mentũ.xix.q.iũ.S.ſed aliud ẽ. Et ᷣm tlv. ſe.
ſe.q.clxxxviͥ.arxi. viij. q;uis vita ſoli faris ſi
de bite aſſumitur.hemineat vite ſociali. ſicut
quod iam pfectũ ẽ exercetur.tñ ſi vita ſolita⸗
ria abſq; pᷣcedenti exercitio aſſumatur.ẽ peri⸗

culoſiſſima. niſi ꝑ diuinã gram ſuppleat. qðᷣ

in alijs ꝑ exercitiuʒ acqͥritur.ſicut in bñdicto
8 uii

Tiulus

Zntlvnio. Dita em̃ ſocialis neceſſaria ẽan
exercitiũ pfectionis.quia mutuo ſe inſtruñt
terbo 7 exemplo coꝛrectione. ⁊ ad perfectũ
pducunt. Solitaria cõpetit iam pſectis qui
alior regimine nõ indigent. ſeo ſe oluũ ſpu dei
aguntur. Oñ hiero. in epl ad ruſticuz. Tra⸗
ctandũ ẽ vtrũ ſolus an cuʒ alijs in monaſte /
riijs viuere debeas. MWihi placʒ vt habeas ſan
ctum cõruberniñ.i. ſocietatem. nec ipe te co⸗
ceas.⁊ abſq; coctoꝛe ingrediaris viam quaʒ
nunq; ingreſſus es. xvi.q. ſi dericatus. De
hac vita anachoꝛita ſeu ſolitaria participant
ſatis carthuſien. heremite camalduleñ. licet
etiã participẽt de cenobita. qꝛ ſimul quãdoq;
conuemũt.Tercij dicũtur cenobite.i.in con⸗/
gregatione vinentes. hi vidẽtur eroꝛti ſub g

iʒeo qui cõſtituit cuneũ ꝓplxtarũ.i. xeligioſo⸗

rum m glo. Sed fuerunt renouati a xpo qm

Diſcipulos habuit pariter habitates 7 in cõ⸗
muni viuetes. cũ quibo in monte aſcendens
vvcebat eos math. v. Et vt dicit ioh. W. 10

in pꝛincipio habuit vt nouitios cocens eoe
in wcrina de beatitudinibo. qu id woceaf age
re in religione T plura alia. Secñdoquaſi vo

luit eos ꝓfiteri. cũ quibuſdã er diſci pu lis re⸗
cedentibo di xit ad apoſtolos. Nunqͥd ⁊ vos
vultis abjre. Et pettus reſpõ. pꝛo ommbus.
Dñe ad quem ibimus ⁊c. ⸗ o. vi. q. d. nõ.

dem eosad ſtatũ pfectõnis perdurir quando

in vltima cena eos epos fecit a conſecxrauit.
vt dicit glo. di.xri.in nouo.ſed pfectiſſimos
fecit die penthecoſies. OHabuit eriã xpᷣs quoſ⸗
dam er diſcipłis deditos vite actiue. vi mar

thain a alias mulieres q; miniſtrabant ei. de
facultatibo ſuis. quoſdam cõtemplatiue dedi
tos.vt matrẽ ſuam.⸗ magdalenax. auoſdam
mixte. vt apſiolos ⁊ plures alios. Cenobite

habent diuerſos modos viuendi ⁊ ad diuer⸗

ſa deputãtur vel actiuaz vel contemplatiuam

vel vitã mirtã ſm regulas cõſtitutõnes eo
rum quas ꝓfitentur. ⁊ m yſido. regula dicit
eo ꝙ recte ducit. nec aliqñ alioꝛuz trahit. vel
ſ̃m slios eo ꝙ regat. vel noꝛmã vene viuẽdi
pꝛebeat. vel quod diſtortũ pꝛauũq; eſt coꝛri⸗
gat. di. i. canon. Et ex his patet & oſtitutõ
nes etiã poſſunt dici regula. q;uis cõmunis
vſus loquendi lvc nõ habeatf. arg. dl. xxix. re⸗
gule. extra de re. ⁊ tran. ad relig. . w?rectu.
dicirur ꝙ habitus nõ ſacir monachi ſed ob
ſeruantia regularis. quod intelligutur ita de

cõſtitutõnib ſieut de regula. it gutem qins

pꝛie ⁊ pfeciere ligioſus p pꝰ ofenſionem que
in diuerſis religiombo diuerſis modis expꝛi
mirur. 1 m hec arrius vel lemmus obligantur
NMam in alioua religione gmittu pꝛofitens
ſe ſeruare regulã. vt in regula ? relisione m

XVI

noꝛuz. In alia cautius dicitur viuere ſᷣm re⸗
gulam. q intelligitur ſm tho. ſe. ſe.q.lxxxvi

grti. ix. in re. ad pꝛi. ar. 7 i. quolibet.q.ix.arii.

⸗

liij. in coꝛ. artic. ꝙ intendar ad hoc ꝙ moꝛes

ſuos infoꝛmer m regula ſicut Fin quoddazʒ
exemplar. xc tollitur p contemprũ In alia

adhuc cautius ꝓmittitur.ſ.obedire ſᷣ m regu

lam. ita ꝙ pꝛofeſſioni non contrariatur. niſi

id quod eſt contra pꝛeceptum regule in alös
rranſareſſio vel omiſſio obligat ſolũ ao venia

le. In aliqua tamen religi
tanu trãſareſſio vel ominſio ex ſuo genere nõ

obligat ad culpam ſed ad penã. qꝛ; p huc mo

dum ad talia obſeruanda obligantur er ſua

pꝛofeſſione. Qui tamẽ poſſent peccare wnia/

liter ex neglgentia. vel moꝛtaliter ex libidi⸗
ne vel cõtempiu. hec tho. Mota etiam ᷣm
io. an. in nouel. ꝙ iſta ẽ differentia inter regu
las quatuor appꝛobatas et cõſtitutõnes reli⸗

gioſoꝝ. quia regule mutari non poſſunt niſip

papã. ſed cõſtiiutõnes murtari woſunt p p̃la⸗
laros religionũ. qui ſunt tan e auctoꝛitaus
quãte fuerũt eas inſtituente.vt de reg. iur.
omnis. Et nota ꝙ greg. x. exrt ra de reli. oo. ca.

vnico.lib.vi.ſicait. Diſiricrins pꝛohibemus

ne aliqins decerero nouñ oꝛdinem aurreligi
onem inueniat vel habitum noue ĩeligionis

—

aſſumat. Cuctos oꝛdines religiones men⸗

dicantiũ poſt dictumn conciliũ.ſ.lateraneñ. ꝙ

=£

fuit celebꝛatũ ſub innocẽ.iij. adinuentos qui
nullã confirmationẽ ſedis apoſtolice merue⸗

runt ppetue pꝛohibitioni ſubiamus. que-z

tenus pꝛoceſſerant reuocamue. Inſtitutos
autem oꝛdines poſt dictũ conciliũ cõfirma

tos a papa mendicantes ex inſtimtoõne ſue
regule vel conſtitutione ſic oꝛdinat ꝓfeſſi

in eis maneãt. ſed nullũ amplius recipigsnt.

ad pꝛoſfeſſonẽ in dictis dꝛdibi.loca noua ne⸗
emẽdo. a vetera nõ vendẽdo ſine licentis ſe⸗/
dis apoſtolice. irritans contra facta.et excõi

cans cõtrafacientes ab his tatnen excipit 56 ½

.

dicatoꝛes 1 minoꝛes ob euidentẽ eop eccle/

ſie vtilitatem. Peremitas aũt ſancti auguſti⸗

—— ₰

mi acarmelitas qꝛ ipᷣm conciliñ pᷣceſſerũt. et

Dicit ibi glo.io.an.ſve intelligi pluribo ſimui
in eodẽ collegio habitanubo. eandẽ religio-⸗

nem ꝓfitennbo. ſ. qð dictũ ẽ de habimi nouo

nõ ſumẽdo. ats ſingularis pſona ſectam no

inueniens 1 ſeoꝛſum habitans. nouũ habi⸗/

t̃ ſibi aſſumere poteſt. Item diciſ qemen it
cantes dicũt qͥ ex reguſa vel cõſtitutionibus

—

ſuis lvc pꝛofitẽtur. vt pdicaroꝛes a minoꝛeg,

Dicit erã archi. ꝙ iſta conſtnutio menci
cannbo nõ extendit᷑ ad nõ mendicãtes qͥ. ſ.

ex regula vel cõſtitutõne habẽt teneãt im

mobiha in cõmuni.licet actu mendicent.ta

one . ſ. pꝛedicatoꝝ

(cteren

uhl

Coſooern
ciiohummn
gnterfene
inniechen
Pontmnton
hin Kter
pnnopiod
fchinst
Ptenia etat
Pneruso⸗:
ſegtlen d

mtünyen
hintmree
Mmepeen⸗
ndlic
cmNol
Qnetw

Gweror⸗
Racvd.

euidie

leidmmor
lectborg
rpon
diprape⸗
ſeeſubpr

hinttue,
tmee
fulaoudr
Peptorio
leinen

uüenl
ſum
geſi
Nſn

R

Nndne .
minn

WNNN
iaoſman
tedddeon

Rponenpe,

ANinmuimg

nte. DonennA
ſhidfnntuum
ð
HemuhnNPe
Gni ſomtune nurnn

fönesnmumgin

1

sndhnekintig

cat Dünrärspecrn

ü
twlhabuuntaertent
vsinestkigtmten
NnmCiimi
ſub nciii Enenid

Nionitichen

hibiirn iimnte s
eruntuo Y
epini nintin
ndhrmtrclithir

—–
—

õ

Ennlimiun

n dns Wa W,
mmunminn n

”

ncianiſi

Capitulum

les em religiones pmanent et paſſunt recipe
alios ad oꝛdinem ⁊? ꝓfeſſionem. exquo non
ſunt ex regula ſua mendicantes põt tñ papa
quotidie appꝛobare nouas religiões. Et plu⸗
res poſtea inſtitute cõfirmate ſunt religiões

Mota quod quatu .vV.

oꝛ ſunt regule ab eccleſia awꝛobate ſub qua

rum aliqua militãt omnes religioſi eccleſie

catholice. Pꝛima fuit ba ſilij. Secũda augu/⸗

ſtini. Lercia bñdicti. Quarta franciſci. Car⸗/

—— —— .

tuſienſes tamẽ nõ milirant ſub aliqua iſtaꝝ.

ſed habent ſua ſtatuta pꝛo regula.⁊ habent in

masgna veneratione ab eccleſia. Sub regula

lxati auguſtini militant omnes canonici re⸗

gulares. frratres pꝛedicatoꝛes here mitani ler⸗

Uite. oꝛdo ſancte bꝛigide. oꝛdo ſancti hiero/
nimi de nouo inſtituti ſub Eugenio quarto.
oꝛdo ſcopetini ſub gre.rij. inſtituti. oꝛdo ſan⸗
cti iohannis hi eroſolimitani.qͥ dicũtur vul⸗

gariter Ferieri. oꝛdo hoſoſtalarior ſancti an
tlvnij. oꝛdo cruciferox. Differũt aũt inter ſe

*

p conſtitunionesvarias additas regule ⁊ in

habitu. Et de regula beati auguſtini ex eo að
in pꝛinc ipio dicit. lec ſunt que vt obſeruetis

p̃cipimus ⁊c̃. aliq̃ dixerũt ꝙ omnia que erãt
in regula erãt in pꝛecepto.quã opi. repꝛobat
Vmbertus oꝛdinis pꝛedicatoꝛũ ine xpoſitio
ne regule.⁊ dñs io.o.oꝛdinis pꝛedicatoꝛum
dicit añt ipe Dmlertus ꝙ in ſacris ſexiptu⸗
ris repiũtur quedam que habẽt modũ ⁊ in⸗

tentionẽ pᷣcepti. vt illud. Doe eſt pꝛeceptum

meñ vt diligatis inuicem. ioh. xv. c. quedas
alia quebñt pceptum in intentione licet nõ
in modo. vt illud. Mon furtum facies. Exo.
xx. Quedas alia que hũt mocdũ pꝛecepti.ſed
nö intentionem. vr illud de ſanatione ſurdi.
ar. vij. Precepit eis ne cui dicerent Moö
enim dicendũ eſt ꝙ intenderet dñs eos liga
read moꝛtale illud miraculũ pᷣdicando. ta
le eſt hoc qð hic dicit᷑ in regula. Nõ enim vi⸗
cetur pꝛobabile ꝙ vir tamſapiens ⁊ ſiꝑ mo/

vi pꝛecipiendi loquatur. intẽderit ommia po
nere ſub pꝛecepto.⁊ tanta materiã damnatõ

nis accedentibns ad regulã ſuam pꝛo ſalute
miniſtrare. Et licet nõ intendat omnia pone⸗
re ſub pꝛecepto.qꝛ tamẽ ſue intentõnis E. ꝙ
multũ vult omnia ſeruari. ideo vtitur verbo
pꝛeceptoꝛio nõ ad generandũ ſcrupulos.ſed

ad erpꝛimendũ ſuam intentionẽ er ne ex te⸗

nui modo loquẽdi daretur pigritie humane

5„*

occaſio minus curãdi e mandatis regule. q;
uis auũt nullũ pꝛeceptũ ſit in regula er virtute

illlius verbi pcipimus tũ multa ſum in inten

tione. ſi nõ ſm erpꝛeſſionẽ in modo loquẽ⸗
di ſicut in dunua ſenptura cum loquiturno⸗

bis eodem modo. Quedam reputãtur exvꝛ
tationes. vt illud OJath. v. 2 l. vi. . Si q̃s
te percuſſerit in dexterã maxillã ⁊c. Quedam
pꝛecepta. vt illud mutuũ date nihil inde ſpe
rantes. Luc. vi. c. Et ſi gueratur quomõ vñnt
diſtingui ⁊ cognoſci. Rñ.ꝑ rõnem bene diſpo

ſitam. maxune p vnctionem poteſt defaeili

iudicari ꝙ intendit obligare ad ea qꝗᷓ ptinent
ad oledientiam. caſtitatem. vnitatẽ. ⁊ hmõi
non aũt ad ea que pertinent ad vltimã coma
tionem carnis vel cauendum omnẽ mobili/
tatem in omni motu a geſtu. ſicut in ſcriptu⸗/
ris diuinis docemur per rõnem ⁊ doctrinã ſa⸗
pientum que ſint ibi pꝛecepta et que cõſilia.
lec DOmbertus.

Deregulabeati §. Vi.

Auguſtini quomodo obliget ſic dicit wminꝰ

ioh. w. ꝙ in regula quedam ſupponuntur vr

ſubſtantialia. vt omnia pꝛecepta dei eccle⸗
ſie. ⁊ tria vota pꝛincialia. et iſta obligant ad
moꝛtale tranſgrediendo. Quedam apponun
tur in regula vt media et declaratoꝛia. eti la
ſunt que dererminant pꝛincipaliter. qualiter
pꝛeſuppoſita debent ſeruari. vt de rixis nõ ba
bendisa iniurijs non faciẽdis.aut ; celeber⸗
rime finiendis pꝛo pꝛeceptocharitatis ſexu
w. ꝙ pꝛepoſito id eſt pꝛioꝛi.vel pꝛeſbitero ſid
eſt epiſcopo obediatur.declarat modum obe⸗
dientie. ꝙ feminas appetere vel aweti velle

criminoſum eſt. exoꝛnat votũ caſtitatis. Sʒ

ima vime videtur textus resgule inſtare. circa

perfectiſſimaʒ expꝛopꝛiationẽ in particularxi.

vt ꝙ habean victum ſub vno cellario.veſti
tum ſub vno veſtiario. libros ſub vno hibꝛa/
rio. Et ꝙ nullus accipiat occulte litteras vel
quodlibet munus. &t iſta ſimiliter videntur
cadere ſub pꝛecepto.nec licere alicuii. nferioꝛi
regulã ſine cauſa ineuitabili diſpenſare. alia
vero in regula awonuntur vt iuuatoꝛia ad oꝛ
narum religioms. Et iſta non obligãt ni ſi ſi⸗
cut conſilia. vtillud. Carnem veſtram coma
te ⁊c. Et illud codices ſingulis diebus petan⸗
tur. ⁊ hmõi.hecille.

— „%
Sub regula bea §. Vi.
ti beati bñdicti militãt multioꝛdines.vt mo
nachi nigri.de ᷣbus in cle. de ſta.mo.c.ne in
agro. Qui cuʒ eſſen rela xari.refoꝛmani ſunt
in ſpeciali cõgregarione.que dicit ſancte Ju
ſtine. habentes ſpãles conſtitutõnẽs ⁊ exem
ptiones p eugeniũ quartũ cõfirmatas ciſter
ſieñ. multipliciter pꝛiui egiati quos. b. beri.
mirabiliter dilarauit. Camalduleñ. inſtitun
p. b. Romualdũ oꝛdinis vallis vmbꝛoſe. s

inſtituit.b.iolj.gualbertus oꝛdis buũiliatoꝛũ

Ziiulus

Hꝛdo cluniaceñ. Celeſtini quos inſtituit lea
me pefrus v' tnurrone qui fuit papa celeſti⸗
nus. ſed renũciauit papatui.oꝛdo mõtis oli⸗
ugrurn oꝛdo montis fani ſeu ſilueſtrini. oẽs
hi ſub regula leati benedicti differũt in con⸗
ſtitutönibo a aliqui in habitn. et omnes ſunt
exempti niſi ſilueſtrini. Et de regula beati
benedicti quã ꝓſtẽtur om̃es menachiexce/
piis carthuſienſibo. ſi querat vtrũ omnia cõ/
renta in ea ſint in pꝛecepto ita ex trãſgre
ſione alicuius ex ↄtentis in regula peccet mo⸗
nachus moꝛtaliter. Rñ.w. io. e turricrema/
ta cardinalis ſancti ſirti oꝛdinis pꝛedicatoꝛũ
erimius woctoꝛ in expſitõne quã fecit ſuper
regula beati benedicti. circa pꝛincipin. ꝙ non
ſed quedaʒ ſunt ibi vt pꝛecepta obligotia ad
moꝛtale. quedam vt monitõnes nõ obligan
tes de ſe trãſgreſſoꝛes ad moꝛtale.ſed vniale
Ea autem que ol ligant ad moꝛtale que ſunt
ibi pcepta. ſunt illa que ſe habent vi finis re⸗/
gule. wel eſentialiter ſacientia ad finẽ regu/
le. ⁊ ſine ouibo finis religionis haberi non po
teſt. hmmõi ſunt omnes actus interioꝛes vir/

tutum. ⁊ quibo agitur in regula. vt de chari⸗

tafe dei ⁊ pꝛoximi. de ratientia. humilitate.

mãſuetudine.iuſticia. ⁊ hinõi ſeruandis. nã
nõ ſoluʒ religioſi.ſed eriã laici tenẽtur ad iſta

nonlramẽ pfecto modo habenda ſed taliter
ꝙ ſaluerur virtus in eis. Mon em̃ tenet mo

nachus de neceſſitate ſalutis ad omnes illos
xij. gradus humilitatis qui ponũtur in regu⸗
la. ſedad ea ſine quibo humilitas baberi non
poreſt. 1 ſic de alis virtutibo. Similiter etiaʒ
aue ſunt ſubſtãtialia religionis ſine quibere
ligio cõſtare non poteſt vt voluntaria pauper
tas. caſtitas. obedientia.ſ. quo ad pꝛecepta re
gule vel pꝛelati. Adde quia eriam tener de/
ſerre habitum ſue religionis abextra ſeu pa
tfenter cum pꝛodit in publicũ. quod eſt ꝓte⸗
ſtatiuũ ſue pꝛofeſſionis alias peccaret moꝛta
liter. vt infra dicetur.S.ſequẽri. AHlia vero qᷓ
ſuntin regula poſira. que non ſunt ſubſtãtia⸗
lia religionis vt obſeruãtie de ieiunũs certis
tempoꝛibo taratis in regula. de abſtmẽria ab
eſu carniũ. de camiſeis lineis non habendis
de culcinis non tenendis.de ſilentio certis lo
cis ⁊ tempoꝛibo ſeruando.et hmõi.non ſunt
pꝛecepta. nec obligant tranſareſſoꝛẽ de ſe ad
moꝛtale. Signanter dictum eſt de ſe. quia per
accidens poſſer eſſe moꝛtale rõne contẽptus
auãdo.ſ.quis illa trãſgrederetur er contẽptu
Hoc aũt pꝛobat pꝛefatus coctoꝛ mitipliciter
Pꝛimo ex dictis.be. tlv. ſecunda ſecunde.q.
lrxxvi. arti.ix. idem tho. in ouodlibet.i. q.ir.
arti. iiij.dicit ꝙ ſiulrum ẽ dicere e monachꝰ
frangens ſilentiũ poſt cõpletoꝛiũ ꝑeccet moꝛ⸗

ſculta o fili pꝛecepta magi

xvr
taliter. Idem in eodem quodlibef. e. q. e. at.

dictit monachv comedere carnes extra infir /

mitatem non eſſe moꝛtale. AIdem halbeturer

tra de ſta. mo. c. cum ad monaſterium. niſifa
ceret in contemptum vel contra pꝛeceptum.

☛

quando contrariũ ſibi a pꝛelato ſuo pꝛecipe/
rerur. Adem viderur dicendũ de alie obſer⸗
uantuᷣs. cum lc ſit pꝛecipua. Et de ſimilib
idem eſt iudicium. extra de ſtatu monac. c. re

ſy colentes. Secundo idem pꝛobat per dictum
ioh. and. Nam in nouel. ſuper illud. c. errra
ne cle. velmona. neg. ſe. ſe immiſceãt. c. rela

tum. dicitur. Belatum eſt nobis ꝙ monachi
. M. viuũñt ſeculariter. ⁊ alios exemplo ſuo

coꝛrumpũt. Ideoq; mãdamus quatenus ad

obſeruantiã regule appellatione reſecata cõ⸗
pellas. Sic ait iohã. andr.ſuper. glo. arg. ꝙ re
guna eſt in pꝛecepro. quod intelligss indiſtin
cte quo ad tria ſubſtantialia vota. Zllia autẽ
nõ credo eſſe in pꝛecepto.als vnus de mille
monachis non ſaluaretur. TCercõ hoc patet p
id auod nicif̃ in pꝛintipio regule ip̃ius.Au/

„ 2

nes pũ patris excipyre. int benedictus. Hõ
dicit ſunpliciter pꝛecepta. ſed addit ⁊ ad mo⸗
nitiones. vt intelligatur non omnia eſſe pꝛe/

cepta. ſed cue dam pꝛecepta. quedã vt mo/

nitiones a ſimplices oꝛdinationes. Que au
tem ibi in regula ſin/ pꝛecepta ⁊ que moniti

ones ſimplices. ex foꝛma verboꝛuz regule ha

leri non wteſt. Sed ſicut vbi ſacra ſcriptura
vnifoꝛmit er loquitur in veten ⁊ noua legevt
ex pꝛopꝛietate et foꝛma verivꝛum ipſius non
poſſt bene diſcerni.oue ibi ſint pᷣcepta et que

ſiumplicia monita. non obligantur ad moꝛta

le. ſed per rationem ⁊ coctrinam ſapientium
wcetur iſta diſtinctio. ita dicendũ eſt deregu
la beati benedicii. Et per rationem quidem co
gnoſcitur tales obſeruantias non eſſe ſub ß⸗
cepto. ſed ſolum ſubſtantialia religionis. ſ.
expropꝛĩatio.caſtitas.obedientia.quia non ẽ
veriſimile ꝙ vir ſapiens 2 exptus humansʒ
fragilitatem plenꝰſpũ dei voluerit filios ſuos
oner bo impoꝛtabilib grauare hocem nõ eet
regulam tradere ? compẽdioſam viam face
re ad regnum celeſte. ſed ini cexe laqueos ꝓ

feſſoꝛibus. a deicere eos in pꝛofundum.que

pietas patris lec eſſet. cum temen dicat ad/
monitõnes pũ patris excipe.
gregoꝛius. in lib. dialogo.dicit beatobene⸗

dicto.ꝙ edidit regulam diſcretöne pᷣcipuam

Sed ã diſcretio eſſetvt ad ommia ceremonm
alia tenerentur ſub p̃cepto. Ydẽ in moꝛalibo
aſſi lat religionẽ poꝛtui trãqᷣllo ſecularẽ vitã

mar ꝓpter picula. ſz maioꝛa picuſa traſggreſ⸗

ſionis 1 danatõis eẽnt ĩ religiõe.q; ĩ ſecko. ſi

ſtri. ⁊ admonirio/

Beatus quoc̊

onin
cunn

ſerezite
dſeſerer
ſeſtami
xleokle
en. N⸗ n
ſitſonnh
fneifine,g
pinn ott
Aeſenraen
ſicprfülie⸗
mmnupr
oroheoß
Alſnplatet

cti i

in ſeſine

1eMrenanne
ſnijtegne

rolicum

Konirivon
Roqvod tfi
0rarti iin
linteſwpna⸗

WMWſoreor
ſeoetefin
(zſcosfomen

Mndenc.

Nanciencne
gepecn
n: enn
Pcepunen
tenninense

nornnu

nle nie
retinnei

geticong

gtore. et

rſtentſost

ftnerion

wün

Puntarta
Uſneſcevor

Muotdecön

blnimt

Pgmn

Genrumme

nwel imin
tkmin
anmeſtnobisn
nmn iien
EgnidmedN
neelananeren

“l

goaedinnleeſre
ſtſrralaron Du
erepeo Eyndn
Gmenm Tenieen
intpoeteßed
pnmeſ. mne
ire mwretru
re ENen
Nhamromuck
m Nengatgeinn
T n veatden

.puNeH

õ

ven wetiinpen

in mitioIIN
õ

Qapitulum

.„D
omnia ordinata reguleeſſent ſub pꝛecepto.

Per wvctrinã ſapientiũ hoc patet. NHam o⸗

etoꝛes ĩ theologia et canoniſte apꝛobati hoc

digcũt. ſ. obſeruantias regule. vt abſtinentia
abeſi carniũ ⁊ ſilentiuʒ nõ eſſe pꝛecepta.nec

de ſe obligare ad moꝛtale vꝛum tranſgreſſo
rem. In.c.etiam cũ ad monaſteriũ.extra de
ſtatu monach. pꝛohiber in virtute obedientie
ſtrictiſime. ꝙ nullus monachus habeat pꝛo

prꝛium. quia hooc eſt contra pauptatem quod
eſt eſſentiale religionis. Alia vero vt aſtinẽ/⸗
tia ab vſu lineoꝛum. eſu carnium. ſilentium
in wꝛmitoꝛio. in refectorio oꝛatoꝛio ⁊ clau⸗
ſtro nõ pꝛecipiũtur eo modo ſeo iniñũguntur

vel ſimpliciter ſtaruũtur. Poſſunt autẽ cõ⸗

tra pꝛedicta fieri qdam obiectiones quibus
deſacili reſpõdetur.⁊ pꝛimo ſic. Qui votuin
trrãſgreditur peccat moꝛtaliter quia cõtra pꝛe

ceptũ agir.pᷣm Elv ⁊ alios. Sed monachus

in pꝛofeſſione vouet obſeruare regulam. vñ
⁊contenta in ea. ergo frangens ſilentiuʒz vel
ieiuniũ regule vel abſtinentiã a carnibo ⁊ hu
iuſmodi.cum iſta pꝛohibeãtur in regula fa/
cit contra votum. vnde ⁊ moꝛtaliter peccar.
Ald quod rñ.idem vvcroꝛ. b. tho. in. i. quolib.

q.ix.arti.iiũ.in coꝛpe arxti.⁊ ſe.ſe.q.clxxxvi.ar.

i.in reſpon.ad pꝛunũ.ꝙ monachus faciens
pꝛoſfeſſionẽ vouenſeruare regulã. b. benedicti
ſeo viuere ᷣm regulã.i.tẽdere ad hvc ꝙ mo⸗

res ſuos foꝛmet ſᷣm regulam ſicut ſᷣm quod
dam exemplar. vñ ex voto obligatur ad ſer/

uandũ ea que ſunt in regula tanq; pꝛecepta.
I que pꝛelatus pſᷣm tenoꝛẽ regule pᷣcipere vo⸗

—

luerit. Cetera no cõtinentur in regula. vt

pᷣcepta non cadunt ſub voto directe.vndep̃

termittens ea nõ peccat integraliter. Nõ au

tem omnia queſſuntiin regula ſunt pᷣcepta.

vät dictũ eſt. ſe multa ſunt ſimplices oꝛdina
tõnes q̃ tranſgredi non ẽ contra votum nec

mortale.niſi quis ea faceret ex cõtẽptu.quia

lc etiam eſſet agere directe cõtra votum.

Secũdo arguitur ſic dicit beatus bñdictꝰ.

in regula. c. rcviij. Si quis ſuſcipiatur in con
gregatione. Et paulopoſt ſuſcipiendus pꝛo⸗
mittat corã omnibo æ ſtabilitate ſua ⁊ auer⸗

ſione moꝛum ⁊ obedientia.⁊ ſi aliquando ali

ter fecerit ſciat ſe eſe damnandum. Cũ ergo

pꝛomittat talis cuncta ſeruare. ergo viderur
trãſgreſſoꝛ voti ⁊ pꝛomiſſionis.⁊ dãnandus
p moꝛtale cõmiſſum. Rñ.idem ꝙ illa pmiſ⸗

ſio large ſumitur.nõ pꝛo obligatõne pꝑ modũ
voti. ſed pꝛo oſtenſione voluntatis. ⁊ eſt ſen
ſus ſioſtenderit ſevelle cuncta ſeruare. eo.ſ.
moco quo habentur in regula.ſ. pꝛecepta vt
peꝛecepta ꝛ monita vt monita E. ſubditur. ſi
Aliter fecerit.ſciat ſe eſſe dam nãdũ.intelligi

tur de his que ſunt cõtraria voto pmiſſionis

⁊ contra ſubſtãtialia regule. Et de ſtabilirate
intelligitur fouere .ita ſcz e

J uere. ita ſe; ꝙnõ apoſtatet a re
ligione. ⁊ de moꝛũ conuerſione.ſcilicet ꝙ nõ

viuat ſeculariter. Mam per huniuſinodi vriic
damnaretur. Tercõ arguitur ſic ex dictis

lerñ. in lib. de diſpenſatione ⁊ pꝛecepto. Oia
inſiituta in regula ſancti Benedicti. ait non

pofitentibo monita ſeu conſilia ſunt cenſſen
da. nec grauant non ſeruata. cum tamẽ pꝛ'off
tentibo pꝛecepta pꝛeuaricantibo in criming
fiant. ⁊ neceſſaria dicit eſſe ipᷣa inſtituta ergo

⁊6. Reſn. idem ꝙ beatus berñ. non aceipit
ibi pꝛeceptũ pꝛopꝛie ⁊ ſtricte.ſcilicer p iuſſio

ne ſuper oꝛis cuin intentione ligandi in virꝰ
tute obedientie.ſed large pꝛo quacũq; inſſo⸗
ne. oꝛdinatõne vel pꝛohibitione alicuius rei.

ſicut pꝛecepta grammatice dieñtur quedã in

ſtituta circa illam artem. Similiter neceſſa⸗/
rium non ſumit pꝛopꝛe. proeo ſine quo nõ
poteſt ſalus eſſe ſed accipit neceſſariũ pꝛout
diſtinguitur contra liberum pꝛo eo. ſcilicet ꝗ;
non eſt amplius in optione eiꝰ ſacere vel nõ

facere ſine culpa aliqua vel pena. vnde idem

ait in eodem lib. Hegula beati benedtcti omi
homini pꝛoponitur. imponitur autem nulli.
Si quis autem ex pꝛopꝛia volunta e ſemel
pꝛomiſerit deinceps tenendũ in neceſſarium
ſibi conuertit.nec iam liberum halvt dimit/
tere quod ante ſuſcipe liberum fuit. Idem
in eodem Hec minima vt indictum ſilentiuz
ſi contra mandata non veniunt. nec peccata
ſunt. accedente madato ſi quo minus fiant.
in peccatum reputantur.non tamen in crimi
ne.ita tamen ſi per ſurreptionem vel obliuio⸗
nem.non autem per contemptum bꝛũ trãſy
greſſio fiat.hec ille. Quarto arguitur. Ho/
nachus qui trãſgreditur aliquio eoꝛum q in

regula continẽtur. aut eſt nãgreſſio voti aut

non. Si ſic moꝛ alixer peccar. ſi non. tuncil?⸗
la trãſgreſſio nõ vr̃ eẽ culpabilis cũ nulla rõ
alia ſit ibi oftenſe.niſi qaꝛ ʒ x miſſuz agit. ſʒ ñ

ẽ dicẽdũ ꝙ ihi ſit nulla culpa.i moꝛtalis ex

qͥ frãgit votũ.rñ.idẽ ꝙ ſicut ĩ his qͥ indicant
nobis volũtatẽ dei ſine trãſgreſſiõe pᷣcepti pᷣt
eẽ offenſa. vt cuʒ aliqͥs veniahter peccado.id
qð de diſſuadet ↄmittit vł qð ſuadet omit/
tit.ſic ſine trãſgreſſione vonpᷣt eẽ culpa circa
hec q̃ indicãt voluntatẽ pt᷑is ſpũalis bñdicti.
auguſtini vł abbaris ſui.vt cũ monach mo/⸗
nitũ abbat vłſtatutũ regle trãſgredit. ð p⸗
babiliter credit᷑ nõ eẽ pᷣceptũ. Et ſicut qͥ weia
liter peccat circa ea q̃ ſunt de iure naturakhv?

dino.ñ dr̃ ſimpłr oledics.ſic q veialit᷑ pęccat

circa ea q̃ ĩ regla ↄtinẽt᷑ vł q̃ ab abbate oꝛdi⸗/

nãt.ñ dr ſimpłr trãſgreſſoꝛ voti.nec ſimpo

Zitulus

inolvediens dicitur q́ mandatũ factũ ſine pꝛe
cepto trãſgreditur. NMec etiam ſequitur. ꝙ ſ
monachus frequẽter tales oꝛdinatões trãſ/
grediat᷑.fractionẽ ſilentũᷣ. nbr. ꝙ faeit il⸗
lud ex cõtemptu. oꝛ er fragilitate ⁊ negligen

tia poreſt loc agere.ſicut dicere ocioſa ẽ veni

ale. Et ſi hocqs agat quotidie ⁊ pluries. nõ
tamẽ dicit de ſe agere. ex cõtemptu vt peccet
moꝛtaliter. lec omnia ille. Que autẽ habent
v ſta.mo.ne in agro in cle. q;tum ad ea que
ſunt in pꝛincipio capituli.vſq; ad. S. ſane. tã
gunt monaclvs nigros tm̃ m io.an. Quan
tum ad ea que habent in. d. S. ſane. ſ. ꝙ mona
chi in quolibet menſe ſemel cõfiteantnx ⁊ cõ
municent. niſi de licentia ⁊ cõſiſilio ſui abba⸗
tis vel cõfeſſoꝛ is abſtineãr. dubitat io.andr.
vtrum ertendãtur ad omnes monachos.qðᷣ
Dicit ſatis eſſe lvneſtũ. OQue aũt hñt in. 5. qꝛ
po vſi; ad finẽ.vt de nõ eũdo ad curias pꝛin⸗
cipum ſine licentia ſuoꝝ abbatũ.de nõ portã
warma intra ſepra monaſterũ. cõtra q̃ ẽ ibi
lata ſententia excõmunicatõnis. de pꝛioꝛati⸗
bus abbatiap. de etate prioꝛãdoꝝ monachoꝝ
⁊ hmõi. dicit ioh.an.extendi ad omnes mo/
naclvs.⁊in fi. illius cle.ↄfirmãtur decretales
ille cũ agd monaſteriũ. ⁊ ĩ ſingulis de ſta. mo.
que nicũt de abſtinentia a carnibo a camiſiis

1 tde ſilentio ⁊ hmõi.q̃ tamẽnõ videntur eſſe
in pꝛecepto niſi ilud de pꝛopꝛio nõ habẽdo.

De regula bea K. Viij.

ti franciſci ſub qua milhtât ſoli minores. hie

ſanctus franciſcus incepit oꝛdinẽ ſuũ anno.
wmini. DJ. ecx. Annocentio tercõ ⁊ cõſrma duatur ſic ooame
cut alia eqpolleãt pᷣceptis.tñ determinãt qᷓ/

tus fuit oꝛdo. Mota ꝙ in cle. Exiui de padi⸗
ſo. de ver. ſig. de clarat que ibi ſint p̃cepta vel
equi rollentia pᷣceptis obligantia ad moꝛta/
le trãſgreſſoꝛes.ibi.n. dicit᷑ ꝙ vltra tria vota
eſſentialia religionis. oꝛdo ipᷣe minoꝛũ cõi⸗
ter ſenſit tenet ⁊ tenuit ab antiquo ꝙ vbicu⸗
q; in regula ponit᷑ loc verbum teneãmr. obti
net vim pꝛecepti. ⁊ obſeruari delet a fratribo

ſicut moꝛtale. Cñ votũ determinatũ cuiuſliè⸗/

ber habeat eandẽ ſuꝑ certo ſouẽs regulã non
põt dici ex vi voti hmõi teneri ad ea cõſiha
euãgelica.q̃ in regula non ſunt woſita. q;umis
Dicat᷑ in pꝛincipio regule. Regu a 2 vita fra⸗
trum minoꝛuʒ vc ẽ.ſ.dñi noſtri ileſu chriſti
ſanctũ euãgelium obſeruare. In olrdientia
viuere ſine pꝛopꝛio et in caſtitate. Et in fine
regule dicit᷑ humilitatẽ ⁊ pauptatẽ ⁊ ſanctuʒ

ceuangeliũ q pmittim us obſernemus. De⸗

claramus tñ ꝙ dicn fratres nõ ſolum adilla
nia votg er ꝓfeſſione regule obligantur ſed
etiã adomma implencda ſenẽtur. qᷓ ſunt nti⸗
nentia adilla tria vota.ꝗᷓ regula ip̃a ponit.

xVI

in eadem cle.dicit. Que videri poſſunr equi

pollentia pᷣceptis ex viverbi vel ſaltem ratõe

materie.de qua agitur.vel etiã exvtroq ſub
cõpendio halean f. Declaramus ꝙ illud qðᷣ
ponitur in regula.de nõ habendo plures tuni

cas q;ᷓ vnam cum caputio ⁊ aliam ſine capu⸗
tio. YItem de non portandis calciamentis. de

nõ equitando extra caſum neceſſitatis. Ateʒ
ꝙ fratres vilibo induâtur. Rtem œ ieiunare
a feſto omniũ ſanctoꝝ vſq; ad natale ⁊ in oi⸗
bus ſextis feris teneantur. Icem qo derici
ſaciant off iceium diuinũ ᷣm oꝛdinem roma⸗
ne curie. tem ꝙ miniſtri a cuſtodes neceſ/

ſitatibo in firmoꝛum ⁊ fratribo induendis ſo⸗
licitam curam gerant. AItem ꝙ ſi quis fratrũ

in infirmitareʒ ceciderit.alũ fratres debent ei

ſeruire. Atem ꝙ fratres non pꝛedicent in epi

ℳ——

ſcopatu alicuius epᷣi cũ ab eo illis fuerit ĩiter/

dictũ. Atem ꝙ nullus audeat wpulo pᷣdica⸗

re.niſi a generali miniſtro.vel als ppᷣm
pꝛedictã declarationẽ id cõpetit. fuerit erami⸗
nartna. appꝛobatus 1 inſtimtus ad hoc. Yrez
ꝙ frẽs q́ cognoſcerẽt ſe nõ poſſe regula obſer

uare ſpũ aliter. delvãt ⁊ poſint ad ſuos mini⸗
ſtros recurrere. Atem oiĩa q ponũ̃tur in regu
la ao foꝛmã habitus tã nonitioꝝ q ꝓfeſſoꝛũ

necnõ adreceptõnis modũ ad yfeſſionem
ſpectãtia. niſi recipientiba quo ad habitü no

nitioꝝ ſicut dicit regula.pᷣm deũ aliter videat
hec inq; oĩa ſunt a framibotanq; obligatoꝛia
obſer uãda.hec ibi. Duo iñ er pᷣdictis ſ.de

hyñdo vnã tunicã cũ caputio ⁊ aliã ſine capu⸗

tio quo ad pꝛofeſſos. Et ꝙ fratres vilibo in⸗
duãtur ficut ibi modiſicãmir. ꝙ q;uis iſta ſi⸗

tũ ad numeꝝ tunicaꝝ. ꝙ pluribo vti nõ licet.
niſi ĩ neceſſitanbo q̃ hri vñt.ex regula pᷣm ꝙ;
hũc paſſuʒ declara uit p̃deceſſoꝛ ſuus.ſ.nico.
quõ aũt ad vrilitatẽ veſtiũ tã habitꝰ q; interi
oꝛũ tunicaꝝ illaʒ delere intelligi dicimꝰq̃ ſᷣm

ↄſuetudinẽ vel cõdirõem patrie deleat q;ni

ad coloꝛẽ pãni.⁊ pᷣciũ vilitatis meri/ o reputa
ri.hmõi auteʒ vilitatis iudiciũ miniſtris ſeu
cuſtodibo ⁊ guardianis cõmittit cõſcias eoꝝ
onerãs. De pꝑecunũs nõ habẽdis dicit.ꝙ

ſancxꝰ frãciſcus pcepit firmiter.ſ.ſribo ĩ regu

la cũctis.ꝙ denarios vl pecuniaʒ nõ recipiãt
Pꝓ ſe nec ꝓ interpoſitã pſonã.iſtã ꝓticulãpꝛe
deceſſoꝛ ſuus.ſ.nico. declarans caſus et mo⸗
s poſuit.qͥbo a fratribo ſeruat:is. a fratribus
nõ pñt dici.nec p ſe debẽt velꝑ aliũ pecunie
receptõnes cõtra regulã vel contra oꝛdinis

puritaté. ſ ſi alio q;ᷓ ponar. dicti ideceſſor/
n fi.ſ.nico.declaratõ. ad dãtes pernĩas vł
deputatos nũcios reurrãt trſareſſoꝛes regte

pꝛecepti dici pñt.q̊ cirxca q ſunt oĩs pecunis

ſeſerditen
ununrjuln

(pilemt.1

ninenen
uemh
eirlreape.
0ls aoend

uſoilicie

Pwmnnos
nscpſucceſ

yaturaſi

Pala nobilt
lerenus int

nrtur
opeunip
ſowokatien

Wdenkn
sſmoocte
kectesinn
iunocit
dieuate

fanly en
lea nuine
Meremlhe
(oeconliet
lſemes i⸗
fſere wbet
ſſtocſinan
iſnnom.
ſtſepiisa
e Nladn
tiperitan
iſfahzree
midtcor
Mmtſer
Modnen

„

Mapoenng
ncſzgden
lleen
ntme

ſtz

SNN

sepäüchenising
nulls utenel it

Emmminnis
nonidtiene

— =
—
SE

. Femuiri
btierri ſich
ns an iſinn
erhn tin
fiitnt
mIAümihmni Aiern
tſti. Wiahinan⸗
ictictrntifrn

Ebn
nte

ſeſs Kyimrenin⸗
Köeratinmmin
mmr YuINi
gbidetitandift
Mirt eeilin
litmi fii i ifn
Bdirmtigimn in
dienuntmc
nhrnt, ai iinſl
iamsöiiint

Sermtämia fminn
Gwenipnz ii

miiginiſiun

nin rirmwceli
bnnauin
imnimhuͤn
rmlin mmn

alninlnl⸗
imit rſen

—

nnng
vaͤnuni 1

Lapitulum

⁊ oblationũ peenniaꝝ receptio in eccleſia vel
alubi cippi ſeu trunci oꝛdinati ad offerentiuʒ

ſeu wnantiũ pecunias reponendas. necnon

⁊ quicunq; recurſus ad pecunias ſe habẽtes
ip̃is ꝑ declarationem pᷣdictam non cõceditur
hec omnia ſunt eis ſimpliciter interdicta.Cũ
etiam recurſus ad amicos ſpãles expꝛeſſe tm̃

in duobo caſibo cõcedatur ſᷣm regulam.vide

licet pꝛo neceſſitatibo infirmoꝝ vel pꝛo fratri
bus induendis.atq; pie cõſiderata neceſſita
te vite.ad alias neceſſitates fratrũ pꝛo tem/
poꝛe occurrentes ceſſantibo elemoſinis ſepe
dictus pᷣdeceſſoꝛ du xit extendendũ. Sed ꝓ

nmnullis cauſis qᷓ; pꝛro pᷣdictis vel ſinilibo invia

vel alubi recurrere eis licet ad amicos hmõi
ſiue ſin: dãtes pecunias ſiue deputatiꝑ ipᷣos
ſeu nuncij vel dewſitari ſiue quouis nomine
appellentur. Et infra. pꝛeciꝑe ꝙ ⁊ qualiter
pecunia expendatur.cõputũq; exigere de ex /
penſa. eamq; quocũq; depvonere aut deponi fa
cere vel reciꝑpe.facere capſulam pecunie vel
eius clauem deſerre hos actus et ſimiles fra⸗
tres ſibi illicitos eſſe ſciant.p̃ ſicta em̃ facere
adcominos pertinet. Declarando.n. dici⸗

mus ꝙ ſucceſſione huius.i.vreditatũ q̃ etiã

ex natura ſua indifferenter ad pecuniã.⁊ etiã

29 alia mobilia 1 immobilia ſe extendunrt.
nullatenus ſune capaces. nec licet eis valo/
rem hereditatũ taliũ vel tantam eaꝝ partem.
ꝙ pꝛeſumi poſſit hoc in fraudem fieri. quaſi
ſub modo ⁊ foꝛma legati dimitti ſibi facere.

vel ſic dimiſſa reciꝑe.quinpotius iſta fieri ab

eis ſimpliciter pꝛobbemus. Cunq; annui
redditus inter mobilia cenſeantur a iure. ac

huiuſinodi redditꝰ obtineri pauptati ⁊ mẽ/

Ddicitati repugnet. nulla dubitatio ẽ. ꝙ dictis

fratribo redditus quoſcũq; ſicut ⁊ poſſeſſiões

vel eoꝝ vſum cũ eis non reꝑiatur conce ſſus

recipere vel habere conſiderata eoꝛum condi
tione non licer. Item ibi dicirur ꝙ nullo de/
bent fratres ipᷣi curijs ⁊ litigioſis actibo ſe im
miſcere. de bẽt etiã ſcire ſibi interdictũ ꝙ hu
iuſmodi inquiſitõnibo alias executõnibus ⁊

diſpẽſationibo.ſ.rex temꝑaliũ ſe erponãt. cũ

hec vt ſepius abſq; litigio ⁊ con rectatõ ne pe

cunie vel adminiſtratõne eius nõ valeãt er⸗

pedixi.verũtamẽ in his pñt dare cõſiliũ. Atẽ
⁊ infra.habere oꝛtos vt colãtur ac olera ⁊ alia
oꝛtalicia pᷣcio diſtrahãtur. necnon ⁊ vineas

repugnat ſue regule.pᷣm ꝙ pᷣdeceſſoꝛ decla⸗/

rauit ⁊ oꝛdinauit.Er infra.ſuꝑfſuitas aut ni⸗
mia pᷣcioſitas vel qcunq; urioſitas in his.ſ.

edificijs eccleſiaſticis paramentis vaſis alta
ris ſeu alijs quibuſcũq;.nec poteſt eoꝝ pfeſ⸗
ſioni ⁊ ſtatui conuenire. DHemuʒ traditur de

miniſtroʒ electione ꝓuintialiũ.ſi hñt diſpẽ⸗

ſationes vel aliss declaratõnes a papa iano⸗
ro. Sub regula baſilij qᷓ pꝛima fuit. militãa
oines monachi oꝛientalis eccleſie ſeu greci
ac etiam in occidente fratrescarmelite aliqñ

ſub ea fuerunt.quibo anno dñi. . ccxlvij.

wminus. Innocẽtius quartꝰ addidit quaiſ⸗
dam oꝛdinatões permoduʒ regule traditas
eis a quodaʒ patriarcha hieroſolimitano di⸗
cto alberto.extractas er regula baſilij cum qͥ/
buſdã additis declarãtes ⁊ mitigãtes regulã
illã.p dñm hugonẽ cardinalẽ oꝛdinis pᷣdica⸗
toꝝ dictatas.vbi determinat ꝙ abſtineãt ab
eſu carmuʒz. ⁊ ieiunent ab eraltatione ſancte
crucis vſq; ad reſurrectionẽ wminicis exce/
ptis. Et teneant ſilentiũ nocturno temꝑe. et
ꝙ haleant vnũ pꝛioꝛem. cui pꝛomittũt obe⸗
dientiam cum caſtitate et abditatione ꝓpꝛie⸗
tatis.ſ.in pꝛofeſſione et de modo officij.QAð
omnia habeant in cõmuni.quod comedant
in cõmuni refectoꝛio cũ lectione in menſa.a
ꝙ; vacent lectioni ⁊ labꝛꝛi manuũ ne ſint oci⸗
oſi.pauciſſima alia ponit. Sed habent młas
alias cõſtitutõnes per capitula ſua adiũctas
ſicut alij oꝛdines. Sub ipa etiam baſilij regu
la fratres ermeni ſeu lxrmenij.vulgariter di
cti antiquitus militabant.nunc auteʒ audiui
eos ſub regula auauſtiniviuere.q̃ aũt ĩ dicta

regula baſilii ſint pᷣcepta vel nõ er̃ eẽntiaia
religiõis.nõ inuenio a quoq; declaratũ. Et

nora pᷣm tlo.ſe.ſe.q.clxxxvi. ar.x. in coꝛ.arxt.

ꝙ in eodẽ genere peccati moꝛtalis vel venia⸗

lis qð ↄmittitur.grauius peccat religioſus qᷓ;

laicus ĩ tribo caſibo. videlʒ ſi faciat cõtra vota

religlõis.qꝛ ſi ſoꝛnicat᷑ agit ⁊ cõtra pᷣceptuʒ ⁊

cõtra votũ. Secũdo ꝓpter ſcãdalum qð halet

locuʒ in peccatis maniſeſtis.qꝛ magis tales
ſcãdaliſant.Cercõ ſi peccat ex cõtẽptu ⁊ ma⸗
licia qꝛ tũc ẽ magis ingratus. In aliis.ſ.que
fiũt ex infirmitate vel ignoꝛantia leuiſis pec⸗
cat religioſus.qꝛ ſi eſt veniale quaſi abſoꝛbet

ex multis bonis opibo q̃ facit.ſi ẽ motale fa⸗

cilius reſurgit. Orimo pꝛopter intentionẽ q;
halet ad deũ directã.q̃ ⁊ ſi ad hoꝛã intercipia
tur. defacili ad pꝛiſtinam reꝑpatur. Arem ſcit
etiam delicta coꝛrigere. Atem iuuat᷑ a ſociis
ad coꝛrigendum. .

De tribu s votiſ
eẽntialibo religiõis.⁊ pꝛio de obia quõ qͥs in
ea offendat. Obie tranſgreſſionẽ eẽ moꝛtale
oñdit᷑ ex illo tex.i.reg.xv. q̃ſi pctm̃ ariolãdi ẽ

repugnare.⁊ q̃ſi ſcel'“idolatrie nolle acqͥ eſce⸗

re.i.nõ oledire.ſuꝑ q̃ verbo dicit greg. Obia
ſola eſt q fidei meritũ poſſidet.ſine ã qͥs infi⸗

xelis eſſe cõuincif.eniã ſi fidẽ tenere videaf᷑.

viii.q.i.ſciẽdũ.Sʒ nota ꝙ uõ oĩs trãſgreſſio

Luulus

oꝰdinationis facte a regula vel conſtitutione
