iſti omiſſo cultu ⁊ ſtudio veri dei totũ ſtudiũ ſuũ

ponũt ad iſta vt videãturꝓ dijs ⁊ ſummis bonis

habere ea. Et ſic coꝛrupti ſunt abhominabiles fa
cti ſunt in ſtudijs ſuis nõ eſt qui faciat bonũ.quõ

bonũ facere pñt qð ſit verũ bonũ.cũ mũdus nõ
babeat neq; acciꝑe poſſit ſpiritũſctm ſᷣm doctri
nam xpᷣi.Jobᷣ.xiiij.a qͥ ꝓcedit omne bonũ.Nuũcei
mũdi amatoꝛes cognoſcũt vᷣm deũ Job.i. Mu/
dus euʒ nõ ↄgnouit. Nolite ̊ diligere mundũ ne
HG ea qͥ in mundo ſunt. In mundi amatoꝛiby exqᷓ
coꝛrupti ſunt abominabiles facti ſunt in ſtudijs

ſuis nõ eſt qui faciat bonũ nõ eſt vſq; ad vnũ. vbi

tria pñt notari in amatoꝛibo mũdi ꝓpter qᷓ mdꝰ

no eſt diligẽdus 'm ſniam Johis euãgeliſte. No⸗

lite diligere ⁊c.

Pꝛimũ defectibilitaſmũdialitat. ibi. Coꝛrupti
BSecundum vilitas entitatis.ibi. Abominables
facti ſunt.

Tertium nullitas pbitatis.ibi. Non eſt qui faci⸗
gt bonum ⁊c.

Nuantum ad pꝛimum. d. I.

ectus mũdi quõ ipᷣe deficiat cõtinue cuin reb-

ſuis q̃sp ſummis bonis habẽt amatoꝛes mundi

oñdit ps.cũ dicit de eis. Coꝛrupti ſunt ⁊c. In ?
cũ amoꝛ huius mundi q erat in deſcendẽtibo a cz

yn qͥ pꝛimus edificauit ciuitatẽ in mũdo vocans

eaim Enoch. Beñ. uij.qð interpᷣtatur dedicatio-

qꝛ ſe totaliter ꝑ amoꝛem dedicauerat mũdo.Lñ

qꝛ iſte amoꝛ ſeculi ſubintrauit in generatiõe.ſety

effecta eſt mala ⁊ coꝛrupta mente ⁊ coꝛꝑe.vñ dicit

Beñ.vi.Coꝛrupta eſt terra coꝛam deo ⁊ repleta ĩ

iquitate.ꝓpter qð deus immiſit diluuiũ vniuerſa
