rentiã pᷣeminẽti ſibi depẽdat Ibi dicit glo. Oð electꝰ
p̃ſtat iuramentũ ſuo maioꝛi de fide? canonibo obſer
uandis vt hic. Et de indemnitate reꝝ ecchie. vt diſtĩ.
xxviij.de ſiracuſane.Et de immoderata exactõe non
faciẽda. xv.q.fi.c.i.Et de inſidelitateꝛ pẽſionibo non
augẽdis.de iureiurã.c.tua.⁊ c.Ego.Suſpect auteʒ
de inobedientia iuramentũ pᷣſtat de inobediẽtia ſer⸗
uanda. dema.⁊ obe. Cum in eccleſijs ·

De foꝛma iuramenti ꝭ.m
qð pᷣſtat vaſallus dño ſuo hab xxij. q ·v De foꝛma
vbi ðꝛ. Qui fidelitatẽ dño ſuo iurat.iſta ſex ſp in me⸗

moꝛia dʒ hr̃e. Incolume. tutũ honeſtum. vtile facile
poſſibile. Incolume.ne.iſ.ſit in dãnũ dñi ſui de coꝛ⸗

poꝛe ſuo.Lutũ ne ſit ei in dãnũ de ſecreto ſuo vel de

immunitiõibo ꝑ quas tuteẽ pᷣt. Honeſtũ ne ſit ei in
dãnũ de ſui iuſticiavl de alijs cau q ad eihoneſta
tẽ ꝑtinere vidẽt᷑. Utile ne ſit ei in danũ de ſuis poſſi⸗
bilibo. Facile ne id bonũ qð dñs ſuus leuit᷑ facere po
terat.faciat ei difficile. Poſſibile ne id qð poſſibile

erat.reddat ei ĩpoſſibile.vt fidet hec documẽta caue/

at iuſtum eſt. Sʒ qꝛ nõ ſufficit abſtinere a malo niſi
fiat qð bonũ eſt. reſtatvt in eiſdẽ ſex ſupꝛadictis cõſi⸗
liũꝛ auxiliũ dño ſuo fidelis pᷣſtetſi bñficio dignꝰ vult
videri⁊ ſaluus eẽ de fidelitate quã iurauit.Dñs quo
q; fideli ſuo in his omnibovicẽ rephendere dʒ/Qð ſi
nõ fecerit merito cenſebit᷑ malefidus.hecibi. Nõ eſt
dñs ↄtra hec faciẽdo ꝑiurus quia hec ipᷣe non iurat
ſeruare ſicut vaſalus.
¶ Capitulũ.vi.de Juramẽto pꝛomiſſoꝛio. ,
Eiuramento pꝛomiſ⸗
ſoꝛio multe occurrũt difficłtates ⁊ dubia
⁊in qͥbuſdã caſibo obligat ad obſeruãdũ.
⁊in qbuſdã nõ.Et qñ obligat aliqñ pᷣt peti abſolu⸗
tio ſeu relaxatio.⁊ fieri licite pᷣt hoc.aliqñ nõ.⁊ qñ pᷣt
licite peci abſolutio ſeu relaxatio.ad hoc aliqñ ſuffi⸗
cit autoꝛitas epi·aliqñ reqͥrit utoꝛitas pape. Unde
circa hec notabunt᷑ decẽ caſus in hoc.Se quos ponit
Mico.ſy.in lectõe ſua.quibuſdã additis. d
agngo

Pꝛimus caſus eſt qu

luramentũ oi er pte eſt licitũ ta ex pte iuratis q; ex p⸗
te recipiẽtis qᷓ; etiã ex ꝑte materie ſuꝑ 3 pſtafꝛ tũc ab

ſolutio nõ eſt impendẽda. ſʒ ↄpellendꝰ eſt iurans ad

eiꝰobſeruatõʒ. de iureiurã c.Et ſi xpᷣs· Quiimo nul⸗
la cã apparẽte intrĩſeca etiã papa a tli iuramto abſol
uerenõ poſſet. Et remitti ad notata ꝑ cũ in c. Quãto
eo.ti. Ibi autẽ ponit talẽ diſtinctõem ꝓ hmoi decla⸗/
ratõe Aut tale iuramentũ fuit pᷣſtitũ ꝑ inferioꝛẽ i ma
teria ſpectãti pꝛĩcipalr ad papã vt ſi iurauerũt cano⸗
nici nõ recipe aliquẽ vltra numeꝝ ⁊ tunc pᷣt papa ab
ſoluere a tali iuramẽto ſine cã qꝛ in tali iurumeto itel
ligit᷑ excepta autoꝛitate pape⁊ ſic debet intelligi · c. ve
nientes. e.t. vt ibi notat Hoſt. Aut fuit pᷣſtutũ in alia

materia. ⁊ tũc ſubdiuidit qꝛ aut in materia ↄcemen⸗

te dei honoꝛẽꝛ reuerẽtiã.puta ſo bꝛicãdi eccłiaʒ vel in
trãdi religionẽ,⁊ ſi hoc nullꝰ põt remittere ſnec pter
7

õ

Citulus Decimns

deñ. Papa en nõ pᷣt remittere obligatõem deo ãſitã
ſine cã.vt.xxiiij.q.i. Manet.⁊.xxiijiq.iiij. Si is 4,.
Et ſi in hoc papa nõ pᷣt aliũ abſoluere.multofoꝛtiꝰ ſe
ipᷣʒ. Si autẽ papa aliũ abſoluit pᷣſumit᷑ in dubio ab
ſolutus qad ecchiam militantẽ. Sʒ ſi ſubeſt iuſta cã
papa pᷣt abſoluere.vt in c.ſivero.eo.t.Et eſt iuſta cã

ſi turpitudinẽ ↄtinet iuramẽtũ ex ꝑte recipiẽtis: puta

ſi iurauit ſoluere vſuras. Et etiã iuſta cã ꝓpter ſcãda
lũvitãdũ vt notat glo. Inno. Uel etiã cũ maioꝛ vtili
tas imminet in ↄmutatõe ſicut ðꝛ etiã devoto.Et nõ
ſolũ papa in his caſibo ſed etiã epᷣs poterit abſolue⸗

re ſicut⁊ votũ cõmutare.vt ðt Inno.in c. Debitoꝛes

eo.ti. Sed in hoceſt differẽtis inter papã ⁊ dioceſa⸗
nũ qꝛ in ſactis magnaꝝ ꝑſonaꝝ vł multũ dubijs dʒ
recumi ad papã.⁊ ſic pᷣt intelligi.ca.Uenerabilẽ.ſ in
alijs potenit eps reſpectu ſoliꝰ ſue dioceſ.papa aũt re
ſpectu totiꝰoꝛbis.vt ſentit Specu.pᷣtvel cõmutare ł
abſoluere. aliꝰ citra epᷣm nõ pᷣt qui no hʒ cpalẽ iuriſdi
tionẽvt puto. Aut iuramentũ reſpicit pĩcipalr ↄmo
dũ hoĩs⁊ tũc ſine cẽ papa remittere no pᷣt ſed cuʒ cã.
vt notat archi.in.c. uctoꝛitatẽ.xv.q.vi. Is etiã. de
cuiꝰcõmodo agit᷑ remittere p̃t.vt in c.i.de iureiurã.⁊
de ſpon.c.ij. Quod pꝛocedit etiã ſi iuramẽtũ ↄcernat
vtiliratẽ vtriuſq; cõtrahentiũ tantũ.vt qꝛ aliq iurant
ſibiinuicẽ aliqͥd facere.vt in dicto ciij.de ſpõſa. Se⸗
cus puto vbi quis ſimpir iurat ad ↄmodũ.nã pote
rit ſibi remittere.ſ.papa.ſine cã vt notat Specłatoꝛ.
In liciutis etiã licʒ cõtrauenire ppꝛia autoꝛitate ex iu
ſta cqꝗ.non habita autoꝛitate ſuꝑioꝛis vꝛgente neceſſi
tate ſi non pᷣt haberi ſuꝑioꝛ a qͥ petatur abſolutio ſ̃m
Anno. Circa diſpenſatiõem iuramẽti ſicut dicit bea.
Tho.ij.ij.q.lxxxix IJllud quod cadit ſub iuramento
pꝛomiſſoꝛio aliquãdo eſt peccatũ mãifeſtevel eſt ma
ioꝛis boni impedimentũ.⁊ tale iuramentũ diſpẽſatõ
ne nõ indiget ſed pꝛopꝛia autoꝛitate dʒ⁊ pᷣt cõtraueni
re.aliquãdo eſt dubiũ vtrũ ſit licitũ vel illicitum. ꝓfi
cicuũ vel nociuũ aut ſimpłr aut in aliq̃ caſu.⁊ in hoc
pᷣt quilibet epᷣs diſpẽſare. Cũ aũt ꝓmittit᷑ aliqͥd ĩ iu
rameto quod eſt maniteſte licitũ ⁊ vtile.in tali iuram̃
to nõ videt᷑ habere locũ diſpenſatio vel cõmutatõ ni⸗
ſi aliqd meliꝰoccurrat faciendũ ad cõem vtilitatẽ. qð

maximevidet᷑ ꝑtinere ad ptãtẽ pape qͥ hʒ curã vniuer

ſalẽ ecclie. Siłr iuramẽti abſoluta relaxatio q̃ dicit᷑
diſpenſatio. Põt ergo diſpẽſarivel ↄmutatio fieri ĩ iu
ramẽtis ſicut invotis.hec.be.Lho. Nico.ſy. dicit ꝙ;
Speculatoꝛ in ti.de lega.dicit ꝙ inferioꝛ a papa pot
interpᷣrari iuramentũ quãdo dubitat᷑ de eiꝰ validita⸗
te. Qð aũt in c. Uenerabilẽ.de elec. videt᷑ ↄium di
cie Rndet dupliciter iſtud habere locũ.ſ. ꝙ nõ poſſit
inferioꝛ interpᷣtari. Uno mõ cũ pꝛocedit᷑ in arduo ne
gocioꝛ inter magnas ꝑſonas.Alio mõ qñvult dare
licentiã ↄueniẽdi ſine aliq̃ ↄmutatõe in alið. Et hoc
dictũ. Spe. ſeqᷣ? Anto.in c. Quanto. Idẽ Inno.qꝛ ſi
põt hm eũ diſpẽſare.multofoꝛtiꝰinterpᷣtari.

Becundus caſus eſt quan⸗

do iuramẽtũ ſine diſpẽdio ſalutis eterne ſeruari non
põt⁊ tũc nulla cõpetit abſolutio.Peccatũ enĩ fuit in
iurando nõ in ↄueniẽdo.vt in c.quãto.e.ti.⁊.xxij.q.
iiij.ꝑ totũ,. Sʒ iuramẽtũ etiã qð vergit in interitũ ſa

„»

ðð

—

lutis coꝛꝑalis nõ videt᷑ ſeruandũ. Quẽadmodũ eñ
valet ſeu obligat iuramẽtũ qð tẽdit in moꝛtẽalteniꝰ.
xxij.q.ilij.c.i.cũ quatuoꝛ.c.ſe. Ita⁊ foꝛtiꝰnõ dzvale/
re ſi tendit in moꝛtẽ ꝓpꝛiã.ar. iñ. c.ſi nõ licet. xxiij.q.
v. Intelligit tñ hoc glo.in ca,.ſivero.de iureiurã, quã
do directe vergit in moꝛtẽ ſecus ſi occaſionalr. Põit
exemplũ de vltramõtano qui iurat moꝛã trahere ro⸗

me de menſe auguſti.nã ſic iurãs:tenet᷑ iuramẽtũ ſer

uare.q:d.Etiã ſi aliqñ accidat vltramõtanis moꝛs
ex tali moꝛa hoc tñ nõ ſp accidit.⁊ ſic non directe tẽ⸗
dit ad moꝛtẽ ſed occaſionalr. Sʒ Jo.an. dicit dictum
glo. ven vbi ex imminẽwinfirmitate vel ex ↄplexione
iudicat᷑ ſic iurans moꝛiturꝰex tali moꝛa.Et ꝑ boc di
cerẽ ꝙ ſia peritis medicis diceret᷑ cartuſienſem moꝛtẽ
nõ poſſe euadere aliter niſi ꝑ eſuʒ carniũ ꝙ nõ obſtã
tevoto ſeu regula deberet carnes comedere.ſicut eĩ iu
ramentũ nõ ligat vbi eſt ꝑiculũ moꝛtis.ita necvotũ.
cũ paribo paſſibo ambulent iuramentũ ⁊votũ.vt no
habek in dicto.c. Sivero. Juramentũ nõ eſt ſeruan⸗
dũ qñ ſine interitu ſalutis coꝛꝑis ſᷣuari nõ pᷣte Nyco.
ſy. Igẽ dicit ꝙ iuramentũ de redeũdo ad carcerẽ velł᷑
de nõ fugiendo carcerẽ,obligat niſi detẽtio eẽt iluni⸗

tax᷑ in ca. Magne.de voto.oncludit ergo glo. ſic qᷓ

olſa,vt.ſ.qꝛ bellũ captiuitatis erat iniuſtũ ⁊ cũ time⸗

ret᷑ de ticulo ꝑſone.xxij.q/ij. S.li.

Zerxtius caſus eſt quãdo to⸗
tum iurametũ ſeruari põtſine diſpendio ſalutis eter
ne ſed eſt cõtra bonos moꝛes tũc etiã nulla reqͥrit ab
ſolutio vt in regula Non eſt obligatoꝛiũ.de re.iur. li.
vi.⁊ intellige de bonis moꝛibo naturalib.nã deciui
libo infra dicet᷑. Ad hoc facit qð ðꝛ xxij/q.iij. Si all
quid foꝛtaſſe incautiiumre ↄtigerit qð obſeruatum
peioꝛẽ vergat in exitũ.libere illud ſalubꝛioꝛi conſilio
mutandũ nouenmꝰ. Ubi notat archidiaconꝰ. poſt
guil. Qð iuram̃tũ negitin peioꝛẽ exitũ ſex mõis Pꝛi
meſt qͥ dictꝰeſt in ſcdᷣo cũ.ſiiurat᷑ qð eſt moꝛtle Se
cũdus qñ iurat᷑ qd egale iurãdo comedere ?
bibere plusqᷓ; dẽret.Et q;uis nõ debeat illð ſeruare
nõ ta mẽ peccaret moꝛtalit᷑ ſi ſeruaret put dixit bug.
Sed tm̃ venialrſᷣm Buil.Tertiꝰmodꝰeſt qñ iurat
aliqd qð eſt ex ſe indifferẽs tñ ex circũſtantia efficit᷑
veniale. Ponit exemplũ archidiaconꝰ de eo qͥ iuratñ

negociarivel non acciꝑe mutuũ ⁊ hmõi.ſi talis venit

ad caſum in quo nõ pßt aliterviuere niſi negocieturvł
mutuũ accipiat niſi veniat ↄtra iuramẽtũ fuiſſet te⸗
merariũ.⁊ ideo pꝛopꝛia auctoꝛitate frangẽdũ archi.
tñ dicit hic querẽda abſolutoõem a iuramẽto illo.qðᷣ
pᷣcipuevidet᷑ dicendũ cũ poſſetviuere ſine hmõi ſʒ ñ
cõmode.Quartꝰmodus eſt qñ iuramentũ excludit
opꝰneceſſitatis vt cũ iuratꝙ nõ dabit indigenti.lõ
enĩ eſt veriſile ꝙ deus acceptet talia iuramẽta cũ ipſe

pᷣcipiat oꝑa caritatis exercere.⁊ nõ dʒ iuramentũ eẽ

vinculũ mmiqtatis.xxij.q.liij.intercetera Quintꝰmo
dus eſt cũ excludit opus ð genere bonoꝝ vt cum qͥs

iunat ꝙỹ nũq; enit clericꝰ vel monachꝰ vel ep̃ᷣs Contia

nũ t ſentit glo.xxij.q.iiij. c. Innocẽs⁊ hugo ⁊ Bꝛa⸗
tianꝰ vident᷑ hoc ſentire.S.fi.xxij.q.iiij. Sʒ archi.pꝰ

be. tho. ij. ij. q. lxxxix. ſentit ↄꝛiũ.ſiq; ꝓpꝛia autoꝛitate

pt Zuenire.nec obſtat tex.c. Arcbi: vel ᷣm aliã lrãm

— ☛ =

— —
— —1 2£

T — —
E

1
40

S d. ☛ S —

☛ nrr

—

S

*

Capitulũ vI

incipit Floꝛentinũ diſtin. ltrv. vbi pꝛoptertaleiuna
mentũ quis phibet᷑ ꝓmoueri ad epᷣatũ qꝛ illð nõ fu-

it ex eo ꝓeſſet obligatoꝛiũ.ſed qꝛ temerariũ moꝛtalłr

peccando in iurãdo Pꝛimũ placet qñ vule Zucnire ꝓ
pter bonũ publicũ.Sed qñ vult venire ↄtra ꝓpt bo
nũ pꝛiuatũ Sextus modꝰ eſt qñ excludit opꝰindiffe
rens pia intentõe ꝓ deo aut ꝓximo faciẽdũ vt ſi quis
iurat ꝙ nõ loquet᷑ alicui vel ꝙ nõ intrabit domũ eiꝰ
vel qͥd ſiłe. Non enĩ cenet᷑ tal ad obſeruãtiã tał iuura“

mẽti ſi vult ꝛiũ facere pia iutentõe ꝓpter deũ vel ꝓ⸗
pter ꝓximũ.Ex his decidit᷑ queſtio qͥ ſit cũ qͥs iurat
de nõ fideiubendo vtꝝvaleat.Et lau. tenuit ꝙ ſic.qꝛ

ſicut qͥs pᷣt iurare ꝓ vtilitate ꝓximi.ita⁊ ꝓ ſua vt reci⸗/
tat Archi/c. Nõ eſt. xxij.q.i.Sed Jo.an.dicit. ꝙ vbi
ſalus ꝓximi ꝑiclitaret᷑ niſi fideiuberet᷑ nõ tenet᷑ ad ob

ſeruãtiã eius.qꝛ iuram̃tũ nõ extenditad hũc caſum
inexcogitatũ.Sʒ etſi excogitauit tũc hũc caſum. iu⸗
ramentũ fuit temeranũ⁊ ꝑ ↄſequẽs nõ ſeruãdũ Ego

ꝓ indubitato habeo hoc dictũ.Et plus ſentio ꝙ etiã

vbi ſalus ꝓximi nõ ꝑiclitaret᷑ ſi vere pximus indiget
nõ obligat᷑ ad obſeruantiã eiꝰ.qꝛ ex pcepto tenemur

diligere ꝓximos ſicut noſipos.Et qᷓ;uis cũ ꝓximꝰnõ

ita indigeat tali fideiuſſiõe ꝙ ꝑiclitaret᷑ ex hoc ſalꝰſua

⁊ R conſeqᷓns qui ſic iurauit nõ vneolag heobto fide

iubere.ſicut nec dare elemoſinã ſᷣm be.Lho.ij.ijq.
xxxij.tñ eſt de ↄſilio.⁊ iõ ſeruatũ illð iuramẽrũ peio⸗
rem vergit in exitũ.vñ nõ obligat᷑.Etidẽ ꝑ oĩa puto
qñ qͥs iurauit nõ mutare pecuniã eadẽ rone.Ex his
poſſunt decidi multe ſimiles queſtiones.

ſus eſt quand
iuramentũ ꝓceſſit ex cã iracũdie.poſſet tñ ſeruari ſi⸗
ne diſpẽdio aĩe.Et remittit ꝓ declaratiõe huiꝰad no⸗
tata ꝑ eũ in c.Sicut ex literis.ibi ſic dicit Jo.an.dic
ꝙ iuramẽtũ de q̊ agit᷑in illo.c.Sic videlʒ ꝙ qͥdã mo
nachꝰex iracũdia iurauit cũ fuiſſet abſolutꝰ a pꝛioꝛe

ꝙ nunqᷓ; rediret ad clauſtꝝ nõ obligat ulũ.etiã ſi nõ

fuiſſet ꝓfeſſus exquo ſic temerarie iurat ⁊ caloꝛe iracũ
die.Secus ſi ex cã.⁊ cũ deliberatõe.Dñs ãto.putat
ſi caloꝛ iracũdie fuit tatus ꝙ illð deliberate non iu
raſſet.tale iuramẽtũ nõ eſt obligatoꝛiũ.qꝛ hmõi volũ
tas nõ eſt diſcreta.vel ſi eſt.defacili ꝑ epᷣm eſt ↄmuta
da.Et remittit ad ſummã Ray.in c. de iuramẽto. ſʒ
Jo.an.in c.Dudũ.de cõuer. iuga.dicit gloſa ſuper
dicto.c.tenentẽ ꝙ votũ emiſſum caloꝛe iracũdie non

obligat habere veritatẽ.qũñ eſt talis ⁊ tãta turbatio ꝓ

ſapit quandã mẽtis alienatõem ex multo furoꝛe.als
votũ ex iracũdia obligat qꝛ ea q in ſe ſunt bona non

indigent deliberatõe.⁊ ſic idẽ erit dicendũ de iuramẽ
tis.Qõ iñ dicit Jo.an.ꝙ nõ reqrit᷑ deliberatio intelli

gendũ videt᷑ multa ſicut in dubijs fit hec ſubita ſieri

—

ex eiꝰdiffinitõeꝛ ſic credit Jo.an.intellexiſſe. vt alubi

dicit. Cocludit ꝙ iuramentũ ex abꝛupto factũ nõ ob
ligat.qꝛ nõ hʒ in ſe ↄſenſum.tñ poterit peri abſolutõ

ad cautelã.q defacili eſt idulgẽda.hec Nico.ſy.qð pᷣ
cipue fiendũ eſt cũ dubitat᷑ ſi habuerit ↄſenſum ſeu
deliberatõem Itẽ nora ꝙ cũ qͥs iurat tenere hoſtagia

ſeu hoſpicia in ceno loco.nec hʒ ibi qð ↄmedat vłlvñ

iuramentu eſt dolo

Frr hec ſaltẽ requirit᷑ꝛ ſufficit. ſlã ſᷣm Tho.ij.ij.q ·
xxxviij.deliberatio reqͥrit᷑ de neceſſitate in voto. vtʒ

ſoluat.vtꝝ ne teneat᷑ implere.dicitad hec Hoſti.ꝙſi

tꝑe obligatõis erat nõ ſolu endo.tenet ſeruare iurarm
tũ quia ad hoc videt᷑ ſe obligaſſe. ⁊ victũ querat ma

nibo ſuis vel mendicãdo. Sʒ ſi laboꝛare nõ poſſet et

mendicãdo nõ ſufficiẽter inueniret ñ tenetvltra poſ-

ſe.de re.iur.c.Nemo.Sʒ ſi tꝑe obligatõis erat ſoluẽ

doꝛ poſtea deuenit ad pauꝑtatẽ.tunc diſtinguenduũ
qꝛ ſi eſt talis ꝙ poſſit mẽdicare ſine verecundia. dico

idẽ ꝙ pꝛius.ar.xciij.di.c.Diaconi.Et rõ poteſt eſſe·

qꝛ videt᷑ intendiſſe obligare ſe ad hoc. Sʒ ſieſt nobił
⁊ in dignitate tũc ſubueniendũ eſt ei iuris bñficioer·
tra de iureiuran. c. Querelã.Et qᷓ;ᷓuis nõ faciat ad ꝓꝰ
poſitũ materie hꝰ. ꝭ.niſi cũ fieret iuramẽtũ hoc ĩ ira⸗
cundia ⁊ tũc im pĩedicta decidendũ.tñveꝝ eſt.·

*

rat aduerſar extoꝛtũ.⁊ tũc ↄſiderä,
dũ ſi contractꝰ ſuꝑ quo pᷣſtef eſt als repꝛobatꝰfauoꝛeꝛ
ipᷣiꝰiurãtis ⁊ tũc tale iuramentũ nõ eſt obligatoꝛium

caſus eſt in c. Cũ ↄningat.a ↄꝛio littere. Nã ibi ðꝛ

mulier q ↄſentit alienatõi rei dotalis ⁊ iurauit nõ cõ⸗
trauenire.vbi nõ ſuꝑuenerit dolus nec metꝰ.non eſt

audiẽda.ſ.qͥ ad relaxatõem iuramẽti vel ãnullatiõis

cõtractus.Ergo ſi interuenit dolꝰſecus:llã tex. ecei

pit dolũ.⁊ ſic etiã in c.ij.de pactis libꝛo.vi.⁊.c.lʒ oo.
ti.⁊ li.⁊ in Autẽ. Saramẽta impubeꝝ. Et idẽ dicen/
dũ cũ interuenit metꝰ.Ex quo enĩ talia iuramẽta cõ⸗
tra legem ſunt.nõ ligant niſi ſint volũtaria oĩno. qdd
etiã tenet Bar. Fateoꝛ tñ ꝙ in his caſibo tutius erit ſi

petat᷑ abſolutio.vt ſentiut multi doctoꝛes Sʒ pꝛimũ

verius ⁊ notabiliꝰ. Gi vero iuramentũnõ venit con⸗
tra diſpoſitũ a iure⁊ interuenit dolꝰ.tũc ſubdiſtigue.

quia aut tãtus eſt dolus ꝙ excipit mentẽ iuratis. pu

ta ceſſante dolo nullo mõ ſe obligaſſet tũc uuramaen
tũ non ligat ⁊ põt cõtrauenire nulla petita abſolute
ar.per id quod notat Jo.an.c.vnico.ð cõmo. Et ſic

intelligat Feder.cõſilio. centũnonageſimotertio. vbi
hoc expꝛeſſe ſentit ponẽdo termĩos in minoꝛe.xxv.ã⸗
nis.⁊ in młiere ſeducta a fratribo hereditati paterne
renũciando quevalebat longe plusqᷓ; habuit in do⸗
te.quod eſt notandũ ꝓ limuatoe.c.ſecũdi.de pac.li.
vi.ſ.ꝙ nõ ꝓcedat quãdo dolus dedit cãm cõtractui
Mãvbi dolus dat cãm cõtractui ibi excludit᷑ volunꝰ
tas.l.i.ff.de dolo.Et iuramentũ nõ obligat intentõ,⸗

ſurantis.vt in ca. Ueniens.co.ti. Sed vbi dolꝰnon

excludit ↄſenſumvt quia nõ dat cãm cõtractui tunce
exigit᷑ abſolutio que dʒ pᷣſtari.nõ obſtãte aduũſarij cõ
tradictiõe ꝓpter eius turpitudinẽꝛ dolũ. Etidẽ vvbi
interuenit metus ꝙ reqrat abſolutio que debet ĩpen
di ſine difficultate in odiũ aduerſarij metũ inferétss.
in c. Uerũ.eo.ti. Et licet ibi gloſa intelligat de meru
qͥᷣ cadit in cõſtantẽ viꝝ.ꝙ.ſ.dʒ relaxarivel abſolui ab
eccłia nõ ab alio metu. Hoſtien tñ dicit etiã devano

metu hoc habere locũ ⁊ hoc in odiũ cogẽtiũ ne repoꝛ

tent cõmodũ ex dolo ſuo.quod magis placet Nico.
ſy.Et ſi queratvtxꝝ tale iuramentũ.ſ.ꝑ metũ factum
ſit obligatoꝛiũ⁊ tranſgreſſio eius ſit moꝛtale Mico.ſy
tractat hanc materiã diffuſe.in ca. Si vero.ea.t. ECt·
qᷓ;tũ ad pꝛimũ dicit ꝙ Jo.an.tenet ꝙ in foꝛo ↄſcie nõ
eſt obligatoꝛiũ ſi ille qͥ iurauit ꝑ metũ nõ ſakends ſe

Citulus Decimus

obligareſed tꝑs redimere
tencſec I foꝛo iudiciali ſibi hoc nõ crederet. Sʒ Jo.
cal. poſt beatũ tho.quẽ allegat.tenet ꝓꝙ ſit obligatoꝛi
um ſimpłxr in foꝛo conſcientie.Etidem glo. xv. q.vi.
Autoꝛitatẽ. Quantũ ad ſcòᷣm.aliqui tenẽt ꝙ tran⸗
greſſio huiꝰ iuramenti nõ habita relaxatoe ſit veniale
pꝛo eo ꝙ dicit᷑ in decretali· Uerum eo. tit. ꝙ hᷣo tali
tranſgreſſiõe non eſt umponẽda penitentia vt moꝛ⸗
tali. Sed Jo.cal.b. Tho.⁊ archi.tenẽt ꝙ ſit moꝛtale
qꝛ ꝑiuriũ ex genere ſuo eſt moꝛtale nec excuſat᷑ ñim/
plendo qð coactꝰiurauit. Et ad dictũ c. Ueꝝ Rñdet
Ic ba. cal. tipkt. Pꝛimo ꝓloqtur ca. poſt abſolu⸗
nonẽ a tali iuramẽto. Sʒ hoc nõ placet Johan. an. et
bene qꝛ poſt abſolutionẽ vel relaxatõem cũ in nullo
peccet nõ ſeruando.nõ eſt imponenda penitentia

Secũdo reſpondet ꝙ ꝓcedit in foꝛo iudiciali ſecus i

foꝛo penitẽtiali· Tertio ⁊ melu.quia textꝰ nõ dicit
contrauenientẽ non peccare moꝛtalłr.ſed non punien
dum tanq; pꝛo moꝛtali:ſcʒ voluntarie cõmiſſo. qꝛ me
tus licet nõ excuſet tamẽ alleuiat culpã icoautem
ſy. dicit e ſi nõ intendit ſe obligare.nõ obligetur.⁊ ꝑ
conſequẽs non peccet cõtraueniẽdo. Sʒ peccauit ſic
iurando.quod fuitveniale tantũ vel nullũ. Si inten

it ſe obligare. tunc cõtraueniendo ante relaxatõem

peccat moꝛtalr. ⁊ in hoc caſu intelligit᷑ dictũ b. Tho
mẽ. Sed nõ ita grauiter puniẽdusvt ꝓ volũtario ꝑ
iurio. vt in dicto.c. Uerũ. ¶Ubi autẽ ſumus in dubio
vtrũ habuit animũ obligadi vel nõ.dico ꝙtunc pꝛo
pꝛie loquit᷑ca. eꝝ.am in dubio pᷣſumendũ eſſet
q nõ habuit animũ obligandi. Sʒ qꝛ poſſer accide⸗
re contrariũ ne eccleſia daret materiã deierãdivoluit
Fn dubio ſeruaret tale iuram̃tũ quaſivoluenit ſe ob
igare.ſed poſt factũ reſpectu pene ẽ reſtringendũ in
minoꝛẽ partem vt nõ puniat᷑ tanq;ᷓ pꝛo moꝛtali.hec
Mico.ſyra. SGed pꝛimũ nonvidet᷑ veꝝ.ſ.ꝙ ſitveniale
ꝛurãdo qð non intedit.q; cũ iuret mẽdacioſe hoc ſꝑ
eſt moꝛtale cum aduertit ſecundũ beatũ Cho.

Berxtus caſus eſt quando

euadere malũ ſibi intenꝰ

taliter. Et quod dicit gratianꝰ.xxij.q.iiij. F. Uñ dak
ꝙ talis non pꝛobibet᷑ eruare iuramentũ. illud falſuʒ
eſt nec tenendum 'm Bonauentu. in iij. 2 Glo. in di
cto capitulo.

Beptimus caſus eſt quan

do nulla alia turpitudo eſt niſi quia eſt pᷣſtitũ con Fa-

legem. Et in hoc diſtingue. Aut eni lex reſiſtit in ſa⸗
uoꝛẽ reipublice pꝛincipalit᷑ ⁊ tũc nõ eſt neceſſaria ab/
ſolutio qꝛ iuramentũ illud nõ valuit.vt in c. Si dili⸗
genti.de fo. compe.aut pꝑꝛincipalr in fauoꝛẽ iurantis

licet ſecũdario in fauoꝛẽ publicũ.vt in młiere.⁊ ĩ mis

noꝛe ⁊ tũc ſumus pꝛopꝛie in caſu.c.Cũ cõtingat.⁊ c.
ij. de pac. li.vi.⁊ in Autẽ. Sacramẽta impubeꝝ.Et
puto ꝙ in hocabſolutio ſit denegãda Pꝛimo facitad
hoc regula generalis ꝙ iuramentũ eſt ſeruandũ qðᷣ
ſeruari poteſt ſine ꝑiculo anime. Itẽ nulla hic re⸗
perit᷑ turpitudo.lã exquo lex pꝛouidit fauoꝛe ꝑſone
⁊ talis perſona iurameto renũciat iuri ſuo.nulla tur
pitudo reꝑitur in contrabente.lã lex dei non habet
pꝛo turpi ꝙ ſeruet᷑ iuramentũ.nec ex parte contrahen
tis poteſt argui dolꝰ vel aliqua alia deceptio.nec ma
teria de ſe eſt turpis.⁊ ſic ſumus extra terminos.c.de
bitoꝛes.⁊.cei.e.t. Ibi enĩ reꝑitur turpitudo ex ꝑte re⸗
cipientis.⁊ materia etiã in ſe eſt turpis ſeu ꝓhibita.
⁊ ſi qua culpa inuenit᷑ ſatis punitur in retractõe actꝰ

iuramẽto nõò accedente Nec in hocvidet᷑ dictũ fede.

pꝛobabile ꝙ ſcʒ fiat abſolutio.qꝛ cõtractũ eſt cõtra le⸗
gem vel ſtatutũ. Nã ſi hoc eſſet verũ defacili euacua
ret᷑ diſpoſitio.c.Cũ cõtingat⁊ c.ij.de pac/li.vi.⁊ au⸗
ten. Sacramẽta.⁊ in ſimilibo petẽdo abſolunõem a
iuram̃to. ec eſtveriſiłe in aliquo iſtoꝝ iunũ qͥ emas
nauerũt ita ſolẽniter. ꝙ nulla fuiſſʒ facta mẽtio de ab
ſolutõe a iuramẽto ſicut fit in c. Uerũ.⁊ in ca.i.eo.ti.
Nec obſtat ſi dicat᷑ ꝙ turpitudo eſt ex parte recipien⸗
tis in eo ꝙ contra legem vel ſtatuto diſpoſitũ ↄtraxit.
Duponit enĩ in fauoꝛẽ perſone pꝛincipalr᷑.cui ſauoꝛi
pꝛopꝛie renunciat ⁊ ſic nullo turpitudo.Ex ſolo ergo
cõtractu contra legẽ edito in ſauoꝛẽ perſone non pᷣiu⸗

iuramentũ continet turpitudinẽ ex pte recipientis ee mit᷑ dolus. Pactũ ergo patri factũ a filia dũ nuptui

maxime occurrẽte turpitudine ex parte materie ſuꝑ
qua pꝛeſtat᷑ ſed ex parte iurantis nullũ imminer pec

catũ iuranti:⁊ tunc iuramentũ obligat.ſed poteſt e

ti abſolutio non obſtãte contradictòe aduerſarij. Et
ſſte eſt pꝛopꝛius caſus capi.i.⁊.ca.Debitoꝛes eo. tit.
Et per iſtũ caſum pᷣt decidi quid dicẽdũ ſit in filiofa
mil.renũciante Macedoniano⁊ iurãte non cõtraue
nire.Et bar.in dicta.l.p Si quis decidit.ꝙ iuramen⸗
tũ obligat ſed petat᷑ abſolutio.Sed Jo.an.poſt Jac.
de bel. plus ſentit.ſ.ꝙ iuramentũ nõ obliget quia cõ
tra bonos moꝛes. Item qꝛ iuramentũ repꝛobat᷑ non
ſolũ cũ continet in ſe peccatũ ſed etiã quando poteſt

eſſe occaſio peccati arg.c.Cum ab oĩ.de vira ⁊ bone

ſtate clericoꝝ.Etnota ſᷣm b. Tho.ij.ij.q.lxxxix. OQõð
votũ eſt magis obligatoꝛiũ qᷓ; iuramentũ ex ſui rone
⁊ rationẽ huiꝰhabes infra devoto.ibivide.Et qꝛ ma
ioꝛ eſt obligatiovoti q; iuramenti.Dinc eſt ꝙ ſi quis
voueat caſtitatem etiam ſimplt ſi poſtea iurat alicui
mulien ꝙ ducet eam in vxoꝛẽ debet potius votũ ſer⸗
uare qᷓ; iuramẽtũ/⁊ ad boc tenet᷑ alias peccaret moꝛ⸗

traderetur ꝙ dote contẽta nullum ad paterna bona
regreſſuʒ haberet.q;uis impꝛobet lex ciuił tñ ſi firma
tũ ſit iuramẽto hoc pactũ nõ vi nec dolo pᷣſtito debet
ſeruari.pꝛout in ca. Qnãuis de pac.li.vi. Similiter
dos⁊ donatio pꝛopter nuptias ⁊ ſi alienari nõ poſſit
etiã cõſentientevxoꝛe.vt dicit᷑.ff.de fundo do.l.lex iu

lia.nec valet talis alienatio.tamen ſi vxoꝛ iurat nõ cẽ

trauenire valet. vt de iureiurã/ ca.Cum ↄtingat. ⁊ ð
pac.c.Quãuis.li.vi:

Octauus caſus eſt quando

retẽtis terminis ſupꝛadictis eo ꝙ ſtatuto reſiſtẽte cõg

trahitur. ⁊ datur leſio in contractu. vel datur leſio vł
tra dimidiũ iuſti pꝛecij ſtatuto nõ reſiſtente. vt in c.
Cum dilecti.de emp.⁊ ven.Nunquid tũc poterit pe
ti abſolutio a iuramento.Etdico ꝙ aut leſio eſt mo⸗
dica⁊ tunc non poteſt peti.quis ꝓ modica leſione iu⸗
ta non curãt dare remedia ſpecialia. Ad boc.c. Ab
bas.extra de his que vi metuſue cauſa fiũt. Aut le⸗
ſio fuit enoꝛmis.⁊ tunc ſi iuramentũ ſuit ſimplicitet

—. — 2 — —

8

w

ſt
en
nos
415

☛e =

pꝛeſtitũ de nonveniendo cõtra. gaudictur allegando

enoꝛmem leſionẽ quia in tali enomi leſione pꝛeſumi⸗

tur dolus.l.qui teſtium.C.de pꝛoba. Non enim pꝛe
ſumitur iurans hũc caſum cogitaſſe.ar.eoꝛum q̃ no
tantur eo.ti.ca.Quintauallis.⁊ ca.veniens.eo.titu.
Item qꝛ iura cõmuniter excipiunt dolũ a ralibus iu
ramentis. Sed paria ſunt ꝙ dolus interueniat ex ꝓ

polito vel re ipſa.l.ſi quis.ff. de ver. obli. Et hec vidẽ

turvera non ſolũ ſi verba vel iuramenta ſunt indiffi
nita.ſed etiam ſi ſunt generalia vt ſi iurauit quod nõ
veniet contra vlla ratione vel cauſa. Si autem ſunt
verba magis ſpecifica et lata. vt quia aꝑte videãtur
excludere remedia qꝛ.ſ.iurat non venire contra ratio⸗
ne enoꝛmis leſionis.tunc ſiverba excludũt vnũ reme
diũ tantũ.poterit habere recurſum ad aliud. vt ſi iu⸗

rat non cõtrauenire ratione minoꝛis etatis poterit cõ

traueniretanqᷓ; maioꝛis. Sed ſi excludit omnia re⸗
mediavt quia iurat non cõtrauenirevlla ratione.nec
tanq; maioꝛ nec tanqᷓ; minoꝛ.tunc tenet glo. domini
Anto.inminoꝛi quoad enoꝛmẽ leſionẽ non valere cõ
tractũ ⁊ iuramentum ſed poterit petere abſolutõem a
iuramẽto quantũcunq; iuret non cõtrauenire ratiõe
enoꝛmiſſime leſionis.Et ſᷣm Bar.etiam ſi minoꝛ iu⸗
rarat ꝙ ſi plus valet quã vendit.dat et donat contra
henti ſecũ quia cũ fraus pꝛeſumat᷑ ex parte recipiẽtis

iura canonica non aſſiſtũt talibo iuramentis Item ſi

iuraret omnisa illa vendita eſſe ad verũ pᷣcium rei.qꝛ

cum conſtat de oppoſito talia poſſunt reuocari.quia

iuramentũſillud cenſet᷑ pʒeſtitũ ſub confidetia ꝙ illõ
ſit iuſtũ pꝛeciũ de quo eſt cõuentũ.vnde ↄſtito de cõ

trario non enit ꝑiurus ↄtraueniendo.xxij.q.ij.btũs.

In maioꝛi autẽ contractus manebit validus iura⸗
mento firmatus ſᷣm do. Anto. Sed Mico. ſy.putat
ꝙ etiam maioꝛ poterit cõtrauenire leſione data enoꝛ⸗
miſſima quantũcunq; illa verba iurata fuerint late
concepta.qꝛ notarij illa apponere ſolent ad maioꝛeʒ
validitatẽ contractus.tamẽ cõtrahentes putant illð
eſſeverum pꝛeciũ rei.nec in aliquo decipi: vnde poſ⸗
ſunt cõtrauenire ſeltem petẽdo abſolutõem,.⁊ hoc ni

ſi appareat ex aliquibo circũſtantijs vere voluiſſe cõ⸗

trahentẽ illud donare in quo leſus eſt. Cũ ergo no⸗
tarij ⁊ contrahẽtes ſoleant ad cautelam ponereverba
valde lata excludentia om̃ia remedia.non videt᷑ illos
E talia.verba generalis voluiſſe pati enoꝛmiſſim le
ſionẽ. ſed potius fuiſſe paſſos illa verba apponi ad
ſeruandũ notarioꝝ conſuetudinẽ. Et idem videt᷑ ſen
ſiſſe do. Anto.in ca.Quintauallis.vbi dicit᷑ de ſe fa
cto conſuluiſſe ꝙ q;tuncũq; verba late concipiãt in
ꝑſonas arbitroꝛũ. vtputa ꝙ poſſint de iure vniꝰ da⸗
re alteri in totũ vł in ꝑtem⁊c.ꝙ nihilominus enoꝛmi
ter leſus poterit cõtrauenire.licet nõ appareat de do
lo ex pꝛopoſito ſed ex re tantũ.quia talia verba effuſo
ſermone pꝛolata vident᷑ ſub quadã confidẽtia perſo⸗
ne ⁊ amicicie arbitroꝛũ vt capiant beniuolentiã eoꝛũ
ad non ledendũ.Etidem tenuit diſputando Pe. de
ancho. licet multi contra hoc ſentiant. Unde hoc nõ
eſt ſine dubio Nico.ſ. D

Monus caſus eſt quando

turpitudo reꝑitur ex parte recipiẽtis iuramẽtũ ita ꝙ

locus eſt petitionis abſolutõis.ſed iurãs anteq;ᷓ ab⸗

ſoluet incidit in ꝑiuriũ.nunqͥd poterit abiolutõeʒ pe
tere a iuramẽto ſicut ante petiſſet q; incidiſſet in per

luriũ.Et remittit pꝛo declaratiõe huius ad notata ꝓ

eum in ca.i.eo.ti.Ibi autẽ facit talem diſtinctiöem.

quia cũ hoc petit.aut iam eſt elapſus terminus ſolu

tionis.⁊ tunc nõ debetaudiri petens abſolutiõem a
iuramento cũ iã inciderit in ꝑiuriũ.quia fruſtura po

ſtulat legis auxiliũ qui cõmittit in legem.vt devſurꝭ⸗

ca.Quia fruſtra.Et H̊ ſenſit fede.in ↄſilio.cclxxxviij

⁊ hoc ne ꝑſeueret in ꝑiurio.ſed debet ſoluere vſuras

et poſtea repetere.vt in ca.Debitoꝛes.extra de iureiu

ran. Aut non eſt elapſus terminus ſed moꝛa cõmit⸗
tik ex ſola interpellatòe.⁊ ſic inſtante termino ſolutio
nis nõ poteſt peti relaxatio a iuramẽto ne in termino

incidat in ꝑiuriũ ſᷣm Jo.an.Solũ ergo pᷣt petere hu

iuſmodi relaxatõem anteq; ↄſtituat᷑ in moꝛa ſoluẽdi
Nico.ſy.dñs.Auto.illð quod dicit fede.ſupꝛa ſcilʒ

quod qᷣ incidit in ꝑiuriũ nõ debʒ audiri petẽs ab eo
relaxatõem.aſſerit ſibi nõ placere.quia iurãs erat ob
ligatus ad duo.iſ.ad ſoluendũ in termino.⁊ ad ſoluẽ
dum ſimptr.⁊ qꝛ nõ ſoluit in termino incidit in ꝑiu⸗

riũ.ſed quatinꝰ remanet obligatus poſt terminũ poõt
petere abſolutiõem.qð Nico.ſy.putat verũ ſi peten⸗
do abſolutiõem nõ perſeueraret in peccato tũc poſſit

petere abſolutiõem etiã poſt terminũ.licet inciderit ĩ

piuriũ.⁊ de quo penitẽtia ſibi imponẽdo eſt.als ſecꝰ
ſi ꝑſeueret in peccato cogendus eſt vr q;citius libere

tur a peccato UVtꝝ ãt ſitvocãda ꝑs aduſa cũ petit qͥs

ſibi relaxani iuramẽtũ factũ ad inſtanti ipᷣiꝰ. Mico.
ſy. dicit g vbicũq; iuramẽtũ ẽ obligatoꝛiũ ex ꝑte obx
gãtis ⁊ aliquã vtilitatẽ ↄtinet ex ꝑte recipiẽtis nunꝗꝙ;

dʒ relaxari niſivocata pte. Rõ hꝰↄcluſionis ẽ qꝛ exqͥ
ꝑ abſolutõis actũ pᷣiudiciũ irrogat᷑ ꝑti ĩ eo ꝙ ſibivti⸗

litas amittit᷑ dʒ ꝑs vocari.qꝛ nil fieri dʒ in piudiciuʒ

abſentis.c.i.extra de cã poſ.⁊ ſi aliter fiat abſolutio ñ
valet.⁊ hoc veꝝ.niſi notoꝛie ↄſtet iuramentũ ↄtinere
turpitudinẽ ex ꝑte recipientis.ita ꝙ ꝑti abſenti certũ
ſit nullã defenſionẽ cõpetere in hoc. MHã puto valere
abſolutõem etiã ꝑte non vocata.Nã ſi hoc caſu vale
ret ſentẽtia ſuꝑ pꝛĩcipali vbi agit᷑ de maioꝛi pᷣiudicio
foꝛtius valebit abſolutiovbi non agit᷑ de tãto ad hoc
ca.bone de elec. Si ergo queſtio iuramenni eſt coꝛaʒ
eo⁊ notoꝛie cõſtet de illius turpitudine ab illo iura⸗
mento abſoluere poterit parte non vocata. Sʒ ſi nõ
conſtat manitfeſte de turpitudine vt quia nõ conſtat
ꝙ iurauit ſoluere vſuras.puta quia cõtractꝰ erat ſub
foꝛma licita conceptus.⁊ ſic nõ potenit cõſtare de tur
pitudine ante finẽ termini.vel pꝛopter abſentiam ꝑ⸗
tis.vel quia terminus inſtabat tunc nõ fiet abſolutõ
parte nonvocata.vt in ca. Debitoꝛes.eo.tit. Johan.
an. Fede.⁊ car.dicũt in hmõi partemvocãdam cum
agatur de eius pꝛeiudicio. Dominꝰ Anthonius diẽ
ꝙ quando eſt tanta turpitudo ex parte recipientis iu
ramentũ ꝙ nulla ei acquirat᷑ actio.nec ↄctus iuram
to firmat᷑ non eſt neceſſe partẽ vocani.qꝛ nullũ inter⸗
eſſe poteſt pᷣtendere. Sed pꝛeſuppoſito ꝙ debeat ꝑs
vocari ſi tamen fiat abſolutio parte non vocata. te⸗
net abſolutio.ſicut dicitur de abſolunone ab excom⸗
municatione. 4

Citulus Hecimus

Decimus caſus eſt quando

quis iurat nõ repetere qð alter turpiter recepit. puta

ꝑ vſura vcl ꝑ metũ.⁊ iurat etiã ſuꝑ his nulla q̃rime⸗

niã deponere Pꝛo huiꝰ declaratoe remittit ad notata
E eũ in c.i.eo.ti.bi autẽ ſic dicit diſtinguẽdo.Quia

videlʒ aut adhuc nõ ſoluit qð iurauit. aut iam ſoluit

Et in pꝛĩo caſu ſubdiſtingue.qꝛ aut iurauit ſimplici

ter.i.ſolũ hoc.ſ.ſoluerevſuras.aut iurauit nõ ſolũ ſol

uere.ſed etiã nullã ſuꝑ hoc qrimoniã mouere nec eti

am iudici denũciare.Et in pꝛĩo caſu hʒ plura reme⸗
dia taliter iuras. Et pꝛimũ eſt facile.ſ. vt ſoluat et

ſic impleat iuramẽtũ ⁊ poſtea repetat.vt in c. Debito

res.e.t. Scðm remediũ eſt vt petat creditoꝛẽ repelli
ad relaxatõem iuramẽti.vt in iſto.c.i.eo.t.Et hoc ve
rũ niſi inſtaret terminꝰſolutõis ita ꝙ ex moꝛa incide/
ret in ꝑiuriũ.tũc eĩ non audiret᷑ ſed pꝛius ſoluat ⁊ po

ſtea repetat Tertiũ remediũ eſtvt petat debitoꝛ ab

ſolutõem ab epo. Sed dubiũ eſtvtꝝ iſtð remediũ ſit

ꝑ ſe ſubſidiũ.i.ꝙ etiã nõ ſeruato ſcðo remedio poſſit

abſolucre epᷣs aut ſit ſubſidiũ ſubſidiariũ.i.ꝙ pꝛius

cogant᷑ credtoꝛes ad relaxandũ⁊ in quo caſu nõ po

ſint ad hoc induci tũc epᷣs abloluat.Et Innoc.videt
velle hoc ſcõᷣm.ſ.ꝙ ſit ſubſidiũ ſubſidiariũ cui aſſen⸗

tit Jo.an. Sʒ an.tenet ↄtrariũ.iſ.ꝙ ſit ſubſidiũ ꝑ ſe ⁊

hoc magis placet Nico.ſy.Et rõ eſt ſᷣm eũ qꝛ ſi epᷣus

abſoluit a iuramẽto metu p̃ſtito nec eſt neceſſe recur-
rere ad iuramẽta recipiẽtis.vt in ca. Ad aures. extra

de his q vi metuſue cã fiũt.ergo multofoꝛtius in ca⸗
ſu noſtro.ſ.a iuramẽto facto ꝓ ſolutõe vſurarum.

Quartũ remediũ eſtvt debitoꝛ ↄuentꝰ rõe iuramenti

excipiat ꝙ non dʒ cogi ad obᷣuantiã iuramẽti cũ ipᷣe

creditoꝛ teneat᷑ ppter turpitudinẽ ſuã illð relaxare et

ſic illud relaxani petit. hoc tñ facere dʒ ante terminuʒ
elapſum ꝓmiſſionis ſue. Quitũ remediũ eſt vt iu

dex ex officio ſuo ↄpellat creditoꝛẽ deſiſtere ab exactõ
ne vſurarũ. In ſcðo aũt caſu cũ.ſ.iurat ſoluere et

nullã queſtionẽ ſuꝑ hoc mouere.dico ꝙ habet iſte p⸗
mũ remediũ dictũ.ſ.vt ſoluat⁊ poſtea repetat.nã nõ
iurat nõ repetere.Et hoc iurametũ ſtnicte eſt intelligẽ
dũ.vt in c. Ad audientiã qð metuſue cã fut.Scðʒ
remediũ vt denũciet eccleſie.nã nullũ iuram̃tũ pᷣt ob
ligare quin poſſit qͥs denũciare crimĩoſum eccleſie.
vt in c.QAuẽadmodũ.e.t.debet tñ denũciãs funda⸗
re ſe ſuꝑ ſalute ꝓximi⁊ nõ ſuꝑ intereſſe ſuo pꝛĩcipalit᷑
qꝛ tũc obſtaret illi iuramentũ.Sʒ d.anto. dicit ꝙ pᷣt
venire iſte denücians aut ꝑ viã denũciatõis euãgeli⸗
ce⁊ tũc hʒ ſeruare pꝛius monitionẽ ipᷣius. ij.q.i. Si

peccauerit.Aut ꝑviã cuiuſdã intimatõnis vt iudex

auiſatus inſtet ) coꝛrectõem pctĩ.⁊ in hoc non credit
monitionẽ neceſſariã.ar.ad pᷣdicta c.ij.deſpon.⁊ tũc
etiã videt᷑ ꝙ poſſit intẽdere pꝛĩcipałr inteſſe ſuũ Ter
tium remediũ eſt de iurameto.ſ.ꝙ faciat ſe abſoluere
abſq; hoc ꝙ faciat citare creditoꝛẽ ſuũ.qð placet Jo.
an. Sed hoc nõvidet᷑ Nico.ſy.qꝛvidet᷑ hoc ĩplucite q̃
relã ↄtinere quã iurauit nõ facere. Quartũ reme⸗
diũ eſtvt iudex ex officio ſuo ↄpellat creditoꝛẽ iuram̃
tũ relaxarevel ab exactõe deſiſtere. Quãatũ ad ſcdᷣʒ
pꝛincipale.i.ſi iã ſoluit.pᷣt repetere. Sʒ ſi iurauit nõ
repetere ac etizã nullã qrela ponere niſi denũciare, ſu

remanet ſibivia denũciandi q ꝑ iuramẽtũ excludi ñ
pt. Itẽalia via eſtvt ludex officio ſuo cõpellat ad reſti

tuendũ etiã ſi nulla ponat᷑ ſibi qrela de hoc dũmõ ei
cõſtet. Nota enã ſᷣm Nico.ſy.ſuꝑ c.ꝑuenit.ꝙ ſi platꝰ

metu iurat ſuꝑ rebꝰalienatis nõ repeiẽdis diſtingug
dũ eſt qꝛ ſi ſuꝑ rebo ꝓpꝛijs ⁊vbi eſt damnũ erꝰpᷣcieñn

debet ↄtrauenire nii pꝛius habita relaxatõevel abſo
lutõe. qñ videlʒ eſt notabilłr dãnificatus ⁊ vbi agit᷑ ꝙ

quis abſoluat᷑ a iuramæto opoꝛtet ꝙ adeat᷑ iudex ec/

cleſiaſticus ꝑ hoc qð notat Inno.in c.Debitoꝛes.eo.

ti· Si aũt nait turpiter recipiẽs cogat᷑ relaxare iura
mentũ.poterit

iuramẽti tũc debet adiri iudex ecchiaſticus. Si autẽ
lurauit ſuꝑ rebo ecche.tũc ſi ecclia ẽdãniſicata etiã ſi
metus nõ interueniſſet nõ videt᷑ obligatoꝛiũ Innocẽ.
tamẽ dicit ꝙ ſi hoc egit violentia⁊ dolo in damnum
eccłie abſoluit᷑ pꝛiꝰ vt repetere poſſit. vt in c. Si vᷣo.e.

ti.Si nõo ꝑ violetiã vel dolũ.tũc ſuꝑioꝛ faciet abſolui

pᷣlatũ qͥ iurauit.vel dabit curatorẽ bonis ecclievt re⸗
petat res ecclieꝛ ille nõ veniat ↄtra iuramẽtũ. Sʒ ni
co.ſy. di.ſimplr ꝙ nõ eſt obligatoꝛiũvñ ⁊ ꝑ ipᷣm p̃la⸗
tũ qͥ ſic iurauit abſqʒ eo ꝙ petat abſolutõem pt repe⸗
tere ſiue ꝑ ſe ſiue ꝑ aliũ.qꝛ iuramentũ nõ pᷣt eẽ vincu⸗
lũ iniqͥtatis ⁊c. Itẽ ſuꝑ c.Ex reſcripto.e.t.dicit Nico.
ſy. ꝙ monachp vtilitate monaſterij ſe obligare vtilit
pᷣt etiã cũ iuramẽto.Etcũ hoc facit cũ ↄſenſu abbatꝭ

ꝓvtilitate monaſterij etiã ciuilr pᷣt obligari. qꝛ eoꝛuʒ

ↄſenſus vt volũtas depẽdet exvolũtate abbatis. vt ĩ
c. Si religioſus de elec. li. vi. Sine ↄſenſu ãt abbatꝭ

nec ciuilit᷑ nec naturałr abligarer pfniſſor ius reſi

ſtit huic obligatõi. vt in c.l Iõ dicatis.xij.q.i. Iteʒ in
obligatiõe monachi ſine ↄſenſu abbatis non pᷣ̃t acce

dere fideiuſſoꝛ.l.i.⁊.ij.ff.de fideiuſſo. Itẽ nõ impꝛo⸗

bat᷑ ꝙ clerici etiã religioſi iuret ſuꝑ ↄtractu obpſᷣuãdo

Itẽ nota ꝙ iurans laicus etiã tanq; fideiuſſoꝛ ſuꝑ cõ

