vi.⁊ ſctĩ viri iſta euitauerũt. vñ thobᷣ.iij. Dixit ſara.
cũ ludentibo nõ me miſcui.nec cũ his qui ambulãt
in lechere ⁊c̃. Et hiere. In medio ludentium nõ ſedi
Et ad hᷣ pertinet pijcere adinuicẽ ſaxa. ſicut in qbuſ⸗
dꝗ locis in camiſpꝛiuio vel alijs feſtis qð nõ eſt du⸗
biũ eſſe moꝛtale ppter pencula ſequentia.

„ .
De ludo alee vidénda §. I.
ſunt tria.Pꝛimo vtꝝ ſit peccatũ.⁊ an moꝛtale vel ve
niale. Scðo vtꝝ qð acquinit᷑ ꝑ ludũ talem ſit reſtitu
endũ eia quo acquiſitũ ẽ. Tertio vtꝝ cũ non ſit reſti
tuendũ an ſit de neceſſitate ſalutis pauperibo erogã⸗
dũ.vel de honeſtate ↄſilij. Q, autẽ ſit peccatũ patet
ex hqꝛ; ꝓhibet᷑ ꝑ legẽ canonicã ⁊ ciuilẽ.vt.ff. de alea
to.ꝑ totũ.in auten.de ſan.epi.ꝭ.interdicimꝰ. ⁊ er de
vi. ⁊ ho.cle.cleri.vbi dicit᷑ ꝙ clerici ad aleas vel taxil
los nõ ludant nec hmõi ludis interſint. Et quis.c.
loquat᷑ de clericis.tñ ⁊ laicis ꝓhibet᷑ vñ ibi vacat ar
gumentũ a ꝛio ſenſu.Et h̊ qꝛ alubi nõ ſolũ clericis
ſed eriã laicis phibet᷑vtdi.xxxv.c.i.vbi dicitur.Epᷣs
aut pꝛeſ byter autdyaconus alee ſeu ebꝛietati deſerui
ens aut deſinat aut certe dãuet᷑. Subdyaconus vᷣo

aut lectoꝛ aut cantoꝛ ſilia faciẽs aut deſinat aut colio

ne pꝛiuet᷑ Siliter ⁊ laicꝰ ex canonibo aploꝝ. CLir⸗

H capłm notandũ pᷣmo ꝓꝙ ludus aleeſᷣm guit intelli
git᷑ ois ludus qͥ innitimr foꝛtune.vt ludus taxilloꝝ.
Et idẽ videt᷑ de cartis vel naibis q;uis ſit ibi aliqd
induſtrie pᷣncpalit᷑ tñ ẽ fotune.Ludus aũtſcachoꝝ
nõ eſt foꝛtune ſed induſtrie.⁊ ob recreationẽ inuentꝰ
Vñ nõ pꝛohibitꝰ ſm rich.nec etiã clericꝭ ᷣm lau.Lu

dus etiã pili nõ eſt foꝛtune ſed exercitij Nota ſecun-

do ꝙ ludꝰ alee ẽ peccatum moꝛtale ſᷣm ray.qð ꝓban
põt ex pena.Nullꝰ enĩ debet deponi vel excõicari ni

ſiꝓ moꝛtali vᷣo vel pᷣſumpto.ſed ludens ad aleas de

bet depoui vel excõicari.ym illũ canonẽ.Ep̃s. qᷓ ⁊c.
Qð credo veꝝ qñ ex cupiditate quis ludit.ſ.pneipa
liter motꝰ nõ ob recreationẽ. ſed ad acquirendũ et ꝙ
nõbile ꝑ ludũ.Nã ludere qͥd modicũ vt pueri faciũt
vel ob recreationẽ ⁊ moderate nõ videt᷑ moꝛtale.Uñ
ff. de alea. l.fi.dicit ꝙ in cõuiuio veſcẽdi cã ponit᷑ in
eã rẽ familie ludere ꝑmittit᷑. Et h̊ etiã videt᷑ inuuere
textꝰ.c.illiꝰ ex mõ loquẽdi.Dicit᷑ enĩ deſeruiẽs.illud
denotat frequentiã.i.valde ⁊ frequenter deditꝰludo.
qð fit cõiter ex cupiditate.Et qᷓ;uis guil.dicat ꝙ tũc
eſt moꝛtale qñ ducit᷑ in cõſuetudinẽ.iſtud de ſe nõ vi
det᷑ veꝝ.qꝛ conſuetudo etſi aggrauat peccatũ non tñ
mutat ſpẽm peccati vel genꝰ vt de veniali fiat moꝛ⸗
tale ſᷣm.b.tho.ſicut etiã vitium ebꝛietatis cui ludus
equiparat᷑ in pena etiã ꝓ ſemel cõmiſſum aduertent᷑
eſt moꝛtale.ſed frequent᷑ hoc faciens videt᷑ hoc agere
excupiditate-Nõ tertio ꝙ illã penam non ſuſtinebit
ſqʒ depoſitiõis vel excõicatiõis niſi ducat h̊ in cõſue⸗

tudinẽ ſᷣm ray.ĩmo etſi ſit aſſuetꝰ ad hmõi debet pꝛi

us admoneri.etſi admonitꝰ nõ ceſſauerit tũc puniẽ⸗
dus iila pena Neq; enĩ pꝛo moꝛtali qͥs eſt excõican⸗
dus niſi fuerit contumax̃ᷣm.b.ſtho.in.uij. Nota
quarto ꝙ hodie idẽ videtur in ſubdyacono ſicut ⁊ in

dyacono dicendũ qͥ ad penam illã ſᷣm hoſti.extra de

ſer.nõ oꝛdin:miramur.

Ouantum ad ſecundũ. qmImn

Nõ ᷣm.b.cho.le.le.qᷓ.xxxij.ar.vij.ꝙin de
net᷑ qͥs reſtituere qð acqͥſiuit ꝑ ludum ex iure diuino

ita ꝙ nõ debet pauperibo erogart ſed reſtitui niſi cuzʒ

nelcirent᷑ vel nõ ĩuenirent᷑ gſone ſicut acciditin alijs
reſtitutionibo.Et pꝛimꝰ eſt cũ acqͥrit qͥs ab his qui

rẽ ſuã alienare nõ poſſunt.Et qui ſint illi ray.ponit

exempla.vt furioſi ꝓdigi.minoꝛes.xxv/annis.⁊ ma
xime pupilli.⁊ mẽte capti.ſurdi ⁊ muti.⁊ ceci.⁊ qᷣ per
petuo moꝛbo laboꝛãt. qꝛ eĩ tales reb ſuis ſuꝑeſſe.i.
ꝓuidere nõ poſſunt.dandi ſunt ei tutoꝛes vel curato
res.inſti.de cura.ꝭ.furioſi.Et qð dictũ eſt de ꝓdigis
videt᷑ intelligendũ de his quibo rõe ꝓdigalitatis da
ti ſũt eis curatoꝛes a iudice ⁊ nõ de alijs.Serui etiã
cũ quicquid hñt ſit dñoꝝ alienarenõ poſſunt. Sed
⁊ religioſiſiqua haberent ad vſum ſuũ vel ꝑ admini

ſtrationem.illa tamẽ donare vel alienare nõ poſſunt

illicite. vt in ludis.vñ qͥ eis vincerẽt etiã pꝛelatis ad

reſtitutionem tenerent᷑ monaſterijs vel pꝛelatis. le

rici q;tum ad res eccleſie cũ pauperum ſint.xvi .q· i
quoniam. alienare illicite non poſſunt vt in ludis.

Filijfamilie qui emancipati non ſunt a panre alie⸗

nare non poſſunt perludum vel alios modos niſi

peculium caſtrenſe vel quaſi caſtrenſe. in quo vt

7

Ca

dñi eiꝰ cenſen?. Et qͥd ſit peculium caſtrẽſe vel quaſi
vide ſupꝛa. Siliter ⁊ vxoꝛes ſi nõ habent paraferna⸗
lia alienare nõ poſſunt. Qui ergo acqͥrit ab his ꝑ lu⸗
dũ reſtituere tenet᷑ tutoꝛbo vel curatoꝛibo vel pᷣlatis
au dñis eoꝝ. ſᷣm tho.ray.pe.de pał.⁊ alios niſi ſoꝛte
ſit qd modicũ de q̊ pꝛeſumi poſſet ꝓ eoꝝ ſuperioꝛes

vt patres tutoꝛes ⁊ huiuſmodi nõ curarét. Secũ⸗

dus caſus ẽcum acqͥrit ꝑ fraudes.puta vtẽdo falſis

taxillis vel alio mõ decipiendo.Nã hoc reſtituendũ

eſt ei qui amiſit vel hñti curaʒ eiꝰ.reputat᷑ enĩ hoc vt

furtũ.ar.ad h.xiiij:q.v.non ſane.in fſᷣm tho.⁊ ray.
Terti eſt cũ quis attraxit aliquẽ ad ludũ ꝑ vim
vel nimiã impoꝛtunitatẽ ſiue in pncipio ludi ſiue in

medio cũ alius vellet dimittere ⁊ nõ ſinit. tũc etlã re/
net reſtituere ſᷣm tho.⁊ray.qui ad hoc inducũt.c.nõ

ſane. Quartꝰ caſus eſt qñn.iſ.ludit voluntanꝰ cum
voluntario ex cupiditate nõ per fraudem ⁊ vincitab

eo qui alienare nõ põt ſuas res. Sed vbi viuit᷑ legi⸗

bus ĩperialibo vel municipalibo pꝛohibentibo huluſ

modiludũ ⁊ mandantibo poſſe fien repetitonẽ amiſ
ſoꝝ in ludo.vt.ff. de alea.l.ꝑſi. nec hmõi leges ſunt ꝑ
diſſuetudinẽ abꝛogate qͥ ad reſtitutionẽ. ⁊ tunc circa

hoc ſunt varie opiniones· Aliqui eni dicunt ꝗte
net᷑ quis reſtituere ſic acquiſitũ ꝑ ludum ſi videlʒ per

ſniĩam iudicis ad hoc fuerit artatꝰſeu condenatꝰ.als
nõ tenetur.⁊ rõ eſt.qꝛ talis reſtitutio eſt pᷣcepta in pe

nã lucrantiũ ex tali lucro. Nec iura q de hoc loquũt᷑

dicuũt ꝓ talis teneat ip ſo iure ſed ꝙ poſſit repeti.OQñ
q eni licite põt retinere aliquid anteq; ꝑ ſentennã iu

dicis reddere cõpellat᷑.quod tñ per ſnĩam iuſte lataʒ

reddere neceſſe ẽ.ſicut patet de penis alioꝝ iuriũ. Et

addit pe.de pał.in.iiij.ad h̊ ꝙ talis retinere non põt
ſed dʒ paupenbo erogare añ ſniam iudicis.⁊ tũc nõ

tenebit᷑ ſi in iudicio repetat᷑ſi põt ꝓbare erogationeʒ
factã pauperibo.ſed p' ſnĩam opoꝛtʒ ꝙ reſtituat᷑. nee

ſufficeret pouperibo erogare. Aij dicunt ſimplicit᷑
2 indiſtincte nõ eſſe reſtituẽdũ,ſed de neceſſitate pau
peribo erogandum.Et hoc 'm placen.⁊ hugo. Aſſi⸗

gnãt pꝛo rone.cum turpitudo vertit᷑ ex parte vtriuſ⸗

q;.melioꝛ ẽ conditio poſſidentis.ff.de condi.ob tur.
cau.l.iij.⁊ iiij. Sed aʒo dicit bᷣ foꝛte habere locũ cuʒ

Dedi aliqͥd vt turpe qͥd faceres. Secꝰ ſi dedi ↄhendo

vbi lex Zctũ ꝓhibet Zuum eſt. vt. C. deagri ⁊ cẽſi. l.
quẽadmodũ.Etidẽ dicit hoſti· Tertij dicũt ꝙ ta

li iure durãte ſic acquiſitũ ẽ ſimpłr reſtitueduʒ ei a qͥ

acquiſitũ ẽ ex iure poſitiuo.qꝛ iura ꝓhibent nõ ſoluʒ

ludũu.ſed ⁊ acquiſitiõeʒ ꝑ . E malefidei poſſeſſoꝛ
*D=

Dicit qͥ Z legũ iura mercat᷑..de agri.⁊ ceſi.łi quẽad

modũ.Hec ẽ opĩo aʒo.⁊ glo.ſup.c.epᷣs.di.xxxv.et.c.

clerici.ij.de vi.⁊ ho.cle.Et hoſti.dic ꝙ vere oẽs do⸗

ctoꝛes hoc ſentiũt. Pãc opinionẽ firmat ⁊ ſequit᷑.b.
tho.vbi.5S. ⁊ in.lijj.ſentẽ.di.xv.Et rich.in.iiij.ſ.ꝙ eſt
reſtituendũ ab illis qͥ ſunt talibo legibo aſtricti eis a
quibo acquiſitũ ẽ.ſi ſciunt᷑ durante tali iure in ſuo ro

boꝛe ⁊ nõ abꝛogato ꝑ diſſuetudinẽ.⁊ H̊ niſi qͥs lucra
tus fuerit ab eo qͥ eũ attraxit ad ludũ in qͥ caſu nõ te
net illi reſtituere qui amiſit.ſed erogare pauperibus.
Idẽ ray. Quanti dicũt vniũſalit᷑ reſtitutionẽ fien⸗

ã. ſ. etiã in locis vbi hoĩes nõ ſi ubijciunt legibo ĩpe⸗
rialibo. Et roem aſſignãt:qꝛ ſcʒ talis reſtitutio in iure

*

ca hoc due ſunt opiniones.

pitulum XXHII.

canonico implicite ẽ poſita. Nã leges imperiales no
cotrarias diuino iuri.aut ꝑ Ziam rõnabilẽ ↄſuetu⸗

dinẽ appꝛobatas obſeruandas eſſe iura canõica de⸗

creuerũt. vt pʒ di.x.de caplis.⁊ in alijs. c. Sed lus
perlale phibet talẽ acquiſitioneʒ. ergo ⁊c. Sed ad hᷣ

poſſet reſponderi ꝙ q;uis ius canonicũ ↄfirmet iura

ciuila iuri diuino vel canonico non contraria.nõ tñ

extendit obligationẽ illoꝝ iuriũ ad eos qͥ cis nõ ſunt

ſubiecti de iure vel antiqua cõſuetuditne. Hec etiam
ita firmat qͥn poſſint per cõſuetudinẽ abꝛogari.ſicut

⁊ ius canonicũ. Aliqũ etiam abꝛogat᷑.vt di.iiij.c.ſta
tuimꝰ.cum.S.ſe. VUnde hac opinione omiſſa magis

placet ⁊ opuiio.b.tho.ſupꝛadicta.

Quantum ad tertiũ & Im

ſcʒ cũ quis lucrat᷑ in buiuſmodi ludis cũ volũtanio

valente alienare ⁊ ſine fraude.⁊ qui legibo imperiali
bus nõ ſnnt aſtricti vel aljs municipalibus parifoꝛ
miter pꝛohibẽtibo buiuſmodi ludũ.velſi ſunt huiuſ⸗
modi legibꝰ aſtricti tñ ſunt ꝑ diſſuetudinẽ abꝛogate
q̊ ad factũ reſtitutiõis d agend de tali lucro. Cir⸗
liqui enim dicũt üluc

— „

pauperibo erogandũ de neceſſicate ⁊ nõ poſſe ſibi re⸗

rinere. Alij vo dicũt hoc de honeſtate oſilij nõ de ne
ceſſitate fiendũ.Et q;uis pꝛima opinio ſit ſecurioꝛ.⁊

iõ potiꝰ ↄſulenda.non tñ videt᷑ de neceſſitate impo⸗
nenda vt ꝓpter hoc deneget᷑ abſolutio nolenti h face⸗
re. qꝛ nõ credit ſibi neceſſariũ eſſe ad ſalutem. ⁊ hec fa
ciunt dicta doc.lã.b.tho.⁊ rich.in.iiij.nil dicũt de
erogatiõe pauperibus fiẽda qͥ ad eos qᷣ nõ ſunt aſtri

„

cti legibo imperialibus.vel etiã cũ eſſent pꝑ diſſuetudi
nẽ abꝛogate.Etio.an.⁊ io.cal.ſuꝑ ca.clerici.de vi.⁊
ho.cle.dicũt tutũ eſſe talia pauperibo erogare.nõ tſtᷣ
dicũt foꝛe neceſſariũ. Idem monal.⁊ aſca.⁊ alex.an⸗
gli. fran. de zamb. dicũt poſſe defendi talẽ opinioneʒ
ſcʒ ꝙ non teneat᷑ omnino talia pauperibꝰ erogare.qꝛ
cõſuetudo potuit dñium perdẽns in vincente tranſ⸗
ferre. Jo. de imo ł.iſta allegat ⁊ ñ repꝛobat. Ray.etiã

in ſũma ſua dicit.ꝙlʒ multi ſapientes dixerũt acqᷣſi⸗

ta per ludos alee no reſtituẽda ſed paupenbo eroga⸗
da.tñ modo ſic ſeruat᷑ ꝙ nec ad erogandũ paupenbo
ſunt cogẽdi ſed fieri pot de huiuſmodi elemoſina vt
de acqᷣſito ꝑ meretriciũ.qð vtiq; conſulit᷑ nõ impera

„

tur. Pe. de pal. in. liij. dicit aliquos tenere ꝙ qͥ nunc

nõ eſt locupletioꝛ ampliꝰ non tenetł qui.ſ. ꝑdidit qð

er lucrũ fuerat lucratꝰ ꝓhibitũ lege humana.qꝛ ta⸗
is nõ erat obligatꝰ pauperibo rõne alicu recepti ab
eis vel cõmiſſi in eos. Igit᷑ ne paret᷑ via ludis ⁊ turpt
bus lucnis in huiuſmodicaſu conſulendũ ẽ⁊ perſua
dendum ad erogandũ pauperibo. ⁊ pꝛecipue q;tum
ad illud qð remanet in lucro vltra ꝑdita in eo. ⁊ alia
ſaltim paulatim ⁊ ꝑ interualla tempoꝝ nõ tñ cogen⸗
dus.⁊ multo minꝰhoc pᷣdicandũ.ſed ꝙ paupenbus
ſit erogandũ.De acqͥſito ꝑ toꝛneamẽtũ dicit richar⸗
in. iiij. ꝙ nõ tenet᷑ quis reſtituere. qꝛ eccłia etſi ꝓbibet
toꝛneamẽtũ nõ tñ acqͥſitionẽ ꝑ iᷣm. Uñ dʒ paupen⸗
bus efude cõſilio tñ magis q;ᷓ ex pꝛecepto.

De ludo alee per mo J. V

du pdicatois ptiduci il p xr. Audiuivitugatoʒ

—
—

Citulus Pꝛimus

multoꝝ cõmoꝛãtiũ in circũitu. Cõmoꝛãt᷑ in circũitu
nõ ſolum hominũ aſtantiũ luſoꝛes firmi ipſi manen
tes.ſed ex ipſo actu ludi.Fit enim ibi quaſi circũitus
cũ fit quidã diſcurſus ꝓijciendi ⁊ reſumendi eoſdem
taxillos.⁊ tũc finit᷑ vnus ludꝰ quando pũcta illa ex
ipſis iactatis apparẽt q̃ pꝛimo viſa ſunt. Sicut enĩ
ſigura circularis fini᷑ cũ ad pꝛimũ punctũ a quo in
choata eſt poſt diſcurſum quendã reditur. Fit etiam
circũitus quidã in lucro ipſi? dum qð vnus amittit
aliꝰ vincit.⁊ poſt diſcurſum plurimũ qui pᷣmo ami⸗
ſit qð perdiderat reuincit.gaudet cũ vincit.triſtatur
cũ perdit. Et iteꝝ letat᷑ cum vincit. Et apte dicit᷑ cõ⸗
moꝛant᷑. Non eni contenti ſunt per hoꝛã moꝛari in lu
do ſed cõmoꝛant᷑ totaliter.i.moꝛant᷑ tota die:⁊ quod
peiꝰeſt toto tẽpoꝛe vite ſue.Qui enĩ huic aſſueſcũt di
mutere neſciunt. GBñ ergo dicit põ de H. Augiui vi⸗
tuperationẽ ⁊c̃. Ubi tria notari pñt de hoc vitio.
Pꝛimo ꝓeſt in mũdo abominabile.ibi. Audiui vi⸗
tuperationẽ.
Scðo ꝓ eſt in ſeipſo inſepabile.ibi.cõmoꝛantiũ.
Tertio ꝓꝙ eſt dya bolo aſſociabile. ibi. circuitu.

Muantum ad pꝛimũ. §. VI.

Mon eſt quaſi aliq ð vitiũ qð reddat hoĩes ita infa⸗

mes ⁊ abominabiles ſicut ludus. Nullus cõfidit de
luſoꝛe.nec vult eũ in ſociũ alicuiꝰ artis. qꝛ ſemꝑ ha⸗

beret timere ne furaret᷑ ſibi vt poſſet ludere.Tales er

go luſoꝛes ⁊ vituperãt ex ſuis peſſimis moꝛibo chꝛi⸗
ſtianitatẽ ⁊ vituperant᷑ ab hominibus.Et h̊ pꝛopter
multa ſcelera enoꝛmia q reperiunt᷑ in ludo ⁊ ex ludo
Vere vituperabilis eſt luſoꝛ ⁊ ſtultꝰ cũ viliſſime ſer⸗
uituti ſe ſubijcit.dũ taxillũ quaſi deum ſuũ cõſtitu⸗
it. ⁊ ad h̊ aſtringens ſevt faciat quod ille iuſſerit. Si
viderꝭ inqt Señ. murẽ velle dnari alij muri.nũqͥd
tenes riſũ.qᷓnto magis nidiculũ eſt qñ os caninũ do
minatur hoĩ.Nã de oſſibus canis fiũt taxilli.q os ẽ
minoꝛis valoꝛis ⁊ cõditiõis q; ꝙæmus dominat᷑ ho
mini.Sed ⁊ luſoꝛ largit᷑ ad pᷣceptũ taxilli qð nõ lar⸗
giret᷑ ad pᷣceptũ dei.⁊ plus etiã qᷓ; fuerit Beatꝰmar⸗
tinꝰ largitꝰ ad conſiliũ dei.qꝛ nõ ſolum dat medieta
tem clamidis ſed etiã tunicã.coꝛrigiaʒ ⁊ camiſiã.ad
mandatũ taxilli ⁊ nudus ſequit᷑ dðqĩim ſuum mundũ
vel dyabolũ.⁊ quod peiꝰ eſt qꝛ cũ deberet abnegare
deũ illũ.ſ.taxi llũ poſtq; cognouit ⁊ exꝑtꝰ eſt maliciã
ei, potiꝰ ecõtra abnegat deũ veꝝ vituperabiliter qͥ
ei nil nocuit ſed oĩa bona fecit ⁊ vindicat ſe de eo qͥ ẽ

abſq; culpa.O q;tũ vtiq; vituperandꝰeſt qͥ manibo

ſuis ſe ꝑdit quẽ dei filiꝰ manibo cruci afficis acquiſi
uit. Uñ bern.in pſona xpᷣi loquens ait luſoꝛi. Ego te

acq; ſiui manibo cruci affixis.⁊ tu cõſumis te mamibo

decijs dedicatꝭ· Uñ maxima ingratitudo.lix ẽ da⸗
re actũ in quo cõcurrãt tot mala quot ex ludo.Quot
enĩ in taxillis ſunt pũcta tot ſcelera ex eo ꝓcedũt vnũ
grauiꝰ altero.⁊ iõ non miꝝ ſi vituperant᷑ a deo ⁊ to⸗
to mũdo. Nã pꝛimũ peccatũ quaſi pꝛimꝰ punctꝰ ſi⸗
ne quo nũqᷓ; reperi᷑ ludus eſt amiſſio tꝑis.Et qᷓ;uis
lſtud multis leue videat᷑ tñ ſapientibo etiam ethnicꝭ
graue reputat᷑. ¶ñ Señ.nlla maioꝛ iactura qᷓ; tẽ⸗
poꝛis amiſſio.nã recuꝑani non põt. O qᷓ;male pote⸗

rut reddere rõnem deo de tꝑe qui toto die ⁊ aliquan

—

R

do etiã noctẽ adiungũt,.circa ludũ ĩmoꝛant᷑. Omne
tempꝰ tibi impenſum requiret᷑ a te qualiter ſit expen
ſum.inquit Berñ.Et nõ ſolum amittũt ipſi ludẽtes

tempꝰ ſed ⁊ alios amittere faciũt qui.ſ.talia aſpiciũt

Nec enĩ tales ſunt ſine pctõ.Et ex hoc dimittunt᷑ di
uins ⁊ alia ſpinitualia opera.Et qͥd interim cogitant
ludentes reſpictentes niſi vana.Sed ve qui cogita⸗
tis inutile dici’k. Scðm vicium pꝛocedẽs ex ludo
eſt blaſphemia. In nullo exercitio ita frequenter blaſ
phemat᷑ deus⁊ tota curia celeſtis. Qð vicium nõ ſo
lum eſt moꝛtale ſed valde graue.adeo ꝙ dñs in lege
ſua mandauit. Quicũq; blaſphemauerit nomẽ dñi
moꝛte moꝛiat᷑.Et coꝛpꝰ quidem moꝛte coꝛpoꝛali.ani
ma aũt moꝛte niſi penituerit infernali.Et aliqñ terri
bilia iudicia facit deꝰ cõtra tales. Aliqñ etiam oculi
taliũ ceciderunt ſuꝑ menſam luſoꝛiam. Aliqñ vexa⸗
ti ſunt foꝛtit᷑ a demonibus. Aliquando os inuerſuʒ

eſt hoꝛribiliter ⁊ hmõi.⁊ tñ vt ipſe ait ſomen meuz

lugiter blaſphemat᷑. Tertiũ eſt contumelia. Naʒ
cõtumelias ſibiinuicẽ dicũt.Et qꝛ iſta ⁊ multa alia
mala ibi fiũt ꝓpter quod a legibus puniunt᷑ ⁊ pꝛohi
bent᷑ ludi.Rectoꝛes qui iſta diſſimilant ⁊ nõ puniũt
qᷓ;tum in eis eſt grauiter offendũt.Nã vt dieit᷑ du lx⸗
xxiijcNegligere quippe cum poſſis perturbare ꝑuer
ſos nihil aliud ẽ qᷓ; fouere.Et pꝛemittit᷑ ibierroꝛ cui
nõ reſiſtit᷑.appꝛobat᷑. Quartũ ẽ diſſipatio ſubſtã⸗
tie tempoꝛalis.vñ merito figurat᷑ ꝑ adoleſcentioꝛem
illum ꝓdigũ qui recedẽs a domo paterna diſſipauit
ſubſtantiã ſuam.Lu.xv.Frequent᷑ videmꝰ hoc con⸗
ringene inuenes emãcipati vel defunct parẽtibo.
⁊ aliqñ cetiã viuentibo magnas diuitias parentũ ꝑ
ludũ cito cõſumunt.⁊ ad magnã miſeriã deueniunt
Nã ſi aliquando vincũt partẽ acquiſitoꝛũ ꝑ ludum
dant eis qui mutuant mẽſam luſoꝛiaʒ ⁊ taxillos vel
ſocjs ludi.partẽ expẽdũt in tabernis ⁊ luxurijs ⁊ cõ
uiuijs. Et cõiter oẽs luſoꝛes ĩ pꝛoceſſu tempoꝛis di⸗
cunt ſe plus amiſiſſiſſe q; acquiſiuiſſe.Sed ⁊ ea que
vincũt ſibi retinere nõ poſſunt. ſed vel reſtituere velł

pauperibꝰ dare. Puiꝰ aũt declarationẽ vide hic ſupᷣ

ĩimediate. Quintũ eſt a ei contemptꝰ ſeu. inobe
dientia Nã eccleſia ꝓhibet ludũ alearum.nõ ſolum
clericis ſed etiã laicis.adeo ꝙ niſi coꝛrectꝰ ſe emenda
uerit debeat excõicari.vt habet᷑ di.xxxv.epᷣs.Et etiaʒ
ꝑ ius ciuile.vt.ff.de alea.ꝑ totum. Et põt dici ludꝰ
alee oĩs ludus qui innitit᷑ foꝛtune pᷣncipaliter etiam
ſi fiat ibi aliquid de induſtnia.ſicut ludus taxilloꝝ .
cartarũ.⁊ alia hmõi.Dicit aũt chꝛiſtus Luce.x.Qui
vos ſpemit.ſ.pꝛelatos ecclie in ſuis oꝛdinatiõibs me
ſpernit. Sextum eſt furtũ. Nã qui ſunt dediti lu⸗
do cum nõ habent ad ludendum furant᷑.vel a parẽ/
tibus occulta accipiendo ⁊ furtũ eſt. vel avicinis vel
a magiſtris ſi in exercitijs ſunt antiũ mechanicarum
ludendo autem ſi perdũt tenent᷑ reſtituere furata qᷓ;
uis amiſerint. Si vincũt augent furtum.vnde ⁊ fu⸗
rata tenent᷑ reſtituere a quibus acceperũt.⁊ lucrata ꝑ
ludum ab bis qui nõ poſſunt alienare vt filiuſfami⸗
lias ⁊ alie certe perſone. ⁊ furata reſtituere tenentur
his qui habent curam eoꝛum.Mon funtum facies in
quit dominꝰ.qꝛ talis dignus eſt ſuſpẽdio. Septi⸗
mum eſt gula criminalis, Qui enim vincunt ſicut

=☛ã

—— „————

— — — —

dfwbct
dN
n)
CeN
uonn
los

is:5

s di⸗
nagu
moef
lebali
ſa
,
10
e.
v
hn
Z
n,

e/

Capitulum xXIII.

—

male acquiſierunt pecuniam.ita male ełpendunt.qꝛ
vadunt ad tabernas vel faciũt cõuiuia.⁊ in vitio gu
le plurima conſumunt ⁊ in crapulis.Sed ſocij ⁊ fa⸗
milie ⁊ vxoꝛes luſoꝝ nõ niſi cũ mala conſciẽtia poſ⸗
ſunt comedere ⁊ bibere ⁊ veſtire de acquiſitis ꝑ ludũ
cũ debeant reſtitui vel pauperibo erogari: Attendite

vobis a crapula ⁊ ebuetate:ait xps Lu.xxi· Octa

uum ẽ homicidiũ.Nã luſoꝛes aliqñ de verbis veni
unt ad verbera,de verberibꝰad ulaa de vulneri
bus ad homicſdia.De multis etiã diebus nr̃is au⸗
ditũ eſt ꝙ occiſi ſunt in ludis. Sed qui effuderit ſan
inẽ humanũ effundet᷑ ſanguis illiꝰ.vt dicit᷑ Geñ.
ix.Talis enĩ captꝰ a iudice occidit᷑ ⁊ ipſe.vel etiam a
ↄſanguineis illiꝰ vindictã de hoc faciẽtibo q;uis ma
le.qꝛ mihi vindictã ⁊ ego retribuã ait dñs. Uere ma
ledicta res ludus vñ tantũ ſcelus oꝛi᷑. Nonũ ẽ in
uidẽtia frnalis.Nã qͥ ꝑditcũ videt burſã ſuã vacuã
⁊ eiꝰ qui ſibt vicit plenã ⁊ alioꝝ etiam ludẽtiũ ĩuidet
de pecunia illiꝰ tanta ⁊ cupit ꝙ ipſam ꝑdat. Lũ etiã

videt vicinos vel alios abundare diuitijs inuidet ?⁊

dolet ꝙ ipſe non habeat ꝙ ludere poſſit. Sed fugia⸗
mus inqt baſilius inuidiam que pignꝰ eſt gehenne
Job.v.dicit᷑: Paruulũ occidit inuidia. Decimũ ẽ

xariſtia reꝝ que ſequitur in domo ſua. Ilã modo de
ficit panis:modo vinũ.modo lectꝰ.modo veſtimen⸗

tum vxoꝛi que pignoꝛat vt ludat. Inde ↄquerit᷑ vxoꝛ
⁊ familia iraſci᷑. Ipſe maledicit ſe ⁊ alios.⁊ ſequunt

multa mala.Et ſic nlła pax vel quies põt eſſe in do⸗

mo iülla.õ eſt pax impijs:. dicit dñs Eſa.xlviij.

Vndecimũ ẽ laudatio mala. Nam qui vicit laudat
ſe de malo.⁊ aliqñ de eo ꝙ decipiat ſociũ ⁊ ipſe nõ ꝑ
pendat.laudat᷑ etii a mundanis taq; ſtrenuus luſoꝛ
2 bonꝰ? magiſter. Sed qᷓ;ᷓpꝛaua ⁊ beſtialis iſta laus.

cũ ſe laudat de re diabolica.Laudat᷑ pctõꝛ in deſide
rijs aĩe ſue inqt põ. Sʒ ex hoc vt ſubdit.Exacerba⸗
uit dñm peccatoꝛ.i.puocauit ad irã cõtra ſe ad puni

endũ ſepſum. Duodecimũ eſt mẽdaciũ.O quot

mendacia dicunt᷑ ibia ludentibo ⁊ ab aſpicientibus
Sed vt dicit ambᷣ. Oẽs qui dicũt mendacium filij
ſunt dyaboli.xxij.q/v.cauete. Et qð per mendaciuʒ

acquinit᷑ cũ ibi ſit fraus reſtituere tenet᷑.⁊ vt eis magꝭ⸗
credat᷑ mendacium addunt iuramentũ ⁊ fit periuniũ
qð eſt ſemper moꝛtale ⁊ grauiſſimũ peccatum cũ ſit
aduerteut᷑ in ludo ſiue extra ludũ ſm tho. in ſũma.
Tertiumdecimũ eſt neglectus. lã luſoꝛes ꝓpter hoc
vt habeant magis tempꝰ ad ludendũ negligunt di
uina.⁊ miſſas ⁊ veſperas.oꝛatiões ⁊ pꝛedicationes·
niſi foꝛte oꝛent vt deꝰ faciat eos vincere. Sed neſcit
diuina iuſticia patrociniũ dare facinoꝛi ſeu crimini⸗
bus. vt dicit criſoꝰ.Negligũt feſta ſeruare.qꝛ in illis
permaxime ludunt. ⁊ plura peccata ⁊ grauioꝛa com/
mittũt qᷓ;ᷓ ſi terrã colerent qð eſt feſta violare.Opus
ſeruile nõ facietis in eo Exo.xx. Peccatũ ẽ opus ma⸗
xime ſeruile. Quartũdecimũ eſt odium. Na odi/
unt cos qͥ eis vincunt.aliqñ odiũt ſeipſos ſe aliquan
do verberantes odiũt quod pei eſt deum qͥ non fa⸗
cit eos vincere.Et intantũ inſurgit odiũ vt quod nõ
poſſunt ſceleſti hoĩes facere in pſona ſua. in figuris
faciũt pcutientes.expuẽtes ⁊ huiuſmodi.Sed deus
oſtedit ſuper hoc pluries magna miracula: qꝛ debu

iuſmodi figuris aliquãdo etiuit ſanguis.aliqusndo
tales a demonijs arrepti ſũt ⁊ hoꝛribilit᷑ vexati.Odi
unt ⁊ hoĩes repꝛehẽdentes eos de tãto ſcelere. iuxta
illud. Odio habuerũt loquentẽ.Et ps. Poſuerũt ad

uerſum me odiũ pꝛo dilectione mea. Quintumde

cimũ ẽ participatio ſceleris. Iſtud enĩ petm̃ a multꝭ
participat᷑Nã qui dant eis pecunias ad ludenduʒ
ꝓ parte lucri.vtiq; moꝛtaliter peccant.⁊ tenent᷑ de eo
qð ꝑuenit ad eos qui mutuant eis etiã ſine parte lu⸗
cri malefaciunt.etſi nũq; rehabẽt licʒ iuſte merentur
cũ ſint cauſa mali.Qui aſpiciunt ludentes non ſunt
lĩmunes a peccatis multis cunioſitatis ⁊ vanitatis.
Sed ⁊ parẽtes qui nõ caſtigant ſilios ludẽtes graui
ter peccant.Digni ſunt moꝛte nõ ſoluʒ qui faciũt ſed
etiam qui cõſentiũt facientibus.Ro.i.Qui mutuãt
taxillos vel qͥ in domo ad ludendũ locum pꝛeſtãtꝑ⸗
ticipes etiam ſunt mali. Sextũdecimũ eſt queſtio
litigioſa ſeu cõtentioſa verbalis.dum.i.vnꝰdicit ſua

puncta apparuiſſe.aliꝰnegat.vnꝰ dicit vnum. alius

contrariũ.⁊ ex cõtentione inſurgũt contumelie ⁊ ver
ba inoꝛdinata.Cõtra verboſos noli ↄtendere verbis
ait catho. Multũ ergo aͤlibet debet ſibi cauere a cõ⸗
tentionibo que pꝛoducũt tot mala. Decimũſepti⸗
mũ eſt rapina. Aliquãdo en quaſi violenter trahit
vnus aliũ ad ludũ vel volenteʒ recedere inuitũ tenet
vel falſos taxillos ſubmittit.⁊ tũc eſt tãq; rapina ⁊ re
ſtituere tenet᷑ qð ſic acquiſiuit ei cui vicit ſᷣm legẽ oẽʒ
diuinã ⁊ mũdanã.ſed cõiter hoc accidit qui vna die
vincit alia die perdit.vt merito poſſit de eo dici. ve qᷣ
pꝛedaris.nonne ⁊ tu pᷣdaberis ipſe.q.d.ſic.Ei tamẽ

qui ſic attraxit inuitũ vel ſic decepit.nõ eſt reſtituen⸗

dum quod ꝑdidit.ſed paupenibꝰ erogandũ. De⸗
cumũoctauũ eſt ſcandalũ.ã hoc videt᷑ vitiũ infecti
uum. Cũ enĩ quis videt alium luderevbi nibiron
tabat de ludo inclinat᷑ ad ſimile.Et pᷣcipue cum filij
ſint inclinati ⁊ apti ad imitandũ moꝛes parentũ vi⸗
dendo patrẽ ludere.blaſphemare.clamare ⁊ alia ma
la facere qui ꝓducit ludꝰ.ſine freno ad talia aſſueſcit

2 ſic ſcandaliʒat filios ⁊ alios ſuo exemplo ludendo.

Sed dicit xp:s Mat.xviij.Qui ſcãdaliʒauerit nnũ
de puſillis iſtis qui in me credũt expedit el.imelius
eſt ei vt ſuſpendat᷑ mola aſinana in collo eiꝰ ⁊ demer
gat᷑ in pfunduʒ mans. Decimũnonũ eſt triſticia
que in eo eſt tata ſi pdit ꝙ nil boni liber ei agere. qn⸗
Imo aliqui intrãt deſperationẽ ⁊ occidũt ſeipos.Tn
ſticiã etiam non modicã afferunt oĩbus diligentibꝰ
eos ðᷣ actu ita turpi ⁊ periculoſo aĩe ⁊ coꝛpoꝛi inſami
coꝛã deo ⁊ mðo.Et dicit augꝰ. de pe. di. vec.l peco
catoꝛ reuerſus ad penitẽciã inter cetera deber hoc de⸗

flere de triſticia magna quã dedit bonis de ſuis ma

lis operib. Uigeſimũ eſtvſura maxima. Si emm
quis pꝛo centũ que exponit mutuo recipiendo.x. vel
v.pꝛo.c.dicit᷑ vſurariꝰ.qð dicendum ẽ de eo qui po

—

nit ſe ad ludum cũ decem floꝛenis.⁊ in eadem die lu

crabit᷑ per luduʒ centũ floꝛenos. certe videt᷑ maxima

vſura.vnde ⁊ pꝛo ſe retinere non poteſt. ſed vel reſti⸗
tuere in certis caſibus.vel pauperibꝰerogarein alijs
Si autẽ perdit ſibi imputet ⁊ ſue fatuitati. Uſura⸗
rius dicit LCriſoꝰ ſuper omnes eſt maledictus
Vigeſimumpꝛimum eſt chꝛiſtianitatis vuuperatio⸗

Citulus

Lontra illud qð ait apłs.ij. Coꝝ.vi.õ vituperet᷑
miniſteriũ nrm.i.ſeruitiũ qͥ ſeruimꝰ xpᷣo. Sed ꝑ lu⸗
dũ ſeruitur diabolo.Sicut enĩ deꝰ inuenit.xxi.lras.
pꝛimo. nã alie poſtea ſunt ſuꝑaddite.ad cõponendã
bibliã vbi eſt oĩs ſapientia reuelata. Ita inuenit dia
bolus taxillũ bibliã ſuã vbi poſuit xxi. pũcta tanqᷓ;
lras ſuas nigras vbi in vſu ciꝰ reperituroĩs malicia
pcti.Qð eniĩ eſt malũ qð inde nõ ſequat᷑. Nõ deſicit
ibi qð eſt ſũme abominabule.ſ.ſodomia.Nã adole⸗
ſcẽtuli miſeri vt hẽantad ludendũ aſſentiũt oĩ turpi⸗
tudini dantibo eis pecunias ꝓ ludo.Nõ g̊ᷓ debet di⸗
5 eiſlian qui deditꝰ eſt ludo cũ vituperet nomen
chꝛuti·

Muantũ ad ſecundũ.ꝭ. VI.

ſcʒ ꝙ eſt inſepabile tale vitiũ ab hoĩe. notat᷑ ex ̊ qð

dicit. cõmoꝛantiũ·lõ enim tales tranſeũt ſicut faci⸗
unt electi tranſeũtes de terrena ad celeſtia. euntes de

virtute in virtutẽ.q̃ ſurſum ſunt querẽtes.ſed q̃ ſunt
ſuꝑ terrã querũt cõmoꝛãtes in terrenis.i.ſił coꝛde et
oꝛe ⁊ oꝑe moꝛãtes in eis. Coꝛde quidẽ.iur illud ps.
Oculos ſuos ſtatuerũt declinare in terrã ꝑ coꝛdis.ſ.
inextinguibile deſideriũ ⁊ ſitim. Oꝛe inſuꝑ.iu illud
Eſa.xix.De tra muſitat eoꝝ eloquiũ.Et Joh.i.Qui
de terra ẽ de terra loquit᷑ Opere aũt.qꝛ oĩa faciũt vt
ditent᷑ ſuſtinentes multa pericula ⁊ laboꝛes.vt in eis
iullud verificet᷑ pe. Tabeſcere feciſti ſicutareneã aĩaʒ
eiꝰ.feciſti tu deꝰ.i.ꝑmiſiſti aĩam auari.ex qua auan⸗
cia ꝓcedit ludus.tabeſcere.i.deficere.ſicut aranea q̃
ſe euiſcerat ad faciendũ telas quibo capiat muſcas.

Sic auarꝰ⁊ luſoꝛ cõſumit ſe ad excogitãadũ malicias

⁊2 operandũ qũo poſſet alios decipere ⁊ ſibi acqͥrere.

ec miꝝ ſiluſoꝛ cõmoꝛat᷑ in vitio nõ recedẽs ab eo.
Mã ſᷣm phm in li.ethicoꝝ.ex multis actibovitioſis ſi
cut ⁊ virtuoſis generat᷑ habitꝰqui ẽ de difficili mobi
lis a ſubiecto.⁊ generatus habitꝰ adhuc ex iteratis

actibo dilatat᷑ ⁊ firmat᷑ magis ⁊ dilatatꝰ habitcꝰ in eiꝰ
actibo magie ac magis delectat. ⁊ delectatio perfſicit
opꝰ. Sic R
totã qᷓſi ſuam felicitatẽ videat᷑ ibi ponere. Etqꝛ ↄſue
tudo eſt q̃ſi altera natura.ſicut naturalia tolli nõ pñt

ita que in ↄſuetudinem ducta vt ludi.vix pñt hoĩes

auelli ab hmõi quantũcũq; perpẽdat ex huiuſmodi

vituperari ⁊ ↄſumi.Conſuetudo aũt in malũ nõ mi
nuit peccatũ ſed auget.vt dicił.xxiiij.q.i. pudenda.

Tãto eni ſunt grauioꝛa peccata quãto aĩam infelicẽ
diutiꝰ detinẽt alligatã.ex de conſue.c.fi. Et rõ ẽ ᷣm

tho.pma ſe.⁊ alios doctoꝛes.qꝛ cũ peccatũ conſiſtat
in voluntate.quãto quis cũ volũtate magis effrena
ta ⁊ firmata in malo peccat.tãto grauiꝰ peccat in eo⸗
dẽ ener⸗ peccati. Sed ludens cõiter ex ↄſuetudine
aciũt luſoꝛes ſunt e ffrenatiſſimi ⁊ firmatiſſimi in
auaricia ⁊ alijs malis que comitant ludo vñ grauiſ⸗
ſime peccant. Et his demũ euenit qð ps.impꝛecat᷑
dicẽs. Fiat cõmoꝛatio eoꝝ deſerta.⁊ in tabernaculis

Vt

eoꝝ non ſit qͥ inhabitet. Cõmoꝛatio luſoꝝ eſt in ba/

raterie loco.ſed illa ẽ deſerta ab hoĩbus.i.rõne vtenti
busMã nullus q ſit bonꝰ ciuis vel rõnalis perſona
ib i cõuerſat᷑ verecundaret᷑ enim ibi videri. Solũ be
ſtie ibi ſunt. i. beſtialiter viuentes ſicut beſtie habitãt

libent᷑ in deſerto. Cõmoꝛatio etiã vbi babitant ſ.in
domo fit deſerta. Bene hoc ſciũt pauꝑcule vxoꝛes ta
liũ ⁊ familie.qꝛ tales vt habeãt ad ludendũ ecpoliãt
domũ veſtimentis ⁊ vtenſilibo ⁊ oĩbus bonis vt nõ
ſit qͥ inhabirare ibi poſſit. Mirabile ẽ ⁊ hoꝛribile cõ
ſiderare qᷓ ſit iſtud vitiũ inſeꝑabile ab hoĩe cum ẽ in
eo habituatus.Et ideo caueat ſibi quiſq; ne talibus
miſceat᷑. Uñ inqͥt. Uidi vituperationẽ multoꝝ com⸗
moꝛantiũ vſq; ad moꝛtẽtoto tꝑe moꝛantiũ in hmõi.

MDuantum K. VIII

uſoꝛ frequẽtãs ludos ita delectat᷑in eo. vt

facit illud vitiũ aſſociani demonijs.qð innuit᷑ cũ di
citur.in circũitu. Opꝰdyaboli eſt circũire. Uñ Petiꝰ
in pma cano.c.v.inqͥt. Aduerſariꝰ veſter dyabolus
tãq;ᷓ leo rugiẽs circũit. Sicut ergo luſoꝛes reperiunt
ſe in via dyaboli q eſt circũitus.ita ⁊ in termino cuʒ
eo.ſ.in inferno. Unde Eſa.lxv.Qui ponitis ſoꝛtune
menſam ⁊ libatis ſuꝑ eã. ꝓpterea dinumerabovos in
gladio. Ponũt menſam foꝛtuneqͥ ludũt exponentes
ſe foꝛtune ſiue ꝑ taxillos ludendo ſiue per cartas.Et
iſti feriunt᷑ gladio dĩne vltiõis in inferno. UVñ in car⸗
tis ſiue naibis ſunt figure non ſolum baculoꝝ.dena
rioꝝ.cupparũ.ſed ⁊ gladioꝝ.ad innuẽdũ ꝙ ex ludo
ſequunt᷑ cupiditates.potatões vſq; ad ebꝛietatẽ. ver
berationes ⁊ vulnera.⁊ demũ gladiꝰ moꝛtis eterue
Ducũt in bonis dies ſuos.inqᷣt Job.xxi in pũcto.
ad inſerna deſcẽdũt. Uident᷑ luſoꝛibo bona ⁊ magna
bona iſta tpalia comedere.bibere ꝑ ludos acqͥrere.et
iſte eſt circũitus vite eoꝝ.ſed in pũcto ad inferna de⸗

ſcendũt. Ipſi querũt decipere alios in puncto taxilli

⁊ dyabolꝰ decipit eos in pũcto tꝑis.qð expectãtad
penitendũ ſed eis deficit. Uũñ ⁊ ꝓuerbialit dicit. Pꝛo
vno puncto ꝑde martino la cappa.⁊ ibiĩ inferno fa⸗
ciunt circũitũ cum dyabolo.quẽ dicitipſe Joh.xxiiij
Tranſibunt ab aquis niuiũ ad caloꝛẽ nimiũ.⁊ econ

uerſo intelligendũ eſt a caloꝛe intenſo ad frigꝰ nimiũ

d iuris F. I

Queriturqui
P ino ſuper
aliquo rei euentu pꝛeterito vel futuro.puta moꝛte ali
cuius pᷣncipis.vnꝰ vt petrus aſſerit moꝛtuũ talẽ do
minũ.vel venturũ talem pꝛincipem ad talem ciuita
tẽ in fra certũ tempꝰ.qð ſi ſecꝰ fuerit obligat ſe marti⸗
no daturum centũ. ita tñ ꝙ ſi ita eſt vt aſſeruit mar⸗
tinus qͥ tenebat ↄꝛiuʒ viceuerſa teneat᷑ dare petro cẽ⸗
tum.vel minꝰ ſᷣm cõuentionẽ adinuicẽ factam.vtruʒ
tale lucrũ ſit licitũ.Rñ.non.ſed turpe lucrũ dici põt
ꝓcedens ex auanicia ⁊ nulli deſeruiens vtilitati.ſʒ va
nitati ⁊ pdigalitati. lõ tñ reſtituere opoꝛtet de necei
ſitate.ſed pauperibo erogandum vt audiui a peritis

Et hoc magis ex cõſilio qᷓ ex pᷣcepto/ar.xiiij.q.v.ca.

nõ ſanc.⁊.c.qui habetis.Et videt᷑ habere ſiłitudineʒ
aliquam ad ludũ q;tum ad futurũ euentum. ulla
enĩ lex mandat reſtitutionẽ in huiuſmodi. ⁊ ſilex ol⸗
uina ⁊ naturulis ꝓhibeat omnè actũ auaricie ⁊ illici
te acquiſitionis.vt meretricij ⁊ toꝛneamenti ⁊ pmõi.
De acquiſito per mere/ S.
tũ tho:ſe.ſeiq.xxxij.? Riche in iiij/2 Pe. ð galiln · liij .

SSe frreee

ming
s

Capitulũ .XxXlII.

⁊ glo.ſãmaria.xiiij.q.v.in pᷣn· ꝙ nõ dʒ reſtit uere ſed
pot de eo fieri elemoſina. ⁊ ↄſulendũ ẽ illud paupen

bus erogari nõ tñ tenet᷑ de nccte.qꝛ etſi lex diuina v

canonica pꝓhibeat actũ ꝑ quẽ lucrat᷑.nõ tñ ipſam ac
ceptionẽ vel dationẽ.Qð oũt eccleſia ꝓhibeat recipi
oblatiões taliũ ⁊ in veteri lege intelligit᷑ h̊ de oblatiõi
bus ad altare.qð fit in deteſtationẽ criminis vt illa
magis erubeſcat ⁊ deſiſtat.⁊ ne ecclia videat᷑ appꝛo
bare talia ſcelera.Etidẽ dicẽdũ ð acqſito ꝑ ⁊cubina
tũ ⁊ ſodomiã ⁊ adult eriũ eadeʒ rõne.tñ qꝛ ſũme ola
iura deteſtant᷑ ſodomiã.iõ magis inducendũ adldã
dũ iüllud pauperibo. Quidã tñ dicũt ꝙ acquiſitũ per

adulteriũ ẽ dandũ ei in cuiꝰ iniuriã ẽ factũ.ſ.viro cũ

ipſe ẽ innocẽs.ſed occulto mõ dandũ ẽ ei ne ei inno⸗
teſcat adulteriũ.vel niſi etiã ecõtrav xoꝛi ſidẽ fregiſſet
tũc enĩ pauperib ẽ erogandũ.Sed videt᷑ idẽ dicen
dũ qð de alijs turpibus lucris.ſ.meretricio ⁊ hmõi.
Si qͥs tñ velſi qua accepiſſent aliqᷓ bona in nõbili
Antitate ab his qͥ alienare non pñt.ſia religioſis.ſer⸗
uis.pupillis.⁊ clericis qͥ ad bona eccliaſtica.reſtitue

retenent his q̊ hñt curã de eis vel eccłlijs vel mona⸗

ſterijs eoꝝ. QOue etiã in hmõi turpitudine vt cõtin⸗
git ꝑ fraudes ⁊ ĩpoꝛtunss extoꝛſiones habuiſſet tene
tur reſtituere ei a q̊ habuit etiã laico vel hũti curam
ciꝰ ſi nõ eſt ſui iuris.ar.xiiij.q.vi.c.ſi res.

dentibo gladios.lanceas. baliſtas. venena ⁊ hmõiꝗ
bus hoies velledunt᷑ vel moꝛunt᷑ vtxꝝ ſit licitũ eoꝛũ
opꝰ vel lucrũ.Lõ ſᷣm ray.diſtinctionẽ pmo q ad in
tentionẽ eoꝝ.ſcðo qͥ ad ipᷣſa oꝑa. Quantũ ad pꝛi⸗
mũ ſciendũ eſt ꝙ ſi tales hec ſaciãt vel vẽdant ꝓpter
EH vt hoĩes talibo abutant᷑.vel ſi ſcient᷑ vẽdãt ⁊ donẽt
talibꝰ q́s ſciunt vel credãt abuſuros moꝛtalr peccãt
⁊grauiſſime.⁊ oĩla pctã que occaſiõe illax rerum ab

alijs ꝑpetranf ſibi iputant᷑ ⁊ rei ſunt apud deũ oĩim
aĩaꝝ que ꝓpter bᷣ pereũt. xi.q ij . c. pcipue . xxvij. q. ij.

c.ſi tu abſtines. Itẽ cũ ſint cooꝑatoꝛes oĩm ſcelcꝝ in
decõmiſſoꝝ.iõ debent ꝓ oĩbus penã ſuſtinere .ij.q.
i.c.notũ.in fi.Si aũt dicãt ſe habuiſſe intentiõeʒ.qꝛ
ſcʒ credebãt aliũ emere talia ꝓpt᷑ aliquẽ licitũ vſum.
vel bñs aĩm indifferenteʒ nihil ſuꝑ h̊ cogitabat. vel
ignoꝛabat ꝙ eẽt illicitũ talia facerevel vẽdere.tũc ſub

diſtinguendũ.qꝛ aut ille res ſunt qᷓ ad humanũvſuʒ

pñt eſſe vtiles. vt arma in bello iuſto. cultellꝰ ad inci
dendũ panẽ.Quedã etiã venena apponunt᷑a medi

cis in q buſdã medicinis vel etiã in coloꝛib aptan⸗
dis ⁊ bmõi.aut ad nullũ vſũ vtiles ſunt niſi ad pec
candũ.ſicut q̃dã venena moꝛtifera ad nullum bonũ
vſuʒ vtilia.Et in pᷣmo caſu nõ dico ipᷣm peccare dũ⸗

modo nõ hẽat intentionẽ coꝛuptã vt dictũ ẽ. niſi foꝛ
te ex qᷓlitate ꝑſone vel tꝑis cognoſceretvel ꝓbabiliter

ſibi dictaret ↄſcĩa ꝙ ille nõ qrit illã rẽ niſi ad malum

ppetrandũ.tũc eni nõ dʒ ſibi vendere talẽ ↄſciam.
Friij.q.v.c.de occidendis.⁊.v.q.v.non oĩs. In ſcðo

añßit caſu peccat faciẽdo vel tenẽdo vendẽdo vł alias
alienãdo res tales.xxi.q.i.c.i.de ↄſe.di.v.fucare. ar.

de libello famoſo quẽ nõ dʒ quis oſtẽdere ſed deſtrue
re als hercaret ulrer vecl.b totũ, ⁊ ẽ optima.l.ad
boc./ff. de ᷣben:emp.l. ꝙ lepe,. vbi ponit᷑ talis regia.

De facietibus vel ven .. XI

ꝙ flagitioſe rei.i.q nullo mõ ꝑ additionẽ alteri rei po
teſt eſſe vtił vſui humano.nec emptio. nec mandatũ
nec ſocietas valere põt. Et oĩa mala q inde ſequunt᷑
pñt iſti ĩputari.Cõcoꝛdat in pᷣdic tho.hoſti.⁊ inno-

De baliſtarijs Mota.J.XII.
wars ſagittarioꝝ ſeu exercitiũ ꝓhibet᷑ ſub pena excꝰ
municatiõis.ex de ſagit.ca.vnico.qð cõlter intelligit᷑
de hello iniuſto ⁊ 3 catholicos. Nam infideles vel
etiã fideles in iuſto bello licitũ reputat᷑ aʒ in bello
luſto nõ refert ᷓtũ attinet ad iuſticiã vtꝝ aperte vel
