Sumere facies pctõꝝ in iudicio ẽ iudicare ſᷣm ↄſciẽ
tiã quã ſibi faciũt pctoꝛes qͥ nõ curãt agere ð iuſticiã
dumõ ſeruãt ⁊ cõplaceãt amicis. ⁊ diuitias ⁊ gloꝛiã
ↄſequant᷑. Refert pe.de pałan.iiij. ꝙ in fraãcia dum

quidã foderet in agro ſuo ĩuenit humanã linguã vi⸗

uã loquentẽ.Et interrogatꝰqͥs eſſer. Rñdit fuiſſe lin
guã hols pagani qͥ iudex fuerst diu in paganiſmo
moꝛtuꝰ ⁊ ſepultꝰ.⁊ qꝛ nũq; dederat ſnĩiam iniquam
iõ deꝰ reſeruaret illã alam in ulo mẽbꝛo ſue lingue q
uſq; baptiſmũ recipet. Uñ rogauit ꝙ ſignificaret b
epᷣo loci vt veniret ad baptiʒandũ eũ.⁊ hᷣ eſſet ſignuʒ
veritatis pᷣdictoꝝ ſi ipſa lingua baptiʒata ſubito in
puluerẽ reuerteret. Aduocat᷑ itaq; eps cũ clero ⁊ po⸗
pulo. Et pꝰ locutionẽ ipſiꝰ lingue de pᷣdictis coꝛã oĩ
bus baptizata ſubito reſoluta ẽ in puluerẽ. Uel etiã
ſumere facies peccatoꝝ.ẽ iudicare de rebo ſ̃m appa⸗

rentiã pꝓut faciũt peccatoꝛes non ſm exiſtentiã ⁊ pbut
ſunt. Contra q́s alit ſaluatoꝛ.·olite iudicare m fa⸗

ciem ſed iuſtũ ⁊c. Joh.vy.

MQuantum ad tertiũ F. .
Mandat᷑ iudicibo vt debeant ſubuenire paupibꝰ ⁊
pupillis. di. Judicate egeno ⁊ pupillo. tales enĩ cõit᷑

güE . . oppꝛimunt᷑ ab alijs. Uñ iſido.in li.ſen.· Paup dum
Odio.dũ õ̊ quẽlibet aduſarium molimur. Amoꝛe.: nõ habet q offerat noõ ſolum nõ audiẽt. ſed etiãẽ ræ

6 non iudicãt.⁊ cãvidue non ingredit᷑ ad eos· Non ſic dicat ſine aſſeſſoꝛe.aut de ↄſilio aſſeſſorꝭ ⁊ ſi pmo mõ
6 egit traianꝰimpatoꝛ ⁊ ſi ethnicꝰ ſed cauſam vidue ſi⸗ ſcqʒ ex ſe.⁊ ignoꝛãtia illa eſt craſſa ⁊ ſupina.qꝛ nec ꝑ ſe
bi querelã ponẽtis de filio occiſo a filio ipius imꝑato ſclebat qð cõiter debebat ſcire.nec ab alijs curauitĩ⸗
ris patienter audiuitꝛ iuſtiſſime iudicãdo ſententia? ueſtigare.tũc ſᷣm ray.⁊ vl.⁊ guil.io ſᷣm leges renetKle
u. uit. Sic filie ſalphaat.quinq; oꝛphanein petitõe ſuas ſo inq;tũ bonũ ⁊ equũ videbit᷑ religioni iudicantis.
R iuſte fuerũt a iudice moyſe ppłi iſrt audite exaudite C., de va.⁊ exoꝛ.cogni.l.fi. In iudicio autẽ aĩe credo
N Sic ſanctꝰ Juo bꝛitanꝰ cauſas oꝛphanoꝝ ⁊ pupillo indt ray.ꝙ tenet᷑ ad reſtitutioneʒ vt in pᷣmo caſu. Rõ
ſ rũ contra potẽtes efficaciter defendebat. Et ſanctus huiꝰ cẽ̃.qꝛ in culpa fuit cũ ſciuit vel ſcire debuit ſe in⸗
n ludouicꝰrex frãcoꝝ ipoꝝ qᷓuamĩa diligẽtiſſime ſuble ſufficientẽ.⁊ tñ iudicare pᷣſũpſerit.ex ð iiur. ⁊ dã.da.
4 uabat.tenent᷑ enĩ iudices ad hoc ex officio. De ipis ei ſiculpa.Si aũt fuiſſet ignoꝛãtia ꝓbabilł in eo. vt qꝛ
a1 ðꝛ. Ueritas cũ minime defenſat᷑ oppꝛimit᷑ Neglige facta debita diligẽtia ad inueſtigandũ a ꝑitis de cõ
ic re quippe cũ poſſis ꝑturbare ꝑuerſos nihil ẽ alið q;ſilio ęoꝝ tulit iniuſtã ſnĩam ꝓ iuſta ſiue ſcent᷑ male ?
zu fouere. Nec caret ſcrupulo ſocietatis occulte qui ma iuiuſte ↄſulentibo.ſiue qꝛ erat materia variarũ opi.⁊
lhi nifeſto facinoꝛi deſinit obuiare.di.lxxxiij. erroꝛ. Sed illi ſm ſuã opi.quã rectã putabãt ↄſuluerunt excuſa
li et Bꝛa. ꝓbat ꝓviduis ⁊ oꝛphanis tenent epᷣi auxiliũ tus ẽ iudex pꝛecipue delegatus Fm vl.⁊ etiã vt vide
RM pᷣſtare.et ð ĩpꝛoboꝝ violentias ꝓtectiõis patrociniũ oꝛdinaniꝰ nil omittendo de ↄtingẽtibo ad inueſtigan
nõ negare. di. lxxxvij.ꝑ totũ. Ubi dicit glo. ꝙ viduis. dũ ventatẽrei.Si vᷣo iudex h̊ fecerit de ↄſilio aſſeſſo
RK pupillis.libertis.⁊ oppꝛeſſis.tenet᷑ pᷣlatꝰ procinium rnis q aſſerebat talẽ ſnĩam iuſtã excuſat᷑ qꝛ ĩ eo ẽi no
pᷣſtare.Et ſuꝑ.c.licʒ.di.ea.ðt glo.q; paupeꝝ ⁊ oppᷣſ/ rãtia ꝓbabilis q excuſat.ar.di.xxxvij.S.ſi.Dant᷑ enĩ
AI ſoꝝ cauſe ⁊ ꝑegrinoꝝ ſpectãt ad ecclam extra de ver. aſſeſſoꝛes iudicibo ꝓpterſcẽam eoꝝ vt ↄſulãt ignoꝛan
ie ſig. ſuꝑ quibuſdã.Spectãt etiã ad iudiciũ regis. vt tibo iura. Quãuis enĩ nõ poſſit eẽ iudex eccliaſticus
M xxxiij.q.v.regũ eſt. Itẽ tutelã miſerabiliũ ꝑſonarum niſi hẽat mediocrẽ ſaltẽ ſclam.vt ex de elec. cũ nobis
ens pupilloꝝ.oꝛphanoꝝ.⁊viduaꝝ.oẽs pñt ſuſciꝑe cleriꝰ ⁊ di.xx.c.iin glo. Cñ in ſeculari iudicio ſi hʒ cõſuetu
tün ciꝛ monachi.vt ðꝛ.di.lxxxvi.c.ꝑuenit.cũ glo. Mo⸗ dinẽ cãꝝ ſiue peritiã iudicãdi pᷣt cõmitti cã iura igno
n nachi tñ nõſſine licẽtia ſuoꝝ ſuꝑioꝝ. Dñs deus etiã ranti ⁊ põt eẽoꝛdinariꝰ. C.de iudi.l.certi:iur vbi ðꝛ
ad ꝓmittit eas iuuare.ps.Uiduã eiꝰ benedicẽs benedi ꝙ milites pñt eẽ iudices.De iudice etiã delegato di⸗
uu cam ⁊c.Et pð.Oꝛphano tu eris adiutoꝛł: ieg ſepe or uf g etiã noutt dele anslech
—O XTIIVSI röne bonitatis delegat ſibi cãm.⁊ talis ſi tulit iniuſtã
. Motandum autem „J.III. ſnĩam bona ſade Rſtio ꝑitoꝝ.nõ tenet᷑ ad ſadiſfactö,
uing ꝓin iudicijs concumũt quinq; genera ꝑſonaꝝ.ſ.iu⸗ Et idẽvidet᷑ dicẽdũ de arbitris q̃ ad ſnĩas iniuſtas.
dand dex ad ſentẽtiandũ. Actoꝛ ad accuſanduʒ Reus ad Sivero tulit iudex iniquã ſnĩaʒ ſiue oꝛdinariꝰ ſiue ð
nen rñdendũ.Ceſtis ad pꝛobãdũ.⁊ aduocatꝰſeu ꝓcura/⸗ legatꝰſiue arbiter.qꝛ.ſ.⁊ ſi erat ſciẽs tñ neglexit reuol
N toꝛ ad defendendũ.⁊quẽlibet hoꝝ ex auaricia ↄtĩigit uere libꝛos ⁊ ſtudere materiã.vel ſi neſciebatꝑ ſe ne⸗
td ꝑpetrare petm̃ quod cõi noĩe iniuſticia nũcupatur· glexit qrere conſilia peritoꝝ etiam ſi eſſet delegatꝰ nõ
pnmd⸗ Vñ de ſingulis hoꝝ videndũ eſt. Et pꝛĩo iudex com excuſaret᷑ ab obligatõe reſtitutõis ꝑti leſe ꝑ ſuã ſiquã
mittit iniuſticiã cũ ꝓfert iniuſtã ſnĩam. ⁊ hoc põt eſſe ſniam.etiã ſi credebat iuſta foꝛte ſᷣm ray.⁊ vl. Item ſi
uſtici ꝑ certã ſcĩam. aut ꝑ ignoꝛantiã.aut ꝑ negligentiam. fuit negligẽs iudex ad aſſi umendũ idoneũ aſſeſſoꝛem
ig Et cũ hoc facit pꝛĩo mõ.ſ.aduertenter peccat moꝛtalr qꝛ elegit ignoꝛantem.aut hoĩem male ↄſcie ſᷣm cõem
da dn ⁊multũ grauit᷑.qꝛ agit contra deũ cuiꝰofficio fungiX᷑. opinionem.ſiue hoc fecerit ex auaricia vt minꝰ expedi
giſ Dicitk᷑ eĩ dei eſt iudiciũ.⁊ contra bonũ cõe quod conꝰ retin ſalario dãdo.ſiue ex amicicia vt ſeruiret amico
dien ſeruat᷑ ⁊ pꝛomouet᷑ ꝑ iuſticie executõem.⁊ contra cari pꝛo illo rogati.ſiue ex incuria vel alia cꝗ non excuſaret
*R tate⁊ iuſticiã erga illũ contra quẽ pꝛofert ſnĩiam.⁊gra a reſtitutone.qꝛ in culpa fuit. er de iniur.⁊ dã.da.ſi⸗
u uiꝰ ẽ rapina.vñ teneł᷑ ei de omni intereſſe in caſu ꝓl culpa. Siaũt aſfumpſit qͥ cõitertenebat᷑ bonꝰ ⁊ ſuf
n leꝓ quo dedit ſnĩam iniquã nõvelletvel nõ poſſet ſa ficiens.vel dat᷑ ſibi a ſuꝑioꝛe.ita ꝙ de eiꝰ ↄſilio babet
tiſfacere.Rõ eſt.qꝛ occaſionẽ ſeu cãʒ efficacẽ dedit dã iudicare.tũc excuſat᷑ iudex a pctõ ⁊ reſtitutõe ferendo
ig no illiꝰ.⁊ qͥ occaſionẽ dat dãni dãnũ quoq; ðᷣdiſſe v iniquã ſnĩam quã credebatiuſta ex cõſilio aſſeſſoꝛis
oi det᷑.er de iniur ⁊ dã.da.ſi culpa.Uñ glo.ſuper.ca. ipᷣiꝰ.Sed ipᷣe aſſeſſoꝛ tenet᷑ inſolidũ ꝑti leſe ↄſulendo
ed etiã placuit.⁊.q.vi.dicit ꝙ ſi iudex ꝑ dolũ vel gratia,z ſeu oñdendo ſnĩam foꝛe iuſtã ſi hoc facit mala fide et
6d vel odiũ vel pꝛo pecunia male iudicauit.puni?᷑ ĩ verã contra ↄſciam.vel etiã bona fide ſed ex craſſa ignoꝛa/
ds litis eſtimationẽ.⁊ infamis efficit. C. de pe.iudi.qui naa aut negligẽtia.ff.ꝙ qͥſq; iur.l.ij.⁊ hoc ſ̃m ray. ho⸗
nip ma.iudi.l.ij.Et vltra reſtitutiõem ſᷣm leges multas ſti.⁊vl.Itẽ nota ꝙ iudices ſeu officiales iudicãtes in
mmitn alias penas ſuſtinere debet Et quis in foꝛo iudiciali cauſis vſuraꝝ.vt Floꝛẽtie officiales mercãtie ſiꝑ ſuaʒ
R nõ cogat᷑ ad reſtitutõem vel alias penas niſi cõuictꝰ ſnĩam cogũt ad ſoluendũ aliquas vſuras.vel nõ ad

Capitulü.XIX.

iuſticiã oppꝛimit᷑ xi. qiij Etꝑ eſa. dñs ait. Pupillo

Si vᷣo ꝑ ignoꝛantiã iniuſte iudicat.tũc aut et ſe iu⸗

vel cõfeſſus.tñ in foꝛo penitẽtiali ſeu ↄſcĩe abſq; con⸗
uictõe tenet᷑ ad reſtiuutõem oĩs dani leſo vt dictũ eſt
ſᷣm Ray.⁊ hoſti.⁊ vl.Et debet ei imponi pnĩa tanq;
ꝓ grauiſſimo crimiĩe.xi.q:iij.c.quicũq;. Si autẽ eſſet

/

repetendũ ſolutas peccãt moꝛtali ⁊ tenent᷑ ad reſtõeʒ
qꝛ pᷣſtant cãm efficacem dãni:ex de iniur.⁊ dã. da.ſi
culpa.et ſi hoc facerẽt ex ſtatuto vel cõſuetudine tales

et officiales ſunt eccõmunicati.vt ĩ cle.ex graui.ðvſur.
talis iudex eccleſiaſtic? incuneret etiã penã ſuſpẽſiõis
ab executõe officij ꝑ ãnũ:Deq̃ᷓ vide ĩfra ĩiiij.ꝑ: tilx·

Item iudex ſi accipit pecuniã vt iudicet ſiue vt nõ
iudicet. ſiue vt iudicet male ſiue iudicet hann, hercat
3

2

Citulus lꝛimus

eüi. di. xxxvij. S.fi. Sed ſi poſtea ceriſicatur de enoꝛe

moꝛtalr cum teneat᷑ gratis officium ſuũ exercere. ar.

xuij.q.v.nõ ſane. Pecuniã autem illã retinere non

põt. Sed qͥd debeat facere de tali pecunia. habes ·
in. iij. ꝑte ti.ix: Ubi etiamhẽs vtu poſſit penas debi
tas reo relaxare vel augere vel minuere.

quinit᷑ in iudicio.qꝛ vt dicit ambᷣ. Judicis non ẽ ſine
accuſatoꝛe dãnare.ij.q.i.de manifeſta. Et h niſi cni⸗
men ſit notoꝛiũ.Euidẽtia enĩ patrati ſceleris clamo
re nõ indiget accuſatoꝛis.ij.q.ide manifeſta. Fama
enĩ publica eũ accuſat. Sed qꝛ is qͥ vocat aliquẽ ad
iudiciũ q̃relã ponit.aliqñ de cã criminali ſeu crunie
aliqñ de ciuili ſeu de rebo tꝑalibo. In cnmiali ðꝛ ac⸗
cuſatoꝛ.in ciuili ↄſueuit dici actoꝛ.q;uis etiam in cri
minali etiã actoꝛ dicat᷑. Cripłr aũt contingit talẽ pec
care.Pꝛimo calũnioſe agẽdo.ſ.imponẽdo alicuifłm
crimẽ ex malicia.vel petẽdo aliqᷓ bona tãq; ſibi debi⸗
ta q̃ nouit ꝑ ſe vel ex ↄſilio ꝑitoꝝ ſibi nõ debere.⁊ tat
in vtroq; caſu peccat moꝛtalit᷑.agẽs ↄ chantatẽ ꝓxĩ
23 iuſticiã.⁊ piurꝰ ẽ cõiter ⁊ deoĩ dãno inde ſecuto
tenet᷑ leſo mõ ſibi poſſibili.er̃ de iniur̃.⁊ dã.da.ſi cul
pa. 2. xiiij:q.v.nõ ſane.in fi.⁊.q.vi.ſi res.qꝛ ſi dãnifi⸗
cat in bonis tꝑalibo illa dʒ reſtituere Si in fama vel
ꝑſona:.qꝛ accuſatꝰ de crimine iniuſte ⁊ ↄuictus falſo
infamat᷑ de facto ⁊ occidit᷑ vel mutilat᷑ vel als ledit᷑ ĩ
ꝑſona.dʒ ſibi ſatiſfacere ꝓut põt.ad arbitriũ boni vi

ri.nõ tñ tenet᷑ ſe manifeſtare pꝰ factũ ſi inde ſibi per/⸗

culũ vite ĩmineret. Sed ſi ẽ in pꝛogreſſu cauſe.dʒ di
mittere ⁊ nõ ꝓſequi. Scðo peccat actoꝛ inoꝛdĩate de
ſiſtẽdo a pſecutõe cauſe inchoate.ſ.pᷣuaricãdo.i.aliã
ptẽ. videlʒ accuſatũ adiuuãdo colludẽdo cũ eo diſſi⸗
milando vel nõ inducẽdo ltimas ꝓbationes qᷓs hʒ ʒ
reũ.⁊ acceptando falſas excuſatões rei qð hʒ locũ in
criminibo.aut etiã ex toto deſiſtit a ꝑſecutione cauſe
ſine debito oꝛdine iuris qð ðꝛ tergiuerſari.Et h̊ facit
coꝛruptꝰ pecunia a reo ⁊ amicis eiꝰ aut pᷣcibo eoꝝ in
ductꝰ.⁊ tũc peccat moꝛtalr.qꝛ facit ↄ rẽpublicã cuiꝰ
bonũ ꝓcurat᷑ ꝑ punitionẽ criminũ qð ulle ĩpedit ſᷣm
b. tho. ſe.ſe.qlxviij. In cã autẽ ciuili ſeu vbi agit᷑ de
tꝑalibo.qꝛ ibi nõ intẽdit᷑ niſi indẽnitas actoꝛis ſeu ac
qſitio iuris ipſius actoꝛis.⁊ qᷣlibet renũciare põt iuri
ſuo.vij.q.i.q;periculoſũ.iõ abſq; pctõ põt deſiſtere
a ꝑſecutõne cauſe ſue.ſiue concoꝛdãdo cũ eo.ſiue ad
vitandũ expenſas ⁊ grauamina litigioꝝ.Tertio mõ
actoꝛ offendit cũ ⁊ ſi hẽat iuſtã cãm criminalẽ ſiue ci⸗
uilẽ ꝑ indebita media cãm pſeqͥ᷑ vtendo mendacijs
in iudicio.vel falſis inſtris ⁊ teſtibo ⁊ ꝓbatiõibo alijs
ne amittat iuſtã cãm.qð etiã moꝛtaleẽ ſᷣm.b.tho.ſe.
ſe. q.lxviij. vñ nullo mõ łʒ.xxij.q.ij. faciat. Uerꝝ ſi in⸗
de obtinet victoꝛiam cauſe exqͥ certꝰ ẽ de ſua iuſticia
cauſe nõ tenet᷑ ad ſatiſfactionẽ alteri parti.nec etiã in
expenſis placiti cũ ille iniuſte verauerit euʒ. Si autẽ
acctoꝛ in cã ciluili eſtimatſe ius hre.qꝛ ⁊ ſic ſibi dicitur

ab aduocatis ⁊ ꝑitis vel etiã dubitat deiure ſuo nec

in ꝓceſſu cauſe ognoſl Zꝛiũ.etiã ſi cam haberet in⸗
iuſtã nõ peccat placitãdo.q;uis meliꝰfaceret ↄcoꝛdã
do vel dimittẽdo. emini enĩ facit iniuriã qͥ vtit᷑ iu⸗
re ſuo dicit lex. Et ſi obtinet victoꝛiã cauſe nõ tenet᷑ ſa
tiſſacere dũ hᷣ ignoꝛat qꝛ ꝓbabilis ignoꝛãtia excuſat

*

0
—– R

*

appellationẽ vl alit᷑ ſubter

tẽ tacere.aliud ẽ falſitatẽ pponere. Hoꝝ pꝛimũ i

ſuo.tũc tenet ad reſtitutionẽ illoꝝ bonoꝝ. ⁊ ̊ niſi iã
bona fide pᷣſcripſerit.ex de pᷣſcrip.ꝑ totũ. In cã aut
criminali niſi ſit bñ certꝰ de cnmine. ⁊ poſſet legutie
ꝓbare nõ excuſaretur a pctõ moꝛtali accuſando.qꝛ ex
ponit ſe periculo magno ſui vel ꝓximi ſine cã ſumiciẽ
ti. Itẽ nõ ſᷣm antho.de bu.ſuꝑ.c.qꝛ pleriq;.ꝙ cũ qͥs
ſiue actoꝛ ſiue reꝰ aliq tenet.ex iuſta ſnĩia data ꝓ coa
iudice q;uis lex poſitiua ei aſſiſtat.tñ qꝛ lex naturaliſ
reſiſtit.qꝛ non dʒ qͥs locupletari cũ aliena iactura vł

dono. de reg . iu. li. vi. locupletari. Jõ tenet talis reſti
tuere ſic hĩta.etiã ſi nõ ꝓcuratione ipſiꝰ obtinẽtis cãʒ

ſed ſola indicis ignoꝛãtia obtinuiſſʒ. ⁊ille qͥ ſuccum
bit non appellaſſet.q̃ſi videat᷑ ule acqeuiſſe exq a ſen
tẽtia nõ appellauit leſus.qꝛ talis nõ ẽ verꝰ ſed pᷣſum⸗
ptus ↄſenſus.vt nõ.de ſen.⁊ reiudi.qð nõ ſufficitĩ
foꝛo ↄſcie.hec ille.Qð ĩtelligedũ viðꝛ qñ tał ſufficiẽt᷑
nouit ſnĩaʒ ĩiuſtã fuiſſe data ꝓ ſe.ſiue tũc ſiue poſtea

eus cocurrit in iudi/J. xI

cio. Dicit᷑ enĩ reꝰ is qui accuſat᷑ ſeu impedit᷑uꝑ aliq̃
re ſiue iuſte ſiueiniuſte.Et talis tripłr põt peccare et
moꝛtalr. Pꝛimo dicẽdo falſitatẽ vel tacẽdo verita⸗
tẽ.vt cũ iudex exqrit ab eo veritatẽ ſᷣm oꝛdinẽ iunis.ſi
ue in cã ciuili.ſ.cũ agit᷑ de aliqᷓ re tꝑali.vt cũ interro⸗
gat᷑ ſi pecuniã mutuo accepit ab actoꝛe.vel ſi nõ reſti
tuit mutuataʒ.ſciẽs ſe accepiſſe hͥ negat. vel reſtituta
aſſerit.vel etiã in cã criminali cuʒ accuſat᷑ ⁊ ſunt ſemi

ꝓbationes.vel cũ infamia exoꝛta erga aliquẽ fit inH;

ſitio ſuꝑ hᷣ etiã in caſu moꝛis negat ſe comiſiſſe male
ficiũ ꝑpetratũ peccat moꝛtalr tał. Et rõ ẽ ᷣm.b.tho.
ſe.ſe. q. lxix. qꝛ facit ↄ debituʒ iuſticie ⁊ B eſt moꝛtale.
Pertinet aũt ad debitũ iuſticie vt qs obediat ſuo ſu
pioꝛi in his ad q ius ſue pᷣlatiõis ſe extendit. Supe⸗
rioꝛ aũt ẽ iudex reſpectu eiꝰ qͥ iudicat᷑.⁊ ideo ex debi⸗

to tenet᷑ accuſatꝰ iudici exponere veritateʒ quã ab eo

ſm'foꝛmã iuris exigit.hec tho.Si aũt nõ eſſet legitri
mus iudex.puta qꝛ bʒ dominiũ vſurpatũ cũ non ſit

ſuꝑioꝛ eiꝰ.nõ videt᷑ facere Siuſticiã ſi non obediatei

in dicẽdo veritatẽ. peccat tũ dicẽdo mendacium.Ex
moꝛtalit᷑ ſi peieraret vel nocumentũ nõbile ꝓxĩo in⸗

ferret. Silłr etiã ſi eſſet legittimꝰ iudex ⁊ non inqreret

ſm foꝛmã iuris. puta qꝛ imperitꝰde debito pecunie
ſine aliq infamia exoꝛta vel occaſioneinqrit ab eo de
homicidio vel furto.tũc nõ tenet᷑ rñdere. ſed põt per
ere iudicium eiꝰ.nõ tñ
dz mendaciũ dicere ſᷣm tho. Accuſatꝰ auũt vel inqſi⸗
tus iuridice de vno maleficio ⁊ cõuictꝰ põtinqͥri ⁊ de
alijs. ⁊ tenet᷑ veritatẽ dicere ßm pe.de pal. in. ilij. De
cũdo reꝰ põt peccare moꝛtalr calũnioſe ſe defendẽdo.
nã iſto mõ etiã ſi hret iuſtã cãm peieraret.qð ſemꝑ ẽ

moꝛtale. nã in cã etiã cniminali iuramẽtũ de calum⸗

„

nia pꝛeſtãdũ ẽ.et᷑ de iura.ca.cinherentes. Pꝛo cuiꝰ

declaratiõe dicit. b. tho. ſe. ſe. q lxix. ꝙ aliud ẽ verita⸗

7

nali
caſu lʒ. lõ enĩ quis tenet᷑ oẽm veritatẽ dicere. ſed il⸗
lã quã ab eo põt ⁊ dʒ exigere iudex ſm iuris oꝛdinem
puta cũ pceſſit infamia ſupꝑ aliq crimine.vel aliq iu⸗
dicia apparuerũt.vel cum pᷣceſſit ꝓbatio ſemiplena.

Scõm auũtiſifalſitatẽ pponere nullo mo lʒ. Ad id au

tn
i⸗
ſn

4
n
8
ſſi
n
tind
A
no
nere⸗
Eiol
10
iehen
wwntt
odiat
un
int⸗
Nvi
9N
niſ⸗
gi
nis

Capitulum

tẽ qð licitũ eſt põtqͥs ꝓcedere vel ꝑ vias licitas ⁊ fini

intẽto accõmodas. qdðᷣ ꝑtinerad pꝛudẽtiã. vel h vias
illicitas ⁊ ꝓpoſito fini cogruas qð pꝑtinet ad aſtutiaʒ

q exercet᷑ ꝑ fraudẽ ⁊ dol.⁊ pᷣmũ quidẽ laudabile.ſe/

cundũ vᷣo vicioſum. Reo igit᷑ lʒ ſe defendere occultã/⸗
do veritatẽ quã ↄfiteri nõ tenet᷑ ꝑaliqs ↄuenientes
modos.puta ꝙ nõ reſpondeat ad q repondere nõ te
nek. ⁊ non ẽ calũ uioſe ſe defendere ſed pꝛudent᷑ eua
dere.Nõ autẽ lʒ vel falſitatẽ dicere vel veritatẽ tacere

quã dicere tenet nec aliquã faudẽ adhibere.qʒ fraul

⁊ dolus vim hñt mẽdacij qð ẽ calũnioſe ſe defende⸗

re. hec tho. Quãtũcũq; ̊ quis haberet iuſtaʒ cam ſʒ

qꝛ nõ hʒ pbatões ſufficietes amitteret in notabile de
trimentũ ſube vel pſone.nõ ꝓpterea ſʒ ſibi dicere mẽ⸗
daciũ vel inducere fem teſtẽ vel fm inſtrm vel aliqd

hmõi.als nõ excuſaret᷑a moꝛtali.Tertio peccat reus

ꝑ appellation? iniuſtã. videlicʒ cũ q appellata ſnia
cã afferẽde moꝛe ne ᷓ eũ iuſta ſnĩa ſerat᷑. peccat moꝛ⸗
talit.qꝛ hoc ẽ calũ nioſe ſe defendere. Talis enĩ agit
Ʒ iuſticiã qꝛ officiũ iudicis ĩpedit vñ ei iniuria facit.
⁊ etiã aduerſario ſuo cuiꝰ iuſticiã inq;tum põt ꝑtur⸗
bat. Et iõ ſicut ðꝛ.ij.q:vi.Oĩno puniendꝰ ẽ cuiꝰ in⸗
iuſta appellatio pnunciat᷑.⁊ tenet᷑ etiã ad ſatiſfacien
dũ dedãmis ⁊ expẽſis. Secꝰ ſi appellat ex ↄfidentia
iuſte cauſe.qꝛ.ſ.credit ſe hr̃e iuſtam cãm. hec.b.tho.
vbi.. Itẽ ↄdẽnato ad moꝛtẽ ſi ſuſte hoc fit nõ lʒ ei ſe
defendere ꝑ violentiã ⁊ hmõi.als eſſet moꝛtale. non
tñ tenet᷑ facere vñ ſequat᷑ ei moꝛs.puta manere in lo⸗
co carceris ſi inuenit aꝑtũ.vel non comedere ↄdẽna
to ad moꝛtẽ p famẽ ſi cibꝰ ei occulte offerat᷑. Sed cõ
dẽnato iniuſte ad moꝛtẽ łʒ reſiſtere cõdẽnanti.iudici
ſicut ⁊ latronibo ⁊ ſe defendere niſi foꝛte ꝓprer ſcanda

lã vitandũ cũ ex h̊ aliqua grauis turbatio timeretur

hec. b. tho. ſe. ſe/q. lxix· ar. iiij.

Inducitur etiã teſtis.J.

in iudicio. Et tripir põt peccare. Pꝛimo diceẽdo falſi

tatẽ ſcient᷑. ⁊ talis peccat moꝛtalit bm. b. tho. ſe. ſe.q.
lex.tũ qꝛ facit ð iuſticiã ledẽs bonũ cõe vel ꝓxim.tuʒ

qꝛ facit ↄ octauũ pceptũ expᷣſſe q̊ dicit᷑. Nõ loqueris

Hpꝓrxĩm ruũ ſim teſtimoniũ. E xo.xx.tum qꝛ ꝑiurat.
Tã teſtis iurat. als nõ crederet᷑ ſibi q̃ntecũq; religio
nis ſit. ex. e.nuper. Et iurare dʒ jm ray. ⁊ hoſti. di
cet totã vᷣitatẽ quã nouit dere illa.iij.q.ix.hoꝛtamur
⁊nõ admiſceatſłm. nec aliqͥd ð ſuo adij ciet.iij.q.
ix. pura. Itẽ de qrũdã ↄſuetudine addit᷑.⁊ bñ.ꝙ nul

li pandet teſtimoniũ.iiij.q.iij.S.itẽ in criminali.Põt

tñ remitti iuramentũ de ↄſenſu ptiũ.exe.tuis.niſi ĩ

cã mrimoniali.Teſtiſicando inſuꝑ fim aduertent᷑te

net᷑ ad reſtitutionẽ oĩm q exinde ꝓximꝰ amiſit ppt eiꝰ
teſtimoniũ.xiiij.q/vi.ſi res.⁊.ij.q/i.notũ. Scðo pec

cat in teſtificando cũ id qð eſt ſibi dubiuʒ aſſerir ſibi

certũ.⁊ talis peccat moꝛtałr. qꝛ exponit ſe ꝑiculo pec
cati.⁊ dãnificatiõis altenꝰ. cum poſſit contrariũ eſſe
eiꝰ quod dicit.⁊ etiã peterat cũ iuret ſe ſcire illud qðᷣ
neſcit. Mã non admitteret᷑ e teſtimonium ſi nõ dice
ret ſe ſcire.quinimo ſolent teſtes interrogari. vnde et
qũo ſciant.Et ſi interrogati decã ſcie nõ dicãt nõ va
let teſtimoniũ.iiij.q.iij.F.itẽ ſolã.⁊ in auten.de teſti.

Seꝛ lz dudũ. Et tenent᷑ ad reſtitutionem ſi inde pꝛoxi

— —

XIN.

‚BBW—

musſiniuſte dãnificaret᷑. Debet & hõ in ferendo teſti
moniũ ſᷣm.b.tho.ſe.ſe.q.lxx.id de quo ẽ cert ꝓ certo
aſſerere. ⁊ id de qͥ ẽ dubiſub dubio pꝛoferre. Ueꝝ qꝛ
ex labilitate humane memoꝛie cõtingit ꝙ quis repʒu
tat ſe quandoq; certuʒ de eo.quod falſum eſt. ideo ſi
quis cũ debita ſollicitudine recogitans eſtimat ſe eẽ
certũ de eo qð falſum ẽ non peccat moꝛtalit᷑ hoc aſſe⸗
rens.qꝛ nõ dicit falſum teſtimoniũ ꝑ ſe ⁊ ex intentõe
ſed p accidẽs contra id qð intẽdit. hec tho. Sed nec
tenet᷑ ad reſtitutionem damnũ paſſo.ar.xxiij.q:v. de

occidẽdis.lõ autem excuſaret᷑ a peccato ſi ex impꝛe

meditatiõe ⁊ negligentia ⁊ ſi nõ ex malicia diceret ſal
ſum nec etiã vt videt᷑ ob reſtitutionẽ ſi mnde pximus
damnũ incurreret. ex de iniur. ⁊ dã.da. ſi culpa.Tex

tio peccatũ cõmittit᷑ ⁊ nioꝛtale cũ pecunia accipit᷑ pꝛo

teſtimonio ferendo etiã ſi ꝓ teſtimonio veritatis. Et
rõ huius eſt. qꝛ expꝛeſſe facit contra iura.cũ hoc pꝛo⸗
bibeant ⁊ valde iuſte ad vitandũ coꝛruptionẽ verita
tis ꝓpter pccuniã. Uñ dicit augꝰ.ꝙ non lʒ teſti vẽde⸗
re veꝝ teſtimoniũ.xiij/q.v.non ſane.⁊ multomagis
peccat cũ accipit teſtis pecuniã ad falſitatẽ dicenda.
vel occultandã veritate. Põt tñ teſtis acciꝑe expeſas
tĩ ab eo qui eũ pꝛoducit.puta ſi ex teſtimonio feren
do dietam facit. vel etiã oꝑam ſuã ⁊ lucrum dimittit
⁊ huiuſmodi.iiij.q.iij.ventunis. Accipiendo autẽ
pecuniã ꝓ teſtimonio reſtituat ei a quo accepit.niſi il
le dediſſet ad coꝛrumpendũ teſtem.nã tunc ei debet
dari in cui iniuriã accepit.vel pauperibus erogari·
Quarto peccat᷑ in omiſſione teſtimonij cũ ferri dʒ in
vtiliratem ꝓximi. Pꝛo cuiꝰ declaratione diſtinguen⸗

dũ eſt m. b. tho. le.ſe.q.lxx.lã teſtimonuũ ſuper ali

qua re quã quis nouitaut ab eo requiri aut non re
quin? Si requuit᷑ tũc ſubdiſtinguedum. qꝛ aub re⸗/
quirit᷑ aucte ſui ſuperions. Et ſi pꝛimo modo. ideſt
auctoꝛitate ſui ſuperioꝛis cum ei teneat᷑ obedire. aut
non auẽte ſui ſuperioꝛis cũ ei obedire teneat᷑ in his q

ptinent ad iuſticiam. tunc ſine dubio tenek ferre teſti

moniũ in his dũtaxat in quibo exigit᷑ ab eo teſtimo⸗

niũ pᷣm oꝛdinẽ iuris.puta in manifeſtis.⁊ de qͥ bo pᷣ⸗

ceſſit infamia. Et in bmõi omittẽdo teſtimoniũ ferre

peccaret qꝛ cõtro obedientiã ageret ⁊ chantatẽ non
iuuãdo ꝓxĩm vel bonũ cũ dʒ. Sed ſi exigat᷑ teſtimo
nü ab eo ĩ nõ mãatfeſtis ⁊ de qbo nõ pceſſit infamia.
nõ tenet᷑ ferre teſtjoniũ. Si t reqrat teſtioniũ elꝰ nõ
auẽte ſuꝑiorꝭ.tũc ad liberãdũ hoĩeʒ ab ĩiuſta moꝛe
ſeu quecũq; pena vel falſa infamia vel aliquo dam⸗
no tenetur nihilominus ferre teſtimoniũ. Ad quod
facit dictum põ. Eripite pauperem ⁊ egenum dema

„

nu peccatoꝛis liberate.Et illud Inno. Negligere cũ

poſſis perturbare peruerſos. nihil aliud ẽ q; fouere.
Nlec caret ſcrupulo ſocietatis occulte qui manifeſto
crimini deſinit obuiare. lxxxiij.di. erroꝛ. Si non re⸗
quiritur ſuper hoc. ⁊ inde videt ſequi iniuſticiam et
damnum pꝛorimo notabile in perſona. fama. vel

ſubſtantia.tenetur facere quod in ſe eſt vt veritatem

denunciet ei qui poteſt ad hoc pꝛodeſſe. Juxta illud
Pꝛouerbioꝛum. xxiiij. Erue eos qui ducutur ad
moꝛtem.Et Romanoꝛum.i.Digni ſunt moꝛte. non
ſolum qui faciunt ſed etiam qui conſentiunt facienti

bus. El. xxiij. qeiij oñdit cũ plunbo glijs coplis. 5*

Titulus Pꝛimus

in pᷣdicto caſu ſᷣm ray.de dãno etiã ſacerdotes ⁊ alij
clerici ⁊ religioſi tenent᷑xxiiij.q.ij quãq;. niſi ſit talis
cã in qᷓ nõ liceat eis ferre teſtimoniũ.vt in cᷓ ſangui⸗
nis.Idẽ vl.Supꝑ his aũt q̃ ad cõdẽnationẽ alicuiꝰ
ꝑtinẽt nõ tenet᷑ ̃m tho.hõ ad teſtificandũ niſi cum a

ſuꝑioꝛe cõpellat᷑ ſ̃m oꝛdinem iuris. qꝛ ſi circa h̊ ver

tas occultat᷑ nulli ex H ſpãle dãnũ naicit᷑. ⁊ ſi ĩimine/⸗
at periculũ accuſatoꝛi nõ ẽ curandũ.qꝛ ipſe ſe in hoc

periculũ ſpõte ingeſſit. Alia aũt rõ ẽ de reo cui peri

—

culũ ĩminet eo nolẽte. Guił. etiã dicit ꝙ in odioſis ex

ceptionibo vel criminibo nõ ↄſueuerũt teſtes cõpelli

poſſe. lʒ qñq; compellant᷑ vt in indqſitionib. De his
vo q in ſecreto cõmiſſa ſũt alicui vtxꝝ debeat qͥs teſti
ficari etiã reqͥſitꝰ. dicit. b. tho.ſe.ſe.q.lxx. ꝙ ſi qͥs b ha
bet in ſecreto ꝑ afeſſionẽ.ſ.auditãnullo mõ põt teſti
ſicari.qꝛ nõ ſcit Svr hõ.⁊ maiꝰ ẽ vinculũ ſacri qᷓ; pᷣce⸗
ptum hoĩs.Sed ſi ex ↄfeſſionem ei cõmiſſa ſunt ſub
certo.diſtinguendũ.qꝛ ſi ſunt talia q̃ ſtatim cũ veni⸗
unt ad noticiã hoĩs debẽt manifeſtari.puta ſi ꝑtinẽt
ad coꝛruptionẽ multitudĩs coꝛpoꝛalẽ vel ſpiritualeʒ
vel gue danũ alicuiꝰ ꝑſone.vel ſi ꝙ aliud ẽ qð ꝓpala
te tenet. dʒ manifeſtare teſtificando vel manifeſtãdo
yel denũciando.qꝛ ↄ hoc debitũ non põt obligari ꝑ
ſecreti cõmiſſum. Jur illud. In mał pꝛomiſſis reſcin
de fidẽ.xxij.q.iiij. Si aũt ſunt talia q quis ꝓderete⸗
net. vñ pũt ex hoc obligari ꝙ ſibi ſub ſecreto cõmit⸗
tunt᷑ ⁊ tũc nullo mõ tenet᷑ ea pdere.etiã ex pᷣcepto ſu
perioꝛis teſtificãdo.Et rõ ẽ.qꝛ ſeruare ſecretũ ẽ de ius
re naturali.nec põt hoĩ pcipig illð qð ẽ de iure nãli

Aduocatus pꝛocura. . VIII

toꝛ ⁊ iuriſcoſultꝰ peccare pñt multipliciter. Et pᷣmo

aduocatꝰ ſi ſcient᷑ defendit cãm qua nouit iniuſtam
ſm.b.tho.ſe.ſe.qłlxxi.peccat grauiter.i.moꝛtalit᷑.Et
rõ eſt.qꝛ illicitũ ẽ cooꝑarialicui ad malũ faciendum
oↄſulendo.adiuuãdo.vel alit ↄſentiendo. UVñ dicit
an Digal ſunt moꝛte nõ ſolũ qͥ faciuut ſed etiã qͥ
ↄſentiũt facientibo. Silłr etiã cũ a pncipio cauſe cre⸗
dit iuſtã ⁊ in ꝓceſſu videat eã iniuſtaʒ peccat grauit᷑
defendẽdo eã.non tñ dʒ eã ꝓdere.vt.iſ.iuuet aliã par

tẽ vel ſecreta ſue cauſe alteri parti reuelet.qꝛ male fa⸗

ceret ⁊ 3Z ſidelitatẽ. Sed dʒ eã deſerere dicendo clien
tulo ꝙ nõ hʒ iuſticiã vel eu ad cedendũ inducere.vel
ad cõponendũ cũ aduſario ſine ſui tñ dãno. Ettene
tur talis ad oẽ dãnũ qð altera ꝑs er eius auxilio in⸗
currit. hec tho. Idẽ ray. ⁊ allegat.l.rẽ. C. de iudi. Et
idẽ ſtatuit gregꝰ x. De reſtitutiõe videt intelligen
dũ in caſu in q clientulꝰ ſuꝰ qͥ obtinuit victoꝛiã cau⸗
ſe nõ vellet vel non poſſet reſtituere. NIã ille cũ rece
perit vtilitatẽ cauſe iniuſte pncipałr tenet᷑ cũ h̊ nouit
Sed ſi ignoꝛaret puta qꝛ aduocatꝰ vel titi dicũt eñ
ius hĩe viðꝛ excuſari cũ laboꝛat hac igratia. di.xxx⸗
vij. F.fit Inſuꝑ ſi dixerit clientulo iuſtam eũ hre cam
4 ugꝗ nouit iniuſtã.ſi cãm ꝑdit tenet᷑ei de expẽſis fact⸗
lbi⁊ alijs in litigãdo. Secꝰ aũt ſi ipᷣe clientulus co

gnoſcẽs cãʒ iniuſtã voluit eã defendere.er de iniuñ.

⁊ dã.da.ſi culpa. Scðo peccat aduocatꝰin defen
dendo cãs cũ ẽ ignoꝛãs vel negligẽs. Mã ſi aſſumit
ſuſtã cãm ⁊ ex igrantia nõbili vel negligentia ſua. qꝛ
nõ laboꝛat in reuoluẽdo libꝛos vt inueniat venitateʒ

⁊ clientulꝰ amittit cãm.peccat moꝛtalłr.Et rõ ẽ qꝛ nõ
bilit᷑ nocet ꝓxio cũ poſſit ⁊ debeat iuuare.nec debuit

ſe ponere ad illud officiũ vel ad actũ ad qð non erat
idoneꝰ.ex de iniur ⁊ dã.da.ſi culpa.Et tenet᷑ ad re
ſtitutionẽ dani inde ſecuti clientulo ſuo pm ray.⁊ bo

„

ſti. Si vo defendit cãm iniuſtã quã credit i

ponit ſe periculo grauis dãni ꝓxi.vñ ⁊ periculo pcti
moꝛtalł. Et ſi obtineret victoꝛiã cauſe teneret᷑ ad ſatiſ

faciendũ pti leſe· Tertio peccat moꝛtalr aduocatꝰ
ſi allegat falſa Z ↄſcĩam. vel inſtruit fłim teſtẽ. vel in⸗

ducit clientulũ ſuũ ad negandũ veritatẽ etiã ſi defen

deret iuſtã cãm.⁊ alit᷑ obtinẽ nõ poſſet victoꝛiam. Et

rõ ẽqꝛ jm aplim Ro.iije õ ſũt faciẽda mala vt eue⸗
niant bona.nec vti lʒ indebitis medijs vt veniat᷑ ad
bonũ finẽ. Ad reſtitutionẽ aũt nõ videt᷑ teneri. Sed

ſi abſtulit bonã cãm ⁊iuſtã aduerſario ꝑ dictos mo

dos vel ꝑ cauillationẽ ſuã.vel ipᷣm guauit in peten⸗
do dilatiões ſuꝑfluas. vel faciẽdo poſitionẽ dupliceʒ

vel cauilloſam.tenet᷑ talis inſolidũ ad veꝝ ĩtereſſe.i.

oẽ danũ ᷣm hoſti.gregꝰ.x.etiã ſtatuit in ſupᷣdicta cõ

ſtitutiõe.ꝙ id qð aduocatus recipit iniqᷓ aduocatioe
vel ↄſilio.tenet᷑ duplũ reſtitutere.⁊ nihlominꝰde dã

nis tenet᷑ ſatiſtacere leſis. Et idẽ ſtatuit de ꝓcuratoꝛe

Et iuriſcõſultꝰ in dãdo ↄſiliũ ſcient᷑ in cã quã nouit

iniuſtã.ſi oꝑatur victoꝛiã cauſe illud ↄſiliũ.ſiłiter ad
oĩa dãna. lõ aũt ſi credit iuſtã ⁊ hʒ cãm credẽdi. ex

de re iu. Null' ex ↄſilio tenet᷑ niſi fuerit fraudulentũ
in vi. Si aũt cã ẽ dubia vtꝝ.ſ.contineat iuſticiãnec

nedũ ſi remanet dubia vſq; ad diffinitionẽ cauſe licʒ

aduocato. ꝓcuratoꝛi.⁊ iuriſcõſulto iuuare ſᷣm.b.tho.
vbiið.⁊ guił. Quarto peccataduocatꝭ ⁊ ꝓcuratoæz⸗
nibo ⁊ iuriſcõſultis circa receptionẽ ĩmoderatã ſalarij
vb indebito mõ ſᷣm.btho. Quãuis enĩ licite poſſint
petere ſalariũ vt mercedẽ ſui laboꝛis. Uñ ⁊ augꝰ.ðt
ꝙ aduocato vendere iuſtũ prociniũ ⁊ iuriſꝑito ve⸗

rũ ↄſiliũ.xiiij.q.v.nõ ſane.nõ tñ debẽt petere ĩmode

ratũ.Attẽdit᷑aũt moderamẽ ſalarij ſ̃m my. circa q,/
tuoꝛ. Pꝛĩo ſᷣm qntitatẽ cauſe. Scðo ſᷣm laboꝛẽ aduo

cationis.Tertio ſᷣm ſciam ⁊ fſacũdiam aduocantis.

Quanto ſᷣm ↄſuetudinẽ regionis. Scoõm hoꝝ ↄſide⸗
rationẽ põt maiꝰ⁊ minꝰ taxari ſalariũ.vt.iij.q.vij. .

apub vꝛbẽ.⁊ ar.xij.q.ij.conceſſo.⁊.c.vulterane.⁊ ex

dep̈ben. de multa. Cõcoꝛ. tho. ⁊ vl. Uñ in h̊ non pot
dari certa regula de qntitate ſalarij. Et ſubditrapg
exqͥ cã ẽ incepta nullũ dʒ facere pactũ cum litigatoꝛꝛe
qjuẽ in ꝓpꝛiã recipit fidẽ:qꝛ poſſ eẽ occaſio magni pe
riculiiiij.q.vij. .pᷣterea.qꝛ ſᷣm glo.qũñ videret cãʒ iu

periculo tũc cogeret cliẽtulũ ſuũ inire pactũ cũ eo da

re ſibi ſalanũ ad libitũ.dẽ vl. Petere g põt ſalariu,
moderatũ ab initio litis vel pꝰ factũ. Et ſi a pncipio
non ẽ factũ pactum determĩatũ ſalarij põt ſᷣm hoſti.

aduocatꝰ cogere clientulũ ꝑ iudicis officiũ ad dãdũ

debitũ. Dicit etiã hoſtii nõ lʒ paciſci de certa ꝑte li
tis.ſ.q̃ta.puta decima vel centeſima. als debet ei in

terdici ſoꝛꝰ i.exercitiũ aduocãdi.C.de poſtu.l. ſi qui

aduocatoꝛum. Sed de quanta licet paciſci.id eſt cer
ta quantitate pecunie dũmodo nõ excedat debitum
Oð dicit augꝰ.ꝙ licet vẽdere rectũ conſiliũ vt ſupꝛa
dictũ eſt. intelligit ray.⁊ vl.qñ laboꝛat in voluẽdoli

—

erOO Seienairc uſtaz ex
ignoꝛatia nõbili vtiq; peccat moꝛtalr. Et rõ eſt.qꝛ ex

bꝛos ⁊ ſtudendo ⁊ diſputando foꝛte cũ alijs peritis.
Als ſi ſine laboꝛe poſſet rũdere credũt ꝙ nil debeãt
recipere ſed qtis rũdere. Sed hoſti. reſtningit hanc
ſnĩam qñ petẽs cõſiliũ ẽ pauꝑ.Nã ſiẽ diues põt pe⸗
tere ſalariũ.ar.xiiij.q.v.nõ ſane. Si enĩ non laboꝛat

tũc laboꝛanti in pᷣteritũ ſtudẽdo ⁊ diſcendo. Itẽ ad/

uocantes vel ꝓcurantes ſcient᷑ in cã vſuraria peccãt
moꝛtaliter. Et ſi ex eoꝝ aduocatione vel ꝓcuratõe qͥs
ſententiat᷑ ad ſoluendũ vſuras vident᷑teneri ad reſti
tutionẽ.ex de iur̃iu.⁊ dam.da.ſi culpa. Poſſunt etiã
peccare in mõ aduocãdi.cũ.ſ.dicũt obpꝛobꝛia.⁊ de⸗
riſiones ⁊ hmõi q̃ pꝛohibentur.vt.v.q:.iiij.in loco. et
iij.q.vij.infames.S.ſi s adeo ꝓcax. Sed de hoc et
plunibo alijs baberin.iij. ꝑte ti.vi. Et qũo debent
ent . itate.

aquocare pꝑ
Capitulũxx. de acceptiõe perſonarum ·

Via in iudicijs de qui

ne ꝓpt quã id qð ei ↄfert᷑ ẽ ei debitũ nõ ẽ acceptio ꝑſo

naꝝ. Sed ſi qs ↄſideret ĩ eo cui ofert᷑ nõ ilð qð dak
ſit ei poꝛtionatũ vel debitũ ſʒ ſolũ ᷣ ꝗ eiſte ho perꝰ
vel martinꝰ puta amicꝰ vel ↄſanguineꝰ vel ſibi vtilis
pᷣ erit acceptio ꝑſonaꝝ.Sʒ ob ↄditionẽ nõ ↄgruẽtezʒ

ad ipſaʒ rẽ. ̊ ðꝛ.qꝛ ſᷣm.b.tho.vbi.s.ↄtingit aliquꝗã

ↄditionẽ ꝑſone facere eã dignã reſpectu vniꝰ rei ⁊ nõ
reſpectu alteriꝰ. Sicut hec cõditio.ſ.ↄſanguſtas ad

vnã ꝑſonã facit eã dignã vt ſibi plꝰ dimittat de pri⸗

monialibo bonis q;ᷓ exnee pſone. Sed ipᷣa ↄditio nõ
facit eã dignã vt ꝑ hᷣ ↄferat᷑ ſibi ob eã de bonis eccle
ſiaſticis ſeu officijs ⁊ bñſicijs q;tũ alij ꝑſone aptioꝛi
vel plꝰqᷓ alij. qꝛ nõ ẽ pꝑntela ↄditio ↄgruẽs ad talẽ re.
ſcʒ bñficia vel officia eccłiaſtica. Et pperrat᷑ ̊ vitiu—z
in officijs ⁊ bñficijs ↄferẽdis in iudicijs exercendis
⁊ in honoꝛibo exhibendis.

Et quantu ad collationẽ.j.

buũs tractatu eſt. S. reperit᷑ frequent᷑ vitiuʒ
acceꝑtionis ꝑſonaꝝ.qð notauit ps. in eo
qð inductũ eſt.õ.in aucte ula.Uſq;quo iudicatꝭ ini
quitatẽ.⁊ facies peccatoꝝ ſunricidend vitiũ eſt Z iu⸗
ſticiã diſtributiuã.⁊ frequent᷑ ꝑpetrat᷑.qñq; ex auari
cia.qnq; ex affectu ſenſuall amicicie vel parẽtele. Jõ
nũc agendũ de hᷣ hic eſt.qꝛ peccatũ ⁊ multũ nocens
bono cõi. Pꝛohibek in lege diuina dũ dicit Deut.i.
Nõ accipietis cuiuſq;ᷓ perſonã. Ab h̊ vicio xpᷣm fuiſ
ſe ĩmunem teſtati ſũt diſcipuli phariſeoꝝ cum hero⸗
dianis dicentes. Nõ reſpicis ꝑionã hoĩm Mat.xxij
Et poſſet ſic deſcribi ꝙ acceptio ꝑſonaꝝ ẽ viciũ quo
id qð ex debito iuſticie eſt alteri ↄferendũ exhibetur
ꝓſone nõ ob meritũ eiꝰ ad ipſam rẽ.ſed ob cõditionẽ
ipſiꝰ non ↄgruentẽ ad ipᷣam rẽ. Pꝛopterea autem ðꝛ
ex debito iuſticie conferendũ. qꝛ in his q̃ dant᷑ mere

ex liberalitate nõ ex debito nõ hʒ locum acceptio ꝑſo

narum ſi dat᷑ magis vni ꝑſone qᷓ; alteri.puta.donat
qͥs de bonis ſuis centũ amico vel ↄſanguineo rõne
amicicie vel parentele qͥ nõ donat erneo q;uis ſit me
lioꝛ vel magis egeat.hic nõ eſt acceptio ꝑſonaꝝ ſi da
tur magis vni pſone.qꝛ ſuũ eſt qdᷣ dat.⁊ nemini dʒ.
⁊ in re ſua vnuſqͥſq; eſt moderatoꝛ ⁊ iudex.Et ex hoc
ꝓbat.b.tho.ſuꝑ epłam ad Ro.vt ait apks.ij. c. Nõ
eſt pſonaꝝ acceptio apud deũ. in eo videlʒ ꝙ pecca⸗
toꝝ q̃ſdã relinqt in ſuis pcts.quoſdam ad ſe vocat
dando eis gram ſuã quã nõ dat repꝛobis. ã acce⸗
ptio pſonaꝝ vt dictũ ẽ opponit᷑ iuſticie. vt locũ hʒ in
his ꝗᷓ dant ex debito qð attẽdit iuſticia. Deꝰ aũt nõ
ex debito ſed ex gra vocat pctõꝛes ad pniam. Uñ ad
Ro.xi.Si ex opibo iã nõ ex gra.Et ad titũ.iij·Nõ ex
oꝑiby iuſticie q fecimꝰ nos.lſed ſᷣm ſuã miſcðiam ſal
uos nos fecit. In talibo aũt bñficijs gratis datis li⸗
beꝝ ẽ nõ ſolũ deo ſed etiã hoĩ dare cui volnark Juf
illud MHath. xx. An nõ lʒ miht qð volo facere. i5
gnant᷑ aũt ſubdit᷑ Nõ ob meritũ ꝑſone ⁊c. lam ad
eũ qͥ hʒ diſtribuere vel dare aliqᷓ ex debito diſtribuẽ⸗
da ptinet ꝙ det illa ᷣm ꝙꝙ repit meritũ ſeu aptitudinẽ
in pſonis ↄgruentẽ rei q dat᷑. Nã ſᷣm.b.tho.ſe.ſe.q.
lxiij · Ad iuſticiã diſtributiuã ſpectat diũſis ꝑſonis
diuſa tribuere ſᷣm ꝓpoꝛtionẽ ad dignitates ꝑſonaruʒ

vt. ſ.vnicuiq; det᷑ ñm ꝓeſt ĩ eo ꝓpꝛietas digna ad idq

qð dak. Si ige qs in dãdo ↄſideret ꝓpꝛietatẽ illã ꝑſo

bñficioꝝ qri᷑.vtꝝ platꝰ peccet in cõferedo bñſiclum
bono pᷣtermiſſo melioꝛi. Uel etiã vtꝝ peccet eligentes
aliquẽ in pᷣlatũ minꝰ bonũ pᷣtermiſſo melioꝛi. Et vi⸗
det᷑ ꝙ ſic.qꝛ ðᷣt hieroꝙ qꝗᷣ pᷣſtãtioꝛ ẽ ex oi pplo qui do
ctioꝛ:ͥ ſanctioꝛ. qͥ in oĩ Stute eminẽtioꝛ ille eligat᷑ ad
ſacerdotiũ. viij.q.i.lʒ . Lũc tpis cõit᷑ ſacerdotes ha⸗
bebãt curã alaꝝ.& nõ eligendo talẽ peccat᷑. Et rñdit
b. tho. in qdã qõe de q̊libet.ꝙ qͥs põt dici melioꝛ du

plicit. Uno mõo ſimptr. Alio mõ ßm qͥd. Simpr at

Sꝛ melioꝛ qͥ ẽ ſanctioꝛ ⁊ płꝰ hñs de charitate. Scðm

q̃d ðꝛ melioꝛ qͥ ẽ melioꝛ ſm aliquẽ reſpectũ. LContin
git aũt aliquem eſſe melioꝛẽ ſunplicit.i.maioꝛis ſctĩ⸗

tat ͥ nõ ẽ melioꝛ qᷓtũ ad ꝙ p̃ficiat in ecclia. ſʒ ali?

minoꝛis ſctĩtatis erit melioꝛ eo ĩ regimĩe:qꝛ foꝛte ma⸗
gis ecckiam iuuare poterit.vł ꝑ ↄſiliũ ſapĩe.vel ꝑ au
xiliũ potẽtie. vel qꝛ deſeruiuit in eccłia. lõ gͤtenet᷑ p⸗
latus dare bñficium vel officiuʒ melioꝛi ſimpłr. ſed
melioꝛi qᷓ ad S.nõ põt eẽ ꝓpᷣerat vnũ alteri niſi pcé
aliquã cãm q ſi ꝑtĩeat ad honoꝛẽ dei ⁊ vtilitatẽ eccłie
iã q;ᷓtũ ad b̊ iſte ẽ melioꝛ. Si aũt illa cã nõ ptieat ad
ßᷣ erit acceptio ꝑſonaꝝ·q̃ tãto ẽ quioꝛ qnto in rebo di

ninis cõmittit. hec tho. Et qꝛ qð ẽ directe iuſticiaʒ

7 moꝛtale. ⁊ acceptio ꝑſonaꝝ directe ẽ ð iuſticiã diſtri
butiuã.iõ ẽ moꝛtale. Nõndũ etiã ꝙ q;uis minus

bonꝰ ſimpkłr poſſit pᷣferri magis bono in regimine ec

cleſie.qꝛvtilioꝛ.nõ tñ ſi ſciatt malus eẽ qᷓ;uis poſſit iu
uare eccliam ꝑ ſcĩam vel potẽnãqꝛ in hmõi ꝑmatiĩe
