entioꝛem et meliorẽ aut non equa facilitate.
Si non equa facilitate.puta quia vnusquem

credit minus bonum et aptum adregimen

alius.habet plures voces. et ſic poteſt conſcaẽ
tiam ſuam confoꝛmare cum alijs ſcilicet exti
mando illum magis idoneuʒ. ex quo pluribus
videtur.vel quia etiam ſine ſua voce perueni
tur ad numerum. qui requiruur ꝓ electione.

Et ſic ad tollendum diſſenſionẽ vel diſplicen

tiam alioꝛum erga ſe. põt eligere eum quem
ipſe per ſe iudicat minus idoneum.Aut eq̃ fa

cilitate poteſt eligere meliorem puta.quia peꝛ

vocem ſuam auget vel peꝛuenituꝛ ad numeꝑꝝ
ſufficientem electõi et tunc deber eligere que
iudicat mehoꝛem. Ponit tamen circa hoc
diſtinctõʒz ᷣm quoſdã vicʒ. ꝙ eſt debitũ neceſſi

tatis ſeu pceptorium.et debitu m lvneſtatꝭ et

conſulroꝛium. Dicit g. ꝙ debito neceſſitatis
et pᷣcepti nõ lenet eligere meliore. ſed ſuffiat
eligere bonũ cui ñ obſtet canomeũ ipedimiuʒ.

Gcgekonisd⸗
opnehſcera
(warsdpodteg

nungſigſet

tſpvoeic polnſn
nsefionnaſi
nti tvlogae
iuicj Mͦtahn
rlibttntolle
iſronns inpen
(uͤc hioi valent
ndnetceten
Miortetensiommn
Eificſcnetenrrin

Ppetninotp
Wömmimag oen
Wüſchcen
ſerencunte
ſnsdbngnen)
Prdnrnhänn
inwynialſce⸗
namefnpüͤpo
eins noniiit
ſenzarunnamen
ftnieſninnn,
ſanicheni H
lueer innöe
ſoenbrgeligwen

knallſtanr

Quntilteii
ftanggekeig
nulg dancer⸗
uregleſe nipre
ſeiktetpſeſo
uſkenlmmrer
Pinumf
Aeßhenn
iniis

lute eenenn
le, Salnter

Pnferpfen
NK
nnblxpeinze

Niehennee
Eemikn.
MINN
Knr ledeimnin

neugns
—
n Dment
NNNAne.
timlrn
neunecnait
endin
nmIN
ſnnsmu

edIH

N winft
tem feN
Tiſdolurpriin
metr ANNN
aſcnne NANX.
rinmnräin
nn einirun
nam ieninit,
nagil⸗ ſi⸗
Aurmmu
cheer iunn ,

muer ter ne

Oͤ 9
iovnannt

Sedte debito con

N,..
4

oꝛem eligere. Et ſicx
tũ hiero.qð hẽtur.viij.q.i.Licet.vbi dic. Sci
ant omnes.qꝙ coctior.qͥ ſanctioꝛ.qͥ omni vᷣtu
te eminentioꝛ.ille eligiur. Diẽ tñ ipᷣe.ꝙ ſpe
cialiter in electõe ſum mi pontificisſi ſcienter
pᷣferat᷑ minus bonus melioꝛi et minus wetus

vctiori. ſcʒ ceteris paꝛibo q;tum ad ſcõm pñ
ctum qð erit acceptio ꝑſonaꝝ.h̊ autemvr eſſe

moꝛtale etad loc etiã videf᷑ conſentire. lea.
tlv. in ſum mis vt habes in.ij.ꝑte ti.i.c.xx. O

autem ðꝛ a quibuſdã ſufficere eligere bonum

poſtpoſito melioꝛi.vtr᷑ hr̃e locũ in foꝛo conten⸗

tioſo.nõ in foꝛo conſcie.Quantũ ad ſcdᷣam ꝑ.

tem queſtionis.ſ.de coctõꝛi reſpondet᷑ ꝙ cere

ris parih coctioꝛ eſt eligendus.qe ſcia multuʒ
iuuat ad bonũ regimẽ non.tñ intelligenduʒ de

quacunq;ſcia.ſed de eaq̃ ad regimẽ cõfert vt
tologia., philoſophia moꝛ alis.⁊ ſcia iuꝛis qᷓ;/
uis em̃ omnis ſciĩa vtilis ſit. et ꝑficiat intellec
tum tñ aſtꝛologia et poiloſophia naturałmo/
dicũ valent adhmõi. Non eꝛgo q eſt ctioꝛ
in ſveculabilibo ille dẽt pᷣeligi ſed qͥ eſt octioꝛ

in ſcripturis. in pꝛudentia.et exerientia agi⸗

biliũ et hisqᷓ valent adregimen. Pꝛopterea
aut dictum eſtceteris paribqꝛet ſi eſſet quis
coctioꝛ ceteꝛis ĩ omni facultate etiã teologia

et inꝛidica. et expeꝛimentali.et ſciret᷑ eſſe ma
lus et minus aptus ad regimẽ nõ ꝓpterea de
vet pᷣponi mag idoneo ad regiʒ.etſi lõgeminꝰ

cocto tñ ſufficiẽter. Oultos em videmuz emi
nentes ſciaetdeficientes pꝛudentia. et ĩeptiſ
ſimos adregimen. Dñ et valentianꝰ impera

toꝛ dixit vt heiu: diſt. lxiij. valentinianꝰ. Calẽ

inpontiſicali ſede conſtituite cui et nosqͥ gub
na nus imꝑiũ noſtꝛa capita ſummittamus et
eius monita.dũ tanq; vies delinqͥmus.neceſ
ſaria curantis medicamiĩa ſuſcipia mus h̊ aũt
fit dũ eſt virtutim pfctõe et ſcĩa pᷣditus NPñ
ſymmachpapᷣ. Diliſſimus putandeſt.ſiſan
ctitate etſcia nõ pᷣcellat.q eſt vonoꝛe pᷣſtanti
tior deber g eligi octoꝛ in ſcĩavtili ecclie ſi ali

as ceterisiudicatur ap:ioꝛ etmelioꝛ ad regieʒ

AQuantũ ad rerciãꝑtẽ queſtiõis. ceteris pa
ribu s magise ſt eligendus theologꝰ q; iunita

Em aug.ð anc v. et loe triplicirõe. Pꝛimo ex

parte eccleſie cui pꝛeficitur. Hõ intelligit᷑ mu

ri edificia et poſſeſiones ex quib inſurgũt liti
gis que tolluntur per iurs ſed anime fideliuʒqᷓ
infoꝛmantur te fide et moꝛib ꝑ tologiam

Nec xpᷣc moꝛtuus eſt temꝑpalib bomis. im mo

es (õtempſit ſed ꝓ redemptõe ammaretſa

lute que ꝓcuꝛatur ꝑ pᷣdicanoneʒ ſacꝛe ſcꝛiptu
re. Secundo ex parte ſcientie.qua ſummus

Pontifex ꝑniciiur. ſicut em̃ ipᷣe papa pꝛefertur
omnibus pꝛelatis et pontificibusin dignitate

ſiig er pfectois Elet meli/
ic dicit eſſe intelligẽdũ dic

Zapituluin ſecundnm

ita ſcientia qᷓ elet eſſe pfectus pfeꝛtnromni
busſcientijs pfertur em txologia omnnibus le
gibus et ſcientijs. et ſiẽ ſcĩa pfeꝛtur ſciẽtie ita
ꝓſeſoꝛ txo logie alijs pfeſſoꝛipus aliaꝝ ſcia
rum. Cercio ex parxte iidicij.eſtem̃ papa vni
ueꝛſalis iudextorius vꝛbis.et omniun queſti
onu n in ſuꝛgentium.Conſtar autem. qꝙ iura
ciuilia non coꝛrigunt omnia mala. ſed multa
dimittunt impunita.ſed peꝛt vxologiaʒ omnia
vuia repꝛe vnduntur.et punienda oſtendunt᷑
Et ſi dicatur ꝙ niſieſiet ſcienria iuris. concor
dia ertꝛa mundi terminos exulaꝛet.⁊ ſic vide
tur multum neceſſaria pave.qui debet querere
pacem ſideliuʒ. Reſpondeo. ꝙ ad lites etq̃ſti
ones terminandaspapa poteſt ⁊ debet aſſime
re contẽptibiles de eccłia.ideſt iudices ſecula
res vt ait apliis. Sicut etiam apoſtoli inſtitue

runt ſeptem dyaconos.qui pꝛouiderent fideli

bus in tempoꝛalibuset ipſi vacabantoꝛarioni
etpꝛedicationi ſcripture. Bonus etiam tlxo
logus non eſt nudus a legibus.quantuʒ eſt in
eis veritatis ⁊ iuſtitie.Scꝛiptura eniʒ ſac om

nia continet ⁊ſi non foꝛmas litigioruʒ tamen

ſubſtantiam veritatis. Et ad loc facitqð dicit᷑
xxxvi.diſt.Qui eccleſiaſticis vbi dicitur.ꝙ ad
ſummii n ſaceꝛdotium non aſpiret.qui diuis
ſtipendijs ⁊ diſciplinis non eſt eruditus. Dec

autem eſt ſcꝛiptura ſacꝛa.qui auteʒ eſſet bonꝰ

canoniſta. et t logus ille optimus q; tuʒ ad

Collegium F.ir

cardinaliũ q;uis eligat papam et per hoc vide
atur quid maius papa. Sicut papa inſtituẽs.
epᷣos eſt maioꝛ eis.nõ tamen ſᷣmrei veritateʒ
eſt maioꝛis poteſtatis q; papa. am ſi lvceſſʒ
non eſſet neceſſarium he papã. Pꝛo cuius de
claratione dicit aug.de anclv. vbi ſupꝛa.ꝙ po
teſtas collegij differt a voteſtate pape.nec ẽ eiꝰ
de noꝛdinatõis vna cu n alia. Papa em̃ elec
tus võt duo nominare ł officiñ et auctoritaſẽ
et iſtud eſt quid formale in papa. vel determĩa
tionem pave verſone talis. puta DPetꝛi vel iag

cobiet iſtud eſt in eo quid materiale. Si ergo

con ſiderenn papatus q;tum ad officium et au
ctoꝛitatem. quodeſt quid foꝛmale.ſic papatus
non eſt ver electionem collegij.ſed per elecrio

nem immediatam achꝛiſto quia omnes pape

qui fuerunt a pꝛincipio.et exunt vſe ad fineʒ
mundi non ſunt mſi vnus papa.quia ex q om
nes habent illud idem officium.et illam eideʒ
auctoꝛitatem quam habmit. beatus Pe. ꝗ fuit
primus paps.qu non fuit electusa puꝛo vini
ne. ſed immediate a chꝛiſto. a quo recepit auc

toritatẽ papatus in ꝑſonaommũ ſequentiuʒ.

Titulus viceſimuspri.

Si vero conſideret᷑ in papatu terminatõ pſo⸗

ne iſtius. vel illius qð eſt materiale iſto mõ pa

patus bñ eſt ꝑ electõʒ cardinaliũ ⁊ ̊ͥ non niſi
auctoꝛitate eius. qꝛ papa moꝛtuo pñt eligere
et terminare hanc ꝓſonã.vel illam. vt ſungat
auctoꝛitate papatus ſuꝑ vniueꝛſalẽ eccliam.
Et hoc non niſi auctoꝛitate papꝑe.qꝛ ꝙ ipi car⸗
dinales ſic deputari.vt poſſint eligere ⁊ termi
nare ꝓſonã hanc.vel illam ad papatum. non

niſi auctoritate pape loc faciunt. Planum eſt

em̃.ꝙ illud decretũ poſitũ.xxiij. diſ.vbi agit de
electõe ſummi ron tificis.ꝙ; mortuo papa pꝛi/

mo cardinales epᷣi. Deinde reliqui ſequaces
⁊ vuiuerſus clerus ad electõʒ ſummi pontificꝭ
nicolaus papa edidit.Planũ eſt fiłr.ꝙ deere/
talis illa vbi taxatur modus eligendi. ꝙ a du
ab ptibo caꝛdinaliũ elecius in ſummũ ponti⸗
ficẽ habeatur.ad ipᷣo papa eſtedita. Oñ tam
electõ modus eligendi roborat᷑ in colle gio au⸗
ctoꝛitate pape. Si aũt dicat᷑ ꝙ qui põt maius.
põt ⁊ miuus lvc nõ eſt vniuerſaliter verũ.nec
in ſpnalibo.nec in nan alib.ſed hʒʒveꝛitatem
lvc cũ vnuʒ eſſentialit᷑ oꝛdinat ad aliud.⁊ q̃a
poreſtas pape eſt alterius oꝛdinis q; poteſtas
collegij. ideo non ſequit᷑.ꝙ ſi collegium poteſt
eligere papam.poſſit q cqͥd poteſt papa. Pꝛe⸗
terea collegiũ nõ eſt cauſa papatus. q;tuinlad
id qðõ eſt foꝛmale in papatu.ſed q;tũ adid qð ẽ
mateꝛiale.qꝛ ſeʒ ex cauſa determinatõis ꝑſo⸗
ne ꝑ electõʒ collegij ⁊ conſenſum pape.et lvc
non niſi auctoꝛitate pap?. Mec eſtſile de papa
cꝛeante ſeu inſtituente epᷣm. ⁊ collegio eligen
te papã.qꝛ a papa deriuat᷑ auctoꝛitas ⁊ officiũ
in epᷣm q;tuʒ ad id quod eſt iuriſditionis.ſic a

petro deriuata fuit auctoꝛiſas iuriſ ditõis in a?⸗

poſtolis. Sʒ a collegio nõ ſic creatur papa.qꝙ
ab eo habeat officiũ ⁊ auctoritatẽ.quod ẽ foꝛ⸗
male in papatu. Sed iſto mõ omnis papatus

ſequit᷑ ꝙ a papa nõ põt appellari ad collegiuʒ
cardinalium.vt dicit ideʒ Zᷣlus de anclv.q.vi.

Et rõ eſt. qa non appellatur niſi de minoꝛiad

auctoꝛitas collegij q; pap?. Sicut â magna de

mẽtia eſſet appellaria dño ad ſibi ſubſeruien

tes.⁊ a rege ad ſuos cõſiliarios ſic maxims de

mentia eſſet cꝛedere. ꝙ a papa poſſit appella
ri ad cardinales. cu ipᷣi ſint ſubſeruienteſ ⁊ cõ

ſiliarij eius. Cõꝑatur.n. papa ad cardinales
ſicut celũ ↄꝑatui ad terraʒ.ſicut celuʒ generat
⁊ corrumpit iſta inferioria alterat ⁊ variat ip
ſa mił iñ iſtoni ferioxiſurgit celi.vel appellat
contra ipᷣm.ſed patienter tolerant qͥcqͥd celuʒ
opatur in eis.ſiue gene ratiõzʒ. ſiue coꝛruptiõʒ
ſiluie alterationẽ. ſic poteſtas papalis. tanqᷓ; ce

leſtis põt omnes inferiores ptãtes tã laicorũ

2

licet appellare cõtrꝗ ipſum. ad qð facit qu 8

dieiflir di. xixr. In memoria. licet iusparẽdug

ab illa ſancta ſede imponat iugum tamẽ ferq
mus ⁊ pia deuotione toleremus. O aũtpapaꝗ
eligit cardinales. cardin ales eligãtpapam.
loc non fit eodem modo.qꝛ papa eligitcardia
les ꝓpꝛia virtute ſua.⁊ qͥcqͥd auctoritatis eſt
in eis.ẽ pap NDñ yps dixit diſcipulis quorũ per
ſonas cardinalesrepᷣſentãt. Non vos me e⸗
legiſtis. ſed ego elegi vos ⁊c. Et ſine me nił
poteſtis facere.ioh.xv. Sic cardinales eligãt
papam auctoꝛitate ipſius papᷣ.nõ auctoritate
ꝓpria.Auod em̃ a duabus pribo cardinaliuʒ
electus ipᷣo facto ab vniuerſali eccleſia habeat᷑
ſummuspontifex. auctoritꝗte pape firmat eſt
vtextra ð elec.c.licet.Et ſic auctoritate eccle
ſie factum eſt vt cardinalesde ipᷣo electo cano
nice non voſſint udicare. vel contra ipᷣmreci
pere appellatõʒ. Preterea ꝙ papa ſententiet
vel indicet negocia eccleſie de conſilio carcſia⸗
liuʒ.hoc non eſt de ne ceſſitate.aut rõe pape vt
papa negocia eccleſie determinare ſine conſu
lio caꝛdinaliũ non poſſit.põt em̃ ſine conſilio.
eoꝝ talia expedire ⁊ dexerminare qꝛ ⁊ xp¶s.cuiꝰ

vicem gerit. non legit᷑ aliq̃ de conſilio aploruz

egiſſe vł veterminaſſe. Weꝝ quia papapurus
lvmo eſt.⁊ põt in talibp negocijs falli.⁊ falleʒ
re vt ertra de ſen.excõ.c.A nobis.tanto ãpliꝰ
decet ipᷣm cum maturioꝛi conſilio agere cunc⸗
ta qᷓ agit. quanto ꝑ eum determinata ponunt
ſupeꝛ candelabruin ⁊ non ſub modio.⁊ quan⸗
to deteꝛminationi ipᷣius mortalium null au⸗

ceat reſtiſtere.
De forma Kr.
electõis pape ſ̃m antiqua iursa.vt dictũ e. elec
tio iſta fieba: ꝑ cardinales vtpatet di.lxxir. (
i. ⁊ſequenti qð eniã firm auit ⁊ veclaraint. Ni

colaus papa qui eccleſiã rexitanno milieſimo

quin qᷓgeſimonono.vt habet di.rriij. In nole
Aliqᷓ etiam tꝑe ſtatuiũ ſuit vt erca ſpamele
ctõʒ conſenſus imꝑatoris requiret vtdicto.e
In nomine..lxiij.diſt. adrianus.quod in ⸗
ceſſitꝑis ſuit eis ablatũ iale ius.Que auteʒ
ſorma ſeruaretur. indecrens nõ hẽt. Poſtes
alexander tercius in coneilio laterañf.ſtatuit
ꝙ non ſolũ a cardinalibo fieret electio pape.ſᷣ
ꝙ etiãdue partes cardinalium ex hisqit ſunt
elecrõi concordent in aliquẽ vnũ ao lvc vtile
le papa exiſtat.vt patet.c.licet.extrade eleciõ

li. vi. Exinde gre. x in concilio. Lugdonenß⸗

addidit ad ſormã electõis.vicʒ e, moꝛtuo pha
pa cardin ales pᷣſentes in loco vbi morin eſt.
debent expectare alios abſentes ꝑ.x.dies oK

quos cardinales qui ſe reperumt in loco debẽt

Nng inpit
ernnpi
Pachin,
Honikeii.vin
e nigne Denl

ci Mactakd
ac emine
cgreptozetcoichi
D
. nam in
Pyllentär,
ſtun nufee
sſſbtogere vo
fiavs i
eſtve onclan⸗
Mre ona pterin
fctcntlive hal

undient zlen
n rſhicanäne
Durki1drerniner
mneirſtlüzpe
üprertweneti
Wccürwck
KlCneecrrri
Nlioſ Drcn
voltiſeytmonn
Kepaſtore es
Geolegiücarch
paſvr ecchee,
lbigſoriinn
ſps poretpamni,
lumni dcife
idq iiſc fee
ſn ndf
imsſlipetw⸗
högcensca
Pagreräopih
Magraineles tun
Won eſtwen

Min

troninaof
Pamſekneenn
Cuntninntene
leslgninth
borblemo
nnmng

u⸗ Enag,

uuntasdd
6 erſtienn
ineen

dare giin,
nrnign
Nierckirdete

ernſmeani
ipſitiin

Negt Miend
nmniſe. Re in
tin ntnemei

mEoa AR

Kopanme

niin

nii
nteeN
zeni –W
mertkünte

tmimnn
antan,

4

Capitulum ſecundum

intrare conclaue ad electõʒz faciendã nec ali⸗

quis debet exire conclaue miſi infirmirate ſup⸗
ueniente quouſq; ſit facta electio debita. Et

cwmini ſeu rectoꝛes.⁊ officiales illins ciuitatʒ
in qua celebꝛatur electio vebent obſernari fa

cere dictũ conclaue.Et qũo debent le hfe car
dinales ĩ dictoↄclaui.ꝓ electõe hmõi.plane
hẽtuꝛ de ele.vbi ꝑiculuʒ.lib.vi.Que quidem
ↄſtitutio.vt dic io.an.in glo.i;uis fu.reuocata
per adrianũ papã ⁊ dñm ioh.tamen ſuitreno

uata pꝓ celeſtinũ.v.⁊ appꝛobata ⁊ conſeruata.
per Bonifaciũñ.viij. ⁊ peum poſita in. vi. vnde
haber vigoꝛẽ. ODemũ clemens.v. in concilio
vieñ.addidit ad dictã foꝛmã quedã. vt hẽt᷑ de
elec.c.ne romani in cle.vicʒ. ꝙ cardinales ꝑ

erceptõʒ excõicatõis ſuſpenſionis.vel interdic

ti.ab elecõe repelli non pñt.item ꝙ officium

camerarij.vel penitentiarioꝝ pape. etiã ſumi

rVenitentiarij durat papa moꝛtuo. qui ſi de/
ficiant.poteſt ceius cardinaliũ ꝓ tꝑe vacatõiſ

alios ſubrogare loco.ſ.deficientiũ ⁊ non alios
pᷣſpiteros. Itẽ ꝙ ſi omnes cardinales ſimulł
ſucceſſiue conclaue eis deputatũ cogerentur
exire.pura ꝓpter incendiũ veltimoꝛẽ mortis.
ilti qui conclaue halebant cuſtodire qcitiꝰpo
terunt debent ↄpellere ad reintꝛandũ ĩ loco cõ

gꝛuo ꝓut ipᷣi cardinales ↄuenerint. Obi etiaʒ

declarat ⁊ determinat cetũ cardinalium. ſede
vacantie iuriſditõʒ papalẽ non exercere niſiin
q;tũ pmittit conciliũ ugdonen.ſ.in dicto.c.

vbi piculũ.nec illud.vel eius ꝑtẽ alterare po/
teſt. cnius contrariũ aliqͥ woc. pꝛius tenebant.

vt hoſti. Dicebat em̃ non eſſe veriſile filiũ dei
voluiſſe vt moꝛtuo papa. gꝛex fideliuʒ eſſet ſi
ne paſtoꝛe.vł eccłia ſine ſponſo.Et iõ tene bat
ꝙ collegiũ cardinaliũ hr̃et poteſtateʒ pape.vt
paſtoꝛ eccłie. Sed rñdet ad hoc.io.an.in glo.
ibi ꝙ ſponſus.tutoꝛ ⁊ paſtoꝛ.⁊ capi ecceſie ẽ
ꝓpᷣs.patet pꝛimũ.lxxvi.di.ieiumiũ in fi. Scõᷣm
lxxxxvij.di.c.i.Cerciũ ð ſacꝛa.vn.c.i.ꝭ.vnctio
⁊.iij.q.iiij.c.fi.licet ergo deficiat vicarius xpᷣi.
ſ.papa.non deficit pꝛincipalis.ſ.xpᷣs.qui vica
riatus ſolũ petro ⁊ ſucceſſorib aplicis datusſu
it. Nõ g̊ cetus cardinaliñ hʒ vicariã xpi.Re/

probat etiã opi.hug.lxxix. di. Nullus qui dixe/

rat cardinales tunc poſſe creare cardinalem.
quod non eſtverum

De his inn (KKxri
quibus poſſint offendere cardinales Et
pꝛimũ eſt in electõe ipſiuspape.Si ↄſciaʒ eli
gant minus idoneũ vel ꝓter pecuniã.vel adp
ces alioꝝ.vel vt habeant ꝑſonaʒ magis ſibi ſa
uorabilẽ.vej alio reſpeciu irrõnabili qð eſt gꝛa
inſſimũ pctm. Sco ſi queritipᷣe ⁊ ꝓcurat di⸗/

uerſis vijs eligi.ꝑ ſe.vł pꝑeꝛ alios.qð eſtmaxi

me ambitionia.nã ſi apetere epᷣatvłeccłiã

curatã. non eſt abſq; ambitione. ⁊ pumpnõe
pʒtlv.q̃nta erit in ambiendo.⁊ ꝓcurando cu

ram oĩm fideliũ ar.i.q.i.Pꝛincipatus.Cercõ

in conſulendo pave in negocijs eccłie.⁊ pppu
li xpᷣiani.ſed vtilitatẽ pꝛiuatã ſii.vłalicuiꝰdo
mini tꝑalis.ſeu ciuitatꝭ.ad quã afficit᷑. Secꝰ
ſi ſinceꝛe ↄſulat.⁊ pura intentõe cũ matura⸗

ſideratõe.etiã ſi inde malũ vł damnũ eueni⸗

at eccłie.de regulis iuris.c.nullus.li.vi.quar
to ſi ꝓcurat beneficia. vl platuras eccleſiaſti⸗/
cas ſcienter indignis.vel ob munera. vel pceſ
vl affectiões carnales.i.q.i. Sunt nonnulli.
Quinto ſi querit habere ſeu recipit plura bene
ficia. in coninendã vltꝛa indigentiã ſᷣm ↄgꝛu
entiã ſui ſtatus.cinn lvc ſit auferre neceſſaria
peuuꝛiã patientibus. Sexto ſi circa eccłias q̃s
tenet in conmendã nõ facit hr̃e diligenteʒ cu
ꝛam vt bene officientur ⁊ idonei in eis ponan
tur.inqntum poteſt. ⁊ ſaluti aĩaꝝ puideat᷑et
reparatõi ipaꝝ.cuʒ opoꝛtet intendere facere.
Cõiter em̃ eccłie.⁊ abbatie que dantur ĩ con
mendã.reperiunt male guleꝛnari in ſpualibo
conſilijs.vł ſibi ↄmittũtur a papa.non occul⸗
ta teneat.ſed reuelet alijs.⁊ pꝛecipue vnde o
riri vonet dãnum vel ſcandalũ.c onferẽdo aũt
cum pꝑſona fideli.⁊ diſcꝛeta.per modũ conſilij
habendi.illi tamen imponendo in ſecꝛeto nõ
videtur illicitum.Octauo in ↄmiſſionibo ſibi
factis ſup diuerſis cauſis a papa.qñ ñ iuridice

⁊ iuſte.ſed iniquie ſententiat. amoꝛe odio tio

re vel cupiditate.xi.q.iij.quatuor. Nono ſi ad
uertẽs defectus notabiles in curia vłpapanõ
coꝛigit ſeu ad monet fratern aliter vt decʒ qñ
ſpeꝛare poteſt inde emendatõʒ.ſed ex negligẽ
tia vel timore viſplicendi.aut dãnum incurrẽ
di recitet.ij.q.i.ſi peccauerit.Oecimo.ſiin vi
ta ſua.⁊ conuerſatione non ſe exhibet exẽpla⸗
rem in honeſtate vite ⁊ gꝛauitate moꝝ.ſed va
cat laſciuijs.venationibi.ludis.⁊ i vanita
tiba mundi.er quibus nimis ſcandaliʒant ec⸗

cleſiam dei.viij.q.i.qualis. Hndecimo circa

familiã vt non teneat nimiã vltꝛa congꝛuen⸗
tiã ſui ſtatus.⁊ illa ſit loneſta.non vacans ꝓ/
cationibo.tuꝛpitudinibo.adulatõib ⁊ de trac
tioniba quibus plene ſunt curie cõmeſſationi
bus.⁊ ebꝛietatibi. Et officiales ſui non ſunt q̃
rentes munera.aut diſplicibiles in veꝛbis. et
rixoſi. ſed affabiles ⁊ hũani adomnes venien
tes ⁊ ꝙ nõ habeat iuuenes calamiſtꝛatos łco
matos.aut in veſtiboiuiſatos.ac ſericatos ac
ſi debecent ire ad nuptias. ſed modeſtos in oĩ
bus ⁊ ſciat de eis ſi ſeruant pᷣcepta dei zecche.
Duodecimo.vt non teneat aliqs familiares
ſen ſeruientes ea intentõe pꝛincipaliter.vt
1

ZLitulus viceſimuspri.

ſeruitijs eoꝝ Peimet eis beneficia eccleſiaſtica
qina ̊ ſimo nia eñ eſſet ̃m tho·⁊ alios. De/
mum nouerintſe vt patres religioſor.⁊ pau⸗
peꝝ vñ ⁊ non ſibi theſaurizent. vel conſangui
neis ſuis vltꝛa congruitatẽ ⁊ incigentiam tri
buant ſed pauperib⸗ ⁊ locis pijs largiantur.

Oe papa debet viſſipare gentes.qᷓ bella volüt

Capitulum.iij.

Yſſipa gentes que
bella volunt. Deniẽt legati ex egy
pto ⁊ ethiopia. pueniat manus eiꝰ
deo. pᷣs lxvij.ſicit loqint᷑ pᷣs.ad dñm. iita ⁊ põt
dirigi ad vicariũ ſuũ.ſ.papam.vt ſit ſenſus.tu
papa diſſipa gentes.qᷓ bella volunt.i.gentileſ
ſeu paganos.a thurclve. ſaracenosqin bella
volunt agere contꝛaxpᷣiãnos. iniuſte detinen
tes ⁊ continue vſuꝛpantes terras eoꝝ.mitte/⸗
w contꝛa eosexercitus vt cruce ſignat os ad
diſſipandum eos. Sicut aliquã vofactnʒ
eſt. ⁊ pe. Berñ. ad quod etiã hoꝛrat engeninz.
Et ſicut etiã facrũ eſt pꝑ ſanctũ lodomeñ regẽ
francie.ſed lvc lvdie ſꝑe oporimmo.nam pꝛiꝰ
eſſent dimpande gentes rpᷣianoꝝ qui vr genti
les iehenne dedini bellant adinin ceʒz ex hibidie
dñandi.⁊ cupiditate acquirendi.Sed ſvc age

re non debent niſi exvꝛtando ⁊ aꝛguẽdo.⁊ cũ

apparet manifeſta iniuſtitia ecchaſticis cenſu
ris repꝛimenda Contꝛa eccłiam wo bellãtes
etiã gladio lvſtili reſiſtendo. Et adlvc.ſ.diſſi/
pandũ ⁊ follendũ bella veniant legati ex egy
pto.ſ.a diuerſis partibus munch miii ad te.ſʒ

erx egypto educti.ſeu recedentes.i.a mundaꝭ/

na cupidirate ⁊ vanitate. Interpꝛetat eĩ egy
ptus tenebꝛe ⁊ ſigniſicat mundũ renebꝛoſuʒ
erroꝛibo. cupiditatibo. ⁊ varijs vaniranbo. a q;
bus lebent eſſe ſemoti legati.vñ berñ. ad eu⸗
geniũ. Cales tibi expedit ĩ legatiõʒ mittere qͥ
miſſi woſt aup nõ eãt.ſʒypᷣſeq̃nt᷑.ꝑ queſtũ le/
gatõʒz non extiment. nec reqinrãt datũ.ſʒ fꝛuc
ctum qin eccleſias non ſpolient.ſed emẽdent
Et inducit be:.de quodã dicto martino qui car
dinalis exiſtens. legatus mimisin datiã terrã
auri ⁊ argenti tam paupeꝛ remeamt. vt pene
erpenſis. ⁊ equis deſicientib vir puenit florẽ
tiã. vbi cũ epᷣs loci wnaret ſibi vnũ equmn.
eum aceipit cũ ipᷣo reuerſusadcuriã q̃ iũc eꝛat
piſis inde ad modicũ epus florenunus vadẽs

ad cunã ꝓ quadã cauſa quã ibi habebat. viſita

int pᷣdiciũ cardinalẽ marti nũ recõmendãs ei
cauſam ſuã. cui martinns. decepiſti me. ne ſei
ebam em in curia nhiĩminere negociuʒ.tolle
eduum tui. ecce m ſtabulo eſt. Marrat idem
Ern. de alio legato dicto gottifre do. Oui cũ
xetratus fuiſſet quidã piſcis interrogaint qᷓ;

uun ille vengeref in foro ꝛ ei dari fecitp̃cinm
nec aliter recepit. Repptatlegatuspſonaz p̃i
de quo ðꝛ hiere. xlix. ZRuditum gudiui a dño et
legatus ſum miſſus ad gentes vletigm aplo
rum tenet locñ vñ ⁊. ij. cox. v. dicit. Tegatoe

ſumgimur tamq; vo erſvꝛtante p nos iſe v

bent exhibere muliñ exploꝛafoꝛes als parum

fructũ efferunt. ad qð facit qð ſcꝛibit iſa. lvij.

O iſiſti legatos mnos peul. ſ. necckia 4 humi

liata es vſq; adinferos.i.deiecta pꝛopfer ing/
la exempla. Sed ſi hñ ſe hñt ſequituꝛ frucsqͥ
ſubditur in ps.ſi ethiopia pueniat manusei⸗
deo. Ethiopia q generat pſonas nigꝛas. q pp

ter aduſtionem ęaloꝛis ſignificat pꝛonineiam
velpatꝛiam vicijs denigꝛatamm q exopibus

tuoſis legatoꝝ recedit ab erroꝛib. 2 diſſenſſio

nibus.x ſic puenit deñ.i.iudiciũ dei manuso

pꝑuʒ in bonũ ↄmutando. Oittere aũt legatos
ad diuerſas patꝛias.ᷣ vt veꝛbis pſuaſibilibo eti
aln humane ſapie omines reducantad lonũ
Lon eſt hoc dimittere fidutiã diimi aunlij.

er in ſua vixtute confideꝛe. ſed vti pꝛudenna
humana. faciendo quod erparte noſtra poſuy

mus in ſalutis pꝛeſidiũ. AIn ceuis exemplũ dir
it igcob. &itto nunc legationem meã ad w
minum meũ.iſ.eſau.vt ir ueniam gꝛatiã in cõ

ſpectu tno.ſ.ad placandumm iram eius. namve
nit oluiã ei ad reconcilianqũ ſe ſibi. Seneß.

*.

xxxij cñ amen habeꝛet deimm in achutoꝛez nec
iſtud eſt contꝛa ſtatum cardinaliũ.ſ.mieti (nz

regulariter ſint aſſiſtentes. NHam ⁊ in hierar

chis celeſti ex ſuborta cauſa angeli aſſſtentes

—

mittũtur vt ſeꝛaphin ad yſaye puꝛganduʒ la⸗

bia Aſaie.vi. egatop ant iria ſunr gene⸗

ra. Ylliqui em dicunſur laterales ſeua latere
miſſi.⁊ hi ſunt tantum cardinales legati.ſᷣm

ohan.an.qᷓ;uis ber. direrit etiam alos nõ

cardinales qui mittuntur de (uria. dici latere
miſſi vt notat pe Beꝛnardus. extra de offj le
ga.c. Excõitatis.ſed pꝛimũ vt vernius tenetur

Scði dicuniur locales.ſen peꝛpetuales.qui.ſ.
pꝛeteriu eccłiax ſuarum habent leganoneʒ ex
pꝛitnilegio eccłie ſue. vt archiepus cam a ebo/
racen.tercij ſunt tꝑales.ſeu nõ alatere mimi.
Et iſti ſunt qͥcunq; alij miſſi a papa. ſiue de cu
ria ſiue extꝛza curiã nõ cardinales Eſt auteʒ

dẽia inteꝛ iſtosquo ad quedã. pcipu e dab D

ſolunonem ab ex cõicatõe ppter manuũ inie
tionem violentam in pſonas eccliaſtcas
Nam prinn legani pur abſoluere enam extꝛa
terminos ſue legatõis.dũmõ ſint invia. extꝛa
de offi. leg.c. quod tꝛanlationẽ Et etiã ſitales
excõicati aliunde veniant.de ſen. excõ. c. excõ
mu.Sc ði legati nõ pñt tales abſoluere. tercij

vo pñt di ſunt infꝛaterminos ſue legatõnis.
eos im qᷣ ſunt de ꝓuincia ſibi ↄmina. Item

Anhhi

leſtconfrmaree

( clinſſento⸗
glottontm
Plenscitß d
(dvgintismnüra
iufn meyſenn vtee
a vbſeſtlegn
Valushjo nnch
Fonrerein olani
Wsr0renus
Wlt noneſt ehhi,
WVclanonets

Rnheciapen
aimmaneneve
iwirti,c⸗
Nernpiroätopol
Reraniapo
lirnumnchoreß

Aeuawirnelen

eſerennptor. in on
fffſaeeregſiſege
enancunn rd
tenan egans:
ſibeivinmnecia

mMiſaſiomonne

feſon otſinelie
neſetterer

Pkpbenſeune

Pkinuftſte

Aniri
unſn
goanneet
ſrhiinin
ſittlme

mennein
ſcan
Cunlid

èSZB
mc n i⸗

Bemmen
iai nen
lcrrnme
HamemN
barerdmnu

Tearänne
ENr
.KupemER

Nanm ANE—N
aeanim
iinig
inöcaunin
m Epünrd
l
amini ſun
crawrifland
im zei
inmtkbin
umwl
. .
ui ni,

“l

apitulum

. . 2 9. .
legati de latere pñt conferre bñficia in termi
nis ſue legatõis cum reſtrictione tñ.q̃ hẽt᷑ in.

c.pᷣſenti. ⁊.c.deliberatõe.de offi.lega.li.vi.ext.

woffi. le. c. officij. Alij. vo legati H̊ non pñt ni

ſi ex ſpẽali ↄmiſſione ſibi facta. O ſi eccłia ha

bet patronũ laicũ.non pᷣt ſibi ↄferri ꝑ legatum
uiſiei quẽ patꝛonus pᷣſentaret.eodeʒ mõ ſiha
bet patꝛonũ clericũ.cui patronatus cõpetit rõe

ſui patꝛimonij.extꝛa de offi. lega.c.dilect?*. Se

eus ſiclericus ſit patꝛonus rõe ecclie.vel etiaʒ
ſi ſit collegiũ.qꝛ tunc eo iꝛrequiſito põt legatꝰ
conſerre.qꝛ põt qð maius eſt.ſ.conferre ipᷣas
eccłias non requiſito eo. Sedqꝛit.io.an.
in glo. Dtrꝝ cardinalis legatus poſſit cõferre
bñficia.quoꝝ collatio eſt deuoluta ad papam.
per latera.conciliũ. Rñdet ꝙ põt ſᷣm goff. ⁊ in
no.⁊.guil.in ſpeculo repᷣhendentes. Dincent.
qui dixit contrariũ.Et ſubdit io.an.ꝙ ceꝛiũẽ
ꝙ legatus etiaʒ de latere non põt ↄferre bñfi
cia vacantia in curia romana ſine ſveciali mã
dato.vt de pᷣben.c.licet in fi.li.vi.qð intelligo
infꝛa menſem. vt eo.ti. Statuimus.li.vi.Et
nota ꝙ vbi eſt legatus cardinalis in ꝓuincia
vel alius hñs mandatũ ſpẽale.ſuꝑ hoc pñt treſ
cõcurrere in collatõe alicuius bñficij.ſ.papa
legatus ⁊ oꝛdinarius. Et ſi apparet qͥs pꝛimo
contulit.non eſt dubium. Si vero nõ apparet
tunc ſeruandum eſt qð hẽt᷑ de pᷣben.c. Si a ſeð
li.vi. vbi ðꝛ ꝙ cñ a papa vel legato eius vni ⁊
aboꝛqinario alteri eodẽ die idem beneficium
ↄfeꝛat᷑. nec apparetq̃ collatio ſuerit pꝛimo fac
ta. exit potioꝛ ↄditio poſſidentꝭ. Sed ſineuter
poſſideat.is cui papa ↄiulit.vel legatus ꝓpter
conſerentis amplioꝛẽ pᷣꝛogatiuã erit pᷣferẽdꝰ.

De auctoꝛitate legati de lege.

Legatus de latere Ki

poteſt confirmare electõis epoꝝ⁊ archiepᷣoꝝ.
et exemptoꝝ.in ꝓuinciga ſibi decꝛeta.hᷣ aũt nõ
pñ̃t facere alij legati niſi habeant ſupeꝛ h̊ ſpeci
ciale mandatũ.vt de ele.c. Si abbatẽ.li.vi.po
teſtenam legatus de la ere dare lnĩam abba
ti ſubdito immediate aplice ſedi licentiã tꝛãſ
eundi.ſ.a ſuo monaſterio ad epᷣatum qͥ ałstꝛã

ſire non põr.ſ. ſine licentia pave. vel legati. vt

cium eſt de tꝛanſeundo ð vna abbatia ad aliã
Secd ſi abbatia ſit ſubiecta epᷣo.non tranſihit.
ad aliam ſine Inia ſaltẽ epᷣi. Atẽ legat de late
re ᷣm beꝛ.põt cognoſcere de cauſis contra exẽ

pios qꝛ peꝛ priuilegia eximunt᷑ a prãte epᷣoꝛuʒ

⁊hmõi nõ ãt a ptãte legatoꝝ.ſʒ alij legati qͥ ñ
ſumt a latere.lvc non poſſent niſi haberent ſpe
ciale mandatũ õ pꝛiilegia illoꝝ. erx. de offi.le.

c.ꝙ tꝛanſlationẽ. Sciendũ etiã ᷣm innocen.

tercium

ꝙ ſilegatus aliquẽ ercõicauerit dit em̃ eſtĩ p
uincia ſibi decꝛeta ſi eſt reuocatus non poteſt
euʒ abſoluere. Sed ſi exiuit reuerſurus.oſtq;
reuerſusfuerit.poterit abſoluere.⁊ etiaʒ ante
esꝛeſſum ſi eſt legatus de latere. Nullus lega
tus etiam de latere poteſt con erre vłreſerua
re eccleſiascatxdꝛales.vel regulares.vł col
legiatas.vt hẽt᷑ de ele.c. Delileratõe.li.vi.et
dicit ibi glo. ꝙ conſerre. vel reſeruare ecclias.
eſt conferre. vel reſerugꝛe ipᷣam pꝛimaʒ digni
tatem de eccłia.puta epara Piclan atuz. abha
tiam. pꝛioratuzs. ⁊ his ſimilia. Non aũt ꝓhibe
tur conferre beneficium. ivc eſt canonicatum
dictarnmeccleſiaꝝ. Item legati quicunq; nõ
poſtint conferre. vel reſeruare dignitates in
eccleſijs catiedꝛalibus. que ſunt pꝛine ipalio/
res poſt dignitatem epᷣalem. in illis eceleſijs
ad quas.ſ.dignitates ꝑuenitir ꝑ electionem.
vt archipᷣſpiteratus.archidiaconaſus pᷣpoſita
tus.⁊ hinõi.vt in.d.c. Dehberatiõe. Si ergo
in eccleſia cathedꝛali eſſẽt due dignitates. pu
ta archiepᷣſpiteratus.⁊ archidyaconatus.⁊ vt
q; haberetur peꝛ electionem illã que maioꝛ ha
beretur.nõ poſſẽt dare legatus.Oue auteʒ ſit
maioꝛ illaxꝝ.dicit ibi glo. ꝙ licʒ archidyaconꝰ
ſit maioꝛ in ꝓlatione. de qua maiotitate hic ĩ
telligitur. tamen in hoc ĩſpiciẽda eſt conſiietu
do loci.is em̃ habet᷑ prioꝛ poſt epᷣm.vt qui pᷣeſt
capitulo ⁊ conuocat capitulum.ille dicitur ma
ioꝛ.Aliam ergo dignitateʒ inferioꝛẽ in illa ee
cleſia.puta archipᷣſpiteratũ.dare poſſet legatꝰ
vel etiã illam maioꝛem.ſinon per electionem
ſed collationẽ epᷣi daretur. AOtem legati etiaʒ
de laterare ñ poſſimt concedere alicui in gene
rali.vel ſveciali.vt recepta reſignatione bene
ficioꝛuʒ ab illis qui hñt ipᷣabeneficia.poſſit ille
cui facta eſt talis reſignatio conferre ea alteri
de elec. De liberatione.li.vi.vbi dicit gloſ.q
etiã non poteſtↄmittere legatus vni ꝙ tecipi
at reſignatõe m bñficij.⁊ cõmittere alteri ꝑſo⸗
ne. ꝙ poſtea illud ↄferat.qꝛ qua rõe vni ⁊ eidẽ
cõmittendo reſignatõʒ ⁊ collatõem datur via
ad vacaturas eccleſiaꝝ eadẽrõne daretur via
ad idem ↄmittendo diuerſis peꝛſonis.arg.de

elec. c.i. li. vi. Poteſt ergo legatus recipere per

ſe reſignatõnẽ bñficij.⁊ poſtea illud vacãs al
teri concedere.ſed non põt loc alteri cõmitte
re vt faciat. Et hvc qꝛ facihus ꝑ iſtũ modũ fie
ret ſꝛaus ad vacaturas.q; ꝑ illũ puta tñ ꝙ le⸗
garus bene pomit cõmittere alicin.ꝙ recipiat
reſignatõʒ alicuius beneficij.⁊ recepta reſig⸗
natione.cũ beneficiũ vacat.bene poſſet eidem
vel alteri cõmittere.ꝙ illud beneficium conſe
rat.Et peꝛ hanc decretalem attẽtari poſſet.qꝙ;
lcet epᷣus poſi tgeneraliter tꝛadere poteſtatẽ
officiali.vel vicario ſuo conferendi lbeneficia

t ij

Titilos viceſimusprimus

vacantia.de offi vica.c.fi.non tamẽ alteri quẽ
offirialem non coſtituerer. Atẽ legatus nõ po
teſt ꝓceſſum delegati impedire.aut eius ſnĩaʒ
irritare.ſed põt eum confirmare et exequi.ex
tꝛa de off. le. c. ſtuduiſti. Et rõ ibi poniiur quia
mandatũ ſpẽsle deroget generali. Non poſſz
etiã legatꝰ de latere dexonere epᷣm. niſ ei ſpe
cialiter papa hoc ↄmiſiſet.de tꝛ anſia.c.i.ſʒ pꝛe
ſpiteruʒ poſſet dexonere adiunctis ſibi alijs e⸗
iſcopis Oines reſeruationes quoꝛũcũq;
kene icioꝝ facte aquocũq; legato enã de late⸗
re auctoꝛitate legatiõis.et decreta interpoſita
ſuꝑ ipᷣis.necnon denunciatões.inhibitiones.
⁊ ꝓceſſus.quilibet ꝑ eum vel peꝛ erecutoꝛes ð
putatos ab eo habitos circa ipſa.dñmodo ad
collationẽ ęoꝛundem beneficioꝛum iã vacan⸗
nium non ſit pꝛoceſſim finita legatioe viribꝰ
euaucantur.et nibil valent. Nec executoꝛes
dicti poſſint vlterius beneficia taliter reſerua
taconferre. de ele. c. pᷣſenti.li. vi. Atem ſi lega
tus in aliqua cathedꝛali.vel collegiata eccleſia
fecit aliquam reſeruatõʒaliã illa pʒndente nõ
pteſt facere in eddem Mec etiã poſte ali
quod reſeruauerit alicui beneficiũ ad collatõʒ
pertinens cuiuſcũq; aliud.qð adillius collatõʒ
peꝛ tineat.qdiureſeruatio pendet ſibi reſerua
re non poteſt. Et ſi ſecus feceꝛit.nihil valetvt
in dicio.c. Pꝛeſenti “
Finitur autem H.ii
legatio quatuoꝛ modis.ſᷣm Yo.an.in glo.ibi
VDno moco ſi datus fuerit lẽgatus ad ſempuſ
determinatum. finito em̃ ſpe finita eſt legatõ
vt de offi. dele. c. De cauſis. Secundo qñ lega⸗
tus eſt reuocatus.ff.de iudi.l.iudiciuʒ.Cercio
quando egꝛeſſus eſt legationem amimo nõ re
deudi. egatõʒ ido dixi. quia ſi eſſet egꝛeſſ ali
am ꝓuinciam.isqui eſt legatusin pluꝛib exq̃ᷓ
non eſt egꝛeſſus legat ioneʒ non expirauit eiꝰ.
iuꝛiſditio.vt de offi.leg. Nouit. Si em̃ legatuſ
in qualibet parte lagatõis exiſtens iuriſdinõʒ
exequntur.ſicut epᷣusin:qualibet ſue dvoceſis.
eoffi. oꝛdi.c. Cũ eps.li.vi. Quarta finit lega
tio ꝑſonalis moꝛte ipᷣius legati.nõ añt moꝛte
conſtiuentis ipm.vt eo.ti.c.egatus.li.vi.ꝑ
ſonalis ideo dixi.quia ſieſſet realis.puta qꝛ cõ
Nteret dignitati.non expiraret moꝛte legati.
vt de offi. dele. c. Quoniã abbas.⁊ qð dicinʒ ẽ
his modis finiri legatõʒ intelligif in ſua perſo
na ⁊ quo non cepta ꝑ delegatos. Naʒ q̃s cau
ſas ↄimiſiſſer.⁊ res non eẽt integra.finito eius
officio ſcʒ delegati, durat ulliꝰ dele gati prãs.vt
de off. le. c. fi. Et eſt mirabile. qꝛ iuriſditio vᷣle

gati a legato bene ꝑpetuatur ꝑ citationẽ ⁊ ali

im iudicialem actum.ſed nonſicatio inhibitõ
decꝛein non peꝛpetiuant iuriſditõʒ executoꝛii

Ivc ⁊ alios ꝓceſſus facientes. Ced reſempae⸗⸗
nes beneficior ſunt odioſe ppter reſenatch
daſur via ad vacaturas. 2 qꝛ piudiegntoꝛdia
rie roteſtan. Vnde ſunt reſiꝛingende.ꝛiõ ceſ
ſant finita legatione. Sed poteſtas executo:
datoꝝ a papa ſuꝑ gꝛatia facta reintegꝛa ⁊ ſu
peꝛ facienda re nõ integꝛa.bene peꝛdurat poſt
moꝛteʒ pape.qꝛ papa põt ins gd vacaturasdq
re. ſed non ſic legatus. bene s pot legatus do
nec durat in officio impedire oꝛdinarittʒin cõ

—

ferendo ſed finito officio non. bec io. an. Con

ſtitutiones facte a legato in ſua ꝓuincia durãt

poſtea peꝛpeſue.licet de ꝓuincia ſit egꝛeſſꝰ pł

ſit mortuus.ſecus ſi cauſam delegent. qꝛ egꝛeſ

ſis eis de pꝛouĩcia non durat iuriſditio delega
torum.non aũt ſi legatoꝝ diſceſſum citatio p
ceſſerit. ertꝛa de offi leg. . fi. Atem collstiobe
neficij p leganum ſedis aphice alicui facta nul

lins momenti exſſtit.ſi in ea nõ fuit habitamz

tio de alio beneficio.quod pꝛiusobtinebatr, et
querit iolan.an.in glo.ibi.Quid ſi legatus
pꝛio motu.⁊ Gᷓ̊ expᷣſſo.in literis conceſſionis.
confert alicui beneficium habenti alind beneſt
cium non facta mentione de illo. nunquid va

let collatio talis ſicut valeret ſi eocaſu papaa

licui contuliſſet. vt dicitur de papain.c. Si p
prio motu.ð pᷣben.li.vi.⁊ vr.ꝙ ñ qꝛ pa.ñẽſſᷣ
lectus legibo.vt legstus.C. de legi.le. Digna
vox Dnde ahud in papa.aliud in legato. Sed
contrariũ cxedo. Sicut em̃ oꝛdinarius cõfert
alicui beneficiũ hñti aliud tenet collatio.lʒ vtx
qʒ retinere non poſſit.ſic ⁊ legatus ſi conferat.
tenebit collatio.lʒ vtrumq; tenere non poſſit.
facit ſupꝛa der̃ſcrip.c.Bratia.li.vi. Hoc igit
intendit decꝛetalis.ꝙ ſicut impetrans bñficiũ
a papa tenetur de beneficio quod haber. qntuʒ
cunq; ſit modicum. facere mentionẽ. ſic impe
trans a legato.als non vale hit collatio qꝛ im
petꝛatio ſurrepticia eſt Obi vro non impet:a
uit ſed legatus ↄtulit in quo peccauit ille cui fa
ctaeſt collatio.certe iu nullo.vñ credo tenere
Legatus etiaʒ de latere non poteſtſe intꝛomit
