pꝛimit᷑ in mrimomio ↄtracto ante baptiſmũ
ſicut nec etiaʒ impꝛimeret caracter diſvonẽs
ad af̃aʒx in cõfirmato añ bantiſinũ. Dñ infi/
deles ↄiugati recepto baptiſmo. Si de nouo
cõtrahũt inter ſe vir ⁊ vroꝛ.ſeu pſiſtũt in pꝛi
ſtino ſtatu ⁊ cõſenſu.tũc impꝛimit᷑ ille oꝛna/
tus.er mr̃imoniũ eon eſt ſacr̃m noue legis.
nꝗ ante baptſſmũ nõ erat ꝑfecte ſacrm. ꝓut

ſcʒ eſt cuſans gras.ſed erat mr̃imoniũ illõ

quidã ↄtractus. Foꝛma hur ſact̃i ſᷣm pe.de

pabł.in.iiij.ſunt verba q dicũt ↄtralentes.ac⸗
cipio te in meã ⁊c.vel aliq̃d equipollẽs expᷣſſi

uũ ↄſenſus pꝑ ſignũ.materia ſint ipᷣi ↄtrahẽ

tes. Nec diſtinguit hic materia in qua ſuſci⸗/

piens.et materia ex qua.ſicut in euchariſtia
et alijs.qꝛ m atrimoniũ eſt ↄtractus pſonarũ
ſicut alij cõtracctus ſunt ↄtracrus rerũ.in qͥ/
bus ↄtractibo res que rranſfert ꝑ pactũ ſunt
materia. et expᷣſſio cõſenſus ſoꝝma.vel pᷣt di
ci.ꝙ ſicut in euchariſtia eſt duplex materia
dupler foꝛma.vnũ tñ ſacr̃m. ſic et hic cũ vᷣr.
accipio te in meã.i.w tibi meipᷣm in virũ.eſt
vna foꝛma verha.⁊ vna materia ex qua ipᷣe q̃
loquit᷑ vel coꝛous eius.⁊ alia materia in qua

eius obiectũ in quo trãſit.cũ dico.hoc eſt coꝛ-

Pus meũ.et vlterius qñ reſpondet mulier.ac

Zitulus decimuſquartus

cipio te in men.i.w me tibi in vxoꝛ? eſt foꝛ
ma verbũ.et materia ex qua loquẽs. et in
recipiẽs. Et ſic diuerſis reſpectibo vnũ eſt foꝛ

male reſpectu alterius. et aliud materiale.
Que aũt dicit ſacerdos cñ benedicit nuptias
eſt foꝛma accidentalis.et nõ de ſubſtãtia mr̃i
monij ſ̃m aug.de anchv. Dicit etiã tho. ꝙ cũ
puella pᷣ verecũdia tacet ꝑntibus eã viro na

dentibo verba pntuʒ ↄputant ac ſi eſſent pu
elle. taciturnitas illa p cõſenſu habet. Et B

eſt verũ de filijs 2 filiab reſpecu pr̃is et ma⸗
tris tm̃ ſq; ipᷣis ꝑntibus ↄoſentientibo filijs

cõtrahit mrimoniũ.ſed nõ ſic de alijs cõſan/

guineis.vt et᷑ de ſwon.impu.ca.i.lib.vi.

De pluralitate cõiugij et eius diuoꝛtio.

Capirtulum decimi,

E pluralitate con-

d iugij et eius diuoꝛtio vidẽda ſunt
q̃ttuoꝛ. Pꝛimũ eſt ꝙ mulieri nun

ᷓmn; eodẽ tꝑe licuit hẽe plures viros.i.maritoſ

nec in loc deus vnqᷓ; diſpenſauit. Secunduʒ
eſt ꝙ viro nũq; licuit hr̃e vno et eodem ꝑe
plures vroꝛes de iure naturali cõi. ſed in lvc
fuit aliqñ a deo diſpenſatũ in veteri teſtamẽto
Cerciũ eſt ꝙ nũqᷓ; licuitviro dimittere vxoꝛẽ
legitimã quo ad vinculũ.⁊ aliã ducere.et ecõ
trario mulieri dimittere virũ ⁊ alrerũ ducere

dð tñ fuit in lege moiſi ꝓmiſſum. Quartũ ꝙ

licet in certis caſibꝰ virxro dimittere vroꝛẽ et
vxoꝛi virũ.nõ tñ quo ad vinculũ.ſed q̃ ad ne
gandũ debitũ.et q̊ ad habitationẽ.

Quantũ ad primũ F.i.
6 ꝙ nũq; licuit mulieri vno ⁊ eodẽ tꝑe hr̃e
plures maritos.pe.de pał.in.iiij.di.xxxiij.q.i.
ſic ꝓbat.illud qð ẽ ↄtra ius naturale.nũq li⸗
cuit niſi diſpẽſantę auctoꝛe nature.ſ loc eſt
hmõi nec legit᷑ deñ vnq; in ̊ diſpẽſaſſe. ⁊c.
autẽ ſit ic ↄ̊ ius naturale ſic ꝓbaf. Jus
naturale or vela natura generis. qð natura

oſa aĩalia wcuit.vt cõiunctio maris ⁊ fen ⸗
educatio filioꝝ.vel a natura ſpeciei.vt eſt ius

gentiũ ſcʒ qð naturał rõ apud hoĩes ↄſtituit.
vt puniri maleſicia.vł a natura ſupꝑioꝛi.qð ĩ
lege ⁊ euãgelio ↄtinet᷑.et illud qð eſt )̊ pꝛimũ
eſt ꝓie innaturale⁊ qð eſt 3 ſcõm eſt inbhu

manũ.⁊ qð ẽ cõtra terciũ eſt pctm̃.qꝛ peccatũ

eſt rrãſgreſſio legis diuine.Et ex Gᷓ̊ patʒ quõ
aliqͥd ſit naturã mr̃imonij.qꝛ natura agit
ꝓpter finẽ. Et triplicẽ finẽ hʒ mr̃imoniũ vᷣm
triplex bonũ eiꝰ Nã inqtũñ ẽ officiũ a natura
gũis h p fine npcreatõʒ ꝓlis ⁊ educatõʒ.Se⸗
cũdũ inq;tũ eſt a natura ſpeciei.hʒ ꝓ fine fe

dus hũñane ſocieta iut᷑ bonũ fidei qmicicie.?
cõmunicationẽ in oꝑib ciuilib. Anquantũ

umſin

MmMitientin
ugalin
(Giikbnns.
imie rlhrſn
H nrefltce⸗

Aloanb al

Alarinlenn

Ap diſen
ietden
trn9/,.

3

AIInhſibpin

imimt,
AIuuImmännt
ſprtneen
mMmönglire
fſenckioner
ieclutanſant
lannet
nhtimek
fteſnn dpucane
Mhlorhabrir)

—

Aunordinns
Apatnarted

ülfiſchmnt
Mn ſc
uuuſtanane⸗
Unmllzemri⸗
Afhiſeten
uc
ignti

rmnk arſ eſc

utnmnan
ſſendenti fls
dſcdaircnn

geisdt.
Uni lo.

rſtanecc

BDüNiNMRNN
einiete nin
ephmerytsiNe
thie moet eddinge

enmmmidi fiil

minineteithin
õ
Muäi1dhieeene

mere vini 1alnidtne

gmfun Qumi
dinler mii 4
AA vnalli ſel qader

babitarione.

AMwd 4

Annn

õ

Minii uni

AMmieuNe Nia d

Ane I eN

af H

õ
tcömmto muntf.
nunn ſttii NA n GH

alo ifr in
lamna ſhnhh

viainOse ;ine
ton aun

„ .

pluralitas viroꝝ quo ad vnã vxoꝛẽ eſt magꝭ

Eapitului decimum

eſt ſactamn etũ habet ꝓ fine repꝛeſentationẽ

incarnatõis xpᷣi.⁊ ex ſvc habet inſeꝑabilitatẽ

Pluralitas aũt vxo:ũ eſt cõtra ius naturale

qtũ ad finẽ ſcᷣm ⁊ terciũ.nõ pꝛimũ finẽ.ſed

coõtra ius qᷓ; tũ ad ſinẽ.qui cõtra oẽ ius.nã cõ

tra primũ finẽ.ſ.generai ionẽ.q licet mulier
qñ eſt impꝛegnata. aliqñ impꝛegnet.tñ fre⸗
quenter cauſaf aboꝛſus.ODñ meretrices raro
pariũt. item eſt cõtra educationẽ ꝓlis ꝓpter
incertitudinẽ Scdo eſt contra bonũ fidei. qꝛ
magis cõrirant᷑ vin ꝓpter feĩas qᷓ; ecõuerſo

etiã in brutis. Cercio cõtra bonũ ſacramenti

magis. qꝛ chriſius nõ cõſtat ex pluribus p⸗

₰

dum dicit᷑. ꝙ nunq; li licet vm.
halere plures vroꝛes. et loc dicit expᷣſſe.ca .

ſecun .F. ii.

Quantũ ad ſecun F. i⸗
cuit nec licet vni viro
gaudernus de diuoꝛ. et ſido. dicit di. xxxiiij.
Chriſſianis nedũ plurimas ſed nec duas ſi⸗

mul licet habere vxoꝛes.ſed vnã tm̃.et hvc m
ſi ex diuina diſpenſatõe. Rõ huius eſt. quia

hoc eſt cõtra ius naturale cõſuetũ.vt dictuʒ

eſt. Sed quõ fuit in veteri teſtamẽto cũ aliqᷣ⸗
bus patribo diſpenſatũ. vt abraã iacob ⁊ hu⸗
iuſmodi.eſt dupler modus dicẽdi fin pe. de
paluð.xxxiij.q.i.Oicũt enĩ quidã ꝙ pꝛimiq

habuerũt pluresvxoꝛes.nõ potuerũt cũ ſcõa

cubare viuẽte pꝛima.niſi de cõſenſu eius.cu⸗

ius rõnem aſſignat. q; duobo cõtrahentibus

matrimoniũ inter ſe. ſimpliciter vn trãffert
totz poteſtate; coꝛpis ſui in alterũ ſcʒ quo ad

actũ cõiugalẽ, ppter qð ſine cõſenſu eius nõ

*

pᷣt alteri obligare coꝛpus ſuũ.pᷣt aũt de cõſen
ſu eius ex cauſa.vt ſi eſſet ſterilis vxoꝛ.vt in
abraã factuʒ eſt. Geñ.xvi. et recitat.rrxij.q.
iiij.dixit ſara.vł ꝓpter paucitatẽ humani ge

neris multiplicandi in cultũ dei. vt iacob q́;
quattuoꝛ habuit. Oñ aug?. Obijciunt iacob

quattuoꝛ vxoꝛes qñ mos erat crimẽ nõ erat.
Sic patriarche cõiugibo ſuſcipientibꝰ ſemen
ſuũ miſcebant.nõ cõcupiſcẽtia ꝑficiende vo
luptaris.ſed ꝓuidentia ppagande ſobolis.
xxxij. q.iiij. obijciunt. et ſic volũtate rachelis
acceſſit ad lyam. et de voluntate earũ acceſſit
ad ancillas earũ.pceſſu vero tꝑis mos inole

uit apud alios habere plures vxoꝛes de volũ

tate pꝛime tacita vel expꝛeſſa vel cõſuetudſe
ſup hoc obtẽta. Nec vident᷑ in hoc peccaſſe
antiqui iuſti.qꝛ nõ eſt contra naturã. cũ hoc
facerẽt aĩo gignendi nõ laſciniendi.nec ↄtra
legẽ.qꝛ nedũ ꝓlibitũ. Et qð AInno. dicit in
c, gaudemus. de diuoꝛ. hoc nõ licuiſſe niſi ex
Diuina reuelatiõe alicui fuit cõceſſiun.expo⸗

—

nunt pᷣdicti nõ de reuelatõe qᷓ ſpecialis inſpi

ratio diuina. ſed de interioꝛi dictam ne rõis

quo ſciuerũt ſancti pr̃es.ꝙ ꝓ multiplicatio
ne humani generis licuit habere plures vxo⸗
res de cõſenſu pꝛime. ſicut eni lex naturalis
nõ eſt ſcripta in codice.ſed impꝛeſſa a veo in

mente. Sic dictamẽ rõis quo ſcitur quo caſu
lex nõ aſtringit. cũ ſit quedã legis interpꝛeta
tio. pᷣt dici diſpen ſatio.et qꝛ eſt menti impꝛeſ

ſa a deo. ideo ör diuina diſpenſatio. Sed ali
dicũt vᷣm cõem opinionẽ.ꝙ nec de aſſenſu al
teriꝰ nec ꝓpter ſterilitatẽ licuit vnq; vni vi⸗
ro plures halvrev xoꝛes.niſi ex diuing diſpẽ
ſatione ſpeciali ſeu reuelatõe. Pꝛimũ patet.
q; nõ plus iuris habet vir in vroꝛẽ q; vroꝛ in
virũ q;tũ ad eſſentialia marrlond. dee⸗ plus
indiger ple mulier q;ᷓ vir. ſed nunq; de licẽtia
viri ſterili licuit vxoꝛi accipe alterũvirũ.ergo

nec ecõnerſo licet ſit vnũ grauius altero ⁊ in

naturalius. tñ et hoc.ſ.viris h̃e plures vxo⸗
res eſt cõtra ius naturale cõe.q; tũ ad ſcomæ
terciũ finẽ matrimonij vt dictũ eſt.Creditur

aũt pᷣdictis ſanctis parribꝰ ꝑ diuinã inſpira

.* +m — ⁸ „

tionẽ cũ eis diſpenſatũ.licʒ nõ ſit ſcriptũ.Si⸗
cut aũt in tabulis coꝛdis erat ſcripta iſta ꝓhi

bitio de pluralitate vroꝛũ nõ habenda non in

codice.ſic ſufficiebat coꝛdis diſpenſatio ꝑ di
uin inſpiratõʒ abſq; alia ſcriptura. et iſta eſt
ſo. inno.ĩ dicto.c.gaudemꝰ.de diuoꝛ.qꝛ nihil
tã narurale ẽ q; vnũqðq; diſſolui eo genere qͥ
ligatũ eſt.Oñ pᷣceptũ qð hʒ obligatõʒ ex in⸗
ſpiratõe.i.de nõ habẽdo plures vxoꝛes.hʒ di⸗
ſpenſationẽ er ſola diſpenſatiõe. Et qð pꝛimi
exponũt decretaleſ de diſpenſarõe diuina.i.de
dictamĩerõis naturał.nõ eſt ad mentẽ inno.
ſed extoꝛta. et qð ſuᷣ dixit aug·ĩ.c.obijciunt᷑
ꝙ mos erat crimẽ nõ erat.expoĩt glo. mos.ſ.
diuin a deo inſpiratꝰ.ita ꝙ nõ vult dicere ꝙ
cõſuerudinis rõe pᷣciſe ercuſarent᷑ a pctõ.ſed

q; inſpiratõe diuina erãt diſpẽ ſati. In nouæx
aũt lege nulli liq hr̃e plures.nec repitur den

diſpenſaſſe. nec papa poſſet in hec diſpenſare
enã aſſentiẽteoxoꝛe ſterili et ꝓpter bonũ vmꝰ
regni.vt qͥ rex haberet vxoꝛẽ ſterilẽ.ſiẽ ppter
bonũ tale licet ei diſpenſare ĩ voto ſolẽniʒato
in religione vt ↄtrahat.Et aduertendũ ꝙ añ

₰ℳ „ .

abꝛaã nõ fuit in hoc diſpenſatũ. ſcʒ hĩe plu⸗/
resvroꝛes. Oñ lamech nõ exeuſat ab adulte
rio.qͥ duas habuit.geñ.iiij. Nec abꝛaã vſq;
ad moiſen ſine inſpiratõe ad pfes.ſed nõ fu
it diſpenſatũ cũ alijs a genere abꝛaã.qꝛ nõ di
diſpenſabat ſolũ ꝓprer multiplicationẽ ſobo⸗
lis ante diluuiũ.et ſtatim poſt fuiſſet conceſ/
ſurm. ſed ppter augmẽtũ cultus diuini qðe
rat nõ in alis gentilibus incircũciſis. cũ eſß
ſent dediti idolatrie. Atẽ a moiſe vſq; ad cri⸗
ſtü nõ ſolũ licuit regib ſed etiã ſacerdotibns

Zitulus decimuſquartus

qꝛ de vtraq; tribuerat xpᷣs naſciturus et moi

ſes legiflatoꝛ nõ ꝓhibuit.qð fecit helcana qui

fuit ſub lege.nec tñ de tribu regali vel ſacer /
dotali.et habuit annã ⁊ fenenna.i.Reg.i.et
ceutero.xx.de vxoꝛe odioſa et dilecta.agendo

ſupponit tũc licitũ habere plures vxoꝛes. An

lege autẽ euangelica nunq; licuit nec licebit
nec iudeis nec ſanacenis nec alijs. Oñ̃ xpᷣs
reduxim matrimoniũ ad pꝛimã ſin inſtituniõʒ
in ꝑpadiſo.cũ dixit Oath. xix. Ab initio fuit
ſic.ſ.ꝙ nõ liceret relinq̃re vnã vxoꝛẽ ⁊ accipe
aliã.vel plures hr̃e.reliquet hõ⁊c.⁊ adherebit

vxoꝛ ſue.nõ dixit vxoꝛibꝰ in plurah ſed ĩ ſin⸗

gulari.ſcʒ vnice. Et licet impatoꝛ valentinia/
nus ſed arrianus legeʒ dederit vt qͥ voluerit
oſſet duas habere vt ſenioꝛ et ipᷣe cũ ſeuera
quã habebatvxoꝛẽ ⁊ haberet iuſſinʒ quã mor
du xij vxoꝛẽ.vt halet᷑ in hyſto.triꝑt ta.lex illa
nuliiꝰ eſt momẽti.qꝛ ↄtra legẽ dei ⁊ canonicã
Nñ̃ et nũc iure ciuili eũ qui halxt duas vxo
res ↄmittaf infamia.. ad legẽ iulia. ð adul.
Cum enĩ nũc multiplicatio cultus diuini ſit
ꝑgeneranonẽ ſpiritualẽ nõ carnalẽ.ideo ma
trimonia reſtringunt ad vnũ. et nõ amplian
tur. Nalxre aũt pluresvroꝛes diuerſis tpibꝰ
oꝛe moꝛtua ſꝑ viro licuit et ecõuerſo mu/
lien plures viros pꝛimo moꝛtuo. Dñ apłs

ad Gał.moꝛtuo viro cui vulr nubattantum

in dño. OHñ et abra dvcrepitꝰ moꝛtua ſara.
du xit ceturã Geñ.xxiij. Et anna mater virgi

nis marie habuit ſucceſſiue tres viros. Hinc
et Aug. rxxi.q.i.ait.deus maſculũ er feminaʒ

Aagandi generis cauſa nnpꝑtiali caſtitate cõ
iunxit.et ſecũdas nuptias q̃ in vrroq; teſta⸗

mento pmittunt.licitas eſſe mõſtrauit.et. j.

Wõtra humane verecũdie ſenſum nõ audeo
dicere.vt qᷣtiẽs voluerint.nubãt necex meo
goꝛde quotaſſibet nuprias.ↄdemnare. Atem
Hiero. Hõ damno bigamos nec trgamos
et ſi dici pᷣt octogamos. rrri.q.i.apiant. Oe
K aliqñ ctoꝛesvideant inuehere cõtra ſecũ
das nuptias vt in ea.q.c.hac rõne. et ſequẽ/
nhus.vt dicit gratianꝰ in. S.ſequẽti.ad erlvꝛ
tationẽ vidualis continẽtie nõ ad cõdemna

nionẽ ſecundarũ nuptiarũ ⁊ deinceps.intelli

gendũ eſt eſſe dictum.

Quãtum ad ter⸗ F. iii.
cium ſcʒ de repudianda vxoꝛe. Sciendũ pᷣm
Pe. de palu. vbi ſu pᷣ.ꝙ nunqᷓ; licuit vxoꝛẽ re
pudiare ercepta cauſa foꝛnicatõis.et tũc quo
ad thoꝛũ ꝗpter illud math.rxir. quos deus cõ⸗
lunrit homo nõ ſeparet. Mec abraã dimiſit
agar. nec moiſes ethiopiſſam niſi ↄſilio dei.
ſed tpe legis q;tũ ad impumitatẽ licebarviro
dimittere vxorẽ 2 nõ ecõuerſo. Et hoc niſi in

duobus caſibus. Pꝛimus cũ ſtupꝛũ obiectũ

nõ ꝓbaſſet. Secũdusqũñ eã pꝛius alus deſſo
rauerat.deute.xxij. Sed vtrũ in repudiando
vrxoꝛẽ iudei pꝑeccarẽt eſt duplex opinio.Alliq́
dicebãt ꝙ nõ fiebat abſq; peccato. et ſint cõ⸗
paratiua pmiſſio ad vitandũ maius maluʒ

ſcʒ vxoꝛicidiũ.ꝓpter duriciã ergo iudeoꝝ per/
miſſum erat iſtud ꝙ non pumebat in lege.
Sʒ circa hoc ab his qͥ ſunt ↄtrarie opinionis
ſic obijcit. ex wetus er ſi im pfecta erat.in⸗
q;tũ gratiã nõ miniſtrabat ad iuuandũ im
plere ip̃az tñ ↄplete oſtẽdebat peccatũ.qð de⸗
bebat vitan.Sed cũ nullibi in ſcriptura ve⸗
teris teſtamẽti tale repudiuʒ repꝛehendat. ſi

peccatũ fuiſet. ler illa defeciſſet. qᷓ illud per⸗

nmittebat nec malũ eſſe ondebat..Sʒ adſooc
rñdet Nico.de lyra ſuꝑ deutero. dicẽs. ꝙ ali
quid eſſe illicitũ qð lex ꝑmittebat. duplici⸗
ter oſtendebat. Ono mò qꝛ p aliquẽ pphetã
repꝛehendebat.et iſto mõ vſura pꝑmiſſa ĩ le⸗

ge oſtenditur illicita. dicẽte ps. mij. Qui pe

cumiã ſuã nõ dedit ad vſurã. et eʒech. etiain
tangit.Alio mõ ꝓ ↄmunẽ bonoꝝ obſeruatio
nẽ. Cũ enĩ cõſuerudo ſit opnima legũ inter⸗
pꝛes ⁊ cõſuetudo ſit lonus vſus nõ abuſus.
2 nõ reperit in vteri teſtamẽto aliquẽ ſan⸗
ctoꝛũ vxoꝛẽ repucdlaſſe.niſi a deo inſpiratus
ſpecialiter. ſicut abraã de agar. et moiſes de
ethiopiſſa ideo pꝑ iſtuʒ modũ oſtendit᷑ fuiſſe
malũ tale repudiũ.et ſic ↄcludit nico.de lira.
Sed pe.de pal
coꝛdat verbis euãgelij math.xix.vbi xpᷣs di⸗
xit ꝙ moiſes ꝓpter duriciã coꝛdis ꝑmiſit re
pudiũ ⁊c. Sed alia opinio que dicit. ꝙ nõ e/⸗
rat peccatũ.aſſerit.ꝙ videf melioꝛ.qꝛ illð fie
bat autoꝛitate legis dei.qᷓ omne moꝛtale phi
lebat. et ſi nõ cohibebat.alias impꝑfecta fuiſ⸗

ſet lex.q̃ de oĩbo actibus virtutũ ferebat ne⸗

ceſſarijs ad ſalutẽ.iure aũt ciuili olim ſine cꝗ
ad lhbitũ fiebat diuoꝛtiũ.vtroq;vel altero vo
lente.vt libera eſſet a matrimonio.Et liq; iu
re nouo puniaf.qui ſine iuſta cauſa repudi⸗
at.tñ ſcõᷣm illud ius ſoluif matrimoniũ.C.
de diuoꝛ.l.fina.Et qꝛ hoc eſt ↄtra legẽ cano⸗
nicã imo et diuinã.xxxij.q.v.ille aũt.s.cum

ergo. cũ.c.ſequẽ. ideo illa lex ciuilis irrita ẽ.

nec ſeruãda.qꝛ eſſet moꝛtale peccatũ. Dato
aũt hbello repudij tꝑe legis moſaice durris
licebat viro ducere aliã.qꝛ et ante diuoꝛtiuʒ
licebat vxoꝛari. at nõ ſic iure woli. qꝛ vinculu
manebat.Sed qꝛ ante nouã legeʒ in matri⸗
monio non fuit vinculũ.qð eſſet aliqͥd reale
abſoluti.igit ꝑ repudiũ videbat᷑ magis ſolu
tum vinculũ.et ꝓ ↄſequẽs licitũ cõiugiñ eti
am mulieri.qꝛ ſacerdoti ꝓhibitũ erat ducere
vxoꝛẽ viduãvel repudiatã.⁊ ꝑ ↄſequẽs alteri

ſpp

ſficomonn.
minnnhi

dicit ꝙ iſta opinio magis cõ

min
lißetan

temnmute,

7

ge

ner iettlgi,

ſriinct,

apuilot

Deſacunen

ßeen

AYtſmuyin
Uſetnie
mmrinnechate.

(nnntvur odine

(anciſaeramen
mtiignorſanan
uladenci
Etſwreptefcern
pröopanitrai
ſcparpesſeſſpi

Aumpnpemmſan

(radepndkun
drentiannei
entatolun
wentiiſpuaee

ſeſepridefeai⸗
Exrortaleswn

iinnalitig lon
iſmseſtconn
fntle erreme
uignorantn
mmatrimonnü
Ehniolontran
AUlefcle,er⸗
ſthenmenne

fHüikonfrnatio

mmlipenb
mhöen
ifinmmen

(higeſſan

elittkäisſa
N
leſiſceſtſan
Anſieſler

Ilaſangn

en drite za ni,
uA ieten an

unmnewrſtan,

=

btinibtſsn.

uaſe nie wnſne

rni deen enmide

Knmcicfencffiſe

Weſc NuGdtN

Mngnachinid iges

ò

Gerdmnitmtsgnit

”ñcü
ynger neim gide

onnenmmnet

Nbat ahias impfemin
mnbas virtuti etnie
iure aitciuilioßnſned
õ

na matminono Krligi

niſnenſt ud O

s ſur nmnmmi.

eeberefamvi enoſ
Ceninercilsintti,

tmtieſetni⸗ D

õ
alni grerante Nng
jiͦfennepi mnnli
nrnoni erin nin
Gii Cſetaiiet

Gincthe ng⸗ qd

mis ſuni tllhia
uipbibifſcn a
iito⸗lin

Qapitulum

nubere eratilli conceſſinn. quod non eſſet.ſed
illa eſſet vroꝛ pꝛimi qꝛ vxoꝛem alterius diice⸗
re nulla lege etiam apud gentiles fuit licitum
vtpatet Beñ.xx. de pharaone ⁊ abimelec.pꝰ

i; aũt vir repudiauerat vxoꝛem non roterat

illam ſibi reconciliare ⁊ reaſſumere ſibi. ſiilla

iam contraxiſſet ci altero.vt patet hiere. vij
niſi eomoꝛtuo.Sed ſinon contraxiſſet adhuc
cum alio verius eſt ꝙ roteratillam ſibi reaſ/
ſumere. licet aliqui contrariũ dicant. Forma
aũt libelli repudij qui dabaturvxoꝛi ʒʒ ioſephũ
eꝛat.Pꝛomitto nibi ꝙ non amplius conueni
am tecum. MM

De ſacramentis in genere per modum wo
ctrine.de numero eoꝛum. de inſtititione ⁊ de
effe ctuuu· ́MVẽNEẽK /
Laaapitulurn.rir.
vig miſſa ordina
tur ad confectiõʒ ſacramentoꝛuʒ qᷓ
eſt maximũ ſacramentoꝝ de multa

dicta ſunt. ti. xiij.c. vi.p rotũ.⁊ adhuc aliq̃ di/

centur immediate poſt illud In miſſa etiã
conferuntur oꝛdines.vbi datuꝛ poteſtasadmi
niſtrandi ſacramenta. conſecrantur etiã ma⸗/
terie aliquoꝝ ſacramentoxr.ideo poſt tractat

de miſſa dicendũ eſt de ſacramentis eccleſie
qque ſunt ſeptẽ figurata per ſeptem panes qui⸗

bus rpᷣs pauit ⁊ ſatiauit turbas YJohan. vi. ca.
et ſic paupes ſcʒ ſpũ. vidue.i.ẽccleſie filij ſa⸗
turantur pamby ſacramentoꝝ. Et ſiẽ cibus re/
ſtaurat deperditũ in hmine ſumente ⁊ induẽ
auginentũ.cum eſt in ſtamaugmenti.ſic ſacra
menta tollunt defectus ſpũales ⁊ inducũt au/⸗
gmentũ ſpũ ale.ſcʒ virtutũ.Sunt aũt in homi

ne ſeptẽ defecius.tres culpꝑe.ſ.peccatũ oꝛigia

le mortale ⁊ veniale quatuoꝛ pꝑene.ſ.ignoꝛan
tia. malitia. concupiſcentia infirmitas. Ba
ptiſmus eſt contra oꝛiginale penitentia cõtra
moꝛtale. extremavnctio contra veniale.oꝛo
conira ignorantiã. enchariſtia contra malici
am.matrimoniũ contra concupiſcentiam.cõ
firmatio contra infi? mitatẽ. Atẽ bapnſmus
adauget fidẽ.extꝛema vnctio ſoem. euchari⸗
ſtia charitatem. oꝛdo pꝛudentiã.venitẽtia iu⸗
ſtitiã confirmatio ſoꝛtuudinẽ. matꝛimomum
tꝑpantiã. DPe.⁊ Rich. Iſta tñ potius eſt quedã
adaptatio qᷓ; ꝑfecta ratioſufficiẽtie. Quid
ant ſit ſacramentũ dicit magiſter. ſententi.in
iij. di. . ꝙ eſt ſacre rei ſignũ que diffinitio con
uenit ⁊ eſt cõis ſacramentis veteris ⁊ noue le
gis. Et pe.de pal.ſic declaꝛat eaʒ. Pꝛimo dicit
ſacre rei.ideſt ſacransactu.i.adhibita ad ſacn
dum ſpualiter. ꝓpier quod nec ſerpens eneꝰ

pteſt dici ſacramentũ.qꝛ adleileatur ſolũ ad

eurã corpalẽ.nec crux xpi. que eſt ad repꝛeſen
tandũ tm.nec creature que ſunt veſtiguun vi
voſſunt dici ſacramentũ. Secunmdo addit᷑ rei.
qꝛ in ſacramenta ſunt tria.ſ.aliquid quod eſt
ſacramentũ tm̃ vt ſignũ exterius ſignãs ⁊ nõ
ſignatuʒ vt aqua in baptiſmo.Aliud qð ẽ res
tm̃ vltra non ſignans aliud.ſed ſignatavt gra
fia. Aliud qð eſt mediũ ſcʒ res ⁊ ſacxamentũ
ſcʒ ſignatũ a pꝛimo ſignans aliud. vt caracter
vloꝛnatus gratiexeſpectu hmõi.Cercõ ponit
ſignũ. Sunt aũt tria genera ſignoxꝝ.ſ.demon
atiuũ. xememoꝛ atiuũ.⁊ ꝓnoſticũ vt demõ
ſtratiuũ ſit reſectu rei pſentis. xememoꝛati⸗
unum reſpecti pᷣteriti ꝓnoſticuʒ reſpectu futuri.

Et ſacramentũ ðꝛ rememoꝛatiuũ q;iñ ad cau

ſam quã rememorat.iſ.xpᷣi paſſionẽ Demon
ſtratiuuʒ q;tũ ad effectũ quẽ actu facit.qꝛ ſan

tiſicat.Et ꝓnoſticũ q;tum ad finẽ ad quẽ oꝛdi

nat.ſ.futurã gloꝛiã. Sed reſtringeno diffintõ
nem ſacramenti ad ſacramenta noue legꝭ tm̃
que ſola ſunt pfecta ſacramenta.opoꝛtet ad/
cere vt diẽ ipᷣe magiſter ſenten.ad pᷣdicta vc
ſcʒ vt eius ſimilitudineʒ gerat ⁊ cauſa exiſtat.
Vbi ſciendũ ꝙ ſicut ſanũ dicit᷑ tripliciter.ſci⸗
licet de habente.efficiente ⁊ ſignante ſanitatẽ
vtputa de ammali medicina ⁊ vrina.ſic ſacra
mentũ dicit᷑ ð habente ſoꝛmaliter ⁊ eſſẽtialit᷑
ſanctitatẽ vt de euchariſtia ↄtninente ſanctum
ſanctoꝝ. Atẽ de ſignante ⁊ efficiente ſimul nõ
tñ habente. ſicut de ceteris ſacramentis noue

legis. Itẽ de efficiente tm̃.a ſic incarnatio et

⁊ paſſiõ ⁊ hmõi dicit᷑ſacramentũ. Iteʒ de ſig⸗/
nante tm̃.vt de ſacramentisveteris legis.eſt
autẽ ſacramentũ noue legis cauſe gr̃e.⁊ ſalu⸗
tẽ oꝑatur ꝑ ſe.licet per accidens in ponẽte ob
icem impediat᷑.⁊ ſic etiã intelligit᷑ alia diſini⸗
tio.ſ. Sacrameniũ eſt in quo ſub tegiunento
rerum viſibiliũ diuina virius ſecrenius ſalutẽ
opatur.pe.⁊ hẽtur.i.q.i.inulti. Et dicit ſacra/⸗

mentũ actiue a ſacrando.ſicut oꝛnamentũ ab

oꝛnando. ſonant aũt ſacramenta effectiue q̃/
dãmõ.qꝛ diſpoſitiue.gr̃a aũt foꝛmaliter.⁊ ivo
non ſunt ſuꝑflua ſicut nec medicine qᷓ ſanãt ĩ
ſtrumentaliter. ſuꝑfluunt aĩali quod ſanat foꝛ
ingliter per ſanitatem.
NQuomodo autem .i
dicantur ſacramenta eſſe cauſe gꝛatie.Scien
dum ꝙ circa loc eſt duplex opinio ſolennis
dam em̃ dicunt ꝙ ſunt cauſa tm̃.ſine q̃ nõ cõ
fertur gꝛatia.qꝛex diuina pactione vel ordina
tione ſic fit. ꝙ recipiens ſacramentuʒ. recipit
gꝛatiã niſi pon at obicẽ.⁊ recipit gratiã nõ a ſa
cramento ſed a deo.ita nulla virtus cauſatina

gꝛatie nec caracteris vel diſpoſitõis ſiue orna
ius exiſtentis in amma eſt in ſacramentis ʒ

1 .

Zitlus

aeos ſed a deo quo ſola pᷣdicta fiunt. Inducũt

ad bo cſimilitudinem d eo qui recipit denariũ
plum beũ facta tali oꝛdinatione. vt qui recipit
vnũ de illis recipit elemoſinã regis.non ꝙ de
narius ſit cauſa elemoſine ſed ſolũ rer. Hena
rius aũt ſolum eſt ſignum ⁊ cauſa ſine q ñ ſic
in ꝓpoſito de ſacramentis reſpectugꝛatie cara
cteris vel oꝛnatus. Sed iſtam opinionẽ repꝛo
bat pe. de pal. poſt thv.in.iiij.⁊ ioban. neapoli.
in quodlilet.ꝑ has rationes.Pꝛimo.quia ſa
cramenta pfecta debent aliquid agere ad ſan/
ctificatõʒ. ⁊ non ſolũ ſignare. quia ſacramẽtuzʒ

dicitur a ſacrando actiue. Vnde niſi aliquid a

gat ad ſacrandũ.non eſt peꝛfectũ ſacramentũ
Sed ſacramentũ noue legis ſunt ꝑfectiſſima
ergo ⁊c. Se cundo qꝛ videt᷑ abſurdũ ꝙ deꝰ nõ
aliter agat in ſacramentis ad iuſtificanduʒ q;
dyabolus in ſoꝛnlegijs ad malefaciendum er
pactione herba vel carta poſita ſublecto vel lin

teamine als limine ⁊ nihil penitus agẽte.aut

ꝙꝙ veꝛba ſacramentalia nil plus faciãt. nec mi
niſter q; verba in cãtatoꝝ aut ipᷣe.Sed ſiẽ illis
diens ex pactione demon agit in ſerpente tꝛa⸗/
hndo vel venenũ moꝛtificandoſſic in ppoſito
Cercio qꝛ ſequeret᷑ m hvc. ꝙ ſacramenta ve
teris legis ⁊ pꝛecepta veteris⁊ noue legis ſint
magis cauſa gꝛatie q; ſacramenta noue legis
pꝛecipue aliq qꝛ illud eſt caiſa gre ſine quanõ
ꝛtiſ ime quo ſolo ꝓpoſito gra aliunde non in

funditur.⁊ q̊ͥ ſolo remoto ⁊ nullo alio poſito in

funditur Sed nũqᷓ; eſt infuſio gre in adulro ſi
ne impletione pᷣceptoꝝ nec ecõuerſo ⁊ Hec
autoꝛitas magiſtri quaʒ inducunt.qꝛ ſceʒ data
ſunt ſacramenta. vt lvmo querat ſalutem nõ
ab illis ſed a deo in illis facit ꝓeis qꝛ non a ſa
cramentis queritur ſalus pꝛincipaliter ſed in

ſtrumentaliter. Eſt alia opinio. bea. tho. x

ſacta ſunt cã gre diſpoſitiua. Dicit em̃.Erſa
cramentis duo ↄſequũt in aia vnũ qð eſt ſaẽ
mentũ ⁊ res.ſi caracter vel aliquisoꝛnatPani

me q;tũ ad illa ſacramenta in àbanõ inprmi

tur caracter. aliud qð eſt res mm.ſic gr̃a. Reſpe
ctu igit᷑ pꝛimi efecius ſacramenti.ſunt cauſe
aliquo modo efficientes ſcʒ inſtrumentaliter
ſed reſpecei ſecundi ſunt cauſe viſponentes.
tali diſpoſitione que eſt neceſſitatis. niſi ſit ĩ⸗
pedimentũ ex parte recipientis ⁊ lvc viderur
magis tlxologis ⁊ dictis ſanctoꝝ conueniens
⁊ inter aliasrõesinducit autoꝛitate auguſtini
dicentis. Dnde tanta virus aiue vt coꝛpꝰtã
gat.et cor abluat per gꝛanã.i.q.i.detralx.hec
eo. Et declarat eam Pe. de pal. ꝑ tres conclu
ſiones Et ad ea que poſſent obici. diffuſe rñdʒ
in.uij.di.i.q.i. Etſpꝛima concluſio eſt. ꝙ ſa
cramenta non attingunt ad pꝛoductõʒ gꝛatie
quoq ꝓbat auctoꝛitate ⁊ ratone. Dicit ei au⸗

fect

quaruſdeci.

guſtinus in libꝛo de natura ⁊ gratia. ꝙ qnedã
eſt deus faciens per ſeipᷣm que illo ſolo dirna

ſimt eo ꝙ conueniant. ſiẽ illuminare agigs. Oʒ

ſupꝛema illuminatio in vita pñti eſt ꝑ gꝛaniaʒ

ergo ⁊c̃. Conſirmatur hc rõe.qꝛ ſiſic.gr̃a nõ

eſſet grẽ̃a.nam effectus vᷣr neceſſarius vel con

imgens pↄpatõei ad cam ꝓpinquã ⁊ imeg
diat am. non remotã etiã ſi illa non ſir pꝛincix-

palisſed inſtrinnentalis ſiẽ ðꝛ vnũ celuũ moue
ri ab alio neceſſario q;nisnõ moueat niſimo
tum ab angelo ↄringenter ⁊ libere. qꝛ mouet
ꝑ ſuũ motũ qin eſt motus neceſſario agensſic

in ꝓpoſito ſi gr̃a immediate cauſaret᷑ a ſacẽmẽ

tolicet per virtutem ſibi a deo gꝛatis collataz.

qꝛ tamen illa virtus neceſſario ageret granõ
gꝛatia nec libere ſed neceſſario daret. Pꝛete
reaypᷣs ̃ᷣm ꝙ lvmo p wreſtatẽ excellentie ð
qua dicitux hic eſtqͥ haptisat.põt conferre eſ⸗
ũ ſact̃i ſine ſacto.ſed ſ̃ʒ ꝙ homo nõ poteſt
conferre gram qꝛ non pðt dare ſpm̃ſancnnn
ergo gka non eſt effecniaſacr ſic ꝙ ab illo eeñ

cialiter ꝓducat᷑.immo ſicut dicendo palitico

dimittuntur tibi reccata tua.p hec verha crea
uit in ipo diſpſitionem ad agr̃am quã non hæ
bebat qꝛ magisſalutẽ corpalẽ querebat q; ani
me.ſed ꝑ deitatem creauit gꝛatiam.per quaʒ

foꝛmaliteꝛ peccatũ dimiſit. Et ſient filius ho⸗
minis haabet poteſtatem in terra dimiten di
peccata ſic per abſolunonem ſacerdotis dmo

nimr confitens ⁊ a deo gꝛatia inſundituz. Et
pHm lc intelligende ſunt auctoritates que di⸗

cunt cauſare gꝛatiam. ſc ilicet diſpoſitiue ſicut

lvmo eſt cauſa lvminis diſponendo ßʒ lvc

dicimus ꝙ humaniras xpᷣi non ſolum diſpoſi

tiue vt ſacramenta.ſed etiã meritoꝛie eſt can

ſa gratie. Secunda concluſio eſt ꝙ ſacramẽę

ta attinguntad ꝓductionem diſpoſitionis ad
gratiam.que eſt caracter vel oꝛnatus. 1 pari
ratione ad ſacramentalẽ gratiam 7 iſtud rba
tin ſic. Sicut ꝑ que peccat quis.p vxc ⁊ to? que

iur ſic ⁊ quia ſvmo peccauit ꝑ ſenſibilia.⁊ per
ſenſihilia toꝛquetur in inferno humihaturvr

pPer illam iuſtificetur penitens in mundo. ſed
ſenſibiliã fuerunt cauſa peccati.non ſolum ſi⸗
neiqua non ſed inſtrumẽtaliter. quiavidit min
lier lignũ ⁊c̃ ita ꝙ fructus viſus mouit ſenſnʒ
ꝑpnllum intellectum.⁊ cñ hvc appentum qꝛẽ
mouens motimn ab appenhili. Iʒ pfute iniel
lecius agentis. Pꝛeterea cũ gra nõ det m le
gẽ cõiem niſi diſpoſito opoꝛret ꝙ recepiurus
gram diſponat ſe ꝑ libex arbitriũ vel diſpona
tur ab alio. Sed ꝑuulusnõ diſponit ſe. diſpo
miur a ſacto. Atẽ in ſacr̃is noue legis in qlhus
dat gra. mſi hõ ponat obicẽ nõ reqᷣrit p ſe ꝙ
hõ ſe diſponat ſed ſoluʒ ꝙ ſenon opponataꝑ
ipm ſacrm diſponitur ⁊ ſic eſt ꝓbabile in omi

Uſffinnn
UVnurgiſne⸗
fſtllol
Phenetr
Vxpmneiubeß
uumtanfi
Minoniocura
rtba nunch
ſiftigncic
Vsmarrein

ſocacorcknoe
Aynniniwren
Maxencknrnen
tufenmdnn
iiprittemb
iletcotſaän
Pot ösadi
Erjktmnmnetan
(Cmliſltnie
iſenins
(ererllaonign
mnsad gfam
fpon,virnn
fona ſenrin
ponſſtarin
innnleere
leſd Qcging
aaltbarſnain
Minſſepen
ſtfena

Nitßeſe
goſtigenüft
lenſbberhn
keſtücgzhfte

akrodenn
Auonocne

fonngkte

vonperdereſzif
eſiſtotin
mnmoſendlenuni
nrrmutn irntn
onen A imnith,
micimni,

crautgann

idimiſt Einen,
ſtateminmnmin

l

1d ean inamn ,
deſontanctortatngrn,
inn ſcilicerdipſnrft
miis diſpnench if
mims öi tonhmnaiß

na Egeni nerwieetd

mahconcluſvetinn

Nanonendinftinnt

tranerrlenamtin
memaliganuntſicrt
we ura ser tMe

wnpenitlate

Urmtimmnleny
urmEEIINſet
rumtmiNnſlpnſ

ſmänirt dicridunn
tusyfnnut

õ
õ
vrrru icit i⸗ 1
opnetgy lelch
emmirnit
enödipt li
ſienelegonni
obiceno teint h/
zaleron pnf
ilcet /elenen

☛ = —

Capitulum Fndecimum

ſacto none legisqð iuſtificat er opeopato ꝙ;
oferat diſpoſitõzad grem. In ſactis a
ris legis nonſo ſũ ꝓmitte bat gr̃a ſed dabatur
in illisa o ſed requirębar᷑ diſpoſitioqᷓ ſacr̃a

non faciebant niſi circũciſio ſed ipemet ſuſci

piens. Vñ inſtificabant exope oꝑpante nõ op
aro. Cum ergo iſta iuſtificent exope oꝑato. ſi
cun illa ex ope opante ſicut opus oꝑgns ſibi
foꝛmaliter opabatur ⁊ cauſabat diſpontioneʒ

ita hie opus opatũ.vñ ſicuthic homo ſuſcipi⸗/

ens ſacim ſe viſponebat ad æfam ſie nunc ip/

ſa ſuſceptio ſact᷑i vl ſactin ſuſceptũ ipᷣʒ diſro⸗

nebar. Et ſi vicatur ꝙ corpusnõ agit in illdaõð
Vñ augu. Vñ tant avirtus aq vt

nõ tangir.

corpus tãgat ⁊ coꝛ abluat.ſed in qhuſdã ſactis

non videreſſe aliquisconractus. Rñdet ꝙ in
omni ſacto ꝑ ſe reùritur ↄtactus foꝛme. puta
ſonus verbor pueniat vſe ad ſuſcipienteʒz.
qñ conſiſtir in vſu.vel vſq; ad materiã quano
conſiſtit in conſecratõe materie. Sed non re/
quiritur ꝙ ſuſcipiẽs ſactz intelligat verba cuʒ⸗
aliqñ ſit ꝑuulus aliqñ laxcus nec etiã ꝙ audi
atur ſonus verbon cu aliqñ ſit ſuꝛdus. qꝛ nõ ex

ope opante ſuſcipientis.ſedex oꝑe opato a

ſe a a deo ⁊ apaſſione ſuſcipientis oꝑat᷑. In
matrimonio aut quod inter abſentes ↄtꝛahit᷑
ipſa verba nuncij audiuntur a litere le guntur

⁊ſiceſt ibi quidã contactus ſenſuum ⁊ eſtetiã

.

ↄtactus marerie in eis vt in matrimonio.

Tercia concluſio eſtꝙ ſacta habent effectum
virtutẽ imherenteʒ. qꝛ non minus poteſt cor

pus vt inſtrumeni diumne miſericoꝛcle qᷓ in
ſtrumentũ diume iuſhtie. Sed ignis purgato

rij vel inſerni hʒ ꝑ bmõi virtutẽ affligendi ſpi
ritũ ergo ⁊ ſactm iuſtiſcandi. Pꝛeterea ñ mi
nus põt ſcõs adã ꝑ generationẽ q;ᷓ pꝛinusper

generationẽ carnalẽ ſed ille tranſfudiſſet oꝛi
ginalẽ iuſtitiqꝗ.· erat viſpoſitio ad gram ꝝ vir
mitẽ ſemims ̊ hmõi talis virius in ſactis.et

ita erat illa oꝛiginalisiuſtiuia diſpoſitio neceſ⸗

ſitans ad gr̃am ſiẽ nũc eſt caracteꝛ vel oꝛnatꝰ

. .

Etnota ꝙ virtus ſacramentalis qñqz eſti ſo⸗/

.

la foꝛma ſicut in matrimonio.ita ꝙ cũ ſaẽ mẽ

unn conſiſtat in ſuſeipiẽdo nõ in agendo. vba
viri in muliere cauſant illã oiſpoſitõz ⁊ econ /
ueꝛſo. Añq in ſola materia ſic poſtↄſecratõʒ

in euchariſtia in ſpeb ẽ manet vtus diſponẽs

ad graz ſuſcipientẽ.qñq; informa matetia et

miniſtroſic in alijs. Et ðt tho. ꝙ iſta vtñ ẽes

ↄpleri hñs eiſe firu in materia. ſed quoddam
ens incõpletũ ſic eſt vius mutandi viſitzi ge⸗
re vel coloꝛe ⁊ hmõi entia conlueuerut dialin

tentões. bñt alid ſimile tũ ente qð eſt igia

qò eſtens dimmuiu. eſt in ſa to ſicut in ſub⸗

lecto. ꝑ modu tñ intentiõis nõ ꝑ manenus ſʒ

fluentis. Et eſt iſta wius ⁊ emcacia ſacr atoꝛuʒ

In ſactis aũt vete

ertribn. Ex deſinſtinnõe ſiẽ er cã prin cipali a
gente. Exr paſſione ßift ex pꝛima cauſa me,
texfide ełcłie ſiẽ er ↄtinuante ĩſtnuię··
mento principali ageni MUD
De differentig .F. i.

inteꝛ ſacta none legis ⁊ wteris.a alijs reme,

ritoꝛia. Et ex fide et

dijs ꝗ ↄꝛiginalia ⁊ legalia quo ad collationem

gis nõ conferebant gram exope opante ſiẽex·
cauſa ꝑ quã. ſed ex oꝑe oparo ſiẽ ex cauia qſſiſiii
ne qua nõ. cõtꝛario aũt ſactᷣa noue legpr
ſe quidem exope opato.ſed ꝑ accñs ex opre
opꝑante ſicut cã ſine qᷓ nõ in adulto.De ſacra/

mentis aũt añ legẽ.videt᷑ ꝙ circũſio conſere⸗
batur exope oꝑato ſiue ex ſola pactiõe ſeu ex

cauſaſin a idẽ eſt dicere ᷣm vnã opi⸗/ H
nionem ve

ldiſpoſitõe ſeuoꝛnatu.qdð idẽ ẽ di⸗/
cere m aliã opinionẽ. Reliq̃ xoq eꝛant con
tra oꝛiginale p ſe exoꝑe oꝑato ſicut ex pactõe

nõ aliter. qꝛ in ꝑuulis nõ poterat eſe opꝰopã

tis De fide quidẽ põt concedi.qꝛ illa eſt a ðo

De ſigno vero exteriori ideʒ.qꝛ erat inſtitutruũui
a deo ꝑ inſpirationeʒ. ⁊ ſi non in ſpẽali ſaltem
in generali. &t ſic ex diuina inſtitunione pote
rat ů̊ htᷣe. Et ꝓmaioꝛi declaratõe ho ſciẽdun,zʒ
vſq; ad paſſionem xpᷣi in qua legalia ami/ .
ſerunt virtutem ⁊ remediũ contra originalei
maribus populi iudeoꝝ erat circũciſio.que bꝛ
buit iniciũ in Abꝛahã vt pʒ Beñ.xvij.Et octa
uus dies q;uis eſſet de neceſſitate pꝛeceptiia
ꝙ etiã moꝛienti ante non licebat dare.ſed ſal
uatur in fide ꝑentum. vt femine puule.nõ iñ̃

erat de neceſſiiate ſact̃i ſedſolum inciſio car̃is
in tali mẽbꝛo tali modo cũ intentione facien
di. quod faciebat ille vopulus. Allijs aũt vi fe

mims illius populi ⁊ pſonis vtꝛiuſq; ſerus if
inſtitunonẽcircunciſionis. Fldultis ſubuenie,⸗

bat g oꝛiginale fides foꝛmara quidem conſe⸗

quenter nõ antecedenter.qꝛ effectus nõ pᷣcceꝛĩ
dit ſuã cauſam. Oñ ſ icut nunc baptiſmus fi)·
dem foꝛmatã aliqñ inducit in nõ ponente obi
cem. ita ⁊ illud remediu. Sed vtꝑrequiretur
aliquodſignum exteꝛius ꝓteſtatiuũ illiusfidei
dubiũ eſt. videt tamen ꝙ vel oꝛe remſſion2⸗
perebat dicens ab alienis parce ſeruo tuo. v
ſidẽ de remiſſione aliquo ſigno exterioꝛi adhi/
bitum declar ahat.pꝛobabiliter tamen poſſz di
ciſine aliquoſigno extexioꝛi.nec in re nec ivo
to adhpibito.adultos pone ſaluar.in ꝑuulo a=t
erit remediũ fides.nõ cinuſcunq; ſed ecclie i;

ſemper eſt ſoꝛmata. lvc eſt ꝙ ſi ipelegis natu

re vel ipis legis ſcripte intenderet facere.qõ

faciebat fidelis pꝛo paruulo circumcidenao r

offerendo illud idem feciſet pro ſuo ſinnet ve
rum ſacramentum ſicut etiam nuncn hap,

— —. ..

22 „ ſ. „„

Zitulus quarthſdeci. —

elzat hiuilñ intentione faciendi id quod inſti? tem erxopante. fiut dicerenir dare elemolg rrontene

mit ps Tſerliat echia vel ſernaꝛe rſeſe nam ⁊ quodcũqᷓ; de genere bonop conſert ges ſannnihn
inſidelis ſit.⁊ nullus etiã in mundo eſſer fidek tiam exope operante inqiñ veſe nat eſt cy WNd

verus hꝗptiʒat qꝛ baptizat ĩ fide eccłie.iſta eĩs ferre ofam. vel diſwonere ad gfam ⁊ ſic econ/ ane ſ
dicitut fides eccleſie in hmõi ſcʒ talis intẽtio trariodiceretur id qð eſt de generemalon ann
reqre bat tamen de neceſſitate ſignũ extetinſ ſerre gram erope opato q ſunt ĩdifferẽtia iſei
ſenſihile. qd erat ſacrin vnde quouſq; punlo ſe vicerentir er opere operante conferre lan „ (lihe

rel ꝓ Gemlo eſſet erhibita bñdictio wl oblatõ fexre gram m inten tõeʒ facientis Et ſic ſaaek· iffimt
⁊ himòti non fie batremiſſio oꝛiginalis veccati m̃ta vterisleg; ⁊ qcunq legalia eropere opa mlſe

Sed nos erat tunc determninatũ ſignũ ſiẽ nũe to poſſimt conferꝛe gꝛanã.q ctin eſſent a e uſunn
baptiſinus.⁊ añ circũciſio.Et quia nõ eꝛata? pꝛecepta ⁊ ad cei cultum oꝛdinata iam erant mniſtaiig
liquid determinatũ ꝓpterea. Gꝛeg. ðt ꝙ par actus virtutisoledientie ⁊ lattie ⁊ ſi ſi non bb nt nn
