alij.nec chꝛiſtus dimiſit eũ ſine remedio.xel ſi

cut a pꝛincipio quilibet poreratquemliber vo⸗
lentem ſe ſibi ſubijcere abſoluere.ita et nunc q̊
ad illum qui nulli eſt ſubiectus.ſicut papa.

Qui ſunt de familia pape halent penitẽtiariũ

ſummũ cũ papa pꝛo ꝓpꝛio ſacerdote. qꝛ nulli
alij ſubſunt. Secus aut eſt de capellanis eius j
ꝑ mundũ ſunt diſꝑſi.qui ꝓpter hc nõ ſunt ab

De cardinalibus aũt ꝗ.i.

qui ſunt epi.ipᷣi nõ minus habẽt iᷓ alij epi ſcʒ
ꝙ pñt libere eligere. Idẽ ſi ſunt legati.qꝛ ſunt
plati vel exempti. Si vero ſint ſim plicez cardi
nales.nec epiſcopi nec legati dicit DHoſti. eos
nõ habvxre niſi papã et ſummũ penitentiariũ.
Et q;uis immediate ſunt ſub papa. er ꝑ cõſe/⸗

quens exempti.nõ tñ poſſunt ſibi eligere ↄfeſ
ſoꝛem ſine lpiuuis pape aut ſummi pnĩarij li cen/ B

tia. qꝛ nõ ſunt p lati ſed coadiutoꝛes. licet ſint
pᷣſ byteri et cardinales. Adeo tutius eſt ꝙ ha⸗
beant licentiã a papa. Familia vero cõmenſa⸗
lis eoꝝ.d licẽtia eoꝛundi cardinaliñũ pñt elige
relſibi cõfeſſoꝛẽ.qꝛ de ↄſuetudie ſunt eis ſubdi⸗
ti. ſiue ſacerdotes ſiue alij vel foꝛte ſummꝰ pꝑe⸗
nitẽtiarius eſt qſi curatus. reſpectu oim man⸗
ſionarioꝛũ curie pape.hec Pe.de pal.in.iiij.

Patriarche archi F. ii

epᷣia ep̃i hñt ꝓpꝛios ſacerdotes ſuos ĩmediate

ſuꝑioꝛes⁊ epi hñt ꝓpꝛios ſacerdotes vt ep̃s ar
chiepᷣm.illa pꝛima ã ille patriarchã ille papã.
et hoe niſi ſint exempti.nihilominus iſti pñt ſi
bi eligere cõfeſſoꝛẽ.extra de pe.et re.c.vlti.qui
pñt eos abſoluere nõ ſolũ de occultis. ſed etiã
de manifeſtis ⁊ notoꝛijs.etiã archiepᷣo inuito.

et etiã a vinculo excõis maioꝛis etminoꝛis.et

mutare vota.et relaxare iuramenta. ⁊ oia alia
ꝓter q̃ nõ eſt ſedes apłica cõſulenda.Liq ho⸗
ſti. dicat cõtrariũ.et iſtud ↄtrariũ tenet frater
Bartlvlomeus in piſanella. Nec obſtat ꝙ in
illa decretali nõ fit mentio.niſi de abſolutone
a peccatis.qꝛ cũ intẽtio pape ſit ip̃ᷣis ep̃is.qͥbuſ

eſt graue ad archiepᷣm recurrere. et graui ad

papã.ita puidere eis ꝑ ↄfeſſoꝛẽ ab eis electũ
ſicut ꝓuiſuʒ eſt inferioꝛibo epᷣoꝝ ꝑ ipſos epᷣos
Igdeo de oĩ pctõ ⁊ vinculo de q pᷣt epᷣs abſolue⸗
re inferioꝛẽ.et electus ab eo pᷣtipᷣm abſoluere

et in caſu in q̊ ep̃s pᷣt diſpenſare cũ inferioꝛi.et

ille cũ epᷣo.qꝛ vbi eadẽ rõ et idẽ ius.t ſicut be
ne dicit hoſt. iſtud pꝛiuilegiũ nõ ꝑdit ꝑ hoc ꝙ
venit romã.qꝛ ibi nõ diſtinguit᷑ vbicũq; ſit.ſʒ
ſi deſinit eſſe epᷣs.vt qꝛ cedit loco ⁊ dignitati

ſoꝛte dit pꝛiu legiũ datũ epiſcopis Sivero ce

ct

dit loco nõ dignitati nõ pdit. Rõ ꝗᷓ aliqᷓ pbat.
cõfeſſoꝛ ab ep electꝰ nõ p̃t eñ ſoluere a vn
culo excõis eſt.qꝛ nõ hʒ poteſtatẽ niſi er electõ
ne epi. Sʒ ad hoc rñdet᷑.ꝙ nõ ab epo eligente
ſed a iure cõ mittete hʒʒ poteſtatẽ ille.ſicut qui
eligit ab illis.qͥ ꝑ lras pniarioꝝ hñt ꝙ poſſint
ſibi eligere cõfenſoꝛẽ ab ipis pniarijs. nõ ab eli
gentib) hñt auctoꝛitatẽ. ſicut cũ eps cõmitti?
fratribo q̃s pꝛioꝛ eligit ſpi cõmiſſarij pꝛelatoꝝꝛꝝ

nõ eligentiũ. Et ꝙ etiã dicũt ꝙ ſi ille electꝰ ab
epo in cõfeſſoꝛẽ eſſet ercõicatus minoꝛi.cũ eli
gitur ad lvc nõ poſſit abſoluere.qꝛ ligarꝰ mino
ri. liq; poſſit cõferre ſact̃a nõ tñ pᷣt eligi. Rñ.q
iſtud nõ valet. q; intelligif de e ectõe iuris ad
dignitatẽ.imoꝛ ſi q eligit᷑ ab epᷣosfeſſoꝛ.eẽnt
tũc ambo ipſe et electus ligati maioꝛi excõica⸗
one chhnien impediret factũ. dummõ qñ
electus ille qͥ abſoluit nõ ſit ligatꝰ maioꝛi nec
ſuſxenſus. Pec Pe.de pał.in.iiij.di.xvij.q.iij
Pꝛelati exempti qͥ hñt ſile pꝛinlegiũ cum
epis in eligẽdo libere ↄfeſſoꝛẽ.nã exqᷣ ſunt exẽ⸗
pti et pᷣlati.ſicut ſunt multi abbates.ex vcipo
hñt iſtud pꝛiuilegiu. qꝛ graue eſſet eis ſꝑ ire
ad papã nouũ ꝓ licẽtia cõſitendi. Si aũt ſunt
erempti ꝙ nõ pᷣlati nõ habent iſtud pꝛiuilegiũ
verbi gra.oẽs ſubditi collegij exempti.ſecula⸗
res vel regulares.qð eſt exempiũ in capite et
mẽbꝛis.hi enĩ ſuis pᷣlatis immediate cõſiteri
pñt et nõ alij.niſi de licẽtia ipᷣoꝝ.Si aũt ſic ſũt

exempti ꝙ citra papã.nec decanũ nec pᷣpoſitũ

habent q habeat curã ipᷣoꝑ.adhuc nõ pñt ſibi

eligere. ſed ꝑetãt ocipᷣm a papa vel eiꝰpniario

cũ alias nullus poſſit eos ſabſoluere. Simili⸗
ter nulla abbatiſſa. q;uis iura epᷣalia exerceat
ponẽdo officialẽ.niſi in vc habeat ſpeciale pꝛi⸗
uilegin.q;tumcũq; exempta nõ pᷣt xc hr̃e.qꝛ
nõ eſt pᷣlata.cum nõ habeat claues iuriſdictio⸗
nis. Et ꝙ eius officialis excõicat.qð pꝑ ſe ipſa
nõ pᷣt nõ eſt auctoꝛitas ipſiꝰ ſed pape.Simili
ter quicũq; pꝛeeſt quibuſcũq; ex cõmſſ one al
terius et eſt delegatus.nõ pᷣt dici pꝛelatꝰ q;tũ⸗
cunq;exeimptus. quia tamen nõ eſt pꝛelatus

non halet boc pꝛiuiegium.puta ſuperioꝛ in re

ligione vel pꝛioꝛ non conuentualis aut pꝛioꝛ
conuentualis ſub abbate nõ per electionem

ſed ab ipᷣo abhate er cõſilio ſeniox poſitus vel

inſtitutus. niſi foꝛte qũñ moꝛtuo abbatevel pꝛio
re ipi fuerint quaſi oꝛdinarij.qꝛ tunc actio ſub⸗

rogata habet pꝛiuilegiũ eius in cuius loco ſubs
rogatur. Sed pꝛioꝛ qui pꝑ electionẽ canonicas
inſtituit᷑ pꝛelatus eſt.et ideo ſi eſt erempt has

ber, idẽ pꝛiuilegiũ.ꝓpter oð nõ opoꝛtet ꝙ cõfix⸗
mãs det ſibi ptãtẽ eligẽdi ↄfeſſoꝛẽ.ſicut nec cõ⸗
firmã łᷣ ↄſecrãs epᷣm nec obſtat decre.ne p di
latõe.ex de ꝑe.⁊ re.iſtõ ei puilegiũ de eligẽdo cõ
teſſoꝛẽ eq̃li᷑ ↄcedit᷑ epis: mĩioꝛibo pᷣlat jexeptis

2—

Litulus decim un. eptimus

um epiſcopi licet immediate ſubſint
Reen Nomin- ſine licẽtia illoꝑ hvc pol⸗/
ſunt.enã qui ſunt nõ exempti.ergo ⁊ kioꝛes
loc pñt. licʒ ſubſint abbatibo velmaioꝛib ſine
ſicẽtia eoꝝ cũ ſint oꝛdinarij. Si aũt ſunt in di⸗
gnitate cõſtituti.nõ tñ pᷣlati. ſicut cantoꝛ. rhe/
ſaurarius.ſacriſta.et hinõi ꝑpſone.nõ hñt pꝛi⸗
uilegiũ q;uis ſint exempti. ſed ſi eſent inti
exempti ſed nõ ſunt pᷣlati in ſoꝛo penitetiali. ſi
cut ſunt archidiaconi de pari cõcurrentes am
epᷣis in ſoꝛo cauſarũ.adhuc nõ puto eos habe/
re vc pꝛimlegiũ. ſed ſolos pᷣlatos.lvc dico qui
habent curã aĩaꝝꝑ.Sicut aũt diyi de epis.ꝙ c/
adiu ſint ep̃i quo ad dignitatẽ retinẽt hoc pꝛiui/
legiũ.ita et de iſtis q;diu ſunt in pᷣlatione.et ſi⸗
mihrer elect ab eis pᷣr agere ab eis abſoluẽdo
et diſpenſando.quicqd poſſet eps ſi ei ſuleſſent
excepto in ſnis lata a ſuꝑioꝛi cõtra eũ.puta ab

archiepᷣo ↄtra ſufrraganeñ ſuũ.ſiue ab abbate

cõna pꝛioꝛẽ auentualẽ ſibi ſubditũ ab hmõi
eni nõ pᷣt abſoluere talis cõfeſſoꝛ electꝰ. ui⸗
cũq; eniã pᷣ̃t eligere vno electo.ſiue moꝛtuo ſi⸗

ue nõ moꝛtuo. pᷣt aliũ mutare ad placitũ. Et

eoipo quo talis qui pᷣt eligere cõfitet᷑ alicui vi⸗
detur ipᷣm eligere.quia plus eſt factis et in in⸗
tentione mẽtis eligere q; verbis.iij.q.vi.c.i.
et de ma.et obe.egebat᷑. HNec Pe.de paulł.in
iiij.vbi ſupꝛa. =

Inferiores prela⸗ J.ii

uinõ exempti.ſi ſubſunt immediate epᷣo ipᷣm
iolũ cũ ſuperioꝛib eius habent ꝓ ꝓpꝛio lacer/
dote.ſicut abbates decani pᷣpoſii et archipꝛe/
ſbyteri rurales. Curati vero decanos rurales
habent. et epᷣm. qñ ille dcanatus eſt annexus
cure. Sumiliter pꝛioꝛes qͥ ſunt ſub abbanbo il/
his.ſubſunt et epo. Nõ pꝛelati vero ſuis ſub/

ſunt immediate curatis. ſiue abbatibo. ſiue pꝛi

oꝛꝝbus.ſiue decanis. qñ ſunt de collegio.vt ſum

plicibus curatis. qñ in parochijs cõmoꝛant.

Clerici vero chvꝛales ſubſunt alias ei qͥ pꝛeeſt
choꝛo.ſiue ſit cantoꝛ ſiue ſuccentoꝛ in exterioꝛi

*

videt᷑ curatus eoꝝ De.de pal.

bus.ſed q;tũ ad ſoꝛum ↄſcientie ſolus decanꝰ

Lui deleant laici oꝛdinarie tõ fiteri.
ALapitulum tercium.

4 9

1 Poſti. de antiquiſſima cõſuetudine
C(Coöſitef capellanis ſuis. Sed ſicur di
teiir extra de pe. er re. c. ij. li. vi.nulla ↄſuetudi⸗
ne introduci pᷣt.vt pꝛeter ꝓpꝛij ſacerdotis li
centiam aliquis poſſit ſibi eligere cõfeſſoꝛem.

Wperator ſecũdũ

ſer habet epiſcopũ K.i.

ſiue archiep̃m. in cmꝰ ciuitate eſt ſedes regni

DNicit ant ſedis vel metropolis regni.nõ in q̃
plus moꝛat.ſed in qua inungif et coꝛonaf᷑

Hꝛincipes minoꝛes ſi habent ſub ſe ciuitates
plures. ſimilitet a ſede pꝛincipali ducatus vel

comitatus. comicilin ſoꝛtiunt᷑. Sed ſi halent
vnã ciuitatẽ alia pꝛincipalioꝛẽ.ab vtroq; eÿo.

vla metropolitano licentiã capiant ſᷣm lvſti.

Sed iſtud nõ eſt verũ q;tum ad metropolita/

num. quia nullus ſubditus ſuffraganeor eſt

ei ſubditus immediate.niſi qñ viſiiat. ſed ſoli
ipi ſunraganei.vñ cum dñs duarũ ciuitatũ in
tꝑalibo.ita ſubſit ⁊ in ſpirirualibo eppᷣis ac ſi eſ⸗
ſet ſeruus ſicut dñs caſtri ſubeſt in ſpiritualib⸗
curato. et ideo ſicut metropolitanus nõ poſſet

dare licentiã cõfitendi vmi halenti wmos in
dioceſi ſuffraganeoꝝ. ita nec pꝛincipi Deil

lo vero pꝛinepe qui habet dñium in diuerſis
dioceſim.ſed nõ ſup euitatẽ.videt᷑ ꝙ ipe mul

tomagis ab ip̃is epiſcopis hoc petere deleat.il⸗

lo.l.in cuius dioceſi pꝛincipaliter haber womni/
min wl ab vtroq; ſi equaliterin duabo. Nã ab

ſurd eſſet ꝙ ipe a tot curatis haleret h petere
quot in ſuo dñio includunt. Dñi vero q̃in
eadẽ dioceſi in diuerſis villis halent dñum.

ſi in vna habent pꝛincipale dñum in quanon
ſit niſi vna parochia tantũ.ſiue vnus curatus

tm illi videt᷑ ſuleſe. Sed qñ nullũ habet womi

nium in illa villa.que ſub ſe nõ cõnnet plures

parochias. maxime ſi vna nõ eſt pꝛincipalioꝛ
altera. tunc nulli curato ſuleſt ſed immediate
epo. Si wro in vna villa ſit pꝛincipaliter womi
num in qua nõ ſit niſivna parochia tm vel ſint

multe ⁊ vna pꝛincipalis curatus illius eſt ſibi
ꝓpꝛius ſacerdos airg epiſcopũ. Balliui ſi nul
libi haberẽt manſionẽ.niſi ſcᷣm qꝙ aſſſtere re

quirunt.mõ huc.mõ illue diſturrũt verbic; cõ

teri poſſint. vel epis ciuitatũ vel curatis in q
rum parochijs lvſpitiũ eligunt. Si vero pꝛin/
cipaliter alicubi degunt ibi curatum habent il

lIum.in cuius parochia lvſpitiũ ſuũ ſitũ eſt. Et

ſic de ppoſitis. lic; haleãt wmos parentũ extra

balliuiꝗ. vel ſenechaliã vel pꝛepoſiturã.oꝛ per
lvc officiũ quaſi cõtralyndo ſoꝛtiunt ſoꝛũ. Ce

teri vero burgenſes et alij laici.nõ in poteſtati⸗/
bus cõſtituti.illis curati ſubſunt in quop pa⸗
rochijs degunt pꝛincipaliter. vel ſi in dus bus
equaliter. in qua tunc manent qñ cõfiten vo⸗
lunt.illius parochiani ſunt. Hec He. de palu.
egulariter ergo fienda eſt cõfeſſio ꝓpꝛio ſa⸗
cerdoti. Oñ Anno. exna de pe.et re. Omnis.
dicit. Si quis alieno ſacerdori voluerit iuſta
de cauſa confiteri peccata ſua. licentiam pꝛius

4

— ; –=
= =
2=
S
— — —

0hrecore t
ſaalpaſua ve⸗
feiiſertveſten
fuckerinorere y
etemonmor
nttili ſone
ſcieutnnörn
ſamncaci
onnbreiteopos
Gwkärancke⸗
Cnttarioen⸗

=ꝛ F —

6Dioirpru

höcktiinwtid
eeſienii
Trnben⸗
Minutunduün:

Agke lhin

Perpolcron
Mlhre Onadns
ſtweinnnnentd
Irſeuaüngenen

ne. Oelic

ikiſiügochn
hamns peimie
Clamochiiſett
nhisiren
nſiabenaen
Nlillceſine.
mherueigtſc
Pei Tergn
Nefitkengne⸗
ffimntiinan
W

Ubͤſtiͤtkan⸗

Awiärne
un
dndinad
mniweifie

psen

Rncgimin
Tülhannn
kams Anir
. Din
ſanillein

aledinin

wnti.ſemee
d iir
ſbſendinn
Hnnaniet us
ſet ſem
nluſepenung
nanniin
Ased

ncnlgiiis

iniin
Ciee
dnN
rim
utiüift
mmii ſ
inniinnſin
türnunf,
n minnun
mmi ifnin

Capitulum

woſtuletet obtineat a ppꝛio ſacerchte. cuma/
Prr ipᷣe illum non poſſit abſoluere vel ligare
hec ibi.

Laſus in quib quis pᷣt cõfiteri alteri q;ᷓ pꝛo⸗

pꝛio ſacerdoti.etiã ſine licẽtia eiꝰ*. Capi.uij.

Ed nota ſeme. de

pal.caſus in quibopᷣt qins confiteri
alteri q; ꝓpꝛio ſacerdoti et ſine licẽ

tia eius. q̊s ponit Hoſti. in ſumma. Et pꝛi⸗
mus eſt. ppter indiſcretionẽ ꝓpꝛiᷣ ſacerdonis

et ſub boc caſu ↄpꝛehendit᷑ qñ eriã ipe ſacerdos
ꝓpꝛieſt ſolicitatoꝛ ad malũ.vel reuelatoꝛ cõ

ſemnonũ. vel talis. ꝙ er cõfeſſione immineret

piculum cõfitenti.vel cõ feſſoꝛi. In hoc igitur
caſu dicit Hoſti.ꝙ eoipᷣo halet licentiã a iure
aliũ adeundi.de pe.di.vi. Placuit. Sed alij di
cunt.ꝙ tũc debet petere licentiã ab eo. vel a ſu⸗
perioꝛi.qꝛ decretalis Oĩs.dicit ꝙ qñ iuſta ex cã

voluerit quis alter cõ fiteri.petat licentiã a ꝓ/⸗

pꝛio ſacerdote. Et q;uis quidã loc intelligant

niſi ex culpa ſua lvc pcedat. Dider᷑ tamẽ meli
ꝙ enã ſi ex hoc ſit ex culpa ſua.q; culpa ſua nõ

debet alteri nocere,. puta ſuꝑioꝛi. Sicut ꝓpꝛio
ſacerdote moꝛtuo vel ercõicato.nõ eoipᷣo licet
ixe ad aliũ.ſed opoꝛtet recurrere ad epᷣm.Sed

ſi ſüpioꝛ adiri nõ pᷣt.vel etiã ſi eſt eque defectu

oſus.tunc qꝛ ad papã nõ eſt facilis recurſu s a⸗
lium adire pᷣt eoipᷣo.Quãdo ergo ꝓpꝛius ſa⸗
cerdos oĩno indiſcretus ⁊ ineptus eſt. tuncp̃t
achiri alius diſcretus.licẽtia penta etiã nõ obtẽ

ta. Dico aũt petita.qꝛ etſi ſit indignus audire

nõ eſt tñ impotẽs cõmittere.Et in lvc.ſ.ꝙ debʒ
petere licentiã ab ipᷣo.vel adire ſupioꝛc.cõcoꝛ.
Tlv. Pe. Albᷣ. Vnno. er Gui. Auia ſi negat
licẽtia.tunc dicunt pᷣdicti.ꝙ idẽ iudiciũ eſt de
eo.qð et de illo qin nõ habet copiã cõfeſſoꝛis.
Pe.de palu.dicit ꝙ tũcpᷣt ire libere ad aliũ.vt
ptʒ ſupꝛa.Quia ſi nõ poſſet aliũ habere. er ne/
ceſſiras immineat. vicũt pᷣdicti cocr. ꝙ cõfitea
tur peccatũ in genere ſine eo de q̊ poſſet maluʒ

pꝓuemre. Secũdus caſus eſt. q trãſtulit o

miciliũ ſuũ prochianus.tũc enĩ deſini: eſſe pa
rochianus pꝛimi.et fit ꝑꝛochianus illius. ad

cuius parochiã ſe tranſtulit. Sed ſi in dvuuabus

arochus haberet wvmũ in vna maneriũ eſtna
e. in alia hiemale.vtrobiq; ſoꝛtit̃ foꝛñ. non ſi⸗/
mul ſed ſucceſſiue.ſᷣm ꝙ habitet hicvel ihi. vt

tunc hic recigiat ſacramẽta. qñ hic habitat ali

as alubi. Tercius caſus eſt cñ eſt vagabun⸗
dus. nõ habens nec petens womiciliũ. Iſte p̃t

coõ fiteri cuililbet curato. vel epo in cin parochia
eſt. imo etiã nõ curato vt vider.qꝛ nulli ſubd/
tms ſubijcit ſe cui vult. Nam oĩs ſacerdos po/

ſextum

teſtatẽ iuriſdietionẽ hy ex ſua oꝛdinatõe. ſed
ſuhditos habet ſo lũ eos.qui ſe ei ſubinitrunt.
niſi ꝙ ᷣm iura.qui ſe lemei alicui ſubmiſit fa⸗

ctus eſt eius pꝛochianꝰ.nec pr ſe alijs ſubmit/

teꝛe.quouſq; pꝛimo ſe ſubtrahat ſimpliciter.
mſi de voluntate ulius. ar. de pe. di. vi. placuir.
VNngde dicitur in. c. fi. de pe. et re. Pertrimꝰ

eligere. q.d. iure diuino licebat eis ehgere. ſed

electõne eis ſubrracta pꝑmirtunus relarautes
retentionẽ ꝙ woſſint eligere. Vñ in d. c. Pla⸗
cuit.dicit᷑.ſine cõſenſu eius cui pꝛimo ſe cõmi
ſit.et woſtes cui penitẽs cõfeſfus eſt. AQuar⸗
tus caſus eſt.ſi querit wmiciliũ quo ſe ↄferat
quſq; alicubi halbeat. Et de pegrinis quidẽ di⸗

cendũ eſt. ꝙ ſi ſine licẽtia curatoꝝ er epoꝝ ꝓpfe
cei ſunt nil pꝛiuilegi hñt in hvc.Cõcoꝛdat in

ſ.ꝙ pegrini⁊ negociatoꝛes et alij viatoꝛes. ſi
nõ hñt licentiã a ſiis curatis vel epᷣis vel ſine
licẽtia eoꝝ iter arripiũt.nõ pñt ab alijs abſol⸗/

ui. Vno. vſti. et Ginł. Si aũt de licẽtia eor

fecti ſunt.eoipo hũt interpᷣtatiuã licentiã cõſi
tendi.cũ ſine ↄfe ſione digne peregrinari non

queãt. Si enã veniat paſtha cõicari pñt nprer

candẽ licentiã ĩplicitã.et de caſu epᷣali abiolui.

qꝛ ep̃s nõ retinedo ſibi auctoꝛitatẽ licentiãdi
pegrinos.ex lvcipovidet᷑ eis dare licentiã cõ⸗

fitẽdi de caſibo epalibo.ſicut curatꝰ de ꝑꝛochia
libus.Oe mercatoꝛibaũt ſi nuſq; haberẽt o
miciliũ.niſi ſequẽdo ſꝑ nũdinaſ. Idẽ eſt deva
gabundis. Et idẽ eſt ſi in loco ſuo tenet lvſpi⸗
tiũ.ſed non declinant illuc in paſchate cõiter.
Nõ enĩ tunc vident᷑ ibi hr̃e womiciliũ q̃ ad ſa⸗
crainẽta. Et idẽ de familia pꝛincipis vel bali⸗/
ui.qͥ nunq; in eodẽ ſtatu pmanẽt.erq̊ ipᷣi licet
teneãt lvſpiti ſuũ alubi.nõ tñ illuc redeũt ni
ſi ad vꝛã. nã iſti vagabundi cenſent. Idẽ de

familia ep̃i laica. qꝛ nõ ſic hʒ ius in ea ſicut cax

diualis.ſed ſi eſent de dioceſi ipᷣa de eius licẽ⸗
tia cõſiteant. Si aũt de alia.erquo hvſpitiũ di⸗
miſerũt.qꝛ ꝑ dioceſim vaganf. reſpectu illius
dioceſis vagabundi reputant.vt de licẽtia epᷣi
illius.vel cinunibet curati ad cuius parochiam

veniunt cõ fiteri poſſunt. Quintus caſus eſt

rõne delicti.vi.q iij.placuit.quod quidã dicũt
eſe verũ.tune ſolũ qñ ꝓpter hoc eſt excõmuni
catus.quia ſi eſetexcõmunicatus a pᷣlato loco
illius ꝓpter illud peccatũ.ſicut conſueuit fieri
in furtis ethmõi.quoꝝ ignoꝛant᷑ actoꝛes mit⸗
tendus eſſet talis ad exrcõmunitatoꝛẽ abſoluẽ⸗
dus ab eo. Sed ſi peccatũ eſt occultũ.et ꝓpter

ſvc nõ ſit ercõmunicatus.poreſt etiã de ſvc cõ⸗/

fiteri ꝓpꝛio ſacerdoti.vt dicitur in ſumma pi
ſana. Fran.zatn. refert Tancdul. tenere. ꝙ cura
ti.e: etiã fratres admiſſi ad audiendũ cõfeſſo
nes m foꝛ na cle.DHudum.poſſiint audire et
abſoluere peccata cõmiiſa.nõ ſolũ in diaten.

ß

᷑ äsl

Zitulus

ſed etiam extra territoꝛiuʒ dioceß. dummodo

tñ cõfitentes pñtillis cõ ſiteri.i.ꝙ ſint illiꝰ dio
ceſis.vel parochie quo ad cursatos. Sextꝰca⸗
ſus eſt. rõneſtudij.vt ſcolares eriã ſi nõ ſint ni
ſi ꝓꝑ annũ moꝛaturi in ſtndio.vel qꝛ nõ habent
pliis de ſpacio ab epᷣo vel capitulo. de cinꝰ licen

na ibi ſunt vel qꝛ ſiec diſponũt.vel qꝛ prochia

in ꝓrochiã mutant᷑. De illis vero qͥ veniũt ex

omm pte regni ad plamentũ pari ius. cũ rex
reputet ſe fiſc ũnõ recognoſcẽs ſuꝑioꝛẽ in toto
oꝛle.videt᷑ ꝙ ibi poſſint cõfiteri epᷣo et curatis

in quoꝝ parochijs ↄducunt vomos.ſicut olim

tpe imꝑatoꝝ rome erat ibi cõis patria.et qui⸗

cñq; illuc veniebat habebat iudicẽ ſun.vel pᷣto⸗
rem ꝓegrinũ. Sed cõtrariũ eſt verũ.ſ. ꝙ non

pt abſolui rõe parlamenti. ſinõ hñt licentiã
aſuis p̃ᷣlatis.qꝛ rex nõ habet poteſtatẽ in ſpũa⸗
libus.epᷣs aũ̃t ſoli ſue dioceſi. Solũ enĩ roma
pbi eſt ſedes pape.eſt pr̃ia cõis.ſicuteccleſia ca

thedralis oĩbo de dioceſi. Oñ in curia ro. ſicut

curato ſuo ſũmo pniario oĩs de omni loco mũ

di pᷣt cõñteri.et pnĩarijs ſimplicib.ſicut vica⸗

rüijs ſui curati. Septimus caſus eſt rõne ne
ceſſitatis.qꝛ in moꝛtis articulo oĩs ſacerdos
ab eccleſia nõ p̃ciſus auẽte iuris fit ꝓpꝛius ſa⸗
cerdos. de offi. oꝛ.c.paſtoꝛalis. Et ex lvc qð ha⸗
bletur de ↄſe. di.iiij.c. Sanctũ videt᷑ ꝙ etiã lai/
cus in hmõi neceſſitate voſſit excõicatũ recon
ciliare eccleſie.ſinõ eſt ipᷣe pciſus.nõ tamẽ pᷣt
abſoluere a peccatis audiedo cõfeſſiones.
Octauũ caſum ponit Hoſti. Si ſacerdos nõ ꝓ

pꝛius ponat ſpem in ratihabitõe. Sed vt ðᷣr in

ſumma piſana et bene.iſte caſus cõiter nõ te/
netur. Rönem aſſignat De. de pał. Nulla eni

ratihabitio cõfirmat ſacrm qð nullũ fuit.qꝛ⁊

ſinõ in ſacramẽtis ratihabitio ſalrẽ pape. ali/

quid valere pᷣt.qꝛ ille ſolennitatẽ mutare p̃t.

ſicut de eccleſia ꝑ nõ epᷣm dedicata. ſola rati /
lhabitõne pape ledicata vel recõcilata reputaf
ertra cõſe.et.c.Aqua.tñ in ſacranẽtis non
pt valere. qꝛ ipᷣa papa mutare nõ pt.qꝛ regula

iuris eſt.ꝙ ratihabitio retrotrahit.et manda⸗
to cõ ꝑatur.qñ ſolo mandato a pꝛincipio res

agi p̃t. In talib aũt locũñ nõ habet.qñ ſcʒ ſacra
menti eſſentia dencit.qꝛ tũc totũ iterandũ eſt.
De eſſentia aũt abſolutõiſ eſt prãs iunſchctõ
nis. quã poteſtatẽ erga talẽ nõ haler. ex loc ꝙ
Vonat ſpem in ratihabitõe.

QAuis poteſt cõmittere audientiaʒ cõfeſſio-
num. Capitulũ quintũ.

Sis autẽ poſſit cõ
mitterevel nõ cõmittere audiẽtiã
ↄfeſſionis. Hota pᷣm Pe.de pal.

decimuſſepti.

in.iiij. i. xvqᷣ. ꝙ oĩs ꝓpꝛius ſacerdos qui iure

oꝛdinario pᷣt cõfeſſiones audire.pᷣt lvap̃m al⸗
teri cõmittere. qꝛ hʒ cauſaʒ meri imnperij. Er ge

quicũq; ꝑelectionẽ hʒ curã aĩarum eſtoꝛdina
rius ideo oĩs talis pᷣt licẽtiare quẽlilet ſubditũ

cure ſue alteri cõfiteri. Itẽ oꝛdinarius eſt.qui⸗
cũqᷓ; ex oficio ſibi annero hoc hʒ. licʒ nõ ſit p e⸗

lectionẽ. Itẽ gerẽs vicẽ curati.ꝑ legẽ vel ↄſue
tudinẽ. ſicut factus pꝛioꝛ ꝓ abbatẽ q viuẽte ab
bate erãt delegatus.nõ potẽs ſubdelegare eo
moꝛtuo vel amoto eius vices in oĩb obtinẽs
eſt qſi oꝛdinari q;tũ ad loc. vñ pᷣt licennare ſi⸗
bi ſubditos de cõfeſſione. Idẽ videt de ſupio⸗

re amoto pꝛioꝛe velvicario.cũ cõuentus ñ hʒ

pꝛioꝛẽ. Archip̃ſ byter vider᷑ tũc oꝛdinarius
cũ.ſcʒ eſt vna pᷣlenda ſacerdotalis.cui ex offi/
cio eſſet annexũ officiũ audiendi ↄfeſſiones il
loꝛũ de dioceſi extra ciuitarẽ.et multomagis ſi
de ciuitate.Sʒ ſi penitẽtiariꝰ nõ hʒ loe officium
ex ſua pᷣbenda.ſz er cõmiſſione viue vocis epi
talis eſt delegatus.nõ oꝛdinarius. Archidia

conus licʒ ſit iudex oꝛdinariꝰ ↄſuetudine.nõ

mñ in foꝛo ↄſcĩe niſi ſit ſacerdos.et tũc audit ex

cõmiſſione.vñ nõ pᷣt ſubdelegare Tegatus

eſt oꝛdinarius in vtroq; foꝛo. vñ ſicut in exre/

rioꝛibo dat iudices delegatos. ta et habʒ ſuos
pniarios. Summus penitetiarius eſt oꝛdi
narius in ſpũahbo tm̃. vñ hʒ pniarios ſuos. et

coõcedit etiã licentiã eligẽdi ↄfeſſoꝛẽ Sed ſim⸗

plices pnĩarij pape q;uis ſint delegati papeqᷣ
ſolus eos ponit.nõ ſumm pnĩari.pñt quide
oẽs de toto mũdo audire.ſed non pñt ipᷣi aſ⸗
ſumere adiutoꝛes.nec eniã dare licentiã eligẽ/
dicõfeſſoꝛẽ. Decanꝰ ruralis qͥ et archipᷣſ by
ter vorat᷑.ſi iſte decanat ſit annexus alicui cu⸗

re ſpeciali.xeputat oꝛdinarius in prochijs ſui

decanatus poſt ep̃ᷣm.ſupᷣ curatos etiã videtur
oꝛdiuarius curatoꝝ. Er ſic curati de licẽtia ei
nõ ſolũ epᷣi poſſunt cõſiteri.Si aũt epᷣs vel ar⸗

chidiaconus cõfert illũ vecanatũ.mõ huic cura

to mõ illi. videt elegatio.et voc reſpectu cri⸗
mini ſiue caſuũ ↄmuniũ.Naã reſpeciu caſuũ
epaliũ.tã de curato q;ᷓ de decano.quibo de ſpeci

ali gra cõ mittit abſoluere.de illis videf diſtin

guendũ.an ſint retenti de iure eel de ↄſuetudi
ne.et tũc in illis nullũ ius de ſe hʒʒ inferioꝛ epo

vñ cuicũq; illos cõmittit auctoꝛitatel delegata.

ille abſoluit. Item nota ꝙ qñ poreſtas iuriſdi
ctionis eſt vna apud plures.et nõ apud queli⸗
bet inſolidũ.tũc non pᷣtquilibet ꝑ ſe eam ↄmit
tere ſine cõſenſu alioꝛũ ſed qð omnes tangit.
ab omnibus debet appꝛobari. Onge ſi capitu⸗
lum ſede vacante.gerat vices epᷣi in tempoꝛa⸗
libus.nullus de capitulo.etiain decanus ptpo⸗
nere officialem ſine cõlenſu alioꝛũ ſedca pitu

lum deconſenſu maioꝛis partis. Doteſtarũ

hansnöhz

nſcinopen⸗
lriugnn⸗
nnaſnnf
Antinmer
intei
tcrudlrun p⸗
nftbeune
niiluengſein
ncöntee Vin
jiiuuniſiſn
itnanti ld
6dhteneiiut
ſbborneſte i

untluugthaa

Pkonskalanone
Gi Auieütercönmd

hastonppete

Gſconun.

Crornocuratu
Cnan.

Gnmn

☛
ͤften
Roächeidzeren
Poafngenns
Gueſgarſenen
Nute ödzanrun
Nſtensnbeicere
oleferegin⸗
kek oſtepen

Aenkiinet
Uitifmnan

Stiöftnetcn
blganrpinin
Mlefnonighon
Noretgobecönerſ

(hteignoteſcedo

,

ſfinelige ci

Lſsonat die
tniſfüeitii⸗

ſigeſtgnsde

ſalfnnenn
Mntftens
nenichnteſen
Ctnigent
Gltlehlte

=
= †
= =. =.

Vunrezinn

alztie

”õ

n bgingn
iee ii
ufn duß
n Ni i
n Niif
Mairi
Wiriit
m iA
nmnen ih
Ktimut i
im Sme
imii
mni Viten
nafi
Rrn itfi
—Rʒ—SZõ
inrifulin

Capitulum

nutem abſoluendi a peccatis vnget eadẽ po/
reſt eſſe apud plures vt ſunt vnñ.ſicut penes
capitulũ.ſede vacãte.qñ hʒʒ poteſtatẽ er in ſpi
ritualibo.dico q;tũ ad cõmiſſionẽ.nõ q;tũ ad
erecutionẽ.qꝛ cõfeſſio faciẽda eſt ſoli.vñ totũ
capitulũ nõ vnus ponet penitentiariũ.Sʒ qñ
iuriſdictio ꝑfecte ⁊ inſoldũ reſidet apud quẽ/
lilet. ira ꝙ vnus ſine alio pᷣt ꝑſeipᷣm de cauſa
cognoſcere.tũc vnꝰ ſine alio pᷣt.cui vult.ↄmit
tere etiã minoꝛ ſine maioꝛe.et multomagis
ecõuerſo.Et quia poteſtas curati abſoluendi
q eſt apud curatũ.papã et epᷣm nõ eſt vna.ſed
qliet pᷣt ꝓ ſe audire ſine cõſenſu alterius. Ita
etriã qͥlibet eoꝝ ꝑ ſe ſine cõſenſu alterius p̃t al⸗
teri cõmittere. Oñ vicarius curati ſine licẽtia
epᷣi pᷣt audire cõſeſſiones illox.ſ.qui ſunt ſub⸗
diti curato nõ alios.et multomagis ecõuerſo
ſcʒ de licẽtia epᷣi audirecõſeſſiones eoꝝ qͥ ſunt
ſub curatis ſine cõſenſuvel licẽtia eoꝝ.De lhoc
extat bullata declaratio clementis et alexãdri
poſt cuius bullationẽ nullus ꝑiſius dixit ↄtra⸗
riũ.Qui aũt ex cõmiſſione ſoluʒ audit confeſ⸗
ſiones.non poteſt alteri cõmittere audientiam
cõfeſſionum.

Anomõ curatus poſſit dare vel denegare li
cennam. Capitulũ ſextum.

omodo vel quan
do curatus cũ ab eo petit licẽtia alte
ri cõ fitendi debeat dare vel negare
licentiã alteri cõfitendo ſubdito.ſi petit illam.
MNotaſſᷣm Pe.de.pał.in.iiij.di.xvij.Parochi
anus ſi petit licentiã alteri cõfitẽdi indetermi
nate.nõ dʒ curatus dare niſi ſit veriſile ꝙ pe⸗
nitens nõ eligeret niſi eque bonũ.vel meliorẽ
cõfeſſoꝛẽ.Si vero noiet ſibi aliũ de q̊ veriſimi /⸗

leeſt. ꝙ ſit eque pnus vel melioꝛ. ad ↄfeſſionẽ

audiendã nõ neget.qꝛ foꝛte hʒ peccatũ qð eru⸗
beſcit cõfiteri. et pꝛius moꝛeret᷑ ſine cõfeſſione
qᷓ;ᷓ ſibi cõfiteret᷑.Si vero aꝓparet ꝙ nõ eſt eque
lonus.aut ꝑ famã aut ꝑ viſum ſue ꝑſone.vel
Pcõuerſationẽ ꝑſonarũ ſibi ↄfitentiũ.q̃ mi⸗
nusreligioſe cõuerſant᷑.et tũc ſimpliciter debʒ
negare innoteſcẽdoꝙ ille nõ pᷣt eũ abſoluere.
Qð tñ intellige.cũ ũlle ad quẽ vult accedere

Prochianus.nõ hʒ auctoꝛitatẽ.niſi er cõmiſſio

ne ipᷣius curati.dicẽdo etiã ꝙ peeſ patus au
dire eũ.ſi tñ eſt talis ꝙ ad hoc ſit ſufficiens.vel
etiã ꝙ eſt ꝑatus dare ſibi vnũ ali loco ſui.in
q̃ caſu bñ videat vt det ſibi ſufficientẽ ad hoc.
Naã ſi inſufficientẽ datet.ſibi imputaret᷑ detri⸗

mentũ.qð inde ſequeretoui ſue.qꝛ ſᷣm iura.

qui parũ diligenti ſocio ſuã rem cuſtodiendã

cõmiſii.ſue facilitati imputare dʒ.ſi perijt.Si

ſextum

aũt ille petitus a parochiano.et diffamatuslhʒ
roteſtatẽ ſuꝑioꝛis.puia qꝛ eſt vicarius epᷣi.vel
cõfeſſoꝛ deputat in oꝛdine pᷣdicatoꝝ.vel mi/⸗
noꝛu et hmõi.nõ ꝓpter hoc phibendus eſt ſim
pliciter. qꝛ iuder malus oꝛdinariꝰ.vel delegat
nõ ꝑdit iuriſdictionẽ ſuã.ſed dʒ dicere petẽti.
nõ expedit tibi ꝙ vadas ad illũ wl ad aliũ.nec
ibis v volitate mea. nec aſſenſu nec licenna.

Sed ſi ip̃e hʒ ptãteʒ ab alio amaioꝛe.vñ non
poſſum te ꝓhilere. ſed patus ſum te audire.
vel pꝑ vicariũ.vel ꝑ extraneũ idoneũ. Et ſᷣm H

ſoluit obſtãtia illius regule.ſ.ꝙ nõ pᷣt eſe pa⸗
ſtoꝛis excuſatio.ſi lupus oues comedit.et pa⸗

ſtoꝛ neſcir. qꝛ h̊ verũ eſt qñ paſtoꝛ ſcire deber et

pᷣt. Et liq ſꝑ aliqͥs deleat reputare aliiẽ me

lioꝛẽ ſe ſimpliciter.nõ tñ̃ q;tũ ad oia.puta qtũ
ad officiũ vvc vel illud. Arẽ ſuſpitõnes hre poſ
ſumus.nõ ꝗd iudicandũ ꝓximũ.ſed ad cauen
dũ nobis. Nã ſi video pauperẽ. nõ iudicabo fu
rem.tñ ne foꝛte ſit fur. cuſtodio rem meã ab
eo.et ſic in ꝓpoſito. Cñ niſi ↄtrariũ appareat
plus dʒ hmo pᷣſumere de his ̊s papa.vł epᷣs

Ptotã dioceſim pᷣficit.qᷓ de ſe qui deputat ad

vnã paruã parochiam.

AReligioſi nõ poſſunt audire cõfeſſiones ſine
Capitulũ.vij.

licentia pꝛelati ſui.

.—
Ota quod religio⸗
ſus nõ dʒaudire ↄfeſſionęs eriã illo
rũ q̃ͥ hñt licentiã eligẽdi ſibi cõfenſo
rẽ quem cũq;.etiã ſi haberẽt a papa. ſine auẽte
et ſine licentia ſui ſuꝑioꝛis.qꝛ ſine ſuo ſuꝑioꝛi
velle ⁊ nolle nõ hʒ. Patet ̊ ꝑ ſimilitudinẽ de
elec. Si religioſus.li.vi.vbi vr.ꝙ electõni de
ſe facte nõ debet.nec pᷣtaſſentire ſine licẽtia ſu⸗
perioꝛis. Sʒ vbi papa noĩatim eligit religioſũ
ad aliqð officiũ.pᷣſumit᷑ induſtriã ꝑſone noſce
re.Oñ nõ requirit᷑ alterius licẽtia.ſiue ꝓ inqͥ/
ſitõne.ſiue ꝓ audiẽria cõfeſſionũ.ſiue ꝓ pᷣla⸗
tione.vel quocũq; alio. Sʒ ꝑ G̊ ꝙ papa darer
licentiã alicui ꝙ poſſet ſibi eligere quẽcũq; enã
religioſum ꝓ audiẽtia ↄfeſſonũ. vel ꝓ pᷣdica⸗
tione.ex iſta licẽtia nõ dʒ religioſus audire cõ
femonẽ.vel pᷣdicare ſine licẽtia ſui ſuꝑioꝛis:vł
plati.vel abbatꝭ.arx.ad hoc ex᷑ de iude.qᷓ; ſit lau
dabile.Si tñ in dicto caſu veligioſus audirer
ſine licẽtia ſui pᷣlati.tenerer abſolutio.ixa ꝙ ñ
opoꝛteret cõfeſſionem iterare.q;uis maleface⸗
ret.lec Pe.de płl.vbi ſupꝛa.q.nij.

De poteſtate audiendi ↄfeſſiones fratrum

pꝛedicatoꝛũ et minoꝛum.pᷣtextu cle.dudũ.
Capitulum octauum.

1

Zitulus

E audienria confeſ
ſionũ quõ deleat ⁊ poſſit fieri ꝑ pᷣdi⸗/
catoꝛes et minoꝛes.nota cle. tex.ex

de ſepul. dudu. F. ij. vpi dr. Statinm etiã ⁊ oꝛ
dinamnus vt in ſingulis ciuitatibo et diocenb

in quibus loca fratrũ oꝛdinis pᷣdicatoꝝ et m/

noꝛũ cõſiſtere dinoſcunt᷑.et in ciuitatibo ⁊ dio

ceſibus locis ip̃is vlcinis. In q bus loca hmõi

₰

nõ halent. Oasiſtri. pꝛioꝛes. puinciales pᷣdi

catox.aut eoꝝ vicari. et generales.et ꝓuincia
es miniſtri. et cuſtodes minoꝝ oꝛdinij pᷣdica⸗
toꝛũ ad pñtiaʒ platoꝝ eoꝛundẽ locoꝝ ſe ↄferãt

ꝑ ſevel per fratres.q̊s ad hoc idoneos foꝛe pu⸗
tauerint humiliter petituri. vt fratres qͥ ad vxc

electi fuerint in eoꝝ ciuitatibo ⁊ dioceſibo ↄfeſ
ſiones ſubditoꝝ ſuoꝛũ õſiteri ſibi volentium
audire lilere valeãt. et hmõi cõfitentibo ꝓut

p̃m deũ erpedire cognouerint penitẽtias impo
nere ſalutare .ati; eiſdẽ beneficiũ abſolutõ s

impendere de licentia gratia er bñplacito eoꝛũ
dem. Deinde pᷣfati magiſtri ꝓuinciales et

miniſtri oꝛdinũ pᷣdicatoꝑ.eligere ſtudeãt pꝑſo⸗-
nas ſufficiẽteſ idoneasvita appꝛobatas.diſcre

tas modeſtas atq; ꝑias.ad tã ſalubꝛe miniſte
riũ et officiũ exequendũ.q̃s ſic ab ipᷣis electas

repñtent vel faciàt pntari pᷣlatis.vti de ipᷣoꝝ li⸗

centia gratia et bñplacito.in ciuitatib et dio/
ceſibo eoꝛundẽ eiuſdẽ pſone ſic electe cõfeſſio⸗
nes audiãt ⁊c. Extra ciuitates dioceſes in qui
bus fuerint deputate.ꝑ q̃s eas volumus.⁊ nõ

p ꝓuintias deputari cõfeſſiones nullatenꝰ au⸗
diture. Mumerus aũt pſonarũ aſſumendarũ

ad hmõi exercendũ officiũ eſſe ve bet. ꝓut vni
uerſiras cleri et populi.ac multitudo vel pauci

tas exigit eoꝛundẽ ⁊ ſi idẽ plati petitã licentiã

cõſenſionũ audiendarũ cõceſſerint.illã pꝛefati

magiſtenmimſtri et alij recipiat cũ gratiarum
actõne. & ſi foꝛte iã dicti pᷣlati quenq; ex hu/⸗
iuſmodi fratribo pñtatis eſdẽ.ad hmõi officiũ
nollẽt habere. vel nõ ducerẽt admittendũ. eo

amoto vel ſubtracio loco ipᷣius ſiłrenſdẽ pᷣſen⸗
tandis pᷣlatis poſſit.et debeat alius ſubrogari.

Si vero idẽ pᷣlati pᷣfatis fratribus ad cõteſſio

nes.vt ꝑmittit᷑ audiẽdas electis hmõi exhi be
e licentiã recuſauerint. Nos ex nunc ipᷣis.vt

cõfeſſiones cõ fiteri ſibi volennũ hlibere liciteq;
gudire valeãt.et eiſdẽ inponãt pnias ſaluta/

res.atq; eis.bene ſicin abſolutõis im ꝑtiri gra⸗
tioſe cõcedimus de plenitudine apłice poteſta
tis. Per hmõi ant cõfe.ſionẽ nequaq;ᷓ inten
dimus pꝑpſonis ſeu fratuibo ſpis ad id taliter de
putatis ptãtem in lc inpendere amplioꝛem
; in eo curatis. ſeu parochiali ſacerdotib-

eſt a iure cõcena.niſi foꝛlan eis eccleſarũ pᷣlati

vberioꝛẽ in hac ꝑte grariã ſecialiter ducerent

dec imuſſepti.

faciendã. hebi. Hunc ꝓ erpoſitoͤne ipius
cle. . glo. Petituri pau.pᷣt peri lc licẽria a pi
ns extra ſui rerritoꝛiu. c eſt volutarie iuriidi
cnonis. Cuſtodes glo.pꝛioꝛes.exgo cõuentug
les q̃ ad pᷣdicatoꝛes.et guardiani q̃ ad mino⸗

res.ivc nõ pñt.Numiliter pau.Si petat iſta li

cenna alpere nõ vidert ſatiifactũ cõſtitutioni.

et ideo iterũ eſet petẽda ꝓpteromſſionẽ foꝛ
me. O. iiniſtri. Oð dicit de vccarijs pꝛioꝝ ꝓunin
tialiu. et de cuſtodibo nõ repenit. de quibo pmi/
ſit.hcʒ exgo ul petitionẽ poſſint facere de qua

pmiſit. nõ tã electionẽ de qua hic loquit. Pñ⸗
tari ergo ꝓſonalis pñ̃tanoo fieri dʒ.na dicit p/
ſens qui puœt᷑ ſenſibo coꝛꝑisfacit ad hoc de pe.

di.i.in pꝛin. Yẽ diat pau.ſuꝑ verbo repñtent
Exigit glo. Si eps cõtendit᷑ cu fratribo. dicẽs

minoꝛẽ numerũ ſumcere. recipiat eps nume/⸗

rũ de qͥ ſihi videfe reliquis recurrat᷑ ad arbi⸗
trium bom vir.i.iudicis.ff. de verbo. obli. l. cõ⸗
tinuus. Cõcenerint gio.quq licenni ſine cau⸗
is reuocate nõ pñ̃r.de reg.iur.decet li.vi. Sub
rogari glo. Si no recpit iuſta cã. qꝛ. .nõ eſt ta
lis qlis ſupꝛa de cribit᷑ ſibi umputẽt qͥ nalũ ele

gerũt. et ſic wonet oes reculare cũ nõ ſunt apti
Sea ſi ſine cauſa facit.ſuccedit licenna pape.

Becuſauerint glo.ſi nõ recuiat expᷣſe ſed non
dat nec negat.vide ꝙ locũ haberet G̊ pꝛiuile⸗
gin poſt trinã monitionẽ vel requiſitionẽ ꝑ de⸗
cretalẽ pꝛimà. de ſu ꝓplen. negli.pᷣ la. Dolenniũ
glo.foꝛte nõ intel erie de relgioſis.qͥ pᷣm ſuoꝝ

oꝛdinũ ſtatuta ſuis pᷣlatis ↄfiteri dñt. Tibere.

glo.denotat.qꝙ nõ eſt neceſſe liceria ſacerdotis
parochialis ha beri. cuiꝰ ↄtrariũ dixit Jo. mo.
ſed ei nõ ſtaf. Amꝑuri glo. ab/oluti ergo non
hiit neceſſevlterius cõſiteri ppꝛio ſacerdoti.
NHec obſtat decretalis ois.q; illud mrelhgitur
de eo.qui alteci nõ eſt cõfeſius legitime. Yo.
mo. dicebat ↄtrariũ.ſed male dixit. Jdẽ paul
ſcʒ ꝙ abſq; licẽ ia pꝛochialis ſacer ſor ſi prta
libus cõfiteri nec tñ er lvcſeqin ꝙ ſint curau
iſti. rõ eſt pm glo.qꝛ necipᷣi fratres ſunt aſtrii
ctiad executionẽ. vel exercitiũ iſtoꝝ acruũ. ner
fideles ſunt aſtricri. vt in his ad eos recurrãt,
Vtẽ nota vt dicif in ſumma pilang et bene.

pt ep̃s acceptare fratres ad audienti ↄfeſ⸗

nonũ.etiã ſine ſolenmtate pñtationis ivult
cõmittendo eis iurudictione ſuã. q; etiaʒ ſine

iſto pꝛiuilegio wonet eis dare licentiã audiẽdi.

Deeſectib qui ſequunt er cõmiſlioneau

dientie cõfeſſonis alteri facti.

Capitulum nonum.

r cõmiſſione autem

facta alteri de audiẽtia cõfeſſ onum
ſiue pᷣdicto mõ.ſiue ꝑ alii modum

nimn

7 * 1
Piiitizfrnf

Ouitollinen

Aeitiki

ſeſtinlftone
lchanozihn

anüdep. Rih
ne peiſüft

ſnoreqeigndn
liaanbe
Ni a n
ſlooriancſecif
Onnn eirnof

o no elc⸗
ſpuleore kiet

oan erd wet⸗

arur,
miſuete tenen
mumſcifen F

Ncldinaafort

MMlcitettego

cceredons
Napnczräe
Peinenfentr
Poriſcder
etpſereißnn
ſpütaeihutin
wnenpmm eunen
ſaoinptomnen

lffeſenr den
6tmithibnori
ypyrnprinö⸗
dorpenfii
Mnigtnbin
ſictnopt
(orſocginn

Urisifrid

giicoinoni
hſmnonnan,
ſfin er
ſign

Ffn
fliücſſtnenr
WE

nmsohds

iieni
Vrohäͤgli
,3

I. radeheenne.
eree

dan „½.
TNNR

i
kleni
Nten n dt
hisliti
aren gitan
vjj rrin t
ME AiN

ntt nunl
iſ
WMN.

ſoveoten
hitu oſſe⸗
igep di mm

„*

CLapitul nun

ſequunf iſti effectus.vt dicit DPe.de pał.in.iiij
diſt. xvij. Pꝛim q̃ͥdẽ. qꝛ talis cõmiſſarius
põt audire ⁊ abſoluere licẽtia altenꝰnõ reqͥſi⸗
ia.nec qͥ vult cõfiteri illi tener petere licẽtiaʒ ꝗ
ꝓpꝛio ſacerdote.ar.efficax.er᷑ de ꝓcura. Is q
li.vi. Necobſtat ꝙ curat dʒ agnoſcere vultũ
pecoꝛis ſui. Nã vultũ exterioꝛẽ poterit cogno⸗
ſcere et intueri ſicut pꝛius.et coꝛrigere fraterna

coꝛrectione.⁊ pr̃na admonitõe.ſicut pꝛus.Et

q;tũ ad extetioꝛẽ vultũ attinet nõ minꝰ hone⸗
ſte viuũt.qͥ ↄnient᷑ fratrin qᷓ; qͥ ↄfitent curatꝭ
Quãtũ o ad interioꝛẽ vuliũ melius worerũt
reddere rõnẽ de cõfeſſis friba ⁊ hmõi.q; de con
feſſis ſibi.vel ſuo vicario.qꝛ de interioꝛi vultu
ꝛochianoꝝ qͥ ipᷣm reſpuerũt.⁊ ſine licẽtiã ſui
