dum.Ex h̊ aũt reddi? aliquis finis multũ appeti

bilis ꝙ bʒ aliquã de cõditionibo felicitatis q̃ ẽ vl
tro appetibilis.ꝑtinet aũt ad rõem felicitatis de/
lectatio vtʒ in li.i.⁊.uij:ethic.⁊ iõ viciũ gule q̃ eſt
circa dalectationes tactus ſeu guſtus.q ſunt pᷣci
pue inter alias ponitur viciũ capitale Quãuis ãt
ipᷣe cibo circa quẽ eſt gula nõ hẽat rõem finis.qꝛ ñ
querit᷑ ꝓpter ſe ſed ꝓpter aliud ſcʒ ꝓpter coꝛꝑis nu⸗
tritiõem.tñ qꝛ ille finiaqͥ eſt ↄuerſatio vite eſt ma
xime ꝗppetibilis q̃ ſine cibo ↄſeruari nõ põt.Inde
eſt etiã ꝙ ipᷣe cib eſt maxime appetibilis ⁊ ad hoc

fere totus laboꝛ vixe bumane oꝛdinat᷑ ᷣm illð ec

cleſiaſtes.vi.Omnis laboꝛ hois in oꝛe eius.⁊ ta⸗

men gula magis eſt circa delectationes cibi qᷓ; cir

ca cibos deleccatio aũt ſᷣm ſe eſt appetibilis. Qð
aũt quinq; filie eius aſſignent᷑ b.tho.vbi.g. ar.vi.

aſnignat rõem dicẽs. Gula ꝓpꝛie ↄſiſtit circa imo
deratam delectatiõem q̃ eſt in cibis ⁊ potibo. ⁊ iõ
illa vicia inter filias gule cõputant᷑ q ex imodera
ta delectatiõe cibi ⁊ potus ↄſequũtur. que quidẽ

pñt accipi ex ꝑte aĩe vel er ꝑte coꝛpis.Exꝑte auteʒ
aie qdrupliciter. Pꝛimo qᷓ;tũ ad rõem cuiꝰ aci

Secũdo ꝙ in ſui cõgerie deceptiõis eſt cõtentius

ibi.liguis ſuis ⁊c̃.

Tertio qy eſt in ſul fine punitionis ſuſceptiua. ibi

iudica ilos tccccc. 1.
AQuantũ ad pᷣmũ dicit Sepulcrũ patẽs ẽ gut/
tur eoꝝ. Sepulcrũ recipit cadauera qᷓ putreſcũt.
vnde cũ aꝑiunt᷑ qñ recẽter ſunt ibi poſita exalat fe
toꝛ inficiẽs ſeu coꝛrũpẽs oẽm aerẽ circũſtantẽ et
hoĩes aſtãtes. Sic gule viciũ vt ſepulcrũ aꝑtũ in

ficit totũ hoiem ꝑ fuias generant᷑ ex eaa Secũ

do vltra filias q̃ generant᷑ ex ea ſcʒ gula qᷣdaʒ etiã
alia vicia addũtur.vt detractio.deriſio ꝓditio.a
dulatio.⁊ hmõi.vñ ſubdit liguis ſuis doloſe eße
bant. Nã in ↄuiuijs incipiũt hoĩes dediti gule lo
qui de aliqͥ bñ.⁊ poſtea vᷣtũt ſe ad male loquẽduʒ
de eo. Ecce dolꝰ. Uñ aug.tẽbat eõ menſaʒ ſuã ſcri
ptos hos vᷣſus.Quiſqͥs amatdicqᷓ abñtũ rodere

vitã. Hãc mẽſã indignã nouerit eẽ ſibi. Poſt ↄvui

uia ẽt tractant pditiòes vtʒ inouiuio abſalonvbi
interfectꝰẽ amon ꝓditoꝛie i ↄuiuio adonie.· Ibi fi

unt adulatiões vbi ẽ dolꝰ.Quantũ ad tertiũ.qa

iſta mala ſunt ⁊ nullũ malũ ipunitũ.iõ ſubdit.iu
dica illos deꝰ.i.iudicabis punieẽdo. Uñn Jaco.v.
Epulati eſtꝭ ſuꝑ terrã ⁊ in luxurijs enutriſtis coꝛ⸗
da vr̃a ecce ignis deuoꝛabit carnes veſtras.
Ad pmum reuertendo. Notac-mp—
“ ꝑ hebetudinem inficit᷑ intellectus.
Secũdo ꝑ ineptam leticiam diſſoluit᷑ affectus
Tertio ꝑ multiloquiũ deſtruit᷑ affatus.
Quarto ꝑ ſcurrilitatẽ incõponit᷑ geftus.
Quinto ꝑ immũdiciã coꝛrupitur coꝛpus.
Deima fil la gule hebe.F. I.
tudo ponit᷑. Pꝛo cuiꝰ declaratiõe dic b. tho. ij. ij.
q.xv.ꝙ hebes opponit᷑ acuto.Acutũ aũt ðꝛ aliqᷣd
ex eo ꝙ ẽ penetratiuũ ⁊ eõ hebes ðꝛ q̃ſi obtuſꝰ pe⸗
trare nõ valẽs.Sic ꝗ̊ᷓ in coꝛꝑalibo ðꝛ aliqs acuti
ſenſus qͥ põt ꝑciꝑe ex remotis aliqð ſenſibile vt vi
dẽdo/audiẽdo.⁊ hmõi.Eteõ vᷣr ſenſus hebetati qᷓ
nõ põt ꝑciꝑe niſi ex ꝓpinqͥ mas ſenſibilia ⁊ nõ ꝑua
Ita ðꝛ acuti ſenſus circa intelligẽtiã qͥ ſtatim ad

appᷣhenſionẽ ꝓpꝛietatis rei vel effectns naturã rei

uti
rin
zͤmu
wrunti

tigt,
cuutſe
tmmir

Gonuß
is

zm

comp̃hendit inq;tum vicʒ vſq; ad minimas con,
ditiones rei ↄſideradas ptingit. Ille ecotra dicik
bebes circa intelligẽtia qͥ ad gnoſcẽdaã veritatcʒ
rei ꝑtingere nõ põt niſi ꝑ multa media ei exrpoſira

Et tũcetiã nõ põt ꝑtingere ad oiaſiderada pfe⸗

cce q ꝑtinẽt ad rõem rei. Sicut igitur hebetudo i
poꝛtat quandã debilicatẽ mẽetis circaaſideratõeʒ
ſpũ aliũ bonoꝝ. In h̊ aũt differtia cacitate metia
que ponit᷑ filia luxurie. vt.S. ptʒ.qꝛ cecitas mẽtis

impoꝛtat nõ debilẽ ſed oĩmodãà puatiõem cogni⸗

tiõis ipoꝝ ſpũ aliũ borvꝝ. Et cũ talis hebetudo

ſeu groſſicies intellectus ꝓcederet ex naturali di/
ſpoſitione.ſicut ſunt mẽte capti ⁊ alij rudes ⁊ mł

tum materiales vclex infirmitate ſuꝑueniẽte q al
terat potentiã fantaſticã ⁊ memoꝛiã.⁊ ſic reddit ĩ

telligentiã groſſam peccatũ nõ eſſet. Sed cũ ꝓce⸗

dit talis hebetudo ex negligẽtia vel faſtidio ↄſide
randi ſpũalia ⁊ ſalutifera.tũc eſt peccatũ moꝛtale
qñ ex b̊ reddi᷑neptus ad ↄgnoſcendũ neceſſaria

ad ſalutẽ alłs veniale.Difficile tñ eſt ad intelligen
dũipᷣm peccatũ pᷣciſe ꝑ ſe. Ex hoc tñ ꝙ aliquis ſit
hehes circa ſpeculatiua theologie vel philoſophi
ca ⁊ aſtrologica nõ curans de his nullũ peccatuʒ
eſt ſi nõ hʒ officiũ qð noticiã hoꝝ reqrat.et rõ eſt.
ꝙñ ſt᷑ neceſſaria ad ſalutẽ Et qᷓ;uis hebetudo mẽ

tis inueniat᷑ cõi mõ qᷓ;tũ ad eligibilia in omni pec
cato.qꝛ pctm̃ obſcurat mentẽ.Et puer.xuij. dicit
Errãt qui opant᷑ malũ tñ ſpũali mõ ponit᷑ hebetu
do filia gule inq;tũ vicʒ ꝓpter fumoſitates ciboꝛũ

⁊ potuũ ꝑturbates caput obſcurat᷑ ſeu ingroſſat᷑ ĩ
telligẽtia Hiero. Galienus in exhoꝛtatiõe medici
ne ait. Athletas quoꝝ vita ⁊ ars ſagena eſt.necvi

uere poſſe diu nec ſanos eſſe.ani maſq; ita nimio
ſanguie ⁊ a dapibo q̃ſi luco inuolutas nihil tenue

nihil celeſte.ſed ſꝑ de carniba eructuare ⁊ de vẽtr⸗
ingluuie cogitare.de ↄſe.di.v. Ne tales ſicut ecõ⸗
tra abſtinẽtia ↄfert ad ſapientie ꝑceptiõem ſᷣ̃m il⸗
lud Eccłs.ij. Cogitaui coꝛde meo a vino abſtra⸗
here carnẽ meã vt aim meũ trãſferrẽ ad ſapiam.

Becunda filia gule di .J. II

apitulũ

citur inepta leticia q̃ inficit affectũ ⁊ diſſoluit.de
q̃ ðꝛ Job.xxi.Tenent tympanũ ⁊ lyꝛã ⁊ gaudẽt ad
ſonitũ buccine ⁊ in puncto adinferna deſcẽdunt

ſequat᷑ om ie peccatũ.⁊ maxime qðpcedit ex habi

tu inqᷓ;tũ ſq; malus letatur de actu peccativł fine
ſm illud ꝓuer.ij. Letant᷑ cũ malefecerint.⁊ exul/

tant de reby peſſimis AZñ talis leticia nõ ẽ filia gu
le que eſt ſpale peccatũ.ſed inepta leticia q̃ eſt va⸗

ꝗa ⁊ incõpoſita pcedẽs ex inordinata ſumptione
cibi ⁊ potus.vñ vigoꝛ affectus animi reſoluit᷑ ⁊in

aniter hilareſcit.Uñn ðꝛ.ij. Eſdre.uij.ꝙ ve in oẽm

mentẽ ↄuertit in ſecuritatẽ ⁊ iocũditatẽ cũ ſcʒ ni

mium ſumit᷑. Et ex hac pꝛocedit ⁊ ad hanc oꝛdiat
ſaltus.cantus.tripudiũ.ludus.biſtrionatꝰ.actꝰ
inſtrumentoꝝ diu erſoꝝ ſonitus.q frequẽter fiũt
iii fineouiuioꝝ.· Uñ Exo. xxxij. dicit ꝙ ſurrexit po
pulus mãducare ⁊ bibere.⁊ ſurrexerut luderc.i
eſt.ſolaciari.⁊ tripudiare.⁊ hmõi.Uñ ⁊ b.tho.ij.

ij. q · clxix.ar.iij. dicit ꝙ exceſſꝰ in ludis.i.ſolatija
qui eſt cõtra virtutẽ eutrapelie ſeir iocũditati ꝑci

2imn

queviciat locutiõem eſt multiloquiũ ſeu loquaci
tas de qͥ puer.x. In multiloquio nõ deerit petm̃.

er ad vicium inepte leticie qð vtiq; peccatus eſt.
qũq; moꝛtale.qnq; veniale Pꝛo cuius declara
tione dicit idẽ ꝙ in omni eo qð eſt dirigibile ſecũ
dum rõem ſupꝑfluũ ðꝛ qð regulã rõis excedit.Di⸗/

minutũ aũt aliqᷣd ðꝛ ſᷣm ꝙ deficit a regula rõnis

Ludicia aũt ⁊ iocoſa vᷣba vel facta ſunt dirigibi⸗
lis ſᷣmrõem.Et iõ ſuꝑflun in ludo dicit᷑ excedit
regulã rõnis.Et h põt eſſe dupliciter. Uno mõ ex
ipᷣa ſpecie actionũ q aſſumũtur in ludo.qð quidẽ
genus ludi dicit ſm Tulliũ ene illiberale. petulãſ
ſlagitioſum.obſcenũ.qñ ſcʒ vtitur qͥs cã ludi tur
pibus factis vel vbis vel his q vergut in nocumẽ
tum primi.q ſunt peccata moꝛtalia. vt datrabere
deridere.⁊ ↄtumeliari.⁊himõi.⁊ſic ludus ille erit
peccatũ mortale ⁊ inepta leticia in hmõi actu vei
aſpectu volũtaria ⁊ affeccata. Unpuer.xuij.ſuper

ullud Riſus doloꝛe miſcebit᷑.æ exrrema gaudij ſu
ctus occupat. dicit glo. luctus pperuus. ſed luctꝰ
ꝑpetuus nõ debet᷑ niſiꝓ moꝛtali.Alio mõ exceſluſ
põt eſſe in ludo ſᷣm defectũ debitaꝝ circũſtãtiarũ
puta cũ aliq vtunt᷑ ludo vel locis vel tpibe indebi
tis. aut etia ꝓpter ↄuenientis negocij vel ꝑſone vt
cñ fierent ludi cheatrales in eccłijs vr tꝑe qdragc.
ſimali qð eſt tempus pnie.vela ꝑſonis ecciaſticis

nõ dñt intereſſe nuptijs vel ↄumuijs vbi ludi hinꝰ
modi fiũt Et h̊ quide põt eſſe moꝛtale ꝓpter vche/
mentia affectus qñ vicʒ delectatiõem ludo ppoitt
delectationi dei ſeu mandatoꝝ obſeruatiõi itavt

nõ xefugiat facere ↄ pᷣcepta dei vel eccie vt ↄſequa

tur leticiã ſeu delectatõʒ ludi viſi vel exerciri. al⸗

crit veniale.cũ ſcʒ nõ ita afficiutur ꝙ veilet aliqᷣd
cõtra deũ ↄmittere Cliciũ eſt tñ etiã in defectu lu
di ſᷣm cho.vbi. S. arti.uij.qꝛ ↄ rõem eſt vt aliquis
ſe alijs oneroſum exhibeat dũ ipᷣe nihil delectabi⸗
le exhibet ⁊ delectatiões alioꝝ moderatas ipedit
rephẽdendo.ſ.vel ꝓhibẽdo vel fugiẽdo.Illi i lu
do deficiũt qui nec ridiculũ aliqð ipᷣſdicũt.et di⸗

centibo moleſti ſunt qꝛ ſc alioꝝ modicos ludos

nõ recipiũt.⁊ hi dicũtur agreſtes.vt phᷣus dicit in
uij.ethi. Minus tñ viciũ defectus in ludo qᷓ; ex/
ceſſus vt phᷣus dicit in.ij.ethi.ꝙ pauci amici hñ/

di ſt ꝑꝑdelectatiõem.qꝛ paꝝ delectatiõis ſufficit

ad vita q̃ſiꝓ cõdimento.ſicut parũ ſalis ſufficẽ ĩi cc

bo. Auſteritas aũt ꝑ quã aliqͥ nec alijs efferũt de⸗
lectatiões collocutionũ nec ab alijs recipiũt que
cõnumerant᷑ ab andronico inter vᷣtutes nõ exclu
dit qdẽ oẽs delectatiões ſimpliciter.ſed ſuꝑfluas

oderatas.De choꝛeis dicet᷑ in c.ſe.

xtia filia gule

*.

Ex comeſtiõe eni ⁊ potu inoꝛdinato cõiter ſequi
loq̃citas. Un dic̃ Greg.in paſtor. Niſi gule dedij

tos immoderata loq̃citas detineret.diues ille ꝗᷣ
epulabat᷑ qcidie ſplendide. Lu.xvi:In ligua gra⸗

urfläma nõ arderer In buias figuram egyptuſ qᷓ
interptat᷑ tẽbꝛe ſignificãs gulã q fac icellem cebꝛo

ſumꝛ hebetem ꝑeuſſa fuit ranis q̃ ſunt loq̃ces q̃ſi

ſemꝑ garrulãtes.ad innuẽdum ꝙ viciũ gule facit
boiem loquacem, hoc aũt viciũ multũ noce Dici

CTitulus Bextus

—

tur enĩ puer.xv. Lingua immoderata cotetet ſpi
bitũ.i.teruoꝛẽ ⁊ deuotiõem.Quilibet põt h̊ in ſe⸗

ipo experiri. qꝛ exr loqcitarc cxbauri? ois ſpae de⸗
uotionis ⁊ cum vult legere oꝛare vel meditari oc
currũt.fantaſmata circa audita ⁊ dicta ⁊ interrũ

pñt attentiõem ⁊ oñter feruoꝛẽ ipediũt. ſiẽ lebes
fup ignẽ niſ coopiatur coopculo nõ facile feruet.

q? caloꝛ euapoꝛat᷑. Et iõ in figurã dñs declarauit

in iveteri lege vas qð cooꝑculũ nõ hr̃et eſſe imũ dũ

.*

reſtringit os ab ocioſo ſermone. ad criminalia de
riuatur vt detractiões.ſuſurratiões.ſubſannati⸗
ones. ↄtumelias. ⁊ hmõòti alia q moꝛtalia ſũt. Sʒzʒ
⁊ ſpa ocioſa verba de ſe venialia ſunt.diſponẽtia

*

temptũ dei dicerẽtur vel in malũ finẽ inducendi
alios ad criminale vel cũ ↄplacẽtia fruitiois.i: tä

.

omni verbo ocioſo qð locuti fuerint homiĩes red/
dent rõe m de eo in die iudicij. Dicit᷑ t verbum

.

„

1

„

. .—.

.

tur Scurilitas.i.iocularitas vel iocũditas qdã

⁊ nõ eo vtendũ qꝛ viq; ᷣn Ore. Mens q nõ ha⸗
bet reſticcionẽ locutiois ⁊ cooꝑculũ ſilẽtij ĩmñda
efficit coꝛã deo. ⁊ ̊ eſt qð ðꝛ Jaco.i.c. Sie

tñ ad moꝛtẽ aie pñt eſſe moꝛtale pctm̃ qn.ſ.in cõ⸗

ta delectatione ꝙ ipᷣam pᷣponit mãdatis dei vł ec

ocioſum ſᷣm Gre.in moꝛal.verbũ qð caret neceſ/
ſitate vel iuſta vtilitate. Neq; eni ocioſa ſunt que
dicunt᷑ in emẽdo vel vendẽdo vł alijs exercitijs li
citis inde q̃rẽdo victũ ſuũ vel gubernatiõe fami⸗

lie. Sed dieby feſtiuis vel alijs dieb ſtando vl eũ
do cũ amicis ſocijs vel vicinis loquẽdo diuerſs
fabulas ⁊ truffas.qnq; de guerris.qñq; de pala⸗
tinis vel nugis cẽtinouellis ⁊ hmõi.illa ſũt ocio ccatione gule.ſed ex ↄſilio medicine comedit adꝓ
ſa. Et vt dicit Bern.in li.de ↄſideratione. ſiuge i uocandũ vomitũ in remediũ alicuiꝰlanguor abſ

oꝛe laicoꝝ ſunt nuge in oꝛe ſacerdotũ ſũt blaſppe

mie. vtpote.qꝛ os eoꝝ ↄſecratũ eſſe dʒ ⁊ totũ deo

ſolutionis peccatoꝝ. dicit aũt Hiero Quotiẽſ lo
quimur aut nõ oꝑtuno tꝑe.aut nõ in oꝑtuno lo⸗/

co aut nõ vt ↄuenit audietibo ſermo malus ꝓce/
dit de oꝛe noſtro ad deſtructiõem eov q audiunt. .
qð ꝓhibet apłs.õſideremus &̊ qd loqmur.qꝛ ꝓ
omni verbo ocioſo reddituri ſumꝰ rõem indie iu

72

dicqꝗ. xxij. q.v.quotiẽs.De vitijs q pcedũt a ligua
habes. S. in pᷣma pte tituli.⁊ c.ij. 7

—————v—S Sððõ

em tho.ij. ij. q. cxlviij.arti.vi.pueniens ex defectu
rõis q̃ ſicut nõ põt vᷣba cohibere ita nõ põt cohi⸗

dere geſtus exterioꝛes. Uñn glo dicit. Scurrilitaſ

id eſt iocũditas q̃ riſum mouereſſolet. Et ſuꝑ epi

ſtolas pauli dicit idem tho.ꝙ ſcurrilitas eſt vᷣbũ
ioculatoꝛiũ q̊ aliqui volũt male placere alijs. Im

poꝛtat g̊ͤſcurilitas g
aqg inhoneſtatẽ ſᷣim tho. Et talia vᷣba vel geſt? put

geſtũ vel locutiõem ꝑtinenteʒ

oꝛdinunt᷑ ad moꝛtalia vt ad lururiã.ſunt moꝛta⸗
lia.dicit idem ſuꝑ eplas pauli tractans illð eppᷣ.

v. Ois imũdicia aut foꝛnicatio aut ſtultiloquiu;
aut ſcurilitas q ad rem nõ ꝑtinet nõ noĩet᷑ in vob

itari oc

ſe religioſum eſſe.i.xpᷣianũ nõ refrenas lingu ſuã
buius vana ẽ religio.cõterit etiaʒ lingua imode/

Muinta filia gule dici. F. V.
de qᷣbuſcũ q; ſuꝑfluitatibo vt de emiſſõe ꝑ vomitũ
p̃m illud Eſa.xxviij. Omnes mẽſe eoꝝ replete ſũt
vomitu ſoꝛdiũ. Et licet vtilis ſit vomitus pꝰ ſuꝑ
fluam comeſtiõ em vel potationẽ tamẽ vicioſum

Et nõ ſolũ hoc eſt moꝛtale qñ aliquid turpe qͥs fa
cit aut dicit vt ꝓpuocet ad luxuriã mentis vel coꝛ?

poꝛis.ſed etiã cũ er quadã leuitate ⁊ ſolatio qñ ex

illo aliqs inducit᷑ ad aliqð moꝛtale qꝛ ꝑ accidens

tare aplus in eo ꝙ dicit. Scurilitas q ad rem nõ
ꝑtinet.i:ad actũ ↄiugalei. ¶ñ ex h̊ ꝙ vidit Abi⸗

melech yſaac iocantẽ cũ wbecca opinatus eſt üla

eſſe vxoꝛẽ ſuã Geñ.xx.Iſido.aũt ponit ſcurilitatẽ

inter filias luxurie.Nec bᷣ eſt ↄriũ ei qð dictũ eſt.

qꝛ qq; a gula.qnq; a lururia ꝓcedit. Ex abundi
tia eni coꝛdis os loqtur. Mar. xij. Et lõ lururio
ſus ex laſciuia qᷓ abũdat in mete verba laſciua lo
quitur q ꝑcinẽt ad ſcurilitatẽ.Et cũ qͥs guleẽ de⸗
ditus deleui etiã vᷣba ⁊ geſtus ꝓfert. Uetoſitates
etiam ex oꝛe vel ex ꝑte inferioꝛi ſtudioſe emittere

ſenſibiliter ob leuitatẽ ⁊ riſum puocandũ ad ſcu⸗

rilitatẽ ꝑtinet ⁊ ad pctm. Secus ſi ex inaguerten
tia vel ex infirmitate cui aliter obuiari nõ poteſt.

E ſeruata tñ modeſtia put fieri põt.De verb turpib⸗
cleſie Sed ⁊ ꝓpterea ſaluatoꝛ dicit. Math.xij. de tia Put neri p rpi⸗

⁊ luxurioſis habes.S in ti.v.de lururia.

.

eſt ſubdere ſe huic neceſſitati ꝓpter ĩmoderantiaʒ

qʒ dediſie vr. er de iniu.⁊ dam.c.ſi culpa. Secus
aut eſſer qñ talia fie rẽt inter virũ ⁊ vxoꝛc etlaz ad
ꝓuocandi ſe ad actũ ↄiugalẽ. Et h̊ foꝛtevoluit no

4

cibi ⁊ potus ex delectatiõe gule.Si tñ nõ ex dele)

q; peccato eſt. Uidet᷑etiam ꝑtinere ad immũdici⸗

bua lutuletis veſtes cibis deturpãs.qð aliqñ ac/⸗

cidit ex nimia voꝛacitate ⁊ auiditate ſumẽdi cibũ
Oð aũt phariſei diſcipulos repᷣhẽderũt.qꝛ nõ la

uabãt manus cũ mãducabãt. Match. xv. Non eſt

credendũ ꝙ diſcipuli xpᷣi eſſent imũdi ⁊ imodeſti
in comededo.ſed qꝛ nõ ita pluries lauabt manꝰ⸗
ſuas in cadẽ comeſtiõe ſicut phariſei faciebãt. diẽ
Marcus euãg· ꝙ ſuꝑſtitioſum ⁊ vacuũ erat. tñ
faciebãt vt viderentur obſeruatoꝛes legis ex eoꝙ

diñs diẽ Eſa.i. Lauami mũdi cſtote ſed dñs loq

„ .

batur de locutionc aĩea peccatis ⁊ mũdicia coꝛ

vrpore 921 ſſe dʒ ⁊ totũ deo am ꝙ aliqᷣs comedat ſicut poꝛcꝰ oꝛe iũcto mani
dedicatũ.vñ egredi hñt illa potentiſſima verba ? c all de
ſanctiſſima ↄſecratiõis coꝛꝑis ⁊ ſanguĩs xpᷣi ⁊ ab

.

dis ⁊ coꝛꝑis.vel etiam cũ erant in via ⁊ nõ brent.

ita aptitudinẽ ad lauandu manus nõ curabat de
hmõi lotione edocti a magro eoꝝ ſummo qꝛ non
lotis manibo mãducare panẽ nõ coinqnat hoieʒ.

Math. xv. cũ de ſe nõ ſit pctm.ſed pᷣcipue ad ĩmũ

diciam filiã gule ꝑtinet pollutio coꝛꝑis.qꝛ ex ĩoꝛ⸗
dinata ſumptiõe cibi ⁊ potus coꝛpus pati imun

diciam vel in vigilia vel in ſomnis vbiẽ aliquan

do moꝛtale pctm̃ qñ ſcʒ in vigilia ⁊ volũrtaric pꝛo

curata ex ↄtactu turpi vei ex cogitationedelibera
ta vel moꝛoſa lurxurie.Dehac apłs ad Epb.v. olis

foꝛnicatoꝛ aut imũdꝰ nõ hʒ hereditatẽ i rexpᷣi.

et dei. Hec hereditas ᷣm tho.ſnꝑ eplas eſt fruitõ

dci que quidẽ nfecta br in rn liin ſieru giens

Capitulũ

3

tamen totaliter vt ſcʒ ſancti comp̃ᷣbẽdant deũ co

gnoſcẽdo⁊ diligẽdo q;tũ cogᷓſcibilis ⁊ diligibiliſ

eſt. ſic enĩ ſolus a ſeipo fruit᷑ deꝰ. ⁊ qꝛ q̃ſi ꝑtialis ẽ
nõ totalis.iõ dicit.nõ hʒ hereditatẽ in regno xpᷣi.
id eſt.ꝑtẽ in illa fruitiõe.qð regnũ ðꝛ xpᷣi.qꝛ ꝑ xpᷣʒ
habet᷑.Et h̊ imũdicia ꝑtinet ad molliciẽ de qᷓ ſupᷣ
dictũ eſt. Sed vbi pollutio ſeu imũdicia in vigi⸗
lia ſit oĩno inuolũtaria ↄ intẽtiõem nõ eſt pctm.
vt cũ pcedit ex infirmitate.ſicut patiẽs fluxũ ſemi

nis qui in lege veteri hẽbat᷑tmũdus.Leui.xv.vel

etiã cũ qͥs audiẽs ↄfeſſionẽ in ea audit valde t᷑pia
aut loquẽs cũ mulieribo ex cã honeſta.inde ſequi
tur pollutio carnis vel diſtillatio ſeminis aliqᷓ cõ

rra volũtatẽ ⁊ intentionẽ ſuã ex q̃litate ↄplexiõis

vel ꝑ violẽtiã ↄctus alteriꝰipᷣo ſꝑ volũtate renitẽ
te Vñ Aug. emo impudice vtit᷑ coꝛꝑe niſi pᷣus
ſpũs ↄcepta neqͥcia. Itẽ Iſido.nõ põt coꝛrũpi coꝛ
pus ſcʒ vitioſe niſi pus animꝰ coꝛruprꝰ fit.xxxij
q.vi.Qñ auteʒ accidit in ſomnis quõ ibi ↄtingat
petm̃ in pollutione videndũ eſt in..ſe.
¶ Capitulũ quintũ de pollutione in ſomnis.

Epollutione noctur⸗

ſiue nocturna.vtrũ ſit pctm̃. Nota ꝙ ðᷣ

ipᷣa poſſumus loqͥ tripliciter. Aut ſᷣm ſeipam.aut

ym cãm ſuã.aut ſᷣm ſequelã.Cõſiderãdo g̊ ipᷣaʒ ſe
cundũ ſe pollutio nõ eſt pctm̃ nec etiã veniale.rõ
huius eſt ſᷣm b. Zho.ij.ij.q.cxluij.arti.uij.Omne
pctm̃ depẽdet ex iudicio rõis.qꝛ etiã pᷣmi motꝰ ſẽ
ſualitatis nõ habẽt ꝙ ſit pectm̃ niſi inq;tũ iudicio
rõnis repᷣmi poſſũt Et iõ ſublato iudicio rõis tol
litur rõ peccatoꝝ. In doꝛmiendo aũt hõ nõ habz
indiciũ rõnis libeꝝ. Nullus eni doꝛmiẽs eſt qui

nõ intẽdat aliquib ſiłitudinibo fantaſmatnm ve

lut reb ipᷣis.⁊ iõ id qð agit hõ doꝛmiẽs cũ nõ ha⸗
beat liberũ iudiciũ rõis nõ imputat᷑ei ad culpaʒ.
ſicut nec id qð agit furioſus aut amens.Hoc idẽ
oñditur ex auẽte Iſi.li.ſuĩaꝝ dicẽtis.Nõ eſt pec/
catã qñ nolẽtes nocturnis imaginibꝰ iũlludimur
diſt. vi. Patet etiã idẽ ex verbis phi dicẽtis in pꝛi⸗
mo cchi.ꝙ ſᷣm dimidiũ vite.i.ſomnũ nondiffer fe
lix a meſero.necſtudioſus.i.vᷣtuoſus avicioſo.ſʒ
ſᷣm peccatũ differt virtuoſus a vicioſo ſicut luxa
tenebꝛis.&̊ in ſomnis ſᷣm ſe nõ põt accidere pccm̃
Nec ob.illud Job.xxxiij.ꝑſomnũ inviſiõe noctur
na qñ ſolet ſapoꝛ occupare hoĩes ⁊ doꝛmiũt in le⸗
cto tũc aperit aures viroꝝ et erudiẽs inſtruit eoſ
diſciplina ſcʒ inſtituẽs ⁊ increpãs ꝑ reuelatiõem
Ex quibo verbis vr ꝙ in ſomnis poſſit hõ agere
ſᷣm rõ em vel cõtra rõem qð eſt bene agere vl pec/⸗
care.ałs fruſtra repᷣhẽderet᷑ vel inſtrueret᷑ Naʒ vt
rñdet b.tho.vbi.Sõ.appꝛehẽſio rõ nis nõ ita impẽ/
ditur in ſomnis ſicut iudiciũ eius qð ꝑficit᷑ ꝑ cõ/
uerſionẽ eius ad ſenſibilia q̃ ſunt ᷣma pᷣncipia co
gnitionis hũane.⁊ iõ nihil ꝓhibet hoĩem aliq̃d ð

nouo appꝛehedere ſᷣm ſe in doꝛmiẽdo vel ex ipſis

reliquijs pᷣcedentiũ cogitationũ ⁊ fantaſmatib
oblatis vel ex reuelatione diuina vel ex imiſſione
angeli boni vel mali.Sed iudiciũ ipᷣius rõis im
peditur.⁊ iõ peccare nõ põt in ſomnis.hec b.cho.

Et noca ꝙ q;uis pollutio nocturna ĩ ſe nõ ſit pec⸗

na ſeu eueniẽte in ſomnis ſiue diurna

catum rõne iam dicta. dare tñ opam ſtudioſe ad
hũc finem.puta ꝑ nimiã comeſtiõem ⁊ potũ vt ſe⸗
uat᷑ pollutio.ctiã ſi faceret nõ obdelectationem
ed ad alleuiatiõem nature ⁊ ſanitatẽ eẽt moꝛtale
ſicut ſi in vigilia volũtarie ſe pollueret obſanita⸗
tem ſolũ.nõ excuſareta moꝛtali.qꝛ facit directe ʒ
finẽ intentũ a natura q nõ eſt alius in emiſiõe ſe.
minis volũtaria niſi generatio.q ꝑ illũ modũ ſeqͥ
nõ põt.ſed appetere habere pollutionẽꝓpter alleui
ationẽ nature tm̃ ſine peccato.i.ſine h̊ ꝙ det ope⸗
ram.ſed via naturali nõ eſt pctm̃ Siłr ſiqs come
dit nimis vel nimis calida ex qͥ dubitat ſibi ex
ſequi pollutionẽ in ſomnis qꝛ als exꝑtus eſt huiꝰ
modi.nõ tñ ꝓpter h̊ illa ſumit ſed vt ſatiſfaciat gu
le nõ ꝓpter h̊ eſt moꝛtale.Cõſiderãdo aũt pollutõ
nem nocturnã ſᷣm cãm ſuã tũc põt ibi eſſe pctm.
7 nõ pctm.nõ in ſe ſed in ipᷣa cå. Pꝛo cuius decla
ratione dicit b. tho.ij.ij.vbi.S. ꝙ triplex põt eẽ cã
huiuſmodi pollutionis. ”M

Pꝛima cauſa coꝛpoꝛalis.
Scða cauſa interioꝛ animalis.

Tettia cã extrinſeca ſpũalis.
Quantũ ad cãm coꝛꝑalem cũ humoꝛ ſeminał
ſuꝑabũdat in coꝛꝑe.vel cũ eſt hũoꝛis reſolutio ꝑ

nimiã calefactionẽ vel ꝑ aliã quãcũq; cõmotionẽ

ſomniat doꝛmiẽs ea qͥ ꝑtinet ad hmõi expulſionẽ
hũoꝛis ſuꝑabũdantis vel reſoluti ſicut et accidit
qñ natura guat᷑ ex aliq̃ ſuꝑfluitate alia ita ꝙqnq;
foꝛmant᷑ in imagine fantaſmata ꝑtinẽtia ad emiſ
ſionẽ taliũ ſuꝑfluitatũ.Si igi᷑ ſuꝑabũdãtia bio
ris ſit ex cã culpabili puca ex ſuꝑfluitate cibi ⁊ po
tus.tũc nacturna pollutio hʒ rõeʒ culpe ex cauſa
ſua nõ in ſc.ſed ſi talis ſuꝑabũdantia vłreſolutio
talis humoꝛiſ nõ ſit ex cã culpabili nõ eſt culpa ẽt
in c̊ ſuas. Secũda cã pollutiõis põt eſle interi⸗

oꝛ aialis.puta cũ exacogitatõe pᷣcedẽtiotingit ali

quã doꝛmiẽtẽ pollui.Cogitatio aũt q̃ in vigilia p
ceſſit qñq; ẽ pure ſpeculatiua puta cũ Aꝗliqs cã di⸗

ſpenſationis cogitat de peccatis carnalibeqñq; ẽ

cũ aliq̃ affectione vl ↄcupie vł hoꝛroꝛis Cotingit
aũt ꝙ magis pollutio nocturna ſequit᷑ ex cogita⸗
tione carnaliũ vicioꝝ qᷓ; excogitatõne aliaꝝ dele
ctationũ.qꝛ ex h remanet quoddã veſtigiũ ex ĩcli⸗
natione in aia.ita ꝙ doꝛmiẽs faciliꝰinducit᷑ i ſua
imaginatiõe ad aſlentiendũ in actibo ex quibo ſeqͥ
tur pollutio ⁊ ſic hʒ rõem culpe ex ꝑte cãe cũ ſq; co
gitatio pᷣcedẽs fuit cũ delectatõe ſenſuali.fuit ibi
veniale moꝛtale aũt ſi fuiſſet cũ deliberatiuo con
ſenſu. Sʒ ſi cogitatio pᷣcedẽs carnaliũ actuũ fuit
pure ſpeculatiua vel cũ hoꝛroꝛe ⁊ diſplicẽtia tunc
pollutio inde ſequẽs nõ hʒ rõem culpe etiã venia⸗
lis.nec in ſe nec in cã ſua. Tertia vo cã eſt ſpũa
lis extrinſeca cũ ſcʒ oꝑatione demonis ↄmouent᷑
fantaſmata doꝛmiẽtis in oꝛdine ad talẽ effectum
Et h quidẽ qñq; ex peccato pᷣcedẽti ſcʒ negligẽtia
pparandi ſe ↄ demonũ illuſiones. Un ⁊ in ſero in
cõpletoꝛio cantat᷑ hoſtẽq; nr̃m cõpꝛime ne pollu⸗
antur coꝛꝑa. Qñq; puenit h̊ abſq; culpa hois ex
ſola neqͥcia demonis.ſicut in collationib patruʒ
legit᷑ de quodã qͥ ſꝑ dieb feſtiuis patiebat᷑ polluti
onẽ h̊ diabolo ꝓcurãre vt eũ impediret a ſac cõio
ne.nũqᷓ; ᷓ pollutio in ſe eſt pctm.ſed Nliqn ect⸗

4 . ”õ èèð . 4 è “

Cuulus

pᷣcedentis peccati.cum ſcqʒ culpa eſt in cauſa ſua.
Ad qð facit qð ðꝛ di.vi.c.teſtamentũ.⁊.c.ſe.
Cõſiderando aũt pollutiõem in ſomnis qᷓ;tũ ad

ſequelam eius.i.q;tũ ad id qð ſequit᷑ poſt eam.ſic

põt ibi eſſe peccatũ moꝛtale vel veniale vel nullũ.
Solet eni aliqñ poſt pollutionẽ ⁊ pᷣcipucillã q̃ in
cipit in ſomno ⁊ terminat᷑ in vigilia exurgere qdã
cõplacẽtia ⁊ ſi qdẽ illa ↄplacẽtia ſit de pollutione
habita rõne alleuiatiõis.vt ſic melius ſeruiat ðo
magis liber a ſtimulis carnis vel etiã rõne exone
rationis nature quã ſentiebat guatã ⁊ inde alle⸗
uietã ⁊ nõ rõne alicuiꝰ delectatiõis nõ credit᷑ eſſe
ecczeg. Ded ſi illa delectatio quã aliqͥ mõ habe⸗
at ſenſualitas in ipᷣa pollutiõe doꝛmiẽdo excita
ta a ſomno placet ſubito vel repẽte ita ꝙ illi dele⸗
ctationi ex deliberatione nõ ↄſentit ſic eſt veniale
nõ quidẽ rõne pollutionis ſed rõne delectatiõis
facte in vigilia.Si vero excitato plene a ſomno ñ
repẽte ſed deliberate delectatiõi aſſentit ita ꝙetiã
placeret ſi hret vas debitũ rereptiõi talis materie
extra mr̃ioniũ vel cũ appetitu futuri coitus.tunc

eſt moꝛtale.nõ quidẽ ipa pollutio initiata ĩ ſom/⸗

no ⁊ terminata in vigilia qð iã pᷣceſſit.ſʒꝓpter no⸗
uũ deliberatũ ↄſenſum habitũ poſt pollutionem
HPHec Alex.in ſcᷣa ꝑte.ij.xxx.qñ aũt pollutio ĩpedi
at celebꝛationẽ vł cõionẽ.hes in.iij.ꝑte ti.xuij.
Qapitulum ſextum de choꝛeis.

ad imeptam leticiam filiã gule ⁊in cõui

uijs frequẽtant᷑ q ſit ibi peccatã ⁊ quã

tum.Nota qꝙ Alex.in.uij.di.xvi.ſic ait. Choꝛea⁊
hmõi ludi ſiue fiant cantu ſiue muſicis ſᷣm ſe nõ
ſunt mali.qꝛ pñt bene fieri aliqñ.ſed triplici ex cã
ppt fieri mali ex circũſtãtia.quaꝝ vna ⁊ pᷣcipua ẽ
mala intẽtio vt qñ fiunt ad oñdendũ vel ꝓuocan
dum libidinẽ ſicut fere mõ oẽs exercẽt.Et iõ eccle
ſiaſtice ꝑſne talia depoſuerũt.qꝛ etiam in ſignis

gaudij nõ eſt cõicandũ cũ peccatoꝛibo.Alia cauſa

eſt qñ nõ fiũt ſuo tꝑe vt tꝑe triſticie puta q̃drage⸗
ſime ⁊ hmõi.qꝛ ſicut Ecci.xxij.ðꝛ. Muſica in lu
ctu impoꝛtuna narratio.et h̊ mõ interdicit peni⸗
tenti ne ſit in ludis.qꝛ dum penitet tpᷣs eſt flendi
Laueat ſe penitẽs a ludis ⁊ Pecraculis inqͥt Au/
guſt. Tertia cã eſt ſumpta er officio ꝑſone ſiẽ cleri
cis interdicit᷑. venatio ⁊ alij ludi.qꝛ in ſoꝛtẽ domi
electi alijs exercitijs dñt occupari Puto aũt inqͥt
idẽ ꝙ quinq; ↄcurrẽtibo ad choꝛeã nõ ſit repᷣhẽſi⸗

bilis Pꝛimo ſcʒz ꝙ ſit tpe debito vt tꝑe gaudij.ſ.

in nuptijs. vel in tꝑe victoꝛie.vel liberatiqis hoĩs
vel patrie.vel in aduentu amici de terra longinq̃
Secudo ꝙ ſit cũ honeſtis ꝑſonis de quib non

ſit mali pᷣſumptio vt cũ leccatoꝛibo ⁊ leccatricib.

Lertio ꝙ fiat a ꝑſonis ſecularibo. Nam monia
lib ⁊ monachis ⁊ clericis ꝓpter ꝙ dñt in alijs oc
cupari oẽm choꝛeã puto illicitã Quarto ꝙ hone
ſto mõ fiant nõ geſticulationiba nimijs inhoneſt

⁊ inoꝛdinatis. Quinto ꝙ cantus vel muſica ex/

citãs in hiſnõ ſitde illicitis ſedde moꝛiba ł de deo
De melodia nõ ẽ curãdũ.qꝛ in taliba neceſſe ẽ fieri
melodis leuẽ q aliqᷓ̃liter exomat modũ choꝛiʒan⸗
di.hec Alber. Eſt aũt peccatũ moꝛtale hoc ᷣm

.—

BGuit:.quando fiunt choꝛee ad incitandum ſe vel
alios ad libidinem extra matrimoniũ.ſiłr ſᷣm ip

ſum ſi ducãt᷑ſeu fiant ex cõſuetudine etiaʒ ſine coꝛ
rupta intentione.cũ adeopuocent ad libidinẽ qð

dicit Hiero.ꝙ nõ credit viro ſi dicat ſe illeſum e⸗
uaſiſſe a ſpectaculis taliũ. Hoc aũt vjr ſic intelli⸗
gendũ qñ fieret ita inoꝛdinato affectu ⁊ indifferẽ

ter ꝙ etiã ſi ſcirent tales vel ↄſiderarẽt aliq̊s in ⸗
dead libidinẽ trahi ⁊ ↄ-cupiam malã vel ab eccle⸗

ſia ꝓhiberi adhuc tamen eis vterent᷑ Qðò fiant co⸗

472

ree in eccleſijs vt cõſueuit fieri in eccłijs ruralib⸗
in ſolennitatib eoꝝ cũ hoc in notabilẽ vergat ir⸗

reuerentiã dei.videt᷑ eſſe magis moꝛtale qᷓ; venia⸗

le. Similiter cum fiunt a clericis vel religioſ cũ

monialibo vel ſecularibo cñ b̊ ſit in magnũ ſcãda⸗

lum alioꝝ ⁊ ꝑiculum ⁊ ruinam ipᷣoꝝ.Cũ autem
a clericis vel religioſis fit inter ſe non in pᷣſentia
lauicoꝝ ex q̊dã ſolatio ⁊ ſi leuitate nõ tñ moꝛtale.

De choꝛeiſantibuspoteſt. :

Echoꝛeis que pertinẽt

moꝛaliter exponi illud ps.xcvi.Inflãmabit ĩ cir
cuitu inimicos eius.ignis ſcʒ a deo ꝓcedens ĩfla⸗
mabit ⁊ nõ ↄburendo ſeu ↄſumendo.ſed affligen
do Guiſſime inimicos dei.i.pctõꝛes qͥ nõ diligũt

deũ nec ſeruãt mãdata eꝰ ſʒ ↄriãt᷑ volũtati eꝰrebel
lates ſeei qͥ ambulãt in circuitu.iur illð qð ps.ali
bi ait.In circuitu impij ambulãt detrenis ad ter⸗

rena ſe reuoluentes cõtinue donec cadant affectu
⁊oꝑe ꝓcedant.jvel in circuitu.i.in choꝛeis ſe exer
centes vbi fiũt circuitꝰmulti.vbi tria tangunt᷑.
Pruno ponit intẽſum cruciatũ.ibi.Inflãmabit.

Secundo adijcit appꝛehenſum tripudiatum.ibi.

in circuitu.

Tertio innuit expꝛeſſum reatũ.ibi.inimicos eiꝰ.

Et quia pena culpe.xe S.I

ſpondet ? ꝓpter eam affligitur. Incipiat᷑ a ſecũdo

vbi notatur culpa.⁊ ſpãlis culpa cũ dicit᷑ incircu

itu.ſ.ambulãtes.Lripudiatus ſeu choꝛea eſt qui
dam circuitus vtʒ ad ſeuſum.de vno eni loco mo
uent choꝛeiʒantes ⁊ diſcurrẽtes cito ad eundem

redeũt hoc frequẽtantes. Iſtud aũt eſt iter diabo

li ipᷣe eĩ circuit. Uñ interrogatꝰ a deo vnde veni⸗

ret rñdit.Circuiui terram ⁊ ꝑ ambulaui eã. Job.

i.Et.i.Pe.v. Aduerſarius veſter diabolus tãqᷓ;
leo rugiens circumit querẽs quẽ deuoꝛet.Qui q̊
tripudiãt cũ faciant iter diaboli cũ eo ſe reperiet
in termino inferni. Inflãmabit in circuitu ſcʒ eũ
tes.õ ſolum aũt ſequũtur tripudiãtes iter dia
boli. quinimo diabolus ipᷣe inſidiãs eis vt aſſeſi⸗
ſoꝛ equo ducit eos.qð pulchre oñdit Jo.apoc.lx.
vbi dicit ꝙ de puteo abyſſi quẽ vidit aſcendit fu⸗
mus foꝛnacis magne ⁊ obſcuratus eſt ſol ⁊ aer.⁊
de putei fumo aſcẽderũt locuſte ſuꝑ terrũ. Et ha
rũ ſiłitudinẽ ponẽs dicit ꝙ locuſte iſte erant ſilłes
equis paratis ad pᷣliũ ⁊ ſuꝑ capita eoꝝ canq; co ⸗

rone ſumiles auro.⁊ facies earũ tanqᷓ; facies ho⸗

minũ.⁊ habebãt capillos ſicut capillos mulierũ
et dentes eaꝝ ſicut dentes leonũ ⁊ habehant loꝛi
cas ferreas ⁊ vox alaꝝ ſuaꝝ ſicutvox curruũ ⁊ eqͥ
rum multoꝝ currentiũ in bellũ.⁊ habebant cau⸗

das ſiłes ſcoꝛpionibo.⁊ aculei erãt in caudis eaxꝝ

Capitulũ

et poteſtas caꝝ nocerehoĩbo menſibo. v. ?⁊ bẽbant
ſupꝑ ſeregẽ angelũ abyſſi.cui nomon bebꝛaice aba⸗

don latine exterminas. Notatevba ſingula.ſigna

te miſteria. Locuſte iſte ſunt mulieres choꝛiʒãtes
puteus abyſſi vñ iſte aſccdũt eſtpfunditas inferni
vñ ſuggeri tale exercitiũ choꝛeiʒãdi ademõibo. Fn
mꝰfoꝛnacis magne cũ qͥ erũt locuſte de puteo ẽ in
citamẽtũ ⁊ ſignů magne cõcupiſcẽtie ⁊ laſciuie vñ
ꝛtũ habẽt choꝛree ⁊ cũ qua fiunt.Et bic fumꝰ ob
ſcurat ſolẽ ⁊ aerem id eſt co cupiſcẽtia obtenebꝛat
viros etiã ſapiẽtes ⁊ doctoꝛes.⁊ aerem.i. cõtẽpla
tiuos ⁊ ſpũales hoĩes.vt ptʒ in dauid ſalomone.
et in vitaſpatrũ ꝑ pla exempla. Heu aſcẽdũt ſuꝑ

terrã.ſ.choꝛeizãtes diſcurrẽdo ſiẽ locuſte ſaltãtes

⁊ ſiẽ locuſte regẽ nõ habẽt.vt dicit puer.penul.vñ
inoꝛdinate incedũt ita tales ratõeʒ nõ hñt regẽtẽ
eas.ſedvt bruta aĩialia hincide leuitate diſcurrũt
Et ſicnt locuſte quibo plagata fuit egyptꝰnihil vi⸗
ride deliquerũt ſuꝑ terrã ſed totũ coꝛroſerunt.vt
ptʒ Exo.x.Ita iſte hmõi vanitatẽ tripudioꝝ viri⸗
ditateʒ boni ꝓpoſiti qð eſt in hominib auferũt in
laſciuiã inclinantes.Qualiter aũt ſint oꝛnate iſte
locuſtevnde magis excitãt cõcupiſcentiã hominũ
declarat dum ſequit᷑. Quod erãt ſimiles equis pa
ratis ad bellũ. Sicut hominesvtunt᷑ equis fale⸗
ratis ad impugnandum inimicos.Ita demones
vtunt᷑ mulierid oꝛnatis ad expugnãdum ſeruos

dei qui ſunt inimici demonũ.Et ſicut equus odo
rat ꝓcul bellũ. Job.xxxix.⁊ appetit curręre ad cã⸗

pum./ Ita vane inlłieres inquirũt de locis vbi poſ/
ſint oſtẽtari.⁊ currũt ad talia loca in qbꝰ dyabo⸗
lus deij ciat ⁊ pſternat młtos gladio cõcupiſcẽtie
Coꝛonc in caputſimiles auro ſunt mitre.balthea

ſeu ſerta que poꝛtãt in capitibo deaurata vel gem⸗

mata cũ magna ſuꝑbia q ſunt ſigna triũphoꝝ qͥs
dyabolꝰhabz de / ſeruis dei ꝑ eas Sedvt dicit᷑ jſa.
xxviiij. Ue coꝛone ſuꝑbie.Ad hanc cõ pꝛimẽda rex
ccloꝝ dñs ieſus ꝑ ꝑmiſit ſe in deriſum ⁊ penã ſpi⸗
nis coꝛonari.Facies eaꝝnõ dicit eſſe facies homi
num. ſed tanqᷓm facies hominum. quod dici⸗

tur pꝛopter fucos. Exterminant eni m facies ſu/

as vtdici. Mathei.vi.i.extra tminos naturales

trahũt dum ſcilicʒ ſint nigri vł crocei coloꝛis per

ceruſam ⁊ purpureũ coloꝛem picte appaꝛẽt albe et
rubicunde. Unde ſicut larue.i.maſchare nõ dicũt

facies ſed tanq; ſacies hominũ.ſic ⁊ ille qꝛ ſub co/
loꝛibo additis latent facies ꝓpꝛie naturales. Sed

qua fiducia inquit Hiero.erigit ad celos vltum

quẽ cõditoꝛnõ agnoſcit. De capillis etiaʒ dicit ꝙ

habebãt q̃ſi capillos mlieꝝ.⁊ hꝓpter capillos ali⸗
arũ appoſitos vl ſericũ poſitũ ad ſi imilitudinẽ ca⸗/

7

pilloꝝ.Nõ em̃ ſunt capilli mulieꝝ illaꝝ a qͥb ab/

ſciſi ſunt nec eaꝝ que deferũt cũ appoſiti ſunt⁊ ad

placitũ deponũt᷑. Et mirũ eſt ꝙ cum mlieres ſint
multũ timide quõ nõ expaue cũt poꝛtare capilloſ
moꝛtuaꝝ. Scd vanitas vel potius diabolus aſſe
curat eas.ſed valde debẽt metuere ne ſiẽ abſalõ ca
pillis ſuis q̊s nutri ebat ad magnã vanitatem ſu

ſpenſus remãſit ad arboꝛc.vñ ⁊ moꝛtuꝰ eſt. ſic ip

ſe ſuſpẽdant᷑ in infernũ. Detes eaꝝ qᷓs dicit ioh eẽ
leonũu ſignificat earũ crudelitatẽ ⁊ inſatiabilitatẽ

Sicut eni leo eſt aial rapax q̃ſi inſaciabile.ſic mu

lieres vane rapiũt a viris ſuis occulte vł'ab ama
toꝛibo ſi ſunt inhon eſte nunqᷓm ↄtentant᷑ de veſti

12r „ „

bus ⁊ oꝛnamentis ſi vidẽt vicinã vel ꝓpinquã ha

bere oꝛnamentũ qð ipᷣe nõ gerant adeo infeſtant

viros ꝙ vixpñt viuere cũ eis.⁊ ita crudeles ſunt
ꝙᷓ ⁊ ſi debita habeãt viri ⁊ ſatis laboꝛet viuere vo
lunt eis fieri ſiles etiã ſi deberẽt ad vſurã accipere

vel vſuras exigere.ſed ne reſpicias in mulierẽ mł⸗/

tiuolam.ẽcci.ix.ðꝛ. Loꝛice ferree q̃s hẽbant iſte
locuſte.ſignificant incoꝛrigibilitatẽ eaꝝ.ſicut enĩ

in loꝛica vna mallea nõ ſeꝑatur ab altera.ita ĩ hu

iuſmodi vna vanitas ↄſueta vnũ oꝛnamentũ ſo⸗
litũ dimittere nolũt.Et ſi aliqñ ad pᷣdicatiõeʒ ali
cuius vel admonitiõem ↄfeſſoꝛis dimittũt aliqð
qᷓ;citius pũt.reuertũtur ad pſtina.Canis reuerlꝰ
ad vomitũ.ij. Pe.ij. Uox alaꝝ ipᷣaꝝ ſicutvox cur
ruum ⁊ equoꝝ Ale locuſtaꝝ ſũt bꝛachia extenſa

in choꝛeis vel velocitas in diſcurredo. ox ẽ can
tus riſus ⁊ rumoꝛ ſaltus ⁊ deriſiones.qͥ ſentit᷑ in

hmõi.⁊ ſicut exercitus magnus ſolo tumultu ali
qñ hoſtes fugat ⁊ vincit.⁊ clamoꝛe ſuo aucs i ter
ram cadere facit.ita exercitus choꝛeaꝝ ductus a
diabolo vincit bonos viros.⁊ hñtes pẽnas vtutũ
in terrà affectũ ſcʒ carnaliũ cadere facit.qꝛ aliquã
do q̃dam curioꝛitate ducti ad aſpiciendu ad deſi

deria carnalia dilabunt᷑. Caude ſcoꝛpionũ i ipᷣis

cũ aculeis ſunt vel ad litterã.caude ꝓlixe veſtimẽ

toꝝ vbi eſt venenũ peccati ꝓdigalitatis ⁊ ambiti

onis q affliget aias eax.vel cauda ẽ finis tał ope⸗
ris in q̃ nil remanet niſi remoꝛſus ↄſcie q pũgit ð
tanto ſcelere ⁊ amiſſo tꝑe.Poteſtas eaꝝ ad noce/⸗
duʒ ðꝛ eſſe ꝑ.v.menſes.qꝛ cõiter a paſcha vſq; ad
mediũ autũ ni fieri ſolent.ſicut reges ⁊pncipes ta
li cꝑe ſolent ad bella ꝓcedere vſq; ad mediũ autũ
ni vt cõſument ⁊ auferãt hoſtib q hyeme laboꝛã
do qſierũt.ita diabolus poſt paſca ĩmediate ↄgre
gat exercitus choꝛeaꝝ vt qð ↄgregaueũt ⁊ acqſi
erũt fideles in aduẽtu ⁊ qᷓdrageſima meritoꝛuʒ ꝑ
oĩones.ieiunia.cõiõem.ↄfeſſionẽ ⁊ hmõi.totum
faciat ꝑdere ꝑ opus choꝛcaꝝ. Rex abylſſi qͥ eſt ſuꝑ
locuſtas eas ducẽes.eſt diabolus q ⁊ extermiatoꝛ
dici?.qꝛ hic eſt finis huius inuẽtionis ⁊ oꝑis exc᷑⸗

minare aias.i.extra terminos ꝑadiſi eijcere Hici/

ro. Memẽto ſꝑ ꝙ padiſi colonũ miłr de paradifo
eiecit.⁊ ſic ptʒ ꝓpoſitũ.vicʒ ꝙ diabolus eſt ductoꝛ
choꝛeiʒãtiu.⁊ ſicut eiꝰ intereſt circuitus ita i cir⸗
cuitu facit diſcurrere choꝛciʒãtes.ſed inflamabit
deus in circuicu ſcʒ ambulantes.

. 9 „
In tertia parte oſtendi.ꝭ.iii
