diſponũtur ſᷣm diuinã ꝓuidentiã.Et qñq; ᷣm oꝑa

tionẽ demonũ. Oõð ãt ioſeph dixit ꝑ dupẽſatoꝛẽ ſuũ

ꝙnõ eẽt ſilis ei in auguriandi ſcia ſᷣm Aug.locutꝰeſt
ioco nõ ſerio.xtij.q.ij.Qõð ait.Et foꝛte hoc referẽs ad
opinionẽ vulgi qui ſic credebat de eo. Tho. Augu⸗
ria ꝓhibẽtur.xxvi.q.iiijiꝑ totũ.⁊ ſpẽaliter.xxvi.q.v.

in c. Augurijs.de multis mõis augurioꝝ hes. xxvi

q:ij.cei. Ad omen ꝑtinet ꝙ gedeon obſᷣuauit recita⸗

tionẽ ſomnij.⁊ expoſitõem. ſed qi oꝛdinata a diuina

ꝓuid ẽtia.Et ſic elieʒervꝰba rebecce obſeruauitꝓ omi
ne accipiẽs.Tho.vbi ſupꝛa.Aug.xxvi.q.iiij.ſciẽdũ
oſtendit ꝙ demones futura ↄtingẽtia cognoſcũt ali
qñ ꝑ cõiecturas. Et hoc multiptłr. ꝑtim ex ſubtilitate
natureꝛ acumine intellectus. parti ex lõga expientia

ptinẽt ad ſcðᷣaʒ ſpẽm ſuꝑſtitõis.⁊ ꝓhibet. Deu. xviij
Non inueniat᷑ in te qͥ obſeruat auguria. Et large ſu⸗
mẽdo fit multꝭ mõis pᷣcipue tñ dũ ex ↄſideratöe mo

tuũ vel vocũ auiũ vel quoꝛũcũq; aĩaliũ.vel ſternuta
tões hoĩm.vel ſaltũ mebꝛoꝝ.vult hõ pᷣcognoſcere fu
turos euẽtus foꝛtunij vel infoꝛtunij.vel cũ ex cõſide/⸗
ratõeverboꝝ alicuiꝰalia intentõe dictoꝝ aliqͥs retoꝛ
quet ad futura quevult pcogſcere.M dicit iſtð omẽ⸗.
vel cũ ex lineametis manus cõſideratis.vel figurꝭ in

ſpectis in ſpatula aĩalis vult pᷣcognoſcere futura.⁊ di

cit᷑ cyromatia pꝛimũ.ſcðᷣm ſpatulamãtia. Sciẽdum

igit᷑ ᷣm tho.ij.ij.q xcv.DOð oĩs pᷣcognitio futuroꝝ ſi
extendat᷑vltra id ad qð illð vnde ſumittalis pᷣcogni
tio pᷣt ꝑtingere ᷣm oꝛdinẽ nature vel diuine ꝓuidẽtie
erit ſuꝑſtitioſum. Motus autẽvel garritꝰauiũ ł alie
diſpoſitões in hmõi cõſiderate nõ ſunt cauſa futuro
rũ euentuũ:.Uñ cũ futura nõ poſſint in eis pcogno⸗

que eſt magiſtra rey Aliqñ etiã ex pᷣnũciatis a ꝓphe

tis. Aliqñ pᷣdicũt q ipiſunt facturi.Cogitatões etiã

hoĩm ex ſignis exterioꝛibo in coꝛpe aliqñ pꝛeuidẽt
De ſoꝛtibus quod eſt J. IX
tertiũ genus diuinatois.⁊ hoc fit cũ aliqͥd ſerio fit ab

hoĩbus. vt eius euẽtu conſiderato inde aliqͥd occul⸗
tũ innoteſcat.vtvel qͥd alicui exhibẽdũ.vt in ſoꝛte di

uiſoꝛia.vel qͥd agẽdũ vt in ſoꝛte ↄſultoꝛia.ſeu qͥd fu⸗

turũ.⁊ ðꝛ ſoꝛs diuinatoꝛia.⁊ fit młtiptr.qꝛ ꝑ ꝓtractõ
nẽ punctoꝝvel ꝑ ↄſiderationẽ figuraꝝ q ꝓueniut ex

plũ bo liqfocto in aq ꝓlectovel ex dbuſda ſceduł ſcri⸗

ptis in occulto repolitis ↄſiderãdo qͥſq;ᷓ accipiat. vtł
ex veſtucis incqli bo qͥſqᷓ; accipiat minoꝛẽ vel maioꝛẽ.

vl ex piectõe taxilloꝝ qͥs pła pũcta ꝓijciat. v! ctig⸗ cõ
ſidqerãdo qͥd apiendo libꝝ occurrat hmõi.Euẽt 69
ſoꝛtiũ pᷣt expectari a triplici cꝗ/qꝛ ex diſpõe po cceo

nodecimus

Titulus Duode

leſtiũ. vel erx foꝛuna. vel ex cã ſpũali. Si ãt expectet
a diſpoſitõe coꝛpoꝝ celeſtiũ. ita ꝙ ea intentoe ſiat qſt

actꝰhũani qͥ requirũtur ad ſoꝛtes ſᷣm diſpoſitõez ſtel

laꝝ ſoꝛtiãt᷑ effectũ eſt opinio falſa.⁊ ꝑ ꝰns ex ſuggeſti
one demonũ ⁊ ſic eſt ſuꝑſtuio.Si autẽ eypectet eue
tus ſoꝛtiũ ex foꝛtuna qð videt᷑ hre locũ in ſoꝛte diui⸗
ſoꝛia.nõ videt breviciũ niſi foꝛteviciũ vanitatis. Si
cut ſi aliqͥ nõ valẽtes aliqᷣd cõcoꝛditer diuiderevelint
vti ſoꝛtibo ad diuiſionẽ qſi foꝛtũe exponẽtes qs quã
partẽ accipiat. Sivero expectet euet? a cã ſpũali hoc
eſt dupkr. qꝛ vel a diabolovel a ðo. Si a diabolo ſu
pſtitioſum eſt illicitũ eſt.⁊ he ſoꝛtes ſunt ã ꝓhiben
tur ꝑ canones. Uñ Leo papa Soꝛtes qͥbo cũctavos

veſtris diſcriminatis ꝓuincijs qs pres dãnauerunt

nil alið qᷓ; diuinatões ⁊ maleficia eẽ decernim?. xvi

q.v.ſoꝛtes.⁊ eſt moꝛtale.qꝛ ꝓhibẽt in dicto c.ſub pe

na excõicatõis.Et ꝙ inſtitute ſunt ab apłis qdã ſoꝛ⸗
tes qͥbo aliqͥvtũtur falſum ẽ.qꝛ a diabolo iuẽte ſunt.
vt ðꝛ xxvi. q.i.c.l. Si autẽ peekenr euent dðo
⁊ tũc ſm ſe nõ eſt malũ vti hmõti. Et de bis inrelligit
illð Aug.xx vi.q.i. Soꝛs nõ eſt alidd mali ſed in re
dubia diuinã iudicãs volũtatẽ. Et ttes fuerũt ſoꝛtes
qͥbo vſi fuerũt pres.vt Joſue in depᷣhẽſione Achoꝛ de
furto Joſue: vij. Saulin dephẽſiõe ionathe ſup eſu
i.Reg.xiiij.⁊ ionas ⁊ ʒacharias ſoꝛte exij tvt incẽſum
poneret. Luce.i. Mathias ſoꝛte electꝰ. Põt iñ ĩ ſoꝛ
tibo hmõi pctm̃ q̃drupir reꝑiri.Pꝛĩo ſi abſq; vlla ne
ceſſitate ad ſoꝛtes recurrat᷑ hoc eĩvidet᷑ ꝑtinere ad tẽ
tationẽ dei. Scðdo ſi in neceſſitate ſed abſq; reuerẽtia
Vñ dicit Beda.apli pᷣmiſerũt oꝛõem in electõe ma⸗
thie ꝑ ſoꝛtẽ. Tertio ſi diuina oꝛacula ſcʒ ſoꝛtiũ ad ſe
cularia negocia ⁊ vanitatẽ hꝰ vite cõueſtant᷑ ̃m au/⸗
guſt. xxvi.q.ij.hi qͥ. Quarto ſi in electiõibo eccliaſticꝭ
que fieri debet ex inſpiratiõe ſpũſſancti aliqͥ ſoꝛtibus
vtant᷑. Secus autẽ eſt in ſeculanbo dignitatibo q̃ ad
terrena diſponẽda oꝛdinant᷑.inqꝝ electõe plures vtũ
tur ſoꝛtibo ſicut⁊ in tꝑaliũ rerũ diuiſione. ⁊ vulgarit᷑
dicũtur ſcrutinia. Allas imminẽte neceſſitate licituʒ
eſt diuinũ iudiciũ imploꝛare ſoꝛtibo cũ reuerẽtia.Et

ponit aug.exm̃.cũ tꝑe ꝑſecutõis eẽt diſceptatio inter

miniſtros dei qͥ debebat fugere ne oẽs occidãt᷑ ⁊ ſic
eccłia deſerat᷑.⁊ qͥ remanerẽt ad ↄſolatõʒ alioꝝ ſi non
p̃t alio mõ determĩari dicit in hmõi poſſe vti ſoꝛtibo.
Tho.pꝑ totũ.ij.ij.qxcx Ad ſoꝛtẽ etiã ꝑrinet vulga
ris purgatio.ſ.p iudiciũ ferri cãdentis vel aq bullien
tis. vñ ꝓhibet᷑ ij. q.iiij. ↄſuluiſti. Tho. Gꝛatianus.
xxvi.q.i.S.his ita dicit inveteri teſtam̃to fuiſſe ꝑmiſ
ſas ſoꝛtes.ſed tꝑe gre tãq;ꝑfectioꝛis ſtatus phibitas
ne ſub hac ſpẽ diuinatõis hoĩes aliũ ad cultũ idola
trie trãſirent. De ſoꝛte mathie dicit dioniſiꝰ ꝙ fuit qᷣ⸗
dã radius celitꝰĩmiſſus ſuꝑ mathiã ad ipᷣiꝰelectõeʒ.

.

De obſeruatia que eſt J. X

alið genꝰſupꝑſtitõis.⁊ pꝛĩo de arte notoꝛia in ꝗ fiunt
quedã ieiunia⁊ oꝛões cũ quibuſdã obſeruantijs va⸗
nis ad acquirendũ ſcientiã.de qua dicit.tho.ij.ij.q.
xcvi.ꝙ eſt illicita⁊ inefficax. Ratio qᷓre eſt illicita ẽqꝛ
vtitur qbuſdã ad ſciam acquirenda que nõ hnt fſᷣm
ſevirtutẽ cauſandi ſcĩaʒ.ſicut inſpectõe qrundã figu

rarũꝛ ꝓlatõe quoꝛũdã ignotoꝝ verboꝝ⁊ alijs hmoi.

Et ideo hmõi ars nðᷣ vtit᷑ his vt cauſis.ſedvt ſignis
non aũt vt ſignis diuinitꝰinſtuutis ſicut ſunt ſacr̃a⸗
lia ſigna.vñ relinqͥtur ꝙ ſint ſuꝑuacua ſigna ⁊ ꝑ cõ⸗
ſequẽs ꝑtinẽtia ad pacta cũ demõibo.qvtalie nuga⸗
toꝛie arres noxie ſuꝑſtuois repudiãde ſunt ᷣm Aug.

xxvi.q.ij.illð.⁊ eſt moꝛtale.Eſt etiã inefficax ad acqͥ

rendũ ſcĩam.⁊ rõ eſt qꝛ ꝑ hmõi antẽ non attendat᷑ ac⸗
quiſitio ſcie ꝑ modũ hmõi cõnaturalẽ ſcʒ adinueniẽ⸗

dovel addiſcendo.ↄñs eſt ꝙ iſte effectꝰexpectełvela

deo vel a diabolo.nõ aeo pit dici ꝙ expectet᷑. qꝛ etſi
aliquibo deus dederit ſciam ⁊ ſapiam ꝑ infuſionẽvt
ſalomoni⁊ aplis.non hoc facit cũ certa obſeruatiõe.
nec a ibnſenic. ſed diuidit ſinguł ꝓut vult.i. Coꝛĩ.
xij. Si expectat᷑ a diabolo acqͥſitio ſce ꝑ hmõi antẽ,
tunc cũ acqͥſitio ſcĩe fiat ꝑ illuminatiõeʒ intellectus⁊
ad demonẽ nõ ꝑtineat intellectũ illumiare. ſeqᷣtur ꝙ;
nunq; aliqͥs ꝑ demones ſcĩiam acqͥ ſiuit. Qð etiã vi⸗
det᷑ dicere poꝛphirius vt refert aug.in.iiij. de ci.dei.
Pñt tñ demones hoĩbo loquẽtes expꝛimere aliq ſcia

rũ documeta.ſed hoc nõ quent᷑ ꝑ artẽ notoꝛiam.

De obſeruantia per.§. XI.

incantatões ⁊ aliq ſiunt ad cauſandũ ſanitatẽ. Cir⸗
ca qð dicit Cho.ij.ij.q/xcviiꝙ ĩ his q ft ad aliq̊s
effectꝰinducẽdos ↄſiderãdũ eſt ſi iſta hñtvel putant

br̃evirtutẽ naturalẽ ad pꝛoducendũ illos effectus et

tũc non erit ſuꝑſticioſuʒ nec illicitũ vti talibo cauſis

puta ſi quis teneat ſuꝑ ſe iaſpidẽ pꝛo reſtrictione ſan⸗

guinis ⁊ hmõi. Si autẽ nõ videat᷑ ꝙ illa poſſint natu
raliter ulos effectus cauſare.ſed ꝑ adiuncnonẽ aliq̃ꝝ

characteꝝ vel nominũ ignotoꝝvl alicꝰ vane obſeruã

tie expectat᷑ ille effectus.erit ſuꝑſtitioſum ⁊ illicitum.

Vnde Aug.dicit.Ad genus ſuꝑſtitõis ꝑtinẽt om⸗

nia remedia que medicoꝛũ diſciplina condẽnat ſiue
incantatiõibo ſiue in quibuſcũq; vocis q̃s characte⸗
res vocãt.xxvi.q.ij.illð.Et nota qð dicit Tho.ꝙ ho
mines in hmõi obſeruatoibo aliqͥd veri exꝑti ſint a ca
ſu fuit. Sed poſtmodũ cũ hoĩes hmõi obſeruantijs
animũ implicãt.multa ꝑ bmõi obſeruatões eueniũt
ꝑ deceptõem diabolivt his obſeruãtijs ĩplicati curi
oſioꝛes fiant.⁊ ſic multipliciter illaqueent᷑.ᷣm Aug.
xxvi.q.v. Nec mirũ.Et ſunt reliqͥe paganoꝛũ.Ouã⸗
uis ergo efficaciã haberẽt non tamẽ licet facere.quia
opere demonũ ſiunt.xxvi.q.ij.illud. Colligere tamẽ

medicinalẽ herbã cum ſymbolo vł oꝛatõe dominica

ex deuotõe ſine alia ſuperſtitõe.⁊ ea vti nõ repꝛobat᷑.

xxvi.q. Non liceat ̃m Ray. De incarminatricibus

dicit Guil.ꝙſi nil ſuꝑſtuioſum dicũtvel docẽtvel fa
ciunt.ſed tantũ vtũtur licitis pꝛecibus⁊ adiuratõibo.
ſicut per paſſionẽꝛ crucẽ chꝛiſti.⁊ hmõi.non credo ꝙ
peccent moꝛtalrmiſi fecerint hec poſt ꝓhibitionẽ eccle
ſie eis factã. Sed credo ꝙ ſunt ꝓphibendi viri⁊ mulie
res a talibꝰ.quia multa inutilis ſolent admiſceri ⁊ ſu

perſtitioſa. niſi foꝛte ſit ſacerdos vel religioſus⁊ diſcre

tus.aut etiã laicus excellentis vite.qui fuſa oꝛatõe li⸗
cita ſuper infirmũ manũ imponat. Sed ſi exemplo
eoꝛũ timeat᷑ ꝙ alij ſuperſtitioſi carminatiõis ſibi ſu⸗
mant abuſum.foꝛte etiam deberẽt a talibus abſtine
re.iuxta illud ab om̃i ſpecie mala abſtinetevos.extia
devi.2 bo/cle.um ab omnin·

— —— — rr Hʒ&—ʃ⁴6

in

g
l
nule
110
Nr
ſel⸗

Capitulũ

De incant

Peimũ

pentũ vel alioꝝ animaliũ.dicit tho.ꝙ ſi habeat᷑ re
ſpectus pᷣciſe ad verba ſacra⁊ virtutẽ diuinã non erit
illicitũ ſi nõ immiſcẽt᷑ cum verbis ſacris alique vane
obſeruatões.quia tũc illicitũ.Et nota ꝙ hi qui vtun
tur hmõi incantatõibus vel bꝛeuibus ſuperſtitioſis.
etſi foꝛte excuſent᷑ a moꝛtali.cum iſta faciũt ſimplicit᷑
putando foꝛe licita.cũ ibi non apparet manileſte in⸗
uocato demonũ vel pactio unʒ demone. vel adoꝛatio

creature. nec audierũt eſſe pꝛohibita. Camẽ illi qui

audierũt huiuſmõi eſſe licita et pꝛohibita a pꝛedica⸗
toꝛibus vel cõfeſſonbus.vel a diſcretis ꝑſonis et eis
vtũtur.non videt᷑ ꝙ poſſint excuſaria moꝛtali.cũ ſint
contra reuerentiã diuini cultus⁊ faciant ſcienter.ar.
viij.diſt. Ignoſci. Et idem de conſulẽtibo ⁊ ꝑmitren
tibo quoꝝ intereſt ꝓhibere.ij.q.i.Notũ.Quedã alie
incantatões fiunt ad nocumentũ hoĩm.vt ꝙ aliquis
paulati conſumat vel ꝙ non poſſit cognoſcere vxoꝛẽ
⁊ hmõi.Et he incantatoes dicũtur maleficia.⁊ dicit
aug.ꝙ turbãt mẽtes hoĩm minꝰconſidẽtiũ in deo. et
ſineveneni hauſtu violẽtia carmĩs interimũt. xxvi.q
v.Nec mirũ.Dicũtur etiã hi cõuertere hoĩes malefi
cijs ſuis in beſtias.nõ tñ rei veritate ſed vel ludifica⸗

tione demonũ vt faciãt hoĩes beſtias videri.vł ſictõ

ne poetica hec referũtur. Tales ãtvltra moꝛtaleꝛ gra
uiſſimũ ſᷣm leges moꝛte puniũtur ſᷣm canones debʒ

eis negari cõmunio ac etiã eijci de parrochijs ⁊ alis

modis puniri.ᷣm Ray.

De obſeruantia cir S. XIII
ca bꝛeuia⁊ adiuratões dicit tho.ij.ij.q·xc vi.ee can
dũ ꝙ nõ repꝑiat᷑ in eis aliqͥd hoꝝ· Pꝛiovt nõ ſit ibi
aliqͥd ꝑtinẽs ad inuocatõeʒ demonũ qꝛ ſic eẽt ſuper⸗
ſtitioſum Scðdo vt nõ ↄtineat noĩa ignota.ne ſub
illis aliqͥd lateat illicitũ Tertio ne aliqᷣd falſitatis

ↄtineat qꝛ ſic eiꝰeffectꝰnõ poſſet expectani a deo 4q nõ⸗

eſt teſtis falſitatis. Euarto cauẽdũ ne cũ vᷣbis ſa
cris ↄtineãt᷑ aliq vana puta characteres ſcnpti⁊ hu⸗
iuſmodi ſigna pᷣter ſignũ crucis Quinto vt ſpes ñ
ponat᷑ mõ ſcnibedi aut ligãdi.puta ꝙ ſcribat᷑ ĩ char
ta virginea. vel in oꝛtu ſoł. vel dũ legit᷑ euãgeliũ. vel
opoꝛtet ligari cũ tot filis vel appẽdi ꝑvirginẽ hoĩeʒ
vel ꝓnullꝰdzvidere.⁊ hmõivanitatibo qͥ ad dei reue
rẽtiã nõ ꝑtinẽt.qꝛ illicita eẽnt⁊ ſuꝑſtit oſa.ar. xxvi.q.
v. nõ licʒ. ⁊.q·ij.c.illð.vbi ðᷣt aug.ꝙ ad ſuꝑſtitõeʒ ꝑti
nẽt oẽs ligaturet remedia qᷓ medicoꝝ diſciplina con
dẽnat.in quibuſcũq; rebo ſuſpẽdẽdis atq; ligandis.
Dicit etiam guil.ꝙilla bꝛeuia q̃ ↄtinẽt hmoi.Siqͥᷣs
poꝛtauerit hoc nõ pibit in ignevt aq·nõ moꝛiet᷑ moꝛ
te ſubitanea. vel ↄſeqt᷑ tale bonũ malia ſunt repꝛoban
da nõ poꝛtãda.Et peccãt faciẽtes ⁊ vtẽtes.⁊ ↄſulẽtes
⁊ vendẽtes. niſi foꝛte fuerĩt adeo ſimplices ꝙ igrãtia
debeat eos excuſarecũ in bmõi ñ fuerit edocti. Et ð
his ĩtelligo dictũ Gꝛeg.xxvi:qv Si qs ariolos aut
incãtatoꝛes obſeruau erit aut philaterijs vſus fuerit
anathema ſit. philateria dicũt᷑ ſcedule. De poꝛtãtib.
ãt reliqͥas ad collũ dicit tho.vbi ſupꝛa. ꝙ ſi hoc fit ex
reuerẽtia ðᷣi⁊ ſcõꝝ ĩ qͥbo hñt ſiduciã ñ adiũcta aliqva
nitate licitũ eſt de ſe Sʒ ſi addat᷑ aliq̃ obᷣuãtia vtꝙ

— ——

vas eaꝝ dʒ eẽ triãgłareꝛ hmõi ſupſtitioſũ erit ⁊ malũ

De obſeruantia tẽé .S. XIIII
poꝝ vel diex. Nota ꝙ ſi obuarektps vel dies ad aliꝰ
qͥd faciẽdũ vel dimittẽdũ etx cã natali puta cauet qs
ſibi a ſumptõe medicinevel minutiõe in fine lunaris
arboꝛes etiã inciditvel plãtat ſᷣm diſpoſitiõeʒ lune qᷓ
multũ oꝑat᷑ in iſta inferioꝛa nõ eſt ſupꝑſtitioſum necil
licitũ.Sʒ ſi nõ mouet᷑ aliq cã naturalli ſʒ falſa opinio
ne qꝛ putat aliq́s dies foꝛtũatos ⁊ alios ifoꝛtunatos
ſupꝑſtitioſum eſt⁊ fnuolũ.vt ſi qs vtit᷑ herbᷣ collectꝭ in
mane aſcẽſiõis vel balneat ſe in nocte natĩtatis b. Jo
annis bapᷣ. vel in hiꝑs nõ vult aliqd dareył hmõi.oĩa
ſuntvana. Uñ aug.xxvi.q.vij.ſic ait.Nõ obſᷣueris
dies qͥ dicũt᷑ egiptiaci aut lils ianuarij in qbo cãtile⸗
ne qdã comeſſatões ⁊ adĩuicẽ dona donãt᷑ q̃ in pꝛin
cipio ãni boni fati augurio autaliqᷓs mẽſes.aut tꝑaꝰ
aut dies ant anos aut lune ſoliſq; curſum. qꝛ qͥ has
aut q̃ſcũq; ðᷣ inatões aut fata aut auguria obſeruat.
aurt attẽdit. aut ↄſentit obpᷣnãtibo inutirꝛ ſine cã ma
gis ad ſui dãnarõʒ qᷓ; ſalutẽ tẽdit Uñ apłs.Dies ob
ſeruatis ⁊ mẽſes ⁊ ãnos timeo ne foꝛte ſine cã laboꝛa⸗
uerĩ in vob. Gal.iiij. Nota t᷑ʒ Mico. de lyra dicũk
dies egiptiacivel qꝛ il diebo fuit ꝑcuſſa egiptꝰ ⁊ pla⸗
gata. vel qꝛ egiptij pꝛio ĩuenerũt tales dies cauẽdos
tanq; infauſtos. De inueſtigatõe reꝝ ꝑditaꝝ ꝑ in
ſpectõʒ aſtrolabij q;uiſ aliqͥs dicat licitũ ſi fiat abſq;
ſuꝑſtitõe.tñ hoſt. Guil.⁊ Goſ.dicũt ſimptr ↄꝛiũ ſcʒ
ꝙ nunqᷓ; eſt licitũ.extra eo.Ex tuariꝗũ.

quibuſda

im aliis 5. Xv
herodiade noct᷑nis hoꝛis eqͥtare vel ſe ĩ alias creafas

ecuũ dianavł
trãſfoꝛmari.vt ðꝛ de his q vulgarit᷑ dicũt᷑ ſtrige vł ia
nuatice.Dicit ↄſiliũ aqͥ ł.ꝙ hec fiũt illuſiõe diabolica
Sathanas eĩ diſas foꝛmas⁊ ſilitudĩes creataꝝ re⸗
pñtat fantaſie doꝛmiẽt qͥ hmõi ſectat᷑⁊ ſic illudit vt
videat᷑.illi eẽ i coꝛꝑcvigilãns qð eſt in ſpũ.i.ſantaſia
doꝛmiẽtis.xxvi.q.v.epi:vbi in fine.c.ðꝛ. Qui credit
vel aſſerit poſſe fieri aliquã creaturã aut ĩ meliꝰ dete
riuſue ĩmutari aut traſfoꝛmariĩ ali ſpẽʒvł ſilirudinẽ?
qᷓ; a deo creatoꝛe ĩſideł ẽ.Et ðt glo.guil.hocveꝝ ẽ pꝰ
qᷓ; audiuit qͥs ſuꝑ hmõiveritate⁊ꝛ credit hec⁊ qͥ ꝑnia⸗
citer aſſeruerit tũc ẽ moꝛtale. Nota de faſcinatõe pꝑuu
loꝝ öt: Pe.de tarã.ſuꝑ epłas pauli.ꝙ faſciare dupłx
intelligit. Uno mõ ꝓ luq ficare cũ.ſ.arte magica nõ
videt᷑ res q̃ ẽ añ ocłos. Alio mõ malo ocło alicꝰiſpi⸗
ci⁊ iñ ledi.Sũt eĩ aliqͥ qͥ hñt ocłos vꝛẽtes qͥ reſpicien
tes ꝑuulos teneros ledũt ita vt cibũ ex ſtomacho eij⸗
ciãt⁊ nauſeã patiat᷑. Et h̊ ᷣm naturã poſſibile ẽ. Aia
eĩvehem̃i affecta imutat ocłm. ocls imutatꝰ ĩmutat
aerẽ.aer ãt ĩmutat tenerẽ carnẽ pueri⁊ ſic leditvt cibũ
euomat.pmũ ĩ faciẽte moꝛle ẽ ĩ patiẽte nullũ.ſcðʒ in
agẽte pctm̃ ñ ẽ.exq̃ natali eſt niñ ſtudioſe fierʒ ad no
cẽdũ.õ tñ faciẽda ẽ aliq ĩicatatõ vel ſuꝑſtitõ ad hoc
remouẽdũ.vt faciũt młieres⁊ frẽnt. De illdo cle⸗
ricis qͥ altaria ĩduũt lugubꝛibo veſtibo vł ↄſueta lula
ria extinguũt⁊ hmõi.ſi faciãt hoc ad ĩpꝛecãdũ alicui
malũ pꝛopt᷑ pꝛiuatũ odiũ moꝛtalr peccãt Et ſilr ſi di
cũtvł dicere faciũt miſſam de reqem ꝓ Bſenanus vt

.

X

Citulus Huodecimns

moꝛiał᷑. Sʒ ſi fiant ad humiliatõnẽ pꝛius dicta.ſ. ve

ſtire altaria veſtibꝰ lugubꝛibo vel etiã expoliare nõ eſt
ꝓhibitũ.xxvi.q.v.qͥcũq; De ſacrificatibo deo nümo

rũ.ſ.mamonavt diuites fiãt. Et de facientibo ſoꝛtile
gia aqᷓ baptumi vel oleo ſcõ vel criſmate dicit Buil.

ꝙ talia ſunt enoꝛmia pꝛopt᷑ idolatriã ⁊ ꝑ enoꝛmẽ ſux

ſtitionẽ non tñ pᷣciſe dõm eſt eis ꝙ als nõ ſit cis ſalꝰ

ſi peniteãt.ſed abſoluẽdi ſunt.Eſt tñ hic caſus epᷣal
⁊ ᷣm quoſdã incurrit᷑ irregularitas etiã ſi occultũ ſit.

Et idẽvidet᷑ dicẽdũ de illis qͥ tradũt ſe dyabolo vl ex
deſperatõe velvt aliqᷣd obtineat ab eo etia ſi inſtrm fa
cerent.ſicut legit᷑ de buſdã. De imaginibo aſtrono
micis dicit tho.vbi ſupꝛa.ꝙ nõ hñt effectũ a coꝛpibo
celeſtibꝰſed a diabolo qꝛ neceſſe eſt ibi ſcribi quoſdã
caracteres ꝗͥ naturalr ad nihil operanr?k.
. cõm.de triplici Infidelitate.

dum. Qð inidelitas ſit pctm̃ ſic ꝓbatur.

infidelitate nüc agẽ

2gqꝛvirtuti ↄꝛiat᷑viciũ.ſed fides eſtvitus.q̊
infidelitas eſtviciũ qͥ ei ↄꝛiatur. Sed ꝓ hꝰ declatato

—

infidelitas ſe; paganc iudeoꝝ⁊ hereticoꝝ Etpaga
ni neutx teſtm̃ recipiũt niſi qꝛ ſamaritani tm̃ quinch

libꝛos moiſi. Saraceni aliq̃s cerimonias legis. Ju;

dei vetus teſtm̃ quantũ ad coꝛticẽ. Hereticivtxc; te⸗

ſtamentũ cõiter recipiũt ſed falſe exponüt. Itẽ no⸗

ta ſᷣm tho. ibidẽ ꝙ q;uis opera infideliũ que ſunt de

genere bonoꝝ vtieiunia. elemoſine.⁊ bhmõi.nõ ſunt
eis meritoꝛia pꝛopter infidelitatẽ que eſt grauiſſimũ

peccatoꝛũ.tñ qꝛ pctm̃ no coꝛrũ pit totum bonũ natu
re.ſed remanet in eis lunæ naturale.ideo nõ oĩs actꝰ
eoꝛũ eſt moꝛtale peccatũ.ſed actꝰ pꝛocedens ex ipᷣa in

fidelitate vel relatus ad ipᷣam etia ſi ſit de genere bo⸗
noꝛſ.puta ſaracenus ieiunat vt ſeruat lege Hacho

meti de ieiunio mandantẽ. iudeus celebꝛat ſuas fe⸗
ſtiuitates ⁊ hmõi.in his eſt moꝛtale. Et de his intel

ligitur illud dictũ Auguſt. Om̃is infideliũ vita pec⸗

catũ eſt. xxviij.q.i. F.ij. Sed ieiunãdo ob caſtitatem
ſeruadam ⁊ alia faciendo ex dictamine rõis naturatł

nõ peccat dicẽdo verbũ ocioſum ex ſe nõ niſi veniatx

peccat. Itẽ nota ꝙ dubitare de aliquo eoꝝ q̃ lunt

fidei ex deliberatiõe ratiõis.quia ſcilʒ vult dubitare

— —

ne dicit be. Tho. ij. ij.q.x. ꝙ inſidelitas pt accipi duꝓ non magis declinãs ad vnam partẽ qᷓ; ad alterã qð 1
plicit. Uno mõ m purã negatoem. vt.ſ.dicaf infide eſt pꝛopꝛie dubitare eſt peccatũ moꝛtale. quia infide⸗ P
lis ſolũ ex hoc ꝙ nõ hʒ fidẽ. Et m hoc infidelitas ñ litas.extra de heretuc,i. Dubius in fide infidelis eſt.
hʒ roõem pcti ſicut in illis qͥ nil audierũtde ſide.ſʒ, ma ſecus ſi aliquãdo vacillaret. circa ea que ſunt fidei p
gis hʒ rõem pene.qꝛ ſcʒ talis ignoꝛatia diuĩoꝝ ex pec mod ũ tentatõis et cũ diſplicentia ratiõis.quia tune
cato pꝛimi paretis ↄſecuta eſt Qui ãt ſic ſũt infideles veniale vel nullũ peccatum eſt.Et ſimilrſi qͥs crede⸗
damnant᷑ qͥqẽ ſᷣm illð. Qui nõ crediderit ↄdẽnabit ret ꝙ quilibet in ſua fidevt iudeus.ſarracenꝰ⁊ hmõi
Mar.vl. Damnãtur autẽ tales pꝛopt alia pctã qᷣ ſi ſaluaret᷑. dũmodo ſeruaret legẽ ſuã ⁊ viueret m röe,z
ne fide remitti nõ pñt.nõ ãt dãnant᷑ pꝛopt pctm̃ infi naturalẽ. hoc eni eſt dubitare de fide ſua imo nõ cre
delitatis. Uñ aug. tractãs illð qð ait xpᷣs. Si nõ ve qere xpo dicenti. Marci.vlti. Qui crediderit ⁊ bapti
niſſem⁊ locutꝰeis nõ fuiſſem.pctm nõ hꝛẽnt. dicit ꝓ ſatus fuenit ſaluus erit. Qui vero nõ crediderit cde
loquit᷑ de pctõ qͥ nõ crediderũt in xpᷣm.ſ.inſidelitati: nabitur. Non enĩ quis ſaluani poteſt niſi in fide ca⸗
inerd chi noct pis ededſj eſt aͤs loco eſſet tholice eccleſte. xxiiij. .i.Quia ex ſlall.
vbi nil audiſſetvel audire poſſet de fide ſi ſ̃m rõeʒ na A fidgom inſpinionAdg. F.
turalẽ viueret⁊ nõ ĩplicaret ſe alijs vicijs.deus eũ nõ 2 df ide m ſuſcipiendã * I
deſereret ſed aliqͥ mõ eũ illuĩaret ꝑ ſe vel ꝑ aliquẽ ad nullus indeus vel gentilis debet cogi ratio eſtõmn b.
credendũ. Cui eĩ vult deꝰmiſeret.⁊ quẽ vult indunar Tho.vbi ſupꝛa.quia credere eſtvoluntatis. Uñ diꝰ 4
Nõ ergo inuiti ſunt ſaluadi ſʒ voletes. ſicut hõ ꝓpꝛij citur diſtin.xlv.De iudeis pᷣcepit ſancta ſinodus ne
arbitrij volutate ſerpẽti obediẽs perijt. ita vocante ſe mini vim inferre ad credendum. Cui enĩvult miſer
grã dei quiſq; ꝓpꝛie mẽetis ↄuerſione ſ- aluaf. diſ. xlv. tur deus.⁊ quẽ vult indurat-Nõ ergo inuiti ſunt ſal
de iudeis. Gcðo mõ accipi poteſt infigelitas ſᷣm uangi ſed volentes vt integra ſit foꝛma iuſticie. ſicut
ↄꝛietatẽ ad fidẽ.qꝛ.ſ.aliqͥs repugnat auditui fideivel enim homo pꝛopꝛij arbitrij voluntate ſerpenti obedi
cõtemnit eam ſᷣm illð.E ſa.liij.Oñe qͥs credit audi/⸗ ens perijt. ita vocante ſe gratia dei quiſq; credendo
tui nr̃o.Etin hoc ꝓpꝛie ꝑficit᷑ rõ infidelitatis.⁊ ſᷣm H pꝛopꝛia mentis conuerſioe ſaluatur.diſtin.xlv. de iu⸗
eſt infidelitas ſpeciale pctm. Nec eſt ↄ hoc qð dicit deis.Sed ſi uſceptã etiam metu toꝛmentoꝛũ⁊ moꝛtis
Damal.ſ.ꝙ pctm̃ eſt ðↄ naturã/cũ hr̃e fidem nõ ſit in cogendus eſt retinere.vt dicto capi.De iudeis. Et qͥ
natum hũana.qꝛ ſupꝛa roõnem eſt ꝑ dei infuſionẽ. qOi n leunt ad iudaiſmũ etiam ſi infantes fuerint bapti
qᷓ;uis hoc ſit tũ vt idẽ tho.dicit in natura hũana ẽvt ſati vel metu moꝛtis ad baptiſmũ adducti debet pꝛo
nõ repugnet ðino inſtinctuiꝛ exterioꝛis veritatis pᷣdi cedi contra eos ſicut contra hereticos Et ſimiliter cõ
catõi.Sic eĩ infidelitas eſt ̊ naturã.Oꝛt᷑ at infideli tra talium fautoꝛes.extra de heretic. contra chꝛiſtia⸗
tas ex pctõ ſuꝑbie Ex ſuꝑbia eĩ pcedit ꝙ hõ nonvult nos libꝛo.vi. Si qui tamen infideles cogerẽtur ab⸗
ſubijcere intellectũ ſuũ regulis fidei⁊ ſano intellectui ſoluta coactione et perviolentiã non ſuſciꝑent ſacra⸗
patꝑ. Poſſet etia dicl ſicut vtutes theologice no re mentü. vnde nec eſſent cogendi ad retinendũ exquo
ducunt᷑ ad cardinales.ſʒ ſunt pꝛioꝛes eis. Ita⁊ vicis non ſuſceperunt.ſecus de coactione conditionali vt
oppoſita virtutibo theologicis nõ reducũtur ad vicia dictum eſt. Debent vero iudei et alij infideles addu
capitalia ſicut oppoſita vicia cardinalibo virtutibus ci ad fidem rationibus perſuaſionibus ⁊ autoꝛitati⸗
b. tho.vbi ſupꝛa.Eſt aũt hoc viciũ in ĩtellectu.ſiut bus oſtendẽdo ex eoꝛum libꝛis eoꝝ erroꝛem ⁊ dulci⸗ .
in pꝛoxĩo ſubiecto.involũtatc vero ſicut in pꝛio mott bus modis.vt dicit Gꝛego. diſtin. xlv. Qui ſincera. L
uo.ſiad diſſentiẽdũ ab his q ſunt fidei Eſt ãt triplex Pñt etiã ad fidẽ adduci m Guil ꝓmiſſis⁊ muneni⸗

1
nq,
u
ho⸗
tde
Une
miä
u
as
in

bo

ſe
nd

)

er
l
n

— —

☛ .

bus nõ quidẽ factꝭ ꝓ fide ſuſcipiẽda.qꝛ hoc eẽtſimo⸗
nia.ſed ad captandũ beniuolentiã.⁊ excludendũ ab
eis timoꝛẽ inopie⁊ hmõi.i.q:ij.qᷓ;pio.Pñt etiã addu
ci ad fidẽ ſ̃m Ray.ꝑ grauioꝛẽ exactiõem pẽſionũ ab
eis.in pꝛincipio tñ locatõis nõ poſt.xxiij.qiiij. debʒ
tẽ nota ꝙ poſſeſſiões ⁊ alla bona mobilia⁊ ĩmobi⸗
ſia iudeoꝝ vel alioꝛũ infideliũ ad fidẽ ↄuſoꝝ nõ dñt
auferri ab eis.niſi ſint vſuraria.vel de vſuris empta
obnoxia reſtitutõi.ex.eo.de iudeis. UVſuraria ãt eoꝝ
Debẽt reſtitui eis a quibo extoꝛte ſuntvſure.vel eoꝛuʒ
heredibo. Oð ſi nõ inuenu tur poterũt ip ad fidem
cõuerſis ꝑ epᷣm tan; pauꝑibo diſpẽſari. Ray. ⁊ hoc
in totũ vel in ꝑtẽ ſ̃m quantitatẽ ipoꝝ bonoꝝ ⁊ qlitatẽ

ↄũ ſoꝝ plus vel minꝰ indigentiũ.extra devſuris. cuʒ

tu. Si autẽ inuitis parẽtibo tales baptuati eẽnt.vide
tur ꝙ ſint cogendi ad ſeruandũ fidẽ receptã in baptiſ
mo. Guil.etiã dicit ꝙ nõ licʒ nutricibo occulte bapti
ſare ꝑuulos iudeoꝛũ:ſed ſi in articulo moꝛtis hoc fa⸗
cerent credit ꝙ nõ peccarent. .

De diſputando de fide .F.

tione ſunt duo cõſiderãda Unũ ex ꝑte diſputãtis.qꝛ
ſi diſputat tanq; de fide dubiꝰ volẽs expini ꝑ rõem et
veritatẽ tũc peccat ꝓculdubio tanq; infidelis Siãt
diſputat ad confutãdũ erroꝛes vel cauſa exercitij lau
da bile eſt Alið eſt oſiderandũ ex ꝑte audiẽtiũ.qꝛ aut
ſunt inſtructi in fideꝛ firmi/⁊tũc nullũ ꝑiculũ eſt di⸗
ſputare coꝛã eis. Aut ſunt ſimplices ⁊ in fidetitubã⸗
tes. ⁊ tũc diſtinguendũ eſt.qꝛ ſi ſolicitãtur ab infide⸗
libo nitentiby in eis fidẽ coꝛrũ ꝑe tuc neceſſe eſt publi
ce diſputare, duũmodo iueniãtur aliqͥ ad hoc idonei.
ꝑ hoc enĩ ſimplices in fide ſirmabũtur.⁊ tollet᷑ in fi⸗
delibo decipiedi facultas. Si vero nõ ſunt ſolicitati
tunc ꝑiculoſum eſt coꝛã eis diſputare de fide. quoꝛũ
fides ſcʒ ſimpliciũ ex hoc reddit᷑ firmioꝛ ꝙ nihil adũᷣ
ſum audierũt. Et ideo nõ expedit eis vt audiãtverba
infideliũ diſputatiũ ↄ ſidẽ.hec tho.Et ſic intelligẽdũ
eſt illud Gelaſij rriit q. ii ci quibo. Ubi ðꝛ. Cano
nũ magiſtris atq; cuſtodibo nr̃is nullũ phas ẽ inire
certamẽ cũ hoĩbo cõdutõis aliene. Ubi glo. cũ hereti⸗
cis nõ eſt diſputãdũ nec cũ aliq̃ de fide.C.de ſum.
tri.l. Nemo. Sʒ ad hoc pᷣt diſputari cũ eis vt cõuin⸗
cant᷑.nõ vt in dubiũ reuocẽt fidẽ nrãm. Pꝛohibetur
autẽ omnes laici diſputare de fide occulte vel publi
ce:extra de hereti: Quicũq;.li.vi.

De conuerſatiõe fide F. I

ſiũ cũ infidelibꝰ quõ ſit ꝓhibitũ.ota pꝛio ꝙ cũ be⸗

reticis ꝓhibita eſt etiã locutõ fidelibo⁊ hoc quia excõ
municati ſunt.extra de hereti.excõicamꝰ⁊.xi.q.iij.cũ

excõicato.Sed cũ alijs infidelibsvt iudeis⁊ ſarrace-

nis nõ eſt pꝛohibita locutio.ſed nimia familiaritas ⁊
conũuſatio. Unde.xxviij.q.i.ðꝛ Omnes deinceps cle

rici ſiue laici iudeoꝝ ↄuiuia vitent.nec eos quiſq; ad

ↄuiuiũ excipiat.quia cũ apud xpᷣianos cõmunibo ci
bis nõvtant᷑ indignũ atq; ſacrilegiũ eſt eoꝝ cibos a
xpᷣianis ſumi.cũ ea que apoſtolo ꝑmuttẽte nos ſumi⸗
mus ab illis iudicent᷑ immũda.ac ſi inferioꝛes inci⸗
piant eſſe chꝛiſtiani q; iudei:ſi ytamur cibis eoꝛum

ipſi noſtros contẽnant.Et dicit ibi gloſa idẽ eſt de
gentilibꝰ vt ſarracenis.qꝛ⁊ ipᷣi hodie iã cibos diſcer⸗
nũt licet enĩ non ↄtineãturverbis edicti.vt.xi.q. iij.
Ad mẽſam.ↄtinẽt᷑ tñ in alijs.vt.ff.de pe.here.l. Itẽ
veni. Ita ſic.ij.q./iimulti.Et aſſignat ibi glo.rõem q̃
re nõ eſt ꝓhibitũ loqͥ cũ iudeis.⁊ eſt phibitũ comede
re cũ eis.qꝛ ſcʒ maioꝛ familiaritas eſt in cibo ſumẽdo
qᷓ; in colloquedo Et faciliꝰqͥs decipit᷑ int᷑ epulas.xxij
q.iiij. c. Unuſqſq;. tho. ãt. ij ij.q.x.dicit. ꝙlilli qͥ ſunt
firmi in fideua ꝙex ↄuerſatõe cũ infidelibo nõ timet᷑
de eoꝝ ſubuerſione.ſʒ ſperani pᷣt ex hoc infideliũ ↄuer
ſio.nõ ſunt ꝓhibendi cũ illis cõicare.Sed infirmi ð
quibo timeri pᷣr ꝓhibẽdi ſunt extra caſum neceſſitatꝭ
ne cũ illis ↄuũᷣſent᷑ tho. Sedꝛ⁊ firmi etiã caute dñt il⸗
lud agere neinfirmos ſcandalizent.xij.q/ilolo.

Dueri indeoꝛum et S. im.

alioꝝ infideliũ nõ ſunt baptiſandi inuitis parenti?ꝰ

fm tho.ij.ij.q.x.ar.vlt.qð ꝓbat᷑ triplici rõe.Pꝛĩa eſt
pꝛopt᷑ ꝑiculũ fidei.Si eĩ pueri nondũ vſum rois hñ
tes fidẽ ſuſciꝑent.cũ poſtmodũ ad pꝑfectã etatẽ ꝑue⸗
nirẽt poſſent defacili a parẽtibo induci vt relinque⸗
rẽt qð ignoꝛãtes ſuſceperant.qð vergeret in ſidei de
trimenti Scõða rõ eſt qꝛ hoc repugnat iuſticie na
turali.filiꝰ enĩ naturaliter eſt aliqͥd pr̃is.⁊ pꝛimo qͥdẽ
a parentibo nõ diſtĩguit᷑ m coꝛpꝰq;diu in vtero ma
tris continet᷑. pqᷓ;vero exvtero matris egredit᷑ anteqᷓ
vſum lib eri arbitrij habeat ↄtinet᷑ ſub cura parentũ
ſicut ſub quodã vtero ſpũalr. Quãdiu enĩ puer non
habetvſum rõis nõ differt ab aĩali irrõnabili. Unde
ſicut bos ⁊ equꝰ⁊ hmõi eſt alicuiꝰ vt vtat᷑ eo cũ volue
rit ſm ius ciuile ſicut pꝛopꝛio inſtrumẽto ita de iure
naturali eſt ꝙ filus anteq; habeat vſum rõis ſit ſub
cura pris. Unde contra iuſticiã naturalẽ eſſet ſi pu⸗
er anteq; habeat vſum rõis a cura parentũ ſubtraba
tur.vel eis inuitis de eo aliqͥd oꝛdinet᷑. Sʒ poſtqᷓ; in
cipit habere vſum liberi arbitrij iã etiã incipit eſſe ſu
us.⁊ pᷣt quantũ ad ea q̃ ſunt iuris naturalł vel diui⸗
ni ſibiipſi pꝛouidere.Et tũc pᷣt induci ad fidẽ nõ coa
ctione ſʒ ꝑſuaſione.⁊ pᷣt inuitis parẽtibo baptiſar
Tertia rõ eſt ↄſuetudo ecclie q̃ hʒ maximã autoꝛita
tẽ.vñ⁊ ſꝑ emulãda.i.imitãda.q inducta eẽ credẽda ẽ
ex pᷣdictis rõibo aſſignatis. Tata eĩ eſt autoꝛitas ec⸗
cleſieyt ab ipᷣa doctrina doctoꝝ hẽat autoꝛitatẽ nðᷣ
magis ſtãdũ eſt autoꝛitati ecclie q; doct᷑ne cui cũq;
doct. Gꝛeg. Aug. DHiero.⁊ alioꝝ. UVſus ãt ecclie qui
ad autoꝛitatẽ eiꝑtinet hoc nũqᷓ; hũit ꝙ filij iudeoꝛũ
inuitis parẽtibo baptiſarẽtur.qᷓ;uis fuerint retroactꝭ
tꝑibus multi pꝛincipes catholici⁊ potẽtiſſimivt Cõ⸗
ſtantinus ⁊ theodoſiꝰquibo familiares fuerũt ſanctiſ
ſimi epiſcopivt Silueſter cõſtantino. Ambꝛoſiꝰ theo
doſio.qui in nullo mõ pᷣtermiſiſſent hoc ab eis impe
trare ſividiſſent hoc eſſe cõſonũ rõni. Et ideo ꝑiculo
ſumvidet᷑ cõtra hanc aſſertionẽ de nouo introducere
cõtra cõſuetudinẽ in ecclia hactenus obſeruatã.ꝙ iu
deoꝝ pueni inuitis parentibo baptiſent᷑. Et qꝛ ñ ſunt

faciẽda mala vt eueniẽt bõa ſᷣm apim ad Ro.iij. Fa⸗

cere autẽ iniuriã alteri eſt malũ,fit aũt imuria parẽti
bus vt eis inuitis eoꝝ pueri qͥ ſunt ſub eoꝝ cura ba⸗
ptiſentur:2 ideo nõ debet hoc fieni etiã ꝓpter bonuꝶ

2 de ſeruientibo

cus aʒima eoꝝ mãducet aut cum eis habitet. aut ali
quẽ coꝝ in infirmitatibo ſuis vocet. aut medicinam
ab eis percipiat. aut ſe cum eis in balneo lauet. Si

ſequẽdũ vt liberẽtur a ꝑiculo moꝛtis eterne rũpitur

eni oꝛdo iuris naturalis.Sʒ nec pᷣdicatoꝛibovel pᷣla⸗
tis cõmittitcura taliũ.ſed parẽtibo qͥ hñteis ꝓuide⸗
re de ſacramẽtis ſalutis añq; habeãtvſum rõis. Uñ
de pueris antiquoꝝ dicit᷑ ꝙ ſunt ſaluati in fide parẽ/

tum. Et ideo noõ imminet aliqð piculũ ipſ pᷣlatis? ö

dicatoꝛibo ſi patiãtur illoꝝ ꝑuuli detrimẽtũ ſalutꝭ ꝓ
prer ſubtractõem ſacroꝝ.ſj parẽtibo eoꝝ qͥ hoc nõ ꝓ⸗
curant.Idẽ tho. Guil.dicit ꝙ nõ licet nutricibo iude

oꝛũ ꝑuuloꝝ inuitis parẽtibo baptiſare eos.ſjz ſiĩ arti⸗

culo moꝛtis hoc facerẽt. credit ꝙ nõ peccarẽt.Ex his
aũt qͥ dicit b.tho.⁊ pᷣcipuein pꝛima rõne. videt᷑ ſatis
clare elici ꝙ q;uis baptiſari tales.ſ.nõ debeãt inuitꝭ
parẽtibo.tñ ſi contrariũ ſiat recipiũt vere baptiſmuʒ.
quod mihi placet.qᷓ;uis Pe.de palu.in.iiij.teneat ʒ
riũ.vtʒ in.iij.ꝑte ti.de baptumo Qui autẽ ſuſcepe
int fidẽ ſeu baptiſmũ ex infidelibo ſeꝑandi ſunt a pa
rentibo.⁊ ſic intelligit glo.ibi⁊ bñ illð c. Indeoꝝ fili⸗
os vel filias ne parentũ vltra inuoluant᷑ erroꝛibo ab
eoꝝ ↄſoꝛtio decernimꝰſeꝑari.xxviij.q:i: Ubi glo. per
baptiſmũ eĩ ſoluit᷑ ius patrie ptãtis.nec tñ pꝛiuabũ
tur illi paterna ſucceſſione.extra de iudeis.c.iudeꝛ
Lapitulu. iij. de inſidelitate iudeoꝝ ⁊ ritibo alioꝝ
infideliũ.et de ꝑticipatõe cũ eis.⁊ de exactõibo in eos
els⸗ .

2

ludeis ⁊ balneatio. Uñ.xx viij.q.i.ðꝛ.
Nullus eoꝝ qͥ in ſacro oꝛdine ſunt aut lay

Auſc; hoc fecerit ſi clericus eſt deponat᷑ ſi laicus ex⸗

cõicet᷑. Et dicit ibi gloſa.niſi ſit miſſus ad pꝛedicãdũ
eis.extra de iudeis.q; ſit laudabile.Debent autẽ pu
niri cõtrafaciẽtes modo pᷣdicto.ᷣm Ray. Si poſtq;

ſuerint admoniti ſe non abſtinent ab hmõi.Guil. tñ
dicit ꝙ in neceſſitate poſſunt emi ⁊ comedi aʒima iu⸗

deoꝛum. Idemvidet᷑ ſentire Hugo de medicinabus
in caſu neceſſitatis cũ ſcilʒ alius nõ inuenit᷑ ſufficiẽs
medicus.Hoſti.etiã dicit ꝙ xpᷣiani non dñt eẽ vt aſ⸗
ſidui intra domũ iudei:nec tanq; famuli.aut nutri

ces:aut obſtetrices alias ſi ipᷣi xpᷣiani nolũt diſcedere
dñt excõicari.extra de iudeis. Judei. Sed extra do⸗
mũ poſſunt eis ſeruitia facere⁊ poſſunt eſſe coloni eo
rum.extra eo. Multoꝝ. Nota etiã ſᷣm hoſtiẽ.ꝙ poſ⸗
ſent xpᷣiani iudeos habere in ſeruos ⁊ emere.extra eo.

⁊ ſi iudeos.non tamẽ debent cũ eis moꝛari.ita ꝙ ha
beant eos tanq; familiares. Judei enĩvt dicit Joan.
ſunt difficilioꝛes ad cõuertẽdũ ⁊ penitẽtioꝛes ad ſub
uertendũ qᷓ; gentiles.Si autẽ voluerint fieri xpᷣiani
ſiue iudeiſiue gẽtiles nõ poterũt dñi eoꝛũ pꝛohibere.
x.q:ij. Due ſunt. Lamẽ ſᷣm Ray.⁊ Tho. ꝑ baptiſ⸗
mũ non lberãtur a ſeruitute.ſed remanẽt ſerui:quia

ſeruit?etiã introducta eſt de iure diuino. ar. di. xxxv.
ſexto.Et ꝑ ius gentiũ.diſt.i.iuſgentiũ Et ꝑ ius cano

nicũ appꝛobata.xij.q.ij.eccciaꝝ.ᷣm Hoſti.⁊ GBoff.
Et addit Ray.ꝙ vbi de bona conſuetudine nõ ſolẽt

xpᷣiani eſſe ſerui conſulendũ eſt dño ꝙ in remiſſioneʒ

peccatoꝝ ſuoꝛũ manumittat,vel ſaltim pecunia mẽ⸗

dicatavel ſeruitio ad tempꝰpſtito ſe redimat tijq.ij
Cum redẽptoꝛ. Sed q hoc ↄſiliũ eſtꝛ piũ ſi qͥs con⸗
trariũ faciat ſcʒ retinendo talem conũſum ad ſidẽ in
ſeruitutevel etiã alteri vendẽdo nõ credo peccet.qꝛ

quod nõ eſt ꝓhibitũ intelligit eſſe cõceſſum. argumẽ

tũ.xiij.q.ij.Ebꝛon. .ſeqn.in fi. Sed hoc nõ repitur

pꝛohibitũ.Hoc eniã aſſerit dũs Joãnes.doi in libꝛo
qui dicit᷑ lucula noctis. tlr ee

A quibus iudei ſunt F.I.

pꝛohibedi inter xpᷣianos ↄuerſantes. Pꝛĩo m Ray.
ne habeant aliqua officia publica ne occaſionẽ habe
ant ſeuiẽdi in eos.vt diſti.liiij. Nulla.⁊. xvij.q.iiij.
Conſtituit.Qð ſi iudeus talia officia ſuſceꝑit dʒ ei
denegari xpᷣianoꝝ cõio donec quicqͥd acceꝑit ex tali
officio ꝑ pꝛouidetiã dioceſani cõuertant᷑in vſus pau

peꝝ⁊ ipſe officiũ dimittat Itẽ nullꝰfidelis pᷣt aliquid
cõgregationi iudeoꝝvel iudeovel pagano in teſtam

to relinq̃re.⁊ ſi fecerit etiã poſt moꝛtẽ iudicat᷑ anathe
ma.vt.xxiiij.q.ij ſane.Et intelligedũ videt᷑ niſi lega
ret ad ſubueniẽdũ magne neceſſitati Itẽ ñ dñt ꝑmit
ti iudei nouas erigere ſynagogas.ſed veteres reficere

dũmodo ãplioꝛes vel pcioſioꝛes nõ faciãt ſolito. Et

ritus⁊ ſolẽnitates ſuas ſunt ꝑmittẽdi facere.ex.eo.cõ
ſuluit. Itẽ in diebo lamẽtatiõis ⁊ dñice paſſiõis ñ
dñt in publicũ ꝓdire.ex.eo. In nõnullis.Qð etiã in

die paſceues nõ dñt hre hoſtias vel feneſtras aptas.

ex/ eo.qꝛ ſuꝑ his. Itẽ cogẽdi ſunt tales habitũ deferre
cõtinue ꝙ ab alijs manitfeſte diſtinguat᷑ ex.eo. in nõ
nullis. Itẽ cogẽdi ſunt ad decimas pᷣdiales ꝑſoluen
das.extra de deci.de terris. Itẽ cogedi ſunt xpᷣianos
teſtes reciꝑe ↄ ſe.ſʒ iudeꝰnõ pᷣt ferre teſtioniũ ⸗ xpᷣia⸗
nũ.extra de teſti.c.iudei. Itẽ iudeis ꝑmittit᷑ agere et
cõuenire apð iudices nrõs ⁊ ñ apð ſenioꝛes eoꝝ. Ar
bitꝝ pñt eligere etiã iudeũ cuiꝰ ſnĩaʒ exeq̃t᷑ oꝛdinariꝰ
L. eo.t.iudei Itẽ in ſabbatis ſuis nõ dñt trahi ad iu
dicia. Nec ipᷣi alios trahãt.Sʒ nec in alijs feſtiuita⸗
tibo ſuis dñt turbari.ec ſepulchꝛa eoꝝ obtẽtu foꝛte
pecunie effodi.vt.C.eo.ti:die ſabbati.⁊ ext.eo. ſicut
ludei Pꝛo maioꝛi declaratõe eiꝰqð dictũ eſt in pñ
ti. Sin pꝛin. Nota ſᷣm Tho.ij.ij.q·x.ar.x.q dñiũꝛ p
latio infideliũ ſuꝑ fideles pᷣt duptr conſiderari.Uno
modo qᷓ;tum ad dominiũ ⁊ pꝛelatõem de nouo inſti
tuendã.⁊ hoc nullo modo debet ꝑmitti.hoc enĩ cede
ret in ſcandalũ⁊ periculũ fidei.Defacili enĩ illi qͥ ſub
ijciũtur iuriſditioni alioꝛũ immutari pñtab eis qui
