tu voluntatis.vel paſſionis.alio modo ex cõtemptu
regule dirigentis ⁊ hoc ſecundũ pꝛopꝛie impoꝛtat te
mentas. Unde ex hoc dicitñ ex radice ſuꝑbie ꝓuenire
quia refugit aliene regule ſubeſſe.pᷣcipitatõ aũt ſe bʒ

ad vtrũq;. Undetemeritas ſub pᷣcipitatione cõtinet᷑

q;uis p̃cipitatio magis reſpiciat pꝛimũ.

Becunda pꝛecipitatio F.

eſſe poteſt inverbis oꝛis. Ecki.x. dicit. Labia inſipi
entiũ pᷣcipuabunt eũ.i.impꝛudẽs pᷣcipitanter loque

tur ſine examinatõe mentali ſeu locutõis Eccłi.ix.ðꝛ
Temerarius inverbo odibilis eſt. Dictũ eſt ꝙ teme
ritas dicit᷑ pꝛecipitatõ.Et ratio quare pᷣcepsad loqn
dum eſt oe ibilis qꝛ exquo ſubito loqͥtur qð mẽti oc⸗

currit nõ examinãdoverba opouʒ pᷣſuppoſita buma

na fragilitate quod dicat multa incõuenientia ⁊ di⸗
ſplicentia auditoꝛib.vnð odit᷑vñ dicitur Eccles.v
caueri pꝛecipitatio.
In ſententijs pꝛoferẽdis.
In dubijs decidendis.
In ſecretis edicendis.

De pꝛimo dicit Euariſtus papa.De omnipotẽs
vt nos a pᷣcipitande ſententie ꝓlatõe cõpeſceret. cum

omnia nuda⁊ aperta ſint oculis eiꝰ.mala.Sodome
noluit audita iudicare pꝛiuſq; maniſeſte cognoſceret
que dicebant᷑. Undeipᷣe ait.Deſcendã ⁊ videbo vtꝝ
clamoꝛẽ quivenit ad me oꝑe ↄpleuerint an nõ eſt ita
vt ſciam. Qõð fecitvt nobis exemplũ daret nepꝛecipi
tes in diſcutiẽdis ⁊ iudicãdis neßochs eſſemꝰ.ij. qꝛ/i
Deus. Hoc aũt figuratiue innuit᷑ in eo ꝙ dñs poſtu
latus de adultera iudicareꝛ dare ſentẽtia.nõ ſtati de
dit iudiciũ.ſed inclinãs ſe deoꝛſum digito ſcribebat
in terra.typice nos inſtruens inqͥt Gꝛeg.vt cũ ꝓxioꝝ
errata cõſpicimꝰ.non añ iudicemꝰrepᷣhendẽdo qᷓ; ad
conſcĩiam humilxr reuerſi digito diſcretõis ſolerter ex⸗
culpemꝰ⁊ quid ↄditoꝛi noſtro placeat quidue diſpli

Me remere quid loquans.Et pꝛecipue in trib debʒ

ceat examinatõe dirimemꝰ Hincbeatus Gꝛegoꝛius

„

ait. Rectoꝛes ecclie ⁊ qui publica iudicia exercent in
dictandis ſentẽtijs nullatenꝰleuitate aut furoꝛe du⸗
cti ſint pᷣcipites.xi.q.iij. SumoꝑeEt induci tibi exx⸗
plũ moiſi qui querelas populiz cauſas ingreſſus ta

bernaculũ referebat ad dñũm.⁊ poſtea rñdebat.vñ ⁊
Dauid qꝛ fuit pꝛeceps ad dãdam ſententiã cõtra mi
phiboſeth.iniuſte egit. Nam cũ Siba ſeruꝰſeu pcu⸗
ratoꝛ ipſius miphiboſeth filij Jonathe occurriſſet cũᷣ
animalibo oneratus victualibo.regi dauid fugientia
facie abſalonis regnũ vſurpatis ſibi offerẽs. interro⸗
gauit Dauid de miphiboſeth quid de eo eẽt. qͥ falſo

accuſat᷑ eũ.ſ.ꝙ ſtudioſe voluiſſet occurrere letꝰde ſua

eiectõe de regno invindictã.quia ablatũ fuerat a ſau

le auo ſuo.quod credẽs dauid nimis leuiter aſnta
. I eth ſua
eſſent id eſt ipſius Sibe.Et cũ poſtea reuerſus in re⸗

ter dedit ſentẽtiã.vt.ſ.bona collata miphibo

gnũ ingreſſo hieroſolima obuiaſſet ipe miphiboſeth
intonſo capite in ſignũ doloꝛis de eiectõe eius a reg

⁊ dauid qreret cau 3 qre non iuiſſet cũ eo.allegauit

impotẽtiã ſuã quia claudus erat.⁊ ille Siba decepe

rat eũ⁊ falſo infamauerat, ſuꝑ quoꝛ ſi mutauit ſentẽ/
tiam tamẽ iniuſte⁊ pᷣcipitant᷑ videt᷑ egiſſevidelicetq

diuideret adiuicẽ bona pꝛo dimidio ipe?⁊ SibaNã

⁊ ſi iniuſtã dederat pᷣcipitanter ſententiã deceptꝰ ver

bis illius.debuit reuocare totã poſtq; fallaciã ſᷣui de

pᷣhendit In dubijs quoq; decidẽdis multũ debʒ

vitari pꝛecipitatõ.⁊ ꝑmaxime in factis conſciẽtievbi

vertit᷑ periculũ anime.Uñ greg.ait. In rebꝰ dubis
non debet eſſe iudiciũ abſolutuũ.xxxiij.di. Habuiſſe.
Vbi dicit glo.ꝙ eſt triplex ambiguitas.ſ.iuns.facti
pſone.Et incipiendo a tertio ambiguo.quãdo.ſc,J
certum eſt factũ ſed dubitat᷑ quis fecernit.tũc põt fern
certa ſentẽtia. Non contra aliquã ꝑſonã deternmina⸗
te ſᷣm illð.ijq.i.cii.Neminẽ iudicetis ſuſpitõis arbi

trio. Sʒ in genere.ſ.qð qui fecerit tale delictũ quod

manikeſtü eſt ſit excõicatus niſi infm certũ tempꝰ in⸗
dicaueit.vt.v.q.i. Quidã.UVbi vero ſit ſcom ambi
guũ.ſ.facti quia.ſ.dubitat᷑ de aliquovtꝝ ſit factũ vel
nonnũq;ᷓ eſt ferenda ſentẽtia certa.vbi ſeqͥtur pᷣiudis
ciũ alteriꝰ.Et ad hoc facit verbũ greg.dicẽtis. Gꝛa⸗

ue eſt⁊ ſatis indecẽs vt in re dubia certa det᷑ ſentẽtia.
xi.q.iij.graue.Ut ſi dubitat᷑ vtũ aliqͥs iuſte aliquid
poſſideatvel nõ.ſeu vtꝝ ↄtraxerint aliqͥ in gradu vel
caſu ꝓhibitovł nõ.in tali dubio niſi ſufficiẽs pbatõ

nõ debet dari certa ſentẽtia in damnũ altenꝰ Sʒvbi
nulli fit pᷣiudiciũ ĩ dubio facti dat᷑ certa ſentẽtia abſ⸗

q; pcipitatõis vicio.puta cũ dubitat᷑ vtꝑ aliqͥs ſit ba
ptiſatus vel nõ vel vtrũ confirmatus vel oꝛdinatus.
veleccleſiavel hoſtia conſecrata debet baptiʒari.ↄſir
mari.vel oꝛdinanivel cõſecrati.ſi vere dubiũ eſt.quia

vt dicit Leo papa.non putatur iteratũ quod ignoꝛa

tur eſſe factũ.de conſe.diſt.i.Solennitates. ⁊ diſti.

lxvij.ca.Pꝛeſ biteri.· De pꝛimo ambiguo.ſ.iunis x

ceditur de ſimilibo ad ſimilia.vt diſti.xx. De libellis
vbi poſſint iura cõcoꝛdari nõ contrariari. vnde Leo
papa.In his que dubia ſunt vel obſcura id noueni⸗
mus ſequendũ qð nec euangelicis pᷣceptis ↄtrariuʒ.
nec decretis ſanctoꝝ patꝝ inuenit᷑ aduerſum di.xiiij

Sicut quedõ.Et intelligendũ eſt de illis decretis j

— — —

— — — —

—

g

reꝑiunt᷑ diuerſe opiniones ⁊ aduerſe ſolenniũ docto/⸗
rũ in aliqua materia nec habet?᷑ expᷣſſa circa hec decla
ratio ꝑ autoꝛitatẽ ſcripturevel determinatõ ꝑ eccliaʒ
tunc ꝑiculoſum eſt pᷣcipitare ſententiã.⁊ita vni opi⸗
nioni adherere ꝙ alterã condẽnet vt hereticãvł dam
nabilem.ſicut cognoſcere vxoꝛẽ menſtruatã aſſerere
ꝙ ſit moꝛtale.emere impᷣſtua venetiaꝝ.ſeu iura mon⸗
tis floꝛentie ꝙ ſit vſura? multa hmõi.In his igit q;
uis tutioꝛ via ſit eligenda⁊ conſulẽda vt de ſpon.co.
Juuenis.pcipue ante factũlõ tñvt dicit Guil. eſt
pcipitãda ſentẽtia cõdemnãdo alterã opinionẽ. Ad

quod eniã facit qð dicit be.Cho.in qðlibet.lſq qſtio

vbi agit᷑ de moꝛtali.niſi habeat᷑ expᷣſia autoꝛitas ſcri⸗

pturevel canonis vel rõ efficax non niſi ꝑiculoſiſſime
diffinit᷑ ⁊ boc eſt ↄtra multos pᷣdicatoꝛes ⁊ ↄfeſſoꝛes

modernos qͥ ſunt nimis faciles ad iudicandũ alidd
eſſe moꝛtale. Ilathan pꝛopbeta interogatus a Da⸗
uid vtrũ deberet domino deo templũ edificare.quia
pꝛeceps fuitad dandũ reſponſum dicens hoc domi
no placerevt pꝛopheta loquẽs.opoꝛtuit poſtea eũ re
uocare ſententiã. Nam dñs loquẽs pꝛophete dirxit ꝗ
hoc nõ faceret qꝛ multũ ſanguinẽ fuderat.ſed filiꝰ eiꝰ
templũ ediſficaret.vt habet᷑.qj. Reg. Sic⁊ Joſue. cuʒ
pꝛincipibo tribuum.quia pᷣceps fuit ad faciendũ pa
ctũ cum Gabaonitis amicicieꝛ ↄfederatõis ſimulan

tibo uülis ſe in remotiſſimis habitare nõ in terra pꝛo⸗

miſſionis ſed longo itinere ↄfractos.quia os dñi nõ
cõſulerunt.vt dicit᷑ Joſue.ix.decepti ſunt.⁊ quia iu⸗
rauerũt eis recomendatos habere ob reuerentiã iura
mẽti voluit dñs illos reſeruari.qͥ extermiari debebãt
In ſecretis etiã manifeſtandis debet qlibʒ cauere ne
ſit pceps alłs incidet in multa mala. ã pauciſſimi
reꝑiunt fideles ad ea ſeruanda.vñ hiere. ix. ðꝛ. Unꝰ
quiſq; a pꝛoximo ſuo ſe cuſtodiat.⁊ in oĩ fratre ſuo ñ
habeat fiduciã quia omnis frater ſupplãtans.i.de/⸗

cipiens in reuelando ſecreta. Sic Samſon quia pꝛe

ceps fuit ad reuelandũ ſecretũ etꝰ in quo conſiſtebat
foꝛtitudo ſus dalile cum pluries exꝑtus eẽt maliciaʒ

eius tonſo capite ab ea cũ doꝛmiret in gremio eius.

captus fuit a philiſteis ⁊ excecatus Judicũ/xvi.

Fertia pꝛecipitatio S..II.

—

care cũ non habeat expenſas ſufficieẽtes vel modum.
pꝛeceps eſſet in illo opere. Unde Calixtus papa int
Nos temꝑe egemus vt maturius qͥd agamꝰ Non pſᷣ

cipitemꝰ ↄſilia⁊ oꝑa noſtra.neq; oꝛdinẽ coꝛtrũpamꝰ2

diſtin. l. Ponderet. Op eſſet vtich pcipitatõis ſiquis
aliquẽ ſine noticia eius vel eraminatõe eligeret ſubi⸗
to in rectoꝛẽ vel ↄfeſſoꝛẽvel aſſumeretad ſacerdotium

vel ad religionẽ. vel ipᷣe aſſumeret aliqd opꝰ arduũ ſi

ne dilcuſſione ſue facultatis.Et ſicutvutuoſe opans
ↄſiderat circũſtantias. vt recte ſint ⁊ congruend finẽ
Ita⁊ econuerſo diabolus cum inſtigat ad malũ in⸗

Auucere conatvt ſubuo operet᷑ ſinealiqua examinatõ⸗
ne vel diſcuſſione periculi.vnde Oꝛige.Lenta virtus

⁊ cunctatrix ante iudicat qᷓ; incipiat quid decoꝛum.

quid honeſtum. Iniquitas omnia pꝛecipitat,de pe⸗

Capitulũ xI

non abꝛogata ſunt ꝑ contraniã cõſuetudinẽ. Ubi ãt

potelt eſſe in ope Sicut ſi aliquis appetens nouam
domũ fabꝛicare ſubito poneret ſe ad faciendũ fabꝛi⸗

niten. diſtin. ij. Inter hec. Sic maligni iudei tuba
ti contra chꝛiſtum arguentem incredulitatẽ eoum.
in Naʒareth duxerunt eum vſq; ad ſuꝑcilium mon/⸗
tis vt pꝛecipitarent eum Luce:liij. Ad hoc etiam fa
cit quod dicit᷑ Pꝛouerb.iiij. Uia impioꝛum tenebꝛo
ſa id eſt operatio. neſciuntvbi coꝛruant. id eſt ita pꝛe⸗
cipitãter agunt ꝙ non perpedũt pericula. ⁊ mala ad
que deuenient.ſicut⁊ pꝛeceps fuit Aſael in perſequ?⸗
do Abner ducem exercitus Iſboſeth.nec voluit deſi
ſtere ad verbũ ipius Abner.pꝛoprer quod coꝛruitoc
ciſus ab ipſo Abner.ij/ Regum.ij.Eſt autem hoc vi
cium ſᷣm Gꝛegoꝛi. in libꝛo moꝛal.ij. contra donum
conſilij. Impoꝛtat eniʒ quandam inoꝛdinatam. fe⸗
ſtinationem conſilij in agendo aliquid. ⁊ quis con⸗
tingat eſſe peccatũ in conſiliando non ſolum ſi eſt ni
mis feſtinus.ſed etiam ſi ſit nimis tardus. ita ꝙ pꝛe
tereat opoꝛtunitas tempoꝛis.tamen quia in inquiſi
tione conſilij multa particularia ſunt conſideranda.
pꝛopter quod dicit philoſophus in.vi. ethicoꝛum.ꝙ
opoꝛtet tarde conſiliari.directius tamẽ opponit᷑ pꝛeci
pitatio rectitudini cõſilij q; tarditas ſuꝑflua q̃ babʒ
quandã ſimilitudinẽ recti conſilij⁊c. H
¶ Lapitulum vndecimũ
Ade Inconſideratione.·

0 dicitur
ia luxune ᷣm Bꝛego. in.

L xxxi.moꝛał.nõ
quod ſemper pꝛocedat. ab es pꝛocedit eniʒ etiam ab
alijs. Sed quia pꝛedictum vicium pertinet ad defe
ctum pꝛudentie ſeu ei contrariat᷑ q;tum ad illũ actuʒ
qui eſt iudicare.qui actus eſt rationis.Delectatõ au
tem⁊ pꝛecipue que eſt in venereis abſoꝛbet totaliter
rationem. ⁊ conumpit eſtimatiõem pꝛudentie.⁊ iðõ0
poniturfilia lucune. Eſt autem peccatum quia con/
tra pꝛudentiam ad quam ſpectat non ſolum conſilia
ri circa agenda ſed etiã de conſiliatis recte iudicare.
Sced non poteſt quis recte indicare de aliqᷣo niſi ꝑ
conſiderationem pꝛius habitam. Unde dicitur Pꝛo
uerbioꝛum.iiij. Oculi tui videant recta. ſcilicet per
intentõnem puram.⁊ palpebꝛetue id eſt conſidera/⸗
tiones pꝛecedãt greſſus tuas id eſt oꝑa tua: Contra
rium vero agit᷑ per inconſiderationem. quia ſcilicet iu

dicat quis ⁊ agit ſine oſideratione debita. Et pꝛo hu

iuſmodi declaratione dicit beaatus Thomas ſecũda
ſecunde.q liij.articu.iiij.ꝙ conſideratio impoꝛtat ac
tum intellectus veritatẽ rei intuenns. Sicut autem
inquiſitio pertinet ad ratonem. ita iudicium ad in⸗
tellectum. Unde ⁊ in ſpeculatiuis demonſtratiua ſci

entia dicitur iudicatiua inq;tum per reſolutiõem in
pꝛima pꝛincipia intelligibilia de veritate inquiſito⸗

rum duudicatur.⁊ cõſideratio maxime ꝑtinet ad iu⸗
diciũ. Undeꝛ defectus recti iudicij ad inconſidera⸗
tiõis viciũ pertinet.put.ſ.aliqͥs in recte iudicãdo de
ficit er eo ꝓcontemnit vel negligit attendere ea ex qʒ⸗
bus rectum iudicium pꝛocedit. Unde maniſeſtum
eſt ꝙ inconſideratio eſt peccatũ Nec eſt contia quod
dominus aitI hath, decimo. Nolite cogitare quo⸗
modo aut quid loquamini quod videtur pertinere
ad inconſideratoemel lam ſᷣm Thomõ/ Bebnne

ibi non ꝓhibet dñs cõſiderare q ſunt agẽda vel dicẽ
da quãdo homo habet opoꝛtunitatẽ ſed dat dñs fi⸗
duciã in illis verbis fidelibo. vt deficiete ſibi opoꝛtu⸗
nitate vel pꝛopt᷑ imꝑuiãvel pꝛopt᷑ ſubitã poccupatõ
nem in ſolo diuino cõſidant auxilio.A lioqͥn ſi pter⸗
mittat hõ facere quod pᷣt ſolũ ðinũ auxiliũ expectãs
videt᷑ de temptare.Et quauis quicũq; ↄſiliat᷑ opoꝛ
tet ꝙ multa ↄſideret⁊ ꝑ defectũ oↄcilij ſit pcipitatiõis
viciũ.⁊ ꝑ conſeqns defectꝰↄſideratõis nihilominus
inconſideratio ponit᷑ viciũ ſpeciale diſtinctũ a pᷣcipi⸗
tatione.quia cũ tota conſideratio eoꝝ que in conſilio
attendũtur oꝛdinantur ad recte iudicandũ.ideo con
ſideratio ꝑfici᷑ in iudicio. ⁊ incõſideratio maxĩe op⸗
ponit᷑ rectitudini iudicij: ſicut pᷣcipitatio rectitudini
ↄſilij Ziat᷑. Itẽ nota ſᷣm Tho.ij.ij.q.liij.art.uiij.q;
ſub inronſideratõe qͥ eſt ↄtra iudiciũ rectũ qͥ eſt actꝰ
pꝛudęẽtie includũturvicia incautele.⁊ incircũſpectio⸗
nis que ſunt ↄtra ꝑtes integrales pꝛudentie.q dicũt᷑
cautioꝛ circũſpectio.Et ſicut ad circũſpectõem ꝑti⸗
net ↄſiderare circũſtãtias eiꝰqð qͥs vult agere pꝛopt᷑
aliquẽ bonũ ſinẽ.vt.ſ.non ſolũ illud ſit bonũ ſᷣm ſe.
ſed etiã ᷣm circũſtantias. am ↄtingit aliqð ſᷣm ſe
conſiderandũ eſſe bonũ⁊ cõueniens ſini qð tñ ex ali⸗
quibo occurrẽtibo reddit᷑ malũ vel nõ opatiuũ ad fi/
nem.ſicut oſtẽdere ſigna amoꝛis alicui ſ̃m ſe cõſide⸗
ratũ videtur eſſe conueniẽs ad alliciendũ ad amoꝛc.
ſed ſi cõtingat in animo eiꝰſuꝑbia.vel ſuſpicio adu⸗
latõis.nõ erit hoc cõueniens ad finẽ. Non ↄſiderare
ergo tales circũſtantias ꝑtinet ad incircũſpectõeʒ Et
ſicut ꝑ cautionẽ ita accipiũtur bonavt caueãtur ma⸗
la in ſe.vł que hñt ſpẽm mali ſᷣm ea qvt in pluribus
accidere ſolent ſic ꝑ incautõem nõ conſideratur talia
Impij tanqᷓ; puluis quẽ pꝛoijcitventꝰa facie terre iõ
nõ reſurgũt impij in iudicio.neq; peccatoꝛes in cõſi⸗
lio iuſtoꝝ.po.i. Triplex eſt actꝰpꝛudẽtie qͥ neceſſa
ria eſt cuilbet.Pꝛimꝰeſt pᷣcipiẽte dño. Eſtote pꝛudẽ⸗

tes ſicut ſerpẽtes ¶) ath.x.ſ.cõſiliari circa agẽda per

inquiſitionẽ modoꝝ quibo fieri pᷣt. Scðs eſt iudica⸗
re de cõſiliatis.iu de his q̃ pꝛoponũt᷑ varia in conſilio
eligere qdᷣ magis ↄuenit Tertiꝰeſt imparare ſibi ſeu
iudicata exequi:i:quod qͥs eligit e multis agendum
illud facere efficaciter. Impij et peccatoꝛes.i.pꝛaui q̃ᷣ
ad deũ.Et hi impij pꝛaui quo ad pꝛoximũ Et hi pec
catoꝛes ſicut carẽt vera pꝛudentia que.ſ.eſt ſᷣm deũ
ita⁊ actibo eius.ſ.conſilio.iudicio.⁊ imꝑio. Pꝛĩo per
viciũ pꝛecipitatõis. Scðo ꝑ incõſideratõem. Tertõ
ꝑ inconſtantiã. Et hoc notat po in pᷣfatis verb a pꝛin
cipalioꝛi inchoando. Uiciũ inconſtãtie. ⁊ inexecutio
nis.ibi.tanq; pul. Uiciũ inconſideratõis ibi.iõ non
reſurgũt. Uiciũ pꝛecipitatõis ibi.neq; pctõꝛes Si
cut pꝛincipatł actꝰ pꝛudẽtie eſt imperare ſibi in eo qd
iudicauit fiendũ.i.executõi mãdare.ibi. eĩ ↄſiſtir dit
ficultas Multi enĩ bene cõſiliant᷑ ⁊ bene iudicant de
egendis⁊ tamẽ nõ exequũtur. Sic ꝑmaxime contma
pꝛudentiã eſtviciũ inconſtãtie ⁊ ideo de malis loq̃n
do ab hoc incipit dicẽs. Impij tanq; puluis an faci
emventi.ꝑ qð notat–᷑ incoſtãtia.Quid eĩ leuiꝰpulue⸗
re. Sicut ergo ventꝰfreq̃nter leuat pulu erẽ. devno lo
co ad aliũ.ita pctõꝛvt puluis ſiccus hũoꝛe gr̃e muta

tur devno oꝑe ad alið ꝑ inconſtantiã vento tẽprarõ

R——

nis a facie tene. ia ſtabilitate ppoſiti q ſibi eligedo
firmauerat.Cerra eĩ firma eſt. Ecchi. Tema autẽ in
eternũ ſtat. Uel ꝓijcitura cõſpectu ecclie ſignate per
terrãꝛ hoc quoad meritũ.⁊ ſi nõ quoad numerũ.
Quantũ ad ſcðᷣm.ſ.viciũ incõſideratiõis dicit iõ nõ
reſurgũt.Quia eĩvt puluis impij ſunt⁊ piectivento
temptatõis a facie terre.i.ecclie militãtis vel terre vi⸗
uentiũ.nil de ea curates.iõ nõ reſurgũt ab imis vicõ
rum ad ſuꝑna virtutũ. Non reſurgũt in iudicio.i.ad
ludicandũ ſeipſos ꝑ cõpunctõem.de qͥ apls ait.iiad
coꝛin.xi. Si noſmetipſos diiudicarẽꝰnõ vtiq; a dño
iudicaremur.pꝛopt᷑ qð nõ reſurgũt etiã in iudicio q;
eſt actus pꝛudẽtie.qꝛ nõ cõſiderãt q̃ debẽt ↄſiderare
ſed incõſiderate agũt cõtra illð ꝓuer.xiiij Labia ſapi
entis.i.pꝛudẽtis conſiderant piacita,.ſ. deo labia vi⸗

delicet coꝛdis.os impioꝝ ꝑuerſa. Quantũ ad tertiũ

ſcʒ viciũ pꝛecipitatõis inqͥt. Neq;ʒ pctõꝛes in ↄſilio iu
ſtoꝝ.ſ.reſurgũt.onſiliũ iuſtoꝝ eſt ↄſiliũ mẽtis ſeu
examinatõ agendoꝝ ſine quo nil agũt ſᷣm illð ꝓuer.
Aſtutus.i.pꝛudẽs oĩa agit cũ ↄſilio.ſ.mẽtis ſue. ſz
hoc ↄſiliũ non ſibi faciũt pctõꝛes. Sʒ vt ðꝛ ꝓpuerb.i⸗
pedes eoꝝ.i:affectꝰ.ad malũ currũt ⁊ feſtinãtvt effũ
dant ſanguinẽ. Sʒ de pcipitatõe dictũ eſt in capicło
pᷣcedẽti.⁊ de inconſtatia dicet᷑ in ſeqnti. Müc ergo
de incõſideratõe de q̃ ꝓuer.xiij.ðꝛ. Quiincõſideratꝰ
eſt ad loquendũ ſentiet maal.
Inconſideratio vicioſa triplex eſt.⁊ per eam nõ re⸗
ſurgunt impij in iudicio actus pꝛudentie.
Pꝛma eſt pꝛopꝛie defectionis.

Secũda eſt diuine oꝑationis.

Ternia eſt aliene conucrſatois.
De pꝛima dicit chꝛiſtus .F. .
Lu.vi.Quid vides feſtucã in oculo fris tuiꝛ ipᷣ tra⸗
bem in tuo nõ ↄſideras.i.notabilẽ defectũ tuũ.Eſt
ãt triplex defectõ in ſe q̃ nõ ↄſiderat᷑ ab ĩpijs ⁊ pctõꝛi
bꝰ.⁊ iõ ñ reſurgũt ĩ iudicõ recto ſᷣm pꝛudẽtiã vt iudi
cẽt de rebo ꝓut ſuntꝛ put dñt.ſj. ÿm affectũ ĩoꝛdĩatũ
Defectus ſue conditionis.
Defectus ſue offenſionis.
Defectus ſue pꝛofectõis.
Mlon enĩ homo ↄſiderat ſue defectũ cõditionis.ſ.
q;uilis ſit.⁊ iõ nõ recte iudicat de ſe eſtimãs aliquid
eſſe cum nihil ſit.ſ. ex ſe m aplm. Pꝛimũ ergo. vt ait
Berñ.in li.de conſideratione.a te incipiat cõſidera⸗
tio tua.non ſolum incipiat ſed in te finiatur quocun
q; euagetur a te reuocaueris eaʒ cum ſalutis fructu.
A facie enim conſideratiõis tue conditiõis occurret
tibi homo miſer ⁊ miſerabilis.pauꝑ.cecus.⁊ nudꝰ.
VNHomo inqͥ t Job.xiij.natus de muliere bꝛeuiviuens
tempe replet᷑ multis miſerijs qui qſi flos egreditur ⁊
conterit᷑ et fugit velut vmbꝛa⁊ nunq; in eodẽ ſtatu ꝑ
manet homo inquit dolens ꝓꝙ ſit homo ab humo de
niuatus⁊ in ipᷣam reuerſurus.erubeſcẽs ꝙ ſit nudꝰ.
qꝛ natꝰ.Et nudꝰegreſſus ſuʒ de vtero mris mee Job
lploꝛãs⁊ q̃ſi murmurãs.qꝛ natꝰſit ad laboꝛẽ nõ ad
honoꝛẽ. Hõ eĩ naſcitad laboꝛẽ.⁊ auis ad volatũ Job
xiiij Natꝰde muliereꝛ ob hoc cũ reatu.ps.l.in pctis
peꝑit me mr̃ mea.ſm aliã lrãm.repletur multis mi⸗
ſerijs, ⁊ ideo cum fletu.Eccłes.ij. Cuncti dies eius

rrrre —

laboꝛibo⁊ erũnis pleni ſunt.nec ꝑ noctẽ quidẽ qᷣeſcit
vere multis miſerijs:qꝛ coꝛꝑis ⁊ anime ſimul. Quid
enĩ calamitatevacat naſcenti in peccato.⁊ fragili coꝛ
poꝛeꝛ mente ſtenili. Nullũ animal natũ fragiliꝰ coꝛ⸗
poꝛe.Anima vero ſcẽtia ⁊ virtutibovacua.laſcitur

A aia noſtravt tabula mſa in qua nihil eſt pictũ ſᷣm
phũm. Gꝛeuiviuẽs the.⁊ iõ cũ metu.ſ.moꝛtis ſem⸗
ꝑ Jaco.iiij.Que enĩ eſt vita veſtra vapoꝛ ad modicũ

parens.⁊ deinceps exterminabit᷑ Et iſtud bꝛeue tem
pus ſemꝑ incertũ.quia neſcitis diem neq; boꝛam.q
dñs venturꝰſit. Math.xxiiij. Qui q̃ſi flos egreditur

2 conterit᷑ Habet enĩ aliqd apparentieꝛ vigoꝛis ĩ iu
uentute ſus.ſed cito ꝑ ſenectutẽ ſuam decidit⁊ marce
ſcit. Eſa.iiij. Omnis caro fenũ.⁊ om̃is gloꝛia eiꝰ q̃ſi

flos feni.exiccatũ eſt fenũ ⁊ cecidit flos eius. Nunqᷓ;
in eodẽ ſtatu ꝑmanet.ſed mutat᷑ de etate in etateʒ.de
ſanitate in infirmitatẽ. de ſciente in obliuioſum de di
uite in pauꝑem.de bono in malũ.ps. Pencula ĩfer⸗

ni inuenerũt me. Quia igit᷑ homo nõ cõſiderat hanc

ſuã viliſſimã ꝑditionẽ.ideo nõ reſurgit in iudicio ve/⸗
rovt reputet ex ſe nihil habere niſi miſeriam⁊ caſum.

ſed de ſe pᷣumit⁊ ſuꝑbit. Sedvt dicit Gꝛego.in moę⸗
rabł. Conſideret homo elatꝰquid mereat᷑ in terra. Si

angelus in celo pꝛoſternit᷑ ſiilli parcere noluit quẽ in
celis in tanta gloꝛia ſublimauit.ſcʒ lucifero cũ ſuꝑbi

uit de peni. diſtin. ij. ca. vlti. Scðdo non cõſiderat

peccatoꝛ defectũ ſue offenſionis.quãtus ſit quantũ
cunq; nociuus.cũ auferat ſibi ſummũ bonũ. indu⸗
cat ad eternũ ſuppliciũ, auferat ſibi omne meritũ.Et

ideo quia homo nõ conſiderat nõ reſurgit in iudicio

vero cũ inſtigat᷑ ad malũ.ſed quaſi nihil mali ſibi in
de eueniat.ſed magnũ bonũ illud iudicat ſeu deter⸗
minat faciendũ. Sedvt dicit dominꝰ Eʒech. xviij.ſi
gquerterit ſe iuſtus a iuſticia ſua oẽs iuſticie eiꝰnõ re/

coꝛdabũtur.ſ.ad pꝛemiũ. ipſe in iniqͥtate ſua moꝛiet᷑

ſcʒ moꝛte eterna.ſuꝑ quiboverbis dicit Gꝛego. Hoc
nobis maxime conſiderandũ eſt.qꝛ cum mala com⸗

mittimꝰ?ſine cauſa,.i.vtilitate.bona trãſacta ad men⸗

tem reuocamꝰ.quia in ꝑpetratõe maloꝝ nulla debet

eſſeifiducia pꝛeteritoꝝ bonoꝝ.de peni.diſtĩ.iiij. Hoc

nobis.Quod eſt cõtra multos qui credũt per opera

bona facta ſalutem cõſequi etiã ſi malũ faciãt. Saul
quodã temꝑe optimꝰfuit. ⁊ malta bona fecit pꝛopter

deũ⁊ ſalutẽ populi.tñ quia auertit ſea iuſticia inobe
diens ⁊ ðino mãdato repꝛobatꝰ⁊ dãnatus eſt. vt pʒ
in.i. Reg.xv. Item qꝛ nõ ſufficiẽter cõſiderat pecca⸗
toꝛ circũſtantias aggrauãtes offenſiones ſuas.ilðᷣo
nõ reſurgit ad vitã gratie in iudicio penitẽtiali qꝛ nõ
digne penuet. Unde dicit Aug.in li.de penitẽtia Lõ
ſideret peccatoꝛ qualitatẽ crimĩs in loco.in tꝑe.in ꝑ⸗
ſeuerãtia.in varietate ꝑſone⁊ quali hoc fecerit tẽpta⸗
tioneꝛ in ipſiꝰvicij multiplici executõe Cõſideret q̃n
tũ ꝑſeuerauit⁊ defleat⁊c.de pe.diſ.v.ca.ij. De hmoõi
autẽ circũſtantijs ꝗᷓ ſint de neceſſitate confitende ha
bes in.iij.pte. Tertio nõ conſiderat malꝰ defectuʒ
ſue male pꝛofectõis. Non enĩ ſolũ exigit deꝰ a nobis
vt euitemꝰmalũ ſʒvt faciamꝰbonũ ⁊ pꝛoficiamus in

pono ſ̃m illud apłi ad Phił. Que retro ſunt obliui⸗

ſcẽs.ſ.mala ad ea nõ reuertẽs.in anterioꝛa me exten/⸗
dẽs.ſepficido magis ac magꝭ ad bꝛauiũ ſequoꝛ ſu⸗

ꝑnevocatõis. lam invia dei nõ ꝓficere eſt dekicere.
Quia igit᷑ peccatoꝛ⁊ negligẽs nõ ↄſiderat defectũ ſui
ꝓfectus.ideo nõ reſurgiè in iudicio debito in agẽdo.
ſcilʒ melioꝛa.ſed ↄſueta ſua mixta bonitate vel nria

tepiditate. inconſiderãdo igit᷑ qualis ſis⁊ qlis fuerꝭ

inquit Bernar.in lib.ij.de conſideratõe.comꝑanda
ſunt poſterioꝛa pꝛioꝛibo.pꝛoſeceris ne in virtute.ſapi
entia.⁊ĩtellectu.in ſnauitate moꝝ an ab his ſoꝛte qdᷣ
abſit defeceris Patiẽtioꝛ ſis an impatiẽtioꝛ ſolito.ira
cundioꝛ leuioꝛue.inſolẽtioꝛ aut humilioꝛ. affabilioꝛ.

aut auſterioꝛ exed bilioꝛ an difficilioꝛ. puſillanumioꝛ

an magnanimioꝛ ſeriuſmagis aut pluſculũ diſſolu⸗
tus.timoꝛatioꝛ aut foꝛte fidetioꝛ qᷓ; opoꝛtet late patet
hic cãpus in hoc genere ↄſiderãdi.O poꝛtet.innote⸗
ſcat tibi ʒelus tuus.clemẽtia tua diſcretioq; modeꝰ

ratrix eaꝝvirtutũ.qualis videlʒ in donãdis iniurijs

ſis.qlis in vlciſcendis q; in vrroq; ꝓuidꝰmodi. loci.
tpis obſeruatoꝛ. Hec ille.Ad tollendũ ãt hmõi defe
ctũ.i.pfectus multũ valet conſideratio moꝛtis. Unð
Job. xvij.dicitur. Spũs me attenuabit᷑.ſ.magis ac
magis ꝓficiẽdo ⁊ dimittẽdo groſſiciẽ ſenſualitatis et
ↄſcle.⁊ hoc iõ qꝛ dies mei bꝛeuiabũt᷑ſ.hoc ↄſideran⸗
do.⁊ ſolũ mihi ſuꝑeſt ſepulchꝝ tꝑs nõ bñs apliꝰ ad
ꝓficiẽdũ. Suꝑ qͥ boverbis Job dicit Gꝛego.xiij.mo.
Qui cõſiderat qualis erit in moꝛte ſꝑ ſit timidꝰĩ oꝑpa⸗
tionę.nibil qð trãſeat appetit.cũctis pñtis vite deſi⸗
derijs ↄtradicit.⁊ peneſe moꝛtuũ cõſiderat. q; ſe mo
nituꝝ minime ignoꝛat.
— 9 —W/ 6
ecuda incõſideratio ·F. Il
eſt diuine oꝑatois.de q Ela.v. lanuuũ e?. ſ. ði
nõ ↄſideratis.pptea captiuꝰ ductꝰẽ ppłs meꝰ.ſ.dia
bolo ꝑ petm̃.Et ẽ triplex dei oꝑatõ.q qꝛ ñ ↄſidcrat᷑a
pctõꝛibo iõ nõ reſurgũt ĩ iudicõ recto.ſʒ male iudicãt

Pꝛima operatio qua cũcta regit

Scða oꝑatio qua aliquos deſerit.
Tertia oꝑatio dei qᷓvniuerſa cognoſcirn.
De pꝛia ðt xpᷣs Joã.v.Pr̃ me oꝑat᷑ vſqꝙmõ ⁊ ego
oꝑoꝛ ſcʒ ſił cũ eo.⁊ loqᷣt᷑ de oꝑe regimĩs ⁊ gubnatiõis
mũdi quã ſꝑ cõtnue oꝑat᷑ deꝰ dans vnicuiq; creatu
re qð ſibi ↄgruit ⁊ nulli deficit:vñ ðꝛ math.vi. Coſi
derate lilia agri quõ creſcũt q̃ non laboꝛãt neq; nen
deꝰ veſtit illa talibo coloꝛibo qͥ cõgruũt eis. Et aliꝰ

euãgeliſta ait Lu. xij. Cõſiderate coꝛuos.nõ ſerũt ne

q; ↄgregãt in hoꝛrea⁊ dñs paſcit eos. Dicũt eĩ natu
rales ꝙ eoꝛũ naſcũt᷑ cĩ plumis alb ꝓpt᷑ qð ex ꝑntes
eſtimates illos pullos ñ ſuos ꝓpter diſſilitudinẽ co⸗
loꝛis deſerũt eos.⁊ ñ nutriũtvt alie aues ⁊ aĩalia puł

los ſeu filios ſuos.ſʒ deꝰñ deſerit eos Ipe eĩ vt ðt pẽ

dat iumẽtis eſcã ipoꝝ⁊ pulł coꝛuoꝝ ĩuocatibo eũ mõ
ſuo vocẽ foꝛmãtibo ad inſinuãdũ appetitũ cibiPctõ⸗
res ãt qꝛ ñ ↄſiderãt hãc dei ꝓuidẽtiã⁊ gubnatõʒ ñre
ſurgũtĩ iudicõ recto ſʒ aſtuteꝛ ꝑ fallacias ⁊ ꝑ nimiaʒ
ſolicitudinẽ ꝓcurãt ſibi tꝑalia qᷓ̃i ꝑ ſe ꝑ ĩduſtria ſuaz
ſibi poſſint puid ere.ñ ex ði gubᷣnatõeꝛ puidẽtia. pa
nit dñs ppłm ſuũ ĩ deſto qſi innũerabilẽ. xl. muilia ſo
lũ apti ad pliũ fuer nũerati ĩ deſtovltra ſenes ⁊ par⸗
uulos młieres.pane celi ſuauiſſimo.i:mãna.xlãnis
vt pʒ exo.xvi.pauit⁊ heliã tꝑe famis ĩ toꝛrete Carith

moꝛante ꝑ coꝛ uum deferentem panem et cames tiij⸗

Titulus Quintus

Reg.xvij. Reſpicite filij natöes hoĩmꝛ ſcitote qꝛ nul

lus ſperauit in dñoꝛ derelictꝰeſt. Eccliaſt.ij. De ſcõᷣo
oꝑe ðꝛEcchłvij. Cõſidera oꝑa dei⁊ vide.qꝛ nemo pᷣt
coꝛngere quẽ ille deſpexerit. Deſpexit aute quẽ dele⸗
rit gra ſua. Nullũ aute deſerit deus niſi ille pꝛiꝰdeſe⸗
rat deũ. Multa fecit xpᷣs ad coꝛrigendũ iudã vt emè
daretſe de pctõ ſuo.Terruitverbis dicẽs Tle autem
homini illiꝑ quẽ tradaregoꝛc. Attraxit bñficijs ab
luendo pedes.⁊ coꝛpus ſuũ in ſacramẽto poꝛrigẽdo
Oſtendit ſe noſſe.vndeꝛ pᷣdixit.nec tamẽ maniteſta⸗
uitalijs. Sed nec ꝑ iſta coꝛrexit ſe. quia derelictus a
deo quẽ ipſe reliquerat cupiditate deuickus. Quãta
fecit pꝛo còuerſioneꝛ illuminatiõe ulius populi iuðᷣo
rum. Vicia eoꝛũ repꝛehẽdit.erroꝛes detexit eos veri⸗
tatẽ edocuit.inſidiantes illi ſcribas ⁊ phariſeos vt ca
perẽt in verbo ↄfutauit:miraculis innumeris doctri
nam ſuã appꝛobauit.paſſionẽ ſuſtinuit.p eis roga⸗
uit. poſt reſurrectionẽ multi ex patribo reſurgentes et
apparẽtes eis declarauerũt ipᷣm eſſe Meſſiã ꝓmiſ⸗
ſum in lege.ꝑ apłos veritatè hanc manitfeſtauit 2 pꝛe
dicauit.ſigna terribilia future deſtructõis euenirevo
luit nec tamẽ ꝑ iſta ſe coꝛrexit. Uenite et videte ait pẽ
opera dei terribilis in cõſilijs ſuper filios hoĩm.cum
videlicʒ eos qͥ benefaciũt aliqñ deſerit occulto ſuo iu
dicio nobis ignoto ſed nunq; iniuſto. Uñ ſanctiviri
hoc conſiderates nõ de ſuis operibo pᷣſumũtr.ſed ſꝑ
timent ne occultis eoꝛũ demeritis a deo deſerantur.
Job.xxiij.A facie eius.ſ.deiturbatus ſum⁊ conſide
rans timoꝛe ſolicitoꝛ. Sed peccatoꝛes qui hoc nõ cõ
ſiderant nõ reſurgũt in iudicio vero.extimãtes ad pla
citũ ſuũ ſe poſſe coꝛrigereꝛ minis⁊ penis alios emen

dare. Detertio oꝑe dicit᷑ Job. xxxvij. Subterom⸗

nes celos ipſe de conſiderat. Et ꝓuerbᷣ. v. Reſpicit
deus viã hominis.i.vita⁊ cõuerſatõem.⁊ om̃es greſ⸗

ſus eius ipſe cõſiderat.i.affectus. Hoc cõſiderantes

electi der ꝙ deus ſeimp videat omnes cogitatões eoꝝ
⁊ opera.ſibi cauẽt ne oculos diuine maieſtatis offen

dant Sieut etiã quicũq; ſeruus qui ſciret ſe a domi

no ſuo optimoꝛ ſapiẽtiſſimo intueri.diligẽter attẽde⸗

ret ne quid qð ſibi diſpliceret ꝑageretvñ Hiero. Om
nia que faciut ſancti in conſpectu dei faciũt. peccato

res aũt fugiũt a facie dei.ſicut ðꝛ de Cayn qͥ poſt ho⸗

micidiũ⁊ deſperatõem egreſſus eſt a facie dei. de pe.
diſt. i. Etvenit.Etideo nõ reſurgũt impij in iudicio
recto in vitãdo peccata.qꝛ nõ conſiderãt ꝙ deꝰ videt

oꝑpa eoꝝ.quaſi nõ curet dicẽtes cũ quibuldã infideli
bꝰ. Quid nouit de ⁊ quaſi ꝑ caliginẽ iudicat.Nu⸗

bes latibulũ eius,.noſtra nõ conſiderat Job.xxiij.

Lertia inconſideratio.ꝭ.in.

*

Nõ que ſua ſunt ſinguli conſiderãtes.ſ.tm̃.ſed q̃ ali

oꝛũ.⁊.i. Pe.ij.dicit᷑. Ex bonis operibo vos conſiderõẽ

tes gloꝛiſicent deũ in tempe viſitatõis.Debet ãt tri⸗

plex eſſe cõſideratio circa alios.cuiꝰↄtrariũ viciũ eſt.

Circa ſubditumvt reguletur.
Circa virtuoſum vt imitetur.
Circa pꝛauum vt excitetur.
Debet ſiquidẽ pꝛelatꝰdiligenter ↄſiderare ↄuᷣſatõ
nem ſubditoꝝ ſuoꝝ. ⁊ examinare vt coꝛrigere valeat

quod aitapłlus Phil.ij.

enata. Unde pꝛouerb.xxvij. Diligeter agnoſce vul⸗
tum pecoꝛis tui.⁊ omnes greges tuos coſidera Et in
huiꝰſigurã dicit᷑ eui.xiij. de lepꝛoſo Cõſidera bit eũ
ſocerdos.quia.ſ.ſi apparẽt in eo ſigna mãifeſta lepꝛe
debet eũ ſetare a ceteris ne alios inficiat. Unde Pie

ro. Reſecande ſunt carnes putnide moꝛbida ouisa
caulis pellenda eſt ne totũ coꝛpus coꝛrũpatur. grex

inficiak.xxiiij.q iij. onſiderare etiã debet nõ ſuã vti
litatẽ.ſed ↄmunẽ ſicut dicit᷑ de nia ſummo ſacerdo
te “.cõtulit ſead regem conſiderãs cõmunẽvtilitateʒ

vniuerſe młtitudinis.ij. dacha.iiij. Sed qꝛ impij

non cõſiderant hoc in ſubditis ideo nõ reſurgunt in
iudicio ad recte iudicandũ⁊ diſponendũ de eis. ⁊ iõ
cum eis coꝛruũt in malũ.ſicut Hely ſacerdos et iu⸗
dex cũ filijs ſuis Ophniꝛ finees.i.Reg.üij. Se⸗
cundo debet conſiderari couerſatio bonoꝝ ad imitã⸗
dum⁊ ꝑmaximevita xpᷣi. Quia vt ait Auguſ. oĩs xpᷣi
actio.noſtra eſt inſtructõ. Hebꝛe.iij. Conſiderate fra
tres apoſtolũ⁊ pontificẽ confeſſiõis nr̃e Jeſum qͥ fide

lis eſt ei qᷣ fecit illũ.ſ.deo ad exequendũ oẽm volũta⸗

tem eius. Plus enĩ mouent exempla qᷓ verba. vñ q;
uis Aug.audiſſet doctrinã optimã beati Amb.pᷣdi⸗
cantis.ex qua ab erroꝛe manicheoꝝ exutus eſt, tñ ad
plenã ↄuerſionẽ eius⁊ ſumẽdã religionẽ xpᷣianã ma⸗

gis mouit cõſid eratio vite Anthonij heremite.⁊ ſim

pliciani.cũ quo ↄtulit de factis ſuis. ⁊ Clictoꝛini cuiꝰ
exemplũ Simplicianꝰſibi ad imitandũ induxit. v
⁊ eccłia oꝛat. Sanctoꝝ tuoꝝ ad melioꝛem vitã exem⸗
pla nos pꝛouocẽt.impij. Sed nõ cõſiderãt eoꝝ vitẽ

niſi foꝛte ad curioſitatẽvel detractionẽ. iuxta illð põ.

Conſiderat peccatoꝛ iuſtũ.⁊ querit moꝛtificare eum.
Magis conſiderãt conuerſatõnẽ mũdanoꝝ ad imi
tandu.⁊ ideo male iudicãt de agendis ᷣm cõem eno
rem. Tertio debz cõſiderari vita pꝛauoxꝝ vt ex his qᷓ
ſpſi faciũt pꝛopt᷑ mũdũ hõ excitead faciendũ pꝛopt
deũ conſiderãdo qð ſi fit tm̃ pꝛopt᷑ pctm̃ Uñ ſequit
mo:s eterna.quid fieri debeat pꝛopt᷑ deũ. vñ ſequit᷑
ſummũ pꝛemiũ põ.Oculis tuis ↄſiderabis,. ⁊ retri⸗
butionẽ peccatoꝝvidebis.qꝛ.ſ.finis maloꝝ moꝛs ẽ.
VUñ hiere.ij.dicit. Trãſite ad inſulas⁊ videte.⁊ĩ Ce
dar mittiteꝛ ↄſideratevehemẽter⁊ videte ſi factũ eſt
huiuſcemodi ſi mutauit gens deos ſuos ⁊ certe ipſi
nõ ſunt dij.populꝰvero memutauit gliam in idolũ.
Obſtupelcite celi ſuꝑ hoc Idolũ dici pᷣt quelibʒ crea
tura quã quis ſupꝛa deũ diligit.vt pecunia delecta⸗
tio carnis.potẽtia⁊ hmõi. Un ⁊ auanciã dicit apłe.
qð eſt idoloꝝ ſeruitꝰ.Si ergo pctõꝛes creaturis mũ
di tãto deſiderio afficiũturꝛ inſeruiũt vtvideant᷑ pꝛo
dijs hĩe.qͥd fieri dʒ ꝓvero deoꝛ cultu eiꝰ. Et nõ ſolũ

ad ↄſiderãdũ oꝑa hoĩm.ſʒ etiãẽ minimoꝝ aĩaliũ bꝛu

toꝝ inuitat Salomon dicens pꝛouerbᷣ. vi. Clade ad
foꝛmicã o piger.⁊ conſidera vias eiꝰ⁊ diſce ab ea ſapi
entiã.que cum non habeat ducem. nec pꝛeceptoꝛem
nec pꝛincipem.parat ſibi in eſtate cibum.⁊ cõgregat
in meſſe qð comedat in hieme.Sic ↄgreganda ſunt

in vita pᷣſenti merita vt in futuꝝviuat. Sʒ impij nõ

eſtimãtes bona niſi que vider nõ reſurgũt in iudicio
vere pꝛudentie vt pꝛouideant ſibi in futurũ.vnde ha

beant adviuendũ in alio ſeculo cũ nõvaleant fodere

tũc per penitentiã,:⁊ mendicare tũc erubeſcantqꝛ eis

— — — — — —

2 SN — =—.

g
big
Nſan
n
aim
rß
.t
et i

mii
aß

mie
nwi⸗

eni
hos
inn
ahe⸗
iſpt
Hilcut
zui

H.

N

ee.

de

ſiu
nnnd,
ulpcn
1alu
ung
wrs
bantn
Etnoſ
idin
Ctt
abal
ache⸗
11069

c

Capitulü XII

nil darek. vt fecit villicus iniqᷣratis qͥ ob hoc laudatꝰ
ſuit.quia pꝛudẽter ſibi pꝛouidit in futuꝝ relaxando

debita.⁊ ideo opoꝛtet qð fame moꝛiant᷑ eterna.
¶U Capitulũ duodecimũ de inconſtatia.

ta filia lurune. que m Tho. ij.ij. q.liij. ĩ⸗
poꝛtat receſſuʒ quẽdã a bono ꝓpoſito dil⸗
finito. Hmõi autẽ receſſus pꝛincipiũ habʒ avi appe⸗

titiua ſeu volũtate: lon enĩ recedit quis a pꝛioꝛi boꝰ

no pꝛopoſito niſi pꝛopter aliqð qð ſibi inoꝛdiĩate pla

cet. Sed iſte receſſus nõ cõſummat᷑ niſi ꝑ defectũ rõ

nis.que fallitur in hoc qð repudiat id qð recte acce
ptauerat.Et quia cũ poſſit reſiſtere impulſui tepta⸗
tionũ ſiue paſſionũ ſi nõ reſiſtat hoc ex debilitate ipᷣi
us. ſe nõ tenetfirmiter in bono ↄcepto.⁊ iõ incõſtãtia
q;tũ ad ſui cõſummatõem ꝑtinet ad defectũ ratõis.

Sicut autẽ omnis rectitudo rõis pꝛactice ꝑtinet ali

qualiter ad pꝛudentiã.ita omnis defectus eiuſdẽ ꝑ⸗
tinet ad impꝛudentiam. Et ideo inconſtãtia ſᷣm ſui
cõſummationẽ ꝑtinet ad impꝛudentiã.Et ſicut pᷣci⸗
pitatio eſt defectus circa actum cõſulij. Inconſidera

tio circa actũ iudicij. Ita inconſtãtia eſt defectus cir

ca actum pᷣcepti.qui actus pertinet ad pꝛudẽtiã.Ex
boc enĩ aliquis dicitur inconſtans.quia ratio deficit
in pꝛecipiendo ea que ſunt conſiliata iudicata.Eſt ãt
peccatũ.quia cũ ad pꝛudentiã ꝑtineat pᷣferre maius
bonũ minoꝛi bono.⁊ ꝑ conſeq̃ns deſiſtere a melioꝛi
bono.ſ iam pꝛopoſito quod fit ꝑ inconſtãtiam perti
net ad impꝛudẽtiam.ſed pꝛudẽtia eſt virtus ergo im
pꝛudentia que ſibi cõtrariat᷑ eſt peccatũ. Dicit᷑ auteʒ
inconſtãtia.a Gꝛego.in moꝛal. Filia luxunie nõ quia
non cauſet᷑ etiam ex alijs vicijs.ſed quia luxuria to⸗
taliter extinguit iudicium rõnis. Inconſtantia auteʒ
q;tum ad ſui cõſummatõeʒ vt dictũ eſt ꝑtinerad de
fectum ratiõis. VUnde⁊ philoſophus dicit in ethico.
qð incontinẽs concupiſcentie totaliter nõ auqit ratõ
nem. Et Sapien.xiiij.dici Omnia cõmixta ſunt in
conſtãtia nuptiarũ inoꝛdinatio mechieꝛ impudicicie
Pertinẽt autem ad incõſtantiam defectus intelligẽ/
tieet ſolertie et pꝛouidentie que ſunt partes integra⸗
les pꝛudentie.Et intelligentia hic nõ ſumit᷑ pꝛo potẽ

tia ĩtellectiua ſed eſt quedã recta eſtimatio de aliquo

particulari fine. Solertia eſt qñ ex impꝛouiſo occur⸗

rit aliquid agendum ſubito inuenire quod cõueniat
operi Pꝛouidẽtia eſt reſpectu alicuius diſtãtis ad ea

que in pꝛeſenti occurrũt oꝛdinanda. Deficere autem
in bmõi pertinet ad inconſtantiã.

De vicio inconſtantie F. I.

põt exponi illð pe. lxxvij. auerterũt ſe ⁊ nõ ſerũauer̃t
pactũ quẽadmodũ patres eoꝝ ↄuerſi ſunt in arcum
pꝛauũ auerterũt ſe.ſ.a deo recedẽtes ad quẽ erãt ↄu⸗
ſi ꝑ penitẽtiã vel religiõis aſſumptõem. vel oꝛdis ſa⸗
cri. vel alicuiꝰboni ppoſiti.hiere.ij. auerſio tua incre
pabit te. ⁊ puer.i. Auerſio puuloꝝ intficieteos. ⁊ nõ
ſeruauerũt pactũ.ſ.factũ in bapuiſi mo vel penitẽtia vł
religione aſſumpta aut oꝛdine.hiere.xi. Induti ſuꝑ
eos oĩa verba pactibuiꝰqð pᷣcepivt facerẽt ⁊ nõ fece⸗

rũt quẽadmodũ patres eoꝝ cõuerſi ſ untꝛc. Arcꝰpꝛa

Mceonſtantia eſt quar

uus dici poteſt qui cũ videtur qð debeat emittere ſa
gittas.cũ trahit᷑ rrangitur.⁊ ſic deficit. Et ſic incõſtä
