altaui aliq̊ iſtoꝝ modoꝝ.qꝛ vt ðic ſaluatoꝛ mat
thei.xxiij.? Lu.xuij.Qui ſe exaltat hũiliabit᷑. Et

pꝓuer. Añ ruinã exlcabit᷑ ciuitas.Exaltare ẽ rẽ ex
imo in altũ leuare.quod facit ſuperbia.vt patet

ex eius ethimologia. Uñ apte figuratur per ven
tũ de quo ðꝛ Mar.vi.q erat eis ventꝰ orius ſcʒ

diſcipulis nauigãtibo in mari. Erat eis ventus

contrarius vbi tria notatur.
RPii oꝓpꝛietas ⁊ multiplicitas elatiõis.ibi.erat
Scðo nocibilitas ſeu maligni, (ventus.
tas huiuſmodi infectionis.ibi:contrarius·
Tertõ irremediabilitaſ eiꝰmalignatõis.ibi:eis
Nã in mari hꝰ ſecli nauigãtibo vẽtꝰ ſuꝑbie ↄꝛiat

qꝛ bõis oꝑibo inſidiat᷑ vt pereãt.vt diẽ Aug.Eſt

eni matia vẽti ſᷣm Al.vapoꝛ terreꝰ.frigidꝰ ⁊ ſic⸗
cus q elenat᷑ vtute radij ſolarj.⁊ cleuatꝰ⁊ igroſſa
tus in aere ipellit aerẽ faciẽdo aliqñ rumoꝛẽ q
eſt magnꝰ.ſic ſuꝑbia ẽ qdã cogitatõ ſubtiłq̃ ð fra
coꝛdis egredit᷑ ſicca humoꝛe gre.frigida caritate
qꝛ caritas ñ inflat.i.Coꝝ xiij.iq cogitatio calo⸗
re.iinoꝛdiato amoꝛe excellẽtie trahit᷑ ſnp ĩ altuʒ
p eſtimatõem ſupᷣ ſe.⁊ rumoꝛẽ fac ſe magnifican
do.Hicẽ ille vetꝰfigurate qͥ veniẽs a regiõe de⸗
ſerti.pcutiẽs domũ in q̃tuoꝛ angulł vbi ſeptẽ fi⸗
lij iob cũ trib ſoꝛoꝛibꝰ ↄuiuabãt deiecit ea.om̃s
oppᷣmẽs itra exiſtẽtes. Job.i.qꝛ vicʒ vẽtꝰ ſuꝑbie
imiſſus a diabolo ꝑ tẽptatõʒ ꝗ deptũ ðꝛ.qꝛ om̃i
gra ðrclictꝰ?pcutiẽs domũ mẽt ſeu oſcie iuſti in
qtuoꝛ ãgulł.i.vᷣtutibo cardialiboſi ei aſſentiat᷑rue
re fac.⁊ ſeptẽ dõa ſpũſſci cũ tribꝛvᷣtutibi theolo⸗
giꝗ figurat ꝑ filios ⁊ filias extiguit.vt nulla ibi
virtꝰ vel gra vina reimaneat vbi ſuꝑbia regõt. Si
gnãt᷑ aũt pdicte qᷓtuoꝛ ecaltatães ſeu ſpẽs ſuꝑbie
E q̃tuoꝛ vẽtos q̊s vidit daniel i mari magno pu
gnare.vt hẽ Dañ.vij.ſ.oꝛiẽtalẽ.auſtralẽ.occidẽ⸗

Eſt ergopꝛi⸗ S. I. alem ? adionare.

ma exltatõ ſeu ſpẽs ſuꝑbie cũ qᷣs ex ioꝛdiato aꝑpe
titu ꝓpe excellẽtie bonũ hirũ nat᷑alłẽ vt igeniũ . in
tellectũ.mẽoꝛiã.foꝛtitudieʒ coꝛpꝑis.pulcritudieʒ
vel bonü tꝑale vt diuicias.gloꝛis honoꝛc.pote⸗

DUĩÿ

Citulus II

tiam.vel ſpũale vt grãm.ſciam.ſapĩam.pᷣdicatõ
nẽ.ꝓphetiã ⁊ hmõi.ſibi attrihuit q̃i a ſe bꝛẽt non
a deo. Ubi nota ꝙ ſuꝑbia cõſiſtit nõ ſolũ ĩ cogi⸗
tatione ſʒ ẽt in affectõe.ſuꝑb ei nõ credit h.ſ. ñ

ſit aliqd bonũ in ſe vł alio qð ñ ſit a deo.ſʒ de bo

no qð hʒ ſeipᷣm ita magniſicat ac ſi ab alio nõ ha
beret ſz a ſe. Pꝛo cꝰ declaratõc ſciẽdũ ſᷣm.b.tho.
ſe. ſe. q.lxij. ⁊ in.ij. ſent᷑.diſt. xlij. ꝙ eſtimatio rõlis
de aliqᷓ bono pᷣt coꝛrũpi dupłr.vno mõ in vniũ⸗
ſali.Et ſic coꝛrüpit᷑ eſtimatio rõnis.ſ.in vniuer⸗
ſali q qͥs eſtimat vniuerſalr bonũ qð hʒ nõ hr̃e
a deo ſʒ a ſeipᷣo.⁊ h̊ ꝑtinet ad infidelitatẽ cũ recta
fides hẽat ꝙ ðs ẽ actoꝛ oim bonoꝝ. Scðdo coꝛ⸗
rũpitur eſtimatio rõnis in ꝑticulari ꝓptaliquaʒ
paſſiõʒ ſᷣm ꝙ errãt qͥ ogant᷑ malũ vt ðꝛ Pꝛouer.
liij. ſicut vᷣbi gra.ſi aliqͥs ſentiret in vniuſali foꝛ⸗
nicatõeʒ nõ e& pctm eẽt infideł.nõ ãt infideł cen/
ſet᷑ foꝛnicatoꝛ ꝗᷣ foꝛnicatiõeʒ elegit tãqᷓ; bonũ ꝓpt᷑
Hõ Paſſionẽ Ita a ſili ſi qͥs exiſtimaret vniu/⸗
alr ⁊ abſolute deũ ñ eẽ oĩm creatoꝛẽ łhomi grãz
Pieritis dare.eſſz hereſis vel infidelitati pctm̃
Sʒ ꝙ aliqs ꝓpt᷑ inoꝛdinatũ amoꝛẽ ꝓprie excellen
tie. ita de bonis ſuis gliet᷑ ac ſi ea a ſeipᷣo hꝛẽt. ꝑ⸗
cinet ad ſuꝑbiã non ad infidelitatẽ. Iſta ſpẽs
pᷣma ſuꝑbiept figurari ꝑ ventũ oꝛiẽtalẽ qꝛ ſicẽ ab
oꝛiente oꝛit᷑ nob lux.ita a deo oꝛit᷑ nob oẽ bonuz
gre ⁊ nat᷑e. de qͥ ſuꝑbo ſc eraltat ſibi attribuendo
de bᷣ p⸗t illð intelligi. onager aſſuetꝰ in ſolitudie
attraxit vẽtũ amorſui. Hec viðꝛ fuiſſe exaltatõ
ſuꝑbie luciferi.ſcʒ appetẽdo ⁊ eſtimãdo ꝓpꝛia vᷣtu
te ſine deo ꝑ gram oꝑante ad głam ꝑuenire vt di
ctũ eſt. S. Et de bᷣ yſa. xuij.ðꝛ. Quõ cecidiſti de ce
lo lucifer qͥ mane oꝛiebar coꝛruiſti in trã.qͥ vłne⸗
rabas gẽtes.ꝗ dicebas i coꝛde tuo Aſcẽdã ĩ celũ
ſupꝑ aſtra dei exaltabo ſoliũ meũ.ſedebo in mõte
teſtam̃ti.i laterib aqlonis. Aſcẽdã ſr̃altitudieʒ
nubiũ.ſilis ero altiſſimo. Uerũtñ ad infernũ de
aher in ꝓfundũ laci.Et q̃ſi cãm ſubdit.detra⸗
cta ẽ ad inferos ſuꝑbia tua.qua ſciliq; vſus ẽ in
ſermõe pᷣdicto. Ubi nota ꝙ dicta pꝛophetia ſᷣm
Nxycolaũ delyra ⁊ alios.habʒ duplicem intelle⸗
ctum litteralæ. Exponitur eni ⁊ de Nabuchodo
ſoꝛ cuiꝰ reguũ emicuit vt lucifer ſuꝑ alia regna.
et mane oꝛtum dicit᷑ quia fuit ᷣma monarchia
mundi ſcʒ aſſirioꝝ.qui ⁊ gentes multas vulne/
rauit ⁊ debilitauit.ſubiugans ĩmꝑio ſuo ⁊ ſub/⸗
miſit ſibi populũ dei.ſcʒ populnʒ iudeoꝝ.quod
notat᷑ in ſequẽtibus. am aſcendit in celuz.id
eſt in populũ dei celeſtẽ.ſuꝑ aſtra.i.ſi uꝑ ſanctos
viros.ſedebo in mõte.id eſt in templo dei quod
erat in monte.in lateribus.i.cũ magno extermi
nio.ſuꝑ altitudinẽ nubiuʒ.i.ſi uꝑ ꝓphas dñando
eis ⁊ captiuãdo.ſilis ero altiſſimo ñ recogſcẽdo
hoc a deo ſʒ ꝓpꝛie vᷣtuti aſcribẽdo.ſʒ qꝛ a deo ñ re
cognouit ſʒ ſuꝑbiuit.ad ifernũ ðᷣductꝰc.⁊ ad ni⸗
hilũ redactũ ẽ regnũ eiꝰin balthaſar filio vel ne
poteſuo. Sʒ exponitẽt ad lr̃am ⁊ cõmuniꝰð an
gelo pᷣmo Et ibi notãtur plła expimẽtia guitateʒ
pcti illiꝰ. Et pᷣmo b̊ ondit᷑ exnate dignitate cuz
ð lucifer qͥi lucẽ ferẽs ꝑ excellentiã Fuit enĩ ſi upß̃
mus intoes angelos creatos. ſᷣm illð Gꝛeg. de
Pe. di.ij. l. fi. Et iõ maglingratꝰ⁊ rephẽſibilis.qꝛ

R

pla bõa ceterjrecepat nate ⁊ gre. Aliqᷣ tñ dicũt ñ
fuiſſe ſupᷣmũ ſimplr. ſʒ ſᷣm qᷣd.i.i aliqͥ oꝛdie pᷣnci
patuũ vel angeloꝝ łarchangeloꝝ. Scdo ondit᷑
guitas qͥ ad oꝛigis pꝛioꝛitatẽ cũ ðꝛ.q mane oꝛie
baris.i.in pᷣncipio añ oẽm creaturã ita.ſ.q nlła
añ eũ ſʒ ples poſt eũ.ſᷣm narratiõeʒ lr̃e geneſ ſũt
create. Qui potuit videre ſe nihil creaſie. ſed deꝰ
totũ feciſſe. Tertio ex crimis oꝛiginalitate cũ
dicit᷑ coꝛruiſti in trã.Auertit eni ſe a diuia a ↄtẽ⸗
platõe ⁊ cõuertit ſe ad ſui ↄſideratõem. ⁊ ſic coʒ
ruit. Pꝛimũ eni oĩm bcroin mũdo fuit ſuũ.
Quarto ex pcti ſocietate.ibi.qvłnerabas gẽtes
i.ſpũs qͥs ſecũ trahebat ſuo exẽplo ꝑnicioſe ſu⸗
ꝑbie ·guiꝰvtiqʒ peccat ⁊ tãto ples inficit ſuo exẽ
plo iniq̊. Quito ex pcti firmitate.ibi.qͥ diccbas
in coꝛð tuo.Non eni fuit qͥdẽ motꝰa nata ł alio

ꝑſuaſus pᷣmoꝝ ꝑntũ.ſʒ cũ malicia et aſſiduitate

exſe ꝓcuratꝰ. Sexto ex ſugbie immẽſitate.ibi.
aſcendã in celũ nõ empyrreũ.qꝛ ibi erat vbi crea
tus fuerat.ſʒ in celũ ſanctiſſime trinitatj.vt ſci 15
ſic ipe eſt glioſus ex ſe.ita ipᷣe aſcẽderet ⁊ ꝑuẽiret
ad gliam quã nõ nõdñ adeptꝰfuerat ꝑ ꝓpꝛiã vix
tutẽ ſine adiutoꝛio gr̃e. Septio ex pncipatꝰ ſin

gularitate. ibi. ſuꝑ aſtra dei eraltabo ſoliũ meuz
ideſt ſuꝑ angelos ceteros vt mibi ſᷣuiãt. Octa⸗

uo ex ſapie ſublimitate quã appetijt.ibi. ſedebo
in mõte teſtamẽti.appetijt.ſᷣm Berñ. eſſe ſi imileʒ
dei filio quẽ vidit incarnandũ.⁊ ꝙ daturꝰ erati
mõte ſion legẽ teſtamẽti noui.Appetebat ̊ ⁊ ipſe
eẽ legiſlatoꝛ Nono ex malicie nocibilitate ibi.ĩ
lateribo aqlonis.vñ ꝓcedit vẽtus frigidꝰ ⁊ affli⸗
ctiuꝰ.i.ſuggerã ⁊ flabo in pᷣmis ꝑntib vẽtuz ſuꝑ
bie vñ frigidi fiant amoꝛe dei.qð fecit ex inuidia
ſua. Decimo ĩ cognitiõis naturalitate ibi aſcẽ
dam ſuꝑ altitudinẽ nubiñ.i.ſuꝑ ſubtilẽ cognitõ
nẽ ꝓpharuʒ.i.oia erũt mihi pᷣuia ſine dei adiuto
rio. UVltimo in dei eqlitate.ibi.ſilłis ero altiſſi
mo,qrẽdo adoꝛari vt deus.qð freq̃nt᷑ faẽ qᷣrẽdo
adoꝛariꝓ deo.ſicut apð gẽtiles adoꝛantes in ſta
tuis demões.⁊ cuʒ xpo dixit Math.uij.hec oĩa
tibi dabo ſi cadens adoꝛaueris me. dicitur autẽ
tunc dixiſſe hoc.quia ex ſuꝑbia ſua quã tunc in/

currit omia mala fac in contẽptũ dei.Et ꝑhanc

ſuꝑbiã iniuriat᷑ hõ deo in ſeipᷣo.qꝛ faẽ ſe totalem
cãm. boni ꝙ hʒ a deo.Cõtra quẽ apłs.i.ad Coꝝ
iiij. Quid hẽs qð ñ accepiſti ab alio ſaltẽ a deo a
quo bona cũcta ꝓcedũt imediate łmediate. Ja⸗
cobi.i.Om̃e datũ optim ⁊ oẽ donũ pᷣfectũ deſur
ſumẽ deſcendẽs.Et.i.ꝑalipo.xxix.TLua ſunt oĩa

et q de mau tua accepimꝰdedimꝰtibi.Et ſubdit

apoſt. Si aũt accepiſti qͥd gloꝛiar].ſ.in teipᷣo vel
apð alios qᷓi nõ accepis.ſ.ab alio ſed a teipſo ha
beas qð pꝑtinet ad ingtitudinẽ. Unð gregoꝛius
Accoꝛis ſui grãm negare ↄuincitur.quiſibi tri

buit bonũ quod oꝑatur.Et inde ex ſua ingrati⸗

tudine meretur amittere.quia ſᷣm Auguſti.Qð

deus dederat gratis abſtulit ingratis.ſicut nar

ratur in libꝛo de ſeptẽ donis de q̊daʒ magno do
ctoꝛe legẽte ſolẽniter epiſtolas Pauli.et cũ qua
dam die laudaretur a quodam qꝙita bene legerʒ
dixit ex ſuperbia ꝙ melius intelligebat qᷓ; ipſe
apoſtolus.pꝛopter quaʒ ſuperbiã immediate eſt

ſ⸗
Nis
nge
gn
de
lmi
iſe
Ueſan.
ggi
goſeſu⸗
ſuoge
dicchas
Alalo
utue
ebi.
Wie
Kſc;
1ir
prüän
apareſn
liünen
LDau
.ſecche
ümi
wari
Körpe
itneihi
t
pingl
Cimidn
bia
i
luto
Daiſt
ijio
inſta
o
wreue
wncin
robn
etotnen
l⸗
i1
idchr
unton
tſubt
chor

en

ſhhru⸗
Giſcin
ſncn,
f

Hecida ſpẽs exaltatõisꝭ.I
5 hab 0 meritoꝛ

ſuperbice

oblit? penit? olĩm vt nec vn lr̃am ſci ret ↄſcere.

ſt cu qs bonu qad bz a deo meritoꝛieé
ſibi aſcribit credendo aliqᷓm excellentiaʒ in nat᷑a
vel gra vel foꝛtuna.i.in tꝑalib ſuis merit ⁊ vir

— „ .

tute hrc pᷣncipałr quã nõ pt niſi ꝑ dei gram obti

nerc. Cũ g̊ ſuꝑbus inoꝛdiate appetat excellẽtiaʒ

vltra ſibi pᷣfixã a deo.qꝛ ad maioꝛẽ excellentiam

ptinet alics qð bonũ qð bʒ aſe bẽat nõ ab alio.

Vli ab alio hẽat maior ercellẽtie ẽ ꝙ merit ſuis
illud acqſierit q; ex gra ſiñ ſufficiẽti merito.iõ ſu

perb eſtimat bre bona a ſe vel merit ſuis a deo

Ivᷣm tho. Sʒ merita nrᷣa ſunt inſufficietia ad ea qͥ
ꝓ meritreddunt᷑. Et ipoꝝ meritoꝝ ñ ſola cauſa

nos ſumꝰ.ſj pᷣncipalis cã eſt gra q̃ ẽ tm̃ a deo.vñ

apłs.Nõ ex oꝑib iuſticie q̃ fecimꝰnos.ſed ſᷣm ſu

am miam ſaluos nos fec.inqᷣt ad Titũ. Non ex
oꝑibo inq; pᷣteritis q̃ nulla erãt.qꝛ vt ðꝛ. Cuʒ nõ

duũ nati eent aut aliqd boni vel mali egiſſẽt dixit
deꝰ Jacob dilexi.eſau odio habui.nõ tñ impar/⸗

tiendo maliciã odiſſe ðꝛ Eſau.ſed nõ dãdo graʒ

ſiẽ iacob.nec ex oꝑibo pñtib a nobᷣ facqꝛ no ſũt

ↄdigne paſſiones hꝰ tpis q̃.ſ.ſunt in tribulatio⸗
nib ⁊ oꝑibo bonis in qᷣb hõ patit᷑ laboꝛẽ ad futu
rã gloꝛiã. Ro.viij Neq; ex futurqꝛ ſi ns kuige
rit aliquẽ bonũ futurũ ⁊ bñ vſuꝝ gr̃a iðo ſibi de
dit qꝛ tũc tꝑale vt eſt oꝑatio hũana cẽt cã eterni
ſcʒ pᷣdeſtinatõis ꝗᷓ eſt ab eterno. qð ait apłs ad
Ephᷣ.i.Elegit nos añ ↄſtitutõeʒ mòi vt ſimꝰſcti
ct imaculati nõ qꝛ eramꝰ futuri ſʒ vt ſimꝰ ꝑ eius
electõem. Scðm qꝗ̊ ſuã miam ſaluos nos feẽ pᷣn/

cipaliter ñ ex meritis niſi ſecũdario. Sʒ in nat᷑a

lib q̊ʒ cũ ðs ſit actoꝛ ᷣmꝰ oĩm accionũ ⁊ motoꝛ

omniũ motionũ.nec intelligere nec velle nec ſen
tire. nec viuere nec oꝑari poſſumꝰ ſine eiꝰ iſluxu

Et in libꝛo de caus ðꝛ ꝙ oĩis pꝛima cã plꝰ influit

in cauſatũ ſcòe cauſe q; ipa cã ſcõa. Uñn vſa.xxvi.

Omia oꝑa nr̃a oꝑatus es in nob dñe.Et apłs.ij

ad Coꝛi.iij. Nõ ſumꝰ ſufficiẽtes cogitare a nobiſ

aliqͥd qᷓi er nobᷣ.ſ.pᷣncipali vᷣtute nr̃a Quãuis eni

Ss ꝓpter bõa q̃ qs facit multiplicet ei ſpũalia.cõ

ſeruet naturalia augmẽtet tꝑalia.nõ tñ dʒ eſti⸗
mare qꝙ os b̊ faciat qᷓi ex debito tãq; ſua oꝑa ſint
cã pncipał hmõi ↄceſſiõis ſʒ ſua libalitas. Mul
tos ẽt videmꝰ mag iduſtrios ⁊ laboꝛioſos ⁊ ſan
ctius viuẽtes.⁊ tn nõ ſtt ita abũdãtes in tꝑalib.

Figuxrat᷑ iſta ſpẽs ſuꝑbie ꝑ ventũ auſtralẽ q eſt ca

lidus ⁊ venit a regiõe multũ calida.qꝛ de merit
ſq; eximie bonitat nimis ↄfidit. de qͥvento dicit᷑
Danieł. vij. Huiꝰ ſuꝑbie vento fuit ꝑcuſſus ſla
buchodonoſoꝛ qñ dixit in palacio ſuo conſiſtẽs
Noõne hec babilon mag quã ego edificaui et aimn/⸗
pliaui in roboꝛe meo ⁊c.ideſt vᷣtutemea.⁊ ſic ex/

ſupꝑbia attribuit vᷣtuti ſue nõ dei libalitati domi
niũ illð.ſʒ punitꝰ ẽimediate ſic fuerat ſibi pꝛiꝰꝑ

annũ in viſiõe ſub figura alti ſNimi alboꝛis demo
ſtratũ. Naʒ in beſtiã mutatꝰeſt ꝗͥ tñ mutatio jm
epyphaniũ fuit ſᷣm fantaſiam ipᷣiꝰ⁊ alioꝝ aſpici

entiũ nõ ſᷣm nature ſpẽm vel ſubiaʒ.iõ aug. xvij.

qeiiij. miroꝛ. vbi dicit Si deptãte pᷣſumi nabu/⸗/
chodoſoꝛ regẽ intẽde qͥ cauſa ſuꝑbie ex hoie mu⸗

tatus ẽ in bouẽ.Et vt ðꝛ in hiſtoꝛijs ſcolaſtic vi

debatur ex ꝑte capitis vſq; ad mediũ coꝛꝑis bos

ex reſiduo ſic leo.qꝛ ſcʒ tyrani i pncipio dominij
ſunt laſciui ⁊ ceruicoſi.⁊ poſtea fiunt rapaces vt
leo ppłos deuoꝛãtes.ſicq; amiſit regn p ſeptez
tꝑa i.ãnos quib ſapiẽtes cũ filio ei

s . no6 edgpiere eldregebant. 7
ipe cũ feris in deſertũ hĩtabat deo ſic diſponẽte.

vt ñ lederet᷑ a feris.Et vt diẽ mꝗr̃ in hᷣiſtoꝛijs ſe⸗
ptẽ anni mutati ſunt in.vij.mẽſes qͥb paſſus eſt
iſtã alienatõem mẽtis.⁊ in capite.xl.dieꝝ reuer
tebat᷑ ad ſenſuzʒ ꝓpꝛiũ ⁊ flebat pctĩ ſuũ ꝑ alioſ.xl.
dies. ⁊ exinde reuertebat᷑ ad iſtã alienatõem. vij.
tams annis ſtetit ſine vſu regni. Uide hiſtoꝛiam
que pulcra ẽ.Dañ.iiij. Sic ⁊ ꝓheta ſcũs qui fuit
miſſus a deo de iudea i ſamariã.vt hr̃.iij. Re. xij

ad repᷣhendendũ hieroboã de ydolatria.⁊ fuit ſi

bi pceptũ ne ibi mãducaret ł biberet.poſtqᷓ; hoc

fecit ſcʒ rehendẽdo hieroboã regeʒnõ timendo

minas eiꝰ.ac ẽt bꝛachiũ reg ipᷣiꝰ a refactũ ſana
uit ⁊ mũcra eiꝰↄtẽpſit.vt diẽ gre.in moꝛa.q̃daʒ
occulta ſupbia mẽtẽ eiꝰ appᷣhendit merit ſuisail

la maꝗ oꝑa eiꝰ aſcribẽs ĩ mẽti s obſcuritatẽ in ci

dat tantã vt ĩ uitatꝰab alio ꝓphᷣa.ſ.falſo ad cõe

dendũ ſecũ ex ꝑte dei ↄ mãdatum dei aſſenſit cre
dens a deo illi fuiſſe pᷣceptũ.ſed ab eo repᷣhenſus

in via. poſtea ſtrangulatꝰ ẽ a leone.ſed ⁊ Paulo
aplo datus fuit ſtimulꝰ carnis ſue ſiue tẽptatio
carnalis ſᷣm Gꝛeg.in moꝛalib.ſiue infirmitas
coꝛꝑalis ſᷣm Auguſtinũ.ne incideret in hant ſu

pbiam vt meritis ſuis aſcriberet illas magnifi⸗
cas dei reuelationes ꝓut ipſemet fatetur dicẽs.
Ne magnitudo reuelationũ extollat me. dat? ẽ

mihi ſtimulus carnis ⁊c.

Zertia ſpes exaltatõis..III

ſupbie ? cuʒ ſe iactat habere apud alios loqndo

vel apud ſe exiſtimando hĩe quod non habet.vt
cum quis reputat ſe habere acutum intellectũꝰ

vel magnã memoꝛiã vel magnã induſtriã ĩ agen
dis.vel peritiam in arte.vel pꝛudentiam in regi
mine.vł pulcritudiuẽ in perſona.vel ſcientiam
in mente. vel perfectionẽ in vita ſpirituali.et de
hoc in ſe gloꝛiatur cum tamẽ reuera iſta non ha

beat vel non tantũ ſicut eſtimat. Unde yſa. xvi.

dicitur Audiuimus ſuꝑbiam moab. ſuꝑbus eſt

enĩ valde ſuꝑbia ⁊ arrogantia eiꝰpluſq; virtꝰeiꝰ

Hieronimꝰ. Nos pulices ⁊ vermiculi noſtram

debemus ſciẽtiam in ſcientiã pꝛofiteri.et ex hoc
perſectus eſt homo.Unð : Pꝛouerhioꝝ penul,/ðꝛ

Vir cui locutus eſt deꝰper intimã cognitionem

et gram.ſtultiſſimus ſum viroꝛũ.ſapientia non
eſt mecuʒ. Seneca.Scio me aliqd pꝛofeciſſe.qꝛ

hoc ſcio quod neſcio. Et ſi de ſcientia ſua debet

quis humilia ſentire.paruaʒ ⁊ quaſi nullam re⸗
putando cum quaſi nil perfecte ⁊ complete ſciat᷑

etiam natura vnius muſce.multo magis de gra

tia ⁊ virtutibus debet quis de ſe infima eſtima⸗
re.Nam de ſcientia vel ſapientia ſua poteſt ali/⸗
quam certitudinẽ habere.ſed de gratia ⁊ virtu⸗

tibus infuſis nullam. Et ideo apłus poſtq; dixe

rat.Nibil mihi conſciꝰſum.i.ad Coꝛint.iiij.ſub

dit.ſed nõ in boc iuſtiſicatꝰ ſum. Periculoſa eſt

.

Titulus I

talis ſuꝑba exiſtimatõ ⁊ vanã confidẽtiã inducit

de bonitate ſua. Uñ poſtea de facili ruit. Hac vi
detur ſibi pulſatꝰ.petrꝰ aplła qñ xpᷣo ſibi dicẽte de
ſcaãdalo ſui⁊ alioꝝ ⁊ poſtea de ſua negatiõc trina
ipſe eſtimãs ſe habere illã cõſtatiam ꝑfectã.ſ.pꝛo
eo tolerandi moꝛtẽ quã nondũ hẽbat.dixit. Etiã
ſi opoꝛtuerit me moꝛi tecũ te nõ negabo.Lu.xxij.
ſuꝑ quoverbo ambꝛo.ait. Heciõ dicta ſuntvt ſci
amꝰ neminẽ ſe iactare debere. Nã ſi petrꝰ lapſus

eſt qui dixerat.Et ſi alij ſcandaliſati fuerint in te.

ſed nõ ego.quis aliꝰ de ſe iure pᷣſumat.deniq; da
uid qui diterat.Ego dixi in abũdantia mea.ſ. de
uotiõis ⁊ feruoꝛis non moueboꝛ ineternũ eã ſibi
iactantiã obfuiſſe teſtat᷑ dicit.Auertiſti faciẽ tuã

a me ⁊ factꝰ ſuʒ ↄturbatꝰ.hec ille.vi.q.i.imitare.

Talis de ſe ſuꝑba exiſtimatio excecat intellectũ
vt nec ſe nec agẽda nec deũ deü bñ ↄgnoſcat. Uñ
figurat᷑ꝑ albuginẽ oculi q impedit viſum. Unde
Bꝛeg.in paſtoali Pupilla nanq; oculi nigra vi/
det albuginẽ tolcrãs nihil videt.qꝛ videlicʒ ſen⸗
ſus hũane cogitatõis ſi ſtultum ſe pctõꝛemq; in
telligit cognitiõem intime claritatis appᷣhendit
ſi aũt candoꝛẽ ſapientie ſeu iuſticie appꝛehẽdiſſe
exiſtimat a luce ſe ſuꝑne cogntiõis excludit.⁊ eo
claritatem veri lumis non appᷣhendit qͥ ſc apð ſe
ꝑ arrogantiã exaltat.diſt.xlix. Hinc eteni mira
biliter hoies pene om̃s decipiunt.de ſe exiſtimã⸗
tes maioꝛa q; hẽant. Hac ſuꝑbia ſʒ occulta viðꝛ
fuiſſe ductꝰ Joſias optimꝰ rex iuda qñ bellũ mo
uit ſine cã ↄtra regem egypti.vt diẽ Jo.caſſianꝰ ĩ
tractatu de vicijs.ſed in punitionẽ in bello occi
ſus ẽ.vt hẽtur.iiij Reg.ſed iſta eſt differentia int
electos ⁊ repbos.qꝛ ſi electi aliqñ ſuꝑbiunt cito
redeũt ad humilitatẽ.ſed repꝛobi nunqᷓ;. Uñ io.
xv. dicit᷑. Cunctis dieba ſuis ſuꝑbit impiꝰ. Ubi

greg.in.xij.moꝛa.inquit.ſolent etiã electi in qui

buſdã ſuis cogitatõibo ⁊ actibus ſuꝑbire.ſʒ quia
Aecti ſunt cũctis dleb ſuꝑbire nõ poſſunt.quia
pꝛiuſqᷓ; vitã finiãt ab elatõne ad hũilitatẽ coꝛda
cõmutant.Impiꝰ vᷣo cunctis dieb ſuꝑbit.qꝛ ſic
vitã terminat vt tamèẽ ab clatiõe nõ recedat. Cir
cumſpicit ꝙ temꝑalr floꝛet in vita. carnis fidu⸗
ciam ponit.eamq; diu ꝑmanere eſtimat quã ad
pſens tenet.ſolidatur in elatiõeanimꝰ in deſpe⸗
ctu adducit᷑ĩs ꝓpiquus q; repẽtina moꝛs ſurri
piat nunq; ↄſiderat.Et ſubdit Joh. Et numerꝰ
annoꝝ incertꝰeſttyrannidis eius. Ubi gregoꝛiꝰ
Tyrannꝰpꝛopꝛie ðꝛ qui in cõmuni re publica ñ
iure pncipatur.bñ ergo ſuꝑbiam tyranndidẽ vo
cat.qꝛ qð nõnunq; alius in republica ab hocꝑ
accepta dignitatis potẽtiam aliꝰ in ꝓuincia.ali
us in ciuitate.alius in domo ꝓpꝛia.aliꝰ ꝑ laten⸗
tem nequiciã hoc exercet apð ſe in ſua cogitatiõe
Nec intuetur deus qᷓntũ quiſqʒ valeat facere.ſʒ
quantũ velit ſed cũ ſit incertꝰterminꝰ vite eius.
cur extollicur q̃ſi de certo.q̃i dicat.de h̊ deberet
eũ humiliare incertitudo vite.Ad bãc ſpẽm ſuꝑ
bie prinet excuſare ſuos defectꝰ qꝛ ex h̊ ᷣm Tho.
vxbi ſupᷣ homo ſibi arrogat innocẽtiam quaʒ nõ
habet.ad quã ſuꝑbiam etiam multũ cõmuniter

homies labũtur vt merito poſſit dici illuàů Hie
remie viij.Nullus ẽ qui agat penitẽtiam de pec

cato ſuo dicens qd feci.oẽs eni ſe exauſant. ſʒ v·

diẽ Aug. Si te excuſas deꝰ accuſat.ſi te accuſas

deus excuſat.i.parcit Uñ ⁊ pᷣmi ꝑntes requiſiti

de traſgreſſione qꝛ non ſe accuſauerũt.ſed excu⸗
ſauer̃t.vir toꝛqndo ĩ ſociã veli deũ qͥ ðſiderat ſi⸗
bi talẽ ſocietatẽ.⁊ młr in ſpentẽ qꝛ deceꝑat.ideo
ſubito de padiſo expulſi ſt. Uñ ⁊ gratianꝰ dic ꝙᷓ

ſpes ſuꝑbie ẽ velle videri iuſtũ qͥ pctõꝛ eſt. atʒ hy⸗

pocrita ↄuincii qͥ ad imitatiõeʒ pᷣmoꝝ ꝑentũ ter
giuen atiõe vᷣboꝝ pctã ſua leuigare ↄtẽdunt.ł
liẽ

cayn petm reticẽdo penitꝰ ſuppꝛimere q̃runt.

vbi ſuꝑpbia regnat.hũilitas locũ nõ hʒ ſine q̃ nõ
põt eẽ ſalꝰ. de pe.di.i.O.taciturnitas.c.qͥ demuʒ

circa fi. Ad ̊ at.ſ.ad excuſandos ſuos defectus

inducũtur multi ex h̊.ſ.ꝙ conſiderant defectus
alioꝝ.⁊ ſic maioꝛes reputãtes.ſuos ꝑuipẽdunt
Signat᷑ aũt hec ſuꝑbia ꝑ ventũ occidentalẽ. In
occidente enĩ occidit lux.ſic hõ ſuꝑbit de bonis
que non habz. ”
2

Muarta ſpẽs ſuper⸗ JS. I.
bie eſt qᷓ ꝗqs eſtimãs ſe melioꝛẽ vł ſapiẽtioꝛẽ ceter
alios deſpicit ⁊ ↄtcẽnit affectãs alijs dñari.de
põt intelligi illð Job.xi. Uir vanꝰ erigi᷑ ĩ ſupbiã
et qᷓi pullũ onagri libeꝝ ſe natũ eſtimat. Uereva
nus ẽ tal.qꝛ leuis ⁊ nullo põdere timorjfirmatꝰ

erigit.ſ.ſuꝑ alios qrẽs dñari ⁊ leges imponere.
ſilis ẽ onagro.i.aſino ſilueſtri qͥ ꝑ ſiluãſi uaꝝ pꝛa

„

uaꝝ voluptatũ diſcurrẽs nullis oneribo vł vin/

culis mãdatoꝝ teputat ſe ſubditũ ſʒ libe ad no

cendũ cuicũq; deſpiciendũ ⁊ ↄuinciendũ Talłfu
ir phariſeus ille q aſcendẽs cũ publicano ad ado
rendũ in tẽplũ dicebat ſtãs. ſ.rigidꝰ i ſuꝑbia.ðs
gras ago tibi.qꝛ ñ ſuʒ ſicẽ ceti hoĩm. adulteni.ra⸗

Et ſic ex ſuꝑbia ſe exaltado ⁊ ꝓxim publicanum
deſpiciẽdo fuit repbatꝰ Qui at phariſeiexemplo
ꝓxio ↄuinciat᷑ qð accidit freqnt᷑ ex ſuꝑbia. ſibi et
alijs plura mala fac ᷣm Cribvᷣ.

ſolũ eũ ꝗͥ peccauit.ſʒ ritui xpiano ↄtũelias inne⸗
ctũt. Tertõ deigliam blaſphemare faẽ. Siẽ eĩ
nob recta agẽtib nomẽ dei glificatur.ſicnob pec

cantibo blaſphemat᷑. Quarto eũ q audiuit obp.

bꝛia.ↄfundit impꝛudẽtioꝛẽ ⁊ aduſarium facies.

Quito ſtatuit ſe pene obnoxiũ reb ꝓlat qͥ ſibi
nõ ↄueniũt.ptinet q̊ ad ſupꝑbiã ſe alijs pᷣponere

alios deſpicere. Un ⁊ Amb.in libꝛo de offi. inqᷣt

Si qs vo nõ obediat ep ſeſe extollere atʒ exal.
tare ðᷣſiderãs q̃rẽs ẽt obũbꝛare merita epᷣi ſimu⸗-
lata affectõe doctrine aut hũilitatis aut miſcoie

is a vero deuiat ſuꝑbus.qꝛ vᷣitatꝭ ea regla eſt vt

nihil faciat qs ↄmendãdi ſui gra q̊ minoꝛ alijs ſfi

at. ne ſi qͥd boni oꝑis hñs id ad deſoꝛmationem
alterius ⁊ vituꝑatõem exerceas.xi.q.iij.ſi quis.

Exemplũ ponit Gꝛe.in dyalogo Tales ſuperbi

nullũ timẽt.ſimiles diabolo.de quo ðꝛ Job.xli.
Factus eſt vt nullũ timeret. Om̃e ſublime videt

ptoꝛes.iiuſti vel ẽt hic publicanꝰ.ieiuno bis in
ſabbato. decimas do oim q poſſideo Lucexviij.

gmalaf. Pꝛio qͥdẽ audiẽ
tem reddit peioꝛc.qꝛ ſi ſit pctõꝛ fit letioꝛ crimis
inuẽto collega.Si ſit iubꝰextollit᷑ꝑ aliq̃ crimia
inductꝰ de ſe mag putare. Scðo tal cõmunita
tem eccie ledit.Non eni oẽs audiẽtes vituperäat

Petunr
ti
Ws

nohon/
eni.
anun
aongo⸗

ae

dliut

uee

.

jtuen
e G
ſoohee
uto⸗
Infactn
tin
zoret!
ſe
cii,

Capitulũ. I.

De hac etiã Gꝛe.xxxuij.moꝛaliũ. circa finẽ ſic ait
Quaſi tyrannꝰ qͥdam obſeſſam ciuitatẽ int̃cipit
cũ mentẽ ſuperbia irrumpit.Et q̊ͥ ditioꝛẽ quẽq;
ceperit eo in dominio durioꝛ exurgit.qꝛ qͥ ãplio
res virtutes ſine hũilitate agũtur eo latius iſta
dñant᷑. Quiſ quis vo eius in ſe tyrãnidẽ captiua

mente ſuſceꝑit hoc pᷣmũ dãnũ patit᷑ ꝙ clauſo coꝛ

dis oculo iudicij equitatẽ ꝑdit.Nam cũcta q̃ ab
alijs bñ gerunt᷑ diſplicent.⁊ ſola ei q̃ ipſe vel pꝛa
ue egerit placent. Semꝑ aliena oꝑa deſpicit. ſꝑ

miratur qð facit.qꝛ quicqͥd egerit egiſſe ſe ſingu

lariter credit.⁊ cum ſe in cũctis traſcendere ce⸗
teros eſtimat ꝑ lata cogitationũ ſpacia ſecuʒ de
ambulãs laudes ſuas tacitꝰclamat Nõnunq̃m
ad tantã elatõem mens ducit᷑ vt in eo qdð tumet

etiã pꝰ oſtentationẽ locutõis effrenet᷑. Hec ille.

ſicut feẽ phariſeꝰille ⁊c̃. Sʒ mirabiłr eos ðs hũi
liat. Uñ ðꝛ Ecci.x.Sedes ducũ ſuꝑboꝝ euertit
et ſedere fecit mites ꝓ eis. Uñ legit᷑ de qͥdã tyrã/⸗
no ſuperbo. ꝙ cum audiſſʒ pluries decãtari in

ecẽia illud Diſperſit ſuꝑbos mẽte coꝛdis ſui.De

poſuit potẽtes ð ſede.⁊ exaltauit hũiles. Uocat
clericos ⁊ mãdauit eis vt deberẽt radere ð libr
ſuis illos vᷣſus qꝛ falſi erãt dicens de ſede ſui do
minij a nulio poſſe deponi.cui cũ ecõtra diceret᷑

nõ acquieſcebat.ſʒ ſic hũiliatus fuit Accidit vt

quadã die iret ad balneandũ ſe cum magna co/
mitiua.cunq; dimiſſis veſtibſolꝰfuiſſet balneũ

ingreſſus inde ad modicuʒ angelꝰ dñi appuit in

effigie ülius dñi quaſi exiens de balneis nudus
Cunq; oẽs eſtimarẽt illũ dũm eẽ ſuũ reindutuʒ
aſſociantes oẽs cũ eo redeũt ad ciuitatẽ ⁊ ad do
mũ.vero domino remanẽte in balneis trãſacta
q; aliq̃ moꝛula exiens de balneis nuduſ nemin?
inuenit.nec ẽt ſuos pãnos ſʒ q̃ſdam miſeros et
conſciſſos.cunq; alios ñ hꝛẽt in ꝓmptu illos in

dutus furoꝛe repletꝰ ʒ familiã ſuã.qꝛ eam dimi⸗

ſerant.reuertitad ciuitatẽ ⁊ incipit incrogare ia
nitoꝛes de familia ſua nominãdo.nũc vnuʒ nũc
aliũ ↄq̃rẽdo quõ eũ fuerãt auſi ita dimittere ſo⸗
lum. Illi vo quividerãt angelũ in foꝛma eius re
uerſum domũ cũ comitiua quẽ dominũ crede⸗
bant videntes hũc male indutũ reputãt eũ vnũ
fatuũ qui faceret ſe dñũm ex fatuitate.⁊ ſic deri⸗
dendo loq̃bant᷑ cum eo.ſicfit cũ fatuis.Lurbat᷑
iſte mag ⁊ mirat᷑ vadit ad palaciũ ⁊ multi cũ eo
deridendo. Cunq; ab aliqbus maturioꝛib dice
retur ꝙ dñs ciuitaterat in palacio ⁊ ꝙ ipᷣe erra
bat.⁊ iõ nõ diceret talia.ille attonitus ⁊ pꝛe ad/
miratõe q̃i alienatꝰ dicit Quid eſt qð dicitis.nõ
cognoſcitis me dñʒ veſtꝝ qͥ egreſſus paulo ante
de ciuitate iui ad balnea.quõ ergo dicitis dñũm
eſſe ĩ palacio.quis eſt iſte dñs alius qᷓ; ego.Fiũt
hec nota angelo qͥ dñs putabat᷑. Qui ad ſui hũi⸗
liationẽ maioꝛẽ fecit eum vocari vt ſic loquẽdo
coꝛã alijſ irredeat᷑ Et ille dñs male indutꝰvidẽs
angelũ ab omibo haberi vt dñm.⁊ ſe contẽni.di
cit quõ ipſe ẽ dñs ciuitatis.⁊ quõ dimiſſus fue⸗
rat in balneis.necẽt ſuas veſtes inuenerat.⁊ qð
miratur quõ ipſe teneat dominiuʒ ciuitatis qð

ſuũ erat.omneſq; in riſum ↄuertebat. Demum

angelus vocauit eũ ſolũ in camerã.⁊ reduxit ſi⸗

————

bi ad mentẽ ſuꝑbiaʒ ſuam q̃ vyſus pluries fuit in
verb dicẽs ſe ð ſede nõ poſſe deponi.⁊ ideo illos
verſus debere abꝛadi.ondens ſibi manifeſte per
exꝑientiã quõ in bꝛeui imꝑceptibiliter fuat ſede
nõ ſolũ pꝛiuatus.ſed fatuus a cũctis reputatus
⁊ iõ diſceret hũiliari ⁊ ñ ſuꝑbire.Qui reco q̊ſcẽs

pctm̃ ſuũ indutus ab angelo veſtiboſuis.ipᷣo diſ

parẽte greſſus de camera receptus ẽ a ſuis vt do
minus narrans geſta ꝑ angelum.
Dicitur autem ventus .
contrarius q̃ntũ ad ſcᷣam ꝑtẽ qꝛ nociuꝰ ẽ. Siẽ
eni a vento mat᷑iali młca nocumẽta ꝓcedunt.ita
a vento ſuꝑbie młta nocumẽta ſpũalia. Sic enĩ
ventꝰ vt pʒ ad ſenſũ ẽ aerj obſcuratiuꝰſeu ſpiſſa⸗
tiuꝰ ↄcitatiuꝰ ⁊ turbatiuꝰ.ita ſuꝑbia itelligẽtiã

obſeurae Pue rI. ilt fuerit ſuꝑbia ⁊ ↄtumelia

coꝛ ad malũ incitat. Uñ ⁊ gre.Obſtaculũ veꝛita
ti ẽ ſuꝑbia ⁊ hoim pacẽ ꝑturbat.E zech.i. Uentꝰ
turbinisveniebat ab aqlone.i.ſuꝑbia ꝑturbans
venit ⁊ oꝛta eſt a demõe. Scðo ventꝰeſt ĩ mari
tẽpeſtatis generatiuꝰ.⁊ hoc qꝛ vndaꝝ eleuatiuꝰ
et ꝑ ↄſequẽs maris inflatiuꝰ⁊ in ꝑtes zrias extẽ
ſiuus.vñ ⁊ nauigantiũ ſubmerſiuus Sic ſuper
bia in mũdo bella ⁊ rixas cõcitat.dũ quiſq; vult

eſſe maioꝛ ⁊ alteri dñari.vndas i.affectiões hu⸗
manas eleuat extollẽdo ſe? iactãdo mare coꝛdiſ

inflat ⁊ in ꝑtes orias ſeꝑat. donec nauigãtes in
naui ſuꝑbie ſubmergat.Math.xuij. Nauicula
in medio marliactabat᷑ fluctibo.ſ.a vẽto.puerbᷣ.
xiij. Inter ſuꝑbos ſꝑ ſunt iurgia. Teꝛtio ventꝰ
eſt in tra mõtiũ ↄcuſſiuꝰ.domoꝝ ſubmerſiuusꝰ
arboꝝ eradicatiuus qꝛ ſcʒ ſuꝑbia ẽtviros ſpũa⸗
les ſpiritu eminẽtis teptãdo pulſat ⁊ ſubuertit

aſſentiẽdo.iij. Re.xix. Spũs grãdis ⁊ foꝛt.i.vẽ

tus ſubuertẽs mõtes nõ in ſpũ dñs domus di⸗
ruit ⁊ collegia diuidẽdo Mach.vij. Flauer̃t vẽ
ti ⁊ irruert in domũ illam ⁊ cecidit.puer.xv.Do
mos ſuꝑboꝝ demoliet᷑ dñs.arboꝛes.i homineſ
fructuoſos ⁊ gratijs multis dotatos aliqñ era⸗
dicat deſtruendo vt ſaulẽ Sap.iiij. Animietate
ventoꝝ eradicabunt᷑.ſ.arboꝛes.Confringentur
enĩ rami incõſumati ⁊ fructꝰ illoꝝ inutiles. Ec
cleſiaſti.xxi.Subſtãtia ſuꝑbi eradicabit Quar
to ventꝰẽ ſpume in aq̃ generatiuꝰ.veſice inflati⸗
uus ⁊ extẽſiuꝰ.paleaꝝ ⁊ pulueꝝ eleuatiuꝰ.qꝛ ſu
ꝑbia quẽ adũſitate nõ deijcit in ſpumã vanitat
ſi pᷣt adducit.⁊ ꝑ vanã glłiã inflãdo ⁊ eleuãdo ſb⸗
mergit. Sap̃. v. Spes ipij qᷓi lanugo q̃ a vento
tollit᷑. ⁊ tanq; ſpuma gcilis q a ꝓcella diſpargit.
Apls.ij.ad Coʒ.xij.Limeo ei ne foꝛte cũ venero
nõ q̃les vos volo iueniã vos.⁊ ego iueniar a vo
bis q̃lẽ nõ vultj.ne foꝛte ↄtentões ⁊ emulatiões
ne inflatões ⁊ ſeditões ⁊c.ſint intyos.Deuto.i.
Tumẽtes ſuꝑbia aſcẽ diſtj⁊c ioh.xxi.Erũt ſicut
palee añ faciẽ venti.Sic ſuꝑbi qrentes honoꝛes
et ſic ſe eleuãtes deijciũtur in miſeriã.ſiẽ ſuꝑbus
antiochus de q̊.ij. Machab. ix. Qninto ven⸗
tus ẽ in coꝛꝑe humano multaꝝ egritudinũ cau
ſatiuus.qñ ſcʒ in coꝛꝑe generat᷑ vel ibi clauditur
vt infirmitas ylionum.toꝛſiones vẽtris. colica
et hmõi.Sic ꝑ ſuperbiã multe infirmitates ſpi
Q

Ti 6 III.

rituales Ecci.iij. Synagoge ſupꝑboꝝ non erit ſa
nitas.Et q̃ infirmitates pctõꝝ oꝛiant᷑ ex ſuꝑbia

oñdit Gꝛe.in. xxxuij.li.moꝛa.i fi. Cunctis nãq

ſupba apð ſe cogitatõe tumẽtibus ineſt clamoꝛ
in locutõe.amaritudo in ſilentio.diſſolutio ĩ hi
loritate.furoꝛ in triſticia. inhõeſtas ĩ actõe. bõe
ſtas ĩ ymagie.erectio ĩ inceſſu.rancoꝛ ĩ reſpõſt ise
boꝝ mẽs ſꝑ eſt ad irrogãdas ↄtumelias valida
ad tolerãdas infirma. ad obedienduʒ pigra.ad
laſceſcendã alios impoꝛtũa.ad ea q̃ facere ⁊ debʒ
et pᷣualet ignaua.ad ea aũt q̃ facere nec ðbet nec
pᷣualet ⁊ ꝑata hecĩ eo qð ſpõte nõ appetit nullis
exhoꝛtatõibo flectit Ad b̊ aũt qð lateter ðſiderat
Irit vt cogat᷑.qꝛ dũ metuit ex deſiderio ſuo vile⸗
ſcere.optat vim in ipᷣa ſua volũtate tolerare hec
ille. Sexto ẽ vẽtus lumis ⁊ ignis extinctiuꝰvt
ptʒ ad ſenſum.ſic ſuꝑbia extiguit lumẽ gre⁊ ignẽ
caritat ⁊ oim vᷣtutũ.Ecci.xxi.Domꝰq̃ nimis.i.
valde locuplex eſt.ſ. vᷣtutibo.anihilat᷑ſ uꝑbia. vñ
gre. Siẽ oĩavicia eneruat hũilitas.oẽſq; vtutes
colligat ⁊ roboꝛat.ſic ſuꝑbia oẽs vᷣtutes oſtruit
et eneruat. Idẽ greg.paulo ſupᷣ inqᷣt. Alia vitia
eas ſolas vtutes impetũt qͥb ipᷣa deſtruũt᷑. vt vi
delicʒ ira.patiẽtiã. caſtrimargia abſtinẽtiã. libi
do ↄtin entiã expugnat Suꝑbia ãt ncq̃qᷓ; ẽ vniꝰ
vᷣtutis extinctõne ↄtenta.ſʒ ↄ cũcta aĩe mẽbꝛa ſe
erigit. ⁊ qᷓi generalis ac peſtiter moꝛbꝰcoꝛpꝰom̃e
coꝛrũpit. Impedit q̊ʒ ſuꝑbia inuaſionẽ gre ⁊ vir
tutũ Sic̃ ei ↄcauũ ẽ receptiuũ nõ ↄuexũ vt mõ⸗
tes.ita ſuꝑbia q̃ faẽ mentes eleuatas vltra cõem
ↄditionẽ ĩpedit receptõem gr̃e. UVñ in figuraʒ ðꝛ
ij. re.i. Motes gelboe qͥ ſignificãt ſuꝑbi.nec roſ
nec pluuie.ſ.gre veniãt ſr̃ vos ⁊c. Tumẽ et ve co
gnitõis ĩpedit. Uñ apłs ðt ad Ro.i.de phᷣis ſuꝑ
bis ꝙ dicẽtes ſe eẽ ſapiẽtes ſtulti facti ſt ⁊ tradi
dit eos ðs in repꝛobũ ſenſum.i.tradi ꝑmiſit.
. „ V *
ertio ſuperbie reme/.
diabilitas inſinuat? ibi cis.ſ.diſcipuł ↄtrariaba
tur vẽtus.qͥ laboꝛãdo ↄ ventũ ĩ nauigando ⁊ de
mũ xpᷣo ad eosveniẽte.libati ſta vẽto.⁊ facta eſt
cranqllitas Opoꝛtʒ g̊ ad remediandũ ſi uꝑbie ne
dñet?᷑.xpᷣi diſcipulũ eiꝰ vitã ⁊ doctrinã ſeq ⁊ labo
rare diuerſis ↄſideratõibi. Ipę ſiqdem xpᷣs hũi⸗
limfuit in oi vita ſua ⁊ ↄuſatõe hũ ilit᷑ ↄuerſatꝰ
cũ ſimplicibo ⁊ pauꝑibi.nõ cũ doctoꝛiby ⁊ mũdi
ſapientiboꝛ diuitibo q cõiter ſüt ſi uꝑpbi. Hũuiliter
indutꝰ ẽ nõ põpoſe.docuit nõ ꝓfunda ⁊ curioſa
ſz vtilia ⁊ hũ ilia. fugiẽs honoꝛes. vr cũ vellẽt eũ
turbe Rockerege 0. vraliqn pᷣcipiẽs occultari
eiꝰ miracula.vt Marci.vij.de muto ⁊ ſurdo in
his qᷓ agebat gras deo fferes ⁊ nõ ſibi attribuẽs
vt Jo.vij. A meipo ſacio nihil Et illð.mea doc⸗
trina nõ ẽ mea.ſʒ eiꝰ qͥ miſit me in ſuiendo diſci
pulis vt abluẽdo pedes eoꝝ o xiij Ut dimitta
mus humiliũ eiꝰad nos deſcẽſuʒ. de lumie celi
ad tenebꝛas mũdi.de ſede regali ad officinã pcti
de ↄſeſſu pꝛis ad ꝓfũdũ laci.foꝛmã ſᷣui accipiẽs
et ſilitudinẽ carnis pcti vicʒ coꝛpꝰſubditũ peniſ
peccati vt famẽ.ſiti.frigꝰ ⁊ alia.etiã ipam moꝛiẽ
nõ tm hñtem pctm. Uñ augꝰ. Erubeſcat hõ fieri
ſuꝑbe poſtq; hũ iliatꝰẽ dᷣus qui ẽt ſi uꝑbiã repᷣhen

dens hũilitatẽ docẽs.vt illð Math.xriij. ſoli

te vocari rabbi.Et illð Recũbe in nouiſſimo lo
co Lu.xuij.diſcipulos cũ ↄtẽderẽt de pᷣmatu ſu
ꝑbia tẽptatos repᷣhendẽs dicẽdo. qꝛ niſi cõuerſi
fuerit ⁊ efficiami ſic ꝑuuli nõ intrabitj in reg. ce.

Math.x viij.Et cũ apłi reũſi a pᷣdicatiõe gaude

rent ⁊ demões expuliſſent aliq̃li ſuꝑbia ꝓpꝛie re/

putatõnis ſtimulati:terruit eos exẽplo ſathane

dicẽs. Uidebã ſathanã ſic ſuigur de celo cadẽteʒ⸗

ſczʒ ſuꝑbiã.Et iteꝝ. Cũ feceritoĩa q̃ pcepta ſt vo

bis dicite ſerui inutiles ſumꝰ.⁊ qð debuimꝰ fa⸗

cere fecimꝰ. Lu.xvij. Ipᷣe ẽt ait ad prem. Conſi⸗

teoꝛ tibi dñe pr̃ celi⁊ tre qͥ abſcõdiſti heca ſapien
tibus ⁊ pꝛudẽtibi⁊c.i.ſuꝑbis Math.xi.⁊ ſubdit
Diſcite a me qꝛ mitis ſum ⁊ hũilis coꝛde. Eſt
ergo pᷣmũ remediũ 5 vẽtũ ſuꝑpie.exẽplũ vite xpᷣi
Scõm doctrina eiꝰipᷣam deteſtãs ⁊ ad ↄriũ exj⸗
hoꝛtans. et bᷣ eſt xpᷣm ſecũ hẽe in naui mentis.

Tertiũ eſt laboꝛaf in exercitijs vtilibo ſe occupi
do. Uñ ðꝛ de pe. di. ij. Si qᷣs ſemel notatus fůit
muidie vel cõtentõis vitio.⁊ rurſum in h̊ idqẽ in

ciderit ſciat ſe ᷣmã cãm ex q̃ inuidia Htẽtio na⸗

ſcit᷑ interioꝛib medullis hr̃e reconditã.opoꝛtʒq̊

eũ ꝑ oria atʒ aduerſa curari.i.ꝑ hũilitatj exerci⸗

tium. Exercitiavᷣo hũilitatis ſunt ſi ſevilioꝛibꝰ
officijs ſubdat.⁊ miniſterijs indignioꝛibus tra

dat.Ita eni arrbgãtia q̃ eſt huane gloꝛie vitium

curari poterit vt in cõſuetudine hũilitatſaffectꝰ

Vltra iam nõ incidat in arrogãtie ⁊ vane glie de
lictum. ſed in ſinguł huiuſcemodi vitijs ſimilis
adhibet᷑ c. Quartũ remediũ ẽ conſideratio vi⸗

litatis ꝓprie atʒ miſerie anie ⁊ coꝛꝑis. Job.xuij

Replet᷑ hõ multis miſerijs.natꝰð muliere bꝛeui

viuẽs tẽꝑc.qͥ q̃ſi flos egredit᷑ ⁊ ↄterit⁊ꝛc̃. Quid ei

eſt homo niſi ſperma vetidũ in pᷣncipio ſui vas
ſtercoꝝ in medio.eſcavermiũ in fine qͥ ad coꝛpꝰ.
quo ad aiam in pctis natꝰ.ſiñ pctis nõ viuẽs.te

nebꝛis inuolutꝰ.ignoꝛãs finẽ ſuũ a ſupꝑno iudi,/
ce de oibo iudicãdꝰ⁊ puniẽdꝰ.⁊ pᷣcipue de ſuꝑbia

Jur illud ps. Retribuet dñs abũdant᷑.ſ.penam
facientibo ſuꝑbiã.⁊ hoc recte.qꝛ ſuꝑbi directe pu
gnant deũ . Eſa.ij. Dies dñi ſuꝑ oẽm ſuperbũ
et arrogantẽ. Adeo infirmi ſumꝰ animo vt necle
ui cogitatõi poſſumꝰꝑ nos reſiſtere.nec leue ver
bũ ſufferre.nec leuẽ flatũ temptatiõis ſuſtinere

Coꝛꝑis infirmitas tãta vt ꝑuꝰ vᷣmis vt ſcoꝛpio

et aranea ipʒʒ pſternat.ipᷣm moleſtet.Quid infla
ris inqᷣt aug. ſanies fetida.qͥd tenderj pellis moꝛ
ticina. Quitũ ẽ cõſideratio meliorvite. Grege
Siẽ incẽtiuũ elatõis ẽ ↄſideratio deteriorꝭ.ita

cautela hũ ilitatẽ cõſideratio melioꝛis. Coᷣſide

rata eni vitã ſctoꝝ q̊t ⁊ qᷓnta fecer̃t ⁊ ſuſtinuerũt
p deo enerrma⸗ dit᷑ vita nra. Sextũ reme
diũ eſt ↄſideratio iudicioꝝ dei.⁊ pᷣcipue ᷓ ſuper
bos ps.QLu humiliaſti ſicut vulneſatũ ſuꝑpum
Et iltud Oculos ſuꝑboꝝ humiliabis.

Erepla habes plura §. WI.

in ſcbtura quõ ðᷣs hũiliat ſubbos. Pꝛimũ erẽ⸗
plum luciferi ⁊ pᷣmoꝝ ꝑntũ ð eoꝝ ſuꝑbia bñilia
ta.de qb ſupᷣ. Habet᷑ geñ.xi.de edificare volenti

bus turrim ꝑtingentẽ vſq; ad celũ vt ſic ſe ðᷣſfen

lato
lotu

lino⸗
gog
lden
mrde

och
iod
chie
eeh
ſcatt
tug
deh
clan
deü
ſolie
man
fuſin
Polo
lut
fecp
nßy
d
e

u.
ne
llͤ

S=

pen
oſee
lool
nſn
dut
1Lor
taſtgin
tſübat
. K

.

—

=

inſterzi

niͤg
mrs⸗
Kocau⸗
tmsfit

ubidie.

Ninone
con⸗
Fama
lonb?
boss
KWo
Wafe
meger
one
Nloch
u

Var.

nis
vii,
cupvia
Nnum
neen⸗
niemi
vornr
Nlorn
Mfr
enm
Sin
ile⸗
R
ut.
nagi
ichin

Capitulũ .II.

