vſurarij rñdetur ꝙ leges ciuiles dãt᷑ populis qͥ ſunt

pꝛo maioꝛi parte malivel ĩꝑfecti.⁊ intendũt pacificũ

cõuictũ ciuiũ adinuicẽ.Unde ſolũ pꝛohibẽt expꝛeſſe

vitari q̃ ſunt magis ꝑturbatiua ciuilitatis ⁊ qͥetis tẽ
poꝛalis puniẽdo trãſgreſſoꝛes ⁊ coercẽdo ab illis per
penas.vt adulteria.furnta.homicidia.⁊ hmõi. Alia
m ittunt nõvt licita cõcedẽtes ſed nõvt alia vicia pᷣ⸗
dicta punientes ⁊ hoc ne peioꝛa cõtingãt ſicut de me
retricibo⁊ hmõi.ſᷣm tho.vbi ſupꝛa.Sʒ lex diuina ꝓ⸗

hibet oẽ pctinñ oñdens puniri in diuino iudicio.Rũ

ergo lex diuina⁊ naturalis ſit ſupꝛa oẽm legẽ hũanã.

vtz. di. vlij. ⁊eix ꝑ totũ.⁊ canonica etiã ſit pꝛeiudicãs
ciuili.vt.di.ix.in his que ſpectãt ad ↄſcĩam.⁊ tniplex
lex diuina⁊ naturalis ⁊ canonica pꝛohibeãtvſurã om
nẽ. Diĩs lex ciuilis q̃ ꝑmitteret etiã concedẽdovſuras
aonnullat᷑ q;tum ad hoc ꝑ legẽ diuinã⁊ canonicã.Et
ſi leges ille ſint iuſte qad ciuilitatẽvite pñtis rõne iaʒ
dicta.nõ tamẽ iuſte ſunt q̃ ad ciuilitatẽ ſuꝑnã adipi
ſcendã ad qð opoꝛtet ab oivitio eſſe imune᷑. Sʒ⁊ ipᷣe

imꝑatoꝛ dicit.ꝙ ſacre leges nõ dedignant᷑̃ſacros ca⸗

nones imitari in matrimonioꝛ vſuris.vt in Autẽ.vt
cle. ap.ꝓpꝛiepi.ↄue.colla.vi.⁊.ij.q.iij.S.hic colligit

Quantũ ad ſecundam. g. I

ptem ꝗ eſt extẽſio ſeu dilatatõ copioſa talis vitij. hoc
notat᷑ ibi.de plateis eiꝰ. Platea ẽ locꝰvbi multi cõue
niunt ⁊ locus latꝰ⁊ patẽs.⁊ lata eſtvia q̃ ducit ad ꝑ⸗
ditionẽ.ſ.via cupiditatis⁊ multi incedunt ꝑ eã dicit
ſaluatoꝛ Mat.vij.⁊ ꝑcipue ꝑ vſurariã pꝛauitatẽ pa

tens eſt.qꝛ ſemꝑ a xpᷣicolis hecvſura habita eſt p ma
gnoꝛ enoꝛmi ſcelere.Etad tollendũ oẽm excuſatoem

huiꝰmaledictivitij eccleſia ſtatuit vt ſi qͥs ꝑtinaciter
hoc aſſereret ipam. ſ.nõ eſſe petm̃ꝛ graue hereticꝰ ha
beat᷑.23 ipᷣmvt ↄ alios hereticos ꝓcedat᷑ devſurꝭ. ex
graui.in cle.Sunt aũt in ciuitate plures platee.Eſt
platea nobiliũ⁊ campſoꝛũ.Eſt platea artificũ⁊ mer⸗
catoꝝ. Eſt platea ludentiũ? temploꝝ. Et de oĩbꝰ

bis plateis nõ defecitvſura⁊ dolus. In pꝛĩavt eſt flo

vſuranio.⁊ intetio lucri pꝛincipalr qð eſt foꝛma.ideo
inde reſultatvera vſura vt dicat᷑ cambiũ. lec excu⸗
ſat periculũ qð ibi eſſe pᷣt.vt deyſuris.c.nauiganti.

Faciũt etiã alij ſecuritatẽ pꝛo alijs in mutuis cũ cer

ta ſcriptura⁊ ꝓ hoc recipiũt duo ꝓ centenarioꝛ huiꝰ.

⁊ hoc etiãvſura videt᷑ ſi nõ eſt ꝓbabile ꝑiculũDe hoc
tñ⁊ alijs ſupꝛadictis ↄtractibo habes plenein.S. pli
bus.c.ſe. In ſecũda platea.ſ.vbi moꝛant᷑ mercato

res.lanifices.ritagliatoꝛes.⁊ bmõi:multe reꝑiuntur

vſure.Nam qͥvendit aliqͥd ad aliquẽ terminũ tꝑis.
⁊ rõne termini ſeu dilate ſolutois petit plus iuſto pᷣ⸗
cio.puta iuſtũ pꝛeciũ ſit.x.⁊ ipſevendit ꝓ.xi.vſuram
cõmittit.niſi illud intenderet nõ tũcvẽdere ſed ſerua⸗

revſq; ad tꝑs quo veriſi credebat merces illas vali⸗

turas q;ẽtum vendit.etiã ſi nũc ne tantũ valeãt.puta
tꝑe eſtiuo vendit bladũ ad pᷣces ſeu inſtantiã alicuiꝰ

qð inrendebat reſeruare ad tꝑs hiemale qñ cõmuni

leat.vt devſuris.c.in ciuitate Silr ſi qͥs emit merces

vel victualia minꝰ iuſto pᷣcio pꝛo eo ꝙ anticipat tꝑs

in ſoluẽdo pꝛeciũ anteq; recipiat merces vłvictualia
ꝑ aliqᷓs mẽſes. puta dat pꝛeciũ tꝑeveris ⁊ recipit bla
dũ tpꝑe eſtatis ⁊ hoc niſi ſubſtaret ꝑicłm.vt qꝛ bladũ
vel aliud pᷣt ꝓbabiliter plus vł minus valere dicto pᷣ

cio qð ſoluitvt in dicto c. in ciuitate Sed qͥ emũt poſ

ſeſſiones vel domos multominꝰpcio qᷓ;valeãt cũ pa⸗
cto ꝙ infra certũ tꝑs ille venditoꝛ poſſit reemere. vſu
ra reputat᷑ ſeu fraus vſure palliate ſub titulo emptio⸗
nis.Qui etiã faciunt ſocietatẽ cũ alijs ſiue mercato/⸗
ribo ſiue artificibo ſiue agnicolis circa mercãtias vł ar
tificiata vel pecoꝛa⁊ alia aĩalia volentes ſaluũ eſſe ca⸗
pitale qͥ ad pecuniã ſeu capita qͥ ad aĩalia vſura eſtꝛ
nõ vera ſocietas.xiiij.q.iij.pleriq;.cũ glo.Sʒ ⁊ diũſ

modis cõmittit᷑ fraus⁊ dolus in hmot⁊ iniuſticia.ð

quibo diffuſe habes infra. ĩ plibo. . ſe. In plateis
tertijs q̃ ſunt cõiter añ eccleſias ibi ↄueniũt.⁊ diui⸗
tes⁊ pauꝑes.⁊viri ⁊ mulieres luſoꝛes ꝓdigi artifices
ciues⁊ alij.Et ad oẽs qſi extendit᷑ viciũ vſure vel ꝑ ex
ercitiũ eiꝰvel ꝑ ꝑticipatõem.Nã mulieres de qbus

minus videt᷑ ſi ſuntvidue ne ↄſument᷑ dotes earũvel

ter plus valet.pꝛopter qð vendit pluri pᷣcio q; nũcva

—

Plli ne
datlvi⸗
weg a
Lulene
arviea
callui
ſonnte
noxlaſn
tenel
cüconſ
leyeder
gecptt/
lapeeeſſt
ſapdg⸗
Cerſnnr
Ewi
nis
tune
lüſtg
nap
luſnor
hyns,

con
Nen
Mo
Goſ
ve
ſs
dan
Nne
en
Uſue

i
mdn
To
ug
nsic
unmn
liden
ein ſ
emere
Crchiunm
miits
usußß

Capitulũ

deponũt eo⸗ mercatoꝛibo ad diſcrenõem ⁊ vſura jeſt
ſᷣm pᷣdictevel recipiũt ab heredibo cõiugis ſui defun
cti poſſeſſionẽ vſufructuãda quſq; reddant᷑ ei dotes
2 vſura eſt õm Hoſti.⁊ alios. Si ſunt nupte viris qᷣ
ſunt obligati ad reſtitutõem vſurarũ ad q;tũ eſt va⸗
loꝛ eoꝝ ſubſtãtie invſura ꝑticipantvictũ⁊ veſtitũ de
bis ꝑcipiendo. Si ſunt puelle nuptui tradẽde ⁊ do
tes recipiũt devſuris.viri eaꝝ nõ pñt reciꝑe tłes do⸗
tes etſi receperint tenent᷑ ad reſtitutõem illis quibus
ſocer erat obligatus ex qͥ oĩa illiꝰerãt obnoxia reſtitu
tioni:Et ipſa młier ſoluto matrimonio tenet᷑ ad reſti
tutionẽ ſi ñ reſtituit vir ſm doc·Ray.⁊ alios.De his
oĩbo plene vide infra in. S.plurbo.c.ſe. Pupilli qʒ q̊
rum tutoꝛes vel ꝓcuratoꝛes eoꝝ pecunias poſuerunt
ad diſcretiõem vbi vſura eſt.ſᷣm pᷣdicta tenent᷑ ad re⸗
ſtitutõem.q;uis nõ fecerint ipſi tales contractꝰ tñ qꝛ
lucxꝝ tale ipſi ꝑceperũt Et ſi nõ diſponũtſe ad reſtitu
tionẽ cũ hñt admĩſtratõeʒ ſuoꝝ bonoꝝ iã ſunt in ſta
tu dãnatõis.ſed ⁊ ipſi tutoꝛes ⁊ curatoꝛes moꝛta liter
peccant faciẽdo tales ↄtractꝰ. ⁊ tenent᷑ ad reſtitutõeʒ
qᷓ;uis vtilitatẽ nõ ſint inde ↄſecuti in caſu qͥ ipſi pu⸗
pilli nõ vellentvel nõ poſſent ſatiſfacere.vt no.archi.
dꝛ. xlvi.ſicut nõ ſua. Idẽ de q̃ͥlibet factoꝛevel ꝓcura⸗
toꝛe qͥ exercet negocia alioꝝ faciente hmõi ↄtractus.
Qui etiã niutuat pauꝑibo hac intentõe vel pacto vt
ſuiãt eis ĩ opis agri.vineeꝛ bmõi.vel ĩ oꝑis boũvel
eq̊ꝝ vel alio ſeruitio coꝛpali.vſurã ↄmittũt.de vſur
c.ↄſuluit Filij q̊ʒ⁊ heredes qͥcũq; vſurarioꝝ ꝑticeps
ſunt⁊ tenent᷑ ad reſtitutõem.⁊ ſi bona illa legata ob
noxia ſunt reſtitutõi vt devſuris.c. Michael. niſiin
certa eſſent ⁊ locis pijs legata. Publici autẽ vſurarij
cũ conſcia dioceſani⁊ cautõe de talibo dñt diſpone⸗/
re. vt devſuris.in.vi.de qͥ vide infra iu.. Illi eriã qͥᷣ
accipiũt mutuũ ad vſura ſi faciũt ſine legitima cã pu
ta neceſſitatis velvtilitatis rõnabilis.ſ ad ludedum
vel pdigaliter ependẽdũ peccãt moualł fm b. tho.
vbi S. ⁊ alios doc. Notarij ↄficiẽtes inſtrum̃ta ĩ frau
dẽvſuraꝝ ſciẽter: teſtes peccãt moꝛtalr. Idẽẽ de me
diatoꝛibꝰ ⁊ ſeruiẽtibo eis in talibo. Aduocati patroci
nãtes eis in bmõi cõtractibo. Oẽs hi digni ſunt moꝛ
te eterna.qꝛ cõſentiũtvſure cooꝑando ei.ij.qel. c. no⸗
tũ ſit Faciẽtes q̃; ſtatuta ſuꝑ hmõi⁊ iudicãtes ſm ea
vt capitanei. rectoꝛes ⁊ hmõi.⁊ pᷣbentes ↄſilia ad hu
iuſmodi ſtatuta peccãt moꝛtaliter? ſunt excõicati.de
vſuris.c.ex graui.in cle. Dñi etiã tꝑales qͥ pmittunt
vſuras pꝛopter vnã certã quotã quã recipiũt inde.ĩ
eadẽ ſunt danatõe.Et cõfeſſoꝛes qͥ abſoluũt ſcienter
tales nõ diſponẽtes ſatiſtactõem emẽdã.Ecce q̃t in
numeros illaqueãt maledicte vſure. Et ſic nõ defecit
de plateis oĩbus vſura.qꝛ vel ꝑvnũ modũ vel ꝑ aliũ
inuoluit quaſi vniuerſos. .

Tertiũ quod cõtinetur..m

in verbis põ. qdð in pꝛio mẽbꝛo habet. eſt cõtinuatio
buiꝰ vicij q eſt piculoſiſſima.cum ðꝛ. Nõ defecit ipᷣa
vſura.ſed vſq; in finẽvite cõiter ꝑſeuerat. Sʒ vt dicit

Piero.Si vſq; in finẽ vite in malis pſeueramꝰ aſſi⸗
due peccantiũ nõ miſeret᷑ de di.xciij.c. diacõi · At⸗
tẽditur aũt iſta ↄtinuatio piculoſiſſima. Quia ſineĩ⸗
terpolatõe: Quia in finali duratõe, Quia in plali ſuc

ceſſiõe. In alijs pctis nũqᷓ;ᷓ bõ aliqͥd eoꝝ ↄtinuat.
Nõ enĩ guloſus ſꝑ actu comedit.nec cõtinue luxuni
atur laſciuꝰ.nec iracũdus ↄtinue iraſcit᷑ ſed interpo⸗/

lant actus ſuos. Sʒ vſura ſꝑ rodit⁊ cõſumit paupe⸗

rũ oſſa.⁊ de die ⁊ de nocteꝛ in feſtis ⁊ in ferijs.⁊ doꝛ⸗
miẽdo⁊ vigilado oꝑałꝛ nunq; deſicitvſura. Et cum
petm̃ ſuũ vſure mẽti occurrentꝛ ñ dolet⁊ ꝓponit vſu
rariã pꝛauitatẽ dimittere ⁊ reſtituere.ſʒ ipſa lucra re⸗

tinere. iteꝝ ⁊ de nouo peccat moꝛtalrꝛ totiẽs qtiens.

Tenet᷑ eni qͥlubet ad cõterendũ ſtati de moꝛtali cum

mẽti occurrit de quo adhuc nõ habuit cõtritionẽ ſᷣm

b.cho.in.iiij.? Ricar.⁊ Boñ.⁊ Pe.ð tarã.Pꝛecepto
rie enĩ ðꝛ illð a dño. Cõuertimini ad me filij reuten⸗
tes et ſanabo aduerſiones veſtras. Hiere.iij. Mõ de

fecit ſecũdovſura quia durat dũ ille viuit ⁊ poteſt ex
ercere. Cetera vitia inquit Hiero.cũ ſeneſcẽte ſeneſcũt

ſola auaricia iuueneſcit.⁊ ſuꝑ oẽs ſpẽs eius vſuraEt
rõ eſt qꝛ in alijs peccatis ſi s vult penitere nõ hʒ ni
ſi cõteri⁊ ꝓponere abſtinereꝛ ſibi iniunctã penitenti⸗
am facere.q̃ modicũ qͥd eſt Sed vſurariꝰ ſicut⁊ alter
qͥ accepit aliena iniuſte vel detinet nõ ſolũ opoꝛtet ꝙ
doleat⁊ ↄfitea᷑ꝛ ꝓponat abſtinere in futurũ.ſed ne⸗
ceſſe eſt ꝙ reſtituat aliena ſi poteſt. Ilã vt alias ðꝛ in
iure. Non dimittit᷑ peccatũ niſi reſtituat᷑ ablatũ.de
re.iu. Nec cõfeſſoꝛ.ſacerdos.nec epᷣs.nec aliꝰ ſuperi⸗
oꝛ pꝛelatꝰpoteſt ſibi remittere ius alienũ. ſed ille cuiꝰ
eſt pecunia debita. Nimis autẽ duꝝ videt᷑ibivtred
dat q̃ cũ tanto laboꝛe acqͥſiuit⁊ ꝙ burſam euacuet ac
diſtrahat poſſeſſiões,.⁊ vbi aſſuetꝰeſtviuere abũdan
ter cũ familia ſua.⁊ indui põpatice.reducat ſe ad te⸗
nuẽvictũ ⁊ veſtitũ.⁊ ꝙ dimittat filios pauꝑes.⁊ non
cõſiderat miſer bõ ꝙ ſicut nudꝰ eſt egreſſus de ventre
matris ſue ita nudus reuertet᷑ illuc. Job.i.id eſt ĩ ter
rã matrẽ omniũ.Non atrẽdit quod ait põ.Frater nõ
redimit.ixpᷣs noſter frater ꝑ humanitatẽ nõ libera⸗
bit talẽ moꝛtuũ in peccato pꝛopt᷑ ſua legata facta ec⸗
cleſijs vel hoſpitalia ſacta Recimer hõ quicũq; qua
ſi dicat nõ.nõ dabit deo placatõem ſuã ⁊c.Quãto ãt
magis pſeuerat in vſurꝭ tãto magis aggrauat᷑ pecca⸗
tũ eius.Etvt dicit. Pꝛouer.xviij. Impiꝰcum in pꝛo⸗
fundũ peccatoꝝ venerit. contemnit nec curat de ania
ſua.Et tanto ſunt grauioꝛa pctã cto aĩam inłeliceʒ
detinent diuti alligatã. Ait Gꝛeg/extra de cõſue. c.
fi. Et cõiter tales moꝛiũturvt aĩalia bꝛuta vel aliquo
terribili iudicid de eis cõtingẽte rapti aliqñ a demo⸗
nijs notoꝛie. Sicut legit᷑ de quodã vſurario ꝙcum
doꝛmiret in lecto cũ vxoꝛe ſubito exꝑgefactꝰexiuit ð le
cto. Cum autẽ ab vxoꝛe ſua interrogaret᷑ qͥd ha beret
ait. Modo raptus fui añ iudiciũ deivbi tot ⁊ tanta
terribilia ſunt oppoſita cõtra me ꝙ neſciui nec potui
aliqͥd rñũdere.Cunq; fuerim diu ad penitentiã expe⸗
ctatus nec hucuſq; volui diuinis ĩſpiratõibo ⁊ pꝛece
e obedire:audiui nũc iudicẽ ↄtra me ſciam pꝛotu
iſſe meq; datũ in poteſtatẽ demonũ qui me debent
hodie ad eterna ſupplicia aſpoꝛtare Quo dicto de ꝑ
ticavili veſte aſſumpta domũ rapido curſu egreſſus
eſt. quẽ ſui bincitide querẽtes.tandẽ ſn quodã mona
ſterio monachoꝝ matutinas cantantiũ inuenerunt.
Lunctis ergo eũ ad penitẽtiã inducẽtibo nec ꝓficere
valẽtibo rõe aut exhoꝛtatõevel pᷣce cuſtoditꝰ ẽ d ges

Titulus Pꝛimus

vſq; ad ſextã hoꝛã. Deniq; cũ ↄſanguinei eũ ad do/⸗
deagen Tache ad qndã fluuiũ per quẽ traſituri
erat perueniſſent.viderũt quãdã nauim rapido cur
ſu ꝑ fluuiũ aſcẽdentẽ.a nullovtvidebat᷑ ↄducta. Sʒ
ab vſuraroviſa eſt plena demonijs qͥ ait.ideovenie⸗
bantvt eũ ad ſupplicia eterna aſpoꝛtarẽt Quo dicto

ſtatĩ de manibo eoꝝ a demonibo violẽter raptus ⁊ in

nauim ꝓij cit᷑.⁊ curſu rapido refracto ſubito diſpuit
cũ demoniboꝛ pᷣda pᷣfate nauis. Sicut g̊ nõ defecit
vſure vitiũ in eo dũ in hoc ſeculovixit ita nõ deficiet
punitio gehenne in aliavita.⁊ ᷣm modũ delicti erit⁊
plagaꝝ modꝰ.vt ð:Deu.xxv. Demũ eſt ꝑpiculoſiſ
ſimũ iſtud vitiũ qꝛ tranſit ad ſucceſſoꝛes. ſicut lepꝛa
Bieʒi tranſſfuſa eſt in poſteros: Alia peccata non ex
cedũt actoꝛes eoꝝ.vnuſqͥſq; in iniqᷣtate ſua moꝛietur
Filius nõ poꝛtabit iniqͥtatẽ pris. Ezech.xviij. nec ire
nec ſuꝑbie.nec inuidie.nec alia. Sʒ in vſura ſicut et
rapina⁊ oĩ illicita vſurpatõe filiꝰ ⁊ qlibet alius heres

vſurarij ⁊ raptoꝛis ⁊ filij filioꝝ ad q̊s deuenerãt böa

ipſoꝝ obligata reſtitutoi. poꝛtabũt miqtatẽ pris vſu
rarij:i.penã debitã. nõ quide ꝓ pctõ qð actu ↄmiſit
pjr. ꝓ illo eĩ ipſe ſolus pr̃ poꝛtabit onꝰ ſuũ. ſed ꝓ pctõ
qð ↄmiſit filius eiꝰvł qcũq; heres ipſiꝰ in retinendo
bona aliena.in quo imitat᷑iᷣm pꝛauũ preʒ.Et ſic de
pꝛogenie in pꝛogeniẽ in ꝑpetuũ obligat᷑ heres vſura⸗
rij vel alienoꝝ detetoꝛes inq;tũ durãt bona ipᷣoꝝ.ad
vylteriꝰnõ tenet᷑ niſi de eo qð ꝑuenit ad eũ quſq; cre⸗
Qitoꝛibo ſit ſatiſſactũ ꝑ ſolutõem vel remiſſionẽ ĩ foꝛo
ↄſcie.Caueãtaũt heredes taliũ.filij.nepotes.cõſan⸗
guinei.vel extranei.ne in hmõti laboꝛẽt craſſa ignoꝛã
tia.qꝛ nõ excuſaret eos a dãnatõe. Sʒ illð verificaret᷑
in eis. Ignoꝛãs ignoꝛabit᷑ id ẽ repꝛobabit᷑. ſola igno
rantia inuincibił eos excuſaret. Legit᷑ de quodãvſu⸗
runo ꝓ cũ infirmatus eẽtꝛ grauit᷑ ac filios duos ha⸗
beret viſitatꝰa cõfeſſoꝛe cõfeſſus eſt.⁊ nõ negauit pec
catũ ſuũ ui cũ declaraſſet ↄfeſſoꝛ g opoꝛtebat eum
oĩa mala ablata reſtituere.als ſaluari⁊ abſolui ñ po⸗
terat⁊ filij ad hoceũ hoꝛtarentvt poſſet ⁊ ſacra ſuſci⸗
pere⁊ aĩam ſaluã facere.ſciebãt eni vſurarios ↄctus
eius. Rñt ille miſer.Ego nõ poſſum.qꝛ ſi ſuꝑuiuer?
nõ haberẽ ad manducandũ.ſed opoꝛteret me mẽdi⸗
care.Si moꝛerer et vos opoꝛteret ire ad hoſpitale. ni
hil enĩ vobis remaneret.qꝛ oĩa devſuris ſunt.Cuiil
li.Nõ curetis de nobis puideatis ſalutiveſtre Tace
te ait ille. Nolo ire potiꝰ⁊ ad mĩam dri ſtare q; mer⸗
cedẽ hoim.qꝛ inhũani⁊ ĩmiſericoꝛdes ſunt deꝰ auteʒ
clemẽtiſſimꝰ. Sicq; in ſua obſtinatõe migrauit.Oð
attẽdens vnꝰex filijs hoꝛtatꝰeſt germanũ ad reſtituẽ
dũ ne ſeqrent᷑ prem dãnatõe.Qui ille. Si pr̃ meus
vſuras fecit ego illas nõ feci. Uolo poꝛtiõe mea gau⸗
dere dũ viuo.de futuro neſcio qͥd erit Dermãaſit g̊ invi
tio patris detinẽdo ꝑtem ſuã Aliꝰvo reſtituit certis
ꝑſonis.⁊ incerta pauꝑibo erogauit.Cũ autẽ in bõis
duceret dies ſuos ex ſubſtãtia fenebꝛi in pũcto ad in
ferna deſcendit moꝛiẽs. Alter vero qui ſtatũ religio⸗
ſum aſſumpſerat facta reſtitutiõe de ꝑte ſua quadaʒ
die cũ oꝛaret vidit in viſiõe terã aꝑtam ⁊ in ꝓfundũ
* maximũ immẽſum flãmã extendentẽ. Et in p⸗
undo infemni int᷑ cetos vidit patrẽ ſuũ ⁊ frẽʒ ſuũ ſuꝑ
eũ quẽ pr frequẽter maledicebat dicẽs Maeldictꝰꝛc

¶ Caplmvij . vb
que ↄmittit᷑ in mutuis expᷣſſis ⁊ in pignoꝛibo.⁊ ĩ ſecu

quia pꝛopter teyt diuitẽte dimitterẽ bec deuent. Et

filius rñdebat.ĩmo tu maledicans qꝛ pꝛ ter te huc

yeni.Si eni nõ dimiſiſſes mihi malcacqͥ lta. ̊ cauii

ſem me ab alijs vitijs. Etſic ſtabãt iniſta altercatõt
Ife Porm, 117 atoe
Oð ille cemens dñm landauit de ſua illienĩatiöe qꝛ

reſtituerat.Et ſic apparet cõtinuatio eius.qinõ de⸗
ficit moꝛiẽte vſurario ſed tranſit ad alios, vt dictu eſt

niſi reſtituatur.

——

iagit᷑ de multipli mõvſurarũ.ſ. et

nitatiboꝛ in ſocieratibo ⁊ in ſocidis aĩaliũ⁊ in cãbijs.

aĩas deuoꝛat płlimas multa hʒ intricamẽ
ata pꝛopter fraudes adinuetas. ⁊ difficult
deſerit pꝛopter obligatõem reſtitutõis.ideo pꝰ ſimo⸗
niã de ea tractet᷑.cũ habeat etiã ↄuenientiã cũ ea in

ſeqᷣo. Etvtrũq; ſola ſpeꝛ intentõe ↄmitti᷑. Dicit᷑ aũt
vſura quaſivſus reivł enis ſeu vſu rea. dat᷑ eĩ ob vſuʒ
eris.i.pecunievel alterius rei qvſu ↄſumi ⁊ ob hoc
eſt rea? mala.quia dat᷑ pꝛopt illð pꝛopter qð dari ñ
debetvt declarabit᷑ infra⸗

Diffinitur auteſic Aſu F.

meſt lucrũ ex mutuo pꝛincipałr intẽtũ. Lucꝝ ðꝛ pꝛo

pꝛie incrementũ qð qͥs hʒ exvolũtaria ↄmutatiõe vlł
tra ea q̃ pꝛi ſua erãt vñ ſi mutuo vni hñti.x. de mea
ſubſtãtia es intentõevtvltra mutuatũ rehabeã ab eo
illa.x.cũ alias haberenõ poſſem nõ cõmitto vſuram

qꝛ nõ intẽdo hic lucrũ ſed tm̃ qð meũ de iure eratre

habere.ar.xiiij.q/iiij.ab illo.Ex mutuo ſubdit᷑ qꝛ re⸗
gularitervſura cõmittitin mutuo Quãuis eĩ in alijs
cõtractibo ſepe reꝑiaturvſura titulo emptõis velvẽdi
tionis vel pignoꝛatõis.⁊ hmõi palliatõis.ibi tñ eſt ĩ⸗
plicite mutuũ.Nã ſicũ vendo tibi cannã pannivalẽ
tem nũcvnũ ducatũ.ex eo ꝓvis dilatiõem vniꝰanni
ad ſoluendũ pꝛeciũ.volo pꝛopt iſtã expectatõeʒ vnũ
ſolidũ plus dicto pᷣcio.iſta vẽditio reſoluit᷑ſn mutu⸗
um. Ita eĩ eſt acſi modo tu mibi dares vnũ ducatuʒ

p pꝛecio illius panni quẽ qꝛ tibi mutuo ꝑ annũ volo

vnũ ſolidũ.eccevſura explicata.extra devſuris.in ci⸗
uitate. Et ðꝛ mutuũ q̃ſi de meotuũ.qꝛ trãſfert᷑ dñiũ
rei mutuate in eũ cui mutuat᷑: ſtat ꝑiculo eiꝰ.vñ pꝛo
pꝛie locũ habet in his q̃ vſu cõſumunt᷑ vt victualia.
vel diſtrahunt᷑ vt pecunia nũerata. ⁊ iõ grauari non
debet vltra reſtitutõem capitalis. Secꝰ autẽ eſt in lo
catõeꝛ cõductõe domoꝝ⁊ agroꝝvel eqͥ. bouis⁊ hmõi
nã dñium nõ trãſfert᷑ in accipiẽtẽ.ſed remanʒ penes
dnimꝛ⁊ eius ꝑiculo ſtat.⁊ iõ liciteſpaturꝛ petit᷑ lucrũ
pꝛo re locata vel cõmodata. Intẽtũ addit᷑ qð ĩcludit
expᷣſſam pactõem.llã⁊ ſine pacto ⁊ locutõe ſola intẽ
tione cõmittit᷑ vſura ſicut ſimonia. Si ei qͥs mutuat
hac intentõe vt aliqd recipiat vlta ſoꝛtẽ tpale. eſto q
nil qrat.vſurã ↄmittit mente.xiiij.qiij.ſi fenerauen
Sʒ ſi mil recipit vltma ſoꝛtẽ ſufficit vt pnĩam agat de
peccato ſuo moꝛtali.ſi aliqͥd habuit reſtituere opoꝛ⸗
tet niſi ſibi remittat᷑. Si vero qͥs mutuat pꝛincipalr

„.

pꝛopt᷑ deũ vel amicitiã nõ pꝛopt᷑ tꝑale ↄmodũ Et is

q mutuũ accipit ex ſus libalitate vt gratꝰ ñ ncipal

Via vſure voꝛago que

hoc.ſ.ꝙ ↄmitti pᷣt ꝑ triplex munꝰa manu.lĩgua⁊ ob-

Et
bue
l
de
degn
de
cſ

iſte⸗
ieu
ddis,
ne
ani
eule
ino⸗
ain
nd
dͤn

zwhe
zWwi

4

ro
öeyt
demes
td
NWonn
weene⸗
botan
iais
ghiti
binicki
Mnim
nwomi
ͦgeni
mnen
nidcat;
anün
ſnisenc⸗
fiſietdii
bchiſn
nnn
uen
tit
wuisthnet
nnſn
1 iiu⸗
ceſei
iisfmmn
ingalech
Kicen
rüumten
ſtnni
nu N

zbs

pꝛopt᷑ mutuũ donat ei alid hocei daclarãs pei li⸗

bere donatvſura nõ eſt.qꝛ lucꝝ illð mutuãs nõ intẽ

dit.ar.i.q.ij.ſicut.nõ eĩ dʒ eẽ factꝰdeterioꝛis ↄditõis
ſed melioꝛis pꝛopter obſequiũ pꝛo ipſo factũ in mu⸗
tuando vt ſcilʒ donum el gratis factum recipe non
poſſit qͥ pꝛius ſᷣm oẽs potuiſſet. Pꝛicipalr ðꝛ pꝛopt᷑
ſecundariã intentõem qͥ nõ inducitvſurã.ðꝛ aũt intẽ
tio pꝛincipał hic cũ.ſimagis mouet᷑d mutuãdũ ꝓ
pter lucꝑ.qð ſperat ſibi euenire qᷓ; pꝛopt᷑ alið.Sʒ in
tẽtio ſecũdaria ðꝛ qñ etſi ſperat aliqͥd ſibi dari ab eo
cui mucuauit ex ſua liberalitate.tñ nõ illð eũ mouet
ſed magis beniuolẽtia.ita ꝙ etiãſinõ crederet ſibi ali
qͥd darivltra ſoꝛtẽ adhuc tñ mutuaret.Sicut eĩ pᷣnci
palis ſpes⁊ intẽtio ad tꝑale inducit ſimoniã. ⁊ nõ ſe
cũdana in collatõe ſpũaliũ.vt habet᷑ expᷣſſe di.lxxxiij
quid eĩ ꝓdeſt.in glo.⁊ di.lix.ſi officia. Ita ⁊ i mutuo
pꝛincipalis intẽtio ad lucꝝ inducitvſuram ⁊ nõ ſcðᷣa
ria ᷣm Lau.de ridol.⁊ mitos alios.Nec obſtat.c.i.

xiiij.q.iij.vbi diciraug. Si mutuo dederis a q pluſ
qᷓ; dediſti expectes.feneratoꝛ es.hoc eĩ intelligit᷑ de ex

pectatõe cauſatiua pꝛincipalr mutui. Silr ñ obſtat
c.fi.xiiij.q.iij.ad id qð dictũ eſt ſupꝛa de dato ex li⸗
beralitate.Nã dictũ c.loquit᷑ cũ aliqͥd dat᷑vltra ſoꝛtẽ
ex actõe actualivel ſaltim intẽtionali murtuãtis ⁊ ñ ex
liberalitate mutuũ accipiẽtis.Et nota ꝙ intẽtio pꝛin
cipalis ad lucꝝ nõ ſolũ in pꝛĩcipio mutuatiõis ſʒ eti⸗
am habita poſtea etſi a pꝛicipio nõ habuerit inducit
vſurã puta mutuat qͥs ꝓximo mere ex canitate.pꝰmẽ
ſem ſubintrat cogitatõ mẽtẽ eiꝰde lucro ſibi dãdo ab
eo cui mutuauit.⁊ ita inficit᷑ ꝙ ſi nõ ſꝑaret aliqͥd reci

ꝑevltra ſoꝛtẽ repeteret mutuatũ ſed pꝛopt᷑ illð lucrũ

ſꝑatũ dimittit.certe talis vſurariꝰẽ. ar.i.q.i.fertur..
vulnerato.⁊ ſi qͥd vltra ſoꝛtẽ recipit qᷓ;ᷓuis ille darʒ ñ
exactꝰſed pꝛopꝛia ſpontetenet᷑ reſtituere. Et hoc niſi
mutuũ accipiẽs in reſtitutõe eiꝰ⁊ ſciretvel crederetin
tentionẽ illiꝰ fuiſſe depꝛauatã tñ ex mera liberalitate
aliqͥd dat ꝑ modũ doni.⁊ hoc ſibi declarat ꝙvult oĩ⸗
no ꝓꝙ ſit ſuũ ⁊ ꝑ modũ doni.tũc enĩ de pctõ penitere
habʒ. ſed ex q̃ donatũ ſibi eſt nõ tenet᷑ reſtituere. Sʒ
ſi dediſſet nõ ex libera volũtate ſed ne reputaret᷑ingra
tus⁊ ab illo vel ab alio nõ reꝑire poſſe mutuũ dubi/
tat.ſi mutuãs hoc ſcitvel ꝓbabilr credit nõ pᷣt reciꝑe
qᷓ;uis ex caritate mutuaſſet⁊ ipᷣe ſpõte dediſſet.i.non

exactꝰ. ⁊ reſtituere tenet᷑ acceptũ pᷣm Lau.deridol.⁊ ẽ

ſꝑ moꝛtalevſura qꝛ Z iuſticiã⁊ caritatẽ⁊ diuinã legeʒ

ʒilludvidelʒ.Nõ furaberis. Noiĩe eĩ furti intelligit

rapina vel oĩs illicita vſurpatio rei aliene q̃ ibi ꝓhibe
tur. vt dicit Aug.xiiij.q.v.c.penale.

Et quia cõtra diuinã J. I.

naturalẽq; legẽ eſt in q̃ ꝑ hoĩem diſpẽſari nõ pᷣt ideo
nec ꝑ papã diſpẽſari poſſetvt ſine pctõ vſura exercere
tur.vt etiã expᷣſſe dicit᷑ etra devſuris. Guper eo. vbi
alexãder tertiꝰſic ait.Cũ vſuraꝝ crimẽ vtriuſq; teſta⸗
mẽti pagina deteſtet᷑ ſuꝑ hoc diſpẽſatõem aliquam
poſſe fieri nõvidemus. Quia cũ ſcriptura ſacra ꝓhi⸗
beat ꝓ alterius vita mẽtiri:.multomagis ꝓhibẽdꝰ eſt

qͥs ne etiã ꝓ redimẽdavita captiuivſuraꝝ crimĩe in/

uoluat᷑ Poſſet aũt diſpẽſari in exactis qͥ ad incertoꝝ
reſtitutõem ſᷣm doc.q tñ ſi fiat ſine rõe qͥ ad ↄſciaʒ ñ

Capitulũ Beptimũ

puto ꝙvaleat. Hec excuſant᷑ iudei in exactiõevſuraꝝ
ſicut nec ab alijs peccatis Illud enĩ quod inducunt
ad ſui exccuſatõem tanq; hoc ſit eis ↄceſſum male in
telligũtNã qð ðꝛDeut.xxiijNõ feneraberis frĩ tuo
ad vſurã ſed alieno ſane eſt intelligendũ. Per alienũ
enĩ aut mrelligu nt᷑ illi qͥ erãt finitimi eoꝝ quoꝝ t᷑ras
eis dñs ↄceſſerat vt cananei. ⁊ ab illis licite recipie⸗
bantvſuras.nõvt vſuras ſʒvt recuꝑatiõem iuris ſui
ar. extra eo.c.i.ſic exponit Gꝛeg.⁊ Ul.Sicut etiã mõ
a xpᷣpianis licite acciꝑent᷑vſure ab eo ) quẽ agit᷑ iuſtũ
bellũ.cũ etiã liceret eũ occidere.⁊ ad hoc ẽ textꝰAm⸗
bꝛo.xliij.q.iiij.ab illo.vbi dicit ꝙ vbi eſt ius belli et
vſure.⁊ ab illo exigerevſuras cui menio nocere deſi⸗
deras.Et q;uis aliqͥ hoc exponãt negatiuei.qꝛ nul⸗
li debes velle nocere.itavt nulli fenerari.tñ alij intel
ligũt affirmatiuevt notat ibi Archi. Nec incõueniẽs
aliqð ſeqͥtur cũ illa nõ ſit ꝓpꝛievſura ſed ſui iuris re⸗
cuꝑatio. Si aũt talis vt vſunã peteret nõ excuſaret᷑ a
moꝛtali q;tũ cũq; ille haberet de ſuo ſed ad reſtitutõ
nẽ non teneret᷑ vſq; ad ſui ſatiſfactiõem. Aut ꝑ alie⸗
nũ intelligit᷑ quilibet qui nõ erat de genere iudeoꝝ.⁊
tunc dicet᷑ ꝓilla fuit comꝑatiua ꝑmiſſio qᷓ ꝑmittuur
minus malũ ne maius fiat. ſicut etiã ꝑmiſſum fuit
eis dare libellũ repudij⁊ repudiarevxoꝛẽ advitandũ
vxoꝛicidiũ.Sic⁊ vſura fuit ꝑmiſſa eis erga alienige
nas ne ſimpłr ꝓhibita maioꝛi crudelitate craſſarẽtur
in ſuos vt ſue cupiditati ſatiſfacerẽt. Excuſabãt᷑ ꝗ̊ a

pena tꝑali legis ſed nõ a pena gehẽnali ſicut neca cł⸗

pa moꝛtali. UVñ di.Crib.xxxi.q.i.hac rõne.in fi.OQðᷣ
eĩ ꝑmitrimꝰnolẽtes.pᷣcipimꝰ.i.ꝑmittimꝰ ſᷣm glo.qꝛ
malas hoĩm voluntates ad plenũ ꝓhibere nõ poſſu
mꝰ. ar. de hoc di.iiij. deniq; Et hoc deꝰdeclarauit ꝑ
ꝓphetas.ſ.ſibi diſplicere.vt pẽ. Qui pecuniã ſuam
nõ dedit advſurã.Et eʒech.xviij.ðꝛ. Ad vſurã ñ cõ
modauerit. Sʒ etſi q̊s rõe dicte pꝑmiſſiõis vellet eos
excuſare ꝙ illo tꝑe que tñ excuſatio cõitera doc.ñ ad
ncek puuatnece reuelate nõ excuſarent᷑. xxxi.qli.
§. ſed in veteriõ expᷣſſe oĩs vſura ⁊ lege canonica ⁊
lege euãgelica ꝓhibetł.que leges oẽs aſtringũt.Dici
tur enĩ. Luc.vi.Mutuũ date nihil inde ſpantes.q̃
autoꝛitas inducit᷑ in decretali cõſuluit.extra de vſu⸗
ris.vbi ꝓhibentvſure.Et hec autoꝛitas bʒ duas ꝑ⸗
ticulas. Riĩa eſt mutuũ date quod qᷓntũ ad eos qui
ↄmode pñt mutuare ſine notabili detrimẽto ſui ſta⸗
tus erga eos qͥ ſunt in magnis neceſſitatibo ↄſtituti
⁊ q̃ſi extremis videtur eſſe pceptum.qꝛ ſi hoc dicimꝰ
de elemoſina a foꝛtioꝛi in mutuo.ar.diſt.lxxxxvi. In
ſingulis.alias autẽ videtur eſſe in conſilio. Secũda

„ — 7 „ .

ꝑticula autoꝛitatis ẽ nihil inde ſpantes ⁊ hoc eſt in pᷣ

cepto ita tñ ꝙ intelligat᷑ de pꝛiaria ſpevt dictũ eſt ſu⸗

pꝛa.⁊ nihil referat᷑ ad id qð pᷣcio pᷣt extimari.Nã bñ
pᷣt⁊ dʒ ſpari pꝛemiũ eternũ exinde.ſi fiat mutuũ ex ca
ritatevel etiã beniuolẽtia⁊ aĩcitia ꝑſone.ĩq;tũ tñ ami
cicia nõ inẽ;tũ cauſatiua vtilitatis tpalis.

Item notandum *% K. III.

icet quidã dixerint vſurã eſſe conceſſam in qᷣbuſdã
caſibo ꝓpꝛie loqndo in nullo caſu ↄcedit᷑. Sʒ qꝛ ĩ ilł
caſibo qͥs illi ponũt aliqͥd recipit vltra ſoꝛtẽ.iõ⁊ ꝓpter
aliquã ſiłlitudinẽ largeꝛ ĩpꝛopꝛie ſumendo Biurs

2

bi ꝑmiſſa ſed nõ eſtvſura. Illos at caſus põit hoſti.

in vſ. in ſumma videlʒ. Feuda fideiuſſoꝛ ꝓ dote ſti⸗

pẽdia cleri· Uenditio fructꝰ cuivelles iure nocere ẽ
qẽs ſub dubio pciũ pꝰtpa ſoluẽs. Pena ne in fraude
legis cõmiſſoꝛie gratis. Dãs ſocijs pompa pl ſoꝛte
modis dat᷑ iſtis. Exẽpla hoꝝ bẽs in iurellã de feu⸗
do habes extra eo.conqſtus. De fideiuſſoꝛe ſoluente
ſcʒvſuras ꝙ poſſit repetere hẽs extra de ſideiuſſo. ca.
cõſtitutus. De dote in fructibo pignoꝛis ꝓ dote. hẽs
extra devſunis ſalubꝛit. De ſtipẽdio clentci i. polſeſſi
onis ſue ab alio deteteꝛ ſibi pignoꝛate.hes exira eoð
c.i. De venditõe fructuũ hẽs extra de loca. ⁊ cõduc.
P totũ.De acceptõevſure ab inimico hẽs.xiiij.. linj
ab illo. Devendẽte ſub dubio⁊ ſine receptõe pᷣcij.ex⸗
tra devſuris nauigãti De pena appoſita in ↄctibus
dũmõ nõ in fraudẽ exacta.hes.xij.q. ij.c./ in legibo.
De gratis oblatis ⁊ ſine pꝛĩcipali ſpe recipiẽtꝭ mutut

cauſatiua hẽs.ar.i.q.ij.ſicut.De mutuata ad põpã

ſeu oñtationẽ nõ advſum dicit tho.jij.ij.q.lxxviij. pu

ta vult aliqͥs oñdere ſe bre multos denarios ad hoc

vt creditoꝛes ſui nõ dubitẽt de eo. ſic aliͥs ſibi mu

tuat ſolũ ad oñtationẽ nõ ad diſtrahẽdũ.fructũ ſeu
emolumentũ aliqð ꝑciꝑe p̃t. ſicut poſſet deyaſis ar⸗

gẽteis vel aureis mutuatis vel alijs iocalibo ex quib
lucꝝ iuſte qrere pᷣt. Aꝑtius declarabüt iſta ifra. Di
cit eĩ b. Tho.vbi ſupꝛa ꝙ qꝛ pꝛĩcipał vſus vaſoꝝ ar
gẽteoꝝ. ⁊ hmõi nõ eſt eoꝝ còſumpꝑtio.iõ eoꝝvſus lici

tevẽdi pᷣt ſeruato ſibi dñio eoꝝ. Sʒ vſus pꝛicipał pe

cunie eſt in cõmutatões.vñ nõ łʒ eis vſum vẽdere cũ
hoc ꝙ aliqs velit eiꝰ reſtitutõʒ qð mutuo dedit. Sciẽ
dũ tñ ꝙ ſecũdariꝰvſus drgeten poſor poſſʒz eẽ mu
tatioꝛ talẽvſum eoꝝ vẽdere nõ liceret. Et ſilr poſſʒ eẽ
aliqᷣs vſus pecunie argentee vtputa ſi qᷣs accõmogdet
pecuniã ſignatã ad oñtationẽvel ad ponẽdũ loco pi⸗

gnoꝛis Et talevſuʒ pecũie hõ licitevẽdere pᷣt hec tho.

Muis aute ſit iuder ·§. im
cõpetens in cauſa vſuraꝝ Archi.in c. qd dicã. xiiij/q
iiij. ponit diuſas opiniões.vbi appꝛobat opintõem.
Lau. Hug. ⁊ Gok:q hʒ ꝗꝓY laicu laic? iudex. ᷓ cleni⸗
cũ eccliaſticꝰ. ⁊ hoc etiã placet. Jo.cal. Sʒ glo. in. c.
diſpẽdioſam. de iudi.in cle.videt᷑ ſentire ↄꝛlũ.ſ. ꝙ ſo
lus iudex eccliaſticus habʒ iudicare.Pau. in cle.i.ð
vſuris dixit opinionẽ Lau.⁊ ſeqntiũ verꝗ vbi nõ re⸗
fert᷑ queſtio an id qð petit᷑ ſit vſura. Et ſic nõ ẽ qſtio
de phibitoꝛ ↄceſſo.ſed de ſoluto tm̃ vel nõ ſoluto.ſʒ
ſi eſt qſtio an id qð petit᷑ ſit vſuravel ſub noſevſura⸗
rũ recludat᷑vel nõ.tũc vera ẽ opinio alia. Hãc appꝛo
bat Jo. de lig. ⁊ Fede. de ſenis. Idẽ videt᷑ teuere Bal.
de puſio. Sʒ qri᷑ ad qͥs magis ſpectet determia⸗
tio dubioꝝ de vſuris ad theologos vel canoniſtas.
Ad boc m̃detpe.de ancha.in qdã q̃ſtione diſputa

ta⁊ tenet ꝙ ſpectet ad canoniſtas.dicit eĩ ꝙ interpꝛe⸗

tatio iuris naturałꝛ diuini qᷓ̃tenus tẽditad moꝛali⸗
tatẽꝛ dirigit actꝰ nrõs in deũ ꝑtinet ad canoniſtas.
ſed qᷓtenꝰius diuinũ tendit ad ſpũalitatẽ ⁊ tuitõeʒ fi⸗
dei ð infideles pertinet ad theologos.⁊ ſic ↄcludit ꝙ;
magis ad canoniſtas⁊ iuriſtas q; ad theologos pti
neat determĩatio de dubijs circa vſurã. Sʒ nõ ſolũ
bitho/in quodã qðᷣlbet.ſed etiã Anto,/de bu. qᷣ fuit

magnꝰdecretaliſta dicit Ziũ.ſ.q declaratões mate
riaꝝ q reſpiciũt ius diuinũ magis ſpectãt ad theolo
gos ⁊ in hoc canoniſte debẽtad eos recunere. vſura

daut eſt ꝗ ius diuinũ.⁊ iõ magis ad theologos ꝑtinzʒ

declarare dubia de vſuris. Pꝛeterea ad bonitatẽ fi⸗

gei ꝑtinet nõ ſolũ crederet ſed etiã oꝑari ſᷣm illã. Si

ergo ad theologos ſpectat interpᷣtari ius diuinum in
his que ſunt fideivt di.ipſe Pe.cũ vſura ſitↄtra ope
ra fidei &̊ ſpectat ad cheologos. grc. Bij eſtver ꝙ qᷓ
tũ ad ea q inſtituta ſunt ꝑ leges⁊ canones ↄ vſuran⸗

os declaratio du bioꝝ magis ſpectet ad legiſtas ⁊ ca⸗

noniſtas.De mãifeſtis vſurarijs qͥ dicant᷑ ⁊ quõ pu
niant᷑ hẽs in fine hꝰcapituli.Quere &̊ ſᷣm ꝙ videt᷑ ex⸗
pedire ſi cõmiſitvſurãvel ĩ mutuovel in pignoꝛevel ĩ
depoſito vel in emptõe⁊ venditõevel in ſocietateꝛ hu
iuſmodi.⁊ declara per exempla.

Mota ergo pꝛimo ꝙ ſi
aͤs mutuat ali

ſu 5
diſtrahũturvt pecunia nũerata nõ ad oſtetatiõeʒ tĩ

ſegd ſimpliciter mutuata cũ pacto aliqͥd recipiẽdi vl⸗

tra ſoꝛte.ſiue illð ſit munꝰa manu. vt dent fructus.
⁊ qcqͥd alið qð pꝛecio extimari pᷣt.ſiue mun? ab obſe
quiovt ſeruitiũ homĩs in laboꝛãdoꝓ eo⁊ꝛ hmõi.ſiue

mun'a liguavt puta mutuat alicuivt poꝛngat ꝓ ſep
ces ꝓ aliquo officio vel bñficio tpali obtintdo. In oĩ
bus his caſibovſurã cõmittit.xiiij.q.iij. putãt. ⁊.ca.

pleniq;. Idẽ Tho.ij.ij.q.lxxviij. ⁊ tenet᷑ reſtituere ei
a qͥ accepit id qð habuitvltra ſoꝛtẽvel valoꝛẽ eiꝰ. In
vltĩo tñ caſu cũ.ſ.pꝛopt᷑ pᷣces poꝛrectas ꝓ eo rõe mu

tui ↄſeqͥ?᷑ officiũ aliqð puta ꝙ debeat pauꝑibo ero⸗

gare qð inde emolumẽni ꝑcipet deductis tñ expẽſis
ſui laboꝛis ad arbitriũ boniviri. Idẽ ꝑ oĩa dicẽedum
qñ qͥs pᷣdicta mutuat.etſi nõ cũ pacto tñ ea intentõe
pꝛĩcipalrvt aliqͥd vltra capitale recipiat qð poſſit pꝛe
cio extimari Tho.vbi ſupꝛa.⁊.xiiij.q.iij.ſi feneraue⸗
ris. Silr ſi mutuat eo pactovel intẽtionc pꝛĩcipalivt
ſibi impoſteꝝ remutuet ecõuerſo.vſura eſt ſᷣm Tho.
2 hoſti.ar.extra eo.ↄſuluit.Licet tñ ſ̃m tho.mutuũ
reciꝑe ſimul aliqd a mutuste.Quãauis eĩ recipiẽs ſer
Puitiũ mutui teneat᷑ naturalr ad antidota.i.ad recom
pẽſandũ ſeruitiũ.extra de teſta.c.cũ in officijs nõ tñ
ex hoc ſimpłr eſt obligatꝰqꝛ ad hoc cogi nõ poſſʒ Sʒ
ſi hoc ducit in pactũ ꝓmittẽs.ſ.remutuare ex hoc in
ſurgit ciuilis actio qᷓ mutuãs pᷣt cogere eũ cui mutu
auit ad hoc⁊ ſic recipit vltra ſcteals qᷓ; illã obliga⸗
tionẽ Archi.poſt Pe.ſed⁊ ſi qͥs ex mutuo q̃rat beni
uolentiã alteriꝰeo tñ fine pꝛĩcipali vt amicꝰ effectꝰ ſit

ibivtiulis ad acqͥ ſitöõem tpaliũ vſura eſt ſᷣm Lau.ð ri

dol.in tractatu quẽ fecit devſuris.qͥ tractatꝰ plunies

allegat᷑ in iſto.c. Si autẽ pꝛincipalr bemiuolẽtiã intẽ

dit nõ eſt vſura.quia pꝛecio nõ ettinſat᷑ Tho.⁊ Jo.
cal. Itẽ nota ꝙ cũ qͥs mutuatvniuerſitati licet ſpecu⸗
latoꝛ dixerit ꝙ ex pacto interueniẽte in cõtractu mu⸗
tui inito cum vniuerſitate poſſet euitare collectas ad
quas interim vniuerſitati tenebat᷑. Tamen Jo.an.⁊
Jo.de lig. ⁊ Jo.cal.concedunt hoc non ſumpliciter ſʒ
nulle certe collecte ſtatute ſunt. Secus autem in col
lectis certisquia tunc vſura eſt articu, extra eodem.

— — — — — —

— — — — — —

— -————

— —– = —=

=

E-E—-.l

* —

☛ . -

n

tius ſit reſtituere puto ꝙ nõ teneat᷑ ad reſtitutõem eni

Capitulüi Beptimũ

Qui autẽ ex beniuo ¶. V.

lentia mutuat nõ pꝛopter tꝑale ↄmodũ.ſiis qͥ mutu
um recipit poſtmodũ aliqͥd ei gratis ⁊ liberalłr dat ñ

eſtvſura nec petm̃ hec receptio.ar.diſti.xviij. de eulo

gijs. 2. l.q.ij ·ſicut. Sed qͥd ſi facta mutuatiõe ex be⸗

niuolentia debitoꝛ aliqͥdvltra ſoꝛtẽ obtulit nõ volun

tarie.ſed q̃ſi coacte. puta dubitãs ne ſi hoc nõ faciat
indiſcretus iudicaref.ita ꝙ alias nec illũ nec aliũ in⸗
ueniret mutuantẽvel quauis alia ſili cã.nunqͥd reci⸗

piens illð ↄmittit vſurã.⁊ tenetur reſtituere. Rñdet
Aau.in dicto tractatu ꝙ ſi mutuas dixit aliq̃ verba
ad inducendũ illũ ad hocex quibo ille ſoluit aliqͥdvl
tra ſoꝛtẽ.vel etiã abſq; boc ſcit vel credit ꝓbabilr illũ
nõ volũtarie dare.vtiq; vſura eſt⁊ tenet᷑ reſtituere ar.
xiiij.q.iij.vſura. Sʒ ſi tꝑe q̃ recepit mutuãs illð pu
re recepit cred ens illũ dare liberalrꝛ aio donãdi di⸗
ſcretõe ductũ⁊ nõvt vſurã⁊ nõ coacte dare. qᷓ;uis tu
amſi poſtea ſciat nõ liberalr dediſſe.⁊ ꝑ ſe patʒ ꝙ nec
peccauit ⁊ hoc niſi aliter remoꝛdeat eũ conſcĩa illa ꝙ
neqret iun cõfoꝛmare.quod tñ ſcrupuloſum eſt ma⸗
giſq; laudabile ex quo timet᷑ nõ timendũ. Ratio hꝰẽ
nã exq̃ tꝑe donatois ⁊ receptõis bonã fidẽ habuit.li⸗
cite recepit.⁊ licite eiꝰdñium in ipᷣm trãſijt nõ obſtã⸗
te dubitatiõe debitoꝛis qua ductꝰ fuit ad dandũ illi
mutuãti hoꝝ penitꝰneſcio nec aliqͥd penuũꝰattẽtanti
ex q̊ in tale dubiũ debitoꝛ fuit inductꝰ ar.de re.iu. fa

ctũ li.vi. Inducit exm̃ de re obtenta ꝑ legitimã pᷣſcri

ptionẽ. Nã mala fides pᷣueniens pᷣſcriptoi cõplere ñ
facit quẽpiam obnoxiũ reſtitutiõi.dummõ in curſu
pꝛeſcribẽdi ſemꝑ habuerit bonã fidẽ. hoc di.glo.xiiij
q.vi.ſi res.⁊.xxxiiij.q:ij.ſivirgo. Hãc ðt Jo. de lig.

elſſe cõem opinionẽ canoniſtaꝝ.Sic ad ꝓpoſitũ ſi il⸗
le credidit debitoꝛẽ libere dare cum dedit aliqͥd vltra

ſoꝛtẽvt donũ nõ vt vſurã licite retinʒ q;̃uis poſtea au
diueritvel ſciuerit ↄꝛiũ.Et hoc intelligit ipᷣe Lau. ni
ſi talis credulitas fuiſſet craſſaꝛ⁊ ſupina qð ex circum
ſtantijs vir bonꝰ poterit arbitran.puta ſi mutuans
erat ſolitus nõ dãti ſibi aliqͥd emolumetiꝓ mutuo ñ

uamplius mutuare vel repetere mutuatum ⁊ debito:

tũc non poterat reſtituere ⁊ hmõi.

tem queritur I.F. VII
dans aliqd vltra ſoꝛtevbi nulla pactio intuenit pᷣſu
msafr gratis⁊ liberał dare.⁊ nũ quid recipiẽs pᷣſuma

tur recta conſcĩa ⁊ nõ depꝛauata reciꝑe. RñdetLau.

de ridol.Et ad pꝛimũ membxꝝ dicit ꝙ ſi tꝑe q̊ aliqᷣd
vltra ſoꝛtẽ ſoluit᷑ debitũ ſoꝛtis extinciũ erat alio non
dato pᷣſumit᷑ gratis dare. Sʒ ſi durabat debitũ pᷣſu

met᷑ metu repetitõis ſoꝛtis id actũ.ar.de iureiur.c. ð

bitoꝛes. Poſſent tñ tota talia ↄcurrere ꝙ pᷣſumptio ta

lis ceſſaret.pᷣſumptõ nãq; pᷣumptõe retundit᷑ ſeu eli
dit᷑.de pᷣump.c.illð.⁊ multofoꝛtiꝰſi donãtis ſcriptu
ra cãtaret ꝙ libere ſoluit ⁊ nõ coactꝰ.cũ tũc non ſit lo
cus cõiecturis.⁊ ita iãvidi ↄ ſultum ꝑ młtos docto⸗
res famoſiſſimos. Sʒ ego id veꝝ credo niſi ꝑ credito

rẽ vſuraꝝ ꝓbaret᷑ tale quid ꝑ qð de fraude cõſtaret.
Uigdi eni ſepe ꝑ exꝑientiã accipiẽtes mutuo pecu⸗
