pᷣdicatoꝛ dicat ppło eos vitando in officijs ⁊ ſac/
mentis nec ſpꝑat ꝑ ̊ remediũ adhiberi ſed ſcanda
lum ſeqͥ.pmo ipᷣoꝝ clericoꝝ.ſcðo pri.qui nihilo

minus nõ vitabũt eos.audiendo etiã hoc eſſe p:e
ceptum eccleſie.vel contemnent eos et ſacrameta
eoꝝ. vt qͥd ꝑditio hec.q̃re nõ potiuſ reticẽdũ ppło
⁊ ignoꝛantia qͥ iuris poſitiui ẽ excuſabit eos.hec
Duran.oꝛdi.mino.in ſum.Et multa ſilia poſſent
hica near neccſl rſc Diſpeniar
celeſtis ſeminis nobᷣ eſt iniuncta.Ue ſi nõ ſparſe⸗
rimus.vt ſi tacuerimus Intelligit᷑ eni hᷣde doctri
na neceſſaria ad ſalutẽ.⁊ cũ ſperat᷑ fructus ecſi alij
inde ſcandaliʒent᷑. alias tacere docet. Hiero.xi.q
iij.quõ rge. Quantũ adveritatẽ iuſticie quõ ſit
dimittenda ꝓpter ſcandalũ ſcʒ coꝛrectio. Scien⸗

dũ ſᷣm b.tho. vbi S. ꝙ cũ penaꝝ inflictio nõ ſit ꝓ⸗

pter ſe expetẽda ſed infligũtur pene vt qᷣdaʒ medi⸗/
cine ad cohibendũ peccaãta. Ideo intm̃ hñt rõem
iuſticie inq;tũ Pectats ꝑeas cohibẽtur ⁊ſi nõ ipiꝰ
delinquẽtis qͥ ſi ex punitione maxime ſcandaliʒa
retur nõ pᷣtermittẽda eſſet punitio.ſed tñ alioꝝ q

ex punitione peccãtis ſibi cauere a malis ne ſilia

patianĩ.ſed ſi ex inflictiõe penaꝝ ſeu punitiõe ali⸗
cuius vel piuriß delinqnetig plura ⁊ naioꝛa ma
la poſſent ſeqͥ vel pbabiliter dubitaret᷑ de hmõi.tẽ
inflictio penaꝝ nõ ↄtinebit᷑ ſub iuſticia.⁊ tũc pũi
re nõ ꝑtinet ad veritatẽ iuſticie.⁊ ꝑ ↄñs non puni
re nõ eſt q iuſticiam.Et hͥ pᷣcipue accidit qñ mul⸗

titudo eſt in ſcelere vel aliqs qͥ bʒ magnam ſeq̃laʒ

adherentiũ. Uñ Aug.dicit. In hmõi cqis vbiper
graues diſſenſionũ iciſſuras nõ huius vel illiꝰ ho

minis ꝑiculum ſed ꝓpłoꝝ ſtrages iacet. detraben

dum eſt aliqͥd ſeueritati vt maioꝛibo malis ſanã⸗
dis caritas ſincera ſubueniat. diſt.l. vt ↄſtitneret
⁊ di.xluij.c. cõmeſſationes.⁊.xxiij.q.uij.c.nõ põt
Coꝛrectio aũt fraterna qꝛ oꝛdinał᷑ ad coꝛrecciõeʒ
⁊ emendatiõem eius qui coꝛrigit᷑iõ cũ de tali coꝛ
rectione veriſiłr creditur ꝙ ſcandaliʒet᷑. nõ tenet᷑
ad eam nec eam facere debet. fecus ſi nõ ſcandali
ʒatur ipᷣe coꝛrectus.ſed alij ex eius emendatõe.qꝛ
tũc nõ dimittẽda. Quantũ ad veritatẽ vite ꝑti
net vt nõ ſolũ quis abſtineat a malis ed etiaʒ ab
his q̃ hñt ſpẽm mali.Et ꝑꝑ b̊ digit apłs.Si eſca
ſcandaliʒat frẽm meũ nõ manaſicabo carnes ine
ternũ.i.Coꝝ.viij. Loquit᷑ enide carne idolis im
molata quã comedere pᷣgaae coꝛam ſimplicibus
habebat ſpẽm mali qꝛ erir credere ꝙ h̊ faceret
in veneratiõem idoli.Et ſicſcandaliʒabant᷑ in il/

lo q;uis non eſſet malũ nõ comedendo in venera

tiõem idoli.Et idem dicendũ eſt de quocunq; ci⸗
bo ſcʒ ꝙ cũ quis ſcandaliʒatur ſuꝑ eſu illius ab a

lio vt qꝛ eſt cõtra moꝛem patrie vel cõtra cõem ꝓ

hibitiõem q;uis in ſe illũ cibũ poſſet licite edere.
debet abſtinere ne alios ſcandaliʒet vel rõem aſſi
gnare. puta ſi ex infirmitate hoc facit.ibum aũt
neceſſarium ſibi ad vitam ſiue carnium ſiue alia⸗
rum rerum.non debet pꝛopter ſcandalum alioꝝ·
hboc dimittere ſimpliciter. quia hoc ꝑtinet ad ne⸗
ceſſitatem ſalutis ſᷣm Thomam vbi ſupꝛa. arti.
viij. ſed ſedare ſi apte pot. Infamiam etiam iniu
ſte exoꝛtam vnde homines quaſi credentes h ſcã/
daliʒant dʒ p poſſe purgareillis modie q licire
põt vel oñdendo inocẽtiaz ſuã ⁊ falſitatẽ obloqᷣn
tium vel appꝛobationes faciendo inducerevt con
uincatur de mendacio velꝝ alios modos iuſtos

Et h notat 8Sugei c. non ſu
fine dicit. Nobis neceſſaria eſt vita noſtra ſcʒ bo/⸗
na. Alijs ant fama nofrnrn.

— — —

ralibo bonis vtrũ ſint dimittẽda ꝓpter ſcandaluʒ
coꝝa quibo repetũtur. Rñdet b.cho.ij.ij.q.xliij.
arti.viij.Diſtinguẽdum eſt de hmõi bonis qꝛ aut
noſtra ſunt.aut ſunt ad ↄſeruandũ ꝓ alijs nobᷣ cõ
miſſa.ſicut bona eccie cõmittũtur pᷣlatis.? bona
cõia quibuſcunq; reipublice rectoꝛibo Et talium
cõſcruatio ſicut ⁊ depoſitoꝝ imminet his quibuſ
cõmiſſa ſunt ex neceſſitate Et iõ nõ ſnnt ꝓp᷑ſcan⸗

dalum dimittẽda quin ſcʒ repetant᷑ vel ꝑmittẽda

auferri.ſicut nec alia qͥ ſunt de neceſſitate ſalutis
Et ſic b.tho.cantuariè. archiepᷣus nõ dimiſit qͥn
repeteret res eccie qᷓ;uis iude ſequeret᷑ ſcandalum
regis anglie.Si vero bona tꝑalia noſtra ſunt.et
ipᷣoꝝ dñi ſumus dimittere ea diſtribuẽdo ſi peneſ
nos ſunt.vel nõ repetendo ſi apud alios ſunt pꝛo
pter ſcandalũ qñq; debemus qñq; nõ debemꝰ. ſi

enĩ ſcandalũ ex hoc oꝛiatur ꝓpter ignoꝛãtiaʒ vt qꝛ

puter eſſe ſua qui detinet vel ꝓpter infirmitatẽ ali
oꝛum qð ſupᷣ dictũ eſt eſſe ſcandalũ puſilloꝝ tunc

vel dimittẽda ſunt totaliter vel aliter ſedandum

ſcandalũ puſilloꝝ ꝑ aliquã admonitiõem. Unde
Aug.in ſermone dñi in mõte.Dandũ eſt qð nec ti
bi nec alteri noceat q; ab hoĩe credi põt. Et cũ ne
gaueris qð petit.iudicanda eſt ei iuſticia.Et me⸗
lius ei aliqd dabis cũ petetẽ iniuſte coꝛrexcn ali
qñ vero ſcandalum qð naſcitur ex repetitiõe ſuo⸗
ruʒ bonoꝝ ꝓcedit ex malicia.qð ceſt ſcandalũ pha
riſeoꝝ: Et ꝓpter eos qᷣ ſic ſcandala ↄcitant nõ ſũt

tꝑalia dimittẽda.qꝛ h̊ noceret bono cõi.daretur

enĩp hoc malis occaſio rapiẽdi aliena.⁊nocerʒ ẽt
ipis rapiẽtib q retinendo aliena in pccõ ꝑmane/

rrentc. Uñ diẽ Greg in li.moꝛał.qꝙ cũ quidaʒ tem⸗/

Titulus vVI.

c.non ſunt audiẽdi vbii
onem.ad que tñ non tenebanẽ de neceſſitate ſalu⸗
tis ſieut ꝙ Ambꝛoſius phibuit Thodoſiũ intraæ
re ecciam ante publicam pniam factã vel eum in

De ſecundo ſq; de tẽpo. J. x

poꝛa la nob rapiũt.ſunt tolerãdi. Quidam vero

ſeruaca equalitate ꝓphibẽdi nõ ſola cura ne noſtra

ſubtrahãtur. ſene rapiẽtes nõ ſua ſcipᷣos ꝑdant
hec Greg Si eil paſſim pꝑmitreret᷑ hoibo malis
rane aliena. vergedet hoc indetrimentũ veritatis
vite ⁊ doctrine ⁊ iuſx
Juſte tñ ⁊ pie eccia abſt det a decimis exigẽdis in
terr in quibo nõ eſt oſuetudædecimas ſoluere ad
vitandũ ſcãdalũ hoim. Sicut etiã apłs ſeminãs
ſpũalia coꝛinthis pic abſtinuit a recipiẽdo ſeu pe

tendo tꝑalia ab eis ne offediculũ daret euanglio
ne ſcʒ illi ſcandalizarent᷑ ſi petiſſet ab eis quod nõ

erat ↄſueti.hec tho. Si aũt tyꝛanñus aliqᷣs tene/

ret aliq̃ bona eccie ⁊ ex repetitiõe inde ſe equeretur

ſcandalũ nõ ſolũ tyꝛanno ſed eccic ſeu ꝓplo vł cle
ro ʒ quẽ ille malignaret᷑ ita ꝙ maius elſet dãnuʒ
ſequẽdũ erx tali repetitione ⁊ rehabitione q; ex eiꝰ

re vecatiõem ſuam. Et qð dictũ eſt ꝙ non dñt di⸗
mitti talia ꝓpter ſcandalũ intelligendum vide⸗
tur pꝛopter ſcandalum in illius ſolius.vłita ꝓñ
ſequat᷑ aliud maius ſcandalũ.De facto b.cho.cã⸗
tuarieñ.põt dici ꝙ forte illis tꝑalibo q repecebat
crant annexa ſpualia quoꝝ rex nõ erat capax. ſiẽ
ius ꝑcipiendi decimas ⁊ hmoõi.vel etiã qꝛ milta fe

ꝛ ſic eſſet ̊ regulã iuris.

—
—
— , *

—U

cerunt ſancti ad ſuperogatiõem ⁊ maioꝛcʒ pfecti

choꝛo ſtare ⁊ hmoi,.

Zertio de ſagamentis . xI

vel etiam ſacramentalibi ⁊ vſu eoꝝ vtrũ falſitts
aut fictio vel mutatio f eri debet ꝓpter ſcandaluz
vitandũ.Et dicendũ ꝙ nulla fictio vel abuſuas-
mutatio ſubalis fies debet. Un nunq; debet da⸗

ri hoſtia nõoſecrata ne indigne accipiens ad iudi
cium ſui ſumat.qꝛ ꝑ hoc nõ euadit iudiciũ ſumẽs
⁊ ſacerdos moꝛtaliter peccat.Sed ſi peccatoꝛ eſt

notoꝛius negare debet q;tumcũq; ſcandaliʒetur

ſi ocultus denegare nõ dʒ Silr Srer ſcandalum
vicandũ ↄfitentis qͥ ſi nõ abſolui: pmittit ſe mul⸗

ta mala factuꝝ. vt deſperatũ. nõ debet abſoluere
eum ſi nõ ꝓponit ſe a moꝛtalibo abſtinerc. Simiii

ter nõ debet qͥs ꝓpter quodcunq; ſcandalũ vitan/

dum vel ſue infamie vel alion turbatiõis celebꝛa-
re in moꝛtale exiſtẽs ↄtritus ⁊ hmõi.De ſacram?⸗æ
talibo aũt licet dicãt Guil.⁊ archidi.ꝙ poſſit fieri
fictio in eis ꝓpter vitandũ ſcandalũ.puta in alid
monaſterio de moꝛe eſt ꝙ ↄſecreut᷑ virgines qᷓ ↄnſe

cratio eſt qͥd ſacramentalc.in cuius officio illa 4

cõſecrat᷑ dicit ſe eſſe vᷣginẽ ⁊ ſic eſt ibi fictio ſeu mę
daciũ ſi hoc dicat dum conſecrat᷑ qͥ occulte amiſit
virginitatẽ. ꝙ ſi illa verba nõ diceret vel nõ cõſe⸗
crart?᷑.haberet p coꝛrupta ⁊ ſic magnũ ſcandalum
⁊ infamia ſequeret᷑ ei. Uñ dicũt pᷣſati ad tollendua

ſcandalum tale poſſe fieri talẽ ↄſecratiõem cũ il/
lis verbis virginitatis.ſed Al.⁊ Tho.⁊ Pe.de pa

lu.in.uij.aſſerunt oↄtrariũ ſcʒ ꝙ hoc fieni non deg/
bet.qꝛ nec ſacramẽta neq; ſacralia ꝓpter vitandu
ſcandalũ debent mutari.ſed poteſt adhiberi que/
dam cantela ad tollendũ ſcandalum.puta vt fi=t

que non ſunt de ſubſtantia velivirginalis.vt ac/
cenſio candelaꝝ ⁊ hmõi.mutatis bis quc ſuntde

ſubſtantia veli virginalis. verba ſcʒ quedicuntẽ in
impoſitione veli mutato noie virginitatis in no

men caſtitatis. Satis cõcoꝛ. Hoſti.⁊ Goff. ꝑ id
qð habetur ex qd me.cau.c.i. Nomen virginitat⸗

congruere poteſt coꝛrupte.ſi continens ſit. Mu
tatio in ſacramentis quo ad ſubſtãtiã fieri nõ po
teſt ꝓpcer ſcandalum vitandum vel alia de cauſa

etiam ex diſpenſatione pape.quia ipᷣa ſunt de in /⸗
ſtitutione diuina.poſſet autem fieri in his que nõ
ſunt de ſubſtantia ipᷣo diſpenſante.vt circa ritus
eoꝝ.Diſpenſauit aũt Greg.in quodaʒ loco ex ne
ceſſitate ſcʒ ꝓpter carentiam epᷣoꝝ ꝙ ſumplices ſa⸗

cerdotes poſſent criſmare ſeu ſacramentũↄfirma
tionis cõferre ad tollendum ſcandalũ vt ptʒ diſ.
n eperie eba xcv.c.ꝑuenit.qð de iure cõmuni fieri non poteſt.
carẽtia.licitũ ⁊ iuſtũ vr.hoc eni videt᷑ eſſe reddime

yt ibi ſubditur in.c.ſe.⁊ glo.⁊ b. Lho.in.uij.jn q̃
ſolus papa diſpenſare poteſt et non alius.alias

non eilet ibi ſacramentum confirmationis ſi per

alium fieret q; ꝑ epᷣm. ſᷣm Tho.
Capitulum quintum de blaſphemia.id eſt ma

ledictione que fit multipliciter contras deum vel
creaturas.

=

4

.
..
1

. ſumi bie blaſphemlapmale ictõe
utetiam vulgariter ſumit. Pꝛo cuiꝰ ðclaratõe

fs Tho. diẽ ſe.ſe.q.lxxvi.art.i.ꝙ maledicẽ ideʒ
eſt ꝙ malũ dicere Dicere aũt triplłr ſe bʒ ad id qð
dicit. Uno mõ ꝑ modũ enũciatõis. ſic aliqͥd exp
mit᷑ mõ indicatiuo. Et ſic maledicere nihil alið
eſt qᷓ malũ aluꝰ referre.qð ꝑtinet ad detractõeʒ
vnð detractoꝛes qñq; malechci dicũtur.Sic ſu
mitur leui.xix. Surdo ñ maledices.i.abſenti ñ
detrahes. ⁊.xi.q.iij.in cunctis. Ubi diẽ gre.ſcri
hens cuidã epᷣo infamato iniuſte.Sãctitas via
debet mẽtẽ ſuã a maledicoꝝ rumoꝛibo hoĩm atʒ
obtrectatiõib diſiũgere.⁊ ſola q interne vite ſt
atʒ vtilitati ſubditoꝝ ꝓficiũt cogitare. Sic etiã
ſumit di. xlvi. Clericꝰmaledicꝰ cogatur ad poſtu

landũ veniã. Scdo mõ dicere ſe hʒ ad id qð ðꝛ

ꝑ modũ cauſe. Et h̊ qͥdẽ pᷣmo ⁊ pncipałr cõpetit

deo ꝗᷣ oĩa ſuo vᷣbo feẽ. ᷣm illð põ. Dixit ⁊ fca ſũt.

Conſeqnt ouenit hoib qꝗͥ vᷣbo ſuo alios monent
ꝑimpiũ ad aliqᷣd faciendũ. Et ad pᷣ inſtituta ſũt
verba imꝑatiui modi. Et iſto mõ cũ iudex ꝓfert
ſnĩam pene in aliquẽ vel cũ pꝛelatꝰ eccłie exccõi
cat aliquẽ illũ maledicit. Si ̊ hoc ſac̃ ſub rõne
boni.ſ.iuſticie vt pctm̃ puniat᷑ vt iuſticia dictat
maledicere nõ erit pctm̃ nec ꝓpꝛie maledictio.qꝛ
intẽtio eius nõ fert ad malũ ſʒ ad bonuʒ. Di vo
ſub rõne mali faciat intẽdens malũ illiꝰ q ↄdem
natur inq̃ntũ malũ.ſic maledicere.i.excõicatõeʒ
inferre. vł aliã ſniam pene ſpũalis vel tꝑalis erit
pctm̃ moꝛtale.qꝛ ↄ; caritatẽ ⁊ iuſticiã Sic ſumit
xxuij.q.iij.S. Ipe dñs. De bᷣ ẽt uge dic⸗gen. He
us qui malediẽ meritũ eiꝰ deſigt cui maledicit ⁊
ſmmiam ꝓmit. vtpote quẽ nõ fallit neq; qlitas pec
cati.neq; peccãtis affectꝰ. Hõ autẽ qui pᷣ nõ põt
ſcire.nec ꝓpoſitũ mẽtẽq; alteriꝰ videre aut cogᷣſce

xc põt. Jdcirco ẽt ſi iudicant vł ſnĩiam ꝓmentis

intuitu pferat maledictuʒ.nõ põt eẽ maledicẽdi
cauſa vbi ignoꝛat᷑ peccant affectꝰ. hec ille. Uult
dicere ꝙ nõ pᷣt quis iuſte cõdemnari de pctõ oc/⸗

culto.Quãuis eniĩ peccant affectns in ſe non vi

deatur.ſiẽ nec coꝛ homis.tñ ꝑcipi põt ex aliq̊ ma

nifeſto pctõ ꝓ quo pena infligeda eẽt affect eius
Sima; Gults ſciri nõ poſſit qͥs ſit maledictusa
deo vᷣm finalẽ repbatõem.tñ ſciri por qs ſit a ðo
maledictꝰpᷣm reatum vite pñtis.Tho.ybi.S.
Tertio dicere ſe hʒ ad id qð ðꝛ.vt expᷣſſio qda⸗ʒ
affectus deſiderãtis id qð vbo expmit, Et ad h
ſunt inſtituta tba optatiui mõi.Facere ãt aliqd
et velle illð ſe ↄſequut᷑ in bonitate ⁊ malicia. Et
ſic maledicere aliquẽ.ſ.optando ei malũ non ob
aliqð bonũ ſed ob malũ eiꝰ ẽ pctm̃.Et de hac in

quit Aug. Hũanũ vitiũ tũc ſcit maledicta ꝑfer
re cũ foꝛte conuitijs aut iniurijs puocat᷑. Qð vi
ciũ volens rſecare apłs. ne maledicta maledict

2* Eutria hulcijs guo cemus. mandatũ nccariũ
fol uit vt benedicamꝰquo conuitiandi vitiũ re/

„

——

ecetur nõ quo adiudicãdi vᷣitas que hoies la⸗
tet pnunciandi auẽtas perimat᷑.xxuij.q.lij.ca.
deus qui. Ponit aũt aptus hoc Ro xij. vbi ait.

Benedicite ⁊ nolite maledicere.Sicut ⁊ dexõ0
dicit Pe.in pᷣma canõica.ij.c. um maledicere

nõ maledicebat cũ pateret᷑ nõ cõminabatur. Er
de hac hic agitur.que cõmuniter ꝓcedit ab ira.

Et poſſet ſic diffiniri ꝙ impᷣcatio ſeu appetittio

alicuius mali ↄ aliquẽ ꝑ vᷣba expᷣſſa.

De maledictoe inquit .§. 1.
pſalmiſta loquẽs deiniqs. quoꝝ os maledictõe
et amaritudine plenũ eſt. eloccs pedes eoꝛuʒ
ad effũdendũ ſanguinẽ.Contritio ⁊ infelicitas
in vijs eoꝝ.ps.xiij.Ubi tria notantur.
Pꝛimo deſcribit maledictõeʒ ꝓut eſt vicioſa.ibi
Quoꝝ os maledictiõe ⁊ amaritudie plenũ eſt.
Scðᷣo ponit affectionem ꝓut eſt pernicioſa.ibi.

Ueloces pedes eoꝝ ad effundendũ ſanguinẽ.

Tertio ſubdit ↄſecutõemput eſt anguſtioſa.ibi.
Contritio et infelicitas in vijs eoox.
Quantũ ad pᷣmum.Intantũ maledictõ eſt vitio
ſa inqᷓntũ habʒ ſecũ amaritudinẽ rancor et ire.
Et ideo adiungit maledictioni amaritudinem.
Pedes ſunt affectꝰ qͥ ſunt veloces.i.pꝛompti ad
effundendũ ſanguinẽ.i.ad rixas vel ad multipli
candũ peccata.Demũ in vijs.i.p oꝑiba eoꝝ.con

trio.i.magna tribulatio in pñti ⁊ infelicitas dã

natiois in futuro eis eit ſi nõ penitẽt. Notan⸗
dum qꝙ eſt triplex maledictio ex ira vel odio ꝓce⸗
nael znaruf diuinalem.,.
Scva eſt creaturã intellectualẽ.
Tertia eſt facturã irrõnalem. “

Prima que eſt contra. J. m

naturã diuinalẽ que ẽt indudit blaſphemiaʒ eſt
cũ quis maledicit deũ. Impcarenim ei malũ ac
continet blaſphemiã. Hocaũt ſemꝑ eſt moꝛtale
cum pꝑpendit ſe maledicere.nec excuſat᷑ ꝓer ſubi
ta ira hoc facit vel ex moꝛe ſicut nec excuſaret᷑ ab
homicidio ⁊ ↄſequẽter a pena moꝛeis ſi qͥs ex im
petu ire hoc ageret. põ. Maled ttes ei.i. deo di
ſperibũt.i.diuerſ modis perhſit.qꝛ quo ad ani
mam moꝛte gehenne in a vita. et in pᷣſenti pe⸗
rit deũ ſuũ moꝛte moꝛiet᷑ſcʒ coꝛꝑali. Oſtẽditur
autẽ grauitas huiꝰ maledictõis tripliciter.
Erne quia nominarippꝛie a ſancc refugitur.
Secundo qꝛ puniri ſeuere ſtatutis pᷣcipitur.
Tertio qꝛ exerceri ſepe a damnatis reꝑitur.
Tantũ hetur hoꝛroꝛi iſtud vitiũ.ſ.maledicer
deũ ꝙ vitioſi viri noõ audẽt ipᷣm vitiñ ꝓpꝛie noĩe

p maledictõe vt ptʒ Job. i. vbi dici? ꝙ in cupite
Per domadęe mittebat iob ꝓ filijs ⁊ ſanctiſicabat
cos ſibi admonẽdo ⁊ coꝛrigedo de vitijs ſiuc of⸗
ferendo eis ſacrificia. Et ſubdit᷑. Dicebat eniʒ

accuſauerunt teſtes Naboth de blaſphemia ſeu

maledictõc dixerũt cõtra eũ. Benedixit naboth
deo ⁊ regi.i.maledixit.iij. Regxxi.Quinimmo
audiẽtes iudei deũ blaſohamare.etiaʒ qui

1

—RMr

nit. duct?a demonijs in i

canonica iniũgit aſperam pniam.exetra de male

dicis.ca.ij. Ibi ponitenr talis pena ꝙ qͥ maledixe
rit deũ vel btãm virginẽ vel ſccõs debet ſeptem
dominicis dieb ſtare in foꝛibo eccie dũ ðꝛ miſſa
ita ꝙ in vltimo ſtet ſiñ pallio ⁊ calciament ⁊ coꝛ
rigiam haheat ad collũ.⁊ ꝙ pᷣcedentib ſextis fe

rijs ieiunet inpane ⁊ aq̃ ⁊ non ingrediat᷑ eccłiaʒ.

Et quodlibet dictoꝝ dieꝝ reficiat.tres vel duoſ

ſi nõ poſſet tres.vel ſaltem vnũ.⁊ ſi ad bocñ ſu

Petant eiꝰfacultates id in penã aliam cõmutet. i

Et ſi pᷣdicta renueret ſuſtinere. debʒ interdici in
greſſus eccie.⁊ in obitu carere ſepultura. In fo/

ro imñ penitentie nõ oꝑtʒ illam iniũ gere ſed arbi⸗

traria eſt ſiẽ p alijs pctis pᷣm Goffr. Si vero in

iudicio eccleſiaſtico cõuinceret᷑.talis pnia poſſʒ

imponi ⁊ ad illã cogi.In omi etiã ciuitate bñ re
gulata ſtatutis ponit᷑ pena pecũiaria.vel alis cõ
tra maledicẽtes deũ Et officiales in talib locis
qui omittũt egig riz:tales punire grauit᷑
peccãt Uñ greg. ¶ gui ac
reſecanda qͥ coꝛrigi dñt nõ occurrit.diſ.lxxxviij:

Conſentire. Uñ tales puniẽdo ⁊ lucꝝ temꝑpale

iuſtiſſime acqᷣrũt.qꝛ cõiter ꝑs tal pecunie i penã
ſolute eſt reccoꝝ ⁊ accuſantiũ.⁊ magnũ merituʒ
ſibi acquifr̃t coꝛã deo. Ipſi etiã ſarraceni maledi
centeseũ faciũt terribiliter verberare Tertio
nenatcerenüaberer b s eſt exercitiũ eoꝛum
qui ſunt in derno. Non aliud opꝰ ibi cxercẽt ni

ſi blaſphemaraveũ ⁊ maledicere.ſiẽ dicit Joh. in

apoẽc. xvi.de eis amãducauefr liguas ſuas pꝛe
do loꝛe et blaſphem duert deũ viuentẽ qui habet
ptãtem ſuꝑ has plagas.ſoffligẽdi evs. Qui ᷓ h

vitio detinet᷑.oñdit ſe ptinere ad ſtatũ danaroꝛũ
exquo exercet arre to Ternbileeſt valde for /
midandũ exemplũ qð inducit Gꝛe.in.iiij. dyak.
dequodi puero nq; annoꝶ qui a genciio, ſii
toroma e in dellcns maic nurritus eoͤue,

Uerat p quoliber minimo deũñ maledlicere Er cñ
ſupueniete peſte in vꝛbe. ille puer i nfect? eet. prfi

tenenti ei in bꝛachijs cepit puer clamare Obſta
parer. Maurihomies me caꝑc volüt. . ciẽq;
ſuaʒ abſcondere in ſinu pfis qrebat.ne ſcʒ illos
videret demões.qui aaruert i foꝛma ethiopũ.
nil rů pater videbat. Sicq; exterritus puer deũ

biaſphemauit. inter que vba vltimũ ſpm exala⸗

duet a demonijs in infernu danatoꝝ quoꝝ
officiũ ita cito didicerat.Et licʒ in t tenera eta

te infantuli nõ ſo eat qͥs vſum rõnis rõnis hfe.
credendũ eſt ſᷣm Z ho.in.ilij.in eo vſum ratiõis

ranemn ſignũ hoeris ⁊ deteſtatiõis dilacerabãt
veſtimera ſus ſiẽ ðꝛ de Caypha pontifice ſʒ peſſi⸗
mo ꝓꝙ'ſcidit veſtimera ſua cu dixit de x-p̃ᷣo. Blaſy
ohemauit Math.xxvi. ec miꝝ vidꝛ enim hoc
ꝓcedere ex odio ad deũ.Odiũ aũt dei eſt maxrim
ꝓctõꝝ.Et mirũ eſt ꝙ terra nõ abſoꝛbet tales ppt
tantũ ſcelus. Scdo oñditur guitas ex punitõe
legum. Omis lex mãdat tales puniri grauit. Et
lex diuia moꝛte coꝛꝑali iubet hmõi pnniri. Inðᷣ
pplo dei ambulãte ꝑ deptũ ad trã ꝓmiſſiõis inuẽ
tus fuit vnꝰ deũ maledixiſſe de quo mãdauit do
minus a populo lapidari.vt hr̃ Teui.xxuij. Lex

maledictõe ⁊c. Contritio ⁊ infelicitas ⁊c.

onſentire viðꝛ erranti qui ad

n hon i. in eo vſum ratiois naon filio chom B
vcceleratũ fuiſſe.ſicq; ꝓpter peccatũ maledictio

nis danationẽ etern meruiſſe. multiq; alij deũ
maledicendo in ludis velialijs actib a demoni
bus fuerũt arrepti ⁊ terribilłr vexati.Quoꝛũ os

eſt contra

ter peccat.quia ſic honoꝛ qui fit ſctis redundat
in honoꝛc dei ꝗ ſanctinicat eos.ꝓpter qð diẽ pſal
miſta. Gloꝛioſus ðs in ſctis ſuis.ſ apparet.ita
iniuria qͥ fit ſanctis vt maledictõ blaſphemie de
honoꝛat᷑ ðs. Un ⁊ extra de maledi.ca.i. Puniri
iuben?᷑ malcdicẽtes ſcõs. Creaturã infernalẽ
vt diabolũ ipᷣm maledicere inqntũ creaturã ſeu
ſ̃m naturã nullo mõ licʒ.qꝛ ipᷣe ſcᷣm naturã bo
nus eſt ſic ⁊ qlibet creatura. Scðm culpã vero⁊
maliciã q in aentmaledici r as nõ eſt aliud ni
ſi deteſtari culpã eius ¶ñ dꝛ Job.iij. Maledi⸗
cct ei.ſ.nocti culpe oꝛiginal qui maledicũt diei.
ideſt diabolo.ſ.ſancti viri. Nec eſt ↄ qð ðꝛ Ecc̃i.
xxi. Cum maledicit impiꝰdiabolũ.maledic ani

mam ſuã.qꝛ:lſſcom Lho.vbi.s.cum maledic pec

catoꝛ diabolũ ppter culpã qꝛ aliter maledicèdꝰ

nõ eſt.ſimili rõne oñdit ſe maledictiõe dignũ cũ
in culpammaneat.et ſicðᷣꝛ maledicere aiam ſuam
Ex leuitate autẽ vel ira hoc agere pctm̃ eſt.ſicut
cõiter accidit. Uñ ⁊ abſtinere ab hoc dicemur ex
emplo archangeli de quo ðꝛ in epla Jude.Lum
altercaretur michael cũ diabolo de coꝛpe moyſi
nõ auſus fuit in eũ iudiciũ inferre blaſphemie.

ſed ait. Increpet te ðs Ulbihiero. Si gᷓ michael

non fuit gauſus diabolo ⁊ certe maledictiõis di⸗
gniſſimo iudiciũ inferre blaſphemie qᷓnto mag
nos ad omni moledicto puri eſſe demus. Me⸗
rebat quidã diabolꝰmaledictũ.ſp os archange
li blaſphemia exire nõ debuit.xxuij.q.iij.ſi igit.
Altercatio aũt illa in b̊ fuit.qꝛ diabolus qrebat
inueniri coꝛpꝰ moyſi.vt ſcʒ eos inducerʒ ad ido
latriã ꝑ nimiũ cultũ eius.ſʒ angelꝰ phibebat in⸗

ueniri ad ſubtrabendũ eis occaſionẽ ſupſtitõis
quod ⁊ factũ eſt. ſ.vt non inueniret᷑.)· Creatura

lum optari nõ debet inquãtum malũ. ita etiam
nec maledici.cum ſit factꝰad ymaginẽ dei.Con⸗

tingit gũt ex cauſa triplici hoiem moledicere.

õ

Ex deliberatione ⁊ linoꝛe vindicte. ,

Er ſubꝛeptione vel coꝛreptione nequicie.

DPꝛimo igr cum qͥs maledicit alicui ↄfoꝛman⸗
do ſe voluntati diuine quã videt velle aliqð ma
lum illi? homis ex inſtinctu ſpũſſeti, tunc no eſt
peccarũ ſeðm Tho. vbi. S art. i. Et hoc mo Pe⸗
trus apoſtolꝰmaledixit ſymoni mago dicẽs Pe
nntatua irretg in vairbem Bl igetpouhs
maledhxit elyme mago. Percutiat te deus ceci⸗
tate fili diabol i.Et heliʒzeus maledixit puer de⸗
ripentiby eũ in noic dñi.vñ ſecuta eſt deuoꝛatio
eoꝝ ab vꝛſis.uij. Regũ.ij. Et noe maledixit cha
naan filio epam Gen ix. Eagem rone oẽs maſe
lcdictiões q̃ impᷣcate ſunt a ſanct pp hᷣis contrs

Becunda maledictio. .im
eſt contra creaturã intellectualẽ. et bec eñt celeſt
infernalis ⁊ terreſtris. Si qs aũt maledicit ali⸗
quẽ ſcõꝛum ighogteuterene degende ⸗

—, —,,,——k——

—— — — — — — —

— m ===- — — —

Ncti
de.
Ea;
Hiant
tipee
lech

d

Hſunn
lor
Mig
ln
nnfi
bond.
ſchil
o

lido
batit
ftos
M
n
ℳ
1

cin
e
7
M
1
E
eo
c
Gſens

peccatoꝛts vt illud. Duplici ↄtritiõe pterere eos
dñe deus nr.Et gen.xxvij.Qui maledixerit tibi.
maledictõnibo repleat᷑.Et in pð.cviij.Deꝰ laudẽ
vbi impᷣcant᷑ młte maledictões ↄ iudã vel ꝓꝑlm
indaicũ. Poſſunt etiã hmõi impcatões intelligi
ꝑ modũ ꝓhetice pᷣnũciatiõis ſᷣm tho.Et tuncex
ponitur pñs imꝑatiui vel optatiui ꝓ futuro in⸗
dicatiui vt illð.Contere eos.i.conteres. Ma/⸗
ledictõibo rpleatur.i.replebit. In.ps.De?ꝰ laudẽ

Conſtitue ſuꝑ eũ pctõꝛẽ.i ↄſtitues ⁊c.Silr cum
aliqͥs maledicit alicui optado ei aliquẽ egritudi

nẽ vel aliqð impedimẽtuʒ nõ ꝓpter aliud niſi vt
ꝑ ̊ bonꝰ efficiatur.vel ab alioꝝ nocum̃to ceſſet.
põt eſſe ſine pctõ. Vñ gre.in.iij.moꝛa.um ſcti
viri maledictõis ſniam ꝓfcrũt nõ hanc voto vl⸗
Sodagiatur a examine ꝓmũt.xxuij.q.iij.

Scæðdo ꝓfertur aliqñ maledictio ex liuoꝛe vindi
⁊ h cſt moꝛtale pctm̃.cũ ſcqʒ maledicit aliquẽ
optãdo ei ðᷣlibᷣate aliqð malũ notabileñ niſi ma
lũ.puta ob odiũ ł vindictã ł inuidiã ⁊ hmõi.pu
ta cũ dicit Moꝛs occidat te. Talis ẽ talis infir

mitas tibi accidat peſtis vel febꝛis vel inciſa ſit

tibi manꝰ vel pes frangatur.vel dyabolus hẽat
animã tuã ⁊c.Et de hac intelligit᷑ dẽm Apli.i.co
rinth.vi.Ncq; maledici regnũ dei poſſidebunt.
Nullꝰaũt excluditur a regno dei niſippi moꝛtłe
Et rõ hꝰeſt ſᷣm tho.ſe.ſe.q.lxxvi.arti.iiij.qꝛ velle
alicui malũ ſᷣm ſe repugnat caritati q̃ diligimuſ
ꝓximũ volentes ei bonũ Et iõ ſᷣm genꝰſi uum eſt
moꝛtale. Et tanto guiꝰq̃nto ꝑſonã cui maledici
mus mag diligere ⁊ reuereri dẽmꝰ. Uñ ðꝛ leui.

xxr. Qui maledixerit patri vel mri moꝛte moꝛiat᷑.

Et młto qᷓuiꝰviðꝛ peccare cũex deliberatiõe ma
ledicit animab pentũ iam defunctoꝝ.De p̃lat
etiã ſpecialitðꝛ. Principẽ populi tui nõ maledi
ces. Hinc greg.i.iij.moꝛa. NMaledictũ qð ſcptu
ra ↄdemnat eſt qð non iudicio iuſticie ſed liuoꝛe
vindicte pꝓmit᷑ xxuij.q:iij.cuʒ ſancti.Sʒ ita mi⸗
ſerabiliter abũdat hoc vitiuʒ in mũdovt merito
poſſet dici ilud ʒacharie ppbᷣe.Nõ eſt vitas i ter

ra.nõ eſt miſcòia ſʒ maledictũ furtũ. adulteriũ
inundauer̃t. Et ſic hoꝝ os maledictõe ⁊ amari⸗

tudine plenũ eſt ⁊c. Tertio ꝓfert᷑ maledictõ ex
ſubita ira ſine deliberatõe.⁊ q́i cꝗ coꝛrectiõis vt
talis terreat᷑. vt quotidie faciunt ꝑntes erga fili
os.magiſtri erga diſcipulos.et dñi erga ſeruos

qui tamẽ non optant illis illa malaet hocſcm

Tbo. vbi. S. eſt veniale.qꝛ pctã verboꝝ maxie ex
affectu iudicant᷑. Et aug.de igne purgatoꝛij die

ad minuta.i.tꝑalia ꝑtinere.cũ omi facilitate⁊ te

meritate maledicimꝰ. di. xxv.. alias eadẽ. Quã

dum. UVñ hiero.Qui negliggt oꝛis maledicti cõ⸗
ſuetudinẽ reſecare etiã ſi nõ coꝛde maledicãt.tñ
immũdiciã labioꝝ ⁊ inqnamẽta oris incurrut.
riiij..ij. Quarn aũt deo diſpliceat ⁊ filjs noce
at malcdictio ꝑntũ erga filios oñdit Aug.in li.
de ciui. dei ꝑ exẽplũ illiꝰmłier vidue q̃ in ciuita⸗

uis aũt h̊ nõ ſit ẽᷓue pcccatũ.tñ ab hmõi abſtinẽ

te capadocie habitãs decẽ filios habebat Et cũ
vna dien ex aliq̊ oꝑe eoꝝ ci di plicẽte cos male/

dixiſſet oẽs effecti ſunt in toto coꝛꝑe tremuli ita
vt omniũ aſpectꝰad ſe traberẽt Ex quiby due ſcʒ

paulus ⁊ paladia dicti veniẽtes ad ciuitatẽ ypo

nenſem vbi pᷣſulabat᷑ Aug.oꝛantes ad altare be

ati ſtephani vbi erant reliquie eiꝰ.miraculoſc ſa
nati ſunt. Sicq; ex indiſcreta maledictõe matrꝭ
in filijs ⁊ ipᷣi ad hoc ꝓuocãtes mrẽm puniti ſũt:
Quoꝝ os maledictõc c.

Tertia maledictio. .S.nII.

eſt creaturas irrõnales. ꝓut dñs dixit geñ. iij.
Maledicta tra in oꝑe tuo in penam bomis.

Pꝛo cuiꝰdeclaratõe diẽ btũs Tho ſe.ſe.q.lxxvi

arti:ij. Maledictio creature irrõnalis pot fieri

tripliciter. Uno mõ ad creatoꝛẽ referẽdo inq;tũ

ſcʒ eſt creatura dei.et ſic eſt illicitũ ⁊ pctm̃ blaſ/
phemie.vñ ⁊ moꝛtalc.hoc eni eſt deteſtari deum
in illo oꝑe ſuo Scdðo mõ ad ipᷣam creatura reſpi
ciendo iᷣm ſe conſideratã.vt qꝛ aliqð bꝛutũ non
mouetur vt vult.vel nocʒ ſibi ⁊ hmõi.exquo ira

ſcitur appetẽs ei penã.ſed h̊ eſt vanũ ſeu ocioſuz

vnde ⁊ peccatu veniale. Malcdictio eniʒ licita
videtur eſſe pᷣcipue inq;tum reſpicit penã Pena

aũt rñdet culpe. Unde cũ creatura irrõnalis nõ
ſit ſuſceptiua culpe nec pene.iõ vanũ eſt ſᷣm ſeip
ſam maledicere. et tñ hoc mõ fit frequentiſſime
Quoꝝ os maledictõe ⁊c̃. Tertio mõ ad hominẽ

referẽdo ad quẽ oꝛdinatur. Omnia eni fecit deuſ
pꝛopt hoĩiem. Augꝰ. et ſicbñdictio ⁊ maledictio
ad illã rem ꝑtinet ꝓpꝛie cui poteſt aliqð bene vel

male ↄtingere.ſ.rationali nature. Creatur aũt

irrõnabilibus bonũ vel malũ dicit᷑ cõtingerc in
oꝛdine ad creaturã rõnalem ꝓpter quaʒ ſunt oꝛ⸗
dinate. Sunt aũt oꝛdinate ad eam tripliciter.
Vno mõ per modũ ſubuentionis inquãtũ crea
turis irratiõabilibo ſubuenit᷑ neceſſitati huma⸗
ne. Et hoc mõ deus maledixit terre vt ꝑ eius ſte
rilitatem homo puniret᷑. Dominus etiam iuſſit
vt ſex ex tribus iſrael ſtantes ſuper montẽ bebal
deberẽt impᷣcari multas maledictões crãſgreſſo
ribus legis.⁊ econtra alie ſex tribus ſtantes ſuꝑ
montẽ. Barizin impꝛecarẽt benedictiones mul
tas obſᷣuatoꝛibus legis.ad inuendũ vt dic̃ hie
ronimꝰ ꝙ quidã legem obſjt dei timoꝛe puni
tionũ.ęt qͥdam amoꝛe pᷣið⁊. xxuij.q.iij. Cum
ergo.ECt inter ceterꝗs maledictões ðꝛ Deutero.

xxviij. Maledictũ hoꝛreũ tuũ.vt ſq; ꝑ penuriaz

victualiũ punirent᷑.Et hoc mõ maledicere crea⸗
ture irrõnali cx magna maliuolentia ſcʒ ad poſ⸗
ſeſſoꝛem eius vt ſic ex carentia illius creature ir
rationalis primus damnificet᷑ notabiliter. vt ꝑ
moꝛtem equi.bouis.ruinam dumꝰ ⁊ huiuſmõi
eſſet moꝛtale.quia ↄ caritatẽ Secundo mõ oꝛ
dinatur creatura irrõnalis ad rationalẽ per mo
dum ſignificationis.inq;tũ ſcʒ ea que cõtingũt
circa rationabilia figurat que moꝛtalr eueniũt.
vel euenire pñt homibuſ.Et ſic dñs maledixit fi
culnee cũ.ſ.accedens ad eam eſuriens nõ inueni
ret fructꝰſed tm̃ folia.ex q̃ maledictõe radicitus
arefacta eſt. ?2 PHath.xxi.ad ſignifſicandũ populũ

iudeoꝝ ad quẽ dominꝰveniẽs incarnatus eſuri

ens.i.deſiderãs ſalutẽ cius.quia nõ inuenit fru
ccus fidei.ſed tin folia ceremoniaꝝ obſeruatõis
repbauit gr̃am ſubtrahẽdo. vn nil ſrngemeri⸗
2

Eünlus

roꝛum pducerepoteſt Significat etiã hoiem tim̃
boõis vᷣbis oꝛnatũ ũ oꝑib.a deo repbatũ.ꝑ ̊ nõ

ſibi fructificare. Sic ⁊ mõtes gelboe maledicte
ſunt a dauid. vt nec ros nec plnuia ſtillaret ſup
eos.vt hr̃.ij. Re.i.ad ſigficandũ ꝙ ĩ mõte ſuꝑbiẽ
vbi coꝛruerf̃t foꝛtes iſrłiiangeli magni mali.⁊ p⸗
eknecs. nec ros gr̃e nec pluuia deſcendit a ðo
ideſt ſuppis. Tertio mõ oꝛdinat᷑creaturs irra
tionabilis ad rõnalem ꝑ modũ ↄtinent.ſ.tẽꝑis
yvel loci.Et ꝓppt̊ pᷣt inteiligi ad ſfam Dauid ma
ledixiſſe motib gelboe ꝓpter cedem oli iſrk q fu⸗

it facta a philiſteis in tali loco. Sic ⁊ iob male⸗/

dixit diei natiuitat ſſue dicenſ. Maledicta dies
in q̃ natꝰſum ⁊c ꝓpter eulpã oꝛiginalẽ quam na

ſcendo cõtraxit. ⁊ alias ſeqᷓntes penalitates tali

tꝑe. Uñ gre.in.iiij.moꝛa.ait.Nimis eſt incõgru
um vt ſuſpicemur iob nilo inſtigante.nullo pul
ſante ex ĩpatiẽtia ad vocẽ malediictõis erũpere
quẽ nouimꝰ int dãna reꝝ moꝛtẽq;ʒ filioꝝ.intvul
nera coꝛꝑis.intervᷣba male ſuadẽtis vxoꝛis ma
gna creatoꝛi p̃conia hũili mẽte reddidiſſe. dũ.ſ.
ait. Oñs dedit dñs abſtulit ⁊c. Et iteꝝ vaoꝛi.Si
bona ſuſcepimꝰ de mãu dũi ⁊c̃. Non eſt ꝗ̊ maledi
ctio eiꝰira cõmoti.ſed doctrina tranquilli.Dies
ergo in ꝗᷓ natus ẽ deſigt om̃e tempꝰ moꝛtalitatꝭ
id eſt deficiat tẽps moꝛtalitatis. ⁊ appareat ſta⸗
tus eternitatis. Uel dies qui optatur vt pereat
eſt diabolꝰ qoptatur vt ꝑeat.nõ qͥdem a gloꝛia
quã iam pꝑdidit.ſed vt retruſus licentiã tẽptãdi
amittat. Hic quidẽ dies ꝑ naturã bene conditꝰ
nox ꝑ meritũ.tenebꝛoſus dies cũ ꝓſpera allicit.
ſed in noctẽ deſinit qꝛ ad mala trahit. Sub hac
die ⁊ nocte hõ ẽ ↄceptus⁊ natꝰ.qꝛ ſub ptãte dya

boli ꝑ pctm̃ oꝛiginale ex ipᷣo introductũ hõ cõci

pit᷑ ⁊ naſcit᷑. Uei dies pcti delectatõʒ deſigt. nox
mentis cecitatẽ. Homo ꝗſ̊ in die naſcit᷑ vel in no
cte concipit᷑. qꝛ ad delectatõnem pcti nõ rapitur
niſi bᷣus ꝑ mẽt tenebꝛas infirmet᷑. Sʒ pereat di
es.i.delectatio pctcĩ vigoꝛe iuſticie deſtruatur.ct
nox.i.ꝙ cecatavnẽs ꝑ ↄſenſum ꝑpetrat.pnia exti

guat. Dies vertatir in tenebꝛas. vt qð ĩ exoꝛdio
deleccatõis ad qu nẽ ꝑditõis rapit. videatur.

⁊n pniaʒ cruciet᷑.Qð ſi a punita ẽ nõ reqͥrat eã
deus in iudicio vt puniàt. Vec ex dictis Gꝛeg.
ſed abbꝛeuiata. Sʒ.b.tho.ſuꝑ iob tractãs hunc
paſſum ſᷣm lr̃am ſic ait. Intelligendũ eſt iob diei
ſue maledixiſſe.qꝛ eũ eẽ malũ denũciauit nõ pᷣm

ſuã naturã q̃ a deo factꝰ ẽ.ſed ſᷣm illãſ.- cpture cõ⸗

ſuetudinẽ qua ðꝛ tꝑs bonũ vel maluʒ m ea q̃ in

tꝑe agũtur.ſm illð Ephe.v. Redimẽtes tꝑs qmm

dies mali ſunt. Maledixit &̊ diei ſue inq;tũ ma
lum in illa die accidiſſe cõmemoꝛat.Quomõ au
tẽ maledixerit ei. Subditur. Pereat dies ĩ qua
dictũ eſt nat?ꝰ eſt hõ. Ubi ſciendũ ꝙ licet eẽ et vi
vere ſit ſcom ſe appetibile.tñ eſſe ⁊ viuere in miſe
rNa eſt fugiendũ ᷣm ꝙ hmõi. licet interdum eſſe
in miſeria libenter ſuſtineatur ꝓpter aliquẽ finẽ

bonũ. Uñ illa mſieria vite q̃ nõ oꝛdiatur ad ali

quẽ bonũ finem.nullo mõ erit eligenda. Bonũ
aut qð ex aliq̃ mißia expectatur ſola rõ aꝑpꝛehen
dit.nõ aũt vis ſenſitiua ꝑcipit. ſicut umaritudi

nem ꝑcipit guſtus.ſʒ ſola rõ in fine ſanitatis de

leetatur. Siqs aũt m paſſionẽ ſui guſtꝰvellzꝛe·

pꝛimere medicinã denũciaret eã eſſe malã q;uis
ratio iudicaret boñã ꝓpt᷑finẽ.Sic g̊ miſeria quã
ſuſtinebat Job rõne quidẽ videri poterat q̃ntuʒ
ad aliqᷣd vtile eſſe.ſʒ inferioꝛ ꝑs aie q̃ triſticia affi
clebatur aduerſitatẽ totaliter repudiabat.vñ et
ipᷣm viuere ſub tali aduerſitate oneroſum erat.
Qñnũt aliqᷣd nob odioſum ẽ.oĩa abominamur
q̃ deuenimꝰin illð.Et iõ iob ſᷣm interioꝛeʒ ꝑtẽ
aie cuiꝰpaſſiõeʒexpᷣmere intẽdebat.⁊ natitatẽ et
cõceptõem ſuã ex qͥben hãc miᷣiaʒ venerat odio
habebat. ⁊ ꝑ ↄñs diem natiuitatis et cõceptiõis
ſm illũ modũ loqndi quo ex his q̃ in tꝑe agũtur
aliquid aſcribitur tẽpoꝛi bonũ vel malũ. Sic gᷓ
ßᷣm ꝑtem ſenſibilẽ vitã ſub aduerſitate repudia⸗
bat. volcbatq; ſe nunq; natũ vel ↄceptum fuiſſe
Et h eſt qð dicit.Pereat dies in qͥ natꝰ ſum.ac ſi
diceret.vtinã nunqᷓ; natus fuiſſem Et nox ĩ qua

dictũ eſt.i.in q̃ dici potuit.vere ↄceptus ẽ homo

ideſt vtinã nunq; fuiſſet ↄceptꝰ. Cõueniẽter aũt
natiuitatẽ aſcribit diei ↄceptionẽ nocti.qꝛ ſcõᷣm

aſtrologos natiuitas diurna laudabilioꝛ eſt ͤn

cipali ſidere.i.ſole eriſtente ſuꝑ terrã. Conceptõ
guũt de nocte freq̃ntioꝛ eſt. Similis modꝰ loqna⸗
di hr̃ NHiere.xx.vbi dicit hieremias Maledicta
dies in q̃ natꝰ ſuʒ ⁊c.Pꝛoſeqtur aũt, ſingulatim
de maledictõòne vtriuſqʒ diei ſcʒ ⁊ noctis dicens
Dies illa vertat᷑ in tẽbꝛas. Ubi ſciẽdũ ſᷣm hiero.
in ꝓlogo ſuꝑ Job ꝙ ab illo loco Pereat dies vſz
ad illũ vbi añ finẽ libꝛi ðꝛ Idcirco meipᷣm repᷣhe⸗
do.Scriptus fuit liber iſte in vᷣſiba exametr. vñ
et ꝑ modũ poematis ↄſcriptus eſt. Uñ ꝑ totñ li⸗
bꝛũ hunc figuris⁊ coloꝛibꝰ vtitur qͥbs pocte vti
conſueuer̃t. Poete aũt vt vchementiꝰ moueant
eandẽ ſententiã ꝑ diuerſa verba inducũt.et ſᷣm
hymõoi:i Job ad malcdicendũ diei ſue.ea inducit qͥ

bus ſolet nobᷣ aliq̃ dies eẽ odioſa.Dignitas dicc

eſt claritas eiꝰ.ꝑhanc ei a nocte diſcernit᷑. Hãc
aũt dignitatẽ excludit cũ dicit. Dies iſta vertat᷑
in tenebꝛas.Et q̃ntũ ad ſuꝑficiem littere.tũc fri

uola videtur ⁊ vana.qꝛ iam pᷣterierat dies nati⸗

uitatis.⁊ iam nõ erat.qð aũt pᷣterijt imutabile ẽ
Quõ g̊ poterat ſibi dies q̃ pᷣterierat in tenebꝛas
cõuerti.Sʒ ſciendũ ꝙ q̃dam ꝑ modũ optãdi di⸗
cũtur ad expᷣmendũ iudiciũ qð de re aliq̃ hẽtur

Sic q̊ðꝛ dies illa ↄuertat᷑ in fenebꝛas.ac ſi ditc
ret Dies natiuitat mee debuiſſz eſſe tenebꝛoſus
vt congrueret tenebris miſerie quã patioꝛQuia

eni aſpectus lumĩs delectabilis c.ↄſuetuʒ eſt in
ſcripturis vt per tenebꝛas triſticia ſignificet.Eſt
autẽ dies clarus multiplr. Pꝛimo ex dei ſcifi

catione qͥ eũ celebꝛẽ in ſtituit.vt ſabbatum. Hac

claritatẽ remouet a pᷣdicto die dicẽſ. Non requi
rat eũ deus deſuꝑ.qd. Non exigat ðs ab hoib⸗
vt hũc diem celebꝛẽ agant ſicut aliqͥ dies San-
a deo ad celebꝛandũ in mẽoꝛiã bñficioꝝ. Uult̊
dicere ꝙ natiuitas ſua nõ dʒ cõputari intſignia
dei bñficia.cũ maglſit natus ad miſeria qᷓ; ad le
ticiam.,. Scðo aliqͥs dies clarꝰðꝛ ex bonoꝝ re
coꝛdatione.Solent eni homies aliq̊s dies cele⸗
bꝛes agere in ꝗb aliq̃ mag ⁊ iocũda acciderũt.ſi
cut pharao diẽ natiuitatis ſue celcbꝛauit. Hãc

Capitulü VI.

igitur daritatẽ excludit a dicta die.dicẽs.Et nõ

ſit in recoꝛdatõe hoim. Tertio dies clarꝰ eſt ex
coꝛꝑali lumine.Que claritas aufertur ex ſubtra

ctione radioꝛũ ſolis illuminantiũ terras.vt qñũ

ſol eclipſatur.Etq;dtum ad hoc dicit.Nõ illuſtre⸗
tur lumine.vel ex oppoſitõne nubiũ occultantiũ

