pter quod maxime phᷣi qui dixerunt. labia

noſtra a nobis ſunt.quis dñs nr eſt.qꝛ nõ

recognouerũt ſcientiã ſuã deo.ſed ſibi attri
buebant.ſtulti facti ſunt vt vicitur Rag.et
multos erroꝛes ocuerũt diſcipulos ſuos

Sedet ſi magiſter ve ra ⁊ optima oceat ni

ſi deus illuſtret mentẽ diſcipuli irradiatiõe

ſaltẽ naturali. nullã ſcientiã addiſcere põt
quis. Et loc eſt qð ait chꝛiſtus OJath. xxi

NDnus eſt męr veſter qͥ in celis cẽ.qͥ.ſ.ẽ pꝛin

cipalis ad mouendũ intellectũ ad ꝑcipien
das ſcientias.inſuꝑ et oĩs ſapientia a dño
Teo eſt Eccii. et abipſo fonte deri

uate ſunt

„.

iennie. Pñ Zm

ptecta virtus et ſapienna. qcqd alubi que
rit᷑.bic pfecte inuemt᷑. In Daniele et Sa⸗

lomone oſtedit inndeſib ſe aucroꝛẽ eſſe to

tius ſapientie. qð infideles non putant. qꝛ

no lesiintin euagelis er pplxiijs. ied aſtro

HDani ſunt

D eplam ad Col. ait
ODmnis ratio ſupne ſcietie vel rerrene crea
ture in eo qᷣ eſt caput eaꝑ et auctoꝛ. vt qui
hbunc nomit nihil vltra querat. quia hic eſt

logiam ⁊ alia huiuſmodi que deſpecta ſunt
quia nihil valent ad ſaluteʒ ſed mittunt in
erroꝛem et dũ his ſtudent curã aie nõ hñt
lec ille ęt habet diſ. xxxvij.. ſe
deo ergo eſt expectã

Inuocaui ait ſapiẽs et venit in me ſpũs ſa⸗
piẽtie Sapie.vij.Sic Salomõ poſtulando
ſapientiã exauditus eſt. nõ ſolum ad regen
dũ populũ recipiendo ſcientiã.ſed ⁊ moꝛa⸗

hium vt patet in ꝓuerbijs et leſaſten er
(o2¾

diuinoꝝ archanoꝝ. vt in canticis canti

/ac etiam naturalin. Nã oiſputarat deplan

tis a cedro vſq; ad yſopũ.et de ammalibus

terre et volueribꝛ et piſcibus. vt dicit. iij.
Hegũ.Et multa ſcripſit.licet nõ inueniant᷑

nunc de hmõi naturalibo eiusſcripta. Ita
tñ a veo expectãda eſt ſcia. vt ſollicitudo et

laboꝛ adloibeat PHꝛouer.xxvijc.ſtude ſapiẽ
tie fili mi et letifica coꝛ meũn.vt poſſis expꝛo
M bhbuaꝛanti reſpõdere ſermonẽ. Sicut em̃ us
NDt oꝛdo congruitatis obſeruetur.ibi. boj F

m cõ munẽ legẽ coꝛꝑa ſanat mediãtibo na

turalibo medleinis et ↄſilijs medicoꝝ.⁊ ani

mas peccatis lãguidas curat mediãnbo me
dicinis ſpũalibo ſacramentoꝝ et ſacerdoti⸗/
bus ea conferentibo. Ita ſapietiã delet ꝓ/
curare ſibi qͥ vult ſapiẽs ⁊ voctus halrxri.iᷓ
uis aliqñ pᷣter oẽm legẽ deus ſanat aliq̃s in
coꝛꝑe ſine medicinis miraruloſe.⁊ in ania

ſine ſacramentis. Ita ᷣm curſum ſolitum

ůocet hominẽ ſcientã deus.mediãtiba magi
ſtris et laboꝛibo et exercitijs diſcipuloꝝ his

vacantiũtcq;uis aplos ocuerit oẽm verita

rebatſpũſſanctꝰ.oc alijs cõfert tidiana in
lege vñi meditatio laboꝛãdo igit in ſtudio
et a deo oſtulãdo.bo.di.et ↄſciaʒ dabit ei.

— „ . l 11
Secundo ordo Klii.
cõgruus ſeruari debet in poſtulãdo ⁊ ꝓcurã
do ſciaʒ ꝗͥ hic tradit᷑.vicʒ vt pꝛiꝰ⁊ potiꝰ ꝓcu

re᷑ bomtas et exinde diſciplina ⁊ demũ ſcia
Ham vt ait aplus.i. Coꝛin.xiij. Si noueri
ola inyſteria.ſ.quo ad ſapientiã diumnoꝝy.

et habuero oẽm ſciam qͥ.ſ.ad noticiã natu⸗
raliũ.charitatẽ aũt nõ habuero nihil ſam.

IYopla charitas eſt q̃ facit ammã ſimpᷣlr bo⸗
nã.et ex qᷓ eſt vera bonitas in hoĩe ⁊ in oꝑi.

bus eius. Dicit em̃ Aug.xadix omniũ bo/
noꝝ eſt charitas.de pe.diſ.ij.quia. Debet ꝗ
oſtulari et oꝑe pcurar.
Bonitas diſpoſitõis itenoꝛis qsd effectũ.
Diciplina ↄpoſitõłs exterioꝛis qͥ ad actũ
Scientia cognitionis certioꝛis quo ad in⸗
tellectum. 11ððòè

2 lere asH, 11,6 l‚rv A*⁵. ſ rr

.„
ſ● . „

rvij.S. ſed econtra. 2–J
ectada ſcia et imploꝛada di
cendo.bonitatẽ. diſciplinã ⁊ ſcam ee me

tem ſeu omnẽ ſcientiam ſine humana indu
ſtria. DOũñ hiero.dicit ꝙ illis ſcʒ aplis ſugge

R
. (gſnn
4 ſfennginn
oanm⸗

ſethaenen
Codmapce
lenche⸗
MWane
riurin
ſifnghlina
hiskeve
fiolain
leniuoke
1, Veel
nicet gi
lummenann
nultunmon
leſctennan
ſoetales,/
ſhoirt,.
Pinismen
unerſcien
Puenterchu
Wwiogwe
hewde
Wagnane
lſennenan
etcgn
ſcennecg
lreſtgn,
Conſicern
swiſen
tare,i ch⸗
no geren
ſpsingauſn
ntgbacht
mnnmnſrant
ento tene
Uebenitneis
Uthnonez
d unten,n

llgeiginn
toſtblein
Watnning
Poinonimni
udgit

—
=☛r rD. =

1
erdisttalſeüſine
nntiemnn
ſſopindem
ethlide kdi⸗
npälr endine
alt ensſcn,
ekſin nſcllant
oger. Wich
vemeil ptnſen
mon. Oichtid
mſtnarmeciit
3anlismecceg,
th. Juſchinnn
gapsend
oiutgllisſnlis
veaisciſenqitn

7

S

—

1

1=

SS.

= S=

o kboricogin
bo.d ealin

te
iernpini a
i anm nt/
usi AEAAT
NCO A Mi N
1lirAunncänn
zimni tven lhlfn .
icumniſmmt
Aansnn Gein
i ns n nl

„ . . . 30 4

4
4

,„9
R

N

Capitulum Dꝛimum

literet vcendo opoꝛtet pꝛimo halevre boni/

tatem verã mentis.que vtiq; ꝓceditex gra

tia. m illud apoſtoli ad Ee ver Frucfus
lueis in omni bonitate id eſt effectus gratie
eſt omnis bonitas. Dnde Fulgẽtius. Nõ
eſt perfecta bonitas a qua non omnis mali⸗
cia vincitur Hec autem bonitas eſt virtus
Vnde Auguſtinus dicit ꝙ virtus eſt bona
qualitas mentis qua recte viuit᷑. Etphilo
ſophus in li. etlicoꝝ.ij.dicit ꝙ virtusſbonũ
facit habentem et opus eius bonum reddit.
quod maxime fit ꝑ charitatẽ. que oẽm vir/
tutem cõplectit᷑.vt em̃ dicit᷑ Sapie.i.in ma
liuolam animã non intrabit ſapientia. nec
habitabit in coꝛꝑe ſubdito peccatis.⁊ideo
ſi fragilitate in aliquod peccatũ labunt᷑ q;ci
tius reuertant᷑ ad penitentiã. vt anima ma⸗
liuola.i.que voluit malum peccati.efficiat᷑
beniuola et non ſubdita peccato ſed bonita⸗

(IYn adipiſcendo et habendo ſcientiã vti⸗ vite.i. ſp̃alis gratie et diſcipline.i. compoſi

tionis exterioꝛis.ſed hoc tamen ꝓcedat ex
bonitate interioꝛi.N iſis
et ſimulata equitas et duplex iniqͥ tas. ODñ

dicitur Sapie.i. Spũſſanctus diſcipline eſ⸗

fugiet fictum id eſt ſimulatã compoſitioneʒ

am als eſſet ypocriſis

acthum exterioꝛũ/De
natus.i.moderatus in verbo vt pauca di⸗
cat ⁊ illa rationabilia ⁊ vtilia.quia in mul
tiloquio non deeeſt peccatũ. ait Salomon
qui añũt moderatr᷑ labia ſua pꝛudentiſimPeſt
Pꝛouer. x. c/a contentionibus ad oſtenta
tionem caueat.a detractionibo. ſuſurranõi
bus.irriſionibus.periurijs et turpibus ver⸗

nſuꝑ ab emulationibo ſocioꝝ vel mgroꝛũ
uoꝛuz. Sit ock diſciplinatus m aſpectu
quia vt ait Ausuſtinꝰ. imgudicus oculus
impudici coꝛdis eſt nuncius. Non ergo di
ſcurrat per plateas vel eccleſias ad vidẽdũ

bis.quibus hodie multi vediti ſunt ſcolares

ti. Dnde ſepe conſfiteatet aliquando ↄmuꝭ mulieres et pꝛocandũ vel ſocianduʒ. qꝛ vt

nicet.q;uis em̃ peccatum non tollat lo mini
lumẽ naturale intellectus. ſed paſſionibus

multum obfuſcat. Et dy abolus ipſe qui ha

dicit᷑ Oath, v. qui viderit mulierẽ adcon

cupiſcendum eam.iam mechat eſt eam in
coꝛde ſuo/HDiſciplinam habeat in auditu.

bet ſcientiam de diuinis ⁊ humanis ſuꝑ oẽs Hon audiat cantilenas turpia verba. Coꝛ

—

nõ habet.ad augmentũ ſibi eſt iudicij/Nec
lominis meritũ ad quod ſequitur gloꝛie p
mium ex ſcientia eſt. ſed exeius vſu bono q́ᷓ
ꝓuenit excharitate.et ratio huius ẽᷣ.quia
ad merituʒ requirit᷑ liberi arbitrij actus.ſed
cum intellectui ꝓponitur clare aliqua veri
tas quam capiat. iam nõ eſt libera ratio ad

moꝛtales. quia cum eꝗ bonitatem virtutis

aſſentiendum vel oiſſentiendũ.ſed captiuag NHenter pinguis craſſum ſenſum generat.

tur et cogitur ad diſſentiendũ. In vſu aũt
ſcientie concurrit actus liberi arbitrij.quia
libereſt quilibet ad diſcendũ vel vocendũ vł
conſiderandum ſuper aliqua materia. ⁊ ab

rumpunt em̃ bonos moꝛes colloquia ma⸗
la.ait aplus.i.lvꝛin.xv.capi.Mec audiat

et minus credat detractiões ab alijs factas

ſed hoꝛreat. Dt em̃ dicit Damaſus papa.
xi.q.iij,non ſolũ reus eſt qͥ de alio malũ pꝛo
fert, ſed etiam qui aurem cito criminibo pꝛe

betdiſciplina vtatux in guſtu.vt cibo et po
tu ſit temperatus. NHam vt ait Hieronymꝰ

——

iñ veſtitu quoq; vt hũ̃iliter induatur/Om

nem luxuriam vitet. vt ſit diſciplinatus in
tactu qꝛ nil ita obnubilat rationẽ ſicut actꝰ
venere ᷣm phᷣm. NDñ Ecci.xix.dĩ.Ninũ ⁊

ebet ergo eſſe diſcipli⸗

his deſiſtendũ.et ideo hoc faciendo cum bo mulieres apoſtatare faciũt ſapietes et aufe/

nitate.i.charitate merxet. ergo bonitas pꝛi⸗
mo querenda eſt/t quia cum vna ex potẽ
tijs in actu ſuo multum intendit᷑.alie remit
tunt᷑ ab actibus ſuis quando intellectꝰ la/
boꝛat in ſpeculando virtutes ſcientie ſeu ad
diſcendo.ne affectus nimis remittatr᷑ a fer⸗
uoꝛe bonitatis ⁊ paulati euaneſcat. Ideo
inter lęctiones ſpeculabiliũ foꝛmãda e bꝛe⸗
uis oꝛatio vel meditatio erga deum. aut le
.ctio ſepe habenda de doctrinis moꝛalib et

affectiuis.ſicut legitur de baato TChoma de

aqno qui inter exercitia ſpeculatiuoꝝ quo/⸗
tidie legebat.vel audiebat aliquid de colla
norubugreluapattgm. Balertechch
coctoꝛ et ſcolaris ꝓcurare diſciplinã.i.cõ⸗
boſitionẽ moꝛũ exterioꝛũ ſeu modeſtiã De

runt coꝛ.i.rationẽ et bonitatẽ/a rixis abſti
neat.ludis.tripudijs.cõuiuijs.ꝑtialitatibꝰ

circa ea q̊ ꝑtinẽt ad vniuerſitatẽ.ſʒ vt dicit᷑
Pꝛouer.i.exoſam habuerũt diſciplinã cõi⸗
ter oĩa iſia vicia ſodie repiunt᷑ in ſcolaribo
et aliqñ in magiſtris.et ideo parũ Päckurn
Bonitas ꝗ quo ad deũ.diſciplina q̊ͥ ad ꝓxi
mum. vtraq; quo ad ſeipſuʒ petẽda ẽ a dño
MPeler tercio octoꝛ ſiue ſcolaris vacare
acqͥſitioni ſcie. Equide ſcia eoꝝ q ꝑtinet ad
ſtatũ ſuum. vnicuiq; neceſſaria eſt. Chꝛiſti

ea T6 r. *

anus em qlibet ſcire debet.qͥ ꝑtinẽt ad xpia,⸗

nitatẽ.vt mandafa dei ⁊ eccłieſmechic' q ad
medicine ſdazʒ.aduocatetiã iuriſcõſultꝰ dʒ

habere ſcias iurisSacerdos q ꝑtinet ad de

bitã mimiſtrationẽ ſacroꝝ/Reuigioſi q̊ perti

qua dicit᷑ Eccleſiaſtici.xlv.c.dedit illi legeyʒ nent ad religionemlet platus q ſctant ad .

Cr . „Lr. 5 1 gatl *„ ſt 4 ſi 12* „₰
,

8
„ „ 7
.

iißs e 1,6 Oy /X 4, L L en.

eſt populus meus.quia non habuit ſcienti

ex quibus. Non ſu
ſatio quo ad pꝛimũ.ſ.bonitateʒ.et hneſtas
moꝛum quo ad ſecundum. ſ. diſciplinam.

pſtulatur cum dicit᷑ bomtatẽ diſciplinam 2
ſcientiam coce me . icet autem ſcietia ſcri⸗

ceſſaria clericis.de qua
mus in terris quoꝛũ nobis ſcientia perſeue
ret in celis. Et ſtudio eius maxime clerici
et religioſi debeant inſiſtere. vt oſtẽdit Gꝛa
tia.diſ.rxxvi.ꝑ totũ.tamen et vacare alijs
ſcientijs.vt quadruuij ⁊ triuij fine ⁊ modo
debitis nõ ꝓhibetur etiam clericis et religi⸗
oſis.niſi ſtudiũ phiſice id eſt medicine et le
gum.quod vetaĩ certis perſomis eccleſiaſti⸗
cis.vt dicet infra.et hoc vt vnlioꝛibus va/
cent. Dicit em̃ Pieronymus OJuſica ⁊ ge
ometria et ariſmetrica habent in ſua ſciẽtia
Vritatẽ.ſed non ſunt ille ſeienne pietatis.
Diſt. xxxvij.ſiquis. Obi dicit glo. ꝙ de aſtro/
nomia.i. aſtrologia non facit Bieronymꝰ
mẽtiont᷑.que eſt quarta ſcientia in quadru
nio que abijt in diſſuetudinẽ.vel foꝛte ponꝰ
quia huic vacantes falſitates immuiſcẽr iu

ſclientiarũ non ſolũ vtilis ſed neceſſaria eſt
res. Dnde

neum habeat. et inter vera falſaq; diiudicet.

non impꝛzobamus. di. xxxvij ſiquis. Scien
tcia philoſophie plurimũ 16 ert et ad notici
anm ſacrarũ laꝝ. et conuincendos erroꝛes
gentilium. Dnde Aug“. inquit. Si quid ve

Et. 4 E E
8

debitum regimen populi ⁊ wctoꝛ cuiuſq fa

cultatis que ad illã ꝑtinent. als huius ſciẽ

tie vefectus ꝑnicioſus eſt cuililet rali. Onð
yſa.v.dicitur. Pꝛopterea captiuus duci

am.ait vminus.Et Leo papa. Si inlayx/
cis videtur intolerabilis inſciẽtia qztoma

gis in ſacerdotibo. nec excuſatiõe digna eſt
nec venia.diſtin.xxxviij. Dicit enim omi
nus per ꝓpletam Oſee. iiij.c. quia tu ſcien
tiam repuliſti.⁊ ego te repellam ne ſacerdo

tio fungaris mihi.Et Bꝛatia.diſt. xxx vi.S.
on ſufficit pꝛelatis bona ↄuer

niſi addatur et ſcientia. ⁊ hoc eſt terciuʒ qð

pturarũ vtilis ſit omnibus maxime eſt ne⸗
Hieromimꝰ Diſca⸗

dicijs.et non ſolum de naturalibus ſed ⁊ de
actibus bumanis ex libero arbitrio ꝓceden
s ex conſtellationibo volunt diuinare.
ꝛamatica autẽ que eſt ianua cunctarum

et logica ad diſputandũ et vincendũ erro⸗/
2 iero.ſiquis grãmaticã artem
nouit vel dy aleticã vt recte loquẽdi rano/⸗

ri de deo ſibilla aut oꝛpleus ceteriue genti /

gilij. de 2ſe, diſ. v. nunq;. et galieni

mãdata. oll. rxxvij buſdã.ere
c.i.d.ꝙ eccleſia cathedrahs debet tenere.

loſoplvs diſputans ignoꝛet gmata phiy

loſoplo x.ſ.riſui patet.diſ.xxxvij.qui de mẽ

ſee in hinus ſigurã munera tria q̃ magc
i

ino obtulerũt ei vtiq; grata æſignãt tres

htes philo ſophie. vt ait Gꝛatig.diſ. xxxvij
ſcʒ naturalẽ cui ſupponi medicina. Ooꝛꝗ

lem cui ſupponit canonica et ciuilis ſciẽtia

Et rationalẽ que ad logicã Riner Recwei
ca aut cui deſe 4

a ai 1t poeſis ad pſuadendũ plu
rimũ valet/Onde et ad pᷣdicandũ et in ſi⸗
gurã tanqꝙ; rem ſibi gratã dñs in lege pꝛimi

tias mellis iuſſt ſibi oſferri.deſignantẽ dul
cedinẽ humane eloũntie vt videlicʒ inipſa
eloquentia deo intendat placere. a ſic homi
nibo non ꝓpter ſe ſed ꝓpter deñ Et in pdi/
ctoꝛũ exemplũ Daniel ſanctꝰ gmiſit ſe eru
diri in ſcientia chaldea q̃ vtiq; hũana erat
Dañ.i.Et oyſes fuit eruditus in omni
ſcientia egiptioꝝ Actuũ.vij. DHaulus quoq;
apoſtolus aliqᷓ̃ poꝝ⁊ wetaꝝ ſuisſcriptur
indidir. Dñ.i. Coꝛinth. xv. Sententiã me⸗
nandri ponit.ſ. Coꝛrumpunt bonos moꝛes
colloqᷣa mala. et ad
poete verſus inducit. Creteſes ſeptem mè⸗
daces male beſtie ventre pigri. et cõtra ꝗ the
nienſes diſputans arati poete vnitur teſti⸗
monio di. B ei in i

himo. i. pigmenidis

enus eñ ſimus dei in ipſo vini
mus mouemur ⁊ ſumus.Actuũ. vü. DHi
rony mus etiã vſus eſt qbuſdã verbis Nir

17 hipocra

ni. xxvi. q.v. nec mirũ/ In ſoꝛuͦ etiã figurã
pcepit vñs pplło ſuo iſraelexpoliare egypti
os.vaſis aureis et argenteis ab eis mutuæ
tis. moꝛaliter inſtrues vt ſiue aurum ſapiẽ

ne. ſiue argentum apud wetas iuenimelo
antie illud in vſum ſalu feru nr̃e erudino
mnis vertamus. vt dicit Gꝛatia. diſt. xxxvij
5. Sed ecõtra/B Tn;

eda etiã dicit diſ. ea. ur/

bat acumẽ legentiũ et deſicere cogit. q eos
a legẽdis ſ it ( eos
a legẽdis ſecularib libꝛis oimodtseſtimar

ꝓhibẽdos.in qͥb ſi qinueta vnlia ſunt q̃ſi

ſua ſumere licʒ/Eugemꝰpapa in ſinodo ſta

tuit. vt oĩno cura ⁊ diligenia halxat. vt ma

giſtri ⁊ octoꝛes ↄſtituant qͥ ſtudia lraꝝ libe

raliñq; arnũ wogmara aſſidue ceãt. qꝛ in
his maxie diuina manifeſtant. et declarunf

e.

ingros arnũ libraliũ ad minus grãmatice

ri? V qui clericos et alos pauꝑes coceant gratʒ
ui vates id eſt pete et pbᷣi dixerunt. valet
quidem ad paganoꝛũ vanitatem ↄuincen
dam. diſ. xxxvuj. Et Hieronymus. ſi q ſpiã
Qduerius matemanicos velit ſcribere impfi
tus. Matkeos riſui patet. et aduerius poi

et delet amignari mgro puetꝰ vnins pbede

et eode mõ debent alie eccleſie ſaere. quaꝝ

ſuficiunt facultat&. In metropolitana ec
cleſia vlterius delet ene mgr teologie ? re
ciꝑe ꝓuèt nõ tñ ꝓpter boc deleteẽ canomc?

„ℳ 1

☚

Pleitt
itoizat
enmitta
ſinessdir
nrſeneſet

ſiapkus,
ſoſucere
i Tur

Lerci

ſawcens⸗
Ltecönar
Fientan
eniurni
Gblſin
leuann
nno
AN
niſn
woenann
ſenrari
nintan
ort
Clsetinet
Söuemnen
tiiain
Meiweeit
Eunantize
oncdcene
WrNnn
Phetent
fmnüham
lesetili
engonl
holßer le
lyopſceent
ns,palrt
olggctus
ſriſctiſo
Punhrat⸗,
dojnone
l Owrre
tgen⸗
Aenen
rladat
Anliaene

fntentgze
wennpſtſſt,
mmunt vron
Ano .n
Tſesſet
mmioeen,
sdi

iſnn.

vlusctiil l
enlei Vin
ooinm
tnisran
me velnsinn
mlunſeri niene
iat Bunniadim
lnenidietlaſ
iiͦ el Nicaecgi iin
hbeiscingetfnt
Nhänmriumnbri
Eugen wur icnte
tainlzin Auin

,Mrmmifiuininrlle“
Gnuutideni .
Emmiimt Addi
Natini

1 Aheilnns Wl
EIid ad nnrsghin
dosugezlelle
civ Va vNiſt
1netukieſolle
1 Fmempl⸗
mee r eoles

„

— =
—

S=
—

etn dunug

Se.

„ ArA Snle

Apſiem hrologia eſtdin ommũ ſiſentia,

rũ.et oẽs artes liberales ſunt ei ancille.⁊ ei
cſeruiũt a ad hunc finẽ a clencis a religio
ſis in eis debet ſtuderi.nõ ad vanitatẽ et cu
rio ſitatẽ.ſed ad maioꝛẽ erudinonẽ ſcriptu⸗
rarũ.et cũ ti noꝛe ⁊ obediẽtia.qꝛ ſcia inſat
ait aplus.Auõ aũt ſit licitũ vel illiciiũ in il

lis ſtudere diffuſius habet᷑ ſupꝛa parte.ij.ti.

iij.. de curioſitate. H
Lercio oportet J.ii.
in cocendo et diſcendo humilitatẽ ſeruare
Pꝛouer. xi.c. Obi humilitas ibi ⁊ ſapietia
et ecõtra dicit Bꝛego.ꝙ marimũ obſtacu⸗
lũ ve ritatis eſt ſuꝑbia.Ad hãc humilitateʒ
pertinet vt nec qͥs ſeipᷣm woceat.nec ab alio
qð neſcit diſcere erubeſcat.ſenera pueto ⁊
epiſcopus tot annoꝝ a collega. nec dũ an⸗
niculo paratus ſum edoceri. ait ſumm /⸗
uſtn xxiij. q.iij.ſi habes. Et Hiero
ſcribit ad Ruſticũ. diſcas quod poſ⸗
ſis ocere. et rõn abilẽ hoſtiã offeras deo.ne
ſis miles anteq; tyro.ne pꝛius magiſter ſis

den ait. Oulio ſpe diſce que poſtmodũ wo
ceas.et inter bonos ſemꝑ ſectare melioꝛes
Cepus tacendi et tepus loquendi.Eccleſia
ſtes. iij.c.quia pꝛius veritas tacendo diſcit᷑
ꝓoſtea wcer᷑.Et chꝛiſtus ſapiẽtia pacꝭ duo
dennisin tẽplo reꝑtus eſt in medio woctioꝝ
non q̊dem wocens ſed audiẽs ⁊ interrogãs
illos ..u.ij. Onde et Hierommꝰ.Pithago
ricoꝝ coctrina eſt ꝑ quinquenniũ tacere et
Noſtea erudite loqͥ.⁊ ſi qͥ ſpiã ingeniũ acutiſ
ſimũ haberet. Auguſtin?qͥ oẽs artes hbera⸗

us tñ et certius a voce viua qᷓ; moꝛtua li/
bꝛoꝝ ſcientiã hauſii. Nã vt dicit Hieroni
mus. habet neſcio qͥd latenns energie viue
vocis actus.et de oꝛe mgi in aure diſcipu
li trãſfuſa foꝛtius ſo nar⸗Pernner adhãc
humilitatẽ. vt diſcipulus credat regulis et
wctrinis magiſtri. Oñ phᷣs ait pꝛimo poſte
rioꝛũ.Opoꝛtet addiſcentẽ credere.Et ſocẽ
qð dicit᷑.qꝛ mãdans tuis credidi.q.d.ideo
debes me ocere ſcienn am qꝛ credich regule
tue coctrine. Si em̃ non credideritis.nõ in

. ſelligetis viat iena vſa: nu:c Wiantam
hyumihitatẽ et auidi ateʒ adciſcendi ab alis,

etiã voctiſimi viri et etonici habuerũt,. oſtẽ
dit Hieroin pꝛologo biblie dices. Legimꝰ
in vetenbus hiſtoꝛijs uoſdam luſtrane p
uincias.nouos adiſe populos.maria tran⸗

ſiſſe. vt eos quos ex libꝛis nouerant coꝛaʒ

quoq; viderent. Sic pitbagoꝛas nempłuti
QLon de „66

ras fi

grauit.vt qui athenis magiſter erat ⁊ potẽs
cinuſq; woctrinas achademie gymnaſia ꝑ⸗

ſonsgbant. fieret pegrinus atq; diſcipulus.
males aliena verecũ de diſcere i; ſua impu⸗

denter ingerere. deniq; quaſi toto oꝛbe lite
1 fugiẽtes ꝑpſequit᷑. captus a piratis et ve
nũdatus etiã tyranno crudeliſſimo paruit.
ductus captiuus vinctus et ſeruus. tamen

quia phᷣus maioꝛ emente ſe fuit. Ad Cituʒ

iuiũ acteo eloquẽtie fonte manantẽ de

vltims hiſpaniaꝝ galliarũq; finibo quoſdã

veniſſe nobiles legimus ⁊c.ibi vide multa

exempla. actantius. Oagno ⁊ excellenti
ingenio viri cñ ſe coctrine
quicqͥd laboꝛis poterat impèdi. contemptis
oibus et pꝛiuatis et publicis actiõibus ad

Ae.

mnitus dediſſent

inquirende veritatis ſtudium contulerunt

eſtimantes multo eſſe pꝛeclarius diuinarũ
humanarũ ꝙ; rerum inueſtigare ac ſcirera⸗
18 Miie Al vro. ne pemosn. tionem q; ſtruendis opibus accumulãdis
; diſcipulus. xvi.q.i.ſi clericatus.et.c. pce bo

noꝛibus inherere. quibus rebus quoniazʒ
terrene et fragiles ſunt.et ad ſolius coꝛꝑis

ptinẽt cultũ nemo melioꝛ. nemo iuſtioꝛ ef
nei poteſt. Erant quidẽ illi writatis cogni⸗
tione digniſſim.quã ſcire tantoꝑe cupiue⸗
Lit atq; ita vt rebus oĩbus eã anteponerẽt
Haã ⁊ abieciſſe q̃ſdã res familiares. et renũ
ciaiſe vniuerſis voluptatib cõſtat. vt ſolã
nudãq; vᷣtutẽ nudiq; expediti ſerent᷑. Hec
Lactãtiꝰin pꝛincipio de falſa religione.

B is en ebera Kapiti ſcm de multis que ptinent ad
les et aliqᷓs enã mathematicas p ſeipſuʒ leꝓ wctoꝛatũ in diuerſis ſcientijs. et de pluribo
gendo nullo vominũ tradente didicit. meli ¶

defecnibus voctoꝛũ et ſcolariũ.

EUguſtinus de an
clona in libꝛo de poteſtate eccleſi⸗
aſtica dicit ꝙ magiſtrãdus in the
ner ſcire humanas ſciennias.et ra

ologia te

no e.qꝛ cũ igr in tꝑolog a teneat᷑ duinaz
ſcripturam declarare intelligibihter. weere

eloqnter.et impugnãtes defendere fideli⸗
ter. et ad hec tria plurimũ valent ſcie bhũůane
methapoiſice ſcie diffiniẽch et diindench. re

cos vates. Sic plato egyptumet architaz
tarentinũ. eamq; oꝛa itaſie. que quondam
magna grecia dicebat᷑.laboꝛioſiſime pera⸗“

tloꝛice.ethice et polince.ides debet habere

noticiã talium. ita tñ ꝙ nõ ſiſtat in eis.iʒ in
theologia finaliter. Et credibile ẽ ait Aug“.

ꝙ pbᷣi de lis nris habuerũt q̃cũq; lona ⁊ qͥs

cñq; vera dixerũt. Cũ ante lrᷣas getis hebꝛe

oꝛũ voctrina fuit.in qua vmꝰdei cult emicu
it mec ipſe pithagoꝛas fuit.a cinus poſteris
platonici tologiam didiciiſe alleruntur.

408. * lerlaae e kerlien ſer l 5r õ

e

Et ideo ſi qua vera di xerunt tanqᷓ; ab iniu/
Feid engeibd accipieda ſunt Dñ 2 Cam⸗ p
odoꝛus ait.ꝙ omnis ſpledoꝛ retvꝛice elo
xvij. Sed. S§. ecõtrg. VNnle etiã eſt ⁊ congru
êmgem varias linguas peipue e otandũ ſm eundẽ Aus. de
. ꝙ primũ ſtudiũ fuit oꝛdinatũ in egypto.ibi
nanq; gens ſacerdotũ vacare dimiſia ẽ ad
mo methapb. Fuit aũt illa oꝛdinatio ſtudij

um ſcire ta

loebꝛaicã et grecã ꝓpoter infideliũ conuerſi/
onem et ꝓpter ſcripture ſacre plenioꝛeʒ in
tellectionẽ. OJagna em̃ ſacramẽta ſunt in
interpᷣtanonibo nominũ pcipue lebꝛaicoꝝ.

vt patet in erpoſitiõe dicte ſcripture. et pꝛo

pter corentiũ maioꝛẽ fructiſicationẽ. Hnõ
extra de magiſtris ſtatuit᷑ ꝙ in vꝛle et aàbuſ⸗
dam alijs locis habeant᷑ wcentes huiuſmo
DNꝛdinatio autem Ki.
ſtudioꝝ et pᷣcipue in tlxologia et canonico
iure prinet ad papã. Oñ extra de magiſtris
c.i.ſtatuit᷑ ꝙ teneant᷑ magiſtri in tologia
ad vocendũ tvologiã in eccleſijs metropo⸗/
litanis et in. c.ſuꝑ ſpecula. de magiſtris. ma
daf.ꝙ pᷣlati eceleſiaꝝ et capitula mittãt ali⸗

quos wciles ad ſkidendatin mrologia hu .
ius ratio eſt quadruplex. ᷣm Auguſini & tudines et iguras. ào ent ppzm tolo.
runler En Auanlſil Vñ dicit phᷣus pꝛimo methaphi,.illos tx
locuti ſuntEX aũt ſciant mari in tolosia
ſcientias ſeculares vel varias linguas et

anclvna.in li. de poteſtate eccleſiaſtica.dicit

em̃ ꝙ fides chꝛiſtiana. cnius papa eſt caput
et directoꝛ multis modis iuuat et ꝓmoue
tur ꝑ oꝛdinationẽ ſtudioꝝ/ Pꝛimo in exrroꝝn

vitatione. Non em̃ po ſunt erroꝛes vitari

et repꝛobari niſi ↄgnoſcant᷑. Oñ ex defectu
ſcientie ꝓuenit coſere multos deos. Onde

dicit᷑ Sapie.riij.non cognoſcentes s eſſet
omuiũ artifex.aut ignẽ.aut aerẽ.aut gyruʒ
ſtellarũ. aut aquã aut ſolẽ rectoꝛes omnib-

terrarũ puralera Serimdain viciox vi⸗/
tioſi non curant᷑ niſi ꝑ

tatione Sicut em̃ vitioſi non curs
virtuoſos.ſic ſtulti quoꝝ infinitus eſt nu⸗
merus non curant᷑ niſiꝑ ſapientes. Onde

ſcribit̃ Sapie.vi.qꝙ multitudo ſapientiũ ſa

nitas oꝛbis terraꝝ eſt. et rex ſapiens ſtabili

mentũ ppli. Plaro etiam dicebat reſpubli/

cas foꝛe leatas ſi ſapientes eas gubernarẽt

vel qui eas gubernant ſapiẽtie vacarẽt/Cer

cia in iudicioꝝ determinatione. Hõ em̃ ali

ter iudicia iuſ

—
—

ad diſcernendũ iudiciũ.ecce feci tibi ſ̃m ſer
mones tuos.et dedi tibi coꝛ ſapiens ⁊ intel
liges Quarta in regni et pppuli wdvominatio
ne Non em̃ poſſunt qui pᷣſunt iuſte wmina
ri.et impare ſubditis. miſi vigeant intelle/
ctu et ſcientia. Onde ſcribit᷑ Sapĩe.viij.per
ſapientiam babeb claritatẽ ad turbas 2 bo

KY ſe- min, dair n ve arher,

r iudicia iuſte determiari poſſunt niſi ꝑ ſa/
pientũ diſcuſionẽ. Oñ ⁊ Salomoni dictũ
eſt. iij. Reg.iij.quia poſtulaſti nibi ſapientiã

ipſam ꝓopulos. ⁊ nationes mihi erũt ſub

iecte. ꝓpter iſta ergo facta ẽ decrętalis in cõ
cilio laterañ. et poſtea p Anno. ij. cõfirma
ta.q;uis male ſeruet.mocdicũ tñ vtile ẽ boꝛ

nos canones eſſe ⁊ eos nõ ſeruare.(¶ Dbi

etiam notandũ m eundẽ Aug. de anclv.

circa ſcientias matheulaticas. que vt dicit

Aus.de coctrina chꝛiſtiana. vniles ſunt ad
ſacram thologiam intelligendã. etſi nõ ne
ceſſe.Et q;uis illi ſacerdotes ſacrã ſcriptu⸗/
ram ignoꝛarẽt tamẽ ipſam figurabãt. et cõ
ditionẽ cocentiũ eam/ qdem qꝗ.

ꝛimo qdem qꝛ illa

rum ſcientiarũ inuentoꝛes erant ſacerdo/

tes qͥ ſtipendia a cõmunitate peipiebant.

lleri a cenſu regali vel iudiciali enſtentes

Em illud Geñ.xlvij.ſubiecitq; pharaoni io
ſeph omnẽ terraʒ egipti pᷣter terrã ſacerdo

tum que rege fuerat tradita eis. Scõo

pter modũ tradendi illas ſcientias. quia.ſ.

tradiderunt illas ſcientias p quaſdã ſimili
tudines et figuras. ꝗð eſt ꝓpꝛiũ txologie.

ſiguratiue etmethaphoꝛice

parũ vel nihil ſciant vel ſtudeant ſcriptura

ſacram valde rephenſibile et incongruũñ eſt

Parati. inqt pꝛinceps apoſtoloꝝ in pꝛima
ſcenni vos de ea fde etſe qin vobis eſt E
Hieronimus Sacerdot eſt interrogatum
reſpondere de lege non ait de philoſphia vł
geometria. ſʒ de lege. ſ. dei q̃ eſt in ſacra ſcri
methaphiſicis vel ſermomibo falleratis Ci⸗
ceronis. Etſi canones vident nõ niſi de ui⸗
dicialibus. Et vix aliquando dignant aſpi
cere ſacras ſcripturas. textum ſententiarũ.

libꝛum decretoꝝ.fundamenta iuris duuuiam.

⁊canomci. DOt impleatur illud Sapieune
Demper diſcentes er nunchad ſcentpue

mentes.

Querit auguſtinus ſii.
de ancho. in lbꝛo vbi ſupꝛa. DHtrum magi⸗
ſtrãdus in teologia teneat᷑ ſcirę ius cano

„+

nicu. Et reſpondemp diſtinctio vnius ſcie⸗

tie ab alia.nõ accipii penes rem que cogno
ſait. ied penes diuerſum modum ſcec vñ
penes diuerſum modũ cõſideracdi.pbs. vl.

ſn

— ſaca. ſrrrt ſ. v r

ſen ſtien⸗
üönt
eoogad
noſacum⸗
Pocoſte
Coltontt
Ccinin
oetſon
terminan
Nrns
Gpalie
tnnil
denr
hioee⸗
Macen
cteclſe
lemaul
lermivrn
tur eni
MHonico
minnpjo⸗
rminonte
ſenlon⸗
nenano
ſhen
Weninded
Npnee
Minen
Dlien
cſenn
lmnit
tetoi
Amere
ſlenci
Npleſri
de⸗ 5
ſlllegip

Capitulũ

methaphi ſice poſuit diſtincti onẽ ſcientiaꝝ.

Secundũ

e lddiſh eadẽ que tractant᷑ in teologia reci neat non eſſe licitum/pcurare magiſterin ſi
nennden Blaieadeeuerra ieoner drepunakibn re als ſit idoneus et ad bonũ nem r nos e
ncliini, Karacn nt ſiffe agfe wolo ah difiſe in ſecũda pre ti. ii...de admbi/
sne gia et ſciẽtia canonica in modo cõſideran⸗/ x loc dimiſe in 18 t we anch. vbi ſupꝛa te
WN Btum ad quinq;. ( Pꝛzimo quidem qꝛ a tiome. Auguſtinus tñ de anc lv.vbi ſupꝛa te
dſermumn it quinq;. ¶ Pꝛimo quic qen nion. Auguſtinus t e PReidone ag id
nceAnede lirum ac tſin t ille materie de diui net nõ ene licitũ.etiã ſi als ſit idoneꝰ a n
a g N theologia detetminant᷑ ille materi ee n e ie eitu:erIa! ccarẽt qͥ admit/⸗
arämäne õõäü iby fideliuz giſteriũ. Quod ſi wrũ eſt peccarẽtqͥ ai nit/
zwen c nis ſacrameniis et alijs ac moꝛi lenuz Silte Sed vurus eſt hic ſermo con⸗
ceſi mogdo ſubiili. et quaſi ppter quid. eo tñ mo terent tales. Sed durus et ic lermo con/
Ndetſit, 51 ologia aſlignari poteſt ppter demnare totet tantos. Se certe cern eſit
ürlunant in iure aũt canonico mõ groſſo poſi nõ eſſe abſiq; graui peccato qͥ a nigunt aa
quid. in iure aũt canonico mõ groſſo ⁊ po hbuiuſmodi indoctòs et ineptos. DOñ pᷣmit
tegen u ſolñ quig. do quia illa de/ huiuſmodi indoctos et inep os. Hnprut
Inſäüin nain nunnd et lolu quia. (Secundo liter ppter titur vigoꝛoſum examẽ ꝑ lectionẽ aliq
n Maſgll terxminant᷑ a theologo pꝛincipaliter pꝛin et diſputationem in qua ad argumenta ha
lgin wntatis neemanan dauon pein er dr wncete eegane al gr⸗ guuſuntie
ſinienn Abpaliter ppter actionc et quel collegio haler ꝑ ſcedulas appsobari velre
wepſmnigtie renniũ ſolutionẽ Cercio quia a teolog) collegio haler p ſcedulas ay . Erp ram
eim Peindinn determinat pꝛincipaliter de culiu dei et de pꝛobari ᷣm maio lariũ ſtudu daf ſibi i? “
Se rp. ntegritate fidei vniug Pellarie ecãcellariũ ſtudij dat᷑ ſibi ni?ꝰ
enthres emin, his que ſpectant ad integritatẽ fidei vnius cellari ſeu vicecaceil ñ vel in thologia
tn full ſol ai& errrriſe centia recipiẽdi doctoꝛatũ ve in theologia
GOmunntate enn dera canoniſtis magis de miniſtroꝝꝑ oꝛdine centia lphiloſopia vel medicina ⁊ po
Er iudail et eccleſiaſticoꝝ negociox ſpectanniũ ad ta vel in iure vel philoſop zdi in ſtuds vi⸗
Xludaallen HS ſtas catledrã tenendi.legẽdi in udijs di
lbistg on lem cultum. ¶Quarto quia a theologia de 1e andi publifeei ndi gloſandi ⁊
A. ſputandi publice interpꝛetan 1Slolianen E
Hianerteniſt terminant (anones qualiter pijs opitulen hmõi. Deinde ipſe woctoꝛãdus poſt ali
umdtzeis tur etiã defendant᷑ cõtra npas. nnre ala nonẽ ꝑ eñ factũ ad cõmendationeʒ
ralagels⸗ ij ani cõ quẽ ſermonẽ ꝑ eñ factũ ad cõmendatione
End nnfiantikg canonico quo opitulet pijs ⁊ deſendani cõ quẽ ſermonẽꝝ b vno ꝓmotoꝛũ ſuo
M ia ic⸗ 1 . de/ illius facultatis petit ab vno ꝓmotoꝛũi 5
ermirtatz Pre teret in ſoꝛo cõ rum quẽ nomiat ibi exiſtente anmn unne
13 onite terminant mag) vniuorſali⸗ oeden n i8. Et ille ſurgens poſt men
ientie uſa inter deum et ho / gnia octoꝛatus. Et ille ſurgens pol 2
nimonlt ſeier tie in auo agirtanſa inter wemet danonẽiillius ſcientie in q delet woctoꝛari
H iſtis vᷣo mag? ꝑticulariter ap da lone inus ſientie in at ſibi inſignia
nanmenſi Plicsoaqpnn laria negocia in foꝛo ex cõmendanonẽ woctoꝛ andi dat ſibi inſignia
züt ſinritnas plicado ad particularia negocia in foꝛo erę idelicet pꝛimo libꝛũ clauſum vt haleat in
terioꝛii quo agit᷑ cauſa inter lvymi videlicet p .) e eeI etEr IIn
rts NSSerioiiudlicij. in quo agit cauſa inter mẽte clauſam ⁊ habituatã illã ſcientiã. ⁊ te
umttbunſann nẽ et ominẽ/Et quia ſermones vniuerſa⸗ Nentc ſam indisnis et q̊ ad ea que nõ ex
H les in materia moꝛali paruʒ ſunt vtiles.vt neat clauſam indignis. dat ſibi libꝛuʒ
nimämund dicit.i. ethi ideo puto ꝙ ꝓuida oꝛdinatio pedit manifeſtare. Secundo dat ſi 1 3
iin hdt lecturã libꝛi ſententiax teneret legere libeũ da der ſi anulür min mnũ aureole ſeu
ukuſtiilin ctetoꝛi quatenus magis tritus ⁊ exptus tiam. uarto biretum in ſignũ aureol
Suncdhjeſtmmemg anumerert in his que ſunt necenaria ad cõ⸗ pꝛemij. Quinto oſculum pacis.
urſlin ſulendi ſaluti animax. pec ille. Er qub eli Queritur etiam H. iii. HDð
lgeii * ci poteſt reſponſio ꝙ non tenet de neceſſita⸗ quid ſit magis expediens an inſiſtere ſcien⸗
eeng unſannin te. ſed ve cõgruitate. Eſt em ſciẽtia canoni/ quid ſit magis expediens nnutere icien⸗
und A nimt e cobtuitate. logica. Sed cõtem/ tie tologie.puta wcendo vel legẽdo aljs
menn ca quedã pꝛ actica teologica. Heacotem; ne feolos faluti animax. Ad qõ reſpon⸗
riſnnontin planio dei ad quã oꝛdinat᷑ teologia tanq; aut intẽdere ſaluti animap. Ad ti. ij. g hec
ones iin lill d finẽ. acqͥri nec poteſt vere et vnliter niſi dit Chomas in qpᷣlilet.i.q.vij. arti. „ eE
nae ran Her bamaeget ire ſere et vrſtter iſi cit id inuiteʒ cõparari poſunt vupiiciter.
mnmun per charitatẽ et virtuoſe ons 7 nerratio omo ie e Air o mõ in aliquo caſu
SEmMunn nem mandatoꝝ q̃ ꝑtinent a pꝛacticã. Si⸗ Pno me — n n er dn
nnrurol rais eſeun ennesbinden Kerrums den er neeralocge
Nmpemn ihen . nas. que plurib- erroꝛibo admi xte ſunt.ita magʒexpediẽs inſi mre ni u. puta ſacra/
õ et ius canonicũ nõ reſpuit terreni impij le⸗ mnraere ſalatintiemar wiaf Pure cõfeſſi
ges. queminns erroꝛis habent ᷓ ſciẽtie ſe/ menta mniſtrads Ulahnocd qð ꝓbat pꝑ erk
s AKuläres Dndeſeur magsſtrandiusin n le Phantedinmo anntd Kellce Kaaidi
NRAE logia debet pꝛius ſcire ſciẽtias humanas vt plũ. Nã in echi⸗ et dr areotrerto⸗ 5 altqs
Cim, Dinnd, clarus et ſibulius poſſit intelligere ſarram ſponit Jeckncis.erd uit m qð ei ab alo
ni in ſenptura: ſte multomagis elet ſeire ſaneto manualis echneS gengin marg H
antun in⸗ rum canones. vt melius et fructuoſius po/ diſponit. Vñ in echfici ißcio

1 es. vt mehn Oil n mercede conducit qui de edificio diſfwonu
mn mani i ſit cõ ulere ſaluti animax. 70ta eliaz ꝙ ri mercede conducit qu „ .

in ſue dlie D— A Arern 2ðð
1iien veee= —
. . 5 Wes u hr- f.. 6 Rernsmnn.
9 *
, ℳ *
aX *
* .
1
„ %
6 .
14
„ . .
* „Nb—
⁹

de elec,. c.cum in cunciis. Secus
ratura.quis ſi non habet cõpetentem poteſt
Queriuur inſuper Lliiii.

qque ſit dignioꝛ ſcia medicina vel ſctentia iu

Guis nihil ot eur manibus q manuales
Su nieen wolanr ligna et inerdunt lapi⸗
des. In ediſicio autẽ ſpũali ſunt quaſima/

nuales operarij particulariter inſiſtunt cu
re animar. puta ſacta mimſtrãdo vel aliqd

lmõi pticulariter agẽdo. Sed qſi pꝛincipa
les artifices ſunt epiſcopi à impꝑant vdiſpo
nunt qualiter pᷣdicti ofnciũ ſuum exeqòͥ debe
ant. ꝓpter qð epᷣi.i.ſuꝑintendentes dicun
tur. Et ſimiliter theologie woetoꝛes ſunt q⸗
ſi pꝛincipales artifices ͥ inquirunt ⁊ wocẽt
qliter alij debent ſalutem animarũ ꝓcurare
Simpliciter ergo melius eſt weere ſacram
ſcripturã ⁊ magis meritoꝛiũ.ſi bona intẽtio
ne agat᷑.qᷓ; impendere ꝑticularẽ curaʒ ſaluti
hmõi vl ulius. Onde et aplus de ſe dicit.i.

Cox.i.Nõ miſit me dñs haptizare ſed euã

geliʒare. q;uis baptizare ſit opus maxime

conferens ſaluti aniaꝑ. Et.ij. Thi. ij. ait axo

ſtolus. Cõmenda loc fidelibus qui idonei

ſunt et alios vocere. Apſa em̃ ratio dictat.

ꝙ melius eſt erudire de ꝑtinennbo ad ſalu⸗

teim. qui in ſe et in alijs poſſint pꝛoficere.
ſimplices qui in ſe im poſſunt ꝓficere/E

cundo ſᷣm ſcðᷣam cõſiderationẽ.i.in anquo

caſu neceſſitate imminente. debent epiet o
ctoꝛes intermiſſo ꝓpꝛio officio particulari

ter intẽdere ſaluti animaꝝ. Debent ergo re

ctoꝛes eccleſiaꝝ nõ ſolũ habere ↄpetentẽ ſci
entiam literarum ſed etiã tꝑaliũ negocioꝝ
ſolertiã. vt eoꝝ cautela eccleſie ſeruent᷑ in⸗
demnes. diſ.xxxix.ꝑ totum. Et licet quis ꝓ
pter hoꝝ ſimplicitate repellat ab obnnendo
bñſicio.non iñ deijcit᷑ ab obtento. ſed datur
ei coadiutoꝛ. vt. vij. l. i. quia frater. extra
.Secus aũt in lite⸗

ns. Ad quod reſpõdet Auguſtin de ancv.
vbi ſupra. Dns ſciennã ene dignioꝛeʒ alla

conungit triplictier.
Pꝛimo ex parte rei conſiderate.

Secundo ex parte mocdh cõſideranſdi.
Cercio ex ꝑte finis ad quẽ oꝛdinatur.

Et pꝛimo mõ. ſ.er parte rei conſiderate
methapliſica eſt digmoꝛ omni alia. cũ erꝰ

ſubiectum ſit ens inqtum ens. Exparte ve
ro modi conſiderandi. mathematica eſt di
gmoꝛ naturali philoſophia. eum modo ab

ſtractioꝛi conſideret. Ex parte vo finis ar⸗

.

chitectomanice dignioꝛes ſunt ſubſeruien⸗/
ubus ſicut militar? eſt digmoꝛ frenefactiua
Sadeiis medicine vider dignioꝛ aiis icij qd er officio ſuo tener ſacere exquo ei oui

magiſtri ſcolarũ poſſint ſcolarib. coſlectam.
