rabiliꝰ viuãt⁊ maioꝛes mercatões faciãt nõ ſit tal ne
ceſſitas qᷓ ſufficiat ad excuſandũ pctm̃ pᷣdictũ. Patʒ
etiã a ſili ꝙ nõ pñt in venditõe pãnoꝝ expẽſas recu⸗
cuꝑare qs incauteꝛ impꝛudẽter feciſſent.pʒ etiã ex pᷣ
dictis qð in qrto caſu qrebat᷑. Nã ille qͥ ad cenũ ter⸗
minũ dare dʒ ſi ante terminũ ſoluat vt ei aliquid de
debito dimittak vſurã ↄmitterevidet᷑.quia manileſte
tꝑs ſolutõis pecunievendit vñ ad reſtitutõem tenet
Tec excuſat᷑ pꝛopter hoc ꝙ ſoluẽdo añ terminũ qua
turvel ꝙ ad hoc a creditoꝛe inducit᷑. qꝛ eadẽ rõe poſ⸗
ſent oẽs alij vſurarij excuſari.hec oĩa beatus Tho.

Mueritur de barocho. §. V.

lis. Eſt aũt bmõi quidã ↄctꝰq ſic fit. Cendii lanifex
retagliatoꝛi:x.pãnoſ ad terminũ vniꝰ anni p pᷣcio flo

reñ.qngentoꝝ. venit ex traſuerſo Titiꝰ egens pecu⸗
nia⁊ conuenit cum retagliatoꝛe ꝙ de pñti ſibitradat

.,.—

floꝛenos quadringentoſquinqᷓginta.⁊ ipſe contenta
bit lanificẽ in die termini de quingẽtis.modo q̃ritur
an talis cõtractus ſit licitus.ct ex qua ꝑte ſeu ex cuiꝰ

perſona Iſtam materiã tractat d. Lau.de Floꝛ.ĩ ſuo

tractatu devſunis.in tertia ꝑte.⁊ eꝰ dicta deverbo ad
verbũ hic ponũtur.Dicit ergo.Ex ꝑtetitij non ẽ du
biũ ꝙ non eſt illicitus.niſi quatenꝰ dicimus licitum
vel ulicitũ mutuo recipere advſuram. de quo habes
infra.Ex partevero retagliatoꝛis dicas ꝓ antvendit
pannos ad rationẽ quingentoꝝ ⁊ tunc eſt illicitꝰ aut
ad rationẽ quadringẽtoꝝquinquaginta.⁊ tũc ſecus
Ex parte autẽ laniſicis dico ꝙaut dicti panni vale⸗

bant temꝑe venditiõis quingentos.⁊ quingẽtos ha

buiſſetvendendo vocabulo alludẽs ad contãtos, et
tunc cõtractus eſt licitus.aut tunc valebant minus
quingẽtis ſed pꝛopter dilationẽ ſolutionis conuenit
de quingẽns.⁊ tunc dicas ꝙ aut dubiũ eſt an ſolu/
tionis temꝑe plus vel minus foꝛentvalituri. aut cer⸗
tum eſt ꝙ tunc illd vel plus ſuntvalituri aut minꝰ q;ᷓ
illud.in ſecundo caſu non eſt dubiũ ꝙ licitus eſt cõ
tractus.et ſimiliter in tertio ꝙ illicitus eſt. In pꝛimo
vero dicas ꝙ eſt licitus ſi alias nõ eratvenditurꝰ.ali
as ſecus.vt pꝛedicta omnia ex decretalibꝰ. in ciuita⸗
te.⁊c.nauiganti.extra eo.aueat ſibi inſuꝑ ab int⸗
tione depꝛauata in his caſibo in quibo licitum affir⸗
mauivt in hac noſtra decre.cõſuluit. Ideo bene con
ſuluit papa in dicto.ca.in ciuitate in ſi.Et in hoc la⸗
nificibus meis cõpatioꝛ: quoꝝ quidã vt percepi ad
contantos vendere nolũt eo ꝙ minus q; ad terminũ
perciperẽt Uerum:quia mibi dicit᷑ ꝙ ſivenderẽt ad
contantos nõ haberent tantũ de pannis quantũ cõ
ſtiterunt.rudis lane materia⁊ alijs expenſis interue
nientibo cõputatis.Uidendũ eſt vtrum ſaltẽ quan⸗
tũ eis conſtiterit vel cõſtat vendendo ad terminũ ꝑ⸗
ciperevaleant. Etvidet᷑ ꝙ ſic.qꝛ nihil vlcra ſoꝛtem ꝑ⸗
cipiũt. In contrariũ facit.qꝛ tantũ res valet quantũ
vendi pᷣt.ff.ad trebeł.l.i.S.ſi heres.ſf.ad.l.falci.l.qre
batur.ff. de furtis.l.ſi qͥ vxoꝛi.S.fi.ad.l. rodi. de ia⸗
ctu.l.ij.S.poꝛro.nota extra de reſti.cũ cãm.⁊ in c.ĩ cꝭ
uitate.ſupꝛa e.ergo ſi plꝰvendũt qᷓ;valeat ñ obſtante
ꝙ plus cõſtiterit illud plus ꝑcipiũtvltra ſoꝛtem. di⸗
co ꝙ attento conſtito rudis lane tinctureac manuła
eture nõ eſtveriſile ꝙ lanifex debeat inde pꝛo minoꝛi
pꝛeciovendere pannũ q; ſibi conſtiterit qnimo plun
cõſideratis oꝑis ꝑſone ipſiꝰlanificis.Si ergo nõ re-
perit q velit ꝓ tanto emere hoc nõ ↄtingit ex eo ꝙ płꝰ
nõvaleat pãnus maxĩe ↄſiderato ꝙ retagliatoꝛ pꝛo
plurivendat? emptoꝛẽ reꝑit. Si g̊ ex impoſtura reta
gliatoꝝ vel alioꝝ mercantiũ qͥ ſimul ſe cõponere dñt
ꝙ nemo niſi pꝛo tãto pãno emat miſi terminꝰↄcedat.
lmo audiui ꝙ ſunt quidã laniſices in pecunia pluni
mũ abũdantes qͥ plus cure in pecunia qᷓ;ᷓ in aĩa po⸗
nentes ſunt hoꝝ ca.ſã pecunia nõ egentes vendũt
ad terminũ ꝓ moioꝛi qntitate q; ſivenderẽt ad cõtan
tos.ꝓpter hoc alij quivellẽt vendere ad cõtantos nõ
reꝑiũt qui ab eis velint emere ad terminũ vel ſiemũr
ad contantos nolunt emere pꝛo quatitate debita.p⸗
pter qð opoꝛtet tales vẽdere ad terminũ ſicut illi po⸗
tentes. Quãobꝛẽ dico rebſic ſe ita habẽtibo ꝓ lani⸗
fex ſi pꝛo tãto vendit pannos ad terminũ d

Titulus Pꝛimus

venderet ad cõtantos ſi pᷣdicta ceſſarent ꝙ nõ editi⸗
cat ad gehennã.q;ꝛ quantũ res valet ꝓ tatovendit᷑ Et
cũ dicebat᷑ ꝙ tantũ res valet quantũ vẽdi pᷣt. fateoꝛ
ſi pꝛo tãtovedi ꝑmittit᷑ quãtũ valet.⁊ ſic defendi pñt
lanifices pᷣlibati.alłs qt defendi nequeũt.Et quõ eſti

mari⁊ quõ ꝓbari debeat rei valoꝛ vide notata ꝑ glo-

in c.cũ cam.de teſti.⁊ ꝑ d.meũ. Jo,de lige in c. cũ cã
de emp.⁊ vendi.⁊ ꝑ glo.⁊ Bar.in.l.ij. . de reſcin.
ven. ⁊ in.l.ſi r en etiã qð ipſe Bar. notat

in.l. cõtinuꝰ. .
cum ali .

Item nota ꝙ
quis vendit res ꝓ pᷣcio qð nũc currit? addit pactum
ꝙ ſi plus valebũt vſq; ad paſca vult illð plus.Si at
minꝰ valebũt nõ minꝰ vult.ſᷣm hoſti.pculdubiovſu
rarius eſt. Itẽ qͥ emũta pauꝑibo oues⁊ boues s il⸗
li foꝛte nõ hñtꝛ talia aĩalia locãt eis.tales emptoꝛes
ſi ſciũtvel credũt hoc.ſ.ꝙ venditoꝛ ille nõ hẽat.vſurã
ↄmittũt ᷣm Ul.Sʒ ſi credũt eos habere⁊ ſine frauð
emũt nõ eſtvſura.Itẽ qͥ nũc emũt certos eq̃s traden
dos emptoꝛi ab ipſo venditoꝛe in certis nũdinis. ſi
emãt᷑ mĩoꝛi pcio qᷓ; eſtimẽt᷑ eos ibi valere. vſura eſt.
Si at devaloꝛe veriſil dubitat᷑ nõ eſtvſura ᷣm Ul.

Bed quid cu
nõ erat an res in loco illo in qᷓ s vult emere
ab eo. ſʒ in alio vbi canꝰille res vẽdũ t᷑.nunqͥd vendẽ⸗
do ſm illð pᷣciũ loci qͥ volebat deferrevſurã cõmittit
Rñdet Inno.poſt Ray.⁊ dicũt ꝙ nõ. dũmõ nõ acci
piatvltra id qð accepturꝰerat ibi q poꝛtare volebat.
qꝛ qͥ uure pᷣt canus vendere pꝛopt᷑ dubiũ tꝑis. eodeʒ
iure pᷣt carius vẽdere pꝛopter dubiũ loci.extra eo.ĩ ci
uitate.Sʒ hoc ſile repꝛobat Hoſti.tũ qꝛ nõ eſt veriſi

mile ꝙ aliqͥs talẽ emptõeʒ faceret niſi multũ egeret.et

ſic via ꝑ talẽ opinionẽ parat᷑ figmẽtis.tũ qꝛ laboꝛis⁊

expẽſaꝝ itineris hñda eſt rõextra devoto mgne Jo.

an.cõcoꝛ.has opiniones di.ſi ſtatĩ ille emptoꝛ ſol⸗
uit pᷣciũ putatverã ohion? Iundoſ. ed ſi differat ſo⸗
lutõ pᷣcij tũcvidetpcedere rõ Hoſt.⁊ ceſſare rõ Inno.
quia in dubio temꝑis põt cõmodũ pꝛouenirevendi
toꝛi etemptoꝛi.ſed hic nullũ cõmodum emptoꝛi.Et
bhanc diſtinctiõem appꝛobat. Jo. cal.
4. 7 9 .
uid ſi quis vendit ꝗ.vni
ꝛediũ cum tali conditiõe vſq; ad totannos ſi red
urhelürehabeatarſieRu. m Kap. oſt. 2 Berñ.
hic nõ eſſe mutuũ vñ necvſura.ſ.ex foꝛma.⁊ em ptoꝛ
facit fructꝰſuos qꝛvenditio ẽ.⁊ hoc intelligas niſi ta
lis vẽditio fuerit ſacta in fraudẽ vſuraꝝ.qð pᷣt pᷣſumi
ſi modicũ eſt pᷣciũ reſpectu valoꝛis rei.extra de emp.
⁊ vendi ad nrũm. Itẽ ſi ſit in pacto ꝙ reſtituat᷑ aliqͥd
plus q; fuerit pᷣciũ.extra de pigno.illovos. Itẽ ſi em
ptoꝛ ↄſueuit exercerevſuras.vt in dicto. c. illo. Sʒ ſi
emptoꝛ intẽdit realr emereꝛ iuſto pᷣcio tñ dat illi ven
ditoꝛi illã poteſtatẽ reemendi.potius tñ vellet ꝙ ſibi

remaneret pꝛedium nõ eſt vſura.

Bʒ quid ſiquis emat x.

fructus ſiue ſegetes pꝛouẽturas hoc ano de agro ſe⸗
minatoRñ.ᷣm Ul.ꝙ nõ eſt vſura ex ſoꝛma ↄctꝰ. pᷣt

cũ ita.ff.de verbo,/obli. H

redditũ vniꝰcaſtrivela

tñ fieri in fraudẽ vſuraꝝ.qꝛ ſiveriſitr ſcit q fructꝰcol⸗
ligendi etiãẽ ↄputato dubio qͥ pñt impedirivalebunt
tũc plusq;ᷓ illð qð nũc dat᷑ fraus vſure eſt. Si autẽ
ꝓbabiliter dubitat vtꝑ plus vel minꝰdebeãtvalereñ
eſtvſura. Idẽ hoſt.⁊ Ul. Et eodẽ mõ dõʒ ſi qͥs emat
fruct ꝓueturos vſq; ad tres vł qᷓtuoꝛ vel ples ãnos.

Duiddecõtractuquẽ ꝭg.x.

vbbiã vocant ꝗſiccelebꝛat. Dan quida cinda mo⸗
naſterio centũ cũ pacto qad vitã ſuã ⁊ cuiuſcũq; e

eis ecclia illa ſeu monaſtenũ det illis quolibet anno
xvi.dictaq; centũ ſua ſunt.ſ.monaſterij hoc adiecto

ꝙ ſi durante vita taliũ.monaſteriũ voluerit ↄctũ re⸗

ſcind ere⁊ dicta centũ reſtituere optionẽ habeat,⁊ tũc
a dicta annua ſolutione ſit liberata.⁊ pꝛopt᷑ hoc om
niaꝛ ſingula bona ſua monaſteriũ obligauit. eſt ne li
citus cõtractus. Et poſſetvideri ꝙ ſic.quia quedam
emptio eſt illius annualis redditꝰ. hic interuenit pᷣ⸗
cium. hic eſt merces.ſ.certus redditus ergoꝛc. Rñ.
ſmLau.de ridol. Credo illicitũ ĩ caſu quo vltra illa
centũ aliquid habeat᷑ illudq; reſtitutõni obnoxium.
vt enĩ vides redditus nõ conſtituit᷑in re,nec ad rem
fit relatio ſed ad perſonam licet bona pꝛo obſeruatõ
ne contractꝰobliget monaſteriũ.⁊ ſic nõ vendit᷑ius ĩ

mo nũc de nouo oꝛit᷑ etvendit᷑ qͥd inuẽdibile,ſ. pecu

nia que inuẽdibilis eſt.ſeu veriꝰↄtractus innoĩatus
celebꝛat᷑.ſido vt fſacias.in quo fraus videt᷑ interueni
re de cõtractu ad cõtractũ maxime atteta maximi lu
cri quatitate.⁊ adiectõe pacti de reſtituendo cũ volu
erit.ex quibo videt᷑ in effectu acſi mutuũ cõtraxiſſent
coadiuuat,. licet etiã ſola de ꝑ ſe nõ ſit efficax rõ rõne
incertitudĩs.ꝙ in paucis ãnis totũ capitale rehabe⸗
bit. Nec eſt veniſile ꝙin bꝛeui oẽs moꝛiant᷑. Hec lau.

Quid ſi quis emat S.xI

rũ heredũ velals ad incertũ tꝑs hñduʒ eſt ne vſura
Rñ.ſm lau.de ridol.et Inno.e.t.in ciuitate.qͥ dicũt
tangedo hũc paſſum ꝙ aliq dicũt ⁊ ſoꝛte bñ ꝙ ſi red
ditꝰcõſtituat᷑ añ Ictũvel venditã actõʒ ſiue fuent cõ⸗
ſtitutus in re puta invinoꝛ poſſeſſiõe vel alijs hmõi
ſiue in ꝑſona puta ſerui liberti vel ruſtici. vel actione
vel nomine. Itẽ ſiue ſintredditus ceni puta qui red
dunt.x.ſiue incerti puta qui reddũt quanã partẽ fru
ctuũ qui ꝑcipiunt᷑ de aliq domo vel de opibo alicu⸗
ius ꝑſone. Item ſiue ſit cotractus ꝑpetuus. puta qͥ
extendit᷑ ad heredes cõtrahentiũ.ſiueſit advitã hoĩs
ſiue ad certũ tꝑs. puta vſq; ad.v.annos. Item ſiue
ſit redditus in pecunia ſiue in alijs rebꝰſiũe in facto
reputãt tales cõtractus licitos. Ibi enĩ eſt licitus et
purus cõtractus venditiõis.Eſt nanq; pᷣciũ.iſ.certe
pecunie qᷓntitas.⁊ eſt merces.ſ.certus redditꝰ.C. de
ſacroſan.eccle.l.iubemus.Hoſtiẽ.vero.vt refert Jo.
an. in dicto c. in ciuitate.dicit ſimpliciter tenendũ ꝙ
hmõi contractus ſiue ſint in perpetuũ ſiue ad tempꝰ
ſiue ad certũ cenſum regulaniter ſunt permiſſi dum⸗
modo nõ celebꝛent᷑in fraudem vſuraꝝ ⁊ vltra dimi⸗

dium neuter decipiatur alias ſecus. de emp. ꝛvend.
ciad noſtrã.⁊ licet cerũ ſit ꝙvſq; ad.xx.xxx.vel.xl/ã

nos plus accipiat de reddiiu qᷓ; ſit pꝛeciũ quod dat

—.

iũ redditũ ad vitã ſuã vel ſuo

4
unr

ra. vt extra de vſuri

Capitulüů

tamẽ hec centitudo nõ facit illicitũ ↄtractũ veditiõis
cũ⁊ hoc idẽ ſit dare invenditõe alicuiꝰpoſſeſſiõis vbi

certũ eſt m cauſas inferioꝛes ꝙꝙ plus acciꝑet ĩfra di/

ctũ tempꝰ de certis fructibo eius q;ᷓ ſit pꝛeciũ quod

dakt pꝛo ea et ſine expẽſis vel laboꝛe dando ad fictum

vel certũ vel emphitheoſim. Mec obſtant.c. in ciuita

re. ⁊vc. nauigãti. lam ibi rephendit᷑ tĩ qñ carius vẽ
ditur merces pꝛopt᷑ cerminũ quẽ dat ꝓlixuʒ emptoꝛi

ad ſoluendũ pecuniã vel qꝛ pꝛo minoꝛi emit merces

ex eo ꝙ ſtatim dat pecuniã ⁊ pꝛolixius tꝑs.expectat
merces que ſunt penitus illicita.ſed in caſu nro om⸗

nia ſunt pᷣſentia. ⁊ id qð vendit᷑ ⁊ pᷣeinm eiꝰ Eſt ergo

cõcluſio Inno, ꝙ pᷣdicta pꝛocedãt⁊ ſint vera quando

redditus cõſtituti ſunt ante cõtractũ vel venditã actõ
nem. bec ille. Et adde qð dicit Guil. videlz ꝙ q;uis
cõtractus talis nõ ſit vſurariꝰex foꝛma.põt tñ eſſe il /
licitus vel ex ꝑte emptoꝛis ſi ninis paruo pᷣcio eme⸗
ret penſatis circũſtantijs de qᷓntitate pꝛecij ⁊ valoꝛis

ſp̃ius vſufructꝰ⁊ veriſiłitudine vite e ſm ꝙ eèt iuue

mis vel ſenex ſanꝰvel infirmꝰ.q.ſ.emeret ad vitam.
Sed qͥd ſiredditus vel nomẽ pꝛopt hoc de nouo
conſtituatur in rebovel ꝑſonis cõtrabentibo.puta qꝛ
dicit emptoꝛ.tu cõſtituis tales redditꝰ in tali poſſeſſi
onevel ſeruo.vel facias ꝙ talis fatebit᷑ ſe debere mi⸗
pi millevſq; ad annũ.⁊ ego deillis mile. vel mag de
actõe pꝛo illis mulle cõpeteète tibi dabo.l. Rñ. Inno.
refert quoſdã aſſeuerare hũc cõtractũ licitũ.qꝛ nõ eſt
hic mutuũ ſed emptio. Itẽ multi caſus pñt intueni
re ꝙ iſte emptoꝛ amitteret in hoc caſu.puta ſi inops
fieret. Subdit tñ Inno. ꝙ cũctis fidelibo eſt ↄſulẽdũ
ꝙ a tali ↄtractu ſeabſtineãt. Sʒ Lau. de ridol. dicit
ꝓ ſibi videt᷑ ꝙ Inno. potiꝰ ſentiat qð ↄſulit qᷓ;ᷓ qð re⸗
fert. Et idẽ Jo.an.id eſt ꝙ ſit ilicitꝰ dictꝰ ↄctus.⁊ vix

vidget quomoõ ſine fraude talis cõtractus poſſit fieri.

Duid autem cum §F. XII.

quid Babuit recipe ab aliquo centũ in certo termi⸗

no. venit tertiꝰ emẽs ipᷣa iura ↄtractꝰↄtra debitoꝛẽ ꝓ
pcio.xc. que nũc ſoluit.nu nqᷣd emptoꝛ ↄmittitvſurã
MNñ. Si iſte emit tãtũ minꝰ qntũ nũc eſt intereẽ ſuũ
aut qntũ vere eſtimãdũ.ſiue timẽdũ ne ulle debitoꝛ
ſoluat. aut qntꝰeſt fururꝰlaboꝛ rehñdi nõ ẽvſura Si
vo alias vult diminuere pᷣciũ ſolũ pꝛopt᷑ hoc ꝙ nũc
ſoluit ſz in futuro rebabebit plus:eſt maĩfeſte vſura
Et nota ꝙ tal pactio iuriũ pᷣſerti qñ imineret de hoc
licigiũ ſi fiat ꝓ minoꝛi pᷣcio nõ valet. nec iſte creditoꝛ
poterit plꝰpetere ab iſto debitoꝛe qᷓ; in veritate ſoluit᷑
etiã ſi reſiduũ fuent ei donatũ.C. mandati.l.ꝑ diuer
ſas. 7.1. ab Anaſtaſio. Quod pꝛo bono cõmuni ſta⸗
tutũ eſt ne litigia emerẽturvel mouerétur.

Item ueritur cum ..
46 debe

—

at alicui dare, c, hinc ad ãnũ ſi cred itoꝛ eius
petit nunc ſibi dari.xcv.? alia.v.ſibi remittit.vtꝝ ne

ſit licitũ. Rñdet J0. de rep.oꝛdi.mino.dicẽs ſimpłi

indiſtincte ꝙ licet. Et cũ argu ĩ Z accipe aliaͤd vl⸗
tra iuſtũ pᷣciũ in vẽditõe rei rõe expectatois tꝑis ẽ vſu

„

minũ ſolutõis nũc fiẽde⁊ ꝓ hoc reciꝑe aliqd vltra de

bitã qntitatẽ eſtvſura. vt eo. ti· ctↄſuluit, ⁊ boc qꝛ ven

— 1

s8.in ciuitate.Et ſer ꝓꝛogare ter⸗

dit᷑ tꝑs quod cõmune olbus eſt. tũ etiã quia eſt ibi
mutuũ umplicitũ cũ lucro. am idẽ eſt in effectu ac

ſi creditoꝛ accept pecuniã tũc qñ ſibi debet᷑ eã mu⸗
tuatvſq; ad terminũ pꝛogatũ ⁊ ꝓ illo mutuo illð lu⸗

crũ recipit. Rñdetille ꝑ diſtinctõem quãdã de tẽpe.
Dicit ei ꝗ eſt tos coe.⁊ eſt tꝑs ꝓpꝛiũ.Et tꝑs cõe ðꝛ
eſſe illð qð diffinit᷑ qð eſt meſura pꝛimi mobiłł Et qꝛ
illud ita deſeruit vni ſicut⁊ alteri.cũ cõe ſit nõ pᷣtvt ꝓ
pꝛiũ vẽdi:qð ↄtingit qñ qs rõe tm̃ dilatõis tpis ĩ ſo
lutoe fienda plus petit. vel cũ in anticipatoe ſoluno⸗
nis fiende anteq;ᷓ det᷑ merces minuit᷑ pciũ.qð repꝛo⸗
bat᷑ in dictis decr. Cꝑs ꝓpꝛiũ dicũt eẽ qð eſt ita mi
bi accõmodatũ circa aliqð negociũ qð ñ alteri.ſicut
cũ debeo dare Pe.c. hinc ad annũ⁊ nõ pꝛius. iſtõ tẽ
pus vniꝰ anni qad vtendũ ⁊ exercẽdũ illa.c.qᷓ debeo.
Petro eſt meũ pꝛopꝛiũ.qꝛ mihi ↄceſſum advtẽdũ ilł
ꝓutvoloꝛ ſic poſſi umvẽderevt meũ.qð facio dũ nũc
ſoluẽdo ipſietro do iibi.xc.vel circa. Sʒ b. Thoi
epła ad lectoꝛc floꝛentinũ dicit ſimplr hoc eſſe vſurã
vt pʒ ſupꝛa in c.devſura in emptiõe ⁊ venduõe. S. fi⸗
circa fi. Dꝛo plenioꝛi declararioe poſſet ſic diſtingui.
Dõð aut talis debitoꝛ in dando ilia c.añ tꝑs ſibi cõ
ceſſum inde recipit damnũ.puta qꝛ cũ nõ habeat in
ꝓmptu opoꝛtet eũ acciꝑc ad vſurã ſeu vẽdere res ſu⸗
as minꝰiuſto pᷣcio.ſeu q intẽdebat ſeruare in futu⸗
rũ qñ plus veriſilr erantvalitureꝛ hmõi.ſed ad pᷣces
creditoꝛs nũc ſibi ſoluit illa.xcv.⁊ illa.v. ſibi retinet
debitoꝛ. qñ tantundẽ eſt danũ qð ipſe inde recipit ex
anticipatoe ſolutõis⁊ tũc nõ eſtvſura.quia nullũ ibi
ex hoc lucrũ ↄſequit᷑ ſed ſolũ ↄſeruat ſeindemne Se
cus ſi plus eſſer lucꝝ illoꝝ.v.qᷓ; damnũ inde ſeqns
Aut ipſe debitoꝛ intẽdebat nũc illa centũ exponere
in licitis mercãtijs vbi ſperabat plus lueri hr̃e qᷓ il⸗
la.v. ⁊ viam hẽbat ad hoc parata. ⁊ tũc dubiũ ẽ vtꝝ
poſſit illa. v. ſubtrahereꝛ ſibi retinere pꝛeſ⸗ uppoſito ꝙ
lucxꝝ ſperatũ ex negociatõe cũ illis centũ cũ ſuo duq

bio.ſ.de nõ lucrãdo etiã ſi tantũ eſtimet᷑. Na Inno.

2 Jo. an. dicũt illicitũ. Hoſt. licitũ aſſeuerat cũ Jo. de
lig. dũmõ non fiat in fraudẽ. Quia ergo dubiũ tene
certũ⁊ dimitte incertũ.de peni:diſt.vij.c.ſi qs. Aut
debitoꝛ ex tali anticipatõe ſolutõis næc dãnũ incur⸗
rit. nec negociari cũ ũllis ẽ ꝑatus.nec ſuꝑ bec cogitłat
ſed ſolũ qꝛ puenit tꝑs vult ſibi illa.v. remitti. tüc eſt
vſura. ⁊ ro eſt. qꝛvẽdit᷑ tꝑs ⁊ mutuũ eſt ibiĩplicitũ cũ
lucro intẽtoar:in dicto c.in cĩtate.⁊ in hoc caſu loqᷣt᷑
becho. vbi z. Illa ãt diſtinctõ de tpe cõiꝛ ꝓpꝛio ñ ſuf
ficiẽter euacuat argumẽta Nec apparetrõ quarema
gis tys debeat dici ꝓpꝛiũ in hoc caſu q; ĩ alijs qͥ ha
bent᷑ in dictis decr. lec alij theologivł canoniſte po
nũt talẽ diſtinctõz. ⁊ ideo nõ tenẽda quia periculoſa

Allius cõtractus ce . XIIII

lebiat in ptibo cathalõie p̃cipue Barchmoie ſub tali

foꝛma⁊ mõ.Titiꝰ indigẽs pecũia vẽdit Meuio.c.flo
renos auri ãnui⁊ ꝑpetui redditꝰſuꝑ oĩbo bonis ſuis
vb ſuꝑ aliqbo ĩ ſpẽ ad h̊ bõ illa obligat fit Zctꝰ pᷣcio
ↄpetẽti ſʒ cõe pciũ illaꝝ regionũ ł paulo plꝰłminꝰ?ꝰ et

„

in mpo zctu expᷣſſe agit᷑ ꝙ vẽditoꝛ ꝓ eodẽ pcio poſſit in

—

totũ vel in ꝑte redumerè illũ redditũ ſeu ceſum vendi
tũ.· Nc qnt viꝝ dictus ↄctus ſitvſurarius. Ad qð

Tinulus Primls

ſpondet᷑· Iſtam qſtionẽ tractat Inno.inec. in ciui⸗

tate.de vſuris.Et ibidẽ alij poſt eũ plures.nihil ra⸗
mẽ dicũt de facultate redimedi ipᷣm redditũ ſed ſim
pliciter de emptiõetalis redditus. Et dicit Inno.q;
emptio redditus iã foꝛmati ſeu conſtituti: ſiue in poſ
ſeſſionem ſiue in pecuniã licita eſt. Sed ab emptio⸗
ne redditus nõ foꝛmati nec antea conſtituti conſulit
abſtinendũ vt dubia vtrũ ſint licita. Quidam auteʒ
vt Ul. ſic dicit Omittedo argumẽta dico talem ↄtra
ctũ eſſe licitũ data etia redumẽdi facultate. Ratio eſt
quia talis cõtractus eſt mera⁊ pura venditioꝛ pꝛo pᷣ⸗
cio cõpetenti ſaltim licito.quia etiã in modico pꝛecio
cõtrahentes licet ſeinuicẽ decipe. ⁊ eſt res que cadit
in conuitiũ quia pꝛophana.nec emptoꝛ ex hoc cõtra
ctu plus recipit q; ex legitimo cõractu emptiõis. ſcʒ
rem venditã,.igit᷑ non eſtvſura.nec video aliquã ratõ
nem dubitadi. Plus dico idem. ſcilʒ eſſe in redditu
pꝛius nõ cõſtituto. Quid eĩ refert q;tum ad vſuram
an ſit cõſtitutus de nouo.an ſit cõſtitutus pꝛiꝰ. Cer
te nihil. Nec pꝛocedit occaſio quã aſſumit Inno. ſcʒ
ꝙ in nõ conſtituto ante nõ videt᷑ merces in rerũ natu
ra ⁊ ita nõ vera emptio que reqͥrit mercedẽ. pꝛeciũ et
cõſenſum.quia dico cũ reuerẽtia ꝙ eſt merces.ſcilicʒ
ipſe redditus qui cõtrahendo cõſtituiturꝛ ius illð ꝑ
cipiendi ex illo cõrractu quod acqͥrit emptoꝛ. ĩmo eti
am ſine mercede exiſtẽte in rerũ natura fit emptio.vt
puta in ſola ſpe vt in actu piſcandi rhetijs qꝛ ſiue ca
piat ſiue nõ copiatvalet emptio.⁊ tenet᷑ emptoꝛ ad pᷣ
cium. Et quod plus eſt.ſi captura in duplo plꝰvale
ret q; ĩm pᷣcium.nihilominꝰtenet cõtractus qꝛ ſpei
emptio eſt. Idem de partu futuro ancillevł pecudis
vt in.l.nec emptũ.ff.de cõtrahẽ.emp.lec in hoc mi
hividetur in aliquo quõlibet dubitandũ. Qõð auteʒ
addit᷑ in caſu redimẽdi pꝛo eodẽ pꝛecio. dico illud
nõ variat concluſionẽ.quia hoc magis eſt in fouoꝛeʒ
venditoꝛis. Nec in hoc caſu pᷣt notari vſur plusqᷓ;
m emptiõe pᷣdij vel alicuiꝰrei cũ.ſcilicʒvendit᷑ cũ cõ⸗
ditionevt venditoꝛ poſſit reemere pꝛo eodẽ pꝛecio qᷓn
do ſcilʒ ſimpliciter fit nõ in fraudẽ vſurarũ. Sed
pone ꝙ poſt tres vel quatuoꝛ annos vel plures vẽdi

toꝛ redimit illũ redditnm ⁊ ſoluit emptoꝛi pꝛeciũ ſibi

datũ. nunqͥd cum tuta cõſcientia emptoꝛ ullo alio in⸗

termedio temꝑe triũ annoꝛũ vel quatuoꝛ retinebit il⸗

lum redditũ ſic receptũ. Scio ꝙ multi dicũt ꝙnõ et
ꝓ debet cõputani in ſoꝛtẽ vt ðꝛ in pignoꝛe.Et bꝛeui⸗

ter dico ꝓ licite retinet.nec tenet᷑ cõputare in ſoꝛtem.

qð ſic pꝛobat᷑. Iſta redditus receptio venit ex cõtra⸗
ctu licito etiã adiecta facultate redimẽdt vt ſupꝛa di
ctũ eſt qꝛ ex tali cõtractu acqͥſitũ eſt ius ꝑcipiẽdi red
ditũ illum ⁊ illiꝰiuris factus eſt dñs.qꝛ cõtractus eſt
licitus licet venditoꝛ poſſit redimere.⁊ ad emptoꝛẽ ꝑ
tinet cõmodũ⁊ piculũ rei vendite.igit᷑ ex illo iure ꝑci

pit de re ſua⁊ ſuũ percipit ⁊ ſuũ facit acſi de pcio ſu

fructus pciperet rei em pte.igit᷑ licite retinet tanqᷓ; ſu⸗

um. Sed pone ꝓ iſte emptoꝛ alterivendit illũ red

ditũ qð facere poteſt vt rem ſuã.tñ cũ difficultate re
dimendi poſtea redimit᷑ ab illo ſecũdo emptoꝛe.nun
quid pꝛimꝰemptoꝛ reddet qð ꝑcepit. Cenenõ.quia
ſuũ recepit.nec tempꝰpꝛetenitũ ſubiacet reſtitutõi. ſʒ
futurũ ſolũ hbabet illud ins ꝑcipiendi qð redimitur

Deiſtis duabo concluſionibo ⁊ c licitus ſit cõtractꝰ
cũ facultateꝛ ſine facultate redimẽdi. ⁊ faciat fru

ctus ſuos ⁊ nõ ha beat cõputare in ſoꝛtẽ reputo qua⸗

ſi expᷣſſum caſum in.l. ije in fi.⁊ in.l. vbi autẽ. 5. Juli
anus.ff. de cõdi.adiec.cũ certe nulla ſit differetia in

emptione redditus vel fundi.cũ ſit res cadens in cõ⸗
mertiũ ſicut⁊ cetera.nõ obſtante regula iuris cõis ꝑ

quã habet᷑ ꝙ quicqͥd recipitvltra ſoꝛtem eſtvſura. qꝛ

illa hahet locũ in mutuo in quo ſolo ꝓpꝛie locũ ha⸗

bet vſura.licet ꝑ quandã conſequentiã extendat᷑ ad

alios cõtractus maxime quãdo fiũt in fraudẽvſura⸗
rum.vel pꝛo dilatiõe ſolutiõis plus recipit᷑. ⁊ vendit
tempꝰ.quia ſic pꝛopꝛie eſtvſura.ſicut in mutuo in q̊
pꝛo dilatiõe tenꝑis quo mutuũ retinet plus ſoluik
ch datum ſit. vt in ca. in ciuuate. de vſuns. Et ꝑ hoc

rñdetur ad dictũ ca. quod loquit᷑ in pecunia debita
cum pꝛo dilatiõe plus ſoluit᷑ q; datum ſit.vt in cein

ciulate.⁊ ex pacto ſicut inmutuo. Ad id autẽqð
dicit fructus cõputari in ſoꝛtẽ. vt in c. pꝛimo ⁊ ſcdᷣo.

⁊ cconqſtus.de vſuris.ꝙ illa c.loquũtur in mutuo

⁊ etiam in pignoꝛe dato pꝛo mutuo. quia fructꝰ pig⸗
noꝛis menito cõputaturin ſoꝛtem. Item creditoꝛ non
eſt dñs pignoꝛis neq; fructus recipit ex re ſua ſed ex
re debitoꝛis. ſed nec habet ius ꝑcipiendi illos fiuciꝰ
tanq; de re ſua ⁊ ſuis. Secus in caſu noſtro vbi reci

pit vt iure ſuo⁊ tanq; ſuos⁊ in reſua ſeu de re ſua.ſ.

de iure ꝑcipiendi quod ius ſuũ ⁊ ſua res eſt. Iẽ non
obſtat euangeliũ. vbi ðꝛ. Mutuũ date nihil iñ ſpe⸗

rantes. Lu.vi.quod dictũ extendit᷑ etiã ad alios cõ⸗/
tractus.vt patet in c.cõſuluit.de vſuris:quia illõve
rum eſt qñ illud agit pꝛincipaluer ſpe lucri vltra ſoꝛ⸗

tem. vt dicit ibi glo. Hic autẽ pꝛincipalłr agit᷑ ꝛ emit
redditus ſicut ſi pꝛediũ eſſʒ emptũ vt habeał lec eĩ
in cõtractibo pꝛohibet᷑ſpes lucri ĩmo cõmunit ineſt
⁊ eſt licita.ĩmo in mutuo ſimplici ⁊ liberali licet ſpe⸗

raret recipe remuneratõem non pꝛincipalr. als eſſet

vſura. que etiã naturalr debet᷑ licet peti nõ poſſit. qꝛ
talis benificẽtia mutui dati parit naturale obligatio
nẽ. quia benefaciẽti bñfacere tenemur,.vt in.l.ſed ĩ le
ge cõmiſſoꝛia.S.cõſuluit.ff. de peti.here. Et ſi dicat᷑
quõcũq; fit ꝑ talẽ redemptiõeʒ pꝛimꝰemptoꝛ recepit
vltra ſoꝛtẽ.quia redditꝰmedij tꝑis fateoꝛ.ſed ſuũ re/⸗
cepit vt ſupꝛa dictũ eſt.Et licet ſoꝛſitan ſi eẽt emptoꝛ
cõſuetus dare ad vſurã.pᷣſumit᷑ de fraude vſuraxꝑ.et
maxiĩe ſi emeret in ſevt redimeret,. ⁊ ita hret illð lucrũ
intermedij tꝑis poſſet dicivſura mẽtalis.licet non ex
foꝛma ↄctus.iuxta.c.in ciuitate. Sed iſta bpᷣſumptõ
hic ceſſat.qꝛ eſt in libtate venditoꝛis redimere vel nõ
⁊ res eſtin ꝑiculo emptoꝛis.qꝛ emptoꝛ pᷣtvenire ad ĩ
opiã⁊ res obligate ꝑireꝛ ita ꝑderet emptoꝛ redditũ.
Si tñ eſſet certũ e redimeret᷑ ex illa cã emeret vt re
dimeret᷑.qq; nõ ex foꝛma cõtractus tñ re ipſa ulicitꝰ

eſſet? habet naturãvſure.Hoc autẽ ceſſat in iſtis ma

xime in ꝑſonis eccłaſticis.qꝛ ſuꝑ talibo redditibo fũ
dateꝛ dotate ſunt ecclie q̃ſi in ſpe ꝑpetuandi.Et ſita
lis cõtractus phiberet᷑ ⁊ redduus redimertt᷑ eccleſie
eſſent deſtructe que nõ haberẽt redditus niſi pecuni
as facile conſumẽdas. Stãtibus autẽ illis ↄtractibo
licitis iterũ emũt ex illis pecunijs alios redditꝰ. Hec
omnia ille Guil,non gloſatoꝛ. Ray,ſed alius nouus

£

—

a-☛ = —— —

—— — — — ———N

—

ni⸗
ſ⸗

lue

nc
Nſn.
gus⸗
l
un
ni⸗

68 ;

fun
.
güil
Gun
enaf
won
ſll⸗
toboe
nan
igd
1
nn⸗
o

Capitulũ Octaunũ

Ouod iſte aſſeritlicitum cõtractum nõ videtur claꝝ
ſed dubiũ et ideo cauendum.

Muaſi ſimilis que S. XV.

ſtio fit ꝑ Alexan. lombexcepto de redẽptione ipſius

redditus.Querit᷑ ergo an liceat emere pecũiales reld

ditus bereditanie ſeu advitam. Ad hoc dicendũ ſm
Alex.lomb.ꝙ talis cõtractus licitus eſſe põt Ad

cuius intelligentiã aduertendũ eſt ꝙ quadrupłr põt

eſſe vitiũ in cõtractu.Pꝛimo ex cauſa materiali. Se
cundo ex cã efficienti.Tertio ex cã foꝛmali.Quarto
ex cã finali· Pꝛimo pt eſſe vitiũ in cõtractu ex cau
ſa materiali.i.ex ꝑte rei q emitvel vendit᷑ puta qꝛ res
minime vendibilis eſt ſicut hõ liber qͥ vendi nõ põt.
nec ſpũalia poſſuntvẽdi.nec etiã poteſt vendi aliena
res.Et ſᷣm hũc modũ contractꝰhmõi ſ̃m aliquos vi
tiat᷑ quia pecunia nõ poteſtvendi.Et intãtũ ſᷣm eos
talis ↄtractꝰ vitiat᷑ ꝙ ab actu emptõis declinat⁊ con
tractũ mutui intrat in q̃ͥ nõ licet ſperarelucrũ ſic ptʒ

extra de vſuris.cõſuluit. Sʒ tñ pᷣt ad hoc rũderi ꝙ ĩ

rebus noſtris triplicia habemꝰbona.Pꝛĩo mobilia.
Sc&do ĩmobilia.Tertio autẽ ius invtriſq;.Et ſicut
diſtinguit mobileꝛ ĩmobile ⁊ ius in vtriſq;. ita ipᷣm
ius vendi pᷣt ſicut mobilia⁊ ĩmobilia. Non ergo vẽdi
tur ipſa pecunia ſed ius ꝑcipiẽdi redditꝰ illos pecu⸗
niales.Quãuis autẽ pecunia vendi non poſſit trãſit

tñ cũ vendito iure. Uendimꝰenĩ aliqd qð vendi non

t. tñ cũ aliquo allo traſit qð de iurevendi⁊ emiva
et. ſicut ius patronatꝰ qð ſpũali ãnexũ eſt.⁊ tñ trãſit
cũ venditoꝛe villevel fuudi qð de iurevtiq; vẽdi põt
Sic in ꝓpoſito caſu ↄtingit. Uendit᷑ enĩ ius quo vẽ
dito pecunia trãſit. Jus enĩ ꝑcipiẽdi quolibet anno
talẽ pecunie quantitatẽ ſub bonis alicuiꝰ vendẽtis ſi
ue hereditarie ſiue ad vitã ipᷣius emẽtis nõ eſt pecu⸗
nia ſed diſtinguit᷑ vnũ ab alio. Ueꝝ eſt tñ ꝙ alla rõe
nõ pᷣtvendi pecunia qᷓ; iuſt. patronat?. Pecunia eĩ nõ
p̃tvendi.q; mediũ eſt in venditiõe. Jus aũt patrona
tus vẽdi nõ poteſt qꝛ ſpũali annexũ eſt. Scðo pt

eſſevitiũ in ↄtractu ex cã efficiẽti.i.ex ꝑte ↄtrabentis

Sicut enĩ qñ qs fingit ſe emere ülð qð in pignꝰintẽ
dit acciꝑe.⁊ tũc avitiovſure nõ excuſat᷑ ar. ad hoc ex⸗
tra de pigno.c.illoxos.Et hoc mõ poſſet aliqͥs dice⸗
re ꝙ hicvitiũ eſt. quia tantũdẽ eſt ſic ↄtrahere ſicẽ mu
tuare.c ꝓ.x.quolibet ãno.ita ꝙ ſic cõtrabẽs mutuat

——

indirecte. ⁊ emptõem fingẽs mutuũ facit. Poſſet aũt
dici ꝙ, argumentũ nõ cogit.qꝛ in talicõtractu nõ eſt
mutuũ directũ.nã vbi mutuũ eſt mutuatis ipᷣi mu⸗
tuãti.in pᷣcio obligat᷑ Sʒ in tali ↄtractu pecũia traſit
⁊ ius ꝑcipiendoꝝ reddituũ ſtat lucro ⁊ ꝑiculo ipᷣius
emptoꝛis. Poſſet autẽ in hoc ↄtractu incidere vitium
ex ꝑte ↄtrabẽtis pꝛopt᷑ cupiditatẽꝛ auarici eiꝰ.ſz nõ
accidit cõtractui ex ipſiꝰ ↄtractꝰnatura Tertio q̊ʒ
pͤt eſſevitiũ in ↄtractu ex cã foꝛmali.i.ex ꝑte pacti aꝑ
poſiti hoc eſt qũ apponit᷑ pactuʒ qð repugnat rei qᷓ
trãaſigit᷑ ita ꝙ ipſa res nõ patit᷑ apponi tale pactum.⁊
iſto mõ cõtingit eſſe vitiũ in ſimonia. Alio mõ quã
do pactũ repugnat ↄtractui. Poc autẽ eſt qñ õctus
gratuitꝰeſt. ⁊ talevitiũ facit vſurã ſi qdẽ eſt in hoc ꝙ

aliqᷣd exigit᷑ ex pacto roõne rei mutuate. Tale autẽ vi
tiũ nõ eſt in pᷣdicto ↄctu.cũ ibinõ mutuũ ſedveravẽ

—

ditio ſit. Quanto pᷣt eẽvitiũ in ↄctu ex cã finali.i.et
ꝑte pᷣcij.⁊ tale vitiũ excludit᷑ ab iſto ↄctu qñ ꝓpoꝛtio
nat᷑ pꝛeciũ iuri quod vendit᷑. ⁊ regulare ſiquidẽ eſt ꝙ
cõtractus emptõis ⁊ venditõis illicitꝰ eſt cũ in eo iu⸗
ris naturalis eqͥtas non ſeruat᷑. Sed cũ talis ſeruat᷑

equitas ita ꝙ nõ eſt notabilis exceſſus pᷣcij ſuꝑ rem

venditã nec ecõuerſo.tũc liciteſt ↄctus.õ q̊ negat
ꝙ talis ↄctus viciari nõ poſſit ex pte pꝛecij.ſed tñ ſi⸗

cut põt vitiari ita ratificari põt. Alio qͥʒ mo ꝓbãt ali

quihũc cõtractũ licitũ eſſe.qꝛ licitepᷣt qs emere pᷣdiũ

ꝓ. c.libꝛis.⁊ pᷣdiũ emptũ poſſet hereditarie dare ali⸗

cui pꝛo ſe⁊ ꝓ heredibo ſuis hoc pacto ꝙ recipiẽs pᷣdi
um obligaret᷑ ꝓ ſeꝛ ſuis heredibo dare qͥlibet ãno.c.
ſolidos ⁊ nihil differt in cõſpectu dei vtrũ mutuũ ha
beat hoc mediate vel ĩmediate.cõtractus enĩ licitꝰ eẽ
videtur. Fateoꝛ tñ ꝙ nõ eſt honeſtus nec decẽs ſicut
eſt cõtractus quo emũtur redditus pᷣdiales.

Bed contra pꝛedicta . X&α

arguũt quidã dicẽtes hoc ideo nõ licere.qꝛ pecunia
ad hoc inuẽta eſtvt mediũ ſit interementẽ ⁊ vendẽtẽ
⁊ nonvt emat᷑: vendat᷑ pꝛopt᷑ qdð emẽs velvendẽs pe
cuniã vtit᷑ ea ad finẽ ad quẽ nõ eſt ĩuẽta.⁊ ꝑ ↄſeqns
peccat? maxĩe qꝛ talis ↄctus non videt᷑ poſſe reduci
niſi ad ↄctũ mutui Rõ hꝰeſt qꝛ cũ pecunia nõ poſſit
emivel vẽdi.cũ ſit nõ extremũ venditõis vel emptõis
ſequit᷑ ꝗnõ pt Zctus iſte reduci ad emptioõem velven
ditionẽ.Certũ etiã eſt ꝙ locatio nõ pᷣt dici nec etiam

cõmodatũ. ergo ad ↄctu mutui eũ reducere neceſſeẽ
ſed in eo ſicut ex pꝛecedẽtibus pʒ nõ licetſpare lucrũ

Ad bhoc dicendũ ꝙ ſicut ex pcedẽtibo patʒ hic ñ emi
tur pecunia ſed ipᷣm ius.pꝛopt᷑ea mutuũ minime di
ci poteſt. Item quoq; opponit᷑ et dicũt ꝙ hicvide
tur acceſſus lucri ad ſoꝛtem. Talis autẽ acceſſus ſeu
ſucceſſus aut ſimul factus cõtractum variare nõ po

teſt quia vtrobiq; vtit᷑ ipſavſura.cum vſura ſit quicx—⸗

quid accedit ſoꝛti.ſicut patet.xiiij.q.iij.pleriq;. Sʒ
ſi fiat acceſſus ſimł.puta ſi quis dat centũ libꝛas vt
recipiatviginti in vno anno vſura eſt.ergo eodẽ mo⸗
do ſi qͥs dat decem vt recipiat viginti in duobovl tni
bus annis.vſura eſt. Hoc quidem contingit quan⸗
do emuntur pecuniales redditus in certis annis.lu
crum nõ ſolum adequatur ſoꝛtiſed etiam excedit ſoꝛ
tem. Et qᷓ;uis talis exceſſus per ſucceſſiuã perceptõ
nem reddituum fiat tamen hoc contractum nõ rati⸗
ficat ſed condẽnat.quia nõ differt vtrũ talis excreſcẽ
tia ſucceſſiuevel ſimul recipiat᷑. Ad dicendũ ꝙ hic ñ
eſt acceſſus lucri ad ſoꝛtẽ.quia in venditiõe ſicut pꝛe
dictũ eſt totum de ſoꝛte eſt.

HDueritur etiam . XWII.

Utrũ licitũ ſit emere pignoꝛa a manifeſtis vſurarijs.
que ex lapſu tꝑis puenerunt ad eos ratõe vſure non

ſolute vt quotidie fit Etvidetur ꝙ nõ.quia Ambꝛo.

appellat vſuram rapinã. vt patet.xiiij.q.tij. ca. ſi qͥs
vſuram.ſed rem raptã nullus licite emere poteſt ſei⸗
enter, ergoꝛc̃. In cõtrariũ videtur eſſe. quia nullum
ius hoc pꝛohibet. cũ pꝛohibeat emere rem furatã vel
raptam.vt.C.de furtis.l.in ciuilem. Et qð nõ eſt ꝓ

hibitũ intelligitur eſſe cõceſſum/ ar. xiij. q. ije Ebꝛon

ð

Citulus Pꝛimus

et. . ſe. in fl. Ad boc dicendũ e circavſuram du⸗

plex eſt opinio q;tum ad dñium eiꝰ. Aliqͥ enĩ dicũt

in vſura non traſfertur dominiũ ſicut nec in furto
nec in rapina.Cuius opiniõis ſunt Alex. de ales. et
Bono.⁊ Richar.et Sco.in.iiij.diixv.⁊ hi oꝛdi.mi⸗

noꝛũ lugo ſuꝑ.c.ſi quis.xiiij.qiiij.idẽ. Et ſᷣm hãc

opinionẽ nõ bene poſſent emi tlia pignoꝛa. ſicut nec

res rapta. nec recipi in ſolutionẽ ſi qͥs ab eo.ſ.vſura⸗

rio deberet ha bere aliqͥd quia qͥ dedit ea poſſer ↄtra⸗
dicere⁊ illa repetere qꝛ vltra ca pitale mutuatũ vſura⸗

ne reſiduũ valoꝛis pignoꝛis qð eſt tantũdẽꝛ plus.ẽ

vſura.vñ etiã in dñio eius qͥ pignus dedit. ⁊ ſic nõ
poſſet alienari ſinevolũtate eius niſi qͥs diceret ipſuʒ
aſſentire eo ꝙ tacet⁊ nõ cõtradicit de re. iu. li. vi. q ta
cet. Sed ad hoc poſſet dici ꝙ tacet.qꝛ nõ poteſt alie
nationẽ ĩpedire.Sed alia opinio eſt ꝙ in vſura trãſ⸗

fert᷑ dñium licet cõpetat repetitio cui opiniõis ſunt
tho.in ſumma. Ul. Goff. ber. ⁊ glo.xuiij.q.iiij.ſuꝑ c.

ſi quis vſurã. Et hec eſt cõioꝛ opinio. ⁊ mihi magis
placet. Etſ̃m hãcvidet᷑ ꝙ poſſint emi talia pignoꝛa.
Nã ꝙ nõ poſſent emi poſſet eẽ ex duplici ca. Aut qꝛ
vſurariꝰefficeret᷑ nõ ſoluẽdo.aut ꝗqꝛ ꝑ hoc fieret iniu⸗
ria dño pignoꝛis.ſed neutꝝ videt᷑ bic eẽ. Na pꝛopter
hoc nõ efficivſuranꝰ minꝰ ſoluẽdo qꝛ recipit pᷣciũ ꝓ
pignoꝛe.qð tantũdẽ valet vel qſi quãtũ pignꝰ. Ha⸗
bet etiãvſurariꝰin pignoꝛe ius ſui capitalł.ſcʒ ſoꝛtem
mutuatã.ſicut ipᷣe qͥ eſt obligatꝰreſtitutõi pᷣt pᷣciũ re⸗
ſtuuere. Non etiam videt᷑ iniuria fieri dño pignoꝛis
Sciẽti eĩ⁊ cõſentiẽti nõ fit iniuria neq; dolꝰ.de reg.
iu.li.vi. Sʒ cũ ſciat dñs pignoꝛis ipᷣm alienari non
reputat ſibi fieri iniuriã ſi aliꝰemat.nec ſuꝑ hoc ali⸗
qs conqnit᷑ ⁊ merito qꝛ ſic pactũ volũtariũ fecit cum
vſurario ꝙ poſſet libere alienare pꝰtantũ tꝑis.⁊ cõi⸗
tates ⁊ dñi ꝑmittũt talia facta⁊ ſirma volũt ea hri.qꝛ
alias nullus publice fenerari vellet ſiulla nõ poſſent
alienare.vñ ſeqrent᷑ multa incõueniẽtia in ciuitatitbv
pꝛopt᷑ que tollẽda ꝑmittũt᷑ Nõ tñ impediũt vel ſta⸗
tuunt quin poſſint repeti vſure.et quin poſſint cogi.
quia qui hoc facerent tenerentur ad reſtitutionem in
ſolidũ.⁊ qͥ hoc ſtatuerent⁊ qui ſtatuta huiuſmõi ſer⸗
uarẽt. eſſent excõicati.extra devſuris.ex graui.in cle.
Nullũ etiã doc.adhuc legi qͥ aſſerat hoc illicitũ ⁊ te⸗
neri ad reſtitutiõʒ expᷣſſe.ſ.emẽtes hmõi pignoꝛa.qð
ſi neceſſariũ eſſet nõ tacuiſſent ſicut ⁊ de alijs caſibꝰ
mentionẽ faciũt. Ad argumetũ rñũdeꝙ Amb. ſu
mit ibi rapinã large ꝓ oĩ illicita acqͥſitõe vbi cõpetit
repetitio.veꝝ qꝛ materia nõ ẽvſq;qq; clara nemĩ cõ/
ſulendũ eſtvt faciat.poſt factũ nõ condẽnãdꝰ Ethoc

verũ niſi pignoꝛa eſſent res furatevel raptevel res ſa

cre q̃ pignoꝛi dari nõ poſſent.

¶ Hapituii nonũ de coopatione ⁊ pticipatõevſure.
EK cooperatione et par

ticipatoe vſure quõ ⁊ qñ teneat᷑ ad reſtitu

tionẽ.Et ꝓ fundamẽto hurꝰ ſumẽda ẽ illa
regula q̃ hẽt de iniu.⁊ dã.da.c.ſi culpa.vbi ðꝛ Qut
occaſionẽ dãni dat.damnũ q̃ʒ dediſſevide᷑. Pꝛo
cuiꝰdeclaratiõe ſciẽdũ ꝙ occaſio ſumit᷑ dupłr. VUno
mõ ꝓ eo qð eſt aliqliter inductiuũ ſeu cauſatiuũ ali⸗

cuiꝰeffectꝰ,ſed nõ ſufficdent⁊ efficacit᷑a iſta ẽ pꝛopꝛia

— —+⁊T —

acceptio ſicut ðꝛ occaſio ſubũſionis vel p̃datõis na⸗

uis nauta qͥ ducit nauẽ ad aliquẽ locũvbi ſuꝑueni⸗
ente tepeſtate ſubmergit᷑vel ab hoſtibo rapit᷑.qð pꝛo
babilit eſtimari nõ poterat.⁊ iſto mõ qͥ dat occaſiõʒ
dani. vſure.rapine.furti.⁊ hmõi.dãnũ videt᷑ dare ſz
realit᷑ nõ dat.vñ nõ tenet᷑ ad reſtitutõʒ lʒ peccare poſ⸗
ſit grauiter. Alio mõ ſumit᷑ occaſio ꝓ eo ꝙ eſt indu⸗
ctiuũ vel cauſatiuũ alicꝰeffectꝰſufficiẽter ⁊ efficaciter
ita ꝙ ſine eo nõ ſequeret᷑effectus ⁊ ſiſta eſt impꝛopꝛia
accepiio.⁊ magis pꝛopꝛie dicit᷑ cauſa ad quã poſitã
ſequit᷑ effectus.Et ſic dicitoccaſio ſeu cauſa ſubmer⸗

ſionis nauis qͥ faceret foꝛamẽ in naui vt intraret aqᷓ

ad ſubmergedũꝛ ſic euenit. Et ðꝛ cã ſeu occaſio dire

cta qñ hec intẽdit. indirecta aurẽ qñ nõ intẽdit ſʒ nõ

