derent a deo ſi ampliꝰ aquas diluu ĩduceret ſu
per terrã vbi confuſis linguis eoꝝ compulſi ſunt

opus dimittere imꝑfectũ. Scðo de pharaone
qui ex magna ſuꝑbia nolẽs parere dñi iuſſionib⸗

ſibi per moyſen⁊ aaron factis de dimiſſione ppłi

demũ poſt multa flagella humiliatũ demerſit in
fundũ.Exo.xiiij. Tertõ de datan⁊ abyron q
rebellantes moiſi ⁊ ex ſuꝑbia cõtẽnẽtes pncipa⸗
tũ eiꝰ.aꝑta eſt terra ⁊ deglutiuit eosviuos. lu⸗
meri.xvi. Quarto de ſaule rege qͥ nõ erat meli
oꝛ in iſfrael.cui dñs dixit Re.xv.Cum eſſca ꝑuu⸗
lus in oculis tuis caput in tribubo cõſtitui te in
iſracl.nũcaũt qꝛ eleuaris abieci te. Quinto de
roboam filio ſalomonis.de cuiꝰſuꝑbia legit᷑iij.
Re. xij. cuʒ dixit pplo iſrael. Miniꝰ digit? meꝰ
groſſioꝛ eſt doꝛſo patris mei.⁊c̃. Sed humiliatꝰ
eſt. qꝛ occiſo Adurã qui erat ſuꝑ tributa.decem
tribo receſſerũt ab eo⁊ fecerũt ſibi aliũ regẽ.ſ. Je⸗
roboam. Serxto de ſennacherib de culꝰ ſupbia
ðᷣt dñs Eſa.xxxvij. Supꝑbia tua deſcẽdit in aures
meas.ponã igit᷑ circulũ in narib tuis·⁊ frenum
in labijs tuis.⁊ reducã te ꝑviã quaveniſti de eius
humiliatiõe ſubdit᷑.qꝛ angelꝰdni invna nocte oc
cidit.clxxxv.milia exercitus ſui.ſicq; ipᷣe rex aſſiri
oꝛũ ſennacherib. euadẽs reuerſus in terrã ſuam
a filio ſuo occiſus ẽ in templo dei ſui de nabucho
donoſoꝛ.De quo daniel.iiij.dictum eſt.õ. Se
ptimo de holoferne ⁊ exercitu eiꝰ cui pᷣerat innũe
rabili.qui et ſuꝑbia dixit.poſtq; achioꝛ locutꝰ eſt
collaudãs illũ ppłm ⁊ deũ ſuũvt oñdatur.qꝛ nõ

S aliꝰ deus niſi nabuchodonoſoꝛ.poſtqᷓ; ꝑcuſſeri

mus eos quaſi vnũ hoĩem.tu etiaʒ cũ eis gladio
interib. Judith.vi. Sed humiliatꝰ eſt qꝛ ampu
tato capite eius a Judith.exercitꝰ fugit.⁊ debel⸗
latus eſt. Judith.xvv. Octauo de aman qui pꝛo
pter ſuꝑbiã ſuã pati nõ poterat ꝙ Mardocheus
eũ nõ adoꝛaret ſic ceteri hoĩes qð ille nõ faciebat
qꝛ cognoſcebat illũ abuti honoꝛe.ſed hũiliatꝰ eſt
qꝛ demũ ſuſpenſus ẽ in lingno illo qð parauerat
mardocheo ꝓ patibulo.⁊ oẽs inimici populi iu⸗
deoꝝ occiſi ſunt illa die a iudeis data licentia ſu⸗
per hec a rege aſſuero.qꝛ ipᷣiñ debebãt oclidi.vt hẽt᷑
VHeſter ꝑ totũ. Nono de antiocho rege.ij. Ma
chabeoꝝ·ix.de quo ðꝛ qð locutꝰ ẽ ſuꝑbe.Anthi⸗
ochꝰ auditu ꝙ excrcitꝰ eius fuerat deuictꝰ a iude
is dicẽs ſeventurũ hieroſolimã ⁊ congeriẽ ſepul
cri ej̊ factuꝝ.Sed ĩmediate hũiliatus fuit.qꝛ ap
pꝛehẽdit eũ doloꝛ viſceꝝ ⁊ tantꝰ fetoꝛ de coꝛꝑe eiꝰ
ſcaturientevermibo exibat ꝙ nõ poterat cũ exerci
tus tolerare.ibivide de eiꝰ hũiliatiõe Decimo
de herode qui decollauit iacobũ.qꝛ cũ ppłs ei ac
clamaret laudes dei⁊ nõ hoĩs.i.laudaret eum vt
deũ indutũ veſte aurea reuerberãte ſuꝑ eũ radio
ſolis.⁊ ex hoc ſuꝑbientem ⁊ ſupꝛa hoĩem de ſe eſti
mantẽ ꝑcuſſit eũ angelꝰdñi.vt het᷑ Act᷑.xij.ſed dif
fuſius in hiſtoꝛia eccłiaſticra Undecimo de po⸗
pulo iudeoꝝ.qui cũ fuerat a dño mirabiliter ad/
iutꝰ⁊ exaltatꝰ.qꝛ ſuꝑbe egit cõtra dñm nolẽs euʒ
reciꝑe⁊ doctrinã eius.huũiliatꝰ ẽꝛ diſpſus ꝑ oꝛbẽ
in uitutẽ⁊ obpꝛobꝛiũ5. Duodecimo in vitaſpa
trũ de quodã anachoꝛita qui ad magnũ apicẽ cõ

tẽplatõis aſcẽderat.ſed ſuꝑbia elatus hũiliatꝰ ẽ

eius nubes te

2——

Nam dyabolꝰ aſſumẽs ſpeciẽ młieris oberratis
in deſerto venit ad cellã eiꝰrogãs recipi de nocte
ne a feris deuoꝛare?᷑ quo facto ⁊ accẽſo ei igne ad
calefaciendũ aſpiciẽs in eã ⁊ ſtimulatꝰ libidie cũ
opus nephariũ attẽtaret illavt fumꝰ euanuit in
aerẽ clamitãs O anachoꝛita qui te vſq; in celum
exaltabas.ecceqꝛ ĩ infernũ demerſus es inducẽs
eum ad deſperationem
apitulu rertiu de gradibo ſupbie.xij.
gradibus ſuperbie
xij. de qbo be. Berñ.in quodã libello.⁊
be cho. iiij.q.clxij.de his põt expõi il
lud ps. Suꝑbia eoꝝ qui te oderũt aſcendit ſem
per. ¶bi ſciendũ ꝙ eſt duplex aſcenſus mentalis
Unus eſt vᷣtualis.ſ.de bono ope in melius. et de
actuvniꝰ vtutis in aliũ.De quo Eſa.ij. Uenite a⸗
ſcedamꝰad montẽ dñi.i.xpᷣm vel celũ.ſ.ꝑ hũilita
tẽ⁊ bona oꝑa.Alter crimialis.ſ.devno actu pecj
cati ad aliũ.⁊ ꝓcipue qꝛ ſuꝑbia impoꝛtat aſcẽeſum
quẽdã falſe eſtiatiõis ⁊ inoꝛdinate affectionis ad
magna.aſceditur crimialiter cũ quis devno gra
du ſuꝑbie aſcẽdit ad aliũ.de quo põt intelligi illð
Exo.xij.Nõ aſcẽdes.ſ.ꝑ gradus ſuꝑbie ad altare
meũ.i.xpᷣm ſeu diuie maieſtatis. ſed ꝑ hũilitateʒ
opoꝛtet aſcendere.qꝛvt ðꝛ Job.xx. Si aſcẽderit ĩ
celũ.ſ.meritoꝝ eſtimatione ſuꝑbia eius.⁊ caput
gerit quaſi ſterquiliniũ in fine ꝑ⸗
detur.De hoc aſcẽſu ſuꝑbie ðt ps.lxxiij. Su
perbia eoꝝ⁊c̃. Ubi tria poſſumꝰ notare. Pꝛio
viciũ deteſtabile ibi. Supbia. Scðo malũ iſu
perabile.ibi qui te oderunt. Tertio ꝓgreſſum
execrabilem ibi.aſcendit ſemper.
Muantum ad pꝛimum K.l.
ita eſt deteſtabilis ſuꝑbia put ö Ecci.x. Odibilis
coꝛã deo ſuꝑbia eſt ⁊ hoibus. Suꝑbia eni deo as
uerſat᷑t: ꝓximo ac ppꝛio ſubiecto. Aduerſat᷑ quip⸗
pe deo quaſivolẽs ab eo auferri qð ſuũ eſt. Dicit
eni dñs Apoc.i.Ego ſum alpha⁊ o.pꝛincipium ⁊
finis.ſ.omnis creature.Sed ſuꝑbo cũ eſtimet bo
na ſua que habet.a ſe habere⁊ eſſe pꝛincipiũ eoꝛũ
⁊ ad hũc finẽ faciat oꝑa ſua vt honoꝛet᷑ ⁊ magnifi
cetur.ſic facit ſe pꝛincipiũ ⁊ finẽ qð dei eſt. Uñ ðᷣt
Boetiꝰ.ꝙ cetera vicia fugiũt deũ ſed ſuꝑbia reſi
ſtit deo.ꝑ luxuriã eni hõ ad creaturã cõuertit᷑ que
rẽs inoꝛdinatã delectatõem ꝑ auariciã ad pecu⸗
niã.⁊ ſic de alijs.ſed ꝑ ſuꝑbiã cõtradicit deo qua
ſi volẽs dominiũ eiꝰ. Sed ſivideris inquit.Se⸗
neca murevelle dnari alijs muribo. nũquid riſuʒ
teneas. ⁊ iõ ſpecialr dicit᷑ de ſuꝑbia. Jaco iiij. Dẽ
us ſuꝑbis reſiſtit. ⁊ merito.nam nõ ſolũ ſuꝑbus
vult deo equari ſed ſuꝑioꝛ eſſe. Uñ⁊ de ſi upbo an⸗/

tixpᷣo dicit apłs.ij.ad theſſał.ij. Extolliturz adu⸗

ſatur ſuꝑ oẽ qð dicit᷑ deus aut qð colit᷑. vbi Ber.
Hoꝛret hũanus intellectus verbũ.vtinã hoꝛreat
ſimul cogitatñ malignũ pariter ⁊ affectũ dico eĩ
vobis ꝙ nõ ille tin ſed omnis ſuꝑb extollit᷑ ſupꝛa
deñ. Uult ei deꝰfierivolũtatẽ ſua.vult⁊ ſupbo fie⸗
ri ſuã. Jam videtcq̃litas. Sʒ vide male cõgruam
ꝓpoꝛtocm.Deꝰei in his q rõne appꝛobatvult fie⸗
rivolũtatẽ ſuã.ſuꝑbo vᷣo cu rõne⁊ cõtra ratonen
2

Titulus AIII.

Supꝑpbia deũ impugnat ſemꝑ in omi tꝑe.in oĩ lo
co ⁊ in omi ꝑſona. Multa pccã ſunt q cauent᷑ in
ſolẽnitatibo.ſʒ ſuꝑbia tũc maglexercct᷑ in pompo
ſis veſtibo ⁊ oꝛnatibavñ homies ſuꝑbiũt in cõui
uijs.in ᷣmõiba ⁊ bhmõi.Pctã carnis gule ⁊ frau⸗
dulẽtie ⁊ hmõi.raro cõmittũt᷑ in locis ſacrj. Sʒ
ſuꝑbia ibi ꝑmaxime. Multe ẽt ſuut ꝑſone q̃ de⸗
dignãtur foꝛnicari.fraudare.mendacia dicere q̃
tñ ſibi nõ cauẽt a ſuꝑbia. Suꝑbia ẽt bonis oꝑi⸗
bus inſidiat᷑ vt pareant ait Aug.Quinimo niła
cõtumelia ſcu offenſio fit deo vbi nõ ſit aliq̊ mõ
ſuꝑbia ꝓpterea ðꝛ Ecci.x. Initiũ oĩs pcti ſuꝑbia
ex eo vicʒ.qꝛ pᷣmũ pctm̃ qð fuit luciferi fuit ſuper
bia. Sʒvt ðꝛ Judith.ix.Superbi ñ tibi dñe pla
cuer̃t a pncipio. Uel ðꝛ initiũ pcti.qꝛ ſuꝑbia pꝛi⸗
moꝝ ꝑntũ ẽ cã in nob oꝛiginalis pcti.vñ in nob
eſt inclinatio in om̃e pctm.vel qꝛ in oĩ pctõ ẽ ali⸗
quo mõ ſuperbia dũ quis ſe rebellat mãdat/ dei.
Unñ aduẽtꝰxpᷣi in carne fuit.⁊ ad iudiciũ )ᷣ ſuper
biã erit.Sʒ pmus ad medendũ.ſcòðs ad punien⸗
dum eã. Un aug ꝓpter magnũ peccatũ ſuꝑbie de
us hũilisvenit.Iſte ingens moꝛbus animaꝝ oĩ⸗
potentẽ medicũ de celo deduxit.vſq; ad foꝛmam
ſerui bũiliauit cõtumelijs. eũ ligno ſi uſpendit vt
ſalute tãte medicine curet᷑ hic timoꝛ.Scõðs ad/

uentꝰ erit ↄð ſuꝑbiã puniẽdũ. Uñ vſa.ij.Dies dñi
. 1

exercituũ ſuꝑ oẽm ſuꝑbuʒ ⁊ excelſum ⁊ arrogan
tem ⁊ hũiliabũ.Eſt etiã ſuꝑbia pximo iniurioſa
SDuꝑbus eĩ ꝓximũ coꝛde ↄtẽnit verb ↄtumeliat᷑
factis moleſtat. Coꝛde eni ↄtemnit ſᷣm illð E cci
xiij. Sicut abomiatio eſt ſuꝑbo hũilitas.ſ c exe
crabilis eſt diuiti pauꝑ.Et nõ ſolũ hũiles.ſʒ ⁊ ſu
perbos ſuꝑbus ↄtẽnit ⁊ eis ↄriat᷑. Non eni in eo
verificatlud Om̃e aĩal diligit ſibi ſimile ⁊ indli
nat᷑ ad illð. Et rõ eſt.qꝛ ſuꝑb appetit ſuꝑ alios pᷣ
eſſe vel reputari vel honoꝛari.et iõ cũ iſta cõmu⸗
Aia eſſe nõ poſſint.cũ videt aliũ ſuꝑbũ iſta q̃rere

tanq; impediẽtẽ ſuũ ↄſequi deſideriũ eũ deteſtat

Uerbisẽt ſuꝑb moleſtat pximuʒ multiplicit᷑ et
ſeiactãdo ⁊ cũ eo litigando ⁊ cõtumelias inferẽ⸗
do.Uñ amos.vi.Nunqd ĩ foꝛtitudie nr̃a aſſum
pſimꝰ nobis coꝛnua.ſ.faciẽdo magnifica oꝑa et
apparentia.Et ecci.xi.Siẽ̃ eructãt pᷣcoꝛdia vetẽ
tium.ita ⁊ coꝛ ſuꝑboꝝ Ad lr̃am. Stomachꝰ ven
toſitate inflatꝰeructat qð abomiĩabile ẽ audien/
tibꝰ. Sic ſuꝑbo vba ventoſa ⁊ diſplicibilia pfert
t illð ꝓuer.xi. Ubi fuit ſuꝑbia.ibi ⁊ ↄtumelia.
Factis ẽt moleſtat eũ affligẽdo ⁊ bonis ſpolian⸗
do. ᷣm illð ꝓuer.xxij. Arma ⁊ gladij in via fuꝑbi
cuſtos aũt aie ſue lõge recedit ab eis. Et ecci.xxv
Effuſio ſanguĩs in rixa ſuꝑboꝝ.Qnñ eni non pñt
obtinere qð volũt nõ curat ꝑ ſe vel alios ſangui
nẽ funderc vt poſſint ad dominia aſcẽdere.Et qꝛ
moleſti ſũt alijs ſuꝑbi.iõ cõiter egreferũt᷑. Uñ ⁊
ecci.xxv.Tres ſpẽs odiuit anima mea.⁊ aggra⸗
uoꝛ valde anime illoꝝ.pauperẽ ſuꝑbũ. diuitem
mendacẽ.⁊ ſenẽ fatuũ ⁊ inſenſatũ.ad lr̃am. Hoc
iõ ẽ.iqꝛ talib tollit᷑ occaſio illoꝝ maloꝝ.Suꝑbi
am eni inducit opulẽtia vel magna aliq excellen
tia quã nõ hʒ pauꝑ Erx pauꝑtate vt ꝓuideat ne/
ceſſitati ſue qͥs aliqn dicit mẽdacia Et expiẽtia
longa debuit ſenẽ ſapietẽ efficere. Moꝛalit᷑ totũ

1

“

implet᷑ de ſuꝑbo quolibet. Ex ꝑte ſiqdem coꝛpis
eſt homovalde pauꝑ imo pauꝑrimꝰ adeovt men
dicare eũ opoꝛteat victũ ⁊ veſtitũ ab herbis vt pã⸗
num lineũ.⁊ animalibs bꝛutisvt lanã.Diues mẽ

dacioſus qui bona q̃ habet magna dicit a ſe habe

re.vel ſe nõ poſſe cõtinere velvicia vincere.cuʒ tñ
poſſit cũ adiutoꝛio gratie. Senex fatuꝰeſt qui cũ
pluries fuerit exꝑtus ſuas fragilitates⁊ caſꝰ po⸗
tentiũ tñ cõfidit iu ſe exponès ſe ꝑiclłis ⁊ regimia
querẽs. Demũ ſuꝑbia ꝓpꝛio ſubiecto nocʒ. Nã
bona de ſe cõuertit in mala inq;tũ de bonis ſuꝑ⸗
bit oꝑib.⁊ ſic malũ culpe incurrit.vñ devita mo
ritur.de ſanitate egrotat.de medicina interficit᷑.

a moꝛtuo occidi Sicut in figurã eleaʒar occidẽs

elephãtẽ ſub eo occubuit.i.math.vi. It᷑ ſuperbia
in erroꝛẽ inducit.vñ ſuꝑ illud Hiere.xlix. Arro⸗
gantia tua decepit teꝛ ſuꝑbia coꝛdis tui. ðt gloſ.
qꝙ omnis hereticꝰ arrogas.qꝛ ſuꝑbia hereticũ fa⸗
cit⁊ vere ignoꝛantẽ. Itẽ ſuꝑbia mentẽ inebꝛiat vt
ſe nõ cog̊ſcat.Albac.xx.Quo vinũ potantẽ ðcipit
ſic eritvir ſupbj. Uinũ hoc mõ decipit potantem
qꝛ ingredit᷑ blande ſua ſuauitate:poſtqᷓ; vero rece
ptũ eſt incõmẽſurate.ipᷣm dñatur in hoĩe.⁊ facit
eũfatue credere.⁊ fatue loqͥ. ⁊ oꝑari nociua.Sic
poſtq; ſuꝑb recepit ſuꝑbiã in affectu tũc de facili
recepit eãò in intellectu vt alta de ſe credat.alta lo

quat᷑.⁊ eſt ſicut ebꝛius: ⁊ q de ſe dicunt᷑ bona que

in ſe nõ eſſevidet.credit.Uñ accidit ei ſicut cuidã
ruſtico qui cũ poꝛtaret agnũ advendendũ.quidã
truffatoꝛes cõdixerũt ſibivt quilibet interrogarʒ
pꝑ ſe quidvellet de illo cane dicẽtes canẽ eſſe agnũ
illũ.Cum ergo pꝛimꝰ qreret a ruſtico quid pꝛecij
vellet de cane illo. Rñdit rnſticꝰ.agnus ẽ iſte nõ
canis.cui ille irridendo inqt. Erras qꝛ canis ẽ⁊
nõ agnꝰ. Interrogat ſecũdꝰquãti pꝛecij eẽt canis

ille.Qui ecõtra ille dixit.agnus eſt nõ canis.⁊ ſic

ſucceſſine plures fecerũt ꝓpter qð demũ ĩmutatꝰ

a vera cerdulitate ſua imo ſciẽtia. verbis illoꝛuz

canẽ eſtimauit ⁊ pꝛo canevili pᷣciovendidit. ſic ſu
perboyꝛc̃. Item ſuꝑbia inducit infirmitatẽ que
de facile incurrit᷑ difficulter curatur ⁊ ſepe in ea
recidiuatur curata. Zriplici aũt rõe incurrit᷑ fa⸗
ciliter. Pꝛima ratio eſt. quia nõ putatur tan

tainfirmixas quãta eſt.⁊ ideo nõ vitat᷑ ſicut vitan
da eſt.vñ Gꝛe. Cum nimis turpis ſuꝑbia credit᷑.

minusvitatur.luxuriã eo magis erubeſcũt hoĩeſ

quia oẽs turpẽ nouerũt. Secũda eſt.qꝛ mani⸗
feſtioꝛa reꝑiunt᷑exempla ſuꝑbie qᷓ; alioꝝ peccato⸗
rũ. foꝛnicatoꝛes eni⁊ alij vicioſi occultant pecca
ta ſua.ſed ſuꝑbia manifeſte cõmittitur. ꝛ auteʒ
quis gloꝛict᷑ de laſciuijs ⁊ alijs ſcelerib iam ꝓce⸗
dit ex ſuꝑbia.alias occultat. Tertia ratõ ẽ pꝛo

pter multiplicẽ materiã quia de quocunq; malo

tẽ de difficili curatur vñ Job. xv. Cunctis die/
⸗ ſuis ſupꝑbit ipius Quãdo eni alids infirmat᷑
aliq̊ alio peccato. odij homicidij.vel foꝛnicatiol⸗
cognoſcẽs cõfitetur.coteritur⁊ dimittit illd Sz
ſuꝑbus nec vult ſubire hũilitatẽ cõtritionis nec
erubeſcentiã confeſſionis. vitans miſerias ſuas
ſciri. Ut eni dicit Gꝛa.de pe.di.i.c qui domum.
circa fi. Otaciturnitas confeſſionis ex fonte ſuꝑ⸗
bie naſcitur duzʒ quis nõ vult cognoſci quaſi ſit·

nod

ro⸗
ſen
que
ů
ne?

tene

opib
U
win
ſſp

e
N
New
Nunr
tnehte
Roni
☚
nabe
1ſegn
og ſi
onssſen
iume
nmmict
ongis
pefbis
B⸗
dEo.
mdin
MWin
midan

.
4 „

gan
jcdetel
N. aln
idone⸗
lſcres
micei
gpln
siſen
eanisi!
Icitns
nis.
Ginorr⸗
dollorn
it ſ
nmuni⸗
ri
. ſan
3n
Gnhutt.
il
Epnn
lo
antha
Hiam e
ſntmdie
Nungt

ſenin

ſonta⸗

COapitulũ. II.

Ex ſimilitndine enĩ patet nõ de facili curabilis.

Nam aſſimilat᷑ luciferi pecca to.qð ſuꝑbia fuit et
inſanabilis.Ad hoc etià facit hmõi rõ.quiu infir
mitas q̃ ignoꝛat᷑ nõ pᷣt curari. Hiero.Difficile ad
ſanitatẽ venimus.quia nos egrotare neſcimus
quod maxime accidit ex ſuperdia.

Hecundo malũ inſupe d.i

rabile notat᷑ c dꝛ. Qui te odeft. Odiu autẽ hoĩs
ad deũ eſt maximũ pctm̃ qð ſuꝑat oĩa alia. et ad
hoc demũ ꝑducit ſuperbia.Sciendũ tñ ſ̃m tho.
ſe. ſe. q. clxij. ꝙ ðdus in natura ſua nõ ſolum nõ pᷣt
odiri.E ſt eni ipᷣa cẽntia bonitatis.bonitas aũt
in ſe inqᷓntũ bonitas nõ pᷣt odiri.qꝛ bonũ eſt qð
omia appetũt inqᷣt phus in.i.echi.Sʒ ẽt inqntũ
creatoꝛ vel bñ factoꝛ nõ pᷣt odiri.Nuliꝰ eniʒ odit
eũ qui ſibi bñ facit inq̃nrũ aꝓpꝛehendit illð vt be
neficiũ.Sʒ ſi reputaret illud qð ſibi impẽdit bo⸗
nũ vt malũ ⁊ ſibi nociuũ ſic poſſʒodire.vłẽt hito
reſpectu ad aliud.puta qꝛ ⁊ ſi ſibi aliqð bonũ feẽ
eſt ſibi ↄrius in aliqͥ.vt ſi filius odiat pꝛẽʒ nõ qꝛ
eü genuit. ſʒ qꝛ verberauit. Sic ðs odit᷑ vel inq̃u
tum punitoꝛ maloꝝ.⁊ ſic odi a demõijs⁊ aiab
dãnatis.vnde ðꝛ Apoc̃.xvi.de dãnatis.Et man
ducauer̃t liguas ſuas p doloꝛe.⁊ blaſphemaue/⸗
rũt deũ qͥ hʒ ptãtem ſuꝑ has plagas.neq; egerũt

gninen vt darẽt illi gloꝛiã.vel qꝛ impedit ðs ali⸗

8 ne inpleãt ſuas volũtates malas diũſis mo⸗
dis.vel qꝛ ꝓhibet pctã ꝓpt᷑ qð pꝛaui nõ ita libere
peccant vt cuperẽt.tum quis momoꝛdet ↄſcia.
tum quia nõ aſſentitur ab alijs ex timoꝛe.

ALertio pꝛogreſſus exe⸗ ꝗ.j.
crabilis ſuꝑbie notat cuʒ ð: Aſcendit ſempꝑ. Ubi
notandũ ꝙ. xij.ſunt gdus ſuꝑbie qͥbo aſcenditur
ad ſummũ eiꝰ.ſ.curioſitas.leuitas.inepta leti⸗
cia.ſingularitas iactãtia.arrogãtia.pᷣſumptio.
ſimulata confeſſio.defenſio pcti.rebellio.liber⸗
tas ſui.aſſuefactio mali.Et berñ.in qͥdaʒ libello
eius explanat qͥ ad ſtatũ religioſuʒ. Sʒ vt cõmu
nioꝛ ſit matia etiam ad alios excendemꝰ.

Eſt ergo ptimius C..

gradꝰ Curioſitas.que in h̊ ↄſiſtit duʒ qͥs nõ con

tentꝰterminis cognitõis ſibi ↄueniet q̃rit ſcire
viderc.audire.vel alijs ſenſibo apꝛehendere que
nõ decʒ. Multiplir hoc vitio infectũ ẽ genꝰhüa⸗
nũ.⁊ tãto magis qᷓnto minꝰde eo nõ fac ſibi con
ſciam. Ut eni ðꝛ eccẽs.i. Nõ ſatiat᷑ oculꝰ viſu.nec
aurauditu. Freqnt quis qrit q̃cũqʒ ocuł occur⸗
rũt videre ⁊ audire ola q̃ dicũtur. Et bꝛeuit᷑ qᷓn⸗
docũq; qͥs vtitur aliq̊ ſenſu nõ ꝓpter aliquã cam
rõnabilẽ.ſʒ ſolũ vt noticiã hẽat de ipᷣa re obiecta
ſenſui ꝑtinet ad curioſitatẽ Cũ ẽt intellectꝰ ſcire
querit q ſibi ꝓhibita ſunt vel noxia vel q ſũt ſuᷣ
capacitatẽ ſuã vt de myſterijs fidei ⁊ pᷣdeſtinatõ

ne ⁊ hmõi.curioſitas eſt. Uñ ðꝛ ecci.iij. Altioꝛa

te ne q̃ſieris.⁊ foꝛtioꝛa te nõ ſcruter⁊ in plurib
opibo eiꝰ ne fuer curioſus. Berñ.aũt ſic ait de h
gradu. Si viden monachũ de q̊ pꝛius ↄfidebas
vbi ſtat.ambulat.ſ.diſcurrẽdo hincinde ⁊ oclis
inſipiẽter vagari.caput erectij.aures poꝛtare di

—

ſtẽtas.⁊ moꝛibo exteriorthomis interio rſimmu⸗
tatum agnoſcas, dũ eni aia ſui circũſpectiõe toꝛ
peſcit incuria ſui.in alioꝝ curioſam eq facit. Ut
quid aũt audes oculos leuare in celũ qᷣ peccaſti ĩ
celũ.terrã intuere vt cognoſcas tcipᷣm. Pecille.
Dyna filia iacob qꝛ curioſa fuit in egrediẽdo do⸗
mũ vt videret femias regionis illius conſtu pꝛa
ta fuit a ſychen. Geñ. xxxiiij.

Becundus gradus eſt.J. v

leuitas.ſ.ad iudicãdũ facta alion. ad loquendnai
ad ꝓferendũ ſentẽtias.ad oꝛdinãdũ noua.ad do
cendũ alios.⁊ ſi ↄdici᷑ ↄtentiões multiplicat.qᷓ
omia ꝓcedũt cõiter ex nimia ſui eſtimatõe quaſi
euãgeliũ ſit ome qð dixerit vel ſenſerit. ⁊ alij nil
ſciant.ſiẽ cayphas cũ dixit in ↄcilio Uos neſ citꝭ
quicq; nec cogitatis.expedit vob vt vnꝰ hõ mo⸗
riat᷑.et helyu iuuenis qͥ cũ vidiſſet tres amicos
iob qui euʒ viſitauerãt.ſ.heliphac.baldach.⁊ ſa⸗
phar diſputãtes cũ eo ſuꝑatos.ductus leuitate
et arrogantia illos ↄtẽpſit tanqᷓ; ignaros.⁊ ipſe
iob aggreſſus ẽ diſputatiõe eũ arguẽs.S 3 repꝛe
henſus a dño fuit ⁊ ei dictũ.ca. xxxviij. Quis eſt
iſte inuoluẽs ſentẽtias ᷣmonib imꝑitis. Berñ.
vero ſic ait de h̊ gdu.Sic oꝛit᷑ iſte ex du pᷣcedẽti
Monachꝰqui ſui negligẽs alios curioſe circũ/⸗
ſpicit dũ qͥſdam ſuſpicit ſuꝑioꝛes q̊ſdã deſi picit ĩ
ferioꝛes.in alijs qͥdẽ videt qð inuidet.in alijs qð
irridet.vñ animꝰ nulla ſui cura guatꝰꝑſi upbiaʒ
⁊ alta ſe erigẽs.mõ ꝑ inuidiã tabeſcit.mõ ꝑ excel
lentiã puerilr hilareſcit.⁊ qð ſuꝑari dolet.⁊ ſu
erare ſe gaudet.amoꝛ ꝓprie excellẽtie facit. Ta⸗
es aut nunc pauca et moꝛdacia verba nũc mul⸗
ta in amarius verſa.nunc luctu plena.ſe emꝑ au
tem irrationabilia indicit verba. Hec ille.

ertius gradus eſt §. vr.

mepta leticia. Tidens eĩi ſũ
libus.ab homib laudari.honoꝛibo exaltari. di⸗
gnitatibo ſublimari.⁊ q̊s vult poſſe debmere. in
de mundialr hilareſcit.hoc hns ꝓ magna felici
tate ⁊ induſtria ſua.etiã de aꝑtis malis exultãs

hbm illo ꝓuer.ij. Lexant᷑ cũ malefecerint⁊ exutlãt

tant in rebo peſſimis. deridentes⁊ ſvᷣſannãtes vł
ↄtẽnẽtes pauꝑes⁊ miſeros.ſiẽ diues epulo in in
ferno ſepłtꝰ. ꝓpterea qꝛ ↄuiuijs gandẽs mẽdicuʒ
laʒaꝝ ↄtempſit Lu.xvi. Pꝛocurant aliqñ tales
tripudia.choꝛeas.haſtiludia.ludos ⁊ alia vana
ad augendã ſua ineptã leticij. Sʒvt ait Job. xxi
Tenent tympanũ ⁊ lyrã ⁊ gaudẽt ad ſomtũ buc
cine.⁊ in pũcto ad iferna deſcẽdũt. Berñ.vo de
hoc ſic ait. Monachos qͥ duos ſuꝑbie gdꝰ aſcẽ⸗
dit cũ gaudiũ videt intpellari triſticia quã ð bo
nis alteriꝰghit impaties ſi ue hũilitat ꝑgit ad cõ
ſiliũ falſe cõſolatiõis ex illa ꝑte q̃ ſui ſibi vilitas
et aliena excellẽtia mõſtrat aſtringit curioſitatẽ.
vt in qᷣ ipᷣe videtexcellere notet. in q̊ alter pcellat
ſemꝑ diſſimulet.vt du euitat qð triſte putat᷑ leti
cia ↄtinct᷑. His itaq; indicijs hic gdus dep̃hen⸗
dit᷑.rari vel nulli gemitꝰ vt putes ſi attẽdas.aur
ſui oblitũ aut ablutũ a culpis.in ſignis ſcurrili
tas.in frõte hilaritas.vanitas apparet i inceſſu

△ 3

eꝓſpꝑpari in a

Titulus II.

pꝛonus ad iocũ facilis et pmptus in riſu.ſimił
yeſice turgenti vento.puncto foꝛate exigno que
ſi ſtringit᷑ crepitat ⁊c᷑.

Onartus gradus eſt KVII

Jactantia.ſcq; laudare ſeipᷣm ſupᷣ debitũ moduʒ
diuerſis rebo.vel de pulcritudiĩie. vel foꝛtitudine
vel nobilitate generꝭ.aut ð diuitijs potẽtia⁊ glo
ria: de induſtria artis ſue.intellectꝰ acumie. ſcia
ſapientia eloqᷓntia.virtutib ⁊ gr̃a. Sed vt dicit᷑
ꝓuer. Laus i ꝓpꝛio oꝛe ſoꝛdeſcit. Uñ catho. Nec
te collaudes.⁊ ſeqᷣtur. Hoc faciũt ſtultiq̊s głia
vexat ianis. Ad iactantiãẽt ⁊ ſuꝑbiã ꝑtinetpoꝛ⸗
tare ſuꝑfluas veſtes ⁊ alios oꝛnatos ſupᷣ ſtatum
ſuũ pompas in cõuiuijs.edificijs ⁊ eq tatur ⁊ in
alijs apparatibo q̃ oĩa dcmũ ad inferos deducũt
WUnñ dicũt ipᷣi ſuꝑbi in inferno poſiti Quid ꝓfuit
nob ſuꝑbia nr̃a ⁊ iactantia diuitiarũ.ecce omia
tranſier̃t velut vmbꝛa. Sap.v. Sic ſymõ magꝰ
qui iactabat ſe poſſe mutare naturas reꝝ.⁊ moꝛ
tuos ſuſcitare ⁊ in celũ aſcendere cadẽs in tram
dimiſſus a demonũ multitudie qͥ eũ ferebãt per
gerẽ.oꝛõne petri colliſus ⁊ ↄfractꝰ in ꝓfundũ de
ſcendit. Berñ.aũt ſic ait de ̊ gradu ibi ex pᷣcedẽ
ti gradu ſic oꝛit. Poſtqᷓ; vanitas in veſica creſce⸗
re⁊ groſſeſcere inceꝑit neceſſe ẽ vt amplioꝛi foꝛa
mine laſſato ſinu ventoſitas eructet᷑alioqͥn rum
pet᷑. Depᷣhendit᷑ ãt hic gradꝰ his indicijs. Eſurit
et ſitit qbo omne qð ſentit oñdat.pᷣuenit interro
gantẽ.nõ q̃renti rñdet.ipſe q̃rit.ipᷣe diſſoluit ver
ba collocutoꝛis pᷣſcidit imꝑfecta.Si de religiõe
agitur ſtati viſionis ⁊ ſomnia pferunt᷑ laudat ie
iunia.cõmẽdat vigilias ſuꝑ oia oꝛõnes exaltat.
ſuad ludicra ſᷣmo cõuertit᷑.in his q̃nto aſſuetioꝛ
tãto loquacioꝛ ita vt ſeueros animos ⁊ graues
In leuitatem concitet ⁊ in riſum.

uin

g §. VII.

ſuperbie eſt Singularitas.facere ſq; aliqͥd vltra
cõmunia ⁊ ↄſueta vt pᷣ ceteris reputet᷑ ⁊ honoꝛe
tur vt circa veſtitũ.inuenire nouitateʒ veſtium
mag apparentiũ.noua oꝛnam̃ta.in ſᷣmonibo vti
verbis ꝑegrinis ⁊ obſcuris.in diſputatiõibo ſeqͥ
nouas opiniões vltra cõmuhes.in tractatibus
cñ alijs de aliq̃ mat᷑ia.diſcrepare a cõmuni iudi
cio alioꝝ vt videat᷑ magis intelligere factũ.in p⸗
uiſionibo grauaminiby. ⁊ pmotièiby vult ſin ſ
riter pᷣ ceterꝭ tractari meliꝰ.de q̊ põt exponi illð
pſal. Singularis ferus depaſtꝰ ẽ eam.ſ. vineã ec
cleſie. Ferini eni hoĩes ſunt bmõi qͥ volũt eſſe ſin
gulares. Nam hõ inq̃ntũ bõ eſt aĩal ſocialeñ ſin
gulare. ⁊ hi ↄſumũt vineã ecciaꝝ ⁊ ciuitatũ totũ
ꝓ ſeqrentes de alijs nõ curãtes. In ſtatu vo ſpi⸗
rituali recedere a cõivita regule.a cõmunibo con
ſtitutõibo patꝝ a cõmunibo cerimo nijs ⁊ obuã
tijs ſine cauſa vꝛgente.vel ſpãli reuelatõe ad ſin⸗
gularitatẽ ꝑtinet.⁊ eſt valde ꝑiculoſum. Contra
bos inuehit Berñ in ᷣmone dicẽs.Quid diq tu

amatoꝛ ſingularitatis.cõmunia loca. cõmuneʒ

vitã cõmunẽ reglłaʒ. cõmunes obbuantias quid
fa.ſtidis. Ideo thomas nõ vidit xpᷣm cũ ceteris.
quia nõ erat cũ eis qñ vẽit ieſus Qð ſit ꝑiculoſũ

—

oſtendit Jo.caſſianꝰin pᷣma colł.de qͥdam q dice

batur herro qui cũ eſſet ſingularis in auſteritate
vite ⁊ admoneret᷑ in ↄꝛium ex ſuꝑbia ꝑmanẽs in
illa ſingularitate cũ appareret ei diabolꝰ i ſpecie
angeli lucis.⁊ eius verbᷣ acquieſceret.demum ex
ſuaſione diaboli ꝓiecit ſe in puteũ. Nõ tñ ꝑtinet
ad ſingularitatẽ hoc ſʒ animi firmitatẽ vt decli
nantibo alijs q̃ſi oibus a mandat ⁊ debit reglis
uaſi ſolꝰ vel cũ pauciſſimis mãdata ⁊ regulam
eruet.ſic in laudẽ ðꝛ de thobia ꝙ cũ oẽs ex filijs
iſrł irent ad adoꝛandũ idola q̃ fecerat ieroboam
rex iſrł.iſte ſolꝰ ibat in hierm ad templũ ad.ado
randũ.iij Re.xij.deũ ⁊ offerendũ ſacrificia et de
cimas.⁊ cũ duceretad captiuitatem in niniuen
cũ alijs cõtribulibi ſuis.⁊ oẽs alij ð populo ſuo
cõtaminarẽtur in eſcis gentiliñ.ſcʒ comedendo
cibos eis ꝓhibitos ĩ lege.ipᷣe ſolꝰnõ eſt ↄtamiatꝰ
in eſcis eoꝝ abſtinẽs.ſ.ab eſu illoꝝ ciboꝝ.Zbo
bie.i.c.Berũ.ſic ait. Singłaritas a pᷣcedẽti gra
du ſic oꝛit᷑. Lurpe eſt ei qͥ ſe ſupᷣ ceteros iactat ſiñ
plꝰ ceterj agat aliqd.vt vltraſceteros appareat.
Perpenditat his indicijs gradꝰ iſte.plꝰſibi ta
lis blandit᷑ de vno ieiunio qð ceteris pꝛãdentib⸗
facit qᷓ; ſi ceteri ſeptẽ dies iciunauerit cõmodioꝛ
ſibi videt᷑ vna oꝛatiuncula peculiarqᷓ; toto pſal⸗
modia totiꝰnoctis dolet aliquẽ ſe pallidioꝛem⁊
minꝰcomedentẽ ad oĩa ſua ſtrẽnuus et ad cõmu
nia piger.vigilat in lecto.doꝛmit in choꝛo.

Bextus gradus ſuper IX

bie eſt Arrogantia.cũ ſcʒ qͥs attribuic ſidi illam

ſciam ⁊ virtutẽ quã nõ hʒ.ex h̊ q̃rens alijs poſſe

pꝛeeſſe.ſubeſſe rennuẽs.eq̃ri ceterſnõ ſufferrens.
adulatõibo acqeſcẽs ſi aliqs eũ nõ vererat᷑ impa⸗
tiẽs. Hiere.xlviij.Sublimitatẽ ⁊ arrogãtiã⁊ ſu
perbiã ⁊ altitudinẽ coꝛd is illiꝰ ego ſcio dic dñs
ſcʒ ad puniẽdũ. Hac arrogãtia ductꝰmarius ci⸗
uis romanꝰ nõ ↄtentus ꝓꝙſexies fuerat cõſul ro
manoꝝ.voluit tyrãnice ⁊violẽtia eſſe ⁊ ſeptimo
ꝓpter qð intfectio fcã ẽ multoꝝ ciuiũ bello inte⸗

ſtino facto int᷑ mariũ ⁊ ſillam q voluit eũ impe⸗

dire in hoc. vt narrat Tytus liuiꝰ.Sic⁊ iulius
ceſar reuerſus victoꝛ de gallia voluit fieri cõſul.
vñ ſecuta ſunt młta mala.Qðò ẽt qͥs credat poſſe

vel velit malos q̃ſcũq; ſepari a bonis ꝑtinere ad
arrogãtiã oñdit Aug.dicẽs.Quãtꝰ arrogãtie ti⸗

moꝛ eſt q̃nta hũilitatcꝭ ⁊ lenitatis obliuio.⁊ arro
gantie qᷓnta erectio vt ſe qͥs poſſe facere credat ꝙ;
nec aplis cõceſſit ðs.ziʒania vicʒ a frumto puter
ſe poſſe diſcernere.xxiij.q.uij.c q̃ntus. Pertiner
etiã ad arrogãtiã imperioſe deſpectiue docere vł
regereſubditos.⁊ ꝗ alios inuehere vt videãt᷑ plꝰ
ipſis ſape vt qͥdã faciũt.etiã in ſᷣmõibo.ẽt ſcriptꝭ
ſuis.Cõtra q̊s gtianꝰ poſt Jero..Nibil impnde
tius arrogãtia ruſticoꝝ qͥ garrulitatẽ aucteʒ pu
tãt ⁊ ꝑati ad lites in ſubditos tumidi intonant.
di. xlvi. S.i.Ad idẽ Gꝛe.xxiij.moꝛa.ait. Habʒ hᷣ
ꝓpꝛiũ doctrina arrogãtiũ vt hũilłr neſciat inferre
docẽt ⁊ recta q̃ ſapiũt.miſtrare recteñ poſſunt
In verbis eoꝝ ꝓditur ꝙ cũ docẽt q̃i in qͥdaʒ ſibi
vidẽt᷑ ſũmitat/culmie reſidere.eoſq; quos docet
vt lõge infra ſe poſitos velut ĩ imo reſpiciũt.qᷣb

N
saſs
obon
ideh
õl
unpan
loſo⸗
t.
mi
w D
zaleg
SMr.

melicer
RWNN

—
1 ae⸗
Wh
ee

a

W
Asſ.
ifmmns.
niimw
Gir
hedis
nns
(Gſalro
ſceino
Woin
tiü ine
ctins
iniß.
nunt
n
in
1
aidug
So
nn
Rdocet
af⸗
nälen
mi
enonfn
Himmnnt,
ciſn

Gt

„

⸗

uh

R 1640
M,

Capitulũ tertium

.

nõ ↄſulendo loqͥ ſed vix dñando dignant᷑. DHis ꝑ

ꝓpbam. ſſ. Eʒechielẽ xrxuij Bð8ꝛ. Uos ãt cũ auſteri

*

tate impabit eis ⁊ cũ potẽtia · di. xlvi.c.hoc habz
Berũ.vo ſic ait de hac arrogãtia.ſic oꝛitur ex p⸗
cedẽti Cũ ex his tał q̃ ſingularitagit apð ſimpli
cioꝛes eiꝰopinio excreuerit.qͥ oꝑa q cernũ t. ſʒ vũ
ꝓdeant ñ diſcernũt.dũ miſeꝝ beatificãt ĩ erroꝛ-·
mouẽt.credit qð audit.obliuiſcitur intẽtionem

dũ amplectitur opinionẽ quiq;ʒ de oĩ re alia plꝰ

ſibi q; alijs credit.de ſe vo płꝰalijs q; ſibi.vt non

ſolũ vᷣbo aut opeꝝ oſtẽtatiõe ſuã pᷣferat religiõeʒ
ſed intimo coꝛdis affectu ſe credat oĩbo ſanctioꝛX

et quicqᷣ ð ſe laudãt hoĩes.nõ igrantie aut beni
uolętie laudatoriſed ſuis meritis aſi. cribit.

Heptimus gradus ſu/g. X

ie ðꝛ Pꝛeſumptio cũ.ſ.

dũt facultatẽ ſuã.cõditionẽ ſuã ⁊ ſtatũ.Ad pᷣſũ⸗

beione ꝑtinet ꝙ qͥs poneret ſead diſputãaͤſñß cuzʒ

eretic/ vel alijs infidelibo ignarꝰſcripturarumꝰ

ratõnũ ad argumẽta eoꝝ. Un quidã religioſus

vt reputabatur deuotꝰ⁊ ſciolꝰ ſed pᷣſumptuoſus
audiẽs erroꝛẽ fraticelloꝝ q̃ſiuit hr̃e libꝝ in quo
erãt erroꝛes illoꝝ vt poſſet cũ cis diſputare⁊ con
nincere Sʒ qꝛ ignarꝰ erat in üllis captꝰẽ ⁊ hereti
cus factꝰ. Pertinet ad pᷣſumptionẽ ꝙ qᷣs dũ pᷣt ſe

iuuare invictu⁊ neceſſarijs expectet cibũ de celo.
Sicut acciditvni ex duobo heremitis invitaſpa⸗
trũ qͥ recedẽtes ab alijs cõmiſerũt ſe gubernatio

„

ni diuine. Et itinerãtes cũ iam cepiſſent eſurire?
pꝛe debilitate deficere obuiauerũt qᷣbuſdã barba

ris qͥ diuina inſtigatõe cõmotippᷣter ſolitũ obtule

rũt eis ad comedẽdũ.qͥb aſſenſit ⁊ acceptauit v⸗
nus eoꝝ intelligẽs a deo diſpoſitũ vt hoies ita fe

ri eis obtuliſſent? comedit. Alter ꝑmanẽs in ſua
ꝓteruia⁊ pᷣſumptiõe noluit.ſed expectauit cihbum

ſibi a deo mitti ꝑ angelũ.vñ⁊ pᷣ fame moꝛtuꝰẽ ſui
bomicida.Ad pᷣſumptionẽ ꝑtinet agere q̃ ſpectãt

ad officia alioꝝ.vt ſi ſubditꝰ velit pᷣlatũ regere. ſi

„ „

laicꝰde clericis velit iudicare.caꝑe ⁊ punire etiã

malos dericos.ſi mulier velit viro imꝑare. ſi qͥs

velit facere officiũ qͥð ad eũ ñ ꝑtinet.Sicut Oʒi⸗
as rer iuda qui ingreſſus ẽ tẽpiũ deivt offerret in

cenſum.ſj ꝓpter ſuã pᷣſumptionẽ hãc effectꝰ ẽ lep⸗

—

ſus.ij parał. Berñ.de hoc gradu ſic ait. Hec ex 5

cadẽti gradu ſic oꝛit᷑ Qui alijs pꝛeeſſe putat quõ
plꝰde ſe qᷓ; alijs nõ pᷣſumat.pꝛimꝰ in cõuentibo re
reſidet in cõſilijs pꝛimꝰ rñdet.nõ vocat? accedit.
ſi iuſſus ſe intromitrit.dcoꝛdinat oꝛdiata reficit
refecta qͥcqͥd ipᷣe nõ fecerit aut oꝛdinauerit.nec re

cte factũ.nec pulcre oꝛdinatũ eſtimat.iudicat iu⸗

dicãtes.pᷣiudicat iudicatis.ſi cuʒ tꝑs aduenerit
nõ ꝓmoueat᷑ ad poꝛatũ.ſuũ abbatẽ aut inuidum
iudicat.aut deceptũ.ꝙ ſi mediocris aliq̃ obediẽ
tia ei iniũcta fuerit.indignat᷑ arbitrãs nõ mino

riba ſeſe occupãdũ.qui ad maioꝛa ſeſe ſentit ido⸗

neum.

ꝑbie ẽ Defenſio pcti. Mltũ hoc reꝑit᷑ in boĩby vt

vicia cõmilſſa excuſent alleuiẽt. alijs attribuãt.e

ponit ſe ad ea q excx

aliqñ tanq;ᷓ bencfacta defendãt. Sʒ ſi te ercuſas

ait augꝰ?. deꝰ accuſat. Alleuiat qñq; pctm̃ ſuũ cõ⸗/

ꝑatiõe peccatoꝝ alioꝝ⁊ pᷣcipue ſuꝑioꝝ.iuxta illð.
Stultꝰ vitabit coꝛrectionẽ᷑.⁊ iuxvolũtatẽ ſuã in⸗
ueniet cõꝑatõʒ.i.ſimilẽ ſibivt ſic alleuiet factũ ſu
um.Aliqñ vero alijs attribuit cam peccatoꝝ ſuo

rũ vt dyabolo vel ſocio ⁊ hmõi ſicut pᷣmi parẽtes

quoꝝ adã reqſitꝰ de culpa attribuit ſocie eue. ⸗⸗
pſa reqſita attribuit ſerpẽti dicẽs. Serpens dece
pit me.ꝓpter qð imediate de paradiſo eiecti ſunt.
Grñ.iij. Aliqñ etiã qͥs defendit peccatũ ſuũ puta
rõnibo oñdẽs ſe bene feciſſe.Et in his que ſunt de
termĩata ab eccłia.vtvelle defenderevſurã qᷓ com
mittit᷑ ſub noie depoſiti vel diſcretiõis nõ eſſe pec
catõ.aut foꝛnicatõem ſimplicẽ.⁊ hmõi. ꝑtineret
ad hereſim Defendere etia culpã alioꝝ.grauis ſu
ꝑbia ẽ. Uñ Iſi. Qui cõſentit peccãtib ⁊ defendit
aliquẽ delinquẽtẽ maledictꝰerit apud ðũ ⁊ bomi
nes.⁊ coꝛripiet᷑ increpatõe ſeueriſſima.xi.q.iij.c.
qͥ cõſentit. Un⁊ Anaſtaſiꝰ.ijiqꝛ voluit defendere
Fotinũ hereticũ.diuino iudicio ꝑcuſſus ẽ.vt het᷑
di. xix. anaſtaſiꝰ. Scðm berñ.ſicoꝛit᷑iſte ex pᷣcedẽ
ti.Qui ꝓmptꝰ ad oia ſe cõſueuit ingerere.iĩpoſſibi
le eſt aliqñ nõ errare. Ad pᷣlatũ aũt ꝑtinet crrateʒ

arguere. ſz quo culpã ſuã cõfitebi qui neceſſe pu

tat ꝓpter ea cũ culpa nõ putat᷑ creſcit.nõ ãputat᷑.
Multis mõisfiũt excuſatões in peccatis.Aut ei

dicit qͥ ſe excuſat.aut nõ feci.aut feci qͥdẽ ⁊ bene fe

ci.aut ſi male nõ multũ.aut ſi multũ nõ mala in
tentione.Si aũt⁊ de illa ↄuincit᷑.aliẽa ſe nitit᷑ ex⸗
cuſare ſuaſiõe. Sʒ qͥ aꝑtas defendit quõ occul⸗
tas ⁊ malas cogitatões coꝛdi ſuo adueniẽtes bu
militer reuelaret abbati. MN

Monus gradus ſu⸗ F. XII

pbie ẽ. Simulata ↄfeſſio.cũ.ſ.qͥs ↄuictꝰ⁊ maniſe
ſtatꝰ de aliq̊ exceſſu cñvidet locũ nõ eẽ excuſateis

fatet᷑ et onñdit ſigna magne hũilitatis ⁊ emẽdatis

qð ficte agitvt reputetvere cõpũctus⁊ coꝛrectus
ad qð facit qð ait Criſ.Quis aliqñ vidit clericuʒ
cito pniam agetẽ.⁊ ſi depᷣhẽſus hũiliauerit ſe.ſcʒ
ↄfitẽdo culpa nõ dolet qꝛ peccauit ſʒ ↄfundit.qꝛ
ꝑdidit glam ſuã.de pe di i.mẽſurã.S.qͥs aliquan
do.Ad ſimulatã etiã ↄfeſſionẽ ꝑtinet ꝙ qᷣs in ↄfeſ

ſiõe ſacrali rticeat aliqð moꝛtle pᷣ vecũdia qð mte
occurrit.in q̊ moꝛtłr peccat ꝓpter irreuerentiã ſa⸗

cramenti.⁊ ex ſuꝑbia pcedit.dum vult videri iu⸗

ſtus in eo ꝙ tacet malo.qui peccatoꝛ eſt vt dicit

Bꝛatianus de peniten. diſt. i. J. Laciturnitas.
De quadam muliere legitur que erat magne ſapi
entie.conſilij ⁊ ſan ctitatꝭ. Hec lapſa in peccatuʒ

carnis q;uis h̊ toto tꝑevite ſue ðᷣfieret⁊ penitẽtiã

ageret aſperrimã. tamẽ qꝛ noluit cõfiteri defun⸗
cta apparuit cuidã ſibi nocte reuelãs ſe ꝓpter hoc
damnatã ad gehẽnã. Berñ.vero ſic ait.ondens
quomõ ex pᷣcedenti hic oꝛiatur. Nõnulli c a pe

ritoꝛibus arguũtur conſiderãtes ꝙ ſi ſe defende

rent nõ crederetur eis ſubtilius inueniũt argu⸗
mentũ defenſiõis.verba reſpondẽtes doloſe co/
feſſionis.vultus demittitur.pꝛoſternitur coꝛpꝰ.

aliquas lacbꝛymas ſi polſunt ſibi gtozaluent.

Citulus .

„

vocem ſuſpirijs verba gemitibo interrũpũt.ec

ſolũ tał obiecta nõ excuſat.ſed ipᷣe culpã q̃ʒ exag,

Erer. SOerant ſimulatio ſic ꝑpendit᷑inqᷣt Bern.
Uaſa figuli ꝓbat foꝛnax.et tribulatio vere peni⸗

tẽtes diſcernit Qui veracit᷑ penitẽt.laboꝛes pnie

nõ abhoꝛrent.Cuiꝰſimulata ẽ ↄfeſſio.vna vel le

ui ↄtũelia aut exigua pena interrogatũ.iã humi

litate ſimulare nõ põt.murmurat frẽdit iraſcit᷑

Decim

tus parẽtibo⁊ alijs.cõtemnereq; mãdata ſuꝑioꝝ
ꝓuer.xviij. Impiꝰcũ in ꝓfundũ venerit pecctoꝛũ
cõtemnit. Ubi ſciendũ ꝙ nõ ſolũ in maioꝛibo oꝛ⸗
dinatõibo ſed etiã in mimis qͥbuſcũq; ↄtemptus
moꝛtale eſt. Un Berñ.in li.de diſpenſatõe et pᷣce⸗
ptione dicit. Neglectꝰ vbiqʒ culpabilis.neglectꝰ
vbiq; dãnabilis.Et anteriꝰ papa ait.In legevete
ri habet᷑ ꝙ qᷣcũq; ſacerdotibo non obtemperaſſet.
aut extra caſtra poſitꝰa pplo lapidabat᷑.aut ð gla
dio ſubiecta ceruice contemptũu expiabat cruoꝛe
Nũcvero inobediẽs ſpũali animaduerſione trũ⸗
catur.i.pene dãnatiõis eterne.aut eiectus de ec⸗
cleſia rahido demonũ oꝛe decerpit᷑ xi.q.iij.abſit
Pharao rex egypti qꝛ ↄtempſit mãdatũ dñi per⸗
manẽs in ſua ꝑtinẽtia ⁊ duricia demũ ſubmerſꝰ
eſt in mari rubꝛo.vt hẽt᷑ Exo.xiiij. Ber. de hoc ſic
ait Qui pꝛiꝰarrogãs factꝰſociꝰ contẽpſerat.iam
patẽter inobediẽs.ingrm etiã contẽnit. Sciẽdũ
tñ ꝙ gradꝰ.xij.in tres tm̃ colligi pñt.vt in ſex pꝛi
mis ſit contẽptꝰ fratrũ.in q̃tuoꝛ ſequẽtibo ↄtem⸗
ptus męgr̃i.⁊ in duob qui reſtãt cõtemptꝰdei.De
niq; vbi fratrũ concoꝛdia.aut mgfr̃i ſentetiã ſemꝑ
monachos ſpernit.quid vltra in monaſterio niſi
ſcandalum facit.

Undecimus gra⸗ F. XIIII.

dus ſupbie eſt Libertas peccãdi.talis vult eſſe ſi
mul deo. vt.ſ. libeat ei facere qd vult. Uñ ðᷣt Anſ⸗
helmꝰ in li. de ſilitudinibi.qꝙ quivult eſſe lib ſuiꝛ
nulli legi ſubijci.vult auferre coꝛonã de capite ði
qꝛ ſolũ ei eſt hoc ppꝛiũvt nulli ſi ubijciat.⁊ ſi impe⸗
dit᷑ a deo aliquib tribulatõibsvel obſtaculisvt ñ
poſſit libere implerevolũtatẽ ſnõ malã. iraſcit᷑ cõ
tra deũ, blaſphemat⁊ iniuriat᷑. Huic aũt accidit
qð legi᷑ parabolice de ꝓdigo filio. Luc̃.xvQui pe
cita a patre poꝛtõne ſubſtatie ſue. ⁊accepta.i.liber
tate ſue volũtatis. abijt in regionẽ longinquã in
ſtatũ.ſeruens malicie. remotũ a deo. vbi diſſipat
rotã ſubſtãtiã.ſ.vᷣtutis ⁊ gre a deo habite.⁊ bona
etia naturalia debilitatviuendo laſciue.⁊ ſᷣuicẽdo
demonijs. Berñ. de hocꝑ hãc libertatẽ monachꝰ
cu is monachꝰ nec mgr̃mvidet quem timeat.nec
fratres quos fuereat᷑ q́ᷓto ſecuriꝰtãto liberiꝰſua
deſideria implere de ectat᷑.a qͥb in monaſterio tã
pudoꝛe qᷓ; timoꝛe ꝓhibeat᷑. Sed ⁊ ſi frẽs et abba⸗
te nõ ia timet.nõdũ tñ penitꝰði foꝛmidie carebit

Duogdecimus gra⸗ §. XV.
dus ſuũpbie ceſt Cõſuctudo peccãdi. ⁊ hoce val/

de piculoſum. qꝛ cõſuetudo. vt dicit ſapiẽs.ẽ q̃ſi
altera natura. Uñ ſicut naturalia tolli nõ poſſũt

„AIIII.

ſupbie ẽ Rebellio.nolle obedire ſuꝑioꝛib vt pᷣla,⸗/

