dummogdo non ſumus ocioſi ſʒ ſoliciti oꝑatoꝛes

„

„*

Titnlus . IX.

Beda regnum celoꝝ non ocioſis ⁊ negligentibj.

ſʒ petẽtibo ꝑ oꝛatiõem.querẽtibo ꝑ lectionem ⁊ ſa
croꝝ eloquioꝝ auditiõem pulſantibo ꝑ virtuoſo
rum operũ impletiõem datur.E cõtra de ocioſis
dicitur in ps.lxxij. In laboꝛe hoim nõ ſunt cũ ho⸗
inibo nõ flagellabũtur.ideo tenuit eos ſuꝑbia.
oꝑti ſunt iniquitate.Ocioſi non ſunt ĩ laboꝛe ho
minũ qꝛ nolũt laboꝛare ſed quieſcere. In quibus
verbis ꝓppᷣe pñt trig notari q ꝑtinent ad iſtud vi⸗
ciũ qð multum abundat òèJMG
Pꝛimo ocij vicium inſinuatuʒ.ibi. In laboꝛe ho
minum non ſunt.

Secundo inferni ſupplicium ei reſeruatũ.ibi.cuʒ

hoibus non flagel labuniur.

Tertio mali pluri
nuit eos ſuꝑbia.

dici? Job. v. Homo naſcit᷑ ad laboꝛem vt auis ad

volatũ.q.d.ſicut aui naturale eſt volare.ita hoi⸗

bus laboꝛare.Uñ de ſancta eccia ſeu qualibʒ vir
tuoſa aia dicit puer.vlti.Panẽ ocioſa nõ come⸗
dit ſed oꝑata eſt cuſilio manuũ ſuaꝝ.⁊ ipᷣe Salo⸗
mon ꝓuer.xij.ait.Qui oꝑatur terram.i.exercʒcoꝛ
pus ſuũ vel terrã coꝛdis ſui ſaturabũ panibi.i.re
feccionibo ſpũalibs ⁊ etiã coꝛpalibo.qui ſequit᷑ oci
um ſtultus eſt.Et non vnã tm̃ ſed multiplicẽ ſtul
ticiam habet in ſe ocioſus ⁊ exercet.Et ppᷣma qͥdeʒ
qꝛ ipᷣe facit locũ diabolo cõtra illud qð ait aplus.
Nolite locũ dare di abolo. Marxima ſtulticia eſt
locũ dare vel vires inmico ſuo moꝛtali qð fit per
ociũ.Dicitur eni et̃ de vi.⁊ ho.cle.in decretis.O⸗
cioſitas ⁊ voluptas ſunt arma hoſt antiqͥ ad mi⸗
ſeras aias captiuandas.Et iõ bñ dicit Hieroni.
Semꝑ aliqͥd boni facito vt diabolus inueniat te
occupatũ de ↄſe.di.v.nunq;.Neq; qͥs facile capii
a temptatoꝛe qᷣ alicui bono vacat exercitio.regu/⸗
la fuit ſccõꝝ patꝝ vt hr iĩ colla. Jo.caſſ.ꝙ ocioſꝰ ꝗ
plurib infeſtatur demonijs.ſed bñ operãs ſolum

ab vno.qͥnimo ⁊ ille etiã defacili nõ infeſtat. Inõ

ibi narrat᷑ ꝙ cũ qͥdã ſanctus pater tranſiret ante
cellam cuiuſdã heremite incipiẽtis ſeruire deo. vi
dit diabolũ manentẽ añ oſtiũ celle ſue.Et cñ ali/
quãdin moꝛatus fuiſſet.poſtea introiuit ⁊ firma⸗
uit ſe ille ſanctus pater ad videndũ finẽ rei. Inde
ergo ad modicũ diabolus exiuit cellam iteꝝ expe
ctans ad oſtiũ ⁊ paulopoſt iteꝝ ingreſſus e cellã.
⁊ poſtea exiuit ſicqʒ alternatiʒ pluries fecit Demũ
pater ſanctus ingreſſus viſitauit iuuenẽ ⁊ ꝑqui/
rẽs diligẽter de oꝑibo eiꝰ iuenit qð cũ ille aliqͥd bo

ni oꝑabat᷑ diabolꝰtũc exibat q̃ſi nõ valẽs tẽptare

eũ cũ ocio vacabat tũc diabolꝰintrabat ⁊ diuerſi
mo de tẽptabat eũ.vñ admonuit eũ vt ſibi cauers
ſꝑ ab ocio narrãs qð viderat. Oauid ſanctiſſimꝰ
dũ ſuit in exercitio ꝑſecutõis ſaulis.imunis fuit
ab illis magnis peccat in qᷣbpoſtea icidit cũ fuit
in qete hieroſolimis.ſ.adulteriũ.pdittiõʒ ⁊ homi
cidiũ.Adulteriũ ꝑpetrauit ſurgẽs a doꝛmitõe o/⸗
cio vacãs.ij. Re.xi.Et ſi nõ valet qͥs ſꝑ vacare oꝛa
tioni ⁊ lectõni ⁊ ſpeculatioi.nõ tñ dʒ ſe ocio tra⸗
dere aut qͥd vanũ facere.ã vt dic Bern/ ꝓpcociũ
ocioſa ſectari ridiculũ ẽ/ſed aliqd boneſte recreat

mũ inde generatũ.ibi.ideo te,/

onis aſſumere in locutione vel coꝛpali exercitio.

Coꝛꝑalis eni exerœtatio ad modicũ vtilis ẽ ait a
plus.i.thimo.uij.⁊ tamẽ vtilis eſt. Secũda ſtul⸗

ticia qꝛ ponit ſe in tali ſtatu.ꝙ inferioꝛ bꝛutis aĩia

libo inuenit᷑. Nam bꝛutis aialiba licitum eſt come
dere etiã non laboꝛantibo.ſed ocioſo ꝓhibʒ apoſto
lus manducare.ij.theſſa.iij.dicẽs.Si qͥs nõ vult
oꝑari nõ manducet.⁊ merito.qꝛdictum fuit pᷣmo
parenti in ꝑſona oĩm.In ſudnꝛc vultus tui veſce
ris pane tue.Geñ.iij.q.d.Si volueris comedere

oꝑtebit telaboꝛare Ex nõ ſolũ inferioꝛ inueni᷑ o

cioſus aĩalib bꝛutis ſeed etiã cũctis creatur a cũ⸗
ctis diſcoꝛdãs.nam ois creatura aliqͥ mõ oꝑatur
ſᷣm modũ ſuũ nullaẽ ocioſa.vñ ⁊ ↄmetatoꝛ dicit
ꝙ qͥ aufert oꝑatiões a reb aufert eſſentias reꝝ.ſʒ

ocioſus ita ẽ miſer ꝙ nil boni oꝑisfacit qð ſibi cõ

uenit. cõuenit eni hoi oꝑari ſᷣm rõeʒ ĩq;tũ eſt hõ
E ꝓpterea ogrue dicit Sene. Oeiũ ſine lr̃is moꝛs
ẽ ⁊ viui hois ſepultura.iõ aũt dic̃.ociũ ſine litter

moꝛs ẽ qꝛ cũ lr̃is ẽ vita ⁊valð laudabile de qaug.

dicit.Ociũ ſanctũ qrit gtia veritatis.viij.qdð.i.q
epᷣatũ.Et appellat ociũ ceſſationẽ ab oꝑib exteri⸗
oꝛib vt vacet᷑ deo Un Beru. Uacare deo nõ ẽ oci
um.ſ.malum.ſed negociũ negocioꝝ.Dicit iudas
in epła ſua de talib ocioſis ꝙ ſunt arboꝛes autũ⸗
nales infructuoſe bis moꝛtue.Arboꝛ in autũno
plantata ſi puꝝ fructũ facit tarde facit.ſic ocioſi ſi
aliqͥd boni faciũt ⁊ ilud volũt facere in fine qua⸗
do paꝝ vel nihil faciunt.⁊ ſic ſunt bis moꝛtui.qͥa
hic moꝛte peccati ⁊ poſtea moꝛte inferni Tertia

ſtulticia ocioſi eſt qꝛ tempus amittit.ad qð cõſer

uandũ admonet ſcriptura dictns.fili conſerua tẽ
pus ⁊ declina a malo. Eccł.uij.Et merito dʒ dili
genter conſeruari non perdi vt ocioſi faciũt. Naʒ
eſt pᷣcioſiſſimũ eſt ⁊ bꝛeniſſimũ.eſt eius vſus exa⸗
men fiendũ ſubtiliſſimũ. Quantũ ad pcioſitatẽ
dicit Bern. Nihil pᷣcio ſius tꝑe.ſed nil hodie vili⸗
us reputatur.idem. Non ꝑuum eſtimes tempus
qð et in factis ⁊ in dictis expenditur ocioſis.vo⸗
lat cni verbũ irreuocabile nec aduertit inſipiens
qð amittit. Adeo pᷣcioſum eſt tempus ꝙ modico
ſpacio eius poteſt hõ conſequi veniam ⁊ vitã eter
nam ꝓmereri ſicut latro cũ xpᷣo crucifixus in mo
dico temꝑe ꝑadiſum ꝓmeruit. Tam pcioſum eſt
tempus ꝙ damnati darent omẽs ihezauros mũ
di ſi haberent in poteſtate ſuap hñdo momęeto tẽ
poꝛis quo poſſent penitere.⁊ euadere tantas pe⸗
nas. Nihil ita ꝓpꝛiũ poſſidemus ſicut tpᷣs · Unde
Sene.Reliqua nob aliena ſunt.tpᷣs tm̃ noſtrum
eſt. Et ideo bene dicit apoſtolus ad gala.vi.dum
tempus habemus operemur bonumadomnes.
q d. nullus ſit ocioſus. Quantum ad ſecundũ

clarum eſt quod tempus eſt quid bꝛeuiſſimum.i.

Coꝛintheo.vij. Lempus bꝛeue eſt ⁊ in ſe.quia ni⸗
hil habemus de pꝛeterito nec de futuro nec de pꝛe
ſenti niſi inſtans.ij. Coꝛinthio. vi.Ecce nũc tem
pus acceptabile. Non enim de eo habemus ni
ſi nunc.in quo poſſumus accepti eſſe deo ſcilicet
bene operando. Et cum multa alia recupe⸗

perari poſſint vt diuitie amiſſe.ſanitas ꝑdita. ali

qñ etiã vita.vt inreſuſcitatis.ſed tpᷣs amiſſuʒ nũ
q́; recuꝑat ocioſuſ.Job.ix.Dies mei velocioꝛes fu

— — ——

—— —

— —

— --—

—RR—— — —

m
66,
nd
nl
ani⸗
ee

Capitulu

7

erũt curſoꝛe. Sene.infinita eſt velocicas tgis.pũ

ctũ eſt q̊ viuimus ⁊ puncto minus. Eſt eni bꝛeuiſ
ſimũ reſpectu futuri ſtatus qͥ ſuccedit qui ẽ ꝑpetu
us ⁊ nunq; deficit.põ. Mille anni ante ocłos tu

os tanq; dics heſterna q pᷣterijc Bꝛeuius adbue
reſtat tpᷣs ſi demat᷑ de eo tpᷣs qͥ doꝛmimus ⁊ alis

neceſſitates ſumimus.qð eſt q̃ſi ꝑditũ.⁊ iõ apkus
ait ad ep̊.v. Redimẽtes tpᷣs qm dies mali ſunt.
id eſt diligẽter ⁊ vtiliter expẽdẽtes ipᷣm nõ ocioſe
Quantũ ad tertiũ ſubtile examen fiet de nobis
circa tꝑis vſum. Bern. Omne tpᷣs tibi impẽſum

ate exigetur q̃liter fuerit expẽſum ⁊ ſicut capillus

a capite nõ ꝑibit ita nec momẽtũ a tꝑe.ſ.de qͥ nõ

exigat᷑ ro. Treno.i.Uocauit aduerſum me tẽepus
ſcʒ deus vt ↄteret electos meos.o q;male poterit
rõem reddere de tꝑe ocioſus.qui nõ ſolũ momen
ta amiſit tꝑis.ſed hoꝛas integras dies menſes ex
annos.ſeruũ inutilẽ ait dñs in ꝑabola.i.ocioſuʒ

mittite ĩ tenebꝛas excerioꝛes Math.xxv. Quar
ta ſtulticia ocioſi eſt.qꝛ cũ debeat in hac vita ſol⸗
uere vel minucre debitũ ad qð tenet᷑ ꝛipe mag ad
auget. ⁊ rõ dictat. Redde qð debes. Mach. xviij
⁊ apli. Ro.xiij. Reddite oĩa debita.ſed młta ſt᷑ de
bita nr̃a. Bern. O hõ ſi ſcires q;multa ⁊ qmul⸗
tis debeas videres ꝙ nibil eſt qð facis vñ nõ eſſeſ
ocioſus pᷣmo debes xpᷣo vitam tuã ponere.q: ipſe
ꝓ te poſuit aiaʒ ſuã.iõ apłs ad gał.ij.Ouexit me⁊
cradidit ſeim ꝓ me.Secũdo exigũt peccata pᷣte⸗

rita futuraʒ vitã meã vt facio fructus dignos pe/
nitẽtie Quid ſi tibi tertiũ debitoꝛẽ oñdaʒ qͥᷣ ſibi vxẽ
dicet.puto ꝙ glłiam deſideres q; nec oculꝰ vidit.

Hoõne ad hoc etiã totũ q;tũcunq; poteris dare o⸗
poꝛtebit.⁊ vltra hec oĩadebes totũ qð es a q̊ votũ
abes qui te fecit ⁊ bñ.hec Bern.ſed miſer ocioſꝰ
nõ reddit debitũ.ſed qͥtidie magis auget Quin⸗

ta ſtulticia ocioſi eſt.qꝛ cũ poſſit ex ſe pducere ⁊ re

cipe fructũ multũ meritoꝝ ⁊ pᷣmioꝝ vult ꝑmane
re ſterilis ⁊ infructuoſus. Poſui vos ait xpo Jo.

xv. UVt eatis ⁊ fructũ afferatis ⁊ fructus vrĩ mane

at. Põt eni ⁊ dʒ ꝓducere fructũ coꝛdis bonaꝝ co
gitatoinũ.ſanctaꝝ affeccionũ.piaꝝ recoꝛdatonũ
BSed ocioſus ſine fructu reꝑitur. ſicut ⁊ ficus ad

quã cũ veniſſet xpᷣus ⁊ nõ inueniſſet fruetũ ⁊ ma⸗

ledixit ⁊ ſubito aruit. Mach. xxi. Põt ⁊ dʒ ꝓdu⸗
cere fructũ oꝛis qͥ ſunt dei laudatio.graciaruactõ
vocalis oꝛato.peccatoꝝ ↄfeſſio ꝓximi inſtructio.
pꝓuer. xij. De fructu oꝛiſ ſui replebvnuſquiſq; bo
nis. ſed ab oibo his ocioſus eſt extraneus.põt ⁊ dʒ
ꝓducerę fructũ bonoꝝ opeꝝ vt elemoſinaꝝ.pegri

natcionum viſitationis infirmoꝝ ⁊ hmõi.ps.De
fructu opeꝝ ſuoꝝ ſatiabit᷑ terra.ſed oi his puat᷑
ocloſus.qꝛ cogitatiões hʒ vanas ⁊ inutiles tve
vobis q cogitatis inutile ait ꝓha. Uerba hʒ ocio
ſa.ſed vt dicit xppᷣs Mat.iij. Oe omni vᷣbo ocioſo
reddent hoies rõem in die iudicqͥ. ⁊ oꝑa vicioſa.

Vñ Hiere.li.Oꝑa eoꝝ vana ⁊ riſu digna Sexta

ſtulticta ocioſi eſt. qꝛ vult qᷣeſcere in loco vbi oꝑtʒ
laboꝛare.ſ.in vita pñti xpᷣs Jo.ix.Nõ veni vocare
vos requiẽ ſed ad laboꝛe. Gern.O impudẽs ⁊ im

pꝛudens milia miliũ miniſtrabãt ei.⁊ decies cen

tena milia aſſiſtebant.ſ.ad oꝑandũ qð eis ↄgruit
⁊ tu ſedere pᷣſumis ⁊ ociari.Ad qð eti figuraduʒ

.xlIIII.

— ———M

ſex dicbo opatus ẽ deus diuerſas creaturas ⁊ oẽs
faciebat.⁊ in ſeptima reqeuit ab oĩ oꝑe ad innuẽ/⸗
dũ ꝙ in vica pnti ſigta ꝑ ſenariũ numeꝝ dʒ hõ o⸗

perari nõ ociari ſi vult in ſeptima.i.in alia cũ deo

quieſcere. Septima ſtulcicia ẽ qꝛ cũ ſit ocioſꝰ ſbᷣ

merſus ĩ pfundo ſtulticie malicie ſue nõ vult poꝛ

rigere manũ ſuã ad laboꝛẽ cu tñ aliter nõ poſſit ex

ire. Sene.O ſtulticia nemo emergit niſi ad labo

rẽ manuʒz poꝛrigat.lam ſᷣin pᷣm. Clirtꝰ ⁊ ſcien

tia ſunt circa difficilia Et virgilius.Facilis deſc?
ſus inferni.ſed reuocare ad auras.ſurſũq; attol⸗
lere ẽꝗdũ hoc opus.hic laboꝛ eſt ⁊ xpᷣs.cõtenditei⸗

rrare ꝑ anguſt poꝛtẽ. Luce.riij. Eerte mag ſtulti
cia eſſet eius qͥ ſe videret in aquã cecidiſſe ⁊ niſi la

boꝛãdo ⁊ apponedo manũ poſſe cuadere ibi rema

nere.

ex ocio generãte plurima vięia ſequi? inferni cru⸗

ciatio.⁊ iõ ſecũdo dicit põ.Cũ boib flagcllabunt᷑
reu ertẽtes ad laboꝛẽ pnie flagellabunt᷑ h cũ hõibo
ſʒ ocioſi nõ cũ hoib ſʒ cũ demonibo in inferno.p⸗
pꝛius locοcoſi ẽ in inferno. Rõ eſt. Cõſtat ꝙ oti
oſi in celo nõ reꝑient᷑. Nã celũ empireũ ẽ locꝰ eoꝝ⁊

mertces qꝗᷓ oꝑati ſunt ſ̃m illud mat.xx. Uoca oꝑa/
rios ⁊ redde illis mercedẽ ⁊ Ecci.Bonoꝝ laboꝝ

glłioſus ẽ fructus. In ꝑadilſo ẽt terreſtri nõ reci⸗

pier qꝛ cũ deꝰ qꝛ trãſtulit. Adã poſuit uũlicvt oꝑire
tur nõ vt ociaret᷑. In purgatoꝛio nõ er̃t qꝛ ibi fla⸗/
gellanthoics a deo. ſed de his ocioſis ðꝛ ꝙ cũ hoi/
bus nõ flagellabunt᷑. Mudi qͥʒ loco indignuſ eſft

Fᷣm gabo.xpᷣi.de ficulnea nõ faciẽte fructũ de qua

diẽ dñs vin ce. Succide illa.vt qͥd et terraʒ occu⸗
pat.i.hũc mũdũ inutiliter.Et cũ nõ ſit aliꝰlocus

reſtat ꝙ in inferno eũ demonib flagellent᷑ Lelñ ſal

uatoꝛ mat. vij. Ois arboꝛ qᷓ no facit fructũ bonuz

excideĩ ⁊ in ignẽ mittet᷑.ſ.infernalẽ.Et loqᷣ ibi ex/⸗
pᷣſſe de arboꝛe rõnali q̃ nõ facit fructũ bonũ cũ nõ

facit oꝑa bona. ⁊ h excideĩ ꝑ moꝛtẽ ⁊ ocioſus i ig
nẽ inferni pijcit.vñ ps. Quis ẽ hõ q vult vitã ſcli
cet einã.Declina a malo⁊fac bonum.ſ.fructum o
perum non ſtes ocioſus. H

Muantu ad terti

*

Aliud qð ociũ ſequũ ẽ multiplex malũ peccatoꝝ
Vnñ ðꝛ· Jõ ten uit cos ſuꝑbia eos.ſ.qͥ nõ ſunt in la
boꝛe hoĩm ſʒ in ocio ⁊ oꝑti ſunt iiqᷣtate.i.pleni oĩ
iniqͥt ate.Ecci.xxxiij. N)ultà maliciã docuit ocio
ſitas.⁊ alibi. In deſiderijs.ſ.malł ẽ oĩs ocioſus

Bern. Oim tẽptationũ ⁊ cogitationũ malaꝝ ⁊ſin
utiliũ ſentina ẽ ociũ.ſicut ſentina in nauibd reci

pit oẽs ſoꝛdes corꝑaliũ ita mẽs ocioſi oẽsſoꝛdes

vicioꝝ.nec miꝝ. Nõ eni põt coꝛ vigilãt eſſe ſine
cogitationibo.vñn ſiqͥs eſt ocioſus exqͥ nõ cogitat
bona oʒ ꝙ cogitet mala.Cogitatiõs aũt male tra
hũt ad opa mala ⁊ pcipuc vicia carnalia.eʒehᷣ.xxv i
Hec fuit iniqͥtas ſoꝛoꝛis tue zodome.ſuꝑbia.ſa⸗
turitas panis ⁊ aq ⁊ ociũ.ſalomõ dũ fuit occupes
tus in edificqs tẽpli ⁊ domꝰſue ñ ita exarſit amo
re mulieꝝ ſic pꝰea cũ ſe ocio tradidit poeta. O ⸗

*

curioſitatẽ ⁊ nugacitatẽ. vñ apo.i.chi.veð viduis

um §. II.

tia ſi tollas ꝑire cupidinis artꝰ. Induẽc ẽt ociũ ad

Cunlus IX.

malis inqt. Adoleſcẽtioꝛes viduas deuita diſcũt
eni circuire domos nõ ſolũ ocioſe ſed ⁊ vboſe ⁊ cu
rioſe loquẽtes q̃ nõ oꝑtet.et Bern. Ocioſitas eſt
mater nugaꝝ ⁊ nouerca vᷣtutũ.et alibi. Summa
mentis malicia ociũ inerſ. Nabuchodonoſoꝛ cũ
maneret in aula palatij ſui in ſuꝑbiã elatus ẽ di.
Noõne hec eſt babilon quã cdificaui in foꝛtitud ĩe
mea ꝓpter qð in beſtis mutatus eſt ſᷣm fantaſiam
Dañ.nij. Filij q̊ʒ Dan venietes lachis ad ꝓpłm qͥc
ſcẽtem atq; ſecuꝝ pcuſſerũt in oꝛe gladij.vꝛbẽq; ĩ
cendio tradideruũt Judi.xviij.ad figurandũ ꝙ dũ
q qeſcit ocio demones capiũt aiam atq; diuer
vitijs incendũt.Uñ ⁊ in euãgłio Tu.xi.⁊ math.
xij. Spũs imũdus exiẽs ab hoicꝑ pniam cuʒ po
ſtea reuertit᷑ tem ptãdo eũ.inuenit domũ mentis
vacantẽ.ſ.ocio cũ ſeptẽ ſpiritib ingredit᷑ et hitat
ibi.i.cũ vniuerſis pctĩis.ſic̊ qͥ in laboꝛibo hoiʒ ñ
ſunt.tenuit eos ſuꝑbia.Et qꝛ ipᷣa reglua eſt ⁊ mat
vicioꝝ exinde oꝑti ſunt iniquitate.
C apitulum. xv. de deſperatione.
* èc * * .
Aſperatio filia ponitur
Neccidie ſ̃m Gre.Tho.⁊ alios. Pꝛo cu⸗
ius declaratiõe ſciendũ ꝙ ſiẽ̃ vera eſtia
tio intellectꝰ circa deũ eſt ꝙ ex ipᷣo ꝓueniat homi⸗
ni ſalus ↄſecutio btitudinis.venie peccatoꝝ ⁊ad
iutoꝛij ĩ arduis ⁊ ꝑiculis.qð ꝑtinet ad ſpem. Ita
falſa opinio vel eſtimatio intellectꝰ circa deũ ẽ ꝙ
nõ tribuat btitudinis pᷣmiũ bona faciẽtibs vel nõ
largiat᷑ veniã penitentib ⁊ in ꝑiculis nõ ſubueni⸗
at qð ꝑtinet ad deſ ꝑatiõem.ſicut ꝗ̊ ſpes vera eſti⸗
mans de deo eſt virtuoſa.ita ⁊ deſꝑatio ꝑõriũ fal
ſa eſtimãs ẽ vicioſa.Siqͥs aũt deſparet de eo qð ẽ
natus adipiſci vel de eo qð nõ eſt debitũ adipiſci
deſꝑatio talis nõ cẽt pctm.verbigtia.Si qͥs me⸗
dicus deſꝑaretde curatiõe alicuiꝰinfirmi.vł ſiqs
agricola deſꝑaret ſe fieri poſſe imꝑatoꝛẽ.aut ſim/
plex ccicus papam.nõ peccãt.⁊ hoc ꝑꝑ impoſſibi⸗/
litatẽ ↄſequẽdi talia. Sic etiã damnati ſi deſpera

rent ſe poſſe ↄſeòͥ btitudinẽ vel veniã delictoꝝ.de

ſpatio nõ iputat᷑eis ad culpã.qꝛ ſunt ĩ ſtatu deſpe
randi ꝓpter ipoſſibilitatẽ reditꝰad beatitudinem
vñ damnatoꝝ deſpꝑatio nõ eſt cis ad culpã ſed ꝑs
dam natiõis.Sed qꝛ hõ dũ cſt viatoꝛ natꝰẽ cõſeqͥ
beatitudinẽ ⁊ eſt poſſibile adipiſci.eſtimãdo ↄriũ
ſcʒ ꝙ nõ poſſit adipiſci eſt falſum eſtimare de deo.
⁊ quiſſimũ pctm deſpatiõis.ho.ij.ij.qð.xx. UVñ
dicit᷑ in canone.de pe.di.vij. Leo papa.de nemie
eſt deſpandũ dũ eſt in hᷣ coꝛꝑe ↄſtitutꝰ.qꝛ nõnũqᷓ;
cõſilio maturioꝛi ꝑficit᷑ qð diffidetioꝛi etatediffer
tur.De deſpantibe dicit ps.Nõ ſpauerũt i deo ſa⸗
lutari ſuo. Ubi notandũ ꝙ eſt triplex deſꝑatio.
Deſpatio gloꝛie adipiſcende
Deſpera tio venie conſequende.
Deſperatio miſerie euadende.

Duantum ad pꝛimum . . .

dicit Job. vij. ODeſperaui nequaq; vltraviua in.ſ.

vita gratie.nec ꝑ ↄñs vita glc.Dũ eni qͥs ꝑmanet

in deſpatione nò põt cõſequi beatitudinẽ. ſed põt
quilibet q;tumcunq; deſpauit in pᷣteritũ remoue
re deſuatiõem ⁊ ſic viuet qð facere debet. qꝛ vt ð

—

ij. Reg ij. Periculoſa res eſt deſperatio.ĩmo pcri

culoſius omnib et boc triplici ratio ne.
Pꝛimo ratione amiſſibilitatis.
Secundo rõne inſa nabilitatis.
Tertio ratione inclinabilitatis
Pꝛimũ ſic oñditur illud ꝑ qð tolli i bonis ac
tib ↄſtantia.pꝑſeuerãtia.⁊ ↄfidentia.finis eſt peri

culoſius ceteris.Sed ꝑ deſꝑationẽ in reb labo/⸗

rioſis q ꝑtinẽt ad vite ꝑfectionẽ ꝑditur conſtãtia
⁊ tollit᷑ gſeuerãtia cui pncipaliter merces reddit.

et puat ſe deſperans de cõfidẽtia.Finis & ꝑiculo⸗

ſiſſima eſt. Sene. Lollẽ ſpem nemo victus tepta
bit arma. Filij iſirł cũ audierũt in terra pꝓmiſſiõis

ſignante vitam eternam erat ciuitates foꝛtiſſime

deſpaue rũt poſſe adi piſci eã iõ ſunt ea pᷣuati ĩ de
ſerto moꝛientes. Soli caleph ⁊ ioſue qͥ in deo ſpe⸗
rauerũt illam ↄſeq ex numeratis intrauerunt
Secũdo h̊ oñditur rone inſanabilitatis.ſic enim
moꝛbo incurabilis eſt ꝑiculoſioꝛ curabili.ita pec

⁊ hoĩes robuſtiſſimi ſᷣm relatiõem exploꝛatoꝝ.qꝛ

catũ qð nunq; ſanat᷑ vł raro moꝛbo ſanabili ficut

lepꝛa.paraliſis.ꝑiculoſioꝛes moꝛbi ſunt febꝛibus

⁊ vulneribo ſed tale ẽ vitiũ deſꝑationis ſcʒ inſana

bile Dicit Hiere xxx. Inſanabilis fractura tua.
peſſima plaga tua illius.ſ.ꝓpłi qͥ dixerat deſperai⸗

ui.Et iterũ Hiere.xv.Plaga mea.ſ.deſꝑatiõis re

nuit curari.Quãuis eni nullus eſtimare dʒ ꝙſua
oꝑa qᷓ;tumcũ q; etiã eximia ſint ꝑ ſe ſufficiẽtia ad
conſequẽdũ tin pᷣmiũ beatitudinis dʒ tñ eſtima⸗
re ꝙ dei gra ipᷣa ſociata ⁊ ſiminima deus ſua libe

ralitate facit ea eſſe digna. Un Aug. Cũ deus cowꝛ⸗

ronat merita nr̃a nõ aliud pᷣmiat q; munera ſua
Et iõ ſi ꝑua ⁊ q̃ſi nulla oꝑa in ſe qͥs videt bõa ad/
huc deſpare nõ debet. Tertio onditur ꝑiculũ eiꝰ
rõne inclinabilitatis.illud eni pctm̃ ꝑ qð hõ incli
natur ad omne malũ ⁊ retrahit᷑ ab omni bono eſt
ꝑpiculoſius ceteris.ſed deſꝑatio eſt hmoi Nã ſicut

ꝑ ſpẽ hõ reuocatur a malis? ꝓuocat᷑ ad oẽ bonum
ita ꝑ oppoſitũ ꝑ deſpatiõem reuocat᷑ a bonis ⁊ ſi
ne freno ꝓuocat᷑ad omnia mala.Solent eni tles

dicere ẽt vᷣbo.exq̊ debeo ire ad infernũ eamꝰ cũ ar

mis ⁊ equis. Un ðꝛ ꝓuer.xxuij. Si deſpaueris in
die igſus i die anguſtie minuetur foꝛtitudo tua
1

id eſt ſi deſpaueris in temptatione vel ꝑſecutõe vł
in die.ſ.cũ pᷣmo incipis dolere de peccatis.vel in
moꝛte lapſus a ſpei foꝛtitudine ⁊ infirmitate quã
pꝛiꝰhũ iſti.minuet᷑ foꝛtitudo tua.ſ.reſiſtẽdo diabo

lo vbi glo dicit Nihil execrabiliuſ deſpationi qua
qG hũerit ⁊ in generalib hmõi vite laboꝛibo.⁊ qð

peius eſt in fidei certamine ↄſtãtiam ꝑdet.

Becunda deſperatio eſt. ſ. I

veniẽ cõſequẽde pctõꝝ Sʒ falſa ? iſta eſtimatioqꝛ

cõtra oẽs locutiones dei in ſcripturis ⁊doctrinii

eoꝝ. dicit eni dñs Eʒech.xviij.Nunqͥd volũtatis
mee moꝛs impij ⁊ nõ potius vt ↄuertat᷑ ⁊ viuat.⁊
iteꝝ In q̃cuuq; die ↄuerſus fuerit pctõꝛ ⁊ ĩgemu

erit oim iniqᷣtatũ eius nõ recoꝛdaboꝛ.i. dimittaz

Et in cuãglio xpᷣs Mat.ix.Nõ eſt opus valenti⸗
bus medicus ſed male hñtibilqꝛ nõ veni vocare
iuſtos ſʒ pctõꝛes ad pniam vt ꝑ h̊ eis veniã dem.

Habet aũt talis deſꝑans de venia falſlam eſtima

. r— re

—à - ——. — — - —

—

= – –ae —– r 2

dae

do

Iun

e
o⸗
in
ſes
lne
ſde
ſ⸗

nin
ne
ſat
his

noc
ſ
nun
1ſi
Ues
ͤr
nein
n
lln
ſhp
1i
.

n

int⸗
ns
en

iS

N

tionem de trib erga deũ. ſ.
De dei miſericoꝛdia
De dei omnipotentia
De ſui pꝛopꝛia malicia. „MVðUN
Pꝛimo quidem deſperans de venia. falſo ĩmo
exiſtimat falſiſſime de deo.ſ.ꝙ nõ ſit miſericoꝛs.
cũ tñ dicat eccia ꝙ pꝛiũ ẽ deo miſereri ſꝑ ⁊ ꝑcere ·
imo ꝓpꝛie ꝓpꝛiũ.qꝛ nullus põt tollere miſeriã pcti
q̃ maxime cſt ſuꝑ oẽs alias.niſi ſolus deus.ſʒ nul
la creatura ita defacili relaxat iniurias in euʒ fa⸗
ctas penitentibo vt ipᷣe faat.ꝑpetrauit dauid tm̃
ſcelus q̃le fuit adulceriũ addendo ci ad occultan⸗
dũ malũ ꝓditionẽ ⁊ occaſionẽ ſui fideliſſimi mili
tis vꝛie.Ex q̃ ſecuta eſt inſultatio ⁊ blaſphematio
cõtra deũ ab inimicis.⁊ tñ vt cognouit peccatuʒ
ſuũ dicẽs nathãꝓphᷣe eũ arguẽti.peccaui dño.ſubi
to ex ꝑte dei rñdit nathan.et dñs trãſtulit pecca⸗
tũ tuũ.ſ.ꝑcendo tihi.ij. Reg.xij. Notandũ ẽ valde

qð ait Cri.in li.de reꝑatione lapſi ad inſinuan⸗

dam imẽſam dei miam. Uñ nullus dẽat deſpare
q;tũcũqʒ peccatoꝛ dũmõ ad pniam redeat.tal mi
hi crede talis eſt erga boĩcs dei pietas ꝙ nũq; ſꝑ⸗
nit hoĩs pniam ſi ei ſincere ⁊ ſumpliciter offeratur
etiã ſi ad ſummũ qͥs ꝑueniax maloꝝ ⁊ inde reuer
ti velit ad vtutis via ſuſcipit libẽter amplectitur
⁊ oĩa facit q̃tinus ad pᷣoꝛem reuocet ſtatũ. Quod
q; adhuc ẽ pᷣſtantius ⁊ eininẽtius.ctiã ſi nõ potue
rit qͥs explere oẽm ſatiſfaciẽdi oꝛdinc.qᷓ;tulãcũ q;
tñ ⁊ q;libet bꝛeui tꝑe geſtã nõ reſpuit pniam.ſuſci
pit etiã illã nec patit᷑ q;uis exigue ↄuerſionis ꝑde
re mercedẽ.hec oĩa de pnia dilt.iij.c.talig. Hinc
⁊ leo papa.de pe.di.i. Multiplex dei mia ita la⸗
pſibo hũanis ſubuenit vt nõ ſolũ ꝑ baptiſmi gtiã.
ſed etiã ꝑ pnĩe medicinã ſpes vite reꝑet eternevt
regeneratiõis dona violaſſent.ꝓpꝛio iudicio ſe · ſ.
ꝑ pniam ↄdemnãtes ad remiſſiõem criminũ ꝑue
nirent.Exemplũ optimũ hr̃.uij. Regxxi.de ma⸗
naſſe qͥ fuit rex iuda.l.annis ⁊ vltra:.peſſimus ho

minũ ydolatrie deditꝰ.occiſoꝛ ꝓpharum ⁊ pᷣcipue

Eſaie cõſanguinei ſui eximij ⁊ euãgłice ꝓphe queʒ
ob nimiã crudelitate ſecare fecit ſerra lignea.De/
mũ in ſenectute ſua ob ſcelera captiuatus ab ini⸗
micis aſſirijs ⁊ incarceratus vt recognouit iniqᷣ

tates ſuas ⁊ penituit dicẽs in or̃one. eccaui ſu⸗

per multitudinẽ arene maris⁊multiplicata ſunt
peccata mea.⁊ nõ ſum dignus videre altitudineʒ
celi pᷣ multitudine iniqtatis mee.qm̃ irritaui irã

tuam ⁊c̃.dñs peꝑcit ei ⁊ veniã dedit reducẽs etiã⸗
cũ de captiuitate ad regnũ ſuũ.õ q̊ᷓ de venia de/

ſꝑandũ eſt.Deſperans de venia ſcðo falſum eſtiat
de dei oipotẽtia.cũ.ſ.eſtimat nõ ſolũ deũ nolle ei
miſereri.ſed nec poſſe tot ſcelera qͥt cõmiſit dimit

tere.ſed iſta adhuc eſſet peioꝛ deſꝑatio alijs.nã ꝑti

neret ad infidelitatẽ.ſ.ꝙ deꝰ nõ poſſet oia cũ tñ di
catur Lu.i.nõ critãpoſſibile apud deũ omnevbũ
iſti ſunt peioꝛes iudeis incredulis:nam ꝛ⁊ ſi nega
rent xpᷣm poſſe pctã remittere qꝛ purũ hoiem eſti⸗
mabant. ⁊ ſic erat ⁊ eſt erroꝛ eoꝝ tñ ↄfitebant᷑ de
umpß poſſe eteg põt pctã dimittere niſi ſo⸗
lus deus. Mar.ij. Sed ondit vtiq; poſſe dimit/⸗
tere ⁊ ꝑ h̊ eẽ verus deus.Pꝛobauit aũt ſe hr̃e hãc
potentiã nõ ꝑ aliqð potẽtius ſed ꝑ aliqð manitfe⸗

ſtius. Maioꝛis quidẽ potẽtie eſt q;tum ad crea⸗
turã ſanatam ſanare aiam remittendo pctã qᷓ; ſa
nare epis a paliſi vel q cunq; infirmitate. Sʒ
manifeſtiꝰẽ ſanare coꝛpus.nãa ſanatio aie nõ vide
tur ab hoĩbo ſeu remiſſio pcti.ſed vr̃ ſanatio coꝛ⸗
poꝛis ⁊ ſic ꝑ manifeſtũ ꝓbauit occultũ. Uñ dixit
vt ſciatis qꝛ filius hoĩs hʒ ptãtem in terra dimit⸗
tendo pccã ſupple ſano hũc ꝑaliticũ.vn tũc ait ꝑa
litico Surge ⁊c.⁊ ſanatus ẽ in aĩa ⁊ in coꝛꝑe vᷣtu⸗
te diuina ſua Et ſiqͥs obijceret qð ait apoſt. Heb.
vi Impoſſibile eſt eos qͥ ſeł iluminati ſunt ⁊ gu⸗
ſtauerũt donũ celeſte ⁊ ꝑticipes facti ſunt ſpuſſci
⁊ ꝓlapſi ſunt.renouari ad pniam. Renouari ad
pniam eſt oſeqͥ veniã qð fit vtiq; a deo.ſed apłs vſᷣ
dicit ipoſſibile.q̊ vr̃ ꝙ recidiua pctã non poſiit di⸗
mittere Qð quidã ſed heretice opinantes ad ideʒ
inducebãt ꝓ argumẽto miracula xpᷣi dicẽtes.quẽ
bis illuminauit.quẽ lepꝛoſum bis mũdauit.quẽ
moꝛtuũ bis ſuſcitauit nõ laʒaꝝ quẽ dilecit.no fi⸗
liũ vidue quẽ matri reddidit.nõ filiũ diſipatoꝛẽ.
legit᷑ pater bis ſuſcepiſc.nõ filiã abꝛahe bis a de/
monio liberaſſe. Jõ in nulla ꝑſona iterauit faaũ
docẽs nõ ſepe a dño fieri remediũ.dixit multj.va
de ⁊ noli ãmplius peccare.pmittẽs penã nõ ãpii
us veniã. Hec vᷣba refert aug.eſſe eoꝝ qͥ negãt de⸗

um ꝑcere recidiuãti i Aug.hercticos vocat ð pe

nitẽ.di.iij. Adhuc inſtãt ꝑfidi.⁊ ſubdit ibi.Quam
multos cecos diuerſo tꝑe illuiauit ⁊ mitos debi⸗
les ↄfoꝛtauit.oñdit in diuerſis ilus eiſdẽ iepe pec
cata dimitti.vt quẽ pᷣus ſanauit lepꝛoſum.ſ.inte⸗

ccũ pctõ auaricie.poſtea illumiet cecũ lapium.ſ.i

luxuriã ⁊ hmõi.iõ tot ſanauit vt claudos.cecos.

aridos.ne deſꝑet ſepe pctõꝛ. Jõ non ſcribit᷑ niſi ſek

aliquẽ ſanatũ vt qͥs caueat iungi pcto.⁊ infra me
dicũ ſe noiat Medicoꝝ eſt cẽties infirmũ curare
qui alijs minoꝛ eẽt ſi alijs poſſibilia igꝛaret.i.nõ
faceret.hec oia aug.d autoꝛitate apli rndet gl.
vicʒ ĩpoſſibile.i.difficile. Eſtimare igit᷑ aliqð eſſe
peccatũ qð deus nõ poſſet remittcre ecẽt flm. imo
falſiſimũ ⁊ hereticũ cũ oia poſſit indulgere Cer

tio deſꝑat qͥsð venia hñs faliaʒ eſtiatione de cłpa

ꝓpꝛia.ſ.q; excedat bonitatẽ ⁊ miam dei.hãc habu
it cayn cũ dixit. Maioꝛ ẽ iniqtas mea qᷓ; vt veni
am merear GBeñ.uij.vbi gl. Hiero.peccata addẽſ
peccatis deſꝑat.Et cũ bonitas dei ⁊ mia cuiꝰ effe
ctus eſt remiſſio pctõꝝ ſit infinita.⁊ oĩs malicia
humana ſit finita nõ eſtimat deꝑans maioꝛẽ fo⸗
re ſuã maliciã dei mia ſunplir vlł ex ꝑte reminſiõis

ſed ex ꝑte ſatiſfacciõis qꝛ.ſ.cſtimat ieu credit nun
q́ᷓ; facere tantã pniam ꝓ ſatiſfactiõe ꝙ ↄſequat᷑ ve
niã. Alex.ij.ꝑte ſumme.q.xlviij.hãc flam eſtimati

onẽ vr̃ hũiſſe iudas cũ deſꝑatꝰ laqo ſc ſuſpẽditvñ
Leo papa in ᷣmone.Sceleratioꝛ oibꝛ o iuda ite/
licioꝛ extitiſti quẽ pnia nõ reuocauit ad deũ.ſʒ de
ſꝑatio traxit ad laqueũ ⁊c.de pe.di.iij.q;uis emiʒ
oia oꝑa hois qᷓ;tũ cũq; afflictiua⁊penalia ꝑ ſe non
ſint ſufficiẽtia ad ſatiſtaciẽdũ ꝓvno moꝛtali nedũ
ꝓ mille.tñ ipᷣis applicata paſſio xpᷣi qð fit ꝑ gtiam
ſacralẽqͥ paiſio fuit valoꝛis infiniti ad ſatuſacien

dũ oib latiſfacere põt.vñ Job vi.ðꝛ in ꝑſona xpᷣi.

vtinã appẽderent pctã mea.i.pena debita ꝓ pecca⸗

tis hoim ꝓ qͥb patioꝛ.⁊ calamitas quã patioꝛ ſcʒ

2940

—

Citulus XXx

in cruce miſerie ⁊ doloꝛis in ſtatera ſcʒ vt poſſent
põderari q̃ſi arena maris.hec guloꝛ pena mea ap
paret qᷓ ſit pena debita ꝓ pccis oĩm.hinc ⁊ Bern.
Peccaui petm̃ grade ↄſcia mea turbat᷑.ſʒ nõ ꝑtur
babit.ſ.vſq; ad deſpatiões qꝛ vulneꝝ dñi recoꝛda
boꝛ.qͥd eni tã ad moꝛtẽ qð xpᷣi moꝛte nõ ſoluat᷑ad

tollendã iſtã deſpatõʒz de ſpe venie.q̃ ⁊ aliqũ iuſti

tãgunt᷑ multũ vʒ ↄſideratio vite eoꝝ qͥ de maxis
petis reuertẽtes ad pniaʒ veniã ↄſecuti ſt. Unde
Bern. dic ꝑꝑ mãſuetudinẽ q in te pᷣdicat᷑ currimꝰ
pꝰte dñe ieſu audietes ꝙ ñ ſpynis pauꝑeʒ peccato⸗

rt nõ hoꝛrens. nõ hoꝛruiſti oↄfitẽté latronẽ. nõ lo⸗

crimãtẽ peccatricẽ.nõ ſuplicantẽ chananeã non
dep̃hẽſam in adulterio.nõ ſedẽtẽ in theloneo.nõ
ſupplicãtẽ publicanũ.nõ lacrimãtẽ diſcipłm.non

!
En odoꝛe vnguentoꝝ tuoꝝ. i.harũ miſerationuʒ
currimus. Canti. i.

Lertia deſperatio ẽmi m

rituali.puer.xvij. Animꝰgaudẽs etatẽ floꝛidã faẽ

lictus ẽ.Eſt aũt triplex mia de q̃ qͥs deſꝑat ſe poſ/

ſe cuadere. Miſeria pene tꝑal.· Miſeria cul
pe crialis. Miſeria anguſtie mẽtalis: Quan

tũ ad pᷣmũ cũ qᷣs ẽ in mag infirmitate.ł pauꝑtate
xłꝑſecutõe nũqᷓ; dʒ ſe deſꝑare de adiutoꝛio dei ſʒ
faciẽdo qð i ſe ẽ ⁊reſiduũ ↄmitter̃ deo ſpandoꝙ de
us faciet qð erit mag expediẽs.⁊ cũ credet ſe ſuc⸗
cũberetũc liberabit.i. NMach.ij.inqͥt mathathiaſ
Qui ſpant ĩ dno ñ infirmant᷑.⁊ Eſa.xl. Qui ſꝑant
in dãño mutabũt foꝛtitudinẽ.currẽt ⁊ nõ laboꝛa⸗
bũt volabũt ⁊ nõ deficiẽt. Sic abꝛaã cũ in egipto
ſuſtinuit ꝑicłin vite ſue ł violatõis vxor feẽ qð po
tuit ſᷣm pꝛudẽtiã hũanaʒ ⁊ reſiduũ deo ↄmiſit in
quẽ ſꝑauit nec eũ fides aut ſpes fefellit vt diẽ Au
guſt.qꝛ ⁊ vitã nõ ꝑdidit ex cautela q̃ vſus ẽ ſiñ pec

cato. ⁊ pudiciciã vxor dñs ↄſeruauit Beñ.xij.ſic

⁊ iacob timẽs frẽʒ ſuũ eſau.cũ reuᷣtereĩꝛde meſopo
mia pᷣmiſit mũera ad placãdũ diuiſit fãiliã ĩ płeſ
ptes ne ſił oẽs poſſz ꝑdere ⁊ ferocitatẽ coꝛdis illiꝰ

Dinmiſit deo emolieda GBeñ.xxxiij. Sic dauid cuzʒ

fuiſſʒ obſeſſꝰa ſaule cũ exercitu ſuo ĩ q̊dã caſtro et
ſparet euadere.venit nũciꝰad reuocãdũ ſauleʒ qꝛ
philiſtei irruꝑant ſuꝑ trã iſrł.ꝑꝑ qð dimiſit obſi⸗
dionẽ⁊ dauid euaſit.i. Re.xxvij.lõ g̊ deſpandũ ẽ

de dei adiutoꝛio ẽt in tꝑalib ſʒ ↄfidedũ. Quan

tũ ad ſcom deſꝑant qͥdã ñ vtiq; de venia ↄmiſſis.
66 de abſtinẽtia i futuꝝ ab eis.⁊ ꝓptea aliqn nõ cõ
fitent᷑ eſtiantes ſeñ poſſe cauere vt vicia carnis et
hmõi.ſed vt ðꝛ Sap viij. Sapia vicit maliciam
MNõẽ pt qs gtia hr̃e ĩ tãꝑuo gdu qn ſufficiat ad reſi
ſtendũ oi teptatõi ſ̃m tho.ſiqͥs volũit agere qð in
ſec.vñ Amb.ſuꝑ Lu.Uide q; bonꝰ deꝰ ⁊facilis in
dulgere pctis ñ ſolũ ablatã reſtituit.ſ.mutitatem
zacharie ſʒ et iſꝑpata ↄcedit.ille eidudũ mutꝰ.ſ.ʒa⸗
charias ꝓphetat.hec ei gra dei maxia qñ cũ Inega
uerat ter⸗pkon diffid at nemo veteꝝ oſciꝰ deli⸗/⸗
ctoꝝ etna deſpet.ſʒ Hoſt. ⁊ Rap.i ſum.ſuis ↄtra
iſtã deſꝑatiõʒ docẽt tria remedia Pꝛimũ ẽ moꝛ
tis ↄſideratio q̃ oĩa mũdana oñndit vana ⁊ trãſito
ria Uñ Eccẽs xi.Si mitc annis vixerit hõ ⁊ ĩ his

ecutoꝛẽ diſcipłoꝝ.nõ ipios crucifixoꝛes tuus

oĩby letus fuerit.ineiniſſe tñ debertenebꝛoſi tẽ⸗
poꝛis.ſ.moꝛtis ⁊ dieꝝ maloꝝ qͥ cũ venerint vani

tatj arguent᷑ pᷣterita.Et cũ moꝛs incerta ſit ⁊ð pũ

cto ĩ puctũ poſſit hoĩem raꝑe.iõ nõ dʒ deſꝑare fu
turis tẽptatiõibo ſe ñ poſſe reſiſtere.qꝛ foꝛte ñ am⸗

pliꝰ hẽbit moꝛte ſugueniẽte. Scðoðm ẽ debilita⸗
tio hoſt.·Debilitat᷑ ei ꝑ ↄfeſſionẽ ⁊ ex ſe debil ẽ cuʒ
qᷣs ẽ ĩ gtia.Eſa.li.Dicũt hoĩ demones.Incurua⸗

re vt trãſeamꝰ.q.d nõ poſſumꝰ trãſire ad hitãdũ

in te ꝑ pctm̃ niſi volũtarie iclines te ad aſſentien⸗

dũ nobᷣ. Cri.ODebiłẽ hoſt qͥᷣ nõ vincit niſi volen/
tẽ.nã ⁊ in gregẽ poꝛcoꝝ intrare ñ valuerũt niſi ꝑ⸗
miſſi a xpᷣo. Mat.viij.nec tẽptare iob ⁊ affligere.

niſi mnia a deo. Job.i.De mulc legim; magnil pec

catoꝛibo ⁊ multos qtidie cernimꝰq lõge tꝑe ſtete⸗
rũt iuoluti i magnis ſceleribi qꝗ ↄuᷣſi a pniaʒ ĩſti
terũt oĩ tẽptatõi.necvltra recidiuauerũt ſʒ effecti
ſunt magni ſcti ſicut Aug Cipʒ.Pelagia.Thebai

des ⁊ alie Jac.uij.Reſiſtite diabolo ⁊ fugiet avob

Lertiũ ẽ foꝛtitudo hoĩs penitẽt q̃puenit ei ex
q̃tuoꝛ.Pꝛio ex depoſitõe pcti ⁊ ↄñter ex leticia ſpi

Vñ ⁊ foꝛtẽ ad bellãdũ. Spũs triſt exiccat oſſa ſi

cut ãt pctm̃ ex moꝛſu triſtici.ita depoſitio eꝰ ꝑ pe
nitẽtia generat leticiã ſpñale.⁊gaudiũ dñi foꝛtitu
do vr̃a. ðꝛ ee viij. Scõm qðò fac penitẽtẽ foꝛtẽ ẽ

armatura ſpuũᷣal.vt ↄtritio.elłyna.oꝛo.ieiunium.
Ephe.vi. Induite vos armaturã dei vt poſſit ſta
re aduſꝰ inſidias diaboli. Tertiũ ẽ ex ſocietate

exercitꝰoiĩm iuſtoꝝ ⁊ angłoꝝ Efficit᷑ ei ꝑticeps ve

penitẽs oĩʒ bonoꝝ q fiſt a iuſtꝭ ſᷣm illð pẽ.Parti
cipe me fac deꝰ oĩm tumẽtiũ te ⁊ cuſto.man.t.q.d.

fac me bonũ cũ gra tua ⁊ ipᷣa mediãte ero oim bo⸗

noꝝ pticeps.q̃ ſocietas bonoꝝ ſil bellãtiũ ) dẽo⸗
nogſian vs fuit Judicth.xv.vbi ðꝛ ꝙ aſſirij ñad
unatii fugã ibãt pᷣcipites ⁊ occidebant.filij ãt iſrt
vno agmine ꝑſequẽtes debellabãt oẽs qͥs iuenire
potuiſſent. Quartũ ẽ illuminatio ⁊ ptectio dei

ps;. Dñſ illumiatio mea⁊ ſalꝰmea q·ti.q.d.nullli

diñs pꝓtecoꝛ vite mee.⁊ Job. Libera me ⁊ poneme
iur te.⁊ cuiꝰvismanꝰpugnet j me Ro.viij.ſiꝓno
bis deꝰ. qs ↄ nos.ſ.potit pᷣualere.certe nullꝰ.Cũ

SZhboſtis ſit młtipłr debilitatꝰ.⁊ penitẽs młtiplici
ter roboꝛatꝰnõ dʒ deſpare de ꝑſeuerãtia ĩ bono. k

nõ poterit vincere vicia ↄſueta. ſʒ ↄfidere ĩ dño qꝛ

qł ↄfidũt ĩ dno ſicut mõs ſyon.ſ.erũt foꝛtes ⁊ in ex
pugbiles. Judith. Nõ derelinqs ſꝑantes i te dñe.
Quãtũ ad tertiũ deſꝑant aliqñ ꝑſone nõ viden

tes ſc poſſe euadere ꝑicula pctõꝝ. vt occurrit per⸗
plexitas mẽtis aliqᷣs.ſ.caſus in qͥ non vr̃ alicui ꝙ

poſſit iuadere ſine incurſione magni ꝑiculi ⁊ pcci

ſicut accidie ſuſanne cũ ipetier̃t ea ĩ pomerio ſeneſ

abſcõditi de adulterio ↄminãtes eã accuſare ⁊ cõ

dẽnare ad moꝛtẽ niſi aſſentiret eis· Uñ illa ait.
analimi ſunt vndiq;.⁊ qͥd eligã ignoꝛo.vt.ſ.
poſſim ſine ꝑicło euadere.ſʒ nõ deſꝑans ð adiuto
rio dei reſtitit pctõ clamãs ꝓ adiutoꝛio.⁊ liqʒ illi
falſi ſenes iudices iniuſte ↄdẽnaſſent vt adulterã
deꝰliberauit eã ꝑ danieł ſniam. Dani.xiij. dz qli
bet ſꝑ pctm̃ vitare in q̊cũq; caſu.⁊ reſiduũ ſi inde

ſcandalũ vel ꝑiculũ veniat deo ↄmittere ⁊ nõ fa⸗

—

cere ſicut fecit ſemel qdsz puella qͥ cũ moꝛtuo ptᷣe

—

Capitulum

remanſiſſet ſub cura uncul peſſimꝰ ille eam car
naliter cognouit ⁊ pluries ex᷑ ea filios ↄcepit eos

—

occidẽs ad occultandũ pctm̃.⁊ cuʒ illa pauꝑcula
inuita traheret᷑ ad malũ vidẽs ſe nõ poſſe euadere

manꝰ eiꝰdeſꝑata ex tali caſu venenũ ſũpſit.ſed po
ſtea recoqᷓſcẽs pctm̃ ſuũ.ne ⁊ aĩa ſilł ꝑiret cũ ſe ðuo
te vᷣgini marie recõmẽdarʒ fuit ſibi dictũ ab eavt
mitteret ad ↄuẽtũ pᷣdicatoꝝ ꝓ qͥdã ſancto viro qͥ
dicebat᷑ mgr Joꝛdanus generalis oꝛdis illiꝰ ⁊ illi
cõfiteret᷑ totũ pccm̃ ſuũ ⁊ ſic euaderet moꝛtem coꝛ
oꝛis ⁊ aĩe.qð ⁊ fecit ⁊ ꝰteſſa pctm̃ ſuũ oꝛonibo il⸗
ius btiſſimi viri moꝛtẽ euaſit aie ⁊ coꝛꝑis. Nõ ̊

deſpsndũ fKi qᷓ;tacũq; anguſtia ſit qͥs ↄſtitutus.

11
accidie Et põt ſic deſcribi. Eſt viciuʒ q̊
quis inoꝛdiato timoꝛe ſe ſubtrahit ab
ꝑid bonis q̃ poſſʒ ⁊ dʒ agere.vñ de puſillanimi⸗
bus põt exponi illud põ.Deuʒ nõ inuocarũt illic
trepidauerũt timoꝛe vbi nõ erat timoꝛ.i.timuer̃ſt
in bis vbi nõ debebãt timere qð põt eẽ tripliciter
vicʒ. Pꝛimo qꝛ trepidauerũt oꝑa ſpũalia non
poſſe ꝑficere.⁊ iõ amiſerũt. Secũdo qꝛ trepida
uerũt bona tꝑalia poſſe amittere.⁊ iõ offendetũt.
Tertio qꝛ trepidauerũt coꝛꝑa moꝛtalia eoꝝ de
ficere.⁊ ideo errauerunt.

Heimũ eec
ad puſillanimitatem cu.ſ.ſubtrahit ſe ab his bo⸗
nis q̃ poſſet facere qꝛ vident ſibi facultatẽ ſuã ex/
cedere.cũ tñ nõ excedãt ps.Expectabã eũ.ſ.deum
adiutoꝛiũ gr̃e ſue qͥ ſaluũ me fecit a puſillanimita
te ſpũs ⁊ tẽpeſtate. Hoc aũt eſſe pctm̃ b. tho.ij.ij.
q.cxxiij.ar.i.ſic ꝓbat.Omne id qð ↄriat᷑ naturali

inclinatiõi ẽ pccm̃.qꝛ ↄoriat᷑legi nature. Jueſt aũt

vnicuiq; rei naturalis iclinatio ad exequẽdã acti
onẽ ↄmęſuratã potẽtie ſue.vtʒ in oibo reb tam in
aĩatis qᷓ; aiatis.ſicut aũt ꝑ ſſũptionẽ qͥs excedit
ꝓpoꝛtionẽ ſue potẽtie dũ nitũ ad maioꝛa qᷓ; poſſit.

Ita ẽt puſillanimis deficit a ꝓpoꝛtiõe ſue potẽtie

du recuſat in id tẽdere qð ẽ ↄmẽſuratũ ſue poten⸗
tie.⁊ iõ ſiẽ pᷣumptio ẽ pctm̃.ita ⁊ puſillanimitas.
Lõfirmat᷑ idẽ alia rõne.Nihil eni i moꝛibẽ vitan
dũ niſi pccm̃.ſed puſillanimitas ẽ vitãda.Diẽ eni

apls ad Colo.iij. Prẽs nolite ad indigtiõeʒpuo⸗

cure filios vros vt nõ puſillo aio fiant. g eſt pccm̃

Ptʒ idẽ ꝑ ecemplũ qð poni᷑ Mat.xxv. ſ.de ſᷣuo

malo ⁊ pigro qͥ acceptã pecuniã dñi ſui.ſ.vnũ ta⸗

lentũ fodit in terrã.nec oꝑatꝰẽ in ea ꝓp᷑ puſillani

mitatem timẽs cã amittere ꝓpt᷑ qð punitẽ a dño
ſuo ſublato talẽto ⁊ miſſus ĩ tenebꝛas ⁊ſignificat

eũ qͥ bñs aliqð donũ qͥ põt eẽ vtilis alijs ⁊ timoꝛe
