ter de his que pape ſpẽaliter reſerna ur. vt de
tranſlatione eporum.ceſſiombus ſummiſſõi
bus. vnus ad alterum. hmõn. exra deoffi. del.
ca. Hiſi. ⁊.c. Poſt tꝛanſſatiõʒ.niſi que reperiũ
tur in iure eis conceſſa. vel ſiſuper aliquib eo
rinmm haberet ſpecialem auctoꝛitatem a papa
Item nota.ꝙ de iure gentium eſt legatoꝛuʒ.
non violandoꝛum religio diſt. i. Aus gentiuz

vbi dicit glo. ꝙ ſiqiis legatum. velamicontz.

vel loſtium impedit ſᷣm leges tꝛadiiur hvſib
vt ſeruus illoꝛum. ff. delega.l.fi. ᷣm canones
eſt excõicancus vr. lyxxxiiij diſti Si quis Obi
dicit alexander papa Si quis leganouem im
pedit non vnius ſed multoꝛum ꝓfecium auer

Cumamümmmn,
Nneſerenonnn
chtiervtet

ſlznunile
Uemintinen
hinnorckians
mbinainaͤſten
Wltiician
nseſtſare
((fionnisptis.
iikleraptinn

teelceſtii kenr⸗
Cünterecisgnob
unfuürchaitin
Vonetemran
Crrdwd
FGceka wean
horiisar
Pegzen nen
ſanaineſhi n
teiunſcirope
teplinclleen⸗
Ppvorecovnan
lunleamnoe
nolbiet e⸗
Dlerl vonnos)
niſlennſce
ofenonwe
bliniel
ingeangs
ltnntgnf
Nga
itiſthend
ſmhemmt

ſſn H

Wrndrni
e ieſ
eaeglein

anetreri
en ntigin
Nermaeiae
CNLrler
übir iemner
npoittkenis
riſne,
Wis gun
NErNN

4 11 . e:
nnsckYeE
“”””ſB
6 4
X„ ae/N 11

õ
pe „

. . 165

“ 4
run d
Ntanluiit

wma 4
ð
molifni

.

Capitulum

UM . . .
tit ⁊ ſicut multis nocet.ita multis arguendeſt
bonoꝛum ſocietate pꝛiuãdus Et quia dei cãʒ

imredit ⁊ ſtatuʒ cõturbat eccleſie.ideo ab eiꝰ

liminibus aꝛceatur. De auctoritate ⁊ ptãte le
gatoꝝ ad qnta ⁊ ad que ſe extendat.diffuſe po
nit ſveculatoꝛ in ti.delegatis H
Litulus.ᷣxxij.de ſtatu ſummoꝝ pontificum.
De gloꝛia ⁊ lvnoꝛe ſummi pontificis

Capitulũ pꝛimum

H Iniiſti eum paulo

minus ab angelis gloꝛia et honoꝛe
coxonaſti eum ⁊ conſtinnſtieum ſuꝑ
opa manuũ tuarum.ps.viij. oquitur ꝓphe
ta ad patꝛem omniporẽtẽ de filio ſuo incarna
to.vt intꝛoducit aplusauctoꝛitatẽ ipᷣam.ad he
bre.i.c.Scꝛilens.Qini.ſ.dei filius inqtum lv
mo factus mnoꝛtalis.minor fuit inuentus an/⸗
gelis. angelis qui ſunt immoꝛtales.ſedſanct
itate ⁊ auctoritate maioꝛ. Coꝛonatus vtiq;
głia immoꝛtalitaris inreſurrectõe honore ve

nerationis in aſcenſiõe.qꝛ tremunt videntes

angeli. Et iudiciaria ptãte in fine ſublimatuſ
ↄſtitutus eſt ſueꝛ omnes creaturas. Data ẽ
mihi omnis ptãs.vt ait ipᷣe.Oatli.vl.in ce
lo ⁊ in terra.vt in noĩe ileſu omne genu flecta
tur. celeleſtiũ.terreſtriñ.⁊ infernox.ad phil.ij
Et qꝛ recedẽs a nobis ſua pᷣntia coꝛpali vica
rium ſuũ reliquit in terris.ſ.ſinnmũ pontificẽ
qui papa dicitur quaſipater patꝛũ.ideoↄgrue
hec verba de papa pñt exroni.Eſt em̃.papa.vt
ait loſtie. maior lvĩe.ſed minor angelo.quia
moꝛtalis lvmo. maioꝛ iñ auctoꝛitate.⁊ ptãte
Mecq; em̃ angelus põt conſecꝛare coꝛpus et
ſanguinẽ rpᷣi. neq; abſoluere vel ligare.euius
rei iuriſditio plenarie eſt in papa. nec oꝛdina
re vel indulgentias dare.⁊ hmõi.Eſt gloꝛia ⁊
lonore coꝛonatus.gloꝛia ↄmẽdatõis qꝛ nõ ſo
lum beatns ðꝛ.ſed ⁊ beatiſſimus.Ouiseũ ſan
ctũ dubitet.quẽ anex tante dignitatis attollit
Diſt. xl. non nos. Honore coꝛonat᷑ venerarõis
vt oſculentur fideles pedes eius. maioꝛ vene

ratio fieri non poreſt. pᷣs.lxxxxix.Adorate ſca

bellũ pedũ eius. Coꝛonaf magnitudie aucto
rifatis.qꝛ cunctos ipᷣe iudicaturus.a nemine
eſt iudicandus.niſi depꝛehendatur a fide deiꝰ.
di. lx. Si papa. Hnde ⁊ tꝛiplici coꝛona aurea
coꝛonatur.Et eſt conſtitutus ſuꝑ omnia opera
manuũ ſuaꝝ ad diſponendũ de ommboinferi
oxibus.ipᷣe aperit celũ.mittit reos adinfernuʒ
confirmat imperium. oꝛdinet totom cleꝝ.Oꝛ
eꝛgo ſibi data eſt cura de ommb. vt cocer ber.
ad eugeniũ attendat ad ea que ſunt in ſe ⁊ ad

eg que ſunt ſub ſe.⁊ ad ea que ſunt circa ſe.et

ad ea que ſupꝛa ſe ſunt

„

primum

.6 11„
Primo attendat Oi
ſunt in ſe. A te inquit.idem incipiat conſidera
tio tua non ſolũ aũt a te.ſed in te firmat᷑ qᷣcũ
q; euagat᷑.ad te reuoces eam cum ſalutis fru
ctu. Sic exeat.vt te non deſerat contra ſaluteʒ
ꝓpꝛiam cogites nihil. OJinus dixi contra pre
ter dixiſſe debueram. Quicqͥd ſe conſideratõi
offerat quod non quo quomodo ad tuã ipſiꝰ
ſalutem ptineat reſpuendũ.Et hec tui ↄſidera
rio in tria quedã diuidat. Si conſideres.quid
quis.⁊ q̃lis ſis.quid in natura.quis in perſona
qualis in moꝛibus ſeu vita Quid verbi gra
lvmo quis papa.q̃lis benignus.manſuetus.ł
tale quid. onſiderando quid ſis.occurrit.qͥa
vmo animal.ſ.rõnale ⁊ moꝛtale.et ex hac cõ
ſideratõe tibi fructus occurꝛit.vt moꝛtale qð ĩ
te eſt rõnale.hinniliet.t rurſimn rõnale moꝛ
tale conſoꝛtet.A facie conſideratõis tue occux
rat tibi humo nudus.⁊ paup.⁊ miſer.⁊ miſera

bilis. homo olens.ꝙ lvmo ſit. erubeſcens.q;

nudus ſit.ploꝛana,. ꝙ natus ſit homo ad laboꝛẽ
non ad hnoꝛem Homo natus de muliere. ait
ob.⁊ hvc cum reatu.bꝛeui viuens tꝑe.iõq;
cuʒ metu.repletus multis miſerijs.⁊ ꝓpterea
cum flem ⁊ vere multis quia cum anime ⁊ corx
Pwris ſił qͥd.n.calamitate vacat naſcẽti ĩ oecca
to fꝛagili coꝛpore.⁊ mente ſterili. NPere ergo
repletꝰ*cui infiꝛmitas coꝛꝑis ⁊ fatuitas coꝛc;
cumulatur. traduce ſoꝛde mortis additione ſa
lubris copula.⁊ vt cogitans te ſummũ pontiſi
cem attendas pariter ⁊ viliſſimnum cinerẽ eẽ.
Conſidera quis ſis qꝛ.ſ.pontifex ſummus.Et

nunc audi cantieum meum.equidem munus

ſuaue.ſed ſalutare. onſtruoſa res.gꝛadꝰ ſũ
mus.⁊ animus iufimus. ſedes pꝛima.et vita
ima.?ingua magniloqua.⁊ manus ocioſa
Sermo multus.⁊ fructus nullus.Dultus gꝛa
unis.⁊ actus leuis.ingensauctoꝛitas.⁊ mutãs
ſtabilitas.?¶ dmoue ſpeculnm. inſpice tñ.⁊tu
ne foꝛte ⁊ ſi ſit vnde merito placeas tibi.et id

quo debe as diſplicere non deſit. Omnia ſibi

deſunt. qui nil ſibi deeſſe putat.quid ſiſummuſ
vonnifer ſis.nunquid quia ſummus pontifex
ideo ſummus.infimũ noris eſſe.ſiſummuʒ te
putas.Quis ſummus.niſi cui addi non woteſt
Bꝛaunter erras ſi te ilum exiſtimas. Cu vᷣo
conſidera.non ↄſumatione ſummũ te dici. ſʒ
ↄpatõe non meritoꝛũ.ſed miniſterioꝝ.ſum

mum dixerim plane inter miniſtꝛos. Cõſide

res exgo ait ideʒ in fi.iiij.li.ſanctam rom anã
eccleſiam.cui pᷣes.matrem eſſe eccłiaꝝ.non
dñia m. Ce vero nõ dñm epox. ſed vnuʒ ex his
De cerero conſideraoptere te eſſefoꝛmaʒ iu
ſtine. ſanctimonie ſpeculũ pietatis exemplar
aſſertionem veritatis.fidei defenſore tce⸗
t .1

WWS WWW

Titulus viceſimuſſecun.

gentium xpᷣianoꝝ ducem. amicnʒz ſponſe. ſpõ

ſe paranimplaum.dleri oꝛdinatoꝛẽ.paſioꝛẽ ple

bium. imgẽm inſipientiũ.refugiũ oppꝛeſſoꝛuʒ
aupeꝝ aduocatũ.miſeroꝝ ſpem titoꝛeʒ pupil
oꝛñi inclic viduaꝝr. oculũ cecoꝝ.linguaʒ inuto
rum. baculum ſenũ.vltoꝛẽ ſceler.maloxme/
tumm. bonoꝛum gloꝛiã. virgã potentum. malleũ
tyrannop. regu patꝛẽ.legũ mode ratoꝛẽ.cano
num diſpenſatoꝛem. vꝛbisterre lumen.ſacer
dotem altiſſimi.vicariũ xpᷣi.xpᷣm dñi.poſtre⸗
mo deũ pharaonis. intellige que dico. Pꝛo
inde ſi conſideras qntus es.cogita tercio etiã
qualis.Et hec conſideratio tenet te in te.non
infꝛa deijci.non ſupꝛa attolli.non euadere ĩ lõ

gius.non extendi in latius.Cene mediũ.ſiñ

vis perdere modũ. ocus medius.tutus eſt

Deniq; longitudo.ſ. nimia exterminiũ h̃ᷣe

ſolet.⁊ dilatatio ſciſſurã.⁊ altitudo ruinamm. et

proſundum abſoꝛbitõʒ Nũc vo longum dico
cum ſomo longiorẽ ſibi ꝑmittit vitaʒ. quodñ
facit prudens.latum ſibi facit actum.cũ in ſup

fluas animus extenditur curas.quas tꝑanna

moderatur.elltũ vo cũ de ſe plus pᷣſumit.a q̊ᷓ

iuſtus ſe continer. Pꝛofundũ vero cum pl de
bito ſe deijcit. cui foꝛitudo reſiſtir. Sane in cõ

ſiderando qualis ſis.etiã qualis ſueris ad me
moꝛiam reuocandũ.conferendo poſterioꝛapᷣ

oꝛibus. Pꝛofecerxis.ne iu virtute.in ſapĩaĩ in
tellectu.in ſuauitate moꝝ.An foꝛte.qð abſit.
ab his defeceris.patientior ſis.an in patienti

oꝛ.So lito iracũdior.leuioꝛue.inſolentioꝛ.an
humilioꝛ. affabilior. an auſterioꝛ. ex oꝛabilioꝛ.

an difficilioꝛ. puſillioꝛ animo. an magnamimi

oꝛ.ſeuerus magis. an pluſculum diſſolutus.ti

moꝛatior.an cõfidennioꝛ plus q; opoꝛtet q;la

tus tibi patet campus in hoc genere conſiderã

di. Non eris innocens.ſi aut pumas eum,cui
foꝛte paranduʒ eſſet. aut parcꝗs ei.qui ſuerat
puniendus. In tꝛibulatõib q̊q; qualẽ te iue

neris. nolo diſimules. Si conſtantẽ in mis.⁊

wlentem in alienis.gaude recti cordishoc eſt

Fusienda eſt etiã ocioſitas mater nugarũ.no

Uerca virtutuʒ inter ſeculares nuge ſunt.iĩ oꝛe
ſacerdotis blaſplxmie. Anterdum iñ ſi ĩcidãt
ferende foꝛtaſſis.referende nunq; fede ad ca
cbinnos moueris.fedius moues.
Secundo admonet.ſ. ii
eum conſiderare que ſub ipᷣo ſunt.a ſvc eſtto
tum mundum in cuius ſignum ⁊ figuram fuit.
ꝓ? ante reſurꝛectõʒ. ⁊ poſt reſurectiõʒ.appa
rete dño diſcipulis nauiganub ſolus petr in
mare ſe miſit. et ſic venit ad ipᷣm alijs nauigio
preue nientibo. O are loc ſeculum eſt. ait ipſe

P Erfi adue multe ſunt wopuli multi.nauicu
plures particulares ecchie. aplis igit ceter)

nio eſt.

cõmiſſe ſint particulares ruincie. prih/
grecia O atheo ethijopia. B Aſwiomoſn
VYaco.hieroſolimgꝗ.⁊ hmõi. Petro verorotꝰ
mundus. Sic igit᷑ omnis deb itoꝛ eſt ſucceſſoꝛ
petri vontiſex ſimmus. Sapiennboꝛ inſipien
cihus iudeis.⁊ gentibo.nõ vt pᷣſu im. ſed vt p
ſit in ſolicitudine multa. vt operã det. vt in cre
duli conuertantur ad fidẽ. Conuerſi nõ auerts
tur auerſi Enerzarnur Duaorro puerſi ordinent
adrectiiudinẽ.ſubuerſi ad veritatem reuocen
tur ſubuerſores inuictis ronibus conincant
vt vel emendentur ipᷣi. velſifieri non põt auc
toꝛitatẽ facultatẽq; pdant, alios ſubuenendi
vt hereticos. 2 ſciſmaticos. Hoꝛtatureri ipe
lberñ.ipᷣm.ſ.papã ad mittenduʒ pᷣdicatores ad
paganos. exemplo. Grego. pape qui miſit an
gu. ad anglicos. ⁊ eos traxit adidẽ admoner
⁊ ambitioſos reprimere dicens. An non limi
na aptox plus iam ambitioq; deuotio teritan
non vocibus eius toto die reſultar palatiũ ve
ſtrũ. an non queſtibo eius tota legũ. canonũq;
diſciplina inſudat. an non ſpolijs eiusoĩs ita
lica inliat ĩexplebili auiditate rapacitas repᷣ
lendit exinde de iniuſtis nimijsappellationi
bus.q fiunt ad curiã dicens. Auouſq; nõ eim
gilat conſideratõ tna adt antum appellationũ
oſuſionẽ. a abuſionẽ. pꝛeterius ⁊ phas. pt mo
rem ⁊ ordinẽ fiunt. Non lorus.non modnõ
tps. non cauſa diſcernitur. autperſonep̃ſinnũ
tur leuiter paſſim plerũq;. ⁊ nequiter volẽtes
malignari. Ponnelis potiſnmuʒ terꝛeri ſole
bant. Numctorron ipᷣi er his magisfunt atcq;
id bonis antidotũ verſum eſt in wnenũ. Etcõ
cluditur in hmõi dicens. Pꝛorſus fauende et
insgnu tenende ſunt appellationes. ſed qsex

torſit neceſſitas non calliditas adiuenit.vſur

patorie ſunt hmõiomnes non ſubuenientes
in neceſſitate. ſed opitulantes iniquitati. Ad
monet exinde abſtinendum ab auaritia? mu
neribus dicens. Prees. etſingulariter ad qͥd
Nunquid vt de ſubditis creſcas. nequach. ſed
vt ſpi de te principem te conſtituerunt ſed ſibi
non tibi. Alioquin quo pacto te reputas ſupe

riorem lis. a quib bñ̃fqũ vendicas Pann de
ieciiq; eſt animi de ſubditis non ꝓfeciũ quere

re ſubditoꝝ.ſed queſiũ pprium.inſummopre
ſertim oĩm mihil turpius. Auariciã añt longo
ate eſſe ſupra jeſtaius ſinn.ſciens quanta ⁊ in
unta tua neceſſitate reſpueris. ad teproinde
ſeripſerim iſtanon ꝓpter te. Dẽepe qð nibi ſcri
bitur. ſoli ꝓdeſſe non decet hic locus adauari
tiain capit a quo vicio immunis ſatis tua opi
na opus iu videris. Exẽplificat de
duobus archiepis.ſ.colonienſi ⁊ maguntino.
qulorum vnus magnà ſummã auri obtulit. vt

epiſcoparet.ſed vacuus recijt. alter iudicatus

ivsmeldſſenſani

ſmnocenie do

gotpſchicint

iſincteuts
lnte. diſolnones
iones ſccnciln⸗
wicice geanespoen

Hoonphirodſr
(ds ptignorsiſ⸗

ſeanone.onind
Utinterdiſenſat
ir. binereſfn
ſenoeſtvbi vnlita

blieſt, printasdi

nnihrlkoreſn
alcucelisviſcxn⸗

ſccencioblemer

GUanerarinrem

Wckräheruusce

Ctamedrii
Widnen
Thiaranin
ccena Ktſipſien
ctegimwornmi⸗

keyktalonſceta
leſint denet

ſapeni ppre

dogetbi

Uhoinclest
rlani rlubicn
Mlnioſheizzino
nurſſornedtt
Meenncerilin
peſpennonnen

Done öße⸗

n Brbnn
Gnirnine
Anheigen
ntepinn

cüci
nönenee
ceimnlon
BNlAEi
MöorNü
Etgirnmmn
EPrn ei
botie
Inennmm
Jhtiuirdeſ
nine
mriiſtni
dinman
rinminin
c

iconeus poſt gam receptã in recognitionem
Aliquid ſponte dedit. quod ſibi reſtitui fecir.

Inuehit contꝛa exemptiones ⁊ diſpenſatões

que fiunt a papa tanq; habẽtes ſpeciem mali
Dicẽs. Subtrabuntuꝛ abbates epis. epᷣi archi
eypis.archiepᷣi patꝛiarchis.ſiue pꝛimatib.bo
na ſpecies hec.mirum.ſi excuſari queat.vłopꝰ
ſit factitando. ꝓbatis vos hł̈e plenirudinemn
ptaãtis. ſed vtrũ debeatis. queſtio eſt. Anducit

exemplũ de oꝛdinib angelop.qui itã oꝛdinãt᷑

ſub vno capite deo. ꝙ etiã inferiores oꝛdines

ſu pioꝛibaſubijciuntur. Et loquitur de exẽpt io

nibus. vel diſpenſationibo. q̃ abſq; cquſa rõna
bili fiunt. E& xquibus ſequuntuꝛ.vt ipᷣe ait.ĩſo

lentie. diſſolutiones. dilapidationes. ſimu

lationes.ſcandala.odia.⁊ inter eccleſias.ini

micicie gꝛ aues ꝑpeteſq; diſeoꝛdie.⁊ ſuhdit ber
NHon ꝓhibeo diſpenſare.ſed diſſipare.Nõ au

dis.vt ignoꝛes diſpenſatoꝛesvos poſitos ĩ edi

ficatione.non in deſtructione. Deniq; queri

tmur inter diſpenſatoꝛes vt fidelis qius inueni
atur. Obi neceſſitas vꝛget.excuſabilis diſpen

ſatio eſt vbi vtilitas puocat diſpenſatio lauda

bilis eſt. vtilitas dico cõis.non ꝓpria. Mam

cum nihil hox eſt. non plane fideł diſpenſatio

ſed cꝛudelisoiſpenſatio eſt. DHemũ ſolicitat eũ
ad faciendũ obſeruare decꝛeta.q̃ ipᷣe eugeniꝰ

mulgauerat in remeñ. cõcilio ſpectantia ad

ſvneſtatẽ habitus clericoꝝ.⁊ circa ꝓmotionẽ

indebitam oꝛdinũ.q̃ mala obfuabanf.

Tertio aäamonet gii

de his qᷓ circa te ſunt.berñ.ad eugeniũ.iiij.li.di

cens.Et ſi ipſa etiã ſub te ſint. tamẽ ꝓpꝛiora
et ea importunioꝛa.circa hmõi qᷓ; ſobria etin
tenta conſideratõe opus eſt. DPec inqnaʒ circa
te ſunt. clerus et pplus tuus cui ſpũaliter epi
ſcoparis.ac ꝑ loc ſpecialis cure teneris debito
hi quoq; q ibi quotidie aſſiſtunt ſenioꝛesppli
vꝛbis iudices ⁊ qui de vmo ⁊ menſa tua ſunt
capellani.⁊ cubiculaꝛij.miniſtri qq; diuer de
putati officijs in o bſequiũ tuũ.hiſunt qͥ nõ ve
rentur ſuſcitare dilectã.⁊ anteq; wlit. Pꝛimo

quidem cle ꝝxillũ oꝛdinatiſſimũ eſſe/decer. exq

precipue in omnem eccham cleri foꝛma pᷣceſ
ſit. Deinde qð pᷣpeꝛaʒ agitepᷣſente id tibi tur
pius. Intereſt gloꝛie ſanctitatis tue.vt quos
oculispalesita oꝛdinati. ita ſint infoꝛmatiq̃te
nus totius lvneſtatis ⁊ oꝛdinis ipᷣi ſpeculũ ip
ſiſint fſorma. inueniat᷑ pᷣ ceteris opoꝛtet expe
diti ad officia., idonei ad ſacr̃a. ad ple beserudi
endas ſoliciticircũſpecti ad ſemenposcuſtodi
endos in omni caſtitate. Quid de populo loq̃r

pꝓplus ro manus eſt. Nec bꝛeuiꝰ potui.nec ex
Xx

pſſius.tamen. totunn apire de tuisxpᷣianispa

rochiams quid ſenno. Quid tamnotum ſecu

lis q; ꝓferuia 2 faſtus romanoꝝ. gens inſueta
paci.tumultui aſſueta gens imiris ⁊ intꝛacta

bilis vſq; adhuc ſupdi neſcit. niſi cum non va
letꝛeſiſtere.En plaga tibiincumbit.cura hac.

Holi diffidere.cirã exigeris.non ciranoneʒ

Denii audiſti. curã illius ha be.⁊ non curavi
ſana illũ. Deꝝ dixit quidã. Hõ eſt in medico

ſemꝑ releueſur. vt eger. lt melius. De tuis
ꝓrono tibi. Paulus loquitur. plus oĩbꝰ laboꝛa

ui.non ait plus oĩbo pꝛoſui.aut plus ommibus

fructificami. Nouerat homo. quẽ cocuit de qꝛ
vnuſqſq; ſm ſium lalvꝛẽ arcipiet. non ſᷣm ꝓ
uentum.t ob lvc in labribus potius qᷓ; in ꝓ

uentibus gloriandũ putauit. ſicut alubi quoc
habes ipᷣm dicentẽ. in laloꝛibo plurimis. itaqᷓ
ſo. fac tu quod tuum eſt. Nã deus qð ſuũ ẽſat;
abſqʒ tuaſolicitudie ⁊ anrieate curauit Plan
ta. riga.fer. curam. ⁊ tuas eyplicuiſtipattes.ſa

ne incrementũ.vbi voluerit dabi: deus.non

tu. vbi foꝛte noluierit tihi. diſperit nihil. Omne

papale negociũ illi agunt.ſ.rxomami.Quẽ da
bis mihi de tota marima vꝛbe. qiii te in papaʒ
non receveꝛit precio.ſeu ſpe pꝛecij nõ interue

niente. Et tũc potiſſimũ volũt dñari.cum pꝛo
feſſifuerintſeruitutẽ. Fideles ſe exponent.vt

oppoꝛtunius fideliba noceant. Et hoc non erit
conſiliũ tibi a quo ſe arcẽdo nõ ſecꝛetuʒ.quod

ſe non ingerant. ante oĩa ſapientesſunt vt ſa

ciant mala. bonum aũt facere neſciunt.hiſiniu

ſti terre ⁊ celo vtriq; iniecere manus impij in
clerum.temerarij in ſancta.ſeditioſi inuicem

emuli in vicinos in humani in extꝛaneos.qs
neminem amantes amat nemo.Etcuʒ time
ri affectant ab omnib-.omnes timeant neceſ
ſe eſt. hi ſunt qͥ ſubeſſe non ſuſtinent.pᷣeſſe non
norunt ſupioribus infideles.inferioꝛibo ĩpoꝛ
tabiles. Hi inuerecundi ad petendux. ad negã
dum fꝛontuoſi. hi impoꝛtuni vt accipiãt ĩgꝛa

ti vbi acceperint oocuerunt linguã ſuaʒ blãda
loqui cũ oꝑpentur exigua.largiſſimi ꝓmimſſoꝛes

et parciſſimi exhibitoꝛes.blandiſſimi adulato
res.et moꝛdaciſſimi vᷣtꝛactoꝛes.ſimpliciſſimi
diſſimulatoꝛes.⁊ maligniſſimi ꝓditoꝛes.ĩue
hit exmde contra vnoꝛem exterioꝛeʒ.⁊ appa
ratum cuꝛie dicens. Dides omnẽ eccłiaſticũ
ʒzelũ feruere ſola ꝓ dignitate tuenda.honori
totum datur.ſanctitate nihil aut parũ.Si cã

reqrente paulo ſubmiſſius agere. ac ſocialius

te bhr̃e temptaueris.Abſit inqunt non decet tẽ
Poꝛi non congruit.maieſtati nõ conuenit quã

geres perſonam attendito. De placiſo dei vl
tima mentio eſt ꝓ iactura ſalutis nullla cunc

tatio.niſi ꝙ ſublime eſt.hc ſalutare dicamus

1 ꝙ gloꝛia redolet.id iuſtũ, ita omne humile

Pbo dicitur inter palatinos. vt facilius q eſe·
; qͥ apparere velit humilis innenies. timoꝛ
t iiij

mini ſimplicitas rputatur.ne dicã fatuitaſ
Bird circũſpectũ ⁊ amicũ ꝓpꝛie cõſcientie ca
lumniantur.hipocritã poꝛro amatoꝛe qͥer: ⁊ ſi

bi interdũ vacantẽ inunlẽ dicunt. Qid tu

euigilas.nedũ aduc ad iſtos qͥ circumn dede /
runt te laqueis moꝛtis. Scio vbi habitas icre
duli a⁊ ſubuerſores ſimt. lupi non oues ſunt ta
lium tu es paſtoꝛ vtilis conſideratio.qᷓ foꝛte ĩ/
neneris.qno ſi fieri poſſit. conuertas eos ne ip
ſi ſubueꝛtant te. Si dura fꝛonte ſunt. diz ato ⁊
tu econtꝛa tua Hihil tamduau qð dunioꝛi nõ
cedat. Non eſt ſupeꝛ vacua conſideratio qᷓ in
tendis diſponere vomui tue ꝓuidere his qui
ſynu tuo.⁊ in gremio mia ſunt. Audi pauluʒ ſi

quis vomui ſue pᷣeſſe neſcit.qũoecchie dei dili

gentiã halebit. Et vc dicens. Non te moneo

ſummis occupanʒ intendeꝛe infimis ⁊ mini

mis impendere qð maximis lebes. at illa ꝑ te
agens ꝑ te etiam opoꝛtet puideas. qͥ ꝓte de
lois ꝓuideant vacuũ ꝓꝛſusa ſolicitudine rerũ
minon vtiliũ oꝑtet eſſe animũ tãmagnis et
tãmultis intentũ rebus.Opoꝛteteſſe liber uz
quẽ nulla ſibi vendicet violenta occupatio opꝑp
tet eſſe ingenuuʒ quẽ nulla deoꝛſum tꝛahat in
digna affectio. Optet eſſe rectu.quẽ nulla ſe
oꝛſinn auertat ſiniſtꝛa intẽtio Optet eſſe cau
tũ.quẽ nulla ſu beat furtiua ſuſpicio. Optʒ eẽ
vigilẽ.quẽ nulla a ſeſe abducat ꝑegꝛia.⁊ curi
oſa cogitatio. Optet eẽ firmũ.quẽ nuilla cõcu
tiat repentina turbatio Optet eẽ inuictũ.quẽ
nulla fatiger. continua tꝛibulatio. Optet eſſe
amplum.quẽ nulla coercet rei tꝑalis amiſſio
his te non dubites ⁊ bonis pꝛiualidũ⸗ ferien⸗
dum malis Si aĩm diuidens.⁊ dei rebus ⁊ tu
is pariter reiculis nolueꝛis i inpertiri. Procu⸗
randus quẽ implices.qͥ ꝓ te molat. pꝓ te dico
non tectu. Quedã pꝑ temer facies.quedã ꝑ te
et alios ſimul. quedã ꝑ alios abſq; te. nõ eſt
ꝙ inter iſta wꝛmitet ↄſideratio tua querendꝰ
ꝓinde fidelis ⁊ pꝛudens.queʒz conſtimias ſupꝑ
familiã tuam. idelis vt nõ fraduer Pꝛudñs
vt non fꝛaudet.ldhuc inuriiis eſt. ſiterciũ de
ſit.ſ. auctoꝛitas.tali...ſideli ⁊ pꝛudenti. ſubdẽ⸗
di ſunt omnes.nullũ patiat dictoꝛẽ nemo qᷓ
dicatcim feciſti ſic. vt ptãtem halear exclude⸗
re. ⁊ ad mitere qͥs vult. mutare miniſtꝛos trã
ferre miniſteria ad q̃s ⁊ qñ voluerit. Ita
rimoꝛi ſit omnibo. vt ſic vtilitati.pᷣſit oĩbj.vt
oibus ꝓſit. ⁊ de oibo clãdeſtinas ſuſurraneas
delationes nõ recipias aduerſus eũñ.ſed mag;
de tꝛactões cenſeas Et hanc tibi velim gene⸗
ralẽ conſtituere regulã. vt omnẽ q̊ palaʒ veret
icere ꝙ in aure locus eſt ſuſ⸗ pectuʒz halxeas
AIAtaq; vnus oibo facienda miun gat⁊ vni om
nes re nmondeanttuiilli haleas fideʒ vacans ti
bieccleſie dei. At q̃ͥ minus qut fideſis inuenia

Titults viceſimuſſecin.

7...

iur. aut pzudens fdeli wotins omittenc
ne. duob us tut ius k qᷓ; q;ᷓ ſi iconeus non e

rituꝛ ⁊ ſi minus fidelẽ ſuſtinere Piius conſu⸗
lo qᷓ ſe imergere laloꝛinto kunc. S emetoſal
uaſoꝛem iudã yconomũ habuiſſe. Deind
repꝛehencit epᷣos. nimiã diligentiã hñt ð tẽ
wralibus ſacultanlv. a qſi nullã de giabo. Er
wſt plura ſubdit.non optet. vt vicia comne
vltimus ſcias. ꝙ qᷓ pluꝛimis nonimus contin
giſſe. Quapꝛopter. vt dirim. alius alia dſpẽ
ſet. de diſciplina tu ꝓuide. Illud nemini cre⸗
das. Si mſolentioꝛ coꝛã te. vlłſermo inſonue⸗
rit wl habitus apparuerit. manus tna ſup ei
modi.iu vlciſcere ĩiuriã tuã. VImpunitas au⸗/
ſum parit. auſus erceſſi. Domi epi decerſan

ctimdo. decet modeſtia.decer ſvne as. qrũ di
ſciplina cuſtos. ſacerdotes womeſtici aut cete

ris vneſtioꝛes. ain oĩ bo fabula ſunt in vnluj
habitn in inceni nlloꝛ q̃ circa te ſunt mlreſide

re iĩpudicũ.nil inderens patiaris Diſcanta te
coepi tii co matulos pueros.a comptos adolẽ

ſcentes ſecũ non hfe. Certe intermitratos di

ſcurere calamiſtꝛatoꝛes nõ decet. Dec auſteri
tatẽ. iamen ſuadeo nibi. ſed grauitatẽ. illaifir
miores fugat. crepꝛimit leuioꝛes. illa odibi
leʒ hec incontempnbilẽ redcht. Quid hac me⸗
diocꝛitate gralius. vtnec de ſeueritate ſis one
ri. nec de familiaritate ↄtẽptui. in palatio pa⸗
pam. wmi te patzẽ familias erhileas ament
te comeſtici ui. ſi non ſacito vt nimeant. Vii
lis ſempeꝛ cuſtodia oꝛis.q̃ tñ affabilitatis gra
nia nõ excludat. lle ↄuemientioꝛ auidus ſigemu
quidẽ ſeuerus ſis. vnltu ſerenus. verbo bꝛeuis
Cavellani ni non ſint ſine ivnoꝛe.his conten
ti ſint que tu puideris illis.tu vide ne egeant
ſipꝑ lvc quẽ foꝛte ab aduentannbopetere de/
hendes.iudica gieʒitã
ceteris officialib decernendum.

NQuarto de his .F. lii.

ue ſunt ſupra te in.v.li.admonet conſiderã⸗
umm. ſ. que ſunt in ſuperna patria. at. c we⸗
liʒ ſolerter aduertas vir ſagaciſſime eugen
quia totiens ꝑegꝛin atin conſideratio tuo. qᷓ
tiens ah illis rebus adiſta deſlecninr inferio
ra ⁊ viſibilia. ſiue intuenda ad noticiam. ſue
petenda ad vſum.ſiue ꝓ oſficio diſ vnẽda vł
accitanda.ᷣſi tamen ita verſaturin his viphee
illa requirat. aur pcul erular. Sic conſidera⸗

re vł appꝛobare.repatꝛiare eſt. Abi ponit in

(c.tres ſpecies conſiderationis.Et Rrnn
ibi

m
vocat diſpenſariuã.q.ſ.ſenſibus ſenſibilib?

rebus oꝛdin ate ⁊ ſocialiter eſt vtens ad ꝓme

rendum deum. Scdᷣam appellat extimatiuaʒ

ᷓ pꝛudenter ac diligenter queq; ſerurans: po
derãs aqi veſtigãdu ven. Cerciã appellatſpe

.idẽ de vſtiarijs. ideʒ de

Aummſii
ſvinnt in
icnemmn
rode n
trſiettonn
mminlnnn⸗
n inſn
lennindine⸗
lgrtiſp n
ſimunſnro:
fuenglcuir
entns Dence.
Kettn⸗

ſethnanfot
koſcrgereltn

e Perntmi
eniſkteneite
Cevoferinarnit⸗
ſnignsceonnes

Itnpritd

Cnirmapſnarp
Dalkrneni giaf
Pnnimosesoparur
Cponarn. Demmun
Peincoſcbnis,
inbeteemins!
ſiineptenta pen
önncdsdsenr
Wtnindetiz
Cnminkr⸗
lrcrigen
Dentngen
Istipnſcigon
.
Hor⸗
mne duſa
ſen parpenre
ag Plna
nteptsien⸗
iboraütſic
ſonlvptte
Täeecchaſti
Eumlonntarein
ſenfnnglis⸗
ninlin dore
uerunnrden

aerie N

Entdiirn
snnedinn
eiiniaren
mrur
amiitin
, enri
SSta
ineniirnm
Tucenshkanur
e

4.A 1—0
1eti Aeen

Anee

minteNNr
Nens riin
—–
emdE
n iu u
ninkzi
epnari N
mmunne
mlichntulin

Qapitulum

cuilatiuam. q in ſe eſt colligens.⁊ quantũ in ſe

eſt diuinitꝰ adiuuat᷑ rebus himanis erimẽs.

ad contemplandũ deum. Et ſubdit.qꝙ tꝛibus

modis deus ⁊ angeli eiusnoſtra conſideratõe

inueſtiganmr.opinione.fide ⁊ intelleciu.quo
rum intellectus rõni innititur. Fides auctoꝛi
tati. opinio ſolo veriſimilimdine ſe tuef. Et
declarat qũo de angelis quedã noſcimus intel

leciu.quedã opi.quedã fide.vt de his q̃ radit

ſcriptura ſacꝛa de oꝛdinibus angelor. ⁊ mini
ſtris eo ꝝ pulchꝛa ⁊ deuota ſcꝛibens de ſingulis

oꝛdinibus. Deinde de deo quõ ſibi lc wꝛbuʒ
eſt. ↄuen it ⁊ quõ dicat᷑ eſſe principiũ ⁊ qũo ex
iÿpo. pꝑ ipᷣm. ⁊ in ipo ſintomnia. Item ꝙ denſ
eſt. quo nihil melius cogitari poreſt. Et qno⸗/

modo ſimple xeſt.⁊ non ſolñ vnus.ſed vniſii

mus. Mec trinitas pſonaxr follit hanc vnita
tem.ſ. ſubſtantie ſue deitans. Dbi etiã ponit
octo differẽtias vnitatis.⁊ vltima eſt vnitas

rinitatis que omnes excellit. ⁊ hoc in. ix.c. et
in. r. Et in.ri. vonit de vnitatetꝛiũ ſubſtantia
xum in vna ꝑſona rpi.ſ.carnis.anime ⁊ veꝛbi

Decdarat eſriã quid ſit deusq;tum ad effectus

piurimos qͥs opatur in creatura. et pꝛecipue
rationabili. Hemum erponit q̃ ſit longimido

latitudo. ſublimitas. ⁊ ꝓſundũ in veo. qꝛ lon/
gitudo eſt eternitas latitudo charitas. ſubli⸗
mitas potentia. ꝓfundum ſapſa. in omnibus

als in nobis habetuꝛ longitudo ꝑ ſeuerantiũ
latiiudo p dilectõxʒ.ſ.vſq; ad immicos. ꝓſun
dum ꝑłum:litatem conſideratis dei iudicijs.

altitudinẽ ꝑ ↄtemplatõʒ ſeu fidutiã ꝓmiſſoꝝ

De prãaͤte pape in genere vbi de ptãte oꝛdi

nis ⁊ iuꝛiſditionis.⁊ interptatõis. Cap̃.ij.

E poteſiate pape

HNota ꝙ q;uis oĩs ptãs ſit a deo et
Abuiſus ptãtis non ſit a deo.ptãs ta
men paxre ꝑ excellentiã ⁊ ſingulari eſt ab ip⸗

ſo deo. Aſta tꝛia puncta declatantur. Pꝛimũ
ronit apis dicens. Non eſt prãs niſi a deo ro.

xriij Hoc aũt ſic declarat. Et ꝓbat aug. de an/
c.in li.de ptãte pave. als intiiulat iſte liber
de ptãte ecchaſtica qͥ ſexe in hoc titulo allega
tur. Deus eſt cauſa cuiuſſibet rei hñtis entita⸗

tem in bonitate in tꝛiplici genere cauſe.ſ. effi

cientis.foꝛmalis ⁊ finalis. Efficiẽt) eſt igitur
oĩs ptãs a deo rõe deriuatõis ſicut em̃ oĩia en/⸗

tia cꝛe antin deriuãtur ab vno ente. ⁊ omniſ
ſubſtantia ab vna ſubſtantia.ita omnis pꝛin

cipatus cauſaliter deriuatur ab vno pꝛincine

Calis aũt pꝛiceps eſt deus. Oñ ſeꝛibuuꝛſap.
vi. Data eſt vo bis a deo virtus ⁊ ptãsab al

tiſſimo qui interrogabit oꝑa vr̃a. Et dañ.iij
Sciant gentes qꝛ dñat᷑ aliiſſimusĩ regno ho
iminu.⁊ cui voluerit dabit illud Scðᷣo ẽ a xo

ſecundum

gĩs woteſtas foꝛmaliter rõe eius ordinatõis.
Zam in quolibet pꝛncipstu eſt oꝛdo quidaʒ

ſupioꝛis ad inferioꝛẽ. ⁊ inferioꝛis ad ſupioꝛes
Et qᷓ;dtumcunq; ſuperioꝛes vel inferiores ſint
mali.ipᷣe iñ oꝛdo de ſe habet rõnem bom.qui&
etiam ipᷣa mala lene oꝛdinata ⁊ loco ſuo poſi
ta laudabilioꝛa ſunt.et eminentiuscommen

dant bonuʒ. ⁊ ſemper ey tali oꝛdine conſuꝛgit

aliquod bonum. Et ſic ex pꝛincipatu maloꝛiʒ
rõe diuine oꝛdinatõis inſuꝛgit aliquod bonuzʒ

Vnge ⁊ augu.dicit ꝙ ꝑ ptãtem a deo dyabo

lo traditam. Job ꝓbaius eſt. vt iuſtus appa
reret. Petrus temptatus.ne deſe pᷣſumeret.
Paulus colaphiʒatꝰ*. ne ſe c eret Bnds
damnatus.vt ſe ſuſpenderet.tercio eſt a deo
Pteſtas finaliteꝛ rõe eius reductionis. Naʒ
q;diu ſumus in hvc mũdo.ſumus in via ⁊ in
quodam bello. In lello aũt neceſſe eſt. vt ali
qui ſinpꝛincipantes.a alij ſint ſeruientes
Et ideo q;diu bellatoꝛes ſumus.⁊ in exercitu

tamdiuangeli wominabuntur angelis ⁊ hpieſ

hominibus.qꝛ tota ecchia militanseſt terribi
lis.vt caſtꝛoꝝ acies oꝛdinata. Sed cum p ve

nerimꝰ ad deum tanq;ᷓ ad terminũ ⁊ finẽ no
ſtre felicitatis. nõ erimus amplius bellatoꝛez
nec neceſſaria erit amplius vominatio. Dñ

pꝛimo. Copr. xv. ðꝛ. ꝙ cuz ipᷣeſilius traditerit
regnũ ideſt ſuos electos deopatri.munc euacu
abitur omnis pꝛincipatus.et omnis prãs.

Qꝛ abuſuſ pa pe .i.
non ſit a doo. ſeda malitia ⁊ a pꝛauitate lvĩʒ.
ꝓbatur ex hoc ꝙ dicit dñs ꝑ ꝓhetã.ipᷣi regna

uerunt.a non ex me pꝛincipꝑes extiterunt.⁊ñ
cognoui. it aũt abuſus ptãtis ᷣm aug.de an

lv.tꝛipliciter. Pꝛimo ꝑ pꝛauã adeptionẽ
ſuut em̃ aliqui qui ptãtem ⁊ pꝛĩcipatũ pꝛaue

Pambitionem. in quor ꝑſona dicit ꝓpheta.
in foꝛtitudine noſira ſumpſimꝰ nobis coꝛnij
Et leo papa.i.q.i.c. Pꝛĩcipatus.vbi ait pꝛĩ
cipaiꝰquẽ metus exioꝛſit. aut ambitus occu
pauit.⁊ ſi acnibus vel moꝛibus non offendat
ipᷣiꝰ iñ mitijſui ẽ ꝑnitioſ exẽplo. Scðᷣo ꝑpꝛa
uã eiꝰ executionẽ.o⁊ ſi legiſie aſſecun ſint po
teſtatẽ.tñ nõ vtũt᷑ pᷣlatõe ad vindictã maleſa
ctoꝝ.⁊ laudẽ bonoꝝ.ſʒ ecõtꝛ ario.ʒ illnd heſt.

xvi lii bonitate pꝛincipũ ⁊ honore.i.vnita
tis.qͥ in eos collatꝰ ẽ abuiunt in ſuꝑbiã.⁊ nõ

ſolũ ſubiectos nitunt᷑ opprimere.ſ̊ dataʒ ſibi

gloꝛiã nõ ferentes in ipos q dederut moliunt᷑

inſidias.⁊ ſic etiã intelligit᷑ illud hiero.viij.q
i. udacter. ſoꝛtaſſe aliquid dicimus. tamen
quod ſcꝛiptũ eſt dicimus Non ſemper pꝛinci
pes populo ⁊ iudex eccleſie pꝑer dei arbitniũ da
tur. ſed pꝛout meritoꝛia noſtra de poſcunt.

adip:iſcunt᷑.qꝛ velꝑ ſymoniã vel ꝑ minas.xvel

Titulus viceſimuſſecoan.

Si mali ſunt aetꝰ noſtri.⁊ opamur maligna.

Dantur nobis pꝛincioes ſᷣm coꝛ nt̃jm. Et induẽ

eremplũ de ſaule. qui cum factus eſſet rex po/
puli iulente dño. vt hẽt.i. Reg. ir. c. dicit dñs
non pſe eſſe factũ. ſed quo adal uſumeius.
Kercio abutit qͥs poteſtate ⁊ ꝓlatõe ꝑ pꝛauaʒ
intentionẽ ſicut illi pᷣlari qui ⁊ſi bna iuſta fa
ciunt in ſuo regimine.lvc non agunt ꝓpf iu⸗
ſtitie obſernationẽ.ſed ꝓpter ſue gloꝛie dimnil
gatõʒ. m illud Job. xxxiiij. Regn are facit hi
pochritam ꝓpter peccata populi. Obi geꝛego.
in glo. dicit. ꝙ poteſtatem pꝛincipatusdeus tri
buit elatõʒ vero potentie malina nr̃a inuenit

Oꝛ poteſtas b. li.
pape ſit ſingularius a veo q;ᷓ alie poteſtates de
clarat hoc tripliciter. Pꝛimo q̃ntũ ad elecriõʒ
Scðo qtũ ad eiusgulvrnatõʒ.Cercio q;tum
ad impugnatõʒ ⁊ in obediennũ ſibi puninonẽ
Quantũ ad pꝛimũ ſic declarat Sicut deus ge
neraliter halxt eſſe in omnibo re bus P pñtigʒ
Vtentiã.⁊ eſſennã in ſuis tñ fidelibi hʒ eẽ q̃ͥ⸗
dam ſpẽali mõ.ſ.ꝑ graz. p charitatẽ ſic lʒj ele
ctõe oĩm ptãtũ deus opeturvt dictũ eſt. qdaʒ
tñ ſingulari modo opat in electõe ſimmm pon

tificis. à ſuos fideles halet regere. ⁊ oꝛdinare

ad cultũ dei. Dñ multũ peccant electoꝛes qui
huic ſingulari diuine ꝓuidentie. qᷓ regit eccle⸗/
ſiam non innitunnir. Quãtũ ad ſc ðm. ſ.qeiꝰ
guleꝛnationẽ q;uis deushabeat curã generalẽ
oĩz re xſingulari tñ modo hʒ curã de ptãte ſinn

„

mi vontific regentis ⁊ gulernantis ecchã ſuã

Dñ crif.in quadã omelia.ꝙ magna cura eſt

deo de ecclig. non montibo circundata ſed fide
circũſepta. NHam ꝓpter eccliam celũ extẽſum
eſt. aer ſparſus eſt. mare diffiſum eſt. terrafũ
data eſt padiſus plantatus eſt ⁊ mulra mirabi
lia facta ſunt ꝓpter eccleſiã. mare diuidebat᷑
et iteꝝ ſuebami ꝓpter eccłiam ꝓphete ꝓpter
eccłiam apli. pꝓpter ecchiam vmgenitus dei fi
lius ſacius eſt hmo. go ip̃am ſtatui. inqint
pſona xpᷣi.qui celum fundam ⁊ angelos crea⸗
ui. Sed ꝓpter celum crucifixus non ſum. pp/⸗
ter celũ celeſte coꝛpus non accepi.nec naturã
angeloꝝr aſſiunpſi vt dicas qm̃ celo angelis et
omm cꝛeatuꝛa ſingularioꝛ ⁊ ſvnorabilioꝛ ẽ ec
cleſia. Tercio oſtendituꝛ excellentia hui po
teſtatis ſuꝑ alias q;tum ad punitionẽ impig
nantin ⁊ non oledientium ſibi. Berit em ſñ⸗

mus pontifer in eccleſia vicem illius ꝓphere.

de quo ðꝛ Dentꝛo.xviij. Pꝛophetazʒ.ſuſcitabo
vohis de fꝛatꝛib) vr̃is. Quicunq; non audie/
rit ꝓpletam illũ. ego vlioꝛ eriſtam penã. ſcili⸗
cLeteternã 7 Palem ſibi infligendo glo. dicit

d vᷣw haleiur. ꝙ ipingentes in lummũ põ 4

tificem. 2 reſiſentes ſibi gꝛandi penapnmien

di ſunt. Eñ ⁊ ipᷣa papa ſignifcat ꝑ montemſi
nai.de quo ðꝛ. exo.xix. ꝙ die tercio deſcẽdit w
minus in montem ſinai.dicẽs f lijs iſrael. ne
aſcendatis in montem nectangatis fines ei
qui euin tetigerit moriemur. Significat enim
nummus pontifer ꝑ talem montem. Pꝛimo

ei Feenerirntig ſicut mediãte ialimo⸗

te deſcenclit deus coꝛa toto populo iudeon ſie
pᷣs mediante ptãte ſummi pontificis in lege
noug deſcendit deus ſup toto populoypiano

Scðdo rõe ſublimitatis.qꝛ ſicut lle monsſub⸗

limior erat omni alio monte. ita papa ſubli⸗

mioꝛ eſt omni alio pᷣlato. Cercio rõe legalisve

ritatis qꝛ ſicut de illo monte dataeſt ler ita ab
ipſo papa oẽs leges ⁊ iuꝛa exquirenda ſunt
Qmnis g qͥ hũc montẽ auſu temerario tãgit
impugnando. vel ſibi non obediẽdo debetmo

rinõ quõcũq; ſed lapidiba⁊ iaculis ↄfodiẽd'.

Nñ ſunmach ait. Qins ſanctũ eſe dubitat
quẽ aper tante dignitatis attollit. diſt. xl. non
nos.⁊ bonifacius hmõi clłpas redarguere pᷣſu
mit mortaliũ nullus qꝛ cunctos ipᷣe iudicatu
rus a nemine iudicandus. niſi dephendatura
fide denius. Pꝛo cuius petuo ſtatu vm uerſi
tas fideliñ tanto inſtantius oꝛat. quanio ſalu
tem ſuam poſt deñ exillius incolumitste ani⸗
maaduernit ꝓpenſius pendere. di. eg. S papᷣ
Et ſicontingat aliquos aſſumiad ſummũ pon
rificiũ qin non ſunt boni jvmines. ſunt aliqua
do tamen p̃lati. Nã bonũ vĩeʒ ſunpliciter fa
cit ſola charitas. Sed bonus pᷣlatus põteſſeꝑ
pꝛudenniã ⁊ ſciĩam q̃ faciunt lviem bonũsʒ qᷣd
ideſt ex ꝑte intellectus. eo ꝙ m ipᷣam põt ee
vtilis ad regimẽ aliox. Dicit᷑ em̃diſt. lxi. ꝙ ru
dibus ⁊ impeꝛitis gubernacula ecclie non ſunt
cõmittenda. Et in Ivc etiã apparet ſingularʒ
ꝓuidentia dei. quaregit eccleſiam ſuaz medi
ante e tiam ptaãte maloꝝ lvim lene ⁊ vnliter
Sisaũt talis ſit aſſiunptus ad papatum qui ſit
malus homo ⁊ malus prelatus. etiam nililo⸗

minus ptãs talum eſt a deo ⁊ ſub talipꝛincio

patu pᷣdeſtinati puꝛgantur. ſaluanmr.⁊ ma
li conteruntur dãnantur Semper tñ vnoꝛ

dus eſt rõe dignitatis. vñ berñ. ad eugeniuzli.
ij. ait e papa. Cues ſacerdos magnus ⁊ ponti

fex ſummus.iu pꝛinceps epᷣox.tu heres aplop.

Tu pꝛimatu alel. gubernatu noe.patxiatxchatu
abꝛ alam. oꝛdine melchiſedech. dignitate a⸗
aron.auctoꝛitate mo yſesiudicam ſamuel.po
teſtate peirꝰ.vnctione pᷣs.iu es cni claues tꝛa
dite ſunt.hec ille. Et cumn lve dixit.paſce oues
meas. Fohan. vl. Sed lve prius pꝛomiſerat
cum dirit.tibi dabv. vL7

fsnmmnglene
(cwelleſencöitane
Atleneoi
(iſipinapeltn
c4AGotpbaur⸗

ſte Nicin vno

oßſcens ſpm.

nnppanorpn
kepeb gepms
rirrn Düer
Cohapeteecpton,
Penrdiemit.
recrarkr
W
ngionsſgile⸗
Cpauuprgtſeii
Prnncpang An
Naus tfcen
nic h
ig yiwpſſer v
ſerinſfgens
Renr opnnn
fineft ls n
neſeccte gel
uhniſgice
ſenigſonne
ſſüennorgire
