ſpẽs b. tho.ij.ij.q.cxlviij.ar.uij.ſic declarat. Gu
la impoꝛtat inoꝛdinatam ꝓcupiam ededi.In eſu

autem duo cõſiderant᷑ ſcʒ ipᷣe cibo qͥ comeditur.et

eius ↄmeſtio.õt ergo inoꝛdinatio ↄcupie atten
di.vno mõ q;tum ad ipᷣm cibũ q ſumit᷑ ⁊ ſic qtuʒ
ad ſubamvel ſpẽm cibi qrit aliqs cibos lautos.i.

pcioſos.qᷓ;tum vero ad qlitatem querit cibos ni

mis accurate pᷣparatos qð eſt ſtudioſe.q;tum ad
q;titatem excedit in nimis comededo. Alio mõ i
oꝛdinatio ↄcupie ↄſideratur in ipᷣa ſumptione ci⸗
bi.⁊ hoc vel qꝛ pᷣuenit debitũ epᷣs comedẽdi.⁊ ſic
eſt ꝓpere.vel qꝛ nõ ſeruat debitũ modñ in edendo.
qð eſt ardẽter. Pꝛopterea aũt coꝛrupte circũſtan/⸗
tiarũ diuerſaꝝ facit diuerſas ſpẽs gule ꝓpter diũ
ſa nociua ex quibo moꝛaliũ ſpẽs diuerſi ſcenk. In
eo eni qͥ querit lautos cibos excitatur ↄcupiſcen
tia eius ex ipᷣa ſpẽ cibi.In eo aut qͥ puenit tempuſ
deoꝛdinant᷑ ↄcupia ꝓpter impatiẽtiam moꝛe ⁊ ſic
de alijs.De his põt induci illud ps.lxxvij. ¶an
ducauerũt ⁊ ſaturati ſunt nimis ⁊ deſideriũ eoꝝ
attulit eis.Et loquit᷑ ps.de illis guloſis qͥ erãt in
deſerto in populo dei.Sed qᷓ;tũ ſit deteſtabile vi⸗
cium gule ondit Amb.in ſermo.di.Sexto die be
ſtie create ſunt.⁊ cũ heſtijs oꝛta eſt poteſtas edẽdi
⁊ vſus eſcaꝝ.vbi cibo cepit ibi finis factꝰeſt mũdi
ibi cepit ſua incremẽta neſcire vbi ceperũt diuina
circa eũ oꝑa feriari.quo iudicio declaratũ eſt ꝓg
cibos mũdus hr̃et imminui ꝑ qs deſijt augeri.et
infra. Eouſq; pᷣuaricari nemo nouerat ⁊ adhuc
oꝛta nõ eſſet q pᷣma eſt pᷣuaricatio Indictũ eſt iciu
nium.i.abſtinẽtie lex a dño deo pᷣnaricatio legis
a diabolo. Serpẽs gule ſuadet.dñs ieiunare de/
creuit.culpa ꝑ cibum.cognitio infirmisatis in ci

bo.firmitas vᷣtus in ieiunio.di.xxxv. Sexto vbi

oſtendit Ambᷣ.qͥnq; mala er vicio gule. Pꝛimuʒ
qꝛ facit hoiem vt aial bꝛutũ ſicut eni beſtie come⸗
dunt cũ trahit appetitus eas ad cibũ ſine diſcreti
one vel aliq̃ ↄſideratione.ita ⁊ guloſus nõ reſpiẽ

necad diẽ.nec ad modũ.nec ad neceſſitatẽ.ſed ad

appetitũ.⁊ h̊ ſigtum fuit in eo ꝙ in eadem die ſci⸗

licet in pᷣncipio creatiõis rerũ q̃ create ſunt beſtie

poſtea ereato hoĩe fuit data lnia comedendi cum
dñs dixit.de omni ligno ꝑadiſi comedite ⁊c̃. Señ
ij.tullius.Si videris iſtos epulatoꝛes velut opi⸗

mos boues ſtertere ⁊ ſudare intellige eos? Señ.

quoſdã vẽtri obediẽtes loco aialiü numeremꝰnõ
hoim. Secũdum malũ qꝛ impedit vtutis pfectũ
Un ⁊ Greg.dicit i li.moꝛalł.ꝙ que ñ vincit vitiũ
gule male põt alia vincere.i.q;to coꝛpus implet᷑.
ranto aiĩa minoꝛatur. Qð figuratũ fuit in h̊ ꝙ da⸗

ta Inia comedendia deo non creauit poſtea alias

quinq; ſunt vt ponit Greg.in li.moꝛal.di.Quin

7

digetie tꝑa pᷣuenit.aliqñ tꝑa nõ pᷣuenit ſed cibos

lautioꝛes q̃rit. aliqñ que ſumenda ſunt ꝓcurari
accuratius expeti.aliqñ aũt ⁊ qlitas ciboꝝ ⁊ tem
pus cõgruit.ſed in ipᷣa qᷓtitate ſumẽda meſurã re

q; modis nos gule viciũ temptat.aliqñ nanq; in

nouas creaturas. Et ſic dicit Amb. mundu fini
tum ꝑ cibũ gule mũdũ ſq; minoꝛẽ diminutũ.id?
hoĩem in pfeccu ſpuali. Tertiũ qꝛ eſt maloꝝ initi
um. nam omnes penalitates ⁊ miſerie? moꝛs q̃g
patimur iᷣm coꝛpus ⁊ ignoꝛãtia ⁊ indinatões ad
vicia ꝓceſſerunt ab illa inobedientia Ade ⁊ vicio

ð ? .
5

lle ̃ᷣm illum verſum ſapientis.? DHala.i.maxil⸗
rmart. bois ade.malo.i.pomo malo. contulit
omnia mũdo coꝛꝑalia ⁊ ſpualia.vnde dicit hanc
fuiſſe pᷣmam puaricatõem ſcʒ q́;tum ad exterioꝛa

vicia. Quartũ malũeſt. qꝛ obſcurat intellectũ et

aufert deü. Job. xxviij. Non inuenitur ſapientia
in rerra ſuauiter viuenttũ.i.guloſoꝝ.Lulliꝰmen
te recta vti non pũt cibo ⁊ potu repleti.In cuius
figuram poſt gulam cõmiſſam ſe abſconderũt pꝛi
mi gentes quaſi amantes renebꝛas ne viderẽtur
a deo. Et hoc eſt qð ait Amb.Latebꝛa poſt cibuʒ
Quintũ malum eſt.qꝛ inducit luxuriec fluxũ DHi
cre.v. Saturaui cos ⁊ mechati ſunt. Hiero.Quo
modo iuuencula in feruoꝛe iuuẽtutis poſitadapi
bus ⁊ vino plena de caſtitate erit ſecura.q.d. ma
le. Et in huius figuram ↄmiſſo vicio gule fecerũt
ibi periſomata co operiẽtia pudenda.qꝛ ſenſerũt
ſſttimulũ carnis Et hoc eſt qð dicit Amb.Cogni⸗

tio infirmitatis in cibo.⁊ ideo ſerpens gule ſua

det ⁊ temptat de ea.vñ ⁊ xpᷣm temptauit in deſer⸗
to dicẽs. Si filius dei es dic vt lapides iſti paneſ
fiant. Mathᷣ.uij.qꝛ nouit inde multa lucrari. et
frequẽter illud ſuggerit ſᷣm moꝛaleʒ ſenſũ.vt lapi
des duros abſtinẽetie ⁊ ieiunioꝝↄmutet in panes
relaxatiõis pnie ⁊ recreationis coꝛpꝑis.⁊ hoc ſi fi⸗
lius dei es.ſiꝓ qꝛ filius dei es ꝑ fidem et gratiam
Deus vult filios ſuos letari nõ cruciari.⁊ regnũ
dei nõ eſt eſca ⁊ potus.ſed iuſticia ⁊ pax ⁊ gaudiũ
in ſpũſancto inqͥt aplus Ro.xuij. Sedverum eſt
ꝙ regnũ dei non acqritur ſolũ ꝑ abſtinentiam ci
boꝝ.ſed ꝑ iuſticiam ad quã ꝑtinet ieiunia inſtitu
ta nõ frangere.neq; ꝓpter delectationes comede⸗

re. vel aliqd ꝓpter comedendũ inoꝛdinatũ facere

qðð⁊ diabolꝰ xpᷣo ſuggerebat. vt ſcʒ faceret mira⸗
cula illius ↄuerſionis ſinc cauſa vꝛgente.quia ali
ter ſibi poterat de cibo ꝓuidere ſed guloſi mãdu⸗

cies gule.

Pꝛimo mãducauetũt aliqui in exceſſiua q;titate

Secũdo manducauerũt aliqui cũ lauta ꝗᷓlitate.
X ertio mãducaueruũt tertij de accurata ſtudio/⸗
itate.

Quarto man ducauerũt q̃rti ex nimia auiditate.

opoꝛtunitate. .
MDeuma ergo ſpecies gu KR

le ſeu modus eſt nimis comedere. vel etiã bibere

Quinto manducauerunt quinti ſub tempoꝛis in

qð eni dicit᷑ de eſu totũ ſciendũ eſt de potu.ſed lo⸗

cutio in hmõi fit de eſu qꝛ ibi magis offendit ⁊ fre
quẽtius q; in potu. Cũ aũt ita exceditur in q;ti⸗

tate vt incurratur ebꝛietas.illud eſt vnũ vicium
ſpale de quo dicet᷑ infra. Eũ vero bibit᷑ vltra debi

7

tũ ſed citra ebꝛietatem ꝑtinet ad hanc ſpẽm gule.

Ab boc vicio deuicti ſunt multi ex illis ebꝛijs in

cauerũt⁊ſaturati ſunt nimis.comederũt cotur
nices quas dñs fecit circa caſtra eoꝝ euolare q̃s
captas comederũt in nimia q;titate.ſed puniti ſt
igne de celo guloſos illos cõburendo vt habet᷑nu
meri.xi. Et ꝑpetrari põt iſtud viciũ ita circa viliſ
ſimos cibos ⁊ potus ſicut circa delicatos ⁊ pᷣcio⸗/

deſerto de quibo ðꝛ in vᷣſiculo allegato. Mandu⸗

cauerunt ⁊ ſaturati ſunt.vbi notantur plures ſpe

Citulus Bexununs

ſos. Uñ dicitur Eʒech.xv.hec fuit iniquitas ſoꝛo
ris tue zodome ſaturitas panis ⁊ aque.De quan

titate aũt cibi ⁊ potus nõ põt dari vna certa regu

la omnibo ſ̃ᷣm eandẽ mẽſuram.ſed plus ⁊ minus

exigitur ſm varietatẽ ↄplexionũ ⁊ fatigationum
Unus etiam ⁊ idẽ plus indiget vno tꝑẽ qᷓ; alio ſe

cũdñ diſpõem ſui coꝛꝑis.Un phus in li.ethi.nar
rat de quodã foꝛtiſſimo viro dicto mnons cõe⸗
debat ſolus aliqũ vnũ bouẽ nec erat guatꝰſtoma

chus eius.Et aliꝰqꝛ debilis etiã de paud buccel⸗

lis panis guabat ꝓpterea inqᷣt xpᷣs. Mach.xi. Ue
nit Johes baptiſta nõ mãducas neq; bibẽs ſcʒ cõ
munia cibaria.⁊ dicũt.demoniũ hʒ. Uenit filius

hois manducãs ⁊ bibẽs ſcʒ cõi mõ.⁊ dicũt.Ecce
ho voꝛax ⁊ potatoꝛ vini.⁊ iuſtificata eſt ſapientia
ab oibus filijs ſuis. Et hoc vltimũ verbũ tractãs

Aug.ait.Oſtendit ſilios ſapie intelligere necĩ ab
ſtinedo nec in manducado eſſe iuſticiã. ſed ineq̃ni
mitate tolerandi inopiam ⁊ tꝑaudi abũdantiã ⁊

nõ ſe coꝛrũpendi di.xli.qð dicit ⁊ appellat filios

ſapie diſcipulos xpᷣi a qb dicit ſe ſapiam iuſtifica

tam i.iuſtam ⁊ ſanctam in comedẽdo moderate.

Tm̃ſ̃põt⁊ dʒ qͥs comedere ⁊ bibere q;tuʒ credit
ſe indigere ad ſuſtẽtatiõem ⁊ executiõem eoꝝ q̃ ſi
bi incũbunt agẽda.ita vt nõ vſq; ad nauſeam ſu⸗
mat.ſed cũ aliqli adhucappetitu finẽ faciat.Cum
aũt ex delectatiõe cibi vel potꝰplꝰ ſumit q; ſibi di
ctat ↄſcia opoꝛtunũ tũc peccat. Etde crapula car
niſpꝛiuij ex
ibi eſſe moꝛtale.dicit eni ibi Greg.cũ oẽs laici ſc⸗
culares illa die plus ſolito ⁊ ceteris dieb accura
tius cibos carniũ appetãt ⁊ niſi noua q̃dà auidi⸗
tatevſq; ad mediã noctẽ ſe ingurgitẽt.nõ aliter ſe
hmõi ſancti tꝑis obſeruatiõem ſuſciꝑe putãt ſcʒq̃
drageſime qð vtiq; nõ rõni ſʒ voluptati.imo cui⸗
dam mętis cecitati aſcribendũ cẽ. UVñ nec a tali cõ
ſuetudine auerti pñt.⁊ iõ cũ venia ſuo ingenio re
linquẽdi ſunt ne foꝛte peioꝛes exiſtãt ſi a tali ↄſue
tudine phibeant᷑ Hec glo.ibi dicit cũ venia.i.tꝑa
lis punitiõis nõ gehẽnalis.Neq; tñ oẽs exceden⸗
tes illo tꝑe in q;to vel q̃li ↄdemnãdi ſunt de moꝛ
tali.ſed qͥ faciũt nimiũ exceſſum auertẽtes ſea ðo
b. etiã Aug.dieit eſſe rephẽdẽdas comeſſationes
⁊ ehꝛietates que fiunt in dieb ſolennibi.vt diſti.
xluij.Ccomeſſationes

BGecunda ſpecies eſt

comedere cibos nimis delieatos ꝓpter delectatio

nem vt caupones.faſonos.pꝑnices.carnes vituli
nas.lẽpꝛedas.ſtruriones.⁊ hmõi.vina ſolẽnia vt

maluatitũ.vernaciũ.grecũ.trebeanũ.⁊ hmõi.hu

ic deditus erat diues ille qͥ epulabat᷑ qtidie ſplen⸗
dide.de q̊ xpᷣs dicit ꝙ moꝛtuꝰeſt ⁊ ſepultꝰ in ifer⸗

no Luxvi. In hãc ẽt ſpẽm gule vident᷑ lapſi hi de
qbs ait põ.—ãducauerũt ⁊ ſaturati ſunt nimis
noõ eni erat cõtenti cibo cõi ⁊ vtili ⁊ ſuaui manne

de celo.ſed appetierũt carnes ⁊ ſolẽnes.vñ cotur⸗
nices dñs dedit.Nüũe.xi.Si tñ qͥs vtat᷑ cibarijsð

licatis ꝓpt᷑ infirmitatẽevel debilitatẽ b exigentem

ant generis nobilitatẽ.vt pᷣnceps.aut ꝓpter tẽꝑis

72

cõgruitatẽ.vt in nuptijs ⁊ ↄuiuijs diſcretis poteſ
8 Vieri eni pot vt ſi⸗

ſe hoc abſq; peccato.

is q̃ habẽtur di.uij.deniq;.cũ glo.vt

gen

„

nin
ni
Un
bid
ler
ef
na
glale
nh
,

inns
bmnon
ſeſ⸗
int
looch
un
un⸗
Gches
utn,
gent
Imnpi

Capitulũ Sꝛimum

ne aliquo vicio cupiditatis vel voꝛacitatis pᷣcio⸗
ſiſſimò cibo ſapiẽs vtatur. Inſipiens aũt fetitiſſi
ma gule flãma in viliſſimũ inardeſcat.Et ſanins
maluerit qͥs moꝛe dñi piſce veſci qᷓ; lenticula mo
re eſau nepotis abꝛahe.aut oꝛdeo moꝛe iumẽtoꝝ
Di.xli.qͥſqͥs.et in e.di.idẽ dicit.c.Nõ cogant᷑ diui
tes cibis panꝑm veſci.vtantur ↄſuetudine infir
mitatis ſue ſed doleant ſe aliter abſtinere nõ poſ
ſe Si eni ↄſuetuninẽ ſuã mutãt egrotant. vtãtur
ſu ꝑfluis ⁊ dent pauꝑibo neeeſſaria.vtant᷑ pᷣcioſis
⁊ dent pauꝑib vilia.hec ille.Uñ laudabileẽ a pu
eritia etiã filios nobiliũ aſſueſcere cibis groſſioꝛi
bus qð fecic mater.b. Ber.erga filios ſuos nobi
les ⁊ diuites. Sed ⁊ ligurgus echnicus ſed rectiſ
ſimus oꝛdinauit in legiboſuis adoleſcentulos ru
re nutriendos cibis vilib. Sũme aũt repᷣhẽſibi

le eſt iuuenculos ad tabernas accedere.pignola/

tas ↄfectiones ⁊ alia guloſa comedere.maluati⸗
ca ⁊ greca bibere.ĩ cõuiuijs cũ alijs iuuenibo reꝑi
re.Cũ iſtis eni lambacitatibo inducũtur ad oẽm
turpitudinẽ zodomiticã ⁊ hmõi.Nimis inarde⸗
ſcit in eis ↄcupia carnalis ſanguine in eis feruen
te abſq; h̊ ꝙ ligna tanta ad augmentandã flamaʒ
apponant.Cõuiuia aũt facere vbi cõiter lauta pᷣ⸗
parant᷑ cũ ex amicicia vel alia cauſa fiunt de ſe nõ
ſunt repᷣhẽſibilia. Nam ⁊ Job ꝑmittebat filijs ſu
is ↄuiuia facere inuicẽ.Job.i.Et Joſeph pᷣꝑauit
fratribo ſuis cõuiuiũ.⁊ abꝛaaʒ angelis hoſpitib⸗
ſuis BGeñ.xviij.⁊ pᷣcipue cũ in ↄuiuijs abſunt qͥn⸗

q; circũſtantie q̃s ponit Greg.dicẽs. Sciẽdũ ꝙ

cõuiuia tũc ex caritate veraciter ꝓderũt cũ in eis
abſentiũ nullius vita moꝛdet᷑.nullus ex irriſiõe
repᷣhenditur. Nec inanes ſeculariũ negocioꝝ fa⸗
bule.ſed vba ſacre lectionis legunt᷑ ⁊ audiunt Lũ
nõ pluſq; neceſſe eſt coꝛꝑi deſeruit᷑di.xluij.ↄuiuia
Et.qꝛ raro ẽ quin in cõuiuijs multa vana ⁊ irri⸗
ſoꝛia immiſceant᷑ ⁊ vltra debitũ comedat᷑ ⁊ dele⸗

ctetur.iõ refert Aug.documẽtũ ſibi a b. AImbꝛo.

traditũ vt vitaret ↄuiuia quibo terminis tempe⸗/

Lertia ſpecies gule ẽ J. VI

po nere nimis de temꝑe ⁊ cura ad pꝛeꝑandum ci⸗
bos vt magis delectent.puta vt ſint variati.aſſa
ti.lixi cum aromatib.cum ſapoꝛib ⁊ hmõi. q̃vi⸗
cio laboꝛauerunt filij hely ſacerdotis.Nã cũ ꝓpłs
accederet ad offerendũ ſacrificia aialium ad alta
re ſᷣm mandatuʒ legis veniebat puer qui ſcʒ erat
miniſter ſacerdotis ⁊ dicebat offerenti.da michi
carnes.i.ꝑtem aialis occiſi.vt coquã ſacerdoti.

MNon eni accipiam coctam ſed crudã. qð faciebat

vt accuratius poſſp ſuo ſacerdoti pᷣparari Et offe

rens rñdebat. Incendatur pᷣus ſᷣm moꝛeʒ adeps

⁊ poſtea accipiẽs.⁊ ille ſcʒ miniſter nequaqᷓ;. Si
non dabis accipiam eam vi. In ollis q̊ʒ vbi coq/
bantur carnes mittebat tridetem ⁊ trahebat cru
dum de lebete. vt habet᷑ i. Reg.ij. vbi ſubditur ꝙ
grande erat peccatuʒ eoꝛum.vñ in punitione in
bello ↄtra philiſteos occiſi ſunt. Et pᷣcipue ĩ hoc
ſolent delinquere diuites ⁊ etiam pᷣlati eccie Uñ
Alanus in planctu nature ait. Hodie gula vitiũ
ꝓfundius ſe poꝛrigit in dominos ⁊ pᷣlatos qui

ſalmones lucios ceteroſq; piſces equipollenti ge
neroſitate inſignes varijs decoctionum cruciãt
martirijs balneãtes officio ſacri piꝑis fonte bap
tiʒant vt multifoꝛmem ſapoꝛis gram ↄſequãtur.
Alius miuiſtroꝝ contundit.colat alius⁊ cõficit.
ſubſtantiam vertit in accidens naturam mutat
in artem.vt ſaturitas tranſeat in eſuriẽtem Hec
ille. Sed magnã ↄſciam ſibi debẽt facere tales de
tanto tꝑe qð amittunt ⁊ faciũt miſtros amittere
ꝓ hbmõi pꝛeꝑatione ⁊ expẽſis ſuꝑfluis quibo dr̃ent
pauꝑibo ſubuenire.Et foꝛte etiam illi de quibo ðꝛ
Manducauerũt ⁊ ſaturati ſunt ⁊c̃.in h̊ vicius in
ciderũt. Nam ceperũt illas aues in copia ⁊ deſic⸗
cauerũt vt poſtea poſſent ſibi accuratius pᷣparare
in eſum. Sciendũ etiam ꝙ ſumere cibos immun
de ⁊ ſine ↄgruente pꝛeꝑatiõe vbi cõmode pꝓuidere
põt vicioſum eſt ꝑtines ad viciũ negligẽtie vel in
ſenſibilicatis Unð Hiero. Nec affectate ſoꝛdes
nec exquiſite delitie laudem pariunt.qð inducit
Gratia.xli.diſt.clericus.ꝭ.ſicut de cibis ſic et de
veſtibo.qð aũt aliqͥ̊s ſanctos cibiſ cineres legimꝰ
pᷣlibaſſe vel immiſcuiſſe vt b. Germa.epᷣus anthi

ſidioꝛẽſis.⁊ ſan.Franciſcus dicit Ul. Hoc fuiſſe

laudabile ⁊ virtuoſum ex oge oꝑantc.nõ ex opere
oꝑato.i.ex intentione oꝑantiũ.vt ſcʒ ſubtraben/
tes ſe ab omni delectatione ſcʒ coꝛꝑali redderent
magis capaces ⁊ apti delectatiõib ſpũalibo ⁊ af⸗
fectui ad diuina a deo ad hoc inſpirati.ſʒ iſtud o
pus in ſe nõ erat laudabile.vñ nec imitabile niſi
quis ſir a deo inſpiratus eſſet.

Muarta ſpecies G ule. 5 VIII.

eſt nimis ardenter ſeu nimia auiditate cibũ vl po

tum ſumere.ad qð ꝑtinere videt᷑ comedere nimiſ
a naturali cõditione vel aſſuefactione.tamẽ ⁊coꝛ
poꝛi nocet.qꝛ non ita bene poteſt cibo digeri qua⸗
fi integer deglutitus.⁊ minus bñ edificat. Et cũ
ꝓcedit ex inoꝛdinato appetitu delectationis gule
peccatum eſt. Hoc vitio eſau ſupatus ꝓpter vnaʒ
cſcam ſcʒ lentiſedulium vendidit pᷣmogenita ſua

Mam vt narratur Geñ xxv. Cũ reuertere? Eſau

de agro feſſus ad domũ inueniẽs ꝙ germanꝰ eiuſ
Jacob coctũ lentiũ ferculũ comederet.petiuit ab
co vt ſibi de illo ferculo ad eſum daret. cui Jacob
dixit Uende mihi pᷣmogenitatua qð ⁊ fecit᷑ ex ni⸗
mia auiditate illius edulij ꝑuipẽdens ea ꝓ tauili
pcio vendere.vñ ⁊ guiter peccauit ſimoniã ↄmit
tens.qꝛ ius pᷣmogeniture tüc ſcʒ in lege nature e⸗
rat ſpuale.lã pᷣmogenitus tenebat locũ ⁊ offici⸗
um ſacerdotis Jacob aũt emẽdo ðꝛ non peccaſſe
qꝛ potius redemit q; emit vexationẽ ſuã.Et i hac
ſpecie gule ita peccat᷑ viliſſimis cibis ſicut pᷣcioſis
imo frequẽter offendũthoies non faciẽtes ſibi cõ
ſciam ꝓpter vilitatem cibi ⁊ cũ maioꝛi delectatiõe
gule comedunt᷑ aliqñ herbe fructus.cepe.allia.et
bmõi q; carnes. Non attendẽtes ꝙ viciũ gule in
pꝛimis pentib non fuit circa caupones ⁊ ↄfectio
nes ſced in fructibb. Sed vt dicũt hebꝛei ᷣm ꝓpalle
gat Mico.de lyra fuit fructus ficus Vñ Aug. In
omniby his reb non vſus reꝝ ſed libido in culpa
eſt. Jdem Uiles cibi appetenter accepti undegtur

Citulus Sertus

ꝓuentum abſtineutie.Dauid antem aquam con⸗

cupitam effudit.xli.di.c.delitie.Hiſtoꝛia Dauid
habet᷑.ij. Reg.xxiij.vbi ðꝛ ꝙ cũ quadã die Dauid

appeteret bibere de aqua ciſterne bethlecẽ dicẽs.O
quis mihi daret de aqᷓ ciſterne q̃ eſt in bethleẽ ſu⸗
bito tres ſocij eiꝰ foꝛtiſſimi a ſeipᷣis iuerũt.⁊ per
mediũ caſtroꝝ inimicoꝝphiliſtijm q tũc habebãt
ſtationẽ in bethleẽ tranſeũtes hauſerũt aquaʒ de
ciſterna bechleem ⁊ ſibi appoꝛtauerũt.ſʒ noluit bi
bere dicens.abſit vt giculũ aiaꝝ hoꝝ ego bibam⸗
ſed libauit eam dño. Infirmi vel ſani qui ſciũt vł

exꝑti ſunt aliquid cibivel potus nocere infirmita

tibo eoꝝ ⁊ tñ ſumũt ꝓpter auiditatem vtiq; peccãt
in hac ſpecie gule.⁊ h̊ plus ⁊ ninus ſᷣm exceſſum
quẽ faciũt.Narrat etiã Greg.in.iij.dialog.de q̃⸗
dam ſanctimoniali q̃ quãdam lactucã in oꝛto vi⸗
ſa m colligẽs cũ nimia auiditate comedit ꝓpt᷑ qð
adiabolo arrepta eſt.ſed ab equitio liberata ẽ.h̊
etiam vitio peccauerunt iſti qui manducanerũt.
vt dicitur Deſideriũ eoꝝ ⁊c̃.

anticipare hoꝛã leu extra hoꝛã ſtatutãvel cõſuetã
comedere ſine cã vꝛgẽte.Nam ſi exigit infirmitas
vel cã alia rõnabilis omnis hoꝛa eſt idonea.uʒ
non leiunat᷑ cõis modꝰ xpᷣianoꝝ ẽ bina comeſtio
ſcʒ pꝛandiũ ⁊ cena.⁊ ꝑ ̊ ſanius viuit᷑.qui eniↄme
duũt pluries in die vt alalia bꝛuta ſunt.nec ſanevi
uere pñt cũ ponãt indigeſtũ ſuꝑ indigeſtũ.vñ ma
li humoꝛes generãtur.⁊ caput etiã fumoſitatibuſ
eſt guatũ ⁊ male aptũ ad ſpũalia.Et h̊ niſi magnꝰ
laboꝛ excuſet.vt laboꝛantes in agris.viatoꝛeſ.pu
eri dũ ſunt in augmento.Qui aũt de mane ſurgẽ⸗
tes de lecto ſubito volũt comedere ⁊ bibere ⁊ pᷣci⸗
pue in dieb feſtiuis añq; vadãt ad eccam nimis

ingdeuoti ſunt.ↄtra q̊ͥs ðꝛ Eccls.x. Ve tibi tra cu⸗/

ius rexꝓpuer eſt.⁊ cuiꝰpncipes mane comedunt.
Lerra eſt hõ puer eſt ſenſualitas q appetit ſenſibi
lia vt puer.pncipes eiꝰ ſunt ſenſus. Ue aũt illi qꝗᷣ
regitur a ſenſualitate ⁊ cuius ſenſus vacãt comeſ
ſationibo tẽpeſtiue.qꝛ guloſus eſt.Eſa v. Ue qᷣſur

gitis mane ad ebꝛietatẽ ſectandã.Qñ vero ieiunua
ri dʒ vt in dieb ſtatutis ab eccia.ſemel tim come:⸗

di dʒ ⁊ circa hoꝛã nonã.pᷣueniẽdo aũt notabiliter
impatiẽtia amoꝛe ⁊ appetitu gule vitiũ eſt.vł etiã
comedere poſt pꝛandiũ de ſero.⁊ ſi nõ oꝛdinatet⸗
men buccellã panis vel plures fructus vitiũ ẽ et
nõ ieiuniũ.vt dicet᷑ in. c.ſe. In hãc ſpẽm gule inci⸗
dit Jonathas filius Saul qͥ facto pᷣrepto a rege
patre ſuo ſaul ꝙ nullus aliqͥd comederet dũ ꝑſeq/
tur philiſteos ) qͥs bellũ gerebat Ipᷣe Jonathas
trãſiẽs ꝑ campũ inſequẽdocũalijs inimicos paꝝ
mellis accepit cũ vᷣga quã gerebat in manu qð re
perit in qᷓ dam arboꝛe ⁊ comedit fameductꝰ ꝓpter
qð cũ poſtea reuertẽs a ꝑſecutione inimicoꝝ cum
ſuis Saul ↄſuleret dñm nõ potuit hr̃e rñſi/ umppk

Hoꝛã nonevt in tertia ſine cã rõnabili ſed mere ex/

trãſgreſſiõem illã.Et hac cõꝑta qͥs ꝑpetrarat vo⸗
luit occidere illũ ſed ꝓpls eripuit eũ de manibꝛ ſu
is vt hẽt.i. Re.xiiij. In his oib qͥnq; ſpẽbo ad di-
ſcernendũ qñ ſit moꝛtale vel veniale ſumẽda ẽ re/

gula dara ſuꝑius in.c.pᷣcedenti.S.iij.vicʒ ꝙ cũ tã

ta eſt inoꝛdinatio volũtatis ſeu affectio ad conſe⸗
quendam delectatiõem gule in quocũq; dictoꝛuzʒ
modoꝝ ꝙ videt ſe ꝑatũ ad faciendũ cõtra mãda⸗

ta dei vel eccie tũc eſt moꝛtale.alias veniale.

—

lK .§. X

ſunt quinqʒ. Pꝛimum eſt lectio ſeu auditio ſa

ſcripture. Hoc vſus eſt xpᷣus cũ temptatus ð gu⸗

la in deſerto dixit. ſcriptũ eſt. Nõ in ſolo pane vi⸗
uit hõ.ſed in omni verbo qð ꝓceditde oꝛe dei.ipᷣe
eni ſermo hoꝛtatur ad abſtinentiã. Spũalis eti
am cib inducit obliuionẽ ⁊ cõtemptũ cibi coꝛꝑa⸗
lis. Secũdum eſt elongatio ab his q̃ dant occaſi
onem excedendi in cibo ⁊ potu.vt ſunt delectabi⸗
litas.varietas.nimietas ciboꝝ ꝓpter qð dicitur
Melius eſt ire ad domũ luctus quã ad d omum
conuiuij.Ecẽs.vij.qꝛ in ↄuiuio ſunt occaſões gu
le ⁊ alioꝝ vicioꝝ.Tertiũ eſt cõſideratio cene eter
ne ad quã inuitati ſumus cuius eſuries induẽ ſa
turitatem.qꝛ beati qui eſuriũt ⁊ ſitiunt iuſticiaxʒ
⁊c̃.Inuitatus eni ad ſolennem cenã non curat de
pꝛandio pᷣcedenti. Apoc̃.xix. Beati qui ad cenaʒ
agni nuptiaꝝ inuitati ſunt. Quartũ eſt modera⸗/
ta occupatio ꝓuerb.xxi.Deſideria occidũt pigrũ.
noluerũt quicqᷓ; oꝑari manus eius.tota die ↄcu⸗
piſcit ⁊ deſiderat. Patitur enĩ ocioſus famẽ vni⸗
uerſalem oculi deſiderant videre vanitatẽ.aures
rumoꝛes.olfactus odoꝛes gula cibos.quã famẽ
nõ habet occupatio.Quintũ eſt oꝛatio. Unde põ.
De neceſſitatib meis eripe me dñc.eceſſitat eſt
eſt eni comedere ⁊ bibere ſed immiſcet ſe gula.⁊iõ
oꝛat ne ſub neceſſitate ſubꝛepat voluptas.In cu⸗
ius figuram ſocrus ſymonis q;ᷓ tenebat᷑ magnis
febꝛib oꝛantibo apłis xpᷣm ꝓ ea.ſanata eſt Lu.uij
Socrus ſymonis eſt ſẽenſualitas.magne febꝛes ſt᷑
ſpẽs gule.Quinq; eni ſunt febꝛes.ſcqʒ ephimoꝛa q̃

durat vna die ⁊ eſt in ſpiritibo.fleumatica. tertia

na.quartana q ſunt in humoꝛibo.ſ.fleumate,cole
ra quo ad tertianammelaneolia q̊ͥ ad quartanã.
ethica que eſt in oſſibi. Febꝛis eſt exceſſiuꝰcaloꝛ et
gula inoꝛdinatus appetitus. ie rreere

Amb.in ſermone Ut ſciamus nouel
lum non eſſe ieiuniũ pmam legẽ con
ſtituit de ieiunio ſcʒ cũ dixit.de ligno ſcientie bo⸗
ni ⁊ mali ne comedatis. Geſt.ij. Lex abſtinentie
a dño deo cepit pᷣuaricatio legis a diabolo.diſti.
xxxv.ſexto.Et hoc in ſtatu innocentie.ſed poſt la
pſum renouauit legem dicẽs Joelis.ij.Couerti⸗

mini ad me in toto coꝛde veſtro in ieiunio ⁊ fle

tu ⁊ planctu.Eſt autem ieiuniũ triplex. Pꝛimuʒ
ex lege naturali Scðm ex lege diuinali.Lertium
ex lege poſitiua ſeu humanali.diuerſimode tamẽ
Naʒ ex lege naturali eſt ieiuniũ generali mõ non
determinato nec ad certũ diem neq; ad boꝛaʒ co
medendi nec ad q;titatẽ cibi.Dictat eni rõ natu⸗
ralis homini vt carneʒ ſuã ita domet ieiunijs ab
ſtinentia eſce ⁊ potꝰ vt ſpiritui ſit ſubiecca ꝑ coti

qð fit qñq; er gula.qñũq; ex incuria.

— — C — —U „☚ —

em
ſne

K

Re

Ne
aß
hileeg
an
aai
ng
Nnr
Monn
Nie
danitn

Bindu

kuſian
rd
en
nogen

eigi.
Nie n
Wi
Vi n

diſn

iw

geen⸗
unor
wunu!
Ge
inn

71

nunnd
Uubſe⸗
aboen⸗

S

Capitulũ ſecũdum

nentiam ⁊ eleuari aliqñ poſſit in deum.ſed nõ di⸗
cat ꝙ magis vna die certa qᷓ; alia nec ꝙ hoꝛa no⸗
na comedat nec qa laccicinijs abſtineat.⁊ ideo ex
hac lege difficulter põt ſciri qñ peccatur omitten
do.Ex iure diuinali eſt ieiuniũ tripliciter.vicʒ ex
pnie inũ ictione.⁊ voti ꝓpꝛij obligatione. ⁊ veter
legis traditione. Impoſitio pnie qͥ fit ↄfitẽti a ſa
cerdote de ieiuniõ ſicut de alijs rebo ꝑtinet ad ſa⸗
tiſfactiõem ꝑtem ſacramẽti pnic̃m Pe.de pal.
Sacxr̃a aũt ſunt de iureduuno.ita &̊ iſtud obligat
qꝙ dimittere ipᷣm mere ex negligẽtia eſt petem moꝛ
cale.ſecus ſi ex impotẽtiavł infirmitatevel obliui
one vel etiã differẽdo ipm facere cũ ↄfeſſoꝛ non a⸗
ſtrinxit eũ ſta ad certũ dieʒ quin poſſet altera ſup
plere. Poſſet etiam ꝑ illũ ↄfeſſoꝛem vel aliũ in ali
ud ↄmutari ſed nõ ꝓpꝛia auẽte.Silłr cũ redditio
voti ſit de iure diuino ſiqͥs vouet ieiunare niſi ir⸗
ritetur vel ↄmutet᷑ ꝑ eũ qͥ põt ex negligẽtia omittẽ
do vel ex vicio gule eſt moꝛtale.ſecus ſi ex impotẽ
tia vel obliuione.ſed ſi ex deuotione pponit nõ tñ

vouet ieiunare aliqᷓ die vt ſextis ferijs.ſabbat. vt

dieby marialibo.i.illis ferijs quibo illo anno feſtũ
annũ ciate occurrit dimittẽdo ñ peccat ſalteʒ moꝛ
taliter etiã ex mera negligẽtia. Nõ tñ ꝓpter illa de⸗
bet dimittere ieiunia eccie.ſed potius ea ſeruare

ſi vtrũq; facere neqᷣt. Jeiunia ſuꝑſtitioſa dimitte/

re dʒ.vt comedere vna die vnũ boluʒ alia die du
os ⁊ hmõi. In lege veteri pᷣceptũ cerimoniale erat
iudeis ieiunare certis diebi.ſᷣm illud Zach.viq.

Jeiuniũ q̃rti ſq; mẽſis iunij.ieiuniũ quintiieiu⸗

nium ſeptimi.ieiuniũ decimi erũt vobis in ſolen
nitates. Cauſam aũt q̃re ieiunabãt certis diebuſ
illoꝝ menſiũ ponit Hiero.di.lxxvi.c.ieiuniũ.Sʒ
qꝛ nũc cerimonialia ex toto ceſſant nullo mõ illa
ſeruan da ſunt. Et ſiqͥs ſeruaret qꝛ in lege manda

ta.iudaiʒ aret ⁊ moꝛtaliter peccarct.Ex iure bũa⸗

nali obligat ieiuniũ tripliciter.ex oꝛdinatõe regu
lari.ex ſtatuto eccleſie vniuerſali.ex cõſuetudie ge
nerali.In omni eni religione ſunt aliq̃ ieiunia de
terminate inſtituta ꝑ regulã vel ↄſtõcs.q̃ pᷣtermit
tendo ex negligẽtia mera peccatũ eſt nõ tũ moꝛta
le niſi ꝑ cõtemptũ omitterẽtur vel ſi ꝑ regulã in p
cepto eſſent.ſicut ðꝛ de minoꝛib ꝙ ex pᷣcepto hñt
regule ſue ieiunare oib ſextis ferijs ⁊ a feſto oim
ſanctoꝝ vſq; ad natiuitatẽ.Ex ſtatuto eccleſievni

uerſali ieiunia quicunq;omitteret ex negligentia

vel gula nõ iufirinitate vel obliuione cũ credit ſe
bene poſſe ieiunare moꝛtale eſt. ⁊p ꝗlibet die omiſ
ſa vnũ. Secus ſi ſibi vr ſe nõ poſſe ieiunare abſqʒ
leſione ꝑſone cũ habeat cãm aliquã dubitãdi.nõ
tñ ſufficiẽtem.ſed poſſet ieiunare.⁊ ſic intellige di
cium b.cho.ij.ij.q.celvij artci.iij.⁊ in.uij. diſt. xv.
Pe. de pał.in.uij.circa bᷣ ſic dicit Jeiuniũ ſcʒ eccle

ſiè cadit ſub iure poſitiuo.vñ eius trauſgreſſio ſi

ne cã eſt moꝛtale.Anñ vero fractio eius eſt cũ cã li/

ces nõ ſufficiẽti.tũc eſt veniale.vt in his qͥ legãt in

ſtitutã in cõpletoꝛio.OQn vero eſt ſufficiẽs ſimpli/⸗
citer tũc nulta culpa eſt vt in neceſſitate.ex de ob/⸗

ſer. ieiu. c i.Qui ãt nõ aduertẽteſ de ieiunio come
dũt in mane ſiqᷣdẽ tenebant᷑ ſcire ꝙ eſſet iciunium

nõ tñ tenent᷑ poſtea cõtinue ieiunare cũ iã ſint ob

ligati ad aliam diem.ſ.remittendo omiſſam ·⁊ ſi

non liceret ſibi ea die plus comedere nimiſ graua

rerur. nec cũ toto hoccſſer ven ieiuniu yter niini
am hoꝛeanticipationẽ. ſed ſi nõ tenebat ſcire non
reputat᷑ fractio ieiunij.vñac ſi eſſet ieiunus põt il

ladie ieiunare ſcʒ comedẽdo hoꝛa debitap pꝛãdio
qꝛ ieiuniũ homini indictũ nõ ſolnit᷑ niſip actum
humanũ q requirit intentiõem ⁊ deliberatiõʒ ve⸗

ram vel p̃ſumptã bec ille Quedã aũt ieiunia ſunt

ex cõſuetudine.⁊ ſi ex ↄſuetudine generali vt vigi
lia Johis baptiſte. oẽs fideles aſtringit.ſi exoſue
tudine ꝑticulari alicuius patrie. illos aſtringit.

ac ſi eſſet ex ſtatuto eccie ſcripto.vt di.xi.In his.⁊

c.catholica.Que aũt ſint ieiunia ex ſtatuto eccle/⸗
ſie vel ↄſuetudince declaratur in..ſequẽti.

Mota qui ſunt dies ie⸗ J.

iunandli ex pcepto eccleſie.pᷣmo quidẽ tota qdra⸗
geſima exceptis dnicis diebi. vt de cõſecra.diſtir.
v. c. q̃drageſima.⁊ de ↄſe.di.in.uij.nõ licet. tẽ vi
gilia natitatj dñi. ex e.c.i. Itẽ vigilia pẽth vt nota
tur.lxx vi.di.S.neceſſario.Itẽ vigilia aſumptois
beate marie. c e. c. . Jtem nariuiratis ſue ðꝛ a qui
buſdam inſtitutũ in extrauagãti. Ego auteʒ vidi

quãdam extrauagantẽ Bonifatij vbi inſtituit ſe
ſtum viſitatiõis beate marie.⁊ ↄſuluit vigiliaʒ ie

iunare ſicut ieiunat᷑ vigilia aſſumptiõis ⁊ natiui

tatis marie.Lũ ̊ vtroq; ſimul fiat mẽtio .⁊ claꝝ

ſit de vigilia aſſumptionis qð in pceptũ.videtur
idem dicẽdũ eſſe de vigilia natiuitatis MNoli tñ pᷣ/
cipitare ſniam ⁊ pᷣcipue cũ Pe.de pal.dicat nõ eẽ
in pᷣcepto. Nec miru qꝛ nõdũ emanauerat dicta

extrauagãs.ſed qꝛ illa nõ vr eſſe pmulgata in po⸗

pulo foꝛtenõ aſtringit. Item in vigilijs aploꝝ p/⸗
terqᷓ; philipi ⁊ iacobi ⁊ iohis euãgeliſte.De vigi⸗

lia aploꝝ Gartholomei ⁊ Jacobi ? Macthie diẽ

Pe. de bal. vbi oſuetudo hʒ ꝙ ieiunet᷑ ibi ligat.
alias nõ.ſed tutiꝰ die nt *
lioꝝ apłoꝝ ⁊ h̊ cõiter tenet᷑ ⁊ eſt magis ᷣm iura.

Item in vigilia Johis baptiſte ex eccie ↄſuerudie

vniuerſali. Ite vigilia Laurẽtij ex generali ↄſue/⸗
tudine ſᷣm Inno. Itõ leiunia q̃ttuoꝛ tꝑm q ſunt q̃ᷓ

ter in anno.et qñ ſunt declarat᷑ in iſto vſu. Uult

tutiꝰ dicik ꝙ ſint in pᷣce pꝑ ſicut ⁊ a

crux.lucia.cinis.⁊ cariſmata diua. Ur ieiunetur
qrta ſequẽs feria.At eſt ſenſus ꝙ pꝛima qrta feria

poſt feſtũ crucis de mẽſe ſeptẽbꝛis.⁊ iteꝝ pᷣma q̃r

ta feria poſt feſtũ ſancte lucie.⁊ iteꝝ pᷣma qrta fe/
ria poſt pᷣmã dnicã qᷓdrageſime.⁊ iteꝝ pᷣma quar/⸗

ta feria poſt feſtũ ſpuſſancci.Debet etiaʒ ieiunare
duoby alijs dieb ſequẽtibo ſcʒ ſexta feria ⁊ ſa bba/

tho.di.lxxvi.c ſtatuimꝰ Et in ipa diſt.aſſigtur röõ

de iei Enge q̃ttuoꝛ tꝑm ⁊ de ieiunijs hebꝛeoꝝ ſed
pleniꝰ a b

pleni? a b tho. ij. ij. q cxlvij. Jeiuniũ aut aduetꝰ.
rogationũ.ſexte ferie ꝑ totũ annũ.ſunt de cõſilio
nõ in pᷣcepto.De aduẽtu dubitat᷑ vrrũ ſit in pᷣcep⸗

to cleriqs ⁊ religioſis.et a qbuſdam h̊ credi᷑ ab

alijs tenet Zriũ ⁊ hoc cõius.ſ.ꝙ nõ ſit in hcegto.·

ec de obſer.ieiu cõſiliũ.niſi aliqui religioſi vt mi⸗

noꝛes qhabent ex pᷣcepto regule ſue ieiuniũ a feſto

oĩm ſanctoꝝ vſq; ad natale.⁊ oẽs ſextas ſerias ꝑ
totũ annũ.Item die dnico ieiunare nõ ↄuenit.et

ſi quis hoc faceret q̃ſi agens contra ↄſuetudinem

populi xpᷣi ani vel etiam ex aliqua ſuꝑſticiõe pec/
OD z

X

earet. et hoc modo pbibetur. diſt. xxx. ſiquis p̃ſby W

ter. alias non videtur eſſe pctĩ.di.lxxvi.vtinam.
De ieiuniis conſuetun S. I
dinarijs dicit Pe.de pał.in.uij.diſt.xv.q ad ieiu
nia ↄſuetudinaria ipᷣa ↄſuetudo obligat.etiam ſi
ſcriptura nõ dicat.argu.diſt.xi.c. In his rebSi
er go cõſuetũ eſt in aliqᷓ dioceſi ꝙ ieiunet᷑ certodie
illi de dioceſi tenẽtur obſeruare ſicut ⁊ tenerẽtur.
ſi epᷣus indiceret. Uñ ⁊ de ↄſe.di.v.dicit᷑. Jeiunia
in eccleſia ↄſtituta a ſacerdotiboſine neceſſitate rõ
nabili nõ ſoluant᷑.Cõſuetudo eni rõnabilis ⁊ pꝛe⸗
ſcripta obligat.di.xij.c.illa.Et h̊ quo ad indige/
nas. Alienigene vero ſi veniũt animo cohabitan
di extũc ligãtur ieiunio ↄſuetudinario ſicut ⁊ ſcri

pto.Si oũt tranſeant ſolũ ꝑ terrã nõ ligant᷑ conꝰ

ſuetudinibo ⁊ ſtatutis.⁊ tñ tenent᷑ nõ ſcandaliʒa⸗
re.vñ occulte comedere pñt ſᷣm moꝛẽ terre ſue nõ
publice.qꝛ ſi eſca ſcandaliſaret frem meũ ⁊c.arg.
di. xij.illa. Cñ vr ꝙ cõſuetudo laicoꝝ nõ liget cle⸗
ricos nec ſeculariũ clericoꝝ religioſos.qꝛ diſtin/⸗
cti ſunt modi abſtinentie inter hos tres ſtatus ⁊
plures abſtinentias hnt clerici qᷓ; laici ⁊ religioſi
̃ (lerici ſeculares. Uũ nou oꝑtet ꝙ ad ieiunia il
loꝝ ligentur quoꝝ etiaʒ ↄſuetudinib a ſuis ieiu⸗
nijs nõ abſoluũtur ſᷣm regłam iuris.quẽ non ho
noꝛo nõ onero. Un illoꝝ cũ quiboviuit moꝛes ſer
uare dz. qꝛ tñ quilibet tenet᷑alteꝝ nõ ſcandaliʒa⸗
re.ideo vbi eſt ↄſuetudo ieiunare. vt puta in feſto
ſancti Marci laicis ſequetib ⁊ clericis facienti-
bus ꝓceſſionem ſiue letaniã maioꝛem. religioſi ſi
cut nec ad ꝓceſſõem.ſic nec ad ieiuniũ tenent᷑. ſed
publice ꝓpter ſcandalũ non debent bis comedere
Uee vbi eſt ieiuniũ iure inductũ.cõſuetudo q̃ pᷣua
let iuri excuſat.licet generaliter dicat᷑ ꝙ ↄſuetudo
que eſt cõtra ſanctos canones nõ e rcuſet.qð veꝝ
eſt qn ꝑ alios canones in ſe vel in ſimili nõ fulcit
ſi aut eſt de iſta arg. di. uij. c. ſtatuimus. vbi agit᷑
de ieiunio qᷓdrageſime.Excuſant᷑̊ a ieiunio ⁊car
niũ eſu indigene ꝓuintie vel dioceſes vbi nõ ieiu/
natur eti a viris moꝛigeratis vt in vigilijs iaco
bi barcholomei ⁊ mathic.Nõ aũt ſi ribaldi ⁊ ma
li.licet plures numero q nec ieiunia ſeruant quia
ns eſt còſuetudo ſed coꝛruptela. Itẽ excuſant᷑ alie/
nigene q;uis in terra eoꝝ ieiunet᷑ ex q̊ veniũt ani
mo remanendi.Sʒ q tranſitũ faciũt ꝑ terrã ſicut
nõ obligant᷑ ad ieiunia illius terre.ſic nõ liberan
ꝗa leiunijs ⁊ abſtinẽtia terre ſuue.
De lacticiniis.vnum .J.iI
poſſint comedi tꝑe ieiunioꝝ. Nota ꝙ ſiqs in ieiu
nijs ab eccia inſtitutis extra q̃drageſumam come
dit lacticinia in locis vbi ↄſuetũ eſt nõ comedere
peccatũ eſt.als ſi cõſuetũ eſt talia comedi cõiter ł
ꝓ maioꝛi ꝑte pñit comedi.di.lxxvi.c.vtinã.⁊ tho.
ij.ij.q.clvij. Inno.ſimpliciter dicit ꝙlacticinia co
medere ieiunijs eccie extra qᷓdrageſimã ẽ peccatũ
ſed nõ ſoluit ieiuniũ.pmum cõmunius tenet᷑ Sʒ
maioꝛi declaratione hoꝝ Pe.de pal.in.uij.dif.

xv. ſic dicit. Comeſtio acrietſtlogin qᷓdrageſima
intergicta cſt vt diſt. uij. deniq;. ſlon aũt in alijs
leiumijs niſi cõſuetudo hoc habeat quã vbiq; ſer⸗

de etate cõmuniꝰ tenetur.

uandam in ieiunijs dicuut Aug. Ambᷣ.⁊ Hiero
nimus di.xij.illa.⁊ diſt.lxxvi.c.vtinam. Veñ cui

iniunctũ eſt ieiunare ſimpliciter non habet niſi a

carnibo abſtinere ita ꝙ ieiunare etiã cũ lacticinijs

põt. Bꝛitones vero comedẽtes butirũ in q̃drage
ſima vident᷑ excuſari qꝛ in illis in quibus eccia di
ſpenſare poteſt ſciendo ⁊ diſſimulando diſpenſat.
ſi tñ ita diſſimulat ꝙ nec punit excõicatione nep
hibet verbo qꝛ multa ꝑ patiaʒ tolerant.q̃ ſi dedua
cta eſſent in iudicio.nõ coleraren?᷑.ſed ſi eccia que

tenetur ad coꝛrectiõem fraternam.nõ puniret ne

qꝙᷓ; coꝛrigeret de facto ꝑticiparet in crimine. Nſam
⁊ ſi ſimplicem foꝛnicatiõem non puniat.pꝛedicat

tamen eam illicitam. Uñ cum eccleſia ſileat nec
eis ꝓhibeat.nec pᷣdicet eos male facere alias et ſi
aliud pᷣuilegiũ non habeant excuſant.hecille. Itẽ
ſi ſextis ferijs ſine cauſa infirinitatiſ comedit car

nes moꝛtale eſt. de cõſe. di. iij. c de eſu carniũ. Itẽ

in ſabbatis comedere carnes in locis vbi eſt on
ſuetum vliter nõ comedi moꝛtale ẽ de conſe. diſt.
v.qꝛ dies. Secus ſi cõſuetudo patrie habet ꝙ; co⸗

medantur.vt in francia.cathalonia ⁊ alijs ꝑtibv.
qꝛ tunc ſtabitur cõſuetudini diſt.xij.illa aũt.Ex⸗

cipitur tamen ab iſta regula dics natiuitatis duni

qñ eſt ſexta feria.qꝛ tnnc licie comedũtur carnes
etlam ab omnibi.niſi ex voto ſuo vel regulari ob⸗

ſeruantia teneread non comedendũ er de obſer.
ieiu.c.cõſiliũ.Et multomagis vr idem dicenduʒ

qñ natalis eſt in tali die ſabbati

quis ieiunarc ſiuc ad ieiunia. Nota ſᷣm tho.ij.ij.

q.cxlvij.ꝙ nõ tenetur qͥs ex neceſſitate pᷣcepti ad

ieiuniũ eccleſie vſq; ad finem tertij ſeptẽnij.i.xxi.

anni.qꝛvſq; ad illud tempus eſt in ſtatu augmen

ti. Rõem ibi potes videre.dicit enĩ ſic. In pueris

eſt euidens cã nõ ieiunandi.tũ ꝓpter debilitatemn
nature ex q̃ puenit ꝙ indigent cebo ⁊ nõ multo in

ſimul ſumpto.tum etiam qꝛ indigent multo nu⸗

trimẽto ꝓpter neceſſitatem augmenti qð fit de re:
ſiduo alumenti.⁊ iõ qᷓ;diu ſnnt in ſtatu augmenti
qð eſt in pluribꝰ vſq; in finem tertij ſeptennij nou
tenent᷑ ab ecciaſtica ieiunia obſeruauda. Cõueni⸗
ens tñ eſt vt etiã in hoc tꝑe ſe ad ieiunandũ exerce
ant plus ⁊ minus ſᷣm modũ ſue etadj.Qñq; tñ tri
bulatione imminente in ſignũ pnie artioꝛis etiaʒ
pueris ieiunia indicũtur.ſicut legi de Niniuitis
Jone.c.iij. Sʒ Pe. de pal.in. uij.dicit ꝙ circa ter
tiũ ſeptenniũ adoleſe benriig quidã ſunt alijs foꝛ
tioꝛes relinquit᷑ arbitrio cõfeſſoꝛis ⁊ ↄſilſo medi⸗
cine ſcʒ ieiunaꝛe vel non.Eſt tamen coueniens ꝙ
etiam infra iſtud tempus ſe exerceant ad ieiunan⸗
