lus aũt papa diſpenſat cũ bigamis nõ epᷣs ᷣm ſent.qꝛ tũc viðꝛ fuiſſe ignoꝛantia affectata.et xꝑdms icx d
Cbo. er Yo. an. extra eo. dicſo. c. Quidam di multomagis ſi ↄtraxerurt publice ſciẽtes unpez Adenullelſit
xerunt qe nec papa pr quia cõtra woctrinãẽ amk dimentũ amlv. extra de clãde. deſpon. c. cĩ in fn ulnil
ſtoli. ſed dicũt Cho.et DNe. ꝙ papa non pᷣt dij hibitio.pᷣm Cho. et PBe. Itẽ dũ quis ignoꝛat nine nſen en
ſpenſare in woctrina aplłoꝝ. quantũ ad ea que ſe illegitimũ cum ſit ̃m Hoſti. ꝓbabilis igno unrniſfun

Weſcloſenpa⸗
mßflinoiereca
MNiing etaun

ckeoftolen

Soluit Cho. dicens eandem difficultatẽ eſſe adoꝛdinẽ ⁊ dignitatẽ ⁊ hereditateʒ dimititere bſufifn
in diſpenſando cũ eo qui contraxit cum plurib delet. qñ parer eriã neſciebat illñ.ſ.eſſe legiti⸗ mnndkeihhecle

de facto ſicut ſi cõtraxiſſet de iure.vult papa ibi

oſtendere. et ideo nõ dicitur diſpenſare nõ qꝛ

non pomſit diſpenſare vbi etiã dicitur nõ poſſe

mũi. Dirxũ aũt in hac materia debeat filius cre

dere mr̃i. Dicit Hoſti. pꝛima facie credenduʒ

eſt. ar. extra de pᷣſump. c. afferte. ſz iñ nõ cogi/

etkpceten⸗

Aigininnntn
fhantornckrbi

quia nõ ↄſueuit diſpenſare etſi poſſit.ſed ſi dify tur ad lvc ſcʒ credere.C. de teſta.l.neq; ꝓfeſſo aminsaenin
ſuſius vie videre de bigamia. habes in ſumma Qyualitas aũt matris ⁊ conuerſatio eius cim (fmehe
confeſ.li.iij.ti.ij.per totum. Aaglijs circumſtatijs plus vel minus vioꝛ ꝙ ha Mongnn
De irregularita te hpier rienagri heje inducere talẽ nilium ad credencuin. nni
De irr itate ꝓpter illegitimations. IT1 e 1 Wlsmiplite
ee wannunng. Legitimatur autem F.ſ. un
qins tripliciter. Pꝛimo modo per ſequens Mcißnar

Zregularitatẽ etia

inducit illegitimatio. rõ autẽ quare

tltiales ꝓoibentur a pmorõne eſt ᷣm
Rayxv. qꝛ tales reputantur viles pſone. Digni
tas auũt clericatus vilibo ꝑſonis dari nõ cõue⸗

matrimonium puta cum quis contralit cum
illa ex qua ante matrimoniũ habuit filios eti/
arn ſi ille vel illa anteq; ſumeret talẽ in coniu⸗
gẽ pꝛius cũ altero ↄtralxret qꝛ poſtea moꝛere
tur. ⁊ hoc eſt verũ ſiilla tũc poterat illi eſſe vvoꝛ

arspſpntapen

8
hihltſasdignite
H Nodentötvti

Kalacinspreci

Eftofadeinc
fartnorci

nit. Scðo enã ad vereſtationẽ paterni ſceleris qñ de ea habuit filios.qꝛ.ſ.vterq; ſolmius erar chſinonnezor
nec eſt inconueniẽs vnũ puniri ꝓ alio.vt filũ Vñ natus de adulterio vel inceſtuꝑ iſtũ mo/⸗ nngennf
veccato pr̃is.pena iñ tꝑali nunq; aũt eterna dum legitimari nõ gr.extra eo. conqueſius.et noyplnasvct
l. vt. i. J. iiij. p totum. Cercio qꝛ tales ſolẽt eſ/ hec leginmatio valet vt ſuccedere poſſet in o/ ſbſoigſciergi
ſe imitatoꝛes paterm ſce leris ⁊ intẽperati mo bus bonis parentũ.in auten. qui. mo. eth. na. Meſdin,
ris. lvi. di. ſi gens. et in glo. ſummariam pꝛine legi. y. QAuoniarn. valet etiam ad habendiumn isſeſfine
cipio. oiſt. Et ;uis aliqn repiantur bmõi viri dignitatem et oꝛdinem. Scvo modo p ſe ltseninit
v.il e mduſtrij er virtuoſi. er ex vve reddamiur cialẽ inqulgentiã pape. ex eo. ꝑ venerabnem. Nochtee .

Emmaſinſehe

umScIn *

ee
kNurrmmd
nainr
Miſiahereormn

Sſebecninege 7

nmniunnnn

hieiangn
Zenicgatiii
ſditeftne
rmintfenn
rbirſtäknm
chermni,
Ne Fi
diſai
Crul inie
rnbeet
nintienig
wrDnne
mmurude
ianient

Kne tüdſc

(athlr n
1cmenhvei
inmsſbhi
narun,

nun ,
wene ien
õõ
mi uttiveſ⸗
mmmuincnn
mapkingter
penmlichemn
vengunti
Aarirginn
Uuentnſiſti
iurceupſen
n inct
Nan adlinn
Ocn
.

S

Laiptulum

et hec legitimatio valetad lvc votalis vale/
at ꝓmoueri adoẽsoꝛdines ⁊ dignitares eccle
ſiaſticas vbiq; ferraꝝ. valet etiã ad ſucceſſio⸗

nem bonoꝝn parentũ ⁊ adoẽs actus legitimos
Si aũt fiat p eß
vt minoꝛes oꝛe ci⸗
ſine cura vbicñq; ⁊ ad ſucceſſonẽ bonoꝝ actus
legittimos ſeclares in terria tpaliter eccleſie
ſubiectis ⁊ etiã alijs teriſ quantũ adea ꝑ que

m leginimatio valebit ad loc

nõ fieret alteri pᷣiudiciſ.et multomagis valet
ad loc legirimatio ꝑ papã.ſʒ in his ꝑ que fitr al
teri pꝛeiudiciũ.puta ꝙ ſuccedãt ab inteſtato

nõ valet legitimatio nec pꝑ papã nec p epᷣm in

terris tue ei tpaliter nõ ſubſimt. vc ᷣm In/
no. er Ber. ſup. c. ꝓ venerabilẽ. Terciomõ ſt

legitimatur quis per leges tpales⁊ ſeculares.

ſcðm ſcʒ modos in eistradiros qui reduci pñt
adtres. DNPꝛimus eſt ſi pater filiũ naturalẽ offe
rat curie imꝑatoꝛis efficiaturq; curialis. in aun
ront᷑.qui.mo.ef.na.le.S.ſi qs igitur.colł.viij.
Jgdem ſi offerat eum curie ciuitatis de qua vel
e cnius vico ſit oꝛiuncus.inſti.de nup.S.fina.
Scvs modus eſt ſi pater decedens in teſtamẽæ
to filium naturalẽ nominetlegittimũ heredẽ
et ipſe poſtea teſtamentũ offerat pꝛincipi. vel
ĩpater in inſtrumento ꝑ publicã manũ conſe
cto vel alio ſcripto cum ſubſcriptõe triũ teſtiũ
eum filiũ noĩet nec adiecerit naturaleʒ.vt in
auten.vt li.ma.et aui.S.ad hvc. Cercius mo/
dus eſtſi nullo filio legitimo exiſtente ip̃ᷣe na⸗

mralis fihus ſeipᷣm offert cmrie. vt in autẽ. qui.
mo.na.le.ef.S.i.hec legitimatio ꝑ leges facta

valet ad tꝑalia ⁊ ſecularia quo ad ſucceſnoneʒ
et dignitatẽ in terris im̃ ſubditis poteſtati legi
timantis ⁊ in alijs vbi nõ fieret alijs pᷣiudiciũ
qd oꝛdinẽ vel dignitatẽ eccleſie non ſe exten⸗

cht. Inno. er Ber.

Di penſatur autem K.ij. eccleſiam defacto. Poꝛro ad nepotes hec pꝛo
mmre Ray. Boffre. er
Hoſtieñ. Oꝛdinati vero in ſacris ſceʒ ſubdya?
conaru et ſupꝛa ſiſuſcipiant filios ex vxoꝛbo.
cum quibo ante oꝛdinationẽ ↄtraxerant tales
filij llegitimi ſunt ſi vroꝛes ↄſenſerunt ꝙ viri
oꝛdinarẽtur vel ſciẽtes lvc nõ ↄtradixerũr.xx⸗

illegitimus tripliciter. vno mõ ꝑ ingreſſum re

ligionis apꝛobate et hor quo adoẽs oꝛdines
di. lvi. c.i. m Ray.et glo.ſummaxiã.ſʒ ad p⸗
lationes vtputa pꝛioꝛatũ etiaʒ in ipſa religio/

ne vel alias dignitates ſine diſpenſatõe talis
ꝓ noueri nõ pᷣt.vt in dicto.c.i.Etnota q; ma⸗
giſter oꝛdinis pꝛedicatoꝝ pᷣt diſpenſare cũ tri⸗
centis fratrib oꝛdinis ſui ſuꝑ defectu nataliũ
vt poſſint omnes oꝛdineset ad pꝛioꝛatus oꝛci/
nis pꝛomoueri niſifuerint pꝛocreati ex adulte

rio vel inceſtu vel regulartus. Alexander. de⸗
uotionis.ſed ex alio pꝛiilegio ſcilicet JYohã.
xxij.poteſt diſpenſare in illo numero cum om/
inbus genitis de ſoluto ⁊ ſoluta.etiam ſi eſſent
patres eoꝛum ſacerdotes.vt ſcʒ ꝓnoueaniur
ndoꝛdines et pꝛioꝛatus conuentuũ.Alexan

. . es actus nos pteſt. Cercio fi
ſeculares in terris eccleſie ſubiectis tꝑaliter.

ines roſſit ſuſciꝑe ⁊ bñficium

der. deuotionis. Scdo diſpen ſari wteſtpepm

et hoc quo adoꝛdines minoꝛes tm̃ et ad bũftii-

. —

cium ſine cura. quo aũt ad alia diſpenſari no
ercio fit diſpenſatio p papam er hoc
non ſolũ quo adoꝛdines.ſed etiã quo ad omnꝰ

nes dignitates ⁊ verſonatus.extra eo.c.is qui

libꝛo.vi. Diſpenſatio autẽ aliquãdo fit cireg ta

les min oꝛes. vt ſcʒ oꝛdinentur ⁊ inſtin antur
in eccleſijs alijs a paterna. dico ſiſunt filij pe
ſbyteri ałs vero in quibuſcũeq; eccleſijs.ertra

eo. c.pꝛeſentiũ. aliquãdo maioꝛ. vt ſcʒ inſtint/
antux in paterna. aliquo tñ medio.extra eo. eex

tranſmiſſa. aliqñ marima,. vt in paterna nmn/

lo medio.Et nota ꝙ cum diſpen ſatur illegin /
nus a papa quo ad oꝛdines ⁊ bñficiũ eccleſia
licum nõ ꝓpter ſvc intelligitur ꝙ reſſit ymo
ueri ad pſonatũ vel rectoꝛiã ad qnã ꝑ electio-
nem ꝓcedi ↄſueuit.extra de pᷣben.c. fi. ſʒ bm̃

ad eccleſiam ꝑrochialem roterit pꝛomoueri.
teʒ ſi a papa obtinuit diſpenſationẽ illegiri
mus.et poſtea impetrauit ꝙ duo aut plura be/
neficia poſſit habere tacuit añt pꝛedictũ defc

ctum.non valet hec ſecũda gratia. exira eo. ſi
is qui.li.vi. Atem nota qꝙ filij ſacerdotũ quos
ipſi ſuſceperũt de legitima vxoꝛe ante ſacrum
oꝛdinem ſcdᷣm Ray.et alios ꝓmoneri pñt acd
om̃es oꝛdines et dignitates cũ legitimi ſint.
niſi in illa eccleſia in qua patres eoꝝ immedia
te fuerunt pᷣlati vel canonici.vbi nõ pñũr cano

niʒari vel ꝓmoueri.extra eo. adhoc. Boffre.

etiã dicit ꝙ cñ pater habnerit ꝑſonatũ vel vis
cariam perpetuã m aliqua eccleſia. filius imꝰ
medliate ipᷣm vel ipſam habere non pt. exira

eo.qm̃. Atem ſi pater habuit ꝑſonatim.filins
nõ voteſt habere vicariã nec econuerſo. extra
eo. Oichael. O ſi filus diſpenſatiue ſuccedar
patri. frater iſtius bene poterit ſuccedere fratri

vt ponit Hoſtieñ.quia in loc nõ ſuccedit patri

im nediate. Sed ſecus ſipꝛius habuiſſet ipa,

hibitio non exfenditur ſcõm Ray.

vxoꝛibo ⁊ ignoꝛanubo legitimi cenſentur ꝛnõö
indigent diſ vnſatione.aliqui tamẽ dicunt
indigent etiã tales d ſoenſatõne. Greci iñ ſa⸗
cerdotes.qꝛ licite vtuntur inatrimonio ↄtraz

cto ante ſuſceptõʒ ſacr̃oꝝ.nam in ſacris cõras
here nõ pñt ne licuit a tꝑe apioꝝ.di.xxxij.pꝑ toos

tum.ideo filij quos generant de vxoꝛbus ſuis

.

dum ſunt in ſacri

slegiumi ſunt.et idem iudi⸗

.
S

cium ſicut de alis legiumis.ẽð

„
.
De irregularitate ꝓpter varia vicia coꝛpo rei illicite a caſu amiſiſet membꝛum talis re W ote
run. Kapitulnm.v. penirra rndiGe ed ſine iinü wlpersmé MRD mlenlſin
IAe aTapſa e††☛—ẽ rary bzꝛieſſet que generaret modicã defoꝛmitate Me
= Rregularis eſt cor talis ex milcvᷣia toleratur in ſuſcepiis.ſe⸗ P lirn
wwe viciatus.i.mutilarus vel debi Ouſpenſationem epi. hec ex dictis R ay. Suil. Urpteigm
litatus in membꝛis. talis ꝓhibetur Inno. er Ber. et trahüturex di. lv, ſi quis ab niſtniſe
ꝓmnoueri.aut ꝓpter inabilitatẽ adofrcii ere ſciderit.et in alis.c.extra eo. ſigniſicauit. “ nuintgſuni
quendũ aut ꝓpter cefoꝛmitatẽ ad alioꝝ ſcan,/· QAuantũ ad quedã pticularia ⁊ deterrmingz, bomicni 5
dalum follendũ. DHꝛo ceuius declaratõne nota ta coꝛpis vicia. Hota ꝙ claudũ adinittit con ſlnnntte ſ
diſtinctõem aur quis eſt mutilatus vel pꝛiua ſuetudo. mſi talis ſit quſine baculo ad altare bniſoninnn
ius membꝛo magno et mamffeſto qð.ſ.indu/ nõ pomtſtare.ar. de conſe. di. i. nullus. etr diſiſ. nlin inn
cit notabilẽ deſoꝛmitatẽ.vt pꝛiuatio naſi et hu xlv.c.diſciplina.Cecitas vnins oculi im̃reei . tzl .
iuſmodi. vel inablitatẽ aderequendũ officiũ. lit a ꝓmotione ſᷣm Archi.qð pꝛobat p.c.ſi eu ꝰ ttrorfnen⸗

v=äyrrt pꝛiuatio manus et hmõi.et tunc quacuuq angelica. di. xlv. Bibboſus nõ repellitura pz'o Engam
„ de cauſa ſit munlatus ſeu pꝛuatus iuſta vel ini motione niſi ſii mimia defoꝛmitas vel dabili (wiühgkantn
iſta naturali vel accidentali. impeditur a pꝭ tas. habẽs ſer digitos in pede indubitanter p Nx ſeadrelrie
motione ⁊ deijcitur ꝓmotus cum tali defectu mouetur etiã 'm Hoſti. ſihabeat in mann vel Oucäni ten
raut erat iam ꝓmotus qñ ſuꝑuenit talis defe ſi habet digitos cõiuncios.dũmodo exhisnõ⸗ Dentescono
ctus ſi nõ ꝑ lvc redditur nunis defoꝛmis pᷣt er ſit impedimentũ in vſi mebꝛi. ff. de edik. edic·
Decieſcun⸗
4

equi illa officia ad quenõ impeditur ꝓpter illũ l.item offilius. epꝛoſus ꝓplo celebꝛare nõ NW
efectũ.puta ſi factus ſacerdos amiſit viſin. bet pꝛopter ſcandalũ.ſed ſi nõ ſit nimis defohe·
miſſam celehꝛare nõ poterit. vel al in allari mis nõ eſt phibendus pꝛinatim celebꝛare rel
miniſtrare ſʒ poterit audire ↄfeſſiones ⁊ pᷣdica etiã lepꝛoſis nõ aũt ſanis. Hinũ oĩno non bi

re a bñſicio etiã nõ remonebitur ſi ſine culpa bens ad ſacerdotẽ pꝛomoueri nõ pᷣt cum opoꝛ penlar
ſua incidit in defectũ qꝛ nõ debet addi afflictio teat celebꝛantẽſumere ſanguinẽ iub ſpecie vi (nngun
af ſicto.vij.q.i.cum pcuſſio.dabhitur tñ ei cojꝭ ni.ij.q.vij.ipſi apłi. Oaculã bñs in oculo non (gltrnant
adiutoꝛ ſi tale bñ ficiuʒ eſt cui iſte deſeruire nõ repellitur a ꝓmotione.niſi nimam inducat d mſegglawwſ
roſſit. extra de cle. egro.c.iij/Aut quis mutila,- foꝛmitatẽ.qð cõſiderare eſt in arbitrio pꝛelai —
* ius vel peiuatus membꝛo puo velocculto. et exira ce coꝛ: vicia. c wetua. Sed ibi ſaſtrasan,⸗, ſigimnn
tũc ſubdiſtingue.q qt ſponte ⁊ ſine iuſta cau neoꝛum ↄſiliũ requixi mandatur ⁊ qð ſibi vi,x aniin Ptonß.
ſa. vt ex indignatõe vel inpatienna vel ſuner ſum fuerit exequatur metropolitanus. vbwi no Entettanſti
bia/aut miuſta cauſa vel inintus.ſi pimo mõ. tant Nin.et Ger. ꝙ ſine ↄſilio illoꝝ ſupb macn Rnnninat
tuuc indiſtinete in quocũq; membꝛo ſiue a ſe la mil diſponere debetals nõ valet. ſʒ PHoſtie. lnnnuncde
ſiue ab alio rexelliiur a ꝓmotõne. et deijcitur lvc nõ a ppꝛobat. q;uis ei conſihuʒ archiepm ovſtanane
iam ꝓmotus etiã ſi putabat ſe obſequiũ pᷣſta inſtruat et ipſo irrequiſito mi expechri debeaet. ſi n
re vo caſtrando ſe. extra eo.ſignificauit⁊ ſim non in habet neceſſe epᷣs ipſinn ſequi vt nota à nſte
Inno. idem etiã eſt ſinõ tomʒ membꝛũ ami⸗ ri conſuenit.extra de elec.c. cum in veferi. l. ĩ. ln ſne
ſit ſed pꝑ tem membꝛi que defoꝛmitatẽ genera ſtudeat. Cu dicas ꝙ cum apłicus in pᷣdicto. . egi l
ret. vñ ſcandalũ eſſet.exira eo.c.i.vel inabilẽ mandet ꝓcedi cũ ↄſilio ſuffraganeoꝝ. ſi abiq erel
redderer ad offiaũ exequendũ.extra eo. Cv. cõſilio ipſoꝝ ꝓcedat nõ valebit. vt in dicta de nnnnſn ne
ſecus in alijs. vel etiã ſi ventem ſibi excuteret. cretali cum in vereri. Si aut requiſito ipſoꝛu,ʒ uuhſoſtudi
Si auũt ex iuſta cauia ⁊ ſronte.puta ppter ꝑpicu cõſilio.lvc conſiliũ ipioꝝ nõ ſequatur lene va⸗ aiplape
lum lepꝛe ne totũ coꝛpus inſiceretur fecit ſibi lebit.extra de axbi.c.cum olim. ſedſecus dici uIEicanoneh
amputari membꝛũ occultũ vt virilia. vel ma, pr ſi diceretsrin mandato deↄſilio ſuſtragane ingönh
nifeſtü paruum at digitũ non neceſſariũ ſcʒ ad oꝛum ⁊c. Didetur eni papa artare tũc metro⸗ Golenni
ſignum cruceis faciendũ.vel ipſemet lve ſibi fe hitanũ vel alium cui ſeribit vt ſequatur cõdi —Rl
cit eum eſſet bene peritus in chrogia talis nec tionem ⁊ induſtriã pſone ſiue pſonaꝝ.et mul⸗ zunimmlr
repellitur a ꝓmotione nec deijcitur pmotus. tomagis ſi diceretir in mandato vt nõ fiat ſi?- Eſententig!
Igem iudicium ſi inuiius.puta ſi ab inimcis ne 2ilio talis vel tahn. bec oĩs de macula no- lkigridilin
caſtratus eſt. vel etiã ſic natus veletiam a ca tat Arcizi. di. xlix. linc eteniſiꝑ verbo. albugi⸗ Urtunm
ſu in tale quid incidit dando operain rei liaete. nem habens mocul. De firioſis. unanicis ſoninergee
puta wvlando lignũ abſcindit ſibi partẽ mini/ caqueis ⁊ demoniacls dicit Guiker glo. diſt. ſffnemmcirr
mid giti. in omnib bmõi nõ repellitur nec eſt xrxiij ſun. c. cõmunite ꝙ nullus talin omo⸗ Mrencnet.
necenariũ m Hoſti. et glo. di. lv. Siquis ab neri debe at enã poſte; iiberan ſuerint. Si au t Atere
* ſciderit.ꝙ talis caſtratus teſticulos ſecum de tint iam pmot iunc aut ſunt omnmno er toto dlilaſie
ferat. vi dicunt vulgares/ſedſ danco operam lberati sa puictis paſſtionibo aut nõ. in pbꝛemno nunue

mehikt
cezuenn
Wient
nſſteng
chhade
rnchſcht
Iufcniſc,

Ung Nem

=
S=ꝛ

A .
Wi aeminen

—
=

Nedinlod
eNinn
rnochin
Perönnhein
mini
⸗ inchbinne
igknnnen
Wnoce
Maf deik es
ckrunne
Mänöſrtäniedi⸗
wobentöztang
ninmm

☛.
e

ialann e,
esnſnir
mnalnsr zutt
uteyzmut

rteANARAAN
AN

„9

ere od
TRKA
.. ate
iunkidhl
„7 ℳ E
znidenm N
õ
. N.
1 liet 0
nſhaſll i⸗
nirockt

—

— =

L lupitu lup

caſu poterunt exequi officiũ ſuum Quanto au
tem tpe exvectari debear ad ꝓbandum tales.
vtrum ſint liberati ⁊ qualiter. ;uis aiſ.xxxiij.
c.cõmuniter dicatur ꝙ ꝑ annũ.t alubi dica,/

mn p triginta dies. vij.ꝗ.ij.c. fi.tñ dici pt ꝙ eſt

liberati.tunc aut frequẽter aliqua dictaꝝ paſ-
ſionum verat eos aut raro.et ſi quidẽ frequen
teromino vebent ceſſaæ ab officio miſſe. vij. q.
.„— ij..in literis.ſi raro tunc aut eunnſvume iactari⸗
☛●

grbitrariũ tꝑus ꝓbationis penſatis cõditõibꝰ

moꝛbi ⁊ pſone.Si vero non oĩno ex toto ſunt

one ⁊ vocis confuſione.łet ſic debent abſtinere

gut raro ⁊ ſine hmõi expumatõne ⁊ ſine cõfu⸗
Cone vocis ⁊ tũc nõ ꝓhibentur ab officio miſ⸗
ſe dem tñ habeant iuxta ſe aliũ ſacerdotem. vt
ſi ille cadat vel deficiat iſte ſuppleat.viu.q.i.il/
lud. Quidã tñ lvc nõ admittũt de demoniacis
dicentes. ꝙ oĩno opoꝛtet eos eſſe liberatos.

De quibuſdam alijs irregularitatibus.
CLapitulum. vi.

Int et quedaz alie

irregularitates que qꝛ cõiter nõ ita
coõtingunt bꝛeuiter expediemus in

ſingulis.S. vnam tangẽdo in iſto. c. pꝛima eſt
ſereſis ex qua poſt vulnus ſanatu n. i.eius di/
miſſioneʒ remanet cicatrix ſeʒ irregularitatis

vt ðꝛ. i. q.i. ventũ. vnde ꝓhibetur a ꝓmotõe
et deijcitur ꝓmotus. Si aũ̃t reuertantur ad fi/
dem veritatis poſt abiuratõem hereſis recipiũ
tur de iure cõmuni adlaicã cõmunionẽ poſtq;

fuerint reconciliati.i.q. vij. daibertũ. Et circa

eos fit quadruplex diſpenſatio. Qñq; quideʒ
ſe miplena.vrſcʒ ſolũ recipiãtur in oꝛdimbo añ
bec oĩa ſuſceptis.i.q.i.ſis hexretice. Qñq ple

na. vt wſſint ſacerdotes fieri.i.q.vij. cõueniẽ
nb. Qñq; plemioꝛ. vt. ſ. voſſint eſſe epi. xij. di.
nos conſuetudinẽ. OQñq; pleniſſima.vt.ſ.pꝛo
moueri poſſint etiam ad ſuꝑioꝛes dignitates.
riij.q.iiij.ipſa pieras. De hereſi quantũ adex
cõmunicarionẽ habes ſupꝛa t. xniij. De ipſa
q;tũ ad pcẽ̃m.habes ſupᷣ in ſcðᷣa.ꝑxe.ti.xij.
Solennis penitẽtia .§. j.
inducitirregularitatem. di. l.c. ex penitentibo.
Pec penitentia fieri debet cũ illa ſolemmtate
que baler oi.i.in capite. er imponit im ab epo
vel de eius mandato.nec unpomitur clerico ni

ſi depoſito. et qꝛ hec hodie nõ eſt in vſuideo bꝛe
uiſſime tangã de ea. Raſto aũt quare inpedit
ꝓmouenduʒ eſt. qꝛ nõ ſmt oligm ſuſciꝑe vaſa
lacramentoꝝ qui vudũ fuerunt vaſa vicioꝛuʒ.
di. l.illud. Non eni imponitur talis penietia
miſi ꝓ crimine vulgatiſſimo et enoꝛm. qð to/
tam cimtatẽ cõmouet. Scva rõ eſt ꝓpter ſ. ei,

dalum populi qui ſcit crimen eius. di.l. we his.
Cereia rõ eſt nmoꝛ ne irerum labantur.qui ti

moꝛ ce cõſuetudine pꝛiſtins ſurgit. di.lxi. in ſa⸗
cerdoniby Quarta rõ. qꝛ nõ haleret frontẽ re⸗
Pphendendi alios. di. xxv.pꝛimmũ. ay. et lv.

m.iiij.pᷣt añt cum eis in minoꝛibꝛoꝛdinibo p/

pter neceſſitatẽ vel vtiliratẽ eccleſie diſpenſa⸗
r di...placuit.et ſoc ꝑ epm exquo nõ eſt ei ꝓ
hihun. publica aũt wenitentia nõ inducit irre

gulgritatẽ. hec en m Ray. iniungi ptetiã p

confenſſoꝛẽ. et eſt cũ inim gitur alicui vt vadat
peregrinando ꝑ munduʒz cum baculo cubitali
etſcapular.

Diülano baptiſmi K.ij.

vſq; ad egritudinẽ quem tunc ſuſcipit ti moꝛe

moꝛris inducit irregiilaritatẽ. di.l.ſi qins. Ra⸗
tio hinus eſt.qꝛ nõ pᷣſu mitur vere ↄtritus.vt ꝑp

hanc nenam hoĩies inducerẽtur nõ negligere
ꝓpꝛiam ſaluteʒ. nec tollimur iſta irregularitas
p bapniſmuʒ. qꝛ baptiſinus ita dllatus inducit
ea m. idem aũt nõ oꝑatur ↄtrarios effectus. ex
tra de hapf. maioꝛes.ſecus tñ eſt de eo qui di⸗
ſtulit cõionem vſe ad talem terminuʒ. qꝛ hie
Poteſt

non repelluur ab oꝛdine. di. l. ig vero.

tñ tahs qui ſic diſtulit haptiſmũ in duoho caſi⸗

bus ꝓmoueri. Pꝛimus ſi voſt bapnſmũ fides
et vigeius ꝓbabilis apparuerit. Sc ðs ſirari
tas clericoꝝ lvc exegerit. di. l. ſi quis.

Iterata ſuſce ptio J.iij.
R

ra mẽti inpꝛimẽtis caracterẽ.vt baptiſmi.

confir matòis ⁊ oꝛdinis.inducit irregularita⸗

tem.di.l.ↄfirmandum.de conte.di.iiij.qui bis

idem. i.q.i.ꝙ quidã.et ſi ſcienter reb aptiſati
ſunt vel recõſfir nati vel reoꝛdinati vel etiam
ignoꝛaniter.ſed poſt ſiium ratũ habuerũt abſa;

diſenſatõne pape ꝓ moueri non pñt.ſecus ſi

ignoꝛanter vt infantes vel vt coacti.abſolnte
enĩ pñt hmõi ꝓmoueri de iure.ſʒ ſᷣm alios qð
tutius eſt dicere cum diſpenſatõne. de cõſe. di.
uij.eos. Obi aureʒz quis ꝓbabiliter dubitat de

ſuiceptõne hmõiſacrametoꝝꝑ ⁊ nõ leiuter ⁊ te
merarie.et ꝓpter loc ſuſcipit aliqð dictoꝝ ſa⸗

cra nentoꝝ facta pꝛ ius diligentiinqunſitõe ſu

ver loc adinueniendũ veritatẽ ⁊ non inuenta
ſuſcipitnõ ꝓpterea efficitur irregularis q;uiſ

abls ſuſcepinſet. qꝛ nõ putatur i eratũ quod ne⸗
ſcitur eſſe factũ.di.lxviij.pᷣſbyterr. et debet oi⸗
cere in foꝛma cum dubitatar. ſi nõ es baptiſa

mus. ego te baptiſo ꝛc. ſinon es ↄfirmatus ⁊c.

Hõ huius eſt ꝓpter iniuriã factaʒ ſactis qᷓ eſt
in loc.ꝙ ſacẽ̃m nõ eſtiterandũ ꝓpter effecmʒ
indelibilem caracteris iterati.

Curialis eeamm ciuj.
liſi.

Titulus

cenſetur vtirregularis 2 philetur oꝛdinari ni

ſi ſit abſolutus a curia.di.li.c.i.⁊ ſeqñti.Et ðꝛ
curialis lhiic ſᷣm Ray.large oĩs qui quacũq; cõ
ditõe obligatus ſꝑ eſt curie alicuius ptãtis pu
blice hñs loneſtñ officiũ vel inlvneſtũ.vt iudi
ces.aduocati.milites.hyſtriones ⁊ hmõi. Rõ
huius ꝓhibitõis eſt tũ qꝛ qñq; tales repetũtur

et in eccia ꝑturbãtur.tũ qꝛ pᷣſumitur ↄtra eos

ꝙ nõ cauſa deuotõis tranſeãt ad dericaniʒ. ſʒ
vt fugiãt ratiocima dñoꝝ ſuon.diſ.liij.legem.
Qui aũt ex pᷣdictis aliqð miniſteriũ pᷣbuerunt
in cauſa ſanguinis etiã abſoluti a curia ꝓmo/
ueri nõ pñt.rlvi.di.clericus.Silr ſi in turpi et
inlvneſtoofficio.vt hyſtriones.de ↄſe. di. ij. ꝓ

dilectöne. Obligatus alteri ad rõcinia pᷣt

quis eſſe tripliciter. Pꝛimo ſi eſtobligatus rei
publice. et ſiquidem eſt obligatus ad lvc exad
miniſtratõe quã geſſit.ꝓmouerinõ debet añ
redditã rõneʒ.di.li.pᷣterea.ſʒ ſi als eſt debitoꝛ

reipublice nõ ꝓphibetur. C. de epi. ꝛ cle.qſquis
Scðvo ſi eſt obligatus alicui ꝓꝑſone ſeculari nõ

miſerabili.qꝛ.ſ.geſſit adminiſtratõeʒ eius.vt

tutoꝛ. curatoꝛ ⁊ ꝓcuratoꝛ. ⁊ talis ꝓmoueri nõ
pt niſi finito officio admiſtra tõiſ.xxi.q.iij.c. i.
Finita aũt admiſtratõe ſi adipuc ſir obligatꝰ ad
rõcimũ ⁊ mouerf ei qſtio de vlo nõ pᷣt ꝓmoue
ri ante deciſam litẽ.di.lxxxi.tantis debet tñ ta⸗

xari ꝑs in fra qð queſtio decidatur. Słiter eti

am ſi queſtio ei nõ moueretur ⁊ maniteſtũ ſit

eum teneri de wlo. debet epus exofficio ſuo eũ
repellere ſicut quelibet criminoſum ſeu infamẽ
vi.q.i.infames.als nõ ꝓhiber᷑ oꝛdinari.Cerx/⸗
cio ſi eſt obligatis ex adminiſtratõe pꝛo ꝑſona
miſerabili ſeculari.vt viduis et pauꝑibo.cecis
pupillis ⁊ hmõi.vel ꝑſonaeccleſiaſtica.et ta⸗

lis nõ impechtur a ꝓmotõne ſi aliud nõ impe/

dit.vt ſi eſſet manifeſtus volus in adminiſtra/
tione vel aliquid aliud. qꝛ ad adiuuandũ taleʒ
quilibet eneiir. vi Vxvi. huenit.er. xvi.q.i.
ay. ⸗

mnonachi.

Vermofroditus eſt .v.

irregularis. et dicium homõi ille qui ꝑticipat de

vtroq; ſem.ſ.maſculino ⁊ feminino.hic repel⸗

litur a ꝓmotõe ꝓpter defoꝛ mitatẽ ⁊ monſtru
oſitateʒ. ar. di. xxxvi. illiteratos.talis ſi magis

vergit in ſexũ maſculinũ qᷓ; ſemininũ q;uis oꝛ

dinari nõ debeat nec oꝛdinatus miniſtrare tñ

ſuſcipit caracterẽ.ſʒ ſi magis vergat in ſexũ fe
minmnũ q; maſculinũ. vel etiã ſi equaliter ꝑti⸗
cipat de vtroq; non eſt ſuſceptiuus caracteris.
in Buit. et multom agis femina oꝛdinis nõ

eſt ſuſceptiua. Dicitur aũt mulier pᷣſ bytera.
di. xxxij.pᷣſbyter.nõ qꝛ habeat oꝛdines ſacerdo
tis.ſʒ qꝛ vxoꝛ ſacerdotis

omeliam euangeliꝗi.

raconiſſ. qa dicit

9

genere ſeon aꝛdinari nõ dʒ. niſpꝛiusoſecus
tus fuerit

Seruus quocũqʒ ꝗ. vj.

sfuerit plenariã lilbertatẽ. di. liiij.c. i. ij. et. ij
Rõ huius eſt clericalis dignitas ⁊ ſeruilis vij

litas. extra de ſer. nõ oꝛ.de ſeruox. in fi. Si añt
ſeruus fecerit ſe Ymoueri neſciẽte dño vel ſci

ente ⁊ ↄtradicẽte.ſioꝛdinatus fuerit in minoꝛi
bus reduciſur in ſeruitutẽ.vt.liiij diſt.nulli.So
oꝛdinatus ſuerit ad ſipchaconam vel diaco⸗
natũ opoꝛtet ꝙ det aliũ loco ſui vel pcuret re/

demptionẽſuãꝑ aliquã pſonã. di. liij.ex anti

dotem ſit ꝓmotus remanet quidem in oꝛdi
ſuo reddito peculio.ſiqð hʒʒ dño.et ſino

tenetur dño ſiio in ſeruitute.iñ ↄuenientiboſa
cerdotio vt officiãdo ei in miſſa lvꝛis hmõi.
di. liiij. freqñs. qð ſi
eſt. us aũñt infra qð dñs ſuus pᷣt eũ repete⸗
re eſt tꝑs vnius anm
q.ij.ſi quis incogniius.Si vero ſeruus

a tꝑe noticie hinus. xvijj.
mno⸗

Pvecurare redemptõem ſuã.qð ſi nõ pᷣt ſeruire

nollet ſernire dewnendus

tus eſt dñoſciente ⁊ nõ ↄtradicẽte eoſp̃o inge

ad quẽ

nuus fit.di.liiij.ſiſeruus.⁊ lc verũe
Boßff.

caq oꝛdinẽ fuerit ꝓmotus ᷣm Inno.

et Ray. Et nota v ſerunſ eccſeſie lileratus

ad hoc teneturenã ſi nõ eſet velſuiſſet expᷣſſuʒ
in ſui manumithione vt nõ imurietur eccleſie
nec accuſet eã nec teſtificetur ↄtra eã.diſ.liiij.

qui ex famulis.als reuocatur in ſerinunẽ. xij.

q.ij.diaconi.et ᷣm quoſdã etiã ad oꝑas lvne

ſtas.vt in dicto.c.nõ tñ tenetur eccie pꝑpetuo
ſeruire in oficio clericali niſiin manumiſſio/

ne ⁊ in oꝛdinatõe finſſet expᷣſſim.extra.eo.E

Ee Alcs
chiuul „

4

emnpti iquâ pſon i . 2 m rachg e,
quis. extra deſer.nõ oꝛ.miramur. Si in ſacer⸗

ſont orcnl
sheürpen
ofcrontinn
erteneel
röntmmanieſen
ſeentaincicilf
Peituretale öus
ſencicvoffcor
irisſitgtanea

etactlteri
eii,
n

ſetnte tcuſaro

ſychchtirregula

lincleencgen
dfatent omn

libentius.ſ̊ ſeruo pꝛiuate pſone liberato vt ꝓ

moueatur nõ pᷣt vñs ſibi reinere aliquasope⸗
ras in quib teneatur ei.di.liiij.c.i.niſiſpnaleſ
qð expꝛimi dʒ ſi hc vult ꝓronus in ſui manu⸗
miſſ one.et poſtea declarari in oꝛdinatõne pᷣm
Poſti.et ſi ꝓmotus nollet in hmõi ſeruire nõ
reuocabitur in ſeruitutẽ ſz degradabit ſieſt fa⸗
cius ſacerdos m Inno. Ray. 2 Boff. YItem

nota ꝙ cũ oꝛdinatus reſtituitur dño ſuo nõ li/

cebit dño ſudð manus violẽtas inijcere in eum

atſincmmams

enen be

cranietce
Wiaeicdrdini
oſckrkhar
Holonipdiner
lutahineggl
etlenoꝛe etx
naoſeſelhict

hiunes

ilen rür;
dGimin
Uhre. ininfar⸗

als incideret in canonẽ pᷣm Inno. necilli ſer
uo licebit ↄtrahere mrimomi ſi eſt in ſacis oꝓ

pter votũ annexũ oꝛdini clericali.extra de co⸗

oflecuius

alngeſtopim

strodeiute⸗

inionictuse

uer.ↄiu.c.quidã.alijs pꝛiuilegijs clericalibus

nõ gaudebit.extra de cle.ↄiu.c.iopannes.

ltimo crimẽ me ꝗ9. vij.

diocre ⁊ notoꝛiũ indn rea lartajein. Pa

cuius declaratõne o

ſumma. videlicʒ criminũ.aliud enoꝛme.aliud
mediocre.aliudleue. Crimen enoꝛme in hoc

rtilt Are mis opi. antiquox circa
iſtã mareriã nota diſtinctõz quã fecit Ray. in

Khmbſtade
Apphsvicere⸗

meigo. Hee
8anngconis
tomtia e
Uennischine

bisdſſnſ

N

WMäonanti

W
racikey, 8
efnm
eufenſtelnn
Mmeurantt
arzmleigi
därincgee
lenen ie
lininmunt
teßimane
eporeſeun
birnriae,
dicinti
uinrti
letininnn
ſaruiitn
nintbinn
tmmtiͦſpo
Oltzienc
ſn gmmn
aulatn lo
Animr
gelenuinn
1e,

ſe ſ
aummmenßn
ni
iſn ,
uenmn
Mmammen

Capitult

loco ðꝛ lvmicidiũ ⁊ ſimonia aliqua.et etiã pᷣm
Boñ. hereſis. qlibet aũt hox ſius occultum ſi⸗
ue manifeſtũ ſit.impedit ꝓmouencñ et deijcit
ꝓmotũ etiã poſt venitentiã.ẽt łeſi ⁊ lymi
cidio dictũ eſt ſupꝛa ac etiã de ſinonia. Crimẽ
leue ðꝛ hic illud moꝛtale qð de ſe non inducit

vewoſitionẽ niſi ex ↄtumacia poſt admonitõeʒ.

vt ebꝛietas.ludus alee.diſt.xxxv.c.i.ſtrepitus
in ſynodo.v.q.iiij.in loco.ſus carniũ in die⸗
bus vulbirie nſe r Vehariſtia nõ aſſumere
et hmõi.et iſta talia ſiſe occulta ſiue manife /

ſta.neq; impediũt ꝓmouendũ neq; deijciũt ꝓ

motũ.de coha.cle.⁊ mu.vfa. Crimẽ mediocrxe

u piuriũ.falſum teſtimoniũ ⁊ ſilia.hec au
tem ſi ſunt occulta nõ impediũt ꝓmouenduʒ

hic.vt adulteriũ.furtũ.fraudulẽtia.ſacrile/
—

necq deiſciũt pmotũ neq indigẽt diſpenſatõe
ſz ſumicit penitẽtia ſacramẽtalis.de temo. oꝛ.

c. ex tenoꝛe.et.c.queſitũ.ſi ſunt manifeſta tũc
aut ſunt manifeſta ꝑ ꝓpꝛiã ↄfeſſonẽ delinquẽ
tis extra iudiciũ factã.et ſic nõ faciũt irregn/
laritatẽ talẽ.q;uis ille ſi clericus eſt deberet ſu⸗

ſpendi ab officio ⁊ bñficio.extra de exceſ. pᷣla.c.

q;uis ſit graue.aut ſunt maniſeſta ꝑ famã deſi
ciente accuſatoꝛe ⁊ legitima ꝓbatõe.et ſic nõ

inducũt irregularitatẽ. purgatio tñ canonica
tali indicenda eſt. qua pᷣſtita abſoluer. et ſi in

ea defecerit dewoneſur. extra de adul. c.ſignifica
ſti. aut ſunt maniſeſta ꝑ ſnĩaʒ vł ↄuiciõʒ vel cõ

feſſionẽ metu ꝓbatõis factã. et ſic inducunt ir
regularitatẽ. et idem ſi eſt notoꝛiũ ꝑ euidenti
am facti. qð nulla pt tergiuerſatõne celari. cu

ius ſcʒeſt teſns ⁊ plus.et inficiatõis nõ eſt lo
rus.de tempo. oꝛ.queſuũ.pᷣttñ in hmõi leiibo
notoꝛijs de iure vel de facto per epᷣm diſpenſari
in tali irregularitate.p̃ᷣm AInno. in glo. ſuꝑ.c.
ex tenoꝛe.et de his oĩbus diſuſe habes in ſum
ma ↄfeſſ.lih.i.ti.xxix.q.iijj.

Infames etiam §. Viij.

oẽs tam de iuxe q; de facto repellũtura ꝓmoti⸗
one dignitatũ ⁊ oꝛdinũ.di.li.qui in aliquo.ex⸗

tra de re. iu. infamibo.li.vi. pᷣm Ray. Et ðꝛ in⸗/

famis ille cuius de facto apud bonos ⁊ graues
grauata eſtopinio ſuꝑ aliquo crimine. Anfa/
mis vero de iure eſt. quẽ ius ronit eſſe infamẽ.
vt qui ↄuictus eſt de furto vel qͥ pugnat in are⸗
na cum beſtia dentata ꝓ lucro ⁊ hmõi. alia plu
ra pores videre de infamnbo. iij. q. vij F. poꝛro.
in tex.et glo.Repellitur euã infamis ſᷣm iura
a ꝓcurxando.iudicando.qccuſando.teſtifican⸗
do.poſtulãdo. Et nota ꝗq;uis ↄſuetũ ſit ⁊ cõ/
uemẽs ab irregulari cũ irregularibo ver⸗
bis diſpenſare ꝑ eũ qin pᷣtſub tali foꝛma velſi⸗/

mili. Ego ouſpenſo tecũ m itali irregularitate

quã ↄtraxiſti ꝓpter tolẽ cãm. velſairaxliſes.

qñ de lvc dubitatur. iñ ſi es oꝛdinat aliquem

irregularẽ intendens cũ eo diſpenſare pꝑ lvc de
facto diſpenſat.q;uis non vſus fuerit illis ver⸗
bis. dñ modo poſſit in tali caſu diſpenſare. Ex
idẽ de pᷣlatis qui mitrũt ad oꝛdinandũ aliquẽ
irregularẽ quẽ ex auẽte ſibi ↄceſſa poterãt di⸗
ſpenſare.licʒ nõ dixerint illa verba. mittendo

de facto diſpenſant m oc. Et nota eꝙ archi

ep̃ᷣi pñt in ſuis dioceſibo fratres oꝛdinis pᷣdica
toꝛum abſoluere ⁊ in irregnlaritatibo diſpen/

ſare qñ ſuerint ab eis requiſiti ſiue inciderin

anteq; intraret oꝛdinẽ ſiue poſt. niſi ndeo enoꝛ

mis eſſerexceſſig ꝙ merito etiaʒ apłica ſedes
eſſetoſulenda. Gre. qꝛ ꝓuidemia. Itẽ ꝙ ma
giſter oꝛdinis pᷣdicatoꝝ ꝓuinciales ⁊ pꝛioꝛes.

cõuentuales ⁊ eoꝝ vicarij in ꝓuincijs ↄuenti⸗

bus ⁊ locis ſibi ↄmiſſis fratres pᷣei catoꝛes oẽs

ibidem ↄſtitutos ⁊ adeos vndecũq; declinan

tes.pñt diſven ſare ſip irregularitate quã con⸗

traxiſent ſi ercõicatione vel ſuſvnſione inno⸗

dan diuina celebꝛaſſent vel locis ſu ppoſitis ec
cleſiaſtico interdico. Atẽ ab irregularitate quã
ↄtraxiſſent recipiẽtesoꝛdines ſic ligati. Boni
fa.vixtute. Atẽ om̃es pᷣdicti pᷣlati oꝛdiuis pᷣdi
catoꝝ a ſuisↄfeſſoꝛibo pñtreciꝑe diſpenſatõeʒ
ſup pdictis irregularitanibo ſi eas cõtraxiſſent
in quibo ſeʒ ipſi valẽt diſenſaxe.Clemẽs.exi⸗

genuib. Idem puto de fratribo minoꝛibo quia

cõnter vðꝛ ꝙ ſumus pares in pꝛiuilegijs.De a⸗
lijs ſententijs habes in locis ſus.

Citulus vigeſimuſnonus de penis.
De multiplici genere penaꝝtam dei qᷓ foꝛi
eccleſiaſtici et ciuilis. Capitulu pꝛimũ.

Nia de penis qui
buſdam ſcʒ eccleſiaſticis hucuſq;
actũ eſt ſcʒ excõicatõis interdicti

ſuſpenſionis ⁊ ixrregularitat.nũc

bꝛeuiſſime de penis in genere aliquid tracter᷑.

Et ꝓ fundamento huius materie ſumatur re

gula nin is que dicit.ſine culpa niſiſubſit cauſa

nõ eſt aliquis puniedus.extra de re.iu.que re⸗
gula locum hʒ in iudicio poli ⁊ in iudicio ſoꝛi.et
cum pena ſit multiple x.vt infra dicetur. In iu

dicio quidẽ poli ſiue dei pena ſpũ ali que pꝛinci⸗

paliter tangit alam ſiue ſit ſubtractio gre ſiue
pena damni.i.pꝛiuatõnis gloꝛie. ſiue ſit xena
ſenſus.i.cxuciatõis ignis infernalis.nunq; pu

nitur aliqͥs ſine culpa ſua vel cõtracta quantũ

ad oꝛiginale. vel cõmina quantuʒ ad acmale
peccatũ. Dñ qð ðꝛ Exoð.xx. Ego oñs ʒelotes
viſitans pcc̃a patrũ in filios vſq; in terciam ⁊

quartã generatõeʒ. intelligi ux de imitatoꝛibo
pr̃noꝝ ſcelerũ.vt exponit Bka. i. ij. qbo.
949

7
. . 4

4767
.

Litulus

* vbi etiã dat alias expoſitõnes ad dictꝗ auẽtem
Alijs aũt pvenis quibuſcũq; in iudicio dei puni

tur quis.nõ ſolũ ꝓ culpa ſua ↄmiſſa velↄmit⸗

tenda. vt. ſ.euitetur. ſa etiã ꝓ culpa alterius.

nõ tñ ſine cauſa ⁊ iuſtiſſima et ſi nobis ignota
HPHiõ Aug.xrxiij.q.iiij. DOe tirijs et ſidonibus ſic
ait. Et ſi rõeʒ facti ꝓfunditatẽ iudicioꝝ dei pe⸗
netrare nõ roſſimus.verũtamen verũ ſcimus
eſſe qð dixit.⁊ iuſtũ efſe qꝗð fecit. Hinc ⁊ Bꝛe.
in moꝛal.ſi inſte deo placere ſcimus. pati autẽ
nulla, niſi que deo placuerint poſſinnus. iuſta
ſunt cũcta que patimur ⁊ valde iniuſtũ eſt ſi de
iuſta pena vel paſſione murmuremus.

Quinqʒ nanqʒ de KF. .
cauſis deus lvĩem flage llat in vita pñti.ſiue pe
nas infert. vt wonit meiſuap m. iii. diſrpe.
ij. Pꝛimo videlicet vt deus gle
miraculoſe ſequitut remotio pene ſiue flagelli
eremplũ de ceco nato. Jobᷣ. ix. de Laʒaro reſu/
ſcitato YJohᷣ. xi. S(ðo vt meritum accumule
tuur ꝑ exercitiũ patietie.ac etiã virtus latẽs in⸗
ms alijs manifeſtetur. erempla in Job. i. c. 2
Chob.ij. Cercio vt virtus ↄſerueni ꝑ humili

ꝛificetur dũ ſcʒ

ationeʒ flage lloꝝ.exemplũ in Paulo quide ſe

Dicit.ij.ad Coꝛint.xij.ne magnitudo reuelati⸗

onum extollat me datus eſt mihi ſtimulus cax

nis mee angelus ſathane ꝛc.
Hemigiũ fiit quedam infirmitas co
Quarto vt eterna damnatio hic inchoetur. vt
ſcʒ aliqualiter onñdatur quid in inferno patief.
exemplũ in herode.lct.xij.et in Zntiocho.ij.
acha.ix. Quinto vthõ purificetur velp ex
pulſionẽ culpe.cum ſcʒ ex flagellis 2teritur. ex
emplum de Oaaria ſoꝛoꝛe Zlaron. NMume. riij
à lepꝛa infecta. Et iſraelitis ꝓſtratis in deſer⸗
to pᷣm Piero.xxiij.q.iiij.quid ergo. vel ad ſa⸗
tiſractõʒ pene.exemplũ in Hauid qui poſt re⸗/
miſſonẽ adulterij ↄmiſſi quo ad culpã in penã
fuit expulſus de regno. vtz in.ij. Regũ.qð no⸗
tat Bre. de pe. di. i. ſi peccatũ Dauid. Poſſet
etiã dici oẽm penã quam panimur ꝓcedere ex
culpa nr̃a ſaltẽ oꝛiginali cum qua naſcimur.
qꝛ ipᷣm eſt cã oĩm penalitatũ.ar. di. v. ad eius.

Punitur etiaʒ quis S. ij.
a deo in vita pñti.non ſolũ ꝓ culpa ſuia. ſzetiã
ꝓ culpa alterius.et hoc triplici rõne.pᷣm Clv.

mitas (oꝛwoꝛglis.

guſti. in pꝛimo de eiui.

los.Scðvᷣo inquantũ peccatim vnius menarng
in alterũ.eſvc pꝑ imitationẽ ſicur filij imitan /
tur peccata parentũ ⁊ ſerin pcc̃a dñoꝝ.vt au⸗
dacius percent. vel ꝑ moduʒ merin ſicut peca
ſubditon merẽtur peccatoꝛẽ pꝛelatũ. ſm illud
Vob. Hegnare facit hywocritã ppter veccata
Pi. vel ꝓpter aliquẽ ↄſenſum vel diſſimula⸗

tionẽ. ſicut erniã interdũ boni puniuntur cũ ma
lis. qꝛ eoꝝ peccata nõ redarguũt. vt dicit ARu⸗
i. Cercio ↄmendandã

vnitatẽ hũane ſocietałis. exquo vnus hõ Dz

alio ſollicitus eſſe vt nõ pecet ⁊ ad deteſta⸗
