woteſtatem in ſeipᷣm. quis in ſeipſuʒ ipſe po
teſtate clauiũ vti non poſſit. quia poteſtas cla
uiñ requirit ꝙ in aliquem ſubiectũ ⁊ ita aliũ
Sibipſi enim aliquis ſubiectns eſſe non po⸗

teſt. xc ille. .
Queritur deci grü.

motercio. Otrum papa poſſit cõcedere pote/
teſtatem alicui.vt viatur in eũ poteſtate cla⸗
uiũ in foꝛo exterioꝛi videlicet. ꝙ aliqs excõi⸗
cet.Rñ.s.itlv.negatiue in eo loco ita dicens
in ſo.vnius ar. Judiciũ exterius ẽ apud deñ.
apud quẽ aliq̃s reddit᷑ minoꝛ ex eo ꝙ pꝑeccat.
nõ aũt apud hoĩim pᷣlatõnes. Et ideo in exte/
rioꝛi iudicio ſicut nullus in ſeipᷣo ſententiaʒ
dare põt excõicatõis.ita nec altxeri cõmute⸗
re nec ſe excõicaxe.ſed in foꝛoↄſcie põt alte⸗
ri ↄmittere ſuã abſolutionẽ vel iuriſditione
quã ipᷣe hʒ vel dicẽdũ.ꝙ abſolutio in foꝛo cõ
feſſionis ẽ pꝛincipa łł᷑ ptãtis clauiũ.⁊ ex coõſe⸗
quenti reſpicit iuriſditõem. Se excõicatio
reſpicit totalem iuriſditionem.qtum autem
ad poteſtatẽ oꝛdinis ſunt equales, nõ aũt qᷓ⸗
tum ad iuriſditionẽ. ⁊ ideo non eſt ſunile.

WW 5 WW ☛ W . W l l

Titulus

Queritur decimo ꝗ.xiii.
quarto.Orrũ papa ſit pꝛopꝛius ſacerdos dij⸗
cendus aliquo modo cuiuſlibet ꝓꝑrochie. Añ
det ſanctus tlv.affirmatiue in tractatu cõtra
impugnãtes religionẽ.ita dicens.Ad id qð
obijcitur.ꝙ ſemel in ãno quilibet ↄfiteri pꝛo⸗
pꝛio ſacerdoti tenetur. Dicendũ ꝙ pꝛopꝛius
ſacerdos nõ ſolum eſt ſacerdos parochialis.
ſed etiam epᷣus vel papa. ad quos magis pti
net cura eius q ad ſacerdotem vt multiplici
ter oſtẽſum ẽ. Pꝛopꝛium.n.hic nõ accipitur
ſ̃m qð diuidit᷑ cõtra cõmune.ſed pᷣm quod
diuidit᷑ cõtra alienũ. Oñ qͥ cõfeſſus ẽ epiſco
po ſuo vel alicui habenti vicem eius cõfeſſus
ẽ pꝛopꝛio ſacerdoti.hec ille. „

Quero decimo .qxüii.
quinro. papa ſit pꝛelatus immediatus
cuiuſſibet fidelis.Rñ.S.thom affirmatiue.in
iiij.di.xvij.ꝗ.vij. dicens incõueniens eſſe ꝗ
duo equaliter ſuꝑ eandẽ plebe cõſtituerent᷑.
ſed ꝙ duo quoꝝ vnus pꝛincipalioꝛ alio ſuꝑ
eandem plebem cõſtituãtur.nõ ẽ inconueni
ens ⁊ m lvc ſuꝑ eandem plebem immediate
ſunt ⁊ ſacerdos parochialis ⁊ epᷣus ⁊ papa.⁊
quilibet hoꝝ poteſt ↄmittere ea q̃ ſunt iuriſdi
tionis ad ipᷣm ꝑtinentia alteri.hec ille. Iteʒ
in eadem tractatu ait. papa habet immecdia⸗
tam iuriſditionẽ in oẽs xpᷣianos. qꝛ romana
eccleſia nullis ſinodicis cõſtitutõibo ceteris
eccleſiis pᷣlata eſt. ſed euangelica vmini vo⸗
ce ⁊ ſaluatoꝛis ſui pꝛimatũ obtinuit.vt habe⸗
tur in decre.di.xxi.qᷓ;uis.hec ille.

Querodeci

moſexto. Ntrũ papa poſſit cõmittere aliqͥ bo
p̃ᷣdicare ⁊ cõfeſſiones audire fideliũ.vti ptã
te clauiũ irreqͥ ſitis pꝛopꝛijs ſacerdotibo ꝑro/⸗
chialibus. Rñ. s. tlv. affirmatiue in. iiij. diſt.
xvii.q.vii.Cinus inter alias hec vna rõ ẽqͥc⸗
quid põt inferior põt ⁊ ſipioꝛ.ſed ipſe ſacer⸗/
ws prochialis põt dare licentiã ſuo parochi
ano ꝓꝙ alteri cõſiteat.ergo multo foꝛnus ſupe
rioꝛ eius hvc põt.in coꝛ ꝑe.q.ita dicit.dicẽdũ
ꝙ ſacerdos põt aliqͥd duplr̃ impedire.ne ali⸗
amnus cõfeſſionẽ audiat.Dno mõ pꝛopter de⸗
fectũ iuriſditionis.Alio mõ pꝛopter defectũ
erecutionis oꝛdinis ſicut excõicati.degrada⸗
ti.⁊ hmõi.Quicũq; halet iuriſditionẽ põt ea
q̃ ſunt iuridirionis cõmittere. ⁊ ideo ſiqͥs im
pediatur.qꝙ alterius cõfeſſionem audire non
poſſit ꝑ iuriditionis defectũ.põt ſibi ꝑ quem
cuiq; hñtem iuriſditionẽ immediatã in illos
comitti. ꝙ cõfeſſiones audiat ⁊ abſoluat ſiue
ſpſum iacerdotẽ ſiue ꝑ ep̃m ſuũ ſiue ꝑ pa⸗

XxlII

pam. Si antl pꝛopter oꝛdinis erecutionẽ im
pedime ntũñ audire nõ poſſir põt ei concedi
cõfeſſionẽ audiatp eũ.qͥ ei impedimentũ an
ferre poteſt. hãc. q. in tractatu contraimpug.
relig. manifeſtã facit ⁊ elariſſim ex cõſueru⸗
dine q in romana curia ab antiqͥſſimis tpibꝰ
obſeruata ẽ ita dicens poſt multas alias rato
nes ad hoc facit conſuetudo romane eccleſie

ad quã ⁊ accedentes a pniarius pape adqͥſcũ,

qʒ ſacerdotes literas impetrãt. vt eis cõſitej
tur. Atem legati pape a eoꝝ pnĩarii.cõfeſſio⸗
nes audiũt nõ petita licentia a prochialibus
ſacerdotibus. etiã auctoꝛitate pape vbicun
q; pdicant ⁊ ita patet ꝙpᷣdicare ⁊ audire eõ⸗
feſſiones põt aliis cõmitti fine licenna pro
chialiũ ſacerdotũ.hec ile.*
Queriuur deci

indſeptimo. Ntrũ pꝛeter duos oꝛdines inſti

tutos a deo.ſ.epoꝑ ⁊ ſacerdotũ prochialium
poſſet papa inſtituere terciũ oꝛdinẽ taliũ pᷣdi⸗

2

catopꝑ. ꝗ pꝛopꝛia auctoꝛitate pꝛedicarẽta con

„

feſſiones audirent.Rñ.s.tho.affirmatiue in

tractatu cõtra impug.reh.in ſo.vnius ar. ad
uerſarioxꝝ ita dicens. ꝙ et ſi duo oꝛdines tm̃
eſſent a deo inſtituti.q̃ poſſent pꝛedicare pꝛo⸗

*

pꝛia auctoꝛitate.poſi

te p̃dicarẽt ⁊ pꝛecipue papa.qͥ habet plenin/
dinẽ ptãtis in eccleſia. ſicut ⁊ in pꝛimitius ec
cleſia fuerũt duo oꝛdines ſacri.ſ.pꝛeſ biteri .
diaconi.⁊ tñ poſtea eccleſia maioꝛes ſibi con
ſtituit. vt mgtr in ſen.dicit.hec ille.

Queritur deciF. xvit.

mooctauo. Dtrũ papa poſſit cõpellere colle

gia generaliũ ſtudioꝝ.vt ad eoꝛũ ſocietatẽ te
lisioſiadmittãtur. Rñ.s.tlv.affirmatiue.in
pꝛe lato.tractatu ſic dicẽs.in rñſione ad vnũ
ar.ꝙ aut obiiciũt.ꝙ nullo mõ põt cogi ad ſo
cietatẽ inuitus.vt lex dicit.patet ꝙ intelligi⸗
tur de pꝛiuata ſocietate q̃ cõſenſu duoꝛũ vel
triũ cõſtituit᷑. ⁊ ad ſocietatẽ publicã qͥ nõ con

ſtituit᷑ niſi ex ſupioꝛis cõſenſiu a ſupioꝛis qu⸗
ctoꝛitate alis compelli põt. ſicut pꝛinceps qͥ
pꝛeeſt reipublice poteſt cõpellere eiues. vt in

ſua ſocietate aliquẽ recipiãt.ſicut collegium

alicuius eccleſie cogit.vt aliqueʒ recipiatĩ ca
nonicũ ⁊ in fratrẽ. Dnde cum collegiũ ſtudii
generalis ſit publica ſocietas.ad eã poteſt ali

quis induci auctoꝛitate ſuꝑioꝛis cogenteꝛ in

fra, Onde nulli.dubium eſſe velerſcholares

cõpelli poſſe auctoꝛitate apoſtolica. vr ad ſoci
etatẽ ſtudii religioſos admittãt.hecille.

Quericur deci Fr Vlil⸗

Krvi.

te. poſſet tñ eccleſia terciũoxdię
nem ſtatuere pᷣdicatoꝛũ.qͥ pꝛopꝛia auctoꝛita

ADinntun
mmuminifen
i ⸗
iindlis Holti

cte mnineritet
ſiceennnanönt
Enlsenſete d
uolternicaitl
niigi nonisfe
unnes fülleoßf
i.,ſKuinomtms
urere rleie ttti
e. nec ang. ets

Phüwiencib ro
Wprkearhime
neeceſunnount
Cleſeriädpit
agäccſtirſe
ucſrinnphe
gagmealpnn
Uolickecänc
Qucnut
pamo Oniaen
lenninsſinocr.
wapeleur e
geiglenrynnen
Jon vmi necete
imuereo
ſeenmnare .
nansnaadpan
mninegaruemd
rcktäponnum
Nufoitidis
antenen
efanaifmo
hethlgunen
konmmnperfer!
Cnsſchkuanin
11poſenitn
ſnocoihitn

ee .. 8
mhistef
g ai M
nten r
drepſetjenkür
, . „ 4
a 11
narei n
MoNei
„ 4
6
mecen
. ,7
Ori murſtrr
e NR
. 12.4. 14.
en bian .
Mirri. i
.Ne
oemridin
4.
pwen i e
. 1 4 —

Capitulum

monono. Ntrũ ad papã maxime ptineat oꝛ
dinatio ſtudioꝛũ ⁊ vniuerſitatuʒ.M.s.tho.
in trac.ſupꝛa noĩato affirmatiue vbi ita dicit

ZYld eũ.n.qui regit rempublicã ꝑtinet oꝛdina

re de nutritionibo.et adinuẽtionibo iuuenn.i
qb exerceri deleant. vt dicit.ð x. ethico. ⁊ poli
tia oꝛdinar. vt habet.i.ethicoꝝ.quas diſeipli
nas debitũ ẽ eſſe in cimb-.⁊ quales vnũquẽ
q; addiſcere ⁊ vſq;quo. Et ſic patʒ ꝙ oꝛdina
re de ſtudio ꝑtinet ad euʒ qui pꝛeeſt reipub. ⁊
pꝛecipue ad auctoꝛitatis ſedis apoſtolice qua
vninerſalis eccleſia gubernat᷑.cui ꝑgenerale
ſtudiũ ꝓuidet᷑.xc ille.

Queritur uigeſi F.rir.

mo. Dtrum auctoꝛitas vniuerſalis eccleſie
in determinatõne fidei pꝛincipaliter reſideat
in papa. Rñ.s.tlv. aſtirmariue ſe. ſe. q. ij. ar.
iij.ita dicẽs. Poſtq;ᷓ aũt aliqua eſſent aucto⸗
rirate vniuerialis eccleſie determinata. ſi s
illi determinatõni prinaciter repugnaret he⸗
reticus cenſexet᷑.q̃ quidem auctoꝛitas pꝛinci
paliter reſidet in ſummo pontiice. Dicit em̃
xxiiij.q.i.quotiẽs fidei rõ ventilatur arbitroꝛ
omnes fratres nr̃os ⁊ coep̃os non niſi ad pꝑe
trũ.i.ſui nominis ⁊ honoꝛis auctoꝛitateʒ re⸗
currere debere õtra cuius auctoꝛitatem nec
hiero.nec aug.nec alquis ſanctoꝛũ ſuã ſen/
tentiã defendit. vt dicit hiero.ea.q. DNec eſt ni
despapa learſſime.quam incatlolica didici
mus eccleſia.in qua ſi minus ꝑite aut paruʒ
caute foꝛte aliq d poſitũ eſt emendari cupimꝰ
a te. qui petri fidẽ ⁊ ſedẽ tenes. Si aut bec no
ſtra cõfemio apoſtolatus tui iudicio cõpꝛo bat᷑
qcũq; me culpare voluerit ſe impitũ velmali
uolũ vł etiã ñ catholicũ ſ hereticũↄpꝛobabit

Queritur uigeſimo §. xx.

pꝛimo. Dtrũ ad papã ꝑtineat ↄfirmare ſen /

rentias ſinodoꝝ. Stem vtrũ ad papã a ſino/
wappelletur. Item vtrũ ſolius pape auctoꝛi
tate haleat vmuerſalis ſinodus congregari.
AIltem vtrũ neceſſe habeat papa ↄgregare cõ
aliũ vniuerſale quotienſcũq; habeat aliqͥd de

fide rerminare. Ald omnes iſtas.q.ſimul rñ.

ſanctus Tlv. ad pꝛimas tres aſftumatiue. ad
quartã neganue in qſtiombo de porentia dei.
q.x. ar. iij. vbi q̃ritur. vtrũ ſpuũſſanctus ꝓce/
dit a filo.qͥ rũdes ar.ſacto in contrariu dicit
ſic. Sicut poſterioꝛ ſinodus habet poteſtatemn
interpᷣtandi ſunbolũ a pꝛioꝛi conditũ aut po/
nendi aliqua ad eius explanationẽita etiam
romanus pontifer hec ſua auctoꝛitate poteſt.
cinus ſola auctoꝛitate ſinodus cogregari põt
⁊a quo ſentẽtia ſinodi cõfirmat᷑ et ad ipſum

a ſinodo appellatur.qᷓ omnia patent in geſtis

VI

chalcedonenſis cõcilij vel ſinodi. non eſſ ne⸗
ceſſariũ ꝙ ad hmõi expoſitionẽ faciendã vni

uerſale conciliũ congreget cũ qñq; id fieri ꝓ

libeant belloꝑ diſſidia ſicut in ſexto ſinodo le

gitur.ꝙ cõſtantinus auguſtus dixit.ꝙ xpter
imminẽtia bella vniuerſaliter epos cõgrega/
re nõ potuit.ſed iñ illi qui cõuenerunt qdem
dubia in fide oꝛta ſequẽtes ſententiã agatlv
ms pape determin auerũt. ſ. ꝙ in chriſto ſunt
due volũtates ⁊ due actiones ⁊ patres ichal

cedonẽſi ſinodo cõgregati ſecuti ſunt ſenten⸗
tiã Teonis pape.q determmauit xpᷣm eſſe in
duabo naturis.hec ille.

ſtatuere ſine auctoꝛitate pape. Rñ.s. tho.ne⸗
gatiue in tracta.cõtra impugnãtes reli.ſan⸗
ctipatres in cõcilio cõgregati nilil ſtatuere
potuiſſent niſi auctoꝛitate ſummi põnſficis ĩ⸗

— — „ —

terueniẽte.ſine qua etiã cõciliũ cõgregari nõ

QOueritur uigeſi

—

moſecũdo. Otrũ papa ſubiciat᷑ ſtatutis con
cilioꝝ. Huic oõni videt rñdere.s.ih.ſub di.
in pꝛima ſecũde.q.xcviij.axti.vi.vbi qᷓrens.
vtrũ om̃es legi ſubij ciãtur ita dicit.ꝙ ſᷣm &

lex de ſui rõne duo habet.pꝛimo.ſ.ꝙ ẽ regula

humanoꝝ actu ũ.ſecũdo.ꝙ habet vim coacti
uam. Dupliciter põt aliquis eſſe ſubiectus
legi.Dno mõ ſicut regulatũ regule.⁊ lvc mõ
omnes illi qͥ ſubdũtur poteſtan ſubdũtur le-
gi.quã fert ptãs.lio mõ ſicut coactũ cogẽ⸗

ti. ⁊ hoc modo vvmines virtuoſi et iuſti non
ſubdũtur legi.ſed ſola mala ⁊ infra tractans

quod dicit iureꝑpims.ꝙ pꝛinceps dicitur eſſe
ſolutus a lege.q;tũ ad vim coactiuam legis.
nullus.n. pꝛopꝛie cogitur a ſep̃o.lex aũt nõ

habet vim coactiuã niſi ex pꝛincipis poteſta⸗
te. Sic igit᷑ pꝛinceps dicit᷑ eſſe ſolutus a lege

qꝛ nullus in ipᷣm poreſt iudiciũ cõdemnatio/
mis ferre. ſi cõtra lesẽ agat. vñ ſuper illud p̃ᷣs.
Cibi ſoli pꝑeccaui.dicit ꝙ rex nõ halet vvies.

qui facta eius diiudicẽt.ſed q;tum ad vim di

rectiuã legis pꝛinceps ſubdit᷑ legi ꝓpꝛia volũ
tate.ſᷣm qð dicit extra de cõſti.c.cuʒ omnes.
ibi qð quiſq; iuris in aliñ ſtatuit.ipᷣe eovri de

bet. ⁊ ſapientis dicat auctoꝛitas.patere legẽ
quã tuipᷣe tuleris. P

Queritur nigeſi Kxrii.

motercio. Otruʒ papa poſſit mutare ſtatuta
ſanctoꝝ patruʒ in concilijs generalibo aut in

eis diſpenſare. Hñ. s. tho. aſtirmare in tracr.
cõtra impug.reli.vbi ad illud ʒoʒoni pape qð

habetur in. c. contra. xxv. q.i. Contra ſtatuta
pairũ cõdere aliquid vel mutare auctoꝛitas

duabo nain ille. Item vtru patres
exiſtentes in cõcilio vniuerſali poſſint alqͥ d

M

Litulus

bynius ſedis nõ woteſt. ic dicit. Dicendum q&½

hoc ẽ veꝑ in illis.q ſtatu a ſanctoꝝ patrũ de/
creuerũt eſſe de iure diuino.ſicut articuli qͥ de
terminati ſunt ꝑ cõcilia. Sed illa q̃ ſanctiſpa
tres deterininauerũt de iure poſitiuo ſunt reli

cta ſub pape diſpẽſatõne.vt ea poſſit murare

vel diſpenſare ßᷣm owꝛtunitatẽ tẽpoꝝ velne⸗

gocioꝝ.ſancti. n. patres in cõciliis cõgregati
mihil ſtatuere potuiſſent. niſi auctoꝛitate ro-
mani pontificis interueniente. ſine qua eniã
coõciliũ cõgregari non põt.nec tũ papa qñ ali
quid aliud facit aliter ; a ſanctis patribo ſta

tutũ ſit. cõtra ſtatuta facit.quia ſeruat inten/

tio ſtatuentiũ. qᷓ eſt vnlitas eccleſie ſicut ⁊ in
ouorinni iure poſiniuo accidit. derogatur. n. pꝛio/
ribus ſtatutis ꝑ ſtatuta ſeqntia. Oñ qð dicit
gquiſquis pᷣſumit abſoluere qð religane vel li

gare q̃ abſoluent.⁊ loqͥtur de ſtatutis cõcilio⸗

r.intelligit᷑ m glo.ibi qtuʒ ad arnculos fi⸗
deinõ tui ad ſtatuta po ſitiua. Quidam in
Dircliit ꝙ papa poſſet tollere ſingula 2 nõ oĩa ſi

mul. qꝛ lvc e ſet deſtruere ſtatũ eccleſie.

Quero uigeſino J. xxiii.

quarto. Dtrũ papa habeat plenitudinẽ pote⸗/
ſtatis diſpenſandi in omnibo ſtaturis cõſtitu⸗
tis p regulas vel eccleſie platos. Item vtruʒ
papa poſſit diſpẽſare circa ea que ſunt iuris

diuini vel iuris naturalis. Item vttuʒ papa

Gn diſpẽſare cñ bigamo vt pꝛomoueatur.

Item vtrũ papa poſſit diſpẽ are ꝙ a liquis ſa
cerdos nõ indutus veſtibo ſacris cõſecret coꝛ

pus rpᷣi.ad has quatuoꝛ.q.rñdet.s.thom.ſi

militer in quoli.iiii.q.viii.ar.ii.ad pꝛimã ter

cia ⁊ quar:à̊ affirmatiue. ad ſecũdã negatiue
ſic dicẽs. Non eſt dubitadũ.ꝙ papa halxat

plenitudineʒ ptãtis in eccleſia.ita ꝙ quecũq;

ſunt inſtitura ꝑ eccleſiam vel eccleſie pᷣlatos
ſint diſpẽſabilia a papa. Hec.n.ſunt q dicun
tur eſſe iuris humani vel poſinui.Circa eave
roq̃ ſunt iuris diuim vel iuris naturalis di⸗
ſpenſatenõ põt.qꝛ iſta habent efficatiã ex in/
ſtitutõne diuina. Jus aũt diuinn ẽ quod per
tinet ad legẽ nouã vel vererẽ.ſed heceſt diſe
rentia inter legẽ vtrãq;.qꝛ lex vetus determi
nabat multa tã in pceptis ceremonialibo per
tnentibo ad cultũ dei. ꝙ; in pꝛeceptis iudicia
libo pꝛtinentibus ad iuſticiam inter vmines

cõſeruandam. q̃ in nouo teſtamẽto non obli fi

gant.niſi aſumãtur ab eccleſia wel aliqua ci
uifate p ſuo ſta uto. ꝛ lvc quo ad iudicialia.
nõ ceremonialia er toꝛo ceſſant q;rum ad lit

teram. Sed lex nona qᷓ eſt lex lilertatis Hmõi

eterminatõnis nõ haler. ſed ẽ contenta pꝛe
cepus moꝛalibus naturalis legis articulis

fidei ſacramẽtis gratle. vñ etiaʒ dicitur ler

fidei ⁊ ler gratie pꝛopter determin tönesg ar
ticuloꝛũ dei ⁊ efficatiaʒ facramenton Rere
ra vero q ptinent ad determination iudicio
rum humanoꝛũ vel veterminatönem diuinj
culeus lilxraliter pmiſit rpᷣe q eſt noue legis
laroꝛ pꝛelatis ecclie ⁊ pꝛineipibus popki xpi
ani veterminãdo. Onde omnes hmör derer⸗/
mmationes ptinent ad ius humanũ. in quo
papa põt diſpẽſare. In ſolis vero his q ſunt

de lege nature ⁊ in arnculis fidei ꝛ ſacramen

tis noue legis diſpenſare non poteſt. vc em̃

nõ eſlet poſſe ꝓ veritate. ſed cõtra writatem
OJanifeſtũ eſt ꝙ bigamũ pꝛomoueri nõ eſt
de lege nature.nec ꝑertinetad articulos fidei.

nec etiã eſt de necetitate facramenti. q pa
tet er hoc. ꝙ ſibigamus oꝛdinet.recipit oꝛdi
ms ſacramen ũ.ſed ivc ꝑrinet ad quandanm
eterminationé diuini cultus. Oñ circa hoc
papa poteſt diſpenſare. ſed diſpenſare noͤ de
iyr niſi ex magna ⁊ euideti cauſa. Sanis etiſt
pſer viſpeniare arca hoc cy ſacerws no in
Eſtibus ſacris cöſecret coꝛpus xpi. et

dutus veſtibus .
eadem rato eſt de om nibus anis hmõi. que
er inſtitutöne humana conceſſert. hecille.

pa diſpenſaet. Xgp.

HBPta multos caſuſ

pertinentes ſoluʒ ad papam recol/

klectos erſumms Ray. hoſtien.
er coꝛpore iuris ⁊ alioꝛum voctoꝛum ex qun⸗/

bus oſtend itur plenitudo poteſtatis eius. de

quibus etiã plures nõ veniũt ĩ generali mꝗ
dato.ſed requirunt ſpeciale mãdatum ipᷣius
diſtin. xvii.huic ſedi. ertra de tra la. c. licet.
de offi. le. c. quod tranſlationem. Et pꝛim
eſt queſtio fidei. Cum enim vertitur dubiuz

ũ aliauo pertinente ad articulos fidei velad
ſacramenta. determinatio ſpectarad papam

vt. xriini.q.i.quonens. Sechdus eſt raſia
tio epiſcopi vel electi ⁊ cõſirmati.erradetra
ſlatio.ca.inter coꝛpoꝛalia. eoffi. lega. c. i. ⁊
idem videtur de tranſiatione ablatum exem
ptoꝛum. TCercius eſt depoſitio epiſcopoꝛũ.
iii. q.vi. q;uis.⁊. c. duduim. et idẽ de abbatibꝰ
perperuis exempns. Quartus acceptio re
nuciationis epiſcopoꝛum vel electoꝛum cõ

tranſ.c.inter coꝛpoꝛalia.⁊ de regula.ca.licet.
Quintus ẽ exemptio epiſcopoꝛum.ſ.qꝙ nõ
ſubint archiepiicopis. xvi. q. i. c. frater. idẽ

& quibuſcunq; religioſis vł clencisqͥ ſuntin

enaettnankezler
in

aliqᷓ dioceſi ⁊ nõ iubſint iunſditõi dioceſani

rmatoꝛum vel abbatuʒ qui immediate ſub

ineietahuseſu
ſtdreincaſtpqniß
cmmJr. Oattuse
gihisliten⸗
fone gentiüitr
tin geferinonm
cnmn w wonle

le glcubidenoroſe

dlonſe di woen
Mlirelmnonsaſin
Neinikotnenctcann

levniießommmal
Dlcerindosmid
Monnberrigi⸗
Gcumrmerwofti
ndude NWnon
ie. Wweans
ilgruaienrr⸗
voonsſcnei c
ſoprpenaße
Cecinns dpotoe
, Etmlvng
n dlſenſn
Monem ſacnoꝛ
ſefin Liin in
lſolennzgtogi
Poberapemmg
Gͤtaneopi Erin,
neſopinoc
ſe lqzinſcdaſcde
Rhemw Pant
taſtceroden
ſumdſn
n
6

lsch

Dnnhe

mmener
weaimlr:
nstmd
Wres nm
ieſen mi.
vodrn!
e. mame
mene ACer

Enminmi
mnnani
—
is Dac
R

Airniin

4

ertra de w. conce. li. vi.
re alicubi de nouoſedeʒ epᷣalem.xvi.q.i.felir.
tteconſe. di.i.de locoꝝ.Et ſimiliter inſtuuere
nouã religionẽ aſſumere de nouo ↄuentus ab

Capitulum

Sertus eſt reſtimitio depoſiroꝝ ab oꝛdine.ij·

q.vi. ideo.j.et.ij.nota tñ ꝙ glo.in loc intelli⸗
git de depoſito acrmualiter.i.degradato ſolenni
ter ſecus in depoſito verbaliter. Sed Jo. an.
intelligit ſimpliciter de omni depoſito. Specu.
vero ſequitur opi. illius glo. Mam verbaliter
depoſitũ dicit.ꝙ epᷣus valet reſtituere.p.c.at
ſi clexrici.de iudi.quã opinionẽ ſequimir Archi

dlia.et Abbas.ſiculus. Septimus eſt iuchici⸗

alis diffinitio ſeu interpᷣtatio pꝛiuilegioꝝ ſuo/⸗
rum. exrra de iudi.c. cum veniſſent. Et idẽ ᷣm
PHoſtieñ.ſi dubitemr de reſcripto aplico.ita qꝙ;
ab alio ꝑ viam rõnis ſolui non poſſit.extra de
offi. lega. c.ij. Adem ᷣm Hoſti. de interpᷣtati⸗
one ſtatuti facti ꝑ legatum. cuius iuriſditio fi
nita eſt nec alus eiſucceſſit.⁊ idem de diſpen

ſatione in caſiboqui ꝑ eadẽ ſtatuta pape reſer

uantur. Octauus eſt mutatio ſedis epᷣalis.
vij.q.i.tꝑis.et idem eſt de mutatõe vel dimiſ⸗
ſione ↄuentuũ acceptoꝝ ꝑ oꝛdinẽ mendican /
tium.qꝛ fieri non poteſt ſine auctoꝛitate pape.
NHonus eſt cõſtitue

oꝛdinibo mendicantibo. Decimus eſt ſubij

cere vnũ epᷣatum alteri.vel vnum epiſcopatũ
diuidere in duos vel duos in vnñ vnire ſiml.
habentur hec. xvi. q.i.et tꝑis.extra de exceſ.p̃
la.ſicut vnire.et de offic.lega.ꝙ tranſationẽ.

idem de eccle.vel mona.ſeu cõuentibo exem/⸗

ptis. Dndecimus.eſt cõmutatio voti hie⸗/

roſolymitani. exira de voto.ex multa. ideʒ de
voto ad ſanciũ Jacobum vel ad limina apo/⸗
ſtoloꝝ Petri ⁊ Pauli.ita tenet curig. Duo
decimus de voto continẽne etiã ſimplici ᷣm
cc. Et multomagis in voto rehgionis ſolus
papa diſpenſat. Et in votoſolenniʒatoꝑ ſuſce
prionem ſacri oꝛdinis q́;uis papalpomit diſpẽ
ſare ſᷣm Ch.in.iiij.et alios.non tñ cõſueuit
In ſolenniʒato aũt ꝓ ꝓfeſſionẽ in religione
appꝛobata vtrum papa poſſit diſpenſare. ſunt
cõtrarie opi.Et in.iiij.tenet Chv. ꝙ cõmuni⸗
oꝛ eſtopinio.ꝙ poſſit.et ad hanc viðꝛ ibi decli
nare. lieʒ in ſcðᷣa ſcðᷣe ↄirarium determinet et
Alh.coꝛcoꝛ.Pꝛima iñ cõmunius ſeruatur.vi
delicet faciẽdo de monacho nõ monacbũ.nec

obſtat extra.de ſtatu mo.c.cũ ad monaſteriũ.

am ꝙ maneat religioſus ⁊ diſpenſet in vo⸗

tis eſſentialib religionis implicat ↄtradictõʒ
et ſic nõ pᷣt.Rariſſime tñ cum diſpenſat loc fa⸗

cit.et ex maxima cauſa puto ad pacẽ vnius re⸗
gni.hanc ↄcluſionẽ ſcʒ ꝙ papa poſſit oiſpenſa⸗/
xe in voto ſolenni. tenẽt iſti wc. DPe.de paluð.

PBerueus in.iiij. Jo.neapu..in quolibet. Du/⸗

xan. in iiij. Eugo cardi.oꝛdi. pqica. Rucar.

ti.i.c.i.et in tractatude cenſiris. Dee
quintus eſtin bigamo.vr roſſit oꝛdinari.extra

. =
p * .
5
ℳ₰

in.iiij.et Bonauen.oꝛ.mino.Ausg.de ancho.
Denricus de gandano in quoliben. Archi. in
Loſario glo. ſup. c. cũ ad monaſterũ. De/
cimuſtercius.ꝙ ſolus papa cõcedit ꝙ veniat
quis cõtra iuramentũ licitũ.erxtra de iureiurã.
venientes.vel etiã de quo eſt dubiũ an ſit lici⸗

tum. exfra de elec. venerablẽ. nec tñ hoc debet

facere ſine cauſa ratõnabili.et loc intelligitur
vm Buil. ſo lum in arduis. De dubijs iñ dicit
Cho.in ſumma.etiam epᷣm poſſe diſpenſare.
Decimuſquartus eſt oiſpenſatio in multis
irregularitanbo ↄtractis vt in criminibo maio
ribus adulterio.cum ſcʒ quis eſt ↄfenus in iu⸗
dicio aut conuictus.extra de iudi. at ſi clerici. ?
ſpecialiter in irregularitate cõtracta.ex eo ꝙ
quis ſcienter ꝑmiſit ſe bis baptiſari.de conſe.
di.iiij.eos.et.c.qii bis.Ei idem ſiignoꝛanter

et wſtea ſciens ratũ habuit. Silx ſi quis rece⸗

berrimum.
idem intelligitur de recõfirmato ſeu criſinato
et de cõſe. di. iiij. dictũ. In irregularitate etiã
ↄtracta ex eo ꝙ quis fecit ſe ab hereticis oꝛdi⸗
nari ad ſubuerſionẽ fidei.i.q.vij.ↄuenientibo.
ſolus papa diſpenſat. et ſür in ſuſpenſione cõ⸗
tracta er oꝛdinatõe ſinoniace factaer ꝑte oꝛ⸗

pit bis eundẽ oꝛdinẽ.i.q.vij.c.ſalu

dinatoꝛis ⁊ oꝛdinati.ix.q.i.ab excõicaus.i.q.

i.ſi quis ep̃s.Et ſilłł in retentõe bũficij ſcieter
obtẽti ſimoniace vel dignitate.De hac tñ ma
teria ſimoniaceqꝛ intricata eſt vide in.ij.ꝑte.
Decimuſ⸗

de biga. nuper. et. c. fi. Decimuſſextus eſtin
clexico nõ oꝛdinato miniſtrante in oꝛdine ſa⸗
cro quẽ nõ habet.talis non pᷣtad ſuꝑioꝛẽ oꝛdi
nem ꝓmoueri ſine diſpenſatõne pape. Et ſi in
ſuſceptooꝛdine certo modo poſſit ꝑ epᷣm tole⸗
rari.exira de cleri.nõ oꝛ.mi.c.i.ij.et.iij.de quo
vide ſup.in.c.de oꝛcinib. Decimuſſeptimꝰ
in coꝛpe viciatis ſi ſit viciũ vel impediens exe
cutionẽ oꝛdinis ſi monoculus vel digito carẽs
velepilenticus vel gerens notabilẽ defoꝛmita
tem vt inciſo naſo, vel muliũ gibbus vel gut/
turnoſus.ex᷑ de coꝛ.vicia.ꝑ totũ.⁊ di.lv.pꝑ totũ.
Decimuſoctauꝰ in lvmicidio vel mutilatõe
alicinus mẽbꝛi volũtarie factis ſiue cũ pcc̃o ſi
ue ſine peccato.vt ex iuſticia iudicis.l.di.mi⸗
roꝛ. Et idem de dantib ad lvc conſiliũ.auxiliã
vel fauoꝛẽ.verbo vel facto vel cooꝑatõne pꝛo⸗

pinqua vt ſequatur effectus.di.l.ſi qins viduã
de loc iñ plene vide infra ti. de irregularitanbo

Decimuſnonus in excõicato maioꝛi recipi
ente oꝛdines.erira de ſen.excõ.c.cum illoꝛuz3z.
et eodem modo ſi exiſtens apoſtata a religio⸗
ne recepit oꝛdines.extra de apo.c.fi. NDige⸗
ſimus in excõicato maloꝛi ſuſpenſo vel interdi
cto miniſtrante in aliquo oꝛdine Bero 4 tali

Zitulus

irregularitate ſolus papa diſrenſat. Deruz eſt
tm. ꝙ oꝛdines mendicantiũñ ⁊ foꝛte aliqui alij

loñt ex pꝛiuilegijs ſuis.ꝙ in hmõi irregularita

te ↄtracta pñt pꝛelati ſui diſpenſare.niſiſoꝛte
abſolutio ab illa excõicatõe vel ſuſpenſione eſ⸗

ſet pape reſeruata.qꝛ tunc viðꝛ ꝙ etiã diſpen

ſatio in tali irregularitate inde cõtracta pape

reſeruetur. Nigeſimuſpꝛimus cñ illeginime

natis quantũ ſcʒ ad ſuſceptior ẽ oꝛdinũ maio⸗

rum vel bñficiatoꝝ curatoꝝ dignitatũ. extra

de fi.pᷣſ by.is qui.li.vi. Nota tñ ꝙ ꝑ religio/

nis ingreſſum tollitur talis irregularitas quo

adoẽs oꝛdines.di.lxvi.pꝑ totũ.nõ iñ quoadpᷣ⸗/

laturam. Nigeſimuſſecudus. ꝙ vnus ha⸗
beat duo vel plura bñficia cũ cura ſolus papa
diſpenſat niſi ſint vmita vel vnũ alteri annexũ
extra de pꝛeben.c.de multa.et ſimiliter ꝙ vni
eccleſie duo pariter pᷣſint.xxi.q.ij.c.fi. Ni⸗
ſimuſtercius eſt. nõ hñs annum. xrx.etatis ſue
ↄpletũ habeat epᷣatum.extra te elec.c.cũno⸗
bis olim. Quantũ ad parrochiales eccleſias
vel dignitates curatas ante.xxv. annũ.vt qͥs
eas habeat.ſolus papa diſpenſat. extra de elec.

c.licet canon.li.vi.Circa dignitates aũt non

curatas ante.xx. annũ habere papa diſpenſat.

idem Jo. an. Nigeſimuſquarus eſt. in era⸗

te oꝛdinandoꝝ ad ſacros oꝛdines.nam ſubdia
conus ante. xviij. annũ.nõ debetoꝛdinari. ad
diaconatũ nõ ante.xx. adpᷣſ biteratũ nõ ante.
xxv.debet oꝛdinari.et ſumicit annũ inclvaſſe.
extra de eta ⁊ quali.c.generalẽ.in cle.ante iſtã
etatẽ ſolus papa,diſpenſat. De iſta materia
vide ſupꝛa de ſact̃o oꝛ.Oe ſitalis ꝓmotus an
te etatẽ legitmã fuerit ſuſpenſus a plato et po/
ſtea ſe exerceat in oꝛdine illo.efficitur irregu⸗
laris nõ diſpenſandus niſi ꝑ papaʒ ᷣm Ray.

JVo. an.lrchi.et alios. Higeſimuſquintus

eſt. ſolus papa pt conciliũ generale celebꝛare
Di. xv. ꝑ totum. ⁊ ipᷣe ſolus condere pᷣtcanonẽ

generalem. xxv. q.i. 5. ſiergo. circa mediuʒ. et
¶L. de le. l. i. NDiſeſunuertus. ſolus papa

pᷣt ꝑſonam eccleſiaſticãiure ſuo pꝛiuare.ir. q.
iij.ꝑ pꝛincipalẽ.et diſt.xix.in memoꝛiã. extra

de exceſ.pᷣla. c.q; ſit graue. Solus pᷣt cõcedere

pꝛebendã vel eccleſiã nõ vacantẽ.extra de cõ

ceſpꝛeben.c.nulla.et de reſcrip.c.eam te. e

gatus auũt etiã hñs plenam legationẽ lvc non

pt in qunbuſcũq; ꝑſonatitib debeat quis p ele

—

ctionem aſſum..extra deoffi. le. c. de lberatõe
li. vi. Migeſimuſſeptimus. q ſolus papaex
cCõicatun aſe noiatim pᷣt abſoluere.de elec. c.
pvenerabilẽ. De pticipante cum tali crimine
ſitr ſʒ de clericis pticipãtibo ſciẽter cũ talibo in
Irimie ſilt. varia eſtopinio extra de ſen. excõ.
igruficaint. Migeſimuſoctauus. ſolus pa
pa pt abſolure excõicatum a ſuo delegato. qꝛ

queremi.de offi. oꝛdi.c.paſtoꝛalis. D

XRII

X

nolebat obedire ſue ſnie diffnitiue. ſi ſteterſt

in excõmunicatione annum. extra de off le.

ſimuſnonus.qꝛ ſolus rognoſcit in cauſis axpel

2

latöne re mots. ir. o. iij. cuncta. et. e. alior. tẽ

ſolus cognoſcit de cauſis per appellationẽ delg

tis vel relationẽ.extra de ofli. lega. .. licet. Et
ac ipm arpellatir omiſſis medijs.ij. q. vi ,c.ij
et ſequeti. et m Hoſtiz. legatus vidꝛ halere
idem pꝛiuilegirm. Trigeſimus. ſolnsoꝛdli,
nat illu ad diaconatũ 2 pꝛeſ biteratũ quẽ oꝛqi

nauii ad ſubdiaconatũ.extra e temp. oꝛ. cum
in diſtribuendis. Item ſolus pᷣt cöferre oꝛdi⸗

nem ſubdiaconaſẽ diebo oñicis et alijs feſtis
pᷣcipuis. Trigeſimuſpꝛimus.ſolusſempet

vbicß palleo vnitur. ad deſignandũ pleniridiy
nem ſue ptatis vbic;. extra de vſu pal. c.ad v/
noꝛem.ipſe etiã cõcedit alijs pailen.di. c. pal

leinmn. Patriarche eri m Buil. ht pꝛiuilegi

um cõcedendi palleũ ſuis ſubditis. Trige/

ſimuſſecundus. ſolus diſpenſat cum eo quinõ
eſt in ſacris. vel als de iure eſt indignus. py
moueatur in ep̃m. extra elec. dudũ.5. fi. et

C.de crimme ſacrile. l. viſputari. Trigeſi
muſtercius eſt. qꝛ ſolus electus impatoꝛẽ cõ⸗
firmar vel caſſat vel etiã imꝑatoꝛem deponit
ertra de elec. venerabilẽ.et de ſen. etre iudi. c.
ad ayhce.li.vi. Et qñcunq; pꝛinceps ſecularis
fuerit inuulis ⁊ neg igẽs circa regni guberna/
tionem ⁊ iuſticiã.p papam pᷣt poni. vt. xvij.
q.iiij. ſiquis deinceps.xi.q.i.nuillui. Oñ zacha

rias papa dpoſuit Qudouicũ regẽ grancoꝛum

xv. q.vi.alius.et Ynno.tercius Ottonẽ impe
ratoꝛ em vt in dicto.c.venerabilẽ. et YInnoc.

quarfus Frederi cũ impatoꝛẽ vt in dicto.c. ad

apoſtolice. Et de Conſtantinopli in Francia
pꝛius tranſlatũ impium fiit. Nam Zidrianus
papa vocaint lꝛarolũ magnũ ad hlxrandũ itas

ham de manibo Tongobardoꝛũ quo facto de⸗

cht ſibi impium. di. Ixiij. Aldrianus. Trigeſi
muſquartus.qꝛ abſoluit ipſe a ſententijs excõ
mumcatõnis ſuſpenſionis vel interdict.qua⸗
rum abſolutionẽ ſibi reſeruat in conſtitutõni⸗
bus.que in coꝛpe iuris vel ꝑ extrauagantẽ de
quibus habes imſra in tractatu de cenſuriRs.
Trigeſimuſquintus eſt. quia p electioneʒ

☛

nondũ factam ꝓnunciat nullã ſiſiat. erira de

elec.c. innomir. Trigeſimuſſertus. ſolus ha⸗
bet canoniſare ſanctos als nõ licet venerari
aliquem ꝓ ſanctoſcʒ faciendo officiũ ſolenne
ꝓipſo vel eccleſiã vel altare.mſifuerit cano/
niſatus, extra de reli. et vene. ſan. c.i. Tri⸗
geſimuſſeptimus vt quis habeat plures digni
tates velꝑſonatus enã ſi curam nõ habeant
aut etiã in eadem eccleſia. extra de pᷣlen. .. de

mylta.et ve cõſue.c. conſuetudinem.li. vl.·

ige

amdtehſo in⸗
erpon tißtoſen
binsknbinhze⸗
dweitlbspeen
Leſinlſtereinsn⸗
yrkuncsfrumind
lumſiurin naren
iſnoch.ertra xyͦ
leſe. ocenle
Wrüran,l Ar,.
felolere nonpr
ertrlcſnonetpe

unpeesſind⸗
Gnaldei fn ho⸗
Oernagchcncec
Wcgſdaceſanen
Nlerhawworen
leicerenszten
Doetdhos
Gptlegunae⸗
nlensligpbicz
lechtateintemm
ſennlpagnans
ſutlocp vene
Ylgeſt,genoua⸗
leglasatrobare
etenonnalkpenr
Enepaſin
Mmbeſt,geptin
Penſreptimtenn
ſefencagnnngt
fnttoniien
Crag
ſſcher hodle
inſeimnenipo
Gplengd
Jnhiſig
lls⸗edton
nnannipan
wegß eſennan

.

NNE
inzi
Penitr
SAoelet
eH
Akorechnn
wertüadir
. “
e,
8echtisnne
din mir
e S
rmäümaun
rbiinhite⸗
nione
nAlni s
rtnpec
niſirkann

PN .
einsd a

ia—.
umunliie
ſunnehii um
verurufilin
örarniinn
ns l

TX rigeſimuſoctauus.qꝛ quod valet facit nõ
vglere ⁊ ecõuerſo.extra.qui fi.ſint le.c.tanta.
ſvc tñ in poſitiuis habʒ locũ nõ in ſacramẽtis ⁊
hbmõi.que quo ad ſubſtantialia murare nõ pᷣt
X rigeſimuſnonus.qꝛ pᷣt monachũ tam cõ⸗
tra ſuam voluntatẽ q; abbatis de monaſterio
extrahere ⁊ alicui pᷣlato vel pꝛincipi in ſocium
alſſignare vel ſecũ tenere. ix.q.iij.c.fi.et.xi.q.
iij. qui reſiſtit. Quadrageſimus.qꝛ ſenten/
tia eius facit ius.extra deſen.exre iudi. in cau⸗
ſis. Quadrageſimuſpꝛimus.qꝛ eadem die
oꝛdinat quo cõſecratur. extra de elec. c. ꝙ; ſicut
5§. pterea.
Oiſpenſat in gradibo ↄſanguinitatis ⁊ affinita⸗
tis ꝓhibitis quo ad matrimoniũ ↄtrahendũ.
exira de reſti. ſpo. —as. et de ↄſang. ⁊ affi. nõ de
bet.non tñ pᷣt diſpenſare in omnibo gradibꝛ ꝓ
hihitis qꝛ nõ in his que ſunt de iure naturali

Quadrageſimuſſecundus eſt ꝙ

de ſoc tñ habes plenius ſupꝛa.ti.i. Quadra
geſimuſtercius.qꝛ poteſt tollere leges quo ad
vtrunq; foꝛum in his quibo vertitur aĩie pꝑicu⸗

lum ſicut in materia pꝛeſcriptõis vſuraꝝ ⁊ hu
iuſmodi.extra de pᷣſcrip.c.ſi.et de iudi.nouit.et
de ſe. nup. c.penł. et de ſo.cõpe.c. fi.li.vi.et de
iureiuran.c.ij.li. vi.vbi añt nõ vertitur piculũ
gle tollere non pᷣt leges in terris in qunbo nõ

labet iuriſditionẽ iꝑalem quo ad foꝛum ciui⸗

le. cum ptãtes ſint diſtincte.di.xcvi. duo.et.c

cum ad verũ. ᷣm SYo. an. Quadrageſumnſ/

quartus.qꝛ pᷣt concedere indaulgẽtias genera

les certis locis ſeu eccleſijs vel certis ꝑſonis
vt ille que ↄceduntur in articulo moꝛnis. et ex

endere eas ad exiſtentes in purgatoꝛio. ſᷣm

Tho. et anos. Quadrageſimuſquintus eſt.
pᷣt legitimare quaſcunq; ꝑſonas quo ad ſpi
xitualia vbiq; quo ad tpalia vt honoꝛes ⁊ he⸗
reditates in terris eccleſie in alijs terris aſen

tientibo agnatis ᷣm Anto. de buixi. extra qui

hi. ſint le. c. ꝑ venerabilẽ. QOuadrageſimuſ/
ſexiuseſt. qꝛ nouas pᷣt inſtituere religiones et

regulas appꝛobare religionũ ⁊ repꝛobare ⁊ in
ceremonialibo earũ immutare et diſpenſare.
Fſm Pe.de palu.in.iij. Quadrageſunuſe/

ptumus eſt.qꝛ pᷣt in omibeccleſie pceptis di⸗

ſpenſare. vt in ieumijs in cõfeſſione ⁊ in cõio⸗
ne fienda annuatim. in auchtõe miſſe ⁊ moi

Fm CTho.in.iiij.non tñ debet ſine cauſa rõna /
bili. Quadrageſimuſoctauus.qꝛ pᷣt vvĩiem
abſoluere ab obligatõe qua tenetur lomini
m plenitmidinẽ poteſtans.ar.ix.q.iij.ꝑ pꝛin⸗
cipalem.ar.C. de pᷣci.impe.offe.l.quonẽs.ſᷣm
Inno. DBoſtie. et Ber. QOuadrageſimuſno⸗
nus.qꝛ de nullo crimine pᷣt accuſari vel cõde⸗
mnari niſi ꝓ crimme hereſis.di.xl.ſi papa.Et

loc qñ eſſei incoꝛrigibilis de ipſa hereſi.vt di⸗

cit ibi glo.nam ſi vellet erroꝛem deponere nõ

Poſſet pꝛiuari. Quinquageſimus. quia
ſolutus eſt legibo q;nis m leges viuere debe⸗/
gt.et nullã ſententiã excõicatõis ſuſvenſionis
velinterdicti. vel norã irregularitatis incur⸗
rere pt ſʒ bene noram culb⸗-. Quin quageſi⸗
muſpꝛimus.qꝛ pᷣGt ſimplici ſacerdoti ↄmittere
vt conferat ſacem confirmatõis ⁊ minoꝛesoꝛ
dines ⁊ ↄſecratões eccleſiaꝝ ⁊ virginũ.nõ au⸗
tem maioꝛes oꝛdines.licer Nugo direrit con
trarium. ſᷣm Pe de pal.et Clv.in.iiij.ſpᷣt etiaz

conferre auctoꝛitatẽ laico. ꝙ indicet in ſpnali/
bus et ꝙ excõicet. ar. di. rrrij pter vc. 5. ver̃
HPitrum añt in matrimomo ↄtracio ꝑ ver⸗/
ba de pñti poſſit diſpen ſare.i.diſſoluere, dubiũ
eſt canoniſtis aſſerentibo loc facere poſſe. theo
logis contrariũ affirmantibo. Er cum oĩg poſſ-
ſit papa ⁊ multa alia. p̃t etiã et lvc qð eſt com
mune omnibo ſcʒz errare ⁊ peccare. iuxta illud.
omis hõ mendax. grauius ceteris puniẽdus
niſi peniteat in inferno. di.rl.ſi papa. Nam æ?
ſymoniam cõmittere pᷣt. ſᷣm lv. in dando

ſpñũalia pꝓ palib appꝛeciatiue. ſicur diuulga/⸗
batur de Boniſacio. ix. et hereſim incurrere. ſij
cut narratur de Liberio papa ſeun eone. et he
reticis ꝑnicioſe faue re.ſicut ſcribitur de Ana

ſtaſio. di. xix. anaſtaſius. et nigromantie inten

gere ſicut in cronicis habetur de quodã Silue⸗
ſtro papa mago ſʒ penituit.et rapinis inuolui.

ſicut de Bñdicto papa narrat Petrus damia
nus.enã luxurijs vacare.ſicut de Yo. ri. nar⸗

ratur in cronicis qui cum in adulterio oblecra
retur a diabolo ſubito percunus eſt. ⁊ que cũg
alia flagicia ↄmittere pᷣt.Nec tñ ꝓpter hmõi

ſubtrabenda eſt ſibi obechẽtia veldebita reue

rentia reſpeci ꝑſone quã repᷣſentat.ſcʒ dũi ie
ſuchꝛiſti.niſi hereticus inueniatur.nec electio
eius ex aliquo pᷣt inniciari vel irritari.ſi eſt fa⸗
cta a duab ptibus cardinalium niſi pꝛopter he

reſim ſiin ea ꝑmaneret.

Quare mutatur nomẽ pape in ſui creatõe.
CLCLapitulum. viij.
Drianus papa ter⸗
ceius anglicus natõne dicebat. ꝙ ro
mano pontifice nemo eſt miſerabi⸗

lioꝛ. conditõne eius nulla miſerioꝛ. fatebatur
eni in eadem ſede tantas miſerias inuemiſſe

vt facta collatõne pñcium tota pñs amaritu⸗
do iocũditas ⁊ felicitas fuerit. Spinoſa n eni
dicebat eſſe catedram romani rontificis me
atum acutiſſimis vſq;quaq; conſertũ aculeis
tanteq; molis vt robuſtiſſimos pꝛemat terat
et cõminuat humeros.Coꝛonã et phbꝛigiũ cla
ra merito vieri.qm igneaſunt. ſeq; nunq; a
natali ſuo anglie mallet exiſe. aut in ciſtto

Zitulus

beati Ruffi apud valentiam ppvetuo laniiſſe q;
tantas intraſſe anguſtias. niſiq; diuine diſpẽ
