eẽ vnius qᷓ; alterius.⁊ iõ dʒ inter eos ᷣm eq̃litatẽ
cõtractus inſtitui.Quãatitas aũt reꝝ q in vſũ ho⸗
minũ veniunt menſurat᷑ ᷣm pᷣciũ datũ ad qð ẽ in⸗
uentũ nũmiſma.vt ðꝛ.i.echi.⁊ iõ ſi pᷣciũ exceditqᷓ;
citatẽ valoꝛis rei vel ecõuerſo res excedat pᷣcium
tolli᷑ iuſticie eq̃litas.hec tho.⁊ ↄmittit᷑ ↄñter ini⸗
quitas.Iniqtas eni ðꝛ q̃ſi ineqᷣtas.i.ineq̃litas ſʒ
qui diligit iniqtatem odit aiam ſuã. Scðm aliaʒ
tranſſatiõem inqt pſal.x.ps.⁊ loquit᷑ de aĩa dei ꝗᷓ
eſt volũtas eius. Uñ ⁊.x.q.ij.ꝭ.hoc ius.ðꝛ ꝙ ſi in
venditiõe rei ecciaſtice plus offerat᷑ qᷓ; res valeat
eccia reciꝑe nõ dʒ.ſed tin iuſtũ pᷣciũ. Et rõ eſt ſᷣm
archi. in dicto. . qꝛ eccia nõ dʒ dolũ facere in ↄcti
bus ſuis. exc de dona.ꝑ tuas Sic igitur res ñ pñt
licite vẽdi pluſqᷓ; valeãt.nec minus emi pẽſato ea
rum valoꝛe in reſpectu ad vſum nr̃ m ⁊ pbabile iu
diciũ humane eſtimatiõis mẽſurantis valoꝛẽ rei
infra limites latitudinis ↄpetentis.Et ꝓ maioꝛi
declaratioue huius materie tria videnda ſunt
Pꝛimo vñ accipiẽdus ſit debitus valoꝛ rei.
SBcðo q; ſit la titudo ↄpetens valoꝛis rer.
Tertio qͥd dicendũ qñ fit exceſſus valoꝛis rei.
Etꝓ declaratione pᷣmi oꝑtet tria ↄſideraredili
gẽter. et pmũ eſt ꝙ ſᷣm Sco.in.uij.di.xv.duplexẽ
valoꝛ reꝝ. Pꝛimus eſt valoꝛ naturalis. Secũdꝰ
valoꝛ vſualis. Ualoꝛ naturalis rei ẽ jm bonitatẽ
nature a deo in re creata.⁊ h̊ͥ mõ mus vel pulexvł
foꝛmica plus valent qᷓ; panis.qꝛ illa hũt vitã.ani
mam ſeu vſum.⁊ nõ panis vel etiãẽ margarita Se
cũdus valoꝛ ðꝛvſualis ſᷣm qð aſſumi in reſpectu
ad vſum nr̃m.⁊ h̊ mõ qᷓ;to aliq̃ ſunt vſiba nr̃is vti
lioꝛa.tantoplus valent.⁊ ſᷣm h̊ panis plus valet
qᷓ; mus.Quia igitur actus emendi ⁊ vendedi ad
vſus humane vite merito oꝛdinat᷑.iõ reꝝ q̃ ſũt ad
vſum humane vite veneliũ valoꝛ ſumẽdus eſt ſe/
cũdomõ nõ pᷣmo.Secũdũ cõſiderandũ circa va
loꝛẽ rei eſt ꝙ ipᷣe valoꝛ reꝑ ſcðᷣo mõ acceptuſ.i.pᷣm
ꝙ ſunt ad vſum nrm in re venali tripliciter pẽſat
Pꝛimo ex eius vᷣtuoſitate.Scdo ex eius raritate
ertio ex eius ↄplacibilitate. Et vᷣtuoſitas qͥdeʒ
rei attẽditur ſᷣm ꝙ res ex ſuis realib vᷣtutiba ⁊ p⸗

Citnlus Pꝛimus

pꝛietatiba eſt noſtris vtilitatibs virtuoſioꝛ ⁊ effi⸗
cacioꝛ.⁊ h̊ mõ bonus panis triticeus plus valet

ad vſum nr̃m q; oꝛdeaceus.⁊ foꝛtis equus ad ve⸗

cturam plus valet qᷓ; aſinus. Scðo penſat rei ve⸗
nalis valoꝛ ex eius raritate.i.ſᷣm ꝙ res ex ſue iuẽ⸗
tionis raritate ⁊ difficultate magis neceſſarie ſũt
ꝓ qto vicʒ ex eaꝝ penuria maioꝛẽ ipᷣaꝝ indigẽtiã

⁊ minoꝛẽ facultatẽ hñdi ⁊ vtendi habemus. ¶ ñ
Hiero.Omne raꝝ carũ.diſt.rciij.legimus.Et ſe⸗

cũdũ h̊ bladũ plus valet tꝑe famis ⁊ cariſtie qᷓ; tẽ

poꝛe q̊ multũ abundat apud omnes. Sic q̃ttuoꝛ
elementa ignis aer aqua ⁊ terra.vilioꝛis pᷣcij apð
hoies eſtiman᷑ ppter eoꝝ copiã qᷓ; balſamũ vel au
rum.qᷓ;uis illa de ſe ſint magis neceſſaria qᷓ; vti⸗
lia vite nr̃e.Tertio penſat᷑in re venali eiꝰ cõplaci
bilitas.i.ſm ꝙ magis vel minus bñ placet volũ⸗
tati noſtre habere talem rem ⁊ vti ea. ¶ti eni ꝓut
hic ſumit᷑ eſt rem in facultate volũtatis aſſumere
vel haberc.⁊ iõ nõ modica ꝑs valoꝛis venaliũ re
rum ex bñplacito volũtatis penſat᷑ſiue plus ſiue
minus cõplacentie in vſu huius rei vel ũlius m
ꝙ vnus equus eſt gtioꝛ vni.⁊ alter alteri.⁊ vnuʒ
oꝛnamẽtũ vni ⁊ aliðalteri.⁊ hoc mõ vnꝰ rein al/

teri vilioꝛem multũ appꝛeciat᷑ ⁊ ſibi reputat pᷣcio⸗

ſam ⁊ charam ⁊ ecõuerſo TLertiũ cõſiderandũ cir
ca valoꝛem reꝝ eſt ꝙ valoꝛ reꝝ venaliũ vix aut nũ
qᷓ; põt a nobis determinari niſi ꝑ ↄiecturalẽ 7,P4
babilem opinionẽe.⁊ h̊ nõ punctualiter ſub indi⸗
uiſibili rõne aut menſura in plus ⁊ minus ſʒ ſub
aliqᷓ latitudine ↄpetenti reſpectu tempoꝝ locoꝛũ
7 ꝑſonaꝝ.circa quã latitudinẽ diuſi hoĩes in eſti⸗

mãdo differre ꝓbant᷑.⁊ h̊ etiaʒ dicit tbo.vbi.. q;

valoꝛ reꝝ nõ ↄſiſtit in puncto indiuiſibili.vñ ali⸗

qᷓ;tulũ plus aliquãtulũ minus emere vel vendere

nõ tollit eq̃litatẽ vel iuſticiã dũinõ nõ fiat exceſiꝰ

notabilis ↄſciaam. Quantuʒ ad ſcom ſcʒ q ſit

cõpetens latitudo valoꝛis rei infra cuius limites
poſſit pᷣciũ extendi.Dicendũ ꝙ tripliciter h̊ inno⸗

teſcere põt ex iure.ex ↄſuetudine.ex diſcretiõe.Et

pmo ex iure qꝛ ſi pᷣciũ qͥ vẽdit᷑ res excedat medic ⸗
tatẽ iuſti pᷣcij ſeu pᷣciũ qͥ emit᷑ deficiata medietate

iuſti pᷣcij.puta valet res.x.floꝛe.put cõiter eſtima

tur ⁊ tñ veẽditoꝛ petit ⁊ recipit.xvi.vel cũ valet.x.
emptoꝛ emit ꝓ.uij.cũ dimidio.tũc ſᷣm iura ↄctuſ
eſt nullus.ex de emp.⁊ ven.cũ dilecti.ꝑ iudicẽ irri
tã dũ ł facer̃ ſuꝓplere defectũ ↄmiſſũ.vᷣm etiã ſi eẽt
minoꝛ exceſſus qᷓ; medietas iuſti pcij ſi ſit notabi
lis vtiq; ſᷣm tho.ij.ij.q.lxxvij.? Sco.in.uij.di.xv
eſt ibi iniuſticia ⁊ ꝑ ↄnñs pctin moꝛtalc ⁊ reſtitutõ
faciẽda qᷓ;tũ ad eũ ꝑ quẽ fit deceptio adutent᷑in pᷣ
cio multũ exceſſiuo ł defectiuo.Sʒ ſi fiat deceptõ

iꝛant.qꝛ ſcʒ emptoꝛ vł veditoꝛ eſtimat tm̃ valere
tũc nõ eſt ibi moꝛtale exqͥ ip̃e decipit ꝑ erroꝛẽ. Sʒ

tñ cũ ꝑpẽdit vł ſibi ondit.tenet᷑ ad ſatiſfactionem
als tẽ peccaret moꝛtalłr ſi ñ vellet ſatiſfacere.Qð
totũ itellige qñ defraudat᷑ iuſto pᷣcio ẽptoꝛvł vẽdi
toꝛ ex erroꝛe ſeu igãtãtia.Nã ſi ſciẽs ⁊ adũtẽs q;ti⸗
tatem exceſſus vł defectus libere ↄſenſit in tale p

cium ⁊ contractum in nullo tenetur alter cuʒ eo

contrahens cum ſciat illum aduertere de exceſſu
vel defectu pꝛecij.Et ratio eſt qꝛ ſcienti ⁊ cõſentiẽ
t nõ fit iniuria neq; dolus vt de reg.iur.li.vi.Si

1
zi

W
w
tion
güc
utni
lig
bind
locnn

.
ts 3
Mh.
WNW

crccſ⸗
gaſt
mires
inno
eC
nediej
ieeu
1chin
wor.
DV
aim
iſei
otubi
ſdtn
teucd
ntion
Nec
ſj
gt

cut enĩ põt rem ſuã abſq; omni pᷣcio dare ⁊ dona
re.ita etiã põt ꝓ centeſime ꝑte iuſti pᷣcij rem ſuam
vendere ad ſuũ bñplacitũ.⁊ alteri qͥnta ꝑte.⁊ al
teri ꝓ iuſto pᷣcio tm̃i. Nec in bᷣ fit iniuſticia expar⸗
te alcerius niſi cogeret᷑ venditoꝛ ad vendendũu ali
qua maſ neceſſitate ad h̊ inducẽte cũ non põt ali
ter ſibi puidere.vellet tñ iuſtũ Fen. ſz inuenire nõ
põt.vel etiã magna leuicate ad ̊ mouẽte vt ꝓdi⸗
gus ⁊ leuis tũc enĩ ſecus dicendũ. Secũdo ipſa
latitudo pᷣcij põt innoteſcere ex ↄſuetudine. aʒ

vt diẽ Sco.in.uij.vbi ſcʒ ꝙ exꝑientia ſatis patʒ ꝙ;

cõſuetudinarie relinqui? ipis ꝑmutantib vt pen
ſata mutua neceſſitate reputent ſe mutuo dare eqᷣ
ualẽs.⁊ hincinde acciꝑe.ODuxꝝ quippe vr inter ho

mines ↄctus eſſe in quibo ↄhẽtes nõ intendãt ali

quid de rigoꝛe iudiciali qᷣ eſt vt tm̃ res ematur vł
vendat᷑ qᷓ;tum valet ſibi mutuo relaxare vt ſi cõezs

cõtractũ comitetaliq̃ datio vera. Et hic modꝰ cõ

mutantiũ fundat᷑q̃ſi ſuꝑ lege nature dicente Fac

alteri qð tibi vis fieri. Satis ꝗ̊ eſt pbabile ꝙ quã

do ↄᷣhẽtes mutuo ſunt cõtenti mutuo ſibi remit⸗
terevelint ſi aliq̊ mõ.dũ tñ nõ enoꝛmi deficiunt a

ꝓfecta iuſticia Tertio innoteſcit latitudo pᷣcij re
rum ex diſcretione.Dictat eni diſcretio ꝙ cũ res ĩ

ſe valens x.tñ habẽti eſt chara ⁊vtilis vt.xij.ſivo

lo eam hr̃e dem ſibi nõ tm̃.x.ſed qᷓ;tũ ſibi valet.ex

quo ipᷣe retinere volebat qꝛ vtilis vt.xij. Uñ ⁊.b.
Tho.ij.ij.q.lxxvij.dicit ꝙ vẽdere rem pluſq; vale

at eſt iniuſtũ niſi in detrumentũ cederet venditorꝭ

vẽdere ſcʒ q;tũ valet.puta qꝛ ſibi multũ eſt vtilis

illa res vel neceſſaria, tũc eni vendere poterit plꝰ

qᷓ; res in ſe valeat qᷓ;tũ ſcʒ valet ipᷣi vẽditoꝛi.Sed
q;uis emptoꝛ multũ iuuetur ex re quãvult emere
ſi vẽditoꝛ inde nõ damnifica?᷑ ex carentia ipᷣiuſ rei
nõ ꝓpterea põt plus vẽdere rem qᷓ; valeat in ſe.qa
vtilitas q̃ ſuꝑuenit emptoꝛi nõ eſt ex ↄditiõe ven
dentis nec ex cõditione rei in ſe.ſed ex ↄditõe emẽ
tis.vñ nõ dʒ vendere illi qð nõ eſt ſuũ.Idẽ Sco.

in.uij.Si tñ ſua liberalitate emptoꝛ vult aliquid

plus dare qᷓ; valeat res qꝛ inde multũ iuuat᷑. põt
recipi ar.i.q.ij.ſicut eßᷣm. Quantũ ad tertium

pꝛime ꝑtis ſcʒ qñ fit exceſſus in pᷣcio.quid iuris.

Ad h̊ dicendũ ꝙ tripliciter põt fieri exceſſus in pᷣ⸗
cio reꝝ venaliũ vel defectus.Pꝛimo quidẽ vltra
dimidiũ iuſti pᷣcij.⁊ ſic õctum põt reſcindere dece
ptus vel reſtaurationẽ damni ſui petere vt dictũ

eſt. Nec obſtat ſi dicat᷑ ꝙ vnuſqͥſq; in re ſua ẽ mo

deratoꝛ ⁊ iudex ſᷣm iura.ꝗ̊ rei mee poſſum ipone⸗
re pᷣciũ qð volo.nec aliqͥs põt me cogere ad pᷣtaxa
tum pᷣciũ ſicut nec etiam ad vendendũ.ſicutc etiã
emptoꝛ non cogitur ad emendũ niſi pᷣcio ſibi bñ⸗
placito.Sicut igitur õctus emptionis ⁊ venditi

onis eſt mere volũtarius.ſic etiam taxatio pꝛecij
venaliũ reꝝ debet eſſe volũtaria ᷣm voluntatem

vendentis ⁊ ementis.iuxta illud ꝓuerbiũ legale.
Res tm̃ valet qᷓ;tum vendi põt.Ad illud enim re⸗

ſpondeo.Quãuis qͥs nõ cogatur ad vendendum

rem ſuã tamen in actu ⁊ ↄctu vendẽdi.ſivendere
vult foꝛmam iuris ⁊ regulam iuſticie ſeruare de⸗
bet ⁊ equitatis.Et iõ in actu vendendi nõ licet ſi

bi rei ſue ſtatuere iniuſtuʒ pꝛeciũ ⁊ accipere.quia
tũc nõ unponit rei vt ſimpliciter ſue pᷣciũ ſed vei

—

tiue includit acceptiõem pcij pᷣualentis.Accipere
autem pꝛeualens pᷣcium eſt iniuſtũ ⁊ 3 eqtatem

alterũ cõmutande. Hmoi aũt impoſitio ↄmura:

Inſuꝑ ſm Hoſti. q;uis nõ poſſet qͥs cogi ab ini⸗
tio rem ſuam vendere vel alienare.vts. E. de Zhẽ.

emp.l.dudum.ſi tamen expoſuerit venalẽ ⸗ pciũ

offeratur ſi ꝓ iuſto pᷣcio vẽdere nõ vult cogi põt ꝑ

iudicem ꝙ iuſto pᷣcio vendat.ff. de offi.pſi.l.i. Et
cũ dicit᷑.res tm̃ valer q;tum vẽdi põt.intelligit᷑ de

iure nõ de facto ſ̃ᷣm eſtimatiõem cõem ſᷣm Kanto.

de bu. Secũdus exceſſus eſt in ↄctu hmõi qñ vti
F notabilis eſt nõ tñ gtingens ad medietateʒ iu⸗
pꝛecij. Et tũ caliqui dicùt licitũ eſſe nec ad re/⸗
ſtitutiõem teneri.qꝛ iura boc ꝑmittũt.vt indicto
c.cũ dilecti.de emp.⁊ ven.Quã opinionẽ ſeqͥ vide
tur.Duran.oꝛdi.mi.in ſum.ſua.Sed hãc opini⸗
onem tanq; erroneam⁊ ꝑiculoſam ſaluti aiaꝝ re
ꝓbant.b.tho.ij.ij.q.lxxvij.Et Sco.in.uij.diſ.xv.
dicẽtes.ꝙ talis ſcienter decipiẽs iniuſticiaʒ facit
⁊ ꝑ ↄñs moꝛtaliter peccat.⁊ tenet᷑ ad reſtitutionẽ
eius in qͥ decepit. Si aũt ignoꝛãter et ex erroꝛe.ſ.
eſtimans tm̃ illã valere ⁊ hmõi tũc nõ peccat.ſed
cũ aduertit erroꝛẽ tenet᷑ ad ſatiſſactiõsem damni
leſo ſeu decepto.alłs tũc peccaret ſi nõ diſponeret

ſe ad emendam. Ad rõem ab illis deductã in lege

Rũñdet b.tho.vbi.õ.ꝙ hec lex dat᷑ plo ĩ quo ſunt

multi deficiẽtes a vᷣtute.vñ ſolũ pbibet ea mala qᷓ

habẽt deſtruere humanũ ↄuictũ pacificũ ea puniẽ
do vt furta.adulteria.notabilesdeceptiões in cõ
tractibo.vt deceptio vltra dimidiũ iuſti.⁊hᷣ cũ pu
nue pot abſq; maioꝛi ſcandalo.als eciaʒ illa tole⸗
rat.vt.i.q.vij.quotiens.xxiij.q.uij.ca.ipᷣa pietas
diſt. l. vt cõſtitueret᷑. Alia nit eminit n ae licita
ſed inq;tũ nõ punit ea ⁊ ne puniendo ſequerent᷑
maioꝛa mala. Sed lex diuina q̃ datur oibo nil di
mittit impunitũ in hac vita vel aliqd qð ſit vᷣtuti
cõtrariũ. Uñ ſᷣm diuinã legẽ illicitũ reputat᷑ ſi in
cõtractibo eq̃litas nõ ſeruaret᷑.qð fit plus vendẽ⸗
do rem q; valuerit.vel miuus emendo cũ fit pᷣci⸗
fue notabilis exceſſuſ in h̊.cũ.b.tho.ↄcoꝛ. Jo.de
ig. ⁊ Jo.cal.⁊ plures alij canoniſte dicẽtes illam
decrecalẽ hr̃e locũ iure foꝛi nõ iure poli.⁊ h̊ ad vi
tanda multa litigia q̃ de leui poſſent qͥtidie ficri.
Tertius exceſſus eſt qñ in hmõi ↄctibo paꝝ fit dã
nificatio.vt qꝛ pᷣauloplus vendit᷑ res vet paulo/⸗
minus emit᷑ iuſto pᷣcio.⁊ tũc qᷓ;uis qͥdã dicãt idi⸗
ſtincte nõ ↄmitti pctm̃ nec teneri ad reſtitntiõem
eo ꝙ pᷣcia reꝝ nõ ↄſiſtãt in puncto indiuiſibili.ſʒ
habcãt quãdã latitudinẽ in plus ⁊ minꝰ Nerius
tamẽvr̃ dicẽdũ . qꝛ latitudo illa dʒ eſſe ↄpetens
⁊ ſic hʒ limites ſuos qͥ tñ difficulter ſcire pñt.iðo
ſi qs in emẽdo vł vendẽdo excedat aliquãtuluʒ li
mites ñ agẽs ᷣoſciaʒ qꝛ ſcʒ credit illð eẽ ſatꝭ iuſtũ
pᷣciũ.⁊ ſi rigidũ nõ peccat nectenct᷑ ad reſtitutio /⸗

nem. qᷓ;uis aliq;tulũ excedat limites iuſti pᷣcij ⁊ t

hʒ locuũ illud qð illi dicũt ſcʒ cõem ↄctũ ↄcomita⸗
ri aliq̃lẽ donatiõem ⁊ ſibijnuicem ꝑtes remittere
modicũ plꝰłminꝰ iuſto pᷣcio.ſʒ ſiqs ð ↄſciam ven
dat plꝰvł emat minꝰiuſto pᷣcio.i.credẽs excedere
ſupꝛemum gdum latitudinis pᷣcij.⁊ ſi in modico
nõ poteſt excuſari a peccato ſaltem veniali cũ oĩs
deceptio ⁊ fraus ſit peccatũ.⁊ etiã teneat᷑ adſatiſ⸗

Cirnlus Pꝛumnus

factiõem.ſed exq̊ minuciętales ſunt in numere.⁊

parũ inde etiã leditur pximus ðebet illud ſic iniu
ſte acqᷣſitũ pauꝑibo erogaruũixuij.q:v.qͥ hẽt.decla
rant᷑ pᷣdicta⁊ Geral.oꝛdi.here.et Jo.de rip.ꝙ ſi fi
at diminutio vel erceſſus iuſti

i in ↄᷣctib ĩ mo
4

dico nõ ẽncce reſtõem facere Ad qð ꝓpbandũ indu

cunt triplicẽ rõem.· Pꝛimo qͥdem rõne pac ⁊ ſal

uationis. Qõ eniʒ ex cõſenſu ⁊ ſtatuto cõi ⁊ ꝓ cõi
oim vtilitate pcedit eoipᷣo obtinet equitatẽ ⁊ ro⸗
bur iuris cõis.ſed cõis cõſenſus ac recta ⁊ diſcre

totaliter tranſferẽdo.Et ſi in aliquo pᷣter intenti
ovnem ⁊ ꝓpꝛiam eſtimatõem defraudat᷑ citra tam̃
exceſſum enoꝛmẽ lege diuina vł humana ꝓhibitũ

re.Certio h̊ ꝓbatur rõne humane eſtimatiois.
quidem incerta eſt ad mere iuſts pᷣcia pᷣtaxanda ?⁊
ad pciſe diſcernendũ exceſſus ⁊ defectus iuſti pꝛe
cij. ꝓpter qð licet pᷣciũ in aliq̊ minuaturvel exceda
tur.nihilominus nulli ꝓꝛio vel cõi iudicio cenſe

„

itui ſit neceſſe.⁊ hoc iõ.qꝛ expedit tꝑali paci et
ſaluti ſpũalr. Expedit quidẽ temꝑali paci · qꝛ als

raßn uetudo vult ꝙ non omnis exceſſus in talibo
ref

infinite querimonie ⁊ litigia ex oꝛiẽtur. Spũa/

li etiam ſaluti hoc expedit ſcʒ cõitatis ⁊ ꝑtiũ eius
qꝛ cũ difficilimũ ſit ab hmõi ↄᷣctuũ exceſſibo ſe co⸗

taoliter deputare.⁊ maxime in hominib imꝑfecc qu
ſiue emptoꝛ omnẽ talem exceſſum reſtituere.⁊ ſic
oẽs qui hic nõ reſtituerẽt damnarẽt᷑.qð quidẽ ne⸗
quiſſimũ ⁊ duriſſimũ eſt penſare.Uerũ ꝓpter pꝛa⸗

inhiantib lucris.ex quib ⁊ in quibo maioꝛ pars
cõmunitatis hoĩm cõſiſtit. Periculoſiſſimũ om/
nibus eſſet hmõi exceſſum ſibi vẽdicare⁊ retinere
non liceret. Secũdo hoc idem ꝓbatnr rõe mutue

cõcoꝛdationis. Pꝛopꝛia nanq; foꝛma ⁊ ratio cõ⸗
inutatiui ↄctuſ ⁊ vtriuſq; ꝑtis libero ac pleno cõ

ſenſu inchoatur ⁊ rectificat᷑.ita ꝙ emptoꝛ vult ſi⸗
bi rem emptam potius q; pᷣcium eius.⁊ venditoꝛ
ecõuerſo.vterq; etiaʒ ex pleno cõſenſu ⁊ a ſe aliẽa
xe intendit ꝓpꝛiumdominiũ rei ſue illud in aliud

vult nihilominus ↄctum initum ratum eſſe ⁊ fir

mum.ac ſi libere ⁊ expᷣſſe omni tali legi renuncia
ret in ↄriũ facientiꝓ qᷓ;to ꝓ ſua temꝑali indemni, Capitulum.xvij.de varijs fraudib que cõmit⸗
tate id faciat alter ſibi nihil inde reddere obligat᷑.
q ibi iam nõ eſt enoꝛmis.ĩmo foꝛte nec vllus ex/
ceſſus.qꝛ ſicut potuit totũ abſq; omni pᷣcio dona

re.ſic potuit ꝓ minoꝛi pꝛecio iuſte vendere vel da⸗

tur aut cenſeri dʒ ꝓ enoꝛmi.ſec ſic reſpectu iudi
cij noſtri recedit a moderãtia iuſti pᷣcij ſub ↄpetẽ⸗
ti latitudine menſurandi qn ipᷣm oliqualiter iclu

dater ſicut muſtũ vel vinũ acerbũ vel aliqualit᷑a

cetoſum nõ ſic recedit a ſpecievini qͥn includatur
ab ipᷣa.Et ſᷣm Scotũ in.uij.di.xv.eq̃litas cõmu⸗
tationũ ⁊ Zctuũ nõoſiſtit indiuiſibili medio.ĩmo
in medio illo ꝙ iuſticia cõmutatiua reſpicit ma/
gna ẽ latitudo.⁊ intra illã latitudinẽ nõ attinge⸗

re indiuiſibilẽ punctũ equalẽtie rei in qͥcũq; gdu
citra extrema fiat.iuſte fit. Si qͥs autẽ obſtaret ⁊
diceret ꝙ qnicqᷣd in cõtractib ẽ illicitũ ⁊ peccatũ

cõtra ius diuinũ eſſevidet᷑.⁊ ſic nullũ robur ab eo
obtinere videt᷑ imo potius oppoſitũ ꝓpter qð nul⸗

lus illicitꝰ exceſſus pꝛecij põt a iure diuino acqui

ri peccãti in illo. Rñ Dicendũ ꝙ in huiuſmodi cõ
tractibꝰ ſunt duo pꝛecipue attendẽda.ſ.ĩtrinſeca
affectio.et excrinſeca operatio. Et q;tũ ad pꝛimũ
ſeʒ intrinſecã affectionẽ ſciendũ ꝙ pꝛo quãto vult
in ꝓximũ ſciẽter aliquã in eq̃licatevt.ſ.ihuiuſmo⸗/

gliqͥd de iniuſticia habet.que ſi nõ ẽ moꝛtale.qꝛ.ſ.
nõ notabilis ſufficit.aut ꝑ cotritionẽ ⁊ penitẽtia⸗

di cõtractibo melioꝛẽ paꝛtẽ habeat qᷓ ille pꝛo tãto

lem ſatiſſactionẽ aut per purgatorij ignem ſicut ⁊

cetera venialia expiari. Quatum ad ſcom ſcilicet
operationẽ extrinſecã ⁊ cõmutationem licet ſcoòm

veridicã eſtimationẽ pꝛecij ſui cõtineat aliquâtu⸗

lam ineqlitatẽ. reſpectu tamè ad cõmune ſtatutũ
ct ad cõdeſcẽſiuã legem dei que pmittit zis mih
noꝛes defectꝰ.ita ſcilc; ꝙ ꝑ eos nõ punit:

moꝛ?⸗

tem eternã ⁊ ad liberũ cõſenſũ cõtrahentiũ.nõ ha

bet inequalitatẽ.imo potiꝰbenignã ⁊ cõfeſſoꝛiã ⁊
ſalutiferã equitatẽ.⁊ ideo q;tum ad b̊ tam diuino

iure qᷓ; humano robur obtinet firmitatis Aliter
omnes huiuſmodi exceſſus pꝛecij illiciti erũt in a

quirẽtib moꝛtalis culpa.qꝛ eſſetvſurpatio rei al i

ne inquãtũ alienc.Teneret᷑ etiã quilibetvenditoꝛ.

uitatẽ humani effectus ad talia tempoꝛalia incli
nati.ac ꝓpter inequalitatem talium ↄmutationũ
ſecurius ⁊ iuſtius eſſet omnem talẽ exceſſum ſciẽ
ter factum ſi alicuius qᷓ;tiatis appꝛeciabilis foꝛet
ſatiſfacere.aut ſi pꝛaui valoꝛis ſunt pꝑ animab il⸗
loꝝ pauꝑiberogare.qꝛ in hoc plus pficeret frau⸗

dato niſi ⁊ ipᷣe graui inopia laboꝛaret. Heetamẽ
p̃dicanda cum magna diſcretione.cuʒ populi ad

dilatandam ↄſciam ſint pꝛoni.⁊ ideo que tutioꝛa
ſũt dicẽda ſunt. Quãtũ ad fraudes quas faciunt
homines in negociando et illicitas ꝑmutatõnes
dicetur in ſequentibus ſub alio ſermone

tuntur in negociando.

C varia fraudatione
loquitur ꝓpheta dicẽs.ps.li.Lota die
iniuſticiaʒ cogitauit lingua tua. ſicut

nouacula acuta feciſti dolum. Ubi vltra frequen

tiam mali opis quã ſignat dicens.Tota die ⁊ ſen

tentiam damnatiõis inſinuat dicẽs. Pꝛopterea
deus deſtruet te in finem ⁊ euellet te ⁊c. Uñ ⁊ apo
ſtolus.i.ad theſſał.uij. Neq; qͥs circũueniat.i.de

cipiat in negocio frẽm ſuũ.qꝛ vindex eſt deꝰ de oĩ
bus his.Et de beſtia quã vidit Johaãnes apocal.
xuij.ðꝛ ꝙ faciet ne quis poſſet vẽdere vel emere ni
ſi qͥ hahuerit caracterẽ ac nomẽ beſtie. Beſtia qᷣ
ðꝛa vaſtãdo diabolus ẽ.caracter eiꝰ qͥ eſt imago
eius eſt fraus ⁊ dolus.nomen eius eſt falſitas.qꝛ
mendax eſt. Abſq; iſta imagine ſcq; fraudisdicunt
mercatoꝛes nõ poſſe vendere vel emere. Sed ibi

ſubdit᷑ qͥacceꝑit hũc caracterẽ bibet de vinoire

dei.Et nota tria mala q fac doloſꝰſeu deceptoꝛ in
negociãdo ſeu vẽdẽdo.pᷣmũ eſt aſtucia in modos
ad decipiendũ ⁊exquirẽdũ ibi.Tota die iniuſtici
am cogitauit lingua tua.ſcðm eſt fraudulentia ĩ
excogitatos exequendo ibi.Feciſti dolũ. tertiũ ẽ
malicia ĩ ðcipiẽdoſ liniẽdo.ibi.ſic nouacła acuta

Muantum ad pꝛmum ..

Sciendum ꝙ licet aſtucia fraus ⁊ dolus poſſint
in. actib alioꝝ peccatoꝝ reꝑiri.cõmunius tñ ĩ vi

☛=- = —

— —mm·˖r v 6 44N4“4

— —

ho⸗

Capitulũ xVII

cio auaricie circa acqᷣſitiõem tꝑaliũ ↄſueuerũrex

erceri.⁊ vt dic̃.b.tho.ij.ij.q.luij.arti.iij. Aſtucia
ꝓpꝛie eſt cũ qͥs ad ↄſequẽdum aliquẽ finem bonuʒ
vel malũ vcitur nõ veris vijs ſeu medijs.ſed ſiła⸗
tis ⁊ apparẽtibi.hoc eſt aũt peccatũ.qꝛ cõtra rõeʒ
rectam.vñ ⁊ pꝛudentiã. leq; eni etiã ad bonũ
finem oꝑtet falſis vjs ⁊ ſimulatis ꝑuenire ſed ve
ris ⁊ realibo.qð facit pꝛudẽtia Et qꝛ ſimilitudinẽ
babet cum ea in eo ſc; ꝙ vcitur ad gueniendũ ad
finem intentũ illis medijs que ↄducũt ad ipſum
Sed pꝑꝛudencia debitis ⁊ iuſtis medijs ⁊ vtit᷑ ad
bonũ finem.aſtucia indebitis medijs vel ad ma⸗
lum finem idęeo ipᷣa aſtucia aliqñ dicit᷑ pꝛudentia
ꝓpter dictam ſiłitudinem ſed impꝛopꝛie. Uñ ⁊ p⸗
uerbᷣ.i.dꝛ. ¶t ꝑuulis detur aſtucia.i pꝛudẽtia.et
ꝓuerb.xiij. Aſtutus.i.pꝛudens omnia facit cum
conſilio.Si ergo aſtucia cõſiſtit in excogitatione
dictarũ viaꝝ ſimulataꝝ ad aliquẽ finemoſequen
dum.puta vt in ꝓpoſito ad decipiendũ ꝓximuʒ in
tꝑalibi.Et hoc eſt qð dicit pſalmiſta de iniq̊. To
tadie iniuſticiam cogitauit lingua tua.lingua ſci
licet coꝛdis exquirendo ⁊ inueſtigãdo mente quo
modo iniuſta poſſit facere ⁊ primũ deciꝑe.Sʒ di
cit dñs ꝑ ꝓpbᷣam Job.v.c.qð recitat aplłus.i.coꝝ.
iij. Comphendam ſapiẽtes ſcʒ mũdi in aſtucia eo
rũ.qꝛ frequẽter cũ intendãt deciꝑe ipi decipiũtur
Muantum ad ſecundu.. I
Notan dum ſᷣm bea.cho.ij.ij.q.luij.ꝙ dolus ẽ exe
cutio aſtucie.vñ cõſiſtit in executione dictaꝝ via

rum falſarum que excogitantur ꝑ aſtuciam.⁊ pᷣn

cipaliter fit ꝑ verba ad decipiendũ.iuxillud Ps.

Lingua tua concinnabat.i.multiplicabat dolos

uis ⁊ ad malicias coꝛdis excogitatas ad decipi
endum extendatur etiam dolus.iuxta illud Ec⸗

cle.i.Coꝛ tuũ plenũ eſt dolo.⁊ ad oꝑa deceptoꝛia.
ſcom illud Hiere.vi.uncti faciunt dolũ. fit er⸗
go dolus ꝑ vᷣba ⁊ facca deceptoꝛia.fraus autem ꝓ

pꝛie ꝑ facta ⁊ ſic habes differentiam inter fraudẽ

⁊ dolum ⁊ ſic ſumitur cũ dicitur.extra de reſcri.
Ex tenoꝛe.ꝙ fraus ⁊ dolus nemini debent patro

cinari.vt fraus referatur ad facta deceptoꝛia.ad

verba añt dolus.Et nota ᷣm Pe.de palu.in.uij.
Boff. ⁊ Bern. ꝙ ſi dolus dat cãm cõtractui.pu⸗

ta quis celat vitium equi quem exponit venalem

vel laudat ipᷣm vt indefectuoſum.quem defectuʒ
ſi ſciret emptoꝛ nullo mõ emeret vt equum caden
tem ꝑiculoſum.tũc res illa q;uis valeret pꝛeciuʒ
tñ qꝛ venditoꝛ celando viciũ occultũ rei illius vł
laudando vt nõ habentem defectũ cũ ſciret tene⸗

tur ad reſtitutiõem pᷣcij emptoꝛi ⁊ reofferenti rẽ.

qꝛ ꝓpter talem dolũ põt reſcindi Zᷣctus ſᷣm iura
Si aũt dolus ꝑ verba vel facta incidit in ctum

qꝛ ſcʒ emptoꝛ emiſſet illam rem cuius defectũ ne/

ſciebat.ſed non tm̃ pᷣcium tũc ſi res illa tm̃ valet.
non tenetur ei venditoꝛ in aliquo.qꝛ ex quo vole
bat emere dẽat emere iuſto pᷣcio.ſʒ ſi ñ im valebat

dz reſtituere illud plus. Hos dolos dũ facit iu

ſtus auarus ꝑ verba adulatoꝛia plena fallacijs al

liciendo verbis humanis ⁊ reuerentibo oſtenden
do ſe amicum emptoꝛis ⁊ꝛhmõi.Uñ ps. Pꝛopter
hoc aſſimilat eum barbitonſoꝛi.et linguam ſuaʒ

nouacule cum qua radit pilos qui anteq; radat
acuit nouaculam ſuꝑ lapidem oleolitum ita aua

rus ⁊ fraudulentus oleo adulacionis linguã acu

it ad radendum pilos.i.auferendũ temꝑalia. Di
cit ergo.ſicut nouacula acuta ſq; lingua tua fuit.
Contra hos impcatur ps.dicẽs Linguis ſuis do
loſe agebat iudica illos deus.i,.ↄdemna cos deꝰ.

Mora in tertio frandu J. II.
lentia que conſiſtit in faccis ⁊ compᷣbenditin do/
lo dum dicit᷑. Feciſti dolum.i.oꝑatus es fraudeʒ
Sed vt dicitur ꝓuerv.i. Jpſi moliũtur fraudes
cõtra animas ſuas.Eſt enim fraudulentia aliqn
moꝛtale peccatum ⁊ ad reſtitutiõem obligat ·ſi ſit
notabilis deceptio.fit ̊ͥ fraudulentia. H
Pꝛimo in rei quidditate. ðèBUMU
Secundo in ſui quantitate.
Tertio in eius qualitate.
Quarto in ſoluendi tarditate.
Quinto in pcij ad res mutabilitate.
Sexto in bone intentionis pꝛauitate.

Dꝛimus ergo defe .F. I

ctus fraudis eſt in quidditare ſeu ſpecie ⁊ ſubſtã/
tia rei.vt ſi vendatur auricalcũ ꝓ auro.vnus la⸗
pis pᷣcioſus ꝓ altero.vinũ limphatum p puro.et
hmõi.De qua fraude cõtra eam faciẽtes inuehit
deus ꝑ Eſa.diccs.i.c. Argentum tuum verſum ẽ
in ſcoꝛiam.vinũ tuũ mixtũ eſt aqua.vbi alia trãſ
lacio habet.caupones tui vinũ aqͥ miſcent Hanc
fraudem cõmitrũt in ſpecie rei macellarij venden
tes carnes hircinas vel capꝛinas p caſtratinis.
Aromatarij vendentes vnũ aroma mixtum cum
alio ꝓ puro.ceram mixtam oleo ꝓ pura cera.vnũ
medicinale ꝓ alio.Et multi alij artificijs ſuis fa⸗
ciunt multas ſophiſticatiões. Si qᷣs ergo ſciẽter
aliquã fraudem facit in hmõi decipiẽs vel inten⸗
dens deciꝑe ꝓximũ peccat. et ad reſtõem tenetur
ſi notabiliter ledit ſᷣm.b.tho.ij.ij.q.lxxvij Sed ſi
ignoꝛanter fieret talis deceptio ſcʒ vendẽdo vnãꝗ
rem ꝓ alia cum ſqʒ credat talem eſſe nõ peccat. ſʒ
tñ tenetur ad ſatiſfactiõem cũ ꝑcipit de erroꝛe.pu
ta vendit qͥs anulũ auricalceũ ꝓ aureo credẽs cẽ
aureum.tenetur cuʒ ꝑpendit de erroꝛc illi empto
ri ſatiſſacere. Sicut ctiam ſi qͥs daret alicui vnu
groſſum argenteũ deauratũ ꝓ vno floꝛe io tene
dare floꝛenum. Et ex his ptʒ vt dicit.b Tho. vbi
ſupᷣ.ꝙ illicitũ eſt vendere aurum ⁊ argentũ alchi
micũ ꝓ vero.tum qꝛ nõ eſt adeo purũ ſicut verũ.
tum etiam qꝛ nõ habet eaſdẽ ꝓpꝛietates.ſicut pꝛo
pꝛietatẽ letificandi aut ꝙ nõ valet ↄtra certas in
firmitates. Si aũt ꝑ alchimiã fieret ven auꝝ nõ
eſſet illicitũ vendere p vero.qꝛ nihil ꝓhibet arteʒ

„
e

vti aliquibo nacuralibo cãis ad pducendũ veros

et naturales effectus ſicut Aug diẽ in li.de trini.
de his q̃ fit arte demonũ.Et qð dictũ eſt de ven
ditoꝛe idẽ intelligendũ de emptoꝛe cãũ ſcʒ vẽditoꝛ
crederet rem ſuam minꝰpcioſam puta auricalcũ)–n8
qð eſt auꝝ.⁊ lapidẽ vitreũ qͥ eſt pᷣcioſus.Emptoꝛ
eni cum hoc ꝑcipit peccat grauiter ſi nõ dat ſibi pᷣ
cium competes valoꝛi rei.iſed ſᷣm eſtimationem
vendentis.et tenecur ad ſatiſfactiõein. Uerũ cuʒ

aliqui fophiſticant ea que vendũt vt ſe ſeruent in
daem nes ⁊ cũ aliqͥ luero cõgruo.qꝛ ſi vẽderẽt pu⸗
ras res ⁊ emptoꝛes nõ vellent dare iuſtũ pᷣciũ.qᷣa
alij vendũt talia ſic ſophiſticata ⁊ mixta minoꝛi
pᷣcio vident᷑ poſſe excuſari dũmõ nõ fiant tłes mi
xture ꝙ noceant humanis coꝛꝑib qð accidere pᷣt

in his q̃ vẽdũtur in cibũ ⁊ potũ hoim pᷣcipue me-

dicinalibi.Silłr nõ vjr illicitũ cũ ꝑ talẽ mixturaʒ
res reddunt᷑ magis amabiles ⁊ nõ nociue.ſiẽ au⸗
diui cõtingere de vino greco qð aliqñ qñ eſt puꝝ
qꝛ nimis fumoſum minus placet cũ vᷣo aq̃ miſce

tur amabilius reddit᷑ ⁊ libẽtius emũt hoĩes cre/

dꝗtes tñ eſſe purũ debẽt tñ vẽditoꝛes in hmõi ca⸗
ſib minus vendere q; ſi eſſet purũ als venderent
aquã ꝓ vino.⁊ ſic de alijs ſiſibus.
Becundo fit faus . V.
in q;titate.pondere.numero.⁊ mẽſura. Uñ dũs
Deu.xxv.dicet.Nõ habebis i ſacculo diuerſa põ⸗
dera maius ⁊ minus.Et Teuit.xix. Nolite face/⸗
re iniqnũ aliqd in iudicio.in regula.in põdere.⁊
in mẽſura.Et Oſee.xij.Canaan in manu eiꝰ ſta
tera doloſa. Canaan interpᷣta᷑ negociatoꝛ. NHi eĩ
coõmittũt dolus ⁊ fraudes in mẽſuris.qꝛ ſi habe⸗
aunt iuſtas mẽſuras ⁊ põdera,.tñ fraudulẽter vtũ
rur eis ad decipiendũ.Et in pondere qͥdẽ fraus ẽ
cũ dat qs.xi.vncias ꝓ vna libꝛa carniũ.aromatũ
piſciũ.lane lini.⁊ aliaꝝ rerũ põderabiliũ.In mẽ⸗
ſura cũ datur de panno laneo vel lineo vel.x.bꝛa⸗
chia vel vlnas cũ dimidio panni.p.xi.vł ſextariũ
vel minam victualiũ diminutã.vel metretã vini
olei vel alteriꝰliq̊ꝛis nõ plenã. In numero cũ qͥs

Dz aliqᷓs res in certo numero dare numerũdimi⸗

nutũ tribuit.Omnes hi qͥ has ſciẽter faciũt frau
des iniq̃ agũt ⁊ ð dñm.de qͥ ðdꝛ Sapᷣ.xi.Oiadiſpo
ſuiſti in põdere numero ⁊ mẽſura.ſ.debitis.⁊ te⸗
nentur ad ſatiſfactiõem dãnificatis.vel ſi paꝝ eſt
Dare pauꝑibi. Nota tñ ꝙ vbi eſt de moꝛe pꝛie.ꝙ qͥ
dat lanã vel linũ ad nendũ ſeu filandũ accipiec et
cõputet filatum ad rõem tredecim vnciar p libꝛa
qñ h̊ ſcit qͥ laboꝛat illa filando ſi nõ ſoluit᷑ ſibi de
tredecim vncijs niſiꝓ vna libꝛa.non ꝓpꝛie eſt ibi
fraus.qꝛ nõ decipit᷑ cũ ſciat ſic ſibi debere ſolui.et
ſic intellgi pactũ cũ a pᷣncipio ſibi datur opus.
Scienti eni ⁊ ↄſentiẽti nõ fit iniuria neq; dolus.
de re.iu.in.vi.q;uis turpis videdt᷑ mos.Nõ autẽ
ſic excuſant-ftabernarij dantes mẽſuras vini dimi
nutas ſcʒ vſq; ad collũ metrete.vel alteriꝰmenſu
re cũ ſit de moꝛe.Nam emẽtes decipiũtur cuʒ in
tendant hahere pleng menſurã ⁊ 3 volũtatẽ eoꝝ
dim nuit᷑ nec ↄſuetudo excuſat q̃dicẽda eſt coꝛru
prela niſi h̊ͥ facerẽt vt ſe ↄſeruẽt indemnes vel cuʒ

aliqͥ lucro rõnabili.qui alias nõ lucrarent᷑ ſi ple⸗/

nas mẽſuras darent.qꝛ oꝑteret pᷣcium augere in
quo nõ inueniret emptoꝛes vel paucos. Itẽ lani
fices qͥ faciũt trahere pãnos ad tractoꝛiũ vltrade

bitũ artis vñ poſtea madefactus ⁊ tonſus vt mo

ris eſt retrahitur ad longe minoꝛẽ mẽſuram quã
dz fraudẽ faciũt.Et multomagis qͥ ᷣm rõem art
vendũt caligas cũ faciũt pannũ ex q̊ eas foꝛmant
minus debito madefieri.ita ꝙ poſtea ipᷣis ſut cũ
vtcitur emptoꝛ multũ reſtringũtur ⁊ decurtantur

—

peccant nõ parũ ⁊ fraudatis tenent᷑ ad ſatiſfactio
nem cũ cito lacerent᷑ ⁊ male deſeruiant eis. Item
lanini.i.deferentes lanam vel linũ ad filandum
quib pecunia datur a magiſtris ſuis vt ſoluant
ad rõem tm̃ꝓ libꝛa.puta.v.ſolidos minus ſol⸗

uunt ⁊ illud ſibi retinẽt fraudẽ faciũt.Et ſia fila

tricibꝛ auferũt minꝰcõuentoveldebito pᷣcio ſoluẽ
tes.illdñt ſatiſfacere ĩ futurũ ſupplẽdo illð minuſ
datum eiſdẽ vel pauꝑib erogando ſi parũ eſtp q̃
libet. vel non bene ſciũtur ꝑſone.Si vero eis ſo
uunt cõuentũ ⁊ ↄgruũ pᷣciũ qð eis remanet o pe⸗
cunia tanent magiſtris reſtiture.

Lertio in qualitate

rerũ fit fraus ca ſcqʒ vendũtur carnes infecte p ſa-

nis aromata antiquata ⁊ ſic virtute debilitata ꝓ
recentibo.liber coꝛruptus ⁊ falſus ꝓ ſideli.⁊ coꝛi
um fragile ꝓ durabili.vinum coꝛruptum ꝓ ſano.
domus ruitura ꝓ ſtabili ⁊ firma.animal infirmũ
ꝓ ſano.pannus defectuoſus ꝓ indefectuoſo ⁊ hu⸗

iuſmodi.De his ðꝛ Eſa.xxxij Uaſa fraudulẽti peiſ
ſima ſunt.i.artificiata.Et cum queritur ſi tenea

tur venditoꝛ ſemꝑ dicere defectum rei quã expõit
venalem. Rñdet.b.tho.ij.ij.q.lxxvij.ꝙ defectus

rei aut eſt occultus aut manifeſtus Si occultus

tũc aut talis defectꝰ reddit vſum illiꝰrei venalis
impeditũ vel noxiũ aut non.Et ſiquides talis de
fectus reddit vſum rei impeditũ vel noxiũ.puta

cum quis vendit equum claudicantem p veloci.

vel domũ ruinoſam ꝓ firma.vel cibum coꝛruptũ
ꝓ ſano peccat grauiter iniuſticiã ↄmittende i do⸗
loſa ⁊ fraulenta venditione ⁊ ꝓxrimũ damniſican
do ex hoc vñ tenetur ad damni recompenſatioeʒ
ꝑ regulam illam. Qui occaſionem damni datdo⸗
num quoq; dediſſe videtur.cẽ de iniur.⁊ dã.da.
ſi culpa. Lenecur ergo manifeſtare viciũ rei nec
poteſt celare. Si aũt defectus rei non impedit to

taliter vſum eius nec reddit noxiũ ſed minꝰ red/

dit rem vtilem ſi demat de pᷣcio q;dtum impoꝛtat
ille defectus cclando defectũ nõ peccat. dũ tñ nõ
dicat mẽdaciũ nec tenet᷑ manifeſtare vitinʒ rei ſi

tũc nec iuſtã pᷣciũ inueniret vel etiã emptoꝛẽ. o

teſt enĩ adhuc talis res eſſe vtilis ad plura ⁊ ſi nõ

ad oiĩa ad q; valeret exñs ſine defectu.? DHultoma⸗/

gis ſi deſectus ſit de ſe manifeſtus. puta qꝛ equꝰẽ
monoculus nõ tenet᷑ manifeſtare ſʒ tenet peũ di⸗
minuere ꝓ illo defectu quẽ emptoꝛ ignoꝛat niſiv/⸗
ſus eius eſſet ꝑiculoſus vel noxius tunc eni tenet᷑
dicere emptoꝛi illud ignoꝛanti.iĩmo nec deberʒ ex
ponere venditioni pᷣcipue ſi eſtimet emptoꝛẽ ex le⸗

uitate ⁊ pᷣumptione nõ curare ſe ꝑiculo ꝑſone ex

ponere vel aliũ in vẽdendo rem defectuoſam de ⸗
ceptuꝝ Nec ex h̊ ꝙ aliqs fuit deceptus in emẽdo
rem defectuoſam credes bonã.põt ipe ſilr aliũ de
ciꝑe vendendo iniuſto pcio ac ſi nullũ defectũ ha
beret poſtq; defectũ nouit.ſicut nec licet furari al
teri vel ledere.puta petro ex eo ꝙ martinus fura⸗

tug eſt ſibi. Pena eni tenere debet ſuos auctoꝛes
et non alios.vnde vendendo plus iuſto pꝛecio ſci
enter ꝓpter defectum tenetur vltra peccatum ſa⸗
tiſfacere emptoꝛi ignoꝛanti defectum illum.

Quigd de lanificibus vendentibo pannos lacera

— —. — — —. — — ʒNʒ ̊ʒ——

—

Ca

—õ
——r

pituli xvI

tos ad tractoꝛiũ.ſed remẽdatos ac ſi nõ hr̃ent di pſoꝛ velmercato: penſionis exercentiũ arte; p o
ctum defectũ.aut etiã pãnos intextos vel tinctos Ractio eni expẽſaꝝ ⁊ laboꝛis habẽda eſt ar.c:ma⸗
malep bonis.vel veſtes vetercs renouatas ⁊ car gne.de voto.Et nullus cogitur ſuis ſtipedijs mi
datas ac ſi eſſent q̃ſi noui vt rigatterij ⁊ ritaglia ſitare.xiij.q.i.S.i.Si ãt vltra ↄſuctũ acciꝑet frau
toꝛes faciũt. Rñ.dicẽdũ.ſi tales nõ diminuat de dem ↄmitteret.vel etis ſi creditoꝛ h̊ neſciẽs ʒͥ vo ·
pᷣcio qᷓtũ ipoꝛtat ille deſectus fraudẽ ⁊ dolũ ꝑpe⸗ luntatem ſuam ⁊ intẽtiõem recipit illã diminuti
gj rrant.⁊ tenen? ad ſatiſfactiõem. Mediatoꝛes q̊ʒ onem.nam tũc mercedẽ laboꝛis ſui ſi vult cãpſoꝛ
8l ſcu fenſales qͥ ſciũt tales defectus ⁊ ꝓ bouis ⁊ in; abeo.ſcʒ Pe.cuius noie ſoluit recipiat nõ a credi
ir defectuoſis vẽdere faciũt. ꝑticipes ſunt peccati ec toꝛe Jo.qui integre dʒ reciꝑe ius ſuũ.Sed qͥd de
ſunt obligati ad reſtõem.vt de iniur.⁊ dam.da.ſi camerarijs vel depoſitarijs cõitatis in diuerſris
culpa. Idẽ de faciẽtibo fieri pãnos lineos vł de ſe officijs vt montis vel gabellaꝝ ⁊ bmõi hñtibo vel⸗
S rico intextos cũ cucniũt notabiles defectꝰ in eis. reciꝑe pecunias a ꝑſonis vel tradere eas variſ
1 geibi deſacili puͦt ab emptoꝛid. Sccus aut dicen eis exigüt aliquid puta vnũ deuariũ p floꝛenovel
a dũ in oĩb, pᷣdicc caſibo qñ emptoꝛ pcipiẽs tłes de libꝛa.nunqd ſ̊ eſt licitũ ſi hochʒ cõſuetudo a diu
. fectus vel nõ ꝑcipiẽs volũtarie emit rẽ ⁊illo pᷣeio ſeruata Rn.dicendũ ſaluo melioꝛi iudicio hᷣ vide
mi ꝑitus in negociãdo qꝛ intẽdit inde bñ lucrari.pu tur diſtinguendũ.qꝛ aut tales ſunt ſalariati a cos
w ra in alio loco vbi care vẽdutur ẽt cũ talib deſe/ tate ⁊ ſufficiẽter ſᷣm laboꝛem officij er qualitatem
an ctido. Sciẽti eni ⁊ ↄſentiti nõ ſit i nuria neq; do auc nõ ſunt ſalariati vel diminute ⁊ inſufficiẽter
* lus.de re.iu.li.vi Sed qͥd deipᷣis recmedato: i ſalariati.In pᷣmo caſu non credo poſſe exigere y½
ini pannoꝝ qᷣ vident᷑ex oꝑe ſue artis eſe occaſio ůnꝰ recipere.quia ibi non videtur habere locum con
fraudis.qꝛ ita ſubtiliter agãt qð nõ ꝑcipi deraci⸗ ſuecudo cum irrõnabił ſit introducta ex mera et
nn li pnñt ſciſſure pannoꝝ. Rn ꝙ cũ ars illa ſit publi immenia cupiditate.vñ potius dicenda eſt coꝛu
⸗ ca in ciuitate ⁊ toleret᷑ ⁊ rõnabiliter.qꝛ et ſi nõ fie prela diſt. viij. conſuetudo Et ſic credo talia ſicex
* ret illa reemendatio nec etiq iuſtũ pᷣcii vellẽt em, toꝛta ſeu acquiſita ex debito pauꝑibo erogãda.vt
ptoꝛes dare.vel etiã foꝛte nõ icadefacili inuenirét xuij.q.v.c.non ſane.In ſecundo caſu videtur eosz
cmptoꝛes.vñ ⁊ hoĩes pñt intelligere pãnos aliqãᷓ polſe exigere etiã cõſuetudinem eos excuſare due
ſen bre tales defeccus.Lanifices inſuꝑ pñt iuſte ven rationadilis eſt cum ſeruiat illis ꝑſonis.?⁊ nemo
n dere diminuẽdo de pcio m qtitatẽ defectus.qð de ſuo cogitur facere beneficiũ ar.xiij. q.i.ꝭ.i.ſed
uch vtrũ kclant 31 nLrläe H ußi HR udicare.ideo dignus eſt mercẽnaris mercedeQ ſua.
mn nõ vidctur poſſe ↄdemnari ſed tolerari. e e ne , S.
AIn rto in ſolutionis. 5. AII Onimto fit fraus in. .II:
ming mRto 44 2222 utabilitate. ꝛex hoc viminuitur
R diminutõe ⁊carditate fit fraus ſeu dãnũ qũ non pᷣcium debitũ ꝓmiſſum:qꝛ non indigentes aliq; .
