uelando q;tumcunq; generalis. nõ intelligit
niſi ad bonum cõſitentis. pᷣm Pe.de pal. Et
nota ſᷣm PBe.de palu.qꝙ ſi iudex diceret alicui
capto ꝓ malificio.da licentiam cõfeſſoꝛivt di
catſi còfeſſus es de lvc vel e illo.nõ tenet᷑ da⸗
re necex lc ſuſpitio debet haberi cõtra eum de
delicto. quia foꝛte hoc facit ꝓpter vitandũ ſcan⸗
dalum. Sed etſi daret licentiã cõfenſoꝛi. ſic li⸗

centiatus nõ debet dicere peccatum illud ſi cõs⸗

miſiſſer. Item ſi pꝛelatus pꝛeciperet cõfeſ⸗
ſoꝛi vt dicat ſibi peccatum alicuius.quod eſt o⸗
mnino occultum. etiam ſi cõfeſſus vediſſet licẽ
tiam ipi vt diceret. nõ tenetur obedire vt reue

let illud. quia pꝛelatus nõ eſt iuder occultoꝛũ.

imo etiam ſi cõfeſſus eſſet diffamatus de illo

peccato. er per infamiam ꝑueniretilludad co⸗/
gninonem iudicis. q;uis ipᷣe cõfeſſus interro⸗

gatus a iudice ſiue pꝛelato teneretur ſe mani
feſtare. tamẽ cõfeſſoꝛ eius etiam habita licen⸗
ria ab eo dicendi. nõ tenerur obedixe iudici ſibi
pꝛecipienti vt dicat ſi ſcit. nec debet dicere. qe
foꝛi non miſcendi.ſ. cõtentioſus et penitentia⸗
lis. Sed ſi cõfeſſoꝛ ſcit peccatũ alicuius non ſo
lum per cõfeſſionem. ſed etiam per alium mo
dum. puta. quia vidit vel audiuit poteſt dicere
qpillud vidit vel audiuit per talem et talẽ mo⸗

dum. dum tamen nõ dicat id ſcire per cõſeſſio

nem. Mec refertvtrum prius cõfeſſionem au
dierit. et poſtea per alium modum ſeiuerit vel
ecõuerſo. In quo caſu.ſ.ſi pꝛius ſciuit peccatũ
anre cõfeſſionem nõ opoꝛtet ꝙ ꝓteſtetur ſe nõ
recipere illud in cõfeſſione.quia enam ſine pꝛo
teſtatione dicere ptq;tum extra chemnon/ ſcit.

Titulus decimuſocta.

Nec tamẽ hinõi dicere delet ſine magna can⸗/

ſa er rõnabili. Item vᷣm eundẽ Pe.cum cõ

fenio nõ auferat cõfeſſoꝛi ius ſuũ.nec cõſerat

ei ius nouũ in alio foꝛo.quicqͥd videt cõfeſſoꝛi
faciendũ vel omittendũ ꝓ bono ipᷣius cõſiten⸗
tis vel ꝓ bono cõmuni.pᷣt facere vel omittere.
dummõ ꝑ lboc nõ reueler᷑ cõfeſſio.ad qð ſoluʒ
obligatf.licʒ alias id nõ eſſet facturus.vñ ſi per
cõfeſſionẽ pꝛioꝛis vel alteri ſcit abbas. ꝙ nõ

expedit pꝛioꝛi tenere monaſteriũ. et ſit talis.q̃

alias ad libitũ pᷣt amoueri,expectet quouſq; ſi⸗
ne nota reuelatõis poſſit eũ amouere. et tune
ſtatim a noueat. Cum eni ec audiẽtia cõfeſſio
nis obliget᷑ ad medendũ aie penitẽt.ſicut me
dicus.abſq; tñ reuelatõe cõfeſſionis.exquo a⸗
liquẽ in curã ſuſcipit.tenet᷑ ei dare remedium
ↄtra recidiuũ.⁊ ſic ĩ ꝓpoſito q;cito pᷣt amoueat

n⸗ etiꝗ amouere poterat. Si aũt talis erat qᷓ
inꝛ iuſta cauſa a noueri nõ poterat.cũ audiẽ⸗

tia cõfedionis nullũ ius p̃ᷣleat ſibi in alio foꝛo

in quo nõ cõſtat ſibi vt iudici.amouere nõ pᷣt

idem Civ. Itẽ q na pᷣlatus licentiã in rãdi
villã ſeu ciuitatẽ.ſub ſito ad libirũ cõcedere pᷣt
vel negare. liq; ałs non eſſet negaurus ꝓpter
Riculum qð ex ſola cõfeſſione nouit negare p̃t
dum tñ ex loc ſuſpitio non oꝛiatf᷑. In occulto
tñ ſem ꝑ monere pr illum qui cõſeſſus eſt. qꝛ
lvc nõ eit reuelare cõfeſſonẽ. Similiter cu
ratus poter cõ eſſionẽ nõ pᷣtnegare cõfeſſo cõ
munioné.qñ alias eam dare tener᷑.puta in pa
ſchate. Ahas ſic dicens. Hõ teneoꝛ nunc tibi

dare et nõ obijciens de crimine cõfeſſo. nõ per

lvc dieit reuelare cõfeſſionẽ. Sed ſi cui cõque
renti cõtia ſuũ parochialẽ ſacerdotẽ.quia non
vult ſibi dare euchariſtiã ipe ſacerdos diceret
coꝛꝗ alijs.ꝙ hoc facit.quia habʒ peccatũ a quo
ipe nõ poteſt abſoluere. et ipe nõ vult ire ad e⸗
piſcopũ.ſoc eſſet reuelare cõfeſſionẽ.quis ipe
nõ intenderet hoc.quia grauitatẽ peccati erpſ
ſit. hec He. Et idem eſt cum dicirſe audiſle
quendã noiando eũ et nõ abſoluiſſe. Similiter
de epo qui ꝑ cõfeſſionẽ nouit coꝛruptionẽ mo
malis.qᷓ petit benedici.quia aut eſt caſus in qᷓ
tenet᷑. et tunc negare nõ delær. qꝛ ſi ꝑ ↄfeſſio⸗
nem eiuſdẽ ſibi ↄſtat.non tñ ſibi cõſtat vt iudi
ci in illo foꝛo in qᷓ ſicut ab oꝛdinario monaſte⸗
rij vetit benedictionẽ et q̃lilet ꝓ ſeipᷣa. Si aũt
c ſcit ꝑ cõfeſſionẽ eius qͥ vidit vel illius qui
ea coꝛrumpit.nõ ſufficiẽter cõſtat.etiã ſi extra
cõfeſſionẽ dixit.vñ negarenõ deber. Si ant a⸗
lias ſcit. nõ tenet lenedictionẽ impꝑtiri. et p̃t ſi
ne reuelatõe cõfeſſionis negare.ita ↄfirenti ſi⸗
cut nõ cõfitenti. Et qõ dictu eſi de lenedicriõe
mon ialiũ.ſ. virginali. idẽ eſt de lenedictõe ab/
kati ſarũ cũ virgines pficiunt qð tñ nõ eſt ne/
cæinlariu virginé.ſ.pfici virginibo et non aliam

Ham et vidua pt eſſe abbatiſſa. ſent Pagla

mater Euſtachij.tñ abſurdũ eis videt
nialibus benedictis poſſit abbatiſſa Baena,
rensilla benedictõe.ſicut etiã ᷣm iura ꝓfeſſis
nõ dʒz nouitia pᷣferri in abbatiſſam. imònee
fene tacite nec expꝛeſſe. de elec.capi. indemni
tatibo. in pꝛin. li. vi. Quia tñ qð nõ hibinun
eſt cõceſſum eſt. ideo videt ꝙ benedictio abba
riſſarũ quaruincũq; nõ requiratvirginitatẽ ma
gis q;ᷓ abbatũ.cũ nõ ſit iure cautũ.ſicut de lene⸗/
dictõne virgmũ.ec Pe.de palu. Similiter
q homo lilerã electionẽ habet. licʒ ꝑ ſolã cõfeſ
ſionẽ ſciat aliquẽ indignũ ad pᷣlaturã ad qus
eligif. quẽ alias putabat dignũ non dʒ eligere
ex ↄſcĩa ſibi ſic dicrante.q; eligẽdo ſcienter di

◻☚

gnum vel indignũ negociũ gerit᷑ inter ipᷣm et

eũ. vñ pᷣt etiã er his que ſcit vt deus iudicare

in ꝓwſito. Sed lene putarẽ ꝙ pateret᷑ penas
iuris.puta ꝙ eſſet pꝛiuatus voce eligendi.eta
fructibus ꝑ trienmũ ſuſpenſus.qui eligeret il⸗
lum ouẽ ſcit vt deꝰ indignũ ſed neſcit vt mo
quia de his qᷓ ſcit hvmo vt deus ſolũ habet denz
vitoꝛẽ nõ vvminẽ et hmõi.DPe.Quãuis autẽ
dimidiando cõfeſſionẽ nõ ſit ibi ſacramentũ.

tenetur tamẽ celare ſacerdos.quia pars:eſt ſa⸗

cramenti. Pe.

Qu teneantur ad ſi ſ. ii.

gillum cõfeſſionis.dicit᷑ De.de pał.vbi ſupꝛa.

ꝓ ad celandũ cõfeſſionẽ tenet᷑ is ad quẽ cõfeſ⸗
ſio puenit licite vel illiite.mediate vel imme

diate.vñ et nõ ſacerdos qui in caſu neceſſitat-

audit de moꝛtalibo ⁊ wialibus tenet᷑ ad ſigillũ
cõſeſſionis. Atẽ interpꝛes quẽ penitẽs pſe ad
hilet. Atẽ qũi caſu audit. Itẽ is cui de licentia
cõfirentis reuelauit. Yrẽ qin ſe cõfeſſoꝛem fin⸗
git. Item latenter abſconditus cõfeſſionẽ au⸗
dit.qð eſt ſacrilegiũ ⁊ iniuriã facere ſacramẽto
Itẽcõfeſſoꝛ anteq; abſoluat et etiã cũ non ab⸗
ſoluit tener celare. Item nota ꝙ cumqͥs re
cipit ahqͥd ſub ſigillo cõfemſonis. ;uis ei non
fuerit cõfeſſus dicens illud.tñ ita delet ſecrem̃
tenere. ac ſi haberet in cõfeſſione.nõ quidẽ ra⸗

tione acramẽti quod ibi nõ eſt. ſed rõne pꝛo⸗

miſſi.ſi ꝓmiſit illud ſic celare.lve ſᷣm Llv. et
He e pal. Dicũt tñ tlv.et Pe.ꝙ homo non dʒ
aliqᷣd defacili reciꝑe in cõfemione. Addit auteʒ
Pe.de pał.ꝙ qui tradit qð accipit in cõ eſſio⸗
ne. ;uis nõ eſt cõfe ſio.videt᷑ tamẽ ſacere ir⸗
reuerenniã ſacramento. cum nihil ſit eque ce⸗
landum eo qð in cõfeſſione ſcitur. Sed ſimili⸗
ter cum aliqͥs accipit ab alio cõſiliũ recõmen⸗
dans vrillud ſeruet ſecretum. tenetur ad celãa⸗/
dum.et frangens moꝛtaliter peccat Ea tamẽ
que quia recipit ſub ſigillo cõfeſſionis et non
in cõſeſſione.nõ plus obligant q; cum quis iu

re⸗

iUlt ſnn

vle inln ſt

D
edwAtälisun

cͤſſinunſt
oninsenundn
nöpeninenns
lelanca tumppt
nitaten gueerl

dum oudtainc⸗
SDrrelteepena
Wnlnte

CNNNACαα

(ſnlociſfi in
Wph u
(ielerrat⸗

ettcfeſis wr
Arugenn
Aonntümnalag
Nennpinionen
ninvanti w

MuNmanima
(ſyroltamavela
MMnin wolo⸗
6koſtvlminus
Aninus weciol
fplſtnodl locun
Umnq; weſtct
muunommin cöſe
mninn wieſer

enbus zuis

iglnuirädert⸗

linn eſn
ſernenusd

MAqnsin ſer

tgrlniiſtung
Porderenilt
nginnndinie
neleſnoci⸗
lerirſtreuel
nchſtnclrgß

Nahnſlrnn
ninittim

N
nrndli
iet gerxie
ieiti
Hidteane
Los intiünte

presignid

en Jismn
Fiantkiichent
dnötiit
tmimiberten
bſoranidn
Immugan⸗
(eſma lbtl⸗
intäinduen
celmweniin
bitick. irp
ae5N
* ey/
Antii tget
wojfii nin
mmammt
nnm

li

Capitulum

rat ten ere ſecretum. vnde qñ iurauit tenere ſe
cretum aliquod malũ.qð manifeſtando cũ ałs

nõ po ſit impediri.illud malũ aufer vr pꝛodi⸗

tio aliq hmõi tenetmanifeſtare nõ obſtante

iuraméto. xrij. q. ii. inter cetera. Ata et quod
accipit ſub ſigillo confeſſionis et nõ in confel⸗

ſione.

Ad que ſe ertendat ꝗ.iii.

ſigil lũ cõfeſſionis. Dicit tho.in.iiij. ꝙ directe

nõ niſi ad illa que cadunt ſub ſacramentali cõ

feſſone. Indirecte aũñt ertendit ſe nõ ſolũ ad
ea que cadunt ſub cõfenſſione ſacramentali vt

peccata. ſed eriã oĩa alia ꝑ que poſet peccatoꝛ

rvel peccatũ depꝛehendi. vt ñi dicerer ꝙ nõ abſol
uit eũ.vel talis cuuus impedimentu cognouit

per cõfenſionem ſolum non eſt tali vxoꝛ. Mihil
ominus etiam aha que in cõfeſſione dicuntur
nõ percinentia ad cõfeſſionẽ ſummopere ſunt
celanda.tum ꝓpter ſcandalum tum ꝓprer pꝛo
nitatem que ex cõſuetudine ſequitur ad dicen
dum audita in cõfeſſione.Civ. Pe.de pal.
plenius pꝛoſequitur iſtam materiam dicens.
ꝙ directe et pꝛincipaliter peccata cõfe ſa et cir⸗/
cumſtantie inq;tum huiuſmodi ⁊ perſona ter
cia.cuin qua quis cõfitetur ſe peccane. cadunt
ſuh ſigillo cõfeonis.licet quidam loc negent

perſonacum qua quis cõfitetur ſe peccaſſe.

qð tamẽ ipᷣe repꝛovat.Et quãdo per locutionẽ
de peccatis cõfeſſis poreſt deuenire per ſe vel ꝑ
accidens directevel indirecte.vel per quemcũ
q;alium modũ in aliquã cognitionẽ vel ſuſpi⸗
tionem vel opinionem vel dubitationẽ de con
feſſo.vel inquantũ poteſt ſibi peruenire detri⸗
mentum vei in anima vel in coꝛpoꝛe. vel in woſ
ſeſſione vel fama vel amicis. vel poteſt per hoc
ſcandalum in populo generari. vel cõfeſſio ma
gis odioſa vel minus dilecta vel magis onero⸗
ſa vel minus pꝛecioſa deputari. debet conſeſſoꝛ
ab huiuſmodi locutõe abſtinere.Et quia raro
rel nunq; poreſt cõtingere.quin ex reuelatõne
peccatoꝛum in cõſeſſioneſcitoꝛumſet nõ per a⸗
liam viam poſſit ſequi aliquod de pᷣdictis incõ
uenienti bus.q;;uis foꝛte quãdoq; nullum con⸗
tingat.multũ debet cauere ꝙ nõ dicat peccata
audita in cõfeſſione.q;tumcunq; generaliter
loquatur.vel quomodo dicat.hec Pe. Et ma/⸗
giſter Omlertus dicit ꝙ cauendum eſt ne vn⸗

q;ᷓ dicat quis in ſermone vel aliqua locutione

Ego audiui iſtum caſum in cõfeſſone.ecvn
qᷓ; debet dicere in illa abbatia vł villa vel caſtro
in quibus audiui cõfeſſionem.fiũt multa pec⸗
cataet huiuſmodi.quia per hoc credunt ſimpli⸗
ces.ꝙ lvc ſit reuelare confeſſionem q;uis hoc
non ſit reuelarelõᷣm Pe.mſi ex huiuſmodi lo⸗
cutione poſſet peccatum alicuius depꝛehendi.

Dicendo autem. iſte cõfeſſus eſt mihi peccata

ſua nõ eſt reuelare.quia nilall wonit in palam.
quia ſi direrimus.quia peccatũ nõ habemc.

Sed dicendo fuiſſe ſibi cõfenuʒ de magnis et

mnultis.hoc eſt reuelare ᷣm Pe. Bona autem

alicuius opera que ſcit ex cõfeſſione. puta quia
eſt virgo vel quia nunq; peccauit inoꝛtaliter
huiuſmodi.licet dicere.niſi quia ex hoc ꝙ vnꝰ

laudatur de huiuſmodi. peccatum alterius q̃ſi
reuelatur cum nõ laudatur de eodem.quia qð
de vno dicitur de alio negatur. di xxv. qualis.
vnde ſi de vuobus cõfitentibus dicit confenoꝛ
de vno. ꝙ eſt virgo. ſtatim eſſet ſuſpitio cõtra

alium.ſi idem nõ diceret. lec Pe.de pał. Oñ

et DHmlertus dicit ſimpliciter abſtinendũ ab

huiuſmodi locutionibus.addens idem Om⸗
berrus. ꝙꝙ cõ feſſoꝛ debet etiam cauere ne vnq;
per aliquod genus peccati cõfitenti oſtẽdat mi
noꝛem familiaritatem vel ſignum minoꝛis di
lectionis. Alia que dicuntur in cõſeſſione nec
peccata nec valentia ducere in manifeſtationẽ
cõſitentis vt ꝙ in tali terra ſint bona blada et
hbuiuſmodi.nõ cadunt ſub ſigillo cõfeſſionis.
HNota etiam.ꝙ ſi confeſſoꝛ indiget conſilio

alrterius.niſi habeat licentiam a confitente de

perſona manifeſtanda. debet loqui ita obſcure
et caute et a remotis.vt nullo modo poſſit con
ſulens imaginari de perſona. vnde delet cõſide
rare hoꝛam et tempus idoneum. Nam ſi qins
audit cõfeſſionem clerici alicuius.quem vidit
qui habet conſulere ad pedes illius pꝛoconfeſ
ſione nec alius potuit aduenire. Si confeſſoꝛ
vadit ſu bito ad interrogandus illum de aliquo
caſu ſimoniaco et huiuſmodi. Nonne ſatis et
pꝛobabiliter et quaſi violenter habebit ille ſu⸗
ſpicari de illo clerico.Et ideo ĩ huiuſmodi ma
gna cautela adhibenda eſt. ꝙ ſi cõfeſſoꝛ neſci⸗
ret vel ſi non poſſet caſum erpꝛimere.ſuꝑ qua
indiget ronklo Krin ille cõſultoꝛ intelligeret
perſonam. et ipſa non vult ſciri.debet ire ad ali

os ꝓ conſilio.ꝙ ſi alium ſufficientem habere

non poteſt.nõ ſe intromittat.vnde et ipſe Pe.
de palu. dicit. ꝙ ſi non poſſet confiteri peccatuʒ
pꝛopꝛium niſi dicendo aliquid.per quod mani
feſtaret cõfeſſionem alterius.non cebet illud
confiteri etiam ſi eſet moꝛtale.ſed ſufficit tũc
contritio cum ppoſito confitendi.quando ha⸗
bebit copiam talis ſacerdotis cui illud pecca⸗/

tum ſuum confitendo non mamifeſtetur con/

feſſio alterius. Ratio eſt. quia foꝛtioꝛ eſt obli⸗
gatio ad celanduʒ q;ᷓ ad confitendũ. Si qͥs au⸗
tem in cõ feſſione reuelat credita et debita ſua ⁊
buiuſmodi. vtrum et quando ſacerdos poſſit
aliquid reuelare. vide ſupꝛa de confeſſione in
hac tercia parte.titu.xiiij.capi.xix.X Et quia

in clemen.cupientes.de pꝑe.dicit᷑.ꝙ cõfeſſoꝛes

Titulus decimuſocta⸗

religioſi delent facere cõſcientiã ſibi cõfitẽtibx
e ſolutionedecimarũ.alłs ſi ſcienter omittunt
ſunt ſuſpenſiab officio pdicatõnis onec faciãt
ſi comode pñt. Et ſi interim pꝛedicãt ſunt excõ
municati ipo facto.de qua ſcia excõicationiset
ſuſpen ſionis vide infra in ti. de cenſuris eccle⸗
ſiaſticis. Eſt ſciendũ. ꝙ ibi dici ꝙ hoc intelli⸗
gitur m Pau. de leaza. et Pe. de ancha. ſi ip̃i
cõfeſſoꝛes fuerint a pᷣlatis eccleſiarũ ſuꝑ hoc re
quiſiti.ſicut vc dicit expᷣſe in illa ce.de pᷣdica
toꝛibus. Si qs auũt vellet ſimpliciter intellige⸗
re cle. illã ſcʒ ꝙ teneant᷑ cõfeſſoꝛes facere ↄſciẽ
tiaim cõfitentibo etiã ſi de loc nõ fuerint requi/
ſiti. qꝛ de lvc alij c. ni dicunt.Cunc vidert̃᷑ ꝙ
ſumciat facere ↄſcientiã ꝑ iſtũ modi.ſ.ꝙ ſi ex
igerent.ſint parati dare ad mandatũ eccleſie.
als vt dictũ eſt nõ eſſet in ſtatu ſalutis ⁊ ↄten⸗
nunt pꝛeceptũ eccleſie.&t vbi eſt cõſuetũ dare
de toto facere ↄſciennã vt dent. Obi vero aliq
quota etiã ꝑua cõſueuit dari illã dent. Nectñ
videt ꝙ opoꝛteat facere ↄſciam mſi pꝛincipali
bus voinus. Hã filifamilias ſerin et hmõi da
re nõ pñt.Quid aũt ſit decima.qᷣbus debeat da
ri. et a quibo.vide ſupꝛa in.ij.te.ti.iiij.

CTitulus decimuſoctauus.de ſtatu pꝛedica⸗
toꝛum vbi ponunf ſedecim ꝓpꝛietates celoꝛũ
qbWuas debent halere pdicatoꝛes. et. xix. pꝛiuile/
gia pꝛedicatoꝝꝛ. Capitulum pꝛimũ.

α
Eli enarrãt glo⸗
riam dei. ps. xviij. Licet ᷣm ſu
perficiẽ lr̃e etiã verũ ſit.ꝙ celi
materiales enarrant gloꝛiã dei
ee moô q̊ dicit ꝙ opus laudat
magiſtrũ. Ex magnitudine eni et pulcritudie
et oꝛdine ⁊ influentiaet virtute celoꝝ cõpꝛehen
ditur gloꝛia et masnitudo dei qui eos creauit.
Fm illud Ro.i. AInuiſibilia dei ꝑ ea q facta ſũt
intellecta cõſpiciunt᷑. Camen pꝛincipalis ſen⸗
ſus eſt de apoſtolis et alijs pꝛedicatoꝛibus. de
quibus tria notantur.
Pꝛimo er a imilanione habent in ſe perfectio⸗
nem.quia celi. .
Secundo ex actõne habent ab eccleſia pꝛiuile
giatiõem.quia enarrant.
CTercio ex narratõe habent mere deterninatio
nem. gloꝛiã dei.

Aſſimilantur predica ſ.i.
toꝛes celis.qꝛ vt digne pᷣdicẽt debent hre cõdi⸗
nones celoꝝ ſpiritualiter.q̃s declarat dñs Yo.
w. cardin..ſcʒ.xvi.ſic dicẽs. Quales eſſe opoꝛ
teat coctoꝛes eccleſie diuinã laudẽ et gloꝛiã pᷣ/
dicantes.nõ ꝓpꝛiã.ſymplvniades noſter gra/

uide indicat dicẽs.Celi enanãt ⁊c. Celi inq;
nobileſ quidditate deterreſtri matenannug
Adam pꝓlapſus eſt nihil habenteſ. Sed fide ſa
cramentis et vita emuli. Chꝛiſti notant᷑ a pau
lo.i.Coꝛinth.penuł.dicente. Pꝛimus hmo
e terra terrenus.ſecundus de celo celeſtis ⁊c.
Celi pꝛoculdubio fiunt ſi ſicut ſunt loco officij

ſublimes ſic alti animo hominuʒ terrenoꝛum

quoꝛumlilet cõtemnunt inſultus ſicut ſcriptũ
eſt pᷣs.ij.Qui habitat in celis irridebiteos.

Nec ſanis eſt ſemel et bis cõſtanter egiſſe. ſec
demum pꝛopter mala dicta cedatur. cum celu
in ſuis circulis eriſtat perpetuo. vnde placuit

creatoꝛi celum quod tamẽ ſemper mouetur fir
mamentum nuncupare. Geñ.i. veruntamen

quia ab auditoꝛibus vel ſubditis ſuis quilibet

ſibi obedientie vendicat actus qui ſuo ſuꝑioꝛi
obediennam nõ exhibet. velut celum in ſuo mo
tu velociſſimum diuinis mandatis parendo.
etiam patenter ſe reddat myſtice Petro dice⸗

re.ij.tercio.c. Celi magno unpetu tranſeant.
Sciant inſuper hi quibus eos virtutibus wo⸗

ceat dec oꝛari.dum celi nuncupati ſtellatũ pla
netarumq; ſpecie mire loys intuenturxenuſtos
nõ ignoꝛantes ꝙ longeplures ſint ſtelle que a
nobisvideri nõ ponunt.qᷓ; queviſui patent.ne

queunt tamen numerari Beñ.xv. ?lid quem fi

nem dictum putent Eccleſiaſt. xliij. Bloꝛioſa
ſpecies celi gloꝛia ſtellarum.mundum illumi /

nans in excelſis wminus. Intus enim ange⸗
liſſint ſpecioſi coctoꝛes.vt vminibus exterius
awareãt oĩvirtute foꝛmoſi. Caueant aũt ſum

mopere ne obſcurentur dum foꝛtaſſis alijs ra
dijs q;ᷓ ſolar bus illuminari querunt ſeculari /
um litceris ſuperſue inſudantes.nulla enim
luce ceh ſplendeſcunt. que non oꝛiatur aſole.
Eccleſiaſtico teſte. Sol illuminans ꝑ omnia

reſpexit.et g oꝛia cvmini plenum eſt opus eiui

xlij. Par eſt vt iuſticie ſole runlantes ſolis ra⸗
dios tranſfundant in ceteros.vt verificetur il⸗
lud pᷣs.cxxxv. Qui fecit celos in inte lectu.va
leantq cum ꝓpheta alio auditoꝛes dicere. E⸗
ʒechie.i.Aperti ſunt celi et vidi viſiones dei.
Quia tamen nõnulli ſunt celi diuinis archa/
nis repleti.videant ne vbiq; ſe totos aperiant
Quoꝛundã enim oculi egri velut noctue limpi

dos ſolis radios ſuſtinere nõ valentes.in me⸗

dia luce cecantur. Quare celis pꝛudentia opuſ
eſt. ſicut ſcriprum eſt Pꝛouer.iij. Homin ſta
biliuit celos pꝛudentia. Ninc per & ſa. lxvi.idẽ
wminus ait. Celum eſt ſedes mea. Quo ſu⸗
pꝛa celos lateat magnificentia.iuxta illud pᷣs.

vii̊.E leuata eſt magmficentia ⁊c.Cunc erunt

vtiq; ſi fuerint ſperici figura perfecti capacit.n⸗

teq; maximi gemina videlicet charitate reple⸗

ti. oꝛdine diuino amantes dei.qᷓ creauit celus

erturlun

mlrhicl
irött
umnſin
nthen 1
ite
lerinn

1

uts

ss
un li
nmi n
lionge u
S
Ommnu
refinn
dminn
Celüairrmin
ſteben i
Gshungent
nmmenttn

Gevn n. ſeun

nitanlnni⸗

Aen ubb

felrimiterll
ſeonnirircd

iintieſedebl

emmeifſobona.

Geronneroen

ttreawns

Ptecicenatnn
Ekeettär
Ceduchem
fant dend⸗
Tmirhsſr
mrsfnn
rachſe
t alo N
Quitigigihe

airinignir
. re

Guhne
R un ppr por

Mnanmrais
Ptaaſitor

Moniäſaui

fidicede

Polegeribee
Mhme Jo⸗
Nllrrel
Ciſercercal
Uhanidin
Unlinpe
Gnihirag
ſamiun

—
ms iien
emn dei ane
Hrmn.mme
ne ne
NDNie
nnoi (enin
urninist
N
mide N
1 Ma
l nie
Nngenntſet
ebemen in
N mien
Mrien irln
d !

mninn
Crtiſnen,,
SS
znut

Capitulum primuũü

xerrãet quicquid celi ambitn cõtinet. Deſt.iij.

Carnales pterea vocat apłs.i. Coꝛinth.iij. s

nõ vt cõcoꝛdia celos.ſed velut beluas diſcoꝛdia
nutrit. Celi nempe oꝛdine ſuo inferioꝛa guber
nant. Nunqͥd ait Yob. xxxviij. Moſci oꝛdinẽ
celi ⁊c. Si vero ad lꝛã qñq; humana fragili⸗

tate vincente aut alia cauſa mouẽte. lis oꝛta
fuerit inter tales.mutuo ſe mitigẽt ſicut celi.q̃

alterutras malicdas tempert. elementoꝑ nui/
lu m aurxilin imploꝛãtes.de ᷓ bene exponituril⸗

lud ſancti Yob.rxxviij.vbi dicit. Quis enar⸗
rabit celoꝝ rões.et concentũ celi qͥs wꝛmire fa
ciet. Quinimo pꝛudenter attendãt ipᷣoꝝ offi⸗
cium foꝛe inferioꝛa regere plene vt libeat popu

lis cũ veritate diriſſe. Habuimus enĩ de celis
au rilũ et liberati ſumus.i.machab. xij. Licet

aũt eis cũ paulo celoꝝ natura ꝑductis ſuꝑflu⸗
os humoꝛes terreſtres attrahere collectas di⸗/
uitibus indicẽdo vt inde miſeri ſuſtententur.
Sic deus oꝑit celũ nubibo.et parat terre plu/⸗
uiã ps. cxlvi. Aliqñ etenĩ celoꝝ facies tegunt᷑
caligine vel nubibus aeris.ſed tñ et nunc lu/
men refundũt.et illis obſtaculis diſſipatis ſe
eſſe demonſtrãt qð erxãt. Quia nimirũ woctoꝛũ
vita talis eſſe ds.vt ſi ſepe malicia detrahentiũ
infamet. tñ ꝑ bona oꝑa et debitã patientiã ſan⸗
ctitatis lumẽ nõ ceſſet effundere.er moꝛdenti⸗
um rabie er bonis oꝑibo cõſideratʒ cõſumpta.
pateat euidenter nubiũ maledicta celos non
obfuſcaſſe ſed ſolũvolaſſe ab oꝛis latrantiũ ad
aures audientiũ. Sic exponat᷑ oꝛatio Salomo
nis. iij. Re. viij. dicẽt . Si clauſũ fuerit celuac.
Tandẽ talis ſit oĩs vira cocentiñ.vt ſicut celũ
intuẽtes ſingulos in admirationẽ ⁊ imitatõeʒ
atq; diuina pconia cõuertat. Scriptũ quiꝓpe
eſt. dalv ꝓdigia in celo a in terram. Yoel. j.

ODuicũq; igit his ſedecim ↄditionibo celoꝝ fu

erint in igniti. vere ſunt celi.qui enarrãt gloꝛi

am dei. bec ille.

Gecundo notatur .ü.

actus ꝓpꝛiꝰ ipoꝝ pᷣdicatoꝝ.et oe ẽ enarrare.i.
exta narrare alijs ꝑ pᷣdicationẽ qð intus intel⸗
ligũt.⁊ guſtã t ꝑ deuotionẽ. ſᷣm illð pᷣs.cxliiiq
Jemoꝛiã ſuauitatis tue eructabũt. Hoc aũt
omciũvt dicit᷑ de ſta.mona.c.qð dei timoꝛẽ. eſt
pꝛiuilegiatũ ab eccleſia multipliciter. Etr ponit
ſup dicto. c. Yo. an.xix.pꝛiuilegia ei*. Nꝛimo
q de qualibet religione pᷣt quis illud aſſumi.

eriã ſtatu clericali habita tñ licẽtia ſuoꝝ pᷣlatoꝝ

vt habet er de iudeis.qᷓ ſit Goff. Secũdo ꝙ nul
lus laicus ad hoc admittit niſi mitteref a deo.
qð tñ haberet ꝓbare ꝑ euidens ſignũ.vt moi⸗
ſes miſſus ad Pharaonẽ qui ꝓbauit perſigna

72

cio qꝛ nec cleric illud officiũ erercet.niſi miſ⸗
ſus a ſuis ſuperioꝛibo Ro.ix.Quõ pꝛedicabũt
niſi mittanf. Eoipo aũt quo alicui datur cura
animaꝑ.intelligit᷑ miſſus ab eccleſia quo ſaltẽ
ad ſuos ſubditos q bus pᷣdicare debʒ. Et ſic in
telligit dictum Gꝛego. di. xliij. ſit rectoꝛ. ibi oĩ
citur ꝙ officiũ pꝛeconis alias pᷣdicationis.i.

pꝛedicatoꝝ) ſuſcipit quiſquis cũ ad ſacerdotiũ

accedit.ſ.ad regimẽ eccleſie.ſRieligioſi mulii B
habent ex pꝛiuilegio pape. als ad epᷣm ptiner
lhmõi licentia. Quarto vt nõ clam ſed publice
pᷣdicetur. at:0Oι ⅛.. pꝛedicare ſuꝑ tecta. i. pu⸗
blice in aure audiſtis.i.ſecrete ait chꝛiſtus.vñ
de lereti. c. cum ex iniuncto.repꝛehendunt oc⸗
culta cõuenticula in actu pᷣdicationis vt ſuſpe
cta de lereſi. uinto vt pꝛeficiant᷑ pᷣdicatoꝛes
in eccleſijs cathedralibus ⁊ regularibo.vt quos
epiſcopi poſſunt in coadiutoꝛes habere. vt de of
fi. oꝛ. inter cetera. Abi enĩ dic tur.ꝙ inter cete
ra que ad ſalutẽ ſpectant populi chꝛiſtiani. pa/
bulumverbum dei maxime ſibi noſcitur necei
ſarium vnde epis mandatf᷑.vt viros idoneog
ad pꝛedicatõis officiũ exercendũ aſſumãt.potẽ
tes in opere et ſermone qui vice eoꝝ cũ ipᷣi nõ
valent lvc agere ꝓpter occupatõnes vel aliaz-
plebes ſibi cõm iſſas ediſicent et eis epᷣi neceſ⸗
ſaria ſubminiſtrent. Sexto vt ſint vicarij epᷣi.
ſcʒ ex cõmiſſione ipoꝝ epiſcopoꝛũ quã facere
eis debent. ſi ſunt idonei.Qui ſcʒ etiã adiuuẽt
in audiendis cõfeſſionibo et alis ꝑptinentibo
ad ſalutẽ.vt in dicto.c.inter cetera.Et Paulus
ſocios habuit ad pᷣdicandũ Barnabã et titum
et thimoteũ.Et petrus Linũ et Cletũ ꝓ dire
ctione animarũ. Septimo vt occaſione hmõi
officij adipiſcendi mirtant aliqui ad ſtudium
tologie cũ pꝛiuilesio de qᷓ halet᷑ de magiſtriſ
e.ſuꝑ ſcula. vt enĩ dicit Inno.di.lxi.miſerũ
eſt eũ fieri magiſtrũ.qui nunqᷓ; fuit diſapulus
Et ab apłis electus eſt in ſociũ ad pᷣdicandũ
Oaathias.qui erat coctus in lege. Octauo vt
licite porint mẽdicare.ęt accipe ab his quibo
pᷣdicant.i. Coꝛinth.ix.Si ſpũaſia vob is ſemi⸗
nauimꝰ magnũ nõ eſt ſi carnalia vr̃a metam
Nãet dñs ſtaruit qͥ euangeliũ pᷣdicãt de euã/⸗
gelio vinere. ad qð inſinuandũ miſit apłos ad
pᷣdicandũ ſine ſacculo ⁊ pera ⁊ pecunia.vt de e⸗
lemoſynis viuerẽt ſic et ipſe fecit.xij.q.i.pabe
bat.et ipſas elemoſinas licite recipiũt etiã ab
excõicatis. Nono vt poſtulatio facta de pᷣdica⸗
toꝛe.ſ.in pᷣlatũ ⁊ rectoꝛẽ eccleſie citiꝰ admittat
vrde elec.c.in cauſis.in fi.pᷣſumit᷑ enĩ ꝙ bñ pa
ſcet płmn cibo woctrine. ᷣm illud Yoh. vlti. Pa⸗
ſce oues meas. Decimo vt vlteri epᷣatus ec⸗
cleſia pꝛeſcribat᷑.etiã cũ ſcia rei.vt de pꝛeſcrip.
c.i. DOndecimovt cũ gentilib ciba ſuſcipiat᷑.de
iudeis.c.q; lit.pᷣin illud Luẽ.x. Comedentes

Titulus decimuſocta.

bentes que apud illos ſunt. Ouodecimo
E vnũ habitus in vnũ cõfoꝛ⸗

netur.de vi.et ho.cle.deus qui. AIſtud tñ ſane

intelligendũvt cũ fit ex diſpenſatõe pape ꝓpter

cauſam ſpecialẽ vt ibi fuit factũ. Mã alias re/

gulariter nõ arabis in boue ſimul et aʒino.di/

cit ſcriptura.i.vĩes diuerſe ꝓfeſſionis.nõ iun

ges vt exponit canõ.xvi.q.vij.noua.ſ.ad offi/⸗

ciandũ eccleſiã. HNõ dʒ ergo pᷣdicatoꝛ ſi regula
ris eſt dimittere habitũ ſuũ.vt ↄfoꝛmet ſe mo

ribus clercoꝝ vel religioſoꝑ quiba pᷣdicat.aut
etiã illũ occulte deferre ſed palã. In alijs debet

ſecõfoꝛmare cũ alijs ſalua obſeruatõe ſue reli⸗
giomis.di.xli.quiſqͥs. cũ glo.archi. Credecimo
vt ad pᷣdicationẽ dũ pᷣdicat qͥs.excõicatus ad
mittat nec eijciat de eccleſia.ſicut fit de diuiniſ
ofticijs. de ſen. excõ.rñſo. Et ſimiliter notoꝛij
vſurarij etpeccatoꝛes et heretici et infideles.et

loc vt ꝑ pᷣdicationẽ det᷑ eis materia cõuerſio/

nis. Pꝛedicate euangeliũ oĩ creature aitxpᷣs
OJarci vlti. nullũ excipiẽdo. Quartodecimo
vt dlericus etiã religioſus. etſi cogat mendica/
re.votũ tñ tranſmarinũ ſcʒ ad terrã ſanctã ꝑ/⸗
ſonaliter exequi tenet.cũ ſeʒ eſt aptus ad pᷣdi/
candũ.er de voto.c.ex multa.Að videt intel⸗
ligendũ ſi licenuã habeat a pᷣlato ſuo q ad reli⸗
gioſos. Neq; enĩ votuʒ pᷣt exequi ſine aſſenſu
pᷣlati et pcpue pegrmatõis.in q̃ pꝛelato fieret
pee iudion. Decimoquinto.vt indignus etiã
inſumciẽs ad vc nõ admittat.de eta. et quali.
c.xe nuł. Paulus ad CTuũ.i.c.potẽs ſic exlvꝛta
ri in ſana voctrina et eos qui cõtradicũt reuin
(ere. Et Symmachus papa.dil.lxxxi. Nemo
monitoꝛis recte ꝑſonã ſuſcipit.niſi qui acubo
ſuis errata cõdemnat et vite innocentiã ↄuer
ſanone demonſtret. Decimoſexto vt certe p/⸗
ſone leges vel phiſicã nõ audiãt. ne hoc officiũ
negligat.ne cle.vel mo.ſuꝑ ſpecula. Opoꝛtet
eni noſſe ſcripturas ſacras et leges eccleſienõ
legalia vel medicinalia. ſi quis vult vtilia pdi⸗/

care. vnde de chꝛiſto dicit Luc.vlti.ꝙ aperuit

eis ſenſum.ſcʒ apoſtolis.vt intelligerent ſcri⸗
pturas. Decinoſepumo vt ſecure verbuʒ dei
ꝓponatur in genere.t nõ aliquis peccatoꝛ oc
cultus tangaturſin ſpecie.ſ.ipm nominando.
Apls. ij.ad thimo.ij.c. Derbum dei nõ eſt al/
ligatum. eſa.lviij.c. Clama ne ceſſesc. Annũ
cia populo meo ſcelera eoꝛum. Decimoocta⸗
no. oꝛdo pꝛedicatoꝛum in eccleſia dei dicit eſſe
pꝛecipuue. vt de exceſ.pꝛela. nimis pꝛaua. Et

mexito. qina chꝛiſtus ad lvc miſſus eſt Eſa. lri

Spiritus wmini ſuper me.eo ꝙ vnxerit me.
Ad euangeliʒandũ paupꝑibo miſit me.et exin⸗
cde cõſecuta eſt cõuerſio mundi ad deum Ko. x.
ides ex auditu. auditus autem per verbum
chꝛiſti. quomodo autem audient ſine pꝛedicãj

te. Bernardus. DHnde tanta lur in toto oꝛle. ni
ſi de pꝛedicato Yeſu. Decimo no quia minte
et magne induſgentie conceſſe ſuntg multis
ſummis rontificibus audientibus pꝛedicatio/ H
nem fratrum pꝛidicatoꝛum quod vidi in peiuj
legijs.et ita credendũ eſt de alijs dꝛedicatoꝛi /

bus.Adde viceſimo.quia pꝛiuilegiata merceſ

eis reſeruatur in celis.ſcʒ aureola ſpecialis pꝛe
mi accidentalis. que datur coctoꝛibus. ſcm
uluc.. i. thimo. iij. Curſum cõſummaui ſcz p B
dicationis.fidẽ ſeruaui.ſcʒ.fideliter me haben/

do.in reliquo repoſita eſt mihi coꝛona.

Lercio oſtenditur (üi.
determinano materie pꝛedicande.in eo ꝓ di⸗
citur gloꝛiam dei.Nõ enim debent narrare glo
riam ſuam ſe laudando et oſtendendo ſcien/
tiam ſuam ſed gloꝛiam dei. Ohagnificentiam
gloꝛie ſanctitatis tue loquentur. mirabilia tua

narabunt. p̃s. cxliiij. Sirabilia ſiquidem ope

ra dei. ſcʒ cxreationis. gubernationis. redemptio
nis. lent predicari. Et bona que halentur in
gloꝛia quia ibi eſt omne id quod appetitur rey
cte. p̃s. Satiaboꝛ cum apparuerit gloꝛia tua. et
ea per cue peruenitur ad gloꝛiam ſcʒopera vir
tutum. Romano.ij. Gloꝛia ſvnoꝛ et par omni
lom ini operanti bonum. Et quia hec habentur
per fidem.ideo et fides pꝛedicanda et lvereſes
eradicande.ad quod eſt inſtitutu officium in⸗

qunſitoꝛum. De pertinentibus ad cõmendario
nem fidei et veꝛitate eius.hales in quarra par⸗/

te titu. de fide. He erroꝛibus iudeoꝛum paga⸗
noꝛum et hereticoꝛum permodum pꝛedicatio
nis. halxs ſupꝛa in ſecunda parte titu. de inny-

delitate.

De inquiſitoꝛibus quomodo ſe debent ha⸗

lere in inquiſitione cõtra hereticos. H
Capitulum ſecundum.

Ongruit autẽ mari
me inquiſitoꝛibus qui halent pᷣdi/
care illud pᷣs.lxvij. DOominꝰ* dabit
verbum euangelizantibus virtute multa. Et
loc tripliciter. Pꝛimo virtute ſcʒ ſapientie ad
pꝛoponendum veritatem wctrine. Secundo
virtute cõſtantie ad tolerandum perſecutionz
ab hereticis et ĩam moꝛtem. Cercioet virtu/
te pꝛudentie ad cõuincendas aſtutias et mali/
cias eoꝛum. Et quia pꝛedicatoꝛibus cõmuni/
ter cõmittitur inquiſitionis officiñ et religioſis
oꝛdinis pᷣdicatox.licʒ in minoꝛibo ſit ↄmiſſim

in ꝓuincia tuſcie ⁊ alijs puincijs ob reuerẽnã

leati franciſci.iõ titulo de pᷣdicatoꝛiba adnectit

moneldeni⸗
Puſig
Einfanoſn
clontießop ſen
vo i wlolt
imeintmeor df
nONkriel d
fulilxlloga
nleorglic de
iaſeteneant
ſeincicitenmne
oliniſtore

„

ſahianpeitesdit

Grcfonlsſeuni

Geptirennin
rnicſtaneb
Nusßeigorne
Gunonecerel⸗
Pexgehedis
aſeſtenenns⸗
tlolhonsfundn
Peoobkunnsͤ
lbegerenn
nepioocnnm
Nog noͤcogno

MWilninnesbte
ſtiglenise
elſelitalterd
eel Morelnorel
Nintadſn
fnherdece
fiicnlinionſin

Mngeinpone
Kanntatiod
Cfiin mebe
Pſivftinepen
toipfwnndentt
fmneſiniet
Volet ten
nfun iſti
enemmmnen

“
rigtit
mmertuctar
Atisid
ungnon

N

ahen
itegn Kni
eiDenn
miummu,
nmnntiihnt

mlien
wnainkdn
wiutntlinſi/
mucfnigtin
wnustplihe/

iounhus

capitul de inquiſitoꝛib. Bonifacius. viij. vt

inquiſitionis negociũ.ↄtra vreticã pꝛauitate
ad dei gloꝛiã et augmentũ fidei nr̃is tꝑibo ꝓ⸗
ſperec leges ꝓꝑ Fredericũ olim romanoꝝ im/
pecatoꝛẽ ꝓmulgatas in dei et eccleſie hvnoꝛẽ
et reticoꝝ exterminiũ aꝓpꝛobares ⁊ obſerua
ri volentes. vmuerſos ſeculhptãtes et vnos te
pꝛales.et ꝓuinciarũ terrarũ et ciuitatũ.alio

rũq; locoꝛũ rectoꝛes.quibuſcũq; dignitatibus

velofficqͥs aut noibus cenſeant᷑ requirim et

monemus. vt ſicur reputari capiũt ⁊ haberi fi

deles. ita pꝛo defenſione fidei dyoceſanis epis
et inquiſitoꝛibo heretice pꝛauitatis a ſede apłi⸗
ca deputatis aut in poſterũ deputãdis. pareãt

et intendũt in herenicoꝝ credentiũ fautoꝝ rece

ptatoꝝ et defenſoꝝ ipoꝑ in veſtigatõe captõne
ac cuſiodia diligeti.cũ ab eis ſuerint reqinſiti
Et vt pᷣfatas ꝑſonas peſtiferas in ptãtein ſeu
carcerẽ epoꝝ ſeu inqͥ ſitoꝝ dictoꝛũ.vel ad loca
de quo ip̃i vel aliq̃ ſeu aliquisex eis mandaue

rint infra eoꝑ dñoꝝ poteſtatẽ vel rectoꝝ diſtri/

ctum ducãt vel duci faciãt ſine moꝛa.vbi per
viros cativlicos a pᷣfatis ep̃is ſeu inquiſitoꝛi⸗
bus vel eoꝝ aliq̃ deputatos ſub arta et diligen
ti cuſtodia teneant. conec eoꝝ negociũ ꝑ eccle
ſie iudiciũ terminet᷑. Eoſe de bereſi a dioceſa⸗/
no epo vel inqͥ ſitoꝛe ſeu inquiſitoꝛibo ↄdemna
tos pfati ptãtes dñi tꝑales ſiuerectoꝛes veleo
rum officiales ſeu nũcũ ſibi relictos ſtatim re/
cipiant indilate animaduerſione debita pume
dos. nõ obſtantibo appellarõibꝰ ſeu ꝓdlama/
tionibus pᷣdictoꝝ nequicie filioꝝ.cũ tã ſᷣm oꝛ⸗
dinationẽ pdeceſſoꝝ noſtroꝛũ.qᷓ; m lege imn/
perialẽ appellatõis et ꝓclamatõis ben eficmũ ex
pꝛeſſe ſit łxreticis ⁊ credentibo et eoꝝ recepta⸗
toꝛibus fautoꝛibus ⁊ defenſoꝛibo interdictũ.
Pꝛohibemus ã̊ʒ diſtricti poreſtatibo vñis tꝑa
ſibus.et rectoꝛibo eoꝛũq; officialibo ſupᷣdictis
ne ip̃i de vc crimine cũ mere ſit eccleſiaſticum
quoq̃ mõ cognoſcãt vel iudicẽt.ſiue captos
eodẽ crimine abſq; dictoꝝ epoꝝ vel inqͥſiteꝝ.
aut ſaltẽ alterius eoꝛũ licẽtia vel mãdato a cat
cere liberẽt.aut executionẽ ſibi ꝓ hmõi crimie
nea dioceſano vel inquiſitoꝛibp ſeu inqͥſitoꝛe
iniunctã ꝓut ad ſuũ officium ſpectat.facere ſeu
adimplere detractẽt.vel alias dioceſanoꝝ iudi
ciũ aut inqͥ itoꝝ ſnĩam ſeu ꝓceſſum directe vl
indirecte impedire pᷣſumãt.Si qͥs aũt de pᷣdi⸗
ctis poteſtatibo dñis tpalibo rectoꝛibꝰ vel eoꝛũ
officialibo aut balliuis ↄtra pᷣdicta fecerit aut
pfato fidei negocio dioceſano epo. xel inquiſi
toꝛibo incumbenti ſe owponere attentauerit aut
foꝛte pᷣſumpſerit vel ipᷣm aliquatenꝰ impedire
voluerit.necnõ quiſciẽter ĩ pᷣdicis dederirau
xilium.cõſiliũ vel fauoꝛẽ.excõicationis ſe no⸗

hent mucrone ꝑfoſſum.quã ſi ꝓꝑ annũ aĩio ſu/

Capitulum ſecundũ

ſtinuerit ptinaci. ertunc velut hereticus cõdetn
netur. er de vyere. vt inqiuſitõis. li.vi. Jo. an.
in nouell.ſuꝑ verbo mere dicit. ꝙ nõ obſtant
auctoꝛitates veteris teſtamenti. ꝑ q̃s ꝓbari
videt.hvc licere pꝛincipibo.vt ptʒ Heutro.vij.
et. c. xij. et tangit.xxiij.q.v.ſi audieris.Et exem
plũ haler̃ de Yehu rege iſrael q̊ ad ſacerdotes
Baal.iij. Re.x. 2ld hec etſimilia rũdetur ꝑ id
quod halet᷑.ij.q.vij.nos ſi.S. item cũ balaam
pbi dicit᷑ ꝙ multa in veteri teſtam ẽto cõcede⸗
bant.q hodie ſunt ꝓhibita. Satis eſt hoc expſ⸗
ſe ꝑ cõſtitutionẽ eccleſie eſe nhibitũ. Et ſicut
bi canon eis circa vc ꝑmittit. Illud ſꝑ inrelli⸗
gitur ad mandatũ eccleſie vel in caſu executio⸗
nis ſententie late per eccleſiam vel pꝛeceptifa

ctce per eam.

Quomodo agendũ K.i.
ſit quaãdo cõtra hereticos ꝓceditur per epiſco⸗
pum et inquiſitoꝛẽ et de ꝓceſſibus adiniincem
cõmunicandis. Querit glo.ſuper verbo puniẽ
dos.Quid iuris ſi oꝛdinariꝰ inquiſitoꝛ diſcoꝛ⸗

dent in mandato.puta.quia vnus eoꝛum mã/⸗

dat punmiri ſe cõdemnatum. alter mandat rela
xari per ſe abſolutum. Reſpondet ſatis videtur
ſuperſedendum.wnec papa cõſolatur.vt eo.
t.per vc. li.vi.ibi dicitur. Derum vt dictum
inquiſitionis officium efficacius melius vtili⸗
uſq; pꝛocedat.cõcedimus ꝙ epiſcopos ipos et

per inquiſitoꝛes de facto eodem inquiri valear

cõmunitervel diuiſim. et ſi diuiſun ꝓceſſerint
teneantur ſibinuicem cõmunicare pꝛoceſſus.
