imponere vel engere. vt ꝓ feſto celebꝛando

entijs pꝛacticꝭ. cum ſit de coꝛppꝛe ſano egto
omniũ actuũ humanopr. Ex parte vo finig
digniqꝛ videt᷑ ſcia legalis vel mulitaris. cuᷣ
oꝛdinef ad cõſeruationẽ boni publici.qp pᷣ

fert᷑ cuiunibet ꝑtieularis ꝑſone. Sed expaæ

te modi conſiderandi vel in certitudine tra
dendi vident ſe habere ſicut excedẽtis ⁊ ex
ceſſa. quia ſicut regula mediqnalis varian
da eſt ex varietate ↄplexionũ.ſic regula iu

riſperitoꝝ varianda eſt ex varietate cõdino

num populi. vt dieit Aug'. d lilero arbitrio
KEũñ gͤſciẽtia medicine et iuris ſe habeant ſi⸗
cut excedentia et exceſſa.et vtraq; a doo ſit

Ham de medicina ſcripiũ eſt Ecci.xxxviij.
Altiſſimus de terra creauit meclelne. 2 s

pꝛudẽs nõ abhoꝛebit eam. E t de iure ſeu le

gibus dicit᷑ Pꝛouer. viij.ꝑ diuinaʒ ſapien⸗
nam. ꝑ me legñ cõditoꝛes iuſta decernuntr,

et vtraq; eſt ſatis neceſſaria vibus.gedi

cina ad ſanationẽ coꝛpoꝛñ Aura ad pacifi⸗
cũ lominũ victum vt dr di.iiij.c. facte ſuni

leges. ⁊ vtriuſq; pitus multum abiviboſp

noꝛef. Oñ dr Ecci.xxx viij.de medico. dij/
ſciplina.i. woctrina expimentũñ eius ꝑeam

exaltabit caput illius.et in cõſpeciu magna

troxꝝ collaudabit᷑. E de iure quo exercet iu⸗

ſticia halef Sapie. viij. Her hac halrbo cla
ritatẽ ad turbas.ſ.inſticiã leg? ſeruatã et ho
noꝛeʒz apud ſenioꝛes.ideo debentiuriſperini

⁊ medici ſeruare illud apoſtoli. Honoꝛe in/

uicem pᷣueniẽtes Roma.xij et nõ alter alte

rũ contẽnere veridere. Juriſpiti appelli/

tes medicos obſtetrices.et medici iuriſperi

tos nuncupãtes. boues ⁊ aſinos tanq; groſ

ſam ſctennam eopreputares. Scig aſ tiuſ

nulili dubiũ ſcientiã canonũ dignioꝛẽ ⁊ vti
lioꝛem eſſe ſcia iuris ciuilis. Ondeetimp

ratoꝛ dicit. ꝙ ſacre leges nõ dedignant᷑ ſe,

ſacros canones quod etiã firmat Gꝛatig.
oi.x. pꝑ totum. oſtendẽs ꝙ vbi leges ſint cõ

trarie ſacris canonib nullius ſunt momẽti

ius canonicum pꝛincipalius reſpicit et dixi

git ſpnalia. Jus aũt ciuile tpalis reſpicit et

Dueritur Vtrum J. V.

4 inn .

Enmmte

„7 P

vel nõ celebꝛãdo pecumam erigẽt. Rñdeo
ſᷣm Hoſtiẽ.Si magiſtro ẽ annexũ ſufficies

bfñ̃ficiũ. vi pᷣbenda aliqua vel ſus iciẽs ſala⸗

cõmitteret.quia venderet obſequiũ ſpũale

à ·„
. . *
° . „

.

imt
nlati
lelenensl
glorbasg
haſtenien
eeniace⸗
ſoemeng
leatpangen

io e
Plaſolnat.

pathinos
amſoieis
ſuntlinne
eſtetokn
conchnen
Alagni
ultll,
Salunhn⸗
ſolennr⸗
Menäinar

üiceidt

ftonri Deni
ſrſeeetole
Pcontxs
Ube
robon
Carmſcren
Nlnnechehir
ſceaühte
Cheneh
Mropee
lſl pnm:
Aſoirunee
rtengi
Slo pcäfn
uheet in⸗
Uatoneſri⸗
ſihecommt
oonekeli
ffuenniſglan

nmſeriiſten

fifnoneie
Aureffeſtn
Gietno
fhlſdaraſ

N

=
S=

=

fintcen
del netin
Ullſtlnery

eneemoid

ehiotſen

daen e.

eneglinie

maramtnidn
ebitenn Linn
rnignn
umdidi.lczt
Sunsmulum de,
ümidn
nrienneriez
1s Aintöͤſ,
sdiege
e ürinl
1üainuen
midrrichtkiifini
Keiliidwe
irs emisfiin
1nden Pidinn
armiezalntinn
glrrst ainneni
vrneputäes Ji
Arin roniit
nnäcanoni diunn
iunsculis Dun
aekkretiuien
s grodeni mnin
oRendis intnl
Woninni

sieni .

ei ad cõpetentẽ vict poteſt accipe collectã
ꝓꝙ laboꝛibus. ar. xij. q.ij. charltate. Et videt

Et ſubdit Bar. bꝛirien: Ego credo qͥcquid

xtra ᷣ ſymo.e,nemo.i.qłiij.vendẽtes
oteſt. iq.ij.ſicut eᷣm. Si vo nõ ſit annexũ
le beneneiũ vel ſalariũ aut ſi non ſufficiat

Poſtien. innuere. ꝙ nõ ſolũ ab extraneis.
led etiã a clericis eccleſie pomt exigere.non
m debet exigere a paupere. cũ ipſe potius de⸗
lbeat paupertati ſubuenirxe. Sed et talis exa
ctio ᷣm Binl.nõ debet eſſe coactoꝛia.vt ꝙ
miſi ſoluãt. expellat eos de ſcolis. aut ꝙ acci
piat libꝛos vel res eoꝛum. ſed potius inopi⸗
am ſuã eis exponẽdo. DHec oĩa intelligenda
ſunt ſi magiſter eſt ſummciẽs/ ſi inſufficiẽs
eſt et omiciũ wcendi aſumit non eſt ei ꝓui
dendumex cæœbito.ſed culꝑ ſue imputet. ff,
ad.l.aquiliã idem iuris. Si vo ſufficiens ẽ
et nõ halvet ꝓuiſionẽ.etiã ſi diues eſt poteſt
a dimtibo ncite accipe.qꝛ non tener᷑ eis gra
tis ſeruire. Satis ↄcoꝛ. Inno. Ray. 1 guil.
Iſtam etiã materiã diffuſe tractat glo. ſuꝑ

. & qbuſdã diſ. xxxvij. poſt multa. ar. pꝛ0

et contra. Demũ concludit Ro. ꝙ tũc ina⸗
giſter faciet collectã. cũ ei ſua plenſſime nõ
ſufficiunt. vt. x. q.iij.pꝛiſcis.et.xij.q.ij epᷣus

ditcat Voh. ꝙ magiſter facere collectã poteſt

viſitat eccleſiã vel cõſecrat. recipit ꝓcura/
tionẽ etiã ſi abundet.vt de cen.c.cumapl
2⁊.i(.ſopite.HNec hoc eſt vedere ſcientiã.que
vendi nõ poteſt cñ ſit res ſpũalis.ſed ꝓ labo

re ſuo ꝓmittit᷑ ſibi pᷣmiumſeu ſalariũ.hoc ẽ

exigere ſtipendiũ ꝓ patrocinio ſuo. et iuriſ
cõſulto ꝓ cõſilio ſuo.vt dicit Augꝰ. xi.q.iij.
non hcet. Et pᷣdicatoꝛ nõ dicit᷑ vendere p/
dicationẽ ſuã. ⁊ tñ petere põt ſuſtentationẽ
ſuã. Hec omnia intelligẽda ſunt. cum magi
ſtro non eſt aliter puiſum dependa. vel de

ſuſshcienti ſalario ꝓ laboꝛe ſuo. Nam ſi ꝓui
ſum enlet ſuficienter. tunc erigẽdo reputa

ret᷑ ſimomacũ et hoc cõiter tenet/IFtemno
ta ꝙ ſi mgr̃ feſtum alicuiſancti.quod de ſe
colendũ eſt.nõ vult concedere ad celebꝛan
duni niſi data ſibi pęcuma. ſᷣm Ray. ſimoni
Am cõmttit. qꝛ vendit qð ſpuale eſtad qð
tenet᷑et eodẽ mõ ſi feſtum nõcolendũ ipſe
vult feſtare.nec vult legere niſi data ſibi pe
cunia. vt.i.q lij. vendentes. HH
De licentia docen. .. Vi.
di vtrum poſſit aliquid exigi pꝛo ea vel ſol⸗
unilaut etiam ꝓ licentia eundi ad ſtudium.
aut etiã ꝓ ſubſtituendo alium in locum ſui

6 ı
„* . „ *ι
6 . .
–— 4

ſeg tñ ſponte oblata recipe

ctionẽa
iſta licentia generali ſeu coctoꝛationelicet
exigere ⁊ nõ ꝓ pꝛima.quia iſta nõ oꝛdinat᷑

.
—

in wcendo. Et videt᷑ ꝙ nõ. Nã lvc expꝛeſ
ſe dicit nitulus de nagiſtris.et.c.i.hoc expᷣne
Philet. ne ꝓ licentia wocendi aliqͥd exigaf.
qmmo in. c.ꝓhibeas eo. ti. mandat ſolutuʒ
ꝓ tali hcenna vebere reſtitin et pmiſum re
nitti. Quãuis em in hoc nõ cõmittar᷑ ſimo⸗
nia. Auia nõ vendit᷑ ſpuale. vel ſpnali anne,z
xum.ibi tñ eſt viciũ ↄcumionis.(¶ Circa hu
lius materie declaranonẽe diſtinguendũ vi⸗
det᷑ de licentia vocẽdi. quia dupliciter ſumi
tur. Ono mõ in ſpeciah ꝓ ipſa actualitate
cocendi.puta cũ cõducit᷑ quis ab aliq̃ vni⸗
uerſitate ad legendum in aliq̃ facultate. vel
ad loc bũniciũ ſeu pᷣbendã recipit vel ex ſe. iñ
ante inclvationẽ lecture opoꝛtet acciꝑe licẽ
tiam a rectoꝛe illus vniuerſitatis. vel can
cellario vel alijs ex ſtatuto.vel cõſuetidine
loci. Et ꝓ tali licẽtia ꝓhiber alqͥd exigi vel
recipi.Et de loc videt᷑ inteliſigendũ qð dici

tur eo. ti. c.i. videlicet ꝓ licẽtia wocendi nul
lus pcium exigat.vel ſub obtentu alicuiꝰcõ

ſuetudinis ab eis q́ͥ ccent aliquid querat.
nec docere quenqᷓ; qui ſit idoneus petita li

centia interdicat ⁊ taliter exactum mandat

reſtitui in.c.ſe.eo.ti.Et ad hvc facit qð no

tat YJo. an. ſup.c.quanto.vbi dicit ꝙ illud

fuit imperratum.ſ.ꝙ nõ exigat᷑ aliqͥd a cẽ
uſte llectã poteit te cõtra cancellarin parienſem.qui a quoli
ꝓcurari ſibi. etiã ſi abundet.quia ⁊ epᷣus cũ

bet ocente vnam marcham exigebat Din.
Alio mõ põt intelligi licentia vocendi ipia
dignitas magiſterij.qua datr facultas alicui
in generali vt pomit legere publice interpᷣta
ri et gloſare.Et loc ſit in cto ratione ali⸗
cuius in aliqua facultate. Et ꝓ tali licentia
cocẽdi alid acciꝑe vel exigere nõ videt᷑ ꝓ⸗

hibitũ qꝛ ꝑ dictũ.c.cũ coniuetudo. que eſt

optima legũ interpꝛes. vbiq; habeat ↄtran
um. Nam in wctoꝛatione alicuius qͥ eſt cãẽ
cellarius exigit et recipit octo florenos vel

plures.et examinatoꝛes pᷣſentes duos flo⸗

renos nec aliter woctoꝛarer᷑ niſiilla ſolue⸗
ret.nec adhuc legi repᷣhendentẽ talem exa⸗
twien eſſe rõ diuerſitatis.quia ꝓ

ad actualitateʒ legendi. Oñ ſcia cõicat᷑.ſed
ad quandam digaui tatẽ in cuius collanõe.
ſ.magiſterijet talis licẽtie ppnit᷑ ſpacium tẽ/⸗
woꝛis.ꝓ quo alijs tunc illi nõ ponunt vaca⸗
re et exercitiũ laboꝛis.quia pᷣſentes habent
ſtudere ꝓ arguendo ⁊ qui ↄfert gradum vł

Dare licentiã. habet ſermocinarelet ranone

officij.vt quia cãcellarius põt habere labo⸗
rare ꝓ directione vmuerſitatis ⁊ defenſiõe

Et ſic ſit in ſumpius officij non in modũ p/⸗
. . ——

atſonem ipfius ſcie. et nullus ibi laboꝛ vel
ertionid vel tepus wonit. Si auͦt diſtincno
iſta non placet. ſed ſub licẽtia wocendiintel
ligat et ſpecialis et generalis que dat in /
croꝛatu. tunc opoꝛtʒz dicere. vel iſta. c.illius
ti. eſſe abꝛogata. pꝑ contraria conſuetudine
vbiq; ſeruatã. quam et timoꝛ ani viri ſecuti
ſunt vel ꝙ vbiq; coꝛruptela eſt. et tranſgreſ
ſio illoꝛñ canonũ.qð vurum eſttantã mul⸗
citudinẽ cõdemnare. Mec tñ eo caſu verte⸗
tur turpitudo ex ꝑte ſoluẽtis has quottas
licentianti et examinannibus.quia exq ido
neus eſt ad legendũ redimit veranonẽ ſuã
extra de ſimo. . dilectus. m Boff. 2 Boſt.
Et q̃ intereſt examinationi recipit qſi ꝓ la/
Nota q; car. flo. .F. Vi.
tractans iſtã nrateriam inducit aliquos co
ctoꝛes dicentes illicitam dationẽ talem et
ſimoniacã vł turpe lucrũ qð tamẽ ipſe non
tenet.ſed licitã aſſerit ratione laboꝛis.et al⸗
legat Pe. de ancho. hoc tenentem. 5

ho.h em ¶ Ite no
ta ꝙ ſi pᷣlatus non vult dare licentiã alicui

clerico eũdi ad ſtudiũ miſi data ſibi pecunia

ᷣm aliquos ſimonia eſt Mã ipſa licẽtia ſpi
ri tualis eſt et ſpnñali ↄpetit poteſtati.de ſuno
ma tua nos.ſed ᷣm Inno. nõ eſt ſimonia.
ſed turpe lucrũ.nã induxit ius.qꝛ foꝛte non
habebat ⁊ ↄtradicit ei qð no.eo.ti.c.penul.
bec Yo. an. Die nota ꝙ ſi ille qͥ halet po
teſtatẽ ↄcedendi licennã wcendi.vult lege
re in ꝑiona ꝓpꝛia.non poteſt alteri licennã
xenegare vel eũ impedire.etiã ſi ipſe ſit val⸗
de idoneus ſᷣm Poſti. Et rõ eſt. quia hocẽ
in pᷣiudiciũ auditoꝛũ cũ ſepe qͥs habeat gra⸗
tiam diſcẽdi ab vno et nõ ab alio. Onde ⁊
Quintihanus ait.Scientia coaleſcere ne⸗
quit.niſi ſociata fuerii tradẽtis accipientiſ
qʒ cõcoꝛdia.¶ ¶ Atem cũ querit᷑. vtrũ aliqͥs
obtenta licentia legẽdi velit ahũ ſubſtitue
re ſibi.nunqͥd a ſubſtituto poteſt recipere ex
penſas qꝗᷓs fecit in cõuiuijs et hmõi.Reſpon
det Buil. ꝙ ſi eſt cõſuetudo lociꝙ poſſit ali
um ſubſtituere.tunc ab illo põt reciꝑe expẽ
ſas factas.quaſi loco intereſſe dum t ille
coceat nomine eius.Si aũt totũ ius ſuum
tranſtert in ſubſtitutũ.nõ debet aliquid reci
pere etiã ꝓ intereſe. nec poteſt enam in pꝛi
mo caſu paciſci cum ſubſtituto de certa poꝛ/
tione emolumẽti recipiendi.et multominꝰ

mn ſecundo caſuu.

vel mendicannbo fratribo magiſtraãdis a cle

neis wocenbo vel ſtudenbo in theologia vel

„ v „ *

—

etia alqe ſcientijs quibus emunitatibo gan

de ant. Et pꝛimo qritur. vtrum monachus
rel de oꝛdine mendicantiñ poſſit ⁊ debeat in
magiſtxñ aſſummi. Et videt᷑ ꝙnõ. qꝛ vocem

plangẽetis halet nõ vocẽtis ᷣm Piero.xvi.

q.i.monachus. Sed ↄtra idẽ Hiero. dicit.
OJ ho tpe diſce qð poſtea alios woceas.xvi.
q.i. ſic viue. Ytẽ ſi religioſus idoneus eſtp
ceteris.qꝛ eminẽtis ſcĩe etſanctiſſime vite
nunqͥd nõ eſt melius talẽ in cathedra pone⸗
re qᷓ; minus honeſtũ nõ ita lr̃atum clericũ ſe
cularem. et maxime cũ tales cõiter grat; w
ceant.et ex hoc releuent᷑ eccleſie/ Rñdeta
uarus in li. de plãciu eccleſie.ſi talis ſe inge
rat ſicut cõiter hodie faciunt pᷣdicatoꝛes et
minoꝛes et alij mendicantes.⁊ nedũ hoc in
oꝛdine ꝓcurantes.led ꝑ ſeculares potẽtes
pᷣlatos ⁊ cardinales eccleſie hoc magiſterũ
ꝓcurãtes.repellat᷑ vtindignus et ambino⸗
ſius.i.q.vi.ſic.⁊.viij.q.i.in ſcripturis.Aut
a ſuo ſupioꝛi miitit.et ab illo ad quemꝑn/
net licentiat᷑.Et ſic eſt admittẽdus.vt.xvi.
q.i.moderamine.et.c.ſunt nonnulli.dũ mñ
abſtineant a ſciẽtijs phibitis.de quibiſcien
tijs. ..legiby a phiſica. vt eſt medicing. als h
eis cõceſſum videt᷑.extra de pᷣſump.c.nõne
maxime in tologia. ad quã omnes indi⸗
ſtincte admittendi ſunt. tã ſeculares qꝙ; reli
gioſi. hoc etiã rerit ſalus animaꝝ et publi/⸗
ca vtilitas q̃ pꝛeſferẽda eſt pꝛiuate. Et in
delet obedire monachus abbati et ſimilter
religioſus ſuo ſuꝑioꝛi.niſi eſſetmuliũ ine⸗
ptus ⁊ ignoꝛ ans vᷣm Doſt. Et ſubcdit idem
aluarus. Ego nunq; vidi aut audim in ali⸗
quo oꝛdine iniunctã alicui religioſo talem
obediennã verã ꝑ pꝛelatũ. Nã nõ cũ obedi⸗
diennia.ſed exoꝛta ⁊ ꝓcurata ⁊ frequenter
empta lhcentia currunt qͥdam religion cum
loculis ſuis ꝓmagiſterio et lectoꝛatu.tãta
eſt ambitio quoꝛundã tota die.Ad dictum
Hiero.ſupꝛapoſitũ põt reſwonderi.ꝙ mona
chus inq;tum monachus.i.m illũ ſtatum
pᷣciſe nõ habet wocere. ſed lugere. Sʒ ſi adal
tioꝛẽ ſtatũ vocatus fuerit.vt ad regedũ vel
legendũ.tũe halet etiãẽ wcere. Itez nota
& in.c.ſuꝑ ſxecula.e.ti.ſtatuit᷑.ꝙæ centes
1in theologica facultate. dum in ſcolis dbeu
erint et ſimiliter ſtudentes in txeologig. dũ
in ſcolis ſtuduerint ꝑ annos quinq;. recipi
unt integre ꝓuentus pᷣbendaꝝ et ſuoꝝ bñn
cioꝝ.non obſtãte quacunqꝙ; conſuetudine

vel ſtatuto in cõtrariũ.Et nota ꝙ loquituxr

tm̃ de wc. et ſudengo n trolqin Erlue

intelligendũñ in ſtucio generali non ſpecali
alicuiꝰ ville vel caſtri. ⁊ de licentia p atoꝛũ
iuop. extra de cle:n re c. tue, et, crelatum

.2.₰W6 foſirit r- Qsçotan:
A

6
0
d
°
0
.
. d

Andetal,

.

—

$ 4

Eeiiii

onkget
— uſtit

lttte

Ellin
ſuztn
alieſera
Iſitndien
tgitün
ſpetniiet
etiietetpl

(aelin
ſnlaien
lälees
cioſon

ſehardes
Digcnades

s

Jeincl
plula
Tdütt
ooendt
nonſufiu
Hriamin
cpiſedeni
llennien
is waliß
Unlicenni.
(Ferei

geöicaens
Ctfſiclar
Wil
Wekp
Ginecte
n
Aun
Cfrarisnng
Nroopmagfn
rranſen
Chent qinof
ſͤh,Gdi⸗
tbtnrenon
mmebſgpian
ſanwſſin

ulet hi

atnun
hepennaa

unc onbu
mctiaian anl
opreleri Nin
n1 pcru
urmuntidung
magKerodtm
Orundi unin

nr

Capitulũ

Item epi wſſumt diſpenſare. qui obti

nenmt eccleſias parochiales in ſiſtedo ſtudio

nec ſit diſtictio mag? de teologia q; de alijs

ſcieutijs. mn teneant᷑ ꝓmoueri inſea annũ
mMiſi gad ſubdyaconatũ ad quẽ niſi ſint pmo⸗

n infra dictum tempus ſunt pꝛiuati. Ad ſa

cer dotiũ aũt non tenent᷑ ꝓmoueri vſq; ad
ſeptenniũ.et interim ꝓuideat eccleſie ꝑ vi

CLariũ.et elapſo ſeptẽnio ſi pꝛimo anno nõ

faciet ſe ad ſacerdonũ ꝓmoueri.ipſa eccle/
ſia pꝛiuat᷑.extra d elec.c.cũ ex eo.li.vi.lu

Aire tñ leges in ſcolis vel medicinã.nõ ſolũ

religioſo vt dictũ eſt ſed etiã ⁊ ſacerdonb
ſecularibus ⁊ alijs habenubo eccleſiaſticas
dignitates ꝓhibitũ eſtſub pena excõicatio
nis de qua vide infra in ti. de excõicatione
AVtẽ in.c.ſuꝑ ſpecula.de mgfr̃is dr.ꝙ pᷣlati et

capitula debent aliquos abiles mittere ad

ſtudiũ thologie.qui poſtmodũ valeant ali

os erudire qbus ſi ꝓpꝛij obuentus eccleſie

non ſufficiunt ipſi pꝛelati et capitula neceſ
ſaria miniſtrabunt/t ſᷣm Inno.non ſolũ
epᷣi ſedetiã inſerioꝛes prelati pñt dare talẽ
licentiã eundi ad ſtudiũ ſeu ad ſcolas. O ſi
epᷣs vel alij pᷣlati malicioſe differãt dare ta
lem licentiã. poterit fm Hoſti.peti a ſuꝑio
ri. ¶ AYrẽ religioſus qͥ at cedit ad ſtudia ſine
licentia ſui pᷣlati ⁊ maioꝛis partis capituli
eſt excõicatus.et coctoꝛ qͥ cet tales ſcien
ter in ſcolis.vel qͥ temere dimiſerunt habi⸗
tum religionis.vel religioſos et clericos qͥ/
pus eſt ꝓhibitũ vt dictũ eſt leges vel phiſi⸗
ca. i.medicinã.eſt excõicatus.extra ne cle.

El mo.vt ꝑiculoſa li.vlii.˖.·
De opinionibus C.ir.
contrarijs magiſtrox. Otruʒ auditoꝛes di
uerſoꝝ magiſtroꝝ tenentiũ diuerſas opini
ones excuſent᷑ a peccato ſi opiniones ſuoꝝ
tenent qñ nõ ſunt bone.Reſpondet b.tſv.in

ſcripture non ſunt cõtra fidẽ vel bonos mo
res.abſq; piculo auditoꝛes vtrãq; opinio
nẽ ſequi poſſimnt. Sicut varia fuit opinio in
ter Aug.et Hiero. de obſeruatione legali/
umante diuulgationem euãgelij.⁊ de ſimu
datidna Petri circa illa legalia.et hmõi ha⸗
bet eis air aplus Ro.xiiij. ODnuſquiſq;

ler gg in ſuo ſenſu abundet/An illis vᷣo qᷓptinent

S
e⸗ oe
1

u
e

ℳ! 4

Utonſe

ad fideʒ vel bonos moꝛes nullus excuſatſi
ſequat erroneã opinionẽ mgri alicuiꝰ. In
talibo em̃ ignoꝛantia non excuſet.alio quin
immunes ↄpeccato fuivent qui ſecuti ſunt
opinionẽ Arrij et neſtoꝛij et alioꝝ hereſiar/

—w

charũ. Nec oſſunt excuſationẽ habere per

ſimplicitatẽ ſi in talibus opinioniboopinio

S. 9re— ſier Docer.⸗ ß „ nder

. . „—
*
. » —
.
— 6

ꝙcũ ſint duerſa iura et opiniones.ſcilicet

bis non eſt deſacili pᷣſtandus anenſus.ſʒ po
tius vt dicit TRug.in.iij.de wctrina chꝛiſtia
na.cõ ſulere qͥs delet regulã fidei. quã de ſcri
pturarũ planioꝛibo locis et eccleſie autoꝛi
tate nceꝑit. Qui em anentit opinioni ali⸗
cuuts magiſtri ↄtra manifeſtũ ſcripture te
ſtimoniũ. ſiue cõtra id quod publice tenet᷑
ᷣm eccleſie auctoꝛitatẽ non põt a vicio er
roꝛis excuſari. Concoꝛ. OJonal. Buil.et
Hoſt.Aliqua ſunt qᷓ aliqñ fuerũt in varia
opinione voctoꝝ.anteqᷓ; ꝑ eccleſiã fieret de

nem erroneã ſequanf. In talibus em̃ du/

terminatio. et/p illo tpe potuerunt excuſari

q vnam vel cõtrariã tenebant/Sed poſtq;
leterminatũ eſt ꝑ eccleſiã et firmata altera
earu hereticũ enet contrariũ ſentire. Exem
plũ de pauꝑtate chꝛiſti añ Ao. xxij. erãt va

rie et cõtrarie opiniones. trũ chꝛiſtus cũ

aplis habuerit aliquid in cõmum mobiliuʒ
Sed determinatũ uit ꝑ ipᷣm Yo.xxij.imo ꝑ
eccleſiã ꝙ habuit.vt patet YJoh. xiij. c. . xij
ꝗ.i.habebat dñs loculos et exemplu.ita
ↄtrariũ aſſereret ꝑtinaciter hereticus ha⸗
beret. Non ergo excuſant ſimplices mulier
cule q̃ wcent᷑ et nntriunt᷑ in illo erroꝛe ab
hereticis ſeu fraticellis de opinione.q̃n da⸗
mnationẽ anime incurrant. Et addit Hoſ.

non cõ tra veũ vel bonos moꝛes.humanioꝛ
ſententiaeſt pᷣferenda.ſ.ceterꝭ paribo.ex de

tranſac.c.fi.als ſtandũ eſt ei que melioꝛi in
nitit᷑ rationi.diſ.xx.ꝭS.i.et extra de ferijs.c.ca

pellanus.Adde etiã ꝙ in his q̃ cõcernũt fo
rum cõſcĩe.in dubijs tutioꝛ via eſteligẽda.
extra de ſpon.c.iuuenis.nec tamen defacili

cõtraria opinio condemnanda.

De vicis que repe Hx.

riunt᷑ vltra ↄmunia ſpãliter in wctoꝛibus

10 .4 et ſcolaribo. et de ſuꝑbia interioꝛi ⁊ laſcuna
qolilet. Si diuerſe opiniones dectoꝝ ſacre

et immodeſtia exterioꝛi dictuʒ eſt ſupꝛa in
pꝛimis.5.q̃tuoꝛ. Ponit enã Alluarus in ſi.
e plãctu eccleſie plures alios.¶¶ Et pꝛimo
Auen qꝛ cum ſint indocti ⁊ min ſumcietes
faciũt ſe ꝑ pᷣces ⁊ alia munuſcula pꝓmoueri
in magiſtros.extra de mgr̃is.c.q̃nto. Et cũ
vocant ad examẽ alioꝛũ.admittũt ineptos

etignoꝛãtes ad magiſteriũ ¶ Scðo qꝛ de⸗/
ſpiciunt ſufficiẽtes ſubditos cathedrari ʒe⸗

lo inuidie ducti.et iactãtia pleni alios con⸗
tẽnunt.et eoꝝ dicta irrationabiliter repꝛo⸗
bant ↄtra illud Ambꝛo. Deritatis ea regla
eſt vt nil facias ↄᷣmẽdãdi tui cã quo minoꝛ
alius ſiat. neq; ſiqd boni oꝑis habeas id ad
defoꝛmatione alterius ⁊ vituꝑationẽ exer

ceas. xl. q.iij.ſids. Dinc ⁊ Bꝛeg. ꝓpꝛiũ

R. iij

veſpiciunt ſimplic

—

vctrina arrogantiũ. vt humiliter neſciant

.

cia moꝛũ vitare q; verboꝛñ otra illud Aug.
Diſti. xxxvii o. ¶ Quarto quia cocẽt

inutilia vana et aliqñ falſa. qð piculaſiſſi/

mũ eſt in octrina ſidei et moꝝ.quod pꝛeci

pvpnne ptinet ad ingros in theologia. hi ſunt

ſontes ſine aq et nebule turbinib) agitate.
gubo caligo tenebꝛarũ reſeruat᷑. vt ſcribit
Aiudic.i.c.quos figuratos in balaazʒ aſina.

QAuinto qꝛ ſunt canes muti nõ valẽtes
latrare. vt inuehif ↄtra eos Aſaias.lvi. ca.
Vigentes vicia populon et dñoꝝ ne diſpli
ceant eis. tacent cũ arguere deberent ſalteʒ
ſecreto. quod aliqñ etiam omittũt. qꝛ ſunt

ipfi ſimilib innoluti. ij. q. vij. in grauiby.et

in. iiij. ſen. Dicunt coc. ꝙ peccat moꝛtaliter
legens publice in theologia ſi eſt pꝑmanẽs

in notoꝛio moꝛtali. (Sexto cum retinent

in ſcolis ſuis excõmunicatos. vel nõ rephẽ
dunt ſcolares diſcolos. et turpitudines pu

blice exercẽtes. debent em̃ cũ ſciẽtia moꝛes
impꝛimere. (/ Septimo cũ exauaricia exi/

gunt ſalariati ſufficienter vltra debitum vel
pauꝑ

—

rxelomittũt legere cũ debent.alijs vacantes

in ſoc offendut inqt pfatus aluarus mmagi⸗
ſtri parieñ.et in anglia et in oxonia tã ſecu/
lares qᷓ; religioſi.tã pꝛedicatoꝛes i;̊ mino

res. et ali quoꝝ aliquoꝝ arrogãtia inexpli

cabilis eſt in quoꝝ ſcolis nõ ꝓphete.nõ mo

ꝓſi lex ſancta.nõ chꝛiſtus ſapia patris non

euangeliũ.ſ.nõ coctrina apłoꝝ.nõ ſanctoꝝ

vctoꝛũ audiunt᷑.ſed rebat peᷣus idolatra
et cõmentatoꝛ eiuſdẽ cñ ceteris liberaliũ ar ent in
lis turpitudies aliqñ opant᷑ ſuꝑ qmgrieoꝝ

tium pedagogis.adeo ꝙ in ſcolis theologie
non ſermo ſacer. ſed philoſophia legatur.

imo nec iam textũ ſententiaxr legunt wcto
res in ſcolis et baccalarij.ſed ad qſtiones ꝓ

perant curioſas vt ad literã non appareãt.

nonne exiſtant cõtra canonẽ. xxxvij. diſc
vonnemewrei Piero, A, eade. 5)

ne vobis vider in vanitatẽ ſenſus ⁊ obſcu
ritatem mentis ingredi qui dieb ac nocti⸗
bus in dialetica arte toꝛquet ⁊c.
ppoſtolus coctoꝛ ſeraphicꝰ ad Col.ij. ait. Di
ete ne quis vos decipiat p philoſophiã ⁊

inanẽ fallaciam m traditionẽ hominũ ᷣm

elementa mũdi et nõ ᷣm chꝛiſtuz. De iſtis

es qui magis noꝛunt vi⸗/

eſt ſimplices arguunt. ij. q. vij. ſecuti ſunt

aupes vocere nolunt niſi cñ pecunia. vt ꝓ
feſtiuãdo vel nõ feſtiuãdo pecuniã volunt mgfis.J
mell'eſſet neſcire q; ſcire. diſt. xx viij. ;ᷓuis
xel minus diligeter faciũt.¶ Octauo cñ co
nant dicere ſubtilia non vtilia vt videant
ab lomibo et vocentf rabbi qð pᷣcipue in ma
giſtris tleologie repᷣhenſibile eſt. Et pᷣcipue

parẽtibo circa cle
ginc 71 a)9

magiſtris quoꝝ totum ſtudium eſt legere e
diſputare ⁊ cõmẽta curioſa facere. de peni⸗
tentia nõ curgre. carnaliter pinfre 7 hono/
res aphetere oquit Bꝛego. diſt. rlix. hine

1
etem̃ dicens. Lippuscuius eſt qdẽ ingeniũ

ad cognitionẽ veritatis emicat.ſed tñ hunc

carnalia opa obſcurant q̃ quideʒ lippus re

pꝛobat᷑ a deo in miniſterio ſuo in veteri te⸗

ſtamento.

De viciis ſcolariũ ..exri.
ponit aluarꝰ hec inter alia in eis repiri. Pꝛii
mo quideʒ quia aliqñ volunt eẽ ſupꝛa ma

giſtros ſuos impugnãtes eoꝝ dicta. c qua
dã ꝓteruia magiſq; er rõne.cũ tñ dicat Lu.
vi. Mon ẽ diſcipulꝰſupᷣ mgr̃m.vi.q.i.ſacer

dotes ¶/ Scõo. qꝛ volunt fieri magiſtri q́

diſcipuli legitimi non fuerũt.xxxvij.di. xela

tum./Tercio vadunt ad ſcolaset diſcere
negligunt velↄtẽénunt nec ſtudio vacant⸗
talis magis membꝛum diaboli qᷓᷓ chꝛiſti eſt
di. xxxix.nullus.&t tales qͥ vadunt adſtudi
um et nõ ſtudent non vident᷑ cum tuta cõ/
ſcia gaudere pꝛiuilegio fructuũ bñficioꝝ in
ſtudio.extra de mgtr̃is.c.i.Et ſi recipiũttenẽ
tur ad reſtitutionẽ.q? fraudulẽeter eos reci
piunt. quod ſatꝭ apparet ex eo qð vrc.ſ.x
fis.¶¶ Quarto. qꝛ frequẽter diſcũtea q
vtſcĩias ꝓhibitas. ⁊ amatoꝛia v̈ba ⁊ ſupſti
tiões. ¶ Quinto qꝛ in obſcuris ad ſeipſos
recurrũt dimiſa ſcriptura vel canonica ſci

entia quã neſciũt/⁊ ideo mgfi erroꝛis fiunt

Eruleſcent em̃ ab alus inquirere quodp ſe
neſciũñt q̈ eſt ſtultũ. di. xxij. e cõſtãinopoli
tano. ¶ Sexto defraudaãt mgros ſalarijs de

bitis cũ ſoluere valeãt. Dñ ad reſtitunonẽ

tenent᷑.qꝛ eccleſiaſticis vtilitanbo deſeruiẽ/
tẽ eccleſiaſtica opoꝛtet remuneratione gau

dere. ait Bꝛego. xij: q:ij. Seveind. quia
hñt in ſe malas turpes ſocietates.aſſociã

tes. alter altex ad mala. Et cũ iacent in ſco

Alen t ꝓuidere ⁊ obuiare n pñt vt wieei
ẽſupꝛa.diſ.lxxxiij.erroꝛ. Octauo qꝛ ſunt
inobediẽtes mgfis i vniuerii
et trãſgrediuntf aliqñ ſtatuta q iur?ct ſoru/
re ⁊ aliqñ cõtendũtet reſiſtũt eis.qͥ ⁊ veræ
ribus virgaꝝ ſubijciẽdi ſunt. ꝗ modus coer
tionis er a iigtis artiũ liberaliuz et ab ipſis
ricos exhibet. exeplu dera⸗
pto in archiepᷣm ¶ Mono inf ſtiuitatibus
nõ vadũt ad ecclſias ad audi ndũu diuina
officia 1 pdicationes.et ꝑmarime miſſaz in
tegram ad quã oẽs chꝛiſtiani tenent. de cõ

ſe. diſ. i. miſſas.ſed diſcurrũt ꝑ ciuitatem cu

——
6

(ldre
(pe

MVnhlt

cleeccen
l frn
Göbibliosit

Moresc

ſicfnſes
fgleci
Gſnaaie
Weonlpe
fſophnr
dſn

i
An
ſus i
ente

=

eclleſca
chbet,
nragf⸗

mnoe

ſoſyms
ſeßi
Moe
oiigid
henie

ſtti;

Ahaid

euitſorenn

esphloc
teligiche
ſo el vſae
ſpne, wlſcf

eDalan

chnöpe⸗

illerſin

fhöfthe

ſeleſh

„
opftaitif Reimum
HZ — . DU atirnfenſes nni aanin
””ůs lenienſes qui adni
Mä blis. pel Biindvacabaet mit vr alians nonn mipfrer
tad lectiones in ſco ad ec aliud vacabant wij. /Quinto in in
4 . lenrraſeunaluanſgle e Rei audliren: Acnu ruiſ.- in phiaen
Rdn ſain nt recollectas in ina. ſed ad v bus facultatib ſtude⸗ zia mö in iure uqe
lte ſori bunt recolle ob diuina. illud de bus facult 1õ in tlxologia mõ in i hai. lij.
ngſſn ſ ſias vadũt non ob dũ.ↄtva illu . dicina.mõ in inntß illud. i. Th
lre N dleſias va lfabulandũ.ↄt Deci/ me teing. ficiunt. ᷣmi itatis ſciaʒ ꝑ
nainin duim minieres. vel fah u. li. vi. cq et in nullo ꝓficiunt d veritatis ſcia⸗
duim minier decet wmũ. l. vi tes 7 et in mn tnunq; ad vritan endan
enen eñmu. eccleſiax. c. decet tpartialitates: ſeß diſcẽtes. et nun moꝛie cõmen
Ndt eñmu. ecc ſimultates et rando ſeinꝑ Sexto nil memo quaſi ſine
declieſitini mo qꝛ faciunt im ꝛẽ vel ꝓcurar ementes/Sexto nilm entes et qu
ls mo qꝛ taaunt ſi do rectoꝛẽ vel, larium ue ia curſim lege ſua memo
mnsmncmſtin coõbiblias in eligẽ 6ſm vnlitatẽ ſcolarium tes. ſed omnia fidentes de ſu
dg cobilias in el qn ad bec mune, tes. ſed on lita confidentes illud Tu.
nzcitne ctoꝛes cõduci.nõ aliqñ ad hec m intellectu.ve e. tis cõtra ſ. Di
mig.. tiõdes. . ſuis ma l l tẽt in ſcript .. rba hec. ſ. D
niſknſnn ſẽd ſ̃m ſuas affecti emulãtes ꝓ lijs ria. vt ni note bat omnia verba! ſtea
AEaéNIInd obſequijs ſcolares ab alij ij. Oaria cõſeruab oꝛde ſuo vt wo
rib allecti ⁊ c btrabẽtes ſcola cedere. i,8 lio conferens in c ipture cöõmenda
ſechors . giſtrz. 2 aliqñ ſu s ad ſuos accee cta de filio co er.qſeripture cũ poſ
ſcc giſtr'. ſuadente 4 õ iſti tene liſtis narrare * do ab alijs c
ctoꝛibo. et ꝑ ſcolarũ Et quõ i arte euange o nõ audiendo a rogando
18.. 7. ber te ſco . nda par eptimo no auch nec interrog 6
milinang, nõ ꝓpter vtilita habes in ſecunda . ſed rent öferẽdo cũ alijs nec interr ſapiẽs
e rif nẽ ha ſci curati. ſe cõferẽdo cñ alt Audiẽs ſapiẽs
Uign olnndn ant ad ſatiſfactio ſi ſunt clerici cu ſs ſint nec tra illud ꝓpuer. i. tus eſt in
n ti.ij. neio sumiteärin quas di amentcenne chꝛi in ooninketronan
Sertöne ii ciñ vadũt ad bonos ⁊ ſufficiẽtes. deelecr. ſapien ctoꝝ audientẽ ille is applicãdo
nſi; ninnd ſuis nenmos aniar exertentertra de eiecr. mechd we u. ij / kagede-ia vranaomct
1 cura an diũt le e temi galie; lligéda. ita vt alr it de
onſtentum cumex eo li. v legales ⁊ hmõi enbovel mentẽa⸗ illud & ci. i a ſwelneſtcg
gee . 1 taꝝ vt abẽt a parẽt 1 56 tat cotra 1 — ono debitũ fu . tez
duntadſcohhsen ru ꝓhibi Eſas quas l . iuſjs der ſe Wono oꝛẽ dei. ſalu
eſas qads! bernis cõuiujs cogita en⸗ puta lvnoꝛẽ dei. ſ.
nuntnerſtncſone Limo en ſune expendũt in ta rui reuer us 15 p̃ᷣſtitue do. puta Iſaltem ex lucro
fä is ſuis expe tatib- ſic vac . ſibi nõ pᷣ itnend ſui. xel ſalter duo
dum dalblicht⸗ eccleſis ſupfluitatibo. étia 1 pecunia ſi rimi edificationeʒ ſ gendum veladuo
Znadn get alijs ſup fluit conſaẽtia pecunis Primiedincan ad legendr liã ſuſtẽtet
itmiesq ain ſicfigen ſine ſcia. conſciẽt HNõ hie ali cöõductus ad leg familiã ſuſte
enft s “M nos. ne! illud Diero. ile ẽ. ſuo tpali codt vñ ſe 7 bonũ qð
unmnentun tunt a s põt inuehi illud! laudabileẽ. ſ lmedicans.vñ ando bonũ
nigt ee HiI iſſe ije ſtu cans ve 4 et opandol n
enkenſomiti ololgmis ſeinenec hñ nsvel tononie ſin c9 ecimo nõ greuoo er⸗ gco. iiij. Scie
nihtitiſnai roſoly ꝛia. ſic nõ pari ef.¶ Decimo / noſcit. ꝓpter qõt i en ili.
Ptiſudtins ets llin ilirerlaude meret unt de ſtu nitond et nõ faciẽti peim eſt M
ſmanfi duiſſe. bita cõtrahut et ter q excõ ti nis. vi. do d ſen catoꝝ ⁊ ꝓci
nneginmiii nio drien⸗ nõ ſaluis. Pp inõpnt de 6 Pa re Larn aduorawog zincur-
e d dio Rlieſi s nõ curãt.ſed abſolu Exi agirnlui. e xereltio aduoe
miimel 4 ann erammn li⸗te rii. ruer dinereti qualitate eoꝝ.
tKnsne rogeilr. P. Hiſian NAre rM
nn WaCYu M diũ VBmlertus in e imo cũ quis / ZA editatẽ tuã.⁊ po
intun ng eirca lectiu⸗ orire ſe itin E aneoprano⸗ gnigen⸗ lerecitat⸗ rerre Bs.
iaign le beati Aug. 5 ninbili⸗ AYNoti 6tuaʒ terminos Eꝓp
in . ꝛele ſacras ſeſſionẽ ſitionẽ ꝓp⸗
i mi r 1 ſcire incõp ſcripturas ſa 81 2 pm expo ſwotentis
umiN H querit ſci hicas necꝑ ſcriptu io trinita uif hic ꝓplxta is omnipotenti
zndirnrioel nes philoſophicas ne myſterio trinita i. oquif hic Patris ommpoten 8
nes phil ſſunt vt dem pdeſtina/ Toqutk n pſona patri ad filiuz eiu
1. Eiadm H clare po iſtie. vel de pdeſti 9 literaleʒ i is iudicis ꝗ d
ſatesme ir vel de ſacko euc lioꝝ cõtra illud o. eterni et vniu tus eſt intum h latoꝛ
iatis, tts lſcia ſui vel alioꝝ iẽtie et ſcientie incarnatũ. qui factus em et poſtulatoꝛ
eten tione. vel ſcia! iuitiaꝑ ſapiẽtie et ius 6 incarnatũ. iduocat? em̃ ulare. vñ
prlelſn o altitudo diuitiax ſap- dicia eius 2c ine tus noſter. adue dicit poſtu d
1 40* 4 xi.c.O all nſibilia ſunt iud capaci uoca care in iure die abemus apu
ſnnmd deii q;incõ pꝛehe ſunt ſupꝛa cap dicit. aduocar duocatũ hale iij. qui
i sſl NVi q;in ſtigando que ſun ſpeculati/ dicit. . c. dicif. Adu O. viij. qr
nus dnn, SEScvo inue gi lligibilia vt weeul .i. Noh. ij. c. ꝛiſtũ. Et aplius nendis D
lioi M tatẽ ſuã et ſii ar tra illud Ee u/ pPtrẽ ie ꝓnobis. ſ. r eillis c. Tu.
1ckuinin uuagecnno! q̃ſieris/Cer ilia cõtra illud eilg uce di xit. pat reuerétia. vt 6
n NMun . aA Abeilia⸗ minus v tilia ne te vtilia qnin ern auditus eſt ꝓ erar gentes. id ẽ
Simn S Nan Alwr c. Ego wmin monotoſtine i Eer ꝛe. v.c. Eöſtnlan! ienesnerſo.
NA iilke AUuAſaie K. t vacando 4 ü cita ſibi in erec 1 re in po
ne i „ larto querendo e 7 onẽ bonoꝛũ 8 Dari ſi rmnos terre i .
nr ieriines AQuarto querer terminationẽ bonoꝛi gentiles da ñ ſuñ. et termine nundi. vt 3
Emed, ibo dimitteẽdo determ Erit tẽ geni ulũ ſuũ. et in fine mun
ta jonibo dimittẽ ET i.iiij. d nem in Ppulun bitant in U rũt
än tioni im illud apłi. ij. Chi.i. ſed nem in po q̃ habit el iudeosqͥ e .
hiiſlen d non illu 5 ſuſtinebunt. nẽe.i. eos hal vel iu
e rit antiquoꝝ ſᷣm ctrinanid fuſin mgros ſeſſionẽ. i⸗e⸗ fidem. v eſt quo
Mer ie ſibi mgr̃os ſo- tab eo ꝑ letuʒ
ð paseñ auraenineenoi ſbn aunli mRactonertod Anekmm u
eni⸗ Iſua deſideria coace ritate ailez au n fine cõ
1 Ponon ad ſua: . ribo. Et a verit 5 ertent. de i
sn nim auenent nd iibulas ant cot
nn ſnlt rhar ſila hee ſa. de
ni
4
d * △
„7* . % .
. $
4 4
—.

Zitulus

. . 2 - R . „ —— na chꝛi 3
ad pꝛimũ. Dñ canit ecdeſia in pſon
a Bolſtmiatn patr’ meñ et dechi mihi gen⸗
tes in hereditatẽ. Ooꝛaliter aũñt põt ada,/
tari ad aduocatos. quoꝝ officiũ eſt poſtu

are iudici in cauſis.ſed imitari debent chꝛi /

ſtum aduocatũ iuſtum. qui iuſte rpoſtulãs fu
Reranclins clientulus ſuus.ſ. bõ liberafus
et ipſe exaltus ⁊ gloꝛioſus. Oñ dicit lex.
aduo cati q̊ͥ gloꝛioſe vocomunere lapſa eri
gunt.fatigata reparãt nec minus lumano
generi ꝓuident.q;ᷓ ſi clixeis ei tloꝛacis ſeſe
patriã pleroſq; defendẽt. Poteſt g iudex di
cere ei. Poſtula a me ſcilicer iuſte aduocan
do. vt chꝛiſt?. et ego dabo tibi ⁊c. Pbi tria.
Exercitatio aduocator.ibi. poſtula ame.
Collatio poſtulatoꝝ.ibi. dabo tibi.
Expᷣſſatio petendoꝝ.ibi. gentes ꝛc.
Quantuad primũ F.i.
vt dictũ eſt erercitiũ et officium aduocatoꝝ
eſt poſtulare. Vnde dicit poſtula. ſed tüc in
der debet eum eraudire et oare qõ poſtulat.
quando iuſta et iuſte poſtulat. P en tis 1 nõ
accipitis. eo ꝙ male petatis dicit Jaco.iij
c.de quibus malis aduocatis dicit Sidoni

—

us. Mi ſunt in exaltatiõibus arpie. in col

lo Tlo

lxxi. ar iij c; aduocatus ſi aſſumit ſen deſen⸗

it cauſam iniuſtã peccat grauiter. Illicituz

eſt em̃ cooꝑpari ad malefaciendũ.ſine conſu

lendo.ſmie adiuuãdo.ſeu qualitercũq; con
ſentiendo. Ro.i. Digni ſunt moꝛte non ſo
lum qui faciunt ſed qͥ conſentiũt ſacientibꝰ
Et tenet᷑ talis aduocatus ad reſtitutiones
damni qð ↄtrꝗ iuſticiã altera pꝑs ꝑ eius au
xiliũ incurrit. Idẽ Rgy.addens exẽpla par
ticularia.ſ.ꝙ ꝑ cauillationẽ ſuã abſtulitad⸗
uerſario iuſtã cauſaz.vel ſiipᷣm grauanit in
petendo dilationẽ ſuꝑflus. vel allegãdo fal⸗
ſum et cõtra ↄſcientia.vel faciendo poſitio⸗
nem cauilloſam.vel inſtruendo falſum teſtẽ
vel inſtruendo clientulũ de negando verita
tem. et ſimilibo tenef ad intereſſe. Si autezʒ
ignoꝛanter iniuſtam cauſaʒ defendit.putãõs
iuſtam eſſe. tũc ᷣm Cho.excuſaf m moduʒ
quo ignoꝛãtia põt excuſari Si vᷣo in pꝛin
cipio credebat cauſam eſſe iuſtã et in ꝓceſ⸗
ſu apparet iniuſta.nõ debeti eam ꝓdere.vl.ſ.
alterã partẽ iunet vel ſecreta cauſe ſue reue
let alteri parti.debet aũt cauſam deſerere.vł

ceũ cuius cauſam ngitac cedendũ inducere
i

ſeu ad cõ dũ ſine aduerſarij dãno.bec

Quãdiu aũt remanet cauſa dubia. le

cutionibus ſtatue. in queſtionibo beſtie. ad ne põt aduocatꝰ patrocinari.ſm Buil.q;/

intelligẽdũ ſaxei.ad iudicãdũ lignei.ad ſuc⸗
cedendũ ſiamei. ad ignoſcendum ferrei. ad
amicitias pardi. ad facetias vꝛſi. ad fallen/
dum vulpes. ad ſuꝑbiendũ thauri. ad cõſu/
mendũ minotauri qͥ cauſi as moꝛent᷑.adijci
unt. impediunt. ptermiſſi faſtidiunt. admo/
niti obliuiſcunt᷑. locupletati lites emũt.vẽ/
dunt interceſſiões. arbitros deputant. iudi⸗
canda dictant. dictata cõuellunt. attrabũut
litigaturos. ꝓtralunt audiendos trabunt
addictos. retrahunt tranſigẽtes. quoꝝ na/
res ſi afflauerit qͥ ſpiã. rubiginoſi aura mar
ſupij cõfeſtim videbit illic etoculos argi.et
manus blatei. ⁊ ſphingiũ vngues. 1 piuria
laomedontis. et vlixis argutias .ſimonis
fallacias. fidem neſtoꝛis.pietatẽ pigmaleo
nis adhibet. hec iie Se aduocatis ergo
tia attendẽda in poſtulationibo eoꝛũ. Pꝛi⸗
mo q;grauiter eis ↄtingat peccare.Secũdo
q;cõgrauiter eos deceat aduocare. Cercio
qualiter et quid eos pꝛohibeat poſtulare.¶
Quantũ ad pꝛimũ ſciendũ ꝙ valde graui⸗
ter peccat aduocatus ſi male exercet arte
ſuam. Nam vltra iniuſticiã mendacia etꝑ
iuria et adulationes et vetractiones 1 frau
des et odia que in cauſis cõmittit.etiã gli⸗/
os cõmittere facit vt clientulũ.et alios oꝗ⸗
