nõ deficiẽdi in bono.q̃dã puſillanimitate ductuſ

ñ ſe i illo exercʒ ẽt abalijſ ad aliðagẽdũ poſitꝰ vtiq;
tał a deo pnᷣit᷑. Nõ punit᷑ aũt aliqs i alia vita.niſi
ꝓpt᷑ pctm̃.nec ſibi gra aufert᷑ niſi ꝑp demerica. Uñ
manifeſtũ ẽ puſillanimitatẽ eſſe pctm.Nec ẽõ qð
ait phᷣus in.uij.ethi.ſ.ꝙpuſillanimis nõ ẽ malus
peccatoꝛ ãt ẽ malꝰ.nã ᷣm tho.ibi pvᷣs appellat ma

los eos qͥ pximis inferũt nocum̃ta ꝑ ſe.⁊ iſto mõ
puſillanimis nõ ẽ malꝰ:qꝛ ꝓximis n infert nocu⸗/

pitulum.xvi.de puſillanimitate.

mimitaseſt filia

pue pertinz. F. I

——Nr

mẽta ſcʒ ꝑ ſe.infert tñ ꝑ accidẽs inquantũ deficit

a bonis oꝑibo qͥb poſſʒ ꝓximũ iuuare Uñ Greg.
dliẽ in paſtoꝛ. Oð illi qͥ ꝓdeſſe vtilitati ximoꝝ *

pᷣdicatõe refugiũt ſi diſtricte iudicent᷑ tatj rei fũt.
q;tis veniẽtiba ad publicũ ꝓdeſſe potuerũt.⁊ idẽ
põt dici de his qͥᷣ ſe ſubtrabũt ab audiẽtia ↄfeſſio
nis ad h̊ expoſiti ła pᷣlatura ad b̊ vocati niſi ex fa

rũt. Szʒ vt ðꝛ in regla iuris in.vi.qð alicui gtioſe

⁊cedit᷑ nõ dʒ ab alijs trabi in exẽplũ. lec ẽt obſtat

qð dicit pbs in.uij.ethi.ꝙ puſillanimis cſt q ma⸗
gnis bõis dignꝰ exiſtit ⁊ tñ his ñ dignificat ſeipʒ
3 nullꝰẽ dignꝰ magnis bonis niſi vᷣtuoſꝰ.ꝗ puſil

lanimioaẽ vᷣtuoſus.⁊ ſi ẽ vᷣtuoſus nõ eſt vicioſus.
tiũ vᷣtut peccate venialit remanẽteẽt ipſo habitu
vinutis. Moꝛaliter aũt ſʒ cũ coꝛruptiõe habitꝰ

virtutc gcuite.⁊ iõ põt ↄtingere ꝙ aliqs exvirtute

*
*

miliari ↄſilio ſpũſſcti h facit vt qͥdã ſcti viri fece

hʒ ſit dignꝰ ad aliq̃ mag faciẽda q ſi diwsmagno

honoꝛc.⁊ tñ ꝑ h̊ ñ attẽptat ſuavᷣtute vti.peccat

qñq; qdẽ venialiter.vłpᷣt dici ꝙ puſillanimis eſt

dignꝰ magnis vm babilitatẽ ad vᷣtutẽ q ineſt eivł

ex bona diſpõne nature łex ſcia łexterioꝛi foꝛtũa.
quib dũ recuſat vti ad vᷣtutẽ puſillanimis reddi
tur. Itẽ nõ obſtat ſi dicat ꝙ moyſes ⁊ hiẽmias re
cuſabãt poni in officijs ad qͥ aſſumebant᷑ a deo ſcz

pꝛimꝰad eũdũ ad pharaonẽ ⁊ vt eẽt dux ꝓpłi.aliꝰ

ad ꝓphetandũ ꝓplo qᷣ tñ digui erãt illo officio Cñ
vigdebant᷑ puſillanimes in illa recuſatiõe. Dicit eĩ
phᷣus.uij.ethi.qꝙ qͥ ſe dignificat mioꝛibo qᷓ; dignꝰ

ſit puſillanimis c.nectñ ðꝛ ꝙ illi peccauerunt᷑.er

go puſillanimitas nõ vr̃ pctm eſſe. Rñdet ei tbo.

⁊ dicit ꝙ q;uis moyſes ⁊ hieremias eẽnt digni il⸗

li officio ad qð a deo eligebant᷑ ex dina gra. tñ ↄſi

derãtes ipᷣi ꝓpꝛie ifirmitatis inſufficientiã recuſa

bant.nõ qͥdeʒ ꝑtinaciter ne in ſuꝑbiã laberent᷑ ſic⸗

plures ſcci excuſant᷑ a puſillanimitate cũ recuſaue

rũt dignitates ad q̃s aſſumebant᷑ digne.vt Gre.
ug Nico.: multi alij. Jpᷣa aũt puſillanimitas
põt bfr̃e triplicẽ cãm vñ oꝛiat᷑.ſ. Ex timoꝛe ſuper

bie. Ex toꝛpoꝛe pigricie. Ex timoꝛe deficiẽtie

Exr timoꝛe qdẽ ſuꝑbie põt ꝓcedere dũ.ſ.aliquis

nimis ꝓpꝛio ſenſui innitit᷑ qᷓreputat ſe iſufficiẽtẽ

ad ea reſpcũ quoꝝ ſufficiẽtia hʒ vñ ðꝛ ꝓuer.xxvi.

Sapientioꝛ ſibi vr piger ſeptẽ viris loquẽtiba ſen

tentias. Nihil eni phibet ꝙ aliqs qᷓtuʒ ad aliqᷓ ſe

deijciat.⁊ qᷓ;tũ ad alia ſe in ſublime tollat.vñ gre.

in paſtoꝛ. ait de moyvſe ꝙ ſuꝑbo foꝛtaſſe exiſteret. ſi

ducatũ plebis ſue ſine trepidatiõe ſuſciꝑet ⁊ rurr

ſus ſuꝑbꝰ exiſteret ſi actoꝛis imperio obedire re⸗/

cuſaret.Qð aliqñ ꝓcedat ex pigricia patet ex h qqͥ

ppᷣus dic̃ in.uij.ethi.ꝙ puſillanimes ſunt pigri.

Et dñs etiã ſeruũ illũ qͥ ꝓpter puſillanimitateʒ re⸗/

cuſauit vti pecunia vocauit malũ ⁊ pigrũ.Et qp
cedat puſillanimitas ex ignoꝛãtia ꝓpꝛie cõditiõis

ex ꝑte intellectus.patet.qꝛ ignoꝛat ie hr̃e faculta/⸗

ſipiẽtia ſed magis ex pigricia ↄſiderandi ſuam ſa

tem ad id qð hʒ. Iſta tñ ignoꝛãtia nõ ꝓcedit ex in

cultatem.vt ðꝛ in.uij.echi.vel ẽt exequẽdi q ſubia

cet ſue ptãti.Qð aũt ex timoꝛe ꝓcedat ðꝛEſa.xxxv

Dicite puſillanimes.cõfoꝛtamini ⁊ nolite timere
ſed qꝛ timoꝛ cauſans puſillanimitatẽ no ſtſemn

O 2

timoꝛ ꝑieuloꝝ moꝛtis.⁊ ideo ex hoc opoꝛtet op

ponatur foꝛtitudini.ſeddirecte oppdniĩ magnani
mitati.Nam ſicut magnimus ex animi magnitu
dine tendit ad magna ſue tũ virtutiꝓpoꝛtionata.
ita puſillanimis ex animi paruitate ſe retrahit a
magnis ad q̃ eſt aptus timoꝛe deficiendi.qꝛ eſtiat
falſo eſſe ſu ſuam virtutem.Et qꝛ qᷓ;to viciuʒ eſt
magis diſſimile virtuti cui opponit᷑ tanto ẽ guiꝰ.
cũ puſillanimitas magis ſit diſſimilis magnimi
tati qᷓ; pᷣſumptio que eciã ei oponit᷑.qꝛ pᷣſumptu⸗
oſus tendit ad magna ſed ſupᷣ ſuã facultatem. pu
ſillanimis oĩno ſubtraxit ſe 1 magnis.iõ ſᷣm ſuaʒ
ſpẽm eſt guiꝰ pctm̃ puſillanimitas qᷓ; pᷣſumptio.
qꝛ ꝑ puſillanimitatẽ recedit hõ a bonisqð ẽ peſſi⸗

mũu. Pꝛeſumptio tñ ðꝛ neqſſima rõne ſuꝑbie ex ᷓ

Peedir⸗ cckxrxxvij. pᷣſumptio neqᷓ; vñ creata es

ec thoex iſta puſillanimitate⁊ pigricia ꝓcedit
lapſꝰ in pœtm̃ a ſtatu vᷣtutis aliqñ nõ ponic cona
tum ad reſurgendũ.Uñ legi?᷑ in vitaſpatrũ. cũ

quidã ſeruus dei a magno ꝓfectu vᷣtutũ lapſus eſ

et in vicia carnis.indeq; reſurgẽs vix cuz multa

Difficultate ſe ad bõa oꝑa valebat apꝓplicare e
ſillanimitate ⁊ accidia e ſtimãs ad pᷣſtinũ ſtatu
virtutũ nõ poſſe redire ꝓter qð accedẽs ad ſenem
ꝓ cõſilio ille ↄfoꝛtauit eũ ⁊ animauit ad bonũ in⸗
ducens exemplũ cuiuſdã patris qui filio manda⸗

uit vt ad agrũ ſuũ iret ad excolendũ qð cũ feciſſet
ꝓpendẽs filius agrũ illũ longũ ⁊ latũ ⁊ ſpinis ple

num multi eſſe laboꝛis ⁊ nõ in bꝛeui excolendum
victus ex puſillanimitate et tedio poſuit ſe addoꝛ
miendũ.⁊ poſt doꝛmitiõem ſurgẽs ſeipᷣm mente
excitabat ad incipiendũ agrũ colere.led puſillani
mitas dicebat. Qñ tu opus tam magnũ coplehis

mcliꝰeſt vt nõ incipias.ſicq; tedio victꝰiteruʒ ob

doꝛmiuit.Euigilans aũt ſe ↄfoꝛtabat ad inchoa⸗
tionẽ culcure.ſed iteꝝ puſillanimitate victꝰ deſi⸗
ſtebat doꝛmitãs.Interea ſupuenit pr̃ ⁊ iuenitdoꝛ
mientẽ.increpauit dicẽs.Quõ nõ incepiſti adhuc
terrã fodere.ui ille. Cõſiderabã inqͥt nõ bᷣ fieri
ꝓoſſe niſi longo tꝑe ⁊ mihi videbat᷑ nunq; venire

ad finẽ.ſed admonuit pater dicẽs.nõ ſic agenduʒ

fili mi.nõ ſic.ſed paulatim opus exercẽduʒ ſi illo
tꝑeqͥ doꝛmiuiſti tm laboꝛaſies terre qtũ occupa⸗
Uit coꝛpus tuũ iacẽs iã feciſſes ꝑtẽ ⁊inde de die in

diẽ ꝓſequẽs ↄpleuiſſes ad tpᷣs pñs aſpiciẽdo non

ad futuꝝ.Et ſic paulatim omne opus magnũ cõ
pleret᷑.ita ⁊ tu q;uis longe ſis factus a ſtatu pꝛiſti

no vᷣtutis.tñ paulatim de bono in meliꝰ ꝓfucen⸗
do nõ ſolũ ad ꝓfectũ illũ ſed etiã ad maioꝛt cõſcẽ⸗

des.dũmõ ↄtinues.Sicq; confoꝛtatus ſe bñ ha⸗
buir inpoſterum.

ſcz q̊ qs timʒ amittere bona tꝑalia cũ ꝑ hoc decli⸗
nat qs a vᷣtute eſt pctm.Et iſtud hʒ ꝑuertere iudi
ciũ in reccoꝛib ⁊ pᷣlatis.xi.q.iij.quattuoꝛ. Et ex
iſto ꝓcedũt multa mala Timoꝛ quẽ habuit Hie⸗
roboam rex factꝰa deo ſuꝑ iſrł ne ꝓpłs ſibi ſubdi⸗

tus eũdo in hierim ad offerẽdũ ſacrificiũ pᷣm mã

datũ legis ↄherer famiſiaritatẽ cũ tribu iuda ⁊in
ad regẽ iuda reuerteret᷑ regnũ eius. Induxit eum
ad faciendũ vitulos aureos qͥs plus adoꝛaret ſʒ

z &*

ndum timoꝛem. §. I

timo: quẽ timebat euęnit.qꝛ et regnũ ⁊ aiam ꝑch
dit. Lucretia nobiliſſima romana qꝛ nimiſ timu
it cõfuſionem infamie.qꝛ filius tarquini ↄmina
tus eſt ei niſi ſibi aſſentiret ꝙ eã occideret ⁊ iuxta

eam famulũ ſuũ ⁊ diuulgaret ꝙ ꝓpterea eam occi

diſſet.qꝛ inuenerat in adulterio.aſſenſit ⁊ peſſune
fecit vt retert Aug.in pᷣmo de ciuitate di.
Ag tertiũ timoꝛẽ quo. J.I
quis ita timet moꝛtẽ coꝛꝑis vel afflictões coꝛpia
ꝙ deũ offendit vt euitetvmõi.ẽvtiq; gue peccatũ
Vnñ mat.x. Nolite timere eos qͥ occidutcoꝛpꝰ.ani
mam aũt nõ pñt occidere.et poſtea nõ hñt ampliꝰ
qd faciant ⁊c̃. Aug.xi.q.iij.Limẽdo moꝛtem car⸗
nis tue.dabis moꝛtem anime tue.Exemplũ in pe
tro q negauit xpᷣm ꝓpter timoꝛem moꝛtis.
Decimus titulus de mẽdacio ⁊ ꝑiurio.
Capitulum pᷣmum de mendacio.⁊ ibi demul
tiplici mendacio ⁊ punitione eius. ==è

Erdes oẽs qui loquun
tur mendaciũ ps.v.Lauete aut fratreſ
mendaciũ inqͥt Amb.qꝛ oẽs q loquun
erur mendaciũ filij ſunt diaboli.xxij.q.v.Cauete.

SDicũtur aũt mẽdaces filij diaboli ꝑ unitatiõem.

Mã cuiꝰ oꝑa qᷣſq; facit eius filiꝰ ↄpꝛobat᷑ vt dic gti
anus. de pe. di.ij. ꝓpter qð xpᷣus dixit iudeis Joh.
viij. Uos ex patre diabolo eſtis ⁊ q̃ſi declarãs q̊/
mõ ſilij erat diaboli.ſubdit.Et deſideria pf̃is vri
vultis facere.ſ. pin⸗ oꝑa imitado.ſʒ diabolꝰmẽè⸗
dax eſt ⁊ pr̃ eiꝰ.ſ.mẽdacij. Ipᷣe pᷣmus mẽdaciũ iue
nit cũ ꝑ ſerpẽtem mulieri pᷣme dixit. Beñ. iij. Ne⸗
quaq; moꝛiemi ⁊c̃.Exqͥ ſequi ꝙ mẽdaces ſunt fi
lij diaboli ꝑ umicarioem FNuije aft debek heredi ⸗
tas patris.hereditas aũt pr̃is ẽ cruciatꝰ iguis et
ſulphurj Uũ Jo.apo.xxi.di.ꝙ mẽdacibo ꝑs eoꝝ i
ſtagnũ ignis ⁊ ſulphuris.qð etiã notat pe.in pdi
ctis verbis. Perdes oẽs ⁊c.vbi tria pñt notari.
Pꝛimum quidditas ipᷣiuſ criminis ex nominati
one.ibi.mendacium. . ”M
Secũdum mulctiplicitas eius oꝑis in ſui diuiſi⸗
one.ibi.omnes qui loquůtur.

Tertiũ ſeueritas numinis in bmõi punitiõe.ibi.

perdes.

Dua tumad peimum .F.I

,———

qd ſit illud crimẽ ᷣ̊ ptʒ in ipᷣo noie.ðꝛ eni mend
ciũ dicere ð mentẽ.vñ mgr̃.in.iij.ſen.diſ.xxx viij.
diffiniẽs ipᷣm dicit ꝙ medaciũ ẽ falſa vocis ſigni
ficatis cũ intẽtione fallẽdi. In q̃ notant᷑ duo q cõ
plete ↄſtituũt mendaciũ.ſ.falſitatis expᷣſſio ⁊ intẽ
tio fallẽdi. Ultimũ aũt vt foꝛmale in mẽdacio ſcʒ

loqui vł aliter ſignificare aliqd ↄ id qð hʒ in men

te ⁊ iõ ibi ſꝑ eſt pctm̃.etiã ſi dicat vᷣm. puta cũ qͥs
dicat interrogatꝰpetrũ eẽ in domo ipᷣm credens
ibi nõ eẽ cũ tn ibi ſit vtiq; peccat ð mentẽ loquẽs
Vñ ps.Loquẽs de peccatoꝛibb. Labia doloſa in
coꝛde ⁊ coꝛde locuti ſunt.gl.ibi dicit Abi ẽ duplex
coꝛ ita ꝙ aliud ðꝛ ⁊ aliud intẽdit᷑.ibi ẽ mendaciũ.
vbi nõ geminatio coꝛdis.ibi nõ ẽ mẽdaaũ.gemi⸗
natio coꝛdis ẽ cũ vnũ intendit dicere qð credat᷑.
aliud credit eẽ de illa re. Uñ aug·in encberi. Ille

n

.

.

hn,
iie

u

&α 4.

Capitulum ſe:

mentit᷑ qui dicit verum qð pucat falſũ eſſe Quan
tũ eni ad aim eius attinet.qꝛ nõ qð ſentit hᷣ dieit.
nõ veꝝ dicit qᷓ;uis ven inueniat᷑ eſſe qð dicit.vnð

nullo mõ liber eſt a medacio.qͥ oꝛe neſciẽs veꝝ lo⸗

quit.xxij.q.ij. JIsaũt.Pꝛimũ qð ↄcurrit in men/
dacio eſt falſitas in locutiõc qð eſt q̃ſi materiale.
Opponit᷑ aũt mẽdaciũ veritati.ſicut eni tũc aliqs
dicit veꝝ cũ affirmat id eſſe qð eſt.⁊ negat id eſſe
quod non eſt. Ita ⁊ falſum dicit cũ affirmat id eſ⸗
ſe quod non eſt. vel negat id eſſe quod eſt cõtra qðᷣ
loquit᷑ apoſtolus.ũ.Loꝝi.Nõ eſt in ſermõe meo
eſt ⁊ nõ.i.mendaciũ.vt affirmẽ veꝝ ꝓ falſo vł ecõ

tra.vel nõ ẽ in me.eſt.⁊ nõ.i.nõ aliud egi qᷓ; ſciui
eſſe agendũ ꝓpter qð excludit mẽdaciũ oꝑis. Sci

endũ tñ ꝙ cũ qͥs dicit fim credẽs illud ec vm nõ
ꝓpꝛie mẽdaciũ dicit niſi materialiter Uñ aug. Ne
mo mentiẽs iudicãdus ẽ qͥ dicit flm qðputat eſſe
veꝝ qꝛ q;tũ in ipᷣo ẽ nõ fallit ipᷣe ſed fallit᷑. Nõ ita⸗

q; mendacij ſʒ temeritat arguẽdus ẽ qͥ falſa ĩcau

tus credit aut ꝓ veris hʒ.xxij.q.ij.is aũt. Ex qᷣb
ptʒ ꝙ; talis nõ peccat niſi ex ſua incautela cũ ñ de
bitã adhibet diligẽtiã in ↄſiderãdo ſi veꝝ ẽ qð diẽ
2 pᷣcipue ĩ reb alicuiꝰ ipoꝛtãtie vel vbi damnũ vł
ſcanoalũ ſeq põt. Secũdũ eſt expᷣſſio eiꝰqð ðꝛ cõ

tra illud qð hʒ in mete ſiue intẽdat in mẽte audiẽ
tis generare falſam opinionẽ ſiue nõ vt cũ dic qð

andiẽtes ſciũt nõ eſſe veꝝ. Sunt aũt inter oiĩa ſi⸗
gna oꝛdinata ad manifeſtandũ ↄceptũ animi ſeu
cogitatões pᷣcipue voces ſeu vᷣba.vñ ph̊ᷣs.Queſt᷑ i
voce note ſunt.i.ſigna eaꝝ q̃ ſunt ĩ aio paſſionũ.
⁊ ꝓpterea ðꝛ in diffinitiõe vocis ſignificatiue.quã
uis etiã nutus ⁊ geſtus ⁊ oꝑaẽct ſignificẽt diſpoſi
ciõem ⁊ cõceptũ animi.nam in oꝑib ſimulat pᷣt

eſſe mẽdaciũ vñ noĩe vocis ↄpᷣhendi oẽ ſignũ ſ᷑ᷣm·

tho.ij.ij.q.cx.Ad qð facit qð dicit Ambꝛo.in ſer⸗

mone.Mõ ſolũ in flłis vbis.ſed ẽt in ſimulatj oꝑpi
bus mẽdaciũ cẽ. Mẽdaciũ nanq; ẽ xpᷣianũ ſe dice
re ⁊ xpᷣi oꝑa nõ facere. Mẽdaciũ ẽ eᷣm vł ſacerdo
tẽ ſe ꝓfiteri ⁊ ᷣria huic oꝛdini oꝑari.xxij.q.v.caue
te. Large tñ h̊ ðꝛ inẽdaciũ nõ ꝓpꝛie cũ.ſ.nõ inten⸗
dat deciꝑe. Tertiũ qð concurrit in mẽdacio ᷣm
tho.⁊ Bonauẽ.in.iij.eſt qdã accidẽtalis ꝑfectio.
id ẽ ↄplemẽtũ nõ tñ ẽ de eiꝰ eſſentia. ⁊ hec ẽ inten

tio generãdi flam opinionẽ in audiẽte.cũ hac eni
intetione mẽdaciũ foꝛtius eſt.et tamen poſſet eſſe
mendacium ſine iſta vt cum quis ſcienter narrat
aliquid qð etiaʒ audiẽtes ſciũt eẽ falſum qð tñ cã
ludi ⁊ faciẽdi ſolatiũ ſocijs facit.Sciendũ inſuꝑ
ꝙ qꝛ verba nõ ſunt oꝛdinata ad aliud niſi ad expᷣ
mendũ mẽtis ↄceptũ.oꝑa ãt ⁊ ſi hᷣ ſi niſtcs ſunt
oꝛdinata ẽt ad aliud Hinc ẽ ꝙ' i mẽdacio oꝛis qð
ꝛie ðꝛ mẽdaciũ ſꝑ ẽ ibi pctm ſᷣm tho.ij.ij.q.cx.⁊

ug xxij.q.ij.pmũ.Sed ſimulatio oꝑis nõ ſpꝑeſt
pctm cũ oꝑe ſimulãdo nõ agat lud ad qð oꝑa
inſtituta ſunt ita directe ſicdicẽdo oꝛe mẽdaciavt
dicit idẽ tho.ſuꝑ Geñ.vbi ẽt ponit q̃drupliceʒ ſi /
mulatiõem. Pꝛima ſimulatio ẽ ſignificatiõis q̊,.
lis fuit in Jacob q ſimulauit ſe eſſe eſau cooꝑiẽdo
manus ⁊ collũ pelliculis hedoꝝ Geñ.xxvij · Sig
ficabat᷑eni ꝙ minoꝛ ꝓpłs.i.xpᷣianus pᷣferẽdus eſſʒ

maioꝛi.i.iudaico.ſicut ⁊ minoꝛ pᷣus recepit bñdi

7

Poſue ſimulalut fuga ab eis q erant de cimicate
hav. Joſue.viij.Tertia ſimulatio ẽ doctrine.ſ.cũ
fit ad inſtruedum alios. ? ſic xpe finxit. i.ſimula⸗
uit ſe longius ire. Lu. vlti. q fecit ad inſtructio⸗
nẽ diſcipuloꝝ vt.ſ.inſtãtius inuitaretab eis.⁊oñ

deret ſe longe eſſe ab eis q ad fidẽ ſue diuinitatis.

Quarta ſimulatio ẽ duplicitatis.cũ qͥs.ſ.. opa fi

cta intẽdit deciꝑe.de q̃ Job.xxxvi. Simulatoꝛes

⁊ callidi ꝓuocãt irã dei.⁊ iſta vlcia ẽ pctm̃ nõ aliie

pꝛioꝛes.hec tho. Hinc hiero.ait.UVtilẽ ſimulatio
nem ⁊in tꝑe aſſumẽdã hyeu regis iſrłnos docʒ ex
emplũ qᷣ cũ nõ potuiſſet interficere ſacerdotes ba⸗
al. niſi finxiſſet ſe velle ydolũ colere dicẽs.Cõgre⸗/
gate mihi oẽs ſacerdotes baal.rex achab ſeruiuit
in paucis ſibi ego ſeruiam ei in multis. Et Da ⸗
uid qñ mutauit faciẽ ſuã coꝛã abimelech ⁊ dimi⸗/
ſit eũ ⁊ abijt. Nec mirũ qᷓ;uis iuſtos hoĩes tñ aliq̃
ſimulare ꝓ tꝑe ob ſuam ⁊ alioꝝ ſalutẽ cũ etiã do⸗
minus noſter nõ hñs peccatũ nec carnẽ peccati ſi
mulatiõem peccatricis carnis aſſumpſit vt ↄdẽ⸗
nans in carne peccatũ nos in ſe facerʒ iuſticiã dei
hec ille.xxij.q.ij.vtilẽ.Sed nota ᷣm b.tho.ij.ij.q
iij. ꝙ Hiero.ſumit ſimulatiõem largepq̃cũq; ficti
one ſicut etiã ſumpta ẽ cũ ſupᷣ diſticta ẽ q̃drifarie
Nã ſtricte ſumẽdo ſonat in viciũ cũ.ſ.ſit ad deci
piẽdũ.vñ hyeu i illa ſimulatiõe peccauit.remune
ratus aũt fuit a deo tꝑalbo nõ ꝓ ſimulatiõe.ſʒ p
ʒelo qͥ deſtruxit cultũ baal.vt.uij. Reg.x.dauid ãt
in ſimulãdo ſc fatuũ.vt hr.i. Reg.xxi.nõ peccauit
qꝛ fuit fictio illa ſeu ſimulatio figuralis ſicut glo.
exponit ſuꝑ i llud põð. Bñdicã dninDic ẽt aug.in
li.de qõib) enagiox ꝙ; nõ oẽ qð fingimꝰmẽdaciũ
eſt.ſed qn illud qð fingimꝰnihil ſignificat tũc eſt
mendaciũ.Cũ aũt fictio nr̃a refer᷑ ad aliquam ſi
gnificatiõem nõ ẽ mendaciũ ſed figura vericatis
Et ſubiũgit exemplũ de figuratis locutiõiba in qͥ
bus fingit᷑ aliq̃ res nõ vt ailerat᷑ ita eſſe ſed eã ꝓpo/⸗
nimꝰvt figurã alteriꝰqð aſſerere volumꝰ.vt illud
qð hr̃ Judic.ix.ꝙ ligna voluerũt ſibi ↄſtituere re⸗
em ⁊ c. Sic eſt de fictione oꝑis.ſ.cuʒ fit ad aliqð

ſignificãdũ nõ eſt ſimulatio ꝓpꝛie.ſicut cũ xpᷣs fin

volẽtis longiꝰ ire ad aliqͥd figurate ſignificandũ

ſ̃m Aug.ſ.cũ eſſet receſſurus aſcẽdendo in celum

ꝑ hoſpitalitatẽ tñ retinebat᷑ qdãmõ in terra.Iteʒ
ſciendũ ꝙ ſi nunq; liceat mendaciũ dicere.qꝛ ſꝑẽ
pctm̃.xxij.q.ij.mihi.Añ licet veritatem occultare
cũ expedit.⁊ ad pꝛudẽtiã ꝑtinet.Sic abꝛaaʒ inter
rogatus de ſaray ab egipcijs dixit ſoꝛoꝛẽ ſuaʒ eſſe
nõ aũt dixit vxoꝛẽ ſuã ne ab egiptijs occideret᷑. vt
libere eã poſſit hr̃e.vt hr̃. Gen.xij.In qͥ factovt dt
cit Aug.veritatẽ celare voluit nõ mendacium di
ci.Soꝛoꝛ eni ðꝛ qꝛ filia fratris erat.xxij.q.ij.q̃rit᷑
Lũc eni tales.ſ.nept ⁊ nepos dici ↄſueuerãt fra⸗

tres auũculi.Sarav aũt neptis erat abꝛahe.ſic ⁊

loth qͥ germanus ſaray erat dixit abꝛahã frẽs ſu⸗
mus Geñ.rxiij.Ita eciã cũ plures ſint cãe mouen

tes ad aliqd agendũ.abſq; vicio mẽdacij põt vna
aſſignari etiã minns efficax ceteris alijs tacitj ſiẽ
ſamuel eũ miſſus fuit a dño ad inun gẽdũ dauid
gi regẽ ilrł cũ eſſet in bechleem interrogatꝰ a ſenioꝛi
ctiõem Secũda ſimulatio eſt cautele. ſicut pꝑtʒ in

bus de cauſa ſui aduẽtns.tcacita cã pncipali.ſ.de

„

vnctione fienda rñdit ſe veniſſe ad ĩmolãdũ ſacri
ficium.qð ⁊ fecit q;uis illa nõ eſſet cauſa pᷣncipał.
pmo Reg.xv. Uidetetiã poſſe abſq; vicio menda
cij. vti vbis ſophiſticis ſeu locutiõe duplici ad ob
uiandũ malis.cũ.ſ.qͥs dicit aliq̃ verba q̃ intelli⸗
gi pñt duplr.et ad vnũ qͥdẽ intellectũ dicit.alium
intellectũ intẽdit impmere ĩ mente auditorj.vt ſi
de aliq̊ qͥ ad moꝛtẽ qri? interrogatꝰ vtrũ tranſiueæ
rit ꝑ illã viã.qͥ nouit dicat nõ traſiuit hinc.intẽ
dens loqͥ de loco in qͥ ipᷣe eſt.qð vtiq; veꝝ c. Silr
ſiqͥs clericus interrogatꝰin poꝛta ciuitatis vtruʒ
hẽat aliqͥd de qͥ dʒ ſolui gabella.⁊ ille hñs rñditq;
nõ.intendẽs qꝛ nõ obligat᷑ ipᷣe ad gabellã ſoluen/
dam.nõ ditit mẽdaciũ q;uis ille aliter intelligat
verbũ q; ꝓferẽs. Uñ ⁊ anglus raphael interroga
tus a thobia qͥs eſſet ⁊ de qͥ genere. Rñdit ex filijs
iſr?ego ſum Azarias ananie magni filiꝰ Thobi.
v. Qð veꝝ ẽ ſᷣm interpᷣtationẽ illoꝝ noim ſᷣm ma
giſtrũ in hiſtoꝛijs ⁊ nõ aliter.Irł eni interpᷣtatur
vidẽs deũ.aʒarias vcro adiutoꝛ.ananias autem
gloꝛia dei interpᷣta?. Erat vtiq; angls ex vidẽtib⸗
deũ ꝑ ſpẽm. adiutoꝛ thobie.ananie filiuſ.i.dignꝰ
gla dei.chobias tñ aliter intellexit.Cauẽdũ tam̃
a ſcandalis qñ talia pñt detegi. ſed nec in iudicio
põt qᷣs ſic loqui iuridice interrogatus. ſic abꝛaaʒ
dicẽs ad ſeruos ſuos.Expectatc bic cũ aʒino ⁊pꝰ⸗
qᷓ; adoꝛauerimꝰreuertemur ad vos loquẽs de v⸗
ſaac quẽ intẽdebat imolare Geñ.xxij Nõ dixit hᷣ
mendaciñ qꝛ vel ipᷣe intẽdebat reuerti cũ filio ſpe⸗/
rãs illũ imolatũ a dño reſuſcitandũ.vel locutꝰ ẽ
figurate ſᷣm tho.vbi..ad ſignificandũ ꝙ deꝰ re⸗
ceſſurus erat a ꝓplło iudeoꝝ ſeruilis ↄditionis ꝓpt᷑
pfidiã eius ꝑacta paſſione filij ſui ? demũ reuùſus
in fine mũqi.cum cõuerterent᷑ Interim expectant

meſſiam cũ aʒino.i.ſenſu aʒinino ⁊ ſuꝑficiali.De

hoc.xxij.q.ij.S. abꝛaam ꝓphauit inqᷣt Amb.qð ig⸗
rabat. Jpᷣe ſolꝰdiſponebat redire.ſed dñs fuit lo/⸗

cutus ꝑ os eius ⁊ ſic fuit ibi ꝓphetia ſed large non
ꝓpꝛie vt dic Nico.de ly.ex q̊ nõ ĩtellexit reůſioneʒ

Becudo videndum eſt. . II.

de multiplici mõ mendacij. Omnes eni qͥ loquũ

tur mendaciũ varie ipᷣm ꝓnũciat.Triplex autem
diuiſio ponið mẽdacio fᷣm diuerſas ↄſideratõeſ
eius ſᷣm tho,ij.ij.q.cx.Põt eni ↄſiderari pᷣno mõ
ex ipa ſui falſitate qᷓ veritati opponit᷑ ſecũdo ex ꝑte
finis qᷣ ibi intendit.tertio ex ꝑte crimis qð ibi au
getur vel minuũ. Scom pmã cõſideratiõeʒ ſic di
uidi mendaciũ a pho in.uij.ethi.in mendacium
qð trãſcendit veritatẽ in maius.⁊ illud qð defi⸗
cit in minus.pᷣmũ ꝑrinet od iaccantiã qð ꝓhibet
ſapiens dicẽs puer.xxx.Nõ addas qᷣcq; verbᷣ illiꝰ
⁊ arguaris inueniariſq; mẽdax.⁊ Amb. Uerita⸗
tis ea regła eſt vt nil faciat qͥs ↄmẽdandi ſui gtia
quo minoꝛ alius fiat.xi.q.iij.ſiqs vero nõ obedi⸗
at. Aliud mẽdaciũ qð deficit a veritate in minus
pꝑtinet ad yꝛoniam dicẽdo.ſ.minus qᷓ; ſe veritas
habeat. de qͥ in p. Diminute ſunt veritates a fi/⸗
lijs hoim.⁊ Aug Hõ ita caueat᷑ iactãtia vt vitas
deſerat᷑ Et Gre. Incauti ſunt hũiles qͥ mẽdacio ſe
illaqant.xxij.q.ij.ſ.dicẽdo aliquẽ defectũ quẽ ĩ ſe
nõ recognoſcũt Hec diuiſio mẽdacij eſt ꝑ ſe.quia

mendaciũ inq;tũ hmõi opponitur veritati.Ueri⸗
tas aũt eſt qdã cq̃litas dũ.ſ.ita ðꝛ ſicut in inente
habetur.Eqlitati aũt opponiũꝑ ſe maius ⁊ minꝰ.
De iactantia aũt ⁊ de yꝛonia ðꝛ in ti.de inani gła

Et dicit phᷣs in.uij.ethi.qꝙ iactatoꝛ q mentit᷑i lau
dando ſe vltra id qð ẽ vitupabilioꝛ ẽ q; ironicus

—

qdenegat bona q̃ in ſe e vEnoſcit ⁊ hoc qꝛ mag

recedit a medio veritatis. Rõ huiꝰeſt ᷑ᷣm Bona⸗
uen.in.iij.di.xxxviij.qꝛ vᷣtus eſt de bono ⁊ difficili
DSed difficillius ẽhoĩem accedere ad negandũ bo
nũ qð ĩ ſeẽ qᷓ; ad dicendũ bonũ de ſe qð nõ habet.
HMagis eni appetit hõ reputari ⁊ exalcari qᷓ; ðᷣſpi
ci.Itè iactatoꝛ ſe reddit hoiba magis oneroſumqᷓ;
ironicus.Si tñ ironicus negat de ſe bona qͥ coò
ſcit hr̃e vt inde laudetur tũc mag peccat qᷓ; iacta
toꝛ.qꝛ vtrũq; ibi eſt ironia ⁊ iaccantia. Scðm ſe

cũdam ↄſideratciõem.ſ.ex ꝑte finis ſicdiuiditura

mgr̃o ſen.in.iij.di.xxx viij.mendaciũ in ꝑnicioſũ
iocoſum ⁊ officioſum. Auteni intendit qͥs ex men
dacio malignitatẽ ſeu nocumentũ ⁊ ſicẽ ꝑnicio⸗
ſum aut deleccabilitatẽ ꝓximi ⁊ ſicẽ iocoſuzʒ.aut
vtilitatem ⁊ ſic eſt officioſum.Et mẽdacio ꝑnici⸗
oſo vſi ſunt illi duo ſenes qͥ aceuſauerũt Suſan⸗
nam falſo de adulterio vt occideret᷑.vñ vni eoꝝ di
xit Daniel. Mẽtitus es i capnt tuũ Dañ.iij.mẽ⸗

dacio iocoſo vr̃ vſus fuiſſe ioſeph qñ dixit ꝑpcura

toꝛem ſuũ fratribo ſuis.Neſciebatis qꝛ nõ e ſimitł
mei in egypto in auguriandi ſcia. Geñ xluij. Ubi
dicit Aug.ꝙ qꝛ nõ ſcrio ſed iocodictũ ẽ.vt exitus
docuit no ẽ hñdũ mendaciũ Mẽdacia eni a men
dacibo ſerio agunt᷑ nõ ioco.xxij.q.ij.qð ait.Iſta tñ
vr obſcura locutio cũ mendaciũ iocoſum ſit men
daciũ ⁊ peccatũ niſi dicat ea intentionevt qͥ audit
ꝑpendat᷑ nõ vere ſed iocoſe dici ſeu fabuloſe quod
nõ ibi ↄtingit.Sed põt dici ̃ᷣm Gratia.qõ.ea..
Itẽ ꝙ ðꝛ ꝙ. ſunt qͥdã mẽdacia q; ⁊ ſi culpa leui nõ
carcat tñ nõ ſunt dãnabilia imo nec ſunt q̃ihñda
mendacia.qꝛ ſ.nõ nocẽt.⁊ iſto mõ põt intelligidi
ctũ Aug.Poſſet tñ dici ſᷣm mgr̃m in hiſto.illa ver
ba dixit loquẽſ ſᷣm opinionẽ egyptioꝝ qᷣ credebat

cũ hr̃e auguriandi ſciaz. Mẽdaciũ offiicioſuʒ di

xit Raab iericõtin a cũ dixit de exploꝛatoꝛibo q̊s
in domo hẽbat abſcõditos ꝙ receſſcrant ioſue. 3
Et obſtetrices egiptie ſephoꝛa⁊ phua pharaom.ſ.
qð mulieres hebꝛee hr̃ent obſtetricandi ſciam ⁊c.
Et circa p̊ dicit gre.in.xviij.moral.ꝙ nõnulli ob
ſtecricũ fallaciam conant᷑ aſſerere hoc mẽdacij ge⸗

nus nõ eſſe peccatũ.maxime qꝛ de illis mẽtiẽtibꝰ

ſcriptũ eſt ꝙ edificauit eis dñs domos.in q̃ mag
recòpenſatione ↄgnoſcit qͥd mẽdacij culpa merea
tur Nam benignitat eaꝝ merces q̃ eis in eterna
potuit vita retribui pᷣmiſſaculpa mendacij in ter
rena eſt recõpenſatione declinata.xxij.q.ij.ſi que⸗
libec.Ex qͥ mõ loquẽdi poſſet videri illud menda⸗
ciũ obſtetricũ fuiiſe moꝛtale.qꝛ nullꝰ pᷣuat᷑ eterna
remuneratioe niſi ꝓ moꝛtali.ſed tho.ij.ij.q.car.
vlti.dicit.qꝙ illud mẽdaciũ põt duplr conſiderari
Uno mõ qᷓ;tũ ad affectũ beniuolẽtie in iudeos et
q;tũ ad reuerẽtiã diuini timoꝛis ex qͥbpↄmẽdatur
in eis indoles vᷣtutis. Et ſiceis debet᷑ remunera/
tio eterna. Uñ hiero.exponit ꝙdñs edificauit eis
domos:/ſ.ſpũales.Alio mõ põt cõſiderari q;tum

g

1

— —,. — —

— —

— — — 5-⸗—————

—

I+ —– 02

ne⸗
nin.
nige
kiſen
llas

Capitulum 1

. . — — =ßMW ● . —ð * = 2
ad ipᷣm exterioꝛem actũ mendacij quolquidẽ non

potuerunt eternã remuneratiõem mererl.ſed foꝛ

te aliquã remũ eratiõem cꝑalẽ cuiꝰ merito non re

pugnabat illa defoꝛmitas mẽedacij ſicut repugna

bar merito remũeratiois eterne. ? ſic intelligẽda
ſunt vba gre.nõ qð mererent ꝑ illud mẽdacium a

mittere remũerationẽ eteruã qua iam ex pᷣceden
tiiaffectiõe meruerãt. Ex his patzʒ mẽdaciu fuiſſe
veniale.Et nota ꝙ qᷓ;uis interrogatꝰa iudice ſm

foꝛmã rectã iurio.⁊ de ꝑtmnẽtibo ad ptatẽ eiꝰtenea

tur exlegiſ neceſſitare n mẽtiri als peccaret mnoꝛ

taliter 'm tho.⁊ bonauẽ.in.iij.iõ obſterices men
tiendo n õ peccauerũt moꝛtalr ̃ᷣm bonauẽ.qꝛ fu⸗
it ibi opꝰ mip̃icoꝛdie cꝰ inqſitio vel rephenſio ad
poteſtatẽ pharaonis nõ ꝑtinebat.qꝛ nõ ẽ data ali
qua ptãs hoĩ ad agẽdũ ↄ deũ. Scom tertiã cõ
ſideratiõem.ſ.inq;tũ auget᷑ culpa vel minui᷑i mẽ
dacio.ſic Aug.in li.de mẽdacio ponit octo gene/⸗

2 „ 2.

ra medacioꝝ.xxiij.q.ij.pᷣmũ Pꝛimũ ẽ g̊ in do /

ctrina religiõis vt cũ qͥs diceret aliqᷣd õ fidẽ łbo⸗

nos moꝛes. vt foꝛnicatiõem vel vſurã nõ eẽ petm̃
mnꝛtale.oẽs in fine ſaluãdos xpᷣicolas ⁊ hmõi

Secũ dũ ẽ q̊ ledit qͥs ꝓximũ iniuſte.ita ꝙ nulli ꝓ

deſt ⁊ alicui obeſt.vt detrahẽdo fame alteriꝰ ł fal
ſo accuſando. Tertiũ ẽ qð ꝓdeſt vni ſed nocʒ al
teri q iuſticiã.vt ſi qͥs deneget qð dʒ ſciẽter ipᷣe vxł
aliꝰprimo. Quartũ ẽ qð ſola mẽtiendi libidine
ꝓcedẽs ex hitu.vñ ⁊ ph̊s dic in.uij.cthi.ꝙ mẽdax
eo ꝙ talis eſt ᷣm hitũ ipo mẽdacio gaudet Qui
tũ qð fit placẽdi cupiditate.vt.ſ.qs delectet aliũ
n ̊ etiã ↄpᷣhẽdi põt nõ ſolũ iocoſuʒ ſed etiã adu⸗
atio cũ qͥs laudat aliquẽ de eo qð nõ eſt in eo.
Sextũ q̊ intẽdit᷑ vtilitas alicuiꝰſine nocumento
alteriꝰq̊ ad ſubam tꝑalẽ vt cũ qͥs interrogatuſ de
pecunia alteriꝰquã vult iniuſte auferre diẽ ſe ne/
ſcire cũ ſciat. Septimũ qð nulli nocet ⁊ ꝓpdeſt
alteri quo ad euadendũ moꝛtẽ cũ qͥs q̃rit᷑ ad occi
dẽdũ ĩiuſte ⁊ ille qͥ nouit dicat ſe neſcire vel alubi
eſſe quã vbi eſſe ſcit. Octauũ cũ nulli obeſt ⁊ ꝓ⸗
deſt alicui ad hõeſtatẽ vtut vt ad ↄſeruãdã pudi⸗
ciciam ne violet᷑ Et in dicto.c.pmũ.dicit Aug.ꝙ
ad ſalutẽ eternã nullꝰ ducẽdus ẽ opitulãte mẽda
cio.cõcludẽs in fine nullũ mẽdaciũ eſſe abſq; pec
cato. Et recte eſt ꝙ inter iſta octo genera pᷣmũ eſt
grauiſſimũ Alia tato guioꝛa q;tomagꝗ appꝛopin⸗

quãt in oꝛdine ad ipᷣm ceteris paribo ⁊ ecõtra tan

to leuioꝛa q;tomag diſtãt a pᷣmo Et idẽ ponit b.
tho.ij.ij. q.vbi.S.dicẽs pᷣma tria ꝑtinere ad mẽda
ciũ ꝑnicioſum.tria vltima ad officio ſum.quintũ
ad iocoſum.ad qð foꝛte põt reduci ⁊ q̃rtũ.⁊ vtrũ

pctm̃.ꝙ ̊ dicit venerabilis Caſſia.in collatõe io

ſeph de diffinitiõib ꝙ licet aliqũ mendaciũ dice/

re ob aliquã vtilitatè magnã vel magnũ malũvi⸗
tandũ cũ inde nulli nocumentũ infert᷑. non videł
verũ.ſed eſt ↄtra doctrina ſancti aug.in dicto.c.

pꝛimũ.⁊.c.mihi.⁊ õ doctrinaʒ b.tho.vbi.S.Et q
inducit ad ð ꝓbandũ.ſ.pmiſſa facta a ſctis nõ ſer

uata fuiſſe abſq; pctõ qð vr̃ ꝑcinere ad pᷣmũ men/

daciũ.⁊ de pluribo mẽdacijs in qᷣb patres antiqͥ
nõ dicũtur peccaſſe Rñdet᷑ ꝙ ꝓmiſſio facta a qᷣcũ⸗

q;ʒ põt aliqñ nõ ſeruari ſine peccato etiã de reb li

citis.vt dicet᷑.j.necihi erit mẽdaciũ.Que aũt dixe

men fuerũt medacia. vt cũ iacob dixit patri ſuo ſe
eſſe eſau ömogenitü Geñ xxvij. Erat eni eſan ſure
bᷣmogeniture qꝗᷓ ſibi debebat᷑ ſm tho vbi.S. ¶ſus
eſt aut illo mõ loquedi ꝑ ſpm phecie ad deſignan
dũ miſteriũ.qꝛ.ſ.ꝓpłus minoꝛ.ſ.gentiliũ ſubſtitu

endus erat in locũ maioꝛis.i.pꝓpłiiudeoꝝ. Idem

dicit ꝙ iacob nõ eſt metitus qꝛ nõ dixit ſe ee pꝛio

genitũ naſcendo.ſed ius pᷣmogeniture ſubintran
do.ſicut ⁊ xpᷣus dixit Johã.b ap.eſſc beliã nõ ꝑſo

na ſed imitatione vtutis Mat.xi. In q́ facto nõ
mentiẽdo ꝓfuit:x alteri nõ nocuit qꝛ bnñdicctiõem
debitã accepit nõ alienũ ſurripuit.de abꝛaam di⸗/

ctũ eſt ſupᷣ.Qð aũt dicit Nico.de ly.ſuꝑ dicto.c.q;

.

tià men dacio officioſo. vt hicꝛ in alijs locis cuʒ

tale mendaciũ ſit veniale.⁊ apli qͥ fuerũt ꝑfectio /⸗
res eis poſt aduẽtũ ſpũſſcti nõ fuerũt abſq; venia

li.iuxta illud.i.Jo.i.ſi dixerimus.qꝛ peccatũ non

hẽmus ipᷣi nos ſeducimꝰ ⁊ veritas in nobis nõ ẽ.
Tñ qꝛ doct.ſancti qͥ credũtur hũiſſe ſymſanctum

in expoſitione ſcripturaꝝ cũ eos excuſent vt dem

eſt. nec ignoꝛauerũt ipos nõ fuiſſe imunes a veni
alibo. 1o inagis bin eſentire ad ißt ſentit. taliter
dicere eſt ſape pluſq; oʒ ſape nõ ad ſobꝛietatẽ qðᷣ a

hoies qͥ pheticis tꝑib digni aucte.habiti ſũt oia

q ſcripta ſunt de illis ꝓphetice geſſiſſe atq; dixiſe
TVenꝝ eſt tñ dicit tho.vbi.S.ꝙ quidã ↄmendãtur

in ſcriptura.nõ ꝑꝑ ꝑfectã vᷣtute ſed indolẽ quãda

virtutis.qꝛ.ſ.apparebat in eis aliqs laudabił af⸗
fectus ex qͥ mouebant᷑ ad qd indebita facieda. et
hoc mõ iudith laudat᷑ nõ qꝛ mẽtita eſt holoferni.

ſed ꝑꝑ affectũ quẽ habuit ad ſalutẽ ꝓpłi ꝓ q̃ ꝑiculiſ

ſe expoſuit.q;uis dici poſſet ꝙ verba eius ſᷣm ali:
quẽ intellectũ veritate habent. Notandũ eriaʒ
qꝙ ex ̊ ꝙ euãgeliſte narrãtes eaſdẽ hiſtoꝛias vł do
ctrinas ſaluatoꝛis diuerſimode ſcribãt nullo mõo
dicit tho.vbi.õ. Phas ẽ opinari i euãgłio vlłĩ ali
qua canonica ſcriptura aliqð fim aſſeri ꝙſcripto
res mẽtiti ſunt.qꝛ ꝑiret certitudo fidei q aucti in
nititur ſcripture.arg.ad hᷣ̊ di.ix.vbi dicit Aug.et
Hiero. Si ad ſcripturas ſacras admiſſa fuint of
ficioſa mẽdacia qͥd in eis remanebit auẽtis.q.d.
nulla.q̃ de ſcripturis illis ſnia ꝓferet.ſ.ad pbaduʒ
aliqᷣd. certe nulla poſſet. Un aug. in li.de cõſenſu
euãgeliſtaꝝ ait.Nullo mõ laboꝛadũ eſſe iudicat qꝗᷣ
pꝛudeter intelligit ipᷣas ſnias eſſe neceſſarias cogꝗ
ſcende veritati quibuſiibet vbis fuerint explicaie

Et in h̊ apparet non debe re nos arbitrari metiri

quẽq; ſi plurib reminiſcẽtibo rẽ quã audierũt vel
viderũt nõ eodẽ mõ atq; eiſdẽ verb eadeʒ res fuit

iudicata. hec ille. Siq̃ aũt aliqñ vr gIrietas i ſcri⸗

pturis.ſuꝑficialiter ẽ tm ⁊ a pꝑnter ſᷣm coꝛticẽ nõ
realiter. Et Hiero dic. Nõ ꝓntemꝰin verbis ſcri⸗
pturaꝝ eſſe euãgłiũ ſed in ſenſu.nõ in coꝛtice ſed ĩ
medulla.nõ in vᷣboꝝ folijs ſʒ in radice rõis.i.q.i.
machion. ſicut vᷣbigra ꝙ Lucas refert. viij. c. Ar⸗
chiſinagogũ rogaſſe rpᷣm vt veniret ad domũ ſuã
ad ſanandu filiam infirmam. atheus narras
eandem hiſtoꝛiã.ix.ca.dicit Archiſt inagogrin ſeu
à 4

pꝛincipem chꝛiſto dirxiſſe. Filia mea modo defun⸗
cta eſt. cum tamen adhuc nõ eſſet moꝛtua. ſed qᷣa
xpᷣus iret ad domũ eius moꝛtua eſt. Macheꝰ ab⸗

bꝛeuians hiſtoꝛiam.dicit illũ dixiſſe qð demũ fa⸗

ctum eſt.qꝛ moꝛtua eſtꝛita in extremis dimiſerat
qꝛ iam moꝛtuam iudicauit quã poſtea reſuſcita⸗
uit.vñ in ſententia ↄcoꝛdant ⁊ alias apparentes
cõtrarietates doct.exponendoſoluũt. Nullo
igitur caſu licet mentiri. Rõ huius ſᷣm Tho.vbi
ſupꝛa eſt.qꝛ illud qð ſ̃m ſe eſt malũ ex genere ſuo.

nullo mõ põt eſſe bonũ ⁊ licitũ:qꝛ ad hoc ꝙ aliqd

ſit bonũ requirit᷑ ꝙ oĩa recteocurrant ad ipᷣm.bo
num eni eſt ex integra cauſa ᷣm Dioni.Menda/⸗
cium aũt eſt malũ ex genere.Eſt eni actuſ cadens

ſuꝑ indebitam materiam.cũ eni voces ſint ſigna

naturaliter intellectuũ. Innaturale eſt ⁊ indebi/
tum ꝙ aliquis voce ſigniſficet qð nõ habet in mẽ

te. Un ⁊ pvᷣus dicit in.uij.ethi.ꝙ mendaciũ eſtde

ſe pᷣuum ⁊ fugiendũ.Ad hoc etiam facit decre,ſu

per eo.e᷑ de vſu. vbi dicit᷑ ꝙ non licet ꝓ alteriꝰ vi⸗

.

ta mentiri. Idem Bonauẽé.in. iij.

Muantum ad tertium.F. II

ota ſeueram punitiõem ipius mendacq qᷓ fit a
deo.in eo qð dicit ps. Perdes tu.ſ.deus ſed deꝰ
non ꝑdit creaturam rõnalem niſi ꝓpter moꝛtale.
exq̊ videtur mendaciũ eſſe moꝛtale.qð verũ ẽ.ſed
non ſemꝑ. Pꝛo cuius declaratione dicit b. Tho.
ij ij.q:cx.ar.vlti.ꝙ mendaciũ eſt moꝛtale ſᷣm ꝙ ʒ
riatur caritati:ꝑ qᷓ; aia viuit deo ↄiuncta. Cõtra
riatur aũt caritati tripliciter. Uno mõ ſᷣm ſe.

Alio mõ ſᷣm finem intentum. Tertio mõ ꝑ ac⸗
cidens. Secundũ ſe quidẽ zriat᷑ caritati ex ipa

falſa ſignificatione.que ſi ſit circa res diuinas cõ
crariatur caritati dei cuius veritatem occultat.
vel coꝛrũpit.vñ hmõi mendaciũ nõ ſolũ opponit
virtuti caritatis ſed etiã fidei ⁊ religionis vn hoc
mendaciũ eſt quiſſimũ.ſicut cũ fidelis in ꝑſecuti
one negaret ſe eſſe xpᷣianũ qð eẽt in obpꝛobꝛiuʒ fi
dei q̃ſi nõ eſſet vera.Sicut etiã petrꝰ negauit xpCʒ
cũ neganit ſe eſſe eius diſcipulũ. Mat.xxvi. ſi ve⸗
ro falſa eius ſignificatio ſit circa aliqd cuiꝰ condi

tio ꝑtineat ad hois bonũ.puta q̃ ꝑtinẽt ad ꝑfectõ

nem ſcie.vt docedo falſa ſcieter in iure.vel medi⸗
cina.vel alia facultate.vel qͥ ꝑtinẽt ad ꝑfectionem
mon.ſicut falſiꝓphete q ꝓmittebãt ꝓplo liberatio

nem pmanẽti in peccatis ſuis.iut᷑ illuqphete tui
viderũt tibi falſa.Treñ.ij.et Hiere.vij. Nolite cõ

fideꝛe in verbis mendacij dicẽtes.Templũ domi
m templũ dñi.Templũ dni eſt ſupple ꝓteget nos
a malis qð falſo ꝓmittebãt ꝓphete.Lale men da⸗

7

ciũ qꝛ infert damnũ ꝓximo.oriat᷑ dilectioni ꝓxi⸗

mi.vñ moꝛtale eſt.Ad idẽ vr ꝑtinere mendaciũ p

nũciantiũ falſas indulgẽtius ⁊ reliquias ⁊ in pꝛe

dicatione ſcieter falſa dicendo ⁊ pmittentiũ miſ/
ſas ⁊ oꝛoes mẽdaciter ⁊ dicẽtiũ ſe hr̃e auctẽ.ſi ve⸗
ro falſa opinio ex mẽdacio generata ſit circa ali⸗
qd de qͥ nõ referat vtrũ ſic vel aliter cognoſcat᷑ cuʒ
ex tali mẽdacio nõ damnificet primus.pᷣm ſe non
erit moꝛtale. Secũdo mo mẽdaciũ eſt moꝛtale
rõne finis intenti.puta cũ qͥs intedit imiuriaʒ dei
vel nocumentũ ꝓximi q̊ ad ꝑſonam.famaʒ vel di

uitias ⁊ vtrũq; eſt cõtra caritatem. Nam nocere

ꝓximo.ſ.notabiliterẽ moꝛtale.ſicẽ intelligẽdũ ꝙ
diẽ Ray.in.ij.ꝑte ſue ſũme in dictõe mẽdaciũ in fi
ne. ſ. ꝙqͥ verbis mendacib ĩ mercationib vtunt
dicetes rem vilẽ eſſe caram ⁊ pᷣcioſaʒ moꝛtalit᷑ pec

cant ꝓpter nocumentũ qð inferũt pximo. qð veꝝ

eſt cũ intendũt notabiliter dãnificare et deciꝑe ſi

pñt.nam de modico intendẽtes nõ apparet rõ q̃re
ſit moꝛtale.Ex ſola aũt intẽtione peccati moꝛta ⸗
lis peccat᷑ mortaliter.ſieut iudei cũ dicebãt xpᷣm
eijcere demonia in beelʒebub vt tollerẽt famã eiꝰ.

Lu.xi.Et q teſtificati ſunt naboth mẽtienteaꝙ;
malcdixiſſet deo ⁊ regi.vt occideret᷑.i.Regũ.xxi.⁊

teſtificantes ↄ ſtephanũ ꝓthomartirẽvt lapidare

tur. Acr.vi.?⁊ Siba occurrẽs dauid fugienti a fa
cie abſalouis q mẽtitus eſt cõtra miphiboſeth ꝙ
voluiſtet malicioſe accedere ad eũ.vt hr̃et ſubſtã⸗

tiam eius.ij. Re.xvi.Si vero finis intẽtꝰnon ſict

cõtrarius caritati nec mendaciũ ſᷣm hãc rõeʒ erit

moꝛtale ſicut apparet in mẽdacio iocoſo in q̊ intẽ

dit aliq̃ leuis delectatio. vel etiã cũ intendit᷑ paꝝ
nocumentũ ꝓximo.⁊ officioſo i qͥ intẽdi vtilitas
ꝓximi.ſicut fuit mẽdaciũ.Sare q angelo negauit
ſe riſiſſe ob quãdã erubeſcentiã vitandã. Geneſ.
xviij. Et michol q̃ mẽtita eſt ſauli de dauid.ſ.coa

cta ꝙ dimiſerat eũ recedere.i. Re.xix.⁊ Chuſi qui
bſaloni dicẽs ſe amicũ ſuũ.⁊ dans cõ⸗

mentir⸗e
ſiliũ ſibi noxiũ.ij. Reg.xv.ſed vt reuerteretur re⸗

gnũ ad 4 cuius erat.ſ.dauid. Tertio mõ ꝑ ac⸗

cidẽs põt oriari caritati rõne ſcandali vel cuiuſ⸗

cunq; damni ↄñtis.⁊ ſic etiã erit moꝛtale.dũ ſcili

cet aliqͥs nõ veretur ꝓpter ſcandalũ pbᷣlice mẽtiri

Et ſic iſto mõ.ſ.ꝑ accidẽs nõ ſolũ ꝑnicioſum men

daciũ qð de ſe eſt moꝛtale.ſed ⁊ iocoſnm ⁊ officio
ſum q de ſe ſunt venialia pñt eſſe moꝛtalia ꝑditꝗᷓ
deus danatione eterna oẽs qͥ loquũtur medaciũ
