ſub iuriſditõe ↄphencũtur oẽs ptes ⁊ actus iu⸗
riſditõis.ſʒ ſub vna pſona nõ ↄphenditur alia.
quãtumcũqʒ etiã intẽdat ꝑ vnã pſonã iuriſdi⸗
tionẽ in tofũ ppłm exercere.qꝛ diuerſi ſunt v⸗
mines. NDñ̃ qð fit in vno nõ eyteditur ad ali⸗
os regulariter.vt de re iudi.e.q;uis. Et pᷣſtat
ad loc arx.qð alłs ðꝛ in gleba.qꝛ vna axꝛelvxn⸗
ſa oẽs appꝛelenſe intelligũrur.ſeꝑaſe vero nõ
ar. ff. de acqͥ. roſ.l.poſſideri.et de cõſe.eccle.vlł
al. c.i.li.vi.Sic in hac materia dicenduʒ eſt.
appᷣhenſa poſſeſſione in vno.c.iuriſcinio in
telligitur axpꝛehenſa ⁊ in oiboalijs dum appᷣ⸗
hendentes hoc intendãt.qꝛ oĩa capitula iuriſ⸗
dirionis eiſdẽ iuriſditõi ↄtiguaſunt ⁊ annexa
ſecus in ꝑſonis q̃ non ſunt cõtigue ſʒ diuerſe.
Et ꝑ lvc ſequitur.ꝙ ſi epᷣs habʒ poſſeſſionẽin
vna ꝑſona.et alius iutendẽs iuri ſuo aliquid
iuriſditõis ererceat in eadẽ ꝑſona epᷣs poneſ⸗
ſionẽ amittit niſi q;citoſciuerit ↄtradicat. De
quo enã nota.de reſti. in inte.c.ij. Generalis
aut roſſeſſio uriſditõis alicuius caſtri vel cini
tatis vel ꝓuincie acquirit᷑.ſi qͥs publice et vl᷑
Hoẽs ꝑtes ciuitatis bannũ.vt.iſ.ſic pconiʒet.
CTalis dñs huius ciuitatis mandat. ꝙ quicũqᷓ
loc vel illudfererit incurrat talẽ penã. In hoc
enĩ caſu ⁊ ſinullus penã incurrat.iñ poneſſ o⸗
nem generalis iuriſdiſõis acquirit.qꝛ ecietuʒ
qð iuriſditõis eſt.ſuit ſic publice ⁊ generaliter
ꝓmulgatũ.et hoc eſt ver ſi nullus erat in poſ/
ſeſſione generalis poſſenionis illius cuuitatis.
alioquin ille qui pᷣdicto mõ vel alio quocũq;
vult a ppꝛehendere poſſe ſſionẽ iuriſditõis ge⸗
neralis.nõ acquirit poſſeſtionẽ niſi illoꝝ capi⸗
tuloꝝ ⁊ hoĩm im̃.que ⁊ qͥs appᷣhendit.vt. ff. de
acqui.poſ.qð in eo.).fi. Oia qᷓ dicta ſunt deof
ficio oꝛdinarij ſup ↄuemiũt ſtaim epoꝑ, qꝛipſi
ſunt pꝛincipaliieroꝛdinarij et ila debent ſcire
Et ſilr illa q̃ dicta ſunt ſupꝛa de bñficijs.in ti. de
bñficiatis. et oĩa qᷓ diciaſunt ſupꝛa de eccleſijs

6

cgrgercftecl

endilge

ih donme.
anvethießs

Longen
ſſemn uu
nenfinſenſe
fwipticpinſin
aniſlnd Kaiin
Plus ſegeriiinaſc
goispisincelot
lr,i wpeennione
ielolnsſvngſn
Ntelemetslisganen
ſennatmeeiſerutar
Ugergödr obe
chmimnünseit
Roraancicise

Wwwuridnſemn

Aligpagvaäne⸗

Altrfſintindn⸗
6lenisinmmcä
Eijjcdnidtaeptans
udthciltlaute
cisiribyzſceh
Megao twpamni
aiſsftulcere
Uloſmnicaſ on
Mſſnvoinenept
Peupwrenamno

Penermtglacii

Pöppinenpnth
chiitcager

thpurincorpe

(iiſicefen

Nemeptsarer
finchensfgr⸗
Polaſnninben
hrllauläm
Hgaſiggi
ci ikcen n
ſeneainftic

ilinm

Nunniihin
Anregdt,
nrheinen
ſorennent
rütniden
encärinti
Ni
BENS
Siſa
ſin rdi
Nopri itn
NAN—E
imsnuu
tn)
inmi
ſüisa
Gtirten
tmminke/
pleinnelun
niin
ona
Piſmnini⸗
nlni i
iſegha
huinn

cminſannez,

8 4

Capitlum

etſacramẽtis.qꝛ in hmõi delent aliß infoꝛma
riꝑ eos.Et pene de oibus ↄtentis iniſta tercia
pte de ſtatib debẽt ꝑſe vel alios hr̃e noticiaʒ

ad direciõz pploꝝ necnõ de cenſuris eccleſia⸗

ſticis. de quib infra habetur. E&t cñ oĩa hec fece
rint q̃ in iure eis mandantur. dicere hñt illud

Lu. xvij.ſerui inuniles ſumus.etqᷓ debiimus fa
cere fecimus.Sʒ ꝗ́s eſthic ⁊ laudabimus eũ.
fecit enĩ mirabilia in vita ſua ſuꝑ oĩa miracu⸗
la.Quis enĩ ad hec tam idoneus qui nõ omit

tat.xet que ꝑpendit ⁊ que nõ aduertit. Et ideo
bene dicit Aug. ꝙ mil difficilius ⁊ piculoſius
epiſcopi dignitate. H

Sermo de archiepis. Capituluim. iij.

ſup femur tuum potẽtiſſime.ps.xliiij.

Peꝛopꝛie ⁊ ̃m ſenſiʒ litteralẽ loquiuir pᷣs.de
xpᷣo ù vtiq; potẽtiſſimus eſt nõ ſolũ in deitate
ſua.ſ̃m illud Ecẽi.iij. NMagna eſt wotẽtia dei
ſpolius. ſed etiã in aſſumpta hũ anitate data eſt
ei oĩs ptãs in celo ⁊ in terra.vt ipᷣe ait.Oat.
vlti.quã potentiã oñdit. Foꝛtis enĩ armatus
ſcʒ diabolus foꝛtis.ſ.naturaliter.qꝛ tota mate⸗
ria elemẽtalis quantũ ad mo:ũ localẽ ſᷣm oꝛdi
nem nature ei ſeruit ad nutũ niſi a deo ꝓhibea
tur ꝓpter qð ðꝛ Yob.nenl. HNõ eſt ptãs ſilis ei

ſup texrã.Armatus aũt in malicia.qꝛ callidi⸗

oꝛ ſerpens erat cũctis aĩantibo. Beñ.i ꝗ.. cũ cu⸗
ſtodiret atriũ ſuũ.ſ.mundũ ſibipꝑ vicia ſubie/
ctũ.in pace erãtꝗᷓ roſſidebat nullo ↄtradicẽte
ſeureſitẽte tẽtatõboei. Sʒ foꝛtioꝛ eo. ſ. ypᷣs
ſimpueniẽs in mundũ dũ ſoꝛtis ⁊ potẽs in pᷣhio

——

eñ deuicit. qꝛ vt ait Zlug Oann inermi ⁊ affi⸗
xa cruci delellauit aereas ptãtes.indeq; arma
eius in quiboↄfidebat abſtulit.ſ.malicias eius

vetegẽdo ⁊ repꝛimẽdo.et ſpolia eius diſtribu⸗

it. qꝛ aĩias fraude deceptas per fidẽ eccie diſtri/
buit ↄſignãdaſ. Potẽtiſſimus qʒ in miraculis
potẽtiſſimus in exẽplis virtuoſis.ſᷣm illud.ſu/
ir ꝓpheta potens in ope ⁊ ſermone..uẽc̃.vlti.

Aſte accinxit gladin.ſ.iuſticie ſuꝑ lũbos ſuos

qꝛ nõ porẽtia eripint hvĩes de manu diaboli vt
Vtergt. ſz iuſticia. qꝛ vicʒ pcc̃a nr̃a.i.penã pec
catoꝛũ ꝓtulit in coꝛꝑe ſuo ſuꝑ lignũ crucis.et
coꝛpus ſuũ hic ðꝛ femur ſuũ.ſcʒ hũanitas.quã
ex femoꝛe pt̃is traxerat ᷣm coꝛpulentã ſubſtã

tiam. In cuius figuraʒ ðꝛ Geñ.xxij. ꝙ Iſaac

pVpoꝛtãte ligna ſuꝑ humerũ.q̃ deſignãt crũcema

chꝛiſto baiulata.abꝛaã poꝛtabatin manu ignẽ
et gladiũ.ignẽ.ſ.amoꝛis ⁊ beniuolẽtie.et gla⸗

diũ iuſticie.ex quibo paſſusxpᷣs tulit deo diſpo
nente. et loc gladio iuſticie vĩeʒ liberauit.ſm

illud Eſa.xxvij.c. Diſitabit dũs in gladio ſuo

duro et grandi ſuper leuiathan ⁊c. Ooꝛaliter
au: pt applicari ad quẽliber pꝛelatũ.pᷣcipue ar
chiepᷣm qui eſt pꝛinceps epoꝝ. vñ merito pᷣt
dici potẽriſſimus qui pꝑmaxime pᷣm repñtar.
qui ðꝛ a Peſro aplopꝛinceps paſtoꝝ. tria hie

igitur notant. Pꝛi no eminẽtia dignitatis.qꝛ

rotẽtiſime. Scðo ↄgruẽtia opoſitatis.qꝛ ac⸗

cingere gladio tuo.Tercio ↄiineniia in ſe vv⸗

neſtatis.oꝛ ſup femurtuum.

Quantũ ad primũ g. ſ.

q;uis quilibet epᷣs ſit potẽs in iuriſditõe ſpũa⸗
li q̃ monoꝛeſt tꝑali.archiepᷣs tñ potentiſſimus
eſt. qꝛ ſup alios epos.qð deſignat palleũ eius

Palleũ eſt inſigne oꝛnamentũ archiepᷣi ſum

Ecingere gladio tuo

punm de coꝛꝑe bi peiri. vt de elec.c.ſignifica⸗
ſti. qð datur in ſignũ plenitudiuis põtificalis
dignitatis. qꝛ archiepᷣs eſt ſuꝑ epᷣos. Dñ ðꝛ.

ab arclvs qð eſt pꝛinceps ⁊ ep̃s.q̃ſi pꝛinceps

epᷣox.nõ tñ hʒ plenitucinẽ ptãus ſ ſolus pa⸗
pa hãc hʒ.vñ Julius papa. Ipa eccleſia que
pꝛima eſt ſcʒ ro nana.ita reliquis eccleſijs vi
res ſuas credidit largiendas vt in ptem ſint
vocate ſollicitudinis nõ in plenitudinẽ ptãtis
ij.q.vi.qui ſe ſcit.O aũt aliqui epᷣi vtãui pal
leo.ſc eſt ex ſpãli pꝛiuilegio eis cõceſſo.vt ðꝛ
de epᷣo Lucano.vt de pᷣſumpt.c.cũ in iuuẽtute
Et vᷣm Hoſti. debemus dicere palleum ad loc
etiã. vt in ſcribendo ſit dr̃a inter palliũ lvneſta
tis ⁊ palleũ dignitatis. Palliũ eni loneſtatis

qð quilibet etiã laicus deferre pᷣt.eſt ſupꝛemũ

veſtimentũ.i.ſiꝑ oĩa alia.et clamidem voca
mus.de quo Oath̊ᷣ.vi.Aui vult tecũ in iudi
cio ↄtendere ⁊ tunicã tuã tollere.dimitte ei e:
palliũ. Et vtrũq; ſcʒ palleũ.Et palleũ ðꝛa pa
licij grece qð latine ðꝛ motus. Nam pallium

ſemp mouetun. et ſepius etiã palleũ.vñ ⁊ mi⸗

niſtri ſene palleũ aptandocircũeunt palleatuʒ
archiepᷣm. Del ðꝛ palleuʒ ⁊ melius a palloꝛe

ſeu palleo palles. Pꝛe ceteris enĩ dʒ deũ dilige

re.amoꝛ aũñt facit animũ languidũ.⁊ languoꝛ
vultũ pallidũ.ſᷣm illud E antic.iij. amoꝛe lan
gueo. Debet etiã inſiſtere talis vigilijs. ieiu⸗
nijs ⁊ abſtinẽtijsq̃ faciũt hĩem pallidũ. Oꝛ⸗
natrui ergo veſtiũ ↄueniat oꝛnatus actionum.

VHñ Grego.Rõnisoꝛdo nos admonet.vt cũ

vſu pallei aliqua largiri pꝛiuilegia ebeanus.
Sed qm̃ cũ lvnoꝛis augmẽto cura qʒ ſollicitu
dinis dʒ excrxeſcere.vt cultui veſtiũ actõnis qʒ

oꝛnamẽta ↄueniãt.opoꝛtet vt enixius in cun⸗

cris ſtudijsſe vr̃a fraternitas exerceat.et cir,/
ca ſubiectoꝝ actus ſu cura vigilãs.di.c.xõnis

Rephendit aũt ipſe Gꝛego. Yopannẽ archie⸗
piſcopũ rauennatẽ.eo ꝙ pᷣter cõe uis ⁊ ↄſuetu
dinem generalè extra miſſaꝝ ſolennia palleo
vtebatur. qð ſieri nõ ;:iet. Conugindaenn

Zitulus

eccleſiaſticum eſt ſi nõ patientiſſime toleratur

qð a nobis abſit.etiã iniuſta coꝛrectio.⁊ infra

coꝛari palleo volimus foꝛſan moꝛibo in⸗
egoede nihil in epᷣali ceruice ſplẽdichus
fulget hũilitas. DPonũtur añt in palleo qᷓ̃tmoꝛ
cruces coloꝛis migri ꝓpter moꝛti ficatõʒ vicio
rum que dʒeſſe in palleato.vt cñ aplło dicere
poſſit. ihi mũdus crucifixus eſt ⁊ ego mũ/⸗

do.ad Gal.vlti.Et quidã dicũt ꝙ; pᷣdicte qua

tuoꝛ cruces quatuoꝛ aftectões ammi deſignãt.
de quibo Wirgi. Hinc cupiunt lvies gaudent
meſuũte; colentq;. Pꝛima ergo crux q̃ eſt in
palleo ante pectus ſignificat gaudiũ. Scða q̃
eſt in ſiniſtra deſignat ſpem. Tercia qꝗ eſt retro
vloꝛẽ.Quarta qꝗᷓ eſt a dextris.timoꝛẽ. et iſta ſi

cut ↄtraria.ſic a ↄtrario apponũtir. Sʒ qꝛ qñnq/

q; bmõi affectõnes excedũt.potius ſuntaffſi⸗
ctiones.Et ideo in pꝛimis tribo crucibo appo⸗
nuntur acus ad pungendũ ⁊ repꝛimenduʒ ne

erxcedãt. In quarta nõ ponitur acus. qꝛ ipa ſe⸗

cum ſu ſculeñ poꝛtat.ſ.timoꝛ. Del pᷣt dici ꝙ
P pꝛimã crucẽ ſignificatur gaudiũ.qð ideo pᷣ⸗

PVonitur. ſ. ante pectus.qꝛ hõ dʒ ſemꝑ incede/
re leta facie.ꝑ ſcdᷣam oloꝛ.qꝛ a ſiniſtris pãde⸗

tur om̃e mali.ꝑ terciã timoꝛ.q retro eſt. qꝛ ti
memusᷓ nõ videmus. ꝑ quartã ſpes. et ideo
ſine aculeo.qꝛ quiſq; maais debeat ſperare qᷓ;

timere. Delpꝑ pſas deſignatur quatuoꝛ viriu
tes cardinales.ꝑ pꝛimaʒ ante pectus iuſticia.

vt ſemp ſit p oculis.ꝑ ſcvᷣaln foꝛtitudo contrꝗ
aduerſa. et ideo ponitur a ſiniſtris. quia ſigniſi
cat aduerſitates.ꝑ terciã pꝛudẽtia. q̃ reſpicit
pterita. vt bene puideat. vñ retro ponitur. per

quartã tpanna.q̃ nunq; excidit. ſʒ alia tempe

rat. Oñ Halerius maximus.li.iiij.c.i. Nihil

tã magniſicũ tam pclarum q nõ moderatõe
tpari deſideret. et ideo a dextris ponitur quaſi

2ↄcluſio aliaꝝ virtuti. Et Hiero. ait. Snia eſt
pboꝝ moeratas eſſe virtutes. excedẽtes mo
duin vel menſuram inter vicia reputari.

OPpus congruũ potentiſſimo archiepo eſt. vt

accingatur gladio ſuo.vt in ꝓmptu ipᷣm habe

at ſeci.ſj hic gladius eſt quadruplex. Gladiuſ

ſuꝑne ilectõis. Gladius diuine ſermocinan
onis. Gladius plurime paſſionis. Bladius iu
ſte vltõis. Accingatur ergo pꝛimo archiepi S
ſcopus gladio dile ccõnis. Pũñ et pꝛimo archi⸗
Jo. vlti. Si dili/

epo vꝛbis Petro dictũ fuit
gis me.paſce oues meas.q..nõ vales eſſe ve
rus paſtoꝛ ſi me nõ diligis. Nam ſi te diliges
nõ paſces oues meas. i. fideles meos. ſz lanã

laca carnes queres ex eis. Accingere ergo.i.

tecuᷣ ↄtinue habe gladiũ dilectõis. hic eſt gla⸗

gius aurens que in ſpũ vidit Yudas maclale ſi

uantũ ad ſecundã J.ij.

XX

us ſibi Mri ab oniaſummo ſt acerdote alpare⸗

47 .

teꝛ dicente. In loc gladio vinces.ſ.et jnim

cos infernales ſugge ſtoꝛes tentationũ⸗ tyrã⸗

nos ⁊ lereticos.vt lupos querẽetes gregẽ dñi⸗/

cum deuoꝛ are. &
paſtoꝛ. ſi videt lupñ venientẽ ſiue dialvlü ſine
ivreticũ ſiue publicanũ pꝛauũ ⁊ nocentẽglijs
fugit.qꝛ gladiũ nõ babet dilectõis. quo vnlne
rata ſe aĩia deuota fatebatur diceſ. Vulnerata
charitate ego ſimn. In cãncꝭ. Et vt dicit Reo
papa. Erga coꝛrigẽdos plus agat beniuolentia

q; ſeueritas. plus charitas qᷓ prãs. plus corta

no q;ᷓ cõmotio. di. xlv. licet. De gladio diin
ni ſermonis ſic apius oẽs fideles vꝛtatur ad

epᷣs qui hʒʒ dirigere nõ ſolũ laicos ⁊ clericosſt

etiam khin ows welet accingiipſo elagio vi

uuseſt enĩ ſermo dei. vt ait apliis ad DHebꝛe.
uij. et penetrabilioꝛ omni gladio ancipiti. ꝛc.
ſeip iſte deleteſſe accinctus in vagina men/
tis. et cum expecit ꝓ loco ⁊ tpe de vagina edu

lendo ſm ſeripturas wteris vel noui teſtamẽ
ti. Onde in figurã dicentib aplis. Ecce gladij

duo hic. RKñdet chꝛiſtus. ſatis eſt. .uce. ij qe

—

vetus ⁊ nouũ reſtamentũ ſufficiũt ad wcendãõ
et ad deſtruencuũ oẽm erroꝛeʒ. Vni eoꝝ ſinta
Petro abſciſa auricij aſeruo pontificis altero

59 .

nõ euaginato. qꝛpipᷣm vetus teſtm̃ oſtendix
tur ⁊ aufertur falſus intellectus ſeruilis ppłi iu

deoum.nam alio.ſ.nono vti nõ opoꝛret. cũ nõ

recipiant eum. Gladiñ paſſioneʒs deſignare
oſtendit ſymeon.cñ ait virgini marie. ẽ ij.
Cuamipſius aĩam ptranſibit gladius ſcz affli⸗
ctionis.et p̃ᷣs. Ferrũ ꝑtranſiint aiam eius. ſcI
JYoſephid eſt gladius afffictõnis. cum iniuſte
fint caluniatus ⁊ incarceratus. Hoc gladio ar
chiepᷣus debet accingi. etſecñ ſemp balere. vt
Dilcat cum aplo. Quis infirmatur ⁊ ego nõ in⸗
firmoꝛ. quis ſcandaliſat et ego nõ vroꝛ. Cum
eni quotidie cernat tot vĩes perire.tot miſere

as coꝛꝑ ales ⁊ ſpũales.quid ei reſtat niſi affligi
wlere.lſflictionẽ quoq; abſtinentie qua vt

gladio tranffigat 1 moꝛnſicet vicia carnis aſ⸗
ſinnere opoꝛtet. vt dicat. Gladius meus deno
ralnt carnes. Deu. rxxij. id eſt vicia carnalia.

Si eni vt ait Niero.in loco apłor ſinnus non

ſolũ wetrinã eop imitemur. ſz conuerſationẽ

et abſtinennia. di. xxxv. eccleſie. vbi dict. Ec⸗/
deſie pꝛincipes id eſt plati qui delicijs affluñt.
et inter epulas et laſciuias puciciciã ſeruare
ſe credunt ꝓpſeticus ſermoſcʒ in Oiches. de
ſcribit ꝙ eijciendi ſunt de ſpacioſis womibus
lautiſez cõinuijs ⁊ multo lalvꝛe epulis conqui
inis. Et ſi vis ſcrire quo eijciendi ſunt.lege

ercẽnarius aũt ⁊ qui nõ eſt

ipᷣm habendũ dicẽs ad Ephe.vi. Et gladiũ aſy
ſumite.qð eſt verbum dei. nultomagis grchi

cere pᷣdicando. admonendo. diſpitando. cöſin

nahegeo

ivinten n
minehnſint

rmniſim
Eitenqu diloet
clentfengend
Eelnecinsſeun
Miiziteice
Ppphihtennge
Molevenande⸗
unmarell
rvnatominvin
reſotl
cnvr uun Pte⸗
ſan etercaſroan

ſgfanenm tan

tecenntvigint
N lincſcancan

lepiglacomagne

gnploalonorns
encecggepwohn
Menligeion.

Wurevrdicnen

QNnmin

Mnthehnen
enrisgringicſe

Arkentrſtundt
actoononsfen

Günmnnchmppn

ſſſienner ſn
Meneftitihe

fgrunſegnr

hinnnemnneb
eernlionn ao⸗
läeninrani
II Dciur enie
(uetſons

deifneneere

nimr ii

ſingdinr
Mlpnee Wer⸗

Knöilneng

mumeg

Anurhi
Kninr
npomgerg
Wrendi
eennt
trinlti
aniithii⸗
Dcmamhrn
Neörmri
ſienartif
oſtiri
hai ſinn
i
daits ſrintt
tmmtun
ng in

Qusiimaeen

Capitulun

euangelium. quna in tenebꝛas exlerioꝛes vbi
erit fletus ⁊c. ath. xxv. Sed ad gladiũ vl
nonis peccatoꝝ aſſumat. vt nõ diſſimulet ſed
puniat. vt dicat p effectum. Si acuero vt ful⸗/
gur gladiũ meum. ret arripuerit iudiciũ manus
mea. reddam vltionem hoſtibus meis. Deu⸗
tro. xxxij. Poſtes dei et pꝛelati veri ſunt recca⸗
toꝛes.pꝛecipue obſtinati. Onde Pꝛoſrer Si

criminoſinec leui medicamẽto penitẽtie ſeu

patientie ſanati ſunt. veluti igne pie increpa⸗
tionis vrendi ſunt.ꝙ ſi nec ſic medela pceſſe
rit in eosqui diu roꝛtati et ſalubꝛiter obiurga⸗
ti coꝛrigi noluerun t. tanq; putride coꝛroꝛis ꝑ
tes debent ferro excõmunicationis abſcindi.
ne putredinis ſue contagione reliquos coꝛrũ
pant. xxiiij.q.iij. ecce. Exemplo Goiſi ducis
populi. hic enim. vt air B
vt culpe veniam ne deleretur obrinuit. ſcilicet
in monte oꝛans pꝛo ropuloillo poſt idolatriaʒ
perpetratam in vitulo aureo. rectitudinis ʒe⸗/
lo ſuccenſus inquit. Ponat vir gladium ſuper
femur ſuum Ite ⁊ redite de poꝛta vſq; ad pr-ꝛ
tam.et ver caſtroꝛum mediuʒ.et occidat vnuſj-
quiſq; fratrem ⁊ amicum et pꝛoximum ſuum.
etceciderunt vigintitria miha. di. xlv. diſpli⸗
na. In iudicando autem que ſunt obſcura de⸗
bet vti gladio magne pꝛudentie et equitatis.
exeinplo Salomonis.qui ad inueniẽdã veri
tatem que clare pꝛobari non poterat.ait. Af⸗
ferte mihi gladiimm. c.iij. Reg.iij.c. in cauſa
. illap meretricu contendentiũ de filio moꝛtuo.
QNQuantũ ad terciuʒ
elet archiepᷣus vt potentiſſimus in virtute
mentis accingi gladio occiſionis vicioꝛun ſu⸗
per femur ſuum id eſt ſenſualitatẽ vt feriatil⸗
licitos motus ſeu paſſiones eius.Nt enĩ dicit
Simmachus papa. Nilimſimus cõputandus
eſt ſi ſcientia ⁊ ſanctitate nõ pꝛecellat.qui eſt
ſonoꝛe pꝛeſtãtioꝛ.i.q.i.Diliſimus. In cuius
figuram legitur. ꝙ cum Saul factus eſſetrex
Dñnñi nutu eminebat ſup ropulum ab humero
ſurſnm.i. Re.r.c.quia qui regit alios debet vir
iuute multum eos pꝛecellere. Nomẽ ergo epi⸗/
ſcopi cõueniat actioni.et acrio reſwondeat no
mini.Dicitur enĩ epiſcopus ab epi quod eſt
ſupꝛa.et ſcopus quod eſtintentio quaſi ſuꝑ ali
os debet intendere ad curam eoꝛum. ⁊ pꝛimo
ſui.vt dicitur.viij.q.i.Oui epiſcopatũ.Archi⸗
epiſcopus dicitur quaſi pꝛinceps epiſcopoꝛũ.

rego.xx.moꝛal.mox

H.iij.

quia ꝑmaxime debet intendere et viriutibus

efjminere. Reſpondeat ergo actio nomini. ait
Almbꝛo. in paſtoꝛali. ne ſit nomen inane. ho⸗
noꝛ ſublimis. et vita pꝛocliuis. deifica pꝛofeſ/

ſio et illicita actio.religioſus amictus ⁊ irreli

Sioſijs pꝛoſectus. gracdus excelſus. et defoꝛmis

iIiIII

exceſſus. cathedra ſublimioꝛ ⁊ conſcientia hu

milioꝛ. locutio columbina et mens canina.

Sicutenum nihil eſſe dicimus epiſco exceli/

lentius.ſic nihil miſerabilius ſi de vita ſancta

pericliratur ⁊ in crimine teneatur.quia quan⸗
to gradus epiſcopalis altioꝛ. tanto ruina gra⸗
uUioꝛ. Et ideo magna ſublimitas magnam de⸗
bet habexe cautelam.qꝛ cui plus creditur plus

ab eo exigetur ſicut ſcxiptu eſt. quia optimis

permirta ſunt peſſima. et potentesppotenter
toꝛmenta patientur. Sapieñ. vi. et indicium
duriſſimum fiet his qui pꝛeſunt.ibidemm.

De patriarchis. pꝛimatibus archiepiſco⸗

pis quo ad eox iuriſditionẽ. Capitulum. iiih

L£ñ patriarchis. pri ⸗

matib et archiepiſcopis quo ad eo
rum poteſtatem er dignitatez. No
ta ꝙ ſcᷣm Ray.patriarche et pꝛimates ſunt
minoꝛes papaet maioꝛes archiepiſcopis. et
patriarcha et pꝛimas ſipponunt pꝛo eodem
Mam inter patriarcham et pꝛimatem nõ eſ

realis differentia ſed vocalis. vt di. xcir.pꝛo⸗
uincie.pꝛopꝛie tamen dicuntur patriarche qua

tuoꝛ pꝛincipales ſcilicet Conſtantinopolvyta⸗/
nus.Alexandrinus.antiochenus et hiereſoly⸗
tanus. Et ſcᷣm oꝛdinem hic poſitum eſt eoꝛũ
maioꝛitas ſeu dignitas attendenda.vt de pꝛi⸗
uil.c.antiqua.Alij vero pꝛopꝛie dicuntur pꝛi⸗
mates.vt aquilegienſis. gradienſis.hiturien⸗
ſis et cantuarienſis et huiuſ nodi. De pꝛimis
quatuoꝛ patriarchis et de eoꝛum pꝛioꝛitatibo
et auctoꝛitatibus habes.diſt.xxij.ver totum.
Priuilegia auteʒ quatuoꝛ patriarcharum
pꝛincipalium ſunt iſta quatuoꝛ. Primum eſt

Pſtq; receperint palleum a ſede avoſtolica

conferimt ipſimetro politanis palleñ qui ſunt
ſub eis. Secundum eſt.ꝙ recipiunt fidelitatis

et obedientie iuramentum pꝛo ſe et romana

eccleſia. Cercium eſt. quia faciunt vbiq; ante

ſe crucem deferri. niſi vbi papa fuerit aur eius

legatus vtens inſignijs papalibo.et niſi in vꝛ⸗

lbe ronana. Quartum eſt. quia appellatur ad

ipſos omiſſis medijs.lec omnia habentur ex
tra de pꝛiuilegijs.c.antiqua.ex tex.etglo.pᷣci⸗
pue Inno. Juriſditionẽ aũt halent patri⸗
arche ſiue pꝛimates inſubditos ſufrageneoꝝ
ſuoꝝ ſcdᷣmn Ray. in octo caſibus. Primus eſt
cũ appellatur ad eos.di.xcix.ꝓuincie. Secun⸗
dus cum vacat eccleſia metropolitana. et wo/
ſtulatur pꝛimas vt diſponat de rebus ad me⸗
tropolitanum prinentibus ſcʒ cuſtodienchs.
vt de offi. oꝛ.c.pſenti.li.vi.ercius exↄſueru:
dine vel pꝛiuilegio. hos duos habes.ix.q/ iij.

Titulus

conqueſtus.Quartus cũ ſuꝑ arduo negocio

dubitatur.nec pᷣt in ꝓuinciali ↄcilio termina

ri.tũc enĩ metropolitanus dʒ pꝛim atẽ cõſule/
re. di. xviij.de cõcilijs. Ouinius cũ metropoli⸗

tanus eſt negligẽs ⁊ remiſſus.tũc pᷣt ſupplere
defectũ eius.ix.q.ii.c.cũ ſimus. Sexius ſi ali
quis ↄquereretur de archiepᷣo pꝛimas eſſet iu

der. xi.q.i.ſi clericus. Septimus ſi ſubdit?' me
tropolitani ↄq̃rat᷑ pꝛimati ꝙ imuſte eũ excõi⸗

cauit.⁊ pꝛimas remittit eũ ad metropolitanũ

vt abſoluat..ille nõ pomit abſolutõz obtinere

Pterit abſoluere priarcha.ita ꝙ pᷣcipiat ei ꝙ

metroplitano ſatiſtaciat.als reducat eum in
eandẽ ſniam. de of.oꝛ.c.ad repꝛimecidã.Octa

uus ꝙ ſi archiepᷣs vel epᷣs fecit mandatũ iniu

ſtñũ vel illicitũ.et ſubditus axpellauit ad papã

pt priarcha determinare ꝙ ſubchtus legitime
appellauit. de appel. c. ſollicitudinẽ. Archiepſ

⁊ metropolitanus ſinonima ſunt.⁊ oino ꝓeo

dem ſiponũt. Sʒ archiep̃s ðꝛ ab archos qð

eſtpꝛinceps.⁊ epᷣus.q̃ſi pꝛinceps epᷣoꝝ.Oe/⸗

tropolitanus vero a metrosqð eſt menſura et
polis qð eſt cinitas.qꝛ ſub certa menſura.i.nu
mero ciuitatũ ↄſtituit᷑.vi.q.iij.ſcitote.non iñ

eſt neceſſe ꝙ habeat illũ im̃ ninneruʒ ſub ſe.

ſcʒ vecẽ epoꝝ yt ibi ðꝛ.Archiepᷣs nõ pᷣt ↄpelle/
re ſubdiiũ ſuffraganei ſui ad ſuſcipiendas cõ/

miſſiones eiꝰ in cauſis niſi ſit ↄſuemido.de fo.
cõpe.c.romana.li.vi.et ex de of.oꝛ.c.paſtoꝛa⸗

lis. Suꝑ quo.c.dicit Noſti.ꝙ cũ epᷣs ſubſit ar
chiepo qꝛ pinginus ius hʒ in e. qᷓ ad ſubdituʒ

ipius.pᷣt archiepᷣs epᷣm cogere. vt ↄpellat ſub

ditũ ad ſuſcipiendũ.Et ſi epᷣs infra ceriũ ꝑs

ſibi aſignatũ lvc facere neglexerit.nec aliqð
iuſtũ pᷣrenderit.demũ pᷣt cogere vtrũq;.ar. ex/

tra de of.oꝛ.c.quãto.in fi. et.c. irrefragabili.S.

exceſſus.Cõcoꝛ. ber.etiã ſi ab epo appellatuʒ

fuerat. Sed hic ſciendũ ꝙ iure nouo archi⸗

epᷣs cauſas q̃ p appellanionẽ vel alio iure me⸗
tropolitico deferũtur ad ipᷣm. nõ pᷣt audire ſeu

cõmittere alubi qᷓ; in ſua cinitate vel dioceſi

aur in eig in quibo appellatũ extitit. vel cauſe
ipſe ↄſiſtñt.niſi aliud ſibi cõpetat de ↄſuetudie.

ex de of. oꝛ.c.vt litigãtes.li.vi. Archjepᷣs nõ

laʒ iuriſditõeʒ in ſubditis ſuſtraganei ſui niſiin
quibuſdã caſibo.qui norãtur exira de of. oꝛdli. c.

paſtoꝛalis.Pꝛimoquidẽ cũ deuiãt in diiinis

ofticijs a ↄſuerudine metropolitane eccleſie.
rij.di. his. Itẽ qñ ſubditus epi delinquit in
dioceſi archiẽpi. vi. q.iij.placuit. In loc eni
caſu efficitur aliqͥs iuriſditõe cinuſſiler alte
rius. Arẽ ſi pꝛediñ in dioceſi ſaa. e de fo. cõ
pe.c.ſi.Et iſte etiã caſus Ptinet ad quẽcũq; ali

um. VYtẽ ſi cauſa defertur ad eũ p appellatõez.
ertra de of. le. c. i. et de of. oꝛ. duo. Arẽ cũ abſo/

lutus ab archiepo non vult parere epᷣo. extra

xx

—⏑

ſit inter ep̃m ⁊ dlericñ ſuum dʒ deduci ad ſyno

dum in qua peſt archie ps. vi. q. ij. c. i. Ytem ſi
clericus hʒ cunlẽ cãm ↄtra epᷣm ſui.xr.q.i..ſi
clericuſ. Atẽ qñ epᷣs negligeẽs eſtin eo qð ſace
re dʒ.ix.q.iij.cũ ſimus.extra de ſen Cexcõ.c.p tu
as. de appel. c. qᷓ fronte. Itẽ qñ defuncto eßo
ecc̃ia idoneos clericos nõ hʒ.xij.q.ij. nõ liceo,)
at. Itẽ cũ euidẽs eſt ſnĩiam epi eſſe iniuſtã. ex⸗

tra de appel. c. ſollicitudinẽ. Itẽ cñ viſſtarpꝛo

uinciam. extra de pꝛeſcript.c. cum exofficij. et

de cen.c.ſopite.et.c.cum nuper.

Der ſolã vacatõͤeʒ ſ. .

epᷣ alis ſedis.nõ archi

pus vacãs.et.ix.q.iij.c.ij.et.iij.Archiepiſco⸗

pus tranſiens per queuis loca poteſt facere an
te ſe crucem poꝛtari.benedicere populo.in po⸗
tificalibus celebꝛare. et hmõi. Similiter epi ·
ſcopus etiaʒ in locis exemptis ſue dioceſisc.
archiepiſcopus.in lle.
De palleo quo vtũ J. ii.
tur papa.patriarche. et archiepiſcopi. Et papas
quidem ſemyer et vbiq; vtitur eo. DPatriarch
aut ⁊ archiepᷣi ſolum eo vtuniur infra miſſar’
ſolennia in qualibet eccleſia ſue puincie nõ au
tem ſiegrediatur ecciam. vt in ꝓreſſione. vꝛ
de vſi pal.c.i.et hvc in diebin quibↄceditur
in pꝛiuilegio ſuo.als non pᷣt.ñSed bñpᷣtquan/
docunq; ſine palleo celebꝛare. eo. n.c. fi. Elit
autem palleum illud quoddã oꝛnamentizad

eps ſʒ capitulũ ſinpſetr vi
ces ep̃ᷣi.extra de ſup.ne.pᷣla.ſi epᷣs. et.c.eccie.
li.vi. Silr ſi epᷣs ſit excõicatus.extra de ſup.ne
gli. P a. romana.li.vi.aut captus a pagamiſ. vr
in.c. pdicto.ſi es. Sʒ nũquid archiepᷣa pt
eccleſie cathedrali vacãti dare viſitatoꝛẽ. Rn /
deo nõ.niſi foꝛte capłin in ſpñahbaa tp alibuſ
negligẽter vel male adminiſtret.tũc enĩ voa
to capło ⁊ cauſe ſuꝑ hoc agnitõe ꝑmiſſa viſiiaa
toꝛẽ ſeu miſtratoꝛẽ poterit deputare.qͥ q;dtſauis
hẽat legirimã adiriniſtratõz in ſpn alib?ẽ pa
libus. iñ illa bñficiaꝗᷓ ad ſolã epi collatõʒ Ptiꝰ
nent cõferre nõ pᷣt ſi ab alio q; aromano pon
nſfice fuerit deputatus. extra de ſupplen. neglii.
pꝛe la.c.eccleſie.li.vi. Archiepiſcopus pᷣt p
uinciam ſuam viſitare.licet non ſint eius ſuſ“·
fraganer negligentes et iterare viſitatõnes
pꝛocurationes recipere non ſobſtante conrra⸗
ria conſuerudine et dum viſitat poteſt confeſi
ones ſubditoꝝ ſimraganeoꝝſuoꝛũ audire ⁊ b
ſoluere ⁊ penitentiã iniũgere. extra de cenſi.p
rNetuo.libꝛo.vi. Sed vtrum aliquid poſſitreci
pere. vide.j.c.pꝛoximo de eius viſitatione.
Archiepiſcopus poteſt concilium celebꝛa /
re irrequiſito pꝛimate.di.xcij. Si quis epiſco/

(wwert nili
cdererinto,
. Deusiencanv⸗

ſcninnizben

Vxſunt ſio ono⸗

eMörniezſälnar

Pentii hant
tkonhmnint⸗
Finiffaokno
Eicnaditerette

chngieinichs
Wrcenerenie
icnecrceminnn
Geſeſtengnn

ierreſrcnt

Deriſtried
P
uv
igldin Nn
Wueuusoſtanone
Kon gengöake

iſtinerin

Nohnösſns
munmgim
fügiaeſant
inniin L
kucnüflic
Nitmnanis
netpennen
ſuichun⸗
WNN
lef he

iiii ,

S
—
2
=

* *

ennfiihing
kunminit
Apardem
WBennean
are hamint
lescierin
Wrenmmcthem
eaenivitn
Cpmi
woietaumintt

Me dii en

n mian
anii ni
ſe.

duſi⸗
. mmute

Capitulũ

mocinn ſtole ſacerdotalis cũ quibaſdaʒ cruci /
bus nigris intextis qð defertur ſuꝑ alia oꝛna⸗

menta circũdans pectus ⁊ hinneros ad modũ
coꝛone ante derendẽs.ſignificat aũt plenitudi
nẽ põtificalis officij.eo.ti.c.niſi. Debet aũt pe

ti a papa infra tres menſes a tpe ↄſecratõnis
vel ↄfirmatõis ſiañ fuerat cõſecratus.als ſi P-

citũ nõ ſuerit inſra dictũ tꝑus legitimo impedi
mẽto ceſſante.poterit de hoc accuſari.eteniaʒ
e dignitate remoueri. vt di. c. qm̃. Et dʒ peti
cũ inſtantia.di.c.pꝛiſca. Et dʒpetẽs pᷣſtare ſa

cramentũ fidelitatis ⁊ obedientie romane ec/⸗
cleſie.di.c.optatũ.⁊ de elec.c.ſignificaſti. AItẽ

in datõe pallei dʒ dari nouũ pꝛiuilegiũ vel an
ciquũ cõfirmari di. c.ſcriptoꝝ. Atẽ recepto pal
leo ⁊ nõ ante pᷣt ſe archiepᷣm noĩare.eo.iti.ni

ſi. Pec añ pᷣt conuocare ↄciliuʒ. nec cõficere

chꝛiſina. nec dedicare baſilicas. nec oꝛdinare
clericos.necepᷣos ↄſecrare.vt exna de elec.c.
ꝙ ſicut. Atẽ nõ pᷣt archiepᷣus palleũ ſuũ alteri
cõmodare.qꝛ palleũ eius in ꝑſonã nõ tranſit.
vñ dʒ cñ eo ſeveliri. eo.ti.ad hvc.et.c.ex teno⸗
re. Dies aũt in quibo pᷣt archiepᷣs vti palleo
et ſolũ in miſaꝝ ſolennijs pꝛeꝑatus. ſunt hi.

vt nora.ſup.c.ad lvnoꝛẽ.extra de aucto.⁊ vſi

pall. Matiuitas ſaluatoꝛis.feſtũ ſequẽs beati
ſtephani ⁊ ſcĩ Johãnis euãgeliſte. Circũciſio
dñi ⁊ Epiphania.in ramis palmaꝝ ⁊ in cena
dñi.in ſabbato ſancto.in tribo diebus reſurre
ctionis dñice ⁊ pentlxcoſtes.natiuitas iohan/⸗
nis baptiſte. in feſtis oĩm apłox.in feſtinitati

busſancte marie. in feſto oĩim ſcõxꝝ.in dedica⸗

tione eccleſian.in pꝛincipalib feſtiuitatiboec
cleſie ſne.in oꝛdinatõibus clericoꝝ ⁊ in die an

niuerſaria ſue conſecratõnis.

Der viſitatõe fienda ꝑ epos ⁊ aliospᷣlatos
LCLCLapitulum. v.

De nrize henec hede g iuh
Htende ad viſitan

Qdas oẽs gẽtes.⁊ nõ miſerearis om
mnibo q opantur iniquitatẽ. loquitix
ps.ad dñm deũ poſtulãs ꝑ aſſinnptõʒ hnam⸗

tatis eius viſitationẽ dũ dicit. Intẽde ad viſi
tan.om.gen.qð alubi aptius ſoqñs ait. viſi⸗
ta nos in ſalutari tuo. Scðo pᷣnuncianfectũ
pticipatõis ſalutis ſue incarnatõis cũ ſubdit.
nõ miſerearis.i.non miſereberis oĩboqͥ opan
tur iniquitatẽ.ſ.qui ꝑpſeuerãt in malis. Nã vt
ait Diero.aſſidue peccantiũ nõ miſeretur deuſ
Exaudita aũt fuit oꝛõ ꝓphłete.qñ in viſceri bo

viſitauit nos oꝛiẽs er alto. Alluminare his

in te. ⁊ in vm. moꝛ.ſe. ad di..no.in viã pac̃.

Lu.i.Oñ notatur ex ipſa viſitatõe ſuiꝑ incar

nationẽ intima miſeratio qꝛ ꝑ viſcera miſeri⸗
coꝛdie ⁊c. Oñ DNiere.xxxi.c. In charitate per⸗

tificis ieſu

.

xetua dileri te. pprerea attraxi miſerãs. ſ. ſu

ſicpiẽs hũanitateʒ.Et nr̃a iluminatio qꝛ viſi

tauit.illiminare lois qͥ in tenebꝛis ⁊c.i.ad illn

minandũ.Et aſtectũ ⁊ actuũ nr̃oꝝ rectiſica⸗
tio.qꝛ ad dirigẽdos pedes ntos in viã pacis.
ſm illud Eſa.lxvi.ponã viſitatõʒ tuã pacem.
Cũ igit᷑ epᷣs qinlibet vices teneat ſimmipõ⸗
ificis ieſ⸗ Pi daißen viſitãdo imiteri in viſi⸗
tõe gregis ſi
tauerit ꝑ incarnatõʒ.viſitat iñ pluries ⁊ freqñ

ter. fideles ſuos ⁊ ꝑ gran munera ⁊ p diuerſa

bñficia ⁊ multa flagella. Sic ⁊ epᷣs dʒ viſitare
plebè ſibi ↄmiſſam pluries.⁊ ad minus ſemel
annũ vt iura ſtatuũt. Oñ ðꝛ.x.q.i.Oecerni
mus vt antique ↄſuetudinis oꝛdo ſeruef.⁊ an

nuis vicibo ab epo dioceſes viſitent. Et ſi qua
foꝛte baſilica fuerit reꝑta deſtituta oꝛdinatõe

eius reꝑari pᷣcipiatur. O ſi nõ poſſet impedi⸗

tus infirmitate vel alia cauſa iuſta. ꝑ alios vi

ſitare dʒ. Oñ in ſequẽti.c. ðꝛ epᷣm ꝑ cũctas di

oceſes prochiaſe; ſuas ꝑ ſingulos annos ire

opoꝛtet.vt exquirat qua vnaqueqʒ baſilica in
reꝑatõe ſui indigeat.O ſi ipᷣe aut languoꝛe de

plere nequiuerit.pᷣſ biteros pbabiles aut dia

cones mittat qͥ redditus baſilicax ⁊ reꝑatões

et miniſtrantiũ vitã inquirãt. Obi dicit archi
di.ꝙ lvc verbũ opoꝛtet aliqñ eſt neceſſitatis.

gliqñ lvneſtatis verbũ.Sed hic nõ viðꝛ ꝙ ſit

neceſſitatis verbũ.vt ſupᷣ eadẽ.q.c.xegenda.
Et q;uis alo.dicat ꝙ cum ſubeſt cã neceſſaria
tũc ſingulis annis pᷣt viſitare.als ſi nõ eſtne⸗
ceſſitas de triẽnio in triennimn viſitabit. vt de
of. archpi.c.vt archidiaconus.Sʒ addit Arcchi
di.ad glo.dicas oꝛdinariũ eſſe vt ſemel viſitẽ
tur eccie annnatim ſiue ſit neceſſitas ſiue non

vt in pᷣchcto. c. decernimus. Sʒ ſi fuerit neceſ⸗

ſitaſ. viſitabit quotiẽs fucrit oxoꝛtunũ.ex de he
ret.c.ad abolendã. Et ſic intelligaſ oĩa iura di
cẽtia pluries poſſe viſitare in anno.ᷣmn Gof.
Nec ob.de cen.c.cum venerabilis.vbi ðꝛ q;
bis in anno epᷣs ꝓcuratõʒ accipiat qͥ datur ꝓ

viſitatõe.qꝛ illud intelligo cũ a fundatõe mo⸗

naſterij onus bine ꝓcuratõis fuit ihimpoſitũ

velfoꝛte monaſteriũ illud ↄſueuit bis viſitari

in anno abillis ep̃is. Atem dicit Archið. ſupꝑ
verbo vnaq q; baſilica.ꝙ ꝓ lc ſoluta eſt q̃ſtio

an dioceſanꝰ habeat viſitatõʒz in eccijsnõ hñ⸗

tibus curã aĩaꝝ.eæt eſt dicendũ ꝙ ſic vt patet ꝑ

pᷣdicta verba. NMam videbit an eccia ſiroꝛna/

ta vel cooꝑta ⁊ hmõi. Et ſi nõ poterit ad vnñ⸗

quẽq locũ declinare archiepus. vtqꝛ ſunt ni
ues vel inundatões aquax. vel alia iuſta cau⸗

ſa.ad vnũ ſaltẽ locũ congruũ clericos ⁊ laicos

ſtudeat cõuocare.vt d cen.c.xo mana.li. vi.

Adipſinn ergo epᷣm poteſt dirigi verbum. ps.

bi ↄmiſſi. et licʒ xrpᷣs tm̃ ſemel viſi⸗

Titulus

intende ad viſi.⁊c. Obi tria pñt notari circa
viſitatõʒ. DHꝛimo ꝙ fiat affectualiter ⁊ cũ ſub⸗
ditoꝝ vtilitate. ibi. AIntẽde ad viſitãdas. Se⸗
cũdo ꝙ fiat vlx ⁊ cũ modoꝝ varietate.ibi.oẽs

gen. Cercio ꝙ fiat miſericoꝛditer ⁊ cũ flagel/

loꝛum ſeueritate.ibi.non miſerearis.

Quantũ ad primũ ꝭ.ſ.

dʒ viſit atio fieri ex affeciu charitatiuo ⁊ ꝓ vti

litate nõ ſua ſʒ ſubditoꝝ.qꝛ ðꝛ. Antẽde ad viſi

tandas. nõ dicit ad vnandũ vel ad epulanqñ
vel aq lacrandũ ſʒ ad viſitandũ.Aliqͥ enĩ viſi/⸗

tant ſubditos cũ multis eqͥtaturis et famulis

ac ſi ſint dñi vel wtius tiranni.de quibo dñs *
Eʒechie lẽ ait. Dos cũ auſteritate impabatis
et cũ wtẽtia.Cũ tñ dicat Petrus aplus epis.
MNõ q̃ſi ñantes in clero.ſʒ foꝛma facti gregiſ
ex aĩo. Ex ↄcilio cabiloneñ. ðꝛ.x.q.iij. Cauen
dũ ſane eſt.ne cũ epᷣi ꝑ ꝑrochias ſuas pagrãt
quandaʒ nõ ſolũ erga ſubditos.ſʒ erga ſocios
tyrannidẽ exerceãt.ne qð abſit nõ cũ charita
te ſ̊ cũ quadaʒ iactantie temeritate ſtipendia
vb eis exigant. Et dicit ibi glo. ꝙ ſubditos a
pellat laicos ⁊ ſocios clericos. Alij vero viſi ⸗/

tant ad epulandũ pcurantes ſibi parari lauta
ↄinuia.et ſic longi tꝑis victũ bꝛeuis lvꝛa ↄſuj⸗

mit. vt dicit Anno.ex de cen.c.cũ aplłs.vñ ibi
ðꝛ.Nec ſumptuoſas epulas querãt.ſʒ cũ gr̃a
rumactõe recipiãt qð vvneſte ⁊ oↄpetẽter fue/
rit illis miniſtratum. Et. x. q. iij. illud. ð? ꝙ epi
nõ debẽt ↄpellere pᷣſoyteros aut clerũ ꝑrochia
rum ſuaꝝ ſupꝛa vires ſuas eis cõuiuia ppara;
re. Obi dicit glo. ꝙ comedet epᷣs carnes ver/
uecinas vel vaceinas vel poꝛcinas vel tria o⸗

—

ua eũ aceto.Et in dicto.c. cauendũ dic glo.q

eaq m cõſueuit expendere. expendet dũ eſt
in via.ſ.in viſitãdo.vt in autent᷑.de mã. pꝛin.

5F. illud. coll.iij. Alij viſitãt ad lucrandũ pecuni
as cn tñ dicat apls. ꝙ nõ debẽt filij parentibo

theſauriʒzare.ſʒ ꝑntes filijs. Et huic puiſum eſt

P.c.romana.de cen.li.vi.vbi pᷣcipitur ſub in⸗

terinmnatõe maledictõis eterne. vt epᷣi viſitã⸗

tes nihilrecipiãt pᷣter ꝓcuratõʒ victus cum ſa

milia ſua ab eccijs qs viſitãt. ⁊ nõ viſitãtes ni

hil ꝑticipant rõe viſitatõis nec eniã pcuratõʒ
Que ↄſtõ infra ponitur ad l̃am cũ ſua clara

tõe. Intendãt ergo nõ ad iſta ſz ad viſitancdũ

NDiſitat ſiquicẽ medicus egrũ ad curandum.
Sath. vxrv. Infirinus fin 2 viſitaſtis me. i
ſitat amicus ſociũ tribulatũ ad ↄſolandũ.ſicut

tres amici Yob cũ viſitauerũt affiictũ Vob.

Niſitat paſtoꝛ gregẽ ad ↄgregãdũ ⁊ defenſan⸗/

du. Eʒzech. xxiiij. vicit dñs. Diſitabo oues me⸗
as ſicut paſtoꝛ viſitat gregẽ ſuũ. Sic pᷣlati de⸗

XX

roꝛum. ad vniendñ regulandũ actones ſuib
citor, et ſic vtiliter viſitẽt. pPut wcetur. .g. i.

vbi Sꝛ. placuit vt ꝑ ſingulas eccias epi ⁊ p di⸗

.

oceſes ainbulãtes pꝛimũ diſcutiant clericos.

quõ oꝛdinẽ baptiſmi teneãt vel miſſaꝝ ⁊ qua

liter quecũq; officia in eccia pagãt. Et ſirecte

quidẽ inueniãt. o gĩas referãt. Si gũt mim
me vcere debẽt ignaros.⁊ lvc modis oĩbp/

ciꝑe ſicut antiqui canones iubẽt. et poſtea in
eo. (. 82. ꝙ debet etiã pyrm cocere. vt vicia ſu⸗
giãt ⁊c.vt infra dicet᷑.vbi glo.ſuꝑ verboigna-
ros.ar.cõtra illos epos qui ſtatim ſuſpendunt
ſimplices ſacerdotes.vt.xxxviij.di.ſedulo.

Ouantũ ad ſecundũ ꝗ.ij

pꝛincipale. ſcʒ ꝙ viſitatio delet fieri vnuerſa

liter ⁊ cĩ modoꝛũ varietate. YInnnitur loc cñ

ðꝛ.ad viſitandas o.gen.i.quoſcũq; ſibi ſubdi

tos clliuſcunq; ſtatus.et laicos ꝛclericos. etre

ligioſos et eccleſias collegiataset non colle⸗

giatas.parxrochiales et regulares. ſumplices

ſubditos et pꝛelatos.hoſpitales etomnes de

iudicare vel viſitare. Et quia huiuſmodi gen⸗

rio modoſe debet habere ad eos in iudicando.
In ipſa autem viſitatitõe tria halet facere. ſ.

illoꝝ moꝛes ⁊ ↄuerſetõʒ. coꝛrigere illoꝝ tranſ⸗
greſſionem. Et quolad pꝛimum. nam de alijs

duobo infra dicetur. Pꝛedicare deler populo
