vel intereſſe. Et apparet ꝙ cõttas q; puidet ⁊ facit

ſtatutũ dat ex ſe ſicemẽti illud lucrũ.mera aut rei

. veẽditio eſt q nec ĩ pctu noĩat᷑ necp ea aliqᷣd dat᷑.

Becunda cõcluſio S. X.

ſc; ꝙ inter cõitatem ⁊ ciuem ementem ceſt vctmu

tui. ſeu ea q fiunt inter eos hñt vim talis ↄctꝰ.vᷣ
aũt ſicꝓbat.pᷣmo pᷣmittit in facto id qð facit ipſa
cõitas.Uadũt nanq; vẽditoꝛ ⁊ emptoꝛ ad nota⸗
riũ mõtis qͥ ſic cõficit ſcripturã.Talis aſſerẽs ſe

elſe deſcriptũ in libꝛo creditoꝝ mõtis dedit ⁊con

ceſſit ꝑabolam ⁊ lniam mihi tali notario tãq; pbᷣ
lice ꝑſone recipienti ⁊ ſtipulãti ꝓ tali ⁊ tali ſcriba

nis ꝓ cõi floꝛentie deputatiſad ſcribendũ credito

res de monte.⁊ qᷓ;titates ⁊ pecunias ⁊c̃. in libꝛis
ſuꝑ libꝛis dictoꝝ creditoꝝ.⁊ ↄcludit q; ẽptoꝛ ſcri
batur ꝑ ſcribanos cões in libꝛo dictoꝝ creditoꝛũ
loco ⁊ vice ſeu noĩe talis ſcʒ qͥ pꝰ erat creditoꝛ cõi
tatis.et addit ꝙ pᷣdicti creditoꝛes ⁊c̃.pñt eiſq; li⸗
ceat ipoꝝ iura vẽdere.ꝑmutare.alienare.⁊ qͥcun
qʒ titulo ſine cauſa tranſſerre in aliũ ſcribẽda ĩ di
ctis libꝛis.Et qꝙ illi in qͥs dicta iura tranſlata fu

erint.potian᷑ bñficijs ⁊ iuribb quib potirẽtur di

cti creditoꝛes ſeu q reciꝑe debent. Mõ phatur ſic

ꝓpoſitũ.Obligatio ex volũtate ⁊ ex pacto ↄſurges

inter verũ creditoꝛẽ ⁊ debitoꝛẽ de ſoꝛte cõceſſa re⸗
ſtituẽda inſtituit inter eospctũ mutui.ſed tal ob

ligatio eſt inter cõitatẽ ⁊ ciuem emptoꝛẽ.ᷓ ⁊c. ma

ioꝛ ꝓbatur.in glo. Ray.de nego.ſecu.vbi ðꝛ ꝙ cõ⸗

tractus eſt vltra citraq; obligatio ex volũtate ꝑ⸗

tiũ ſurgẽs.minoꝛ ẽt ꝓbat᷑ ex ſupᷣdictis.Et qbo ptʒ
ꝙ inter cõe ⁊ ciuẽ eſt obligatio vt eſſe põt.⁊ vnus
eſt creditoꝛ et alter debitoꝛ ex ipaꝝ ꝑtiũ volũtate
Et ſilr ꝙ inter eos ſit pactũ pbat᷑.qꝛ pactſi eſt pꝛo
miſſum ex cõcoꝛdia ꝑtiũ vt hẽtur in Catholicon.
Aparet aũt ꝙ cõe ꝓmittit emptoꝛi ⁊ ſe obligat ðᷣ
ſoꝛte ⁊ lucro ⁊c̃. Pꝛeterea ſan.Tho.in ·iij.ꝑte.qð.
xuij.dicit ꝙ in vbo ↄhendi impoꝛtat᷑ oꝛdo effectꝰ
ad cãm.vᷣbigratia.Inter cõiuges ↄctus mr̃imo⸗
nij dicit obligatiõem mutuam vt effectũ in oꝛdie
ad mutuũ cõſenſum qui eſt cauſa. inter qͥſcũq; ẽ
obligatio vere ſoꝛtis cõceſſe reſtituẽde de cõſenſu
ꝑtiũ inter eos eſt ↄctus mutui.ſed inter cõe ⁊ em
toꝛẽ eſt hmõi obligatio.q̊ ⁊c. deroc ex ſuꝑioꝛib/
ptʒ maioꝛ ex dictis Cho.minoꝛ exſcriptis addu⸗
ctis. Pꝛeterea arguo ex dictis oppoſitoꝝ dicẽtiũ
ꝙ; mutuũ nõ cõficitur niſi vbi ex meo fit tuũ qᷣa ẽ
obligatio q̃ ↄtrabit᷑ accedente re ⁊ ↄſenſu. igit᷑ cũ
de meo fit tuũ cũ acceptiõe rei ⁊ acceſſione conſen
ſus ibi eſt mutuũ.ſed ſic eſt in ꝓpoſito.ᷣ ⁊c.maioꝛ
loquẽtiũ eſt.minoꝛ põt apparere nõ ſolũ ex diccis

in pncipio hnius ꝓcłois adductis. ſed etiã qꝛ qoYõ
tenes meũ eſt.qꝛ cũ mibi debeat᷑ ſoꝛs ex emptione

iuris de nouo ſcribat creditoꝛ ⁊ cõitas ſe debito⸗
rem eſſe obligat ⁊ ego aſſentio vt maneat apud eã

⁊ ꝓmittitur ꝓuiſio debiti mihi vt creditoꝛ.q̊ ⁊ꝛc.

Pꝛeterea inter qͥſcũq; ſunt vel fiũt ca q̃ requirũ/⸗

tur ad oᷣctũ mutui inter eos eſt ↄᷣctus mutui.ſed

inter emptoꝛẽ ⁊ cõe ſunt ⁊ fiũt ea q̃ rerunt᷑ ad cõ

tractu mutui.ꝗᷓ ⁊c.maioꝛ eſt nota.minoꝛ ꝓbat᷑
nõ plꝰ vr̃ reqͥri ad pᷣdictũ ↄctũ qᷓ; creditoꝛ. deide
ſoꝛs ↄceſſa cõi debitoꝛis ↄſenſus ⁊ obligatio iter
vtrũ q;.ſed hec ſunt inter pᷣfatos vt tam ex dictis

q; ex facto aparet.igitur inter eos eſt mutuũ.nec

põt dici ꝙ emptoꝛ nõ cõcedit ſoꝛtem cõitati cauam

.
1

E.

3
5
ari
Anon
leis
ltreon
nnödl
Aſoi
jartt
ules
or a
recttori
rorci
aſlif
ran
dichidi
n n
rſe
gi
aob
m
eg/
s
node
cölenu
cten
igor
miͦ i
gu ſgrdn

R
mnone
cdelio

„

Capitulũ x*
— s

de ſua volũtate ⁊ conſenſu ſoꝛs cuius ius eſt ſuũ
ex emptione manet cũ ſuo vſu apud cõitatẽ. Nec
põt dici ꝙ ↄctus nõ ſit ceũ cõitate.ſed cũ qᷣbuſdaʒ
officialibo cõitatis emptoꝛ tractat.qꝛ ſi ex h negat
cõtractus.pari rõne negabitur fuiſſe inter pᷣmos
⁊ cõitatẽ.qꝛ pᷣmi non niſi qͥbuſdã officialibi cõita
tis tractauerũt ſcribẽtib⁊ recipiẽtibd pecuniam
Nec põt negari talis ↄctus.qꝛ ſoꝛs nõ debet᷑ em⸗
ptoꝛi a cõitate.imo de iure ipi emptoꝛi debet᷑. Qð
ꝓpbatur pᷣmo.qꝛ ei cui cõitas ſe obligat ⁊ ꝓmittit
de ſoꝛte debekißa ſoꝛs.ſed emptoꝛi cõitas ſe obli⸗

gat ⁊ ꝓmittit de ſoꝛte.q̊.⁊c.maioꝛ ptʒ.qꝛ alias ſe

obligaret miuſte ⁊ raꝑet ſi alceri deberet᷑. mioꝛ pʒ
ex ſcriptura ⁊ ſtatuto.

eſt ꝙ lucrũ qð hñt dicti emptoꝛes a cõitate eo mõ
quo hñt eſt licitũ ⁊ ſapit vſurã ſicꝓbat᷑. Credere ⁊
cõcedere ſoꝛ tẽ ſub rõne crediti vel alicuius capi⸗
talis ſola ſpe ⁊ intentione lucri hñdi eſt vſura.ied
in hmõi ↄctu cõcedit᷑ ſoꝛs ſub rõne crediti vel ca⸗
pitalis ſola ſpe ⁊ intentione lucri hñdi.ꝗᷓ tal ↄctꝰ
ſapit vſurã.maioꝛ eſt in.c.cõſuluit.de vſu.vbi re⸗

pꝛobat᷑ ſpes lucri.Spes eni ⁊ intentio ad volun/

tatẽ ꝑtinent.illud g̊ qð ſolũ mouet volũtatèad p
dictã ↄceſſionẽ ⁊ credentiã ſoꝛtis ⁊c.eſt lucrũ ſꝑa
tum.q ibi eſt vſura.maioꝛ iſtius ꝓ ſili nota ẽ.cum
finis intentus ſit mouẽs agentẽ ad actũ.mioꝛ ꝓ
batur.qꝛ ũllud eſt cã q̊ͥ poſito vel amoto res ł actꝰ
ponitur ł amouet᷑.ſed illo lucro poſito vel amoto
ponit᷑ vel amouetur dicta cõceſſio. iſtud lucrũ ẽ
ſola ⁊ tota cã. Iſtã nõ aliter ꝓbo niſi ꝑ cõfeſſioneʒ
hoim ita facientiũ. Pꝛeterca lucrũ qð oꝑtet reſti
tuere eſt mutuũ ⁊ illicitũ ⁊ non alia cauſa niſi qꝛ
vſurarie extoꝛtũ.ſed lucrũ ex hmõi emptiõe oꝑtet
reſtituere. ⁊c, maioꝛ ptʒ qꝛ ſi iuſtũ.nõ oʒ reſtitue

re, minoꝛ ptʒ ex.c.ſuꝑius allegatis. In ꝓpoſito ac

nõ eſt alia cã reſtituẽdi niſi qꝛ vſurariũ.ꝗ̊ ⁊c̃. Sa
tis tñ ꝓbat hãc huiꝰrõis ↄcloem qð hactenꝰ fieri
cõſuenit. Inſtituebant᷑ eni officiales ad remitten⸗
dũ cuilibet pᷣfatũ lucrũ qꝛ habebat᷑ ↄſcia ſicdevſu
ra. Pꝛeterea ſiẽ vt dicũt in griũ arguẽtes qͥ nõ eſt
creditoꝛ in ſoꝛte ſiue cui ſoꝛs nõ eſt debita n ẽ vſu

rarius.ſic ꝑ oppoſitũ arguẽdo qͥ ẽ creditoꝛ in ſoꝛ⸗

te ⁊ cui ſoꝛs eſt debita ſi recipit lucrũ vel acceſſio
nem ſoꝛtis a cõicate mõ ſuꝑius allegato ẽ vſura⸗
rius.ſed pᷣfatꝰ emptoꝛ eſt creditoꝛ ĩ ſoꝛte ⁊ ſibi ſoꝛſ
debet ⁊ accipit pᷣfatũ lucrũ intentũ ⁊ datũ ꝓ ſoꝛte
geſt vſurarius.maioꝛ ptʒ ꝑ Ariſto.qꝛ ſiẽ negatio
eſt cã nõ cãe.ita affirmatio eſt cã cãe.minoꝛ q;tuʒ
ad ſingulas ſuas ꝑtes ẽ ꝓbata ſupius. Pꝛeterea
qui mutuũ ↄcedit coꝛrupta intẽtione ſcʒ inde ha
bendi lucrũ ẽ vſurariꝰ.ſed pᷣfatꝰ emptoꝛ concedit
ſoꝛtẽ ſeu capitale coꝛrupta intẽtiõe.q̊ eſt vſurariꝰ
et tenet᷑ reſtituere.maioꝛ ptʒ autoꝛitate iuris. de
vſu.c.ↄſuluit.minoꝛ aꝓparet.qꝛ coꝛrupꝑta intẽtio
ſ̃m theologos ⁊ iura vocat᷑ qñũ mutua ꝓpter ſolã
ſpem lucrivt in ꝓpoſito.Et ſi dicat᷑ pinppoſito no
ſtro nõ eſt ↄctus mutui ex foꝛma.⁊ iõ nõ eſtvſura
Rñ.q hoc nõ valet nec excuſat.qꝛ ſaltẽ eſt vſura.
ex fraude.vt eẽ de emp.⁊ vend.adnr̃am. Et ſanc.
Tho. ij. ij. q.lxxviij.dicit ꝙ vbi vendi res plus iu

Tertia cõcluſio que . x.

ſto pᷣcio ꝓpter dilatã ſolutionẽ eſt vfura.igiturvbi
ꝓpter ſoꝛtis ecpectatiõem intendit᷑ vł recipitur lu
crũ vlł expectatut.vſura eſt.et ſic ẽ in ꝓoſito.Pꝛe
terea ſi ponat qͥs pecunie apud mercatoꝛẽ -clucꝝ
annuatim ſcòᷣm cõſuetudinẽ recipiat iã h̊ vſurari

us eſt.⁊ tũ nullus octus inter eos eſt vſurariꝰ ex

foꝛma. Pꝛeterea ſuccedẽs heres vſurario nulluzʒ
cõtractũ facit cũ debitoꝛibꝰ ⁊tñ recipiẽs capitale
cũ lucro vſurariꝰ eſt. Nec põt dici ꝙ nõ ſit expecca
tio tꝑis qꝛ vẽditoꝛ totũ vedit ſił emptoꝛi.qꝛ nec
vẽditoꝛ necemptoꝛ pũt hr̃e ꝓ ſoꝛte ſibi a cõmuni⸗
tate debita illud lucrũ.qð ꝓ retta ſoꝛte datur ni
ſi in cermis aſſigtis a cõitate.imo expectãtvt i ſta
tuto termino exeis datur. Pꝛobant᷑ pᷣdicta ſcʒ ꝙ;
cx expectatione reciꝑc ꝓ ſoꝛte ſit vſura.xuij.q. iij·
ex dictis Aug Hiero. ⁊ Amb. Nec valet dici em/⸗
ptoꝛ nõ dedit.qꝛ verus creditoꝛ efficit᷑ iam dati.
et ſibi ex emptione de iure debet᷑.⁊ eſt in expectuati

one ſoꝛtis lucri. Pꝛeterea vltra ſoꝛtẽ mutuatã vel

cõceſſam ẽt cũ ꝑicnlo ſuo.vt dicũt.Exigit ⁊ expe/
ctat emptoꝛ vltra ſoꝛtẽ.q̊ ẽ vſurariuſ.maioꝛ babe
tur expᷣſſe de vſuris in.c nauigãti.minoꝛ eſt exꝑ/
ta per quotidie facientes. Ex quibus apparet
qꝙ; exemplũ poſitũ ꝑ alios de dubio excuſante nõ
valetDicũt eni ſicut poſſum licite ſecurare mer/⸗
cationes tuas vſq; ianuã retinẽdo ſuꝑ me dubiũ
⁊ volendo.x.vel.xx ꝓ c.plus vel minus ᷣm q;cita
tem ꝑiculi.ſic in ꝓpoſito qꝛ totũ dubiũ qð tu hẽs

ſuꝑ me recipio dando tibi tuũ ⁊c.qͥa extũc ſi nibil

vnq; recepo damnñ meũ eſt. Iſtud ſilłe vel exẽpluʒ
nõ vr valere nec eſt ad ꝓpoſitu Iſte eni q aſſecurat

mercãtias recipit pᷣciũ ſui ꝑicũli.ſed nullã ſoꝛteʒ
cõcedit vel mutuat vltra qᷓ; ꝓ eo lucrũ accipiat a⸗
liqð ab eo quẽ de mercib aſſecurauit.Sed in ca
ſu nro emptoꝛ ſoꝛtẽ ↄcedit ⁊ credit ꝓ qvltra aliqᷣd
querit.ſ.lucrũ.Itẽ ſecuratoꝛ merciũ qrit lucrum
ab eo cuius merces aſſecurat ⁊ ꝓ ea ꝑiculũ intrat
Emptoꝛ aũt de q̊ loqmur nõ recipit lucrũ.nec hʒ
ab eo cuiꝰ ꝑiculũ ſuꝑ ſe recipit. ſed expectat ⁊ reci
pit ⁊ hʒ a cõitate ꝓ ſoꝛte ei credita ⁊ ei debita. Itẽ
videamꝰquẽ ſecurat iſte empcoꝛ nõ cõitatẽc.qa nõ
indiget.nõ vẽditoꝛc.imo infert ei damnũ de tribꝰ
ꝑtibo ſoꝛtis cuius ius emit ⁊ de toto lucro de qui
bus ſi vẽditoꝛ iã incurrit ꝑiculũ nũc euaſit. Iteʒ
arguit᷑ꝑ alios ⁊ ſic.Quicqͥd cõitas oꝛdinat ſtatu/
it ad hũc fineʒ xt ↄctus inter pᷣmũ ⁊ ſcom hẽat ſir
mitatẽ.⁊ illud ↄfirmat ⁊ nõ imutat.i ſi ſine lege
cõitatis ↄᷣctus eſt licitꝰ.ſimilit᷑ et cum lege factuſ

contractus erit licitus. Ad iſtud dico ꝙnon me

—

intromitto vtrũ inter pᷣmũ ⁊ ſcom ſit ᷣctus vſu⸗
rarius.Scd dictũ iſtoꝝ ſcʒ ꝙ cõitas qᷣcqͥd fac fa⸗

ciat ad firmandũ ↄctũ inter illos duos factũ nõ

. vVr mihi ver. ꝙ cõitas nõ ↄfirmat Ictũ de qͥ nul/ 7:
lam facit intetiõem.ſed ſic eſt in ꝓpoſito.̊ ⁊c· ma

ioꝛ ptʒ.cũ ↄfirmatio ſit pᷣcedent quoddã cõmẽo⸗

rare minoꝛ apparet in ſcriptis cõitatis.ſi eni ꝓfix
marec expꝛimeret quem ↄᷣctum vel cuius vct cõ
firmaret. ſed nullũ expꝛimit ⁊ẽ. H

Jucdam queficbanr n pdicros ofponeſtres ad alf

dam rões q fiebãt in oꝓpoſitũ nõ vident᷑ ſufficien
2

Citulus

dotes agenero cõditione mr̃ionij ceſſante ſi nou
computat fructus in ſoꝛtem eſtvſurariꝰetiam cõ

mus volũtarie mutuaſſet cõitati p illo lucro ha
bendo eſſet vſurariꝰ.mõ ſecũdꝰitrat volũtarie lo

cũ pᷣmi cũ ſpe pᷣmij.ᷣ ⁊c. Rñdet᷑ illos ꝙ deſcoñ
eſt lucrũ ſile.qᷣa nõ intrat locũ pmi qͥ ad ↄctü mu
tui, qꝛ nil mutuauit cõitati ⁊ ex ↄᷣctu quẽ fac cum

pmo noõ efficit creditoꝛ cõitatis cõ cõitas pꝛienõ

teneat᷑ ſibi rñdere ſi nollet.ſʒ ĩtrat locuʒ pᷣmi q̊ ad

ius exigeẽdũ ⁊ ꝑcipiedũ qð hʒ pᷣmus ex ↄctu facto
cũ cõitate. Iſta ſolutio ſalua reuerẽtia nõ vr ſuffi
cere. qꝛ vt. S. dictũ eſt int cõitatẽ ⁊ ſecũdũ eſt ↄctꝰ

ſeu ea que fiunt inter eos habent vim contractus

mutui . vel cerce negari nõ põt qͥn ipᷣe ſecũdꝰ ſit ve
rus creditoꝛ cõitatis nõ tm̃ ex emptiõc iuris pᷣmi
ſed ẽt ex ↄſenſu cõitatis ↄſentiẽtis ⁊ recognoſcen
tis eũ vt vm creditoꝛẽ in ſoꝛteꝓ q̃ recipit lucrum
vt intẽdebat ⁊ ſpabat ꝓ ipᷣa ſoꝛtc credita.nec ha⸗
bet ſolũ ius exigendi vt dicũt.ſed ẽ creditoꝛ ſoꝛtis
libertas aũt cõitatis nõ excuſat intentionẽ ⁊ ſpẽ
lucri ꝑcipiẽdi ꝓ ſoꝛte quã ↄcedit ⁊ credit cõitati.
q̃ qͥdẽ ſpes ⁊ intẽtio faciũt hoĩem vſurariũ.Exem

pluũ aũt qð ponũt de ↄcedẽte domũ ⁊ ↄcedente pe
cuniã ꝓ inhabitatione domꝰ ſatiſſacitꝓ nr̃oꝓpo⸗

ſito. Cõcedẽs eni vſum domꝰ qͥ eſtimat᷑ pecunia.

licite põt reciꝑe pᷣciũ.cõcedẽs vᷣo pecuniã nõ pᷣt re

cipe ꝓ eius vſu rẽ pᷣcio eſtimabilẽ. ⁊ iõ ſcðs eſt vſu
rarius.⁊ ſic ſecũdus ĩ ꝓpoſito nr̃o eſt vſurariꝰ.qñn
ouũt pᷣmus vẽdit domũ ⁊ alt᷑ tradit pecuniã nil vl⸗
tra expectat de illa pecunia ſed nõ ſicĩ ꝓpoſito.qꝛ
quidat pecuniã emẽdo ius ſoꝛt p empta expectat
lucrũ ſcʒ ꝓ ſoꝛte credita cuius ius emit. TiderS
hᷣ exemplũ ꝓ nob potiꝰqᷓ; ꝓꝑ ↄriũ ſentiẽtibi.Et q
addit᷑ ſoluẽdo ꝙ in ↄᷣctu emptiõis lʒ ſꝑare lucruʒ
ſicut facit mercatoꝛ de ſua mercatõe.nullo mõvr
valere in ꝓpoſito nr̃o.imo reputo ꝑiculoſum.qꝛ h̊
emitur ius ſoꝛtis q̃ apud debitoꝛẽ manet ꝓ lucro
habendo in poſterũ in terminis aſſigtis.qð deſi⸗
derare⁊ emere ñ lʒ.nec emit᷑ ſoꝛs ſil ⁊ intereſſe. vt
iſti dicũt.imo oppoſitũ ſuꝑius eſt pbatum.

Aliud argumentũ.§. XXII.

coꝝ fuit ꝙ gener bñs a ſocero terrã in pignꝰ ꝓ do

tib nõ cõputat fructus in ſoꝛtẽ ꝓpter onera mr̃i⸗

monij ſi alius ſoluat vel emat a genero dotes tũc

dʒ fructus cõputare in ſoꝛtẽ.als eſſet vſurariꝰ.qꝛ

ceiſſat cõditio ſc; onus matrimonij ꝓpter qð lice/⸗
bat fructus nõ cõputare in ſoꝛtẽ ⁊ ſic eſt in poſi⸗
to.qꝛ in emptiõc cõditio pᷣmi ceſſat ꝓpter quã ali⸗

qqd recepiſſe vltra ſoꝛtẽ ðꝛ licuiſſe. Rñdẽt ꝙ ſecun
dus dʒ ſructus cõputare in ſoꝛtẽ alłs reciꝑet lucxꝝ

⁊ cõmodũ ex expectatiõe tꝑis ad recipiẽdũ ſuum.
cũ ſit certus ꝓpter pignus equalẽs.⁊ſicvẽderetur
tpᷣus qð eſt vſura.Addũt etiã rũſioni.ſi dr̃et mihi
dare dotes daret mihi annuatim fructus alicuiꝰ

terre. ⁊ in ptãte eius eſſet dare vel nõ dare.tuncſi
eſſet malus debitoꝛ ⁊ dubitaret᷑ de eo tam dedote
qᷓᷓ; de fructu.totũ poſſũ alteri vẽdere ⁊ aliũ ĩ tofrſũ

ponere loco mei.ſed tũc talis emẽs nõ daret tibi
tiñ qᷓ;tũ eſſet ſola dos ꝓpter dubiũ.⁊ tũc ſtaret cõ

verba rñdentiu.ſed ſalua eoꝝ reuerẽtis exempluʒ
xxrõ ſtaut nõ ſoluts Patẽs eni eſt ꝙ ſiẽ in emente

tes. Et vna rõ eoꝝꝶ erat tał qꝛ cũ dicebat ꝙ ſi pꝛij

feſſione rndentiũ.ſic ſequi ꝙ ceſſante cõditiõep⸗
mi mutuantis pecuni cõitatiꝓpt quã licebat re⸗
ciꝑe pecuniã a cõitate in emente ius ſoꝛtis pꝛimi

ſi recipiat illud lucrũ et nõ ↄputat in ſoꝛtem. erit
vſura. Item ſequit᷑ ex vbis eoꝝ ꝙ nullus ↄctꝰ di
catur factus.⁊ ponat᷑ ꝙ nõ fiat inter ementcʒ do⸗

tes a genero ⁊ ſocerũ cuius eſt pᷣmo dare. tñ ſi ſic
emẽs nõ Pburar ius in ſoꝛtem eſt vſurariꝰ.ita eo⸗
dem mõ ſi diceret᷑ ꝙemẽs ius ſoꝛtis bᷣmi nullum
cũ cõitate faceret ↄctũ ſi vllũ lucrũ recipiat ⁊ non

coõputat in ſoꝛtẽ eſt vſurariꝰ. Sicut eni illelʒ cuʒ

illo nõ ghat ſi illud lucrũ recipiat ⁊ nõ ↄputet in
ſoꝛtem. ei tñ ad reſtitutiõem tenct᷑ cuius ſunt fru
ctus.ſic in ꝓpoſito inter cõitatem ⁊ ementẽ.Con

cltiditur ̊ ꝙ recipiẽs fructũ ab eo cum qͥ nullũ fe

cit ↄctũ tenetur ad reſtitutiõem Qð vodicitur ;
vendit tpᷣs.⁊ iõ eſt vſurarius nil videt᷑ valere.Qꝛ
cõceſſio ſoꝛtis intentione coꝛrupta ⁊ ſpe lucri vel
fructus quẽ recipit facit vſuram qͥcqͥd ſit de tem⸗
poꝛe nec ſecuritas pignoꝛis tollit vel facit vſuraʒ
cum etiam pignus habẽs cũ ſecuritate ſi fructuſ
cõputaret in ſoꝛtem nõ eſſet vſurarius etiã cũ ex
pectatione ſoꝛtis in tꝑe. Nec vr ꝙ anxietas dubij
vel ꝑiculi qꝛ ſcʒ neſcit ſi aliqd ↄſeqtur vł habebit
facit licitũ lucrũ qð queritur vltra ſoꝛtẽ patet.cx
de vſu. nauigãti. Item patet ꝙ ſi mutuo peſſimo
⁊ dubio debitoꝛi. c ꝓ.x.annuatim nũqᷓ; dubiũ ex
cu ſabit etiã ſi nũq; aliqͥd haberẽ.ita in ꝓpoſito qͥ c
qd ſit de ↄctu vbi fuit pᷣmo coꝛrupta intentio ſpe
et intentione lucri qð ↄſequitur eſt illicitũ⁊ ſapit
vſuram.Item ſi h̊ dubiũ cõitatis excuſat lucrũ ił
lud videt᷑ ꝙ poſſumus ponere pecunias apð mer
catoꝛes.cũ plus ſit dubiũ apud mercatoꝛes qͥ fre

quẽter defecerunt ⁊ deficiũt qᷓ; cõitas q exqͥ cepit

dare pᷣdictũ lucrum nũqᷓ; ſubtraxit.⁊ ſi aliqñndi⸗
ſtulit poſtea ſuppleuit.Itẽ ex pᷣdictis vr ꝙ regib
magnis poſſumus credere ⁊ tradere ſoꝛtem ⁊ ha
bere lucrũ cũ ſit magnũ dubiũ ne ſibi ſoꝛtẽ nedũ
ſed ⁊ lucrñ ſibi retineant ⁊ pñt b̊ facere vt eis pla
cet.Qð vero auditur de vẽditoꝛe ⁊c̃.mihi dubiuz

facit.ſi eni gener reciꝑet dotes vlł ceſſaret onꝰ ma

trimonij noͤ poſſet reciꝑe illos fructus de bõa cõ
ſcia. Itẽ ↄſideramꝰꝙ dotes ſunt generi ꝓpꝛie. fru⸗
ctus aũt ſunt ei aduẽticij ⁊ acceſſoꝛij.ſi ̊ vendan⸗
tur nõ erũt fructus emẽtis niſi ſint acceſſoꝛij ⁊ad

uenticij ꝓ ſoꝛte.⁊ ſic illiciti cũ nõ eſſet in eo cã lici

ta quã habet gener. Nec põt dici ꝓpter dubiũ cuz

ſit ſecutus de pignoꝛe.qð aũt ꝑ eos addit᷑ exepluʒ
⁊ argumentũ adductũ qð eſſet in ptãte debitoꝛis
dare ł nõ dare ⁊c.nõ excuſat meo iudicio coꝛrup⸗

tam intentiõem emẽtis qᷓ ꝓ ſoꝛte vel dote data ge

nero recipit vltra lucrũ fructũ poſſeſſionis pigno
rate.qꝛ xtiã cũ ꝑiculo non licet aliqͥd reciꝑe vltra

ſoꝛtem vtz in dicto. c. nauiganti

munitatis p̊ vẽdit᷑ſʒ ĩ libꝛis cõitat ſcribit ſoꝛs.ſ

c. ⁊c. ⁊ vĩ exceſſiuũ lucrũ. Rñdet᷑p eos ꝙ nõ vẽ⸗
dutur. cinec eſt hẽe. c, floꝛe. nec eſt exceſſiuu lucuʒ

zuebatur F. &XIIII.

cõtra eos ꝙ ſoꝛs vẽdatur.qꝛ qð Icribit᷑i libꝛis cõ

giit

Non
ncs
ſeß⸗
Nre⸗
Minn
men
WN
miſ
ſl
rtnon
leb,
Nurai
Unt fu
Kon
bllit
nrg
nE
1s dubi
bcbit
en ct
cſimo
dubiücr
geltoi
Urliil

Nieſt⸗
vai
laipt,
rons
voann
dote M
ſonieh
tchen

*

g

ſed datur equalẽs ꝓ eqͥualẽti ſed ſalua reuerentia
aliter ſupᷣ dixit ſic. Lotũ ius pᷣmi ⁊ q̊ͥ ad capicale

⁊ q̊ ad intereſſe eſt ſoꝛs ⁊cedit in ſoꝛtè iſti ſecundo
qꝛ totũ illud emitur.ꝗᷓ ſoꝛs.c.floꝛe.emit᷑.⁊ ẽ habe⸗
re apud cõitatẽ.c.floꝛe.vtrũ aũt ſit ↄueniẽs pᷣciũ

uum ⁊ iniuſtum pᷣcium.

Atem fiebat aliud. S. X XIIII

argumentũ ʒ eos ꝙ ſcʒ inter cõitatẽ ⁊ ciuẽ ẽptoꝛẽ
videt᷑ eſſe pactũ ⁊ ꝑ ↄnñs vſura.qð ipi diminute re
citãt.arguũt eni ſic. Ubi ꝑ ſcripturã fiũt ꝓmiſſio

relinq̊ decidendũ.Scio tñ ꝙ ꝓbi viri iudicãt pꝛa

nes ⁊ obligatiões ex ꝑte cõitatis ciui eineti ciuis

exhis motꝰ vt hẽat ꝓmiſſum lucrũ emit iura pꝛi

mi⁊ fit creditoꝛ cõitatis ibi vr eẽ pactũ.ſicẽ in ꝓ
poſito. Per officiales eni ꝑ cõitatẽ deputatos ad

faciendũ iſtas ſcripturas ſiuevocẽtur ſindici ſiue
aliter pᷣfata pmiſſio et obligatio.pactũ aũt vt ſu⸗

pꝛa ẽ allegatũ vr̃ eẽ pmiſſum.̊ ⁊c.Ad h̊ argvmen

tũ rñdẽt ꝙ ſindici ⁊ officiales pᷣdicti nõ ſunt inſti
tuti ad faciendũ nouũ ↄctũ inter cõitatẽ ⁊ ciuem
ſed ſolũ ad ↄfirmandũ gctũ factum inter vẽdito⸗
rem ⁊ emptoꝛem.⁊ bec eſt rñſio eoꝝ.

Itẽ ſuper eo quod.ꝭ.XxXV.

de dubio dicebatr p ercu atisè ementiũ arguebat᷑

in ↄriũ ſic.qꝛ ctus qͥ vallattot legib ⁊ ſcriptur

⁊ catenis nõ vr eẽ dubius. ſʒ rũdent illi ꝙ adhuc
eo nõ obſtãteẽ magnũ dubiũ.qð ptʒ.qꝛ aliqñ plꝰ
valẽt aliqñ minus.et q̃re h̊ niſi ꝓpt᷑ dubiũ.ſed hec
rñſio põt deficere qꝛ nõ eſt cem̃ dubiũ ſiẽ dicũt.nã
vt ſup dixi ⁊ habui a mercatoꝛibo qꝛ nõ eſt tm qui
mercatoꝛes iſta tractãt.Exq̊ pᷣfata puiſiovł lucx

dari cepit ꝑ cõitatẽ ciuib nunqᷓ; defecit. etſi ali⸗

qñ dilata ẽ ſupleta ẽ.Cã aũt q̃re plus łminꝰ va⸗
let eſt defectꝰvel abũdũtia pecunie i ciuibi.qñ enĩ
hñt pecunias emũt ⁊ tũc vẽdũtur cariꝰ.qũñ auteʒ
qͥ hñt ſoꝛtes apud cõitatẽ ĩdigẽt pecunia.tẽ emũ/
tur ⁊ vẽdũtur minꝰ.ſic etiã i diuerſis locis plꝰ vł
minꝰ dat᷑ ꝓ cãbio floꝛe.de loco ad locũ ſᷣm maio⸗
rẽ ⁊ minoꝛẽ ĩidigẽtiã eoꝝ ꝓ mercationibb.Catẽas
aũt ſecuritat ⁊ firmitatis de pᷣdict dixi volũtatẽ

⁊ potẽtiã ciuiũ regentiũ qͥ hũt pecunias de pᷣdicc
in cõitatẽ.⁊ qᷣrũt lucrũ ⁊ minus difficile eſſet eis
iſta ſubtrahere ⁊ mutuare eis inuitis qui ſi liben

ter ꝑderent ſoꝛtem ⁊ lucrum.deus nouit.

Er pꝛemiſſis appa. 9. XXI.

ret ꝙ pfatũ lucrũ ementiũ a pᷣmis nõ eſt licitũ.ſʒ
ſapit vſurã.ſed foꝛte ipᷣi emptoꝛes poſſent excuſa⸗

ri qꝛ cõe dat eis lucrũ ꝓ dono dãno ⁊ intereſſe. et

iſta vt mihi vr̃ nõ excuſant iũllud lucrũ nec faciũt
licitũ. Aut enĩ intelligi ꝙ illud lucrũ ſolũ vnũ et
idẽ ſit itereẽ ⁊ donũ.aut donũ ſolũ.aut intereẽ ſo
lũ.ſʒ nõ põt dici donũ ⁊ intereſſe ſimł.qð pbo Et

idẽ eni eodẽ mõ ſumpto nõ ↄueniũt ea q̃ nõ ſt᷑ eo⸗

dẽ mõ ſumpta.ſed donũ ⁊ itereſſe nõ ſumũtur eo
mõ g̊ ſił vnũ eſſe nõ pñt maioꝛ ẽ nota ꝑ phᷣm. mi⸗
noꝛ ẽ nota ꝙ ꝛõ doni ẽ ꝙ ſit libeꝝ . rõ vᷣo intereſſe
eſt qð ſit obligatũ.Pꝛeterca ofirmat qꝛ cõe diſpa

te ſunt diſꝑatoꝝ effectuũ nec ↄueniẽtiũ eidẽ łidẽ
exiſtetiũ.ſed cãe doni ⁊ intereiſe ſunt liberalitas?

iuſticia.g̊ donũ ⁊ intereſſe ſunt diſpata.nec vnũ

et idem eſt cã &̊ vnũ ⁊ idẽ nõ eſt in illa.Pꝛobat᷑ ſe

cũdo ꝙ illud lucrũ nõ eſt donũ.illud ̊ qð dat᷑ mu
tui ſoꝛte ⁊ nõ aliter nõ eſt donũ. Sed illud qð da

tur a cõitate ẽ tale.̊ nõ eſt donũ.maioꝛ e va qꝛ ca

dit ſub obligatiõe vt patuit ſupᷣ.minoꝛ ꝓbat᷑ qꝛ ñ
dat᷑ alicui niſi debẽti reciꝑe ſoꝛtẽ. Pꝛeterea qð ex
ſe cadit ſub reſtitutiõe nõ hʒ ex ſe rõem doni.ſedpᷣ
fatũ lucrũ ex ſe cadit ſub reſtõne.q̊nõ hʒ ex ſe rõez

Ddoni.maioꝛ ẽ nota cũ donũ ſit res iuẽdibilis.mi

noꝛ ꝓbat᷑ de facto cũ indigeat remiſſiõe vt ðꝛ ithe
mate.niſi foꝛte donũ vellet appellare qdebitoꝛpꝰ
ſolutionẽ donat ⁊ remoueat creditoꝛi ꝙ nõ tenca

tur ad reſtõem. Pꝛobat᷑ tertio ꝙ illud lucrũ n ſit

ꝓpꝛie intereſſe.damnũ aũt ⁊ intereſſe ꝓ eodẽ acci⸗

pio in pᷣdicto cõitatis ſtatuto.Intereẽ enĩ ðꝛ cuʒ

aliqd alicui deeſt qð ſibi debet᷑ de iure.lli g̊p int

eſſe dat᷑ aliqͥd vl tra ſoꝛtẽ cui aliqᷣd abeſt qð ſibi de
bet᷑ de iure.ſʒ iſti emptoꝛi nõ abeſt aliqͥd qð ei dẽa
tur de iure. illud lucrũ qð dat᷑ ei vltra ſoꝛtẽ non
eſt intereẽ.maioꝛ vᷣa de iure eſt.minoꝛ aparet.qꝛ
de iure ðꝛ ſibi ſoꝛs deberi ⁊ illã voluntaric credit
cõitati. Uidet᷑ &̊ er pᷣdict dictũ lucrũ illicitũ ⁊ vſu
rã ſaꝑe ⁊c̃. Hec oia pfat mgr̃ Dnicus oꝛdi pᷣdica

Buper iſta mate. . X XVII
ria ↄſultus Fede.de ſenis.trũ ſcʒx licitũ ſiteme
re dicta iura ſeu credita q̃ qͥs hʒ in möreiprer pꝛe
ſtantias ſolutas. Rñdet ꝙnõ ſed vſurã ſapitput
reꝑitur in cõſilijs ſuis ſic declarãs.licet vulgari
ſermone dicat᷑.vẽdo tibi.c.floꝛe.qs mutuaui cõi
tati.tñ in rei veritate nõ ſic ẽ.qꝛ in eoipᷣo qmutu
aui.c.ipᷣi cõitati trãſtuli dñiũ eoꝝ in ipᷣam cõita⸗
tem cũ in mutuo dominiũ trãſferat᷑ ſic patet in
inſti.qͥbo modis vhit᷑ obligatio in pᷣncipio.in vᷣſi.
vñ etiã. Nõ põt &̊ creditoꝛ vẽdere iſta.c.cũ non ſit
dñs ipoꝝ.Nam ſolꝰdñs rei de iure vẽdere pot ſiẽ
pᷣdictũ eit ꝓpter qð vr̃ ꝙ in h̊ Zctu nõ vendant niſi
iura creditoꝝ q̃ inſurgũt ex mutuo ⁊ex ipᷣa obliga

tione cõitatis. TCidendũ eſt ;̊ pᷣmo q̃ ſit actoꝛis i⸗

tentio ĩ ↄctu pᷣfato.Ad bkᷣ eni dico ꝙ bᷣncipal eiꝰ in
tẽtio ẽ vt ſubintret ⁊ teneat locũ pᷣmi creditoꝛis
vicʒz q̊ ad hᷣ ipᷣe creditoꝛ ſit creditoꝛ cõitar i ſoꝛ
teqᷓ veditoꝛ recipit.v.ꝓ q̊libet cẽtenario annuati
donec recipiat ſoꝛtẽ ꝓpter qð colligit᷑ manifeſte ꝙ;

ſub velamine emptiois emptoꝛ fit liber ⁊ volũta
rius creditoꝛ cõitat vt vlcra ſoꝛtẽ gra mutui.qn/
ꝙrecipiat aunuatim. Dico &̊ ꝙ rõ qᷓ̃re bᷣmi credi⸗

toꝛes nõ ſunt vſurarij eſt iſta.qꝛ ad mutuandũ cõ

munitati coacti ſunt.Et qð nõ eſt licitũ i lege ne/

ceſſitaſ licitũ facit.de re.iutr᷑.Qð nõ ẽ licitũ ſbᷣ aliqᷓ
ſpe vel maxime intẽtione pᷣmaria recipiẽdi aliqd
vltra ſoꝛtẽ gra mutui mutuãt cõitati.ꝓpterea lici
tum ẽ aliqᷣd acciꝑe vltra ſoꝛtẽ. Nam ſic dꝛ.i.q.ij.i
c.ſicut eᷣm. Nullã eni maculã oblatio ſuſcipiẽti
ingerit ꝗ nõ ex ambiẽtis petitiõe ꝓceſſit.ꝗᷣpꝑlocuʒ
ab oppoſito iſte qͥ libere ⁊ volũtarie cũ ſpe ⁊ iuten
tione pmaria recipiẽdi vltra ſoꝛtẽ gra mutui mu
tuat cõitati vſurarius eſt.xuij q.iij.c vſura. er. c.
pleriq;.xuij.q.iij.ſi feneraueris.ex de vſi u cõſuluit
Pꝛeterea in iudicio aie ille vſurarius cẽſendꝰ eſt
qui eo ꝓpoſito pecuniã mutuat ⁊ credit lʒ Biroͤs
B 3

„.

ceſſante vt plus inde recipiat.vt patet eẽ de vſur⸗
cõſuluit/xuij.q.iij.ſi feueraueris.Sed talis em⸗
ptoꝛ efficit᷑ creditoꝛ ⁊ eo ꝓpoſito pecuniã mutuat.
7 licet omniↄuẽctione ceiſante recipiat vltra ſoꝛtẽ
nec als mutuaret.ſic̃ ex eius intentiõe iã ptʒ.&̊ in
iudicio aie vſurarius eſt. Pꝛeterea ſcdᷣo ſic ꝓba
tur.Quicũq; alteri tradit quis mediãte ↄctu vt
plus ſoꝛte recipiat vſurariꝰeſt.ſicut ptʒ.xuij.q. iij
c.vſura.⁊.c.pleriq;.ſed talis emptoꝛ hmõi eſt. ſic
ptz ex intentiõe ⁊ affectu.q̊ vſurarius eſt credẽdꝰ
Kõfirmat᷑ ſic. Si talis emptoꝛ ſimpliciter ⁊ abſ⸗
q; velamie aliqͥ fieret creditoꝛ cõitatis vt reciꝑet
vltra ſoꝛtẽ vſurarius eſſet.ſed iſte ſub emptõis ve

lamine eque fit creditoꝛ ac ſi ſimpir tradidiſſʒ cõi

tati. ̊ vſurarius eſt. Tertio ꝓbat᷑ ↄcło andicta
multiplici alia ↄcłoe q̃ ex pᷣdictis colligi pñt.pma
eſt hec. Pꝛimus creditoꝛ nũqᷓ; põt ponere pᷣdictũ
emptoꝛẽ in loco ſuo cũ oiĩb illis circũſtãtijs qͥb ẽ
ipᷣe cũ ipᷣe violẽter creditoꝛ ſit. Scða ↄclo ẽ ꝙ ſi

talis emptoꝛ cogeret᷑ emere a cõitate ſic extitit pꝛi

mus ab vſura excuſatus eẽt vbi pncipłr nõ eẽt cõ
tẽtus acciꝑe vltra ſoꝛtẽ mutui rone ſiẽ ſuꝑius eſt
dictũ. Tertia q̊ͥʒ eſt. Si tał emptoꝛ daret.c ꝓ ilł
c.qͥnimo ſi daret ⁊ vltra nõ minꝰvſurariꝰ eẽt.exq̊
ſola intẽtio recipiẽdi vltra ſoꝛtẽ gr̃a mutui hoĩeʒ
vſurariũ facit. Quarta eſt ꝙbmũ nõ ſolũ coactõ
ſed etiã intẽtio recta excuſat.qꝛ ſi placeret cogi il⸗
licitũ foꝛet eo ꝙ coactio tranſiret in volũtariũ.
Quinta eſt.Nõ iõ qꝛ libere emit ⁊ creditoꝛ volun
tarius ſi emptoꝛ iſte vſurariꝰ eſt.ſed qꝛ intẽdit re⸗/
ciꝑe vltra ſoꝛtẽ. Hec eſt ſnia Fede.de ſenis de ver
bo ad verbum. ôòèGl
Lum ergo in pꝛe
dicta materia emptionis iuriũ q habẽt ſoluenteſ
pᷣſtantias ſeu collectas cõitati in ipᷣa cõitate q̃ᷓ di
cũtur floꝛentie denarij mõtis venetijs impᷣſtita.
ianue loca. Utrum ſit licitũ emere dicta iura ſit
magna cõtrouerſia ⁊ varia opinio inter ſapiẽtes

tam doctoꝛes in theologia q; in iure.aliqᷣbꝰ dicẽ⸗

tibo talẽ ↄctũ ſaꝑe vſurã ⁊ ꝑ ↄñs illicitũ.alijs pꝛo
bantibo licitũ eſſc. Notandũ eſt qð dic̃.b.tho.ĩ q̃⸗
dam qõne de q̃libet.vicʒ ꝙ q̃ſtio q̃ qrit᷑ de aliquo
actu vtrũ ſit pctiñ moꝛtale vel non.niſi ad h̊ hẽat
auẽctas expᷣſſa ſcripture ſacre aut canonis ſeu de⸗

terminatiõis eccie vel euidẽs rõ.nò niſi ꝑiculoſiſ

ſime determinat᷑ Nam ſi determinet ꝙſit ibi moꝛ

tale ⁊ nõ ſit moꝛtalit peccabit faciens qꝛ oẽ qð ẽ
cõtra ↄſciam edificat ad gehẽnã. vt ðꝛ.xxviij.q.i.

b· er his. Si aũt determinet᷑ ꝙ ñ ſit moꝛtale ⁊ ᷣm
rei vᷣitatẽ ſit erroꝛ ſuus nõ excuſabit eũ a moꝛtali
ſed h̊ ſcõm vr ſane intelligẽdũ q.ſ.erraret ex craſ
ſa igꝛãtia.ſecus ſi ex ꝓbabili.puta qꝛ ↄſulit ꝑitos
in tali materia a ꝗby ſibi ðꝛ illud tale nõ eſſe moꝛ
tale.videt᷑ eni tũc in eo eẽ ignoꝛãtia q̃ſi inuincibił
que excuſat a toto.⁊ h̊ q;tũ ad ea q; nõ ſunt expᷣſſe
cõtra ius diuinũ vel naturalc.vt ↄ articulos fiði
decẽ pᷣcepta ⁊ hmõi in qͥb ignoꝛans ignoꝛabũ.vt
ait aplus ⁊ hẽtur.i.q.uij.ꝭO.fi. Et ſi diceret᷑ h̊ eſſe
vſurã.⁊ vſura ẽ õ decalogũ.Rñ.vſuram eẽ q̊ pᷣce
pta decalogiveꝝ eſt reducciue.ſed hũc ↄctũ eẽvſu
rariũ nõ eſt clarũ.cũ ſapiẽtes ↄria ſibijnuicẽ ĩi hu

Inhuiuſmodi §. XNIX

„

õs

iuſmodi ↄſentiant.Cũ aũt ðꝛ ignoꝛantiam iuris
naturalis nõ excuſare intelligit᷑ de his q̃ expᷣſſeꝑ

ſe vel reductiue ſunt ↄtra ius naturale ⁊ diuinũ.

vt ỹ fidẽ ⁊ pᷣcepta ꝑ euidentes rões vel determia⸗
tionẽ eccic.vel determinatiõem ⁊ ſniam cõeʒ do⸗

cto.Et nõ de his qui ꝑmulta media ⁊ non clara
ꝓbankt᷑ eſſe cõtra pᷣcepta ⁊ articulos.

* /

ſpon. c. iuuenis. Jõ ↄſulẽdũ eſt viicuiq; vt ab em
ptione taliũ iuriũ abſtineat.ſic concludit pᷣfatus

Lau.in ſuo tractatu de vſuris.qᷓ;uis rõnibb ꝓbet

dictũ gctũ ſuſtineri poſſe vt licitũ.vtʒ.S.Et ſic ẽt

2ↄcludit Inno.in ſiliba õctib qui dubij ſunt ſuꝑ
c, ↄſuluit de vſu.Qui aũt iam feciſſent dictũ cõ⸗

tractũ emptiõis diccoꝝ iuriũ ↄſulendũ eſſet ꝙ ſi
reſcindere poſſent ipᷣmõctũ reuẽdẽdo cõitati ipᷣiꝰ

ſalubꝛe eſſet.⁊ qð inde reciꝑent vltra ſuũ capitale

gqð poſuerũt in emendo pauꝑib erogarẽt. Uel ſi

hoc cõmode fieri nõ poſſet poſt receptã ſoꝛtẽ ſuaʒ

ex redditiba annnalib a cõitate pauꝑibo ſeu locis

9

remitterẽt ipᷣm ius exigẽdi redditũ illũ ſᷣm alios
vt GBui. ⁊ Gre. de ari. ꝙ ſi tale cõſiliũ reciꝑe recu

ſaret qͥs reputãs illa licita eſſe ex rõiboſeu cõſilijs

habitis a ſapiẽtib circa hec.⁊ pᷣdicta iura emere

intẽderet vel iam empta retinere.⁊ annuũ reddi⸗

tũ illoꝝ reciꝑe vt licitũ in ꝑpetuũ.⁊ alijs legare ł
vẽdere ad placitũ.relinquẽdꝰ vr̃ iudicio ſuo.nec

cõdemnandus ex h̊ aut denegãda abſolutio tãq;

ꝑſeuerans videat᷑ in vitio vſure. Multomag in
pᷣdicatione in hmõi materia nõ eſt pᷣcipitanda ſen

tentia ꝙ ſit moꝛtale ſeu vſurarius ↄctus.vt dicit
Cãcellarius ꝑiſienſis in generali loquẽs de dubi

is materijs de moꝛtali.⁊ h̊ ne inijtialaqueꝰ aĩa/⸗

bus.xxvij.q.i.etviduas Sed nec ẽt pᷣdicare expe

dit licitũ eſſe ↄÿctũ ne via ꝑetur cupiditati. Sʒ vł

nil dicẽdũ de tali materia.aut ſi dicat᷑ aliqd oſtẽ⸗
dendo dubiũ eſſe.⁊ ꝑ ↄñs pſuadẽdo ab abſtinẽtia
iſtius ↄctus vt tutioꝛ via eligatur. Sed pᷣſuppoſi

to ẽt ꝙ dictus Zctus eſſet licltus illi q vacãt ẽpti

oni hmõi iuriũ nõ aliq̃ cã rõnabili ducti.ſʒ ſoluʒ
ad augẽdas diuitias ⁊ ſue cupiditati ſatiſfacien⸗
dũ.nõ vidẽt᷑ poſſe excuſari a turpi lucro.qð moꝛ⸗

tale eſt etſi nõ obliget ad reſtitutiõem. Et ſi ita e/⸗

merẽt intendetes ꝑ h̊ cõitati mutuare vñ parati
ad mutuandũ volũ tarie ipᷣi cõitatiꝓ iũllo redditu

annuali hñdo.ab vſura excuſari nõ poſſent.ſᷣm.c

cõſuluit.ex de vſu. Secus aũt ſi intẽderet emere

ab hñte ius in mote ſeu imp̃ſtitis ⁊ lo c.ſt iẽ emun
tur pᷣdicta ⁊ iura licita ⁊ nõ mutuare cõitati.·

Inſuper

— — 7. . ,„
ci ⁊ religioſi magiſq; ceteri a

ribo pcellere deceat.vt dicit Hiero.viij.q.i.c.qliſ.
ideo abſtinere debẽt ab emptiõe hmõi iuriuʒ nec
hoc ab alijs trahat᷑ in exemplũ.ꝙ ſi eis ꝑ teſtm le/

gentur vel alio pio mõ ↄferãtur ſi eis licʒ redditꝰ

H

pijs legarẽt ᷣm quoſdã vt Jo.do.car.aut cõitati

. §. XXX.
. b omni ſpecie mali
debeãt abſtiuere. vt exde vi. ⁊ hone.cle.c.Cũ ab oi
⁊ fama eoꝝ non pollui.ſed pollere dʒ in ꝓplis ſjm
Aug.xij.q.i.nolo.et laicos q̊ſcunq; in vita ⁊ mo

.
—
—

XI

s habere licebit ⁊ iſtud poſſidere.Conſultius tamẽæ gpperuum dicunt recipi poſſe. Qui autem volũta⸗
facerent vendendo comunitai. ij non caner Dluöcdickat pᷣſtantias ꝓpter lucꝝ
u. . . intendũt habere ex redditu annuali vſuraʒ cõ
⸗ Muod gutem) 0.§. XXXI. Anrtift ere Hnerpir lucrũ intẽdũt in illo mutuo.
lentes pbare ↄctũ eſſe illicitum inducũt illud.In Secus ſi ſecũdario.ſ̊ eſt ideo mutuant qꝛ cogun
d dubijs tutioꝛ via eſt eligẽda. Rñdet hoceſſe verũ tur.ſperant tñ reciꝑe illũ redditũ vñ aliq;tulum
de honeſtate ⁊ meriti maioꝛitate nõde ſalucis ne cõſolantur nõ tñ ex illo lucro mouẽtur ad mutu
W ceſſitate qͥ ad oĩa dubia.alioquin oꝑteret oẽs reli andũ ſʒ ex coactione vel ctiã ex liberalitataad ſb⸗
gionem intrare cũ tutioꝛ via ſit qᷓ in ſeculo yma ueniendũ necceſſitati ſeu cõitatis.
td nere. Et iſtud ſc religionem intrare vtiq; cõſuliẽ M =
na non pcipitux xxciij.q·ij. cadmonere. D Eapitulum xij. de Rapina.
IVtem cum dici §. XXXII. Olite ſperareĩ inioni
tſii⸗ tur a quibuſdam ꝙ ecponere ſe ꝑiculo pcti moꝛra/ lite Perare 1 mgun B
rin⸗ lis eſt moꝛtale ſᷣm.b.Tho.in.uij.ſʒ emere pᷣdicts tfiãte rapinas nolite cõcupiſcere.diuitie
nic/ iura eſt exponere ſe ꝑiculo peccati moꝛtalis qꝛ uu ſiaffluant nolite coꝛ apponere. Ps.lxi⸗
rgſ bium eſt vtrũ ibi ſit moꝛtale. Rñdeł negãdo mio enerabilis. Joh.caſſianus in collatiomby diẽ
nihs rem. Nõ.n.emere pᷣdicta iura eſt expon ere ſe ꝑRica diuitias ſimiles eſſe viſco.Sicuteniʒ viſcus im
ntue lo peccati moꝛtalis ſimpliciter loquẽdo.ſʒ bũñ cũ plicans auem impedit ne poſſit ſurſum volare ſʒ
Daſi iſta cõditione adiũcta.ſ.dubitãdo ibi eſſe moꝛta/ cadit ad terram.⁊ ſic capitur ab aucupe.ita amoꝛ
tiſuß le ſumendo ꝓpꝛie dubiũ.cũ ſcʒͥ nõ magis declinat diuitiaꝝ implicat mentem vt non valeat q ſurſũ
Ploas ad vnã ꝑtem q; ad aliam ſᷣm rõem. Sedqͥ emit p ſunt querere ⁊ appetere.ſed ſi vult ad ſuꝑna ⁊ ſpi⸗
RM dicta pot nõ dubitare de B.ſed opinaxi licitũ eſſe ritualia ſe leuare relabitur ad terrena querenda
los ex quo ꝑ eccleſiam nõ eſt determinatũ cõtrariuʒ:. etiam rapiendo aliena.vnde capitur tandem adi
erran ⁊ multi ſapiẽtes ⁊ periti licitũ aſſeuerent.⁊multo abolo vt ait apls.i.Coꝝ.vi. Neq; rapaces regnũ
liis magis q crederet oĩno talem ↄctum eſſe licirtum dei cõſequentur. et ratio eſt.qꝛ faciunt cõtra cari⸗
nar peccaret moꝛtaliter illa emenodo totemprunt 7 scra Bcen der duox. dbſernri
A⸗ TITIV necelſſaria eſt ad ↄſequendu regnũ dei.Dicit eni
3 IAtem uod dic 1.§ XXXIII deus Ero.xr. 115 furtñ facies. Noie aũt furti in⸗
N tur a quibuſdam ꝙ guigam pahe moꝛiby ⁊ ſcien telligit omnis vſurpatio illicita rei aliene ſiue oc
* tia pᷣditus dixit ↄctum bunc eſſe illicitum. nõ p⸗ culta ſiue manifeſta.vt diẽ Aug.xuij.q.v.c.pena
Guinl pterea fequitur ꝙ ſit illicitus qꝛ talis papa nõ de le.Et frequẽter accidit ꝙ non ſolũ in moꝛte om/
i terminauit illud papaliter ſed magiſtraliter vrdi nia ſibi auferũtur.ſed etiã in vita vel a dñis tꝑali
R cit Hug.in quodãa ſimili.⁊ habet᷑ in glo.qᷓdamde bus vel a ſtipẽdarijs vł ab alijs. Uñ dñs ꝑ Elav.
WRü cre.Hoc eni declarauit papa ꝙ vt pꝛiuata ꝑſona xxxiij. Ue d pᷣdaris.nõne ⁊ ipᷣe pᷣdaberis.⁊ cũ con
di ſentiebat circa illã materiã.nõ aũt vt papa facien ſumatus fueris depdationẽ depᷣdaber Exemplũ
* do ſcʒ decretũ ſiue ↄſtõem ſuꝑ tali mateeia. nam manifeſtũ ad lr̃aʒ hẽmus.i. Reg.iij.de amalechi⸗
e talis determinatio ſic facca piudicaret ⁊ pᷣualerz tis qᷣ cũ feciſſẽt magnã pᷣdã ⁊ incendiũ in ſicelech
. auctib ⁊ dictis quoꝛũcunq; doctoꝝ vt plene ha vbi dauid cũ ſamilia ſua babitabat ſed tunc erat
nn betur diſt. xx. ꝑ totũ.Qð ãt ðꝛ ꝑ Greg. Bonaruz abſens rcuerſus ex cõſilio dñi ꝑſecutus eſt illos⁊
Nin, mentiũ ẽ ibi culpã timere vbi culpa nõ eſt.diſt. v. inuenit eos diſcũbentes qui q̃ſi feſtũ celebꝛãt diẽ
ſſupan ad eius.valet ad h̊ qð dictũ eſt.sS.vicʒ ꝙ timẽduz ꝓ cuncta pᷣ da ⁊ ſpolijs captis et eis oĩa abſtulit⁊
ed eſt ne ibi ſit culpa.et iõ ↄſule abſtinenqlum. mgault. et qꝛ Hanent un qui s innoſutt ſe
ncgſon — — „ Yr rapinis aliquo mõ.iõ ph̊iſeuſ rõnabiliter dño gti
Gſfuc, De ſoluetibus „J. XXXIIII. Wrelerebad vild coq̊cẽs ſe immunẽ.Deus
chne autem ipas collectas ſeu pᷣſtatias cõitati q̊ ad re gras ago tibi Inqᷣt. qꝛ nõ ſum ſicut ceteri hoim ra
Eſn ceptiõem annualis redditus quem eis concedit ptoꝛes iniuſti. Tu.xviij. Nolite ſpare ⁊c. vbi ta
ni⸗ cõitas cõiter ↄcoꝛdant q̃ſi omèes licitũ eſſe exquo Pñi notari Pꝛimo interdicit᷑ofidẽtia circa opu
vnuſn coacti ſoluũt:tanqᷓ; quoddam intereſſe.i.damni lentiam tꝑalem.ibi.nolite ſperare. Secũdo ex
niint ſui euitatio ꝓ ipa pecunia coacte mutuata detur excludit᷑ violentia cõtra ſubſtantiaʒ mũdialẽ. ibi
nemn a cõitate. cum etiam ipᷣa cõitas libere ⁊ expedite? Rapinas nolite ↄcupiſcere. Tertio abijcit cõ⸗/
ſimmun ſponte cõcedat illũ redditũ ꝑ modũ doni ſi inter cupiſcẽtia q;dtum ad inberentiam coꝝ finaleʒ · ibi
