mat vindictam cũ nõ penitet.ſed addit qͥs malũ
malo. ſᷣm illud Eſa.xxxuij.Et clamabũt piloſi al
ter ad alteꝝ.Qð exponẽs Gre ait Piloſus ad pi
loſum clamat dũ ꝑpetrata iniquitas ꝓpetrandã
vocat.Oc hoc clamoꝛe intelligit᷑ dictũ ps.qꝛdum
gquis clamat tota die.i.dũ addit peccatũ peccato
ſic inueteraſcũt ⁊ magis acmagis debilitant᷑ po⸗
tentie anime ad bñ oꝑandũ.Et qð inueteraſcit ꝓ
pe interitũ eſt.dic̃ apls.⁊ ſic clamat vindictam.

Lertius clamoꝛ eſt pꝛo.j.iiI

cedes ex turbatione. ⁊ hic eſt filius ire. de qͥ apłs
qad Eph̊.uij. Omnis clamoꝛ ira ⁊ indigtio tollat᷑
a vobis.Et licet de ſe illud nõ ſit moꝛtale.põt tñ
elſe vel rõne cãe ipᷣm ꝓducẽtisvt ſicedat ex odio
vel ira moſtali.vel rõne materie in eo ↄtinentis.
vt ſi damãdo ↄtuineliã inferat vel cõtentionẽ cõ⸗
tra veritatẽ rei ipastãtis.vel rõne ſcandali ex eo
ſequẽt .vt cũ fit a notabli ꝑſũa ex ira vñ alij nota
biliter ſcandaliʒent Et Co mõ dicit ps.in ꝑſona
xpᷣi patieẽtis de iudeis.Aperuerũt ſuꝑ me os ſuũ
ſicut leo rapiẽs ⁊ rugiẽs qn vidʒ pilato clamãtes
vocib magnis dicebãt. Crucifige crucifige eũ.vt
teſtant᷑ oẽs cuãgeliſte.Et de h̊ etia põt intelligi di
ctũ ps. Inueterauerũt oſſa mea du clamarẽ tota
Die. l. frequẽter. Et qꝛ hmõi clamoꝛ cum ira gene
rat ſcãdalũ.⁊ ꝑ irã et filias eiꝰ hõ ſcadaliʒet ⁊ ſcã
glizet᷑ ſepe.iõ de ſcãdalo in.c.ſ.- e. dicendũ eſt.

gpitulu quartu de ſcandalo multiplici. —

andalum oꝛitur in a
liquo ex clamoꝛe inoꝛdinato alteriꝰ et
ex alijs vitijs ꝑtinentib ad irã.necnõ
ex multis actib varijs alioꝝ pctõꝝ Diffini? aut
ſic. Scandalũ eſt dictũ vel factũ minus rectũ pᷣ/
bens occaſionẽ ruine.que diffinitio trahi? ex ver
bis Hiero.ſuꝑ Hat. Pꝛo cuiꝰdeclaratione
dicit b. tho.ij.ij.q.xliij.ar.i.vt hiero.dicit qð gre
ce ſcandalon ðꝛ.uos offenſam vel ruinã ⁊ ipactio

nẽ dicere poſſumꝰ Cõtingit enĩ qñq; ꝙ alicui er⸗

ponit᷑ aliqd in via eunti coꝛpali cui rei ĩ ingens
diſponit᷑ ad ruinã ſiue caſum. vt ſi ponat lignũ vł
lapis in quẽ ipingat.vel aliqð lubꝛicũ ſi un beze
ponẽs diſponat᷑ ad caſum.⁊ talis obex dicũ ſcan⸗
dalũ.Siulr in ꝓceſſu vic ſpũalis ↄtingit aliquem
diſponi ad ruinã ſpũ alẽ alteriuſex dicto vel facto
inqᷓ;tũ.ſ.aliqᷣs ſua ſuaſiõe vel inductiõevel exẽplo
trahit aliũ ad peccandũ.Et h̊ ppꝛie ðꝛ ſcandalũ
Unñ ps. Juxta iter.ſ.q̊ incedebam i via ſpũali bo⸗
noꝝ opeꝝ ſcandalũ poſueũt mibi.ſ.inimici mei
hoiĩes mali.⁊ h̊ malis exẽplis ſuis. Nihil aũt ſᷣm
ꝓpriã roem diſponitad ruina ſpũalẽ niſi ꝙ hʒ ali
quẽ defectũ rectitudinis.qꝛ id qð ẽ ꝑfecte rectum
magio iuuat hoiem circa caſum qᷓ; ad ruinã indu
cat.⁊ iõ ↄueniẽter diffinit᷑ vt dictũ eſt. Declaran⸗
do aũt ſinglas ꝑticulas diffinitiõis.iõ in diffini
tione poni: dictũ vel factũ.nõ aũt ↄcupitũ.q̊ etiã
mõ ↄtingit peccare.qꝛ dicta⁊facta exterioꝛa ſunt
⁊ alioꝝ ſenſiba obijciunt᷑ vñ qͥs põt induci ad rui
nã. Sʒ ↄcupita vel cogitata ab intra ſunt ⁊ vide

n nõ pnt vn nec ſcãdalizare ſeu ad ruinã diſpone
re valẽt. Jõ aũt ſubdiminꝰrectũ.nõ qꝛ rectũ ſit

qᷓ;uis aliud ſit mag rectũ.ſic dicimꝰrectũ eẽ pᷣua

re mãdara.ſʒ recti ſeruare ↄſilia.ſʒ ðꝛ minꝰrectũ
qꝛ hʒ aliquẽ defectũ rectitudis illð dictũvł factũ

Et h vel qꝛ ẽ ſᷣm ſe malũ ſic pctm̃.vł qꝛ hʒ ſpecieʒ

mali ſic cũ aliqs recũbit i idolio q;uis ᷣm le ñ ſit

ctm ſi aliqs h̊ faciat nõ coꝛrupta intetiõe tñ qᷣa
; ſpẽʒ ſeu ſilitudinẽ veneratõis idoli.põt alteri
pᷣbere occaſionẽ ruine.⁊ iõ aplłs monet.i.Lhep̃.v
Ab oi ſpẽ mali abſtinete vos.Cõpꝛehẽdunt᷑ᷓ i mi
nus recto tã ea qͥ m ſe ſt mala qᷓ; ea q̃ hñt ſpeciem
mali.Dicit᷑ aũt pᷣbẽs occaſionẽ ruine ⁊ ñ pbẽſcãʒ
ex eo qꝛ cã ĩpoꝛtat iductiuũ ꝑfectũ ⁊ ſufficiens ad
aliqd.Occaſio ãt dic cãm ſeu iductiuũ ⁊ inſuffici
ens a ſe. Nihil ãt pᷣt ec alteri ſufficiẽs cã pcti qð ẽ

ſpũuũalis ruina niſ a volũtas. Sʒ dictũ łfetm
0

alteriꝰ p̃t eẽ alteri ſolũ cã ĩ pfecta ⁊ aliq̃lit᷑inducti
ua ad pctm̃.nõ aũt ꝑfecta cã.⁊ iõ ðꝛ occaſio vt im

poꝛtat cãm iꝑfectã ñ cãm ꝑ accidẽs ſꝑ ⁊ tñ nihil ꝓ

hibet ĩ qbuſdã diffinitiõib poni id qð ẽ ꝑ accdes
Itẽ nota ꝙ ðꝛ pᷣbẽs occaſionẽ.aliud ẽ ei pbereoc⸗
caſionẽ.aliud ex ſe occaſionẽ acciꝑe Dictũ eni vel
factũ alteriꝰpõt eẽ alteri cã peccãdi duplicit. vno
mõ ꝑ ſe.alio mõ ꝑ accidẽs. Per ſe qͥdẽ qñ aliqnis

ſuo malo vᷣbo ł facto itẽdit aliũ iducere ad malũ

vel ẽt ſi h̊ ipᷣe ñ intẽdat.tñ ipᷣm vᷣbũ vł factũ ẽ tale

qð de ſui rõe hʒ ꝙ ſit iductiuũ ad peccandũ.puta
cũ aliquis publice facit aliquod peccatum. foꝛni
catiõis.blaſphemie ⁊ hmõi.vł facit qð hʒ pcti ſili

tudinẽc.vt ſi vir hẽat multã familiaritatẽ cũ mlłie
re ſuſpecta ⁊ tũc ꝓpꝛie h faciẽs pᷣbet occaſionẽ rui

ne. ? eſt i eo ſcãdalũ actiuũ qð ẽ ſpãale pctm. Per
accidẽs at vbũ vniꝰ vł factũ ẽ alteri ſcãdalũ qñ et

pᷣter intẽtionẽ oꝑant vł loquẽt ⁊ pᷣter ↄditioneʒ
oꝑis vł vᷣbi dicti aliqs ꝑꝑ malã ſui diſpoſitioneʒ
ex oꝑe alteriꝰ inducit᷑ ad peccandũ.puta cũ aliqs
inuidet bonis oꝑibo alterius.et tũc q facit actum
rectum nõ dat occaſionẽ inuidẽti ruine ſue qᷓ;tuʒ
in ſe eſt, ſʒ ille ſumit ſibi occaſionẽ bm illð Ro. vij
Occaſione autem accepta ꝑ legem ⁊c.Et iõ eſt ibi

— ʒ—

—

—

ſcandalũ paſſiuum ſine actiuo.i.abſ. q; 5 alids.
det illi occaſionem ruine ſed paſſiuũ ſimul ⁊ actii

uum eſt er eo. ⁊ ſic qñq; reꝑitur ſ. candaluʒ actiuũ
ſine paſſiuo vt cum intendit ſuo one inducere ad
malũ ſed ille nõ acquieſcit.qñq; actiuũ ⁊ paſſiuũ
vt cũ quis agit malũ intendẽſ alium inducere ad
ruinã vel de ſe illud opus eſt ad boc inductiuum.
⁊ alius ex ruit in peccatũ.qñq; paſſiuũ ſine acti
uo. vt cũ quis ex bonis oꝑibo alicuius ruit.puta
inuidẽs.detrahẽs.iraſcens ⁊ hmoi. ·r

De ſcandalo quomodo §. 1
poſſumus ipᷣm anobis remouere docet ps. diccs
in põe.cxvij. Pax multa alipene legem tuam⁊
nõ eſt illis ſcandalum. Sed cõtra qꝛ qð eſt neceſ⸗
ſarium euitari non põt.ſed neceſſariũ eſt euenire
ſcandala xpᷣo dicẽte. Neceſſe eſt vt eueniant ſcãda
la. Mat. xviij. Ergo diligẽdo legem dei etiã per hᷣ

—

ſcandalũ vitari nõ poterit.rñdet b. tho. ij. ij. q. xl/

fitate abſoluta quin ſe; bomo poſſit vitare ſcan/⸗
dala inq; tũ ſunt peccata ſed de neceſſitate cõditi
onali. Et h̊ tripliciter vel qꝛ neceſſe eſt preſcita a
deo vel pᷣnũ ciata euenirevt cõiunctim accipiatur
que quidẽ ꝓſcientia nõ tollit.libertatem arbitrij
uin hõ lbere ſubeat vel vitet ſcandalũ vel neceſi
dicik vtilitate finis.qꝛ vtilia ſunt vt qui ꝓbati
ſunt manikfeſti fiant. vel neceſſe dicit bᷣ pᷣupoſita
cõditionehoim qui fragles ſunt ⁊ a peccatis ſibi
non cauent. ſicut ſi medicus videns aliq̊s indebi
ta dietavtẽtes dicat.neceſſe eſt illos infirmari qð
intelligendũ eſt ſi nõ mutcant dietã.2 hoĩes ſi nõ
mutant ↄuerſationẽ eoꝝ malã neceſſe eſt oos ſcan
daliʒare ⁊ ſcandalizari multipliciter ſed docʒ p.
Recie ↄuerſari ⁊ ſic vitare ſcandala dicẽs.pax mł
ta diligẽtiby legem tuam ⁊c. vbi tria
ZRumo ꝑfeccioem oꝑis ibi.diligẽtib⸗ legẽ tuam.
Secũdo ↄſecutiõem inde muner.ibi.pax multa
Tertio euitationẽ cris.ibi.nõ eſt illis ſ candalũ.

*
Quantum ad pꝛimum. F. Il.
ſciendũ ꝙ lex dei ꝑ maxime eſt lex caritatis finis
omnis legis. omnis lex vno ſermõe impletur ait
Aplus Diliges ꝓximũ tuũ.qð ⁊ dilectiõem dei in
dudit Et.i.Lbi.i.Finis pꝛecepti eſt caritas ⁊2c.
Unũ quidẽ pᷣcceptum eſt vnitate finis vnius qp
pter deũ. Pꝛopter qð xpᷣus dicit. Hoc eſt pᷣceptũ
meũ vt diligatis inuicem. Multa aũt eſt in vir/

iij. ar. ij. ꝙ auẽtas illa nõ eſt intelligende de neccſ⸗

tute ꝓpter qð dicit᷑. Tex cõtinens multa pꝛecepta

quederiuan?᷑ ab en ⁊ ad eum reducuntur Diligit
autem lex iſta recogitatione ſepe de ipa meditãdo
quõ debeat impleri ſᷣm illud Lerx dei eius ſcʒ ca⸗

ritatis.in coꝛde ipᷣius.ſ.iuſti.Et ps.cxviij. Quo⸗

modo dilexi legem tuam.tota die meditatio mea

eſt. Secũdo lectione vel auditione legendo vł au

diendo ſepe de ipᷣa lege caritatis. Uñ xpᷣus dixit le
iſperito in lege ſ. ſcri pture. qᷣd ſi criptũ eſt. quõ le/

gis. et rũdit. Diliges d̃m deum tuum. Quce. x.
Baruch. iij. Audi iirt mandata vite. Tertio dili
itur efficaciter exercitatione.i. Jo. iij. Filioli di⸗
gamus non verbo neq; lingua.ſ.tantuʒ.ſed oꝑe

et veritate.i· vera operatione. Pꝛobatio dilecrõis

erhibitio eſt oꝑis.ait Gre. iniomel. Et vt dicitur

pmo. Jo. ij. Qui diligit pimum. in luce manet. et
candalum in eo nõ eſt. 1

Gecudomunns quod.nI.
ſequitur ex ipadileccione legis.i. caritatis eſt pax
⁊ pax multa vt notat.pS.cxviij.di.pax multa.pax
inqͥc Aug in.xix.de cii.dei.dulce nome.duicioꝛ
res adeo vt ola apetãt pacẽ. Et mali quidẽ nulla
veram bñt pacẽ.qꝛ nõ eſt paxunpijs dic dñs Eſa.

Nam ſi ↄfelſoꝛes ⁊ pᷣdicatoꝛespmittãt eis pacem
cũ deo abſoluẽtes a pctis q̊s nõ dñt.⁊ ab hoſtibꝰ-
exterioꝛibo.tñ nõ hñt verã pacẽ.Et hocẽ qð inue?
bit dñs q ſacerdotes.ſ.antiq ppli dices Hief. viij
Sanabant cõtritiõem.i.exterminiũ ⁊ deuaſtatio
nem mentiũ filie populi mei.i cuiuſſibet aĩe cum
ignomia dicentes. Pax pox ſcʒ erit vobis. ⁊ non
eaat pax.ſ.vera. Iinpꝑfecti autem ſed boni ꝑ gram
pacem quidem babent.ſed non multam. imo mo
dicam. Sentiunt eni multam repugnantiaʒ car
nis ad ſpiritum.⁊ ſi pualeant.ſepe eciam cũᷣ ho ⸗
minibus neſciunt pacem habere.ſed defacili tur⸗
bantur. ⁊ turbant pacem alioꝝ cum tamen apls.
i. Coꝝ.x.doceat vitare ſcandala alioꝝ ⁊ loquit᷑ 5
idoloticis cibis appoſitis.qui ⁊ ſi poſſet cis veſci
abſq; peccato.ſi tamen aliquis dicat eſſe idoloti⸗/
cum. vtputa reputans ꝓhbibitum illud comereno
debet cui dici comedere ſed abſtinere nec ne tur⸗
bet ülum.⁊ inducat ad ſimilia faciendũ vel adiu
dicaudum iülum comedentem de peccato graui.
Vnde dicit. Si fieri poteſt quod ex vobis eſt cuz
omnibus hominibus pacem habentes Sed ꝑfe/⸗
eti in caritate ⁊ veritate qᷣ ꝑfecte diligũt legeʒ dei.
illi hůt multam pacẽ Eſt eni pax effectꝰ caritatis.
ym tho. ij.ij. q.xxix. Uñ ſicut poſita cauſa onik ek
fectus.ita data magnitndine cauſe ſequit effectꝰ.
multitudo.pfecta igitur caritas eritꝛmłta⁊mag
ax.nam cũ talis hẽat paſſiões ſedatas parũ bel
iſentibin carne ſua.deo etiã ꝑfecte ſuhiectꝰ cũ oĩ⸗

bus ⁊ in omnibo inuenit pacẽ.ſeruãs ullud In oi⸗

* —

bus requiem q̃ſiui.Ecci.xxuij.Et ſic cauent a ſca

dalis qð reſtat declarandnu. ⸗
1 3

tatis pfecte euitat᷑ crime qð eſt frequẽs ⁊ multuʒ
cõe.ſ.ſcandalũ. Uñ dic. on eſt illis ſcãdalũ.qd
quidem põt eſſe tripliciter.
Pimo ſcandalũ actiuũ ⁊ infra intentiõem.
Scdo ſcandalũ paſſiuũ ꝓpter defectiocm.
Zertio ſcandalũ occaſionatiuũ pᷣter intentiõem.
Diligẽtibo le gẽ dei ⁊ ufectis in caritate nõ ẽ in
illis aliqð boꝝ ꝓpꝛie ⁊ↄplete.ſcandalũ aũt actiuũ

772

ſm b. tho.ij. ij. q. xliij.ar.ij.eſt cũ aliqͥs ſuo dicto vł

— ——

facto inoꝛdiato itedit aliũ trahere ad aliqð pctm̃
ᷣ aũt ſp ẽ pctm̃.nã oẽ qð recedit a rectitudine rõ⸗
nis ẽ pctim.ſʒ ꝑ ſcãdalũ actiuũ recedit᷑ a rcĩtudine
rõis vtʒz ex diffinitiõe eiꝰ.cũ ðꝛ qð ẽ factũvlł dictũ
minꝰrectũ i.ñ rectũ.ᷣ ẽt oñdit apłs di. Ro.xuij .
Si ꝑpꝑ cibũ fr̃ tuꝰↄtriſtat᷑.ſ.ſumẽs iñ ſcãdalũ iam
nõ pᷣm caritatem ambulas.Et loquitur de idolo
titis. ſed illud quod eſt contra caritatem vel pꝛe⸗
ter caritatem dei et ꝓximi peccatuʒ eſt. Pertinet

Titulus VII.

eni ad caritatem impedire pximũ a peccato q;tũ
in eo eſt. qð fit ꝑ fraternã cotrectionẽ qͥ eſt actꝰex/

terioꝛ caritatis.ſed ꝑ ſcandalũ actiuũ ex intentõe

querit qͥs nocumentũ ſpũale.⁊ ſic agit ↄ caritatẽ
⁊ acrũ fraterne coꝛrectiõis.Eſt aũt nõ ſolũ pctm̃.

ſed ſpãle diſtinctũ a ceteris ſcandalũ actiuũ ⁊ exc i

tentione. Et rõ eſt.ſᷣm tho q.e.art.iij.Fnis qͥ in⸗

tendiĩ in oꝑiba humanis ↄſtituit ⁊ dat ſpim ĩẽ mo

ralibo ſiue vitijs ſiue virtutibo vñ vbi eſt ſpãlis fi
nis in ope.ibi eſt ſppalis virtus vel viciũ oppoſitũ

Sed in tali ſcandalo eſt ſpãlis finis.ſ.intendere

ruinam ſpũalẽ. i peccatũ ꝓximi.et q;uis ex qͥlibet
aceu peccati poſſit qͥs intendere ruina pximidum
ſq; agit illud ea intentiõe vt ſuo exemplo vel vbo ĩ

ducat aliũ ad malũ.vt furando o ccidẽdo. peierã
do.foꝛnicando.⁊ hmõi ꝓpter qð omne pctm̃ pot
eſſe materia ſcandali actiui.tñ vltra maliciã ma/
rerie ex illa ſpãli intentione inducẽdi aliũ ad ma⸗
lum ꝑ illud habet qð ſit ibi ſpalc peccatũ.ſed põt
etiã reꝑiri iſtud pccm̃ ſpeciale ſcandali ſine mate⸗/
ria alioꝝ peccatoꝝ.cũ vicʒ q̃ͥs facit aliqͥd qð de ſe
nõ eſt malũ ſed habet ſilitudinem mali intendenſ
ꝑ illud inducere ad ruinam ſi icut ſiqs recũberet i

idolio vel comederet idolotica ea intentiõe vt in

ducerʒ alios ad ſilłia faciédũ inueneratõem idoli

ð tñ ipᷣe nõ veneraretur.illud de ſe malũ nõ eſſi
ſed ꝓpter intentionẽ pꝛauã ↄmitteret ſpãle pecca⸗
tũ Uã ⁊ apls admonet a talibo abſtinere etiã nõ
intendẽdo ruinã ꝓximidicẽs. Ro ruij.
eſt mducare carnẽ ⁊ nõ bibere vinũ.nec in q̊ fra

ter tuuſoffendit. aut ſcandaliʒat᷑.aut infirmatur

ſcz agere qͥ.ſ.qͥs põt ↄmittere ſine niculo vel detri
mento ꝑſone ſue. Ct appellat offenſionẽ indigna⸗

tionẽ alicuiꝰ ʒ eũ qui peccat. Infirmitatem vero

ꝓmptitudinẽ ad ruina. Scandalũ aũt ip̃am ipa
ctionc.ſ.ruinam in pctm̃ vel retardatio a bono.
et ab oiba cauendũ Eſt aũt iſtud pctm̃ aliqñ moꝛ
tale aliqñ veniale ſᷣm tho in. uij lã moꝛtaleẽ cuʒ
quis ꝑ ſuũ verbũ vel factũ quodcũq; intẽdit idu

cere ad moꝛtale Silr etiã ſiqs ꝑ act peccati moꝛ
calis intẽdit iquer̃ ad veniale eẽt moꝛtale.puta

ſiqs inferat alicui umceliã. detractionẽ.⁊ deriſi
onem notabilẽ.vt faci
iuſmodi.Sed ꝑ actũ pcvenialis intẽdit induce
re ad pecm̃ veniale ẽt veniale eſt. De tali ſcandalo
moꝛtali diẽ xus Mat.xviij. Qui ſ. cãdaliʒauerit
vnũ de puſillis his.expedit eivt ſuſi pẽdat᷑ mola aſi
nsaria in collo eius.⁊ demergar in ꝓfundũ maris
vbi diẽ Hiero. Multomeliꝰc p culpa bꝛeuẽ reci⸗
pere penã quaʒ cternis cruciatibo ſeruari. ſʒ pena
eterna non debet᷑ niſiꝓ moꝛtali. Uñ ex h̊ onñdit᷑ſcã
dalũ actiuũ aliqñ eẽ moꝛtale.Ad qð etiã facit qð
ait apls.i.Coꝝ.viij.vbi loquẽsdeſ. candaliʒãtibꝰ
alios oꝑ bo ſuis.inqͥt.ꝑcutiẽtes ↄſciam fratrũ in
firmã in xpᷣm peccat/.ſed pctm̃ qð in deũ amittit᷑
eſt moꝛtale.qꝛ ſolũ moꝛtale auertit a deo. canda/
liʒare aũ t alios ẽ peccare indeũ ſᷣm inductã auctẽ
Agd idẽ facit qð ait Aug.de pe.di i.noli putare te
nõ eſſe homicidã cũ fratri tuo malũ ꝑſuades ſcilʒ
moꝛtale.ſi eni fratri tuo malũ pſi uades.occidiſte
⁊ aliqñ frẽm ipᷣm cũ.ſ.aſſentit ꝑſuaſio ni male.qð
ẽſcandaliʒare,nõ aũt o ccidit᷑ aia niſit iꝓ moꝛtali ĩ

1

Bonũ nõ

Wuu iraſci vl indigri ⁊ hbu

Balaaʒ ariolus filios iſrł.ſeu potius docuit ba

qstum. ſ. pꝛiuatur ꝑ üũlud gratia.ſic ſcandalizauit

laac regẽ moabitarũ quõ ſcandaliʒ aret pptin iſrk.
ꝓut ðꝛ Apoc.ij.Docebat balaac.ſ.ipᷣe balaam mit
texe ſcandalũ coꝛã filijs iſrl. cõſulendo vic; ꝓÿmu
lieres oꝛnatas.moabitas mitteret ad caſtra filio
rum ifrł cũ idolis eaꝝ vt inclinarẽt eos ad foꝛni

candũ cũ eis ⁊ ꝑ hocad idolatrandũ qð malũ ſe/

cutũ c.ſed acriter punitũ cũ illis q ↄſuluerũt ⁊ de

gerũt illud ſcandalũ vtʒ Nume.xxuij.Iſtud autẽ

ſcandalũ actiuũ nõ eſ in pfectis ⁊ de ipis loquit᷑

auctas ps.Non eſt illis ſe candalũ actiuũ.ſ.ꝑfect’.

Et rõ ſᷣm tho.qe.arti.v.qꝛ ſcandalũ acciuũ pꝛo

pꝛic eſt cũ aliqͥs facit vel dicit aliqd intendẽo idu⸗

cere ad ruinã. vel ſi nõ intendit hocipᷣm.tñ opꝰ ta
le eſt vt natũ ſic inducere aliũ ad ruinã qð euenit

qꝛ inoꝛdinatũ eſt. ad pfectos aũt ꝑtinet ea q agũt
ym reglam rõnis oꝛdinareym illud.i.Coꝝ.xuij.

Omnia honeſte ⁊ m oꝛdinẽ fiãt in vob.⁊ cipuc
hanc cautelã adhibent in his in quibo nõ ſolũ ipᷣi

nõ offenderẽt ſed etiã alijs offenſionẽ ꝑarent Et ſi

3

qd in eoꝝ dictis vel factis ab hac moderatioe de⸗
ſit h̊ puenit ex infirmitate humana ſᷣm quã a ꝑfe⸗

ctione deficiũt.nõ tñ intm̃ deficiũt vt multuʒ ab
oꝛdine rõnis recedat᷑ ſed modicũ 2 leuiter qð non
eſt tã magnũ vt ex h̊ rõnabłr poſſit ab alio ſumi

occaſio peccãdi.⁊ pᷣcipue moꝛtaliter qð impoꝛtat

ſtricte ruinã Docuit xpᷣs ſuo exemplo vitare alio

rũ ſcandalũ qñ ſoluit tributũ cũ tñ nõ teneret᷑ di.

Petro. Ut nõ ſcandalizemus eos.vade ad mare?
mitte hamũ. Math. xvij. Quo exẽplo docz Bre.
cum qᷣs ſcandaliʒat᷑er infamia orta q aliq̊s debẽt

oñdere innocẽciam ſuã ſeexcuſando ad tollendũ

72 .

ſcandalũ oꝛtum. xi.q.iij inter verba. S candaluz
paſſiuũ ðꝛ ſᷣm tho.ij ij. q.xliij.arti. iij. cũ qͥs ex diꝗ⸗

ctovel facto alterius bono vel malo vel hñti ſpẽʒ

mali ſcandaliʒat᷑ i.in aliqð pctm ruit. Nõ eni ru
it qs ruina ſpuali niſi ꝑaliqð peccatũ. nõ eſt eniʒ
ſcandalũ paſſiuũ ſpãle pctm qꝛ ex dicto vel facto

alterius ↄtingit aliquẽ ruere ᷣm quodcũq; genꝰ

peccati. Nec hocipᷣm qð eſt ſumere occaſionẽ pecx
candi ex facto vel dicto alterius ↄſtituit ſpecialez

rõem peccati.qꝛ nõ impoꝛtat ſpãlem defoꝛmitatẽ

ſpecali virtuti oppoſitam Et hoc ſcandalum paſ/
ſiuũ qñq; eſt veniale cũ.ſ.quis ex facto vel dicto

alterius inoꝛdinato ruit in veniale peccatũ.moꝛ

rale autem eſt cum ex inoꝛdinato facto vl dicto al
terius labitur in moꝛtale ſiuc hoc intendat ſiue ñ

intendat ſe candaliʒzãs ⁊ aliqñ ſine pctõ alteriꝰ qs
ſcandaliʒat᷑ guiter peccãs.ſicut cũ qͥs turbaĩ ł ali
qð aliud malu agit ex bono oꝑe vel doctrina rõa

bili alterius. Et ſic phariſei audito verbo a xpᷣo

ſq; non quod intrat ꝑ os ⁊c.ſ. cãdaliʒati ſunt ma⸗
thei.xv.Et ſic apoſtoli ex paſſione chꝛiſti ſcanda/
liʒati ſunt. am videntes euʒ capi ⁊ ita male tra

ctari amiſerunt fidem de eius diuinitate quã pꝛi

us crediderant per multa ſigna pꝛobabilia edo 6

cti.Et ſic in ruinam ceciderunt Secũdum illud

quod pꝛedixerat eia dicens.Omnes vos ſcanda⸗

lum patiemini in me nocte iſta. Matbei viceſi⸗

moſexto. Et certum eſt ꝙ in xpᷣo nullum fuit pec
catum.nec etis id aplłis pᷣdictibo fideʒ xpᷣi quo.d

S

— —

—„ —

— —-ʒ

— — —

. 2
— — —,. —— — — 0æ „„„„„ — —

——, — — ———

inoꝛdinato facto ꝑmi
aliqð malũ.et iõ ſignãter ðꝛ mat.xviij. Ue mũdo
a ſcandalis. Multi eni incidũt in maꝗ pctã qᷣbꝰ
ve dãnatõis reſeruat᷑ ec factis ⁊ dicc alioꝝ.Docʒ

Capitulũ. IIII.

tamen erat iudeis ſcandalũ vt vꝛ.i.Coꝝ.i.Et ſie

ſcãdalũ actiuũ erat nõ in xpᷣo ſed in ſcãdalizatis.

qꝛ ipii ſe ſcandaliʒabãt er indiſpoſitõe ſua ſumen⸗
tes ſibi ruinã ex facto vel dicto xpᷣi qð nõ erat de

ſe inducciuũ ad ruinã ſed ad vtutẽ.m tho.vbi.
Et Mat. ci. Beatrus qᷣnõ fuerit ſcãdaliʒat⸗ ĩ ine
id ẽ.qͥ vidẽdo vel audiẽdo paſſionẽ meã nõ in de/

dignet᷑ er öᷣ credere diuinicatẽ meã ppter ignomi/

nià paſſionis Hocaũt ſcandalũ paſſiuũ ꝓpꝛie nõ

repi? ꝑfectis in caritate. ⁊ ſi dicit põ. Nõ eſt illis

ſcʒ ꝑfeccis ſcandalũ paſſiuũ ⁊c. Et rõ ſᷣm tho . ij · ij
q.xliij.ar. v. Scandalũ paſſiuũ ĩpoꝛtat quãdã cõ
monitionẽ animi a bono in co qͥ ſcandalũ patit᷑.

Nullus ant ↄmouex?q rei ĩmobili firmiter inberʒ

Maioꝛes aũt ſiue ꝑfecti ſoli deo inherẽt cuiꝰ ẽi⸗
mutabilis bonitaa.qꝛ ⁊ ſi inher ẽt ſuis pᷣlatis nõ
inherẽt eis niſi inq; tuũ ipᷣi plati inherẽt xpo.ſᷣm il
lud.i.Coꝝ.uij. Imiratoꝛes mei eſtoreſic ⁊ego xpᷣi
Vã q;=tũcunq; videit alios in ſuis dictis vł fact
inoꝛdinate ſe hre ipi a ſua reccitudine nõ recedũt
gm illud ps. Qui ↄfidũt in dño ſicut mõs ſyon.ſ.
firmi crũt.nõ ↄmouebit᷑ ineternũ q hitat ĩ hieriʒ.
Nõ q̊ in his qͥ pfecte adherẽt deo ꝑ amoꝛX inuenit
ſcandalũ.qᷓ;uis eni ꝑfecti viri ex infirmitate car⸗
nis incidant interdũ in aliq̃ peccata venialia nõ
tñ ex alioꝝ dictis vel fac
ctam rõem ſcandali.ſed põt eẽ in eis aliq̃ ꝓpinꝗᷓ⸗
tio ad ſcandalũ ſᷣm illud põ. Mei aũt pene moti
ſunt pedes.qꝛ zelaui ſuꝑ iniq̊s ⁊c. Qð auteʒ dixit
xpᷣs petro. Scandalũ es mibi. Math. xvi. ibi ſu
mit impꝛopꝛie ſeu large ſcondalũ ꝓ ipedimẽto nõ
lonẽ ſuã xpᷣs diſcipulis in via Petrus pietat
affectu ad eũ poſuit ſe aũ eũ q̃
icer ſuũ ad locũ paſſiõis di. Pꝛopitiꝰ eſto tibi.nõ
erit tibi h̊.iõ xpᷣs dixit ſibi Uade poſt me ſcanda⸗

fſeʒ xps fuit ſcandalizatus ſed qꝛ cum narraſſet
pait

lum es mihi:i.impedire vis paſſionẽ.Nõ ̊ ꝑfecti

ſed ĩꝑpfecti ⁊ mali ſunt qͥ defacili ſcandalũ paſſiuũ

LH

incurrũt. Uñ Hiero.diẽ ſuꝑ illud Mach.xvii ·

Qui ſcandaliʒauerit vnũ de puſillis iſtis diẽ No
ta ꝙqͥ ſcandaliʒat᷑ guulus eſt.i.iꝑfectꝰ.maioꝛes ei

id ẽ ꝑfecti ſcãdalũ nõ recipiũt.O qᷓ;ta fatuitaſl hbo

minũ vt imitari velint exempla maloꝝ.⁊ non ꝓ⸗
boꝝ. Quis ẽ ille ta demẽs qͥ ſi videat aliũ in fluui
uim ſe iactare.vel ſe vulnerarc.aut res ſuas ꝓijce⸗
re.velit illũ imitari etiã ſi ſit potẽs vel ſapiẽs ⁊ ñ
potius illũ irrideat illũq; imite? qͥ qrir pmotõem
bonoꝝ ſuonet q̃ ſunt vera bona niſi vᷣtuoſa oꝑa
O qᷓ;ta fragilitas ꝑſonaꝝ vt ex q̃libet leui vᷣbo vl
ittat ſe ſcandaliz ari.i.ruere ĩ

aũt xpᷣs ibidẽ vitare occaſiones qͥba qͥs ſcandali⸗

zatur di. Si oculuſtuꝰ dexter ſcandalʒat te erue
eñ ⁊ pijce abs te.Et idẽ diẽ de pede ⁊ manu. Ubi
notandũ ꝙ nõ dʒ illud intelligi.ita ſuꝑficialłr ſiẽ
fecit ille iuuenis qͥ audiẽs ab.pe.martire cũ ſiꝭ/

bi ↄfeſſus eſſet ꝙ pede calcẽ dediſſet matri.abſci⸗

dit ſibi pedẽ ſed tñ miraculoſe fuitꝑ eũ ſi ibi reſtitu
tus.Quãtũ igit᷑ad ſenſum l̃alẽ vult dicere xpus
ꝙ ſi oculus.iiaſpectus alicuiꝰ rei.puta młierj ſca

ctis ſcandaliʒaut᷑pm ꝑfe⸗

dalizami

dalizat te.i.dat tibi occaſionẽ ruendi in peccatũ

tempcatiõis ↄcupie.vel odij vel auaricie ⁊ hmõi.

ita ſcʒ ꝙ ex viſu talis rei vel ꝑſone ruis in pctm̃ vł
foꝛtiter ipugnaris remouea te talẽ aſpectũ nõ re
Ficige illud.⁊ ſic oculũ ſalubꝛit᷑ eruiſti ⁊ nõ ſcan

alũ recipics inde. Silr de pede ⁊ de manu itelli
gẽdo ꝓ pede acceſſum ad aliquẽ locũ qvideat᷑ mul
tũ vtilis.ſed ſi exendo ad talẽ locũ ſcandaliʒaris.
qꝛ ibi ſunt q te ad pctm̃ inducãt.nõ vadas et pe⸗/
dem abſcidiſti. Si manꝰtua dextera.i.aliqð opꝰ
etiã qð in ſe eſt piũ vel ſpũale eſt inductiuũ ad pec
catũ.puta audire ↄfeſſionẽ alicuiꝰvñ cadis in la-
ſciuiã.vel quẽ nõ intelligis in ſuis factis ꝑꝑ iqᷣꝛã⸗
tiam tuã abſcide.i.nõ facias tale opus. mo ꝛalit
vero oculꝰderter eſt ↄſideratio ſpeculatiua vel ex
ercitiũ vite ↄtẽplatiue vel doctoꝛ aut ↄſiliariꝰ vel
pᷣlatus alicuiꝰ.manus eſt exercitiũ vite actiuevel
aliqͥs amicꝰvł bñfactoꝛ q̊ indiget ł oꝑãndo vel in
viuẽdo ł ſubueniẽdo ncẽitati ſue.· Pes ẽ affectio ĩ
aliquã ꝑſonã. Uñ Aug.Pes meus ẽ amoꝛ meꝰco
feroꝛ q̃cũq; feroꝛ.q̃ affectio ⁊ ſi videat᷑ pũal ſi ſcã
daliʒat te qꝛ inde płimũ tgis amittis ⁊ i dei amo
re tepeſcis vel in temptatões incidis qᷓues vł als
quietẽ ꝑturbas.de h̊ murmura᷑ ꝑꝑ indiſcretã buj
iuſmodi ↄuerſatiõcm.Oĩia iſta tollẽda ſt etiã ſivti
lia mniltũ viderent᷑ vt nõ incidat qͥs ĩ ſcadalũ paſ⸗
ſiuũ.Et idẽ de affectiõiba inoꝛdinat ad liberos ⁊
ad honoꝛes officia ẽᷓdꝰ⁊ hmõi. Uñ ⁊ ꝓuerb.xxij.
Noli eſſe amicꝰhoi iracũdo ⁊c̃.ne ponas ſcãdalũ
aĩe tue.Et Ecẽi.vij.ðꝛ. Noli q̃rere fieri iudex ſi nõ
vales vᷣtute erũpere iniqͥtates.ne ponas ſcanda⸗
lum in agilitate tua.Et Ecc̃i.xxxij. Ne tradas te
vie laboꝛioſe.ne ponas anime tue ſcandaluʒ.Et
xpᷣsait Jo.xvi.Hec locutus ſum voh vt nõ ſcan⸗
i. Scandalũ occaſionatiuũ ẽ qð eſtꝑac
cidẽs ⁊ pᷣter intẽtionẽ vt cũ qͥs ſuo dicto ł facto ĩ
oꝛdinato nõ intẽdit dare alteri occaſionẽ ruine ſʒ
ſolũ ſue ſatiſfacere volũtati.⁊ ſic ſcanaalũ nõ ẽ ſꝑʒ
ſpãle pctiñ qꝛ ꝙ ẽ ꝑ accidẽs nõ Norueſ. pẽz ᷣm b.
tho.ij.qͥ.q.xluij.ar.iij.Et ſcanod.lũ põt eſſe ⁊ veni
ale ⁊ moꝛtale. Ueniale cũ.ſ.qͥᷣ? ↄmittit actũ pcti
venialis ł actũ qͥ ſᷣm ſe E bz aliquã ſpein
mali cũñ aliq̃ leui indiſcætioe vñ aliqͥs ſcandaliʒa
tur ſen trabi põt adaliqð petm̃.moꝛtale aũt cũ cõ
mittit actũ peccati moꝛtalis alijs manifeſtũ.ſiue

etiã qꝛ ↄtẽnit ſalutẽ ꝓximi.vt ⁊ ꝓ ea ↄſeruãda ñ ꝑ

mittat aliqͥs facere qð ſibi licuerit qᷓ;tũcũq; quis
ſcãdalizet᷑. ⁊ tẽ ẽt unizro qꝙ eẽt ð ſe veniale ! ha
beret ſpẽm mali eſtimãdo ꝙ aliqᷣs ex tali actu eiꝰ
ruẽt ĩ aliqð moꝛtale ⁊ ſine ſui ꝑicło vel detrimẽto
poſſet illud dimittere ⁊ nõ faceret.qꝛ nõ curat de
ſalute ꝓpximi dũmõ ſue volũtati ſatiſfaciat.eſſet ei
mortale qꝛ caritatẽ q̃ qͥs tenet᷑ puidere ſalutip⸗

ximi ſiẽ młr ꝑpẽdẽs ł eſtimãs ex ſignis aliquẽ tra

hi ad ↄcupiicẽtiã ſui eẽ mrioniũ.offerat ſe indiffe
renter aſpectui illiꝰ nõ intẽdẽs ex bᷣ illũ inducere
ad ↄcupiſcẽtiam ſuam ſed nec etiã de bᷣ curãs ſed
volẽs ſatiſfacere volũtati ſue ſeu leuitati ĩ diſcur
rendo ꝑ loca vel moꝛando ad boſtium domus vł
feneſtras ex quadam curioſitate vel vanitate. vt
laudetur de pulchꝛitudine.moꝛtale eſſet. Se⸗
cus aũt ſi hoc non eſtimaret vel non bene poſj

Cithlus vII

ſed illa dimittere. vt qꝛ opoꝛtet ire ad ecciam. vei

„ — — * *„

alia loca.⁊ aliqñ eũ vicinis moꝛari in via ne red

dat ſe alijs oneroſam.⁊ de eo diſplicẽtiaʒ habeat.·
Silxr cũ quis hʒ nimiam familiaritatẽ cũ aliq̃ ꝑp

ſonaſuſpecta ⁊ ſentit hoĩes ſcãdaliʒari nepharia
de eis iudicando ⁊ loquẽdo.nec vult dimittere ñ
curani ꝙ alij ſcandaliʒent᷑ quis nõ intẽdat aliqð
nephariũ.nec illos ſcandalizare.cũ nõ ſubſit cau
ſa neceſſaria illiꝰfamiliaritatis peccat moꝛtaliter

dando occaſiõem talis ruine. Et de bocintelligi
illud Mat.xviij. Ue illi ꝑ quẽ ſcandalũ venit. ve

uaut impoꝛtat damnatiõem eternã.Et ſignãterdi

cit venit.q.d.etiã ſi ̊ nõ intẽderet ſcq; ſcandaliza

re.tñ opus eius talę eſt ꝙ indevenit ſcandblũ.O
qᷓ; ð̊ miſerabile pctm̃ in mũdo abũdat.⁊ nullã vi
dent᷑ ſibi hoies facere ↄſciam.oꝛnatus mulierum
tamvanus.tripudiatus.⁊ cantus.qð eſt niſi ma
kni ſcandalũ ⁊ laqueꝰaiaꝝ. Ecce mulier inqᷣt ſa⸗
mon ꝓuer.vij.In habitu oꝛnata meretricio ad

capiẽdas aias.q.d.ad hoc oꝑat᷑ ille oꝛnatꝰ ad ſcã

dalizandũ ⁊ capiendũ aias peccato luxurie. Uer⸗
ba ⁊ geſtus laſciuijs plena q dicũt q̊̃tidie iuueneſ
inuicem ex loquacitate vel ſolatõ qͥd ſunt niſi ma
nũ ſcandalũ ſibi ⁊ alijs audiẽtibꝰ.Coꝛrũpũt enĩ
onos moꝛes colloquia mala ait.aplłs.i.coꝝ.xv
Cõtumelie.detractiones.deriſiones.ſuſurratio
nes.ↄtentiones. ⁊ ꝑturbatiões generãt vtiq; ma

gnũ ſcandalũ alijs.Ecci.xxiij. Suꝑbi⁊ maledicꝰ

ſcandaliʒabit ſcʒ alios.GBlaſphemie ꝑiuria.male
dicciones.fraudes nõ audire diuina.⁊ nõ ſume⸗
re ſacr̃a.⁊ alia mala oꝑa qͥ vidẽt filij in ꝑntiboſuis
qd ſunt niſi magna ſcadala eis vt ſilia diſcãt oꝑa
ri. Mala vita mãifeſta rectoꝝ ⁊ platoꝝ eccie am
bitio.auaritia.ſimonia.pompa veſtiũ. exquiſite
cepule.ſpẽs varie luxurie.nõne magnũ ſ. candaluʒ;
totius ꝓpłi xp̃iani. Uñ dñs Malach.ij. Scanda
liʒaſtis plurimos in lege ſcʒ ꝓpter exempla male
vite vrc.Et Miero.de eis.HPi vᷣtunt᷑i laqueũ toꝛ⸗
tuoſum ponẽtes ſcandalũ in oĩ loco.xxuij.qõ.iij.
Tranſſerũt. Sʒ vt dicit Gre. Scire dñt pꝛelati

„

ſi vnq; delinquũt.: tot moꝛtibo digni ſunt q̃t ex
empla ꝑditionis ad cceros trãſmittũt.ij.q.i.no
tũ. debet g qlibet auWe vᷣ̈bo vel facto aliqneʒ
ſcandaliʒet.iux illud aplłi.ij.caꝝ.vi. Nemini dan

— *

tes vllam offenſionẽ vt nõ vituꝑet᷑ miſteriũ nrjm

ꝑfecti in caritate vtiq; ſunt liberi etiã ab hᷣ genere

icandali. Nam ⁊ ſi ↄmittũt aliqñ aliq̃ pctã.tamẽ

non ſunt talia ⁊ tam mag ꝙ aliqᷣs rõnablr/ poſſit

ſibi ſumere occaſionẽ ruine ſpũalisbmtho.vbi.ẽ

ar. vi.⁊ ſic de hmõi. Pax multa ⁊c. ⁊ dum ꝑſeue
rant in ꝑfectione. pñt eni a gra diſcedereꝛ tunc fa
lca eoꝝ mala q̃ nota fiũt magis ſcãdaliʒãt qᷓ; alio
rum. t ex h̊ͥ aggrauat᷑ pccm eoꝝ magiſqᷓ; alioꝛ.
⁊ ſi arguat᷑ in ↄriũ qꝛ petrꝰ poſt aduentũ ſ puſſan⸗
cci fuit in ſtatu ꝑfectoꝝ.⁊ tñ getiles ↄuerſos ſcan
dalizauit in obſeruatione legaliũ. Un dic aplus
ad gallachas.ij.Cũ vidiſſem ꝙ nõ recte ambula⸗/
ret ad veritatẽ euãgelij dixi cephe.i.petro coꝛã oi⸗
bus. Si tu cũ iudeus ſis gẽtiliter ⁊ nõ iudaicevi
uis.quõ gẽtes cogis iudaiʒare g̊ ⁊c. Rñdet b.tho
mas vbi.p.arti.vi.ꝙ petrus peccauit qͥdẽ ⁊ repꝛe
benſibilis fuit ſᷣm ſniam auguſtini ⁊ ipius pauli.

õ

uig Hiero. dicat cõtrarium in hoc ꝙ ſubtrabe
bat ſea gẽtilibo vt vitarʒ ſcandalũ iudeoꝝ.qꝛh̊ in

caute aliqliter faciebat.ita ꝙ gẽtiles ad fidẽ ↄuer
ſi ſcandaliʒabant Nõ tñ factũ petri erat ita graue

peccatũ ꝙ merito poſſent alij ſcandaliʒari.⁊ ſicpa
tiebant᷑ ſcandalũ paſſiuũ abſq; boc ꝙ iu petro eet

ſcandalũ actiuũ ſed indiſpoſitio aut imꝑfectõ eo
rum eos ſcandaliʒabat. ́́ůð

Dueritur vnum bona. . V.

ſint dimittenda pptᷣr ſcandalũ alioꝝ vitandum

Et pᷣmo de ſpũaliba bonis. Scðo de tꝑalib Ter

tir̃ de ſacr̃alibo ⁊ vtrũ mutanda. Et p fundamen
to huins materie ſumat᷑ regula iuris q̃ ðꝛ Utiliꝰ

ſcandaluʒz naſci ꝑmittil qᷓ; veritas dimittat᷑.erẽ de

reg.iu.vtilius.vbi glo.ibi.⁊ b.tho.in.uij.notant
triplicem veritatem.ſ.vite.doctrine.⁊ iuſticie.⁊

dicit Hiero.ꝙ dimittendũ ẽ ppter ſcandalũ.ſ.vi

tandũ omne qð pᷣtermitti põt ſalua triplici veri⸗
tate ſcʒ vite doctrine⁊ iuſticie.Quinĩmo ⁊ vitas
iuſticie ⁊ doctrine qñq; ppter ſcandalũ dimitten

da eſt.ſ̃m tho. Ray.⁊ Ul.vn dantur vᷣſus. Eſt ve

ritas vite doctrinc iuſti cieq;· Pꝛimũ ſꝑ habeduo

alia ꝓpter ſcãdalũ linqᷓ.ſ.aliqn. Dð inteltigencuz

eſt nõ quidẽ vt doceat᷑ aliqᷓ falſitas ꝓpter ſcanda⸗

lum pitandũ ſed vt taceat᷑ veritas nõ neceſſaria.
Et ſilr nulli fienda eſt iniuſticia.ſ.vt damnet᷑ ino
cens ꝓpter vitandũ ſcandalũ alioꝝ.ſed doꝛmire

põt ſeueritas vt nõ puniant᷑ q meruerũt de bõis

igitur ſpũaliba q repiun? in veritate vite iuſticie-
doctrine.cũ querit᷑ vtrũ ſint dimittenda ppt᷑ſcan

dalũ vitandu. Rñdet b. tho.ij.ij.q.xliij.art.vij.

qõ iſta nõ hʒ locũ in ſcandalo actiuo qꝛ nibil faci

endũ eſt cũ ſcãdalo actiuo qð eſt factũ vel dictum
minus rectũ ſed hʒ locũ in ſcandalo paſſiuo Pꝛo

cuius declaratione notandũ ꝙ in ſpualibo bonis

qdã ſunt de neceſſitate ſalutis q pᷣtermitti ñ pñt
abſq; pctõ moꝛtali. Manſfeſtũ ẽ aũt ꝙ nullusdʒ
peccare moꝛtalłr vt alteriꝰpctm̃ ipediat.Et rõ eſt.

qꝛ magis tenet᷑ qᷣlibet ſuã ſalutẽ ſpũalẽ diligere qᷓ

cuiuſcũq; alteriꝰcũ nõ ſolũ ipᷣe actꝰ dilectõis.ſed
etiã ipᷣe oꝛdo diligẽdi ſit in pᷣcepto.qͥᷣ eſt vt pꝛius ⁊

magis ſe qᷓ; aliũ diligat ſᷣm tho.Fatueꝗqᷓ faciũt q
ꝓpt᷑ tollẽdũ ſcãdalũ alioꝝ qᷓ;tũcũq; gue perierat

vel aliqð crimiale faciũt.qð tñ frequeter accidit.
qaimo nec veniale ↄmitcẽdũ eſt pꝓpter alioꝝ ſcan
lalũ vitandũ.qᷓ;uis h̊ aliqñ dixerint. qð b. Tho.

vbi. S. repꝛobat.Et rõ ẽ ſᷣm ipᷣm.qꝛ b̊ implicat cõ⸗

traria Nã ſi facienqñ eſt iã nõ eſt malũ nec pctĩ.
Nullus eni peccat faciẽdo qð dʒ.ſi aũt pctm̃ ẽ eli
gibile nõ eſt. ̊ fieri nõ debet.Ad qð facit quod ait
Aug.xxij.q.ij.Faciat cũ ſaluti hoĩs niſi peccãdo
conſulere non poſſit.iam ſe exiſtimet nõ hr̃e qð fa
ciat.Et qᷓ;uis ꝑ veniale non to atur homini gra
tia ꝑ quã eſt ei ſalus.tamen inqᷓ;tum veniale di ⸗

ſponit ad mortale.⁊ ſic vergit in detrimẽtũ ſalu⸗

tis. Unde cõtra veritatem vite põt bene qͥs aliqũᷓ
facere quid qð ex genere eſſet veniale vtverbum o
cioſum et tamen dicendo ad tollendum ſcauda /⸗
lum vel ad ſubleuandum tedium. tunc non erit
peccatum nec pꝛopꝛie ocioſum niſi materialiter.

Quedam alia bona ſpiritualia ſunt que non ſunt

—— r v — — — — — —.,

——,—,)..W —.—

—— —

— — — —

——- = -

— — ——ð — — — — — — — —..—

unia⸗
ino
nmir
ehits

7

n
s
niſn
un
36, /
ns
uit
mit
40
i
iin
on

eczt
ingt
ed
Pi
11
gn
.

hmoi ſpũalia bona ſcandala ↄcitando.Et

ſcandalũ. ?2 ſi int incerdu occultanda vel differẽ/
da ꝓpter ſcandalũ puſilloꝝ vt dictu eſt. Si ̊ pꝛo

.

Caphiti

de neceſſitate ſalutis. vt dare elemoſins. ieiu⸗

nare ingredi religionem ⁊ hmõi.Et in his diſtin

guendũ de ſcandalo qꝛaut ſcandalũ qð exeis oꝛi
rur pcedit ex malicib cũ ſcʒ aliquivolũt im edire
dicit
ſcandalũ phariſeoꝝ qͥ de doctrina xpᷣi ſcandaliʒa
ban?᷑.⁊ hoc eſſet tõtemnendum ſicut xpᷣus docuit
Math.xv. dicẽs Sinite eos ſcʒ ſ. candaliz ari nec
dumittatis bona oꝑa ꝓpter tale ſcandalũ ex mali/
cia pcedens aut ſcandalũ ꝓcedit er infirmitatevt
ignoꝛantia.⁊ ðᷣꝛ ſcandalũ pulilloꝝ. Et ꝓpter b ſcõ
dailum ſpũalia oꝑa ſunt occultanda vel interduzʒz

differenda vbi ꝑiculũ nõ imminet quſq; redditca
rõne ſcandalũ eſſet. Si aũt poſt redditã rationeʒ

ᷣ ſcandalũ duret.iam videt᷑ ex malicia eſſe. Et ſic

Apter ipᷣm nõ ſunt hmõi oꝑa ſpũalia dimittenda.

Totandñ etiam ᷣm b. tho.vbi.S.ꝙ in veritatevi
te ⁊ doctrine ⁊ iuſticie nõ ſolũ comphendit id qð
eſt de neceſſitate ſalutis ſed etiã illud ꝑ qð ꝑfecti⸗
pueni ad ſalutẽ.ſᷣm illud i.Coꝝ.xiij.Einulami⸗
ni cariſmata melioꝛa. Uñ cõſilia nõ ſunt ſimplici
ter pᷣtermittenda necetiam oꝑa miſea rricoꝛdie pbe
erẽ⸗

„

pter ingreſſum religionis alicuius ꝑntes vei alij
ſcandanliʒant᷑ vſq; ad moꝛtẽ aĩe vel coꝛꝑis.nõ dʒ
aliquis ppter h̊ dimittere ingredi religionẽ.⁊oia
mala q̃ inde ſeqrent᷑ nõ imputant᷑ ei qͥ ingreditur.
ſed illis qui faciũt ſeipos ſine cauſa ſcandaliʒateſ
Si tñ ex aliq̃ dilatione iſta ſcandala aufferrivcri
ſulr eſtimarenĩ ⁊ illi ꝑiculũ nõ imminerec nõ valẽ
di poſtea religiõem ingredi differre deberer. Sci
enduin etiã ꝙ obſeruatio ↄſilioꝝ ⁊ impletio ope/
rum miſericoꝛdie ſunt qñqʒ de neceſſitate ſalutis
qð ptʒ in his qͥ iam nouerũt ↄſilia.⁊ in his in qᷣbo
er debito iminet defectiby alioꝝ ſubuenire vl i tẽ/
poꝛalibo.puta paſcẽdo eſurientem. vel in ſpũ alibo

docẽdo ignoꝛãtes.ſiue fiant debitũ ꝓpter iniũ ctũ

officiũ vtz in platis.ſiue ꝓpter neceiſitatẽ indigẽ⸗
tis. ⁊ tũc eadẽ rõ eſt de bmòi ſicut de his q ſunt ð
neceſſitate ſalutis. Quantũ igitur ad veritatem
doctrine cñ ðꝛ ppter ſcandalũ eſſe dimittenda. ᷣ
eſt ſic intelligendũ ſᷣm b. tho.vbi.S.vt nõ quidem
doceat falſum aliqð ꝓptervitandũ ſcandalũ.qꝛ hᷣ
eſt de neceiſitate ſalutis ſcʒ nõ docere falſitatẽ ſed
veritatẽ.⁊ etiã nõ tacere veritatẽ cũ eſt neceſſe ꝓ ſa
lute alioꝝ. Uñ Cri.dicit ꝙ nõ ſolũ ꝓditoꝛ ẽ veri
tatis qͥ tranſgrediẽs veritatẽ palaʒ ꝓ veritate mẽ
daciũ loquit᷑. ſed etiã qͥ nõ libere veritatẽ ꝓnũ ciat
quã libere pnũciare oꝑtet.aut nõ defendit verita

tem quã defendere cõuenit. pditoꝛ eſt veritatꝭ xi.

q.iij.nolite. Sed ipᷣe actus docẽdi põt pᷣtermitti
gm ↄgruẽtiam tempoꝝ⁊ꝑſonaꝝ ab co cui incum
bit officiũ ðocendi vel ſimpliciter qñ ex doctrina
ſeu pdicatione nõ ſequit᷑ aliqͥs fructus? ſcandalũ
alioꝝ.vel ſᷣm qᷣ.ſ.qͥ ad aliquã materiã.puta in a⸗
liqua ciuitate vei caſtra ſacerdotes ſunt ↄcubina
rij q̃ſi oẽs.nec eſt ſpecies coꝛrectiõis eoꝝ·qꝛ pᷣlati
nõ curant imo foꝛte ſunt in cadẽ damatione. Si
