te ⁊ ſubita euolatio ad celũ.vã in G̊ excedit ba
priſmuʒ.qꝛ adultus baptiʒat nõ ficte aliqñ nõ
recipit remiſſionẽ oĩs culpe. puta venial ſi eſt
fixus in illo nec ſubitoeuolat.qꝛ nõ tũc moꝛit

ſed aliqñ poſtea eſ citut malus ⁊ repꝛobo. vñ

Eypꝛianus in ſermone martirũ. artrium

eſt delictoꝝ finis ꝑiculi terminꝰ.dux ſalutꝭ pa

nientie ingr. nus vite. Nõ ob.qð de ſanctis
martiribolegi Apoca. vi. ꝗæ ſub throno dei elg

nunc miſerã coꝛpus tuũ cerniꝰ. Rñdit. Inſe

mant dicentes. Oſqzq́ dñe ſanctus ⁊ verꝰ nõ

iugicas ⁊ vindicas ſanguineʒ nrm qͥ effuſus ẽ
ſup terram. Dñ poſſet alicui videri ꝙ appe/
tant vindictã de inimicis qᷓ ꝓhibet᷑ vel eniam

non ꝙ ſint pfecte beati.qꝛ nõ ipler᷑ deſideriuʒ

eoꝛũ cũ vindicta nõ fiat multotiens de illis.ſʒ
reſpondet᷑ ſᷣm gre.in moꝛa. ꝙ talis locutio nõ
eſt aliud niſi deſideriũ qð hñt de rehabitõe coꝛ
oꝛũ ſuoꝛũ naturale.qð nõ implet᷑ niſi in fine

mundi qñ fiet vindicta de malis lvibo.qð qͥdẽ
deſideriũ ſubijcitur volũtati delilerate eoꝛuz.

q̃ ↄfoꝛmis eſt voluntati diuine.quã vidẽt eẽ
de dilatõe iudicij duſq; numer“ electoꝛũ iplea
tur ⁊ de hac expectatõe reficiunt ꝓpterelectol-
qui debent aſſumi ad eos ⁊ ꝓptervoluntatern
diuinã.⁊ ſoc eſt qð ibiðꝛ dictũ eſt illiſ ꝙ exp
cctarent adhuc modicũ. vnec ipleat numeruſ
cũ roꝛq̃remura tyranno.dicebat. Oiſer gauci

ↄſeruoꝛũ eius.Et pꝛius ðꝛ. Date ſunt ilłſin

gule ſtole albe.i. glona aĩe.als coꝛꝑis ſine anri

etate expectant. Scõus fructus eſt.qꝛ inſtrunt
ropulũ. Dicit Zlugu.q; mundus iſte ptemna

tur cũ ſuis amoꝛibo. erroꝛib a terroꝛibo ſanc⸗
toꝛum martiria nos ocuerũt. Date em̃ ſunt

nobis in exemplũ vite nr̃e.vt a gꝛediamur ar

dua. ſu fferamus aduerſa. nõ refugiamus cuʒ
eyrpedit ipa etiã moꝛtis toꝛmẽta q̃ eſt vltimuʒ
terribiliñ Mam ⁊ martires ſimiles nobis fue
runt paſſibiles.⁊ aliqͥ valde delicati ⁊ iueneſ

⁊ porentes.⁊ tñ omnia ↄtẽpſerũt ꝓpter xpᷣm
⁊ moꝛtẽ ſubiert.Ctiv. Cu rppᷣian delicatus es
miles ſi putas te ſine pugna vincere.ſine cer⸗

tamie triüphare exerce vires foꝛtiter dimica

atrociterã pᷣlio iſto ↄcertaↄſidera pactũ quod

ſpopondiſti ↄdictõem quã accepiſti.mihtiam

cui nomẽ dediſti. vc pacto cuncu pugnãt. hac

ↄditõe vm uerſi vicerũt. Cõſtãtia martirum
multũ tra xit mundũ ad fidẽ cũ coctrina ⁊ mi
raculis.vñ gꝛeg.ad lvc oñdendũ induẽ figurã
in.xrr. moꝛ.de militibo gedeonisqͥ pugnaue⸗

rut cõtra madianitas.cxx. mi lia ci ipi eſſent
tm. ccc. electi ꝑ hãc ꝓbatõʒ.qꝛ bibentes ad fſu
men nõ flexerunt genu.ſed manu aq̃m ꝓijci

ebant ad os. Hi g pugnãtes vicerũt cũ tubis
lagenis fractis ⁊ lampacdibo accẽſis.ſic militeſ
xpi martires intrepedi qͥ nõ vfleciunfad iſta

tꝑalia.ſed tm̃ neceſſaria capiũt cuʒ fide ꝑfecte
trinitatis q̊ ſigniſicat numerus trecentoꝛuʒet

crucis xpᷣi ſignat in la.t.q̃ ẽ pꝛiima hꝰvocabuli

ccc.tubis.i.pᷣdicatõibo inſonantibo exide con

fractisg. lagenis terreis.i.coꝛpoꝛibus ſuis per
diuerſa martiria. lampadibaccenſis remanz

tibo in coꝛruſcatõe mraculoꝝ.q̃ fecerũt marti
res pꝰ eↄꝝ moꝛtẽ ſic triũpharũt de mũdo ⁊ dy

abolo. De terno fructu di. Aug. O immẽ/

ſa dei pieras q̃ martirũ merita vult eſſe noſtra

Gfſtadiailio examinarnos erncdia: üſcstm

cruriatus noſtros vul eſſe pfectus. Irẽ hie
ro contra vigilantiũ. Si martires adhuc ĩ co⸗
poꝛe poſiti pũt oꝛare ꝓ nobis ceter) qñ adhu
ꝓ ſe uliciti eſe deberent.qᷓ; tomagꝭ pꝰ coꝛonas
victoꝛias ⁊ triumplvs. Induẽ exẽpluʒ moy.
oꝛantis a veniaʒ ipetrant ꝓppło. Stephani
oꝛantis m ſuo ⁊.martirio c.ipᷣi nõ indigẽt of̃o
nib ntᷣis.qꝛ vt ðꝛ extra de cle.mi.c.cũ marthe.
Vniuriaʒ facit martiri ꝗᷓ oꝛat ꝓ martire.ſʒ
nos eoꝝ ſuffragus egemꝰ. Ita aũt ſunt effica⸗
ces orones martirũ.vt vᷣt aug.in pᷣmõe ꝓtlv
martiris Stepham.ꝙ niſi Stephanus ꝓ ſau
lo oꝛaſſet.eccłia vei paulũ nõ habuiſſet.

De confeſſoꝛibin q̃druphci genere.ſ.pontiſiĩ
cu m coctoꝝ. religioſoꝝ ⁊ alioꝛũ bonoꝝ.
Capirulu m x.
Hnfiteb untur celi
mirabilia tua vñe. etenim veritateʒ
tuã in eccleſia ſanctoꝛũ.ps.lxxxviij
Celi pñt dici oẽs muſti inq;tũ deus habitat in
eis ſicut ðꝛ habitare vel eẽ in celis ſʒ illud pa
ter no ſter qui es ĩ cens ⁊c̃. Oat.vi Celũ mihi

ſedes ẽ mq̃t ipᷣe deus. Iſa.vlti.Et qꝛ anima

uſti ſedes ẽ ſapiẽtie.i.dei recte vm. Grego.iu

ſtoꝛũ cogregatio dicit᷑ regnũ celoꝛn. Si autẽ
iuſtis nõ dat᷑ aliq̃ pᷣꝛogatiua.ſ.axpſtolatꝰ euã
geliſte vel martiris aut virginis.retinent ſibi
cõiter nomẽ cõfeſſoꝛis.ſicut ꝑ oꝛbẽ ergo terra

ruʒ deũ ſacmẽta ↄfitet eccleſia militãs.ita ⁊ in
criuphãti ipm trinũ ⁊ vnũ voce ↄfitẽt vnani⸗
mes oẽs electi. Cõſitebũt gceli.i. confeſſoꝛes
mirabilia tua dñe. Cõfitebũutur qinde mitabi⸗
lia potentie tue. q̃ ex nihilo cuncta creaſti ĩ tã
ta virtute ⁊ multitudie.Confitebunt᷑ ⁊ mira⸗
bilæ ſapie tue. q̃ ea que nec oculus vidit nec

auris audimt.nec in coꝛ lvis aſcendht.q̃ ppa

raint diligentiibo ſe. ⁊ alia dunna myſteria re⸗
uelauit nobis ſpm̃ ſanctũ.i.Coꝝ.iij. Confite⸗/
buntur ⁊ mirabilia tue dilectõis ⁊ beniuolen
tie.qᷓ dignatus es nr̃am moꝛtaliatẽ ſuſepere
c moꝛtem in redemptõʒ nr̃am ſubie. O cer
te miracirca nos tue pietatis dignano. O in
eſtimabilis dilectio charitatis.vt feruũ redi⸗
meres ſiliuʒ tradiduin. Bꝛe. ait. Confitebũtur
mirabilia iue potentie q̃ manũ tuã apis ⁊ im
pſès oẽ aĩial bñdictõe.in ps.Quis iſta mirabi
lia facere poteſt Yob. ui faci magna ⁊ mi⸗
rabilia. ⁊ inſcrutabila abſq; numero. Quiſ ad
iſta nõ obtupeſcat. às nõ reuereat.qͥs nõ con
mieatur ⁊ laudet. Certe ſi tacent wies. lapideſ
clamabunt 2⁊ ↄfitebunt elementa æ iydera.ſʒ
triphiciter ↄfiienturceli. . hpies iuſti ſta mira
bilia.Pꝛimo coꝛde credendo ⁊ venerando. ſe
cund oꝛe pꝛodedo ⁊ collaudãdo. Certiooꝑe

„*

recto pꝛo eo opetindo.

Debent enim celi Li.

ideſt vĩes iuſti gtefi mirabilia dei credenw
ſpᷣa facta ⁊ Ivnoꝛando ⁊ colendo mentevt pꝛici
Pium ⁊ finem oĩm ⁊ ab eo cuncta recognoſcer
ps. Confiteboꝛ tibi dñ̃e in topp coꝛde meo na.

de mirabilibo eiuſ laudandq: regratiando ad
Ho. . Corde creditur ad iuſtitiaʒ. oꝛe añt con
feſſio fit ad ſalutẽ.ſ.neceſſariavt cum expedit
p̃s. Cõſite boꝛ dño nimis.i.valde in oꝛe meo.
Dpe ↄfiteri eſt virtuoſe ↄuerſan ᷣm deñ ne
ſit de num ero eoꝛũ. de quibo ait apłs. Confitẽ
tur ſe noſſe deũ factis aũt negantvt em̃ aithie
ro.Quotiens a vicijs vineimur totiens deum
negamus. quotiene aliquid boni facimus to
tiens deum confitemur. xi.q.iij.eſtimant. Et
de hac ↄfeſſione ðᷣtxpᷣs.Qui meafeſſus ſuerit
coꝛam vĩbo. ↄfiteboꝛ ⁊ ego eũ coꝛã pre meoqͥ
eſt in celis. Cõfitebuntur celi mirabcha tua
dñe coꝛde oꝛe ⁊ oꝑe.Etem veritatẽ tuã incte⸗
atam q̃ deus eſt. incarnatã q̃ xrᷣs. Reuelatũ in

rabo oĩa mirabilia tua. Kr ↄfiteri oꝛe ip̃ʒ

ĩitimis coꝛdis.vel in ſcripturis in eccłia ſancꝰ

toꝛũ militanti e q̃ tranſitur ad mumphanteʒ
Sed ſciendũ ꝙ hvꝛũ celoꝛũ id eſt confeſſoꝛum
quadripartitus eſt oꝛdo ſeu ſtatus fᷣm varias
celoꝛum pꝛopꝛietates.
Pꝛimi ſunt ahoꝛum paſtoꝛes.
Secundiſunt ſcripturarum coctoꝛes.
Certij ſunt heremi vel cenobi cultoꝛes
Quarti ſunt ſeculi habitatoꝛes.

Primi ergo col il.

C.

ᷣbo ↄpꝛehendũt᷑ alij pᷣlati curati.hi merito di

rioꝛa celos ⁊ planetas eoꝑ ⁊ ex inſflu xn celoꝛũ
in inferioꝛibo elementis ⁊ elemẽtat fiũt gene
ratio ⁊ coꝛtuptio.⁊ mutatio ⁊ oĩsmotus.ſicex
diſpõe pᷣlatoꝝ ⁊ ordinatõe populi mouent᷑ ad
bñ oꝑandũ ad Heb.v. Ois ponujfex ex vibo
aſſumpt* ꝓlvi

tes qͥ ſunt duces gregũ. vñ ꝓuer.pnł.ðꝛ Cria
ſunt qᷓ bene gradiũt᷑ ⁊ q̃rtũ qð incedit feliater
leo foꝛtiſſimus leſtiaꝑ ad nullũ pauebit occur
ſum. Ballus ſuccint I bvs er aries. nec ẽ rex

q̃ reſiſtit ei. q ſtuliusapparuit p q; eleuat eſt
in ſublime. Gꝛe. in. xxx. moꝛ. h exponẽs ðᷣt. E
leo eſt rpᷣs. qͥ leo de tnbueuda vic pꝛicipẽ mũ
di dyabolũ.⁊ ſic nullũ erpauęſcit Ballus ſucci

ctus lũbos ſunt pᷣdicatoꝛes ⁊ coctoꝛes iter hu⸗

ius mũdi tenebꝛas mane nunciãtes.qͥ ſuccin

ctos hñ t lũlvs fluida.ſ.laxurie in membꝛ ſu⸗

is leſinngentes, de qy dicet. 5. ſejnti Anes

locant in numero ⁊ ſtatu ↄfeſſoꝝ ſunt epᷣi ſub

A

cũt celiqꝛ ſiẽ inferioꝛa coꝛpa gubernant᷑ ꝑ ſuw

t* Noſtituit᷑ in his q ſunt ad deauz
vt. ſ. dirigat eos. Et iſti qñq; figurant ꝑ arie/

in
1.0
lenti
ſigoit
tento⸗
nſe
n 61
1dluel
ſonlen
tin ſalt
ſyüteb
Paſor

1agnd
mansſo

ariin

puteiue
coglijc
mmmiſc
1poch
„ Mhcin
Kcesſ
dospr
puemr⸗
gllges
ihol.
eonſ, e
Junan ⸗
hpocll
ppterdi⸗
ſlgebenc
ſempnes
doeng
a ſpaͤhie
lroz Kare
ſbaeis
ſed peine
ſopltaat
fucnfa
wealis
Pfpeiusi
teturi
iſunrinm
kerioꝛade
gels dee
ſerusr
bännsg
Pſtorep
1ſcie:
Uacon⸗
elhenod
leſten
ini⸗
ſteacau
nanib

„
4
Urppſi
acnm
Kn⸗
ri
wcriin
Monen
Aalaſi
mäͤte
wan
Omim
nctut
meyhn
Acmifn
Annr
minin
idait
Wüte
rr,
eis

mm
d
Kii
N

ua is⸗
Gnimr
genmi
Pruiumnd
heiiner,
ſmtn
nimng
njien
guict
Anipicin

4

. Hunti
at,

pꝛimus inter eccleſiã oꝛdo ſecerdotñ.ſ. epiq̃

per exempla ſua gradientes ppii q̃ſi ſubſeq̃n

tes. ouiũ greges trahunt.qbo ſpnᷣalibo rectevi
uentibus nullus rer ſumcit dino reſiſtere. qꝛ ⁊
ſi quilibet ꝑſecutoꝛ obinet.nõ valet verba er in

tentõʒ eoꝝ pᷣpedire. Scient em̃ ad eñ ad queʒ
deſiderant ⁊ an xie currere ⁊ moꝛiendo pueni

re. Sunt ergo Aries ſpũᷣales pr̃es eccleſiaruʒ

2 duceſ gregũ.Quartũ ꝙ incedit feliciter ſed
non bene. ð eſſe Inti xᷣm felicẽ in mundi glo
ria.ſed malũ ⁊ ſtultũ. Hij ergo paſtoꝛes ⁊ ce⸗
li ↄfitebunt mirabilia dei. Api vt abel pꝛimuſ
paſto: innocẽtes obtulerũt dño ſacrificiũ pᷣcũ
⁊ agniũi immaculatũ.qð dñs acceptabat infia
mans ſuꝑ ea in cmus ſigna dũ ſact̃a offerret.
OJartinꝰ pontifer glob ignis apparuit ſuꝑ ca

put eius. Apᷣi tanq́; abmlaʒ ne paſtoꝛes ſub

—

eo alij curati rixam facerẽt cum alijs.⁊ iurgia
ummiſcerint ꝓpter greges dimſerũt dyoceſes

⁊ gochias.vt termims ſuis qͥ ſq; ↄtentꝰ in la⸗

titudine ſe extenderet chaꝛitans.qð fecẽ Dyo

ni.papa.xiij.q.i.eccleſias.Cõfeſſoꝛes et ponti
fices iſti cũ Aiaac ſatis labꝛauerunt.ad focẽ

dos puteos. vt amota obſcuritate ſenſus lr̃ał

puenirent ad aquã viuã intelligẽtie ſpũalł.vñ
greges ſuos adaq̃rent.ſ̊ alophili heretici łin⸗
uidi aliqͥ obſtruebãt illos ꝓuertentes vvctrĩas
eoꝛũ.⁊ aliqñ falſa imiſcẽtes vt in augu.amb.
Imitati q̃ʒ ſunt iacob paſtoꝛali exercitio diu
occupatũ.qꝛ nocte ⁊ die eſtuvrebantur ⁊ gelu
pter diligentẽ cuſtodiã gregis ſibi cõmiſſi.
ugiebatqʒ ſomnus ab oculis eoꝛuʒ. timentes
ſemꝑ neùd deuoꝛatũ a beſtijſ infernalibo.ratõ
a deo exigeretur ab eis.duas vxoꝛes cũ eo ſed
in ſpũ hr̃e voluerũt multo tpe ſeruiẽtes ꝓ eiſ
lyaʒ.i.⁊ rachaelẽ.pꝛius ĩtẽdẽtes amplexibora
chae lis. que erat venuſto aſpectu.ſ.atẽplatiue
ſed pꝛius vtẽtes ya lippis oculis ſed fecũda
.ſ. vita actiua q̃ ⁊ ſi mninus de diuiniſintuetur
fructificat iñ in ſeptẽ oꝑibo miſericoꝛdie coꝛ⸗
poꝛalis vel ſpñalis. SJos em̃ eſt humus vite.
vt pꝛius in actiua ſe exercens paſſiones mode
retur q; ad ↄtemplanuã verã accedat.Oina⸗
ti ſunt inſuꝑ gregẽ ſuũ cũ moyſe paſtoꝛe ad ĩ⸗
terioꝛa deſerti paſcua ſuꝑne patrie a malis an
gelis derelicte.ad ↄtẽplanda celeſtia.⁊ cum eo
vlterius vſq; ad rubn ardentẽ puenerunt dei
loq̃ntis ad eos interius.demũ cũ adoleſcente
paſtoꝛe pulchro ⁊ ruffo daind.citharaor̃onuʒ
ſacroꝝꝑ demoma ab obſeſſis eijcerunt ſpũali⸗
ter ⁊ coꝛwꝛaliter vtnfoꝛtunato epo tudertio

et ʒenobio epo floremino. Captuʒ alłs ab oꝛe

beſtie vrſi vel leottis tyrãnoꝛũ etuerunt. vt pʒ
in Nicolao qᷓ adtres barones romanos ĩiu⸗

ſte accuſatos ⁊ moꝛti ↄdemnatos hberatos ð
manibus conſtantim imꝑatoꝛis ad ↄminatõ

Secundi ſcilucet Feii

2
H

nem ei facram in ſomms et pꝛius de alijs tri⸗

bus innocẽtibo coꝛã alis barombo in mirrea
m pñ̃tia ipᷣius Nicolai.⁊ iuſſu moꝛtẽ euadẽti

bus. Hij paſtores euãgelici cuſtodiẽtes vigiꝰ

lias noctis ſuꝑ gregẽ ſuũ. Peima vigilia. ſcili

cet uuẽtuns. Scða virlitatꝭ.Certia ſenectu

tis.ſemꝑ parati qñ dãs eoruʒ wniret merue
runt per angelicas viſiones ⁊ reuelatões cõſo

lari. et dmum ad verbum ipſum videndum

adduci.vt in figura patet Luce.xxuiij.

coctoꝛes celi dicuntur ſiue pꝛopter lumen ſa/⸗
piẽtie vt ðꝛ Sapᷣ.viij.c.Ego fec vt in cełoꝛi⸗

retur lumen.qꝛ ꝓpter pluuiã octrie de celo de

ſcendentẽ. Tacob.v.elũ dedit pluuiã.ſcʒ.ae
reum. Et hĩꝑ maxie ↄfitent᷑ mirabilia dei ꝛve
ritatem xpᷣm vel veritatẽ ſcripturarũ. Oñ gre
go.xxx.moꝛa.tractans ilud. Job. Quis de/⸗
dir gallo intelligentiã. exponit de wctoꝛibo p
dicatoꝛibo ecchie. qinb deus dedit intelligẽtiaʒ
ſicut gallo ⁊ nõ alijs. Gallus aũt ðꝛ hor̃e intel
ligentiã ꝑ metaphvꝛã Eſtimatio em̃ ſenſitiua
quã halæt gallus ᷣm quã opatur ꝓrumpens
ad cantũ ðꝛ hic intelligentia. Cantat em cer⸗
tis loꝛis determĩatis ſᷣm inſtinctũ nature ac ſi

hr̃et intelligentiã ⁊ menſuraret ꝓpoꝛtões mo

tuum celeſtiũ.vñ ſubdit. Ains enarrabitrõʒ
celoꝛũ.⁊ concentũ celi qͥs oꝛmire faciet. DHo
ctoꝛes ergo eccłie veros aſſimilat gallo pꝛop⸗
ter tria.qꝛ certis ⁊ determĩatis lvꝛis cantat.et
q vocem in cantu variat.⁊ q; cantãdo ſe pꝛiꝰ
alis verberat. Intelligentiã ̊ pꝛumũ gall ac⸗
cipit.vt pꝛius nocturni tꝑis vꝛas diſcutiat.⁊
tunc demũ vocem exhoꝛtatõis emittat. Ballo

igitur intelligentie tribuitur deſuꝑ.qꝛ woctoꝛi

writatis diſcretõis virtus vt nouęrit. qͥbq̃d
qñ vel qo dininitus miniſtratur. Mõ emvna
eadẽq; cunctis exlvꝛtatio conuenit. qꝛ nec cũ
ctoꝛum par moꝝ qlitas aſtringit.ſepe em̃ alqs
officiunt q̃ alis ꝓſuntr.er plereq; berbe q aliqᷓ
anunalia reficiunt. alia occidũt. Pꝛo qualita
te g audientium ſancti woctoꝛes ⁊ pdicatoꝛes
foꝛmabant ſuos ſermones.vt pulchre oſten⸗
dit gloꝛioſus coctoꝛ Hiero. in epłs ſuis. Cir/
ca intelligentiã galli qᷓ eſt. q; pfundioꝛibo ho/
ris nottig valentioꝛes ac ꝓducioꝛes reddene
cantus ſolet. Cũ vero matutinũ tpᷣs appꝛopi
quat lenioꝛes ⁊ minutioꝛes oĩ mõ voces foꝛ⸗
mat.ſic pꝛedicatoꝛes diſcren fuerunt.Nã eñ

imquis adhuc mentibo pᷣdicabãt q̃ſi tenebꝛiſ
ꝓfunde noctis altis ⁊ magnis vocibus eterni
iuditũ terroꝛes inſinuabãr. cũ wro auditoꝛuʒ
coꝛdibo veritatis lucẽ adeſſe cognoſcebãt vir⸗

tutis clamoꝛis ſui magnitudinẽ in lenitatem

dulcechnis vertebant. nõ qᷓ de penis terribilia.

1 1 m

* £
„ .
△
£△ . .
2 LTitulus vxxrrtt
ſed aue de ᷣmijs blanda ſumtproferebant.ite, verbi ponitur alis pꝛo ceſſio in diuinis q̃ eſt R
. gallus cũ edere cantus parat.prius ales excu ceſſio amoris. Proceſſões quidẽ in dininſin .. Wo
cit.ſe ip m feriens vigilantõrem reddit. ſic ſa pñ̃t accipi neſi ̃m actões q̃ in agente manèt. .
* cti predicatores.cñ verba pᷣcicatõiſ mouebãät hmõi aũt actões ſn næura intellectuali et dia iilia t
prjius ſe in ſanctis actõboe xercebant ne in ſe nonſunt niſi due.ſ. intelligere ⁊ velle q ſun ße
ipis toꝛpentes oꝑe ahos excitarẽt voce.Et vt actões ſĩmanẽteæ.igit᷑ relĩquit ꝙ nulla alia p imne
auctorẽ ſe dñs ondat woctrie ſubcht. Quis e⸗ ceſſio poſſit eſe in dunnis niſi ꝓbi ⁊ amoris. Onpudi
narrabit celoꝑ ronem. ꝗ dicat nuius mſi ego bec e myſteria in via pfecte cgnoſcere nõ va /
quox tñ verba cũ ꝑ ſpeciẽ ſeſe nobis oſtẽderit lemus. ſed in futura pr̃ia. qeo dante. apte vi Mons
ſubtrahit. Protinus ſubdit. Et ↄcetus celís debimus qũo ⁊ vnũ diuiſibſliter tria ſunt.eee aalr
videre fecit. In hac.en m. vita ifumiati no indiuiſibilter tria vnũ Tingua igitur tũc nar ns
ſtre dñs nõ aꝓta maieſtatis ſue ſpecie.ſed pꝛe rantis dei eſt viſa claritas ſubleuantis. Et cõ ſümmen
dicatoruʒ voce locutus eſt. vt corda adhuc car centus celi tunc ormiet. quia apparẽte ĩ iudi t ⸗
nala.carnał lingua pulſaret.ac poſtq; ꝑ mor⸗/ co retributore oꝑum.exhortationuʒ vba ceſ ionn
„ tem caro in puluerem reſoluitur. ⁊ ꝑ reiurre/ ſabunt. Sed abrematim celi ;. . cctores 1 ennn
. ctionem puluis animatur. tunc audue deo dicatores ↄfitenf᷑ 1 ↄfitebuntur mirabilia dei Auunteeſ
ve'rba non querimus. quia vnuʒ ipᷣm qð iplet Et ratõem lvx celoridquo ad diuina myſtetia en
oĩa iatn per ſpeciem dei verbum videmꝰ.quod fidei deus enarrat in futmo.a tunt ceſſabit cõ ſngrdar
nobis tantoaltius ſonat.qᷓnto ⁊ men es nr̃aſ centus celi.i.ↄcors vox pᷣdicatorũ. De.tviij. Miſton
intuma uluſtratõe penetrat. Quid celoꝝ rõ ac proprietatibus celorũ q̃ cõgruunt pdicatoribaz Mumi
cipitur.niſi vis ſuꝑna ſecretorum ⁊ quid ꝑ cõ vt ſint celi narrantes gloriam dei ⁊ confitetes ze
centũ celi.niſi cõcors pᷣdicantiũ ſermo ſigna mirabilia ſua. habes ſupra in ti. pᷣdicatoribo as.
ur. Conditor ́nt cũ celox rõnem narrare ce in princempio ibi multa de materia et formaꝛqᷓ fe‚ No
perit ormire faciet conceniũ celi.quia cuʒ no litate predicatorum. de aureola que reſeruat Vri
Rig P ſeaeoſeen. umiil cicantin D aunt habes. ſupra.e.ti.de aureollis.
lubtrahuntur. velcerte celoꝝ. ratio eit ipa vi/ optii ennf ,. r iofa
uſtcatur vrtus. ſpüs fonnat angelox. ons Zextium genuſ d.njf auie
em̃ ſicut eſt cã cauſarum.⁊ ſicut vita viuentiiũ confeſſorum.vt patet ex cathalogo ſanctoruʒ Wn
. iia⁊ ratio rõaliũ creaturarũ.unc em̃ celorũ ſunt de quibus agitur in vitis ⁊ collationibuſ emndirl
rationẽ narrat dterſa mentis nrecaligine cla patrum ſancti anaclvrite.i.vrum primꝰdici icmlun we
ra viſione manifeſtat.vñ ipᷣe ai. Denit hora tur Paulus primus heremita.qui tante perfe ffernse
cum iam nõ in pabolis loquar vobis. ſed pa ctionis fuit. vt. b. Antomus aiam eius egreſ enncinss
lam de pre annunciabo vobis. Palã de pre an ſam de corpore. in chxro angeloruʒviderit col sdist
nunciare ſe aſſerit.quia ꝑ pateiactâ tunc ma: locari. dditi ſunt eis cenobite.viuentesĩ cõ eMmMilubit
leſtatis ſue ſpe ciem.⁊ quoipᷣe nõ inparoꝛiat gregatõe contemplatõi et dedni. vt monachi MMbi
qũᷣo vtriuſq; ſpũs vtriq; coeternꝰ procedat. omnes quorum. Benecdictus dicitur pnimuſ soſin
oſtendit.lꝑte iunc videbimuſ qũo hoc quod pater in occidentali eccleſia. Baſinus inoriẽ e ſeltee
ortũ eſt ei de quo cruur iubſeqns nõ eſt.quoꝭ tali.qᷓ;uis et prius etiam muln ſancti patreſpᷣ bebant
modo is qͥ procemione producit᷑.a proferenbꝰ fuerunt magmis congregationibus. vt Zintivx ſtlst
nõ p̃itur. IYn diuinis em̃ ſunt duo procedeteſ mius. Pachvmius Vſidorus et alij.ſed nõ iig ed
vt ortlvdoxa fides affirmat.ſili em a ſolo pre ſub determinatis reguls er ceremonijs. buſ Ppceſt
procedit. Spũſſanctus vero a pr̃e ⁊ ſilio in di aggregati ſunt canomci regilareſ tanq; contẽ fſeiid 9
innis procedit. Dro lvꝑ plemori noticialẽ cau platim. Equibug fuit vnus Hug. de ſancto vt iigeſenn
te aduertendũ. O in diuinis ſunt due proceſ ctore magnus iſfagiſter ⁊ xuotiſſinus vmo eatlcostt
“ ſiones.ſ.proceſſio verbi ⁊ quedã ana ad cuiꝰ Succeſſerunt mendicantes. quoruʒ primmin Aenruntin
euidentiã ↄſiderandũ eſt. vt ðt ſanctus Chuo. ſiitutores fuerunt Dominicus in hiſpania. Nenm
pr mg pre. q. xxvij. ꝙ in diuinisnõ eſt proceſ Franciſcus in ytalia. replentestotum orbem hitlign
ſiò niſi m actõʒ qͥ nõ tendit in aliquid extriſe ſemine cũ alijs ordimbus heremitarũ. carme deſin
cum ſed manet in ipᷣo agente. Huuſ aũt attõ htarum. et ſeruitarum. Pitenent ſtatum fiſincia
intelligibih natura eſt actio intellectus ⁊ actõ medium inter clericos ſeculares et monachof/ Imilt
voluntans. Proceſſio añt verbi attencit᷑ ſimn vnde ⁊ de vtroq; parricipant NMaʒa ſtatu mo on
actõnem intellig bilẽ. Scom aũt opatiõeʒ nachali accipiunt contemplanonem in ſtudi fäaſ
volũtatig inuenit in nobis qdã alia proceſſio is et officus. modeſtiam in Eremonijs et ab iige⸗
ſproceſſio gmoris ſᷣm cð amatũ eſt in aman ſtinentis.A clero accipiunt actionem.ſclieet· duci
rte. ſic per oceptõnem verbi res dicta vel intel pdicandi. viſitandi infirmos. audiẽdi confeſ eiglin
.⸗. Eecta. eſt i mtelligeéte. vñ 2 pter proceſſionem ſiones ⁊ hanõi. Hioẽs ergo celo merito cõg⸗ ð
6
. .

dnig
kme⸗
Nimſeis
n i
imm
mimin
Pmniepen
ugmän
Ataumts gri
mntugf

Aidenee

MunIid
4 Munme
Namechul
Gi Dt
mzordh
WmNicGi

Weasſone
Weenſen
zme
Tuch
mert⸗
wümetaschd
Dcvrurt
ei;
nusNRNN
ia Mnni
nnimn mnf
Tmm: 40
õ
ganmini
mtinen

. mNIN.

—

mnai Me

pemmiunn

Lapitulã

rantur. qꝛ ſicut celi exaltantura terra. Aſa.
.i.⁊ valde.ita pᷣdicti eleuati faerunt in aleimn⸗
renoꝝ. Confeſſi ſunt ⁊ ↄfitebunti celi mira
bilia tua ⁊c. De quoꝛũ ↄueſſione ⁊ ↄptempla

mis ↄtẽplatõ ibus a terra ſeꝑatiaaffectu ter⸗

rõe ðꝛ Job. Auis dimiſit onagꝝ liberũ in ſo
litudine. ⁊ vincula eius quis ſoluit.cui dedi in.

ſohtudine wumũ 2 talernacula eiꝰ in terra ſal

ſugis ↄtemnit Multitudinẽ ciuitatis.vocẽ ex

actoꝛis nõ audit.arcum ſpicit montes paſcue
ſue.⁊ virentia quq ꝑquirit. que verba expo/
nens Bꝛe.in.xxx.li.moꝛ.dicit.Onagerqͥ in
ſolitudine moꝛat᷑.nõ in ↄgrue vitã eoꝛũ ſigni
ficat.qͥ remoti a turbis populaꝛibo ↄuerſant᷑.
qui onager apte liber ðꝛ.qꝛ masna eſt ſeruitꝰ
ſeculariũ negocioꝛũ.cuius ſeruitutis ↄditõne
carere eſt in mundo nihil ↄcupiſcere vt faciũt
rerfecti religioſi de quibo oquimur.Qð tamẽ
ſingulare dei onũ eſt. ⁊ ideo pᷣmitut. quis di
miſit onagrũ liberũ ⁊cc.q.d.nullus.miſi ego lo
quitur ibi dñs ad iob.võ ⁊ ꝓ. oſee ꝓphetã ait
Ducã eãin ſolitudine.ſ.aĩam.⁊ loduar ad coꝛ
eius. HNDi ergo onagri ſolitarij ⁊ ſancti religio⸗
ſia deo dimiſſi ſunt hleria ſeruitute ſeculi.q̃
vtiq; pᷣmit ꝑ ꝓſpera.dũ appetuntur. pᷣmit per
aduerſa.dum foꝛmidantur. Neq; em̃ viri re
ligioſi appetunt ꝓ ſpera nec timent aduerſa.⁊
a ſeruitute vroꝛũ fihoꝛũ famile.⁊ dño:ũ tꝑa⸗
lium immunes ſunt. Hoꝛũ onagroꝛũ umiꝰ
vincula ſoluit.qꝛ diuino adiutoꝛio interna car
nalium deſiderioꝛuʒ retinacula diſrumpunt᷑
⁊ affectus amicoꝛũ ⁊ parentũ ⁊ mundane cõ⸗
ſuetudinis ligamina diſſoluũtur. Dedit quo⸗
q; eis dñs in ſolitudie wmũ.ꝛ ad lr̃am ſoli⸗
tarij habitabant in locis ſilueſtribo ne inueni⸗
rentur ab vibo vel paucis a qbus pᷣpedirent p
ſuis aſſiduis meditatõ ibo Dñ nõ ſolũ anacho
rite. ſed ⁊ cenobite ſancti hpĩes in nemoꝛibus
fundabant monaſteria in locis remotisa ciui
tatibus ⁊ caſtris.vt pʒ de.b. bñdicto. Berx. Rõ
baldo. Johãne gualbern. ”loꝛẽtino ⁊ alijs ſiʒ
qꝛ nõ ꝓdeſt ſolitudo coꝛꝑi ſi ſolitudo deſuerit
mentis. Hi ec habuerũt vomũ ſolitudinꝭ mẽ
tis. qꝛ ſepan ſunt a tumultu ⁊ ſtrepitu mũda
narũ cogitatõnũ ⁊ affectionũnabernacula ha⸗
buerunt in terra ſalſugims.qꝛ q;diu in hmõi
vite tabernaculis vixerũt.ad ſuꝑnã pr̃iam deſi
derũ ſui quoridiani eſtibo accendunt᷑. Salſu⸗
go em̃ ſiti ſo let accendere.inceſſanter quippeꝛ
ipi ſancti accendunt.vt ſitiant. ſitiunt vt ſatiẽ
tur. m illud. Sitiuit aia mes ad deũ fontẽ 76
Et Oatvi. v. Begti qui eſuriunt ⁊ ſitint iu⸗

ſtitiã. qm ip ſaturadimtur. Contempſer̃t inł
titudinẽ ciuitatianõ ſolũ ſenſus exterioꝛes vi

ſus. auditus ⁊ alios cohercẽtes. ſedec latã viã
per qu multi incedut. Reliqqrũt ppi volun

tareln ſeu ſenſualſitatẽ. ſeq̃ntes a art5 NAnn

paucis ingreſſam eligẽtes Cõſiderantes eni,3
ſolerter a quo ⁊ ad quod creati ſunt ⁊ recta cõ
ſideratõe accepte ymaginis.ſeqͥ vulgi multi/
tudinem ſunt dedignati.nõ audierũt vocẽ ex
actoꝛis.qꝛ dyaboli foꝛtiter temptant ſuggeſti⸗
onibo non oſen ſerũt. ſoꝛtes tẽptatões ſuerũt
magni clamoꝛes dyaboli potentiſaſſenſum ?ꝰ
viſibiles ⁊ muiſibiles pugnas ſuſtinuerũt. vt
pʒ in Benedicto tẽptato.cum ſe nudũ voluta
uit in ſpinis. Bern. in aqua congelata. Fran
ciſcus in miuibus vt nõ audirẽt vocẽ exactoꝛi/
vel eẽ exactoꝛ ðꝛ coꝛpus.qꝛ quotidie exigit ſu⸗
am neceſſitatẽ.ſed tunc loquit᷑ plane.cuʒ vult
ſibi dari ad voluptatẽ ᷣm inſtigatõʒ ſenſuali
tatis.tũc clamat. Sancti ant religioſi hꝛrue/
runt delitias coꝛꝑis.⁊ iõ nõ hoꝛuerũt clamo⸗
rẽ exactoꝛis.ſed vocẽ exhibentis tm̃ ad neceſſi
tatem.crucis moꝛtificatõʒ iugiter in ſuo coꝛn
oꝛe ꝓ xpᷣi nomine poꝛtãtes.⁊ lvſtiãviuam ſe
deo exhilentes.⁊ inde magis apti reddebãtur
ad diuina ↄtẽplanda.Et ſubdit. ꝙ circũſpicit
onager montes paſcue ſue. ontes paſcue
ſue. Sunt alte contemplationes interne
refecnonis. Oñ in pᷣs. Aſcenſiones in coꝛde
ſuo diſpoſuit in valle lacrimarũ. qꝛ q̃s extert
us contmet in fletu conuallis hũilitatis eosẽ
terius ſubleuat aſcenſus ↄtẽplatõis.vel etiazʒ
montes paſcue ſunt ſublimes virtutes ange⸗
loꝛũ q̃ idcirco hic adminiſtrando et adiuuãdo
reſiciunt.ꝗꝛ illic interne ↄtẽplatõis roꝛe pinꝰ⸗
gueſcunt.q̃ qaꝛ nos in omni cerramine pꝛote
gut. iõ circũſpici dicũt. Del enã montes pa⸗
ſcue ſunt alte ſnĩe ſcripture ſacre. Dirẽtia q̃q
q̃ſierunt iſti onagri.ſpũalia virentia ſunt que
nulla tꝑalitare marceſcũt.ſic arentia econtra
ſunt oĩa qᷓ tꝑaliter ↄdita venturo fine iocũdita
te vite pñus tranſitoꝛijs rebo ineternũ mãſiꝝ
ra deſiderarunt lec ex dictis gregoꝛij. Finalii
quis enarrare valeat altas ſanctoꝛũ religioſo
rum ↄtẽeplatões.reuelatões ſuauiſſimos diui
norũ guſtus miras abſtinẽtias intenſa veſide
ria erga deũ. Conſitent᷑ ̊ ⁊ ↄfitebuntur hi celꝛ
mirabilia dei.⁊ deus ↄfeſſus eſt eos coꝛaʒ pre
ſuo mirabiliter exaltantando. vt bñdẽm frã
ciſcum dñicũ ⁊ alios.hi feſſoꝛes heremite
monachi regulares canonici mendicãtes. näö
tepidi ⁊ inſipidi cupidi ⁊ elati inertes in com
meſſatõib ⁊ dehcijs vacãtes.qles ſunt mode
ni cõiter.ſed feruẽtes ſpñ.ſapia diuina lucidi
contemptoꝛes mundi hũeſ in habitu interi
oꝛi et exterioꝛi ꝑuigiles.in cibo ⁊ potu auſteri
deuotõi ⁊ oroni dediti. Hi ↄſitebuntur in celiꝰ
T laudabunt mirabilia vi ſic ↄfem ſuntoꝛe ?ꝛ
oꝑe.vñ ⁊ multi eoꝛũ in fine vite viſiſunt celũ
ↄlłendere cũ multa gloria.vt ꝑʒ ᷣ bñdicto vo

2 e

litteram fiant diuerſis tem ppꝛibo. Sed etnos
baptiſimnũ etiã confuet᷑.quis in innocentia

meinico. Franciſco 1 multis alis.

Doſt poͤtifites (. V.
cvctoꝛes ⁊ religioſos ſanctos.q̊ vtceli confite dᷣ . m
vetoꝛes ⁊ religioſos ſanctos. nfſicetur vicijs enavenalibo. aliqñ etia ad pls

puntur mirabilia dei eſt quartũ genus ↄfeſo/ tin icijs et al adpis
minn in Anat tundum virtutes ꝓfectius ⁊ ſic de alůæs. Pe

rum quni deü ↄſeſſi ſunt ſan ctis opibo glonfica

5„

delet ſe exercere in iſtis diuerſis tpᷣib aliquan

do in vno. Miqñ in alio. aliqñ.ſ.vt magis moꝛ

ti in patria ſuꝑna.hi ec celi dica pñt.qꝛ ſic mo nitentes tangũt tres ſeq̃ntes ↄhinatões. Pꝛi

uentur continuo a primo mobili oẽs alᷣ celi.
ſic ⁊ mi a deo.qui eſt primũ mouens oĩa.ſʒ im

mobilis manena in ſe moti ſunt ad bona ogã

dum. Propter qð ðꝛ Iſa. Oia opa nrᷣa oꝑatꝰ*
es in nobis. Et qꝛ oĩis motus nr interpᷣtatꝙ ẽ

nobis datus ad merendũ ⁊ bene oꝑpandũ iðo

dicit apłs. DHum tps habemus opemur bonũ
Honit t ſalomon vigintiocto tſpa diuerſarũ
opatõnum. in qubo vmo mouet᷑ de vno ad

galiud. Eccls. iij. c. Oia tpᷣs habent ⁊c.ſ.oꝑa tẽ

pus ſibi ↄgruii ⁊ aptũ v vna ad aliam expſi/
nonem moꝛalẽ. pro nũcaſſumẽco. reducei pñ̃t
ad quatuor ſtatus hoim liuſtoꝑ. Sunt añtiſia

cpa ↄbinata p contraria ſimui opa narrata in

eis. QOuarũ prime tres tangũt baptiſmũ reci
pientes. ſcde tres penitẽtes.tertie ꝓfgentes
qquarte qᷓtuor pᷣſidentes.Oia aũt iſia tpᷣa ſan⸗
cti confeſſores obᷣuauerũt.⁊ in eis cõgrua o⸗
pera fecerunt. OQuãtũ igit᷑ ad baptiſmũ recipiẽ
tes tipᷣs eoꝛũñ naſcẽdi fuit qñ ꝑ aquã baptiſimi
nati lunt ad eſſe ſpũale xpo. Yohan. i. Ex deo
natri ſunt.ſ.credentes.i.pe.ij. c. Ouaſi mõ ge⸗

nin infantes rõnales ſine wlo lacↄcupiſcite.

et tunc eẽ in eis ſiit ipᷣs moriendi mundo. et
vite vtuſte in fidelũ.ad Collłiij. OJoꝛtui.n.
eſtis ⁊ vita vr̃a abſconchta ẽ cũixpᷣo.Dñ ĩ hu

iumuſmõi ſignũ ponit᷑ qͥ baptiʒaiur ſub aqᷓ qus

ſi mortuus ſubterra ſepulture. Congrun etiã
eis tpᷣs plantand ⁊ ipᷣs euellendi. Hã in bap
tiſmo plantantur omnes virtutes in aĩa ᷣm
hHabitum.⁊ in adultis.ita ꝙ enã in actũ et me
ritum exeant coopante lilero arbitrio. hiere.
Plantau te vineam meã electã oẽ ſemen ve

rum. ſ. virtutũ. Euellunt a tunc tꝑiſ vicia oia
nũõ ſoli oꝛiginale ſed etiã actualia m adultis qᷓ
ꝗad culpã ⁊ pen ã. Eʒech. Efſundã ſuꝑ voſ aqᷓʒ
mundã. æ⁊ mundabunini ab oibo in namentꝭ

VWſtris.Conuenit qͥʒ eis tpᷣs occidendi ⁊ tpᷣs
ſanandi. Mam in baptiſmo occidunt᷑ motus

concupiſcentie. vt.ſ.nõ wominer᷑ rõm. nõ aũt

vxnõ tiillent ⁊ contra ſpũm pugnẽt.vt ſit oc
cqꝗſio exercirüũ ⁊ meriti.vñ ait apls. Caro cõcu
piſcit aduerſus ſpũm. vt nõ quecũq; vultis il
la ſaciatis. Et cñ lvc tꝑe occidench cõcurrit tẽ

pns ſanandi.qꝛ naturales vires que erãt vul

nerate ſanantur ꝑ gram. Hiere. xxx. A vulne

rbus tuis ſanabo te. Omnia tñ iſta in baptiſ/
mo ⁊ in iuſtificatõe peccatoꝛis.ſunt ſimul tᷣe

ſed non natura ⁊ oꝛdine intelligendi.et ſi Sm

ma eſt tpᷣs lugencſates riceycli. Harm in cõ
tritõe penitens halvet lugere de

Fm illudpᷣs. Lgualbv ꝑ ſingylas noctes.i.pec
cata.lectũ meũ.i.conſcie.⁊ lachim meiſſtra

tum meũ rigabo.i.pmanentiam in peccato.et

er loc ſequitur tpᷣe ndendi.i. gaudij qð conci
pitur er ſpꝑe venie er quo wolet.ᷣm illud pᷣs. p̃ʒ

multitudinẽ wlorum meox in coꝛde meo. cõ

ſolationes tue letificauerũt aiam meam. ñ

et augij.de penitente. Sꝑ wleat ⁊ de wlor ſp

gaudeat.de pe. di.iijſi apls. Scða ↄbinatioẽ
tpᷣs plangecii et ſp̃s ſaltãch.qð ptinerad ↄfeſ
ſionem. Plãctus em̃ fit nõ ſoluʒ lachrimis.ſ

voce. ſ. cũ clamatur wolẽdo. Mõ ſolũ â ver? pe

nitens dʒ lugere ꝑ contritõʒ. ſed et plãger̃ vo

cem emittendo in confeſſione.ac eẽ ſaltare de
vno ad aliud ꝓcedẽdo. ſubleuando a rerra. j.
cũ ꝓpoſito ipa dimittendi. Pꝛouer. Qm ↄfi

tetur ſcelera ſua.⁊ reliquerit ea.inueniet gfaʒ

Kertia ↄbinatio ꝑtinet ad ſatiſfactõe: n. ci ð⸗

tpᷣs ſpargendi lapides ⁊ tpᷣs colligendi. Lapi
des valde duri ad ſeindeai ſunt dure diſpo

ſitões.ſ.ad retinendũ alienũ.nõ vindicãw in

iurias et odia tenenda. ad nõ ieiunãdũ.velre
ſtituendũ famã. Iſtos lapides oʒ ſpargere a

ſe dimntẽdo. ne ſi membrũ dyaloli deq dici
tur Job. Coꝛ eius indurabitur qᷓſi lapis. ſed
alij lapides.ſ.boni colligendi ſunt. de quibus
apls ad eph̊ᷣ. Dos coechficamini tãqᷓ; lapixs

vini in habitaculũ dei.i.exempla ſanctoꝛũ foꝛ

tiuʒ viroꝝ.que mẽte colligẽda ſunt. vt iducãt
ad ſatiffaciẽdũ ꝑ bona oꝑpi Quo ad ꝓfiten
tes ponit tres alios ↄbinatões.Et pꝛima ẽ tẽ
pus amplexandi.et tp̃s longe fieri abamplexi
bus.Ample xus iſte ſpñahter eſt actus orois
contemplatõis. mediianõis et hmõr. in qᷓ dzʒ

ſe exercere.quililer aliqñ.ꝑ quem quis coniũ

gitur cum deo intellectu et affectu Cantico.i.
Dextera ilnus amplexabitur me. aliquando
vero abſtinere debet ab hmõi.quando.ſ.oʒ ĩtẽ
dere actooni p:ꝛoſ alute ſin velalo:ũ.i.Chimo.
.ſiij.Exerce teipᷣm ad pietatis oꝑa.ſ.miſcdᷣie.
Qui aũt in ſtatu cõmgij. aliqñ d actin coniu
galis amplerns intendere. cauſa pꝛolis gene

.—N——

rande.vel reddendi debiti coniugij.vel ſoꝛni

cationis euitande in ſe vel comunge. aliquan
do debet ab hmõi abſtinere d lvneſtatis ſani
tatis. vel magis vt vacet diuinis aptiꝰ.i. Co
rint.vij. Molite fraudare inuicẽ.ſ.vix et vroꝛ

.
—T

Nor
en
ettt
ciat
ae
1
pbr
liet
Acn
Hincat
gbece
liaa
gmmitte
ſcem

ſet

lete.
poſe
niboe
mnup
depe
t
lien⸗
tus
en
etten
Mat
ſom
ſanoe
eſt
beretſt
leſande
ucines
antes⸗
buston
ſps lole
Bunan
guenco⸗
ſettenn

legkadn

lle/In

(öeof

endo⸗
ettßsd
gencus

Unne

guosoc
ſeſten

Mines;

ten
üuntn
Ahue
Nlenr
etreco
pusr
mine

erri⸗

1

aöre

an

amden

mnmI
Airiria;,
ererll
Anigät
r
Natriin
fcammr
ungtinin
Miadnti
untnam
ANiN
Lagalmi
n imn
mmnull
viACNI
etio

. 41 6
ninin

cere. J

Tapitlũ xr.

abſtinendo a coniugio.niſi ad tpᷣs. vt vacetis
ofoni. Et rurſum reuertimmi in idipᷣm.ne tẽ
ptet vos ſathanas. Sca eſt tᷣs acquirendi.
et tpᷣs pdendi.Cp̃s acquirendi ſupiam ⁊ noti
ciam de diuinis pcipusſemper eſt paratũ nul
la em etas ſera eſt ad addiſcendũ inquit ſene
ca. In cuius figurã dauick ſenex cũ hret etag
plurimos annos. duxit abiſach adoleſcẽétulaʒ
qqiue foueret.⁊ calefaceret eñ ⁊ cꝛmiret ſecum
atq; miniſtraret. iij. Reg. i. Dec m hiero. ſig;
miſicat ſapiam.q ec in ſenectute eſt querenda
que calefacit mentẽ eius. vt ↄtinue deſeruiat
ei.⁊ cum ea quieſcat. Eſt eẽ tᷣs ꝑdendi.ideſt
amittendi ſapiam carms. qᷓ mimica eſt deo. et
ſciam aĩalem dyabo icã ⁊ terren. Nec.n. alit
poſſet acquirere dei ſapiam vel virtutibo pꝛofi
cere. Del ecẽ tpᷣs eſt acqrendi vite neceſſlaria

pꝛo ſe et ſuis.ſieut Pasi faciebat ꝓpꝛijs ma

nibus lalbpꝛ ando. Et ips datũ ̃m extimatiõʒ

inſipientiũ. Ad quẽ intellectũ ðꝛ.Ecch. xx.pR⸗
de pecuniã ꝓpter fratrem. Certia ↄbinatio ẽ

tps cuſtodiendi ⁊ tpᷣe abijciendi. Cp̃s eſt abij

ciendi. qñ vult inundum deſerere. vt ſit perfec
tus pauꝑibo dando Semper eſt aut tps cuſto
diendi ſenſus ſuos ⁊ cogitatões.ac vagentur

et tempus abijciendi ſuperſiua ⁊ vacua.

Quantũ ad pꝛeſidentes ſiue familijs ſiue lay

cis vel alijs. ſunt q̃tuoꝛↄbinatões. pꝛia ẽtpᷣſ
ſcindendi ⁊ tp̃s conſulendi. Debent em rec/

toꝛeſa quilibet indebita pacta pꝛomina reſcĩ
dere frãgere. m illud. In malis pꝛomiſſis
reſcinde fidẽ. vel imuſta oꝛdinamẽta velↄſue

tudines tollere. Et ↄluere ſił ↄponere diſcoꝛ

dantes. a iuſta ſiatuta ſoꝛmare. aplus. Cu oĩ
bus lominibo pacẽ hñtes. Scða obinatio eſt

tpᷣs tacendi et ipᷣs loquendi. Deritas em ait
Brananus.pꝛlus tacẽdo diſcitur. et poſtea lo

quendo vcetur. Debet S in admonendo vel
ſentennando tacitus ↄſideraredde
lreat admonere. in ſenti tpᷣe iudicare et do
n ofone taceat q̊ͥ ad mundana. Inexe
cutoe officij loquatur mãdãdo. ꝓhilendo coꝛ
rigendo ⁊ hinõi. Cerna 2binatio eſt tpᷣs odij

1

—

et tp̃s dilectionmis. Cũ.em quis bonuseſt. dili
gendus eſt. ſed malus ooigndus nõ im natu
ram que bona eſt. ſed m viciũ. Dñ ⁊ Ps. Ini

quos odio habui. perfecto odio oderaʒ illos

ideſt ſᷣm viciũ. Oñ aug. Sic diligẽdi ſunt ho
mines vt eoꝛũ nõ diligatur erroꝛes. Quarta

eſi tempus belli et ts pacis. Quando ſubiec

nſunt mali. tũc eſt tps belli. ſ.xeplendẽdi eos
et pumendi. quay do vero ſunt boni vel ad pe

nirentiam reuertumtur mali tunc eſt tpᷣs pacꝭ

et reconcilian ſunt. Et cõcluſiue qᷓͥ ad oẽs tẽ
pus lbelli eſt vira pꝛeſens. qꝛ militia ẽ vita ho
minis ſupe: terram Job. vij.c. Sed tps pacꝭ

derare àd cãe ⁊ qͥd de

NOꝛ autem ſit purga

pekfecte erit in patria. Aſa. xiᷓ Sedeb’ papir

lus meus in pulchritudine pacis in reqe opu
lenta. ⁊ pacis nõ erit finis. Ettũc perfecte cõ

ſitebuntur celi mirabilia tua ⁊ veritatem tuã

