ceroꝛ pꝛopt᷑ hoc dat pignꝰ. Er hoc caſu putoidem ſi
eẽt pecunia exoluẽda ſi nõ ẽ in moꝛa.qꝛ.ſ.ex ↄuẽtiõe
Differt ſolutio.tũc nõ credo ꝙ poſſit paciſci de inteſſe
ſoluẽd o:qꝛ tale inteẽ debet᷑ pꝛopt᷑ moꝛã q hic ceſſat p
pter tpis dilatõʒ.nõ g peti pᷣt Guil.diẽ ꝙ qñcũq; vo
lo exigere aliqͥd ꝓ inte añ moꝛã vt qꝛ facio pactũ de

ſoluẽda ſoꝛte ĩ paſca ita ꝙ interĩ tm̃ noĩe inteẽ ſoluat᷑

hoc caſu ñ pᷣt dici ĩ moꝛa.qꝛ obſtat exceptõ añ termi
nuũ.iõ ñ pᷣt diciniſivſura.qꝛ pꝛopt᷑ dilatõeʒ tꝑis dati
vſura ẽ.Et pꝛopt᷑ hoc dico ꝙ ſi gener feaſſet pactũ p
recipiẽda dote ad certũ minũ⁊ interĩ ꝑciꝑet fructꝰ
ↄputarẽt᷑ ĩ ſoꝛtẽ Idẽ dico ĩre pignoꝛaticia cuiꝰ fuck
ſunt certi.quia foꝛteilla res eſt locata ad victũ vel pẽ
ſionẽ. vel tolis res eſt domꝰ quaʒ gener locat⁊ recipit
penſionẽ.ꝙ omnes iſtos fructꝰgener tenetur cõpuia
re in ſoꝛtem.⁊ ſic limita hanc decretalẽ quia debʒ in⸗
telligi vbi dos fuiſſet ſimpliciter pmiſſa poſtea cum
non ſolueretur ad cautelam in eum ſit data poſſeſſio
tuc pꝛocedit decretalis.quia ſi dicit gener ego ſuſti⸗

neo onem matnmonij da dotem. Ile ſocer dicit ego
non poſſum certe:ſi dicit gener.ſaltẽ ſuſtineas onera

—*

Capi⸗

mẽtimonij. certeſi tũc datr aliqd loco inteſſe ppt᷑ one⸗

ra mrimonij licite ꝑcipit᷑ dũmõ illa onera ſint certa.

ſic ĩtelligo iſtã materia.⁊ Anto.de bu.ſuꝑ c.ſalubꝛit

Ded quid de be & &X

redibo mantiti ipſo moꝛtuo. nũqͥd hebũt hoc pꝛiuile⸗

giũ q;diu relictã alere tenẽt᷑ nec tenent᷑ dotẽ reſtituere

ſcʒvſq; ad annũ pꝰmoꝛtẽ mariti.Rñſio.Dicũt Joã.

an.⁊ Jo.de lig.poſt hoſti.iĩ.c.ſalubꝛiter.ꝙ nõ. Et rõ
bm ipſos.qꝛ heredes ſtatĩ pñt ſe expedire de muliere
reddẽdo ei pignꝰ vel rẽ obligatã qð ñ pᷣt maritꝰ.ex ð
iureiur.tua nos.ij.⁊ qꝛ ſoluto mr̃ionio ðſinit eẽ dos.

Quid ſi ſoluto S. XXIX
matnimonio heredes mariti obligãt mulieri p̃diũ ꝓ
dote reſtituẽda.nunqͥd mulier poſſit fructꝰ ſuos face
re nõ ↄputãdo in ſoꝛt.Rñſio ſᷣm Inno.⁊ hoſti.ꝙ ñ.
nãvſurã ↄmitteret.ceſſat eĩ rõ q̃ excuſabat geneꝝ ſu⸗
ſcipiẽtẽ fructꝰpoſſeſſiõis pignoꝛate ſine ↄputatõe in
ſoꝛtẽ. Sit g̊ cauta mulier⁊ ñ recipiat poſſeſſionevłrẽ
aliã in obligatõem ſʒ vel faciat ipam diſtrahivel reꝑi
at inſolutũ.ff. ð re.iu.l.vt diiad mo.alioqͥn fructus
ſoꝛtẽ extenuabũt. Puto tñ ꝙ ibi violẽter detineretur

dos ab ill heredibo nec pᷣt ſe iuuare qꝛ ñ fieret illa iu

ſticia pꝛopt potẽtiã illoꝝ tũc mulier licite recipit fru⸗
ctus poſſeſſiõis vel pecuniã ſine extenuatõe dot. Itẽ

videt᷑ dicendũ cũ heredes illi nõ poſſent ſine magno
ſuo detrim̃to reſtituere dotẽ q̃ eſt in pecunia nec poſ

ſeſſionẽ hñt quã ei aſſignent.⁊ pꝛopt᷑ hoc muliere ne
nimis grauet dimittit penes eos ad tꝑs.ſi illo inter⸗
uallo recipit ab eis alimẽta cũ nõ habeat vñ aliunde

viuat nõ videt᷑ illicitũ. non eĩ illud recipit rõe mutui

ſed rõe inteſſe.cũ ſi dotes hr̃et iñ viueret emẽdo poſò
ſeſſiões vel exponẽdo negociatõi.Secꝰãt dicẽdũ qñ

H ſieret ob vtilitatẽ vtuſq; ullivt mag poſſent cũ illa

pecũia lucrari⁊ illa vt ex ĩtegro ſuo capitali hẽat lucꝝ

nõ tamẽ deſacili ↄſulendũ ne paret᷑ via fraudibo vſu
raꝝ.factũ tamẽ nõ condẽnandũ.

bus qs ex pacto dotali moꝛtuo marito relicta lucrat᷑

nundqᷣd licite recipit Rñſio ᷣm Lau.de ridol.videtur
wꝓſic. ex eo ꝙ rõe intereſſe ↄuẽti ꝓueniãt ex moꝛa de⸗
bitoꝛis dotes ñ reſtituẽtis.⁊ ſic in locũ pene.ad hoc
glo. in. l. cũ allegas. C. eo.t.q̃yult ꝙ pena qᷓtenꝰ int᷑⸗
eſt põt peti in qͥcunq; ↄtracru demũdo. Nec obſtat
ſi dicak g hoc ẽ inteẽ extra rẽ.qꝛ cõiter dotes dat᷑ ĩ pe
cunia.⁊ de talibo ĩtelligo pᷣdicta ·ſʒ in p ecũia ñ eſt da

reꝙ cadat in inteẽ niſi extra rẽ.pꝛopt᷑ qð dico hoc eẽ

ſpẽale in inteẽ pecunie ꝙ licet nõ ſit intra rẽ ꝙ nihilo
minpt peti ex ↄuẽtõe.iuxta notata ꝑ Bar. ⁊ Bal. pᷣt
etiã dici ſᷣm q̃ſdã ꝙ hoc ſit inteẽ dãni vuiãdi.qm̃ cuʒ
mulieres habeãt de dotiboviuere ſi illas ñ hñt opoꝛ
tet ꝙ aliũde ſibrvictũ qrãt⁊ ſic dãnũ incurrũt ad qð
reſartiẽdũ⁊ rſtaurãdũ fructꝰilli ex pacto dotali ſucce
dũt. Uel etiã pᷣt dici ꝙ nõvt int᷑eẽ ꝓpꝛie ſʒvt penã cõ⸗
uentionalẽ exigũt.qꝛ licite ↄuẽire potuert dũmõ nõ
in fraudẽ vſuraꝝ ꝗ ꝓfecto neqqᷓ; hoc caſu eſt pᷣſumẽ
da vr de ſe ptʒ. Qð ãt pᷣdicta ſint de iure licita ꝓbat᷑
oꝑtius:. Na pone ꝙ tu mihi mutues cẽtũ cũ pacto ꝙ

.⸗—

tenear die tali tibi reſtituere. als vo noie pene do tibi
ptãtẽ autoꝛitate ꝓpꝛia intrandi poſſeſſionẽ talis mei

fundi ita ꝙ lucreris fructꝰ vtiq; fructꝰqͥ alias cõputa
rent᷑ in ſoꝛtẽ.in hoc caſu nõ ↄputabũt᷑ in ſoꝛtẽ ſi vere

pureꝛ nõ in fraudemvſuraꝝ hec fuerũt celebꝛata.qðᷣ

eniĩ vltra ſoꝛtẽ recipio nõ vt vſurã ſed vt penã recipio
vel intereſſe ↄuentũ.Ad hoc faclũt notata ꝑ hoſti.⁊
Inno.nõ tñ puto ſanã illã conſcĩam q ꝓ mille q ſibi
debent ꝓ dotibo fruct? pcipit poſſeſſionũ lõge in gra
dũ exceſſiue plus valentiũ maxime ſi als ipotẽs eſt
debitoꝛ ad reſtituendũ dotes.

Bed quid ſiſtatn . XNNI

tũ hʒ ꝙ oẽs detinẽtes dotes mulieꝝ pꝰ annũ teneãt

dare alimentũ vxoꝛibo dotatis ⁊ maxie duos denari⸗

os ꝓ libꝛa qͥlibet mẽſe.anvaleat ſtatutũ. Rñdet Jo.
de ymo. ſuꝑ. de g graui.devſur. pꝰ Arch/ꝙ nõ tenʒ
qꝛ in c ſalubꝛit᷑.ðꝛ ꝙ vir tenet᷑ alere mulierẽ ꝓpt᷑ one
ra mr̃imonij⁊ ex hoc fructꝰ nõ ↄputant᷑ in ſoꝛtẽ. ⁊ ſic
pʒ ꝙ ſi nõ extat matrimoniũ nõ tenet᷑.⁊ ꝑ ↄñs ſinõ pᷣ⸗
ſtat ſᷣuitia mrimonialia ñ dʒ br̃e alimẽta.Ad qð fa⸗
cit qð notauit Ray.in ſumma,eo.ti.⁊ Inno.in dicto
c.Et ex hoc ſeqͥt᷑ etiã ꝙ tałr ſtatuẽtes incidũt in penã

boſtitutõis ex graui.ſ.ꝙ ſunt excõicati.Frã.de ʒãbᷣ.

dicit ꝙ tale ſtatutum vel conſuetudo pᷣt tolerarivt de

„

beant᷑ alimẽta tanq; inteſſe pꝰ moꝛã in ſoluẽdo. pꝛo

hoc qð notat᷑ in regula dãnũ.de re.iu.li.vi.⁊ de fide

iuſſo.c.ijcNõ eĩ pᷣt dici foꝛmalis vſura ex qͥ pactũ de
plus dãdo nõ interceſſit.⁊ ſic ↄſului.Foꝛte poſſʒ ſic

dici ꝙ ſi mulier pᷣt dotẽ rehabere⁊ nõ curat vt ↄſeq̃t

illò lucꝝ taxatũ a ſtatuto ſalua dote. vſuram ↄmittit
rõe quã. Jo. de ymo.aſſignat.⁊ Ray.Sʒ ſi vellet po⸗
tius dotẽ ſed nõ pᷣt qꝛ heredes mariti cũ ſint potẽtes
nolũtvel nõ pñt reſtituere ſine notabili detrimẽto et
binc mulier qꝛ coacta vel ex pietate mota nõ lucro ñ
recipiẽs dotẽ ꝑcipit illð qð dictat ſtatutũ nõ ↄmittit
vſurã rõe quã aſſignat Frã.ʒamb.⁊ pᷣcipue cũ intẽde
ret ex illa pecunia dotis emere poſſeſſionẽ vel expone
re licitis lucris.⁊ mitomagis ſi nõ hʒ ałs vnðviuat.
De ſtatuto dicẽdũ ꝙ ſi ſtatuẽtes hoc egerũt ꝑ modũ
pene ad tollẽdũ moꝛã heredũ in dote reſtituẽda non
inciderãt in penã cleex graui.alias ſic.

ner poſſeſſiõeʒ ſibi pignoꝛatã ꝓ dote cũ oĩ iure qð ibi
hʒocedit alij recepta ab eo ſumma q ſibi ꝓ dote debe
bat᷑.nũqͥd ille potenit lucrifacere fructꝰ ꝑceptos ſicẽ po
terat gener. Rñſio ſᷣm Guil.Si gener aĩo donandi
trãſferat totũ ius qð hẽbat ĩ pignoꝛe⁊ hoc fac ñ ꝓpt᷑
pecuniã quã recipit ab eo.ſed qꝛ ↄiũctꝰvel amiceiꝰẽ
⁊ ille amicꝰ ñ vt lucrefructꝰmutuat pecuniã ſʒ ꝓpt
caritatẽ aut grãm.abſq; dubio fructꝰlucrifacit abſq;

Bed quid ſige &XXXII

vitiovſure.ałs ñ.Uñ⁊ dicit Bal:.devſurꝭ ſuꝑ Ru

bꝛicã foꝛmat q̃ſtiõʒ ĩ marito qͥ indigẽs pecũia accipit

illã mutuo ab aĩco ⁊ poĩt eũ ĩ locũ ſuũ. Et tʒ ꝙtatñ
gaudebit puilegio maritiqᷓ̃ ad fructꝰqꝛ mutatoe ꝑſo

ne mutak pun egin qtiẽſ pſona ẽĩmediate cã puilegij

„

ℳ.. q̃rit᷑ cũ qͥs ex ſtatuo ¶ TTY
Itemaans vraſverucie H. J X XIII
dictãte miſſꝰĩ poſſeſſiõz lucrek fruct? poſſeſſiõis id

*

Titulus Pꝛimus

rationẽ.v.pꝛo cẽtenanio.ſi talis ita facies recta con⸗
ſciẽtia illos fructus ꝑcipiat Rñſio ſᷣm Lau.de ridol.
Bal.determinauit ꝙ ſic cũ lucret᷑ ilos fructꝰ nomĩe
⁊ rõne intereſſe⁊ hoc pꝛopter nimiã ↄtumaciã pᷣt fa⸗
cere autoꝛitas pᷣtous.Sed Bar. dicit ꝙvbi eſt talis
cõſuetudo ꝙ nõ eſt bona.qꝛ ↄ ius diuinũ in fraudẽ
vſurarũ.quare dicit fructꝰcõputãdos in ſoꝛtem. Et
ſubdit idẽ Lau.de ridol.ſi pᷣupponamus fraudẽ.ve
rum dicit Bar.ſed ſi ofno ceſſat fraus tunc pꝛocedit
dictũ bal. Hic autẽ nonvidet᷑ eſſe fraus.quia in locũ
pene legalis vt debitoꝛ cogat᷑ ad ſatiſfaciendũ.vel lo⸗
co intereſſe pꝛopt᷑ moꝛã videt᷑ ſtatutũ vel conſuetudo
emanaſſe.Et pꝛopter hoc intelligo de eo qͥ iuſte miſj
ſus eſt in poſſeſſionẽ.nõ tantũ ex oꝛdine ſed ex cauſa
Si autẽ in veritate creditoꝛ nõ foꝛet ſeu cã nõ ſubeẽt.
ſicut recta conſcia capitale ſeu ſoꝛtẽ retinerenõ poſſz
ſic neq; fructus nomine intereſſe.

Querendũ eſt J. X X XIIII.

etiã ab his qͥ dant pecunias mercatoꝛibovel artifici⸗
bus vt inde aliqͥd lucrent᷑quõ dent.Nã ſi eã dant ꝑ
modũ depoſiti.vt.ſ.penes eos pecunia ↄſeruet᷑vłeti
am cũ ea negocient᷑vt placeat.ita tñ ꝙ in omnẽ euen
tumꝛ⁊ ꝑiculum eis ſit capitale ſaluũ.i.reſtituendum
integraliter ad placitũ ipſoꝛũ.ſed inde aliquid lucri
ſperant habere.ałs nõ deponerẽt ſed in capſa ſerua⸗
rent.qᷓ;uis nulla pactio interuẽiat vel cõuẽtiovł peti
tio.vſurã ↄmittũt.xuij.q.iij.c.vſura.nec excuſat eos
ex hoc ſe exponunt ꝑiculo ꝙ mercatoꝛes penes qͥs
deponũt aliqñ deſiciũt⁊ eis male foꝛtunatis ⁊ recedẽ
tibus nec capitale aliqñ rehabet.nõ enĩ illð lucꝝ ſpe
rant rõne ꝑiculi.ſed ſi dubitarẽt de periculo nõ depo
nerent.ſed lucrũ rõne mutui ſperant ex mutuo vbi ſ⸗
teruenit periculũ nõ licet.vt expᷣſſe dicit.c.nauiganti
devſuris. Tenent᷑ gtalia lucra ſic ꝑcepta reſtituere.
nõ obſtante ꝙ depoſitarij multũ cum ipſa lucrati fu
iſſent. Nam lucrũ induſtrie fuit nõ pecunie.⁊ pericu
lo ſubſtabat amiſſionis eꝰqui mutuũ receꝑat cuius
deponẽs nolebat eſſe ꝑticeps.Frequẽter etiã in tali⸗
bus depoſitis fiũt ↄtractusvſurarij⁊ fraudulenti in
quibo tenẽtur ipſi depoſitarij ad reſtitutõem bis a qͥ
bus extoꝛſerũt.⁊ iõ rõni cõſonũ eſtvt adiuuẽt᷑ ab his
quibo⁊ ipſi vſuras dederũt ex depoſitis pecuniaxꝝ. ⁊
ſicvidet᷑ ꝙ ipſi deponentes magis debeãttalia lucra
depoſitarijs reſtituere qᷓ; pauꝑibo erogare.pꝛo ſe enĩ
retinere nõ pñt cũ turpiter acceperit⁊ vſuraria ĩtẽtõe

NPꝛo maioꝛi bu J.XNNV.

ius declaratõe Nota ꝙ quidã dixerũtvſurã aĩ ſeu mẽ
talẽ eſſe pctm̃ moꝛtale.ſed hãc exercẽtes ad reſtitutõʒ
minime teneri ſed ſibi licite poſſe retineri.puta cũ qͥs
deponit pecuniã penes mercatoꝛẽ intendẽs reciꝑe iñ
aliqð emolumentũ capitaliſemꝑ ſaluo de nullo ta⸗
mẽ lucro facit pactionẽ ſʒ ſmplri dimittit diſcretõi
depoſitarij.ſi tñ crederet ꝙ nil daret ñ deponerʒ.iſtð
pꝛopꝛie eſt mutuũ nõ depoſitũ⁊ ideo vſura.qꝛ pꝛĩci⸗
paliter fit pꝛopter ſpem lucri.ar.xiiij.q.iij.c. ſi fenera
neris.⁊.c.pleriq;.vſura igit᷑ mẽtalis eſt⁊ ſi nõ pactio
nalis. Sicut⁊ cũ qͥs mutuat centũ pꝛincipalłr pꝛopt
ſpem tałlucri ſiue aliqͥ pactovſura eſt mẽtał. ⁊ talem

vſurã receptã vltra ſoꝛtẽ dicũtilli nõ eſſe de neceſſita
teſalutis reſtituenda.Et hec opinio fuit alexãdri lõ⸗
bardi nõ illius de ales.⁊ Scoti qui ðꝛ doctoꝛſubtił
ſed certe in hoc nõ eſt teneda ei opinio quia ꝑiculoſa
aĩe cũ iura⁊ rõnes⁊ doc.q̃ſi oẽs theologi⁊ canoniſte
ſint Z eũ ſeu hac opinionẽ.Ad illð tñ pꝛobãdũ ĩdu
cit hãc rõem ſeu exemplũ. Si qͥs gratis⁊ liberalr re⸗
cipit in donũ qð affectabat⁊ꝛ intẽdebat furan. qᷓ;uis
talis furaret᷑ mẽte nõ tñ oꝑe.ita tñ ꝙad reſtitutiõem
merito obliget᷑.& a ſimili ſi qͥs lucrari intẽdit ex mu⸗
tuo.qð dedit, ⁊ tñ a debitoꝛe ſuo nihil exigit nec eũ ꝑ
aliqð pactũ ↄpellit.ſed gratis⁊ liberałr ab eo recipi⸗
at aliqᷣd.qᷓ;uis ſitvſuranus mẽte nõ tñ oꝑe cẽſendꝰẽ
vſuraniꝰ a ꝙ ſatiſſacere teneat᷑. Sʒ ad hoc rñdet Jo.
an.in mercuriali.ſuꝑ regula pactũ di.ꝙ inter caſum
furti⁊ vſure mẽtalis eſt maxĩa diſſiłitudo. Nã lʒ do⸗
natariꝰin caſu furti habuerit intentõem coꝛruptã ad
furtũ.non tñ donatio cauſa᷑ ab eiꝰſurto.nec eſt ãne⸗
xa illi intẽtioni coꝛrupte.cuiꝰↄtrariũ in mutuo cadu.
qꝛ cũ ex bono caritatis debeat fieri gratis fit pꝛicipa
liter ex ſpe lucri.cui quidẽvicioſe ſpei effectꝰſeqᷣ qð ẽ
lucrũ.⁊ ideo tał ad reſtitutõem tenet᷑ Põt⁊ alia rõ ad
idẽ aſſignari:qꝛ.ſ.ſicut datũ qð tradit᷑ intẽtõe donã⸗
di ſoꝛtit᷑ verã rõem doni⁊ amittit růnem mutui: ſi ſic
mutuet?᷑ ex intentõe pꝛincipalr lucni ⁊ ſpe eius.amit⸗
tit eoipſo rõem mutui gratuiti.⁊ ſoꝛtit᷑ růnem mutui
vſurarij.Ex quo pʒ ꝙ lucꝝ exinde ſub tali intentione
receptũ vſurariũ eſt⁊ reſtitui debet ſᷣm Jo.an.⁊ Inno

cẽ.⁊ Archi.⁊ Hoſti.⁊ Ray.Sed⁊ iura indiſtincte lo

quũtur ꝙvſure reſtituant᷑ indiſtincte ⁊ vniuerſaliter
nõ ſolũ pactionales.vt devſuris.c.cũtu.⁊. c.cõſulu
it.xiiij.q.iiij.ciquid dicã.xiiij.q.vi:ſi res. Doctoꝛes
etiã theologiyt b. Tho. Pe. Richar. alij ſimplxr di⸗
cunt ꝙ vſure debẽt reſtitui.Si ergovſuta mẽtalvſu⸗
ra eſt⁊ euangelicã legẽ Lu.vi.Mutuũ date nihil
inde ſperãtes.⁊ expᷣſſe Aug.teſtat᷑xiij.q.iij.c.ſi fene

rauers.⁊ ipſe Scotus hoc fatet᷑. ergo reſtituẽda niſi

cũ nilvltra ſoꝛtẽ recepiſſet.qᷓ;uis hoc intenderet ĩ mu
tuo ſeu depoſito facto.tũc enĩ peccaſſet moꝛtalr ſʒ ni⸗
hil haberet reſtituere.

Bciendũ inſu S. X XXVI

per ꝙ quidã dicũt ↄcedetes eſſe vſurã⁊ nõ poſſe ſibi

retineni vſurã.ſe mentalẽ ſed pauꝑibo erogandã aſſi⸗
n es ꝓ rõne.qꝛ ille qͥ dedit dãdo ab illa ſe abſoluit
ſed hoc nõvidełverũ qꝛ quicepit mutuũ aut dedit ꝑ
modũ doni vſuranio liberalłr⁊ nõ pꝛincipalłr rõe mu
tui.hoc illi declarãs pᷣcipue pꝰmutuũ reſtitutũ ⁊ tũc
nõ tencx?᷑ reſtituere nec pauꝑibo dare. Sicut etiã diẽ.
Egidide illo qͥ recipit remiſſionẽ debiti ex male ab⸗
latis a creditoꝛe liberałr ⁊ ſine fraudeꝛ vi.q;uis non
ſit ꝑatus reſtituere exactus etiã ſi pᷣt valet ſibi illa re⸗
miſſiovt nõ ampliꝰteneat᷑.ſed tenet᷑ penitere deſua i⸗
diſpoſitõe in q̃ fuit.ſic in ꝓpoſito Si aũt wealeegn
cipalr dat ali vltra ſoꝛtẽ pꝛopter mutuũ factũ.ne
ſi nõ daret egreferret⁊ ↄtra eũ indignaret᷑. ⁊ foꝛte als
nõ inueniret mutuantẽ auarꝰ⁊ ingratꝰ iudicaret᷑ tũc
tenet illi reſtituere. Regulare eĩ eſt ꝙ vſura reſtituen
da eſtei a qͥ extoꝛta eſt dũ ſcit᷑ ꝑſona.Qð etiam ſonat
ipᷣm vocabulũ reſtitutõis.ðꝛ eĩ reſtituere rẽ in ſtatuʒ

Capiti

pꝛiiſtinũ ſtatuere. q fit dũ reddif eis quo data Zar.
riiij ·.q· vi.ſi res. Si enĩ illa pecuniã mutuatã exercu
it in licitis negocijs lucꝝ illð attibui dʒ ⁊ deputari ĩ

duſtrie ſue ⁊ laboꝛi cũ etiã ſubſtaret ꝑiculis.Si in il

licitis ⁊vſurarijs cũ ipſe teneat᷑ reſtituere qð vſurarie
accepit.piũ eſt vt adiuuet᷑ recipiẽdo ab his qͥbo ipſe
dedit vſuras. vel illis det quibo ille obligat᷑ cũ ſcitu

eius.nõ tñ tenet᷑ illos q̃rere. ſed ſufficit ili reddere q

dedit.Sʒ ſi ſunptr dediſſet pecuniã ad ↄſeruãdũ nõ
intendẽs inde lucꝝ.⁊ mercatoꝛ ſpõte⁊ ex ſua liberali
tate daret aliqͥd.qꝛ.ſ.cũ ills pecunia lucratꝰ eſt in ne
gociãdo.nõ eẽtvſura.ar.i.q.ij:c.ſicut epᷣm.vbi dicit̃᷑
Eius oblatio nullã culpe maculã ingerit.ſ.ſuſcipiẽ/
ti.q̃ nõ ex ambiẽtis petitõe ꝓceſſit. ⁊ hec vſura mitũ
pꝛacticat᷑ in ꝑtibꝰtuſcie palliata ſub noĩe depoſitoꝝ

nec pꝛopꝛieiſta ſunt depoſita ſʒ mutua palliata ſub

noie depoſiti·Nãa depoſitũ veꝝ ſtat ꝑiculo deponen
tis nõ depoſitarij niſi ex ſua culpa amitteret᷑. nec lu⸗
crũ intẽdit deponẽs intẽdẽs hre a depoſitario.ſʒ po⸗

tius ecõuerſo.pꝛopt᷑ ſeruitiũ cõſeruandi.Sʒ in caſu

nĩro ſtat pecunia vt dictũ eſt ꝑiculo recipientis in oĩ
caſu⁊ lucꝝ inde dans reciꝑet Sʒ nec ignoꝛãtia excu
ſata ꝑctõ.qꝛvſura eſt ↄ ius diuinũ ⁊ naturale cuius
igno:ãtia neminẽ excuſat vt.i.q.iiij.S.fi.niſi foꝛte ali
quis ſimplexvt mulier non crederet eſſe vſurã.nullo

mõ talia facturꝰſi ſciret ibi eſſevſurã vel alið pecca/

tũ.talis etſi excuſaret᷑foꝛte a pctõ nõ tñ ab obligatõe
reſtitutõis.ſicut pupillꝰexcuſat᷑ a pctõvſure nole ſuo
facte a tutoꝛe. cũ neſcit eſſe pctm̃.qꝛ nõdũ eſt capax
rationis nõ tamen excuſat᷑ ab obligatione reſtitutio

nis ſi vſuras recepit a tutoꝛe/

nquireduũ eſt J. X XX

etia de diuerſis modis ſocietatũ quõ fiantEt pꝛĩo qᷓ
ritur. An dãs pecuniã mercatoꝛi ad mercãdũ vel ar
tirci ad materias emẽdum vt ex eis artificiata faciat
cũ pactovel etiã ſine pacto.ſed cũ hac intẽtõe pꝛinci⸗
pali ꝙ capitale ſit ſaluũ ⁊ ꝑtem lucri hẽat.nunqͥd tał
eſtvſuranꝰ. Rñ.ſᷣm Lau,de nidol. Sciẽdũ ꝙ glo. in

capleriq;.xiiij.q.iij.tenetꝙ talis cõtractus nõ ſit lici-

Interrogandũ & XXNIX

tus ex qͥ piculũ ſpectat ad recipiẽtẽ.ʒ ſi gꝑiculũ capi⸗
talis ſpectaret ad vtrũq; tũc cũ ſocietas ↄhat᷑ ꝑ talia
verba tüc bñ eſt licitꝰ. licitũ eſt enĩ ꝙ vnꝰ ſociꝰ ponat
pecuniã ⁊ aliꝰopam⁊ ſic ſuppleat laboꝛe qð deeſt in
pecunia.Et licet Hoſtiẽ.in ſumma velit defendere
etiã ſi dãnũ ſuſcipiet in ſe recipies talis ſocietas ẽ li⸗
cita.⁊ allegat.ff/ꝓ ſocio.l.ſi nõ fuerit.Et qꝛ in alijg ʒ

ctibo valer pactũ appoſitũ pᷣter naturã ↄctꝰ vt danũ

ſpectet ad ſuſcipietẽ vt in ↄmodatoꝛ ſilibo.⁊ ſic tenet

Eexvi pacti:qꝛ ↄctꝰex ↄuẽtione legẽ accipiũt.de re. iu.

Tñ Aʒo ⁊ Accur.in dicta.l. tenẽt Zꝛii, qꝛ tał nõ eſt
ſraternitas. ff. p ſocio.l. vex. vñ ſeqᷣtur e tale pactuʒ
nõ ſit pter ſj Z naturã ↄctꝰ vñ nõ valet. de pca. ca. ſi.
De natura eni ↄctꝰ ſocietatis ẽ ꝙ ꝑtes ſint eq̃les niſi
ali ſit dicti.nõ eĩ negat n ogi poſſtin Ictu ad
dz bre plꝰↄtulit ſocietativel pecunievel oꝑe vel cuiꝰ⸗
cũq; artis. vt in dicta. l. i no fuent. als ſecẽ roe lã di⸗
tn qꝛ ſq ſocietas eſt qðda ius fmenitatis ⁊ bec ẽ rõ

—

ſpalitatis.qre ex vi pacti talis ſocietas nõ valebit. qᷓ

uis in alijs ↄctibo pactũ appoſitũ teneat. vñ opinio

DVoſti.in hoc nõ eſt tenẽda cũ nõ ſit eq̃ ſed opinio cõ
traria quã tenet Goff. ⁊ Jo.cal. Dicit enĩ Goff. Uis
ꝙ ſit vera ſocietas.fac vt dãna ⁊ lucra ſint cõia. Intel
ligenda etiã ſunt pꝛedicta eſſe vera ᷣm Joã.cal.cum
mercãtia eſt licita.alias ſecus.⁊ allegat.ca.ꝑveſtras
de dona. inter virum et vxoꝛem.
Quid autẽ cũ S. X X X VIII
aliqs tradit pecuniam negociatoꝛibo vel artificibo ald
exercendũ in licitis negociatõibo.intẽdens etiã ſevel⸗
le dãnũ ꝑticipare expꝛimẽs lucꝝ.ſʒ ob ſui ſecuritatẽ
exigit a mercatoꝛe vel artifice inſtrm de pecunia mu⸗
tuata als data nõ ſub noĩe ſocietatis ſʒ mutui vel de
poſiti.nunqͥd talis pᷣt licite ꝑciꝑe lucꝝ.Rñ.Uidet᷑ ꝙ
nõ.qꝛ vitioſus eſt ↄctus ⁊ ꝑiculoſus negociatoꝛi vel
artifici.Nã poſſet tałtradẽs pecuniã ad placitũ ſuũ
mutare intentõem.⁊ cũ ↄtinget mercatoꝛẽ ꝑdere po⸗
terit totũ capitale petere tanq; mutuatũ vt cantat in
ſtrumentũ.Poſſʒ etiã moꝛi inteſtatꝰ ⁊ heredes exige⸗
rẽt ſᷣm tenoꝛẽ inſtri qð reꝑirentEſt etiã hoc ſcãdaliʒa
tiuũ ꝓximoꝝ qͥ ſciũt illũ ꝑciꝑe fructũ ex mutuo.vñ
inducẽdus eſt talis ad deſtruendũ ↄtractũ mutui ſi
vult ꝑtẽ lucri.Etde ſic ꝑceptis in pᷣteritũ cõcoꝛdet ſe
cũ illo reſtuuẽdo vel remiſſiõʒ petẽdo⁊ hmõi.Poteſt
tñ bene qͥs ob ſui ſecuritatẽ petere ⁊ tenere pignoꝛa a
mercatoꝛevel artifice talia.ſ.ex quibo nõ ꝑcipitvtilita
tẽ invtẽdo Ad pꝛouidẽdũ ſibi de capitali 2ↄ fraudes
mercatoꝝ dicentiũ ſe ꝑdidiſſe cũ nõ ꝑdunt.pᷣt etiam
facere pactũ ꝙvult ꝑtem dani qð m ercatoꝛ incurre⸗
ret ſi ſufficiẽter hoc eti oñdat.Poteſt etiã facere pactũ

V erxerceat pecuniã ſuã in q buſdã locis ⁊ in alijs ⁊ in

quibuſdã mercãtijs ⁊ nõ in alijs. ⁊ ſi ſecus ille fecerit

⁊ damnũ patiat᷑ totũ ſuũ erit.quia ↄ pactũ venitDe

bet etiã ſibi declarare ꝙ ſolũ in negociatõibo licitꝭ pe

cuniã ſuã cõmertiet᷑ꝙ ſi ſciuerit ↄꝛiũ facere poſtq; ei

hoc conſtiterit non participet de lucro ſed pecuniaʒ
ſuam repetat.

eſt etiã vbi expedit de traditioe oĩaliũ ad lucx qᷓ co ⸗
ter ſoccida appellat᷑licʒ aliqñ aliꝰ Zctus ſit ibi immi
Ftus ⁊ aliqñ etiã vſum ota ̊ ꝙ pecoꝛa tradi pñt mł
tipliciter. Uno mõ ad cuſtodiã.puta cũ alicui dãtux
xxcapita paſcẽda ſub certa mercede vel eti ſub cer⸗

minꝰipſoꝝ retinet ſibi ꝑiculũ aĩaliũ eſt Zctus locatõ

nis⁊ de ſe licitꝰ.ſed ſi non retinet ſibi periculũ ſed im
putat cõductoꝛi eſt illicitus. niſi foꝛte illud damnũ
ꝓcederet mere ex negligẽtia cuſtodie. Alio modo pñt
tradi qſi ꝑ modũ mutui.puta cũ qͥs dat alicui ruſti
co.xx:icapita cũ pacto ꝓꝙ ſint firma in nũerovel in pꝛe
cio ipſoꝝ in oẽm euentũ.⁊ tunc ſi totũ lucxꝝ ſit ruſtici
ſicut eſt damnũ.licitũ eſt ſm Ul.ꝙ idẽ eſt acſi mutu
aſſet ei pecuniã de q̃ emiſſet tot capita.Si aũtvultꝑ
tem lucri ſaluo capitali.vſura eſt,qꝛ illð lucꝝ vult rõ
ne mutui qð ꝓhibet.xuij.q.iij.c.vſura.Et ſi qͥ vel⸗
let hunc Zctũ ſoccidã vocare erit iniuſta. ⁊ obligabit᷑
talis ad reſtitutõʒ Alio mõ tradũt᷑ ꝑ mocu lockeis

vel q̃ſi venditõis modificate. puta cũ quis tradit cer
tas oues alicui monaſterio ſub hoc pacto ꝙ ꝗlibet
oue accipiat annuatĩ duos ſolidos cũ tñ fructꝰcuiul
libet valeat.v. vel.iiij.⁊ cũ hoc ꝙ ſi oues tradite mo⸗
riant᷑ nihilominꝰ remaneat monaſtenũ obligatũ to⸗
to tꝑevite tradẽtis acſi oẽs viuerẽt.ſed pꝰ moꝛtẽ eius
oẽs oues libere ſint monaſterij etiã ſi eẽt nũerꝰcentu
plicatꝰ. Et tũc ᷣm Hoſti ·et Jo. de lig. Zcteſt licitus.
adeo ꝙ ſi euẽtus moꝛtalitatis ſequat᷑ monaſtenium
ſeu ecclia nõ pt petere reſtitutõem cũ nõ ſit leſa in tra
ditione.⁊ hoc niſi iã oues fuiſſent infecte ⁊ ad moꝛtẽ
ꝑate⁊ monaſteriũ nõ aduertit.Cõſulittñ idẽ Hoſti.
in hoc caſu ſentiat partẽ dãni.ne cũ iactura mona
ſterij velit locupletari. Aduertat etiã tradẽs ꝙ in ta⸗
li ↄtractu cõuentꝰↄſenſus interuẽiat.qꝛ ſi ſoll?abba⸗
tis vel cellerarij nõ teneret᷑ monaſttriũ ſtare ↄctui. ex
tra de depo.c.l.Aliqñ tradũtur ꝑ modũ ſocietatis.
et hoc etiã varijs modis.⁊ qũq; iuſteꝛ qñq; iniuſte.
Et iuſte qͥdẽvt cũvnꝰhʒ.xx. capita.aliꝰ totidẽ vel etiᷣ
decẽ. ⁊ ↄmunicãt adinuicẽ eas.⁊ piculũ ⁊ emolumẽ
tũ⁊ expẽſas cõicant eqliter ſi aliqliter ponũt in ſocie⸗
tate. vel ꝓ rata ſm ꝙ ponũtꝛ pñt etiã tales ↄuẽire ꝙꝓ
de fetibo recupent᷑ capita moꝛtus vł devellentbo emã
tur capita ad augendũ gregẽ. Iniuſte ãt fit hmõt ſo
cietas cũ qͥs dat certa capita ouiũ extimata certo pꝛe
cio hoc pacto ꝙ ruſticꝰno accipiat aliquã vtilitatem
donec tradẽs recepit pꝛius totã ſoꝛtẽ hoc enĩ pactuʒ
ſ̃m Ul.eſtvalde iniquũ.ſicut etiã ſi ͥs paciſcatur ꝙ
anteq; ruſticꝰrecipiat aliqd reſtaurabit de fetibo oĩa
moꝛtua.hoc enĩ pacto eſt quaſi tradere oues imoꝛta
les. Pꝛedictũ caſum videt᷑ foꝛmare Lau.de ridol.in
ſuo tractatu devſunis.⁊ latius ꝓſequi᷑. Quent eĩ
vtruũ licitũ ſit dare pecoꝛa ruſtico cũ pacto ꝙ tadẽs
recipiat oẽs fructꝰpecoꝝ quſq; cõſequat᷑ totũ ſuũ ca
pitale ⁊ extũc ſint pecoꝛa cõia.Rñ. ꝙJo. de lig. tenet
nõ. Rõ eſt ᷣm eũ/qꝛ talis pꝛĩo vult capitale certũ
poſtea vult lucrũ locare. Sʒ ipſe Lau. diclt ꝙ cõiter
talis ↄctus licitus reputat᷑.⁊ credit illũ de iure poſſe
multũ bene ſuſtineri.Et ad rõem Jo.rñdet ꝙ ibi noõ
eſt ſaluũ capitale cũ ꝑiculo tantũ tradẽtis pereant.⁊
ideo nõ mirũ ſi maius emolumẽtũ pcipit ex q̃ plus
piculi ſuſtinet.hec ille. Sʒ ſi s bñ cõſiderat caſum
poſitũ videt᷑ ꝙ poſſit intelligi duptr.⁊ pꝛĩo nõ enit illi
citus ſi videlʒ intelligat᷑ſic ꝙ tradẽs dicta pecoꝛa ve⸗
lit capitale ſuũ ſaluũ grege peũte.⁊ ſi nõ perit in pñti
vult nihilominꝰpꝛius de fructu pecoꝝ ſuũ capitale.
2 ſicvidet᷑intellexiſſe Jo.de lig.vt pʒ ex rõe eiꝰ Scðo
mõ ptt intelligi ſic ꝙ peunte grege tot peat tradẽti ip
ſa pecoꝛa.ſed ſi nõ perit vult pꝛius de fructu trahere
capitaleꝛ exinde facere pecoꝛa cõia.⁊ m iſtũ moduzʒ
vigdet᷑ intellexiſſe Lau.deridol.vt pʒ ex rõibo er? ⁊ap
pꝛobatvt licitũ. Pꝛeſupponit iſte au.ꝙ totũ piclm
ſcʒ caſuũ foꝛtuitoꝝ tradẽtis ſit. Sʒ vbi ꝑiculũ eẽt cõ
ductoꝛis totũ eſſetvſura. Siaũt piculũ eẽt cõe vtri⸗
q; tũc etſi nõ ſit vſura.videt᷑ tñ iniuſtꝰ.vt infra dicet᷑
Sed clariꝰ⁊ tutiꝰeẽt ꝙ traderet ꝓ quatuoꝛvel tribus
annis pecoꝛa.⁊ in fine tpis equalłr diuiderẽt fructuʒ
cũ capitali.ita ꝙtrades ſubiretłppicula caſuũ foꝛtuito
rũ,/ ꝛrecipiẽs picula ſeu dãna ex negligetia. In diuß
patrijs fiũt iſta diuerſis modis. Sed nota generalr

—

ſm doc. ꝙ qñ cõis eſt cõditio in ſocietate vt eq̃liter.ſ.

pticipeni lucrũ⁊ damnũ ꝓpoꝛtionaliter licitũ eſt Se

cus vbi melioꝛ eſt cõditio vnius qᷓ; alteri?ꝰ Unde⁊ cũ
dant oues ſub iſto pacto ꝙ vbi ꝑirẽt ꝓ medietate pe⸗
reant tradẽti ⁊ ꝓ alia medietate recipienti in oĩ caſu.
vbi autẽ nõ pareãt pꝛius debeat tradẽs ex fructibus
ſuũ trahere capitaleꝛ exinde ſint cõia.qͥ Zctus coꝛto⸗
ni celebꝛant᷑.nõ videt᷑ lictũ ex eo ꝙ recipiẽs pecoꝛa ni
mis grauat᷑ Nã vbi male foꝛtuneturipſe amittit duo
ſcʒ mcdietatẽ pᷣcij pecoꝝ⁊ laboꝛẽ ſue cuſtodie.tradẽs
autẽ amittitvnũ.ſ.medietatẽ pᷣcij pecoꝝ.Exq̃ igitur
ruſticus recipiẽs ſeu conducẽs pecoꝛa ſubſtat pluni
periculo debet etiam plus participare de lucro.

—
NDuid iuris cũ dat petrꝰ Jo. oues in ſoccid ꝑ qᷣnquẽ

niũ.⁊ de ↄſuetudie eſt ꝙ in capite ànquẽnij diuidãt᷑
oues cũ fructibo interim aũt oues naturalr ꝑeunt.ẽ
ne Jo.ruſticus qͥ accepit oues in ſoccidã ad aliquid
obſigatus. Pe.Rñ.ſm Bal.de pu. in.l.i. C. ꝓ ſocõ
In tali caſu pᷣt cõtingere tale damnũ triptx.ſ.ex na⸗
fura.ſcðo ex foꝛtuna.tertio ex culpa ſeu incuna. Et
cũ pꝛimo mõ cõtingittale dãnũ.iſ.ex natura.nõ tenet
Jo.aliqͥd reſtituere pe.Et rõ eſt.qꝛ ſi fuiſſent eniã pe⸗
nes Pe. erãt periture.Et ſi fuiſſent oẽs oues cũ date
fuerũt in ſoccidã eſtunate nõ tenet.qꝛ in ↄtractibo ñ
oꝛdinatis ad dñm trãſferendũ extimatio emptiõem
nõ facit. vt.ff. ꝓ ſocio.l.cũ duobo.⁊ hoc ꝑ regulã tra⸗
ditã.ff.de ↄhen.empt.l.cũ manuſata.Si vᷣo ↄtĩgat
tale damnũ ſcõo mõ.ſ.ex foꝛtuna vt ſi ꝑuẽt foꝛtuito
caſu cui reſiſtinõ potuit.puta ex aliq̃ gueria ſubito
exoꝛta pᷣter oẽm extimatõem.tex.dicit in pᷣdicto.c. F.
dana ꝙ piculũ dʒ eſſe cõe. vñ ſi oues extimate erant.
xx.libꝛaꝝ. Jo.ruſticꝰreſtituet Pe.x.libꝛas ã ſi nihil
reſtitueret totũ damnũ eẽt Pe.qð eẽt illũ tex.S.dã⸗
na.qui dicit ꝙ dz eſſe cõe daãnũ.⁊ ſic alit᷑ iudicatð ca
ſu naturali.ałr de foꝛtuito Sʒ ſi dãnũ tale ꝑpuenit ex

culpa Jo.ruſtici.tenet᷑ ipſe Joãad emẽdã totiꝰqniita

tis.qꝛ añ ſocietatis tꝑs diuidẽde oẽs oues erãt mere
ipſiꝰ Pe.licet extimate tradite fuerit. Facit ad hoc. C.
de pactis.l.ſi paſcẽda ⁊.hcũ a nobis.ff.ꝓ ſocio. Si
vero poſtq; oẽs oues equalr partiri debebaͤt dãnũ
interuenit ruſtici culpa.ſ. Jo.tũc nõ tenet᷑ Pe.niſiad
dimidiã ꝑtẽ pᷣcij.qꝛ in plus eum nõ dãniſicauit. hec
Bal.Sed cũ ſupꝛa dixit ꝙ Jo.tenet᷑ ad emẽdã totiꝰ
quãtitatis.credo intelligedũ de qᷓntitate capitał ſeu
elꝰqdð cõſtituerũt vel ad plus etiã fructꝰ inde cõſecu⸗
ti ſi iã fructꝰerat ſecutꝰquo ad medietatẽ. qꝛ alia me⸗
dietas Jo. debebat eẽ. Et ex his pʒ ꝙ dãnũ ꝓcedens
ex natura ſpectat ad tradentẽ ad ſoccidã. Sʒ pcedẽs
ex culpa negligentie ſpectat ad recipientẽ ad ſoccidã
pꝛocedẽs vero ex foꝛtuna ſpectat advtrũq; quãtũ eſt
ex ipſo cõtractu.Secus ſi aliter fuerit pactũ factum
inter ꝑtes.qꝛ tũc ſtabit᷑ pactõi.qꝛ pacta ex ↄuẽtiõe le

gẽ accipiũt.⁊ pacta ſeruãda ſunt.extra de pactis.c.i

Et hec ſi iuſta ſuntvt nõ quet᷑ magis vna ꝑs q; alta

Bed queritur de bo . xLI

bus. Quid iuns cũ Pe.tradit Jo. bouẽꝛvifulũ nutni

enduũ vſq; 20 annũ bac videlʒ ↄuentoe ꝙ in fine ani

N
ci
e
i,
dus
n0
l
duo
dis
u

Capitulũ Septimũ

vendat᷑ 2 De. ſuũ trabat capitale. deinde diuidak lu
crũ.nunqͥd eſt licitus ↄctus.Rũ.ꝙ ad hoc ꝙ ſit lici⸗

tus duo ſunt neceſſania.Pꝛumũ eſt ꝙ Pe.in ſe retine

at ꝑiculũ foꝛtuitũ capitał.alr illicitũ eet. Scoõm ẽ ꝙ
ſi alalia minꝰ venderẽt᷑ qᷓ; fuerit empta.nõ tñ Joã.te
neat᷑ ipſi Pe.ad ſupplẽdũ ꝓ capitali deficiẽte.qꝛ tũc
eſſet capitale ſaluũ ⁊ ꝑ ↄſequẽs vſuraniꝰ. Itẽ pone ꝙ

Pe.locat Jo. duos boues volẽs quolibet mẽſe duas

minas ſeu ſextaria frumẽti.⁊ retinet ſibi ꝑiculum di
ctoꝝ boũ nunqd eſt licitũ. Rñ.Talis cõotractus eſt
locatõis.⁊ tũc licitus ſi tantũ ſit lucrũ qð reſpõdeat
vtilitati que põt haberi de bobus.aliter illicitꝰ eſſet.
Nam ſi nulla vtilitas de bobus adueniret nil dare
deberet.vel nõ tantũ ſi deductis ſextarijs frumẽti q̃
dat locatoꝛi parũ quid lucri remaneret cõductoꝛi.ali
as iniuſtꝰ. Itẽ pone ꝙ Pe. locat Jo. duos boues eſti
matos cũ hac cõditione.ſ.ꝙ Jo.laboꝛet ſibi in anno
xij. bubulcas terre cũ dictis bobo⁊ in fine ãni boues
vendi debeãt.atq; Pe.totũ ſuũ capitale pꝛiꝰ extrahe

re debet. poſtea de reſiduo Jo.debet hr̃e medietcatem

nũquid eſt licitus.Rñ.Licitus ẽ ſiPe.obſeruat duo

Pꝛimũ eſt ꝙ retineat ſibi ꝑiculũ dictoꝝ boũ. Secũ⸗
dum ẽ ꝙ ꝓmittat Pe.ſatiſfacere ipſi Jo.de laboꝛe ſuo

quo laboꝛat teras ſuas.⁊ hoc ad arbitniũ boniviri.
in q̃ᷓ ſatiſſactõe cõputat᷑ hoc qð dat ſibi medietatẽ lu

cri boũ.Sed ſi nullũ lucrũ fleret de bobo tũc Pe.re⸗

cõpenſare tenet᷑ pꝛo expenſis factis a Jo.de ipſa ſoꝛ⸗
te boũ vno pꝛedictoꝝ deficiẽte cõtracius erit illicitꝰ.
Eodẽ modo licitũ eſt locare boues ad quartã ꝑtem
lucri⁊ dani.dũmõ locãs boues laboꝛãti ꝓmittat cõ
petẽter ſatiſſactuꝝ ꝓ laboꝛe quẽ ſuſtinuit ſiue ſiat ſa⸗
tiſtactio ex ꝑte datis de expẽſis factis ſiue de ſoꝛte bo
um ſi ſibi nõ fuerit lucx alioqͥn ↄctus illicitus eſſet.

Ate queritur. quid SxrII

luris cũ Pe. tradit Johaãnivnã vaccã eſtimatã.x.lIcbh.

cũ tali pacto ꝙ ipſe Jo.teneat᷑ eã⁊ oẽm fructũ eiꝰ ⁊ fe⸗

tũ cũ diligẽtia ſeruare⁊ cuſtodire ſumptibo fuis fru⸗

ctũq; eius ⁊ fetũ nõ alienare ſine licẽtia eiꝰ Pe.atq; ð

fructibo eĩ ⁊ fetibo pꝛioꝛibo tantũ dare⁊ cõſignare ipᷣiꝰ

Pe. donec ſit ipſi pe.de pꝛecio vacce integre ſatiſfactũ
deinde aſſignare dimidiũ in futuꝝ de fructibo ⁊ feti⸗
bus talis vacce.⁊ cũ conditiõe adiecta ꝙ ſi vacca vel
fetus eiꝰculpa ipᷣiꝰ Jo.aut nũcij eiꝰ q̊cunq; mõ pie⸗
rint ipſe Jo integre reſtituere teneat᷑.Si aũt diuĩo iu
dicio aut foꝛtuito caſu pᷣdicta euenerit ꝑtineat dam⸗
nũ ad ipᷣm pe.Rũñdet᷑ dicendũ ꝙ talis ↄtractus ſᷣm
quoſdã licitꝰvidet᷑Nã licet pe.pꝛius recipiat ſoꝛteʒ
ſuam.tñ incõueniens nõ videt᷑ cũ in ſe ſuſcipiat peri
culũ foꝛtuiti caſus⁊ diuini iudicij. Sʒ verioꝛ ſenten⸗
tia eſt ꝙↄtractus ſit illicitꝰ. Nam euidẽter apparʒ ꝙ;

multũ potioꝛ eſt ↄditio locatons qᷓ; ↄductoꝛis.quia

poterit euenire ꝙ poſtq; pe.ſuã ſoꝛtẽ receꝑitvacca cũ
om̃i fetu⁊ fructu ꝑibit.⁊ ſic de oĩbus expenſis ⁊ labo
ribo habitis circa vaccã ipſe io.nihil habebit.quod
iniuſtũ eſſe videt᷑. vnde cõtractus illicitus. Itẽ qͥd
ſi pe.locat io.duos boues eſtiatos.xx.floꝛeñ. iſto pa
cto ꝙvbi cõſuetũ eſt dare pꝛo duobꝰ bobꝰ. xij. ſexta⸗
ria frumẽti det ipſe io.tm̃ viij.ita tñ ꝙ ſtet ad picim
tertie partis boum:Rñ. Aicitus eſt aliter autem nõ.

ℳ△

—

Queritur de tradi S. xnI

tione boũ.⁊ pꝛimo ſic. Dat quis boues ruſtico cum
pacto ꝙ dare debeat ſibi ꝓ eis.xx.ſextaria ſeu cumu⸗
los grani in ãno.nunqͥd eſt licitũ. Rndet Lau. de ri
dol.Si locãtur opera boum ⁊ ꝑiculũ deterioꝛatiõis
eoꝛũ ſubijt ipſe locatoꝛ licitus eſt cõtractus. quia bo
ues deterioꝛãtur. Sed ſivult locatoꝛ boues recuꝑa⸗
re pꝛecio quo fueràt eſtimati cũ tradidit nec vult peri
culũ deterioꝛatiõis ſubire q;uis ꝑiculum moꝛtis na
turalis.tunc cõtractus erit illicitus ſᷣm Joã,de lig.ꝗů
ad hoc allegat.ca.pleriq;.xuij.q.iij. Iſte tamẽ caſus
plenius declarat᷑ tn ſe.dubio. Querit᷑ ergo ſecun⸗
do cũ.ſcilʒ qͥs locat boues alteri cũ hoc pacto 1† vult
ſecũ ꝑticipare lucrũꝛ damnũ⁊ nihilominꝰ vulc.x.ſe⸗
taria vel cumulos grani quolibet anno.eſt ne licitũ
Rñ.Lau.deridol.Ditendũ videt᷑ ꝙ iſte cõtractus
poteſt duplicit᷑ intelligi. Uno modo ſic celebꝛat᷑ vt lo
cet ille tales boues ruſticovt cũ illis campũ ſuũ ara⸗
ret vel paluſtrũ duceretvel aliud opus ſibivtile face⸗
ret ad placitũ.⁊ emolumentũ iñ pꝛoueniẽs ſuũ foꝛet

pꝛeciſe. Sed ſi boues in fine anni facti eſſent deteriꝰ

oꝛis cõditionis et ſic minoꝛis valoꝛis pꝛo medietate
ſibi cederet in damnũ.Si vero melioꝛis conditõis⁊

ſic maioꝛis pꝛecij ꝓ medietate ſibi cederet in lucrum.

⁊ tunc nõ obſtante ꝙ ſextaria.x.grani dedenit locato
ri nihilominꝰlicitus erit cõtractus.hec ille.Quod vi

etur intelligendũvt ipſemet infra ponit cum cõdu⸗

ctoꝛ deductis expenſis boum remaneat in aliquo lu
cro cõmuniter vt ſic illi.x.ſextarij de lucro pꝛoueniät
Pꝛobat autẽ hunc cõtractũ eſſe licitum ꝑ iſtã tatio⸗

nem dicẽs. Aut vis ꝙ iſte cõtractus ſit locatõis aut
ſocietatis. Si locationis.ſcilʒ operarũ erit licitus ra

tiõe deterioꝛatõis.nec obſtat ꝙ pꝛo medietate ſubijt
damnũ deterioꝛatiõis.quia ſatis eſt ꝙ pꝛo illa dimi⸗
dia⁊ illius reſpectu nil ſoluit. Soluit enĩ decem vbi
ſi nihil ſubiret damni ſolueret.ix. Item ſicut ſtat ad
lucrũ ita debet ſtare pꝛo eadẽ parte ad damnũ ⁊ ſic
nõ pꝛo ea pꝛo qua nõ ſtat ad lucrũ alio non dato nec
mirũ ſit pꝛo ea iſto caſu ſolui.x.quia põt in pluri lu⸗
crari.⁊ ſic eſtveriſimile.cũ emolumẽtum totũ ex ope
ribus pꝛoueniẽs ſuũ ſit.videtur enĩ pꝛo vna pꝑte ſa⸗
pere cõtractum ſocietatis ⁊ pꝛo alia ꝑte cõtractũ loca
tionis operarũ ſicut in ſimili dici cõſueuit. in ca.ad
queſtiones de re.pmuta. Aut vis dicere ꝙg iſte cõtra
ctus ſit mere ſocietatis.⁊ tũc idem.ſcilʒ ꝙ licitꝰ eſt.q̃
niam capitale ſtat ad lucrum⁊ damnũ vtriuſq;. Ad
hoc.xiiij.q̃ſtio.iij.pleniq;.cũ ibi notatis. MNec obſtat
ꝙ ego habeã pꝛecipua.x.in ãno.quia⁊ tu habes om
ne emolumentũ ex operibꝰboum pꝛoueniẽs.vnum
ergo cum alio cõpenſet᷑.ar.de furtis.c.pꝛimo.Pꝛete⸗
rea ſi plus in ſocietate pono.nõ mirũ ſi plus ꝑcipio.
Alio modo pᷣdictus ↄtractus poteſt ſic celebꝛari.vt
videlicʒ nedum cõmunicemꝰadinuicẽ lucrũ ⁊ dam⸗
nũ capitalis.ſed etiã lucrũ⁊ damnũ operaru.⁊ tunc
nihilominꝰ idem videt᷑ dicendũ.ſed non ſemꝑ.Unð
dic ꝙ aut tu perſonã operãtem.⁊ ego boues aut am⸗
bo ponimus perſonã operãtem. ⁊ vltra hec etiã ego
pono boues. In pꝛimo caſu aut opena pſone pꝛepõ⸗
derant bobꝰſeu eoꝛum valoꝛi aut econuenſo vuͤune

Titulus Pꝛimus

———

equales. pꝛimo caſu p̃ᷣſumitur ꝙ in fraudẽ vſurarũ ⁊
tanq; vſura illi ſextarij dentK nnuatim effectiue licʒ
nõ ex ſui foꝛma.vel natura mutuũ celebꝛabit. Erit eĩ
acſi tibi valoꝛẽ boum ꝓ dimidia mutuaſſet pꝛo.x. ſe
xtarijs.⁊ tu ulũ in ſocietate poſuiſſes.de vſuris · c. in
ciuitate. ⁊.c. cõſuluit.⁊.c.finali. Et idẽ dico in tertio
caſu. In ſecũdo autẽ dico ſecus.niſi iã ex alijs cincu
ſtantijs alið dicere opoꝛteret.ar. eoꝛũ que legũt⁊ no⸗
tant᷑ de empti.⁊venduc.ad noſtrã.⁊ de pigno.c. illo
vas. ⁊ Jo. an. in additõe Spec.c. in ciuitate de vſu
ris. lon eĩ eſt cõtra naturã ſocietatis ꝙ qͥ plus con
tulit ſocietativel pecunievel opere vel rei plus de lu⸗
cro percipiat.ff. pꝛo ſocio.l.ſi nõ fuerit Inſti. eo. . iiij
de illa alias ſecus. In ſecũdo autẽ mẽbꝛo pꝛincipali
quãdovltra perſonã oꝑantem ego pono boues. dic
