rentius dirit.Cin ↄmiſiſti dñici ſangiis diſpẽ
ſatõʒ non aũt coꝛpus.qꝛ ſanguis mediante ca

lice ſaẽto diſvenſat᷑. Oñ nõ opoꝛret man? di⸗

Hoenſantis eſſe ſacratas coꝛpus aũt diſpen ſat·
imediate manibotrectantibo. Nñ a ſoloeo

debet diſpenſari cuius vigiti ſuntoſecrati ⁊ ma

nus.ſ.ſacerdotisq̃ enã nõ debʒ tangere miſi du
obus digitis ſacratis. Et eadẽ rõe inferior vy·
acono vaſa ſacra nõ delet tangeꝛe qñ in eis ẽ

coꝛpus ⁊ ſanguis dñi.qꝛ dyacom eſt ſanginnẽ

diſpenſare ⁊ coꝛpus dñi ad ſacerdotẽ defetre.
Qñ aũt in eis non eſt coꝛpꝰ vl ſangris tũc
tangit ſubdyacon vaſa eius. Daſa aũr reliq̊

arum ⁊ hõi accolina nõ layci quantũcũq; no

biles.di.rriiij.nullus. Hota tñ ꝙ ꝓpterneceſ
ſitatẽ pᷣſpitero infirmoanõ valente vxlenam

abſente lʒ dyacono infiꝛmo euchariſtiã porta

re ⁊ de yc di ſpen ſat᷑ nõ aũt de inferioꝛbo cinꝰ
iñ legit Sriũ in ecchaſtica hyſtoꝛia de ſerapice
qui moꝛiens miſit puerũ ſuũ ad pᷣ ſpirerũ petẽſ

viaticũ.ille aũt qꝛ infirmus erat ꝑ eundẽ pue
rũ ꝑtẽ euchariſtie miſit. nec venſie eſt ꝙ ile

puer enet dyaconus. Sed nõ qð fit rome ſed

quod fieri delet ſpectancdũ eſt.hec oĩa pe. de pal

lu. Sed vᷣm henricũ boich.ſuꝑ.c. decernunꝰ de
iudi.in caſu neceſſitatis etiaʒ a lacco põt dari.
t. ⁊ pe. de pal. dicunt ſimpliciter. ꝙ in nullo
caſu vebet euchariſtia mimſtrari l ſumiꝑ la/
ichn.qꝛ non habet conſecratas manus. 1 B non
eſt ſactm necemſitatis ⁊ lvc magis placet.æᷣlb

—

ec oĩia pe.

quartuſdeci.
6
bereticis non delet ſumi. etiã in morte eyẽplo

hermigil. dj.xniij.q.i.c.i.cepit. AYdẽ de ſciſma
ticis vider.ab excõicatis ⁊ ſimoniac m per.
de pal.ſi eſt occulta excõicatio vel ſimonia eoꝝ
in occulto vitandiſunt. quo ſcʒ ad ſiſceptiones
euchariſtie. ab eis euʒ.ſ.ſine ꝓditione occului
vſſunt talia omini. Sed cũ eſt mamfeſta eo
rinn ercõitatio vel ſimoma in publico etiã vi
tancdi ſunt.ertrade ſen,. er com.c.cũ nõ ab ſvĩe
Arotoꝛio ſoꝛnicatoꝛe ei ñ ſimt ſuſcipiẽda eẽ

ſacta ĩ rublico. Excipiunt iñ baptiſnus ⁊ enꝰ
chariſtia.que duo extrems neceſſitate ſſunt

ſinmi etiã a ſimoniacis ⁊ ſoꝛnicatoꝛil is noto
rijs. vf. kxij. di. . wrn m. cum glo. de loc tam̃
dif uſius habes alubi.Alios etiam malos mi⸗

niſtros qiiantiuncunq; etiam pul lice ſcelera

tos non debet quis vitare in ſuſceptione ſacꝛa

mento:inm niſieſſent irregulares. qui per con

ſequens ſimt ſuſpenſi ab officijs ſiis.et a ſuſpẽ

ſis non deben ſuſcepiſacxra.i. q.i.ſiinſtus fuerit
Si qinstamen in occultoviter huuſinocima
los in ſuſceptione ſacꝛamento:um er auditioʒ

ne diuinoꝛum.ꝓvt eis peccantibus ruboꝛẽ incu

tiat vt wl ſic deſiſtãt. a loc facit ex deſpecii di

cit Petꝛus ꝙ bene facit.Chomasautem dicit

ꝙ delet quis cauere.ne incucatquem certiuu

din aliter ſeit eſſe malum. vt quia notoꝛiuz ne

inducat talem exedntionem ofſicioꝛum ſioꝛũ

ne ſit occaſio peccati illius pura illa faciẽco d/

cere miſſas.qi foꝛte als non dicxeret et huinſ⸗

modi ſitamen eſt ſubditus. ſacꝛamenta queñ

poteſt ab alio accipere. ⁊ ad ipſa tenetur. debet
ſuſtixere niſiſu ſuſpenſus. Quamuis auteʒ

non hceat laico euchariſtiam miniſtrare ſcili⸗

cet erofficio inuentam tamen in terra licet
reuerenter eleuare licet non haleat manꝰ. cõ
ſecratas.quia loc non fit ad diſvnſancum ad

quod requiritur conſecrano ſed adacuſtocien/
cum. adquod non requiruur conſecrano. vn
de piris in quo euchariſtia conſecraturin tab
naculo non conſecratur nec benedicitur.qð

tamen fit de coꝛpoꝛal ⁊ calice.Penus de pall.

Vtẽ peccatoꝛ aſpicienco coꝛpis rpᷣi nõ peccat

niſi ſit ꝓlibitus a viſione eiusvt ſunt ercõica
ni ⁊ inſexcicti qui tamen aſi perſoꝛanco ſoꝛes-⸗

eccleſie ad aſpiciencum coꝛpusypi ten pore ĩ
terdicti maleſaciam non cꝛeoit Pe.de pallu.

cos moꝛtaliter peccare. Ei q;iis ᷣn Chomã

peccatoꝛ benefaciat ſier œuotione qua ſe ĩdig

num reputat non vult in ſacꝛ amentum aſpiꝰ

cere,me hus tamen ſacit ſm. Pe.qin ex deuo⸗
tione intuet᷑ cũ aſctu ſerpetis eneiſansren⸗
tux a moꝛſu ſeꝛpenns.gmi ⁊c

ad frequentationem ſaciamenit.

ciſgetnn

— —

.

ſenint iffi,
emi iti
ejſtummrir
iinitl onſ
rienckyytfecpem

finfarpvabſtine
atſiatrscmorter

lobialisiund

Aroteeſncln
Vöehſufini
iſſntenti

emunoniaugen.
Sensdnencisdin

Ididiirdnen
Idünonatenerene

Uſelcbibnentbiſn
Unisaaierdpe⸗
ſcriateenpiizrn,
lcgerongrond⸗

lettunintruf,

ſerammrditrizi

ciefunnezti

(ipermnesſe

cinrpicveſen

ſierafeegen
Apnreſen. enn

nn eitdie

impicemin u

.

⸗=
=S
S=
,= z=
EE.
=
—
—

e E
— —
=2 — =
= = g
—☛ =
= =
SEe
Se.

e, e, 5
E
S-
S
=
—
—
—
S=.

—

Tenigegien
boſfeisſlgatif

efnig irinin
lorirtherfiun,

amemtoneniie

Ruemtttenhii
Aefrterng

lTprumn

neimeun anenmn
mn mmivnne
Donenoſtumnni
lörsnnſuirinn

asnnNneelI
1õ
,1taaerenrdn

es. Qumnenn

Dſtun nmniueſd

m uenn kenke

Heetronbelentnte,=G

NRtadditnNue

õ

cnmiurdſeamne,

””
rnerteneddhr,6

Huieenen.

ſetnon en enihis
tiolutenſct⸗
meNiteng
auhen

=—
=

teuzftlni

,—
Se

trwroveif
Enn runenn
un ecnarnin

annbeſetſuumn

—

ud

in mundũ vemiens aↄiulit vitã gre ita in vomi
nem ſacr aliter veniens vitã gre overamxr. ʒ
illud JYohan. vi. qui manducat me vunt pro

amenii.

Sciendũ ſᷣm Pe. de pal. in. iiij.di. xij.poſt tlv
ꝙ in pꝛimitiua eetlia oẽs quottidie cõicabãt.

vtr pʒ Actũ.iiij.⁊ ad hoxid.c.peracta. de con.

di. i. Vn pcemi ſpis cõicabãt fidelesſingulis
diebusdfcis, Et ad lvc lvꝛtat᷑ oẽs Aug.dicẽſ
QAuottidie euchariſtiam ſumere
nec laudo nec vunpe ſingulis tñ dñicis die
bus cõicandũ lvꝛtoꝛ. Noc deillo dicoquẽ moꝛ
talia non gꝛauant. Poſtmodũ reductũ eſt oc

Aad trinã vicẽ. in anno ſcʒin paſchate. in nata⸗

li ⁊ ventycoſte ad qð facit.c.⁊ ſi nõ frequenti
us ð con. di. i. Landẽ ex pcepto eccłie obliga
tur quiliberſaltem ſemel in anno. poſtq; pue⸗/
nitad annos diſcretionis. extra de peni. ⁊ re
c. omnis ⁊ ðꝛ annus diſcretiõis ̃m pe. de pal.
xij. infemina.⁊.rxiiij in maſculo.ſed cũ eſt coli
capar cũ ſcʒ poteſt moꝛtaliter peccare tunc ob

ligat᷑ adpᷣceptũ de cõfeſſione ⁊ . ↄſequens de

cöioneqᷓ ſi ? dantur de h̊ hẽsin ſcvᷣa ꝑte ti. ix.ð

accidia. c.viij.⁊.ir. Conſulendũ eſt tñ bñ ⁊ d
note viuentib vt frequenter ſumant loc ſac /
mentũ qꝛ ſicut diu abſtinere acibo coꝛꝑali coꝛ

pus debilitat ⁊ ad moꝛtẽ diſponit.ita abſtine/

re a cibo iſto ſpũali aiam debilitat feruoꝛẽ ↄſu⸗
nt ⁊ ad moꝛtale inclinat. Et ecõtrario ex fre

quent ſumptõe hſacr̃i mita bonacõſequũtur
vt dicet in ſequenti. §. Et hoc in lvĩe q̃ſentit

per hoc deuotionẽ augeri. ⁊ reuerentiã nõ mi
nui ſecus de tepidis hi.qꝛ nimia familiaritas.

parit cõtẽpiũ.dñt aliqũ abſtineꝛe pe.Et q;uiſ

qui ex timoꝛe ⁊ reuerentia nõ ita frequẽter ſu

munt.ſed abſtinent.bñfaciant exemplo cẽtu⸗

rionis.⁊ qui ex deuotiõe ⁊ amoꝛe fꝛequentat.
bñfaciat exemplũ ʒachei ꝓpter qð alter alteꝝ

iudicare non vʒ de con. di. ij. quottidie. 5. dixe
rit. Ceteris tñ paribus ᷣm tlv.in.iiij.meliꝰfa

cit q ex amoꝛe cõicat q;ᷓ qͥ ex timoꝛe dimittit.

qꝛ melius eſtamare q; timere. Alb. in libꝛo ð
miſſa ðt ꝙ pᷣparantes ſe ad cõionẽ ꝑ abſtinẽ/⸗

tiam a coitu ⁊ vidue ſeu in caſtitate manẽtes

noõ dñt ꝓhileri a frequenti cõione pꝛecipue de
õ

menſe in menſem. qꝛ iniuſte arcentur qͥ dig/
ni ſunt Duran. aũt dicit de biʒocis ⁊ ↄuerſis⁊
hinõi de quindena in quindenam.

De effectibas 0. Vi.

huius ſacramenti ſeu vtilitatibus. Nota ſᷣm

tv. in. iij. pte.q.lxxix. ꝑ totũ.ꝙ multiplereſt
effectuz eius in deuore ſumente. Et peim eſt
collatie gꝛatie quod ſic declarat. Effectus hꝰ

ſacri dʒ conſiderari pꝛimo ⁊ pꝛicipaliter er eo
quod cõtinetur in lc ſacr̃o.quod eſt rpᷣa.qͥ ſic

vter me. Scdo ↄſideꝛat᷑ effectꝰ hꝰ ſact᷑i ex eo.

apitulum duodecimum

quod repᷣſentat per ip̃m 2 ſvc eſt paſſio chriſt⸗

er ideo effectũ quem paſſio rpᷣi in muudofacit
hoc ſacrm facit in hie Nñ xpᷣs OJathei.xxv.
Hic eſt ſanguis meus qui ꝓ uobis effundet᷑i

re.pec. Cercio conſideratur effectus eiꝰex mõ

quo traditur quia per modũ cibi ⁊ potus Hñ
omne n effectum quem ſacit cibus ⁊ ppot ma
terialis q̃ ad corpus quia ſuſtentat auget repa
rat ⁊ vlectat ⁊ hoc totum facit lvc ſactẽᷣm q̊ ad

vitã ſpũalẽ Dñ iohan. vi. Caro mea vere eſi

cibus ⁊c Quarto conſideratur erſpecieb ſub
quibus traditur quia ſub ſpẽb panis ⁊vini ex
multis nanq; gꝛanis vnus panis cõficit᷑. ⁊ ex
multis vins vinum conluit vndeſignificant
vnitatem Quia igiturypᷣs ⁊ paſſio eius ſunt
cauſa gratie ⁊ refectio ſpiał⁊ vnitas ſine gra⸗

tia eſſe non poteſt patet quia hoc ſacramentuʒ

confert gꝛatiam nec aliquis habet gꝛatiaʒ añ
ſuſceptionem huius ſacramenti niſi ex aliq̃li
voto ipſius vel per ſeipᷣm ſicut adultus vel vo

to eccleſie ſicut paruuli Onde er efficacia vix
tutis eius eſt ꝙ etiam ex voto ipſius aliquis

gratiam conſequatur per quam ſpirimalit᷑ vi⸗
inficemur. Reſtat igimir vt cum ipſinn ſacramẽ
tum realiter ſumitur gratia auge atur ⁊ perfici
atur ⁊ ver coniunctionem eius ad deum Con⸗
fert ad gꝛatiam ſpecialitercum virtute chari⸗
tatis Dnde dãm aſcenus comparat lvc ſacꝛa
mentum carboni quem iſaias vidit IYſaie.vi.

Carbo autem eſt ignum vnitum igin quia ſig

nificat charitatem. Er quia amoꝛ dei nun q; ẽ
ocioſus ᷣm Bꝛegoꝛium. Operatur em̃ mag/
na. ideo per loc ſacriſicium quantum eſt ex ſui
parte non ſolum habitus gꝛatie ⁊ virtutis cõ⸗
fertur ſed etiam excitatur in actum. Et inde ẽ

ꝙ anima ex locſacramento reficiiur per H qð

delectatur et quo da mmodo inebꝛiatur dłcedi

ne diuine bonitatis. Onde canticonun quũi
to.Comedite amici. bibite et cetera. Er quia
chriſtus in ſaciamento contentus per paſſiõʒ

ſuam ibi repꝛeſentatam apeꝛiit ianuaʒ gloꝛie

⁊T refectio huius cibi.⁊ vnitas ſignata babetur

inpꝛeſenti impeꝛ:ſecte.peꝛfecte auteʒ in gloria
ideo etiam cõpetit huic ſaceamento effecius a
deptionis gloꝛie.non ꝙ ſtatim nos itꝛoducat

Opoꝛtet enun ꝙ prius compatiamur cũxpo.

loic ⁊ poſtea ſimul gloriſicemur ſed vatvirtutẽ
perueniendi ad gloꝛiam. Per loc etiam qñq;
remittituꝛ peccatummoꝛtale non quidem ild
cuius quis conſcientiam habet cuʒ acceditad
ipſum ſed talis aliud tunc ↄmituit moꝛtale ſed
illud cuius conicientiam et effectum non ha
ber. Foꝛte emm pꝛimo non fuit ſufficienter 2
tꝛitus. Sed deuote ⁊ reuerenteꝛ accedensper
loc ſacꝛamentum gꝛatiam recipiet.que peꝛſfi
ciet contꝛitionem et ſic conſequetuꝛ remiiſio
nẽ ⁊ ſic inte lligit᷑ illud gꝛeg. ſit abſoltõ ſceleꝝ

7 4

RKemittumtur p ipᷣm a2 venialig. Spũaliterdt

tidie aliquid in nobis deperdit᷑ ex calore concu

piſcentie ꝑ venialia. ſed reſtauratio fu ꝑ ſaẽ/
mentũ. quod ꝑ mocũ cibi ſumitur ſicut ciibus
coꝛpalis hʒ reſt aurare de ꝑditũ.& tiã ꝑ ipſum
feruor charitatis excitalux in nobis ⁊ ꝑ feꝛuo/
xem tolluntur venialia. plus ⁊ minus ᷣm de/

uotionem ſumẽtis. DPer ipᷣm etiaʒʒ remittitur
pena debita ppeccatis. H in ;tũ ad rõz ſacra
menti quã hʒ.inq; tũ ſinnitur ⁊ inq;tũ ranonẽ

ſacriſicij hʒ.ſ.offertur. Inq;tũ ſacm remittit
penam ex quadã ex ↄcomitantia. Nam effec/
tus pꝛincipalis ſit nutritio ſpalis ꝑ vnioneʒ
adyꝑm.q̃ vnitas fit per charitateʒ ex cuius fer

uoꝛe remittitur non ſolũ culpa.ſed ⁊ pxna iðo
ex ↄcomitantia ad pꝛincipalẽ effectũ remittit

penã non totã. ſed ᷣm feruoꝛẽ ⁊ deuotõʒ ſumẽ
tis: Incqtũ offertur vt ſacrificiuz. ſatiſfacit ꝓ
offerentibo. ⁊ ꝓ quibooffertur. Et qꝛ in oblati
one magis attenditur effectus c fferẽtis q; q̃n
titas oblationis q;uis ex quantitate oblano/

nis ſit iſtud ſacrificiũ ad ſatiſfaciendũ ſufficiẽs
ꝓ tota pena.tñ ſufficit ̃m deuotionẽ offeren/
tis.non auferendo vel remittendo ſemper to⸗
tã penã ᷣm plus ⁊ minus.ſ̃m minoꝛẽ ⁊ maio
rem deuotionẽ offerentis. Per ipᷣm enã homo

pᷣſeruani a peccatis futuris. DOñ innocen. ðt

ꝙ cauet mortalia:Eſt em̃ vt medicina pᷣua⸗

rina contra coꝛruptuia.et vt armatura contra

hoſtes.qꝛ paſſiõis repᷣſentatia. Dñ cri. De
lut leones flamaã inſpirantes ſic ab illa menſa
dñi deſcendimꝰ oyabolo terribiles effeen hec

omnia tho,. Et qꝛ ſacẽᷣm iſtud ↄpatur ligno
vlte. qð ioh.apoca.xxij..vidit ꝓcucere duode
cim frucmus vltra octo pᷣdictos qs ponit.lx

mas: Poteſt dici ꝙ nonus ſit qdã mentꝭ illu⸗
ſtꝛatio ⁊ de agẽdis ⁊ de diuinis pᷣcipue cirea fi

dẽ in ꝗᷓ ißa exercef. Oñ leo.Sixꝑin digniſſi⸗
me ſummis. fit tibi xpᷣs clarioꝛ in intelleciuac.

Decimus eſt qꝛ aias a purgatoꝛio liberat vel

penas mitigat. Figura in abachuc qui poꝛta⸗/
uit pꝛandiũ danieli in lacũ leonũ ↄfoꝛtãs euʒ.
Dan. riiij.c.Pndecimꝰ dat rohurõ tribulati

5*°

ones ps. cxxx. Panis cor vĩs ofirmat.figura.
Actuũ.ix.accipiens cibũ ↄfortatus eſt.Duo/

vecimus eſtqꝛ vt ðᷣt ambᷣ.de conſe di. ij. valet

ad tuitionẽ aie ⁊ coꝛꝑis qð ſumimꝰ ſacr̃mn Fi

guꝛa exo.xij.de angelo exterminatoꝛe qᷣ nõ va

luit nocere mn conibi ſiꝑ quar oſtijs vidit ſan
guinẽ agni. De foꝛma aũt materia⁊ miniſtꝛo

⁊ alijs ꝑnnentibus ad lvc ſacrxamentum.hẽs

ſupra in.c.de miſſa
De baptiſino in pticulari q̊ ad materiam a
foꝛmam miniſtrũ ⁊ effectũ.

Zitulus quartusdecinus

CLaapitultis riiͤ,d.

ſiquis renatus ſuerit exaqua ſpũ⸗

ſum rõis.

dei rpᷣiane. quã tenent parentes ſaluantur.

vm tlv. Oicit etiã pe.de pal.in.iiij.ꝙ ꝓpbabili
ter videt᷑ ꝙ puer in vtero poſſit martirizari ſi

cut ⁊ ſanctificari lʒ nõ baptiʒari. Dnð ſicuſ iu

deus filiã arpᷣiano impᷣgnatã in deſpectũ xpᷣi.
pede eam in ventreʒ ꝑcutiens ſaciat aboꝛtiri

videt.ꝙ fiat martir.habens cãm ⁊ penam licʒ

nõ voluntatẽ ſiẽ innocentes.Sicut⁊ mulier.
pꝛegn ans ꝓpter 1pᷣ ʒ interficiaiur et ſic moꝛi
atur guulus. vteꝛe; mazniꝛ efficit. E&t quid an-
guſtinus. ðt perire qͥ moꝛiunt᷑ in vteꝛis mater
nis. Intelligit de morte naturali łvi olenta

ſed nõn pꝛopter rpᷣm illata. Et baptiſmueiſte
ſanguinis equalis eſt in virtute in baptimmo

aque.auo ad remiſſionem culve vel pene.ſĩ

ſit contꝛitus. Excedit᷑ aũt ab ipoqꝛ non impꝛi
mit caꝛacteꝛẽ ſedexcedit ipᷣm q̊ ad pᷣmiuʒ nõ
ſolum accidentale pꝛoprer auꝛeolã maꝛnij.

ſedeniã ̃z DHe.de pal.eſſentiale qꝛ plus de gꝛa

tia confert qꝛ maioꝛi opeꝛi ad quod plus eſt ne

ceſſaꝛia gꝛatia ſe exponit. Et deus non defic

in neceſſaꝛijs. Scðseſtbaptiſmus fiamis.
⁊ iſtud eſt ppoſitũ ſuſcipiendi baptiſmũ moco
debito añeq; ſuſcipiet Oñ non ↄgꝛuit niſi hñti
bus vſuʒ rõis de con.di.iiij. bapiiſmi vicẽE
wllet aũt baptiſmo aque ã ad remiſſionẽ cal

ꝑ oꝛiginalis ⁊ moꝛtalis omnis⁊ pene eteꝛna

lis. Sed excediiuꝛ ab ipo quo adremiſſioneʒ

pene tpalis debite ꝓ peccatis qꝛ nõ ſp totare

mittit᷑ ſed ̃m plns ⁊ minꝰ ᷣm qntitatẽ deuoti
onis ipᷣiuſ Itẽ q̊ ad remiſſionẽ venalũ qꝛnõ
ſemper oĩa remittũt᷑ puta ea q̃ in ꝓpoſito habʒ
Item non inpꝛimit caracterẽ. Item tałpꝛi/
uatur ſepultura eccleſiaſtica qᷓ carent cathecu/
mi.licet pro eis oꝛet eccleſia Excedit aũt iſᷣm
quia iterari poteſt ⁊ quia ꝓpꝛio merito ſaluat

ideſt er opere operante iuſtiſicant qina vbiin
baptiſmo vero ſufficit attritio hic requiritur
contritio ſed non confeſſio quia baptiſmnus eſt

ianua ſacramentoꝛuʒ diſtincnone. rrxij. . ve
rum Nngde tali non baptiʒato nullum ſacmẽ

tum concedendum eſt

Cercius qui eſt pꝛopꝛie baptiſi jnus eſt aq ð cõ

xyivenaſ eſt de q rᷣs Yohan. iij. ni

ſſancto. non woteſt videre regnũ dei
quod intelligit actu vel ꝓpoſito.q̊ adhñtes vↄ
nre Inpuulisreqmniniint wemn baptiſſy
mi cũ ꝓpoſuũ h̃e non pñr. Nerinm cñ ſit tri ⸗½
plex baptiſmus ſᷣm dam.ſ.fluminis. ſanguĩs.
⁊ flaminis. Pꝛimus cõis eſt marnrũ tami/
adultis q; in puuhis quia ſi puuli nonduʒ bapę.
tiʒati occidantur ꝓypᷣo puta in de teſtatione,ʒ

Cehenur. F.
eg i kfin
nluilltel
Girinnſi
ktegtinpenn
Dnnunnretigz
Anipmtmens
ſacebnthcen
Gntnonepatie
ſinlmmmeden
ſherdecärreui
Einperuclafn
atoffenorctan
Mciorſnphe
ndtKrre⸗
Untöisnwa
Alpyesſeei⸗

lſctſengi
Mhrneſe

Dehpti

(ſinnengici
Unmubanfen
tfumnamn
fmnentel.
kaleſdupeer
Alpogeſtae
umeſreſtte
noniſonnsf
nerniie
Mweonnes
Munſn
AUmm
fſiſi
prieng
Ailli

1

.
—
=
⸗

=
—
E
S
E’
E
=
=
S=S.

Npelnniie
nweropfinenner
nöͤdapehen Rriſn
unpennimnſni⸗
Spanens ſunin
uhnscininn
wwenteg Cianinte
Pzinneffcianefenn

=
S ES
= =

—

☛E

Snnneßicrig d

ämcniniinengnn
orerannl,voe
Dnilatn gthgrffne
Beſtnnmertwrs
onnaryim.
i ibiein
lentech önietint
epaperauroliran
paleſenmnalenpredg
irn a oertwett
rmt. msner
Sceltbepninotni
ſiendbanfinm
e Dimnxninitif
Nii uefnniett
aei drniſnidl
uſsonneteten
t iarueniſe
prupglitbir⸗
Cen ſwenendicni
iniuttin ſiſt
fanmeni Yenn,
Eigfusnſluft
enleiakneclilſ
mia n nenoſtn

leuifan rfil
immnohlenn
=
znſnlncnen i

nido NN
inhiti

—

=☛ =

7

— = — —
E
— „ =S

=☛
S=

cauſa mareriali dicto de cauſa fina li. i.
ſeufructu batiſim. nunc eſt videnduʒ de mate
ria ⁊ foꝛma.a miniſtro qui eſt ca emiciens ſed

Capimlum lerciumdedci. HDM

ſ. di.ii p aquam. ⁊ ca. ſe. Et iſte cöis eſt omi
bus magnis ⁊ paruis.⁊ iſte remittit culpã oꝛi⸗
ginalẽ ⁊ omnẽ moꝛtalẽ. Et ſufficit m pe. poſt
tiv. vt dictũ eſt antitio.i.quedas diſplicentia
peccan licet imꝑfectg. quia nò gatia ifor na
ta adulro ſuſcipienti. Remittit ̃ʒ Be.de pal.
⁊ venialia niſi ea in quib pſiſteret. Aemituit
etiam pena ererna er tꝑalis omnis debita ĩ iu
dicio dei & con. di.iiij. gadis in bapfiſino om
nia gꝛatis ↄdonat ?m. SGed non vbitas in iu
dicio vvim.quia non tollit penã morns vebitã

ꝓ maleficio ↄmiſſo. Nec penã eccleſiaſticam
itregularitatis contractãꝑ bigamiã. di. xxvi.

acutins. Item nec penã ſpũalem nature. qͥa
bapnʒzatũs generat filiñ cuʒ oꝛiginali nec coꝛ

mur ⁊ gloꝛiſicemur ⁊ fomes eriaʒ remanet aid P

exercicium. vt pugn antes ʒ vicia eſtq̃ iclinat
coꝛonemur. Itẽ p bapnſmũ ᷣm tlv.in iij.
Pte.q.lxir.ar.iiij.conſitet᷑ gratia ac etiãa om̃eſ

virtutes in ꝑuulis quo ad habim in adultꝭ eni

am q̃ ad vſum niſi ficti accedant.Aperit eniaʒ

ianua regni inpꝛimitur et caracter in anima.

Dimmuiuir etiaʒ per ipᷣm fomes.i.inclinano
ad malum ⁊ mensilluminatur precipue qtu

ad ea que ſunt ndei. Et in adultis confertur
gꝛatia non equaliter. ſedplus ⁊ minus ʒ ma
iorẽ vel minoꝛẽ deuotõʒ ſuſcipientis ſiẽ plus ꝑp

ncipat de calore qui plus appꝛopiquat ad ignẽ
Sedin paruulis ſᷣm legem cõem equalisgꝛa
tia confertur gliquando exſpeciali pꝛiuilegio

alicui pluſ vt Nicolao. Remigio. Dominico

⁊ hmõi. Et ðt pe. de pal.ꝙ eos qsſcit deus añ
vſum rõis moꝛiunos diuerſiatẽ głe ↄfert ałs
vxlplures ſancti vni angelo equantur. vlł plu
rxes ſunt ſancti q; angeli boni quod contra dic
tum Bꝛegor. eſſet. .

De baptſmimim Ki

ctu

inſtrumentalis. OJateria bapnſini m pe.
de pal. eſt duplex. ſ. xemota ⁊ ꝓpinqua. OJate
ria remota eſt aqua elementalispura natura
lis.⁊ lvc ſme ſit texreſtris.vt maris.ſtagmi.flii
minis vel fontis ſiue celeſtis.vt pluialis.ſiue
reſoluta ex niuibus glacie roꝛe.pꝛuina.vł grã
dine que omnesſunmt vere aq̃̊. Si militer de aq̃
ſinphurea wel lirinio. Dic̃ pe. de pa. ꝙ aque ꝗᷣ
vemüt invſum noſtr.ſunt eiuſde ſpẽi cũ elem̃
tali qᷓ nõ eſt ſuſceptua ſapoꝛis vel coloꝛis. Sa

pores at quos circa nos hñt aque noſtre dul

eis. amarus.ᷣ ſulplureus 1 bmõi nõ ſunt inipᷣa
aqua leq in aliqᷓ vapore ad mixto ſubiectie cni

tegliter viffert ab ea. Debꝛoclo nitſieſter H
p̃ſſum ex carnibus w piſcibo nõ eſt vers aqdiug
1 ſic cũ ea non poteſt baptizari. Si aut eſt aq i
Dinr irn ſic pofeſt fieri. qꝛ eſt vera aqua. niſ
ſit nimis condenſata. lqua artiſcialis nõ eſff
conueniens cñ matetia.qr nõ einſdẽ ſpẽi enrnmn
naturali. ſicut eſt aqua toſacea. aqua ardẽs co
reuiſia. Drina etiam ſudoꝛ ⁊ ſaliua. non eſt cõ

neniens materia. &t qꝛ de ſubſtantia materie

eft. ꝙ ſit aqua que voſſit abluere. immergere
aſergere. Hinc eſt ꝙ glacies. q;iis maneat ᷣ

fra ſpẽm aque durante tali diſppſitione.nõ vi

denir conueniens materia. Fons tamẽ bap
uiſterij.licet in byeme dũ ẽ congelar. nõ ro/
ert cosꝛ ſit inde baptiʒari.niſi igne diſſoluat᷑ hfacius
poꝛalẽ.quia penalitares remanẽt vt conpatia tñ

non opoꝛtet. ꝙ iteꝝ bñdicamir.bec oĩa ideʒ
Pe. aqua per mirta vᷣttlv. in tercia parte. ꝗq
lxvi at.iiij.ꝙ qñ eſt tałper: nixtio ꝙ tollat ſpe

ciẽ. ſiẽ cũ per putrefactõʒ vł digeſtionẽ tranſit
in vinũ aut peꝛ additiõʒ alterius liquoꝛis in tꝗ
ta quantitate. ꝙ ſoluar ſpẽm. ſie parũ aq inul
to vino ad mixtuz tunc ve ea nò pot fieri ban
nſmus. Sed qñ eſt talis alteratio vłpermirtõ
non ſoluit ſpẽm.ſiẽ cum calefit.velcũ aliqd
ſolidũ rponitur in aqua.quod non ↄmiſcet᷑ veal
ſi aliquis liquoꝛ ↄmiſceatur. tamen in parua

quantirate.vt paꝝ vini in multa aqua. ſic põt
ibi fieri baptiſmus. Idem albertus qui etiaʒ
ðt ꝙ melius eſt ꝙ faciat calefacere aquaʒ tẽ

pore hyemaliquia frigida voſſit nocere puulo

2 „ Z

⁊cũ illa aq̃ calefacta poreſt cõmiſcete patteʒ

de aqua conſecrera De aqua quaʒz facnint
alchimiſte. ad mutandũ nietalla non põt fieri

baptiſmus.qꝛ mutat᷑ ſpẽs aque.Eſt aũt ↄuei

ens mareria aqᷓ.⁊ qꝛ de facili vbiq; repetit. et

qꝛ hʒoẽs, ꝓpꝛietates ↄgꝛuẽteseffectibo baptiſ
mi. Sacẽm aũt dʒ ſignate qð efficit. OTate
tia ꝓpinqua baptiſmi.ſʒ pe.de pall.eſt ablunio

q̃ ̃m tlv.in.iij.parte.q.lxvi.ar. vij.põt fieri ?

per modũ emuſionis ſiẽ baptizauit laureni er
liacob apłsioſiã per modũ aſperſionis ſicut
bapriʒauerũt apii vna vie tria milia loiʒ ꝛper

modũi imerſionis Et qꝛ perfecta abhitõ ẽ per

imerſioneʒ iſte vſus eſt magis ⁊ ſemper ᷣuan

dus. miſiↄſuemido loci ſir inzoriũ q̃ in H̊ fuanda

eſt vel niſi necemitas excuſet.puta qꝛ eſt paruũi

de aq ita ꝙ nõ põt iĩmersi.ſed aſpergr velqꝛſii

mergeret᷑ timeret᷑ e moꝛte pueri velqꝛ mini

ſter nõ põt erdebilitate imergere ⁊ eleuare.i
hmõi caſi dʒ aq̃ ſuperbaptiʒãduũ Eunnl vel
in.iij. parte. q. kxvi. ar. vij.⁊ ad. ij.ↄſepultnrraz
cñ xpo per hapniſinũ em̃ ↄſexelimur xrpᷣo. ODnñ
ponumur ſðᷣ aq ſiẽ coꝛp xpiſbᷣ teꝛra ⁊ ex ene
leuamur qſi tſurgeẽtes cũxpo noue vite ſpu ali

aſpergi:. Am mer ſio in aquã ſigni

2*

2
—

Ziulus quartuedecimuns

Vnde paſſiorxpᷣi mgrime opaturin bapſiſino.

omnia remittens Et iſta effuſio vel aſperſio vʒ
fieri pcipue ſuꝑ capur.quia in capite vigẽt om
nes ſenſus et in ipo maniſeſtanturopa anie
que purgatur culpa ſᷣm thom̃.in.iij.pare.q.lx
vi. ar. vij.ad.iij. Onde cum non poſſit hapti⸗/

zari in vtero.de con.di.iiij.qui in maternis ſʒ
natus ex vtero.ſiſu ꝑiculum in partu de moꝛ/
te.ſicaput emiſit ex vtero aſpergi debet ⁊ bap
tisaxi a quocunq; ⁊ taliter baptizatus cum de
bita foꝛma.nõ eſtiteꝝ baptizãdus ex vtero na
tusqꝛ pfecte eſt bapnzamus. Si aũr emiſir ma

num vel pedẽ. debet nihilominus illa pars acj

aſpergi cum forma bapniſimi ⁊ deo ↄmitti qͥ po
tentiam ſuã non alligauit ſacramentis ⁊ quia
talis nõ reputatur bapiizamis cõiter a coctoꝛi
bus ideo naius eſt bapizandus. Et ſi dicatur
ꝙ cñ apli bapiizauerunt mia mila aſpgendo
non eſt veriſimile. ꝙ omnes in capite tange
reniur.ſed aliqͥ in bumero vel alubi. Rñdʒ pe
tꝛus.ꝙ cominus ſupplemt. vel diſpenſatio dei

tune fuit in materia ſicut ⁊ in ſoꝛma.qñ in no
mine xpi fuit baptizatriĩ. Sed nota.ꝙ muli
er viua nullo modo debet ſcidi.vt puer quẽ ha

ber in ventre haptiʒetur.etiã ſi conſtaretipᷣm

moꝛitup alłs ſine baptiſmno. Si aũt ſit damna

ta ad moꝛtem debet differri executiovſq; adꝑ
tum. Sed nec enam matrem ſic damnatam
licet occideꝛe. vt puer viuus extrahat ex vte /
to cum timetur ne differendo vſq; ad paꝛtum
moꝛiatur. Dicit Pe. de pal.quia non inuenic
expᷣmim.ſed moꝛtuapꝛegnante.non delet ſe/
Pliri quouſq; puer extraloatur.ſicut accidit de

Bulio ceſare Pe. De trina autem immer

ſione vel vnica dicit Petr. de pal. ꝙ debet quis
ſeruare conſuerudinẽ eccleſie ſue matricis.ñ
metrowhltane vel romane.mſi ſoꝛte ſit exẽ⸗
ptus ⁊ ᷣm oꝛdinariũ ſuum in ſinodo coꝛxectũ
contra quod nõ debet facere.in neceſſitate ta/

men poteſt. immo ⁊ debet contra moꝛeʒ ſue ec
cleſie facere quando moꝛa periculũ eſt allatu

ra.nec eccle ſia vult in neceſſ tate laqueũ dã/⸗

nationis inijceræ. DOnde ſipꝛe ſpiteꝛ vbi ẽ cõ⸗

ſuetudo ter immergendi videt puerum mori
entem. nec rone expectare teinam inmerſio⸗
nem. delet pꝛimam ⁊ ſolam facere cum inten
none baptizandi als ſi ſcdᷣam faciat cinn intẽ
tione ad terciam.⁊ interin puer moꝛiaturan

te terciam immerſionem.puer damnabitur.

et ille erit eius damnationis cauſa. ⁊ irregula
ris efficitur. Onica immerſio vnitatẽ ſ igniſi
cat diuine eſſentie ⁊ moꝛu yxpᷣi.tria autẽ tri⸗
nitateʒ pꝑſonarum. et triduum ſepuliure. vt di
cir Bꝛeg. de con. di. iiij. de tꝛina. SJ
§. i.

Forma autem

aptiſmi eſtiſta. Ego te baptizo. in nomine

ptiſmo eius effectt.c.i. Inuocano riñ per

ſacramenti qð pʒ inſtiiutõe pᷣi. atixi vlll.

Docete om nes gentes. bapiizaãtes eos. In
noĩe pa.⁊ fi. ⁊.ſ.ſ.Et etiã ex determinatõe ec⸗

cleſie. de con.di.iiij in ſinoco. aũt in pꝛimi et w
tiua eccłia haptizabant᷑ ſoli in noiĩe rpi.vt pz

Actun·viij.ſactũ eſt ex ſpẽali reuelanone ⁊ di
ſvenſatõe ſpũſſancti ſine q̃ fieri non wotuiſſet.

Cauſa aut fuit.vt noie rpi.qð erat valde odi mpin
(exenyitis
ſctitn⸗
ſeſtninſtin
Mrinoccht
(ornnert
MNecölitno

oſum incredulis redderet᷑ amabile ereo ꝙad

inuocatõeʒ noĩs eius dabat᷑ ſpũſſanctue. Ceſ·

ſante aũt cã ceſſauit ⁊ diſpenſatio. Pfñ nücnõ

eſſet baptiſmus datus in noie chriſti Srinpa⸗
al.

dicto articulo eſt intelligenda rñſio. Mico

pape.de cõ. di. iiij. a quodã iudeo.⁊ non aliter.
Nñ̃ glo.io.ſuꝑ dicto.c.⁊ berñ. de bap.et eius

effectu. c.i. dicit ꝙ baptiſmus datus in noĩe

rpᷣi eſt wrus qꝛ inte lligit in noĩe xpᷣ iniungẽs
miuncius ⁊ vnctio eſt falſa. Quod ambꝛo. ðᷣt

ꝙ in noie rpᷣi intelligitur inungẽs p.⁊ inun

Kcius filius.⁊ inunctio.ſ.ſ.nõ vult ex ̊ diceer.
ꝙ poſſit dari cõiteꝛ baptiſmus in hac forma.

ſed vt diẽ tlv. vult oñdere. qũo ſint conusniẽſ
diſpenſatio ſpũſſancti pro ilio tꝑe.quo ſic da⸗
batuꝛ cũ etiã ibi non excluderetur tꝛinitas

Ex pᷣſio actus baptiʒandi ⁊ ꝑſone baptiʒati.
eſt etiã de ſubſtantia ſact̃i. Et ideo eſt qꝛ ilud
directe eſt defoꝛma baptiſmi.⁊ ꝑ conſequenſ

de ſubſtantia ſacramenti quod directe repꝛe/

ſentat interioꝛẽ effectũ bapuſmi quia ſacmẽę
ta efficiunt qð figurant Et cauſa effecnua ⁊ ſi
gnatiua attꝛibiit᷑ potiſſime foꝛme. Sedeffec

tus bapniſmi eſt ablutio ſuſcipientis a pctõ q;
directe ſignificat expᷣſſio actus baptiʒandi.cũ

pꝓſona baptiʒatura cũ ðꝛ baptiʒo te.qð idẽ eſit

ꝙ abluo te pʒ H̊ idẽ ex determinatõe ecclievt

de baptiſmo ⁊ eiꝰ effectu.c.i. Exrpᷣſſio autẽ

ꝑſone baptiʒãtis nõ eſt de neceſſitate ſacri.ſʒ
de pᷣcepto eccleſie ᷣm ſoꝛmã laninoꝝ ⁊ lvc ꝓ

bat ex eo ꝙ gꝛeci ↄferũt wæꝝ baptiſinũ ⁊ tñ nõ

expꝛimũt in foꝛma ꝑſonã baptiʒãtẽ dicentes

ſic. Haptizet᷑ ſeruus dei talis. in noie patris.

⁊c̃. Cã aũt quare nõ expꝛimũt pſonã baptiʒã
tẽ eſterroꝛ qͥ vonit᷑.i.coꝛinth.i.qꝛ qdã atiribu
ebant miniſtris baptiſmũ.Cõuenientioꝛ ta/

mẽ eſt forma nr̃a vt dic tiv.qꝛ erpꝛimit nõſo

lũ cãm efficiemiẽ pꝛincipalẽ baptiſmi.ſ.inuo⸗
catõʒ trnitatꝭ.ſed ec cãʒ inſtrumẽtalẽ.dũ dic
miinſter bapnʒo.ſub q̃ intelligit ego.etiam ſi
nõ diceret᷑.ſed dimitti nõ dʒ.qꝛ ſic ſtatiitec⸗

cleſia dicẽdãũ.lmẽ nõ eſt de pᷣcepto eccłe.ſʒ

de moꝛe q̃rundã ecchaꝝ nõ vł.⁊ iõ vłꝛ eſt de
moꝛe dici debet quodaoconfirmanone iotis
eſt non de neceſſitate ſacramenu

ſe
H“ ſigter⸗

Cnwietbypn⸗

cpoltntn

ſchpitfinye
tclorſarto

orenelus

ypuudicendo

nwie genio⸗
randeſtwr⸗
insdiunnz,
ſeetgennskedr
bladiinonſi
inar
iforäeker
ſciücerdose
tühnegeler
tiotonönnpen
ophiegort

ite rontoner

Cnunrpennge

Mlenc nſ
(ntopeml

äingwyi
etſenſsp

lgiinnoi,

nelynites
anwnenns
nlnzopenm
Mono⸗
tiomye
fimneſt
Aggmmanne
dimncn
hniig
lt
S

1

h ſnceod ie

zulnnoe
bdmun
nnrifetmm

en tunie

Nrpnn,
W

igiminneizi en

no ſſrönlninn
nbeinsnin,

oicen cinitinmn

naimn iine,nin

nokermumnmmanin
Apozmnatortptee.

sſri einehetind

mabartinioene
Mennoedurgepe
ffeenibaninanſin
Want Etaaſtcfent

ſprline ſene Deit
Phnoſtiinenntij
Nöio acnstjred
i debapn vte tit

er delem nirnlen
efeanmel Kſo

öeſtveweeſiareſli.

fnſmnimnnthn/
Eerirr: afnitin⸗
hriigrel dets
õ
Gimnnit onibine⸗
ent, nitinm
Afri ſüteneninn
õ
inpaltepnin n
ufmillin
rtelorebo
ſen⸗ ſtfun
at ezenpelli
rlp l.tonl air
onfmnantein
auven

=☛

S

= ☛tnͤ-

etiã eadem virtus ⁊ idẽ ſactᷣm alioqͥn non poſ

xiatio nõ in pꝛincipali

Capinlum terciumdeci.

De mutatione ¶(iii

huius foꝛme. Nota ᷣm Pe. de pal. ꝗ aliqua
do tollit veritatẽ ⁊ virtuteʒ ſacramenti batiſ/

mi aliquãdo non. Sexr em̃ modis poteſt fieri

variatio.Et pꝛimo quidẽ ꝑ vocũ variationeʒ
Sed hec variatio poteſt dupliciter fieri. Ono
modoq;m ad voces tm ⁊ nõ q adſigmſicata?
lvc non tollintbaptiſmũ.Etrario eſt.qꝛ veꝛba
ſacramentoꝛũ hbñt efficaciã er hoc quod ſigni⸗
ficant. Oñ manente eadẽ ſignificatõe manʒ

ſent ſacra cõferriniſi ſermone bebꝛaico. in q̊

——

ps foꝛmã inſtimit. Nunc aũt ↄferunt᷑ ⁊ ↄfici

untur ĩ quocũq; idiomate gꝛeco.latino hebꝛa
ico ⁊ vulgari ⁊ literato baptizando in alio ſex

mone qᷓ;ᷓ latino. vel alio q;ᷓ literato. Ot in vul
gari delet bapriʒans ᷣm tlv. vti vocabulis qᷓ
magis ꝓpꝛie ſint in vſu ſignificandi ipᷣas per
ſonas diuinas ⁊ alia ꝑtinẽtia ad foꝛmã. Alio
modo põt fieri variatio vocũ ſignificatoruʒ
ſimul ⁊ ſi vc fiat totaliter.puta dicẽdo.te bal⸗
neo vt melius oꝛmias.nil fit. Del pꝛincipa⸗
liter puta dicendo. te baptiʒo in noĩe trinitat/
Vel in noĩe genitoꝛis geniti ⁊ ab vtroq; pꝛoce

dentis.nõ eſt verꝰ bap.qꝛ trinitas ñ ſignificat

perſonas diuinas.ſed numer ꝑſonaꝝ ⁊ geni⸗
toꝛ et genitus ſed dʒ intelligere ꝑſonas diui⸗
nas. ſad iñ non ſignificant eas pꝛincipaliter.

ſ. vtꝑ ſe ſubſiſtentes ſed act eoꝝ notõnales.

Sñſio lvrũ eſt qꝛ vᷣtus ſacr̃alis data eſt vᷣbis
ſignificantibus ea ũ ſimt de integritge baptiſ

mi pᷣncipaliter.⁊ nõ Alne vhie Sed ſiſiat va
ali ſignificato. vt dicendo
nos vbi ego.⁊ baptiſinꝰ.vbi baptiʒo.⁊ vos v

bite.non tollitper hoc veritas baptiſmi. lʒ in⸗
curratur pctm.qꝛ qñꝙ; hoc fi er ↄſueto modo
loquendi vt ſi platus qͥ ↄſueuit dicere.nosfa

cimus hoc vel illud dicat baptiʒamus. Silrſi
dicat magno viro baptiʒo vosſifficiteĩ ꝙ ma

neatſenſus vᷣboruʒ ex aceomodatõe vſus. Si
aũt dicat᷑ in noĩb vbi vᷣr in noĩe viciatur.qr ð
foꝛ na eſt vnitas eẽntialis ꝑſonaꝝ quã repꝛe/
ſentat numerus ſingularis. Scðᷣo mõ põt fie
ri mutatio ꝑ coꝛruptõʒ vᷣboꝝ ⁊ põt eſſe dupli⸗/

citer. Ono inõ qꝛ ꝓfert vᷣba coꝛrupte ex idu/
ſtria ⁊ ſit non videt᷑ intendere qð intendit ec

cleſia. vñ non eſt baptiſmus Yllio mõ qꝛ loc ſa
cit ex ignoꝛantia vel er defeciu lingue ⁊ tũc vr

ſieſt tanta coꝛruptio ꝙ auferat ſenſum om
nino locutõis.nõ eſt baptiſmus. Si aũt ma⸗
neat ſenſus locutõis ſaltẽ ex accomodatõe vſꝰ
⁊ ſinõ ex vᷣtute impoſitõis.eſt verus baptiſmꝰ
tlvc pᷣcipue accidit.qñ ſenſus non mutatur
quando fit coꝛruptio ex ꝑte finis dictionis vt
gꝛã matici dicũt.ſicut ſi vetula vel alius ignaxꝰ

lingue dicat. Ego te bapiige in nole patria 1

lia ⁊ ſpñſſancta eſt verus bapiſmus vtex pᷣſſ̃ᷣ

dicitur. de con. di. iiij. retulerunt. Sed ex par⸗
te pꝛincipij variat ſignificationem. Onð coꝛ
ruptio ralis ſi ſil magna.aufert omnino ſenſũ

locuniõis. vt dicendo in nomine matris loco

patꝛis.Et quod tlvmas diẽ ꝙ licetoꝛarõ coꝛ⸗

rupte pꝛolata nihil ſignificet er viriute immſi

tionis.tamen ſigniſicat ex accomodatõe vſiis

videnir eſſe conmra eum qui non vult. ꝙ poſſit
dici baptiſinus. Cinn tamen prelamise r acco

modatõe vſus dicat hicet peccet.bapiiʒamus.
ſedille qͥ neſcit.vel nõ põt adplenũ verba pꝛo
ferre. debet abſtinere niſiin neceſſirate. Et de
ber vti qui baptiʒat illo ſeꝛ mone quẽ ſcit meliꝰ

ꝓferre vt mulier in vulgari gallicus in gallico
⁊ẽ. Tercio poteſt fieri mutatio ver additio/⸗
nem.⁊ ſiquidem addit aliquid intendens ild
eſſe de forma quaſi volens per hoc induceꝛe no

uũ rimum in eccleſia. nibil facit.quia non intẽ
ditpꝛoferre ſormam qua vtituꝛ eccłia.Si ad

dit er alia cauſa. puta ex deuonione non viciat
baptiſinum vt ſi dicat. baptiʒo te in nomine

pa.⁊.fi.⁊ ſpirituſſancti.⁊ beate marie inuoca⸗
te per modum interceſſionis ⁊ intendẽs ꝙ ꝑ
loc interceſſio virginis pꝛoſit baptiʒato ẽ ve
rus baptiſmus.ſecus ſi inuocaret vixæineʒ in⸗
tendens ꝙ virgo opereiur ad baptiſininn ſiẽ
trinitas. Ex parte autem eiusq additur ẽ con
ſigerandunn ſi ſit coꝛxruptiuum forme quod ad
ditur.⁊ tunc viciativt ſi dicaturx vt faciebãt ax
riani. Baptiʒo te in nomine patris maioris ⁊
filij minoꝛis ſi non coꝛrumpit fidemvelſenſuʒ
verboꝛum nonviciar. Si vero ſit dubium vtrũ

coꝛrũpat vel nõ. recurrendũ eſt ad intentionẽ

pferentis ⁊ ſi intendit aliqð erroneũ nil agit
inõ intendit ̊ nõ viciatur. Quarto põr fie
ri mutatio ꝑ ſubtractõʒ ⁊ ſiquidẽ ſubtꝛabatqð
eſt de ſubſtãna forme.tolli᷑ ſacẽᷣin vi dimittẽ

do baptiʒo te. vel inuocatõʒ alicꝰ diuinap per

ſonax. Si ſubtꝛahat qð noneſt de ſubſtantia
foꝛme.vt ego vł amẽ ⁊ bmõi nõ viciat᷑ baptiſ
inus Quinto modoꝑ tꝛanſpoſitõʒ.⁊ dicenaũ
eſt ſicutdicium eſt de coꝛruptione. S
non videtur quibuſdã.ꝙ in foꝛma baptiſini
eri poſſit aliqᷓ talis tranſpoſino qᷓ ſit contraxia
vero ſenſui ſiue dicat᷑ in nomine patris ⁊ ſilij
⁊ſpũſſãcti baptiʒo re.ſiue ec ego baptiʒo te ĩ
noiĩe.ſ.ſ.filij ⁊ patris.qꝛ licet de ſide nõ ſolum
ſit numerꝰ ꝑſonar.ſʒ ec oꝛdoiſte iñ ordonõ ẽ
duratõis ł vocałexpſſionis ſʒ ſolius oꝛgimis
q ſumicienter ĩ noiba ꝑſonaꝝ intelligi qucũq;
oꝛdie expꝛimãt᷑ pſone.Sʒ h̊ ñ vider᷑.pñt ei vᷣ
ba ſic traãſpõi ꝙ nullꝰ ſenſꝰ remanebit vtſi di
cat᷑.bap.in no.te pris ⁊ filij ⁊.ſ.ſ.nił dictũ eſt.

Sietiã trãſronere fur ſyllale nullus eſſet ſen
ſus.vt in nomine triſpa.⁊ hmõi. Si etiã dice
retur baptiſo te pa.⁊ fil.ĩ noĩe.ſ.ſ.eſſet coꝛrup
tiuus ſenſus h eſſentie. Sexto woteſt fieri inu
tatio ꝑ interruptõʒ. Obi ſciendũ ꝙ ſiinterru
ptio tanta eſt.ꝙ non ſolũ actualis.ſed habitu
galis intentio interrumpatur viciaf baptiſmꝰ.

puta roſtq;ᷓ dirit baptiʒo te inter pon at longã
fabul am poſtea dicat in noĩe pa. fi. ⁊. ſ.ſ. ſe
cus ſi interponat᷑ actualis q̃ etiã ſine interrup

tõe vocũ interrũpit fꝛeqnter ↄcor. tlv.⁊ pe.

De miniſtro autẽ. F. iiii
huius ſacramenti. Nota ̃m pe.de paſ. ꝙ om/
