oꝛationi qᷓ; ſue iuduſtri

milibus.⁊ cum innocentibus innocentes. du

ros dure redarguant malignantes coerceant

redcant retributionem ſupeꝛbis.Aun non de

ote vidue vel patꝛimonio iheſurpi ſexł( ſioos
ditare feſtinent. gꝛatis dantes quod gꝛatis ac
ceperunt.gꝛatis facientes iudicium iniurianm

patientibus vindictam in nationibus.incꝛe/⸗

patõnes in pꝓpulis. Qu adite redeunt fatiga
ti quidem. ſed non ſuffarcinati ſimul ⁊ gloãa
tes.Hon ꝙ curioſa ſeu pꝛecioſa queq; tetrax

attulerintſed quod ꝛeliquerint. pacez regnis

legemn barbaris. quietem monaſterijs. eccle⸗

acceptabilem. ſectatoꝛem bonorum opeirln.
Quautum ad ſecun .Au
dum dicit auguſtinus de anchv. i libꝛo de wote

ſtate eccleſi. ꝙ cardinales amſtũt pa. ſicaplti
ypᷣo.Apłi em ſint nuncupati xpᷣi fꝛatres.ʒ ii

ludpᷣs. Marrabo nomen tuum fatzibus meiſ.
⁊ pꝛincipes mundi.ſm illud pᷣs.Cõſtitues eoſ
pꝛincipes ſupeꝛ omnem terrã. Sec dapa nn
fecit aliãs cardinales inſigit eos iſta dupli⸗

n conuimno nõ ef,

e vel lalvri. quoꝛum in
gꝛeſſus pacificus modeſtus exitus.ſit qnzdſer
mo edificatio ſit vita iuſta pᷣſentia gꝛata mes
moꝛia in benedictione. Qui ſe humiles cñ hu·

Mhnmtütene

(ſckizpennhin
Alille, Aoontt
Weifr
(omntcanſanont
6Finanurntte
ViNpaſinteis
iſſentes alin
ſge p,gewian

1

liougkuitlobiaſe
ulſemng
Awräieledile
ennio
ioneds Pemn
Prtegözefdein
.osiö vneſtne
Nilesſureyiſel
Ni, Aecphntcut,
Nrcennschuniun
liſcngnneſinntn
ſaſoneeuken a⸗

ALlelini don
Wrsſlar⸗

*.

ffnenon go

nlrnirecdef
eaſſenipcenti

nnmcfinta
kr ͤͦ
önonpban
nrmarepin
Pnnſclu
ſnglbrnenn
Peeſektmng
teſtekſtenan
ellloscögpen⸗

m

di⸗

imnan

unin
mnr Digen
—

ZMZM

ne
nNNNE.
aeinſeint
umekN
Mari
nt aene. Qura,
ArüdrI

dfreninen

mmotſted,
rmocentanut
Lantmainen
Anmmmitliinn
ASDEIN

Cenksnintd

Cdamurdtt
—
Er

we iumm a “

nmedlnnn
CroANNG

gien
nnkalii

nmin ,

imndußelit,
mn aſe
õ

apitulum

õ

ci digultate dicenæ eis. Eſtote fꝛatres mei et

pꝛincipes mundi.J .
rit xpi. Et q;uis enam epᷣi ſuccedant loco apo
ſtoloꝛum vt dictum eſt ſupꝛa.alio tamen mo/⸗

doqᷓ́; caꝛdinales. Apłi em̃ duplici modo ſe has

buerunt ad xpᷣm. Dno modo vt ei pñtialitex

aſſiſtentes. ſicut fuit ante paſſionem 7 aſcenſi

onem. Scðo mõ vt miſſiex pᷣcepto ei ꝑ oꝛbẽ

q quod ſuit poſt aduentum ſpñſſancti. qñ diſpſi
peꝛ oꝛbem diuiſerunt ſe. accipiendo vnuſqinſ
ꝓuinciã velregnum in ſoꝛtem ſue pᷣdicatõ

nis. cardinales grepñtant ꝑſonas apoſtoloꝝ

*

vt ypᷣo aſſ ſtentes. qꝛ ipſiaſſiſtunt pape pñtialit

vt vic ario xpi. Scðᷣo modo repñtantpꝑſonas
aplon epi.qui in partẽ ſolicitudinis vocati ſüt

regentes diuerſas ciuitates vel ꝓuincias. vt
archiepi. iſtud eſt ſatis conueniens. vt ſian

in hieraꝛchia celeſti aliqui angel ſunt aſſiſtẽ
tes. alij miſſi f'equenter ad nos ita innr̃a ec⸗
cleſiaſtica hierarchia decetaliquos aſſiſterevt

cardinales. alios mitti. vt epᷣos. Et q;uis qd

dictum eſtſit de cõi lege ⁊ m cõem ſtatũ.tam̃
ſuboꝛta cauſa non tollitur. quin cardinales a

liqñ mittantur vt legati.Et epᷣi aliqui etiẽ vo
cati a papa ſunt ei aſſſtentes. ſicut etiam an/

geli aſſiſtentes. aliqñ ſ̃m aliquos mittunt᷑ vñ
ðꝛiſaye.vi.ꝙ volauit adeuʒ vnus ⁊ᷣ ſeraphĩ
qui puꝛgauit labia ſua Seraphin aũt eſt e oꝛ
dine aſſiſte ntium.Aliqui eriã dicunt miſſam
ad mariã fuiſſe de illo oꝛdine Et qꝛ etiã apliñ

ſpaſtiterunt po vt epi. ſed vt miniſtꝛantes ĩ
glijs actibus. NHamiin vluma cena velpoſt re

ſurrectõʒ.qñ dixit accipite ſpm̃ſanctuʒ epᷣauit
eos iõ non eſt indecens ꝙ non omnes cardi⸗
nales ſunt epi ſed aliqui pᷣſpiteri.aliqu. dvyaco
ni. Accipiunt aũt pileũ rubeñ a papa in ſignuʒ
ardentis charitatis quã dñt hye.ita ſint para⸗
ti ſanguinẽ ſuum fundere.⁊ moꝛi ꝓ bono ⁊ de
fenſione eccłieꝛ ꝓfectu. Onde in.c.fundamẽ

ta. dæ ele.li.vi. diamtur cardinales fres coad
iutoꝛes. conſiliarij. aſſiſtentes dñipape. Re
peeſentant aũt cardin alesſtatũ ꝑfectoruʒ nõ
pficiendoꝝ. qð poteſt tꝛali m aug.de anclv.
inli. de ptate eccleſiaſtica. q. cij. ex dictis berñ.
ac eugeniũ dicentis. DHoc tibi ꝑſuade. eos qͥ

admittendi ſimt ad uũ ↄſiliũ difficile in curia
poſſe ꝓbari. Et iõ ſi fieri voteſt viros pꝛobatoſ
eligioʒ. non ꝓbandos. Dos em̃ in monaſte/

rijs omnes recipimus ſpe melioꝛandi.Si cu⸗
ria bonos facilius conſueuit ſuſciꝑe q;ᷓ facere

NMHam plures in curia defecinſe bonosq; naloſ

pꝓfeciſie ꝓpbamus itaq; non volẽtes nec cur/

rentesaſſume. omctanteſeq; renuentes coge
et illos cõpelle intꝛare. ⁊ cum illis requieſcar.
ſpiritus tuus.⁊ conditiones eoꝝ ꝓſequit᷑ vt di

ctum eſt in..pcedenti.QAue vriq nõ ſunt ni

Ipe aũt papa perſonam ge

ſecundum

ſiſanctorinn a peꝛfectoꝛum viroꝛum. Mec eſt
contꝛa ꝙ apłiquoꝛum peꝛſonã repñtãt fuerũt
pficiendi non peꝛfecti.fuerunt em impeꝛfecti.

⁊ peꝛficiendl reſpectu perfecnonis patrie.⁊ ꝑpp-

fectionis quã habuerunt in aduentu ſpũſſan⸗

cti. Sed pfecti reſpectu tuꝛbe ⁊ alioꝛum ꝑficiẽ

doꝛum peꝛeos et perfectioꝛes etiaʒ poſt reſur⸗
tectionem qᷓ; ante.
De ſtatu cardinalium ⁊ officio eoꝛum.
Capitulũ.e j.
E ſtatu cardinaliũ
NPirum ſit peꝛfectioꝛſtatu epoꝛum

Reſrondet aug.de anclv. ꝙ iſtapa
tio poteſt intelligi tꝛipliciter.ſ.quo ad oꝛdinis

vteſtatem.quo ad loci dignitatem.quo adꝝꝑ

ſectioꝛem charitatem.Et qntum adoꝛdinem
planum eſt.ꝙ dyaconi cardinalesnedum epi
ſcopis.ſed ne quibuſcũq; pꝛeſpyteris pꝛeferũt
quia poteſtas oꝛdinis põtificialis eſt maioꝛſa
cerdotali.⁊ ſacerdotalis dyaconali.Dnde et
peꝛfectioꝛem gꝛadum obtinet. Vnde ⁊ hiero.
Qui pꝛouebitur a minoꝛi.vtiq; ad maius pꝛo
uelaiiur.diſtinctione.xciij.c.legimus.quantũ
autem ad loci dignitatem Sicut romana ſe
des eſt pꝛioꝛ ⁊ dignioꝛ omni alia.⁊ omniũ do
mina ⁊ magiſtra.di.xxij.de conſtantinorolita
naita congꝛimmm eſt vt clerici ⁊ miniſtꝛi illſe
dis.quadaʒ ſingulari dignitate pꝛeceteris ful
geant vr cardin ales romane eccleſie omnib-
alijs pꝛelatis pꝛeferantur in lvnoris dignita
te. Dnde ohb pꝛiuilegium. ⁊ excellentiam dis
nitatis ſtatutum eſt. ꝙ qui inſequitur cardina
lem lvſtilirer.vl capit vel capere facit.vel per
cuſſerit.vlira excõicationem quã incuxriſ.de
qua habes infra iu ti. de excõicatione. etiã inci
dit in aliasgꝛ auiſimas penas.ſcʒ crimĩs leſe
maieſtatis. Efncitur diffidatus. infamis dete
ſtabilis nec capax alicꝰ hereditatis vel heredita
rie ſuceſſionis.hanmitꝰ.edificia eiꝰ dant᷑ in ru
inam bona eius confiſcantur feudis ⁊ benefici

is omnibeſtpꝛinatus. Filij nepotes ei per

rectã lineã ðᷣſcẽqñtes puãt᷑ oĩ vᷣnore dignira
te mũdana łeccłiaſtica. excludũt᷑ ab oĩ actu le
gitimo.⁊ pla alia q̃ hñt᷑ ð peĩs.c.felicis.li.vi.et᷑

idẽ ꝑ oĩa de his qͥ dederĩt ad ̊ ↄſiliñ łIfauorem

vel mãdauerit łratũ habuerit ſi noĩe e eſtfac
tũ.łſocij fuerit ad h.qtũ ad terciũ.ſ.ꝑfetõreʒ
charitatẽ ðᷣt idẽ aug.ꝙ hñt ſe ſiẽ excedẽtia ex
ceſſa.qꝛ in dilectõe dei videtux tenere pfecti
oꝛẽ ſtatũ cardinales q;ᷓ epi.repñtant em̃ cardi
nales ſtaiũ epoꝝ aſſiſtẽtiũ ꝛpᷣo ⁊ ↄtẽplatõi va

— —

caãtiũ.vñ ſiẽ ſeraphĩ ardẽtes interpᷣtant᷑ qͥ ani

ſtẽtes deo. vt vicimores ſunt ĩcenſi charuaſe
dei. ita cardinales ſtatum amiſtentium repᷣſen
tantes debent eſſe ardenres in dei charitate.

Zitlus viceſimu spri.

Epi vero qui ſtatũ aploꝝ repñſant.vt miſſoꝛũ
p oꝛbem ad pᷣdicandũ.cura ani an habentesin

ℳ—

charitate ꝓrimi debent omnes alios pᷣcellere

alios ad ipᷣam inflammare.Sicut dilectio

dei eſt ꝑfectioꝛ dilectione ꝓximi.ita ſtatꝰcar,
dinalin qui oridinat᷑ ad dilectionẽ dei. pfecti/
oꝛ eſt ſtatu epᷣoꝝ oꝛdinato ad ꝓximi dilectõʒ.
Dex q;uis vnus ſtatus ſit ꝑſectioꝛ alteꝛo. vt
ſtatus religioſus eſt ꝑfectioꝛ ſtatu laycali.nõ.
inge ſequit᷑.ꝙ quicũ q eſt in ſtatu ꝑfectioꝛi. ſit
melioꝛ omni eo qui eſt in ſtatu minuspeꝛfecto
ſed qui habet maioꝛem charitatem ille peꝛfec

tioꝛ eſt ſimpliciter.ſiue ſit laycus ſiue religio⸗

ſus ſiue platus. Et ſic cardinales.ſi ſint altioꝛ
vel ꝑfectioꝛis ſtatusqᷓ; epi.poſſunt tamen eſſe

magis ⁊ minus ꝑfecti eis ſ̃m charitatẽ quã

hñt.in qua quilibet debet ſe alijs inferioꝛẽ repu

tare ex bumilitate cum ignoꝛet an halvat. et
m loc dicebat aug.ij.q.vij.q;q;. ᷣm vocabu

la q̃ vſus obtinuit epᷣatus ſit pᷣſpiterio maioꝛ
aug.tñ hiero.maioꝛ. aũt hiero. repꝛehẽdit
dyaconeſpferẽtes ſe pᷣſpiter? ⁊ epis.vt. lxxxiij
di. legimus.locum habet de dyaconibo aliarũ
eccleſiaꝝ qͥ vtiq; nõ debent ſacerdotibopᷣponi.

niſi foꝛie quando locum tenerent epᷣi vel patꝛi

arche. Sed nec d?aconi cardinales pᷣ feruntur
epis velpᷣſpiteris inq;tũ dijaconi.ſed inqntũ

cardinales ꝓpteꝛ dignitatẽ ſtatus.qui tamen

poſtronuntur preſpiteris ⁊ epis cardinalibus

etſi non alijs.

De abdicanone s..ſ.
temꝑaliũ in ſtatu cardinalatus.vtꝝ eis conue
niat Reſpondet augu.de anclv.circa hvc ſunt

conſideranda tria. Pꝛimuʒ eſtꝙ cardinales
in gꝛaduleccłie cui aſſ ſtunt habent pꝛimitateʒ
Eſt em̃ romana eccłid vꝛima ſedes oĩm ecdle
ſiaꝝ.ſm illud.innocẽ.ix.q.iij. nemo iudicabit
pꝛimã. Scðo ꝙ in ſtatu quẽ repñtant.xeqͥrũt

conſiliarij.⁊ iudices oꝛbis terre. oĩboiſtis mo
dis maioꝛ abdicatio tꝑpaliũ requirit᷑ in eis ad

eoꝛum pꝑfectõis ſtatum qᷓ; in epis ⁊ qinbuſcũ⸗
q; alijs pꝛelatis. NHam qᷓntum ad pꝛimũ. ſi pꝛi
ma radix oĩm maloꝝ eſt cupiditas In pꝛima

ſede et conſiſtentib ei.q̃ debet eſſe radir omni
um bonorũ.prima eſt extirpanda ⁊ euellenda
cupiditas.Quod em dicit leo papa.Totiꝰ fa⸗
milie domi ſtatus ⁊ ordo mutabit᷑.ſiquid reqͥ
riiin in coꝛpe non reperiatur in capite diſt. lxi.
mramur. Adem dicit diſt. xlvij. Hiruʒ cathv
lich a pcipue dñi ſacerdotem ſicut nullo erro

re implicari, ita nulla cupidirate opoꝛtet vio/ꝛ

in ſtatug ant. egrut cre. in verbo reritatis 7c
ardentem charitatẽ. repñtant em̃ ſtatũ aſſiſite
tium ⁊ ꝑpfectoꝝ. Cercio in officio quod mini/
ſtrant. requirunt iuſtinam ⁊ equitatem. Sũt
em̃ ad tale officiũ.vt ſint pape.coadiutoꝛes et

Lardinales J
omnes q;uis papa poſſit eligere de vna pfia
tñ decet qꝛ H̊ ꝑtinere videret᷑ ad acceptõʒ ꝑſo
nar. c' vclaratõe ðᷣt aug. de ãchv. vbiſup.
papa pt ſibi aſſumere cardinales in ſuũ adiuto

lari. Nam exipᷣa ſequumtur poſtmocdi ⁊ ſÜno
nie. in iuſtitie ⁊ alig mala. Sicut em̃ ait cꝛiſ.

omne bonũ egꝛedit᷑ aromana ſede.ſicut om

ne malum ab illa ꝓgꝛeditur efficienter 1 er,
rer Sr ee lenter exé,
plariter. Scvo ſiardens charitasrequint,
Sneinalinnorseſtanuaqu repꝛeſentant. qa
raphin qui dicuntur aꝛdentes a cupiditate o;
no dñt eſſe alieni. cum ſint contꝛaria ei ⁊ con

nt aſſiſtentes pꝛimi inter quos ponunt ſe

traria ſimiil ineſſe non pñt ᷣm phi. Dnge anj
gu. de peni. di. ij. Quia radix oĩm malox eſt eu

piditas.⁊ radix oĩm bonor eſt charitas, niſifu

eritvna radicitus euulſa.non põt alteraplta

ri.Quantũ ad terciũ Si iuſtitie equitatem te
nẽtur ſeruare cardinales rõe officij.ad qð fũt
vocati.qꝛ vt coadiutores pape ⁊ iudices orbis
oroꝛtet eos cupiditatẽ deteſtaꝛi.p quã cito iuny-
ſtitiaſubuertitur. m illud iſidoꝝ. Cito violas
auꝛo iuſtitia. xi.q.iij.pauper. Sic igit᷑ pʒ abdi-
cationẽ tꝑaliũ eſſe neceſſariã cardinalibo.⁊ B
quidẽ veneſt qntũ ad abdicatõʒ mentalẽvt. ſ.
non inoꝛdinate afficiantur ad tpalia cum qin
oꝛdinatõe mmig non ſtat pꝑeꝛfectio ſz bene cux
ipᷣa abdicatione mentali. ſine abdicatõe ente
rioꝛi ꝑaliũ.immo ⁊ cñ poſſeſſione multarum
Diuitiaꝝ põt hr̃i ꝑfectio.vtpʒ in abꝛahã ditiſſi
mo ⁊ pfectiſſimo.a gꝛe.papa.⁊ lodouico rege
francoꝝ. Et quãuis ipſi cardinales pꝛeferan

epᷣis in vvnoris reuerẽtia.⁊ peꝛ ↄñsdeceat eos

tenere aliquẽ ſtatm̃ apparentẽ famuloꝝ. equo
ru ⁊ miniſtroꝝ.ne dignitas vileſcat.iñ oʒiſta

moderari ad congꝛuitatẽ non ſuꝑfluitateʒ.Et

cumm apls dixit.ij.corx. vi. Exhibeam noſmet⸗/
ipſos vt deinniniſtros. non ſubdit in palatijs e

dificãdis. in ↄſanguineis ditãdis in palefꝛedʒ
ipinguandis. in famulis multiplicandis.ᷣ in tẽ
wꝛahibo cumulandis. ſed in tꝛibulationiboin

neceſſtatibus.in anguſtijs.in ſcia.in charira

. U.

riũ ⁊ ↄſiliũ vñ vult qs vult.⁊ qles vult. vñ ſibi
ĩputaf ad meritũ łde meritũ.ſi ſunt boniłma⸗

li. iuuenes łſenes vocti łindocti. nã ſiſunt bo

ni ⁊ ſapientes accreſcit meriiũ eiꝰ ⁊ pſect ec⸗

cleſie qꝛ mititudo ſapienũ ſanit as ẽ oꝛb terrz
rij.inqt ſa lomõ.Si vᷣo mali ſr ⁊ inſcij in hisq

dei ſunt. erꝰ demeritũ creſcit ⁊ detꝛimentũ fide

libo qꝛ modicũ ſꝛuciũ põt affeꝛre ſoliꝰpapᷣ inſti

cia qñ ſnĩa pᷣualʒ młioxꝝ alit affecctor. wrũtñ
vr. ↄαaοaſignat rões i li. ðↄpſideratõe ad
euge. ꝙ ñ ð vng pria ſʒ ð to.oꝛ.car.ſũt eligedi

chtarette
n e⸗
teiterere⸗
niſl,
ere Hiniier
bentrqul
Prmmsppenit
ſni tnihn
Pacaerſen

6rtonemtan⸗
crelonr ron

Lrfannünlrr
erlnusgfemo
ciurſomnlin

cordeuki. 1p.

Cnnenreitaln
0 eectontac

Puospneserte

tirpitarerai
ſriggenkap⸗
blieprtaaton
Cnſöieäcant
fncrwenſck
W
ctiacegsdori
ſonganevscorh
coofonenat
ſtlhni
tolis rſenunon
Quahcbercat
Cronoerenr!
lneosogtali⸗
plorpßianonn
ſicſidintn
plleefimonnu
Lnpleenunan
Pon aſbmebanan⸗
ffanmmiment
entstberro⸗
Ungligckus ſ
lnnefttann
Andneonſt
RN
üilhüim
eilckenan.

Uonnn

„

—N

—

menugi
Gnonrin
enenmni fei⸗
odpeieen
nbernrit

mnanicn

M amnirn
ne dicnnmrtligt
GNRNi
dcorntiinn
Iſtroe. nin
ninesinin
GnChsNE
nafEKN
1.

les 4
e er rinn
nertaiinil
röentltien

4

iinnm iien

. 4 e
rſteM/
Pbnai bnliee

Gtamußtii,

“

SS

ian

Vtrum mortuo

Capitulum

Pꝛimo ꝓpteꝛ iuſtitiam ſeꝛuãdo. Arilibet
em̃ melius cognoſcit ↄditões vĩm ſue patꝛie
qᷓ; alius. Etqꝛ vnuſquiſaq; bene iudicat de his q
nouit ⁊ lvꝛum bonus eſt iudex.i.ethicoꝝ.ideo
dicit ipe bernardus.an nonſunt eligench ðto
tooꝛbe oꝛbem iudicaturi. Nec vlla patꝛia er⸗/
cluditur erqua cardinalatũ aliquis non poſſit
vocari.Sed quia de alamania conſuenum eſt
vt eligatuꝛ unꝑatoꝛ. qui eſt miniſter eccleſie.
ne ſecꝛeta eccleſie ſuis miniſtris pandant᷑.ne
quos opvetet eẽ ſubiectos haleat ecchia ex ſua
patria vel genere dños et iudices deferentes.
ideo nõ ↄſueuit eccłia de alamania cardin ales

vocare. Similiter nec aliqᷓ patꝛia ſic excludit᷑

in loc. vt de qualibet alia non pomt eligi q;uis
de terris peculiarib ecche magis ſit conſuetuʒ

aſſumi tanqꝙ; libeꝛioꝛes ad conſilia ferenda et
iudicia exequenda. Scdᷣo ꝓpter cardinaleʒ
afſfiectionem remouendã.ſi de vna patria om⸗
ners eligantur.non opinatur.nec cꝛedit᷑.ꝙ ali

teꝛ fiar. niſi vel pꝛecum interuentõe vłcarnis
et ſanguis affectione. Er quo vt dicit idẽ ber.

ſequitur ſcandalũ non ſolũ puſilloꝝ.ſed etiam
maioꝝ de eccha. ⁊ pcipue cum aſſimunt ad ̊

conſanguinei ⁊ aliquando iuuenes 1 minap
ti. Mec eſt contꝛa ꝙ rpᷣs ſolũ de iudea elegit a⸗

poſtolos plures ex conſanguineis ſuis.quoꝛuʒ

ſtatũ repñtant cardinales vt dictũ eſt. Nã hoc

fuit factũ.qꝛ eccha pꝛĩo in iudea fundata fint.
⁊ de aliapatria aſſumi non poteꝛant fide rpᷣiñ

cum ibi pꝛedicata recepta.Cum enam quia
xps m carnem ſolũ er iudeis natus eſta ideo
eius apłi ꝑ quos gentib erat nunciandꝰ ſoluʒ

ex iudeis vocaꝛi congꝛuit. O aũt aſſinnpſit cõ
ſanguineos conſiderãduʒ eſt ad quod vocauit

* 7

eos non em̃ ait iſe veni vos vocare ad requiẽ
ſed ad laboꝛc.ſ.

agelloxꝝ.paupeꝛtatis.neceſſi⸗

tgtis. perſecutionum. ⁊ varioꝛum toꝛmentoꝝ

Quando er cardinalam aliquisiſta conſere
tur non oꝛixetur ſuſpitio in eligente conſang⸗
uineos ad talia Cercio ꝓpter vnitatem in

populo ypᷣiano nutꝛiendam. Contemptus eſt

em̃ cauſa diuiſionis ⁊ ſciſinatis in eccleſia.pꝛĩ
cipale em̃ motiuũ ſciſmatis gꝛecoꝛum fuitcõ.

temptus eoꝛum.qui ad eccleſiaſticos lonoꝛeſ

non aſſimebantur ⁊ ꝓpter hoc etiam mala di
mittuntur impunita. ⁊ leretici et ſaſmnatici xe
uertentes ab erroꝛe ſuo dimittuntur ĩ officijs

et dignitatibus ſuis ad tollendum ſeiſmata ?

vnionem efficatius cauſandam.vt ſcꝛibit au
gu. l. di. c. vt conſtitueretur.⁊. xxiij.q.iiij.c.di⸗/
ſplicet. Sicergo congꝛuit de diuerſis partibus
cardinales aminni. ad tollendam diuiſionem
et conſeruandam vnionem
9⁹
Heiii

ſecundum

papa poteſtas eius remaneat in collegio car
dinalium. Reſponder aug.in. d. li. q. ii. Duo/
bus modis poteſtas pape remanet in collegio

cardinalium ipᷣo defuncto. Pꝛimo q;tuʒ adra

dicem. Compatur em̃ collegiun az ſi
m. Kompatu guum ad papaʒ ſiẽ
radix ad aꝛboꝛẽ vel ramuʒ. Sicut aũt poteſtas

arboꝛis vel rami qua floꝛet ⁊ fꝛuctuʒ pꝛoducit.

remanet in radice.ipᷣa aꝛbore vł ramo deſtꝛue
to. ſic poteſtas papalis remanet in eccleſia vł
eollegio ipſo papa moꝛtuo.in collegio quideʒ.

tanqᷓ; in radice pꝛopinqua. ⁊ in eccleſia pꝛela

toꝛum ⁊ aliorum fidelium ranqᷓ in radice re⸗
mota. Secundo talis poteſtas remanet inec

cleſia et in collegio q;tum ad illud quodeſt in

papatu materiale.ꝛ papa moꝛtuo poteſtc
legium per electioneʒ perſonã Wien mnerew
papatum. vt ſit talis vel talis. Onde ſient ra⸗
dix pꝛoducit arborẽ mediante qᷓ floꝛet ⁊ fructiũ
pꝛoducit. Sic collegium faci papam habentẽ
Uirn Aitnonem ⁊ miniſtꝛationem eius in eccle
la. Onde ſi nomine papaſus intelligimus ꝑ⸗
ſone electõza ðtermi. qð eſtqͥd mateꝛiale in
papatu vt dictuʒ eſt. Sic talis poteſtas rema
netin collegio moꝛtuo papa. Si veꝛo nomĩe
poteſtatis papalis intelligimus eius auctoꝛi⸗

tatem ⁊ iuriſditionem quod eſt quid formale

ſic talis poteſtas nunqᷓ; moꝛitur.qꝛ ſemper re⸗
msanet in xpᷣo.qui ꝛe ſuꝛgens a moꝛiuis iaʒ nõ
morimir. Hnde ſupeꝛ illo veꝛbo. data eſt mihi
omnis poteſtas in celo et in terra.et ecce ego
vobiſcum onnibus diebus vſq; adconſiinæ
tonem ſeculi.mathei.c.fi. Dicit aug. apki q̃
bus rpᷣus loquebatur non permanſuri eꝛãt vr
qʒ; ad conſumationeʒ ſeculi.ſed in verſona oĩzʒ
ſequentium eosipᷣis locutus eſt tanq; vni coꝛ
pori eccleſie. Sed ſi nomine poteſtatis papa⸗
lis intelligi nus actualem adminiſtꝛanonem
quod eſt quid materiale er ſoꝛ nale in papatu
ſic actualis adminiſtratio bene moꝛitux moꝛ⸗
tuo papa.qꝛ nec remanet in collegioacuahs
ad miniſtratõ ptãtis papalis ipᷣo moꝛtuo.niſi
inq;tum per ſtarutum pᷣdeceſſoꝛis eſteis com
miſſum nec remanet iſto modo in rpo.qꝛ de
cõi lege xpᷣs poſt reſurrecnionem noneſt ere⸗
cutus talem poteſtatem niſi mechante papa.
licer em̃ ipſe ſit vſtium.petrũ tamen ⁊ ſucceſ
ceſſoꝛes ſuos conſtituit oſtiarios ſuos.qinbuſj
mediantibo apitur clauditur ianua intrãdi
ad ipſuʒ prãs g eccłie nõ morit mortuo papa
q;tũ ad iuriſditõʒ.qð eſt qſiformale in papa⸗
tu. ſed remanet in rpᷣo. NHec morit᷑ ;̃tuʒ aap
ſone electõʒ ⁊ deterimĩatõz qðẽ tãquã d ma
teriale.ſed remanet in collegio cardinahum.

Sed morit᷑ qntum ad actualẽ ad minſtratõ

nem iuriſditõis eiꝰ.qꝛ mortuo papa ecclia va
cat ⁊ priuat᷑ ad mimſtratione talis ptãtis.

==ſ D “
3 èêð

Zitulus viceſimuspri.

Hec obſtat ſi dicgf rpᷣi ſaceꝛdotiuʒ durare in

eternum ſiẽ xpᷣs.ꝗ̊ moꝛiuo papa remanerptãſ
eius.qꝛ lvc eſt veꝝ q; tũ adid quod eſt foꝛmale
in ſacerdotio.ſicut em̃ omnes ſacerdotes non

ſunt niſi vnus ſaceꝛdos.putaxꝑs q;tum adpo

teſtatem conficiendi. quia omnes conficiñt ĩ
peꝛſona xp̃i.ſic omnes pape non ſunt niſi vnꝰ

papa.puta xpᷣCs.qꝛ omnes pape recipiunt iuꝛiſ

ditionem ⁊ poteſtatem ad miniſtꝛandi imme

diate a deo. moꝛitur tamẽactualis ad miniſtra
tio dicte poteſtatis moꝛtuo iſto vłillo papa

Cardinalium ·. ülli.

collegiũ nihil poteſt moꝛtuo papa.niſi qð ẽ eiſ

peꝛ ſtatutũ eius vel pᷣdeceſſoꝛis ↄceſſinn vel ꝓ

miſſim. Pꝛo cꝰ declaratõe dicit aug. de anclvy

vbi ſupꝛa. ꝙ aliqñ in dubiuʒ venit vel venire
otuit.an collegiũ cardinaliũ poſſit moꝛtuopa
pa diſpenſare in conſtiiutionibo eius. Hel ad
dere vel minuere veloꝛdinare aliq q̃ ſpectarẽt
ad iuriſditõʒ eius. Quod tamen rõnabilit᷑ in
dubiun venire nõ debeat. qꝛ conſtitutioſupio
ꝛis ꝑ inferioꝛes tolli non põt papa aũt ſuꝑioꝛ
eſt collegio caxdi aliũ.ſicut xpᷣs apłis.ẽ maior
Pꝛeterea qñ ſtatiutũ ſuꝑioꝛis ligat infeꝛioꝛeʒ
infeꝛ ioꝛ mãdatũ ſupioris tollere non poteſt.
qꝛ ſicut ſjm aug.nulla res generat ſeipam. vt
ſetia nulla veſtruit. ſoluit vel ligat ſeip am.p̃
terea in mandatis ⁊ ſtarutis ſupioꝝ.q̃cqͥd nõ
eſt inferioꝛi ꝑ miſſum videma ei eſſe ꝓhibitũ
Et ſic illud qð peꝛ iura condita a papa ⁊ ſtatu⸗
ta facta ꝑ ipᷣm non eſt collegio cardinaliñ con
ceſſuʒ łꝑmiſſi.itelligipap reſeruatũ. Nũc
aũt pᷣdictũ dubiũ eſt erpꝛeſſe eterminatum.
de elec.ca.ne romani in cle.vbi vacante ſede
mihil collegio cardinalium exeꝛcendũ ꝑmitti
tuꝛ⁊ niſiloco camerarij ecchie. vel alicuius peni
tentiarij ſi contingeret eos ſe.va. debitũ natu
re exoluere aliuʒ vel aliũ ſubrogare. Puto eti
am ꝙ ſi piculum ĩmineret terr vlrebyecche
wſſit collegiũ ſalubꝛe remediũ adhibere.nec
ex h põt dici ꝙ eccłia mortuo papa peꝛdat ſu
am iuriſditiõʒ.qꝛ remanet in xpo.ſ̊ bñ perdit
ad tempus dicte iuriſditõis ad miniſtratõʒ ac
tualẽ.Et ſi dicat ꝙ papa ñ põt ſibi ſucceſſoreʒ
eligere.vtʒ.viij.q.i.in pꝛincipio.ſʒ collegium
põt papã eligere. & põt collegiũ aſqͥd qd non
põt papa viuens.eiñ.ꝙ lvc ipᷣm ꝙ collegiuz B
roſſit.ſ.papã eligere.⁊ ꝑ talẽ modũ ñ põt ſua
auctoꝛitate.ſ.collegij.ſed aucroꝛitate pap qui
ſic ſtannit. èM

* G V .
ſummi ponnſicꝭ. Cardinalesad inuice facere
aetatii 1 primariã. als primaturã. collocuti
one anteqꝙ; ꝓcedant ad electõʒ papꝑe ↄgruum

eſt. ⁊ poſt vlenienteʒ tꝛactatũ celerius pꝛoce
cdere ad ipam electoʒ. tuti? eſt q; retardare ce
teris paribus. Pꝛimü ſic declarat ſm ang.
de ancſv. electõz pape deleꝛe tractaiũ aſilius
ßeecere rõ ſuadet. ⁊ iura pnunciant. Pã cöſi
lium m philo. iij. ethicop. eſt fienduz de his q̃
lhabent tres conditiones potiſſime. PBrio que
ſunt circa ardua ⁊ magi ponder? nã qͥ ſunt le
uia ⁊ q̃ſi nullius pᷣcij nõ oʒ ponere ſub coͤſilio
ſed gꝛauiaqᷓ pñt in magnũ ꝓfectũ vj defectuʒ
redundare Scvoq̃ h̃t varietatẽ,
vnifoꝛmia non cadunt ſub conſilio.nemmo em̃
pſiliat ð monib aſtroꝝ. qꝛ ſemp vnifoꝛ miter

mouent᷑. Sedoſiliũ eſt de acuib⸗ hügnisqᷣ ſunt

multiplicitervariabiles Tercõ q hr ufe ac

tõis ptãtem.qꝛ q̃ nõſuntin ptãte nta. agere !
nõ agere nõ cadunt ſub ↄſilio.vñ vᷣt phi. ꝙ n

lus lacedemoniopꝝↄſiliat. qliter ſchyte opiie

oↄuerſent᷑ nec nos lanni ↄſiliamur q̃literviuãt

barbari.qꝛ eoꝝ negocia ñ pñt eẽ in nrᷣa ptäte.

Dũ igit᷑ pape electõ hẽat maximã arduitateʒ

qꝛ eſt opꝰ maxĩe ĩportantie hẽat etiã ⁊ varieta

tẽ menti ⁊ affectiouũ.⁊ opimonũ carcinaliũ
T actõis liberã ptãtẽ.qꝛ lileri ſunt ad eligẽduʒ

ctatũ ipoꝝ cardinaliũ.G etiã iura inſinuant.nã
Di.xxiij.ĩ noĩe.ðꝛ ꝙ papa deſuncto. cardinales
ſimul diligentiſſima dilecrõe tꝛactantes mor
elec. c. in geñ. ðꝛ ꝙ electõ nõ reputatinqᷓ tta
ctat nõ pᷣcedit.a collatõ nõ fuerit facra de per

——

ſona ad ꝑſonã.nũeꝛi ad numeꝝ. ʒeli ad ʒeluʒ

.

pᷣterea ſi in alienatõe ren immobiliũ ecclere

qrit tractatꝰ ⁊ 9ſiliũ als nõ vʒ. xij. q. ij. Aliena
tõesqntomagʒ in capitꝭ ecche inſtitõe. Inh

modi aũt tractib diligẽter dñt attẽdeꝛe et ob

fuare qð mãdat᷑ſtricniſſime. de ele. c. vbi picu

In.li.vi.vicʒ.obteſtamur. vt pẽſantes attetius

qᷣd eis iminet. c agit᷑ de creatiõe vicarij iheſu
xpi ſucceſſoꝛis pe. rctõr) vniuerſal ecclie. gre

gy dñici directorꝭ oĩ priuate affctõis iordinatõ
ne ðpoſita. ⁊ cꝰlibʒ ꝑ actõis.ↄuẽtõ. obligatõ.
neceſſitate necnõ ↄditi ⁊ ĩtẽdimẽtiotẽplatõe
ceſſantibo.nõ ĩ ſe reciprocẽt ↄſideratõis ĩtuitũ
vłĩ ſuos.ñ q̃ ſua ſrq̃rãt ñ ↄmõis puat) itẽdãt.

—

ſz nullo artate ipᷣoꝝ in eligẽdo iuciciũ. niſi deo

puris.⁊ mentibo liberꝭ. nuda electõis ↄſcia.vti

krate publicaʒ libere ꝓſeq̃nt᷑ ⁊ paulop oẽs cir

ca B pactões.ↄuẽtões.obligatões. ↄdita ⁊ itẽ
dimẽta. eẽ iuramẽto firmata.ãnullãt᷑.⁊ abſol

2

uit qlibet ab obligatõe eoꝝ liberaf. Quãtuz
ad ſcõm ð mora. vłceleritateelecrõis ðt igeʒ
aug. vbi ſiᷣ ꝙ mora tpisñ fac aliquẽ actũ eẽ

vPtuoſuʒ vk vicioſuʒ de ſe. ſ. Zↄſenſ*.vłoꝛdina
15. volutat ĩ bonũ Imalũ finẽ qꝛ actmoralex
ſine ſortt᷑ ſpeciem bonitatis.vel malitie.

0

qꝛq ſunt

ſ

liuten
unr un
Nupehict

(mie

Ariiun
Wiate
upnnunnn

Npenent tn

Gnuinbacin

HAonn ppeete
Nunſnt
Nuceleruert
heean Pnn
edeſe puidenn.
feyigunetadfv
Plipialon hn
ihiennbipelge
inſlin
nminſeno⸗
(iignunch
Eßereſeſwont.

UVgteln

uniteſenzrele
rnonedtaug:
ibnenndone

ioniptpaneril
d Dolienäce
Gochnanhnntuenns
hoſtsena
itcked
tppdin⸗
Huseinſfnw⸗
Ponrtäinnneg
wnl ea ana
Ciinalesnoſer
Aerpidit
Urleleaopan
r Erdeſegi⸗
nne,ſlident
ſlisconnene
unefitennan
igseneltsſar⸗
ſefeltei niici

l

rdr inin
–
enöinumir

e min
Man enimm
Neeecösee
1öiin
nieiNee
idihcerrtinin
niſnadſine en
Neſmn. ee
i ginina
mö Mri;

mös tiß

ſercit n
1firiinina
do: Neiinul
limn Ein ui
SS
nininiuilli
atietnetlni
1lrmmnirtklſisn
nugeiti i
iareMN Ne
iimumignii

gvanna eliin

Capitulum

.
Si igitur eligentes ꝓtꝛahunt moꝛam in ele⸗
crione.hac intentione vt de peꝛſona mag ido
nea pꝛouideatuꝛ vel vt diſcoꝛdiaapparens in

ter eos.ad vnitatem reducatur vel vt diuinũ

gauyxilium ſuper voc peꝛ multiplicatõʒ oꝛatõnũ
fideliũ recipiatuꝛ.talis diuturnitas tempoꝛis

ꝓpteꝛ bonũ finem erit virtuoſa.Si vero pꝛop/

tꝛalount moꝛam in electõe.vt vnus peꝛ alium

xccipiatur.vel vt mors alicuius expectef.łvt

artitudinẽ loci citius finem ſuum conſeq̃nt᷑
talis moꝛa ꝓpter conſenſum in malũ finẽẽ vi
cioſa.Cutius tamen eſt pᷣcedenti conueniẽti.
tꝛactatu celeriter talẽ electõʒ facere q; longo
temꝑe eam ꝓtꝛaheꝛe.qꝛ peꝛ loc citius ꝑiculo

eccleſie ꝓuidetin. P ſumptõ huũane coͤfiden

tie vitatur et ad hoc facit quod dicit᷑ e ele.ca.
Vbi piculum.li.vi.Et loquit᷑ de cardinalibuſ

habentibus eligere omni conatu.⁊ ſollicitudi

ne ꝓut poſſibilitas patituꝛ id actuꝛi tmmſmo

vt eoꝝminiſterio acceleretur vtiliterꝑ neceſ

ſaria totius mundi protiſio idoneo celerit᷑ ei⸗
dem eccleſie ſponſo dato. H
6
g. Vi

Ad cardinalefß

oꝛdinarie ſpectat electio pape. Pro cuius oe⸗

claratione dicit aug.de anclv vbi ſupᷣ. ꝙ vʒ an

tiqua iuꝛa erat conceſſum ro nanis ius eligen

di papã vt patet ex illo.c.Ego lodouicus.diſ.

lxiij. Miodã etiã cꝑẽ ſuit conceſſiin qbuſdaʒ

imꝑatoꝛibus tale ius eligendi.vel ſalti reqii⸗

*

ſiõ aſſenſus eius. Et lvc qꝛ multũ fueꝛunt

uoti ecche. ⁊ iuuabãt cõtꝛa łeꝛeticus ⁊ ſciſna

ticos.vt pʒ di.xxiij. An noie.⁊ diſt.lxiij.adꝛia⸗

nus. a.c. in ſynodo. Sed poſtmodũ.qꝛ abute⸗

bant tali pꝛiinlegio.fuit eis ablatu.vt oi.ea.5
verũ.et.ca.cumadꝛianus. Nunc aũt adſoloʒ
cardinales noſcit᷑ pertinere.vtʒ ex.c. Licet.de
elec vbi dicit. ꝙ due ptes cardinaliũ requirũ
tur ad electõʒ pape.vt.iſ.aſſentiat ad loc. ꝙ ſit
papa.Et ð electõe.vbi ꝑiculũ.li.vi.ðꝛ.qꝙ car
dinales ſolũ debent includi ꝓ electõe pape. et
loc ſatis conuenienterx factũ eſt. tum pꝛopter
eoꝛum aſſiſtentiam. cũ em̃ aſſiſtant pane.pñt
magis ⁊ meliusſcire moꝛes ſuoꝝ coaſſiſtenti
uʒ et neceſſitates ecclle et qͥd expediat ad regi
inen ecchie q; alij cõiter.Cu ꝓpteꝛↄuenienti
am. Nã ᷣm philo. in paucioꝛibus eſt via cer⸗
toꝛ et ſecuꝛior. OQuanto em̃ ꝑiculo per pautio
ra re nedia põt ſubuenirxi.tantocitius et ſecu⸗
rius ſubuemit.qꝛ igit᷑ñ vacatioſedis aplice ẽ ni
mis ꝑiculoſa eccłie.vt citius et ſecurius poſſit
tali ꝑiculo remediũ adlaberi congꝛue ad pau
cas ꝑſonas.puta tm̃ ad cardinales eſt deuolu
ta electõ. Sicut em̃ papa q;uis ſii vmuerſaliſ
paſtoꝛ eccłe. eſt tamen pꝛentulatusepiſcopꝰ
vꝛbis et ſingulaꝛis ſic et carqinales q;uis di⸗

ſecundum

cantur iudi/es. et pꝛincipes vꝛbis. pᷣtitulantur
tamen titulis ecchiar rome.xet indiſtrictu eius
Deficiente aũt collegio caꝛdinaliuz. ita q;
nullus remaneret dicũt aliqui ꝙ tunc electio

—w

pa æ vꝛtineret ad romanũ clerũ.quiailliſunt

ſucce ſoꝛes caꝛdinaliun. Eũ em̃ papa ſingulari
ter ſit eᷣsromanus.⁊ ecchaparochialis ſina
ſit ecchia ſcilicet iopan. laterañ. ideo ad cano⸗
nicos illius ecctie. et clericos ꝑtineret electio
pape. Sed dicit idem aug. ꝙ eocaſi mag tu
tum eſſet ꝙ congꝛegaret᷑ ꝓpter loc concilium

ad tale m electionem faciendam. et vc.Cam̃

ad vitandũ ſciſma. Nam ſiin eo caſuelecrio
erxet ꝑ ro manuʒ cleꝝ.poſſet eſſe lvc materia
ſciſinatis. Mazʒ foꝛte taliter electus non reci

peretur ab vniuerſali ecchia in popam. calum
niando. vel dubitando de poteſtate talis elec

tionis. Lum ꝓpter oubium interpꝛetandum
quia em dubiu neſt ad quos munc ſpectarete

lectio pape. cum dubia interpꝛetari que emer
gunt in eccleſia ad generale conciliuʒ ſvecter
pꝛecipue vacãte ſede apoſtoliea. ideo mag iu

tum eſſer. ꝙ adconcilium generalereferatur.
Quamuis em̃ romani clerici dicantur ſuceſ
ſoꝛes cardinalium in nominatione.non tam̃
in iuriſditione.quia non halent dignitateʒ er
iuriſcitionem caꝛdinaliuʒ. Et ideo niſi fieret
ſæciale ſtatutuʒ ꝑ papã. ꝙ deficiente collegio
cardinalium.poteſtas eligendi remaneret in
romanis clericis.vel in canonicis fancti.io.
lateranẽp.ↄueniret eis eligere ſinnmũ pontiſi
cẽ magis q; alijʒ.qꝛ ſicut papa eſtronanꝰepᷣs
ſingulariter.ſic ſingulares ꝑſone.⁊ ſingularez
clerici.puta cardin ales ſunt veputati adtaleʒ
electionẽ faciendã.quibus deſicientibo nullis
alijs clericis vel cononicis ſingularibus pote

ſtas in tali electiõe conueniret.niſi ſupeꝛ öno

uutn ſtatutũ concederet᷑.nec obſtat. ꝙ ↄcilinʒ
generale ↄgꝛegari non poteſt miſi auctoꝛitate
pave.vt hr̃ di.xvij.ꝑ totũ.qꝛ H̊ eſt veꝝipo viuẽ
te.ſecꝰ ipo moꝛtuo ⁊ collegio cardinaliũ deſiei
ente. Maʒ in tali caſu imꝑatoꝛ et alij reges ⁊
pꝛincipes xpᷣianoꝝ poſſent ⁊ debeꝛent ↄcilium
epᷣoꝑↄgꝛegare ad hmõi electõʒſaciendam

Sed queritu· Fii.
vtꝝ collegiũ cardinaliũ poſſit eligere papã ali
um. qᷓ; de ipo collegio.rñ.aug.ð anclv.vbi ſuß
planũẽ.ꝙ non pᷣcludit᷑ via caꝛdinalibo exaliq̊
ſtatuto.qͥn poſſint eligere in papaʒ vñcũq; vo
lũt.&t ſic ſi npłr loqndo q̊ tʒ eis ⁊ pñr. Sʒ ſup

voſita eq̃li ſumicientia in aliq̊ qͥ ſit de collegioꝛ

in alio exxaneo magis expe iit de collegio eli
gere.⁊ loc pluribus rationibus. Primo qͥdeʒ

qꝛ ſic electus de ipis cardinalibus hʒ plemorẽ?

cognitionẽ.quorũ conſilioagere dʒ qᷣcqͥd agit.

)

Non em eſt parũ ſummo pontifici cognoſce/
re illos de quorum conſilio regit totum mũduʒ

cuius ʒeli. cuius conditionis ſint ⁊ qua aſtectò
ne in negocijs eccłie loquuntur qꝛ aliqn ſub

pelle ouina latet vulpina. Onde ipᷣe papa ſp?
cialiter non debet omni ſpiritui cꝛedere. ſ iux⸗
ta apłicũ wocumentum pꝓbare debet ſpus ſi er
eo ſint. Scðo pꝛ exiſtens de collegio.de oꝛdi⸗

natõe eccleſie habet plenam infoꝛmationem

æ oꝛdinationibo ⁊ conſuetudinibus eccleſie.
VHnde non de facili nouas conſuetudines vł
oꝛdinationes inducit que poſſint eſſe cauſa ad
mirationisvel ꝑturbatõis audientiũ. vel vi
dentium.Extꝛaneus autem in hmõ eſt vt no
uitius. Onde ⁊ qñe; nimis excedit quandoq;

nimis reſtringit. ⁊ in nouis conſtituendis ſp

eſtin piculum niſi appareat eindens vtilitas.

Tercio qꝛ de fidelibus ⁊ ſubditiseccleſie habʒ

plenioꝛeʒ recoꝛdatõʒ.quia em̃ ſurrexit rex no
uus in egipto qui ignorabat.ioſeph.ideo rex il

le pharao cepit peꝛſequi filios iſꝛ akl. Cimen

dum eſt eꝛgo.vt ſi non ſumatur de collegio aſ⸗
ſumẽdus in papã. ⁊ plene poſſit recoꝛdari qͥ fu
erint fideles eccleſie et qui rebelles.ne exaltʒ
depꝛimendos ⁊ deprimat exalcandos. Quar
ta eſt. qꝛ ſtatus cardinalatus haber ꝓpinquaʒ
diſpoſitionem ad papatũ.Aſſumpti em̃ ſubito

de paꝛuo ſtatu ad magnũ.ſᷣm philoſophuʒ ne⸗

ſciunt ferre foꝛtunã. neſciunt vti tanto comi⸗
nio.Caꝛdinalatus aũt rõe ſtatus.⁊ rõe pᷣſen⸗
tisalis aſſiſtentie ad papã non habet ad miratõ
nem de papatu.⁊ ideo amſinnptus de eollegio.
poteſt pᷣſumi meliusvti paparu. Hec obſtat ſi
dicat᷑ nimia familiaritas ꝙ parit contemptũ

⁊ ſic exrtꝛaneus minus familiaris habeꝛetur in

maiori reuerentia. quia illud eſt verum inter
ſtultos.quia.ſ.multa familiaritas parit contẽ
ptum, non autem inter ſapientes qui ſciũt q̃
bus ⁊ quando ⁊ quare debent reuereri.vłetiã
pwteſt vici ꝙ reuerẽtia que fit extraneo vtmi
nus familiari. ꝓcedit exrnmoꝛe ⁊ eſt im̃ exteri
oꝛ ſed que fit familiari fit ex amorea eſt maioꝛ
interioꝛ.Et ad lvc facit quod habetur di.xxiij.
In noie vbi dicitur.Eligatur ſummus ponti
fex de gremio.ſ.de collegio cardinallũ.ſi reperi
tur idoneus.Lamen.vt dictum eſt. ⁊ ibi ſub⸗/
ditur et extꝛa collegiuin exñtem poſſunt elige
re. Sic abbas.sS.anaſtaſij rome ſuit electꝰin
papam ⁊ dictus Eugenius. 1 Petrus demmo
ne aſſumptus ad papatum. dictus Celeſti/
nus. et Clemens.v.aſſimnptus er archiepᷣatu

et ſic de alis. „
De ipſa autem .q viii
electione pape queritur. Otrum cardinales
tene antur eligere melioꝛem ceter is. au coc

in ſcientia iuris. Reſpondeturiſta queſtio eſt

„

tioꝛem alije. aut magis peritñ in theologia ᷓS

triplex. Et ad pꝛimam partem ſcilicet qua qri

tur de melioꝛi eſt conſiderandum Primo.
loic queritux de eo qui creditu et exiimatur eẽ

melioꝛ in iudicio rationabili eligentis nõ in

rei veritate vel ᷣm certitudinem vel iudicio
alioꝛum. NMam nedum de alio ſed nec deſe ip/
ſo poteſtſvmo ſcire per cerritudinem ſi bonus
eſt. ᷣmillud. &cces.ix. Nemo ſcit vtriiz odio
vel amoꝛe dei ſi dignus. Daria etiam ſimt iu

dicia hominum. nam quẽ exnmabit mag ap

tum ⁊ bommm. alius reputabit minusidonenʒ

Queritur ergo ſi eligens tenetur eligere quẽ

ipſe eꝛedit melioꝛem alijs. Et tunc diſtinguit

de bomtate. quia aut queritur de lonitate ſim/

pliciter.aut de bonitate ſᷣm quid. ſᷣm em̃ bvni

tatem ſimpliciter.ille dicitur melior qui ẽ ma

ioꝛis perſectionis. et dilectionis. etiam ſi ſit

idyvota. vel ineptus ad regimen. Et ſiſit non

tante perfectionis et deuotionis. bonus tamẽ
creditur.Et ᷣm Cmam iu quodlilet.vi.q.
iiij. ar. i. et. ij.ij.q.clxxxv.ar.iij.in eligendo de
bet quis eligere non illum quem creditmaio⸗
ris deuotionis ⁊ perſectionis.ſed quem cꝛedit
magis ydoneum adregimen illud. etiamſiñ
credit eſſe tante peꝛfectionis ſicut plures alioſ
extimar tamen bonum eſſe.quod pꝛo tanto di

citur quig quantumcunq; iidicaretu? aptus:
ſagax et induſtrius ad regimen eccleſiaſticuʒ.

propter naturale ingenium.prudentiã etſci

riam.ſitamen creditur ranonabiliter eſſe ma

le vite.nullo modo talem debet eligere. Lo⸗

quendo igitur de meliori ᷣm quidid eſt ad ta

lem dignitatem tunc ᷣm Augu.d ancho.vbi
ſupꝛa. auit equa facilitate poteſt eligere ſuffici
