er̃ de re.iu in li.vi.nemo.Et hᷣ qꝛ fuit ĩ moꝛano⸗
tificandi quãdo potnit ꝓuideri Sed nunqᷣd mu
lier talis debʒ reuelare crimen ſuum filio ſpurio
⁊ inducere eum ad dimittẽdum hereditatem ve
ro heredi.Ad hoc dicendũ ſᷣm Scotũ vbi ſupᷣ.
ꝙ aut filius crederet matri aut nõ. Si autẽ cre⸗
dercet nõ aũt ꝓbabile eſt ꝙpꝛopt᷑ hoc dimitteret
dictã hereditatẽ. Nam paucos reꝑire contingit
qui ita perfecti ſint ꝙ pꝛopter ſeruandaʒiuſticiã
in foꝛo dei dimittãt magnas poſſeſſiones quas

—.— — —— —

— — —

le⸗
o
uboe
fwii
mi
te
enr
barn
nn
unt
l
ec
worir
eſt
neto⸗
luis
Gen
A
cei
nin
ſund
ißt
Kin
men
n
W
mi
e
N
Nkali

Rin

nnnn
i
iöuuf
weo
guuft
hein
ek

NeH

,.34

retinere poſſunt iure exterioꝛi.et velint ſpurij re
putari.nec hoc mr̃ pᷣſumere pᷣt niſi antea multũ
fuiſſʒ exꝑta de bõa volũtatc filij ſui.nõ q̊ dʒ ſe ex
ponere certo ꝑiculo defamatõis apð filiũ ꝓpter

Capitulũ vVIII

incertã coꝛrectõem illiꝰ. Si vo nõ crederet tũc
ſeq ret᷑ nde dupłx malũ Primo qꝛ ipᷣa defama⸗

re?᷑.ſcðo qꝛ ab illo hereditas ſicut antea poſſide⸗

retur.Si qͥs aũt obſtet q; tali filio debeat reue/
lari.ne ſcʒ ignoꝛãter copularet᷑ t matrimonium
ſue ſoꝛoꝛi aut alteri ſue pꝛopinque.ſeu alia face⸗
ret q̃ a iure ſpurijs phibita ſunt.Dicendũ ꝙ tał
ignoꝛãtia dum ꝑſeuerat omĩo excuſat cũ ſit ig⸗
rantia facti.Si qñ tñ factũ veniret ad luceʒ tale
inr̃imoniũ eſſet dirimendũ. Si tñ querat᷑ an da
to ꝙ tał filius ex vᷣbis matris ſe ſpuriũ credat te
neatur reſtituere bona q̃ habuit marito matris

ceteris filijs alijs heredibo pᷣdicti mariti. Dicen

dum ꝙ ſi hoc indubitãter credit ⁊ ratõne illð il
lud credẽdi habʒ tenet᷑ ᷣm deũ nõ tñ iure hũano

Si tamẽ nõ habet ſufficientẽ cãm ⁊ rõneʒ credẽ

di.tũc reddere nõ tenet᷑ exq̊ͥ per ſe vel ꝑ alteꝝ ſibi

daret ꝙ nõ hʒ ſufficientẽ ſeu ↄdignam rõnẽ cre⸗

dendi. Sunt aũt intcetera q̃tuoꝛ ſigna que red⸗
dunt ſuſpectam talẽ mr̃eʒ ita ꝙ ei nõ debet defa
cili credi.
Primum eſt amoꝛ.
Secundum eſt odium,
Lertium ſtulcia.
Quartũ incertitudo.
Pꝛimum eſt amor.id eſt pꝛediligit aliã plem vi⸗
ri ſui. Scom eſt odium videlicʒ ſi pᷣſumit᷑ipᷣm
vel eius vxoꝛẽ odire. Tertiũ eſt ſtutilcia.quia
ſcʒ mulier fatua ⁊ leuis eſt vel ꝑtinacis ſenſus.
Quartũ eſt incertitudo cũ nõ ↄſtet eã eẽ vł fuiſſe
certã ꝙ hunc ↄcepit de adulterio nõ de viro Nõ
eni hoc om̃i põt adultere eſſe certũ. Sʒ qð reme
diũ tali mulieri dʒ exhiberi.Dicendũ ꝙ ei ſcom
Scotũ vbi ſupꝛa triplex remediũ dari poteſt.
Primũ remediũ ẽ ꝙ inducat filiũ intrare reli
gionẽ. ⁊ tñ talẽ ꝙ poſſit ꝓfeſſionẽ ſuã ſuare ne ſcʒ
incidat in ſcullã cupiẽs vitare caribdim. Se⸗/
cundũ eſt ꝙ fiat dericꝰ.vnde valeat tñ ſᷣm deuʒ
eccliaſtica bñficia acceptare.⁊ his q̃ſi ſufficien⸗
tibus merito iam ↄtentus dimittat hereditatẽ
alteri fratri laico in ſeculo remanẽti. Si tamẽ
nullã ꝑſuaſionẽ honeſtaʒ coꝛ talis filij mr̃ flect
re põt vt hereditatẽ dimittat.nõ videt᷑ ꝙ debeat
ſe pꝛodere illi cũ certa nõ ſit ꝙ tał ab ea imꝑſua
ſibilis in alijs tam licit ⁊ honeſtis flecteretur ex
illo.ĩmo foꝛte tenaciꝰretineret ne ſpuriꝰputaret
cũ talẽ notã multũ caueant male nati. Tunc
demũ tertiũ remediũ addendũ ẽ ſcʒ ꝙ ſaluo iure
bũano ⁊ abſq; in famia ſua pᷣt ⁊ debʒ de ſua dote
cũ eã hẽbit in ptãte vel ð ꝑaſernalibꝰſi hʒ.⁊ cete
ris bonis et laboꝛibo ⁊ ſudoꝛiba ſuis indemnem
facere viꝝ ⁊ legitimã eius pꝛolẽ. Obligat᷑ eni vi⸗
ro ſatiſfacere de ↄſumpt ab illegitimo filio.ſʒ ta
lis filiꝰ ſatiſfacere nõ tenet᷑ qͥ ↄſumpſit qᷓ;diu in
bona fide fuit.de hereditate aũt mir obligaur
heredibo viri ab inteſtato vel heredibo ſcripi vel
quibo veriſimilr credit᷑ ꝙ eliau berralegten
O ſi neſcit᷑ dʒ pauꝑib erogari. Lenet᷑ inq;; ſᷣm

–—
*

.ſ

coꝛreſpõdentiam iuſtide. Non enim dico ꝙ te
neat᷑ ad reſtõnem equalẽtis hereditati.qꝛ vt ſu⸗
pius dẽm ẽ płimũ qdẽ differt inter hꝛe ⁊ ꝓpe eẽ ſʒ
qꝛ iſte legitimꝰheres nũqᷓ; hũit hereditatẽ lʒ ſᷣm
iuſticiã fuerit ꝓpe ꝓpterea minuſq; equalẽs here
ditati ſibi ſu lcity hereditate fienda Illud aũt
minꝰ determine?᷑ im arbitriũ bõi viri Qõ ſi nec
hoc fieri põt nũc nõ obligat᷑.tenebit᷑ tñ cũ ꝑueiet
ad pinguioꝛẽ foꝛtunã.et de ſolu. Odoardꝰ. ſi vo
talis młr nunq; bzʒ vñ reſtituere poſſit.tũc ex im
potẽtia excuſat᷑ ſi hẽat ſatiſtaciendi ꝓpoſitũ.xuij
q·vi.ſi res. De adultio aũt cuiꝰẽ filiꝰ.dicendũ

viðꝛ ꝙ ſi ſcit vel credit veriſimiłr illũ eẽ ſuũ vbi

mff ipſa ſatiſfacere nõ valeat vr ꝙ teneat᷑ de expẽ⸗
ſis educatõis pr̃i pucatiuo.qꝛ cm efficacẽ dedit
tali dãno.ex᷑ de iniur̃ ⁊ dã.da.ſi culpa.ſᷣm tamẽ
poſſibilitatẽ ſuã.Et ſi mitteret ipᷣa adultera ad
hoſpitale vł finxiſſʒ moꝛtuũ peꝑiſſe.vel qꝛ notifi
cauit ſine ſui ꝑiculo tenebit᷑ hoſpitali de nutri⸗
mẽto ⁊ alijs expẽſis.niſi notabił pauꝑtas excu⸗
ſet eã cũ de iure natali ad h̊ teneat᷑.ðdiſt.i. Jus na
turale Et hoſpitalia ꝓpt pauꝑes nutriẽdos ſint
fcã nõ ꝓpter diuites. Sʒ de hereditate vel dote
ſi dotaret a pꝛe putatiuo teneri videtad arbitri
um boni viri attẽta ſua facultate. Que tñ ſatiſ⸗
factio occulte fieri dʒ cũ ſine ꝑiculo manifeſtari
nõ poſſit.ar ij.q.i.ſi peccauerit.Si aũt dubitat
adult᷑ ex eo ꝙ leuis ẽ mulier ⁊ cũ alijs adulterat᷑
vel ẽt qꝛ ipa adultera dubitat vtꝝ ſit eius vłma
riti relinqᷓtur, iudicio dei cui omia nuda ſunt et
aꝑta.et qᷓuari nõ viðꝛ de reſtõne. Indecẽs ẽ eniʒ
vt in re dubia certa detur ſnia ait᷑ Gꝛe.di.xxxiij.
habuiſſe.In nullo tñ cãu ad obuiandũ hmõi pe
riculis vẽl malł debet adultera vel adulter que⸗
rere aboꝛſum vel moꝛtẽ paruuli.ar.xxij.q.ij. Fa⸗

Kapli n. viij. ſcʒ quãdo fienda ſit reſtitutio.
antum ad octauum

ſcz qᷓñ dic.b. Tho.ſe.ſe.q lxij.ꝙ ſtati.qꝛ
ſic acciꝑe rem alienã eſt ↄ iuſticiã. ita et
detinere eã qꝛ ꝑ ̊ ꝙ aliqᷣs detinet rẽ alienã inui
to dño ipedit eũ ab vſu rei ſue.⁊ ſic fac ei iniuriã
Maanifeſtũ ẽ aũt ꝙ nec ꝑ modicũ tꝑis lʒ alicui ĩ
pctõ moꝛari.ſʒ qͥlibet tenet᷑ pctm̃ ſtati deſerere.
Uñ ðꝛ q̃i a facie colubꝛi fuge pctm̃.⁊ iõ tenet᷑ qͥli
bet ſtati reſtituere.vł dilatoeʒ petere ab eo qͥ põt
vſum rei ↄcedere.Et ſiqͥdẽ teneant de incertcuʒ

llud eſſʒ exrogandũ in pias cauſas cũ ↄſilio cccie

ſi hmõi ꝑſone hñtes reſtituere rmaneãt.ita pau
ꝑes cũ ↄſilijs ⁊ ſfamilia ꝙ nõ hẽant vñ vinuãt.ſiat
dicit Ray.vt dixi in cau ↄſilij.S.in titu.de deci.
ibi ãt ſic diẽ Si qͥs retinuit decimas lõgo tꝑe.⁊
nũc venit ad ſatiſſactõeʒ.et poſtulat intuitu dei
ct ecclie maxime qꝛ hʒ ꝑua; ſubiam ſibi remitti
qð accepit tꝑe pᷣterito cuʒ aliter oꝑteret cuʒ ſua
familia mendicare.qᷓ;uis ecdleſia decimas om̃s
poſſit petere.ſi viderit iſtum contritum. et pᷣces
eius inuiti veritati debet ei tanq; pauperi dimit
terre vnde v uat cũ hoc eſſet datura poſtea. xvi.
ꝗqi.quoniã. Hec ray.Qñ iutelligendñ viðꝛ vbi
dant᷑ decime ð moꝛe ꝓut ẽ de iure cõi. Na vbi de

—

Titulus ſecũdus

mo:e nõ dant᷑ decime vel valde diminute viden

sur excuſari ꝓut plene hẽs in.i.ꝑte ti.i.et diẽ ibi

glo. Buil. ꝙ illi qͥ reaſſignãt ĩ mau pũiarij qͥ boc
nõ facerẽt niſi pẽitẽtiarij reſtituerẽt eis ꝓ ꝑte vł
ꝓ toto qñ neſci?᷑ cui faciẽda ẽ reſtõ.ꝙ n credit eoſ
eſſe ĩ ſtatu ſalutis.dicit ẽt paulopoſt ꝙ n eſt ncc̃e

ꝓꝙfiat hmõi reaſſignatõ ĩ mãibo pñarij dũ mõ ta

lis ꝑatꝰſit ad arbitriũ eiꝰl alteriꝰboni viri ſatiſ
faccre.diẽ ẽt ꝙ in hoc cãu epᷣs qͥ ẽ diſꝑẽſatoꝛ pau

peꝝ pᷣt dilatõem dare vel ꝑtẽ dimittere. ac etiaz
totũ ſi viderit expedire ad neceſſariã ſuſtentatõʒ

illius tãq; alicꝰalteriꝰpauꝑis.ita tñ ꝙ qto vti⸗
lius pᷣt gerat negociũ illiꝰcui fiẽda ẽ reſtõ ſi ꝑſo⸗
na eiꝰfuiſſʒ nota vt pʒ exponẽdo illa q eẽnt ei re
ſtituẽda in vſus falee pñt ei mag ꝓficere q̊ ad
deũ. Hec ibi. Si tenet᷑ cert ꝑſonis q nolũt dare

certã dilatõem dʒ ad petitiõem ipᷣoꝝ abſq; dila
tione ſatiſfacere vel cedere bõis.qꝛ fur ł raptoꝛ

ſꝑ ſunt in moꝛa.⁊ iõ ſꝑ augẽt pctm̃.ff.de ↄdi.fur

l.in re furtiua vbi leſi egẽt ⁊ ſame pereũt ne int/

ueniẽte paululũ moꝛa iueniri nõ valeãt qui redi
mant?᷑.ſꝑ vitãda ẽ moꝛa vbi ẽ ꝑicłm. di.xxviij.de
ſyracuſane.Et hocẽt ſi oꝑtz ipᷣm mẽdicare.vnð
nõ dico hito reſpectu ne egeat.nã ↄ hoc notat᷑ ex
de vſu. cum tu.tñ Ul.addit ſine culpa pᷣt acciꝑe
vite nccria.ſcʒ extreme. Ray.moderate ſibi vita

retẽta q̊uſq; plene ſatiſfaciat. Hoſtiẽ.vo ſic dicit

Sʒ qd ſi noͤ imineat talr ꝑicim nccitatꝭ.⁊ his qᷣ
reſtituere tenet᷑ nõ põt induci ad teſtõem ſtati fa
ciendã.puto ꝙ diſcretꝰſacerdos pᷣt ſuã ↄſciaʒ in
foꝛmarce ex eo ꝙ intẽdit gerere vtilr negociũ cre⸗
ditor Mã ſi videt qꝛ aliter nõ pᷣt recuꝑare in per
petuũ.vel ñ ita cito ł nõ ita cõmode.põt recepto
iuram̃to vłalia ſufficiẽti cautõe ſi hre pᷣt cautio

nẽ.dilatõem cõcedere ⁊ ſub hac ↄditõe ſi adim/

pleuerit hoc ĩfra taleʒ diẽ pctõꝛẽ abſoluere vt ſic

creditoꝛ ꝙ ei debet᷑ recuꝑet ⁊ pctõꝛñ recedat a p⸗/

abloluat ſub ↄditõe vriũ aſſenſerit Ul.dices.q;
abſolutõ a pctis nũq; fieri dʒ ſub ↄditõe.et iõ di
ci pᷣt ꝙ abſoluat ſimplxr ſi eſt abſoluẽdꝰſed decla
raret qð nõ valebat abſolutio nili adimpleat ꝓ⸗
miſſum. Ul arch.ſuꝑ.c.Si res.xuij.q.vi.q̃rit.
Utrũ hñti reſtituere dẽat hĩi reſpectꝰ ne egeat ⁊
diẽ. viðꝛ ꝙ ſic. ff. de iur̃iur.l.in ↄdẽnationc.ff.de
ceſſio.bo.l.is qͥ. Et ſic notat᷑ʒ ber.ec ð ſolu.Odo
ardus.et facit ad hoc qꝗð hr̃.xvi.q.vij.quicunq;
Sʒ ĩnocẽ in.c.cũ tu er ð vſu. Secus credit ſᷣm
cmonesvt ibi notat.Ala.ber.⁊ hoſti.ꝙinſolidũ

Bea deſpatꝰ. Hec ille. Sʒ ꝙ in fine hꝰ. F. ſ. ꝙ

tenent?᷑ detẽtoꝛes vſuraꝝ ⁊ nõ ſolũ inq;tũ facere
pnñt.q hoſti.in ſũma dic ꝙ qͥ hñt reſtituere paula

tim ſinguł mẽſib ſoluãt creditoꝛib ſi alit᷑ ñ pñt
ſine maꝗ detrimẽto ꝓut potuer̃t vł cõponant ſe
cũ ſpoliatis Oõ ſi nullã potuerint inuenire miti
coꝛdiã apð eos.tñc abſq; dilatõe tenent᷑ ſatiſface
re vł bonis cedere.quia peccatoꝛ ſemꝑ eſt in mo
ra ff.de cõdi.fur.l.in re furtiua.extra de ſimo.c.
cum in eccłie Multi tenent dictũ pꝛecedẽs tan⸗

q; equũ.ſcʒ ꝙ tenent᷑ ſoluere q̃ ntum poſſunt re/

tenta ſibi vite cõmoda.arg de conſe.di. v. diſci
pulos.extra de furt᷑ſi quis.Sed arg.ↄriũ ſuper
vbo reddere eiuſdẽ.c.et ibi dicit arch. ꝙ ſtatim

debet reddere totũ quod poteſt.allegans beatñ
Thomã ſcða ſcðe.q.lxij.qui dic̃ ꝙ ſtatim fienda
reſtitutio eſt dñũs Johaànes dñici in glo quada.
dictũ tamẽ beati Tho.pᷣt dici nõ eſle cõtra ſi ſa⸗
ne intelligat᷑.vt infra dicet᷑. Sed in quadã ſũma
dicit᷑ ꝙ lli qui reſtituere vſuras ⁊ male ablata ⁊
pꝛoponũt firmiter reddere ſed nõ poſſunt ſtatizʒ
quia nolũt cum familia ſua egere vel mẽdicare.
tamẽ incipiut iuxta poſſe ſatiſtacere.vtruʒ tales
poſſint abſolui ⁊ cõmunicari. Reſpon.aut ſciũt
ipſi male ablata.⁊ etiaʒ ipᷣi quibꝛ debẽtur hmõi

volũt.tutũ ẽ ꝙ de conſcietia eoꝛũ ſtent ad termi

nũ ipᷣoꝝ ⁊ volũtatẽ.Si vo neſciũt tales damna
data ſibi.⁊ reuelatio poſſet eẽ ꝑiculoſa illis qͥ vo
lunt reſtituere.tũc n eſt reuelãdum illis.ſed pᷣ⸗
ſumendũ ꝙ confeſſoꝛ vtiliter illoꝛum negociuʒ
gerat.et confitens intẽdat ⁊ pꝛomittat ſatiſface
re qᷓ; cito poteſt.qꝛ hic habʒ locũ ratibabitio de
bono ⁊ equo.et tunc ↄfitens abſolui et cõmuni
cari põt.qꝛ eſt in via ſalutis Si vero omio neſci
antur ꝑſone quibo reſtitutio eſt fiẽda.tunc eſt li⸗
bere in poteſtate pᷣlati.vel diſcreti cõfeſſoris da⸗
re ⁊ conſtituere terminũ confitenti ſicut viderit
neceſſitatẽ ⁊ cõtritionẽ eius et voluntateʒ eius
paratã ⁊ pꝛomptã reſtituendi.⁊ infra iſtũ termi
num talis põt abſolui et cõmunicari.Quid aũt
debeat facere vxoꝛ ⁊ familia raptoꝛis qui nõ ha

bent niſi de obligatis reſtitutioni. habes ſupꝛa

titu.i.c.xij.de rapina.S.xviij.⁊.xix. Nota ꝙ ray.
et hoſti · circa iſtam materiã reſtitutiõis dicunt
hoc notent ⁊ teneãt ſacerdotes ꝙ ſᷣmꝙ maioꝛ vł
minoꝛ fuerit fraus el dolus vel violentia.ina⸗
ioꝛ vel minoꝛ debet eſſe diſcre io iudicantis.es
et ſᷣm hoc in vſuris que fiũt in depoſit vt dictũ
eſt ſupꝛa in.c.de vſura.que omio ſunt reſtituen⸗

da.tamẽ quia minoꝛ eſt ibi violentia qᷓ; in cete⸗

ris.poterit confeſſoꝛ etiã cum ſcit᷑ ꝑſona cui fien

da eſt reſtitutio magis moderare tepus reſtituę

di retenta ſibi vite cõmoda ⁊ familie ſue.Quidã
circa iſtã materiã dicũt ⁊ meo iudicio ſatj rõna
biliter ꝙ in certis caſiba ñ tenet᷑ qͥs ad ſtatim re⸗
ſtituẽdũ actualłr.etiã ſi hẽat modũ aliquẽ ad re
ſtituendũ ⁊ ab eo cui tenet᷑ inueireñ poſſit necre
miſſionẽ nec dilatiõʒ.ſed ſubitã velit ſibi fieri re
ſtitutõem qñ vicʒ ex reſtituendo ſtati inde ſeqret᷑
euidẽs vel ꝓbabile dãnũ ſpũale vł tꝑale notabi⸗
le ipᷣius reitituẽtis.vel alioꝝ qð pꝛeponderaret
dãno eius q debet hꝛe ex caretia illius rei.· Põt

autem danuũ eſſe txiplex.ſc; ꝑiculũ moꝛtis.infa

mia guis ſeu ſcandalũ notabile vel dãnũ et pe⸗
riculũ ꝓbabile moꝛtalis culpe.ratio buiꝰeſt.i ꝙ
tał reſtitutio poſſit ðᷣferri.qꝛ ſᷣm Sco.oꝛ.mi.creę
ditoꝛ.i.qͥ dʒ hᷣe mag dʒ velle in hmõi caſibus vt
maximũ incõmodu ſeu dãnũ eius q hʒ reſtitue
re cuitet᷑ in modica reſtõnis dilatõe q; ſuũ incõ
modũ modicũ łᷣ dãnũ ex carẽtia ad tꝑs ſue rei.
Et ſi obijciat᷑ ꝙ reſtituere ẽ actꝰnegatiui pcepti.
qꝛ reducit᷑ ſeu explicatꝑ hoc qð ẽ no retinere alie
nũ.ſʒ pᷣceptũ negatiuũ obligat ſꝑ ⁊ ad ſo. Rnde
tur ſᷣm Sco.qꝙ alienũ iniuſte ⁊ inuito dño reti⸗/
nere ſimplłr phibe? ꝓpterea ſꝑ ⁊ p ſꝑ iſto mõ nece

eſt ſaluti alienũ nõ recinere.ſed qn qs bʒ/ poſitũ

CLeapitulum VII.

et voluntatẽ reſtituẽdi alienũ p tꝑe opoꝛtuno ex
tũc tenet᷑ dño rei volente.i velle debẽte vult aut

hoc dñs rei ⁊ ſi nõ actu illicito.tñ actu debito ?z

hõeſto.qꝛ dʒ velle ꝙ qͥ ſuũ hʒ ftineat qͥuſq; potit
opoꝛtune.Et ſi dicat dñs rei.hoc agite inuite.⁊
qꝛ nõ vult ꝙ ꝑ q̃̊ntũ eunq; tꝑs ſuũ retineat᷑.Dicẽ
dũ ſᷣm ſcotũ ꝙ dño inoꝛdiatevolẽte ſtati rehabe
re ſuũ.⁊ ꝑ ↄſeq̃ns recta rõem nolẽte ꝓxim reti
nere ſuũ.tũc nõ eſt detentoꝛ iniuſtꝰ Nã ⁊ depoſi
tũ dʒ redditiõe ſtrictiſſima cũ repetit᷑ reddi.vt
C. depo.l.fi.⁊ tñ iuito dño volũtate inoꝛdiata
cũ repetit ⁊ cũ eo malũ faciat ſibi ł altipᷣt tineri

et Aug.dic ꝙ multa bona ſũt pᷣſtanda iiuitꝭ dũ

eoꝝ potiꝰ vtilitati qᷓ; volũtati ↄſulũ ⁊ cetera.di.
xlv.Et qͥ emẽdat, ⁊ exemplũ ponit.xxiij.q.uij.c.
ipᷣa pietas.de eo.ſ.qui ↄ volũtatẽ extrahit᷑ de do
mo ruitura qð laudabilr fit.Eſt ̊ vnꝰ caſus cũ
umminet ex hmõi reſtõe ſubita ꝑiclm dani incõ⸗
ꝑabiliter pᷣualentis dãno qð in hʒ creditoꝛ ex ca
rentia rei ſue.puta cũ ipᷣe creditoꝛ bñdo illã reʒ
ſeu pecuniã quã qᷣs de ſuo retinet mag poſſet re
tuSmore ⁊ pᷣualere ↄ bonũ cõmũe. Nam tũc m
Ricar. in. iiij. Non tene? illud reſtituere illi.ſʒ fi⸗
deliter repuare vt reſtituat ſibi vel heredibo ſuis
qñ hoc fieri poterit ſiñ pᷣiudicio boni cõis.vł de
poſitare illud ita oꝛdinãdo et puidẽdo ꝙ tꝑe ſuo

reſtituat᷑ Idẽ videt᷑ dicendũ cũ qͥs male vteretur

re ſua rehabita.puta gladio ad occidendum ſe
vel aliũ hmõi Idẽ vidðꝛ dicendũ cũ ex ſubita reſti
tutiõe ille qͥ reſtitueret rẽ ablatã ꝑ furtũ vlł aliud
viciñ. detegeret ⁊ inde infamaret᷑ cũ fama ſit qͥd
nobiliꝰ qᷓ; fubia tẽpalis.vñ grauiꝰ reputat᷑ pec/
catũ detractõis qᷓ; furtũ ceter paribꝰᷣm tho. ſe.

ſe. q.lxxiij. ⁊.vi.q.i.deterioꝛes.Cum & quilibʒde
beat puidere ↄſᷣuationi fame ſue.ar.xij·iq.i.nolo

Poteſt talis differre reſtõemvſq; ad tꝑs q̃ͥ nõ de
phendat᷑ in crimine ⁊ diffamet᷑ ſi aliter ꝓuideriñ
põt. Idem dicendũ cum id quod dʒ reſtituinõ

poſſit illi rſtitui niſi faciẽdo magnas expẽſas ad

mittendũ ſibi qꝛ in remotis ẽ creditoꝛ. Lüc eni
quid agendũ ẽ hẽs.s.in eo.ti c.iij.Et idẽ dicẽdũ

qñ młr hũit filiũ ꝑ adulteriũ neſciente viro łſup
oſuit ſibi alienũ pꝑtũ qui nutri᷑ de bonisviri.vł᷑

eres ẽt dimittit᷑ vt filiꝰ ppriꝰ.cũ teneat᷑ mĩ talis
de oĩbus q̃ ꝑcepit filiꝰ ille.ſ.putatiui pr̃is.nõ tñ
debet reuelare factũ qñ ex hoc ſeq̃ret᷑ ſeu ſeq ꝓba⸗
biliter poſſet moꝛs ſua.vel ꝓlis talis vel ẽt nota
bilis infamia vel alia grauia ſcãdala ᷣm Ray.⁊
Jo. neapol in qdlibet.de qͥ hẽs. S.plene eo.li.ti.
I.c. de furto.ibi vide. Alius caſus ẽ qñ ex hmõi
reſtõne ſubita ſequi poſſʒ moꝛs ſpũalis ſeu herm̃
moꝛtale ꝓbabilłr in reſtituẽdo vel familie ei.pu
ta rſtituẽdo q̃ hʒ aliena ad tantã venit pauꝑtate
vel miſeriã ꝙ nõ pᷣt viuere vel ꝓuidere filijs ð vi
ctu ⁊ veſtitu.⁊ cũ ſint alicuiꝰ nobilis ↄditionis

mẽdicare nimis erubeſcũt ab amic ad ſufficien

tiam nõ inueniũt.laboꝛare neſciũt.vel non pñt

quia paruuli vł infirmi.⁊ ſi ic reſtituẽdo exponit᷑

piculo ipſe cũ familia ſua furãdi vel ꝓſtituandi
filias vel deſpationis vbi retinẽdo alienũ ci ip
ſo er iduſtria ſua puidet.⁊ ꝑce ſibi ⁊ familie.et di
ſponitur ad ſatiſtacienduʒ paulatim boc ſentire

videtur Sco.in.iiij. Henri.in.vi.quodlibet.q
xxuij.Et idem videt᷑ dicendũ cũ qͥs habet inſtru⸗

mẽta artis ſue.vnde ex laboꝛe ſuo gubernat ſe et

ſuos et vendẽdo vel tradẽdo ea vt reſtituat ſuis
creditoꝛibo. poterit laboꝛare ⁊ inde lucrari.puta

libꝛos q̃ ad iuriſꝑitos ⁊ medicos.inſtrum̃ta q̊ ad

artifices. Laboꝛãdo aũt cũ pᷣdictis vltra ſuſtẽta
tionẽ ſuã poterit interim paulati ſatiſfacere. Nee
credo eẽ ↄtra hoc ꝙ diẽ b.Tho.ij.ij.q lxij.ſ.ꝙ ſta

tim reſtituendũ eſt alienũ ſimpliciter. Nõ eni ita

amare vᷣba accipiẽda ſũt dicit lex.ſʒ ciuiliter ⁊ in
ſacra ſcptura ſtati dicit᷑ fieri 4 in ꝓlixo tꝑe vt pʒ
malach.iij. Statim veniet ad templũ ⁊c.Et pᷣci⸗
pue cũ ex cã ita vꝛgenti differtur.vt dictũ eſt. Po
teſt etiã młtipłr accipi in iure.⁊ nõ ſolũ ꝓ potetia
facti.ſʒ ⁊ iuris ⁊ cõmoditatis.vt ptʒ.xxij.q.ij.Ja
ciat. in glo. Hec nõ ſũt pᷣdicanda ne paret᷑ via de
tentõi alioꝝ ad qð nimis pꝑſone ſũt inclinate.ſed
cũ magna diſcretiõe in ↄfeinõe ⁊ cõſilijs tractan/⸗
qa ⁊ cu mitis circũſtantijs ↄſiderada qͥ honeſter
factũ.Ad ſᷣ etiã facit qð dicit Jo.neapoł.in qu.-
libet.ix.q.xxij.⁊ Ry.in.uij.⁊ Pe.de palu. Que
ritur eni vtrũ potẽti reſtituere male ablata ſtatiʒ
ſufficiat ad ſalutẽ relinquere in teſtamẽèto ꝙ here

des reſtituãt. Rndet ad h̊ ipᷣe Jo. neapoł.ꝙ H̊ ſuf/

ficit in duobo caſibo tm̃. Pꝛimus eſt qñ hñs male
ablata ereditvere ⁊ ꝓ certo ꝙ talis retentio nõ ſit

vtra volũtatẽ dñi.Lalis eni retentio nõ eſt iniu⸗

rioſa ſeu intuſta. Nltłus eni pati? niuſtici vols
vt ðꝛ in. v. ethicoꝛ. Scõs caſus eſt qñ talis re
tentio rei aliene eſt cõtravolũtatẽ dñi.ſed inoꝛdi
nata puta cũ nõ redditgladius furioſo cũ repetit
ipʒʒin furia hoc eni iuſte fit. vt.xxij.q.ij.Ne quis.
Et ſiłr hocẽ qñ aliqs vult rem ſua ſtatim habere
quã retinẽs nõ põt dare ſine notabili dãno ſuo ⁊
ecõtra ille cuiꝰ eſt põt ſine damno ſuo ⁊ incõmo⸗
do carere ad tꝑs.xtra iſtos caſus nõ ſufficit a⸗
ſalutẽ niſi ſtatim reſtituat Ratio eſt qꝛ de neceſſi
tate ſalutis ẽ vitare pctm̃ moꝛtale.ſed nõ ſolũ au
ferre alienũ ſed etia retinere extra pᷣdictos caſus.

eſt moꝛtale qꝛ cõtra iuſticia cũ faciat iniuriã ꝓxio

⁊ hoc cũ põt reſtituere.vñ nõ ſufficit ad ſalutẽ ta/⸗
li relinquere ꝑ teſtamẽtũ ꝙ heredes reſtituãt.ſed

de neceiſitate ſalutis eſt ſtatim reſtituere ſi põt.

Sʒ ſi ille cuiꝰ ẽ res ſeu cui obligat᷑ nõ pᷣt ſlla re ca
rere ſine incõmodo ſuo etia ad tꝑus.tũc opoꝛtet
ꝙ reſtituat etiã cũ magno incõmodo ſuo.nec ſuf⸗
ficeret dimittere ꝑ teſtamentũ. Tertius caſus
excuſans a reſtitutõe ſubita eſt cũ ex hoc immine
ret ꝑiculũ moꝛtis coꝛꝑalis.Et ꝓ huiꝰmaioꝛi de⸗
claratiõe nota ſm Ricar.in.nij.diſt.xv.ꝙ ſi illeh
damnñ intulit habet aliqͥd vltra neceſſitatẽ ſuſte
tatõis nature qᷓ;ᷓuis ſibi neceſſariũ ad victuʒ pᷣm
decentiã ſue gſone reſtituere tenet᷑.Nõ eni licituʒ

eſt de alieno viuere cũ ſeculari honoꝛe. Si aũt nõ

habʒ niſi neceſſaria ad ſuſtentatõeʒ nature.tunc
diſtinguendũ eſt.qꝛ aut iſte qͥ damnũ paſſus eſt ñ
iidiget ad ſuſtẽtationẽ nature eo qð ab eo ablatũ
eſt ⁊ tũc ille qͥ abſtulit reſtituere nõ tenet᷑.qꝛ ex iu
re nature licitus eſt vnicuiq; vſus poſſeſſiõis ne⸗/
ceſſarie ad ſuſtentationẽ nature.Extrema auteʒ
neceſſitas omia facit cõia/ff. de lege rodi.i.ij.

Citulus Becundus

CTum in eadẽ in tex.⁊ glo. Aut indiget ad ſuſten

tationẽ nat᷑̃e eo ꝙ ablatuʒ ẽ.⁊ tũc ſubdiſtinguo.
ꝛ aut pᷣmꝰ. ideſt dñs ipᷣius rei indiget iſta re ad
ſuſtentationẽ ſue nature priuſqᷓ; nccria ad ſuſtẽi
tationẽ ſit nat᷑e illiꝰqͥ abſtulit. Aut vterq; eode⸗

tꝑe factꝰ ẽ indigẽs iſta re ad ſuſtẽtationẽ ſue na⸗

cure.Aut iſte q̃ abſtulit factꝰẽ indigens iſta read
ſuſtetationẽ ſue nature priuſqᷓ; iſte a q̊ ablata eſt
Pꝛimo mõ ⁊ ſcdo pt dici ſine pᷣiudicio ꝙ iſte
qui abſtulit rem iſtã tenetur reſtituere illi a quo
abſtulit.qꝛ nunqᷓ; fuit illiꝰ q eã abſtulit.ſed ſꝑ re
manſit iſtiꝰde iure.poſtqᷓ; eni ſũ in ſtatu in q̊ͥ res
mea res ẽ mihi nccria ad ſuſtẽtationẽ nature nõ
põt fieri alteriꝰme dicente.Si tertio mõ.tunc
ille q abſtulit reſtituere ñ tenet᷑ qꝛ ab iſto tꝑe q̊ͥ fa
cta eſt ſibi ncẽriaad ſuſtẽtatõʒ nature cũ tũc illi
a qͥ ablata ẽ non eẽt ncẽria.acqᷣſiuit ius in illa re
illi qui abſtulit. Et iõ q;uis dãnũ paſſus veniat
poſtea ad ſtatũ in q̊ res ſibi ablata eẽt ſibi neceſ⸗
ſaria ad ſuſtentationẽ nature nõ ꝓpter hũc babʒ
maiꝰ ius in iſta re q; iſte qͥ e abſtulit.niſi iſte qui
eam abſtulit deueniſſz ad ſtatuʒ in q̊ ampliꝰ iſta
res ñ eẽt ſibi nccaria ad ſuſtẽtationẽ nate.IJdeʒ
ꝑ totum Pe. de palu.in.iiij.et Sco. Ex dict ho
rum ꝓꝙ tales q hñt reſtituere ⁊ ſi retineãt ſibi qͥ⸗

dãmodo nccria p ſuſtẽtatione ſui ⁊ familie ad

vitandũ multa pꝑicula anime ⁊ coꝛꝑis q veriſilłr
ſequi poſſent bonis ſuis cedẽdo ⁊ oiĩb ſe ſ poliã/
dopꝓ reſtõne fiẽda.qð foꝛte tutiꝰeẽt.ſ.reſtituere ⁊
in deo ofidere etiam ſi opoꝛteret mendicare.ſᷣm
Ray. Id hᷣ nõ viðꝛ teneri de nccitate ſalucj. Zñ
non dñt tales ita laute viuere ⁊ pompoſe veſtiri
cũ ſamilijs ſuis ⁊ filias ſuas cũ magnis dotibꝰ

nuptui tradere ſiẽ ſi nõ entoblicatt ad reſtöneʒ

qĩʒ parce viuere ⁊ ꝑuas dotes tradere.et ſi nõ pñt
nobili vel mercatoꝛi nuptui dare artifici et ple/⸗
beo dñt tradere ⁊ alia ſuꝑflua reſecare.Cũ młta
ergo pꝛudẽtia hoc negociũ agẽdum ẽ.cũ efficaci
ter vident᷑ facere qð pñnt ad reſtituẽdũ.⁊ ĩ alijs ſe
bñ hẽc.⁊ cũ tioꝛe dei.credo pñt abſolui ⁊ cõicari
Qui autez ⁊ de eo qð pñt ſꝑ ꝓcraſtinãt ⁊ annua
tim repiũ? pmittere ↄfeſſoꝛi reſtituere. et poſtea
nõ faciũt.nõ vidẽtur abſolui niſi pᷣus faciant.vł
diſponãt efficaciter negociũ vt hẽat executionẽ
et multo minꝰei ꝑmitti dʒ cõmunio ſumi q̃ntuʒ
dico ſpectat ad ↄſiliũ ↄſeſſorj. Nam q̃ntũ ad ſa⸗
cerdotè qͥ hʒ cõmunicarc.cum ille ſe in mãifeſto
ingerit ad hoc qͥd iuris hẽs ĩfra ĩi.iij.ꝑte.de vſu
rarijs aũt maiſeſt/ quõ ſit augendũ cũ eis in reſti
tutiõe ⁊ collatõe ſacroꝝ.bhẽs.õ.eodẽ ti.c.de vſu.
Poſſent ẽt tales petere remiſſionẽ a creditoꝛib⸗
quã ſi ſponte ⁊ ſine fraude obtinẽt nõ ampliꝰipᷣi

obligant᷑.nec ẽt pauꝑibo illa remiſſa eis dare te⸗

nẽtur Non tamẽ decẽs eẽt vt diues a paupe ⁊ in
digẽs parum a multo indlgente peteret riniſſio

nem Queritur vtꝝ eps elapſis trib vel q̃tuoꝛ

annis poſſit agere 3 heredes.vel poſſeſſoꝛes bo⸗
noꝝ quondã illiꝰqͥ in teſtamto reliqnit mille li⸗

bꝛas ſoluẽdas nomie vſuraꝝ incertaꝝ cũ deer/

toꝛſione dictaꝝ vſuraꝝ non appareat niſ ꝑ con
feſnonẽ dicti teſtatoꝛis Rñder laur.de ridol. in
tractatu ð vſuris poſt Fede.ꝙ cũ actio q cõpetit

er teſtamẽto. vel ↄdictio que cõpetit epo per l.

Nulli ſint ꝑſonales.⁊ ꝑ ſpaciũ triũ aunoꝝ dau
dãtur ꝑↄſeqᷓns.C. de pſcrip.triũ vł q̃tuoꝛ znoꝝ
ideo ↄtra heredes bona fide poſſidẽtes q̃ ſp pᷣiu
mit᷑ nõ cõpetit actio ad dictas mille niſi pbaret

malã fidem heredẽ habuiſſe ⁊ ſciuiſſe vitiu ⁊ cri⸗
men defuncti.q̊ caſu debʒ intelligi.ZLua nos cũ

ſi. Et idẽ ſi de extoꝛſione appareat ꝑ aliud qᷓ; te⸗

ſtamentũ. Qũo aũt ad poſſeſſoꝛes bonoꝝ per q̊s

Eteſtatoꝛẽvel eius heredẽ bona alienata ſunt nõ

eſt aliqð dubiũ ſi poſſider̃t ſpacio decẽ annoꝛuʒ
qꝛ actio ꝑſonalis nõ cõpetit ↄ ſucceſſoꝛẽ ſingula
rem.vt.l.i.ꝭ.ſi heres.ff.ad trebel. Nec obſtãt pꝛi
mo dicta.ſ. ꝙ actões cpᷣo cõpetẽtes durant q̃tu⸗

oꝛ annis.qꝛ intelligit᷑ hoc de actõibo competẽti⸗
bus epiſcopatui vel ecclijs. Sʒ hic nõ competit
actio epᷣo vt epᷣo.ſed vt yconomo ⁊ admiſtratoꝛi

bonoꝝ paupeꝝ. Querit᷑ ꝙ ſi pᷣmiſſo generali edi⸗
cto ꝙ qᷣcũq; dederit vſuraꝝ nomie aliqͥd tali ve-

niat infra tot dies ⁊c. Si nemo venit nec aliq̃s

certas ꝓbauit vſurarius ifra terminũ ad id ſibi

atutũ lataq; eſt ſnĩia ꝑ epᷣm declarãs illas eẽ in

certas. Utrꝝ vſurariꝰ ſit tutꝰſi poſtea appareãt

pſone certe bo reſtitutio eſt faciéda. Fede.i oꝑe
ſuo ſentit ꝙ ſic. etiam qͥ ad ũlos qͥ tũcerat extra
dyoceſim.Fatet᷑ tñ ꝙ talibo competit remedium

Scd cogita diẽ lau.an ſit veꝝ ⁊ ↄriuʒ pꝛacticat

quãdo non ẽ determinatũ ꝙ oia veniant ſub no
mine incertoꝝhoceſt qñ non fit taxatio vere.et
ſm qᷓntitateʒ ad quã aſcẽdunt ſʒ minoꝛ.et ſᷣm ꝙ
inter eos conuẽtumẽ.Et ð hoc iudici pꝛo cuius
ſentẽtia alio nõ dato pᷣſumitur.cõſtat legitime.
An aũt tal na tuupſe vi
pꝛompti ſunt ep̃i ad eius ob uantiã.quia ꝓ ſeip
ſis incerta imburſant nec ad illoꝝ volũt reſtitu
tionẽ venire vel teneri ſed fit certa taxatio ſcoðᷣm

conuentionẽ cſom ꝙ moꝛis eſt.que tamen an de

iure poſſit fieri videda eſt. Notandũ etiaʒ ſᷣm ar
chidiaconũ ꝙ ſi aliqs decedẽs relinq̃t ſibi here⸗
dem ex teſtamẽto vel ab inteſtato.⁊ oꝛdiauit q̃n

dam executoꝛẽ tantũ ad emẽdam ſuoꝝ foꝛis fſa/
ctoꝝ qui decedens tꝑe moꝛtis ſue creditoꝛibite

nebatur.⁊ iaʒ tetmini ſolutõis ſue fluxerãt. Iſte
executoꝛ debitũ hmõi ſoluere tenet᷑.⁊ poteſt con⸗
ueniri.qꝛ elapſis termĩs ſolutõis cepit iniuriari
creditoꝛib in non ſoluẽdo defuuctus. Ex pꝛece
pto autẽ dñi ſolutio ẽ faciẽda.ar.xi.q.i.magnũ.
xxiij.q.fi.c.tributũ.Quarce peccat i termino ſol⸗
uendo.tum qꝛ frangit ꝓmiſſum.extra de pac.c.i
et. ij. tum qꝛ illo elapſo iuito dño detinet alienũ
ff de excep. doli. l.ij. F. circa. Et hoc tenẽt quidaʒ
vt ſcʒ nomine foꝛis factoꝝ hoc cãu veniãt ðbita

quoꝝ terminꝰſolutiõis tpꝑe moꝛtis lapſus erat,
etp illis agi poſſit. Secꝰ de debitis q terminꝰ
noõ aduenerat.⁊ ita notat᷑in ſpe. Rubꝛi.qualiter

in iudicio ſcriptura ꝓferri. .nunc vo. Oceo
demũ cui datum eſt alidqd ꝑ erroꝛem dicit Jo de

rip. in tractatu de ↄctibo ꝙ in tali datione aut

eſt erroꝛ ꝑſone vel erroꝛ foꝛtune vel alterius cõ⸗

ditionis appoſite. Si pmo modo.puta inten

do dare petro ⁊ do martino.tũc martinus tene

tur acceptũ reſtituere vel danti vel illi cui inten

E

pꝛactica ſit iuris conſona tuupſe viðö

deba
puta
iſic
paun
Gi⸗
teſc

lept
no:
adr
plen

ſt.

vult
feot

falis

errat
göpt
teeſe
ne.
fitca
amie
tutie
Nclal
llis
ſßzen
tipee
diſee
faor

Vvid⸗
hab

lecu
vel⸗
mpl

NA

deſo

Pportit
ioe
tama
Ndium

cicd

nriabo
N
wN

.

nuch

id

debar dare.ar.xxix.q.i..i. Si vo erroꝛ foꝛtune

puta intẽdo tibi dare vt pauꝑi.et tu es diues ꝛ

ꝙ; ſic acceptuʒ tenetur reſtituere danti vel alicui

paupꝑi niſi recipiens interim eẽt effectꝰ pauper.
Si vo ſit erroꝛ alicuiꝰalterius ↄditõis puta qꝛ
te ſctm̃ credo cuʒ nõ ſis.⁊ iõ dono tibi.vel credo

celebꝛatuꝝ te miſſas.⁊ ideo do tibi.dicit᷑ ꝙ ſi re

ceptoꝛi cõſtat de pᷣciſa intẽtione dantis.ſ.qꝛ ali

nõ daret niſi cõditio ſubeſſi.talis erroꝛ obligat

ad reſtituendũ receptũ.aut ad ſufficicnter ſup⸗
plendũ ꝑ ſe vel ꝑ aliũ intentionẽ dãtis q̊ꝝn ratio

eſt.qꝛ cũ res in iſtũ nõ tranſeat niſi eo mò q dãs
vult tranſferre niſi nõ exiſtat conditio.in ipſum

res nõ trãſfertur. Alij vᷣo dicunt ꝙ ad reſtöònem
talis erroꝛ nõ obligat niſi ipᷣa conditõ circa qus
erratur eſſet cauſa motiua ⁊ finał dationis ta

qð ꝓbant ꝑ ſimile do tibi centuʒ libꝛas qꝛ credo
te eſſe amicũ meũ.dato ꝙ accipiẽs non ſit amicꝰ

mev. nõ obligatur ad reſtõnẽ. Si autẽ amicicia
fit cauſa ꝓpter quã do tibi centũ libras.ſcʒ ſi ſis

amicꝰmeus.niſi amicus fueris obligarad reſti

tutionẽ. Ex his pʒ ꝙ queſtoꝛes ſuncti Anthonij

vel alij qcunqʒ nullo mõ pñt ſibi retinere ea que
iüllis pauꝑibo vel loc p quib dant᷑ petũt quia hic

eſſʒ erroꝛ ꝑſone. Uerũtamẽ qꝛ nullꝰ tene ppꝛijs

ſtipẽdijs militare nec cauſas alioꝛũ agere ad ex
pẽſas ſuas.dico ꝙ pñt tales viuere ſuꝑ qſtus q̃s
faciunt.et pᷣt eis moderatũ ſalariũ dare.hec ille
Illa vo q̃ dant᷑ eis ex mendacijs eoꝝ queſtoꝝ.qꝛ
videlʒ aſſerũt ꝙ dicentẽ᷑ multe miſſe ꝓ dantibꝰ. vł

pbabebũt talẽ vel talem indulgentis.vel abſoluẽ

tur a votis eoꝝ vel a caſibꝰrepuatis.vel ꝙ fient

lectiſternia ⁊ hoſpitalia ⁊ hmõiꝙ q̃bus illi dant

vel nõ daturi.nec talia fiũt.nec vᷣa ſunt.totumẽ
rapina.⁊ reſtitui dñt dantib ea vel pauꝑibꝰero

. itulus tertius de Suꝑbia Caplm pᷣmum

ꝑentũ et eius punitione.

xpeditis bis que

de ſuꝑbia pᷣmoꝛ

ſpeciebus ⁊ filiabs ⁊ remedijs
reſtitutiõis. Nũc de ſuperbia
agendũ eſt que cum ſit vitiuz
. ſpuale minꝰ ab homibo cogno⸗
ſcitur. Sicaũt de diabolo a q̊ͥ oꝛtũ hũit dicitur
Job penul.ꝙ eſt rex ſuꝑ om̃s ſilios ſuꝑbie. ita et
ſuꝑbia ipᷣa regina ⁊ mi eſt oĩm vitioꝝ.ſᷣm Gꝛe.
et ſicut de ipᷣa maxie diabolꝰↄdemnat᷑.ita xpus
cũ elect ſuis de eiꝰ jrio.ſ.hũilitate maxime com
mendat᷑. Uñ aug.in.xuij.ð ciui.dei.c.xiij.ſic ait.
Tiuitati dei in ̊ ſeculo ꝑegrinanti maxie cõmẽ
datur hũilitas.⁊ in rege eiꝰ q eſt xpᷣs maxie pᷣdi⸗
catur. Contrariũ huic vᷣtuti elatõis vitiũ in eiꝰ
aduerſario qͥ diabolꝰeſt maxie dñari ſacris lris
edocet᷑. Pꝛofecto iſta ẽ magna differentia q̃ ciui
tas vñ loquimur vtraqʒ diſcernit᷑.vna ſcʒ ſocie⸗

tas pioꝝ hominũ.alia impioꝛum. ſingla queqʒ

9

cum angelis ad ſe pertinentibus in quibo pceſſit
hac amoꝛ dei.hac amoꝛ ſui. Hec ille De hac pſal
mi. Suꝑbi inique agebant vſqʒquaqʒ a lege au
tẽ tua non declinaui.Ubi de ea tria notantur.

coanda.quia vſqʒ quaqʒ.

pertinent ad auariciam cum

ꝛimũ ẽ vitiũ.⁊ ideo ꝓpulſanda.ibi. Suꝑbi ini
Scõm eſt maximũ.⁊ lõ eradi/ (que agebant.
Tertium eius remediũ.⁊ ideo regula ſernanda
Buoc ſnpe non declinai.

uod ſuperbia ſit pec/J. I.

catum ptʒ ex eo quod dicit ſplalmiſta Superbi
iniqueagebant. ſſcilicq;ʒ ſuperbiendo. Iniquitas
autem pctũm eſt. Unde ⁊ iocobi.iiij.dicitur.ſu⸗
perbis ðs reſiſtit.⁊ hoc ideo.quia ſibi contrarij
ſunt ꝑ peccatũ.ſed de ipſo ſuꝑbie vitio videnda
ſunt tria. .
Primo quid ſit.
Secundo qñ ſit moꝛtiferum ·
TLertio quomodo pꝛimi. L

t quantũ ad pᷣmum dicit Augꝰ. in. xuij.de ci.

dei. ꝙ ſuꝑbia eſt ꝑuerſe celſitudinis appetitus.

Ubi pmo notandũ ꝙ ſuꝑbie pctũm conſiſtit in

appetitu ſeu volũtate ſicut ⁊ alia peccata.nõ in
eſtimatione. Uñ quando Gꝛego. dicit in libꝛo

moꝛaliũ.qꝙ ſuꝑbia eſt cum qͥs eſtimat bona que
bʒ.a ſe hr̃e non a deo vel merit ſuis eſtimat obti

nuiſſe ⁊ hmõi.nõ ſic eſt intelligẽdũ tanq; in ipſa
eſtimatõe conſiſtat ſuꝑbia ipᷣa ſed conſiſtit in ap
petitu excellẽtie inoꝛdinato.Sʒ quia ꝙ qͥs mul⸗
tũ appetit facile credit ex ipᷣo appetitu nimio ex⸗
cellentie quẽ habʒ ſuꝑbus.inde inclinatur de fa
cili ad eſtunandũ.de ſe vltra id qð eſt.ita ꝙ eſti⸗
matio illa ſequitur appetitũ illum inoꝛdinatuʒ
Secundo eſt cõſiderandũ ꝙ quia appetitꝰ ſu
ꝑbi eſt ꝑuerſus ſeu inoꝛdinatꝰ.qꝛ ↄtra regulam

rationis.ideovicioſus. Pꝛo cuiꝰ declaratione

eſt dicendũ ꝙ appetitus in omni eo qð appetit.
aut ſequit᷑ regulã rationis.id ſcʒ qð ratio natu⸗
ralis dictat aut excedit ipᷣam aut deficit ab ea.⁊
cũ ſequitur regulã rationis eſt actus virtuoſus
cum autem excedit vel deficit a regula rõnis. eſt
vicioſus.Exemplũ de appetitu ſiciẽtie qui de ſe
eſt homini naturalł.Si enim quis appetat ſcien
tiam ⁊ intẽdat ei ſᷣm ꝙ ratõ dictat puta ad debi
tum finẽ ⁊ debito modo ꝑtinet hoc ad virtutem
ſtudioſitatis.ſi vᷣo excedit regulã rõnis vt quia
nõ intẽdit ſcientie ꝓpt᷑ deũ.vel qꝛ q̃rit ſcrire q nõ
ꝑtinent ad deũ ⁊ hmõi.ꝑtinebit hoc ad vitiũ cu
rioſitatis.ſi aũt deficist a regula rõnis vt qꝛ nõ
vacat ſentire vt dʒ ꝑtinebit ad negligẽtie vitiuʒ.
ſic ad ꝓpoſitũ de ſuꝑbia. Cũ eni cõſiſtatĩ appeti
tu excellentie?⁊ honoꝛis q̃ naturałr hõ deſiderat
et ratio huiꝰ ẽ qꝛ bomo naturalxr deſiderat per⸗
fectionẽ boni qð conſiſtit in quadã excellentia.
Hancerxcellentiam pᷣt qs tribꝰ mõis deſiderare
Nazʒ ſi h faciat ſ̃m reglam rõis.ſcʒ ad debitum
finem ⁊ debitis medijs.pertinebit ad virtutem
magnanimitat.ſi deficiat a regula rõnis.tota⸗
liter retrahẽs ſe ab oꝑe magno ⁊ honoꝛe ſibi pꝛo
poꝛtionato timoꝛe deficiẽdi.ꝑtinet ad vitiũ pu⸗
ſillanimitatis.ſi aũt excedit regulã rõnis qreno
honoꝛẽ ⁊ excellentiã nõ ad debitũ finẽ vel ſibi in
ꝓpoꝛtionatũ.ſʒ ſupᷣ ſuã ↄditionẽ ꝑtinet ad vitiuʒ
ſuꝑbie.Non eniʒ ẽ aliud ſuꝑbia q; excedere men
ſurã ꝓpꝛiã in excellentie appetitu. Un ſuꝑbus ðꝛ

ẽ

—

quaſi ſuꝑ id qꝗð eſt valẽs.Et qꝛ nõ eſt eadeʒ men/
ſura oim hoim qð vni nõ imputabitad ſuꝑbiaʒ
faciẽdo qᷓdam multũ honoꝛabilia ſic epᷣs exercc⸗
do auẽtẽ epiſcopalẽ alteri imputaret᷑ ad ſuꝑbiaz
vt ſi ſacerdos eadẽ agere vellʒ.Tho.ſe.ſe q.clxij.
et in qõnibo ð malo. Tertio ſciendũ ꝙ materia

huiꝰvitij ꝑ quã differt ab alijs ẽ excellẽtia. ſicut
matia auaricie ẽ pecũia ⁊ matia luxurie eſt dele⸗

ctatio venerea.⁊ q;uis videat᷑ idẽ ſuꝑbia cũ ina,/

ni gloꝛia.pr qð aliq doctoꝛes ponũt vtrũq; pꝛo
vno.tñ ſᷣm Bꝛe.in.xxx.li.moꝛa ⁊ be.Tho.ſe.ſe.

vbi.S. ſũt diuerſa ⁊ realiter diſtincta in h̊ dꝛñtia
quia ſupbie materia eſt ꝓpꝛia excellẽtia.ſʒ matia
inanis glie eſt mãifeſtatio ipᷣius excellẽtie. Appe

tit enĩ ſuꝑbus excellentiã ⁊ honoꝛẽ ſupᷣ ſuã vᷣtu/
tem.ſʒ vane gloꝛioſus appetit inoꝛdinate ꝙ mãi
feſtetur alijs ſua excellẽtia.Et q 2 ad excellentiaʒ
ꝑtinet ꝙ mãifeſtet᷑ qͥs alijs.iõ q̃i imediate a ſuꝑ⸗
bia ꝓcedit inanis gloꝛia vt pma filia ſeu ↄſequit
ad eam ↄtinuo vt germana.Qð pulcre oſtendit

Oꝛigenes ſr pentatheuc.xix. Ubi moꝛalr exxo
nens inebꝛiatõem Lochꝑ filias eiꝰ. dicit ꝙ ille
due filie maioꝛ ⁊ minoꝛ Toth que ſecute eumin
monte inebꝛiauer᷑̃t ⁊ cũ eo copulate filios genue
runt.ſ.moab ⁊ amon.q̊ͥꝛuʒ deſcẽdentes inimici

ſuert płi dei phitiq;in templũ intrare in tertiaʒ
et qᷓrtam gñationẽ.Figurãt hec duo vicia ſuꝑbi

am ⁊ inanẽ gloꝛiã.que ex mẽte oꝛiun⁊᷑ viri iuſti ?
ſancti. Supꝑbia eni ait aug.etiã bonis oꝑibo in⸗

ſidiat᷑ vt pereant. Cũ igr̃ qui mði vitia deſerit.ſ.
cupiditatẽ ⁊ luxuriã tanq; ignẽ ⁊ ſulphureũ ſo⸗
domam mũdane ↄuerſatõis ↄſumẽtem.montẽ
gloꝛia q etiã nõ ſibi cauentẽ dulcedine cõplacen
tie ip̃ius honor⁊ laudis inebꝛiãt vt ñ diſcernat

