ca infirmos cñ vident mfirmitatẽ moꝛtalẽ?
et nõ als.ſy iſti nõ adimplẽt cõſtitutionem
qð patʒ ex ipſo texiu decre. Dicit᷑ ibi poſt ſu
perins in pꝛinapio. §. poſita, hoc inter alia
cãʒ dedit edicto.ꝙ qdã in egritudinis lecto
iacentes cũ eis a medicis ſuadef. vt de ani
may ſalute diſponat in deſperatõis articulũ
incidunt. vñ facilius moꝛ t; piculũ incurrũt
ꝓbi di. Jo.an.Exq̃ vo ſciẽt infirmi in oĩ in
ſfirmitate moꝛtali le medixos dicere. et noᷣ
moꝛtali ex pᷣcepto ceſſabit timoꝛ ⁊ piculã.
(Benoei qꝙdelent medici h̊ pᷣcepiũ ſerua
te añ ola.vt dicit decretal.i.anteq;ᷓ ad curã
manij mittãt vł te ſalario ↄueniãt m Jo.
an. ¶ Sʒz dubiñ eſt an ſufficiat medicis tm̃
admonere infirmos ꝙ vocẽt medicos aĩa⸗
rũ.i.cõfeſſoꝛes qͥb ↄfiteant᷑.an etiã rerat
ꝙ ita inducãt ꝙ ſequat᷑ effectus.ſcʒ ꝙ infir
mus cõfiteat᷑ ałs medicꝰ non viſitet eũ am
plius. Et hoc videt᷑ ſentire Doſt. inducir.c.

Sʒ dura videt iſta opi.cũ in ꝑiculo cõſtitu

tis q;tũcunq; etiã obſtinatis ſi ſubuenien⸗
m oꝛdinez chartatie. Hhec ter. ?vicit⸗

Sed ⁊ Pe. de bei diẽ ꝙ tenent᷑ medicͥ

ad admonedũᷣ tꝝ aũt medicꝰ pᷣcogno
ſcẽs moꝛſẽ iein üren o ara . tens
atur ei nuciare., Circa lHoc Jo negpol.n q8
libet. xi.q̃dꝗ q̃ſtione ſic diſtinguit.Aut talis
mediccredit veriſi ꝙ tał pᷣnuciatio moꝛ⸗
tis multũ ꝓdeſt infirmo q;tũ adſalutẽ anie
et diſpoſinonẽ ſeun oꝛdinationẽ de rebo ſuis.
Aut credit oppoſitũ.ſ.ꝙ nõ ꝓderit/Zlut du
itat de vtroq; Et in caſu cũ.ſ.crxedit ꝙ vde

poſtq;ᷓ fuerit infirmo de ſpũali ſalute ꝓuiſuz tit. vtpote qꝛ credit ꝙ talis infirmus ſit in

ad coꝛpalis medicine remediũ ſalubrius p
cedat cũ ceſſante cã ceſſet eſectus.erx.ij.phi

ſico. vt dicit. Jo. an. in nouella. ꝙ ſignan
ter dicit decretalis nõnunꝙ;. qꝛ nõ ſempꝑ ſʒ

aliqñ et alijs cauſis.vñ Zeßo⸗ Kn ꝑcumo
icta vel purga

„

* 2 „

et ſic neceſſnatẽ impoꝛtst.xiij.q.i.qð pᷣcipit

vEt dicit glo.hoſti. ꝙ traſgrenoꝛ peccat E

taliter ⁊ ꝙ nõ põt cõtra iſtã cõſtitunionẽ pᷣ⸗

ſcribi vel aliq̃ ↄſuetudine tolli. Et ſubcht in

gadẽ decretah. ꝙ ſis huius conſtitunonis

PZdi½ qarnde⸗ l.Aru0 i ð . ᷓÝJJM 4 V

„— D eL. 1

. . e e .(O ,7 „—C
.

T

.

xat.et ſic facit ad pwiirg. Diſteſcte arime,

ſtatu pcti moꝛtalis et nihil oꝛdinauit de re⸗
bus ſuis q̃ diſtraherent᷑ poſt moꝛtẽ eiꝰ.⁊ gra
uis diſſenſio eſſet inter redes ꝓpter eas.
audita vᷣo moꝛte vicina infirm ie viſponet
ad bñ moꝛiendũ ⁊ bñ oꝛdinant᷑ de rebo ſuis
et in tali caſu tenet̃ manifeſtare ꝑ ſe velper
aliũ infirmo ex pᷣcepto charitatꝭ.⁊ nõ faciẽ
do peccat moꝛtałr, et hinꝰ rõ eſt. qꝛ multum
dãaniſicat ꝓximũ q ad ſalutẽ aie et qͥ ad res
tꝑales.ñ qͥdẽ direcie actu ſuo iferẽdo dãnũ

buit. Dic̃ ei aug ͥ deſinit obmare cũ pᷣt. cõ
ſetnit.xxiij.q.iij.oñdit.ꝓ regla ecẽ dat᷑ a b.tho.
qᷣͥ danmcat ꝓnmũ notabiliter. peccat cᷣ

.7 5 7

Quꝛ ſ D 2 „ ½ , l
e

i.cũ effectu. als non intromittat ſe de cura.

ſiʒ indirecte.qꝛ nõ ipedit dãnũ cũ potuit ⁊ dd

„
e 4 en

726 .... 2 5 d .Pi

faciat cõtra charitatẽ. Si tñ ſunt plures ha
lentes curã ipſius infirmi vno pdicente alij
ſunt lilerati. ar. ad h̊ extra de peni. et remiſ.

c.cũ infirmitas/ Si vᷣo medicus credit veri

ſimlr oppoſitũ.ſ.ꝙ talis pᷣnunciatio moꝛt
vicine parũ vel nibil ꝓdeſſet infirmo.et per
oppoſitũ credit ꝙ taciturnitas huius parũ

vel nihil oberit.qꝛ credit eũ eſſe in bono ſta

tu et bñ oꝛdinaſie de rebo ſuis.tunc nõ tenet
medicus pᷣdicere moꝛtẽ ita ꝙ non pᷣdicẽdo

peccet grauiter.qꝛ ceſſante cã ceſſat effectꝰ*.
gr. in pdicta decre. iñ melius faceret pᷣdicen

do. Cuius rõ eſt.qꝛ q;tum cũq; infirm cre⸗
dif ene in bono ſtatu aĩe et bñ diſpoſuiſe de
rebo ſuis.põt q;tum ad vtrũq; ꝓficere ⁊ me
lioꝛari et ꝓbabile eſt. ꝙ audita moꝛte vici⸗
na magis ſe diſponet/Si aũt medicus non
credit de pᷣdicis duobe ſedeſt in dubio. tene
tur etiã tũc moꝛtẽ vicinã nunciare.Cuius
rõ eſt.qꝛ in dubio tenet᷑ lomo vitare nota⸗
bile damnũ ꝓximi ſi põt. In dicto aũt caſu
põt ſequi vamnũ danationis eterne ⁊ rerũ
tꝑaliũ Qð aũt dicit Balienus.ꝙ q;tũcũq;
medicꝰ deſperet de ſalute infirmi debet ſemꝑ
cõfoꝛtare infirmũ ⁊ ꝓmittere ſibi ſanitateʒ.
Dicit Yo.ꝙ in hoc dicio nõ eſt ſtandum di
cto galheni.ad qð optĩe facit qð diẽ Ambᷣ.
de cõſe. diſ. v. c. cõtraria. Contraria ſunt di
uine cõditioni pᷣceꝑta medicine. Del dicẽ/
dũ ꝙ dictũ galiem ſeruandũ eſt qñ pꝛedicẽ⸗

do moꝛtẽ multũ noceret ⁊ tacẽdo nil obeſſj

*

In nullo tñ caſu debet mendaciũ dicere vt
facere ↄſi ueueritxniſa i aciar 4,1 autẽ
querit᷑ vtrũ peccet infirmus nõ olediendo
medico. Rñdit AInno.ꝙ videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ nec
pᷣlatus eius eſt. nec talis cuiꝰ mãdatis tene
af obedire. Nõ em̃ põt ei pᷣciꝑe.cũ nõ habe⸗
at iuriſditionẽ ſuꝑ eũ ſed cõſulere ſeu hoꝛta
ri.Exhoꝛtatio aũt liberã voluntatẽ excitat
diſ.iij. S.n.lonũ eſt tñ ꝙ ei credat.qꝛ vt dic

tomia vel ſectiõe ſequat᷑ moꝛs infirmi. Si
melicus vel qͥ cũq; alius ꝑitus erat et adhi

non tenent viuere medicinaliter. qꝛ ſanis

oĩa ſana.Si qͥs tñ ſcienter ſumeret cibñ vel

Cũ aũt ex ſflebo

wtũ quẽ crxederet ſibi Tein tiq; pecc

buit debitã diligentiã ⁊ nõ errauit ꝓpter in

exꝑientiã. nõ tenef in aliq́. nec peccat nec ẽ
irregularꝭ.qꝛ potiꝰ caſu q; eius culpa moꝛs
putat᷑ eueniſe. Dñ Aug. Abſit vt ea qᷓ p⸗

pter bonũ facimꝰvłhabemus ſiqͥd mali pᷣter

noſtrã intentionẽ acciderit.nobis imputet
xxiij.q.v.de occidẽdis.⁊ poterit talis etiam

adoꝛdines ꝓmoueri ᷣm Raxy. ſi de ̊ habet
ꝓbabilẽ conſciam.qꝙ nil obmiſerit de cõtin

gentib als ſi nõ erat ꝑitꝰ vel non adhibuit

debitã diligentiã.ſibi imputat᷑ et nõ poterit

Pꝓmoueri. extra de eta.⁊ quali.c.ad aures.

OQñ etiã ꝑitus dubitet in aliq̊ͥ ponꝰdelvet di
mittere ꝙ; incidere. Inno. et Hoſt. Eſt aũt
cõ ſiliũ Anno.ꝙ ꝓmouẽdi a pꝛactica med
cine abſtineãt et pcipue a chirurgia.ꝗᷓ inciſi
onẽ vel aduſtionẽ exercet.qꝛ in nullo ↄſcia
ꝓmouẽdi dʒ vacillare.di.xxiij.c. laici. Vrẽ
clerici qͥ ſunt in ſacris et etiã in minoꝛibo ſi
ſufficienter ſunt bñſiciati. nõ licetoꝑari in
medicina miſi gratis ꝓ miſerabilibo ꝑſonis
vel ſuis cõſanguineis.necetiã tũc licet vbi
wſſet eſſe ꝑiculũ.qð etiaʒ ſtrictius in clau⸗

ſtraliho eſt obſeruãdũ. extra ne cle. vel mo.

—

c.multa Ray. officiũ aũt chirurgie qð reqͥ⸗
rit inciſionẽ vel aduſtionẽ.eſt oĩbo clericꝭ in
terdictũ.et᷑ ne cle.vel mo.c.ſniam. De cle
ricis aũt audiẽtibo phiſicã.i.medicinã.quã
ſentẽtiã incurrãt habes ſupꝛa in pꝛima ꝑte.
¶ Itẽ nota ꝙ ꝓhibet oibo iudeos medicos
qrere in infirmitatibo ſuis.d em. xxviij.q.
1.nullus aliquẽ eoꝛũ iudeoꝝ in infirmitati

bus ſuis vocet aut medicinã ab eis percipi

at aut cũ eis in balneo lauer. Si qͥs aũt hoc

pbus. i. e! erioꝛi. Cmiibet in arte ſua ꝑito fecerit.ſi clericꝰeſt. deponatr᷑.ſi laicꝰ excõicei.

credendũ eſt/O ſi infirmſciẽter velerigno
rantia craſſa ſumat potũ vłcibũ nociuũ.pec
cat.qꝛ delet coꝛpus ſuũ ſᷣ̃m charitatẽ dilige
re.de peni.diſ.ij.coꝛpus.et moꝛtale eſſʒ ſi ex
loc moꝛs ſequeret᷑. Sed ſi nõ crederet cibũ
vel potũ moꝛtiferũ qᷓ;uis crederet infirmita
tẽ aliq̃liter augeri.non peccaret moꝛtaliter
Vl ſaltẽ ita grauiter ſicut ĩ pꝛioꝛi caſu. Po
teſt em̃ eſſe cõꝑatio grauioꝛis afflicnõis q̃/

lis eſt affnictio ſitis ad minus grauẽ q̃lis eſit

augmẽtatio febꝛis Serintoꝛes aũt infirmo
ru ſi eis dant aliqð nociuñũ ex certa ſcla vel
craſſa ignoꝛantia. xeccãt mag? ⁊ minus ᷣm
nocumetũ et intentionẽ.faciũt em̃ cõtra ca
rnitate ꝓximi.de pem.diſ.ij. ꝓinde.ſani autẽ
krrng P we s- ſerin 8 SS 4 65 Aℳ n.
Serr 426 . Preneten RA. ir

r
22 — 6 Rr

entẽ

Et videt᷑ iſtud eſſe pᷣceptũ ita ꝙ atrariũ fa⸗
ciẽs.peccet moꝛtaliter.niſi ignoꝛãtia ꝓbabi
lis iuris eũ excuſet. Nã nullꝰoʒ depom vlex
cõmunicari niſi ꝓ moꝛtali. Calis em̃i.pena
infligẽda mãdatr᷑ in trãſgreſſoꝛes/Dicit tij
Pug.ibi ꝙ neceſſitas excuſat qñ :ſ.aliũᷣ no
Fattr medicũ
dẽ dicit hug.⁊ LQau. ꝙ medicinalia
pñt ab eis emi ⁊ facere ꝑ aliũ pᷣparari.

Medici nõ admit ꝭ.v.
tuntur ad pꝛacticam artis niſi iurati et de
legitimo matrimonio nan ſᷣm Auguſt. de
anclv.in li.de ptãte eccleſiaſtica.Rõ ẽ hoꝝ.
quia medici quibo curano coꝛpoꝛũ cõmitie
6144. e. den, 21. „ . ſern⸗ Cα☚ 6 ſe 27
Ct Cognan Pun de 11* Pſe r⸗
CEY ntn Bn .4

— —,—
AXſutdc 1 OSHnnX er. 44 3* ð „ .

t idẽ videt᷑ qñ nõ hʒ ſuffici

„N

—

ſen

cprunit
iyreern
enro
nlaſio⸗
ſarſune
inietnno
resüt
Hiſtrutoni
rpuh⸗
ſineiole
igtent
vetöhſt⸗
rlei
edoc
ſon
enid
hoche
ihet
nai
lienec
ſenech
ſenpl
Vimn iron
ſionatit
tenteenn
nigeczttt
Morie,.
lerſin
öhhits
Gnann⸗
finene
iſgede
Deniume
gegnne
itpe
lbopine
Mercönen
iuneñ 8
iolhnine
Unntncie
hnſctüinpnn
gffawnncii
niifſgtge
ſamnee
rihiatnnn
dlo

rggr
ſonifite

entmgli
WE
untbltie,
N icnen
ulensn
leſſan

duenfil it

m Onlcminie.

entpiramg
iſbiimpnnini
iälenen
aicmichun
mienner vinni
türnsathins
Nbidan üle,
ns pini i
unesmetiin
gutinnin
enäemetenne
oKeäühanrd
luttidii
vcker mLind
NiNAN
ihrzſralte⸗
Aricinincehe⸗
Auntnſis Ren
coriinceor n
mmechanits

—

8

ainen s

d Npiie
leſetnid n
Nm uiNN
tetialirh
mmmmlin

e
.4

ra coꝛpis. Oñ phus die
tes artẽ et ſciam medicine ſunt:
tes q; habẽtes expimentũ. Erptos tñ medi

lunt ei ꝑſes magis obedientes q; ceteri? Si

apitulum Secundum

eoõmunitera popuſo ciuitatis delrnt eſſe ele
cti. vt certi de ꝓbitate moꝛũ et peritia artis
eligant inſi ciues illos medicos qͥ bus ſe li⸗

leroſi; ſuos in egritudine coꝛpoꝝ cõmittũt
ſicut iuriſcõſult dicit.ſed ad reipublice ad/
miniſtrationẽ nõ pñt eligi illegitimi. Exer⸗

. „ „ 4

cere aũt medicina publice ptinet ad admi/

niſtra tionẽ reipublice. Alli em qui pᷣponun

tur publicis officijs quad claritate mop et
fame fulgere delent. qᷓ obſcurant᷑ ex vicioſa

oꝛigine in illegitimis. Oñ illegitimi e xerce
re nõ pñt publice arteʒ medicine.niſi cũ eis

diſpenſet p eũ qui põt. Etqꝛ hoc ꝓhilet le⸗

e ciuili impiali vbi nõ viuiflegibo impia/
libo ſed alijs ſtatutis qᷓ loc non ꝓhibent. vel
etiã vbi eſſent leges impiales abꝛogate.in

hacꝑte videt ꝙ lvc nõ halxat obſtare. Si⸗

militer qꝛ officiũ reipublice ẽ fideliter exer⸗

cendũ ſequit ꝙ recepto iuramento officiuz
exercẽdi ipſam artẽ eſt eis cõmittenduʒ. Et
ſic medici ꝓpter erpientie ꝓbationẽ deber
eſſe a pplo electi cõiter

pter reipublice ad

miniſtrationẽ. debẽt eſſe de legitimo mrimo

nio nati ꝓpterofficij fidelẽ executionem de
bent licentiari iurati.(¶ Oedicis pꝛacticis

„

magisq; teoꝛic debet qs ſe cõmittere in cu

dicine ſunt magis ſcien

—

cos in curg magis debemus eligere q; habẽ
tes ſciam ſine expimento Pꝛzo cuius decla
ratione dicit Aug. de anchv. v iſupꝛa ꝙ er⸗
pientia medicoꝝ er duobo erurgere pot. vel

Erxr eo poꝛiginis diſpoſitione. vel ex particu⸗
lariũ applicatione. &t quolibet vꝑ modoꝝ

talis erpientia habet adiunctã cognitioneʒ

Ppter qð non in ſe ſed in ſua cã vniuerſali.
Sicutem exoꝛiginis diſpoſitione aliq loñt
aptituchnẽ ad dñandũ ex influru coꝛpor ce
leſtiũ. ſic aliq́ er tali oꝛigine hñt aptitudinẽ

ad medicandũ ſe

u curandũ. cnius cure eſfe

ctus q; is ignoꝛet cꝗ in ꝑticulari agẽte. co/

gnoſcit᷑ tñ in vniuerſali agente a q́ᷓ oꝛigina

ta eſt natura cũ tali aptitudine ad tale effe /

cti. Nñ legit ꝙ cũ alexrander magnus inue
ninſet in pſide quoſdã
netrabile et aptos ſi

ſites intellectum p⸗
rabilé⸗ ſuꝑ alios dnari ⁊ regnũ
acqrere pꝛoponebat eos occidere.timẽs ne
ſibi regnũ auferrent. Suꝑ qͥ cõſulens Are⸗

ſtotele rũdit. Si potes mutare illi terre ae⸗/ .

rem ⁊ aqu. inſup a diſpoſitionẽ loci ⁊ ciui
tatn. inple mooſitũ tuñ. Sin autẽ onare ei
cum tomitate et clemẽtia. et exandi eos cum

lenignitate. et ꝑx amoꝛẽ quẽ halebunt in te

dñaleris in eis pacifice. quod afecit. et facti

ſtzani ſS„ dee JT (i. P ſur

ꝗyỹ̈ facit dictũ Niero xxix. diſt. c.fi. Beatus
Jo. in Awẽ. ſeptẽ ſcribens eccleſijs in vna
qq; eaꝝ vl ſpalia vicia repᷣhendit vel virtu⸗
tes ꝓbat. et ita ſcũs apłs paulꝰ ꝑ ſinglas ec⸗
cleſias vulneribo medefillat invnaquaq;

ſa induc tü cura ſt vlc
vel oꝑe demonũ. Nñ nullo mõ ꝓcuranda

militer eypientia q cõſurgit er particulariũ

applicatione nõ ꝓcedit oĩno ex ignota cã.
qꝛz iſto mõ ars Ex m
tis em̃ ꝑticularibo expimẽtis inuẽtoꝛes me
ditcine habuerũt vniuerſale pꝛincipiũ artis
et ſcie. puta qꝛ viderũt p expientiã reubar⸗
harũ purgare colerã in ꝑnculari et in illo

medicina inuẽta eſt.Ex muil .

Inge dederũt regulã vniuerſalẽ ꝙ ppꝛiuz H

eſt reubarbaro purgare colerã. Iſtis eer
1t10

obus modis erpꝑt rel ex oꝛiginis diſpo

neæ wl ꝑticulariuʒ applicatiõe. puto melius

ſoꝛe et tutius. vt cõmittat ſe in cura magis
paacticis medicis q;ᷓ teoꝛicꝭ/Si aũt ſint fa OI. a c hſase : S
les medici ꝙ vnã medicinã velint applica⸗
re ad oẽs egritudines abſq; cãe cognition e
et ꝑticulariũ applicatiõe, tales nõ delent di
ci medici erꝑti necſ. ciẽtes.qꝛ tales ſolũ cu⸗ .
rat egritudinẽ in aliquo.qnq; ⁊ a caſu. Dñ

hmõꝛi nõ delet ſe s cõ mittere in curs Zd

eax vicia repᷣhendẽs illiꝰ. nec inſtar impiti

medici vno collirio vult oĩim oculos cura 1,
re/Cauendũ eſt etiã tales ydiote medici dᷓ ”

ẽt aliq̃tiẽs ſuꝑſtitiones ĩmiſcere cũ aliqͥ

bus naturalibo remedijs a qͥb oĩno abſtinẽ

dũ ẽ. Peccat em̃ ipſi ⁊ tales medici vtẽtes

talib ſuꝑſtitio ſis medicinis. Oñ ⁊. xxvi.q.
v. nõ liceat.dr in collectõibo hrbaꝝ qᷓ medi
cinales ſunt. aliqᷓs obſeruatiões aut incãta
tiones nõ łʒ attẽdere niſi tm̃ cũ ſymlolo vel
oꝛatiõe dñica. Et Zclug.ad h̊ gen ſupſtitõis
Ptinẽt oẽs ligature atq; remedia q̃ medicia
rũ diſciplia ↄdẽnat.rxvi.ꝗ.ij

.ij. illud. Et intel

—

ligit de —“ lñt vᷣtutẽ naturalẽ ad talẽ
effectum niſi fi

fectum niſi fiererg ſanctz virz vtute pure
Rearibitet 12 iqñ talia remedia ſupꝑſtitio
t effectũ curatõnis.vc eſt vł caſu

ſunt vt ibi dl nec eſt cõtra qð dr in dicto. c.
nõ liceat.xxvi.q.v. Dicit᷑ em̃ ibi non liceat

chꝛiſtianis tenere traditões gẽtiliũ ⁊ obſer
uare vlcolere elemẽta aut lune aut ſtellax

curſus.aut inanẽ ſignoꝝ fallaciã ⁊c. ꝓhilet

em̃ĩ h̊ decreto ſeq̃ woctrias ſuꝑſtitioſas gẽti

liũ qͥ fauſta vel infauſta eſtimabãat aliqᷓ tpa.
et conſtellationes ſeqᷓbant᷑. non q;tum ad

naturales effectꝰ aſtroꝝ vel elementoꝝ. ſed
m di uinationes et fallaciã demonũ. Cer⸗
tum eſt em̃ et verũ ꝙ ſicut neceſſario corga
bumana ſubdunt inſluentie coꝛpor celeſti⸗
fluentia in egritudinũ coꝛꝑaliu curatione.

Titulus Septimus

Vude ſi nedici dãt medicinã in ſignis coꝝ tũ eſt ꝙ medicina ſicut et lilet ars eſt inuè h
ſericis parũ ꝓpficiunt. qꝛ coꝛpus parum vei ta p iuuamentũ vnius ad alteri. etp iuua net
0 nibil mouebit᷑. Si vo in ſigiis flegmaticis mentũ poſterioꝛũ ad pꝛioꝛes.qꝛ ſemꝑ poſte lerin
medicina ſumpta facilirer coꝛpus la rat. pꝓ rioꝛes ſe hnrꝑ addita mẽtũ ad pꝛioꝛes ᷣm iizent
pter qð ſicut medici in curatione egrirtudi⸗ phm. ij.methapobh. Oñ ſicut cõplementũ ar⸗ Calesd
nũ ſeruãt dies creticos qͥ determinant᷑ ſn tis medicine eſt inuentũ ꝑ multoꝝ exꝑpienti Deänod
curſum ſolis et lune.ita in danone medici am. ſic cõplementũ cuxre egritudinis debet ſ̃ nſeine
narũ debent obſeruare vebita ſigna aſtroꝛñ. eri rõnabiliter ꝑ pluriũ medicoꝝ colloquiũ ſocoe
Njieet conſultũ fuit Alexandro magno vt et ſententiã.¶ Quantũ ad ſcõm.ſ. cõchtio⸗ “D
nõ ſumeret medicinã ſine cõſilio ꝑin in ar nẽ egritudinis.hec qñq; eſt occulta vm me Linun
te aſtroꝛuʒ/et q;uis vtile ſit medico eſe in dico ꝑ ſigna q̃ apparẽt.cuius cãm vel ꝑ illa “

hbmõi ꝑitumm nõ m eſt neceſſariũ ipſum eſe
aſtrologũ.ſed ſcire q̃dam cõmunia ꝓut ſpe⸗/
ctar ad congruã dationẽ medicinarũ.

Uedici non ülici 5. vi.

ſigna vel ꝑ alia aliꝰↄgnoſcere põt.¶ Auan
tũ ad terciũ.ſ.cõditionẽ ſtatus infirmi patʒ
qꝛ quantũ in ſtatu ſublimioꝛi tãto in ꝑicu⸗
lo maioꝛi verſaf᷑. Ponunt᷑ em̃ dñi in odiuzʒ
et emulationẽ multoꝝ.et ꝓpter digmitatez

„ te recipiunt ſalariũ ſeu ſtinendiũ ꝓ infirmi quã habent qbus muln inuidẽt et ꝓpter iu
tate quã ſciũt enſe incurabilẽ. Huius rõ eſt ſlicis quã exercẽt in reos quibo malicia pla ii
ym Aug anch. vn ſupꝛa. qꝛ medicus in/ cet. Dñ legit᷑ in epla ad alexandrũ. reginaʒ
uentus eſt ad inſirumentũ nature. tamdiu indop miſiſſe ei multa munera pcoſa T ind ſhinn/
inſtrumentũ medicine nõ eſt ex toto ſubtra ter cetera puellã pulcerrimã veneno nutri⸗ liutl
bpendũ infirmo q;diu natura nõ ſuccumbit. tã. et q̃ iã verſa erat in naturã ſerpẽtis vene oginn
ideo nõ peccat medicꝰ accipiendo ſtipendiũ noſi. hac intenone vt cognoſcendo eã ton ſennnſfe
de cura egritudinis quam ꝑ pꝛincipia artꝭ caret᷑ ⁊ piret.ſed pᷣmomitus abſtinuit abea aftin
mecdicine credit eſſe incurabilem. miſi foꝛte Et ſicad diligennoꝛẽ curã adhibendã ⁊ oẽ; nduszit
malicioſe nõ indicando illis qͥ illiꝰ curã hba ſuſpitionẽ remouendã. tutius eſt magnos lgir
lent. vel ſuꝑſtuos ſumptus faciẽdo vel eum viros hr̃e ples medicos qᷓ; vnũ. Qui autẽ etcönen
curare oĩno ꝓmittendo. ſed indicata veriꝓ non pñt plures habere ⁊ niſi vnum cõduce munſeta
V ereea nouit S egnendmis curd tidlit d re.ſint vno contenti. . mid
e poteſt acciꝑe ſtivendiuʒ ſuñ q;diu exhibet t I for ſy d
in ura ſui eie miniſtenũ et verũ conſiliũ No 19 bꝛeuiter 8. Vii. nere
Adas etiã facit auẽtas Aug.dicẽtis in.iij. pctã grauia medicoꝝ/ Pꝛimo ſi ignoꝛãtes Gka
de trinitate. SJedicus qͥdem cãm ꝓximam notabilẽ exercẽt arte medicine imputarem ien
egritudinis curatioms ꝓnunciare põt. ſed eis moꝛs infirmoꝝ vł aggrauano. ar. extra ſd
pꝛimã et ſuꝑioꝛẽ ſcire nõ valet. Eʒechias deiniu.⁊ dã.c.ſi culpa/Scðo cũ ſint ʒiti vr Giienn
rex ſ̃m cãs inferioꝛes.i.diſpoſitionẽ moꝛbi ꝓpter negligẽtiã vel alias occupanões nõ Mn⸗
vl demerita ſua moꝛi delebat de infirmitate aſpiaũt libꝛos nec diligẽter ꝓuidet bis q ꝙ ßfonue
ſua. ſed nõ ſᷣm cã m ſuꝑioꝛẽ ſeu dimnam di indęẽda ſunt vt ĩ dicto.cCercio qñ dãt me ſtſelaldn
ſpo ſitiõeʒ que regulat cãs inferioꝛes et ſibi dicinas et remedia cõtra ſalutẽ aiax.vt p viresnn
ſubijcit. vn etmoꝛtuus nõ eſt. ſed cõnaluit curãdo aboꝛſuʒ velahud malũ ſuadedo. ex hnlisſpſ
Iſa. rvii Quia 5neſcit medicus qͥd de/ de pe.⁊ remiſ.c.cũ iſirmitas/Quarto qn nõ tbernt
us diſpoſuerit de infirmo. vtruʒ ſit ſanãdus inducũt infirmũ ad vocandũ ſacerdotẽ ad UHpancien
xvel moꝛiẽdus q;uis m artẽ medicie ſii mo faciendũ ↄfemionẽ.vt in dicto.c.cũ infirmi⸗ Alstuwſe
riendus. ideo licite ꝓſequit᷑ curã et accipit tasQρuinto cũñ nõ viſrat iſrnos paunes fuenkinvin
ſtipendiũ vſi; ad finẽ vel qn.¶¶ Sed et tun qͥs nouerint qꝛ eis nõ ſoluũt.cñnõ pſlint. Rpanrsbi
et melius eſt infirmo ꝓ cura ſui plures hablbe diſ.lxxxiij..i/ Sexto cñ mechc pᷣco gu oſcẽs Unſtſtenbi
re medicos qᷓ; vnũ ſi babere põt. Dñ phus moꝛtẽ infirmi ſ̃m artem medicine.nõ eum Unii pſ
in epla ad 2llexandru. In vno medico nõ velꝑentes velcõſeſſoꝛe auiſat vt ſibi pui.),/ forlie e⸗
cõſidas. qꝛ vnus medicus potens eſt ad no deat de ſacris vl de teſtõ ſiexpedit ⁊ hmõi.ii gnimen
cendũ et de facili audet nephas pᷣſumere.⁊? mens ne ex GH deter ꝰſe habeat vel diſphceat ſiſnites
ſi ſumenda fuerit medicina noli ſumere miſi ſibi vel ſuis. m Yo. neapot. in qoölibet. Seſ⸗ ſultſenien
de cõſilio plurimoꝝ. Pꝛo cuius declaratiõe ptimo cũ nõ adlet diligenamin: tedici nſtrinen
dvicit Aug.d anclv. vbi ſupꝛa. In curatöe narũ ↄfecnone.aiſi ſit certe Farus de ſoler anslenegs
egritudims eſt cõſiderãda cõdino artis me nia 2 ſidelitate aromatarij. multa ſoph iſfi inleſi
. dicine. cõditio egritudinis. et cõdinio ſtat ca aliquando in eis ponunt Octauo cu de⸗ ſccenhhe,
bione egrotanto.Er ;tuʒ ad pꝛimũ cla? tinet infirmũ in innrmtat diun, vt pl/ ex Gopusi

—— f e OerHn

/O 4 72 X „ °. l./ 42.

. ,0₰° .

2— 8 4 4 90

dee —. . ar pcS
„ 3 4

„
„
7

nniwrg
W
dewikztſen
aneiüadſton
ſencihemi,
Ennngmakan
eegniutnudf
münectegr ri
Aicheſtoeninne
. annstihnſ
hnoniſhnefnng
uſüumiitinnn
Ponbnieidiint,
Wlopet ppeenin
hmmlninmicde g
in ros qminie
Aadalernndin
wu muner al
Mernmiwrene
aunnaturäſetpin
nentcognoſcent
Njnommmzabſtn
mmMiciadi
NAdi Minsde
edRöiei
ð

Nam N.

mrin Niiſt
nim mE
mnnn gun
ax / Mhlii
Hirlalasolihe
erdiheint hot
idictocCennfin
cdia örinn i,,

1

dit ꝑ quã manifeſtat virtus eius/

frequẽtafione lucrent᷑ cũ eque bene celitius
poſent liberare/ Hono qñ ſine cã ro—ͤnabili
inducunt debiles ad frangendũ ieinnia ec⸗

Titulus octauus de ſtatu mercatop2 ar
tificũ. De exercitio artificũ. Capłm.i.

veſperã p̈s. ciij. Pꝛima pfectio
cuiſſibet creature ẽ pꝛimus actꝰ

eius.i.foꝛma ſubſtãti alis.patet.ij.de aĩa.vt

in hvĩe aia rõnalis. Scða vᷣo pfectio ſeu ſe

—

ma t 3/1 Hecem̃

creatura aliqᷓ eſt q nõ aliqq oꝑet᷑ vel opari
pſſet. et fruſtra eſt potẽnia qᷓ non reducit᷑ ad l
actũ. Eus aũt et natura nihil faciũt fruſtra

fm phᷣm.ij. de ania.et.ij in de celo et mũdo
Vñ et cõmentatoꝛ.ij.methaphi. dicit ꝙ ſi

quis aufert oꝑationes a reb aufert eſſenti
as rerũ Nltima etiã felicitas hmis in oꝑxa
tione eius conſiſtit poptima. vt dicit Are⸗

o. pꝛimo ⁊. x. ethi.Et de pꝛimo homine dẽ
it en in padiſo voluptatꝭ. vt oꝑaret
t licet opus ei eſſet pꝛincipaliter
puale. de quo chꝛiſtus Yoh. vi. Oꝑamini
nõ cibũ qui perijt ſed qͥ ꝑpmanet in vitã eter
nã.ſ.meditãdo ⁊ cõtemplãdo diuina.Erat

mñ ⁊ aliqñ opus coꝛꝑale.nõ quidẽ ad neceſ

ſitatẽ.ſed ad delectationẽ mentalẽ ad expi⸗

Aldopus crimi
cleſie vel ad comedendũ carnes diebo ꝓhi⸗
bitis.⁊ multomagis cũ ipſi ea faciant oblo
quentes de ieiunijs eccleſie et abſtinentijs.
SZecimo de emulatiõib eoꝝ adinuicẽ er
bus ſe iactant de aliq̃bus curis ſuꝑbiendo / voo
et ſocios depꝛimũt vituꝑando curas eoxꝝ. Jo
b

illos. illoꝝ. ſ. bonoꝝ lvĩm ſe. il. Cũ em̃ deus
remunergt merita nr̃a. coꝛonat mũera ſua.

Primum

ſinim in mundo iſto tribus modis.

Ad opus vᷣtuale deo pꝛincipaliter monẽte.

—

ale diabolo internaliter ſus

gerente.

De pꝛimo dicit Aſa.xxvi.c. Sia opa no

ſtra opatus es in nobis.ſ. tu deus. et loquit

ve opib virtuoſis. de qbus etiã chꝛiſtus ait
Do R. Sine me nihil poteſtis facere ſcõ
boni. ici: tñ opus vᷣtuoſum lvis opus.qꝛ
ibi cooꝑat liberũ arbitriũ eius.nõ em̃ inuiꝰ
tus traloit anim.ſed amoꝛe ſim Augꝰ.ſ. ad
bonũ opꝰ. Et inde efficiunt nr̃a opa ꝓppter
c. riiij.c. Opa em̃ illoꝝ ſequnnt᷑

—

mus ¶¶ De ſecuͦdo ait dñs Toh. viij. Dos

facitis opa patris veſtri. ſ.iaboli.ſ. faciẽdo

qᷓ ipſe ſuggerit mala.diaboli em ſunt ꝓpter
cundus actus eſt opatio eius q̃ᷓ ab eg pꝓce /

ſugseſtionem. Oñ Hiero. Sicut em in bo
nis opibus noſtris pfectoꝛ eſt deus. qꝛ n
eſt volentis ſed dei miſerẽtis ꝛc. Ita inma
is operibus.ſ.peccatis ſemina noſtra ſunt
incentiua et perfectio diaboli. de ve. diſt. ij.

ſi enim inquit. qð tamẽ ſane intelligendũ ẽ
quia non eo modo diabolus operat in ma

lis noſtris q̊ deus in bonis oꝑibus noſtris.
Haã deus efficaciter mentẽ mouẽdo ad bo⸗
nũ.diabolus mentem per imaginationem
et ſenſualitatẽ incitando ad malum. ſicut q̃
roꝛrigeret alicui pymum delectabile ad edẽ⸗
dum.noſtra autem ſunt per ſwontaneã vo⸗
luntatem. Hnde Fᷣlmbꝛo. Quod poſſumus
non facere ſi volumus huius electionem

mali potius deemꝰ nobis aſſcribere q; als.

illa damnat et pumtur quis. ſᷣmi

xv. q.i.c.illa.Et quia opera noſtrd pegne rer V

endũ vires nature ⁊ exinde mag recogno ij. Cribulatio et anguſtia in omnem am⸗

ſcendũ res ipſas et rereeeWed de

padiſo expulſus ꝓpter petm̃ neceſſitatus ẽ

ad opandũ terrã dictũq; eſt illi In ſudoꝛe

vultus tui veſceris pane tuo. Beñiij.vt cõ

ſerues te in vita opoꝛtet te oꝑari vñ viuas.

et ꝓcures tibi cibũ nec reuertaris in ter⸗
ram Et ſic exibit hõ ad opus.ſ.ad op.ſ.vſq;
ad veſperã.i.vſq; ad moꝛteʒ.q̃ eſt ſero et ſi⸗
ms vite ſue. Et ita in his operibo exterioꝛi
pus immergit᷑ vt raro ſciat reuerti ad opus
ſuũ ꝓpꝛiũ ad qð eſt factus.ſ.ad deũ cogno
ſcendũ et diligendũ ⁊ fruendũ. Nã vt dicit

magiſter ſentetiaꝝ li.ij.di.l.c. vi. Fecit deus

rõnalẽ creatsrã vt ſumnm bonum intellige

ret. intelligedo amaret. amando poſideret.

poſſidendo frueret.Et loc eſt ſummũ et ꝑfe
ctũ opus. Obi ſciendũ ꝙ lvmo exit ad op

im operantis malũ iudeo pꝛimũ et greco
De tercio overe dicit᷑ Ecẽs ix:c.Qðcun
poteſt manus tua inſtanter operare. Exi
bit homo ad opus ſuum ⁊c.Alijs qͥdem ani
malibus natura ꝓuidit de viciu. veſtitu et
armis ad ſe defendẽdũ ſine ipſoꝝ oꝑpe.lomi

mni vᷣ dedit rõnem ex qᷓ exeũdo ꝑ ducurſum

ad actum cõſideratiõis et inueſtigatõis pes

opa exterioꝛa diuerſoꝝ exercitioꝛum ſibi ꝓ

uidere ponſit de victu et veſtitu ⁊ delenſone

a nociuis et quaſi omnia oꝑa exterioꝛa ho

minum ad hec oꝛchnantur. Exibit ergo 16,
Dbi de ipſis operibus coꝛꝑahbe tria nota.
Bonam conſcientiam.ibi.exibit homoad
opus ſuum. ”.
Debitã ↄuenientiã.ibi.ad oꝑationẽ ſuã.
Debitã ꝑmanentiã.ibi.vſq; ad veſpxrã.

OO— „r 402α Aut 1 õ

Litulus octauus

OQuantum ad pꝛi . H.
miü in opibo exterioꝛibo artiũ delet vmno exi
reie worentia intellectus ad opus ſuũ inte/
rius.ſ.ad actũ diſcuſſionis mẽtalis de qlita
te opationis artis ſue.vt nõ ſolũ oꝑationẽ
faciat exterioꝛẽ ſᷣm regulaʒ artis iluus. ſed
etiã m regulã cõſcientie bone. Dnde ſnlg
ad Sab. vi. c. pꝛobet aũt vnuſquiſq; op ſuũ
id eſt examinet. =è”MU.
Sieſtrectum in intentione. .
Si eſt licitum ex impꝛobibitione.
Sieſt congruũ in diſcretiane.
NDe pꝛimo dicit Amb. Intentio opi tuo
nomẽ imponit.nã cimnus finis bonus eſt.i.in
tentio qᷓ reſpicit finẽ.ipᷣm quoq; bonũ eſt. ſ.
opus inde ſequens. qð verũ eſt in his q̃ de
ſe mala nõ ſunt nam talibo nullus bonus fi⸗
nis ſeu intẽtio põt opus reddere bonũ.ſicut
nec intentio dãdi elemoſy nã in furto de eo
ercuſat a peccato. Debet ergo in omni exer⸗
citio art ? haleri recta intẽtio.vt finis remo
tus et vltimſit deꝰpm illud apli.i.ad Coꝝ.
x. c. Omnia q̃ facitis in verbo vel ope in glo

riã dei facite. finis ppinquus ſit aliqð rõna iuſticia adhi
ricoꝛdiaʒ magis q; ad alias. ꝓpter qð dirit

bile vt ſubuẽtio ſue neceſſitatis velꝓximo
rum m illud apliad Ephe.iiij. ca. Operet
manibo ſuis vt haleat vñ tribuat neceſſita
tem patiẽri/Cũ em̃ oĩa agãt ꝓpter finẽ. hõ
qui facit opus agriculture. lanificij. art?; fa⸗/
bꝛilis et hmõi.finis ꝓpinquus intentus eſt
fructus ſeu lucrum. Et recte ait chꝛiſtus et
aplus Lu. x. c. .i.ad Chimo.v.c. dignus ẽ
em̃ oparius mercede ſua/ Fims mercedis

ſue debet eſſe vt ex ea poſſit ſe et alios guber⸗
nare ⁊ ꝓuidere ̃m ſtatũ ſuũ in ſuſteta⸗

tionis ſui et ſuor debet eſſe. vt poſſint viue /
re virtuaſ ims virtuoſe viuendi eſt con
ſecutio gloꝛie. Dt em̃ dicit Rlug.ſuꝑ Yob.
ad loc debet quiſq; bene viuere vt det ei ſem

per bñ viuere.et ſic de pꝛimo ad vltimũ de/

bet lomo exire ad opus ſuũ in gloꝛiã dei.
Scðo debet attẽdere vt opus illud ſit licitũ
nõ ꝓhibitũ. odiſti omnes ꝗ oꝑant iniqta/
tẽ. ait ꝓphta ad oñm pᷣs.v. YIniqtatẽ oꝑat
qui ficit artẽ vel opanonẽ illicitã a doo vel
eccleſia ꝓhibitã. vt opus meretriciũ.vſura
rxiũ.taxillatoꝛin faciẽdo taxillos vel vtẽdo

Hegociatio quo ad clericos. Onde Alu
Foꝛnicari nunqᷓ; licet. negociari aliqñ licʒ

aliqñ nõ licet.anteqᷓ; clericus nias.licet poſt
i; clericus factus es.nõ licet.diſt.lxxxviij.
foꝛnicari.¶ Tercio debet ꝓbare opus ſuum
ſieſt eñ olſcretione.nullũ eſt em virtuoſum
opus.niſi debitis circũſtantijs veſtiat.vt.ſſ.
nat debito tꝑe. Oñ dñs Exo.xx.ſex diebus

or nrr te Wn dz ſifz- er Cunt
kX fanar DS M

illuid apli adn
ctificeꝗantes.fructificat qs in o
lud cũ dvebito mõ agit. Si em̃ recte offeras

nio. et de vtero mris egreſſa ẽ mecũ. Et mo

DNictoꝛe ꝙ opationũ humanaꝝ exterioꝛuʒ

opaleris. ſeptima die ſabbatũ dñi eſt. Om̃e

opſeruile nõ facietis in eo ⁊c. et ſic de alijs

circuſtantijs. vt debite obſeruet et impleat᷑
H.i. c. AIn omi ope bono fru
cat q̃s in oꝑe bono. qñ il

et non rexte iuidas.veccaſti. dixit dñs ad
Chayn Geñ.ili. m tñ tranſtationẽ. xr. nõ

noſtra. i.ſi facias opus d ſe bonũ. vt ſacrifi⸗

ciñ ⁊ hmõi.et nõ cũ vbita circũſpectiõe pec
cagtũ eſt. vt exponit Bꝛegoꝛius

Mota ſecundo

„„
aptã conuenientiã in opibo exterioꝛibo me
chanicis de qͥbus loquimur. qꝛ dicit ad ope

rationẽ ſuã. Opꝑatio exterioꝛ lvis põt dici
ſua. que.ſ.ſibi cõuenit ꝓpter inclinationẽ ⁊
Ari tudinẽ naturaleʒ ad illam. Delectatio
vnũ opus nõ maluʒz naturaliter cũ natura
delectabiliter opveret᷑ applicando ſe ad ulud
exercitiũ., puenit adꝑfectioneʒ illiusarns.

phm pficit opus cũ ergo qͥs inclinafad

Sicut em̃ a natura habemus inclinaniões
ad virtutes.vñ vnus magis ad vnã vt ad
iuſticiã.alius ad humilitatẽ.alius admiſe/

Job. xxxi.c.ab imantia creuit mecũ miſera

rał. Señ.Semia in nobis vᷣtutũ ſunt ſpar /
a. ſed exercitio nr̃o poſtea perficiunt᷑.Et ſic

etiã ᷣm Albertũ magnũ.ſvĩes a natura wo/
ciles inc inant ad ſcias varias m qlitateʒ
cõplexionũ Nã melancolici ad poencas.

flegmatici ad moꝛales. ſanguinei ad natu⸗

rales.colerici ad mathematicas vel metha

phiſicaslita et ad cetera oꝑa mechanica et

artes vnus inchinat magis ad vnam. alius

ad aliã. et naturali inſtinctu et diuina ꝓui⸗
dentia etiã diſponente ad pulcritudinẽ vni
uerſi ⁊ oſtentationẽ ſue ſapiẽtie.que tãtas

et tãuarias oꝑatões artificũ inſpirauit mẽ
tibus hominũ.Exeat ergo hõ ad opationẽ

ſuã.i. ad eã artẽ quã idicat ſibi magis ↄue

nire et cõplacere. Et dicit Hugo de ſancto

triplex inuenit᷑ differenia.—
Nam ad quedam cogit neceſſitas.

Quedam inuenit cupiditaas. -
Kot manzreüimo

*

Cogit vtiq; neceſſitas ad opus agricuil/

tulre. quia ſi vult fructus terre colligere vñ
comecdat ⁊ bibat.opoꝛtʒ ꝙ oꝑet᷑ colẽdo ter

ram ꝑ ſe vel aliũevñ dicit pꝛauer.xij.c.Qui
oꝑsat᷑ terrã replebit᷑ panibo et ecõuerſo. ege
ſtatẽ oꝑata eſt manus remiiia. ſ.ad opan⸗

dum. Et Ecci. dr. vij: c. Nõ oderis la:io

Inbaate
Ctriesili
roſenor
Punnaneac⸗
ficcczetope
Hoſbinetel
loſectyr⸗
eaemder
ſwer
Cunmkitn
ſie tid
Lueſu

Aticerino

Miñſuari
i
ſuntin n
li cir

wyensft

ti Armhi
fIlpela

ox / .
uigorin⸗

Munnnibe
anve
hihanapie
nihfej
ntindͤfa

innigar

ſgerce

elovehnncc

oneſonie
ferfnocere

res sin
Ulfſnatei
rr. pi

imm De.nn
ldnmecianie
luſegpti
Ptirſt
lnegni De⸗
Arfuen
lnüiene

8

s qumupn

1

no enchnb
onent piann

4

nnalezaile

pus eng i
alnznanrie
Werüpplicang
ugfecnonezin
Amibenns imn
nmenagisad
8miinti.li

sdtins e

noiiseehit
emiainmmmniing
itio unmnomit

nüminn

mni Näbmisſtii
àMiumomun
timiENa
ArrdOn

Linar nügsd mad

maliinſncuennn
prerr N onu
Anoniſnegi gin
Patöes Mnihlll
frnmn iit an
iugt fen
toioicnnc
Nfeenu

umnagl iis
Centandin

luinum. vt dr̃ Beñ.ix. NHoe vir agricola ce
ebꝛietas illius ſuadet nobis ſobꝛietatẽ. di.

no ſibi neceſſario

phus dicit eã hr̃e in ſe turpitudinẽ.qꝛ deſer

uit cupiditati cũ fiat ꝓpter lucrũ.q̃ cupidi-
tas in imenſuz creſcit et finẽ neſet Den tñ
eſt ꝙ etſi in ſe turpis ſit.põt tñ aliq̃ bono fi P
ne loneſtari et licita fieri.puta ppter ſuſtẽ⸗
tationẽ familie ſue vel ſubuentionẽ paupe/
rũ ex moderato et iuſto lucro
ciatoꝛes is in ſacra ſcriptura inuenio fue/⸗
runt yſmahelite qͥ deſcenderũt ex yſmalel fi
ho Ygar.vñ dicunt᷑ agarei.i.ſaraceni.dici
tur em Beñ. xxxvij. ꝙ trãſeuntibo negocia⸗
toꝛibo madianitis qͥ.i.poꝛtabãt aromata et
alia iſt egyptũ vendiderũt hy ſmahelitꝭ Jo⸗
ſeplſfratres ſuii qui biſinahelite vendiderũt

ſa opa et ruſticationẽ creatam ab altiſſimo

Ham deus eã inſtituit.qꝛ vt dicit᷑ Geñ:iij.
Emiſit deus Adã d ꝑadiſo voluptatis. vt
oꝑparet᷑ terram de q̃ ſumptus eſt. Et poſt di

pit exercere terrã et plantauit vineã vt col
ligeret vinũ qð pꝛius ignoꝛabat/Sʒ vt ait
Ambꝛo. Nec vinũ ſuo pepꝑcit auctoꝛi. ſed

xxxv.ſexto die/Cogit etiaʒ neceſſitas vite
humane ad oꝑa paſto ꝝac etiã lanificij ⁊ li
nificij.et oꝑa q his deſeruiũt ꝓ veſtim hũa⸗
tpꝛimas qdẽ veſtes de
us ſecit vt r Gęñ̃.iij.qꝛ fecit duus adam ⁊
eue in b exilio poſitꝭ tunicas pelliceas. Mõ
inqͥt Ambꝛo.ſericeas ſʒ pelliceas.habitũ.ſ.
bumilitatis etpnĩe.nõ vanitatis et iactan

tie. Et de ſapiẽti muliere dẽ Pꝛouer vltio.
Queſiuit lanã ⁊ linũ ⁊ Pens eſt cõſilio ma
nuũ ſuarũ.ſ.veſtes. Nã ſtragula tã veſtẽ fe-/
cit ſbiſcht pꝛimus paſtoꝛ fuit abel quẽ ſecu⸗
ti ſunt in hoc Yacob patriarcha cũ filijs ſu-
is Pꝛimus edificatoꝛ habitationũ et ciui⸗

tatũ fuit Chayn qͥ edificauit cimitatẽ nomẽ

imwnens flli ſui Enoch Beñ. iii.· ã pfi
arche Abꝛahã yſaac ⁊ Aacob nõ in ciuita⸗

tibo vel palatijs ſed in tabernaculis habita/

bant.quoꝝ tẽtoꝛioꝝ ſeu tabernaculox pꝛi⸗
mus opatoꝛ fuit Nabel. Pꝛimus aũt mal/
leatoꝛ ⁊ faber in oĩia opa ferri et er fuit TCu
palchaim aehentehne,Sua tiz arx

tes neceſſarie inuente ſunt.¶ Opatio erte
rioꝛ inuẽta a cupiditate.ẽ negociatio. Oñ

eũ in egy ptũ. De his dĩ Baruch. iij.filij q

Agar.i.ſaraceni qͥ exqͥſierũt ſciennã ⁊ pꝛu⸗
dentiã q deterra eſt. negociatoꝛes terre vi /
am ſapie nõ intellexerũt Et quẽ vt ſummũ
ꝓphetã ⁊ q̃ſi deũ venerant᷑ ſaraceni maledi
ctũ maclo merũ.pꝛnmo fllit negociatoꝛ ſed
in ꝓceſſu tꝑis malicijs ſuis cũ quodã here/
tico iacobita adiutus.illos rudes et beſtia,⸗

les vvĩes ſua peſima et fatua woctxina dece⸗

△ °

rijs.fraudibo et hmõi. Oñ et ¶g

ꝛim nego P

Primum

pit. Et quia inimici ſunt chꝛiſtianoꝝ facien

tes negocianonẽ de eis qñ cape pñ̃t vel per⸗
uertere ad eoꝛũ Paiceices eccleſia ſtatuit
pextrauagãtes Hicolai quarti. clemẽt.v.

NJohaãnis. xrij. ꝙ negociatoꝛes vel alij qcůũ
ᷓ ne deferaf ad terras eoꝝ q̃cũq; mercimo
nia ſub venis excõicatiõis papalis ⁊ aliarũ
Penaꝝ ꝑatio hec plena piculis eſt et frau

chibo et aliqñ mirta vſur:.vt notai ex de vſu
Is. c. in eimtate. . c.nauiganti. vñ oculos
averi. ODñ Crlſ.dicit ſup OJath. Nullꝰchꝛi
ſtianus delet eſſe merca fo⸗. quia meree toꝛ
nunq; põt wo placere.diſ.lxxxviij eijciens.
qð dieit le o. baſeb̈e dart vi eſſe intel
ligendũ de his q ponũt finẽ ſuum vltimũ in
acqᷣſitione lucri ſeu pecunie.vel de exercẽn⸗
bus illicitas negociatiões.ſ.cñ vſuris.ꝑiu⸗
1 ſiodoꝛus
dicit di. eg. Hegociatoꝛes illi de tẽplo eijcrti
unt᷑ qͥ pꝑ immoderatũ pecunie ambitĩ mer,/
ces ſuas polluũt plus onerãtes ꝑiurijs.qᷓ; p
cijs. Ponuntr illa.c eijciens.et.c. qm̃ ꝓ pa⸗
lea. Oñ et aliqui hibꝛi nõ hñt ſed ſunt opti⸗

—

