one regũ ⁊hmõi alijs bñdictionibo.⁊ hoc ni
ſi impedimentũ pꝛeſtet ex parte ſuſcipiẽtis.
nec fit iſta cõſecratio oibus ᷣgimbo ſed ſo⸗
lũ religioſis.vt monialibo obligatis ꝑ ꝓfeſ
ſionem ad eſſentialia vota Mec etiã oibus
monialib. Naã moniales oꝛdinũ mendicã
tiũ ⁊ etiã aliq̃ alie nõ cõſecrant᷑ ab epᷣo.Rõ
aut quare ſolus epᷣs ↄſecrat vᷣgines eſt ᷣm
Tlo. in. uij. diſ. H.gei. gr. v. qꝛ ſicut per
mr̃imonin carnale repñtat mr̃imoniũ ſpũa
le inter chꝛiſtũ et eccleſiam qͥ adfecundita⸗

moniñ ſpũale q;tũ ad ei ꝰintegritatẽ. vt ptʒ

rumpit᷑ coꝛpus niſi de conſenſu oſelſ tẽ.ita ꝑ velationẽ vᷣginũ repñtat᷑ idẽ matri
aſi

me muitã feceris violari caſtitas mihi du⸗

plicabit᷑ ad coꝛou/ xxxij.q.v.S.i. Calis tñ

nõ cõſecrat᷑ inter virgines. et ſvc ꝓpter du
bium remtentie cõſenſus.vt.xxxij.q. v. Il
le.Aut quia etiã nõ põt ſignificare integri
tatẽ ſpole chꝛiſti.ſ.ecaleſie.cũ coꝛrupta coꝛ

oꝛ aliter ſit et nõ integra.⁊ ſi virgo.Et cui
cuqʒ nuberet faceret ipᷣm bigamũ.aqꝛ diuiſit

14

. 0

oĩa q̃ ꝓferunt ⁊ gerunf. Et ꝓpter h̊ ſolus
eps vᷣgines velãdo deſponſat nõ ſibi ſʒ xpᷣo
q̃ſi ſoonſi paranimphus et amicus Et qꝛ in
tegritatis ſignificatio plene põt eſſe ſolũ in
cõtinentia vᷣginali ſed ſemiplene in vidua
li.ꝓpter hoc viduis dat aliud velũ ſʒ nõ cũ
illa ſolennitate qua dat᷑ ginibo. Intelligẽ

da aut vider ec integritas eccleſie. qꝛ vicʒ .

Troſes ) z g&α Snee Sn e n hrnet *„☚
2. D
Eſ r

„

..
2*

Titulus Secundus

integritatẽ ſemp ſeruat in fide vera ⁊ recti⸗

ere cer
tudine vite in nullo erroꝛe vel vicio coꝛru / vWlu in (äanone. 4/ Hemueſt weln ylolſe et
. pta fm illud i wx. .. Deſpodi ai ꝓfeſionis.qð dat᷑ ſemĩs.xij.anno cõpleto. glel
viro vᷣginẽ caſtã exhbilere chꝛiſto. Ona ẽ g xx.ꝗ.ij. Nuella.Et h veli poꝛ tat in xeligiõd / giicrn
vgo m et ſemꝑ immaculata eccleſia.ait leę bus oẽs ꝓſeſe Secungu eſt vert conſe⸗ gmſ
— da. põt etiã deſignare mrimoniũ inter xpᷣm cratiõis quod dat᷑ anno.xxv.etatis xxi.ꝗ. pennut
et eccleſiã triũphoantem vbi nulla eſt cgꝛru i. placuit et. eg. c. denotis. dr ꝙ iſta vela⸗/ fſfaotne
ptio coꝛꝑis vel mentis Hec em̃ nubenknec nio virginalis fiat ſqlũ in epiphania eti al ſlmnre
nubent. ſed erũt ſicut angeli dei ath xxi. bis paſcalib et in feſtis aploꝝ.ſed cõſuetu/ teſtent
AElngelis aũt ſemp eſt cognata ꝓginiiaas. e Halrt H ig dije is diein etalüsſ⸗. cltetoern
. ”òMB is ſolenmbo. eretiã añ tpᷣs dicte etatis R
Et notandum ”J F.l. Terciũ eſt velũ oedinatioenie 5 “ Finio
ꝙ tripliciter põt eſſe aliq̃ vgo. Ono modo xl.vt.xxvij.q.i.vbi dr dy aconiſſam non dele nar
mmaterial tm. vt illa q̃ nõ eſt expta actũ ve re oꝛdimnari añ anni. xl. vbi dicitglo. ꝙ dya dan
nereũñ.ſed intẽdit experiri vel ꝑ cõiugiuʒ vel coniſſa hic appellat᷑ nõ ex eo ei cõferat oꝛ dan
actum illicitũ extra coniugiũ. vel qꝛ de neu do dyaconatus.cũ non ſit mulier capax ali ſan
tro deliberat. qꝛ nondũ hʒ vſum rõis.et tał cuiꝰ characteris ſeu oꝛdinis. ſed qꝛ cõfert one
non cõſecrat᷑.nec ei debe᷑ anreola xgimta/ ei aliq bñdictio ex q̃ accipit officiũ inchoãdi lolt
*tis. niſi pon ieſes giar irmnerin viriniia- loꝛas in cſvꝛo a legere omeł. qð aljsnon (lſe
te pmanere.et woleat de cognitione cgrna/ licet. Dñ et ab epo dat᷑ ei bꝛeuiariũ ad tan aunet
li. d5 tm̃ mente non ope cõmiſitſScðöõ mõ gendũ.vbi ſunt omel.de euãgelijs in matu manſt
dẽ vᷣͥgo foꝛmaliter tm̃.q̃.ſ.habens firmũ ꝓ/ tinis.Et hoc adhouc ſeruafet fit poſt cõſerrg tgenti
poſuũ virginitatis violenter coꝛrupta ẽ ab tionem earũ in eodem officio miſſe ſſednõö = 0
o eſt conſueuit dari aliqð velũ in oc. ſʒ nec etiã

alio.ipſa ſꝑ rõne renitẽtie. et talis vg

nec amitiit aureolã virginifanis. ſed iñ nõ illa etas.ſ.vt ſit ꝗdragenaria expectar. ſʒ de ubmn
poõt nec velet cõſecrari inter virgines. xxxij. cõmuni cõſuetudine ẽ vt cũ cõſecratq̃con diepe
q.v. Alle famllie. et rõ eſt ᷣm Zllb.quia dif ſecratio ſen velatio elam fit añ.xxv. annuʒ noleſeni
ſicile eſt in tali actu ꝙ volũtas non eliciat cõiterpoſt ↄſecrationẽ orclimad Auand nrdfn
aliquẽ ↄſenſuʒ. Oñ cñ de pleno diſſenſu ech velum dr pꝛelatõis.qð dabat abbatims. Ix ſnppn
. cle ſie cõſtare non poſſit ideo eccleſia ſtatuit anno etatis.vt.xx.q.i. Juuecula.ſed iure mſſc
vt nõ cõ ſecrarent/ Cercio d᷑ virgo materi nouo ꝓuiſum eſt. ꝙ hñs.xxx. annos cõple mit
aliter et foꝛmaliter.q̃.ſ.non eſt exꝑta aciu, tos pomit fieri abbatina vt de elec. c indẽni kn
venereũ.et firmiter ꝓponit ab hmòi abſtine tatibo.li.vi.ſed nec tũc ſᷣ̃m pontificale dat fahem⸗
re. DLuic deler aureola. nec tñ cõſecrafinter velũ.ſʒ nt officiũ quoddã et bñdictio vt iohbi nuir
vᷣgines. niſi ſolenniter ꝓfeſſa in xeligiõe ap norae Aunu eſt velũ cõnnentie et ob⸗ lln
pꝛobata ¶ &αοα ſi talis monialis eſſet occulte ſeruationis. 1 Gᷓ eſt viduarũ.xxvi.q.i.vidua ſept.
coꝛrupta nõ debet cõſecrari Et Euis gull. toc velum põt dari ab epo et a ſacerdote vt ejg
dicat ꝙ talis ad vitandũ ſcandalũ poſit cõ dicit glo.xx.q.i.vidua.et ipſa etiã met acci llunnn
ſecrari puta quia in tali monaſterio cõſue/ pere abaltari facta ꝓfeſſione coꝛaʒ ſuap̃ᷣla vnrnon
uerunt oẽs conſecrari. Nñ ſi talis occulte aci fored ri tale velũ ↄtinenne vᷣgimb⸗ ſſonn
coꝛrupta non cõſecraret haberet᷑ ab alijs ſu ⁊ vi gaec wis danale nõ põt daxi ni liſmmen
ſecta de coꝛruptione erꝰ.⁊ ſic manifeſtaret ſi vᷣgimb.nec epᷣspᷣt in hoc diſpeſare.xx.ꝗ.· Mllo5
Cñ Albᷣ.et tlv.in.iiij.ſen.diſ.xxxviij.q.i.ar. i.de votisſAuidam aũt adducit ſextũ velũ Alphltnoe⸗
v. ad vltimũ ar.dicũt ꝙ talis nõ dʒ conſey ſ. ꝓbatioms.qð dat᷑ in monaſterio qñ reci Mson
crari.qꝛ ꝓpter vitandũ ſcandalũ cuiuſcũq;ʒ pit᷑ ad habitũ añ ꝓfemionẽ qð cõiter eſt al- ſ 8
non debent mutari ſactᷣa eccłe.nec ſacramẽæ bum. Mam alia pꝛedicta cõiter ſunttrigrna.
talia vt eſt cõſecratio gini.Sed bñ poſſet In multis etiam monaſterijs ̊ ſeruat᷑. vt hiregnu
vtii aliq̃ cautela vt ſeruat? q buſdã ceremo ęea die qᷓ̃ conſecrant᷑ virgines eadẽ di 4⸗ H hn Non
nijs qͥ nõ ſunt de ſubſtãtia veli ꝓᷣginalis.cũ ꝓfiteant᷑ coꝛaʒ epo et abbatiſa gdem e. enniul
eps vicit foꝛmã mutaret nomẽ vᷣginitatis dicit ꝙ nullus miſi eᷣs mirgines velare pöõt mid
“ in nomẽ caſtitans. Et concoꝛ. Boff. et hoſt. xx.qil:de votis. Ypſe em̃ eſt quaſi ſwonſus .—
Sed He. pal.in.iiij.dicit talẽ cautelã nõ paranimphus deſponſans chꝛiſto virgineʒ ⸗
eſſe licitam. qꝛ eſſet mẽdaciũ ſeu fictio in ſa Abbatiſſie vo nullã monialẽ wlo ꝓirgnin Mn
rei ſacamentalis. ⸗ N 1 B olare pñt. xx. q.ij. ſtamumus Mec da; põt N
din (Kiij. epus nõ eriſtenn epo demãdare. qiia lvc ẽ unsfane
Motandum HF.li. conſecrationis et oꝛdinatiõis eppalis.ſicut niinre
6% Zueire r R E Il.s ar .. E- ni
n = Al. zrre Ffen ſeele
— — .J
O rry- = A.. „— 5 8. „ Sr SD,Ird . 4
v. Jr-.- 4 en
4
AIr

romel, gtlien

Feibenianin

Tenigelis nm
miet fewpſteien
noſcomiſeſſi
ninde ſun
mangenenn⸗
hümmae
ag NM
ic fn ninahn
ddi etbidinoni

m.aipſaeni
eeü nnenne
Pen penifil⸗N
niürrun iii 1
gin nnntnngn

»

mnselidid

hbñ faciũt nec qui ve
vſurpare ofnciũ e
ceſſiõe a papa

dicit Pe. de pal.

. 1

Capitulũ

et conſecrare eccleſias et iuriſditõis.ð extra

de conſe. eccle.vel al.aqus/ tex his appa⸗

ret ꝙ re igioſe moniales oꝛdims menchcã⸗
nũ qe ſant᷑ a platis earũ nõ epᷣis velo vir

ginum cũ ſolennitate qua velant᷑ ab epiſco

P excepta danone anuli et coꝛonatioe nõ
lant eas. cum videant᷑
. Acede⸗

—

oꝝ.mſi loc!
E pe.dicit ꝙ mulieres oc
culte coꝛrupte ſiue a viris ſiue aliter.nullo
mõ ſunt velande velo virginũ.nec etiam ꝓ

pter vitandũ ſcandalũ. Sed ve rum eſt ꝙ ſi
eps ſoc ſcit in ↄfeſſione vel enã aliter ſzoc⸗
culto modo.nõ debettalẽ publice repellere
ſed admittere.ipſa tñ que eſt ↄſcia de coꝛru

pnone pfecta. moꝛtalł peccat eam ſuſcipiẽ
do. Et idem vigdetr de his q̃ hvoc ſcientes ad

conſecrationẽ ſolicitant.ſecus ſi ꝑmittant

cum eſtocculiũ. Poteſt aũt excuſarẽ ſe. nõ
manifeſtando peccatum. ſed tanqᷓ; ex huili
tate vt indigna recuſet.

Nota de tentatio. K. iii.

nibo carnis cõtinentiũ virginũ vel viduarñ

.*

xxv. q.i. in fi

moleſtatũ a paſmonibus nõ opoꝛtet deſrera

re de dfectu habitus infuſi vel acqͥ ſiti. Nꝗ⸗
qõð dicit ꝑus ꝙ tẽperatus nõ moleſtat paſ
ſiõibus ſed f

aciliter et delectabiliter et pꝓm

Fie deuincit eas.ſed ↄtinẽs moleſtatf᷑.appel

lans ↄtinenteè.qͥ nõ hʒ habitũ firmũ virtu⸗

tis tꝑanne. intelligit de tpantia acqͥ ſita et

tentatione a carne.que duo ſolũ nouit phi

Secundũ

.

requirat.ſicut beatus bñdictus tẽtatus ſe p
iecit in ſpinas. Hec pe. et beatus Franciſeꝰ
oſt flagella cũñ nõ ceſſaret tentatio nudum
ſe poſuit inter niues. Et leatus Ber. adiuc
ſecularis ſed vᷣgo ſe immiſit in aqs geliis
Sic legimus ſanctã abbaniſam Saray vir

ginẽ vſq; ad ſenectutẽ vitio carnis tentatã

ſed viriliter reſiſtentẽ. in vitis patrũ. Et lx,
atam lꝛatherinã de ſenis vᷣgineʒ ad tp̃ᷣs gra
uimime tentatã ꝑ imaginanones a dialvlo
immiſſas.iſed victoꝛioſam.et de inſtis alijs.
Dñ ꝓ concluſiõe notet vbum Bꝛego. di⸗
centis. Neq; immũda cogitatio cum men
tem pulſat maculat.ſed hãc ꝑ delectanonẽ

ſuꝑat.de pemi.di.ij.c.inter hec
panafich eſt rer tee ilus fecit ter
dñm oꝛãs et humiiatione intelligens illꝗ
Sap̃.viij.c. Non poſſunreſſe continens n
ſi iu dederis.ſ.deus. Et hoc ſcire vnũ dei eſt
et ſe diſcrete affligere ad domandũ carnem

De inſtructione K. iui.

virginitatis ab infantia Pieronymꝰ ad ale

thã ſic ait Filia tua cantica mundi ignoꝛet

ꝙ turpia nõ intelligat. Adpuc tenera lingua
at. Pc

pialims duloiba imbuaf. ꝓcul ſit etas laſci
ua pueroꝝ. paleat in addiſcẽdo ſocias qͥb-
inuideat, quarũ laudibꝰ moꝛdeatf᷑.necẽ ob

iurgãda ſi tardioꝛ ſit. ſed laudibus e xcitã⸗

dum ingenium. vt vicine ſe gaudeat et vi⸗
cta wleat. Caue ne ineptis blãcdicijs femi⸗

—w

narũ dimidiata ſimilia verba vicere cõſue⸗
ſcat.ne in auro vel purpura diſcat laudem.

loſophus.et nõ de tꝑantia infuſa et tẽra tio Peor alterum lingue alteruʒ moꝛib officit

ne ab loſte. que duo nõ nouit phᷣs.contin⸗

git em̃ quandoq; habentẽ antiam acqui⸗
ſitam a demone ita grauiter tentari ſicut a

carne non habente aliquẽ habitũ quia põt

inſtamare carneʒ et imaginationẽ ꝑ moni
tionẽ ſpecierũ et ſpirituũ et materie.ſi pmit

tat plus q; naturales motus inſurgũt. Dñ

et paulus dicebat. Datus eſt mibi ſumul
carnis angelus Sathane qͥ me colaphiʒet

ij. ꝑ. r. . Oñ cq;uis haleret habitũ vir
ginitatis acq̃ ſitũ et infuſum nihilominꝰca⸗

ro nõ aſe ſz a demone ſic inſtigabat. ſic acri

r mpugnabat.ſed dictũ eſtei. Sufficit ti⸗
bi gra mea. qꝛ habitus acqᷣſi

ꝛeca hiſtoꝛia narrat Alerandrũ oꝛbis

minatoꝛẽ in moꝛib et incenu pedagogi ſui

—w

eomidis nõ potuiſſe carere vitijs. qbo ado

luc paruulus fuerat infectus. Pꝛocliuis
em̃ eſt maloꝝ emulatio.et quoꝛũ virrutes
aſſe neqͥs.cito vicia imitaris
haleat nõ garrulã nutricẽ grauẽ cã anũ vi⸗
derit in pectus eius trãſiliat.et collo vepen⸗
deat volẽti alleluia decãtet/Sit oĩbo ama
bilis. et vmuerſa ꝓpinqͥtas roſam ex ſe na
tam gaudeat,.ipſe habitus wceat eã cui 6

odeitaz

—

miſſa eſt. Caue ne ceruſa et pupuriſſo oꝛa
chꝛiſto cõſecrata vepingas.ne collũ auro ⁊

ꝛatione g Gr.d

itus ſuicit ad margaritis pꝛemas. nec ca put gemmis oꝛ?

uttnn nn Dmandũ oem fentatione natura E. ſed S nes.nec capilluʒ et aliqͥd ei de geenne an⸗
, lone que eſt ab loſte. ſe ntus gr birs alpicena Wrira ely ſare⸗ os offen /
eräetuiftm tin us contiſe n. Et ſi nõ eſſet dit oñ̃m ob vicia

enſorlon, ead vtrac. Et linõ en ob vicia liberoꝑ. Si autem etas
minn . nn caruis qeſt qñq; c imaginanõe. qñqʒ fecta et ſui iuris parẽnbus imputat᷑.quãto
mmunn e ſine imaginanione ltn vſtis que qñqʒ ẽ ſo magis lactens et fragilis que ignoꝛai boni
au la imagingtione eſt grauioꝛ ommm aliaque et mali diſtannã qui itaq; paruulus eſt 1 ſa
ramèêaliqñ eniã ad inſiamanonẽ carnis de pit vt paruulus donec ad annos ſapienne. .„
cnmnitheli⸗ Icenditet tũc foꝛtioꝛ eſt.vt carnis afflictio puenent. tam mala eius q; bona baremi⸗ *
4 „ — . ,SN.. Wa .— .
SS c—n r -„ e A. n
4 4 „ℳ I .Mσ2 —* „ — 4 ,
S= * . 8/ . r . r. . ſuundrr -
. ° † asonnn .
1 . „ * 2
1 . * °
—

7

rxit querere di

et habitꝰ virtutũ wetrina ſit. lec H

Titulus

tinpurant Si ſollicita es et pꝛudens. ne fi

lia tua pcutiat a vipa cur non eadẽ cura ꝓ
uideas.ne pcuna a malleo vmuerſe terre
ne egrediat᷑ ců Dvna. vt videat muhleres
religiomis aliene. ne ludat vedibo ne trahat
tunicas. Denena nõ dant niſi melle ciocũ
lta. er vina nõ decipiũt miſi ſub ſpecie vir⸗
tutũ. Mon veſcat᷑ ſiia in publico.i. in parẽ
tũ ↄuiuio.nec videat cibos qs deſideret. Et

licet qdam putant maioꝛis eſſe vᷣtutis pñ̃⸗
tem cötẽnere volupta tez. iñ ego ſecurioꝛis
arbitroꝛ ↄtinẽtie neſcire qð querat. Carni
um edulio ſuſtetet ne pꝛi deficit pedes qᷓ;
currere incipiãt. Nuſq; abſqʒ te ꝓce dat in

publi cũ. baſilicas in publicũ et eccleſias ſi⸗
ne mie nõ adeat. Nullus ei iuuenis cinein
enatus arrideaf. E
plus dil gat cuius crebꝛo auribo inſuſurret
NQuicòd vm lo quit oẽs ſciãt. Placet ei co⸗
mes nõ compta nõ foꝛmoſa.que hq do aut
ture carmen dulce modulef. ſed grauis pal
Hocfe ad ozafi

olo aliquax de ancillulis

lens ſoꝛdidatus ſubtriſtis ati
ones ſurgat.bymnosma le decãtet. oꝛoni
lectio ſuccedat.lectioni oꝛatio. diſcat ⁊ te⸗

nere colũ. rotare ſuſum. ſtamina pollice du

cere. ſpernat bombicũ felas. Sericuin velle
ra et aurũ in filla lenteſcens. Calia parent

veſtimẽta qbus frigus pellat. nõ qinbu ve
ſtita coꝛpa videant. Cibus eius oluſculũ 1
ſimiha raro

qʒ piſciculi. ſic comedat vt ſem

per eſuriat. er ſtatim poſt cibũ poſſit oꝛare et
legere. Diſplicẽt mihi in tenexis maxie eta

nbus longa et immoderata ieiunia. Expi/

mento didici aſellum in via cum laxus ſue
erere diuerticula. oc in pperuum iein
nium pceptum ſit vt longi itineris ppetes
vires ſuppetent. nec in pꝛima mãſione cur

rentes coꝛruentes in medijs. OIiloi om̃ino
lauachꝛa in gine adulta di plicent. ꝗſeip
poſſe

ſam deber erubeſcere 1 nuda

——— 72 . . „

Si em̃ vigiliij et ieiunijs macerat coꝛpꝰ ſu

——

um. et in ſerunutẽ redigit. cur ecõtrario bal
neaꝝ ſomenus ſopitus ignis ſuſcitat. Pꝛo

gemmis a ſerico vᷣgo tua diuinos codices

amet qͥbo nõ auro et pellis babylome vᷣmi
culata pictura. ſed ad fidẽ emẽdata erudi
ta diſtincno. Caueat omia apocripha. iura
renõ diſcat. meniri ſacrilegiũ putet. Trade
ei comitẽe ſancntat. curꝰ ⁊ ſermo incenus
lero.
De exercitio J. V.
virginis ⁊ eius ſocietate. Hieronymus ad
Demetriade virginẽ dicit. Pꝛeter pſalmo
rũ et oꝛanoms oꝛdinẽ.qð nibi lvꝛa tercia.
ſexta ⁊ nona d veſperu.medio noctis ⁊ ma

Secundus

ne ſemp exercengñ. ſtatue ꝙ oꝛis ſanctamm

ſeriprurã edocere debeas. quãto ſpe legere

nö ad labe? ſed ad inſtructionẽ anie a dele

crationẽ. Cunqʒ finieris ſpacia et frèquen
ter te ad figẽda genua ſolhcuudo ani m ſol

licitauerit. habero lanã ſemp in manibo ali

arũ qʒ filamia aut in Cobũ ollige aut texz⸗

da cõpone. que te xta ſunt reſpice.que erra⸗
ta rephende. que ſacieda cõſtitue. Si tant)
overu varietanbo fuerit occupata.nunqᷓ ti
bi dies longi erunt. Nec tibi idcirco eſt ab
ope ceſſandũ. quia do pido nullare in⸗

diges. Sʒ ideo cũ oĩbo laboꝛandũ ẽ.viꝑ oe
caſionẽ opis mihil aliud cogites niſi qð ad

dñi ꝑnnet ſerintutẽ Simpliciter loq̃r q; ins
omnẽ cẽſuz tuñ in paupes diſtribuas. niloil
apud ypᷣm erat pᷣcioſius qᷓ q; manihus tuis
ipſa cõ eceris.vel in vſus ꝓpꝛ os.vel in exẽ
plũ vᷣginũ ceterar. vel qð auie matriqʒoffe
ras maioꝛa ab eis in refectionẽ pauꝑum p
irecepenra 4 Rolet tñ in pleroſqʒ eẽ cer

tamẽ. vtꝝ ſolitaria autcum mulus ſit vita

melsandr pꝛioꝛ pᷣfert ſcðe. Sʒ in viris
piculoſa eſt ne abſtracti ab voim frequena.
ſoꝛdidis et impijs cogitatiõibꝰ pateant / et
pleni arrogãtia et ſuxtilio cũctos deſpiciãt/
armentqʒ linguas ſuas vel clericis vel mo
nachis alijs detrabendo /qntomagis in femi
nis qrum mutabilis fluctuanſq; inĩa. ſi ſuo
arbitrio relinquaf. cito ad deterioꝛa dilabi
tur/Non in vtroqʒ ſem p ni miã abſtinen
tiam cerebꝛi ſanitatẽ in buſdã fuige vexa⸗

— *

mqm. pcipue q; in humect)a frigidis habita

„ „

uere cellulis. ita vt neſcirent âdagerent. qͥ
ue ſe verterent. Adẽ. Hec ſola eſt dignare/
trihurio cũ ſangins ſanguine penſat᷑. Apo⸗
ſto lus in laboꝛibo plurimis gloꝛiat.in carce
rib abüdantiusin plagis ſupꝛa moduʒ. in
moꝛibo fre quẽrer in fame et ſin ⁊c. Nos au

tẽ ſi eib inſulſioꝛ fuerit cõ miſtaf.alix fran

gif. mẽſa ſubuerntf. verbera ſonat/ Kegnum
celoꝝ vim pant. niſi vim feceris celoꝛu re⸗
gna non capies.: niſi pulſaueris impoꝛtune
panẽ nõ accipies ſacramen. Egrederæ que⸗

ſo pauliſper de carcere et pñtis laboꝛis mer

cedẽañ oculos pinge quã oculus nõ viqcht.
Qualis erit illa dies cum tibimaria mt dñi

.

choꝛis occurret comitata vgineis. cñ poſt.

mare rubꝛu pharaone ffimmerlſo cũ exerei⸗
mn ſuo ten ẽs iympanũ cereris inqet rũſurꝭ
Cãtemus dño gloꝛioſe. Cüc tecla in tuos
lenthã leta volabit gnplexus. Timc et ipſe
ſponſus occurret et dcer. Surge ꝓpera ami
ca mea colũba mea ⁊c. Cũc angeli mirabũ/⸗
tur et dicent. Ane eſtiſta qᷓ ꝓgredit. vide⸗
bunt te nillie et pdicabũt regine et laudabũt

. A *

bno

A ict
llop
lis
fark
pmracfſun

Dec⸗

Gihabend
aben
non
puthe
Punus
urontt
qzen
lifutc
nbya,.
teſtamen
ulee dii.
Cenbintev⸗
ſtosvtin
nphen
Wrär
Wümii
aore
Cochnn
ener⸗
iunn
la se
ſefoinal
ſunnwii
Ubrdict
ngen
Nruͤſpi
ſrücſon⸗
Wtie
leneni
onnsi
ſhog er
Cmi
utana,
Mltent
lili nn
iid
ntpimane

fCcnanens,

hrrofo
Nihngtn

.
uuufan

inmeſere
Pmu ſlanen
Gancoeninſt
nnnarh gi
diiliemni
ite gnen
4 öane, Eitn
Ndiſtineki;
rwonlrein
Amnäin
ndoctffi
desdiſubunt
sSNuntue
usppeOsine
gt auienang⸗
ſenone panon,
mminperoſchein
encnn unt
ziniſche. Ginnn
iiiiii
Nunöru:
iocineii
uns anint
cotnsnſn
ſumntidinn
tourrmdn
ſehnrrate
initrinirtn
nert't nodehin
eſenentadagenn
herſoln eſden

ngginehenſi

msGorinid
—
ſamee ſnt/

derehnquẽs moyſen ſequaris in lex mae
terrã ꝓmimõis introeasſet nemo ſit qͥ phi

Sara cum nuptis obuiã wniet. anna cum
vidũis. pueri qqʒ clamabãt Oſanna in ex
celſis. Quotiẽs te vana ſeculi lectat am⸗
biniaaitẽsibi aliq̃d videris glo ſum. ſic ad

paradyſum mẽte ↄſcẽde. Hec Pieronimꝰ.

De cautela virgi. J. vi.

ni halenda cõtra pidula et ſolitudine tenen

cda Hieronymꝰad Euſtochiũ Obteſtoꝛ co

r v angelis eius ne vaſa tepli facile in
publicis ꝓferas. ne ſacrariũ dei quiſqᷓ pꝛo/
phanus in ſpiciat. Oʒias archã quã nõ lice

bat contingens moꝛte fubita ꝓſtratus eſt.
Neqʒ em aureũ vas et argenteũ tã deo ca

rũ fuit q; tẽpluʒ coꝛpis vᷣginalis.Pꝛeceſſit

vmbꝛa.nũc veritasẽ. Spõſa chꝛiſti archa

eſt teſtamẽeti intrinſecꝰ et extrinſecus deau⸗

cherubin ſedere vult dñs ¶ Oittit diſcipu
los ſuos vt in pullo aſine ſedeat. Curis te

rata legꝭ dñi. Suꝑ hac eSunn q̃ſi ſuꝑ

ſecularibo ſolue.vt paleas et latera egypti

beat. non mater.nõ ſoꝛoꝛ.nõ germanus nõ
cognata.dñs te neceſſariã hʒ. O
rint impedire nmet flagella Pharaonis.
Jeſus ingreſſus teplũ oĩa q̃ tepli nõ erãt ꝓ

iecit.deus em̃ ʒelotes eſt. Ergo vbi in pecto

re vᷣgin ali ſeculariũ negocioꝛũ cura eſtuat
ſtanm velũ tẽpli ſcindit᷑ ſpõſus cõſurgit ira

tus ⁊ dicit. Relinguef vobis domus vfa de

—

ſerta. Sempꝑ te ſecreta cubili tui cuſtodiũt

ſꝝ tecũ ſpõſus laudat intrinſecus.Oꝛãs lo

Aris ad ſponſum. legẽti tibi ille loquaf. Oꝛ

tus cõcluſus ſoꝛoꝛ mea.fons ſignatus/Ca

ue ne vomũ exeas.et velis videre filias re/
gionis aliene. q;uis fratres haleas patriar
chas.et parẽte irrael leteris. Nolo te ſpon/
ſum qrere ꝑ plateas.nolo te circuire vicos

ciuitatis.ſponſus in plateis nõ põt inueniri
Dulneraleris. expoliaber.. gemebũda nar
rabis. Inuenert me vigiles ⁊c. ʒelonpus

ẽ ſpõſus.nõ vult videri faciẽ tuã. Forꝭ va⸗

gant virgines ſtulte. in intrinſecus eſto cũ
ipõſo tuo. q̃ ſi nbi oſtiũ clauſeris ⁊ in occul
to oꝛaueris. vemetet pulſabit et dicet tibi.
Ecte ego ſto ad oſtiũ ⁊c. Oaniel in cenacu

lð ſio in alto manet.nec em i hũili manere

poterat. Feneſtgs aꝑtas ad hierlin habu⸗

it. et ti habeto feneſtras aꝑtas. ſʒ vñ lumẽ

introeat. Dñ videas ciuitatẽ dei.ne apias

—

illas de qͥbus dicit. OJoꝛs intrauit per fene

ſtras. idenſus exterio?ꝛes. Et paulo ſupꝛa

ideʒ ait. Cu ſimplex loq̃ris et ignotos qſqʒ

blaãda nõ deſpicis. Sʒ aliter impuchici videt
oculi.nõ noꝛũt gie pulcritudinẽ ↄſiderare.

Patn der harrr

nO-

ſi volue/

ſed erwr er declinet auris tua in verbaꝗ
mala. Sepe
mẽtis arbitriũ. Si libenter audias vgo qð
dicitſi ad ridicula q̃qʒ ſoluaris qᷣcqͥd dixerʒ
laudãt.qcquid negaris negãt.caſtꝗ vocant
Janctã Ecce vere chꝛiſti ancilla. Mõ vt il
I hoꝛrida turpis et ruſticana terri bilis. q̃ z
oĩno foꝛſan maritũ nõ habuit. qꝛ inuenire
nõ potuit. Haturali ducimur malo. et adu

e em̃ indecẽs aliqͥd loquẽs tẽtat

atoꝛibo nr̃is facle fauemꝰ. Et ß nos re⸗
ſponde sO indignos.⁊ calidꝰruboꝛ oꝛa
fundat.tñ ad laudẽ ſuã aia letat᷑ in ſers⸗
ꝛecipue ↄuerſationẽ viroꝝ cñ mulieribꝰ

et ecõtrario.ꝑiculoſam oñdit dicẽs. Sam⸗
ſon leone foꝛtioꝛ.ſaxo durioꝛ.qͥ vnꝰ et nu⸗
dus mille ẽ ꝑſecutꝰarmatos. in Dalile mol
leſcit amplexib/Hauid ſᷣm coꝛ dñi elect?
etqͥ vẽtuꝝ xpᷣm ſancto oꝛe ſepe cantauera?
Berſabee captus nucdlitate adulterio iunxit
lvmicidiũ/Salomõ ꝑ quẽ ſe cecinit ipſa ſa
pientia receſſit a dño qͥ amatoꝛ fuit mulieꝝ

Et ne aliqͥs ſibi de ſanguinis ꝓpinqͥ tate cõ
fideret. in illicitum thamar ſoꝛoꝛis amoꝛe

frater exarſit incendium.

De cuſtodia ha ꝗ. vii.

lenda a vᷣgine circa ſenſus exterioꝛes. Baſi

lius in li.de vera integritate vᷣginis ſic ait.
uãdiuinũ ꝓfecto q deʒ ac pcipuũ imacu⸗
late aĩe inſigne vᷣginitatẽ eẽ cõſtat. Oaſcu
loꝛũqʒ ac feminaꝝ coꝛpoꝝ ẽ adinuicẽ habi⸗
tus vᷣgo q̃ nullã feminee voluptatis lalbem
ex coꝛpꝑe patit᷑.et oĩa carnis vicia oẽmqʒ ꝑ
turbatiõeʒ animi pꝛoꝛſus a ſe eliminat. pu
riſſimã ſe deo ſiſtere. quẽ amare ꝓfitef tota

(ũ intẽtione conaf. Doluptas cum vna ge

neralis ſit.veluti fons qdã a carne ꝓfluit.
atq; inqͥnos ſenſus velutiĩ qͥnq; riuos di⸗
ſtributa ꝑ lvs ad ſenſibilia ab innimis fluit
lox qlibet ꝑ ꝓpꝛiã feneſtrã fiuentũ ſuũ ſenſi
bili qð oſtẽderit vemẽter imittẽs qcqͥ d/p
pinquũ fuerit vi ſua ad ſe ꝑtrahĩt.carnaliq;
repletus limo ac toꝛrẽtis inſtar.ecõtra rur⸗
ſus ab exterioꝛibo ꝑ eaſdẽ feneſtras in car⸗
nis eſt celerius reſluens aĩaʒ ꝑturbatiõibo

2 fluctibo q̃tit ac in ꝓſunda demergit. Quo

circa ſancta vᷣgo ſenſuũ feneſtris cuſto dezʒ
admoueat rõneʒ.eoꝝq; ad exterioꝛa ꝓgreſ
ſum nequaqꝙ; eis trãſitu libero paſim ꝑmit⸗
tat. Hõ igit oculoꝝ acies adoĩa paſſim in⸗
ſpiciẽda viſibilia pãdeda ẽ.ne oẽm q̃ʒ figu⸗
rarũ atqʒ foꝛmarũ ſpẽm ſine diſcretõis exa
mine hauriẽs. ad eaꝝ poſtea turber imagi⸗/
nes. Deꝝ aꝑt ad ea q̃ vite vſu nccia inſpi
cienda ſunt coꝛpeis ocułaĩe oino claudẽt
obtuiũ.eoſqʒ ad veri intuitu luminis.et eiꝰ

. ₰ — .

. — „ *

.60
Zitulus Secundus
zerillo inſinua pulcritudinis. ↄſideratioj les cum fint natura fecundi acp acrimonte uet
eriloĩn inn lanſos puigili apiet ſtudio. vim peurigine coꝛpi erctet pl ceterzudlti iut
ee auditũ qdẽ temere er indiſcuſe vbis bidinẽ coitiqʒ ꝓuocare. et ſic de alis cibis catt
oĩbo accõmodabit. Cete ad ea q̃ mala ſũt incitantib⸗ laſciuiã. DNirgo igit ſuwirgi uin
. noxia ipᷣm veluti ad pe qndã putridi ac nis et audit et viſus. guſtus tact et odo itt
pnicioſi anim⸗ obturabit. His vᷣo que ſunt rat.motuſqʒ oĩs t qꝛ bladimenii cupie 6 reſiti
optima emanãtq; Vtut? puriſſimos laties nee voluptat e ſemiger maſculi laſciuio ſ
tota intẽnione ſubiſciet Buſtiſ un ſeſn ad ribo oculis ad ſe inſpiendiu illecebꝛanatu ſugien
ſuauia et dulcia inbiantẽ rõne frenabit. et raliter ſuggerat.ac liquidioꝛi voce ad oble ſuſti .
ad ea qᷓ ſunt neceſſario ſumẽda moderabit᷑. ctameti auuis oꝛgani inſtar effecta eſt. mẽ⸗/ Upnalc
antũ vo vtſenſuũ oĩm ꝑnicioſimime et ſe bꝛoꝝq; inſinuata mollicie.ac toto pꝛoꝛſus cße
uiſſime blãdũ ſenſuſq; relqᷣs vi ſua ad vo/ coꝛpꝑis hitu ⁊ motu ad ſeductionẽ foꝛmata gonens
luptatis illecebꝛas pellicientẽ ĩmaculatũ ⁊ voluptatꝭ. Nõ mõ em loquẽs mulier et in fnaſt
pturbatiõibo mĩme puiũ.ſp q;maxĩa woterit tuẽs veꝝ ſedẽs qͥ et incedẽs. ob inſitꝗ ſibi ſoſtis
cura ſeruabit. Dicem cum toto ſit diffuſus naturaliter aduerſus maſculũ vim huc ad nund⸗
coꝛpe ꝑ oẽm illiſupſiciẽ.nõ eã ſolũ q appa ſe emintralꝛit vt magnes lapis ferruʒ. Et inmi
ret extrinſecus. verũ et qᷓ altius recõdita eſt idcirco ſummope ↄtẽdat vᷣgo necefle ẽ. ne ſolen
ad vicioſos ↄtacvaduerſus aĩaz ſeue dñat vllis voluptatibo laq̃is irretiat᷑. Imiterqʒ ſedc⸗
oꝛro manibo ad vſus noxios pcipue ni?/ vocẽ obtutũqʒ virilẽ inceſſuqʒ et oĩ ꝓꝛſus cbt⸗
tens. his veluti qbuſdã ſibi circuinſeptis ax habitu.ac motu coꝛꝑis voluptatis illece,/ tln
mis feruẽtiꝰ ꝑ eiuſdẽ inſtroꝝ aſenſuʒ oẽs bꝛã vrer ecſe pariat᷑ ſaucta vᷣgo ſubi / ſihhe
inciderint caput ne aſpectũ qdẽ blãda ſedu ci carnalibo curis. nec in ſuã aliopq; pniciẽ enfrift
ctiõe ſua ĩimunẽ abire patief. Sʒ cũ ad lꝛ/ carnalia oꝛnamẽta conàrat.ſʒ ad firmaʒſe toſelen
rendũ tetraſq; figuras. turbas atqʒ confun conſtantẽ atqʒ virtutis ſpeciẽ pudicꝭ geſti/ Agcuſtd⸗
dit. ad lenes aũt et qᷓ venuſtioꝛi facie adie- bus viriliqʒ roboꝛe ſubꝛigat. Et ita in ſefe laternin
cta coloꝛis gra ad fallendũ foꝛmate ſunt. mineã voluptatẽ iner Ite reuereat oĩs finni i
fundit atqʒ delinit. potentiã ſuã ſaus inſinn mulier ſʒ vᷣgo ĩ pꝛimis ãgelos etiã cũ wmi nnktiu
at. et ſic de alijs ſenſibus/Añ oĩa a nerſus ſola nult vir arbitris ſedet. et cũ coꝛpꝰne⸗ ſen aſcen
guſtũ vᷣgo tota intentione pugnabit. ſonteſ ceſſario curandũ erit.a capit) vittas. et ſi⸗ bentire
qʒ voluptatũ vẽtris et impudicitie fomitũ gillatiz cetera aſtringẽs. id opaceleriter exi wunmmnt
inde manantiũ a pꝛincipio caſtitatꝭ ſtudio gat.et qntũ fieri pt ptegat mẽbtanõ ſolum h
ardoꝛe ſiccabit.ne dũ virginitatẽ ſeruare ſuos angeloꝝq; oclos verẽs veꝝ ſe vtĩi ſſe mni
ꝓponit. guſtui ſe imoderate ꝓſtitues. caſti exercitatõis comicilio ad verecũdiã ſtudio finen
Aate ſuã alia fruẽde voluptati deuicta ſen ſe ſp exercẽs/& ſi neqʒ cũ ſola ẽ. nudari ſi 1 nai⸗
ſim dũ neſcit amittat. Dirginẽ em̃ neſcit. ?« ne rõne ꝑmunt᷑.qntominꝰ fratribo in pᷣo b ſinite
vginis guſtũ cõuenit.nulliqʒ gulã ſuauiter ſentibo. Et pudoꝛe igitet tunica ſeipſaʒ pu Nh
oblectãni illecebꝛe puiñ. Integram ſeet in dice ac verecũde cõponet. nec ſolũ nibil mẽ ſnnl⸗
hac ꝑte atqʒ inuiolabilẽ ſancta vᷣgo caute bꝛox qᷓ opa ſunt nudari vlla rõne ꝑmittet. Wpert
ſeruabit. coꝛpuſqʒ vt ſeruire qᷓat ale. in his wern ſumma et ſecura obſeruatione circũ/ onin
ꝗᷓ ſuntneceſſaria victui moderabit᷑ pꝛuden teget. vt nõ ſol ipſa illeſa atq; illibata per ſitoln⸗
ter ac reget. Nec tñ expedit ita coꝛpus atte maneat.ſʒ ⁊ qͥ ituent᷑ nullã ex ei aſvectu le⸗ Aoes ſi
rere vt inualidũ inutileq; reddat᷑. Nec ſolũ ſionis materiã capiãt/Nidẽtes em̃ filij dei rpore
eſcarũ quãtitas vbiqʒ ꝓle metida eſt. ſed filias lvĩm ꝙ eſſent pulcre deuolute ſunt ad ümnaen
et q̃litas ſapiẽter diſcernenda.Nõ ſolũ em̃ eas. Beñ. vl. Sufficit qppe vel modice nu⸗ nkelvginte
legumina ſeminũqʒ nönulla. verũet olera data pulcritudo. dei qʒ ſlios ad voluptatẽ . 1. enenn
pleraqʒ ſunt q̃ monacho qᷣetũ vite guberna emollire. Dec Baſil. Oe ſatiſlaciendo cni ichett,
culu tenere cupiẽti vt ſe hʒ cõis opinio. ꝓ cũqʒ tenſui applicado ipᷣm et delectãc ſon L Niinine
noxijs vitanda ſunt.qppe q̃ carnis receſſus ſibili obiecto ſuo.vt in vidẽdo puleræq̃ ꝗp· fniire
intimos pungũt.et pꝛuritus titillatõneſqʒ Petit ocul“. tactꝰin tãgẽdo. ſibi grata.nõp H · * è ugn
excitãtia nõ minus coꝛꝑa nr̃a pturbant.ac extinguit᷑ ↄcupia talſenſũs. ſz auget. ad qd Gid
3 ſecreta vi ſua in etant qᷓ cõſenſu oĩm fugiẽ declarãdũ ĩducit fictionẽ poencã.ſ.de hydra ſiern
= da ſunt. Quocirca nec ſaltibo paſſiʒ atqʒ in⸗ ſerpẽte ſeuo ĩ liimo moꝛãte.q̃ cũ plura capi eine
diferẽter vtemur. ſicut fieri apud pleroſq; ta hr̃et vno ſucciio tria oꝛiebant ſyegne ſuc niſen u
cõperimus qͥ p imoderatã ↄtinenciã pulmẽę cẽéſa occiſa e. HNãc dic ſigmficare voluptatẽ muln
ta oĩa repudiãtes los ſales cũ pane vice cõ in carnis limoſa materialiq; natura capi/ Sahntnt
„₰ gdimẽtoꝝ oĩm ſumũt.HMõ intelligũt hi ꝙ ſa ts plura ſenſus plures qb pficit a qrit vo⸗ ieifen
. . — . ar — Natemne
a. „—
.„ ° △ „
9* . .
. . 60
⸗ — ..
. 4 9
*

rdh
Nimrſitt
N
ni gen
dain
Anualitger
ühti
rtkentin
ecunitnn
tis obmif
Maläimni
neslaisſen,
Ntgoneeſeir
inetigt Pait
ceſſuqzeicin⸗
voluptanisii
ſaucla bgoi
nſicliorchi
m Hadſn
ſhedieciis
memt. Ciu

ſeenniige,
.1r i
Gisitanen
NNNdNi
õ
lwaffmiti
Miſbi i
Nir fuh,
fumicſenſifl
Met,netſciüil
ri Naröregn
n enma
1illeſn us id
inuliar fnd/
NMili
emubil
ctenrtwintn
itvenn ih
1 Aünirmntnſh
uörartliigſh
ncichlln
dſgna i

—
= =

„

Capitulum Secundũ

luptaa.i. d lectatio ſenſualis. Albſcinditca
put cũ ſatiſtit ↄcupie alicuiꝰſenſus ipᷣm ple⸗

ne delectãdo Sʒ ex h̊ ñ moꝛit᷑⁊ defic ↄcupia
ſz pla cita oꝛiunf᷑.i.magꝭ aceenuif᷑ volu
ptas qᷓnto mag eã qͥs ſequit᷑. Cũc aũt ex to

to occidit᷑ ſeu extinguit᷑. qñ igne cõtinẽtie

coartat᷑.dũ qͥs abſtinet ab illicito vſu cuiuſ
cunqʒ ſenſus. Ba ſil Da gna qʒ cuſtodia
ſenſuũ ſeruãda ẽ. Dicat ̊ ꝑfe tũ vᷣgo illud
Abacuch.Sup cuſtodiã meã ſtabo.ij.c. Et

illud pᷣs.pſalmo.xxxviij. Dixi cuſtodiã vi

as meas Ooꝛs em̃ itroiuit ꝑ ſeneſtras no
ſtras.ſ.ſenſuũ exterioꝛũ.ingreſſa ẽ ꝑ pꝛtas
noſtras.ſ.interioꝛũ ſenſuũ.ſ.imaginatõne
memoꝛatiua et hmõi. OJoꝛs.ſ.pcii figura
extatĩ Aſ boſeth filij ſaul qͥ cũ poſuiſʒ ad cu
ſtodiendã poꝛtã comꝰmulierẽ.qꝛ wꝛmitiõi
ſe dedit ⁊ nõ cuſtodie.pꝛinceps latronũ Re
chab ⁊ Banaa latẽter wmũ ingremi gcuſſe
rũt in inguine wꝛmientẽ ſeu iacẽtẽ Iſ bo⸗
ſeth et occidẽtes ablatꝭ ſpicis frumẽtoꝝ abi
erũt.ij. Reg.iiij.ad ſignandũ ꝙ cũ cõſidera
nio ſeu circũſpectio quã qͥ libet adhibere debet

ad cuſtodiẽdã poꝛtã ſenſuũ wvmꝰaĩe. vvꝛmi

tat et nõ vigilat ad cuſtodiendũ ne fur vel
inimicꝰingrediaf.demones latẽter in aĩam
intrant et iacẽteʒ apꝑtitũ rõnabilẽ in terre
nis ꝑ deſideria carnalia occidũt. ablatꝭ ſpi
cis vᷣtutũ de aĩa. Etiõ di xit chꝛiſtꝰ. Nigila⸗

te ne intretis in tentationẽ Luc.xxij.eCuũ
ſtodiã q́ʒ dʒ vᷣgo hr̃e interioꝝ ſenſuũ ſᷣm il⸗

lud ꝓuer.uij.Dĩ cuſtodia cuſtodi coꝛ tuñ.
qm̃ ex ipſo vita ꝓcedit.vñ Baſilius in ſupᷣ
dicto liv. Nulla ex ꝑte vᷣginẽ mechari ↄue
nit.nõ lingua.nõ aure.nõ ocło.nõ tactu.nõ
vllo deniqʒ ſenſu.multominꝰ aĩo.ſʒ aĩaʒ ip
ſam vt ſpõſam nitidam ac puriſſimã ſponſi
alnplexibo ingere. Diligẽter em̃ oĩa ille ſpõ
ſus rimat᷑ ⁊ diſcutit.enã qᷓ intimis anim re
ceſſibo latẽt. Añ oĩa igit᷑ opoꝛtet vᷣginẽ cogi⸗
tatões ſuas puras iuiolataſqʒ ſeruare Ziĩa
q̃ppꝑ ꝑdurãte incoꝛrupta. coꝛpus q̃ʒ impol
lutũ imaculatũqʒ ſeruat᷑. Poꝛro cũ ſepimi⸗
mis cogitatiombo contaminer aĩa q; tũlibet
coꝛpuis ꝑmanere incoꝛruptũ videat᷑.nõ tñ
mũda ceſef eius integritas.cũ ſoꝛdibo cogi⸗

Ationũ inqͥnata viciet. Neqʒ em̃ eſt aliud
imaginaria pᷣtrãſiẽſqʒ cogitatio ĩ aĩa qᷓ; pi⸗

ctura cogitatõis coloꝛib et imaginib figu
riſqʒ ſuis qs in mens pinxerit ſcripta. et
cũ aĩia cogitatiões ꝑ coꝛpꝰ exeqf.als ĩ oꝑis

ducit eſfectũ.Quãaãs vᷣo necdũ oꝑe ĩpleue

rit ĩ ſe ſeulptas reſeruat.eaſqʒ etſinon actu

coꝛpꝑeo intra ſe m̃ nùtu volitat exeqͥt᷑.Siẽ

eĩ coꝛꝑis offm̃ ẽ coꝛpalr aliqͥd exeqͥ.ua opꝰ

nie eſt cogitanõibo. vt vult placitas ſibi et

gratas imagies fingere. Oeꝝ qꝛ ſic is qͥ no

tas didicit ſi illas ſcrilbere omittat ſenſiz ai9
labunf᷑.ita vt ꝓcenu tꝑis.nulliꝰ iã notãdi
ſigurã. aut locũ aut nomẽ reuocare in aim
qdat.ita ⁊ qͥ iniq̃ cogitauerit.ſi eiuſmodi ne⸗
glectis cogifanõibo ad vtilioꝛes aim alias
trãſferat ſeqʒ ad eas exercer pcedẽte tẽwꝛe
pꝛioꝛes illas a memoꝛia elimnãs ex aie ta
bula ꝑpetua oblinione delebit.qppe memo
ria nihil eſt aliud q; figure expᷣſa cogitatio
nu in aĩa.veluti pictoꝛis arte collocata. Et
vt noxias turpeſqʒ cogitatiões vitet.illud
iplẽdo Iſa.i.c.Auferte malũ cogitationuʒ
vr̃aꝝ ab ocułmeis.vt ſaltẽ in eis moꝛã nõ
trahat. et ſi mẽti ſuggerant᷑ dʒ ↄſiderare pᷣ⸗
ſentiã ſpõſi ſui ⁊ angeli ⁊ ſcõꝝ. Oñ baſilius
ibidẽ. Nirgo ſeipſaʒ pꝛimũ ↄſciamqʒ ſuam
reuerebit᷑.etſi valde ſit ſola. deinde aſtãtẽ ſi
bi cuſtodẽ angelũ. Angeli em̃ eor in ceł ſʒ.
vidẽt faciẽ pr̃is ⁊c.ait ſaluſtoꝛ mat.xviij.c.
nec em̃ cõuenit vt angeli cui credita ẽ cura
faciẽ aſnat hõ Atqʒ; ĩ pꝛimis vᷣgo q̃ hũcip
ſum caſtitatꝭ ſue veluti ꝑamimphũ cuſtodẽ
qʒ hʒ. Pꝛe cũctꝭ añt ipᷣm ſpõſuʒ ſuũ reuere⸗
bii ſibi vbiqʒ amſtẽtẽ ipſiq; pr̃eʒ ⁊ ſpm̃ ſcm̃
Quidꝝꝑ ſingła ꝑgã.ipſas angeloꝛũ ĩfinitas
mMtitudies ⁊ vna ſcõꝝ pr̃jm biiſſimos ſpũs
q̃ etſi ocułcarnis mime ↄſpicui ſunt. incoꝛ

roꝛeis iñ obtutiba ad cognitionẽ ↄplectunt

oĩa et ↄpᷣlendũt.Ex hac rõne ſi latere vgo
ples q̃rit.lõge hlvos magꝭ qͥ tot ac tales ſun:
qᷓ; vĩes merito reuereri debebit. Et qꝛ młti
tudines paueſcit obtutũ. hos vitare phas
nẽ qͥ ſunt ĩſnita minitudo. Dirgo ait apłs.
Cox.vij.q̃ innupta ẽ cogitat.i.cogitare dʒ.
q̃ dñi ſunt.quõ placeat deo. Cogitat vt ſit
ſcã ⁊ pura coꝛꝑe et ſpũ.Curas em̃ ſeclłlares
et reꝝ coꝛruptibiliũ cogitatões ↄiugat lin
quens ſibi imoꝛtabihũ et incoꝛrupnbiliũ q̃
ſpõ ſi ſui familiares atqʒ ꝓpinqſunt ſerua⸗
uit curas.Auid ẽ aũt ꝓginẽ placere deo. ni
ſi naturale ſpem ſuã vᷣtunibo exercitqͥ ſpuũał
clvꝛuſcãs ſꝑ oñdere vt ⁊ eã iugiteritegrãĩ
temeratãqʒ ſeruare velle.placere deo mibil
aliud ẽ qꝙ;ᷓ laudabileè ſeipſaʒ ac btãʒ ⁊ ei ſileʒ
ꝓ viribo facere. Cetex ſi ſollicita ẽ quõ pla
ceat virgo dño.ſcixe ꝓfecto debet quia ipie
ſponſus in nullo licet obnorius.quomodo
ipſe ſponſe ſue placeat curat.ſ.pꝛouidendo
ei copioſe de omnibus/MNã li ſponſa moꝛ⸗
talis viri ſperat ſe gubernari et ꝓuideri ab s
quãtomagis que o gubernanoneʒz lul to⸗
ta fide cõmiſit.⁊ cũ illo ſꝑ viuere eligitcopi
oſimima ſue circa illum cure pꝛemia ipto ſi
bi per omnia perſpiciente ſuſcipiet. Haber
