uerſo magẽ nccriũ.ſʒ amicicia hita q;tũ ad oẽs

nõ eẽt nccria iuſticia q̃ hbĩta adhuc cẽt aĩcicia qrẽ

da.qð ſic declarat᷑.qꝛ ſi aliq ſtamici in nullo idi⸗
gent iuſticia ꝓpe dicta.Et ratio hꝰ ẽ. qꝛ ſi aliqui
vel ẽt oẽs citatis hoĩes ſtamici oĩa hñt q̃ſi cõia.
cũ amicꝰqlibet ſit alter ipᷣe.nõ ẽ aũt amicicia ad

ſeipᷣm ſʒ aa Calteꝝ.ſʒ ſi ſit iuſticia nibilominꝰin

digẽt aicicia ad inuicẽ. Et iõ ſi iuſticia eſt nccria
qð dic Aug.in li.de ci.dei.cũ aliter reſpublice nõ
poſſint diu ſubſiſtere.multo magis aicicia q̃ ſiñ
luſticia cẽ pᷣt.Et qꝛ ſuſurratio tollit h bonũ ami
cicie.admonet apls.ij.ad Ro.xij.di. Ne foꝛte ſu⸗
ſurratões.inflatões.ſeditões ſint i vob.vbi glo.
ſuſurratões.ſ.ſeminãtes diſcoꝛdiã.vñ ⁊ ↄ amici
ciã. Quarto hjĩ̃e aiciciã eſt nccriũ rõe nccitatis
ſupplẽde.Qð ſic ꝓbat᷑ Illð ẽ nccriũ hr̃e qͥ nccitati
vel indigẽtie oĩim ſubuenit᷑.hoc ãt fit ꝑ amiciciã
Qð ãt ꝑ aiciciã ncc̃itati oim ſubuẽiat pbat᷑ ex ſex
generibo vel ↄditõniba hoĩm.qby eſt vtił ⁊ nccria
amicicia. Eſt enĩ nccia ⁊ vtil diuitib.pauꝑib
iuuenib ſenibo.tribulatis ⁊ ꝑfectis ſeu felicibꝰ.
Pꝛio qͥdẽ amicia ẽ vtił ⁊ nccria diuitibo.⁊ h̊ du⸗

pliciter.quo ad cõicatõem bonoꝝ ⁊ q̊ ad ↄuatõ

nẽ eoꝝ.Et qᷓ;tũ ad pᷣmũ ꝙ ſit nccaria pbatur ſic
Illð eni ſine q̊ͥ nullꝰeligit viuere ẽt hitis⁊ pntib

omib neceſſarijs ad vitã ẽ ſumme ncẽriũ.ſʒ hᷣ̊ ẽ

ſcom bñficiũ.pᷣcipue ꝙ diues vel pnceps vel po⸗
tens impẽdit alijs.qꝛ nulla ẽ vtilitas bonoꝝ foꝛ
tune ſi ex his aliqͥs nulli bñfaciat bñficiũ fit ma⸗

rie ⁊ laudabiliſſime ad amicos.ꝗqᷓ amicicia q̊ ad

cõmunicatõem ⁊ diſtributiõem bonoꝝ diuitibꝰ

eſt ncẽria. Quantũ ad ſcoᷣm.ſ.cõſᷣuatiõem bo
noꝝ eſt nccria amicicia diuitib.qꝛ bõa foꝛtune
ſine amicis ↄſᷣuari nõ pñit.⁊ qꝛ foꝛtuna q̃nto eſt
maioꝛ tãto ẽ minꝰſecura.qꝛ plłes hʒinſidiatoꝛes

Et iõ qꝛ q̃nto qͥs maioꝛ eſt in bonis exterioꝛibuſ
ranto ẽ inſtabilioꝛ niſi cõtineat᷑. Siẽ ⁊ maxia ar⸗
boꝛ indiget multis fulcimẽtis ⁊ radicibꝛ a natu
ra ꝑatis.⁊ ſiłr amici ſtſicẽ virtutes naturales cõ⸗

les ⁊ nccria pauꝑibo.ꝗllð eniʒ ad qð qs ↄſurgit ĩ
foꝛtunijs eſt maxie nccriũ.ſʒ paupꝑes hoies refu⸗
giũt ad amicos.eo ꝙ' eſtimãt diuites eẽ pauꝑta⸗
tis eoꝝ refugiũ ſingulare.In anguſtijs eni cõꝑa

bat amicꝰ ait ſalomõ.Uñ ſequu in oĩ infoꝛtu⸗
. mo ami ſunt vtiles ⁊ ncerij.
etiã amicicia eſt nccria. Hui

ertõ iuuenib⸗
1 . rõ eſt.qꝛ in iuueni⸗
bus abũdat ꝓnitas ad peccandũ ppter ↄcupiſcẽ
tiã delectionũ queẽ̃ in eis.ᷣm illð Geñ.viij.ſenq

ſus eni homis ⁊ cũcta cogitatio ꝓna ſt᷑ ad malũ

ab adoleſcètia ſua.Et ecci xi. Adoleſcentia ⁊ vo
luptas vanã ſũt.Cõiũgit voluptatẽ adoleſcẽtie.

qꝛ iuuẽtꝰ hʒ młtã ꝓnitatẽ ad ea. Iſta ãt vitas ad

maluʒ ꝑ aicos religatur.ſ. exhoꝛtatõibo.ↄſilijs ⁊

rephenſibo.vñ ꝓhibẽt a peccado. Quarto ami⸗

cicia eſt nccria ſenibi.puiꝰrõ ẽ. qꝛ illis q indigẽt

reuerẽtia ⁊ carẽt naturali potẽtia.valʒobſequiũ
famulat.ſed ſenes ſũt hmõi. Nam ſenes ꝓpt re⸗
uerentiã que eis debet᷑.⁊ ꝓpter naturalẽ impoten

tiam.i.ꝓpter debilitatẽ coꝛꝑis ex q̃ deficiũtĩ ſu⸗

tꝑe ſenectutis.⁊ cũ defecerit virtꝰmea ne dereli⸗

gquas me dñc.ꝗᷓ ⁊c. Hec areſto.viij.ethi.c.i.⁊ be.

Tho. ⁊ alber.ſupᷣ illo loco inſcrip. Quinto ami

cicia eſt vtił ⁊ nccria tribulatis eo ꝙ illi qͥ ſũt in
triſticia alleuiatõeʒ qᷓndã ſentiũt ex pñtia amico

rũ ↄdolentiũ eis.Ex pñtia eĩ amie magnitudo
vel guedo triſticie alleuiat᷑ qð ꝓbat ꝑ ſiłlitudines

Siẽ eni pondꝰque qð ſolꝰvnus poꝛtat.alleuia?᷑

ex ſocietate alteriꝰ.ſecũ poꝛtãtis.ſic onꝰ triſticie

leuiꝰ.⁊ meliꝰ fert vnꝰſi alius ſecũ ferat.ſᷣm illub
Salaciũ eſt miſeris ſocios hr̃epenaꝝ.Quãuis

eni triſticie illiꝰquã tribulatꝰpati? nũe ro ꝑtem
amicñ aſſumat.aſſumit tñ ꝑtẽ qᷓ;=tũ ad cãm duʒ
ꝑtẽ dãni ſubijt amicus ex q̊ triſticia oꝛta eſt.vłꝑ
cõpaſſionẽ ſᷣm illð.ij.Coꝝ.xij.Quis infirmat᷑et

ego ñ infirmoꝛ ⁊c.Dũ eni qͥ tribulatvidet amicãũ

ſuũ pᷣſentẽ.⁊ de ſua triſticia ↄdolentẽ minuit᷑ do⸗

loꝛſuus.Conſolat etiã tribulatꝰ ab amico viſiõe

cius.ſᷣmone ⁊ opere. Areſtotiles ⁊ btũs Tho.in

ſcriptis ibi. Serto eſt neceſſaria pfectis.id eſt

illis qͥ ſunt in ſummo.i. pfecta etate.qð ſic pꝛo ⸗
batur.Quocunq; fuerint homines potentioꝛes
ad agendum in vita actiua.et intelligendꝑ in vi

ta contẽplatiua.illud eſt neceſſarium ad vitam.·

Sed amicicia eſt huiuſmodi ¶ uius ratio eſt qꝛ
nullus quantũcũq; perfectus eligeret viuere ſo⸗
litarius etiam ſi omnia alia bona haberet. eo ꝙ
homo naturaliter eſt animal politicum.et ſocia
le aptus cõuiuere alijs ⁊ ↄueniẽtius virtuoſis ⁊

pfectis a quibo adiuuat.⁊ in actione vitc actiue.

„“u — — —

Plum
wa
publie
honit
tabile

N
4

0

dum q̊ð vnus no videt vel põt alius videt ⁊ põt

et in actõe vite cõtemplatiue q̃ntũ ad doctrinaz

et diſciplinã cum ab alio adiuuot᷑. Scienduʒ tñ
ꝙ cũ dicũ amicicia eẽ neceſſaria etiaʒ felicib ſeu

pfectis.intelligendũ eſt de felicitate vite pᷣſentis
Nã de pfectiõ ẽ ſeu felicitate patrie nõ eſt nccẽria

amicicia hoĩm. q̃ ntũ ſcꝭ ad nccitatẽ btitudis.

2 ratio eſt, qꝛ ille qͥ totà plẽitudinẽ ſue btitudis

ſeu ꝑfectionis hʒ in vno nõ indiget alio Sʒ bea
tus in patria hbʒ totam plenitudinẽ ſue ꝑfectõis
in deo.Uñ non indiget amiacia cuiuſcunq; alte

rius. Uñ et dici᷑ Sapᷣ.vij. Uener̃t aũt mihi oia

bona ꝑiter cũ illa/.diuia ſapientia q̃ conſiſtit in
clara dei viſione ⁊ ↄtẽplatione.facit tamẽ ad bñ
eſſe beatitudis patrie amicicia ſeu ſocietas ſctõ⸗
rum inuicem ꝑpfecte ſe diligentiũ.Et ſᷣm hoc põt

intelligi illud Boecij.ſcʒ nulliꝰ boni ſiñ ſocio eſt

iocũda ⁊ ꝑfecta poſſeſſio.ſ.qᷓntum ad pꝛemiuʒ ac
cidentale patrie. Sʒ loqndo de felicitate ſeu ꝑfe
ctione vite pᷣſentis.tunc eſt neceſſaria amicicia.
nõ quidẽ amicicia q̃ fundat᷑ ſuper delectabili.vł

ſuꝑ vtili.ſed amicicia q fundat᷑ ſuꝑ honeſto ſeu

virtutibo. Et rõ hꝰ inter ceteras eſt qꝛ ad fclici
tatẽ ꝑtinet ꝙ felix delectet᷑ in oꝑe virtutis.Et qꝛ
nõ poſſumꝰdelectari niſi in eo qð cognoſcimus.
Magis aũt poſſumꝰ ſpcculariꝓximos noſtros

quã noſipſos.⁊ etiã actõnes ꝓximoꝝ qᷓ; noſtras

quia vniuſcuiuſq; iudiciũ in ꝓpꝛijs magis defi⸗

cit ꝓpter pꝛiuatũ affectũ quem habet quilibʒ ad

ſeipᷣm. Et ideo oꝑtʒ ꝙ felici ſint delectables ope
rationes bonoꝝ viron ⁊ contrarie ↄtriſtabiles
ſicut muſicus delectat᷑ in bõis melodijs ·ſic felix
gaudet in bonis operibo amici.⁊ ſic indiget ami
cicq8. B ðJ

—
Ow

n bõis melodijs ſic felix

Zertio ſuſurratio F. I.

includit in ſe nequiciã moꝛtalẽ.⁊ eſt contra pᷣce/

ptum dñi dicencis Leui.xix. Non eris crimina
toꝛ.⁊ ſuſurro in populis. Crimiatoꝛ dicitur qui
publice accuſando vel ↄuiciando pctã alijs im/
onit. Suſurro aũt occulte vt dictũ ẽ̃. Et qꝛ no

tabile nocumentũ ꝑ hoc vitiũ infer pximo.ideco
eſt moꝛtale ⁊ guius de ſe qᷓ; detractio. Ratio hꝰ

eſt ᷣm btũm Lho.ſcða ſcðe.q.lxxuij.art.ij.quia

peccatũ in ꝓximũ tanto eſt Suius qᷓnto ꝑ ipſum
maiꝰ nocumentũ infer ꝓxio. tanto aut nocumæ
tum eſt maius q̃nto maiꝰ eſt bonũ quod ꝓximo
tollitur.ſicut maius bonũ eſt vita homis.qᷓ; di/
uitie q̃ oꝛdinãtur ad ſuſtentandũ vitã.⁊ iõ guiꝰ
eſt homicidiũ ꝑ qð tollit᷑ vita homis quã furtuz
vel rapina ꝑ quã tollitur ſubia tꝑalis ſeu diuitie
Inter cetera vᷣo exterioꝛa bona peminet amieug
qꝛ ſinñ amicicia nullꝰviuere põt.vt pʒ ꝑ vbinwii

ethicoꝝ. Et qꝛ bona fama q detractõeʒ tollit᷑ a

poc marie nccria eſt vt hõ ydoneus ad amiciciã
habeat᷑.Et iõ ſuſurratio eſt guius pctm q; detra
ctio vel ↄtũelia.qꝛ amicꝰmeliꝰẽ qᷓ; honoꝛ.⁊ ama
ri magis qᷓ; honorari ſᷣm ppᷣm in. viij.ethi. Qus⸗
uis eni detractoꝛ aliq̃ndo dicat maioꝛa mala q;
ſuſurro.tainen qꝛ grauitas peccati attendit᷑ er fi

—

tio que intẽdit tollere mains bonü.

ne magiſq; er materia ideo eſt grauius ſuſurra,

¶Eaplm. v. deerultanone in aduerſis pxini.

rultatio in nduerſis
pꝛoximi eſt qͥnta filia inuidie. ⁊ pꝛo
pPinquitatẽ haber ad crudelitatemꝰ
ſeuicĩã que virtuti clemẽti: opponit᷑ Naʒ crudeł

—r—r

exultat in penis alteriꝰ.ipᷣa etiam crudelitas erx

odio ⁊ inuidia ꝓcedit vnð de ipᷣa crudelitate hic
bꝛeuiter dicendũ. Eſt aũt crudelitas m Se/
necã atrocitas animi in exigẽdis penis.Eſtautẽ
dꝛñtia inter crudelitatẽ ⁊ ſeuiciã.⁊ diuerſa vicia

ſunt. Pꝛo quoꝝ declaratõe ſciendũ ſᷣm Tho. ſe.

ſe.q.clix art.i. Nomẽ crudelitatis a crudelitate
te ſumptũ viðꝛ.Siẽc aũt ea q ſunt decocta ⁊ dige

ſta ſolent hr̃e ſuauẽ ⁊ dulcẽ ſapoꝛẽ. ita illa q̃ ſunt

cruda hñt aſpeꝝ ⁊ hoꝛribilẽ ſapoꝛẽ. Clemẽtia ãt
impoꝛtat qᷓndã lenitatẽ ſeu dulcedinẽ animi per
quã qᷣs eſt diminutiuꝰ penaꝝ.vnð crudelitas ei

oponit vtivitiũ ꝑ qð qs excedit mẽte in penis in
ferendis. Epicheya qͥdeʒ q̃ ẽ ꝑs iuſticie.alio noie

equitas ðꝛ penas debitas ex defectu cõmiſſo di⸗
minuit ſᷣm tñ ꝙ rõ dictat: vt ad tollendũ ſcanda
lũ ⁊ hmõi.Sed ipᷣa dulcedo affectꝰ ex qua bõ ad
boc inclinat᷑ ꝑtinet ad clementã.ita ⁊ ecõtra ipe
cxceſſus penaꝝ q̃ntũ ad id qð exterius agitur ꝑj⸗

tinetad iniuſticiã. Sed quantũ ad auſteritateʒ
animi per quã quis pꝛomptus eſt ad agẽdas pe
nas pertinet ad crudelitatc.ſicut etiã differt mi

ſericoꝛdia a clementia.eo ꝙ ad miſcoiam ꝑtinet

aliene miſerie ſubuenire ꝑ beneficij collationeʒ.

ad clementis vo miſcriã diminuere ꝑ penaꝝ di⸗
minutocʒ.ita differt imiſcðia a crudelitate.qꝛ ꝑ
immit᷑icoꝛdiã nõ ſubuenit qͥs miſerie ꝓximi da⸗

do bñficiũ cũ dʒ ꝑ crudelitate adauget miſeriaʒ

pene vltra debitũ rõnis. Tamen ꝓpter ſimilitu⸗

dinẽ rõnis.harũ virtutũ ſcʒ clementie ⁊ miſcõie

quia vtraq; refugit ⁊ abhoꝛret miſeriã alienam
ſumi?᷑ vnaꝓ altera. Et ſic ẽt vitia eiꝰ gria.ſimi⸗
ſericoꝛdia ⁊ crudelitas ſumũ ſepe vnppzo alio.

Differt etiã ꝓpꝛie ſumendo crudelitas p, feritate

Nã nomẽ ſeuicie ⁊ feritata ſilitudine feraꝝ acco
pit᷑ que eti ſeue dicũtur. Hmõi eni a ialia nocẽt
homibo vt ex eoꝝ coꝛꝑibo paſcant᷑. ni ex aliq̃ iuſti

cie cã cuiꝰ ↄſideratio ad ſolã rõnẽ Ntinet.Et iðo

ꝓpꝛie loqndo feritas vel ſeuicia te pᷣm qð aliqᷣs i

penis inferẽdis nõ ↄſiderat aliqquã culpã eiꝰ qui

punit᷑ ſed ſolũ hͥ qð delectat᷑in craciatu hoĩm.et
ſ̃ inorine ſub vitio beſtialitatł. ã talis paſſio nñ·
eſt hũana ſʒ beſtial ꝓueniẽs v ex mala ↄſuetudi

ne. vel ex coꝛruptõe nature ſic ⁊ alie beſtiales affe

ctões.Sʒ crudelitas attẽ dit culpã in eo qͥ puni
ſed excedit modũ ĩ pi nizdo. Et iõ crudelitas dif
fert a ſeuicia ſeu fe itate.ſicut malicia bumana a
beſtialitate.vt dicit᷑ in.vi.ethic.Et ſicut crudeli⸗

tas que eſt malcia hũana opponit᷑ clementie que
eſt virtus humana.ita ſeuitia ſeu feritas que eſt

paſſio beſt ialis opponit᷑ virtuti quã philoſoppꝰ

eroycanmi ſeu dominicã vocat.et ſcðõm nos pertt

nere videtur ad dona ſpirituſſancti.videlicet ad
don um pictatis.hic autem ſumitur crudelitas
large. Scuerus autem ſcõᷣm Iſid oꝛum in libꝛo
etbimologiaꝝ dicitur q̃ſi ſeuus et verus.quia ſi

7

.
”ꝗẽM

„*

ne pietate tenet iuſticiã in puniendo.⁊ ſᷣm Tho.

Non tñ ſimplr ſeuerus dicit᷑ ſeuus.qꝛ ſeuicia im
poꝛtat viciũ.ſeueritas aũt vᷣtutẽ. Sed dicit᷑ ſeuꝰ

circa vitatẽ ꝓpter aliquã ſilitudinẽ ad ſeuiciã q
nõ diminuit penas.ſed hoc agit ſeuerꝰcũ ratõne
ſcʒ vt nõ recedat a vᷣitate iudicij. De crudelitate

populi iudaici erga xpᷣm ait ps. Non ẽ recoꝛdatꝰ

facere miſcðiam.ſed ꝑſecutꝰ eſt hoiem⁊ mendicũ
⁊ inopẽ.ſ.xpᷣm. Suꝑ quẽ verſum Caſſiodo,.ait.
Sa equi hoĩem facit aut diuitiarũ ambitꝰ aut
uꝑbie odioſa iactantia. Pauꝑem vero ⁊ medicũ

inſequi ſola crudelitas facit. cuiꝰ nec honoꝛ qrit

nec abundãtia ſacultatis ambitur.hec ille.Oebʒ
aũt euitari crudelitas.qꝛ deo ⁊ hoibodiſplicet.⁊

de maxie laudat ex clemẽtia ⁊ mia.⁊ dʒ euitari.
I¶¶Uc circa ſubditos nõ exerceatur.

UVt circa ꝓpinquos nõ habeatur.
Ut circa afflictos nõ exhibeatur.

Quantum ad pꝛimum... I.

unpo

Sicut miſcðia ⁊ clemẽtia reddũt rectoꝛẽ amabi

lem ſubditis.qð ꝑ vtile ⁊ nccriũ eſt.ita inhũani
tas ⁊ crudelitas reddũt eũ exoſum. Uñ puer.xx ·
dici?. Miſcðia ⁊ vitas cuſtodiũt regẽ.⁊ clemen⸗
tia firmatthꝛonꝰ eius.Et ecẽs.vij.ca.dici᷑ Noli

eſſe nimis iuſtus.eſt qͥ perit in iuſticis ſua.Dicit

nimis iuſtꝰq eſt nimis ſeuerus in coꝛrigẽdo.cru
delis in puniendo. In archa aũt dñi fuit non ſo⸗
lũ virga aarõ ſed mana ſuauiſſimũ ad ſignifican
dum ꝙ in mẽte pᷣſidentis qͥ figurat᷑ n archam do
mini in q̃ lex dñi debʒ cõtineri.nõ ſolũ diſtrictio
nis ⁊ rigor iuſticie dʒ ᷣuari.ſed ⁊ mãna miſcðie
et clemẽtie vitando crudelitateʒ.Qð docet greg.
in.xxxi.moꝛa.ſic dicens. Sit rigoꝛ ſcʒ in rectoꝛe
ſed nõ raſberans. ſit zelꝰſʒ nõ imoderate ſeuiẽs
ſit pietas ſʒ nõ plꝰ expedit ꝑcens.ſic bonꝰ ille ſa⸗
maritanꝰin vulnerib ſauciati ad curandũ eum
immiſit oleũ ⁊ vinũ.nõ ſplũ moꝛtificatiuũ.ſed⁊
oleum leniciuũ.vt hr Luce.x. Etex h̊ ſeqᷣtur me
lius emẽdatio criminũ. UVñ dicit Ceo papa.Te
niter caſtigatꝰreuerentiã exhibet caſtigãti.Aſpe
ritas aũt nimie increpatõis nec coꝛreptiõem re
cipit nec ſalutẽ.di.xlv.cum btũs.Sed vt diẽ ſa⸗
emonpueri Oiſcana impioꝝ crudelia. Non
enim hñt miſcòiam⁊ cõpaſſionẽ hũane ↄditioni
Hiere.vi.rudelis eſt nõ miſebit᷑. Ueꝝ vt dicit

Baconiiſtle. ſeuere punitiõis

ine miſcia fiet illi qͥ nõ fecit miſcòiam.ſiẽ pʒ in
Abdonibeʒech rege.Nã captꝰ a filijs iſrł fuet᷑t ei
amputare ſũmitates manuũ ⁊ pedũ.⁊ vinclatꝰ
duct?eſt hierm.qui dixit. Septuaginta reges
erant quibo amputat/ſummitatibo manuũ et pe
dum a me comedebãt reliquias ciboꝝ que cade
bant de menſa mea.Sicut fecit ita reddidit mi⸗

hidominus. Judiẽc.i. Sicut ergo fuit crudelis

alijs.ita⁊ ipᷣeexrꝑtus eſt crudelitatẽ.Cyrus rex qͥ

fuit valde crudel delectabiliter fundẽs humanũ

ſanguinẽ cũ fuiſſet captus a regina damari cuiꝰ
filium ille occiderat. fecit ei caput amputari et

in vtrem ſanguinis immergi dicens. Sangui⸗

nem ſitiſti.ſanguinem bibe.ideſtſicut fuiſti alijs
crudelis. ita et erga te exercebitur crudelitas.

vt nõ parcatur tibi pꝛopter regiam dignitatem.
vt fieri ſolet. Gicut aũt rectoꝛ debʒ cauere ſibi a

crudelitate ⁊ feritate in factis erga ſubditos.ita

etiam in verbis nõ debet eſſe aſper ⁊ durꝰnimis
Nam ðᷣꝛ ꝓuer.xv. Sermo durꝰ excitat furoꝛem.

Qð verificatũ eſt in filio eius roboam in pnci⸗

pio regni ſui. Nam cũ ꝓpłs iſrł rogaret vt minue
ret ei auachen expenſaꝝ ⁊ exactionũ q̃ fuerant
ite a pr̃c ex cõcilio iuuenũ rñdit dure ppło
dicens. Minimꝰ digitus meꝰ groſſioꝛ eſt doꝛſo

patris mei.Pr̃ meꝰ inpoſuit ſuꝑ vos iuguʒ gue
ego aũt ſuꝑaddam.pater meꝰ cecidit vos flagelł

ego autẽ cedã vos ſcoꝛpionibo.iij. Reg.xij. Exq̃
duricia ⁊ crudelitate ſmonis ꝓpls receſſit a dño
et obedientia. Inſuper ⁊ Aman agagites qꝛ fuit
ita crudelis.qð ꝓpter odiũ ⁊ inuidia ad honoꝛẽ

mardochei doloſe ipetrauerat lr̃as a rege aſſue⸗
ro.ꝙ om̃e genꝰ iudeoꝝvbicũq; inuenireni certa
die expᷣſſa in litteris deberent occidi.de cuiꝰ cru

delitate beſter dixit araſuera. Pmot. crudelitas
redundat i regẽ. Heſter.uij.Et ipᷣe aſſuerꝰ de eo
ſcripſit amon genere ⁊ mente macedo a ꝑſarum
ſanguine alienꝰpietatẽ nrãm ſua crudelitate cõ⸗
maculãs ꝑegrinꝰ ſuſceptus eſta nob. Heſter.v.
Tandẽ crudelitas redũdauit in caput ſuũ. Naʒ

ad ſupplicatõem regine heſter reuocate ſunt litte
re ⁊ in grium mutate oꝛdinatõe facta ꝙ omnes

inimici iudcoꝝ qͥ illa die cupiebãt ⁊ intendebãt
occidere eos.ipſi occiderẽtur. Ipſe amon ex pᷣce⸗/
pto regis ſuſpẽſus in cruce alta.l.cubitis quam
pauerat mardocheo. Heſter.vij. Narrat etiam
Bꝛegoꝛius in qrto dialogoꝝ ꝙ quideʒ miles ex
moꝛtuis reuiuiſcens rhome retulit miłta que vi

dit in alia vita. ⁊ inter cetera ꝙ viderãt quendã
nomie p

petꝝ qui officialis fuerat ĩ curia romana
in fluuio fetenti in loco penali pᷣſſo magno põde

re ferri. ⁊ dictũ fuit ei ꝙ idcirco fuit illa penã pa

tiebatur.qꝛ cũ ex officio haberet facere aliquam

punitionẽc.nõ obedientia iniũ cti officio.ſed ma⸗
gis crudelitas ad n iendũ illuʒ trahebat.Con
1

feſſoꝛes quoq; ⁊ ↄſulentes in foꝛo conſcientie in

imponendis penitentijs. vel in allocutione ad
penitentes debent etiam cauere a crudelitate et
duricia ſᷣmonis niſi cũ expedit rõne obduratio⸗
nis hominũ quãdo dulcibꝰ monitis nõò mouen
tur vt ſecit ſtephanꝰ pthomartyr dicens iudeis
contra quos diſputabat.Dura cernice ⁊ incircũ
ciſi coꝛdibus ⁊ auribo.vos ſpũſancto ſemꝑ reſti⸗
tiſtis. Actuũ.vi.Primũ docet riſoſtomꝰ dicẽs
Si erramus modicã penitẽtiam imponentes.

nõne melius eſt ꝓter miſericoꝛdiã reddere rõnẽ
quam ꝓpter crudelitatẽ. Ubi paterfamilias lar
gus eſt. diſpenſatoꝛ nõ de hʒ eſſe tenax. Si deus

benignus vt quid ſacerdos eius vult videri au⸗

2

ſterus.xxv.q.vij.alligant. Et gregoꝛiꝰ dicit diſt.
l.conſiderandũ.ꝙ idcirco permiſit deus petruʒ
negare chꝛiſtuʒ vt in ſua culpa diſceret qualiter
alus miſereri deberet. Debent etiã vt ↄf̃uent bo
nam famã et conſcientiam cauere a nimia fami
liaritate cum mulieribo. Uñn auguſtinus.Qui fi
dens conſcientie ſue negligit famã ſuam nimis

.

—

irn,
gei

unn

Nnn

unn.
nzne
Nenu
ſfunn
epe
ctde⸗
ncye

voſae

i
ſitadio
ogenut
ren
Eiſhe,
glem
cban
Modito⸗
e de
onmn
Nuurci,
Ne. ,
i ſt;
meline
o
Ndier
dsdn
mranns

Gee

nhen
giri
muns
ngeft

en

ralig
lo n
hcda 44
nſana
R
odun,
hi

s

Etinni
norcfi
mdis
olnds,
gcre M
miusl
Gin
iden
ict

gul
tyfunh
nmin
wihi

* . .
crudelitas ꝑmaxi

curã nõo habet.ſ.in ꝓuidendo fideʒ nega
delitstem ſeu ius naturale.⁊ eſt infideli deterioꝛ

iunctũ.ſed ſibi retinuit ſʒ in capitec m
a moꝛte apparens ille miles ſibi. dixit Quare nõ

5

me ergo pentes dũ eis nõ ſub
uenit᷑ vel qð peius eſt du affligãtur. Un dicitur

PSꝛouerb. xi. Qui crudelis etiã pinquos abijcit
Sicut ad virtutẽ pietatis pᷣcipue ꝑtinet erga ꝓ

pinqe obſequioſum eſſe ⁊ ſubuenire ita ꝑ vitiuʒ
cru

elitatis vanegatur obſequia ⁊ adiutoꝛia de
bita vl irrogãtur ſupplicia.qð vtiq; eſt natura
lem inſtinctũ. Et iõ apłs dicit ᷣma ad Thimo.

v. Si qs ſuoꝝ ⁊ marime domeſticop.i. pinamn .

Et cõmuuiter tales male foꝛtunãrur etiã in hoc

ſeculo ſicut patʒ in Abſalone qui fuit ita crude

ideſt fi⸗

vt nõ ſolũ occideret frẽm ſuũ amon ſed ⁊ patrez

ſuum pijſſimũ dauid de regno expulit ⁊ queſiuit

——

occidere. Qui demũ fugiẽs depᷣlio eius exercitu

debellato tranſiẽs equcſter ſubter vnã quercum

remãſit ſuſpenſus per capillos capitis in ea.⁊ 4

Joab lãccis trãſfixusẽ i. Reg.xviij. Nero unpe⸗

Fatoꝛ quo nemo crudelioꝛ mreẽm ꝓpriã o ccidi fe
cit. vt erx curioſitate videret quõ ſteterat in vẽtre
matris qui demũ ſeipᷣm ab imꝑio expulſus occi
dit. Sed ſi maõ crudelitas iudicaret᷑a cũccis cũ
quis videret pꝛem vl mĩr̃em łfrẽm vel aliũ pſan
guineã in maximis penis detineri.nec in vllo ſe
poſſe iuuare.⁊ cũ poſſet multipir conſolari etre

frigerare negligeret. qnto inaioꝛ crudelitas eſt p
pinquos ſuos q ſibi bona ſua ex quoꝝ acqͥſitiõe

indebita vel nimia affectõe ſciunt vel ſcire pñt.⁊
veriſimilłr credunt eſſe in penis purgatorij q ma
xime ſũt ſuꝑ om̃s vite pñtis.⁊ nõ iuuãt eos oꝛa⸗

tionibo. elemoſinis.miſſis ⁊ alijs pijs ſuffragiſs

et quãto peiꝰ eſt legata ꝓ ſe facta nõ ſoluũt. Unð

ili nõ ꝑcipientes ſuffragiũ pꝑmanent in illis pe⸗

nis. clamãtes illud Job/xix. Mipemini mei mi
ſcremini mei.ſaltẽ vos amnici mei.q̃re ꝑſequimi

me ſicut deus. Unde tales ve necatoꝛes animaꝝ

„

mãdant excõmunicari ꝓpter talẽ crudelitatẽ.xiij

„

ꝗ·ij. qui oblationes. Et de quodã milite legitur

lo occiſo cognatꝰ auaricia ductꝰ nõ executꝰ ẽ in

nuit ſʒ in capite octo dierum

+

feciſti qð impoſui tibi. feciſti me manere i penis

vſq; nunc. ſʒ ĩpũitꝰ nõ euades. Nam ego hodie

ad celũ purgatꝰ aſcendo.tu vᷣo hodie ad inferna

deſcendes. qui ſubito moꝛtuꝰ⁊ dãnatꝰeſt Solũ
in hoc licʒ vti crudelitate ad ꝑntes qñ ſcʒ qs vo⸗
catur ꝑ inſpiratõem ad ſuiendũ deo ꝑ oteptum
mũdi ⁊ religionis ingreſſum.vt pt᷑ afflictõeʒ eo
rũ boc nõ pꝛetmittat. Nam vt dic Hiero. SOum
mũ genꝰ pietatjeſt in bᷣ eẽ crudelẽ. Maxim cru
gelitatẽ exercuit ꝓpłs iudeoꝝ xpᷣmi ſua paſſio
ne. Uñ cõquerit᷑ deipo ſuphᷣ ꝑ Hieremiã Treñ.
iiiij. dicens. Ffilia populi mei crudelis q̃ſi ſtrucio
in debto dedit vocẽ ſuã ↄtra me. Ffilia ðꝛ ſynago

——

ga ꝑ creatõem ⁊ ſpũalẽ curã quã de ea hẽbat deꝰ
Populi mei ideſt que ſynagoga ẽ populus me⸗

B .

quaſiſtructo qut ferrũ erudum comedit et de fl

lijs ſuis non curat.ſtridet foꝛtiter.ſic populꝰ iu

deoꝛum crudelis clamãdo contra xpᷣm. Et cum

pvlatus feciſſet eũ crudelr flagellari.vt ſcʒ hᷣ vi⸗

ſo crudelitas eoꝝ ceſſaret. magis ac magis cla⸗
mabant. rucifſige eũ crucifige eum. Unð⁊ pſal
miſta loquens in ꝑſona xp̃i ad patrẽ expꝛimit il⸗
loꝛũ crudelitatẽ per varias ſimilitudines dicẽcs

Eruea framea deus animã meam.id eſt vitam.

Et eſt oꝛatio ſᷣm ꝑtem ſenſitiuã.Framea eſt ſpa⸗

ta que cito incidit et tollit vitã.⁊ ideo multũ eſt

hoꝛroꝛi ex velocitate moꝛtquaʒ inducit. Sic et

ipſi iudei multa egerũt ad accelerandũ moꝛtem
eiuſ. Nam dabãt ei bibere vinũ myrratũ ſeu ace
toſum ⁊ ſymeonẽ angariauer̃t ad poꝛtandũ cru⸗

cem.ne fieret moꝛa ⁊ latus eiꝰtranſfixerũt Et iõ

de manu canis vnicã meã.i.vitã ſupple erue.Ca
nis auide rodit.vñ notatur auiditas iudeoꝝ ad
moꝛtẽ xpᷣi. Nam ⁊ qrebant euʒ capꝑe nõ ĩ feſto ne
a turbis defenderet᷑ ⁊ barrabam dimitti petier̃t

et pylati volenti eũ dimittere dixer̃t. Si hüc di⸗

mittis nõ es amicꝰ ceſaris. Salua me ex oꝛe leo

nis qð eſt anial ferũ.⁊ cũ rugitu inſilit ad deuo

randũ vſq;ʒ ad oſſa.Et iudei cũ magnis clamori
bus poſtulabãt vt crucifiget᷑.⁊ vſq; ad oſſiuʒ fra

ctionẽ afflixert occidẽtes Et a coꝛnib vnicoꝛniũ

humilitatẽ meã. Unicoꝛnis eſt aial ferox ⁊ indo⸗

mitũ.qui habʒ coꝛnu duriſſimũ in fronte. q̊ aia-
lia tranſfodit ⁊ occidit.⁊ ſic duriciã ⁊ obſtinatõ

nem iudeoꝝ ſignat in moꝛtẽ xpᷣi.quia a nlło po⸗

tuerũt flecti a crudelitate eoꝝ. Sʒ de ſua crude⸗/

litate puniti ſunt crudeliter. Naʒ exterminium

terribile ſecutum eſt de genere illo deſtructa ci/
uitate ⁊ multis milibs hoim moꝛtuis fame ⁊ bed
lo.reſidui venditi.diſperſi ſunt per oꝛbem.

Zertio crudelitas exex.i

cetur ad afflictos cũ.ſ.quis nõ compatitur eis
ſubleuat.ſed potius inſultat vł affliccõem addit

Sñ cum phacce filiꝰ romelie rex iſidel occidiſſet

miſi de iuda centũ viginti milia in die vna tempoꝛeꝛ
qui cũ dimiſiſſet cognoto ſuo.qð in caſu q̊ͥ mo⸗ꝛ poꝛe
rerctur ĩ bello 7 infideles ad qð ibat ſuũ qqndam
equũ venditũ in elemoſinã largiret᷑. ⁊ in illo bel

achas regis iuda om̃s viros bellatoꝛes pꝛopter
peccataeoꝝ inſr̃ ducẽta milia mulieꝝ pucroꝛuʒ
et puellaꝝ ceperunt filij iſrael de fratribo ſuis.ſ.

de iuda infinitam pᷣdam ⁊ adduxerũt in ſamari
am voletes eos ſubijcerc ſeruituti ex magna cru
delitate.vnde ꝓpheta quidam repᷣhendit eos ex
parte dei dicens. Ecce iratus dominꝰ ↄtra iudã
pꝛopter peccata eoꝝ tradidit eos in manꝰ vas.
Occidiſi illos atrociter ita vt in celuʒ pertinge

ret crudelitas veſtra.Inſuꝑ filios iuda vulti vo

bis ſubijccre in ſeruos ⁊ ancillas. Peccaſtis enĩ

ſuꝑ hoc domino deo veſtro Sed audite conſili
um meum. Reducite captiuos quos addurxiſt
⁊c̃.quod et fecerũt refocillantes eos et dimitten
tes redire in terram ſuam. ij. Paralipo. xxviij.
Et greg.dicit ꝙ ñ debet a nobis flagellatis addi
afflictio.ne nos culpe quod abſit offenſa reſpici⸗

.„

at. vij.q.i.Cum percuſſio. Pꝛoterea pꝛohibuit

dominus in veteri lege filio s iſrł comedere ſan/⸗

guinẽ animaliũ in figurã vt auerteret eos a cru

delitate hoꝛrenda effuſiõis ſanguinis bumani.

2

Eadem rõne ꝓhibuit eos comedere aĩalia ſuffo⸗

cata vel ſtrangulata.qꝛ in tali moꝛte multũ affli

gũtur aĩalia.phibuit in ꝑticulari cõedere grifũ.
qð animal eſt infeſtũ hoibo ⁊ equis in deteſtatõʒ

crudelitat potẽtũ erga ſubditos.ꝓhibuit⁊ ede
re vulturẽ.qð aial inſeqtur exercitũ bellantiũ vt

de cadaueribo moꝛtuoꝝ paſcatur.ꝛ ſigficat cru⸗
delitatẽ eoꝝ q ꝓcurãt bella ⁊ ſeditõces vt inde lu
crent᷑. In nullo eni genere hoĩm reꝑit᷑tanta cru⸗
delitas ſiẽ in ꝑtialiba adeo vt nõ ſolũ crudeliter
occidãt. ſed ẽt occiſum minutatim in fruſta di⸗

ſcerpãt.⁊ aliqñ comedãt quo nil crudeliꝰ. Pꝛo⸗
hibuit ẽt dns coquere hedũ in lacte mr̃isvłauẽ
caꝑe cũ pullis.ad inducendũ illũ ꝓpłm ad pieta⸗

tẽ et vt auidũ ad crudelitatẽ.dũ eſſent aſſueti ad

bmòti. etiã circa anialia bꝛuta. vt dic b. Tho.pꝛi
ma ſcðc.q.c.Dicit ẽt Hiero.qꝙ accepiſſe pauꝑibꝰ

erogandu ⁊ eſurietib plurimis illð reuare om

miũ pꝛedonũ vincit crudelitatẽ. xij.p ij. Gloria.
Oñ ſcʒ quis qrit imittere cariſtiam emens vl re

tinẽs victualia nõ ſibi nccria. Sciendũ tñ ꝙ licʒ

videat᷑ multis crudelitas punire reos ad moꝛtt

—

et guiter punire crimia.nõ tñ crudelitas ſed iu⸗

ſticia ⁊ caritas eſt. Uñ hiero.ſuꝑ vſa.Non ẽ cru⸗

delis qꝗͥ crudeles iugulat ſʒ crudeł patientibo eẽ

videtur. Nã latro ſuſpẽſus pati bulo crudelẽ iu⸗
dicẽ putat.xxiij.q.v.non eſt. Hinc⁊ augꝰ. Quid

crudele moyſes mãdauit aut fecit cũ comiſſum
ſpiſpin ſancte ʒelans viuo ⁊ vni deo vo ſubdi
tũ eſſe cupiẽs.poſtq; ↄquit ad fabꝛicandũ ydolũ

deſfluxiſſe ⁊ colendu in paucos vindicãs gladio.

et in pᷣſenti ſalubꝛiter terruit.⁊ diſciplin in po⸗h

ſterũ ſanxit. Nam cũ nulla crudelitate ſʒ maſ di

lectiõe feciſſe qð fecit qͥs nõ in eiꝰ dbis agnoſcit

oꝛantis ꝓ pctis eoꝝ ⁊ dicent Aut dimitte pplo

hocpeccatũ aut ſi nõ dimitt dele me de libꝛo vi

te.Sic apłus nõ crudolit᷑ ſʒ amicabilr tradidit

hoiem ſathani in interituʒ carnis.vt ſpũs ſaluꝰ

ſit.xxiij.q.v.⁊.q.iiij ca. Ipſa pietas. Ideʒ ait.v.
q.v.non oĩd⁊.c.nõ HH Moleſtus ẽ me⸗
dicꝰfurẽti frenetico.⁊ pr̃ indiſciplinato filio.ille
ligando.iſte cedẽdo.ſʒ ambo diligẽdo Si auteʒ
illos negligãt.⁊ ꝑire ꝑmittãt iſta potiꝰmãſuetu⸗
do crudelis eſt.Et aug dicit in regula de occul⸗
tante pecm alteriꝰ qð dʒ manifeſtare ꝑ ſiłitudieʒ
occulti moꝛbi coꝛꝑalis.Nam ſi frat᷑ tuꝰvulnꝰ hʒz

— 5

in coꝛꝑe qð velit occultare dũ timet ſecari Non

ne crudelłr a te ſileret ⁊ mißicoꝛdi

videtur ꝓcedere ex odio ad deum.iõ
de ipa hic agẽedũ. Põt aũt ſic deſcri
bi ex vᷣbis Ambꝛo.qꝙ eſt vitiũ q̊ attribuit᷑ deo qðᷣ
ei nõ ↄauenit.vel remouet᷑ ab eo qð ei ↄuenit.vt ſi
dicat᷑ de eo aliqͥd impoꝛtãs defectũ. puta qð ñ ſit

iuſtus.vel qð nõ ſit omipotẽs ⁊ hmõi. Eſt autez

contra acrũ fidei qᷣ eſt ↄfeſſio credendoꝝ. Un ad
infidelitatẽ ꝑtinere viðꝛ.qð ex verbᷣ apli elici pt.
dicentis de ſe.i.Lhimo.i. Prius fui blaſphemꝰ
7 ꝑſecutoꝛ.Et ſubdit. gnoꝛãs fecii icredulitate

mes. Pro huiꝰ declaratiõe ſciẽdũ ᷣm.b.tho.ſe. .

,R

Quicquid eni e J de?. 2
vo creature qðẽ dei ꝓpriũ.eſt ipᷣm deũ facere ideʒ

tur dðs in ſcti

ſe.q.rxiij.artiẽ primo. Qð nomẽ blaſphemie im

poꝛtare við: qᷓndã derogatiõem excellẽtis boni

tatis ⁊ pᷣcipue diuine.Deus aũt vt dicit dyoni.ẽ

ipᷣa eẽntia bonitatis.Uũ quicqd deo puenit per

tinet ad bonitatẽ ipſiꝰ.⁊ quicqᷣd ad ipᷣm nõ ꝑti⸗
net. longe eſt a rõne ꝑfecte bonitatjq eſt eiꝰ eſſen⸗
ria.Quicũq; gvel negat alidqd de eo qð ei ouenit.
vel aſſerit de eo qð ei nõ ↄuenit.derogat boĩtati
diuine. Qo pᷣt ringere dupir Uno mõ ſm ſolaʒ
opinionẽ intellectꝰ.Alio mõ coniũcta q̃daʒ affe
ctus deteſtatiõe. ſicscõtrario fideſ dei ꝑficitꝑ di
lectionẽ ipius. Hmoõi aũt ðrogatio diuie bõita
cis vel ſm intellectũ tm. vel etia ᷣm affectũ. ſi cõ
ſiſtant in coꝛde tm erit blaſphemia coꝛdis.ſi ex⸗
terius ꝓdeat ꝑ locutiõem.erit blaſi phemia oris.

aliqᷓ dicũt qð ſuut tres ſpẽs blaſphemie Prima
cu deo attribuit᷑ qð ei nõ ↄuenit. Scõa cũ a deo
remouetur qð ei ↄueit.Tertia cũ attribuit crea
rure qð eſt ꝓriũ dei.m tho.vbi.S. Non ꝓprie lo
quendo iſte ſũt diuerſe ſpẽs blaſphemie.qꝛ attri

buere deo qð ei nõ ↄuenit vel negare ſeu mouere

ab eo qð ei cõuenit nõ differunt niſi ſim negatio

nẽ ⁊ affirmationẽ que diuerſitas hitus ſpẽs nõ
diſiũgit. qð autẽ id qð eſt dei attribuit᷑ creale ad

id ꝑtinere viðꝛ attribuitur ei qð ipᷣi nõ ↄuẽit
dei ꝓpriũ eſt deꝰ. Attribuere er
creature. Item ſciendũ ille qꝗᷣ loqtur ) deũ con
uicium inferre intẽdens.vt cũ diẽ ſit maledictꝰ

deus ⁊ hmõi.derogat diuine bonitati nõ ſolum

contra veritatẽ intellectꝰ. ſed etiã ſᷣm pꝛauitatẽ
volũtatis deteſtant ⁊ impediẽtis ꝓpoſſe dininũ

honoꝛẽ qð eſt ꝑfecta blaſphemia. Et ſicut lauda

is inqᷓntũ laudantunoꝑa eiꝰ qfacit
per ſcõs.ita etiã blaphemat᷑ in ſctis inqᷓntũ blaſ

phemia q fit ſanct redundat in deũ. Eſt aũt blaſ

phemia pctm̃ moꝛtale.ſᷣm tho.vbi ſupᷣ arti.ſcðo
Ex eo quod repugnat ⁊ cõtrariatur caritati dei⸗
quia ꝑ hoc derogatur diuine bonitati.Uñ ⁊ leui
ticixxuij.ðꝛ. Quicunq; blaſphemauerit nomen
dñi moꝛte moꝛiat᷑. Sed pena moꝛtis nõ infligit
niſio moꝛtali.Eteſt ) pꝛimũ vel ſcðm pᷣceptum
deca ogl. Uen eſt tamen ᷣm Thomã. ꝙ cum qᷣs
ex ſubita paſſione pꝛumpit in verba blaſphemie
nõ aduertens hoc qð dicit eſſe blaſphemiã. vt qꝛ
nõ cõſiderat ſigniſicatõem vᷣboꝝ.nõ eſſʒ tũc pec

catũ moꝛtlłe.ſed ſi aduertat hoc eſſe blaſphemiã

conſideras ſignificata verboꝝ. ex eo ꝙ ex ſubito

impetu ire boc faciat.vł er pꝛaua ↄſuetudinenõ
ꝓpter h̊ excuſatur a moꝛtali quis cito doleat de

cõmiſſo. ſicut necercuſat᷑ ab homicidij reatu qui

ex ſubita ira ꝑcutit pximũ.cet eſt iſtud Guiſſimuʒ

peccatũ. Et rõ eſt m A ho. vbi. S. art. iij. qꝛ blaſ⸗
pbemia opponitur ↄfeſii ne fidei.⁊ iõ bʒ Guita⸗

tem infidelitac.et aggrauãt ſi ſupucniat deteſta
tio voluntatis ⁊ adhuc mag ſi prumpat in ver⸗

ba.ſicut laus fidei auget᷑ per ↄfeſſionè et dilectio

nem. Unde cũ infidelitas ſit maximũ peccatum

hm genꝰ ſuũ.ita etiã blaſphemia.Uñ ⁊ glo. yſaie

rviij. dicit ꝙ om̃e peccatũ blaſphemie cõparatũ
euius eſt. et qutum quidẽ ad obiccta pcti juiꝰ

Et jjm h̊ blaſphemia ↄfeſſioni opponit᷑. Oð autẽ

Capitulu VII.

grauius eſt qᷓ; homicidiũ. qꝛ blaſphemia eſt dire

cte contra deũ.homicidiũ ꝓximũ Quãrũ vero
ad effectũ nocumẽti pᷣponderat homicidiũ blaſ
phemie qꝛ plus nocet. In guitate aũt pctĩ mag
attenditur intẽtio volũtatis ꝑuerſe q̃ videtur eẽ
maioꝛ in blaſphemia.cũ intẽdat nocumentũ ho
nor diuini qᷓ; in homicidio.de blaſphemia que
alio mõ ðꝛ maledictio.vt cũ ðꝛ.maledictꝰ ſit ðᷣs
ct hmõi.hr̃ ſupᷣ in capᷣ.de maledicis.in ti de ira.

De blaſohemia poteſt. F. I.

exponi illð pſalmi. Nolite extoller̃ in altũ coꝛnuũ
veſtꝝ.ſ.ſuꝑbiendo.Nolite loqui aduerſus deuʒ
iniqͥtatẽ ſcʒ blaſphemãdo.qꝛ ſcʒ ðs ↄfringit coꝛ⸗
nua ſuꝑbie ⁊ punit blaſphemoſ.Blaſphemat᷑au
tẽ ðs multipłr nõ ſolũ ab infidelibi.ſed ẽt a pplło
qui ðꝛ fidelis.⁊ freqnt᷑.De qͥ ipᷣe ↄquerit᷑ Jſa.lij.
Et iugit᷑nomẽ meũ blaſphemat᷑.⁊ hoc mulplr.
Pꝛimo blaſphemãt aliqͥ dei puidentii.
Scðo blaſphemãt aliqͥ dei potentiã.
ertio blaſphemãt aliqͥ dei iuſticiam.
Quãtum ad ptimũu
Blaſphemãt aliqui deipuidentiã qu deuũ
nõ hfe ꝓuidentiã de rebo ſeu actiba hũanis ſʒ oia
euenire homiby a foꝛtuna ⁊ caſu in q̊ꝝ ꝑſona di
cit Job. Circa oꝛbem celi p rambulat nr̃a auteʒ
nõ conſiderat. Uñ libꝛo.iij.de falſa ſapia de Epi
curo philoſopho ſic ait. Nidebat epycurꝰbonis
ſemꝑ aduerſa accidere.pauꝑtates laboꝛes exilia
caroꝛum amiſſiões.malos ↄ bonos eſſe augeri
potentia.honorib affici.videbat innocentia mi
nus tutã ſcelera impune cõmitti.videbat ſiñ de
letu moꝝ ſine oꝛdine ac diſcrimie annoꝝ ſeuire
moꝛtem.ſed alios ad ſenectutẽ ꝑuenire.alios in
fantes rapi.alios robuſtos interire alios ĩ ado
ſcentie floꝛe in maturis annis extingui in bellis
melioꝛes potius vinci ⁊ perire.maxime aũt cõ/
mouebat homies in pᷣmis religioſos guioꝛibus
affici malis his qͥ oĩno deũ negligerẽt aut nõ pie
colerent vel minoꝛa mala et incõmoda euenire
vel nulla.Et ſubdit Cũ hec cogitaret epycurus
earum reꝝ velut malicia indutꝰ.Sic eni cauſaʒ
rationẽq; videbatignoꝛãti.eſtimauit nullã eẽ ꝓ
uidentiã.nullãq; dei iuſticiaʒ. Hec ille. Sic ⁊ ſe
neca in tragedijs.poſtqᷓ; cõmendat deũ de regi⸗

mine ⁊ gubᷣnatiõe vniuerſi ⁊ oꝛdine reꝝ aliarum

conquerit ꝙ de rebo hũanis nõ viðꝛ curare dicẽſ
Cur idem.ſ.deus gutanea dece ſub ane
dera mũdi.libꝛata ſuos ducunt oꝛbes hominuʒ
minime ades ſecutus nõ ſollicitꝰ Faene bonis
nocuiſſe malis. Res hamanas oꝛdine nullo ſoꝛ
tuna regit.ſpergitq; manu munera teca.Peioꝛa

fouens. Uincit ſanctos dira libido.Fraus ſub⸗

limi regnat ĩ aula.tradere turpis faſces. Popu
lus gaudet.eodeʒ colit.atq; odit.triſtis virtus.

peruerſi tulit pᷣmia recti.caſtos ſequitmala vo/⸗
luptas.vicioq; potẽs regnat adulcer. Uñ ⁊ boe

cius in pᷣmo de philoſophica ↄſolatiõe in ꝑſona

hoꝝ ait.O ſtelliferi cõditoꝛ oꝛbis.qui perpetuo

nixus ſolio.rapido celũ turbine verſas ⁊c. Et in
infra.Omia certo fine gubernas. Solos hboim

.

cñt deũ

reſpuis actꝰ. Merito rectoꝛ cohibere mõ. am
cur tantas lubꝛica verſat foꝛtuna vices Pꝛemit
inſontes debita ſceleri noxia pena.ac ꝑuerſi reſi
dent celſo moꝛes ſolio Sanctaqʒ calcant iniu⸗
ſta vice colla nocentes. Latet obſcuris cõdita
virtus clara tenebr.Juſtuſq; tulit crimen iniqᷣ.
NMil ꝑiuria.nil nocet ipſis. Fraus mẽdacij com/
pta doloꝛe ⁊c̃. Sed p⸗t ipᷣe dicere q̃tidie qð ſeinel
incarnatꝰait iudeis. Quis de vob arguet me de
peccato. Johᷣ.viij.ſ.ignoꝛantie vel i mpꝛudentie
aut iniuſficie.certe nullꝰ.Et qð nõ poſſumꝰ dcũ
inculpare de aliq̊ vel arguere. ſed oĩa que fac bo
nis ⁊ malis. bñ facit triba rõnibus pᷣt oñdi ſᷣm
Johem dñici in ſermone.
Seeno hrer diuini oꝑis pfunditatẽ.
Scðo ꝓpter noſtre mentis toꝛtuoſitatem.
Tertio ꝓpt dei ſũmã rectitudinẽ ⁊ claritatẽ.
Primo eteni dico ꝙ nõ poſſumꝰ deũ arguere ꝓ
pter ſuoꝝ opeꝝ pfunditatẽ Sũt cni oꝑa dei taʒ
alta tam ꝓfunda qð nõ poſſumꝰꝑ nos inueſtiga
re.Et nõ ſolũ alta ſua oꝑa nõ poſſumꝰcompphen
dere. ſed nec minima ⁊ vilia valent a nob ꝑfecte
cognoſci Uñ q̃re granũ miilij ſit rotundũ ⁊ gnuʒ

oꝛdci oblongũ om̃s mũdi ſapientes neſciret di⸗

cere.Et ſimiliter q̃re gnũ frumenti ſit ſciſſuʒ ex
vna ꝑte ⁊ ex alia non nullꝰ ſapiens poſſet ſuffici⸗
enter rõnem aſſignare.et ſic circa quãlibet ꝑuaʒ
rem poſſent infinite moueri q̃ſtiões q̃s neſcires
explicare tanta abyſſum ſapie poſuit ðs in iſtis
ſuis creatur· Si g̊in iſtis creaturis inferioꝛibꝰ⁊
magis vilib eſt tanta pfunditas qᷓnto mag alie
res alte ⁊ pꝓfunde.Quò q̊ tu viliſſima creatura p
