et filios a vicijs ad virtutũ ſtudia veriv erex⸗
emplo pꝛouocet.vt quod poſtea pꝛecepturus
eſt populo.pꝛius a vmeſticis erxigat. Quod
quia lyli facere recuſauit.ſemetipm apud de⸗
um diſtrictum iudicem cum filijs graui da⸗
mnatione percuſſit.i.Reg.iiij.c.ꝓhiletur er⸗

go oꝛcdinari quilvc nõ halxt. qui pꝛeſumitur
negligens. et ꝙ nõ haleat frontem alios ar⸗
guendi. erquo ſuos non repꝛe vndit. ſed ta⸗

men per eum nõ ſtat quin eius familia ſit bo⸗

na. quia diligentercoꝛrexit eam.non ſibi im⸗

putatur in vicium. a womino enim greſſus ho

minis diriguntur.nec ſunt in hminevie eius
vt dicitur Hiere. x. c. coꝛripere quidem p̃t coꝛ
rigere aũt nõ valet. Dñ Zlug. Quantũliber
vigilet diſciplia wm mee. vmo ſum.a inter

Zitulusg Decimuſtercius

lvmines viuo. nec arrogare mihi audeo vt
omuſmea melioꝛ ſit q;ᷓ arca noe. Beñ. ir. vbi

tamen inter octo vmmesvnus repꝛobus in

uentus eſt. Aut melioꝛ ſit q; Tomus Abꝛae
cui dictum eſt. Eüce ancillam et fihum eius.
BGBeñ.xxi.c. et ad Bał.iiij.c.aut me lioꝛ ſit qᷓ
womus Iſaac. cui dictum eſt SJalach. i. c. et
ad Ro.ix. c. De duobus geminis. Jacob di
lexi Eſau autem odio habui. Intelligi etiaʒ
poreſt iſtud.c.apoſtolice regule vt vicʒ bene p⸗

ſit comui eccleſie ſibi commiſe. vt videlicer
nõ vni plura ſed diuerſa diuerſis committat

oſticia. Onde Bꝛego. Nulli vm q;tumlibet

exercitate perſone vno tempoꝛe duarum rerũ

officia cõmittenda ſunt.ſi totum oculus vbi
auditus. Sicut enim varietas membꝛoꝛum
per diuerſa officia.et robur coꝛwꝛis ſeruat et
pulcritudinem pꝛeſtat. ita ⁊ varietas perſona
rum per diuerſa diſtributa officia et foꝛtitudi
nem et venuſtatẽ ſancte dei repꝛeſentat eccle
ſie. di. lxxxix. c. ſingula. Atem yconomos vel
vicedominos in eccleſia nõ debet inſtituere
laicos.vt in.c.volumus.cũ ſequenti.diſ.ea.
Vtem ꝓpinquis vel fauoꝛe cõiunctis non de⸗/

ſer comittere eccleſiaſtica officia. di. ea. decẽ⸗

ter. Dbi tamen dicit glo. ꝙ ſoc intelligit᷑ nõ
ſimpliciter ſed cum ſunt mali. t ratio qua/
re magis ꝓhibetur expꝛeſſe de iſtis q;ᷓ de alijs
malis eſt. quia pꝛelati eccleſie ſunt pꝛonioꝛes

ad dandum talibus.vel quia p ꝛeſumitur ꝙ ꝑ
eos bona eccleſie dilapidenf. Et iſta eſt ra

ratio quã vĩidemus quotidie de facto. et quia
iſtud non ſeruatur multa mala inde eccleſie

ſequuntur. „ „„
Nuantũ ad ulti F.xiii.

mum nõ neophitum id eſt nouuʒ in fide vel
etiam in rellgione vt exponitur di. xlviij. per
totum.et in glo.ibidem. Huius autem ꝓhi⸗
bitionis duplex eſt cauſa. vt dicitur in tex. et
glo. Pꝛima eſt vtilitas ipᷣiuſmet.ſcʒ ne vt ait
apłus.i.ad thi. iij.c.elatus in ſuperbiã inci⸗

dar in laqueum et ruinã diaboli. in arrogan⸗/

tiam nanq; que eſtruina diaboli incidunt qui
in puncio hoꝛe nondum diſcipuli efficiuntur
magiſtri. et ſicut Inno. dicit. ilerum eſt

eum fieri magiſtruʒ.qui nondum didicit eſſe

diſcipulus. Secunda cauſa eſt.qui cum ſit in
expertus ſtatũ eccleſie neſciret varietati ꝑſo/
narũ diuerſimode ꝓuidere vt decet. omẽ
taneus enim ſacerdos neſcit humilitatẽ mo
res perſonarũ.vel ſeſe cõtennere non ieiuna⸗
uit.nõ fleuit.nõ ſe coꝛrexit.nõ pauperibus e/
rogaunt. yec omnia Gratianus. diſ. xlviij. 5§.l.
Vnge et Gꝛego. Caſum appetit qui ad ſum⸗

m loci faſtigia poſtſitis gradibo ꝑ abrupta

querit aſcenſum. di. ea. c. ſicut. Item pmoy

uendus ad oꝛdines debet eſſe immunis abo/
mni irregularitate. Onde Grananus a. vyſ
q; ad. lvii. di. oſtendit quomodo oꝛchnãdus
nõ debet eſſe ratiocinijs obligatus.nec ſvmici
da.nec coꝛpoꝛe viciatus. nec illegitimus. nee
ſeruus.nec ſolenniter penitens. et hvꝑ omniũ
declaranonẽ hebes infra.
4 2,6
de duo bus ge F.riii.
neribus fidelium. ſicut dicit Hiero. xrij.q.j
duo ſunt genera chꝛiſtanop. Eſt autem vni
genus quod mancipatũ diuino officio er dey
ditum ↄtemplationi ⁊ oꝛationi ab omni ſire
pitu tempoꝛalium ceſſare ↄuenit.vt ſũt der
ci et deo deuoti.ſ.conuerſi. Cleros enim gre⸗
ce latine dicitur ſoꝛs.huiuſinodi homies vo
cantur clerici.i.ſoꝛte electi.omnes enim deus
in ſuos eligit.hi nanq; ſunt reges.i.ſe⁊ alios

in virtute regetes.et ita in deo regnum habet
et hoc deſignat coꝛona in capite. hanc coꝛonã

habent ab inſtitutione rom ane eccleſie in ſi⸗
gnum regni quod in chꝛiſto exectant. Baſio
in capite eſt omniũ tempoꝛaliũ depoſitio.illi
enim victu et veſtitu cõtenti.nullam inter ſe

ꝓpꝛietatem habentes. debent habere omnia

cõmuma. Aliud genus chꝛiſtianoꝛum. eſt vt
ſunt laici.laoſ enim grece latine populus.his

licet tem wꝛalia pomdere. ſed nõ niſi ad vlus.

NHihil emim miſerius qᷓ; ꝓpter numum deuʒ
cõtennere. His cõceſſum eſt vxoꝛem ducere

terram colere.inter virum ervirum iudicare

⁊c̃. Et ita ſaluari poterunt.ſi vicia tamen bene
faciendo euitauerint.hec ibi.Ex quibus ver⸗
bis videtur ꝙ clerici nõ poſſunt habere ppꝛiũ
que materia tractatur ꝑ totam illã.q.i.cauſe
xij.Et poſt plura capitula inducta ad vtranqʒ
partem. Candem Gꝛatianus ſic ipᷣe ſoluit in
S. cum ergo in cõcilio.vicʒ ꝙ clericis oꝛienta⸗
libus. quibus licet habere vroꝛes et filios et
occidentalibus etiam clericis illis qui halent
filios ⁊ vxoꝛibus quas habuerunt ante ſuam
oꝛdinationem.iſtis licet habere ꝓpꝛia ad ſu⸗
ſtentationẽ familie ſue.alijs aute; clericis nõ
licet habere ꝓpꝛium.niſi foꝛte rennendoſua

a ſumpnbus eccleſie abſtineãt. Sed iſtã ſolu

tionẽ repꝛobat gloſa ſummaria in pꝛicipio.q
et bene. Hã oẽs coc.in hvc cõcoꝛ. ꝙ clericiſe⸗
culares pñt habere ꝓpꝛiũ.et licʒ habeãt patri
monialia ꝑ lve nõ ſollitur quin iuſte poſſint
habere beneficiũ vel redditusvel diſtributões
cõſuetas ab eccleſi leſie deſennũt. Illa

ergo.c.que vident dicete ꝙ nõ licet dericis

habere ꝓpꝛium intelligenda ſunt ſm glo. et
Bav. ſᷣm tempus eccleſie pꝛimitiue. vt illud

c.dilectiſſimis.vel de clericis qͥ renũciauerũt

jPanenragai
ſalrſn dath

an roradectpe
Gnppraddr
ceebene ſne

oenmdunme⸗
gnine
günnimn
ſeniotsera, .
aleſiskiuinch
cleberonmepeo
Cöfyuntimekdin
e, inalistdl

mni oo bieos i

Petrꝛsaumi

S

d woftc
WR.
ſdci.
Unſpenſodon⸗
Gödanarudn
mnſkeid
bhretone
NrNicnintlat
Merovenmngne
Dremndeebusenl
umtpenptin⸗
Gltj,otuningiir.
weſetiſint n
nden., Ahrij
retaſpteiresn
ſenfunlelanges
ninidne
Gochascödien
kimmnan

Aumn

kunnt

Pehenſoioer⸗

unezöenſenn

Unreenm
Mungſunng
aN
nnie
wennaet
—
rtmtinie
dseneir
olenmarrrs
alaicn ini
Recirinen
r.nII
nei
neuirin
Nmi
Anguftns
onciche N
sne nnd
Rusmn tnul
imniriti ,d
ier

nntirtii

Capitulũ quartum

pꝛopꝛijs. vt illud.c.ſcimus.et.c.non dicatis.
VDel loquunt᷑ de ↄſilio.vt illud.quia tua.et.c.
nolo. et videt᷑ ꝙ tꝑe Augulſ.et Hiero.clerici.
omnes viuebãt in cõi. vt in illis.c.certe ego.
et. c. duo ſunt.et.c.clericus. Nũcaũt cõiter.
nõ reꝑpitur talis modus viuendi in cõnuni
in ſecu laribo. nec ad hoc tenent.ſed licite vnt
habere ꝓpꝛiũ. vt dictũ eſt. et ptʒ etiã in. v.q.
c. epi. et.c.ſint manifeſte.lv. auteʒ ſe.ſe.q.
clxxxv. dicit ꝙ clericis nõ licʒ habere ꝓpꝛia.
ita ſeʒ dum curãt ꝓpꝛia faciant defectũ in his
qd̃ ꝑtinent ad culiũ diuinũ.et ſic ervonit illud
c.clexicus. vbi dicit Hiero.qui deũ poſſidet.et

cum ꝓpleta dicit. ps mea vñs.dicif enĩ cle⸗

ros grece latine ſoꝛs. qꝛ ſoꝛs eſt dñs.i.pars

eoꝝ nibilextra dñm habere pᷣt. O ſi aliud hʒ

extra oñm vt argentũ et aurũ.variã ſuppelle⸗

ctilẽ et hmõi.cum his ptibus nõ dignat dñs
fieri pars eius. De conatõe tpalium facta
eccleſijs habes in.c.futurã. DHe conatõe facta

ecclene romane ꝑ cõſtantinũ habes di.xcvi.

cõſtantinus. ſed in anquibo libꝛis illud non

haber. in alijs ꝓ palea wonit᷑.vel ꝑtinet vt plu
rimũ ad laicos. Nũc agamus de clericis.

De lvꝛis canonicis. Mapitulũ.iiij.

6 dofrficio diuino

d quo officianf eccleſie. de quo agi
tur di. xci.ꝓ totũ.et inter cetera

ibi dicit. Clericus victũ et veſti
mun ſibi artificiolo vel agricultura. abſq; offi/
cijſui dumtaxat detrimẽto pparet.et extra de

celebꝛa. miſſe. c.i.dicit᷑.ꝙ debet dicere oẽs ho

ras. Moꝛe canonice inſtitute ſunt ab eccleſia

vt dicant ad laudandũ deũñ ꝓ beneficijs ſuis
inter que marima ſunt beneſicia crestõis ſe⸗
ptem diebus expletũ.vt ptʒ Beñ.i.Et benefi
cium redemptõis ſeptẽ quodammõ loꝛis ꝑ

actũ.matutinali.vicʒ. pꝛima.tercia ⁊cc.⁊ ipſe

lvꝛe ſeptẽ ſunt.iuxta illud pᷣs.cxviij.Septieſ
in die ⁊c. Archi.tñ in roſario matutinas ſe/⸗
parat a ſeptẽ ivꝛis ponẽs ꝓ pꝛima lvꝛa diei.
ſ.artificiales laudes matutinarũ.de ipo autẽ

ꝓceſiu paſſionis his lvꝛis Pacte habes in offi

cio crucis qð dicenti Jo.xxũ. dedit.xl. dies

F.i.

indulgentie dietim.

Queruur ergo pri
mo qui teneãtur ex pᷣcepto ad ipᷣas hoꝛas. Re⸗
ſpondeo. Pꝛimo
Taanon liae extta de cele. m
CLenenft ſecũdo er pᷣcepto quilibet clerici bene
ficiati et nõ exiſtentes in ſacris. ̃m Fran. de
zʒ20ð5. in lectura ſuꝑ cle.de cele.mii.c.graui.nec

ds tenent oẽs theologos
cele. miſ.c. volentes.

excuſare ſe pñtrõne exiguitatis beneficij.ſi er
eo nõ ꝑticipant ſibi nece ſaria ſed imputent
ſibiex quo ſe fecerũt ad illud intitulari. Ades
Boff. diſt. xci. c. E lericus victum. Et quãuis
Taudu.dicat ꝙ beneficiani in minoꝛibus ex
iſtentes poſſint per alios officiare ſeu per a⸗
lios dicere lvꝛas. et pꝛecipue ſi ex iuſta cauſa.

puta ſtudij vel alia cauſa ꝓbabili ſunt abſen/

tes.et ꝑ idoneſi ſubſtitutũ vel ſubditũ offici⸗

cient eccleſiã ᷣm Pe. et abba. tñ ideʒ Fran.
tenet cõrrari Yo. an. en ſup. c. pᷣſbyter. de

cele.miſ.dicit tvxologos tenere ꝙ cum iſtud

ſit onus ꝑſonale.vide turꝙ ꝑ alios ſolui nõ
wſſit.Et idem in nouellis libenter viderẽ. ꝙ

fauoꝛe ſtudij ſtatueret eccleſia. ꝙ clerici ſaltẽ
in minoꝛibo tm̃ beneficiati ſaltẽ nõ curati.oc/
cupati bono ʒelo ad ſtudiũ tenentes vicarium

excuſarent᷑ ab vꝛis dicendis dicendo officiũ
beate virginis. Dicunt etiã Inno. et Hoſt. ꝙ

omnis clericus beneficiatus. ſiue ſit in ſacris
ſiue nõ tenet᷑ omnibdiebus lvꝛas in eccleſia
vel ſaltẽ audire.verũ eſt tñ ꝙ excuſat᷑ ab vtro
q; rõne iuſti impedimẽti.i.a dicendo vel au/⸗
diendo in eccleſia. Onde ſi pñs ſit clericus.et

Olcat officiũ in camera nõ reddit debitũ.quia

tenet᷑ eccleſiã ofriciare.niſi ſit legitime occu⸗
patus.Et tunc dicat vbicũq; ſit. equitando
ſtãdo veleundo.in vijs vel in camera. et tũc
eccleſiã faciat ꝑ aliũ officiare Intelligit Frã.
de zab. illud de cele.miſ.c.i.vbi dicitf᷑. ꝙ a ſa⸗
cerdote aut a ſcolaribo.i.clericis ofriciũ com/
pleatur.qꝛ.ſ.cũ ſacerdos poſt inceptũ officiuʒ
vocat ꝓpter aliquã neceſſiratẽ.puta.ad infir⸗
mũ et hmõi.ſcolares.i.clerici ꝓficient illud.
et ipe ſacerdos ſeꝑatum dicet. qð ſibi reſtat
dicendũ. Cenent tercio ab hoꝛas religioſi ꝓ/
feſſi.quoꝛũ religio ad actus vite cõtemplati/
ue eſt inſtitutra.et ꝑ eccleſiã cõfirmara.Et hc
rõne ſue ꝓfeſſionis.qꝛ nõ ſolum ſunt inſtitu
te hmõ i rengiones ad oꝛandũ ꝑticulariter
ſe.ſed etiã ad oꝛandũ ꝓ vniuerſali vtilitate fi
deliũ.d hmõi antoꝛõem ſcʒ fiendã in pſo⸗
na totius ꝓpłi xpᷣiani ꝓ vtilitateoĩm ſunt in/
ſtitute ſpecialiter hvꝛe canonice. DPe.de palu.
dicit quẽlibet religioſum ꝓfeniʒ teneri ad ho
ras. Religio aũt inſtituta ad opa vite cõtem
platiue eſt ſtatus monachalis. Religio vero
mendicantiũ vtrãq; cõplectit᷑.ſ.actiuã et con
templanuã. hec Ber. de trilia. in pꝛimo qli/
bet. Ex locvidet᷑ ꝙ tõuerſi nõ tenent᷑ de neceſ
ſitate ad hꝛas.?lug.de anch.in ſumma dexo
teſtate eccleſiaſtica dicit.oẽs religioſos etiaʒ
cõuerſos teneri ad hvꝛas.als ex negligentia
omittendo peccarent moꝛtaliter. qꝛ eoipᷣo q̃ᷓ
applicati ſunt totaliter ad cultũ dei habent be⸗

neficiũ interpꝛetatiue.ſ.viuẽdi ex clattclnii

—

velde redditibus mmonaſterij. vel de queſtib
quieis cõcedunt᷑ ab eccleſia rõne applicatõis
ad cultum diuinũ.et idem tenet Be.de palu.
Secundo queritur s.ii.
quid debeat dici ꝓ hoꝛis. Reſpondet Fran. de
ʒab.vbi ſupꝛa.Oicit audu.ꝙ ſi eſi cõſuetu
do ꝓbabilis vel certa cõſſituno ſuꝑ hoc illud

ſeruabũt. di. xxij. nouit. am dicere hoc vel
illud nõ eſt in pcepto.cum diuerſi diuerſa di

cant. de cõſe. di. v. c. in die. Qodus tamẽ di)
cendi hoꝛas quo ad ſeculares clericos ſumẽ/⸗
metropolitana. di. xij. c. fi. Nec repꝛobat᷑ per
hoc ille vſus ᷣm audu.quo quidã cõtenti
ſunt tribo pſalmis.licʒ romana vel metropoli
tana eccleſia hoc nõ ſeruet. di. xij. de his. qðᷣ
puto intelligendũ de vſu antiquo alicuius ec⸗
cleſie.nõ de eo quem ſibi faceret pꝛiuata pſo⸗
na. In regularibo dicit Laudu. attendenduz
eſſe oꝛdinanonẽ regule ſue et ſuoꝝ ſtatutoꝛũ.

di. xij.placuit.ibi neq; monaſterioꝝ. Sʒ in di
rectoꝛio iuris.li.i.ti.viij. dicit᷑. ꝙ oꝛdinatus

ad titulũ ſue voſſeſſionis vel matrimonij põt
dicere quodcunq; officiũ. qꝛ non eſt obligat

ad iſtã vel illam regulã ſpecialiter. Oꝛdina/

tus vero vel intitulatus ad certã regulã vel ec
cleſiam tenet᷑ dicere officiũ qðᷣ ibi fieri cõſue/
Uit. als peccaret.di.xri.in his.Et hoc mſi eſſet
ſupꝑ lc pꝛiuilegiatus. vt clerici ⁊ religioſi qui
ſunt cõmenſales comeſtici cardinaliũ et epi⸗
ſcopoꝛũ.quibo indulgef᷑ ꝙ idem dicant offici⸗
um.nec ad aliud tenean᷑. Pꝛebendatꝰ au

txẽ in duab eccleſijs ſufficit ꝙ ſemel dicat pᷣm
cõſuetudinẽ alterius illarũ ᷣm Cho.in qoli
bet. Et videt᷑ ꝙ magis deleat dicere officiũ il⸗
lius eccleſie. vbi habet maioꝛẽ graduʒ qᷓ; vbi

habet pinguioꝛẽ pᷣlendã. Si aũteſt patis di⸗

gnitatis vtraq; pᷣſens dicet ſᷣm illã ecdleſiaʒ

vbi tunc eſt. abſens dicet qð ſibi placuerit al⸗

terius illarũ.OJonachus pᷣfectus eccleſie ſe

culari in dicendo officiũ ſequet ↄoſuetudinem
eccleſie ad quã tranſit ſᷣm Hoſti.di.xij.c.illa
Fratres oꝛdinis pꝛedicatoꝝ ſunt cõtenti illa⸗
rum eccleſiarũ officis ad quas extra ſuos cõ
uentus declinarent vt dicitur in cõſtitunione
eoꝛum.

Lercio queritur S.iii.
vtrũ marutine beate virginis vigilie moꝛtuo
rum et ſuffragia ſint de neceſſitate dicẽde poſt
Hoꝛas. et dicit hic ſuffragiũ letanie pᷣm Catlv
licon. Rñ.ſᷣm Fran.de zab. in cle.de celebꝛa.
miſ.graui. ꝗ audu.credit ꝙ erquovno ⁊ eodẽ

modo ecdeſie illius ſeruitoꝛes conſuenerunt

dus eſt ab eccleſia romana. vt ĩ.d.c.in die.vel

pꝛedicta pꝛo hoꝛis dicere.quilibet de ipſis ad
noc tenetur.ar. de cen. c. ex ꝓꝑte. Secus ſi aliqᷓ

tñ dicerẽt eti plures ſed alij nõ. ar. vi. q.ij. c.

ij. Idẽ dicit in directoꝛio iuris.li.i.et allegat

Buil.de officio defunctox. dicit Goff. in qoli⸗
let.ij. ꝙtenent ad ipᷣm clerici eccleſiarũ colle⸗

giatarũ ᷣm cõmunẽ cõſuetudinẽ eccleſie de
qua ſunt ſiue pñtes ſiue nõ.nõ autẽ ad illa q̃

fiunt ex ſpeciali gratia ꝓ aliquo ad pꝛeces eiꝰ

vel ea ad que aliqui ex ſua voluntate ſeobli⸗

gauerunt. Et ſic canonici collegiati ſxecialis

eccleſietenẽt ad officiũ moꝛtuopꝑ⁊ ad alia ſpe

cialia 'ᷣm ↄſuetudinẽ eccleſie ſue. Et ſicut ills

qui habent anniuerſaria tenent dicereofficiñ
moꝛtuoꝝ.et pᷣcipueilli qui recipiũt diſtribu/⸗
tiones illius anmuerſarij.ita etiã cõmuneoſ
ficium defunctoꝝ videt inſtitutũ indetermi⸗
nate ꝙ omnib benefactoꝛibo qui nõ tetermi

nant ſibi anniuerſariũ. Onde vident᷑ teneri

ad illud omnes qui bona illius eccleſie perci⸗
piunt. hec Goff. In oꝛdinepᷣ̃dicatoꝝ ſolũ mi⸗
niſtri altaris cum ebdomadaro et eo qui eſt

notatus ad miſſam ꝓ defunctis tenẽtur ad vi

gilias quotidianas ᷣm oꝛ dinariũ.Allij aũt ſe
mel tm̃ ſᷣm oꝛdinariũ.quãdo.ſ.in eccleſia di⸗
cendũ eſt totũ in aliqua die ꝑ ebdomadã. ve

in cõſtitutionibo eoꝝ habet.

Quarto queritur ſ.iii.

qua hoꝛa ſint dicende hoꝛe canonice. Rñ. in

oficiando quidẽ eccleſiã delent dici tpibo p/
pꝛijs ſᷣm moꝛem patrie.vel ᷣm regulã ſuam

quo ad religioſos. et matutinas quidẽ cõue⸗
nientius tꝑs videt eſle dicere.iiij.vigilia no

ctis.hoc enĩ ᷣm Oap. DHug.et Iſi ð. eſt ma⸗

tutinũ.ſ.mter abſceſſum tenebꝛarũ et auroꝛe
aduentũ.licet alij dicãt ↄtra.iurta illud.ee

dia nocte ſurgebãc. pᷣs.cxviij.de cele.miſ.c.
i. Sed vt dictũ eſt in hoc ſtandũ eſt cõſuetu⸗

dini loci wcõſtitutioni ſi habet. Officiñ añt
quod dicit᷑ in pꝛiuato.ſ.nõ officiando eccleſij
ſi dici nõ pᷣt ꝓpter occupatões hoꝛis ꝓppꝛijs.
melius eſt pᷣuenire q; tardare. Pꝛeuenire enĩ
dicit Hugo eſt ꝓuidẽtia. tardare vero eſt ne

gligentia. Oñ ⁊ Yo. an. in nouel. de cele. miſ.
ponit exemplũ de quodã ſancto viro.cui dicẽ⸗
t hoꝛas ante tꝑs ei afferebat angelꝰvuã acer

bam. poſt debitũ tꝑs afferebat vuã marcidã.
tꝑe aut ↄuenienti hoꝛas afferebat vuas ma⸗
turas bonaſ. Solẽt curiales et alij occupati di
cere de mane vſi; ad veſperas excluſiue. et de
ſero veſpas cñ ↄpletoꝛig et hoc cõſulit er̃ de
cele. mikc.i. Matu e tia ſ quis diceret
de ſero ꝓpter honeſtarũ neceſſitatẽ occupatõ
num nõ malefaceret. Nã et hoc in ſolẽnibo
eccleſijs qñq; fieri ſolet. Si autẽ hoc faceret

cpennecteſeecnn

Zonpemni
annidlatſi
flſoteſetcöſie

Lueriurh⸗

Nröͦvienihru
nirnenr lls⸗
fleuntetiuitorierm
Ptgnoratetecat.
nnrerceſe.nncgn
nunr onnesorgs
ipperescommmntſe⸗
lettätogrannmns
Cetotüofflannms
moenmdace na
ſtehösmnpa.
wuunapranmer
Cers Ganrdemiin
Wompann pperre
Mewlpopnmn.
Cörnürtanienrivals
fopenmwnrinöne
nghnöjnuek dien
löffer vencteteune

Alberiſuiſfnecalar

Mmoffeüi guenien

ponbus etanitant
Mketſienö habns

ſonöenacht wore
hmimmtnöpeccar
Nihnmowat ſapie

kentdiarped

Wamnohnöͤſeſen
Nüfnmpmnco oben

Aammndlinci

meyenpam ine
linpmrezage⸗
ſzſihen eſun
niunin
Kolſmidir
n
ſtenmenadin
MInNNe

aneztiin
Cnaterbeg

1düngisnin

2 wut,

keborecananilin
äidirndiih
weai fm ngiſen
1matntmss Nt
ele dicere ii ign
Huge Fid

umtenebmni ctare

itotra Iuna rd Oe

ös. cni dilen

hocſtanciſ ettilind

iſ ari Ofiti

ſnöoftunbenkii
pmitz ens ,
due ruenieel!
umtnemn eſtne
inmwvelite iſ.
erwni idt
utarmli nunid.
s Tbenrbär onm
eseralotennandn

ſamnsennſted

tatoꝛ iñ.et ſimilia. us in pſona oĩim di
ir Cit. alij autẽ debent NeN audire.vide ſupꝛa
dinghh ninmnn ſcᷣa pte. ti. e accidia. c de negligẽtia. 5. de
nuuſint H mnegligentia circa diuinũ officiũ. qð etiã rep/
Ba zußnt ſoncitur m dicta decretali. c wolentes. Onde

Niieſ
Necce kirtiu
Kralnmn
lautnninine

ier nfämniien, r’rr

abn lrsatkſin

ncchrigiit
gicoläinkin 4
n denenig

vt quietius ſomno et voluntati vacaret. non
eſſerabſq; peccato m Cv. in qpᷣlibet. nõ tñ
videf de ſe eſe moꝛtale.qñcũq; quis tarde di
cat officiũ nõ tranſeat dies qin q;tum ad lvc
videt᷑ terminari circa mediã noctẽ. Nõ eni
iſtud pꝛeceptũ de lvꝛis dicendis refert᷑ ad tẽ/

pus.Sed ſi quis ptermiſſavna vꝛa dicat aliã

puta poſt pꝛimã dicit ſextã. ſufficit m Guil.
ꝙ ſu ꝓpleat id tm̃ qð obmiſit. puta terciaʒ. et

pniaz agat de negligẽtia ſua. Itẽ qin nondũ
dictis matutinis celebꝛat moꝛtaliter peccat

ſm Buil. et Ho. q;uis poſtea diceret et hoc.
quia facit ↄtra generalẽ et appꝛobatã cõſuetu
dinem eccleſie.di. xi.in his rebꝰ. Sed celebꝛã
do anteq; dicat pꝛimã non peccat moꝛtaliter.
niſi loc eſſet cõtra pꝛeceptũ vel ſtatutũ.

Queritur quinto ꝭ.v.

de nõ dicentibꝰ vꝛas q;tum peccent. Rñdeo.

hi qui tenent᷑ de quibus dictũ eſt in. S.i.ſi di/⸗

mittunt aliquã lvꝛã ex induſtria vel negligen

tia ſua moꝛtaliter peccat.qꝛ pꝛeceptũ tranſgre

diuntur eccleſie. xiiij.q.i.qð pꝛecipitf.Et ſiqͥs

dimittat omnes hoꝛas vnius diei ᷣm Guil.
nõ ꝓpterea cõmitiit ſeptẽ peccata moꝛtalia ſʒ
vnũ.et tato grauius q;to plus de ipᷣo dimittit
quia totũ officiũ vnius diei cadit ſub vno pᷣ⸗

cepto.extra de cele.miſ.c.vvlentes.Si aũt di

miſit aliqᷓs vꝛas.puta.pꝛimã.nona. et cõple
toꝛium.itria peccata moꝛtalia cõmiſit.et ſic de

ceteris. Si aut dimiſit ꝓpter aliquã neceſſi⸗

tatem.puta. ꝓpter defectũ viſus.vel infirmi⸗

tatẽ.vel paupertaté. ꝓpter quã libꝛo caret.re

cõpenſat tamẽ equiualẽs ꝑ pſalmos.vel oꝛa/
tionem vominicã nõ peccat moꝛtaliter. qꝛ p⸗
ceptuʒ hmõi nõ eſt determinatũ circa modũ
nõ tñ ex loc videt᷑ euadere graue peccatũ.qui
ad libitũ ſuũ ſine cauſa rõnabili mutat cõſue
tum officiũ.qui etiã expendit pecuniã in ſuꝑ
flunatibus et vanitanbo.et de bꝛeuiario non

curat.et ſic nõ habens bꝛeuiariũ nõ dicit offi
cium. nõ euadit moꝛtale. Qui autẽ ex obliui

one dimittit nõ ꝑeccat moꝛtaliter. tenetur tñ
quãdo recoꝛdat᷑ ſupplere omiſſum als tũc pec
caret.Et vt dicit Pe.de palu.in.iiij. diſt.xv.
debet oꝛatio hmõi eſſe integravt nihil de ea fu
retur ſincopando. obmittendo.nimis feſtinqᷓ

do. et lvc intelligendũ eſt de illis qui ofliciuʒ

per ſe dicunt. Nat in chvꝛo lvꝛas dicunt nõ

renent repetere ea que a ſocs dicunt᷑. puta.
verſus pſalmop. reſponſoꝛiũ.lectiones.inui⸗

.

teneturredicere qui notabiliter male dixit.
quod videf intelligendũ cum notabiliter o⸗
mittit de aliqug lvꝛa ſivult euadere moꝛtale
ſed etiãẽ modicñ dimittẽdo vm De. ſiue pſal
muin ſiue verſum ſiue dictionẽ. videt te⸗
neatur ad illud vel aliud loco eius. als peccat
ſaltẽvenialiter. et ve qñ ſolus dicir. wel qñ in

chvꝛo dimittit ea que clvꝛo ipᷣius cõuemiunt.

vt ſupꝛa dictñ eſt de his qui in dicendo offici
um erercent ſe in occupationib manuahbo.
quõ nõ ſatiſfaciãt ⁊ alijs negligẽtijs habes ſu
hꝛg in.ij. pte ti. et. c vbi ſup̃.

Queruur ſerto de . vi.

eo q omiſit dicere officiũ diuinũvtrũ de neceſ

itate ſit eiiniungendũ ꝙ omiſſinn ſuppleat
Et idẽ reſpondeo pᷣm . in ociit ſicut
in officijs diuimis eroluendis obſeruãda eſt
cõgruitas loci:ita enã ↄgrintas tꝑis. que ob
ſemuari nõ poſſet. ſi opoꝛteret iniungere omit
tenti ꝙ vꝛas dicerer quas omiſit. foꝛte eniz
in cõpletoꝛio diceret. Ja lucis oꝛto ſydere.et
in tpe paſcali officiũ dnice paſſionis.qð vide
tur abſurdũ.et ideo nõ videtur iniungenduʒ
ꝙ eaſdẽ hvꝛas repetat.ſed aliquid ad laudem
diinnã ptinens.ſvc eſt enĩ cõmune in oĩ offi
cio diuino. laus dei.et ſuffragiũ fideliũ.puta
ꝙ. dicat. vij. pſalmos penitentiales.vel vnuʒ
pſalteriũ.vel aliqd amplius m delicti quali
tatẽ. q;uis enĩ eſſet debitoꝛ oftcij.qꝛ tpe debi⸗
to officij pᷣtereunte. iam eſt impotẽs ad ſoluẽ
dum debito tꝑe. etideo eſt ei alia penitẽtia in
iungenda. Pe.etiã de palu.in quarto.ditit ſic
dei vicarius pᷣt cõmutare reſtitutioneʒ dei
faciendã in aliquid deo acceptius.DHicere au
tem parũ et cũ deuotõe eſt deo acceptuʒ. Vñ
et penitentiã omiſſam pᷣt cõmutare ſine au⸗
dientia alioꝝ peccatoꝝ. Reſtitutio autẽ hmõi
facienda nõ ſic ſubiacet arbitrio cõſeſſoꝛis.

qui aũt omiſit vnã lvꝛã nõ opoꝛtet ꝙ dicato⸗

mnes alias.nec etiã illã. Similiter ſi ꝑ annũ

dimiſit officiũ.nõ opoꝛtʒ ꝙ totũ duplicet.ſed

in aliud pᷣt ↄmutari. quia magis placebit deo
et qꝛ in tediũ eſſet penitẽti.Ad loc facit dictũ

Hiero.de peni.di.v.nõ mediocriter.ibi e

lioꝛ eſt triũ pſal. ⁊c.Archi.etiã in roſario di.

xci.penitentiã dicit hmõi eſſe arbitrariam.

Dictit etiã Ho.ꝙ ſi tãta fuit infirmitas in
omittente officin.vt ex toto impediatr᷑ ad lvx/⸗

ras dicendas.nõ tenet᷑ redicere. nec peniten⸗
tiam agere.ſi tamẽ ad cautelã velit hoc facere
cõmendandus eſt. ſed ſi finxit.et quartang fe

bꝛem vel aliã debiłẽ in firmitatẽ habuit qua
nõ obſtante ſua negocia ꝓcuraret nõ excuſa

tur. Item pᷣm Guil. ſi dicens officiuʒ aliqua

verba pꝛetermittit. nõ opoꝛtet ꝙ ꝓpter hoc
222 i

Titulus terciuſdecimus

a capite reſumat diſturbando officium. imo

ſi dicendo in choꝛo cum alijs ex aliqua neceſ/
ſitate intermiſit pſalmũ.lectionem.vel aliqd
hmõi.⁊ nõ aliter pᷣt omiſum ſupplere niſi ſub
trahendo vocem ab adiutoꝛio choꝛi. melius
eſt ptranſire q; officiuʒ choꝛi minuere. poteſt
tñ igliannd poſt officiũ ꝓpter hoc ſupplere. .
Queritur ſeptimo ꝭ9.vVii
Ntrum attentio in hoꝛis dicendis ſit neceſ⸗
ſaria. Reſpondeo q;uis aliqui dixerint ꝙ ſic.
ita ꝙ in eis nõ habens coꝛ ad deum. ſed ad ex
terioꝛa moꝛtaliter peccet. ꝓpter hoc in fi.illius
cclentes.extra de cele.miſ.pᷣcipitur dici to
tum officiũ ſtudioſe piter et deuote. et ſi ver⸗
bum ſit durum ram ſcriptũ. benignioꝛ tamẽ
eſt ſentẽtia pᷣm Hoſti.qui dicit.ꝙ in pᷣcepto
eſt hoꝛas dicere.ſed alia que in deuotione cõ
ſiſtunt ſuadendo dicũtur. Et hoc eſt quod di
cit littera ibi.q;tum deus dederit ⁊c.ꝓ quever

pa appoſuit cõſilium fragiltati humane com

patiendo.q.d.pᷣcipimusvtvnuſquiſq; de die

et d nocte dicat hoꝛas ſuas. AIntentionẽ au/

tem ⁊ deuotionẽ in pꝛecepto nõ ponimus.ſed
gratie dei ᷣm ꝙipᷣa dare voluerit dirimus re
linquendũ.Et hunc intellectum teneas qui
lemgnioꝛ eſt. et quia nõ deber eccleſia alicui la
queum inijcere. xxvij.q.i. de viduis. Secũdo
ne homines debet eccleſia onenbus im woꝛta⸗
bilibus alligare. xxvi. q. vij. c. alliganr. Hoſti.
et Henri.Ylſſignat etiam Om ber. aliã rõem
ad hoc.quia.ſ.cum hoc ſit pꝛeceptum de iure
wſinuo.non refertur mſi ad ea que ſub iudi/⸗
cio humano cadere poſſunt. Et iſta ſunt aue
exercentur per actus exierioꝛes.nõ autem ꝑ
interioꝛes.facit etiam ad hoc glo.ſuꝑ.c.gra⸗
ui cele. imiſ. in cle. ſuper verbo. fructum la/
bioꝛum. Obi dicit Zlrchi. ex hoc ꝙ latis eſt.
labijs ſeruire in diuinis hoꝛis.licet coꝛ diuer⸗
tat ad alia. xecibi. Ex quo etiã ptʒz ꝙ veruͦ eſt
ꝙ nõ luniceret hoꝛas dicere nmente.

Octauo nota de ſ. viii.

attentione ĩ oꝛatõe Pe.depał.in.iiij.diſt.xv.

ſic dicit.ld oꝛatiõeʒ ſicut ad quodlibet bonũ

opus poteſt requiri duplex attẽtio. Onomõ

vt oꝛõ ab intetione ꝓcedat.Alio mõ vt intẽ⸗
tio cõtinue concomitetur oꝛõni.Hꝛimo mõ
requiritur attẽtio tam ad oꝛõneʒpublicã quã
pꝛiuatã. ⁊ nõ ſolũ ppter mertũ.ſed etiam ad
vitandũ peccatũ quãdo oꝛatio dicit ex pcepto
Pꝛimũ patet ſic.quia nullũ eſt opus merito⸗
riũ niſi ex intẽtione ꝓcedat.aliter enĩ non eſt
opus humann.cum lomo ſit homo.ꝑ rõeʒ et
voluntatem. Si ergo oꝛõ vcobet eſſe meritoꝛia
opoꝛtʒ ꝙ ꝓcedat ex intẽtione ⁊ ſiłr ad hoc vt

euitet traſgreſſio pcepti qꝛ pceptũ dat hormi⸗
nib. ⁊ ideo opoꝛtet ꝙ nõ ꝓcedat ex ſola ima

ginatõne que cõis eſt nobis⁊ bꝛutis.ſed ex de

liberatõne que requirit attẽtionẽ.cõcoꝛ. Cho

i. uij.di. xv. dicẽs ꝙ attẽtio ĩ oꝛatione ſemnp

debet manere ſecũdum ſui virtutem.quod eſt

mediũ inter eſſe in habitu ⁊ eſſe in actu.Cũc

autẽ manet attẽtio in oꝛatione ſecundũ virtu

tem quãdo quis accedit ad oꝛõneʒ cñ intẽtõe

aliquid oꝑancdi vel teo debitũ obſequiũ reddẽ

di.a ſi in pꝛoſecutõne oꝛõnis mens ad alia ra

piatur. niſitanta fiat vagatio ꝙ depereat vis
prime intẽtionis.et ideo opoꝛtʒ ꝙ frequẽter

homo coꝛ reuocet ad ſemeripᷣm.hec.Cho. ſeqͥ /
tur eum Pe.de palu. Nõ tamẽ requiri᷑. ꝓĩ

tẽtio comitet actualiter totã oꝛõnem.qꝛ nec

hoc reqͥrit᷑ in quibuſcũq; operibus bonis nec
hoc eſt poſibile ꝓpter euagatõneʒ mentis hu
mane. reqritur tamẽ ꝙ oꝛãs ſciẽter nõ diſtra
hat mẽteʒ ab oꝛatione.hoc eniʒ nõ poteſt eſſe

ſine culpa moꝛtali vel venialh. Euagatio vero
que eſt pᷣter intentionẽ.⁊ ꝓpter occupatõʒ pᷣ⸗
cedentẽè licitã.peccatũ nõ eſt.ſecus ſi ꝓpteril⸗

licitã. Sed ſi euagatõ eſt aduertẽter ⁊ ſolũ ſe⸗

cundũ actũ interioꝛẽ licet temeraria.⁊ grauis
foꝛet nõ tamẽ moꝛtale.niſi ꝓpter contẽptũ
qꝛ eccłia nõ habet iudicarede actibo interioꝛi
bus mere ꝓpter quod miſter eccłie.liq dicen
do oꝛationem cogitet aliud. nõ videftrãſgreſ
ſoꝛ pcepti ex natura facti. Si autẽ euagatio

mentis ſit ex hoc ꝙ aliquis ſciẽterſe occupar
in actu exterioꝛi qin nõ ſecũ patiat attẽtionẽ

videtr᷑ eſſe culpa moꝛtalis ⁊ directeↄtra pꝛece

ptũ eccleſie.de cele. min..c. dolẽtes. vbi pcipit
ꝙoffici celebꝛẽt ſtudioſe.parireret deuote

NHoc non obſeruãt qui occupãtes ſe in actu
exterioꝛi ſciẽter ſibi attẽtiones ſubtrahũt.n
de quod. Cho. dicit ibi.ꝙ in orõneſi in alijs

ſpõte ſe quis occupat in his que mẽteʒ diſtras

lũt.ſicutiſunt oꝑpa exterioꝛa.⁊ ſi ad contrariũ

mens euagetur.etiam culpa moꝛtalis erit. ex
wnit idem Pe.et dicit.ꝙ loquendo de oꝛatcõ
ne que eſt pꝛecepti humani. illud vrbum cõo

trarium nõ refertur ad oꝛationẽ.quia bonao⸗

pera erterioꝛa enam nõ ſunt cõtraria oꝛatio/

ni. ſed eſt referendum ad attentionem.quan⸗
do.ſ.le exterius occupat circa aliquid incom/⸗
paſſibile attentioni oꝛationis

Queritur nono«
vtrum ſit cantandum officiũ. Rñ.de hoc nõ

reperitur aliquod pꝛeceptum. nec de iure diui
no.nec de iure poſitus dnmuni. Et ſic in hbu

iuſinodi habet locum quod dicit Hiero. Ona

queq; puincia in ſuo ſenſu abundet.diſ.xxv.

ynum. Dicit autem leatue cho. ſvg ſee. q.

F.ix. .

hanind⸗

munoringſetore

imni nie n
mor nth inn
(Wendinde
eſcore Alun
oianrrſues n
pr Nrereſa fhent
iniarrle V 4

ſn iinmnezn

Stnninlen
Prcgnaneod
etNo nücfuntes
pponeechance
Actnoeſttömumne
ſins etarcha
metis folpnenm

hlonrcins ien

Hunid emevicide⸗
icencte aii an⸗

firuciai Väbr⸗

MDeiefrndi
Mriunedſer tti
fumlarchpoli we
WNt Vlira inttuen
Itunciapononan.
r Qronensep
tſuffrormepaee
Mygoric esn
Mloe. laitftr en
uphlios nnet
pphni porag danti
nieenebatd
üſgnan oren
unis,Pali adf

iltmni voas ſen
Mhiigspoci.

. dnctaßn.

npfoli gf

arpnuen

Mtertotiozöne

oruticni glon,

ocfei hi Klußß
Pun. dinimn
nmmn Elili

ddiothen 1
el N⸗

igchrivimn.
enagne
risſanödn.
horenini e
Arnahnn
eappeeragiſ
muneſt ſensſ ne.
itacrenimtiii
hentemenntn e
NCiccrec see
Wnmiſtereudei,mn
Ianind nörtinind
ſacn. Si ina n.
Bigrisſcliten
nöſetüparir niid
talis direlrne .
mil doliten tiiane
nle pontetet e.
mocclpiesſetl
mitwne;ſuenui.
big inöefi,aS65
l munasenl H
õä
1 intöri N
aAarennontnAi

—

Capitulũ quartum

Mi ar. i. enm laus vocalis ad Iot ſif neceſ

laria vt aſtectus vmĩs puocet᷑ in deum que
cũq; ad hec vnlia eſſe pñt in diumas laudes
cõgruẽter aſſumuntur. Et quia ſᷣm diuerſas
melodias ſonoxamimi bominũ diuerſimode
diſponũt.ideo ſalubriter fuit inſtitutũ.vt in
diuinas laudes cãtus aſuimerẽt᷑ vt animi in
firmoꝝ magis pꝛouocarẽtux ad deuotionẽ lec
ile. Obi ergo ex cãtu non excitat deuotõ ſed
tedium creſet ex laboꝛe vel ignoꝛãtia cantus
⁊ huiuſmodi.videt᷑ pptius dimittendum niſi
cõhtutio vel obediẽtia pꝛohibeat. Et nota
ꝙ; Niero.di.xcij.c. Cantãtes.dicit.Deo non
voce.ſed coꝛde cãtandum nec in tragediarũ
modũ guttur ⁊ fauces medicamine liniende
ſunt.vt in eccleſia theatrales moduli audiaãt
⁊ cantica.hec ille. Obi pᷣm. Cho. ꝓhilet can⸗/
tus ꝓpter oſtẽtationeʒ vel delecationẽ ꝓuo
cãdam.vel etiã mõ theatrico.dicit.glo.vt bal
latas⁊ hinuſmnodi.de loc etiã di.ea.c. In ſan
cta. De oꝛgams vero dutũ eſt ſupᷣ᷑ in nitu. de
artiſficibo. Albertus etiã dicit ꝙ muſica ⁊ cã⸗
tus.ex quo nũc fiunt conmunter in malum
ideo ꝑſone ecclaſtice de roſuerũt. qꝛ ĩ ſignis
gaudij nõ eſt cõmumicandũ cũ peccatoꝛibus
Friciſcus petrarcha floꝛẽtinus eta in. hibꝛo

de remedijs foꝛtune vtriuſq; T fert.ꝙ. Atlyana

ſius ꝓhibuit catus fieri in ecclłia t poꝛe officiᷣ
diuini ad remouẽdqũ videlicet leuitatẽ ⁊ vani
tatẽ que inde oꝛiũt.aliquãdo in metbo cãtã/⸗

dicit. Plerũq; fit vt dũ blãda vox queritur cõ
grua vita negligar.⁊ cãtoꝛ miſter deũ moꝛibo
ſtimular.cũ wpulũ vocibo delectat.Sʒ.Am/
bro. ⁊ Grego. inſtituerũt cãtũ in eccłia ad ex
citandũ deuotionem. Aug.autẽ in hb. ↄfemi.
dici. Quotiens me plus vlectat cantus qᷓ;
verba fateoꝛ me peccare Mota ſᷣm. Dugo.
de ſancto vic.ꝙ tres iunt ſpẽs ſonoꝝ.qui tres

modulos. faciũt fit enĩ ſonus pulſu. voce. et

flatu.pulſus ꝑninet ad cuharã. flatus ad tubã

1 oꝛganũ.vox ad cantũ. hec ãtiquus populus

m laudẽ exercebat dei.hec ↄſonãtia ſonorum
põt aſngnari ↄcoꝛdie moꝑ.ſ.ad populũ citha
re manus 2 patio ad flatũ oꝛgam.mẽetis deuo

no ad cantu vocis. ſermõis e xhoꝛtatõ refera

tur. Ber. Frãgis vocẽ. frangevolũtatem. ſer
uas cõſonãtiam vocum ſerua conſonantiam
moꝝx. Et nota ᷣm. Buil. durã ĩ. h. rõnalis
dDiuinop officioꝛũ. ꝙ ſicut annus lolaris ha/

brxt quattuoꝛ tempoꝛa.ſ.hyemẽ. ver. eſtatẽ.et
autumnũ.ita et mag
Aldãvſq; ad finẽ mi
netate meniurat.Pꝛimũ tempus fuit deuia
Mionis in humano genere ab Adam vſq; ad
Moiſen. vc tempus qꝛ fint cecitatis ei igno

8 totiu s tempoꝛis ab
mnus qttuoꝛ ꝑmva

rantie.lene cocoꝛdat hyemi obſcure. Secun
dum teinpus fuit reuotatõnis ſeu renouatio
mis a Ooiſe vſq; ad chꝛiſti natiuiratẽ. et hoe
cocoꝛdat cum v're quod habet aliquid lumi⸗
nis et mulruʒz obſcuritatis. et ſic lomines e⸗
doeti fuerũt per legẽ. ſed in figuris erat. Cer/
cium tempus fuit recõciliationis ſeu viſita/
tionis a chꝛiſti natiuitate vſq; ad aſcenſionẽ
eius.et lvc cõcoꝛdat eſtati.in qua claritas re⸗
gnat. Quartum eſt pegrinationis ab aſcen⸗
ſii chꝛiſti vſiʒ in diem iudicij.et concoꝛdat au
tumno.aqui habet aliquid obſcuritat .ſed am
plius luminis. Hec quattuoꝛ tempoꝛa repꝛe⸗
ſentat eccleſia ſingulis annis in diuinis offi⸗
cijs. Cempus deuiatõnis in quo moꝛs regna
uit repꝛeſentatf a.lxr.vſq; ad paſca. recolens
caſum et enam pꝛimop parentũ ꝓptereo/
rum culpã. vnde cantica leticie ſubticet. Cẽ
pus reuocationis repꝛeſentat ab aduentu wo
mini.pet quem omnia renouata ſunt vſq; ad
natale. Cempus reconailiationis ab octaimns

paſce viq; ad penthecoſtes octauam. Cempꝰ

pegrinatõnis ab octauis penthecoſtes vſe
ad aduentũ wmini.et quia ꝑ aduentum vñi
oinmia renouata ſunt. ideo in vvnoꝛẽ eius ec

cleſia ab aduentu incipit officia diuina Et di

citur officium quaſi efficium. vnicuiq; enim

cõuenit efficere officiũ ſuum. Eſt autem offi⸗
cium ſᷣm Iſidoꝝ cõgruitas actus vniuſcuiuſ

B pſone ſᷣm moꝛem ciuitatis vel inſtitute
femmoms. De pſalmis Dauid Zlug in ſi.

xvij.de ciui.dei.ait.Dhauid vir in canticis eru

ditus harmonià muſicã nõ vulgari volupta

te.ſed fideli volutate dilert. eaq; deo ſuo my

ſtice rei magne figuratione ſerunnt. diuerio⸗

rum enim ionoꝛum rõnabilis moderatuſq;
cõcentus cõcoꝛdi varietate cõpactam bene
oꝛdinate ciuitatis dei ciuitatẽ inſinuat. Dio/⸗
niſus de angelica hierarchia. Pſalmoꝛuʒ ſa⸗

cra oꝛatio ⁊ omnis agiographia ad deicario

nem ammop noſtroꝛũ opoꝛtune narrat con/
ninua quo ſacratiſmoꝑ hvmnologia amma
les noſtros habituſ coadunate duponit. Nin

cen. in Spe. hiſtoꝛaruʒ li. iij.c. lxxij. de eo ſic

ait. Hic dicitur.eximiis ꝓplxtarũ.quia non

ſolũ futura de rpᷣo pdixit.ſed etiã ipᷣm de temi

ne ſuo naſciturũ ꝓmiſſum annunciauit ⁊ ſo/

liloquia.i.pſalmos vel hymnos qui ſolitudi

nem mentis exigunt. vtpore qui omm affectu
ſpirituali et diuina cõtemplatõne plem ſunt

deuotiſſime decanrauit dño. De quib aplus
