habeat᷑.et circa affictos nõ exhibeatur.
Lapi.vij. de bſalphemia ꝓut oꝛtũ habʒ ex odio
dei agens aliqñ ↄ deiꝓuidentiã.aliqñ ) dei poo-
tentia. ⁊ aliqñ ↄ dei iuſticiã.Nolite inquit ꝓppa

extollere in altũ coꝛnu veſtꝝ.nolite loqui aduer

Capi. viij. de blaſppemia (ſus deũ iniquitatẽ
et ſex ſpecicby eius peccat in ſpm̃ſcm̃.attedendo
ciuſdẽ nimiã grauitatẽ.malicie pꝛeꝑabilitatem

et venie remiſſibilitatẽ.Dixit eniʒ dñs ex baſan

conuertam. conuertam in pꝛoſundũ maris.
Lapitulũ nonum de duricia ſiue obſtinatione.
Nam coꝛ durum male habebit in nouiſſimo.

La.iitulus nonus de accidia
Tapitulũ pꝛimũ de quidditate accidie ⁊ filiabꝰ

eiꝰ Nõ timebᷣ ab incurſu eiꝰ⁊ demonio meridia⸗
CLapi.ſcðm de accidie tedio et remediis (no.
eius Doꝛmitauit eni anima mea pᷣ tedio.iõ ↄfir
Eapi.iij.de negli · (ma me in verbis tuis.
gentia in gencre quantũ ad ꝓpꝛietatẽ ſignificati

veritatem prineipij.et graouitatem peccati.
Capᷣiiij.de negligẽtia bñ oꝑandi q̊ ad omiſſiõʒ

boni pteriti. debiti modi ⁊ pñtis boni.Oẽs vti⸗

q; decliauer̃t ſil iutiles facti ſt.ñ ẽ q faciat bonſᷣ

Laßp̃. v. de vegligeria Flarox quatinꝰ igrantiaz

ab aio remoueãt.obedientiã deo exhibeãt. ⁊ ne⸗

gl:gentiã in officio excludãt.excitãte pſalmiſta.
Erudimi qui iudicatterrã.fſuite dño in tioꝛe.
Cap.vi de omiſſione frne coꝛrectõis quẽadmo⸗
dum cõtingit fieri defectuoſa atʒ culpabilis.ex

coꝛrectionis irrationali omiſſionc.ex coꝛrigen⸗
tis crimiali diſpoſitõc.ſiue ex indebiti modiꝓ⸗

teſſione.iuxta illud. Coꝛripiet me iuſtꝰ in miſe⸗
Capi.vij de negli⸗ ricoꝛdia.et increpabit me.

gentia circa ob uationẽ feſtoꝛuʒ.⁊ quẽadmodũ
feſta celebꝛari debeant.cauendo a defectibo cri⸗
minalib.inherendo actibo ſpũalibo ⁊ abſtinen⸗
do ab oꝑibba manualibꝰ. Nam et caldei dixerũt
in coꝛde ſuo cogitatio eoꝝ ſił quieſcere faciamꝰ

Cap.viij.de ne ( ofes dies feſtos deĩ a terru.
gligentia ſumptiõis ſacramentoꝝ⁊ ſᷣm ſtatutũ

ecclie.⁊ pᷣcipie de ãnuali ↄfeſſiõe ipßam pᷣtermit⸗

tendo indebite ꝑagendo ⁊ pniam iniunctã non
implendo. Nam declinantes in obligatões adj
ducet dñs cũ oꝑantib iniquitatẽ.pax ſuꝑ iſrł.
Capi.ix.de negligentia circa ſaccrm euchariſtie
obmittendo indebite ciꝰ ſumptioncẽ̃.accedendo
indigne ad cõmunionẽ.⁊ exhibendo ſe tepide pꝰ

acceptiõem.fiat menſa eoꝝ coꝛã ipſis in laqueũ
in retributiones ⁊ in ſcandalum.

Capi ·x.de omiſſione circa diuina.vi

atria eius in hymnis cõfitemini illi.
X api.xi.de negligentia pᷣdicatõeʒ nõ intẽdendo
pꝛedicationẽ nõ attẽdẽdo.nec fᷣm cam facicdo.
Lap̃.xij.de negligẽtia hoꝛaꝝ canonicaꝝ in in/

ſufficietia debita.in intẽtione recta ⁊ ĩ cã moti

per iudicia iuſtificatõnis tue.

ua.iuxta illð Septies in die laudem dixi tibi ſu

bicz miſſe au
ditionẽ.iur᷑ illud Introite poꝛtas eiꝰ in ↄfeſſiõe

— —

Caßp. riij. de pigricia videlʒ tarditate coͤuerſiõis

xonfeſſõis ⁊ bonc oꝑatiõis.
Capᷣ.xuij. de ocioſitate tanq; vitiũ inſinuanduʒ
Inferni ſuppliciũ ei reſerandũ ⁊ malũ plurimuũ
inde generãdũ. Exq in laboꝛe hoim nᷣ ſt. ⁊ cum
hoĩbo ñ flagell abũt. Ideo tenuit eos ſuꝑbia.
Cap̃. xv. de deſgatione Btu ad głiam adipiſcen

7

dam. veniam conſeqᷓndam? miſeriam euaden/

dam.Non enim ſperauerũt in deo ſalutari ſuo.
Capi. xvi.de puſillanimitatate trepidante aꝑa
ſpualia nõ poſſe ꝑpficere. bõa tꝑalia poſſe amitte

re ⁊ coꝛꝑa moꝛtalia deficere. Lrepidauer̃t eteni

timoꝛe puſillanimes vbi non erat timoꝛ.

—

Tuulus decimus de mẽdacio ⁊ ꝑiurio.

Capitulum pꝛimum de multiplici mendacio et

punitione eius Perdes omnes qͥ loquunt᷑ men
dacium. pꝛoteſtatur dauid pꝛopher.
Lapłm ſecundũ de adulatiõe q;tum ad ↄditio
nem malicie adulatoꝛis infectõem ↄſcĩc blandi
toꝛis et exclunonem complacẽtie laudatoꝛis.
Molliti equidẽ ſunt ſermones adulatoꝛis ſuꝑ
oleũ.et ipſi ſunt i acula. Ideo exoꝛa cum ꝓpheta
Pleum aũt pctõꝛis nõ inpinguet caput meum
Copi.iij de iuramẽto inqtum ſit actus licitus
reiigionis modus.ↄgruus locutiõis et effectus
necelſſariꝰeiuſdẽ atiõis.Et iurabunt in nomine
meo. ſm biere. Ciuit dñs in vitate iudicio et iu
Cap.iiij · de iuramento per mem⸗ ſticia.
pꝛa dei.vel ꝑ creaturas vei per falſos deos.
Capitulum qᷣntum de defoꝛmis iuramentoꝛuʒ
quemadmodũ imꝑatoꝛ pape et eßi qui ſt exem⸗
pti . aut curati epᷣis ſpis. vaſalli dñis facere bñt.

idẽ obuandũ ſit aut licite trãſgredi.imo ſi

7„7

bij

cmutari aut in toto irritari.aut de arbitr re)
Cap.vij.de ꝑiurio ſumoꝑe vitãdo (duci poſſit.

qꝛ er eo ðs inhonoꝛat᷑ qꝛ oĩ lege vetatur. qꝛ ipſe
ximꝰ dãnificat᷑.⁊ qꝛ pena mltiplici aſigacur⸗
Tapitulum octauũ de adiuratõc ſi licita ſit etiã
in leuibus cauſis.
Atitulus.xi.devoto ⁊ voli tranſgreſſiõe

aptm. ij. de materia voti ⁊ i

aß o⸗ iuramento ꝓmiſſoꝛio.decẽ caſus du
j ſi

—

,neceſſitamur ad ꝓmiſſoꝛum

fapim dmi de voto inq;tuʒ eo exboꝛtamur ad
melioꝛũ ꝓmiſſionẽ

ſolutoͤerm. Et regulamur circa votoꝝm intẽtion?

Jutr illõ Uouete ⁊ reddite domino deo veſtro.
m. ij. de mate pſius diuiſioͤe tral
greſſione. vtilitate. obligarõe. redẽptione. cõmu
tatione ⁊ diſpẽſatione.
Titulus duodecimꝰ de infidelitate.

„ *

Caplm pmũ de ſutʒ tiõiboeidolatria młtis ge⸗

nerib diuinationũ. nigromãtia. aſtronomia ſi

9

ne macthematica augurijs ſoꝛtibꝛ.obhᷣuãtijs.in⸗

cantationib.adiuratõibi ⁊ tempoꝝ q̃litatib.
Capitulũ ſecundũ de triplici infidelitate in ge⸗
nere. ſi ad fidẽ ſint cogendi.ſi eoꝛum pueri inui
tis parentibus ſint baptiʒandi.ſi cum ipſis ſit
diſputandũ.aut cum illis conuerſandumm.
Capitulũ tertiũ de infidelitate iudeom ⁊ ritibuſl
participationi exactioniby ⁊ ſeruientibo eoꝝ.
Capitulum q̃rtum de hereſi ⁊ penis hereticoꝝꝛ.,.
Capitulum quintũ de quadam remiſſiõe ⁊ ma
teria bereſis qui heretici dicantur.
Capitulũ ſextum de apoſtaſia mulciplici.
Capit᷑.vij. de infidelitatis vigoꝛoſa defenſione.
odioſa congratõe ⁊ ꝑnicioſa locutione. Juxr illð

.

phe. Pꝛotexiſti me a multitudie malignantiũ

*

a multitudie oꝑanciũ iniqcatẽ.qꝛ exacuerũt vn

Cap̃ᷣ.viij.de ſuꝑſtitionũ (gladiũ linguas ſuas

guitate. mitifoꝛmitate ⁊ iutilitate. Juẽ ꝓphicũ

Odiſti om̃s obſeruãtes vanitates ſupuacue.
Capi.ix. de foꝛtuna qᷓntum inſania falſa. etiam
defectu ſue imꝑmiſcibilitatis.equitatis verita
tis. ſtabilitatis. fidelitatis ⁊ perſectibilitratis.
Cap̃.x. de ↄſtellatiõibo vicʒ ſtella qͥ ðꝛ cometes
ſtellis erraticis ſiue planetis.⁊ ſtella mirifica q̃
eſt ſingularis. Uidimꝰ (inquiũt magi ſtellam

eius in oꝛiente ⁊ venimus adoꝛare eum.

Capłm.xi.de fato ſi quid ſit et de eius affectu.

Beatus cuius eſt nomẽ dominiſ es eius.⁊ nõ

reſpexit in vanitates st inſanias falſas.

zgiuittubulo greneralio us ſeseporꝛio.

H H

Cinmus peimus

—

C Ticuluo pꝛimus de auaricia diuiſus ꝑ plura tius alia peccata oꝛiant᷑ ad ſilitudinẽz radiqqꝛ ſi
capitula. LCaplmpᷣ tũ pᷣſtat.ſichõ ꝑ diui

mu per modũ pᷣdicacionis. cut radix toti arboꝛi alimẽ
— ———= MM cias acquirit facultatẽ ad qðcũqꝙ pccm̃ deſiderã
1 FI ii hb ominũ dum ⁊ ꝑpetrandũ.Et vt diẽ Leo papa. lericũ
. vel virum catholicũ ⁊ pᷣcipue ſacerdotẽ domini
vſq; quo graui coꝛð.vt ſicut nullo erroꝛe implicari.ita nulla cupidita⸗
quid diligitis vanita te violari opoꝛtet. diſt. xl vij. c. clericum vel viruz
tem ⁊ querit mẽdaciũ Implicari.i.detineri ⁊ impediri a ſpũalibus.
ps.iiij. Gꝛeg.xiiij.-moꝛꝰ S cõᷣo modo ſumit᷑ auaricia ſeu cupiditas ꝓut
raliũ.c.xix.ſuꝑ.v. plũ⸗ eſt enerale pctm̃ ſeu genꝰad om̃e peccatuʒ:et ſic
bi lamina ⁊c.dicit ꝙ 3 diffinit a Bꝛeg. in qdam omel.ꝙ auaricia eſt ap
uaros quos auaricie petitꝰinoꝛdinatꝰno ſolũ pecunie ſʒ ſcientie et al
DèDGM pondus grauat. po̊. in titudinis ? cuiuſcũq; boni tꝑalis.vt cum ſupꝛa
uehit et increpat dicens hocilij hominum ⁊c. modũ ambit ptãs. Et de hacviðꝛ loqui Aug. cũ
nõ filijs dei ideſt electis qui ex deo nati ſunt. ſczʒ dicit.qꝛ radix oĩim maloꝝ eſt cupiditas.⁊ radix
per gram. contẽnentibs terrena lo quit᷑ po. ſed fi omniũ bo noꝝ eſt caritas. Et niſi fuerit vna pe⸗
lijs hominũ.i.terrenoꝝ.homo eniĩ ab humo de nitus cuulſañ põt alia plantari. de pe. di. ij. qꝛ
riuat᷑ qui filij ſunt nõ ſolũ generatiõe ſed imita, radix qðlibet pctm̃ moꝛtale eſt caritatẽ ſᷣm. b.
none hi ſunt graui coꝛde.Inter omia elementa tho. et qðlibet pctm̃ ꝑtinet iſto modo ad cupidi⸗/
erra eſt grauiꝰ.⁊ inter terrena metalla que per/ tatem. Et ſi obijciat ꝙ ex h ſequi videtur ꝙ aua⸗
tinent ad diuitias aurũ et argentũ ſunt grauio ricia ⁊ ſuꝑbia ſint idem Nam ſi uꝑbia ðꝛ inoꝛdi⸗
ra.Gꝛauiũ aij tlocus ꝓpꝛius ad quẽ inclinätur natus appetitꝰſcientie altitudis et honoꝛis qð
grauia eſt centrũ vbi eſt infernꝰ. Inter vicia illö compᷣbendit᷑ in diffinitõe auaricie vt dictum eſt

„

quod depmit coꝛ ad terrenas diuitias eſt auari Reſt pondet᷑ꝙ hoc nõ ſequit᷑.ſed ſunt vciq; diuer
cla cuiꝰ locus eſt infernus.ſ.eterne dãnationis ſa peccata ſuꝑbia ⁊ auaricia etiaʒ generalicſum⸗
UV ſerpenti antiqͥ dictũ fuitTerrã comedes cũ pta. Nam ſuꝑbia eſt inoꝛdinatꝰ appetitus circa
= kis dieby vite tue. Beñ. iij. id eſt ad te ꝑtinebũt ſcientiã potentiã pecuniã et alia qͥ ad excellẽtiaʒ
q́̃s deceꝑis terrena cu liditate. erqͥ danatio in quã quis conſequit᷑ ex illis. Sed auaricia eſt in
currit᷑.filij hoiĩm vſq;qͥ̊. pꝑmanet in hᷣ yicio. vt di oꝛdiatꝰ appecitꝰ circa pᷣdicta q̊ ad ſufficientiã q̃
ligatis vanitatẽ i.iſta tꝑalia qᷓ vana ſt? id cſt ito intẽdit᷑ in illis in acqrẽdo vel retinẽdo ipa tꝑa⸗
tranſitoꝛia. Uñ in inferno dicũt diuites. Quid lia. Differũt etiam in hoc qꝛ ſuꝑbia reſpicit pec
nob ꝓfuit ſupbia, aut qͥd ↄtulit nobᷣ lactantia di catũ ex pte auerſionis a deo cuiꝰ pᷣcepto ſuꝑbus
Altian. Eccæ oia tranſieft velut vmbꝛa. Sap. v. tecuſart ſubijci. Auaricia vero reſpicit peccatum
ana ſunt qꝛ faciũt hoies vanos cũ n h̊ fruſtrẽ er parteouerſionis ad bonũ cõmutabile ꝙ pcã
tur ſine ſuo.i.eterna vita. Et hoc eſt nccipe in va ſcz inoꝛdinate diligit. Tertõ mo ſumit᷑auaricia
nũ aiam ſuam ijm pſal. ideſt nõ opari eatm vnð ꝓut eſt ſpẽale perm diſtinctũ a ceter,. Et ſic dii⸗
ſaluent.ſic medicina ðꝛ vana q no inducit ſani; nitauaricia ꝙ eſt inoꝛdinatꝰ amoꝛ vel appetitꝰ
tatem ad qnã oꝛdinat Et q̃ritis mendaciũ.i.ipᷣa pecunie.Uñ yſið.li.pᷣmo ethymo. dicit ꝙ auarꝰ
terrena ꝗ ſunt mẽdacioſa.q bmlttut quietem ? S: quaſi eris auidiꝰ. De his.b. tho. ſe.ſe.q.ᷣxviij.
dant inqecudinẽ. ꝓmittũt ſufficientiaʒ et dant garri.ij. et in qõniby de malo. Alexander in ſcdᷣa
miſeriã Filij hoĩm ⁊c Ubi ſciẽdũ ꝙ cũ uaicia parte ſumme. q. xlij Et de hac auaricia que ẽ ſpe
ſit inoꝛdinatus amoꝛ habendi hecĩmoderãtia Rale peccatũ dicit Ambꝛoſiꝰ. Sicut hi qui per
hõt e tripti ſcoʒ. b. tho. ſcoa ſcpe q. crviij. ar. ii,j. inſama mente tranſlati ſunt. nõ iam rẽ ipſam ſʒ
Pꝛio in affectõc.ſcðo ĩ retentõe. tertio i affectõe paſſionis ſue fantaſiã vident.ita etiã mens aua
Erim hectria ert tres ſermões de uaricla in n ſemel vincuy cupiditatis aſtricta ſemꝑ aureʒz
genere. Et qntũ ad pᷣmũ.ſ.de nimia affectiõead viget. ſemp argentũ viget. ſp redditus compu⸗
cs tpales hoc rephẽdit in dicto vſn Filij boim tat. gratius aurũ qᷓ; ſolem intuetur. Ipſa eius
Abi tria notari pnt de auaricia.Et bmo eima oꝛatio et depᷣcatio a domino petit aurum.nec fi
li quidditate.ibi. vt qd diligitis vanitatẽ: qrir nis nec ſatietas aderit cupiditati. di. xlvij. ſiẽ hi.
mendaciũ. Scðo eiꝰ pcti ponderoſitatẽ.ibi.filij Et hoc eſt quod diẽ Salomõ eccliaſtes v. Aua
hominũ. Tertio eius affectualitatẽ. ibi. et que/rus nõ implebitur pecũ ia.et qui amat diuitias
ritis mendacium. , — . non caiet fructum ex his. Ubi ſciendum ꝙ,
unantu ad Amnu I. aliud eſt diuitias amare et nõ habere. aliud ba⸗
In da baum 1 berec er non amare.aliud nec habere necamare.
Sciendũ ꝙ auaricia vel cupiditas ſumi tripkr aliud habere et amare. Amare et non habere eſt
Uno mõ put eſt non pemm ſed pena vel radix pec vanum et infructuoſum. Nam neq; habet com
cati. 1 ſcom hãc agcceptionẽ auaricia nõ eſt aliud moditatem ex vſu earum cum eas nõ poſſideat
; qda indlinatio nature coꝛrupte ad hona coꝛ⸗ nec fructum er patientia in defectu earũ. cxquo
ruptibilia ⁊ tpalia inoꝛdinate appetendo AUnde amat et cupit habere per omnem modum queʒ
4 apls. i. ad thimo. vi. Radix oĩm malor eſt cupi poſſit. licitum et illicitũ limpatiẽter ⁊ inuolũta
ditas.i.auaricia. eo videiʒ ꝙ e auaricia frequ? rie ſnſtinẽs pauꝑtatẽ Uñ apls.i.ad Zbymo.vi.

cCapitulũ Sꝛimu

ui volunt diuites fieri incidũt in temptatõe⸗

et in laqueũ magnũ diaboli et in deſideria mul
ra inutilia qꝗᷓ e une hoĩem ĩ interitũ. Nã ꝓpꝛhᷣ
aliqñ deſiderãt furari fenerari.deciꝑe ⁊ alia ma

laga facere vt hẽant diuitias q̃s inoꝛdinate amãt.

Scom ſcʒ habere diuitias ⁊ non amare eſt labo

rioſum. Uñ ðꝛ Ecci.xxxi. Btũsvir.ſ.diues qui

inuẽtꝰeſt ſine macula.ſcʒ inoꝛdinati amor. ct qͥ

poſt aux nõ abijt ſcʒ mẽte ⁊ coꝛꝑe vt auari qᷣ vbi

qʒ terraꝝ ſequũtur auꝝ etiã ſub terra. Sʒ qs eſt
hic ⁊ laudabimꝰeũ.q̃ſi dicat.pauciſſimi. Talfu
it abꝛaam.de qͥ̊ ſcribitur Geñ.xiij.ꝙ erat diues
in poſſeſſiõe auri ⁊ argẽti. Sic et iob vt pʒ.i.ca.
q nõ hüerit inoꝛdinatũ amoꝛẽ.patuit ex amiſſi
one ipaꝝ reꝝ in q̃ ꝑturbatꝰnõ fuit.Tertiũ.ſ.nec
habere nec amare.hoc ẽ ꝑfectũ. Uñ ꝓuer.xxx:/ðꝛ.
Duo rogaui te ne deneges mihi anteqᷓ;ᷓ moꝛigr.
Diuitias et pauꝑtates ne dederis mihi.ſed tãtũ
tribue victui meo neceſſaria. Diuitie ei freq̃nter
peruertũt poſſeſſores ſuos. Juxta illð Deutero.
xxxij. Incraſſatꝰeſt dilectꝰ ⁊ recalcitrauit. Señ.

Non eſt pauꝑ cui q̃ntũcunq; paxꝝ eſt. ſatis eſt.et

ſubdit.Suꝑſlue hꝛẽe cupiditat ẽ.ncẽria infirmi
tatis ẽ.omia relinquere ꝑfectionis eſt.ſicut fece

runt apłi. Unde petrusin ꝑſona omniũ dicebat

Ecce nos reliqmus omnia ⁊ ſecuti ſumꝰ te ⁊c.
MWath.xix.Et hieronimꝰ.Socrates ille theba
nus cum ad philoſophandũ ꝑgeret magnũ au/⸗
ri pondꝰabiecit.nec extimauit ſe diuitias ſimul
et virtutes poſſe poſſidere ⁊c̃.xij.q ij.glłia.Quar⸗
tum ſeʒ hĩe ⁊ amare.Si amen᷑ plus q; deꝰ vł cõ
tra deũ. ita ſcʒ vt habẽs eas ꝑatus ſit facere con
tra dei mãdata ne amittat.vel non ſubuenire in
magnis neceſſitatib ſibi notis. piculoſum eſt ⁊
pernicioſum. Uñ ps. Diuitie ſi affluãt nolite coꝛ
apponere.ſ.inoꝛdinate amãädo. Ratio autem
quare auaricia eſt peccatũ eſt iſta ſᷣm btm̃ tho. ſe
cunda ſcðe.q.cxviij arech. Eoꝝ que oꝛdinantur
ad aliquẽ finẽ.bonũ eoꝝ conſiſtit in ꝓpoꝛtõe ſeu
debita cõmenſuratiõe ad illuʒ finẽ bonum.id
ꝙ ſint in tali mẽſura ſeu qᷓ̃ntitate ꝙ ꝑtingant ac
finem. Sicut medicina q̃ oꝛdinat᷑ ad finem ſani

tatis coꝛꝑis.tũc eſt bona quãdo ſumitur in tali

mẽſura et qualitate que inducat ſanitatẽ. malũ

aũt eoꝝ que oꝛdinãtur ad finẽ cõſiſtit in exceſſu

vel defectu ad debitum finẽ. Siẽ medicins pur⸗/⸗
gatiua.tũc eſt mala quãdo nõ euacuat ſufficient᷑
malos hũoꝛes.vel qñ nimis euacuat ita ꝙ etiaʒ
bonos aufert tempoꝛalia aũt bona ſunt oꝛdina
ta a deo ad ſuſtentationeʒ hoim Querere igitnr
ea et tenere vel deſiderare nõ ſolum ad ſuſtenta⸗
tionẽ ſui ⁊ ſuoꝝ.ſed ad ſuꝑfluitatẽ ⁊ vanitatem
vitioſum eſt ⁊ malũ.quia exceſſus fit a debita eo
rum mẽſura. Sʒ qꝛ etiã nõ licʒ vti indebit me⸗
dijs vt ud debitũ finem ꝑueniat᷑.ſᷣm btim̃ thomã

quia ſᷣm apoſt.ad Ro.iij. Non ſunt faciẽda ma⸗

la vt veniãt bona.hinc eſt ꝙ nõ licet querere vel
deſiderare temꝑalia etiã ꝓpter ſui ſuſtentatiõem
er indebitos modos.vt ꝑfurtũ.vſurã fraudu/⸗

entiam ⁊ bmõöi ·

Muantum ad ſecundu I.

pncipale ſciendũ ꝙ vitiũ auaricie pᷣcipue aggra

uat hominẽ.⁊ vt graue inclinatur ad centrũ.ita

auaricia pᷣ ceteris ad centrũ inferni deijcit. Cõ⸗
muniter eni auari ſunt obligati rſtitutiõib⁊ de
diti iniuſt lucri.⁊ cũ ſaluari nõ poſſint ⁊ centrũ
inferni deſerere niſi alleuiarẽtur ꝑ reſtitutiõem
et dimiſſionẽ illicitoꝝ lucroꝝ potius cũ põdere
peccatoꝝ volũt ad iferna deſcedere q; conſueta
mala relinq̃re.qnimo ſᷣm Hiero. Cetera vitia
hoiĩc inueteraſcẽte ſeneſcũt.ſola auaricia iuuene
ſcit.Et rõ naturał eſt ſᷣm tho.vbi.S. ꝙ ſenes ꝓpt᷑

defectũ natalẽ auidiꝰexterioꝝ reꝝ reqrũt ſubſi⸗/⸗

dia ſic oĩs indigẽs qrit ſue indigetie ſuplemẽtũ
nec tñ excuſat᷑a pctõ ſi ð rõnẽ appetat.⁊ pꝛecipue
cũ ipᷣ̃a nata doceat qꝛ oẽ qð antiq̃tur et ſeneſcit.
ꝓpter interitũ eſt ſm apo.ad Heb Et cũ interie⸗
rit.non ſumet oĩa.ſᷣm ps.i.aliqð ſuoꝝnbonoꝛuʒ
Jõ defacili dʒ ↄtenere oĩa cogitãdo in bꝛeui eſſe
moꝛituꝝ.igr filij hoĩʒvſq;qͥ gui coꝛð.i.auaricia
q̃vos grauat ꝑmanet.Faciliꝰẽ camelũ ꝑ foꝛam̃
acus traſire qᷓ; diuitẽ intrare in regnũ celoꝝ.ait
xpᷣus Macth.xix. UVbi hieroñ. Recte diuites ca⸗
melis ↄpant᷑.qꝛ ſi᷑ cameli cũ depoſuerint gibbũ
et grauẽ ſarcinã pondeꝝ ꝑ crunam acus.i.p an⸗
guſtã ⁊ artã viã intrare ⁊ trãſire pñt.ita ſuybus
et diues ſi dimittũt gibbũ.i.amoꝛẽ inoꝛdinatũ
diuitiaꝝ ⁊ ſarcinaꝝ pctõꝝ defacili intrabũt per
artã viã ĩ regnũ celoꝝ Hec hiero. Scoõm mgrm
hiſtoꝛiaꝝ acus erat qdã poꝛta citat Hieroſol?/⸗
me valde arta.ꝑ quã nõ poterant intrare cameli
niſi depoſita ſarcina. Oñdunt ãt h̊ pctm̃ eẽ gra
ue.qꝛ eſt ↄ deũ. pxim.⁊ ↄ ſecip[ʒ ſᷣm tho.ſcðaſcðe
q.cxviij.arti.pmo. Peccat auarꝰ) deũ inqn⸗
tum ꝓpt᷑ bonũ tꝑale diuitiaꝝ.ↄtẽnit bonũ einuʒ
Vñ ⁊ auariciã dic ad Ephe.v.ydoloꝝ ſᷣuitutem
qꝛ affectũ quẽ fideł exhibet deo ⁊ ſollicitudincm
auarꝰexhibʒ pecũie.Et ſicut ydolatra ſubijcit ſe
creature exterioꝛi.ita auarꝰ licʒ ñ eodẽ modo qꝛ

ydolatra ſubijcit ſe create q̊ ad cultũ vt exhibeat

ei cultũ diuinũ.ſʒ auarꝰſubijcit ſe pecũie inoꝛdi
nate ↄcupiſcẽdo eã qͥ ad vſuʒ.Et iõ ⁊ ſi graue pec
catũ nõ tiñ q;tũ ydolatria. Itẽ ſᷣm criſ.auari
cia aſſimilat᷑ ydolatric.qꝛ ſiẽ ydolatre venerãtur
reliquias ⁊ ydola nec pꝛe reuerẽtia audẽt ea tan

gere.ita multi venerant᷑ pecũias⁊ eis vti neſciũt

ſed vt ſacra deponũt.⁊ filijs ⁊ nepotib intactas

conpᷣuãt. Itẽ ſᷣm ambꝛo cõꝑat᷑ auaricia ydola

„

trie qꝛ ſiẽ ydolatra nitit᷑auferre gliam deo ne ſo
lus ðs nomẽ deitat obtineat.ita auarꝰ ĩ dei res
ſe extendit vt ſolus vſurpet q̃ dus omibus fccit.
Vtraq; ſunt inimica deo.qꝛ negãt deo q̃ ſũt eiꝰ
Item auarus peccat in ꝓximũ.cum ſcʒ plus de/⸗

bito accipit ⁊ ↄuat pecunias ⁊ bona alia tẽpa⸗

lia in damnũ ⁊ nocumẽtũ ꝓximoꝝ Cum eni bo
na tꝑalia nõ poſſint ſimul poſſideri a mitis.nõ

põt vnꝰhõ in bonis tpalibo ſi uꝑabundare niſi al

teri deficiat.et ſic auaricia eſt directe ↄ ꝓximuʒ.

Vnde amb.E ſurientiũ eſt panis quem tu deti⸗
nes. nudoꝛum veſtimentũ quod recludis.miſe⸗
roꝛum pecunia quam in terra defodis Tantoxꝝ
ergo teſcias inuadere bona quantis poſſis dare
quod vclis.ideſt qð debes vclle. xlvij. di. ſicut hi.

Tertio peccat auarꝰ in ſeipᷣʒʒ.qꝛ ꝑ hoc inordi
natur affecꝰ eiꝰ lʒ nõ deordiet᷑ corpꝰ ſicut ꝑ vitia
carnalia. Suſtinet ẽt corpꝰmulta incõmoda ʒ
rõnc. Uñ greg Oẽs hꝰ ſeculi dilectoꝛcs in terre
nis rebo fortes ſũt.in celeſtibo debiles. Et infra.
Nã ſepe famẽ.nuditatẽ.deiectõem fuſtinẽt.⁊ ea⸗
rũ reꝝ ſe ꝑ abſtinẽtiã cruciãt.ad q̃s adipiſcẽdas

feſtinãt.xlvij.di.oẽs.Et eccs.vi.ðꝛ.Eſt alið ma⸗

lũ qð vidi ſub ſole.⁊ boc freq̃ntiꝰ apð hoĩes. vir
ſcʒ auarꝰ cui dedit ðs diuitias.ſ.q̊ͥ ad mobilia.⁊

ſubiam ſcʒ imobiliũ.et honorẽ ſcʒ dignitatis et

ptãt.nec deeſt aie ſue.i.ſẽſualitati ⁊ vite coꝛꝑali
ex his qᷓ deſiderat in ̊ moo.nec ei dedit ðꝰ ptãtẽ
ideſt vſuʒ prãtis vt comedat. ſʒ aliꝰvorabit eas.

Eſt at auaricia moꝛtale triplicit᷑.⁊ tũc grauat

et dijcit ad infe rnũ.Orio rõne cqͥtat quã offẽdit
ſcðo rõne caritatie· uiã excludit.tertio rõe finis
quẽ ꝑuertit. Pri jdẽ auaricia offendit eqͥtatẽ
ñ nocet pxio ꝑ imiuſtãà acqſitionẽ.furãdo.frau/
ando ⁊ hmoõi ſmortalia ex genere ſuo.qꝛ ver

tunt᷑ in nocun notabile ꝓxio.⁊ ſũt õ iuſticiã

er nõ ſolũ iſta verrare ſʒ iſta deſiderare ſcʒ rerũ
illicias ametere acqᷣſitões qð ꝑtinet ad auaricis
eſt mort: .· Et de his intelligitur illð Abacuc.ij

Ve qͥ cõg egãt ñ ſua. Scðo qñ q ita amat iſta

tꝑalia ꝙ ⁊ ſi videret extremas neceſſitates ⁊ ſub

leuare poſſʒ nõ faceret ne minueret᷑in tꝑalibdEt

de his iaco.v.Agite nũc diuites.plorate ⁊ vlula
te in miſerijs q adueniũt vobᷣ.diuitie vẽe putre⸗
facte ſunt.auꝝ ⁊ argẽtũ vrjm eruginauit ⁊ erugo
ecoꝝ erit voſᷣ in teſtioniũ ⁊ mãducabit carnesve
ſtras. Scðo auariciaẽ mortale rõnc caritatis

quã excludit.Si eĩ tm̃ amoꝛ diuitiaꝝ creſcat ꝙᷓ
pĩeratur caritati dei vel ꝓxi.qð ↄtingit qñ facit

vel qñ ꝑatus ẽ facere ↄ deũ vel ꝓximvt heat diui
tias vel nõ minuat velñ amittat.puta peicrat.
vel feſta violat.aut decipit pxim aut hʒ aimũ ꝑa
tũ ad iſta hmõi facere vt lucret᷑.aut ñ ledat᷑ ĩ tꝑa
libꝰ.vel ẽt de ſuꝑfluo ñ vult dare neceſſitatẽ pa⸗
tientibo tũc eſt mortale. Un.i. Jo.iij.ðꝛ.Qui ha
buerit ſubiam hꝰmði ⁊ viderit frẽʒ ſuũ ncce hr̃e
et clauſerit viſcera ſua ab eo quõ caritas dei ẽ in
co.qᷓi dicat.nõ hʒ tał caritatẽ dei.qꝛ facit ↄ cari⸗

tatẽ ꝓxi manifeſte.et ðᷣs diligi nõ põt vere ⁊ ſalu

bꝛiter ſi nõ diligi pximꝰcũ hoc ipſe pꝛeceꝑit Si

qa diligit me ait xpᷣs.ſᷣmões meos puabit Et eʒ

Qui ñ diligit me ſᷣmões meoss ñ ſuat. Johã.xuij
Dicũtur ãt diuitie ſubia vel a ſubſtãdo qꝛ debẽt

ſubſtare rõni nõ dñari. Mach.vi. No poteſtis

deo fuire ⁊ mãmone.i.diuitijs.Nõ diẽ ibi.inqͥt

Hiero. Non poteſthr̃e ſed ſᷣuire.Qui eni ſᷣuꝰeſt

diu tiaꝝ egs cuſtodit vt ſᷣuꝰ.et ſic nõ ſubſtãt di⸗
uitie ſed pᷣſunt ⁊ dñantur talibo.Uel dñr diuitie

ſubſtatia a ſuſtentãdo.qꝛ dnt diligi ad ſuſtenta
tionẽ nõ ad ſuꝑfluitatẽ vł voluptatẽ. Et ſubdũ.

Et viderit frẽm ſuũ ncẽe hr̃e.i.ſciuerit.nõeĩ tene

tur ſubuenire neceſſitatibo q̃s nõ nouit ⁊ clauſe/

r x viſcera ſcq;ʒ miſcðie. nõ dãdo cñ pᷣt ⁊ dʒ vel nõ
cõpatiẽdo ſi dare nõ pᷣt nõ ẽ car tas dei in hmõi
Teoertio auaricia ẽ moꝛtale ratõne finis quem
uercit.quod ſic ꝓbatur. Amoꝛ eſt boni. Sicut
autẽ duplex eſt bonũ ſcʒ bonũ pꝛoprie ⁊ pncipa⸗/

Titulus pꝛimus.

liter dictum. ⁊ ſiceſt bonũ qð eſt finis.⁊ bonum

quod nõ eſt pncipale.ſ.bonũ qð cſt ad finem. ita
debet eſſe duplex amoꝛ ſcilicet pᷣncipaliter.et prr
ſe boni quod eſt finis.et amoꝛ ſecundario et,cõ⸗

quenter boni quod eſt ad finẽ. Auaricia igitur

pꝛout eſt inoꝛdinatus amoꝛ tempoꝛaliũ rerʒum

ita ꝙ in eis finis cõſtituatur.ſemper eſt peccatũ

moꝛtale.cuiꝰ ratio eſt.qꝛ auerti ab incomutabi⸗
li bono eſt peccatũ moꝛtale.ſed cõuerti ad quod
cunq; cõmutabile bonum creatũ ſicut ad finem

facit auerſionẽ ab incõmutabili bono quod de⸗

bet eſſe vltimus finis.eo ꝙ nõ poſſunt eſſe plureſ
vltimi fines.ergo auaricia inquãtum fruit᷑ tem⸗
poꝛalibus bonis ſemꝑ ẽ moꝛtale. Hec thomas
in qſtione de malo.Et hoc mõ dicit apoſtolꝰ ad
Ephe.v.qꝙ omis auarꝰ nõ habet hereditatem in

regno chꝛiſti et dei.ideſt nullus auarus qui ſcilʒ
conſtituit finẽ in diuitijs. Ueniale aũt eſſʒ quã/

do qͥs inoꝛdiate diligeret temꝑalia.ſed citra de

um. nec ex hoc tranſgredit᷑ vel paratus eſt tranſ⸗

gredi aliquod pᷣceptoꝝ. QOð autẽ ſit nõ ſolum

moꝛtale ſed valde graue oſtẽditur ex hoc.qꝛ con

tra nobiliſſimas virtutes.vt puta contra pieta⸗
tatem et miſericoꝛdiã que eſt maxima inter eas
que ſunt ad pꝛoximũ. Unde ambꝛoſius. Omis

ſumma chꝛiſtiane religionis in miſericoꝛdia eet

pietate canſiſtit Et contraria iuſticie que eſt om
nis virtus.⁊ neq; heſperus neq; ſtella.neq; luci
fer eſt ita clarus.vt diẽ philoſophꝰ. Juſticia eniʒ
tenet mediũ iter ſuꝑfluũ ⁊ diminutũ. Auaricia
autem excedit in accipiendo ⁊ deficit in dando.

quia accipit plus qᷓ; debet ab alijs.furando.ra,//

piendo.fenerando.fraudando et huiuſmodi Et
minus dat qᷓ; debet.ſibi et alioꝛum neceſſitati/⸗
bus cum poteſt non ſubueniẽdo. Et ctiam con⸗

traria virtuti liberalitatis que facit hominem

alijs gratum. Unð Boetius. Largitas claros
ideſt famoſos facit auaricia vero odioſos. Cuʒ
enim virtus liberalitatis mediũ teneat circa acd

feptiõem ⁊ dationẽ pecuniarum. liberal vtrü;

facit ſicut opoꝛtet. Nam ad decentẽ dationeʒ ſe⸗
quitur ꝙ ſit decens acceptio. Liberalis cniʒ pri
mo recte ſe habet in datione.eo ꝙ ipſe in dando
obſeruat regulam rationis inquãtum ipſe dat
quibus opoꝛtet.⁊ quando opoꝛtʒ ⁊ quid opoꝛtz
et quãtum opoꝛtʒ.et quomõ opoꝛtet obſeruãdo
ſemꝑ debitas circũſtantias qne ad rectaʒ datio
nem exigũtur. Secundo liberalis ſe recte ha⸗
bet in acceptione ⁊ pᷣcipue quatuoꝛ modis. Pri
mo qꝛ accipit vnð oꝑtʒ.qꝛ a ꝓprijs poſſeſſoꝛibus
Scðo accipit quãtũ opoꝛtʒ.qꝛ minus ſibi relin
Jic alijs det. eo ꝙ paucis ipᷣe eſt contentus.·
ertio accipit quõ oꝑtet.quia pauca⁊ in neceſſi
tate.libenter aũt dat.et pꝛopterea interdum mi
noꝛa dans liberalioꝛ iudicatur. Quarto accipit
eo fine quomõ opoꝛtet. Non enim liberalis ap⸗
pꝛeciatur diuitias ꝓpter ipſas ſed ſolũ ꝓptet da⸗
tionem. Auarus vero inoꝛdinate ſe habet in his
duobus ſcʒ in acceptiõe ⁊ datione pecuniarum
vt patʒz diſcurrẽdo ꝑ ſingula. Hec tho.ſecunda
ſc de.q.cxviij.arti iij.et in ſcripteſechicoꝝ lib.uij.
caplo ſco. Etqᷓ;uis auaricia ſit valde graue

S– — — —

̃

— —

bhomi

lũ hʒ amicũ.vel intima.i.viſcera pi

Capitulũ Dꝛimũ

peccatũ. nõ tñ maximũ omniũ. naʒ magnitudo
peccati põt attendi ex tribus Pꝛimo ex ꝑte boni
quod offenditur vel ↄtẽnitur et ſᷣm h̊ raãco pctin

eſt Sᷓuiꝰ.q̃nto bonũ qð ꝑpctm̃ offẽditur. ↄtẽnit᷑

vel coꝛrũpit᷑ eſt nobilꝰ vel maiꝰ.⁊ ſicpctm̃ ↄ deũ

eſt grauiſſimũ.qꝛ ꝑ hoc cõtemni᷑ ſummũ bonuʒ

ſecdo attendit magnitudo pcti er ꝑte dãni qð ĩ
fertur.⁊ ſic int᷑ pcã q in ꝓximũ ↄmittũt᷑ tato pec

catũ ẽ grauiꝰq;to dãnũ ẽ grauiꝰ ꝓxio illatũ. Uñ

cidiũ ẽ grauiꝰ adultio.⁊ a ulteriũ grauiꝰ
furto.tertio pᷣt attẽdi maguitudo pcti ex ꝑte bõi
cui qͥs inoꝛdiate ſubijcit᷑. q;to enĩ bonũ ẽ minus
tãto pctm̃ defoꝛmiꝰ. Cũ t intbona bũana tꝑa/⸗
lia ſunt mima.qꝛ mioꝛa qᷓ; bona coꝛꝑis.et bona
coꝛꝑis qᷓ bona aĩe.iõ qꝛ inoꝛdiatꝰ appetit auari
ſubijcit᷑ mimo bono.ſ.reꝝ exterioꝝ.iõ ſᷣm pᷣ aua
ricia eſt turpiꝰ⁊ defoꝛmiꝰ.Et ꝓpter hᷣ̊ ðꝛ Ecci.x.
Auaro nihil ẽ ſceleſtiꝰ.i.ad pctni ꝓniꝰ.qꝛ ad oia
vitia auarꝰ inclinat᷑.vel ſceleſtiꝰ.i.turpiꝰ vł viliꝰ
qꝛ pᷣfert bonũ cõmutabile minimũ bono incom
mutabili ſũmo.Et ſubdit᷑ ibi. Nihil iniquiꝰ qᷓ
amare pecuniã qð intelligit᷑ tripłr. Iniquiꝰ.i.eq
tati naturali mag ↄꝛiũ qᷓ; amare pẽcũiaʒ.ſ.plus
debito acqͥrẽdo łretinẽdo.qꝛ ᷣm legẽ cõeʒ natu/
re oĩa erãt cõmunia Scðo mõ ðꝛ iniquius ideſt
inſatiabiliꝰq; amare pecuniã.ſ.inoꝛdiate.qꝛ nũ⸗
qᷓ; ſatiatur Jo.uij.Qui biberit ex aqᷓ hac ſitiet ite
rũ. Tertio mõ ðꝛ iniqᷣus.i.ineq̃liꝰ.qꝛ auarꝰ dat
et ↄtẽnit bonũ etnũ ꝓ tꝑali. Uñn ſubdit. Hic eniĩ
aĩam ſuã venalẽ hʒ.i.vitã ſuã naturalẽ exponẽs
ſe ꝑicuł.vel aiam.i.ſpm̃ ſuũ.Et ſubdit᷑. Pꝛoiecit
enĩ intima ſua.i.vitã coꝛꝑalẽ nõ curãdo de ea vt
lucretur.vel intima ſua.i.vᷣtutes om̃s abijciens
vt lucret᷑ intia.i:intimos amicos.qꝛ auarꝰ nul⸗
etatis ⁊ miſe
ricoꝛdie. Uñ tulliꝰ in li.de offi.Nihil taʒ anguſti
animi net tã pꝛaui qᷓ; amare pecũiaʒ.ſ.inoꝛdiate
Hec.b.tho.ſe.ſe.q.q̃ ſupꝛa.Et alexãder in.ij.ꝑte

Muantũ ad tertiũ ꝭ.III.rii.

Icz de effectu eiꝰ. Sciendũ ꝙꝙ multa vita ⁊ quaſi
omia ꝓcedũt aliqñ ex auaricia. Uñ ſubdit᷑. Que/

ritis mendaciũ.i.diligẽdo inoꝛdiate tẽꝑalia.qð
ꝑtinet ad auariciã qᷓrit mendaciũ.i pctm̃.Dici
aũt pctm̃ mẽdaciũ iuxta illð Ois hò mendax.i.
pctõꝛ ex eoq; petm̃ eſt õ veritatẽ vite. tũ qe no ade
quatur intellectui diuio nec hũano actꝰ pcti.ſed
ↄtra lumẽ naturaleẽ.tũ qꝛ pctm̃ ſub ſpecie boni
decipit hoiem trabẽdo ad malũ. Pꝛocedit nãq;
ex auaricia ſuꝑbia.cũ ex diuitijs hõ ſuꝑbiat ⁊ vi
detur ſibi dia debere ſubijci. Aug. Uermis diui
tũ ſuꝑbia. oꝛitur ⁊ luxuria.vñ xpᷣs diuitijs adiũ

rit voluptates dicẽs A diuitijs ⁊ volutatibo eũ⸗/

tes ſuffocãtur. Lu.viij. Hic ira flãmeſai ſi im/

pediũtur eiꝰ luẽ. Tabelſcit ĩuidia ſi aliꝰ ſit ditioꝛ
co.Deiicit accidia ſi nõ lucretur vel amittat qſi/
ta. Triſtatur ſupꝛa modũ et ſic de alijs. Pꝛeci/
pue tñ ꝓcedũt ex ea illa q dicũtur filie eiꝰ.ratiõe
quoꝝ ðꝛ vitiũ capitale.ſ.ſeptẽ qᷓ ponit Greg. in

moꝛa.Dicitur eni aliqð vitiuʒ capitale.̃mtho.

ſe. ſe. q. cxviij arti.vij.ũlð ex q oꝛiũtur alia yᷣm ra

tionẽ finis.Finis ei cũ ſit multũ appecibil. ꝑeiꝰ

aſpetitũ hõ ꝓcedit ad multa faciẽda bona vłmꝗ
la.finis ãt maxie appetibilis ẽ btĩtudo ſeu felici⸗
tas q̃ eſt vltimꝰfinis hũane vite. Et iõ q̃nto ma
gis aliqͥd ꝑticipat ↄditões felicitatis.tanto ma⸗
gis eſt appetibile.Et aũt vna de ↄditõib felicita
tisvt ſit ꝑ ſe ſufficiẽs.alioqn ñ qetaret appetituʒ
tanqᷓ; vltimꝰfinis.Sʒ ꝑ ſe ſufficientiã maxie re
ꝓmittũt diuitie.vt Boeciꝰait in.iij.de ↄſolatõe
Cuiꝰ rõ eſt.qꝛ denario vtimur q̃ſi fideiuſſoꝛe ad
omia hãbẽda.vt dic ph̊s in.v.ethi. Et ad idẽ ðꝛ
Ecẽs.x.Pecũie obediũt oĩa.Et iõ auaricia q̃ cõ
ſiſtit in appetitu pecunie ponitur viciũ capitale.
Nec obſtat ꝙ liberalitas q̃ opponitur auaricie ñ
eſt pᷣncipalis virtꝰ.Non enĩ oꝑtʒ ꝙ pᷣncipale vi⸗
tiũ opponatur pncipali virtuti Nã vᷣtus ꝑficitur
ᷣm rõnẽ.vitiũ aũt ᷣm indliinatõem appecitꝰ ſen/⸗
ſualis.nõ aũt ad idẽ genꝰpneipalit᷑ reſpicit ratõ
et appetitus ſenſitiuꝰ Itẽ non obſtat ꝙ auaricia
ipᷣa ex alio vitio aliqñ oꝛiatur.cũ dicat Gꝛeg. ꝙ;
aliqñ oꝛitur ex elatiõe.aliqñ ex tioꝛe.qꝛ nihil ꝓhi
bet vitiũ capitale ex alijs interdũ oꝛiri.dũ tamẽ
alia vitia ſoleant ex eo plerũq; naſci. Itẽ non ob⸗
ſtat ꝙ diuitie circa q̃s ẽ auaricia nõ hñt rationẽ
finis.ſed magis rõnẽ eiꝰqð ẽ ad finẽ.qꝛ inq̃ntuʒ
pecũia ẽ vtilis ad oĩa ſenſibilia ↄqᷣrenda cõtinet
quodãmõ virtute omia.⁊ iõ hʒ q̊ndã ſimilitudi
nẽ felicitatis.b.Tho.ſe.ſe.q.vbi.s. Item cũ pec
cata carnalia dicãtur illa q̃ ꝑficiũtur in delecta
tionibo carnalibo que ſcʒ ſenſu carnis cõplẽtur.
vt delicatio ciboꝝ ⁊ venereoꝝ.Spũalia aũt pec
cata dicũtur q̃ pficiũtur delectatõib ſpũalibus
abſq; carnis delectatõe.vt que cõplentur in ſola
anime appꝛehẽſione.quia auaricia eſt huiuſmo⸗
di. delectatur enim auarus in eo ꝙ conſiderat ſe
poſſeſſoꝛem diuitiarũ.et ideo eſt ſpirituale pec⸗
catum ſᷣm Gꝛegoꝛiũ.quãuis eni ſit circa ſubie⸗
ctuʒ coꝛꝑale.ſ.diuitiarũ.nõ querit tame delecta
tionẽ coꝛꝑalem ſed ſolũ animalẽ.ſcʒ ꝓut delecta
tur in hac conſideratõe ꝙ diuitias poſſideat ra⸗
tione tñ obiecti qð eſt materiale.b.Cho.

Bunt autem he filie S. I
auaricie ſemptem. Pꝛima eſt obduratio contra
miſericoꝛdiã que alio modo dicitur inhbumani⸗

tas.et per hoc auarus excedit modum in retinẽ⸗

do.Scecundo excedit auarus modum in accipi
endo.Et hoc tripliciter In coꝛde.opere ⁊ ſermo

ne. In coꝛde quidem excedit modum acquiren
di.quia auaricia ingerit homini ſollicitudines

et curas ſuperfluas.et ſic ponitur filia auaricie
inquietudo mentis. Secundo excedit auarꝰmo

dum acquirẽdi in opere. et ſic ex ea oꝛit᷑ violẽtia

ad quam pertinet rapina.Tertio excedit modũ

in ſermone.Et quantum ad hoc quatuoꝛ facit.

ꝛimo vtitur fallacia. Secundo addit aliq̃n/
o iuramentum. Et perpetratur periurium vt
poſſit lucrari.Tertio fraude decipiẽdo in con⸗

tractibus. Quarto pꝛoditõe ꝓdendo pſonas ad

acqrendũ lucꝝ.Iſið.aũt ponit nouẽ filias aua⸗
ricie.ſ.mendacium et falſum teſtimoniũ.fraus.
furtũ.periurium.turpis lucri appetitus.violen
tia.inhumanitas.obduratio.et rapacitas que

CTCitulus pꝛimus

reducuntur ad ſeptẽ que ponit Gꝛeg. Nlam men
daciũ ⁊ falſuʒ teſtimoniũ ↄpᷣhendit᷑ ſub fallacia.

et furtũ eſt qdã ſpẽs fraudis.turpe lucꝝ ad inqe

tudinẽ reducit᷑. Rapacitas ſub violentia.inhüa
nitas ⁊ obduratio idẽ ſt. Iſta ei ſeptẽ gña vitioꝝ
dicũtur filie.qꝛ ex ea oꝛiũtur ficut filie ex matre.
Notandũ eſt ẽt ꝙbᷣm Ariſto.iiij.ethicoꝝ ſeptẽ ſt
ſpẽs ſeu dꝛñtie.tenacitas.ꝑcitas.chynibilis.ſer
uitus meretricũ.aleatoꝛes.⁊ mortuok ſpoliato
res.q̃ꝝ nũerꝰ ł ſufficiẽtia ſic diſtinguit᷑. qꝛ auarꝰ
peccat in gñali duob mõis.ſ.in dando ⁊ in ac
cipiẽdo. In dãdo peccat tribo mõis.qꝛ aliqñ ni⸗
bil dat.⁊ talis ðꝛ tenax.ſcðo peccat qꝛ parũ dat.
et tal ðꝛ ꝑcus.tertio qꝛ ſi dat cũ magna difficul
tute dat.⁊ tuncpaꝝ.⁊ talis vocat᷑ chinibilis q̃ſi
animi vẽditoꝛ.q;ꝛ de ꝑuis magnã vim fac Scðo
ua heccar in accipiẽdo.et h̊ q̃tuoꝛ mõis.qꝛ.ſ.
lucra
auarꝰlucrat᷑vilit᷑ aliqũ ſuiłr. puta ſi aliq̃ viliaſer
uitia fac.⁊ tal vocat᷑ Scðo peccat ꝙ aliqñ luctur
turpit᷑.puta ð aliquib actibo turpibi ⁊ vicioſ vt
meretricio ⁊ hmõi. Tertio lucrat᷑ illiberalit vt
ð eo qð gc oꝑcʒ ↄcedere.vt faciũt vſ urarij ⁊ alea
toꝛes ab amicis auferẽdo. Quarto lucrat᷑ violẽ/

ter.ſ.vim inferẽdo alijs.ſic faciunt latrones vel

moꝛtuoꝝ ſpoliatoꝛes.btũs Tho. ſe.ſe.q.cxviij.

arti. viij.⁊ in.q.de malo.

Nuog pctum auaricie. . V.

aggrauet vt dẽm eſt. S. et ꝙ plurima maſa ex ea

oꝛiantvt hic ðꝛ ondit Gꝛe.in iiij.moꝛa.c.xix.vbi
expõit ꝓphetiã ʒacharie dicẽtis ſibi dictũ. Leua
oculos tuos ⁊ vide quid ẽ h̊ qð egredit᷑.Et dixi.
Quid nã eſt.Et ait. Hec ẽ amphoꝛa egrediẽs Et

dixit. hec ẽ oculꝰeoꝝ in vniuerſa fra Et ecce talẽ

tũ plũbi poꝛtabat᷑.t ecce mulier vna ſedens in

medio amphoꝛe.⁊ dixit Hec ẽ impietas.⁊ piecit

eã i medio amphoꝛe ⁊ miſſit maſſaʒ plũbeũ ĩ os

cius et leuaui oculos meos⁊ vidi. Et ecce due

mulieres egrediẽtes.⁊ ſpũs in alis eaꝝ. ⁊ hẽbãt
alas q̃i milui.⁊ leuauer̃t amphoꝛã int celũ ⁊ fraz
Et dixi angelo qui loq̃bat᷑ in me. Quo iſti defeft

amphoꝛã Et dixit. Ut edificetei domus in terra

ſenaar. Suꝑ quibo vbis greg.ibi ſic ait. o lens
ðs ꝓphete ondere hũanũ genexqͥ ab eo maxime
culpa dilabat᷑ per imaginẽ amphoꝛe q̃i patẽs os
auaricie deſignauit Auaricia qᷣe velut ampho
ra eſt q os coꝛdis in ambitu terre.i.appetitu ter
renoꝝ aꝑtũ renet. Qð aũt ſubdit᷑. Hec oculꝰeoꝝ
in vniuũſa terra intelligit᷑ qꝛ auaricia deſignata

Pamphoꝛã eſt ad quã ſũma vigilantia et intẽtio

eſt oim. Quia vt ðꝛ hiere. vi. A maioꝛivſqʒ ad mi
noꝛẽ ocs auaricie ſtudẽt.qui ad bona copſcenda

hebetes ſunt ⁊ q̃i ceci.circa tꝑalia acquirenda et

poſſidẽda nimiũ ſunt acuti.ſᷣm iũlð Hiere. iiij.
Sapiẽtes ſunt vt faciãt mala.bõa aũt facere ne
ſcierũt.Et ecce talẽtũ plũbi poꝛtaba? ꝑ plumbũ
et in mag qᷓntitate qꝛ ꝑ talentũ deſig at᷑ nagna
grauitas pcti q̃ ad inferioꝛa depmit᷑ Et ecce mu
lier vna ſedẽs in medio amphoꝛe de qᷓ ðꝛ ꝙẽ im
pietas. Gꝛeg. mpietas i medio amphoꝛc ꝓijcit
qꝛ nimiꝝ ſꝑ in auaricia ĩpietas ten

–

