ius rei ſiue vſꝰ poſſeſſõis vere.vt.ff. e.l.i.Cõtre⸗
ctatio poni? in pdicta diffinitiõe qꝛ ſine ea ñ ẽ fur

tũ etiꝗ ſi intueniat volãtas vcl voi.tñ ꝑ ſolã vo⸗
ũtatẽ erit qͥs tranſgreſſoꝛ alteriꝰpᷣcepti ſcʒ illius
Nãõ ↄcupiſces rẽ ꝓxiumi tui.Rei aliene ponit᷑ i dii
finitione qꝛ in re ꝓꝛia nõ ↄmitcũ furtũ.imiellige
niſi aliꝰhjr̃et ĩ re ilia aliqdᷣ ius puta cui res erat pi
gnoꝛata H ꝓmodata qua dñns frauduloſe capiedo
furtũ ↄmitteret.ſff e.l.ſi res.ꝭ.ſi is qͥ rẽ.in bᷣn. Idẽ
Tho. ij ij.q.lxiij. Mobilis ⁊ coꝛꝑał ðꝛ qꝛ in feb
immobilio vt in agro.vel in coꝛꝑalib vt ſunt a⸗
ctiones ⁊ ſeruitutes nõ ↄmittit᷑ fartũ eo ꝙ talia ũñ
poſſint cõtrectari.Frauduloſa ðꝛ ꝙ cũ aliqͥs cre⸗
debat rẽ eſſe ſuã q̃ nõ erat.vel ſi nõ erat ſua crede·
bat ꝙ etiam ab eo qui habebat ibi ius poſſet acci
pere.non cõmittit furtum licet alias teneat᷑ In⸗

ſti. de vi bo.rap..qꝛ tamen.⁊ S.ſe Jnuito domi⸗

no ðꝛ qꝛ ſi credit dim ꝑmiſſurũ ⁊ ſubeſt iuſta cuu
ſa credẽdi nõ tenet᷑. Secꝰſi nõ ſubeſt.ff.e.ſi is qui

Et ðꝛ dñs inuitꝰ ẽt ſi videat rẽ auferri q;uis non

Idicat.ff.e.l.penł.Si aũt putat facere iuito dño
⁊ tñ dñs vult furtũ qͥdẽ fac q;tũ ad incẽtionẽ ſs ſi
tenet᷑ ad reſtõeʒ.nec dñſ põt petere obſtte ſibi ſua
volũtate.ff e. l. Inter oẽs.ꝭ.penul. Lucrifaciendi
fa ðꝛ qꝛ ſiqͥs alienã ancillã rapuerit non cã lucri
ed libidinis nõ ↄmittit furtũ.ff.el.vem. ¶pᷣiꝰrei
vel vſus poſſeſſionis vere ðꝛ.qꝛ non ſoli ↄmittit
furtũ qͥ rei dñium vult lucrari.ſed etiã qͥ vult i re

ipᷣa lucrari vſum ⁊ poſſeſſiõem di.l.qͥ ſacrũ.ff.e.l.

q inuẽta. Quot ſunt ſpẽs furci Rñ.due.nam a⸗
liud eſt manifeſtũ ſcʒ illud cã qͥ fur depᷣhendit᷑ pꝛi
uſq; veniat ad locũ deſtinatũ.alind nõ manifeſtũ
cũ qͥ nõ dephendit᷑.ff.e.l.ij ⁊.iij. tem nota ꝙ q̃dã
remanẽt in noie generali.quedã ſub ſpali.veluti.
Sacrilegiũ qð furcũ eſt rci ſacre.Peculatus qð ẽ
furtum de republica.xxiij.q.v.quid ergo.Abigca

tus qð eſt furctum qñ quis diſꝑgit gregem ⁊ inde

furatur. Plagium qð dicitur furtum hois.ſ.qn
quis liberũ hominem ſcienter vendit vel cmit.ff

de plagi.l.i.⁊.uij. Et eodem modo ſi ſeruum alie
num ſolicicauerit vel aſpoꝛtauerit.

De furto in genere. Mo. .. I.

tana q furr comittit quis qn abſtulitrẽ alite

nam fraudulẽter ⁊ ſciens nõ eſſe ſuã occulte.⁊ eſt
moꝛtale niſi eẽt qͥd minimũ vt fructus oꝛtoꝝĩ ꝑ⸗
uo valoꝛe ⁊ hmõi.qꝛ tũc veniale niſi illud modi⸗
cũ abſtuliſſet ⁊ intentiõe ⁊ norabilit᷑accipiẽdi vel
damnificãdi ſi potuiſſet.qꝛ tũc eẽt moꝛtale ſᷣm. b
Tho.ij.ij.q.lxvi.arti.vi.⁊. ij. q. vi. c.fi. Et tenet
etiã reſt tuere rẽ furatã qᷓ;citiꝰ põt niſi illa a q̊ ab

ſtulit tantũdẽ habuiſſet de ſuo T nolebat reddere

in rali caſu nõ tenet᷑ ad reſtõeʒ ſᷣm Hoſti. niſi ꝑ
gnerer alteri gquamẽ.peccauit tñ talis guit᷑ ſic au
ferendo ſi poterat in iudicio rẽ ſuã recuꝑare.qꝛ ñ
debebat ſibi facere iuſticiã ſed iudex. Si aũt in iu

dicio nõ poterat rehabere ſuũ vel ꝓpt defectũ ꝓpba

tionis ꝓpter tyꝛãnidẽ vel potẽtiã ipᷣius.tũc etiã
nec accipiẽdo peccauit.niſi inde alijs ſcãdalũ pa/
raret᷑ fm Tho.ij.ij. Idẽ Pe.de pał.in.uij.⁊ Hein
ricꝰ de gan Ad qð etiã facit dictũ Aug.xuij.q.v.
nõ ſane.Quicqͥd ab inuito ſumi? iiurioſe aufert᷑.
Nã pleriq; nec medico volũt ipẽdere honoꝛẽ ſuũ

⁊c.Et qð dictũ ẽ de furto ſcʒ ꝙ cũ ſine ſcãdalo ali

oꝛũ rẽ ſibi furatã vel aliud tanti valoꝛis põt acci
pere ab eo qͥ abſtulit q in iudicio recuꝑare ñ poſ
ſet nõ tenet᷑ reſtituere.Idẽ vr̃ dicendũ de rapia v⸗
ſura ⁊ fraudulẽtia.⁊ alijs dãnificatiõibo iniuſtis
Et qꝛ bona fides nõ patit᷑ vt idẽ bis exigat.tutuʒ
eſſet heredibo ſuis declarare ꝙ ille nõ tenet᷑ ſibi ꝑ
aliquẽ modũ honeſtũ vel donare ei ſi qd dẽat ille
fur vel raptoꝛ vel alias dãnificãs.Et pſᷣ dico ne il
le daltend detinebat oſcia ductus reſtituat illud
male ablatũ ei exqͥ hẽbat ius ſuũ.⁊ſic hẽbit bis ſu
um. Pꝛo maioꝛi declaratiõe pᷣdictoꝝ. Nota ꝙ in
q̃ttuoꝛ caſib nemo ſibi ſatiſſacere pot. Pꝛimo
qñ iuridice vel aliter põt ſuũ rehabere.i.petendo
ab eo q eſt ſibi debitoꝛ vel ipᷣm in iudicio ↄuenien
do ꝑ ꝓbatiões ſufficiẽtes q̃s hʒ.⁊ ſibi fieri ſperat
iuſticiã. facit eni tũc ↄtra ius expᷣſſum ar.diſt.ix.
Impꝑatoꝛes.ꝭ qᷣcũq; g̊ legib.· Scðdo in iudicio
oꝛdinario ⁊ cõi.Nemo eni põt eẽ iudex inppꝛia cã
vt habet᷑. C.ne qͥs in ꝓpꝛia cã.l.i.qð inſtitutũ ẽ iu⸗
ſte.tñ ne fur vel raptoꝛ depᷣhẽſus ſe excuſare poſſʒ
dicẽs ſe debere hr̃e ab alio cui furatꝰ eſt.tñ qꝛ ide
oꝛirent᷑ ſcãdala ⁊ diſcoꝛdie ſi eẽ oꝛdinariũ iudiciũ
quilibet ſibi ſatiſfaceret. tũ qꝛ plus poſſet acciꝑe
;ᷓ qð dʒ hr̃e dicẽdo rẽ ſuã maioꝛis pcij qᷓ; ſit ⁊ eã
q; abſtulit minoꝛis qᷓ; ſit. Tertio ĩ dubio tũc eĩ
eſt ſuꝑioꝛis ſnia requirẽda.als accipiẽdo cũ ſeex⸗
ponat ꝑiculo futri exq̊ dubitat peccaret ẽᷓuit̃ar.

diſt. xxxiij.habuiſſe. Indecẽs ẽ ⁊ ſat abbholablede

decus vt in re dubia certa de? ſnia. Quarto cũ
veriſile ẽ inde ſcãdalũ ꝓximoꝝ generari ⁊ guamẽ
puta qꝛ vel capiet᷑ ł credet᷑ ꝙ q innocẽs eſt Ks fur
tum feciſſet.nemo eni cũ alteriꝰ iactura dʒ locu⸗
pletari de re.iu.li.vi. Quinto qñ ex ̊ imineret
ꝑiculũ ꝓpꝛie fame puta qꝛ viſiłr eſtimari põt ꝙ ſc
enter ⁊ vt fur diuulgabi cũ nõ poſſit ꝓbare illuʒi
ſibi eſſe debitoꝛẽ cui abſtulit.ar.xij.q.ij.nolo.ibi.
Qui fidẽs ↄſcie ſue negligit famã ſuã nimis cru⸗

delis eſt. Sexto ſi iminet ei ꝑiculũ ꝓpꝛie ꝑſone
vel vite.puta qꝛ poſſet accuſari vt fur:qꝛ hoc eſſet

Titulus Pꝛimus

tentare deum arg xxij. q. ij querik. Septimo ſi

imminet piculũ ↄſcie.puta qꝛ nõ credit ſibi lice⸗

re ſed furtũ reputat vel qꝛ ſe exponit piculo ꝑiurij
hatus piurare cũ peteret᷑ potiuſq; dicere vitatem
ar. xx viij.q.i.ꝗ.Ex his oibi.⁊.xxij.q.v.qͥ ꝑiurare.
Peccat q̊ in his caſibo ſibi ſatiſfaciẽs. Satiſface⸗

re aũt ſeu reſtituere nõ tenet᷑ niſi plus debito acce

piſſet.łniſi ei nõ ſatiſfaciẽdo ſeu reſtituẽdo vnum

de qnq; vltimis ꝑicuł euenire poſſet cui tñ obuia

ret᷑ reſtituẽdo ar.ex.c.cũ ex iniũcto.de no.oꝑ.nũ.

H. ſupꝑ eo. Et rõ hoꝝ eſt. qꝛ ſic retinẽs ʒ ſe vel 47
mũ ꝑuerceret iuſticiã naturalẽ. Itẽ nota ꝙ ſi fili⸗

uſfamilias abſtulit de bonis pntũ ↄ volũtatẽ eo⸗

rũ furtũ ↄmiſit.⁊ ſi eſt qͥd notabile moꝛtale eſt. et
ſi coheredes hr̃et poſt moꝛtẽ eoꝝ vr obligari illis

ꝓ eo ꝙ tingebat illos de ſic ablatis ſi ſunt in no

tabili qtitate.niſi obtinuiſſet remiſſionẽ ſuꝑ his

—

ab ipis ꝑntibo.⁊ multomag emãcipatus tenetur

Nec põt filiuſfamilias ᷣm Ray.in ſum.dare ele/

moſin de peculio ꝓfecticio ⁊ aduenticio niſi cre⸗
dat pꝛeʒ ꝑmiſſurũ vel niſi ſit ð lnia patr in ſcolis
yel in ꝑegrinatione.de caſtrẽſi aũt vel q̃ſi eaſtren⸗/
ſi põt. Pꝛo huiꝰ declaratiõe nota pᷣm uil. Pe⸗/

culiũ caſtrẽſe ðꝛ q'filiofamilias occaſiõe militie a

pntiboł alijs donat᷑ ipᷣeĩ militia acqrit. Quaſi ca
ſtrẽſe eſt ꝙ filiuſfamilias ex aduocatione łalio oſ
ficio publico ꝑceꝑit.puta ſi ſit officialis ſeu rcõꝛ

⁊ indc recipit ſalariũ Idẽ ðꝛ de medico.⁊ ſilr ꝙpᷣſ

byter ⁊ clericis ex officio ſuo aduenit.Et in pᷣdco
duplici peculio filius cẽſet᷑ vt pr̃familiao vt poſſit
de eo facere elynam ⁊ facere vt placeat. C. de iof.
teſta.l.fi. Pꝛofecticiũ eſt qð ex rebo pr̃is łeaꝝocca
ſione aduenit.vt fructus ſiue lucrũ.⁊ iĩ iſto nil iu⸗
ris hʒ filiꝰ.ſed pr plenã ꝓpꝛietatẽ.vt inſti.ꝑ q̃s per
ſo.no.acqᷣ.S.i.Aduẽticiũ ẽ qdð ex alia q̃cũq; cã fi⸗
lio aduenit ſiue a matre ſiue ab alia extranea ꝑſo
na ſiue de alijs oꝑationibo ſiue de laboꝛibo ſuis.⁊
in h̊ peculi Krunfiltotpꝛiera, Et ſi pr pᷣmoꝛiat
filij eſt. ſʒ viuẽte pr̃e hʒ pr plenũ vſufructũ.⁊ de eo
filiꝰteſtari nõ põt.ex de ſepul.licet.li.vi.n bonis
aũt q hʒ prĩ multominus filiuſ hʒ aliquã ptãtẽ ni
ſi qꝛ dʒ ali.⁊ iõ accipiẽdo ↄ volũtatẽ ceius furtum
cõmittit. Itẽ nota ꝙ ſi vxoꝛ occulte ⁊ Z volũtateʒ
viri dedit de cius pecunijs ł alijs rebo in notabi⸗
li q;titate notabili dico ſᷣm ſe łetiã ſᷣm ꝓpoꝛtiõem
ſude viri.qꝛ tũc furtũ ↄmiſit ⁊ moꝛtalit peccauit.
ſi notabiliter dedit ↄſanguineis ſuis ſiue alijs lu
dis fucis vel alijs vanitatib expẽderit ⁊ dãdo eti
am bazello. ino mõ peccauit.qꝛ ſi nõ hbʒ ꝑaferna⸗
lia ſʒ dotes tiñ nõ põt dare elynã volũtatẽ viri
Tho.ij.ij.q.xxxi. In extrema tñ nccitate põt et dʒ
ſubuenireẽt ↄ volũtatẽ mariti dũmõ tñ ipᷣeex hᷣ
nõ incurrat notabile detrimẽtũ ſui ſtatus.lxxxvi
di. uõ ſatis. Si etiã młr vltra gubnationẽ domꝰ
exerceret artẽ aliquã lucroſam.vt aurificiũ lanifi
ciũ ſericiũ ⁊ hmõi.tũc de ſuo lucro poſſet ⁊ nota⸗
biliter dare p pijs cãis hñte eiꝰfamilia vñ gueniẽ
ter aliũde ſuſtentẽtur.Alber.De pane ⁊ de vino?
hmõi q cõiter ↄſueuerũt viri dare ptateʒ familie.
erogãdi coipᷣo ꝙ nõ ꝓhibucrũt ↄceſſiſſe videntur
dũmo mogerate fiat qͥnimo ſi aliqñ ꝓhibuiſſent

pie pñc interpᷣtari ſeʒ ꝙ intẽdant ꝓ hmoiꝓhibere

ſ

n
n.
cc
n

i.
e
fl⸗

ve
enlin
VR

R.
ug

voriet
Nen
donis
riili
fums
giͤtn
er
ℳ
a
.
N
gin⸗

4
.
.
—
e⸗
he

us

7

1V1LL————— ———————

Capitulũ xy

ęas a nimio non atoto. Guil· Si tñoſcientia ſua
cis dictaret ꝙ nullo mõ ↄtentarent᷑ nõ debẽt dare

ʒ cõſciam. Parafernalia dicunt᷑ q̃ hʒvxoꝛ pᷣterdo
tes vt ſuccelſiones hereditarie legata ei facta ł do
nata ⁊ hmõi.De ꝑafernalibo ãt pñᷣt diſponere vt
volũt mulieres niſi obſtet ↄſuetudo vł aliqð ius
municipale.Ultra pᷣdictos tres caſꝰ ſcʒ extreme
neceſſitatis i pauꝑe.vel cũ młr ẽ lucroſa vel bʒ pa
fernalia Pe.de pał.ponit cẽt alios caſus ĩ qͥᷣb mixr

* —

põt dare elłynã ⁊ alienare ſine lnia viri. Pꝛimꝰ ẽ

ad vitandũ dãnũ ſiẽ fecit abigail.i. Reg.xxv.quia
mir hʒ ꝓpꝛietatẽ in bonis cõibo ſiẽ ⁊ vir.vñ ſi ꝑ nę
giigẽtiã vi malitiã viri videat ſibi iminere piculũ
põt ipᷣa obuiare · Secũdus ſi vir ſit fatuus tẽeni
diſpẽſatio domꝰ ꝑtinet ad vxoꝛẽ niſi ꝑ ſuꝑioꝛẽ alit᷑
oꝛdinatũ fuerit.Tertius ẽ ſi vir ebſens nõ poſuit
aliũ diſpẽſatoꝛẽ domꝰ? ſue loco ſui Quartꝰ eſt ſi ꝑe
grinãs vir expẽſas raxatas dederit młieri ſi vult
libi ſubtrahere põt pauꝑibo erogare.becille ĩ.uij
Siq̃ aũt furtiue accipiũt vltra ꝓdicta teuent᷑ ad
reſtõem ſᷣm ꝙ pñr. Itẽ diſcipulus cuiuſcũq; arti⸗

ſicis ſi abſtulit vel de pecunijs vel de ipis rebe ve⸗

naliba ſui mgfr̃i vel ſi emes aliqͥd ꝓ ſuo mgr̃o dixit
plus expẽdiiſe qᷓ; fecerit accipiẽs ſibi rẽſiduũ pecu
nie qꝛ furtũ eſt. Item qliber gerẽs negocia alteri
us vt tutoꝛ curãtoꝛ ꝓcuratoꝛ ⁊ hmõi.ſingẽtes ſe
plus expẽdiſſe ĩ emẽdo vel minꝰ recepiſſe q; recepe
rint in vẽdẽdo vel ałs doloſe danificaren Jeem dj
i

bʒ ſocietatẽ cũ altero de lucro alicuius negocij

ſufficiẽter ſᷣm pacta inita ⁊ iuſticis ſibi rũdit deꝑ
te ulũ cõtingẽte retinẽdo de iure illius furtũ cõ⸗

mittit. Sic etiã agricola ꝑtionalis ſi nõ fidelit ct
integre rñdit ſuo prono. Itẽ ſtipẽdarius etia ĩi bel

lo iuſto exũs ſi pullos vel alia cõmeſtibilia abſtu
lit ab hoibap qͥᷣbus pugnat velblada collegit pꝛo
equis paſceẽdis.vel ałs eos dãnificauit.qꝛ furtuz
eſt vel rapina ⁊ ad reſtõem tenet᷑ nec excuſat᷑ ſi h fa
ciat ex ꝑcepto dñi ſui di.viij.Quc õ moꝛes In bel
lo iuſto tenet᷑ inimid de damnis datis. De beilo
aũt multa hẽs in iij.ꝑte in tractatu de dãnis.ti.
iij. Itẽ qꝗͥ dedit opem ad furtũ faciẽdũ.⁊q dedit cõ
ſiliã ⁊ qreceptauit fures tenent᷑ vltra peccatũ ad
reſtituẽdũ m modũ tñ qͥ dictus ẽ ſupᷣ in.c.xij.de
rapina. Quid ſi młr fecit furtũ ſiue ante mrio ⸗
niũ ſiue poſt.⁊ vir ꝑticipauit.aut vir fecit ⁊ muli
er ꝑticipauit.nũqͥd licebit vxoꝛi de rebo cõibo ſat/
facere. Rñ.ſm Guil. Ubi de cõſuetudine regiõis
vir ⁊ vxoꝛ cõicant ſibi credita ⁊ debita ex Zctu vł
maleficio.ſi res furtiua ad hec exiſtit in coꝝ ptate
vxoꝛ põt illã reſtituere ẽt ↄdicẽte marito.Si aũt
cõſumpta eſt põt vxoꝛ ſi expſſe vir nõ õdicãt nego
cia mariti gerẽdo ⁊ ſeipam liberado eſtimatione;
reſtituere de cõibo bonis. Pꝛohibẽte aut marito
nõ credo ꝙ debeat facere hmõi reſtõem cũ nõ ha/
beat admiſtrationẽ rey ſed maritꝰ.ſi tñ reſtituerʒ

de reb cõibo bona fide nõ credo ꝙ; eſſet pnia iniũ

genda q̃ſi p moꝛtali.Quid ſi qs furatpter nccita
tem famis vel frigoꝛis. Rñ. Si ẽ exirema neceſſi

tas nõ peccat ſʒ vtitur iure ſuo.de ↄſe.di.v. diſci⸗/

puios. Uñ põt occulte ſubtrahere vt diẽ tbo. ij. ij

q.lxvi.nõ tin ꝓ ſe ſʒ p alio. lã ĩ tali caſu oĩa ſt co/
mumnia di. rivij ſicut hi. Sed bᷣ intelligendũ ẽ cuʒ

ſti. aũt in ſum. dicit ꝙ ſi thelauri

aliter ſibi puidere nõ põt. Nam ſi ab amicis yłẽt

ynaliter petẽdo inueniret ⁊ ex verecũdia nõ pe⸗

teret nõ excuſaret a furto accipiẽdo occulte ab a⸗

lijs.ꝙ ſi nõ ſit extrema nccitas peccat qͥdeʒ. ſʒ ꝓpt
ncẽitatẽ attenuat᷑ pctm̃ Et in tali caſu itelligitur
pnia qͥ imponi?᷑ er de fur.c.ſiqͥs ꝓpter ncc̃itatẽ.De
reſtõne fienda vide.ſ.de reſti.ꝑ totũ.Quid ſiquis

furaĩ rpianos detentos a paganis vt eos liberet.

Rñ.pᷣm · Ray.⁊ Hoſti.Si eſt tpᷣs guerre in nullo
tenet᷑.xxiij.q.ij.dũñs.⁊.q.viij.vt pᷣdem.Si vᷣo ẽ tẽ/
pus treuge tenet᷑ ipᷣe pagano reſtituere nõ hoĩem
ꝓpter ꝑiculũ aĩe ſʒ eſtimationẽ.ſiłr etiã tenet᷑ dea⸗
lijs male ablatis.ar.xxiij.q.i.noli. Si tñ pagani
copulerãt ad circũciſionẽ vel ydolatriã vel aliqð
moꝛtale pctm̃ tũc penitꝰille liber factꝰeſt.⁊ ſic fu⸗
rans eũ nõ peccat ſʒ meret᷑.ar.di.luij.nulla. Scd
et ſiqs violẽter vteret ancilla ſua nec vellet deſiſte
re.ſi aliter nõ poſſet euadere tale malũ licite fuge
re poſſet ⁊ dimittere dũm ſuũ.nundqᷣd xpᷣiano qᷣde
tine? a ſaraceno liceat furari. Rñ.ſᷣm Hoſti. Si
iſte xpᷣianos dũ eſſet treuga frangeret eã ⁊ ſic erat
in culpa ⁊ ſuit captus nec iminet ꝑiculũ nccitatꝭ
nõ licet furari ſed tenet᷑ ad reſtõem.naʒ talis iuſte
detinebat᷑ vt qꝛ tꝑe belli captus eſt.vel ſi immine
at neceifitas nõ tenetur ad reſtiturionem

De inuentis Gciendu.S. I.

; de inuẽtis Miero.ſic ait. Sciant bᷣ vitin ſimle

elſe rapine ſiqᷣs inuẽta nõ reddiderit.xuij.q.v.mł

ti.Et Aug. Si qͥd inueniſti nõ reddidiſti rapuiſti
qᷓ;tum potuiſti feciſti.qꝛ plus nõ inueniſti.q.ca.
Et nota Hiero.⁊ Aug.in dictis auẽtib ſumunt
rapinã large ꝓ oĩ illicita vſurpatiõe Sʒ ꝓpꝛie lo⸗
quẽdo nõ ẽ rapina ſʒ furtuʒ ðꝛ. ff.defur.l.fſalſus.
Et aduertẽdũ ꝙ inuẽta aut de ꝓpinqͥ fuerũt i bo⸗
nis alicuiꝰnec habent᷑ pderelicto aut nnnq;vł nõ
de ppinj ſʒ ab antiq̊ vt theſauri. Si pᷣmo mõ tũc
̃m Ricar.⁊ Tho.q res alienas inuẽtas q̃ deppin
q̊ͥ fuerũt in bonis alteriꝰ? nõ haben?᷑ ꝓ derelicto
acceꝑit vt ſibijpᷣi retinet moꝛtaliter peccauit ſi eſt
qd notabilis valoꝛis.⁊ tenet᷑ nihilomin ad reſti⸗
tutionẽ ei cuiꝰ eſt ꝙ ſi ꝑ ſe neſcit cuiꝰſit faciat pb/⸗
lice denũciari in eccia.⁊ſi nec iſto mõ regꝑiret᷑ cuiꝰ
eſſet dz pauꝑiboerogari niſi ipᷣe iuẽtoꝛ eſſʒ multuʒ
pauꝑ.qꝛ tũc poſſet cũ lnia epi ł penitẽtiarij ſui vel
cõfeſſoꝛis illud ſibi retinere qñ ſcʒ nõ inueni cu⸗
ius eſt. Sʒ ſi res inuẽta nõ fuiſſet in honis alicꝰ
aliqn vel ab antiqͥ fuit vt in theʒauris antiqs in-
uẽtis.qͥd iuris.dicit tho.ij.ij.q.lłvi.qꝙ res qͥ nuq;
fuerũt i bonis alicꝰ ſiẽ lapilli ⁊ geme q inueuiun
in litoꝛe maris.⁊ nõ domeſtice aues 7 piſces ma⸗
ristales res occupati ↄcedũtur.Et eadẽ rõ eſt de
theſauris antiqͥ tꝑe ſub terra occultatis q̊x non
eſt aliqs poſſeſſoꝛ niſi ꝙ ſᷣm leges ciniles tenetur
dare medietatẽdno agri ſi i alieno agro inuenerit
Pe.aũt de pał.in.uij.ðiẽ ꝙ cheſaurꝰi alicno agro
inuẽtus ꝓ medietate reſtituedus eſt dño agri.in⸗

uẽtus in ſuo agro ſuꝰẽDe cõſuetudine aũt theſau

rus vbicũq; inuẽtus eſt pncipis. Et ðꝛ theſauruſ
vetꝰ depoſitio pecunie cuiꝰ nõ extat memoꝛia bec
Pe.De eodẽ igit᷑ fieri põt ełyna ſed nõ tenet᷑. Ho⸗

—

in/ꝓpꝛio fũdo in
7

——

FJ —

ueneris fit tuus. Idem ſi in alieno data oꝑa. ſup ſi

nõ data oꝑa medietatẽ debeo dño fundi.Inſti.dð

re.diui.ꝭ.itẽ ea.⁊.S.theʒauros.⁊.ꝭ.itẽ lapilli.et

Qde theſaur.l.i. Res aũtꝓ derelicta hahita oc⸗
cupãti cõcedit᷑.i.ſi ſit mobilis ⁊ abijciat᷑.idẽ ſi im/
mobilis.idẽ guil.Res aũt q iaciunt᷑ imari ad al-

leuiandũ nauim ꝓpter piculũ vite nõ habent p de
relicto.vñ reſtitui debent ſi ſcitur cuius ſunt. vel
Bept erogari ſi neſcitur.

epignoꝛe Mota q ſi.. I.
quis eſt vyſus pignoꝛe accepto vñ hñit emolum̃tũ
tꝑale ſi b egit ↄ volũtatẽ pigꝛant ↄmiſit ſurtũ.ſi
ex volũtate eius ↄmiſit vſurã.niſi foꝛte eſſet talis
res cuiꝰ vſus ſine pᷣcio ſolet cõcedi int amicos ſic

cõmodatio libꝛi ⁊ in vtroq; caſu tenet᷑ ad reſtdem

vel reſtituendũ pᷣciũ illiꝰvſus.TLho.ij ij.q.lxx viij
Et nota ſᷣm Hoſti.qꝙ pignus eſt obligatio rei lici
te ⁊ mobilis ꝓ debito inita ⁊ tranſit in ptãteʒ cre
ditoꝛis.Sʒ ypotheca qͥ eſt ẽt q̃ſi pignus ſʒ rei im
mobilis nõ trãſit in ptãtẽ.qᷓ;tũ vᷣo ad actũ ꝑſona
lem nõ differũt.q̃ pñt obligari vel nõ.videi ſum.
cõ.li.ij.ti.vij.q.lxxuij. Pꝛohibẽtur aũt obligari
res ſacre vt eccie. Itẽ vaſa ſacra vł oꝛnamenta ec
cleſiaſtica ⁊ h̊ ni ſi nccitate vꝛgete.i.in illis caſib⸗

in quib pñt talia alienari.ex.e ti.ca.i.Ecciaſtici

etiã redditꝰ⁊ ſtipẽdia nõ pñt obligari ſpãli ↄuen⸗
tione ſed a iudice ꝓ debito canonici ex cã iudicati
pñt obligari ſᷣm Inno.e᷑ de fideiuſ.c.ꝑuenit.ↄri
um faciẽdo furtũ vel ſacrilegiũ ↄmittit᷑. Itẽ libe⸗
ri hoĩs nulla eſt obligatio.qꝛ in his ↄſiſtit᷑ tm̃ ob⸗
ligatio pignoꝛis q̃ de bonis nr̃is facimus obno⸗
xia. Fallit h̊ in libero hoie ſuſpecto ⁊male merito
vel in ꝓpꝛio debito niſi debitoꝛ cedat bonis.extra
de ſol. Odoardus.vel ſi tanta ſit nccitas ꝙ ducat
pꝛem ꝙ filiũ obliget ꝙ vẽdere poſſit.Fallit ⁊ in qͥ
uſdã alijs caſib q́s narrat Hoſt liiij.rubce.xxi
de pig. Obligari aũt pñt ſᷣm Ho.vbi ſcʒ tam res
pñtes qᷓ; future.⁊ fructꝰpendẽtes ꝑtꝰ ancille.fru⸗
ctus pecoꝝ.⁊ ea q̃ naſcẽtur.ff.e.l.qnõdũ. Itẽ res
coꝛꝑales ⁊ incoꝛꝑales ũt cautiões ⁊ noia debito
rũ.ff.e.l.cũ cõuenit.It puͦt pignoꝛi obligari ꝑſõa⸗
les ſuitutes ⁊vſufructꝰ. ff.e.lſi is.ꝭ.fi. I pᷣdiales
ſeruitutes ruſtice ñ ãt vꝛbane ſe eruitutes. ff. e. l. ſi
is.Siqᷣs aũt res ſuas obligaueritede pñtibi ⁊ fu
turis ſenſiſſe pᷣſumit᷑.qᷓ;uis h̊ nõ expᷣmat.vt. C.q̃
res.pig.obli.po.l.fi. Sʒvr̃ exceotũ eſſe qð ſpãliter
obligaturꝰnõ erat.vtputa veſtis ſuppellectilia et
ſilia qᷓ in vſu hẽbat.E.q res obli.l.i. Pignoꝛati/⸗
cia vo actio nõ naſcit᷑ niſi demũ tradita re credi⸗
toꝛi Inſti.qbꝰ mo.re obli.ꝭ.vlti. Notãdũ ẽ ꝙ qᷓ;
qiu vnꝰdenariꝰremanet ad ſoluẽdũ pignꝰ nihilo
minus remanet obligatũ.ff.e.l.qui plures. Et
nota ꝙ creditoꝛ tenet᷑ oẽs fructꝰ pignor ꝑceptos
deductis expẽſis bona fide circa hmõi fact ↄpu/⸗
tcare in ſoꝛtẽ.Si aũt h̊ facto ſibi vult reddi ſa 4
ebitoꝛe ſᷣm Rax l.i.i.ti.devſur.ꝭ.xiij.plła habet
auxilia. Pꝛimo vicʒ põt pecuniã mutuatã petere
pactiõem ꝑſonalẽ coꝛã iudice. C. de pig. l.qᷓ;uis.

Scðo põt pignus ſihi datũ alteri in pignoꝛe obli

gare. E. de pi.l. i.⁊. ij. Tertio pũt pignus ẽt ven⸗
gere inuito ⁊ gdicẽte debitoꝛe niſi debitũ offerat

Pꝛimus

C. vẽditoꝛem vẽditiõem pignoꝛis obligari ñ poſ
ſe.l.i.⁊.ij.Circa venditionè tñ eſt adhibẽda diſti
ccio.qꝛ aut certa pacta fuerũt firmata inter debi
toꝛẽ ⁊ ereditoꝛẽ ſuꝑ venditione pignoꝛis in certo
termio vel loco vel ꝑſone de ̊ facẽda. aut nullo

mõ facieda.aut ſuꝑ h̊ nil ↄuentũ ẽ inter eos. In

„£.

poſtea poterit vẽgere ᷣm foꝛmã ↄuẽtã ⁊ nõ aliter
Zn ſcðᷣo caſu qñ fuit pactũ appoſitũ de nõ vendẽ/

o ẽt tũcpõt vẽdere ſʒ dʒ creditoꝛ pᷣus denüciare
debitoꝛi ter vt ſoluat.⁊ ſi nõ ſoluerit poterit ven
dere poſtea. als ſi añ trinã denũciationẽ vẽderet
furti teneret᷑ In tertio caſu cũ ſcʒnil cõuẽtũ eſt ſu/

per hᷣ ſufficit vna denũciatio.⁊ poſtea elapſo bien

nio poterit fieri venditio. Pꝛobant᷑ hec.ff.de pig.
act.l.ſi ↄuenerit.Ad ſatiſfaciẽdũ creditoꝛi ſupdi⸗
ctis modis põt cogi debitoꝛ ꝑ ecciaʒ ſi eſt de foꝛo

ſuo.⁊ ẽt ſi nõ ſit de foꝛo ſuo ꝑ modũ denũ ciatöis
rõne pcti.er de iudi.nouit.vel in modũ recõuẽtõ
nis.iij.q.viij.cꝰ. Cin agẽdo.Et ſi foꝛte poſt ince⸗
ptã cãm vellet debitoꝛ deſiſtere a cã mota 3 credi
coꝛẽ vr ꝙ ad petitiõem creditoꝛis poſũt eũ cogere
iudex ecciaſticꝰ vt rñdeat coꝛã eo vel ſatiſfaciat. ex

de oꝛdi.cog.cũ dilectꝰ.Et nota ſᷣm hoſti in ſum.

li iij. rub. de pig..iij. ꝙ hec infraſcripta intelligi

tur pignoꝛi tacite obligata.ſiqs ꝓmiſit dotẽ tibi
oia bona illiꝰp illa pmſiõe tacite obligãtur.ſic ⁊
bona maritiꝓ reſtituẽda dotc oĩa vxoꝛi tacite ob

ligent. etiã vbi eẽneus i.is qͥ nõ hʒ in ptãte mlie⸗
rem ↄſtituit dotẽ.⁊ niſi ipᷣe eẽ̃neꝰipᷣam dotẽ ſpãłr
ſtipulet᷑ ipa mulier tacite ſtipulaſſe vr.nec ꝓ deli
cto viri dʒ vxoꝛ amittere dotẽ ſuã.ex.e.ti.ex literX.
etiã ſi crimẽ leſe maieſtatis ↄmiſerit.C.ad. liul.
maie.l.quiſqs.ꝭ.vxoꝛẽ. Item oĩia bona ↄductor

inuẽta ⁊ illata in pᷣdio ruſticodño ſciẽte niſi ad te

pus inferant᷑ domino tacite obligata ſunt ꝓpenſi
one vt.C.qb cau.pig.cõ.l.qᷓ;uis.in agro vꝛbano
diſtinguit vtrũ dñno ſciẽte vel neſciẽte ſint ablata.
Item bona tutoꝝ ⁊ curatoꝝ tacite obligant᷑ mio
ribap illoꝝ officio ſi adminiſtrauerint iniq̃. C. de
admi.tuto.l.ꝓ officio.Jtbona patris tacite obli
gant᷑ filijs ꝓ reba aduenticijs.C. de bo. q̃ lib.l.cuʒ
oꝑtet. Itẽ bona mr̃is ↄuolãtis ad ſcòas nuptias

ſunt filioꝝ poꝛis mr̃imonij vt eis reſtituat qa pᷣo

ri marito lucrata fuit.C.de ſecun.nup.l.hac edi⸗

ccali.Itẽ bona defuncti tacite obligant p legat ⁊
ꝓ fideicõmiſſis.C. cõia dele.l.i.Et notaqꝙſi pignꝰ
periret vel deterioꝛiaret᷑ penes eũ ſi hoc accidit ſi
ne culpa creditoꝛis nõ tenet᷑ ſoluere illud niſi ac⸗
tũ ſit ꝙ amiſſio pignoꝛis liberet debitoꝛẽ. Si ve/⸗
ro piret vel deterioꝛaret᷑ culpa debitoꝛis.tenet cre
ditoꝛ. C. de pig.act.l.q̃ foꝛtuitu. Itẽ nõ ꝙ in caſu

ĩq̊ creditoꝛ iuſte vẽdit pignꝰ ⁊ boa fide ſi minꝰ ac

cipit qᷓ;dẽat hr̃e põt ager̃ )ↄ debitoꝛẽ ad reſiduũ.ſi
vero plus accipit tenet᷑ reſtituere debitoꝛi. C. de
iur. do.l.fi.hec Ray.alias furtum ↄmitterer. ſibi
illud plus retinen 0.. ”M
De cõmodato Mota ·J. I

ꝙ ſi ali odatũ fuit aliqͥd ad certũ vſum ⁊ ip

ſead aliud ẽ vſus.puta qꝛ equus ſibi cõmodatus

eſtvt iret in villam ⁊ ipᷣe duxit in bellũ ſic furtum

pmo caſu tenet᷑ debitoꝛ pᷣus notificare debitoꝛi ⁊

— —

— —

— —

—

— — — — —— r —

S, =

gr. depoſitarij fuit depoſitũ.aut ſe obtulit depo

cõmittitur.niſi foꝛte rõne amicicie poneret ſpem

in ratihabitione ⁊ tenet᷑ talis ad ſatiſfacienduʒ ſi
perijt vel deterioꝛat᷑ff.e.l.ſi vt certo.hoſti.lx goff.

⁊ in cõmodato nõ tranſfert᷑ dñium ſicut ĩ mutuo

Eſt aũt ↄmodatũ ᷣm Hoſti.alicuiꝰrei ad aliqu?
ſpãleim vſum gtuita facta cõceſſio. Naʒ ſi merces
interuenit tranſit in locatũ vel aliũ ↄctum inno⸗
minatũ. Cõmodare aũt põt qͥ⁊ donare ↄmodari
pst cui ⁊ donari.⁊ is q obligatiõem ghere põt

tem nõ ſolũ pᷣlatus ſed etiã ꝓconomus.nã et ta

is Zhere põt.x.q.ij..hᷣ ius.ſed ſi pupillo mode
tur nõ tenet᷑.licet aliũ ſibi obliget.ff.de acc.emp.

? ven.l.iulianus.ꝭ.antepenul.tenct᷑ tñ pupillus
inqᷓ;tũ locuplecioꝛ factus ẽ.ſic⁊ ſi ꝑſonenõ eccie
cõmodatũ fuit tenet᷑ eccia q;tũ in vtilicatẽ eiꝰver

. ſum eſt. Hoſti. Itẽ ſi vtẽdo ad id ad qð eſt ſibi cõ⸗

modatũ perijt.vel ẽ res deterioꝛata.qꝛ tũc ſi gtia

vel volũtate ipius cuiꝰmodatũ eſt.eſt cõmodarũ
nõ tenct᷑ de caſu foꝛtuito niſi ipᷣe fuiſſet in culpa.
Exemplũ vt ſixmodatũ remiſit ꝑ minus idoneũ

nũcium.vel ĩteruenerit pactũ ꝙ teneat᷑.vel fuit i
moꝛa poſtq; debuit reddere.qꝛ in quolibet boꝝ
tenet᷑ ad fatiſfactiõem.Dicit᷑ caſus foꝛtuitus qͥ pᷣ⸗
uideri nõ põt.ſicut incendiũ ruina.naufragiũ.ra

pina. ⁊ hmoõi. C. e.l.i. Lenet᷑ aũt ð dolo ⁊ culpa la

ta leui ⁊leuiſſima.eẽ de cõmo.il.i.Et ðꝛdolus ma
chinatio vt ſibi fecit modatarius ſibi ſubꝛipi rẽ
cõmodatã.Lata culpa eſt cũ dicit ſe nõ intellige⸗

re vel ſe neſcire qð oẽs ſciũt.vt ſi dimiſit rẽ ↄmo/⸗
datẽã in platca. ⁊ dicat ꝙ nõ credebat ſibi auferri

⁊ ſic ablata eſt ei.vñ ei imputat ⁊ tenet᷑ ad ſatiſfa⸗
ciendũ talis ↄmodatariꝰ Leuis culpꝑa eſt deſidia
vel negligẽtia.vt ſi rem ↄmodatã poſuit in came/⸗
ra ⁊ dimiſit oſtiũ aꝑtũ inde recedes ⁊ ſic ablata ẽ
Leuiſſima vo culpa eſt qͥ ali̊ mõ pᷣuideri potuit
vt ſi tem ↄmodata poſuit in archa.ſed nõ firma⸗

uit clane.⁊ ſic eſt ablata ei.vñ ei iputat᷑ ⁊ tenet᷑ad

ſatiſfaciendũ.ſed ſi firmauit archa ⁊ adbibuit oẽʒ
diligẽtiã tũc nõ tenex.ſed ſi ablata ẽ res ↄmodata

,77

vel perijt vt ſi ſeruũ tibi vmodaueꝛo vt domñ tuã

vel tectũ reficiat ⁊ cadẽs de machina moꝛiat᷑non

teneris niſi in culpa dephẽderis etiã leuiſſima.qꝛ
ſcʒ machina nõ fuit diligeter ligata.ff.e.l ſi vt cer

to. Si vᷣo ↄmodatũ fuit gra ↄmodãtis tm̃. ſi ꝑijt

vel deterioꝛat᷑ modatariꝰ tenet᷑ de dolo ⁊ culpa
lata.vt.ff.e.ſi vt certo.puta ſi vxoꝛi mee mutuaui

duceret᷑. Si aũt fiat gra vtriuſq; tenet᷑ de culpa la
ta ⁊ leui.puta gmodaui tibi ciphos argẽteos cuʒ
amicos cões inuitaſſes.ff.e l.in reb.hec Hoſti.
in ſum.li.ij.rub.xxv..i.⁊ Goff.

Be depoſito. Nota q. ſ. XN/

*

ſitoꝛde caſu foꝛtuito tenetnr ſi pactumvel moꝛa pᷣ
ceſſit.ex.e.bona.vide in ſum.li.ij. ⁊ ti.vi.qp .xxiij.
quid ſit culpa leuis ⁊leuiſſima.hẽs ſupᷣ ↄmodatũ
prxi.Ex his vr poſſe ſolui queſtio q̃ queri Quid
cũ officialis alicuiꝰ cõitatis vel dñi qͥ ſolet dici ca

merariꝰ vel theʒaurariꝰ recipiẽs pecunias introi
tus ipᷣius cõitatis vel dñi gabellaxꝝ pedagioꝝ col
lectaꝝ ⁊ pᷣdictas pecunias aſſignans cõgruo tꝑe

alijs officialibo vel pĩonis determinati a dñoipo
vel a cõitate.puta ſtipẽdarijs ⁊ alijs ſeruiẽtibpeis
vtrũ ſi pecunia ſibi tradita ꝑ modũ q̃ſi depoſixi ſi

cũ ea negociet᷑ vel e ꝑmutet cabiendo floꝛenoſ ad
monetãa vel ecõuerſo vel mutuo tradẽs vſurã reci

piat.vtrũ lucrũ inde ſuſceptũ fiat ſuũ.Ad h̊ dicẽ⸗/
dum ꝙ ſi cõitas inde nil ledat᷑ ſeu dñs illiꝰ pecu/⸗

nie nec etiã ꝑione q reciꝑe debẽt ſua ſalaria.qꝛ ſcʒ

tꝑe ſtatuto eis ſoluit᷑ integre.illud lucrũ ſuũ facit
rõne ſue induſtrie ⁊ pᷣcipue cũ ſubſtet amiſſio eiuſ

piculo ſui.vñ ⁊ fideiuſſoꝛẽ tales ſolent dare. ⁊ cõi

tates b̊ ſciũt ⁊ tolerãt qꝛ res eſt in numero ↄſiſtẽs
⁊pondere nõ obſigta.⁊ ſic nõ ꝓpꝛie depoſitũ. BSe/
cus aũt eẽt ſi pecunie amiſſio ſubſtaret ꝑiculo cõi
tatis vel dñi qꝛ tũc lucrũ eſſet cõitatis ſeu domi.
deducta tñ mercede laboꝛis illiꝰeã exercẽtis. teʒ
ſi ex ̊ exercitio ſeq̃ret᷑ damnũ creditoꝛibo dñi vel
cõitatis qꝛ eis nõ ſoluit᷑ ſtatuto tꝑe ex eo ꝙ came⸗
rarius pecuniã cõitatis vł dñi in alijs tenet occu
patam.tũc tenet᷑ illis de omni damno.⁊ peccqt g
uiter ↄ̊ volũtatẽ eoꝝ differẽdo ſolutionẽ Si aut

„ Zð

in vſuris exercet talẽ pecuniã peccãt guiter talia

nvmittentes ad q̊ͥs ſpectat cũ ꝑticeps ſint pecca ti.

cõſentiẽdo.xi:.q.iij.qui ↄſentit ⁊ tenet᷑ ipe ad reſti
tutiõem.⁊ cõitas ſeu dns ſi inde aliqd lucri hr̃et
q̊ ad illã ꝑcem. De fraudibo aũt qᷓ̃s ibi faciũt dan
do diminutas monetas ⁊ de excoꝛſionibo qꝛ cõit᷑
multe ⁊ q̃ſi innumere minutie ſunt⁊ difficile en;
inuenire pñt ea pauꝑib dari.ar.xuij.q.v.nõ ſane

De iniuiticia in locato.ꝭ.x

ne ⁊ ↄductione facta videndũ eſt.Dicit᷑ aute; loca
toꝛ qͥ rei ſue vſum alteri ꝓ pᷣcio ↄcedit.vt cum lo⸗
co tibi domũ meãa ego ſum locatoꝛ.tu voↄductoꝛ
Etẽt qnq; ðꝛ qͥs locare oꝑas ſuas qñ offert ſe ad
faciendũ aliqͥd ꝓ pᷣcio.vel etiã qñ accipit rẽ vt faci
at in ea aliqͥd qð ðꝛ innoiatus ↄctus.Et põt i hu

d . iuſmodi ↄmittipctm̃ multipliciter. pmo ſi locat
clamidẽ vt boneſte iret ad ecciam vel vt inde ad,/ mniee P 3

rem vitioſam ſciẽter puta domũ ruinoſam.vel e⸗
quũ claudicãtem vel als defectuoſũ peccauit moꝛ
taliter ſi inde ſecutũ eſt ł veriſilr ſeqͥ poterat nota
bile damnũ ↄductoꝛi.⁊ tenet᷑ ad ſatiſfactiõʒ dedã
no ſubſecuto.⁊ h̊ qñ tale vitiũ vel talis defectus

ignoꝛabat᷑a cõductoꝛe. Uñ ⁊ in libᷣ.qͥ ðꝛ Meredi

ſi depoſito ſibi facto vſus eſt vel retinuit ſibivł al
teri ↄceſſit ad vſum qꝛ tũc furtũ ↄmiſit niſi h̊ egit
cũ volũtate deponẽtis.vel niſi erat res q̃ vſus eſt
cõſiſtens in põderc.numcro.⁊mẽſura no obſigta
qꝛ in hmõi nõ bʒ ꝓpꝛie locũ depoſitũ.tẽ cũ resde
poſita apud eũ exns ꝑijt ſeu ablata e ſiqdẽ dolũ
cõ miſit vel latã culpa tenet᷑.De leuiſſima culpa te
netur ſi ſit in moꝛa ł aliqͥd accepit ꝓ cuſtodia.aut

— ..

0

ana ſic ðꝛ. Si locaui tibi ↄuenta mercede meum

equũ ad vecturã ducendu floꝛẽtie ⁊ reſtituendũ

inde ad.viij.dies ⁊ equꝰ adeo vitioſus erat vt cõ⸗

mode eo vti nõ poſſes foꝛte qꝛ ceſpitabat vel cade
bat vel ſeſſoꝛem ledebat cũ calearibovꝛgeretur nõ
ambulabat vel male ⁊ ſiłia. Diſtinguendũ eſt.qᷣa
ſi locaui certũ.puta hũc equũ ⁊ ſciebã vitioſuʒ. te

neoꝛ ad omne damniũ ⁊ intereſſe tuũ Si neſciebã
vitioſum nõ teneoꝛ. ſed ſi i locaui tibi incertũ.pu/
ta vnũ dc equis meis cum haberẽ plures bonos

et malos ⁊ poſtea tibi pñtaui malum hoc ſciẽs te
neoꝛ etiam ad omne intereſſe. Iteʒ teneoꝛ tibi ad
oẽs impẽſas q̃s feciſti in equitatione.⁊ tu tener
ſpãliter ad ea q mecũ cõueniſti.hec ibi Itẽ ſi locã
do domũ vel agrũ plus exigat qᷓ; debuerat ↄſide⸗

*„ —

ratis circũſtãtijs ↄcurrentib que multe ſunt pec

3
4*

cauit plus vel minus ſᷣm ꝙ guat᷑ ↄductoꝛ. Iteʒ ſi
grauauit ↄductoꝛem exigedo penſionẽ ſiue mer⸗
cedẽ rei locate ante tempus debitũ.qꝛ iniquũ eſt.
⁊ ſᷣm BGoff.in hoc ſeruari dʒ qð inter eos actũ eſt
Si vo nõ agparerddacrg ſit ſeruandꝰeſt mos re
gionis.qui ſi nõ apparet vel eſt varius ſeruanduzʒ
eſt qð minimũ eſt vt ſcʒ ſoluat᷑ in fine anni.de re.
iur.in obſcuris.in.vi.Idem Aʒo. Item ſi dũs ſi⸗
ue locatoꝛ expulit inqluinũ ſeu ↄductoꝛẽ de habi⸗
tatione vel vſu rei locate añ terminũ ↄuentũ ĩter

cos in caſu nõ ↄceſſo peccauit ⁊ reneĩ ad ſaciſfacti
onem ſi cõductoꝛ ex ̊ aliqð damnũ incurrit Ibi

nota ꝙ in. uij.caſibo licite locatoꝛ põt expellere cõ
ductoꝛẽ. Pꝛimꝰ eſt ſi domus locata neceiſaria fa
cta ſit ſue habitationi.puta ſi domus in q̃ habita
bat caſu deſtructa eſt. aut ſi poſtea duxit vrxoꝛem.
aut ſiłis neceſſitas ſupuenit.qð intelligẽdũ ẽ ſᷣm
Hoſti.qn tꝑe locatiõis illa nccitas nõ iminebat.
Secũdus caſus eſt ſi domꝰhʒ nccitatem reꝑatio
nis ⁊ intelligo de neceſſitaie oꝛta poſt locationẽ ⁊
in his duoby caſiby eſt remittẽda penſio ꝓ rata tẽ⸗
poꝛis.Tertius ſe ꝑuerſe ↄductoꝛ in domo ↄuerſe
tur.vt ſi tenet poꝛcos in ano vl nõ eſt in ea ᷣm
pactũ ↄductiõis.vel ſi deterioꝛem faciat rem.pu⸗
ta ſi oꝑa ruſtica ſuo tꝑe nõ exerceat.vł ſi malas fe
minas ibi teneat.aut etiã ꝑuerſas ar. in auten.de
leno..ſancimus.vel ꝓpter inimicicias culpa co⸗
loni oꝛtas damnũ detur agro.vt ſi inimicuſeius
arboꝛẽ exciderit.que exempla ponit Hoſti. Et in
boc tertio caſu dixerũt aliqͥ nõ eſſe remittẽdã ꝑtez
penſionis ꝓ rata tꝑis. Sed ↄriũ vᷣm eſt. qꝛ domi
nus tenet᷑ remittere ſed põt agere ↄtra inqlinũ de
damno dato Quartus eſt qñ inqlinꝰpenſionẽ nõ
ſoluit ꝑ bienniũ qꝛ põt expelli ſi ad qnquennium

vel vltra ↄduxit.Et ſi locatoꝛ pmiſit ſi ub certa pe⸗

na nõ e ellerenducroꝛem. intelligal coditio ſi ſol
uat penſiõem.ff.e ti l.quero. Hos q̃tuoꝛ caſꝰ po
nit Goff. er. e.ti.pꝑ totũ. Item ſi ↄductoꝛ male tra
crauit rem ſibi locatã.ſic plus vel minꝰ peccauit

ſm leſionẽ ⁊ pᷣcipue qñ ex malicia vel craſſa negli

gentia bᷣ egit. ⁊ tenet᷑ ad ſatiſfactiõem Itẽ ſi nõ ol

ueret tꝑe debito cũ poſſet. peccauit. Item ſi exigit

locatoꝛ a ↄductoꝛe ſatiſfactioeʒ damni de re loca
ta in caſu etiã in qͥ nõ tenebat᷑ vel ecõuerſo. ſi con
ductoꝛ nõ ſatiſfecit de damno ſecuto in re ſibi lo⸗
Cta cu tenebat. Pꝛo cuiusdeclarariõe nota pᷣm
Hoſti. ꝙ ſi damnũ ↄtigerit culpa ↄductoꝛis vłil
loꝝ quoꝝ opa vtitur tenet᷑ip̃e ↄductoꝛ. ⁊ in h etiã
cõtractu venit culpa leuis cũ B
tur. ;uis quida zriũ dixerint.vt inſtit ꝗͥ. mo. re
Zhit obli. .. fi. Un ſi auriga vel carroterius dũ ce⸗
teros currus trãſire nõ ꝑmittit ↄtendẽdo ſi curꝝ
euertit ⁊ ſeruũ vel bouẽ quẽ ↄdurerat quaſſauit.
vel occidit tenet ↄnductoꝛ. debuit ſe tpare ⁊ diligẽ

tius ſe habere.ff. e. ſ. Item qrit. Sed ſi fecit q qᷣ/

cunq; diliges eciſſet ſecurus erit ff. e ſi merces. F.

„ . .
.*
. „— 2

gra vtriuſq; celebꝛe

———

inns

Qui colũnam. De damno vero dato ab alio cui
obuiari nõ potuit non tenetur.ff e.ſed dedamno

Silr de caſu foꝛtuito nõ tencet᷑niſi fecerit ſpãle pa

ctum Voſti. Idem ſi locundo oꝑas ſuas in faciẽ
do aliquã rem intulit damnũ dno reideſtruendo

in toto vel in ꝑte ipamxrẽ.ſi ſ̊ ↄtigit culpa ſua vcl

illoꝝ quoꝝ oꝑa vtit᷑ tenetur de damno etiamvbi
lcuis eſt culpa.vt ſi cõductoꝛ colũnam tranſteren
dam ↄduxit vel dolia ⁊ ſilia ſi fracta fuerunt ſua
culpa vel ſuoꝝ quoꝝ ſcʒ oꝑa vtitur.tenet᷑ Si aũt
adhibuit diligẽtiam quã adhibuiſſet diligẽs pat
familias nõ tcneẽ᷑ff. e.ſi merces.ꝭ.qͥ ⁊ colůnã. Et
licet de damno dato ab alio nõ teneat᷑.tenettñ de
cuſtodia. ff. c.l.q mercedẽ. Nam qui mercedẽ pꝛo
ſola cuſtodia accipit tenet᷑ etiã de leuiſſima culpa

ex de depo. bona fides.De caſu foꝛtuito nõ tenct᷑

niſi ex pacto. Itẽ ſi nõ laboꝛauit tm̃ qᷓtũ cõmode
potuit.vel faciendo moꝛas vel pauſas nõ neceila
rias.vel etiã nʒ faciẽdo opus diligẽter. It paſtoꝛ
tenet᷑ de cuſtodia. ff.locati l.qͥ mercedẽ. Et ſi dñs
dicat ꝙ perijt culpa vel dolo illius ⁊ paſtoꝛ negat
ſim Hoſti. Paſtoꝛi incũbit onus ꝓbandi Naʒ cũ

ipe rõne officij dẽat cuſtodiã hr̃e ſi dicit amiſſam

ꝓbet abfuiſſe culpã ſiue dolũ.ſicut argẽtariꝰ pba⸗

re dʒ amiſiſſe rões.ff. de edẽ.l.ſiqs de argentarijs
Eſ⸗Jrezi cuſtodie carceris.ff.de cuſto.⁊ exhi re.

fi cũ alijs.qui dolũ allegat dolũ ꝓbare dz. ff. de
ꝓba.Quot.ꝭ.qui dolũ Itẽ ſi tutoꝛ pueꝝ quẽↄdu⸗

xerat foꝛma calcei tam vehemẽter ꝑcuſſit vt ei o%

culus effoderet᷑ tenetur qꝛ leuis tin caſtigatio eſt
ei cõmiſſa.ff.e.l.Icẽ qritur.Item q recipit palliũ

meũ ⁊ poſtea ꝑ erroꝛẽ dedit alteri.tenetur.qꝛ non

tolerat᷑ erroꝛ in facto ꝓpꝛio.ff.e.l.Itẽ ſi palliũ. Itez

ſi veſtimẽta pollienda accepit ⁊ mures roſerũtde
culpa tenet. vt. ff. e.l. item qrit᷑...ſi fullo. Itẽ ſi ali
uid ſartiendũ vel polliendũ vel gemmã culpen/

lam vel incdludendã accepit. tenet?. excepto ſi vitõ
materie frangatur.nam tũcnõ tenet?᷑ niſi ꝑ ſpecia

le pactũ.ff e.l.ſi qs fuudũ.Eodẽ mõ ſi vitulos pa

ſcendo accepit. Itẽ ſi me inuito nauta ponat res
meas in alia naui q; ↄduxerã ⁊ perijt.tenet᷑ aura
ff. e. l. Item ſi qrit᷑. Et nota ꝙ in certis caſibo fit re
miſſio cenſus ſiue pcij rei licite ᷣm GBoff. vt ſi cõ⸗
ductoꝛ expellitur fit remiſſio ꝓ rata tꝑis.vtõ. tẽ

excuſał ꝓter vim maioꝛẽ cui reſiſti nõ potuit.ff.e

