poꝛalit᷑.ſʒ nõ minꝰ de crucifigentibo ſpũalit᷑ ꝑ ſciſma
ta hereles ⁊ malos moꝛes. Ueſtimẽta ppᷣi ſigniſicat
ſpũalit᷑ eccłiam ſeu fideles aliqũ. Uñ de ipſis loq̃ns
ꝓpba ait. His oĩbo velut veſtimẽto veſtierꝭ. Eſa. xlix·
Er in põ ad xpᷣm loquẽs ait. Mirra.ſ.amaritudis
2 moꝛtificatiõts. Gutta ẽ qð dꝗ genꝰ aromat qð tol
lit inflaturas ⁊ tumoꝛes.⁊ ſigt humilitatẽ q tollit ſu⸗
pbiã. Caſſia q in locis aqͥſis creſcit in imenſum.⁊ ſt
fidẽ. hec odoꝛẽ ſpirãt alij boni exẽpli.⁊ H̊ a veſtimen⸗
tis tuis a domibo eburmeis.i:a fidelibo tuis ſm glo.
qͥ dicunt᷑ idcirco veſtimẽta xpᷣuqꝛ ſicut veſtimẽtũ in⸗
heret veſtito.eũq; circũdat ⁊ oꝛnat.ita fideles xpᷣo in
herent ꝑ dilectionẽ.circũdãt ꝑ imitationẽ exterioꝛem
oꝛnãt ꝑ venerationẽ.dicunt᷑ ⁊ domꝰ. qꝛ xpᷣs inhabi⸗

tat ꝑ gram ⁊ refectionẽ.Eburnee ꝑ caſtitatẽ⁊ foꝛtifi⸗
catione.ex q bo.ſ.virtutibo delectauerũt te.i.tibi pla

cuerũt o xpᷣe.vel delectabilẽ te habuerũt filie regũ. Fi
lie ſpũales regum.i.pᷣlatoꝝ ſctõꝝ.Eſt g̊ ecclia veſtis
xp̃i ⁊ veſtimẽta ei. Ueſtimẽta in plurali ꝓpter multi
plicitatẽ riuũ moꝝ ⁊ diuũſoꝝ idiomatũ eccliaꝝ diũ⸗
ſarũ. Uñ ⁊ iohes ſeptẽ ecclijs in aſia mittic apocali⸗
pſim ſuã.vt.i.c. ðꝛ. Ueſtis in ſingulari ðꝛ ꝓpter vni⸗
tatẽ vniꝰ fidei:ſpei ⁊ dilectiõis. Unde xpᷣs petro ait.
Suꝑ hãc petrã ediſicabo eccłiam meã. Math. xvi.
Sed veſtimẽta hec ꝑtiunt᷑ ⁊ diuidunt ſciſmatici: ſoꝛ
tiunt᷑ o mali pᷣlati. Et ſic diuiſerũt ſibi veſtimenta
ſua ⁊c. In quibo tria poſſunt notari.
Pꝛĩo enoꝛmitas ſciſmatis.ibi.Diuiſerũt.ſi.ve.mea
Scõðo vanitas regimĩs.ibi.⁊ ſuꝑ veſtem meã3.
Tertio pᷣuitas regimĩs vł gtuitas chariſmatis,. ibi.
milſerũt ſoꝛtem.

enoꝛmitas ſciſmatis ex ̊ apparet.qꝛ uli qͥ veſtimẽts

xpᷣi coꝛꝑalia diuiſerũt fuerunt gẽtiles ⁊ xpᷣi cruciſixo⸗
res. ⁊ maxĩeoffendentes. Pagonis ſiles eſſe ſciſmati
cos xpᷣs oñdit cũ ↄiunxit gẽtiles cũ ſamaritanis qui
ſciſmatici erãt ſeꝑati.ſ.a iudeis dicẽs.In viã gentiũ

nõ abieritis ⁊ in ciuitatẽ ſamaritanoꝝ nõlintmueritt·

Chꝛiſtũ q̃; crucifigũt qntũ in ſeẽ.qꝛ diuiſionẽ faciũt
ꝓpt quã tollendã int nos ⁊ deũ ⁊ pplin gentilem ⁊ iu
daicũ xpᷣs crucifixꝰ ẽ. Et iõ apłs admonetdicens.i.
ad Coꝝ.i.Nõ ſint in vobis ſciſmata.De ludeis qui
dẽ ðꝛ ꝙſciſma erat int᷑ eos. Jo.ix. Et h qtũ ad illos

qͥ xpᷣm blaſphemabãt. ⁊ cũ deuotis pſonis nõ cõcoꝛ
dabaãt ad ſentiendũ vnũ de xp̃o.ſ.ꝙ ſctũs ⁊ bonꝰ⁊ de

us erat Quã grauit᷑ autẽ ꝓppter magnitudinẽ ſceleris
puniant᷑a deo eternalr pñntialiter. ab ecclia ſpualit
a ſeculo tꝑalit᷑ hẽs.S.e.c.Fiij.iij. ⁊. v. Qui aür ſint
bncipales ad cauſandũ ſciſmata oſtẽdit hiero. dicẽs
VUeteres ꝑſcrutãs hiſtoꝛias inuenire nõ poſſuʒ alios
ſcidiſſe ecckiam dei.⁊ de domo dñi ꝓplos ſeduxiſſie pᷣ
ter eos qͥ poſiti ſũt dñi ſacerdotes ⁊ ꝓhas.l.ſpecula

toꝛes. Di vᷣtunt᷑ in laqueũ toꝛtuoſum ponẽtes ſcan⸗

dalũ in oĩ loco.xxiiij.q.iij.tranſterut. Diuiſoꝛes ſunt
heretici ⁊ ſciſmatici. Ueſtimẽta xpᷣi ↄgregatiões ſide
liũ vel ſacra vel ſcpturas ſacras m glo.iub qbo de⸗
latet vt hõ ſub veſtimẽto.Diuidũt aũt hec dũ ꝑuer⸗
tũt ⁊ coꝛrũpunt male exponẽdo vel indigne tractsdo
unatu ad ſecundũ S. XIII.
dicit glo. ꝙ xpᷣiẽ vnitas ecclie ſeu ecclia q vna e. Uu
in ſymbolo ðꝛ. Unã ſctãm catholicã.i. vtem eccliaʒ.
Et Cant᷑.vi. Una eſt inqͥt ſponſus de eccłia coluba
mea.⁊ iõ ſicutvnitas diuidi nõ põtita nec ecchia. In
cuiꝰ figurã veſtis illa xpᷣi dicit euãgeliſta Job.xix. ꝙ
incõſutił erat.⁊ deſuꝑ ↄtexta ꝑ totũ.nõ hns videlicʒ
ſciſſurã aliquã factã ad acũ.Heretici igit᷑ ⁊ ſciſmatic
uantũ in eis ẽ ſcindere qrũt.Et ſ̃m bᷣ dicit hiera ð
buſdã hereticis ⁊ ſciſmmaticis. Uetꝰ oꝛiens int᷑ ſe po
puloꝝ furo:e colliſus indiſciſſam dñi tunicã.⁊ deſu
ꝑ ↄtextã minutatim ꝑ fruſta decerpit.⁊ xpᷣi vineã ext
minat vulpes.xxiiij.q.iiqm̃. Sed pᷣualere nõ pñt.ſi
cut nec milites ſciderũt tunicã lis. Eñ pelagius alle
gãs aug. Sinullo mõ pᷣt recte dici ecclla in qʒ ſciſma
c reſtat vt qm̃ ecclłia aulla eſſe nõ põt niſi ea ſit quaʒ
in apłlice ſedis ꝑ ſucceſſiões epoꝝ radice cõſtitutam
hoĩm nulloꝝ malicia vllo mõ valeat extĩguere.xxiiij.
q:i.pudẽda.Hinc ⁊ cypꝛianꝰ:Ecclia vna ẽ q̃ in mul
titudinẽ latiꝰ incremento fecunditatis extendit᷑.qũo
multi radij.ſunt ſʒ vnũ lumẽ habẽt. ⁊ rami arboꝛis
multiſunt.ſed robur vnũ tenaci radice fundatũ. Et
quo de fonte vno nuuuli plures defluũt.⁊ numeroſi⸗
tas lʒ diffuſa videat᷑ exundantis copie largitate.vni
tas tñ ſeruat᷑ in oꝛigine.Auelle radiũ ſolis a coꝛpoꝛe
diuiſionem vnitas nõ capit. Ab arboꝛe frãge ramũ
fructꝰ germinare nõ poterit. A fonte pᷣſcide nuũ.pꝛe
ſciſus areſcit. Sic ⁊ ecclia dei luce pfufa ꝑ totũ oꝛbẽ
radios ſuos poꝛrigit. Unũ tñ eſt qð vbiq; diffundi
tur.nec vnitas coꝛpoꝛis ſeperat᷑ hec ille.xxuij.q.i.lo
quit᷑⁊ ꝑ totũ.c.illð młta de vnitate ecclie pulcra ðt.

„ ne Tnstensn K Dieroꝰ.etiaʒ dicit ꝙ eccnia vnica columba appellat᷑.
nan tumad pꝛimũ.5. XI. q ſpõſa pulcra ſine ruga:ſine pcũs ⁊ macula ⁊ boꝛ⸗

—

Titulus IIII.

tus cõcluſus ⁊ fons ſignatꝰ ⁊ puteꝰ aq viue.⁊ padi⸗
ſus cũ pomoꝝ fructu/q:eioĩbus. Gꝛeg/etiã ðt in li.
moꝛal.ꝙ in vna domo comedit᷑ agnꝰ.qꝛ in vna ca⸗
tholica eccłia vera hoſtis redẽptoꝛi ĩmolat᷑. Sola eſt
qᷓ intra ſe poſitos valida charitatis cõpage cuſtodit.
ex quã oĩs perit.ſicut er archã oẽs repti diluuio pe⸗
rierũt.q.e.qꝛ.Et nõ ꝙ ex ecclie vnitatẽ ſignilicataʒ 2
dñi veſtẽ ponit᷑ qͥs tnipir.ſ.ꝑ pfidiã.ꝑ ſniam.ꝑ mali
ciã.Per ꝑfidiã.ſ.hereſis ⁊ ſciſmatꝭ efficit᷑ s ſeꝑatus
ab ecclia. Uñ cypꝛianꝰ. Cũ hereticꝰ in ecchia non ſit
bñdicit cũ a deo ſit maledtctus. vitam pollicet᷑ cũ ſit
moꝛtuꝰ.deũ inuocat cũ ſit blaſphemꝰ.i.q.i.ſi qͥs in
qt,. Et augꝰ. Quodlibet hoꝝ heretici ⁊ ſciſmatici a c⸗
cipiãt.ſ.donoꝝ charitatẽ.tñ q opit mulcitudinẽ pec
catoꝝ q̃ ⁊ pꝛiũ donũ ẽ catholice vnitatis ⁊ pacis ipᷣi
nõ hñt.q/e.multe. Scðdðo ꝑ ſnĩam.ſ.excõicatiõis
ponit᷑ qͥs er̃ ecclie vnitatẽ. Uñ augꝰ. Qui excõicat᷑ ſa
thane tradit᷑.qũo.qꝛ.ſ.ex eccłiam ponit᷑. Er᷑ eccliam
aũt dyabolꝰ ẽ ſicut in eccla xpᷣs. Ac ꝑ h̊ dyabolo tra
dit᷑ q ab eccłie cõione remouet᷑ xi.q.iij.oĩs. Sʒ H̊ ve
rũ eſt qñ iuſte excõicat᷑. Uñ oꝛige.ſuꝑ Leuit᷑.Rũ qͥs
nõ recto iudicio foꝛas mittit᷑i.ec eccham per excõica
tionẽ.ſi añ nõ exierit.i.ſi nõ egeritvt exire mereret᷑.nõ
ledit᷑. Interdũ qͥ foꝛas mittit᷑. intꝰ ẽ. ⁊ qͥ foꝛas ẽ intus
viget᷑ retineri.xxiiij. qeiij.c. cũ alids. Tertio efficik
galiqͥs ex ecclam ꝑ peccatũ.ſ.moꝛtale. Uñ greg. Nec
iſte dicendꝰ ẽ eẽ in ecclia ⁊ ad iſtã ſocietatẽ ſpũs ꝑti⸗
nere qͥ ouibo xpᷣi ficto coꝛde miſcet᷑. Spũs eĩ ſcũs di

72

ſciplie effugiet fictũ. xxiiij

½ J 5 * . dD . . —
Mnatu 90 ter. .XIIII Oi. eccia
tiu notat᷑ platoꝝ pꝛauitas in h̊ ꝙ mittũt ſoꝛtẽ ſuper

veſtẽ dñi.q ſignat eccliam. vt.ſ. eoꝝ ſit nõ xpi.q̃runt
videlʒ regimè ecclie ad ſua cõmoda.nõ vt xpo lucri⸗

fasiãt aĩas. Jur illud apłi.Unuſqͥſq; q̃ ſua ſũt q nit
nõ qᷓ ieſu xpᷣi.De qͥbo augꝰ. Sũt in ecclia qͥdã pᷣpoſi

ti. de qbo apts dicit. ſua qrentes non qᷓ ieſu xp̃i.qͥd ẽ

ſua qretes.nõ xpᷣm qns diligetes. non deũ ꝓoter deũ
rentes.tpalia cõmoda ↄſequẽtes. lucris inbiantes

bonoꝛes ab hoĩbus appetẽtes. viij.q.i. Cõtra hos ĩ

nehit ezechiel dicẽs. Ue paſtoꝛibo qͥ paſcebãt ſemet⸗

ipſos.xxxiiij. Uel põt ibi nõꝛi grauitas chariſmatis.

ibi. Miſerũt ſoꝛte. ã ſicut in miſſõe ſoꝛtiũ pꝛet᷑ in⸗

duſtriã ? laboꝛẽ hoĩm dñno tñ diſponẽte. ↄſequit᷑ qͥs
illud qð ſoꝛte dirimit᷑ Sic ſine meritis hoĩm ⁊ labo
re qͥs adipiſcit᷑. ⁊ ei ↄfer̃a dño veſtis xpᷣi.ii charnitas

vt ponit glo.ꝑ quã ꝑtinetad vnitatẽ ecclie. Hec ẽ ve

ſtis nuptialis ſine qᷓ reperi in nuptijs eccie nuo
excludit᷑ de ea menito. vt hr̃ parabolice Math. xxij.
Pñt hoĩes mittere ſoꝛtẽ.i.ponereꝛ qrere ſigna demõ
ſtratiua qs dẽat hr̃e veſtẽ dñi.i.chanitatẽ. puta ſi au
dit libent᷑ verbũ dei:ſi ẽ pmptꝰad bonũ ⁊ dolet de pᷣ
teritis. Sed dñs dat ipſam cui placet.ſᷣm illud Pꝛo
uerb.xvi. Soꝛtes mittunt ſinũ.ſiab hoĩbo.ſß a dño
tpant᷑.i.diſponit᷑ qͥ habeat qð ſoꝛte q̃rit᷑. Sic ceci⸗
dit ſoꝛs ſupꝑ mathiã Actł᷑.i. id eſt illud ſignũ diſtin⸗
ctiuũ.i.ſuꝑ humilẽ. Interpᷣtat᷑ enim paruulus.
Ticulus quartꝰ de inani glia. Capim pꝛimũ de
ipſa pmogenita ſuꝑbie filia.

e 1 q.iij. de ill. Et hiero. Qui
? aliqᷓ ſoꝛde pctĩ pollutꝰ de ecclia dici nõ põt. de pe.

9
—4 ſeptè alia eꝛiunt᷑ m grego.xxxi.moꝛal.vt
T dicet.Et q;uis multũ ſue genitrice peſſime aſſiłet
differt tñ realit᷑ ab ea. Nã ſuꝑbia inoꝛdinate excellen
tiam appetit. Inanis glia vo manifeſtationem ipſiꝰ
excellentie apud alios. Poſtq;ᷓ enĩ turrim babyl.i. ſu
ꝑbie celſitudinẽ in mẽte ſua ceꝑit edificare ꝑtingẽteʒ
ad celũ vt celebꝛet᷑ nomẽ eiꝰ in terra ꝑ vanã gloꝛiam
exqͥrit.Cuiꝰ tñ finis ↄfuſio ẽ.ſᷣm illud apłi ad Phil.
inj. Gloꝛia eoꝝ in cõfuſionẽ.Et cũ cetera vitia in ſer⸗
uis diaboli inhabitẽt. vt dicit cryſoꝰ. hec etiã in ſᷣuis
del habitaculũ repperit. Nulla eni eſt tã excelſu vᷣtus
qᷓ̃ dulcedine gloꝛie nõ tãgat᷑.ait quidã ex gentilibus
Vnñ ⁊ vulgare ꝓuerbiũ ẽ ꝙ cuilibet placet caro alau
de. Uñ narat valeriꝰ maximꝰ. ꝙ cum in q̃ͥdã bello qͥ
dã mutꝰ ſtrenue dimicaſſet.ita ꝙ debeb ak ei hm mo
rẽ illiꝰ ciuitatis triũphꝰ.i.quidam honoꝛ vñ reſulta
bat ei magna gloꝛia.cũ ſibi nõ daret᷑ tãta fuit auidi⸗
tas illiꝰ gloꝛie ꝓ fregit vincula mutitatis ⁊ petijt illũ
triumphũ. De ſcõ baſilio legit᷑. ꝙ in diebo ſolẽnibus

cũ in habitu põtificali oꝛnatꝰ ꝓceſſionalit᷑ iret.oꝛdi⸗

nauerat vt qͥdã ſibi diceret. Rr ſepulcrũ tuũ nondũ
ẽ ꝑfectũ.iube ̊ cõpleri.qꝛ neſcis qñ dñs veniet.⁊ H
ne inſurgeret fumꝰ inane gloꝛie. Sed ⁊ cũ papa con
ſecrat᷑ quidã eleuãs in arũdine ſtupã incenſam cla⸗
mat. Pr ſctẽ ſic trãſit glia mũdi.ſ.cito. Rõ autẽ huiꝰ
qre tã ardent᷑ deſiderat᷑ẽ.qꝛ btĩtudo q naturalit᷑ ap⸗
petit᷑ hʒ in ſe gloꝛiã.i.claritatẽ ⁊ decoꝛẽ ſed verã ⁊ per
manenteʒ. Uñn ⁊ ipſa bũtudo frequent᷑ in ſcripturis
gloꝛia nũcupat᷑.ps.cxlix. Gloꝛia hec ẽ oĩbus ſanctis
eiꝰ. Et Jaco.i. Beatꝰ vir ꝗͥ ſuffert tẽptationẽ.qm̃ cũ
ꝓbatus fuerit accipiet coꝛonã gloꝛie.i.pᷣmium. Alia
rõ eſt.qꝛ naturaliter hõ apperit ꝑpetuari.⁊ qꝛ in vita
nõ põt cũ moꝛiat᷑.querit ꝑ gloꝛiã.i.famaʒ q durat in
mentibo hoĩm. Uñ dicit ſapiẽs de iuſtis. Uiuẽt no⸗
mina eoꝝ in ſeculũ ſeculieꝛima ẽ inanis gloꝛia ſᷣm
aug.q̃ campũ intrat ↄtra vᷣtuoſos pugnatura.vltia
eſt in receſſu. Uñ qꝛ nullus q̃ſi cuadit qͥn ab ea ali⸗
qñ feriak. ꝓpterea ſaluatoꝛ Math.v. nõ dixit ſimpłr
negãdo btĩ qui nõ hñt ſpm̃.i.ventũ inanis gloue.ſʒ
btĩ pauperes ſpũ.i.qui parũ hñt de ea. In huiꝰſigu
rã foꝛtiſſimꝰ ⁊ ſanctiſſimꝰ ſampſon cũ maxilla aſint
mille ex philiſteis occidiſſet.aliq;tulũ gloꝛiatꝰ eſt di⸗
cẽs. In maxilla aſini ⁊c. Judi.xv.ſubito tñ humilia
tus ẽ ſitiẽs vſq; ad moꝛtẽ vt recognoſcereta deo oẽm
ſuã virtutẽ. Sic ⁊ apli foꝛtiſſimi poſtea ſci cũ ſimpli
citate vite ſue ⁊ doctrine demones ab obſeſſis coꝛpo
ribo expuliſſent.⁊ vitis in mentibo eoꝝ occidiſſent cũ
ad xpᷣm reüſi de hmõi gloꝛiarent᷑xpᷣs eos exẽplo ter⸗
ruit ſathane de celo cadẽtis ⁊ vñ oꝛtũ hʒ inanis glo⸗
ria. Tanto autẽè inqᷣt augꝰ, de cui.dei.efficimur deo
acceptioꝛes qnto fuerim ab hac ĩmũdicia mũdioꝛes
Hãc xpᷣs vitare exẽplo ſuo nos docuit dicẽs. Jo. viij
Ego glonã meã nõ quero. ⁊ mento qꝛ ipſa ducitad
cõfuſionẽ eternã. Vñ põ.xlviij.Qui cõfidũt in virtu
re ſua ⁊ in multitudine diuitiaꝝ ſuarũ gloꝛiant᷑. rat᷑
nõ redimit.redimet hõ nõ dabit deo placationẽ ſuã.
Vbi tria de inani gloꝛia notant᷑

— ie —,. ,— —,,— -..—

Nt
ue

enn

Mlutſin
und
nlifas
Prlbes
tandn
äbc
tin
niich
i one
ig.1
ünna
RZ
M
dunmi
Dran
Annt
n
nute⸗
Peufg
NN
ihunia
3N
ſcüͤſne
ſso
ihti
itniß
ſo
4ni
t
unn.
ni
Gii

oſtedit põ.cãm inanis gloꝛie eſſe ſuꝑbia. Nã ex h

Capitulũ Rꝛimũ

Puimo cã̊ a quo oꝛiat᷑.ibi.Qui cõfidũt in vᷣtute ſua.

„

diuitiarum ſuaꝝ gloꝛian. “́”MMUDd¶x
Tertio qua pena puniant?.ibi.frater non redimit.re
dimet hö.

Scðo materia in qꝗ exerceatur.ibi. Et in multitudĩe

Onantum ad pꝛeimum F. I.

—

—

confidũt hoĩes in virtute ſua gloꝛiant᷑. Cõfidere aũt
in vᷣtute ſua ẽ eſtimare mala ⁊ pericula poſſe euade⸗
re.⁊ bona ſpũalia ſibi poſſe ꝓcurare ex ſeipſo. Fallic
autẽ talis ꝑ ſuperbiã appetentẽ excellentiam ſupꝛa ſe
eſtimãs ſe aliqd eſſe cũ nihil ſit. vt ait apłs ad Gabe
vi. Nã ſine me inqͥt xpᷣs.nihil poteſtꝭ facere. Joh.xv⸗
qͥnĩmo ſᷣm apłm.ij.ad Coꝝiij Nõ ſumꝰ ſufficiẽtes

cogitare aliqͥd a nobis qſi ex nobis.Si aũt acccepi⸗

ſti.ſ.a deo oĩa ait idẽ.qͥd gloꝛiaris quaſt nõ acccꝑis.
Sciendũ tñ ſᷣm.b.tho.ſe.ſe.q.cxxxij.ar.i.ꝙ appeti⸗
tus gloꝛie de ſe nõ noĩat aliqͥd vitioſum. ſed appeti⸗
tus inanis gloꝛie: Sic etiã gloꝛiatio ſiue gloꝛiari põt
bñ ⁊ male fieri. Pꝛo cuiꝰ declaratiõe videndũ eſt
qͥd ſit gloꝛia. Circa qð dicit tulliꝰ in rethoꝛica ſua.ꝙ
gloꝛia frequẽs de aliq̃ͥ fama cũ laude.Et ad idẽ ꝑ⸗
tinet qð ait ambꝛo.ſ.ꝙ gloꝛia ẽ cum clara laude noti
cia. Gloꝛia igit᷑ claritatẽ qndam ſignat. Uñ gloꝛiari
ldẽ eſt qð clarificari.vt dicit augꝰ.ſuꝑ Job. tractãs
illud verbũ xpᷣi.lariſica filiũ tuũ. Joh.xvij. Clari⸗
tas enĩ decoꝛẽ quendã bʒ ⁊ manifeſtationẽ.Et ideo
nomẽ gloꝛie ĩpoꝛtat manifeſtationẽ alicuiꝰ de eo qð
apud oies decoꝝ videt᷑ſiue illud ſit aliqd coꝛpoꝛa⸗
le ſiue ſpũale hoĩm. Quia vᷣo illud qð eſt ſimpliciter
clarũ a multis conſpici põt ⁊ a remotis. vt ptʒ exem
plũ de luĩe ſolis vel ignis. Jõ ꝓpꝛie per nomen gloꝛie
deſignat e bonũ alicuiꝰ deueniat ad noticiã multo⸗
rũ ⁊ appꝛobationẽ ſm qð dicit᷑in Titiliuio. ꝙ; glo⸗
riari ad vnũ nõ eſt. Largiꝰtñ accepto nomine gloꝛie
nõ ſolũ oſiſtit in multitudinis cognitione nomẽ glo
rie.ſed etiã paucoꝝ.vel etiã vniꝰ ad ſui ſoliꝰ.dum.ſ.
aliqͥs pꝛopꝛiũ bonum cõſiderat vt laude dignũ.Q
aũt aliquis bonũ ſuũ cognoſcat ⁊ vt vᷣtuoſuʒ appꝛo⸗
bet non eſt peccatũ ſed laudabile.ſᷣm illud apłi.i.ad
Toꝛ.ij.Nõ ſpm̃ buius mũdi accepimꝰ. ſed ſom̃ qͥ
ex deo eſt vtſciamꝰ q a deo data ſunt nob. Silr nõ
eſt peccatũ ꝙ aliqͥs bona ſua velit ab alijs aꝑpꝛoba
ri ob aliquẽ bonũ finẽ. ſᷣm illud Math.v. Sic luce
atlux vra.i.vita vt videãt opa vr̃a bona. ⁊ gloꝛificẽt

patrẽ vr̃jm. hec tho. BGBloꝛiat᷑ igit᷑ aliquis triplici’.

Indño.in ꝓximo.in mũdo. In dno glonat᷑qͥ aliqð
bonũ in ſe recognoſcẽs.⁊ vt vere bonũ appꝛobans ⁊
cõplacẽtiã hñs illud a deo recognoſcit.Ad qð hoꝛ⸗

tat᷑ apłs.ij.ad Coꝝ.x dicẽs. Qui gloꝛiat᷑ in dño glo

riet᷑. Et qꝛ dicit aplus h̊ eſſe ſcriptũ:.ſciendũ ẽ hoc ha

beri. Hiere.ix. caſub hbis verbis. Qui gloꝛiat᷑ in h glo⸗
riet᷑ſcire ⁊ noſſe me. Aplłs dicit. In dño gloꝛiet᷑.qð
foꝛte eſt m antiquã tranſiationẽ.vel idẽ m ſnĩiam.
Sð verbum.b.tho.ſuꝑ epłas pauli exponit tripłr.
Vno mõ vtly in dño denoret obiectũ gloꝛiãdi:qd.
ex hoc gloꝛie ꝙ habet in ſe dñũm cogꝗnoſcẽdo⁊ aman
do.qð expꝛeſſẽ ponit᷑ in hiere.cũ dicit. Scire ⁊ noſſe
me vt ſcia referat᷑ ad cognitionẽ ſpeculatiuã:⁊ noſſe

ßMVUD

ad guſtatiuã per amoꝛẽ. Alio mõ gloꝛiari in dño eſt
gloꝛiari ſᷣm deũ i.de his qᷓ ſunt ſᷣm deũ.videlicʒ bo
nis artibo ⁊ reb ſpũalibo. Uñ aplus.ij.ad Cox.i⸗
Bloꝛia nĩa hec ẽ teſtimoniũ ↄſciĩe nr̃e.ſ.ꝙ oſcĩia nõ re

moꝛdet de peccatis grauibo.ſed atteſtat᷑ operibꝰnr̃is

appꝛobans ea vt bona ⁊ laudabilia. nõ de melis.ſiẽ

ule de q̊ põ. ait. Quid gliaris in malicia. Tertio mõ
gloꝛiani in dño ẽ gloꝛia ſuam ⁊ bonũ ſuũ reputare ſe
rea dño.totũ qð cecidit in glona ſuã referẽs in do
mino. Fᷣm illud ps. Tu dñe ſuſceptoꝛ meꝰ es gloꝛia
mea.i.cã gloꝛie mee.Et ſic ꝓpꝛie ſumit᷑ ab apło cum
dicit. In dño gloꝛiet. q. d. nõ nobis debem? imputa
re gloꝛiã nr̃am.ſed deo. Uñ ſubditibi. Nõ em ille p
batus ẽ.i.appꝛobatꝰ a deo vel ab hoĩbꝰ. qͥ ſeipᷣm cõ⸗
mendat de ſe gloꝛiando.ſed quẽ deꝰ cõmendat.i.cõ

mendabilẽ facit bonis opibo ⁊ miraculiseNlã deꝰ eſt

cã totiꝰ boni opis ꝑ hoĩes facti. BGloꝛat᷑ ſcðo qᷣs
ex pximo.iex bono ꝓximi cũ ex bonis q hʒ doctnine
vel exẽplanis vite vidẽs alios pꝛoficere ⁊ ſe laudari.⁊

in opinione bona ec.appꝛobat illud ⁊ cõ placentiam

bʒ pꝛopt᷑ vtilitatẽ alioꝝ inde ſequentẽ.vel etiã cũ ali⸗
os virtuoſe ſe hre cõſpiciẽs.⁊ deo ſeruire.ac ſalutem
alioꝛũ ꝓcurare.⁊ illos appꝛobat ⁊ laudat ⁊ cõplacen
tiã hʒ de eoꝝ laude pꝛopt dei honoꝛẽ.⁊ ꝓximoꝝ vtili
tatẽ. Et ſic ſiliꝰ ſapiens ẽ gloꝛia pr̃is.vt dicit ſalomõ
Et apłs dicit de choꝛintis.Gloꝛia nr̃avos eſtis.Et
iteꝝ.Erxpedit mihi moꝛi magis q; vt gloꝛiq meã qͥs
vacuet.i.bonã famã ⁊ opinionẽ habitã ex bõis ope⸗
ribo faciendo.ſ.aliqͥd vñ illã denigraret.⁊ pꝛopt᷑ hoc

aliqñ ſctĩ gloꝛiant.i.ſe laudãt iuſte.vt hoĩes qͥ minꝰ

qᷓ; debẽt de virtutibo eoꝝ ſentiunt⁊ opinant᷑ auditis
magnis eoꝝ bonis in maioꝛi veneratõe ⁊ deuotione
habeãt eos.indeq; magis ꝓficiãt. Sic apłs paulus
magnalia ſua choꝛintis narrat.quibo ꝑ eũ cõuerſis
pſeudo apłi ſuꝑueniẽtes ſua falſa doctrina contẽpti
bilẽ reddiderãt.dicẽs. Si voluero gloꝛiari võ ero in
ſipiẽs.ij. Coꝝ.xij. Id eniĩ fecit ꝓpter vtilitatẽ ipſoꝝvt
doctrine ſue ſane magis aſſentirett. In mũdo glo⸗
rnat᷑ qui bona tꝑalia babita recognoſcit.⁊ ea reputat
vt magna bona in eis delectatꝰ. appetit laudes hu⸗
manas ⁊ de illis cõplacentiã hʒ vt ꝓpꝛiuʒ comodũ ?z
magnũ bonũ.Uñ grego.in moꝛat.dicit. Oẽs huiꝰ
ſeculi dilectoꝛes ꝓ tꝑali gloꝛia vſq; ad moꝛtẽ deſuda
re appetũt.ꝓ ſpe ppetua.nec paꝝ in laboꝛe ſubſiſtũt
di. xlvij.oẽs.ꝛo hac ↄſequẽda romani multa ꝑicu
la ⁊ grauia ſuſtinuerũt ⁊ laboꝛes mirabiles.vt ponit
augꝰ. in li.iiij.de ciui.dei. Uñ ⁊ poeta de marco toꝛ⸗
quato.qͥ ↄſui exñs.qꝛ filius ſuꝰmouerat bellũ ↄ ho⸗
ſtes ) edictũ ſuũ q;uis victoꝛiã obtinuiſſet decapita
ri fecit.dicit de eo. Clicit amoꝛ patrie.ſ.illũ marcum
ad illud faciendũ.laudũq; ĩmenſa cupido.Sed hec

„

gloꝛia vana ẽ ⁊ turpis.deq ait matatbias. A verbᷣ
viri peccatoꝛis netimueris.qꝛ gloꝛia ei ſtercꝰ ⁊ ver⸗
mis.hodie extollit᷑ cras non inuenit᷑ qꝛ cõuerſus ẽ in
terrã ſuã.i.)acha.ij. Gloꝛia eiꝰ ſicut ſterc?. Et de
hac ðꝛ Apoc.xviij. Suantũ ſe gloꝛificauit ⁊ in deli⸗/
cijs fuit. tantũ date ei toꝛmentũ ⁊ luctũ. Hec igit eſt
vana gloꝛia q viciũ eſt. Uñ augꝰ.v.de cul.dei. dicik
Saniꝰ videt qͥ amoꝛẽ laudis vitium eſſe cognoſcit.
Sed ⁊ ethnicꝰ ille tulliꝰ fons eloquẽtie ini desce

cijs ait. Cauenda ẽ gloꝛie cupiditas. Eripit enim oĩ
libertatẽ ꝓp magnanimis viris oĩs debet eſſe conten
tio. Hoc ille magnꝰ ſcipio ſeruauit qͥ gloꝛiã ſugiebat
ſed tato plus eũ ipſa ſequebat᷑. Hãc vitare apłs edo
cuit dicẽs. Nõ efficiamur inanis gloꝛie cupidi inui
cẽ ꝓuocantes.inuicẽ inuidentes.i.ad Gal.vi.Idem
xpᷣs pꝛius pᷣcepit dicẽs. Math.vi. Te faciẽte elemo
ſinã neſciat ſiniſtra tua quid faciat dextera tua.i.ſini
ſtra intẽtio laudis ⁊ gloꝛie tꝑalis.nõ ſe immuceat in
bono oꝑe qð agis figurato ꝑ dexterã. Sed qꝛ apls

*

dicit. Imitatoꝛes del eſtote.ad Ephᷣ.v. Poſſet alicui
videri gloꝛiã hoim ⁊ laudẽ eſſe qrendã.qꝛ dũs deus
B facit dicẽs.Eſa.xliij. Ois qͥ inuocat nomen meũ

in gloꝛiã meã creaui eũ. Inſupꝑ cũ ipſe nobis gloꝛiã
in pꝛemiũ ꝓ bonis openbo ꝓmittat. ſm illud Ro.ij.
His qui m patientiã ſunt boni oꝑis.gloꝛiam ⁊ ho
noꝛẽ ꝓmittit deꝰ. licite videt᷑ ilud eſſe appetendum.

Per appetitũ etiã gloꝛie ⁊ laudis hoĩes ꝓpuocant᷑ ad
bo uln“ detulculants 8 vobis diuitibo qͥ habetis ↄſolacionẽ vram.ſ.in ipſis
alit artes quiq; ad ſtudia accẽduntur gloꝛia.ſ.tꝑali.

bonũ. Uñ tulliꝰ de tuſculanis qõnibo inqͥ t Honos
Sed ad h rñdet.b.cho.qea.arti.eo.Ad pᷣmũ ꝙ de

bemꝰ deũ imitari.nõ oĩ modo.qꝛ nec poſſumus.ſed
mõ nobis cõgruo.O, enĩ deꝰ querat a nobis gloꝛiã

vt.ſ.cũ gloꝛificemꝰ ⁊ ſe laudet h̊ no facit ꝓpter aliquã
creſcit cũ honũ inſinitũ ſit in ſeipſolſed facit ꝓpter bo
nũ nr̃m. Nõ enim poſſemꝰ eũ cognoſcere ſi ſe nõ ma

nifeſtaret nobis ſuã magnitudine inſinuando ꝑ ſcirii

pturas. Sic ⁊2 ds poſſet gloꝛi ⁊ laudes appetere.in
qᷓtu.i. cederet in vtilitatẽ alioꝝ ⁊ honoꝛẽ dei.⁊ nõ
pꝛopter ſuũ cõmodũ.Ad ſedm dicendũ ꝙ gloꝛia qᷓ
ꝓmituᷣa deo in pᷣmiũ nõ eſt gloꝛia mũdi vana ſʒ ve
ra.Et hãc debemꝰ querere. iuxta illud. Gloꝛia mea

in deo eſt. Ag tertiũ dicendũ ꝙ etſi aliq puocen

240 virtutũ opa ex appetitu gloꝛie humane ſicut ex ap
petitu toꝝ tpalium bonoꝝ. tñ nõ ſunt vere virtuo⸗

ſi qͥ pꝛopter gloꝛã tꝑalem oꝑa virtutũ faciunt.vtdi⸗

cit augꝰ.in.v.de ciui,dei· Nihil igit᷑ vt ait apłs. per

inanẽ gloꝛiã fiat.exq vitiũ eſt oꝛiẽs ex ꝓpꝛia cõſiden⸗

tia ⁊ ſuperbia.
Muant um ad ſecun qu.§. Ir
ſcʒ de materia in q̃ inanis gloꝛia inuenit᷑ ſciẽdũ ꝙ ha
bet᷑ in diuitijs. Uñ põ. In mulnitudine diuitiarum
ſuarũ glo:iant᷑. Sũt autẽ multiplces diuittie
Diuirie criminaaas.
Diuitie tempoꝛales. S
Diuitie ſpirituales. MU
Aliqui vane gloꝛiant᷑ de pᷣmis. Alij de ſcðis. Alij
de tertijs· Diuitie crimiales ſunt vitia copioſa. de

quibo dicit vᷣgo gloꝛioſa in cãtico ſuo. Diuites dimi⸗
ſit inanes. Lu.ij.ſxacuos bonis ſpũalibo. Certum
eſt ꝙ nõ loquit᷑ pciſe de diuitijs tꝑalibo. ã abꝛaam

erat diues in poſſeſſiõe auri ⁊ argenti.vt dicit᷑ Geñ.
xiij.⁊ tñ nõ fuit vacuus ſed plenꝰ gratia ⁊ ᷣtutibus
Silt dauid. lob.ſanctꝰ ludouicꝰ rex francoꝝ.Loqͥ/
tur g de his qͥ ſunt diuites.i abundantes in vitijs.
In multitudine baꝝ diuitiarũ gloꝛiant᷑qͥ in ſe dele⸗
ctant᷑ laudarni de ſcelenibo ſuis.vel ſe laudãt apð ali⸗
os vt de vindictis.de luxurijs.de tripudijs,.de inſi⸗

dijs. ⁊2 de deceptõibo. Uñ ⁊ Pꝛouerb Fr. dicit. h0a⸗

lũ eſt dicit oĩis emptoꝛiſ.ei a q̃ vult reʒ emere vt ſic ꝓ
vili pᷣcio det illa. ⁊ cũ receſſenit.ſ.emẽdo illam tũc glo
riat᷑ in ſe vel cũ alijs.de hoc videlʒ ꝙ deceꝑit illum ⁊
lucratꝰ multũ fuenit. Sed cente vana ẽ iſta gloꝛia.i.

falſa. Wanũ enĩ aliqñ idẽẽ qð falſum ſic accipitibi.
Nõ aſſumes nomẽ dei tui inuanũ.Exo.xxi.falſo et

mendaciter iurãdo.Et ꝙ ſit falſa talis gloꝛia patet.
qꝛ gloꝛia vt dictũ eſt ſupꝛa ĩpoꝛtat clanitateʒ. Gloꝛia
eni qſi clara.Sed talis gloꝛia ⁊ ipſa oꝑa mala de qͥ

bus gloꝛiant᷑ habẽt obſcuritatẽ ⁊ tenebꝛoſitatẽ. ⁊ du

cunt ad cenebꝛas infemales.qꝛ obſcuntas ⁊ cecitas
mẽtis eſt gloꝛiari.vñ qͥs deberetſũme confundi.Ut

qd diligitis vanitatẽ de malis gloꝛiado.⁊ p id eſt. ꝗ
nitis medaciũ.q.di.falſa ẽ talis gloꝛia. Diuirie te/⸗
poꝛales ſunt ſubſtaãtie huiꝰ mũdi.vt pecunia. auꝝ ⁊

argentũ localia. domꝰ.agri.veſtimenta. oꝛnamenta
m ercimonia ⁊ hmõi.De quibo ſaluatoꝛ Luc.vi.Ue

diuitijs qeſcendo. Gloꝛiant᷑ ̊ in hmõi qͥ querũt de

ipſis diuiths laudari.⁊ placet eis eſſe in opione ho⸗

minũ ꝓpter bmõi.⁊ alia tꝑalia.vt potentia.dnium.

pulcritudo foꝛtitudo coꝛpis ⁊ hmõi. Sed vana ẽta⸗

lis gloꝛia.i.valde caduca ⁊ traſitoꝛia nõ hũs firmita

tẽ ſed multã mutabilitatẽ.ſicut dici᷑ aliqñ vanũ iu⸗
xta illud Pꝛouerb.xxxi. Uana ẽ pulcritudo.i. valde
caduca. Qõ patet.qꝛ p moꝛtẽ oĩa hec dimittunt᷑ ⁊ B

etiã freqnent᷑ auferunt᷑ vel amittunt᷑ vel coꝛrumpun
tur. Un Jaco.v. dicit᷑. Diuitie vre putrefacte ſunt au
rũ ⁊ argentũ vrm eruginauit. Et.i. Thimo.vi. Diui
tibus pᷣepe non altũ lapere.i.nõ gloꝛiari.nec ſperare
in incerto diuitiarũ ſuaꝝ. Ois caro fenũ.i:oĩs hõ et

ois gloꝛia eiꝰ quaſi flos feni. Arefactuʒ ẽ fenũ.⁊ flos

eiꝰ decidit. Eſa. xl.⁊ q;citiꝰ ·Diuitie ſpuales ſunt
vᷣtutes ⁊ bona oꝑa.de quibo dicit᷑ i. Coꝝ.i. In oĩbo

dDiultes facti eſtis in illo.ſ.xpᷣo ita vt nil vobis deſit ĩ

vlla gra.ſ.qᷓ;tũ ad nccria ad ſalutẽ.Et eſa.ait.xxxiij.
Diuitie ſalut ſapiẽna ⁊ ſcia.ſ.cũ guſtu.⁊ timoꝛ dũi
ipſe theſaurꝰ eiꝰ. Gloꝛiant᷑ de his diuitijs qui appe
tũt de his laudani.vel cum audiũt. vel eſtimãt ſe de
hmõilaudari cõplacentiã in ſe bñt de ſua opione et

fama pꝓut eſt quoddã bonũ tpale gloꝛia müdi. Sed
vana ẽ iſta gloꝛia.i,. res inutilis ⁊ infructuoſa faciẽs
ipſa oꝑa bona.vt ieiuntũ,elemoſinã.oꝛõnem.⁊ alia.

mnutilia ⁊ fructũ ꝑdere ſuperne gloꝛie. Sic eniã aliqñ
dicit᷑ vanũ. Jur illud. Oꝑa eoꝝ vana.ieinutilia ⁊ ri⸗
ſu digna.Hiere.li.Et Joh.viij.c. Uanus ðꝛ laboꝛ

vñ no ſequit᷑ finis ad quẽ oꝛdinat᷑ ſ̃m ulud ps. Niſi

dũñs edificauerit domũ inuanũ laboꝛauerũt qͥ ediſi⸗
cãt eã.i.niſi operibo bonis q̃ facimꝰ quibo pꝛepamꝰ
nobis domũ non manuſactã in celis.dñs ediſicet.i.
intẽtio ſit vt placeamꝰ ei ⁊ queramꝰ gloꝛiã eiꝰ. m il⸗
lud apłi. Oia in gloꝛiã eiꝰ.i.dei facite.Fruſta laboꝛa
mus ⁊ nõ cõſequimur illud ad qð bona oꝑa oꝛdinã
tur ex ſe.Et ideo vana ẽ hmõi gloꝛia. reſpectu etiam
hoĩm a quiby eſt ipſa gloꝛia.quoꝝ iudiciũ eſt incer⸗
tum.⁊ quivanitati aſſiłant᷑ Homo enĩ vanitati ſilis
factꝰ eſt.ps.cxliij. Gloꝛia vana c. Cuʒ ergo quilibe

naturaliter deteſtet caducitatẽ. ſalſitatẽ inutilitratem
⁊ hec reꝑiant᷑ in gloꝛia mũdi,que ꝓpterea vana diek

NN

mnntſen

Enitc,

rlun:

ſageu
Achb.

Kllee

lugt,
Bos
nal den
i 1
tcins
ndl
guͤch ;
Dimrti
in,a:
mnn
zain
viry
10iun
mc
ſms
möi
muta
munn
Wrt⸗
uter
i
i
i
pa tui
uln
ninlan⸗
tlisnd
eleben
. ſi
rdeti⸗
negan
lficen
G.fni
kubbn
cntn
u/N
ſinn
R
Ncl⸗
ienn
ui

Capitulũ Pꝛimũ

ideo ſũme fugienda ẽ. Etvt magis euitet᷑ cõſideremꝰ
adbuc magis hmõi gloꝛie ꝑuitatẽ ⁊ vilitatẽ.Et pmo

;tũ ad materiã.Quid ẽ pulcritudo coꝛꝑis humani

de qᷓ nõ pauci ⁊ pᷣcipue mulleres gloꝛiant᷑. Quãmo⸗
dica.Certe cũ oĩbus fucis ſuis nõ poterit mulier ſue
faciei facere coloꝛẽ tã viuacẽ qualẽ habet roſa vel vio
la.qꝛ nec ſalomon in oĩ gloꝛia ſua veſtuꝰ ẽ ſicut vnũ
ex his.ſ.lilijs ait xps Math.vi. Sed ⁊ modica fe⸗
bꝛis cito pulcritudinẽ aufert.Quanta ſit pulcritudo
2 foꝛtitudo coꝛpoꝛis humani oſtendit᷑ cũ tenuis ver
mis aranee vel ſcoꝛpionis ad terram ꝓſternat.Quid
ſoricũ veſtiũ vnde aliqͥ gloꝛiant᷑ niſi ſtercꝰ vermium
Quid aurũ ⁊ argentũ niſi fex terre que pedibo cõcul
cat᷑.Quid varia niſi pelles muriũ. O quanta vani⸗
tas ⁊ fatuitas gloꝛiari ſe eſſe circũdatum ſtercoꝛibꝰ
vermiũ.fecibo terre.pellibo muriũ.lanis pecudum.
Sed nec gloꝛiet᷑ ſapiẽs in ſapiẽtia ſuaait dñs Hie⸗
re.ix. Vbi ſapiẽs.ſ.in diuinoꝝ cognitione.vt plato.
Vbi ſcriba in moꝛalibo.vt ſocrates.ſeneca. tullius.
Vbi cõquiſitoꝛ huiꝰ ſeculi in naturalibo. vt aniſtote⸗

les.pictagoꝛas. Nõne de ſtultã fecit ſapĩam huius
mũdi:ait apls.i.ad Coꝝ.i.Stultaã eſſe oſtẽdit ⁊ nul

lam.ſ.dũ oꝑatus ẽ que illi dixerũt impoſſibilia que
rẽtes gloꝛiã hoĩm de ſua ſapĩa.⁊ nõ deum gloꝛifican
tes. Uere iſta gloꝛia eſt vana reſpectu tꝑis ⁊ loci vbi
querit᷑. Querit᷑ enĩ in terra q̃ reſpectu celi eſtimat᷑ ab
oſtrologis vt pũctus. Sed ⁊ de ipſa terra due tm̃ ꝑ⸗
tes ex quinq; habitant᷑⁊ in his duabꝰ ꝑtibus null⸗
vnq; fuit qͥ vbiq; fuerit noĩatus. Et ſi h̊ͥ contingeret
nõ ab oĩbo hoĩbus laudaret᷑.ſed ſi aliqui laudarent
alij vituꝑarent. Sic enĩ quilibet ſanctꝰ ⁊ doctꝰ tran
ſiuit per gleꝛiã ⁊ ignobilitatẽ.ꝑ infamiã ⁊ bonam fa
mã.vt ait apłs.ij.ad Coꝝ.vi. Sed ſi hoc aliqs ob
tineret.parũ durat.qð in xpᷣo oſtenſum erat. Nã cũ
dñica in ramis oẽs laudaſſent eũ clamãtes.Gloꝛia
⁊ honoꝛ ſit tibi xpᷣe redẽptoꝛ ⁊c. Inde ad quinq; dies
clamauerũt oẽs crucifige eũ.in multis cõtumelijs ⁊
obpꝛobꝛijs affligentes eũ. Hi etiam a quibo querit᷑⁊
habet᷑ talis gloꝛia puluis ſunt.i.hoĩes.quod aũt in
pulueribo ſignat᷑ cito delet. Quantũ aute detrimenti
ſequat᷑ ex tã varia rein ſe.S.dicet᷑ pꝛo tertia ꝑte.

Muantum ad tertium.ꝭ. IIi

ciliare.ſed dãnabitur ꝓpter inanẽ gloꝛiã ⁊ ſuperbiam
Et ſic inanis gloꝛia ẽ moꝛtale petm̃ exq̊ conducit ad
dãnationẽ eternã.qð veꝝ eſt nõ tñ ſemꝑ ſed in tribo
caſibo vt ponit.b.tho.ſe.ſe.q.cxxxij.ar.iij. In his ca
ſibus ↄꝛiat᷑ inanis gloꝛia dilectiõi dei eſt.omne autẽ
quod cont rariatur dilectioni dei moꝛtale. Pꝛimo
quidem quando quis gloꝛiat᷑ de aliqͥ falſo qð eſt ʒ

diuinã reuerentiã.vt ille de q̊ dicitur Eʒech.xviiiꝗi.·

Eleuatũ eſt coꝛ tuũ dixiſti deꝰ ego ſum. Idẽ eſt cum
gloꝛiat᷑ de aliq̃ moꝛtali cõmiſſo.qð cum facit coꝛam
alijs ſe de illo laudando ad iactantiã ptinet.ſi in mẽ
te gloꝛiãdo habendo deliberatã complacentiam coꝛ
dis cũ eſtimat ſe landari de tali pctõ erit inanis glo
ria.Si grauiſſime puniti ſunt a deo qͥ vanã gloꝛias⸗
queſierũt de rebb mũdi.Quã terribiliter puniẽdi ſũt
qͥ de peccatis qᷓ ſunt in dei iniuri gloꝛiant᷑. De da⸗
uid rege ⁊ ꝓphdᷣa legimꝰ.ij.Regũ.vlti.ꝙ qꝛ numera⸗
re fecit popoluʒ ſuũ ſibiſubditum vt ſic gloꝛiaret᷑ in

multitudine ſubditoꝝ. ita deo diſplicuit ꝙ ꝑ ꝓphetã

gad ſibi optio data fuit vt vnũ extnbꝰ eligeret in pu
nitionẽ illiꝰ inanis gloꝛie. Aut pꝑ ſepteʒ annos famẽ
in terra.aut ꝑ tres menſes guerrã.aut ꝑ triduũ peſtẽ
Elegit qð magis cõe fuit ſibi potẽs accidere ſic alijt
ſcʒ peſtẽ. ⁊ ſic in triduũ ðᷣ peſte moꝛtui ſunt circaclxx.
milia hoĩm. Nerodes agrippa qui decapitauit iaco
bũ. vt ſcribit᷑ Act᷑.xij. Sed pleniꝰ in hiſtoꝛia echaſti
ca cũ eſſet iratꝰ tyris ⁊ ſydonijs venientes ad euʒ vt
recõciliarent᷑ ſedentẽ ꝓ tribunali veſtibus aureis in⸗
dutũ ⁊ ad radiũ ſolis vt magis luceret.cũ a populo
darent?᷑ ei laudes vt dei nõ hoĩm.quibo ille acquieſce
bat ⁊ gloꝛiabat᷑.mox ꝑcuſſus eſt ab angelo ⁊ vermi⸗
bus ſcaturiuit coꝛpꝰ eius. Scðo inanis gloꝛia eſt
moꝛtale qñ quis refert intentionẽ ſuã ad gloꝛiam vt
ad vltimũ finẽ ad quem etiã oꝛdinatvirtutũ oꝑa vel
elemoſinas faciendo.oꝛõnes.leiunia ⁊ hmõi. Pꝛo q̃
fine conſequẽdo paratꝰ eſt facere aliquid moꝛtale vt
ſequat᷑ gloꝛiã tempoꝛalẽ vel ne amittat famã quem
hñt hoĩes de eo.Uñ augꝰ.in.v.de ciui.dei.ait. Hoc

vitiũ.ſ.amoꝛ humane laudis qð ꝑtinet ad inanem

gloꝛiã tã eſt inimicũ pie fidei ſi maioꝛ ſit in coꝛde cu
piditas gloꝛie qᷓ dei timoꝛ ⁊ amoꝛ.vt diceret chꝛiſtꝰ
Quo poteſtis vos credere gloꝛiã ab inuicẽ expectan⸗
tes que a ſolo deo eſtnõ querẽtes. Joh.v. Timebãr

ſcʒ de pena ſeu punitiõe huiꝰ vitij oſtendit᷑ du ſubdi enĩ quidã ex illis ne reputarent᷑ ignoꝛantes.vel ne ex

tur in pð.Frater nõ redimit ⁊c̃. Locutio obſcura eſt.
Sic aũt intelligit᷑. Frat᷑i.xpᷣs qui ꝓpter aſſumptam
nr̃am humanitatẽ ðꝛ frater nr.iuxta illud qð ait ps.
in ꝑſona elꝰ ad patrem.ps.xxi.Narrabo nomẽ tuuʒ
fratribo meis. Hic frat᷑.ſ.xpᷣs nõ redimet tales qͥ glo
riant᷑ vane in diuitijs ſuis.i.nõ faciet ꝑticipes ſue re
dẽptionis. Quãuis enĩ per ſuã paſſionẽ oẽs redeme
rit q;tũ ad efficaciã.non tñ oẽs qͥ ad efficientiã.Nõ

em pꝑeipiunt effectũ huiꝰredẽptiõis qui eiꝰ veſtigia

nõ ſequunt᷑, ſed qͥ mũdi gloꝛiã nõ queſiuit ſed fugit.
oꝓfuſiones mũdi ſuſtinuit. Si aũt ipſe xpᷣs non facit
p gram ſuam hoĩem ſuã ꝑticipẽ ſue redeptionis.hõ
quicũq; ſit redimet de ſᷣuitute dyabolitales. vt lega⸗
tur interrogatiue.q.d.certe nullus. Sic exponit gra
tianꝰ.xiij.q .ij. in pñti. S. veꝝ hoc?Nõ igit᷑ dabit deo

placationẽ ſuã nec ꝑ ſe nec per aliũ potent deũ recon

ſinagogã ponerent᷑ ⁊ perderẽt famã hoĩm ſi creãidiſ

ſent in xpᷣm. Exemplũ cũ aliquid tractat᷑ in concilio
ciuitatꝭ qð eſt õ iuſticiã cui ciuis aſſentit ⁊ perſuadet
vt ſic laudet᷑ a ciuibo ꝙ ſit amatoꝛ cõitatis vel amicꝰ
tenentiũ ſtatũ ſeu gubernantiũ ciuitatẽ.vel ne ſe op⸗
ponẽdo ꝑdat famã ⁊ opinionẽ quã habebãt de eo ꝑ
ſone ꝙ ſit rectꝰ hõ ⁊ hmõi. Sicut pylatꝰ cum vellet
xpᷣm dimittere qꝛ innocẽtẽ inuenerat:cũ audiuit a iu
deis. Si hũc dimittis nõ es amicꝰ ceſaris timẽs ne
amitteret gloꝛiã ſeu famã quaʒ querebat ⁊ amabat.
vt. ſ.oĩa faceret que ꝑtinerẽt ad coſeruationẽ ſtatᷣ im
peratoꝛis ipm iniuſte moꝛtiadiudicauiti. Silr cum
mulier impetita de turpitudine timẽs ne clamando
vel alit᷑ rnnuendo infamaret᷑.⁊ gloꝛiã ſeu opinionem
pdat apud alios ſue honeſtatꝭ.peccuto aſſentit.ſicut
fecit lucrecia nobiliſſima romana quecuũᷣ elſeren ma⸗

1

kima fama ſue caſtitatis tarquinꝰ filiꝰtarquini regis
romanoꝝ cũ maritꝰ eiꝰ eollatinus domui abeſſet re
quiſiuit eã de turpitudine.⁊ cũ aſſentire nollet mina
tus eſt eam occidere.⁊ ſeruũ iuxta eã vt poſtea apud
maritũ ⁊ cõſanguineos accuſaret illos reꝑiſſe in ad⸗
ulterio.⁊ ꝓpterea occidiſſe. ꝓpter qð tãtũ amauit glo⸗
riã ſue fame cõſeruationẽ ſue caſtitatis ꝙ aſſenſit cõ⸗
mittere adulteriũ.ne poneret famã ĩmaculationis et
infamatiõis in gloꝛia ſua.in qͥ facto vtiq; moꝛtaliter
peccauit.vt oſtendit augꝰ.in.i.deciui.dei. Idẽ iudi
ciũ eſt de quocũq; alio qðᷣ quis agit vel omittit õ ſa
lutẽ aĩe vt cõſequat᷑ laude humanam.vel ne amittat
ſfamã. Tertio cũ quis illud de q̊ gloꝛiat᷑ pᷣſert deo
qð ꝓhibetur cũ dicit PHiere.ix. Non gloꝛiet᷑ ſapiẽs in
ſapientia ſua.nec ſoꝛtis in foꝛtitudine ſua.nec diues
in diuitij s ſuis.iſ.ita ꝙ illa plus diligat q; me.qꝛ H̊
eſſet moꝛtale.vel etiã cũ pꝛefert teſtimoniũ hoĩm teſti
monio dei. ſicut illi de quibo ðꝛ Job.xij. Dilexerunt
gloꝛiã hoĩm magiſ q; dei. Certe maxima pᷣſumptio
eſt ⁊ digna terribili pena vt miſerrimꝰſeruus velit ra
pere vxoꝛẽ dñi ſui ⁊ talis dñi qualis ẽ deꝰ. Gloꝛia eſt
ſponſa dei quã ꝓ ſe vult ⁊ nemini cõicare vt qͥs.ſ.ſi⸗
bi attribuat taq; ſit ſeu reputet᷑ cĩ bonoꝝ ſuoꝝ. Ego
Dñs.ait per Eſa.xlviij.gloꝛiã meã alteri non dabo.
Vnñ ⁊ angeli decantauerũt. Gloꝛia in altiſſimis ðᷣo
ſcʒ ſit.Lu.ij. Hanc vult vſurpare qͥ gloꝛiam ꝓpꝛiã q
rit.qðᷣ debet qͥlibet ſũme cauere. In buiꝰ figurã legi
tur Beñ.xxxix.ꝙ ioſeph cũ eſſet pulcerrimꝰ iuuenis
⁊ valde induſtriꝰ.⁊ pꝛudent᷑ ⁊ fideli᷑ ageret negocia
dñi ſui.vxoꝛ ipſiꝰ dñi ſui videns eũ ita elongantem.
philocapta ex eo ſollicitabat eũ ad ſtupꝛũ.ille aũt re⸗
cuſabat dicẽs. Oia que ſunt in domo dñs mihi cõ⸗
miſit⁊ de eis dedit ptãtẽ pꝛeterq; in te que eiꝰvxoꝛ es
qũo poſſum cõmittere tantũ nephas. Demũ cuʒ ſeł
ꝑ veſtimentũ eũ teneret vt cũ ea doꝛmiret.i.cõmiſce⸗
rebpille aufugit veſtẽ dimittens. Iſte dñs ioſeph eſt
dñs deus. Joſeph qᷣ interpᷣtat᷑ augmentũ. ſeruꝰ ſuꝰ
ſignat quẽlibet ſeruũ dei qͥ tenditad augmentũ vir
tutũ.talis pulcer eſt aĩo iuuenis foꝛtitudine mentis
pꝛudẽs in ope.Uxoꝛ dñi ẽ gloꝛia.Querit ergo gloꝛia
qᷓ deo tribui dʒ videns aliquẽ multũ ꝓficere in virtu
tibꝰ ſibi coniungi vt ſibi eã attribuat ⁊ vt laudẽ que
rat ab hoĩbus.⁊ in ea delectet᷑.cũ offert᷑ ſtimulat mẽ
tem. Sed verꝰ fidelis dicere dʒ in mente reſiſtendo.
Dñs dedit mihi quaſi dñiũ bonoꝝ ſuoꝝ. oĩm exce⸗
pta te:qꝛ ꝓ ſe vult gloꝛiam. Et ſi opoꝛteat etiã veſteʒ
tpaliũ reꝝ.vel etiã vitam ipſiꝰ coꝛpoꝛis qð indumẽ⸗
tũ aĩe eſt. dʒ dimittere ne gloꝛiaʒ dei auferat. In alijs
caſibo vana gloꝛia cõiter eſt veniale.Et qꝛ veniale di
ſponit ad moꝛtale.iõ ⁊ ab hac cauendũ eſt.ps. Sa⸗
