e.ipſa inuidia ⁊ de nocumẽtis eius.

Muidiã eſſe vnum

nuidia. Capitulũ pᷣmũu

inuidia q̃ eſt ̃ᷣm deũ.Conſiderabat in aliquibꝰ
coxꝝ eſſe aliquas ꝑfectas cõditiões q̃ nõ ita foꝛte
apparenter erãt in eo.vel ex hũilitate in ſe non re
putabat ec.licʒ ſimplicit eſſet ꝑfectioꝛ illis.et in

ullis emulabat᷑ cupiẽs ꝓficere.iſta 3 nõ eſt ꝓpe in⸗
uidia.niſi large dicta.Et ſicintelligi᷑ dictũ Hie
ronymi ad Alletham de inſtitutõe filie. Habeat
ſocias cũ quib diſcat.qͥb inuideat.q̃ꝝ laudibꝰ

moꝛdeat᷑. Sumit᷑ hic inuidia ꝓ ʒelo ſen emulatõ

ne q̊ quis dʒ inckrarl ad ꝓficiendũ cũ melioꝛibꝰ.
Si aũt de tꝑalibo ſit triſticia talis pᷣt eẽ ſiñ pctõ

xt ſi fᷣm pᷣmũ motũ triſtatur ꝙ nõ habet ſibi ne⸗

ceſſaria q̃ aliꝰ hʒ cũ pctõ. Uñ qñ ꝑ talẽ defectum

incidit in patientiã vel murmuraciõeʒ vel minꝰ
mente deijci ⁊ ꝑtinebit ad accidiã. Tertõ mõ

triſtatur qͥs de bono alteriꝰ inq̃ᷓntũ ille cui acci⸗

dit illud bonũ eſt eo ĩidignꝰ.q̃ quideʒ triſticianõ

põt oꝛiri ex bonis honeſtjex qby aliquis iuſtꝰefft
citur niſi foꝛte ↄtriſtare? quis videndo magnos
peccatoꝛes a deo viſitari magnis donis ⁊ virtu

ex ſepte capitaliby vitijs põit gre.
in. xxxi.moꝛa. Et tho.ſe.ſe. q.xxx⸗

o.⁊ Caſſianꝰin li.de inſtitut ce

nobioꝝ. nõ pou
iõ fecerũt ꝓpt᷑ ̊ ꝙ inuidia maniftfeſte naſcit᷑ex ina
ni gloꝛia. Sʒyt dicit ibi.b.tho.nõ eſt ʒ rõnẽ vitij
capitalis ꝙ ipᷣm oꝛiatur ex altero.qꝛ vt diẽ gre.
xxxi.moꝛa.Capitalia vitia tanta ſibi ↄiũctõe cõ
iungũt᷑ ⁊ nõ niſi vnũ de altero pferatur.Sʒ pᷣ eſt
ↄtra rõem vitij capitalis ꝙ nõ hẽat aliquã rõeʒ
ꝓducendi ex ſe multa gñia pctõꝝ.qð nõ hʒ iuidia
z multa ex ea vitia ꝓcedũt vt infra patebit. Dif
fini᷑ aũt inuidia ſ̃ᷣm Joh̊.damaſce.ſcðo li.ꝙ eſt
triſticia de alienis bois. Pꝛo cuiꝰdeclaratõe
Ddicit btũs tho.ſe.ſe.q.xxxvi.arti.ij.ꝙ triſticia de
alienis bonis pᷣt ↄtingere q̃tuoꝛ modis. Pꝛio
mõ inq̃fũ qͥs dolet ð bono alteriꝰ inq̃ntũ ex eo
timentur nacumẽtũ.vel ſibiipᷣi vel aliis bonis
et talis triſticia nõ eſt inuidia.⁊ pᷣt eſſe ſine pctõ.
ſcʒ cũ moderata ẽ.nec ex h̊ facit aliqð incõueniẽſ

Vñ gre.xxij.moꝛa.ait.euenire plerunq; ſolʒ vtñ

amiſſa caritate.⁊ inimi nos ruina letificet.Et
rurſus.Eius gloꝛia ſine indie culpa ↄtriſtet cuʒ
et ruente eo q̊ſdam bñ erigi credimꝰ ⁊ ꝓficiẽteil
lo pleroſq; iniuſte opomi foꝛnidamꝰ. Hec ille.
Sicut ex ſubmerſione pharaõis cũ exercitu ſuo
in mari rubro populꝰ iſrael multũ gauiſus ⁊ fe
ſtinauit cantãs cãticuʒ Cantemꝰdño.⁊ pulſans
tympanũ cũ Maria eo ꝙ moꝛtuꝰeſt inimicꝰqui
volebat eos in fuitutẽ reducere.Ero.xv.Et ecõ⸗
tra matathias cum ſuis ↄtriſtatꝰẽ valde de exal
tatione ⁊ ꝓſpitate reg antiochi.qꝛ q̃rebat pplm
iudeoꝝ tranſt ferre ad ritus gentiliũ deo vᷣo reli/⸗
cto.i. Macha.ij.Scðo mõ pᷣt aliqᷣs ↄtriſtari de
bono alteriꝰ nõ ex eo ꝙ ille hẽat illð bonũ ſed qꝛ
ſibi deeſt iſtud bonũ. et hic ppe eſt zelꝰfᷣm phᷣm.ij
rethoꝛicoꝝ.Dicit᷑ etiaʒ cmulatio.Et ſi iſte ʒelus
ſit circa bòa honeſta.laudabilis eſt ſᷣm ilſud.i.
Loꝝ.xuij.E mulami ſpũ alia.Sic faciebat po
ſtolus cũ dicebat.ij.ad Coꝛint.xi. muloꝛ vos
dei emulatõe,q.d. nuideo quibuſdã ex vob.ſed

vi · art uij. Iſið.aũt in li.de ſũmo

ũt inuidiã int᷑capitalia.qð foꝛte

tibo qᷓi iudicãdo eos indignos.ſicut ↄtriſtatus⁊
indignatꝰẽ frater ſuꝰ maioꝛ de ſuſceptõe fratris
ꝓdigi magnifica. Lu.xv. Szʒ hᷣ eẽt ↄtriſtari de
um ⁊ iniuſtũ reputare.vel inuidẽtie fraterne gr̃e
que cſt blaſphemia in ſpm̃ſctm.Sʒ ↄtriſtari de
diuitijs ⁊ alijs bonis tꝑalibi q̃ pñt bonis ⁊ mał
ꝓuenire.hãc triſticiã vocat pᷣs.ij.rethoꝛicoꝛum
neemeſim ⁊ dicit ip̃am ad bonos moꝛes ꝑtinere
Szʒ hoc iõ dicit qꝛ ↄſiderabat ipᷣa bona tẽꝑalia
ſm ſe put pñt mas videri nõ reſpiciẽdo ad eina
Szʒ ſᷣm doctrinã fidei tꝑalia bona q ꝓueniũt in
dignis ex iuſta dei oꝛdinatiõe diſponuntur.vel

ad eorum coꝛruptionem.vel ad eoꝛum damna⸗

tionem. ſicut diues ſepultus in inferno. Cuce
xvi.⁊ hmõi bona q̃i nihil ſunt in ↄꝑatõe ad bõa

futura q̃ fuãtur bonis.Et iõ hmòi triſticia pbi⸗
betur in ſcbtura ſac ſᷣm illud ps. Noli emularii

malignantib. neq; zelauerfaciẽtes iniqtatẽ ⁊c.
CLito enĩ tranſit coꝝ ꝓſꝑitas.qm̃ tanq; fenũ ve⸗
lociter areſcent. Subdit.Et iõnõ eſt eſtimanda
Quarto ↄtriſtatquis de bono alteriꝰinq̃ntũ al
ter excedit ipᷣm in bonis.⁊ h̊ ꝓrieẽ ĩuidia.⁊ iſtðᷣ
quo e

Loꝝ.xiij.ait Caritas nõ emulat᷑.i.nõ inuidet ſʒ
gaudet de bonis altiꝰ. Nec obſtat ſi dica ꝙ ob⸗

iectũ triſticie ẽ malũ.Nõ cni triſtatur qͥs niſi de

malo.ſʒ iuidia ẽ de bono aliũꝰ.ꝗ̊ᷓ inuidia nõ ẽ tii
ſticia. Rñdet tho.vbi.S.arti.i.ꝙ obiectũ triſti⸗
cieẽ vtiq; malũ ꝓpriũ.ſʒ ↄtingit aliqñ ꝙ bonuʒ
alienũ appᷣhendat᷑ vt malũ ꝓpꝛiũ.Et ſᷣm h̊ ð bo⸗
no alieno põt eẽ triſticia. nuidꝰeni bonũ alũꝰð
quo inuidet eſtimat vt malũ ppriũ inq̃ntũ ẽ di⸗
minutiuũ ꝓpᷣe glorie ⁊ excellentie. Uið: eni ſibi

qꝙ ex bᷣ ꝙ aliqs excedit eũ in bõis vel eq ꝑatur ip̃e

nõ ſit in tanta reputatõe apð hoies ſicut ſi ſolꝰil
le illa bõa hr̃et ſupꝛa oẽs ⁊ inde triſlat᷑ bona igi
habita cauſant delectatõem.amiſſa cauſant tri⸗
ſticiã ⁊ doloꝛem.Ab alijs poſſeſſa nõ exceſſiue ni
mis vltra ſe cauſant occaſionaliter inuidiam et
emulatõem.qꝛ appᷣhenduntur vt ꝓpria malg vt
dictũ eſt. Et ðꝛ inuidus quaſi nõ videns qꝛ ſcilʒ

ſemꝑ aun ßm phm. in. ij. rethoꝛicoꝝ.qꝛ doletö
gandẽdũ.ſ.de bono ꝓximi.UVnð apoſt.i.

ia

ſegt
gui
nön
Ure

ſann
iuſe
Cennn
lisen
ſen
Mi .
Der
Lbuct?
enuln6
Ncicde,
lſii
aſbine⸗
Netrun
Wlnins
möno
laco⸗
Hicupo
iocecſt
mgs
istV
mſonor
öefmns
ſunöde
mege
ſande
Sae
ccdun
Snher
tinl
Ga
—K
N

miN

nenn

7

nini

idintH

K
Nint,
dlge
e
Clarien
caunh
igtei⸗
fmbite
onümn⸗
droiß⸗

Gſpeue

Grſien
wuß
N
N
tun

en
ſicnphi
Onmln

6ruia;

Capitulũ Pꝛimũ

honũ alterius ſine triſticia videre nonpõt·

De innidia loquens

ꝓpba ait Zelus domꝰ tue comedit me.loqturps

in ꝑſona xpᷣi ad pꝛem ⁊ a Johãne euãgeliſta indqdu

citur in teſtioniũ cũ vxpᷣs eiecit de teplo cũflagel/⸗
lo de funiculis emẽtes ⁊ vẽdentes Jo.ij.ad hũc
intellectũ vicʒ O pater. ʒelꝰ.i.intẽſus amoꝛ quẽ
habui ad honoꝛẽ tẽpli tui me q̃i cõſumendo affli
xit.⁊ ideo cũ flagello expi i de templo eos qͥ irre⸗
uerẽter ſe hẽbant.Sʒ alio mõ põt exponi ſic. O
pater.zelꝰi.inuidia.domꝰtue.i.ſacerdotũ qͥ hñt
curã domꝰtue.i.tẽpli.cõedit me.i.ↄſũpſit ꝑ moꝛ
tem. Ex inuidia eni ſacerdotũ qꝛ ipᷣe honoꝛabat
a pplło ⁊ audiebat᷑ magiſq; ipſi tradiderũt pylato

occidendũ. Sciebat eni inqᷣt euageliſta ꝙ ꝑ inui
diã tradidiſſent eũ Mat. xxvij. Qð figurate oñ⸗

dit Jacob.cũ ait Fera peſſima deuorauit filium
meũ ioſeph.qͥ figurabat xpᷣm.quẽ frẽs ex iuidia
vendẽtes.putabãt ad nihilũ deduxiſſe.ſʒ inde ꝑ⸗
uenit ad maximã gloriaʒ.Lria q̊ de hac inuidia

vigdenda ſunt.

Sruns a quo malo oꝛiatu.
ecundũ quãtum in peccato aggrauatur.
Tertiũ quiꝗq ex hoc vitio conſeqͥtur.

uantũ ad pꝛimum F. II.

pidi.inuicẽ ꝓuocantes.inuicẽ inuidẽtes Ponit
primus inanẽ gloriã.deinde inuidiã. qꝛ cã debʒ
pcedereſuũ effeccuʒ. et poſita cauſa ſequit᷑ effectꝰ

poſita inani gloria in homie ſeqtur iuidia:quia

cum videt vane glorioſus aliquẽ ſibi equari vł
ſupare in aliq bono vñ querit gloriã viðꝛ ſibi ꝙ
nõ ita ſit in gloria ⁊ reputatiõe hominũ exqͥ aliꝰ

habʒ bonũ ſimile vl maius ſicut ipᷣe.⁊ ita ex hboc
triſtatur de bono illiꝰ. Uñ gre.xxxi.moraliũ ait

Prima nanq; ſuꝑbie ſoboles inanis gloria eſt.
que dũ oppᷣſſam mentẽ coꝛrupit inuidiam mox
gignit.quia dũ vani nominis potentiã appetit.
ne quis hãc aliꝰadipiſci valeat tabeſcit.Et phᷣs
in ſcðo rethoꝛicoꝝ.ꝙ inuidebũt tales quibo ſũt
aliqui ſimiles.vel ſᷣm genꝰ aüt ſᷣm cognitionem
aut ſᷣm ſtaturã.aut ſᷣm habitũ aüt ſᷣm opinionẽ
Et iterũ dicit ꝙ illi quibʒ modicũ deficit ⁊ ama
toꝛes honoris.⁊ qui ſapiẽtes reputatur.ſunt in
uidi ſcʒ vel ſᷣm inclinatõem vel ſᷣm deliberatõcʒ
ꝓut ſunt boni ⁊ mali.Job.v. Paruuluʒ occidit

inuidia.i.puſillanimem, occidit aũt ſpũaliter.
Pꝛo hoꝝ declaratõne dicit btũs tho ſe ſe.q

xxxvi.arti.i.ꝙ cum inuidia ſit de gloria alterius
inqᷓntũ apphendit᷑ yt diminutiua gloꝛie pꝛopꝛie
quã quis appetit.ↄſeqñs eſt vt ad illos heat᷑ inui
dia.quib hõ ſevel equare vel pᷣferre appetit ĩ glo
ria.hoc nõ eſt reſpectu multũ a ſe diſtantiũ.lul
lus eni inſanꝰſtudet ſe equare vel pᷣferre i gloria
his qui ſunt młto maiores eo.puta hõ plebeus
regi.vel rex plebeio quẽ multũ excedit.Et iõ his

qui multũ diſtãt vel loco vel tꝑe vel ſtatu homo

nõ inuidet.ſed his qui ſunt ꝓpinqui quib ſe niti
tur equare vel pᷣferre.Naʒ cũ illi excedũt accidit

Inuidia cõmunius bʒ oꝛtu er vana glia. Unde
apłs ad Gala.vi. Non efficiami inanis glłie cu⸗

hoc contra nr̃am volũtatẽ.quia eſtimat᷑inde ſibi

minui gloria ſua.⁊ iõ cauſat᷑ triſticia. Siłitudo

Qutẽ ðꝛeſſe cauſa amor.⁊ ꝑ ↄñs delectatiõʒ cau

ſa inq̃ntũ ↄcoꝛdat᷑ volũtati.Et ſic diſcipuli Jo⸗
hannis baptiſte inuidebant aliq̃ntulũ xpᷣo eo ꝙ
hr̃et maioꝛẽ concurſum ⁊ famã qᷓ; mgr̃ eorũ Jo⸗
hannes. vnde zelantes ꝓ ipſo iohane dixer̃r eĩ ſek
IJs cui teſtim oniũ ꝑhibuiſti ples diſcipulos fac7.
Joh.iij. Sʒ iohãnes declarauit ꝙ ve maioꝛ ipſo
erat.qꝛ verꝰ meſſias. Similr cũ audiẽtes deceʒ
de duoby frib indignati ſunt Math.xx. Amato
res honor ⁊ dignitatis ſunt inuidi.ſiad eos qui
bus pñ̃t in honoꝛè ⁊ dignitate equari vel pᷣferri.
nam ſi multũ excedet nõ inuidet. Non eni inui⸗
det ciuis ſi nõ habʒ dignitatẽ regiã ad quã nõ eſt
aptus.neq; ſimplex ſacerdos ſi nõ eſt papa.ſed ſi
modicũ deficiat.viðꝛ ſibi ꝙ ad hoc poſſit ꝑtinge
re.et ſicad hoc conat᷑ vt ſit ciuis de prioribo vel a
lijs officijs ciuitatis ſicut plures ſunt et ſa-dos
ꝙ ſit plebanꝰ vel canonicꝰ vel eps.Et ſi fruſtrat

cius conatꝰ ꝓpter exceſſuin gloꝛie alteriꝰ.qꝛ alij

bñt qð ipᷣe nò habʒ.:triſtat de bono alteriꝰ. Et ſic
ſaul qñ dauid deuicto ⁊ occiſo goliath puelle ob⸗

uiantes et feſtiuates de victoꝛia eius canebat in
eius laudẽ. Percuſſit ſaul mille.⁊ dauid decem

miia:· Audies hec ſaul inuidit dauid eo ꝙ magj
laudabatur qᷓ; ipᷣe.vñ dolẽs de hoc dixit. Mihi

degder̃t mille.⁊ filio yſai:i.dauid decem milia i.

Re.xviij. Puſillanimes ꝗᷓ ſunt inuidi qꝛ omnia
reputat magna.⁊ quicqͥd boni alicui accidat re⸗
putaãt ſe in maꝗᷓ ſuꝑatos eẽ.⁊ inde ↄtriſtant᷑ inui
dendo. Et ſic mulieres qꝛ cõiter ſunt puſillani⸗
mes inanis glie cupide.qꝛ reputãt maj q̃ ꝑua et

vilia ſunt.vt pulcritudieʒ.oꝛnatũ.tripudiatum

fecunditatẽ ⁊ hmõi.ideo defacili inuidet vna vel
alteri.Sicut ⁊ rachel inuidit ſoꝛori lye.qꝛ fecun

da erat G eñ. xxx. Qui reputant᷑ ſapiẽtes vel vir⸗
tuoſi aliqñ iuidẽt ſi imꝑfecti ſunt.⁊ Hnõ eſt ex ſa

pientia vł vtute in ſe ſʒ inq̃ntũ exæis reſultat ho

noꝛ ⁊ gla hñnti in ↄſpectu alioꝝ. Nullꝰ eni inuide
ret hmõi ſapiẽti ⁊ ꝑfecto ſi ignotꝰ eſſʒ hominib⸗

ſʒ cũ maifeſtatur eiꝰſapia ⁊ virtꝰ.qꝛ inde ex mut

ta exaltatiõe illi⸗ ri nuido minui fama ſua et
honoꝛ ⁊ iñ otriſtat᷑. Sona eni ſpũalia ex h̊ ꝙ plu

ribi cõicant᷑ ⁊ minuũtur.ſiẽ pʒ de ſcia ⁊ virtutib⸗

ſed bõa tꝑalia cõicata vtiq; minuũtur. ſic ptʒ in
diuitijs. Nazʒ ex bᷣ ꝙ vnꝰ q bʒ centũ floꝛenos ali
us nõ poteſt hr̃e niſi ſibi ſubtrabant᷑.⁊ ita gloria
mũdi cirea aliqd cũ vnꝰ hʒ.aliꝰnõ hʒ.vł non ita
magna.Si qͥs aũt totã ſciam ſuã cõicat diſcipu
lo nihil ex ea ipᷣe amittit.ſʒ mag pficit.⁊ ex ̊ ſcri

be ⁊ phariſei inuidebat xrpſo.qꝛ ex doctrina ſua et

virtute mag in honoꝛe ⁊fama erat qᷓ; ipſi.pptea

dicit zelus domꝰ tue cõedit me i.iuidia ſcribaꝝ
et phariſeoꝝ ⁊ ſacerdotũ comedit me.

Hechdo de granitate. . I.

puiꝰ peccati qᷓ; ᷓue ſit oñdicur ex bᷣ qð diẽ Job.yꝰ
paruulũ occidit iuidia.Occidit at ſpũalr pᷣuado
aiam gra.ſed nullũ pccm̃ tollit᷑ gram ab aia niſi
moꝛtale vnde iuidia ẽ moꝛtale ex genere ſuo.qñ
eſt m deliberatõem ronis..buiꝰ rõ eſt ᷣm Tho.

»„
2
W .

Titulus

VI II.

—

ſecunda ſcðe.q xxxvi.art.iij.qꝛ genus pctĩ ↄſide
ratur ex obiecto.i.ex mat᷑ia circa quã ẽ. Inuidia
aũt ſᷣm rõnẽ ſui obiecti ↄriatur caritati ꝑ quam
eſt vita ſpũalis aĩe.ſᷣm illð.i.Jo.iij. Nos ſcimus
qm tranſiati ſumꝰð moꝛte ad virã qm̃ diligimꝰ
frẽs. Utriuſq; enĩ obiectũ inuidie.ſ.⁊ caritatis
eſt bonũ ꝓximi.ſed ſᷣm õriũ motũ.nam caritas
audet de bono ꝓxi.⁊ de eodeʒ inuidia triſtat. et
ſic ptʒ ꝙ ex genere ſuo eſt moꝛtale Ad h̊ faẽ quod
ait Aug. in li.de igne purga.ponit int᷑ moꝛtalia
cõnumerãs ipᷣm cũ adulcerio.homicidio ⁊ hꝰi.
xrv. di. 5. als ea. Item ex ↄcil. carchagineñ. dicit.
Clericꝰ inuidẽs fratꝝ ꝓfectibo doneceſt in vitio
nõ ꝓmoueat.di.xlvi.ſed nullꝰphibetur a ꝓmotõ
ne niſi ꝓpter moꝛtale. ergo ⁊c̃. Sʒ ſiẽ in alijs pec⸗
catis q̃ ex genere ſuo ſunt moꝛtalia.inueniũtur
aliqͥ imꝑfecti motus in ſenſualitate exñtes ⁊ nõ
pueniẽtes ad ↄſenſum rõnis qᷣ ſunt pctã vẽialia
Sicut ĩ genere homicidij pmi motꝰ ire.⁊ ĩ gene
re adulterij pᷣmi motus dentie. ita ⁊ in gie inui
die pᷣmi motꝰtriſticie de bono alteriꝰ.no ſũt niſi
venialia. Qui motꝰ ẽt aliqñ reꝑiũtur in vir ꝑfe/⸗
ctis ⁊ in guulis. Uñn augꝰ.in li.ↄfeſ. Uidi ego et
exꝑtus ſum.ʒelantẽ pueꝝ.i.inuidẽtẽ.nõdũ loq⸗
batur et ituebat᷑ pallidꝰ amaro aſpectu collacta
neũ ſuum.MNon ſolũ aũt eſt moꝛtale inuidia.ſed
et valde gᷓue Diẽ enĩ Gꝛe.de ipᷣa ĩ.v.moꝛa.Quã⸗
uis ꝑ om̃c vitiũ qð ꝑpetratur hũano coꝛdi anti⸗
qui hoſtis virus infunditur. In hactñ nequicia

rota ſua viſcera ſerpens concutit ⁊ impꝛimende

malicia peſtem vomit. Ipſa enim inuidia.
Primo deo contrariatur.
Secundo diabolo aſſimilat᷑.
Lertio ꝓximo iniuriatur.
Quantũ ad pmũ ſciendũ ſᷣm Dyoni.Bonũ ẽ ſui
ipᷣius diffuſiuũ ⁊ cõmunicatiuũ ⁊ q;to maiꝰ bo
num. tano mag cõmunicatiuũ. Hinceſt ꝙ ðs
qui eſt ſu ng bonꝰꝑmaxie ⁊ copioſiſſime cõmu
nicauit bonſatẽ ſuam innũerabiles creaturas
foꝛmãdo.⁊ cuilibet certũ gdum bonitat tribuẽ/
do. Unde Plato.A deo ois inuidia relegata eſt.
ideſt excluſa.qͥnimo adeo bonꝰeſt ⁊ oĩpotẽs vt di
cit Aug.in enchyridion qvullũ malũ ſineret eẽ
in ſuo vniuerſo niſi ex illo eliceret maiꝰ bonum.
Inuidꝰ econtra nõ e cõmunicatiuꝰ.ſed ſibi ſoli

vellet omia.⁊ ꝙ alij nõ ꝑticiparent ſecũ bona vt
ſolꝰexaltaret᷑.⁊ ex bonis alioꝝ elicit mala.ſcʒ tri

ſticiam coꝛdis ſui. Uñ ꝓucr.xuij. Putredo oſſiũ
inuidia.qꝛ vicʒ potẽtias aĩe q̃ oſſa dicũ᷑ eis mar

ceſcere facit ⁊ eijcit pᷣ triſticia.vel etiã oſſa dicun

virtutes vt miſcdia.caritas.neemeſis.benigni⸗
tas.⁊ hmõi q̃ deſtruũtur ꝑ inuidiã Uñ gre.in.v

moꝛaliũ.Lũ deuictũ coꝛ liuoꝛis putredo coꝛrug/

pit ipſa qͥ exterioꝛa indicãt qᷓ; guit animũ veſa⸗
nia inſtigat. Coloꝛ quippe palloꝛe afficitocli de

tationibo ſcabies in dentiba ſtridoꝛ. Hinc ?⁊ So
crates UVtinã inuidi in oibus ciuitatib ocłos
ct aures hꝛẽnt vt de oĩm felicitate toꝛq̃rent᷑ Sed
econtra dicit vᷣtuoſus de ſapia loq̃ns. Sine fi⸗
ctione didici.⁊ ſinc inuidia ↄmunico.⁊ honeſta

tem illiꝰ nõ abſcondo.Sap̃. vij · Jtrem neq; cum

pꝛimũtur mẽs accendit᷑ mẽbꝛa frigeſcũt.in cogi

inuidia tabeſcente ↄſoꝛtiũ habebo.qm̃ talis hõ
nõ erit ꝑticeps ſapientie. Sapᷣ.vi. Scðo tnui
dia facit hoĩem ſimilẽ diabolo.Dicit᷑ enĩ de eo ſã
pientie.ij· Inu idia diaboli moꝛs introiuit in oꝛ
bem terraꝝ. Imitãtur eũ qui ſunt ex ꝑte ipſius.
Videns eni diabolꝰ:hoĩem creatũ ad poſſidẽdaʒx
ſuꝑnã felicitatẽ.quã ipᷣe nõdũ adeptam.ſed mox
adipiſcendã amiat ſupbia ſua.inuidẽs tanto eꝰ
bono ⁊ gloꝛie.⁊ iõ om̃i ſue ſagacitate malicie pꝛo
curauit.vt illa puarctsemptãs eũ ct inducẽs ad
inobedientiã diuini pᷣcepti.⁊ ſic q̊tidie inuidiaʒ
ſuggerendo conat᷑ fratna caritatè diſſipare. VUn
Johes papa. Conatur verſutꝰhoſtis ab initio
ruine ſue eccłie vnitatẽ reſcindere.caritatẽ vulne
rare.⁊ bonoꝝ opeꝝ dulcedinẽ felle inuidie inficæ
rve⁊ oibus modis quib pᷣt genꝰ humanũ euerte
re ⁊ ꝑpturbare Dolet eni ſatis ⁊ erubeſcit carita⸗
tem quã ipᷣe nequit hr̃e.i.ↄfuare ĩ celis.homies
conſtãtes ex lutea mat᷑ia poſſidere in tris.xvi.q.
ij. viſis.Et tanta eſt malicia inuidie eiꝰ vt cuʒ ex
temptatõibo qͥb nos infeſtat augeatur ei pea ac
cidentalis inferni.tñ potius eligit ſibi illã auge⸗
ri tẽptando nos vt ruere faciat q; illa curere de⸗
ſiſtendo a temptatõibo. Sic inuidꝰ vult potius
aliq̊ hono carere cũ alijs qᷓ; ißm hr̃e cõmuniter
cũ alijs. Ad qð facit qð dicit Oꝛatius. Inuidia
ſiculimõ inuenere tyranni. Maius toꝛmentuʒ.
vbi tãgitur q̃dam hiſtoꝛia Cum eni in curia cu
iuſdã dñi temꝑalis in ſycilia eſſent duo int cete⸗
ros milites vel familiares.vnꝰ valð inuidus. al
ter valde auarꝰ.qð notoꝛiũ erat. Quadã dic vo
lens dñs hr̃e ſolatium cũ ſuis baronibo fec illos

vocare ad ſe.et coꝛã etiã alijs curialibo ⁊ dixit.ꝙ

cũ eſſent ſibi młtũ ẽti in obſequijs ſuis diſpone
bat eos remunerare.Et ꝓpterea ꝑatus erat dare
vni eoꝝ qð ſibi peteret.⁊ exinde duplũ alteri eo⸗
rum. Tacebãt ambo ⁊ nullꝰvolebat eſſe pᷣmus.
Aã cogitabat auarꝰſi ſum pmꝰ recipis min? q;
ſi eſſem ſcðᷣs.cum duplũ ſit eiꝓmiſſum qᷓ; pꝛimo
poſtulanti. cogitabat inuidꝰſi pᷣmꝰ rmdeo iſte ſo
cius meꝰplꝰme recipiet.nunq; pateret animꝰ
meus. Potiꝰvolo dimitte petitionẽ meã ⁊ ↄſecu
tionẽ alicꝰ boni.Cũq; inter ſe diſceptarent ⁊ alt
alteꝝ pᷣponeret in petendo demũ voluit dñs ꝙt
uidꝰpmꝰeſſʒ in petẽdo. epit iſte cogitare itra ſe
quid petere poſſum vt iſte ſociꝰ meꝰ nõ excedat
me in donis. Si peto vnã veſtẽ vel equũ iſte du
os babebit. ſi mille floꝛẽos iſte duo milia.ſi vnũ
caſtviſte vnã ciuitatẽ obtinebit. Suſtinere hoc
nõ poſſum aliqͥ mõ. Potius volo eligere aliqð
maliũ pati vt ipᷣe in duplo habeat qᷓ; obtinere bo
num in q̊ ipe me ſuperet.Dixit ergo. Dñne mi ego
petovt vnus oculꝰmihi cruat᷑.vt ſic ſocio duo ex
trahãtur.qd inde factũ ſit nõ ðꝛ.ſʒ bñ ſuiſſʒ inui
do factũ vt vno oculo ſibi euulſo ſocius euaſi iſſz
illeſus.exq̊ tam diabolica ↄditio fuiti eo. Ter
tio inuidia iniuriat᷑ pxrio ⁊ animo ⁊ oꝑe.Animo
quia nõ põt pati videre illũ bona bre.de oĩ ꝓſpi⸗
tatc eiꝰtriſtat ⁊ dolet. Uñ ðꝛ Ecci.xuij.Oculꝰ in
uidi neq;. Uñ inuidꝰfigurat᷑ ꝑ hely ſacerdotẽ de
quo ſcribit?.i. Re.iij.ꝙ lucernã dñi videre nõ po
terat doncc extigueret. Sic iuidꝰ lumẽ.i ꝓſperi⸗

ler
idi
n.
ad
cn
e1
ideß
ſeihe
1d
dine⸗
td
leno
omc.
ni
W
Ue
md
Ge n
gartn
ieniee
grein⸗
öcni
vüſein
lis
nore
Gni
enn
femih
odue⸗

et pueros JYob.i. ca.

Ho ꝓſpꝑa eucniũt alicui Z conatũ inui

Capitulũ Pꝛimũ

tatem tempalem vel ſpñalẽ nõ põt dara mẽte vi

dere niſi extinctã.i.niſi ſubtractã.tũc gaudet de

malo tal ꝑſone.Siłis ẽ inuidia veſpertilioni qð
anial ñ pᷣt videre lumẽ diei. ſz amat tẽbꝛas noct/
Sic inuidi pſꝑa hoĩm videre ñ pñt.ſʒ tĩ aduſa
de qᷣby gaudẽt vbi dolere deberẽt. Nocet ẽt ꝓxio
cum poͤt diuerß modis detrahẽdo laliter nocen
do. Inuidia inqᷣt lougo de ſancto victoꝛe aufert

mihi pꝛonmum. ira meipſum.Et cypꝛianus de

inuido ait. Huic vultus minax. toꝛuus aſpe⸗
ctus. palloꝛ in facie. in labijs sremoꝛ. ſtridoꝛ in
dentibo. verba rabida. &ffrenata ↄuitia.⁊ nanus
gã violentiã ipmpta.Et vt diẽ baſuiꝰ. Siẽ rubi
go ferm.ſit inuidia aiam i
ſtẽ rubigo ferro adherẽs vix recedit.ita inuidia
ẽñũ difficultate aiam dimitcit ĩuaſaʒ. Sic ⁊ ſaul
inuidꝰ vexatꝰ a diabolo.⁊ ſi qñq; int᷑polabatur
veratio tñ nõ totalr liberabat᷑. Un cypanꝰ. Iſte
zelꝰ.ſ.iuidia ñ hʒ modũ ꝑmanẽs iugit ſine fine.
⁊ cũ alia vitia ⁊ ſcelera finiãt᷑ qᷓtũ ille cui ĩuidet᷑
ꝓfecerit maioꝛi ſucceſſu. tanto iuidin maiꝰ in⸗
cendiũ liuorlignibĩ mardeſ. cit. Ita ſunt male di
ſpoſiti inuidi.⁊ de lumie obſ curent.⁊ ð ſanitate
alioꝝ infirmẽtur.de alioꝝ vita moꝛiant᷑. Lales
eni ð facili ꝓditõnes tractant. Vñ ꝓuer.xxiij. dꝛ
Mõ comedas cũ hoĩe iuido ⁊ ne deſideres cibos
eiꝰ.qm̃ in ſiłitudinẽ arioli ⁊ ↄiectoris eſtimat.
qð igoꝛat Comede⁊ bibe dicz tibi · ⁊ mẽs eiꝰ nõ ẽ
tecũ.Et ↄcluſiue tõta ẽ Suitas hꝰ pcti ꝙ inuidia
phariſeoꝝ ⁊ ſcribaꝝ ⁊ ſacerdotũ fec xpᷣin crucifi⸗
gere. qð fuit guiſſim petm̃. Uñ diẽ. Zelꝰ domꝰ

„

rue cõedit me.⁊ figurataẽ ꝑ ignẽ qͥ cõſũpſit oues

9* ⸗„

YZertio de malisc
ſequũtur er inuidia. lotandũ pᷣmo ꝙ iuidia p⸗
pterea ponit vitin capitale.qꝛ capute multoꝛuʒ
petõv. ⁊ pᷣcipue eo dicũt filie ei?. Pꝛo cui⸗
dedaratõne diẽ C o. ſe. ſe. q. xxxvi · art. iiij. ꝙ ſiẽ

aceidia ẽ triſticia de bono ſpãli diuio.ita iuidia

eſt triſticia de bono ꝓri. Accidia aũt ꝓpiea poni

elſe vitiũ capitale.qꝛ ex accidia hõ impelli?᷑ ad ali
J facienda.vel vt fugiat triſticiã vel vt triſticie
ſatiſfaciat. Et eadẽ rõe inuidia ponit᷑ vitiũ capi⸗
tale. curꝰfilie m Gꝛe. in. xxxi. moꝛa. ſunt qnq;. ſ.

Hdiũ.detractio. ſuſurratio. exultatio in aduerſj

„

pꝓrximi. afflictio in ꝓſpꝑis eiꝰ. Ratio aſſignatiõis ẽ
m Tho. vbi.S. qꝛ in conatu inuidie eſt aliqᷣd tã

q; principiũ. aliqd tanq; mediũ.aliqᷣd tãqᷓm ter
Bnns ſen ſins. Principiũ qͥdẽ eſt vt quis dimi
nuat gliam altiꝰ. vel in occulto.⁊ ſicẽ ſuſurratõ
vel maifeſte ⁊ ſicẽ detractõ⸗ Mediũ aũt ẽ qꝛ ali
quis intẽdens minuere gliam alteriꝰ.aut pᷣt . et
ſiceſt exultatatio inaduerſ.aur nõ pt. ſic eſt af
flictio in pſpis. Lermin? aute inuidie eſt in ipo
odio. Siẽ enĩ bonũ delectãs cauſat amoꝛẽc.ita ⁊
malum cotriſtans qð eſtin inuido cauſat odiũ:
Et nota ſᷣm tho. vbi. S.· qᷓ afflictio in ꝓſꝑis aliqñ
eſt ip̃a inuidia.aliquãdo nꝰ eſt ipa ſed filia eius
Inqntũ quis triſtatur de pſpis alic? m go hñt
uandã głiam. ſic tal triſticia ẽ inuidia. Inq;tu

dent qᷣ niti

n q̃ᷓ naſcit᷑ coꝛrũpit. et

ne . I.

tur impedire pſpitatem illiꝰ. ſic talis triſttcla elck
filia inuidie.Exultatõ vᷣo in aduerſis nõ eſt dire

cte idem ꝙ inuidia ſʒ ſeqᷣtur ex ea. Nam erx triſti⸗
cia de bono vel ꝓximi q eſt inuidia ſequu exulta
tio de malo eiꝰ. Sʒ vt ðꝛ ꝓuer.xvij.Qui i ruina
letatur alteriꝰnõ erit impunitꝰ. Hoceẽ magnũ
malũ Job cauebat ſe ab eo dicens. Si exultaui
ad ruimnã eius qͥ oderat me ꝙ inueniſſeʒ eũ malũ
ſupple accidat mibi malũ. Uñ amb.cuʒ videret
ſemel qndã lerari⁊ ridere de caſu altiꝰ in terra⸗
dixit Qui ſtat videat ne cadat. Quo dicto ſubito
ridens cecidit ipᷣe.Et miꝝ eſt ꝙ cũ gaudiũ ⁊ dele
ccatio ſit ex ↄiũ ctione ↄueniẽtis cũ cõueniẽti ·et

naturalłr inui

de bono ꝓximi gaudere deberet.⁊ der alo dole

re. Sed ꝓpterea contrariũ accidit.qꝛ inuidia cõ⸗
uertit naturã quodãmodo in maliciã.⁊ ideo de

malo ꝓximi gaudʒ vt malicia plenus totꝰ. Sic

ſaul peſſimꝰfactꝰ ex iuidia ꝑſeqᷣbatur dauid qui

gener eius.⁊ tot bona ei fecerat.⁊ ciũ nõ poſſs ca⸗
pere eum ⁊ occidere vt cupiebat.co ntriſtabatur
nimis.⁊ de om̃i eius ꝓſperitate.ſʒ nõ ſic dauid
erga eũ.qͥnimo audita moꝛte eius ieiũauit ⁊ fle⸗

uit amare. vt pʒ.ij. Re.i. Multa ⁊ alia mala ort
untur qñq; ex inuidia.vt iudicia temeraria. Inñ̃

Hiero.O inuidia pmũ tui moꝛdax.qͥdam pꝓ ne⸗
phas noie chꝛiſtiani relicta trabe in ocuł ꝓpꝛijs
in alieno feſtucã qrũt.ſ.male iudicãtes de ꝑuis
defectiby alioꝝ. Hec opat᷑ oẽm crudelitatem.nec
amico nec fratri parcit.vt pʒ in pᷣmis fribo cayn
et abel. Nam cũ ppendit cayn abel frem ſuũ eſſe
deo magis acceptũ.ita ĩuidia in eũ exarſit ꝙ euʒ
occidit.boc autẽ fuit.quia vt dicitur Gene. uij.

Reſpexit deus ad munera abel et ad munera cNa
yvn non reſperit. quod ita percepit vt dicit magi⸗
ſter in hiſtorijs ſcholaſticis.quia deſcẽdit ignis

de celo et incendit ſacrificium. Abel quod domi

no de animalibus melioꝛibus obtulerat.nõ aun

tem deſcendit ſuper ſacrificium Cayn quod de

frugibus terre offerebat. ſed coꝛroſis et minus
bonis vt auarus.⁊ ideo nõ acceptauᷣit deus Un
de alia littera babet Inflãmauit dominus ſuper
munera abel ⁊c̃.ideſt flammã ignis immiſit. et

non ſuper mnnera caynet ex hoc inuidit ⁊ occi⸗

dit. ſed acriter punitueſt. YFratres ioſeph inui⸗

debant ei nec poterant quicqᷓ; ei pacifice loqui.

erx eo ꝙ a patre plus amaretur cunctis filijs pꝛo
pter bonitatẽ ſuam ⁊ ſapientiam. et pꝛopter in⸗
uidiam voluerũt occidere niſi contradixiſſet ru⸗
ben. Demum eo abſente eum vendiderũt in ſer⸗

uum vſmahelitis euntibo in egyptum .HBeneſis

xxxvij. Aman agagites inuides gloꝛie mardo⸗

chei queſiuit ab aſſuero regi peleri cotum genus
iudeoꝝ.⁊ ipſum mardocheũ in ligno pꝛeparato

ſuſpendi ſed medite regina Heſter verſa elt ſen

tententia ) eum vt illo die iße ſuſt pendere? in lih⸗
gno ab eo parato.⁊ ome genꝰ ſuũ inimici iudeo
rum occiſi ſunt illo die. vt hr̃ in lib. Heſter. vij.
In libꝛo dialogoꝛꝝ · iij · narrat HGꝛe. de duob ger
manis deo in heremo fuiẽtibe euticio ⁊ floꝛẽtio.
Euticius vt magis induſtrius ⁊ litterat aſſum
ptus fuit in abbate a mõachis cuiuſdã abbatie

dꝰ* ſit bonus.⁊ bonũ oĩia appecant

CTitulus VI.

LCunq; floꝛent ius mire ſi implicit vir ſolꝰin cella
remãſiſſet rogauit dñm vt fibi aliquã ſ. ocietateʒ
ↄcederet.qð ⁊ factũ ẽ Nã vrſum ab oꝛõe ſi urgẽs
inuenit ad cellã veniſſe ſuã quẽ vt ſo ciũ ſibi a ðo
datũ ſuſcepit.⁊ eũ vt domeſticũ anial tractabat
et in cuſtodiꝗ aliqꝝ; ouiculaꝝ ſuaꝝ ad paſturazʒ
mittebat.aſſigns ſibi hoꝛã qn ad cellã reuerti de
beret.ſ.hoꝛa comeſtiõ lis vt.ſ.cũ eo comederʒ. Fa
ma aũt hꝰ miraculieuolãti ꝑ patriã illã moachi
abbat Euticij germani hꝰ. vidẽtes euticiũ talia
miracula nõ facere. ⁊ inuidentes vna die aliqᷓ ex
eis doꝛmiẽtẽ vrſuʒ occider̃t. Qð demũ floꝛentiꝰ
upendẽs multñ doluit.⁊ cũ germanꝰ eius abbaſ
euticius iuiſſet ad ↄſolandũ eũ dixit vel enũ cian
do vł impᷣcando ꝙ ad hec videret illos punitos
qð ⁊ factũẽ.Nã oẽs q occidet̃t vrſuʒ ex inuidia
effecri ſunt lopꝛoſi.⁊ pᷣ doloꝛe mẽbꝛa ſibi diſcer⸗
pebãt. Sic ⁊ ſacerdotes qͥ ex inuidia occiderũt

xpᷣm pꝰ exterminiũ maximũ ſue ciuitat⁊ gentis

amiſſa oĩ głia ſua diſꝑſi ſg vꝛbẽ. de quib dicrũ
eſt Zelus domus tue comedit me.

ſemedia ergo ad bi/ F. v.
benda ſunt tam boꝛrendã peſtem. Auoꝝ pᷣmũ
eſt vt amoꝛẽ ſuũ quis a terrena glia ⁊ reb trãſe/⸗
untib ſubtrahat.⁊ ipᷣm ad celeſtia erigat. Nam
remota cã remouet᷑ effectꝰ. Cũ igr̃ gloꝛia tpalis
ſit occaſio iuidievt dẽm ẽ remoto affectu ei⸗ inoꝛ
dinato.⁊ inuidia remouebit᷑ ¶ñ gre. Qui fructi
bus iuidie carere deſiderat illã bereditatẽ appe/
tat quã nũerus poſſidentiũ nõ anguſtat. Unde
vir iuſtꝰ qꝛ nil in terra appetit alienis ꝓfectib in
uidere neſcit. Scom eſt ↄſideratio creature vni
uerſalis.Omis creatura cõ municat ſeip̃am mõ
ſuo.ſol oĩbo pᷣbet lumen ſuũ.⁊ luna ⁊ ſtelle. terra
cõmunicat fructꝰ ſuos omiby aialibus. et nihil
ſibi retinet. Membꝛa in coꝛꝑe hũano ſe inuiceʒ
iuuãt.nec inuidet pes oculo.qꝛ nobilioꝛ eſt eo et
eminencioꝛẽ locũ tenet.ſ.in capite. Sʒ vt dicit
apls.i. Lox.· xij. et expientia docet.ſi patit᷑ vnuʒ
membꝝ ↄpãtiũtur oia mẽbꝛa nõ letant᷑.⁊ ecõtra
de exaltatõe vnius mẽbꝛi oĩa gaudent Si enim
caput honoꝛat᷑ vel decoꝛatur ðyademate vl flori
bus halio oꝛnatu.oĩa alia mẽbꝛa letãtur Angeli
etiq gaudẽt ſuꝑ vno pctõ Rpniam agẽte. Lu. xv.
quia inde illi pmiuʒ ꝓcura?᷑ ſiẽ econtra ↄtriſtan
tur de ruina alicꝰ mò ſuo iuẽ illud yſa.xxxiij. An

geli pacis amare flebũt Et exemplũ in legẽda io

hãnis euangeliſte quõ reſuſcitatꝰab eo retulit ſe
ãgelos illoꝝ diſ. cipłoꝝ Johis qͥ̊s penitu erat iu⸗
deũ reliqſſe vidiſſe dolẽtes ? lugẽtes de ruina il
oꝝ. Tertiũ remediũ.ſ.ad tollendũ alijs occa⸗
ſionẽ iuidieẽ occultare bõa ſua q̃ nõ ſt nccẽria vel
etiã alioꝝ coꝛã illis qᷣ ſtincliati ad h̊ vitiũ alio
mõ ꝓuidere ſiẽ xpᷣus dirxit diſcipulis qbo oñdit ſe
in mõte trãſfiguratũ. Nemi dixerit viſionẽ hãc.

Mach. xvij. ne. ſ. cuʒ eẽnt impfecti ſocij eoꝝ ex H

moueren?᷑ ad iuidiã.qꝛ habuerãt illã viſionẽ ⁊ ñ
nõ ipᷣi. Legit᷑ ei in vitaſpatꝝ.qꝙ cũ qͥdã antiq̃tus
in heremo vnde ⁊ magne fame hr̃et duas cellas
adueniẽte de nouo pꝛe valõ noiato ad hitanduz
in illa heremo. ille pr̃ cõmodauit ſibi cellã vnaz
ex ſuis donec ſibi aliter puideret.⁊ ibi moꝛante

inlti ceper̃t ad ipᷣm vẽirep ↄſilijs.ẽt ex his qͥ ibãt
pꝛius ad aliũ pꝛem pᷣfatu. Oð cernẽs iuidia mo
tus dirxit diſciplo vt iret ad eũ ⁊ diceret ꝙ ſibi re
ſtitueret cellã qꝛ volebat ea vti. Acceſſit ille ⁊ cũ
inueniſſet eũ infirmũ dixit ꝙ pr̃ ſuꝰ mittebat ad
viſitandũ cũ ⁊ nil dixit de repetitõe celle. Regra
tiatꝰẽ ille ei.t reuerſus ad pꝛẽʒ ſuũ dixit ꝙ erat i
firmꝰ. vñ patieter ferret qᷣuſq; meliꝰ ſe hiet. Inð
ad paucos dies ſtimulate iuidia miſit iteꝝ ad li
centiandũ eũ de cella. Et diſcipulꝰ vᷣba mutauit
dicẽs ſe miſſuʒ aq viſitãdũ.demũ vidẽs ꝙ nõ re
cedebat. acceſſit cũ baculo expulſurꝰen Sʒ diſci
pulłꝰpᷣuenit dicẽs ꝙ abbas ſuꝰ vẽiebat ad viſitã

dũ eũ ex caritate nimia ꝓptqð placeret ei occur,

rere.qð ⁊ fec̃. ⁊ occurrẽs ꝓiecit ſe ad pedes eiꝰgra
tiag ages de cõmodata cella. Et ille i ſe reuerſus
cõpũct ẽ.⁊ ſedata inuidie paſſiõe dilexit eũ. Int

rogauit aũt diſcipulũ ſeorſuʒ ſi fecerat ambaſia

tas ſibi cõmiſſas.Et cũ intellexiſſet prudentiaʒ
diſcipuli ꝙ nõ eas feciſſet ad tollendũ ſcandaluʒ
ꝓiecit ſe ad pedes ciꝰdicẽs velle impoſteꝝ eũ eſſe
patrẽ. Hic tñ ſi mẽdaciũ dixit nõ bñ feẽ nec imi⸗
tandus in hoc. ſed de ietate intentionis.
¶ Cap̃.ij. de afflictione in ꝓſꝑis filia inuidie.
eEklictio in pꝛoſperis
ponit᷑ a greg. filia inuidie q in b dif⸗/
fert amjre ſua.ſ.iuidia.qꝛ cuʒ iuidia
oleat ⁊ triſtetur de bonis ꝓximi. appetit ⁊ q̃rit
duninutionẽ eoꝝ. Sʒ cũ h nõ euenit. ſz poti⸗ Zri
um id qð ꝓſperitas.inde magltriſtatur.⁊ ex boc
ponit᷑ filia iuidie ᷣm Tho.vt dẽmẽ.ẽ. Dicit aũt
alomon ecẽs. Contẽplatꝰ ſuʒ oẽs laboꝛes ho
minũ.⁊ induſtrias ⁊ adimaduerti patere iuidie
ꝓximi.et in ſᷣ vanitas.Supꝑ quib vᷣbis diẽ Jo.
dñnici ſuꝑ Ecẽs ponit ũ
Primo erroꝛis ⁊ falſitatis.
Secundo affectionis cu piditatis.
LTertio deſectionis bonitatis.

Omes erroꝛes hoĩm pceſſeft ex bᷣmo erroꝛe pꝛi y

moꝝ ꝑntũ qð ſemiauit diabolꝰex inuidia Uñ ð
apie.ij. Deus creauit hoĩem inexterminahilẽ
qui.ſ.nõ potuiſſʒ erroꝛe decipi vel coꝛpe deficere
ſi obediſſec. Inuidia ãt diaboli moꝛs.ſ.aĩe ⁊ coꝛ
porſ.introiuit i oꝛbẽ terraꝝ. lã ex iuidia ſua vt
hoiem deijceret. erroꝛẽ ⁊ falſi itatẽ ꝓpoſuit dicens

. „

Neqqᷓ; moꝛiemi.Ecce falſitaſ. Scit ei ðꝰ⁊c.q.d.
ex inuidia ðs hoc phibuit ne efficiami ei ſiles in
ſciẽtia.Ecce erroꝛ. Sicq; exinð erroꝛes in mdo
mltiplicati ſũt pᷣmo int᷑ phos vt oñdit Tactãtiꝰ
in li.iij.inſtitutꝭ. Unus pvᷣus ex inuidia volens
extinguere nomẽ ⁊ ſcientiã alterius aliã opinio⸗
nem inueniebat oppoſitã ſentẽtie alterius.quã ⁊
ſi animo nõ ſentiret tamẽ ꝑſuaſionibo aliquibuſ
pꝛobare nitebatnr. Hinc aliqui dicũt Areſtoti⸗
lem motũ fuiſſe ad cõburendum libꝛos Plato⸗
nis ſui magiſtri.quos potuit.⁊ poſtea impugna
re eũ in libꝛis ſuis contra ea ꝗ foꝛte nunq; dixit.
ert ſic de alijs philoſophis. Poſtca iter doctoꝛes

chꝛiſtianos b̊ malũ iuidie inuctũ ẽ. Uñ baymo

in lib. dexpianoꝝ rex memoꝛia de Origene ait

uidiã eſſe cãm ł occaſi ioͤez.

uantu ad pꝛimum K.1.

f —

fbi⸗
o
ir⸗
tluc,
tnhe
eNe
pen
e.
legl
ennennt
Sgnin
Gd
Ni
docar
cgeb
tmerſs
ii.
Anbaſ
Wenng
ſanca
acſe
ifaint

nmilt
“

ocmnip,
mmiuti
nn
tt.
ulur
Gtdics
id
ie ſesſn
usnn
ldn
Guunmn
lich,
riusc;
nice
Nen
e
cno
nint⸗
ns

Plurimũ admirari nò ſufficio.qð vir tã illuſtr⸗

et tam apꝑte rebellãs ⁊ obuiãs beretic. deuolutꝰ

ſit in tas notiſſimã hereſim qð ſerapbᷣin in vſaia
ſpm̃ ſctm̃ eſſe dixerit.eEt in alio loco de penitẽtia

diaboli ſcripſerit. ⁊ de abſolutõe repboꝝ pꝰ mil⸗
le annos ⁊ alij mulcq ſane fidei aduerſant᷑. cum

abſtinẽtiſſime vite caſtiſſime fuerit.⁊ taʒ pᷣclare
doetrine ⁊ lucidi ᷣmõisEgo ſane ſalua fide pa/

trũ dixerim vt bᷣ vel ñſcpᷣſerit.ſʒ ab heretic obſu
ſcandũ nomẽ eiꝰ ⁊ famà ab heretic maligne cõfe

cta ſunt.⁊ nomie eiꝰintitulata.hec ille. Hiero.
etiaʒ ꝓpter famiã eiꝰcelebrẽ ex trãſlatiõe optima

ſcripturaꝝ multi ex inuidia detrahebãt.⁊ calũ/
niabant᷑.vt ptzʒ in ꝓlogo galeato. Vñ diẽ ipſe ad

hmõi.Quid liuoꝛe toꝛqris.quid ↄ me imꝑitoꝝ
animos ↄcitas ⁊c̃. Gꝛego.etiã magnꝰhũit emu
los ſuos.qͥ poſt moꝛtẽ manꝰpoſuer̃t ad cõburen
dũ libꝛos ſuos.ſʒ obſtitit petrꝰpᷣclaro miraculo

Freqntetiã multi doctrinã.b. Tho.appꝛobata,
impuõnt vtꝝ ex iuidia vlł ʒelo vitat/ipᷣi vigerit.

Becundo afflictio
iſta eſt occaſio augẽde cupiditat. Nã inuidꝰ vi/
dens pꝓſꝑitatẽ pximi arig tanq; H̊ nihil noceat
cũ reuera nihil noceat. Uñ tulliꝰ ð tuſculanis qᷓ
ſtionib ait. Inuidẽtia ẽ egritudo ſuſcepta ꝓpt a
teriꝰres ſcòãs.ſ.q nihil noceãt inuidẽti.tñ qꝛ ſi⸗
bi viðꝛ ꝙ noceãt ⁊ diminuat ſui gloriã ⁊ reputa
tiõem·iõ appetit eũ illis bõis pᷣuari.⁊ ſi nõ eue/
niat p̊ mag triſtat᷑.ac etiã vt illũ excedat inſiſtat
cupiditati bonoꝝ ⁊ diuitiaꝝ.ſic babylonij vidẽ/
tes ꝙ tres iuuenes hebꝛei.ſ. Ananias.aʒarias⁊
myſael erãt magni pncipes ĩ curia reg nabucho
do noſoꝛ inuidẽtes gloꝛie eoꝝ inſtigauer̃t regem
ad ſtatuã aureã faciendã.⁊ vt adoꝛaret᷑ pᷣcipiẽdũ
ſub pena ignis vt ꝑ hũc modũ mitterẽtur in foꝛ
nacẽ nõ adorãdo ꝓut factũ ẽ. Sʒ ðs miraculoſe
in igne fᷣuauit illeſos.vt hr̃ Dañ.iij.Siłr in cu⸗

ria reg darij pᷣncipes eiꝰmoti iuidia ↄtra danie

lem.qꝛ cũctis erat honoꝛatioꝛ ⁊ maioꝛ coꝛã rege
inſtigauer̃t eũ ad ſtatuẽdũ ꝙ nullꝰpeteret aliqd
ab aliq̊ etiã deo infra.vũ.dies.als mitteret᷑ in la
cũ leonũ.vt ſic daniel oꝛãs ad deũ in lacũ leonũ
mitteretur.qð ⁊ factũ ẽ.ſʒ ẽt dũs ↄſᷣuauit eumil
leſum.vt hbr Dañ.vi.Uidẽs inuidꝰ ꝓxim abüda
re.⁊ h̊ ipſe q̃rit ꝑ phas ⁊ nephas. Si ei videt cũ
indui ſcarleto.⁊ ipᷣe qͥ pus erat ↄtentꝰ griſeo vel
nigro vult indui ſcarleto ne ille honoꝛabilioꝛ eo
videat᷑.⁊ ſi nõ hʒ pecuniã ſufficientẽ conat᷑ acqᷣre
reꝑ fraudes.ludos ⁊ hmõi.Similr videt aliam
poꝛtare margaritas inuidet.⁊ ti moleſtat virũ
ꝙ etiã ſi deberet vſuras exercere inducit eũ adꝓp
curandũ ſibi ſilia ne inferioꝛ illa videat᷑. Sicq;
multũ creſcit cupiditas ꝓpꝛ iſtã triſticiã de aliẽo

bono.Hinc ⁊ ſeneca in epła.li.ad lucillũ. Nemo

ſe auaꝝ intelligit.nẽo cupidũ. Ceci cum ducem
querãt.nos ſine duce erramꝰ? ⁊ dicimꝰ. non ego
ambicioſus ſum.ſʒ nẽo pt ali᷑ rome viuerc. Non
ego ſũptuoſus ſũ ſʒ vꝛbs iſta magnas ipẽſas exi
lt. ⁊ ſeqtur qͥd nos decipimꝰ Nðò ẽ extriſecũ ma

ũ noſtꝝ.intra nos ẽ.in viſcerib nr̃is ipis ſedet

et ideo difficultad ſanitatẽ venimꝰ.qꝛ nos egro
tare neſcimꝰ, Hec ille.Et ſic vita nĩa nõ viðtur

afflictio ſſta in

hana. ſz ſymiax qͥ vni quẽqʒ effigiare conaciit.
Refert lactantiꝰli.v.q; archimenides ſiculus in
uidens deo.qꝛ tã pulcꝝ celũ tꝗ pulcro oꝛdie fece
