tur ꝙ tenetur niſi per modum cõditiõis dixerit.ſi me
reqͥſierit ⁊c. Sʒ ſi dixerit ꝓmitto intrare quãdocũq;
me reqͥſieris.videt᷑ pmiſſio in diẽ. vñ illo moꝛtuo nõ

plus bʒ dilatõem.qꝛ nõ expectat᷑ reqͥſitio Itẽ ꝓmiſſio
hoĩ facta metu moꝛtis ſuevel filij nõ obligat cũ effcũ

Sʒ ꝓmiſſio facta d eo etiã metu moꝛtis.ſic qꝛ deꝰ iu⸗
ſte moꝛtẽ infert.nec tenet᷑ nõ inferre nec intẽptatã ab
alio ꝓpulſare.vñ ſicut ꝓmittere dare alicuivt me libe
raret a moꝛte in caſu in qͥ nõ tenet᷑.puta medico obli
garer.ſic qͥ ꝓmittit deo.ff. ꝙ metꝰcã.l.lij. Nota ſexto
ꝙ requirit᷑ deliberatio.ſ.ad ſe obligandũ.vñ ðꝛ de li
beratõeꝛc.quia votũ ſubditũ non obligat ad petm̃ ꝑ
fectũ.nec ad bonũ ꝑfectũ. Uota autẽ q fiũt a mulieri
bus in ꝑtu vel in infirmitatevel viroꝝ in qbuſcũq; ã
guſtijs ꝓpꝛijs.vel ſuoꝝ aut turbatõe.ſi habuerint ta
les intentionẽ obligãdi ſe deo cogitãtes etiã de cã qͥ

mouebat eos ad vouendũ.ſ.infirmitate vel piculo.et

de fine.ſ.euaſione ꝑiculi pꝛopter qð euitãdum vone
bant.tenẽda ſunt Idẽ cho. Si ãt dubitãt vtꝝ intẽde
rint ſe obligare tutiꝰeſt qð ipleant.ſᷣm tho. Itẽ no
ta ꝙ qͥ iratus patrivel magiſtro vel bñ poſatꝰ vouet
vł iurat intrare religionẽ ꝙ nõ tenet᷑. qꝛ qð caloꝛeira
cũdie fit ꝓ nõ facto hbri dʒ.qð veꝝ eſt ſi ſic fit ſubito ꝙ;
nõ feciſſet ꝑ deliberatõem⁊ ſnĩaʒ rõis q̃ nõ reqrit ma
ã moꝛã tꝑis. Sʒ qñ ſciens qͥd iuratvel vouet.hoc
agit. tenet nili cũ eo diſpeſet᷑ rõe min plene delibera⸗
töͤis, Sicut etiã qͥ caloꝛe ↄcupĩe inflãmatꝰaut bene
potatꝰ.nõ tñ ebꝛius iuratvxoꝛẽ ducere.ↄpellit᷑ eẽ du

cere.niſi oĩno ebꝛius eſſet. Cõfirmat᷑ ꝙ dictũ eſt ꝑ ſe

quentẽ rõem. Sicut eĩ reqrit᷑ deliberatõ ad votũ. ſic
ad pctm̃ moꝛtale.⁊tñ lʒ iratꝰ.aut potatꝰoccidat ho⸗
minẽ excuſat᷑ a tãto.ſz nõ a toto qͥn ſit moꝛtale.exqͥ ſic

noõ fuit extra ſe qͥn ſciret qð faceret.lʒ poſtea peniteatꝛ

nolet feciſſe.qꝛ eẽ ſtatĩ penitẽtẽ de pctõ bñ arguit qð
illð ñ ſitfactũ ex habitu.ſed ñ arguit ꝙ nõ ſit factũ ex
electõe lʒ paſſiõe turbãte iudiciũ rõis. Illa ̊ deliba⸗

tio tꝑis vel etatis q ſufficeretad obligadũ diabolo ꝑ

pctm̃ moꝛtale ſufficit ad obligãdũ deo ꝑ votũ Tho.
li.ij.q.lxxx viij.dicit tria concurrere ad eſſentiam voti.
ſcʒ deliberatõem. ꝓpoſitũ volũtatis ⁊ ꝓmiſſionẽ deo
que etiã ſolo coꝛde fieri pᷣt.Expᷣſſio autẽ ꝑ verba ẽad
bene eſſe.Et gloſa ſuꝑ ca.Lraturã:extra de vo.⁊ vo.
redẽp. dicit ꝙ cũ nõ interuenit intẽtio obligãdi ſe nõ
eſt obligatus· Mota ſeptimo ꝙvt dicit tho. in qð⸗
libʒ.iij.ſi qͥs ex certa cã ꝓ aliqua hoꝛa ipediret aliquẽ
intrare religionẽ poſſit aliqñ excuſani a pctõ. Sed ꝙ;
qͥs ĩpediat hoĩem ne vnq; poſſit intrare religioneʒ eſt
ſpũ iſcõ reſiſtere.qꝛ pꝛopoſitũ intrandi religionẽ eſt a
ſpũſcõ.xix.q.ij. Due.vñ nõ ſolũ ꝑntibo.ſʒ oibo alijs
inducentibo ad iurandũvelvouẽdũ ſe nõ intraturos
religionẽ eſt pctm̃ moꝛtale.Hec oĩa Pe.de pal.in.uij
di.xxx viij. Dicit etia Pe.de pal. ꝙ uůle qͥ ĩpedit votuʒ
lĩpleri ab alio de ingreſſu religiõis ſi licite hoc facit.vt
pat᷑ pꝛopter neceſſitatẽ vel vt traheret ad melioꝛẽ reli s
gionẽ. vel pꝛopter ſuũ pꝛofectũ ſpiritualem non pec
cat.nec tenet᷑ ad aliquã emẽdam.ſi autem illicite tũc
non ſufficit vt tanta inſtantiã faciat de reducẽdo q̃n
tam fecit in retrahendo.ſed equiualentem.vel ſe loco
eius reddere debet ſicut ſi ſuo conſilio furtũ factũ eſt
alias nõ fiendũ non liberat᷑furem monẽdo de reſti⸗
tutione.ſed tenet᷑ de ſuo equipollẽs reddere.Quidaʒ
tamẽ intelligũt hoc vt Scotus quãdo iã fuiſſet reli⸗
gionẽ ingreſſus.l.ꝙ tenet᷑ ſi nõ põt illũ reducere quez
eduxit.nec alium eqͥualentẽ. tunc ipᷣe tenetur intrare

ſi poteſt.

De diuiſione voti. Mo F. I.

ta 'm magiſt; ſentẽtiax in.iiij.⁊ Ray. q.i.qᷓuis alio

oꝛdie ponat.⁊ Hoſt.ꝙ votoꝝ alið cõe ſeu neceſſitatis
Alið ſingulare ſeuvoluntatis.votũ cõe⁊ neceſſitatis
qð impꝛopꝛie ðꝛvotũ eſt de his q̃ ſunt neceſſaria ad
ſalutẽ.⁊ ad q̃ qͥs alias tenet᷑. Et ſic iſto mõ ꝓmiſſio q̃ᷓ
fit in baptiſmo de credẽdo ⁊ diabolo abꝛenũciando
large ðꝛ votũꝛ in hmõi poteſt vnꝰaliũ obligare igno⸗
rantẽvt patrinꝰpueꝝ quẽ tenet ad baptiſmũ.Tenet᷑
enĩ baptiʒatus⁊ cogit᷑ ſeruare fidẽ inadulta etate quã
ꝓ eo patrinꝰpꝛomilit.Et hmõtvotũ cõe quãdo ñ eſt
pꝛopꝛiũ⁊ expᷣſſum.ſed ſolũ ritꝰſuſcepturꝰ ſacramenti
ſicut in baptiſmo.crãſgreſſio eiꝰnõ videt᷑ eſſe alia ſpe⸗
cies peccati.ſed circumſtãtia aggrauãs peccatũ.Eo

dẽ enĩ genere ſcʒ peccati plus peccat fideł qᷓ; infidelis

Sʒ ſi eſt votũ cõe expᷣſſum ꝑ modũ pꝛopꝛieꝛ ſingla⸗
ris obligatõis tunc mutat ſpeciẽ vt ſi quis voueat vł
iuret nõ ampliꝰfoꝛnicari.nõ ſolũ peccat pctõ luxurie
foꝛnicãdo.ſed etiã peccato periurij vel fractiõis voti:
nã ſᷣm doct.circumſtãtia aggrauãs que per ſe ⁊ non
ex ſuppoſitione pꝛimi impoꝛtat defoꝛmitatem mutat
ſpẽm vel addit nouã ſpẽm peccati.Fractio autẽ voti
de ſe habet defoꝛmitatẽ.quia eti in re ad quã qs ali
as non tenet᷑. Idẽ tho.vñ⁊votũ ſingulare facit de nõ
peccato peccatũ.ergo⁊ cõe mutat ſpẽm factum.ſ.per
modũ ſingularis obligatõis. otũ vero ſingulare et
volũtatis eſt de his q̃ ſunt ſuꝑerogatõi ad que qᷣs

alias non tenetur.⁊ in huiuſmodivotis non põt vnꝰ

alium obligare niſi conſentiat. vnde mater qua ntũ⸗
cunq; voueat pꝛo puero inſirmo ꝙ leiunet no tenetur
ieiunare niſi conlentiat cum habeat koſ aem

Filius etiam quẽ pater poſuit in religiõe cũ ad qnos
diſcretiõis venerit.niſi ↄſenſenit poteſt exire.Et ſic lo⸗
quit᷑ canon.xx.q.i.Sicut qͥ. Subdiuidit᷑ autẽ iſtud
quia voti ſingulans alið ſimplex alið ſolenne. Uoti
autẽ ſolẽnis aliud eſt qð ſolẽniſat᷑ ꝑ pfeſſionẽ appꝛo

bate religionis. Aliud qð ſolẽniſat᷑ꝑ ſuſceptiõem ſa

cri oꝛdinis ſcʒ ſubdiaconatus⁊ ſupꝛa. De his age
tur infra in tertia ꝑte. Omne autẽvotũ qð non eſt ſo
lenneeſt ſimplex ſiue illud fiat publice ſiue pꝛiuatim
ſiue oꝛe ſiue tantũ coꝛde Uon autem ſumplicis aliud
conſiſtit in faciẽdo vt cũ quis vouet oꝛare. ire ad ſan
ctũ Jacobũ.⁊ hmõti.Alið in nõ faciendo.vt cũ quis
vouet nõ ↄhere matrimoniũ.De quo eſt dubiũ vtꝝ
q̃ ſicvouet poſt matrimoniũ ↄtractũ poſſit debitum
petere.qꝛ ſimpłrvouiſſet caſtitatẽ non poſſet.Et ali⸗

ud videt᷑ vouere caſtitatẽ aliud vouere nõ Zhere ma⸗
o trimoniũ qꝛ ſcõᷣs ſcʒ vouẽs nõ ↄhere foꝛnicãdo non

frangitvotũ. Pꝛimus ecõtra quiavouẽdo vnũ vouet
quod implicat᷑ in illo.Et quodcunq; hoꝝ votoꝝ ali⸗
ud eſt conditionatũ.vt cũ quis vouet ieiunare ſi libe
retur ab infirmitate ⁊ tale tenet᷑ implere adueniẽte cõ
dicione⁊ nõ aliter. Alið abſolutũ.vt cũ ſimpłrvouet
aliquid factuꝝ vel nõ ſactuꝝ ſine aliqua conditõevel
ſine aliqua determinatõe tꝑis.⁊ tunc tenet᷑ ad ſtatiʒ
qñ cõmode pᷣt implere.vnde qͥvouit intrare religionẽ
tenet᷑ ſtatim intrare qñ ↄmode pt nec ſufficit ꝙ intret
in fine vite.quia qñ ſicvouit ſcʒ intrare religionẽ. reſi
quum vite ſue deo dedicauit. ſicut qͥ vouet certo die
illa die tenet. ſicut ſi aliqs ꝓmiſit ↄtrahere cũ quadã.
nõ ſufficitſemel cõtrahere ante moꝛtẽ.quia ad hoc fit
matrimoniũ vt ſimul ↄuiuant.Si autẽ ꝓmiſit dare

pio deo aliquidꝛ hmõi.videtur ꝙ ſufficiat hoc ſemel

facere ante moꝛtẽ niſi rotõ alia pactũ refoꝛmet.qꝛ qui
pꝛomiſit aliqͥd ſine die licet ſtatĩ teneat᷑ non tñ ad ſta

tim nec qñ pꝛimo pᷣt cõmode niſi ab illo cui ꝓmiſit.

requirat᷑. ſed pᷣt requiri qᷓ;cito cõmode pᷣt ſoluere. ⁊ ex
tunc eſt in moꝛa:.Nũ autẽ dicat ſcriptura exoꝛe dei ꝓ
diens. Si qͥd vouiſti deo non moꝛeris reddere. ergo
deus interpellat in om̃ivoto,.⁊ ſic q;citius pᷣtꝛ recolit
dDz omnevotũ qð fecit ĩplere.qꝛ quotiens deus ei ad
memoꝛiã reducit ipᷣm votũ⁊ poſſibilitarẽ ⁊ ↄgruitatẽ
pꝛotũc implendi.ipᷣm interpellebat ⁊ in moꝛa ↄſtitu
it.· Itẽ nota ꝙ talis qͥ.ſ.vouit intrare religionẽ non
debet remaneje in ſeculo vel differre pꝛopter debita
que hʒvt ſcribendovel operando lucretad ſoluẽdũ.
quia ꝓfitendo cedit bonis.⁊ hoc ſufficit.vñ talis nec

in religione tenet᷑ operari manibo ad ſoluendũ. ſicut
nec in lſeculo teneret ſi ceſſiſſet bonis. Item ſi pꝛiomi⸗

ſiſſet talis operari manibo aliqͥd. poſſʒ hoc nõ obſtã
te intrare religionẽ Sed ſi bona ſua ſufficiũtad hoc
debet illi cui ꝓmiſiſſʒ ſolui intereſſe.ĩmo etiã videt᷑ꝙ
nec ad intereſſe teneret᷑ſicut iura ad nihil reſtituẽdũ
obligãt coniugẽ qui matrimonio nõ ↄſummato in⸗
trat religionẽ altero inſciovel inuito qui tñ in multis
pꝛopter hoc ſepe dãnificat᷑.hec pe.de palł. vbi ſupꝛa.

De tranſgreſſione vo F. II.

ti Nota pꝛimo ꝙ traſgreſſio volũtaria voti eſt moꝛta
le peccatũ ſjm oẽs. Un⁊ decre.dicit ꝙ ſolutiovotivſ⸗
; adeo eſt neceſſaria. vt ſine ꝓpꝛie ſalutis diſpẽdio

alicui non liceat reſibre de vo. ⁊ vo, redẽp.c. Lic; Uñ
ſm tho.ij.ij.qlxxxviij.grauiꝰ peccatũ eſt trãſgreſſio
voti q; tranſgreſſio iuramenn. Nam votũ innitit᷑ fi⸗
delitati quã deo debemus. Juramentũ vero reueren
tie ipius dei.vñ magis obligatoꝛiũ eſt votũ qᷓ; iura⸗
mentũ,ceteris pariboꝛ plus peccat agens ↄtra votũ
qᷓ; contra iuramentũ. Sed ꝗꝓ0. neapol. dicit hoc eſſe
vex in iuramento aſſertoꝛio.in ꝓmiſſoꝛio autẽ qtuʒ
ad ea q pertinẽt ad dei honoꝛẽ grauius videt᷑ ꝑiuriũ
quia tale iuramentũ in guduvotũ. Motsa ſecundo
hm pe. de pał.ꝙ quotiẽs qͥs frãgit votũ.totiens pec⸗
cat moꝛtalr dum tñ actus interioꝛ ⁊ exterioꝛ iteretur.
Secus ſi exterioꝛ tm̃.qꝛ peccatũ ꝑ ſe eſt in actu inte⸗
roꝛi.vñ quivult invno actu furari⁊ mecharivel plu⸗
ra furari,vnũ peccatũ cõmittit quo ad deũ.licʒ plu⸗
ra furef᷑ quoad iudiciũ hominũ Et hoc invoto nega
tiuo quo qͥs vouet nõ bibere vinũ.ſecus in affirmati
uovt cũ quis vouet ieiunare.tunc enĩ non totiẽs pec
cat quotiẽs comedit ſed ſcðᷣa vice.tertia autẽviceꝛ de
inceps nõ. maxime ſi nõ incõtemptu.ſed quaſi nõ re
putans ſibi poſſibile plus illa die leiunare.paratꝰ ie⸗
lunare ſi iaʒ non fregiſſet:⁊ eſſet ꝑatus ieiunare alia
die integra pꝛo illa. Sed in cõtemptu vt non fruſtra
fregerit idẽ ſacturus ſi nõ fregiſſet. nec intẽtione ex in⸗
tegro als ieiunandi tũc ſecus maxime in voto ſingla
ri⁊ ſecreto in quo nõ eſt ſcãdalũ.ã ſecus eſſet de il
lo q ieiuniũ eccleſie fregiſſet. Non enĩ pꝛopt᷑ hoc lice
ret ei extra hoꝛã conſueta comedere intentione alias
redimendi in ſcandalũ alioꝛũ.hec pe.de pal. To⸗
ta tertio ſᷣm eundẽ di.xv.in.iiij.ꝙ cũ qᷣls vouet nõ bi
bere vinũ diſtinguẽdũ videt᷑.qꝛ autvouit in ꝑpetuũ
autcerto die.Si in perpetuũ tunc totiẽs peccat moꝛ
taliter quotiens bibit vinũ. etiam ſi eadem die. Eſt
enim obligatus omni hoꝛa diei ad non bibendũ vi⸗
num. Unde quotiens bibittotiens facit cõtra pmiſ⸗
ſum. Mec poteſt dici ꝙ obligatione vnius diei fracta

obligatio illius diei trãſeat ad aliam diem. quia om

„

nes dies erant in obligatiõe equaliter. Sed ſi votuʒ
eſt tempale. tunc ſi die certa ⁊ determinata. puta die
ſabbatliſexta feria ⁊ huiuſmõi.vouit.tũc pꝛima vice

illius diet bibendo vinum peccat moꝛtalr. non autẽ
ſecunda vice niſi et᷑ contemptu faceret. Quãdo enim

vouit non bibere cento die. vouit non bibere qualibʒ
hoꝛa diei pꝛeſuppoſito ꝙ in pꝛioꝛi nõ biberit. ſed qꝛ
votũ eius ſᷣm interpᷣtatiõem iuris intelligit᷑ exq̃ vna
hoꝛa vinum bibit eſt obligatus ad non bibẽdũ alia
dieꝛ extunc illa die non eſt plus obligatus. Dat ſu⸗
per hoc exemplum de indulgentijs quia ſi eſt perhẽ⸗
nis.totiens conſequitur. quotiens vadit ad eccleſi⸗
am vbi poſita eſt. etiam eadem die. Si in certo die.
tunc tãtũ ſemel. UVel aliter quia cum votum eſt tem⸗
poꝛale id eſt de aliquo die,ſi determinat diem vt ſab
batum vel alium.tunc totiens quotiens. tenetur enĩ
poſt pꝛimamvicem adhuc in reſiduo facere quod po
teſt. Si non determinat diem puta vnam diem in
hebdomada tunc ſi vna die qua volebat votum im
plere ſemel vinum bibit,tranſſertur obligatio ad al⸗
terum diem poſt tranſgreſſioneʒ.nec franget᷑ ſcᷣavi⸗
ce bibendovinũ Pe. Itẽ qui vouit tenere virginitatẽ

ſi ↄtrahit matrimoniũ ↄſumãdo matrimoniũ frãgit

—

oti

u
tſu⸗

4
de⸗

ſ
l
n
vn
4
6

14

Capitulüů Becund

votum.nõ aut poſtea reddendo debitũ petẽti expᷣſſe
vel interpᷣtatiue ſed exigẽdo totiẽs peccat moꝛtalr q̊

tiens exigit qꝛ nõ põt dici ꝙ exquo pdidit virginita⸗
rem ꝙ traſiata ſit ad altera diem obligatõ eiꝰ qꝛ om̃i
temꝑe equaliter tenebat᷑.⁊ ideo debet ſoluere ſicut pᷣ⸗

mo vt ſaltem nõ petat qð eſt ei libeꝝ Pe.Et q;uis di

ſpenſatio vel ↄmutatio voti ſit rẽuata dioceſanis.ñ

tñ trãſgreſſio voti. Nam cõmuniter confeſſoꝛes poſ
ſunt abſoluere ab hmõi peccato.

De vtilitate votiMo ·ꝗJ. Ii

qᷓ; ſine voto ceteris paribo pnta cũ eqli caritate qð ꝓ

bat b. tho. ij. ij. q. lxxxviij.Et boc habet᷑ ſupꝛa in coꝛ⸗

pe.hꝰ.c.Et nota ꝙ ꝓut dicit᷑ extra devo. ⁊ vo.redẽp.

c.Scripture.Reus fractivoti nõ habet᷑ qͥ tpale obſe

quiũ in ꝑpetuã noſcit᷑ religionis obſeruantiã cõmu⸗
tare. Unde ſᷣm bea. Tho.in.iiij.di.xxxviij.deobli⸗
gatur qͥs per ingreſſum religionis a votis factis in ſe
culo Qð videt᷑ intelligendũ devotis ꝑſonalibo.pu ta

de elemoſinis fiendis vbi hret facultatẽ. Intelligitur
etiã in caſu ꝙ ꝑſeueret. Nã egrediẽs religionẽ an pꝛo

feſſionẽ ad vota pꝛioꝛa remanet obligat ar. ad hoc.i.
q.vij.Qð ꝓ remedio. Et ſᷣm aliqͥs vt dicit idẽ Tho.

ex ipſa vi voti religionis abſq; alia diſpẽſatõe. Et rõ
eſt qꝛ ꝑ introitũ religiõis moꝛit᷑ pꝛioꝛivite.⁊ iõ ñ tene

tur ad ea q̃ fecit in ſecularivita.Et hoc tũ pꝛopter ſe

cularitatẽ vitãda que grauis eſt cõiter ↄuiuentibo. tũ

pꝛopter onus religionis aſſumpte qð ſufficerevidet᷑.
Alij tñ dicũt ꝙ hoc fieri dʒ autoꝛitate ſuꝑioꝛis ipſiꝰ
religiõis vñ declarare ſeu exponere dʒ ipe qᷣ vouit vo
ta q fecit in ſeculo.⁊ ipᷣe pᷣlatus pẽſatis ↄditionibo ꝑ

ſone ⁊ alijs circũſtãtijs valet irritare ſeu diſpeſarevel
2ↄmutare aut illa dimittere ſeruare.Et nota ſᷣm Pet.
de pal. ſi quis peniteat devoto als non facturꝰniſi

quia nõ vult votũ frãgere adhuc eſt maius merituʒ.
Pꝛĩo quidẽ qꝛ ſᷣm Berm.bona volũtas ſufficit ad
meritũ.vñ a pꝛincipio.qñ vouit⁊ non ſoluit.tantum

meruit quantũ qñ ſinevoto ſoluit.⁊ huic menito ad⸗
ditũ eſt meritũ iuſticie quovult ſoluere qðᷣ pꝛomiſit.

Scõðo qꝛ licet ſit triſticia in hoc ꝙ vouit ⁊ quedaʒ

voluntas.tñ in ſoluẽdo qð vouit ⁊ invenerãdo votũ
eſt volũtarius. Tertio eri videt᷑ enõ demeret᷑ in
hoc ꝙ vellet nõ vouiſſe.quia ſicut a pꝛincipio non te⸗

nebatvouere.ita nec ex poſtfacto tenetvelle vouiſſe li

cet teneat᷑ ſoluerevel dato ꝙ penitere ſit peccatũ nõ ꝓ
pter hoc ĩpedit᷑ quin vouẽdo bonũ mereat᷑. hec Pet.

Itẽquanto votũ eſt ſolenius tãto eſt maion meriti.

Nota ꝙvotũ aut eſt de re de ſeillicita. aut eſt de re li

cita. Si de re illicita que ſcʒ eſt pctm̃ vel maioꝛis bo/
ni ĩpeditiuũ.vt nõ ingredi religionẽ peccat ſicvouen⸗

doꝛ aliqñ moꝛtalr.nec tenet᷑ imo nec debʒ fuare ſᷣm
Tho.ſed etiã ſine diſpẽſatõe pᷣlat Zↄuenire. Side re

licita.tũc aut de re inutili? quaſivana.vtnon lauare
caput die ſabbati. nõ comedere de capite ob decolla

tionẽ Jo. bap.⁊ hmõi que dicũtur vota ſtulta ſᷣm Al
ber. ⁊ Ray. potius frangeda ſunt quã ſeruãda. tutiꝰ
tñ eſtvt fiat diſpenſatio eius ꝑ eũ qͥ poteſt Aut eſt

c

ta ꝙ magis meritoꝛiũ eſt facere aliqd bonũ ex vot

de revtili.⁊ tũc aut pꝛo turpi cã vt vouet ſe ieiunatu
rum ſi in furtovel in foꝛnicatiõe pꝛoſperet᷑i ſi poteſt
cõmittere.⁊ tũc peccat vouẽdo.nec tenet᷑ implere ᷣm
Jo.neapol:in quolibet⁊ Ricar.in.iiij.Aut pꝛo cau⸗

ſa honeſta.⁊ tunc aut de re impoſſibili.⁊ tunc ſi erat

ei impoſſibile nõ tenetur.⁊ peccauit vouẽdo Si qt
pꝛius fuit poſſibile quando ſcʒ vouit.⁊ poſtea factũ ẽ
ei impoſſibile.vt cũ vouet elemoſinã ſed poſtea ita ef
ficit᷑ pauꝑ ꝙ nullo mõ pᷣt.⁊ tenet᷑ niſi enm venire ad
pinguioꝛẽ foꝛtunã ſᷣm pe.de pal.Si autẽ pantẽvnaʒ
implere poteſt illã partẽ impleat.nec excuſareta pec⸗
cato ſi nõ impleret quantũ poteſt niſi ſecũ diſpenſare
tur.ſed cũ oĩno nõ poteſt nõ indiget diſpẽſatõe TCho
mas. Aut de re poſſibili.⁊ tũc aut poteſt irritari. vr
votũ pupilli religioſi⁊ hmõi.etſi irritat᷑ ab eo qui po
teſt nõ peccat abſq; diſpenſatoe ↄueniẽdo ſᷣm Ray.
⁊ alios.Si nõ irritat᷑t multomagis ſi ratificat᷑ a ſu⸗
ꝑioꝛi qui.ſ.poterat irritare pcccat Zueniendo. Si ibi
nõ habet locum irritatio vt quia ille ꝑ ſe potuit voto
obligare tunc cõtraueniendo pꝛopꝛia autoꝛitate pecꝰ
cat moꝛtalr. Si autẽ hoc facit cũ diſpenſatõe vel cõ⸗
mutatione niſi ſubſit iuſta cauſa diſpenſatõis vł ſal
tem dubia peccatvtens tali diſpenſatione ⁊ diſpen⸗
ſans Thomas. Pe,de pai.als non peccat. Itẽ quã⸗
do quis du bitat vtrũ poſſit votũ implere vel vtrũ ſit
melius implerevel nõ implere puta ieiunare vel non
ieiunare cum ſit debilis ⁊ dubitat de nocumento. de
bet petere cõmutatõemvel diſpenſatõem.⁊ non pꝛo⸗
pꝛia autoꝛitate contrauenire:thomas Item qui vota
diuerſa fecitvno temꝑe qui ſi poteſtvtꝝq; facere tene
tur.ſi vero ſunt impoſſibilia debet ſeruare qdð maiꝰẽ
⁊ de minoꝛe ſatiſfactionẽ facere ad arbitriũ pᷣlati.tho
mas. Itẽ ſi fecit conditionatim.iiſub aliqua cõditõe
non adueniente conditiõe non tenet᷑implere quãdo
vna eſt ↄditiovel plures.ſed ſi ipᷣe intenderit obliga⸗
re ſe aduenientibo omnibo illis conditionbb. Si au
tem intendebat ſe obligare adueniente vna ex condi
tionibo tenet᷑. Si ſuper hoc non cogitauſit. ⁊ neſcit di
ſcernere de intentione tutius eſt implere.xxxij.q.viij.
Non ſolum extra de con.ap.c. Uerum Item ſivouit
abſolute aliquid ⁊ minus diſtulit cum poſſet qꝛ pec
cauit. Debet enim q;citius implerevotum ſi ipᷣe tem
pus ſibi non impoſuit determinatum. Datur tamẽ

ei tempus ad arbutrium boniviri ad diſponendũ vt

votum poſſit implere Thomas ſecũda ſecũdevbi ſu

pꝛa. Item ſi feciſſet votum intrandi religionem et ex

moꝛa quam fecit in ſeculo ſine neceſſitate imminet ei
periculum votum frangendi puta per matrimoniũ.
tenetur q;citius alias peccat moꝛtaliter Thomas ſe⸗

cunda ſecundevbi ſupꝛa. Item ſi parentes fecerunt

pꝛo eo vt ſcilʒ ipſe aliquid facererꝛ ipſe poſtea appꝛo
bauit intendens ſe obligare ad votum factum pꝛo il
lis tenetur.et ideo tranſgrediendo peccauit moꝛtali⸗
ter. alias ſi ipſe non ſe obligauit non tenetur plusq;
velit Ray.q;uis bonum ſit facere ſi potes.

De berede quomodo F. X.

teneak ad vota eius cuiseſt hberes. Iota m pe. xꝰ
pa.in.iiij.ꝙ ſi eſtvotum tantũ reale.vt fundãdi moq

naſteriũ:t vel dadi tĩ ꝓ deo,.aut oblatõʒ mittedi aut

indecimus

tot armatos vltra mare. tunc heres tenetur ſicut in
alijs debitis. Si autẽ eſt tm̃ ꝑſonale.vt ieiunare.cõ
tinere.votũ crucis.vel ire vltra mare. heres nõ tenet᷑
niſi ſpõte obligauerit ſe ſiue ſit filiꝰſiue ſit extraneus.
extra eo.c. et Si autẽ eſt ſimul reale? ꝑſonaleꝛ ex
p̃ſſumvtrũq; tũc tenet᷑ ad reale.vt ſi vouit ire ad ſan
ctũ Jacobũ⁊ ibi offerre vnũ equũ. heres nõ tenet ire
ſed mittere equũ.Silłr ſivouit fundare monaſteriũ ⁊
intrare.tenet᷑ heres monaſtenũ fundare.ſed nõ intra
re.Si autẽ eſt ꝑſonaleꝛ reale ſed ꝑſonale eſt pꝛĩcipa
liter expᷣſſuʒ.reale taciũ ⁊ acceſſoꝛiũ. vt ire ad ſanctũ
Jacobũ.nõ tenet᷑ heres expẽſas quas feciſſet ille eũ⸗
do.ſtando offerendo⁊ redeũdo dare. ſicut nec tenet᷑
ire.Et ſi vouet intrare religionẽ nõ tenet᷑ bona trade

re heres.qꝛ ſublato pꝛincipali tollit᷑ acceſſoꝛiũ. Silx

ſi ſuſceperat crucẽ defunctꝰ.ñ tenef heres mittere ex⸗
o penſas qs feciſſet niſi hoc oꝛdinaſſet. Si vero vouit
mittere certas ꝑſonas vltra mare qð reputat᷑ reale et
ad illud tenet᷑ heres pe.Itẽ ſi fecitvotũ irevel mittere
in ſubſidiũ terre ſctẽiſuꝑuenmiente impedumẽto eundi
tenet᷑ mittere loco ſuivel ſaltẽ expenſas q̃s facturꝰ eẽt
⁊ ſi hoc moꝛiẽs nõ diſponeret.tenerẽt᷑ heredes nihilo
min?ꝰfacere ſi hereditas eſt ſufficiẽs ad hoc. Si autẽ
fecerat votũ cã deuotõis eũdi.ſuꝑueniẽte ĩpedimẽto
nõ tenet᷑ ire vel mittere niſi foꝛte fuerit in moꝛa.⁊ ſic ẽ
in culpa.qꝛ cũ potuit, noluit.Cautiꝰ cñ eſt in vtroq;
caſu qñ non põt.ſ.ire ꝙ diſpenſatõʒ vel ↄmutatiõem
petat Si autẽ moꝛiẽs de hoc nõ diſponit nõ tenetur
heres ĩplere niſi ſe obligaſſʒ.et ſi hoc ñ egit rõe here⸗
ditatis ⁊ poſtea nonvult eã adire.teneł devoto.

Mota quod ſunt que F. V.

dam pᷣſone quaꝝ vota nõ ſunt obligatoꝛia niſi ratifi
cent᷑ ab alijs ⁊ irritari pñt.Nã nullꝰpᷣt ſe obligare ad
id qð eſt cõtra voluntatẽ alterius. qͥcũq; ãt eſt alteri
ſubiectꝰ.qᷓ;tũ ad id in quo eſt ei ſubiectꝰnõ eſt ſue po
teſtatis.⁊ ideo nõ pᷣt ſe ꝑ votũ firmiter obligare ſine
ↄſenſu ſuꝑioꝛis.nõ tñ peccat talis vouẽdo Lho.Pꝛi
mo ergo eps nõ pt ſine licẽtia pape emittere votũ vel
emiſſuʒĩplere ꝑ qð diſſoluat᷑ matrimoniũ ſpũale qð
eſt inter ipᷣm⁊ eccliam ſuãvt religionẽ intrare.Lenet᷑
tñ talis implere talevotũ ſicut põt.ſ.petendo licẽtiaʒ
reſignãdi.Qð ſi papa nõ vult dare vel irntat votum
excu ſat. Si dat licentiã tenet᷑ Pe.de pal. Itẽ nec ali⸗
ud ꝑ qð fieret graue pᷣiudiciũ ecclie ſue.vt de longa
ꝑegrinatõe.Uotũ abſtinẽtie.⁊ alia hmõi põt facere.
viij.q:i.elemoſinas. Idẽ pe.de pal. Scðo pueri
ante annos puberiatis.ſ.maſculꝰante.xi ij.annum.
Femina ante.xij.ↄpletũ.tum qꝛ in pluribo patiũt᷑ de
fectũ rõnis.tum qꝛ ſunt in ptate ꝑentũ vel tutoꝝ.2 ſi
vouẽt nõ habet effectũ/ſed vota eoꝝ pñt irritare pen
tes tho.Et ſ̃ᷣm Guil.ſi pr̃vel tutoꝛ pꝛio cõtradixeritꝛ
poſtea ↄſentit nõ reuiuiſcitvotũ Pe.aũt de pał.ſic ðᷣt
Minoꝛ ãnis ſi nõhʒ vſum rõis nilvalet votũ. Si ãt
habetvſum rõis ſed eſt impu bes patervel tutoꝛ om̃e
votũ eiꝰ ꝑſonale qð ſcʒ reſpicit ꝑſonãvt de abſtinẽtia
⁊ ingreſſu religionis.aut etiã votũ reale qð ſcʒ fit de
rebo dandis.vt elemoſyna põt irritare.Et idẽ eſt de
minoꝛe.xxv.ãnis habẽte curatoꝛẽvel exñte in poteſta
te patris q̃ad votũ reale qð pr vlł tutoꝛ imitare poteſt

—

Sed qñ pubes eſt istrat religionẽ.qð facere põt in⸗

uitis parentibo⁊ curatoꝛibo.⁊ eoipſo dedicat oĩa bo⸗
na ſua qͥ niſi eẽt maioꝛ.xxv.annis nõ poſſit alienare.
Nec pñt parẽtes aut curatoꝛes bona retrahere que
poſſent ſi illa bona vouiſſet qꝛ nõ põt talia ſine illis
alienare niſi ſeipᷣm alienãdo qꝛ quedã cũ vniuerſita⸗
te trãſeũt que ałs nõ trãſirẽt. Idẽ eſt ſi impubes ĩtra
uit nec ꝑſona eiꝰ retracta fuit qꝛ nec bona retrahi pñt
Gi autẽ habẽs vſum rõis nõ habeat parẽtes aut tu⸗
toꝛẽ aut curatoꝛẽ.⁊ voueat res ſuas nõ ſe deo licet in
hoĩem nõ poſſet alienarẽ tamẽ videt᷑ ꝙ in deũ poſſit
niſi ꝙ ſi inueniat᷑ leſus aut deceptus notabilr põt re
ſtitui. Et nota ꝙ ſi impuberes intrẽt religionem. pa⸗
rentes vel tutoꝛes pñt votũ irritarevſq; ad annũ ⁊ di

em a tꝑe ſcĩe ↄputandũ ſivolũt vlterius aũt nõ pñt.

Et licet Hugo.dixerit ꝙ ſtatĩ cũ malicia ſupplet etatẽ
poſſit ſevouere deo ſicut⁊ dare diabolo.tamẽ ↄꝛium
tenẽt cõiter canoniſte Itẽ cũ impubes hʒ patrẽ.pater
põt reuocare ipᷣm a religione.nõ aũt mater nolẽte pa
tre.patre ãt moꝛtuo tũc materꝛ auia ſi hñt tutelã eiꝰ
vtqꝛ nõ trãſierũt ad ſcðᷣavota.qꝛ tunc nõ pᷣt cũ per⸗
dat tutelã ſed tutoꝛ pᷣt. Sed ſi ĩpubes intret religiõʒ
vel emittatvotũ ſimplex aut ſolenne inſcio patre vel
inuito ſi pater reuocat ante annũ ⁊ diem an puer pꝰ
pubertatẽ teneat᷑ intrare.dubitat᷑. Etvidet᷑ ꝙnõ u
meri.xxx.Patre irritante votũ puelle in etate puellari
ipſa ammodo voto nõ tenet᷑ Cho.contra.qꝛ ex qͥ ha⸗

buit vſum ꝑfectũ libꝛi arbitrij quoad deũ eſt obliga

tus. Illud autẽ Numen intelligit᷑ in puella non ha⸗
bentevſum rõis vel dũ eſt in pupillari etate.vñ⁊ ſer⸗
uus retractꝰa dño de religione.poſtea ſi ſiat liber te⸗
net᷑ redireꝛ ↄiunx retractꝰab vxoꝛe ipᷣa moꝛtua renet
redire hec pe.vbi ſupꝛa. Tertio filijfamił. poſt an
nos pubertatis pñt q;tũ ad ea que ꝑtinẽt ad ꝑſonaʒ
ſus vouere.⁊ tenent᷑ etiã implere inuitis parẽtibo pu⸗
ta de ingreſſu religionis vel Zhere matrimoniũ.⁊ hu⸗
iuſmõi.Sed q;tũ ad ea q ꝑtinent ad diſpẽſatõeʒ do
meſticã nõ pñt ſine ↄſenſu patrnis puta ð elemoſina

Pe.ctho.De peculio tñ caſtrẽſivel q̃ſi.pñt ⁊ vouere ⁊

tenent᷑ implere inuius parentibo ſ̃ᷣm Pe.de palu.
Quarto ſerui qͥ ſuntin ptãtedñoꝝ qᷓ;tũ ad ꝑſonales
operatões non poſſunt votũ obligatoꝛiũ facere con⸗
tra voluntatẽ ipſoꝛũ de ingreſſu religionis ⁊ peregri
nationis ⁊ huiuſmõi.ꝑ que ſubtraheret᷑ ſeruitus eo⸗
rum Tho.poſſunt tamẽ vouere cõtinentiam nec do
mini poſſunt tale votum irritare.ſm Pe.de palu.
Quinto clerici beneficiati non poſſuntvouere ꝑegri⸗
nationem aut aliud ꝑ quod babeant relinquere ec⸗
cleſiam ſine licentia pᷣlati ſui,de conſe.diſtini v.capi⸗
Non opoꝛtet.⁊ extra eo. Magne.niſi votum religio
nis quod pñt facereſine licentia pᷣlati ⁊tenent᷑fſactuʒ
impolere.etiam contradicente epiſcopo. Vota etiam

abſtinentie ⁊ oꝛatõnum tenenturunplere Ray.⁊ pe.

de palu. Innocentius. vero dicit. ꝙ ſi vouet aliquid
quod non habet eum impedirea religione ⁊ obedi⸗

entia pꝛelati ſui debet illud ſeruare vt dicere aliquos

pſalmus. Petrus autẽ de palu. dicit ꝙ ſi religioſus
votũ emittit. tenet᷑ implere niſi platus imitet illð votũ
Ricar.vero oꝛdi.mino.dicit quod religioſus nõ po⸗
teſt vouere niſi vouet ꝙ nõ tenet· Ratio eſt qꝛ pẽſats

— — –

N

ls
N
die
n
ſt
t
N
nd
it.
mi

----—ʒ— H.

Capitulũ Becundũ

humana ſagihra een reltgol Mere non p̃t ſe ad ali⸗
qͥd vltra ſuã ꝓfeſſionẽ obligare quod poſſit implere
ſine qualicũq; pᷣiudicij ꝑiculo obſᷣuatõis cuinſlibet
eoꝝ q ex ſua ꝓfeſſionetenet᷑: abſq; ꝑiculo reddẽdi ſe
oneroſum interdũ pᷣlato ſuovel alicni ex fibus ſuis.
Itẽ qꝛ tante altitudis eſt religiõis votũ ꝙ oĩa alia in
ipᷣm cõmutan pñ̃t.⁊ ideo eccłia ↄſiderãs hanc altitu

dinẽ religionis ⁊ bumanã fragilitatẽ voluit autoꝛita⸗

te dei ad religionis votũ nulluũ alið poſſe ſuꝑaddi ꝓ

pter ꝑiculũ tranſgreſſiõis vcandũ. Ad hoc etiã faci⸗

unt iura.xxxiij.q:v. oluit᷑.⁊.xx.q.iiij. Donacho

in glo. hec ille Tutꝰ vero quod dicit tho.⁊ pe.Et no

ta m Pe.de palł ꝙ in oĩbo bis caſibo in quibo pᷣtvo⸗
tũ irritari quouſq; votũ irritet᷑ ꝑ eũ qͥ pᷣt.votũ tenet ⁊
obligat.poſtq; autẽ fuerit irritatũ non tenet᷑ vouens
ſeruare. immo nec dʒ voluntatẽ irritãtis. Itẽ nota
ꝙ eſt differẽtia inter irntatõem⁊ diſpẽſatõem. Nã ir⸗
ritatio pt fien ſine cã ad libitũ irritantis.ſicutvir ad
libitũ irritat votũ ↄiugis ita ꝙ nec ipᷣe peccat irritan⸗
do qꝛ nemini facit iniuriã quivtit᷑ iure ſuo.nec illavo
tum omittẽdo cũ fuerit inefficax a pꝛĩcipio. Sed di⸗
ſpenſatio in voto nõ fit pꝛopter inefficaciã voti.ſed ꝓ
pter aliã cãm vnde reqrit᷑ nõ ſolũ autoꝛitas in diſpẽ
ſante ſed eriã cauſa ex parte diſpẽſati.ſ.neceſſitas vel
vtilitas eius vel reipublice in oĩ genere diſpenſatõis
2 in omni diſpẽſante.etiã papa.qꝛ nec pet. nec alteri
cõmiſſa eſt autoꝛitas ſeu ptãs in deſtructõem ſed in
edificatõem.quod eſtver in pꝛopoſito qꝛ voti obliga
tio iuri naturali⁊ diuino innitit᷑. Nã in his qͥ ũ ſunt
mala niſi qꝛ phibita iure poſitiuo ad libitũ abꝛoga⸗

rept.⁊ ꝑ ↄſeqns ad libitũ in illis diſpenſare: hec pe.

de palu.

De redemptoe com .MII *

mutatõe⁊? diſpenſatõe votoꝝ. lots pꝛĩo qꝛ redẽptio
2 ↄmutatio.votivident᷑ differre ſicut emptioꝛ ꝑmu⸗
tatio.qꝛ in pꝛimo requirit᷑ pꝛeciũ innũerata pecunia
vnde ſi ille qͥ vouit ad ſanctũ Jacobũ ire habet illuc
hoſtis⁊ nõ verſus Romã liberaret᷑ a ꝑegrinatõe.ſan
cti Jacobi.⁊ obligetur ad viſitandũ limĩa apłoꝝ. cõ⸗
mutatio eſt. Si vero impetitus ire abſoluat᷑: pᷣcipia
tur ſibi dare tantũ pꝛo deo q;tũ erat expẽſurus eũdo

⁊redeũdo.redemptio eſt q etiã debet eſſe iuſti pꝛecij

⁊ eqlis.ex.eo.c. Magne. hec pe.de pab. Sʒ inter di/
ſpenſatõem ↄmutatõʒ Lho. dicit hanc elſe differ?⸗
tiã.qꝛ ſi abſolute detminet pᷣlatꝰaliqð votũ nõ eẽ ſer
uandũ.erit diſpẽſatiovo:i. Si autẽ ꝓ hoc qð obſᷣuã
dũ erat aliqͥd alið im ponit᷑.ðꝛ cõmutatio voti.vnde
maius erit diſpẽſatio q; ↄmutatio. Utꝝq; pñt pᷣlati
ecclie vt declarabit᷑ hec tho.ij.ij.

— 7
De comutatione vo .VII
ti. ota pꝛio. ꝙ autoꝛitate iuns invotũ religlõis oĩa
cõmutant᷑ etiã ſine diſpenſatiõe.qꝛ tanq; ꝑfectũ alia
includit. Unde ſi quis exvoto emiſſo ad artioꝛẽ reli⸗
gionem intrandũ non eſſet obligatus ad ꝓfitendum
nec ad remanẽdũ ſʒ ſolũ ad intradũ ⁊ exꝑiendũ ſicut
frequẽter ↄtingit. licerer tali vouere ad vouẽdũ indu
cere laxioꝛẽ religionẽ ad ꝓfitendũꝛ remanẽdũ qꝛ pꝛi⸗
mũ votũ tanq; tẽꝑele includit᷑i ſcðᷣo tãq; in ꝑpetuo.

———EE—EEEEEEEEE—E-õ

R
——

Et plus eſt exꝑiri⁊ ꝓfiteri laxioꝛẽ ỹ ſolũ ti expiri ar

tioꝛẽ. Uñ decretał q dicit ĩponendã pnĩam pfienti

laxioꝛẽ poſtvotũ arioꝛis.de re. iu. Qui pꝰ vorũ.ll.vi.
intclligit de illo q vouit aio remanedi q tenet᷑ remane

re. vñ tał vſq; ad ꝓfeſſione in religione laxioꝛi ſi eã in⸗

traret eſt in moꝛavotũ implẽdi.cum de iureꝛ deſacto
poſſit⁊ debeat redire ad artioꝛẽc.poſt ꝓfeſſionẽ ãt ab⸗
ſoluit᷑ non qꝛ plus fecerit q;vouerat.ſed qꝛvotũ ſolẽ⸗
ne de re minoꝛi derogat voto ſimplici de re etiã maio
ri. Nota ſcðo.ꝙ licetvota ꝑſonalia ↄmutenł᷑ in re⸗
ligionẽ quia verbo muranvtit᷑ dece.de votis capi.
Scripture.vł ſoluãt᷑ ꝑ ꝓfeſſionẽ.⁊ etla realia quoad
pſonã non tamẽ quoad monaſteriũ ſicut nec debi⸗
ta q;diu aliquis eſt nouitius exculat᷑ avoto perſona
li.puta ieiunioꝝ⁊ hmõi.non autẽ a reali:puta de dã
do elemoſynã.immo ꝑ ſe debet ſoluere debita. Vʒ ꝑ

pꝛofeſſione qᷓ boms ceditꝛ mũdo moꝛitvota perſona .

lia extinguũ tur. ſed⁊ realia debita in monaſterio traſ
ferunt᷑ ꝙ obligat᷑ ſicut heres.ſ.nõ vltra valoꝛẽ bono⸗

rum que recepit monaſteriũ de illo ſi fecit iuramentũ

vel ſi nõ fecit ex ignoꝛãtia iuris ſicut nec quicũq; aliꝰ
heres. Itẽ nota tertio.ꝙ quando votũ eſt reale ſpe
ciale.putã ꝙ aliquis vouit equũ ſuũ determinatum
deo tunc ipe quidẽ non poteſt cõmutare autoꝛitate ꝓ
pꝛia ſed auto:itate eius qui quidẽ iam traditũ cum
non ſit res ſacra poſſet altenare ante traditõnẽ poteſt

cõmutare. Mota.iiij.ꝙ qui filũ ſuũ determinatũ

vouit religioni ad ꝑſuaſionẽ alicuiꝰ. non poteſt vnũ

pꝛo alio cõmutare nec autoꝛitate pꝛopꝛia nec etiã illi

us cõſenſu qui induxit advoueẽdũ. Sed ſi vouit ſim
pliciter. ienet ſtatim puerũ cũ in religione pᷣt educari
offerre etiã inuituũ.ſicut etiò inuitũ ad ſcolas põt po⸗
nere⁊ ad artinciũ.ſed punerẽ inuitũ ponere non põt.
33 ſivouit ſub ↄditõe.ſ.ſi puero placerʒ ingredij tũc
nõ tenet᷑ offerte/ anteq; ille habeatvſum rõis ⁊ cõſen⸗

tiat. Item nota. v. ꝙ ſivouit pater filiũ vel filã ab⸗

lactatos.pᷣt⁊ debet matre inſciavel etiã inuita offerre
monaſterio. Sʒ ſivouit pater filiũ in vtero exiſtentes
vel q;diu ſub lacte eſt.qꝛ ꝑtus eſt ꝑs viſcerũ.⁊ cũ eſt
ſub lacte eſt magis ſub cura matris non pᷣt voueri cũ
effectu a ſolo patre quin⁊ mater poſſit votũ irritare.
pe. de palu.

De diſpenſatoõe yvoto J. IX

—————--- —

rũ. ota pꝛĩo ꝙ q;uis ius diuinũ⁊ naturale papa ñ
poſſit tollerevel mutare tñ qꝛ iunis diuini⁊ naturalis
determĩatio ꝑtinet ad ius poſitiuũ.iõ ſicut in penis
pᷣt hõ diſpẽſare q;uis ius naturale dictet delicta pu⸗
niri.q natural eqtas dictat etiã aliqñ maleficia ñ pu
niri ppter bonũ reipublice ⁊ ſm arbitriũ eiꝰ iuſtũ dqᷣ
reipublice pᷣeſt.vñ qñq; eſt meliꝰnõ puniri.tũc ĩ hoc

caſu nõ eſt cõtra ius naturale diſpẽſare. Silr de iu⸗

re naturali ⁊ diuino eſt reddere votũ pꝛopter bonoꝛẽ
dei. Sed ſi aliud magis cedat ad honoꝛẽ dei põt di⸗
ſpenſari q;uis iſta diſpenſatio ſit magis iuris decla⸗

ratoꝛia.q; relaxatõ Mota ſcðo. de foꝛma diſpẽſan

di.qꝛ reqͥritur ꝙ ſit expᷣſſa vel ſalti intẽta vñ ſiue ĩ vo⸗
tis ſiue in alijs nunqꝙ; factũ ſupioꝛis diſpẽſat niſi Hᷣ
ipᷣe expꝛimat vel ſaltem diſpeſare intendat.⁊ in epo qᷣͥ
dem ⁊ alio inferioꝛi a papa videtur canoniſtis quia

Titulus Bndecimus

ſubſunt iuri ꝙ nõ ſufficit ꝙ intẽdat diſpẽſare niſi ex⸗
pꝛimat.ſicut ðꝛ de ↄceſ.pᷣben.c.Literas. Sicut etiã
epᷣs nõ ſineverbo abſoluit a ſnĩa excõicatõis quantũ
cunq; intendat. Sʒ de papsa qͥ pꝛeeſt iuri cũ facit ali
quid aĩo diſpeſandi.⁊ licer nõ expꝛimat eoipᷣo ſuffici
enter diſpẽſat.ſicut etiã ſimplici ſalutatõe abſoluit ex
cõlcatũ.ſi hoc ex certa ſcĩa facit⁊ ꝑ hoc facere intẽdit.
viget᷑ tũverius ꝙ; pᷣlati diſſimulando etiã diſpenſent
qð eſt ſineverbo.ꝙ multomagis in oĩbo in qͥb n eſt
eis taxatus mod cũ fſoꝛmula diſpẽſandi ꝙ eoipᷣo di⸗
ſpẽſant ꝙ faciũt effectũ nõ diſpeſandivel ſciũt⁊ ñ cõ⸗
tradicũt quando facileꝛ libere õdicere pnt. Nota
rertio de cã dupẽſatõis.Equidẽ in poſitiuis Sicvo
lo ſic iubeo ſit ꝓ rõevolũtas.qꝛ qð pꝛincipi placuit le
gis habet vigoꝛẽ.qᷓ;uis Iſið.cõtra qꝛ lex eſt qd rõne
ↄſtiterit.d.l. Sed in his q̃ ſunt iuns diuini ſecus ex

otra.de vo.c.lõ eſt. Et dñt ↄſiderari tria.vt ĩ ca. ma

gne.qͥd.lſ.qͥd decet.qͥd expedit. Oʒ autẽ eſſe talis cã
ꝓ meliꝰſit reced erea iure ↄmuni qᷓ; tenere.nõ ſufficit
ꝙ eque bonũ aliter erit diſſipatio. ⁊ peccat vterq; ſcʒ
diſpẽſans etiã papa.⁊is cũ quo diſpeſat᷑ ſi ſciat. vñ
Hoſt. Peccat papa ſi ſine cauſa invotis diſſ pẽlat. nec
eſt ei obediendũ ſi maniteſte liqueat ꝙ ſit ↄ dñivolũ
tatẽ.als in dubio obediendũ eſt.vñ ſi diſpenſat ſine
iuſta cã in ſolenni voto cõtinentievirivel mulieris.qͥ
ſi cederet iuſtã cãm excuſaret᷑.non autẽ ille qui ſciret
iniuſtã. Eſſet tamẽ vex matrimoniũ quantũ advtꝝ
q; qꝛ claudicare nõ põt.Sʒ ſciẽs nõ poſſet petereſʒ
reddere.ſ.debitum Mota quarto de miniſtro di⸗
ſpenſatõis ꝙ epᷣs pᷣt diſpẽſare in omni voto cõtinẽtie
tꝑali.puta ſi quis voueret ꝑ annũ ↄtinere. It in om
nivoto ꝑpetuo niſi ↄtinentieꝛ religionis. Itẽ in om̃i
voto tpali.Pe.de pał.Hic tñ opoꝛtet exciꝑe iulla tria
de quibo dictũ eſt ſupꝛa.ſ.tc᷑re ſancte? Jacobi.⁊ apło
rũ Petri⁊ pau.Papa ei ſibi reſeruat m moꝛẽ curie.
Devoto autẽ religionis tꝑali.puta cũ quis vouet in
trare religionẽ intentõe ꝓbandi ſi ſibi placebit vel eti
am vouet ſimplir intrare nõ ſpecialiter cogitans vel in
tendẽs de remanẽdovel nõ remanẽdo talis eĩ ⁊ ſi te⸗
net᷑ intrare.nõ tñ tenet᷑ remanere.ex quo eĩ nõ habu
ſt ſpecialẽ intentionẽ ad remanendũ obligatỹm foꝛ⸗
mã luris que eſt ꝙ ꝑ annũ ꝓbet,.⁊ ſi non placet liber
egredit᷑ m Cho. In tali ergovoto religionis ad quã
quis nõ obligat᷑ remanere.nõ põt epᷣus diſpẽſare ᷣm
Pe. de pał.quod pꝛobatvltra alias rationes per hoc

qꝛ ſummꝰ penitetiariꝰplus pᷣt ĩ diſpẽſando qᷓ; es.ſʒ

ipſe nõ pᷣt diſpenſare in voto religionis itavt liceat in
