mentũ plenũ eſt figuris ⁊ ꝓphetijs eius.

Scðõm pꝛiuilegiũ eſt.qꝛ plenius oĩboalijs in

vtero ſanctificata. in cuius figurã ſancrificatũ
fuit tabernaculũ dñi ꝑ moyſen. Ego putoat

Ber.ꝙ copioſioꝛ gra ſanctificatõis.in ea de

ſcenderit q;ᷓ in alijs ab vtero ſanctificatis que
totius vite conuerſatõʒ immunem redderer.

ab omm ꝑccato.qð nulli extat ↄceſſum.naz

alij ſanctificati in vtero materno. vt baptiſta
et hieremias ↄmiſerunt venialia ⁊ſi nõ mnoꝛꝰ
talia. DPec aũt ſm omnes coc. nunq; venialia
admiſit ⁊ pie crecipᷣt ꝙ ea die q̃ fuit animata
anmima rationali. ea die fuit ſanctificrra.
Certiũ pꝛunlegiũ ꝛ ab archangelo gloꝛio
ſe ſalutata. Aue inqͥt gra plena. q;uis mnulti
in vteri ⁊ nouo teſtamento fuerint viſitatiy
ſalutati.etſi angelus Babꝛiel etiam ʒacharie

nunciauit natuiitatem ex eo baptiſte. tamen

timoꝛem ineuiſitet punitionẽ ſubdidit facis
eum mutũ. Hecaũt etſi e xinuſitata ſalutatio
ne pꝛopter humilitatẽ eius pꝛimo exterruit.
ſtea ſummo gaudio repleuit.Et opinio eſi
aliquoꝛuʒ ꝙ fuerit vnus de ſupꝛemooꝛdine.
ſcqʒ ſeraphin ad annunciandum tantus miſte
num. MNec obſtat ſi dicatur. ꝙ exaſſiſtennbo
angelis nullus mitntu? quia hoc vex eſt ð le
ge cõi.ſed ob cauſam ſinginarẽ. Seus qͥ mu⸗
tat leges et tẽpoꝛa et officia ad placitum de q/
cunqʒ; oꝛdine mittere poteſt. Et quod maius

nuncium eſſe wterat hacnointate maxima.

ac vrga pcuü/

hlet
inerpzet
Mplalli⸗
lanſi
geſtimann
Cet . “
Uenitene.
nunin I
Henun Ho
nigönuf
atena fo⸗

— möönnnce⸗

Alln algee
iijdoſten
sellit,⸗
fögntun
Hitlunund1
ſuins ineſ⸗
Gomnanafluch
ſebunda. Ale⸗
fint erepttſ
ſalor plere lu
ſinno gaucio

mtera virgo.
poeſſetzumtact
Hhavo i mis
niſſannli

iet fit men
Uefriqninrn
luligange
Cyrgoelari
Dponmi den

Mhanrpeces
Gternem
Oed idubi

utranſtigurat

ne magdalene⸗

mnmus onrer

Fmtercreder
ſeomnnwtente

Mulnnfeſtſtine
Ducz perad
Wni mneoꝛiin

hftaveritanm

litnpuſſin

Pporvitei reſt
Pporenanſitrn
Anggelſtari.
euennnsfni
berſfnifnet,
üſemmaree

tnetai

nün
weepͤſclin
Copteligge
Litſtonpn

St rsane.
npenrzuihulpt
Eimiſnmfni
nen keowt
mcnös ined⸗
ſnhkens
mmnnentesdr
Rcnaaein
Wateno edgei

AiNii

esNNNSN
kaneffunm
einhin
ſnmäun
mirniin
tema

Lapitslũü

Mec obſtat ꝙ ſi dicatur archangelus.qꝛ quo

ad interpꝛetatõʒ ec ſeraphin eſt arcangelus
interptatur em̃ pꝛinceps angelo
ſingulare pꝛiuilegiũ eſt.qꝛ veritas increata in
ea eſt incarnata.pᷣs.lxxxuij. Deritas de terrxa

oꝛta eſt.i.in virgine gloꝛioſa terra ꝑ ꝓfſundã
bumilitatẽ. Doc eſt illud nouũ qð hieremiaſ

Dirit dñm facturũ ſuꝑ terrã.qꝛ feĩa circunda
bit virum. Hoceſt onamiũ nouitatũ mũdi ma
ximũ qð nũq; fuit nec amplius erat feia qᷓ eſt

bit nõ ahunde accipiet niſi a doo. Dirũ nõ ꝑ

uulum.ſed ꝑfectũ omni virtute ⁊ ſapia.quia

nitũ deo ſic em̃ canit eccleſis.Auẽ terra põ
tus ethera 6. Quintũ qꝛ cũ ſummo gaudio

filiũ pmriuir. Aſa. xxxv. Gertninãs germina

bit letabunda ⁊ laudans. Siẽ terra germinãſ

fructus ſine ſui aptõe impꝑceptibiliter. Sic v
go maria fihũ clauſa pudoꝛis aula regia ⁊ lvc
letabunda. Zllie etiã oẽs cũ oloꝛe magno pa/⸗
rumt.hc xepit ſine wloꝛe ſaluatoꝛrẽ?.
ſeculoꝝ. vbere lactans ecelo pleno imo cum

ſummo gaudio. Sextũ pꝛiuilegiũ. qe ſimul

mater ⁊ virgo. Quis vnqᷓ; audiuit tala.vt

g0 eſſet ⁊ intacta generaret.vñ canit eccleſia.
Baudiũ mr̃is hñs cñ virginitat? vnoꝛe.nec

pꝛimã ſimilẽ viia eſt.nec hf̃e ſequentẽ. De H
ſollicita fuit interrogare. qñ dixit angelo.qũo
fiet iſtud. qm̃ viꝑ nõ cognoſco.i.voui me non
cogniturã qð angelus declarauit.qꝛ mater ſie
et vigo eſſer. de ſpũſancro nõ ab bole ↄcipiẽs
Septimũ pꝛiui legiũ qꝛ reſurgẽs pꝛĩo ei ap
paruit vt pie creditur ⁊ teſtat ambꝛo. etſi euã
geliſte taceant.qᷓſ vt ꝑ ſe notũ pᷣſupponendo
Sed cui dubiñ eſt.qꝛ nõ apparuit ei in habi⸗

tu tranſfigurato pegrini vel hoꝛtulani. vt ma

rie magdalene ⁊ duobo diſcipulis euntibuſm
emaus ꝓpter incredulitatẽ eoꝝ. ſed ipᷣa cum
firmiter crederet reſurgentẽ ⁊ ſciret deum eſ⸗

ſe ommpotentẽ ⁊ ſolũ in ea fides remanſiſſet
manitfeſtiſſime et gaudioſiſſime er apparuit.

Nñ cñ ꝓleta dicere potuit. ſᷣm multituchneʒ
loꝛũ meoꝛũ in coꝛde meo.ↄſo iões tue le
tificauerũt animã meã. pᷣs.xciij.Et q ſuꝑ oẽſ

luit in paſſione filij ſuꝑ oẽs fuit ↄſolata cuʒ

apparuit ei reſuſcitatus. Octauũ qꝛ aſcẽdẽte

xpᷣo remanſit mgr̃a voctoꝝ eccleſie apſtoloꝛũ

et euageliſtarũ. Oñ ðꝛ actuũ.i.HNi oẽs erant
pſeuerantes in oꝛõe cũ inaria mr̃e ieſu. Con
Uerſabat inqt hiero.poſt filij ſui aſcenſionem
cũ ſenatoꝛibo celi in ic a de
nis myſterijs infoꝛmguitaplos ⁊ euãgeliſtas
NHonũ pꝛiuilegiũ lint gloꝛificatio eiꝰin coꝛ

poꝛe nõ ſolũ in aĩa. vt dicunt augu.⁊ ber. ꝙ ex

eopt elici.qꝛ dicitur amicta ſole.Dhic em ypᷣc

de iuſtis in vltima reſurrectiõe ꝙ fulgebũt ſiẽ

4

tertium

Auartũ

virtutũ ipa de mul

*

ſol in regno pr̃is ſui Ovathei xij. Flinicrus S
ſolisæſt gloꝛ ia coꝛpis ⁊c. Oulta circa ̊ in le

genda aſſumptõiſ.DHecimũ pꝛiuilegiũ fuirq

aſſoriata a rota celeſti curia in aſfumptõe. In

ſiguraʒ habetur. ij. Reg. vi. ꝙ Dauid redu xit

archam. q ſignificat virginẽ mariã. cũ ſer clo/
ris in magna ſolemnitate in hieruſalẽ. q̃ ſig⸗
nifuat priam ſupernã. damd eſt xrpCᷣs. Creden

dum eſt ait Hiero.in ſermone.ꝙ ipᷣe ſaluatoꝛ

implius erat leia qᷓ eit per ſe totus feſtinus occurrit. ⁊ eaʒ in throno
terra de terra foꝛmata. in oꝛigie pꝛuno circũda

ſuo collocauit. Sey clvri ſex differentie leatoꝝ

ſc angel ꝓphete ⁊ apli martires. ↄfeſſoꝛes.

et virgies.qͥbo circũdata ſuꝑ omnes exaltata.
Hudecimũ pꝛiuilegiũ ꝙ eſt ſuper exaltata

„

nit eccleſia. Oñ Eccłi.xxuij.vnuntur ſex ex⸗

altatões. Pꝛima quaſi cedrus eraltata ſuz in
lybano. ybanus interpᷣtatur cãdidario apꝑ

te ſignificat angeloꝛũ ſtatũ.qui ſemperfuerũt
candidi puritate ⁊ ſine peccato. Sic ꝗ cedrus
in lybano eſt altioꝛ omim arboꝛe. itgꝗ virgo ſub

limioꝛ eſt ommiangelo. Scðᷣa er altatio quaſi
cypꝛeſſus in monte ſyon. Syon interptat ſye

culano. ⁊ ſigmſicat altũ ſtat ppheraruʒ ſub

quo ↄtinentur priarc qꝛ geſta eox fuerũt p

ptetica.aſpiciebãt ꝑ ſpeculij figura:uʒ.et non

claxe chꝛiſti myſteria. Sic gᷓin monte ſyon cy

pꝛeſſus odiferã ſuꝑ alias arboꝛes aſcendit.ita
maria ſupꝑer omnes ꝓpletas.Certia eſt quaſi
palma eraltata ſum in cades pꝛincipales vic⸗

toꝛioſi.de mundo cũ palma marririj fuerũt a⸗
poſtoli. Ecileſiarũ pamcipes. belli triumpha/

les duces canit᷑ de ipis. ſed marima victoꝛio⸗
ſa.virgo maria ſuꝑ aplos. Quarta quaſuplã

tatio roſe in hiericho. Roſa pulcerrimus floꝝ
eſt ſed in ſpinis naſcitur.a ſignificat martires
inter ſpynas oꝛtos toꝛmentorũ.ſuꝑ quos vir

So maria exaltatur. Quinta quaſi oliua ſpeci
oſa in campis.ſignificat ↄfeſſoꝛes opibo miſe

ricoꝛdie deditos quoſexcedit. Sexta q̃ſi plata

nus ⁊c.q herba ſemꝑ viriditatẽ retinet ⁊ vix⸗
gimis vigoꝛeʒ ꝑpfecte caſtitatis demonſtrat
Duodeeimũ priuilegiũ quod eſt ſuꝑ oẽs ve⸗
nerata ⁊ exaltata ⁊ collaudata mrabiliter oẽſ

ſuper choꝛos angeloꝛũ.ſ.ſancta de genitrix c

deuotione afficiuntur ad oĩa facientes multa

ad honoꝛem eius ⁊c.

De multiplici miſericoꝛdia quam accepimꝰ

a deo mediante virgine maria.

Capitulũ.iiij.

Vſcepimuſ deuſ mi

miſericoꝛdiam tuam in mecho tẽ
pli tui.p̃ᷣs.xlvij. Cemplũ dei es vir

ginem gloꝛioſam dclarat eccleſia. cũ de ea cã

tet. Beata es maria dei genitrix virgo. tẽpluʒ
ui. iij

*

. Litulus vvrri

vſii.ſacrariũ ſpũſſancti. Et in ſeonentia icn.

Zilue tecus virginale.templũ dei ſpẽale.ſiobi/⸗
le tricliniũ. Cemplũ eſt locus unmunitat? et
ſecuritatis ita inquit ber. Secuꝑꝝ acceſſum ha
bes ad deũ o homo vbi int᷑ ſtat añ filiũ. fihꝰ an/
te pr̃em. mr oſtendit ſilio pectus ⁊ vbera.⁊ iõ
milla poterit eſſe repulſio. vbi ſunt tot amoꝰ
inſignia. Cemplũ eſt locus ſumme veneratõ
nis. Midete. ait idẽ Ber. quanto deuotõis af/
feciu v ult eam a nobis nerari ⁊ honorari.qͥ

tonus boni plenitudineʒ poſuerit in maria. vt

ſi quid gre ſi quid ſalutis in nobis eſt.ab ea no
uenmus reduncare. Zd templũ ſit oblatio. ſi
quid autẽ o homo deo oflerre deſideras teſtat
Berñ an manibo marienpmendare memento

qꝛ manus eius mundiſſime ſunt. nr̃e aut ple

ne ſunt ſanguine. ideo ꝑ manus eius nõ no
ſiras acceptabunt. Oeniq; ſpa virgo eſt pꝛia

poſt xpᷣm in eccleſia triũphanti qͥ pꝛocurat vt

regina lſter apud aſſueꝝ.ſcʒ deũ ſalutẽ eccłie
mmnilitantis. 1 ſnias moꝛtis reuocat ab inimic;
amanu dvaboh. ab alijs nos defendens. pet
hanc multiphciter ſuſcepimus miſericoꝛdiaʒ
et in hac que eſt templũ dei.ſed pᷣcipue niph
citer. DPꝛimo em̃ ſuſcepimus miſericoꝛcham.
ſaluationis ꝑ incarnatõem. Scdo ſuſcepumꝰ
miſeꝛicoꝛdiain directõis ꝑ eius ↄuerſatoneʒ
Tertio ſuſcepimus miſericoꝛdiam ſubleuati
onis p eius interuennonem.
. „ .
Marxima miſericor Fi
dia deus ſuit vſus erga nos.qꝛ: dignatus eſt ĩ⸗
carnari. ñ ipᷣa virgo in cantico ſuoait. SZu/
ſcepit iſrahel pueꝝ ſuũ.i.ſeruum.qꝛ.ſ.ſurſuʒ ac
cepit naturã hũanã de ilrahel doo viuendo. et ĩ
Ixc recoꝛdatus miſericoꝛdie ſue qᷓ fint qſi pꝛiꝰ
oblitus ante incarnatõem. Vſtã imſericoꝛdi⸗
Im ſuſcepimus in medlo templi tui.i.in vte⸗

w virginis de qua incarnaius eſt. Qð g natu

ra nõ habint vſus nõ obtinet. ratio ignoꝛauit
mens nõ capit humana.pauet celũ.ſtupet ter
ra creatura omms eniã celeſtis mirgf.lvc totũ
Barie ꝑ gabꝛielẽ nunciatur. ⁊ p xpᷣm adiple
tur. Ceſtatur hiero. in ſermone. In e? figuraʒ
ertat.qꝛ in medio templi. Salomonis ĩ ea ꝑ/
te que dicebatur ſancta ſanctoꝛũ poſita fint ar
cha dñi cũ ꝓpiciatoꝛio deſup.qᷓ ſigniſicat chri
ſi hũanitatẽ cũ deitate. Archa em de lignis ſe
thyvm facte inputreſcibilibo auro tecto. ſigni⸗

cat coꝛpus rpᷣi ↄpactũ ex puriſſimis ſangii bo

virginis cũ ala eius diuinitati ↄiuncta. In qᷓ
Humanitate tria erant. virga iuſtitie iudicia
rie ptãtis.lex ſapientie ⁊ veritans. mãna mã

ſue udinis ⁊ pietatis. Pꝛopiciatoꝛiũ deſuper le q;ᷓ imerceg
gat nos gloꝛie ⁊ beatitudinis ſue.

NVitas ſipeminens.ipᷣi tñ hũanitati vniſa.
Duo cherubin de oliiis reſpicentia in ꝓpici/

atoꝛiũ mutuis vultibuſ.ſunt duo teſtamenta
plena ſavĩa ꝗᷓ teſtantur de xpᷣo adinuicem qðᷣ
em̃ vnñ pᷣdict᷑t futurũ.ſ.vetus teſtamentũ.ali
ud.i.nouũ expꝛimit factũ.⁊ totum loc qð per
viſcera miſericoꝛche ſue viſitauit nos oꝛiẽs ex
alto. Fuit ergo in iſto tẽph medio.i.vtero vir
ginali archa.i.deus incarnatus fuit et noticia
teſtamentoꝛũ in mente. Dñ⁊ bedatractãs il⸗
lud uce.ij. aria ↄcruabat oĩa verba hec
couferens in coꝛde ſuo.qꝛ ſcripturas legebat
et ſciebat ꝓphetias.ↄferebat q̃ ſecum eritac
ta cum dñno de his que nouerat ſcriptaa ꝓpłe
tis de dño ⁊ collata adinuicem tognouit iſtar
celeſtium cherubin ſocia ſui vultus luce coſt

coꝛdia ⁊ ſexuabat ea in mente.vt enangeliſtiſ

et apłis deferret deſcribentibo nouũ teſtamẽiñ
Aug.in ſermone.Quid dicã beata virgo. cuʒ
de tequicquid dixero minus eſt laus tua q; di
gnitas tua meretur. Si celũ te voceʒ altioꝛ es
ſi matrem gentiũ dicã pᷣcechs.ſi foꝛmã dei ap
pelleʒ digna exiſtis.ſi dñam angeloꝛũ vocon
per omnia eſſe ꝓbaris.hec ille. Sicut g̊ locus
dictus ſancta ſanctoꝝerat ſolẽmſſimꝰita ꝙ nł
li licebat accedere niſi ſummo ſacerdoti.ita ⁊
beata virgo marig cũ gra repletur.cũ ſpũſane
to perfunditur. cũ virtutealuſſimi obumbꝛat
fit pꝛeciſioꝛ meritis.celſis ſublimioꝛ faſtigis.
pulcrioꝛ ſanctitate. gloꝛioſioꝛ ſuoꝛũ meritoꝛuʒ
pꝛ erogatiuis.ita vt nulus ſit vſibo iam man/⸗
cipanda niſi diuinis. hierxo. in ſermone hinc
et maximus in ſermone. Scientes fratres di
lectiſſimi actoꝛi noſtro multũ nos debere con
itos plus redemptos.veneremur illñ ſacxa⸗
tiſſimũ vterũ ex quo deus vmtus lvmimi ap/
paruit.O felix maria.o genitrix gloꝛie.o pu⸗
erpera ſublimꝭ. cmnus viſceribo actoꝛ celi ⁊ ter
req; ↄmittitur. O ſelitia oſcula labs impꝛeſ
ſa lactantibo. cum inter crebꝛa iuditia crepitã/
tis infantie verus ex te finus tibi maria allu⸗
deret. verus ex pr̃enibi dñs imperaret. felix
puerperi. letabile angelis expectabile ſanct;
neceſfarium ꝓfigatis. heclille. lug. ʒ ſic air
in ſermono. O qᷓ; unmaculata virgimtas que
omnes angelos in celeſtia regna pꝛecellit. O
qᷓ; bata mĩ q̃ xpᷣm dñm ſanctũ regẽ gloꝛie me
ruit generare. o q;beati pedes q̃ ꝛpCʒ meruerũt
ſuſtinere. o q;felicia vbea q̃ actoꝛẽ ⁊ redemp
toꝛem mundi lactauerũt. O ineſabilis virgo
in cnusotinebatur gremioqͥ regebat vniuer
ſum munduʒ bec ille. Ber. in 'mõe. Faco be⸗
nedicta per gram Auam inueniſti. per miſeri⸗
coꝛdiam quam p perzſti. vt qui mediante te
fieri particeps dignatus eſt infirmiat? ⁊ mi/
ſerie noſtre. te q; intercedente particeps faci

Secundo in medio Fii

. „% ſA— 2

Auannunle

Hion
ſtordti 1
uiden nug
tem aorin.
ſpirmicnoe⸗
ſſſonilai
Gitentach
fufnterprets

hilor gvedil
irs megnae
ranide
Abbo Jum
l wrlans

ſcans auige

us eſteſeh
lejoppigne
(getels deit
iit ſce gentt

lusdſahn
umeilsint

necioens

vnoatere ne
olie exao⸗
ttportbuliien
n viſ lucem,
ſncor raana
Wrcsfurmn
Wrüricgn
Unſarme

Mcrſonn
donmmann

ancelbri

ſesd caren

lumn,ßmming
Pucenred

xxogjtans i

totſcens
ſiſihinuitin
Golegen det

Allleſinagte
epenrnain
Aunicaſtitae.
Neanßſogn

Quc eregtar

Anoſolnco⸗
Uunrſmneivi

Uidgens
leniſtcr

W monentüii

*

Nsſenten
minmn,

kengpanne

Brriams
Aiſen
Werrſaneg
mencge
uime
wihmi etni
diirnnime
nunsaiksnnd
eiütenmgiuns
Neeck ſſantd
fjamengekoin
kerile Siantr
mieKnt
urinimun
one Nunined
oNsIG
Voin rin

6
Etnbin

talnk

inhem,
Auriſſun
tmimmi nien
dutlun

templi dei.i. in conuerſatõe virsinis gloꝛioſe
templũ dei exñtis.que ↄuerſatio ſemꝑ fuit in

medio.i.in vintutibo. et ſᷣm rõʒ ſuſcopim mi
ſericoꝛdiã directõis ſeu regulã bñ viuendi. ſi
gquidein magna miſeꝛicoꝛdia eſt deuiũ ⁊ errã
tem ad viam ſalutis reducere. et iter rectum
oſtẽdere. Equidẽ errabãt pene oẽs in inuio ?
TI via mãdatoꝛx et virtuiũ ĩcedẽtesq̃ duẽ ad vi
tã ſu ꝑ viã latãq̃ duc ad moꝛtẽ.ſʒ nataeſt vgo
cuius vita gloꝛioſa lceʒ dedit ſeculo. Oñ ma
ria interpꝛetatur illumiatrix. et maris ſtella
dicitur.que ducit nauigantes.ad portum. Da

onis.ex alio latere altare aureũ thimamatis

et thuribulũ aureñ. acetiã candelabꝝ aureuʒ
cum. vij. lucernis velũ qz q diuidebat ſancta

ſanctoꝝ quadricoloꝛe.Sic in templo mentis

virginalis fuit menſa fidei ꝑfectiſſime. xij. ar

ticuloꝛũ deſignatoꝝ ꝑ panes.fuit et altare au
reum ſum me dilectõis cum thuribulo ſpei
Vnde fumus aromatum.i.deuotiſſimarum
or̃onum etotemplatõum aſcendebat ad celũ

Candelabꝝ q́ʒ gre.vij.vonoꝝ ſpũſſancti. vvtu

tes q̊ʒ cardinales deſignate ꝑ velñ ũmoꝛ colo
rum.ſᷣm mgar̃m in.iij.ſen.viiq; fuerũt in ea.

Pꝛudentia qᷓ pꝛudenter ſe habuit ad angeluʒ
recogitans qualis eſſetilla ſaluratio.non ſubi
to rũdens ꝓpoſtea querẽs. Foꝛtitudo q̃ aduer
lia ſuſtinuit in paſſione filij. Auſtina in ↄᷣuã
do legem. de purificatõe ad dquã nõ tenebatur
xvv acceſſu ad templũ cũ filio et alũs legalibus
tempantia in ieiunijs. vigilis. Ra modeſtia et
onmni caſtitate. et deſcendendo ad pticularia.
De ea ſic loquitur ambꝛo.in li.de virginitate

Nuid exequarde beate marie virtutibo.virgo

erat nõ ſolũ coꝛꝑpe. ſed er mente q̃ nullo voliã
bitu ſincerũ violaſſer affectum.coꝛdi humilis

verbo grauis. animo pꝛudens loãndi parcioꝛ

legendi ſtudioſioꝛ. ini ta opꝑi. verecunda ſer
moone arbitrũ mentis uõ viem ſed deuʒ que
rens.non in cerio Ruitiarũ.ſſed in pᷣce paupe
ris ſpem reronens. Oñ velle oibus. aſſurgere
maioꝛibo. natu equalibo nõ inuidere.fuger̃ ia
cctannatn. ſequi rõem. amare virtutẽ. quando

iſta vel vultu leſir parentes. qñ diſceſſita pꝛo

pinquis. qñ faſtidiun humiles. qñ vitauit in
opem eos ſolos ſolita inuiſere cetus viroꝛum
quoſ miſericoꝛdia nõ erubeſceret nee pᷣteriret
rerecundial.nihil roꝛuum in oculis. nilil in
verbis pꝛocax nihil in actu verecundum. non
geſtus fractioꝛ. non inceſſus ſolutioꝛ.non vor
petulantioꝛ vt ipᷣa coꝛꝑis ſpẽs ſimulacrum fu
erit mentis et figura ꝓbuatis.Auid aũt exe
quar beate marie cibꝛum parſymoniam.offi
cjoꝛum redundannam. alterum ſupernaturã
B it nanigantes rtum. Ha ſuperfuiſſe. alterũ pene ipᷣi nature defuiſſe.
letis in ea magiſteria ꝓbitatis et virtutis. vt I
oſciatis quid engere. quid vitare debeatis. inqt
lm bꝛo. In me ait ipᷣa Ecẽi.xxiii.oĩs gr'a vie
etr veritans in me oĩs ſpes vite et virtutis.vt
ſciatis quid eligere et quid vitare debeatꝭ. tali
bus em̃ teſte hiero. in ſermone. Decebat vir
gineʒ oppignerari muneribo. vt plena eẽtgr̃a
que celis dedit glonã. terris deũ pacemq;refu
Qit. fidẽ gentibo. finẽ vics. vite oꝛdineʒ moꝛi
prus diſciplinã. A bundantia aũt gre et virtu
tum eius. in templo ipᷣo figurata fint. Nã in
medio eius in loco qui ðꝛ ſancta. erantibiex
vno atere.menſa laurea cñ.xij.pambo ꝓpoſiti

Illie nulla intermiſſa tempoꝛa. ſ. q̊ ad officia

ideſt exercitia et ſerutia hic ↄgeminatus ieiu

nio dies. etſi aliquando reficiẽdi ſucceſſit vo
luntas. cibus plerũq; obuius qui moꝛteʒ arce

ret. nõ vlitias miniſtraret. voꝛmire non pꝛiꝰ
piditas q; neceſſitas fuit.et tñ cñ quieſcerʒ

coꝛpꝰ vigilabat aĩꝰ q̃ frequẽter inſomnisg aut

ſommo interrupto continuat. et aut diſpoſita
gerit aut gerenda pronutiat pꝛodire wmine

ſcia niſi cum ad eccleſiam conueniret.et hoc
cum parentibus et pꝛopinquis. Hec adipos
angeli ingreſſus inuenta eſt wmi in penetra
libus ſine comite.ne quis contemplanonem
abrumperet ne quis obſtreperet. NHec em̃ fei
nas comites deſiderabat.que bonas cogitati

ones comites habebat.quin etiã tunc minus

ſola videbatur cum ſola eſet. Pam quomo
do ſola cui tot libꝛi adeſſent.tot archãgen. tot
pꝛopheſe.deniq; archangelus.vbi eam reuiſe
re ſo le bat inuenit.quã religioſa in pꝛopinqͥs
fuerit ſcriptura diuina conmemoꝛat. Maz et
humilioꝛ facta eſt vbi ſe cognouit electã etſta
tim ad cognatã ſuã in montana perrexit. Et
ina conſeruabat omma verba lec in coꝛde ſuo

q;uis mater dñi.diſcere tamen pꝛecepta dñi

deſiderabat.et aue deum genuerat dñ̃n tamẽꝰ
pꝛecepta ſeire deſiderabat.hec omnia Zlmbꝛo
ſius in libꝛo de virginitate. Atem augu. in ſer
mone.O dilectiſſimi quis laudes btĩſſime
ginis digne de cantaꝛe valeatl acta eſt enim
maria ianua celoꝛum ſublimatio apoſtoloꝛuzʒ
laus martiꝑ inbilatio confeſſoꝛum gloria vi
duarum angeloꝛum. requies animarum. fac
ta eſt maria ſalus moꝛum moꝛs criminũ vita
virtutum.virtus pugnantium palma victoꝝ
Facta eſt maria excelſa ſuper ſid eraſanctioꝛ
ſuper omnes feminas.cuius vita inclyta cñũc
tas illuſtrat eccleſias. hec augu.in ſerinone.
et ſic per exempla vite eius ſuſcepimus miſe

ricoꝛdiam regule et directionis bene viuẽdi

per merita et pꝛeces eius miſericoꝛdiam. Ilttẽ
hiero. in ſermone de aſſimpt one. Puto ꝙ qᷣe
quid coꝛdis quicq̃d virtutis hũane.ſi totũ ad

loibeas non ſufficiat vt cogitare valeas quãto

ii ni

Titulus xecii

indeſinenter rremabar ardoꝛe piſ amioꝛ . oni
to mouebatur repleta ſanctoſpũ ſecretoꝛũ ce⸗
leſtiũ incitamentis. dum xeuolueret aĩo tun
cia qᷓ viderat.q audierat.qᷓ cognouerat. nou?
quotiche inflamabat veſiderioꝛũ effecribo. tã
to a validius quanto mtus diuinis illuſtra/
batur vmſitatiõibo tota incanduerat diumus
amoꝛyvt in ea mihil eſſet qd mundanus viola
tet eſectus.ſed ardoꝛ ↄtinuus.et ebꝛietas ꝑ
fuſi amoꝛis.hec HNiero.in ſermone.
Suſcepimus demiu... lii
et miſcð iam multuiplicis ſubleuatõis in miſe
tijs in medio templi huius.i.ipᷣa mediante.
vñ ⁊ ðꝛ ii gr̃e mĩ miſericoꝛdie.Cemplũ ſiqͥ
dem ſalomonis.nõ ſolũ ſancta ⁊ ſancta ſanc⸗
toꝑ. ſed etiã atria ⁊ poꝛticus ꝗᷓ erant añ ipſum
hiĩe ðꝛ.qð pʒ ex euangelijs q; eiecude tẽplo e
mentes ⁊ vendentes.et in templo wocebat et
miracula faciebat Oathe. xxi. quod vtiq; ĩtel
ligitur de atrijs templi.ibi aũt fiebant oꝛõnes
vrt pʒ de phariſeo ⁊ publicano ⁊ offerebãt ſacri
ſicia. oñ ſalomõ ꝑfecto ipᷣo templo dedicauit
dño oꝛauit.vt qñcũq; peſtis vel coꝛruptus aer
vel bꝛutus.aut rubigo.au⁊ ſiccitas pluuie pꝛo
pter pẽta populi ſuꝑuemret in pr̃ia illa.⁊ po⸗
pulus ile reuerſus ↄfiteretur peccata ſua.⁊ a
doꝛaret ꝓ amotione plage deus liberaret eum

IVtẽ qñ ppls iret ad bellũ mimicos.vel cap/⸗

tiui ducerent ab alijg gentibus. vel alaa mala
paterentur.ſi pemitẽtes dirigerẽt mentẽ ſuaʒ
ad adoꝛandũ v rſus templũ ꝓ liberatõe ꝙ ex

audirentut.q oꝛõe ſacta apparuit poſtmodum

de.ſalo.dicẽs ſe fuiſſe exauditũvt hẽt᷑ iij. re.
viij.⁊.ix.c.Sic ad ꝓpoſitũ qui penitẽs ⁊ deuo
eus accedit ad hoc templũ virgnale poſtulanſ
adiuuari ꝓ diuerſis miſerijs exaudif miſcõᷣiã
recipiens vñ pᷣs E xaudiuit de templo ſancto

ſuo vocẽ meãvñũ be.in ſermone. Sileat miſe

rxicoꝛdiam tuã virgo beata ſi ouis inuocatã in
neceſſ itanhꝰ ſuis inuenerit vefuiſſe. NHos q̊⸗
dem ſeruuli in virtunbus tuis congaudemꝰ
tibi ſed in hac ponus nobiſip̃is laudãꝰhũilita
cem.virginitatem miramur.ſed miſcdᷣia ſapit

dulas milſeris ⁊ crebꝛiusinuocatur Hec ẽ.n.

que totius mundi reꝑpatõem obtinuit.⁊ ſalu⸗
tem oĩm impeirauit. Quis g miſcdie tue o be
nedicta longitudinẽ. lantudinẽ ſublimitatem

et pꝛofundũñ queat inueſtigare. Nã longitudo

eius vſq; ad nouſſimũ diẽ inuocannbo eam
ſubuenit vniuerſis. Tatitudo eius replet oꝛ⸗

bem terrap. vt tua z miſcdᷣia ſit plena emnis
4 4 mir thecuitespie ꝓ Abſoſdne fratricida ⁊ pꝛso

terra. ſic ⁊ ſublimitas eius cuitatꝭ ſuꝑne ĩiue
nit reſtauratõʒ.⁊ ꝓfundũ ſedentib i tenebꝛiſ
et vmbꝛa moꝛtis obtinuit abſolutõʒ als redẽY
ptõʒ.c ille. Idẽ reuolue diligentius euãge⸗

lice hyſioꝛie mriẽ.a ſi quid increpatoꝛiũ ſi qd

durũ. ſi quid deniq; ſignũ vel tenuis indgna
tõis occiurerxiꝭ in mana.decetero ſuſpectà ha
beas ⁊ accederẽ verearis. Conſidera diligẽter
⁊ſi vere plena ſunt oĩa o pa pietatꝭ ⁊ głe plena
manſuetudinis et miſcdie q̃ ad mariã pnner
inuenens.Age gr̃as ei qui talẽ tibi mediatri⸗
cem benigniſſima miſeratõe ꝓuidit. deniq; oĩ
bus oĩia facta ommibo miſericoꝛdie ſinũ apnit

vt de plenitudie eius accſpiant vniuerſi. capti

uus redemptõʒ eger curatõʒ triſtis ↄſolationẽ
peccatoꝛ veniã iuſtus gr̃am.angeli leticiã de⸗
niq; trinitas głiam. filij pſona carnis ſubſtan
nam.vt non ſit qui ſe abſcondat a coloꝛe eiug e

hec ille. Et quia ipᷣa virgo gloꝛioſa miſericoꝛs

eſt ad oẽs. compat ſe oliue dicens. Ecẽi. xxiiij
Quaſi oliua ſpecioſa in campis. Oliua
fignificat miſcvᷣiam. qꝛ oleũ fructus eſt lenini
un ⁊ dulce.Ad oliuã q eſt ſpecioſa in campis
omnes poſſunt accedere ⁊ acciꝑe fructũeius
ſicad mariã ⁊ iuſti ⁊ pctõꝛes accedere poſſunt
vt inde miſcdiam accipiãt. Apa eſt illa ſanc⸗
ta Yudith q̃ ex magna miſericoꝛdia ad ppłm
ſuũ cũ magna ꝓuidentia ⁊ foꝛtitudine occidit
Holofernẽ ferociſſimũ obſidentẽ ⁊ captinare
et extermiare volentẽ pplin deni.dyalvluʒ in
fernalẽ. Oñ ⁊ in eius laudẽ dixerũt. Joach
nun ſummus ſacerdos cñ omni populo bñdicẽ
tes. Cu głia hierim.tu leticia iirł.tu lvnoꝛifi⸗
centia populi nr̃i. qꝛ feciſti viriliter. ⁊ ↄfoꝛta⸗
tum eſt coꝛ tuũ. eo ꝙ caſtitatẽ amaueris 23 l
nechcta eris ineternũ Yudith.xv. O q̃t ſnĩas

terribiliũ flagelloꝛũ q̃ͥ meruit mundus pprer

ccata ſua.hec ſanctiſſima virgo miſericoꝛdi
ter reuocauit. Nonne in viſione oſtenſuʒ eſt
leato dñico ⁊ alijs ꝙ dei filus munduʒ exter
minare volebat tribo lanceis.ſed btiſſima ma
ter miſcdie ꝓ eo intercedens ipᷣm placauit.
aſſerens ſe duos ſeruos hr̃e.ſ.dñicuʒet franci
ſcum.quos mittens ꝑ oꝛlem cñ filqͥs lvieſ ad
pñiam reducerent. Nonne ipᷣa mater pietatʒ
Cheophilũ qͥ ſe dyabolo dederat ⁊ cirographuʒ
ſcripſerat vt eñ liberaret a q̃dam ↄfuſione iiu⸗
ſte ſibi illata feſtituit ſaluti.⁊ chyꝛogꝛaphũ in
medio iactare coegit. Quis poſet enumerat
quantas qtidie ſamtates infirmis deuote in/
uocannibo eã miſericoꝛditer elargit᷑.a quannſi
periculis aĩe ⁊ coꝛꝑis plurimoſ lilerauitquor
diuerſis anguſtiatos laboꝛibo cõſolata fuerit.
quot errantes in tenebꝛis illuminauerit. Si
igit᷑ deũ in ſanctis ſuig audare iubemur. mito
magis in maria mr̃eeniſericoꝛdie q̃ vt ſapiẽss

teruo aduocans pri ſuo dauid reconciliaui 2
ab exilio reuocauit.ij.Reg.xiiij.ſ..genus hũa
num.Si g ait hiero.viigo es lauda.qꝛ meru

Penels⸗

ſuea
Aahigt
ugats!
ug gre
niſen
1ſuſenmt
cionmylun

els⸗
mun

len

bonniävese
mimnir
ont inpyc
—
1wiconti⸗
oaſcencer
eosrenant
Onnnuttern
lorüdei göff

hetumnen

orlommest
tunt ereis
on leta
Wetleinin.
Umnenseleto
N
enow⸗
Coſet
npeorfnn
lekemange
Mintoand
elinorle⸗
Gvnofmn

hmntes

liaſtimmor
mnuleſanene
Nelonmn Er:
Perarotaeſt
pangeliduie
lenoſtraage
Ncercumch
in con
unt eos
idmi
Modymn
WN
Caumrſin

ſorungte
Q⸗

nand
etfennn,
rlichi
esagten
niſentomna,
ntinnonn
bicetita
uridinmn, .
jma ponbdic
iiLnbnan
finnitn.1in
Htmiamabnm,
td. r. Oi
NuRNs
marvrpMar
nnielin
misnme
Mäiinn

Nt Friin

amiibtiit

mfnm

mnitfimgin
S
Gnmmaturi,
nigtinnl
n lin
peillin
R
xrn
Nrfenus
Gideunciu
nn. ce
—KãZ

Capit fũ

de tibi gra flu xit.vt poſſis caſta exiſtere. ſi

coniugata vel pctõꝛ niilominus ænerare 7
lauda.qꝛ ex ea nat eſt ſaluatòꝛ. vñ tibi vemia
⁊ miſeritoꝛdia ꝓmittit᷑. Suſcepimus go deꝰ
2 ſuſcepim us quotidie miſeðiam tnã imn me⸗
dio templi tui.i.ꝑ mariã. ⁊ iõ laus tibi ĩ ſecła

De angelis qui ſunt in eccleſia dei miniſtriet
cuſtodes noſtri. “ CLapi. v.
BZebvenerunt princi
pes ↄiunei pſallentibo in medio iu
nunuentularũ tympaniſiriañ. pᷣs. lxvij
De angelis agendũ eſt.qꝛ ipᷣi in eccleſia triũ
phanti ciues oꝛdinarij ⁊ ↄſoꝛtes btõꝝ in eccle
ſia dei mimſtri ⁊ cuſtodes nt̃i ⁊ multiplꝛ in co
muni ⁊ in ꝑnculari nos adiuuant.vt ait gꝛeg.
in omeł. Illa ſuꝑna ciuitas nimiꝝ er angel
⁊ hvĩbo conſtat.ad quã tantum humani gene

rs aſcendere credimus. q̃t illic contingit an
gelos remanſiſſe. Juxta ilind Deutro. xxxij.

Statuit termĩos pploꝝ iuxta numerũ ange⸗
lorũ dei.qð tñ eſt m aliã tranſlatõʒ.nõ nrt̃am

bec tamen in opinione eſt. Nam alũ dicũt ꝙ

tot hom ines aſcendent quot ex angelis cecide
runt.cũ ex eis bmmibus dicantur ruine an⸗
geloꝛum reſtaurari. Derius eſie videtur qd
Dicit eccleſia in collecta. Soh deo cognitus eſt
numerus electoꝛum in ſuperna felicitate locã
dus. DHi tamen vt dicit Bꝛego. non faciẽt oꝛ
dinem de per ſe. vt ſint homines quaſi decimꝰ

oꝛdo ſed collocabuntur in diuerſis oꝛamibuſ

angeloꝝ ᷣm qualitatem virtutum eoꝛum. Li
cer em̃ angeli ᷣm naturam ſint ꝑfecnoꝛes hv
minib q̃ſi deo ſimilioꝛes. cum ſint puri ſpũs

et imoꝛtales. ꝓpter qð ypᷣs ðꝛ mioꝛ angelꝰ̃ʒ

ꝙ homo vᷣm illud. Omniſti eum paulominꝰ
ab angelis.qꝛ ipᷣe moꝛtalis erat in via. ange⸗

li aũt immoꝛtales. tñ in ꝑfectõe gratie et glłie

multi ſancti excedunt gloꝛiam multoꝛum an
geloꝛum. Et de vngine gloꝛioſa canit eccleſia

qꝛ exaltata eſt ſuper clvꝛos angelo:ũ. Et quia

ipᷣi angeli diligunt nos et ſolliłitantur pꝛo ſa
lute noſtra.ideo qꝛ ꝑ laudes diuinas iter ẽ ad
videndum cũ eis ſalutare dei.i.ſaluatoꝛc.iõ
nõ ſolum coniunguntur pſallentibo. ſed er p̃ᷣ⸗
ueniunt eos ad exctandũ.ad pſallendũ ⁊ lau

dandũ deum pᷣuenerũt ⁊c̃.vbi tria notãtur.

Pꝛimo dominium ex quo exaltantur.ibi pᷣne
nerunt winapes.Sc exeretin quo dele⸗
ctantur ibi coniunen plialentibus.Certio cõ/⸗

4 .

tympaniſtriarum.

ſoꝛtium quo ſociamur.in medio iuuenculaꝝ

. .MçẽUͤ

pꝛimũ angeli dicuntur pꝛincipes non ſolum
vnue oꝛdo eoꝝ qui dicuntur pꝛincipatue. ſecd
omnes a maioꝛi vſq; ad minoꝛes iuxta illud.
pᷣs. Nt collocet e cum pꝛincipibo. cum pꝛici
pibus pph ſui.Oẽs em hñt magnũ dñiuʒ ſu⸗
per demones. ſuꝑ lvies.ſuꝑ elementa.⁊ ſuper
elementares res. Pꝛincipantur demonibo
refrenando malitiam eoꝛum ne mmbotã
tum noceant quantum vellent coꝛpoꝛ alitere:
ſpiritualiter. Onde angelus Raphahel app⸗
hendit ⁊ religauit dyabolum nomine lſmode
um in deſerio ſuperioꝛi.ne poſſet nocere Clv⸗
bie iunioꝛi cum accepit Saram vxoꝛem.ſicut
leſerat ⁊ occiderat.vij.maritos eius quos ſuc
ceſſiue ipᷣa Sara habuerat vt habetur Clvb.
vrij. In bello ſpirituah quod agimus contra
demones.vwl potius contra nos. multipliciter
iuuant. et ſuſcipiennbus eoꝛum victoꝛiam p
ſtant quod innuitur Apocalipſi. xij. vbi dicit
Factuim eſt pꝛelium magnum in celo. Oi
chael pugnabat cum dracone.et angeli eius.
ſcilicet bomi.et draco et ãgeli eius.ſcilicet ma
li cum illis.et non pꝛeualuerunt.nec locꝰeoꝝ
amplius inuentus eſt in celo.et pꝛoiectus eſt
dDraco ille. Dimittendo pꝛonunc de pꝛelio fac
to in celo empireo in pꝛinoipio creationis eo⸗
rum quod bellum intelligitur contrana volũ
tas auerſionis a deo quo ad malos: conuerſi
onisaddeum quo ad bonos. Dnde boni qua⸗
ſi victoꝛiã habentes.quia nõ ſunt imitati ma
los confirmari ſunt.t draco luciſericum ſe⸗
quacibus quaſi deuictide celo ceciderunt. Di
deamus de pꝛelio quod quotidie geritur in ce
lo militanns eccleſie in genere.vel in celo cin

iuſibet amme. DOraco iſte ſathanas cum ſatel

litibus ſuis diſcurrunt per campum ſenſuali
tatis vſq; ad campum ratiomis. Rimaturvt
ait Gꝛegoꝛius.xxviij.moꝛali. Cum ſperſiões
ſeu complexiones lvminum ſecundum quaſ
intelligit ad diuerſa vicia inclinatos ſuggeri
ſangumeis. Dana gaudia mundi. et laſciuis
laſciuias.iracundis iram et vindictam. fleg⸗
tmaticis pigritiam et inanem gloꝛiam.melã⸗
colicis ſuſpitiones ⁊ deſperationes. Sed ecõ
tra angeli boni purgant ſantaſiaʒ a fantaſma
tibus vicioꝛum pꝛeponendo bonas repꝛeſen⸗
tationis.vt paſſionis xpᷣi.vel vanitans mum
di.moꝛtis inſtantias. exemploꝛum ſanctoꝛus
pꝛemij celeſtis.cruciatus inferni. In liberta⸗
te homims eſt acceptare ſuggeſtiones demo⸗
num vel inſtigationes et repꝛeſentatiões ãge
loꝛũ.et cũ conatũ adhibet ad repellẽduʒpuas
ſuggeſtiones demonum et aſſentiendum illu

minatiombus angeloꝛum vincit Oichael

cum ſuis in tali pꝛelio. Et draco pꝛoſterni

tur. 9: debilitatur virtus eius. immo 2 qñ s heſdre.quẽ tñ ne bemus 5ꝛ. In ercelſo thro- . iie
Pfecte vincit aliq ð viciũ temptatus.dyabo/ no vidi ſedere viꝝ.quẽ adoꝛat multitudo ge if .
lus q tẽptauit nõ pᷣtrechre ad illũ teptandilm loꝛũ pſallentiũ in vnũ:. Ecce cꝛimpiu manet ec
pᷣapue de illo vicio ſm oꝛigenè etr mgim ſen. ineterni. Et iõ vñs dixit ad iob. Obi eras cũ nnnn
in. ij. li. Hon eſt timendu nobꝭ. q; aſi ſdduer me laudarent aſtra matuting iubilarẽt om⸗/ nmntu
ſarij multi.tñ plures ſunt aduntoꝛes ⁊ foꝛno/ nes filij dei.i.angeli.lpoẽ.vij.ðꝛ.qꝙ oẽs ange
res ꝓ nobis pliantes. In cuius figur legit. li ſiabat in circintu throni aſenioꝛũ a quatu⸗ innin
iii. Reg. vi. OX cũ exercitus regis ſyrie obſediſ oꝛ aĩaliũ ⁊ adoꝛauerũt deũ dicentes. Bñdictõ finnn
ſet cimtatẽ. eliſei ꝓphete vt caperet eñ ⁊ pꝛso ⁊ clanitas ⁊ ſapis ⁊ grĩgpactio.lvnoꝛ.vtꝰ ⁊ foꝛ b
pter hoc diſcipulus dolẽdo clamarei B̊ vides titudo veo nro ⁊c. Et tlyłᷣ.penul. ðꝛ. Per oẽs uſteſ⸗
apturã timẽs confoꝛtauit eũ heliſeus dicens vicoſeiꝰ.ſ.ſupꝑne hierł cata. alla qð interprat Ag
Holi timere qꝛ plures ſunt nobiſcum.ipſeq; landate deum omnes. En gotinue angeli fa 8 unne
oꝛãte aperuit dñs oculos diſcipuli ⁊vidit mõ ciantexercitiũ lvc.nec vnq intermittãt meri Grgeißſen
tẽ econira plenũ equoꝛũ curruũ igneoꝛũ qui toↄiungunf pſallennib a lgudantibo deñ.na/ o mſn
erãt angeli in adiutoꝛiũ heliſei.vnce ⁊ factum mrale eſt em̃ vt qͥlʒ ↄuerſet᷑ ⁊ 2ungat᷑ cuʒ hil ſtelin
vt heliſeus captus nõ fuerit ſed ipᷣe habuit qiun exercent opus et artem ſuã.vt agricola cũ nllane
lvſtes in manibo ſuis.Et de victoꝛla nta ipſi asricolis. artifex cũ artificibus. cantoꝛ cũ con hnllent
angeli gratulantur 2 conſolãtur nos. Oñ ad tonb coctoꝛ cuz octoꝛby. ſic angeli pfalletes ſutght
ſoc innuendũ poſteq; xpũs vicit tẽptatões di/ et laudantes cũ pſallentib ⁊ cvꝛis angeloꝛũ utſelnn
aboli in eſerto ſenbit᷑.ma.iiij. Ecce angeli ac Ibi puemiuntangeli expectãtes.q̃ veniãt ad Geunnn
ceſſerũt 1 mimniſtrabant ei. ⁊ nõ ſolũ ipi ange?/ laudandũ deũ ⁊ coniuguntur pſallennibus et onennte
h bom nos adiuuãt in bello tẽptaitonũ.ſed et etiam in alis locis oꝛantibus et laudantibus mmunein
ipi pueniũt conatũ vnde ðꝛ.Pꝛeueneꝛũt pꝛi deum. nde ber. Diſcurrit angelus medius mninend
cipes mncitando ad bonũñ. Hꝛincipant᷑ enã inter dilectam ⁊ dilectum. obſecrans illumer lenesſe⸗
⁊ habẽt magnã poteſtatẽ ſuꝑ hvmines fiagel/ citãs ull efferens vota afferẽs cona et pcipue ſanteel
lanch 1 puniendi ⁊ bonos'i malos. Oñ vnus in myſterio miſſe. ODnde gꝛeg. Quis fi dehuʒ ſulua n
angelus vna nocte occidit.clxxxv. mila ve ex/ dubium hre poteſt in illo.xpi miſteriũ in pſa etfenmes
ercuu Sennacherib. qui obſederat hieruſalẽ immolationis hvꝛa angeloꝛum clvꝛos adeſſe. oſinn
AVla. xxxvij. Similiter ãgelus vñi occidit gla tit angelus iurta aram templi. habens thuni / Magaan
dio peſtis.lxx.milia de populo Iſrahel pꝛo/ bulum aureũ in manu ſna. ⁊ data ſunt eiicen ſenngen
pter peccatũ DHauid manis glone denumerã ſa multa.que ſunt oꝛationes ſanctoꝛũ. vt of/ ſſteid
do.faciendo ſibi populũ ſubchtum gloꝛiando ferret eas in conſpectu dei. huribulũ aureuʒ len ae
de multitudine. ⁊ pꝛopter peccatũ populi ipſi eſt officiũ charitatm̃ quod hñt.l.oroes feruẽ ſo, Orenn
us eo ꝙ cõiurauerat cũ abſolone cõtra dauid tes que ſunt vt thus ardens deo offerendũ.ñ notlh
ij. Reg. vlt. Grabꝛiel quocq; archãgelus zacha ꝙ deus iſta non ſcigt P ſe. ſed in verbo reſpici loeñt iit
riã. cui apparẽs reuelauerat rõceptum bapti/ ens angelus q̃ſi ↄſulit.q̃dunde ꝓ vibooꝛanti sGet v⸗
ſte. qꝛ nõ credidit ꝓcuſſit eñ muritate dicẽs ei bus hẽat agere. vñ et raphahel angelus dirit ANNaur.
Peꝛo eo ꝙ non credidiſti verbis meis.eris ta/ thobie.cũ oꝛares et ſepulturas faceres ego ob ſonvcen
cens. 1 nõ poteris loqui vſq; in diẽ natiuitat; tuli ofoʒ tuã dño ⁊c.tlvb.xij. Et ſilꝛ actuñ. x. mopfien
eius luc.i. Pꝛincipant inſuꝑ ſuꝑ creaturas .c. Oꝛãti coꝛnelio cẽtunoni gẽtili apparuit an ſcrlapt
irrationales pᷣi em ſunt motoꝛes otbiuʒ ſeu gel dices. Coꝛneli grones tue er elie alcẽde benniwe
planetarũ.vñ ſequit᷑ generatio rerũ in inferi tunt coꝛã deo mitte ꝗ et accerſi ſimonẽ. hic di kaencgf
oꝛilv. ppterea dicit ſalom ecẽs.. nſtrans cet tihiq́d te dwrteat facere... p ſalutte tua er ſfan.
