ceptũ illud ecclie.ſicut nec etiã illi qui ſtãt ad ſocian
dũ dños als nõ audituri.ſed debet accedere ad oꝛã⸗
dum. ⁊ tũc a ſe remouere debẽt cogitatiões tꝑalium
ad deo vacandũ. Uñ cypꝛianꝰ de conſe.di.i.ait.Qñ
ſtamꝰ ad oꝛationẽ fratres inuigilare ⁊ inſiſtere ad pᷣ⸗

ces toto coꝛde debemꝰ. Cogitatio carnalis tũc ⁊ ſecu

laris hoĩs abſcedat.nec quicq; tũc animꝰ aliud qᷓ id
ſolũ co gitet qð pꝛecat᷑. ⁊ ideo ſacerdos in miſſa ait.
Surſum coꝛda. vt duũ plebs reſpondet.habemꝰ ad
dDſimadmonemur nil aliud q; dñũm cogitare debe⸗
re claudat᷑ cõtra aduerſarium pectꝰ. ?lelſ deo pate⸗
at. hec ille. In ymnis igi?. i.dininis landido inſiſten⸗
tium ⁊ oꝛationibo.Euitari ibi debet ois ſtrexitus et
audiẽtes ſubmiſſe debẽt ſuas oꝛatiões vicerenõ alte
ne perturbẽt mentẽ ſacerdotis.nec eti ſtare añ facie⸗

celebꝛantis. ne ei tediũ faciant,nec curioſe aſpicere qᷓ

dicũt vel faciũt.ſed ponꝰ publicanũ imitari qͥ nec au

debat oculos eâ celũ leuare ſed ꝑcutiebat pett' ſuũ

Vñ ⁊ alb. dicit ꝗin moꝛtali exiſtẽs nõ debet multo
intuitu reſpicere coꝛpus dñi.ſed indignũ ſe nntare
vel in tranſitu videre.⁊ qui pñt ibi manere ge . exi
⁊ diſcapuciati pᷣcipue facta cõſecratione ob reuerẽtiã
xpᷣi. Si ab oĩbus hoc fien conſueuit ⁊ laudabilit᷑ ge
rxæti vices ei in terris.ſ.pape.quaãtomagis ipſi ſũmo
pontifici futuroꝝ bonoꝝ iĩmoꝛtali ⁊ om dñno ⁊ crea⸗

toꝛi ibi realiter exñti. Uñ greg. de cõſe. di. ij. quid ſit

Dicit. Quis fideliũ dubiũ habere põt in ipſa ĩmola⸗
tionis hoꝛa ad ſacerdotis vocẽ celos apiri.in illo ie⸗
ſu xp̃i miſterio angeloꝝ choꝛos adeſſe.ſũma ⁊ yma⸗
ſociari: vnũ ſacramẽtũ ex viſibilibo. ſ,ſpeciebus ⁊ in⸗

XI.

uiſibilib⸗ fieri l. diuinitate T alijs. Cũ maxia reue⸗
rentia ibi aſtare opoꝛtet ⁊ oĩ mentis deuotõe/⁊ vt di
cit augꝰ. Admonendi ſunt ſcolaſtici ne derideant ſa

cerdotes ſi in miſſis vel alijs officijs faciat barbarii

„

mos ⁊ ſoleociſmos ⁊ alios defectꝰ.di.xxxviij.ſedulo
Cauenda eſt ̊ in huiuſmodi oĩno negligẽtia ne con
tingat illud 5 legit. ij. Machab. itij. vbi dicit ꝙ ſa
cerdotes iã nõ circa officia dedui erãt ſed conteptu tẽ

plo ⁊ ſacrificijs neglectis feſtinabant pꝛincipes fieri

paleſtre ⁊ phibitionis iniuſte. Sed ⁊ de cõ le. di. . di
citur. Qui die ſolẽni pᷣtermiſſo eccleſie conuentu. lne
glecris diuinis ad ſpectacula vadit excõicet᷑. Qui vᷣo

deuote aſſiſtit miſſe quã etiã deberent fideles ex ſua

deuotõe quotidie audire cũ pñt licet nõ teneant᷑ mul
ta bona ſpiritualia conſequit᷑. Inter cetera ſpecialis
oꝛatio fit a celebꝛãte pꝛo aſtantib.qnimo mults pe⸗
ricula ⁊ mala euadit. Uñ legit q cũ quadã die ſeſti
ua duo inuenes ſocij erirent ciuitatẽ ſuã vt irent ad
aucupandũ. vnꝰ eoꝝ pꝛius audiuit miſſam alter no.
pꝛoficiſcentibo igit cepit aer ꝑturbari ⁊ minari plu⸗
nias. tonitrus rugire. coꝛuſcationes frequetari. Au⸗

ditaq; eſt vox de celo ab his duobꝰ dicens Peute p2½

cute eum. Ad quã exterriti dũ pꝛoſequerent᷑ iłter ful⸗
P1deſcendẽs interfecit eũ q miſſam iilo mane non
audierat. Quo viſo aliꝰ ꝓ pauoꝛe quaſi amens effe⸗
ctus qͥd ageret ignoꝛans qꝛ iã ad locũ deſtinatũ ap⸗
pꝛopinquabat ſecutꝰ eſt viã ſuam ⁊ iteꝝ audiuit vo
cem dicentẽ. ꝑcute ꝑcute eum. quantü iſte exterricus

fuerit recolens de ſocio ſuo poſt talẽ vocẽ fulgure per

cuſſo quilibet põt ꝑ ſe imaginari.ſed pꝰ hanc vocem
ſuꝑpuenerat alia dicẽs.Ilõ poſſum.qꝛ audiuit hodie

Verbũ caro factũ eſt.ex eo:ſ.qꝛ audierat miſſam.cu⸗

—

ius finis ẽ. Uerbũ caro ſactum eſt.ſᷣm cõmunẽ mo⸗

rem. ⁊ ſic euaſit ic cẽ ullam teribilem
płm.xi.de negligentia circa pᷣdicationẽ.

Egligentia circa atten

tationem pꝛedicationis quod peccatũ ſit
⁊ non paruũ oſtendit au guſtinꝰ dicens.
Mon mihnus reus erit qui verbum der negligeter au
dierit.c;ᷓ qui ſua negligentia coꝛpꝰ xpᷣi in terrã ca de⸗
re permiſerit.i.q.ieinterrogo. JUD
Tlegligentia autẽ cõmitti tripliciter.
Pꝛmo pꝛedicatloni nõ intenddo⸗ V
Scðdo pꝛedicationẽ non audiẽdo. M
Tertio pꝛedicationẽ nõ retinendo vel nõ faciendo.

DQuantum ad pꝛenum.§.I.
offendit qui alſiſtit pꝛedicatiõt ſed mens ꝑ affectum
vel cogitatũ ad alla euagat᷑ Et aliqui quidẽ qui au⸗
diunt verbũ dei deſignatum per ſemẽ LQu. viij Be⸗
men eſt verbum dei:iunt dediti vanitati vel curioſi

tati. ⁊ bi ſunt via.ſcʒ mens eoꝛũ cõculcata cogitatio⸗
nibus vanis ⁊ varijs ſibi ſuccedenti.in quibꝰ ſemen

pꝛedicationis iactatũ conculcatur. 2 dyabolus tollit

de mente eoꝛum. Alij ſunt dediti cupiditati.⁊ hi ſũt
terra ſpinoſa in quibus exoxe ſpine cogitationum.⁊
affectionũ tempoꝛalium ſuffocat ſemen verbi qð ali

quid boni ppoſiti ꝓdut⸗ at. Alij ſunt dediti ſuꝑbie

6

ariditati indeuotionis ⁊ bi ſunt terma petroſa que

—

Citulus II.

nõ habet humoꝛem deuotiõis. in quibꝰ verbũ audi⸗
tum ⁊ ſi videat᷑ operatuʒ fructum adueniente caloꝛe

temprtatiõis vel tnibulatiõis areſcit ⁊ deficit. Sed ia

ctũ ſemen in terrã bonã nõ negligentẽ ſed ſollicitudi
ne cultiuatã ſpinis nimiarũ curarum purgatã. aqͥs
compuoctiõis imigatã. facit fructũ multũ.2 pꝛopter
hoc dicit augꝰ.iiqÿiintenogo,. Querẽdo quid ſit ma
ius.coꝛpꝰ xpᷣi.ſ.in gemmento, an verbũ dei. nõ mi⸗
nus eſſe verbũ der qᷓ; coꝛpꝰ xp̃i.quod veꝝ eſt nõ quo
ad eſſentiam ſʒ qͥ ad efficienciam pᷣm glo.qͥnĩmo ma

lioꝛ fruct ſequit᷑ ex verbo dei pꝛedicato qᷓ coꝛpoꝛe xpᷣi

ſumpto. Nã per ſacramentũ nullus iuſtificat᷑ ſi acce
dit indigne ⁊ incontritꝰ. ſed auget᷑ iniqᷣtas ſua. Sed
obſtinatiſſimi hoĩes audiendo pꝛedicationẽ conuer⸗

tunt᷑. Uñ enĩ gentiles cõuerſi ſunt ad fidẽ niſi ex pꝛe
dicatione.Et pꝛopterea pꝛopt magnũ fructũ qui ſe
quitur opꝰ pꝛedicatõis ſuper ola diuina pꝛiuilegia⸗
tũ.Mam ab alijs diuinis excludunt᷑ plures perſone

4 vt excõicati ⁊ hmõi.Sed pᷣdicationi oẽs pñt intereſ⸗
4 ⸗) . . ſe, hereniciſciſmmaticieſudel. pagani. excoicati. interdi

cti. zoes maleſactoꝛes. de ole: di.it Eps nullũ pꝛohi⸗

nec hereticũ vel iudeũ vſq; ad miſſam cathecumino

rũ.Etqꝛ nõ oĩa omni genere hominũ placẽt. vt dici

k r AD beat ingredi ecchiam ⁊ audire verbũ dei. nec gentileʒ.

tur Ecc̃i. xxxvij.ſicut nec in cibis.ſed qð vni plac; al
ter nauſeã haber, ita in materijs que pᷣdicant᷑ nõ oẽs
materie nec oẽs modi pᷣdicandi equaliter oĩbus pla

cent nec cõueniunt.iõ patienter debet audire verbũ)ñ

.

dei etiã ſi materia vel modꝰ non placet.pꝛopt᷑ quod
dicit Ecci.v.Eſto manſuetꝰad audiendñ verbũ dei
2 Jaco.i. In maſuetudineſi uſcipite inſitũ verbũ qðᷣ
pot ſaluare aĩas veſtras. ⁊ atteto ꝙ pꝛedicatoꝛ xpᷣm
repñtet. debet cũ magna deuotiõe ⁊ reuerentia audi

ri.⁊ ſi vilis contẽptibilis videat᷑penſona.Uñ augꝰ.

Ego.ſ.pꝛedicatoꝛ qͥd ſum niſi cophinꝰ ſeminatoꝛis

„

id eſt xpᷣiipſe dignatꝰẽ in me ponere ſemen qð ſpar

go vobis.nolite reſpicere ad vtilitatẽ cophini ſed no
bilitate ſeminatoꝛis. Et tulliꝰ.õ te moueat dicent

auctas.ſed quicqͥd dicit att endito. Dicit etiã augꝰ.
vtile eſt ſcholaſticis noſce ita pponendas eſſe ſentẽ

tias verbis. ſicut animus pꝛeponit᷑ coꝛpoꝛi:exqͥ fit vt
malle debeat vtilioꝛes qᷓ; diſſertioꝛes audire pᷣmões.

——

di. xxxviij· ſedulo. Cũ magna igit atrentiõe ⁊affectu

audienda ẽ pꝛedicatio ⁊ cũ ſilentio.vñ 2 Nee. viij. di
ci᷑ aures oĩs populi erãt erecte ad libꝝ.ſ. legis dei
2 Luv. ⁊ ↄueniebãt turbe multe ſeex magno deſide
rio vt audixẽt verbũ dei. Et augꝰ.dicit. Cũ quanta
ſollicitudine obſeruamꝰ qñ coꝛpus xpᷣi miniſtrat᷑ vt
nil ex ipſo de manibo noſtris in terrã cadat.tãta ſolli
citudine obſeruemꝰne verbũ dei qð nobis erogatur
dũ aliud aut cogitemꝰ aut loquimur de puro coꝛde
depereat.i/q.i.interrog. .

Muantũ ad ſecunduũ .ꝗ. II.

Simalũ eſt negligenter audire verbũ dei.l, nõ atte/

»

te vacare aut mete retinere.quantomagis nõ audire

pꝛedicationẽ. oiter iſta differenria reperit᷑ inter eos

q audiũt pꝛedicationes ſrequent. ⁊ eos qui negligũt
deſt qui nolũt audire qꝛ nõ audientes eas ſunt bo

mines ferales. ĩmodeſti, diüſis eroꝛibo ſnfecti. Econ
tia frequentates pᷣdicatões ſunt hoies ciuiles mode
ſti fidei ʒelatoꝛes.⁊ merito.qꝛ doctnina ecclic que pꝛe
dicaturẽ tota ciuilis ⁊ 'm phiam mo:alem.⁊ ꝓpterea
dicit de cõſe. di.i. Sacerdote in ecchia verbũ faciente

id eſt pᷣdicante.qui egreſſus de adiutoꝛio fuerit excõ

municek. vbi dicit glo lntelligit qñ hoc facit contẽ
nens eũ vt minꝰ litterarũ.qð ad ſuperbiam ꝑtinet.
⁊ poſſet eſſe moꝛtale ipſeconteptus.nã ex hoc ſolum
quis nõ audiat p:łdicationẽ etiam ex negligentia
q;uis male faciat non tñ pectat moꝛtaliter.nec debet
excõicari ſicut aũt nõ poſſe percipere cibũ coꝛpoꝛaleʒ
eſt ſignũ moꝛtis coꝛpoꝛalis. Ita nõ percipere legedo
vel audiedo verbũ dei quod ẽ abus ale eſt ſignum
moꝛtis aĩe ꝓpterea aitxps iudeis.lõ poteſtis audi⸗
re.ſ. verbũ del. qꝛ ex deo nõ eſtis Joh. viij. Fructꝰ ver
bi dei auditi ſunt.xij.quibo oĩibus pꝛiuantqui non
audiũt pꝛedicationẽ ſed negligũt. Pꝛimꝰ fructus
eſt.qꝛ ẽ generatiuũ diſpoſitiue. Roma. x. Fides ex au
ditu.auditꝰautẽ per verbum dei. Bern. vñ ſcz tanta
lux fidei in toto oꝛbe ⁊ tã ſubita niſi de pꝛedicato ieſu
Samaritana ad aq uas ſignãtes verba dei ꝑ verbũ
dei ad fidem dei cõuerſa,. eſt ⁊ yſaac iacob ⁊ moyſes
ſponſas accepere ad fontes aquaꝝ. Rebeccã ſcʒ ra /
chelem⁊ ſephoꝛã.que deſpõſatio aie cũ deo eſt ꝑ fidẽ
ſm illud Oʒee. ij. Deſpõſabo te mihi in fide. Se⸗
cundus fructꝰ e.qꝛ eſt ſpei augmẽtatiuũ.po. In ver
bũ tuum ſuꝑſperaui.i.ſuꝑ id qð pꝛius vel ſuꝑ alia.
i.plꝰq; alia ſperaui.verba enĩ ſcripture diuine pᷣdica
ta cũ ꝓmittant eterna pᷣmia laboꝛantibo veniã pent
tentibo.adiutoꝛiũ inuocantibo mẽtẽ ſubleuãt ad ſpeʒ
de deo. Et lʒ verba dei lecta etiã moueant. alit tamẽ
⁊ efficaciꝰpꝛedicata. Nã vt dicit hiero.ad paulinum
DHabet neſcio quid latẽtis energie viue vocis actꝰ vt
de oꝛe magiſtn in aures diſcipuli plata foꝛtiꝰ ſonat.
erniꝰ fructꝰ eſt.qꝛ eſt feruoꝛis excitatiuũ. Hiere.

xxiij. Nõne verba mea ſunt quaſi ignis.ſ.coꝛ feruoꝛe
calefaciens. ⁊ Pꝛouerb. xxx. Sĩs ſermo dei ignitꝰ cli

peus eſt oĩbus ſperantibo in ſe. hoc experti ſunt diſci
puli eütes in emaus dicentes: lõne coꝛ noſtrum ar
dens erat in nobis dũ loqueret᷑ nobis in via.ſ.leſus
⁊ apiret ſcpturas. Quartꝰ fruetꝰ eſt bonoꝝ operũ

multiplicatiuũ. Mã vt ðꝛ Macth,. xiij. Semẽ ẽ ver⸗

—

bũ dei qð cadens in terrã bonam fecit fructũ.aliud
xxx.aliud.lx.aliud centeſimũ ⁊ ſignificat veritatẽ me
riti bonoꝝ.que fiũt per verbũ dei a cõiugatis vidu⸗
is vel virginibo. Quintꝰ fructꝰeſt.qꝛ eſt vitioꝛum
purgatiuũ ſeu ab eis eductiuũ. Unde dicit centurio
chriſto. Dic verbo ⁊ ſanabitpuer me?ꝰ.Math. xviij.
2 Sapieñ/xvi. Sermo tuꝰ domine ſanat omnia.ſcʒ
vlcera anime. Unde chꝛiſtus Joh.xv. Jam vos mũ
di eſtis pꝛopter ſermonẽ quem locutꝰ ſum vobis.in⸗
q;tum.ſ.inducit pꝛedicatio ad contritionem. In bhu
ius figuram legit . g hieremias fuit eductus de lacu
pꝛofundo luti adiutus ruderibus.ſcilʒ ſunibꝰ ⁊ pan
nis veteribus adiunctis,ne funes quibus ligat? te⸗
nebatur nimis coꝛroderent carnem. Hiere. xxxviij.ſi
gnificat hiere. peccatoꝛem qui eſt in lacu ꝓfundo fe⸗

cis peccatoꝝ.ſed inde educit᷑ ꝑ pᷣdicatoꝛes ᷣbis diui

„

nis panim continentibo dums ſnias pꝛeceptoꝛum.

gui
llaf
lb
7N
lieſt
denn
rey⸗
ctue
aud

deb
nerl.
lecleſ
udle
giſen

n
. gutpe
ween

Rd⸗

rceni
nocne

AGIn

ien
nadche⸗
pore
kelegit⸗
Baude
e
guimm

an
Gguunt
alet
yeri
vofſes
ng
Naid
iyu
ie
in
un
n
.
n
femor
i
inrd
mng
iiß⸗
liſce
aud
T
8
vr
nun⸗
140
ni
gin
el
i
Gin
e

HS

— —,

Capitulum

que ſenſitiuam coꝛrodunt.⁊ hec ſunt funes ptim
exempla patrũ. ⁊ iſta cõfoꝛtant ⁊ liniũt rigoꝛeʒ vt
facilius educat᷑ de peccato.in ꝓlogo glo.continui

ſuꝑ pẽ. Serxtus fructus eſt qꝛ eſt ad gam ſpiri
tuſſancti cupioſe recipiendã pᷣpatiuũ. Uñ ðꝛ Act.
x. ꝙ adhuc loquẽte Petro.id eſt pᷣſicante familie
coꝛnelij.centurionis cecidit ſpũſſctũs ſuꝑ omnes
qui audiebãt verbu. Septimus fructus eſt. qꝛ
verbũ dei eſt roboꝛatiuũ.ſ.in in tribulationib ne
q deficiat in eis po. Clerbo dñi celi firmati ſũt.i
roboꝛati, Et in figurã huiꝰxpᷣus noluit dimittere
turbas ieiunas ad domũ redire ne deficerẽt ivia.

Mar. viij. Et helias in foꝛtitudie panis ſubcine

ricij.i.verbũ dei ambulauit vſq; ad montẽ dei. iij

Reg. xix. Octauus fructus eſt qꝛ eſt vite ſpual
ſematiuũ. Heut. vl. Math.uij. Nõ in ſolo pa

ne viuit homo.ſed in omniverbo qð ꝓcedit de oꝛe
dei Et iob.vi.Uerba q ego loquoꝛvobis ſpũs ⁊ vt
ta ſunt.i.ſpſałr intellecta viuificabũt vos.iſ.ſpiri
tualiter. Nam vt dicit aplus.ij.Coꝝ.iij.· Cittera
occidit. ſpũs aũtviuificat. Hinc eſt ꝙ iudei legen

tes ⁊ audiẽtes frequẽter in ſinagogis nõ viuiſicã

tur ſpũaliter.qꝛ ſᷣm lrãz intelligũt nõ ſᷣm ſpiritũ.
Nonus fructns eſt. qꝛ eſt in temptatõibo defen
ſiuũ. Uñ apłus.Gladiuũ ſpũs ſumẽtes qð eſt vbũ
dei.ad Eph.vi.⁊ ad heb.uij. Uiuus eſt ſermo dei
⁊ penetrabilioꝛ omni gladio ancipiti ꝑtingẽs vſq;
ad diuiſionẽ anĩe ⁊ ſpũs.hoc gladio verbi dei xps
vſus eſt in temptationibo ſuis in deſerto ⁊ ipe de /
iecit demonẽ ⁊ vicit. In cuius figurã Dauid trib
lapidibs de fluuio ſumptis interfecit Goliach gi⸗
gantẽ.i. Re. xvij. Decimꝰ? fructns eſt qꝛ eſt igno
rantie ⁊ erroꝛum expulſiuũ ſuꝑ omes doctrinas.
quinimo alie doctrine aliqñ deficiunta veritate.
bec autẽ veriſſima ſemꝑ inuenit᷑ pſał. Cucerna pe
dib meis vᷣbũ tuũ. Et Seuerinus papa. Sicuc
ſtellas celi nõ extinguit nox ita mẽtes fideliũ inhe
rentes ſacre ſcripture ſirmamẽto nõ obſcurat mi
dana iniquitas.di.xxxviij. Undecimus fruccꝰ
eſt. qꝛ eſt cogitationũ ſuꝑfluaꝝ ⁊ affeccionũ ↄpᷣſſi⸗
uũ vñ in Ean.uij.c.ðꝛ Sicut vita coccinea labia
tua ſponſa ⁊ eloquiũ tuũ dulce. Uita retinʒ capil
los defluẽtes ne cooꝑiant faciẽ.⁊ ꝓptea labia ſpon

ſe.i ſermo ſcripture aſſimilatvitte.qꝛ cogitatiões

⁊ affectiões ſuꝑfluas mẽtis repmit ne faciẽ ↄtem

platiõis obnubilent. Duodecimus fructus eſt.

quia eſt cõſolatiuũ ſeu dulcoꝛatinũ.psð.Quã dul/⸗
cia fauciba meis eloquia tua ſuꝑ mel oꝛi meo. ¶ ñ
⁊ liber in quo erãt ſcripte lamentatiões.carmen.
⁊ ve id eſt lamentationes penitentiũ carmen leti

cie ſuꝑne patric.⁊ ve eterne damnatõis.datus ad
deuoꝛandũ eʒech.in viſione.pꝛius fecit amarica⸗

re ventrẽ ſuũ.i.ſenſitiuã in pꝛincipio.ſed poſtea fa
ctus eſt dulcis vt mel in oꝛe ſuo. Demũ. Beati qͥ
audiunt verbũ dei ⁊ cuſtodiũt illud.
Duantũ ad tertium F.II
Debet autẽ yerbũ auditũ ruminari ⁊ mente reti⸗
neri. ſiẽ legiĩ de bea. Nicolao. ꝙ cuʒ eſſet puer ad

eccleſiã accedẽs ſacra pectoꝛi ↄdebat mãdata qͥ.ſ.

audiebat ⁊ hoc modo intelligo Ceciliã virginẽ ſa

crã ſemꝑ euãgeliũ in pectoꝛe poꝛtaſſe vc ðꝛ in legz

da ſua.ſ. cʒ meditando verba dei audita in pdica 1
tione.Et de beatiſſuma vᷣgine matre dni dici? Ci
ce.ij. Maria ↄſeruabat omnia verba hec cõſerec

in coꝛde ſuo. lam anial qð nõ rummabat in lege

veteri hẽbat᷑ imũdũ. Nõ ruminare ẽ ñ rememor.
re ñ meditari audita vel lecta. Un Gre.in omel.
Eterne moꝛtis iudiciũ foꝛmidate frẽs ſi verbũ vi
te audientes in vẽtre memoꝛie nõ retinetis.Exc/⸗
plũ de eo qͥ cibũ ſumptũ nõ retinet in ſtomache.

Frequẽs meditatio iuuat memoꝛiã ſᷣm phm.Ci

ergo aliqͥs nõ mẽte retinet qꝛ nũqᷓ; recogitat ſuꝑ
auditis.qð elabitur e mẽte nõ mirũ.qꝛ negligen⸗
tia ſua eſt cauſa.Demũ audita debent executioni
mandari.qꝛ vt ðꝛ Lu.xi. Beati.qͥ audiũt verbuʒ
dei ⁊ cuſtodiũt illud. Qui eniĩ auditoꝛ eſt verbi⁊ ñ
factoꝛ.vt ðꝛ Jac.i. Nic comꝑabit᷑ viro ↄſideranti
vultũ natiuitatis ſue in ſpeculo Cõſiderauit emʒ
⁊ abijt et ſtatim oblitus ẽ q̃lis fuerit.Sic in vbo

audito vt in ſpeculo videt qͥs maculas peccatoꝝ·

ſuoꝝ.ſʒ ſi ñ oꝑat᷑ ad remouendũ maclas pctõꝛũ
ſuoꝝ ⁊ ſe rectificandũ nihil eipdeſt.qnimmo ad

maius iudiciñ ſibi imputat᷑qꝛ vt ðꝛ Lu.xij. Qui

ſcit volũtatem dñi dei ſui ⁊ nõ facit.digne vapu
labit plagis multis.hinc ⁊ Nicoł.papa. ſicut nõ
leue crimẽ incũbit pontificalib ſiluiſſe qð ↄgru⸗/
it.Ita his qð abſit nõ mediocre ꝑiculũ ẽ qͥ cumde
beant parere deſpiciũt.di.xliij.diſpẽſatio.Nec ex
hoc qͥs vitet audire pᷣdicationeſ putãs ſe cxcuſatũ
veliminus ſibi imputari ad penã ſi offendat ex igᷓ
rantia qꝛ talis multoguiꝰ puniet᷑. Pꝛimo quideæ
ignoꝛãtia cũ affectata ſit in nullo excuſabit. Se
cũdo qꝛ de ipᷣa ignoꝛantia affectata vt de ſpeciali
peccato pnniet᷑. Qð aũt audiẽtes pᷣdicatiões ⁊ nõ
faciẽtes.guiter puniant᷑ patet exemplo notabili.

Legitur eni ꝙ cũ quadã vice quidã magnus pᷣdi

catoꝛ deberet certa die aſſigta ſermonẽ facere ad
wvlm ipᷣa die ſtatujta infirmatus eſt guiter.ꝓpłus
aũt venit ad ercteam cuiuſdã oꝛdinis cuinſ erat
ille frater copioſiſſime ad audiendũ.pꝛioꝛ aũt illi
us cõuentus multũ anxiebat᷑ ſuꝑ tali defectu pᷣdi
cationis ꝓpter infirmitatẽ illius pᷣdicatoꝛis.⁊cũ
ꝑ cõuentũ diſcurreret cogitãdo qͥd agendũ eẽt.ec
ce ſubito venit ad poꝛtã cõuentus quidã notabił
frater oꝛdinis in aparẽtia.ſed diabolus latens i

elſentia tanq; hoſpes ⁊ petit pꝛioꝛẽ.ducit᷑ad ipᷣm

⁊ pꝰ ſalutationẽ ↄſuctã reſpic᷑.ille ſimulatꝰboſpi⸗
tes po rei ſacie ⁊ dic.pat pijſſime vt ꝑpendo vos
debetis eſſe amaricatus ſuꝑ aliqͥ negocio.nõ mi⸗
roꝛ qꝛ hoc ſepe cõſueuit ↄtingere platis ꝓpter vari
os duroſ caſus Sed qͥd oꝑtet hr̃e bonã patientiãõ
Neceſſe eſt vt dicit euãgeliũ vt veniant ſcandala.
cõpatioꝛ vobis.ſi placeren vobᷣ mihi reſerare ma⸗
teriã veſtre anguſtie libenter ſi poſſem in aliqvos
vellem iuuare. Rñdit poꝛ. Reuera eſt ita qꝛ mul⸗
tam triſticià habeo.⁊ vix poſſem deponere. ⁊ cam
vobis explano declaras defectũ pᷣdicatiõis fiẽede
TLüc ille.ſ.diabolus bone pater cõfidatis in dño

deo qui non deficiet vobis.ego ſpero in deo qð ip

ſe ſuꝓplebit ꝑ me defectũ iſtũ.ita ꝙ auditoꝛes re⸗
manebũt cõſolati.Scitis qꝛ omia noua placẽt.?
ego iam ſatis ſtudui ⁊ habui bonam pꝛacticã i ar
te hac Sitis pꝛioꝛ cariſſime b. ne ſpei qꝛ iſta vice
non habebitis cõfuſionem.ſecd honoꝛem veſtrum
Ti

Citulus IX

faciatis vt poſſim intrare libꝛariam vidẽdo ali⸗
quos libꝛos cito inueniã qð mihi erat᷑ neceſſariũ
ita qð nõ oꝑtet vt faciatis tardare pulſatiõem cã
pane vr̃e vltra ſolitũ.cui poꝛ.reſtioꝛ mgr̃ reuerẽ⸗/
de qꝛ a magna amaritudine ſubleuaſtis me.libꝛa
riam intrare poteſtis ad placicũ. Intrat frat᷑ dia⸗

loolus libꝛariã.⁊ vt det fidẽ hoſpiti interrogat de
aliquibo ſolẽnioꝛib vt ſum.b.tho.cũ ſcriptj ⁊ o /

pere Alberti magni ⁊ hmõi.⁊illis ſibi oñſis reuol

uit libꝛos hincinde. Facit inſinuari poꝛi qð om,
nia hʒ in ꝓmpto dicẽda.vñ faciat facere ſigunũ ad

coõuocandũ ꝓpłm. Quo facto ⁊ pplo innumerabili
cõgregato aſcẽdit frater diabolus ambonẽ. Ad/

nenerat aũt tũcad pᷣdicatiõem quidã vir ſanctuſ

qui vidẽs aſcendere ũllũ pulpitũ ⁊ cognoſcẽs dia
bolũ foꝛe obſtupeſcit.nil tamen alicui dicit ſed ex
pectat finem videre.epit frater diabolus pᷣdica

re de bonis ꝑadiſi.de penis inferni.de peccatis ?⁊

miſerijs mũ di ꝓpter q ⁊ illa ꝑdunt᷑ ⁊ iſferna ſequũ

tur.et cũ tanta efficacia ⁊ ronibo qð ↄmouit ad la

crimas ↄpunctionis finita pᷣdicatione deſcendẽ⸗

ti illi occurrit ſanctus vir ⁊ vocãs eũ ad ꝑteʒ ex ꝑ

re dei inqᷣt.O miſer ⁊ deceptoꝛ hoĩm te agnoſco q̊

mõ pᷣſumpſiſti tm̃ officiũ xpᷣi ⁊ apbloꝝ vſurpare.et

ſi ſpecialem cãm neſciã.ſcio tñ niſi ob malã inten
tiõem nõ egiſti. Uñ adiuro te ꝑ deũ viuũ vt dicaſ

cãm mihi huius oꝑis.tũc frater diabolus ait.ad

iuratus tacere nõ poſſum cãm ꝓpter quò aſſump⸗
ta vtvides ſpecie fratris ⁊ pᷣdicatoꝛis ppło pᷣdica⸗
uie eſt iſta. Ecce audiſti q̊t ⁊ q;ta bona dixi de glo⸗

ria padiſi ⁊ pena inferni ⁊ peccatis hoꝝ ꝓploꝝ?vi
diſti ad qᷓ;tũ luctũ ꝓmoti ſunt ſcio moꝛes eoꝛuʒ ?⁊·

paꝝ tꝑis tranſibit ⁊ obliti oim verboꝝ nil faciẽt
de his q poſuerãt ſe agere ⁊ inde oia vba audita

erũt eis ad maius iudicũ.qͥ dicto euanuit.

(NEg ligentia in diuinis

officijs ↄmittit ſeu cononicis tama cle/
ricis officiãtibo qᷓ; a ppłis audientibus
Nam ꝛ⁊ üli vel omittũt vel male dicũt cas.⁊ iſtivł

nõ aſſiſtũt.vel aliqn ſuis vanitatibo impediũt.ſ,ʒ3

cõtra pᷣmos ðꝛ Hiere.xlviij. Maledictus omis

qui facit opus dei negligẽter. opus dei dicit bea⸗
tus bñdictus in regula.eſt officiũ ſeu opus qð fit
in laudando deũ in hoꝛis canonicis. (õtra ſecũ
dos.ſ.laicos ðꝛ deoſe.di.iij.Irreligioſa ↄſuetudo
eſt quã vulgus ꝑ ſanctoꝝ ſolenitates agere cõſue⸗
uit. ppli eni qui debẽt ad diuina officia attendere

ſaltationibo turpibs inuigilãt. Q(atica nõ ſolũ ma
la canentes ſed etiã religioſoꝝ officia ꝑſtrepũt.de
bet ̊ negligẽtia euitari ab vtriſq;.vt ⁊ illi deuote
audiant.ſaltim dieb feſtiuis.⁊ iſti deuote dicãt
diuinas laudes vt ꝓpłus ad deuotiõem excitetur
⁊ hmõi hoꝛis cõgruit illð põ.Septies in die lau

dem dixi tibi.ſ.o deus ſuꝑ iudicia iuſtificationis

tue.vbi tria notantur.
Pumo hoꝛarum ſufficientia debita.ibi. Septi⸗
es in die. èM
Secundo laudantium intentio recta.ibi.laudẽ
vixi iddiͤ. .
Terrio ipoꝝ ca a motiua.ibi.ſuꝑ iudicia iuſti⸗

—
-e-ee
. –

ficationis tue.

Quantum nd pꝛimum F.

Sufficientia patet ex numero ſeptenario dũ dici

tur Septies in die. Nam ſeptem ſunt hoꝛe cano⸗
nice inſtitute ab eccia dici in die. Et ſi intelligat

de die naturali.xxuij.hoꝛaꝝ.tunc cõputan? ppna
lintelligat᷑ de diear
tificiali qua ſcʒ ſol eſt ſuꝑ emiſperiũ nr̃jm tũc lau⸗
des habent p vna hoꝛa diuiſiʒ a matutinis ⁊ erit
pma ⁊ debebit dici in guroꝛa.Et de matutinisd

hoꝛa matutine cũ laudib-.

cit idem.ps.alubi. Media nocte ſurgebaʒ ad cõ

dicat᷑ diurnũ officiũ pariter ⁊ nocturnũ.ꝓpter qð

quicunq; omittit aliquã ex hoꝛis canonicis etiã

laudes mere ex negligẽtia peccat moꝛtaliter ſi eſt
oꝛdinatus in ſacris.vel bñficiatus q;tũcunq; te
nuiter ſcõm omnes.⁊ etiã religioſus ꝓfeſſus.ſᷣm

Pe. de palł.in.uij. Iſta tñ materia qꝛ in.iij.parte

titu.xiij.tractatur diffuſe ibi vide.hic aũt ponent᷑

quedam ibi omiſſa.Cauenda eſt ̊ negligentia in
bmõi hoꝛis ꝑſoluẽdis. Uñ ðᷣꝛ de ↄſc.di.il.c.cleri ⸗

cus.qð cdlerici ab officio declinãtes vel negligen⸗
tiuſagentes ab ipᷣo officio remoueant᷑ In figuraʒ

hbuius legitur Leuiti.xvi. Aaron tollet᷑ de ſangui

ne vituli ⁊ aſꝑget digito ſepties cõtra ꝓpiciatoꝛiũ

ad oꝛientẽ.Aaron qͥ mnterptatur mons foꝛtitudi

nis pmus ſacerdos ſignificat quemliber applica⸗

tum ad diuina officia vt clerici ⁊ religioſi.xij.q.i.
duo ſunt.qui debet eſſe foꝛtis ⁊ cõſtans ad diuia

officia exoluenda ⁊ ſacramẽea miniſtrãda non te

vituli qui xpᷣm paſſum ſignificat. debet ſepties aſ
pergere z ꝓpiciatoꝛiũ.i.ꝑ ſeptem hoꝛaꝝ canonica
rum ꝑſolutiõem paſſionẽ xpᷣi in qua ſangnis effu

ſus eſt recolere in cõſpectu diuine maieſtat vt de
us ꝓpicietur ꝓplo.ſunt⁊ ipᷣe hoꝛe q̃ſi ſeptem tube

——

quibo angeli canebãt.ſᷣm Johᷣ.in apoc. Signan;
ter aũt dicit Septies in die vt notetur nõ ſolũ di
es tꝑis ſed ⁊ dies gratie radioſe. Debet autẽ co⸗

nari ꝑſoluens hoꝛas eſſe in ſtatu gtie vt mag ſit

„7 „ .

goꝛius Quomõ oꝛationis clipeo ppylm tuet᷑ qͥ iacu

lis hoſtiũ ſeſe feriendũ exponit i.qi.fertur.Nota
tamen ꝙ q;tũ cunq; ſit obſtinatus ꝑſoluere debet
hoꝛas. ⁊ ſatiſfaciat pᷣcepto eccie dicendo debite.?

malicia eius nõ impedit fructũ oꝛationis ad ppłʒ
qꝛ hoc nõ agit vt puata ꝑſona.ſed vt miſter eccie.
qui ſo immaculata ⁊ grata eſt deo.Et qͥ ꝑ aliũ fa⸗
cit ꝓinde eſt ac ꝑ ſe agere videatur.et de reg.iu. li.

vi. vñ acceptat᷑ officiũ eiꝰnõ vt ab eo.ſed ab cccle⸗

—

ſia cuiꝰẽ miſter dictũ deo.nec excõicatꝰ nec diſpo
ſitus deobligatur ab hoꝛis dicẽdis ne cõmodum
repoꝛtet ex malo ſuo.

OQuantum ad ſecundun.

— —

⁊ in decretali.dolẽtes.er de cele.miſ.pᷣcipitur. vt

dio victus ⁊ negligẽtia. cui deus poꝛtio eſſe deʒ
cũ partem nõ habeat cum reliqs tribubus iſraal
Hicec digito.i: inſtinctu ſpirituſſancti ſanguinem

deo gratũ ſacrificiũ laudis.qꝛ vt dicitSalomon
Nõ eſt ſpecioſa laus in oꝛe peccatoꝛis.Uñ Oꝛmii
da papa. Emendatioꝛcm èſſe ↄuenit ꝓplło queʒ ne
ceſie eſt oꝛare ꝓ pło. diſt.lxi.in ſacerdotibꝰ.⁊ gre/

— — – — — —

— e—

eano
lig
lenn
edieer
clu
81ee
tniod
6

Nern5

is ai
rſick
nt
ſisfn

/

e

honen⸗

Nan

Cn⸗
;

no.
wd
W
ice
a
e
al

nscfl
rd

m e

„

N

en

Genun

6oan.
engt

,

Capitulum xXII

ſq rectam intentionem laudantiũ deũ nota?ĩ cuz

diciĩ. Laudẽ dixi tibi.i.ad taũ honoꝛeʒ nõ adlau
dem humanam.Debet g̊ officiũ legenſ vel cãtans
obſeruare illud ꝓpõ. Per ſingulos dies bñdicã ti⸗
bi.⁊ laudabo nomẽ tuũ in feculũ ⁊ in ſeculũ ſecu/⸗
li. Seculũ ſeculi eſt ſeculũ futurũ.ſ.vite btẽ.vbi

cõtinue laudat᷑ deus nũc mente.poſt reſurrectio⸗

nem coꝛpoꝝ etiã oꝛe. Uñ Apoc.xix.ðꝛ. Laudẽ di
cite deo noſtro oẽs ſancti eius qͥ timetis deũ pu⸗
ſilli ?ẽ magni Ad iſtud &̊ ſeculũ ſeculi qð ſcʒ ſequi?

ad pñs ſeculũ nõ ꝑuenit niſi qui in hoc ſeculo lau

dat deũ pura mente.Nõ ergo qratur ibi homini⸗/
bus placere ſed deo vt dicere valeat vere. Laudẽ
dixi tibi nõ mũdo.Dicit eni Gre.qð fit plcrũq; vt
dum blanda vox ꝗritur.ſ.in dicendo officiũ con⸗
grua vita negligat᷑. ⁊ deũ moꝛib ſtimula t dũ ꝓpłʒ
vocibo delectat.diſt.xcij.c.in ſancta. Et in vitis
fratrũ legit᷑ quidam fratres detinebant᷑ in pur/⸗
gatoꝛio ꝓpter vanam glam habitã in officio diui⸗
no. Licet aũt deus intucatur coꝛ.nec voce egeat
noſtra tñ cõgruentiſſime oꝛdinatũ eſt ꝑ eccleſiam
vt hoꝛe dicant᷑ oꝛe ⁊ voce humana deus laudet᷑ in
officijs. Rõem huius aſſignat h.Tho.ij.ij.q.xci.
arti.i.dicens.Uerbis alia rõne vtimur ad deum
et alia rõne ad homines. Ad hoĩies eni vtimurver
bis vt cõceptum noſtre mẽtis quem aliter ſcire ñ
poſſent verb expꝛimamꝰ.⁊ iõ laude oꝛis ad homi

nes vtimur vt vel ei vel alijs innoteſcat ꝙ bonaʒ
de eo laudato opinionem hẽamꝰ vt ꝑhoc ipᷣm eũ

qui laudat᷑ ad melioꝛa puocemus ⁊ alios apð q̊s
laudat᷑ in bonam opinionem ⁊ reuerentiã ⁊ imi⸗
tatiõem eius inducamus.Sed ad deumverbᷣvti
mur nõ vt ei ↄceptus noſtros manifeſtemus cuʒ
ſit inſpectoꝛ coꝛdiũ.ſed vt noſmetipᷣos ⁊ alios au
dientes ad eius reuerentiam inducamus. ⁊ iõ eſt
neceſſaria laus oꝛis.non quidem ꝓpter deũ ſed p/⸗
pter ipᷣm laudantem cuius affectus excitał in deũ
ex laude ipᷣiuſ.ſᷣm illud ps.Sacrificiũ laudis ho

noꝛificabit me.⁊ illic icer quo oſtendam ſalutare

dei.Et inq;tum hõ ꝑ diuinam laudem affectua⸗
ſcendit in deũ intm̃ ꝑ hoc retrahit᷑ ab his q̃ ſunt
deũ ᷣm illud Eſa.xlviij. Laude mea infrenabo te
ne intereas.ꝓficit ei laus oꝛis ad hoc vt etiã ꝓpłs
audiens ꝓuocet᷑ in deũ ſᷣm illud pẽ. Semꝑ laus
eius in oꝛe meo.Et ſubditur.Audient maniueti⁊
letent᷑. magnificate dñũm mecũ.Qð aũt dicit phᷣus
ꝙ optimoꝝ nõ eſt laus.ſed maius aliqͥd ⁊melius
Vñ cũ deus ſit optimus nõ videt᷑ laudandꝰ. Ad
ð facit illud Ecci.xluij.Deus eſt maioꝛ omi lau/
e. Rñndit tho.vbi.S.qꝙ loquẽdo de deo q;tum ad
eſſentiam eius cũ ſit incõpꝛehẽſibilis ⁊ ineffabił
maioꝛ eſt omni laude.⁊ ſᷣm hãc cõſideratiõem nõ
debetur ei laus ſed magis. ſ.reuerẽtia.⁊ latrie ho
noꝛ.vñ in pſal.hiero.Le decet laus deus qᷓ;tũ ad
pꝛimũ.⁊ tibi reddetur votũ qᷓ;tũ ad ſecundũ.Sʒ
loquẽdo de deo alio mõ.i.ſᷣm effectus eius qͥ ĩ no
ſtram vtilitatẽ oꝛdinãt᷑.ſᷣm h̊ debet᷑ laus deo. vñ
dicit᷑ Eſa.lxiij. Miſerationũ dñi recoꝛdaboꝛ lau
dem dñi ſuꝑ omuia q̃ reddidit nobis dñs.ſ.tribu

am. Debemus &in hoꝛis deũ laudare.⁊ hec apud

nos ðꝛ laus non illa que eſt coꝛdis.vñ nõ ſuffice⸗
ret dicere hoꝛas mente nec ſatiſfaceret pᷣcepto ec⸗

cleſie niſi oꝛe erdmant᷑ Et cum pꝛiuatim dicit G

tũcũq; ſubmiſſe dicit.ſufficit dumõ oꝛetenꝰdicat

Duantum ad tertiu gF. I
ſcʒ cauſam motiuam laudationis dei notat᷑ h cuz
dicitur Sugꝑ iud icia iuſticie tue.i.diſpẽſationes
quibo iuſticia vteris.Et pᷣma ⁊ generalis iuſticia
fuit qua mũdũ redimens incarnatus ⁊ paſſus ẽ
ꝓ nobis ⁊ vt dicit Aug.qð inducit mgr̃ ſen.in.iij
li.Cum poſſet deus genus humanũ potẽtia abſo
luta liberare de manibo diaboli noluit ꝑ potẽtiã

ſed ꝑ iuſticiã liberare.vt imitemur eũ in iuſticia.
nõ potentia.Ecce iuſticia.Cum ſuꝑ genus huma
nũ diabolus ſibi dominiũ tyꝛannicu acqᷣſiuiſſet.
qꝛ volũtarie ſe ei ſubiecit deo rebellando ſuſcepit
in ſe cam noſtram. Chꝛiſtus habens in ſe noſtraʒ

naturam ⁊ nõ culpã.⁊ qꝛ diabolus ignoꝛans ipʒ

deum eſſe intulitpenam moꝛtis inſtigando iude⸗
os ad moꝛtem eius qui non erat debitoꝛ moꝛtis.
dignũ ⁊ iuſtũ fuit vt amitteret dominiũ ſuꝑ ho⸗
minem exquo innõcenti intulit moꝛtẽ.ecce iuſti⸗
cia.Debitoꝛ erat homo deo ꝓ peccato tm̃ erat de⸗
bitũ vt nullus purus hõ ſoluerepoſſet.ſed vnige

nitus dei factus homo in hũanitate ſuſcepta cu/

ius ois actio erat infinitivaloꝛis ad placandum
deũ ſuſcepit penam qᷓ̃ſi infinitam vñ dic ꝑ pſal.
Doloꝛes iferni circũdeder̃t me.⁊ ſicꝑ paſũſonẽ ſo⸗
lutum eſt debitũ ñ Gre. Quip nobis eterno pa
tri ade debitũ ſoluit.⁊ vereris cautõem piaculiꝓ
cruoꝛe deterſit.⁊ ꝑ hoc nos iuſticiam exercẽdo de
manibo diaboli liberauit.Et qꝛ ipᷣa paſſio xpᷣi in
ſeptem tꝑib hoꝛaꝝ canonicoꝝ expleta fuit diuer
ſis hoꝛis diuerſa ſuſtinens.vtʒ ex off cio ꝑuo cru
cis ob reuerentiã paſſionis.inſtitutũ fuit vt illis
hoꝛis laudetur deꝰ ad gratias agendũ de ſua paſ
ſione.Septies ergo ⁊c̃. Recoꝛdare ꝗᷓ frater pie in
quit Bern.ſeptem vicib indie paſſonis domini
cũ.ſ.accedas ad laudandũ deũ in hoꝛis canonic

ſuꝑ iudicia iuſticie eius.i.ſuꝑ oĩa oꝑa quib iuſti

ciam exercuit cõtra diabolũ.Debent ꝗ̊ᷓ deuote di
ci ⁊ cũ attentione.vt hr et de cele.miſ.c.dolentes.
in fi. Sed vtrũ ipᷣa atctentio ſit in pᷣcepto ſunt opi
niones varie.aliqͥ teneut ꝙ ſic.alij ꝙ non.alij me
dio modo.ſ.ꝙ ſit neceſſaria intentio virtualis ⁊ſi
nõ actualis Declarationem hoꝝ habes in.iij.ꝑte
titu.xiij.c.de hoꝛis. Et ſciendũ ꝙ ſeptem negli
gentic cõmittunt᷑ in officio diuino dicendo Et p⸗
ma eſt qñ nõ ðꝛ ꝓpriũ ⁊ oꝛdinatũ officiũ eccie ſue
vel religionis ſue.ſedad placitũ dicẽ nũc vno mõ.

nũcalio.⁊ de feria non facit q occurrit cã abbꝛe
uiationis.ſed facit de ſanctis vel etiam dicẽs offi

cium eccie ſue qꝛ nõ vult querere bꝛeuiariũ dicit
vnam antiphonã vel capitulũ vel oꝛationem pꝛo
alia.nõ eſt hoc abſq; graui peccato.ſecus ſi facerʒ
ex im pocentia ꝓpter defectũ libri vel viſus. ⁊ hu⸗
iuſmodi. Item cũ dicit᷑ curſim ⁊ cõfuſe vt vnꝰnon

expectet aliũ in finiendo verſum. vel ita velociter
ꝙipe vel alius audiens nõ poteſt ꝑciꝑe ſenſuʒ ver

boꝝ ui dici poteſt.ediſcere nob ꝑabolam qꝛ ꝑa⸗

bolice loqui videtur vel hebꝛaice.Ecõtra legitur

de Eſdra ſcriba.ꝙ legit coꝛam omni ꝓplo dutin/
cte ⁊ aperte ad intelligendũ.Et dicit Inno. ꝙnõ
In 2

2

de ſunt hoꝛe.nam ipᷣaꝝ pꝑſ. olutio ſeruitus dicitur

4

peccat qui in diuinis officijs aſſiſtens ſilud qð di/
cit nõ intelligit dũmõ alias coꝛ ad deum habeat
⁊ illi pſallat.Si quis ergo lectiõem vel aliud qð
in choꝛo legitur nõ intelligat ꝓpter legentis inep
titudinem non peccat dũmõ conetur intelligere
ſaltem verba. Sed ſi ꝓpter mentis ceuagatõem nõ
intelligit que dicit vel audit nõ eſt abſq; culpa ne
gligẽtie aliqua. Secunda negligẽtia eſt qñ dicũ
tur hoꝛe ſincopando dimittẽdo.i.vel verba ł ver⸗
ſus vel ſillabas. Integre eni ⁊ complete ꝑſoluen

in ſeruitio aũt alicui debito debet quilibet eſſe fi⸗
delis.vt nec apicem vel iotam pᷣtereat ſed integre

ſine fraude debitũ ꝑſoluat Si quis deberet qtti⸗/

die ꝑſoluere alteri ſeptẽ marchas.certe ſi aliqsde
narios quottidie ſubtraheret nõ ſatiſſaceret credi
toꝛi.ſic infideliter agit qui in officijs ſincopat qð
rephenditur in dicto capitulo.Dolentes. de cele.
miſ.Exemplũ de illo ſancto patre qui vidit dia⸗
bolum in choꝛo cuiuſdã monaſterij mancre cum
fratres dicerẽt officiũ ⁊ mittere ſepe in ſacco quẽ
ſecum ferebat ⁊ interrogatus a patre qͥd intromit
teret Rñdit ꝙ verba ⁊ ſillabas qs illi dimittebãt
de officio in futuro iudicio ea pᷣſentaturus ad pu
nitiõem negligentie eoꝝ. Ubi aduertendũ ꝙꝙ ſiqᷣſ

ex aliqua cauſa ronabili vt qꝛ oꝑtet rñdere alicui

vel inuenire libꝛũ ⁊ hmõi aut etiam ex negligẽtia

omittat verbũ pſalmi vel pſalmũ.non debet ſlub/

trahere vocem pᷣcipue cum ſint pauci⁊ redire ad

vmiſſum ⁊ ſic ꝑturbare alios ⁊ reuolutione libꝛo
rum vel ſubtractione adiutoꝛij. Sed penitere de

ſua negligentia in coꝛde ⁊ pſequi officiũ choꝛi. et
poſt officium illud omiſſum vel aliqͥd loco eius
ſupplere.Et idem ſi doꝛmit in aliqua parte.⁊ ᷣm

HBenricũ in quolibet Dumvnus choꝛus dicvnũ
verſum.alius alium.eſtimandũ eſt ſingulos to /

tum dixiſſe.qꝛ ſic eccleſia oꝛdinauit.exquo dicto
ſcrupuloſe ⁊ irrõnabiliter mo nẽtur illi qui faci/⸗

unt ſibi ↄſciam nõ dicendi qð inchoat᷑ ab officia

toꝛe vel cantoꝛe vel ab aliquibo quibo ↄmittit᷑ ver
ſus ⁊ hmõi.vt inuitatoꝛiũ ⁊ hmõi.ſuꝑfluũ euim

eſt hoc. Tertia negligentia eſt qñ in officijs va⸗
na ⁊ extranea intermiſcẽtur.ſecus ſi neceſſariavt

interrogando de libꝛo vel quis habeat dicere hoc
vel illud.neceſſitas eni non habet legẽ vt eẽ de re.
iutr̃.qð in lege. Sed non ſolũ vaniloquia ibi ſunt
rephenſibilia ſed etiam bona verba imꝑtinentia
ad officiũ.vt diſputabilia ⁊ hmõi.Et ſicut verba
ita nec oꝑa intponẽda ſt᷑ i officio nec ꝑtinentia ad
ilud.vt ſiqͥs faceret coquinam vel colligeret her⸗
bas.vel indueret ſecum ſurgit a doꝛmitione dicẽ
do intcrim officiũ.qð eſt valde repᷣhenſibile quia
dat ſibi occaſionem euagandi ⁊ irreuerentiã cõ/⸗
mittit.Quis eni dñs tꝑalis patitur ſibi fieri ſeri⸗
oſa colloqͥa cũ hmõi oꝑibo Et ſi ꝑ totam hoꝛam h̊
faciat vcl ꝓ maioꝛi ꝑte vix ſatiſfaciat pꝛecepto ſ᷑ᷣ m
Pe.de pal. Quarta negligẽtia eſt ſecũ deferre vl
deferri.facere aues vel venaticos cancs.qð repꝛe
henditur de cele.miſ.graui.in cle ſunt eni talia di
ſtractiua ⁊ impeditiua officij.Et ſimiliter ſi can⸗
tatur officiũ debent vitari cantus theatrales.qᷣa
non habent talia inducere ad deuotiõem.ſed ad

vanitatem ⁊ delectatiõem ſenſualem. Vñ Hiero
nimus tractãs illuapli Canẽtes ⁊ pſallẽtes in
coꝛdibo veſtris dño ait.Audiant hoc adoleſcẽtuli
qui in eccia cantandi officiũ eſt.nõ oꝛe.ſed tantũ

coꝛde deo cantandũ.ec in tragediaꝝ modũ gut

tur ⁊ fauces medicamine liniende ſunt. vt ĩ eccia
theatrales moduli audiatur ⁊ cantica.di.xcij. cã
tantes.Ect Aug.in.li.cõfeſ.ſatetur ſe peccare cum

plus delectabat eũ melodia cantus qᷓ; verboꝛuz

