tur.factus ſum cõturbatus.id eſt totus turba⸗

tus.Coꝛ enĩ impij quaſi mare feruẽs quodque

ſcere non poteſt. nunc eſtuans per vnam paſſio⸗

imiã triſticiam.⁊ hmöi,.

tur de ſpectaculis ⁊ vitijs que pꝛocedũt ex vano

ſit licitum.

dus ſuperbie ſupꝛa ponitur.⁊ ab ea
pꝛocedere videt᷑. Uitiũ eſt pene oẽs

inuoluens ⁊ parũ cognitũ.ſed muł

ſcondam eni faciẽ meã ab eis.generatio ening
uerſa c.Alio mõ ðꝛ deus auertere faciẽ ſuaʒ ſlub
trahendo feruoꝛẽ ⁊ actualẽ deuotiõem ⁊ ſpũale,z
guſtũ qð facit aliquãdo ſponſus erga ſponſaʒ erx
paruo defectu vt magis ſit circũſpecta ⁊ timoꝛo
ſa.⁊ de hoc in ps.Ego dixi in exceſſu mẽtis mee.
Et ſcðᷣm aliam litterã In pauoꝛe meo piectꝰ ſu,z
a facie oculoꝝ tuoꝛum.quod eſt verbum anime

nibus ſpũ alibus ⁊ guſtu dei timens ſe derelicta
a deo. ſed ideo deus hoc agit ad tempuſ ad exclu
gendã pᷣſumptiõem. Nam ſi ad placitũ ſuũ ania
ſentiret conſolatõem nimis deſt n
gligentie ſe daret. ⁊ parum a defectibo paruis ſe
caueret. ſicut ſi vir ſemꝑ aſpiceret ⁊ rideret in a
ciẽ ſponſe:efficeretur nimis irreuerens ⁊ leuis.

D gra

nem nũc per aliam. quandoq; ꝑ vanã leticiam.

5

uãdo —
4 apitulũ ſeptimũ de curioſitate.in quo agi

aſpectu.et etiã de ſtudio ſeculariũ litterarũ vtx

Arioſitas inter gra⸗

tum nociuũ.qnod a ſe remoueri exoptat põ.diꝗ

cens. Auerte oculos meos ne videãt vanitatez

in via tua viuifica me.Ubi tria ponit.

Pꝛimo aſtendit ſui debilitatem.ibi Auerte oz
los meors.

Secundo petit exdudi curioſitarẽ, ibi. ne videj

Tertio appetit dirigicirca vniᷣſitatem. ibi.ii

via tua viuifica me.

Mſtendit pꝛimo er hoc.·F. .

ſui debilitatem. qꝛ poſtulat a deo hocfieri qð vi

det ꝑ ſe facere nõ poſſe ſcʒ Auertere oculos ſuog

a vanitate ad quã curioſitas inducit ad inſpiciẽ
dum. Multũ eni homo inclinatur ad ſcienduzʒ

Nam vt diẽ pbᷣs.Omnegs homines natura ſcire
deſiderant.Et ecci.i.dicit᷑ Non ſatiatur oculus
viſu necauris auditu. Multo eni magis appe⸗
titur ſcientia ⁊ veritatis coguitio qᷓ; diuitie qriũ
gppetitus eſt inſatiabił.ec merito qꝛ ſcia ꝑcine

e

g
a.

ter⸗a

n
i
wn
nc
ce
Pdoe

cning
ſd
hiia
nſnt
nimoro
omnee.
ſu;
nimme
blatio;
ralci
crcu
nüanis
vtne

wisſe
Nin

laus

7

1
ſaga

dz
ſod
zwrde,
odee
ac

a an
N

racha

un
py
iß;

e

Capitulũ YVII.

dd pfectõeʒ aĩe.nõ aũt diuicie. Et iõ oꝛare dẽmꝰ
vt ꝑficiat qð ꝑ nos nõ valemꝰ.ſ.auerterc occos

a vanitate.i.inoꝛdiata ⁊ inutili cognitõe. Ipᷣe eĩ
deus ait apłs ad philipᷣ.ij.oꝑat᷑ in nob ⁊ velle ꝑfi
cerep bõa volũtate.Adeo aũt nociuũ ẽ vt exclu
dat aliqñ a reguo celoꝝ. ñ curioſus figuratur
Qillũ qͥ ſe excuſauit nõ poſſe accedere ad quã fue
rat cenã inuitatꝰ dicẽs. Juga boũ emi qͥnq; ⁊ eo
ꝓbare illa.Lu.ruij. Bos ꝓpt coꝛnua q̃ bʒ eminẽ⸗/

tiã in capite D ſuꝑbũ.q in ſe hʒ eminẽtia eſti

matiõis de ſe ſuꝑ ceteros.Et ꝓpter ruminatiõeʒ
deſignat ↄſideratõnem inoꝛdinatã qua diſcutit

rite ſingula. Quinq; paria ſunt qnq; ſenſus exte⸗/

rioꝛes a qͥbo oꝛtũ habet oĩs nr̃a cognitio Paria
vero ſunt nõ ſingularia.qꝛ ipᷣoꝝ ſenſuux oꝛgana

exterioꝛa ſunt duplicata vt duo oculi du?æ aureſ

due nares duo labia due manꝰ.in qᷓ; pulpis pᷣ⸗
cipue viget tactus. Pꝛobare vadit q curioſe vti

tur eis vt exꝑiatur qͥd delectatõis in h̊ reperiat.

hic aũt ſi emit hmõi paria boum dans ꝓ pᷣcio ſa
lutũ anie ſue.eam.ſ.pᷣponẽs vt delectet᷑ in cogni
tione inutili ⁊ vana reꝝ m ſenſum vel itellectũ

vtiq; ſeipᷣm pᷣuat cena glie.De q̃ ðꝛ Apoc.xix. Be

ati q ad cenã nuptiaꝝ agni vocati ſũt. Sʒ videt

in hmõi cognitõe intellectiua vel ſenſitiua ñ poſ

ſe eſſe pctm̃. Nam ſenſitiua deuit intellectiue.

Cognitõ aũt intellectiua ſᷣm ſe eſt bona. In hbo

eniĩ viðꝛ conſiſtere pfectio hoĩs vt intellectꝰeius
de potentia reducatad actũ qð fit ꝑ cognitiõem

veritat Pꝛeterea illud qð qͥs ↄſequita deo nõ pᷣt

eſſe maln.qꝛ ðs nõ eſt actoꝛ mali. Sʒ quecunq;
abũdãtia cognitõis eſt a ðo. Jur illð ecci.i.Ois

ſapia a dño do eſt. Et ſapᷣ.vij. ðꝛ. Ipſe dedit mibi

hoꝝ q̃ ſunt ſciam verã vt ſciam diſpoſitõem oꝛ⸗
bis terraꝝ ⁊ virtutes elemẽtoꝝ. ergo ⁊c. Pꝛeĩea
illud ꝑ qð quis aſſimilat᷑ deo nõ põt eſſe malũ ſʒ
homo aſſimilat᷑ deo ꝑ h̊ ꝙ veritateʒ cognoſcit.et

qꝛ oĩa nuda ⁊ aꝑta ſunt ocuł eiꝰ. Ad heb.uij.t

pmi Re.ij.ðꝛ.Deus ſcientiaꝝ dñs cẽ. Ergo qntũ

cnnq; abũdet cognitio veritat nõ eſt mala ſʒ bo

na. Appetitꝰaũt boni ñ eſt vicioſus.̊ circa cogni
tionẽ veritatnõ viðꝛ eẽvitiũ curioſitat vł aliud
Rñdet btũs ZLbo.ſe.ſe.q.clxvij.arci.i.q cogni⸗
tio veritatis qᷓ;uis de ſe ſit bona.pᷣt tñ ꝑ accidẽs
alicui eſſe mala inq̃ntũ.vel ſuꝑbit ex ea vł vtitur
ea ad malũ. Uitiũ aũt curioſitatis non eſt circa
ipᷣam cognitõem vᷣitatis diꝛecte.ſʒ circa appeti⸗
tum ⁊ ſtudiũ cognoſcende veritat qñ ſcʒ eſt inoꝛ
dinatus.Quãuis dbann homis conſiſtat in co
gnitione veri.tñ ꝑfectũ homis nõ ↄſiſtit ĩ cogni
tione cuiuſcũq; veri.ſed in cognitõe ſumme ve⸗

ritatis ꝑfecta.vt ꝑ phm in.x.ethi.patʒ.Et iõ põt

eſſe vitiũ in cognitõe aliq̊ꝝ veroꝝ ſᷣm ꝙ tal appe
titꝰcirca illa nò debito mo oꝛdinat᷑ ad cognitiõʒ
ſumme veritatin q̃ cõſiſtit ſumma felicitas. Et
ſic ſoluitur pᷣmũ.Ad ſcðm et tertiũ rñdeo ꝙ qᷓ;
uis ↄgnitio veritatis quã hẽmus a deo.⁊ ꝑ quã
aſſimilamur deo. de ſe ſit bona.nõ ꝑ h̊ excludit
quin hõ poſſit cognitiõe veritatſabuti in maluʒ
vel etiã inoꝛdinate cognitõem veritat appeterc.
Non ei ſufficit ad virtutẽ bonũ appetcre.ſʒ oꝑtʒ
criam ipᷣm appetitũ boni eſſe regulatũ ſᷣ̃m rõneʒ

n ᷣ ergo ↄſiſtit vitiũ curioſitatis inlappetitu?

tudio inoꝛdiato circa cognitõʒ reꝝ de òͥoꝛãdꝰ ẽ

deusvt amoueat dicẽdo Auerte ocłos meos ⁊c̃

ſcʒ de ipſo vitio curioſitatis. Sciendũ q; ſic ði
plex eſt oculꝰ.ſ.coꝛꝑis qͥ dici᷑ ſenſus.et anie qͥᷣ ðꝛ
intellectꝰ.ita duplex eſt curioſitas.ſ.itellectiua
et ſenſitiua.et iõ in plurali diẽ oculos meos ne

vigdeant vanitatẽ. Et qᷓ;uis curioſitas ſenſitiuꝰ
exerceate alios qᷓ̃tuoꝛ ſenſus ſicut ⁊ ꝑ viſum. tñ
nomie viſus intelligitur oĩs ſenſatõ.vñ ↄſueuit

dici Uide q; bonũ ſonũ habʒ campana.i.audi.
vide qᷓ;bonũ odoꝛẽ hʒ iſte flos.i.odoꝛa.Et xpᷣus
dixit diſcipłis ſuis. Uidete manꝰ meas ⁊ pedes

ideſt palpate. Luẽ.vlti.Et põ. Guſtate ⁊ videte

Vanũ aũt ðꝛ res inutił.vel q̃ nõ conſeqͥtur finẽ

ad quẽ oꝛdinat᷑.ſic medicina ðꝛ vana q̃ nõ indu

cit ſanitatẽ ad quã oꝛdinatur.Cognotio in hoĩe

oꝛdinari debet ad aliquã vtilitatem ᷣm rõnem

ſicut ⁊ omnis actꝰ hũanꝰ.als vana eſt ⁊ curioſi
tatis vitium. Uñ ſapic.xiij.ðꝛ. VUani ſunt om̃es

homies in quibo non ſubeſt ſcientia dei.i.qͥ non

oꝛdinãt ſciam ſuã ⁊ cognitõem ad deum ſaltẽ vt

vltimũ finẽ.Ct biero.ait de qbuſdã curioſ.Nõ
ne vidẽtur vobᷣ in vanitate ſenſus ⁊ obſcuritate

mentis ingredi.q diebo ac noctib dialetica arte
toꝛqntur.qui phiſicꝰꝑſcrutatoꝛ oculos trans ce
lum leuat.⁊ vltra ꝓfundũ terraꝝ ⁊ abiſſi in qð⸗

gam inane demergit. qui is hñ feruet qͥ tatã me/
troꝝ ſiluam in ſuo ſtudioſus coꝛð diſtinguit.vt

hr̃.xxxvi.d.nonne. Uident ergo oculi vanitateʒ
cũ quis ſeqtur curioſitatẽ intellectiuã vł ſenſiti
uam Et qntũ ad intellectiuã notandũ ſᷣm btm̃
Tho.ſc.ſe.q.clxvij.art᷑.i.ꝙ qͥnq; mõis ipᷣa curio

ſitas exerceł· Pꝛimo inqᷓntũ quis intẽdit ſuo
ſtudio in cognitòibo veritatis put ꝑ accidens es

iungit᷑ ei malũ ſiẽ illi q ſtudẽt ad ſciam veritatis
vt inde ſuꝑbiant.UVñ aug.in li.de moꝛibo eccłie.

Sũt qui deſertis virtutib ⁊ neſciẽtes qͥd ſit ðs

et qᷓnta ſit maieſtas ſꝑ eiuſdẽ manẽtis nate ma⸗
gnũ ſe aliqͥd agere putãt ſi vniũſam iſtã copoꝛis
molem quã mũdũ nuncupamꝰ curioſiſſime in⸗
tentiſſimeq; ꝑquirãt. UVñ ⁊ ẽt tanta ſuꝑbia ĩ eis
gignitur vt in ipᷣo celo de qͥ ſepe diſputãt inhabi
tare videan?t Simiixr illi qui ſtudẽt addiſcere ali

quid ad peccandũ.vicioſum ſtudiuʒ hñt ſᷣm illð

Hiere.ix.Docuer᷑̃t linguã loq mẽdaciũ.Et qui
addiſcũt incantatões.ſoꝛtilegia ⁊ maleficia ⁊ ve
neficia.⁊ hmõi.vł exꝑiunt᷑ ea ſi habent effectum.
Iſidoꝛus etiam in libꝛo ſententiarũ dicit. Ideo
pꝛobibetur chꝛiſtianis figmenta legere poetaꝝ.
quia nimiũ excitant mentẽ ad incentiua libidi⸗
num. diſt. xxxvij. Ideo.Qð pᷣcipue videtur habe
re locũ in Ouidio methamoꝛpho.⁊ ð arte amã
di.et iuuenali ⁊ ſimilibus. Ambꝛo.quoq; dicit
aſtrologia.⁊ hmõi ſcientijs ꝙ deſpecte ſunt. Et
qui his ſtudent curam anime nõ habent.diſ.ea.
§. ij. Secũdo modo cũ quis ſtudet addiſcere

ab eo a quo nõ debet. ſicut illi qͥ ꝑquirũt aliqua

futura vel occulta a demõibo. in quo reꝑitur cu

rioſitas ſuꝑſtitioſa. Uñ auguſtinꝰ de va religõe

du

sðsð

Tirlung II.

neſcio an philoſophi impedirent a fide vitio cu

rioſitatis in ꝑſcrutãdis demõibo ꝓptea aũt xpᷣs
demonẽ ↄfitẽtẽ ipᷣm dũ clamabat.Scio teqͥ ſis
ſcũs dei.increpabat vt taceret Lu.uij.vt ſcʒnos
doceret nõ eſſe qrendũ a demõibo ẽt cognitiõem
veritat.qꝛ ꝓptea aliq̃ va aliqñ dicũt vt hoĩes hiſ

allecti eis credãt Et tãdẽ ad aliqð malũ deducãt

Ad hãcẽt ſuꝑſtitioſam curioſitatẽ ⁊ peſtiferã ꝑti
net ars notoꝛia q̃ᷓ qꝗs qrit acqrere cũ certis obſer
uãtijs diuerſas ſcias.Et de hac infra in ti.de ſu
ꝑſtitõibo. Diẽ etiã aug.in ti.de diuiatiõibo ⁊ ma
leficijs q̃ ft in iuocatõibo ðmonũ.his poꝛtẽtis
ꝑ domonũ fallaciã illudit᷑ curioſitas huana.dñ
id impudẽter appetũt ſcire qð nulla eis rõe ↄue/
nit inueſtigare.xxvi.q.v.nec miꝝ.Debẽt aũt qui
hñt hmõi libꝛos induci ad cõburẽdũ tłes libꝛoſ
et ſcripta ne alij abutãtur exẽplo eoꝛũ qð ſcribit᷑

Acxt.xix.ſcʒ ꝙ qͥdã qui fuerãt curioſi ſectati cõtu

lerũt libꝛos ⁊ cõbuſſert coꝛã hoĩb. Tertio mõ
ct alijs ſeq̃ntibo pᷣt eẽ vitiũ ex ipᷣa inoꝛdinatõe ap
petitꝰ⁊ ſtudij addiſcẽdi vitatẽ.Et hͥ pᷣmo inq;tũ
ꝑ ſtudiũ minꝰvtile retrahita ſtudio qð ex nccita
te ſibi incũbit vt ſi hñs curã aiaꝝ vel audire con
feſſionẽ neſciẽs qͥd ſpectet ad tale ufficiũ. inſiſtat
ſtudio phᷣie.vel aſtrologie vl poeſi ⁊ hmõi qð hie
ronumꝰrepᷣhẽdẽs inqᷣt. Sacerdotes dei omiſſis
euãgelijs ⁊ ꝓphetijs vidẽꝰ comedias legere.ama

toꝛia bucholicoꝝ vᷣſuũ verba cantare.tenere vir

giliũ in mãibo.⁊ id qð in puereſt cã nccẽitati.cri⸗

ſtulerant eam in bethſames. moꝛtui ſunt ſeptes
milia viroꝝ ⁊ qngenta milia pleb de bethſamit
vt hr.i. Re.vi. Permaxime ſimplices dñt caue
ab hmoõi curioſis qõnib. Uñ augꝰ.diẽ ꝙ cum qᷓ

runt aliqͥ quid ðs faciebat añ mði creatiõeʒ. Re

ſpõdendũ ẽ ꝙ etnã gehennã curioſis pᷣʒabat.
Qulito mõ qñ hõ appetit cognoſcere veritatẽ cir⸗

ca creaturas nõ rferendo ad debitũ finẽ.ſ.ad co
gnitionẽ dei.ſʒ in ipᷣa cognitõe ſola delectat. Uñ
aug. de vera religiõe dicit ꝙ in cõſideratiõe crea

turaꝝ nõ eſt vana ⁊ ꝑitura curioſitas exercẽda.

ſed gdus ad iĩmoꝛtalia ⁊ ſʒ manẽetia faciẽdꝰ Sa

men in ſe facere voluptatc.di.xxxvij.ſacerdotes.

Hinc ⁊ oꝛigenes dic Scinifes ⁊ ranas qͥbus ꝑ⸗

cuſſa fuit egyptus ſignificare vanã gliam diale⸗

ticoꝝ garrulitateʒ ⁊ſophiſtica argumenta. Si⸗

lique qͥʒ poꝛcoꝝ qͥb ꝓdigꝰſaturari cupiebat ſed
nei ei “ ahad figurãt gentiliũ.ſᷣm Hiero.ſed

et ipᷣe hiero.verberatꝰfuit acriter i infirinitcate ?
ſisi dictũ ꝙ Cyceronianꝰ erat non xpᷣianꝰ. eo ꝙ

nimis vacabat ſtudio platõis ⁊ cyceronis dele⸗/
ctatꝰſuauitate eloquij.Et ſi qñ ꝓphᷣas legere inci

piebat.ſᷣmo hoꝛrebat incultꝰ.ait ipᷣe.dilſ.xxxvij.

legimꝰ.cũ.S.ſe.Sicq; ex curioſitate retrahebat᷑

a ſtudio ſcdᷣture mag vtili ⁊ neceſſario.Unñn ⁊ reli

gioſis ⁊ clericis in ſacerdotio łh dignitate cõſtitu
tis ꝓhibet᷑ ſub pẽa excõicatõig ſtudiũ legũ ⁊ phi⸗

ſice.i.medicie vt mag poſſint᷑ vacare ſtudio the⸗

ologie ⁊ canonũ.ex ne.cle.vel mo.c.fi.⁊.c.nõ ma
gno.Quarto mõ inq;tũ aliqᷣs ſtudet ad cogᷓſcen
dũ vᷣitatẽ ſupꝛa ꝓpꝛij ingenij facultatẽ.qꝛ ꝑ ðᷣ ho⸗
mines defacili labũt᷑ i erroꝛes. Uñ ðꝛ ecci.iij. Al
tioꝛa te ne qſierj vt foꝛtioꝛa te ne ſcrutꝰfuerj.⁊ in
pluribo oꝑibo eiꝰne fueris curioſus.⁊ poſtea ſeqᷣꝛ
Multos eni ſupplãtauit ſuſpitio illoꝝ⁊ in vani
tate detinuit ſenſus eoꝝ Ad quã curioſitatẽ ꝑti
net ꝙ aliqͥ inueſtigẽt de myſterio trinitat vłicar
natõis vel ſacramẽti euchariſtie ⁊ pᷣdeſtinatiõis
et hmõi rõnibo naturalibus,.de quibo diẽ Amb.
Tu q̊ʒ digitũ oꝛi admoue.ſcrutari nõ lʒ diuina
myſteria.ſ.curioſe. Uñn ⁊ ĩ figurã Nũe.iiij.fuit pᷣ
ceptũ.Alij nulla curioſitate videãt q̃ ſt in ſctũa⸗
rio.i.occulta myſteria xpᷣi puſq; induãtur.i.niſi
velata.⁊ qꝛ curioſitate ducti filij iſrł videft arcã
dei reductam ꝑ boues a philiſteis qͥ in bello ab/

lomon q diẽ ſe curioſe multa inueſtigaſſe ppt᷑ni⸗

miã curioſitatẽ quã hũit ad inueſtigadũ de opi⸗
niõibo hoĩm circa ſcibilia.infatuatꝰ legi᷑ nimio

amoꝛe mulieꝝ qð oꝛigenes ĩtelligit ꝓ doctrinis

gentiliũ varijs ⁊ multis qᷓn amoꝛe delectatus a
veritate errauit.poſtea tñ emẽdatꝰ.Señ.iĩ epła.
Demens meritovideret ſi cũ ſaxa in monumẽtũ
ſenes femineq; ↄgererẽt. cũ iuuẽtꝰ intra poꝛtas

expectaret armata.ſederẽocioſus ⁊ hmõi qᷓſtiin

culas ponerẽ.Oð nõ hẽs ꝑdidiſti coꝛnua nõ per
didiſti.qᷣ coꝛnua hẽs. Nõ vacat ad iſtas inepti⸗

as. Ingẽs negociũ in manib ẽ. Moꝛs me ſeqt.

Fugit vita. Aduſus hec doce me. Hec ille.

Mculus quoqʒ; coꝛ S.I.

—

poꝛalis put includit oẽm ſenſuʒ exterioꝛẽ videt
vanitatẽ cum curioſus ẽ. q̃ curioſitas ſenſitiua

cauſa multoꝝ pctõꝝ eſt ⁊ oẽs pene inuoluẽs.cõ

ſiſtit in appetitu ⁊ ſtudio inoꝛdinato cognoſcẽdi

ꝑaliquẽ ſenſum exterioꝛẽ. Pꝛo cuiꝰdeclaratiõe

diẽ btũs Tho. ſſe.ſe.q.clłxvij.ꝙ ↄgnitio ſenſitiua
oꝛdinatad duo.Uno mõ ta in hoĩbi qᷓ; in bꝛut
oꝛdinat᷑ ad coꝛꝑis ſuſtẽtationẽ inqᷓntũ ſ.ꝑ hmõi
cognitõem hoies ⁊ alia aĩlalia vitãt nociua.⁊ cõ

quirũt ſibi nccẽria ad ſuſtentatõem.ſicut ouis vi
dens lupũ fugit.⁊ hõ vidẽs inimicũ.qð facere ñ
poſſet ſi nõ videret.⁊ vidẽs cibũ ſumit illũ. Alio
mõ cognitio ſenſitiua ſpeciałr in hoĩe oꝛdiatur
ad cognitionẽ pꝛacticam vel ſpeculatiuã viden
eniherbã medicinalẽ medicꝰoꝛdinat eam ad me

dicinã. Uidens exercitia alicuiꝰartis quõ fiunt
addiſcit vt ᷣm eam opetur.Conſiderãs ꝑ viſuʒ.
auditũ ł alios ſenſus pulcritudinẽ ⁊ vᷣtutẽ crea

turaꝝ exurgit inde in cognitiõem creatoꝛis.QOñ

igitur nõ appõitur ſtudiũ circa ſenſibilia cogno

ſcenda pᷣdictis modis⁊ cauſis ſc; ꝓpter neceſſita

tem ſuſtentãde nature.vel pꝛopt᷑ ſtudiũ veritac/

intelligende.tũc oculus videt vanitatẽ et peccafß
curioſitate vel alio vitio.am etiã ſi nõ oꝛdinek

ad male ↄcupiſcendũ vl decrahendũ. aſpiciẽdo
ſcʒ facta alioꝛũ.ſolum ex hoc ꝙ nõ oꝛdinatur ad

gliqð vtile.ſed potiꝰ auertit hoĩem ab aliq̃ᷓ vtili

conſideratõe.curioſitas ⁊ vanitas eſt. Uñ ?⁊ Au
guſtinꝰ in li.ↄfeſ.fatetur ſe peccare in aſpiciẽdo
a caſu canẽ currentẽ poſt lepoꝛẽ eo ꝙ hic aſpectꝰ
auertit aliquando ab aliq̃ vtili conſideratiõeet
vanus inquit ebeſco.Et quãuis luxuria ⁊ gula
ſint circa tangibilia et guſtagilia.ſicut ⁊ vitium
curioſitatis. eſt tñ iſta differentia inter iſta ſjm
btm̃ Tho.vbi.õ.Nam luxuria ⁊ gula ſe circa de

d
mi
8
N.
gic,
A⸗
en
rics
6G
dni⸗
oi/
nio
ns.

SA

hong
iitu
Gni

7

.
F

.
ifi
ſnicu
bisd
lit
cumi
ſhitne
nbu
Pbmil
rl
io
creñ
Bo
Wianr
zwn
masre⸗
vöfut
60

1o

fis⸗
ritns

eete

irc
Bcid⸗
urn
län
Nid

teccatões q̃ ſunt i vſum reꝝ tangibiliũ ⁊ guſtabi
liũ.et curioſitas ẽ circa deleccatõʒ cognitonis et
tactꝰ⁊ guſtꝰ.⁊ alioꝝ ſenſuũ ſʒ inoꝛdinate.⁊ voca
tur ↄcupia oculoꝝ hec curioſitas.rõne iaʒ dicta
qꝛ ſcʒ noie oculi intelligit᷑ ois ſenſus. Uñ ⁊ Aug.
in.x.ↄfeſſ.oñdens dꝛam hmõi dicit.Ex h̊ euidẽ⸗
tius diſcerni? qͥd curioſitatis qͥd voluptat agat
ꝑſenſus ꝙ voluptas pulcra.ſuauia.canoꝛa.ſapi
da.leuia ſeccat᷑. Curioſitas aũt ẽt õria tẽptandi
cã ad ſubeundã moleſtiã ſʒ ermiencht nocẽdiq; li⸗
bidinẽ. Hec ille.Sic ̊ luxuria q̃rit delectatiõeʒ
inoꝛdinatã tactus.ſʒ curioſitas q̃rit delectatõʒ
inoꝛdinatã cognitõnis q̃ hr ꝑ tactũ de re.⁊ ſic de

alijs ſenſat Unð ⁊ virgines tẽptant᷑ de vitio car⸗

nis ꝑ modũ curioſitat.ſ.vt exꝑiant᷑ q̃litatẽ illiꝰ

delectatõis veneree ⁊ cogᷓſcãt.magiqᷓ; alie ꝑſone

nõ vgines 'm Pe. de palu. Sʒ ⁊ q exꝑti ſũt dele
ctatòem venereã aliqn incitant᷑. ⁊ ſtimulant᷑ ad

turpia mag aliqñ ex curioſitate.ſ.ad expiendum
nouos modos turpitudinũ qᷓ; ex luxuria. Et iõ

oꝛandꝰẽ ðs ne oculi videant vanitatẽ.Dicit etiã
Beda ꝙ viciũ curioſitatẽ in dinoſcẽdis carpen
diſq; vitijs ꝓximoꝝ qð fit ꝑ ꝑticularia ſenſibilia
Oð tñ intelligẽdũ ſᷣm.Tho.vbi.S.nõ qñ hoc fit

aio.ſ.oſiderãdo fcã alioꝝ ad vtilitatẽ ſuã.vt ſcʒ

inde ꝓficiat puocatꝰexẽplo bono alteriꝰ.vłẽt ad

vtilitatẽ alteriꝰ vt.ſ.coꝛrigat᷑ ab eo regla caritat⸗

fᷣuatis debit circũſtãtijs. Sʒ cũ qͥs ↄſiderat fca
alioꝝ ad deſpiciẽdũ vel detrahẽdũ vł ſaltẽ inuti

liter inqrendũ.hoc eni curioſuʒ ẽ ⁊ vitioſũ. Uñ

ꝓuerb.xxuij.ðꝛ Non inſidernec q̃ras impietateʒ
in domo iuſti nec vaſtes requiè eiꝰ. Ad qð facit
qð ðꝛ.vi.q.i.Ex merito.Officiũ ſinguloꝝ ſit ca

riſſimi nõ ſolũ ocłos hĩe caſtos ſʒ ⁊ liguã.nec au

res pꝛuriẽtes qͥs hẽat ideſt curioſas. ec qͥd ĩ do
mo cuiuſqᷓ; agat᷑ alia domꝰ ꝑ cos vnqᷓ; nouerit.
De qᷣbuſdã mulieribovanis dic aplłs.i.Thi.inue
ctiue.ꝙ circuerint domos.⁊ nõ ſolũ ocioſe ⁊ ver

boſe ⁊ curioſe.Dyna filia iacob quia egreſſa c do
mũ pꝛis vt videret femias regionis curioſitate

ducta. oppꝛeſſa ⁊ violata fuit a ſychẽ.geñ.xxxuij.

Nec de mãibo eiꝰeruta niſi q̃dã vi fratꝝ.ad figu

randũ ſᷣm Hug ꝙ aia egrediẽs ꝑ curioſitatẽ de
domo ꝓpꝛie ↄſcie timoꝛate vt curioſe intueatur

creaturas ꝑ aliqm ſenſatõem inde violat᷑ a dya/
bolo ꝑ ↄſenſum in aliqð malũ quã diabolꝰ vio/⸗
latã detinet blãdicijs dũ remoꝛdentẽ ↄoſciam de
malo vane ↄſolat᷑.vł ſpe venie vel emẽdatõis.vel

cõꝑatiõis pcti alioꝝ.ſʒ fres.i.affectꝰ viriles anie
ſenſualitati vim faciẽtes⁊ occidẽtes ꝑ pẽitentiã

vitia cripiunt de manibo diaboli

Ouantu ad tertium §

vbi appctit ꝓpbᷣa dirigi circa vniuerſitàtẽ crcatu

rarũ.ibi In via tua viuifica me.Nota ꝙ via dei

eſt vniũſitas creaturaꝝ / qꝛ ꝑ ↄſideratiõem eaꝝ
mẽs vadit ad deũ.⁊ tũc viuificat᷑ mẽs cũ deueni
endo ĩ cognitõʒ ðᷣi ꝑ creatas.iux᷑ illð. Ro.i.Jnui
ſibilia dei a creata mði ꝑ ea qͥ fcã ſt intellecta cõ⸗
ſpiciũtur.Cogꝗſcendo deũ diligit euʒ.⁊ ois boni

cõtentiuũ.ꝑ dilectiõʒ eĩ dei aia viuificat᷑.ex pul
critudine eni creaturaꝝ ꝑcipitur pulcritudo dei

erentoroim. Er magnitudie eap magnitudo v8S½
pberultare dei etnitas. Ex virtute L ꝑfectio

De ſpectaculis etiam
dicit Beda.ꝙ nõ ſolũ in addiſcedis artibo magi
cis.ſjʒ ẽt in ↄteplandis ſpectacuł ↄſiſtit in ↄcupi⸗
ſe centia oculoꝝ q fm Aug.fac hoies curioſos. de
hmoõt at dic. b. Tho. ſe. lſe. q. clxvij. ar. ij. q; inſpe
cxio ſpectaculoꝝ reddit᷑ vicioſa inqᷣntũ ꝑ h̊ hõ fit
ꝓnus ad vitia vel laſciuie vł crudelitat ꝑea que
ſibi repntant. Uñ ⁊ criſo.dic q adulteras ⁊ inue
recudas mẽtes ↄſtituũt tales inſpectöões. Sʒ
qrit᷑ vtꝝ ſit moꝛtal talis inſpectõ.⁊ viðꝛ ꝙ ſic. qꝛ
dicit de ↄſe. di. i. Qui die loleni pᷣtermiſſo eccleſie
cõuentu ad ſpectacula vadit excõmunicet᷑ſʒ nul

lus excõmunicari dʒ niſi ꝓ moꝛtali. g viðꝛ moꝛ⸗

tale. Pꝛeterea diẽ aug.ſuꝑ pſal. Uidẽt boies ve
natoꝛẽ ⁊ delectantur. Ue miſeris ſi ſenon coꝛre
xerint. videbũt eni ſaluatoꝛẽ.ſ.in iudicio ⁊ cõtri
ſtabunt᷑ di. lxxxvi.qᷓ vẽditoꝛibo. Sʒ veſimpoꝛtat
danatõem etnã.ſᷣm hiero.Contriſtari ẽt in aduẽ
tu ſaluatoꝛis nõ ẽ niſi repboꝝ.ergo⁊c. In Zriũ ẽ
quia Al. ſup.iiij.diẽ ꝙ ſpectacła ſiue ſint inuẽta
ri ad tedin remouẽdũ ⁊ ſolatiũ moꝛtalitat:hu⸗
mane. ſiueẽt ſint talia ꝙ bẽant qnexã vcilitatem
;uis imiſceat᷑ vanitas vt aucupia. venatiões et
hmõi in pſonis ſecłarib ſunt tolerãda exercitia
eoꝝ dumõ nõ fiãt tꝑe intdicto vłloco ſacro.ãᷓ nõ
eſt moꝛtale. Etiã. b. Tho. ſupꝛa nõ dic ſimpłr eẽ
vicioſam.ſʒ inq;tũ puocat ad malũ. Poſſ ſic di
ſtingui. Aut ſpectacula ſunt talia q̃t ſunt repſen
tatiua piuꝝ reꝝ. vt adoꝛatio magoꝝ.occiſio ino
centũ.paſſio xpᷣi.aſcenſio.miſſio ſpũſicti ⁊ umoi
Et hoꝝ exercitia de ſe ſunt licita.⁊ ſiir inſpectio
coꝝ. Uana rñ que aliqñ ibi miſcentur.ſunt reſe⸗
canda.et multo magis ſi qua turpia committe⸗

rentur a iuuenibus qui talia reparant. Aut nõj

lure vt roꝛneamẽta ⁊ duella. extra de toꝛ. perto.
et.ij.q.uij.monomachiam. Tlel etiam ibi pꝛoba
biliter imminet piculum vite. vł notabilis leſio
nis. exercitium hoꝛũ moꝛ tale eſt. Inſpectio an⸗
rem hoꝛum nõ videtar moꝛtale.niſi quis ita inꝰ
oꝛdinate afficeret᷑ ad aſpecrũ huiuſmodi.qetia,ʒ
accederet ad inſpiciendũ ſi pꝛeciperctur ↄtratiũ

vel miſi quis pꝛopter hoc dimittat diuina in die

bus feſtiuis. Et de hoc intelligitur caplm indu⸗
ctum ſupꝛa Qui die ſolenni. Uel darct operam
efficacem ad huiuſmodi facienda.ſ icut qui ꝓuo⸗
cant ad iſta.vel ſoluũt facientibo.quia als nõ fa⸗
ccret. Aut nõ ſunt expꝛeſſe pꝛohibita.⁊ tunc ſi re⸗
bꝛeſentant multũ turpia ⁊ laſciua ea exercentes
moꝛtaliter peccãt.Et de hoc de cõſe. diſt. ij. c. pꝛo
dilectione. Et inſpectio voluntaria taliuʒ moꝛ/

tale cſt. quia nil aliud eſt qᷓ; delectari de turpib⸗

⁊ de ſeuis.tum etiã quia periculo temptationis
ſponte ſe exponit.⁊ de hoc intelligitur.c.ſupꝛadi
ctum Aug Qui venatoꝛibus. Loquitur eni ibi
de hiſtrioniby ⁊ venatoꝛibus cũ beſtia dentata.
Si a caſu reſpicit talia neſciẽs fieri hmõi repᷣien
tatcioues nõ viðꝛ de facili ↄdemnandus pꝛo leui

et incauto aſpectu.Si ãt alia vana ⁊ ſolatioſa re

pᷣſentẽt ob ſolatiũ.qð tñ nõ fit in obpꝛobꝛiũ eccĩie
vel cleri łreligiõis.de ſeñ viðꝛ moꝛtale.nec exer⸗
citatio nec aſpectio vt facere laruas.dꝛacones re
ges ⁊ hmõi.Silłr aſpicere coꝛeiʒantes.ſaltãtes.
currẽtes ad bꝛauiũ.i paleſtra ſe exercẽtes.łhaſti
ludijs.łalijs ludis ð ſeñ viðꝛ moꝛtłe.qᷓ;uis vani
tas ſit ⁊ amiſſio tꝑis. Poſſʒ tñ ibi eẽ moꝛtale per
accidẽs ꝓpt᷑ aliqð malũ ſuꝑueniẽs.ł malã intẽtõ
nẽ in hmõi.vt ſi qͥs ex aſpectu młieꝝ coꝛiʒantiũ
trahat᷑ in ↄcupiam eaꝝ.Clericẽt ⁊ religioſ talia

aſpicere magnũ pctm̃ viðꝛ ꝓpt᷑ ſcandalũ ꝓpłi. In

ðꝛ de oſe. di. v. Nõ oꝑtʒ.i.nõ ↄgruit miſtros alta
ris ł ſlibet cłicos ſpectaculł aliqb inteſſe. Et in
ca.pᷣcedẽti ðᷣꝛ ꝙ laruas demonũ añ ſe fieri ñ oſen

tiãt.Et qꝛ młta mala ↄtingit ĩ hmõi fieri.iõ dete

ſtanda ⁊ repᷣhẽdẽda ſt᷑ in pᷣdicatgiba ⁊ alia hmõi.

aſpectn vano oculoꝝq;tũ ẽ giculoſus plꝰqᷓ; alio

rũ fenſuſj abuſus.Cõmitti pᷣt petm̃ ꝑ viſum ma
gis qᷓ; ꝑ aliũ ſenſũ multipłr.iceſſant᷑ ⁊ faciłr.bᷣm

mgrjm Umb.i expoſitõe reglłe aug.Induẽ ĩcautꝰ
aſpectꝰ ad qdᷣlibʒ capitaliũ vicioꝝ. Pꝛio ei ir⸗
ritat gulã. geñ.iij. Uidit młr lignñ qð eẽt bonuʒ
ad veſcẽdũ ⁊ pulcꝝ ocuł aſpectuq; delectabile.et
tulit de fructu eiꝰ⁊ cõedit Scðo incitat cupidi

tatẽ ⁊ auariciã. Mat.uij.Oñdit ei.i.xpᷣo.diabo

lus oĩa reẽᷓ mðoi.vt.ſ.incitaret ad aꝓpetitũ eoꝛuʒ

Ambꝛ. Iens auari ſꝑ auꝝ ſꝑ argẽtñũvidet.Ler
tio ꝓuocat ad ſuꝑbiã.Unð berñ.dic̃ ꝙ lucifer vi /

dens filiũ dei eqlem pr̃i voluit aſſimilari ſibi vt
eſſz eq̃lis ⁊ ipᷣe pꝛi.Uñ i coꝛð ſuo dixit Silis ero

altiſſimo.vſa.xuij.Eti fabula ðꝛ ꝙ bufo ſe ꝓptea
ĩflauit ĩ pꝛato.qꝛ ibi vidit bouẽ magnũ paſceteʒ.

et wluit ei aſſimilari i magnitudie.ſʒ crepuit.
Quarto cõmouet irã Mat.xviij. Uidẽtes ↄſᷣui
eius q̃ fiebãt ↄtriſtati ſt valde. Sic ⁊ frẽs ioſepꝑh

videntes ꝙ a pĩe plꝰceterlamaret᷑oderãt eũ nec

poterãt ei qᷣcqᷓ; pacifice loqͥ. Geñ.xxxvij. Quito

cõcitat inuidii.Re.ij. ideb emulũ tuũ ĩ cun

ctis ꝓſpis in iſrł.⁊ paulo pꝰ.vt deficiãt oculi tui
et tabeſcat aĩa tua.ſ.inuidia becvidẽdo. Soctes
VUtinã oculi ĩuidoꝝ ĩ oib citatibo eẽnt vt ð oĩm

felicitate toꝛqrent. Sexto vouet accidiã.Acci⸗

dioſus eniĩ viſa intẽperie tꝑis non audet exiread
opꝰ ſed toꝛpeſcit in domo Ecci.xi.Qui cõſiderat
nubet nũq; metet.Septimo inflãmat ad libidi⸗
nem Ecci.ix. Pꝛopt᷑ ſpẽm muliermulti ꝑierunt

et ex h̊ ↄcupiſcẽtia qᷓi ignis exardeſcit. SGeneſ.vi

Uigentes filij dei filias hoĩmqꝙ eẽnt pulcre.acce
perũt vxoꝛes ex oib q̃s elegerãt ꝓpt᷑ qð poſtea ſe
cutũ eſt diluuiũ. Sicegypen vidẽtes ſarãl vxoꝛẽ
abꝛae ꝙ eẽt pulcra nimis nũciauer᷑̃ſt pharaoni et
ſublata ẽ młr.Geñ.xij. Sic ſamſon vidẽs mulie
rem dalidam de philiſteis adamauit qͥ tandẽ fu⸗
it cã moꝛt ſue. Judic̃.xuij.Sic dauid vidẽs ber⸗

ſabee lauantẽ ſe miſit ꝓ ea ⁊ adulteriũ ꝑpetratꝰ ẽ

ij. R. xi. Senes iudices ppli vidẽtes ſuſannã ex⸗
arſerũt in ↄcupiam ciꝰ.Dañ.xiij Om̃e igr pctõ

rum gen/ poculos generax. Et iõ xpᷣus dixit Si
oculꝰtuꝰneq; fuerit.totũ coꝛpꝰtuũ tenebꝛoſum

liceat in

erit. qꝛ ſc om̃es tenebꝛe pctõg ꝑ malos oculos

inducunt᷑.Et iõ ſi oculꝰtuꝰſcadaliʒat te erue euʒ
ſcʒ nõ aſpiciẽdo illñ vñ ſcãdalizarꝭ.⁊ pijce abs te

ait ſaluatoꝛ mat.xviij. Scðo oculꝰpᷣt inceſſant
inducere ad malũ qð nõ ſicẽ de alijs ſenſib. Nã
alij ſenſus ñ ſꝑ hñt obiecta in ꝓmptu.vt pʒ inlau

actꝰ ocłi velocioꝛ eſt q; alioꝝ ſenſuũ. Uñ apls cõ

iõ ðꝛ Ecci.xxxi.Nequiꝰoculo qͥd creatũ e q̃i dice
ret nihil.ſi qs male vta᷑ Itẽ q;uis impudicicia
poſſit vigere in oĩb ſenſib.ꝑmaxiĩe tñ in viſu.Et
in olfactu qͥdẽ cũ in odoꝛibo meretric delectatur

ditu guſtu.odoꝛatu ⁊ tactu.ſʒ oculꝰ ſꝑbʒ qð pot
inſpicere ⁊ inde peccare ſi velit.ij. Pe.ij. Oculos
hbnñtes plenos adulterij ⁊ inceſſabil delicti. Ites

cõiungit eũ cũ momẽèto dicẽs In momẽto ĩ ictu
oculi. ⁊ i facilr hipm peccat vñ Judic x.dꝛ ᷓ ci
intraſſʒz añ faciẽ eiꝰſtatim captꝰè in oclłis eiꝰ.Et·

iu⁊ ũlud Aſperſi cubile meũ mirra ⁊ aloe ⁊ cina,

momo.pꝓuer.vij.Itẽ in auditu.cũ vox eiꝰ vł can
tus audit᷑ Ecci.ix. Colloquiũ eꝰ q̃i ignis exarde
ſcit. Uñ berñ.diẽ ꝙ eſt ſicẽ ſibulꝰſpend.ſ.toxicãs
In guſtu cõuiuãdo cũ ea ꝓpt᷑ qð ðꝛ Ecci.ix. Cuzʒ
muliere aliẽa ñ ſedeas nec accũbas cũ ea.nec al⸗
tercaris in vino cũ ea.In tactu ꝓuer.vi.Qui in⸗
gredit᷑ ad vxoꝛẽ ꝓxi ſui nõ erit mũdꝰcuʒ tetigerit

eam. In oculis.ij. Pe.ij.Oculos plenos adulte⸗

rij. Licet ergo vigeat coꝛruptio impudicicie in

omib ſenſibo.plꝰtñ in ocuł.Tactꝰeni ſimplex ſo

lam ſuauitatẽ carnis ſuſcipit. Auditꝰ dulcedi⸗

nem eloquij.Odoꝛat? fragrãtiã odorl. Guſtꝰni,/
hil ꝓpꝛie de ea ꝑcipit.ſed viſus coloꝛexs.figurã.ge2-
ſtus.oꝛnatũ.mẽbꝛa.⁊ totiꝰ coꝛꝑis diſpoſitioneʒ
paoapit. Et qᷓnto pla ſunt tãto maioꝛẽ ignẽ accen,/
duũt.Itẽ freqntiꝰpõt videri ꝑſona qᷓ; fangi vł au
diri vel cũ ea comedere.Põt quis videre oẽs mua
lieres vnius ciuitatis et om̃es concupiſcere. ſed

nõ ſic tangere.audire ⁊ hmõi. Vñ trenoꝝ. iij.ðꝛ

Oculus meꝰ depꝛedatus eſt animã meã in cun⸗
ctis filiabus vꝛbis mee. Item audacius oculus
peccat ĩ mulieres q; alij ſenſus. Audet enĩ quis
videre multas mulieres cũ quib nõ auderet lo

qui.Itẽ nõ poteſt ita dephendi impudicicia occi
ſicut alioꝝ ſenſuũ.Itẽ inſatiabilioꝛ eſt alijs ſen⸗

ſibus Eccs.i.Non ſatiatur oculꝰviſu.Et iõ Au
guſtinꝰin regla. Nec dicatis vos hr̃e animos pu

dicos.ſi habeatis oculos impudicos.qꝛ impu⸗

nec ſolo. Cauencdũ eſt igr a curioſitate oculoꝛuʒ
De quin q;ſenſibus habes ſupꝛa in prima parte

citulo ſecundo.

8 ſecularibus ſtudere vel eis vti.
Et gratianus quidem hanc queſtionẽ mouet de

Bec queritur vnũ II.

viris eccleſiaſticis.diſt.xxxvij per to.Et arguit

pꝛo et contra.Demũ ſic ſoluit in.S.cur ergo Se
culares litteras quidam leguut ad voluptatem

poetarum figmentis ⁊ verboꝛum oꝛnatum dele

ctati.Et tales rephendũtur a ſanctis. Unde hie

dicus oculꝰimpudici coꝛdiseſt nũcius.xxiij.q.v

ronimꝰ. Uino inebꝛiãtur qui ſcripturas ſacras

male intelligñũt atq; peruertũt. Sicera qui abu⸗

tuntur ſecłari ſapia ⁊ dialeticoꝝ tendiculis que ⸗R

„

— — — — — — — —NN—

ͦ”ͦ”ZM

Capitulũ Beptimũ

non tã vincuia ſunt appellanda q; fantaſmata id eſt

vmbꝛe quedã ⁊ imagines quecito pereũt ⁊ reſoluũt
diſtinctõe ea. Et in pꝛio c. ðꝛ. Eps libꝛos gentilium
nõ legat.hereticoꝝ autẽlegat pꝛo neceſſitate ⁊ temꝑe

Quidã vero literas ſeculares ad eruditiõem eas ad materia huius qſtionis. Querit enĩ argumẽtiue p⸗

iſcunt vt erroꝛes gentiliũ legendo deteſtent?.⁊ vtilia
que in eis inuenerint advſum ſacre eruditõis deuoti

cõuertant. Ettales lauda bilr litteras ſeculares addi

ſcũt.Pꝛo qua cõcluſionefirmãda inducit exempla fi

guras ⁊ autoꝛitates ſanctoꝝ.Exẽplavidelʒ Moiſi

Danielis qͥ in omni ſcientia egiptioꝛũ⁊ chaldeoꝛum
fuerũt eruditi.de quibo dicit hiero.d.ea.Qui de mẽ
ſa⁊ vino regis nolũt comedere ne polluant᷑ſcʒ Dani
el cũ ſocijs vtiq; ſi ſapiam atq; doctrinã babilonio⸗
rũ ſcirent eſſe peccatũ nunq; acquieſcerẽt diſcere qð

noõ licebat.diſcũt autẽ nõvt ſequant᷑.ſed vt iudicent

atq; cõuincant.Figuras hmõi habemꝰin hoc ꝙ pᷣce⸗
pit dñs ſilijs iſrael vt ſpoliarẽt egiptios auro⁊ꝛ argẽ⸗
to. moꝛaliter inſtruẽs inquit Gꝛatianꝰ. vt ſiue aurũ
ſapientie ſiue argentũ eloquentie apud poetas inue⸗
nerimus in vſum ſalutiferũ eruditõis vertamꝰ. In le
uitico vero pᷣmitias mellis.i.dulcedinẽ humane elo
quẽtie dño iubemur offerre.i.ad honoꝛẽvti.¶ DMagi
quoq; dñno tna munera obtulerũt in quibo nõnulli
tres ꝑtes philoſophie intelligivolũt.Deniq; in expo
ſitõe pſalterij Caſſiodoꝛꝰ ait. Oiĩs ſplẽdoꝛ rhitoꝛice
eloquẽtie.oẽs modi poetice locutõis.quelibetvarie⸗

tas decoꝛe ꝓnũciationis a diuinis ſcriptoꝛibo ſum/

pſit exoꝛdiũ.diſt.ea. Se contra legit᷑. Confirmakł

Moypſes ⁊ daniel ſapientia⁊ literis egiptioꝝ⁊ caldeo
rum nõ paterẽtur erudiri.nec ipᷣe magiſter gentiũ ali

quos verſus poetaꝝ ſuis ſcripturis indidiſſer vel di

ctis. Et gloſa ibi ponit illa dicta poetarum.ſ.in epła
ad Titũ ilð Pigmenidis. Cretẽſes ma le beſtie ſem
ꝑ mendaces.vetris pigri.Et in epiſtola.i.Pauli xv.
ad Coꝛinth.illud Terẽtij Coꝛrũpunt bonos moꝛes
colloquia multa. Illõ autẽ quod addit ibi glo. Ode
ro ſi potero ſi nõ inuitus amabo.quod dicit eẽ in di
ctis apoſtolis nõ eſt verum.quia ibi nõ habet᷑.ſʒ be⸗
ne in actibo apoſtoloꝝ illud Genus quidẽ cum ſimꝰ
dei in ipſo viuimus.mouemur et ſumus. Itẽ hiero/⸗
nimꝰſuꝑ epiſtolã ad Cuũ.Si quis grãmaticã arteʒ
nouitvel dialeticã vt recte loquẽdi ranonẽ habeat. et
inter vera⁊ falſa diiudicet nõ impꝛobamus. Sed ex
ſinodo eugenij pape hoc habet᷑ ſtatutũ vt ab vniuer
ſis epiſcopis ſubiectis plebibus ⁊ alijs locis in qui⸗
bus neceiſitas occurrit oĩa cura⁊ diligẽtia habeatur
vt magiſtri⁊ doctoꝛes cõſtituant᷑ qui ſtudia literarũ
liberaliũ q; artiũ dogmata doceãt.quia in his maxi
me diuina manifeſtãtur atq; declarãtur mãdata.d.
ea. De quibuſdã b. tho.ij.ij.clxvij. dicit ꝙ ſtudium
philoſophie ſm ſe eſt licitũ ⁊ laudabile pꝛopter veri⸗
tatẽ quã philoſophi ꝑceperũt deo illis reuelate.vt ðꝛ
Ro.i.Sed quia quidã philoſophi abutũtur ad fiði
impugnatõem.ideo apłs dicit ad Coł.ij. Uidete ne
quis vos decipiat ꝑ philoſophiã⁊ inanẽ ſcientiã ſᷣm

tfraditionẽ hoĩm? nõ m xp̃ᷣm. Sed vir venerandus
in ſanctitate dignitate ⁊ ſciẽtia pᷣclarus dñs Jo.dñi⸗

ci hanc materia plenius diſcutit ⁊ declarat.quendaʒ
eni libꝛũ edidit intitulatũ lucula noctis qͥ totus eſt

cedens vtrũ ſit licitũ xpᷣianis ſecularibo literis vti Et

in coꝛpoꝛe queſtiõis vbi poſt argumenta ad partẽ ne

gatiuã determinat queſtionẽ in ca.qð incipit.Eam
dico philoſophiã.declarat ſe philophiã ſeu ſecłares
literas nũcupare quas ethnici ſeu ſeculares homĩes
vt cõiter inueniſſe credũtur. Hanc ſcilʒ philoſophiã
inquit ipᷣe auctoꝛe Carrone quadrifariã diuiſerũt.vi
delʒ in ronalem. moꝛalẽ.naruralẽ.⁊ diuinã. Ad ro⸗
nalem ptinerevoluerũt dialeticã ceteraſq; artes libe
rales Moꝛalẽvero deſcripſerũt ethicam.⁊ poeſis nõ
modicã poꝛtionẽ cum hiſtoꝛijs.qͥ eo ad moꝛes cõue
niunt quoviroꝝ mulierũq; actus recitãtes bñ viuen
di⁊ timẽdi in malis tradũtexẽpla. Huic riuulo om
nẽ ciuilem tractatũ placuit applicare. Sequit᷑ pin⸗

de naturalis ſeu ab idiomate greco phiſica dicta qᷓ

de rebus ſenſibilibo inueſtigatoe ſua a centro terre vſ
q; ad ſummũ celũ de quocũ q; potuit opinari pᷣum
ptione ſolerti voluit habere ſermonẽ. Tandẽ diuina

lis ſeu methaphiſicalis quã theologiã vocamus, de

magicis ſacris demonibo.ſeꝑatis ſubſtantijs ⁊ natu

ra diuina ꝑtractans.futurũ ſeculũ cum ciuibo ſuis
opinatis ⁊ actionibo credẽda nõ autẽ ſcienda multi⸗

pliciter diffiniuit. Sicq; ex hocvno fonte quẽ philo

ſophiã ſeu amoꝛẽ ſapientie vnde plantãte Pictago⸗
idem autoꝛitate. Bede dicẽtis. Turbat acumẽlegen
tuum ⁊ deficere cogit.qui eos a legendis ſecularibo li
bꝛis omnibo modis eſtimat ꝓhibendos in quibo ſi 8
qua inuenta ſuntvtilia quaſi ſua ſumere licet.alion

ra philoſophi nomẽ eſt oꝑũ.quatuoꝛ fluia nata aĩe
ꝑadiſum humectat in riuulos multos diuiſa. hinc
pꝛodeũt grãmatica.rhetoꝛica.hiſtoꝛia.⁊ cetera mła.
Et poſt mlta in eo.c.dicit ad queſtionẽ ꝓpoſitã poſ⸗
ſe ꝑticulaniter reſpõderi videlicʒ ꝙ naturalis philoſo
phia que reꝝ creatõem nõ nouit⁊ eternitatẽ. ſed ꝑpe⸗
tuitatẽ mundi aut ꝓbare nitit᷑ aut ſupponit.⁊ ꝑvᷣu⸗
iuſmodi eſtventati cõtraria in ſuꝑficie tantũ vt credo
Theologica etiã que metris currit vł pꝛoſa ſincerita

n fidei in ſuoveſtimẽto rebellis neqq; ſunt legẽde ni

ſi a paucis in fide bene fundatis qꝝeſt infideles⁊ he

reticos expugnare. DHi eĩ ſi ſciũt triticũ a ʒiʒania ſepa
re.debẽt mixtũ migma in aeravẽtilare.⁊ puꝝ ⁊ defe⸗

catũ cibũ ⁊ potũ non cõpactũ pplis miniſtrare Du
as vero alias humane philoſophie ptes xpᷣianꝰpote
rit diſcurrẽdo videre cũ ad eiꝰ officiũ ptinuerit. aut
finis pietatis id petierit.ſiue vtvitet᷑ ociũ vicioꝝ ſen⸗
tina cũ melioꝛa ſe nõ pñtauerint. Sit hec ↄcluſio ſcĩ
Hiero.dicẽtis ſuꝑ epła ad Titũ.Si qͥs grãmaticaʒ
artẽ nouitvel dialeticã.vt recteloqndi rõem habeat
⁊ intervera falſaq; dijudicet nõ impꝛobamus. Geo
metria autẽ⁊ Areſmetrica⁊ muſica hñt in ſua ſcien⸗

tia veritatẽ.ſed nõ eſt illa ſciẽtia pietatis. Sciẽtia pie

tatis eſt noſſe legere ſcnpturas⁊ intelligere ꝓphetas
⁊ euãgelio credere.Et aplos nõ ignoꝛare.di.xxxvij.
Si qs. Accedit ad idẽ Anticus in epła dicẽs. Tã

diu liberalibo aribo immoꝛãdũ eſt q;diu animꝰ me

lioꝛa agere nõ pᷣt. Rudimẽta ſunt nra nõ oꝑa.Et idẽ
in epla.xxxv.Quẽadmodũ ſtudere oĩbo ãnis hone⸗
ſtũ eſt.ita nõ oĩbo inſtitui turpis⁊ rediculoſa res eſt.
Senex clemetariꝰ Juueni parendũ eſt. ſenlvtiag eſt

hec omnia ille. Cui addi p̃t qd ait Hiero.de daniele
⁊ ſocijs ſcʒ diſcunt autẽnõvt ſequãtur.ſed vt iudicet
atq; cõuincant. Quõ ſi qͥpiã aduerſus mathemati

cos volẽs ſcribere imꝑitus matheſeos riſui pateat.?

aduerſus philoſophos diſputãs ſi ignoꝛct dogma⸗
