u ſit peali. delet tenere certũ ⁊ Amittere in . lartam mpedimentũ . „
certum.qꝛ hennc põt ſe erare 4 ericlo eſt ltſo⸗ er quia iſtud eſt ꝓlixius ceter
ſen peccati tenet᷑. Onde manifeſta eſt ratio.qꝛ vlti o reſeruet.
i 15 elet eae quis fartusſ ꝓnon perere e impedimẽto criminis. Capłm. v.
1) /4., eſt licitum. Eſt añt dubiñ vtrũ petere ſity MW
M catũ.ſed in reddendo nõ eſt ſic. quia vtrũq; 42
e . eſt dubium.quia ſi eſt matrimoniũ.negare intuʒ aute qu od
INH eſt iniuſticia.ſi non eſt mr̃imoniuʒ. reddere ſequit eſt crimẽ. Obi nota ꝙ tria
RNeE eſt luxuria ſed nõ eſt e dubiuz bine – ſunt criminag que impediunt ⁊ di⸗
l inde.quia pᷣſumptio eſt pꝛo mrimonio quſ rimunt contractũ.¶¶ Pꝛimũ ſi qua mulier
lns ; Cõtrariũ ꝓler. vnde reddere tenet debitũ machinata fuerit in moꝛ tem vxoꝛis alteri
uog . Si aũt eſſet equaliter dubiuʒ hincinde pu⸗N us. et ipſam cum effectu occiderit anĩo ha
“ ta qꝛ vna ſententia eſſet lata ꝓ mr̃imonio lendi virũ illius in me imniliter ſiqᷓs ma
nir CO alia cõtra.et neutra trãſſiſſet in rẽ iudicatã chinatus fuerit.et cũ effectu occideri t virũ
tn adhuc. quia nullus delet ſoliari re ſua ſiue alicuius mulieris vt haleat eã in vxoꝛẽ. da
roſſefſione. imo ſpoliatus añ omia vſt reſti⸗ les ſi contraxerint ſunt penitus ſeꝑandi qꝛ
i tuendus niſi ꝓbationes in contrariuʒ ſint in foꝛnicatione ſunt. xxxi.q:i: ſiq̊s viuente
gdn in pꝛomptu.inde eſt ꝙ debet reddere debitũ Erlic anid vt Ricar. in. ij. diſ.xxxv. vc in
etiã ſi ſit gradus indi penſabilis. t ſilie er telligant cũ ſuefat inter eos cõ mil uʒz adul
4 patriꝗ vel filij etmatris qñ petens e in woĩ teriu du pꝛimũ ſtabar cõiugiũ. verioꝛ tamẽ
t.⸗ ſeſſione vel eñ eſt ſ liatus abſqʒ auctoꝛita eſt opinio Inno.et Hoſti. dicen tium ꝙ ſo
ler te iudicis/Etnota ꝙ erroꝛ hmõi. ſ.condij la machinatio moꝛtis cum effectu etiã abſ
i tionis impedit et orrimit ex ſtatuto eccleſie. qʒ adulterio Dirimit vel ſufficit ad dirimen
uef que etiam poſſet ſtatuere ꝙ non dirimeret. nSa etiam ſi pcepit vel mãdauit vel cõ
ſicut ponʒ ſtatuere ꝙerroꝛ foꝛtune dirime⸗ ſuluit interfici eo.ſ.aĩo.vt haleret vxoꝛem
ln ret cum tamen non dirimat vt dictũ eſt per illius in ſuã vl viruʒ in ſuũ virũ fm Buil
N Pe.de palu.in. ilij. t Hugo. etia ſi hoc faceret ꝓpter infideleʒ
què poſtea induceret ad fidem et cõuertere
na

i ¶De impedimẽto voti ſolẽnis. Capłm.iiij. tur Rica ccidit maritũ alicuiꝰ

muſieris nõ eo anio vt haleat vxoꝛẽ eiꝰin

grac E rri . n Aſmmο ſuam vxoꝛẽ ſed ex odio vel in lello loc non
ſein Erciom impedimẽ habet dirimere vel ivedire mrimoniũ e tra .
lit um eſt votũ.ſ.ſolẽne.nõ aũt ſim wlFer iuca⸗ laudabile igt ſimilrſi qs °— Lr- gi E
ſoni plex. Si qͥs aũt vel ſi qua habet ꝓ Vl ſiqua nõ mandauit nec ↄſuluit nec pce
ni feſſionẽ tacitã vel expſſaʒ alicui de religioni pitinterfſici aliquẽ tñ interfectũ illũratũ ha
bus appꝛobat tale votũ impedit mfimoni⸗ lervt babeat in virum ſuũ vel in ſuã vxoꝛẽ
cc um contrahendũ et dirimit cõtractũ. vnde talis ratihabitio nõ cõpatur mãdato.et ſic
cn cõtrahendo nullũ eſt. et incurrit excõicatio vc 6 habet dirimere mr̃imoniũ ſequens.
ni nẽ.extra de conſan. ęt affi. eos in leſ/S ĩaũ (Saerunl crunẽ eſt adulteriũ.et hoc.ſ. qñ
ie⸗ . té fecinet ꝓfeſſionẽ ñ aliqua regulqꝗ nõ ap dadulterantesp̃ſtant ſibi fidẽ ꝓmittẽdo vel
te pꝛobata vel etiã in regula tercij oꝛdinis ſi⸗ dandoſſiue iurando ꝙ cõtralxnt.⁊ loc ſiue
ſſe . ugbigotari leati dñicivel beati franciſci. ipſa adulterina ↄmixiio fuerit inter eos añ
H non videt ꝙ illud habeat dirimere contra⸗ pꝛedictã ꝓmiſſionẽ ſiue poſtea dummõ ſta/ M
tnmn. . „ Kumn Fins añt ſunplex votn quantũciqʒ te pꝛimo imt᷑imonio.yxxxi.q.i.relatũ n au u 2 l, 7
Iſit publicũ.nõ dirimat matrimoniũ cõſum tem interuenit nuda ꝓmimno. nec ſide nec etz . ,C Oð
nia — tñ cõtralendu et etiam con iuramẽto firmata.ſed ſimpł et adulterina
ſamman lia conttacti/ ntalis contra/ cõmixtio ante vel poſt. vtrum loc haleat di

Pndo peccat moꝛtaliter etiã ſi intenderet rimere contractũ poſtea matrimomiũ ſuper
ſgi

nõ cõſummare ſed religionẽ ingredi qꝛ fa/ quo fuit ꝓmimo. Ricar. in. iiij. diſ. xxxv. di
4 cit cntra iura diſ.xxvij.ſi vir. et qꝛ erponie: cit aliquos tenere ꝙ; dirimat. et ꝗ iquos te
n. ſe ꝑiculo frangenat voi poſſi contractum nere e non dirumat. et nullam alten pfert.
rn añt adhuc remanet obligatus ad obſeruã/ NVnge in ſoc caſu videtur ꝙ eſſz dñs papa
H dum cũ poſſt añ conſummationẽjvnde cõ/ conſulendus vel perẽda diſpenſatio ad cau *
„ — . .⸗ — 8 .
*Wal ſun . .. leen Aar
„A ℳ₰Gf — e P G 7/7 L.n — *

. (XZitulus zimus

3 . . „„
el⸗ geiliser dirimet 6S ſ aſt adul bet iuſtam cauſam ignoꝛãdi. vt quia vir de
.b de P elan ner aellite viri nendcfi nö interuey remons veniẽs aſſerebat ſe nõ habere vxo
p boc non impedit miimomiuz ſequẽs inter ſcia non cmittit adultennz: ina uo⸗ ſine
uã pol. p adul. c. vlti. grauiter tñ peccaue;/ Jo.an.in omnibo pꝛedictis.
runt ᷣm Ricar/Jtẽ ſi qua coniugata.pua —„
berta pmittit ſe cognoſci ab aliquo hac ꝓ/ ¶ ,mÆapitulum. vi. de dparitate cultus.
miſſiõe m⸗ uctee ergetn et recepta poſt . 8
moꝛtẽ viri ſui ille adulter ducet in vxoꝛeʒ — .
eam quam ſibi cõſulet quedã ꝑſona ipſi ber· Ertum im P edim C
tum eſt diſparitas cultus.i.fidei.
inter cõtrahentes. Obi nota tria

cõiugate familiaris et ꝓpinqſintendens et
ꝓbabiliter credens ꝙ cõſulet de ipſa berta tra . a
moꝛtuo viro lerteſſi adulteratꝰ?cũ ea. poſtea puncta. ( Et pꝛimũ fidelis ↄtralens cñ
contrabat cũ ipſaex eo ꝙ illa cõſuluit ⁊ ſic iudeo vel pagano vel etiã cathecumino nõ
ille ꝓmiſerat.nullũ eſt mrimoniũ.ſed diri? dum baptizato.non eſt vrũ matrimoniuʒ
mendũ qꝛ in fraude factũ et fraus et olus et ſic eſt nullũ. xxviij.q.i. Cexr his. ᷣm Cho.
nemini debet patrocinari. extra de imu eccx. e. Alb. Aayv. Ricar. ſponſalia pñt cõtrg
alluerſu ;. ſecus ſi alia intentiõe faceret i hi a fideli c innideli. cum hac cõditione ſi
car.in.iiij.dii.xxxv.¶ Terciũ crimen eſt qi? infidelis conuerat xrni aii non owetrer.

altera. Et hicnota diligenter ꝙ ille qui ha rſo na heretica baptiʒata. ve eſt matrimo
let vroꝛem. ⁊ ipſa viuete ducit aliã de ſacto nmiũ.nec dirimit᷑ ꝓpter hereſim. ;uis peccet
aut iſta ſcit iſtum habere vxoꝛẽ aut nõ.ſi qñũ ſcienter cõtrahens en tali.Et ſimiliter fide⸗
cõtrabit cũ ipſoſſcimit ꝙ habebat aliamſnõ li cõtrahente cñ fideli ꝑ verba de pꝛeſenti q;

poteſt cũ illo eſe matrimoniũ.etiam ſi moꝛ tumcũq; alter eoꝝ efficiaf hereticus iudeꝰ

ipſa pꝛima vxoꝛe illius adpuc viuente ſci/ Bicar. ¶Cerciũ punctũ eſt. ꝙ infic
it et ꝑmiſit ſe cognoſci ab eo.cum quo de traſentibo adinuicẽ mrimomi. q;uis nõ ſit
facto cõtraxerat/Si Põ ab iino quando pfectum ᷣm ꝑfectionem gratie.nec ratum
contraxit. neſciuit illũ vxoꝛẽ habere ⁊ ſemꝑ eſt t̃ matrimoniũ in q;tuʒ eſt oꝛcinatũ ad
ſtetit in iſta neſcientia vſq; ad moꝛtẽ vro? pꝛolem ̃m pfectioneʒ nature.vnde infide
ris illius.ſed poſt moꝛtẽ eius ſcit.eſt m pote Mis cognoſcens vxoꝛem ꝓpter bonũ pꝛolis
ſtate illius ignoꝛantis mr̃imoniuʒ ratinca & vl vt reddat dehitumnon peccat. lv. in.
re vel diuoꝛtiuʒ petereſita tñ ꝙ poſtq;ᷓ ſciuit? nij. et Ricat. et xxvi. diſti. deinde, Poſſunt⸗
et ſe cognoſci ꝑmiſit.non poterit diuoꝛtiuʒ ni infde⸗ ſes vnius ritus cõtrabere cũ inſi
petere. extxa de eg in ma. c.i. 2. c. ni delibo alterius ritus. puta ſaraceni cumtar

iuris eſt ſi neſciuit qᷓndo cõtraxit.ſed poſtea etiã ſi adhuuc nõ erat cõſummatuʒ. Rayv. et
S enb⸗ c5 4

cundã vxoꝛẽ de facto.idem per totum intel
lige de muliere ducente ſecundũ vnum
maritum de facto/Salſit moꝛtua iã pꝛima

vterq; coniunx cõuerta ad fidem. ranfica
ur matrimoniũ.etnõ pñt abinuicẽ ſepari.
etiã ſi contraxiſſent cũ ↄſanguineis ſuis in

ſic nõ impedunt cõſenſum tercie quinenaʒ manebunt alijs excluſis tem ſiabniſſen
ſi poſt moꝛtẽ pꝛime cognouit carnaliter ſej ahliam vxoꝛẽ quã repud aſſet ⁊ viueret ſi il
cundam que fuit ignoꝛans illum habuiſſe la vellet conuerti ad fidẽ.etiã tenetur ipſaʒ
5 S vroꝛem.et nunc etiam ignoꝛans eſt.⁊ ipſe recipere et illam ſuꝑinductam.q;uis oouev
¶W⁵2 NanrS r vir ctrabat cum tercia, adouc remanebit) ſam ad fidem. abijcereno enam ſi pꝛima
e CE.CESr—*²* W cum erna dem de muliere erga virũ/Hi non vult conuerti ad fidemnon poteſt iſte
Cr.⸗n 6. K õä aut Fm Holti, mulzer nſcia Aanqahg. coͤnerſus alteram recipereſed hoc eſt in woę)

° K 0 r ð . r. . Sl. 53 H* . rE r- 2, . X A. 9 C1. 4.9 —— .
A

9 .J 4. e. voυ. 9. E Behn e e ß ðð ⸗ S. Ce er =.

e . LJ.f — C TXK —.- S 066 6. rr 70,2 „ A= * feurr De K . l. n .n — S 9.. ,W —„
4 2ſr⸗ .. re . .. .82 . 2 . .2
M . .f„S65 .. aa o r. a a

ZY. ² 22 A ☛n’ g GHe 1.— oAſe . —= °11 *
S .. C. - i 4
õõ J, . 2₰W ℳÜJsã s e . — – S . .
40 K—☚ F ₰ Ac⸗ †* — O . a X der- + -ſ P.- 5 ſirr T-: ) ,T P.. r .13 Pee- X
XT =. I àπ gr rr DG isz ſz reſ I Ir, fns ac a Fin. Psſars m r= GSj 821, ); 1 r-S. ⸗
4 6 PE t 2o 1 2 ℳ . et lot- S. . DS. 2= Sr. rſ „2 t.M n ; Ke ſo .E . ο S Wr 722
ey m a, N Faxr. D D BEDirͤr

.. 2.06 ſ.Ju⸗ P & 85 g

vurante matrimonio contrahit de facto cä ¶ Secundũ eſt ꝙ catholico ↄtrahente cum 2

engxzmiil d. ivixgo. als poterit petere ſi taris. niſi ꝑ aliqð ius poſitiuũ ꝓhilranur.
vult. Er quod dictu eſt de viro ducente ſe/ quia tunc diſparitas cultus virimit X ſi

vxoꝛe.vir non cognoſcit illam ſecundam gradibo ꝓlaibitis ꝑ ſtatutum eccleſie. ſed ſi · e
adulterã carnaliterque ſecum ignoꝛanter contraxiſſent in gradibus ꝓlobins lege di e= S⸗

cõtra rerat.ſed ipſe ducatterciã em Hoſti. uina. eui.xviij opoꝛtet ꝙ ſeꝑarentur. Ai 'gt⸗.
deler remanere cũ tercia/q;uis etiaʒ poſtea car. (Grenrm 8 an ſi pagani qui ym. .
. cognoſcat ſecundaquia pꝛima viiente. cõ legem ſuam cñ pluribo vxoꝛibo cõtrahunt . e
ſenius habitus cum tecunda nullus fuu. et cõuertant cum vxoꝛib ſuis cum pꝛums te eiiin
5

— Gn⸗ H

(0 £ 4 2. 6 1 + e 0σαd PX ſ⸗ Lze E 3 1,9 — Sò„“* ☛ Jr „ /ÿ, „ℛ.—
»* . . E u yr ‚ .8A= S n — Pi. r v. a⸗. — .

„◻4 naſcy· J 2- 2 —— Rr ſEr L r g DAa⸗
L 5, „E Sc e as te, = Ra T,E

äl

**

. 6 .
C. ADfaN .* wruin auct „l. = -ſ ſ 4 55 .2. dn. . „ e⸗ . 2 X. Na. D=
... .ν. eer r r r. r n= A n - — . .A. ν - Wes r g. E *

. „
4=P.r

,„„
.— 2 .

2“
gas 9= Dernd e

tua pꝛima vxoꝛe de nouo cõtrahat. Et idẽ velpaganus nõ poteſt virimi mtimonium. PL?

„ „ .
coteſtate ſua ſi vult cohabitare cum ipſa vł
non ᷓi vo alſter inſideliũ coiugatoꝛũ con
uertar.poteſt fidelis ↄuerſus cũ infideli ma

nere ſub ſpe cõuerſiõis ſi eum i-infidelita⸗

te obſtinatũ non videritet bene facitcõma⸗
nere non tñ tenet ſed poteſt eam dimittere
quo ad cohabitattonẽ/ſed nõ
ducere niſi in tribus caſibo. vi
iunx infidelis nolit cohabitare cum fideli.

RSeẽcundus ſi vult cohabitare.ſed non ſine
cõtumelia creatoꝛis/Cercius ſi infidelis ſi
dieelem ad inſidelitateʒ ꝑtralyre niteret.pe

quẽlibet hoꝛũ caſuum ſoluitur vinculũ ma⸗
trimo nij.etiã anteqᷓ; cõtrahar aliud matri

mauſl er ſi ante contractũ ſcm matrimo
niũ alius coniunx conuerterer᷑.non liceret

illi qui pꝛimo cõuerſus eſt ſcoᷣm mr̃imoni⸗
um cõ tralere viuẽte illa. Ricar .
qui tñ dicunt ꝙ nõ diſſoluit᷑ pꝛimñ. niſi

cũ

contrabit ſecungum adueniente aliq̃ͥ ex pᷣ
dictis caſibusdẽ Pe. de palu.ſed clarius

dicit em̃ ꝙ quo ad conuerſum̃ cũ alter non
cõuerſus nõ vult cohabitare.vel cum iniu
xia cxatoꝛis.vel vbi ꝑiculũ ſubuerſionis ẽ
conuerſo.quando ſoluatm atrimoniuʒ eſt

u m =— —&°1duplexr opinio. Aliqui dicunt ꝙ ſtatim ſol⸗/

.αι Utt matrimoniũ in quocũ q; illoꝝ triũ caſu
11†ι † um occurréte ſi ↄuertat᷑ alter anteq; pꝛi

ed nõ poteſt aſferã? aetio
ſibꝰ. videlicet ſi con/

n.ii li

¶Capitulum ſeptimũ .

Etim im impedi⸗
mentũ eſt vis.i.violẽtia. ſiue me
tus. qð ex ſui natura ſine cõſtitu⸗ .
tione eccleſie mr moniũ excludit qꝛ exclu .
dit conſenſum. Hota ergo ꝙ eſt triplex o
Auedaʒ eſt abſoluta q̃ it ꝑ vim et
iſta no labet cõſenſum animi in quem ca
dit coactio. ſz poreſt eſe coactio carnis ad
aliud extrinſecus. a q̃ trabit Eſona inuita

et talis coactio qñ nõ cõ ſentit in matrimo

nio nõ efficit. ita ꝙ etiã ex parte cogẽt? pᷣm *
tlv. nõ eſt mrimoniũ.qꝛ matrimoniũ clau⸗ 4
dicare nõ poteſt. ſi tũ voſt mrfimoniuʒ coacꝰ··
cõſentiret. et cogẽs in ſuo cõſenſu manerre .
eſſet matrimomiũ. ſecus ſi mutaret polrg
teminis cogens. Serhca eitcenniona
ta et ꝑ metũ. qui cadit in conſtantẽ viruz
iſta etiã coactio excluet matrimonium: e
co.ꝑlatũ.et.c.ad audientiã. Dicit᷑ añũt metꝰ
ens in conſtante viꝝ qdruplex. Pꝛimo
ſ.metus moꝛtis. Secũdo cruciatus coꝛꝑis
extra eo. cum dilecti. Cercio metus ſtupꝛi.
Auarto metus ſerui tutꝭ.ff, eo.l, nec timoz.

*

VDñ dant verſus. Excuſare metus ſos poſ⸗
ſe puta.qꝛ neſcis. Stupꝛũ ſiue ſtatus verbe
ris atq; necis Concoꝛdat tlv.et Alb.addẽ
do ꝙ nõ differt. vtrũ pᷣdicta qtuoꝛ fiant in

mnus cõuerſus cõtrahat aliud vel faciat vo

ertus cotr. nudwe! pſona noſtra. ſiue liberoruʒ ſiue vxoꝛis xt
tum tenet᷑ pꝛimus ipſe reciꝑe illũ poſtea cõ

4 — Ie- „ . . . 70 „ ——
2 arg dicit Ricar. in. uiij. ꝙ talis coactio cõſenſus X 9

2. rPea

. WW A= == Uerſum. et hoc ideo eſt ꝙ licet ſit vinculum
5α*αC Cſoluti. adhuct retinet vinculũ ſponſaliux.

.

g o. 1α12 1

.— . :
FT& r reutc⸗ g 2 1 6
ðð dX

—„ . α Aſe. =r⸗ °6½07 .
„&ι . ſat „ M. a ααουᷣ˖ gN .. o. J 3 5 ₰ Rr sG

.nium tollitur pꝛecedens no
. ſalibus comparatum.hec Pe

ſic tenet cõtrabere cũ illo/vel quia blaſphe/⸗
mia creatoꝛis ſi eſt ꝑpetua ſoluitaliter non.
qñ aũt votũ vel mrimoniũ tollĩnon vide

tur ppetua/Alij dĩicunt ꝙ nõ ſoluit᷑ mr̃imo

niũ illud quouſq; cõtrahat ſecundũ matri⸗
moniũ.PBoteſt em̃ imaginari ꝙ in mr̃imo/
nio inſideliũ nõ eſt aliquod reale vinculuʒ
de mundoſplus q; in ſponſalibo.cũ nõ ſit ſa⸗
crameniũ ante baptiſmũ. vñ añ baptiſmũ
vtriuſq; vel alterius ex ſtatuto eccleſie põt
illud matrimoniũ ſolui.ſicut ſpponſala mul

cut per matrimoniũ ſequens ſoluunt᷑ ſpon

p talẽ metũ mrimoniũ impedit.et q;tum ad
iudiciũ dei et q;tum ad iudiciũ eccleſie. etigẽ
ſi adſit ſenſus interioꝛ in mr̃imonio/qᷓ;uis
em conſenſus interioꝛ ſufficienter cogi nõ
hoſſit.tñ ꝑ pᷣdictũ metum tãuehemẽter indu
eit ꝙ multũ in ipſo dimiuit᷑ de ratione vo
luntarij.et ideo nec deus nec eccleſia volu⸗

erunt hominẽ ꝑ talem conſenſum eſſe liga

tum. Et rõ eſt duplex Ona ẽ qꝛ mrimoniũ
ſignincat cõiunctionẽ chꝛiſti ⁊ eccleſie que
fit ꝑ liberũ amoꝛẽ. Alia eſt qꝛ talia mrimo⸗
ma malos exitus haberent. quia qð qͥs nõ

ſtituit vt ꝑſona mõ pꝛedicto coacta ſit ille⸗

1 Oiligit facile cõtẽnit. xx. q: iij. pſens. Poteſt
tis caſibo ſo luunt᷑ ſtatuto eccleſie. vnde ſin dici ſᷣ̃m aliquos ꝙ eccleſia aliq̃ mõ in/

falia pᷣcedentia. ſic per conſequens mr̃imo

modi caſu.quando.ſ.alter im̃ comugũ con
uertit.ꝑeoles eoꝛum ſi eſt in etate minoꝛi
debet dari fideli nõ obſtãte ꝙ indigeatma/
tris obſequio adeducationẽ.ſi aũt eſt im
feca etate ſequit᷑ eũ parentẽ quẽ vult. ilv.
in.iiij.ꝑ omnia es Ricar.

Capitulum. vij de violentia.
P 0) . .eͤ, .n .,

4 1

/ I . r= aν. ,. h fe⸗ 1.

nratum ſpon,/ ſendũ cũ illa ad quã ducendam cogit Secc;
Et in binuſ/ vtrũ mr̃imoniũ cõtractum ꝑ cõſenium me

„ννrärrrre — fPEJr-

* ver gl —7 24=ſ TP s 2 4 . CE☛☚ A: Uℳ. r2- =,; 2-

gitima durante pᷣdicta coactione ad cõtra

tu coactũ ratificet᷑ ꝑ conſenſum ſequenteʒ
tacitũ.Rñdit Ricar.in.iiij. ꝙ matrimoniũ
contractũ ꝑ conſenium coactũ metu caden
te in conſtantẽ virum.aut eſt coactũ ꝑ coa
ctionẽ cõſenſus viri vel mulieris/aut vtri/⸗
uſq; ſimul.ſi pꝛuno mõliſte qui liler eſtliga
tus eſt. alter non eie⸗ tacite conſenti⸗
at et libere. ꝑſona ligata in cõſenſu pꝛiſtino

. K uj

&νrn er- 4 ſ‚F rr. .

2A2 - 1
1.45 7 —

B o.,a 6
— 2 7 % 0 Las&,

—

*

7*
-==Jð
. ..

12ar T r

— ect e⸗ 2=l. g — T.

₰ aaen

m. n= erJ 1 ſü rr S

pſiſtente verum efficit᷑ matrimoniũ.et tune

4*

Sarus eſt. quia q;uis tacitus con/

4 1. ſenſus ꝑ le non ſufficeret.tñ ſufficeret cñ ex⸗
„, . Pllione exterioꝛi que pcemit/Si autẽ perlo
L in M G na ligata reſiliuit a cõſenſu ante ſequenteʒ

2 ⸗ „„
. C R 3 r= W'I„ conſenſum alterius. tunc diſtinguo. ꝙ aut⸗
E Sſm D C. contraxit mrimoniũ aliud. et tunc dico qyil
er DT. W. . lud ſecundum mr̃imoniũ tenet. q;ᷓuis pecca
T , . / 7 uerit cõtrahendo.ſi cõgruo tꝑe nõ expecta⸗
2 — W1.- I 95.. uit liberũ cõſenſum alterius tacitũ aut expᷣſ
r-g ſuqmſaut nõ cõ traxit aliud mrimoniũ.⁊ tũc
KR,,Ei iudiciũ eccleſie pᷣſumer in eodẽ conſen
R— Euůiremanere. qe q in aliquẽ ſemel cõſenſerit
EEamplius non poterit diſſentixe. er alius nõ
negauerit ſuum conſenſum pᷣſtare. extra de
R deſwon. ip. c. de illis. m tñ iudicium dei nõ
= 22 eſt miimoni ven. quia tale non poteſt eſſe
s. ee r e ſine cõſenſu mutui cõſenſus interioꝛis/Si
4 r H ⸗der - 4 ant vtraq; ꝑſona fuit coacta tunc ad hoc ꝙ
„ 5iit verũ miimoniũ fequirit᷑ nouus ↄſenſus.
Pa ATE= Sα erx vtrac pte. ſednõ noua erterioꝛ ezꝛpᷣſſio
a αι r (AAd pꝛimũ in oppoſitũ vbi aliqua duo ſic re
qrunt᷑ pꝛo cauſa alicuius effectus. nõ cau⸗
ſant effectũ niſi ſimul ↄiuncta. cum ergo ad
cauſandũ mrimoniũ requirat᷑ cõſenſus de
pᷣſenti interioꝛ.et eius expᷣſſio exterioꝛ.nõ
efficient mr̃imoniũ diuiſim.ergo ſequẽs ta

e. teeen e-

citus cõſenſus cũ expᷣſſione exerioꝛi que pᷣ
W ) = Hr n – οα teſſitnon efficiunt mrimomũ Et nota ꝙ ſi
Varn ſt eCα e K.1 mulier poſt cõſenſum coactũ carnaliter co/

rnas ſlas. gnoſcit᷑.ſi habuit oppoꝛtunitatẽ reclaman⸗

è3 Grrt. Me e. B- gſumierneite entirs in narfimoni
. b. , ſi coacta fuit ꝑ vim abſolutã vel metuʒ ſufe
P.2 br2) ficientẽ.non eſt mrimomũ.ſed ſi nõ fuit ſuf

. = ſud Mea Nrue õ .
4 51*. ficiens metus.tũc in iudicio exterioꝛi pᷣſu⸗

. . —₰ — — . ‚— * * —
o met᷑ ꝓ mrimonio ſi iñ vere non ↄſentit. nõ
1 ſ- —„0 S fuit matrimomũ etiã ſi habuit oꝑpoꝛtunita
r-. tẽ reclamandi Pe.et Ricar.¶ Cercia coa/
. ctio eſt conditionata p metũ inſufticienteʒ

qui.ſ.nõ cadit in cõſtantẽ virũ ⁊ ille non ex
cludit mrimoniũ.fj.eo.l.neq; timoꝛe.No/⸗
ta etiam ꝙ parentes non poſſunt cogere li⸗
beros ad cõ traꝑendũ neq; generaliter neqʒ
ſpãaliter cum aliquo.quia in mr̃imonio re⸗
quirit᷑ conſenſus maxime liber. rõne ꝑpetue

obligationis que ibi cõ trahit᷑.extra de ſpõ.

—

pter hec matrimonia filioꝝ.qꝛ ex namira ip
ſius contractus intelligit᷑ipſa conditio. ſ. ſ
liberi conſenſerint et ipſi parentes obligant
ad inducendum eos BeAPreſtmaler que
allegat metum ſtetit per annum et dimidiũ
. cum marito.aut etiam minoꝛi tempoꝛe.dñ
tamen tantum ꝙ iuxta arbitrium boni viri
pᷣſumendũ ſit ꝓ cõſenſu.nõ delet poſtea au
diri.extra de ſpon.ad illud Buil.

reguiſunt.parentes tñ non temere iurãt ꝓ

vxoꝛe et aſſentiente oꝛ

. Eitulus Pꝛimus

(Capiulum viiſde impedimẽto oꝛdinis.
Cctauum imðedi

mſentũ eſt oꝛdo.ſ.ſacer vt ſbdia
conatus et ſupꝛa. bi nota rraes
ꝛzima eſt ꝙ nullus ex mino⸗
bus impe t mr̃imoniũ contra

cõcluſiones
ribus oꝛdin
lyndũ.nec dirimit contractum nec impedis
vſum ipſius mr̃imonũ ſi talis cõtrahat.licʒ
tamẽ cõtrahens cũ vnica ⁊ gine clericus/

in minoꝛibi.retineat pꝛiuilegiuʒ clericale ſi
veſtes et tonſurã deferat clericales. extra de
cle.cõiuga.c.i.li.vi.non tñ retinet bñficiuʒ
eccle ſiaſticũ.nec recipere poteſt.Clerici igit
in minoꝛib conſtituti bñ poſſunt contrahbe
re.niſi ſint religioſi ꝓfeſſi tacite vel expꝛeſſe
Secuda ↄcluſio eſt ꝙ oꝛdo ſacer habet im/⸗
plicitũ votum ſolenne ex ↄſtitutione eccle
ſie. et idéo exiſtens in ſacs ſi cõ trahit mẽi
moniũ nullũñ eſt.diſ.xxxij.ſiqͥs eox.⁊.c.exu
beſcant. adeo loc vern eſt vt niec etiã greco
cui ſicitũ eſt vti cõtracto ſit licitum m ſacrꝭ⸗
conſtituto ↄtrahere ᷣm No. an. in nouella
et plures alios.et Rycar.in.ũij. Dnde iſta
eſt differentia inter cõſtitutos in ſacris ec⸗
cleſie oꝛientalis.⁊ ↄſtitutosꝶ in ſacris eccle
ſie occidentalis. Nã pꝛimis nõ licet vti cõ
tracto ante ſuſceptum oꝛdinẽ. Secundis li
cet vti cõtracto añ oꝛdinẽ ſacrũ ſuſceptuʒ.
xxxi.diſ.nicenaet qui cõtrahit in ſacris eſt
excõicatus.extra de conſanget affi.eos.in
cle. Eſt etiã falis irregularis . m Pe. de 1
lIu.in. ilij. di . qui etiã dicit ꝙ cum cõ
tinentia ſit annera oꝛdini ſacro ex ſtatuto
eccleſie.ideo qͥ oꝛcnat᷑ ad ipſum.licet non

intẽdat cõtinere nec ſe ad continentiã obli

gare.nihilominus obligat ad continentiaz
etiã in foꝛo cõſcientie/quia eccleſia bñ põt
inhabilitare ad mrimoniũ ignoꝛantẽ etin
uitũſicut et ſeruũ ⁊ frigidũ ⁊ hmõiet ꝑ ean
dem rationem ſi qͥs añ annos diſeretionis
oꝛdinef in ſacris ad connnentiã obligatur

etiã ſi in cunis oꝛdin aretpᷣſuppoſito ꝙ reci

piat characterẽ.quia obligat᷑ ex ſtatuto e
cleſie non voto ſuo. Dnde talis ſi contrd

hit nõ tenet matrimoniũ.ſed oꝛdo dirimit
ſpfnn Der Pe epmneia Seleſcnſt ..
ꝙ q;uis oꝛdo ſacer pᷣcedens contractũ ma ·
trimoniũ dirimat illud.ſiiñ oꝛdo ſequatur
matrimoniũ contractũ non dirimat ipſum
vt in extrauagante. Jol

ꝛze et aſſentien 18 eſt in ſasris·
tenet᷑ ad continentiãſvteqʒ.ita ꝙ etiã poſt
moꝛtẽ viri nõ põt cõtrahere intelligit᷑ eniʒ
tacite cum viro pꝛofeſſam continentiqꝗ/Si
0 r1.7 .— 5 „ Sie ”ñãü

ſie
let
fiot

it

ſ
i

Capitulum nonum 4 . ——

4 .
aũt oꝛdinatus eſt inuita vxoꝛe vel ſciente qð ſi nõ faciet ucdtcabis rrriii,/)
factirſed ius ignoꝛãteſipſo tñ ſciente ius de ij. cum agterctalter iuchlenbierräül a,
ler cip iudicẽ ad ingreſſum religionis. ſi (Pꝛimus q; eam recipe tenet vt patet fat
h nonqũ eſt cõſummatũ mr̃imoni.vt ſic illa dictꝭ.c. niſi foꝛte illa poſtq;ᷓ ſeiuit de vita per
sD poſſit cum alio cõtra ere ſiad ivc cogi non mipmiſit ſe cognoſei a ſecundo.et ſic adul * *
nor põt.vel ſi aſummatũ eſt matrimoniũ. delet tera fuit et iſta eſt materia etconcluſio to-
n exutus bñſicio clericali reſtitui vxoꝛi.etiã tius illius qᷓſtiõis. xxxiiij.q.ij. ¶ Cercio no
i ſieſſet epiſcopus. imo etiam papa mglo. ta ꝙ ſi vir eins ad ſaracen Sn urein exerci,
Alig in ecretis a ſoc ſi mulier ſic pent. .ipſe tamẽé cu et regione longinqua. et neſcitur vtrux
gi “ eygere non wteſt debitum ſed reddere te⸗ ſit viuus vel moꝛtuus pᷣm Ray. vroꝛ non -ðð
due netur. tho.et Pe. in. i Frent rörraſere aaen alio niſi de morte vi r
nn - . ” reci rtitudinẽ.puta quia fuit i
Rn Capitulum. ix. d ligamine. lo vbi omnes dicunt iwerſren faigt.et 1
nic⸗ O ððMU,æN di — n ſlu mn⸗ elinr nartu⸗ ab eis cũ
nrmp † 8. e 8 eſt fama ꝙ fuerunt in⸗
nn num nnp ecn me terfecti omnes. et de eo a diu inl audiuit in
rin, tume tligamen. videllcet qñ de; contrariũ vel accepit I'as vel ambaſiatam
alteri colugi eſt ꝑ wrrba de pᷣſenti a fidedignis inde veniẽtibus ꝙ moꝛtusſt
ec io. Ir obligatus. talis em̃ ea viuente allã acciꝑe et hmõi.extra de ſron. in pᷣſentia aur veriſi/
i i nn— non poteſt tunsũq; receſſerit alteret diu militey de moꝛte pſumat. extra vt lit. nõ cò
Ae =ſru* * ſteterit. ꝙ nihil audiuit de eo de vita vel teſ.quoniã fre llenter/ Sec Faſtecmgrich
igen PrE motte. delet expectare quouſq; habeat ſuffi?? Ilis contrahat cu alter vel altero. credens
nſer cientem noticã de moꝛte eius vel de ingreſ tñ pꝛioꝛem viuere. cñ tũ in veritate moꝛtu
e ſu relidionis. ſinond Siman cone⸗ imonin con/us ſit Reſpondit Buil. Credo ſine pꝛeiudi⸗
Nun uiuiummatũ/ſec eſt verũ qdam dicũt ꝙ ſĩ cio ꝙ teneat tale mrimoniũ. quodintelligè
nunn ficit expectare ꝑ ſeptenniũ.nullũ em̃ tpus dum eſt niſi cõiunx credens impedimentũ
a p̃finitum eſt. als cotrahens cum alio adul ene non intẽdebat ↄtralere.nã tũc mr̃imo
ni teriuʒ cõmittit. extra veſpon. duoꝝ. licet. ſed mũ nullũ enet. qꝛ ſinõ eſt intẽtio cõtraben
ncsii nec antiquo tꝑe potuit fieri.niſi diuine re? di nõ eſt miimoniũ. extra deſon ng.⸗
. uelationis inſtinctu.vt fuit in patriarchis .
nsen extra de Dinne. Sen emngapoteſt tñ alter cõ (Caplin r de publice loneſtatis iuſticia
iugũ Ints ranmn Ecopulã gltero iniroreli ke
4 gionẽ ingredi.et remanẽs in ſecło poſtq; ex / E — „, —
ctauit ingreſſum religionis per annũ. ita Ecimũ impedimẽ
Kame I. ꝙ ſit ꝓfeſſus tunc remanebit liber q̊ in ſe tum eſt publice honeſtat; iuſticia
itetmmr culo remanſit ad cõtrahendũ cũ altero/poſt que ſm tlomam in. iiij:eſt ppino
nniigi moꝛtem vᷣo alterius coniugꝭ alter nubere uſtas erſponſallbus puenieno rohin tra —.ù
nnnt; preſt cui vult. etiam infra teépus luctus fe heñs abeccleſie in ſtituiti ſie Ppter eius p⸗=
lii mine ſine pena infamie/ꝙſi alligaſũs alte- Uellatt Bota ergo ſi aliqui contrare 2,).
ninn/ riꝑ verba de pᷣſent ſolil etiã abſq; conſum tunt ſponſalianullus de cöſanguinitate ſpo .1 —.
lai mnatione mrunonij cõtrabit cum aliqᷓ nul⸗ ſi poteſt habere ſponſam illã in vroꝛem. nec .
is lum eſt/ſed ſi alligatus pꝛume erat ꝑ verba aliqua de conſanguinitate ſponſe poteſt a ——
ſon . e futuro ſeu ꝑ ſwonſalia.et cum ſecuda cõ/ bere illum in virñ. extra de deſ neimpu. cõ L M
red trahat per ba de pᷣſenti remanet cũ ſecun nebat. et durat Erpieſbiis efen waifrins H
loe ·da(Secundo nota ꝙ ſi vxo? credit virum céſanguineorextra æſmn.
– nltoꝛtuũ ⁊ contrahbit cũ alio.m Ray.ſi hoc fipia ſponſalia fuiſtent nulla/ —1.
Drin, credit ex ꝓbabili cauſa. ppter ignoꝛantiaʒ/ rone coſanguinitatis. aftinitatis. frigidita
ind ſaxtiexcuſatur. filij ſi quos ſuſc eperit iudi nis et rèligionis vel alia quacunqʒ ratione/
tü · (dbunt legitimiſſi tamẽ woſtea de moꝛte vij oꝛitur publice honeſtatis iuſticia. eſt diri
Pman dubiter deber dem reddere debuii. ſ nõ meédũ matrimomiü: et hoc niſn ila ſponſalia
en 4 E exigerg. extta deſecü nuptijs. ons/ſed ſi p fuinent ninla rikerucorſenlus buade
Hc ceſu teoꝛ is credit obabiliter eum viuere. vnus eoꝛuz vel amlv erant mfantes, extra
1ſwis⸗ echot ehitum engere. net ebet reddere dæ ſpon. ca. i: li: vi. Dicit ant De, de palu. q
gi ulo adulterij ſerxponedo/ſi Po reuertat᷑ cum dicitux ſwonſalia que ſunt nulla ex deſe
ſer H eius ſibi cõſtiterit. ſtatnim de ctu conſenſus non poſſunt cauſare publice
t rece ere a ſecundo et redire ad pꝛimum vneſtatis iuſticiam. mtelligengum eſt de .
. 2.4.h.n S eh n 1 Ar
— . „
„* 2. . . 4
/ 8 .
L — „.
* . „ .

X. r- b ſ-r. P. C Pear a-o e,
* e . 8 „ “ ₰
EK b PE ,. defectu conſenſus apparentis. vt in pueris
. . lutioſis ⁊ cõditionatis ſponſalibo.ſecus au
—eſt de nullis ppter defectum cõſenſus la⸗
5*- 3 51. JWi tentis. puta cu miendebat decipe. et AArna;
S DD.,2 lemcopul extoꝛqre nõ cõtraſere. aꝛ tantũ
z ſcandalũ eſſet de iſto ſicut ſi vere cõtraxiſſet
EEEEEE1... Eccleſia ant inſtituendo iſtud impedimetũ
S „X 2 vollit vitare ſcandalũ. ꝙ ſponſalia vdlẽ
e I. Dais decige cauſent publice ſvneſtatis inſtici
0) I , . J*= I am apparet. qꝛ eccleſia condénabit ad ma/
1 „
b- 16.4

„
A.

„
“

trrimoniũ contralendũ.et enã confeſſoꝛ ta
—1 r TPY lem deceptoꝛẽ/Onde cũ eccleſia inſtitueri
Lar n San P *S ſoc impedimentum. videt᷑ ꝙ oĩa ſpõſalia qᷓ
= d S- aa e e, eccleſia iudicat vera inducũt publice hone⸗
ſr =h h r. r·. ſtatis luſticiã. ec ille.¶ Secundo nota. ꝙ
ſponſalib factis a parennbo ꝓ filis puberi⸗/
bus vel impuberibo nõ oꝛit᷑ publice honeſta
tis iuſticia.niſi ipſi filij cõſenſerint expreſſe
ltacite aut ſi pſentes erant et nõ contra
ixerunt.vel ſi abſentes et woſtea ſciẽtes.rg
tificauerunt tacite vel expᷣne/p quẽlaxt em
iſtoꝛũ modoꝝ obligant᷑ filij et oꝛitur publi
ceæ loneſtatꝭ iuſticia.extra de deſpon. impub.
ſi infantes. li. vi. Atem ſi duo infantes vel;
vnus maioꝛ ſeptennio et alter minoꝛ con⸗
traxerunt ſponſaliavel parentes ꝓ eis.niſi
maioꝛes ſeptennio ꝑ cohabitationẽ mutu
am. ſeu als verbo vel facto eoꝝ apparet eos
pdurare in eadem voluntate/nõ tenent.cũ
ab initio fuerint nulla.ſed ſi ꝑdurant in e
dem volũtateſcõualeſcunt et inducũt pupli
ce anneſdenanaturn deſpon. impub.

ſ-
7. ly ⸗m ſrerrr er Ders r

c.i. li.vi.¶ ¶¶ercio nota.ꝙ ſi quis ſponſalia
pꝛimo cũ aliqᷓ cõtraxit.et poſtmodũ cũ alia
rcõſanguinea ipſius pꝛime idẽ fecit.delet cõ
trahere mrimoniũ cũ pꝛima quia ſponſalia

ETitulus Dꝛimus

intra clauſtra. ↄtraheref affiniras et mrimo
niũ eſſet cõſummatũ.ſi ibi eſt cõtractuʒ pꝛi

matũ mrimoniũ.⁊ ſic ᷣm Ninc.talis ſi hoc

intret clauſtra pudoꝛis.⁊ pueniat ad ↄſum
mationẽ oꝑis.als nõ cõtraheret ncfeſttan
xxx v.q.iij.extraoꝛdinaria.extra dew co
gnouit conſan. vxo. ſue. fraternitgti Eſt tñ
diuerſitas dpinionũ in loc Quidà dtłcũt q
ad affinitatẽ cõtrabendã ſufficit ꝙ vir pue⸗
niat ad emiſſioneʒ ſeminis.ſ.intra clauſtra

pudoꝛis.etiã ſi mulieꝑnõ niter en lpv.

et AUlb.dicũt ꝙ reqᷣrit᷑ ꝙ emittat NMicit ti
Fraciſcus de ʒaberel. poſt mat. ꝙ ſi vir emit
tat ſemen extra clauſtra. et ingrediat᷑ ſemẽ

us mr̃imoniũ ꝑ vᷣba de pᷣſenti.⁊ inducit exẽ
plum de qᷓdam in francia.que nõ fract clan
ſtris imo cũ eſſz arta impᷣgnata eſt.ſed ſi nõ
eſt impᷣgnata.eccleſia iudicaret eã virgine⸗
p aſpectũ/Mota ꝙ Archið. ſuꝑ dicto.c. et
oꝛdinaria allegat Hug. Lau. Ninc. et In
no. d. reàrit ad cõtrahendũ affinitates ne
ceſſarie vtriuſq; ſeminis commixtio. argn.
yxxv. q.r. raternitatis. Dicit enaʒ Inno.
ꝙ ſi mulier fuiſet coꝛrupta ⁊ nõ virſadhnc
nõ eſt cõſummatũ mr̃imoniuʒ inter coniu⸗
ges ſerl ſi vir polluat aliquaʒ extra clauſtra
pudoꝛis.ex hoc nõ impedit᷑.quin parẽtes il
lius poſſunt illã haberean vxoꝛẽc.nec etia
ↄtrahit᷑ publice oneſtat iullicis Em Bol
Sed ſi vir frangeret clauſtra pudoꝛis ⁊ nõ
iat ad effuſionẽ ſeminis nõ eſt cõſum

e „
puen

poſſet ꝓbare.adhue poſſet ingredi religionẽ
inuita vxoꝛe. hoc ibi in ſumma. et remittit
id qð dixit.di. lvi.naſci ibi em̃ allegat pᷣm
et beatũ tlv. dicẽtes.ꝙ nõ eſt neceſſaria ſe⸗

ÜUH„ trahere 1 minis emiſſio in muliere ad generatione:
mre L- „ ci ſecũda nõ tenuerunt, ſed ſi ſponſalia eũ cũ etiã ſine vc concipiant. ſed ſanguis n⸗
rre, ve . SS„, aliqua ſint facta cum cõdinone. et penden ſtruus ͥ in generatõe eſt loco ſeminis/ Pe
21 —rd K. S u te cõditione vir cũ alia cõſanguinea ilius trus vᷣo de palu.in.iii.dicit ꝙ affinitas cõ⸗
W r. V- A,rler cõtrahit ꝑ vᷣ̈ba de pᷣſenti.debet remanerę cũ trahit᷑ ꝑ carnalẽ copulã.qmodocũq; exer⸗
wwrt ,3 . — ſecũda.qꝛ ex ſvonſalibo cõditionalib. ſicut ꝭ citatã. licite vel illicite.i.in miimonio vel
— md J1- l. . erxnon habentibo conſenſum et incertis nõ extra.ſed ſᷣm naturã. dũ tñ ſemẽ viri recipi
AGGr m, * 1 dritur publice loneſtatis inſticia. extra de at in vaſe debito/quãtũcunq; aũt qͥs inua⸗
2. 2 ⸗Y . - N7 pon. c. i. l. vi. AAIaat vel etiã frãgat vaſa pudoꝛis.niſi in ißfo .
2 — = vaſe ſemẽ emittat nõ ↄtrahit᷑ affinitas nec 1
¶ Eapitulum. xi. d affinitate. ob.c.iuuenis.extra de ſpon.qꝛ illudeſtröone R
— . certi ꝓpter ſpõſalia.que poſt ſeptenmũ illa- / 2 H
ndecimũ impedi arb: uuireiF mertanafectnaktentacser
P.Er ree en Ut. uns: attentanio q̃ fieret mariali affemcm.
mentũ eſt affimtas. q̃ pᷣm Ray.ẽ maxime cũ illa cũ ã wonet mtimonim cotra
ꝓximitas pſonaruʒ ex carnali co hi cauſat at nitatem/vel rone diſbij. Dñ ſͤ⸗ Er
pula ꝓueniẽs oĩ carens paretela.circa quã·cõſtaret de copula carnali non eſſet crelen? 165
triã nota. ¶ Et pꝛimũ. ꝙ git affinitas nõ ũ niſi in ſoꝛo aſciẽtie ꝙ nõ fuiſſet ſeninis
ſolũ p copulã cõiugalẽ ſed etiã ꝑ copulam receptio.ſed ſi foꝛo cõſcentie crederet᷑. crek
foꝛnicariaʒ.xxxv.q.iij.nec eã.extra de eo ᷓ in illo foꝛo cõſtat nõ fuiſſe ſeminis receptii
cog.ↄſan.vxo.ſue.diſcretioni.ita iñ ꝙ virz onem nec attentanonẽ ſactã maritali aſfe
. Ein fü, e Lrr. Peie. ,—.⸗ã—
ce.; a. er. PeE ſEr vrrny Je
— r 2 W.-Bas K, BoI.
BWre H Drr SSE Ar .
= KR rSorr E . e. . ...
2 pr vu“- oze
Ee 5.Trj 8 I Of-r gri „ .. (t

i

—

e .„ = „
viuᷣ.nullũ vinculũ eſt contractũ/⸗ ed exhis
quein cõfeſſione nouit non po⸗ et ipſe in fo tiaris an⸗ emGre
— ro eKerioꝛi ꝓcedere ad ꝓnunciandũñ mri⸗ mn titn. de
4 Kocale Hecmo Kndne Srnn anna excõmuſPota etia n m He. de oalſc qin
lis copula licetnõ ir 5 ſibile/ „ Lognouit conſanginineã vroꝛis ſue/a
A4 opoꝛtet ꝓbare qð non e amn e. ſonſe ſoluta ſunt ſron ſalia. nec põt illã ſpo
A cunt etiã wctoꝛes reqᷣrit᷑ ad affinitatem m hmõi halere in vxoꝛꝗobſtante ſibi affi
1 cauſandã ſeminisoomi no.l ſeminis Pi nitate cõtracta. nec econuerſo illã quã foꝛ
N4 receptio. nat eſt ſequi ſeminü cõm nicarie cognouitobſtate ſibi publice ſvne⸗
z . xtio.i.ſeminis ⁊ meſtrin.q; non opoꝛtz ſmnuſ ſtatis iuſticia. et loc niſi papa diſpenſante.
lierẽ ſeminare ad cõ cipiendũ.ałs bei pSo Miii aut cognomt cõſanguineã vxoꝛis cũ
o Ter ſy 21 . —
non funſſet ſimul mater et virgo/ Simi ſter qua contraxit ꝑ verba de pſenti.ſed nondũ
Ecõlerſo ſine carnali copula poreſt cauſari cöſummanuit mrimoniũ cum non poſſer de⸗
8 agffinitas.ſi fiat ſeminis receptio. vt dicunt bitum negare niſi intrando religionẽ. vide
d Atcdgam d antirpo. ꝙ naſcer ſemine traſtuſo tur ꝙ ad ſoc teneat᷑ ne inceſtũ cõmittat co⸗
p temonẽ incubũ et ſuccubũ.hec gnd gnon ende affinẽ.et cũ oc valeat facere qꝛ
ne, eſt ꝙ affimtas hec opat. ꝙ omnes bſangui nondũ cõſummauit. ꝙ ſi vult remanere in
nei vxoꝛis petri ſunt ſibi affines in eodem ſeculo neceſſaria eſt ſihi diſpenſatio ad eed
gradu in qͥ ſunt cõſanguinei vxoꝛis/ Sii odendũ debitũ.ſi hoc vult ſine peccato facere
nt liter oẽs ↄſangumei petri ſunt affines vxo 72 põ beps diſ aArNRX— u aut cognouit cõ
. ris ſue in eodem gradu q ſunt ſibi cõſangui ſanguineã vxoꝛis etcõſummauit mrimon i
N.. nei. Et qð dicit᷑ de vxoꝛe ideʒ intelligas de um tener dem debitum reddere. ſed pete⸗
hr iãcunq; muliere carnaliter cognita mõ pdi⸗ re nõ põt abſq; diſpenſatiõe vt dictũ eſt per
OH cto/leucõ ſanguinei petri nullo mõ ſunt af: epᷣm/De hoc impedimẽto dicit Be. depaß.·
ſines 2ſanguineis vxoꝛis ſueſſiec intereos in.iiij. diſ. xli. ꝙ affinitas dr̃ quia accedit ad
u, Pfbiler mrimonin. extra de conſang. et affi. nes.i.terminos. Et ponit eius diffinino⸗
ſuꝑ his. Oñ duo germam woſunt contrahe nem dicens Affinitas eſt attinẽtia vel pꝛo⸗
re cn duabo mulieriba germanis Et pater ⁊ pinqtas ꝑſonarũ ey carnali copula ꝓueni⸗
