gitte paruuloꝝ facte ſunt plage eoꝝ.Dicit ber.ſuper
Qui habitat.ꝙ ſagitta volans in die ẽ vana gloꝛia.
q̃ in claritate bonoꝝ operũ menteʒ tangẽs añ vulne⸗
rat q; videatur. Sed ſi ſint paruuloꝝ tales ſagitte.i.
peccata venialia efficiunt᷑ plage diſpoſitiuen. moꝛta

lia niſi cito curenk.

olr aggredit᷑ boĩem. In pncipio. in medio.
in fine ogis boni: In pꝛincipio quidẽ cũ qͥs inſtigat

loꝛia tripłr aggredith

Eõ

vt bonũ opꝰ.puta elemoſynã.ieiuniũ.oꝛões.ſermo⸗
cinationes oꝛdinatas.gubernationẽ domꝰ. oꝛnatuʒ
coꝛꝑis.lectiões alijs ⁊ hmõi faciat vt laudẽ humanã
inde cõſequat᷑. Oð ſi fiat.meritũ oꝑis amittit ⁊ pe⸗
nã incurrit vane gloꝛie debitã. ꝓpterea xpᷣs Mathei
vi.ait. Attẽdite ne iuſticiam vram faciatis.ii.oꝑa de
genere bonoꝝ coꝛã hoĩbus vt videamini ab eis.ſ.vt
laudẽ ab eis recipiatis alion mercedẽ nõ habebitꝭ
apud pr̃em. Ubi notandũ.ꝙ nõ ꝓhibet ſimpir dñs
oꝑa bona fieri in maniteſto coꝛã hoĩbus: ſed ne fiãt
illa intentiõe vt laudet᷑i ꝓpter vanã glonam. Etqꝛ
illi qͥ ſunt imꝑfecti ſunt ſatis inclinati ad laudem ho
minũ ꝓcurandũ. Ideo vt docet greg.in moꝛal.tales
ſi qᷓ bona faciũt ſingularia ex̃ cõia ⁊ nccria ad ſaluteʒ
occulte facere debẽt ne inanis gloꝛia inficiat intentio

nẽ.ſicut fecit.b.nicolaꝰ cũ pꝛouidit necti ↄuicanei tri

bus vicibus occulte pijciens ꝑ feneſtrã in domũ il
lius nõ modicum auri vt nuptui traderet tres filias
nubiles q̃s pᷣ paupertate intẽdebat ꝓſtituere vt inde
cũ ipſis viueret.Sed viri ꝑfecti ⁊ ſunt poſitiin ex⸗

emplũ alioꝝ debẽt in publico bona facere eti ſingu

laria vt inde ꝓpli edificent᷑ ⁊ ad ſilia ꝓuocent. ſicut fe
cit.b.pr̃ dñicus qͥ in domo quarũdã matronaꝝ ho
ſpitatꝰ q̃ hereticis adheſerãt qͥ ſub pelle ouina auſte

ritatis vt lupi aĩas eaꝝ deuoꝛabant. doꝛmiuit ꝑ to⸗ꝛ

tã q̃drageſimã ſuꝑ tabulã manitfeſte poꝛtauit ciliciũ
ieiunauit in pane ⁊ aqᷓ.vt velſic exẽplo ſue pnĩe vere
nõ ſikateillas de erroꝛe reduceret.qð ⁊ factũ eſt. De⸗
bet g qͥlubet ſibi cauere ne ꝓpter laudẽ humanã acqᷣ/
rendã aliqͥ d faciat.qꝛ vt ðꝛ Luc̃.xi.Si oculꝰ tuꝰſue
rit neq;.i.intẽtio.totũ coꝛpꝰ tuũ.i.opꝰ qð ex illa ꝓce
dit tenebꝛoſum erit.i.iniquũ. Intẽtio tua oꝑituo no

men iĩponit.inqͥ t ambꝛo. In medio vᷣo inſidiat᷑ va

na glia.qꝛ ⁊ ſi ͥ aliqð bonũ ceꝑit pura intentõe ad
honoꝛẽ dei ⁊ ſalutẽ peimi ſui:ſi de ̊ͥ laudat᷑ velcum
cogitat ſe de h laudari.inaniter hilareſcit. Hinc aug.
in li.teſ.ad dñm loquens ait.Laudat᷑ hõ aliqñ de
aliq̃ dono qð dediſti ei.⁊tñ plus gaudet ſe laudari
q; donũ qð dediſti ei. Nollẽ vt aliqð bonũ meũ au
geret ſuffra gatio oꝝs alieni.ſed fateoꝛ auget.ſex lau
de audita nõ ſolũ ſed ⁊ vituꝑatio minuit. Quotidia
na foꝛnax nr̃a ẽ lingua aliena,.hec ille. Sed ad ↄauʒ

dz hõ niti. Nã vt ðt grego.xi:qiij.int᷑ verba.cũ s

calũniatł᷑.ſed aliqd mali de eo dicit᷑ qð in ſe nõ eſſe co
gnoſcit.in magnã dʒ leticiã pſilire.innocenniã tñ ſuã

oſtendere.Cũ autẽ laudat᷑ de bono qð in ſe nõ reco⸗

gnoſcit.vel tantũ quantũ dicit.qð frequẽter accidit
magnã tniſticiã mẽtis dʒ habere. Ueꝝ nõ dʒ aliquia
ꝓpterĩpulſum inanis gloꝛie bonũ deſerere inchoatũ
Vñ ðꝛ Eccs.xi.Qui ventũ obſeruat nũqᷓ; bñ ſemi⸗
nat.i.attẽdit in oꝑeſuo.ne ſurripiat vẽtꝰ inanis glo⸗
rie nũqᷓ; bñ facit. qꝛ imꝑceptibilit᷑ inſpirat ventum.
Sic legimꝰ de. b. bernardo.ꝙ cũ ſeł feruent᷑ pꝛedica
ret ⁊ oes eũ deuote audirẽt.tẽptatio inanis gloꝛie eũ
arripuit dicẽs mẽti ſue.Ecce nũc bñ pꝛedicas.libẽ/⸗
ter audiris.ſanctꝰ ab oĩbus reputans ⁊c. Oð ꝑpen⸗
dens.b.bernardꝰ aliq;tulũ tacitꝰ ſtetit. ſed ſubuio a
deo illuſtratꝰ tẽptationi rñdit. Nec ꝓpterte cepi.nec
pꝛopter te dimittã.⁊ ſuã pꝛedicationẽ vſq; ad finem
ꝓſecutus ẽ.· In fine vᷣo oꝑis inſidiat᷑cũ ꝑfecto bo

e

e
,
glen
thant
e
en
Mas
ſnd
nin
Mil
is
En

VNn

latt
rbe
ulte
d
di
Wer
iad
nunil
Eyle
nce
Aiafn

ſea

üni
lge
2s
luin
dß
ſicei
ſiiſii
o⸗

ee quis vanã cõplacentiã hʒ. Uñ in figuram di

ctũ fuit Geñ.iij. Lu inſidiaberis calcaneo eiꝰ.Cal⸗

caneꝰ qui ẽ finis coꝛpoꝛis ſignat cõplementum oꝑis

cui ſerpens inſidiat᷑ vt vulneret inani gloꝛia. O) qᷣs
gaudeat ⁊ cõplacentiã habeat cũ diligenter cõpleue
rit oꝑa ſua vt oꝛõnes.conſeſſionẽ.elemoſynas ⁊ alia
buiuſmodi a natura ⁊ gra eſt.Nã ⁊ delectatio perfi⸗
cit opꝰᷣm phᷣm.⁊ oꝑa virtuoſa dicunt᷑ fructus ſpũs
qꝛ ſᷣm amb.paſcũt mentẽ ſancta ⁊ ſincera delectatõe
Nõ eſt g iſtud de ſe vitioſum. Sed ꝙ vanã compla
centiã habeat in ſe gloꝛiãs de tali oꝑe. vel ſe laudãs
vel gaudens ꝙ inde laudẽ hoĩm acquirit.hoc ad ina
nẽ gloꝛiã ꝑtinet. Ad bᷣ vitiũ ptinet ꝙ aliqui faciũt ec

cle ſias.hoſpitalia. capellas.calices.paramẽra cũ ar⸗

mis ſuis.qũ hoc faciũt vt laudent᷑.ps.Gloꝛiabunt
in te dñe oẽs qui diligũt nomẽ tuũ. In te inqᷣt nõ in

ſe. Sic. b. grego, de ſe narrat circa finẽ moꝛał. ꝙ voſt

; ꝑfecit illud opꝰ.ſ.expoſitiõis iob quedã ſuggeſtio
inanis gloꝛie ei obꝛepſerat quã tñ pꝛofunda humili

tate cõtriuit. Hanc dñs euitare docuit qũ ſanato le/

pꝛoſo ei pᷣcepit dicẽs. Uide nemini dixeris Mathei
viij.Et iteꝝ qñ oblatũ ei ſurdũ ⁊ mutũ duxit eũ ſeoꝛ
ſum a turba euʒ ſanauit ⁊ eo ſanato pᷣcepit turbe ne
cui diceret. Macth.ix.Nõ timebat xpᷣs incurrere va⸗
nã gloꝛiã.qꝛ peccare nõ poterat.ſed in h exemplũ de

dit vt qᷓntũ in nobis eſt occultemꝰ bona oꝑa nr̃a ne
ſcʒ inde grnann laudeʒ nr̃am.qð pertinet ad vanã
intendit xpᷣs pᷣcipere ꝓhibendo talẽ.ſ.ma⸗
am intentionẽ ibi ſignatã. Sed quantoplus pᷣcipie

lonã. 2

bat.tantomagis maniteſtabãt.qꝛ qᷓntomagis ſe ſan
cti volũt occultare. tantomagis deꝰ eos maniteſtat.
Sicut narrat hiero.de ſancto hilarione qͥ fugiebat ꝑ
loca occulta poſt miracula facta pꝛopt᷑ cõcurſum po
puloꝝ ſed nõ ſolũ homines.qͥnĩmo ⁊ demones eum

manitfeſtabãt. Ait xpᷣs Jo.viij. Si ego gloꝛifico me

ſum.gloꝛia mea nihil eſt. Anſhelmꝰ in li.de ſilitu

dinibo.aſſiłat vanã gloꝛiã farfalle quam puen inſe⸗

quunt᷑ vt capiãt.qꝛ eis videt᷑ qͥd pulcrũ ſed cũ acce⸗
piſſe ſe credũt.aufugit ab eis ⁊ ad aliũ locum volat.
ſed ſi caꝑent.qͥd hñt.nihil.i.rẽ vileʒ q ad nihil valet.
Sic puerilit᷑ viuentes gloꝛiã mũdi querũt quaſi qͥd
magnũ.⁊ cũ credũt ſe habere fugit ab eis.⁊ ſi conſe⸗
quunt᷑ rẽ fragilem hſt. Debet gᷣ quilibet vanam
gloꝛiã fugere.qꝛ res eſt fragilis glona mũdi. Uñ boe
tius de philoſophica cõſolatione. O gloꝛia o gloꝛia
qͥd aliud es in milibo hoĩm niſi inflatio q̃dam auriũ
id ẽ ventꝰdiſcurrẽs ꝑ aures audientiũ laudeʒ hoĩs.

Et cũ gloꝛia ſit quidã effectꝰ honoꝛis ⁊ laudis.ex H

enĩ ꝙ aliquis laudat᷑ vel quecũq; reuerentia exhibet
reddi? clarꝰ in noticia hoĩm. Ideo ſm.b. tho. ſe. ſe. q.
cxxxij.arti.iij.ſicut magnanimitas ẽ circa honoꝛem.
ita ⁊ circa gloꝛã. Uñ ſicut moderate magnanimus
vtit᷑ honoꝛe.ita ⁊ mod erate vtitur gloꝛia.ſ.m rõem.
Vñn ſicut phᷣs dicit in.iiij.ethicoꝝ. de magnanimo.
ꝙ honoꝛ ſibi ꝑuũ quid reputat᷑ ita ⁊ glona. Magni
tudini eĩ animi repuſãt vt res modicas tantũ appꝛe

ciet᷑ ⁊ de eis gloꝛiet. Et ſiliter repyugnat magnitudi⸗
ni animi ꝙ de his que non ſunt gloꝛiet᷑. Uñ dicit᷑ in

iiij. ethicoꝝ. magnanimꝰ magis curat veritatẽ qᷓ
opinionẽ. Itẽ in/iiij/ethicoꝝ.dicit gmagnanimꝰnõ

eſt cõtentioſus. qꝛ nihil eſtimat magnũ. nullus enĩ
contẽdit niſi ꝓ re quã eſtimat magnã. Itẽ ibi dicitur
ꝙ nõ curat vt laudet᷑.ſ.ppter ſe. Ut etiã dicit.b.tho.

q.ea.arti.eo.ad ꝑfectione hoĩs pertinert ꝙ ipſe cogno
ſcat ſe.ſed ꝙ cognoſcat᷑ ab alijs nõ ꝑtinet ad ꝑfectio⸗

nem eiꝰ.Et iõ non ẽ per ſe appetendum. vt.ſ.cogno

ſcat᷑ ab alijs.põt appeti inq;tũ vtile ad aliqͥd.vel ad

Hᷣ ꝙ deus ab hoĩbus gloꝛificet᷑. vel ad h̊ ꝙ hoĩes ꝓſi
ciant ex bono qð in alio recognoſcũt.vel ex hoc ꝙ hõ
ex bono qð in ſe recognoſcunt per ſtudiũ laudis alie
ne ſtudeat in his pſeuerare ⁊ pꝛoficere.Et ſm hoc in
telligendũ eſt illud Ecci.xli.Curã habe de bono no
mine.De vanitate ipſius gloꝛie habes,.ð.in.iij. ·
Scðo debet euitari.qꝛ ᷣtutes eneruat.psð.Dñis diiſ

ſipat oſſa eoꝝ qui hoĩbus placent diſſipat.i.diſſis

re permittit.oſſa.i.virtutes ⁊ oꝑa ꝑfecta ex quibꝰcon
ſiſtit robur aĩe.qui hoĩbus placent.ſ.querentes lau⸗
des humanas.qð ꝑtinetad vanã gloꝛiã. Uñ greg.
in moꝛał.aſſilat vanã gloꝛiam latrunculo qui itine⸗

rantem vt amicũ tergo occurrẽs aſſociat ⁊ poſtea e’“e

expoliat. Nã inanis gloꝛia incedenti ꝑ viam bonoꝝ
latenter occurrit.⁊ virtutibo ⁊ meritis aiam expoliex
In cur figuram legit᷑iiij. Regũ.xx. ꝙ cuʒ qzechias

rex iuda legatis regis babylonioꝝ oſtediſſet oĩa ſus
5pcioſa. aurũ ⁊ argentũ ⁊ aromata ⁊ theſauros ſuos.
ductꝰ quadam vana gloꝛia dixit ei eſayas pꝛopheta

ex ꝑte dei ꝙ oĩa illa que viderat illi legati babylonio

rũ ipſi babylonij auferrent ⁊ aſpoꝛtarent in terrã ſuã

qð umpletũ fuit tpe ioachim ⁊ ſedechie regum iuda
p nabuchodonoſoꝛ regẽ babylonie.vt ptʒ Hiere.ca.

ſi. ad ſignificandũ ꝙ cuʒ quis maniſeſtat theſauros

— 2—

virtutũ pꝛopt᷑ laudẽ bumanã.ipᷣos dyabolus rex cõ
fuſionis aſpoꝛtat ſeu aufert. LTertio inanis gloꝛia
vitia multiplicat. Eſt enĩ vnũ ex ſeptẽ capitalibo vi⸗

tijs ſᷣm tho.ſe. ſe.q.cxxxij.arti.iiij.qð pꝛobatꝑ greg.

xxxi.moꝛal.Quãuis eni quidã ponãt ſupertiã vnũ
ex capitalibo.⁊ hi nõ aſſignant vanã gloꝛiã capitale
eſſe viciũ.rõnabiliꝰvidet᷑ qð dicit grego.in.xxxi.mo
rał.ſ.ſuperbiã nõ capitale vitiũ.ſed reginã eſſe et ma
trem vitioꝝ.a qᷓ imediate oꝛi᷑ inanis gloꝛia vt vnuʒ
ex ca pitalibo.Rõ huiꝰ eſt.qꝛ ſuꝑbia ĩpoꝛtat quendã
appetitũ inoꝛdinatũ excellentie.Ex oĩ autẽ bono qð
qͥs appetit.quandã ꝑfectionẽ ⁊ excellentiã cõſequi
Etiõ cum fines oĩm vitioꝝ oꝛdinent᷑ in finẽ ſupbie.

pꝛopter hoc videt᷑ ꝙ hẽat quandã generalẽ cauſalita

tem ſuper oĩa alia vitia vt dicatur mr̃ oĩm. Inter bo
na autẽ per que q̊s excellentiã conſequitur videt᷑ pꝛe
cipue ad hoc opari gloꝛia inq;tuʒ impoꝛtat manife⸗
ſtationẽ bonitatis alicuiꝰ Nã bonũ naturalit ama?᷑æ3
⁊ honoꝛat᷑ a cunctis.⁊ ideo ſicut ꝑ gloꝛiã queẽ apud
deũ cõſequit᷑ homo excellentiã in rebus diuinis.ira

per gloꝛiã que eſt apud hoĩes conſequit᷑ quis excellẽ

tiam que eſt in rebo humanis. Et liõ pꝛopter pꝛopin
quitatẽ ad excellentiã quã homines mayime deſide⸗

rant.cõſequens eſt ꝙ ſit multũ appetibilis. Et qꝛ ex
eius inoꝛdinato apperitu multa alia vitia oꝛiunt᷑. iõ

dicit᷑ vitiũ capitale.Et qᷓ;uis ex genere ſuo nõ ſit moꝛ
tale per hoc nõ tollitur quin ſit capitale.⁊ ex ea plura
etiã moꝛtalia oꝛiant᷑.Ex ea autem oꝛiuntur ſicut filie
ſeptem. ſcʒ inobedientia.iactantia, hyp derilis eGren⸗
3

Citulus

Mo. pertinacia. diſcoꝛdia. ⁊ ſumptio nouſcatum. m
greg.in.xxxl.moꝛał.Hoꝝ ſufficiẽtiã ſic aſſiãt.b.tho.
q:ea.arti.v. Illa vitia q̃ de ſe nata ſũt oꝛdinari ad ſi⸗

nẽ alicuiꝰvitij capitalis illa dicunt᷑ filie eiꝰ. inis au

tẽ inanis gloꝛie ẽ manifeſtatio pꝛopꝛie excellentie.ad
hãc autem põt tẽdere dupłr. Uno mõ directe. Alio
mõ indirecte.Si directe aut ꝑ verba ⁊ ſic ẽ iactãtia.

Aut per facta.⁊ ſi ſunt facta hñtia aliquam admira

tionẽ. ſic eſt pᷣumptio nouitatũ. Si ꝑ facta alia.ſic
eſt hypocriſis. Si idirecte ⁊ q̃tuoꝛ modis. Pꝛimo
q;tũ ad intellectũ.⁊ſic eſt ꝑtinacia ꝑ quã hõ nimis ĩ
nitit᷑ ſue ſnĩe melioꝛi.Scðo qᷓ;tũ ad voluntatẽ.⁊ ſic ẽ
diſcoꝛdia dũ nõ vult a pꝛopꝛia volũtate diſcedere vt
cũ alijs cõcoꝛdet.Tertio q;tũ ad locutõnẽ dũ aliqͥs
clamoſc cũ alijs litigat. Quarto q;tũ ad factũ dum
qͥs nõ vult exequi ſuꝑioꝛis pᷣceptũ.Quãuis autẽ ira
cauſet diſcoꝛdiã ⁊ ↄtentionẽ.tñ qꝛ h̊ nõ agit cõiter ni
ſi cũ adiunctione inanis gloꝛie per h.ſ. ꝙ aliqͥs repu
tat ſibi gloꝛioſum ꝙ nõ cedat volũtati vel vᷣbis alio
rũ.ilõ ponunt᷑ filie inanis gloꝛie. Jactãtia vᷣo q;tum
ad cam interioꝛẽ eiꝰ q eſt arrogãtia ponit᷑pẽs ſuper
bie. ſed exterioꝛ frequentiꝰ oꝛdinat᷑ad gloꝛiã ⁊ hono
rẽ⁊ ideo ponit ſilia inanis glolle.
Laplin ſcm de inobedientia.

Mobedietia pꝛima fi⸗

lia ẽ inanis gloꝛie. De ꝗᷓ dixit ſamuel pꝛo
heta. Quaſi ſcelꝰidolatrie ẽ nolle acqui⸗

obediẽtia qͥqͥs infidelis eſſe conuincit᷑ ctiã ſi fide te⸗
nere videatł.viij.q.i:ſciendũ.Dicit tñ.b.tho.ſe.ſe.q
cv.ꝙ illa comꝑatio nõ ẽ ſᷣm equalitatem. vt.ſ.ita ſit

graue peccatũ inobedientie ſicut idola tria.ſed ſᷣm ſi⸗

militudinè aliquã inq;tũ.ſ.redũdat in contẽptũ dei
ſicut idolatria ⁊ ſi nõ tm̃. Eſt aũt inobedientia aliqñ
vitiũ generale.aliqñ ꝓpꝛiũ ⁊ ſpale. Sic ⁊ obediẽtia
ſibi ↄꝛia aliqñ eſt vutꝰ generalis aliqñ ſpãlis diſtin
cta a cetens. Pꝛo cuiꝰ declaratioe dicit tho. ſe.ſe.q;
ciiij ·arti.ijiꝙ ſi accipiat᷑ obedientia pꝛopꝛie ꝓut reſpi
cit intentionẽ foꝛmalẽ rõne pᷣcepti.ſic obedittia ẽ ſpe⸗
cialis virtꝰ.⁊ m h̊ ad ipſam reqͥni᷑ impleat aliqͥs
actũ iuſticie vel alteriꝰvirtutis intẽdẽs ĩplere pᷣceptũ
puta honoꝛat parentes.ſeruat feſta ⁊ ieiunia.qꝛ hec
ſunt pᷣcepta dei velecclie.aliter nõ facturus. Sed ſi
accipiat᷑ obediẽtia large ꝓ executõe cuiuſcũq; qð põt
cadere ſub pᷣcepto ſic erit virtꝰ generalis ⁊ cõcurrit cũ
actibo oĩm virtutũ.Sic inobedientia cũ per intẽtio
nẽ reſpicit rõem pᷣcepticõtẽnendo.i.rẽnuẽdo ſe ſubij
ci tali regule.ſic eſt pctm̃ ſpeciale.⁊ ad ipſam requini
turꝙ actualit᷑ ↄtenat p̃ceptuʒ. Si vo acclpiaf large
inobedientia ꝓ omiſſiõe cuiuſcũqʒ qd cadere põt ex
quacũq; intentiõe ſiat.nõ tñ contẽnendo pᷣceptũ. ſic
eſt vitiũ generale ⁊ reperit᷑ in oĩ peccato.⁊ ſic ab am⸗
bꝛo. diffinit᷑ peccatũ eſſe celeſtiũ inobediẽtia manda

toꝝ.Hic &̊ dicet de inobediẽtia put ẽ vitiũ generale.

yt frequentiꝰ in ſcriptura ſacra accipit᷑ aliqñ ꝓut eſt
ſpãle. Tantũ autẽ ẽ vitium inobedientie vt ꝑ eã de
paradiſo expulſi ſimꝰ nec reuerti potuerimꝰ alie qᷓ; ꝑ
obedientia duriſſimã xpᷣi qᷓ patri obediens fuit vſq;
ad moꝛtẽ crucis. Uñ apls Ro:v. Sicut ꝑ inobedi⸗

eſcere.i obedire.i( Reg.xv. Ex qͥ arguit grego. Bine

IIII.

entiã vniꝰ hoĩs.ade.ſ.cum cõmedit de ligno boni?ꝰ
mal 3 dei pceptum multi cõſtitutiſunt pctõꝛes. iia
ꝑ obedientiaʒ vniꝰ hoĩs ieſu xpᷣi multi iuſtificꝛbunk
ſſſcʒ imitati eũ fuerint in obedientia pᷣceptoꝝ.⁊ ſic in

figurã per aliã viam reuſi ſunt magi in regionẽ ſuã,

Math.ij.quiſunt duces fideliũ. Regio nr̃a eſt pa ⸗
radiſus via alia.i. ↄꝛia ad eã ex q̃ inde venimꝰ ẽ obe
dientia.ꝑ inobedientiã eni in hboc exiliũ venimꝰ. De
hac ps.inqͥt. Maledicti qͥ declinãt a mandatis tu⸗

is.ps.cxviij. Ubi tria notaantkt.
Pꝛimo punitio rebellionis.ibi.maledicti.
Scða expꝛeſſio inobeditionis.ibi.qui declinant.
Tertio plurificatio tranſgreſſiõis.ibi.ia mãdatis.

Duantumad pꝛeimn K§. I.

Sciendũ ꝙꝑ inobedientiã ſeu rebellionem incurrit᷑
maledictio dei.qð oſtendit pp.dicẽs.L)aledicti ſcʒ
a deo. Ad qð etiã facit qð dicit᷑ Deut᷑.xxvij. Male

dictus qͥ nõ ꝑmanet in ſermonibo legis huiꝰ.nec eos

opere pficit.ſ.obediẽdo.Et Ecci.xli. Ue vobis ĩpij
viri.qͥ dereliquiſtis legẽ altiſſimi.ſ.pꝑ inobedientiam
⁊ ſi nati fueritis in maledicnõibo naſcemini.⁊ ſi moꝛ
tui fueritꝭ.in maledictõe erit ꝑs veſtra. Maledictio

dei deſignat punitionẽ. Dicere enĩ dei ẽ facere.Ha

ledicit ̊ deꝰ cum malũ pene facit.i.irrogat inobedi⸗

enti.LMaledicit aũt pꝛopter inobedienuam triplici⸗

ter deus.
Pꝛimo ꝑ afflictionẽ coꝛpoꝛis.
Scðo perĩpugnationẽ oꝛbis.
Tertio ꝑ pꝛiuationẽ numinis.

*

De pmo dictü fuit ade ꝓpter inobedientiã ſuam.
Maledicta terma in oꝑe tuo.i.pꝛopteropꝰ tue tranſ⸗

greſſiõis.Terra coꝛpoꝛis tui erit maledicta. afflicta

multipliciter. Spinas enĩ ⁊ tibulos diuſaꝝ paſſio⸗
nũ ⁊ infirmitatũ germinabit tibi. Oẽs enĩ pene qui⸗

bus ſubditi ſumꝰ famis.ſitis.caloꝛis.ſrigoꝛis ⁊ infix

mitatũ ſunt in penã illiꝰ inobediẽtie. Spinas enim
cõcu piſcẽtie terra ſenſualitatis germinat qꝛ caro con
cupiſcit aduerſus ſom̃ ad Galł.v.qð ex ulla inobedi
entia ꝓceſſit ĩmediate enĩ cũ rõ nõ obediuit deo.⁊ ca

ro ſe roni rebellauit. Secũda maledictio ẽᷣqꝛ oẽs
creature pugnãt ỹ hoĩem pꝛopt inobedientiam vbi
pꝛiꝰ obediedant hoĩ. Sapᷣ.v. Pugnabit ꝓ eo oꝛbis
terrarũ Ʒ inſenſatos. Et iuſte quidẽ actũ eſt vt cum
oĩs creatura deo obediat faciẽs id ad qð inſtituta ẽ.
⁊ ſic pꝛeceptũ poſuit cũctis creatuns.⁊ nõ pꝛeteribit
põ.cxlviij.qð patet ad ſenſum. ſiinobediens deore
pertꝰ fuerit cum ad hoc ei ſeruiãt vt obediat deo.oẽs
impugnẽt eũ ⁊ maledicãt afffigendo ipᷣm etiam ver
mes ⁊ pulices ⁊ muſce ⁊ aranee.De inobedientibus
dicit etiã Deut᷑ xxviij. Si nolueris audire voeẽ dñi
dei tui vt cuſtodias ⁊ facias oĩa mandata eiꝰ.ſ.obe⸗
diendo. venient ſuꝑ te oẽs maledictiões iſte⁊ appꝛe
hendent te. Maledictꝰ eris in ciuitate.maledictꝰ in

agro.maledictũ hoꝛreũ tuũ.⁊ maledicte reliquietue

maledictus fructꝰ ventris tui.⁊ fructus tenetue.ar⸗
mento boũ tuoꝝ.⁊ greges ouiũ tuax.maledictꝰenis
ingrediens.i.incipiẽs aliqðᷣ opꝰ. ⁊ maledictꝰ egredi
ens. i.finiens opꝰ. Et maledictões explicãs ſubdit.
Mittet dñs famẽ ⁊ eſuriẽ ⁊ increpationẽ in ola oꝑs

— = = - n☛ = =–☛ F⸗ = — — ————

Capitulum I.

tua ꝗᷓ facies donec cõteratte ⁊ ꝑdat velociter. Adiũ⸗
gettibi dñs peſtilentiã donec ↄſumat te. Percutiet
te dñs egeſtate. febꝛi frigoꝛe.ardoꝛe ⁊ eſtu. ⁊ gere coꝛ⸗
rupto ac rubigine. Sit celũ ſuꝑ te eneũ.⁊ terra quaʒ
calcas ferrea. Det dñs imbꝛẽ tene tue puluerẽ.⁊ de
celo deſcẽdat ſuꝑ te puluis.Cradat te dñs coꝛruen⸗
tẽ anñ hoſtes tuos.ꝑ vanã viaʒ egrediaris 2 eos.⁊ ꝑ
ſepẽ fugias ⁊ diſpergaris ꝑ ola regna terre. Sitq; ca
dauer tuũ in eſcã cũctis volatilibo celi ⁊ beſtijs terre
Percutiet te dñs vlcere egypti. ſcabie et pꝛurigine.
Percutiatte amẽtia ⁊ cecitate ⁊ furoꝛe mẽtis.Et mul
ta alia ibi babes.Ecclłia etiã punit inobediẽtiã ma⸗
ledictiõe excõicatiõis. Nã pertinaciter inobedientes

excõicat. Apłs.ij.ad Coꝝ.x. Et in pꝛomptu hũtes

vlciſci oẽm inobedientiã. Uñ.xi.q.iij.abſit.dicit᷑. In
veteri lege qͥ ſacerdotibo nõ obtpaſſet. aut lapidabat᷑
a populo. aut ↄtẽptũ.ſ.inobedientie expiabat cruo⸗
re. Nuc autẽ inobediens ſpũali aĩaduerſiõe truncat
id eſt excõicat᷑. Excõicatio autẽ maledictio dicit᷑ in iu
re. vt. xxiiij.q.iij.cũ ſancti viti.in.S.pᷣcedẽti. ad illud
capim. Tertia maledictõ qᷓ oĩbus peioꝛ eſt. qꝛ pꝛi
uat᷑ de viſione ⁊ cõſoꝛtio ſanccoꝝ. Maledicti erũt qᷣ
contẽnũt te.ſ.pꝑ inobedientiã Thobie.xiij. Chꝛiſtus
enĩ dicet repꝛobis.qͥ mondata ſua non ſeruauerunt
Diſcedite a me maledicti in ignẽ eternũ. In huiꝰ ſi⸗

gurã xpᷣs maledixit ficulnee quã ſine fuctu repent.·

Math.xi. Uñ ſubito ſiccata ẽ nõ apta miſi ad igneʒ
Sicqͥ ſine fructu obſeruatiõis mandatoꝝ rep eriun
tur a xpᷣo maledicunt᷑i.repꝛobant᷑.ita ꝙͥ ampliꝰme⸗
reri nõ pñt vel deo frui.ſj ad ignẽ gebenne mittunt᷑.
Efficit᷑ etiã inobediẽs anidus ꝑ indeuotiõeʒ quã hbfe
nõ põt. Uñ berñ. Nõ dabit inobediẽti copiã ſui tate
obedientie amatoꝛ qͥ moꝛi maluit q; non obedire.ſ.
xpᷣs. Sed neq; fructũ exauditiõis in oꝛatione ꝑcipit.
Vñ Pꝛouerb.xxviij.Qui declinat aurẽ ſuã ne audi
at legẽ. oro eiꝰ erit execrabił. Augꝰ. Quia pꝛeceptis
dei auentik. qð in oꝛõne poſtulat nõ meret᷑. Int᷑ oẽs
creaturas nõ vident eſſe niſi due q̃ deo inobediẽtes
ſunt. ſ. dyabolus ⁊ malꝰhõ.⁊ iõ congruũ eſt vt ſicut
ꝗſi ab oĩpus maleditit᷑ diabolus in deteſtatiõem ſui
ſic ⁊ inobediẽs bõ.⁊ cũ ſociet᷑ q̃ſi attinẽs ei ſicut xpᷣi
dicunt᷑ parẽtes.frater. ſoꝛoꝛ.⁊ mr.qͥ faciũt patris ſui
celeſtis volũtatẽ.vt dicit Math.xij. Ultra punitio⸗
nẽſeueriſſimã inobedientie ade. ꝓpter að dicit Geñ.
iij. Adã exẽplũ meũ in punitiõe inobedietie ab ado
leſcentia mea vt mihi caueã ab inobedientia. Plura
alia exempla bñt᷑. Uxoꝛ quidẽ loth pꝛopt᷑ inobedien
riã ſuã ad vᷣba angeli verſa eſt in ſtatuã ſalis. Geñ.
xix. Saul pꝛopt᷑ inobedientiã ſuã pꝛiuatꝰ eſt regno.
Iñ dicit. i. Reg xv. Pꝛo eo ꝙ abieciſti ſennonẽ dñi
⁊ dñs te abiecit ne ſis dñs in iſił ⁊ rex. Pꝛopheta do
mini qͥ cõtra pceptũ mãducauit in ſamaria pꝛopter
ſuam inobedientiam a leone ſuffocatus eſt in via. lij
Regũ.xiij. uidã ctiam qꝛ noluit obedire vmi ej fi⸗
lijs pꝛophetarum dicenti ſibi ex ꝑte dei. pent uteret
eum vulnerãdoa leone percuſſus eſt.iij Regum. xx
ſignans inobedientiã pꝛelatoꝛuʒ qui nolunt gladio

coꝛrectiõis percutere vitam ſubditoꝝ. De filio inobe
dientie dicitur Deutro.xxi · Si genuerit homo ſiliuʒ

contumacem ⁊ pꝛoteruũ qui ñ audit umperiũ patrꝭ

—

2 coerci tus obedire contemnit.accuſatus a parenti⸗

bus in poꝛta ciuitatis coꝛaʒ ſenioꝛibus lapidabit cũ
omnis populus. Uaſti regina vxoꝛis regis aſſueri.·
qꝛ contempſit ad eum accedere vt imperauemt. pꝛi⸗

uata eſt regno ⁊ coniugio. Heſter.i. Jonas quia no/

luit domino obedire in eũdo ad pꝛedicandum in ei⸗
uitatem niniuen. oꝛa tempeſtate pꝛopter hoc in ma⸗
ni pꝛoiectus eſt. Jone.ij .· Popul⸗ iſrael quia deo obe
dire contempſit.id eſt decem tribus a ſalmanaſar aſ⸗
ſyrioꝛũ in captiuitatẽ ducte ſunt in niniuen.⁊ poſtea
rege populꝰ iuda cum rege ſuo ſedechia/ꝓpter cõtem
ptum mandatoꝛum dei.a nabuchodonoioꝛ in baby

loniam captiui ducti ſunt. vt in. iiij. Regum vlti. er

Hiere.vlti. Joſephus ⁊ aʒarias quia contra obedi⸗
entiam iude machabei ducis exercitus iſrael moue⸗
runt bellũ contra inimicos.debellati ſunt occiſi du-
bus milibus.i. Machab.uij. Quidam monachꝰ
nomine malchus.quia contra obedientiam abbat⸗
receſſit ad viſitanduʒ parentes:.captus eſt ab infide/
libus vbi multa perperſus ẽ. vt habetur in vitaſos

trum. Quidam liberatus a beato benedicto cum ve

xaretur a dyaboloquia contra obedientiam ipſius
patris oꝛdinem ſacrum ſuſcepit a dysbolo aneptus
eſt terum. Marcus toꝛquatus conſul romanoꝛum

quia cum eſſet in compo cõtra hoſtes. filius eius cõ⸗

tra obedientiam ſeu mandatum patris ipſius bellãũ
qᷓuis magnam victoꝛiam baberet eum decapitauit
vt narrat valerius. quod auguſtinꝰ in libꝛo de ciui.
dei non repꝛobat.Cauendum ẽ ſummeab inobedi⸗
entia que tot maledictionibus tot malis puni᷑.

Muantum ad ſecundn.. II

Inobedientia ipſa expimitur dum dicitur. qui de⸗
clinant. Declinare autem a madatis eſt recedere ab
eis id eſt non obedire.Eſa.xxx. Neq; ad dexterã ne⸗
q; ad ſiniſtram ſcʒ vie declinetis · Uia ad patriam ẽ
obſeruatio mandatoꝛum. Mandata ſunt de acabꝰ
virtutum. m thomam. que cum conſiſtant in me⸗
dio.ille declinat ad dexteram vie qui recedit a man“⸗
dato per exceſſum circa virtutem.ille declinat ad ſi⸗
niſtram qui recedit a mandati obſeruatione per defe

ctum virtutis. Sicut circa pꝛimũ mandatum ad ſi⸗

niſtram declnat qui idola colit non deum. ad dexte
ram qui ſuperſtitioſe rolit. ⁊ ſic de alijs . Sed vt ait
pſalmiſta ⁊ allegat apoſtolus ad Roma.iij.ad oſten
dendum vniuerſos declinare. Non eſt intelligens
neq; requirens deumomnes declinauerunt. ſimuk
inutiles facti ſunt.non eſt qui faciat bonum.non eſt
vſq; ad vnum. Ubi ſᷣm beatum thomam ſuper di⸗
cto paſſu in epiſtolis pauli ps.notat pꝛimo inobedi
entiam vel tranſgreſſionem mandatoꝛum ibi. Nonẽ

intelligens. ſecundo amiſſionem inde pꝛemioꝛũ.ibi⸗

ſimul inutiles facti ſunt.tertio collectionem in hu iuſ⸗
modi cunctoꝛumibi.non eſt qui ſaciat bonum c.
Pꝛimo inobedientia notatur ibi:omnes declina⸗
uerunt ſunul. id eſt receſſerunt a regula diuine legis.
Eſa.lvi.Omnes in viam ſuam declinauerunt. id ẽ
a mãdatis dei recedentes pꝛopꝛ voluntatem ſecuti
ſunt. Sed buic declinatioi pᷣmitrunt᷑ duo qͥ ↄcunt
in pctõ, Pꝛimũ ẽ delect? diſcretiõis ſen tationnig

non intelligens. Omnis enim malus eſt ignoꝛans.
inquit philoſophus.quod verum eſt in ꝑticulari eli
gibil. Seðm eſt defectꝰ recte intentiõts. ibi aut rech
rens deũ non eſt. ſ.e intentionẽ ſuã dirigendo ad deũ
p̃s. aciem tuã dñe requiraʒ. Amiſſio pꝛemij notat
ibi.ſimul inutiles facti ſunt. Hoc inutile dicimꝰ qð
nõ conſequit᷑ finem ſuũ.⁊ ideo cũ hoĩes a deo decli⸗
nãt non obedientes mandatis eiꝰ pꝛopter quẽ conſe
quendũ facti ſunt. inutiles dicunt᷑ um nõ aſſeq uan
tur pꝛemiũ.Sapᷣ.iiij. Impioꝝ multitudo nõ eſt vti
lis. In terrã pꝛomiſſiõis ex oĩbus numeratis in egy
pto aptis ad pꝛeliũ.i.ſexcẽtis milibo ſolũ duo intra⸗
uerũt.i.caleph ⁊ ioſue.qui mãſerũt ⁊ firmi ſteterũt in
obediendo dño. In figurã ꝙ de oĩ vniuerlali multi⸗
tudine q fiũt in ſex mudi etatibo nullus intrat in vi⸗
tã eternã.nec pꝛinceps vel ſapientiſſimꝰ vt moyſes.
nec ſacerdos etiã ſummꝰ vt aaron niſi duo obſeruet
charitatis mandata dilectiõis.ſ.dei ⁊ pꝛoximi. Et in
his duobꝰmandatis vniuerſa let pẽdet Math.xxij
Cõpꝛehenſio cũctoꝝ notat᷑ibi.õ eſt qui faciat bo⸗
nũ.ſ.aliquis qð intelligit᷑ ᷣm pꝛopꝛiã virtutẽ i.nul⸗
lus per ſeipᷣm facit bonũ niſia deo adiutꝰ. vel cõple⸗
te nullus bonũ fociat quin.lſ.in a liqͥ deficiat iuxil⸗
lud.iij.Reg.viij.Nõ eſt qui faciat ſuꝑ tenã bonũ et

nõ peccet. Uel loquit᷑ de cõgregatione maloꝝ. Non

eſt vſq; ad vnũ.ſ.xpᷣm. ⁊ ſic poit᷑ excluſiue. Sed no
tandũ ꝙcũ quaſi oẽs declinẽt a mandatis diuerſis
tñ de cauſis declinãt ab eis.
Aliqui ꝑ impotentiã.
Aliqui per ignoꝛantiã.
Aliqui per certã ſciam. M
Quantũ ad mandata dei nullꝰ põt iuſte ſe excuſa
re ꝙ ſeruare nõ poſſit.ilam ⁊ ſi nõ pꝛopꝛia vᷣtute.tñ
cũ adiutoꝛio gre cũcta ſeruare põt ad quã recipiẽdã
ſi facit qð in ſeẽ nõ ei denegabit᷑. Uñ hiero. öᷣt. ¶Oa
ledictꝰ oĩs. ſia deo qͥ dicit deũ aliquid nõ poſſibile p
cipiſſe. De mandatis autẽ hoim dicit. b. tho. ſe. ſe. q.
xliiij.ꝙ ſi pᷣlatus tot p̃cepta multiplicet.ꝙ ea ſubditꝰ

implere nõ poſſet excuſat᷑a peccato. Et iõ pꝛelati de

bent abſtinere a multitudine p̃ceptoꝝ. Ad ̊ facit re
gula iuris. lemo põt ad ĩpoſſibile obligari. ex de re
· iu. l xi. Etintelſigik no ſolũ de ĩpoſſibilitate facti
ſed etisʒ iuris. m glo. ibi. Uñ ſi pꝛelat? Ʒ ius aliqᷣd
mãdat nõ põt obligari ad ill i.nec tenet nec dz obe
dire. Si aũt dubitat vtxꝝ poſſit facere qꝛ graue ⁊ du
rũ eſt. obedire dʒ. Uñ di.xix.c.in memoꝛiã.ðꝛ. Licet
vix ferendũ ab illa ſancta fide ĩponat᷑ iugum tñ fera
nus.·⁊ pia deuotiõe toleremꝰ. De ignoꝛantia mã
datoꝝ ex qᷓ aliqui declinãt.Nõ ꝙin mãdatis q̃ ſunt
de iure dino nulla ignoꝛãtia excuſat a moꝛtali.ſed vt
apls t. Ignoꝛãs ignoꝛabitur.l.a deo repꝛobabit᷑ ſi
trãſgrediał mãdata nccria ad ſalutem. In poſitiuis
ſeu humanis pceptis niſi bẽat iuſtã com ignoꝛantie
vt qꝛ nõ potuit ſcire nec habuit qͥ doceret. nõ excuſa
tur a pꝑctõ qͥ teneład ſeruandũ ⁊ nõ ſeruar. Uñ aug.
Allis oĩno ignoſci nõ poterit qui a q̃ diſcerent hñtes
obpam nõ dederũt.di.xxxvij. h. fi. Et nicolaꝰpapa ðᷣt
Si decreta romanoꝝ ponnificũ nõ ha bet. de negle⸗
crtu ⁊ incuria redarguẽdi eſtis.di.xx. De igrantia tñ
multa hesð. in pma ꝑte, ⁊ ein ti. de accidia. Dey

clinãt alij ſcient a mandatis. ⁊ aliqũ hᷣ ex ſufficiẽti ra
tione.aliqũñ ex neglectu.aliqñ ex contẽptu. Exrõe
nullpõt declinare licite a mandatis dei in vllo caſi u
niſi deꝰ ſibi Zꝛiũ mãdet.vt mãdauit oſee recoaſce⸗

—

ret mulierẽ foꝛnicariã.Oſee.l.qͥ in H̊ nõ peccauit ᷣm
tho.qꝛ hec eſt iuſta lex ⁊ pceptũ qð deꝰ oꝛdinat. Sʒ
in pᷣceptis pᷣlatoꝝ põt declĩare aliqñ ſine pctõ. Dicit
pe. de pal.in.iiij.ꝙ ſi pᷣlatꝰ pcipitalicui aliqd errans
nõ pᷣcepturꝰ ſi ſciret veritatẽ. põttalis ſalua obedien
tia.i.ſine pctõ nõ ĩplere illud.er de reſcpᷣ.c.ſi qñ. Diẽ
etiã idẽ pe,. ꝙ pᷣcepta pncipis ĩtelligunt᷑ ſaluo iureal⸗
teriꝰ. C. de emã.libe.nec aũt. UVñ nõ opoꝛtetſpꝑ man
datũ pa pe ĩplere.ſed ſufficit cãm ꝓbabilẽ. nõ ĩplẽdi
allegare. vt expᷣſſe ðꝛ ĩ illo. c. ſi qñ. Illa enĩ rõ ðʒ mo⸗
uere delegatũ q mouit delegantẽ. Uñ ſi ſcit ſe hye cãʒ
nõ ĩpledi ꝙpapa mãdat quã ſi ſciret. credit veriſikit᷑
ↄꝛiũ madaſſet nõ tenet᷑ iplere ſuꝑ dicto.c.ſi qñ. de
reſcp. Dicit etiã antho.de bu. ꝙ ſubditꝰmandato ſu
pioꝛis dʒ obedire niſi ſubſit cã quaʒ allegare dʒ vᷣbo
ſcʒ vel ſcpᷣro. Nec ðꝛ qͥs Zuenire mãdato ſuꝑioꝛis ſi
morꝰ iuſta cã nõ obedit. Si aũt dubitat vtꝝ ſu ꝑioꝛ
eũ intẽdat obligare ad faciendũ etiã ſi ſciret factũ vñ
mouet᷑ ſubditꝰ ad nõ faciendũ eſtimãs iuſtã caz hĩe
dʒ obedire.ar.xxiij.q.i.quid culpat᷑ vel ſignificando
expectare ſcdᷣam iuſſionevt in.c.ſi qñ de reſcp. Ex
neglectu declinãdo.i.nõ ſeruando mãdata dina aut
humana facere g obedientiã.ẽ inobedientia put ẽ vi
tiũ generale.ſaltẽ ea q̃ ſunt ab aplis ⁊ eoꝝ ſucceſſoꝛi
bus inſtituta nulla deſidia negligant᷑ nlla diſſenſio
ne violent᷑. nulla certatiõe turbent᷑ Juliꝰ papa.xxv
q:ij.amputatio. Sciendũ tñ fm. cho. ſe.ſe.q.ciiij

vbi cõmittit᷑ pctm̃ veniale nõ ẽ ibi ꝓpꝛie inobedietia

ſed cũ cõmittit moꝛtale.(lã venialia nõ ſunt Ipßce⸗
pta. Ubi etiã nõndũ ſᷣm cancellariũ parienſem.⁊ ali
os doctoꝛes ꝙ nõ oẽs oꝛdinatiões ecclie vel pᷣlatoꝛũ
ſunt in pᷣcepto.ita ꝙ trãſgredientes etiã ſcient peccẽt
moꝛtalit᷑.ſʒ ſicut in lege dĩna q̃dã ſũt monita ſimpli
cia I q̃ faciendo eſſet de ſe veniale. vt illud Leuit᷑.xix

Coꝛã cano capite ſurge.i:reuerennã ſenioꝛibus pᷣbe.
Quedã pᷣceptoꝛia q oꝑando eẽt moꝛtale.vt decem
pcepta ⁊ q̃ reducunt᷑ ad ea.⁊ in nouo teſtõ credere ex
plicite articul fidei.⁊ ſacr̃a ſuſcipe ſᷣm tꝑa ⁊ ꝗlitatem

„

pſona. Ita etiã in lege canonica vel ciuili ſeu oꝛdia
tionibo pᷣlatoꝝ ſunt qdã pᷣceptoꝛia qdam monitoꝛia
Qui facit contra pᷣcepta diuina vel humana ſumen
do pꝛopꝛie ⁊ ſtricte pꝛeceptum. etiam ſi non faciat ex
contemptu ſed ex neglectu.peccat moꝛtaliter. Unde
gregoꝛiꝰ. Quod pꝛecipi᷑ impꝑatur.quod impem: ne⸗
mo.iij.inter criminalia ponir illuc. wanntibus nõ
obedientes. Et ad Roma. xiij. Qui poteſtati reſiſtit
pꝛelatis nõ obediendo, dei oꝛdinationi reſiſtit. ⁊ ipſe
ſibi damnationem acquirit. Ratio huiꝰ eſt m bea⸗
tum thomã.ſcᷣa ſcoᷣc.q.cv.arti.i.qꝛ illud eſt moꝛta⸗

le quod contrariatur charitati per quaʒ eſt in nobis

vita ſpiritualis.Talis autem eſt inobedientia pꝛece
ptoꝛuʒ. Exigit enim chanitas qua dominꝰ diligitur
vt mãdatis eius obediat᷑ ſm illud Johᷣ.xiiij. Si qͥs
diligit me ſermonẽ meũ pᷣuabit. Et in pᷣceptis dei cõ

tinetur,/ſꝙ etiam ſuperioribus obediatur. ſm illud

SG,. — —– n0,..—

i

Clci⸗
mipt
mgi⸗
gof
N
wiai

lian!
c.!
upi
⸗
gäͤg

Viei
e
1ſng
lantt
NNN.

””cä

Capitulum .II.

ad Hebꝛe.vltimo. Obedite pꝛepoſitis veſtris ⁊ ſub
iacete eis.Et Ro.xiij. Dĩs ala poteſtatibꝰ ſublimio
ribus ſubdita ſit. Facit etiã ↄ iuſticiã ⁊ charitatẽ xpᷣi
qͥ nõ obedit iuſtis pᷣceptis ſuperioꝝ. ꝑ hoc ꝙ ſubtra
hit obedientiã debitã.Ex cõtemptu autẽ declinat a
mandatis qͥ non tm̃ ex negligentia ſed etiã ex q̃dam
rebellione ⁊ obſtinatione rẽnuit ſubijci pꝛeceptis ſu
perioꝝ. Et hec eſt inobedientia ſtricte ⁊ foꝛmalit᷑ ſpe
ciale peccatũ. Uñ Pꝛouerb.xviij. Impiꝰ cũ in ꝓfun
dũ peccatoꝝ venerit cõtẽnit. Etxpᷣs Lu.x. Qui vos
ſcʒ pᷣlatos ſpernit.iↄtẽnit in mandatis vris me ſper
nit. Itẽ nicolaꝰ papa.Si qͥs dogmata.mãdata.int⸗
dicta. ſanctiões vel decreta ꝓ catholica fide vel eccle
ſiaſtica diſciplina.ꝓ coꝛrectione ĩminentiũ vel futuro
rũ maloꝝ a ſedis aplice pᷣſule ꝓmulgata cõtẽpſerit.
anathema ſit.i. fiat.xxv.q:ij.ſi qͥs. Et vt ðt bernar.
in li.de diſpenſationibo ⁊ pᷣceptis. Cõtemptꝰ vbiq;
dãnabilis.i.moꝛtale ẽ.Facere aliquid g̊ ↄ pꝛeceptuʒ
diuinũ vel humanũ nõ ex contẽptu ſed ex paſſione.
moꝛtale ẽ. Facere autẽ ex cõtemptu/nõ ſolũ moꝛtale ẽ
ſed grauiꝰ.⁊ non ſolũ ſi fiat ð pꝛeceptũ ſed etiã ſi fiat
g mandatum.i.ꝗ illud qð de ſe eſt veniale moꝛtale.
Vññ qð dicit augꝰ. Nullũ eſt adeo veniale qð non fi
at criminale dũ placet.di.xxv.S.als. Exponit gloſa
id eſt cuꝰ ↄtemptꝰ.ſ.venialis ita ꝙ ipſe contẽptꝰ eſt
moꝛtale.Et q;uis graue petm̃ moꝛtale ſit talis iobe⸗
dientia ſeu pᷣcepti ↄtemptꝰ.non tñ grauiſſimũ oĩm.
Cũ enĩ grauius ſit contẽnere pᷣcipientẽ qᷓ; pᷣceptum
ei.iõ llla peccata q̃ ſunt ↄ ꝑſonã pᷣcipientẽ ſunt gra⸗
uioꝛa peccatis inobed iẽtie q̃ ſunt ↄ pᷣceptũ eiꝰ. ſicut
blaſphemia erga deũ.homicidiũ erga ꝓximũ magiſ
qᷓ; inobediẽtia.ſᷣm tho.vbi.o Et qꝛ vt dicit augꝰ.in
u. ↄteſ. In poteſtatibo humane ſocietatꝭ ſicut ad obe⸗
diendũ maioꝛ minoꝛi recte pᷣponit᷑.ita deꝰ oĩbꝰ. diſ.
viij. Que ↄ moꝛes.Jõ quanto ſuꝑioꝛ ẽ ille qͥ pᷣcipit.

tanto grauiꝰ ẽ eſſe inobedientẽ illi.⁊ iõ grauiꝰ eſt eſſe

inobedientẽ deo qᷓ; hoĩ. Itẽ ex tranſgreſſiõe pᷣceptoꝝ
diuerſoꝝ eiuſdẽ ſuꝑioꝛis.tanto ẽ aliquid grauiꝰ pec

catum. quãtomagis pᷣceptũ illud ẽ de intentione pᷣci
pientis ſiue dei ſiue hoĩs. Itẽ ſciendũ ꝙ peccatũ pꝛi⸗

mi hoĩs qð in oẽs emanauit nõ fuit inobediẽtia ſᷣm
ꝙ eſt ſpale peccatũ.ſed ſuꝑbia ex qᷓ hõ ad inobedien⸗
tiã pceſſit m tho.pp.Declinantes aũt in obli.i.rece
dẽtes a mandatis quibo obligant᷑. ⁊ per h̊ intrãtes ĩ
ob ligatões pene debite ꝓ tranſgreſſiõe.adducet dñs
cũ opꝑantibus iniqͥtatẽ.ſ.ad infernũ.De contẽptu tñ

„

pleniꝰ habes in tertia partein ti.de reugioſis.

Ouantum ad tertium.S. ii

ra ſunt mãdata diuina ⁊ humana a quoꝝ nullo de⸗
ber declinari. Mandata eccłie ⁊ platoꝝ dei manda
ta dici pñt ſi iuſta ſunt.qꝛ a deo inſpirata eis. ſm il⸗
lud Pꝛouerbᷣ.viij.qð ait ſapiẽtia diuina.pꝑ me leguʒ
cõditoꝛes iuſta decernũt.Et q;ᷓuis cõiter aſſignetur
differẽtia iſta int mandatũ ⁊ pᷣceptũ.qꝛ mandatum
nõ obligat de nccte ſalutis.ei tranſgreſſio ẽ veniale.
ſed pᷣcepᷣtũ ſit de nccte ſalutis.qꝛ obligat ad moꝛtale
tñ frequent᷑ mandatũ ſumit᷑ pꝛo pcepto. Uñ xpᷣs di
cipulis loquẽs de dilectiõe ſumme ncẽris habendi

xit. Hoc ẽ pꝛeceptũ meũ vt diligatis inuicẽ. Joh. xv.
Et alia vice ait. Mandatũ nouũ do vob vt diliga⸗

tis ĩuicẽ. Joh.xiij. Et ipſe iohãnes in pᷣma cano.ſua

inqͥt. Hoc mandatũ habemꝰ a deo vt qᷣ diligit deuz.
diligat ⁊ fratrẽ ſuũ. Sic etiã in pð.mandatũ ponit
ꝓ pꝛecepto hic ⁊ alubi qſi ſʒ.ſᷣm illud pð.cxviij. Tu
ſcʒ deꝰ mãdaſti mãdata tua cuſtodiri nimis.ivalde
qꝛ vſq; ad moꝛtẽ ſufferendam. Dicit᷑ Ecci iiij. Uſq;
ad moꝛtẽ certa ꝓ iuſticia cõſeruanda.circa quaʒ ſunt
mandata. Cũ autẽ ſint multe oꝛdinatiões ecclie ⁊ re
ctoꝛũ qᷓ ſint mandata.i:pᷣcepta obligãtia de nccte ſa
lutis nõ eſt facile de oĩbo determinare.põt tñ de hoc
hr̃i aliq cognitio ex materia vel foꝛma. Ex materia 4
dẽ ſi ſit oꝛdinatio de re nccria ad charitatem vel iuſti
ciã vel diuinã reuerentiã. vt illud de coꝛrectione frat
na. Coꝛripe eũ inter te ⁊ iᷣm ſolũ. Mach. xviij. qð ẽ
p̃ceptũ diuinũ. Et ꝙ euchariſtia a ieiunis ſumatur.
qð eſt pᷣceptũ ecclie. de ↄſe. di·ij. liquido. Et ꝙ nõ fi⸗
ant cladeſtina matrimonia.xxx.q:v.ꝑ totũ.Et ꝙ nõ
reddat᷑ debitũ in adulterio ꝑmanẽti ab alio.xxij.q/i
