maniteſtandum chꝛiſti natiuitatem. Unde dixerunt
venientes hieroſolymam. Uidimus ſtellam eius in
oꝛiente.⁊ venimus adoꝛare eum. Math/ij. Et ma⸗

thematici dixerunt illam fuiſſe conſtellationem ſub

natus eſt chꝛiſtus que fecit eum ita perfecte conuer⸗

ſari in mundo.⁊ tanta mirabilia facere. Sed hoc fal
ſiſſimum eſt. lon enim vt ait auguſtinus in ſermo⸗

ne de epiphania.illa ſtella fecit chꝛiſtum mirabiliter
viuere.ſed chiiſtus fecit eaʒ mirabiliter apparere.Et

in alio ſermone.Quid enim erat illa ſtella niſi miriſi
ca lingua celi.que enarrat gloꝛiaʒ dei.Certum eſt er⸗

golllam non fuiſſe conſtellationem chꝛiſti. Nam con

ſtellatio eſt influxus pꝛocedens a ſtellis que ſunt in
celis ab initio createe Iſta autem que apparuit erar

in metidulio aeris de nouo creata. Et aliqui quideʒ
dixerunt eam fuiſſe angelum qui apparuit paſtoꝛibꝰ
ad chꝛiſti natiuitatem nunciandam. Sed qꝛ paſto⸗
res erant de populo iudeoꝛum ratione vtentium in
cultu veri dei. ideo congruum fuit vt eis appareret
in foꝛma rationalis creature.id eſt hominis. Magi
vero erant de populo gentilium qui non vtebantur
ratione colentes etiam inſenſibilia. vt ſolem. lunam.
ſtellas ⁊ huiuſmodi.ideo apparuit eis ad mãaifeſtan
dum chꝛiſtum in foꝛma crcature inſenſibilis ſcilicet
ſtelle. Alij opinati ſunt ꝙ ſtella illa eſſet ſpiritul/⸗
ſanctus.qui quidem apparuit ſuper chꝛiſtum bapti
ſatum. Luce.iij.ſub ſpecie columbe,quia columba ẽ

animal ſecundum. ad oſtendendum ſpiritualem fe/
cunditatem inde ſequendam ex chꝛiſti baptiſmo.
Et ſupet pᷣm tranſſiguratũ ſub ſpecie nupis die

Deo tertio eſt alia ſtel. F. n.

la ſingularis ⁊ mirifica que ſcilapparuit magis ad

4

ð *
ðð

dd innuenduʒ veritatem ſapientie effundendã. iuxta
illud Job.xxxvij. Nubes ſparſerũt lumẽ ſuum. Ita
ipſe ſpirituſſanctꝰ apparuit in foꝛma ſtelle ad ſigniſi
candũ xpᷣi natiuitatẽ.qui etiã in celis dominaret᷑
Tertij dixerũt ſtellam illa non fuiſſe nec angelũ nec
ſpm̃ſanctũ ſed ſtellã de nouo creatã. Et h̊ veriꝰ ſᷣm

aug.⁊ leonẽ papaʒ in ſermone, ⁊.b.tho.in.iij.ꝑte.q.

xxxvi.que poſtq; ꝑegit officium ꝓpter quod fuerat de
nouo creata.ſ.ad manifeſtandũ xpᷣi natiuitatẽ in ter⸗
? dirigendũ magos quibo apparuit in via. ⁊ per⸗
ducendu ad locũ natiuitatis. reſoluta ẽ poſt in piacẽ
tem materiã.vñ ſicut nec pꝛiꝰ vnq;ᷓ apparuit anteq;ᷓ
agivlerterner pꝰ adoꝛationẽ magoꝝ ampliꝰ viſa
eſt.
Pꝛimo ꝓpter pꝛecedentẽ deſignationẽ.
Mcõðo ꝓpter congruentem attractionẽ.
Tertio ꝓpter recte vite expꝛeſſionem.

Quantum ad pꝛimũ.. .
qñ fuit ſacta ꝓmiſſio abꝛabe de xpᷣo ex eo naſcituro.
dño dicẽte. In ſemine tuo.i.xpo ex genere tuo naſci⸗
turo. bñdicent oẽs gentes terre Gen.xxij. Fuit eriã p
miſſa ſibi młtiplicatio generꝭ ſui ſiẽ ſtellaꝝ celi ⁊ hare
ne maris. Suſpice inquit dñs abꝛahe quodam ſero
aere ſereno. Dinumena ſtellas ſi potes. ſic erit ſemen
tuũ. Duplex ẽ ſemen ſeu generatio abꝛahe. Una car⸗
nalis ⁊ hec ẽ iudeoꝝ que figurata eſt ꝑ multitudinẽ
harene maris.pꝛopter ſterilitatẽ ſuã in bonis open⸗
bus.⁊ q: ten enis tota liter dediti ſunt.⁊ terrena eis ꝓ
miſſa ſũt.⁊ hecvtiq; ſine numero multeplicata ẽ vſq;
in hodiernũ diẽ. Altera generatõ abꝛahe eſt ſpualis

coꝝ.ſ.qui ꝑ fidẽ verã eum imitant᷑.Et hec ẽ gentiliũ

ad fidẽ conuerſoꝑ que ꝑ mulcitudinẽ ſtellarũ cũ in⸗
numerabiles ſint figurat᷑.qꝛ ſicut ſtelle ſunt radioſe ⁊
in celis.ſic gentiles cõuerſi ad fidẽ fuerũt illuminatiſ
ſim amates celeſtia ⁊ tenentes celeſtẽ cõuerſationem
VUñ abꝛahã vocatus eſt ſecũdo qð interpꝛetat᷑ pater
multarũ gentiũ. Magiſq; ſunt filij abꝛabe qͥ ᷣm ſpi
ritũ.i.imitationẽ filij ſunt.qᷓ; qͥ ſunt m carnẽ. vt oſtẽ
dit apłs ad Gał.iiij. Ad oſtendendũ igit᷑ ꝙ hi tãqᷓ;

fideles ꝑtinebant ad generatiouẽ abꝛahe cui facta eſt

ꝓmiſſio terre ꝓmiſſionis.i.vite etetne. iõ per ſtellam
vocati ſunt ad xpᷣm. Garuch. iij. Stelle qʒ dederũt
lumen in cuſtodijs ſuis.i.iſti magi in regnis ſuis qͥ
cuſtodiebãt lumen.iſ.fidei annũclantes natiuitatem
Ep̃i vocate ſunt ſeʒ per ſtellã ad xpᷣm adoꝛandum et
dixerũt.aſſumꝰ.ſ.eundo ad locũ deſtinatuʒ. Aliqui
alij dicũt ꝙ iſti magi fuerũt deſcendẽtes ex balaam
ꝓpheta qui deſignarat xpᷣi natiuitatem pꝛophetando
per ſtella dicẽs. Oꝛietur ſtella ex iacob ⁊ homo exur
ger de iſrael. ⁊ percutiet duces moab.id eſt pꝛincipes
demonu m. Iſta ſtella fuit ieſus. ſ̃m illud Apocat.
vltimo. Ego ieſus radix kenn eſtella ſplendida ⁊ ma
tutina. Uñ ⁊ declarãs ipſam ſtellã ſubdit ⁊ pꝛo id ẽ
hõ exurget ex iſrael Ipſe igit᷑ balaam ſuos ꝓpinquos
edocuit de aduentu dñi ſummi in munduʒ qui oẽs
alios ſibi ſubiugaret.Et ſignum eis dedit de appari
tione noue ſtelle.vñ ſingulis annis in monteʒ quen⸗
dam eminentẽ aſcendebãt certo tempoꝛe.vt attende

riplici autẽ ex cauſa xpᷣs ſe perſtellã manifeſta

rent ſi noua ſtella oꝛtgꝗ eſſet.⁊ ipſi filijs ſuis de gene⸗
ratione in generationẽ intimabant. ⁊ obſeruare facie
bant.Ex quibꝰiſti magi deſcendẽtes ⁊ hoc obſeruã⸗
tes.videntes nouã ſtellam oꝛtam illuminati ſunt ad
cognoſcendũ xpᷣi oꝛtum.hoc reſert cryſo.quoſdam te

nulſſe ſuper Math.

Becundo manifeſta . F. V

uit ſe per ſtellam ꝓpter cogm entẽ attractionem. Dici
tur Sap̃.viij.ꝙ diuina ſapiẽtia diſponit oĩa ſuaui⸗
ter.qꝛ videlʒ vnicuiq; cſtature indidit inclinationem
naturalem ad exequendũ illud qð ſibi cõgruit ⁊ per
tingendũ ad ſuũ finem.Et qꝛ trahit creaturã huma⸗

nã per modũ ſidi conuenientẽ ⁊ magis vſicatũ.Nõ
eni inuitus trahit᷑ animꝰ ſed amoꝛe. Unde cũ cõuer
tit hominẽ ad ſe oſtendit mẽti eius ſe eſſe illud bonũ

in ſummo gradu ad qð quis magis afficit᷑. Uñ au⸗
guſtinũ trahere cepit per ſapientia ⁊ eloquentiã am⸗
bꝛoſij.cui ⁊ ipſe deditꝰ erat.lʒ erraret.Et exemplo vi

ctoꝛini maximi rhetoꝛis lꝛatherinã attraxit oſtendẽs

ſe illum pulcerrimũ ⁊ nobiliſſimũ ſponſum quẽ affe
ttabat habere. Symeoni ⁊ anne ꝓphetiſſe ſe manife⸗
ſtauit occultis illuſtratõnibꝰ.vtpote qui aſſueti erãt
viſionibꝰ ſecretis ⁊ monitionibo internis ſpirituſſan

cti. Iſtos autẽ magos.i.iſtos aſtrologos.ita eos ap
pellat augꝰ.dicens. Uidit tunc magus ⁊ obſtupuit

aſtrologus.qꝛ erant aſſueti ad conſiderandũ motus
aſtroꝝ.per aſtrũ nouiter apparẽs ſe eis manifeſtauit
⁊ per ſtellã eos adduxit.Etqꝛ erant pꝛimitie gentiũ
vñ ⁊ quaſi doctoꝛes ceteroꝝ congruit ꝑ ſtellam eos
illuĩari.qui vt ſtelle alios habebat illuiari. Dañ.xij.
Qui ad iuſticiã erndiunt multos quaſi ſtelle in per⸗
petuas eternitates.⁊ ſic per aſtrologiam ſcientiã ſuã

ac ſe traxit.

„ 3 „
Lertio manifeſtauit .F. VI.
ſe ꝑ ſtellã. vt ex ꝓpꝛietate eiꝰ oſtenderet᷑ recta vita hoĩ
bus.que hʒ ↄducere ad xpᷣm.ſicut illa ſtella de q di⸗
cit᷑.ꝙ ſtella quã viderãt in ouꝛẽte añcedebat eos vſq;
dũ veniẽs ſtaret ſup̃ᷣ vbi erat puer. Nũqͥd nõ dicere
videbat᷑.vt dicit maximꝰ in ſermone.Ecce iſte eſt ad
quẽ adoꝛandũ vos induxi ⁊ ↄduxi.⁊ ꝓpterea mefir⸗
maui vt oſtenderẽ ipᷣm. ꝓpterea vos dimiſi ſeu lumẽ

meiuũ ſubtraxi vobᷣ cũ acceſſiſtis ⁊ intraſtis hiertm ci⸗

uitatẽ regiã ab hoĩbo qſituni qðᷣ vob oſtendebat᷑ e ce⸗

lo. Meret᷑enĩ hõ ꝑdere dĩnã directionẽ exq̊ vidẽs ſe

— — — „

illã hre q̃rit humanã.vel etiã ex celo⁊ mũdo hẽtis te
ſtimoniũ de ſtella celeſti exoꝛta. Apo.vl.Ego ieſus
ſtella ſplẽedida ⁊ matutina.ego libent᷑ deſcenderẽ ad
adoꝛandũ ipᷣm qͥ me fecit.ſed non ẽ meꝰ actus latrie
q̃ᷓ ſum creature icrationalis, Sed vos qui rationa⸗

les eſtis.vos ergo intrate.⁊ ego deſuper vobis lumẽ

faciam.qꝛ obſcurus eſt locus tugurij. Erat autẽ dil⸗
ferens ab alijs ſtellis iſta in tribus que deſignãt con

ditões vᷣtuoſgs iuſtoꝝ.Erat aũt differẽs Pꝛio ĩ mo⸗

tione. Scðo ln apparitõe.Tertio nfinatge In
motiõe quidẽ.qꝛ vbi alie ſtelle mouent᷑ oẽs motu cir
culari de oꝛientem occidẽs ad motũ pꝛimi mobilis.
vel ecõtra de occidẽte in oꝛientẽ ad motum pꝛopꝛiũ.
iſta mouebatur motu animalis pꝛogreſſiuo/ ſcʒ ali⸗

— — ð

8WT

— —
— —

=

S☛R

tul

mia
n
e

tote
cs
rias
lene
lni
i
ino⸗

nal
is
n⸗
t

— —
— —

quando per rectũ aliquando ad dexteram aliquuan

do ad ſiniſtram declinãdo. Sic cõuerſatio iuſtoꝛuʒ
ſeu operatio eoꝝ que ducit ad chꝛiſtum nõ eſt circu
laris.ſcilʒ circa terrena ſe inuoluendo a terra incho⸗
ando intentionem. et in terram finiendo operatio /
nem.DHec eſt operatio maloꝛum.ſm illud pſalmiſte.
In circũitu impi ambulant. Et dyabolus. Job.i.

circũiui terrã. Sed incedunt iuſti ꝑ cõſiderationem

⁊ obſeruationẽ mandatoꝝ dei q eſt via recta. Aliqn
cõſiderando penas infernales.⁊ hec ẽ a ſiniſtris.Ali

qñ gloꝛiã paradiſi:⁊ hec ẽ dextera, In apparitiõe

differebat.qꝛ vbi alie ſolũ de nocte apparẽt hoĩbus.

BSol aũt ſolũ de die. iſta ſemꝑ de die ⁊ de nocte. Vic

aliq lucent in bona ↄuerſatiõe in nocte aduerſitatis.
alij in die pſperitatis. Sed iuſti ſꝑ lucẽt bona ↄſcia

⁊ exemplo ⁊ in nocte aduerſitatis ꝑ.patientiam:.⁊ in

die ꝓſperitatis ꝑ tꝑantiã ⁊ humilitatẽ. ſᷣm illud ps.
Nox ſicut dies illuminabit᷑. Occultabat aliqñ le ſtel
la malis hoĩ bus.⁊ bonis apparebat. Sic iuſti oꝑa
bona palã faciunt paratis imixari.occultant aũt ma
lis diſpoſitis ad calũniandũ.Sicut chꝛiſtꝰ aliquan
do ſe occultauit iudeis ⁊ herodi. In figuratioe ditf
ferebat.qꝛ ſtelle ſunt in coloꝛe ſm apꝑentiam rubee.
Vec aũt ſᷣm ꝙ refert cryſo.ſuꝑ ath. habet foꝛma

pueri ꝑuuli cũ ſigno crucis in frõte. ſignificat qꝛ re⸗

cta cõuerſatio hoc dʒ habere.ſ.ꝑuitatẽ humilitatis ⁊

innocentiã ꝑuuli.Math.xviij. Niſ cõuerſi fueritis

⁊ efficiamini ſicut ꝑuuli ⁊c. Et crucẽ moꝛtificationis
in coꝛpoꝛe.Uñ aplus ad Galł.v.Quli xpᷣi ſunt car⸗
nẽ ſuam crucifixerũt cũ vitijs ⁊ cõcupiſcetijs.
¶aplm vndecimũ de Fato.

Catus cnius eſt nomẽ
inſanias falſas. Uana ſunt ⁊ inſanie falſe
que dicũt ⁊ credũt multi de fato. Aliqui enĩ dixe
rũt fatũ nihil eſſe. Sed illud eſſe falſũ oſtendit ex eo
boetẽ in.iiij. de cõſo. diffinit ipᷣm vt dicet Sed
vm tho.in pᷣma parte.q.cxvi. qð nõ eſt diffiniri non
põt.cũ diffinitio dicat eſſentiã ipſiꝰ diffiniti. Fuerũt
qutẽ aliqui qͥ foꝛtuita ⁊ caſualia q̃ in iſtis inferioꝛbꝰ
accidũt in nullã ſuperioꝛẽ cãm reducere voluerũt. ⁊
hi fatũ ⁊ ꝓuidentiã negauerũt.vt de tullio augꝰ.reci
tat in.v.de ciui.dei.Quã opinionẽ eſſe falſam oſten⸗
ſum ẽ.S.cũ oĩa ſubdant᷑ diuine puidẽrie. Alij au
tẽ dixerũt fatũ eſſe diſpoſitõnẽ ſideꝝ ſub q quiſq; cõ
ceptꝰ vel natꝰeſt. Iſti enĩ ea que in iſtis inferioꝛibus
accidũt ſiue rebo naturalibꝰ ſiue rebꝰ humanis redu

cere voluerũt in ſuperioꝛẽ cãm.ſed nõ aliã niſi coꝛpo

ra celeſtia.qð etiam vanũ ⁊ falſum eſt. Oõ ſenſit ille

ethnicꝰ qͥ ait. atis agimur.credise fatis. MNam actꝰ

humani nõ ſubdunt᷑ actiõi coꝛpoꝝ celeſtiũ niſi indi⸗
recte ⁊ ꝑ accidens. Cã autẽ fatalis cũ habeat oꝛdina
tionẽ ſuꝑ ea q̃ fato agunt᷑ neceſſe ẽ ꝙ ſit cã eiꝰ qð agi
tur directe ⁊ ꝑ ſe.Eſt etiã ipoſſibile ꝙaliqᷓ virtꝰ acti⸗

ua ccleſtis eoꝛpoꝛis ſit cã eoꝝ que hic agunt᷑ a caſu et

foꝛtuna.Et ſᷣm ꝙ dicit gregoꝛꝰ in omeł. epiphanie.
Abſit a fideliũ coꝛdibo vt fatum aliqd eſſe dicãt.i.ꝙ;
ſit veꝝ ꝙ ſubdant᷑ humani actꝰ coaſtellatiõibo quas
gentiles fatũ dicebant,/H̊ eni fallum ẽ. Alij vo oĩa

.

apitulum

dñi ſpes eius. ⁊ nõ reſpexit in vanitates

IXN.
ð

qᷓ hic agunt᷑ ſiue in rebus bumanis ſiue in rebꝰnatu

ralibus reduxerunt in aliquã cauſam pꝛeoꝛdinanteʒ

que eſt diuiua pꝛouidẽtia.Et hi omnia q̃ hic agunt
diuine pꝛouidẽtie ſubdentes tãq;ᷓ per eã pꝛeoꝛdina⸗
ta ⁊ pꝛelocuta ipſam dei pꝛouidentiã fatuʒ dixe runt.
EEt hoc modo ẽ᷑ vere ſentire pꝛout ſentit boetiꝰ. Sed
qꝛ cum infidelibus nõ eſt cõmunicandũ in omnibꝰ

vbi erroꝛ poſſit cõtingere.ideo ſancti doctoꝛes dixe⸗

rũt fideles nõ debere vti noĩe fati:.ne ſcʒ ſub H̊B nomi

ne intrarẽt erroꝛẽ infidelium dicẽtiũ fatũ eſſe cõſtel⸗/
lationẽ ſub qua naſcit᷑ quis. vnde poſtea efficit᷑ bo⸗
nus vel malus.Etiõ augꝰ.in.v.de ciui.dei.ait. Si
ꝓpterea res humanas fato tribuit. qꝛ ipſam dei volũ
tatem vel poteſtatẽ fati nomine appellat.ſententiam
teneat.linguã coꝛrigat.hec tho. Nota quid ſit fatũ

zquomodo differata diuina pꝛouidentia pꝛopꝛie. z

que ſubdant᷑ fato. Quantũ ad pꝛimũ dicit boetꝰ.iſꝰ
iiij. de cõſo/ fatũ eſt inberens rebꝰ mobilto diſpo
ſitio ꝑ quam ꝓuidentia ſuis queq; nectit oꝛdinibus
In qua diffinitiõe ſᷣm tho.in.iij.cõtra gentiles.c.xc.
diſpoſitio ꝓ oꝛdinatione vel oꝛdine ponit᷑ que eſt re⸗

latio.qui quidẽ oꝛdo ſi cõſideretur ad ſuũ puncipuiʒ

eſt vnus ⁊ ſic vnũ fatum. Si conſideret᷑ per comꝑa
tionem ad cauſas medias vel effectꝰ earum. ſic mul
ciplicant᷑ ⁊ dicuntur fata.per quẽ modum dicit poe/⸗
ta. Te tua fata pꝛemũt. Rebꝰ inherẽs ponit᷑ in diffi

nitione vt diſtinguat᷑ fatuma pꝛouidẽtia. Nam ipſa

oꝛdinatio ſᷣm ꝙ eſt in mente diuina nondũ rebꝰ im/
pꝛeſſa pꝛouid entia eſt. Scõm v̈o ꝙ iam eſt explicata
in rebus lati nominat᷑. Mobilib us autem dicit vt
oſtendat ꝙ oꝛdo pꝛouidẽtie rebꝰ contingentiã ⁊ mo⸗

bilitatem nõ aufert. vt quidam poſuerũt. Etꝓ maio
ri declaratione dictoꝝ dicit. b.tho. in pꝛims parte.qł.

cxviarti.i. ꝙ diuina pꝛouidẽtia per cauſas medias
ſuos effectꝰ exequit᷑. Poteſt ergo ipſa oꝛdinatio effe⸗
ctuum dupliciter cõſiderari. Uno modo ſᷣm ꝓ eſt in
ipſo deo.⁊ ſic ipſa oꝛdinatio effectuũ vocat᷑ pꝛouiden

tia. Alio modo ᷣm ꝙ ipſa oꝛdinatio ↄſiderat᷑ in me-

dijs cauſis a deo oꝛdinatis ad ꝓducendum aliquos
effectus. ⁊ ſic habet rationẽ fati. Et hoc ẽ quod boe.
dicit in. ij. de conſo. Siue famulantibꝰ quibuſdazʒ
puidentie diuine ſpiritibꝰ fatuʒ exercetur ſeu anima
ſeu tota inſeruiẽte natura.ſiue celeſtiũ ſiderum moti⸗
bus. ſeu angelica virtute.ſeu demonũ varia ſollertia

ſeu aliquibus eoꝝ. ſeu omnibꝰ fatalis ſeries texitur.
Et ſic manifeſtũ eſt ꝙfatum eſt in ipſis cauſis creat

inq;tum ſunt oꝛdinatea deo ad pꝛoducendos ſuos
effectus. Et qꝛ ipſa oꝛdinatio cauſarũ ſecundarum.
quam auguſtinꝰ ſeriem cauſarũ nominat. nõ habet
rationem fati niſi ᷣm ꝙ dependet a deo.ideo cauſa⸗

liter fatũ dei poteſtas vel voluntas nominari poteſt

vt dicit augꝰ. Sed eſſentialiter fatum eſt ipſa diſpo⸗
ſitio ſeu ſeries.id eſt oꝛdo ſecundarũ cauſarum.
Notandum ꝙ circa fatũ reſpexerunt aliqui ad vani

tates ⁊ inſanias falſas.dicentes omnia ex neceſſitate
venire ex fato. Alij fatum diuinam pꝛouidentiam in

telligẽtes. dixerunt fatum.i. diuinã pꝛouidentiã poſ

ſe mutari. Et vtrunq; eſt falſum. Pꝛo cuius de⸗
claratione dicit beatus Chomas.in pꝛima parteiq.
xcviiꝙ diſpoſitio ſecundarum cauſarũ qu fatũ di⸗

”õ

Titulus Bltimus

cimꝰ põt dupliciter Zᷣſiderari. Uno mõ ſᷣm ipᷣas cau
ſas ſecundas q̃ ſic diſponunt ſeu oꝛdinant᷑. Alio mõ
relationẽ ad pꝛimũ pꝛincipium a quo oꝛdinant᷑.ſ.
ad deũ.Quidã ego poſuerũt ipſaʒ ſeriem ſeu diſpo
ſitionẽ cauſarũ eſſe
ſitate cõtingerẽt pꝛopter hoc ꝙ quilibet effectꝰ habet
cãm ſuam. Caula autẽ poſita neceſſe ẽ poni effectũ⸗
Sed ſm phm in methaphilſica.vt dicit tho.in.iij.ʒ
gentiles.nõ eſt veꝝ ꝙ poſita cã ſit neceſſe ſemꝑ pone

re effectum.qꝛ aliqua cã poteſt deficere. Deꝰ autẽ qͥ

eſt gubernatoꝛ vniuerſoꝝ intẽdit ꝙ effectuũ eius ali
quis quidẽ ſtabilia ꝑR modum neceſſitatis.aliꝰ autẽ
effectꝰ cõtingent eueniat.⁊ ſᷣm hoc diũſas cauſas ef

fectibus adaptat.his quidẽ neceſſarias. alias auteʒ
contingentes. Cadit ergo ſub oꝛdine diuine ꝓuiden

tie nõ ſolum hũc effectũ eſſe ↄtingent᷑.alium neceſſa
.Et ſm hoc q̃ ſubdunt᷑ diuine pꝛouidentie quedã
ſunt neceſſaria.quedã contingenter eueniẽtia ⁊ non
oĩa ex neceſſitate eſſe. Alij vᷣo dixerũt fatum eſſe mu

tablle etiã m ꝙa diuina pꝛouidetia dependet. Uñ

egyptij dicebãt quibuſdã ſacrificijs fata poſſe muta
.vt niʒenꝰ dicit. Sed hoc eſt falſum. qꝛ ĩmobilitati
diuine ꝓuidentie repugnat.Eſt enim ĩmutabilis di
uina ꝓuidẽetia. Malach.iij.E go deꝰ ⁊ ñ mutoꝛ.Et
boetiꝰ. Stabiliſq; manẽs das cuncta moueri.Dicẽ
dum ergo ꝙ fatũ ſm cõſiderationẽ ſecundarũ cauſa⸗
rũ mobile eſt.ſed ſᷣm ꝙ ſubeſt diuine ꝓuidentie ĩmo
bilitatẽ ſoꝛ titur.nõ quidẽ abſolute neceſſitatis ſed cõ
ditionate.ſᷣm ꝙ dicimꝰ hanc cõditionalẽ eſſe veram
vel neceſſariã. ſi deꝰ pꝛeſciuit hoc futurũ ertx. Unde
cũ boetius dixiſſet ſeriẽ fati eſſe mobileʒ: poſt pauca

ſubdit. que tñ ab ĩmobilis pꝛouidẽtie ꝓficiſcat᷑ etoꝛ-

dijs ipſamq; eſſe mutabilẽ neceſſe eſt. Que aũt ſub

dant᷑ fato.declarat.b.tho.vbi.ð.arti.iiij. Dicit enin

₰YD fatum ſit oꝛdinatio ſecundarũ cauſaꝝ ad effectus
dininitꝰ pꝛouiſos.quecũq; cauſis ſecundis ſubdun
tur ea fato ſubdunt᷑. Eñ ⁊ boe,dicit.ꝙ fatũ celum et

ſm ſe neceſſariũ.ita ꝙ oĩa ex necei

ſydera monet. elemẽtain ſeinuicem tẽperat ⁊ alterns
oꝛmat tranſmutatiõe eadẽ naſcentia ⁊ occidẽtia oĩa
perſimiles lſetuũ ſeminũq; renouat ꝓgreſſus. Sed

actꝰ ſoꝛtunaſq; hoĩm indiſſolubili cauſarũ connexio

ne cõſtringit.hec boe.Que oĩa cum fiant a deo me⸗

diantibo cauſis ſecũdis ideo ſub fati ſerie cõtinentur
Sed qꝛ ſunt quedã que a deo ĩmediate fiũt.cum nõ

ſubdant᷑ cauſis ſecundis nõ ſubdunt᷑ etiã fato. ſicut
creatio rerũ.gloꝛificatio ſpiritualiũ ſubſtantiarum.⁊=
alia huiuſmodi.Et hocaſt ꝙ boetiꝰ dicit. Ea q̃ ſunt
pꝛime diuinitati ꝓpinqua fata vel oꝛdinis mobilita
tem excedũr. Et iteꝝ.quedã que ſub diuina pꝛouidẽ
tia locata ſunt fati ſeriẽ ſuperant. Ex q̃ etiam patʒ. ꝙ
quanto aliquid longiꝰa pura mẽte diſcedit.nexibus
fati maioꝛibo implicat᷑ qꝛ magis ſubijciunt᷑ neceſſita
ti ſecundarũ cauſarũ. Et qᷓ;uis augꝰ. dicat fatũ eſſe

aliquid ſᷣm ꝙ ad diuinã potentiã vel voluntatem re

fertur.que voluntas dei cauſa eſt oĩm que fiũt. Non
eſt ̊ hoc contra pᷣdicta. Nam fatũ quidem refer᷑ ad
voluntatẽ dei ſicut ad pꝛimũ pꝛincipiũ.nõ ꝙ fatum
eſſentialiter ſit ivſa volũtas dei:.ſed ipſa oꝛdinatio q̃
eſt in cauſis ſecũdis ad ſuos effectꝰ pꝛoducẽdos. Re
ſpicit ergo in vanitates ⁊ inſanias falſas.qui fatum
diuinã pꝛouidentiã intelligens credit vel dicit ipſam

pꝛouidæetiã eſſe mutabilẽ. vel oĩa ex neceſſitate eueni⸗

re hic. vel nõ oĩa ſubeſſe diuine pꝛouidentieque oĩa
falſa ſunt.Laus enti in diuiniss

Anno incarnatiõis dñice Milleſimoq̃drin⸗
genteſimononageſimo, halendarũ vᷣo ſeptem⸗
bꝛiũ ſextodecimo. Pars hec ſũme ſecunda dñi
anthonini.archiantiſtitis floꝛentiñ. pꝛeclariſſi
mia.In inſigni eluetioꝝ Argentina ꝑ Johannẽ
Reynardicals gruninger) viruʒ q;ſolertem. ad
curatiſſime nitidiſſimeq; elaboꝛata felicit᷑ finit.

. 4
5
„ 1 - .
* —
—
„ — £½
.
* *
. *
J . . 2
. *
. . 2
„
4
—WS
l *
2 . .
5 2
5 . Z
.
. 8
4
*
5 .
.
. .
. *
— F.
4 * .
. F.
. . .
. . . 2
VBð
2. r
3 *
. 4 —
. „ „ 4
-
.
4
— 2
. . .
. „
. rU
2
. .
X 4 1
H
4
. 4
„ 6
= - .
4
. 8
2 2 32
1 2 6
2 M
6⁶ .
3
— „
. 2

eee” .

äl

.

*
S „ *

— ☛ * ——

N — ᷑ꝝ̃ℳ——¶—łG

Qui ꝓiciat᷑ oib iniqtatibo tuis.q ſanat oẽs ĩfir
mitates tuas.Qui redemit de interitu vitã tuã

–—

Generalis

Capituluʒ octauũ de temerario iudicio quo qᷣͥs

inſufficient᷑ que dei q̃ pximi ſiue q̃ ſua ſũt cogno
Caplim. ix. de ingrati⸗ ſa cens iudicare pᷣſumit.
tudine oblatoꝛũ diuinaliũ.collatoꝝ ſacmẽtaliũ
ſublatoꝝ infernaliũ.donatoꝝ naturaliũ.allato
rum tꝑaliũ ⁊ reuatoꝝ naturaliũ.Nã ecõtra cõ
ceſſa bona aufert.dimiſſa pctã refert grauiſſima

mala cõfert.⁊ pmiſſa beneficia defert. Bñdic

aia mea dño ⁊ noli obliuiſci oẽs retributões

„

qui coꝛonat te in mia. et in miatõibo tuis Etq

.

replet in bonis deſideriũ tuum.
Capi.x.de temptatõne q̃ hõ temptat deũ de ſua
poteſtate ſapia acʒ bonitate.ſꝑnens hũana ſub
ſidia.exhibẽs ꝓhibita iudicia.ſ.ferri igniti.aut
Capi.xi.de ſciſmate.vbi tracta- de ſera pnĩa.
tur de duob gerentib ſep ſummo pontifice qͥd
agendũ ſit ꝓ ſerenitate ↄſciennnie.
Litulus q̃ꝛtus de inani głia.

7 2„*d *„

Capitulũ primũ de inani glia pᷣmogenita ſuper

bie ſilia Uñ ve ipᷣis qͥ ↄfidunt in vtute ſua ppter
cãm ex q̃ oꝛitur ꝓpter matiaʒ q̃ exercet᷑.⁊ in młti
tudine diuitiaꝝ ſuaꝝ gloꝛiãtur. ⁊ pꝓpter penam
qua punitur qꝛ frat᷑nõ redimet redimet hõ.non
dabit deo placationẽc ſuiuu.
Capłm ſcoðum ne inobedientia pᷣma inanis glie
filia qᷓntũ ad punitõem ſue rebellionis expᷣſſo⸗

nẽ inobeditionis.⁊ plurificatõem trãſgreſſiõis
Moaledicti vtiq; qͥ declinant a mãdatis tuis.

Caplm tertiũ de retentiõe decimaꝝ ſi aliq̃ ſit ex
cuſatio nõ tribuentiũ ſpũalẽ.tꝑalem.et ſubſtan
tialẽ.ð ilud Sumite pſalmũ ⁊ date tympanuʒ

pſalteriũ iocundum cum cithaaar.
aplm q̃rtũ de ſcðᷣa filia vicʒ inanis glie iactã⸗
tia triplici.ꝑ yroneitatẽ ꝑ vanitatẽ et ꝓpt᷑ falſita

tem.diſꝑdet ꝓculdubio dñs vniuerſa labia do⸗

loſa et lingua magniloquã qui diexert linguam

nrãm magnificabimꝰ labia nr̃a a nob ſũt quis

CLapi.v.de tertia inanis gloꝛie fi · nr̃᷑ dño ellt.
lia ſcʒ pᷣſumptione nouitatũ qᷓntũ ad oꝛnatuʒ q̊
innitunt᷑ mulieres exceſſiue Filie eni eoꝝ cõpoſi

te circũoꝛnata vt ſimilitudo tempmii.
Capit᷑.vi.de q̃rta inanis glie filia.ſ.ꝑtinacia ſui
ſenſus.furoꝛ eni illis ſᷣm ſiłitudineʒ ſᷣpentis ſiẽ

aſpidis ſurde obturãt aures ſuas q̃ nõ exaudiet

vocẽ incãtãtiũ ⁊ venefici incãtantis ſapienter.

Capi.vij de qͥnta inanis glie filia.ſ.vpocriſi ec⸗
cleſie multũ nociua.in tertia beſtia Danieł figu
rata.vicʒ pardo õj quaʒ ꝓpha ait Quarc tu enar

ras iuſticias meas et aſſumis teſtamẽtum meũ
per os tuũ.tu vᷣo odiſti diſciplinam.
Capi. viij.de ſexta ianis glłie filia.vicʒ diſcoꝛdia

partialitatũ guelffec gebellin. Quia vidi iniqᷣta
tem ⁊ dictõem in citate tota die.circundabat

eam ſuꝑ muros eiꝰ iniqtas.et laboꝛ in medio eꝰ
Capi.ix.de ſeptima inanis glo⸗ et iniuſticia.

ric filia.vicʒ cõtentione emulatõis effuſa ab in⸗

ſerioꝛibus j ſuꝑioꝛes diſputationes pᷣſumpta a

ſcholaribo ↄ doctoꝛes.⁊ litigationis intẽta a di

ſceptantibo otra pꝛeſidentes ⁊ rectoꝛes. Effuſa
pꝛohdolo: eſt ↄtentio ſuꝑ bᷣncipes.⁊ errare fecit

eos in inuio ⁊ nõ in xviaa.
Litulus quintus de luxuria.
Caplin pmũ de ſeptẽ occaſionibo de ſeptẽ gradi
bus et de totidẽ nocumẽéttis.
Capitulũ ſcpᷣm de foꝛnicatõe ſimplici ⁊ eiꝰ enoꝛ
mitate Perdidiſti inqͥt pphᷣa oẽs qͥᷣ foꝛnicantur
Capi.iij.de adulterio ⁊ eius crimi, abs te.
noſitate. Exqͥ cum adulteris poꝛtionẽtuã pone
bas.arguã te ct ſtatuã qᷓ faciem tuã.
Napłin qrtũ de qᷓdruplici vitio )̊ naturã et eius

inhũanitate. Diſperierũt in endoꝛ. facti ſunt vt

Capi. v. de inceſtu et eius irra,/ ſtercus terre.
cionabilitate iuxta illud. Molite fieri ſicequus
er mulus in qᷣbo non eſt intellectus.
Capi.vi.de ſtupꝛo ⁊ eius ſatiffactione in foꝛo cõ
ſcientie c ppaoNDon “
Capitulum. vij.de raptu ⁊ eius pena legali.
Capi. viij. de ſacrilegio excecato q̃ntũ ad ꝑſonaſ
deo dicatas. vilipendẽtẽs traditũ ſiſti bonoꝛes
deifice ſponſalitatis. dñiceptãtis ⁊ angelice mi
niſterialitatis Homo cũ in honoꝛe 3 nõ intel
lexit.cõpatus eſt iumẽris inſipienttd.
Cap̃.ix.de filiabo luxurie. Et pᷣmo ðᷣ cecitate mẽ
tis ſuꝑnalia nõ intuẽdo.ncẽria neſciẽdo. ⁊ ſalu⸗

mria nõ eligendo Munqd cecus ceco ducatum

pᷣſtans ambo in foueam cadunt.
Capi.x.de pᷣcipitatione ſecũda filia luxurie. ⁊ eꝰ
temeritare in ſentẽtijs pferendis.in dubijs deci
dendis ⁊ in ſecretis edicendiis ̊HMUD
Eapi.xi.de tertia filia luxurie. viq; in conſidexa
one ꝓprie defectõis.diuĩe oꝑatõis ⁊ aliene cõ
Eapi.xij.de quarta ſilia luuul uerſationis.

rie vide incõſtantia pueniẽte ex inoꝛdinatione

affectionis. hoꝛroꝛe tribulationis ⁊ ſubtractiõe
Capitulũ.xiij.de quita filia lu- delectationis

rurie.ſ. amoꝛe ſui ppter quẽ deo inimicãtur pxi

mo iniuriãtur ⁊ in vitijs multiplicãtur. Jõ in/

cenſa igni eſt ſuffoſſa. ab increpatione vultꝰ tui
Capi.xuij.de ſexta filia lururie.vi⸗ peribunt.
delicet amoꝛe pᷣſentis ſeculi.nõ aduertentes de
fectibilitatẽ mũdialitatis.vilitatẽ entitatis.nꝰ
vilitatẽ bitatis Coꝛrupti ⁊ abomiabiles: facti
ſunt in ſiudijs ſuis.nõ eſtꝗͥ faciat bonũ nõẽ vſʒ
Napᷣ xx. de ſeptia filia luxurie.ſ.ſtul/ ad vnũ-
cia nõ illa ſpũali ⁊ gratioſa. ſed ſpeciali ac crimi
nola ? generali atʒ obpꝛobꝛioſa Stultoꝛũ nem
pe infinitus eſt numerus. DSZ
Titulus ſextus de gula.

CLapitulũ pmũ de gule ſpecieb.pena ⁊ remedijs

Manducaueft ⁊ ſaturati ſunt.nõ ſunt frauda⸗
ti a deſiderio ſuo Adhuc Ee eoꝝ erũt in oꝛe ip⸗
Caplm ſcom (ſoꝝ ⁊ ira dei de cendit ſuꝑ illos

de omiſſione ieiunij q legem. diuinalem ⁊ hũa

nalẽ pᷣter redemptionẽ aut legitimã excuſatõem
adiuucta.ieiunij vitiatione unqͥd h̊ c ieiuniũ
Cap.iij.de ebꝛietate nõ vino diui⸗ (qð elegi ⁊c.
nali ſed materiali aut criminali? urbati ſunt ⁊
moti ſunt ſicut ebꝛiꝰ.⁊ oĩs ſapia eoꝝ ᷣuoꝛataẽ.
Cap.iiij.de quinq; filiab gule.hebetudine q̃ in
ficitur itellectꝰ.inepta leticia q̃ diſſoluitur affe⸗
ccus.multiloquio quo deſtruitaffatus.ſcurrili
tate qua incõponit᷑ geſtus et imundicia q̃ eru⸗
4

R

Balancde Q

Focus

N

K

TMMIILI.A&

—

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard“

9 Copyright 471999 VxVMaster GmbH www.yymaster. com