ꝙ ius ſepulture nõ ↄpetit eccleſiis nõ prochi

alibus niſi ſpecialiter eis cõcedatur. ſicut hic

cõcedit᷑ fratnbus pᷣdicatoꝛibus ⁊ minoꝛibus
vt in iſta cle. paulo ſupꝛa. Secũdo nota. qꝙ;

cũ queritur vtrũ dicti fratres poſſint ꝓceſſio

ſepeliri. de anche enet ſic. daia ie wer

4

mittitur fratribus lileram ſepulturam halx/
re ⁊ vno permiſſo permuũtur pᷣparatoꝛia ne/
ceſſaria. de offi. dele. c.pꝛeterea. Sed Fran. de
zab. dicit ꝙ contrariũ obſeruatur.quia non le
uatur funus niſi iubente ſacerdote parochia/
li a boc tutius ne detur materia rixe. Sed qð
dicit Fran.alicubi nõ ſerugtur. Mota ter⸗
cio ꝙ quo ad fratres.de quibus hic canonica
poꝛno limitata eſt ad quartã. Et ab taratio/

ne ſᷣm Lau. de zen. nõ licet recedi cũ ſit papa

lis. di. xrix. in memoꝛiã. In alijs aut caſibus
quãta ſit lc canonica ſtatur conſuetudini. vt
in..ic.certinicari.de ſepul. Mota quarto. ꝙ ſi
nõ relinquatur aliquid fratribo pꝛedictis ab
eo qui apud eos eligit ſepulturaʒ. ſed frater

t

da. extra de reg. iur. Quea iute ad alios q; ad
minoꝛes ⁊ pꝛedicatoꝛes nõ eſt extendend
refert tñ Fran. de zab. Yo. an. in apoſtilla di⸗
cere ꝙ Clemens. v. pꝛorogauit eam adpere
mitas. Woh. xxij. ad carmelitas. vñ ſi qs eli⸗
geret ſepulturãa apud ſoꝛoꝛes oꝛdinis mino
ri vel pdicatox cũ hec conſtituno ſit reſtrin
genda. nõ habet locũ in eis pᷣm Fran. de zab.
Hora octauo. ꝙ ſi teſtatoꝛ legarũ ſoliiit in

83 . , ,E
. .
»

pPoluere vt legatũ.pᷣm glo.pau.afran. Ho
ta nono. ꝙ ſi defunctus petierit cnʒ habitu di
coꝛum fratruʒ ſepeliri. nihilominus quarta
deæ bebit ſm glo. pau.⁊ fran. ã ⁊ ſi ad eox re

ligionẽ trãſierit in egritudinẽ de qua decede⸗

aliquis er eis datur executoꝛ. ad certam ſum ret deletur quarta. Mota decimo ſi defun

mam diſtribuendã arbitrio ſno. ipᷣe diſtri⸗
huit in fratres. gio. YJo. an. ſuꝑ verbo omni/
bus obuentionibo refert quãdam dedlarato/

riam emanaſſe a Bomifa. viij. de qua ia glo.

mentionẽ facit ꝙ canonica debetur ⁊ idem di
cit glo.quãdo decedens nihil relinquit fratri
bus. ſed mandat executoꝛibo vt ipſis fratrib⸗
Dent gliquid vel pꝛomittant.qꝙ quarta debet

qvetiam tenet Fran. de zab. ⁊ pau.qui etiam

—

dicit locũ habere hoc.non tm̃ de relictis ad de
trerminꝗtos vſus ſiie indeterminatos ⁊ lvc ſi
ue ſit vſus ſacer.vt pꝛo cõſtruendo eapellã. ſi⸗

ne nõ ſacer. vt pꝛo victu. Quinto nota ſu

per verbo funeralibo qᷓ dicãtur funeralia ⁊ di⸗/

cit glo. ibi ꝙ declarauerat Benedictus in ſua

Vetretali inter cunctas. Ylla eſſe q̃ cũ ſunere
deferuntur. ſtatuens ibi de candelis q dantur

a manus quartam non deleri. Sed q; reuo
cata eſt illa cõſtiruno
lis deberi ⁊ licet hoc

vult littera iſta et verbũ omnibo. puto etiam

teneri eos de his q̃ legatur pꝛo miſſis dicẽdis

Fran.vero de zab. poſt pau. ⁊ lau. dicitfunera
lia eſſe bona.q obueniũt eccleſie rõne funeris
ſiue ante coꝛpus condituʒ in terra ſiue poſt. ⁊
de his de bet canonica.

it rigoꝛoſum hoc tamen

Se xto querit Frã.

ctus mãdauit aliqua dari ſingulis fratribus.
ad eoꝝ cõmoditatẽ. puta emptonẽ libꝛor wi
veſtiu. hmõi etiam debetur quarta ſm glo.
pau. ⁊ Vo. de lig. 2 frãc. quia negari nõ poteſt
quin ülud ſit relictũ monaſtenio. cũnõ poſſit
religioſus capere. xij.q.i.nõ dicatis. Ytem ſi
Alunctus reliquit alicui ꝙ in eccleſia fratruʒ
faciat cõſtrui capellam ⁊ emat illioꝛnamẽta.
nihilominus eniã debetur quarta. m Jo. de
lig. qð placet ran. Mota vndecimo ſi

ta in vita ſoluit. poſtea eccleſie ſepultura in/
terdicitur.ita ꝙ ibi ſepeliri non poteſt. Dicit

idein dicit:videri ſi caſu alubi ſepelitur qꝛ foꝛ

trarium tenet Fede.in conſilijs. Et idem frã.
dezab. dicens ꝙ ſi perpetuo deler remanere ſe
pultus in alia eccleſia ſolum de relictis illi ec
cleſie vel de funeralibo dabitur canonica. qð
pꝛobat ꝑ litteram huius cle. vbi determinat
quartam dandam ſoluʒ abeccleſia in qua qͥs
ſepelitur. Hota vuodedecimo pꝛedictos
frratres non teneri ad hanc quartam. ũehis q
relinquũtur eiſdeʒ per eos qui apud illos nõ
ſepeliũtur pᷣm Innocẽ. ab archidia. ⁊ glo. Et

duãtum durẽét funeralia. an.ſ. dũ coꝛpus tra hoc eſt verum niſi fieret in fraudeʒ. vt.ſ. mo

Ditur ſepulture. vel ptotam illa diem vel per
ſeptima wl. xx. vel. xxx. diẽ vel anniuerſariuz.
Becitat ſuꝑ hoc diuerſas opi.et nõ clareſol/

Uit. In ſeptima tñ queſtõne vbi querit quid

anniuerſario. xx. vel. xxx. recitar paulũ di⸗

centem de his omnibus teleri q̈ aſferit ſibi cathedrali eccleſie que eſt parochia epiſcopi.

placere ⁊ ſubdit. Conſuetudo tamẽ nõ habet

Vtur canonica.niſi de his q̃ cum funere de

ferũtur vel que offerũtur dñ funus ẽ in eccle
ſia. Dicit etiam Fran. poſtlau. ꝙ ſi cũ funere
Dicuntur equi en armis de his deleri quarta.
RNota ſeptimo pm glo. cũ her conſtitu⸗

o ſit uns veteris coꝛ recioꝛia a ſit reſtringẽ/

riens ꝓpterea alubi eligeret ſepeliri ad ſugge
ſtionem fratrũ qinbo legat ne tenetur ad qr
tam.quia tũc debetur quarra. Mora tredeti
mo ꝓ ſi epiſcopus ſepeliat in monaſtern o mẽ
Dicantiũ. nihilominus canonica delet hoc
libi cebʒ iacere.niſi aliud diſponat ſᷣm Frã.
Hota decimoquarto ꝙ ſi ſcolaris in ſtudio
eligit ſepulturaʒ apud fratres ⁊ eis legauit de
lonis aue halet io artibo ſ is. ꝙ quarta da⸗
bitur pꝛout pꝛobabiliter dſti woteſt illi eccle⸗/
. ſie.in cuius parochia pꝛo maloꝛi. parte anm
moꝛã traxit.obſeruatur tamẽ ꝙ detur quana

vita mhilominus deletur quarta. qꝛvidetur

ſiteſtatoꝛ onauit in moꝛtis articulo vel lega

pau. ꝙ nihilominus debebitur canonica. Ex

te apud pꝛimos nõ potuit depoꝛtari.ſed con

nutthorgt

n ninnd

ſlenttleunt

bbercſbusgen

ſeſctmgtelr

Do.ſriniß

Vlanedtene

Pernparthnn
Poli ffun

Agaltenocien

Hogfetrsn

enylehd. ptln
nde Alor
unon raa
Wyltpollletn
GEdyo . odntt

1.
7

(eßean imtam
Effumvgnn
Wenci dicii

ſnofenmovn
ie. Ppan
Apnſtm
Pihnthetüre
Diniä
Cemiiezper
Mpatvaicis
Ntirnhinn
Oolihuynunmren
unm nltet⸗
Cttenoktwrin

ſaumnſtiidi⸗
Hpon hrerghen
no

n doennd,n
tmnfnipredta
Aſenetni ault

uhßghelpentt
herapſennt
uit ſepein

hbiiſlnedeſtg
ffofinrtvsne
Almmentenein

teummnlonond

Apgenn
hlertonnzſe

enſmone

ſemifvtſani⸗

urfnier

R parochiali eccleſie in qua mosabatur tempe „ril f n.
Smnm moꝛtis. Et hoc quãdo eccleſie ſunt diuerſarũ 4 ——— gehar rancen OfJartinus
RnNNIioceſum., auia ſi eſſent in eadem dioceſi ůc innnouãs dictũ peiuilegium declaraunt.
ri e, fun e non obſtante clemẽ.dudum nõ tenemura
ben fieret dimſio intereccleſiss. Nota vcimo canomcã woꝛtionem. Si in ntenereracdh
ä quinto ꝙ dicta quarta poteſt petieta frarnbo illuc verbum Pun Niker ibi declaratur
winanſ ab heredibus ſm glo.⁊ pau.qui etiam di/ eccleſiaꝑ.de bne Nuleglna nanti be.
Wugin cit ꝙ ſi bredes ſoluũt curatis lilvran vidẽtur nõ inreſii õ coꝛpa aſſumunt
— a fratribo ſaltim ope exceptõnis doli. fran. di⸗ weinlegne. de ibte e quibus ft mentõ in
Wne 42 at ꝙ gl. ẽ Pa anteq; ſolnaf legata poſſent cu, tam. ſecl Nelto pina itiner. aeeg
nimnen rafi quartã vendicare. ſediſi anteq́; vendicẽt de funeralibus debemus 8 ibus. ſe ergo
mkenn hin ſoluta ſint legata fratribo. moil amplius põr autem de legatis aenelnefine elfe non
aſſe ahe rochpr ri dnia uerff⸗vfin fdanit dictum eſt. Onde de ipo tendee ſengs Pelut
neniner, teſtatoꝛ ꝑ loc littera iſta qᷓ nibil maãdat here legij pleni jen Her Ipi 14
n Rn Dibus. ſed tm̃ ip̃is frattibo ꝙ tantũ quartain balecur. ue ſupan in peiina pie vbiplenits
en ſoluantq tenet ʒen. Si tamen heredes ſol⸗/ D , „„ 82“
—— erüt quartam curats. füc pꝛocedit dictum De ſe pulmre 8. Viii
amun pauli. ꝙ ſi fratres petantintegrũ legatuimn po pꝛohibitione in eccleſia el cinmit * Lrere
iiine terũt ercludi erceptione wli. Nota ſedeci coſacro nõ debẽt ſepeli nffalenpri nelo;
lti un moè fratres pceuruntes frmudes circa iſtam Acrona wet ſepelg ana cripti. Pꝛimo .
eininonnt. L 9 nullus infidelis nec iudeus
imin ngateris. vt allia pꝛocurant relinqui ſoꝛoꝛibo nec paganus nec
Gnn den uia pꝛocu nqui ſoꝛoꝛibo ſvreticus etiam ſi poſt moꝛtem
nglm ſancte Clare vel amicis. de quibus cõfidant . diſti n awareat. de be
Aquri e ver amels. reſi.de conſe. diſtinc.i.eccleſia:
changne qui non tenentur ad canonicã. que exempla ſe . n. . xxiiij. q. .
manmen Punit paulus 1 hmõt. ꝙ in hoc caſu tenẽtur neecnndapraPreneentlin toent
aiH ad lo. . ad reſlitutõnẽ eoꝛum in quibus dã amento. Et erponit Hoſtiẽ. etiam ſi quis ibi
— zißegei um in quibus dã vulnus letale acceperit. licz poſtea ſi ire /
ufn. Büomn müiari ſunt curana quo ad rõnem coꝛaz deo rit qui quanis peniteat ⁊ ei euc gineritire⸗
INhn ꝙ ſi fratres qui procurauerũt hãc fraudẽ non negetur. carebit tam 16 anhe ie non
Abſoluendli. dicit Aau. ꝙ ver oꝛdinem äs ica ſepultu
S ſtitutio iuxta oꝛdinẽ woſitum. de pꝛiuit. clem̃. 1. extra de toꝛn ea. c. i. lvc tamen d illo intel⸗/
Kamnd religioſi. nẽ poſitum.de pꝛiuił. clem. ligitur qui venit cauſa exercendi ſe in toꝛne/
inerine religioſi. Mora decimoſeptimo et vltimo. atnẽto. Et ſm guil. de armigeri m toene/
Nrnitiihtin wvad quartam ſſtam ſoluendã nõ woſſunt cõ eis in armis ſeruiũt. ſecus Taſtanditae dr
Frlli pochinarin. nec röõne huius halxt iuriſy ſa curioſitati lerng atantbgtran
9 curioſitatis ⁊ hmõi.extra de toꝛne
rnr naniizu ditionẽ aliquã contra eos. quis obſtant eoꝛũ c.q. Cercio ꝓh etur ſepufrurg illis amétis.
EMISNNANN eremptõnes. p clemẽ. em̃ iſtã 2 u c.ij.Cercio ꝓhiletur ſepultura illis qui ſe oc⸗
M remptõnes. p clemẽ. em iſt reuocãturpꝛi/ cidũt. vr. xiij.q.qᷣ.quibi riß hr.
aönndu mlegia quoꝛñcſñq; etiã exemptoꝛũ inquantrũ ꝙ in q.ij.quibus.⁊.xriij.q.v.placuit
1 iann mnaairenr ſoſn e in⸗ n ſe erorng in aallgenclu eſt m guil. ſi interfecerũt ſe
ſmeniNi H Harte. ea nõ ex deſparatione.vel irg cũdia. ſecus ſi ex fatun
tollũturpꝛiuilegia exemptionis.cñ obligatõ ſparatione. vel irgcũñdia. ſecus ſi ex fatui/
mmnansckan 5 ptionis.cũ obligatõ tate ⁊ hmõi..Onde ſic dicit ber.extra eo
asl ad quarram poſſit eſſe durante exempti Ti icit ber. extra eo.ex ꝑ
Nmiinteli Sed coercio ſi ʒiudi ptione. te. Si quis pꝛopter fugain pꝛecipitaret ſe in
* it per ſuuz iudicem.ſ.papam vł ui Niet pitaret ſe in
Penuocetn leuanmn mltalrachcocelere⸗ ſ.papam vł aquamquia ſic credebat inde euadere nõ im
1. niſi aliud cõcederer̃᷑ oꝛdinarijs ſfᷣim putatur ei. ⁊ſi Smae eiaaere no im
eenNNα glo. a pan, licet aliqui contrariũ dicã putatur ei. ⁊ ſi contrariũ eueniat. Et hoc cu
HH 1. licerg ontrariũ dicät Sed pꝛo bono ⁊ licito! t. Et hoc cuʒ
xticeres nota o. xxi. qui 52 vno ⁊ licito poc facit ar. diſtin.xiij.nerui
muirnni tis ad perpetuñ cultum factuʒ eccleſus ipſi iſſe confeſſi mamſeltum non
èê aa pererun cnitn We i us fuiſſe confeſſim vel non cõmuni
Ailhiekt, oꝛdinis ab eligentibus ibi ſepulturã. aut enã in anno.extrade Vinartesranſeo ſemel
ien a he mo leurne Potantijs Fienn veſtitu. vel an? Er hoc intellige mſi ſe ſuper or emnencanet
iermmmm uerſarijs. ſeptimo. rr. vel. xxx. aut eciam de in articulo moꝛnis confirendo ⁊ cõmu et
e er 8 G 1 At ecian moꝛtis confitendo ⁊ cõmunicãd
larusnitul bis qᷓ abſolute de fratribus legantur in vltij xrel ſaltim ſigna cõtritionis ⁊ hmõi er d
R mis volũtanbus. nec fr nl ſaltin igne cofricfonis æ hinõl emenda
thiommn GNN I .nec fratres nec executoꝛes tionis oſtendiſſet in fi ig tũc non neg
nne ien teſtamentoꝝ teneãtur aliquit ue onmis ſſſet in fine.quia tũc non nega⸗
er i gluſ teſtamentoꝝ teneãtur aliquibus eccleſus ad bitur ſepulrura. quod etiã dici nesa
iani canonicã poꝛtionẽ. Quod pꝛiuilegiũ fint p/ Quinto pꝛohi Anoc etti icit Vo w ynor.
5oso1 onẽ. Quod pꝛiuilegiñ fiit po/ Quinto pꝛohibetur 9⸗ pmok.
ſtea p grego. ri.ꝛ p multos alios innouatum pꝛietari hibetur mongcho qui reperitur
NAN ſea quig ipe No. woſt conceſt os innouatum xpꝛietarius ĩ fine.extra de ſt
ſanastest dquia ipe Ao.poſt conceſſionẽ pꝛiuilegi ꝓp: extra de ſta. mo. ca ſuꝑ quo
umdm mulgationeſn ſege onẽ pꝛiuilegij ꝓ dam. talis debet ſepeliriĩ ſterquilinio. Se
itg nein fegt clemamſtinaꝑ ⁊ in epehrii ſterginimo. Sexto
rie⸗ gatione coſtit lemaſtinaꝑ in pmul, blaſphemus dei. extra de maledi. in fi. Sep
H utones inſtituurur habent vi ra de maledi. in . Sepii
woi 4 Loeꝛem. ideo aliqui tur ⁊ habent vi mo generaliter omilibet noroꝛius pe DR
oß goꝛem. ideo aliqui voctoꝛes dicebãt clemen. cedens in ipſo us peccatoꝛde
vmtag frangere ⁊ tollere iᷣm pꝛiuũegiũ. llij contra le lens in ipſo notoꝛio moꝛtali eſt pꝛiuãdus
diN legiũ. Alij leriri e 0210 mROtseN Peinadus
iun! pm pꝛinnes Alijcontra lepultuxa eccleſiaſtica.xiij.q.ij.quibo 7.c., non
△ £△ —

Lapitilum

–—

* V

Zitulus

eſtimemus. Et hoc locum haber ſr nõ ſint ec/

cCleſie recõciliati ꝑ penitentiã vel ſi non apa⸗/

7 —

rent ſaltim ſigna cõtritionis in eis. adquod

pꝛobandũ ſuſticit vnus teſtis. xxvi. q. vi.ꝗq re

ceqdunt.quia tũc ſepeliendi eſent. Sed here⸗/
des tenentur ſatiffacere pꝛo eis extra eo. pa7/
rochiano excepto tamen eo à moꝛiur in toꝛ
neaimento. vt dictum eſt. Atem pꝛohibetur

ſepultura manifeſtis vſurarijs. Item tem/

wpre interdicti illis de ilio locovbi eſt poſitum

interdictum dum durat. Item excõmunica

q..ij.ſane. Atem excõmunicatio etiam mino/

ri.quãdo.i.hoc ẽ notoꝛiũ ſᷣm guil.de his pluè⸗

ra habes ptinentia ad declarationẽ infra. D.e

ſepultura autẽ talin. Mota ſi aliquis pᷣdi/
cctoꝛum qiunbus de iure pꝛohivetur ſepultura
eccleſiaſtica ſepultus fuerit i loco ſacro.ſi coꝛn

pus eius diſcerni poſſit ab omibo alijs. exhu/

mandus eſt ⁊ pꝛouciendus eſt extra locuʒ ſa/
crinn alias non. ertra eo. ſacris.n eccleſia ſi ꝭ/
ue cimiteriũ reconcilianduz. extra de cõſe. ec/

dle.conſuluiſti. occulti tamen peccatoꝛes ſepe

liendi. quia manifeſtari nõ debet peccatuin al
ferius occultũ ꝑ viam iſtam. latentia em̃ pee
cata vindictam non halent. dicitausuſtinus

puta confitetur aliquis parochiali. de aliquo
crimine occulto quod non pꝛoponit dimitte

re. pꝛopter qð nec abſoluit᷑.ſi talis petat alia

ſacramenta.parochialis non poteſt enegare
nec tandẽ eccleſiaſticã ſepu turã. Sepelien

tes autein tales ſcienter peccant moꝛtaliter.

quia contra decre:a ⁊ oꝛdinatõnes eccleſie fa

CLuũt.arg. xxv. q.i.violatoꝛes. Sepeliẽtes añũt

ſcienter publice ercõmunicatos velnomina
tim interdictos vel manifeſtos vſurarios vl

rra peccatum enani incurrũt maioꝛem excõi⸗

cationem. cinus materie declarationeʒ habes
Ddiffn ſe in ti.de excõmunicatione. Apᷣis etiaʒ

ſepultis nocet ſi hoc pꝛocirarũt qma de ſua p
ſumprtione grauius in inferno puniũtur. Oñ

grego. Quos peccata grauioꝛa depꝛimũt. ſi ſe
in ſacris locis ſepeliri faciũt.teſtat.vt de ſua pᷣ

Dequibuſdam F.ir.

quibo poſſet eſſe dubii. vtum debeant ſee
lir in loco ſacro vel ſepulti dimirti. Hota

ergo pꝛimo. ꝙ ſi aliquis parochian ſiti moꝛ
nus qin nõ ſit cõfeſus infra annũ ſuo ſacer/
Vr.. nec actepit euchariſtiam. ;ins vide
wſacerdos poſſit ei interdicere ſepulturam.
per. c omnis. de peni. ⁊ re. Yo. tamẽ de ymol.
credit contrarin. Ratio q? in dubio debet pꝛe
lumi ͤ nõ deliuerit. ⁊ nõſint immemoꝛ
aluſis eterne.i.q.vij,c.ſancimus. Potuit,n.

è

terd tica Penitere et tüc eſt impot
to excõmunicatõe mnaioꝛi etiã iniuſte.xxiiij.

Fniceaf 3

dicere poteſt. qu

— .
„ 2 . 4 .—*
„ „. .. 1— RSr
4. — ä
. 6 —
4 . 2 X„ .

glijs legitime confiteri quia mendicantit
fratribo. vt bater er le vadumen de guacon
ſilio abſtinere ab euchariſtia. 2 non delet pꝛe,
ſumi ꝙ non fecerit. Item ſi delictuͦ tale enſer
occulium ⁊ per hoc non delet publicari. ergo
⁊c. Rapto:i rerum per violentiam ſi halxt vñ
poſſit reddere ablara. niſi reſtiuar vel ſecun/
dendo faciat. denegabũ̃

kakenn enaen re ine
tur ei ſacramenta a ſepultura. Si vero en ha/
teret vnde redderet diſtunit vip ad mandn
enitere et iuc eſt inpotens ad reſtituechim
ſi alias eſt contritus ⁊ diſpoſitus ad reſtitue/
dum ſipo ſet. dabütur ei ſacramenta. ſed pꝛi
Uahitur ſepultura eccleſiaſtica ad terrorè ali
oꝛum niſi parentes velamici eius vellet reſti
tuere pꝛo eo.quia tũc non pꝛiuabit᷑ ſepuitura
Et muitomagis pnuabitur ſepultura. immo
ſacramentis ſi eſt impemitens. extra de rap.
ca. er litieris. ⁊.ca.ſup eo. Et intelligit iſteri
goꝛ de raptoꝛib manijeſtis non occultis m
Inno. ar. in dicto. c, ſuper eo. Suſpenſiis el
alio modo ĩſtitutus pꝛopter ſcelera ſua ſimo
riatur inpenitens venegantur ei ſacramenta
2 ſepultura. Sed ſiſſunt contriti. ſicutnecpe
nitentia nec viatici. ita nec ſepultura negan
da eſt. ciii.q.ii.c.fi. Oerũ ad deponenduʒ eos
de patibulis requiritur licentia iudicis ſecu
laris.qui debet faciliter eam concedere. Zu

quã habet in vtero moꝛtuam ſepeliendam eẽ

cum ea. Sed ſi dubitatur de vita pꝛolis. ſcin

denda eſt a ſeparandus ſetus ⁊ ſi moꝛtuus in
uUeniretur, tic extra locimm ſacruz ſetus reiõ
vetur m Hoſti. De cadauere autem iam ſe
pulto vel etiam ſepeliendo quia ſi dubitatur
vtrũ ſint ipiani vel inſideles. vei excõmuni
cari i melioꝛem partem interpretandũ eſt.

miſi aliqua pꝛobabilitas eẽe de opoſito. xiij.

—

q.ni. non eſtimemus.

Citulus vndecimus de ſtatu hoſpitalario/
tum. de iuriſditionibo. et ceteris ad ea perti

apitulum pꝛimum.
HBGBeo gutem mendi
cus ſum ⁊ pauper. vominus ſolici
ttttius eſt mei.p̃s. xxxix. Clarumè ꝙ
Em coꝛticem littere illud non poteſt intelligi
de ipſo Dauid loquente. cum non fuerit pau
per. ſedoiues ⁊ rer iſraſxl. Spn aliter autẽi.
de paupertate internali ipᷣe er qinlilet iuſtus
re poteſt. quia mẽdicus ſum in gratintis
lonis mi ex me Dabens. auper in natiali

bus parum.ſ. halvns vigoꝛis in cognoſcẽdo
Verum ⁊ aipetendo bomim. Sed cominus

eſedmmonr
fent fine⸗
ſuieinee
cgrllenoſne

lier peegnãs ſi ipa moꝛtua certii eſt ⁊ pꝛolem
Iietntuer,

in ſacris locis ſepeliri facint.reſtat.vt de ſua p ventibo. De cõditione hoſpitalarioꝛum.
ſunnptione iudicent᷑.xiij.q.ij.ca.cum grauia.

fſonshanme)

iAs Pirti

ObtNoeeln

tneſiunihe

pgpernansin
Polirerecinut
Gtofntweyntn
ſoourentanume

prnurn.
Nmnn
ſighenwin
0hlanſtei
,ſnunne
nintitin
Mtxfanentt
Pnnitriadh⸗
Nunitndsn
Muethencſatre
ſulhwtegenſis
leſlansfunes

tunleles dſo

ftan igrinme

Mun Panpers

Meneriingn

tnrcſtnit
benbalens n

innnigante

Uennign
ninbttan
flnmnica
gclminie

uungieſten

S
S
.

21

–

—
=
S
ò

–
E
=-=.

2
=.
E

Pſeſtinenmne,

aipenſin
nmſefeme

ene

MseuI
„Alfänenmni
nmnanneſen
SrNEIE
siheraneiin
NNe
edidcmnd

ſerndsIIHe

Nicem oanerie
hoa Deaann
peendl
obahintes ee
nemus,

Lapitulum

ſlicitus eſt ad pꝛouidẽdum homini de vtro
Gper legem ꝛ enam ſacramenta. Quantum
gauitem ad litteram loquendo in perſona xp̃i.

ℳ—

certum eſt ꝙ rpᷣs fuit paupera mẽdicus. quo
agd vſum tempalium. Or em ait apoſtolus ad
Ephe. ij.c. deus qui eſt diues in milericoꝛdia
pꝛopter nos egenue faciuis . vt nos ſua pau
pertate ditaret. Et cum etiam ſᷣm humanita
tem omniũwerum cominiũ haberet. pꝛopter
gquod JYohã. in apocalip. vidit ipim deifilium
haberẽ in ſemoꝛe ſuo. id ẽ in huanitate. Rer

—

regum ⁊ vominus vominantin. Onde ⁊ pila

vt nobis exemplum pꝛeberet. ſ. conternptus

mundanoꝛ um. m illud Zluguſti. ommia ter

rena cõtempſit homo xpᷣus.vt contemnẽda

.

eſſe demonſtraret. Pauper ergo fuit. qinavt

ppe ait. Filius homimis non halet vbi caput
ſuũ reclinet. Oath. viij. ca. OJendicus quia
erx elemoſinis q̃ ſibi ⁊ diſcipulis dabãtur.ſu/
ſtentabantur ilia habens in cõmuni cum apo
ſtolis. Oñ auguſti. habebat wominus locilos
obſata a fidelibo conſeruans. vt ſuis et alioꝝ
necenſitanbo puideret. xxiij.q.iij. duo iſta.
pauper natus eſt. quẽ mater pannis viliboin
uoluit reclinauit in pꝛeſepio. Sed oñs ſoli
citus fuit de eo mittendo. reges magos q euʒ
honorarent et auro contra inopiam ſubleua
rent. Sed mater ſanctmima ſciens filiuz am

pilect paupertatem. Cito im ber. diſperſit de
dit pauperib. Yta vt in die purificationis.
nõ agnũ ſed par iurturũ. vel pullos colũbarũ
ca. Cõuerſaturus in mudo pauperem ſcolaʒ
Onſcipuloꝛũ elegit ipſe pauper. ſed mulieres
ſancte q̃ eum ſequebãtur in vctrina audien
da mimiſtrabãt ei de facultatibo ſins. vt dicit᷑

Lu. viij. Et nudus in cruce moꝛtuus pᷣ pau
pertate ⁊ mendicitate.ſepultus eſt in alieno

ſepulchro ⁊ erpenſis alienis.ſicut ergo comi
nus ſolicitus fuit eis in conuerſando inſpirã
comulieres. alios ad ſubuenienduʒ ſue ne

ceſſitati.ita ⁊ in moꝛte ad pꝛouidenduʒ de ſe
pultura. Pauperes ait ipᷣe.ſemper halvbitis
vobiſcam. SJath. xxvi. Et alq quidem pau

pertatem ferũt inuite. Alij patieter ſuſfferũt
Mconee aſſumũt.vt veri religioſi dicentes
¶u

iero. habens viciũ ⁊ veſtitum his cõten

tus ero. nudaʒ crucem. nudus ſequar. xij.q.
i. clericus.q;uis.n. in ea non conſiſtat pfectio
anime. ſed in charitate m apoſto. ad Colo.
iij. ſuper omnia charitatem habete.qð ẽ vin⸗
culũ ꝑfecrõnisað diſuede

clarat ber. tlv. e.

ad perfectionem. omnibo famen paupenbus

inuitis vel volñtarijs wuminus ſolcius ẽ

.

mnidendo eis. &t pauper quide dicit᷑ quaſi pa

rum habens. Sed mendicus quaſi manu di
cens. auod plus eſt. ſpetens elemoſinam.
pꝛopterea inſpirauit mentes hom mũ ad ſo⸗
uenduʒ hoſpitalia in quibus pꝛouidegt᷑ pau
peribus 1 mendicis ſiue ſanis ſiue inſrmia
ſiue paruulis verelictis. vnde 2 quilibet eoꝛũ

dicere poteſt cũ ſuo capite rpᷣo. Ego mẽdieus
ſum ⁊ pauper. deus ſolicitus eſt mei. Hotfeſt

etiam dici. ꝙ ideo poſt mendicitate m. adit
paupertatem fanq; quid plus qiia medicus
petens aliquãdo multa recepit.⁊ ſic non erit

pauper. ſed quando eniã petendo parum in/

uenit. tũc eſt mendicus ⁊ pauper. vt lgaʒarus
vlceroſus mendicus petẽs a diuite epulone.
ſedet pauꝑ ⁊ nemo illi dabat de micis q̃ cade
bant de menſa diuitis. u. xvi. ſolicitus ẽ añt

ůcominus hoꝛum paupex tripliciter nec enĩ

Plures homines ad hoſpitalia pꝛo eis faciẽ

da. votanda 1 legata ⁊ elemoſinas augẽda

inſpiransodo.—e
Zd hoſpitalia ſe regenda. pauperibus ſer⸗/

—

uiendo ⁊ pꝛouidendo alios inſtigando.

Ald ipſa conſeruanda ⁊ diligenter exercenda
hoſpitalitate pꝛelatos ad hec inquirenda. mã
danoooo. V
Quãtũ ad hoſpi .i.
talarios ⁊ ſeruitoꝛes pauperum. Sciendum
ꝙœ opoꝛtet eos eſſe munitos magna panẽtia
⁊ benign tate nec attendant ad qualitatẽ eo⸗
rui qui ahquando ingrati 1 diſcoli ſunt.ſed
ad perſon quãrepᷣſentant in ſua neceſſitate
ſq; vminũ iheſum xpᷣm. qui ait OJath. rxv.

auod vni ex minimis meis feciſtis mihi feci
ſtis. Et ad pꝛemiũ quod inde habẽt expecta

re. ſ.xegnũ celoꝝ. dicef.n. eis a xpᷣo vt ipᷣe te⸗
ſtarur. Nenite benedicti patris mei ꝑeivite
regnũ vobhis paratum ⁊ quaſi cauſam cõceſ/
ſionis regni aſſignans ſubdit.Eſuriui.n. de

diſtis mibi mãducare ⁊c. hoſpes eram ⁊ col
legiſtis me.ſ.inpegrino vos hoſpitalarij.in

firmus fui.ſ. in paupꝑe ĩfirmo et viſitaſtis me

vos ſeruitoꝛes ſeruitoꝛnm. Et certum ẽ ꝙ q̃

libet bonus filius patri ſuo. ſeruus wmino.
amicus amico. cum magno affectu 2 diligen
tia debet ſeruire in neceſſitatibus.ſed mmulto/⸗
magis fieri debet xpᷣo patri wnino amico no

ſtro in pauperibus. caueattñ ſibi a peregn/

nis ne aſpoꝛtent bona hoſpitalis. Ot.n. dicit

gratianus. de pe. di. i. mus in pera. igms in ſi

aA HHHſe. q. (xxxiii: ar. 1.?« Bohã. caſſianus in collg. nu. ſerpens in gremio. malereinunerant ho⸗
ammmn i ppꝛima moyſi. eſt tamẽ inſtrumentũ tendedi ſpites ſuos. Cũ charitate autem ⁊ benignita
ℳ iij

Ziiulus

te recipiat nõ cum murmuratione. ſm illud
apoſtoli. Hoſpitalis ſinemurmuratõne. Cir⸗/

ca infirmos autem debet hoſpitalarius tria
obſernare. Pꝛimo vt pꝛouideat eis de ſa/
cramentis. ⁊ valde laudabilis mos eſt. vt in
pꝛincipio quãdo hoſpitale intrat inſfirmus ſi

poteſt confiteatur vel poſtea vł quando aggra

uatur infirmitas ⁊ de cõfeſſone. cõmunione

⁊extrema vnctione pꝛouideat tempe ſuo per
ſe vel ꝑ alium ſuffidentem.⁊ ſi nõ habet mit/
tat pꝛo aliquo ydoneo ⁊ de bonis ſuis permit⸗

tat infirmũ diſponere ad placitũ poteſt ramẽ
ei recõmendare hoſpitale. qð etiam ex ſeil/
le debet libere facere. Secundo debet de ne

ceſſaris eis pꝛouidere nõ ſolum ad victinn.
ſed etiam medicũ ⁊ medicinas ſi eſthoſpita
le pꝛo infirmis de putatum. hic tamen p̃m fa

cultatem lvſpitalis. Et medici etiam ſinõ re

ciperent ſalariũ.vt quia hoſpitale eſſer tenue
gratis debent pꝛouidere. Ooꝛtem enim lan
guentibo pꝛobatur inferre qui hanc cñ poteſt
nõ excludit. inquit Simacus papa.di. xxxiij
Si autem eſt opulentũ congruũ eſt ei pꝛoui⸗
ere de cõgruo ſalario. quia nemo cogitur de
ſuo facere beneficĩũ. Cercõ debet eum pſe
rvel ꝑ alios hoꝛtari ad patientiã bonis verbis
⁊ ſanctoꝛũ e xemplis qui patienter ſuſtinue/
rũt graues ⁊ diuturnas infirmitates ⁊ neceſ⸗
ſitates vt Vob. Chobia grego.papa. Bernar/
dus Egidius et alij.⁊ ſtunulũ carnis darum
paulo apoſtolo. Fluguſtinus ⁊ quidam alij in
telligunt fuiſſe aliquã infirmitatẽ coꝛpalem
ſiue hiliacam paſſionẽ ſiue wloꝛem capitis q̃
ramẽ dicebat. libenter gloꝛiabor in infirmita
tibus meis. vt inhabitet in me virtus xpi.ij.
Coꝛinth. xij. Et Zlmbꝛo.de pe.di.i.quod no/⸗

cet coꝛpoꝛi iuuat ſpũm.⁊ egritudo carnis pec
catum repellit. Et ſi infirmus conqueritur de

bet tamẽ ſeruiens ei compati ⁊ conſolare non

increpare dure.Diabolus enim aliquãdo ſti

mulat infirmũ ira ⁊ ſernientem tedio ⁊ impa
tientia. vt ab vtriſq; auferat meritũ ſuũ. Dñ
legitur de quodam in vitaſpatrũ victo Eulo/⸗
Sio.qui ſuſeepit quendã pauperem lepꝛoſum
in wmũ ſuam ad ſeruiendũ in obſequiũ dei.
1 poſt plures annos.qinbo Eulogius cñ om̃i
diligentia deſeruierat. Qemũ cepit lepꝛoſus
inſtigante diabolo turbari.⁊ de omnibo qᷓ ſibi
CEulogius faciebat in ſeruiendo con q̃ri. etiaʒ
eum ↄtumeliando ⁊ petendo ꝙ reponeret eũ
in locum pꝛiſtinũ vnde ſumpierat. ꝓpter er
Pſeuerantes querelas quaſi incitabatur eum
Dimittere.ſed ſanioꝛi ductus conſilio perſua
ſit infirmo.vt ambo accederent pꝛo cõſilio in

hace re ad ſanctũ anthvniũ. &.ρνο0aduenien

tibus auditis beatus antlvnius lepꝛoſum re

. 7

pꝛelendit de ſua ingratitudine erga ſemien/

.

–—

tem ꝛ emogiũ de ſua impatientia ꝛ tedio erga
infirni iraſtentem eelarang hoc bꝛocedere
ex innidia dialboli qui pꝛocurabat p hoc ens
verdere meritũ acqui hoc eo⸗

remunergatio eoꝛum. qui conſolati reuerten?
tes ad ſiia in lvna patientia. indead modicuʒ

migrarũt ad minũ leto iiſie.

ad epiſcopos ſpectat pꝛelatos ⁊ patronos, cir

ca hoſpitalia debent habere diligenna oyhot

dicitur.e xtra de religio.o. de renodochijs. 7

alijs ſimilibus p ſolicitudinem epiſcopoꝛum
in quoꝝ dioceſi exiſtũt. ad eaſdem vtilitates
quibo conſtituta ſunt oꝛ dinentur. Euge. ſu)
per hac decretali eximius voctoꝛ apꝰ de ca/
ſtella.ſecit contractũ eũ queſtionibo centum
vel circa que infra ponũtur bꝛeuiterad decla/
rationem huius materie hoſpitaliũ.⁊ in. ca.
lec dicit vrbanus. ꝙ ſi locus ad hoſpitalita/⸗
tis vſum ⁊ pauperum pꝛouiſionem fuerit ſi/
cut moꝛis eſt auctoꝛitate pontiſicis conſtitu⸗
tus.cum ſit religioſus non deber humamsvpſꝗ

bus deputari ſicut de veſtibo ⁊ ligneis vaſis ⁊

alus vtenſilibus ad cultũ religionis ꝑpontiũ
cem deputatis. 7. . q.i. dicitur quecuiq res ec·
cleſiaſtice ſunt. cõuenit cũ omni diligentia et
lona fideque deo debet quia omnia pꝛouidet
cũcta inducat. gulernari ⁊ diſpenſari cñ iu⸗

dicio epiſcopi er poteſtate. emius totius ple/
bis anime ſunt cõmiſſe. ex concilio anthioce
no. q intelligitur quando hoſpirale non ha
ber patronũ vel nõ exemptum. Nam ſi ha⸗
let patronũ ad eum patronũ peruner pꝛouii⸗
ſcopum viſitare. vr infra patebit. Jncle/
men. quia contingit. de relig. . quig hoſpita
liñ rectoꝛes locox ipoꝛũ cura poſtpoſita. wona
res ⁊ iura ipᷣoꝝ interdum ab occupatoꝛum et
vſurpatoꝛum mamibo exelicere negligur.an

immo ea collabi 2 perdi wmos echificia ru
inis deſoꝛmari ꝑmittũt ⁊ non attento ꝙ loca
jipa ad hoc fundata. ⁊ fideliũ erogationibus
ctata fuerint vt pauperes reciperentimbiex
ex pꝛouenrtibo ſuſtentarentur eoꝛũ id renuunt

inhumaniter facere. ꝓuentus ipſos in vſus
ſuos damnabiles cõuertẽdo ⁊c. Sancimus

vt hi ad quos pꝑtiner loca ipa ſtudeant in pꝛe
dictis ommbo ſalubriter reſoꝛmare ac occu⸗

pata deꝑdita ⁊ alie ta in ſtatum debitum re

duci faciãt ad ipᷣaꝝ mmiſerabifin pſonarum re

lvꝛtans eos ad conſtanniq quia in bꝛeileſer .

ſpitalitas ibi ſeruetur pm illud ad quod ſunt
oꝛdinata a tempalia bene diſpenſentur vnde

Pmnconirapen
mechstöheſen
ante muleeer
feckenteräleg

peilen
lohini

ſfſfoniinn
ſſſrumms Dan
arekkſrccocei
peakstaint
ntepilnel
erneenſokrtn
Cterecerd
Min orn
Tyrolinn Den
feſengnmn
Nepmufarn
Mebrojben:
ſelcppneurt
nienr d
Cpincunwgegene
Urebhamgene
ſthneppzelnfe
ſmemofutmert
nmnwroſunin
Crhoſpra wenn

—

wnunt ni

iallarenn Etre
bſeachrrni
Uhtunſtaugre
Ahcfunergoce
nſheniasan

(hnomennae

Urchnindonnn
gtummeme
ſeltſtnegto
Poefrighne
guen Nnigoon
Menmaaſen⸗

mamogne

Wenmisdan
micigeſn
namünrranr
Mgehofiil
u gimat
nm wnſon
oiennA

e

ereian
rg itti
wa petem
tcin air
oen den
innimmn
an
emIN1
berönienpe
inmie

Lapitulum

Haaultates eoꝛum rectoꝛes ipos cpellere nõ

obmittant.in quo ſi cõmiſerint nesligentiaʒ
vel defectum oꝛdinariis locoꝝ iniũgimus.vt

etiam ſi pia loca pꝛedicta exemptionis pꝛiui⸗
legio munita. conſiſtat ꝑſeipos vel alios im
pileant omnia pdicta. 1 ſinguli ⁊ rectoꝛes eoſ

dem vtiq; non exemptos ia. Exemptos ve
ro et als pꝛiuilegiatos apoſtolica ad id aucto

ritate compellant cõtradictoꝛes cuiuſcũq; ſta

tus aut conditionis exiſtant. ac pꝛebẽtes eiſ/
dem contra pꝛemiſia conſiliũ.auriliũ vł fauo

rem per cenſuraʒ ecdeſiaſticã ⁊ aliis iuris re⸗

medijs cõpeſcendo ⁊c. Ex iſta clemen.decla⸗
ran:ur multe er queſtõib infra poſuis.vnde

frequenterallegatur.

De his que perti nent ad hoſpita larios et
Capitulum ſecundum.

HPitandum primo.

ꝙ lvſpitalia diuerſis nominibus
nũcupãtur vt.n.dicit glo.xxiij.q.

vii. ſancimus. Dicũtur. n. aliquaãdo ſinodo/

cloia. eſt ſinodochium locus venerabilisvbi

pauperes ⁊ peregrini recipiũtur. Dicit᷑ etiaʒ

patrochopiũñ locus.ſ.vbi pauperes ⁊ pꝛopter

ſenectutem ſoli infirmi curantur. hoꝛphano/

trophium ẽ locus vbi pueri parentiby oꝛbati
paſcũtur. O ꝛplvtrophiñ. eſt locus in quo in⸗/

fantes alũtur. Dicũtur ⁊ alijs nomimbꝰ ma/
gis vſitatis. vt comus dei. comus miſericoꝛ⸗
die. cvmus fraternitatis. dvomus pietatis.vo
mus ſancti laʒari hmõi. Et dieit Lapus de
caſtelł. ꝙ pꝛimus hoſpita larius fint Yoticus
nomine. vt. C. de epi. cle.l. i. Sed quo ad re
cipiendum peregrinos in oomo pꝛopꝛia legi
tur de abꝛaham gene. xvii. quem imitatus ẽ
Toth nepos eius gene.xix. In nouo aũtte /
ſtamento fuit.martha. que recepit frequẽter
xpᷣm in wmo ſua in bethania. Lu. x. vnde di
citur hoſpita wmini. Queritur aũt ſecun

w virum poſſit inſtitui aliqua religio ad ho//

ſpiralitatem. Et reſpondet lapus allegando
tv. ſe. ſe. q. clrex viij. ar. ij. ſic. Et rano eſt.
quia cum ſtatus religionis ſit quaſi quoddaʒ
exercinium perducendi ad ꝑfectionem chari⸗
tatis. Charitatis autẽ diuerſa ſunt opera.qꝛ
quedam ꝑtinentia ad vitam contemplatiuĩ
quavacatur deo quedã ad actiuã qua intendi
tur charitan pꝛoximi. Inter oꝑa vite actiue

quibus exercetur charitas ad pꝛoximũ eſt o

ſpitalitas ſumesdo lar Sciendũ eſt tame
ꝙ ahud eſt religionẽ eſſe fundatã ad hoſpita
litatem. vt religio cruciſeroꝝ.⁊ ſancti antho/

nij de vienna. ⁊ ſancti galli de foꝛẽtia ⁊ hmõi

1 s

Aliud eſtreligioſos habere hoſpitalia. vt ſan
cti Vohannis hieroſolimitani. ⁊ ſancte mma⸗
riethleutunicoꝛum ⁊ calatrenfiuz et hmõi.Et
pꝛumo modo illud eſt exerciti. cui pꝛz ncepa
liter inſiſtere debent. a pꝛincipale inſtrumetrfiũi
P dquod venire delvnt ad perfectionem chari
tatis. Secũdo mõ habent peo pꝛicopali aliud
erercinũ ⁊ inſtrumẽtũ quo tendũt ad ꝑfectio

nem.tamẽ ⁊ hoſpitalitatem ſeruant ad quaʒ
generaliter tenentur omnes clerici.vt patet.
diſti. xlij. p totum.⁊ multomagis religioſi.ex

tra de pꝛelen. c.de monachis. Onde Hiero.

ait in quadã epiſtola.Omnes ad nos venien
tes leta fronte ſuſcipimus ⁊ eis ꝑedes ablui

mus pꝛeter hereticos. Et Benedictus hoc eti

am mandat in regula immo etiam et quadaʒ

pia coactione inuitandi ſunt. Exemplo illoꝝ

euntiuʒ in emaus.qui ypᷣm eſtimantes pere
grinũ coegerunt eum ad manendũ Luce. vlr.
Et multomagis facere tenentur habentes ad

hoc hoſpitalia oꝛdinata. de quibo dicrum eſt

Queritur rercio.vtrũ religioſus poſſit pᷣfici

hoſpitali. Reſpondet lapus.ꝙ glo.de religio.
w. in clemen.tenet ꝙ non. &t ratio eſt qꝛ qð
monachus extra monaſteriũ intituletur hoc
eſt pꝛopter curam animarum. de reguia. c. ſuj

per eo. vbi ergo hoſpitale regimẽ cura careat
ceſſat ratio iſta. ergo nõ poreſt ibi pꝛeſici.ideʒ

tenet Fride. de ſenis in cõſilio.xxviij. Et pau
lus de leaʒ. in cle. cum contingit.de relig. wv.

addens niſi eſſet hoſpitale alicuius religiõis
Lapus autem dicit diſtinguendũ. ꝙ ſi religi

oſus ille.qui pꝛeficitur ſit religionis que pꝛin
cipaliterẽ fundata et dedita hoſpitalitati.vt
ſancti anthonij. ⁊ ſancti galli de floꝛẽtia ⁊ hu
iuſmodi.non video quare nõ ponſit pꝛefici lvv

ſoitali. Sed ſi religioſus non eſt talis religio
nis ſcilicet pꝛincipaliter inſtitute ad hoſpita

litatem. Lũc ſubdiſtinguitur. quia aut hoſpi

tale eſt ãnexũ eccleſie curate.et tũc pꝛefici po
teſt hoſpitali propter curam aut etiaʒ ipᷣm ho
ſpitale pabet collegiũ religioſoꝛum a quibus
eligit᷑ hoſpitalarius.vt in ſancto Balio de flo

rentia.⁊ tunc enam poterit pꝛefici rehgioſus.
ibi. quia curam habet et iuriſduionem in col
legiũ. vt de elec. c. dudum.ij. autetiam hoſpi
tale eſt de menſa. et pꝛopꝛietare talis religio
nis.ita ꝙ ſpectat ad dictam religionem regi
men dicti hoſpitalis non tamen inſtitui ibi

certus ⁊ intitulatus rectoꝛ. Et tũc idem ſicut
poſſunt mitti ad alia opera ⁊ loea pꝛsomouẽda
2 cuſtodienda ⁊ ſic mittũtur ad litigandum

allegandum a aduocandum multofoꝛtius ad

curandum pauperes. Si autem vſpitaie eſt
