ſenſus.Et in regula dicit ꝙ nõ ita ſcriptũ eſtvt cã
tetur non cantet᷑.qð ſugillat eos qui mutant no/
tam cantus vt faciant melodiam ſue leuitati ſa
tiſſacientes. Quinta negligẽtia eſt qñ abſq; cau⸗
ſa legittima abſentat ſe ab officio eccleſie q;uis pᷣ
uatim dicat extra hoꝛas.qui eni beneficiatus eſt
in eccia debet officiare eam ſi poteſt.vel ꝑ aliũ cũ
non põt.Et omnes clerici eiuſdem eccic debẽt in

ſimul cõuenire ad eam officiandã vt.vij.q.i.illð.

Et religioſi multomagis dñt oibus hoꝛis inter⸗
eſſe niſi cauſa rõnabilis excuſet.vñ etiã diſ.xci.ðꝛ
Llericus qui abſq; coꝛꝑis ſui ineq̃litate vigilijs
deeſt ſtipẽdio pᷣuatus excõicetur. In eccleſijs ca⸗
thedraliba vbi dantur diſtributiones intereſſen⸗
tibus pᷣuant᷑ abñtes illis diſtributiõ ibo ſed nec ta
men debẽt pncipaliter ↄuenire ꝓpter diſtributio⸗
nem illam qꝛ tüc eſſet ſymoniavel ſaltim turpe lu

crum. Qui etiã tarde intrant choꝝ.ſ.inchoato of

ficio ⁊ cito exeunt ante finem vel in medio ſine cã

vꝛgente male faciũt ⁊ a ſathana inſtigant᷑. Sicut

patecꝑ exemplũ monachi beati GBñdicti queʒ vi
dit ipᷣe ⁊ oñdit alijs ꝙ diabolus ꝑ cucullam eum

trahebat cxtra choꝝ tꝑe oꝛationis.ſed diſciplina

beatus bñdictus fugauit.habet᷑ in.iij.dialogoꝝ ·
Serxta negligentia eſt qñ pſallentibo alijs cãtã⸗
do vel legendo qs velit ũllo tꝑe dicere alias hoꝛas
ꝛiuatas.ſubmiſſe plures hoꝛas ꝑ ſe citius dicẽs
bi quodãmõ furtũ faciũt. Nam furtum cõmittit
qui re alterius vtitur ↄtra volũtatẽ ipᷣius.cũ au⸗
tem voluntas religioſi ſit in manibo pᷣlati ⁊ pᷣlatꝰ
velit ſubditũ cũ ceteris ꝑſoluere hoꝛas vt iuuat
alios ⁊ ↄueniat cũ alijs ꝓpꝛio arbitrio vocẽ ſbᷣtra
hens vt ſuas oꝛationes dicat furtũ cõmittit.nec
deo placet Uñ Bern. Inñtum eſt ſpũſancto qᷣc⸗

quid obtuleris neglecto eo qð teneris.nec eſt ſuf:

ficiens excuſatio ſi qͥs dicat ſe non habere vocem
bonam ad adiuuandũ choꝝ.qꝛ ⁊ in tẽplo erãt va
ſa non ſolũ aurea ⁊ argẽtea.ſ.etiã enca ⁊ oĩa domi
ni oꝑa ſuo mõ bñdicunt dñm ⁊ ſuis vocibo nõ ſo⸗
lum pſitacus ⁊ cignus ⁊ philomena.ſed ⁊ canis⁊
aſellus ⁊ cicada.onfabulationes aũt ⁊ nuge et
riſus curioſus ⁊ vagus aſpectus hincinde ⁊ incõ
poſitio membꝛoꝝ.vt ſacrilegiũ in officjs ⁊ maxi
me in eccleſia vitãda ſunt.et de ĩmu.eccle.decʒ do
mum. li. vi. Septima negligentia eſt tarditas ĩ
dicẽdo hoꝛas vt poſt debitũ tempus Hugo ð ſan

cto victoꝛe pᷣuenire eſt puidẽtia.tardare ẽ negligẽ

tia. Henricus dicit in quolibet.ꝙ qͥ eſt legittime
occupatꝰ vt nõ valeat hoꝛis ꝓpꝛijs dicere.põt di⸗

cere de mane vſq; ad veſꝑas.⁊ de ſero veſpas cuz
completoꝛio ſimul.⁊ qñ dicũt᷑ matutine de nocte

pꝛima cũ matutino foꝛte dici põt qꝛ ſic eſt cõſue⸗
tum in capella dñi pape.qð videt verũ qñ dicunt

s
9

ci
Nr
88
e

W
S

Uick⸗
l⸗
fun
ſban
tN
weef
cit
cen
ten
domt
öͤſe
nist
ſc⸗
ſnc⸗
marl
d
tas!
oſ
unne

Capitulum

mꝛtutine nõ de ſero ſed poct mediã noctẽ.de ſero

eni poſſũt dici matutince ſequẽtis diei cũ ſit alijs
occupatus vtilib nam ſi ex ſomnoletia ⁊ delicijſ
diceret nõ excuſaret᷑ a pctõ pigricie ⁊ ne neglgen⸗
tie.ſᷣm tho.in quolibet.⁊ henricũ. In tardando
aũt notabiliter mere ex negligẽtia hoꝛã aliqua di
ccre põt debitũ tempus.ſ.ante cõpletũ dieʒ puta
matutinũ dicit hoꝛa nona pꝛim hoꝛa. ei diei.
vtrũ ſit moꝛtale.Et videlł Umber, in expoſitione
regule tenere ꝙ ſic. Qð durũ videt᷑ dicere.nec ra⸗
tio aliqua vrget nec ausoꝛitas canonis. Ecclia
eni pᷣcipit dici officiũ nocturnũ pꝑiter ⁊ diurnũ.ð
cele.miſſa.ca.Dolentes. Et officiũ vnius diei eſt
ſub vno pᷣcepto. qð pꝛeceptũ impleri videt᷑ſi ipſũ
officiũ infra diẽ dicit᷑ ſuũ.als ſi dicat᷑ ꝙ boꝛa que
libet tempus ꝓpꝛium habeat dicendi qð notabili
ter pᷣteriens peccet moꝛtaliter cõmittit in dic ſe/

ptem moꝛtalia. cũ tamẽ dicat᷑ ꝙ omittendo ſeptẽ

hoꝛas vnius diei.nõ cõmittit niſi vnũ ᷣm Guil.
ſed tanto grauius quãto plꝰ dimittit᷑. Pꝛeterea
ſi determinatio temꝑis eſſet in pꝛecepto cuilibet
hoꝛc.nõ excuſaret᷑ qui ex iuſta occupatiõe notubi/⸗
liter tardaret.ſic necexcuſat᷑ qui dimitteret offici

um pꝓ illa die ꝓpter occupatiões. Itẽ ſi quis ob

litus alicuius hoꝛe puta pꝛime. dicit aliã ſequen
tem puta tertiã poſtea ꝑpendẽs nõ oꝑtet ꝙ dicca
hoꝛa omiſſa ſ.pꝛuna.iterum dicat tertisã. ſed ſuf/
ficit tantũ ſemel dixiſſe. etiã ſi oꝛdine poſtpoſito.
ſm Pe. de pal.in.uij. De multis alijs ꝑtinenti⸗
bus ad materiã iſtã habes in tercia ꝑte tit. xiij. c.
De hoꝛis i bi vide. —

*

kiencie loquitur de Abꝛaam cum recepit ange
os hoſpitio.cucurrit ei ipᷣe ad tabernaculũ. Sa⸗
ra accelerauit ſata ſimile puer feſtinauit ad gregẽ

Beñ.xviij.Et de btã Maria legi ꝙ poſt ↄceptuʒ

filij dei abijt in mõtana iudee cùᷣ feſtinatiõe.ſ.ad

ſalutandũ Elizaheth Lu. i. Neſcit eni tarda mo⸗

limina ſpũſſuncti gtia.vt dicit ibi glo. Sumitur

mñ in ſcriptura frequeter pigritia ꝓ accidia ⁊negli
gentia ſeu omiſſione bonoꝝ opeꝝ Uñ puerh. xxi.
Delideria.ſ terrena occidũt pigruũ. noluerut eniʒ
quicq; oꝑari manꝰ eius. Ecci.xxij.ðꝛ De ſtercoꝛe
tiet manus ſuas. Boues ſunt pᷣdicatoꝛes ⁊ docto
res exarates coꝛda hoim.vt deo fructificẽt. Ster
cus boum ſunt terrena q ipᷣi reputãt vt ſtercoꝛa.
VUn pᷣdicatoꝛ gentiũ.Omnia arbitratꝰſumvt ſter
coꝛa vt xpᷣm lucrifaciã h̊ ſtercoꝛe.i.aſfectu ⁊ occu
patione mũdanoꝝ piger tardus⁊ negliges ſue ſa
lutis lapidat᷑.ꝑcuttit ⁊ occidit᷑.ſᷣm expoſitõeʒ gre⸗
goꝛij ⁊ ſeruo qꝗͥ noluit exercere pecuniã ſibi cõmiſ/
ſam dictũ fuit increpatiue. Serue male ⁊ piger qᷓ
re nõ dediſti pecunia meꝗ ad mẽſam.⁊ poſtea.ſer/
uum inutilem mittite in tenebꝛas exterioꝛes.ma
thei.xxv. ⁊ de hac tarditate intelligi illud pſał.
Lempus faciendi dñe.diſſipauerũt legẽ tua.i p/
pter cpᷣs qð hoies eſtimãt ſe habere ad faciendum
bonũ dilſipauit legẽ dei faciẽtes ) pᷣcepta eiꝰ.Eſt
aũt pigricia iſta ſen tarditas ad bonũ mala ⁊ ꝑi/
culoſa pcipue in trib caſibo.
Pꝛimo in exhibendo ſe ad conuerſiösem.

boum lapidatus eſt piger. omnis q tetigerit excu

Secũdo in faciendo cõfeſſionem.

¶Capitulũ .xiij. de Pigricia. ⁊ ibi de tarditate
õ6uerſionis.cõfeſſionis ⁊ bone oꝑationis.

Igricia eſt filiaaccidie

Tertio in ꝓſequendo oꝑationem.

Muantu ad peimũ dici S. I.

tur Ecci.v. le tardes cõuerti ad dñm.⁊ ne vdife.,

opandi bonũ qð fieri debet ᷣm Tho.⁊
oc repᷣhenſibile eſt ⁊ nociuũ.vñ dicit᷑ Eccẽs.x. In

pigricijs hũiliabit contignatio ⁊ in infirmitate

manuũ pſtillabit domus. Ligna dicuntur ligna

aorcuũ que tenẽt tectũ. Contignatio eſt ↄiunctio

coꝝ que fit in ſuꝑioꝛi ꝑte verſus tectũ. Ex hoc ãt

ꝙ aliquis eſt piger.ideſt tardus ad pꝛouidenduʒ
alicui defectui ſeu fracture lignoꝝ ⁊ nõ ſubuenit
tempoꝛe opoꝛtuno. ſequit humiliatio tecti.ideſt

ruina.Sic ſpũaliter qui eſt tardus ad ꝓuidendũ

⁊ obuianduʒ defectibo ſuis vel alioꝝ inde ſequit

ruina ſpũalis.⁊ in remiſſione manuũ.id eſt negli

gentia operũ domus. pſtillat id eſt in cõſcientiaʒ
intrant paulatim vicia. Cucanus poeta. Lolle

moꝛas ſemꝑ nocuit differre paratis.Et greg.vbi

ꝑiculũ vertit᷑ vitanda eſt moꝛa. di.iiij. Et regula

luris dicit. Moꝛa ſua cuilibʒ eſt nociua. et᷑ de re

gu. iu.li.vi.Et in figurã mandauit dñs in veter

lege om̃es aues coꝛuini generis vt immũdaa nõ

debere comedi qꝛ eaꝝ vox crocitãdo ẽ quaſi cras

denotans tarditatẽ. ⁊ tales moꝛas ſcʒ pigritie et
tarditatis ad bonũ nõ debemꝰ nobis incoꝛꝑare.

iaſſumere.hoc aũt vitiũ ſatis eſt gencrale.vnde

Seneca.lemo quicqᷓ; habet facti in futurũ eniʒ

noſtra diſtulimns. Cauent tñ iuſti ab hac pigri⸗
tia.vñ Oꝛige.Nullus piger inunenit᷑in domo ſa⸗

eĩ ſtricte ſũmedo impoꝛtat᷑ tarditatemn

ras de die in diẽ. ſubito eni venit ira illius ⁊ ĩ no⸗
uiſſimo diſꝑdet te.Qui manet fixus in aliq̊ moꝛ?
tali eſt auerſus a deo. Uñ dñs ꝑ Hiere.ij.de petõ
riba ait. Uerterũt ad me tergũ ⁊ nõ faciẽ. et Aäug.
diffiniẽs peccatũ dicit ꝙ eſt auerſio ab incõmuta
bili bono.ſ.deo.⁊ ↄuerſio ad cõmutabile bonũ.ſ.
creaturꝗ. puta diuitias. voluptates. honoꝛes, et
bmõi. Nõ eni talis reſpicit deũ oculo intentõnis

vyt vltimũ finem in ↄuerſatione ſua.ſed creaturã

illam quã inoꝛdinate amat.ſed qꝛ vt dicit regula

iuris. Omnis res ꝑ quaſcũq; cãs naſcit ꝑ eaſdem

diſſoluit᷑.ſ.ꝓtrario mõ.er de reg. iu. Sicut edifici
um fit ponedo lapidem ſuꝑ lapidẽ ligãdo eos cal
ce.diſſoluitur aũt remouedo lupidẽ a lapide cũ a
monitionc calcis.ta in ꝓpoſito cũ peccatũ com/

mittatur ꝑ boc ꝙ volũtas ſe auertit a deo ⁊ adhe

ret creature.vt fini magis volendo delectationeʒ
ex cõſecutionce illius rei qᷓ; ſeruare mandatũ dei.
ideo ſi debeat deſtrui peccatũ vt recõciliet᷑ deo.oʒ
ꝙ auertata creatura deteſtando inoꝛdinatũ affe/⸗
ctum quẽ habuit ad deũ ⁊ oculũ intentõnis diri⸗
gat ad deũ ſuꝑ oia diligẽda ⁊ h̊ eſt ↄuerti ad deũ.
Et ad iſtam ↄuerſiõem nõ eſt tardandũ.qꝛ vt diẽ
Bre.ſuꝑ Eʒech̊. Peccatũ qð ꝑ pniam non dilui
mox ſuo pondere ad aliud trahit Et in moꝛa.tra
ctans illud Eſa. Et clamabũt piloſi alter ad alte⸗/
rum.dicit piloſus clamat ad piloſuʒ.qꝛ ꝑpetrata
Irn 5

iniquitas ꝑpetrandam vocat᷑. Et dicũtur piloſi
beſtie habẽtes aparẽtiam humanam.⁊huiuſmo
di ſunt peccata q ſpẽm boni habent vñ ⁊ actꝰ rõ/⸗
nis.ſed reuera actus beſtiales ſunt.qꝛ omne pec/⸗

catũ ſᷣm Damaſ:cẽ otra naturs.i.cõtra rõeʒ natu⸗
ralem. Rõem huius aſſigt b. tho.pᷣma ſcòeq. uij

Nam hõ in repẽtinis caſibo oꝑat᷑ᷣm finem pᷣſtitu

tum ⁊ habitũ pᷣcõceptũ.Sed cũ peccatoꝛ pᷣſtitue/

rit ſibi aliqð creatũ vt finẽ vltimũ ⁊ hʒ habitũ vi
tioſum.⁊ repẽtina frequẽter occurrãt q̃ nõ patiũ
tur moꝛam diu cogitandi.iõ in hmõi oꝑabit᷑ vici
oſe.ſᷣm malũ finem quẽ ſibi pᷣſtituit. Et ꝓpterea ñ
põt diu peccatoꝛ manere qn ad alia labat᷑ nec pꝛo
pterea excuſa.qꝛ ipᷣe ſibi eſt ca hmõiꝓpter tardita
tẽ cõuerſionis ad pniam.Et iðᷣo bene ðꝛ Ecci.v.
Me tardes ↄuerti.ne differas de die in diem. hoc
eſt ↄtra illud ꝓuer.iij. Ne dicas amico tuo qui.ſ.
xpᷣs eſt.va de ⁊ cras reuertere.cũ ſtatim poſſisda
re ſcʒ te ad ↄuerſionẽ. Hecẽ eni vox coꝛuina.cras

cras. Scd aduertendũ ꝙ coꝛuus egreſſus de

archa nõ eſt reuerſus ad ea ampliꝰſed ſuꝑ cadaue
ra inuẽta requieuit.Colũba vero cuiꝰ voxẽ vr. i.
nunc reuerſa eſt. Sic tardans de die in diẽ nõ re/
uertitur ad ecciam merito.ſed requieſcit in tꝑali

bus fetentibo.ſed boni ⁊ ſimplices fideles qͥ ſubi⸗

to penitent ſi offendũt illi reuertunt᷑.Oe tali tar⸗
datione ad cõuerſionẽ accuſabat ſe Aug.in li. cõ
feſſi.dicens. Nõ erat qð reſponderẽ tibi.ſ.deo di
cente mibi. Surge qͥ doꝛmis.ſ.in peccatj.niſi ver
ba ſomnolẽta ⁊ lento mõ cras cras.ſine modo ſi
ne paululũ.ſed illud mõ nõ hẽbat moduʒ. ⁊ illud
paululũ ibat in longũ.hec ille.ꝑiculoſe cſt illa ꝑ⸗
craſtinatio nõ ſolũ ex eo qð dicit Ouidius.Quiñ
eſt hodie cras minus aptus erit. Sed qꝛ vt ðꝛ in
dicta aucte ſubito eni vemet tibi ira illius.ſ.moꝛ
tis.Nullus eni ſecurus eſt de die craſtina vel ſcit
ſi ſubitanea moꝛte decedet.Et ᷣm malũ ſtatũ illi
us ſic iudicabũ a deo ⁊ ↄdemnabit᷑.⁊ ſic eis ↄgru⸗
et illud Eſa.xxviij.Erit eis verbũ dñi manda re/
manda.ſ.aliquã cõmoditatẽ expecta reexpecta.ſ.
me ad pniam. Modicũ ibi ⁊ modicũ ibi vtvadãt
⁊ cadant retroꝛſum.nõ eni videt qͥ cadit retroꝛſũ
q̊ cadit ⁊ letaliter cadit.ſicut heli ex tali caſu moꝛ
tuus Uñ ðꝛ Eccł.xxix.repꝛomiſſio nequiſſima mł
tos ꝑdidit. Repꝛomiſſio.ſ.cogitatio qᷓ pctõꝛ plu/
ries ꝓmittit ſibi longã vitam tanqᷓ; eſſet de ea cer
tus ⁊ ex q̃ diſponit multa facere in mũdo⁊ꝑꝑ mũ
dum ⁊ inter cetera etiã penitere Iſta eſt nequã ne
quioꝛ ⁊ nequiſſima.nequã ſiquidẽ eſt iſta repꝛo/
miſſio qꝛ ſibi vſurpat peccatoꝛ in hoc qð eſt ꝓpꝛiũ
dei.ſ.de fururo diſponere Nam dicit xpᷣus Äactu.
pᷣmo. Mõ eſt veſtruũ noſſe tꝑa vel momenta q̃ pat
poſuit in ſua poteſtate. Ber ↄtra talẽ de futuro
pſumẽtem ait. Quid de futuro miſer tam temera
rie pᷣſumis.tanq; pater tꝑa ⁊ momenta in tua nõ
in ſu a poſueritpoteſtate. Nequioꝛ eſt iſta repꝛo/
miſſio qꝛ cũ tempus infiniti valoꝛis ſit ſibi a deo
datũ fatue expendit.⁊ cũ hoc pᷣſumit ꝙ adhuc plꝰ
ſit ei daturus. Uñ filius poſſet ſꝑare ꝙ pater ſuuſ
ſapiens dabit ſibi adhuc magnũ theʒauꝝ cũ illuʒ
quẽ dedit ſcit malc ↄſumpſiſſe ⁊ aptũ ad idẽ. Me
miniſſe is debet qꝛ cũ dñs ꝓmiſiſſet tꝑe noe ſpaci⸗

4

—

um centum viginti annoꝝ ad cõuertẽdũ ſe ad pe⸗
nitentiam.qꝛ nõ cõułrtebatur ſed centum annis
male vſus eſſe ergen hbumanũ.abſtulit ⁊ viginti

annos de pmiſſis Beñ.vi.ita dicit Hiero. ð pe⸗
nitẽ.di i.pᷣdixerat.nequiſſima eſt.qꝛ nõ ſolũ tpᷣs
datum ꝑdidit.ſed in cõtumeliam creatoꝛis ↄuer
tit ⁊ vti diſponit. Seruandũ eſt igitur qð ðꝛ Ec⸗
cleſia.xxi.Fili peccaſti ne adijcias iteꝝ ⁊ de pꝛiſti

nis depcare vt dimittant᷑ tibi.ſed tempus facien⸗

di dñe diſſipauerũ:legem tuam.q̃.ſ.mandas boĩ
bus ne tardent ↄuerſiõ.Nõ debet g qͥs eẽ piger
⁊ tardus ad cõuerſiõem.ex eo pᷣcipue qꝛ cõuerſio
dDilata difficilioꝛ eſt accelerata facilioꝛ. UIñ Beda

dicit ꝙ diabolus q;todiutius poſſedit tanto dit᷑

ficilius dimittit.Ex pluribo aũt rõniba ⁊ modis
oſtenditur ꝙ difficilioꝛ ſit cõuerſio dllata. Pꝛi
mo quidem ex obduratione.ſicut eni puerilł etas
eſt tenera ⁊ ſuſceptibilis impᷣſſionis ſic cera mol⸗
lis cuiuſſibet ſigilli.⁊ virgula dum tenera ẽ ſi cur
ua eſt defacili ad rectitudinẽ duci poteſt. Senilis
vero etas duriciã hʒ ⁊ difficulter recipit impᷣſſio⸗
neʒ.ſicut nec lapis flecti põt a moꝛib ſuis.ſic nec
truncus arboꝛis a foꝛtitudine ſua. Uñ ðꝛ ꝓuerbᷣ.
xxij. Adoleſcens iut᷑ viã ſuam gdit᷑ cũ ſenuerit nõ
recedet ab ea.Quãto ̊ qͥs magis tardat couerſio
nem tantomagis indurat᷑.iux illud.ndurauer̃t
ceruices ſuas ⁊ noluerũt cõuerti. Secũdo oñ⸗
ditur maioꝛ difficultas ex cõtrarij habitatiõe.ſiẽ

enĩ materia q̃ habet aquã difficilius ſuſcipit ignẽ

vtʒ in lignis aquoſis.qꝛ ignis inuenit ibi qð re⸗
pugnat ſibi ſ.aquam Et caſtrũ qð habʒ repugnã
tiam difficilius capit᷑ qᷓ; ilð qðñ bʒ.⁊ facilius ve
ſtis foꝛmã ſuſcipit rectã q̃ adbuc nullam recepit

quã qͥ malã ⁊ toꝛtam. Ita mens qᷓ bʒ habitũ vici
oꝝ que ſunt zria gtie difficilius ↄuertit qᷓ; illa qͥ

peccatũ nõ hʒ.vel ſi hʒ recentia hʒ vt diſpoſitiões
qᷓ defacili tollũtur ⁊ nõ ex diurnitate radicata.vt
habitꝰqͥ difficiliꝰremouent᷑.ps. Beatus qui tene
bit. i. vltr a nõ ꝓgrediat᷑ ⁊ allidet ꝑuulos ſuos ad
petram.i:bncipia peccatoꝝ ad pecram pnie occi⸗
dendo. Tertio oñditur ex nature diſſipatione.

Peccatoꝛ ſiqdem diſſipat bona nature.i.virtuteſ

naturales. ſᷣm qð ðꝛ figurate Lu.xv.De ꝓdigo qᷣ
diſſipauit ſubam ſuam.i.inclinatiões naturales
que ſunt in nobis tanqᷓ; ſemina qdam et oncipia
virtutũ.Sed pctõꝛ tales inclinatiões q̃ſi adnihbi

lat ⁊ tantomagis q;dtomagis moꝛatur in pctõ vñ
Difficilius ↄuertit᷑. Uñ ⁊ in reſuſcitatione Laʒa⸗

ri q̃driduani q deſigt cõuerſiõempeccatoꝛis inue

terati in malis.xpᷣus ondit ſatis laboꝛare.nam
infrenuit ſpũ ⁊ fleuit.amiſſit ad monumentũ.fec
lapidem tolli.clamauit ⁊ pus gtias egit. Jopᷣ.xi.

Ad figurandum ꝙ multũ oꝑtet laboꝛare peccato
rem q ꝑmanſit in peccatis.⁊ fluendo.⁊ lapidẽ tol
lendo male aſſuefactionis.⁊ clamando affectu et
oꝛationes ꝓcurando ſctõꝝ vt cõuertat᷑ ad pniam
OQuarto oñditur ex peccati aggrauationc. Pec
catũ enĩ eſt quoddã pondus aggrauans atam vt
ad deü non poſſit ſurgere vel reſpicere ps. Sicut
onus gque qᷓuate ſunt ſuꝑ me.ſ.iniquitates.Adeo
graue eſt peccatũ vt celũ ⁊ terre ſuꝑficies nõ vale⸗

at ſuſtinere peccatoꝛẽ. vtz in lucifero qui exiſtens

—

— —

— —

—.— — —

—— — —— —.

—

1
0/
le

4

patrũ legit᷑ ꝙ ſemel b. Arſenio in heremo dictum
fuit Egredere ⁊ oſtendam ibi oꝑa bominũ. et vi
dit egreſſus pmo ethiopem cedẽtem ligna ⁊ ſaciẽ
tem ſarcinam quã leuare nõ poterat p magnitu⸗

in celo empireo ita grauatus eſt . ſupbiam ꝙ de

celo lapſus in centrũ terre ruis. Uñ figurat pctõꝛ
Rillam mulierem que a diabolo fuerat incurua⸗

ta adeo vt non poſſet ſurſum reſpicere ꝑ multum

temꝑis.Lu.xiij.Et q;to quis plus peccat tanto⸗
magis aggrauatur.qꝛ quodlibet peccatũ hʒ ſuuʒ

grauamen quaſi infinitũ culpe ⁊ pene. Manikfe⸗/
ſtum eſt añt qꝛ q;tomagis habet guamen ſuꝑ ſe.

tantomagis eſt ſibi difficile ſurgere. Uñ ⁊ in vitaſ
o dictum

dine qui plura cedebat adiungens ſarcine facte ⁊
temptabat leuare.⁊ multominꝰpoterat. vidit ex

inde aliũ qui in foueam factam q fundũ nõ hebe⸗/

bat mittebat aquã quã de fluuio hauriebat ⁊ im/

plere nõ poterat.ſed q;toplus mittebat tãtoplus
exibat. Exinde vidit duos poꝛtantes quoddam li

gnũ ꝑ tranſuerſum vnus ex vno capite ⁊ altex al⸗
tero qrentes in templũ quoddã introducere ⁊nõ

poterant qꝛ longus erat latitudine poꝛte templi.

nec volebatvnus poſt aliũ ire ſed de pari incedere

vñ nõ poterant.Expoſita aũt eſt ſibi viſio vicʒ qꝛ
pꝛimus ſigniſicat eos qͥ cũ habeant ſarcinam pec
catoꝝ cõgregatam nõ attendũt ad diminuenduʒ

ꝑ pniam ſed adaugẽt differẽtes cõuerſionẽ quaſi
in futuꝝ leuius poſſint poꝛtare ſarcinã maioꝛem

⁊ facere pniam.qð falſum eſt. Alius deſignat eos

qui ⁊ ſi oꝑa faciunt de genere bonoꝝ tñ egrediun
tur de aia q̊ ad meritũ qꝛ faciunt cũ hoc młta ma
la vel manent in peccatis.vñ meritũ ꝑdũt.Terti
us ſignificat ſuꝑbos qui nolunt ſibijnuiceʒ cede
re ⁊ cõcoꝛdare in bonis ſed oriantur.⁊ iſti tẽpluʒ
Dei ingredi non pñt nec conuertiꝓpter grauamen
ſuꝑbie. Quinto ex elongationc.qᷓ;to eni ds magiſ
peccat vel diutius moꝛatur in peccato.tantoma⸗
gis elongatur.ps. Longe a peccatoꝛibo ſalus. Sʒ

nõ eſt veriſile ꝙ ille qui elongauit ſe a deo ꝑ.xl. an

nos.defacile redire poſſit ⁊ cõuerti ad deũ in.vij.

diebo vel. vx. qbus durat infirmitas hois.⁊ hoc q̊
ad illos qͥ differunt cõuerti vſq; ad guem infirmi
tatem moꝛtis.licet poſſit hoc accidere ⁊ aliqñ eue

niat.vtʒ in latꝛonc crucifixo cum xpo.⁊ in illo ni

colao antiquato in malis ſexagenario qui accede

bat ad ꝓſtibulum victus a carne ex oiutina ↄſue
tudine.qui pᷣcibo b. Andree aplłi fuit liberatꝰ a vi⸗
cio ⁊ ſaluus. Vñ leo papa. Miſericoꝛdie dei nec
menſuras poſſumus ponere.nec temꝑe diffinire.
apud quem nullas moꝛas patitur venire puerſio
de peni.di.i.multiplex.ſed iſtud raro contingit.⁊
idco benc ait.Eſa.lv.Queritedñm dũ inueniri pᷣt
inuocate eũ dum ꝓpe eſt. Derelinquat impius viã
ſuam ⁊c. Multos eni inqͥt Aug.iolet deciꝑe.ſero
tina pnia. Sexto ex triſticie affectione.quilibʒ cĩ

naturaliter fugit triſticiam ⁊ qð põt eũ cõtriſtare

ſed ille qui diu ꝑmanſit in malo tota delectatio⁊

gaudiũ eius eſt in malo.Fᷣm illud ꝓuer.ij. Letant

cum malefecerint.⁊ exultant in rebus peſſimis.

Vn cum cogitat peccatoꝛ ꝙ debeat dimittere om
nia illa mala in quib delectatus fuit.multũ con

triſtatur ſm ſenſualitaecm ſaltem ⁊ frequentacci

— ——

dit ei ſicut ſymie auide dulcedinis nuclci nucis qᷓ
accedit ad arboꝛem ⁊ cũ moꝛdendo ſentit amari/⸗

rudinem coꝛticis totũ talem arbitrans non ꝑuc
nit ad dulcedinem cupitam medulle.ſic pctõꝛ cũ
cupiat dulcedinem venie ꝓpter qð incipit velle pe
nitere cũ ꝑcipit ꝙ oꝑtet cum vicia dimittere et o⸗

dia ⁊ laſciuias ſumere cõfuſionẽ cõfeſſionis eua /
cuare burſam ꝓ reſtõne.petere veniam leſis.qͥ nũ
qᷓ; ſe humiliauit videtur ſibi nimis amaꝝ.vñ di⸗

imnicttit facere vel male facit. vñ ⁊ ieiunus q petijt

a xpo qͥd faciendo vitam eternã hr̃et. rñdit demũ

ſi volebat eſſe ꝑfectus daret oia pauꝑib q̊ audi/

to abijt triſtis Mat.xix.⁊ nihil fecit.qꝛ habebat

multas poſſeſſiões ⁊ nimis ſibi duꝝ videbat᷑llaſ

dimittere. Septimo ex diaboli ipugtiõe cũ quis
moꝛat᷑ in pctõ diabolꝰnõ multũ ipugnat.qꝛ ſuus
eſt.ſed cũ ꝑpẽdit ꝙ velit recedere ab eo ꝑ pniaʒ mł
tũ impugt.⁊ tantoplꝰq;todiutiꝰpoſſedit.⁊ ꝑma⸗
xime in articulo moꝛt qꝛ ſcit ſe ãpliꝰtꝑis nõ hr̃e

ad tẽptãdũ ⁊ mag infeſtat.venenũ ðꝛ ſerpẽs hr̃eĩi

cauda Un ⁊ dñs dixit ſerpẽti antiq̊ Geñ.iij.Qui
ſidiaberis calcaneo eiꝰ.ſ.mulieris.i.extremo vite
mag ipugnãs q; alio tꝑe.ſi eni diabolꝰaccedit ad
ſanctiſſimos viro in fine ad tẽptandũ ſi foꝛte poſ

ſet eos deciꝑe.Nã acceſſit ad xpᷣm in paſſiõ e ꝓpter

qð ait xpᷣs Jo.xuij.veniti.veniet pnceps mundi
⁊ in me nõ hʒ qͥcqᷓ; multomagis accedit ed eos qꝗᷣ
male vixerũt ⁊ diſtulerũt ↄuerſionẽ in finẽ. Sʒ ſi

cut ſancti in vita ⁊ ſanctitate ↄuerſi ſunt ad deũ.

ita ⁊ deꝰtꝑe nccitatis ↄuertit᷑ ad eos iuuãdũↄtra
pugnas diaboli.⁊ ſicut ꝑctõꝛes in ſanitate non ſt
dũñi recoꝛdati necad deũ ↄuerſi.ita valde timẽdũ

eſt ne in moꝛte deus obliuiſcat᷑ eoꝝ.Crib. Hac aĩ

aduerſione ꝑcutitur peccatoꝛ vt moꝛiens obliui/⸗

ſcatur ſui.qͥ dũ viueret oblitus eſt dei.ſed ⁊ ſi con
uertatur vere ad pniam tũc ex tarditate ſue ↄuen

ſionis nõ repoꝛtabit ↄmodũ ſed detrimẽtũ młtũ
ſcʒ penaꝝ ſaltem purgatoꝛij ſ̃m illud qð ait aug.

Pꝛius ẽ purgãdũu igne purgatõis q in aliud ſecu

lu diſtulit fructũ ↄuerſiõis de pe.di.vij.nullꝰ.Ex

bis oĩbo apparet ꝙ nõ ẽ differẽda ↄuerſio ſʒ tpᷣs fa

ciendi dne diſſi.le.tu.qᷓ admones vt qᷓ;citiꝰ reuer
tant᷑ ad te ne indurent᷑ ⁊ difficilioꝛ ſit eisↄuerſio.

De dilatione cõfeſſiõis II

nõ fiendãa dic po. poccupemꝰfaciem dñi in cofeſſi

one.i.anteq; accedamꝰañ faciẽ dñi ſeu ↄſpectũ eꝰ
faciamꝰpus ↄfeſſionẽ. Nadit añ faciẽ dñi qͥ acce⸗
dit ad adoꝛãdũ qꝛ tũc cũ ipᷣo loquit᷑ ᷣm yſid.⁊mł⸗
tomagis cũ miſſe aſtamꝰ vbi realiter ĩ ſacro ẽ do⸗

minus.vel cũ ecciam viſitamꝰ vbi omni tꝑe debʒ
eſſe in tabernaculo coꝛpus dni.ſed ire ad adoꝛan⸗/
dũ vel ad miſſam velad ecciam debet quotidie fi

erli.Et ſic etiã ↄfeſſio fienda eſſet ab illo quẽ cõſciẽ

tia guat de mnoꝛtali.Nam cũ querit᷑ vtrũ cõfeſſio

de moꝛtalibo ſit de neceſſitate fienda ſtatim habi

ta opoꝛtunitate.qᷓ;ᷓuis aliqui dicant ꝙ ſtatim fie⸗/
ri opoꝛtet tamen cõmunioꝛ opinio tho. Pe. Ri⸗
char.⁊ alioꝝ eſt ꝙ nõ teneatur de neceſſitate miſi
in quibuſdam caſibo de quibo.j.dicet᷑.tñ ſᷣm om⸗
nes ꝑpiculoſum eſt differre eam Sed ſcienduʒ ꝙ
tripliciter poteſt differri
TI 4

Citulus IX.

Differt aliquando damnifere.
Differcur aliqn peſtiferre.
Differtur aliquado ſalutifere.

Nuantu ad pꝛimiũ

qñn quis habet copiam cõfeſſoꝛis ⁊ ydonei differ/⸗

re ↄfeſſionẽ nullã vtilitatẽ affert.ſed multiplex da
num nõ eſt aũt ſapientis viri facere illud vñ ei nõ
põt ſequi vtilitas ſed multũ damnũ/ ꝓpterea infir
mus vel q habet curam eius cito ↄtracta ifirma⸗

te mittit ꝓ medico ⁊ eam patefacit qꝛ ex moꝛa vi⸗
get ſibi giculũ iminere ita infirmus in aia ↄgno⸗
ſcens ſe infirmatũ medicũ ſalutis qᷓ;citius qrere
debet ſcʒ ſacerdotem ⁊ cõfiteri.nam ſacrameuta
ſunt quedam medicine aie.et alij quidẽ differunt
ex negligentia ↄfeſſionem vſq; ad qdrageſimaʒ ſe
quentẽ.alij negligẽtioꝛes vſq; ad finẽ qᷓ̃drageſime
alij negligentiſſimi vſq; ad infirmitatem grauem
Et illi qui diffcrũt vſq; ad qᷓdrageſimam ex h̊ in⸗
currũt ꝑiculũ ⁊ damnũ ꝑiculũ quidẽ.qꝛ pũt moꝛi
moꝛte ſubitanea interea hñtes moꝛtalia vel loqᷓ/
lam amittere.⁊ ſic puarent᷑ ↄfeſſione.ex q̃ aliquò/⸗
do ex attrito fit cõtritus ⁊ ſicſaluatur qͥ alias nõ
ſaluaretur.damnum incurrũt.qꝛ multoꝝ ex tan
ta dilatione obliuiſcũtur peccatoꝝ que non ita q̊
ad penam remittũtur ꝑ generalẽ ↄfeſſionẽ oblito
rum ſicut ſi ꝑticulariter ↄfiteretur.qð meliꝰ face⸗
re poſſet ⁊ pleuius ſi nõ tm̃ differrʒ Damnũ etiaʒ
incurrit ⁊ puatiõem illoꝝ bonoꝝ quẽ cõſequeret᷑
pluries in anno ↄfitendo vt ſuffragij oꝛationum
cõfeſſoꝛis.amonitionũ ꝑ ↄfeſſoꝛẽ augmentatiõis
gue remiſſiouis dene. Sed ⁊ magna fatuitas oñ⸗
ditur nõ facere diligentiã p aia quã quis facitpꝛo
cahga. ¶ ñ Bern. O nimia inſania hoim. pudes
ſoꝛdes abſtrahere.ſ.ꝑ cõfeſſionẽ ⁊ nõ pudes pᷣhere
Abſtergit᷑ caliga.ſ.a luto.⁊ ↄtemnit᷑ aia.⁊ mani⸗/
feſtũ eſt ꝙ nõ in capite anni abſtergatur caliga a
into ſed q̃ſi qtidie ne coꝛrodat᷑a luto. Illi etiaʒ 4
differũt vſq; in finem qdrageſime magnã vtiq; ne
gligentiam cõmittũt.Nã cu in ſinem omẽs diffe
rant ⁊ nõ poſſit audire vnuſquiſq; niſi ꝑ ſe ſeꝑati
multiq; heant oↄfiteri ⁊ ↄfeſſoꝛes pauci reſpectiue
⁊ officiare hẽant eccias ⁊ ꝓlixis officijs oʒ mul
ti remanest incõfeſſi ⁊ multi alij ꝓpter feſtinantiã
ſint male ↄfeſſi.Et q̃ͥlibet diſturbiũ ẽt mimũ dia /
bolooꝑãte fac eos dimittere ↄfeſſionẽ q̃ſi putãtes
ſec excuſatos ex q̊ͥ nõ pñt ſacerdotẽ habere ꝑatũ ad
eoꝝ volũtatem. Cales etiã bona multa ꝗ faciũt
in qdrageſima.vt ieiunia.elemoſinas ⁊ ozoes.ſa
ciunt ea infructuoſa.qꝛ frequẽter añofeſſionẽ nec
cõtritcionẽ hñt parũ eciã pnie faciũt in gratia. qᷣa
ſubito tranſacto paſchate reuertunt qᷓ; citiꝰad vo
mitũ. Uñ ðꝛ in pucipio.xl.faciẽ tuã leua ſ.in con
feſſione. Mat.v. Legit᷑in vitaſpatrũ de quodam
religioſo qͥ erat bonꝰ ⁊ vᷣgo ſed tardꝰ ad ↄfeſſionẽ
fFm moꝛẽ ſue religionis ꝓpter qð ſemel in infirmi⸗

tate ↄſtitut in viſiõe ↄſpexit xpᷣm venire ad iudi⸗
candũ mũdũ.Et cũ ſinguli añ tribunal xõi duce

rent᷑ad reddendũ roem de opꝑibo ſuis ⁊ m ea iu/
dicaretur ad penã vel pᷣmiũ.Cũ ventũ eſt ad ipᷣm
religioſum accuſatꝰẽ coꝛã iudice de tarditate cõ⸗

feſſionis ꝓpter qð viciũ ſnia data eſt a iudice ꝓtra

heretur ad penã. ſed virgine gloꝛioſa cuiꝰ erat de⸗

uotus ꝓ eo filiũ depᷣcante.tum qꝛ iuuenis ⁊ deli⸗

catus.tum qꝛ ſibi deuote vᷣginitatẽ ſᷣuauerat.ſfuit

mutata ſnia ⁊ decretũ ꝙ ſibi ꝓ illa vice pceret᷑. ita
ꝙ de tali pigricia ⁊ carditate confeſſòis ſe emẽ

Duantu adſecũdũ d.ini

differtur còͤfeſſio peſtifere ſeu moꝛtifere · ⁊ pm p.·

de tharan.in.uij.in q̃ttuoꝛ caſibo nõ põt qͥs diſfer
re ↄfeſſionẽ de moꝛtalibs vſq; ad finẽ anni..alias
peccaret moꝛtaliter. Pꝛimꝰẽ rõne ſacramẽti.qñ
ſcʒ qs vult cõicare vł celebꝛare ꝑpetrato aliq̊ moꝛ
tali pꝰvltimã ↄfeſſionẽ.Nõ eni ſufficit tũc ↄtritio
ſed reqrit᷑ de nccitate ↄfeſſio añ cõionẽ łcelebꝛatõ
nẽ niſi cũ ĩmineret nccitas celebꝛãdi.ałs ſeqretur

magnũ ſcandalũ ꝓpłi.nec tũc poſſʒ hr̃e copia ↄfeſ⸗

ſoꝛis.Tho.⁊ Jo.neapol. dicũt Idẽ eẽ ſi hr̃et ſu⸗
ſciꝑe oꝛdis ſacr̃m. Pe.aũt de pal.extẽdit ſe ad oẽ
ſacr̃m ſuſcipiẽdũ niſi baptiſmum vt ſit neceſſaria
pꝛius ↄfeſſio de moꝛtali nõdũ ↄfeſſo.hec in.uij.
Secũdo rõne ſcrupuli.cũ.ſ.qͥs foꝛmat ſibi ↄſciaʒ

qꝙ teneat᷑ ad ſtatim ↄfitendũ habita oꝑtunitate a⸗

lias peccet moꝛtaliter.ſi tał nõ deponit hmõi cõ⸗
ſciaʒ qð facere dʒ ad ↄſiliũ boni viri.vtiq; peccat
moꝛtaliter qꝛ ↄͥ ↄſciam facit.nã omne qð fit cõ⸗
ſciam edificat ad gehennã. xxviij.qõ.i.ꝭ.ex his.

Tertio rõne ꝑiculi.qñ.ſ.qͥs pꝰ moꝛtale ꝑpetratũ

intraturꝰeſt bellũ etiã iuſtũ vł ꝑ loca ꝑiculoſa trã
ſiturꝰvbi ĩminct ꝑicm moꝛt vł infirmitatẽ guẽ.
incurrit.nã tũc nõ lʒ differre abſq; moꝛtali.qꝛ qͥ
amat ꝑiculũ incidet in illud.vt ðꝛ Ecci.iij.Sed⁊
medicihñt in pᷣcepto ꝙcũ vocant᷑ ad infirmos pꝛi
mo dñt eos inducere vt mittãt ꝓ medicis aiarũ.
id ẽ cõfeſſoꝛibo vt faciãt ↄfeſſionẽ vt e ope.⁊ rc.cũ
infirmitas.Et ↄſanguinei ẽt dñt eos inducere ad
hoc faciendũ. Quarto rõne dubij.ſ.qñ dubitarʒ
data oꝑtunitate ſe ampliꝰꝑ illũ annũ nõ poſſe ha

bere copiã ↄfeſſoꝛis cũ tñ hẽat de nccitate ↄfitẽda

vt moꝛtalia vel qꝛ nõ hʒ moꝛari clauſus in caſtro
ſeu caſſero vl in carcere.vel qꝛ hʒ ire ad remotas
ꝑtes ⁊ Iniaʒ nõ hʒ vel hr̃e copiã nõ põt alijs ↄfite⸗
ri ⁊ hmõi. In alijs ergo caſibo ẽ neceſſariũ nõ dif⸗
ferreofeſſionem ad caput anni.alias von excuſa⸗
retur a moꝛtali.

Quantu ad tertiũ dif .c

ferri poteſt cõfeſſio ſalutifere cũ vicʒ temꝑe nende
cõfeſſionis vt in.xl.quis arduis implicatus que
dimittere nõ valet.vel mente paſſionatus exq̊ nõ
videt ſe tũc diſpoſitũ ad faciendũ diligẽter ↄfeſſio
aẽ ſed cũ lnia ꝓpꝛij ſacerdot petit dilationẽ ꝑ ali⸗
qͥs dies vt qᷣetiꝰ faciat.vel ẽt cũ ſit ligatꝰ ſnia ex⸗

cõicatiõis vł aliq̊ pctõ ex rẽuat expectat abſolu

tionẽ ab hmõi nõò piger ad h̊ pcurãdũ nõ ẽ & diffe
rẽda ↄfeſſio niſi cã roònabił vꝛgeat.Unde ⁊ xpᷣs.x.
lepꝛoſis ſibi occurrẽtibo petẽtib miaʒ.ſ.mũdatõ
ms dixit. Ite oñdite vos ſacerdotib Lu.xvij.nõ
dixit expectate vſq; ad mẽſẽ vł diẽ ſed ſubito Ite
nũc.⁊ eũdo mũdati ſt. Legit᷑ de qͥdã iuuene nobiſi
⁊ diuiti ſᷣm mundũ ꝙ cum eſſet vanitatibo ⁊ laſci
uijs deditus tamen in mane ſurgens a doꝛmitõe

— — ——--———

tre
in
n
ſeen

—

faciebat ſemper iſtam oꝛationem vt deus non g/
6

mitteret eũ moꝛti ſine auiſamto. i. quin pus ſi⸗
bi manifeſtaret finis ſuus. Semel cũ hãc faceret

oꝛoem apparuit anglus dicẽs eũ cxauditũ.qꝛ nõ

moꝛeret?᷑ ſine auiſamẽto.ſiue ſine pᷣnũciatiõe. ex qͥ

iſte aſſecuratus magis ſe voluptatib oibꝛimerge
bat inde ad modicũ tpᷣs quadã die ſurgens de le/

cto ſenſit doloꝛem capit ꝓpter qdð domũ nõ egre/

ditur.ſocij veniũt ad eũ vt cũ ipis iret ad ſolatia.
ſed minime acqeſcit.ſuꝑuenit febꝛis ⁊ in lectũ ſter
nit ſe. cõſanguinei admonent vt cõfiteat᷑ ſicut de/
bent facere. Rñdit ille ꝙ ne eſt infirmitas illa ad
inoꝛtẽ vt otꝑeat ↄfiteri.ſʒ ſubito liberavit᷑.febꝛis
incrementa ſuſcipit.admone?᷑ iteꝝ ab amicis de
cõfeſſione. Rñdit qoino vulc eaʒ facere ſed vt me
lius poſſit ꝑficere vult expectare alleuiatiõem fe/

bꝛis.augetur inſirmitas.⁊ cũ ipoꝛtune a ſuis de

cõfeſſione rogaret᷑. Rñdit ſe ita grauatũ ꝙ neſcirz
quid diceret ſed diminutavel alleuiata infirmita
te oĩno faciet.Demũ appꝛopinquãte moꝛtc angis

apparuit ei dicẽs. Tempus eſt vt egrediat aia fua

de coꝛpe.finis tuus venit Cõquerit iſte dicẽs do
minus decepit me qꝛ ꝓmiſit mihi ꝙ non moꝛerer

ſine auiſameto. ecce de p̊ nõ fui auiſatus.cui ãgls
immo multotiens fuiſti a uiſatus nam ci ſugue

nit infirmitas illud fuit auiſamentũ vnũ moꝛc .—
Cũ tibi a cõſanguineis dicebatur illud fuit alið

(i tibi a ſacerdote dictũ fuit illud aliud. noluiſti
audire.nõ datur tibi amplius tpᷣs.oꝑtet᷑ ꝙ moꝛ/

aris.⁊ ſic ſine cõfeſſione moꝛiẽs ad infernũ dedu
ctus eſt a demonijs.ſed tempus faciendi dñe diſ

ditas cſt in pſequedo bonã opationẽ inchoatam

ſed ad hãc remouẽdã faciũt ↄſideratio bꝛeuitati/
tpis pntis. Eccł.x. Noli cũctari in tꝑe anguſtie.

Lõſideratio eni q̃litatis ipaꝝ reꝝ qͥ velociter et
curſim trãſeũt. Sapᷣ.v.Trãſierunt oĩa illa tanqᷓ;
vmbꝛa. Cõſideratio etiã velocitat ⁊ ſtrẽnuitatis
quã hñt mali in his q̃ ſunt inutilia vel noxia eis.
vt in factis mũdi ps. Ueloces pedes eoꝝ ad effũ/⸗

dendũ ſanguinẽ ꝓuer.i.Pedes eoꝝ ad malũ cur⸗/

rũt ⁊ feſtinãt ad effundendũ ſanguinẽ Poeta Im
piger extremoſ currit mercatoꝛ ad indos.ꝑ mare
panꝑiem fugiens.ꝑ ſaxa.pignes Bern. Magna
cũfuſio.ardetius deſiderant ſeculares vicioſa qᷓ;
nos vcilia. Cũ qᷓ;ta ſolicitudine ⁊ fectinãtia ſerui
unt ſerui ⁊ familiares dñnis ſuis.Cõcupiuit ſemł
dauid aquã de ciſterna bethleẽ quã tunc occupa⸗
bant philiſtei inimici iirł⁊ dixit.O ſiqs mihi da⸗
ret aquã de ciſternã illa unmediate abſq; alio m
dato tres ex capitaneis ſuis.moti ſunt ⁊ tranſeũ
tes ꝑ mediũ caſtroꝝ philiſtinoꝝ hauſerũt aquaʒ
de illa ciſterna ⁊ ſibi obtulerũt. Non ꝓcedit tan⸗
ta tarditas in pſecutione bonoꝝ opeꝝ niſi ex ma
gna tepiditate mentis ⁊ defectu amoꝛis diuini.ſʒ
vt ðꝛ ꝓuer.x. Sicut acetum dentib ⁊ fumus ocu
lis ſcʒ moleſta ſunt ita piger his qui miſerũt illũ.
⁊ ex hoc ſequũtur aliqn multa mala. Excmplũ
de leuita qui iuit in bethleem ad reducendũ vxo/

rem ſuã que receſſerat ex indigtione ab eo.⁊ cuom

lia q; citius fieri.omni anno dicunt ſe vel

ſi uerunt legem tuam.
Tertio pigricia ſeu tar J. M

ſibi recõciſiata ad reuerſionem ſe pararet.ſocer ſu
us ꝑpſuaſit vt nõ ita cito iter ſumẽt.Et qꝛ ſic diffe⸗
rendo ꝑſuaſus tardauit nimis iter ſumere.nõ po

tuit aplicare domũ ſuam illa dic.ſʒ in gabaa ho⸗
ſpitatus maximam iniuria ibi paſſus eſt eiꝰ vxoꝛ
libidine incolan occiſa ⁊c̃.vt habes Judi:xix. Et

pcipue ſolent hoĩes eſſe tardi in executionevotoꝝ

que faciũt.⁊ in adipletione pniaꝝ iniũctaꝝ in cò
feſſione.qð eſt multũ nociuu.qꝛ aliqñn ꝓpter h̊ ob/⸗

liuiſcunt᷑ ? ſic oꝑtet iteꝝ de nouo facere ofeſſionẽ.

vel faciũt eaſ inuoluti in moꝛtalibo.⁊ nõ valẽt eiꝰ

ille ſatiſfactiones ad ſoluendũ de debito pene tẽ⸗

ꝑalis ſᷣm doct.Tho.⁊ alios. Sed ꝑmaxime ſunt
hoies tardi ad reſtitutões faciẽdas ⁊ adimplẽda
legata ad pias cauſas facta a teſtatoꝛibo q debent
excõicari vt necatoꝛes aiaꝝ vt ðꝛ.xiij.q.ij.c.qͥ ob⸗
ligationes. Indeq; gie defunctoꝝ nõ ꝑcipiũt ills

ſuffragiu qð eſt ad qᷓue peccatũ taliũ retardantiũ

ſiue heredũ ſiue executoꝝ Uñ ⁊ aliqñ aparucrũt
ipᷣi aie defunctoꝝ viuis conqrentes de tali dilati
one vel defraudatione Et ſic tempus faciendido
mine diſſipauerunt legem tuam.quà mandas ta
le talia
facere ⁊ tamen ſemꝑ expectant aliũ futuꝝ ⁊ nũqᷓ;

faciunt Ecòtra dicit᷑ Eſa.xl. Qui ſperant in dño

mutabunt foꝛtitudinẽ.qꝛ vbi pus erant foꝛtes ⁊
veloces ꝓ factis mũdi.erũt poſteap ſpũalibi.ſ.fſoꝛ
tes aſſumẽt pennas vt aquilce.ſ.ad velociter bño

perandũ.volabũt ⁊ nõ deficient.
¶ Lapitulum xun.de ocioſitate.

Mioſitas etiam fili
accidie ⁊ valde repᷣhenſibilis.pᷣcipue in
tempoꝛe gratie. UInde ⁊ ſpecialiter fuit

dictum his qui ad vndecimam hoꝛam vocati ſũt

ad colendam vineam deſignantes eos qui ꝑrinẽt
ad nouũ teſtamentũ.quid hic ſtatis tota die ocio
ſi. Matb.xx. Exempla ei habemus in nouo teſta⸗

mento ⁊ rationem vꝛgentem nos ad laboꝛeʒ.nec
eni decet ſeruũ aut diſcipulum ociari dño ⁊ magi
ſtro ſuo laboꝛãte vſq; ad moꝛtem. Xpᷣ̃us eni dei fi

lius dñs ⁊ magiſter laboꝛauit ꝓ nobiſ. Laboꝛaui
ſuſtinens ait ipᷣeꝑ Iſaia.i.Diſcurrebat eni ꝑ ciui
tates ⁊ caſtella pᷣdicans ⁊ curans infirmos.⁊ ſa⸗
tigatus ſemel ex itinere ſedebat ſuper fontem Jo.
uij.ct ne in illa refocillatione eſſet ocioſus mulie⸗
rem ſamaritanam inſtruxit ⁊ illuminauit. Su⸗
mus etiam facti ſerui empticij Empti enim eſtis

pcio magno.ſ.ſanguine chꝛiſti effuſo in cruce ait.

Apoſto.i.ad Coꝛinth.vi.Et ideo gloꝛificate ⁊poꝛ
tate deum in coꝛpoꝛe veſtro ſcilicet laboꝛando ꝓ
ipᷣo domino non ocio torpendo. Merces inſu⸗
per nobis in nouo teſtamento laboꝛantibus citi
us ſoluitur Macth̊.xx. Redde illis mercedem ſci
licet laboꝛantib ſcilicet a nouiſſimis.i.a ſanctis
noui teſtamenti. Nam patrihus veteris teſtamẽ
ti q;tumcunq; ꝑfecte laboꝛantibus.non dat᷑ eis
merces moꝛientibus.ſed ad limbum deſcende⸗
bant expectantes per cantenaria annoꝛum pꝛemi
um. Nobis autem tempoꝛe gratie aperta ianua

paſſione chꝛiſti ſubito datur merces regni celoꝝ.

