
⁊ temerariã ſimplicitatẽ emit tẽẽ ſm Rax.?⁊ Ho⸗
ſti. Si aũt ᷣmus raptoꝛ łlemptoꝛ ł pncipal reſti /
tuit plene rei eſtimatõem cũ toto intere cetcri q

emerũt ł dono acceperũt liberati ſt.ar.ff. de euic.
l.ſi ſerui.agat tñ pniam qlibet de pctõ ſuo.xuij.q.
v.qͥ habetis.ᷣm Ray.⁊ Guil.Si aũt rẽ quã ſcie⸗/
bat raptã cinit volũtate reſtituẽdi q̃ñ vtilit gerẽs

negociũ illiꝰcuiꝰfuerat ñ peccat.⁊põt ab exẽpolia

to petere pᷣciũ qð dedit ⁊ ꝗcqᷣd expedit ad ↄſerua⸗
tionẽ eiꝰ. Si qᷣd ãt lucratꝰẽ cũ ea re illð ꝑtinet ad
dñm rei ⁊ ſi res ſine culpa ſua pereat vł amittat᷑.
Põtẽt petereqͥcqᷣd ſoluit ꝓ ipᷣa re.⁊ ĩ iudicio aie
credit᷑ tali ẽptoꝛi abſq; ꝓbatiõe.ſʒ nõ ĩ foꝛo ↄtẽtio
ſo niſi ppᷣlice pteſtaret.ar.ff.de neg.ge.l.cẽſemꝰ.

Si ãt tal emptoꝛ poſtq; fecit diligẽter inqrere ⁊ñ

potuit iuenire cuiꝰeẽt illa res.qᷣcqd vʒ vltra id qðᷣ

—

erpẽdit ꝓ ipa re.dãdũ ẽ ꝓ aĩa illiꝰcꝰ fuit ⁊ ſic uiba

tus ar.ad h̊.xij.q.ij.c q̃ttuoꝛ. Si eẽt pauꝑ poſſet
a pᷣlato ẽt ei vt pauꝑi relinqͥ illð plus pcio ſoluto.
Buil.⁊ Hoſti. Si vᷣo emit bona fide ⁊ cũ diligẽ⸗
tia adhibita ñ tenet᷑ reſtituere durãte bona fide.?⁊
emẽdo vt ꝓ cõmodo ſuo hr̃et tñ peccat Et ſi durã
te ↄſcia nõ decepta ⁊ bona fide res perijt no tenet᷑

qꝛ nõ erat ĩ moꝛa.⁊ ſiłr ſi alienauit nõ tenet᷑.ſʒ pꝰ

J ↄpit rẽ fuiſſe vitioſam ſi iuenix dũm ipᷣiꝰ rei dz

ei reddere nec põt pᷣciũ petere ab eo C. de fur l. in
ciuilẽ ſʒ agat ↄ vẽditoꝛẽ.põt tñ retinere vł petere

pẽſas q̃s exñs ĩ bona fide fec circa rè ↄſeruãdã vł

melioꝛãdã.⁊ n tenet᷑ de fructib tꝑe bone fidei ꝑce
ptis iã ↄſumpt ſʒ de extantibo qadhucñ eẽnt cõ⸗
ſumpti exqͥ̊ malã fidẽ cepit hr̃e ſecus.ꝛ tenet᷑ reſti
tuere Ray.in ſum. Hoſtiẽ.in ſum. Guil.i gloſa.

Bciendum ſiquis J. VII 8

comedit vel als ↄſumpſit de rapina l furto.qꝛ te⸗
net᷑ ad reſtõeʒ eiꝰ dð ↄſumpſit ſi ᷣ ſciebat.Et ideʒ
de eo qð accepit ꝑ donationẽ ſciẽs eſſe rẽ raptam
2ſcʒ tenet᷑ ad reſtitutiõeʒ niſi ↄſumpſiſſet anteqᷓ;
ſcieret. Inno ⁊ Hoſti.imo ẽt poſtq; ↄſũpſit ne⸗
ſciẽs rẽ hmõi qñ qͥ donauit ñẽ ſi- dinedo, erb pa.
Szʒ qd ſi dubitac vtrũ illud qð hũit ꝑ donũ vel ꝑ
emptionẽ ſit de rapina furto ⁊ hmõi. Ad h̊ dicit
Alex.de ales in.uij.ꝙ regulare ẽ ꝙ hõ talẽ rẽ reſti
tuere obligat᷑ qñ ↄſcia dictat ꝙ ſit res aliena ł qñ
dubitat eſſe aliena ſiue obtinuerit ꝑ donationeʒ
ſiue ꝑ einptionẽ.dʒ aũt illã reſtituere dño cũ oſci⸗
entia furis qͥ eã furatꝰeſt.ſ.vt liberet᷑ vterq;. Hec

ille.Et rõ huiꝰeſſe põt.qꝛ nullus ſe dʒ exponere ꝑi
culo pcti moꝛtalis ſʒ retinẽdo i tali dubio expoit

ſe ꝑiculo furti. Uerũ ſi ñ ſciret᷑ dñs vł nõ iueniret᷑.
poſt debitã diligẽtiã inqᷣſitiõis eroget pauꝑibus
vel ſibi a pnĩario.i.cõfeſſoꝛe ſi idigeret vt pauperi
aſſignet᷑.Et ſumit᷑ h dubiũ ſtricte ⁊ ꝓpꝛie nõ large

ꝓ lcui ſcrupulo.ꝙ ſi irrõnabiliter foꝛmat ſibi du⸗/
biũ puta qꝛ emit ab eo qͥ rapuit ab inimicis i bel/
lo man ifeſte iuſto.⁊ cũ alijs debitis circũſtãtijs
deponat dubiu ad ↄſiliũ ſapientis. ꝙſi deponere

WZ

nõ põt ſatiſfaciat cõſcientieſue reddendo. Cõſu⸗

liũ. qꝛ multa pñt occurrere dubia.

—

lendũ eſt tñ cuilibet vt abſtineat ab emptione ta⸗

Ite nota ſecũdum.ꝭ.xVIII.

—R

Rax.in ſum.ꝙ vxoꝛes q̃ comedũt ⁊ bibũt ⁊ inhnaua

unt᷑ de rapinis ⁊ alijs male acqᷣſit ſeu obligatj re⸗

ſtitutioni tenẽtur de oĩb q̃ ſicoſumũt niſi in caſu

ſ.cũ agũt cãʒ ſpoliatoꝝ monẽdo ⁊ iducẽdo ipᷣʒ ra

ptoꝛẽ ad reſtõcʒ faciẽdã.tũc eni nõ tenent᷑nãq al⸗
terius negociũ gerit vtiliter etiã ignoꝛãti ⁊ abñti
licite recipit expeſas ſiue ſecuta fuerit vtilitas ſi/
ue nõ.ff.de neg.ge.il.ij.⁊.l.põponiꝰ. Et h̊ itelligo

ꝓ eo tꝑe q̊ circa taliũ coꝛrectionẽ laboꝛauerũt.nõ

ꝙ vxoꝛ ⁊ familia poſſint viuere de toto anno re
bus talibiꝓ vna admonitiõe vel duab.ſʒ q;diu
cõtinue inſtat oꝑtunis hoꝛis.Sat ↄcoꝛ.Ulri.et
GBuil.⁊ Hoſti. Uñ aũt ⁊ quõ dẽant viuere vxoꝛ⁊
familia raptoꝛis i pdicto caſu dic Ray in ſum. ſi
ibi ſunt aliqᷓ de iuſto põt deillis ↄſumere vł expẽ
dere/ſi nõ ſunt aliq̃ aliũde ſibi victũ qrat.velaba
micis vł de ↄſanguineis hoꝑando łẽt elynã q̃ren
do.Et idẽ dico ſi aliq̃ ſunt ibi de iuſto ſʒ vł ita mi
xta ſunt ꝙ nõpñt diſcerni vel ſi pñt maritꝰ nõ per
mittit.ꝙ ſi ꝑ nullũ ex pᷣdicij modis viccũ iuenire
põt reſtat ei triplex auxiliũ. Unũ ẽ ſi põt hr̃e dedo

te vel ſpõlalitio.i.donatione facta ei ꝓpter nupti⸗

as inde viuat. Secũdũ vt denüciet talibo q pnt p
deſſe.vel ẽt ſipbari põt denunciet epᷣo vt cõpellat
vxoꝛẽ paſcere ð iuſto.ij.q.i.ſi peccauerit.ex ð pig.
c.ex lris. Tertiũ auxiliũ ẽ vt ſi eſſet in arto poſita
põt ẽt de rapina viuere.qꝛ nccitas ñ hʒ legẽ.de cõ
ſe.di.v.c, diſcipulos.Et ſi nõ imineat extrema ne
ceſſitas vr aliq;tulũ peccare.⁊ iõ ad cautelã iniũ/⸗/
gãda ẽ ei aliq̃ pnia.ex de fur.ſiqs ꝑ nccitatẽ famiſ
Quicqᷣͥd ãt ſic expẽdit doleat aĩio.⁊ ꝓponat qᷓ;citiꝰ
potuerit reſtituere ⁊ vtat᷑ ꝑtiꝰ.ſ.ad ſolã ncciĩtateʒ.
Põt ⁊ viuere ipᷣa ⁊ qᷣlibet aliꝰcui raptoꝛ daret de
pᷣcdo rerũ raptaꝝ q̃s vẽdidiſſet.qꝛ pᷣciũ rei furtiue
nõ ẽ furtũ.Et h̊ dico ſi maritꝰals ẽ ſoluendo.Se
c? ſi nõ ẽ ſoluẽdo aut ꝑ h̊ fieret ñ ſoluẽdo.hec ray.
os ẽt vti alio remedio ſᷣm ↄſiliũ ſapiẽtũ ſcʒ ĩ ca
u qͥ bona raptoꝛis.vel vſurarij nõ cent obligata
oĩa cer ꝑſonis ſʒ q̃dã incertꝭ tũc de lnia ep̃i ꝗͥ eſt
paupeꝝ pf.di.lxxxviij.epᷣs pᷣt vti talibi ac ſi epᷣs di
ſtribueret ei vt pauꝑi de illis ĩcert.ꝑce tñ ⁊ cuʒ ti
moꝛe.ſp tñ vr̃ hr̃e locũ qñ vir hr̃et vñ poſſʒ reſtitue
re certa qꝛ reſtitutio incertoꝝ fiẽdaẽ pᷣus reſtitu⸗

txis cerc. Oib ſupᷣdict alijs remcdijs p̃t vti vxoꝛ

vſurarij ſi de vſur hẽat dotẽ ⁊ vir nihil hʒ niſi re⸗
ſtitutiõi obligatũ rõe rapine.ſurti.vſurel alia de
cã ꝓut dictũ c. In oi tñ pᷣdicto eaſu tenet vxoꝛ de⸗
bitũ reddere viro ⁊ ecõuerſo niſi ſubſit alið ĩpedi
mẽtũ ar.xxxiij.q.v.ſi dicat.Frẽs ẽt pᷣdicatoꝛes qͥ
vadũt huerſant᷑ apð vſurarios q̃ñ hñt niſi ð vſu
ris vl apð raptoꝛes vt eos ĩducãt ad reſtõeʒ ſiue ꝑ
pᷣdicatõeʒ ĩ gnali ſiue i ſpãli ꝑ ꝑſuaſioneʒ excuſant᷑
maxie ſi apð alios ñ poſſent cõmode iuenire.cc ð
ſen. excõ.cũ volũtate.Et h̊ itelligẽdũ ẽ cũ mode⸗
ramie ⁊ de victu ⁊ veſtitu ⁊ libꝛis ſ̃ᷣm Pe.de pak.
⁊ ſi ſit ſyes ꝓbabił de uilloꝝ coꝛrectiõe. Itſiꝓpt eo ⸗
rũ cxpẽſas raptoꝛibo nõ ſuberahatfacultas icni⸗

8 4—

CTitulus PDꝛimus

tuendi nec in toto nec in pꝑte. ar. ꝗ. ꝗ. vi.anteroꝝ
H· illud. Guil. ⁊ Hoſti. De reſtoe bes plene.j. ti. ij ⸗
totũ.a iudeis dicit Pe.de pał.ꝙ nõ licet reciꝑe.
Aꝓpter ſcandalum.

De filiis ⁊ filiabus . X X
2 familia raproꝛls vſurarioꝝ ⁊aliop q reſtoi ſũr

iin viuẽtibo de bonis ipoꝝ Nota diſtinctõʒ
m Geral.oꝛdi.heremi.qꝛ aut vſurariꝰẽ ſoluẽdo
aut nõ. In pᷣmo caſu ſcʒ cũ ſoluẽdo ⁊ alia adhuc
bʒ vltra ea ad q̃ ſatiſfacere tenet᷑ de ilł viuere pñt
Im diſtinctõeʒ tñ datã de vxoꝛe ĩ h caſu. In ſeccun
do caſu cũ ſcʒ ñ ẽ ſoluẽdo qcqͥd ↄſumũt i comedẽ
do ⁊ bibẽdo ⁊ veſtiẽdo reſtituere obligant᷑ Ct rõ ẽ
qꝛ illũ reddũt ipotẽtẽ ad ſatiſfaciidũ.⁊ ſic dãno pᷣ
ſtãt cãm efficacẽ.excuſari tñ pñt tłles ꝓpt᷑ qͥnq;.
Pꝛio ꝓpt᷑peuratõʒ.i.cãm ſpoliatoꝝ agũt ſcʒ labo
rãdo fidelit᷑ ⁊ frequẽter ad iducẽdũ illã ad reſtitu
endũ.⁊bᷣ dũ habet᷑ ſpes circa pᷣ de eo.ſ.vt reſtituat
alłs nõ. Scðo ꝓpt᷑ recõpẽſatõeʒ.i qꝛ de ſuo tan⸗
tũ reſtituit q;tũ ab eo accipit puta ſi ẽ filiꝰtm̃ luẽ
rur ĩ aliq̊ exercitio ꝙ victũ ⁊ veſtituʒ ex ſuo lucro
br̃et.Si ẽ filia cm̃ laboꝛat ĩ domo ꝙ; vna ꝑſonavi
uere poſſʒ ⁊ ſic de ſamuł.tũc ̊ nõ tet᷑ ſiẽ ðꝛ de ẽpti⸗
onib vſurarioꝝ ⁊ mercẽnarijs eoꝝ. Terrtio ꝓp
reſtauratõe: ſcʒ ſiꝓponũt ſe reſtauraturos ⁊ ad H̊
ſe facultatẽ hr̃e ꝓbabilit᷑ credũt nec aliũde ↄmode
viuere pñt. Quarto ꝓpt᷑iꝗꝛãtiã qñ neſcit rẽ eẽ ta
lẽ.ſ.furtiuã.vel illũ obnoxiũ hmòi reſtõi. nec cãʒ
bʒ bᷣ ſciẽdi.ſʒ hᷣ vr̃ vᷣm dũ ẽ in illa ijꝛãtia. ſʒ cũ po⸗
ſtea nouit vr teneri niſi eſſʒ ita ꝑuulꝰ ꝙ alit᷑ nutri⸗
ri nõ poterat.ar.de oſe.di.v.diſcipłos.⁊ eẽ de re.
iu.qð ñ ẽ Auinto ꝓp᷑ nccitatẽ.qꝛ ĩ tali etate ſũt
ſilij ꝗͥ alr nutriri ñ pũt.Et ſi q̃rat᷑ vtrũ pf alicuiuſ
q dũ viueret expẽdit.c.floꝛc.p filio nutriẽdo ĩ ſtu
dio ⁊ doctoꝛãdo cũ ipᷣe pr̃ nibil niſi de vſuri bret.
⁊ cũ eẽt obligatꝰ ad reſtõeʒvſuraꝝ i mille.legauit
filio tiñ qngetos qꝛ plꝰ tẽ ñ hẽbat.vcrũ tencat᷑ fili
us ad reſtituẽdũ illos.c.floꝛe.expẽſos ĩ ſtudio ad
qð dicẽdũ m qͥſdã ꝙ ſi pr̃ erat nõ ſoluẽdo cũ filiũ
nutriebat i ſtudio.ſi filiꝰſciebat pꝛem ſuũ oĩa pre
obligata reſtõi.qꝛ male ablata eã ſciebat tenet᷑. ſi
vo pꝛem credebat de licite acqᷣſitis ſibi puidereñ
tenet de ↄſumptj.ſʒ tm̃ de extãtibo puta libꝛis de
illis empt ⁊ hmõi.Ego credo teneri ẽt de ↄſũpt⸗
⁊ neceſſarijs victꝰcũ alr ſibi ñ poſſet puiderevt de
bis q̃ expẽdit ꝓ doctoꝛatu ⁊ veſtitu ñ nccario ⁊ a/
lijs diſtracc ſinenccitate. Bõa ei fides ſua excu⸗
ſat eũ a pccõ ꝓtũc ſʒ ñ ab obligatiõe reſtõis.

Item n0 nis.

ĩpediuit aliquẽ dignũ vel idoneũ ĩiuſte i pt odiũ
vel vindictã ⁊ hmòia ↄſecutiõe alicuiꝰ bñficij vei
officij k muneris moꝛtłr peccauit.Et ſiqͥdẽ iã erat
cõſecutꝰillud bñficũ łofficiũ ad ipe fet᷑ reuocare
tẽt ad reſtõeʒ eq̃tẽ ſcm ſuã facultatẽ.ſed nõdum
erat ↄſecutꝰtenetad aliquã recõpẽſatõeʒ arbitrio
boni viri. Lho.ij.ij. q.lxij. ſed Pe. de pał. in q̃rto
ſic diẽ. Si aliqs ipedit aliquẽ a aſecutiõe pᷣbende
nõ aio ledẽdi.ſʒ vt det᷑ dignioꝛi łeq digno ſibi vel
alterin tenet᷑ ad reſtitucoeʒ. Si aũt facit hᷣ vt det
min? digno tenet᷑ nõ qdẽ tãti ̃tũ valebat pᷣbẽda.

De columbariis

c pał.in.uij.diẽ ſic. Uidet ꝙᷓ; dñs colũboꝛuz

cum ad bec non eſſet cõſecutus.ſed penſatis con⸗

ditionib vtriuſq; ſᷣm arbitriũ bonoꝝ Secꝰ aũt
eſt i alijs donis vł legatis ĩ q̃b nihil eſt debitũ le
gatario vel donatario ſʒ tm̃ gtuitũ vñ ſi tibi dan
dũ vel iã legatũ adhuc t̃ reuo cabłr ꝓcuro mihi k
amico dari ñ facio tibi iiuriã necĩiuſticiã.qꝛ non
aufero tibi ius tuũ.Nihil eni erat adhuc tibi de⸗
bitũ.ſed pᷣbẽde hñt diſtribui ñ ꝑ liberalitatẽ ſed
iuſticiã q reſpicit debitũ.vnñ melioꝛi debent reſpe⸗
ctu minꝰboni.qꝛ ineq̃liter bonꝰlocꝰeſt gtiſicatõi
hec Pe. de palł ſed Ricar.⁊ Sco.in. uij.de eo qͥᷣĩ ⸗
pediuit aliquẽ a ↄſecutioe bñficij pᷣbẽde ł alicuiuſ
muner qð erat i via hñdi faciũt talẽ diſtinctiõeʒ.
qꝛ aut bᷣ facit ex odio ⁊ cã dãnificãdi pximũ.⁊ tũc
tenct᷑ vc dictũ eſt ᷣm Tho.⁊ Pe.nõ ad totũ illud

bñnſficiũ łmunꝰ. qꝛ nõ eſt eq̃lis valoꝛis hr̃e rem in
accu e eẽ ad hr̃e ⁊ maxie cũ poſſit ipediri.ſʒ te⸗
7

ner ad aliquã recõpẽſatõeʒ ad arbitriũ boni viri.
Aut ſᷣ fac̃ nõ cã odij ⁊ iiurie ſʒ cãꝗ cõſulẽdi ⁊ puidẽ

di ſibi Fkamico ſuo de illiꝰrei vtilitate.⁊ tũc ĩ nulꝰ-

lo tenet᷑ ſi ꝓcurauit ꝑviã licitã.Et h̊ põt patere ta
li exẽplo.nã ſi pᷣcido venas in fundo meo ꝑ q̃s de⸗
riuat᷑ aq̃ ad alteriꝰputeũ ⁊ b̊ intẽtione ſibi nocẽdi
teneoꝛ ad reſtõeʒ dani.Si aũt b̊ facio abſq; fran⸗

de ſcʒ intentiõe ↄſulẽdi vtilitati mee. vtpote quia

mihi multũ eſt vcile bᷣ facere nec põt aueniẽter fi
eri ſine pᷣciſione dictarũ venaꝝ.tũc in nullo tene
oꝛ qꝛ nõ iniuſte dãnifico eo ꝙ ius habeã faciendi

vcilitatẽ meã in fundo meo.ff. de aq̃ plu.ar.l.ſi in
meo. Nec obſtat ꝙ ruſticũ detinẽs violẽter ne ſu

as oꝑ is exequat᷑ tenet᷑ad ſalariũ qð amittit.Et ſi

militer ipedies piſcatoꝛẽ aut aucupãr captõe piſci

um vel auiũ q̃ ſunt cõis iuris.tenet᷑eis ad danuʒ
datü. ⁊ h̊ niſi rõne ripe vel terre q ſunt ſpãliuʒ do⸗
minoꝝ ⁊ cõitatũ qͥs faceret hñs ſcʒ ſuꝑ h̊ auctem
Nõ eni hec ſunt ſilia aĩdicij.naʒ h̊ aufer᷑ piſcato
ri ⁊ aucupi ſu? ꝓpꝛiꝰvſus qͥ cerat vtiq; ſui iuris.au
fert᷑ etiã fructꝰ in eoꝝ vſu ⁊ q̃ſi ſeminaliter ↄtẽtꝰ.
s ſi ipediuit fructũ alicuiꝰagri vł vinee puta ef
odiẽdo ſemina vel deſtruẽdo vineas floꝛentes et
hmõi qꝛ peccat moꝛtaliter ſtudioſe bᷣ faciẽdo ⁊ te
net᷑ ad ſatiſfactõem tanti qᷓ;tũ vẽdi potuiſſent fru
ctus in illo dubio ſcʒ nõdũ nati vel maturati.vñ
multipliciter ĩpediri poterãt.Lho.ij.ij.

H. XXI.

% 9
teneat᷑ reſtituere dãna illata dñis agroꝝ ſemiato
rũ qͥs colubi dãnificant.niſi ſit ᷣm qð quidã fin
unt dicẽtes ꝙ colũ bi qᷣdã nocina cũ gnis come/
ẽtes ma gis ꝓſunt qᷓ; obſint.Oñs eni tenełt emeu

dare damnꝑ illatũ a ſuo aiali pᷣciſe qñ eſt i culpa.

ars liberat᷑ dando ipᷣm ꝓ noxa Sile eni iudiciũ ẽ

q̊ ad h̊ de ſeruo ⁊ aiali bꝛuto.Uñ ſꝑ ad minꝰad al

terũ tenet᷑.cũ g̊ dñs colũharij ſit in culpa ſcient ſie

tenens colũbos tenet᷑ inſolidũ.hec Pe.de palł.

Capitulum tredecimum de Rapina ⁊ partici⸗
pantibus in ca et tallijs ſeu pᷣſtantijs que impo-
nuntur iniuſte ⁊ exactionibus indebitis que fiũt

de mims vel officialibus coꝛum.⁊ pedagijs? ga

2

ſen
d
n,

Capitulũ xHI

Etalliis ſiue

bus ſuis qñ ſunt licite ⁊ qñ illicite.⁊ ꝑ ↄñs rapie.
Notandũ ꝙ quedã uamina que diuerſis noib⸗
nũcupant᷑.aut imponũtur ꝑſonis ecciaſticis aut

ſecularibꝰ Si ꝑſõis ecciaſticis vt clicis ⁊ religioſ

⁊ hmõi.niſi hoc fiat cũ lnia ⁊ aucẽte ſedis apłice il

licite ⁊ rapine ſunt.⁊ moꝛtaliter peccãt talia exi⸗

gentes ⁊ tenent᷑ ad reſtõem.⁊ ſi nõ ſoluant᷑ ⁊ occł
ten?᷑ bona ad ſubterfugiendũ hec onera nõ eſt pec

catũ.⁊ ſunt excõicati tales exigẽtes vel recipiẽtes

⁊iponẽtes niſi ceſſauerint ab hmõi exactioibopꝰ⸗
qꝙᷓ; fuerint admoniti.et᷑ de immu.ec.aduerſus.de

q̃ excõicatione hẽs.j.in.uij.ꝑte.ti.i.⁊ ibi bẽs q̃ ẽt

dicãtur ꝑſone ecciaſtice a qᷣbꝰ nõ poſſit exigi. Sʒ
lnia habita ſedis apłice ſi fiant cãis iuſtis ?⁊ mo⸗
dis licita ſunt ⁊ nõ aliter. Uñ ⁊ cũ tꝑe famis cun/
ctoꝝ egiptioꝝ terrã pharao emeret ꝓ dandis.ſ.vi

ctualib atq; ſub eadẽ fame cũctos ſeruituti ſubij

ceret ſacerdotib ita neceſſaria ſubminiſtrauit.vt
nec poſſeſſionibo nec libertate pᷣuarent᷑ ⁊ nudaren
tur.dño extũc pnũciante ſacerdotes in omni gen
te liberos eſſe oꝑtere.inqͥt Gra.xxiij.q.uij.S.quã
uis ⁊ hiſtoꝛia hmõi hẽtur GBeñ.xlvij. Si talia ex

igant᷑a laicis tũc aut qui iſta exigunt ⁊ imponũt
hnt ltimũ dominiũ ſuꝑ eos ⁊iuſto titulo poſſidẽt

eoꝝ ciuitates vel caſtra.aut vſurpatũ puta qꝛ ꝑti
nent ad ecciam vel imꝑiũ vel aliquẽ dñm ⁊ iiuſte

ſunt ablata ab eis ⁊ 3 voluntatẽ eoꝝ detinentur

etſi iſto ſcõᷣo mõ.i.vſurpatiue habent᷑ tales exacti
ones ⁊ collecte.illicite ⁊ rapine ſunt.⁊ moꝛtaliter
peccãt exigẽtes ⁊ tenent᷑ ad reſtöem deductis ta ⸗
men expẽſis factis in vtilitatẽ eoꝝ ꝓ cõſeruatiõe
ciuitatis ⁊ alioꝝ locoꝝ hmõi.Illi aũt a quib exi
gunt᷑ in nõ ſoluedo vel fraudes adhibendo videlʒ
occultãdo bona ſuꝑ quib imponũtur nõ peccat.
dũmõ tñ caueant a ꝑiurijs ⁊ mẽdacijs ⁊ locutiõi
bus circa hmõi.Cauere etiã debent a ſcandal ſi
inde ↄtingerent ex non ſoluendo.ar.xi.q.iij.c.int᷑
verba.Si aũt habet᷑ ltimũ dominiũ ſuꝑ eos qᷣb
impouunt᷑ hec onera:tũc autꝓ iniuſtis cãis im/
ponũtur aut ꝓ iuſtis. Si pmo mõ.i.ꝓ iniuſtj cau
ſis puta ꝓ faciendis iniuſtis guerris ⁊ nutriẽdis
manifeſte.vel ſi eſt dñs ciuitatis imponit vt hẽat
ad ludendũ ad põpaticeviuendũ cũ familiavltra

decentiã ſui ſtatus ad ꝓdige expendendũ in cõöui
uijs enxenijs luxurijs ⁊ hmõi.tales tallie ⁊ colle/

cte ꝓ hmõi ſunt rapine ⁊ tenent᷑ad reſtõeʒ niſi ea
tm̃ exigerent᷑que alias ſunt debita vel ex ſtatuto
vel antiqua rõnabili ↄſuetudine licet male expen

dantur.Qui etiam ex ſubditis ꝓpꝛia ſponte ſolue⸗/

rent ꝓ hmõi cãis ⁊ volũtarie aſſentiũt iniuſtʒ guer
ris peccãt vtiq; moꝛtaliter cũ dñis ſuis ↄſentien
tes in malo.xi.q.iij.qui ↄſentit.non tñ rapinam
cõmittit ipᷣe dñs.nec tenent᷑ ipᷣi dñi cis reſtituere
ꝑ regulam. Scienti ⁊ cõſentienti nõ fit ĩiuria.ne
qʒ dolus de re.iu.li.vi. Coactis aũt ad hec ſoluẽ⸗
da tenent᷑.etſi pñt ſubterfugere ſolutiõeʒ hmõi tal

liarũ ſine ſcandalo non peccãt.Si vero iuſtis de

cãis imponant? hec onera tunc ſbᷣdiſtinguendũ ꝓ

—

impoſitioniby ſeu pᷣſtantijs qᷓ imponũt
⁊ exigũt dñi ⁊ cõitates a ſubdit vel ciui

maioꝛi declaratione.Nam aut talis populus a q
fit hec exactio regitur ꝑ vnũ.puta regẽ duecẽ mar⸗

chionem comitem pᷣncipem ⁊ hmõi. Aut ꝑ ples

ſiue ex nobilioꝛib ſiue ex plebeis ſiue mixtim ex v

triſq;. Et in pᷣmo caſu cum ſcʒ ꝑ vnũ regitur ſi eri

Por vltra ea que inter ipᷣm ⁊ anteceſſoꝛes ſuos et
ubdiros ſuos ⁊ anteceſſoꝛes eoꝝ cõuentuʒ eſt cx
pacto ſtatuto vel ↄſuetudine antiqᷓ.⁊ h̊ ex fraude
minis vel coactione directa vel indirectaa ſe fẽa
vel a ſuis.Indirectum voco qñ denegat eis iuſti
ciam vel no defendit eos vt dabet vt ſic aliqd ex⸗
toꝛqueat vel inſinuari eis facit ꝙ vult aliquid ab
eis.moꝛtaliter peccat rapinam ↄmittendo et te⸗
netur ad reſtitutiõem ᷣm Rap. Guil.Ul.?⁊ Ho⸗
ſti.ar.a ↄrijs.di.xviij.de eulogijs.Et ſubditi ĩ ta⸗
li caſu non tenẽtur ad dandũ vel ad ſolutionẽ eo
rum.vñ illa ſubtrahendo non peccãt ſi tñ fiat hoc
ſine ſcandalo.Si vᷣo exigit dñs a ſubditis eade qꝗᷣ
quibo cõuentum eſt cũ eis ꝑ ſe ⁊ anteceſſoꝛes bõa
fide ſine dolo ⁊ coactione.ſicut fieri ſolet cũ ville
vel mãſiones cõcedũtur de nouo colonis vł alijs
ꝑſonis de Ait etiã fieri ſolent inſtrumenta qᷓ cõ
tinent cenſum annuũ vł alias ſeruitutes ⁊pactio
nes.tunc licite põt petere.⁊ ſubditi tenent᷑ ſoluere
Nam quilibet in traditõe rei ſue põt ponere legẽ
quã vult dũmõ non ſit ↄtra deũ.ar.de cõdi.apo
ſi.c.vᷣm.⁊.xviij.q.ij.c.eleutherius.Dicit etiã cõccd
lium affricanũ pacta cuſtodiant᷑.ex de pact.anti⸗
gonus.Si etiã dũs vltra pacta vcl ſtatuta int ſe

⁊ ſubditos ſponte oblata recipit nõ peccat.necte

netur ceſtituere.i.qiji..c.placuit.ſᷣm ray.⁊.hoſti.

Lirca hanc materiam J. I:

ſic dicit. b. tho. in epła ad duciſſam bꝛabãcie.· ꝛi·

cipes terraꝝ a deo ſunt inſtituti non quidẽ vt p⸗
pꝛia lucra querant ſed vt cõem vtilitatem ꝓlłlis pꝓp
curent.⁊ ideo ſunt eis inſtituti redditus vt ex ił
viuentes a ſpoliatione abſtineant. Uñ Eʒech.xlx
dicit᷑ ꝙ pncipi erit poſſeſſio in iſrł⁊ non depop˖u⸗
labũtur vltra ꝓpʒlm meũ pꝛincipes.Contingit an
tem ꝙ aliqñ Ana pes nõ habent ſufficiẽtes redid
tus ad cuſtodiẽdam terram et ad alia q̃ͥ imminẽt
eis expediẽda rõnabiliter ipᷣis pncipib.Et in ta⸗

li caſu licitũ eſt vt ſubditi exhibeant vñ poſſit co⸗

munis vtilitas ꝓcurari.Et inde eſt ꝙ in aliq bus
terris ex anctiqua conſuetudine dñi ſuis ſubditis
talliam imponũt q̃ ſi nõ ſit imoderata abſq; pctẽõ
exigi põt.lam ſᷣm apłm. Nemo militat ſuis ſti/⸗
pendijs.vñ ⁊ pncipesqͥ militant cõitati negocia
eius ꝓcurando debent ẽt viuere de bonis cõibus
cõitatis.vel ꝑ redditus deputatos vel ſi bhnõi de
fuerint vel etiam ſi ſufficiẽtes nõ ſint qui ſunt de
putati ꝑ ea que a ſingulis colligũtur.Et ſimil rõ
videtur eſſe ſi aliqs caſus de nouo emergat iſquo
opoꝛteat multa expendere ꝓ vtilitate cõi vel ꝓ ho
neſto ſtatu pncipis ↄſeruãdo,.ad qð non ſufficiũt
redditus ꝓpꝛij vel exactiões ↄſuete.puta ſi hoſtes
terr am inuadãt vel aliqͥs ſiłlis caſus emergat.tcc
pᷣter ↄſuetam exactiõem pñt pᷣncipes aliqͥd exige/
reꝓ vtilitate cõmuni.hec Tho. Et tũc ſubditi

abſq; volũtate dñi ſubtraberẽt ꝑ fraudes vel ali/

os modos tales tailias debitas ex ſtatuto „5 cõ
2

Cuulus

ſuetudine antiqua rõnabilivel etiamde nouo im
poſitas moderate ex cauſis impᷣſſis a.b.tho.pec⸗
cant moꝛtaliter furtũ cõmittẽdo ſᷣm Ray.⁊ tenẽ
tur ad reſtõeʒ.vñ ⁊ Ray.dicit ꝙ ſi idiſtincte ſit po
ſitum in inſtro cõuentionis aliqð tale vbum. col
lecta.tallia.queſta.⁊ hmõi.intelligitur ꝙ debʒ ea
moderate petere inſpectis onere ⁊ fſacultatiboſub
ditoꝝ.x.q.iij.c.fi.⁊ er de cen.cũ apłs.in fi·glo.eti⸗
am Buil.dicit ibi ꝙ cũ in inſtrumẽto continet᷑ ꝙ
dñs poſſit facere talliã ad iuſſum ⁊ placitũ ſuum
aut cũ b̊ eſt ex ↄſuetudine.moderandũ ẽ ad arbi⸗
triũ boni uiri inſpectis facultatib ſubditoꝝ.

in ꝗq

mus caſus eſt quẽ etiã poſuit ſupᷣ.b.tho.ꝓ defenfi
one patrie cũ ſcʒ iniuſte inuadit᷑ ab hoſtibi.⁊ ma⸗
ximep defenſione ſue ciuitatis vel caſtri vel ville
Ad hoc eni tenen?᷑ oẽs nõ ſolũ res ſuas ꝑtiri ſʒ eti
am coꝛꝑaliter laboꝛare.munire ſe in caſtrisvel in
ciuitate vigilare vt ſic ſeip̃os ⁊ res ſuas ſaluẽt.xx
iij.q.iij.c.foꝛtitudo.⁊ de emuni.ec.c.ꝑuenit. Se

cudus eſt ſi dñs vult ire in exercitũ iudictũ ab ec⸗

cleſia vel a pncipe õ hereticos vel paganos necde

ſuo abſq; graui damno poſſet facere expenſas ne⸗

ceſſarias.tũc enĩ põt a ſubditis auxiliũ modera/
rtũ petere.Tertius eſt ſi in guerra łi bello iuſto ex
ERte ſua captus ſit ab hoſtibo nec põt ſoluere redẽ⸗
ptionem petitã ab eo abſq; grauil damno Sed ſiĩ
ello iniuſto captus eſſet nõò poſſet redemptiõem
ſuam exigere a ſubditis.et ſi Eper totam vel ꝑ
tem teneret?᷑ reſtituere eis ᷣm.b. Tho.iĩ pᷣdicta epi
ſtola. Quartus eſt ſi vellet ire ad pncipẽ ꝓ obti⸗

nendo pꝛiuilegio ſpãlis ꝓtectiõis ꝓ ſe ⁊ p eis. nec
poſſet de ſuo expẽſas ad h̊ vtiles facere ⁊ neceſſa⸗

rias abſq; gui damno vel etiã ſi q̃ alia ſiłis cauſa
einergeret.dũ tamen ſꝑ moderate ⁊ nõ ad guamẽ
eoꝝ ⁊ cũ caritate ⁊ nõ ex violentia exigeret.x.qõ.
iij.c.vnio.circa mediũ.⁊ de cenſi.c.cũ apłus.vbi
dicit᷑. Pꝛohibemus ne ſubditos ſuos tallijs ⁊ ex
actionib epi guare pᷣſumant. Suſtinemus autẽ
mut⸗ neceſſicatiba q̃ aliq̊tiens ſuꝑueniũt. vt
ſi manifeſta ⁊ rõnabilis cauſa extiterit cũ carita⸗
te moderatũ valeãt ab eis auxiliũ poſtulare. In

no. exiã ſuꝑ dicto.c.cũ apls dicit᷑ ꝙ ſubditi pñt ꝑ
epᷣm Relli ad pᷣſtandũ auxiliũ in neceſſitate Glo.
etis Guil.ſuꝑ illo vᷣbo ſi q̃ alia cã ſił.addit alios
caſus dicẽs ꝙ ſunt aliqne alie cãe vſitate ⁊ pbate
alicubi pᷣter pᷣdictas. Sit ꝗᷓ quintus caſus tres
indudeẽs qñ dñs maritat filiam ſuam vel filium
ſuũ facit militem. aut releuat feudũ ſuũ aut no/
uum auget cooꝑando. talia eni vident᷑ reſpicere
cõmodũ ſubditoꝝ ꝓp eo ꝙ cũ dñs maritat filiam

ſibi acqͥrit amicos.⁊ augẽdo feudũ fit ditioꝛ.⁊ cũ

facit filiũ militẽ fit potetioꝛ ad defendendũ terrã
riũc ergo plus põt petere dñs a ſubditis qᷓ; añ. nec
credo ꝙ qui talia recipiũt damnãdi ſint vbi ↄſue
tum eſt vel ↄſtitutũ.dum tñ nõ recipiãt vltra con
ſuetũ vel eoſtitutũ. Si tñ aliqd eſt ↄſuetũ vel ↄſti
tutũ.⁊ ſic ad ar bitriũ cxigi conſueuit cũ modera⸗
mine exigatur. Cõcoꝛ.cũ Raxy. Ul. Guil.? Hol⸗

„

donuturcaſus ſpales.K..
in quibyticitũ eſt dñis exigere a ſubditis vltra cõ
ſuetum vel ſtatutũ.Et Ray.expmit qttuoꝛ. Pꝛi

ſeruare qð in vicinis vil

BSꝛeimus

B

qui Hoſti. addit etiam ſextũ caſum qeſt młtiplex

ſcʒ circa xefectiõem pontiũ ⁊ viarũ.⁊ qñ iuſta cau
ſa depauꝑatus eſt vel nimis obligatus.vel qꝛ nõ
habet qͥd comedat. In talibo ⁊ ſiłibus tenent᷑ ſub
diti dño ſubuenire.imo ⁊ vaſalli dñti hmõi ſe re
on ſcere obligatos.Et hſᷣ q̃ſi vbiq; compꝛobat
cõſuetudo generalis q̃ cuʒ rõnabilis ſit cenſenda
ab oibus eſt ſeruanda Et in pᷣ cõcoꝛ.b.tho.vtʒ in
pᷣcedẽti.ꝗ. Si aũt dñi vel officiales eoꝝ aliqᷣd cõ⸗
tra foꝛmam pᷣſcriptam extoꝛqueãt a ſubditis iui⸗
tis directe vel indircce ſ̃ᷣm Ray.rapinã ꝑpetrãt
⁊ ad reſtõem tenent᷑. Silr ſi qui pᷣlati ecciaſtici p⸗
curatiõem vel ſeruitiũ aliqð impendãt legato vel
alij ⁊ plus a ſubditis extoꝛqueãt qᷓ; ſoluerint.ra⸗
pinam ↄmittũt ⁊ tenentur extoꝛta reſtitnere ⁊ tã
tundẽ de ſuis pauꝑibo erogare vt erde imu.eccle.
2 pleriq;. Dicit au᷑t.tho.in pᷣdicta eplła ad duciſ
ſam ꝙ ſi id qð ab officialibs dñoꝝ iniuſte exactuʒ
eſt ꝑuenit ad manus eoꝝ dnoꝝxreſtituedũ eſt vel
certis gſonis ſi ſciunt᷑.vel in pias cãs ſeu in vtili
tatem cõem ſi neſciũtur.Si aũt ad manus dno⸗

rum nõ ꝑuenit qð iniuſte extoꝛtũ ẽ dñt nihilomi

nus ipᷣi dñi compellere ſuos officiales ad reſtõeʒ
ſilem faciendam ne de ſua iniuſticia lucxrepoꝛtẽt
imo ⁊ tales ſunt a dñis guiter puniendi vt ceteri
a ſiłibus abſtincant in futurũ.ſicut Salomõ diẽ
ꝙ peſtilente flagellato ſtultus ſapientioꝛ fiet.hec

Tho. Dicit etiã Rayr.ꝙ ſi ex aliquiby circũſtãtijs
vſdetur ipᷣis dñis impoſſilis vel multũ difficilis

talis reſtitutio.ſatis vr̃ ꝙ poſſit hmõi pᷣncipibus
⁊ militib ↄſuli ꝙ in recõpenſatiõem remitterent

eis de eoꝝ aſſenſu ⁊ libera volũtate aliquã ſerui⸗

tutem ſeu annuã pᷣſtatiõem in ꝑpetuũ vel ad tpᷣs
ita ꝙ pleniſſime videret᷑ eis ſatiſfieri.vel etiã face
rent in remiſſiõem peccatoꝝ illoꝝ qb tenent᷑ ali⸗
qð hoſpitalevel opus ſimil pietatis cũ ↄſenſu tñ
eoꝝ ſi põt requiri. Item dicit Ray.ꝙ dñi qui ni
hil recipiũt a ſubditis niſi talliasvel queſtus ſi ðᷣ
nouo eſt petita vel qᷣſita talis tallia.nõ dʒ exigere
⁊ qð mala fide ꝑcepit debet reſtituere ſi põt.xuij.
q.vi.ſi res.Et idem dicit ſi ab lantiqno eſt ſoluta
ſibi ⁊ anteceſſoꝛib ſuis.ſed neſcitur vel credit᷑ in⸗
iuſta cauſa fuiſſe impoſita.⁊ ↄcoꝛ.Ul.addit tam̃

Rapy. qꝙ ſi eſt verus dñs ⁊ nihil ꝑcipit penitus cũ

tñ videatur vix credibile qꝛ ad minus iuſticias re
cipit. debẽt ſubditi aliqͥd inter ſe ſtatuere qð det᷑ ſi
bi in ſignũ ſubiectiõis ne als inutiliter videat᷑ eẽ
dominiũ rei ſue penes eũ.ar optimũ.xviij.q.ij.c.
eleutherius.⁊.i.q.iij.ſiqs obiecerit.Et ſi dubitet᷑
de qᷓ;titate hmõi ſubſidij redo inqᷣt Rayv.ꝙ dñt
lis vł caſtris vel ꝓuintijs
obſeruatur.ita tñ ꝙ nõ gꝗuetur villa illa.vel etiaʒ
eligatur illa ↄſuetudo vel minus ſoluit᷑ qñ diuer⸗
ſe cõſuetudines reꝑiũtur.ex de ↄſue.cum olim.et
de cenſi. c. ex ꝑte.Et dicit glo. Guil.ꝙ credi pᷣt vł
ſciri ꝓbabiliter ex iuſta cã ab antiqͥ fuiſſe tallia vł
collecta impoſita ⁊ exacta qñ ſuꝑ b̊ repitur confe
ctum inſtrm vel ſi eſt ſeruatũ h̊ a tꝑe q̊ͥ ñ extat meę
moꝛia in zriũ pᷣſumendũ eſt ſᷣm q̊ſdãqꝙ er iuſta cã
fuerit ipoſita ar.di.xij.c.illa.Qð credo niſi ſit vio

lenta ſuſpicio in griũ pᷣſertim cũ dicatur ꝙ in lon
Alſimis pſcriptioiby nõ opoꝛter pbare titulum.

- = ☚—

„— — — —— — — — n—- — -——

—

£ kkrr aüf»ð;3—.

— — =☛

—2 — – — =

e
au
n
en
ddr
c
gin
di
li
i
p⸗
ꝛti
Le.
af
N
i
t
ran
nid
er he
ſinns
fiolts
nus
herca
cniſ

un

ſguln

siö

un⸗
kſol
mn,
dum
n
trur

a

cãt moꝛtałr. ⁊ cõitati qͥdem nõ te
ſiꝓ vna vice nõ colligit q;tũ indiget ponet iteæ ?

debita hre vt minus imponatur ei

.
—

——
—

Dicit etiam idem Guitł ꝙ illi domini qui habent

de cõſuetudine cũ ſubditis ſuis ꝙ de mobilibo ſu

is capiant qtũ volũt ⁊ qũvolũt.⁊cũ ſuſpicantur.
eos velle trãſire ad aliũ dñm oĩno expoliãt eos.ſi

nõ eſt certũ aut ſi credat᷑ ꝙ nõ fuerit h̊ ab initio le

gitime inſtitutũ.hmõi ſpoliationes ipᷣo genere fa

cti male ſunt vicʒ rapine.vñ peccãt qͥ ð faciũt ⁊ te
nent᷑ ad reſtõem. Idem Ul.addẽs ꝙ ꝓbabile nõ ẽ

hmõi ↄſuetudinẽ nimis ſeruilẽ eſſe inductã devo

lũtãte ⁊ cõſenſu ſubditoꝝ.ſed ꝑ violentis⸗ ⁊ coacti
onẽ ſuꝑioꝝ.ſed ſi certũ eſt ꝙ ab initio fuit impoſi

tũ tale onus terre ſine malicia ⁊ fraude ſcʒ ꝙdnñns

poſſit caꝑe q;tñ vnlt a ſubditis.⁊ ꝙ poſſit retine⸗/
re oĩa mobilia ſi receſſerint.cũ qᷣlibet poſſit impo
nere rei ſue onus qð vult.videt᷑ poſſe tolerari ꝙ i
tm vtatur tali ↄſuetudine ꝙ nõ guetyltra mo dũ

manẽtes vel inde recedẽtes.nec tenetad reſtõem

Si aũt ciuitas vel caſtrũ regat᷑ꝑ plures ſilł ſiẽ fit
in multis ytalie ciuitatibo tũc cũ ciuitas eget pe/
cunijs ꝓ defenſione ſui in iuſto bello.xel ꝓpter ali⸗
os caſus occurrẽtes.cõiter eligit a liq̊s ex ciuibo
qui hẽant imponere vnicuiq; ꝓ rata ei ↄtingente
ſᷣm facultates ſuas.Et bᷣ fit tripłr. Uno mõ ꝙ di
cti ciues electi ad diſtribuẽdũ dicta onera impo⸗
nant vnicuiq; ſᷣm ꝙ reperi
⁊ lucris debita inueſtigatiõe ſuꝑ h̊ facta.puta ad
rõem vniꝰlibꝛeꝓ cẽtenario eoꝝ q̃ hũt ⁊ hmõi. Et
tũc ſi ex certa ſcla ob odiũ vel aliud ĩponit alicui
vltra ratã ei ↄtingentẽ ſᷣm ea q̃ reꝑtus eſt hr̃e rapi
nam facit ⁊ moꝛtaliter peccat.⁊tenet᷑ ei ſatiſfacere
de illo pluri qð ſibi ĩponit vltra debitũ qñ ex ſua
impoſitione ille recipit tale grauamẽ Coõtingit ei

aliqñ ꝙ illi nõ ĩponit tanta tallia vel co llecta vl pᷣ

ſtantia q;ca ꝑ illũ impoſita eſt q voluit ſup debi⸗
tũ grauare.qꝛ ſcʒ alij qͥ cũ eo hñt diſtribuere ples
nõ ↄcoꝛdãt cũ ipᷣo ita aggrauãdo.Et tũc exq̊ non

damnificat licet H intẽdẽt peccat qᷣdẽ tñ moꝛtalr
ar. xxij.q.v.qͥ ꝑiurare.ſed nõ tenet᷑ad reſtõem. Si

añt oẽs vel maioꝛ ꝑsↄuẽniũt in ĩponẽdo illiyltra
debitũ peccant moꝛtalr ⁊ tenent᷑ inſoliduʒ qlibet

cop qͥ guat ad ſatiſfaciẽdũ de damno.ex de inin.

et dã. c/ſi culpa. Sed ſi minus debito ĩponũt ſciẽ

ter tanq; minꝰhẽant qᷓ; ↄptũ eſt vel etiã cxdiſſimu

latione vel negligẽtia notabili nõ qrũt ſufficiẽter
de ſube qᷓtitate quã hñt qͥba imponipſtãtia pec⸗

9 — „

r. cõitati qͥdem nõ tenent᷑.qꝛ cõitas ⁊

—

pluries ſᷣm tarxam tñ factaʒ ab impoſitoꝛibe illi qꝗ
nulleuiatus eſt debitũ certũ eſt ꝙ nõ tenent᷑ ĩmo

potiꝰipᷣe vr obligari illis qͥ ĩpoſuerũt in eo ꝙ ꝓ eo

ſatiſfacerẽt. vñ magis illis teneret᷑qb iteꝝ iponi

tur vel pluries. ſed qꝛ eſt obſcurũ ⁊ nimis diffici⸗

le reꝑire quib ex illis ⁊ inq;tũ teneat᷑ videt᷑ dicen⸗
dum ꝙ ad arbitriũ boni viri dẽat pauꝑibo eroga⸗
re pᷣcipue his qͥ ſunt de numero eoꝝ qb imponũ⸗
tur plus vel minus ſᷣm qᷓ;titatẽ ſubtractã ex iniu

ſta diminutione collectaꝝ vni vel pluribo factaꝝ

Et in eo caſu cũ ſᷣm qtitatẽ ſube habite ⁊ lucroꝝ
imponit᷑ vnicuiq; ciues qͥ occultãt bona ſua mo

bilia vel immobilia vel fingunt minuſ valere aut

„ 7

us impoin 8. furtũ cõmit
tuut.⁊ tenentur cõitati ſatiſfacereniſipbabiliter

ut eũ hr̃e in ſubſtãtijs

—

ſcirent quaſi omnes illud facere ſcʒ occultare ꝑtẽ
ſuoꝝ bonoꝝ.tũc enĩ vident poſſe excuſari.qr om/

nia manifeſtãdo vltra debitũ guarẽtur ſᷣm rataʒ

cõtingentẽ. Cauere tñ debẽt in oĩibus a mẽdatijs

⁊ multomagis a ꝑiurijs.ar.xxij.q.ij.pꝛimum.

HBecudo mõo imponi .J.

tur pᷣſtantia vel collectaciuiby ab electis a coõita⸗/
te ad hmõi.ita viq; ꝙ imponãt vnicuiq; nõ ſoluʒ
ſᷣm bonoꝝ qᷓ;titatẽ quẽ reꝑiunt hoĩes hr̃e ſed etiã

pſᷣm iudiciũ ipᷣoꝝ imponentiũ.i.ſᷣm ꝙ ercdũt illoſ

babere quib⸗ imponũt.ita ꝙ ſimpliciter cõmitti
cõſcientie ⁊ iudicio imponeutiũ.videt᷑ tñ cõitas ĩ
tendere ꝙ iuſte faciant hoc vnicuiq; vicʒ pꝛo rata
ſua.Et tũc ſi ex certa ſcia plus alicui imponũt q;

debeãt vt illi noceãt. vel vt alios indebite alleui⸗/
ent minus debito imponẽdo peccãt moꝛtalłr.⁊ te

nent oẽs illi qͥ p faciũt ſatiſfacere dedamnis inde
ſecutis leſis.ar.de iniu.⁊ dã.c.ſi culpa.de illo plu

ri vltra debitũ cõitati ſoluto. Si aũt ex erroꝛe a⸗
licui plus iuſto imponũt credentes illũ.młtopla

babere bona qᷓ; manifeſtat.⁊ ſᷣm illam q;titatem

quã credũt ex pbabiliby ↄiecturis iponũt ⁊nõ plꝰ

vidẽtur excuſari a peccato ⁊ ab obligatione ſatiſ/⸗
factionis. dũmõ non mouęãtur leuibo ꝓbatiõibo

⁊ ſuſpitioniba ⁊ rumoꝛiba hoĩm ⁊ pᷣcipue maliuo

loꝝ.ſed ꝓbabilibo rõibus vꝛgẽtib facta debita di
ligẽtia alias tenerẽtur ſcʒ grauando ex ignoꝛãtia
craſſa.vt in dicto.c.ſi culpa.in qͥ etiam debet attẽ
di fama ⁊cõuerſatio ipᷣius cui imponi?᷑ q̃ ſi lauda
bilia ſunt ſᷣm cõem eſtimatiõem tutiꝰ eſt ſibi cre⸗
dere in ̊ ⁊ ̃m aſſigta imponere qᷓ; pꝛia opinione

moueri.qꝛ bumanũ iudiciũ ſepe fallit.de ſen.exc.

c.a nobis.Secus aũt eſt ſi fama illius vacillat.ſi

vero minus debito notabiliter imponũt ex certa
ſcia ob ꝑntelam vel amiciciã vel puatam vtilita⸗

tem. aut etiam ex notabili negligẽtia qꝛ nolũt di⸗
ligẽter inquirere.vñ poſſentdefacili inuenire illũ
multo plura habere q; oſtendat ſᷣm q̃ debẽt ipo⸗

nere peccant moꝛtalłr faciẽtes ↄ iuſticiã ⁊ tenẽtur

ſatiſſacere alijs qui inde plus guant᷑ q́ᷓ; uaretur.
ſi a pᷣdictis fuiſſet ſoluta debita tallia.niſi foꝛte ſᷣ

facerẽt.ſ.minus debito imponẽdo alicui.ne ſi ſe/

cus fieret moliretur aliqd ↄtra cõitatem.vcl etis
qꝛ in pᷣteritũ fuerit in hmõi ſupᷣ modũ guatus q̃
ſi in h volẽtes ei recõpenſare de dãnis. Occultan
tes aũt bona vel paucioꝛa aſſignãtes qᷓ; hẽant ex
eo ꝙ veriſiłr credũt ꝙ nõ ſtabũt illi infoꝛmationi
ſed plus eſtimabũt ipm hr̃e.⁊ſic plus imponẽt qꝛ

de ciuitate ſciũt ⁊ alios ſic facere.vident᷑ poſſe ex/⸗
cuſari cauẽdo tñ a mendacijs ⁊ ꝑiurijs.Secus

crederẽt ꝙ er hoc non guaretur vltra debitũ. tũc
eni peccant ⁊ tenentur cõmunitati.

„

Lertio mõ imponi

tur pᷣſtatia ſic. Ciuibo ad imponẽdũ deputat aſſi
gnat᷑ certa ⁊ detminata ſũma.puta mille floꝛeno⸗

rũ hoĩbo vniꝰpcte ſeu vniꝰꝑtis ciuitat/ iponenda
cuilibet vicꝭ ꝓ rata ſua ꝓpoꝛtionabir ſᷣm faculta⸗
tes ſuas.⁊ qꝛ nõ clare ſciri põt de facultatibo po⸗
nitur ſimpliciter in arbitrio illoꝝ qᷓ;titas iponẽ⸗
da ita tñ ꝙ ꝑueniat᷑ addictã ſummò mille goreno
Dð 7 3

Heeè”l —

rum. Et aſſumuntur ad hoc qñq; ſeptem ⁊ qñq;
nouem hoĩes qnq; etiã plures.⁊ꝑ hũc modũ fit ð
terminata ipoſitio cuilibet. Quilibet eni illoꝝ im
ponentiũ facit ſcripturã ſuã in ſecreto⁊ ꝑ ſe qᷓ;tita
tem expmentẽ quã iponit cuilibet.Et colleci ſcri

ptiſ oĩm iponentiũ abijciũtur ſcripte cõtinentes

maioꝛẽ ſummã ⁊ minoꝛc.⁊ accipiũ tur tres tãtuʒ
cõtinẽtes ſummas medias totius qᷓ;titatis quã
cõtinẽt ſimul aſſumpte ille tres ſcedule.tertia ꝑs

imponit᷑ illi ciui.puta ſi vna expᷣmit vnũ floꝛenũ
alia duos alia tres floꝛenos erit tertia ꝑs totius

ſumme q eſt ſex floꝛeni duo ⁊ ̊ illi iponet᷑. Si q̊i⸗/

ponẽtes habita ſufficiẽti diligẽtia ad ſcienduʒ fa
cultates⁊ lucra ꝑſonaꝝ bona fide imponũt q;tuʒ
credũt illi ꝓpoꝛtionabiliter debere ptingere etiaʒ
ſi plus ĩponeret q ille mereat᷑. excuſati videntur a
peccato.ar.xxiij.q.v.de occidẽdis ſed ſi intendũt
aliqs guare ⁊ ſe ⁊ ſuos amicos alleuiare citra cõ
dignũ notabiliter q hoc faciũt peccãt moꝛtalłr in
ſingulis impoſitioniba hoim in quibsb intẽdunt
ꝑ regulã.Qui occaſionẽ dãni dat dãnũ q̊ͥʒ dediſſe
vjr.ex de iniu.⁊ dam.o.ſi culpa.Quantũ vo ad ob
ligatiõem ſatiſfactionis eſt difficile inuenire qͥ te
neãtur ⁊ inq;tũ ꝓpter intricatã materiã.Et ſi qui
dem oẽs iĩponẽtes ↄdicũt ſibi ↄcoꝛdant qᷓ;tũ cui⸗
libet velint vel aliquibo ĩponere aggrauando ali⸗
quos ex odio vel vt amicos poſſint vltra debitũ
alleuiare oẽs ſunt fures ⁊ latrones ⁊ tenet᷑ qlibet
inſolidũ notabilit᷑leſis ex hmõi ipoſitiõe niſi po⸗
ſtea exguarent᷑ vt ðꝛ in.ꝭ.ſe.Lenent᷑ aũt pᷣdict de
omni damno ⁊ intereſſe ꝓut argui a ſimili põt ex
verbis Ray.⁊ glo.ſuꝑ c.ij.q.vi.qͥ dicũt iudicem
dãtem ſciẽter iniuſtam ſniam teneri ad ſatiſfactõ
nem de omni intereſſe ꝑti leſe. Efficaciter eni ẽ cã
damni illius nõ obſtante ꝙ nil ſibi inde acquirat
vt de iniu.⁊ dam.c.ſi culpa.Et ꝙ teneat᷑ qͥlibʒ eo ⸗
rum inſolidũ q̊uſq; ſit ſatiſfactũ.ptʒ ꝑ ea q̃ dicũt
b. tho.⁊ oẽs alij in.uij.di.xv.He cooꝑantibad ra
