ferre etquõ habes ſupꝛa. Abbas vnus non
teſt pꝛeſidere in diuerſis monaſteris.de re⸗
i.w. c. fi. Atẽ nulli monachi vel religioſi pñ̃t
pᷣene pluribo pꝛioꝛatibus gurid eecleſejs
loabentibo cuxã aiaꝑ.etiã ſi eadẽ cura nõ ꝑepi/

ſeops ſed ꝑ p̃ᷣſbvreros ad eoꝝ pñ̃tarione inſti

tutos ꝓ epᷣos habeat exerceri.niſi autoꝛtate ſe
dis apłice.vel ſi vna ex eis ab alia dependeat.
vel ſi ſint annexe adinuicẽ. Et qͥcũq;:alẽ pꝛi/(
oꝛatũ vel eccłiain obtinẽs uſceeritaliuchn 1

mo pꝛiuatus eſt ipſo iure et ſtanim tenerur dij

mittere. vt ꝑ eum ad quẽ ſpꝑectat lilexresferat.
et niſi dimittar fit ineligibilis.er deler penitus

epelli ab vtroq;. extra de pꝛeben. cum ſingula

li. vi. Item pꝛioꝛatus eccleſie. aut admimi⸗
ſtrationes ſeu officia vnius monaſterij ↄſueta
per eiuſdẽ monaclvs. gubernari nõ debẽt com⸗
mitti monachis alterius monaſterũj ſine licẽ/
nia pape.et ↄtra hvc oꝛdinantes ſunt pꝛiuati p
teſtate ꝓuidendi de ipᷣis.et recipiẽtes ſunt in⸗

eligibiles ipſo iure depᷣlen. c. cum ſingu. li. vi.

cunq; nomine pꝛelato dat woctrinam Aug. et

Benedictus in regula.Dicit enĩ Aug.ſepm
bonoꝛũ operum pꝛebeatexemplũ. coꝛripiat in

quietos.cõſoletur puſillanimes.ſuſcipiat inſir

mos. patiens ſit ad omnes. diſciplinam libena

habeat. metuendus imponat.et tamen magis
amari a ſubditis appetat q; timeri. QAueom⸗
nia pulere et diffuſe Ombertus væclarat in er⸗
ſitione regule.Nam cum pꝛimo halxant p⸗

lati deo reddere rationem de ſubditis. pᷣm il/

ludad Hebꝛe.vlti. Apſi peruigilant quaſi ra⸗

tionem redchturi ꝓ amimabus veſtris. er cum
anime ſint pꝛecioſe.et deo chare.chꝛiſti ſan /

guine redẽpte ⁊ tamfacile ⁊ multipliciter pe⸗
ant. ideo multũ hñt timere in reddenda rone
et ideo Augꝰ.quanto in loco ſuꝑioꝛi tanto in

(tugietin

nhſuN/
unkſi

ol⸗

. Gaigfril

ngiird

ginen ſbet

Cnpaſffane

lendaunt ui⸗
ſeiei ſtnen
nöcuntrur
—
Eencienlcret
Aiusrlgdſſin

Manr hn
xrftungnin
ßvinitantd
dhbnuflanin
mipuine preĩ
mnrtirieſewlik
Uuntaunimw,
igtocicaneit
iicnitautſ

ſlugengähe
widinei
Pna Amt
Pupuosbinas
ſaprein paurmr
ſamligcoinein

ienteſl
Aemedetſuſc
nteeleredir
uenunfimin
fuctimwn
nammniche
mnnmnf
ſſegentſſunt

Ewikteninf

iſen
hertin

ninchisc
Aintene
luüſtide
eaſling⸗
N

en nſint
õ

Wus nonten nl
mmsfnun
s Eregi
ncanil

eA

1A MI
Aninsiipni
maNilen⸗
ANNN
véina Oenn
MensMi
npinkn
an Peunſi
igNS
intntn
n r li
lerunpn,
nunE
vlgenmn

ſiti eni ſunt pꝛelati vt ſignum ad qð ſubditi ſa
gittas operũ ſuoꝝ delent dirigere. Onde ſcõᷣm

LCapitulum

periculo maioꝛi verſatut. Dꝛego.in moꝛał.mi⸗
lericoꝛs deus quem tenere diligit. ab exterioꝛi
bus pᷣlationis occupationibo abſcondit.tamẽ
impoſitũ onus a ſuperioꝛi ꝑtinaciter recuſare
nõ debet. ne diuine oꝛdinationivideat reſiſtere
ſed inuigilet adcuram. Et pꝛimo dando bonũ

exemplum.ſm illud xpᷣi Yo.xiij. Exemplum

enĩ dedi vobis.vt quemadmodũ ego feci oĩa.
ſcʒ dei placita implendo.ita ⁊ vos faciatis.Po

Bꝛego.iot moꝛtibo digni ſunt.quot erempla
ꝑditõnis ad ſubditos tranſmittũt. Nec etiã
exempla ſufficiãt.ſed coꝛripiat inquietos. AIn/
quieti dicunt᷑ qui ocioſitate vel curioſitate de/

uicti ſecñũ ↄſiſtere nõ pñt.mõ intus mõ ertra.

mõ cum fratribus mõ cũ extraneis ſine cauſa
hincinde vagant.Nicium eſt aũt aliqð coꝛri⸗
gendũ.vel qꝛ eſt manifeſtũ.vel quia cõturbat

alios. vel qꝛ diſſimilatõne nullũ.vel leuius re⸗

putamr.et quia inquietudo oia iſta facit.ideo
coꝛrigẽda.et ſi lvc viciũ qð paruũ multis vide

tur eſt coꝛrigendũ.multomagis grauioꝛa. ali⸗/

as pᷣlato imputant.di.lxxxvi. inferioꝛũ. Cõſo⸗

lare delet puſillanimes. Puſillanimitas ex a⸗

nimi puitate ꝓcedit dũ ſcq; qͥs timer eſſe pecca
tum vbi nõ eſt. vel ibi eſſe ꝑiculũ vel nimis ax
duum ⁊ quaſi impoſſibile.qð nõ eſt. et hmõi.
vſti ergo cõſolandi ſunt verbis ⁊ exẽplis ſan⸗
ctoꝛũ.chꝛiſtus ait uc.xij. Nolite timere pu⸗
ſillus grex qꝛ cõplacuit patrimeo dare vobis

regnũ. Debet enã ſuſcipe infirmos. Sed ſᷣm

Vmber. eſt multiplex infirmitas.vt coꝛpalis
languoꝛ. debilitas cõplexionis. Pꝛimũ dʒ ſu/
ſcipere in ꝓcurando remedia. Secundũ in di⸗

ſpenſando in ieiunijs ⁊ hmõi. Eſt tercia infir

mitas carnis ſcʒ lubꝛicum cum eſt occultum.
et hunc debet ſuſcipere occulte admonẽdo. nec
ipᷣm repellere debet ne vitet confeſſionẽ. Eſt et
quarta infirmitas moꝛũ ſeu paſſionuʒ vt ſunt
iracundi.impetuoſi. et queruloſi. et hi ſuſcipiẽ
di ſunt animãdo eos ad bonũ inter bꝛachia pa
tientie. dant eni olatoa alqjs cauſam exercitij
et meriti.tñ et coꝛriaeui ſunt aliqñ cum alios

offendũt. Eſt aũt infirmitas inſtabilitatis. et

hi ſuſcipiendi ſunt cõfoꝛtando eos ad ꝑſeue/
randũ.Eſt etiã infirmitas dubij de fide. vel de
ſcrupulo cõſcientie.et hi ſuſcipiendi ſunt ami⸗
mando eos ad bonũ.Eſt etiã infirmitas impꝑ/

fectiõis et his cõpatiendũ eſt. nec cogẽdi ſunt
ad aliquid vltra ſtarũ ſuũ.ſed exhꝛtandi adv⸗
tilioꝛa.qð etiã dicit Genedictus in regula.DHe

bet et patĩa vti ad oẽs.iq;uis ſit in loco ſuꝑioꝛi
et habeat onus regiminis ⁊ ſit diſtraetꝰ in mul
ris occupatiomibo que oĩa pᷣbent ſibi occaſionẽ
iinpatiẽtie.iñ quia multa inde ſequunt᷑. et in

ſeptimum

iuſticiag eñ impedit ab ea ſemper delet cauene
Hiero. Irã vince parientia ⁊c. de cõſe. di. v. c.
nunq;ᷓ.nõ tamẽ dimittat coꝛrectõnes.ſed cum

patiẽti et tranquillo aĩo faciat ⁊ lemẽtia. Oñ
et rer apũ dicit᷑ nõ habere aculeñ ad pungen⸗
dum ſed ad inſinuandũ.pᷣm Sene.ꝙ rectoꝛ de

let vri clemẽtia nõ vindicatõe.niſi p bono cõ
muni ꝓut expedit. Debetetiã exponere di⸗

lciplinã. i. regule obſeruantiã facere obſeruari

in quib oĩbus pꝛimꝰ debet eſſe. Et vt dicit Ge

nedictus in regula. debet cogitare abbas. de
ſingulis in quibo diſpenſat. halet deo reddere

rõnem. et videat ne ſine cauſa rõnabili diſpẽ/

ſet. alias diſſipatio erit et peccatũ. Delet etiã

facere ſe timeri. ne cõtemnar auctoꝛitas eius.

Caueat aut.dicit benedictꝰ.ne ſit nimis ſuſpi
cioſus.qꝛ ſicnũq;ᷓ bene ſibi erit.nec quies ſub
ditis. Oeler tñ diligenter inuigilare. etocca⸗

ſiones maloꝛũ tollere. agis gũt ier rere
ilitras

ſe diligi q;ᷓ timeri.qð inducit pᷣcipue hum
VHñ beatus Franciſcus in regula ſpecialiter pᷣ
latos ad humilitatẽ vꝛtatur.

De abbatiſſa. hec ..ii.

nec aquã benedicere nec confeſſiones audire.

nec penitẽtias ſacramẽtales imnponere pᷣt. nec

aliquẽ actũ ſacramentalẽ exercere. vt de pe. et
remi.c.noua. Itẽ nec ipᷣa nec aliqua feĩa pᷣdi⸗

care wreſt. vel publice wocere. pᷣt tñ ſuas ſubdi
tas exlvꝛtari ⁊ infoꝛmare.nec poteſt oꝛdinerm

ſuſcipere.nec ſuꝑ ſpiritualibus iudicare. Itẽ
nec excõmunicare voteſt nec ab excõmunica⸗
tione abſoluere.de ma.et obe.dilecta. Sed ad
dit Guił. Credo ꝙ poſſit pᷣcipere ſuis pᷣſpyte⸗/
ris ꝙ excõicent. Permaxime opoꝛter eam ha⸗

bere curã de clauſura monaſterij. et ꝙ die no⸗

ctuq; clauſum ſit. et claues teneat ipᷣa ſecum.
nec indifferẽter alicui det.niſi pꝛudenti ⁊ ↄſciẽ
tiate. Cũ aliqua monialis vocat ad locutoꝛiũ
vel cum ea vadat.vel alias mittat maturas et
vneſtas. Non ꝑmittat ingreſſinnetiam mu⸗
lierum cõſanguinearũ ſine cauſa neceſaria. fa

ciat euitare oẽm familiaritatẽ monialiũ cum

quibuſcũq;.et ipᷣa ſit pꝛima. Pꝛocuret eis de
ſacramentis pluries in anno ſumendis.ſcʒ cõ
feſſionis et cõmunionis.et auditionis miſſe
diebus feſtis.et pꝛecipue attendat.ꝙ querat
cõfeſſoꝛem qui ſit timens deum. et intelligat

neceſſaria religiom vt faciat eis cõſcientias de

ſubſtantialibuſ religionis.nec tamen womeſti

cus alicui fiat. Attendat ꝙ viuant in commu⸗

ni et de vna burſa.ita ꝙ omnia lucra in com/
muni habeantur. Ad abſtinentiam etiam ab
eſu carnium. lineis.et culcitris.et ad ieiunia

inducat quantum poteſt. ſi ſunt ſub regula.

Que ad iſta obliget. ſimiliter de ſilentio.

l

Zitulus decimuſſertus

Teneat frequ eter capitulũ. de culpis ſemel ad
minus in ebdomada. in quo exhoꝛtetur moni/

ales ad obſeruantiã religionis ſue.Repꝛehen⸗

dat et pumiat defectuoſas plus et minus m
defectum et qualitatẽ ꝑſone. Hõ faciat diſpe/
ſationẽ cõtra regulã ſine magna cauſa. Pꝛoui

dere faciat diligenter in firmis. ſed multoma⸗
gis nouitijs de bona magiſtra. Caueat a pactõ
nibus in receptionibus alicuius ad habitum

qꝛ ſimoniacũ eſt.ſoliciari faciat ad oficum.

et “ ſit pꝛima.et vt dicat᷑ debito modo et ſi/
ne

gere. et in oĩbus ſit vigilans.
De monialibus

mendicantiũ nõ debent recipi.niſi que poſſunt

de ꝓuentibo monaſterij abſq; penuria ſuſten/
tari. alias nulla eſt receprio. Itẽ nulli inhone/
ſte vel enam honeſte perſone deber patere acceſ

ſus vel ingreſſus ad moniales.niſi ex rationa⸗
bili er honeſta cauſa ⁊ de illius ad quẽ ſpectat
licentia ſpeciali. Pꝛelatis pᷣcipiturot in oĩbus
monaſteruüs monialibo etiã exemptis puide⸗
ant de clauſura ad expenſas monaſterij. vel de

elemoſynis fidelibus. Et idem pꝛecipit abba
nbus et alijs inferioꝛibo pᷣlatis.quoad mona

ſteria ſibi ſubiecta. Atẽ moniales debent ma

nere ſub ꝑpetua monaſterij clauſura niſi pꝛso

tãto vel tali moꝛbo.ꝙ nõ poſſet abſqʒ graui ꝑi
culo vel ſcãdalo moꝛari.et qñ abbatiſſa vel pꝛi⸗
oꝛiſſa debet alicui tꝑali dño alicuius feudi oc/⸗
caſione hvmagin facere. vel p̃ᷣſtare fidelitateʒ
iuramenti.nõ poſſit facere apud ipᷣm.ꝙ ꝑ ꝓcu
ratoꝛẽ pꝛeſtet.poterit exire cum lvneſtate ⁊ de

centi ſocietate.et pᷣſtito iuramento eodẽ veſti

gio reuerti debet. ita ꝙ in fraudẽ reſidentie nil
fiat. Oñi pales nõ debent abbatyſſas pꝛioꝛiſꝭ
ſas.et alias moniales habentes officia mona/
ſterij pmittere linigare coꝛam eis. ne opoꝛteat
eas euagari.p ſtatuendis pcuratoꝛibus et ipᷣi
dñi ſi cõtrafecerint.p ſuos oꝛdinarios cõpellã
tur. Epis et alijs pᷣ latis iniungit᷑.ꝙ negocia et

cauſas momaliũ dictarũ faciant coꝛã eis fieri
ettractari ꝓ pꝛocuratoꝛẽ earũ.ſiue etiã ſint lx⸗
magia ſiue fidelitates ſiue iuramẽta.vel quie

quid aliud.hec oia a pꝛincipio.S.ſunt.extra de

ſta.mo.piculoſo li.vi. onaſteria q́; monia

lium etiã ſi ſint exempta. debent ſingulis an/
nis ꝑ oꝛdinarios viſitari.vt de ſta.mo.c.atten
dentes. in cle. vel alius eo ſciente vel ratũ ha⸗
bente. Oonaſteria qq; puellaꝑ longe a mona

ſteris monachvx. aut ppter inſidias dialvli.

aut ꝓpter oblocutiones vminũ collocent.ſi⸗

locutionibo vanis. exinde in exercits ne
ſintocioſe lvneſtis tñ et nõ vanis rebus lectõ
nes libꝛoꝑ deuotas et ſingulares faciat eis le/

KF. Ui.

Nota pꝛimo ꝙ in monaſterio monialium nõ

cut habetf.xviũ.q.ꝗᷣ.c.in decima. vbi dicit tunc
ſalubꝛia rpᷣo vicatis virginibo ꝓbamquãdo
eis ſpuales patres eligimus.quoꝝ nõ ſolũ gu⸗
bernaculis tueri.ſed etiã dectrinis edificari po/
ſint. ea tũ circa monacivs caurela ſeruata vt
remoti a familiaritate ear. necvſiq; ad veſtibu
lum accedendihabeant familiare ꝓmiſſuʒ. Er
ea.q.c.diffinimus dicit᷑. Si aliquà ſuã ꝓpin/
quã monachus videre voluerit. in pntia abba
tiſſe huic cõfahulet᷑.i.colloquat᷑ modica ercõ⸗
pendioſa verba ⁊ in bꝛeui ab ea diſcedat. Feie

etiã q;tũcũq deo lacrate. vt moniales vaſa et
pallas ſacras aut veſtes quibo dño miniſtrat.

otingere nõ debent. vel incenſuʒ circa altare de
ferre. di. xxiij.ſacratas.et de conſe di.i.c. veſti⸗
menta. Et q;tũ ad coꝛꝑalia que aliqñ dicun᷑
palle. oc vtiq; ſeruandũ eſt..et ſeruat᷑ coter
qꝛ ꝑ oꝛdinatos in ſacris lauande ſunt.et etiaʒ
exterſoꝛia calicũ.Auantũ aũt ad alias pallas

altaris.que etiã dicũt᷑ toballie ⁊ veſtes ſacras
vrt canices planetas voſſalia.et hmõi nõ vide
tur illicitũ eas tãgere ⁊ reſarciri ⁊ lauare. ſicut
ſeruat᷑ cõiter ex cõſuetudne.

De foꝛma inſtru..iüi.

ctiõis nouitioꝝ. Daãc foꝛmã pulcre mradit dĩs
o o. crairans oꝛdis pᷣdica.in li.de poſſeſ/
lonibo. ex his qᷓ xps egit erga diſcipulos ſuos

cũ fuerũt cum eo vt nouitij.Et ronit.xij.regu⸗
las circa hoc qualiterſcʒ recipiendi ſunt noui /
tij. et quomodo imbuendi oſtendit multimo/
de. Pꝛimo enim recipit eos a cura ſeculi ſuo

ruui diuiſos.ſicut ptʒ Oath.inij.Luc.iiij. Yo.

ij.optime eis patefacta vita artitudine quã te
nebat.ſicut ptʒ ex illa voce ad Andreã.veni er
vide. Secũdo obtentu pꝛemi celeſtis ad amo
rem regule inflamauit ab alijs ſemotus. et in
monte poſitus quiete dicere cepit. Beati pau/

peres ſpiritu ⁊c. In quibus octo leatitudinib⸗
omnis auſteritas religionis cõſiſtit.ſicut patet
oↄſideranti.ihi eĩ pauꝑtas in pꝛima obediẽnia.

hũilitas ĩ ſcdᷣa.oꝛõ ⁊ plãctꝰ ſiia alioꝝ ecrimini
in tercia. In quarta ſollertia obſequioꝛũ circa
infirmos lvſpites ſanos et hmõi. In quinta

ieiunioꝝ ⁊ famis et ſitis ꝓpter deũ grauitas.

Patia cirea ſuppoꝛtatõʒ ſocioꝝ inquietoꝝ in
ſerta. In ſeptima vero tolerãtia pugne victoę
rioſe carnis ⁊ ſpñs. Et in octaua acerbitates

pſecutionũ.q̃ er pᷣdicatõne diuini verhi ſequi

xebebat opoſius expꝛmunf. Cercio regulã mi

randã omnis pfectõis in gratiã tradidit eis in

illo ſermone vbi ſuo oꝛe ꝓlato. in qᷓ qui pꝛius
latebãt patefacti ſunt oẽs theſauri ſapie ⁊ ſci7
tie dei. ibi ↄſilia. ibi declarant pcepra ibi mod
oꝛãdi.et regula ſe cuſtodiẽdi a lupis⁊c.q etias

nõ puto ꝑ aug.illũ facũde poſtulantẽ lermonẽ

ſälnſtlico⸗
itnieno,

Dſonſnsek anr
ſalannaln
eetmolta

Oepamoemore

Un obeis dtßei

ſtwenseos.ner
xllowl baalin

Mofnirehitht

Uetanmomeni
locnotvrantorun
ngeviſenosge
aonitrtöe⸗
pnaickccone
ſhamaendnan
Unibinepodee⸗
Cnociczſneda
Atiſoreretine⸗
Penttatoium,

Mutinntnane
Vymfremminpn
ſponininnm
eemmn oinw in
kinienetſan
iicnlagsoruſs e
Htenebatcum
enigenere,
ionnenogan
(nndiacens
Urlisſnens.

Duſigſenn re

Amn
a

„ —

õ

Trantune
an.

nſt AH

minmnn

Gagnien

ndpi
Gend frainen
resKt

mur

weunian
ueniceiun
biße

Margr huß

õl

sci N
geinn uii
ir innini
=
nsethni
erei
Fiarinſe
R

”

milann

apitulum octanum

eſſe erplicata coplete mira ſuauitate tradunt.
Ouarto ſuis exemplis eos cõfirmat. nõ ſolñ
vitam cõtinuans artazʒ. ſed miracula plura foꝛ
taſſe ad eoꝝ cõfirmationẽ faciẽs.que alias nõ
feciſſet.ſicut a ſimili pᷣt haberi ath. xi. de ſi⸗
gnis que oſtendit coꝛã duobo diſcipulis a Yo⸗
hanne tranſmiſſis ad chꝛiſtũ.vt interrogarẽt

eũ.tu qͥs es.Cõfoꝛtabat etiã eos ꝑ coctrinaʒ

quã coꝛã eis populis pᷣdicabat.et feruoꝛẽ ex cõ
uerſione multoꝝ quos ad eũ videbant reduci.

Quinto ſeeis affabilem redebat iuxta indigẽ

tiam infirmoꝝ nondũ valentiũ duros ſume⸗
re cibos.illos a turba poſt pꝛedicationẽ ſeque/
ſtrans.et parabolas q̃ turbas latebant ſecrete
reſerans.vᷣm quod in illo ſtatu erant capaces
Sexto omni diſcretõni vtebat cum eis nõ ar/
tans eos in nouiciatu ad arta ieiunis.quia no
uum vinũ veteres vegetes fundũt.rõnabiliter
declarans.ꝙ nõ debent filij nuptiarũ ieiunare
q;diu ſponſus eſt cum eis. Inſinuabat tamẽ
ꝙ impoſterũ infallibilirer opoꝛtebat eo s ieiu/
nare. et multa ꝓ defenſione poꝛtare veritatis.

Septimo crebꝛo repetebat eis quid erat fien/

dum ab eis vt pᷣdicans ꝓpłis.aut pticulariter
inſtruens eos.ſiue dulciter repꝛehendẽs.cum
verbo vel facco aliquid indebitũ cõmittebant
aut omittebãt debitũ. Octauo ab eis ſe ſepa⸗
rabat ad momentũ.er ad eos ridebat vt pᷣſen⸗
tia coꝛroboꝛati ⁊ oꝛdinati.etiã a leuibo abſtine
rent que dei ſeruos graues et maturos nõ de⸗
cent. Nono viſitatõe de ſerti aut montis aſcẽ⸗
ſu.non quidẽ ocioſus ſed plurimũ fructuoſus
ipos materialiter recreãs.ne tedio frangeren
tur ab incepto rigoꝛe pꝑ modicñ recedebat.De
cimo aliqñ ſinebat eos pati penuriã victꝰ aut
etiã foꝛte veſtitus.dubia moꝛtis ſuſtinere ma

re turbato.ium vt inciperẽt aſſueſcere penis 2

aduerſitatibo.tum etiã vt ſuã vt ſuã fragilita⸗
tem recognoſcerent.ac tercio vt recurrendum
ad ipᷣm foꝛent impulſi.Ondecimo frequentiſ
ſimis oꝛationibo recreabat.ſicuta ſimili omni

die credo oꝛõnes ſingulariter habens. qꝛ poſt

nonitiatũ eoꝝ eſt ſcriptũ.ꝙ ad loꝛtũ gethſemi

ni. qui locus oꝛõis erat inſtitutus.idẽ frequẽ/

ter cõuẽniebat cum diſcipulis ſuis. Duodeci
mo nevnq; grauerentf ocio lectõnibo exercita
bat illos interrogans.et dubia ꝓponens atq;
obſcura dilucidans cum cetris innumerabili
bus regulis ſanctis.

De diſciplina religioſoꝝ in cõuerſando cñ
alijs.in ambulãdo.in ſtando.in habitu.in ge⸗
ſtu.et in ſilentio.
Capitulũ octauum.

.
.
. .

—

E diſciplina ait pſal

miſta pᷣs.ij.A ꝓpꝛehendite diſciplinam

nequãdo iraſcatur ominus et pereatis devia

iuſta. Appꝛehendite ait.i.voluntarie ſumite.
quia nõ aliter eſſet vnle. Diſciplina autẽ eſt
triplex.diſciplina dei.diſciplina pᷣlati.et diſci⸗

plina ſui.Diſciplina dei eſt flagellũ. ꝓuer.iij.

Moli negligere diſciplinã dñi.nec dencias cũ
ab eo coꝛripis.quem enim diligit vmminus ca
ſtigat. Infirmirates et alia aduerſa debent pa
tientiſſime ferre plus q; ſeculares viri. Oiſci⸗
plina pꝛelati eſt que coꝛrigit ſubditũ ꝓ defecti
bus verberando. et iſta voluntarie velet ſumi
etiam ſi nõ cõmiſiſſet defectum. Et de hac põt
intelligi illud pᷣs.xvi.Diſciplina tua id eſt pᷣ

lati qui eſt ei loco vei coꝛrexit me in ſinem ⁊c̃.
Sict beatus benedictus dando diſciplinã mo/
naclv pꝛo ſua leuitate diſcedendo ab eo diabo

lo per hanc emendatus eſt. Diſciplina ſui eſt
triplex. Ona eſt verberum qua ſe percutit. et
iſta eſt vtilis ad repꝛimenduʒ tentatõnes car
nales. Dnde beatus Franciſcus tentatus de
lvc dedit ſibi notabilem diſciplinam ad vincẽ⸗
dum tentationem. Dalet etiam ad ſatiſfacien

dum pꝛo peccatis ſuis et alioꝛum. Sicut legi/

tur de ſaneto Hominico. ꝙ tres diſciplinas ſi)
bi dietim dabat ad ſatiſfſaciendum pꝛo pecca⸗
tis ſuis. eoꝛum qui erant in mundo. et qui in
purgatoꝛio.Ad ſvc etiam valet ad cõfoꝛman⸗
dũ ſe chꝛiſto. De quo Eſa.liij. Oiſciplina pa⸗
cis noſire ſuper eum ⁊c.quia ffagellatus fuit.
Alia eſt diſciplina ↄpoſitõnis exterioꝛis.et de

hac in. 5. ſequenti. H
Hi *

Quõ religioſus di
uerſimode ſe dʒ hr̃e in diuerſis ſtati cum di
uerſis ꝑſonis ᷣm vmb. in ſtaru pᷣlatõis ſeoʒ
hr̃e ſolicite.Ro.xij.qui pᷣeſt in ſolicitudie.In
ſtatu ſubiectõis ſubiectiue.ad heb.xiij.J. Sub
iacete pᷣpoſitisvr̃is. In ſtatu ſanitatis laboꝛio
ſe. An ſtatu infirmiatis cõſolatoꝛie.i. non ſe

ceiſcere aĩo. Lhvb. v. Foꝛti aio eſto. In ſtatu

iunioꝛi q̃ſi ignoꝛãter. Ecci.xxrij.Aldoleſcẽs loę/
querelin cã tua vix.⁊ ſi bis interrogatus fuer⸗
hʒ caput reſponſum tuũ. et vbi ſunt ſenes nõ
multũ loquaris. In ſtatu ſenioꝛi ſapiẽter.vti⸗
litati.ſ.cõmuni vacando. Sapientes ſenes de
lonis terre tractabãt. In ſtatu ſublimi humi⸗
liter.ecci.ii.OQuanto magnꝰ es humilia te in
oĩb In ſtatu inferioꝛis ↄſtãter vt nõ aſpirat
ad ſublimioꝛem.i.Coꝛinth.vij.Seruusvoca
tus es. non ſit tibi cure.Et ſi lc ſeruandum
eſt in ſtatu viliſſimo. Ot eſt ſeruitus.multo
magis in aljs. Item cum diuerſis perſo
nis diuerſimode conuerſanduz eſt. Mam ad

Titulas

”” latos ſe delet habere obedienter. ad læb. xiij.
Dirdite pꝛepoſitis veſtxis.Ad ſocios coequaſ
les amabiliter. Señ.ſociabiliter viuetvt ama/
re appetas et amari.Ad minoꝛes paterne.ſcʒ

eeox edi ficationi intendẽdo.ſicut apłs wocebat
diſſcipulos.i. Coꝛint.iij. Canq; ꝑpuulis inxjo
lac vobis potũ dedi. Cũ officialibus tranquille

nõ pturbando eos.heſſoł.v. Pꝛopter opus

AUloꝝ pacẽ halvte cũ illis. Cum diſcolis pacifi⸗

ce.pᷣs.cum his qui oderũt pacẽ erã paciſicus
Cum viris ſanctis ſancte.pᷣs.cum ſancto ſan
ctus eris.Cũ forinſecis ſapienter.qꝛ neſciturx
quid intendat. ad Cołxiij. In ſapietia ambu⸗
late ad eos qͥ foꝛis ſunt.Cum mulieribo pudi⸗
ce. i thi. v. Juuenculas obſecra. vt ſoꝛoꝛes in
omni caſtitate. Cñ pauꝑibus affabiliter ecc̃i
iiij. Cõgregationi pauperũ affabilẽ te facito.
Cũ diuitibo curialiter.ne.ſ.exaſperẽt vł aſpe/⸗
rãtur ſʒ qdã ſagacij curialitate trahat᷑ ad bonũ
ſicut chꝛiſtus ad ʒachũ inuitãdo ſeipᷣm ad co

medendũ cum eo Luc̃.xix.Cũ wvmeſticis ᷣm

carnẽ ſpiritualiter. Ro. ix. Optabam ego ana
thema eſſe a chꝛiſto ꝓ fratribug meis ⁊c. Cũ
aduerſarijs patienter. Ro. xij. Hõ vos defen/
dentes chariſſimi. In actibo ſuis mãſuete ha⸗

lere.ij. Thi. ij. Seruũ dei nõ opoꝛtet litigare.

ſed manſuete habere ad oẽs.Cũ oĩbus de eo⸗
rum vtilitate agere. vt chꝛiſto lucrifiãt. Ecci
xxxvij. Cum irreligioſo tracta de ſanctitate. et
cum iniuſto ve iuſticia et cum timido de bello.

id eſt repꝛehende tales deeoꝝ vicijs loquẽdo

de virtutibus que deſciunt eis.vel ̃m tiv. eſt
locutio illa yronica.⁊ tune eſt ſenſus ꝙ homno
in petendo cõſilium nõ vbet ire ad eos q̃ ſint
affecti in cõtrariũ.Oñ Bꝛego. in paſto. oſten
Ae g ad diuerſos diuerſimode eſt loquendũ
Vtẽ ſtando delet habere oculos demiſſos.exem
plo publicani. Sedendo nõ debet tybias diua
raare vel pedes diuidere. zach.xvi. Diuiſiſti

pedes tuos. Nacendo cauere velet ne diſcoope
riat ſe vt noe. An diuinis officijs reuerenter

ad Heh.rij. Seruiamus placẽtes illi cũ inetu

et reuerentia. Itẽ diligẽter Hiere.xlviij. a

ledictus lvmo qui opus dei facit negligenter

m vnã litrerã. Arem timide.ps.ij. Seruite
dño in timoꝛe.ne ſq; in aliquo offendatur. AIn

miniſtrando in tꝑalibus ſedule.iiij.re.iiũ.Ec
ce ſedule in omnibo miniſtraſti nobis. In co⸗
cendo delet cauere.ne in aliquo ſe magniſicet

ſicut fecit heliud. Yob.xxxiij. Atem in coꝛri/

gedo ſiue ad partem ſiue publice modeſte.ij.
thoi. ij. Cum omni modeſtia coꝛripientẽ eos qð
ſit cum nõ erceditur modus in aggrauatõne.

vel aſperitate loquẽdi. Item in iudicando et

puniendo.qñ opoꝛtet.ſemꝑ debet miſceri miſe
ncoꝛdiam.exemplo chꝛiſti. In diſuputãdo ca

mine quieſcente. P

decimuſquartus

litigare. In cõſilio pꝛouidus. eremploe ioſepis

i. Re.xviij. Oauid pꝛudenter ſe halebat in oĩ⸗

bus ad que ſaul miſiſſeteinß.
De diſciplina et con .ii.
roſitione in ambulãdo. Nota ſᷣm Hmier. in
expoſitõne regule.debet hvmo incedere nõ ni⸗
mis feſtine.ſicut quidã qui interduʒ pᷣcipites
incedũt nec nimis lente.vt videant᷑ numera/
re pedes.ſed mediocriter nõ incaute. ſed cũ p⸗
uidẽtia.ne offendat ad lapidẽ.vel ponat pedeʒ
in luto vel lubꝛico.vnde cadat vel coꝛruat ſuꝑ.
alios.vel nõ teneat bonã viã. Itẽ nõ eſt ince⸗
dendũ collo extento vt filie ſyvon nec ceruice e⸗
recta vt ceruus.nec pectoꝛe ꝓminęti vt gallꝰ.

nec cũ cõmotione ſpatularũ.et bꝛachioꝝ venti

latione quaſi remigantes.vel cubitoꝝ angula⸗
tioneſe ꝑ ventẽ tenendo. vt womicelli. vel ir/
reuerenter pᷣcedendo que oĩa ſunt ſigna ſuper⸗
bie. Item rephendunt qͥ in cedẽdo ſꝑ vident
triſteſ.neminẽ ſalutãtes nemini ſe ingẽteſ.ne

mini vnq; affabilitatẽ oſtendẽtes. nunq; ſola⸗

cium aliqð ſocio faciẽtes.nullũ in aliquo ver⸗

lere debet a lite. ij. thi. ij. Seruũ dei nõ opoeten

Cſen
Woln
an
nn gun

uuſnhnn

Prinlazni
nn
i
Mng hel⸗
dcitin

rpun

Wſvne ng,
nnfunl
m önsftond

R
7

ſontnnmns,
lelknn,
nnimetpttli
iredihewelnin
Cenatcäictapann
ſrahleonnio⸗

eſclrinune⸗

bis bonis edificantes. ſed quaſi in amaro ſilés6
tio tota die pgendo. Itẽ nõ incedendu cũle/

uitate ⁊ diſolutõe.ſed dicedo pſalmos oꝛatio

nes vel meditando aliq̃d. Repꝛelvnſibiles e,e

tiam ſunt.qui nimis defacili diſcurrunt.nune

hinc nũc inde.Repꝛehendunt᷑ qui nil fructuo⸗

ſe agũt in via ſpiritualitervel tpaliter.⁊ mul⸗

tromagis qui damnoſe incedũt frangetes ſe⸗

pes ⁊ cõculcantes ſata.vt faciãt viam cum da⸗

inno alioꝛum.

De diſciplina inſtã ſ.ii.

do ſᷣm Hmber. Nota ꝙ reßhenſibile eſt in hv⸗
ſce ꝛimo cũ ſecũ ſtare nõ pt.
ſed ſemp cũ alijs. Señ. Signũ eſt lone men/
tis ſecũ cõſiſtere. Secũdo ꝙ ſecũ cõſiſtens ceſ
ſetab opere ocioſus.cõtra qð eſt illud Niero.

ſp aliqð boni facito. de cõſe. di. v.c. nunq;. Cer
cio ꝙ nõ vacet ſpeculatõni.aliqñ reſpicẽs mẽ

taliter mõ ante ꝑpicula.mõ retro peccata com⸗

miſſa. modo infra penas inferni.mõ ſup gan/⸗

dia paradiſi.modo a dextris ſanctoꝝ exempla
modoa ſiniſtris tempoꝛaliũ vana. Itẽ quarto
debet quis cõmemoꝛari magis inter viros q;
mulieres.ecc̃i.xlij. In medio mulierum noli
commoꝛari. Item quinto magis inter gra⸗
ues viros qᷓ; leues. Señ.inter illos cõmoꝛari
qui te facturi ſunt melioꝛem IAtem ſexto ma⸗
gis inter conũmiles q; inter magnates. Ecẽ
vxvij. Dolatilia ad ſibi ſiłlia ↄuertunf. Itẽ ſe⸗
ptimo moꝛandũ eſt magis in locis occultis q;

taniitee l
6epkitatign
Dataplin
fefronber h
6Surrcgci ginne

=D

☛r

(CAarreſcireron

mm Rannece
nsſcenaeingii
Gadhanedtbard

(ylikdten⸗
(olſtencunte
(xſciinnnens
fonchorgporian
rtrapricecn
iiinol roesolen
uniſeofenions
Wüpociaponunt.
Wrikanctenci
Mocllop apeni
fecſerneozisslo

uennlecomn

minhi

Pdetinoen

Aun gteratcrio
Ankkonnnelagu
lzſuene
Mixdniſsſ
Antemns
umgltrtr

Erſinimn⸗

ekſnggirong
Letingninn⸗
Mtetſhzeſan

Nii

—

LAntäinn

naltiſi

i Sideenn

ivgtiiker
ckeni, iſ⸗
tin iithhan
nimdpru

CLapltulũ octauum

publicis. Onde de ſanctis viris ad DHebꝛe. xi.
In ſpelancis et cauernis terre. YItem octauo

magis in locis ſecuris qᷓ; ꝑiculoſis. vt plateis

et locutoꝛijs. Item nono magis in locis ſan/
ctis.vt in eccſeſia qᷓ in locis cõmunibus.ioh.
xix. aria ſtabat iuxta crucẽ ’7.
De diſciplina ha g.iiii.

bitus ᷣm NHmler. puidendũ eſt. neſeruo dei

veſtis ſit nimis longa.vel nimis bꝛeuis.nimiſ

lata vel nimis fira vel clauſa.vel nimis foꝛma

ta vel nimis infoꝛmis.nimis deſluens vl ni /

mis ſuccincta.nimis ↄpoſita nimis nmitida vel

nimis ſoꝛdida. nimis laniata. vel nimis repe/

tiata. nimis aptata. vel nimis inepte relicta.
nimis diſſuta vel ninis curioſe cõſuta. Cauẽ
dum eſt etiã circa panniculos ſortulares.coꝛri⸗/
gis cultellos campulos tabulas burſas ſacel⸗
los ſigilla ⁊ ſimilia. ne aliq̃d fiat in iſtis. qð ex
pꝛecio curioſitate vel ſupfluitate vel ſeculari⸗
tate aliqua poſſit aliquid repꝛehenſibile iudi//

De diſciplina in ge F. V.
ſtibus vᷣm Dmber. HNugo tde ſancto vict. ſic di⸗/
cit. Sunt quidã qui nõ niſi buccis patentib-

auſcultare neſciũt.et quaſi palatũ ad verba a⸗
periunt. Alij qui in agendovel audiendo quaſi

canes ſitientes linguã ꝓtendunt. et ad ſingu⸗
las actiones labia velut molam toꝛquẽdo cir⸗

cumducũt. Alij loquentes digitũ extendunr.

ſuꝑcilia erigunt.et oculos in oꝛbem notantes
cuiuſdã intrinſecus magnificentie conatus o⸗
ſtendunt.caput iactant.comã excutiunt.veſti
menta coaptãdo cõponunt.Et latera quaſi cu⸗

bitando. pedes oſtendendo. ridiculos agendo

foꝛmã ſue oſtenſionis faciũt.Alij tantũ alterã
auriũ voci apponunt.quaſi ambe non fuerint
facte ad audiendũ.Zllij ad iter videndũ. alteꝝ
tantũ oculoꝝ aperiũr.Alij cum maioꝛi ridiculo
cũ medietate oꝛis loquũtur. Sunt pᷣterea mi⸗
le larue.mille coꝛruptiones nariũ.mille coꝛro
ſore⸗ labioꝛũ.q̃ decoꝛẽ diſcipline deturpant.
cille.
Quomogo ſedebet . Vi
habere diuerſimode in diuerſis locis ſᷣm Hm
bertum In oꝛatoꝛio mature.iuxta altare reue
renter.iuxta reliquias timoꝛate.in capitulo ſi⸗
cut chꝛiſtus ante pꝛeſidẽ iudicandus.ſ.ſcõm
VHmber. de miſſis aſpectibo.vultu hilari.rarus
ad verba pꝓmptus adobpꝛobꝛia.ſ.ſuſcipida.
Patus ad verbera.in ſcolis attente.in cella vti
liter.in refrectoꝛio et omni ↄmeſtione religio
ſe.et linguã a loquẽdo reſtrin gat.oculos non
circundet.ſuꝑ eſcam ſe nõ effundat.munde co

ſeruandũ eſt

megdat. vt alvminatiõz alijsnõ fariet. An cꝛ/

mitoꝛio quiete.vt alios nõ inquietet.in infir⸗

mitoꝛio nõ queruloſe.exemplũ de laʒaro vlce⸗

rnbus pleno ⁊c. An hoſpitio lete.in camerisve

recude in locutoꝛio nõ ocioſa. ſvtilia dicat. in
oꝛto vel pꝛato mediſatiue. OJat.vi. Cõſidera

telilia agri ac. In alijs officijs neceſſ ratis. vt

„

oquina. canipa. cellario etr hmõi. ꝓ diſciplina

ap łs ait.Ocioſe diſcunt circũire wdmos. Cũ
iuuenculis nõ ſe inueniat.ſolus in cella vel in
coꝛmiendo vel alijs locis ſecretis.ouia diabo⸗
lus circuit querens quẽ denoꝛet. et ibi de mulie
re rõne ſexus tẽtat. de adoleſcente rõne etatis
wxat.vt di. Gerñ.Et ad tollendũ ſuſpitiones

alioꝛum. et pꝛecipue in regiomibus vbi viget

vicium cõtra naturam.

De diſciplina s.vii.

ſilentij. Oultũ eſt vtile et neceſſariñ cuncens.

*

et pcipue religioſis. Oñ et ab omnibus patri⸗
bus religionis. certo tꝑe et loco inſtitutũ eſt
eniãa bonis nõ neceſſarijs tñ verbis abſtinen
do. Dnde pᷣs. Obtmutui et ſilui a bonis. gra⸗
tiam diſpoſitiue gignit.in cuius figurã ʒacla/
nas tacens.iohannẽ qui interpꝛetat gratia ge
nuit. Joꝛntudinẽ ſpiritus addidit. Eſa. in ſilẽ
tio et ſpe erit foꝛritudo veſtra.Sicut olla coo⸗

perta feruet cito. diſcoopta retardat ppter e⸗

uapoꝛationem.ita et mens tacens vel loquẽs
ad cõtemplationẽ inducit.Creñ.iij.Erit ſoli⸗
tarius et tacebit.et leuabit ſe ſuꝑ ſe. Sapien⸗
tiã auget. Nã et pitagoꝛas diſcipulis ꝑ quin⸗
quenniũ ſilennũ imperabat.vt tacendo diſce
rent poſtes loqui. Secundus eriã płᷣs er eo ꝙ
loquendo fuit cauſa moꝛtis matris. ita ſtrictũ
ſilentiũ ſibi induxit.ꝙ nec etiã imperatoꝛ ale/

xander moꝛtẽ ꝓmittendo potuerit eũ induce⸗

re ad loquendũ. Nec eſt cõtra qꝗð dicit᷑ Eſa.
vi.Oe mihi qꝛ tacui.quia hoc eſt verũ quãdo
eſt neceſſariũ loqui.vt pᷣlans coꝛrigendo.peni
tentibus ↄfitendo.fratrũ delicta fraternaliter
admonendo.t tanto diligentius de bet iſtud
obſeruari.quãto nil valens coꝛ ꝑi nocere.mul
tum aĩe Pdeſſe. Et ꝙ teneri deleat ſilentium.
habes de ſta.mo.cũ ad monaſteriũ.
De exemptione religioſoꝛum et alioꝛñ’.
Capitulum nonum.

Eeremptis tam re⸗

d llgioſis q; alijs.qꝛ religioſi moder-

ms tpibus ſunt quaſi oẽs exempti
a iuriſdictõe oꝛdinarioꝝ.ideo hic de greimptls
2

ſeruand nunq́; aparear nin p iuſta ne
ceſſitate.ne ſumilis ſit illis mulieribo de quibo

= —☛
WRür

i ſciendũ ꝙ ſiue clerici ſeculares ſiue reli /

voſi fiue oſpitalarij. qui etiã aliqñ ſunt exem
Prin Nateſe exemptos. et allegãt pꝛiuilegia
ſua reqͥſiti ab oꝛdinarijs oſtẽdere tenent.a en⸗
am tradere trãſcripta articuloꝝ.de qinbo fuerit
cõtrouerſia.ꝙ ſi ad exemptionẽ allegãt ſolam
pꝛeſcriptionẽ vñt ð hoc facere fidẽ.ꝙ ſi allegẽt
vtrũq. tũc ſi pꝛiuilegiũ ad plenũ nõ ſufficiat.
ſiʒ te nõ cauſaʒ pᷣbeat pᷣſcribendi tenẽt᷑ pᷣſcriptõ
nem ꝓbare.et ꝓbatõe pendẽte nõ turbentur

Qõ ſi nõ allegat.nec erhibent ſaltẽ tale pꝛiui⸗

legiũ qð cauſam pᷣſcribendi pᷣbear. dioceſani
vtant᷑ iure ſuo.ex de pꝛiuił.c.cũ ꝑſone.li.vi.di
cit᷑ etiã ꝙ in loco ↄgruo ⁊ ſecuro.aut aliqͥb vi⸗
ris pꝛudentibo.et oĩ ſuſpitõe carentiba ad hoc
ꝑ dictoſ oꝛdinarios depuratis infra terĩm cõpe
tentẽ ꝓ facti q̃litate.et ipoꝑ oꝛdinarioꝑꝝ vel de⸗/
legatoꝝ ſuoꝛũ arbitrio moderandũ.iuſto impe
dumẽto ceſſante debeãt dicta pꝛiuilegia oſtẽde⸗
re.et ad legendũ integraliter erhilere.eo.c. et
ti. Obi dicit glo.ꝙ ſi oꝛdinan dicit ſuã eẽ iu⸗
riſdictionẽ.et ſubditus lvc neget. bñ cogno⸗
ſcet oꝛdinari an ſua ſit iuriſdictio.de reſcript?
ſuꝑ l̃is.ſed ad oẽm ſuſpitionẽ tollendã meliꝰ
videt᷑ expediendũ ꝑ delegatos.d fo.cõpe.ſi qͥs.

Vtẽ exẽpta eccia etiãämonachi canomici.⁊ cle

rici cõuerſi ⁊ ꝑperuo oblati intelligunt᷑ exepti
nõ aũt pᷣſbyter qͥ ꝑrochianoꝝ curã halxt.q̃ ad
ea qᷓ ad ipᷣam curã ꝑtinẽt.nec ipſi ꝑrochiani.
er de pᷣi. ꝑ exemptõʒ.li.vi.Si aũt canonici ali
cuius eccleſie eximant ipi ſoli canonici nõ aũt
eccleſia vel alij eius deric ſunt exẽpti.Si vero
clerici cuiuſuis ecclene eximunt᷑.iũc tã canoni
ci qᷓ; alij clerici erimunt.nõ aũt eccia ꝑ ̊ exi⸗
mit᷑.niſi ahud ĩ exemprõiſpꝛiuilegio expꝛimat
de pꝛiui.c.ꝑ exemptõʒ.li.vi.vbi glo.ſup lo
pſ byter qui curã hʒ.ꝙ tales pᷣſ biteri hñt inſti
tui ab ep̃is.⁊ intelligunt eſſe ꝑpetui.aꝛ neque
unt abſq; cã rõnabili reuocarr: remoueri. etiã
p epos vt de capel.mo. c.i.li.vi. Et lvc caſu p
pter curã ⁊ ꝓpłm nõ exemptũ.pᷣlat exẽptusvꝗ
dit ad ſinodũ epalem. vt de pꝛiui.c. vt aplice.
li.vi. Itẽ dicit glo.ſuꝑ verbo alij clerici.ꝙ nec
etiã cõ uerſi vel oblati erãt tũc excpti.qꝛ verba
pꝛiuilegioꝝ ſtricte ſumunt᷑ ꝓut verba ionant.
Itẽ ꝑ monaſteriũ vel hinòi locũ exemptũ in⸗
telligi dʒ tã de ip̃o q; de cimiterio vninbo mo⸗
naſteriͥ teatns oꝛtis et areis.q̃ ſunt iurta ec
cleſiã. ar. xij. q.i.neceſſaria. .c.nulla. xvij. q. iiij
difimmt It⸗ exempti nõ pñt cõſtruere oꝛato
ria vel capellas in locis nõ exempns ſine licen
tia dioceſanoꝝ nec etiã in ſic cõſtrucnis tꝑe in⸗
terdicti ĩ caſiba nõ expꝛeſſis celebꝛare.vel face
re celebꝛari. alias ꝑ oꝛdinarios cõpeſcant᷑.et
ſi ꝓpterh̊ cõſeruatoꝛes ferret ſnĩas ↄtra oꝛdina
rios eoꝝ ſentetie nõ valeret. ex᷑ de pꝛiui.c. au⸗

toꝛitatẽ. li. vi.

exẽpti ſine licẽtia dioceſanoꝝ valeãt cõſtruere
oꝛatoꝛia in locis nõ exemptis.vel in ↄſtructis

facere celebꝛari. Nota textũ pulchꝛũ alerãdri

ij. e de pꝛiui.c.cũ vbi dicit cũ et plãtare.inqͥꝛ
ſacrã religionẽ.et plantatã fouere modis oib⸗

debeamus. nuſq; hvc meh exeqͥmur.qᷓ; ſinutri

—☛

fectũ inpediũt.cõminſa nobis aucte curemus.

De exemptis etiam i.

re ea q recta ſunt.et coꝛrigere ea q virtutis ꝓ⸗

nota ꝙ quacũq; gaudeãt libertate.nilꝛilomin

cõueniri pñt coꝛã oꝛdinarijs rõe delicti.vel cõ/

tractus.vel rei de qᷓ cõtra eos agit᷑.et ̊ mſi de/

lictũ ſit cõmiſſim vel cõttactus initus.vel res

illa de qua agit litigiũ ſit in loco erxẽpto. Item
nõ pñt ↄueniri vbi comiciliũ hñt.ſi alubi delin

quãt vel cõtrahãt.vel res ipᷣa exiſtat. Nec etiãẽ

pñt dioceſani illoꝝ locoꝛum vbi wnicilium
hñt remittere exemptos ad locũ vbi delique⸗/

rut vel cõtraxerũt.vel res ipᷣa cõſiſtit.et᷑ de pꝛi/

ui. volẽtes. li. vi. Itẽ in eodẽ.c.volẽtes dicit
ꝓquiboa ſede apoſto.eſt indultũ.ne interdici
ſuſpendi vel excoicari a quocũq; valeãt. ſicut
ſunt q;plures religioſi.in quoꝝ pꝛiuilegijs cõ/

tinef.ne qͥs epᷣs vel archiepᷣs monaſteriox ſuo

ruũ monachvs ꝓ vlla cã vlloue loco ercõicare.
ſuſpendere vel interdicere pᷣſumar. Idẽ oꝛdi⸗
narij q;tũ ad iſta iuriſdictionẽ ſuã exercerenõ
pñt.vbicuq; fuerit.⁊ lvc niſi iſti monachi mit
terenf ad pꝛioꝛatus ſubiectos oꝛdinarijs.quia
tunc etiã licʒ vtrobiq; ſint monachi. oꝛdinarij
q̃ ad pᷣdicta etiã illos udicãt q;diu ibi manẽt
hec ibi. Hota etiã hic diligeter ꝙ plures oꝛ
dines religioſoꝝ ſunt in hvc pꝛiuilegio ſpeciali
muniti.ꝙ vicʒ nõ obſtante iſta ↄſuetudie q eſt
nno.nij.nõ pñt ab oꝛdinarijs vel coꝛã oꝛdi⸗
narijs cõueniri. nec rõne delicn. nec rõe cõtra
ctus initi.necrõe rei etiã in loco exẽpto nõ cõ⸗

