bus ſubſuntvt ſequãtur eoꝝ imꝑium niſi illi ſubdi⸗
ti ſint magne virtutis.Silxr etiã infideles contẽnerẽt
fidem.ſi fidelium defectus ſcirent Etideo apoſtołꝰ.i.
Coꝛin.vi.pꝛohibet fideles cõtendere in iudicio coꝛã
iudice infideliEt ſic eccłia pꝛohibet infideles pᷣfici in
quocũq; officio ſuꝑ fideles.vt in dicto capᷣ.coſtituit

xvij.q.iiij. Alio modo poreſt cõſideran dominiũ in

fideliũ ſuper fideles ꝓut eſt iã pᷣexiſtens. Ubi ſciẽdũ
ꝙ dominiũ et pꝛelatio introducta ſunt iure humauo
Sed diſtinctio fidelium ab infidelibus eſt ex iure
diuino. Jus autem diuinum quod eſt ex gratia non
tollit ius humanum quod eſt ex naturali ratione Et
ideo diſtinctio fidelium et infidelium ſcõm ſe conſi⸗
gerata nõ tollit dominium infidelium ſuper ſideles

— e
—

— SVS

niendi ꝑticipãtes cũ iudeis circa caſus pᷣdictos ⁊ ipᷣi

Capitulũ Zertiũ

põt tñ iuſte ꝑ oꝛdinatõem eccłæautoꝛitatẽ habẽt de

ipf infidelibo ſuꝑ tale dominiũ auferri ius dominij

et pꝛelatõis quia infideles merito ſue infidelitatꝭ me
rent᷑ amittereius pᷣlatõis qð hñt ſuꝑ fideles.qͥ tranſ
ferunt᷑ in filios dei. Sed hoc ecclłia qñq; fact qñq; ñ
facit. In illis eni infidelibo qͥ tꝑaliter ſubijciũt᷑ eccłie

⁊ mẽbꝛis eiꝰ.hoc ius eccłia ſtatuitvt ſqʒ ſeruꝰiudeoꝝ

factus xpᷣianus ſtati fit liber nullo pᷣcio dato.vt diſ.

liiij. Fraternitatẽ?ꝛ bmõi. ec in hoc ecclia iniuriã fa

cit eis.qꝛ cũ iudei ſint ſui eclie.pᷣt ecclia de eoꝝ bo⸗
nis diſponere In illis vero infidelibo qͥ tꝑałr nõ ſubij
ciũt᷑ ecchievel mẽbꝛis eius.pꝛedictũ ius nõ ſtatuit lʒ

poſſet inſtituere de iure.⁊ hoc facit ad ſcãdalũ vitan⸗

dũ.ſicut: dñs mãdauit ꝓ ſe ſolui tributũ cũ nõ tene
ret᷑ ad ſcandalũ eoꝝ vitandũ.vt hetur Math.xxvij.

De ritibus ſen cerimo .§. II

nenſis er eis ad fidẽvel puertere nitũtur dñt flagella

ri.dicto.c.ſepe. Si autẽ xpᷣm blaſphemauennt dicit
hoſti. ꝙ ᷣm leges debẽt decapitani. Unde pꝛncipes
ſeculares iudeos xpᷣʒ blaſphemantes grauiter puni⸗
re debẽt pena pecuniaria vel etiã grauioꝛi extra eo.in
nõnullis.Et nota ᷣm tho.in quadã epla ad duciſſã
Lothꝛingie ꝙ cũ iude delinquẽs nil hbʒ pᷣter vſuras
dʒ nihilomin? ⁊ põt punini pena pecuniaria ſᷣm deli
ctũ ne ex ſua iniqᷣtate repoꝛtet cõmodũ. ⁊ maioꝛi vti⸗
qᷓ; pena q; quicũq; aliꝰ nõ vſurari in ſili caſu quãto
pecunia q ab eis aufert᷑ minꝰad eoe ꝑtinet. Põt ⁊ in
ſuꝑ addi alia pena ne ad penã ſufficere videat᷑ ꝙ pe/
cuniã alijs debitã deſinãt poſſidere. Pecunia tñ ab
eis ablata pene noĩe nõ pᷣt retineri a dominis ſeu offi
cialibo punietibo. ſʒ dz de ea fieri vt dicet in. S. ſeqnti.

De tractionibns fa ·J.IIII.-

nijs infideliũ quare⁊? qñ tolerãtur. Pꝛo cuiꝰ declara⸗

tõe dicit tho.ij.ij.q.x.ar.xi.ꝙ hũanũ regimẽ deriuat᷑

a diuino regimĩe.⁊ ipʒʒ dʒ imitari.Oñs ãt cũ ſit ſum
me bonꝰ⁊ oĩpotẽes.ꝑmittit tñ aliq mala fieri in vniũ
ſo q̃ poſſʒ ꝓhibere ne eis ſublatis maioꝛa bona tollã
tur aut maioꝛa mala ſequant᷑. Sic ⁊ ĩ regimie hoĩm

bi qͥ pᷣſunt recte aliqua mala tolerat ne aliqᷓ bona im

pediant᷑.vel etiã ne aliqua mala peioꝛa incurrãtur.ſi
cut dicit Aug.in libꝛo de oꝛdine Aufer meretrices a
rebo bũanis ⁊ turbabis oĩa libidinibo. Sic igit᷑ infi⸗

deles q;uis in ritibo ſuis peccẽt.tñ tolerari pnt. vł ꝓ
Fer hoc bonũ qð ex hoc ꝓuenit.vel ꝓpter aliq ma⸗
lũ vitandũ.Ex boc autẽ ꝙ iudel ritus ſuos obſeruãt

in quib figurabat᷑ olim veritas fiðᷣi quã tenemꝰ hoc
bonũ ꝓuenit qð teſtimoniũ fidei noſtre hẽmꝰ ab ho⸗
ſtibꝰ.⁊ quaſi figura repñtat᷑ nobis ꝑ illos ea q credi⸗
mus.⁊ iõ in ſuis ritibo iudei tolerãtur.vtʒ diſt. xlv.ð

iudeis. ⁊ extra eo.cõſuluit. Alioꝛum vero infideliũ ni

tus qꝛ nil vtilitatis vel veritatis afferũt.non ſuntali⸗
quałr tolerãdi.niſi foꝛte ad aliq malũ vitandũ. vt

ſcandalũvel diſcidiũ qð inde poſſet ꝓuenire. vel ĩpe
dimẽtũ ſalutis eoꝝ qͥ tolerati paulati ↄuertuntur ad

fidẽ. ⁊ ꝓpter hoc etiã hereticoꝝ ⁊ paganoꝝ ritꝰ eccłia

aliqñ tolerauit qñ erat magna multitudo inſideliũ.

iudei faciẽtes contra pᷣdicta. Participantes ſi ſunt cle
rvici⁊ admoniti nolũt ſe emẽdare.ᷣm Rap.debẽt pꝛi⸗
uari officio⁊ bñſicio. Si ſunt laycivt pꝛincipes qͥ no
lunt exeqͥ pᷣdicta.vel alij qͥ aliquod impedimẽtũ affe

runt admoniti nõ ſatiſfaciũt.debẽt excõicari.xxviij.
qeii.nullus. Sʒ iudei pᷣdicta faciẽtes ſic puniunt᷑

vt xpᷣiani ab illoꝝ cõione⁊ ↄſoꝛtiodeu ↄmercio tãdiu
ſeꝑent᷑ ſub pena excõicatõis donec illi emẽdauerĩt ⁊
ſatiſfecerint.vtʒ extra eo.ti.Et ſi iudeos. Pñt etiã iu
dei ꝑ eccłiam verberari vel alio mõ coꝛpalr mulctari
de pᷣcepto epᷣivel pꝛcipis.ar.xvij.q.iiij.ↄſtituit.⁊ eti⸗
am alia pena pñt puniriextra devſur̃.c.pꝰmiſerabi⸗

lẽ OQð g̊ ðꝛ ꝙ ecclia nõ iudicat de his qͥ foꝛis ſunt.ðᷣt

glo. xxviij.q i. ſepe.hoc eẽveꝝ qad ſpũalẽ penam.qꝛ
ecclia nõ excõicat iudeos vel getiles. ſʒ qad coꝛpales
penas bñ iudicat de eis:vñ ſi nimis ↄuerſent᷑ cũ cõ⸗

ctis in iudeos a dominis terraꝝ quid iuris. ðt tho⸗
in dicta epla.ꝙ q;uis ſicut iura dicunt iudei merito

culpe ſue ſeruitute ſintadditi⁊ ſic dñi res eoꝝ poſſint

acciꝑe tanq;ᷓ ſuas ita tñ ꝙ nõ ſubtrabãat᷑ vite neceſſa
ria.qꝛ tñ opoꝛtet nos ambulare honeſte ad eos qͥ fos

ris ſunt ne nomẽ domini blaſphemet᷑.hoc obuãdũ
videt᷑ vt in exactõibo quas facere nõ ↄſueuerũt ñ pᷣ⸗

grauẽtur ſed ad conſuetas cogi poſſunt. Sʒ nota

lm tho. in dicta epla.ꝙ cum iudei nihil habent pꝛe⸗
tervſuras cũ nõ poſſint ipſi illa retinere licite. nec con

ſequẽter domini recipientes collectas a talibus pñt

ea ſibi retinere licite niſi foꝛſan eẽnt talia que ab ipſis
vel anteceſſoꝛibo dñoꝝ ipᷣi iudei extoꝛſiſſent. Si q ve
ro alia habent q̃ ab eis extoꝛſerint ilł dñt reſtituere qͥ
bus ipſi iudei tenebant᷑ ſi inueniũtur. Alion in pi⸗
os vſus ſᷣm cõſiliũ dyoceſanivel alioꝝ pꝛoboꝝ. vł in

cõem vtilitatẽ terre ſi neceſſe eſt ſunt erogãda Nec eẽt

illicitũ ſi de nouo dñi exigerẽt talia a iudeis ſᷣuata tñ

cõſuetudine pᷣdeceſſoꝝ ſuoꝝ hac intentione,.vt in pi⸗

os vſus expendantur.

Be donis et mercedi F. V.

bus quas dat iudei pſonis ꝓ laboꝛẽ ſuo: vti pñt li?ꝰ

cite recipi⁊ retineri Rñdet Guil ꝙ de his q hñt iuði
ꝑ alium modũ q; pervſuras ⁊ rapinas.puta de ali⸗
quo artificio acqͥſita nõ eſt dubiũ ꝙ dona⁊ merces
laboꝛis poſſunt accipi⁊ retineri Sed ſi non hũt pꝛet᷑
vſuras.tunc ſi recipiẽs certat de damno ſuo vitãdo.
ſic accipiẽs nõ peccat.ſicut qͥ a furevel a raptoꝛe dãni
ficatus eſt. puta ꝑ incendiũ nõ peccaret.ſi accipiet ab
eo damnũ ſuum.licet ipſe furvel raptoꝛnihil haberet
niſi quod acqͥ ſiuit ex furto vel rapina dum tamẽ non
recipiat pꝛo dãno ſuo in ſpecieres ipſas alienas. Et
addit etiã Tho.in ſupꝛadicta epta.ſi iudeꝰ vſurariꝰ
vltro cõferat pecuniã vel enxeniũ expedit reciꝑe vt pe
cunia ſic recepta reddat᷑ bis.quibo de iuredebet ſeu
alijs. ⁊ dicit Guil.ꝙ dona⁊ elemoſine non ſunt recis
pienda ab vſurarijs.quãdo ꝑ hoc efficerẽtur nõ ſol⸗
uendo.niſivt dictũ eſt ſi recipent᷑ad reſtituẽdũ credi

toꝛbo eius vſurarij. Modicũ autẽ ꝓ nihilo reputat᷑

—

ſic poſſunt recipi.

De ſeruis iudeoꝛũ vel. .V.

¶ Cap̃.iiij de hereſi ⁊ de penis h

Citulus Huodecimus

ſeruientiby eis. ota m Rax. ꝙ ſi ſeruꝰ iudei eſt ver

naculus.i de illiꝰancilla natus ſivult effici xpᷣianus
ſtati enpit᷑ in libertatẽ nullo pᷣcio dato. C. de epi. et
cle.l. Oñs nob.ar.dil.liiij. Fraternitatẽ. Idẽ ſi ſeruꝰ
ſuit emptus qͥ erat xpᷣianus vel eſſe volebat. diſ.luiij.
Mancipia.qꝛ tales nõ licet iudeo emere vel in uos
tenere.Idẽ ſi ſeruus emptꝰerat paganꝰ. ⁊ fuit emptꝰ
cã ſeruiendi.⁊ nunc vult fieri xpᷣianus. vt in dicto c.

Fratetnitatẽ. Idẽ etiã ſi emit eũ cã mercimonij.⁊ nõ
expoſuit eũ intra tres mẽſes venalẽ.qꝛ pᷣſumit᷑ ꝙ eme

rit eũ cã ſeruiẽdi.Si vero expoſuit eũ venalẽ ĩfra tres
mẽſes.⁊ ꝑ cũ non ſtetit n vendiderit.⁊ ipᷣe vult effi
ci xpᷣianus infra illð ſpaciũ vel poſtea liberabit᷑ da⸗
to pcio.xij.ſolidoꝝ ab aliquo xpᷣiano vt in dicto capᷣ.
Fraternitatẽ.⁊ extra eo.ti.c.i.Et erũt illi.xij.ſolidivſu
alis monete illius loci.extra de meledic.c.ſtatuimꝰ.

o hoc intellige.niſi dñs euʒ nolentẽ circũcideret.vel

alterius ſecte ſignaculũ impꝛimeret.Tũc eĩ pꝛopt᷑ in

iuriã coꝛꝑis nullo pᷣcio dato liberabit᷑.di.liiijeſllła.

Et nora m Ray.ꝙ talis redẽptus nõ erit ꝓpterea ſ
uus redimẽtis.ſed erit liber. ⁊ reſtituet illi pꝛeciũ ſo⸗
lutũ ꝓ eo.Et ſi nõ hʒ pᷣciũ querat mẽdicãdo. vł ſerui
at ei tantũ ꝙ ſeruitiũ compeſet᷑ cuʒ pᷣcio.⁊ poſtea eat
quovult.arg.xxxvi.q.i.Oe raptoꝛibo. Et hoc intelli⸗
ge niſi cã pietatis emptus fuerit.tũc ei nõ tenet᷑ ei red
dere aliquid vłſeruire.qꝛ qð ꝓ pietate dat᷑ phibʒ ius
ne repetat᷑.⁊ ſic dediſſe pᷣumit᷑ niſi ↄꝛiũ fuerit pꝛote⸗
ſtatus. Conf. Hoſt. ⁊ Goff. ꝙ ſi nullꝰ emptoꝛ cõpa
reat.ſᷣm Bar. nibilominus erit liberꝛ pᷣcium hoſtia⸗
tim qret aut oꝑas pᷣſtet. Si ãt plures ſunt qͥ volunt
emere.tunc m Bof. ep̃s loci eliget magis idoneum
ff.de accu.l.ſi plures.vel ſi ſunt pares epᷣs gratificet
qvult.arg.extra deiu repatro.Cũ autẽ idẽ Hoſt. Si
ergo dicit. Hoſti.ꝓhibitũ eſt ꝙ nullũ mancipiũ xpᷣia
nũ ſeruiat iudeo.multominꝰliberi xpᷣiani nõ dñt eis

ſeruire niſi extra domũ.vt in laboꝛãdo terras ꝛ hmõöo

— — „*

nõ gutẽ intra domũ.alias ſi ipᷣi xpᷣiani qͥ ſeruiunt iu
deis in domovt famuli nollent diſcedere ab eis dñt
excõicari.vt extra eo.ti.Et ſi iudeos.Et ſi iudei nol/
lent illos dimittere ꝓhibet᷑ fidelibo cõmerciũ cum eis
vt in dicto c.Et ſi iudeos.
ereticovx.
hereſi ſaendũ ſecun

dũ Petrũ de tharã.in.iiij. Ad hocvt quis
piꝛopꝛie dicat᷑ hereticus.duo requirũt᷑.

QD anbd.

lum eſt q̃ſi ↄplementũ.ſ.ꝑtinacia ſeu obſtinatio ĩvo
luntatevt.ſ.nõ ſoluzʒ eligatvolũtate aſſentire falſe do
ctrine ſed eriã ꝑtinax eſt ad non aſſentiẽdũ veritati ſi⸗
bi manifeſtate. Uñ qᷓ;dtum ad pꝛimñ Aug. ſic diffi⸗
nic hereſim. Pereticꝰeſt qͥ alicꝰↄmodi tꝑalis.⁊ maxĩe
glie pꝛincipatuſq; ſui grã falſas ac nouas opiniones
gignit vel ſeqᷣtur.xxuij.q.iij. Heretiꝰ.Et intelligitur
de opinionibo q̃ ſunt ↄtrarie fidei Nã ſi qͥs hʒ falſas
opiniones in philoſophia vel geometria.hic non di⸗
cet᷑ hereticus pꝛout hereß eſt ſpecies infidelitatis.ſᷣm
Tho.ij.ij.q.xi. Ad fidem autẽ ꝑtinet aliqͥd duplr.

AVno mõ directeꝛ pꝛicipalrſicut anticli fiði Alio mõ

Rꝛimũ eſt erroꝛ in rõe ſq; de his qᷓ ſunt fidei Secũ

indirecte ⁊ ſcdᷣario ſieut ea ex quibo ſeqᷣtur coꝛruptio

alicuiꝰarticuli.ſicut dicere ꝙ aliqͥd cõtentũ in ſcniptu

ra ſacra non ſitveꝝ.quod eſt coꝛruptio aruculi de ſpi
rituſancto qͥ locutus eſt ꝑ pꝛophetas. vl dicere e ali
quod determinatũ ab ecclia in fide nõ eſſet veꝝ.qð
eſſet coꝛrũꝑe illũ articulũ. Sanctã ecclłliaʒ catholicã.

⁊ hmõi.circa vtraq; ergo pᷣt eſſe herelis OQuãtũ ad

ſcðᷣm.ſ.ꝙ aliqͥs volũtarie aſſentit erroꝛi. Hiero.ſic ðt
Hereſis grece ab electõe dicit᷑ eo ꝙ vnuſqſq; elegit di
ſciplina quã putat melisꝛc.xxiiij.qeiij.hereſis.⁊itelli
gitur in doctrina fidei.Nam ſᷣm tho. ij. ijiq.xi. ſicut

„

quWuui recta fidẽ hʒ xpᷣianã volũtate ſua aſſentit xpᷣo ⁊ exĩ
de his quevere ad eiꝰdoctninã ꝑtinent.ſic a rectitudi

ne fidei xpᷣiane dupłxr põt aliquis deuiare. Uno mo⸗
do.qꝛ ſi ipe chꝛiſto nõ vult aſſentire ⁊ hic hʒ quaſi ma
lã voluntatẽ circa ipᷣm finẽ.⁊ hoc ꝑtinet ad ſpẽm infi
delitatis iudeoꝝ ⁊ paganoꝝ. Alio mõ qꝛ licet intedat
chꝛiſto aſſentire.tñ non eligit ea que ſunt vere a chꝛi⸗
ſto tradita.ſed q ſibi ꝓpꝛia mens ſuggerit.⁊ hoc per⸗
tinet ad hereſim ꝑ quã qͥs pꝛoſitet᷑ fidẽ xpᷣi.ſj dogma
eius coꝛrũpit Quatũ ad tertiũ ſcʒ ꝑtinaciã in volũ
tate.dicit Aug.qui in ecclia xpᷣi moꝛbidũ aliqͥd pꝛa⸗
uũq; quid ſapiũt.ſi coꝛrecti vt ſanũ rectũq; ſapiant
reſiſtant ↄtumacit᷑ ſuaq; peſtifera?⁊ moꝛbida dogma
ta emẽdare noluerint ſed defenſare ꝑſiſtunt heretici
ſunt.xxiiij.q.iij.qͥ in eccłia.Qui ergo erraret in mate
ria fidei putans ecclhiam ſic credere paratus coꝛrigi ⁊

emẽdare cũ audierit veritatẽ nõ cenſet᷑ hereticus. vñ

abbas Joachim qᷓ;uis libellus eiꝰ quẽ fecit cõtra Pe⸗

trũ lombardũ fuerit damnatus vt doctrina heretica

tamẽ qꝛ ſeꝛ oꝑa ſeu ſcripta eius ſubmiſit coꝛrectioni
ecclie.ipſe non fuit hereticus iudicatꝰ. extra de ſum.

tri.⁊ fi.ca.c.dãnamꝰ.⁊ ad hoc facit qð dicit auguſt.

Si qui ſuã ſnĩam qᷓ;ᷓuis falſam atq; ꝑuerſam nõ ꝑti
naci aĩoſitate defendũt.querũt ãt cauta ſollicitudine
venitatẽ ꝑati coꝛrigi cũ inuenerit. nequaqᷓ; int᷑ hereti
cos deputãdi.xxuij.q.iij.dixit aplus. Nota ergo ſᷣm
tho.vbi ſupꝛa ꝙ ſi aliqͥ doctoꝛes eccłe diſſenſiſſie vidẽ

tur. hoc eſtvel de illis circa q nil intereſt ad fidẽ vtrũ
ſicvel aliter teneat᷑. vel in quibuſdã q̃ etſi ꝑtinebãt ad

fidẽ.tñ adhuc nõ erãt ꝑ ecchiam determĩata. Poſtẽ;
eſſent autoꝛitate vniuerſalis ecclie determinata ſi qͥs
tali oꝛdinatoi repugnaret ꝑtinaciter hereticus cenſe⸗
ret᷑. Que qͥdẽ autoꝛitas pꝛicipalr reſidet ĩ ſummo põ

tifice. vt hẽt᷑ xxiiij.q:i:q̃tiẽs Cõtra hmõi autoꝛitatem

nec aug.nec Hiero.nec alius doctoꝛ ſuam ſententã
defendit.vt.xxiiij.q.i.hec eſt fides.hectho.Etidẽ di
cit in pꝛĩa ꝑte ꝙ in his que nõ ſunc determinata ꝑec⸗
cleſiãvbi ſunt varie opidoctoꝛũ ſine pꝛeiudiciovł ꝑi

culo hereſis.poteſt quecũq; illarum partium teneri.

Quod autẽ dicit᷑ de hereticis ca. Dubius in fide eſt
infidelis.intelligitur deeo qui ſponte vult dubitare.
ſecus de illo qui aliquãdo vacillat circa fidem ex tẽ⸗
tatione.ſed cum diſplicentia rationis.ſᷣm Guil.Qð
etiam dicit Hieronimus. ꝙquicunq; cripturam ſa
cram aliter intelligit q; ſenſus ſpirituſſancti efflagi⸗
tat a quo inſpirata eſt.hereticus appellani põt.xxiiij.
qiij.hereſis. Intelligendum eſt ſᷣm tho.de tali expo
ſitione que eſt cõtraria ei quod eſt ꝑ ſpm̃ſanctũ reue⸗
latũ Dicit etiã idem tho.ꝙ ſi quis emaret in his ad q

—

n

in
l⸗
e
nt⸗

n,
ii⸗

n,

4

Coapitulü .III.

. — — . „„
plicite nõ tenet᷑ credere. vt ſi crederet aliquis iacob

uiſſe patrẽ abꝛaham paratꝰ coꝛngi cũ audiret con⸗
trariũ ↄtinere ſcripturã nõ reputat᷑ hereticus.

In puniendo autem he.j.I

reticos eccleſia vtit᷑ iuſticia ⁊ miſcðia. Et qᷓ;tũ ad ſpi

ritualia ſuffragia.i:collationẽ ſacramẽtoꝝ pnĩe ⁊ eu⸗
chariſtie quantũ ẽ ex parte ſua ſemꝑ vtit᷑ miſcðia.qꝛ
q;tũcunq; relapſi admittit eos ad pnĩam ⁊ euchari⸗
ſtiam ſiↄuᷣtant᷑ a fidem.de here.c.ſuꝑ eo.li.vi.Quã⸗
tũ autem ad tꝑalia.vt vitã.dignitates. officia ⁊ ſub
ſtantiã.etiã eccleſia vtit᷑ miſcðᷣia añ relapſum in he⸗
reſim. Cũ enĩ meruerint ꝑ ipſum lapſũ ꝑ moꝛtẽ coꝛ⸗
poꝛalem excludi de mũdo.qꝛ grauiꝰẽ coꝛrũpere fidẽ
per quã eſt aĩe vita qᷓ; falſare pecuniã per quam vite

tꝑali ſubuenit᷑Uñ ſi falſarij pecunie vel alij malefa

ctoꝛes ſtatim ꝑ ſeculares ptãtes iuſte moꝛti tradunt᷑
multomagis heretici ſtatim ꝙ de hereſi ↄuincuntur
poſſent iuſte occidi. Ex magna miſcð ia ſi reuertunt
ad ſinceritatẽ fidei abiurantes hereſim ꝓ pᷣmo lapſu
parcit᷑ eis.Et aliqñ etiã ſi clerici ſunt diſpenſat᷑ cum
eis in officijs plꝰ ⁊ minꝰ. Aliqñ etiã in pꝛioꝛibus di
gnitatibo pᷣcipue ad tollendũ ſcãdalũ.vt.xxiij.q.iiij.
ipſa pietas.O autẽ heretici ipſo facto ſint excõicati
etiã hoc fit ex miſcðᷣia.qꝛ medicinalis ẽ excõicatio nõ
eradicans.vt dicit᷑xxiiij.q.iij.S.aliud ẽ.ſed ſanans.
qꝛ ad h̊ᷣ ſit vt ſpũs ſaluus fiat.vt dicit᷑ xi:q.iij.audi.
DSed ſi heretici relabant᷑ in hereſim qͥ ad vitã ⁊ bona
tꝑalia exercet ↄ eos ecclłia ſeuerã iuſticiam nullo mõ
in his ꝑcens eis q;tũcũq; peniteãt.eo.ti.ad abolẽdã
Et hoc fit rõnabiliter ſᷣm tho.vbi.S.qꝛ ꝑ hoc puidet᷑

bono cõi-ã ſi heretici reuerſi ſepe reciꝑent᷑ vt cõſer

uarent᷑ in vita ⁊ alijs tꝑalibus bonis poſſet bᷣ eſſe in
pᷣiudiciũ ſalutis alioꝝ.tñ qꝛ ſi relaberent᷑ alios infice
rent.tũ etiã qꝛ ſi ſine pena euaderẽt alij ſecuriꝰ in he
reſim laberent᷑.Ex relapſu etia ipſoꝝ pᷣſumitur de in
conſtantia eoꝝ circa fidẽ.⁊ iõ iuſte occidunt᷑. Uñ hie
ro.xxiiijq.iij. Reſecande ſunt carnes putride.⁊ ſca⸗

bioſa ouis a caulis repellenda.ne tota domꝰ.maſſa

coꝛpꝰ ⁊ pecoꝛa ardeat.coꝛrũpat᷑. putreſcat. intereat.
Amꝰ in alexandria vna ſcintilla fuit.ſed qꝛ nõ ſtatĩ
oppꝛeſſus eſt.totũ oꝛbẽ eiꝰflãma poplata ẽ. hec ille.

NPuniuntur beretici F. Il

quadruplici pena ſm my. Pꝛimo quidẽ excoicatiõe.
qꝛ oĩs hereticꝰ ſiue occultꝰ ſiue manifeſtꝰ ẽ excõicatꝰ

de qᷓ excõicatiõe habes in.iiij.ꝑte.ti.i.c.iiij.vbi plu⸗

ra dicunt᷑ de iſta materia. Scðo depoſitiõe.qꝛ in
diſtincte ſiue clericꝰ ſiue laicꝰ etiã ſi papa vel imꝑa⸗
toꝛ ⁊ qllibet aliꝰ dʒ depõi ab oĩ dignitate. di.xl. ſi pa
pa.⁊.xxiiij.q.i. Qui õ pacẽ ⁊ oĩbꝰofficijs ⁊ bñficijs
ſpoliari dʒ.⁊ ſi clericus ſit degradari. Sed ⁊ vaſalli

dñoꝝ ſoluti ſunt a debuo ſidelitatis homagij ⁊ totiꝰ

obſequij.⁊ q̃cũq; pacto. qcunq; firmitate vallato ſi
ipſi dñi incurrũt hereſim.eo.ti.c.fi. Itẽ heretici cum
fautoꝛibus ⁊ defenſoꝛibo ſuis ⁊ receptatoꝛibo⁊ ipſoꝝ
filij vſq; ad ſcdᷣam generatõnẽ ꝑ lineã paternã. per li
neã vᷣo maternã vſq; ad pꝛimũ gradũ.ad nullũ bñ

ficiũ vel officiũ eccłiaſticũ admittant᷑ als eſt irritum
vt eo/ti/quicũq; ⁊ic: ſtatutũ,li⸗vi, Itẽ oẽs vini eccle⸗

ſiaſtici qͥ ad pᷣces taliũ receperint dignitates ⁊ beneſfri
cia eccleſiaſtica ſunt pᷣuati.⁊ ſi receꝑint ſcient᷑ non de
bẽt ĩpoſteꝝ admitti ad alia vel ſiłia. dicto.cq cunq; ?&K
Tertio reꝝ ablatiõe.qꝛ oĩa bona eoꝝ ipſo iure ſũt
executio ipſiꝰ cõfiſcationis vel bonoꝝ occupatio nõ
debet fieri ꝑ pꝛincipes ſeculares anteq; ꝑ iudicẽ ecj
cleſiaſticũ ſnĩa ſuꝑ eodẽ crimine fuerit ꝓmulgata.eo.
ti:cũ ſᷣm.li.vi.Et q;uis ipſi heretici haberẽt ſilios ca
tholicos pꝛiuabunt᷑ paterna hereditate in deteſtatio
nẽ criminis. Inſuꝑ etſi pꝰ moꝛtẽ aliqͥs declararet᷑ he
reticꝰ qͥ in vita nõ fuit declaratꝰ pñt bona eius occu
pari.e.ti:accuſatꝰ.li.vii Nõ tñ ꝙ ꝓpt᷑ hereſim marito
rum nõ cõfiſcant᷑ dotes vroꝝ niſi ꝑticipent in hereſi
Si aũt reuterent᷑ ad ſidẽ.non tñ eis reſtituunt᷑ vel fi
lijs eoꝝ bona ipſoꝝ.ſed oĩa ipſo iure ſunt ↄfiſcata.eð
eo.ti.vergẽtis. ſi alit᷑ fieri non põt.manu armata
ſunt ola bona auferẽda.vt.xxiij.q.vij.quicunq;.Et
vt dicit ray.⁊ gof.lʒ eccłia videat᷑ dare generalẽ aucto
ritatẽ vt oẽs expoliẽt eos.tñ ſatis videt᷑ tutũ ꝙ nõ fi⸗
at niſi ſpali edicto vel pꝛincipis vel ecclie ne aliter vi
deat᷑ potiꝰ ex cupiditate vel vltõe qᷓ; ex iuſticia ⁊ obe
dientia pugnare.xxiij.q.i.qͥd culpat–᷑.⁊.q.ij.ꝑ totũ.
Quarto puniunt᷑ moꝛte.Cõtinuo enĩ pꝰ depꝛehen⸗

ſionẽ erroꝛis niſi ad fidẽ reùti velit ⁊ hereſim ſuã ab?

iurare ⁊ ſatiſfactionẽ exhibere. ſi laicꝰ eſt ſubito dʒ cõö
buri.clericꝰ aũt pꝰ ſolẽnẽ degradationẽ relinquit cu
rie ſeculari occidendꝰ. Si aut reuertat᷑ ad fidẽ detru
di dʒ in ꝑpetuũ carcerẽ.eo.ti.excõicamꝰ.de rigoꝛe iu
ris. Mitiꝰ tñ agi᷑ fum eis. Reuᷣtentes autẽ ad fidẽ
debẽt abiurare ad arbitriũ epᷣi ſui hereſim ſuã ⁊ pꝛo⸗
mittere ꝑ ſcripturã ꝙ firmit᷑ tenebũt fidẽ catholicam
vt.i.q.vij.q̃tiẽs.⁊ de cõſe.diiijiego berengar.ꝰ. ⁊ ex
eo.ti:ad abolendã.

₰ „
De pena qua incurrũt..nI
credẽtes. receptatoꝛes. fauroꝛes ⁊ defenſoꝛes hereti⸗
coꝝ. Pꝛio qᷣdẽ qlibet taliũ excõicatꝰ eſt ipſo facto.
vt de ſen. excõ.nouerit.de qᷓ excõicatõe hẽs j·in qᷓrta
Rte.ti.i.c.v.vbi etiã hẽs plenã declarationẽ hoꝝ ter⸗
minoꝝ.qͥ.ſ.dicant᷑ credẽtes ⁊ alij pᷣdicti.Et pleniꝰ in
c. ſe. Scðo quilibet pᷣdictoꝝ ſi nõ ſatiſfeceritqᷓ.an⸗
nũ extũc ipſo iure eſt infamis.nec ad publica officia

ſeu cõſilia.nec ad eligẽdũ aliq̃ͥs ⁊ hmõi.nec ad teſti⸗

moniũ dʒ admitti.nec põt cõdere teſtm̃, nec ad alicꝰ
hereditatẽ ſucceſſiõe accedere. Nullꝰ q̃; ei ſuꝑ q̃cũq;
negocio.ſed ipſe alijs cogi᷑ reſpõdere.Si iudex ẽ ei?ꝰ
ſnia nõ valet. Si aduocatꝰ non admittit᷑ ad patroci
niũ.Si tabello non valẽt eiꝰinſtra.⁊ ſic in ſilibꝰ. Si
vo ſit clericꝰ.ab oĩ officio ⁊ bñficio dʒ deponi.Etilli
qͥ tales poſtq;ᷓ ab ecclia fuerint denotati euitare con⸗
tẽpſerint debẽt excõicari.pbant᷑ hec oĩa eo.ti.excõica
mus.i. Itẽoẽs clenci qͥ talibo exhiberent ecchiaſti
ca ſacra vel traderẽt eccłiaſtice ſepulture, aut elemoꝝꝛ
ſinas aut oblatiões reciperẽt debẽt puari ſuo officio
ad qð nũq; reſtituunt᷑ ſine indulto ſedis aplice ſpali
Silr ⁊ regulares qͥrũ etiã pꝛiuilegia in illis locis nõ
ſeruent᷑ eis. vt in dicto.c.excõicamꝰ. Itẽ ipſi credẽtes
heretici ſunt dicendi.eo.ti.excõicamꝰ.ij. Sepeliẽtes
etiã tales ſunt excõicatiide ꝗᷓ exccõicatõe babes Enc

—— -- —

Titulus

infra in.iiij. pte. tii.c. vi. Mota etiã ꝙ ſialiqui du
in egritudine decumberẽt petierint hereticos cõſola⸗
toꝛes.vt ab eis ſᷣm eoꝝ conſuetudinẽ conſolationem
reciꝑent. ⁊ ſic deceſſerint. poſtmodũ vo filij vel here⸗
des volũt pꝛobare ꝙ ipſi defuncti nõ ſane mentis eſ
fecti ſuſceꝑint vel poſt perditã iã loquelã.vtꝝ debe⸗/
ant audiritales filij vel heredes. Ad h̊ dicit᷑ eo.ti·fi⸗
lij.li.vi. ſi tales dũ viuerẽt erant diffamati vel ſu
ſpecti de hereſi:vel ſi cõſtiterit ꝙ ipſi ſane mẽetis exiſtẽ
tes petierint ↄſolatoꝛes hmõi.heredes non debẽt au
diri. Alioquin admitti pñt ad pꝛobandũ nõ ꝑ vxo⸗
res.filios vel familiares aut aliquos de ſuis.ſed per
teſtes fidedignos ⁊ fidei ʒelatoꝛes. Suſpect de here
ſi ⁊ ob hoc citatꝰ.⁊ qꝛ nõ comparuit excoicatꝰ.ſi excõ
municationẽ ꝑ annũ ſuſtinet.extũc velut hereticꝰ eſt
condẽnandꝰ.eo.ti.cũ cõtumacia.li.vi.Nontra xpᷣia⸗
nos qͥ efficiunt᷑ iudei vel redeunt ad iudaiſmũ etiã ſi
infantes vel metu moꝛtis fuennt baptiſati ꝓcedẽdũ
eſt vt ʒ hereticos ⁊ coꝝ fautoꝛes.eo.ti.contra.li vi ·

Be relapſis in bere §.IIII.

ſim. Tlota ꝙ tales pꝰ abiurationẽ hereſis vel etiaz ex
eo ꝙ ſuſpecti de h̊ poſtq; ſe ad antiſtitis examinatio⸗
nẽ purgauerint ſi dephenſi fuerint iudicialiter recidi
uaſſe ſine vlla audiẽtia relinquũt᷑ iudicio ſeculani pu
niẽdi.Sed ſi in foꝛo pniali hoc fatent᷑ non poſſunt ꝑ
hoc punini. Accuſatꝰ autẽ de hereſi vel ſuſpectꝰ vehe
menti ſnſpitiõe qui hereſim in iudicio abiurauerit,.et
poſtea incurrit in ipſam relapſus cenſet᷑. lʒ antea cri⸗
men ipᷣm nõ fuerit plene ꝓppatum. Sed ſi leuis fuit
ſuſpitio nõ debet iudicari relapſus.ſed als grauiter
puniri.eo.ti.accuſatus.li.vi. Itẽ qui in vna ſpẽ here

ſis ſeu in vno articulo vel ſacramẽto lapſus ẽ.⁊ po⸗

ſtea abiurauit ſimplicit᷑ hereſiʒ.ſi poſtea erret in alio
relapſus eſt iudicandꝰ.eo.ti.accuſatus.li.vi. Ile de
cuiꝰ lapſu in hereſim añ abiurationem cõſtiterat vel
nũc cõſtat.ſi poſtea hereticos deducatreceptet vel aſ
ſociet aut donet munera ſiue mittat.vel fauoꝛẽ ĩpen
dat ꝙ accuſari non poſſit:iudicari dʒ relapſus:eo.ti.
accuſatꝰli. vDůl.

De inquiſitione bere J. V

ſis. õ ꝙ excoicati ⁊ ꝑticipes atq; ſocij criminis ad
teſtimoniũ admittunt᷑ pᷣſertim in deſertũ aliaꝝ pꝛo⸗
bationũ Z hereticos credentes fautoꝛes ⁊ defenſoꝛes
eoꝝ·ſi ex numero teſtiũ aut perſonarũ tã deponẽtiuʒ
qᷓ; contra qͥs deponit᷑ qlitate ⁊ alijs circũſtantijs nõ
falſa dicere pᷣſumant᷑.eo.ti.in fidei.li.vi. Siliter ad⸗
mittunkt illi ſuꝑ facto hereſis qui iurauerũt dicere ve
ritatẽ tã de ſe q; de alijs ⁊ eã celando ꝑiurauerunt.⁊
poſtea velint coꝛnigere dictũ ſuũ ↄtra ſeꝛ alios.ſi ma
nifeſtis iudicijs apparuerint tales non leuitate aut
odio aut pecunia ſed ʒelo ſieri velle reuelare.eo.tiac
cuſatꝰ.li.vi. Itẽ pꝛeſidentes regimini alicuiꝰ loci.licʒ
ſint excõicati.vel defacto nõ de iure iuriſdictionẽ ha
beant.ad requiſitioneʒ oꝛdinarioꝝ ipſoꝝ vel delega⸗
toꝝ vel inqͥſitoꝝ pñt ⁊ debent cõtra hereticos.credẽ⸗
tes.receptatoꝛes.fautoꝛes ⁊ defenſoꝛes eoꝝ ſuũ offi⸗
ciũ exercere.⁊ illi qui rerunt᷑ eos nõ incunũt aliquã
ſniam. Tñ dictis pᷣſidentibus ꝓpter hoc in alijs nul

XII. “

lum ſus ẽ conceſſum vel ꝑpmiſſum.eo. tiipᷣſidentes.
li.vi.Statutũ loci ꝑ quod impediret᷑ negociũ indſi
tionis hereticoꝝ non valet. Et dñitenent᷑ exbibere ⁊
coꝛrigere. co.ti.ſtatutũ.li.vi. Sacerdotes qͥ inſtruũt
hereticos de celanda veritate ⁊ hmõi pñt ⁊ debẽt pe⸗
na debita caſtigari. Religioſi etiã heretici ſũt grauiꝰ
alijs puniẽdi.co, ti, accuſatꝰ.li.vi. Indqſitoꝛee in certꝭ
ꝓuintijs pñt pꝛocedere ſimł vel ſeꝑatim ꝓut negocij
vtilicas ſuadebit.eo.ti.vt officiũ.li.vi. Inqͥ ſitoꝛes de
bent abſoluere volentẽ cgnũti.⁊ iniungere eis peni⸗
tentiã.vt in dicto.c. In examinatiõe teſtiũ cõtra here
ticos debeẽt intereſſe due ꝑſone religioſe. ⁊ ſi fieri põt
ꝑ publicam ꝑſonã cõſcribi teſtium dicta.eo.ti. vt of/
ficiũ.li:vi:Et religioſi qͥ fuerunt notarij.⁊ alijs qui⸗
bus iniũctũ fuerit tenent᷑ ad ſcribendũ.vt in dicto.c.
vt officiũ. Itẽ inquiſicoꝛes ſi opꝰ fuent inuocare pñt
auxiliũ bꝛachij ſecularis.⁊ ↄdictoꝛes per cenſurã ec⸗
cleſiaſticã compellere nõ obſtantibo quibuſcũq; pa⸗
uilegijs cõceſſis a quibuſcunq; ꝑſonis vel religioſis

vel vniuerſitatibo.nec etiã ↄſtitutiõe de duabus di⸗
ctis.vt in dicto.c.vt officiũ.li.vi. Itẽ in negocio here

ſis ꝓcedi põt ſimpliciter de plano.etſi periculũ eſſet
nõ noĩatis accuſatoꝛibo vel teſtibꝰ publice niſi coꝛaʒ
aliquibo pꝛouidis pᷣcipiendo eis de tenendo ſecretũ
⁊ hmõti.ſed ceſſante periculo publicent᷑.vt in alijs iu
dicijs.eo.ti.ſtatutũ.li.vi.Eſt aũt dictis hereticis in
hibita appellatio.eo.ti.vt inqſitiõis.li.vi. Oẽs re⸗
ctoꝛes locoꝝ reqᷣſiti a dioceſanis vel eoꝝ vicarijs aut
ab inquiſitoꝛbo tenent᷑ iurare ſeruare ⁊ cõſeruari face
re conſtitutões cõtra hereticos. credẽtes.fautoꝛes.re
ceptatoꝛes ⁊ defenſoꝛes.⁊ eoꝝ filios ⁊ nepotes.⁊ q iu

rare noluerit habet᷑ vt infamis ⁊ hereticoꝝ fautoꝛ.et

de fidẽ ſuſpectꝰcec haberi debet dño nec ad ali⸗
qð publicũ officium admitti ſeu aſſumi vlterꝰ. ⁊ea
que interim vtrectoꝛ fecerit. nulla habent firmitatez
eo.ti. vt officiũ.l.vi. JInquiſitoꝛibꝰcõceſſum ẽ cõmit

tere citatiões ⁊ denũciatiões ſententiaꝑ. Itẽ auctoꝝn

tas aduocãdi peritos ⁊ cleꝝ ⁊ populum loci.ꝓut vi⸗
derint expedire negocio ſidei. Itẽ pꝛocedẽdi contra il⸗
los q; in pꝛouincia eoꝝ cõmiſerint ipᷣm crimen here⸗
ſis ſi ad aliã ſe tranſtulerint. Itẽ faciedi ſibi aſſigna⸗
ri a quibuſcũq; libꝛos in quibo eſſent aliqui ꝓceſſus
ʒ hereticos.⁊ circa hereticos incarceratos vna cum
platis quibo ſubſunt penã eoꝝ mutãdi vel mitigan⸗
di. Ytẽ puandi vel puatos nunciandi dignuatibꝰ et
alijs bñſficijs eccliaſticis ⁊ officijs publicis ⁊ honoꝛi
bus oẽs hereticos ⁊ fautoꝛes. Sũt aũt dioceſani re
quuẽdi.⁊ de eoꝝ conſilio ſaciendũ niſi ipſiſ cient tali
bus cõtuliſſent.eo.ti.vt cõmiſſi.li.vi. Quãdo ne⸗
gociũ hbereſis cõmittialicui vel aliquibo generaliter
in certis locis.nò admittit᷑ ẽᷣis eoꝝ auctoꝛitas oꝛdi
naria ꝓcedẽdi veletiam delegata ſi ea habeãt ⁊ vter⸗
q; eoꝝ de facto inquirere pnt cõliter vel diuiſim pꝛo/⸗
cedãt tenent᷑ ſibi cõicare pꝛoceſſus.⁊ ꝑ vtroſq; ſił ſen
tentia pferatur.niſi alter alteri deſerat. Qu ſi in lentẽ

tia nõ cõcoꝛdãt ad ſedẽ apłicam mutant.et̃ eo.per

li.vi.QO etiã vnus ſine alio nõ poſſit ad ſententiã ꝓ
cedere.vide expꝛeſſius j· in.S.ſequẽti.Et intellige ꝙ
poſt dictã cõicationem pꝛoceſſum opoꝛtetfieri qñ ni
hil aliud reſtat agendu niſi ꝙ ſnis pꝛomulgek. ſi

ile

Capitulũ V.

alter nõ poſſet cðmode ꝓcedereniſi viſis acris alteni
tunc ſeł tm̃ cõicatio tribuat.vt in exuaganti.GBñdi⸗
cti.xi: que incipit ex eo. Itẽ nota ꝙ ta epᷣs qᷓ; inqſi

toꝛ vnꝰ ſine alio põt citare ⁊ caꝑe ⁊ dire cuſtodie vel
pedibꝰ mancipare. Sed deputare duro carceri.⁊ qͥ

magis ad penã q; ad cuſtodiã videat᷑.vel toꝛmentis
exponere vel ad ſnĩiam ꝓcedere nõ poteſt epᷣs ſine in⸗
quiſitoꝛe. nec inquiſitoꝛ ſine epo aut eiꝰ ſuper q̊ dele⸗
gato.aut epᷣali ſede vacante delegato capli ſi ſui poſ⸗
fint ad inuicẽ copiaʒ habere lhfra octo dies poſt ſe

reqͥ ſierint.pñt tñ quilibet pꝛedictoꝝ cõmittere alteri

vices ſuas.⁊ ꝑ litteras ſignificare ſuũ conſiliũ ⁊ con/⸗
ſenſum.et᷑ eo. multoꝝ.in clemen. Quilibet carcer
vel murꝰ hereticoꝝ debet eſſe cõis epᷣo ⁊ inquiſitoꝛi
⁊ debet habere duos cuſtodes.vnũ quẽ volet epᷣs et
ei ꝓuidebit.alteꝝ quem voletinqͥ ſitoꝛ ⁊ ei puidebit.
⁊ vterq; eoꝝ põt habere ſub ſe vnũ fidelem miniſtrũ
⁊Zllliꝰ loci erũt due claues quaꝝ vnꝰ cuſtodum vnã
⁊ aliꝰ aliam tenebit.⁊ poterit officium miniſtrãdi in⸗
carceratis cõmittere ſuo miniſtro.⁊ tenent᷑ pᷣdicti cu⸗
ſtodes anteq; exequant᷑ officiũ coꝛã eis a quibus aſ
ſignant᷑ iurare tactis ſacroſanctis euãgelijs ꝙ in cu⸗
ſtodia oẽm diligentiã quã poterũt adhibebunt.⁊ ꝙ
alicui incarceratoꝝ nihil loquet᷑ vnus niſi audiente
alio.⁊ ꝙ ipſis incarceratis fideliter conferãt pꝛouiſio
nem quã ipſi recipiũt ex oꝛdinatiõe cõi.⁊ qð a paren
tibus vel alijs ꝑſonis cõfert᷑ eiſdẽ niſi epᷣi vel inquiſi

toꝛis vel ſuoꝝ cõmiſſarioꝝ oꝛdinatio refraget᷑.⁊ eodẽ

mõ iurabunt pᷣdieti cuſtodũ miniſtri.⁊ coꝛã eiſdem.
extra eo:multoꝝ.in cle. Motarij inqͥſitoꝛis coꝛam

epᷣo cum inquiſitoꝛe vel ſubſtitutis ab eis iurabunt

ſuũ officium fideliter exercere.Etidẽ fiet de alijs per
ſonis ad dictũ officiũ neceſſarijs.extra eo. młtoꝝ.in
cle.Nullus autẽ inqͥ ſitoꝛ põt pꝛocedere ↄ officialem
ahquẽ vel nunciuʒ romane cune. vt in extrauaganti
oh.xxij.q̃ incipit.cũ frater. De excõicatione contra
nquiſitotes ⁊ eoꝝ vicarios in ceriis caſibꝰ habes in
quarta ꝑte.ti.i.c.vij.⁊.viij.Oe multis hereſibꝰdeter
minatis ꝑ eccleſiã dãnatis.habes.xxitij.q:iij.c.qui⸗

dam. ⁊ extra eo.excõicamus.⁊ de ſum.tri.⁊ ſi:catho.

c.i.li.vi.⁊ eo.ti.ad noſtrũ.in cle.

nẽ.omnis aũt falſa aſſertio recedit a rectitudine veri
tatis.ideo falſa aſſertio in talibo vocat᷑ erroꝛ. Sicut

crroneũ eſt dicere ꝙ xpᷣs fuerit hõ in triduo ſepultu/

re ſue.qð tñ magiſter ſnĩaꝝ aſſerit in.iij.ſent᷑. Hereti
cũ aũt addit ſuꝑ erroꝛẽ ſimplicẽ ꝙ falſitas ſit notoꝛia
⁊ ꝙ tali falſitati adhereat᷑ ꝑtinaciter. Nõ enĩ omnis
erroꝛ eſt hereſis. Alioquin non diceret augꝰ. Errare
potero hereticꝰ nõ ero.Nõ ſolum errauerũt ſed perti
naciter erroꝛibo ad heſerũt oẽs illi de quibo habet᷑.xx⸗
uiij.q.iij.c.penul.Et ideo oẽs pꝛo hereticis habent᷑.
Ad cuiꝰeuidentiã eſt ſciendum ꝙ ad hoc ꝙaliquis
ſit ꝓpꝛie hereticꝰ quinq; requirunt᷑. Pꝛmũ ẽ vt ſit er

roꝛ in re. Scõdðm eſt ꝙ enoꝛ ille ſit cuca ea q ſunt
fidei vel ↄ veritatem deterininationis eccleſie in hhis

que ꝑtinent ad fidem vel bonos moꝛes.⁊ neceſſaria
ad cõſecutionẽ vite eterne. Tertiũ eſt ꝙ enoꝛ talis o
ſit in illo qui catholicã fidẽ pꝛofeſſus eſt.ałs eſſet iu⸗
deus vel paganꝰnõ hereticus. Quartũ eſt ꝙtalis
erroꝛ in eo qui fidẽ ſuſcepit ſic taliter ꝙ aliquã verita
tẽ de xpᷣo ↄſiteat᷑ pertinentẽ ad humanitatẽ vel diui⸗
nitatẽ als ſitotũ diſcederer eſſet apoſtata. Quintũ
eſt vt talẽ erroꝛẽ pertinaci volũtate ⁊ obſtinata eligat
7 ſequst. —⸗

Auantum ad peimum..l.
ſcʒ ꝙ requint᷑ erroꝛ in rõne ad hoc vt qͥs ſit hereticus

patet ex h.qꝛ dicit augꝰ Hereticꝰ ẽ quifalſas opinio

nes gignit vel ſequit᷑. Et rõ huius eſt.qꝛ hereſis elt

ſpẽs infidelitatis.Sed inſidelitas ẽ in intellectu ſub
iectiue.ſicut ⁊ fides ſibi ↄꝛia. Uñ factum ſine erroꝛe
nũq; facit hoĩem hereticũ. vtputa ſi qͥs foꝛnicat᷑ aut
mechat᷑.lʒ agat ʒ veritatẽ que dicit non mechaberis
ex hoc nõ eſt hereticꝰ niſi credat vel opinet᷑ foꝛnicari
eſſe licitũ.Et rõ eſt.qꝛ qñcũq; aliqua reqͥrunt᷑ ad cõ
ſtitutionẽ neceſſario,deficiente altero eoꝝ impoſſibi
le eſt illud eſſe.qꝛ dato oppoſito ꝙ ſine polſit eiſe
ſã nõ neceſſano requireret᷑ ad conſtitutionẽ uliꝰ.ſicut
qꝛ ad ↄſtitutionẽ domꝰ neceſſario requirit᷑ fundamẽ
tum.paries ⁊ tectũ.ideo altero deficiẽre nõ poteſt eẽ

domꝰ. Sic ergo ad hereſim cõſtituendã requirit᷑ er⸗

roꝛ in intellectu neceſſario nullũ factuʒ abſolute ſine

1 .
ue ſunt fidei vel etiãẽ moꝝ quoꝛum no
Nticia neceſſaria ẽ ad ſalutẽ. iſta tria hñt
ſe per oꝛdinẽ.ſ.temerariũ. erroneũ ⁊ he
reticũ.Non enim oẽ qð temerariũ eſt ẽ erroneũ. Nec
omne qð eſt erroneũ eſt temerariũ ⁊ hereticuʒ. Sed
ecõtra.quod eſt erroneũ ẽ temeraril.Et quod eſt he
reticũ eſt erroneũ ⁊ temeraniũ.Temeraniũ ergo in hu
ſuſmodi eſt aſſerere tãq; certum illud qð non põt ra
tione vel auctoꝛitate pꝛobari efficaciter. Sicut aſſere
re ꝙ mundus terminet᷑ p'centũ vel ducentos annos
qᷓ;uis enĩ hoc poſſit eſſe.tñ veꝝ hoc aſſerere tãq; cer⸗
tũ eſt temerariũ.qꝛ ad hoc nec auctoꝛitas nec rõ effi⸗

cax habet᷑. Erroneũ autẽ addit ſu pertemerariũ falſi⸗
tatẽ.qꝛ enare ẽ recederea via recta. Et qꝛ babere ve⸗
ritatẽ in talibo pertinet ad viã docentẽ ad beatitudi⸗

erroꝛe in intellectu facit hereticũ.Et ꝓpter hoc dico ꝗ
baptiſare imagines.adoꝛare demones. eis thunlſica
re.cõculcare coꝛpꝰ xpᷣi in luto.⁊ oĩa huiuſmodi q̃ ſũt
valde hoꝛrẽda peccata niſi ſit erroꝛ in intellectu nõ fa
ciunt hoĩem hereticũ.Et iõ ſi quis facit iſta. vtputa
baptiſare imaginẽ.nõ male ſenties de ſacramẽto ba
ptiſmi nec de eiꝰ effectu.nec credẽs iſtum baptiſmũ

eſſe aliquẽ nec habere effectum exvi ſua.ſed facit hoc

ꝓpter aliquẽ finẽ faciliꝰ aſſequendũ a dcmone cui q⸗
rit ꝓpter hoc cõplacere.ita ꝙaliquo pacto ĩplicito vel
expꝛeſſo illud agat vt demõ ſibi vel alicui faciat qð
petit. p̃m ꝙ caractenibo ⁊ figuris ᷣmartes magicas
ab hoĩbus demones pacto vel expꝛeſſo vel tacito in
uocant᷑ ad deſideria eoꝝ explenda dũmodo nõ petãt
a demone aliquid qð ſit ſupꝛa ſaculcatẽ eiꝰ.nec q;tũ
ad potentiã nec qᷓtũ ad cognitionẽ.ſic:ſ.ꝙ non male
ſentiat de ptãte aut cognitione demonis . Sicut el
ſent illi qui crederẽt.vel ꝙ demon poſſit neceſſitare li
berũ arbitriũ hoĩs vel mulieris. xel illi an cregertt

— — — =
—

Tunlus

ꝓ demon oio ex tali pacto ⁊ in oẽm euentũ qᷓntũcũq;
a deo nõ ꝑmiſſus poſſet facere qð petũt. vel qͥ crede
rẽt ꝙ poſſet ſcire determinate alterã partẽ futuri ↄtin
getis. vel effectũ aliquẽ facere qͥ eſt pꝛiꝰ ſoli deo. Ta
es em nõ eſt dubiũ ꝙ ha berent erroꝛẽ in intellectu.⁊
male de ptãte demon is ſencirẽt. ⁊ per ↄñs ſuppoſitꝭ
alijs cõditionibo que requirunt᷑ ad hereſim eſſent he
retici.Sed ſi ex cauſis pᷣdictis facerẽt nõ male ſentiẽ⸗
tes de baptiſmo ⁊ alijs pꝛedictis. etſi peccarẽt guiſſi
me.nõ m eſſent heretici.Et rõ eſt.qꝛ nõ male ſentiũt

de ſacramẽto licet eo male ⁊ ſacrilegevtant᷑. Uñ ſunt

magis ſoꝛtilegi q; heretici.Et eode mõ de adoꝛanti⸗
bus demonem ꝛ⁊ lacrificantibo ei.qꝛ ſi hoc faciunt cre
dẽtes diuinitatẽ eſſe in demone.vel credẽtes ꝙ cultꝰ
latrie ſit ei exhibendꝰ.vel ꝙ oĩo ex exhibitõe talis cul
