pinas ⁊ damna alioꝝ ſine qͥb nõ fierẽt.hñda tñ ẽ
cõſideratio fructus ſq; annualis redditus quem
inde ꝑcipiũt ſoluẽtes pᷣſtantias vt fit floꝛẽtie ⁊ ve
net.Ex hoceni minus ledũtur multo qᷓ; ſi nil ſol
uentibo redditus ↄcederet᷑.⁊ ſic ꝑↄñs illi ad minꝰ
ſatiſfaciendũ tenen᷑ Si aũt qlibet ꝑ ſe⁊ in ſecre⸗
to vt facere tenẽtur ſᷣm intentiõem cõitatis ĩpo/⸗
nit cũ aliqui ex ſcriptis vt dictũ eſt abijciant᷑ ſci⸗
licet maioꝛes ſummas ↄtinẽtes ⁊ mĩoꝛes.⁊ſic ſo
lum medie oꝑentur impoſitionẽ cuilibet ↄtingẽ⸗
tem.nec bene ſciri valeat q̃ ſit maioꝛ.minoꝛ q̃ ab⸗
ijcitur vel media q̃ oꝑatur.difficile ẽ iudicare qͥs
cxillis teneatur.de illis dico qͥ ex certa ſcia inten
dunt vltra debitũ guare. Naʒ qui ĩponit ſᷣm ꝙ ſi
bividecur ille de collecta mereri.ſiue oꝑentur ſua
ſcripta ſiue nõ oꝑent᷑ in nullo videt᷑ teneri ſi diligẽ
tiam adhibuit.Alij aũt qui guare intendũt vltra
debitũ ſiue oꝑentur ſiue nõ opent᷑eoꝝ ſcripta.ob
ligari vidẽtur ꝓpter affectũ intentiõis cũ oꝑe ſub
ſecuto.ar.ex de biga.debitũ.Lum etiã qꝛ illi aliq
mõ coopan᷑ ⁊ aſſentiũt damno.ij.q.i.c.notũ.tũ
qꝛ in dubio tutioꝛ via eſt eligenda.de ſpon.c.iuue
nis. Qui etiaʒ minꝰ debito imponũt tenent᷑ alijs.
qui ex hocipᷣo guantur.qꝛ illud minus qð ei im⸗

Citulus Pꝛimus

1

ponitur debitum ſolui ſᷣm rõem refunditur ſuꝑ
alios ad ſoluendũ niſi foꝛte hoc facerẽt ex hac cõ
ditione ⁊ ↄſideratione ꝙ als in pᷣteritũ fuerũt ſu
pꝛa modũ et iuſticiã nimis guati.⁊ tam in iſto ca
ſuſſcʒ iniuſte alienatiõis qᷓ; pᷣcedẽti ſcʒ nimie ag
grauatiõis vbi obſcuꝝ eſt ⁊ valde incertũ qᷓ;tũ in
ge ſeq̃tur damnũ.tenent᷑ ad arbitriũ bom viri.vł
ſaltim qrere remiſſionẽ a leſis ſi ſponte hr̃i poteſt
Occultãtes aũt bona vel onñdẽtes paucioꝛa habe
re.vel debita nõ vera cũ merito beantdubitare ẽt
cũ h̊ plus ſibi imponi qᷓ; mereant᷑ vident᷑ poſſe exi⸗
cuſari exqͥ cũ multa iniuſticia ⁊ ipꝛopoꝛtiõe hec ĩ
ponũtur.mendacia tñ ſꝑ vitanda.xxij.q.iij.c.i.

Et qe poſt umpoſitione.. v.
dictax talli c unk
multe impoſitiones nimis ipꝛopoꝛtionate⁊enoꝛ
mes ex qb ſequũtur q̃rele plurimoꝝ ad ſedãduʒ
ſcandalũ laudabiliter ꝓuidet᷑ ꝙ eligãtur exquato
res qͥ poſſint minuere de ſumma in cõi poſita.pu
ta mille floꝛenoꝝ certã qᷓ;titatẽ puta centuʒ floꝛe

nos minuẽdode ipoſitione facta eis q̊s vltra ra/

tam ſibiotingẽtem guatos inueniũtput eis videt
vnicuiq; eoꝝ ꝓpoꝛtionabiliter ſᷣm exceſſũ guami⸗
nis.Et cũ płes ad h̊ aſſumant᷑ reiectis maioꝛib ⁊
min oꝛibo q;titatũ exguataꝝ de medijs ſcriptis qᷓ
cõiter ſunt tres ſimul multiplicatis tertia ꝑs ta⸗
tius ab ipoſitione ſibi plus ꝑ alios iniũcta ſpᷣtra⸗
hitur.Si ̊ ꝑ talẽ exguatiõem reduci ad cq̃litatẽ
ſᷣm ꝓpoꝛttocem vt ſcʒ remaneat in tallia ſeu pᷣſtan⸗
tia ſibi ↄueniẽti ⁊ debita.⁊ iſti exguatoꝛes bñfaci
unt.Et illos qͥ ꝑ pus ↄtra ↄſciam plusdebito im
poſuerãt ab obligatiõe ſatiſfactiõis liberãt.ſʒ nõ
a peccato iiuſticie ꝑpetrato.Et qͥ petũt alleuiatio
nẽ cũ ſciant ſe nõ eſie vltra debitũ guatos aſſign/⸗
tes rões ſue agguatiõis ſed falſas.puta qꝛ hñt de

bita vel nõ tãta bona lucra q;ta hñt ⁊ credũt᷑ hr̃e
vñ exgurtoꝛes mouẽtur ad minuendũ onꝰpeccãt

moꝛtalr ꝓpter mẽdacia ⁊ fraudes q̃ vergũt in det᷑

mentũ ꝓximoꝝ eoꝝ ſcʒ qͥ veracit᷑ ſũt guati nimis

quib inde minus põt diminui de guamie.Sivo
exguatoꝛes ↄſtituti cõtra ↄſciam exguant aliquẽ
de q̊ iudicãt ꝙ nõdʒ exguari.qꝛ nõ eſt ſibi ipoſitũ
vltra debitũ peccãt moꝛtalłr agẽtes ↄ iuſticiamdi
ſtributiuã.qð eſt moꝛtale ſᷣm.b.tho.ij.ij.⁊ vident᷑
teneri cõitati quã dãnificãt vel potiꝰ alijs exguã⸗
dis q̊s ex h̊ nõ valẽt alleuiare vt intẽdit cõitas.ec
ſi ex aggrauatis nimis vnũ multũ releuant aliũ
in nullo ↄ iuſticiã faciũt ⁊ ð inteutionẽ cõitat⸗ qᷓ
eſt ꝙ nõ ſolũ aliqᷣb ſʒ etiã oiba guatis ꝓpoꝛtiona⸗
biliter dimittat᷑ ⁊ diminuat.ſed ſi in modico pluſ
alleuiant ſe ⁊ amicos qᷓ; alios vr̃ loceſſe gtifica⸗
tioni. Si eni onus ſibi ipoſitũ⁊ decẽs qret immi
nui ꝓmittẽs exbᷣ ⁊ ſocijs iminuere ⁊ amicoꝝ ſuo⸗
rum indifferẽter.i.ſiue ſint guati ſiue nõ.ↄtra iu
ſticiã facit.Et in hmõi ↄpoſitiõiboꝓmiſſis ⁊ iura
mẽtis factis ↄ iuſticiã peccãt moꝛtaliter nec dnt
ſeruare.xxij.q.uij.c.in malis. Et idẽ eſt diccdũ ct.
qᷓ;tũ ad pmos ipoſitoꝛes de quibdictũ eſt in.S.pP
cedẽtibꝰ q̊ ſq; ad iſtas colligatiões iurameta eſ ꝓ⸗
miſſioneſ iniuſtas ſiue intendant ſeruare ſiuenõ

intendant,

am2 pᷣſtantiaꝝ cũ publicant᷑ reꝑiun

f — — — 2 — —— —

— ⏑w ☛WT ͦr E?

E— — ⸗ ——

— — —

— — — C C. ðèð

rſin
cc
iirſu
ie
Pin
nd
Potck
abobe
tmreit
ſtaj
ehe
li.

nt
neno
üdu;
to
au
ſore

nr
vi
li

WN

Nton

7

R.d
N
65

pbitA
727
üthte.

elci.

ia det:

nims
Sice
alig⸗
ioſti
Ncum
sn
nd
co

nian

De pedaguis guidagi.ꝗ. VI.

is ⁊ theloneis. Pꝛo declaratione vocabuloꝝ diẽ
Bern. iin gl.in.c.ſuꝑ quibuſdã.devbo.ſig ꝙ peda
gia dicunt᷑ q dant᷑ a traſeũtibo ſcʒ pecunie in locis
cõſtitutis a pncipe. Guidagia dicunt᷑qᷓ dãtur pꝛo

Ducatu ꝑ terrã alicuiꝰvt ſecurius vadãt.hec ber.

hec etiã dicunt᷑ thelonia a thelos geece deriuata.
qð latine vectigal ðꝛ alicubi dicunt᷑ vulgariter ga
belle.alubi duane.Uident᷑ ̊ hec inſtituta ꝓ expẽ/
ſis q̃ fiũt a dñis terraꝝ.vel cõitatibo ad tenendũ
territoꝛiũ eoꝝ ſecurũ tranſeũtibo ꝑ mare vel traʒ
ne ſpoliant᷑ vel ledant᷑ in ꝑſona vel reb.Addit etiã
Ber.vbi.S.ſalinaria.q̃ ſcʒ dant᷑ p ſale. Et de his
oĩbo diẽ ꝙ ſolus pnceps põt h̊ ↄſtituere ⁊ nõ ciui⸗
tas.moua.vect.inſti.nõ po.l.ij.⁊ iij.Et ꝙdicit
ciuitatẽ nõ poſſe.vr̃ intelligẽdũ ſinc lnia pncipis
Dicit᷑ aũt bic pᷣnceps imꝑatoꝛ.vñ ⁊ Hoſti.dicit ĩ

ſum.qꝙ ſolus rex romanoꝝ põt ↄcedere pedagiuʒ

⁊ nõ aliꝰ.De rege etiã francie dic ꝙ in h̊ eãdẽ ptã⸗

tem hʒ ꝑ puilegiũ.ec qᷣ fi.ſint le.ꝑ venerabilẽ. Sʒ

Inno.ſuꝑ.c.innouamꝰ.de cenſi.dic ſimplłr reges

poſſe ĩponere noua pedagia.peccãt tñ ſi faciunt ſi

ne cã.videt᷑etiã ⁊ multomagis ꝙ papa poſſit h̊ cõ
ſtituere ⁊ cõcedere pᷣcipue in terris eccleſie. pᷣe eĩ
dicitur pnceps.xuij.q.uij.

*

Agd ſciendum igitur. J. VII
qñ hec licite exigũtur vel nõ.vel qñ eſt iuſte ſbᷣtra⸗
hũtur ⁊ qñ nõ licite.diſtinguendũ eſt pᷣmo aut qꝛ
a ꝑſonis ecciaſtid accipiũtur aut ab alijs Et ſi re
cipiant᷑ a ꝑſonis ecciaſticis.tũc aut exigũtur hec
ab eis ꝓ rebs q̃s cã negociatiõis deferũt vel defer
ri faciũt.⁊ tũc licitũ ẽ ab eis reciꝑe iuſta pedagia

⁊ gabellas ſic ab alijs ᷣm Archi.q h notat ꝑ ar a

Zrijs de cenſi.c. qᷓ;.li.vi.t dicendũ cũ deferunt
mercimonia alioꝝnoie ſuo.i.dicẽdo eſſe ſua.imo
⁊ puniri deberẽt ꝑ pᷣlatos ſuos de fraude ⁊ nego⸗
ciationis exercitio cuʒ ſit eis interdictũ.lxxxviij.
di.foꝛnicari Aut exigũtur hec ab eis ꝓ rebbſuis vł
ecciaꝝ ſuaꝝ qbuſcũq; dũmõ nõ cã negociãdi trãſ
ferri faciãt et tũc exigi ⁊ recipi nõ pñt a pncipe ſe⸗
culari ſᷣm Hoſti.qꝛ nnillus ſecularis hʒ ptãtẽ i ec
cleſiaſticis reba.et̃ de ↄſti.q̃ in eccaꝝ. Recipiẽdo
aũt ꝑ ſe vel ꝑ alios rapinã ↄmittũt ⁊ tenent᷑ ad re
ſtitutionẽ ⁊ ſunt excõicati vt de cenſi.c.q;q;ᷓ.li.vi
de qᷓ excõicatiõe hẽs.j.in.uij.ꝑte.c.i. Ipᷣe aũt ꝑſo
ne ecciaſtice occultãdo ipᷣas res q̃̊s deferũt ꝑ ſe vł

ꝑ alios vt nõ ſoluãt nõ peccãt.qꝛ ad pᷣ nõ tenẽtur

debent tñ cauere a mẽdacijs ⁊ ſcãdalis q̃ ſolẽt oꝛi
ri cũ talia dephendũtur.nec tñ ꝑ p̊ pñt pena mul
ctari tanq; de fraude.als obligarent᷑ ad reſtituen
dũ.Et ꝑ ↄſtõeʒ illã.c.qᷓ;; in.vi.olim erãt excõica

ti ⁊ ipᷣe ꝑſone ecciaſtice ſoluentes pedagia ꝛbmõi

⁊ tallias.ſed ad tollenda ſcãdala fuit reuocata qᷓ;
tum ad iſtam ꝑtem ꝑ clemẽtinã.Si aũt exigãtur
hec pedagia ⁊ thelonia a laicis.tũc ſubdiſtinguẽ
dũ qꝛ aut exigũtur ꝓ mercimonijs.autꝓ alijs re/⸗
bus ad vſum ſuũ vt bladũ.vinũ ⁊ bmõi. Etſi pꝛo
mercimonijs exigant᷑.iteꝝ ſubdiſtinguẽdũ. Naʒ
aut antiquũ exigũt aut nouũ Si nouũ niſi ſit cer
tum inſtitucü eſſe a pncipe ꝓpter imminentem ne

õsäsͤ

õ 8 õl 4. c ð ̃ . ̃ ᷑̃̃
W
5* — —
2 ð . —
⸗ S * .

ceſſitatem non lieet accipere.alias rapinam com
mittunt ⁊ ad reſtitutiõem tenẽtur ſᷣm Rap.⁊ ſũt
excõicati.nec abſolui poſſunt citra apłicam ſedeʒ
vtz in.uij.ꝑte ti.i.in c.depceſſu excõicationũ.que
fit in curia in cena dñi.Si autem ſit nouũ ⁊ inſti
tutum apncipe iuſtade cauſa.aut etiam antiquũ
qð ſcitur impoſitũ ab his qui potuerũt iponere⁊
pᷣſertim auẽcte eccie.autmeſcit᷑ a quibo ſit inſtirutũ
creditur tñ ab illis inſtitutñ qͥ potuerũt.qð credi
rõnabiliter põt cum nõ extat memoꝛia inotrariũ
tũc ſi eſt vel creditur eſſe iuſta cã ipoſitũ.vt ꝓ defẽ⸗
ſione ſtrate publiceõ pꝛedones i terra.vł piratas
in mari.vel ꝓ defenſione fidei vel patrieõ pagãaos
vel hereticos vel alia ſimili cauſa ⁊ recipiẽtes ta⸗
le pedagiũ vel theloneũ facit illud ꝓpter qð fuit ĩ⸗/
poſitum.ſine ſcrupulo cõſcie poteſt illud recipere
ſᷣm Ray.etiã ſi nõ faceret tũc expẽſas qꝛ nõ eſt ne
ceſſe cũ terra ſit bñ purgata latroniba? in pace.pa
ratus tñ laboꝛes ⁊ expeſas facere ſi neceſſe eẽt ad
tenendũ patriã ſecurã ꝓbantur hec oĩa.xxuij.qõ.

iij.ſiqs romipetas.⁊.xij.q.ij.c.vobᷣ eni.ẽ de cen.

c.puenit.de treu.⁊ pa.c.innouamꝰ.ff.de pubł. ve
cti.l.vectigalia.ff loca.l.ex ducto.Si aũt ſit anti
quum ⁊ tñ nõ aucte pncipis inductũ.vł etia ſi nõ
facit illud ꝓpter qð inſtitutũ eſt ſcʒ faciendo qð in

ſe eſt ad tenendũ viam ſecuram ſiue antiquũ ſit ſi

ue nouũ ⁊ cum auẽcte pncipis introductum ſᷣm
Rap.nõ põt licite reciꝑe.⁊ recipiendo rapinã fac
⁊ tenet᷑ ad reſtõem illis a qbus accepit.vel pauꝑi⸗
bus erogandũ ſi illos ignoꝛat ᷣm Rav.ſed Ho⸗
ſti.dicit in ſumma qnõ tenetur reſtituere ſi auẽte
pꝛincipis eſt inductum vbi cõſtaret ꝙ hac de cau
ſa inſtitutũ eſt. Sed qð plus eſt tenetur ad plenã
ſatiſfactiõem illis qui ibi ledũtur in ꝑſona vel re
bus ſi hoc accidit ex defectu ſuo.qꝛ ſcʒ nõ tenet pa
triam ſecuram vt debet ⁊ poteſt.xxiij.q.ij.c. dñs.
2.q.v.qdminiſtratoꝛes.

ℳ

Mon ſolnentes aute g. VI

dicta pedagia ⁊ theęlonia cum iniuſta ſunt. qꝛ ſcʒ
nõ ſunt inſtituta cum aucte pncipis vel ex iniuſta
cꝗ qð tñ creai nõ debet niſi ꝓbabiliter ſciat᷑.vel ẽc
ſi iuſta de cã ⁊ ab his qͥ potucrũt.tñ nõ ſeruał᷑ ills
ꝓpter qð fuit inſtitutũ ſc; in tenẽdo loca ſecura et

hmõi nõ peccãt nec tenent᷑ reſtituere ᷣm Rapy. qꝛ

ceſſante cã in exigẽte ceſſat effectus ⁊ obligatio in
dante. ⁊illo nõ ſeruãte fidẽ nec ipᷣi tenẽtur.ixi.di.
ſtatuimꝰ.ꝭ.his oib.⁊ de iureiut᷑.c.ꝑuenit.Caue⸗
ant tñ a medacijs ſꝑ qꝛ octã ſunt.Nõ ſoluẽtes au
tem licita pedagia ⁊ thelonia qꝛ ſcʒ ſunt inſtituta
a quibs dñt cũ iuſta cã ⁊ obſeruata.rapinã faciũt
ſeu furtũ ſᷣm Ray.vñ tenẽtur ad reſtituendñ illis
quib talia debẽtur.⁊ agere debent pniam de pec
caꝛo hmõi.⁊ de mendacijs ⁊ ꝑiurijs ⁊ alijs vitjs
additis. Uñ apł'us Ro.xiij. Reddite omnibꝰ de/⸗
bita cui vectigal.vectigal. Uerum ad penas q̃ in
flicte ſunt a iure cõmuni vel municipali cõtra fa⸗
cientes in hmõi fraudem.dupli vel quadrupli.vł
vel amiſſionis illoꝝ mercimonioꝝ in quibus fie
bat fraus nõ tenent᷑ i ſoꝛo ↄſcie uiſi fuerint depꝛe
henſi ⁊ cõdemnati ᷣm Tho.ij.ij. ? Guil. ⁊ Blo.
ſuper.c.fraternitas.xijqueſtione ſecuuda.in e

De non ſoluentibus hmõi thelonea ⁊ pedagia

in territoꝛio ſaracenoꝝ vel paganoꝝ diẽ Rap . ꝙ

ſi hoc fit tꝑe treuge cũ eis ⁊ de mercib nõ ꝓphihit
⁊ ipᷣ¶iſaraceni ſeruant fidem in defendendo in ter
ritoꝛio ſuo eos a latronib ⁊ piratis ꝑ mare cũ te
neãtur ipᷣis infideliba ſoluere.fideliter debẽt tłia
eis reſtituere.vel ſi non apte pñt pauꝑib diſpẽſa⸗
re ad mandatũ eccie. Nam fides etiã hoſtibo ſᷣuã⸗
da eſt.xxiij.q.i.noli.⁊.xxij.q.uij.inuocẽs.Idẽ Ul.
qð tñ ĩtelligit glo. Guil.cũ ↄſentiũt ipᷣi fideles et
bmõi ſtatutis eoꝝ aut pactis. Sed tꝑe guerre vł
quo ad meꝛces ꝓhibitas.vt ferrũ ⁊ lignamina et
bhmõði.fraudando in hmõi thelonea nõ tenent᷑eis
ſed debẽt pauꝑib erogare. Ad qð tñ ̃m glo.guil.
nõ ſunt de neceſſitate cogendi ſed honeſtate. Ho
ſti.aũt in ſum.dicit ſimpliciter ⁊ indiſtincte chꝛi⸗
ſtianos nõ teneri ad ſoluẽdũ hec thelonea ſarace⸗
nis qꝛ nõ ſubſunt eis. Hodſe tñ poꝛtantes nõ ſo⸗
lum pᷣdicta ſcʒ ferrũ ⁊ lignamina ſed ⁊ quecunq;
mercimonia ad terras ſaracenoꝝ ſine lnia papeĩ
cidũt in excõicatõem cuius abſolutio aplice ſedi
reſeruat᷑ ⁊ in alias graues penas.de quibo habes

in quarta ꝑte titulo pᷣmo.

De pedagus vero que.ꝭ.IX

Titulus Pꝛimus

puli. Sicetiam ⁊ collectam ſpãlem facere ⁊ impo

nere põtꝓ ſuis neceſſitatib.⁊ ſi nõ generalẽ vt ex

actiõem pedagioꝝ ſiue lnia oncipis.qͥnimo ꝑ le⸗
gem municipalẽ jue ðꝛ ſtatutũ ſiue refoꝛmatio a
pud q̊ͥſdã derogat᷑ legi cõi vtʒ in materia dotiuʒ ⁊
ſucceſſionũ ⁊ alioꝝ Ad qðs facit regula iuris. Ge
neri ꝑ ſpẽm derogat᷑.de re.iu.in vi.⁊ ſicſi gabella
includat᷑ ſub noĩe pedagij vel ſit idẽ nõ obſtabit ꝙ
lex cõis ꝓhibeat exigi pedagiũ vel gabellã ð victu
alibe ⁊ hmõi.qm̃ vel lex municipalis vel cõſuetu⸗
do pᷣſcripta heat ↄriũ cũ ↄſuetudo rõnabilis ⁊ p⸗/
ſcripta tollat legẽ.vt ex de cõſue.c.vlti.Nec vr ir⸗
rõnabił cõſuetudo cũ ſit neceſſariũ ꝓ expẽſis ſup⸗
plendis cõitatis ⁊ ciuitatis defenſionc.qꝛ oẽs ci
ues dñt ſe ⁊ ſua exponere ꝓ patrie defenſione. Re⸗
quiritnr aũt lnia pncipis ad imponẽdũ pedagiũ
que videtur foꝛe obtenta ſi extat conſuetum.nec ẽ
memoꝛia in cõtrarium. Pꝛeſuppoſita igitur licẽ⸗
tia habita a pᷣncipe ſi gabella noie pedagij intelli⸗
gatur.⁊ multomagis ſi gabella ſit nõ vt pedagiũ
ſed vt collecta.videtur ꝙ teneant᷑ homies ſoluere
gabellas de victualibo ⁊ quibuſcunq; ⁊ riũ faci
endo ſit furtũ.⁊ tenentur reſtituere cõitati ł emẽ
tibus eas.niſi iſta exactio gabellaꝝ fieret ab his
qui nõ hñt ltimũ dominiũ ſeu titulũ iuſtificatuʒ

exigntur ꝓ blado vino ⁊ alijs bmõti.que qͥs defert
xel deferri facit nõ ꝓ mercimonio ſed ꝓ vſu.i.vlte
ſue ⁊ familie ſue vt dicit Hoſti.ꝙ nõ dʒ ſolui ali/

qð pedagiũ.etiã ſi ↄſuetudo ſit irrõnabilis ⁊ideo

nõ tenendal De pᷣdictis eni reb nõ exigi dʒ peda⸗
gii.et qꝛ nõ datur pedagiũ niſi de reb q̃ cã nego
ciationis vel mercimonij vehũtur. L. de vecti. et
cõmiſ.l vniuerſi. Satis ↄcoꝛ. Bern.in glo.ſuꝑ.c
ſuꝑ qᷣbuſdã.de vᷣb.ſig.hic vᷣn. Jo,in ſum. concoꝛ.
⁊ Bar. in ſum.piſana. In dircctoꝛio ſic ðꝛ. De hiſ
que ad ꝓpꝛiũ vſum emũtur.vt gra ruris colẽdi.vł
ad ſe defedẽdũ fiſco nullũ pedagiũ det᷑.vt. C. de
vect.l.vniuerſi.li.uij.vbi ↄuenies decollari man
datur.qꝛ nõ exigẽda ſunt niſi de his q̃ cᷓ negoci
rionis ſeu mercimonij deferũt. C. de vect. ⁊ zmiſ.

lI. vniuerſi.Nec excuſat ↄſuetudo oria dũ ſicirrõ⸗

nabilis ⁊ iniq̊.ar.di.viij.ſi ↄſuetudinẽ.Ex his ſe⸗
quit᷑ ꝙ frandando hmõi pedagia occulte poꝛtãdo
talia ⁊ nõ ſoluẽdo nõ eẽt pctm dũ mõ ceſſent ꝑiu⸗
ria ⁊ mẽdacia ⁊ ſcandala.Et ſi pedagiũ ⁊ gabella
ſuma ꝓ eodẽ oriũ ſeruat᷑ de fact in ciuitatib tu

ſcle ſcq; floꝛẽtie ⁊ alijs multis qꝛ dẽ oibo pᷣdictjr exi
gitur gabella. ⁊cũ dicta gabella ſit impoſita ꝑ ſta
tutu ciuitatis ꝑ modũ cuiuſdã tallie ſeu ipoſitio⸗
nis ⁊ collecte p expẽſis fiendis in vtilitatẽ cõita⸗
tis. Dicendũ ꝙ ciuitas exigẽs dictas gabellas ꝓ
victu alibo ſiue regat᷑ ꝑ vnũᷣ vt ducẽ marchionem
ꝛincipe ⁊ hmõi.ſiue ꝑ ples de ꝓpło. vt bpoꝛes ↄſu⸗

es antianos ⁊ hmõi.ſi hñt ptatem leges ↄdendi
Do⸗ i hntc p leges ↄdendi
et imponedi collectas.qð ẽ pᷣſumendu.ſi ex moꝛe

antiqͥ qͥ faciat cuiꝰmemoꝛia nõ extat in jriũ vide
tur etia poſſe iponere ſolutionẽ dictaꝝ gabellaꝝ.
ꝓ ſui adiutoꝛio ⁊ defenſiõe.qᷓ;uis eni płs aliqs ñ
poſſit facere legẽ generalẽ. qꝛ hoc eſt imꝑatoꝛisvt
notãt Jo. ⁊ uurchidi.di.ij.lex. Spãleʒ tn facere pᷣt

et in bᷣ ↄſentit pnceps.ff. de iuſti.⁊ iur legiões po

inibi.vel niſi illi qui fraudauerũt alijs impoſito
nib ⁊ modis vltra ꝓpoꝛtiõem eſſent grauati ni/
mis.vel cũ eſſent graues gabelle ⁊ ſine neceſſitate
impoſite.⁊ vtilitate cõitatis.ſed ad nutriendum
pompam ⁊ auariciam aliquoꝝ pᷣncipũ vel ciuiũ.

Alias ſolui debent dicte gabelle vt dictum eſt Ad
qð facit Aug. Pactũ intelligentis ciuitatis con

ſuetudine vel lege firmatũ.nulla ciuis aut ꝑegri⸗
ni libidine violeter.di.viij.q̃ cõtra.

. ¶apitulum xuij. de furto.

Roieciſtiſermones me

eo ps xlix. vt ðꝛ di.xxxviij. Omnes pſal

lentes q̃ttidie deo repꝛomittimus.In iuſtificatõ

nib tuis meditaboꝛ nõ obliuiſcar ſermões tuos
Nð qᷣdẽ oẽs xpᷣianos obſeruare ſalubrimũ ẽ.ſʒ pᷣj⸗
cipue hos qͥ ecciaſticã ↄſecuti ſt dignitatẽ hec ibi
vᷣ̈ba ſacre ſcripture dicunt᷑ ymões dei ⁊ iuſtificati
ones.Sermones quidẽ dei.qꝛ deus eadem ver⸗

ba locutus eſt ꝑſctõs ſuos.⁊ qꝛ deũ mentiri ł fun

diccre ipoſſibile ẽ.cũ ſit ipᷣa vᷣitas.iõ ſᷣmones ſui
veriſſimi ſunt. Uñ xpᷣs ad preʒ Jo.xvij. Sermo
tuꝰvitas ẽ. Juſtificatiões aũt dicunt᷑ qꝛ ea ſerua⸗
ta faciũt hoĩem iuſtũ ⁊ ondũt i ↄſpcũ dei ⁊ hoĩm.
Vñ de Zacharia ⁊vxoꝛe ſua Eliʒ abeth ðꝛ Luẽc.i.
ꝙ erãt iuſti ambo añ deũ incedẽtes ĩ oibo madat
⁊ iuſtificatiõibo dñi.q.d.iõ erãt ⁊ oñdebant᷑ iuſti.

qꝛ obſeruabãt iuſtificatiões dñi.ſed hmõi obliui⸗

ſcit᷑ nec in eis meditat᷑.qꝛ nec ea ſeruat nec ea cu⸗
rat ſcire.ↄtra quos dic̃ dñs Oſee.uij.Quia i ſciaʒ
repuliſti ⁊ ego te repellã.Et Greg Qui ea q dei ſt᷑

neſciũt.i.madata eiꝰ.a dño neſciunt᷑ i.repꝛobant

di. xxxviij.Cõtra quẽlibet igi᷑ hoꝝ inuehit dñs di

cens.Pꝛoieciſti ⁊c vbi tria notauit.

os retroꝛſu.ſividebas furẽcurrebas cũ

☛ ––„

— —
— —

=

— —⏑

af —

ceſſarij ſt decalogi.⁊᷑ i vno ipᷣoꝝ pᷣceptoꝝ

apitulũ

.—
5ècòèce

Pꝛimo redarguit obmiſſionem pᷣceptoꝝ in gña
li.ibi. Pꝛoieciſti. 2 —
Secundo innnit vſurpatiõem alienoꝝ in ꝑticu⸗

lari.ibi.ſi videbas furen.
Tertio oñdit ꝑticipatiõem hmõi vſurpationum

ibi.currebas cum eo.

MQuantum ad pꝛunum H..
certũ eſt ꝙ illud qð pijcitur tanq; inutile ⁊ abboę/
minabile a ſe elongat᷑. ⁊ qð retro ponit᷑ vt nõ vide

atur ſic collocat. Pꝛoijciũt ꝗ̊ ſermones dñi qͥ ab

obſeruatione eoꝝ ſe elongãt reputãtes iutile ⁊ va

num ⁊ vile vᷣtuoſeviuere ſcom mãdata eiꝰ Retro

aũt pijciũt qͥ volũt ea ſcire vt licẽtius ſeu liberius
peccent ſine remoꝛſu ↄſcie. Dr ⁊ Job.xxi.Recede

— . *

a nobᷣ ſciam vian tuaꝝ nolumuꝰ Hi ſunt omniũ

peſſimi. Inter ſermones aũt dñi pᷣmi ⁊ magis ne
52. Non
furcũ facies.Cro.xx.Noiĩe aũt furti intelligũ oĩs
illicita vſurpatio rei aliene vt dic. Aug.xuij.qõ.v.
penale.Cõis vſus oĩm q̃ ſunt in ð mundo oibus
boiby eſſe debuit. diẽ Cle.xij.q· i· dilectiſſimis. ſic

eni deꝰ inſtituit naturã hũanã dãs ei dñiñ oiʒ cũ
ait.Dominamini volatilibo celi.piſcib maris.et

beſtijs terre. Geñi.Qðdñiũ oẽs habuiſſent quia
ita erat rõ bñ oꝛdinata ⁊ regulata ꝙ nulla re vſi
fuiſſent niſi ad nccitatẽ vel rõnabile vtilitatẽ qð
oẽs ſibijnuicẽ voluiſſent.⁊ ſic nulla inter eos fuiſ

ſet diſcoꝛdia ⁊ ſic ponit᷑ de iure nature.ſ.pmitus

inſtitute cõis oĩm poſſeſſio vtʒ.di.i.ius aũt natu

rale. Sed ⁊ natura viciata etiã de iure nature eſt

in caſu extreme neceſſitatis oĩa eẽ cõia.⁊ ſic intel⸗
ligitur m Amb. Nemo ꝓpꝛiũ dicat qð cõe ẽ᷑.diſ.
lxvij.ſiẽ hi.vbi glo.cõe.i.cõicandũ tꝑe nccitatis.
Vñ ſiqͥs auferret aliqͥd vt ꝓuideret ſueł alterius

extreme nccitati cũ nõ poſiet ałr puidere in nullo

peccaret nec alicui teneret᷑ qꝛ tũcũlud ẽ ſuũ qð ac
cipit. nec eſt ͥ qð babet᷑er de fur. c.ſiqn. vbi ĩponit
pnia furanti in nccitate qꝛ illud intelligit᷑ qn non

erat extrema nccitas ⁊ ſi aliq̃ indigẽtia.tũcei nõ

ulcct aliena furari ſʒ dʒ aliter ſibi ꝓpuidere ẽt ſi oꝑ⸗

—

teret eũ mẽdicare. Poſt naturã q̊ deſtitutaʒ iuſte
ꝓuiſum eſt iure hñano vt er caſus extreme nceita
tis poſſidean?᷑ iſta tꝑalia diuerſa a diuerſis vt ꝓ/
pꝛia Uñ Aug. Unuſqᷣſq; poſſidet qð poſſidet.nõ⸗
ne iure hbũano.nã iure diuino dnieſt terra ⁊ pleni
tudo eius.Paupꝑes ⁊ diuites dñs de vno limo fecẽ

— ⁊ diuites vna terra ſuppoꝛtat.iure auteʒ

umano ðꝛ. hec villa mea. hec domus mea. hic
ſeruus meus.iura hũana iura imꝑatoꝝ ſunt q̃re
qꝛ ipᷣa iura hũana ꝑ imꝑatoꝛes et reges ſeculi do
minus diſtribuit generi humano di. viij.c.q̊ iure
Sed ꝓ maioꝛi huius declaratiõe ſciendũ ſᷣm bea
tũ tho.ij.ij.q.lxvi.arti.i.⁊.ij.ꝙ res iſte exterioꝛes

que poſſidẽtur pñtoſiderari tripliciter.pᷣmo q;tũ

ad earũ naturã ⁊ mutatiõem.ſcðo qtũ ad ptateʒ
ꝓcurandi eas ⁊ diſpẽſatiõem ·tertio qtu ad vſuz

earũ ⁊ ſubuentiõem.Et ſᷣm pᷣmũ modũ res ipſe

nec in cõi nec in ꝑticulari ſunt hoĩm ſed dei.quia
natura rerũ nõ ſubijcitur ptati hoĩm ſed dei. cui
ad nutum oĩa obediũt. Uñ non põt hõ vᷣtute ſua

mutare naturas reꝝ ſed ſolus deuſ ⁊ ipius vu⸗

te immediate facte ſunt mutationes miraculoſe
rerũ.vt aque in vinũ iu nuptijs.Johij. Uirge in
ſerpẽtem ⁊ ecõuerſo.Exo.vij.vel vᷣtute naturali
mediãte vt in mutatiõibi factis a magis pharao
nis quã vᷣtutẽ deus indidit reb in ſui creatiõe.qᷓ;
uis aũt deus pᷣncipaliter dñium oim hẽat oꝛdia⸗

nit tñ ſ̃ᷣm ſui ꝓuidentiam q̃ͥdam eſſe ad hois ſuſtẽ

tatiõem ⁊ vt ea poſſideat.ita tñ ꝙ ab eo hr̃e recoꝗ̊
ſcat ⁊ nõ a ſe.vt diues ille qui dicebat. Ania mea
babes multa bona repoſita in annos plurimos.

Cui dictũ fuit. Stultehac nocte nĩam tuaʒ repe-

tunt a te ⁊c. Luce.xij.Quantũ ad ſcðm ſcʒ ptãteʒ
ꝓcurandi⁊ diſpenſandi ipas res tꝑales ſic nõ ſo⸗
lum licitum eſt ſed eciã neceſſariũ ad humanã vi
tam ꝙ hõ poſſideat aliqua vt ꝓpꝛia.et h̊ ꝓpter tria
pꝛimo qꝛ magis ſolicitus eſt vnuſquiſq; ad ꝓcu/⸗
randũ Zlajc gubernandũ qð ſibi ſoli ↄpetit qᷓ;
ad id qð eſt cõe oĩm vel multoꝝ qꝛ vnuſqᷣſq; labo
rem fugiens relinquit alteri . qð ꝑtiuet ad com
mune.ſicut accidit in multitudine miſtroꝝ. ſecũ
do qꝛ oꝛdinatius res hũane traccant᷑ ſi ſinguł im
mineac ꝓpꝛia cura alicuius rei ꝓcurande.et econ⸗
trario enet cõfuſio non modica ſi qlibet indiſtin⸗
cte qlibet ꝓcuraret cũ plures cõcurrerent ad ean
dem rem ꝓcurandam ⁊ qᷣlibet mõ ſuo tertio.qꝛ ꝑ

boc ſtatus hoim magis pacifice ↄſeruat᷑ dũ vnuſi⸗

quiſq; ſua re cõtentus eſt. Uñ videmus qꝙ int eoſ
que cõiter ec indiuiſo aliquid poſſident freqntiuſ
inter eos iurgia oꝛiuntur dũ ſcʒ vni vr ꝙ mag il⸗
la re vtatur q; ipᷣe.vel ꝙ minus laboꝛatꝓ ea.⁊hu
iuſmodi.Quãtũ ad tertiũ ſcʒ vſum iſtarũ reruʒ ⁊
ſubuentiõem.ſic non dʒ homo ipᷣas res hr̃e vtp⸗
pꝛias ſed vt cões.i.vt defacili eas cõicet alijs in⸗
digentibus etiã ſi nõ patiantur extremam neccita
tem. Uñ apłs.i.Thimo.vlti.Diuitib huiꝰſeculi
pᷣcipe facile tribuere cõicare.vñ Crib.Dñs nõ ha
rum reꝝ nos dños ſed diſpenſatoꝛes fecit.Cum
igitur iſta tꝑalia vt ꝓpꝛia licite poſſideantur.nul⸗
lus debet ſinc bñplacito et volũtate dñi ipᷣarũ re
rum aliqͥd auferre.alioqͥn furtũ facit ⁊ ſermones
dei retroꝛſũ ꝓijcit.Nec põt ſe aliqͥs excuſare ex eo
ꝙ filij iſrł mutuo accipiẽtes ab egyptijs vaſa au⸗
rea ⁊ argẽtea aſpoꝛtauerũt ea ſecuũ ſibi retinentes
ea vt hẽtur Exo.xi. Hoc ei iuſte fecerũt ex eo qꝛ ex
dñi pᷣcepto vñ Aug.Nõ hinc qͥſq; ſumẽdũ ecẽplũ
putare dʒ ad epoliãdũ iſto mõ ꝓximũ ſuũ.h̊ enĩ
deꝰ iuſſit qͥ nouerat qͥd quẽqᷓ; pati oꝑteat.nec iſra
helite furtũ fecerũt ſʒ deo iubẽti m iſteriũ pᷣbuer̃t
ruij.q.v.c.dixit dñs. Cũ ei dñi ſint oĩa nob qͥdã⸗
mõ accõmodata ſicẽ̃ dñs alicꝰrei ↄmodate alti in
accipiẽdo ab ipᷣo ⁊ cõmodãdo alteri nõ illi fac iiu
riã. nec iſte ſcòs diceret᷑ furari accipiẽdo illode vo
lũtate dñi.ita in ꝓpoſito accipiẽtes illa vaſa erx pᷣ⸗
cepto dei nõ ↄmilerũt furtũ.h̊ aũt deꝰ iuſtiſſime
diſpoſuit ꝓpt oppᷣſſiões ⁊ iniurias q̃s hebꝛeis fece
rãt egyptij.⁊ vſurpatiões mercedis laboꝛis eoꝝq̃
ſi i recõpẽſationẽ illoꝝ dãnoꝝ.ſicut ẽt nũcdetinẽ
ti ſuum certitudinaliter qð aliter rehabere nõ pᷣt
ſi aliquid veniret ad manus eius qð illius eſſet ⁊
vũ nõ ſequeret᷑ ſcandalũ vel ꝑiculũ licite poſſʒ ac⸗
ciꝑe.Secus ſi inde ſequi poilſet ꝑiculumet ð hoc
plene infra in c ſe . ge

AQuantũ ad ſecũdum ·ſ. I

otat᷑ ſpalis tranſgreſſio cũ dicitur. Si videbas
furẽ.Furtũ /ꝓpꝛie ipoꝛtat occultã vſurꝑatiõem qᷓ;
uis vt dictuũ eſt large ipoꝛtat oẽm vſurpationẽ il⸗
licita.Eſt aũt triplex vſurpatio occulta ſcʒ pᷣſidẽ⸗
tie.doccrine.⁊ ſube.Et de pᷣma diẽ dñs Jo.x.qui
aſcẽdit aliũde qᷓ; ſeʒ ꝑ oſtiũ.ille fur eſt ⁊ latro.oſti
um ꝑ qð aſcẽdit᷑ ꝑ dignitatẽ vł regimẽ ad ouile ec
cleſie ẽ xpᷣus ieſus.Ego ſum oſtiũ.ait ipᷣe.ſeu mo
dus traditus ꝑ oꝛdinationẽ eccie. Intrat ̊ ꝑ oſti⸗
um q ſuſcipit regime alioꝝ ꝓptxpᷣm nõ ꝓt mũdi
fauſtũ ⁊ auariciam imitãs ipm.vt.ſ.ꝑatꝰ ſit aiaʒ
ponere ꝓouibo ſuis.nõ lanã tm̃ qrẽs ⁊ lac tꝑaliũ
ab ouibo ſuis recipiẽs curã ſᷣm canonicas ſancti⸗
ones qͥ nõ ſic ꝓmouetille fur eſt ⁊l atro. Occulte
ſubtrahit aias ſubditoꝝ deo nõ hñdo curã de eis
⁊ mala exẽpla dãdo eis.Et ſi intruſus ẽ nõ illam
curã hñs a ſuꝑioꝛib vł irregularis vłexcõicatus
vel ſuſpẽſus ł int᷑dictus exercẽdo curãq;tũ in ipᷣo
eſt furat᷑ aias occulte ſubditoꝝ abſoluẽdo cũ non
poſſit.q;uis oues neſciẽtes excuſent᷑ſi als boni ſt
fructꝰqͥʒ bñficioꝝ furat᷑ talł. vñ vltra moꝛtale qð
quottidie ↄmittit exercẽdo curã tenet᷑ ad reſtõem
illoꝝ fructuũ ꝑceptoꝝ ſic ⁊ fur de re furata. Unð
Eſa.i. tles ðꝛ. Pꝛincipes tui.i.pᷣlati.ſocij furũ.
Furtũ doctrine ẽ cũ aliqͥs graʒ ſcie ⁊ doctrie quã
ſine dubio hʒ a deo.qꝛ ſᷣm Aug.qꝙ bona pꝛudẽter
loqᷓmur a deo ẽ nõ nr̃a ſapia.ipe tñ ſibi ꝑ arrogã⸗
tiã aſſcribit.vñ Apls Ro.ij.Qui pᷣdicas nõ furã
dũ furat ſcʒ vyſurpãdo glłliam dei.Furtũ ẽt i docri
na ↄmittũt infideles pagani ⁊ heretici.de qͥb xpᷣſ

Oẽs q̃tq̊t venerũt añ me.i.õ me.ſeu pᷣponẽtes do
ctrina ſuã mee.fures fuerũt ⁊ latrones.Jo.x.vbi

Aug.ſuꝑ Jo.Fuerũt qͥdã phariſei de vitijs ⁊ vᷣtu

tibo multa ſubtilia tractãtes.diuidẽtes.diſfi niẽ

tes.rões acutiſſimas ↄcludẽtes libꝛos implẽtes
ſapiam ſuã buccis ↄcrepãtibo vẽtilãtes.qͥ etiã au
derẽt dicere hoibo.nos ſeqͥmini fectã nr̃am tenete
ſi vultis bñviuere.ſed hi fuerũt fures qrẽteſaias
deo auferre qꝛ ante.i.õ xpᷣm venerũt.i.õ verã fidẽ
⁊ doctrinã eiꝰ.Siles his ſunt tꝑe moderno qͥdã
q ſibi ⁊ alijs ꝑſuadẽt ſufficere ſibi ad ſalutẽ ciuilii
viuere pſᷣm q̃ndã vꝛbanitatẽ exterioꝛẽ de interioꝛi
bus nõ faciẽtes ↄſciam de vitijs ⁊ mandatis ec/
cleſie ſʒ furtũ ẽt ↄmittũt ĩdoctria qͥ pᷣdicãt ñ miſſi
de qᷣb dñs Hier. xxiij:hec diẽ dñs ad ꝓppᷣas Qui
furabant᷑ vba mea. Pꝛophᷣe dicũtur pᷣdicatoꝛes
ym Greg.qͥ furant᷑ vba dei cũ pᷣdicãt nõ hñtes au
ctoꝛitatẽ.narrãtes ẽt młta ſomnia ⁊ fictiões ſub
ſpecie reuelatiõis facte a deo.⁊ ſic recipiũt mitas
elynas cũ his deceptiõibi.ſʒ illas elynas furãtur
⁊ tenent ad reſtõeʒ ean ſ̃ᷣm Sco.⁊ Inno. Furtũ
ſebeehecme furtũ cũ occulte auũfert᷑ aliena ſb/
ſtãtia ſiẽ feẽ iudas qͥ fur erat ⁊ loculos hñs. vt dr
Jo.xiij.⁊ ea q mittebant᷑ ſcʒ in loculis. i.ſcarſella
poꝛtabat i.aſpoꝛtabat ꝑtẽ furãs ⁊ domũ poꝛtãs
Supꝑ qᷓ vba dic̃ Aug.Exẽplũ dñi accipite ↄuerſã⸗
tis in tra.q̃re hũit loculos cui angeli miſtrabant
niſi qꝛ eccia illiꝰ loculos habitura erat. q̃re furẽ
admiſit ſcʒ iudã niſi qꝛ eccia cũ fures patit᷑ tole⸗

ret.xij · q.i.exemplũ.Ex qᷣb vᷣbis demoſtrabat᷑ ag

Mã

male tractẽt bona eiꝰ male vtẽdo ⁊ ſic q̃

te erroꝛ fraticelloꝝ aſſerentiñ xpᷣm nil habuiſſeĩ

mũdo ꝓpꝛiũ nec in ꝑticulari nec in cõi.cum dicat

Aug. ꝙ hẽbat dñs loculos q̊s poꝛtabat iudas.⁊

ad qd idẽ Aug.declarat.q.e.in.c. HNabebat dis
loculos a fidelib oblata ↄſeruãs ⁊ ſuoꝝ nccitatiꝰ
bus ⁊ alijs indigẽtibpuidebat.Ac etiã erroꝛ il,

loꝝ q dicunt᷑ apłici detegit᷑ dicẽtiũ nil poſſe vt pꝛo
pꝛiũ retineri ⁊ poſſideri cũ ſalute aĩe.xũ Aug.di
cat ꝙ eccia erat hĩtura loculos eccia.i.ſideles eti⸗
am clerici ⁊ pᷣlati ecciaꝝ licite poterãt aliq̃ vt pꝛo
pꝛia poſſidere vtʒ.q.c. i⸗ ſequẽtib alijs pluri⸗
bus.c.vñ vterq; erroꝛ ꝓ hereſi ab eccia eſt dãnatꝰ

Declarat ẽt ibiAug.ex ipᷣo facto xpᷣi tolerãtj iudãa

quẽ ſciebat furẽ ꝙ diſpẽſatoꝛes eccie r hierter ſi
. nale Ifurando
qꝛ pauꝑib ea ſubtrahũt qͥb debent᷑ debẽt tñ tole

raria fidelibo niſi in iudicio detegant᷑ ⁊ ↄ-demnen

tur Demũ ſic iudas fur laqueo vitã finiuit etnali
ter damnatꝰ.ita fures aliqñ ſuſpẽdũtur in vita ⁊

niſi pniam agaãt ⁊ reſtituãt ſi pũt.damnant. Per
petrataũt furtũ circa ſubam tꝑalem multis mo⸗
dis. Pꝛimo in reb inuẽtis alterius ⁊ ſibi retẽtis
cuius plenã declarationẽ hẽs.j.e.ti.c.de inuẽtis
Scõðo in rebo pᷣſcriptis ſʒ mala fide ĩfra tpᷣs pᷣſcri

ptionis ⁊ h.j.e.c.de pᷣſcrip.Tertio in rebo ſibi co-
modatis vel pignoꝛatis vel depoſitatis qñ ſcʒ cõ

tra volũtatẽ dñi illaꝝ vtit᷑eis ad vtilitate ſuã Et
de his.j.e.c.de cõmodato.⁊.c.de pignoꝛe.⁊.ca.de
depoſito. Quarto ĩ ſcriptis alteriꝰacceptis vel re
tentis q ↄtinẽt iura ſua ⁊ tredita ſine qᷣb nõ põt

ſibi debita exigere ⁊ ſua defenſare. Quinto ẽt i re/
bus occulte ſubtraccj ⁊ ſiẽ dic Boe.ꝙ nulla petoꝛ
peſtis ad nocẽdũ qᷓ; familiaris inimicꝰ ita inifu-
res nullus põt ita nocere ſiẽ domeſticꝰ latrũculꝰ
Et hi ſunt filij ⁊ filie cũ ac

.

occulte volũtatẽ eoꝝ.vxoꝛes cũ accipiũt de bo

nis viroꝝ ſuoꝝ ſine ↄſenſu eoꝝ vt dent ↄſangui /
neis vel alijs niſi cões ełynas.Serui et ſerue de
bonis dñoꝝ ſuoꝝ ſine ſcitu eoꝝ.Diſcipuli nego-
ciatoꝝ ⁊ artificũ.⁊ factoꝛes ſine bñplacito ſuoꝛũ

maop⸗ pr̃onoꝝ. Socij in apotecis cuʒ accipiũt
pe cõi lucro ſiue ſcitu ↄſocioꝝ vt ſibi retineãt nõ ẽ

dubiũ oẽs hos moꝛtaliter peccare De his pleuei

fra in.c.de furto.qꝛ õ pᷣceptũ dñi faciũt qͥ ꝓhbibet
furtũ. Uñ ⁊ dñs inter pctã q̃ coinqͥnãt hoiem id

eſt. maculãt aĩam. qð ꝓpꝛie nõ fac niſi petm̃ moꝛ⸗
ralsen.berpo in. ui. Ponit ery ſſe luerz heeſeincke
ath. xv. Hocẽt ptʒ exeo qd

coinqnãt hoĩeʒ. J
2 Zacb.v.hec ẽ maledictio q̃ egredit᷑ ſuꝑ faciem

ois terre.qꝛ ois fur ſiẽ ibi ſcriptũ ẽ iudicabit᷑i.cõ

dẽnabit᷑.nullꝰg odẽnat᷑ ſᷣm iudiciũ diuinũ niſi ꝓ

moꝛtali.ſᷣm.b.tho.ij ieglrvani vi. Qui igũ fu

rabat᷑ ait apło nõ furet᷑ ſʒ mag oꝑct᷑ maibi ſuis vt
hẽat vñ nccitatẽ tribuat patieti.⁊ ẽt vt poſſit rſti

tuere ablata ad q tenet᷑q;tũ põt als ñ poſſʒ digne

penitere vt diẽ Aug xuij.q.vi.ſi res. Sʒ ſiqs au
ferret alteri aliqd qꝛ illa re male vteret᷑.vñ dãnuʒ

ei non ſequit᷑ tꝑale ſed vtilitas aĩe.ſicut auferẽdo

occulte fucum mulieri.gladium furioſo pecuniã
vel pannos luſoꝛi et delapidatoꝛi ⁊ huiuſmodi.
ne illa diſtrahat maleę.ſed ad vtiliratem domus

conuertat non malefaceret. ſicut ⁊ Rachel que

piũt de bonis ꝑptum

— — d— — — — — — 2- — — N——

.

wie

84¹

/
in
ich
66
1
n

e

NN
znift
nia⸗
an
tdebo
nan
ede
nego⸗
ſvori
Chii⸗

cree

3ga
8
iit
3

io
ii
ſus
hſet⸗
in

6
on

— *
2„2
7 4 5 .
.

2☛

cuius.ſiqͥs aũt auferret a diuite auaro vel vſura⸗
rio vt inde daret pauꝑiby nõ ꝑ hoc excuſaret᷑a fur

quis cogitat ⁊ dicit. Mulci ſunt xpᷣiani auari et

cupidi nõ habeo pccm̃ ſi illis abſtulero ⁊ pauꝑibꝰ
dedero.vñ illi nil boni agunt.mercedẽ hr̃e pote ⸗

ro.ſed hmõi cogitatio diaboli calliditate ſuggeri

tur.nã ſi totũ tribuat qð abſtulit addit potiꝰ pec

catũ qᷓ; minuat.hec ille.xuij.q.v.foꝛte.

Quantum ad tertium. J. I.

„

mrara eſt ydola patris ſui Taban erboc non reꝰ⸗
hendit᷑.qꝛ abſtulit illi occaſionẽ ydolatrãdi. Et
oc niſi ex ipᷣo facto ſequeret᷑ grauè ſcandaluʒ ali-

vbi notaba? ꝑcicipatio vſurpatiõis alienoꝝ.ibi.
currebas cã eo.ſ.eũdo ad furandũ. Curſus autẽ

impoꝛtat affeccũ magnũ ad ipᷣm furtũ.dicit autẽ

Salomõ ꝓuerb.xxix.Qui cũ fure ꝑcicipat odit a
nimã ſuã.Cripler aũt rõ aſſigcur qre furrũ ẽ pec⸗
catũ grande. ſꝛima ẽ qꝛ ↄ caritatẽ agi qᷓaſiſtit ĩ

dilectione nõ ſolũ dei.ſed etiã pximi.qð aũt ẽ con

tra caritatẽ moꝛtale eſt.cũ ꝑ eam bẽat᷑ vita ſpũ aliſ
aĩe.ꝑtinet eni ad caritatẽ pximi vt nõ ſolũ qs ve/⸗
lit ei bonũ ſed eciã ad h̊ ogꝑeł ied ꝑ furtũ nõ operat
quis bonũ ꝓruno ĩmoʒriũ ſcʒ nocumẽtũ in reb⸗

⁊ ſi paſſim ſibijnuicẽ hoĩes furarent᷑ ꝑiret huma?-
na ſocietas hec Tho.ij.ij.q· lxvi.arti.vi. Sccũda

rõ eſt qꝛ furtũ ẽ ↄ iuſticiã q̃ reddit vnicui s ſu⸗
um eſt. ꝑ furtũ enĩ accipit᷑ qð ẽ alteriꝰ qð ſibi non
debet ſcz auferenci.qð aũt eſt iuſticiã eſt moꝛta⸗
le cũ agi?᷑ nõ ſolũ bonũ alicuiꝰ ſed eciã q bonum
eõe.vñ ⁊ leges oẽs puniũt furta guiter.qꝛ nocent
bono cõi.⁊ m aliq̃s leges poſitiuas municipaleſ
moꝛte puniũtur talcs.Scom aũt legẽ diuinã pu
niebant᷑ furta pena damni.qꝛ debebat reſtituere
qᷓttuoꝛ oues ꝓ vna.qͥnq; boues ꝓ vno vt hẽt᷑ Exo
i.xxij.⁊ hmõi.Tertia rõ eſt qꝛ in furtopmittitur
dolus ſeu fraus.dũ ſcʒ occulte accipit q̃ſi ex inſi⸗
dijs vſurpãdo rẽ pximi.ſʒ dolũ ⁊ fraudẽ cõmitte

re.vbi eſt notabile dãnũ pꝓximi nõ eſt abſq; graui

pctõ.põẽ. Uirũ doloſum abhomiabit᷑ dñs. Eſt at
moꝛtale nõ ſolũ cũ furat᷑ qͥs qð notabilis valor ẽ

in ſe ſed etiã cũ notabile impedimentũ ⁊ nocumẽ
tũ eſt ei cui aufertvt.xx.ſolidi in ſe parũ ſunt tam

pauꝑi multũ eſt. Sed ſiqs in ſe paꝝ qͥd aufert ꝑa
tus ⁊ diſpoſitus actualiter multũ auferre ſi ↄmo
de poſſet furtũ cõmittit qð moꝛtale eſt. Uñ Hie⸗

ro. Fur nõ ſolũ iu maioꝛib ſed etiã in minoꝛibuſ
iudicat᷑.nõ enĩ qð furatuʒ eſt ſed mẽs furãtis at⸗

tendit᷑ xuij.q.vi.c.fi.Oð intelligit᷑ cũ intendit ac
ciꝑe etiã multũ.als in minimiſ nõppꝛie ſurtũ nec
moꝛtale eſt.Qð aũt ðꝛ ꝓuer.vi.Nõ grãdis eſt cul⸗
pa cũ qͥs furatus fuerit nõ ꝓpterea dꝛ qꝛ in ſe ñ ſit

moꝛtale.ſed vt dit̃.b.Tho.ij.ij.q.lxvi.arti.vi.du

plici rõne Pꝛimo ꝓpter nccitatẽ inducẽtẽ ad furã
dũ que vel diminuit culpã vel totaliter tollit.cuʒ
ſcʒ eſſet extrema neceſſitas vt dictũ eſt.S. Uñ qua
ſi hanc rõem aſſignans qre no ſit grandis culpe.

ſubdit Salomõ.Furat᷑ eni vt eſurienteʒ impleat

aiam. Scho / ꝓprer patiõem ad reatum adulterij
qð vtiq; ẽ guiꝰ.vñ moꝛte punit᷑in lege diuina.vñ
de fure ſuddit ꝙꝓ depheſus reddet ſeptuplũ:qͥ aũs

adulter eſt ꝑder al im ſua m. Currit cũ fure qu
gcieipaer⸗ eo in furto.qð vt notat Hug.cardia.
uꝑ vᷣſi.ſupᷣdicti ps.fic nouẽ modis ↄtẽtis in his

verſib. Juſſio, cõſiliũ.cõſenſus.palpo.recurſus
ret 4 DParticipãs.mutus.nõ obſtans.nõ ma uieſtãs.
to.vt expᷣſſc oñdit Aug.in quadã omeł.Foꝛte gli

Quos vᷣſus ponũt plures doc.b.Tho.ij ij.i.uij
Alber. ⁊ alij. Sed eoꝝ declarationẽ hẽs plenei p
cedẽti.c.de rapina. 9 uſf cerer alia pᷣdicatione
ibi vide.Idẽ eni iur ẽ ĩ ꝑcicipatòe rapine ⁊ furti.

Tapitulũ. xv de furto. ? de multj ſpcbo ſeumo
lis furti ⁊ de iuẽtis ꝗ ſibi retinet᷑ ⁊ de piqe ⁊ de
cõmodato ⁊ de depoſito ⁊ de locatiõe ⁊ ↄducriõe

⁊ deſcriptiõe quõ.ſ.in his cõmittatur furtum vel
aliud peccatum ðMU

AIlrrtum eſt cõtrectatio
regliene mobibilis ⁊coꝛpalis fraudu⸗
‚dooſa inuito dno lucrifaciẽdi gra ſiue ip
