min tit coͤtra altare dei· Sed paucis diebꝰ interiect·

viſceribꝰ putrefactis interijt emictens ſtercoꝛa ꝑ os.
Per iſtos ergo modos fideles polluerũt templũ ſan
ctum tuũ dñe. Sed ecõtra ſtatuit eccłia extra de im⸗
mu.ec.decet domũ.li.vi:ꝙ ad eccleſiã ſit humilis et
deuoiꝰ acceſſus.nec ibi fiãt parlamenta nec iudicia

vel vaniloquia. ſed auditio ⁊ meditatio attenta diui

noꝛum.

Muantum ad textiũ.. vI.

bpncipale. Sacrilegiũ perpetrat᷑ circa res ipſas eccle⸗
ſiaꝝ eas auferẽdo vel etiã eis abutẽdo. Uñ dicit pp.
Poſuerũt hieruſalem.i:.eccleſiã.in pomoꝝ cuſtodiã.
Onñ fructꝰ ſunt in agro fit aliqñ aliquod tuguriũ ad
habitandũ pꝛo cuſtodiendis illis.ſed ipſis recollectꝭ
deſerit᷑ tuguriũ.⁊ ſic ex ſe paulatim ruit. Locꝰ etiam

vbi cuſtodiunt᷑ poma in domo ẽ cõiter locus vilis et

deſolatꝰ. Sic pꝛelati vel ſeculares oſtẽdũt habere ali
quã curã de eccleſijs qñ eſt tempꝰ meſſiũ.vel vinde⸗
miarũ.vt decimas ⁊ oblatiões recipiãt ⁊ fructꝰ poſ⸗
ſeſſionũ.ſed his ꝑceptis nõ amplius curãt de eis ꝑ⸗
mittentes deſtrui ⁊ ruere.cũ tñ ſᷣm iura vna ex qua⸗
tuoꝛ partibo reddituũ eccleſie debet conuerti in repa
rationẽ fabꝛice vt.xij.q.ij.quatuoꝛ.Locꝰ etiã pomo
rum ſatis patulus ẽ.⁊ plures accipiũt de familia vł
domo. ⁊ mures etiã rodunt. Sic bona eccleſie fami⸗
liares ↄſanguinei ⁊ qꝛ ea ꝓcurãt furant᷑ ⁊ boĩes be⸗
ſtiales etiã ↄſumunt.Sed vt dicit hiero.Eccleſiam
defraudare ſacrilegiũ ẽ.xij.q.ij.gloꝛia. Hinc ⁊ boni⸗
faciꝰpapa ait. Nullilʒ ignoꝛare ꝙ oẽ quod dño con⸗
ſecrat᷑.i:dat᷑ ſᷣm glo.ſiue fuerit ho.ſiue aĩalſiue ager.
vel quicqͥd fueri dño ſeł cõſecratũ.i. datũ ſanctum

ſanctoꝝ erit dño.i.ad vſum ſacerdotũ qui debẽt ſciĩ

eſſe pertinebit ⁊ ad ius ꝑtinet ſacerdotũ.Pꝛopter qð

inexcuſabilis erit oĩs qui a dño ⁊ eccleſia cui cõpetũt

aufert. vaſtat. ⁊ inuadit vel rapit.⁊ vſq; ad emenda
tionẽ eccleſieq; ſatiſſactionẽ vt ſacrilegus iudicet᷑⁊ ſi

emendare noluerit excõice?.xij.q.ij.nulli.

— ——

Muantũ autẽ diſpli.S. Vn

ceat deo auferre res ecclłie. vel deteplo res alias ma⸗
nifeſte oſtendit᷑ per exemplũ heliodoꝛi. Hinc enĩ cuʒ
fuiſſet miſſus a rege hieroſolymaʒ vt acciꝑet multas
pecunias ꝗqᷓs audiuerat eſſe in tẽplo dei. cuʒ intraſſet
in templũ vt eas auferret. apparuerũt ei tres angeli
in foꝛma humana. Unꝰ quidẽ equeſter armatꝰ cuiꝰ
equꝰ pedibus anterioꝛibo percutiẽs pectꝰ heliodoꝛi
in terrã pꝛoſtrauit. Alij vo duo ſequentes pedeſtreſ
ipſum accipientes flagellauerũt acerrimc.ita vt moꝛ
tuus fuiſſet niſi onias ſummꝰ põtifex pꝛo eius vua
oꝛaſſet.qð ⁊ obtinuit.vt habet᷑.ij. Mach. Nanat et
iuſtinꝰ ꝙ bꝛẽmis dux galloꝝ venit cũ.lx. milibo con
tra grecos.⁊ ſpolijs hoĩm ſatiatꝰ ad deoꝝ templa an

helabat volẽs rapere q̃ in templo appollinis pᷣcioſa

erant. Ueniẽs igi᷑ ſuperbꝰ habuit obuiã qᷓtuoꝛmilia
boĩm qui nihil potuerũt ð tantũ exercitũ. ſed potuit
des q ſuã iniquã intentionẽ cognouit. ã ſubito fa⸗

cto tetremotu pmaximo ⁊ cadente ꝑte mõtis parna⸗

ſi vbi templũ erat.oppꝛeſſit magna pantẽ exercitꝰ.de
inde grando ⁊ pluuia cadens de celo exterruit. ⁊ ipſe

bꝛẽmis ex doloꝛe ſeipᷣm occidit.ſicq; reliqui fugiẽtes
moꝛtui ſunt vt vnꝰ non remaneret.Dioniſiꝰ q̃ʒ dñs
magnꝰ⁊ tyranꝰ in ſicilia ex potentiſſimo dñio ad tã⸗
tã deuenit miſeriã vt in ſenectute ſua mgr fieret pue⸗
roꝝ ad quã miſeriam credit᷑ deueniſſe.qꝛ culturam
deoxꝝ contẽpſit vt dicit valertꝰ. Dicit᷑ etiã ſacrile⸗
giũ nõ ſolum cũ aufert᷑ ſacrũ de loco ſacro vt calices
paramẽta ⁊ hmõi de ecclia. ſed etiã cũ tollit᷑ ſacrũ de
nõ ſacro.vt pᷣdicta exiſtentia ex eccłliam vel locum ſa

crũ.Et inſuꝑ cum aufert᷑ nõ ſacrũ de ſacro.vt qui fu

rat᷑in eccłia que nõ ſunt ſacra vt pecuniaʒ.ſiue eccłie
ſiue ſeculariũ ꝑſonarum.vt.xvij.q.iiij.quiſqͥs. Hie⸗
ro.etiã dicit ꝙ clerici qui pñt ſuſtẽtari de bonis parẽ
tũ.⁊ de bonis ecchievolũt numiri.ſacrilegiũ incurrũt
⁊ cõmittunt.⁊ ꝑ abuſum taliũ iudiciũ ſibi mãducãt
⁊ bibũt.xvi.q.i.qm.Qõð intelligit᷑qñ non deſeruiũt
ecckłie ipſi ſᷣm glo.vel etiã ſi deſcruiunt eccłie.q̃ ab ec

cleſia recipiũt in malos vſus ↄuertãt.vt ludis.foca⸗

ris ⁊ bmõi. Uſurpantes patronatũ. aut bona vacã
tiũ eccleſiarũ vltra ſacrilegiũ ſunt excõicati.vt hẽs in
iiij.ꝑre ti.ii Nõ ſoluẽtes legata facta pijs locis.faciẽ/
tes ſtatuta ↄ ecclaſticã libertatẽ.vel iudicantes ſᷣm
ea alienãtes bona eccleſiaꝝ vel monaſterioꝝ contra
debitã foꝛmã.trahentes clericos ad iudicia ſecularia
ſacrilegiũ cõmittũt.de quibo vide.S.e.c.S.iijt qui in⸗
cipit:qui detinent. ððU
Capłm.xxij. de pditione.

Hoditio ponitura gre

goꝛio in li.xxxi.moꝛał.int᷑ filias auaricie .

qꝛ cõiter ꝓcedit ab ea.Et põt deſcribi ſic ꝙ ſu quedã

deceptio facta ↄ dñm vl familiares ſuos in dãnũ re
ũ vel ꝑſone.aut manifeſtationẽ ſecretoꝝ eoꝝ.Et de
ac phetans põ. ↄ xpᷣm ꝑ iudam patrata in ꝑpſona
ipſiꝰ xpᷣi ſic ait. Hõ pacis mee in q̊ ſperaui.qͥ edebat
panes meos magnificauit ſuꝑ me ſupplantationeʒ.
Vbi tria videnda ſunt.

Pꝛimo cõiunctio familiaris.ibi. Hõ pacis mee in q̃

ſpe.quiede.pa.meos. R⸗ .
Scðdo pꝛoditio criminalis ibi.magnificauit ſupplã.
Tertio offenſio ꝑlea onalis. ibi. ſup me

MDuantum ad pꝛimũ §. I.

—

Sciẽdũ ẽ vt ðt boetiꝰ ꝙ nlla peioꝛ peſtis ad nocẽdũ
q;ᷓ fomiliarꝭ iimicꝰ. Et rõ ẽ᷑.qꝛ cũ ab eo qͥs ſibi nõ ca⸗
uet multipłr põt nocere. Habuit aũt xpᷣs ſamiliarita
tẽ cum iuda.qꝛ cũ eo ↄtinue ↄuerſabat᷑.⁊ familiari⸗
tas eiꝰ oſtendit᷑ in dicto vᷣſu ex tribo.ſ.ex beniuolẽtia
ex ↄfidentia.⁊ ex benificẽtia. Beniuolentiã ad eũ no
tat cũ ait. Hõ pacis mee.i.cũ quo habebã paceʒ. vt
pote qꝛ meũ ipſum feci diſcipulũ.⁊ ex ſpãli amoꝛe et
beniuolentia in apłm elegerã vt eſſet ex ſacrato duo⸗
denario numero ſenatoꝝ vnꝰ quibo ſecreta ſunt reſer
uata. Uos inquitipſe eis.dixi amicos.qꝛ vobis
nõ feci. Joh.xv. Conſidentiã inſinuat cũ addit᷑. in q̃
ſperaui.i.cõfidi. Sʒ qrit aliqs qũo xpᷣs ſperauit ſeu
cõfidit in iuda cũ ſcriptuʒ ſit Hiere xvij. Maledictꝰ
vir qui cõfidit in hoĩe.Cui citiꝰ reſpõdet᷑ ꝙ cõfidẽtia
q inducit maledictionẽ diuinaʒ ſeu repꝛobationẽ eſt
cõfidentia inherentie finalis/cũ/ſ/quis ita cga in

8 o1la

„

Cunlus Deimis

aliquo vt totum ſuũ adiutoꝛiuʒ ab eo expectet. Sic

autem chꝛiſtus in nulla confidit creatura nec etiã ele
cii eius.eſt autẽ cõſidentia ſuffra gãtie inſtrumentał

Ziſta ẽe licita ⁊ neceſſaria humane cõucrſationi. Nlul

lus enĩ ſibiipſi ſufficit vñ indigens alteriꝰ ope opoꝛ⸗
tet ꝓ confidat de eo ꝓ. ſ. inſtrumentaliter eü iuuabit
in eo ꝙ requirit.Sic xpᷣs ſperauit in iuda.i.cõfidit.i.

oſtendit ſe con fidere de eo inq;tũ ſibi cõmuſit ſeruare

loculos vbi cõſeruabant᷑ pecunie xpᷣo elemoſinaliter

date ad ꝓuidendũ neceſſitatibo ſuis ⁊ ſuoꝝ. vt dicit

augꝰ.ac ſi eſſet fidelis.cum tñ ſcuet eũ furẽ.vel vt di⸗
cit glo.conſidit non perſe ſed ꝑ membꝛa ſua.i.apłos
qui credebãt iudam ipᷣm eſſe ſidelcm ⁊ bonũ vt cete⸗
ni. Benceficentiq ad eu declarat dicẽs. qui edebat pa
nes meosꝭLriplicẽ autem panẽ ei xpᷣs dedit ad eſuʒ
pꝛo maximo bñficio.ſ.panẽ doctrinale.panem ſacra
mentalem.panẽ matenialẽ.

Dams doctrinaliseſt K.

lucra doctrina veritatis.de qua Ecci xv. dicit· Eiba

uit illũ pance vite. ⁊ intellectꝰ. Er ecccs.xi. Mitte pa
nẽé tuu ſuper tranſeũtes aquas.i.poꝛrige docttinam

eis qͥ ſunt in aquis tribulationũ vt roboꝛent᷑.vel in
9ꝗs cõpunctõis peccatoꝝ vt ſpe conſulent᷑ vel eis qͥ
caleqt ⁊ deſerũt delicias delectationũ vt in ſpũalib
Delectent᷑. Iſtũ paneʒ edebat iudas qͥ f equentiſſime
Imo cõtinue qudiebat doctrinã x pᷣi inducente ad cõ

temptũ terrenoꝝ. Etlipſe etiã cũ ceteris apoſtolis ad

pꝛedicandũ ea miſſus fuit vt expꝛeſſe dicit augꝰ.i.q.

1. eps. Sed tãte beneficentie oblitꝰ veritatem ꝑdidi.

Ibſum autẽ imitant᷑ pᷣdicatoꝛes qui veritate in mẽ⸗

dacium mutat falſa populis pdicando vt placennt.
vVl venitates neceſſarias cũ expedit reticẽdo ne diſpli
ceant. Uñ cryſoꝰ. Nõ ſolum ille ꝓditoꝛ eſt veritatis

qui traſgrediens veritatẽ palã pꝛo vertate medaciuʒ
loquit᷑ ſed etiã ille qͥ non libere ꝓnũciat veritatẽ quã
libere ꝓnunciare opoꝛtet aut nõ libere veritatẽ defen⸗
dit.quã libere defendere cõuenit ꝓditoꝛ eſt veritatis
Nã ſicut ſacerdos debitoꝛ ẽ vt veritatem quã audi⸗

ult a deo in ſcnpturis ſacris libere pᷣdicet.ſic laicꝰ de

bitoꝛ ẽ vt veritatẽ quã audiuit a ſacerdotibꝰ ꝓbataʒ
quidẽ in ſcripturis deſendat fiducialiter. qð ſi nõ fe⸗
cerit pꝛodidit veritatẽ.hec ille.xi q.iij.nolite.C hꝛiſtꝰ

autẽ eſt. veritas.⁊ ſic ꝑ ſitudinem dicit ꝓdere xp̃m.

Et hoc quo ad nccria ad ſalutẽ.⁊ cũ extat neceſſariũ.

õ enim ſemper opoꝛtet nec decet oẽm veritatẽ dice
re vel populis pᷣdicare.⁊ ſi nũq; debeat mẽdaciũ di⸗

ci etiã ad ꝓfectam audientiũ.qꝛ vt ait apłs. Deꝰnon

indiget nr̃o mendacio.

NPanis ſacramentalis.J. III

—
——

Joh. vi. alt. Panis quẽego dabo caro mea ẽ p mũdi

vita Et po. Panẽ ãgeloꝝ mãducauit hõ⁊ cibaria mi
ſit eis in abundatia. Unt᷑ pꝛereriro ꝓ futuro moꝛe ꝓj
phetico.i.maducabit.⁊ mittit. panis autẽ angeloꝝ ẽ

deꝰ. Cibaria aũt dicit in plurali.qꝛ nõ ſolum in ſacra
mẽtali pane ẽ deꝰ ſed ⁊ caro xpᷣi:⁊ ſanguis.⁊ anima.

DHiũc panẽ comedit iudas in vltima cena. ſ. euchari⸗

ſtie cũ alijs. Uñ augꝰ ſuꝑ põ.Chꝛiſtus qᷣd fecitno⸗

N

bis.i.quale exemplũ tribuit qͥ tanta patiẽtia ſuũ pꝛo
ditoꝛẽ vſq; ad moꝛtẽ ſuſtinuit vt ei pᷣmã euchariſtiaʒ
ꝓpꝛio oꝛe confectam ſuis manibo traderet.i.q.i.xpᷣs.
Sed tãti bñficij ingratiſſimꝰ mox ipᷣm ꝓdidit oſcu
lo.qð nũc dat᷑ in miſſa in ſignũ cõionis.qꝛ eſt ſacra⸗
mentũ vnitatis ⁊ pacis.cui aſſilant᷑ ſumentes ſacra⸗
mentũ ↄſcia moꝛtalis peccati.⁊ incontriti accedẽtes
vt amici ⁊ oſculãtes ⁊ ſibi viuentes ꝑ cõionẽ. ſed tra
dentes eũ in manꝰ inimicoꝝ ꝑ mala diſpoſitioneʒ.i.
demonũ ⁊ peccatoꝝ quibo ſunt pleni q;tũ in eis eſt.
Vñ hieroꝰ.Dic mihi ſacerdos.dic mihi clerice.qũo
eildẽ labijs quibo oſculatus es labia meretnicũ oſcu

laris filiũ virginis. O iuda.oſculo filiũ hoĩs traduis.

Et aſſiłat tales iude ꝓditoꝛi.Et idẽ de acced ẽtibꝰcũ

glijs criminibo.

Danis materialis .F. I

noĩe in ſcriptura ſacra cõpꝛehendit᷑ oẽ neceſſariũ ad

vitã humanã.Et hoc mõ debemꝰ intendere cũ po⸗
ſtulamꝰ in oꝛõne dnicali. Paneʒ noſtrũ quotidianũ

da nobis hodie id eſt in pñti temꝑe. hec ſunt nobis
neceſſa ria ad vitã panis.⁊ vinũ ⁊ oleum ⁊ veſtimen

tũ.⁊ alia nccria.Hunxc panẽ edebat iudas ſibi a dñno

ꝓcuratũ.Et vide mirabilẽ dñi clementiã ⁊ beneficen
tiã.qꝛ eum ſciebat inclinatũ ad cupiditateʒ vt poſſet
ſatiſfacere ſue auaricie aliqualiter ne oĩno carens pe⸗
cunia induceret᷑ ad faciendũ pꝛoditionẽ cõmilſit ſibi
loculos vt inde poſſet auferre aliq̃ permittẽs minus
malũ.ſ.furti.vt ceſſaret a grauioꝛi.ſ.pditiõis ex ipſa
rei diſpoſitiõe. Sed ignis auaricie nũqᷓ; dicit ſufficit
Pꝛouerb.xxx. Ad tatũ eum nephas auaricia duxit
vt mgr̃m benefactoꝛẽ ⁊ dũm ſummũ vẽdẽdo pꝛode
ret pꝛo viliſſmo pᷣcio. Huic aũt peſſimo pꝛoduoꝛi cõ
parari oſtẽdit beda ꝓ pecunia dicẽtes falſa reſtimo⸗
nia in iudicijs ⁊ hmoi.⁊ diſcoꝛdãtes a veritate ꝓ ſua
cõmoditate.Uñ ſuꝑ mar.ſic ait tractãs illud Mar.

xiiij. Abijt iudas ad ſũmos ſacerdotes ⁊ ↄſtituerũt

ei pecuniã ſe daturos vteũ ꝓderet. Multi hodie iu⸗
de ſcelus.q; dũm ⁊ mgrm ſuũ deũq; per pecuniam
vendidit velut ĩmane ⁊ nephaniũ exhoꝝẽt nec m̃ ca⸗
uent. Nã cum ꝓ munerib falſum Z quemllibet teſti
moniũ dicũt.pꝛofecto qꝛ veritatẽ pꝛe pecunia negat
deũ pꝛo pecunia vendũt. Ipſe enĩ dixit. Ego ſuʒ ve
ritas. Cũ ſocietatẽ fraternitatis aliqua diſcoꝛdie pe/⸗
ſte cõmsculant.deũ ꝓdunt.qꝛ de chanitos eſt. Qui
&̊ veritatis ⁊ charitatis iuſſa ſpernũt.deum qui veri
tas ⁊ charitas ẽ pꝛodũt. Maxime enĩ cũ nõ infirmi
tate vel ignoꝛãtia peccant. ſed in ſiltudinẽ iude que
rũt opoꝛtunitatẽ ⁊c xi.q.iij.abijt Non tñ intelligen⸗
dum eſt vt pꝛedicti ita grauiter peccent vt iudas etſi

dönabiliter. —
d ſecundũ.ꝭ. v.
4

Notatur ꝓditio criminalis. cũ dict᷑. ¶ Dagnificauit
.i.magnũ ſecit.ſupplãtationẽ.i.deceptionẽ. Ineuã⸗

gelio dicit Joh. xiij. vbi hᷣ dictũ allegat᷑. Qui mãdu

cat panẽ meũ leuabit me calcaneum ſuũ.qð eſt aſ⸗
ſumptũ ex alia trãſlatione.⁊ in idem ſonat. Leuabit
calcaneũ qͥ res multũ pꝛemit᷑i.exiget᷑ ð me ad cõcuł
candũ me in moꝛtẽ ꝑ pꝛodinonẽ ſuã.Eſt autẽ pꝛo di

ig
ſen
ee
ls
ſan
mngl
ͤck.
ai⸗
l
.
wä

ün
näpg
mai
Ncſhne
biadi
bcnein
K
r
Wi
n
rylt
.
tnci
unß
h
inc
ahum
blec
Grig,

ticcnd

Capitulũ XXII.

tio magnũ ſcelꝰ ſumme odioſum deo T bolbo. Nil el

ita nocet bũane quieti ⁊ bono cõi.hinc oꝛiũtur maxi⸗
ma odia.ſcandala.homicidia. latrocinia. ciuitatũ et

regnoꝝ exterminia.Fit aũt pꝛoditio tibo modis. Pꝛi

„

mo in rebo⁊ dominijs. Scðo in capiẽdis vel occidẽ⸗
dis pſonis.Tertio in reuelãdis ſecretis. Pꝛĩo fit ꝓ
ditio qñ qͥs mãifeſtat res occultas dñi ſui.amici vł
noti ſui.malicioſe alijs vt eas auferãt.⁊ pᷣcipue ĩimi⸗
ci ſui.vel etiaʒ cũ ciuitatẽ vel caſtrũ dñi ſui vel amici
opꝑatur vt amitrat.⁊ ipᷣevel aliꝰ iniuſte accipiat.Et in
vtroq; caſu vltra graue moꝛtale ꝑpetratũ tenet᷑ talis
ad reſtitutõem omis damni.tã ipis dñis ⁊ amic ſu⸗
is q; alijs inde dãnificatis.etiaʒ ſi ipᷣe nullã vtilitateʒ
inde ſequat᷑ ꝑ regnlã illã. Qui occaſionẽ damni dat
dãnũ inferrevidetur.ex᷑ de iniur̃.⁊ dã.da.ſi culpa. et
xi.q:iij.Qui ↄſentit.cũ glo.Talis fuit pꝛoditio.Ab
ſalonis qui ſub ſpecievoti implendi traxit ad ſe pplz
Etcõgregauit in ebꝛon.⁊ facta cõiuratõe contra pfeʒ
ꝓditoꝛie abſtulit regnũ patri ſuo dauid Sʒ q;citius
recepit qð meruit.nã remanẽte ſuſpẽſo ĩ quercu ꝑ ca
pillos ſub qua equeſter trãſibat. Joad hoc audiens
tribo lanceis eũ interfecit. Hiſtoꝛiã habes diffuſe.ij.
regxviij. Scõðo ſit pꝛoditio circa ꝑſonas vt capiã
tur ab inimicis vel occidant᷑ Sic dalua pꝛodidit ſam
pſonẽ.Nã cũ ad impoꝛtunã eiꝰ requiſitõem manife
ſtaſſet ei in quo erat foꝛtitudo eiꝰ.vocatis ad ſe phili
ſteis.eiꝰinimicis a quibo acceꝑat pecuntã.pꝛoditoꝛie
cuput ipᷣiꝰſampſonis doꝛmiẽtis in genibo eiꝰabradi
fecit. ⁊ excitatum tradidit philiſteis.vt ſcribi Judi.
xvi.Sic ioab oſculãs Amaſa ſibi obuiãte vt amico
gladio ꝓditoꝛie occidit eũ.ij reg.xx.Et dauid ꝑ lrãs.
ꝓditoꝛie fecit vꝛiam occidi.ij.re.xi.Sic iudas oſcu⸗
lo filiũ hoĩs tradẽs iudeis vt caperẽt ⁊ occiderent.ma
gnã fecit ſupplãtationẽ.i.deceptionẽ magniticauit.

Tertio mõ ſit pꝛoditio circa ſecreta reuelata. vt cũ qͥs

conſilia⁊ ſecretos tractatus dũi ſui.vł ciuitatis ſue re
uelat inimicis vel aljs quibo nõ debet.ꝓuer.xi. Qui
ambulat fraudulent᷑ reuelat archana. qui aũt fidelis
eſt celat amici cõmiſſuʒ. Si qui tñ aliqᷓ illicita tracta

rẽt in nocumentũ alicuiꝰ vel aliquoꝝ cõtra iuſticiam

nõ malefaceret reuelãdo eis talia ſecreta ve ſibi poſſẽt
cauere ab iniuſtis nocumẽtis.mõ tñ debito ⁊ q;tum

fieri põt ſine ſcãdalo ar.xxiij.q.iij.Oſtẽdit ⁊ di.lłxxxi⸗

hj. ꝑ totũ.⁊.xxij.q.v.boc videt᷑. Exemplũ in chuſiqͥ
ſimilans ſe amicũ abſalonis vocatꝰad ↄſiliũ diſſipa
uit conſiliũ achitophel.qð eratcontra dauid. ac reue
lauit ei que tractata fuerũt in ↄſilio ꝑ filios abiathar
vt ſibi pꝛouideret.vt hẽt᷑.ij.regꝗ.xvij.Heliſeus etiam
ꝓpheta reuelauit regi iſrael conſilia ſecreta regis ſyrie
De his in quibo iniuſte qrebat illi nocere.hoc tñ habe
bat ex reuelatõe ſpũſſctĩ.iiij.reg.vi. Sed ⁊ cũ quis
pctm̃ alicuiꝰnotabile occultũ manieſtat alijs publi⸗
ce coꝛripiendo ſiue ſociꝰſiue pꝛelatꝰ dicit pditoꝛ. Uñ

aug. Si eũ.ſ.occultũ peccatoꝛẽ vis publice arguere

nõ eris coꝛreptoꝛ ſed pꝛoditoꝛ.ij.q.i.ſi peccauerit.Si

militer ſi ſacerdos occulto peccatoꝛi etiã excõicato de

neget in publico ſacramenta vel abſtineat a cõione
eiꝰ. publice pꝛoditoꝛ eſt criminis. Et hoc phibet᷑.· vi.
q.ij.ſi tm̃.⁊ multomagis que habet in confeſſiõe ma
nifeſtans/pꝛoditoꝛ eſt.⁊ punit᷑ ſi conuincit eĩ de pe.⁊

re.omnis.Si quis etiam lr̃as clauſas alicuius legat
aduertent᷑vt ſciat ſecreta eiꝰ. pꝛoditoꝛ eſt ⁊ moꝛtaliter
peccat.niſi foꝛte ex quadã ſubita leuitate vel ignoꝛan
tia faciat.cũ illi notabilẽ iniuriã faciat. ⁊ ſcãdala mul
ta pñt euenire.Et hoc niſi legẽs eſſet pᷣlatus eius vel
aliꝰſpem ponẽs in ratihabitione.vel niſi eſſet manite
ſtus aduerſarius ei dubitãs ne ibi aliqͥd tractet᷑ ↄ eũ
Debuit enĩ ſcribẽs ſibi pꝛouidere ne deuenirent ad
manꝰ aduerſarij.
Z
Quantum ad tertium . V
pꝛincipale notat᷑ offenſio ꝑſone xpi:ibi ſuꝑ me. Ma
xima pena eſt homini cũ videt ſe pꝛoditũ ab amico ⁊
bñficiato. Ut ergo nullũ genꝰ pene deeſſet xpᷣi paſſio⸗
ni.ideo ꝑmiſit ſe pꝛodi ab amico.vñ vt ſingularẽ pe⸗
nã ſuã expꝛimẽs ipᷣam pꝛoditõem ieſus in vltima ce
na turbatus eſt ſpiritu.i alteratꝰ⁊ multũ afflictꝰ con
ſiderans penã ipᷣiꝰ pꝛoditionis fiende ꝑ iudã.Siẽ g̊
patiẽter tulit ꝓditionẽ ſuã.ſic ⁊ nos debemꝰſerre de/
ceptiones ⁊ aditões patiẽter.

OQueritur Cum quis 5. VII

poſſidet iuſte aliquã ciuitatẽ vel caſtrũ.qꝛ.l.vſurpa⸗
uita vero ⁊ legittimo dño.ſi ciuis vel ſubditꝰ talis in⸗
iuſti poſſeſſoꝛis vel aliꝰocculteoꝑet᷑ vt amittat talem
ciuitatẽvel caſtrũ ⁊ recuꝑet verꝰdñs ei ſi peccat.Ad
qð rñdet᷑ ꝙ aut hoc agit ex cupiditate vel odio aut ex
ʒelo iuſticie. Si pꝛio mõ puta qꝛ inde cõſequit᷑ pᷣmiũ
tꝑale vt fieri ↄſueuit in hmõi.nulli dubiũ quin pec⸗
cet moꝛtalr. Radice enĩ infecta intentiõis peſte cupi⸗
ditatis que eſt radix oĩm maloꝝ non põt ſequi indeę
niſi fructꝰ moꝛtiferꝰ damnatiõis.ar.i:q.i.fert᷑. Nõ tñ
tenebit᷑ ei qui iniuſte poſſidebat ⁊ ſi amiſit.qꝛ rẽ ſuasꝭ
pꝛopꝛio dñno reſtituit et ſi nõ debito mõ. Uñ ⁊ Ab⸗
ner capitaneꝰ exercitꝰ yſboſeth.q; ex indignatiõe con
cepta contra eũ pꝛo iuſta repꝛehẽſione ac etiã ſpe tem
palis remuneratiõis qſiuit tradere dñium regni iſrł
qð iniuſte tenebat yſboſeth filiꝰ ſaul.Dauid ad queʒ
de iure ſpectabat dño illi ↄcedente.iuſto dei iudicõ ꝓ
ditoꝛie a ioab occiſus eſt.vt hẽł.ij.reiij . Si autẽ ex
ʒelo iuſticie mouet᷑ totalrvel etiã pꝛincipalr. qꝛ ſperat
etiã ſcᷣario inde conſequi aliquã remunerationẽ tꝑa
lem q;uis pꝛincidałr inducat᷑ ex iuſticia nõ videt᷑ pec
care.qꝛ quiliber debet ꝓtim iuuare ex charitate ſicut
in ꝑſona ita in rebꝰ. Et ad h̊ videt᷑ facere quod ait da
maſus papa. Qui põt obuiare ⁊ ꝑturbare pũᷣſos et
nõ facit.nihil ẽ aliud qᷓ; fauere ĩpietati eoꝝ Nec caret
ſcrupulo ſocietatis occulte qͥ maniteſto facinoꝛi deſi⸗
nit obuiare.xxiij.q.iij.qui põt. Etqᷓ;uis pᷣncipalit᷑ B
intelligat᷑ de his qͥ bt publicã ptãteʒ qͥ ad b tenent᷑

nccrio ex eoꝝ officio.tñ etiã alij pñt facere b ex q̃dam
charitate.ex H̊ qñ verꝰ ⁊ legittimus dñs nõ põt alio
mõ recuꝑare ſuã ciuitatẽ vł caſtrũ ꝑ ſupioꝛẽ vel aliũ
Et ex tali pꝛoditione veriſiliter credit᷑ nõ ſequi moꝛs
vel ſcandalũ alicuiꝰ. Uñ ⁊ ioiada ſummꝰ ſacerdos
⁊ iuſtꝰ dñiũ regni inda qð ſibi vſurpauerat athalia
tyrannice ab ea abſtulit facta ↄiuratione eã ſancte
⁊ iuſte.⁊ reſtituit ioas filio ochoʒie qͥ erat tũc ſeptem
annoxꝝ ad quẽde lureſpectabat. vt hr.iiij. Re.xi. Sʒ
ſi hec fieri nõ pñtſine moꝛtibo hoim 1Rurbotignc.
5

2

Titulus ꝛimus

⁊ ſcandalis alioꝝ.nullo mõ hoc attemptãdũ. Vnde
ambᷣ. Si non põt alter ſubuenini niſi alt᷑ ledat᷑. com
modiꝰ ẽ neutrũ iuuare qᷓ; grauare alteꝑꝝ.xiiij.q.v.de

niq;.Et qꝛ raro ⁊ quaſi nũqᷓ; iſta fieri pñt ſine moꝛte

hoĩm ⁊ multis ſcãdalis.iõ nemini ↄſulendũ nec pꝛe
dicandũ hoc agere cuʒ ſꝑ abſtinere opoꝛteat clericos
a cõſilijs ⁊ cooꝑatione vbi moꝛs hoĩm põt accidere
etiã ꝓ iuſta cã.tũ ꝓpter vitandã inegularitatẽ. tũ ꝓpt᷑
ſcandalũ hominũ qð inde ſequit᷑tũ pꝛopter hoꝛroꝛẽ
effuſiõis humani ſanguinis. Uñ grego. Si in moꝛ⸗

te longobardoꝝ me miſcere voluiſſem hodie longo⸗

bardoꝝ gens ne regẽ nec ducẽ haberet.ſed qꝛ deũ ti⸗
meo.in moꝛte cuiuſſibet hoĩs me miſcere foꝛmido.
Fxiij.q:viij.ſi in moꝛte.

. — —

ueritur vtrũ hoſtẽ. vIII

capitalem alicuiiꝰ dñi vel cõitatis iniuſte agẽtis vel
bellantis Z ipᷣm dñm vel ciuitateʒ ſit licitũ ꝓditoꝛie

occidere.puta ꝑ venenũ ⁊ hmõi ꝓpinatũ a ſuis fami/

liaribo. Ad qð videt᷑ dicendũ ꝙ nulli licʒ pꝛiuate ꝑ

ſone aliũ occidere quocũq; mõ etiã q;tũcũq; malum

⁊ nociuũ.niſi in bello iuſto. vel ſe defendẽdo ſi H̊ nõ
fit ꝓditoꝛie.Et rõ eſt.qꝛ ↄ dñi pꝛeceptũ eſt. ar.xxiij.
q.v.de occidẽdis.⁊.c.ſi nõ lʒ.Sed nec etiã inducere
aliquẽ ad ꝓpinandũ venenũ.Hoſti.ꝙ nõ fit cõiter ni
ſi ꝑ familiares ⁊ amicos.qꝛ nulli lʒ inducere aliũ ad

moꝛtale cũ ſit ↄ charitatẽ. ec facienda ſunt malavt

eueniãt bona ᷣm apim.Oõ fieret ſi aliq̃ ſuaſione vel
ꝓmiſſione qᷣs inſtigaret᷑ ad hmõi. ſicut nec lʒ induce
re alũũ ad mutuandũ ad vſurã qui ad h̊ paratꝰ non
ſit ſᷣm.vb.tho.in ſũma.Offerẽte aũt ſe aliquo ad ̊ fa
ciendũ cũ iã peccatũ ſit in eo.nõ videt᷑ illicitũ vti ma

la volũtate eiꝰ in bonũ ſuũ el aliquid ꝓmitttendo ob

liberationẽ ſuã ab hoſte iniuſte grauante ipᷣm. Habẽ
ti enĩ iuſtũ bellum ð aliquẽ lʒ occidere eũ ᷣm aug.x⸗
xiij.q.i.qͥd culpat᷑ ac etiã vti inſidijs.xxiij.qij.c.do⸗
minꝰ.Sicut ̊ parato ad fenerandũ lʒ ab eo accipe⸗
re mutuũ ad vſurã ex cã aliqua honeſta ſᷣm tho. Et
fideli q;uis nõ liceat infidelẽ inducere ad iurandũ ꝑ
falſos deos.tñ ad firmandũ pactũ ſecuʒ ſuꝑ negocio

iuſto lIʒ vti iuramẽto tali eiꝰ.qꝛ H̊ nõ eſt inducere illũ

ad malũ ſed malo eiꝰ vti ad bonũ ſuũ.õ enĩ pecca
to eiꝰ ſe ſociat qui ꝑ demõia iurat ſed bono pacto eiꝰ
uofidẽ ſeruat.i fideliatem ſᷣm aug.xxij.qa. mouet
ſiłitudinẽ dei qui vtitnalis hoĩm ⁊ bonuʒ glie
ſue inde bona eliciens. Sic ad illiꝰ familian ſead H̊
offerẽtis ad hmõi licitũ ſitvti ad liberationẽ ſui iuſtã
ſic audiui a peritise lec iſtud pᷣdicandũ vel ↄſulen⸗
dum ne paret᷑ via pꝛoditioõibo ⁊ homicidijs.qͥnĩmo
⁊ pꝰfactũ imponẽda eſſet pnĩa aliqua ad terroꝛem ⁊
cautelã.ar.xxxiiij.q:ij.in lectũ. Sed vbi talis hoſtis
haberet iuſticiã ⁊ iuſte grauat vł bellat g talẽ.vel du
biũ eſt s habeat iuſticiã nullo mõ liceret. Si auteʒ
alicui aliquid dicitur ſub ſigillo ſecreti ſeu ↄfeſſionis
extra tñ ↄfeſſionẽ. vel exactiòeiuramẽti ſuꝑ hoc vt h̊
ſecretũ teneat,.ſi illud reuelet ſine cã vꝛgente ⁊ ronabi
li peccat moꝛtalit᷑ faciẽs ↄlus naturale. Sed ſi tenẽ
do illud ſecretũ inde ſequi venſiłr põt nocumentum
notabile reipublice coꝛpoꝛaliter vel in tractatu pꝛodi

„

touis cluitatis vel ſpualiter vel in diſſeminatiõe gli

cuiꝰ erroꝛis ſidei ⁊ moꝝ vel etiã nocumẽti ꝑticularis
ꝑſone.vt cũ querit᷑ moꝛs alicuiꝰ. tũc ſubeſt cã vꝛgis

⁊ rõnabilis reuelandi ſecretũ. Et iõ non obſtante q̃⸗
cũq; pꝛomiſſione vel iuramẽto manifeſtare debet vt
obuiet᷑ malo.non tñ ꝑ accuſationẽ ſi ꝓbare nõ poteſt

„

ij.q.vij.plerũq; Sed ꝑ denũciationẽ eo mõ quo fie

ri põt meliꝰ. nec in hᷣ peccat nec ꝑiurus eſt.qꝛ vt dicix

regula iuris in.vi·Nõ eſt obligatoꝛium cõtra bonos
moꝛes pᷣſtitũ turamentũ.nec tenent᷑ in hmõi caſu ſer

uare oꝛdinẽ fraterne coꝛrectõis.vt.ſ.pmo moneat᷑ ꝛc.

ſm.b.tho.ſe.ſe.qilxxxix.niſi certꝰ eſſet de emendatio
ne ꝑ ſecretã admonitionẽ. De hoc pleniꝰ vide j.in ti.
ix.in.c.vi.de negligẽtia fraterne coꝛrectiõis.De reue⸗

latione ↄfeſſiõis habes j· iniij parte. Sed quid

ſi qs litteras alicui directas ⁊ ab eo poſtlectionẽ ea⸗
rũ dilaceratas ⁊ pꝛoiectas recolligat iunctas ꝑtes in
ſimul ⁊legat.Rñ.Si vt ſciat ſecreta eiꝰ faciat curioſi
tas eſt. Si vt ſibi ꝓuideat ꝓuidentia humana ẽnec

peccatũ. Cuilibet eni ſibi licitũ eſt accipere rẽ que ha
bet᷑ pꝛo derelicta.cuiꝰ eſt talis lr̃a.UVñ dicit᷑ venetijs

contigiſſe.Nũ quidam magnꝰ mercatoꝛ lr̃as accepii

ſet a partibꝰ oꝛientis vt emeret aromata multa aui⸗
tatis.qꝛ fututũ erat vt pᷣciũ multũ creſceret eoꝝ qꝛin
de trãſmiutti nõ poterãt illis tempoꝛibo. Ale ꝑlectam
litterã dilacerauit ⁊ in terrã fruſta pꝛoieat. nil alicui
dixit intend ẽs illud facere de q̊ cautꝰ reddebat᷑. Sed

aliꝰ tenuis mercatoꝛ lre illius fruſta collegit ⁊ ſimuł
ſuis ꝑtibo coaptauit ⁊ legi. Quo facto cũ hoc anul⸗

lo ſciret᷑.acceſſit ad oẽs apothecas que habebant hu
iuſmodi in groſſo venalia ⁊ cerio pᷣcio currẽte dato to
tum emit.ũq; mercatoꝛ magnꝰ cui lre directe fue⸗
rãt iret ad emendũ.inuenit oĩa venditaſ. Interrogat
de perſona emptoꝛ. Mirat᷑ neſcins factũ/ſed demũ
ꝑcepit. Sicq; lucrũ magnũ qð ille ſperabat ex huiꝰ
emptione alius ſua induſtria ſibi ꝓcurauit ſine iniu
ria eiꝰ. nec ſibi in aliq̃ tenebat᷑. Sed verte caſum.
Quid ſi qͥs malicioſe intendens nocere alteri ſcribit
lram dirigendã alicui vt ſuo amico admonẽs euʒ vt
emat multũ de aliquo mercimonio.lana.ſerico.aro⸗
matibus ⁊ hmõi:qꝛ erũt cara in futurum. qð nouit
falſum eſſe.⁊ ꝑmittit ſibi cadere in aliq̃ loco publico
vbifrequentat aliqͥs quẽ odio habet vt eã inuentam

legat.⁊ talia emat vt inde multuʒ perdat.⁊ totũ hoc

ſequit᷑ Rñ.Talis vtiq; grauiter ⁊ moꝛtalit᷑ pecat in
tendẽs ꝓximo nocere cõtra charitatẽ ages. de pe. di.
i.nũquid/cũ.ciſe. Non tñ tenet᷑ ſanſfacere de dano
qꝛ nõ dedit occaſionẽ efficacẽ dãni.extra de iniur.et
dã. da. ſi culpa. Mon enĩ ita leuiter debuit credere.ſi
bi ergo imputet ſuã leuitatey. Sed qͥd cum ciuis
vnꝰ vnius ciuitatis ⁊ fidelis iuratus cuiuſdã pꝛinci
pis ſciuit machinationẽ ciuitatis ↄtra puncipẽ ⁊ ecõ
uerſo. pncipis ciuitatẽ cui debet ctiꝰ reuelare pꝛin
cipi vel ciuitati.Rñ.ſᷣm Jo.neapoł.in q̃libet.x. Sci
endũ pꝛimũ eſt ꝙ machinatio ſtricte ⁊ ꝓpꝛie accepta
ſonat in malũ.Eſt enĩ malum ſeu iniqua excogitato
ʒ aliquẽ. Sed large ⁊ cõiter accepta ẽ idein ꝓ excogi
tatio alicuiꝰ mali iuſte vel iniuſte inferendialicui. et᷑
ſic accipiendũ eſt in pꝛopoſito vt qõ pᷣpoſita latiꝰde/
terminet᷑. Que quidem queſtio pot diſtingui in.vije

caſus/qꝛ aut vtraq; machinatioeſipꝛincipis Z ciui⸗

— —. .000

=☛
—

+= ☛ —

4
R

lri
406
min
Aiu
t
eud

nogr
dam
thu⸗
einiu
tum.
bt
at

⅓.

ur
niin

ii,4

c⸗

—

„. 9 — „* „ — — % . — „ .
tatẽ ⁊ ciuitatis ↄ pꝛincipẽ ẽ iuſta.aut pᷣmaẽ iuſta ⁊ ſe
cũda iniuſta aut ecõuerſo. pꝛima ẽ iniuſta ⁊ ſcðᷣa iu⸗

ſta.aut ẽ dubiũ de vtraq; an ſit iuſta vel iniuſta.aut
ẽ dubiũ de pᷣma ſola.ſ.ſi ẽ iuſta vel iniuſta.aut de ſe⸗
cunda ſola.Pꝛimo igi᷑ cum.ſ.vtraq; machinatio eſt
iuſta.dicendũ ꝙ neutrã talis debet reuelare. Rõ eſt.
qꝛ bonũ bono nõ eſt ↄꝛiũ.qð ergo ẽ impeditiuũ bo
ni tãqᷓ; ei ↄꝛium ẽ malũ ⁊ulllicitũ.ſʒ talis reuelatio in

Iᷓtum ex natura ſui ẽ impeditiua talis machinatio⸗

nis iuſte ̊ ẽ mala ⁊ illicita.Et ſi diceret᷑ ꝙ talis qͥ iu⸗
rauit pᷣncipi reuelare oẽ conſiliũ ⁊ tractatũ ↄ ſe factu
Zlideo exvi pꝛeſtiti iuramẽti tenet᷑ reuelare talẽ machi
nationẽcReſpondet᷑ ꝙ iuramentũ nõ eſt vinculũ ini
qtatis.vñ ex nullo iuramẽto aliqͥs obligat᷑ad aliqͥd

illicitũ. Talis aũt reuelatio illicita eſſet.qꝛ ĩpeditiua

iuſticie.⁊ iõ nõ tenet᷑ ad talẽ reuelationẽ rone iuramẽ
ti.Scðõo vᷣo caſu cũ.ſ.vtraq; machinatio iniuſta eſt
dicendũ ꝙ vtrãq; talis dʒ reuelare. Rõ eſt.qꝛ qlibet
dʒz impedure malũ iniuſte inferẽdũ ei quẽ dʒ diligere
cũ diligere aliquẽ h̊ includat.ſ.velle ⁊ ꝓcurare eiꝰ bo
nũ.⁊ impedire eiꝰ malũ.Sed bonꝰ ciuis dʒ diligere
ſuã ciuitatẽ.⁊ ↄſiliarꝰ iuratꝰ pncipis dʒ diligere talẽ
pᷣncipẽ.q̊ dʒ malũ vtnuſq; ĩpedire reuelando machi
nationẽ iniuſtã ↄ vtrũq; factaʒ. Et ſi diceret᷑ ꝙ talis
iurauit nõ reuelare ſecreta ipſiꝰpncipis. Rñdet᷑vt ſu

pꝛa in pᷣcedenti caſu.ſiꝙ nõ tenet᷑ ad tale iuramentũ

niſi qñ nõ reuelare eſſet liciiũ. In caſu autẽ nr̃o eſt il⸗
licitũ.vñ non tenet ad obſeruantiã iuramẽti. Sci
endũ ꝙ cũ ciulati ⁊ pnceipi ẽ reuelãda machinatio ⸗
ſe facta. Si qrit᷑ cui citi?. Rñdet᷑ ꝙ ſi pnceps peſt ta
li ciuitati· citiꝰ dʒ reuelare ciuitati qꝙ; pncipi. Cuiꝰrõ

=.qꝛ illi plus obligat᷑ quẽ dʒ magis diligere. ſed talis

magis dʒ diligere talẽ ciuitatẽ q; talẽ pꝛincipẽ.Rõ ẽ

Pꝛopter qð vnũquodq; ⁊ illud mag;.ſed hõ dʒ ma

gis diligere pncipẽ q;ᷓ aliã ſingularẽ ꝑſonam. qꝛ pᷣn⸗
ceps gerit ꝑſonã ciuitatis ergo magi dʒ diligere cõi
tatẽ ſuc ciuitatis qᷓ; talẽ pncipẽ. Sed ſi pnceps pᷣeſt
nõ ſolũ tali ciuitati ſed toti regno vel regioni in qᷓ eſt
tał ciuitas.citiꝰ debet reuelare tali pꝛincipi qᷓ; tali ci⸗
uitati.Luiꝰ rõ eſt.qꝛ illi plus obligat᷑ reuelare queʒ
tenet᷑ mag diligere. ſed talis magis tenet᷑ diligere ta
lẽ pꝛincipẽ.& ⁊c. GBonũ enĩ totiꝰ ẽ magis diligenduʒ
q;ᷓ; bonũ ꝑtis.ſed bonũ talis pᷣncipis cũ ſit eſtiman⸗
dũ bonũ totiꝰ regni ſe bʒ ad bonũ talis ciuitatꝭ vt bo
nũ totiꝰ ad bonũ ꝑtis. In caſu aũt dubio an ſit iuſta
vel ũuſta vtraq; vel altera machinatio ſupponere dʒ
talis ꝙ ſit iuſta.Cuiꝰ rõ eſt.qꝛ qtũ ad bonitatẽ ⁊ ma
liciã idẽ iudiciũ ẽ de actu elicito ĩterioꝛi.⁊ de actu im
perato exterioꝛi.quia actꝰ interioꝛ habet bonitatem
⁊ maliciam ab exterioꝛi.vt ab obiecto. ⁊ exterioꝛ ab
interioꝛi vta pncipio. Idẽ g̊ iudiciũ qᷓ;tũ ad bonita⸗
tẽ ⁊ maliciciã ẽ de machinatiõe interioꝛi ⁊ de bello ex
terioꝛ· Sed in caſu dubio an bellũ inductũ a pᷣnci⸗
peſit iuſtũ vel iniuſtũ.ſubditꝰ dʒ bellare pᷣupponẽ/
do bellũ eſſe iuſtũ.Et ſileẽ de ciue reſpectu cuitatis
Su⸗ dicendũ ẽ de machinatiõe. Et ꝙ in caſu dubio
ubditꝰ debeat bellare ad reqͥ ſitonẽ dñi ſui. ðtaugꝰ.
⁊ hr.xxiij.q.i.quid culpat᷑. Cũ enĩ dubia ſintſemꝑ ĩ
melioꝛẽ partẽ interpᷣtanda.vtdicit beda. ⁊ habet᷑ ex
de re/iureeſtote. Potiſſime H̊ obſeruandũ ẽ in factis

Capitulum XXIII.

natũ.hiſtrionatũ turpẽ.⁊ ꝑ toꝛneame

latoꝝ.qꝛ interioꝛis nõ ẽ de factis ſupioꝛis ſuiqᷓ ei in
cũbunt ex officio ſuo iudicare. Itẽ nota ꝙ no e ſile
de machinatiõe ſua 5 pꝛincipẽ.⁊ de machinatione ct

uitatis reuelanda pꝛincipi.Et h̊ pꝛopt᷑ duo.qꝛ nullꝰ

dõt licite eſſe ſibiipſi cã moꝛtis.ſed alteriꝰ. ſic ⁊ reuei/
ando ſuã machinationẽ de ꝗᷓ nõ accuſat᷑ necdeuin⸗
cat᷑ eſſet ſibi cã moꝛtis ſue. Scðo qꝛ in ptãte ſua eſt
veriſiłr a ꝛia machinatõe deſiſtere. ⁊ reſildo impe
diret malu pncipis.ſed nõ eſt in ptãte ſua ꝙ talis ci⸗

uitas reſiliata tali machinatõe. Ad alios caſus qui
ſupꝛa ſũt poſi ſ dictᷣ põt ſumi rñſio
apkłm. xxiij. de turpi lucro.⁊ ibi de ludo alearuj·

ꝛa ſũt poſiti tracti de pmo.

⁊ de alijs ludis.per modũ pꝛedicationis. —

EK turpi lucro de quo

Thi.iij Quãuis apls loquat bi de ꝓꝑ⸗
mouendis ad oꝛdines ſacros. ⁊ oẽs fi⸗
deles debent h̊ ſeruare ne ſint ſectantes turpe lucrũ⸗
cũ h̊ ſit ſpẽs auaricie qᷓ oĩibus ꝓhibet᷑. Dĩ autẽ turpe
lucꝝ ſtricte lucꝝ qdð fit ex oꝑe aliqͥ ꝓhibito a lege diui
na vel humana ipſa tñ datiõe vel acceptiõe pecunie
nõ vetita.vt ↄtingit in acqͥſitis ꝑ meretriciũ. coõcubi⸗
lia enĩ oꝑa ꝓhibita ſunt.nõ autẽ acciꝑe vel dare pꝛo
hmõi pecuniã niſi inq;tũ fouet᷑ s in pctõ. argius
tñ dicitur turpe lucrum.lucrũ quodcũq; ulicitum ſi
ue competat reſtitutio.aut erogatio pauperibus.ſiue
nõ competat reſtitutio.Et ſic turpe lucrũ eſt nõ ſolũ
quod ſupꝛadictũ eſt.ſed etiã acceptũ ꝑ ſimomiã. per
vſuram.ac etiam acceptum pꝛo iudicando bene vel
male.aut pꝛo teſtificaudo.⁊ acquiſitũ per mercimo⸗
nia illicita. ꝛper ludum alee. Etſᷣm hanc acceptionẽ

xiiij.q.iiij.quoniã multi cum duobo ſequẽ.ca.Sed

de acquiſitis per vſurã dictũ eſt ſupꝛa.De acquiſito
per ſimoniã quid feeri debeat patet.S.c.i.Et de acqᷣ⸗

ſitis pꝛo iudicãdo in.c.de iuſncia. Hic pᷣmo de ludo
Sed pꝛimo notandũ eſt ꝙ cũ ludus impoꝛtat quäa-

dam feſtiuã actionẽ triplex eſt ludus.

Pꝛimus pꝛoueniens ex magna deuotione. blt per⸗

amandus. MM ,
Secundus contingens ex humana recreatiõe.⁊ hic
tolerandus.

Tertius pꝛocedens ex dyabolica ſuggeſtione . ⁊ hic

euitandus.

Duantum ad pꝛtimn §. I.

inultat pſalmiſta dicens Oẽs gentes plaudiema⸗
nibus.iubilate deo in voce exultatiõis. Quem ludũ

exemplo ſuo facere docebat cuʒ luderet ipſe ⁊ omnis

iſrahel coꝛam archa domini. vt habet᷑.i. Paral. xij.
Saltans nudus ⁊ pſallens ob deuotionem ⁊affe⸗
ctum eximiũ ad chꝛiſtum quem intellexit figurari n
illa archa domini in qua erant virga. mãns.⁊ lex mo
ſayca. deſignantia deitatem potentiſſimam, carnem
puriſſima animam ſapientiſſimã chꝛiſti . Michol
vxoꝛi eius que iſta vidẽs deſpecit ſignãti ſynagogã
olĩ dei ſponſam deſpiciẽti xpᷣi humilitatẽꝛ veritatem
miſterioꝝ eiꝰ dixit ipſe dauid. Ludã⁊ vilioꝛ fiã pluſ

qᷓ; factꝰ ſum.⁊ humilis ero in oculis meiseh⸗ He

2 —

dicit apłs. Neq; turpe lucrũ ſectares.i.

tũ ⁊ bmõi.Ta

irnlus Pꝛimus

Vnñ ⁊ ipſa michol olim multũ dilecta a dauid puni⸗
ta ẽ a deo ⁊ facta ſterilis vſq; in finẽ ſuũ. Sic ſinago
ga ꝓpter ſuã ꝑfidiã ſtenilis facta ẽ bonis operibovſq;
in finẽ mũdi. Secundꝰ ludus ẽ cũ qͥs vtit᷑ aliqui
bus verbis vel factis ſolacioſis ob recreationeʒ ſui et
alioꝝ.ita tñ ꝙ nil turpe ibi miſceat᷑.vel deo iniurioſũ
aut ꝓximo nec grauitas aĩ totaliter reſoluat᷑.Et talis
ludus ꝑtinet ad virtutẽ eutrapelie.Cũ enĩ animꝰ la⸗
boꝛat interioꝛibo cuns ⁊ cogitationibo ſicut coꝛpꝰ ex⸗
terioꝛibo exercitijs qꝛ virtuuis eſt finite.indiget aliqñ
quiete ſicut coꝛpꝰ refectiõe ſua.Qð pꝛocuratur ꝑ ta⸗

lia dicta vel facta ſolacioſa q̃ dicunt᷑ ludus.· His er⸗

vtendũ eſt ſed paꝝ.ſicut ſal ꝓ cõdimento ſᷣm phi
oſophũ.Hinc ⁊ ſapiẽs. Interpone tuis interdũ gau
dia curis. Sic legimꝰ beatũ iohannẽ euangeliſtam
aliqñ ludentẽ cũ auicula.⁊ btm̃ anthoniũ gaudentẽ
cũ fratribꝰ ſuis.⁊ ꝑ exemplũ cõtinui tractatꝰ baliſte
inde frangẽte ſi non relaxaret᷑ coꝛrigentẽ ſuꝑ h̊ facto
ſcãdaliʒantes.De h̊ ludo dicit᷑ Zacha.viij.Ciuitas
replebit᷑ hoĩbus ludentibo.Et Math.xi. Silis ẽ ge
neratio hec pueris in foꝛo ludentibo. Ludi pueroꝛũ
ad recreationẽ eoꝝ ſunt inuẽti.ꝓpter quod pueris di⸗
cit ſapiẽs.Ludetroco. Ad huiꝰ.ſ.recreationẽ ſũt in/
uenti aliqͥ ludi ꝓ adoleſcẽtibovt ludus pile.Alij ꝓ iu
uenibo.vt iactꝰ pali.curſitatio.⁊ hmõi.Alij ꝓ viris
vt ludꝰſcachoꝝ.qui ludus nec etiã clericis ẽ pꝛohibi
tus ſᷣm lau.tñ ad tollendũ ſcandalũ laicoꝝ coꝛã lai⸗
cis nõ debent hmõi agere. Hiſtrionatꝰ honeſtꝰ ꝓ do
minis pᷣcipue tꝑalibo pꝛo pᷣlatis catuli ⁊ ſymie. lʒ po
tiꝰ ſolacia ſua in ſcriptunis deberẽt querere. Jur illð
i.Mach.xij. Hñtes ſolacio libꝛos ſcõs in manibus
nr̃is. Tertiꝰ ludꝰ ꝓcedens ex diabolica ſuggeſtio
ne eſt ludꝰvbi fiũt turpes repꝛeſentatões.vt mimoꝝ
vel periculoſa ⁊ nociua exercitia.vt toꝛneamẽta.pale
ſtra.⁊ ludꝰalee ⁊ hmõi.Et qꝛ hec ſũt plena pctĩs. di

cit augꝰ. de penitente. ꝙ cohibeat ſe a ludis.de pe.di.

