ex inſidijs qs pugnet krii q.ij.dñs.Et pugnare cũ
baliſtis videt᷑eſſe pugna ex inſidijs. Sed q;tũ ad ex
cõicatiõis penã tenẽt cõiter doctoꝛes ꝙ ſit canon ferẽ
de nõ late ſnĩe ſiue bellũ ſit iuſtũ ſiue iniuſtũ:cõi⸗
cationes epłas.l.i.

De factoꝛibus ⁊ vc⸗ J.xXII

ditoꝛibo aleaꝝ ⁊ tatilloꝝ ⁊ cartaꝝ ſcu naiboꝝ.fucoꝛũ

ſertoꝝ. ſeu coꝛonarũ mulierũ.capilloꝝ capitis:ſtãpa
toꝛibo pannoꝝ,⁊ hmõi oꝛnamẽtoꝝ.quid iurꝭ. Uide
dicendũ de factoꝛibo vel venditoꝛibo aleaꝝ.taxilloꝝ
cartaꝑꝝ.ꝙ qꝛ vt in pluribo hoĩes vtunt᷑ his ad pctĩ
moꝛtale ꝓpter auariciã.iõ non videt᷑ tales poſſe excu
ſart a moꝛtali.vñ nec abſoluendi miſi talia dimittãt.
de pe.di, v.falſas.⁊.c.frẽs.⁊.c.negociũ.Guiłetiam
dicit ꝙ nõ ẽſecurũ detalibo viuere qrũ vſus ẽ vt fre
quentiꝰ ad peccatũ qð intelligo de moꝛtali.⁊ ẽ turpe
lucrã. Sed de factoꝛibo ⁊ venditoꝛibo fucoꝝ ⁊ alioꝝ
oꝛnamentoꝝ videt᷑ dicendũ ꝙ vẽdẽdo his de quibo
ſcit vel credit ꝙ vtant᷑ ad pꝛouocandũ ad laſciuiã eſt
moꝛtale.qꝛ caoperant᷑ tali in crimine.ij.qic.notuʒ.
Quod tũñ nõ dʒ defacili credere niſi appareant ſigna
manifeſta vt in meretricibo. Nemo enĩ eſt iudicandꝰ
Imemoꝛ ſalutis eterne,de ↄſe,di:i.iubemꝰ. Ubi autẽ
H ignoꝛat vel ↄſiderat ſed ſolũ de vanitate adütit cũ
talibo poſſint mulieres vti cum peccato ⁊ ſine pctõ.⁊

cñ moꝛtali ⁊ cũ veniali ſᷣm intentionẽ eaꝝ ⁊ q̃ntitatẽ

exceſſus. Et ꝙ intẽtio eaꝝ vt in pluribo ſit laſciua velł
moꝛtalis ſuꝑbia aut ianis gloꝛia.duꝝ eſt dicere ⁊ te⸗
merariũ iudicarel. Qñ etiã ſit tantꝰ exceſſus ꝙ faciat
moꝛtale difficile eſt diſcernere. vñ non videt 7 in bu⸗
iuſmodi peccẽt moꝛtalit᷑. Minꝰ enim ẽ iſta facere vł
vendere ꝙ; poꝛtare.ſed iſta poꝛtarevel vti vt ſfud qðᷣ
vigdet᷑ pꝛecipueint᷑ oꝛna mẽta ꝓuocantia ad laſciuiaxʒ
de ſe nõ eſt moꝛtale ſm.b.tho.ſe.ſe.q:clxix. Ubi etiã
dicit ꝙ qꝛ mulieres licite pñt ſe oꝛnare. vel vt pſeruẽt
decentiã ſui ſtatꝰ. vel aliqd etiã addere vt placeãt vi⸗
ris ſuis.ideo artifices taliũ oꝛnamẽtoꝝ nõ peccãt in
vſu artis hmõi.niſi foꝛte adinueniẽdo aliqua ſuper⸗
flua ⁊ curioſa.qlec rñ hoc faciẽdo dicit eſſe moꝛtale.
Sel ſi dicat᷑ ꝙquerũt alijs viris placere vt in pluti
bus ſaltim ad inanẽ gloꝛiã. Dicendũ ꝙ inanis glo⸗
ria ex genere ſuo ẽ veniale ſm. b.tho. ſele: q/ cxxxij. Iʒ
aliqñ poſſit eſſe moꝛtale. Perſuadẽdi ſunt igit tales
ad dimittendũ opera ⁊ venditionẽ taliũ venitatum
non tamen cogendi per negationem abſolutionis
Dubia enim in melioꝛem partem ſunt interpꝛetan⸗
eers de re.iuris ceſtote. De ipſo autẽ vſu oꝛna⸗
tus dicek ti· vis

Citulus

BDe atte hiſtriona/ .GS. III

tus.⁊ de factione inſtrumentoꝝ muſicoꝝ ⁊ vſu eoꝛũ
Sciendũ ſᷣm.b.tho.ſe.ſe.ꝙ ars biſtrionatꝰ de ſe nõ
eſt ũlicita.qꝛ oꝛdinat᷑ ad recreationẽ ⁊ ſolaciũ hoĩbꝰ
exhibendũ qð neceſſariũ eſt vite humane.ſicut ſal ci
bo ꝓ codimento.dũmodo fiat locis tꝑibus ⁊ modis
opoꝛtunis ⁊ a ꝑſonis laicis als peccatũ eſſet.vt ſi tẽ⸗
poꝛe pnĩe in loco eccłie a perſona eccliaſtica.vel cum
iniuria dei vel ꝓximi Qð ſi fieret cũ verbis turpibo

vel actibo turpia repñtantibo.vel cuʒ incantationibo

⁊tüc eſt illicitũ ⁊ moꝛtale.Et talia exercentes nõ ſunt
abſoluẽdi necxõicandi.Et de talibo loquit᷑ cypꝛianꝰ
in.c./ꝓ dilectione. de ↄle.di.ij. ⁊ augꝰ. di. lxxx vi.qͥ ve⸗
neratoꝛibo donãt.vbi dicit ꝙ dando talibo pecuniaʒ
ꝓ opere ſuo ẽ magnũ peccatũ.qꝛ fouent᷑ in ſcelere ſuo
⁊ ptinet h̊ ad turpe lucrũ. vñ ⁊ paupenbo erogandũ
de cõſilio tñ.ſicut etiã acquiſitũ per artem mathema
tic.i.diuinatoꝛiã.vt.xiiij.q:v.c.qͥ habetꝭ.cũ.c. ſeq.

Muantũ ad facien- . X

tes inſtrumẽta muſica.Cũ vſus eoꝝ de ſe ſit licitus.

ſta ⁊ foꝛmatio ⁊ venditio. Põt tñ multiplicit᷑ eſſe pec
catũ in vſum eox.vt ſi ad laſciuiã puocandã vel ni⸗
miã cõplacentià ſenſualẽ. ꝑmaxime autẽ in diuinis
officijs pulſare in oꝛganis ballatas ⁊ cantiões laica
les videt᷑ magna dei irreuerentia. Necita dʒ placere
clerus populo ad aures qð diſoliceat deo miſcendo
carnalia diuinis officijs Que enĩ cõuẽtio xpᷣi ad be⸗
lial.Et ſi multi nõ ꝑpendunt de cantionibo. aliqͥ tñ
mundani ⁊ vani ꝑcipiũt.vñ trabunt᷑ magis ad car⸗
nalia qᷓ; ad ſpiritualia.Et cypꝛianꝰ dicit. Cogitatio
camalis et ſecularis hoĩs abſcedat.ſ.tꝑe oꝛationis et
Diuini officij.de conſe.di.i.qñ. Vtꝝ aũt moꝛtale vel
veniale ſit ipſi viderint qͥ H̊ faci=t.

De ementibus tem. ſ.xVI.
poꝛe meſſiũ blada ⁊ tꝑe vindemiaꝝ vinũ ⁊ alios fru
ctus vt poſtea canꝰ vendãt in futurũ. Dicit canon h̊
eſſe turpe lucrũ cũ fit ob cupiditatẽ nõ ob neceſſitatẽ
xiiij.q;iiij. quicũq;. Sed vl.in tractatu ſuo pleniꝰ di
ſtinguit. Dicit enim ꝙ B fit aut ꝓter bonũ cõmune.
aut pꝛopter bonũ pꝛiuatum. Si pꝛopter bonũ com
mune.ſicut ioſeph emit frumentũ tpe abundãtie vt
poſſet ꝓuidere patrie tꝑe infamis. Geñ.xli.hoc meri
toꝛiũ eſt. Idẽ ray. Si aũt ꝓpter pꝛiuatũ cõmodũ tũc
tripliciter. q? aut hᷣ fit ex pꝛouidentia timẽès ne poſtea
hab eat in futuꝝ emere ſi indiguerit cum canꝰ ent.⁊
tñ poſtea cũ nõ indigeat ſicut credebat vendidit ca⸗
rius q; emerit ſed nõ cariꝰq; vendat in foꝛo.⁊ h̊ licitũ
eſt. Jdẽ ray.⁊ guil.⁊ inno.Et multofoꝛtiꝰ ſi ̊ facit ex
pietate.vt.ſ.ex lucro vẽdinõis inde ꝓuideat pauperi
bus.dũ tñ moderate h faciat ita ꝙ p cariſtiaʒ cõſtas
non ledat᷑. Scðo põt b̊ᷣ fieri ᷣm iuſticiã cõmutatiuã
vt faciũt mercatoꝛes.⁊ licite pñt ꝓ opera ſua recipere
lucrũ vt ſuſtentent᷑ dũmodo nõ intendãt canſtiã in⸗
ducere. Idẽ dicit guił.⁊ addit maxime ſi aliud genꝰ
negociatõis nõ nouit.nec alias hʒ vnde viuat vel ſu
ſtentet᷑ cũ familia ſua.Tertio mõ fieni põt hᷣex auani
cia lts ꝓᷣ vnꝰtĩ emit de huiuſmodi ⁊ ↄgregat po

ſtea cõpellunt᷑ hoĩes emere ab eo ad placitũ ſuũ.⁊ig
vendit care vt vult.⁊ iſti enoꝛmiter peccant 2 pcimũ
⁊ cõitatẽ.⁊ tales qͥ victualia vel alias res.aut etiam
monetas emũt vt cariſti inducãt. vocat ray. nephã
das beluas ⁊ moꝛtale ẽ ſᷣm guił.ſiue a clericis ſiuea
laicis fiat.ſed grauiꝰ in clericis. Inno.⁊ hoſti.dicunt
ꝓ qui emũt victualia ⁊ canꝰ vendãt tꝑe indigẽtie qᷓ;
icʒ emerũt nulla vtilitate pẽſata.ſ.puiſiõis ſue ꝑſone
⁊ familie vel ſubuentiõis pauperũ. ſed ex cupiditate
vtiq; peccãt.nõ tñ tenent᷑ huiuſmodi lucra reſtituere
certis ꝑſonis.ſed debent pauperibo erogari ſ̃m ray.
vt. xiiij q.v.qui habetis cũ.c.ſea e⸗Sed R L
rũ eſt de honeſtate conſilij nõ de neceſſitate ſicut de
Bunt⸗ lucris dictũ eſt.

8

turpia lucra vt in mittendo vel poꝛtãd oarma vel li⸗
gnamina.vel quecũq; mercimonia ad teras ſolda⸗
no ſubiectas.⁊ tales vltra peccatũ turpis lucri incur
runt excõicationẽ cuiꝰabſolutio pape reſeruatł᷑ ⁊ de H̊

₰ℳ

ucru quod quis.i. xVIII.

ↄſequit᷑in ſeruiendo vſuranio in arte illa. pſoneta ca
eſt mediatoꝛ in malis ↄctibus. Miles in ſeruiendo

in bello miuſto q;tũ ad ſtipendiũ ſuũ. Notariꝰ in fa⸗
ciendo inſtrumẽta vſuraria.⁊ bꝛeuit᷑ quodcũq; lucx
qð quis recipit ꝓ oꝑe quo ſeruit alijs in illicitis.Lu
crũ etiam qð quis facit in opando vel vendẽdo die/
bus feſtiuis vel in eccleſijs vel alijs locis indebitis.
Recipiendo etiã pecuniã ob electionem alicuiꝰin ali

quã dignitatem tem poꝛalẽ.dicit guil. ꝙ eſt turpe lu⸗
crũ.⁊ conſulendũ ꝙ pauperibus det. q;uis hoſti. di

cat bᷣ ſimonia edll. .
. Capłm. xxiiij.de inhumanitate.

itcoꝛdiã ſeu inbumanitas ponit᷑ pꝛo filia
auaricie a.b.grego.in li.moꝛal.⁊ ab yſið.⁊a.b.tho.
ſe. ſe. Et cõſiſtit viciuʒ iſtud in h̊ ꝙ quis nõ ſubuenit
pꝓximo in neceſſarijs vite cuʒ põt.quod cõiter ꝓcedit
ex auaricia ex eo ꝙ amat plꝰ ſubſtantiam tꝑalem qᷓ;
ꝓximũ ſuũ. Et talis deficit a ſaciẽdo elemoſinas coꝛ⸗
poꝛales q cõtinent᷑in hoc verſu.videlʒ. Uiſito.poto.
cibo.redimotego.colligo.cõdo.Loquẽs pð.de ſub

uentione pximi ꝑ quã excluditnr vitiũ iſtud obdum

tionis ↄ miſericoꝛdiam.ſic ait põ.xl. Geatꝰ qͥ intelli⸗

git ſuꝑ egenũ ⁊ pauperẽ in die mala liberabit eũ do⸗

minꝰ.Dominꝰ conſeruet eũ ⁊ viuiſicet eũ ⁊ beatum

faciet eũ in tena.⁊ nõ tradat eũ in manibo inimicozꝝ
eiꝰ. Naturale eſt enĩ cuilibet appetere beatitudinem
⁊ vitare miſeniã que eſt ei contrarnia. Sed cũ ꝑ obdu

rationẽ contra miſcðᷣiam efficiat᷑ quis miſerimꝰ. qꝛ
dãnatus. Dicit᷑ enĩ Math.xxv. ꝙ ibũt hi.l.q imiſeni⸗
coꝛdes in ſuppliciũ eternũ ⁊ ꝑ miſerationes.⁊ elemo
ſinas debite factas cõſequant᷑ beatitudinẽ. qꝛ miſert

coꝛdibo dicek Math.xxv. Uenite bñdicti patrꝭ mei
percipite regnũ. Eſuriui enĩ ⁊ dediſtis mibi mandu
care ⁊c. Ideo extirpãdũ ẽ iſtud vitiũ.⁊ elemoſina de⸗
bito mõ ſacienda ẽ vt perueniat᷑ ad beatitudiuẽ.qð

vym guil. ve⸗

unt/ alia plura J. XVII.

Gaduratio contra miſe

— — %v — —— — — —☛ - ————UN

—,— — — —

— — — —

Ri
tnß

d
nc
Nii
d
id
nis⸗

.
uin⸗
ien
u
g*
Nu
znirin
lcnm
Giun
mmin⸗
amam

Capitulũ

„XXIIII.

innuit põ., dicens. Beatus qui intelligit. vbi tria
noranttur. .
Pꝛimũ ꝙ inhumanitas eſt eradicanda ꝑ rõnabilis

elemoſine erogatõnẽ ibi. GBeatus qui intelligit ſuper

egenũ et pauperem. J
Scðm ꝓcrudelitas hec eſt eliminãda pꝛopter hoꝛri

bilis ſententie euaſionẽibi.in die mala liberabit euzʒ

dominus.

Teniũ ꝙ iniquitas hec eſt effugãda pꝛopter pꝛeſen⸗

tis vite fructificationẽ.ibi.dñs cõſeruet eum.

Quantum ad pꝛimum §.

oſtenditur ꝙvitiũ hoc eſt eradicandũ.ꝑ hoc ꝙ cotra/
riũ ſuadetur.ſ.ſubuenire pauperibo.Quõ eni põt ali

quid efficacius ſuaderi.qᷓ; cũ oſtenditur ex eo beati⸗
tudinẽ adipiſci. Beatꝰ inqt qui intelligit. Contraria
eĩ mutuo ſe expellunt. Sed non ſufficit dare elemoſi⸗
nam.niſi detur debito modo. Vnde Ecci.vij ðꝛ.Et

facere elemoſinã ne deſpicias.donec inuenias iuſtuz

id eſt teneas eaʒ qͥuſq; debite poſſit erogari.Et h̊ no

tat pp.cũ ait. Beatus qui intelligit.i cu ĩtellectu⁊ ra

tione pꝛouidet pauꝑibo ⁊ egenis.Oꝛdinẽ nouit ray.
ponẽs circa hoc diſtinctionẽ.dicẽs eſſe diſcernenduʒ

inter petẽtes elimoſinã. Aut petũt quaſi ex debito v

pꝛedicatoꝛes⁊ pᷣlati. Aut ſimpliciter pꝛo coꝛꝑis ſuſtẽ

tatione. In pꝛimo caſu diſtingue.qꝛ aut ſũt noti aut
non. Si ſunt noti ⁊ conſtat eos miſſos vel ↄſtitutos
ad pꝛelaturã recipiendi ſunt.i.Coꝝ.ix. Qui altari ð
ſeruiũt cũ altari ꝑticipant᷑. Et non alligabis os bo/
uis triturantis ⁊c. Si vero ſunt incogniti et dubitat᷑
an eis tale officiũ ſit conceſſum. pꝛimo debent exami

„ „

nari an ita ſit.qꝛ circa maioꝛa maius ꝑiculũ vertitur

Mon eni eis tm̃ dat tꝑalia ſed ſpũalia accipit.in qbo
vertit᷑ periculũ magnũ.di.xlij quieſcamꝰ. Poſſent eĩ
falſa diſſeminare vt heretici qui ſimulãt ſanctitatem

vt cerretani qui multa mẽdacia fingũt. In ſcðᷣo caſu

cũ.ſ.petũt ſimpliciter pꝛo ſuſtentatiõe coꝛꝑis iterum

ſubdiſtingue.qꝛ aut potes abũdare ſeu ꝓuidere om̃i
bus.aut non. Si omnibo ſufficis. omnibo indiſticte

ſubuenire debes hũtibo indigentiã. Inuitãt nos ad

hec exempla abꝛae ⁊ loth.qꝛ omnes indifferẽter reci⸗

nendo inter pauperẽꝛ pauperẽ. Mon eni ex vita eoꝛũ

quos recipis mercedẽ tibi retributurꝰeſt deus.ſed ex

volũtate⁊ honoꝛificentia multa⁊ miſericoꝛdia ⁊ boni
tate.diſt. xlij.c.quieſcamꝰ.Et qð dictũ eſt de dando
oĩbus indiſtincte ad ſuſtentationẽvbi quis ſufficiat.
intelligendum niſi recipiens elemoſinsʒ abuteret. vt

puta vel male expẽdendo. vel pꝛopter hoc traderet ſe

negligẽtie cõfiſus de ꝓuiſione ſibifacta.ar.v.q.v.ca.

non omnis. Indigentibo aũt ad moꝛtẽ quãtũcunq;

malis.obſtinatis.excõicatis.hereticis.iudeis.⁊ infi⸗
delibo alijs ſemꝑ ſubueniendũ eſt. ⁊ ab oĩb etiam ſi

opꝛteret furto occiꝑecũ non inueniref aliterad ſubue
niendũ.diſt.lxxvi:paſce. In ſcðo vero caſu cũ.ſ. qͥ
non põt oĩbo ſufficere dicit Ambᷣ.nouem eſſe ↄſiderã

da.ſ.fidem.qꝛ fidelis pꝛeferẽdus eſt infideli.qdð intel

ligendũ videt cetenis panboꝛ pcipue equalitate indi

magis eſſent deſerendi filij q; parentes.

gentie. Cauſam. qꝛ illi qͥ tenent᷑ captiui ab hoſtibus
ſunt alijs pᷣferendi.Locũvt ſi captus pꝛopterdebitũ
iuſtũ excrucietur in carcere. Nam ſi omnibo debetur
miſericoꝛdia.iuſto ampliꝰ illis. Cempus. nam ſi tꝑe
afflictõnis ſue nil a te impetret ⁊c/ſi tꝑequo duc ad
moꝛtẽ. S non totũ necvni ſimul oẽs opes eſ
fundant᷑.ſed diſcrete diſpenſent᷑.⁊ hoc niſi aliquis ex
toto vellet mundũ deſerere. vt religioſi. Exemplũ in

heliſeo.Et ſipõt pluribo ſufficiẽter tra dere.meliꝰ eſt

qᷓ; vni tm̃ dare.ſed non meliꝰeſtvnivel paucis ad ſuſ

ficientiam q; mulus ad ĩſufficientiã ⁊ quaſi nihil ſᷣm
tho.vbi ſupꝛa. Meceſſitudinẽ.vt ꝓpinqui ſanguinis

extraneis pꝛeferant᷑. Henlegccea: latcecter ſu⸗
litudinarij alijs pꝛeferẽdi ſunt.lobilitatẽ.i. verecũ⸗

diã ue⸗ ingenuos ꝓdit natales.Etatem.qꝛ ſenes iu
ulenibo

nibo. cerer pa ribo. p̃ferendi ſunt. hoc plene babes
di. lxxxvi.non ſatis.Tho.ij.ij.q.xxxi.ðt.Exhibitõ ca

„

iItatis ⁊ beneficioꝝ ad magis gopinquos 2 attinen

tes magis eſt extendẽda. Sed ꝓpinquitas vniꝰ ho

minis ad alteꝝ poteſt attendi diuerſimode ſᷣm diuer
ſa in quibo ſibi homĩes ad inuicẽ cõmunicant. vt cõ
ſanguineiĩ naturali cõiũctõe.cõciues in ciuili.⁊ fide⸗
les in ſpũali.⁊ ſic de alijs.⁊ ſᷣm diuerſas cõiũctiones

ſunt diuerſa beneſicia impẽdenda.Nam vnicuiq; eſt
magis impendendũ beneſiciũ ꝑtinẽs ad illã rem ſᷣm
quã eſt nobis magis cõiunctꝰ ſimplir loquẽdo tñ pᷣt
vaniarl ᷣm diuerſitatẽ locoꝝ⁊ tꝑm ⁊ negocõꝝ. Nã in
aliquo caſu magis ſubueniendũ eſt extraneo, puta ẽ
extrema neceſſitate qᷓ; patri non patieti illam neceſſi⸗
tatẽ. Itẽ dicit tho.vbi.S.q; nullũ bene actoꝛis eſt be⸗
neticiũ ſicut parẽtũ. Ideo parẽtes in recõpeſandis be

neficijs ſunt oĩbo alijs pᷣferẽdi. hiſi neceſſitas ex alia
pte pponderet.vel aliq alia conditio, puta cõis vtili⸗

tas eccleſie vel reipublice. Uñ in extrema neceſſita

Sciendũ ꝙ per miſciam elemoſina euadit ientẽ
tia hoꝛribilis dãnationis qua dicet᷑. Ite maledicti in

ignem eternũ. Deelemoſina eni ðꝛ. Tho. xij. Elemo
e ſina a moꝛte liberat.⁊ ipſa eſt que purgat peccata.Et
piebant. inter alios etiã angelos reciꝑe meruert. Be
ne. xix. Et in hoc caſu dicit Criſ. Quieſcamꝰ ab hac
abſurda⁊ dyabolica ⁊ pꝑemptoꝛia cunioſitate.ſ.diſcer

Hᷣ ẽ qð ait po. In die mala libabit eũ dñs.ſ.apenis.
Dies mala ðꝛ dies indicij ꝑticulanis ⁊ vniuerſalis q̃
mala eſt repꝛobis/ꝓpter damnatiõis ſnĩam durã cõ⸗
tra eos publice latam. Ecõtra aũt vt ðꝛ. Ja.ij. Judi⸗
ciũ ſine miſericoꝛdia.ſ.liberante. fiet illi quinon fecit
miſericoꝛdiã inhumanus exiſtens. Uñ ps.xlviij. de
diuite auaro ait. õ dabit deo placationẽ ſuã.⁊ pᷣci⸗
um redemptionis anime ſue laboꝛabit⁊c̃. Ubi tria ð
eo noranrr.
Pꝛimũ ꝙ deo extat irrecõciliatus.quia nõ dabit deo
placationem ſuuam.
Scõðm ꝙa pcrõ extat inełpiatus. quia nec pꝛecium
redemptionis animeſuaeu. F
Tertiũ ꝙ in eternũ durat cruciatus.quia laboꝛabit
in eternum⁊ viuet adhuc in ſinem·
Ouantum ad pꝛimũ dicit Oꝛeg.in oꝛatione ð eo
Deus qui culpa offenderis penitẽtia placoris. Sed
medicamentum foꝛtiꝰ quod oꝑatur in penitentia eſt
miſericoꝛdia elemoſine:inquit AImb/de be din cele

Citulus Pꝛimus

medicamentũ. Unde in figurã huius dicit iacob de
eſau.quem timebat ꝓpter offenſam. Placabo eũ mu
neribus. GBeñ.xxxij. Oñs enim placat᷑ muneribo ele
moſinarũ. Sed inhumanꝰ cum nõ det elemoſinas
ex auaricia ipᷣm placare nõ poteſt.⁊ per cõſequens re
manet inimicꝰ ⁊ nil qð facit boni põt deo eſſe gratũ.
Quantũ ad ſcoᷣm dixit nabuchodonoſoꝛ peccato
ri daniel. Peccata tua elemoſinis redime. Dañ.iiij.
Etambᷣ.Peccatis tuis venundatꝰ es.ſ.dyabolo. re
dimete pecunia tua.ſ.ꝑ elemoſinas.de pe.di.i.medi
cina.Sicutigit᷑ peccatoꝛ ꝑ elemoſinam contritiõis
quã dat aĩe ſue liberat ſea ſeruitute dyaboli ⁊ pctĩ q̃
ad culpã. Ita ꝑ elemoſinã quaʒ dat pauperi liberat
ſe a pena debita ſupplicij. Sed ĩmiſericoꝛs non dat
elemoſinã interioꝛẽ nec exterioꝛẽ.Et ideo qꝛ nõ dabit
pꝛeciũ redemptõis ale ſue remanet ſub ſeruitute dya
boli in peccatis: Ex his ſequit᷑ tertiũ. Naʒ exq̊ nõ
placat hic deũ quẽ offendit.ſed cum peccatis accedit
ad diẽ malam iudicij in fine vite ſue.i.poſtea in fine
mundi.Ideo in die mala nõ liberabit eum dñs.ſed
dicet ei cũ alijs. Ite maledicti in ignẽeternũ in qͥ ᷣm
ps.laboꝛabit in eternũ cruciatibo.Et quare non libe
reła dãnatione in illa die aſſignat pꝛo cã inbumani
tatẽ dicens.Eſuriui ⁊ nõ dediſtis mihi manducare
Math.xxv. Uilſ itari debet infirmꝰ ⁊ tribulatꝰ vt
conſulet᷑ verbis.adiuuet᷑ in coꝛpoꝛalibus obſequijs.
ſubleuet᷑ ſi indigeat tꝑalibus ſubſtantijs ꝓ medicis
⁊ medicinis.Etſicut dici᷑ Job.v. Uiſitans ſpecieʒ
tuã.i/ꝓximũ.nõ peccabis ſed pꝛemiũ mereberis.di⸗
cente xpᷣo. Infirmꝰfui ⁊ viſitaſtis me.Sic amici iob
viſitauerũt eũ depauperatũ ⁊ infirmatũ vt non cõſo
larẽt᷑ eũ. Sed qꝛ repᷣhẽderũt eũ dicẽtes ꝓpt᷑ hypocri⸗
ſim percuſſum ⁊ humiliatũ.deo diſplicuerũt. Po
tari debet ſitibundus ⁊ qͥ indiget. iu illud Ro.xij.
Si ſuit inimicꝰ tuus potũ da uli.⁊ multomagis be⸗
niuolis. Math.x. Qui potũ dederit vni ex mĩmis
tm̃ in noiĩe diſcipuli nõ perdet mercedẽ ſuam Rebec
ca que potũ dedit elieʒer ꝓcuratoꝛi abꝛae poſtulanti
meruit magniſice matrimonio copulari. Cibꝰ de⸗
bet pauperi miniſtrari.ſᷣm illud Eſa Aviij. Frãge eſu
rienti panẽ tuũ. Noĩe enim panie intelligitur cibus
VSBignãter dicit᷑ frãge.i.partẽ da.vt videlʒ ſᷣm ambᷣ.
Di. lxxvi.c.nõ ſatis. Nõ totũ quis ſibi eripiat.ſed qðᷣ
habetcũ paupere partiat᷑. Uel etiaʒ frange.ſ.plures
ptes faciẽdo da pluribo. Meliꝰ eſt enĩ dare multis
ad ſufficientiã q; vni ad ſuperabundantiã. Panem
dicit qͥ eſt cõis cibꝰ.qꝛ nõ debẽt pauperibo fieri lau⸗
ta cõuiuia. Uñ augꝰ dicit. Dent paupenbo vilia di⸗
uites.⁊ ipſi vtant᷑ delicatis.di.xlieNõ cogant᷑. Tuũ
dicit nõ alienũ.i.de male acquiſitꝭ que debẽt reſtitui
Mã vt dicit᷑ Ecci.xxxiiij. Qui offert ſacrificiũ.ſ.ecclie
de ſubſtantia pauperũ quaſi qui victimat filiũ ante
patrẽ ſuũ.xiiij.q.v.ĩmolans.Diues epulo qꝛ micas
Panis laʒaro nõ dedit in inferno ſepultꝰ guttã aque
abere nõ potuit Lu.xvi. Tegere.i.veſtire nudũ.
ſub q̊ compꝛehendit᷑ oẽ cooperimentũ coꝛpoꝛi neceſ
ſariũ ⁊ vſui aptũ.Eſa.lviij. Cũ videris nudũ operi
eũ.Qð oſtendit iob optime ſe ſeruaſſe dicẽs. Si de⸗
ſpexi pꝛetereuntẽ eo ꝙ nõ habuit veſtimẽtũ.⁊ abſq;
operimento pauperẽiſi nõ benedixerunt mihi latera

eiꝰ.⁊ de velleribo ouiũ mearum calefactꝰẽ.humerus
meꝰ a iunctura ſua cadat.Job.xxxi. Et de thabita qᷓ

erat plena operibo bonis ex elemoſinis dicit᷑ Act. ix

ꝙ vidue flentes oſtenderũt petro tunicas ⁊ veſtes q

eis ipſa faciebat.ex quaꝝ cõpaſſionepetrꝰ moꝛtuam

ſuſcitauit. Sic iohanes baptiſta admonebat turbã
dicẽs. Qui habet duas tunicas det ñ habẽti.Lu.iij
Pꝛo vna enĩ tunica vt exponit hieroꝰ. intelligit᷑ veſti
mentũ ſibi neceſſariũ ⁊ familie ſue. pꝛo alia intelligũ
tur alie ſuperflue veſtes q̃ ſunt pauperibꝰdande.UIt
enĩ ait ambeMHudoꝝ eſt veſtimentũ qð recludis.ſcʒ
ſuperfluũ.di.xlvij.ſicut hi.Nõ ſubuenientibo enim
de veſtimento dicet in iudicio xpᷣs Math.xxv.ſju⸗
dus fui ⁊ nõ cooperuiſtꝭ me.⁊ ideo. Ite maledicti in
ignẽ ⁊c. Lolugere in domũ pꝑegrinos. ad Heb. vl⸗
ti.MHoſpitalitatẽ nolite obliuiſci.Per hanc enĩ quidã

placuerũt deo angelis hoſpitio receptis. ſicut ptʒ de

abꝛaam ⁊ loth. Beñ. xix. Job etiã oſtedit ſe huic va⸗
caſſe operi dicẽs.foꝛis nõ manſit peregrinꝰ.⁊ hoſtiũ
meũ viatoꝛi patuit Job.xxxi.Et hoc fieri dʒ hilariter

i. Petri.iiij. Hoſpitales inuicem ſine murmuratiõe⸗

PHiero.Oẽs hoſpites aduenientes leta frõte ſuſcipi⸗

mus.⁊ eis pedes abluimꝰ pꝛeter hereticos. Similit
qꝛ multi diſcurrũt trutanni ⁊ cerretani ⁊ latrũculi:et

ideo caute in hmõi agendũ ẽne daniticet᷑. Dicit᷑ enĩ
xiij q.i.Sad hec. Mus in pera. ignis in ſinu. ſᷣpẽs
in gremio.male remuncrãt hoſpites ſuos. Econtra
domos hoſpitibo clauſas in ſodomis ignis celeſtis
cõſũpſit.di:xlij.S.i.Sic ⁊ ignis inferni inbumanos
hoſpites deuoꝛabit.quibodicet᷑. Hoſpes fui ⁊ nõ col

legiſtis me. Math. xxv . Er ſextũ opꝰ miſcdᷣie coꝛ
poꝛalis redimere captiuos. ⁊ eos qui detinenapud

infideles redimere maxima miſcðia eſt.cũ ibi pericli⸗

tet᷑ nõ ſolum coꝛpus ſed etiã aĩa.pꝛo quo etiã calices
conflari ⁊ vẽdi ſuadet ambꝛo,.dicẽs. Oꝛnatꝰ ſacroꝝ
eſt redẽptio captiuoꝝ.Et vere iſta ſunt vaſa pꝛecioſa
que redimũt aĩas a moꝛte. Ille verus eſt theſaurus
qͥ operat᷑ quod ſanguis xpᷣt operatꝰeſt.xij.q.ij.c.au⸗
rũ. Et idẽ etiã dicit᷑ ex ſnia ſexte ſinodi vniuerialis qᷓ
habet᷑.e.q.c.apłicos. Paulinꝰepᷣs: Nolanus vir ſan
ctiſſimꝰ. vt refert grego.in li.dyał.qꝛ pꝛo redemptiõe

filij vidue ſe ſeruituti ſubiecit infideli.Oẽs captiuos

xpᷣianos qͥ detinebant᷑ ab infidelibo longobardis pe⸗
tijta rege ⁊ obtinuit liberari ⁊ remitti ad ꝓpꝛia. Eos
quoq; qͥ detinent᷑ in carceribo pꝛo debitis ⁊ pᷣcipue ſi
ne culpa ſua redimere ꝓ eis ſoluendo creditoꝛibo vel
mutuando magna elemoſina ẽᷣ. Et multomagis qᷣs
debet debitoꝛes ſuos qͥs nouit impotẽtes ad ſoluen
dũ ex miſcðᷣa relaxare.quod dñs pᷣcepit dicẽs.Eſa.
lviij. Dimittite eos qͥ cõfracti ſunt liberos.illos etiã
qͥ iniuſte ponunt᷑ ad carceres iuuare vt abſoluant᷑qͥ
libet ꝓ poſſe debet laboꝛare.ſic fecit abdemelech eu⸗
nuchꝰ regis ſedechie pcurãs pꝛecibo ſuis ⁊ obtinẽs
a rege hieremiã ꝓphetam miſſum in lacũ.i.puteũ ſi⸗
ne aqua ad inſtantiã ſacerdotũ ꝓpter veritatem qua

pꝛenuũciabat future captionis hieroſolymoꝝ inde ex⸗
trahi ⁊ ſibi pꝛouideri exqͥ multũ deo placuit. vt ha?

bet hiere. xxxviij. Inſupera ſeruitute liberare ſeruos
p̃cipue poſtq; effecti ſunt xpᷣiani. ⁊ credi põt eos be⸗

ne vſuros ſus libertate ẽ magna miſcdia.ſicut ⁊ lipſa

— —

—

A
w

Ai

nlc
uun⸗
than
nl
ng
haͤ
igii
mi

wle
Dake
ſnn fho
Eannen
nis ⸗
iinig
Pni
R
mln
ccunns
gican
imisi
—

Capitulũ

ſeruitus ẽ magua miſeria. Uñ ⁊ greg.dicit ꝙ ſalubꝛi

ter agit᷑ ſi hoĩes quos liberos ab initio natura ꝓtulit
⁊ iuſgentiũ iugo ſubſtituit ſeruitutis.in ea qua nati
fuerat manumittẽtis beneficio libertati reddant᷑.xij
q:ij.cũ redẽptoꝛ.vbi põit exemplũ ad h̊ inuitãs nr̃i
redẽptoꝛis 4 nos dyaboli captiuos libertate dona⸗
uit. AVltimũ opꝰ miſericoꝛdie coꝛpoꝛalis eſt cõde⸗
re.i.ſepelire moꝛtuos.Thobias ſepeliẽs etiã cõtra pᷣ

ceptũ regꝭ ſennacherib moꝛtuos de populo ſuo.⁊ ali

qñ dimittens pꝛandiũ vt h̊ exequeret᷑.nec timens mi
nas vel pericula moꝛtis.ꝓpter hoc multũ deo placu
it vt ſibi dixit raphael angelus Thob.xij.Et ex ma⸗
gna miſeria cecitatis ⁊ pauꝑtatis deuenit ad illumi⸗
nationẽ ⁊ magnã pꝛoſperitatẽ cũ filio ſuo.Filij iacob
cũ magna diligentia fecerũt officiũ ſepulture ipſius
vt habet᷑ Geñ. vl. Et in penã dictũ fuit de iniqͥ ioa⸗
chim. Sepultura aʒini ſepeliet᷑. Hiere.xxij. Aʒinus
manet inſepultꝰ. Deuote etiã mulieres marie cũ ni⸗
chodemo ⁊ ioſeph multuʒ cõmendant᷑ de ſepultura
pie ⁊ gloꝛioſe exhibita xpᷣo. Math.penul.Ad h̊ etiãẽ
facit qð habet᷑ xiij.q.ij.c.ebꝛon.⁊.S.ſe.Et qᷓ;uis ſei
pultura moꝛtui nõ cõferat moꝛtuo q;tum ad ſenſum
quẽ coꝛpꝰ non hʒ poſt moꝛtẽ ꝓpter qð ſaluatoꝛ nõ po
nit inter oꝑa miſcðie in iudicio rerends. Illa enim

tm̃ ponit que ſubueniũt vite humane.tũ enã nõ me⸗

moꝛat ea.qꝛ hoĩes ex ſe ad hoc inclinant᷑ ecx humani⸗
tate ⁊ vtilitate ne coꝛpoꝛa infecta aerẽ inficiãt.tũ ſᷣm
b. tho.ſe.ſe.q.xxxij.ꝑtinetad defunctũ. qͥd de eiꝰ coꝛ
poꝛe agat᷑. tũ q;tũ ad hoc ꝙ viuit in memoꝛijs hoĩim
cuiꝰ honoꝛ dehoneſtat᷑ ſi maneat inſepultꝰ.tũ q;tuʒ
ad affectũ quẽ adhuc viuens habebat de ſuo coꝛpo⸗
re cui pioꝝ affectꝰ cõfoꝛmari debet pꝰ moꝛtem eius.
2 ideo lauda bile opꝰ eius ẽ.

Ouantum ad tertiũ J. Ij.

—

pꝛincipale oſtendit fructꝰ magnꝰ miſericoꝛdie in vi⸗

ta pñti.Uñ.i.thi.iiij.dicit᷑. Pletas ad oĩs valet pꝛo⸗
miſſionẽ vite que nũc eſt hñs.ſ.ſpiritualis.coꝛpoꝛal
⁊ future.Et h̊ declarat pð.ponens q̃druplicẽ fructũ
Pꝛimus eſt. Dñs cõſeruet eum.iſ.in vita gratie ⁊ in
ꝓſperitate tpali.Scðs eſt.vt viuiſicet eũ ſpiritualit᷑
qꝛ vt dicit᷑ Tho.uij.lemoſina ab oĩ pctõ ⁊a moꝛte
liberat. Uñ ⁊ filiꝰ vidue ſareptene ꝓpter elemoſinã ſu
ſcitatꝰ fuit.iijc.Reg.xviij.Lertiꝰ fructꝰ eſt.beatũ euʒ

faciat in terra.i.felicẽ ⁊ famoſum. Dicit enĩ boeti. ꝙ

largitas homines claros facit. auaricia voodioſos.
Quartꝰ nõ tradet eũ in manꝰ inimicoꝝ eiꝰ.ſpiritua⸗

liter.ſ.demonũ. Uñ cõtra iob qui fuicelemoſinis de⸗

ditꝰ nõ potuit pᷣualere dyabolꝰ cũ ſuis malicijs ⁊ fla

gellis. Sed vtꝝ dare elemoſinã ſit ex pᷣcepto ita

peccet moꝛtaliter qͥ nõ dat eã. Rñ.ſᷣm.b.tho.ſe.ſe.q.
h ſic a omittẽdo eam punitcternalit᷑. vt patet
Maih.xxv. Ite maledicti in ignẽ eternũ ⁊c.qð pꝛo
cã dãnationis ponit᷑ omiſſio elemoſine.Eſuriui enĩ ⁊
nõ dediſtis mihi ⁊c̃. Sed nullus punit᷑ igne etxerna⸗
liter niſi ꝓ moꝛtali.Rõ huiꝰ eſt.qꝛ cũ ꝓximi ſit dile/
ctio ſub pᷣcepto ſᷣm illud Jo.xv. Hoc eſt pᷣceptũ meũ
vt diligatis inuicẽ. Neceſſe eſt oĩa illa cadere ſub pᷣ⸗

cepto ſine quib dilectio ꝓximi nõ conſeruat᷑. Ad di

lectonẽ autẽ ꝑtinet vt nõ ſolũ velimꝰei bonũ ſed etiã

4

XXIIII.

—

opemurad hoc.ſm illud.i. Jo.iqjelõ diligamꝰ ver⸗
bo neq; lingua.ſed oꝑe ⁊ veritate. Ad hoc autẽ ꝙ ve
limus ⁊ oꝑemur bonũ alicui requirit᷑ ꝙ eꝰ neceſſita⸗
ti ſubueniamꝰ. Uñ.i.Jo.iij.dicit᷑. Qui viderit frim
ſuũ neceſſe habere ⁊ clauſerit viſcera ſua ab eo. qũo
charitas dei manet in illo.Et ideo elemoſinaꝝ largi⸗
tio ẽ in pᷣcepto. Sed qꝛ pᷣcepta dant de actibꝰ virtu⸗
tũ neceſſe ẽ ꝙ hoc bonũ elemoſine cadat ſub pᷣcepto
ſim ꝙ actꝰ virtutis.i.ᷣm ꝙ recta rõ requirit.m quaʒ

gliquid ẽ cõſiderandũ ex parte dãns clemoſinã.⁊ ali
quid ex ꝑte recipiẽtis.Ex ꝑte dãtis eſt cõſiderãdũ ꝙ

iſllud qð eſt in eiemoſinas erogandũ ſit et ſuperfluuũ
nõ ſolum reſpectu ſuüpſiꝰqð eſt vltra illud qð eſt ne
ceſſariũ nature ſiuevite ſue ꝓpꝛie.ſed ⁊ reſpectu alioꝝ
quoꝝ cura ſibi incũbit.qꝛ pꝛiꝰ opoꝛtet ꝙ vnuſquiſq;
ſibi ꝓuideat⁊ his quoꝝ cura ſibi incũbit.⁊ poſtea de
reſiduo alioꝝ ſubueniat neceſſitatibo.rõne quoꝝ dici
tur neceſſariũ ꝑſone ſᷣm ꝙ ꝑſona dignitatẽ impoꝛtat
ſicut ⁊ natura.pmo acceipit ſibi ad ſuſtentationẽ ꝓpꝛij
coꝛpoꝛis qð eſt neceſſariũ miniſterio virtutis nutriti
ue. Superfluũ autẽ erogat ad generatiõeʒ altenꝰ per
virtutẽ generatiua.Et ad hoc facit qð dicit xpᷣs Lu.
xi.Quod ſuꝑeſt date elemoſinã ⁊ ecce olĩa mũda ſũt
vobis.i.nullã ĩmundiciã auanicie ex tẽpoꝛalibo con⸗
trahetis ſic diſpenſando.Et hiero. Aliena raꝑe con
uincit᷑ qͥ ſibi vltra neceſſaria retinere ꝓbat᷑.di.xlij..i
Ex ꝑte autẽ recipientis requirit᷑ ꝙ neceſſitatẽ habeat
alioquin nõ eſt rõ q̃re ei elemoſina det᷑. Sed cũ non
poſſit ab aliq̃ vno oĩbus neceſſitatẽ habentibo ſub⸗
ueniri.nõ oĩs neceſſitas obligat ad pᷣceptũ.ſed ſoluʒ
illa ſine qua qͥs ſuſtẽtari non põt. Et in hmõi haber
locũ qð aitambꝛo.Paſce fame moꝛientẽ. ſi nõ paui⸗

ſti occidiſti.di.lxxxvi.c.paſce.Sic g̊ dare elemoſinã

de ſupfluo eſt de pꝛecepto.⁊ ſilłi dare elemoſinã ei qͥ
eſt in extrema nccte.als dare elemoſinã eſt de cõ ſilio

ſicut de quolibet melioꝛi bono dant᷑ cõſilia. Sũtau⸗

tẽ ſuperflua nature ⁊ pſone de neceſſitate pᷣcepti ero⸗
ganda.qꝛ Iz ſint iſtiꝰ q;tũ ad ꝓꝛietatẽ.tñ ſunt ⁊ alio⸗
rũ habentiũ poteſtatem qui inde ſuſtentari poſſent
qᷓ;tũ ad vſum. Uñ ambꝛo.diixlvij.ſicut hi.inquit.
Nemo ppꝛũ dicat qð cõmune eſt.i.alijs cõicanduʒ
tꝑe neceſſitatis ſᷣm glo.⁊ ſequitur.plꝰqᷓ; ſufficeret ad
ſumptum ⁊ violenter obtentũ eſt. Eſurientiũ eſt pa⸗
nis quẽ tu detines: Nudoꝝ veſtimentũ quod tu re⸗
cludis. Miſeroꝝ ſeu captiuoꝝ redẽptio eſt ⁊ abſolu
tio pecunia quã in terra defodis. Tantoꝝ ergo te ſet
as inuadere bona quãtis poſſis pꝛeſtare qð velis.i.
debes velle. hec ibi. Item nota qð dictũ eſt de ne
ceſſitate nature ⁊ perſone hoc iudicandũ eſt ſᷣm ꝙ; ò⸗
babiliter eſtimari põt. lec opoꝛtet cõſiderare ad oẽs
caſus qͥ poſſunt contingere in futurũ.hoc eni eſſet de
craſtino cogitare qð dñs pꝛohibet. Sed debet iudi⸗
cari ſuperfluũ ⁊ neceſſariũ ſᷣm en que ꝓbabiliter ⁊ vt
in pluribo occurrũt. Idem ipſe tho.in.liij.di xv. vbi
dicit ⁊ addit.ꝙ caſus extreme neceſſitatis iudicandꝰ
eſt qñ apparẽt ſigna ꝓbabilia future neceſſitatis ex⸗
treme niſi eis ſubneniat᷑.vt cum quis videt pa uperẽ
indigentẽ cibo vel potu vel alijs neceſſea arijs 2 honu⸗
nes impotẽtes vẽl pigros ad ſubueniendum illi nec
pauperẽ poſſe ſibi ꝓuidere Nec en cpertane eſt
3

Citulus Dꝛimus

vltima ⁊ etrema neceſſitas. qꝛ tũc foꝛte non poſſet
natura iuuani iam defecta. Dicit etiã beatꝰ tho.ꝙ nõ
tenet᷑ quis querere quis habeat neceſſitatẽ. ſed ſuffi⸗
cit vt his qui veniũt ad noticiã ſuam ſubueniat. Itẽ
quod tenet᷑ indigentibus ſubuenire vt dictũ eſt qui⸗
libet de arte ſua.medicꝰ in medendo infirmis pau⸗
peribus ⁊ ꝓcurando medicinas.aduocatꝰ in aduo
cando.iuriſcõſultꝰ in cõſulendo ⁊ ſic de alijs.

Dꝛo maioꝛi declara⸗.ꝭJ.IIII.

tione buiꝰ materie. Nota que bꝛeuiter dicit Duran.

in. iiij. di. xv. Dicit enĩ ꝙ cũ vſus bonoꝛuʒ exterioꝛũ
ſit oꝛdinatus ad ſubueniendũ neceſſitanbus vite pᷣ⸗
ſentis.ſubuenientia iſta debet eſſe oꝛdinata ſᷣm cha⸗

ritatem qua quis tenet᷑.pꝛimo ſibi.ſecundo ꝓximo.i.

cõiũctis.tertio extraneis. Neceſſitas autẽ quam qͥs
patit᷑ in neceſſitatibo ⁊ bonis exterioꝛibns poteſt eſſe

duplex. abſoluta ⁊ ↄditionata. Abſoluta qñ omnia

bona tꝑalia que quis habet ei ſunt adeo neceſſana
ꝓꝙ ſine eis non poteſt viuere. Et hec vocat᷑ neceſſitas
nature. onditionata vᷣo quando ſunt ei neceſſaria
ad ſui ſtatus decentiã ⁊ cõſeruationẽ.⁊ hec dicit᷑ ne⸗
ceſſitas perſone. inq;tũ perſona nominat dignitateʒ

⁊ ſtatũ. Oicendum ergo ꝓꝙ illud qð eſt neceſſanum

nature neceſſitate abſoluta nõ eſt pꝛeceptũ dare ĩmo
illicitum.qꝛ plus tenet᷑ ſibi qᷓ; alij. Illud auteʒ quod
eſt neceſſariũ ad decentiã ſtatus ſolũ ex pꝛecepto da
ri debet per releuationẽ ſtatus alterius.qꝛ nullus te⸗
net᷑ verecunde viuere in ſtatu ſuo vt releuet aliuʒ ad

decentem ſtatũ.Quod autẽ eſt ſuperfluũ vtriq; ne⸗

ceſſitati nature.ſ.⁊ ſtatꝰ debet dari ex pꝛecepto.ſᷣm il
lud Lu.xi.Qõð ſupereſt date clemoſinã. Nec eſt du⸗
biũ quin ſit pꝛeceptum reſpectu illoꝝ qui ſunt in ex⸗
trema neceſſitate.qꝛ ſi illud ex pᷣcepto dandum ẽ qð
ẽ neceſſariũ pꝛopꝛio ſtatui a foꝛtioꝛi ⁊ omne illud qð
ſuperfluit. De illis autẽ qui nõ ſunt in extrema neceſ
ſitate lʒ ſint in magna verecũdia non audeo diffini⸗
re nec plene cõdemnare maioꝛẽ partem diuitum,ſed
ſm auctem Jo.ſupꝛa allegataʒ que nõ ſolum loquit᷑
de neceſſitate extrema ſed notabili ⁊ verecũda videt
ſonare hoc.

ctis.pꝛimo ꝙ nõ dare elemoſinaʒ qð pertinet ad hoc

vitiũ inhumanitatis tũc eſt moꝛtale qñ quis ſuper⸗
flua vltra.ſ.neceſſaria nature ⁊ ꝑſone habẽs nõ ſub⸗
uenit patienti extremam neceſſitatẽ quam nouit ᷣm
tho.nch.⁊ duran.in.iiij.di.xv.⁊ herueñ.in quolibet
Scðo cum quis ſciens extremã neceſſitatẽ pꝛoximi
nõ ſubuenit ei de eo. qð eſt ſibi neceſſariũ perſone.i.
ad decentiam ſtatꝰ ſui ⁊ familie ſed ſuperfluũ natu⸗
re.⁊ hoc ᷣm duran.⁊richar.in.iiij. Sed.b.tho.ſe.ſe.
q.xxxij. dicit hoc eſſe ſub ↄſilio.vñ nõ peccaret iſtud
omittens ſaltim moꝛtaliter. Qð foꝛte intelligit᷑ de ta⸗
li neceſſario perſone.i.quo ad decentiã.pꝛopter cuiꝰ
carentiam ſuſtineret magna pericula vel dãna eoꝛpo
ris vel aĩe. Quãdo etiam nõ pꝛouidet ſibi⁊ ſuis pᷣm
ſtatum ſuũ ⁊ indigentias ex auaricia hoc agẽs vtiq;
peccat. Tertio cum quis de ſuperfluo vtriuſq; ne
geſſitatis nature ſ.⁊ ꝑſone non ſubuenit magnas ne

ceſſitates ⁊ miſerias patientibo.etſi nõ extremas ſibi
notas.2 Hᷓ videt᷑ eſſe quaſi moꝛtale ᷣm duran.ſed nõ
Fßm tho. Quarto dare elemoſinã de neceſſario na
ture.ſ.ſibi ⁊ familie eſſe peccatũ. qꝛ contra chanitatez
ſm tho.richar.⁊ duran.⁊ hoc niſi vt dicit tho.ſe.ſe.
q.xxxij.vbi.S.quis daret perſone alicui.qꝛ cõſiderat
vtilioꝛem illã reipublice vel eccleſie quã ſe vel fami⸗
liam.⁊ ideo pꝛefert cõſeruationẽ vite illius ſue ſubue
niendo ei de neceſſario vite ad qð tamen tenet᷑ ex pꝛe

cepto.ſed ꝑtinet ad magnã perfectionẽ. Laudabili⸗
ter enĩ quis daret elemoſinã de neceſſario perſone in
igenibyen i nõ extreme cũ vellet religionẽ ingredi.
vel in pꝛomptu per induſtriã poſſet ſibi cito ſuo de⸗
cẽti ſtatu pꝛouidere.ſᷣm.b.tho.vbi.sð. Quinto qñ
indiſcrete daret vel nõ indigentibus vel male vtenti
bus.v.q.v.non omnis. Nota ꝙ ſi pater filiũ.vel pa

tronus libertũ.vel dñs ſeruũ infantem vel etiã adul

tum languidũ exponit.vel ei alimenta negat ipſo fo⸗
cto filiꝰ eſt a patria poteſtate liberatꝰ⁊ in genuitateʒ

libertꝰ.⁊ ſeruus in libertates capit᷑. Illi quoq; qͥ eos

ſuſcipiũt nõ poſſunt pꝛopter hoc in eoꝝ perſonis ſi⸗
bi ius aliqðᷣ vendicare.hec in decretał.de infanti. et
lan.expo.c.ſi a patre.Idem ray.Et addit ꝙ qui talia
pꝛeſumit.in foꝛo penitẽtiali eſt tãq; patricida vel ho⸗
micida iudicandus ꝓ eo ꝙ hoĩem cui in tanta neceſ

ſitate tenet᷑.periculo moꝛtis exponit. Inſpectis tñ cir

cũſtantijs.⁊ vtꝝ moꝛs inde fuerit ſubſecuta vel non
erit penitentia moderanda. Si autẽ hoc facerent pᷣ⸗
dicti parẽtes vel dñi.qꝛ foꝛte nec elemoſinas dando
aut querendo nec eos aliter alere pñt.tũc ᷣm guił.in
nullo peccãt ſi nil omiſerint de cõtingẽtibo.Oui etiã

filios ꝑ adulteriũ vel foꝛnicationem acquirũt.ſed ad

occultationem peccani ⁊ tollendũ ſcandalum mittãt
ad hoſpitalia tenent᷑ illos alere expenſis ſuis. ⁊ eis ꝓ
uidere ſi poſſunt.

nitur a grego.⁊ yſið.ſilia auaricie.ad quã
pertinet inoꝛdinata ſollicitudo circa tem⸗
poꝛalia que a chꝛiſto pꝛohibet᷑ cũ dicitur Math. vi
Nolite ſolliciti eſſe. A quã etiã remouendam exhoꝛ
tat᷑ pꝛinceps apoſtoloꝝ dicens.Omnẽ ſollicitudinẽ
veſtram pꝛoij ciẽtes in eũ.qm ipſi eſt cura de vobis.
i.Pe.v. Quod veꝝ eſſe aſſerit põ.dicens in perſona
xpᷣi ⁊ eum pfecte imitantiũ.Ego mendicꝰ ſum ⁊ pau
per. dñs ſollicitus eſt mei. Fuit eni xpᷣs mendicus.qꝛ
ex alioꝝ elemoſinis ſuſtentabat᷑. Uñn augꝰ. Habebat
dñs loculos oblata a fidelibo cõſeruans.vt ſuoꝛum
⁊ alioꝝ neceſſitatibus ꝑꝛouideret.xij.q.i.c.habebat

Dicit᷑ enim mendicus q̃ſi manu dicẽs.qꝛ tales petẽ

do elemoſinã cõmuniter extendũt manũ.Pauper di
citur quaſi parũ habens. Nã multi ſunt mẽdid qui
multũ habent.ſed xpᷣs etiam mendicãs parũ habuit

Vñ ipſe dicebat.Uuloes foueas habent.⁊volucres

celi nidos.flliꝰ autem hois nõ habet vbi caput ſuuʒ
reclinet. Math. viij. Et cũ eſſet ita pauꝑ ⁊ multi alij
