ptis. als non.Cenetur etiam ommbo illis rb M

tatis vel cõſanguinitaris riii.
inferenda.et alijs ca. ᷣm Bul. Item ha/

bens iuſtum bellum vel ſe reperiens in ipſe
ad bellandum.ſi ſpoliauit clericos vel religi
oſos vel conuerſos vel peregrinos tenetur
reſtituere.qᷓ;uis ſint cum illis qui habent in
iuſtum bellum.et peccat moꝛtahter talia ſci
enter faciendo niñ licentiã haberent a pꝛe/

₰ . 9 8

ees . 5„ . „ ₰W— „ ,I1 —
Sid — bemus pacem pt ſunt tartari. NHã meccato? latis eccleſiaſticis habentibus iuriſdinoné
ianindnie Tes vadunt adillos et ſui veniunt ad nos. ſuperillos. vel niſi eſſent victualia eccleſia⸗
jrnninmun quidã ſunt cum qb habemus guerrã actua rum et dericoꝛum. ¶ Si ſpoliauit ruſticos
uumG Emt ſunt ſaxaceui.et die cum thurcis vel mercatoꝛes vel euntes et redeuntes et
ammri lc ꝗ tꝑib iſtis valde nos moleſtant et vnnaʒ in agricultura exiſtentes et animalia qiu⸗
iemiae xpᷣianitatnõ occuparq. Anfert igit. ꝙ cũñ bus arant. etſemina que poꝛtant aduerla/
. imnatoꝛ ſit pꝛinceps ſedisſiuꝑioꝛ? nõ bpnñs rioꝛum.etiam talis rapinam fecit. extra de
nmtloli in ſecularibomiſi foꝛte vt dixi ꝙ ipſe nõ põt treuga.ca. Innouamus.in quo.c.ſic dicit. at
tals Melb Der. za ä/7 5
61Asi Depr. Kaerac dee⸗ ſar- erſ dA er. ₰W rn 4„ * J Q.
D r Aan ann W ’1IS.Sere
S Plep- c. t0 0 ſeſerre a ade — A1 „* u e, ℳ e⸗
XN .. ð
0% 4. RW
„ +. t e . e ee err, ..
. 4 . —☚◻ Pz
„ — Qu⸗ Iap L. UC. Wαπ S Xα ſ* „. 9 — *
4 . .
Q
60

4 r X 4

eſt ꝑetua.et iſta gaudent ꝑ

ſunt ſpoliandi vel in aliquo puniendiłetiã ſi

ſoc ſic dicit.illi qͥ in guerris ſciẽter inferunt

tionem nõ obſtante cõſuetudine cõtraria.

re. et. xxiij.q.v. Dicat.
tis bellũ ⁊ in bello eum ſequẽs.ſi ſciuit eum
habere iniuſtum bellũ.qꝛ tũc ſequẽdo nõ ex
cuſat a peccato nec a ſatiſtactiõe damni da

T. . baRXα
7 N21 * 2 1† .6 44, .— w MV e1 .

Litulus

Pꝛeſbiteri. monachi. cõuerſi. ꝑegrini.mer

catoꝛes. ruſtici. euntes et redeuntes. vel in

agricultura exiſtentes.et aĩalia bus arãt

et ſemina poꝛtant ad agrum.cõgrua ſecuri
tate letenf. Suꝑ quo.c. Heinricus boich fa
cit hanc diſtinctioneʒ.ꝙ duplex ẽ treuga q̃
ſecuritatẽ imponit bello non deſfmto. Ona

eſt cõuentionalis que ex cõuentione gtiuʒ
foꝛ mam recipit.et ſeruãda eſt dñ ꝑ aduerſa

riũ vel ꝑtẽ aduerſaʒ ſeruat᷑.als nõ.diſ.xcv.
Eſto/Alia eſt canonica et iſta dupler. Ona
dictsr: Ir nonainne,atli pals que ad
oẽs extendt᷑.de qua eęo.ti.c.i.ethabes. j.in
eo.caplo.Et ſubdit Heinricus. Antellige
qtreuge canonice ſunt ſeruande dum ſer⸗

uat eas aduerſarius.als non. Nam ſi con uerit iuſtũ abſtinẽdo a rapina et dãnis in⸗
uentionales nõ ſunt ſeruande cũ aduerſa, debitis.ar.ad loc de pe. di. v. falſas., c. fra⸗
rius non ſeruat vt dictum eſt q̃ tamen ſunt

foꝛtioꝛes quia de iure naturali diuino ⁊ hu

ertra de elec. c. Cum in cunctis

quartus

ti. dãnificando ipſe ꝑ ſe.ſed ſi poſt conſilium
peritoꝝ ſuꝑ loc remanſit dubius de iuſticia
belli. tunc talis eſt excuſatus.quia in dubio
celet olbedire. ſed non excuſat᷑ oñs.xxiij.q.i.
Quid culpat᷑ Bagm Item ſubditus vel
amicus agentis bellũ.vel ſtipendiariꝰſtipen
dio conductus.ſi fuit in bello nõ ſolum iniu

ſto. ſed etiã de quo dubitat᷑ vtrũ eſſet iuſtuʒ

peccat moꝛtaliter.et ſi eſt iniuſtuʒ tenet de
damnis datis Ray: Dnde nota ꝙ ſi ſnpen.
diarius q̃libet qͥ indifferenter vadit adbellũ
nõ cõſiderans de iuſticia vel iniuſticia.ſʒ
ſtipendio paratus cñ qcũq; ſe ponere. eſt in
malo ſtatu anie ſue.nec talis debet abſolui.
niſi vel dimittat artẽ vel dicat ſaltẽ ſe diſpo⸗
ſitum ad nõ recipiẽdũ ſe in bello.niſi qð ſci

tres.¶ Itẽ ſi habens iuſtũ belluʒ ſi vltra id
quod ſatiſfactũ eſt ſibi et ſuis de om̃i dãno

mano ligantes. multominus canonice.ar. et oꝑis laboꝛevel nec ſe offerat ad ſatiſta
Giffii
nõ pᷣ/

ſtent cominis auxiliũ.cõſihũ.vel fauoꝛẽ nõ

ſis pᷣdictoꝝ in dicto bello vteret᷑ bonis eo

rxum eis ablatis. Guil. Rychar. in. iiij. circa

damnũ innocentibo.tenent᷑illis ad reſtitu⸗

Illi aũt in guerris innocentes non ſunt qͥ

habenti bellum iniuſtũ fauent directe vel in
directe de ꝑſonis vel rebus. DHec ille.

Item ſi fecit F. üi.
incendiũ ponendo.ſ.ignẽ in domo vel agro
vel victualibo ſtudioſe.etiã aduerſarioꝛum

otrg quos agebatr iuſtũ bellũ ꝓpꝛia volũta
te ſine oꝛdinatione vel volũtate ſuꝑioꝛis

talis etiam diciſ incendiariꝰmoꝛtaliter pec

cauit et tenetur ad iinacloneg rniſege i.

Quid culpat/Et inqͥ ratſi ſcit ꝓpter hoc fu⸗
iſe factam excõicationẽ vel denciationeʒ

ſuã.eſſet ibi excõicatio ꝑ ſy nodales. qꝛ tũc
eſſet caſus papalis.ſ.q ad excõicationeʒ.ſ.
qñ ſacta ſuꝑ loc excõicatiõe eſſʒ poſtea pu/
blicatus/Et idem in habente iniuſtũ bellum

et ex mandato incendiũ faciendo. Atem ſi
in iuſto bello exiſtens illud. qð abſtulit ad⸗
uerſarijs ſibi retinnit et non pᷣſentauit pꝛin

cipi belli vel totũ vel ꝑtem.vt ipſe pꝛinceps
n

oꝛdinauit.rapinã fecit.diſ.ij.c.

em in

Dur e. .. bac, c & . D6

Zert. P 6 9₰ 02 NRX6 7 4
ere 7. A

ditus agẽe

rtra de elec, c. Cum in ei r etiã ctionẽe plus abſtulit vł damniſicauit.deillo
ſubditi iniuſte bellantes ſi in tali bello 5/

pluri tenet᷑.niſi foꝛte eſſei talis oſtis ꝙ ꝓ/⸗
pter vreſiz vel aliud hmõi eius bona eſſent
ꝑ edictum publicata Guil/Atẽ ſi loſti meti
tus eſt vel ꝓmiſſuʒ fregit.grauiter peccauit
quia lvſti etiã fides ſexuãda eſt.xxiij.q/i.no
li.et lvc niſi et ipſe ſtegiſſet pꝛius. q
genti fidem fides frangat eidẽ.¶ Atem no
ta ꝙ papa tanqꝙ; vniuerſalis pꝛinceps ⁊ po
teſt indicere bellũ infidelibi ⁊ indulgennas
cõcedere ꝓpter recuꝑationẽ terxe ſancte qͥ
conſecrata fuit moꝛte chꝛiſti. ¶ Atẽ qꝛ fuit

poſt moꝛtem chꝛiſt victa iuſto bello ꝑ imꝑa

toꝛem romanũ qͥ poſtea ſpoliatus fuit ꝑ in/⸗
fideles. De iſta materia.ſ.ptãt pape ſup ſi
deles ⁊ infideles pulcra ⁊ vtilia notat In
no.extra de voto.c.quod ſuꝑ his.q̃ cã bꝛe⸗
uitatꝭ dimitto.ſed potes videre ſupꝛa in ti.
de wminis.(¶ Atẽ nota ꝙ nõ licet alijs in⸗
dicere bellũ vniuerſale ſine pꝛincipis auto/
ritate.Et eſt rõ. Nam nemini ſine licentia

pꝛincipis licet violare iura pꝛincipum.ius

añt violat.qͥ ſine iuris autoꝛitate manu re
gia ius ſibi dicit.vbi habeat᷑ copia ius dicẽ⸗

tis.idcixco ſine eius autoꝛitate nõ hicʒ. So

li &̊ pꝛincipi cõpetit ſua auctoꝛitate cum nõ
habeat ſuꝑioꝛẽ ad quem recurratꝙ iuſtlcia
cõſequenda.hodie ramẽ quia nõ ſuti popa

li cognoſcẽtes ſuꝑioꝛemſde facto.nõ rert᷑. *

.

ſuꝑioꝛis auctoꝛitas cũ nõ recogſcunt.imo

tota die inducunt᷑ bella a pplo contra popu

lum.nullo alio reqſito Yo.de lig.

IYtem ſi imperatod ꝗ..iii.

contra eccleſiaʒ mouet bellum. ſubditi eius

cen .

7

9ta..6 * N.E. õ 5
4 .
JRO e OD/, 1. an— pPnHA„Wαω. . △

.J ⁶
— ⁵

—

Fumln

Crſee

/

onterte
ſel Mm
ſenenet⸗3
Morre
oyrteel
ginchen
legiane
nrd
Telect cen
pttokſo
NHo

Pnſonne

hrarh
hefazei
ſierenir
naneh⸗

nmnant
voronrun
ſoeqjoit
Poſſusinen
alerotin
ſenſeon

.
hlneene
irocerom
finncontn
Clehgepen
Knmada
Wuotemci
entt
elnnor
lustonne
Lencſeten
lralii⸗
rihrink
Msſipeo⸗
lſani naſa
drennſin
uenhrn

Ndenondſ
euendetnulltli
cawliniſtun
acncgſepren
mecnlsertin
Eldianſinin
tüſeinkelonßge
Anpimnerdine
e di.. Alſist
Biuſti klnzinn
etſuis dofint
netſeofferatati
Ndunncau

P
D

weſeitals ot
Esſerlilnein,
Sfrangrtenn
üinimmuic
eccgenieſwe
Spciſplaminn
meni li ne
GT Vlliam
1ees videleſhuin
noidgg nöͦlgiin
eſaleſnepunpzu
Dmmvennirkon
olareiomrunpuns
junsanuudrnmn
bibkerimnludiil
ummutſi i,
tinmtnine nt

4 trumpiſſte

mignöfui

intonöͤlec
Alunhoinmnit
in Ponle⸗ ,
—
me lunſidic⸗

4 4* —
„ —–
₰

gapitulũ

cendo ↄtra eccleſiã bellũ. meref ꝑdere pꝛiui
legiũ indicendi bellũ cũ illo abutaf.xi q. iij.

pꝛunlegiũ. etiã qꝛ papa ſupioꝛ eſt. Hã era
minat impatoꝛeʒ repꝛobat et deponit ip̃m.
de elect. c wenerabilẽ. HNõ ergo tenent ſub/

dit iuuare ipſum ↄtra eccleſiã. imo 7 papa
poteſt abſoluere eos a vinculo fidelitatis

Item ãarit cum baro vnius regis. pu⸗
ta hiſpanie mouet guerrã alteri barom.et

rer hiſpanie mouet bellũ reg granate. baro
mandat lvibus ꝙ iuuent ipm. rex enã ma/
dat eiſdem lvibo vt iuuent ipᷣmet cõcurrũt

mãdasa.quẽ pꝛimo iuuare teneantf.Et vi⸗
detur ꝙ pꝛimo baronẽ.nã baroni ſunt ſub⸗
iecti ranone fidelitatis ⁊ rõne iuriſdinõis.
Regi aut ſunt ſubiecti rõne iuriſdinõis ge/
neralis tm̃.et ſic due rõnes vmcunt vnam
In cõtrariũ videt᷑.nam vocati a rege ſunt

xv. q. vi. Nos ſanctoꝛuʒ. J ob. de ligna. I vocati ad maius tribunal. et ſicpᷣferendũ.
Item ſi papa bellũ mouet cõtra impatoꝛeʒ diſ.xviij.ſi epᷣs.et etiã quia rex vocat pꝓ cõ⸗

iciſmaticũ lereticũ vel als vſurpanteʒ iura
eccleſiaꝑ om̃es fideles tenent adiuuare pa

pã.et enã vaſalli impatoꝛis abſolui pñt a

iuramẽto quo tenent᷑.vel veclarari nõ tene
i. Hos ſanctoꝝ. Yo. de lig. / Ytẽ
ſi rex habet cãm cõtra imꝑatoꝛẽ vel impa/
toꝛ ↄtra regẽ.qui nõ ſubeſt illi. nõ erit alius
coꝛã quo qrimonia pꝛeponat᷑ niſi papa tũ

ri.xv.q.vi.

paſſus iniuriam peccaret mouendo bellum

ſi alter onerret ſe ad ſatiſactionẽ. Buil. ¶

Item ſi comes halet aliqͥd contra regeʒ. et.

rex humiliter reqͥ ſitus per partes nolletius

exhibere. credat ꝙ ſinsſuũ defendat armis
cũ moderamine nõ peccat Ampugnare o

regẽ auctoꝛitate ꝓpꝛia no poterit.ſed denũ

ciare habet pape qͥ poteru excõicare.a creſcẽ
te cõtumacia dare auctoꝛitatẽ mouere ar⸗

ma contra uluũ. vel conquerat coꝛã imꝑato
re ſi rex un ſubſit.et ilꝰ auctoꝛitate ſi opoꝛ⸗
tueri mouebit ili BanlGren ſi vaſal
lus comitis halet aliqͥd conira comitẽ reqͥ
renda eſt auctoꝛitas regis. ſed ſi comes ha
lxt aliqͥd cõtra ſubditũ ſuũ nõ ꝓpter loc de⸗
let ſibi ius dicere.ſed vel auctoꝛitate pꝛin⸗
cipis ſuꝑioꝛis gladiũ ſumat.wel ad dyaco⸗
ceſanũ vaſalli recurrat.cui ſi vaſallus obe/
dire recuſauerit. excõmunicabit᷑ rõne pecca
ti.extra de iudi.nouit. et ſiꝑ annũ ꝑſtiterit
tunc dyoceſanus ipſum et eius res capien
das ewner-ar xi. q.iij.rurſus,.et.c.quiſq;
extra de lre. c.excõicamus. lerit ſi
R ſt

tẽ querit᷑ ſi
ro vſius reg puta hiſpanie moueat bel⸗/
lum ipſi regi.et mãdet oĩbo lvibo ſuis vt iu
uent iplum in bello cõtra regem. nunqͥd te⸗/
neant eu iurauerint ipᷣm muare cõtra oẽm
viem. Rñdeo ꝙ nõ. Mã baro mouẽs guer
ram regi.incidit in legẽ iuliã maieſtatis.
i.fl. ad.l.iul.et. vi.q. i, S. verũ. Nam rex hi⸗

ſpanie eſi inceps in regno ſuo.et opeʒ nõ

ſert qui peccando iuuateriiij.qlij.ſi res.nec
pceptuʒ eos excuſaret.xi.q.iij.ſi vñs.nec ſa

crameniũ ad loc ligat.qꝛ nõ eſt inuentũ vt

ſit imqiutatis vinculũ.xxij.qiiij.inter cete
n

muni bono et defenſa coꝛone.et ſic iuri gen/

tiũ obediẽdũ. rii. .ii ko⸗ titudo. NHã ꝓ de⸗/

*
— 2

patreʒ interſicere.ff.

.

ſenſiõe patrie licitũ e
derelig. ⁊ ſump.fu.l.minime. bec vera Jo.
de lig 7 tem querit᷑ de vaſallo diuerſoꝛũ
dñoꝝ quod eſſe poteſt rõne diuerſoꝝ ſeudo

rum.ſi vterq; dñoꝝ ſimul requirat eum vt

iuuet ipᷣm in bello.ſi vtrũq; delet iuuare.an
ulreriſ er due illoꝝ. Añdeo.Quidã dicunt
locũ ene granificarioni.exẽplo ſerui duoꝛuʒ
dño x. qᷓ ſi viderit vtrunq; dñm interfici iu
uare poterit quẽ voluerit. Alij dicunt ꝙ iu
uabit pꝛioꝛeʒ dñm et cui pꝛimo iurauit.nã
pꝛioꝛẽ fidelitatẽ ſeruare tenef. Tutius tñ ẽ
ꝙ pꝛimo ſeruiat ꝑſonaliter.ſecundo ꝑ ſub⸗
ſtitutũ.ſi hc patiat natura feudi Yo.de lig.

Item querit ſi vaſallus tenet iuuare v· AU ſe e T- , z-
minũ contra pr̃em vel patrẽ contra filium B J́”ÿMẽE

Reſtondet glo.xxij.q.v.de foꝛma.tenet ꝓ
ſic. Nam filuis ſolũ vinculo nature obliga
tus eſt pr̃i.ſed vaſallus domino vinculo iu
ramenti.ſed glo.in.c.quoniã multos.ix.q.
liij.aliqualiter ſentit contrariñ. Putare hic
monderandã qualitatẽ impendendi ſubſidi/
um Yo. de lig. ¶ Atẽ querit᷑ an ciuis duaꝝ
ciuitatũ tenet᷑ iuuare vnã contra aliã.Re⸗
ſpondeo.dic ut dictũ eſt in vaſallo duoꝝ o
minox. 4

tenear ipᷣn ſequi in partibo vltramarinis
ad bellandũ cõtra barbaros. Reſpondeo ſi
dñs eſt ſtatus talis ⁊ cõditiõis ꝙ pᷣdeceſſo
res et ipſe conſueuerũt illuc accedere ⁊ va
ſalli ipᷣm ſequi tunc tenent᷑ exemplo liberti
qui tenet᷑ ad overas cõſuetas.ff.de oꝑ.liber.
l.opere.pᷣſtabunt᷑ aũt a wmino ſumpiꝰ mo

derati arbitrio bom viri. Si autẽ ſit talis q

non poſſit nec cõſueuit tũc ſecus. Hoc etiãẽ
lig. ¶ AYteʒ queritur an ſerui teneant᷑ vbiq;
ſequi dñm ad bellum. Reſpondeo.de his nõ
eſt dubiũ.cum in eos domini plenam habe⸗
ant poteſtate.dũmodo non nimis ſeuiãt in
eos.Liberti aũt tenent᷑ ad oꝑas impoſitas.

„ 7 H“
sõ

P *

. . ℳ6 6 — 44 —

☚ —₰

GHebden 647. Reua —— ſaaS 5 .

.
4

non tenent᷑ ei oledire in bellando cõtra ec
cleſia. Nam imꝑatoꝛ eſt aduocatus eccle⸗
ſie et teneteã defendere.idcirco nõ põt im/
pugnare. e reſti. ſwo. c. cõ querẽte. imo indi⸗

—— — —. —— – — —
Iré arit ſi vaſallus vocat’a dNñßo a al e eh e d⸗

tangit Speculatoꝛ ti. de feu. 5. ipm T0hb. de

. . A* t =èò
g. ſS nas dicendo dñm nõ teneri. e talia nalii
i ſolite poſſunt eis imponi Yo.de lig. oppond foꝛtuito de quo quis non tener. Mlegin
JZ. queritur de confederans. ſi dñs pot annt nbſort ohãnes. Reſpondeo. ite (ſreh
nit eos ꝓuocare ad lellum.·ita enenur r foꝛ tinin 6 a pottit et debiuit piidds
* ſum innare Reſpondeo.cõfederati ſunt eſt caſus enin Uiter ee rontingät in veils
Rene liberi. licʒ ad aliqua teneant ex pacto Unla dudins eſt euẽtus belli Et ita notaui: Naelen
in his tñ ponderanda eſt auele Vevargel⸗ Vnno. in. c. ſicut. de iureiur.ix.de lig Oe cõ klunn,
nis mod vt ad vnguéſernei⸗ Annt one Rodantibo ault vel locãtib eqs er atma eũ⸗ niltgn
¶ Item queritur dehisq! ſ in W te? tibus ad bellũ ſi amittant ſeu auferant dicit ii⸗Nonn
rlem geccuere Kigeo⸗ tales tes idẽ idiur? eſſe. qð dictũ eſt cõiter de cõmo⸗ Cutun ne
nent ad bellum accedere. ta/ 1 et cõducto. ſupꝛa ꝑte.ij.ti.i. nletenan
nent᷑ ad bellũ accedere.nec agent ad ptita. locato er coarirre Sieee znöae
Quia ocfaciunt ervbito. Palli ve reruj Atem queritur FKllli. mi
lare dietum n aſeen be een erſe zmMnon vocati aglell ſed mom ppꝛio ae Ani
nur ab oner nionalle. nr niture quidã cedentes ad bellũ obligent ſibi illum in cu⸗ son
nectute grauati. quidaʒ in ſem. ne. quidazʒ ius ſeruitium vadunt. Añ. ſi animo donan⸗ ante⸗
lueroꝛi nnmero. gniemy . reneſi dux di ſoc faciunt. vtputa pietatis. bumanitat) ſoanto
.. 15 umpet in bo vl parentele. e . eeee
exercitus mã uſtnen Rileg ef eormiſ inferenda. Si añt aio obligãdh illum cuius Kastn
ſtes ſub pena capitis. rat pꝛüpet in oſtes. negocium gerunt tunc agent vi negocoꝛũ Alucſſi
aiua nulitij ats ꝛcena erret ſi pene eſʒ geſtoꝛũ. et tunc ſuffcit vᷣmiliter geſtum ce⸗ uconiiu
eteis con iet deret rielur punirl f. de ptum. i0 de lig. ( Item quent ve accedenti ſenten
meritus. Kñdet SSL Nam malũ nõ bus ꝓpꝛlo motu ↄtradicentibo tñ illisin q Uinocore
re en ee ed lecin lvi.di.c. vn rum ſubſichũ vadunt.nunqò̊d tales agẽt ſeu dlniet /
ercuſat pier en d eabcüenin noraãs obligent ülum in enius ſeruntin vaduũt vti⸗
decunq. et facta ri teſt iñ a duce hliter mapiendo et fe liciter implẽdo. Et vi⸗ len:
da xxii: g. v eecen ſide pe. lbeſij ger wſic adſimilitudinẽ erꝰ qui trahit ali⸗ zurmf
elrineie Ifem duce belli capto wenia quem innitum de wmaruitimd xricſer nn. ſiehoroe
riecen a bumnliato et reſiſtere volẽe plapietae. uig innito wrelt denes in Wmfr
cnteaenag e e ee cium. xlv. di. et q́ emendat. ſic tenet glo.in re
aniſn wnie oncc one ei Dne Ro mennltg necſi amnte wbrmt eötra volhrmntate i
Ramnlaiennt elrt ſ ca victoꝛe capto nũ in caſu ꝓſito. nec pꝛopterea repꝛobo aftüii
m ſeni⸗ drglena dee. marime in quo pacis glo.pdicrã.imo credo enuicgtin infir nman
miſericoꝛdia iã debet᷑.max mao. voc dico qꝛ infirmus pᷣſumit᷑ inſane me Piner
mef. Et exponunt BHugo. mo. oc dico qꝛ in .ſed iſte ; Nd
pturbatio non timef. Et lã cis cum non vult abſolute curari. ſediſte q Nonisg
et Archidi.maxime.i. tm̃.⁊ ferunt ꝙ ꝑ ullã ntradicit hinc. ne vemat ad lellͦ p fuccur Nons,
eeu radi contradicit huic. ne wmat ad be luꝓ tuccur Mtpy
expoſinonẽ lꝛarolus fecit amputari inz lei ſu ſuo. n pſu mieinſane metis. la poſmibi?⸗
. u ſuo.nõ pſumit᷑ inſane metis. 1 Nhenti
um. Jo. de lig. ¶Ii⸗ ſi dñsnouit iuſtuʒ el le eſt ꝙ noͤ rõ I; et dubitat ne pꝛo⸗ „7
im. Jo e eſt ꝙ nõ cõſidit de eo. e at he peo⸗ elin here
lum an teneant᷑ accedere vaſalli cũ armis 9 edo cglo. lla predati ca en
1 5 tipᷣm. Nec credo ꝙ glo.illa ꝓce datĩi aaz vyyzlien
n HH ſpeclalra Geſezt bi 4 no infirmus bene wler auar lecnolt ecen
non. mi „ let iſtumr Eñ.. imo rotius alium tunc iu
on ann exr Paer S let iſtum medicũ.imo potius inc iu tpen
ti. cum ipſi nõ teneant᷑ ad ꝑſonalia. Dñ de let iſtum mecddict dit alo. nec oc pꝛobant blen
iure vaſalli non tenent niſ ad ea que con dicio meo non ꝓcedii glo ne elio va llblog
tinent in canone Alormg midi:uiſi er iupe allegato. a . anrnickora vſpntage[ ic
ſpeciali conuentione ad aliud obligent. io. dunt. quia tenent äd antpido runt abeo, . Mannede
Atẽ querit᷑ an libere accedentes ad ſimile vel alud ſubſidium receperunt abeo-) ar⸗
Aletadlreeneſch nnm in cuius ſeruinũ nundd tales agent contta um aen „ nann
„GrSeee re ere rr e eee, dita vt ſupꝛa. Rndeo ſic. ni vadit ,Mingre
vadũt ſi in damnũ incidunt.vtpote ſi in bll uant ad ꝑdita vt ſupꝛa/ dit ammo diſſolu nnf,
eriRrarteg ue capiant. vt thema ſupponit ⁊ vadit ammo diſſol crcn
lo rd atrnn nose liue ceriat une de obligatioòis naturalis. que iñ non poteet· nunei
enido vel redendo. Reſpondeo ſi necedu deduci in cimileʒ.nec de ea exeipi poteſt in iu Pfü
paotud raan am innenengnom Hne dicio. extra de ieſta. c cum in ofscijs. ſic in Ngere
äe
dari contra dñm.ſi ↄtingat ipſos aliͥd ꝑde fert᷑ ꝙ vadat io eficar ad agenéu vei Fmimnn
re vt ſupꝛadictũ eſt. niſi appareat ꝙ cã pie⸗ nota ob hoe obgano eſſes cs argrals “ inef
— En inanAns welparetaje mefacnt Seerti ne eſtnnicotu terounia Wn
. xiij..iij. non infereqg.xl. q. ij.ſi vño. Et ſi que viſſolin woteſt anthedota
— —NN.Wę HSSSõ 6% 1 J. „ AεE ArX (1 Oſeeg
Sa eeſd. . FA t A. Er 48 Be r .7 AD*ν 7 4 eN
6. KCr r ſcvt ſor EC. Ll . , „ ⸗ .. 4
õ PX. Toe L n ne ee⸗ „ es
– 2 A NrD e nn „ 83
a114 L. UMü40 ſ s Pr-S- a 2 .„ %
* „
1 . —☛
.

%½

ntſenanſenide
tetcöndin
.ndriii
iur
lüſeunong 1
htentſbiilnmng
nn Rä.ſaninode
Apietanshunnt
vobligächiluna
nc gentyi negei
nnt Fuhlergein
en gent datn
Nndntcnbtbtiiin
mNunddalezi
nsſerdnni wi,
aWarrin/
lundrig gni
vwwummgie⸗
irunptidncod
enan umadon
eininmai
1ſunnehidthi
b.nerpogeninm
rcogrnidiant
irmusöfumiinik
toinne carmit

Mywe

veematt i
irſamemins
14 o abaet
coggoln
zmenhtet
in⸗ faur o

1

Gen itl nii

u atm

— = —

ginmzercnntcht .
=

Item queritur

lellanq. xxiij. q. i. qͥd cul

mo.: c. ſmniam. Docati ab alijs marie a pꝛin
uApib ſeculariby lellare non debent/ Af

Aapltuli Secundum

f.de ac. e obli. Yo. de lig.

-K. V.

accedentibo ꝓpter gloꝛiã conſequendã

—„£*

in bello. an tales obligẽt ſibi illũ. Nã aut v
minus teneret᷑ mãdati aut negocioꝝ geſto

tionem. Et iſte animus diſſoluendi impedit
naturalitatem obligationis. cum in obliga
tione requirat animus. vt.l. obligationuz.

ru. Non mãdati c nullu interuenerit mã/
datum.nec actio mandati oꝛit᷑ niſi interue

mẽte mandato. NHon negocioꝝ geſtoꝛum.
qꝛ nõ acceſſit aĩo gerendi negocia illiꝰ imo
ꝓpꝛia. ergo non tenet Yo. de lig.
querit᷑qͥd d illis qͥ locãt oꝑas ſuas
us aſſumunt᷑ ꝑelectionem ↄſtituto ſalario

AIn tales agant ↄtra conductoꝛẽ. Rñ.tales

locant opas et rẽ. etideo ſic cõductoꝛ vtat᷑
ſolum ad id quod cõducũt non tenent᷑. vt.

5

Item

lveri PBng ẽ generalis ſcʒ quia bella balent mul

l. ſi qs wmũ. ff. de loca. et condu. Et hoc niſi

aliud ſpãle pactum interueniat. vel cõ ſue/

tudo aliud inducat. vt eſt in italia.ſ.ꝙ pꝛe/

ſtent emende equoꝛũ conductoꝛum in ſer/
uitio conducentis. als ſtat regula. vt ſupꝛa
dictu eſt Yo. de lig.

Item de acceden .§. vi.

nibus anio ſoliãdi. an ralibus cõpetit actio
Hi. e his nõ eſt dubiuʒ ee talibo nõ cõpetit
actio.cij ſuꝑ re turpi nulla inducaf obliga⸗

nie, de Paob.l wluti. Ho. lig. ( Atem q̃ᷓ

vt an clerici ad belluz accedere po nnt. Kñ.
hHoanc.q.determinat Saananns rtl genii

etglo.ibi in ſumma recitat.Circa.ſvc fuert

varie opi. Nam dicunt aliqui ꝙ clerici vti

poſſunt armis defenſionis.non aũt ivugna
tionis.et ſic bellare ppter deſenſam/⸗ lij di⸗/

cunt ꝙ vti poſſunt armis dummodo impu⸗

—

.

.

gnent incõtinenti et ꝓ ipſis im̃ defendẽdis/

et in neceſitate ineuitabili poſitis non añt
dient ꝙ auctoꝛitate pape pñt.ałs nõ
dulphus tenet ꝙ pſonaliter bellare nõ pñt
ſed ꝑ alios &tein videf ſentire Bꝛatia/
nus. xxiij. ii g.in regiſtro. Cõcludendo
in. vc puncto clerici vocati a papa pñt ac/
cedere. Nã penes pꝛincipem eſt autoꝛitas
iicemaxi
dere etiam paganum ꝓptermetũ irregula

ntatis.pñt tñ alios cõfoꝛtare ad lbellum vt

pugnent.mo et lapides et alia ꝓijcere. dũ
modo er eoꝝ icnibo nul occidant. ita notat
Innoc. extra de reſti. ſo. c olim. ne cle. vel

.

alijs. nec ſi aliter euadere poſſunt/Allij
an

o ant non eſt licitũ eis occi

NQuare clericis

imputari poſſit clerico qui nõ fugit ſed expe
ctat inuaſoꝛem.et ipᷣm ſe defendẽdo interfi
cit. Didet᷑ ꝙ imputari debet ꝑ texillius cle⸗
men. qͥ dicit cũ moꝛtem euitare nõ poterit.
Credo in loc põderandas ſingulas circum
ſtaꝶ tias. vtpote ꝑiculũ fuge.q̃litateʒ pſone
fugientis et inuadentis. vt ſi ꝓpter fugam
moꝛtis piculum veriſimil᷑ incideret tũc nõ
eſt imputãdũ. als ſic. Yoh. de lig. Ouantũ

ad factũ irregularitatis vide inrra.
g. Vüi.
iure cõmuni nõ liceatbellare. anignat. b.
Tlv.ſecũda ſecunde.q.xl.duplicẽ rationeʒ

.Mr ι

tũ inqetudinis, et impediunt a cõtẽplanio⸗
ne. oꝛatione et vacatione ad diuina. ad qᷓ
deputatur ſtatus et officium clericoꝝ. Secũ
da eſt ſpecialis.ſiquia clerici oꝛdinãtur ad
miniſteriũ altaris in quo repᷣſentat paſſio
chꝛiſti. et ideo nõ decet eos occidere vel ſan
guinem effundere. ſed potius eſſe paratos
ad moꝛtẽ ſuſtinendã. vt imitent᷑ oꝑe quod
gerunt miniſteno. Et ſubdit idem hv. ad
clericos bene pertinet et expectat ĩiducere ali
os ad bellandũ lella iuſta.et licet non deblez
ant exercere bellum ꝓpꝛia manu.tamen poſ
ſunt intereſſe vt iuſie pugnannbo ſpnaliter
nenenns zinztananibus eciſiex 3
citum eſt ergo pᷣlatis eccleſiaſticis ob defen
ſionẽ rerũ eccleſie vel fidei inuocare cõtra
violentos bꝛachiũñ ſeculare.⁊ lvꝛtari tales
vt non occidant mutilent vel vulnerẽt.hoc
em̃ eſſet directe ad vvmicidium ꝓuocare.5
vt eccleſiam fidem vel patriam libexent. vł
terraʒ ab infidelibus occupatam reducant
ad chꝛiſtum.et ſuper hvc eccleſia facit remiſ
ſionem. Et licet in huiuſmodi bellis hinc
inde lvĩes occidantur.non eſt hoc pᷣlatꝭim

putandum. imo peccarent ſi ſe non oppone

rent cõtra nles vr rrilte. v. w occicjenche
extra de hoſmici. ca poſtulaſti. xxiij.q. iij. ma/
rimianus, et. q. viij.igitur. et. c. ſcire. et. c. oñ

7.c. ꝛtatu: in quo. c, dicitur. ꝙ Adrianus

papa vocaint lꝛarolum magnum ad bellã⸗

dum et liberandum italiam de manibus lõꝗ⸗/
gobardoꝝ infideliumi quod et fecit Atem

queritur vtrum clericus accedẽs cum haa/
bentibi iuſtum belluʒ ſi aliquid conſecutus
eſt de boms hoſtium teneat᷑ reſti tuere. Re⸗

ſpondit Guil. Si datum eſt ei ab his qbus

licuit caꝑe poteſt illud tenere.Si auteʒ ipſe

rapuit tenetur reſtituere damnificato ſi ſcit
ipſum. als pauperibus debet erogare. Ham

ſicut wminus eius non potuit ſibi iuſte da⸗ .

re autoꝛitaiẽ bellandi ita nec rapiẽdi.ponſet

X 4
E.
2

L., eerdne e ſr er
₰
7.45* ι * .
17 .%

ſta. lib. YVo. de lig. 1
diarius poteſt ſerinre per ſubſtitutum. Bñ.
ꝙ in his quoꝛũ opera et laboꝛ et non indu

Hertoldus. de re iuð

Litulus

tamen rem tenere de cõſenſu domini qui iu

ſte pugnauit. ſi conſenſerit dum guerra du
rat. quia pꝛoinde eſt acſi vminus rem illã

dediſſet. .
Item queritur §. Vlüi.
ſiſtivendiari culpa ſua nolint ſeruire foto
tpe ſirme perdent ſtipendiũ totius tꝑis. au
ꝓ tpe tm̃ ꝓ quo non ſeruierũtRnñ. quedã
ſunt ofricia ad que quis eligitur. ꝙ ſic ſunt
indiuidua ꝙ ahquo obmiſſo reſiduũñ nihil
releuat. et in talibus totum perditur. Colle
exemplum in legatis. vt. C. de leg. l. i. Qaue
dam ſunt officia que ſunt ſic diuidua ꝙ ali
quo obmiſſo reſiduum releuat. tolle exem
plum in poteſta te et ſtipendnario.iunc non
perdit totum. ſed ſolum ꝓ tꝑe futuro.tenet

tñ ꝓ futuro tpe ad intereſſe.vt ſi mhil inter

ſit nibil ſoluat. Aoh. de lig.

Item queritur HF.ix.

vtrum ſtipendiarius ꝑdat ſtipendiũ ꝓ tẽpo/

re quo innrmat Hñ.ſeruire videt vt delea
tur ſalarium. vt in , lheres. 5.ſtichus. fl. de

. YYñð

tem querit᷑ vtrũ ſtixen

77„

ſtria. vt in ſtipendiarüjs. eligitur. poteſt quis
dare ſubſtitutum. vt notat Innoc.in.c.cũ
oſt. ibi contra. Cre
do opi. Inno. verioꝛeʒ. iutius tamen eſt ꝙꝙ

flat cum conſenſu womini. vt ſalueiur vtri⸗

uſq; opi. ¶ Atem querit ſi capta in bello effi

. „

ciant᷑ capientium. ⁊ videt᷑ ꝙ ſic per legem ſi

q̃ͥd in bello.ff. de cap.cõtrarium videtur /
bare.l.ſi captus.ff. e.ti. Rñ.lex ſi quid in bel
lo loquit᷑ de rebo mobilibo. ↄtraria de immo

bilibus. ſed obligat.ſ.ꝙ mobilia publicent.
vt. c.dicat.xxiij.q.v. Solutio ꝙ efficiunt᷑

capientis.ſed tenet᷑ ſignifcare ea duci belli

qui diſtribuet ᷣm merita. Et hec pꝛocedũt
in his que nõ vendicãat ſibi locij ꝓoſtlimini
um. vt.i. i. ff. de cap. Jo. de nel Ben que
ritur an in bellis ſit hicitũ vti inſidijs ad vi⸗

ctoꝛiam conſequendã. Rſñideo ꝙ inſidie ꝓ

pꝛie dicunt q tendunt ad fallendum aliquẽ
Sed duplicit᷑ contingit aliquem falli verbo

vel facto alteriꝰ. Ono modo ſi quod dicat᷑
falſum vt decipiatur vel alquid ꝓmiſſum
non attendat.Et ſic ſemꝑ eſt ulicituʒ.Alio

modo qꝛ nõ aꝑimus ſibi ꝓpoſitum noſtrũ
nec ſecreta noſtra.et hoc mõ licet fallere.et
ſic determinat b. tlv. ſcða ſcðe.q.xl. Et indu

cit exemplum Joſue.xi. vbi dñs mandauit

Joſue ꝙ poneret inſidias contra cuntateʒ
Hav/Sʒ glo.xxiij: :ij: oñs: dicit indiſticte

bar
— 4 * 4 . .
C 44 (n Can ar

75 *

vti poſſe dummodo non rumpamus fideʒ.
vt. ea.cã.q.i.c.noli. Noc em̃ tenet glo.in.
vtilem xxij. q. i. et allegat. c. in mandatis
xliij. di./ Atem querit᷑ ſi diebusſeſtiuisli⸗

cet bellare. Em th Sals⸗Rel licet vꝛ
gente neceſſitate.als non. DHicit idemtho.

ꝓꝙ facere in die feſto quod ptinet ad ſaluteʒ

ſeu cõſeruationẽ etiam coꝛpalem lvĩs non
viciat feſtũ. Onde medicus ſine violatio⸗
ne feſti medetur ⁊ facit medicinas ifirmis.
et cũ bonum cõmune ſit ꝓponendũ et pꝛe⸗
ferendũ bono pꝛiuato. multomagis licʒ in
feſtis ꝓuidere bono cõmunitatis alicuius
quod ſit per bellum iuſtũ. O autem macha
bei nolueruntſe defendere ꝓpter diem ſab⸗
bati contra ſſtes quadam pia ſimplicita⸗
te ducti ſunt ꝑmittetes ſe potius occidi. Sʒ
ceteri ducti ſanioꝛi conſilio poſuerunt ſe de
fendere contra lvſtes eriam in ſabbatis.qð
et fecerunt. vt habet. i. achab. ij. Licet g
in feſtis bellare ex neceſſitate. Addit YJoh.
de lig. cxedo ponderandã neceſſitatẽ vꝛgen
tẽ. tex. Nicolai pape de ſoc eſt in capi.ſinul
la.xxiij.q.viij.¶ Iteʒz extra de treuga et pa.
c.i. dicitur. ꝙ ab aduentu dñi vſq; ad octa
uã ephiphanie. et aſeptuageſuma vſq; ad
octauã paſche ſeruet treuga in bellis. a quar
ta feria poſt occaſum ſolis vſq; ad ſecundã
feriam in oꝛtu ſolis. Obi dicit glo. ꝙ treu⸗/
ga eſtſecuritas pꝛeſtita rebus et ꝑſonis di⸗

ſcoꝛdia nondũ ninita.⁊ ſubdit ꝙ ſec treuga

eſt canonica ⁊ non cõuentionalis anoni
ca aũt treuga de q̃ dictum ẽ lvdie nõ tenet
et epiſcopi illam conſtitutionem nõ ſeruãt
ſ. non excõmunicando contrarium facien/
tes vt ibi mandatur. nec dicunt᷑ traſgreſſo

res.quia nõ eſt moꝛibus vtentium appꝛo⸗

bata huiuſmodi treuga. diſ.iiij.S. leges.
Item queritur
ſi aliquis in bello conſecutus eſt totum in⸗
tereſſe ſuum an iterum poſſit in iudicio con
nenire aduerſarium ſuum vel adhuc poſſit
bellum indicere contra eum.videtur ꝙ ite⸗
ruin conueniri poſſit. Nam captunrin bello

eſt pena cõtumacie.ergo nililominus gge

re poteſt. Atem res non eſt ſoluta debito

imo in beſlo q̃ſiuit dñiuzʒ.xxiij.q.v.dicè/glo.
tenet contrarium ꝑ regulam ans fides. ff.

de reg. iu. Ego non credo glo.veram indiſti
cte. imo diſtinguenduʒz. an ab eodem an ab
alijs. Si ab eo ꝓcedit opinio imo ſi abalijs
aut habentibo cauſan ab eo. tuſſt idem. vt.
C. de euic. l.emp.vel habere regreſſum con⸗
tra pꝛimum. als autem licitum eſt pluries

idem ſoluere. Sic notat glo. in regula bo⸗

.
.*
△ $●
☚ . *
„ –

muite
eaſteel
leſe⸗
ſetepn,
Paelenen
(ont unn
Sunteton
ecaytpen
E
ſontierce
prloccovut
ſcnprobat
a
ed
chacn
Cdeteſt
urgole
aſg̃⸗
ſu alnn

Gnonen
ſequone⸗
hrjſtn
nica
ſatacenist
Neyuerent
llleſetatn
lear ereßs
ehoge⸗
don.
Phiniaſt
Woce
Papebi
edep⸗
lonfßt
kyen
he en
ſneir
AMlecvgn
llMMulam
Mponen
nbanlgoin
llenteg,

tülaring
lainci

Urh

ltimfne

. mMlng n
önmimiiins
Unn.Anmn
nden nnenſh
ucdim puſmhiin
esſeptimolig
onſctloppſtenn
eniaminſakbuig
1Machabiii
tate. Acctc⸗
Mänereſſtain
apceſtincni
Cenmdii ſer
1Gerngſt
ninengnus
Unſl
lis uuidgN
eſtnnato
—
jimmipheng
afinmoten i⸗
NcOONNAiINN
r ner dicuni i⸗
bus Nennimc
gg diſ i e

1

orſecumrtitmni

=

l
im ihnt
vum nnſr .

ingunlil
u
—– eage

ia —
. aan

Capituli

na fides Yo de lis. (Ktem querit᷑ ſi moꝛi⸗
entes in bello ſaluant᷑. Añ.moꝛientes in bel
lo eccleſie ꝓ ipſius defenſiõe cõſequunt᷑ ce
leſte regnũ. vt ꝓbatur.xriij.q.viijꝛin. c.oĩ.
Decedentes in alijs bellis ſed iuſteſetiam
ſaluant᷑.dũmmõ decedaut ſine moꝛtali. Si

aũt in bello illicito.et cum illo ſolo moꝛtali

vecedant ꝑeunt.de ꝑ. diſ.v.ſratres Jo. de

lig. ¶ IAtem qritur vtrum ꝓ rebus et poſſeſ

ſionib eccleſie liceat vti bello coꝛꝑali.et ſu
per hoc conuocare milites. Rñ.planũ eſt ꝙ
ſic.vt pꝛobat tex.xxiij.q.iij. Oaximinianꝰ.
xv.q.vi.auctoꝛitatẽ. magiſtra. ibi.

.q. 1 4

Et glo

ſcopis credit non eſſe licitum ad bellum ac
cedere ſine licentia papę maxime cũ vocan
tur ad bella ſeculariꝗ.ſecus ſi defendant iu/
ra ſua JYo. de d tem queritur ſi eccle
ſia debet in dicere lelſum cõtra iudeos. Rñ.

ꝙ non cum vbiq; parati ſunt ſeruire.necpꝑ

ſequunt chꝛiſtianos Secus de ſaracenis qͥ
chꝛiſtianos ꝑſequunf.Hic eſt tex.xxiij.q.

vlij.c.diſpar. Et ibi notat glo.ꝙ nec enam

ſaracenis foꝛẽt indicenda niſi chꝛiſtianos
ꝑlequerent᷑.¶ Item qritur an liceat pᷣlatꝭ

eccleſie ratione ſpaligiuriſditionis bella in

chicere.et eis intereſe et colvꝛtari ad pᷣliñ.
Heſpõ.ꝙ ſic vt notat AInnoc. in.c.qꝙin du
bijs. de penis. ( Atez qritur an liceat pᷣlato
ꝓ iniuria ſubditi ſuide qua nõ fit iuſticia bel
lum mdicere et ahos q̃n iniuriantes in bel

Et. alt. et. c. vꝛ?tatu. et de ſen /
ten. excom.c.dilecto.lib.vi.Et ſubdit ꝙ epi

Reſrondit Yo. an. in addi. ſup S
e ludeis et ſara. Puto inſideles

biſcũ imminente necemitate licite poſſe vo/

cari. aliter nõ.ſ.ſi guerra vrget.vel noſtrum

bellum eſt iuſtum vel iniuſtum ſed nõ vꝛget

neckeſitas. et facit. c. cum olim. eo. ti.qð di

ſtinguit talia tpa.⁊ facit ad ſvc.ij.
xix. Ampio pᷣbens auxiliũ. et bis q oderũt
onm amicicie iungeris et quod habet. xriij.
q.iij. S. idem ſicut le ae ſentire D . x
xxviij. vbi dicit ꝙ dauid qꝛ habebat iis in
regnuũ Iſrael. illud poterat acqrere virtu
te armoꝝ facultate ſibi occurrẽte.in tali bel
lo iuſto poterat licite vti philiſtinoꝝ.qͥ erãt
infideles. cõſoꝛtio et auxilio. cogitabat em̃

ꝓbabiliter Dauid.ꝙ ſi plaliſtei haberẽt vi
ctoꝛiã. achis eius amicus eũ iuuaret ad poſ

ſidendũ regnum.quia habita victoꝛia phi⸗
liſtei illud regnũ non poſſiderent.ſed in ter
rã ſuam fuerunt reuerſuri.et ideo ipſe Da
uid poſuiſſet ſe ad iuuandũ achis cõtra ſaul
ſub iſta ſpe.⁊ etiam qꝛ ei tenebaf ex bñficijs
receptis.nec peccaſſet Dauid ſi habebat iu⸗
ſtũ bellum contra Saul.qð potuit eſſe quia
Saul qui erat arreptitius a demonio frege
rat aliq pacta vel iuramẽta cum philiſteis
inita.qꝛ talia ſunt ſeruanda. Poterant em̃

ipſi filij Iſrael cum philiſteis facere. etſi nõ

ſedera ppetua.tñ treugas ach tempus et in /
ramento firmare. Idem etiaʒ tenet Joh.

lo cape.Rñ.ꝙ ſic vt notat Inno.in.c.dile neapol. in quodlibet. cõcludens ꝙ cũ nõ ſit

ctis.de appel.et. c.ſicut. de iureiur/ Atẽ pau
lopoſt pᷣdicta dicit ꝙ belluz voluntarium q̊

vtunt᷑ pꝛincipes ſeculares noſtri tempoꝛis
ſine pꝛincipis autoꝛitate iniuſtũ eſt. qꝛ nec
ſinepꝛincipis auẽte licet arma poꝛtare in
aut.de armis.col.vi.imo facientes incidũt
in.l.iulia maieſtat.f..ad le.iu.ma.l.iij. Bel
lum vo neceſſariũ quod faciunt fideles iu/
ris auctoꝛitate ſe defendendo contra ipſos
inuadentes licitũ eſt. Nam vim vi repelle⸗
re licet m Archið. de ſomici.c. ꝓ bumani,
li.vi.et in.c.iuſtum. xxiij.q.ij.
F. xi.

Item queritur
n clʒaſtiam ſine peccato poſſint ad ſui de/
fenſionẽ vn aurilio infideliũ. Et ꝙ ponint
inducunt᷑.f. œ iuſti. ⁊ iure.l.vt vim. Et lve
peipue cum aliter ſe tueri non poſſunt.facit
lomẽ, c.i. in cle et quod de Haulo legit᷑

Actꝭ xxiipet halet. xxiij q iij. . Atem ab ali
21ιtʒ Hhaet. xxiii q iij. §. Atem ab ali
quo. Item ſic 3 rictus poteſt vn volo. xxij.

.j.c. vtilem. Item ecõtra in bello iuſto in
nadeles iuuant ꝑ fideles.xi.q ai
Brc K. ſ .
—„. 2. l. 0 3 (-(GAr flan Cll.

4

„

„Aulianug

( (t ſ. K=
°
△ % „
. . £
—☛

4 —

–
; ſe. 9

. e. a ſ& “D ſer Iaſre Plaa

guerra inter nos ſaracenos ⁊ turcos.nõ li
ceret mõ vti auxilio eoꝝ ↄtra fideles dum
durat uerrg. , Rorn m Inno.ꝙ non li
cet facere noua caſtra cum iniuria vel emu
latione alterius.nec enã incaſtellare vete
ra que nõ ꝓbant habilitate.C. de edifi.pu.
l.iij. Et põt epᷣus agere vt deſtruant vel vt
in pꝛiſtinaʒ foꝛmã religant᷑.extra de iudi.c.
conſuluit.et non ſolum epiſcopus.ſed etiã
quilibet alius qii ibi haberet redditus.nam

iuſte ꝓ vitanda patrimoniͥ diminunõe qͥ ſ⸗

; agit.extra de reſtitu.ſpoł.c.piſanis. Vdeʒ
Poſt.Btem nota vᷣm Archiv.ſuꝑ.c. ſan
ctoꝛum patrum.x.q.i.ꝙ ad defendendũ ali
quem eccleſia non eſt incaſtellanda.et ſic ẽ
intelligendum pᷣdictum.c.cum ſiminboæld
