dum plus ⁊ minus iᷣm poſſibilitatẽ ⁊ etatẽ. No⸗
uitij quoq; ⁊ iunioꝛes in religionibo iuxta pᷣlato⸗
rum ſuoꝝ in hmõi ſe dabent gerere.Ul.⁊ Jo.an.

in nouel.iuꝑ.c.conſilium.er de obſer.ieiun.ponit

diuerſas opiniones de etate qua quis obligatur
et dicit aliquos dicere ꝙ maſculus in.xuij.anno.
femina in.xij.Alij aliter.et in nulla ſe firmat Al⸗

legat autem Hiero.arguentem eos qui in tenen

annis poſitos onerant ieiunijs.Dictuʒ · b. tho.

—

17.8

redemptione veld
penſatione ieiunioꝝ. Nota rib

dem

lota ꝙ die Johaãa
nes an.in nouel. Jeiunia eccleſie non poſſe redi/

mi niſi ex magna neceſſitate.ſed ieiunia volunta-
ria poſſe auctoꝛitate ſuperioꝛis ⁊ cauſa vtilitatis

maioꝛis. Et declarat eſſe ieiunia voluntaria.leiu
nia ex voto vel ex iniunctione penitentie. Quidazʒ

bene. Ille qui eſt obligatus ieiunio ex voto vel ex

generali inſtitutione eccie ſi niulla adeſt neceſſiraſ

vel vtilitas vꝛget.nõ poteſt redimere tale ieiuniũ
Si ãt adẽ ncẽitas aliquã.tũc ſi ẽ nccitas q collat
oẽm poſſibilitatẽ ad ieiuniũ.talis abſq; aliquadi
ſpeniatione vel redemptione dimittere põt. Sed
ſit talis neceſſitras que non tollat ex toto poſſi⸗
bilitatem ſed inducat magnam difficultatem.pu
ta ꝙ talis ꝑ ieiuniũ caderet in capitis debilitateʒ
vel coꝛꝑis.ita ꝙ non poſſet nec in oꝛatione nec in
alijs bonis ſe exercere. In huiuſmodi autem caſu
oteſt redimere ieiunium debituʒ pecunia elemo
ſinali.auctoꝛitate tamen ſuperioꝛis.Sumiliterſi
adeſt aliqua publica vtilitas quam aliquis ieiu/

nando implere non poſſet. ſicut eſt aliqua bonap

dicatio ⁊ neceſſaria.⁊ diſcurſus ꝓpter eam. vel di
ſcurſus alius ꝓpter neceſſitatem vel vtilitatem ec
cieſie.⁊ buiuſmodi.cum quibus non poulet ieiu

nare cunc etiam habet locum diſpenſatio vł redẽ
ptio in ieiunio.auctoꝛitate tamẽ ſuperioꝛis ⁊ ma

xime dioceſani. Ricar.in.uij.dicit q; ſi neceſſitas
immineat ſtatim peregrinandi.vel multum labo
randi vel ꝓpter conſeruatiõem vite coꝛpoꝛalis vel

Apter aliquod neceſſarium ad vitam ſpirituaiem
cum quid laboꝛibo non poteſt ieiunare.non o bli

*

gatur talis ad ieiunium.quia non videtur fuiſſe
intentio eccleſie ſtatuentis ieiunia per hoc impe/
dire. alias magis pias ⁊ neceſſarias cauſas. Un/

de videtur recurrendum ad ſuperioꝛis deſpenſa⸗

tieonem niſi foꝛte vbi non eſt conſuetum. quia ex
bocipo ꝙ prelati diſſimulant.videntur annuere.
Dicit etiam ꝙ ꝑegrinatio ad loca ſancta ex deuo⸗
tione que differri non paſſet eſt iuſta cauſa dimit/
tendi ieiunium ſi cum laboꝛe itineris ieiunarenõ
ſ
4

BGegd de ercuſatis a ie F. .

unio. Nota ꝙ excuſantur a peccato quedam ꝑſo

ne non obſcruantes pᷣdicta ieiunia.Et pꝛimo iti⸗
nerantes aut nullum laboꝛantes quibus immi⸗

net neceſſitas tunc peregrinandi ?⁊ magnas dic⸗

tas faciendi.vel etiam multum laboꝛandi ſi viue
re volunt vel ſuam familiam ſuſtentare vel nõ in
currere notabile nutrimentum ſui ſtatus. ⁊ cum

laboꝛe vel itinere non poſſunt ieiunium obſerua/
re.excuſantur.alias ſi poſſunt vtrunq; facere cõ/⸗

mode tenent᷑ ieiunare.Et ſimiliter ſi poſſuut dit/
ferre iter aut ſubtrahere vel diminuere laboꝛem.
ita vt poſſint ieiunare ⁊ ex hoc non incurr̃ant de⸗

trimentum ſui ſtatus.tenentur ad ieiunium. De
hoc habes.ij.ij.q.cxlvij. Si autem non eſt neceſſa

ria ꝑegrinatio.tuncſᷣm Pe.de pal.peccat aggre⸗

diendo ꝑegrinationeʒ indiſcreteſcʒ tempoꝛe quo

65

ieiunare debet. nec pꝛopter iter poteſt. Si tamen

indiſcrete aggreſſa eſt peregrinatio.nõ compati/

ens ieiunium nec perplecus eſt. licet ſe angerc. ſii
pꝛopter culpam q;uis ſit infirmus durante infir

mitate non tenetur. Secundo ſeruitoꝛes nobiliũ
ſi ex cauſa pꝛeueniunt hoꝛam comedendi vel etiẽã

ſi pꝛelibant modicum ante hoꝛamvel quaſipꝛopt
. AN continuatõem tempoꝛis totum poſſit computa⸗
faciunt bancdiſtinctiõem circa materiam hanc-c

ri vna menſa.Qui eciam pᷣguſtanc cibos domino
rum ad faciendam credentiam quo caſu etiã lice
ret pᷣguſtare carnes ſi tali die dñs licite comedat.
vel etiam ſi ſurgit de menſa vt portet enxeniuʒ a⸗
licui.vel etiam ſi ſeruiũt vel legunt in menſa reli
gioſoꝝ cum licentia ſuperioꝛis Guil Tertio cur
ſoꝛes quoꝝ vſus neceſlarius eſt dominis vel ciui
taci ſi non poſſunt cum ieiunio iter agere.excu

ſantur.ſecus cum modicum vadunt vel quieſcũt

niſi indigerent ex laboꝛe pᷣcedente vel eciam iapxi

mo debentes magnum iter facere.oꝑtet ꝙ reficiã

tur. Guil. Hi ſ̃m de de pał. videnturexcuſari.n
ſolum ſi ſine cali officio non poſſunt viuere.quia
tunc pauꝑtas excuſaret.ſed etiam ſi aliter ponẽt

viluere ſed non eque bene.qꝛ aliud eſt de illis qͥ ad

certum diem ſe locant.qꝛ non debent ſe locare ni
ſi poſſint tunc ieiunare ſi habẽt alias vnde viuãt

Aliud eſt de alio qui locat ſe ad totum a inum et

ad totale ſe vitium.qui exciperet ꝙ nunq; diebus
ieiunij itineraret non inueniret qui eum reciperʒ

Quarto pauꝑes ⁊ mendicantes qui non poſſunt
tantum habere ad vnam refectiõeʒ ꝙꝙ ſufficiat eis

excuſantur.ſecus ſi haberent ad ſufficientiam.ni
ſi ex cedenti inedia non poſſent ferre ieiunium.·
Tho.ij.ij.q.lvij.Et videtur etiam poſſe comp⸗
bendiillos qui non babent eis pᷣparãtes neceſſa

ria ieiunio.et ipᷣi huic non poſſunt vacare. Quin

to pꝛegnantes ⁊lactantes ſi debilitas impedit eaſ
vel ſi ex hoc timetur de periculo earum aut aboꝛ

ſum vel defectus alimenti pueri.cxcuſantar a ie/
ieiunio immo deberent dimittere ieiuniũ Guil.

Sexto infirmi.debiles.ſed pꝛo qus infirmitate.
vel quanta debilitate excuſentur arbitrio bonivi
ri ſtatur. Et ſiquidem fuerit manifeſta cauſa ne⸗
ceſſitatis vel euidens quãuis infirmitas non eſt
neceſſarium petere diſpenſatiõem.ypm Guil.ꝛpꝛe
ſertim cõſuetudine ſic ſe babente ᷣm tho. Si au
tem ſit dubium vtrum ſit cauſa neceſlaria peten⸗
da eſt ab epo loci ſi mode haberi poteſt copioſa
diſpenſatio vel a ꝓio ſacerdote ſi tñ haberi non
poteſt eus.non tamen querat cecum ꝓ ↄſilio in
hmõi. Item de cõſilio rõnabili medicine infirmꝰ
ſolnens ieiuniũ vel comedens carnes diebo ꝓhi⸗
bitisnon peccat ſed peccaret medicus ſi ſine cau⸗
ſa rõnabili vel ſaltem dubia talia mãdat veloꝛdi
nat infirmis.ar.xxiij.q.i.quid culpat᷑. Septimo
ſenes ſi ſunt multũ debiles eo modo pñt excuſari

ſicut dictũ eſt de infirmis.rõne aũt ſeneccutis tctä

tum nõ excuſant᷑ſi ſunt foꝛtes ad ſufferendũ ieiu⸗
nium.nec eſt determinata etas ab aliqͥ vſq; adqͥs

annos qͥs tenetur ad ieiuniũ. Octauo de vcoꝛidꝰ

dicit Innocẽ.ꝙ qᷓ;uis debeant dimittere ieiunia
que habent ex voto ꝓhibentibus viris.xxxiij.que
ſtiõe. v. Manifeſtum.non tamen ieinan eccleſie

6 4

Titulus ſextus

Sed foꝛte ꝓpter ſcandalum vitandum poteſt ſa⸗
cerdos diſpẽare cũ tali.di.l.xt cõſtitueretur.idẽ
Hoſti.ſed Pe.de palł.in.uij.dicit ꝙ hoc vr eẽ ſcã⸗
dalum phariſeoꝝ.⁊ ꝑ ↄns cõtemnendũ ſi nõ vult
vir vroꝛem ieiunare.niſi foꝛte ꝓbabiliter timere?
infirm cas vel debilitas.De fructib multis ieiu⸗
nij ⁊ roõib ielunij qdrageſimalis. hes in ꝑte. uij.

ps. Humiliabam in ieiunio aiam meam. Jeiuni

um ſumitad tria m tho.ij.ij.q.cxlvij. ar. i. Pꝛi
mo ad carnis ↄcupie repᷣſſiõem. Uñ apłs.ij. Co⸗
rinth.vi.ait.In ieiunijs.in caſticate erhibeamus
noſinetipᷣos pᷣmittit ieiuniũ caſtitati qꝛ ꝑ ieiuni

um caſtitas ↄſeruat.vt eni NHier.dicit Sine cere
re ⁊ hacho friget venus.i.ꝑ abſtinentiã cibi ⁊ po⸗
tus friget luxuria ⁊ ſᷣm hocexponit᷑ iſte vſus. In
leiunio humiliabã. i moꝛtificabam.aiam meam.
Scæo aſſu⸗
mitur ieiuniũ ad mẽtis eleuatiõem in diuina,.qꝛ

id eſt.ſenſualitatem a ↄcupiſcẽtijs.

homo ieiunus eſt magis liber a fumoſitatibo ce/⸗

— —„

rebꝛi.vñ magis apcus ad intelligẽdũ Un Aug.in.

ſerm. Jeiuniũ mẽtẽ eleuat.⁊ i ſignũ hꝰ deDaniel.

legit᷑ ꝙ poſt ieiuniũ triũ ebdomadaꝝ accepit ele⸗
uatiõem mẽtisa deo a diuina myſteria ↄtemplã⸗
da Danieł.x.Et qꝛ humiliatio eſt maxime neceſ/
ſaria ad eleuatiõem mẽtis ad diuina.⁊ ieiunium.
humiliat coꝛpus ⁊ aiam. ideo bñ ðꝛ. Humiliabã
Tertio ieiuniũ valet ad culparũ ſa /

in ieiunio. Tertcio ieiun D
tiſfacciõem.Dũ ſcʒ affligimus coꝛpus recõpẽſa⸗
mus deo de iniurijs q́s fecumus nimis coꝛpꝰ de⸗

lectando mãdata eius ꝓpterea dicit dñs. Joel.

ij. Cõuertimini ad me in toco coꝛde veſtro.in iei.
iunio.fletu.⁊ planctu.Et Aug.dicit ꝙ ieiuniũ fa
cit coꝛ cõtritũ ⁊ humiliatum. Humiliabaʒ ergo
in ieiunio.ſletu.⁊ planceu.ſ.ſatiſfaciẽdo. Qui eni
ſatiſfacit humiliat ſe ei cui ſatiſfacit quẽ ſuꝑbie
rat inieriãdo. Et qꝛ ieiuniũ ad pᷣdicta tria oꝛdia⸗
tur. i illis tꝑib fuerunt ſpaliter ab eccia inſtitu/
ta ieiunia.in quib oꝑtet hoies magis purgari a
peccatis ⁊ eleuari ad diuina ꝑ deuotiõem. ⁊ ma/
gis liberos eſſe a voluptatibꝰ ad qs magis incli⸗

nant᷑ tꝑe veris ſuꝑabũdãtibꝛ humoꝛib . Hec au

rem ſunt cempꝑa paſce ſeu dũice reſurrectiõis i cu⸗
ius vigilia celebꝛat᷑ baptiſmꝰ p quem abluimura
peccatis.⁊ in cuius die generaliter ſumi debetur
ab omniby ſacroſancta cõmunio.⁊ xpᷣus ꝑ reſur/⸗/

rectõem eternitatẽ inchoauit.⁊ iõ pᷣcedit ieiuniũ

qᷓdrageſimale ꝑ qð aia purgata a peccatis libera
ↄcupiſcẽtijs magis apta ſit ad diuina eleuari.⁊
hac rone etis ſunt inſtituta ieiunia in vigilijs.in
pᷣcipuis feſtiuitatibo? ſolennitatiby vt magis poſ
ſit ad ſpũalia eleuari.Et in q̊ttuoꝛ tꝑibo anni p p

curatione gre.ꝓ oꝛdinandis in vtilitatẽ ꝓpli xpia

ni Sed notandũ ꝙ tripliciter põt ↄmitti defectꝰ

circa iſta ieiunia inſtituta ꝑ que defectũ hõ nõ hbu
miliat aiam ſuꝗ in ieiunio.qꝛ nõ facit volũtatem
dei.ſed ſuã.⁊ ideo nõ eſt deo gratum. Uũ cũ qui⸗
dam ieiunãtes ↄq̃reren? q̃re deus nõ acceptabat
eoꝝ ieiuniũ dicetes qᷓre ieiunauimus ⁊ nõ aſpexci
humiliauimus aias noſtras ⁊ neſciſti. Rndit
eis deus ꝑ Eſa.lviij.Ecce in die ieiunij veſtri iue⸗

ſti

nitur voluntas veſtra.q.d.nõ vere vos humilia⸗
ſtis · non ᷣm volũtatem meam ſed veſtram ieiu⸗

naſtis.⁊ ideo non ccaudiui vos. 1.
Et Pꝛimo ec mentali indiſpoſitione.
Secido ex cibationis plurificatioue.

Tertio ex hoꝛe notabili anticipatione.

Quantum ad pꝛimũ .vn
qꝙ leiuniũ coꝛpale ſit
diſpoſitio mentis. Uñ dicit dñs Joeł.i. Sancti
ficate ieiuniũ facitè modo debito vt ſit ſanctituʒ
id eſt. mihi dedicatum. Et hbo—
Excludendo vanum reſpecuuum.
Exhibendo liberũ affectum
Addendo pium effectum.
DPꝛimo quidẽ debet tolli de mente ois intẽtio
vana q; põt eſſe multipler ſᷣm illũ verſum Abſtinz
eger.egens.cupidus.gula.ſymia virtus. Jeiunat
enim aliqͥs qꝛ ſentit ſe guatũ cibo ⁊ ſi comederet
ſibi noceret.ſicut pᷣma die q̃drageſime. Aliꝰ ieiu
nat qꝛ nõ hʒ ad comedendũ ſi habet patiam aliqᷣd
eſt. Alius ieiunat ꝓpter auariciã qꝛ nõ vult tm̃ ex
pendere bis comedendo.vel qꝛ hʒ lucra p manib⸗
in apocheca q̃ nõ vult a mittere vñ vſq; fero mãe/
bit ieiunus. Alius ieiunat ꝓpter gulaʒ qꝛ foꝛte itu
rus eſt ad aliqð cõuiuiñ.⁊ ideo vt famelicus acce
dat ⁊ melius comedat illa die vel pᷣcedenti iciu⸗

nat Alius ieiunat ꝓpter hypocriſim vt ſymia que

effigiat actus bumanos.⁊ tñ hõ non eſt ica ſcʒ by
pocrita ieiunat vt teneatur bonus qui tamen no
eſt bonus Quicũq; iſtoꝝ ieiunat alias nõ ieiuna⸗
turus non ſeruat pᷣceptũ eccic. Cũ ieiunaret in⸗
quit dñs iſtis Each.vij.nũdqd ieiuuiũ ieiunaſtis
mihi. .d. nõ ſed vobᷣ. Sed vos cũ ieiunatis dicit
xpᷣs. Math.vi. Molite fieri ſicut ypocrite triſtes
ſed puro reſpcũ ⁊ intentione ppter deũ ꝛadobedi
endũ eccie iciunate. Scðo oꝑtet hr̃e affectũ libeꝝ
a peccato ↄmiſſo ⁊ ↄmitrẽdo. Nihil eni pdeſt ieiu
nare ⁊ alia religiõis.i xpᷣianitatis oꝑa facere niſi
mens ab iniquitate coherceatur inqt Pius papa

de pe. di.iij.nihil ꝓdeſt.ſ.ad vitã eternam. Qui ei

facit ieiuniũ qðcunq; in moꝛtali nõ valet ſibi ad
meritũ nec ad fatiſfactõʒ.valet tñ ſibi ad ſatiſta⸗
ciendũ pᷣcepto eccie ſᷣm Alb.in.uij.vt non peccet
moꝛtaliter ſernando ieiunium qð incurreret ſi ñ
ſeruaret. Et iõ q;tumcunq; peccatur dimittere
nõ dzʒ. Melius tñ ⁊ vtiliꝰ ſi ꝑ ↄfeſſionẽ vł ſaltem
cõtritiõem liberaret affectũ ſuũ a ſeruitute pecca
ti. Mat.vi.Lu autem cũ ieiunas vnge caput tu
um.⁊ faciem tuam laua.i.cõſcientiam.ſ.a pecca⸗
tis.Et Eſa.lviij.dicit dñs. Hoc eſt ieiunium qð
elegi.diſſolue colligationes impietatis.id eſt ma
las ſocietates cum quibus ligatus es in officjs
vel contractibus vel maleficjs. Solue faſcicu⸗
los depꝛimentes te.id eſt. obligationes reſtituti⸗
onum.et eos qui confracti ſunt liberas ſcilicʒ di
mitte qui ſolucre nõ pñt nõ in carcere teneas et
omne onus diſrumpe ſcilicet peccati per contri/
tionem.Tertio opoꝛtet adhibere pium affetum
per oꝛationem quo ad deum. Bona eſt enim oꝛa⸗
tio cum ieiuuio dicit Thobias.xij. Magiſenim
debet tali temꝑe inſtav oꝛationi.Et vt mag oꝛo

deo gratũ opoꝛtet ꝙ; tollat

ieinii
n Af⸗
1 unr
e⸗Ar
runaip
wemer
ſpnuni
ie⸗
buelen
si
mf
ace
Ciuſn
ummamn

sno⸗

.

ürn
oonnn
Nei n
Aſoi
Auſn
renmne
gank

aunie

ſit deuota.egrediatur ſponſus de cubili ſuo ⁊ ſpõ
ſa de thalamo ſuo dicit dñs. Joeł.ij.ſ.ad oꝛandũ
abſtinẽdo ſe ab actu ↄiugali.nõ tñ niſi de cõi ſen⸗

ſu ⁊ cõtinẽtia vtriuſq;. Ad hoc hoꝛtant᷑ doctoꝛes
nõ pcipiũt.vt.xxxiij.q.iij.q̊tienſcũq;. Debet adhi⸗

beri pius affectus ad ꝓximũ dando ei elynã.qð ẽ

ad bñ eſſe ſeu ad ꝑfectiõem nõ ad neceſſitatẽ ieiu⸗
nij ᷣm Alber. Unñ dñs Eſa.lviij. Hoc eſt ieiuniũ

qð elegi.frange eſuriẽti panẽ tuũ ⁊ egenos ⁊c̃. de

bet adhiberi pius effectus ad ſeipᷣm vt cũ diſcre
tione ſumat cibũ vitando ſuꝑfluitarẽ ciboꝝ ⁊ ne
ceſſitatẽ ſumendo. Uñ Hiero. Sint tibi ieinnia

pura qͥttidiana ⁊ moderata.Quottidie pꝛandere
quottidie eſurire de conſe.diſ.v.ſint tibi.

HBecudo viciatur ieiu F. X.

nium cũ comedi pluribo vicib qᷓ; vna Pꝛo cuiꝰ

declaratione dicit,. b. tho.ij.ij. q. cxlvij. ar. vi. ꝙ ie⸗

iuniũ eſt ab eccleſia inſtitutũ ad ↄcupiaʒ refrenã⸗/
dam. ita tñ ꝙ natura nõ ſoluatur ſeu deſtruat᷑.ad
hoc aũt ſufficere vr̃ vna comeſtio ꝑ quã hõ et na/⸗/

ture ſatiſfacit ⁊ tñ ↄcupiſcẽtie aliqᷣd detrahit di⸗/

minuẽdo comeſtõnũ vices Et iõ eccleſie modera
tione ſtatutũ eſt vt ſemel in die a ieiunãtibo come
datur Siqͥs ergo comedat pluries in die frangit
ieiuniũ. Uñ nota de collatione q̃ fit de ſero dicit
b. tho.vbi.S.q electuaria ⁊ ſi aliqͥ mõ nutriãt nõ
tamen aſſumunt᷑ ad nutriendũ.ſed ad iuuanduʒ

digeſtiõem. vñ nõ ſoluunt ieiuniñ ſicut nec aliaꝝ

medicinaꝝ aſſumptõ.niſi foꝛte aliquis in fraudẽ

electuaria in magna q;titate aſſumat ꝑ modũ ci⸗
bi. Pe.de pal.in.uij.dixv.ſic dic. Bina comeſtio

frangit ieiuniũ eoꝝ ſcʒ que cõiter ſolent ſumi i ci⸗

bum vbi etiã fructus ceraſa.pira.⁊ nuces ↄputã⸗

tur qꝛ in loco refeccionis aſſumũtur vt in pꝛãdio
et cena. ⁊ herbe etiã.qꝛ ſancti patres herbis veſce
bantur.Excipitur cũ cã medicine ſumũtur.tunc

eni non ſoluũt ieiuniũ eccleſie ſed nature.lectu
gria ⁊ omnia alia hmõi q̃ ↄſueuerũt ſicut ſpẽs ſu

mi poſt pꝛandiũ ad iuuandũ digeſtiõem. etiã ſi ex
taliba ↄfecta ſint q̃ ꝑ ſe in cibũ ſumi ↄſueuerunt.

Duũ mõ ſint alterata ſicut ꝑ decoctiõein vel ↄfectio
nem q nõ in cibũ.ſed in cibi adiutoꝛiũ cõiter abv
tentib aſſumũtur.vt in dactilis nucibo ↄfectis⁊

pignolata.ſiłr nõ ſoluunt iel uniũ.hec ille Qð aũt
dicit Pe. nõ ſoluere ieiuniũ fructus cuʒ ſumunt
cauſa medicine vr intelligendũ cũ ſumunt᷑ ne vi/
num ſine aliq̊ ſumptũ diluat ſtomachũ. ⁊ ſic no/⸗
ceat. Unñ cum cõis vſus xpᷣianoꝝ ſit facere colla⸗

tiõem de ſero aliqui paꝝ ſumere cũ potu ſine alia

cõſideratione q;uis nõ intendãt ſumere ꝑ moduʒ

medicine.ne ſcʒ vinũ noceat ſed innitant᷑ conſue/

tudiniq̃ ea rõne vr̃ introducta. pie eſt interpᷣtan/⸗
dum factũ coꝝ c excuſandñ ⁊ h̊ niſi ſumerẽt ĩ no⸗

tabili q;titate vel de pluribo generib fructuũ vel
ſtudioſead nutriendũ. Et qꝛ panis eſt pncipał ci⸗

bus oꝛdinatus ad nutriendũ. minus ↄgruũ videę

tur panẽ ſumere. Sũmere aũt huccellã panis frꝗ

„

gitur ieiuniũ. potus aũt ᷣm tho.vbi ſupᷣ.qꝛ mag

aſſumit᷑ ad altera tõem coꝛꝑis ⁊ ad digeſtiõem ci

bom q; ad nutrimentũ. licet aliqͥ mõ nutriat ideo
licet pluries ieinnantiby bibere infra vnẽ diẽ. poſ

ſet tñ ita imoderate ſumere qð peccaret ⁊perderet

meritũ ieiunij. Pe.de pal.idem dicit ſcʒ ꝙ potus

nõ ſoluit ieiuniũ ſiue poſt pꝛandiũ ſumat᷑ ſiue añ
Sumere aũt ſine cauſa magna malũ eſt ⁊ ſi non
frangatur ieiuniũ.niſi in fraudem hoc faceret ad
ſubueniẽdũ ſcʒ fami biberec.Al.⁊ Pe.dicit eniʒ
Pe. de pal.in.nij.ꝙ ſiquis nõ ꝓpter famẽ velvolu
ptatẽ.ſed timoꝛe ne deficeret pᷣ anxietate die iein⸗
nu ficus vel poꝛrectã vel aliqd hmõi pᷣlibaret añ
hoꝛam ↄmeſtionis q̃ſi ꝑ modũ medicine nõ fran

geret ieiuniũ.hoc tñ nõ pᷣdicandũ eſt Ricar.autẽ

in.uij.di.xv.circa h̊ ſic dicit.Quãauis aliqui dicãt
ꝙ bibere vinũ vel ceruiſiã in mane ⁊ comedere eie

ctuaria de ſero delectationis cꝗ frangat ieiunium
credo tñ ↄriũ.qꝛ q;uis illa aliqͥ mõ nutriãt ĩ hoc
tñ nõ eſt pncipaliter vſus eoꝝ alłs etiã frangerz ie

iuniũ bibere de ſero vinũ vel ceruiſiã in collatiõe
qꝛ hʒ aliqd de nutrimento.Si tñ hõ in mane cer
uiſiam vel vinũ biberet nõ ad extinguendũ ſitim
ſed famẽ.⁊ in ſero acciꝑet magnã electuarioꝝ qᷓ;ti
tateim ad ſubueniẽdũ fami talis faceret fraudem
ſtatuto.⁊ ꝑ ↄns frangeret ieiuniũ de re.iur.certũ.
li.vi.Credo tñ de bono ⁊ equo cauendũ eſſe a po⸗

tu vini vel ceruiſic ⁊ ſiſibꝛ magis in mane q; in ſe

ro.qꝛ potus ſumptuſ poſt pꝛandiũ ⁊ ſiti ſubuenit
⁊ digeſtõem adiuuat inqᷓ;tũ ꝑ potũ faciliꝰ⁊ ↄuẽiẽ
tius defertcib ad ſingula mẽbꝛa.ſumptus auteʒ
leiunio ſtomacho vt plurimũ nocet.hec ille. Itez

dieb ieiunioꝝ ꝓ q̃libet vice q̃ comedit vltra vnaʒ

vice peccat moꝛtaliter ſ̃ᷣm Jo.neapol.in q̃libʒ qꝛ

reducit iſtud pᷣceptũ ad negatiua.ſed durãdus di

cit in.uij.hᷣ eſſe tm vnũ peccatũ moꝛtale qꝛ fractõ
vnius pᷣcepti ꝓ vna die.ſed tanto gᷓuiꝰ qᷓ;to pluri⸗
bus vicibo coiedit illa die.⁊ iſtud cõius tenet᷑.⁊
hoc niſi nouo cõtemptu pluries comederetqꝛ tũc
verũ e ffet dictũ Jo.ſed ſiqs excuſatus a ieiunio ł
ꝓpter defectũ etatis vel ꝓpter laqoꝛẽ vel aliaʒ cãm
rõabilẽ.poſtea tñ vti cibiſ q̃drageſimallbi⁊ exvo/⸗
luptate vel incuria vtitur lacticinijs ouisvl car
ue mortalitet peccat.qꝛ cõtra pᷣceptum facit eccle
ſie que oꝛdinauit tali die vti quadrageſimalibus
cibis,.vt diſt. uij.c.deniq;. ä

7 7 „ 7 . 5
LTertio viciatur ieiuni.. F.
um ex boꝛe nimia anticipatione.Circa qð Pe. de
pal.in.uij.di.xv.diẽ ſic. Jeiuniũ frangit᷑ notabiliſ
hoꝛe anticipatiõe ſine cã.ſ.rõnabili. Dico aũt ho

ra nonã ↄgruã omni tꝑc etis in q̃drageſima. nec

oꝑtet expectare tũc veſꝑaʒ diei ᷣm officiũ vt.ſ. aũ
q; celebꝛet᷑ veſptinũ officiũ nõ comedat᷑.deoſe.di.
i.ſolẽt.Et tardiꝰ dʒ comedi in q̃drageſima q; ina
lijs ieiunijſ.⁊ſic in q̃drageſima pꝰoffm̃ veſpaꝝ añ
boꝛã veſꝑtinã lʒ edere.Exq̊ ↄſtat ꝙ nona traſit ſiẽ
in alijs ieiunijs poſt officiũ noni lʒ añ hoꝛam no
nã du tñ ↄſtet hoꝛã ſexte trãſiſſe.pᷣt tñ in h diſpen
ſare circa hoꝛã vł ꝓpt᷑ debilitatẽ . v ꝓpter lectiõem
vel ꝓpter iter. vel ꝓpter alias pias cas.velꝓpter ho
Pieegebecille⸗ ; b. tho. ij. ij. q. cxlvij. art. vij. aſſi
gnans rõem quare hoꝛa nona eſt cõueniens hoꝛa
comedendi pꝛo ieiunio ſic dicit · Jeiunium oꝛdi/⸗
natur ad delectionem culpe et rẽpꝛeſſionem car⸗

nis. Ita tamen ꝙ per hoc natura non multum

TCitulus ſextus

èl

grauetur.Eſt autem debita ⁊ cõmunis cõſuetu2⸗

do hominibo comedendi circa hoꝛam ſextam. Et
ratio eſt qꝛ iam videtur eſſe completa digeſtio no
cturno temge naturali caloꝛe interius reuocato
ꝓpter frigus noctis circũſtans.diffuſio humoꝛis
per membꝛa coopante ad hnc caloꝛe diei vſq; ad
ſummũ ſolis aſcenſum.tum etia quia tũc pᷣcipue
nature coꝛꝑis humani ind iget iuuari cõtra exte/⸗
rioꝛem aeris caloꝛeʒ ne humoꝛes interius adurã
tur Et ideo vt ieiunans aliquã afflictiõem ſenti⸗
at ꝓ culpe ſatiſfactiõe cõueniens hoꝛa taxatur co
medendi ieiunantibo circa nonam cõiter.ctiã iſta
boꝛa congruit myſterio paſſionis chꝛiſti que com
pleta fuit hoꝛa nona quado inclinato capite tra⸗
didit ſpiritum. Jeiunantes eni dum ſuam carnẽ
affligunt paſſioni xpᷣi cõfoꝛmant᷑.nõ tñ requit᷑ ho
ra determinata ſᷣm ſubtilem extimatiõem.ſʒ ſᷣm
groſſam extimatiõem ſufficit eni ꝙ ſit circa hanc
hoꝛam.hec ille. Lardare autem poſt nonam q̃cũ
qʒ hoꝛa non viciat ieiuniũ niſi fiat ex ſuꝑſtitione.
Qð autem in veteri teſtamento ieiunarẽt vſq; ad
veſꝑam i.ſero cõgruebat talis hoꝛa illi ſtatui qui
aſſimilatur nocti. Status autem noui teſtamen

ti aſſimilat᷑ diei ⁊ ideo ſufficit hoꝛa nona. Rdqð

facit qð dicitur de conſe.diſt.i.ſolent.vicʒ ꝙ in q̃
drageſima nullatenus credendi ſunt ieiunare qꝗᷣ
ante manducauerũt qᷓ; veſꝑtinum celebꝛetur offi
cium.Ex quo ca.videtur ꝙ non ſit bene factum

eæos qui tenentur ad officiuʒ diuinũ comedere in

quadrageſima ieiunio non dictis veſꝑis.ſicut
etiã in alijs ieiunijs eccleſie extra quadrageſimã
non dicta nona.cum etiam ſit circa hoc commu
nis conſuetudo.que eſt optima legum interpꝛes.
2 legem fac .

MHeꝛietas eſt ſpecies gu
le Diuiditur eni gula in comeſſationes
oebꝛietates.ſicut genus in ſpecies ſecũ
dum tho.ijij.q.cl.arti.i.de quibo aplus Roma.

xiiqj. Non in comeſſationibo ⁊ ebꝛietatibꝰ. Sʒ ſciẽ

dum qᷓ; triplex eſt ebꝛietas.
Pꝛima eſt ex vino diuinali.
Secunda ex vino criminali ·
Tertia ex vino materiail.
Pꝛima eſt ex feruoꝛe diuini amoꝛis cum qͥs ita

eo repletur ꝙ alienatus ſit ab actionibb mundi.

ale enim vinum diuini amoꝛis letificat coꝛ ho
minis.⁊ facit hominem audacem ⁊ ſecurũ in om
nib periculis ⁊ loqueutem abundanter ⁊de diui
nis que carnales non intelligunt. Unde turbe iu
deoꝝ audientes apoſtolos quãdo inebꝛiati ſuut
ſpirituſancto ꝙloquebantur magnalia dei varijſ
linguis.dicebant eos ebꝛios.ſed Petrus apoſto
lus ſurgens ad pᷣdicandum oſtẽdit eos ebꝛios ex
vino diuinalis amoꝛis non materiali m ꝓpham
Joel Ad hanc ebꝛiatiõem inuitantur fi deles.Cq.
v.vbi dicitur. Comedite amice bibite ⁊ inebꝛia⸗
mini car iſſimi.hoc vino amoꝛiſimmenſi ad nos
fuit chꝛiſtus inebꝛiatus cum crucem aſcendit.vñ
dominus latinus in ſequẽtia An te fecit ſic amoꝛ
ebꝛium vt nec crucem putes obpꝛobꝛium amo rj

,

Tapitulum tertium de ebꝛietate.

—

gratia. In huius figuram Noe inebꝛiatus vino
vinee ſuůe iacebat denudatꝰ ⁊ irriſus a filio. Sic
et chꝛiſtus ebꝛius amoꝛe ſalutis vince populi ſui
in cruce denudatus manſit irriſus a iudeoꝝ po/
pulo.vt exponit Auguſt.de ciui.dei ps.Inebꝛia⸗
buntur ab vbertate domus tue ſcʒ ſance domus
eccleſie triumphantis vel etiam militantis. Se
cunda ebꝛietas eſt ex amoꝛe mundi ⁊ voluptatib
ſeculi Tale vinum facit homines doꝛmire in ini⸗
quitatibo.cadere hinende diuerſis peccatis.in/⸗
ſenſibiles eſſe in flagellis diuinis.et de tali vino
dicitur ꝓuerbᷣ xxiij.Ne intuearis vinũ dum flaue

ſcit in vitro.blande eni ingreditur.ſed in noniſſi,

mo moꝛdebit vt coluber.⁊ quaſi regulus venena
diffundet.i.noli attendeꝛe ad voluptatem duʒ; in
coꝛpoꝛe fragili vt vitrũ apparet pulcra ⁊ ſuauis.
Nam cum quis reſpicit ⁊ immoꝛatur in hmõi co
gitanionibs intrat inventrem mentis delectabili
ter.ſed poſtca cõſcientiam moꝛdet ⁊ veneno pec/⸗
cati animam replet.Exꝑgiſcimi ebꝛij ⁊ nõ a vino
ait ꝓpheta Joelis.i.ſcʒ non vino materiali ſed cri⸗
minali.Et Treñ.iij. Inebꝛiauit me abſinthio ſcʒ
mundus. Abſincthiũ eſt amarũ.Et vt dicit Boe.
Fclicitas huius mũdi multis amaritudinibo re
ſperſa eſt. Lertia ebꝛietas eſt ex vino materiali de
qua aplus.Nolite inebꝛiari vino in q̊ eſt luxuria.
Sed ſciendũ ſᷣm tho.vbi.S.arti.i.q ebꝛietas du⸗
pliciter accipitur. Uno mõ ꝓut ſignificat ipᷣm de
fectum hois qui accidit ex vino multo potato ex
quo fit vt non ſit compos rõnis. Et ſᷣm hoc non
noiat culpam ſed defectũ penalemoſequẽtẽ ex cul
pa.Alio mõ põt noiare actũ in quo qᷣͥs incidit in
hunc defectũ. qᷣ actus ſi ſcienter fiat ita ſcʒ ad/
uertat ꝑ talem potũ poſſe amittere vſum rõnisvł

ꝓbabilłr dubicʒz. ⁊ tñ tractꝰ deleccatõe potꝰ nimis

..

bibit.erit moꝛtale.qð plenius declarabitur.j.in

ſequenti.S.Et ſicut alia vicia habent directe gria

ita ꝙ vnũ eſt receſſus a vtutis medio ꝑ exceſſum.
aliud ꝑ defectũ.ſicut auaricia pdigalitati puſilla
nimitas griat᷑ pᷣſumptioni.⁊ hmòi. ſic ebꝛietati

opponi viciũ.ſed innoĩatum ſᷣm tho. Siqͥs enizʒ

ſcienter intm̃ a vino abſtineret vt natura multuʒ
grauaret᷑ nõ eſſet imunis a peccato. UVñ aplus.i.
ad Zhimo.v.ait.Noli adhuc aquaʒ bibere pꝛopt
ſtomachũ tuum ⁊ frequẽtes infirmitates tuas.
Idem videret᷑ſi multũ limpharet ita vt noceret?
pᷣcipue qñ h̊ ageret ↄ monita vel oſilia ſuꝑioꝝ.di
cit enĩ pvůs in.uij.ethi.ꝙ inſenſibilitas q̃ opponit
tꝑantie qꝛ nõ multũ ↄtingit.iõ tã ipᷣa qᷓ; oẽs ſpẽs
eiꝰq̃ opponunt᷑ diũſis ſpẽbo tꝑantie noĩe carent.

De ebꝛietate dicitur IFl.

xxxv. dſtiinctione.Ante omnia.q ebꝛietas fomeſ

eſt ? nutrix omnium vicioꝛnm Et pſalmi.cvi.de

peccatoꝛibus loquens ait. LZurbati ſunt ⁊ moti

ſunt ſicut ebꝛius.⁊ omnis ſapientia eoꝝ deuoꝛa⸗
ta eſt.vbi tria. õ “
PBeunumn effectus inebꝛia tiõem conſequens.ibi
urbati ſunt ⁊ moti ſunt.
Secundum actus immoderatõem continẽs.ibi
Zertium defectus ratiouem abſoꝛbens.ibi.Et

i⸗
ud
Mi
un
en .
Nns
6,0.
Pen
tinn
nn
Aw
nſe
vuiſi
en
Wi
Ais.
niio
wl
noſe
zu
iſe
toſg
Boe
te
nde
Wrn
wusr
inr
t
Bird
m3
i
lceſn

.

nn⸗
4
ushe
iN

“

iN

A ſecudo inchoando

omaſs ſapientia eoꝝ deuoꝛata eſt.

Actus continuus immoderantiam aſcribitur et
expꝛimitur in ebꝛio.ibi.ſicut ebꝛius.Ebꝛius euiʒ

dicit᷑ quaſi extra bꝛiam.i.regulam ſcʒ rõnis ⁊ de/
bite moderationis.dicit eni b.tho:ij.ij.q.cl.cul
pa ebꝛietatis ↄſiſtit in imoderato vſu ⁊cõcupiſcẽ
tia vini.qð cõtingit tripliciter. Uno mõ ꝙ neſci ⸗
at potũ imoderatũ eſſe ⁊ inebꝛiare potentẽ.et ſic
ebꝛietas põt eſſe ſine peccato,⁊ ſic creditur noe fu

iſſe inebꝛiatũ. Geñ.ix.Unñ Amb.Pꝛimus noe vi
neam plantauit dedit naturam.ſed ignoꝛauit po
tentiã.di.xxxv.ſexto die. Nam in pᷣma etate nõ v.
tebantur hoĩes vino nec carnib di.e.ab exordio
Secundo mõ ſic ꝙ ꝑcipiat qͥs potũ imoderatuʒ
eſſe.non tamen eſtimat eũ tm ꝙ inebꝛiare poſſit.

⁊ ſic ebꝛietas põt eſſe cũ peccato veniali.Qð autẽ

dicit Aug. Ebꝛietatem eſſe peccatũ moꝛtale ſi ſit

aſſidua in li.de purgatoꝛio.⁊ di.xxv.S.alias.non

ſic eſt intelligendũ ᷣm tho.q̃ſi ipᷣa frequẽtatio fa⸗
ciat moꝛtale.ſed qꝛ nõ põt eſſe ꝙ hõ aſſidue inebꝛi
etur quin ſciens ⁊ volens ebꝛietatẽ incurrat.duʒ

multo magis erxperitur vini foꝛtitudinẽ ⁊ ſuã ba⸗
bilitatem. Lertio mõ ꝙ aliqͥs bene aduertat poj
tum eſſe immoderatũ ⁊ inebꝛiare valentẽ.⁊ tamm
magis vult ebꝛietatẽ incurrere q; a potu abſtine-
re.⁊ talis ꝓpꝛie ðꝛ ebꝛius.qꝛ moꝛtalia recipiũt ſpe
cliem nõ ab alijs q ꝑ accidens eueniũt ⁊ pter intẽ
tionem. ſed ab eo qð ẽ ꝑ ſe intentũ.⁊ ſic ebꝛietas ẽ
peccatũ moꝛtalc.qꝛ ſᷣm hoc volens ⁊ ſciens puat

ſe vſu rõnis q̃ ſjm vtutem oꝑatur ⁊ peccata decli
nat.⁊ ſic peccat moꝛtaliter ꝑiculo peccati moꝛta⸗
liſſe exponens. Uñ Amb.in li.de patriarchis Ca
uendũ dicimus ebꝛietatẽ ꝑ quã peccata cauere ñ
poſſumus. Nam q ſobꝛij cauemus.ꝑ ebꝛietatẽ is

rantes cõmittimus.neſciũt qͥd loquũtur qui vi⸗
no niimio indulgent. iacent ſepulti · xv. q.i. Sane
O etiã ſit moꝛtale ebꝛietas ꝓbatur ꝑ illud quod

habet di. xxx v. epus.vbi ðꝛ ꝙ clericꝰ ebꝛietati deb⸗

ulens aut deſinat aut cõione puet᷑.ſiłr ⁊ laicꝰ.ſed

talis pena nõ unponit᷑ niſi ꝓ moꝛtali Item qᷓ;uis

ſit licitũinſirmo vel debili vti multo cibo vel po⸗
tu vltra ↄſuetũ ad puocandũ vomitũ ſᷣm cõſiliũ

medicine.qui tñ no reputandus ſuꝑfluus.nõ reqͥ

ritur ꝙ ſit potus inebꝛians ad puocandũ vomi⸗

tum qꝛ etiam potus aque tepide vomitũ ꝓuocat.

Vñ nõ excuſaret᷑ꝑ hoc qͥs ab ebꝛietate ſᷣm Tho.

qᷓ;uis faceret cã medicine.⁊ꝑ ↄñs peccaret moꝛta
liter.⁊ ſumẽs niſi crederet ex ilo potu nõ poſſe in

conſuleret vel ꝓpinaret h eſtimãs. Itẽ ſiqͥs daret
alicui ad bibendũ multũ ad inebꝛiadũ eũ. vel eſti
mãs q ex nimio potu quẽ qᷣs ſumit.inebꝛiet᷑. ⁊ ꝙ
ſi auiſaret non faceret.vel apte impedire poſſet ſʒ
ex leuitatevt inde ſolatium ſumat.ꝑmittit inebꝛi
ari. vel etiam ponit ſtudioſe ſal in vino vel alið
inebꝛiare valens occulte peccat moꝛtaliter.extra
de iniu. ⁊ dam. SDi culpa. Labernarij etiã ſi per⸗
pendunt aliquos ex nimio vino ſumpto inebꝛia⸗

n qð exꝑti ſunt pluries vt in ebꝛioſis ⁊ non curat
Apter auariciam grauiter peceanunn.

Capitulüũ. II.

K.II

Altimo

Ouantum ad pꝛimum.

ſcʒ effectus ſequens inebꝛiatiõem eſt multiplex.

Vnñ dicit᷑ in ps.notabo ibi. Turbati ſunt ⁊ moti

ſunt.Sequitur eni turbatio ⁊ rumultuatio ⁊ in⸗

iurie ⁊ detractiões cõtumelie.manifeſtatio ſecre⸗

toꝝ libidiniu executio.⁊ alia. Un ꝓuec.xx. Luxu
rioſa res eſt vinũ.i.cauſans luxuriam ⁊ tumultu

oſa ebꝛi etas.i.generans tumultũ. Hiero. Uẽter
mero eſtuans defacili deſpumat in libidincm. Et

Erib.dicit ꝙ nil eſt itH demoni amicũ ſicut ebꝛie
tas ⁊ laſciuia que eſt mater oĩm vicioꝝ. Amb. q̊ʒ
in ſermone ponit mala qͥ ſequũtur ex ebꝛietate di
cens.vinũ itaq; nec peꝑcit ſuo auctoꝛi ſcʒ Noe ſed
ebꝛietas illius nobis ſuadet ſobꝛietatem.⁊paulo
poſt. Manebat anq; vinũ inueniret᷑ in oĩ b incõ
cuſſa libertas.nemo ſciebat a conſoꝛte nature ſue
obſequia ſeruitutis exigere.nõ eſſet hodie ſeruitꝰ
ſi ebꝛietas nõ fuiſſet.Obrepſerat quidẽ is frne pᷣla

tionis inuibia.manebat adhuc prnue pietatis re/

uerentia. Leſa eſt pietas dũ ridet᷑ebꝛietas. Non
illis itaq; ſolis nocent vina q̊s temptãt.:ſed ⁊ ũliſ
ampliquoꝝ oculis temulenta ebꝛioꝝ mẽbꝛa nu
dantur. Et infra legimꝰꝙ pf̃em loth inebꝛiauer̃t

filie in monte.Fuit itaq; ebꝛietas oꝛigo inceſtus

peſſime regeneratricis ꝑtus detcerioꝛ.hec ille.diſ.
xxxv.ſexto die. Multe qͥʒ rixe ⁊ diſcoꝛdie ⁊ bomi
cidia ſequũ tur ex ebꝛietate vt exꝑientia docet.
ctus tollens vſum rõnis quia omnis ſapiẽtia eo
rum deuoꝛata eſt. Unñ ꝓuer.xx.dici Qui miſcetur
his ſcʒ vino ⁊ ebꝛietati non erit ſapiens. Et Oſee
uij.dicit᷑. Foꝛnicatio ⁊ ebꝛietas auferũt coꝛ. et qᷣa
peccatum cõmittitur ꝑvſum liberi arbitrij qui ẽ
facultas rationis ⁊ voluntatis.ex quo inebꝛio ra

cio ſopita eſt videt᷑ ꝙ ea mala que facit ebꝛius. vt
homicidia, cõtumelie.⁊hmõi nõ imputari ſibi de

beant ad culpã. In zriñ eſſe videt᷑ qð phᷣuð ait in

iij.ethi.ſ. ꝙ ebꝛioſus meret᷑ duplices maledictio⸗

nes.ad h̊ dicit b.tho.vbi.S.arti.uij.ꝙ in ebꝛieta⸗
te ſũt duo attẽdẽda ſcʒ defectus ↄſequẽs.⁊ actꝰ pᷣ⸗
cedens.Ex ꝑte quidem defectus cõlequẽtis in q̊
ligatur vſus rõnis.ebꝛietas habet excuſare pecca

tum inq;tum cauſat voluntarium ꝑignoꝛantiaz
Sed ex parte actus pᷣcedentis videtur eſſe diſtin

guendum videlicet qꝛ ſi ex actu illo pᷣcedente ſub⸗
ſecuta eſt poſtea ebꝛietas ſine peccato.tunc pecca

tum ſequens totaliter excuſatur a culpa. Si au⸗
B otu nõ poſſe in tem actus pꝛecedens fuit culpabilis.ſic non to⸗
ebꝛiari.Et ſiłr medicus vel alius qᷣ hoc ſibi ſcient

taliter quis excuſatur a peccato ſcilicet ſequenti.

quia ſcilicet redditur voluntarium ex volũtate pᷣ
cedentis actus inquantum ſcʒ aliquis dens ope
ram rei illicite incidit in ſequens peccatum. Di⸗/
nanuitur autem peccatum ſequens ſicut et dimi
nuitur ratio voluntarij. Unde Zäuguſtinus Con
tra Fauſtum ait. Inebꝛiauerunt Toch filie eius
et ſe neſcienti miſcuerunt. Quapꝛopter culpan⸗
dus eſt quidem, non tantum quantum ille ince⸗

ſtus. ſed quantum ebꝛietas illa meruerit. xv.que
ſtione pᷣma.Inebꝛiauerunt vbi dicit gloſa ꝙ na⸗
tura non pat̃itur ꝙ aliquis neſciens coeat.led di

“ä .

. „

Titulus ſextus

es hebetatur er immoderata cibi ⁊ potus ſumpti

citur.Loth fuiſſe neſciens qꝛ neſciuit eas fuiſſe fi
lias ſuas.ſed eſtimauit vxoꝛẽ capite alienato.diẽ
tñ idẽ tho.qꝙ foꝛte ebꝛietas loth fuit ſine peccato.
tũ cetiam còmixtio cũ filiab fuiſſct ſine pctõ ipſe
tñ filie loth non excuſanta peccato. qᷓ;uis fecerint

one.et q;tum ad h̊ ponit᷑ hebetudo ſenſus circai⸗
telligẽtiam. Scðo q;tũ ad appetitũ qͥntuplicit
deoꝛdinat᷑ ꝑ imoderatiõem cibi ⁊ potus q̃ſi ſopi⸗
to gubnaculo rõis.⁊ ſic ponitur inepta leticia.

Tertio ;ᷓtũ ad inoꝛdinatũ verbũ ⁊ ſic poniẽ mul
tiloquiũ. Quarto q;tũ ad inoꝛdinatũ actũ ſeu
geſtu. ⁊ ſic ponitur ſcurrilitas q etiã poſſet referꝛi
ad verba turpia. Ex ꝑte aũt coꝛꝑis ponit imũdi-/
cia.q põt attendi ſiue 'm inoꝛdinatã emiſſionem
qrũcunq; ſuꝑfluit cũ.vt ꝑ vomituʒ.⁊ hmõi ſiue
ſpãliter ꝑ inoꝛdinat᷑z emiſſionẽ ſemis vt ꝑ polluti

„2

imaginantes ꝙ totus mũdus defeciſſet.ſicut ʒo⸗
doma vt vel ſichumanũ genus ſeruaret᷑. qꝛ ñ ſůt
ſfaciẽda mala vt eueniãt bona nec vnq; fuit diſp-i⸗/
ſatũ inter patrẽ ⁊filiã.Qð aũt dicit pᷣus ebꝛium
mereri duplicẽ maledictiõem. h̊ dicit ꝓp᷑ duplex
peccatũ ſcʒ ebꝛietatis ⁊culpe ſequẽtis ex ebꝛietate
nõ ex eo ꝙ pctm̃ aggrauet᷑ ex ebꝛietate ↄmiſſũ ma

giſq; ſi ex certa ſcia. vel loquit᷑ ſᷣm legẽ cuiuſdã pie onem in vigilijs k ſomnis.⁊ de bis pleniꝰdicẽdũ
tati.qui vt ðꝛ.ij.polit᷑ ſtatuit ꝙ ebꝛij ſi ꝑcuterent —

plus punirẽtur q; ſobꝛij ꝛboc qꝛ plures iniurian De his filiabus gule po .F.I

tur.Et in hoc vt dic Ariſt.videt᷑ reſpexiſſe ad com teſt exponi illud ps.v. Sepulcrũ patens ẽ guttur
munẽ vtilitatẽ vt ſcʒ cobiberent᷑ iniurie.magiſq ecoꝝ ſcʒ guloſoꝝ liguis ſuis doloſe agebant. iudi
ad veniã q debet haberi de ebꝛijs ꝓ eo ꝙ non ſunt ca illos deus.vbi tria pñt notari. “
cõpotes ſui.Ad qð facit qð ait Amb.in li.de pr̃i⸗ ꝛimo ꝙ eſt in ſui ꝓgenie totius boĩs infectiua.
archis. Si q̃ ꝑ vinũ ebꝛij deliquerit apud ſapienꝰ ibi.ſepulcrũ patens eſt eeec.

tes iudices venia quidẽ facta ſed leuitatis dãnã⸗

tur auctoꝛes.xv.q.i.ſane.vbi gloſa.i.minoꝛi pe⸗

na qᷓ; ſi ex certa ſciẽtia feciſſent.damnant᷑.i.redar

guuntur etiam eos qui nimis fuerũt faciles ad i-
6 Copitulum quartũ de filiaby gule qᷓ ſunt qͥnqʒ

capitale quinq; filias generãs ſᷣm gꝛe/

in.xxxi.moꝛal.ſcilicet.

Hebetuèé

Ineptam leticiaam..

Multiüoquium.
Scurrilitaten.
Immundiccaam.
OQuare aũt dicatur viciũ capitale.b.cho.ij.ij. q
cxlviij.ar.v.rõem aſſignat dicẽs. Uiciuʒ capitale
dicit᷑ ũlud ex q̊ multa oꝛiũtur ſᷣm rõeʒ cauſe ftina⸗
lis inq;tum ſcʒ hʒ finẽ multũ appecibilẽ. vñ ex eiꝰ

appetitu hoies ꝓuocãtur multipliciter ad peccan
