moꝛtalibo. vt homicidij.ſurti ⁊ hmõi.Dicit eĩ b. tho.

vbi ſupꝛa.ꝙ cõſenſus in delectatõem q̃ ꝓcedit ex cõ⸗
placentia actꝰhomicidij cogitati eſt pctm̃ moꝛtale.ñ
autẽ ↄſenſus in delectatõem que pꝛocedit ex cõplacẽ
tia delectatiõis de homicidio.Contingit autẽ freq̃n
tius hoĩem peccare circa mateniã luxurie in moꝛoſa
delectatõe quia magis ad hmõiinclinat᷑. Et incidũt

in hoc tepidi. Nã frigidi id eſt habituati in peccato

ſubito trahũtur ad coſenſum openis. feruẽtes qciti
us expellũt immũdas cogitatões. Sed tepidi moꝛã
tur in huiuſmõi.⁊ ſᷣm tho.vbi ſupꝛaar.vidicit᷑ dele

ctatio moꝛoſa nõ ex moꝛa tꝑis.ſed ex eo ꝙ ratio deli⸗

berans circa eã immoꝛat᷑. nec tamẽ eã repellit.tenẽs
2 volens libent᷑ que ſtati vt attingũt aim repelli de⸗
buerũt.vt dicit aug.in.xij.de tri.Et quãuis appꝛe⸗
henſio virtutis imaginatiue ſit ſubita⁊ ſine delibera⸗
tione.⁊ ideo poteſt aliquẽ actũ cauſare ante; rõ ſu⸗
pioꝛvel inferioꝛ habeat tẽpus deliberandi.⁊ ibi põt
eſſe veniale tantũ.tamẽ iudiciũ rõnis inferioꝛis qua
ſcʒ iudicat᷑ de aliquoagẽdo vł nõ agendo ꝑ rões tꝑa
les.puta ꝑ legem humanã vel naturalẽ.eſt cũ delibe
ratione que indiget temꝑein quo ⁊ ſatio ſupiet ue
5

ſm rationes eternas ſeu legẽ diuinã iudicat de agẽ⸗

dis deliberare poteſt. Unde ſi non cohibeat ab actu
peccati ꝑ ſuam deliberationẽ.ſ.deteſtãdovt malum
ei imputat᷑.⁊ ſic et ipſa cõſentire videtur. Pe.de tha⸗
ren. in. ij:ſenten. diſti. xxiiij.ſic dicit. Complacentid
ſurgentem in ſenſualitate circa luxun vel alið quod
eſt moꝛtale ex genere ſuo. Aut ratio ſuperioꝛ ex conſi
deratõe diuini pꝛeceptivel offenſe dei ſtatĩi repꝛimit.
⁊ tũc non eſt niſiveniale.Aut nõ ſtati repꝛimit.⁊ tũc
aut expꝛeſſe ↄſentit. ⁊ ſiceſt moꝛtale auiani comedit
id eſt rõ ſuꝑioꝛ ↄſentit. Aut nõ exp̃ſſe ſed negligit re⸗
pꝛimere. Aut ergo manet talis ↄplacẽtia pꝰ ſufficiẽ/
tem deliberatõem⁊ aĩaduerſionẽ ꝑiculi.⁊ tũc ẽ moꝛ⸗
tale.⁊ mulier comedit. Aut nõ manetꝛ ſic eſt veniale

k tertio grad K§. VI.

rie.ſ.ↄſenſus in actũ turpẽ.iſtud eſt moꝛtale ¶Matl
xv. Ex coꝛde exeũt cogitatões male.furta.homicidia
foꝛnicatões adulteria.⁊ hec coinqͥnãt hoĩem.i.macu
la moꝛtali inficiũt quãdo ſunt cogitatões deliberate
hoꝝ.Et tũc ſᷣm aug.dicitadã figuratiue cõediſſe po
mũ.i.rõem ſuꝑioꝛẽ ↄſenſiſſe expᷣſſe ſaltẽ ꝑ omiſſionẽ.
⁊ cõſeqᷓnter moꝛtẽ anime incumere.Vnde augꝰ.dicit
ꝙ pꝛĩa differẽtia peccati moꝛtalis eſt cũ in coꝛde con
ſentit᷑ libidini.figurata ꝑ puellã moꝛtuã ſed adhuc ĩ
domo iacentẽ.de penitẽ.diſtin.ij. Sicut. Item dicit
auguſt. Si cuiadheſit cupiditas cõcubendi cũ vxo⸗
re aliena ſed deeſt facultas.nõ minus reus eſt q;ᷓ ſi in
ipio facto depꝛehenderet᷑ de peniten.diſtin i· Et hoc
quo ad iudicium diumũ non humanũ vbi non pu⸗
niũtur cogitationes ſole etiam deliberate.Et eſt ſimi
litudo in genere non in ſpecieſeu quantitate.Nam ſi
cut eſt peccatũ operis maius q;ᷓ coꝛdis ceteris pari⸗
bus.ita⁊ grauius punit᷑a deo, Sed in boc eſt eq̃li⸗
tas in diuturnitate pene:qꝛvtrũq; pena eterna puni
tur. Idn dicendũ eſt de alijs peccatis. vt patet ea.
diſtin. per plura capitula.ante illud.Si cui.Et boc

totum intelligendũ eſt deliberato cõſenſu in actum

peccati moꝛtalis eiug.ſ.quod eſt cõtra aliqð pᷣcepto⸗
rum.vt foꝛnicatõis.furti.homicidij.⁊ hmõi.Cõſen⸗
ſus auteʒ deliberatus in actũ peccativenialis.qᷓ;uis
etiam pertineat ad ratiõem ſu alionem. non tamẽ ex
ſe eſt niſi veniale.puta quis deliberat dicere menda⸗
ciũ officioſum vł iocoſumvelverbũ ocioſum. ⁊ hmõi
ſ̃m Thomã pꝛia ſecunde queſti.lxxv.artic.ix. Ex ſe
autẽ pꝛopterea dictũ eſt quia rõe cõtemptus adiun⸗
cti poſſet eſſe moꝛtale.Sciendũ etiã quod cũ pecca⸗
tum cogitatiõis motale ſit eiuſdẽ ſpeciei.cum eodeʒ
opere exterioꝛi ꝑpetrato. ſed differũt ſᷣm imꝑfectũ et
pfectum.quia peccatũ coꝛdis dicit᷑ impfectuʒ reſpe⸗
cru peccati oꝑis ſᷣm tho.pꝛia ſecunde.Ideo quemad
modũ peccata moꝛtalia opcris de neceſſitate opoꝛtet
ea cõſiteri non ſolum in genere. ſed in vltima ſpecie.
Non enĩ ſufficeret dicere ſe ꝑpetraſſe luxuriã.ſʒ opoꝛ
tet ꝙ expꝛimat ſpeciẽ luxurie puta ſimplicis foꝛnica⸗
nonis.vel adulterij.vel ſtupꝛi.vel ſacnilegij.⁊ hmõi.
Ita eriam de cogitatiõibus deliberatis ſuxurie non
ſufficit conſiteri ſe habuiſſe cogitatiões turpes cum
cõſenſu.ſed etiam opoꝛtet ꝙ expꝛimat materiã ipſaꝝ
dclicet cõiugatam. vel ſolutã.vel virginẽ. vel ſan⸗

ctimonialẽ. vel mares et huiuſmodi.Etidem iudicis

um videtur de cogitationibus moꝛoſis.vtſcilʒ expꝛi
mat᷑ qualitas perſonarũ erga quas animꝰverſatꝰ eſt
Cogitatid autem deliberata in vxoꝛem pꝛopꝛiã non
eſt moꝛtale.ſicut nec ipſe actus cõiugalis de ſe ⁊ hoc
niſi ita immoꝛaret᷑ in ea quod pollutio in eam ſeque
retur in vigilia. G
equarto gradu lu J. Vi
xurie quod eſt aſpectus libidinoſus.mat.v. Qui vi
derit mulierẽ ad cõcupiſcendũ eam iã mechatus eſt
in coꝛde ſuo. Ubi auguſtinus. Etiã ſolo viſu cũ tur⸗
pitervel innupta concupiſci᷑ dulteriũ perpetratur.
xxij.queſtione.v.Quividerit.Et ſumit᷑ ibi adulteri⸗
um impꝛopꝛie.ſcʒ ꝓ foꝛnicatõe pᷣm glo.vel alia ſpecie
luxurie. Idem auguſtinꝰin regula. Aſpectu quoq; ?
affectu appetit᷑. ⁊ appetit cõcupiſcẽtia ſeminaꝝ. Nec
dicatis vos habere animos pudicos ſi habeatꝭ ocu⸗
los impudicos quia ĩpudicus oculus impudici coꝛ
dis eſt nücius ⁊ cum ſeinuicẽ etiã tacẽte lingus aſpe
ctu mutuo coꝛda nũciant impudica.⁊ ̃ᷣm concupiſcẽ
tiam alterutro delectãtur ardoꝛe.etiam camis in in⸗
tactis ab ĩmũda violatõe coꝛꝑibo fugit caſtitas ipſa
de moꝛibo. xxxij.q.v. lec ſolo. Caſtitas ãt nõ amitti
tur niſi per moꝛtale.ergoꝛ talis aſpeciꝰeſt moꝛtale. et
pꝛouerbio.dicitur. Abominabilis eſt dño deſigens
oculũ.iſ.in alteꝝ ad ↄcupiſcendũ luxurioſe.ſed nullꝰ
efficik aboĩabilis dño niſi pꝛopter moꝛtale.vt arguit
Ul. ergo talis aſpectꝰeſt moꝛtale. Et notandũ qꝛ
nõ dicit limplr dviderit mulierẽ ſʒ cũ additõe ad cõ
cupiſcendũ. Nam p̃t qͥs aſpicere mitiplłr młieres.qꝛ
vela caſu ſine pᷣmeditatõe.vel ex cã rõnabili.vt.ſ.co⸗
gnoſcãt eã in effigeꝛ diſcemnat ab alijs vł vt attẽtioꝛ?
reddat ſi loqtur de vtilibo velvt ↄſiderãs vanitatẽ oꝛ
natus poſſit meliꝰrepᷣhendere.vel ex quodã boneſto
amoꝛe m illð ꝓuerbiũ Ubi oculꝰ.ibi amoꝛ.ſicut p̃
reſpicit ſiliũ.⁊ amicꝰamicũ.⁊ in his nullũ de ſe pctm̃
velyvt ex pulchꝛitudĩe creature exurgat in laudẽ ccea⸗
toꝛis.ſᷣm illõ põ. Delectaſti me dñe in factura tua.
qð tñ eſt ꝑfectoꝝ. Impfectis ãt eſt piculoſum.vłex
quadã curioſitate vt ſciat factõʒ ſeu ſoꝛmã eiꝰ vel oꝛ⸗
natũ eaꝝ quadã ſenſuali ↄplacẽtia de pulchꝛitudie
eius.ſicut mulieres de egipto aſcendebantꝑ muros
vt viderẽt trãſeuntẽ Joſeph pulcherrimũ.qð ſine pee
catoveniali nõ eſtvel vt libidinoſe inardeſcat in ↄcu
piſcentiã eiꝰ.⁊ hoc eſt aſpiceread cõcupiſcendũ.qð ẽ
moꝛtale.Et ꝙ dictũ eſt deviro erga mulierẽ.idẽ ꝑ to
tum de muliere aſpiciẽtevirũ.ex hoc oſtendit᷑ q; gra⸗

uiterꝛ q; innũerabilit᷑ peccãt qͥ diebo feſtiuis vł alijs

diſcurrũt ꝑ eccliss velvias ad ꝓcandũ mulieres.vel
philocapti in aliqᷓ ſequũtureã. Ad qͥd eĩ niſi ad con
cupiſcendũ libidinoſe.Quitot pctã moꝛtalia perpe⸗
trat qt diuerſas ↄcupiſcẽtes aſpiciũt.vel qͥtvicibus
vnã⁊ eandẽ ſeq̃ntes diuer tꝑibo aſpiciũt ad ↄcupi
ſcendũ. Ipᷣe etiã mulieres ꝑpẽdẽtes ſe adamariꝛ pꝛso
cari quotiẽſcũ q; ſtudioſe ſe offerũt aſpectibo amato⸗
rũ vtilł placeãttotiẽs peccãt moꝛtalr.etiã ſi nil turpe
agerevellet cũ illis.⁊ rõ eſt qꝛ ſunt occaſio efficax rui
ne illoꝝ.⁊ qͥ occaſionẽ dãni dat.oãnũ quoq; dediſſe
videtł/extis de niur. ⁊ dã. da/ ca. ſi culog Sed aͤg

de illis qͥ ſub ſpecie moꝛtificatõis ſpũalis faciũt coꝛã
ſe denudare młieres totaliter.ſicut comꝑtũ eſt aliqũ
in aliquibo pᷣtendentibo ſanctitatẽ. Credo non poſſe

excuſari a moꝛtali pctõ.Et ratio hꝰeſt.qꝛ hoc eſt con

tra honeſtatẽ naturalẽ adeo vt etiam pꝛimi cõiuges
adam?⁊ eua poſt trãſgreſſionẽ pᷣcepti nõ paſſi ſunt ſe⸗
inuicẽ nudos videri ·ſed fecerũt ſibi periſomata ð fo⸗
lijs ficus.i.cooꝑtoꝛia pudẽdoꝝ.vt pʒ geñ.iij.⁊ vale⸗
rius maximꝰdicit ꝙ nõ erat phas patrẽ cũ ſilia ſimul
balneari ne nudos ſeinuicẽ viderẽt cũ tñ eẽnt ethnici

¶Vnde ſola ratio naturał hoc eis dictabat. Scða ra

tio eſt pꝛopter periculũ lapſus. Dauid tam ſanctus
aſpiciens a caſu mulierẽ lauantẽ ſe nõ euaſit crimen
adulterij.quomõ credendũ eſtvt non incidat in lad
um diaboli.qͥ ſtudioſe ſibi laqueũ parat. Qui amat
piculum incidet in illud.dicit᷑ Eccliaſti.iij. Unde et
barnabas cum videret gentiles in quodãa feſto lude/
re mares cum feminis nudos ita hoꝛruit obpꝛobꝛiũ
hoc et penculũ vt malediceret eos ex cu maledictõe
ſecuta eſt ruina templivnde multi moꝛtui ſunt. Ter
tia rõ eſt pꝛopter ſcandalũ. Nihil eni occultũ. quod
nõ reuelct᷑. Math.x. Cum autem talia deueniũt in
noticiã alioꝝ pᷣcipue facta a perſonis que reputatur
ſpũales. generant magnũ ſcandalũ cogitantibo hoĩ
bus etiam peioꝛa⁊ de alijs ꝑſonis vere honeſtis⁊ bo
nis etiã ſimilia. Qui autẽ ſcandalizauerit vnũ de pu
ſillis his. expedit ei vt ſuſpendat᷑ mola aſinaria ĩ col⸗
lo eius.⁊ demergat᷑ in pꝛofundũ.Mat.xviij. Ex ꝗ
pena innuit᷑ peccatũ moꝛtale in ſcandalo inductiuo
ad moꝛtalevt hoc. Sed vt dicit pꝛopheta. Facies ea⸗
rum ventus vꝛens.id eſt aſpectus eaꝝ in facie eſt im
mittẽs quendã afflatũ ⁊ inſtigationẽ libidinoſam in
aſpicientẽ. quantomagis aſpectus turpitudinũ eaꝝ
UVndeꝛ Leuiti.xviij. Ubi pꝛohibet᷑ matrimoniũ cõ⸗
trabendum intercertas perſonas ſub noie aſpectus
turpitudinis earũ pꝛohibet᷑ cum dicit. turpuudinẽ

eius non reuelabis. quaſi oſtendẽs quod talis aſpe⸗

ctus eſt inductiuꝰefficaciter ad cõmixtionem. Nlõ eſt
ergo buiuſmodivera moꝛt ſicatio.ſed deceptio diabo
li.⁊ laqueus animax inſipientiũ.⁊ diel poteſt hoc vi
cium Impudicicia.

Duintus gradus lu &.viI

rurie eſt turpis cõfabulatio.i. Coꝛinth.xv. oꝛrum⸗
punt bonos moꝛes colloquia mala⁊ Cipꝛia. in libᷣ.
devirgitate ait. ipe ↄcubuꝰ ipe ↄplexus. ipᷣa Pfabula
tio.ſcʒ turpiũ quãtũ dedecoꝛis ⁊ criminis afferat. cõ⸗
fitent᷑. Sed crimen impoꝛtat moꝛtale peccatũ.ergo ⁊
cõſfabulatio.i. locunio turpiũ eſt moꝛtale. qð ait apłs
ad epheſ.v.Appellat ſtultiloquiũ ⁊ cõnumerat int
moꝛtalia dices. Om̃is autẽ foꝛnicatio aut immũdi⸗
cia aut auaricia aut ſtultiloquiũ nõ noĩet᷑ in vobis.
ſicut decet ſanctos.⁊ ſubdit ꝙ omnis talis nõ habet
bereditatem in regno xpᷣi.quo nullus pꝛiuat᷑ niſi per
moꝛtale ⁊ de hoc nulli dubiũ eſt ꝙ ᷣ dicit verba tur
pia ⁊ laſciua hac intentõevt ſe vel aliũ puocet ad lu⸗
xunã vel ſe mete delectandi in locutiõeꝛ cogitanone
turpiũ extra matrimoniũ moꝛtałr peccat ps. Ligua
eoꝛũ.ſcʒ talia ꝑſuadentiũ gladius accutus.ſ.ad ocei
dendũ aiam ſuã ⁊ audientiũ vt exponit auge de pe⸗

diſtin. . Noli. Quĩimo dicẽdo verba honeſta? böa.

ſed hoc fine vt per illa tandem induceret ad libidi/⸗
nem.peccaret moꝛtaliter.ſicut⁊ qui dat elemoſinam
vt cũ illa perſona valeat foꝛnicari.Sedvbi talia ver
ba turpia dicũtur ex quadã leuitate ad ſolacium qᷓ;
uis de ſe non videatur mo:talia, quia peccata oꝛis.

ſᷣm Thoma ꝑ maxime iudicãtur quo ad grauitateʒ

peccati ex intẽtione pꝛoferetis pꝛopt᷑ quod dicitaug.
ꝙ reã linguã nõ facit.niſi rea mẽs.tamẽ per accidẽs
poſſet eſſie moꝛtale ibi ratione ſcãdali ſeu ruine inde
ſequẽtis in mẽte alicuiꝰ vt cũ audientes ſunt ðbiles
ſpuᷣͥ.⁊ verba eẽnt multũ laſciua. Idemvidet᷑ dicẽduʒ
de facientibo vel cantãtibus cantilenas plenas laſci⸗
uijs.⁊ multomagis quãdo ibi immiſcent᷑ etiã nomi
na dei⁊ꝛ ſanctoꝝ.quod ꝑtinet ad notabilẽ irreuerenti
am dei⁊ ſanctoꝝ. Sed audiẽtes libẽter talia.nõ tan
tũ ex quadã leuitate ⁊ ſolatio vano.ſed etiã delectatõ
nẽ deliberatã in tali materia audita querẽtes.non vi
dent᷑ poſſe excuſari a moꝛtali ſicut nec a delectatione
moꝛoſa turpis cogitatõiſ cũ ec auditu ſequãtur talia
pᷣcipue metibus infirmoꝝ.niſi foꝛe hoc foꝛet int᷑ con
iuges. Si ergo contĩgat pᷣter intẽtionẽ talia audiri vi
tare debẽt. vel ſaltĩ diſplicentiã mẽtis habere. Me⸗
diatoꝛes autẽ in huiuſmodi turpibo qͥ poꝛtant ãbaſſi
atas de talibo materijs ſiue viri ſiue mulieres. vel qᷣͥ
ꝑſuadent.vel qͥ deferũt literas ſcieter in iſtis etiã ho⸗
neſta continẽtes.ſed ad cõtrahendã malã amiciciã:
nulli dubiũ quin peccẽt moꝛtał.Digni ei ſunt moꝛ
te eterna.videlicʒ non ſolum qui faciũt huiuſmodi.
ſed etiã qui ↄſennũt facientibo Roma.i. Unꝰ autem
modꝰↄſenſus eſt ꝑ cooꝑationẽ.vt bic.⁊ multomagꝭ
mittẽtes ipas literas et ſcienter recipientes ⁊ legentes

xus.cõtactus manuũ.vel aliaꝝ partiũ coꝛꝑis. Hãc
apłs noĩat turpitudiuẽ cũ ait ad Epheſ.v. Oiĩs ſoꝛ⸗
nicatio aut immũdicia aut turpitudo nõ noĩet᷑ in vo
bis. Ubi glo. Lurpitudo vt in oſculis amplexibꝰ et
hmõi.oĩa talia ſunt pctã moꝛtalia qñ fiũtex libidine
extra matrimoniũ. Unde apls ibi ſubdit.Om̃is foꝛ
nicatoꝛ aut immũdus nõ habet hereditatẽ in regno

xp̃i ⁊ dei. Non autẽ reſumit de turpitudine ⁊ ſtultilo
quioꝛ ſcurilitate.qꝛ ſub ilł.ſ.foꝛnicatõe ⁊ immũdicia

includũtur. Intantũ enĩ ſunt peccata.amplexꝰoſcua
la.tactus.⁊ ſtultiloquia.inc;tũ ꝓcedũt ex luxuria q̃
in foꝛnicatione.⁊ immũdicia notant᷑.m Chomam.
Pꝛo cuius maioꝛe declaratiõe dicit btũs tho.ſecũda
ſecunde queſtiõe.cliiij.quod aliqͥd poteſt eſſe pecea⸗
tum moꝛtale dupliciter. Uno modo ſᷣm ſpeciem ſuã
et hoc modo oſculum. amplexus.vel tactus ſᷣm ſuꝗ
rationẽ non nominãt peccatũ moꝛtale. Poſſunt hec
ſieri abſq; libidine.vel pꝛopter sliqu rationabilem
cauſam. De moꝛe enĩ eſt in aliquibo locis vt nõ ſolũ
vini viros.ſed etiam viri mlieres pꝛecipue cõſangui
neas ſuas cum de nouo aduemiũt vel viſuant ample
xanf᷑. ⁊ manus mutuo cõtingant ⁊ oſculent᷑. Sicut
et Jacob patnarcha oſculatus eſt Rachaelem adole
ſcentulam amoꝛe caſto vt conſanguineam. Neceſſi⸗
tas quandoq; compellit et tangere totum corgus⸗ es

extus gradus lur. I Klx
rie eſt libidinoſa cõtrectatio que.ſ.ſit ꝑ oſcula ãple⸗

Citulus Quintus

etiã ſecretioꝛa nature.vt medicus infirmã in tali ꝑte
CLauſa alia rõnalivt cũ dat᷑ oſculũ pacis in eccleſia
eſto qð nõ fiat aviris erga mulieres talia nõ ſunt pec
cata de ſe.q;uis poſſit ſuꝑuenire ⁊ temptatio ⁊ mala
intẽtio.ſed hoc erit ꝑ accidẽs Alio mõ dicit᷑ aliqð eẽ
peccatũ moꝛtale ex cauſa ſua.ſicut ille qͥ dat elemoſi
nã vt inducat aliquẽ in hereſim.moꝛtałr peccat pꝛo⸗
pter intentõem coꝛruptã. Dictũ eſt ſupꝛa.qð nõ ſo⸗
lum cõſenſus in actũ.ſed etiã ↄſenſus in delectatõeʒ
peccati moꝛtalis eſt peccatũ moꝛtale. Et ideo cũ foꝛ⸗
nicatio ſit peccatũ moꝛtale.⁊ multomagis alie ſpẽs.
vñns eſtvt oſenſus in delectationẽ taliũ peccatoꝛũ eſt
moꝛtale. Et ideo cũ oſcula.amplexus.⁊ tactꝰfiũt p/⸗
pter hmõi delectatõem extra mrimoniũ habendam
ſunt moꝛtalia.quia ſic ſunt libidinoſa. Et qui ꝑmit⸗
tit hec ſibi fieri ab eo quẽ eſtiat ad hoc moueri amoꝛe
libidinoſo moꝛtali peccat.qꝛ facientẽꝛ cõſentientem
par pena conſtringit.vt dicit᷑ij.q.i. Notũ cũ gloſa.
Sed qͥ permittit hoc ſibi fieri credens talẽ moueri ex
delectatione fraterna ſeu honeſta amicicia. ſeu qua⸗
dã humanitate ſeu moꝛe patrie.nõ peccat qᷓ;uis hoc
faciens ex libidine moueret᷑. ⁊ ꝑ conſequẽs moꝛtalit᷑
peccaret.⁊ hoc quo ad oſcula.amplexꝰ ⁊ dãdo alter
alteri manũvt moꝛis eſt.quod tamẽ ꝑiculoſum eſt.
Et ideo cauendũ eſt ab his interviꝝ⁊ mulierẽ. etiaʒ
religioſos. Bonũ eſt. inqᷣt apłs.i. Coꝝ.vij. Mulie⸗
rem nõ tangere. ãvt ðꝛ.Eccliaſt.xiij. Qui tetigerit
picẽ cui ſimilis eſt mulier.inqͥ nabit᷑ ab ea Unde⁊ leo

papa ⁊ ſanctꝰcũ manus eꝰmulier ex deuotione oſcu

lata fuiſſet incidit in grauem temptationẽ carnis.p⸗
pter quod manũ ipᷣam ſcandaliʒantẽ abſcidit.ſʒ vir⸗
go Maria miraculoſe reſtituit. Cum etiã quidã repᷣ
henderet quendã frẽm coꝛã beato Joꝛdano magiſtro
oꝛdĩs pᷣdicatoꝝ ex eo qð quedã mulier ex deuoloe te⸗
tigiſſet manũ eius.ſed ille le excuſans diceret qꝛ mu⸗
lier bona⁊ ſancta eſſet. Rñdit btũs Joꝛdanꝰ.Terra
vtiq; bona eſt? aqua bona.⁊ tamẽ exvtraq; ſecontĩ⸗
gente ſit lutũ. Permittere autẽ ſe tangi in mẽbꝛis ge⸗
nitalibo niſi ſint cõiuges vel niſi ſubſit cauſa neceſſita
tis vt infirmitas.⁊ hmõi. credo non poſſe excuſari a
moꝛtali cũ iſtud non ſiat cõmuniter niſi ex amoꝛe li⸗
bidinoſo.Et credere quod hoc fiat pur intẽtione.eſt
fatuitas non ſimplicitas. Et multomagis hoc faciẽs
quia pꝑiculoſe ſe exponit peccato luxurie ponẽs ignẽ
in paleis. Et q;uis pdicta.ſoſcula. amplexus. ⁊ta⸗
ctus.non ĩpediant bonũ pꝛolis generãde ⁊ educade
⁊ quia ex his pᷣciſe non poteſt ſequi generatio.ramen
ipſa pꝛocedũt ex libidine que eſt radix hmõi umpedi
mẽti.⁊ ſjᷣm hoc.i.inq;tum libidinoſa.ſunt moꝛtalia.

⁊ nõ aliter. ̃m Thomã vbi ſupꝛa. Dicit eĩvl. in q̃libʒ

⁊ in ſumma ſua:quod pꝛopterea apls poſtqᷓ; repᷣhen
dit hmõivicia.ſ.turpitudinẽ.vt in actibo ⁊ oſcuł ſtul

„

tiloquiũ ſcurilitatẽ. cõnumerãs ea inter pctã moꝛta

lia manifeſta.qꝛ ⁊ ipſa talia ſunt cũ pꝛocedũt ex libi⸗
dine.ſubditNemo vos ſeducat inanibo verb pꝛopt
hocvenit in dei in filios diffidentie Qð dixit pꝛopt᷑
quoſdã qͥ tunc foꝛte puipendebãt hmõivicia.ſicut et
nunc ſunt aliqͥ turpes hmõi anihilãtes Pꝛobat hoc
ſidem ꝑ autoꝛitatẽ xpi. Quividerit inquit mulierẽ ad
tõcupiſcendã eam⁊c. Ubi dicit Beda.qð viſus acci

pit ibi pꝛo omni motu ad delectatõem venerez. ſex.
tia matnimonium. Etconcludit ipᷣe vl.quod iſta eſſe

moꝛtalia tenendũ eſt omnino. non tanq; opinio de

qua aliter ſentire liceat. ſʒ tãq; veritas ad fidẽ ꝑtinẽs
ſiẽ oĩa qͥ ꝑtinẽtad bonos moꝛes. ⁊ qͥ ꝑtinacit᷑ aſſe⸗
reret ↄꝛiũeẽt hereticꝰ.qꝛ ẽ ſcripturã a ſctĩs expoſitã.

Beptimus gradus lu ·j.x

xurie eſt ↄſummatio libidinon opis. pls ad

Bal. v. Manikeſta ſunt oꝑa carnis q ſunt foꝛnica⸗

tio adulteriũ immũdicia ĩpudicicia.luxuriaꝛc.⁊ ſub

dit. Qui talia agũt regnũ dei non cõſequent᷑. Aug.
etiam in libꝛo de igne purgatoꝛij. ponit inter peccata
moꝛtalia que ducũt ad gehennã foꝛnicatiõem.quod
eſt minus in genere luxurie.vt patet diſtinc.xxv.pa⸗
ra. alias autem ea. ⁊ nota quod in cle.ca.ad noſtram
de hereticis. Unus ex articulis begardoꝝ damnatꝰ
pꝛo hereſi quod oſculũ mulieris eſt moꝛtale pꝰ pec⸗
catũ.ſ.pꝛimoꝝ parentũ cũ ad hoc nõ inclinet nar̃ſa.
ſed actus carnalis peccatũ non eſt maxime cũ tẽptat᷑
exercens ⁊ hoc quia natura ad hoc inclinet. Sʒ vtrũ
q; eſt fſalſum⁊ hereticũ vt habet᷑ indicta cle. ⁊ decla⸗
ratur ibi in glo.ꝑ Jo.an. Pꝛimũ enĩ non eſt ſimplici
terverũ. Nam oſculũ mulienis poteſt eſſe cũ peccato
⁊ ſine peccato. Si eni fiat ex libidine. ⁊ extra mrimo
nialiter coniũctos.erit peccatũ moꝛtale.alias non vt
ſup:a dictũ ẽ Nã ſi fiat ex moꝛe patrieꝛ honeſto amo
re.non erit peccatũ.ſilłiter inter coiuges ex amoꝛecar
nali ſi fiãtvt in actu ↄuugali nõ eſt pctm̃ ſaltẽ moꝛta⸗
le. Ratio autẽ q aſſignat᷑eſt falſa.ſiqð natura non in

clinet ad hoc. Natura enĩ oꝛdinat illa ad actũ carna⸗

„.

lem ↄſummatuʒvt in finẽ.ſicut autẽ natuma oꝛdinat
aliqd in ꝓpꝛiũ finẽ.ita etiã inclinat in oĩa oꝛdĩata de

ſe ad illũ ſinẽ. Sicut enĩ grauitas rei grauis inclinat

illã rẽ ad eſſe deoꝛſum. ita etiã inclinat illã ad deſcen
dẽdũ deoꝛſum.Lũ ergo natura intẽdat ↄſummatõʒ
actus venerei.quia ex eo ſeqᷣtur generatio. ⁊ oſcła oꝛ⸗
qinent᷑ ⁊ inductiua ſint ad cõſummatõem opꝑisiðo
in cõtugio legitimo qð eſt ̃m naturã etiã ſpeciei.id ẽ
ſm rõem.oſcula⁊ hmõi poſſunt eſſe ſine pctõ. Itẽda

to etiã ꝙ natura ad hmõi non inclinaret. adbuc ratõ

nõ ↄcluderet. Si eĩ aliqͥd eẽt moꝛtalead qð natum
nõ inclinet.ergo ieiunare.ꝑegrinari.⁊ alia oꝑa pena⸗
lia.facere.credere in deũ vnũ⁊ trinum.eſſent moꝛtlia
cũ natura ad iſta nõ inclinet.qð eſt abſurdũ. Scðʒ
ſilr eſt falſum ⁊ hereticũ. Nam foꝛnicatio eſt actꝰ cax

nalis. ⁊ ſemper eſt moꝛtale peccatum.vt patet ꝑ apo

ſtolũ. ad Gala.v. Et aug. dicit. xxv. diſtin. pama. ali⸗
as autem ea.⁊. xxij.queſtione.i.Pꝛedicandũ qð ple
nius infra declarabitur. Quãuis autem natura ge⸗

.

nenis inclinerad cõmixtionem maris⁊ femine ſimpli

citer.i.m ſenſualitatè q̃ eſt cõmunis nobis ⁊ beſtijs
nõ tamẽ natura ſpeciei per quã homo eſt differens a

bꝛutis. id eſt ſcᷣm rõem ſed inclinat᷑ ad huiuſmodi
actum pꝓut debito modo exercet.ſcʒ per cõiugiũ. Et

alio modo exercitatus talis actus eſt contra naturã.
id eſtrationem naturalem. vt infra dicetur. Et in⸗
coniugio quidem talis actus venereus duobus mo
dis eſt moꝛtale peccatum. Uno modo coꝛpo⸗

rer ſcilicet quando pꝛetermitritur debitum vas ·

talit
deſt
clcur
ene

et
11A⸗

Taes

ncrod
noſrn
anmn;
p
ai
riii
Gi
11 deis
ſnple
igeteno
nnüno
NI
chan
gme
mu
WMAN
ocnd
lsici
G n
immnati;

Nnn

um
Ham
n

Han

ite
hn
nn
ndicd
nsang
boor⸗
tdifts
16;

—
—

Capitulũ Pꝛimũ

nnde generatio ſequi non poteſt. aut ſtudioſe fundit
ſemẽ.⁊ moꝛtale eſt in vtroq;.vt fecit Onam filius iu⸗

de quiob hoc moꝛuꝰeſt Geneſ. xxxviij.Et de hoc eti
am. xxxij. queſtiõe.vij.adulteri. In alijs autẽ modis
in cogruis.ſeruato tamẽ debito vaſe. quis de ſe nõ
ſit moꝛtale.pᷣt tamẽ ibi eſſe moꝛtale pꝛopt᷑ motũ effre
nate libidis.Et hoc eſt qd dicit Albᷣ. ꝙ pñt eẽ ſigna

moꝛtalis cõcupiſcẽtie.⁊ ideo deteſtãda inqrenti hu⸗

iuſmodi. Alio mõ mente cũ ſcʒ excedit limites matri

monij.i:cũ intentõʒ deliberatã habet ad aliã perſo⸗

„

nam q; cõiugemvel ita effrenate rapitad actũ ꝙ eti⸗
am ſivxoꝛ no eſſet cũ illa vel alia.eñ libidinẽ ſuam ex
pleret. ⁊ boc moꝛtale in ipo non in conſoꝛte qͥ boc nõ
intendit. Lales vident᷑ fuiſſe ſeptẽ mariti Sare vxo⸗
ris Thobie iunioꝛis qͥ ob hoc ſtrangulati ſunta dya
bolo. vt habet᷑ Lhobie. vij. ⁊ ſic poteſt intelligi illo
Pieroni. ihil intereſt ex qua cauſa honeſta qͥs in⸗
ſaniat. Unde ſextus phũs in ſentẽtijs inqt Adulter
eſt oĩs in vxoꝛẽ ſuam amatoꝛ ardẽtioꝛ.xxij.queſt.iiij.

ca. Dꝛigo. Gloß. adulter.i·ad ſilitudinẽ adulterij ſe

pabet diſponẽs ſe illa vti etiã ſi non eſſet vroꝛ. Si ãt

infra limites matrimonij exerceat᷑ talis actus cã de⸗
lectatõis eſt de ſeveniale.vt. xxv.di.S.alias aũt ea.ſʒ

ſi cã generãde pꝛolis.vł cauſa reddendi debitũ alter

alterivt tenet cũ poteſt. tũc nullũ peccatũ.vt ðt aug.
xxrxij. q.ij. Quicdd inter ſe. Itẽ nota ꝓ cũ oẽs pꝛe⸗
dicti gradus lururie concurrat ſucceſſiue ⁊ ĩmediate
in aliquo pctõ luxurie ſine interpoſitõetpisoẽs hñt᷑
piovno peccato moꝛtali. qð tantograuieſt qᷓntopła
ↄcunũt.ſicut ſi qͥs in cogitatione foꝛnicatõis moꝛo⸗
ſe delectat. demũ in actum aſſentiat. ⁊ cũ tali ꝓpoſito
aſpiciat in aliquã libidinoſe alloqtur turpiavt es in⸗
ducat oſculet᷑.⁊ demũ eam cognoſcat.vnũ moꝛtale ?ẽ
ſed ſi diuerſis tꝑibus interpollatis alijs boc faciat.
qðᷣlibet ꝑ ſe erit moꝛtale.vt ſi moꝛoſe delectat. et alia
vlce de eodẽvicio cogitatõe occurrẽte aſſentiat. ⁊ alio
tempꝑevidens ꝑſonã in quã mente ↄſentit libidinoſe
aſpiciatꝛc. erũt diuerſa peccata moꝛtalia. figurat ãt
ipᷣm opus luxurie.ſicut⁊ quodlibʒ alið peccatũ moꝛ
tale oꝑe cõmiſſum.ꝑ adoleſcentẽ moꝛtuũ extra poꝛta

„

delatũ. vt dicit btũs augꝰ. Poꝛte enĩ aĩe ſunt ſenſus

coꝛpis. Operi autẽ peccati.ad dit autẽ btũs auguſt.
aliũ gradũ ſcʒ aſſuefactõem ad ipᷣm pꝛauũ opus fi⸗
guratũ ꝑ laʒarũ ſepultũ ſcʒ mole male conſuetudĩs.
de peni. diſtin. ij. ſicut Addit gꝛego. in moꝛal. tertiũ
ſcʒ obſtinationẽ in ipovicio.⁊ hoc ꝑ excuſatões ſuas
2 adulationes alioꝝ figuratũ ꝑ quartũ moꝛtuũ xpᷣo
nunciatũ.ſed non reſuſcitatũ. Et ſic ignis paulatim
creſcendo cõburit totũ templũ coꝛpus⁊ aiam Ignis
nunq; dicit ſufficit. Pꝛouerbioꝝ penultimo de gra⸗
du in gradũ creſcit vt dicat᷑. Incenderũt igni ſanctu
arium tuum⁊c̃.

dum eſt de eileſione.que ſetur Hec eſt au
⁊ nocumentũ.qꝛ ſicut illud templũ fuit ꝑ ignem to/
taliter deſtructum. ita templũ rationale vniuerſaliter

Lertio et yltimo vidẽ K. xI
tẽ leſio

deſtruit᷑ per ignem luxurie. Unde de hoc pꝛopꝛie di⸗
citur Job. xxxi. Ignis eſtvſq; ad perditionẽ deuoꝛãs
Zeradicans omis germina⸗/ſcilz bonoxꝝ temꝑalium

„*

ſpiritnaliũ. Conſumit eni·
Pꝛimo temꝑalem ſubſtantiam.
Secundo mundialem głiam.

TTertio coꝛpoꝛalem vitam.

Quarto mẽtalem intelligentiam.
Quinto quietem ⁊ mundiciam.
Sexto ſpũalem gratiam.
Septio ducit in eternalẽ gehennam.
Pꝛimo conſumit tꝑalem ſubſtantiã de quo pꝛoũ
bioꝝ.xxix. Qui nutrit ſcoꝛtũ ꝑdet ſubſtantiã. Exem

plũ de filio pdigo qͥ diſſipauit ſubſtantiã ſuã viuen

do luxurioſe.vt habet᷑ Luce.xv. O quot ⁊ quãta ex⸗
pendũt᷑ in hmõi miſerij s.Etvbi deberẽt hoĩes pau⸗
ꝑibus erogarevt per hec poſſent recipi per elemoſy⸗
nas in terra tabernaculovt admonet chꝛiſtus ipſi ꝑ
abuſum taliũ pꝛepꝑant ſibi eterna toꝛmẽta.reddituri
dño rationẽ de hoc ꝙ de bonis ſibi a deo collatis ſe
occidunt.alios in peccatis nutriũt: pauꝑibus qua⸗
ſi illa rapiunt. Secũdo luxunia cõſumit mundl glo/⸗
riam ſeu famã. Maxime autẽ hoc viciũ infamat ho
minẽ. Unde⁊ Gꝛego.dicit in libꝛo moꝛal.qð pecca⸗
cata carnalia ſunt maioꝛis ifamie q; cetera vicia Sa⸗
lomon fuit valde gloꝛioſus ⁊ famoſus in mũdo.ita
vt omnes deſiderarẽt videre vultum eiꝰ ſed ꝑ luxu⸗
riam deturpauit et obfuſcauit omnẽ famã ſuã. Pꝛo
pter quod dicit᷑ Eccłia. xlvij. Nlamata gloꝛia eius. 1

clinaſti femoꝛa tua mulieribo. poſuiſti maculã in glo

ria tua.⁊ in quibuſdã ciuitatibo habet᷑ ſtatutũ ⁊ val⸗
de rationabile ꝙ luxurioſos pꝛecipue in genere ſacri⸗
legij.ſ.cũ monialibovel ſodomie nõ debeãt ciues ad
mitrere ꝑſcrutiniũ ad officia.⁊ dignitates vnde ſeqᷣt
honoꝛ ⁊ gloꝛia in vita iſta. De nullo etiã vicio hõ ita
erubelcit ſicut de hociita ꝙ vix audeat confiteri ex cõ
fuſione.Tertio cõſumitvitam. SGeneca. Plures occi
ditvoluptas qᷓ; gladius. Et quidã ſapiẽs eã deſcri⸗
bens ait. Luxuria eſt inoꝛdinata carnis petulantia.
dulcevenenũ.impoꝛtuna lues.ꝑnicioſa potio.q̃ coꝛ
pus hũanũ debilitat.⁊ virilis animi robur eheruat.
Vnã ex rationibo quare antiqui patres tantũ viue⸗
bant⁊ robuſti.nunc autẽ paruo tꝑe⁊ꝛ pleni debilitate
hanc eſſe puto erant magis continẽtes.tarde con
trahebant matrimonium.interim ſeruando caſtita?
tem.nunc autẽ a puericia incipiũt pleni eſſe luxurijs

nimis cito contrahunt matrimonium.ſed ſi differũt

perpetrant innumera mala. Quidam in magna di⸗
gnita conſtitutus deditus luxurijs cum meretrice in
nentus eſt moꝛtuus. vt narrat cronica Martiniana
Amon ex amoꝛe turpi luxurioſo rnfirmatus eſt ga
uiter. ſecunda. Regum decimotertio. ⁊ ſimiliter fili⸗
us pꝛefecti romani infirmatus quem ob libidinem
quam ſequi volebat ſuffocatum a dyabolo reſuſcita
uit Agnes virgo ⁊ martir ſanctiſſima.vt ſcribit am⸗
bꝛoſius. ”M rMM
Quot toxicantur.

Luot violẽter occiduntur.

uot infirmantur.

Quot in via pñ̃tia domino in punitõem pꝛiuantur.
Certe innũ eri/:Quarto ↄſumit mẽtalẽ intelligeti

—

1

Citulus Quintus

Pfalmiſta. Supꝑcecidit ignis.ſ.luxurie.⁊ nõ viderũt
ſolem.i.lumẽ rõis.vnde de ſenibo luxurioſis qͥ qſie/

rũt ſuſannã ad nephariũ opꝰſecũ trahere ðꝛ Danie

xiij. ꝙ auerterũt oculos ſuos.ſ.mẽtis ne viderẽt celuʒ
neq; recoꝛdarent᷑ iudicioꝝ iuſtoꝝ. In hꝰfigurã legit
ꝙ ſampſon poſtq; adamauit dalidã deceptus ab ea
excecatꝰeſt. Judicũ.xvi.ſic qͥ deuincit᷑ a cõcupiſcẽtia
carnis.abſtractus ⁊ illectꝰ.⁊ quaſi deceptꝰ excecatur
a demonijs.vt nõ cõſideret offenſam dei:⁊ mala mł
ta incurrit.vndeꝛ ſeneca in ꝓlogo declamãs ait.Ni⸗

hil eſt tã moꝛtifeꝝ ingenijs qᷓ; luxuria.ſiquidẽ růem

ꝑturbat.intellectũ hebetat. memoꝛiã eneruat.obliui⸗
onẽ ĩmittit.erroꝛẽ infundit.ignoꝛantiã inducit.⁊ ho⸗
minẽ quaſi beſtiã facitPhũs etiã dicit in. vi. ethicoꝝ
intantũ actus illevenere rõem abſoꝛbet ꝙ ĩpoſſibi
le eſt aliqd intelligere in ipᷣa delectatõe tali. Quinto
pſumit quietẽ metis ⁊ mũdicia ðꝛ ꝓuer.xxij. Qui di
ligit coꝛdis mũdiciã diligeta dño.ſed certe etiã coꝛ⸗
poꝛis mũdiciã diligit dñs.vtʒ ꝑ ea q oꝛdinauitĩ ve⸗
teni lege.ex qua ĩmũdicoꝛꝑe arcebant᷑ a tepli ĩgreſſu.
⁊ in nouo tractatuni aliqͥd ſacꝝ.nõ niſi mũdatis
lotis manibo hoc audent. ſed luxuria tollit vtramq;
mundiciã plus qᷓ; alia vicia Mentẽ eĩ mnleraris
paſſionibo.⁊ inqͥetudinibo ſuſpitionũ⁊ vicijs Unde
Hiero.in libꝛo contra Jouinianũ ait. Amoꝛ foꝛme
mulieris rõis obliuio eſt: inſanie pꝛoximꝰ.minime⸗

qʒ cõueniẽs aĩo ſapientũ.altos ⁊ generoſos ſpũs frã
Bir⸗ de altiſſimis cogitatõibo ad humilimas detra⸗

it queruloſos iracũdos.temerarios.dure imꝑioſos
⁊ ſeruilłr blandos facit.⁊ cũ fruendi cupiditate inſa⸗
tia bili flagrat pla tꝑa lachꝛimis ⁊ q̃ſtiõibo ꝑdit hec il
le. Mundiciã coꝛꝑis tollit.⁊ hoc eſt qdð aitaplłus.i.
Loꝛin.vi.Omne peccatũ qð fecerit hõ extra coꝛpꝰ ſu
um eſt.qͥ autẽ foꝛuicat᷑ in coꝛpus ꝓpꝛiũ peccat. qꝛ vi
delʒ nõ ſolũ facit aĩsm immundã vt alia pctã. ſed eti

am coꝛpꝰillð offendit indebite reſoluẽdo. vñ non ſo

lũ polluti peccato luxurie debẽt abſtinere de neceſſi⸗
tate a cdione.ſed etiã polluti nockno ſomno monent᷑
eam dimittere pꝛopt᷑ immũ diciãꝛ hebetudinẽ mẽtj.
qð nõ dicit᷑ de alijs ita. Sexto ↄſumit gram. Tollit

enĩ grãm omnis virtutis.grãm oꝛdis gram datam

gratis.õ reqᷣeſcet ait dñs Noe ſpũs meꝰin homĩe
ineternũ id eſt gra ſpũſſancti.vñ pꝛocedũt virtutes⁊
hoc qꝛ caro eſt.i.carnal⁊ luxurioſus.ſicut tẽpe dilu⸗
uij. Beñ. vi. Nulla vint vera pᷣt eſſe ſimul cũ luxuna.
ſed ſiłoẽs coꝛruũt. Nullꝰ luxurioſus pᷣt reciꝑe grãm
oꝛdinis.nec deberet oꝛdinari. In cuiꝰfigurã pꝛecepit
dñs ꝓ ſcabioſus nõ accederet ad miniſtrãdũ in tem
plo. nec herinoſus qð exponit Oꝛeg.in capitulo pa⸗
ſtoꝛalis.dicẽs ſcabioſum ſignificare luxurioſum coꝛ
pe .· Scabies enĩ ꝓcedit in coꝛꝑe ex ardoꝛe nimio inte
rioꝛi. Herinoſus ſignificat luxuriã mẽtis. Tales nõ
debẽt oꝛdinari.vt habet᷑di.xlix.ca.Hinc etenĩ Sʒ 2
dediti hmõivicijs nõ poſſunt miniſtrare niſi cũ daã /
natione ſui.Et ſi ſunt notoꝛij vel accuſati in iudicio
deberẽt pꝛiuari officioꝛ beneficio. Frequẽter etiã pꝛi⸗
uat᷑ quis gra gratis data ꝑ hmõi viciũ. Unde nar⸗
rat Gꝛego.in li.dialogoꝝ ꝙcũ quibuſdã pᷣdicanti⸗
bus venitatẽ ſidei cũ fuiſſent abſciſe lingue a gothis

infidelibo poſtea loquebãatur ſicutſi eas haberẽt mi⸗

raculoſe. ſed vnꝰ eoꝝ pꝛopt lapſuʒ camis ſubito am:

☛

ſit tale donũ. Septio ↄſumit aia m. ⁊ poſtea coꝛpꝰin
gehennã,/niſi de hac invita pẽiteat. vñ Apocalipſis

penult. ðꝛ.Foꝛnicarijs.mẽdacibꝰ.veneſicis⁊ homici

dis ꝑs illoꝝ in ſtagnũ ignis ⁊ ſulphunis. Et iude.i.
capᷣ. Subintroierũt quidã hoies impij. grãʒ dei no
ſtni in luxunã trãſterẽtes.⁊ paulopoſt ſicut zodomaz
gomoꝛra. ⁊ finitiue ciuitates ſini modo ex foꝛnicate.et
abeuntes poſt camẽ alterã focte ſunt ecemplũ ignis
eterni penã ſuſtinẽtes ⁊.i. Coꝛint.iij. Quiviolauerit
templũ dei.i.aiam ꝑ luxuriã.diſꝑdet illũ deꝰ.i. ꝑ di
uerſas ꝑtes ꝑdet anima. ⁊ poſtea coꝛpꝰmittẽdo ĩ ge⸗
hennã. Etaug.dicit ꝙ quicũq; ſenſenit in ſe aliqð ca
pitaliũ dominari.vt ſoꝛnicatõem.adulteriũ homici⸗

diũ.⁊ alia hmõi.eterna illũ flãma trucidabit,diſtin.

Fxv. S· Aliuas autẽ es. Exemplũ aliö.
C Capitulũ ſecundũ de ſimplicifſoꝛnicatiöe

Oſt tractatum de lu⸗
funaa in generali nũcvidendũ eſt de ſpẽb⸗
. eius ſingul. ⁊ ponũtur eſſe quiq;. xxx vi.q
i.lex S. Cũ ergo. ſcʒ foꝛnicatio.ſtupꝝ.adulteniũ. ince
ſtus.raptus. Addeꝛ⁊ viciũ ↄtra naturã qð diſtiguit
in quatuoꝛ ſpẽs vel modos.iſ.molliciẽ.ſodomiticuʒ.
beſtislitatẽ. ⁊ aliũñ modũ innoĩatũ.cum.ſ.vir nõ vtit᷑
modo naturali muliere. Hoc autẽviciũ contra naru⸗
ram.pꝛopterea ibi nõ cõnumerat᷑ in illa pᷣdicta aſſi⸗
gnatõe.quia ſolũ ibi ponũturille que hũane nature
nõ repugnãt vt eſtviciũ ↄtra naturã ſᷣm TLhomã.ad
de etiã ſacrilegiũ quod facit ſpeciẽ de ꝑ ſe ſed ibi non
cõnumerat᷑.quia ſᷣm Thoni poteſt in diuerſis ſpẽ⸗

bus pꝛefatis reperiri.lam ſi abutat᷑ ꝑſona coniun
cta ꝑ ſpiritualẽ cognatiõemvt cõmatre. vel filia ſpiri
tuali erit ſacrilegiũ ad moduʒ inceſtus. Si abutat᷑
ſanctimoniali cu ſit chꝛiſto deſpõſata erit ſacnilegiuʒ
ad modũ adulterij Et inquantũ eſt ſub patris Gü⸗
lis cura cõſtituta.erit ſacrilegiũ ad modũ ſtupꝛi. Et

ſi violentia inferat᷑ erit raptus ſpiritualis. Opoꝛtet

autem diſtincte conſiteri has ſpecies.⁊ ſufficientiam
hoꝛũ ſic aſſignat beatus Thomas ſecũda ſecũde.q.
cliiij.articulo pꝛimo. Peccatum luxurie in hoc conſi
ſtit ꝙ aliquis delectatione venereavtitur non ſm re⸗
ctam ratiõem. Et quia ſpecies luxurie ſumitur nõ ex
circumſtantijs.quia inquantũ huiuſmodi non dãt
ſpeciem actui.ſed ab obiecto.quod eſt materia actꝰ.
Ideo opoꝛtet ſpecies luxunie aſſignani ex parte mate
rie que poteſt rationi recte non couenire. Et hoc po⸗
teſt eẽ dupliciter. Uno mõ quia habet repugnan
tiam ipſa materia ad ſinem venerei actus Et hoc du
pliciter. quia aut inquantũ impeditur generatio pꝛo
lis.⁊ ſic eſt vicium cõtra naturam quod eſt in omni
actu venereo ex quo generatio ſequi nõ poteſt. Aut
inquantũ impedit᷑ debita educatioꝛ pꝛomotio ꝓlis.
⁊ ſic eſt foꝛnicatio.ſ.ſimpliciter ſoluti cum ſoluta.pu⸗
ta cum meretrice.vidua.vel concubina. Alio modo

materia venerea in quantũ exercetur actus venereꝰ

non poteſt eſſe non cõueniens ratõi recte ꝑ compatõ
nem ad alios homines. Et hoc dupliciter. Pꝛimo
quidẽ ex parte femine ipſius cui quis cõmiſcetur. qꝛ

n

Ciotr
hürii

an

604

insſme

luhi
Gchnt
lgiy
nuſi⸗
n.
ſi
enbwen
vune
irnt
G
Am
N
PEle

Muantũ ad

Capitulũ ſecundun

ſeʒ ei debitus honoꝛ non ſeruatł.⁊ ſiceſt inceſtus qᷣ eſt

abuſus ↄſanguineaꝝ vel affiniũ. Scðo ex pte el in
cuius ptãte eſt femma.⁊ hoc tripłr.quia autẽ in pote
ſtate viri ſui.⁊ ſic eſt adulteriũ.aut in poteſtate pris.
et ſic eſt ſtupꝛũ.ſillicita defloꝛatio virginũ.ſi tamẽvi
olentia non inferat᷑. Si autẽviolentia inferat᷑ femine

vel parẽtibus erit raptus. Si autẽ habet votũ conti
nentie.vt moniales vel beghinevel clerici ⁊ religioſi.

2 ſic erit ſacrilegiũ.quod tn reduci põt ad aliquã pꝛe
dictaꝝ ſpecierũ vt dictũ eſt.tñ diſtincta ſpecies eſt.
Idẽ ſi in loco ſacro ↄmittat᷑ quecũq; luxunia. Diuer
ſificãtur autẽ iſte ſpecies ex ꝑte femĩe magis qᷓ; er ꝑte
viri.qꝛ in actu venereo femina ſe hbʒ vt patiẽs ⁊ ꝑ mo
dũ materie.vir autẽ ꝑ modũ agẽtis. Et pᷣdicte ſpẽs
aſſignantk m differetia materie vt dictü eſt Etq;uis
diuerſitas materie ſolũ nõ diuerſificet ſpẽm.tñ diuſi
