tur reatus buius actus tripudiandi cũ dꝛ.imini
cos eius. Inimici eius ſcʒ dei ſunt qͥ ambulãt in
circuitu.lil facit hominẽ inimicũ dei niſi pctm̃
moꝛtale.hoc eni tollit amiciciã ⁊ caricatẽ dei ⁊po

nit inimiciciã Eſa,.lix. Iniqᷣtates veſtre diuiſert

inter vos ⁊ deum vr̃m.i.diuiſionẽ ⁊ inimiciciam
fecerũt.Et Jaco.in cano.ſua.uij.c.Qui voluerit

eſſe amicus huius ſeculi.inimicus dei ↄſtituetur

Amicus mũdi eſt qͥ amat pompas.laſciuias.ſuꝑ

biam. vanam glam. ⁊ qꝗᷣ vulc placere boib in pec/
catis q̃ oĩa reꝑiunt᷑ in choꝛeis.⁊ iõ ꝑ eas efficit᷑ qs

inimicus dei. Inflamabit in circuitu ambulãtes

—

—

——

2

LCLCLCitulns Bextus

qui ſcʒ er hoc ſunt inimici dei. In buius figuram
eſt ꝙ Johan.baptiſta ad tripudiatũ ſaltatricis fi
lie herodis in conſpectu cõuiuantiũ fuit ſibi am⸗
putatũ caput. Math.xuij.ſic ꝑ choꝛeas ⁊ ſaltus
tripudioꝝ qͥ fiunt in cõuiuijs aufer᷑ cuput Johã

ni.q interpᷣtatur in quo eſt gtia.inq;tum vicʒ ba

bens gr̃am exercẽs vel videns ea ꝑ q̃ in pꝛaua deſi
geria incurrit vel ꝑ occaſiões peccatoꝝ q̃s admi⸗
ſerat eam ꝑdit Uñ Aug.dicit ꝙ melius eſt diebuſ
dñicis arare vel fodere qᷓ; choꝛeas ducere. Sʒ cer
tum eſt ꝙ arare vel fodere in diebo feſtiuis ex hoc
amitteret᷑ gratia dei ⁊ efficere? aliqs inimicus dei
Moulier vt dicit Oꝛigenes eſt arma diaboli. ca⸗
fnt peccati.expulſio ꝑadiſi.Et aliqñ diabol? bel⸗
lat cũ homine ꝑ aſpectũ mulieꝝ.aliqñ ꝑ audituʒ
vocis mulieꝝ.aliqñ ꝑ tactum in choꝛeis.aliqñ ꝑ
omnes iſtos modos ſimul bellat cũ hoĩe Naʒ ibi
vidẽtur totaliter cũ ſuis oꝛnatibo ibi audiuntur li
ſuis cantiba ⁊ channis ⁊ locutionib ⁊ manu tan
guntur. ⁊ iõ ibi diabolus foꝛtiter pugnat ⁊ vicit.
Non miꝝ ſi choꝛeiʒantes ſunt inimici dei cũ fa⸗
ciant q oia mandata dei ⁊ ſacramenta que ſũt me
dicine dei.Nõ ʒ baptiſmũ militant.qꝛ cũ in bap⸗
tiſmo ꝑ patrinũ tenẽtem ad baptiſt. mũ ꝓmiſerunt
renũ ciare diabolo ⁊ pompis eius.ꝑ choꝛeas pꝛo
miſſionẽ frangũt ſequẽtes diabolũ ⁊ pompã eius
⁊ oꝑa.Cõtrã ſacramentũ cõfirmatiõis.qꝛ cuʒ in
ipo ſuſceperũt ſignũ crucis in ſignũ ꝙ ſunt redẽ⸗
ꝓtc ſanguine xpᷣi effuſi in cruce. ipᷣi ſibi uimponũt
in capite ſignũ diaboli oꝛnamentũ.ſ.variũ diabo
lica inſtigatiõe Cõtra ſacrtin oꝛdinis.qꝛ cũ oꝛdi⸗
nẽtur cderici ad cantandũ officiũ ⁊ verba dei ⁊ p⸗
cipue in feſtis ad ↄſolatiõem ſpũalem pli ipᷣi offi⸗
cilant in eccia diaboli que eſt locus vanitatis vt ĩ
theatris ⁊ plateis cantando cantilenas vbi ſunt
verba diaboli.i.amoꝛis carnalis ⁊ verba diaboli
li vana ⁊ turpia ꝑ que auertunt plurimos a veſpe
ris ⁊ pᷣdicàtionib.õtra ſacramentũ matrimo⸗
nij.qꝛ inulta mala deſideria ↄcipiũtur ↄtra fideʒ
datam ibidẽ nõ ↄtentus vxoꝛe ſua. Cõtra ſact̃m
pni⸗ qꝛ totã ↄpunctiõem ⁊ ↄtritõem euacuant in
mõi vanitatibo quã ſibi in qᷓdrageſima acqᷣſier̃t.
oõtra ſacrm eucariſtie qꝛ cũ ſuſceperũt xpᷣm in
cõlone paſcali ipᷣm eijciũt extra ciuitatẽ anime ad
cruciſigendum ipᷣm in ſua ↄuerſatione mũ dana.
Cõtra extremã vnctiõem.qꝛ pedes qͥᷣvncti ſtoleo
ſancto qͥ ad illos q eũ receperũt vñ ⁊ q̃ſi conſecra
ri ſunt deo eos mouent ad offenſam dei. Nõ ſolũ
aũt choꝛeiʒantes efficiuntnr inimici dei ſed ⁊ʒom
niũ ſanctoꝝ. Nam in feſtis oim ſanctoꝝ eas exer
cent.⁊ q;ᷓto feſtũ eſt ſolennius tantomag his va⸗
cant.Nullũ ergo ſanctoꝝ interceſſoꝛẽ habere po⸗
terũt in futuro iudicio cñ oẽs offenderint ¶Unde
⁊ Greg.in.uij.dialogoꝝ narrat de quadaʒ puella
dicta. Muſa.cui de nocte apparens virgo maria
cũ magno comitatu virginũ puellaꝝ q̃ albis erãt
indute.cũ quibo cũ muſa affectaret aſſociari ⁊ cũ
eis eſſe.dixit ſibi vᷣgo maria ꝙ ſi vellʒ cũ eis eẽ ab
ſtineret deinceps ab omni leuitate ⁊ riſib ⁊ iocis
⁊ tripudiatu.ſaltu.cantu.⁊ hmõi iocis puellarũ
⁊ ſic in die triceſimo veniret p ea.qð cũ puella age

rec ⁊ parentes mirarent᷑ de tanta ↄpunctione ſeu

cõpoſitione ⁊ mutatione eius interꝛogarent cim
ipᷣa expoſuit illis viſionem ⁊ ꝓmiſſionem ſibi fa⸗
ctam a vᷣgine maria.qð ⁊ impletũ eſt. Nam.xxv.
die febꝛe coꝛrepta in.xxx.poſtea apparẽte vᷣgine ip
ſa cum puellaꝝ muleltnchne egrotante cepit cla⸗
mare.· Ecce dña venio.ecce ve nio Sicq; inter hec
verba ſpiritũ reddidit ⁊ cũ illis ſanctis virginibi
ad ꝑadiſum aſcẽdit.ſicut ̊ nõ potuit illa muſa aſ
ſociari ſanctis.niſi abſtineret ab hmõi iocis ⁊ va
nitatibi.qꝛ tales ſunt mimici dei ⁊ ſanctoꝝ. Ita
nec choꝛeiʒzantes niſi hmõi dimittant. Qui autẽ

non aſſo ciantur ſanctis.cum demonijs opoꝛtet
aſſociari.⁊ hoc in vltimo notatur. SðD

Demum propeimo ...n

—

ſciendũ eſt ꝙ iſtos ꝑ choꝛeas in circuitu diſcurrẽ
tes⁊ inimicos dei ⁊ ſanctoꝝ ſe facientes deus in
ſlãmabit.i.in flãmam ignis infernalispijciet.vbi
faciũt tripudiũ ⁊ circuitũ.de quo dicit Job.xxuij
Trãſibũt ab aquis niuiũ ad caloꝛeʒ nimiũ ⁊ eca
tra.ſ.a caloꝛe nimio ad aq̃s nimiũ frigidiſſimas
Ecce circuitus cõtinuus inferni.⁊ hoc eſt qdðᷣ dñs
repꝛomittit ꝓ hmõi actiba ꝑ Eʒech.xxv.di.tripu⸗
dianti. Pꝛo eo ꝙ plauſiſti manibo ⁊ ꝑcuſiſti pede
⁊ gauiſus es ex toto affectu ſuꝑ terram iſrł.idcir⸗
co ecce ego extendã manñ meam ſuꝑ te ⁊ tradã te
in direptiõem. ⁊ interficiaʒ te.ſ.moꝛte eterna.In
buius ſiguram etiaʒ legitur Exo.xxxij.ꝙ cũ mõy⸗
ſes deſcẽdiſſet de monte cũ tabulis.x.pᷣceptoꝝ et
appꝛopinquãs ad caſtra ꝓpli iſrłvidiſet choꝛos.i.
tripudiatus ⁊ vitulũ aureũ fabꝛicatũ ante quem
boꝛeiʒabant.iratus ira ꝑ ʒelũ ↄꝓfregit illas tabu
ke reputans indignũ margaritas vᷣboꝝ dei po ⸗
nere ante poꝛcos ⁊ aſſumptis ſecũ leuitis interfe
cit vigintitriamilia ex iſtis qui choꝛeasducebant
antevitulũ.Uitulus aũt eſt aial laſciuũ.vñ iĩnuit
ꝙ choꝛee deferuiũt laſciuie.Et ſicut illi oculi ſũt
coꝛꝑaliter a moyſe legiſſiatoꝛe.ita choꝛeiszantes a
xpᷣo datoꝛe legis euanhelice in igne occidentur.i.
cruciabũtur. Inflãmabit inqͥt ps.in circuitu ini⸗
micos eiuſ.ſicut ignis ẽ inter omnia elemẽta ma
xime actiuꝰ.ita illi qui inflämabunt᷑illo igne ma⸗
xime cruciabunt᷑. Hic eni ignis dicit Aug ⁊ ſi et⸗
nus nõ ſit.miro mõ eſt grauis. Excedit eni omnẽ
p·nam quã paſſus eſt in hac vita.nunq; in carne
tanta inuenta eſt pena. Licet mirabilia paſſi ſint
martires toꝛmenta.⁊ multi neqᷣter qᷓ;ta ſepe ſuſti
nuerũ ſupplicia.de pe.diſt.vij. .vlti. Inflãmabit
aũt ⁊ vrit nõ ↄſumendo nec aiam q̃ imoꝛtalis eſt
nec poſtea coꝛpus ſed cruciãdo ſuꝑnaturali mo ⸗
o vt inſtrumentũ diuine iuſticie. Sicut etiã ſa⸗
Namandra viuit in igne ⁊ nõ ↄſumit᷑ ⁊ certi vmes
viuunt in aqua bulieti cuiuſdã fontis ⁊ inde edu
cti moꝛiũtur.yt dicit Aug.de ciui.dei li.xxi.c.uij
Et ideo non eſt impoſſibile vł incredibile ſi repꝛo
bi viuũt in igne inſerni. .

4

m ſepᷣtimum̃ de deriſione.

dinatam eni cibi ⁊ pot us ſumpcionem

boĩes labuntur ad deriſiõem q;uis ex alijs etiam

⁰α
Eniſio requeterermul
tiloqio ⁊ ex vicio gule pcedit. Poſt ioꝛ⸗

——

=ẽꝛ,. —— —— „ — — — — .

—

—. 0 — —,

— — — S—— — — WNWNss — —

— Dr ———r

7 — 2 —. —,.—

—S“”o

—£

cauſis oꝛiatur.Et pot diffiniri ꝙ eſt actus pꝛeci⸗

pue locutiõ is q̊ qs intẽdit ad erubeſcẽtiã ⁊ ↄfuſi
onem aliũ inducere.Et idem eſt illuſio a ludo.i.

a ioco deriuata.⁊ etiã ſubſannatio Differt tñ irri
ſio a ſubſannatione in mõ.qꝛ irriſio fit oꝛe.i.vᷣbo
⁊ chachinnis vñ a riſu dici᷑. Subſannatio auteʒ
naſo rugato ⁊ vt dicit glo.ſuꝑ ps.Cõueniũt autẽ
in finc.qꝛ idem intendũut ſcʒ ↄtuſiõem inducere ⁊

erubeſcentiam ei erga quẽ faciũt. Pꝛo hbuius ma

terie declaratione dicit.b.ho.ij.ij.q.lxxv.ar.i.qꝙ;

peccata vᷣboꝝ pᷣcipue penſanda ſunt ſᷣmn intentio

nem ꝓferẽtis.Et iõ ſᷣm diuerſa que qs intẽdit cõ
tra aliũ loquẽs hmõi peccata diſtinguũtur.ſic au
tem aliqͥs ↄuiciando ſeu cõtumeliãdo intẽdit cõ/

uiciari honoꝛem depmere ⁊ detra hẽdo diminue⸗

re famam ⁊ ſuſurrãdo tollere amiciciã.Ita ⁊ irri
dendo intendit ꝙ ille qͥ irride erubeſcat ⁊ ↄfunda
tur in ſe.Et qꝛ hic finis eſt diſtinctus ab alqs cuʒ
finis det ſpẽm in moꝛalibo.iðo deriſio eſt peccatũ
ſpãle diſtinctũ a cõtumelia.detractiõe ⁊ ſuſurra⸗
tione.qᷓ;uis in hoc ↄueniãt qꝛ ꝑ oĩa iſta intendi?
nocumentũ pximi ꝑ vᷣba malũ dicẽdo.Et qꝛ no⸗
cereꝓximo notabiliter ſeu h querere ſiue verbo ſi
ue facto eſt ↄtra caritatẽ ꝓximi.qꝛ dilectio maluʒ
ꝓximrnõ oꝑatur inqͥt apłus.ideo ſicut ⁊ illa.ſ.cõ
tumelia detractio ⁊ ſuſurratio ꝓpꝛie ⁊ foꝛmaliter
ſumpta ſunt moꝛtalia.ſic ⁊ deruũio ꝓpꝛie ſumpta⁊
ſtricte Et ad intelligendũ nocumetu qð ſequit᷑ ex
pᷣdicc ꝓximo ſciendũ eſt ſᷣm cho.vbi.S.ꝙ de ope⸗
re virtuoſo meret᷑ aliqs apud ꝓximos honoꝛem?⁊
bonã famã ⁊ apud ſeipᷣm bone ↄſcie glam ſᷣm iũlð
ij.Coꝝ.i. Gloria noſtra hec eſt teſtimoniũ ↄſcie
noſtre.q̃ eſt quadã clara noticia ſibi de bono ſuo.

vyñ quietẽ hʒ mens ⁊ ſecuritatẽ.ſᷣm illud ꝓuer.xv

Secura mens ec bona ſcʒ ↄſcia q̃ſi iuge ↄuiuiuʒ
Ecõtrario de actu vicioſo ⁊ turpi apud alios tol

litur boĩs honoꝛ ⁊ fama.Et h̊ intendũtotumelio
ſus ⁊ detractoꝛ ⁊ ſuſurratoꝛ.⁊ꝓpter hoc dicũt tur

pia ⁊ vicioſa de alio. Apud autem ſeipſum per tur
pia.i.vicia q̃ ſunt moꝛtalia ꝑdit hõ ꝓpꝛie ↄſcie glo

riam ꝑ quandã erubeſcẽtiam ⁊ ↄfuſionem. Et ad

hunc finẽ dicit turpia de alio deriſoꝛ vt faciat eũ
verecũdari ⁊ ↄfundi coꝛã alijs.Eſt aũt erubeſcen
tia ſᷣm Jo.damaſcenũ timoꝛ dehonoꝛatiõis Qui
aũt ↄſciam alicꝰ inqᷣetat ↄfundẽdo ipᷣm ſpãle no⸗
cumentũ ei infert.qꝛ illa qes vt dictũ eſt magnuʒ
bonũ ſibi eſt.ſic etiã fama ⁊ honoꝛ q̃ anferũtur ꝑ
cõtumeliã ⁊ detractiõem ſunt mag bona. Et cuʒ
boc intẽdit ſcʒ nocere illi inducẽdo eũ ad magnã
cõfuſionẽ ⁊ erubeſcẽtiã ẽ pctinñ moꝛtale. Uñ ðꝛp⸗
uerbᷣ.iij. Abhominatio eſt dno ois illuſoꝛ.Nuilꝰ
ãt ðꝛ Abominabilis deo niſi ꝑ moꝛtale.Si qͥs au
tem intẽderet inducere aliquẽ leuẽ erubeſcẽtiam
alicui ſicut fit aliqũ pueris ⁊ diſcipuliſa magiſtrꝭ
ad coꝛrectionẽ vel animatiõem ad addiſcẽdũ ſeu
de aliq̊ leui defectu naturali ob ſolatiũ ſicut ſocij
deridebant b.tho.in ſcolis apellãtes bouẽ mutũ
vel ſicut fit ſimpliciby ⁊ quaſi inſenſat veniale vr

dũ tñ nõ ꝓuocen?᷑ ex hoc in notabilẽ iraʒ ⁊ ad blaſ-
pↄhemandũ ⁊ alia mala.Non obſtat ſi obijciat᷑ ſic

Imitar:i deũ nõ eſt peccatũ ſed meritũ.ſed deꝰ ir/⸗
ridet ⁊ ſubſannat aliqͥͥs ergo ⁊ nos iſtðò licite age⸗
re poſſumus.dicit᷑eni ps.ij.de dño.Qui habitat ĩ
celiſ irridebit eos ⁊c̃. Et ꝓuer.i.inqͥt ſapĩia E go q̊ʒ

riſerunt me. locuti ſunt labijs ⁊ mo

ti ſunt labijs ⁊ mouerunt caput.

in int erictu veſtro ridebo et ſubſannabo cum in
gruerit ſuꝑ vos repentina calamitas.Et Job.ix.
De penis innocentũ nõ rideat.qꝛ rideredei aliter
fit q; irriſio hoim. Nam ridere dei eſt õm Grego.
Aifſlictioni nolle miſereri.Irridere dei eſt ↄfulio⸗
nem eternam ꝓ peccatis iuſte infligere.ſubſanna
re eius eſt terribilem faciem malis onñdere. Iſta

aultem facere erga ſubiectos.ſ.iuſtam punitiõcm

exercere non eſſet illicitũ.alias ſecus.

iſeru mouerũt caput.
ps xxi.loqui? ꝓphᷣa in ꝑſona chꝛiſti patientis.cui

inter cetera penaꝝ ⁊ doloꝝ genera hoc fuit ſpecia
le.multiplerx illuſio ſeu deriſio ſibi facta.vñ ⁊ cuʒ

pᷣnunciãs diſcipulis ſuis ſecreto ipam paſſioneʒ
enarraret inqͥt. Ecce aſcendimus hieroſolimẽ ⁊c.

Et paulopoſt. Tradetur eni gentibo ad illudedgu

Lu.xviij.Ex h̊ oñditur guitas huius peccati que
ita eũ afflixit. Tria g̊ nocant᷑ in vᷣſu pᷣdicto.
Pꝛimo deridẽt generalitas.ibi.Oẽs videntes.
Secundo recipiẽtis illuſiõem dignitas.ibi.me.
⁊ deum pfem ⁊ ſpꝛmſanctum.
Tertio illuſionis varietas.ibi deriſerũt me locu

Muantum ad pꝛimum.

Si diligẽtiꝰ cuãgelioꝝ biſtoꝛias intueamu: oẽs

reꝑiunt xpᷣm deriliſſe. i. de omui genere bominum
vicʒ reges.pᷣncipes.ſacerdotes.ſcribe.i.doctoꝛeſ

legis.milites pilati.i.ſtipendarij ⁊ populares Ys
ctus ſum in deriſum omni populo meo.ait ipe ꝑ
Hierc.xx.Et de rege herode dicit᷑ Lu xxiij. Spꝛe

uit illum herodes cum exercitu ſuo ⁊ illuſit indu
tum veſte alba quaſi fatuũ iudicando.⁊iõ albis.i.
lineis quibo veſtieban?᷑ fatui induit.Et pus dici

de iudeis ꝙ in domo capphe ſummi pontificis te

nentes eũ illudebãt velando faciem eiustdando

alapas dicebant ꝓphetiſa no bis chꝛiſte ⁊c. Mili⸗

tes autem pilati poſt ſententiam eius illuſerunt

ponentes coꝛonam de ſpinis in capite.⁊ arundii⸗
nem in manu quaſi ſceptrũ.⁊ veſte rubea vt pur⸗
purea regia induerunt in deriſum. Johan.xix.Er
in cruce pendentem deridebant eum pꝛinci pes (¶

ſacerdotũ cum eis ſcʒ turbis dicentes. Alios ſal-

uos fecit ⁊c. Lu.xxiij. Sic ergo omnes videntes

me deriſerunt me.ſed heu quia nõ ſolum illa vice
ſed quotidie chꝛiſtus illuditur ⁊ deride?. Qui eni

ficte agunt penitentiam nõ dolentes de oibo non

cõnfitentes integraliter vel nõ ſatiſfacientes iſti

chꝛiſtum dirident quaſi velantes faciem eius ac
ſi non videret fictionem eoꝝ ſicq; nouis peccatiſ

ſue fictionis percutiũt. Unde Job.xxxix.dicitur

de ſtrutione ᷣm Brego. ſignantem hypocritam
qualis eſt talis ꝙ deridet equum ⁊aſcenſoꝛem eiꝰ
id eſt iuſtum vere penitentem ⁊ deum qui regit ip
ſum ⁊ ducit. Hinc et Auguſt.in ſermone. Peni⸗
tentes ſi tamen eſtis penitentes ⁊ nõ irridentes
eſtis mutate vitam. Reconciliamini deo penite/⸗
tiaʒ agis.genua figis.et rides.ſubſannas dei pa
tientiam.de pe.diſtinct.iij. Penitentes ſcilicet fi
cte penitendo. Sed qui penitentiam agunt Sed
frequenter recidiuant videntur etiam um ri

Tunlus V.

riderc Uñ Iſi.in li.de ſum.bo.rriſoꝛ eſt ⁊ nõ pe
nitens qui adbuc agit qð penitet. nec videt᷑ deum
poſcere ſubditus.ſed ſubſanare ſuꝑbus Canis re
uerſus eſt ad vomitũ ⁊ penitẽs ad peccatũ.de pe.
di.uij.irriſoꝛ.Canis reuerſus ad vomitũ ẽ pecca
toꝛ iterãs ſtulticiã ſuam. Interpᷣtatiue talis vide
tur irridere i.ad ſilitudinẽ irridẽtis facere. Naxʒ
ſiqᷣs de offenſa gui cõmiſſa dño ſuo veniã petitaʒ
obtineret ⁊ ſubito ei poſtea alapã daret.⁊ ſic itexꝝ
faceret. diceret᷑ vtiq; talis dũm ſuũ irridere. Phi
curioſe qrentes de ieſu cũ nõ audiũt q̃ rõ naturał
demõſtrat.cũ herode curioſe deridẽt eũ fatuitatẽ
reputãtes paſſionẽ xpᷣi.⁊ hec eſt alba veſtis ei ĩmii
ſa. Nos pᷣdicamus xpᷣm crucifixũ gẽtibvt grecis

ppᷣis ſtulticiã ait apłus.i.Co.i.Et qͥ miniſtros ec

cleſie xpᷣm repñcantes coꝛonãt.i.circũdãt ſpinis
tribulationũ ecactionũ ⁊ hmõi.ponũt arũdinceʒ
vacuã ꝓ ſceptro euacuantes eoꝝ iuriſdicciõem cũ
velint de factis eoꝝ iudicare ſalutãtes vt xpᷣm et
ꝑcutiẽtes iniurijs vt ſubditũ reũ xpᷣm deridẽt cũ
militibo pilati Lu.x.Qui vos ſcʒ miniſtros eccie
ſunit me ſꝑnit.Et q iuſtos in cruce tribulatõnuʒ
et ꝑſecutionũ poſitos derident,.q̃ſi ſe nõ valentes
iuuare.⁊ a deo derelictos.xpᷣm derident⁊ illudũt
in cruce pendentẽ.ſicut iob tribulatũ deridebant
aliqͥ.vñ dicit. Nũc derident me iunioꝛes oꝑe ⁊c̃.
Omneo igitur videntes me inqͥt põ.vidẽtes ſcʒ ꝑ
fidem deriſerũt me ꝑ diuerſa ſcʒ peccata ꝑpetran

do ⁊ iterando. Apłus ad Hebꝛe.vi.de hmõi inqᷣt

Rurſus crucifigẽtes filium dei in ſemetipᷣis ⁊ o⸗
ſtentui hñtes.i.deriſioni.hec tamen deriſio inter
pᷣtatiua generale peccatũ eſt non ſpeciale.quia ꝑ

omne peccatũ ↄtingit fieri eam.

ſcʒ illuſionẽ recipiẽtis dignitatẽ. Sciendu ꝙ ma
xime digaitatis fuit xpᷣus qꝛ verus deus.Et ideo

fuiſſimu pccm eſt irriſio. Pꝛo cuius declaratiõe

notandũ ym tho.ij.ij.q.lxxv.arti.ij.ꝙ irriſio non

fit miſi de aliqͥ malovel defectu. malũ aũt ſi ſit ma
gnũ nõ ꝓ ludo accipit᷑ ſed ſerioſe.vñ ſi in deriſum

vel illuſum vertaĩ.vñ illuſionisvel irriſionis no
mẽ ſumit᷑.boc eſt qꝛ accipi᷑ pit ꝑuũ. Põt aũt ali⸗
ꝗqð malũ accipi vt ꝑuũ dupliciter. Uno mõ qꝛ ſᷣm
ſe eſt ꝑuũ.⁊ ſic ponere illuſum vel irriſum malum
vel defectũ alicuius ꝑſone qꝛ in ſe eſt ꝑuũ ſicut ali
qñ deriden?᷑ clerici male legẽtes.⁊ hmõi eſt venia
le ⁊ leue ym genus ſuũ.Alio mõ rõne ꝑſone accipi
tur malũ alicuius vt ꝑuũ.ſicut defectus pueroꝛũ
⁊ ſtultoꝝ parũ ponderare ſolemus ꝓpter defectuʒ
rõnis in ets.⁊ ſic aliquẽ deridere de aliquo qͥ tam
nõ eſt puer neq; amens eſt oino ꝑuipendere · et ſic
vilem riputare vt de eius malo nõ ſit curandũ ſʒ
ſit q̃ſiꝓ ludo hñdũ.hoc eſt moꝛtale ⁊ ſpũale pccm̃
⁊ ↄtra caritatẽ qꝛ cõtemnit.⁊ guiuſqᷓ; cõtumelia
que eſt etiã in manifeſto.nam vjr ex ea eſſe maioꝛ
cõtemptus ⁊ dehonoꝛatio.⁊ tãto guius qᷓ;to ma
ioꝛi reuerentia eſt digna ꝑſona cui infertur. Eſt g̊
triplex irriſio H M
Pꝛimo irriſio dininoꝝ.
Secundo irriſioꝓpinquoꝝ.
Zertio irriſio viroꝝ iuſtoꝝ.

GBrauiſſimũ eſt peccatũ irridere deũ ⁊ q̃ dei ſůũʒ

ſ̃m illud.uij.Re.xix.Cui expꝛobaſti quẽ blaſphe
maſti.⁊ ſuꝑ quẽ exaltaſti vocẽ tuã.ſ.deridẽdo⁊po
ſtea ſubdit. Ad ſanctũ iſrt᷑. Et ſitrderidere ſacram

ta eccleſie tanqᷓ; in vtilia ⁊ nõ vera.ſicut derident

iudei.⁊ quidã mali catholici irridentes qð credi
⁊ dicit᷑.ſ.xpᷣm eſſe in hoſtia cõſecrata.put fecit illa

vidua q ridebat cũ cõio ſibi a gregoꝛio papamini

ſtrare? ſuꝑ q̊ tn fuit oñſa veritas ꝑ miraculũ ł ver

ba ſacreſcripture.Etiem miracula q deꝰ oꝑatur ꝑ

ſanctos.ſicut legi de illo magiſtro ſcolariũ qͥ au⸗
diens pᷣdicare miraculũ factũ de filio ſanguie tin
cto qð euenit mulieri filanti in feſto ſancti Petri
martiris ꝓ eo ꝙ deridebat eius ſanctitatẽ.irriſit
ille magiſter dicẽs fictiõem eſſe fratrũ ꝓpter qð fe⸗
bꝛ e coꝛreptus eſt gui.ſed facto votoq ab hmõi ab
ſtineret ⁊ in deuotionẽ hret ſanctũ ſanatus c.Et
de mulcis alijs legitur qͥ deridẽtes miracula ſan
ctoꝝ diuine vltionis iudiciũ exꝑti ſunt in ſe.
Secũda irriſio q̃ eſt magnũ peccatũ ẽ ꝓpinqͥꝝ ⁊ p
cipue ꝑntũ.cũ maxime filij debeãt eos honoꝛare.
qꝛ ab eis receperũt eſſe poſt deũ Uñ ðꝛ ꝓuer.xxr.
Oculũ qͥ ſubſanuat pr̃em ⁊ qͥ deſpicit ꝑtũ matris

ſue effodiãt eũ coꝛui de toꝛrente.⁊ comedãt eſ filij

aquile.Coꝛui de toꝛrente ignis infernalis ſũt de⸗
mones qͥ oculũ luminis naturalis ⁊ gre auferũt

irridẽti pr̃em cũ ſit gue moꝛtale.Aquila eſt ſignũ

imperij. vñ imꝑatõꝛẽ ſignificat. Filij aquillaꝝ ſũt
ptates inferioꝛes terrene ab ca deriuate.⁊ iſte co⸗
medũt irriſoꝛes ꝑntũ multis guaminibyeos affli
gẽtes.Cam filius noe qꝛ pꝛem irriſit cũ vidiſp eũ
ebꝛiũ iacere ⁊ in pudẽdis nudatuʒ.ᷣ etiã fratribo

nũcians maledictionẽ ſeruitutis incurrit ĩ filio
⁊ ſua poſterioꝛitate.Geñ.ix.Et vt dꝛ.ij. q. vij. ſen

tentia cam filij noe damnant᷑ ſcʒ maledictionẽ ði
incurrẽtes qͥ pudẽda ſuoꝝ ſuꝑioꝝ qͥ pr̃es ſpiritu
ales ſunt.i.eoꝝ mala oꝑa non occultant ſed irri⸗

dendo ⁊ diſfamãdo alijs manifeſtant.qð frequen

ter faciunt laici ⁊ alij ſubditi. Tertia deriſio g
uis eſt iuſtoꝝ de q̃ dicit᷑ Job.xij.Deridet᷑ iuſti ſim

plicitas ⁊ lampas contempta apud cogitationes
dinitũ. vide ibi expoſitiõem Gre.in moꝛal.li.viij
ſed tales irridẽtis reꝑieteſ ſe ĩ iferno iĩ alia vita di
cũt vt hr̃ ſapᷣ.v.hi ſt.i.iuſti q̊s hũimꝰi deriſũ ⁊ ĩ ſi

militudinẽ ipperij.ſ.ĩ mũdo exnñtes. Nos ĩſenſati
vitã illoꝝ eſtiabamꝰiſaniã ⁊ finẽ illoꝝ ſine hono⸗
re.Ecce quõ ↄputati ſt᷑iter filios dei.cũ heliſeꝰ vir
iuſtꝰ⁊ ꝓpha aſcẽderet i bethel quẽdã locũ ł villãvł
caſtrũ.qꝛ caluꝰerat.qͥdã pueri ceperũt eũ irridere

dicẽtes. Aſcẽde calue aſceẽde calue.qba cũ maledi⸗
xiſſz ꝑꝑ deriſionẽ ñ odio łliuoꝛe vindicte motꝰ.ſʒ
ʒelo diuie iuſticie quã vidit exigere h̊ vt puniren⸗

tur ⁊ alij exeplo eoꝝ ſibi cauerẽt ab irriſioc iuſtoꝝ

q̊ facto duo vꝛſi exeũtes de ſilua.xlij.pueros ex il
necauerũt vt hr̃.uij. Re.ij.Et hec ðriſio valde no

ciua ẽ pᷣcipue ĩcipietibo iuſticiã.i.bñ facere ⁊ a vi⸗
tijs abſtinere.nã multi a bonis retrahũt᷑ vt vitẽt

tles irriſiões ne vocitẽt ſcti ⁊ hipocrite ł aliqᷣd hbu

iuſmõi. Uñ Gre.in moꝛał.Qui ĩ alioꝝ actib oꝛi
riocupiſcũt bõa mox ea mãu exꝓbꝛatiois euellũt
Iſtam appellat Bern. maliciam herodianã.qͥ he⸗
rodes vt xpᷣm extingueret multos pueros recen i

— UU

———W

Capitulũ

natos occidit. Sic irriſoꝛes peſſimi vt xpᷣi hono⸗
rẽ qͥ ex bonis oꝑibo reſultat ⁊ famã extinguãt mul

tos nouiter ↄuſos vita gre ſue irriſionib puant.
imo crudelioꝛes herode inuen iunt᷑ qꝛ herodes iã
natos.iſte necdũ natos ſʒ ↄceptos aliqᷓ ſig pniev

cõtemptus mũdi ondẽtes.ſubito diuſis vbis de
riſoꝛijs detrahũt a bono. ⁊ ſic multas aias ꝑdũt

de quib ſunt reddituri rõeʒ deo.nec tñ dʒ qs ꝓpt
irriſiõeʒ euitandã alioꝝ dimittere bona. Nãvtdi

cit xpᷣs Lu.ix.Qui me erubuerit ⁊ meos ᷣmones

ſcʒ omittẽdo me ſeqͥ bona ota facere pᷣdicare ⁊ hu
iuſmodi timoꝛe ne irrideant᷑.⁊ filiꝰhoĩs erubeſcʒ

eũ cũ venerit ĩ maieſtate.i.ↄfũderʒ facietↄfuſõe et

na. In bniꝰfigurã legit.ij. Eſdre.viij ꝙ cũ thobi⸗
as irrideret iudeos reedificãtes paulatim hierlʒ
diruptã a nabuchodonoſoꝛ dicit. Si aſcẽderint
vulpes tranſiliẽt muꝝ eoꝝ lapideũ.nõ dimilerũt
pterea illi qͥn ſeq̃rent᷑ edificiũ.ſʒ oꝛauit. Neemas
dicens. Audi deꝰiſrł qꝛ facti ſumꝰdeſpectio.Cõ/⸗

uerte obpꝛobꝛiũ nr̃m ſuꝑ caput eoꝝ.nõ deleat᷑ in

iquitas eoꝝ a facie tua qꝛ irriſerũt edificãtes.vñ
⁊ opus ↄſumauerũt ĩ ↄfuſionẽ irridẽtiũ.⁊ gloꝛiã
ſuã reedificãt hierm diruptã.qꝛ aĩaʒ vtutib exi⸗/

minatã a diabolo bonis oꝑibo renouãt ꝑpniam.

Ooõ frequẽter aliqͥ deſpiciũt dicẽtes ꝙ nõ ꝑſeuera
bũt ſʒ q̃libet leuis tẽptatio vel tribulatio deijciet

eos.ſed nõ ꝓpter h̊ dñt omittere ſad oꝛoibo iuuare
ſc.⁊ ſic ꝑuenit᷑ ad ꝑfectũ.De b. Frãciſco legi᷑ ꝙ in
pncipio ſuepuᷣſiõis pueri inſeqbant᷑ cũ lapidibꝰ ⁊
luto vt fatuũ reputãtes ⁊ irridẽtes nec tñ ille ice
pta bona dimiſit.ſic b. Dñicꝰcũ pᷣdicaret heretici
⁊ alij pᷣui irridebãt lutũ in eũ ꝓijciẽtes.⁊ paleaſa
tergoꝓ de riſu glligãtes.q̃ oĩa vir ſccũs fidei ma
nimitate ↄtẽnebat ↄtinuãs pᷣdicatiõe recolensi
lud Mat.v. Bti eritis cũ vos oderit hoĩes ⁊ ex
bꝛauerũt ſcʒ deridẽdo.⁊ eiecerint nomẽ vr̃jm tã
malũ ꝓpter filiũ hoĩs. Unde notanter dicit᷑. ſper⸗
nere mundũ.ſꝑnere nulluʒ.ſpernere ſe.ſperni per
hoc datur gloꝛia dei. r

Muantum ad tertin J. iI

ſcʒ illuſionis varietas.notat᷑ in eo qð ðꝛ. Deriſer̃t
id eſt.riſũ hũerũt.locuti ſunt labijs dicẽtes.vach
q deſtruis tẽplũ dei ⁊c.mouerũt capita ſua q̃ſi re
uerẽtiã exhibẽtes.ſʒ realit᷑ deſpiciẽtes.⁊ ſic varijs
moõis fit deriſio ſʒ vno fine.ſ.in ↄtẽptũ ⁊vilipẽdiũ
irriſi. Sʒ vt ðꝛ ꝓuer.xix. Parata ſunt deriſoꝛib⸗
iudicia.Heriſoꝛes ipᷣe deridet ſcʒ eternalit᷑ puniè
do.hoc eſt irridere dei Ad qð facit qð ðꝛ. Eſa.xxx
tij. Ue qͥ ſynis.nõne ⁊ ipᷣe ſꝑueris.cũ deſier cõtẽ/⸗
nere ↄtẽneris.Debet qͥlibet cauere a deriſiõe ho
miuũ.⁊ diabolũ qͥ noᷣ illudere q̃rit.deludere ipᷣʒ
ſuꝑando.ſic ars deludit᷑arte.ait Cato.Diabolus
eni ſic illudit nobis dũ ꝑ aliq̃ q̃ ſuggerit nobis vt
nobis bona ⁊ vtilia trahit ſecũ ad interitũ aſſen⸗/
tiẽtes.ſiẽ aliqͥs qͥ induceret aliquẽ ad intentũ ſuũ
ſub dolo nocumẽtũ ei inferẽdo.derideret eum ſic
diabolꝰ.ſed iõ xpᷣs ſuſtinuit oẽs irriſiões iſtas vt
nos erueret de manib eius ⁊ doceret nos ſuo exẽ
plo ei illudere.hᷣ̊ oꝛabat põ.dicẽs Ne irrideãt me
inimici mei. demones.qð faciũt vincẽdo in tẽpta
tionibi. Un Treñn.i. Uiderũt eã hoſtes ⁊ deriſert

ſab bata ſua.nã cũ demones vidẽt aiam ſignacaʒ
hierim de q̃ loquit᷑ ꝙ ſeruat qͥdã de genere bono

rũ vt feſta ⁊ hmõi.ſed alijs vitijs inſiſtere diuerb

ſicut faciebãt iudei.deridẽet de hmõi.ſic etiã deri⸗
dẽt religioſos qͥ mudũ dimiſerũt vt ſabbatũ.i.qe
tem religionis poſſiderẽt.⁊ tñ diuerſis paſſiõib⸗
vel ↄcupiſcẽtijs iplicant᷑ viliũ reꝝ vt ðꝛ in collati
onib Pannutij.Sed eõ viriliuſti deridẽt ⁊ illu⸗
dũt diabolo ꝑfecte oib reſiſtẽdo ⁊ h̊ ẽ qð ðꝛ Dꝛa⸗
co iſte.põ.ciij.quẽ foꝛmaſti ad illudẽduũ ei Foꝛma

uit q̃pe deꝰ dꝛaconc.i.diabolũ nõ dꝛaconẽ ſed an

gelũ bonũ.ſʒ effectꝰẽ dꝛaco ꝑ ſin uꝑbiã ⁊maliciã
⁊ eo veneno malicie ſue qͥrit nos caꝑe.ſed deꝰ ſua
gra facit vt iludamur ei ſeʒs reſiſtẽdo.ſed ipᷣe dꝛa⸗
co q̃ſiuit caꝑe xpᷣm ⁊ detinere.ſʒ ei xpᷣs illuſit ꝓo
nẽs ei eſcã ſue hũanitatis quã caꝑe volens hamo
abſcõſo ſue diuinitat captus c.⁊ ſic illuſus a xpo
Unñ dñs ad Job.c.xl. Nũqᷣd illudes ei.ſ.diabolo
ꝗ̃ſi aui.ſuꝑple vt ego. aut echere poteris leuiathã
hamo ſcʒ de mari.ſicut ⁊ ſancti iludunt diabolo
cũ eũ vincũt detegẽdo inſidias.ſic b.dñicꝰ illuſit
diabolo qñ apparẽs in foꝛma ſymie vt eũ ipedirʒ
a lectione iuſſit ei vt teneret ei cãdelã donec arde⸗
ret pedẽ ⁊c̃. Sic qñ b.margaretha pꝓſtrauit diabo
lũ qͥ ad carcerẽ venerat ad ſuadendũ vt aſlentirer
pncipi di.Sternere ſuꝑbe demõ ſub pedibo femie
Cui diabolꝰ. dimitte me.qꝛ ſatꝭ illuſiſti mibi.an
bꝛo. Illudit᷑ diabolꝰ vt ſe moꝛſu ſuo vulneret er
ſe armet quẽ debilitatũ putauit.de pe.di.diſt, ca.
oteſt fieeir. MẽReea
pitulũ octauũ depdigalitate.

Rodigalitas exgula et

A

luxuria frequeter ꝓcedit ꝓpter volupta
tes ↄſequẽdas.Un ⁊ Lu.xv.ðꝛ de filio
ꝓdigo ꝙ diſſipauit ſubaʒ ſuã viuẽdo luxurioſe.
Frequẽter eni ſ̃ᷣm tho.ad intꝑantias declinãt ꝓ⸗
digi.tũ qꝛ exq̊ ſuꝑflue expẽdũt in alijs ẽtebovolu
ptuoſis expẽdere ñ verent᷑ ad q̃s mag iñclinat cõ
cupia carnis.tũ etiã qꝛ cũ nõ delectant᷑ in bonoꝰ

tutis q̃rũt ſibi delectatiões coꝛgales.Et inde ẽ

phs diẽ ꝙꝙ multi ꝓdigoꝝ ſunt intꝑati.uij.ethi.gu
le igi᷑ tractatui annecti ꝑꝑ quã multa pdige expẽ
duut᷑ q;uis ex muld alijs vitijs poſſit oꝛiri. vt ex
iactãtia luxuria ⁊ hmõi. Coõſiſtit ãt h̊ viciũ i expẽ
dendo ſuꝑflue diuitias vbi ⁊ qñ ñn oʒ ⁊ minꝰ debi
toeas amando Dicit autem phᷣus in.ij .ethicoꝛũ
ꝙ pꝛodigalitas opponituret virtuti liberalitatis
et vicio illliberalitatis.id eſt.auaritie. Pꝛo cꝰ
declaratiõe dixit b.tho.ij.ij.q.cxix.ar.i.q i moꝛa
lib attẽdit᷑ opõ vicioꝝ adiuicẽ ⁊ advᷣtutẽ ſcõʒ ſu
ꝑabũdãtiã ⁊ defectũ ſʒ diũſimode.Nã qᷓ;tũ ad eſ/
fectõeʒ diuitiaꝝ auarꝰſuꝑabũ dat plꝰdebito dili⸗
gẽs eas.ꝓdigꝰat deficit minꝰdebito ſolicitudiez
caꝝ gerẽs.⁊ ſic opponit᷑liberalitati q̃ diligit eas.
vt dʒ.qᷓ;tũ vᷣo ad extioꝛẽ vſũ diuitiaꝝ ad ꝓdigali⸗
tatẽ ꝑtinet excedere qͥdẽ ĩ dãdo.deficere ãt ĩ retinẽ
do acqᷣrẽdo.Ad auariciã ãt ꝑtiuʒ eõrio.deficere
in dando.ſuperabundare autem ĩ retinendo ⁊ ac
cipiendo.⁊ ſic pꝛodigalitac opponitnr auaricie.⁊
quamuis pꝛodigalitas ⁊ auaricia ſint contra vir

tutẽ liberalitatis tñ auarus magis ðꝛ illiberalqᷓ

Litulus

ꝓdigus.Et eſt rõ.qꝛ aliquid denoĩatur ab eo qð
eſt pᷣncipalius Sicut aũt in libalitate q̃ mediũ tʒ

pᷣcipna eſt datio ad quã ⁊ receptio ⁊ retẽtio oꝛdi⸗

nant᷑.ita ⁊ auaricia ⁊ ꝓdigalitas pᷣcipue attẽdun
turym datiõem. Uñ qͥ ſuꝑabũdat in dando ðᷣꝛ ꝓ⸗

digꝰ. q ãt defic auarꝰ ⁊ illiberal.mag at recedit a

vcute libalitatis q̃ oſiſtit i dãdo ꝑ ðfcʒ dãdi qᷓ; ꝑ
exceſſum. Qñq; aũt idẽ erit ſił auarus ⁊ pdigꝰ ſᷣm

tñ diũſa oꝑa.Lõtingit enĩ qñq; ꝙ aliqͥs excedat i
dando ⁊ ſic erit ꝓò igꝰ.puta facit ↄuiuiũ ſuꝑfluũ
vel veſtẽ exceſſiue pᷣcioſam vel ludit ⁊ hmõi.⁊ſimł
cã h̊ excedet in accipiẽdo ⁊ ̊ vel ex q̃dã nccitate.
qꝛ dũ ſuꝑabũdat in dando deficiũt ei ꝓꝛia bona
vñ cogit᷑ indebite acqrere.puta ꝑ fraudes vſuras

2 hmõi.qð ꝑtinet ad auariciã vel etiã ꝓpter inoꝛ⸗
dinatiõem amittitOũ eni nõ dant ꝓpter bonũ q̃ſi
cõtẽpta vᷣtute nõ curãt vñcunq; ⁊ qlitercũqᷓ; acci
piãt.⁊ ſic nõ ſᷣm idẽ eſt aliqs ꝓdigꝰ⁊ auarus. Eſt

9

aüt pᷣdigalitas pctm̃.vñ ⁊ ꝓdigus filius vituꝑat᷑

iu euãgłio de pᷣa ꝓdigalitate Lu xv. Huiꝰ rõ eſt
ſn tho.vbi.S.ar.ij.qꝛ ex hᷣ ẽ aliqͥd vicioſum ꝙ coꝛ
rũpit bonũ vᷣtutis.·ſed vᷣtus liberalitatis coꝛrũpi
tur ꝑ pdig litatẽ q̃ ↄſiſtit in medio q̃ ſq;ʒ non exce
dat nec deficiat a debito affectu ⁊ vſu diuitiaruʒ
Sicut aũt illud mediũ coꝛrũpi ꝑ exceſſum ita ⁊
defeccũ.ſed ꝓdigus excedit in dando ⁊deficit in
vctinẽdo diuitias.⁊ ꝑ ↄns eſt pcti moꝛtale qͥdeʒ
qñ eſt magnus exceſſus veniale cũ ẽ modicꝰ.Et ẽ
atrendẽdns hᷣ exceſſus nõ ſolũ ſᷣm qᷓ;titatẽ.ſʒ pᷣm
ꝓotio nẽoſiderata q̃litate ꝑſone potẽtis nobilis

vel plebei ⁊ hmõii Ipᷣa ẽt pdigalitas aliqñ ex aua

ricia ꝓcedit Nam aliq idcirco alipdige erpẽdũt
vt ſic captẽt fauoꝛẽ aliquoꝝ a qͥb diuitias acqui⸗/

rant.iſomꝑando aũt iſta duo vicia adinuicẽ gui

us ẽ auaricia qᷓ; ꝓdigalitas triplici rõe ſᷣm tho.ij
ij.q.cxix.ar.ij.i Pꝛima ẽ qꝛ auaricia magis defic
a vᷣtute oppoſi ta.magis eni ad liberalempertinet
dar e.in qᷓ deficit auarꝰ. Uñ apłs monet diuiteſ fa
clile cribere ⁊ cõicare ſua.i.Thi.vl.qð tñ intelli⸗
gendũ eſt ym ꝙ oꝑtet vt pauꝑibo nõ adulatoꝛibe.
qꝛ h̊ eſſet pdigaliétas. Secuda rõ ẽ.qꝛ: pdigꝰ eſt
vtilis multis.ſ.illis qbus dat. auarus aũt nullii
nec ſcʒ etiã ſibijp̃i. Uñn ðꝛ Eccłs.vi.Uir cui dedit
deus diuitias nec tribuit ei ptãtẽ vt comedat ex
eis.qꝛ vicʒ ex auaricia nõ audet vti etiã ad ſuã vti
litatẽe bonis ſuis timẽdo ne deficiãt ſibi. Peccat
eni pdigus nihilominꝰ in ſeipᷣm dũ bona inutilit᷑
ↄſumit vñ viuere dʒ. Peccat ⁊ in ꝓximũ ↄſumẽ/
do bona ex qᷣb alijs puidere dʒ.Et pᷣcipue h̊ᷣ appa
ret in cłic qͥ ſunt diſpẽſatoꝛes pauꝑm q̊s defrau⸗
dant ꝓdige expendedo.vn Ambᷣ.Quis ẽ tam ini⸗
quꝰ qᷓ; q multoꝝ ſubſidia ſuas delitias parat.di.
xlvꝗj.ſicut hi.Et Hiero.Tibi o ſacerdos de alta
rio viuere nõ luxuriari.i ſuꝑflue ⁊ delitioſe ꝑmit⸗
titur. di.xlij.ꝭ.i.Sed tñ ſic ſibi ⁊alijs nocetpdigꝰ
ſuꝑ lue expẽdendo ꝙ aliqboꝓgeſt.ſ.qͥbꝰ dat. Sed
auarꝰnec ſibi nec aljs. Un ppÿs in.uij.ethi.diẽ ꝙ
multomelioꝛ vr ꝓdigꝰilliberali.i.auaro.i.minꝰ
malus. Certcia rõ eſt. qꝛ viciũ ꝓdigalitatis ẽ ma⸗
gis ſanabile.⁊ h tum qꝛ hõ declinat ad ſenectuteʒ
q eſt oria ꝓdigalitati.tũ qꝛ ꝑ h̊ ꝑuenit ad egeſtatẽ
doefacili diminuẽdo ⁊ inutiliter conſumẽdo.⁊ ſic

pauꝑ factus nõ põt in dando ſupabũdare.tũ etiã
qꝛ defacili ꝑducitad vtutẽ ꝓpter ſiłitudinẽ quam
hʒ ad ipᷣam liberalitatẽ. Sed auarꝰnõ defacili ſa
nat᷑.qꝛ magis diſtat a vtute.Auarꝰ etiã declinãs
ad ſenectutẽ magis inardeſcit in cã.qꝛ mag tümʒz
ſibi deficere tꝑalia. Uñ Hiero.Oia vicia cu ſene⸗
ſcete ſeneſcũt. ſola auaricia iuueneſcit. vᷣm ẽ.qꝛ in

ꝓgigali tate adiũgunt᷑ qñq; młta vicia intꝑantie

er ſic tales ꝓdigi poſſent e peioꝛes auaris.vt diẽ
pbᷣs in.uij.ethi.ſed h̊ eſt rõne illoꝝ alioꝝ vicioꝛũ
nõ ex ſeipᷣa.nõ aũt ꝑgeinec ad ꝓdigalitatẽ ſed ad li⸗

beralitatẽ ꝙ aliqs ola ſua det pauꝑibo ſᷣm ↄſiliuʒ

xp̃i.math xix.vt ſeq̃tur xpᷣm pauperem

—

multaꝝ ad deũ nõ appꝛoximabũt. po xxxi.põt ex

poni de pdigis. Aque q fluxibiles ſunt ſignificãt

tꝑalia qꝗ ↄtinue fluũt ab vno in aliũ ⁊ tandẽ in de
fectũ. Un xpᷣs ſamaritane ait. Jo.uij.Qui bibẽit
ex hac aqᷓ ſitiet iteꝝ.qͥ ei tꝑalia acqᷣrit mag ac ma
gis ſitit appetẽdo alia.Diluuiũ ipoꝛtat ſupꝑabũdã
tiã exceſſiuã aq̃ꝝ exqͥ fructꝰterre nõ ſequitſʒ ꝑdit.
Vñ ⁊ apte ſigt ſuꝑfluũ ⁊ inoꝛdinatũ vſum tꝑaliũ
ſeu diuitiaꝝ exq̊ nõ ſequit vtilitas ſeu fructꝰ rõ⸗

nabil ſʒ ↄſuinptio.⁊ h̊ ↄtingit in ꝓdigalitate. Ui/⸗

dent᷑ auc hoies deo appꝛopinq̃re qꝛ ita largꝰ libe
ralis ẽ deꝰ ꝙvideat᷑pdigꝰ. Un Bern. Si dici fas
eſt nimis ꝓdigꝰes tuis.ſʒ certe deꝰ⁊ ſi liberaliſſi⸗
mꝰſit ⁊ largiſſimꝰñ tñ ꝓpꝛie ꝓdigꝰqꝛ nil dat niſi ſe
cũdũ ſuã ſũmã ſapiaʒ ⁊ rõem quã nos intelligere
aliqũ ñ valemꝰ.õ ꝗ̊ apꝛopinq̃t pdigꝰdeo ſiẽ vr
qꝛ nõ ei aſſilat᷑ ĩvtuteè ſeu imitat᷑ſʒ elongat᷑ ſiẽ figu
rate ondit᷑ de ꝓdigo filio qͥ abijt in regionẽ longin

quã a prf̃c. Lu. xv. vñ bene dicit᷑. In diluuio aqua

rum ⁊c̃.vbi tria notantnr.
Pꝛimo vitij ꝓpꝛietas.ibi.In diluuio.
Seðdo ſui varietas.ibi.aquaꝝ multaꝝ.·
Certio mali noxietas.ibi.nõ appꝛoximabunt.

oiluiuiũ viciũ pꝓdigalitatꝭ vt dictü ẽ ſigficat ppſt
abũdatiã ⁊ expẽſionẽ tꝑaliũ.Talłẽ ſilis ei q lihꝛe
pᷣcioſũ ifundit vaſi plenovł ponit ĩ vaſe coꝛrupto

yl dat ꝓ nihilo qᷣ totũ ꝑdit.Pꝛodigꝰifundit liqͥꝛẽ

tꝑaliũ vaſi pleno cũ dat ñ idigẽti ſʒ diuiti.ſʒ vt di
cit Pꝛoſꝑ. Habẽti dare nihil ẽ alið qᷓ; ꝑdere.i.q.
ij.paſtoꝛ. Uñ dñs docuit cũ hõ facit ↄuluia dʒ vo
care pauꝑes ñ diuites qͥ ñ indigẽt. Lu.xuij.⁊ vᷣgo
maria i cãtico dic dñm ipleſſe eſuriẽtes ñ diuites
bonis ſuis. Uñ i figurã uij. Re.uij ðꝛ ꝙcũ ĩpleta
eẽnt vyvaſa oleo diuinitꝰ pcurata ſtetit oleũ ne effũ
deret᷑. Ciqͥꝛẽ aũt ponit ꝓdigꝰi vaſe imũdo.qñ dat
tꝑalia malł vt hiſtrionibꝓ luxurijs exercendis et
hinõi ꝗ illð Bñfac iuſto ⁊ ñ deder pctõri.vñ Au
gu. diẽ ꝙ q dãt hiſtriõib ⁊ meretricib fouẽt illos
ĩ pctõ di.lxxxvi.qͥ venatoꝛib. Tertio ꝓdigꝰliqͥꝛẽ
tpaliũ dat ꝓ nihilo qn expẽdit iutilr ꝓ iactatia et
oñtatiõe qð frequentfit.ſic̃ fecit aſſuerꝰgrãde ↄui
uiũ ſuis vt onderet iactãtiã ⁊ diuitias gle ſuc.he
ſter. i. ſ dic xpᷣs.ſi ego głifico memetipʒ gla mea ni
hil ẽ. Jo.viij.Diſſipat qdẽ ſubampdigus triplicit᷑

Pꝛimo coꝛrũpendo ipᷣam materialem.nã deſtrij

„H. II

—

bi nõ ſufficere ſua capi

it multũ pannũ in faciendo ſuꝑflua ⁊ vana.ſiẽ pʒ

in veſtibo lingulatis.pfoꝛatis ſeu ſtãpatis.in reti
cellis aurũ ⁊ ſericũ in terturis ſeu rechamat. co

rium in ſotuloribo pfoꝛatis ⁊ planulis altis.mul

7172

ta aialia in cuinis voluptuoſis.⁊multa alia in

haſtiludijs.tripudijs.hiſtrionibo ⁊ equis.iut il/

lud Hoꝛa. xq. Imberbis iuueniſ tan ie cuſtodere

moto.gaudet equis canibuſq;. Pꝛeterea aũt iu⸗
uenes ſunt magis inclinati ad h̊ viciñ.qꝛ vt dicit

pßpus Innenes ſunt magne ſpei put ſeʒ ſpes ipoꝛ⸗

tat paſſionẽ nõ virtutẽ.⁊ iõ nõ curat multũ expe⸗

dere etiã ſi ſuꝑflue qꝛ ſperãt multa in futuro luc/

ri ⁊ ſic ſupplere.ſed inde aliqñ veniũt ad magnazʒ
auꝑtatè ⁊ miſeriã.ſicut ille pdigus miſſus i vil⸗
m ad paſcendũ poꝛcos q nec de ſiliqs poꝛcoꝛuʒ

poterat ſaturari.Lu.xv. Secũdo duſipat ꝓdigꝰ

ſubam tꝑalẽ eam diripiẽdo.nam vt dicẽ Señ ois
ꝓdigus fur eſt aut mente aut officio.qꝛ cũ videtſi

»

verecũdiã tñ ꝑ aliqͥs modos vt vſurã ſecretã ꝑ de
poſita pignoꝛa ⁊ hmõi:ꝑ ſacrilegia auferendo rez
cccie vel bona cõitatis. Uñ dic ſapiẽs ꝙ pdigꝰnõ
debet poni ad officiñ ciuicatis pᷣcipue vbi habeat

ter eni accidit ex iuſto dei iudicio ꝙ in ſuba male

acqſita ⁊ cũ multo loboꝛe ſuccedit heres pdiguſq

in ꝑuo tꝑe totã diſſipet diu ↄgregatã ad vtriuſq;

damnatiõem ⁊ male acqͥrẽtis ⁊ male vtẽtis qð ce eam
mariam cepit fremere ⁊ totus ↄcribulatus cotur

dit in augmẽtũ pene ipᷣius legãtis.⁊ ꝓptereadiueſ

in inferno petebat mitti laʒaꝝ ad frẽs ne expdigo
vſu diuitiaꝝ q̃ſeiſ male dimiſerat augeret ei pena
Tertio diſſipat ꝓdigus ſubaʒ rõnalẽ eam diuidẽ⸗
ſoꝛoꝛ mea. rñdit diabolus.nõ eſt hecvcoꝛ tua. ſed

do.nam vt hẽat ad expendẽdũ qrit ſibi facere ami

cos qͥ ſibi ſua cõicent qð ſi nõ faciũt intrat ſectas

⁊ pcialitates adheret malis ⁊c.vel guat indebite
ſi eſt officialis vel dñs vt poſſit ſequi põpas ſuas

