ad ↄfeſſionõ.nec quo ad abſolutõem pᷣm pe.
de pa.iõ abſi; piudicio ſalutis pᷣt de lvvc dimi
viari cõfeſſio.q;uis nõ ſit ita honeſtũ niſi ſi⸗
at ex cauſa rõnabili.⁊ aliqñ moꝛtalia ſunt.q̃
putãtur venialia.⁊ iõ ꝑiculoſum. Oia igitux
moꝛtaliavni de neceſſitate ſunt dicẽda.de pe.
diſ.iũ.ſunt plures. Rõnethuius aſſignat thv.
in.iiij.di.vvi.q.vlti.ax.iiij.q.ij. Nã ſicut in
mecdicina coꝛpali opoꝛtet ꝙ medicus non ſo
lũ vnũ moꝛbãñ.õ quẽ medicinaldari debet.co
gnoſcat ſed etiã vlx᷑ totã habitudinẽ ipᷣius in

firmi.eoqꝙ vnus moꝛbo ey adiũctõe alterius

agarauaf ⁊ medicina ꝗᷓ vm moꝛlo conferret
hvſidiũ alteri nocumẽtũ pᷣſtaret. Cuʒ qñq; qs
ↄꝛis peccatis ſit in fectus ⁊ ideo de neceſita/

te cõſeſſionis ẽ.vt oia peccata qͥ qͥs hʒ in me
moꝛia ↄſiteat lacerdoti.q̃ᷓ.ſ.alias nõ eſt con⸗

feſſus. Que aũt eſt oblitus.cũ eoꝝ poſtea re

coꝛdaf ſuſricit ꝙ illa ſola cõfiteaf q̃ ex obliui
one dimiſerat alia aũt in generali vt ſub iſta

foꝛma vt cũ de multis alis ſum ↄfeſſus.hoꝝ

2

vIhmõi fui oblit.⁊ hoc ſiue illi ꝗᷣ ioꝛẽ con

feſſonẽ audiuerat ſiue alteri ſq; ſisfeſſoꝛ aqᷓ eũ.Hõ tñ deber loqͥ ĩ materia turpi. vt ribal/

—

buſdã peccatis nõ poſſet abſoluere ꝑ epᷣm re
tentis.debet nibhilomin penitẽs dicere totuzʒ

cõfeſſoꝛi.ſᷣm tlv.in quolibe.Qui debet eũ ab
ſoluere aqͥb põt.⁊ de reliqͥs de qͥbo nõ põt.xre
mittere ad ſuꝑioꝛẽ abſoluẽdũ.ar.xxxiij.q. ij.
latoꝛc.⁊ er̃ de peni.a.rxe.c.ſignificauit.ꝙ ſi de

factio abſoluit nõ ẽ abſolutus m tlv. qð in⸗

telligit᷑ pᷣm pe.de patł.ab his in qͥ bo nõ pᷣt.qꝛ
ſnia ẽ a nõ ſuo iudice in illis.Cñ qꝛ vtile per
inutile nõviciat᷑ in his q̃ capiũt diuiſionẽ ab
aluũs ẽ abſoliꝰ deqͥ bo porerat nec plus opoꝛ?/
tet ad eñ rechre. E xcuſat᷑ etiã penitẽs in illo
in quo abſoluit confeſſoꝛ.non valẽs pꝛopter
ignoꝛãtiam facti.ſed nõ excuſaf ſacerdos cui
non licet ius ignoꝛare ſᷣm tho. Sicut ergo ec
cleſia romana hũc vſum hʒ vt dicit pe.de pa.
ꝙ abſoluit a maioꝛibo remittẽs pꝛo minoꝛibo
abſoluendũ. AIn quo facto ſurponit᷑ ꝙ ita pᷣt
fieri.ita pari rõne pᷣt fieri ecõuerſo qꝛ de moꝛ
talibo.nõ pᷣt minꝰ remitti mar ſine mioꝛi qᷓ;
ecõuerio pꝛopter qð q̃ rõe ſupioꝛ pᷣt abſolue
re de retẽtis nõ abſoluendo de cõceſſis.eadeʒ

rõne inferioꝛ de conceſſis tm̃.qꝛ ex quo iſte ẽ

abſolutus quoſad deũ.vtſupponit᷑ ex cõtritõ

ne quã oſtẽdit id qð ẽ er ꝑte eccleſie pᷣt dimi
diari in fſoꝛo pnĩali. ſicut in foꝛo iudiciali pᷣꝛ
qͥs abſolui ab vno iudice. ⁊ ab vna ſnia.⁊ ab

alio ab alia. Ammo etiã ſi nõ eẽt contrit ſed

attriv idẽ ẽ.qꝛ diſpõ ad gr̃am pᷣt dimidiari.

Et ſic ex cõſeſſionibo factis diuerſis cãtur di⸗

ſpoſitõ oꝛnatꝰ pfecta ad gram.vnde exẽplus

clauiũ qñ cõpleta ẽ vlrima abſolutio tũc leqͥ/
tur effecius ⁊ nõ añ.E xẽplũ de extrema vn⸗
ctione in qua ſunt multe foꝛme.⁊ mutato mi
niſtro pꝛopter deſectũ pꝛimi in vltima tm̃ re⸗
cipit effectus. Poteſt igĩ ſiꝑior abſoluere de

oiĩbus.ſi tñ velit oĩa audire.aliter nen põt.⁊

pꝛo his q̃ audiuit reſeruatis ſibi abſoluenqũ
remittere ad inferioꝛẽ cui penitens oĩs deber
dicere. etiã ſupiori reſeruata pᷣt de potẽtia ab
ſoluta maioꝛa ſine minoꝛibo cõmittere. ſeo
nõ de potentia oꝛdinata. Inferioꝛ aũt nõ pᷣt
abſoluere a reſeruatis.qð ſi facit mihil facit.
ſicut nec etiã ſi abſolueret ab excõicatione a

qua nõ pᷣt.debet tñ penitẽs vni omia dicere.

vñ.c. oĩs.dicit. Oia ſacerdoti nõ ſacerdoti⸗/
bus. dicit pe.ibidem. ꝙ rõ tho.qre oĩa vni
ſunt dicenda.nõ ẽ demõſtratiua.qꝛ nec ma⸗
teria ſacroꝝ ẽ de mõſtrabilis.ſed ẽ rõ pꝛoba/
huis ⁊ ſic intẽdebat tlv.ſ.ꝑſuadere nõ demõ

Re — „
Quinta conditõ . Vii.
ꝙ ſit nuda.vt nõ inuoluat obſcu ritatẽ ver⸗
box. Sic ergo cõfiteat qð ſacerdos intelligat

di. vt dicit guil. ſed honeſtioꝛi mõ quo p̈dt in
illa materia. ita tñ ꝙ credaↄfeſſoꝛẽ intellige
re eũñ.debet etiã cõfiteri circũſtantias pctõꝝ.
iu illud Creñ.ij.e. Sicut aquaʒ effunde coꝛ
tuũ.Et illas qͥ dẽ circũſtãtias q̃ trahunt peim
in aliã ſpẽm de neceſſitate opoꝛtʒ cõfiteri ᷣm
tlv. pe. ⁊ alios woc. Alias circũſtãtias cõfite /
ricũ nõ ſint venialia.pfectõnis eſt ⁊ non ne
ceſſariũ pe.de pa.i.iiij dicit diſ.xvi. ꝙ nüer⸗
circũſtãtiaꝝ ↄphẽcdit h̊ verſu Quis qͥ d vbiqᷣ
bus auxilijs cur ouõ qñ.ray. addit octauũ.ſ.

q̃tiẽs ⁊ vbi in verſu dr àlbplauxilijs. ipe dieit
p quos q̃tiẽs dr ergo qs pꝛo varietate pſone
ſtaiꝰ efaiꝭ ſapiĩe oꝛdis ⁊ ſic fuit grauiſſimũ pec⸗
catũ ade qꝛ qnto grad altioꝛ. tto caſus gra
uioꝛ ⁊ ĩgratitudo maioꝛ.qͥd vtrũ malũ.qꝛ ꝓ
loibitũ vł ex genere ſuo vtꝝ moꝛtale vł veia
le vtrũ occulin vł maiſeſtũ ⁊ q;tũ ad hãc ↄdi⸗
tõeʒ grainꝰſuit peccatũ cayn q;ᷓ ade.qntitas
enĩ generʒ hoicidij grauioꝛ ẽ q;ᷓ gule vel ſuꝑ⸗

bie. vbi qꝛ ĩ loco ſacro grauiꝰpeccat᷑.ꝑ q̊s.qꝛ

traxit alios ad peccatu.qð pꝛopriũ ẽ diaboli

ylni:

emn
p

ciee
A
iun
toll
Corieen
Itcbede
ieſi
ceſte⸗
ſohtripe
cöertq

4

thene

nelki
füpen

eo,ao.

lleieoee
ſrpthe n
Nauritgi
Gihrrorei

(itine ſt
imeral

ſinrit dl
ſiadroen

unii
(ſuiG.

ſelüipt ſar
itia.1

enkſcicel

Nchnenienk

innde

ſſanpew
Gſen
ncnnoe

ſorle
uarſi

Gſti
ffſtifmni
Fplni⸗
Alesis
cözllin
Allllitſpen
Eliscgſi
iöͤfteri
putetpt
pßimn
fffinic
lpöͤener
ſenkofn

poni
WN
ſfffnin
in⸗

grimatſöimmi
Krcemmn,
miefonenninnn
mpiminplimz,

ritpipierlen

Kncir aſtaneni,
wenansſibickheni
non aipemnminte
Mpedpein
lemmor bömnerd
õ
nanie gdſtſuornihin
ſolventi eröſn
pemtismicmudr.
Dinbrentoiniſtatn
biden. gö iruim

iXnöfunun
möſrubes dite

batn.glaernind
Cndd N.

nöimokatinnmirn
frenicg aumtwnnlen
inamuiN

Eddoneſin Nlea.
migaale elin

vöftencrütmnmeso

deSnstinie

nitinusintnnn
eurſitnrann iin
N. Bhnschiiiid

ia eninut n⸗ H

iin andinel
icibmin Ei
oci.. Mumdt
ſ. —W
os o nmntu
btſrfn liiie
en iide iinl
niri ninii
rinfe unie
niſfinfini

religioſo ſit moꝛtale qð alteri ſit ve.

V apitulum

velq̃̊s woſuit mediatoꝛes ad malũ ppetrãdũ
qꝛ pctõꝝ illoꝑ ẽ ꝑticeps.vłcũ qͥb. ꝓqbo⁊3
q́s.q̃tiẽs nõ ſolũ qᷓtũ ad ↄſuetudinẽ. ſ etiaʒ
q;tũ ad nũex.q̃ nũerꝰ refert ad acrõnem.nõ
ad obiectũ actõnis.vpᷣhigr̃a.Si hõ iniuſta cõ
trectatõe accipiat ſaccũ plenũ mille flo. vnũ

furtũ ẽ.ſi aũt tres flo.accipiat diuerſis acribo

ſucceſſiue.erũt tria furta.qꝛ ĩ ipᷣo actu eſſen/
tialiter ẽ pctm̃.⁊ iõ nõ pᷣt eẽ vnñ in płibo acti
bus. Cur.an er ifirmitate.vłex ignoꝛ ãtia vł
electõe.vł q̃ſ intẽtõe fecerit.qꝛ moꝛtalia tra
hũt ſpẽm erx fine.iõ hoc explicãdũ.qͥ.n. furat
vt meclrf᷑.mag dicẽdꝰ ẽ mechus qᷓ; fur.ẽ tñ
vnũ pctm̃ ĩ vno actu.ſed hñs płes defoꝛmi⸗
tates.quõ. naturali vł innaturali qꝛ ſꝑ gra⸗
uius ĩ eo de genere agẽdo vł patiẽdo.qñ. ſiĩ
ſacro tpe.vt diebo feſtiuis.vẽl alio tpꝑe.vt de
pſeuerãtia ĩ pctõ. Ad declaratõe; ãt huiꝰ
Oñ ſunt circũſtãtie cõfitẽde.dicit pe. de palu.
circũſtãtie ſunt in qntuplici genere. Prime
ſunt ꝗᷓ nec alleuiãt nec aggrauant. ſicut ille q̃ᷓ
nõ iwꝛtt aliquã cõueniẽtiã vel diſcõueniẽ/
tiã ad rõem.nec ex ſe nec ex ſuppoſitõe.ſicut
furari cũ dextra vł ſiniſtra. ⁊ iſtas cõfiteri eſt
ſuꝓ fluũ. Scdðe ſunt q̃ allemiãt.q̃ ĩpꝛtãt ↄue/
niẽtiã. vt facere malñũ ex bõa inteſione vel ex
ignoꝛãtia. ⁊ iſtas cõ fiteri ẽ ĩpfectũ. niſi q̃s ti
meat ſcãdalũ cõfeſſoꝝ. Cercie ſunt q̃ iwꝛtãt
diſcõueniẽtiã er ſuppoſitõne.vt furari młtũ

⁊ iſtas qꝛ peccatũ aggrauãt cõ fiteri ẽ ꝑꝓſectũ

niſi vt; pꝛopter ſui piculũvł cõfeſſoꝛis vł ter
cij. ſeo qꝛ nõ mutãt ſpẽm. nec aggrauãt ĩ infi
nitũ.nõ ẽ neceſſariuʒ eas cõ fiteri ᷣm tlv.Sʒ

pe. dicit. ꝙ ;uis iſta ſit cõis opi. tñ alia ẽ tu

tioꝛ. ſ. ꝙ cõſiteat eas. cũ notabiłraggrauãt.
puta vt furari.c.fioꝛ.multograinꝰ ẽ q furari
vnñ. Sũt rte q̃ aggrauãt ⁊ mutãt ſpẽm.nõ
tñ in ĩſinitũ grauãt.vt qñ vtrũq; ẽ veĩale.vel

XIX

dũ ꝙ nõ. vt verbũ ocioſum ⁊ hmõi. bec pe. de
pał. Et nota pᷣm.t.in q̃dã epła.ꝙ circũſtãtie
ille dicũt trahere peccatũ ad aliud genꝰ. et iõ
de neceſſitare cõſitẽde.q̃ hñt ſpãlẽ repugnã⸗
tiã ad aliqð pᷣceptoꝝ diuine legꝭ.ſicnt furtuʒ
ſimplex repugnat huic pᷣcepto. Nõ furtũ fa⸗

cies. Si vero fiat furtũ in loco ſacro ex circñ⸗

ſtãtia illa loci. hʒ repugnaãniã ad aliðᷣ pᷣceptũ.
qð ẽ de veneratõe ſacroꝝ.⁊ ſic addit noua ſpe
cies pctĩ.⁊ ſic de alijs.dicit Nico.de ly.ſuper
Exo.ꝙ peicatũ moꝛtale cõmiſſum ĩ die feſto
lʒ ſpãlẽ repugnãtiã ad illud pᷣceptũ de ſctiſi⸗
catõe ſabbati.qꝛ mag ẽ opꝰ pᷣuile opꝰpctĩ.qᷓ;
opꝰ maũale.opꝰãt pᷣuile ꝓhilxfibi.a ſic moꝛ
tale vltra ꝓpꝛiaʒ defoꝛmiſatẽ ſue materie.ex
eo ꝙ cõmittit᷑ in feſto.hʒ aliã defoꝛmiratẽ ex
iſta circũſtãtia quã opoꝛtet cõſiteri.⁊ in fi. di⸗
cit idẽ.ih.vbi ſupᷣ ꝙ illud qð di circũſtãtias
nõ trahẽtes peccatũ ĩ aliud genꝰſeu ſpẽm ſi

eẽ de neceſſitate cõfeſſiõis nõ ẽ referendũ ao

nũñeꝝ peccatoꝑ.etiã eiuſde ſpẽi.q? nũeꝑ cõſi⸗

teri tenet ſi pᷣt.qꝛ nõ ẽ vnũ ſʒ multa ⁊ hoc no

ta diligenter.
Sexta condino ꝭ.viii.
ẽꝙ ſir pura.i.vt cõfiteat ad placandũ ũ.⁊

oblediẽdn eccle.nõ ad hoc vt bonꝰ reputer᷑ ne
vł malrpᷣianꝰ iudicef.vł pꝛincipix hac inte⸗

tõe vt euadet flagella aut de ĩfirmitate coꝛ
ris ſanet q;uis ſcdᷣario poſſit lve ſpare/ pura

etiã ſit.ne admiſceat ĩ ea falſitatẽ. vñ ſm. r.
nec peccata dʒ dicere ſe feciſſe q̃ nõ fecit. alæ
peccat.vñ aug. Cũ hũilitatj cã mẽtiris. ſi nõ
eras pctõꝛ. anteq; mẽtiren. meriẽdo efficier

qð euitaueras.xxij.q.ij.cũ hũilitat. Dec de⸗

let negare vel tacere q̃ fecit. alias aduertẽter

lvc faciẽdo.pᷣcipue de moꝛtali nõ cõſeſſo.pec
caret moꝛtaliter ꝓpter fictõem q̃ vtit j ſact̃o.

qñ pꝛimũ ẽ moꝛtale ſcõᷣm wiale.vt in ſpẽbo / miſi taceret aliqð tale ex rãnabili eꝗ puta. qꝛ
guleqrũ vna aduenit alteri.⁊ ſunt qũq; moꝛ exhoc poſſet veriſiliter ſeqͥ ſcãdalũ ve qꝛ ille

tales qñq; veĩales.⁊ iſtas cõ fiferi nõ ẽ ncciũ
necẽ q illud lvc qð dicit.t.⁊ alij cõiter.ſ.ꝙ q̃
mutãt ſpẽm ſunt nccio cõſitẽde.qꝛ loquũtur
de illis ꝗᷓ ſunt moꝛtalia. Rõ qᷓre nõ ẽ nceium
eas cõfiteri.qꝛ circñſtãtia ẽ cõfitẽda nccio ñ
qꝛ mutat.vt pʒ ĩ velali. ſ qꝛ mutat ĩ infinitũ.
vt pʒ ĩ moꝛtali.Sʒ circũſtãtia nõ mutãs in ĩi⸗

finitũ nũq; aggrauat ĩ infinitũ.qꝛ intẽdit pe⸗

nã ⁊ nõ exrtẽdit.Extẽſio.n.ẽ ĩfinita nec pᷣt cre
ſcere. ſed intẽtio ẽ finita ⁊ ſꝑ pᷣtcreſcere.nul
la ergotalis q̃ nõ mutat ſeu aggrauat in inſi
nitũ.ẽ nccio cõfitẽda.OAuĩite mutãt ⁊ grauãt
in ĩſinitũ.vt qñ actui veiali.puta. vt laute ⁊
ſtudioſe pᷣpararõni addit᷑ ebꝛietas.vłnotabi

lis anticipatio lvꝛe ĩ ieiunio ſine cã. Sedviꝝ

ale. dice/

reuelatoꝛ cõfeſſiõis vłex hoc ſolicitaret ad
malũ ⁊ hmõn.⁊ aliũ ꝓ tũc cõfeſſoꝛẽ nõ p̃t ha
bere Ea ãt de bo dubitat vtx ĩ ip̃ᷣis peccaue⸗
rit. moꝛ taliter m. tho. tenet᷑ cõſiteri. als pi
culo ſe cõmittiit ſi negligit cõfiteri ⁊ moꝛtali
peccat. ſicut ⁊ q cũq; aliqͥd cõmittit vel omit⸗
tit.i d dubitat eẽ moꝛtale peccatũ.a ĩtelligi⸗
tur de dubio ꝓbabili. qð hʒ rõem ñ magĩ gad
vnã pꝑtẽ q; ãd aliã.lvc ẽ ꝓpꝛie dubitare ſerꝰẽ
de dubio ſcrupuli. tñ ſic dubitãs nõ da aſſe/
rerxe illud ĩ ofeſſiõe eẽ moꝛtale.ſed factũ nar
ret ⁊ iudiciũ ſacerdoti reliquat. ſʒ nec ſacer⸗
vs dʒ aſſerere illud eẽ moꝛtale.ſi ñ ẽ certꝰne
inüciat ei laquʒ. nec tenef ſacerdos de ſinguł
q audit determĩare ſi ſint moꝛtalia vel venia
lia niſi de qbo ẽclaꝑ. Sed nõ alia de qͥln ſint
e iij

LZitulus XriIII
varie opi. vel etià ip̃e penitès neſcit erbꝛime tet oð ipᷣe ſcit.vñ pitcſeſſoꝛ cñ hoc ppẽdit
re mentẽ ſuã circa aſſenſum vl moꝛã peccati. dʒ ſibi oñdere picim ſuũ.a rectificare cõſciaʒ

Septima conditio 4 H.ix. ſuã.⁊ declarare quõ hoc ꝓcedit exſuꝑbia. ar.

ẽꝙ ſit verecũdia.aug.qm̃ verecũdia magna ẽ tõꝛp .
pena. fit digne venia qᷣ ro erubeſcit. ſ. cfi? m oĩa dicat. a rrdeat vere ad iterrogata. di/
tendo. de pe. di. vi.c.i. Et iſta verecũdia pꝛin cens nihilominꝰ alalia de qᷓbo recoꝛdat᷑ nõ ẽ
cipaliter dʒ eẽ reſpectu offenſe dine maieſta⸗ malũ.q;uis laudabili eſſet dicere ꝑ ſe oĩa.

tis ſaltẽ pᷣm rõem.naturaliter.n.erubeſcit àso 1 PA. 1
⁊ ↄfundit᷑ defectuoſus reꝑiri coꝛã nrſeire NMona conditio ut Hxi.
ſonis dignis reuerẽtia.E xẽplũ ĩ magdalena ſit accuſatoꝛia.i.vt ſe accuſet nõ exeuſetpᷣs.

q̊̃̊ vt dicit.gre.qꝛ grauiter erubeſcebat ĩtus ni dixi cõfifeboꝛ ⁊c.nõ aũt dʒ accuſare ſeu dice
hil putauit eẽ qð verecũdaret᷑ foꝛis.vñ ⁊ fle re alioꝝ crĩa.vñ cũ q̃rit᷑ vtꝑ penitẽs dẽat di⸗

ãt pctõꝛ pꝑetat inqͥri de pctis a ↄſeſſoꝛe.vt ple

de pe. di. v. c. i. ver. fi. Wleat de illa fictõne. ꝓ

re ĩter epulas ñ erubuit.erubeſcẽtia tñ q̃ ẽ ẽt
reſpectu ſacerdotꝭ ñ nocz.ſʒ ẽ ſati actoꝛie pe
eyn cũ q̃rit᷑ viꝑ poſſit qͥs cõfiteri ꝑ aliã ꝑ⸗
ſonã vł ꝑ ſcripturã trãſmiſaʒs ſacerdoti. Añ.
th.i. iiij. mnetũ ↄfõ ẽ ps ſact᷑i hʒ determia⸗
tũ actũ.ſic ⁊ alia ſacr̃a determĩatã materiã.⁊
iſte actꝰẽ ille d maxie ↄſueuunus maiſeſtare
mẽtis ↄceptũ.ſ.ꝓpꝛiuʒ verbũ.alij mõi ĩducti
ſunt ĩ ſuꝑplemẽtũ.vt ꝑ nut q ad nutũ.velꝑ
interpᷣtẽ.q̃ ad lviem alterꝰꝰ ligue qꝛ de ñ re⸗
Irit ab vvĩe płꝰ q; poſſit.igẽ qñ s vi pᷣt p ſe⸗
ipm verbo.ñ ſufficiũt alij mõi.vñ aug.ſuꝑ il⸗
lud. Ofidite vos ſacerdotibo.i. qͥ ꝑ vos pec/
cagſtis.p vos eruleſcar.de ꝑe. di. i. S.quẽ peĩtʒ.
An abñtia ãr ꝓpꝛ ij ſacerdotie ñ oʒ.ꝙ p ſeri⸗
pturã fiat cõfõ miſa ſacerdoti.ſʒ põt ẽt laieo
cõ fiteri ñ tñ ad ;̊ tenet᷑.dic tñ pe.de pa.ꝙ cũ
ẽclaudꝰpenitẽs ⁊ ire ñ pᷣt nec ſacerdos ad eũ
venire qꝛ foꝛte iſrmꝰ.k ei ſcribere pc ã ſua. ſi
vult ⁊ nũeꝝ dare.⁊ ſacerdos illi reſcribere et
mãdare abſo utõem.ſ̊ nõ tenet᷑ ad hoc.ĩmo
aliqñ poſſʒ eẽ ſcãdalũ.qꝛ poſſet carta ab alijs
repiri.vñ nõ multuʒ cõſulẽdũ ſᷣm ricar/oici.

cere ĩ cõfõne circũſtãtiã illaʒ pcii lui.q expᷣſ/
ſa cõ feſſor ĩtelligi: ꝑſonã illã.q vłcũ q̃ ꝑcca⸗
uit. Añ. t. ĩ. iĩ. ꝙ penitẽs dʒ cuſtodire ſamas

alteriꝰ inq;tũ pᷣt.ſʒ ſuã cõſciaʒ magis purga⸗

re dʒ.⁊ iõ circũſtãtia q̃ dueit ĩ cognitõeʒ ꝑio⸗
ne ſit de neceſſitate confõnis.vt oꝛ trahit in
aliã ſpẽm petĩ moꝛtal dʒ cõſiteri.ſp tñ ſi põt
occultãdo pſonã.puta ñ noĩando ⁊ hmõi.vł
ẽt pᷣtpetere licẽtiꝗ ab illo prochiali.vł ſupio
n ſuo cõfitẽdi alteri.qͥ ex circũſtãtia quã oʒ de
neceſſitate expꝛimere ñ veĩat ĩ noticiã pſo /
ne.idẽ dicit pe.de pa.addẽs ꝙ ſi ñ poſſz hie li
cẽtiã.cõfiteat᷑ illi ſuo ꝑrochiali ⁊ illã circũſtã⸗

tiã. ſʒ ſi illa cireũſtãtia ñ ſit de neceſſitate cõO⸗

femſõis.q;uis aggrauãs dʒ dimittere ne pec⸗

catũ alteriꝰ ꝓdat. ſi tñ expꝛimat cũ bõa intẽ

tione.ñ vt ꝓdat vel ſe ercuſet.ſʒvt pnĩarius
oꝛet pꝛo ea.vł cũ ſecreta admonitõne coꝛri⸗
gat.ñ peccat ſʒ merert᷑.xrũ.q.v.hoc vr.ſiliter

cõfeſfoꝛ ſᷣm Ray.nõ dʒ ĩterrogare ſpecifica⸗

tõem ꝑſone cñ qᷓ penitẽs peccauit. niſi inq;/
tũ eẽt circũſtãtia nccia dici.ſʒ ſi ĩterroget ñ er
curioſitate. ſʒ ex charitate vt pꝛouideat puta

etiꝗ guil.pꝰhug.ſuꝑ.c.oẽs.xxxr.q.i.ꝙ ſacer qꝛ ẽ pᷣlatꝰ.ñ credo ꝙ malefaciar.nõ iñ dʒ co⸗
wvs nõ dʒ audire cõfõem erꝰ cũ q̃ peccauit.ex gere vł moleſtare illñ ad dicẽdũ ſi nõ vult⁊
eo qꝛ tollit ei erubeſcẽ:ia q̃ ẽ maxĩia ꝑs ſatiſſa nec illud ẽ ncciũ cõſfeſſoꝛi.

ctõnis. ⁊idẽ ĩ oĩ pctõ ĩ q̊ cõfeſſoꝛ fuit cõſen/
riẽs vel coopat.ſi tñ audit ⁊ abſoluit.valʒ ab
ſolutio.concoꝛ.ilv.in.iiij.

Octaua cõditio eſt .F. x.
ſit foꝛtis. ſ. ꝙ ꝓpter verecũdiã.vłtimoꝛeʒ
pnie ſiũgẽde.ñ dimittit alid dicendũ iob.
xxxi.ſierubui pctã mea ĩ cõſpectu ꝓpli cõfite
ri. Et nota ſᷣm guil.ꝙ cñ qͥs accedit ad con/⸗
feſſionẽ.cũ hac diſpõe ⁊ ꝓpoſito ꝙ pctã q re
colit cõmifiſſe.nullõ mõ diceret ꝑ ſe verecũ⸗
dia duci ꝓpter turpitudinẽ ipoꝝ niſi q̃tenꝰ
irerroget de his a ſacerdote. fala ſi conſiteat
de ill iterrogat a ſacerdote ficte confitet᷑ nec
fructũ recipit cõfõnis. niſi ꝑeniteat eux inſra
ipᷣam cõfõnẽ tałfictõis.⁊ mnnra: pwoſitn, vt

ſ. diſponat ꝙ ẽt ñ ĩterrogat a cõfeſſoꝛe dice

2

Decima cõditio ut (ſ.xii.

ſit ſimplex. vt dicãt p̃ciſe pctã cñ circũſtãtis

⁊ dimittãt alie materie.nec imiſceàf ſupꝑfluiua

qꝛ tñ difficile ẽ.⁊ pᷣcipue idiotis dicere petã
ſua qͥn addãt młta ſuꝑflua nõ tñ boc hʒ vicia
re cõfõneʒ ex q dicãt hac ĩtentõe vt declarent
factũ ſuũ.pꝛudẽs tñ cõ fe ſſoꝛ dʒ qntũ cõmo⸗

de pᷣt hmõi narratões ſuꝑſluas facere reſe⸗/

care.⁊ q̃ ĩdigẽt cõſolatõe pꝛopter tri bulatio/⸗
nes.vł cõſilio.pꝛopter dubis ⁊ hmõi cõſulit.
guil.vt poſt cõfeſſionẽ factã ⁊ abſolutõem ta⸗
lia dicãtur ⁊ nõ miſceãt᷑in cõfeſſiõe.qꝛ q;uis

ſolum perã cadãt ſub ſigillo cõfefſoms.⁊ nõ

alie materie q̃ ibi dicerẽtur.tñ etiam alia de⸗
bent. taceri. ⁊ nõ de leui narrari.qꝛ ſimplices
putt ꝑ hoc fieri reuelatõem cõfeſſiõis ⁊ ſic

eo. Eraſi.

—

nenſe
ſniſ
Uint
igat
ſorete
nahnd
llreinn
ürtee

ulnoſi

fiiincunt

gnie Gt

ttiunlt

ſohnüfft
ſhpepett

incfe

eriſicn

nſennn
nnnen,n
ſenm
minifcuk
nſyſſte⸗
Noe
gſthälise
mnykſeyi

elgroai

lcrißſb

ohäileai
ſtneſezorn

ſidliastic

en Der

Npderd
äfanit⸗
wdein
Nodopyn
Nlpinnt

ſſenui
ſißt⸗
iitla nif
(ictsnn
fifntno

inſomain
Pgeöͤſeffon

ſPeconinl

eſcnen
ſtriitonen

hremecie

fümirer

umndtpeen

nnis
Munſta

Rhrlof
inltee

hninn⸗

üenimine

en epntizri
täſtuzpci nöin⸗
niſläpſäir
mtis galſring
6 iciſinnepnfne
mäduntſogniie,e
tetrfinie Nanii
otaldiſiei gifi
Drtzi intorhrir
abtloghii it⸗
nenijgamiſinnnio
mmerinigini o
1a Nlagfjaſn
liogwehtiini
itinniitderſterci
EnisNmunteſen
11. ſtiapmutimnt⸗
tpelſeamie hapinmn

iſeuaumeninn
nerimi rhein.

.nöirn geſef

ntisſenant in,

„

1äaddßfinngtit
rchanmenuntag
ueitn niniin
te lünn ifnint
ſſen
ctot ſn
rjelent ianin
n mfin
1penlongin fin
Sõ
rimieniin
tien i
SEügiuis
uunn idilt

Lapltulum

ſcandaliſenk. Et nota qð dicit guil. ſiqs
in cõfeſſione reuelat ſacerdoti xebita. cre/
dita ⁊ depoſita ⁊ hmõi. fit inqͥ ſitio de hmõi.

i; ũ ad ea cõfeſſa in qͥbo cõmi ſſum pecca⸗
tũ.vt qꝛ habuit illa ꝑ furtum.fraudẽ vel vſu
ram.⁊ hmõi.nullo mõ debet ſacerdos hoc re

uelare.qᷓn tũcũq; fieret ſuꝑ vc pᷣceptũ vłeriã
excõicatio etiãa papaſo ſciẽtes ⁊ nõ reuelan
tes qꝛ nõ ſcit vt hõ.vñ nõ reuelãs nullã ſen/
tẽtiã in cuxrit ⁊ ſi diceret.eẽt reuelatoꝛ cõfeſſi
onis.Sʒ q;tũ ad alia vbi nõ ẽ peccatũ.puta
credita vel vepoſita. tũc ẽ diſtinguenduʒ. qe ſi
ſuꝑ hmõi fit inqͥ ſitõ ꝓ epᷣm vel aliũ qͥ habʒ

ſuꝑ lvc prãtẽ. tenet᷑ veritatẽ dicere.qꝛ ⁊ ſi re
cepit in cõfeſſione.de hoc caſu nõ cogitauit.

l etiã ſi oogitaſſet.vel etiã pmiſiſſer,. ĩmo ſi
ſuraſſer nõ reuelare illicitũ fuit ꝓmiſſum vł
iurametn. nec obſeruãdũ in pᷣiudiciuʒ iuris

ahieni.xrij.q.iiij. inter cetera.ſed ſi iniuſte fie
ret inq̃ſitio per tirãnũ tũc ſubterfugere debet.

vel ſophiſtice rñdere ⁊ non reuelare.

Endecima cõdi .riüi.

ꝙ ſit hũilis.⁊ lvc interiꝰ ⁊ exteriꝰ. Exteriꝰqͥ/

dem vt flexis genibo et capite diſcooꝑto.ſiẽ

Vvir.velato aũt ſi ẽ mulier.⁊ cũ veſtibo bũilibꝰ
erit coꝛã pᷣſ hitero.iux illud.Ecci.iij. Pꝛeſbi⸗

tero hũilia aiam tuã.iſta tñ nõ ſunt de neceſ⸗/
ſitate ſed ↄgruitare.qñ ſeruari pñt comode.
nã alias ⁊ iacẽdo.⁊ ſedẽdo.⁊ãbulando pᷣtqͥs
cõſfiteri. Delet etiã eẽ hũilis in mõ loquẽdi.
vt nõ dicat cũ iactãtia mala vel alleuiãdo vel

etiã narrãdo lona q̃ facit. Perma xime hũili⸗

tas dʒ eẽ in coꝛde.vt ſibipi aſcribat pctã ſua.

nõ deo ipᷣm nõ iuuati vel diabolo impugnãti
vel hoi incitãti vł cõſtellatõni ſenſitiuã incli

cemitatis. pꝛioꝛi nõ vellet cõſiteri. pter eru⸗
leſcentiã de ipᷣo tũc eſſet fituuus.

Duodecima con (.riiii.
ditio ẽ ꝙ ſit diſcreta.i. cõfiteat diſcreto ſa
cerdoti.qͥ ſciat cognoſcere pctã ⁊c adhilere cõ

grua remedia ⁊ declarare dubia vel ſaltẽ con

1—

ſivrare. vt valeat ab alijs in terrogare. aug.

de pe.di.vi. c.i. Diſcreta etiã.i ꝙ diſtincte di

cat pctã moꝛtalia reddeco ea ad nũex incqᷓ tũ
ptrecoꝛdari.qᷓtiens.ſ.aliqð cõmiſit. Diſcre⸗

ta etiã debet eẽ. vt cũ maioꝛi põderoſitate di⸗

cat maioꝛa als grauioꝛa.a clarius.⁊ cũ maio

ri wloꝛe moꝛtalia q; vnialia. Et cum qrit
vtrũ teneat᷑ qͥs eriã wĩalia cõ fiteri.Rñ.ex ius
re dino nõ. Et rõ ẽ ᷣm th. in. iiij.qꝛ cõfeſſio
ad hoc ẽ nccia vt penitẽs ſatiffactõem accipi

at ᷣmn modũ delicti. DNeiali añt nõ debeatur

pena taxats. qꝛ pena illa eẽt ꝓpoꝛtõnata pene
peti moꝛtalis.a q̃ wiale diſtat in infinitum.
Nñ̃ ꝑ ſolã cõtritòem veĩalia remittũtur. E x

iure autẽ huano. i rõe illius pcepti ecclie. q

ꝗlibet ãnuanim cõſiteat. ex de pe. ⁊ re. ca.oĩs.

Ntrũ teneat qͥs ↄfiteri nõ hñs niſi venialia

tho. pomt opi.aliq. aliqͥ em dicũt ꝙ talis te
netur roõne pcepti eccłie. Alij dicũt ꝙ nõ. ſ

ſufficit ſe pntare ſacerdoti. vt oñdat ſe immu
nẽ. a moꝛtali. vt ad cõionẽ poſſit admitti. pꝛe

—

ceptũ.n.illud obligat eos.qͥ hñt q̃ teneãt cõ

leri.ſ.moꝛtalia.pe.de pa.in iij.dicit ꝙ talis
no tenet. imo ⁊ ꝙ nec papa poſſet ſuo pꝛece⸗

pto talẽ obiigare ad aↄfeſſionẽ ſi vellet.ꝛ vc
eet mutare ſacr̃i materiã.ſ.de vemialibo face⸗
re materiã pnie neceſſariã. qð deus nõ fecit.

Sʒa ſi ponet. vr ꝙ loc velit. tñ qꝛ nõ delet e5
melioꝛis cõditõis malus q; lonꝰ. ſed malus

nãti.xv.q.i.nõ eſt Et cñ q̃rit᷑ vtrũ qs teneat

cõſiteri pctã manifeſta ip̃i ſacerdoti. Rñdet
thv.in.jiij.ꝙ tenet᷑ qꝛ nõ ſufficit aliqᷣd eẽ no/⸗
tiñ iudici. niſi ſit ei notuʒ in foꝛma iudicij.ar.
ij.q.i.c.nos in quãqᷓ;.Et iõ q;uis pctã mani⸗

feſta ſint nota ſacerdoti.tñ qꝛ nõ ſunt ei no/
ta in foꝛma iudicũ pnialis in quo vcedit᷑ ſo⸗
lũ . cõfeſſionẽ.iõ etiã illa dʒ hũiliter cõfite /
ri. Are conſulit hoſti.ꝙ nõ varietqs ſeu mu

tet coſeſſoꝛc.qñ põt h̃e copiã eius quẽ ſum⸗
pſit.⁊ ẽ idoneus.ſicut etiã nõ ẽ vtile inſfrmo

variare medicos. q;uis ad lvc nõ teneafs

ſi t variat ex hũñilitatevr plures ſciãt defectꝰ
ſuos. vt plenius ſibi puideat.laudabile eſt
ſicut ⁊ pluries cõfiteri idẽ pctm̃.q;uis ad lvc
nullus poſſit cogi. vtile ẽ ⁊ fructuoſuʒ. de pe.

di. v. c.i. ſeo ſi variat ne vn plene ſciat totaʒ
maliciã eius.repᷣhenſibile ẽ mñ ſi totũ dicit qð

hʒ dicexe nõ pꝛiuat᷑ fructu ei*. niſi eſſet adeo

obſtinat. ꝙ etiã ſi nõ ha r̃et aliũ ⁊ in caſu ne⸗/

hnñs moꝛtalia nõ tenef ad veialig cõfitendũ.
g młtominus nõ hñs moꝛtalia.Cũ qꝛ.ca.di

cit. Oia pctã ſua. qð nõ ẽpoſſibile de veniali
bus.qꝛ innũerabilia. hecpe. Quãuis auré

nõ ſirneceſſariũ.tñ multũ fructuoſum. non

ſolu ſemel ſeo pluries in ãno veialia cõfite⸗

ri. vt plenius remittãt et qꝛ aliqñ foꝛte moꝛ⸗/
talia ſunt. q cedimus cĩalia. Per cõfeſſio⸗

nẽ.n. generalẽ ſacr̃alem delẽturnõſolũ veĩa
cõſcie cõfeſſiõe ĩ ſpa li dve ſcitis moꝛtalib pᷣm
re. de pa. di. xxi. Etiã ſi
attritus.qꝛ exvi clauiñ

lia.ſed etiã moꝛtalia oblita facta diſcuſſione

cramẽtalẽ ſine contritione nũq; dimittit cul

pa moꝛtalis etiã oblita vł ꝑ aliud opus ope/

rãs. Et dr afeſſio generalis ſacr̃al cũ qͥs poſt
Dicta in cõfeſſione ſacerdoti q̃ ã pctã q̃ reco

lit moꝛtalia vel etiaʒ tm̃ veialia in fi. duit in

muliis alijs offendi cogitatõe. locutõe. ope
e niij

tiã ſi ſens ſit cõtritus ſed
rrtus. gꝛ ſit in coõfeſſõe de at⸗/
trito contri. ſed ꝑ cõfeſſionẽ generalẽ nõ ſa

”

auũt cũ cõfitet hoc non dicit. ⁊ ſ in
pſiit ſacerdos interrogare. vtrũ aliud cõmi⸗
ſerit pctm̃.nõ tñ dʒ dicere.ꝙ ille alius cõſeſ⸗

LZitulus

2 hmõi. Confeſnſio aũt generalis nõ ſacfalis

Dr illa quã dicit ſacerdos in pꝛĩcipio miſſe.⁊
pdicatoꝛ ⁊ ls cu eo fine pᷣdicatõis abmõi
iſta valet ad remiſſionẽ venialiũ. fm tho.
in toto vel in pte.⁊ hociex cõtuitone ipᷣam fa⸗
cientis. ⁊ hũilitate cõfeſſionis.lofoneſſacer
tis. ? boc ᷣm pe. e pa. ad remiſſionẽ debite
pꝛo moꝛralibo. remiſſa tñ peimo culpa. Er in
hmõi cõfeſſione generali. ;iuis dicat ſe com
miſiſſe oĩa pctã. ⁊ hmnõi.nõ tñ dicit mẽdatiu
qꝛ vᷣm ray. taliter cõfitẽs.loqͥtur ĩ pſona om/
niũ fideliũ. vel m aug.ĩ vno peccato pñt imł
ta notari. vel intelligit᷑ nõ æe ſingulis generuũ
ſed de generibo ſingulop. Nota tñ ſm tlv. ꝙ
erobliuione pctõx.qᷓ s nõ cõfitetur ⁊ cõteri
tur mſi in generali eo ꝙ nticulariter nonre
coꝛdat᷑ nõ repoꝛtat qͥs comodũ qꝛ nec tantuʒ
remittit᷑ ſibi de vena nec tantum meret ſicut
ſi in pniculari fuiſſet confeſſus.

Tredecima cõdi
tio ẽ ꝙ ſit volũtaria ſeu libens. Non.n. xelet
qͥs cõfiteri timoꝛe.ne videlicet arceat᷑ ab im

greſſu ecckie ⁊ hmõi. ſicut pueri timoꝛe ver⸗

terũ. alias nõ facturi. qꝛ modicũ vel mihil in⸗
uaret. ſicut etiã nõ valeret ad remiſione eul
pe. ꝙ qᷣs cõ fiteret pꝛincipaliter nimoꝛe pene
infernalis. Opoꝛtet. n. vt ait aug. nonſolũ ti
mere deñ iudicẽ. ſed etiã an xiari ꝓ gloꝛia.de
pe. di. vi. (. fi. Et pꝛopter hooc a voc. ponit du⸗
bia pnia in extrem s. Sic autẽ pꝛincipaliter.
pꝛopter deñ ⁊ obedientiã dei ⁊ eccleſie ſecũda
rio ⁊ pꝛopter timoꝛeʒ penaxꝝ yalet. Et q;uis
vt dictũ ẽ. cũ qͥs nõ confiteret petm̃ niſi in er
rogatus pꝛopter vrecũdiã ficta ſit cõfeſſio ni
hilomin, debet confeſſoꝛ interrogare. vt dicit
aug. de pe. di. vi. c. i. de his qᷓ er ſe ille nõ dicit
immo ⁊ q̃ ppẽdit illũ velle occultare et
diſcreta cautela de oꝛe eius educere neceſſa⸗/
ria iñ. dicitietiã pe. de pa. in. iiij. ꝙ ſi confeſſoꝛ
feit vel pꝛobabiliter credat ꝙ ille non recolit

aliqᷓ pctã. qꝛ nõ ſufficiẽter diſcuſſiſſet còſclam

vel ſi recolit errãdo.nõ credit illud eẽ moꝛta
le dʒ illud ad memoꝛi reducere. vel cõſt inʒ
de illo facere. alioqͥn ſciẽter indignũ abſolue/

„ —

ret. Sed ſi cõfeſſor dubitaret. vtrũ illud de qᷣ

nõ penitet alius eẽt moꝛtale. ille diceret.ꝙ

xe cõſilio pitorꝝ illud faceret. de qbo ex vita ⁊
cõſcia ꝓbabile ẽ. ꝙ nõ cõſilerent niſi bñ põt
ſe illoꝝ indicio keme eane aũt ſi eſſet
certus de oppoſito. bec ille. Siſconfeſſoꝛ audit
duos. ⁊ vnus dicitſſe peccaſſe cũ illo alo. ille

*

cit. ⁊ ſi in generali.

ſus ẽ.niſi pꝛius ſuꝑ hoc habuiſſet licentiam

Krv.

XIIII

ab illo. ꝙ ſi habita licẽtia boe dicẽdo ille ne⸗

gat. nõ dʒ magis vni credere q alteri vñ pꝛo⸗
pter hoc nõ dʒ negare abſolutõeʒ.Vdẽ ſi plu

res circũſtãtias dicit vnus. qð alter negat et
neceſſarias cõfiteri.

ℳ—

Quarta decima eé xvi. .

q ſit fidelis. i fiat in fide eccłie. ⁊ vterq;.ſ.tA

penitẽs qᷓ ſacerdos. ſit verus. fideł nõ bere/
ticus. ꝙ ea fide fiat vt ſperet inde ↄſeqͥ ve ⸗/
niz petõꝝ. vñ ambꝛo. Nemo pᷣt digne agere
pnĩam.niſiqͥ ſpauerit veniã. de Pe. di. i. vnde
cũ qrit. Otx lice at eõfiter i hererico vlłſciſma

tico vł excõicato etiã in caſu neceſſitatis. Rnã.

tho. ray. ⁊ hoſti. ꝙ nõ. ſed voleat de petis.⁊ ꝙ

₰

im̃ diſtulit cõfeſſionẽ ⁊ ſufficit ſibi. boc etiam

vr dicere. aug. de pe. di. vi. c. j. ꝙ ſi tali ſciẽter

q̃s tõfiteat peccat moꝛtaliter cõicido ei in di

uinis. ⁊ tenet iterũ cõfiteri etia ſm illos qui
dicũt ꝙ ſcte cõfitẽs nõ tenei iter cõ fiteri.qꝛ

ve ẽ de ficcõe ꝑ ſubtractõem neceſſarij.q eſt
in attio.nõ ꝑ poſitõem ↄꝛij.qð impedit po⸗

teſtatẽ abſoluentis.nõ tantũ habilitatẽ reci ꝭ⸗

pientis. ſᷣm pe. de pa.in.iiij.di.xxv.in fi. i. q.
ꝙ in articulo moꝛtis.ſi s cõfitet heretico ne
ſciens ipᷣm eẽ bereticũ certũ.qꝙ recipit veram
abſolutõem.necẽ neceſſe cõualeſceii iterum
confiteri. Sed ⁊ ſciat ipᷣm hereticũ ⁊ in nullo
hereſi ſue velit aſſentire. ſed ſacẽm neceſſ ita
nis recipe cũ deteſatõne ſue hereſis. vĩ etiã
vera abſolutio. Mã ⁊ de manu beretici l ba⸗
ptiſmũ reciꝑe.qre nõ enã pniam.cuʒ a ipin
ſitſacrm neceſſitatis ⁊ ibi aliqñ fiat hõ de att

trito cõmitus. ec py. O tñ nõ eẽt fiendum.
niſi penitẽs eẽt intelligẽs.⁊ foꝛtis in fide p

Becin erroꝛis. .
Decimaquinta Kxvi.
eſt ꝙ ſit ſecreta. Nõ.n.publice ſed ſecretd.ꝙ
nõ audiaf ab alis delet qs cõfiteri ſacerdoti
ſiqs aduertẽter ſtaret ad aucdiendu coͤfeſ/
ionem alterius. gramter peccaret. cõſeſſoꝛ
eriã debet ᷣm xe.de pa.ſecreto imũgere pniaʒ.
ne alis audiat. Penitẽs ſicut liler eſt ſi vulr
peccata qᷓ cõfeſſus ẽ dicere alteri. ita liber eſt
a0 dicendũ alũs penitentiã ſibi impoſitã. ni⸗
ſi foꝛte ex hoc alij ſumerẽt ſcandalu. In nul⸗
lo tñ caſu etiã extreme neceſſitatis eſt in pꝛe
cepto cõfiteri laico. cũ nõ haleat claues. ſm
pe. guil. ⁊ pe. de pal. ſed eſt de conſilio. ar. de
pe. di. i.ſufficit ⁊ confitẽdo laico. tenet uem
confiteri ſacerdoti.cñ ommibo ullis culpis en
poreſt. Qð eigo dicit aug. de pe. di. vi. ce. n.
Tanta ẽ vis confeſſionis. ꝙ ſi ceſt ſaterdos
còfenoꝛ cõfiteatur pꝛoximo. cofilin a1 boni
Et in tali articulo neceſtitatis qͥlibet ſacer s

4

net
ntuli
ſbtp
ſanitt⸗
ntua
genhon
ſianpe
ſtni
enecbi
ANNN
ſtlon
nnak
locncz,
ni
Gusdit
niſalenr
Mon
ſaeggor
olns⸗
Auriſet
iinnin
nnſſuin
Aiguoni
ſmn
heſcflen
llliticos
ſngift
ſhssii

dein
Gatoci
rchſe
Kpr
Wonn
nep⸗
pauli
iteo
ſſien
ilens1
ico⸗
ntekin
ſei
proſare

Gſtene⸗

tmeic
imſr
gajus
iuttſ
mnts
mmlihn
me

me

fulkn
n
uhn
ſin

bedeiti
ia
ſo ci,
gfiinnn

mai ⸗
eini innl
enas sceön

—
–1 =

nſemn niein

enoirdirin

2

HmiN RNiwe

Mmerihetentonſcfn

naftnenſſmi

ſnlen Tii

irſetſb ran

Niigſnlſin
wriieriiddhen
ößtrneniſnile
nöͤteneiittäfn

kngöenwrſnii4

nen idinnan

Anötmtübebilmni

Minidrdn

ns ſitöfninnnn

d enid glenmn

nereiecönseſtnienn

atönnmitund,
ſenur. iinnueſin

ſgtöne ehere itli

Mianmmmtitd

enöͦcriſtintgiaſt
nmis 1bilki riee

lirsthtitii

Lapitulum

non pꝛeciſiis poteſt abſoluere a qualibet ſen
tenna ⁊ a quolilet peecato.&t ſi habuiſſet ca

—

ſus ep̃oꝝ tantũ ep̃is reſeruatos. nõ tenetur

ſi euadit periculi de illis iterũ cõfiteri ei.ſ.qͥ
poterat oꝛdinarie abſoluere.ᷣm pe.de palu.

Sed quo ad excõicationẽ oxꝛtʒꝭ ꝙ vadatad

illũ.qui poterat abſoluere eũ extra caſum ne
ceſſitatis. alias reincidit. Sed ⁊ poſtq; quis
ſemel abſolutus.etiã extra caſum neceſſitat

in cafibo reſeruatis ab eo qui poterat.etiaʒ ſi

cõfeſſio fuinſet ficta.ſi iterũ ⁊ pluries vult (õ⸗
fiteri eiſdem caſibo reſeruatis nõt abſolui
a quocũq;. etiã ſi nõ haberet wteſtatẽ abſol⸗

uendi in illis.pᷣm pe.de pa. Item ᷣ̃m th. re/
cidiuãs directe.nõ tenetur ↄfiteri peccata di

miſſa ſeu rite confeſſa. nec in generali nec in

ſpali cuicũqʒ cõſiteat᷑.ſed indirecte ſicut illud

ſine quo nõ poteſt ſciri debitus ſatiſfaciendi

modus.OQuãtum ergo ſufficit ad hoc.ꝙ ſci⸗

atur q̃ ſatiſfactio ei congrue poſſet imponi. tã

tiũ recidiuans tenet᷑ notiſicare pctã dimiſia.

vt ſi freqnter lapſus eſt in lapſum carnis.cx

aliqua occaſionę.illa occaſio ꝑ ſanſfactioneʒ

p̃cidatur.a ſimiliter e alijs peccatis. E? ao
hoc ſufficere videt᷑ cõfeſſio dimiſſoꝝ in gene

rali tũ qñq; aliqua ſpecis lia opoꝛtet deſcẽcdere
ſm ꝙ cõfitens viderit opoꝛtunũ.Nõ.n.põt

in his aliqua certa mẽſura pꝛefigi

Decima ſerta S. xViij.
cõditio cõſeſſionis.ꝙ ſit cõfitens paratꝰ obe
dire cõfeſſori in his q̃ ſibi imponẽtur.vñ au⸗
guſt. ponat ſe in ptãte iudieis in iudicio ſacer

cris nil ſui reſeruãs ſibi. vt oĩa faciat eo iu⸗

bente. pꝛo recuꝑanda aĩe vita.qᷓcũq; fa ceret
ꝓ euitãda coꝛpis moꝛte.⁊ hoc cũ gandio.qꝛ

vitã recupat inſinitã.de pe.di.v.c.i.Et qꝛ cõ
feſſio ẽ quoddã iudiciũ pnĩale.vbi penitẽs

Ereus. ⁊ cõfeſſoꝛ iudex ⁊ q̃ſi ſnĩa dat in ab⸗
ſoluẽdo ⁊ ligãdo ad certã pnĩas.qꝛ nullus po

teſt eẽ iudex alterius. niſi habeat auctoꝛitatẽ
ſuꝑ eũ.ideo nullus põt alteri cõfiteri q;ᷓ pꝛo
pꝛio ſacerdoti.vñ ⁊ decretalis omnis.dicit ꝙ

cõfitear ꝓpꝛio ſacerdoti ꝓpter qð ſiq̃ͥs cõſite

ℳ

retur ei.q̊ͥ nõ de iure tenet bñfiduʒ.puta qꝛ ẽ

intruſus.v el ꝑ ſimoniã adeptus. dicit hoſti.

ꝙ cũñ talis nõ poſſit ſoluere vel ligare vecipir

ias. Et ſic coſeſſus tenet iter conteri. Er c/
tum ad aliñ qui ſcienter acceſſit ad talẽ. ſci⸗
ens.ſ.ipᷣm ſic impeditum oĩno eſt verũ. Sed

Innocen. dicit idem eſſe ſi ignoꝛauit.qꝛ te⸗
nerur iterũ confiteri. cum poſtes audit illum
fuiſſe impeditũ. interim excuſatur. Sed pe.

ů pa. videtur dicere ꝙ ignorans abſoluitur
ita ꝙ non tenetur iterũ cõfiteri. vt dictum ẽ
ſupꝛa. Sed nota ꝙ vt dicit hoſtiẽ. ⁊ pe.de

eis ſcientibo ad alios ire.

xIXE

palu. quililet habet res pꝛopꝛios ſacerdotes

oꝛdinarie. Orimus eſt papa quo ad oẽs fide
les. Secũdus eſt dioceſanus quo ad eos qui
ſunt de ſua dioceſi.Tercius ẽ curatus ſen ſa=
cerdos parochiał quo ad ſuos ꝑrochianos.
Ber cõmiſſionem autem fit pꝛopꝛus ſacer

vxs alter ius.qui halet licẽtiã ab aliquo pᷣdi

ctoꝛum.ſiue habeat licentiam ille qui confi⸗
tetur ſiue qui audit. Sed ſacerdos parochia⸗
lis non poteſt dare licentiã hanc niſi quo as
ſuos parochianos. Epiſcopus quo ad eos q̃
ſunt de womicilio ſue dioceſis. Papa quoad
omnes. Sed in articulo moꝛtis. ratõne ne⸗
ceſſitatis. quililet ſacetdos nõ pꝛeciſus ab ec
cleſia. reputatur pꝛopꝛius ſacerdos. vr poſſit
quẽlibet audire auctoꝛitate iuris.ve oſfic. oꝛ.:
paſtoꝛalis.immo videtur hoc etiam de pꝛeci
ſo. vt ſupꝛa dictum eſt.Et quia mendicantes
er pꝛiuilegio haben: ꝙ poſſint audire poſtq;
fnerint dioceſanis pꝛeſentati homines tãtũ
illius dioceſis vbi moꝛãtur. Ideo ⁊ ipᷣi etiaʒ
reputãtur pꝛopꝛij ſacerdotes.quo ad confi 6

teri ſibi volentes. de hoc plenius infra in ti.

v confeſſione.

Quaãuis a utem F.xrix.
dicant hoſti.⁊ guil.ꝙ cum eſt de moꝛe alicu⸗
ius eccleſie. vt vnus ſacerdos audiat alium
ſacerdotem ⁊ ab ſoluat ⁊ epiſcopus hoc ſci⸗
ens fieri cõmuniter tolerar.poteſt fieri quia
Hõ appꝛobare.⁊ licentiã
dare. PMon videtur iſta opi.multũ tuta.quia
poſtea declaratũ eſt ꝑ nouũ ius.exde pe.⁊ re.

c.ſi ep̃s li.vi.ꝙ nulla cõſuetndine pᷣt intro⸗

duci. ꝙ aliqͥs ier ſupioʒ ſui lniam.poſſit ſi⸗
bi eligere cõ feſſoꝛẽ.qͥ eũ poſſi: ſoluere vł li⸗
gare. Et nota pᷣm th. i qli.i.q.v.arg.iij.ꝙ ſa⸗
cerdos prochialis dʒ credere ꝑrochiano ſuo
dicẽti ſibi ſe alteri foꝛe cõfeſſi.vt ei der eun
chariſtiã. qꝛ in foꝛo pniali credit᷑ vnicuiq; ꝓ
ſe ⁊3 ſe. ſʒ ſi prochianꝰ hr̃et impedimẽtũ qð
ptineretad foꝑ iudiciale.vt excõicatõis.nõ
tenet᷑ credere quẽ excõicatũ nouit.miſi ↄſtet
ei de abſolutõe.idẽ pe.de pa.addẽs qð dicet᷑.

qꝛ expedit.qð cõfeſſi alteri ſaltẽ debent dare

aliqð ſignũ curatis de ſua cõfeſſione.vel qð
petat nomẽ illiꝰ.vel ꝙ ſcribãt ⁊ hmõi ſignuʒ
pꝛimũ.qꝛ pᷣt eẽ materia veriſiõis lacti.alias
eẽt retrahere plures alxcõfeſſione qͥ ſuut vere
cũdi.qͥ iõ ad extraneos vadũt qꝛ nolũt a ſu⸗/
is cognoſci.erubeſcũt ſuis curatis cõfiteri.et
Pniam autẽ ſeu
ſatiſfaetõem.qᷓ ſibi imponit᷑ a confeſſoꝛe face
re dʒ.nã ſi ex negligentia omittit cũ ꝓpoſito
ñ ſatiſfaciẽdi id ꝙ ſibi ẽ iniũciũ 2 mortalib-

moꝛtalt peccat.a ſi eius eſt oblitꝰ tenet᷑ ierũ

Ziulas

zpteri. ſed fi eius recoꝛdat̃ adlaue ſi vulteꝭ
Sne 5 tener iteꝝ cõfiteri. Sed ſinõ videt᷑
