ſus. Item ſi ꝑ totum. xv. annũ remaneat vbi
nõ eſt diſtinctus habitus nouicioꝝ ab habitu
pꝛofeſſoꝛũ. eſt tamẽ diſtinctus ab habitu ſecu
anum cum eis degentiũ. ſit ꝓfeſſus tacite.
Hec Pe.de palu.in.nij.Annus igitur pꝛobas⸗

tionis eſt.xv.pᷣm Yo. an. Et huius ratio eſſt.

quia tempus ꝓbationis datur ad pꝛobandũ

auſteritatẽ religionis. vt extra de regu.c. ada⸗

poſtolicam. Inter quas eſt pᷣcipua cuſtodja ca

ſtitatis.quã cõmuniter loquẽdo nõ eſt aptuſ
In quibuſdã locis eſt cõſue⸗
tudo ꝙ nobiles puelle in monaſterijs nutriũ

antea ꝓbare.

tur multis annis et vtunti v ſtibus ne uicia

rum.nõ eſt tamẽ mitentio xꝛofiteri nec ꝓ bãt

ſed poſtq; fuennt bene inſtruen ess maniare.
er hec eſt cõſuetudo ꝙ nõ intendunt pꝛofiteri

ſed cõtahere.ſicut olun in templo nuſrieban
tur puelle virgines vſq; ad annos nubiles. v⸗

bretiam eſſet cõſuetudo ꝙ raſtim nunc iſe
maritantur nunc iſte ꝓf̃tentur. Iapſue tempo

ris nunq; eas obligat. Sed vbi nulla induit
niſi animo ꝓbandl er pꝛeſitendi ſi Deſeſeſtt
0

nere wl aliss placeat ⁊ in recipiendo lvcĩm
ei dictur in. c.et ſic recepta ſi ſtat ꝑx annũ in⸗
ſegrum. reputatwre ꝓfeſſa.et ſi nunq; cõſen
ſit. mhileminus vl ſtatuti eccleſie eſt ligata.
Et ſimiliter que intrat animo remanẽdi etp⸗
petuo do famulandi.⁊ ſi non ſit ligata vi vo⸗
ti.quia nõ pꝛomiſit ſed ſolũ æpoſuit. eſt tamẽ
ligata vi ſtatuti in religione aliqua viuere.vt
extra de regn. c.cõ ſulti. Et ꝙ hoc nõ ſit voti ap⸗
paret.qꝛ votũ eſt ꝓmiſſio nõ pꝛopoſuũ tamẽ
vel intentio.⁊ qui halet pꝛopoſitũ in iſia rema
nendi ſi vi pꝛopoſiti remaneret. in iſia remane
ret nec ad laxioꝛem tranſire,:licerer.hec omnia
Pe.qin.iiij.⁊ i.xxxviij.ar.iij..q.i.ad.v. NPꝛo
eſſis tacite lm tlv.in. iiij.di. xxxviij .q.i.tene
tur in omm caſu ad tria vota religionis pꝛinci
palia. ſed ed a iss obſeruantias quaꝝ traſgreſ

videntes nõ coꝛrig unt induglere videntur.

nõò obligat pꝛecipue ſi ſit ſinplex qui talia di⸗

ſcernere ſufficienter neſciat. Adem Alber.

Ad pꝛofeſſionẽ tacitam ꝑ depoꝛtationẽ habitꝰ

annualẽ. in ducendam vel ad ꝓfeſſione erpſ,

ſe faciendã in oꝛdine mendicantiñ. opoꝛter q

annus pꝛobatõms ſit cõtinuus. Ha ſi ſtenſſ⸗
ſet quis in religionep ſer menſes et poſtmodũ

egrederet᷑.reuerſus ad religionẽ ipᷣam in capi

te lex alioꝛum menſiñ.nõ dicetur ꝓfeſſus tacj

te nec in oꝛdine mendicannuʒ poterit recipi.

tunc ad pꝛofeſſionẽ ſed in capue vnius anni

integri cõtinui. Ita tener Yoh. de ligna. extra

de regu.c. ad aplicam. et Pe. de anclv. ſu Cc.

his qui.de regu.li.vi.eęt Bar. ff. de pu blica. l. fi.
et bonocoꝛſius filius Yo. an. in queſtione di⸗

ſputata ꝑ eum. Et ratio eſt ᷣm eos.qina iura
ſtatuerũt annũ pꝛopter hoc appꝛobandũ auſte⸗/
ritates religiomis.vt extra de regu.c.ad apoſto
licaz. ſed reguloris auſteritas pꝛo ſui marxima

pte in cõtinuatione cõſiſtit. Hã aliquis poſſet
faciliter ieiunare vna die vel menſe qui nõ po⸗
tenit cõtinuare. Et ideo ad wram pꝛobationè
cõtinuatis requiritur. puta quãdo iura loouũ/

tur d annali ſpacio.de cõtinuo intelligendum

eſt. vt notat Yo. an. de elec. c. i li. vi. et eſt tex.
cle.cupientes.et ad lvc facit.fj. de his qui no.
infa.l.genero. Mec eſt cõnariñ ꝙ notauit ſpe⸗
culatoꝛ in ruh. de ſia. regu. DHaʒ eroꝛe ſcripto⸗
ris de mann eius fuit mutatũ. Caſus aũt ſpe /
culatoꝛis eſt. quãdo quis integro anno pꝓba⸗
tionis in monaſterio ſtetit. et anteq; faceret
rꝛoſfeſſionẽ exiuit etpoſtea redijrvtrum pꝛoba
tionis annus ſit ei de nono cõcedendus. ette/
net ꝙ nõ.qui caſus eſt diſſimilis a noſtro Et
ꝙ ſpꝑeculatoꝛ talem caſum ſuerit.patʒ. qꝛ di
cit ipe hanc eſſequeſtionẽ Bar. bꝛix. in queſti⸗
one venereali.cum tamẽ bar.nihoil ibi dicat de
noſtro caſu ſcʒ de pᷣdicto.ſecũdo quia pꝛobatſo
lutionẽ ſuam p.c.fraternitatis. di.xxxniij .qð
c. de noſtro caſu nihil dicit ioh. de imoł tam?
ſup cle. eos qui dicit de regu.tenet cõtrarium
cum mattlxo et archi.hi dicint nõ eſie dandũ
annũ integrũ pꝛobatõmis ſed cõputandũ tem
pus qð pꝛius ſtetit in religione in nouiciatu.

Et lvc niſi religioms condictio ſitmutata vei

monaſteriñ vl mſi defectus perſone interue /
nerit.pꝛopter quod nimeat ſe nõ poſſe pani au
ſteritates. tunc enim dabitur ei modica dila/
tio ad pꝛobandũ ſᷣm Bar. bri. archi. ſup. c. nõ
ſolum. de regu.li. vi. In anniquis rote deciſio⸗
nibus idem dicitur. Pꝛima tamẽ opinio tuti⸗

oꝛ videnir et rõnabilioꝛ. Yo.an. de regu. in li.

vi. ſuper regula eum qui certus eſt. in fi. dicit.
is qui ingreſſus eſt religionẽ et in fine anni

ſio er diſſimilatöne pꝛelatox inducitqui dus

Uunig Abuey

Emnchmmnern

kenunnl

ireigtpbanen

ſcenegurnewtann

oahltaPeiin

Pockenzirdi

krnſhcinnun
rennetncerſclans
Pincuwectene
Akilteſhiie
Alannolvnizeunt⸗
wuinr nhwijſuer
onſoleumnent
ſcib ee wli
Uynibnstpnsſis
Apopecnglen
pnibespcsſttan
ulieinninetäln

epolecſennis,

Mnterconſeſi
Mlnſestagunten
ſfeni wnertot
Gianen iuntc

gennismn ptie

Mslnego NA.
ſen dmen
—
Gtöttncn
dſimisint
nfente .
Niahien
ibe hiinenn
cei o
nTC üH
LiheNAn n
mnmn
nuncedni.
SNdögäien
Bcventnendern.
Nitoftmnnaa d
ne Enn ’r
zpleſcin.
nintüe
Katilnunn

mimennentß

Gtmipnna
arngn

minind

apinulum

einit. ſi terumn et de nouo eandẽ religionem

ingrediatur.an debeat habere annũ.ſ.iterũ ⁊ de
nouo ad ꝓbationẽ. Satis videt᷑ ꝙ nõ ꝑ iſtam

regulã.ſ.eum qui certus eſt certioꝛari vlteriuſ
n opoꝛtet. Et ſvc niſi cõditio ꝓſone vel reli⸗
gionis ſit muttua.

Defructu ſeuvtili F. iii.
tate ꝓfeſſionis dicit tlv.ſe.ſe. ꝙ rõnabiliter di
ci poteſt ꝙ pꝑ ingreſſum religionis cõſequitur

quis remiſſionẽ omniũ peccatoꝝ.ſicut peraſ⸗

ſumptionẽ crucis.Si enĩ aliquibus elemoſy⸗
nis factis hmo poteſt ſtatim ſatiſfacere de pec
catis ſuis.ᷣm illud Oañ.iiij. Peccata tua ele
moſynis redime. multomagis in ſatiſtactiõe
ꝓ peccatꝭ ſuis ſufficit ꝙ aliquis totaliter ſe di⸗
uinis obſequijs manapet ꝑ religionis ingreſ⸗
ſum qð excedit omne genus ſatiffactõnis. etiã
publice penitẽtie.vt habet.xxxiij.q.ij.admone
re.Dnde in vitiſpatrũ legitur ꝙ eandẽ gratiã
cõſequuntur religionẽ ingredientes.quam et
baptiʒati. Si tamẽ nõ abſoluerent᷑ ab omni pꝑe
ne reatu ꝑ ingreſſum religionis. tamẽ vtilioꝛ
eſt ipᷣe ingreſſus religionis q; ꝑegrinatio terre
ſancte i;tum ad ꝓmotionẽ in bonum qð pꝛe⸗
ponderat abſolutoini a pena. Hec tlv. DPe. e
palu. intelligit pꝑ hunc ingreſſum ipam ꝓfeſ⸗

ſionem.quia tunc totaliter ſe tradit ꝑ votũ et

irreuocabilit.qui DPe.i.iiij.di.iiij.q.iij.ſic diẽ
Poteſt ꝓbabiliter ſic diſtingui. Sicut obliga

tus ex delicto cedendo bonis mil lucratur. vt car ſioneʒ poſtea manuiniſſus fuerit id eſt liber fa⸗

cerem euadat.ſed quod nõ poteſt ſoluere ere.
luit in coꝛpoꝛe. et exigitur vſq; ad nouiſſimuʒ
quadrantẽ.ſed obligatus ex cõtractu vel quaſi

cedendo bonis euadit carcerem.⁊ ne poſtea cõ

ueniatur vltra qᷓ; facere poſſit. deducto ne ege⸗
at cum ſqʒ poſtea vnerit ad pinguioꝛẽ foꝛtunã

N.qui bo.ce.po.l.i.Sic religionẽ pꝛoſitens ce

dit omnibus bonis ſuis de quibo ſanffacere qͥs

Pprteſt pꝛo peccatis.ſ.exterioꝛib ꝑ paurertatẽ.

coꝛpoꝛalibus ꝑ caſtitatẽ ad quã ſeruandã ſunt
inſtituta ieiunia. et alie auſteritates.er interi⸗
oꝛibus ꝑ oledientiã. Dnde ꝓfitentes ſi non
ſunt cõtriti et confeſſi ex delicto obligati. et ſic
moꝛientes tradunt exactoꝛi mittendi in carce

rem inferni.conec totum reddãt. quod nunqᷓ;
erit. Si autem ſunt cõtriti et cõfeſſi remittitur
ei omnis pena ꝓ tali ceſſione lonoꝝ.Et ſic voſ

ſunt intelligi alique viſiones que hoc ſonant.
vt invitaſpatrum et in legenda beati Antonij
Et Anſel.in li.de ſimilitudimibo circa fi. vc tñ
eſt ſub hac cõditione vel modo vt ſi ſuꝑueniãt
quod eſt puenire ad pinguioꝛẽ foꝛtunam. ſatiſ
facignt.Auod ſi fecerint bene quidẽ. Si autẽ
nõ ſatiſſaciunt ſed ſunt negligentes.in carce/⸗
re purgatoꝛij ſatiſtacient. Et ſic intelligi poſ⸗

tercium

ſunt quedam alieviſiones. de quibus religioſi
qui moꝛtui ſunt reuelauerũt ſeeſſe in purgato
rio etã i peccatis in ſeculo factis. Sed ſi an⸗
te negligentiã moꝛiantur.quia in iudicio cõ/
femonis quaſi cõtralit. ex ceſſione illa quaſi
gratia vei omnia gratis cõdonat iuxta etiam

quaſdã viſiones.?ld lvc etiam facit quod dici

tur in auten. de monachis.ſ.ꝙ monachatꝰ om

nem macnlam abſtergit.

. ⸗⸗6G
De profeſſione ſer F. iui
uoꝛum receptoꝛũ in religione. Nota ꝙ ſeruꝰ
nõ delet recipi in religione niſi de licẽtia vomi
ni ſui ſeu omnino factus liber. O ſi receptꝰ fue
rit ſcienter vel ignoꝛanter.ſi infra trienniũ a tẽ
poꝛe ingreſſus reputatur a wvmino ſuo.et non
dum fecerit pꝛofeſſionẽ. debet reſtitui cum o /
mnibus que attulit monaſterio fide acceptã
de impunitate ipius.poſt trienniũ vero repeti
nõ poſſet niſi eſet tamlonge ꝙ inueniri nõ poſ
ſet. vt. xvij.q.ij.c.ſi quis incognitus. Et currit
dictum temnpus triennij a die ſcientie. Et in/

telligitur ſvc in omni genere ſeruoꝝ ſiue ſint

oꝛdinarij ſiue aſcripticij. Si vero talis ſeruus

ante trienniũ fecerit ꝓfeſſionẽ.ſi vſus eſt frau

de in ſui receptõne.quia ſcʒ cum eſſet incogni
tus ꝓbauit ꝑ falſos teſtes ſe lierum. ſi vmi/⸗
nus ipᷣm repetit.debet reſtitui nõ obſtãte ꝓfeſ
ſione ſacta.extra de ſeruis nõ oꝛdi.c.oxoꝛtet.
NRay.etloſti. Si aũt reſtitutus dño roſt pꝛofeſ

ctus.tenetur ſᷣm Guitł.redire ad monaſteriũ.
quia q;tum in ipᷣo fuit monachus eſt factus.
Si autem monaſteriũ fuit in culpa recipiẽdi

puta quia ſciebat ipᷣm eſſe ſeruum.vel quia ne

glexit inueſtigare cum eſſet incognitus.exquo
ꝓfeſſus eſt. delet remanere in religione.⁊ mo⸗
naſterium debet omino ſatiſfacere. ar. di.liiij.

De profeſſo in mo §. v.

naſterio ſplendide viuente et nõ ſᷣm regularẽ
vitam. dicit Rayv.ꝙ ſi erat perit et ſciebat qñ
pꝛofeſſus eſt.que ſienda ſeu obſeruanda erãt
intelligitur obligaſſe ſe nõ ad id quod fit. ſed
ad id quod fieri vebet. Adem ſi erat ſimplex.
ſed expoſita fuit ſibi auſteritas regule et cõdi⸗
tiones oꝛdinis. Idem eriam ſi cum eſſet ſim/
plex nõ fuit ſibi explanata regulaet id ad qðᷣ

tenebatur. nec expꝛeſſit in ꝓfeſſione vel ante

ſe ſic velle viuere et nõ auſterius. In omniby
his caſibus vebet remanere et regulariter viue
uere. Nec poteſt ſi ſimplex fuit etiã ſi olo in⸗
ductus fuit ad talem religionẽ.vtputa qꝛ cum
mendacijs allegare volum cuius cõditio me/
lioꝛ eſt facta.extra de his que vi me.cauſa ſi.c.
i

Zitulus decimuſſertus

cum dilectus.et de cõuerſi. cõiug.c. ex ꝓte. Si

tẽ expꝛeſſit ſe velle viuere illo mõ et non in
maion anſteritate. tüͦe ad ſeculũ quidẽ redire
nõ pt ſi eſt ꝓfeſſus.ſed tranſibit ad ahũ oꝛdi⸗
nẽ vᷣm regulã laxioꝛẽ quẽ ſuſtinere poſſirRiay.
Si cura eccleſiarũ ſpectanriũ ad monaſte/⸗
rium vel negligat aliquid ab officialibꝛ mona
chis.Dicit tlv.in quolibet.ꝙ ipᷣi monachi de⸗
bent ſupplicare abbati.et debent mouere verbũ
in capiuulo.etſi vident ꝙ nõ adhibeaf remedi
um. debent appellare cõtra abbatẽ ſicut contra
aduerſariũ veritatis. nec auderẽ cõſulere ꝙ a⸗
liquis eligeretur in tali collegio monachus.⁊
ratio eſt.quia nullus pᷣt erigetexlrecipe tem

poꝛalia alias et maxime pᷣcia.niſi ſeminet ſpi/

rxritualia pᷣdicando. oꝛando. vel ſaltẽ ſalutẽeoꝝ

—

a quibus recipit ꝓ viribo ꝓcurando. Hec tho.
ar.etiam ad hoc.ij.queſt.vij. admonẽdi. et.c.
negligere.
De tranſeuntibo de vna religione ad aliam
religionẽ. Capitulũ quartum.

FE tranſitu de vna

religione ad aliam. NMota fᷣm bv.
ſeciũda ſcũde.q.fi. ꝙ tranſire de vna
religione ad aliam niſi pꝛopter magnã vtilita
tem vel neceſſitatem. nõ eſt laudabile. Cñ q⸗
plerumq; ſcanda liʒantur illi qui relinquuntur
Tum etiã.quia facilius ꝓficit aliquis inreli⸗
gione quam cõ ſueuit qᷓ; in alia quã nõ cõſue/⸗
uit ceteris paribus.vnde in collationibus pa⸗

trum abbas neſtoꝛius dicit. vnicuiq; vtile eſt

p vᷣm ꝓpoſitũ qð elegit ſummo ſtudio ac dili⸗
gẽtia ad operis incepti ꝑſectionẽ peruenire fe⸗
ſtinet.⁊ nequaqᷓ; a ſua quã ſemel elegit ꝓfeſſi/

one diſcedat.Et poſtea rationẽ aſſignãs dicit.
ennoſiblends eſt vnum eundemq; lvĩiem
imul vniuerſis fũlciri virtutibo.quas ſi quis

voluit ſimul attentare. in iſtud incidere eum

neceſſarium eſt. vt duin omnẽ ſequitur. nullã
integre conſequatur. Diuerſe enim religioneſ

pꝛeeminẽt ᷣm virtutũ diuerſa opa. Horeſt

ctatmen aliquis de vna religione tranſire ad a⸗/

liam triplici ex cauſa. Pꝛimo quidem ex ʒelo
perfectõnis religionis.in qua nõ attendir ex/

cellentia pᷣm artitudinẽ vite.ſed pꝛincipaliter

pm id ad qð religio oꝛdinatur et conſequẽter

m diſcretionẽ obſeruantiarũ fini ꝓpoꝛtiona/

taruʒ.de quo habes ſupꝛa. Et in hoc caſu debet
quis pꝛopter humilitatẽ petere licentiã.que tñ
ei negari nõ poteſt.dummõðõ cõſtet illam arcio
rem enſe. Si vero de hoc pꝛobabiliter dubitet.
eſt in lvc ſupioꝛis iudiciũ requirendũ.vt de re
guł.licet. O ſi etiã nõ perita licentia tranſiuit
nõ poteſt repeti ſm Guił.maxime ſi pꝛofeſſio/

nem in hae ſecũda iam fecit. Secundo ꝓpter
ůæclinationẽ religio nis a debita ꝑfectioẽ. puta

ſi inaliqua religione artioꝛi incipiant ipſi re/
miſſius viuere.laudabiliter tunc tranſit adre
ligionem etiam minioꝛẽ ſi melius obſeruetur.
Et in lvc caſu etiã requiritur ſu gioꝛis iudici/⸗
um. Cercio vero ꝓpter infirmitatem vel debili⸗/
tatem exqua interdũ ꝓuenit ꝙ non poteſt qͥs
artioꝛis religionis ſtatuta ſeruare. qui poſſet

ſeruare ſtatuta larioꝛis. Et in hoc caſu diſpen⸗

ſatio neceſſaria eſt. õcoꝛ.glo. ſummaria. xix.
queſtio.i.vbi dicit Jo.ꝙ quilibʒ poteſt traſire
ad artioꝛẽ religionẽ petita licentia licet nõ ob⸗
tenta.ſed ad parem nemo poreſt tranſire ſine
diſpenſatiõe pape.vt de regu.ſane.Et ratio eſt

quia de minoꝛe ad maius tranſeundũ eſta nõ

econeurſo.diſ.xciij.legimus Hon enim licet

a melioꝛi ꝓpoſito recedere.de peni. diſ.ij.pen/

nata. Oonalduſtamẽ dixit. ꝙ abbas poterat
de conſenſu capituli lieentiare monachum ad
parem et ſi non ad minoꝛem.ar.xij.q.qj.c.ſine

erxrceptione. Sed pꝛimum tutius. Sed et ̃m.

Inno.etiam ad artioꝛem non licet tranſire ſi

etiam ſit certũ eam eſſe artioꝛẽ ſi ex ſuotrãſitu

incurreret pꝛioꝛ religio grauem iacturam vel
infamiam.ar. xi.q.iij.ſi qͥs vero.de regu. licet.
NHam non debet eſſe cauſa ſcandali.et cõmuẽʒ
vtilitatẽ puta vnius monaſterij deber pꝛiuate

pꝛeferre. Ibbas quoq; qui immediate ſubeſt

„

ſue. c. cum venerabilis.

= . — 71
De tranſitu cano K.i.
nicoꝛum regularium ad monachatũñ vel econ
uerſo quomodo liceat. Nota ſᷣm C. ſecũda

pape. nõ poteſt trãſire ſine licẽtia eius.de con⸗

ſcðᷣe.q.clxxxix.ꝙ vtraq; religio.ſ.canonicoꝝ
regularium ⁊ monachoꝛum oꝛdinatur ad oꝑa

vite cõtẽplatiue. Inter q̃ pꝛecipua ſunt que
aguntur in diuinis miſterijs ad que oꝛdiãtur

directe oꝛdo canonicoꝛum regularium quibuſ

per ſe competit ꝙ ſint clerici.vt habetur. xvi.

queſtio.i.ꝭS.iliud hieronyꝓmi.Obi etiam reci/

tat monachos ſithie cõueniſſe in vnum vt ſa⸗
cerdotẽ ſibi eligerẽt. Et iõ q;uis oꝛdo monach
oꝛum ſit artioꝛis obſeruãtie.liceret eis trãſirxe
ad oꝛdinẽ canonicoꝝ ragularium. ſi monachi
ſunt layci non autẽ econuerſo.vt.xix. queſtio

iii.mandamus. Sed ſi monachi ſunt clerii
ſacris miſteris ſeruientes. vt cõmuniter eſt

lvdie.quia monachi ſunt cdlerici.habent id qð
eſt canonicoꝛum regularium et cum maioꝛi
artitudine.Et ideo licet de oꝛdine canonicoꝛuũ
regularium tranſire ad oꝛdinem monachoꝛuʒ

petita licentia ſuperioꝛis et non econuerſo.
rir. queſtione.iij.ſtatuimus homas. Et dicit

glo.dicti. c. credo.ꝙ ſi nõ ꝑetit licentiã.cogitur

epſckonsinn

OPlanig

(igniinupie

atelgl edtd
ſſerſabrßfe

IAr ſaenl

Pbigiteionſemmn

IEtnne
etetiteenfnl
tt öetdubin
fierunncton
igi ls Fo.

Pektebeanonie
Ktmncifnutn

leſacenerrci

Nanümrdn
QEhknactine

PechWönen

ecibegde

Centiekelcöſe
elleſeptochie
woſeplorur

Wloni dlcie

Iurbrsreintve.

Mlüpobbas
mueneicen,
igtor ivneſt
ptiolleniatü
Miscöpetennis
iſentencig
(oßmnͤſtexenn
(lseſtnangarr
fecbolunk
uhrcſl ppte
hnißfetur

Geienlerati
hnnnele
Welanitdisn
Panccheenöm
ſeiäßſeei⸗

Nngoinn
rine
Kuhmmtim
W
bgſmtn

Us Wrſenniee

Gms Byitn
ergitten
eneite
nmdenr d
mmmnmnndteſ
en emn
eſemniſciti
Goe

idismneee.

alſnitir
Wmiimn .
ogmmmtik it

aS

&
1NAndhtid
4 Maſnlbli
mieiulut
ntensvott

ummnIi

1i NN.âN

reſirſininn

Capiulum

redire. Mecobſtat.c. ſane. de regul Nuia ibi di
cii ꝓmittas.et ſic eſt diſpenſatio.et pᷣcipue cũ

cau a leuitatis tranſit.

De tranſuin mona .ü.
elvꝛum ad regendũ eccleſias ſeculares. Mota
ſm Jo.in glo.ſummaria.xvi.q.i.ꝙ ſᷣm anti
qua iura monachi nõ poterãt pᷣeſſe eccleſis ꝑ
rochialibus niſi ex neceſſitate tm̃.lv.di.pꝛiſcis
vdie wropoſſunt vtilitate etiã ſuadente.quia
inggis ꝓbati ſunt eſſe vtiles q; ſeculares. Sʒ

ſm lvſti.in eccleſijs q̃ ad monaclvſ pleno iure

nõ ſpꝑectat.nõ poſſunt pᷣfici ſine ep̃i autoꝛtate
nec pñnt monachilin illis curã cõmittere. nec
monachũ pñtare inuito epᷣo.⁊ mulomasis in

cccleſis que nullo mõ ꝑtinent ad eos.⁊ ſic in

telligunt illa. c.xvi.q.i.a pꝛincipio vſq; ad..
ecce in lvc. Sed cõcurrente voluntate epi et
anenſu abbatis pᷣfici poſſunt. et ſic intelligunt᷑
alia. c. a. S. ecee in lvc. vſq; ad.S. his omnibo.

Pbi aũt ep̃s aſſentit et abbas diſſentit.abba/

ti obediendum eſt. xvi.q.i.c.cũ ꝓ vnlitate. In
eccleſijs aũt que ad monaclvs pleno iure ꝑti⸗
nent. nõ eſt dubiũ ꝙ poſſunt pᷣfici monachi.
et ſufficit ſola auctoꝛitas abbatis ⁊ cõöuentus.
xvi. q.ij.viſis. o. Itẽ nota ꝙ monachus
nõ poteſt eſe canonicus ſeculariſſᷣm Jo.quia
nõ eſt arandũ ſimul in lue et aſino.i.hvĩes di
uerle ꝓfeſſionis in vno ſimul officio nõ ſocia/
bis. Hã coercere ⁊ cõiungi nõ poſſunt.quoꝛuʒ
ſtudia ⁊ vota ſunt diuerſa. xvi.q.vij.noua.Cir

ca hanc materiã cnotat Yo. an. in neuel. ſu
per. c. qð dei timoꝛẽ. de ſta.mo. Doſti. dicit ſete
nere cu Dug. Ber. er Bof. ſc ꝙ monach enʒ
licentia vel cõſenſu abbatis poſſit odie pꝛefici

eccleſie ꝑrochiali etiã ſeculari ꝑ epᷣm.qð mtel
ligo ſi epiſcopus etiã verbis diſpenſatõis non

vtat. lviij.di. c.i.et.ij.Et idẽ in canomcis regu

larnibus.vt in hoc.c.qð dei timoꝛẽ. Dicit etiaʒ
Hoſti. abbas cogit᷑ cõſentire ſi nõ inueniun

turidonei clerici.et monachus qui petif᷑ eſt p⸗/

cdlicatoꝛ lvneſtus in vita. xxi.q.i.c.i.Et in hoc
eſt priuilegiatũ officiñ pꝛedicatcꝛũ rõne regi⸗
minis cõpetentis. Mõ poterit aũt abbas cogi
ad cõſentiendũ ꝓ epiſcopũ ſi ſit exemptus.ſe
cus ſi nõ ſit e xemptus.Et exquo talis mona/
chus eſt tranſiatus ⁊ ꝑ epiſcopũ inſtitus ẽ ab
abbate abſolutus et ſolus eps eſt ſibi abbas.

Et hoc caſu ꝓpter ſalutẽ animarũ et vtilitateʒ

cõmunẽ pᷣfertur vyaraclvxli.vt de regu.c. licet.
EEſt enĩ eadẽ ratio que et in epiſcopali digni/⸗
tate de qua iurs loquunt vt in dicto.c. liqz. Ce

netur aut talis monachus ad diuinũ officium
parrochiele nõ monachale. q;tũ bono mõ pt
ſe cũ pᷣſpyteris ⁊ collegijs cõnirmabit in liciris

Diſt. xli.qinſqͥs. abſolutus eſt enĩ ab oib obiſer

4

qnartum

uam tis tegule quas comode obſeruare nõ wo
teſt uis ſubſtantialbus. xviij.q.i.c.. Dicit
Hoſi, ꝙ in eccleſia collegiara canomicoꝝ ſecu
larium nõ poreſt habere pᷣbendã nec pſonatuʒ
vt p̃ᷣpoſirurã et decanatũ ipᷣarum eccleſiaꝝ col
legiatarũ.mſi ob neceſſitatẽ cure id fiat er di⸗/

ſxenſgeiue.et qin dilpenſare habet eã ꝓber. Et
cũ diſpenſatio ſit de maioꝛbo.fiat de cõſilio et

cõſenſu capituli. Debet tñ talis habere ſociuʒ
monachũ ſi tñ cõmode poteſt.et idẽ de canoni
cis regulanibo ſcʒ ꝙ habeat ſociũ canonicũ re⸗
gulare. Dicit tñ Hoſti. boc pᷣcipue obſeruan⸗
dum. ſi eccleſia nõ eſt curata ſeʒ ꝙ habeat ſoci
imm. vel ſi eſt clauſtralis eccleſia. Hec oĩa YJo.
an. ibi. Et ꝙ dictinn eſt ꝙ eſt abſolutus ab ob
ſeruantijs regule.nõ dicit hec ſimpliciter. ſed

que cõmode ſeruarenõ poteſt. Vnde cum cõ/

mode poſſit abſtinere aveſtibo lineis ⁊ culcitriſ
et carnibus tenefſta ſeruare ᷣm regulã ſuã.
et multomagis habitũ oꝛdinis ſui geſtare ma
nifeſte. vt dicet᷑ infra.Ex his collige ꝙ religio⸗/
ſus nõ poreſt habere beneficium ſunplex vel ca
pellam nõ curatam ſine diſpenſatione pape in

titulatam.nec epiſcopus in lvc poteſt diſpen/

ſare necabbas wl ahus pꝛelatus alicuius oꝛ⸗
dinis. Si quis regularis impetrauit licen⸗
tiam tranſeundi ad ad aliquam artioꝛem reli
gionem et poſtea penitet eum. Queritur ſi pꝛi
mi tenentur eum recipere. dicit Guilheł. ꝙ ſi

nõ inuenit artioꝛem vbi recipiatur.vel ſi non

pwterat ſuſtinere aſperitatem illius et reuerti
vult ante factam pfemionem non poreſt repelli
pꝛetertu pꝛioꝛis licentie vel renunciatõis cum
facta fuerit excauſa.vt ſcilicet tranſiret ad ar/
tioꝛem et cauſa ſubſecuta nõ eſt. Secus autẽ
ſi ꝓfeſſionem fecerit in ſecunda. Si auteʒ ab⸗
bas et cõuentus licentiauit aliquem ſimplici⸗
teret ille renũciauit ſimpliciter. non ex aliqua

cauſa niſi foꝛſan ex odio ſcõm GBuilleł.non va
let licentia.quia hoc eſt dare licentiam vagan/
di. quod pꝛohiletur. xviij.q.ij. c. abbateſ. tamnẽ
pm Auguſtinũ.expelli poteſt quãdo nõ vult fa

cere penam de culpa quã cõmiſit.

De bonis tranſe

untium de vna religione ad aliam. Mota ſᷣm

Hoſtien.ꝙ ſi quis erit de vna religione ad ali⸗

am ante ꝓfeſſionem non eſt dubium ꝙ cum

omnibus rebus ſuis exijt.ertra de reguł.ſta⸗

tuimus. Intellige niſi ea abſolute et irreuoca
biliter vonaſſet. Sed ſi poſt pꝛofeſſionem tranè⸗
ſit er ſine licentia.res ſue remanent pꝛioꝛi mo
naſterio et qui ipſum recipit imputet.ſibi.Si

xero cum licentia vel inuitus ex aliqua cauſa

vadit ad ſecundum monaſterium. tuncvſuſru
ctus rerum quas contulit pꝛioꝛi monſtenio.

R

Zitulus decimuſſertus

cebetur ſecundo qdiu vixerit.ne ei exiſtat one
roſus. Et ſic intellige.xvi.q.vi.cognouimus.
et. xrvij.q.i.ſiquis rapuerit. Religioſi mendi⸗
canres ſi tranſeunt ad oꝛdinẽ nõ mendicanti/
um etiam de licentia pape.nõ habent vocẽ vel
locuin in capitulo.etiam ſi ab alijs eis cõceda⸗
tur. Mec poſſunt habere pꝛioꝛatũ nec aliquam
admimſtrarionẽ nec quecunq; officia etiã an/
nua. Mec tanq; vicarij vel miniſtrivel loca eo
rum tenentes poſſunt quodcunq; regimena/

nimarum e xercere.vtde regu. capi. vt pꝛofel⸗/

ſoꝛes. in cle.

De tranſitů de vna ꝗ. iiii.
religione ad aliam. Nota ꝙ Pe. de pal. in. iiij

di. xxxix. ſic dicit. Religio mendicantiũ eſt ꝑ⸗

fectioꝛ omni nõ mendicante.quia in voto ca⸗
ſtitatis omnes ſunt equales.quãto ergo artioꝛ
eſt paupertas tanto eſſentialiter eſt ꝑfectioꝛ re

ligio cereris paribus. Similiter in ꝑfectioꝛibꝰ

eſt obedientia taxata. tanto religio eſt artioꝛ. i.
perfectioꝛ. Quia ergo coꝛꝑalis erercitatio ad

modicum vtilis eſt. nullum autem ſacrificium

eſt deo magis acceptum ſicut zelus animarũ.

quia ad pꝛedicandum fuit chꝛiſti religio eſſen

tialiter et pꝛincinaliter et nominaliter inſtitu/

ta eſt pfecnoꝛ als. Et ex omnni alia ad eam li⸗/

cet tranſire etiam ſi in pauꝑtate et auſteritate
alia excellat.auia lec eſt pfectio et religio chꝛi⸗

ſti. etiam ſi loculos habeat. quod alia nõ habet
religio que pꝛedicationem eſſentialiter nõ ha
lvr annexam. ſed accidentaliter poſt inſtitutio
nem p auctoꝛitatẽ ſibi cõmiſſam per accidens

ad hanc perfectionẽ atningit. hec Pe. Concoꝛ.
dñs Yo. co. dicens ꝙ cum vnicuicq; ob frugẽ

mehioꝛis vite ad altioꝛem ſtatuʒ liceat trãſire

vt.xix.q.ij.due ſunt.de regu.c.licet. Nõ ſoluʒ
carthuſieñ.ſed cuiuſcunq; oꝛdinis fratres ad
oꝛdinẽ pꝛedicatoꝛũ poſſunt tranſire regulari/
ter ad vnguem viuentem. et ꝙ ſit ꝑfectioꝛ a⸗
ls pꝛobat eadem ratione qua Pe. de palu.et
ſubdit.Et ecõuerſo dico fratres pꝛedicatoꝛes

ad alioꝛum oꝛdinum obſeruantiam nõ poſe

deſcendere.niſi in oꝛdine pꝛedicatoꝛum foꝛet
remiſſa religio. Cunc enim liceret tranſire ad

alium oꝛdinem artius viuentem cum ꝓpoſito
et facto ſic arte viuendi et nõ laxe.ſicut in oꝛdi
ne pnoꝛi. alias cenſerur awoſtata qui cauſa li⸗

bertatis vagandi aut fugiendi oꝛdinis ſui diſci
plinam ad artioꝛem aut altioꝛem tranſeũt no
mine tantñ. Hinc Yo.an.ſup.c.ſane.de regu.
dicit. Non eſt inſpiciendũ pꝛincipium funda⸗

tionis regule tranſeuntis et recipientis.ſed ſa

tis eſt ꝙ nunc ſit ſtricioꝛis vite illud ad quod

nunc tranſiuit. licet foꝛte tempoꝛe fundatõnis

fuerit laxioꝛis ſᷣim Inno. non enim licet deſcz

dere. Et lvc cõtra aſoſtatas fratrum pꝛedica⸗

toꝛum qui ꝓfitendo in aliquo monaſterio ſan
cti Benedicti vbi foꝛte nõ ſeruatur religio mn

tant ſe euadere apſtaſiam.cõtta eos eſt litte⸗

ra hec in dicto.c.ſane.cõſtitutiones enim pdi⸗
catoꝛum vltra regulam ita arrant eos ꝙ vira
eoꝛum eſt aſperioꝛ q; vita monacſpꝛum onde

cogendi ſuni redire ad pꝛimum oꝛdinem. hec

Jo. an. QAuidam eriam OJonaldus nomine
magnus canoniſta et t vologus. vt refert Yo.
wW. dixit ſe vidine pariſius determination? ſa⸗
ctam ꝑ woctoꝛes vmuerſitatis eiuſdem. ꝙ fra
ter carthuſienſis woteſt tranſire ad oꝛdinem
pꝛedicatoꝛũ regulariter viuentem de iure com
muni. Cõſilium eriam refert YHo. w. ſe vidiſe
Franciſci de ʒab.et cuiuſdam magni periti de⸗

terminans monachum ſancti benedicti obſer

uantie laxioꝛis. Et idem dicit Yohan. w. deoꝛ

dine minoꝛum. loc in tractatu de oſſeſſioni
dine minoꝛum. loc in. onibo
Olim ſiebat tranſituſ ab oꝛdinibus mendi
cantium adoꝛdines monachales quoſcunqʒ

ſine diſpen atõne pape. Et reputabatur licitus
in foꝛo iudiciali eccleſie tanq; tranſitus ad Ppi
fectioꝛem ſtatum. ſcq; cõtemplationis. cum ta
men in reiveritate non hoc intenderent tranſe
untes.ſed vt maioꝛi libertate ad malum vterẽ
tur. vt aparebat in cõuerſatione eoꝛum. Sed
Pcõſtitutionem OJartini quinti decretum eſt.
vt de oꝛdine mendicantiũ nulluſ wſſit tranſire

ad aliquem oꝛdinẽ monachalem niſi carthu⸗

ſieñ.cum licentia ſui oꝛdinis.niſi ſuper hoc ha
beret diſpenſationem a papa in qua bulla di⸗
ſpenſationis fieret mentio de cõſtitutione mar
tini. alias eſſet ille apoſtata. nec poſſet manere
in illo oꝛdine ad quem tranſit. vt halxs infra
ti.d excom.circa finem. Derum ſi quis ppter
ſua demerita expelleretur de oꝛdine mendicã⸗
tium.quod fieri poteſt. tũc videtur ꝙ talis poſ

ſit tranſire ad oꝛdin em monachalem quemeñ

; volentem eum recipere.quia ertra religio⸗

hnem et ha bitum religionis eſſe nõ poteſt.a ſic

non videtur tunc neceſſaria diſpenſatio pape
ſic vidi cõſilia ꝑitoꝛum bec tenenia.
De eiectis ⁊ fugitiuis.
Capitulum quintum.

Eeiecius et fugiti/

2dD ins dicit canon. ꝙ monachi qui
fuerunt puagati.vbi inuenti ſue
. rint cuʒ auxilio epiſcopi taniq; fu⸗
gaces ſub cuſtodia reuocentur. Et teum ſeil⸗

le abbas cognoſcat futuruʒ qui in hniuſinodi

perſonis non regulariter ammmaduertit vel qui

4
4

Ginpſimmmnet
gisetsectsn.

Cunocs

figmg Zepnnn
“ Pennteſrern⸗

Ntbonnteerrſtek
unnerffrec
ſtbicvntqnitang
tenm dumetin
ſſerioo ſarer en
hluſr ,num
iſſinelitnng
tf.wamtnn //

VNl ites weennn

nlſcetifoenna

prinocynno

Chenacpegreri.
ſeadererſac.
Nengwütgiet!
Wbenpramſemr
ronnm venn
Wlſeusentn
lenporeſes ſol
UIeoöſator
npni d⸗abben
Mſeneloerecn
hncn aohmn.
imnsalledickan
ſmmelonsfaginin
ſmnerſbilign
(onotls dtel

alälanpzanot

fbſftdibioſire
lorntoneerck
feſedſonanit
Maſärllspni

mgſnndo
Mnledin pbnn
Mfrintiac

n

” ? MZ
=ðòð

ZU
Nernrunn

mm Gn

minueim
nanitn

Anaii

1NN
nnni
niR
Demiar
uretirm
nicmwyl,
MM
tenii
ſunheſti
TErNE.

Lapinilum gnintum

monachumm ſiſcepit alienum.xvii.q.ij. abba

tes.et de apoſt.c.a nobis.dicitur ꝙ tales fugi⸗
tiui vel apoſtate ſi nolunt redire vel habitũ re⸗
ſumere. debent capi et ſub graui cuſtodia carce
rari. Mota pᷣm Anto. de butrio. ꝙ monachi
eiecti et fugitiui reuerti volentes admittendi

ſunt ad religionẽ. niſi regula cõmadicat. et re/

gula cõtradicente nõ ſunt tamẽ in derelicto ha
lendi.ſed ſunt recipiendi vt apud loca ſus vel
aliter ſubiecta alimentent vt eis tollann vagã
dqi occaſio. Nota ꝙ regula er autantica vot
alligari. et diſoonere poteſt ꝙ monachus va ⸗/
gabundues nõ recipiatur. Mota ꝙ monaſte
ria etiam ſi oꝛdo repugnet in readmiſſione fu

uitiui poſſunt artari ad pꝛeſtandũ alimenta fu

gitiuis et eiectis vbi velint ad coꝛ reuerti.

Quero quis dicatur Ki.

fugitiuus.Reſpon.iuxta dicta coctoꝛum.qui ꝑ
ſe exiuit et ſtetit extra monaſteriuʒs. et ſe celat
abbanilicet poſtea penitentia ductus ad abba⸗
tem redeat.ff.de edili. edi.l.quid ſit fugitiuus.
Et dicunt quidam ꝙ quicquid talis acquiſiuit
interim dum eſt in fuga.acquirit pꝛimo mo/
naſterio ſicut et ſeruus cumino.ff.de acquir.

po.l. i. F. per ſeruum. Saluo niſi diu fuenit in
wpſſjeſſione libertatis. quia tunc acquirit ſibi. al

legat.ff.de acqui.x.l.per eum. 5.fi.Et intelli⸗
gunt diu. id eſt cennio.ff.a quib ma.li. non
fiant.l.ſed et ſi fideiuſſoꝛ.i.axiſto.quod notat

ic Inno. imo ꝙ in monaclp nullum temp
excuſat ouicquid querit. querit pꝛimo mona/

ſterio. allegat de teſta. c. quia. nec eſt vis in tẽ⸗
poꝛe.ita ꝙ lvc nõ halet locum in monaclv.cu

nullo tempoꝛe excuſetur. extra de teſta.c. quia

Et hoc omnino verum eſt ſi de monachatu

cõſtat. alias ſecus. extra de teſta. nuper. nec eſt

via in tempoꝛe ſed ſolum an lvc conſtet vel
non. et exquo cõſtat omnia reuocat monaſte⸗
rium. xviij.q.ij. abbates. et debent tslia de pla⸗
no ⁊ ſine libello erpediri.quia ſeruos dei ⁊c̃.in⸗

fra de accu.ca.olim.xi.q.i.ſi quis ciun clerico.

. „

Kiectus autẽ dicit᷑ qui eijcirur ab a ho. Ouid

ſi monachus fugitiuus ꝓmouetur ad aliquaʒ
eccleſiam et ibi aliquid acquirit ad quam iniu

ſte eſt pmotus. de teſtamentis.c.cuin in ofti⸗

cijs.Si cõtemplanione perſone querit mona⸗

ſterio in dubio. ſi relinquitur ab ereraneo pre

ſumitur ratione eccleſie de teſtamentis requi⸗
ſiſti ⁊ ſic diſputauit JYo.car. Auid ſi mona
chus fugitiuus vnius monaſterij ingrediur
aliud laxioꝛis regule.an ſi qind querit.querat
pꝛimo.an ſecundo in toto vel in parte dicit wᷣ

minus Anto. de butrio. ſi tranſiuit illicite. vt
quia ſine licentia ad laxilioꝛem religionẽ.que

rit pꝛimo monaſterio. quia remanſit eius mno
nachus. ſupꝛa eo.c. YJohannes. Si wero ad ſe⸗

cundum tranſiuit artius et licentia petita.ques

rit ſecundo.quia nihil cõmuneſcum pꝛimo.ar.

xviij. q. ij. c. i. de ſanctil. epiſ. . ſi monachus.

tollł.ix.et de mona. ꝭ. ſi vero relique. et extra de

renun.ex tranſmiſſa.et ſupꝛa eo.licet. NHam 1

ſeruus a omino pꝛo derelicto habitus. womi⸗

noinõ acquirit.l.quid ſeruus.ff.de ſtipu.ſer.et
l. i. C. de lati. ller. roł.l.qͥ. er quod notat ce pꝛi⸗
ui. cum olim. Interim autem ſi licentiatus
eſt vr tranſeat ad arrioꝛem ſi anteq; tranſeat a
liquid acquirit. cin acquirit. Can. er Gar. bꝛix.
Dicunt.quia anteq; ſit ingreſſus ſecundũ.non
eſt plene trannatus.xri.queſtio.ij.ſi quis.ðet.ff

teſta. mi.l.ec eo. Ideo querit pꝛimo mona⸗

ſterio cuius eſt monachus. De hac materia .
ſꝑ.in ti.de ſta.mo.ver.xli.et. xviij.queſtio.ij.
abbates. Quandgo eſſet ſcandaloſus ⁊ peri⸗

culoſus alijs. et non apte poteſt coꝛrigi capi

vel detineri. foꝛte non tenetur pꝛelatus vel cõ⸗
uentus ſeu monaſterium talem reducere ad

monaſterium.ne alüs noceat. ſi non ſperatiu

poſſe coerceri et emendari. Otilitas enim cõ
munis pꝛepi nenda eſt vtilitati vnius.quee⸗
tiam non ſequeretur in tali incoꝛrigibili. xxiiij
queſtio.iij.reſecande. Si autem ſperatur coꝛ⸗
rectio vel impedino maloꝛum eius ſi coerce⸗

anuit vel detineatur. tenetur pꝛelatus vel moęꝛ
naſterium eum coꝛrigere ⁊ cogere ad reeeunꝰ

qum. exira de apoſta. c. a nobis.
Queritur de erem F. üi.

plo quando fugitiuus non poteſt recipi ſalua

oꝛdinis diſciplina.ponunt cocto. in regula ſan
cti Benecheti exemplum ſcʒ ꝙ qui eſt egreſſus

ter monaſterium non debet recipi ad monaſte
rium.vt in.c.xxix.regule beati Benedicti.Que

ſunt iſta loca competentia in quibus ppꝛnunf·

quando habent regulam ꝙ nõ debent admitti.
Dic ᷣm Anto.de butrio.nõ admittentur vel
non ponetur cum alijs monachis ſed cum a⸗
lijs cõſeruiennbus.velſedðᷣm Hoſtien.ponen⸗

tur in ergaſculis de quibus erirxe nõ poſſint in⸗
fra de penis. tue. Quando dicetur graue ſcan⸗

dalum. vt quando dicunt ali̊ ꝙ potius exirent
qᷓᷓ; vellent ſtare cum illo.quia durare cumeo.
et ſic dicit Hoſtien.ſe vidiſſe de ſacto. t etaʒ
ego vidifloꝛentie in quadam moniaij.

Quis miniſtrabit F.iii.
expenſas huic qui detruditurad aliud monaſte
rium an abbas pꝛim monaſterij an abbas le⸗
cundi monaſterij. Olo. dicit ꝙ abbas pꝛimi.
i uj

Zitulus decimuſſextus

deſ habuit aliquiq de ſuo de illo ꝓnideat. x. vi
en e lapſis.Et etiã nõ habuit aliquid. pui

debat monaclo ſuo tꝑe penitetie.alias mona⸗
ſteriũ ſecundum grauaretur. et hot placet In
no.poſt glo. DHoſti.dicit ꝙ ſi incluſus a pꝛinci⸗

pieo habuit bona. puidebitur de illis. Si non
habuit vel habita non ſufficiuntur. er vrrũq;
monaſteriũi ſufficit ad miniſtrandũ expenſas
vtrunq; mimiſtrabit. quia ſuus monachus eſt
velſalteʒ fuit.foꝛſitan ſecundũ ſatis de ſola in⸗/
cluſione grauaf.pꝛimum ergo loc faciat in me
moriam pꝛiſtine fraternitatis.ar. C. de queſtio

nibus.l.ſeruos.ff.de pac.o.l.cum tibi ſocerũ
S. cõueni. Si vero alterum ſolũ monaſterium
ſuſficit.id ꝓuideat.ar. de inſti. c.i.xxxvi. diſt.

paſce.Si neutrum cõtribuit.tenebit᷑ capitulũ

generale. extra de ſta.mo.in ſingulis.et.c.ſi..
hec etiam. In ſubſidiũ recurrendũ eſt ad epᷣm
xc.di. c.i.xij.q.i.pᷣcipimus. et.q.ij. eccleſiarũ.

Et lvc etiam ſᷣm Boſti.potuerũt pꝛeſidentes
exequi auctoꝛitate pape ſibi cõmiſſa. hoc ſaluo

ꝙepiſcopũ nequeũt coercere extra de ſta.mo.

in ſingulis.et.c.ij..ꝙ ſi abbas.de maio.obe.

cũ inferioꝛ.et facit de lre.c.inquiſitoꝛes.li.vi.

VYgaciunt lc ad queſtion-. Refoꝛmato mo⸗/

naſterio collapſo ad nouam regulã data optio
ne mon achis antiq̃s ibidẽ remanẽdi.mõ Eli⸗
gũt ibidẽ nõ remanere.ſed alubi extrinſecꝰ vi

uere a quibus debent alimentari. Et certe de iu

re a pꝛimo monaſterio. Et hec tu vides. Et ita
de facto cõſului. Hec Anto.de butrio. Et nota
ꝙ; nõ dʒ indicari axſtataſiue fugitiuus ſᷣm iu
ra.etiam ſi diu ad longinqua vager.niſi poſtq;
