—— regendum ⁊ cocenduʒ ppłm. Et vt efficacius pꝛimendo ꝑſonas diſtincte cum dicitur. Ego
WenIRN

cisahnöͦ, En

“
“S

cõmoueat.i.totaliter moueat ad pemtentiam
ope unpleat qð cocet. Nemo enĩ monitoꝛis

te baptiſo in no nine patris et filij er ſy piritus
ſancti amen.Et habet efficaciam ſuam mira/

nſagrunn Sü

ranIn lonam recteſuſcipit. niſi qui actibo ſins erra/ bilem in viriute ſancniſſime triniratis, et per⸗

C ta condemnat. et vite innocentiã conuerſati, duct adclaram viſionem ipſius ſcllicet
Anaun one demonſtret. dil. lxxxi. Derum et ſi clerici tatis. ideo in inſtitutione ipſius baptiſmi.que
munn mali eſſent olendum eſt populis. et pꝛelatis fuit in baptiſmo chꝛiſti in ſecie ſenſibili oſten
nag ecep denunciare debent. vt coꝛrigant eos non ſaeſttrinitas ipſa quando ſcilicet chꝛiſtus a
mn ie/

g i Ef v

Zitulus

Aohanne baptiſatus eſt in Yoꝛdanis flumi⸗
ne. qð etiam in dietis verbis innnuitur.
Er pꝛimo perſona filij viſa eſt in huana carne.
ibi. Nox o nini ſuger aquas. =”
Secunda pſona patris ſignata eſt in expꝛeſ/
ſa voce. ibi deus maieſtatis intonnit.
Cercio verſona ſpirituſſancti oſtenſa eſt in co⸗
lumbe ſpecie.ibi.dñs ſuꝑ aquas multas.

Er q;uis tota txinitas operata ſit coꝛpus chꝛi /

ſti vocem illam et colunbam. tamen ſolus fi
lius fuit in illa carne.et vox illa ſolum patreʒ
repꝛeſentat ⁊ columba ſpiritumſancuunAlio
tamen modo fuit dei filius in illa carne q; pa⸗
ter in voce. vel ſpirituſſanctus in foꝛma colũ⸗
be.quia dei ſilius in illa fuit. ſcilicet per aſſum
ptionem humane nature et vnionem ipſius
nature hũane cum viuina in vna ꝑſona. Seꝗ
illa vox aut columba fint vnita in perſona cñ
patre vel ſpirituſancto nec columba erat ſpiri⸗
tuſſanctus. nec vox pater. ſed repꝛeſentabant

ipſas perſonas diuinas ſcilicet patrem vel ſpi⸗/

ritumſanctum ſecunduʒ Cho. in tercia parte.
q. xxxir. arti. vi. in Re. ad. ij. et. i. ſ. diſtin. xvi.
q.i.arti. iij.et. iij.ſ. diſtin. i.in expoſitione litte/
re.et ſi fuit verum animal. habetur a ſancto
Tho. pꝛima ſecunde. diſtin. xvi. q. i. arti. iij. et
tercia parte. q. xxxix. arti. vij. poſt Tluguſtinuʒ.
cæ conſecra.diſtin. iiij. omnes. De hoc agitur
in euangelio Oathei tercio. vbi dicitur. De⸗
nit VNeſus ad YJohbannem in ioꝛ danem vt ba
ptiſaretur abeõo.

Quantũ ad pꝛimũ S. ſ.

NHor comini ſcilicet chꝛiſti et ſaluatoꝛis noſtri
ſimer aquas flinij Toꝛdanis cum, dixit ſcilicʒ
VYohanmi vt baptizaret eum. inqua voce et
aetu oſtenditur maxima humilitas domini.

vt ipſe innocentiſimus veniret ad baptiſinũ

quod eſt remedium purgatiuum peccatoꝛum.
qui nullum peccatum habebat. vt cominus
iret ad ſeruumn. Bex ad militem. Creatoꝛ ad

creaturam. DHox ugitur vomini ſuper aquas.

ſcilicet Yoꝛdamis. Interpꝛetatur autem ioꝛ/
danis veſcenſus. vnde deſignat hnmiliatio//
nem. qua quis deſcendit quodammodo a di⸗
gnitate ſua. humiliauit ergo ſe dei filus. non
ſolum quia deſcendit de celis per incarnati⸗

onem. ſecundum illud Pſalmiſte. Deſcendit

ſicut pluuia in vellus. Nunc autem ſe magis

bumiliat ſuſcipiens ipſe hominum purinca/

toꝛ inter peccatoꝛes. qui accedebant ad Yo/
hannem vt baptiſarentur ab ao. et baptimũ

quod eſt inſtitutum ad puriſicationem pecca/

toꝛum quaſi eſſet vnus er illis.Cum enim la⸗

—

„ — n ðWðDWUW
„

pſus pꝛimns hominis fuerit per ſuperbiam ex
ipſa etiam ſit oꝛigo alioꝛum.et frequenterlv⸗
mines incidant eam non intelligentes.
Igeo in omni vita ſua dedit exempla maxi⸗
me humilitatuis.vt infirmitatem pꝛimi homi⸗
nis curararet. et nos ſuo exemplo ab es pꝛeſer
uarer. Anſuper hoc egir. non vtegeret. vl vr
aliquid gratie ex eo ſuſciperet.ſed vt tactu ſue
mundiſſime carnis. vim regeneratiuam a,

quis conferretſen virtutem concederet aque
baptiſinali.ac etiam vt ſuo exemplo omnes
ad baptiſinum accederent. DHnde cum Yo/

lhannes recuſaret baptizare ex humilitate di⸗/

cens. Ego a te debeo bap:iʒari.ettu venis ad
me. dixit ei Jeſus. Sine modo. ſic decet nos
implere omnem iuſticiam. OJathei. tercio.

id eſt conſummatiſſimam et ſummam humli

tatem. agna humilitas eſt ſubijcere ſe ſupe
rioꝛi. NMaioꝛ ſubijcere ſe equali. Omnis ſen
maxima ſubijcere ſe etiam inferioꝛi.quod cri⸗
ſtus fecit baptiſinum a Yohanne ſuſcipien⸗
do. Del vt dicit Ambꝛoſius ſuꝑ Lucam. hec

ommis iuſticia.vt quod alteri iuſeris prius tu
ipſe perficias. et tuo alios hoꝛteris exemplo.
OQuod ergo Chꝛiſtus alijs precepit ſcilicet ba

ptiſmi ſuſceptionem.ipſe pꝛimus accepit.⁊ ex⸗

tunc baptiſmus vt videtur virtutem accepit
multiplicem.que ex aque pꝛopꝛietate attendi

tur. Et ideo vox domini ſuper aquas. aqua
enim eſt purgatiua et baptiſmus purgatiuus

omnium macularum anime.ideſt peccatoꝛuʒ

ſuper omnia alia ſacramenta etoꝛiginalium ⁊
omnium alioꝛum actualium. Zlqua eſt reſri⸗
geratiua contra caloꝛem.ita baptiſmus refni⸗

gerat ſeu diminuit fomitem ipſius concupi/

ſcentie. id eſt inclinationem ad malum.non

tamen extinguit ſed remanet ad exercitium

virtutis et: humiliationem. ſed debilitat vt
non dominetur. Aqua eſt coꝛpus dyaphłonũ
id eſt tranſparens vnde et ſuſcepiiua luminis
ita et baptiſmus pꝛeſtat lumen fidei. Onde
Dicitur ſacramentum fidei. Et bapriſandus
cum baptiſari petit. fidem pent. Aqua eſt fe⸗
cundatiua.quia per eam terrafructum affert.
ſecundum illud Yacobi quimo. Celum decit
pluuiam. et terra dedit fructum ſuum. et ba/
ptiſmusinducit per gratiam ad fructum bono
rum operum. Item aqua eſt animalium ſuß⸗
focatiua.vt patuit in diluino. ſic et baptiſmo
demones ſuffocantur et eoꝛum tyrannides.
Incuius figuram Pharao cum exercitu ſuo

perſequens populum dei in mari rubꝛo ſub⸗
merſus eſt. vtpatz Exodi. Decimoquarto. ca.
Et pꝛima ad Choꝛinteos. Decimo. capitulo.

et de conſecra. diſtin.iiij.c. nequaq;. quod deè⸗

fontgoroen
inroutuerirt
aeſttont

liſeceſtſen

(la etſofruſ
obmne

Cnagſimurnu

Vnmi ſaper

Gvcdaur nyren
ummno.

Gado

Pihncſetſtne
Kcheſwinnor
Uodlecusingg

fhe,lercoal

Glsacguintde

oen, h.
inpllenfii
eiipocnsperas
per ſͤbiecti
(ptenentspe
(uſnzerbaptſe
ſneffoanrf
mMsPamno.
e hisgen
(ardongtiſ
MIUnia. a
Mhamerni

ſruieſeſen
ſuipde
Pockinane

ulkepecc

fiheuntene

D
nanerſn

8

maronem u Wn

Es kemnane Mennmn
Warvren Eeldtint
ernet teern
Snncee ithlainnn
vrſar nn N .
Numn d ,Nidd
iunni Aet
Wrexvenmmfunnefe.
uchignn ei Nn
9

ecrunmn on Ad
dam kinln
n uckmmnimii
in bnn ſreltumn

ara aun as

mirbeſtimnit

lereſe enni e
Eenaninfrdgn
ma ohein
Griroſnsſpi
täheninfimno .
weds dorrne.
ll
emipſepanenetgh
N Mei nmn
domini ing n
et beprin n
mum anumeuherdin
amentnangenen
õ
Aem in ee
ſomien pinn

ſignat baptiſinum. ſecundũ apoſtolum. Item
anua eſt mollificatiua rerre. vt ſic inde reci/

„₰

piat varias imagines.ſic per baptiſmum im/

pꝛimitur character indelibilis per quem con⸗
figuratur caracteri eternoideſt chꝛiſto. elqua
enam fluxit de latere Chꝛiſti lancea tranffira

exiuit emm ſanguis et aqua. Johannis. De⸗

cimonono.que ſignat baptiſmum adinnuen/

dum ꝙ baptiſmus efficaciam habet a Chꝛi⸗

ſti paſſione que terminata eſt in ſepultura in

ſatur ſiue per immerſionem. ſiue per effuſioę⸗

atus eſt a peccato. per
Vnde Auguſtinus. de

Gecundoin ba

quam coꝛpus Chꝛiſti deſcendit et inde reſur/
rexit.et ad hoc ſigniſicandum cum quis bapti

nem ponitur ſub aqua quaſi ſub terra ſepul/

tus. Et inde educitur quaſi reſurgens cun

Chꝛiſto in nouitate vite ſpiritualis.Et hoc eſt
quod ait apoſtolus omanoꝝ. Sexto. Conſe⸗
ulti enim ſumus per baptiſinum cum Chꝛi⸗
ſto. vt quo modo Clꝛziſtus reſurrexit.ita ⁊ nos
in nomtate vite ambulemus. Quia etiam a/
qua eſt communiſſima. que vbiq; reperitur.
et iſtud eſt ſacramentum ſumme neceſſitatis

ommbus. Miſi enim quis renatus ſuerit ex
Qꝗadua et ſpiritu ſancio.nõ poteſt intrare regnnʒ
dei. Vohannis. tercio Chꝛiſtus ait. Adeo de⸗
cennſſimum fiit in aqua inſtitui. Onde vox

wmini ſuper aquas.quia cum aqua opoꝛtet

addatur vor domini. id eſt foꝛma inſtituta
à domino.

ptiſmooſtenſus eſt pater omnipotens in vo⸗

ce que ibi intonuit.videlicet hic eſt filius me⸗

us dilectus in quo mihi bene complacui. Oa

*

thei. tercio.ad innuendum ꝙ per baptiſmum

quis acquirit digniſſimam et vtiliſſimam fili/

ationem. NVnde notandum ꝙ acquirit
ibi triplicem filiationeʒ. NHam
dei patris per adoptionem. Filius eccleſie ma

ris per ſubiectionem. Filius baptiʒantis et

eum tenentis per inſtructionem. Pꝛimo

enim per bapuſmmum cum recipiat gratiam et

ſidem efticimur filius dei. ſecunduʒ ülud. Jo/

hannis Pꝛumo. Dedit eis poteſtatem filios

Dei fieri. his qui credunthn nomine eius ꝛc.

lIedex deonati ſunt. In baptiſmo autem dici/

tur renaſci. Main pꝛimo naſcitur naturaliter
mundo.cum exijt de vtero matris. Poſtea na
ſcitur ad eſſe ſpirituale per baptiſmum et na/
ſcitur filius dei per adoptionem. vt dicat deus
Tic eſt flius meus dilectus. exquo ſcilicet pur
uod erat filius diaboli

miſſimumtenes et nullatenus dubites om⸗

⁷

NMam efficitur filius

ide ad Petrum. Fir⸗

femine concipitur naſci cum peccato oꝛigina⸗
liimpietati ſubditum moꝛtiq; obnoxium et fi⸗
lium ire dici.Onde eroꝛciʒatur per exuſflatio⸗
nem verbis ſacris.vtſpiritus malus exeat ab
eo. O ſi filij.vt ait awſtolus.et here des ſcilicʒ

regni. filijs enim debetur hereditas. In cu⸗

ius ſignum apermum eſt celum ſurer Cheiſtum

baptiſatum. non quides pꝛo ſe quia ſemꝑ erast

in celo diuinam eſſentiam clariſſime videns.
ſed ad oſtendendum baptiſmi effecttum. p ꝑ
ipſum celum aperitur. vt ſubito valegt intra⸗
re ſi tunc moꝛitaur.vel quandocunq; ſi conſer

uauerit innocentiam baptiſmalem. que ſigni

ficatur ner veſtem candidaʒ.que datur ſeu im

Ponitur ſuper baptiſatum. Secundo effici
tur filius eccleſie. vbi pꝛius erat extra eccleſiã
Et dicitur chꝛiſtianus a cheiſto et pꝛopterea
inungitur chꝛiſmate in vertice. Chꝛiſtus lati
ne dicitur inuncrus inuiſibili inunctione gra⸗
tie pleniſſime. ſcõᷣm illud.pᷣs.xliiij. DOnxit te
xeus deus nuus oleo leticie. Sic et in baptiſimo

inungitur ſpirituſancto. etin vertice mentis
debet habere chꝛiſtum et eum imiari. DHnde

ait Aug. Chꝛiſtianus eſt nomen pietatis. iu/
ſticie. charitatis. caſtitatis. humilitatis. pati⸗

entie.quo modo igitur arrogas tibi hoc nomẽ

cum nil de tantis bonis obtineas.Si re pꝛiue⸗

ris.nec nomen habere mereris. dicit regula.
Imponitur autem ei nomen ſpeciale ᷣm di⸗
ſerſos reſpꝛctus.Ad hoc tamen debet attendi
vt imponatur noinẽ alicuius ſancti vel ſancte
non noĩa paganoꝝ. vt Piramydes vel Pala
mides . ancelottus ⁊ bmõi.welnoĩs diminu
ta vt Manni.meo.thoma.maſo.pixpo.vel no
mina nilſigniſicanna.vt bando.lapo. gineu⸗
ra.et hmõi. Exquo aũtefficitur filius eccleſie
in baptiſmo.ſemꝑ vubonus filius. debet mnan/
datis eccleſie parere.DPꝛouer.i.c.Audi ſili mi
diſciplinã patris tui.et ne dimittas legeʒ ma⸗
tris tue.vt addatur gr a capiti tuo.i.inenti.et
toꝛquesſcʒ coꝛone gloꝛie collo tuo. Oatur ſcJ
ſal in oꝛe vt habeat diſcrenionẽ in ope ſuo. et
p̃cipue locutione. AIn omni enĩ ſacricio ma⸗
dabat dñs in veteri lege poni ſal. vt patet e
uitic.ij.c.Quia nullum opus virtuoſuʒ eſe po
teſt ſine dſ cretione. Tercio efficitur fili⸗
us ſpiritualis baptiſantis eum et tenentis ad
baptiſmnum. Sed opoꝛtet ꝙ teneat vel tan⸗
gat cum baptiſatur. als non eſſet. Er ipſi te/
nentes ſipuereſt et neſcit loqui.reſpondẽt ꝓ
baptizando. cum interrogatur credis in deum
patrem omnipoteniẽ ⁊c. Credo.i.dabo ope⸗
ram. ꝙ cum erit adultus credet vel debet. Et

„

cum interrogatur/ abrenuncias di abolo ⁊ oꝑpi⸗

bus et pompis eius. Rñdent abrenũcio.i.ope⸗

ram dabo ꝙ abrenuncietſcʒ inſtruendo ⁊ am

monedo.et regulariter cebert vnus tm̃ eſſe. de

conſe. diſt.uij.Si aũt de moꝛe patrie duo vel
tres aſſumuntur. nõ debent ſine magna cauſa
multiplicari.nam ↄtrabitur ↄpaternttas ſpiri
tualis inter tenentẽ et eam quã tenent.et fra⸗

ternitas ſpũalis inter filios naturales tenen/

us ⁊ euʒ qui tenetur ⁊ cõpaternitas ſpũalis in

ter parẽtes carnales eius qui tenetur. eteum

vel eam que tenet ⁊ ↄiugem eius ſi in cõiugio
eſt. et inter tales nõ poteſt matrimoniũ cõtra/
li.et ideo nõ debent multiplicari.et pꝛecipue
cum teneantur tales tentos admonere in bo⸗
nis moꝛiba qð tamen non faciunt. Anſtrueba
tur pꝛius per dies de fide cum erant adulti ba⸗
ptizandi ⁊ ðꝛ catheciſinus illa inſtructio. Euc
ſolũ interrogatur de fide ſi credit et tamẽ dent
pꝓ eo qui tenent vt dictum eſt. Accenditur eti
am lumen ſignificans lumen ſidei quod debet
in manibus.i. o peribus oſtendere. Obi enam

animaduertendũ ꝙ ſi eſet bapnſatus in do/

mo qð ſieri nõ debei miſi in piculo moꝛtis nõ
debet iterũ baptiʒari. Sed ſi dubitaretur vtrũ
cum debita foꝛma eſſet baptſatus.tunc ſacer

dos debet dicere. Si es baptiʒatus non te ba⸗

ptiſo. ſed ſi non es baptiſatus. ego te baptiſo

In noie patris et filij et ſpirituſſancti.amen.
extra de baptiſmo. cii. .

Quantu ad terciu ſ.iii.

dñs ſcʒ ſpnſſanctus ſuꝑ aquas multas ſcʒ ma⸗

ris.uuioꝝ.fontium.puteoꝛũ.et bꝛeint er om/
nes aquas naturales non autẽ artificiales ad
eas ſanctificandũ. Onde ſpirituſſanctus ap/
paruit ſuꝑ chꝛiſtum baptiſatũ in ſpecie colum⸗

be. Beñ.i.Spũs dñi id eſt ſpvnnanctus ſcʒ qui
eſt oñs vel qui pꝛocedit a dñoſferebamur ſuper

aquas ſcʒ baptiſmi ad dandum vim regenera
nuam etꝑgr̃am minoꝛeʒ mundum.i.hõiem bᷣ

foꝛmandum in hoĩem nouum.Apparuit autẽ

ſpũſſanctus in foꝛma columbe ſuꝑ baptiſmuʒ

.

Fictiomis excluſionemnm.
Gaptiſati cum deo reconciliationem.
Eius poſtea ſanctam conuerſionem.

inſtitutum ad innuendum in baptiimo.

Quantum ad primum columba eſtanimal
ſimpler. et dicirur felle carere. Lnde chꝛiſtus
DAIath. x. c. Eſtote ſimplices ſicut colũbe.qðᷣ
exponens Hiero.ait. Habebant omnes ſin ½
plicitatem columbe vt nemini ſcilicet machi⸗
nemur clos.ideo ergo apparuit ſpũſſanctus
in foꝛma columbe.ad innuendum ꝙ qui vult
gratiã ſpiritunanct accipere a baptumo. opoꝛ in pectoꝛe ⁊ ſeapulis.ad hoc ſignificandum.

c.quia poſt baptiſmnuʒ gratia ſpirituſſancti quu
etiam in ſpecie ignis apparuit recõciliatus do
in celum aſcendit. Quantuʒ ad tercium co
lumba habetſeptem pꝛopꝛietates naturales
que ſignant ſeptem vona ſpirituſſancti.de qui
bus Eſa.xi.dicitur. Requieſcet ſuper eum ſpi⸗
ritus vomini.ſpiritus ſapientie ⁊c. que recipi/
untur in baptiſmo.et ſᷣm que baptiſatus deler

et demum heredirxatem.

XIII

tet ꝙ accedat ſine fictione duplicitate ſciliczʒ
non maneat firus in aliq moꝛtali ſi eſt aduu
ts. non credat ſe accipere. vel aliqua mungdgs
na intentione accipiat.puta ad euadenduʒ ali
quam penam tempoꝛalem er hmõi. Ham vr
dicitur Sapieñ. Spũſſanctus viſcipline efuux-·
giet fietum.et quia paruulus non poteſt vti ſi
ctione. cum adhuc non laabeat vſum rationis
ideo ſemꝑ ĩ baptiſmo recipit ſpiritumſanctti
NQuantum ad ſecundu columba wetanir
ramum virentis oliue ad Noe ad arcam. inii
gnun ꝙ ceſſaſſet aqua diluuij ⁊ ꝙ deus iratitis
contra mundum pꝛopter peccatã eius recons
ciliatus et placatus erat ⁊ pacatus. Beñ. viij
Icgeo ergo apparuit ſpirituſanctus in baptiſj⸗
mo in columba vt oſtenderet omnibus ꝙ; „
ipſum homo qui etat dei inimicus. Pptex oꝛi/

ginalia vel alia reconciliatur deo et ad arcam

eccleſie reducitur extra quam omnes diluuio

damnationis pereunt.xxiiij.q.i.c.i.alienus.2

c. quicunq;. et de peni. di. vi. S. i. Et in figuram
huius Helyas tranſito ioꝛdane raptus eſt in

celum in curxru igneo vt patet.iiij. Regum. ij.

regere vitam ſuam et conuerſionem. Onde

illa columba que apparuit non fuit fantaſtica
id eſt de aere foꝛmata.ſed vera et non vna de

alijs columbis iam generatiſ. ſed dei potentia
de nouo creata que facta ſuo ofricio reſolutaeſt

in materiam pꝛeiacentem. vt determinatbe.

CTho. in. iij. parte. q. xxxir. qui etiam adaptat
ipſas pꝛopꝛierates adſeptem cong. Colum

a pꝛimo habet gemitũ ꝓ cantu. Hnde Aug.

Columba a moleſtijs auolare culpit er ſemper

ſatus per wuum nimoꝛis luget peccata ſua.ti⸗
inens perdere gratiam dei ⁊ ſuam aimciciam
Columba eſt ani⸗

mal manſuetum ⁊ pium et offerebatur doo in

ſacrificiũ. vt patet Ceuit.v. et ſignat wvnñ pie⸗

tatis ꝑ quod quis eſt deuotus ad dinna. vtoffi⸗
cia eccleſiaſtica. oꝛões ⁊ hmõi. Pietas eni eſt

dei culius. vt ðꝛ de Job. Debet eſſe etiã pius

ad pꝛorimũ adſubuenienc neceſſitatibus er
compatiendum et ſuppoꝛtandũ defectus eius.

VDnge et inungitur oleo ſancto baptiſandus

—

ſoelrusſins

kuan
6 1

hnnmunnn
MWein ſnln
(driſſinr
AFknttheniade
eſendsvbid
md fnlcl
Pan Crkn
ſeciſſdkea
fPondberkenen
fſtpunrdluen
pperogberenen
Vn iteligereer⸗
ſekauecansint
(odtpieſiron
veikateoponme
iizicetvenna
lynbadanten

accetaderk

Denicotunt

Ennplemr pnbe
ftp miſt

fncodininng

(umreunn
mnagtadean

Mmgen

Rrtonnen

ſeche

Moe⸗

„Wa
idenß

.

H

l nntti

vNaer ii den g
– —
npzopeieneso
wna ſprinſmngn
demieſeninani D
sſapenne en n
tneben
en onverſinen r
Pamit onfütinna

ſedvenetnonag

Enermi anpan
õõ
menn. vtNeIIH
mit., ui enmn n
fſeptem n.

ii pcamn Dnes

aumnen

Meza ni gMin

o wtteid

õ

m. Condnd
mofeEi Dn
rsaraiufi

1bnii Pepeiiet

Deteteſeenipis

—

ſurſgtnumn,

– tins

Lolunm ba inter grana fibi pꝛepoſita eligit

melioꝛa et coꝛrupta dimittit ⁊ cadauera vt pa

tet de columba emiſſa a Moe. que nõ requie/

uit ſuper cadauera vt coꝛuus.ſed ad arcam re
uerſa qꝛ nõ inuenit muuduʒ vbi requieſceret

pves e ius. Debetſimiliter bapiiſatus pꝑ vonuʒ
ſcientie diſcernere que ſibi pᷣponunum ⁊ occur
runt verba ⁊ exempla alioꝝ.⁊ cogitatõnes in

mente.et bona admittere mala autẽ dimitte⸗

re.xet nõ ommbo credere.nec oẽs imitari.ů̊ bo
nos.Zlug. Non om̃is qui dicit pax vobis ⁊c.

Volumba habitat in foꝛaminibo petre. Can

iücop.ij.c.. id eſt edificiox. Eſa. r. c. quaſi colũ⸗

be ad feneſtras ſuas.Et ꝑ hoc notatur cvonum

MD foꝛtitudinis.in quo quis firmatur mecltt ando

vulnera anorne chꝛiſt. Quid enĩ magis ha
bet foꝛtiſic

chꝛiſti. Oñ dicit ſponſus chꝛiſtus ſponſe ſue.
Veni colũba mea in foꝛamimbo petre. Cant.
ij. ad meditandum vulnera paſſonis. Petra
eni erat chꝛiſtus.i.Coꝝ.i.c.foꝛamina eius vul
nera eius. Columba fouet pullos alienos.

ſic ꝑ conũ ↄſil lvnus fidelis debet fouere eos.

qui erant alieni a deo et fil diaboli ꝑ peccarũ
p bona conſilia ⁊ exoꝛtatões deo nutrirxre. Et

ipſe de agendis vbi vubiũ occurrit. ↄſilũ que⸗
rere debet. ᷣm illud Tlvbie.qiiij. Conſiliũ ſema⸗

per a ſapiente inquirere. ſed ſumme cõſiliariũ
lonum. Columba nõ lacerat roſtro que co⸗
medit ſed integra grana ſumit.ſic baptiſatus
non debet ſententias bonas veritatis integre

ſcripturaꝝ dilacerarxe falſe exxonendo.hoc eni

Ptinet ad hereticos ſed ſᷣm integram verita⸗
tem intelligere et pꝛoferre.pᷣs. Si wꝛmiatis
id eſt quieſcatis inter medios cleros.i.in me⸗
dio duoꝝ teſtimonioꝝ ſcripture acquieſcendo
veritati eoꝝ penne columbe deargentate. ſ. eri

tis id eſt veri fideles vniti eccleſie que eſt co⸗

lumba deargentata.i. eruchta ſacris eloquijs

Demũ columbareſidetiuxta aquas.vt con

templetur vmbꝛã accipitris eam inſequentis
quod fit ꝑ wvnũ ſapientie ſceʒ guſtando ⁊ ↄtem
plando diuinas ꝑfectiones. et cum diabolus
inſequitur eam in ipſam diuinã bonitatem ſe
immergit ad eam recurrendooꝛõne et euadit
Canticoꝝ.i.c.Oculi tui columbaꝝ.que reſidẽt
iuxta fluenta pleniſma.

De ſacramento confirmationis.
Laapitum. iij.
Asopatus es in nobis. a tẽplo ſcõ
tmmo quod eſt in hieruſalẽ. pᷣs. lxvij.
Opꝑpatꝰ ẽ de in ſidelibo in bapnſino infuſionẽ

are mentẽ ſuam in tribulatõibo. la⸗
boꝛibo ⁊ anguſtijs poſitã q;ᷓ; meditatio paſſõis

—

ruſalem que dicitur pacis viſio tunc in ſpe. et
demum in re. cum puenin ad eam.poſti atur
ergo mmus. vt confirmet illam gratiam.
quod vtiq; fir ꝑ ſacramentus chꝛiſinatis. Oñ
et ab eius effeciu dicitur confirmatio.vnde de
conſe. diſt. iiij. c. vt ie iuni. dicitur. NHunq; erit
chꝛiſtianus.ſeʒ plenarie qui non fuerit epiſcos
pali confirmatõne chꝛiſmatus.q;uis enĩ parꝰ
uulus pꝑ baptiſmum moꝛiens vadat ad gloꝛiẽ
etiam non chꝛiſmatus. tamen non haber illaz
plenitudinem ſeu augmenunm gratie. vnde ?
gloꝛie ſicut etconfirmatus. Et adultus qui cõ/
temneret hoc ſacramentum ſuſcipere ſaluari
non poſſet.et ſic dicitur non eſſe chꝛiſtianus.
pꝛopterea autem dicitur confirmatio. qꝛ ma,/

ge ꝛ boc a templo eccleſie. qd eſt in ſupna bie

gis per hoc roboꝛatur in gratia. HPinc Rabanꝰ

dicit. Nouiſſime a ſummo ſacerdote id eſt epi

ſcoro per manus imroſitionem paraclitus va⸗/

mur baptiſato vt roboꝛetur per ſpiritumſanctũ
de conſe. diſt. iiij. Confirma ergo hoe deus 10.
PDbi ſciendum. ꝙ quadruplex eſt confirmas
tio in bono ao.
Hꝛima per gloꝛificationem in ceblo.
Secunda p ſanctificationẽ in vtero.
Cercia p ↄſeruationẽ in mundo.
Quarta ꝑ chꝛiſnationẽ ab eſo.
Cum quis moꝛiens aſcendit in celum ſcili⸗
cet bene purgatus ab omni macula peccan?
debito. ita confirmatur.ꝙ nullo modo cadere
voteſt etiam in veccatum veniale.Onde dici⸗

tur de conſe. diſt. iiij. Spũſſanctus qui poſt bay

ptiſmum cum acquiſua innocentia peruemit

ad moꝛtem. confirmatur moꝛte. quia animæz

nõ poteſt peccare poſt noꝛtem. Per ſanctiſi
cationem in vrero.vt dicũt woctoꝛes.b. Cho.
et ceteri in.iiij. HNie recipit robur gratie ſancti
ficatus.vt in vita non poſſit peccare rnoꝛtali/
ter.quod eſt pꝛopꝛie cadere.ſicut ſuerunt con/⸗
firmati Hierem yaſ.Hiere.i.c.et Johannes
baptiſta qui dicere poterat illud.pᷣs. An te coõ
firmatus ſum ex vtero. Et vingo Waria de ᷓ
canit eccleſia. Confirmatum eſt coꝛ virginis.
Per conſeruationem confirmationis. q;
deus conſeruer aliquem in gratia ſua. Mam
vt dicit Auguſti. Quibuſdam deus dat gratiã
quibus non dat perſeuerantiã.ipſitamen ſun
in cauſa huius defectus. He iac pᷣs. Conſii⸗
mata eſt ſuper nos miſericoꝛdia eius.pᷣs.cxvi
ſcʒ gr̃e qua miſerijs peccatoꝝ liberati ſumus.
De vVltima que eſt .§. ſ.
per ſacramentum ſpeciale. de hoc intelligitue
illud Spiritu pꝛincincipali cõfirma me. ps.l.
Dicitur aũt ſpũs pꝛincipalis qui datur in iſto
ſact᷑o.quia cum multi ſint ſpũs vt angelicus

Zitlus

ethumanus ⁊c. ſpnñſſanetus eſt pꝛincipaliſ.vel

etiam pꝛincipalis dicitur. qꝛ boc in confirma/
tione ad plenitudinẽ ſpiritus datur. vt qe con/
ſe. di. iiij.c. Spũſſanctus. Ondeet axwſtoli cin
fuerunt a chꝛiſto confirmani ſeu cheiſinati. qõᷣ
fuitin die pentcoſtes.dicunturrepleti ſpixi /
tuſancto. Mam et ſi pꝛius haberent gratiam.
non tñ in illa plenitucinẽ vt enim vicit magi /
ſter ſententiaꝝ in.iiij.Deus nõ alligauit po-/
tentiam ſuam ſacramnentus quin erp modos
alios ſibi placitos poſſit conſerre gr=am ſuam.
ꝙ ergo alijs confert grẽam m legem ↄmunẽ
ꝑ ſacramentũ confirmatõis. Hoc apoſtolis cõ

tulit ſine eo ſcilicet plenitndinẽ ſpũſſancti. fe/⸗

cit iñ ſuꝑ eos aparere aliquid coꝛreſfondens

materie chꝛiſmatis ſcʒ linguas igneas. Chꝛi⸗

ſina enĩ conficitur ex oleo et ballamo. Enole/ fi

um qðeſt nutritiuũ igmis coꝛreſpondet igni.
Lingue aũt que apparuerũt coꝛreſpondẽt bal⸗

ſamo.quod eſt valde odoꝛiferũ. Nam per lin/
guam pꝛedicando diſtuſus eſtodoꝛ ſuauis co/
ctrine fidei.Apłus.ij.ad Coꝝ.ij.c. Chꝛiſti bof
nus odoꝛ ſumus in ommi loco. Onde in feſto
penthecoſtes in quo cõter etiaʒ datur iſtud ſa⸗
cramentum. cantatur hoc ſepe. Confirma loc
deus. Dicitur qins confirnari vel roboꝛari
tripliciter. Der iurium firmationẽ. Perarmo
rum addinonẽ. Per membꝛoꝝ vigoꝛationeʒ.

Cum quis eligitur ad aliquã dignitatẽ.acqui⸗

ritur ei ius ad rem illam. ſed cum a ſuꝑioꝛe c?

firmarur.firmatur ſibi magis illud ius. vt non

ita de facili poſſit ſibi auſerri.ſicut ðꝛ de Saloꝛ⸗

mone rege.ꝙ eo cõfirmato in regno. regnum

ei adheſit ſoꝛtius.Ad ꝓroſitum ꝑ bapuſmũ

anminnitur quis ſpnaliiur ad dignitatẽ regiam

et ſacerdotalẽ.vt ſe virtuii regat.non paſſi⸗

onibus.et vt ſpales hoſnas oꝛationum ⁊ bo
noꝛum oꝑm deo oflerat. Onde.i. Pe.ij.c.di⸗
citur omnibo baptiſatis. Oos eſtis genus ele

ctum xegale ſacerdotiũ.gens ſancta. populus
acquiſitioms.et acquiritur ei ius ad omnia ſa⸗/
cramenta. vt admitratur adea. ſedꝑ cõſirnag

nonis ſacramentuzʒ magis firmatur ſibi illud
ius. Mon eni eſt decens ⁊ congruum. vt bapti

ſatus nõ confirmatus admittatur ad ſacramẽ

ta et pꝛecipue oꝛcimis ſicut confirinatus.et ſi⸗

cut confirmauis ad vignitatem fit ꝑ pontiſice,z
ita et collato hinus tacrainẽti nec poteſt ꝑ ali

uuin dari. Et in hoc oſtenditur excelletia hinus

ſacrament ad alia. quia omma poſſunt varpꝑp

—

ſacerdotem enam ſacramentũ oꝛcdims quan⸗/
cum ſcuicet ad minoꝛes oꝛcines. quia ꝑ abba⸗
tes ponunt dari. ied iſtud ſolum ꝑ epiicopos.
Hunde Euſebius papa de conſecra. di. iiij. ait.
BJanus impoſitioms lacramentun magna
cuortione tenenaum. quod ab alijs pernci nö

— —,
4 *
5„ 8 7. -U
= „ . 1 ——
IXaaa —N— R

niſi a ſummis ſacerdotibo. Nectempoꝛe awx
tur eſie peccatum. hec ibi. dicitur enim Actuũ
vii.c. ꝙ cum Samaris recepiſſet verbum dei
ſcilicet credendo in chꝛiſtum miſerunt ad eos
Petrum et Yohannem quiſcilicet erant epi⸗
ſcopi et pꝛincipales.Et cum iam eſſent bapti
ſati impoſuerunt manus ſuꝑ eos per hunc mo
dum confirmantes et tunc acceperunt ſpiritũ=ẽ⸗
ſanctum ſcilicet in linguis igneis cum magnna
plemitudine. Onde et iſtud ſacramentum di
citur ermanus impoſinio. vt patet in dicto. c.
Segd aduertendum. ꝙ ſiquis renunciaſſet inę
ri ſuo alicuius dignitatis. cõfirmatio nilil rel
modicũ ſibi valeret. niſi ſibi ius redderer. Sie
in ꝓvpoſito qui renũciat gratie bapriſinali. q 6
fit ver moꝛtale commiſſinn. poſtea accedens
adconfirmationem cum eo non confirmare/
tur in gratia. nec augeretur ſibi gratia quinij/
mo moꝛtaliter peccaxet et magis debilitaretur
in anima. q;uis caracterem reciperet indelibi
lem. Et hoc niſi reſtitueretur ſibi pꝛius gratia
gaimniſſa. quod non fit niſi per penitentiam. et

ideo dicitur de conſecra. diſtin. iiij.vt ieiuni.

ad confirmationem veniant perfecte etatis.
id eſt illi qui habent vſum rationis. vt mone⸗
antur confeſſionem prius facere. vt mundi vo
ninn ſpirituſſancti accipere valeant ſupple ſta

mimus. Confirma hoc deus.⁊c. vt ſit conſir⸗

matus de hieruſalem militanti aſcendat adtri
umphantem. Secundo confirmatur quis
per armoꝛum appoſitionem. q;uis enĩ aliquis

ſit foꝛtis coꝛpoꝛe ſi cum hoc addantur ſibi ar⸗

ma.ſicut fit militi cum accedit ad bellum. in/
de cõfirmaturjet magis roboꝛatur. per bapiſ/

mum autem recipit quis gratiam figurantem

eum ad bene agendum. ſed per chꝛiſinatione,z
recipit maius robur ſpirituale ad pugnanduʒ3ʒ
pꝛo fide.vt non terreatur nec erubeſcat publi
ce fidem chꝛiſti conſiteri. Onde Petrus apo⸗
ſtolus qui ad vocem vnius ancille ita timuit.
p chꝛiſtum negauit. Oath. xxvi. et Luce. xxij
c. Et ipſe cum alijs apoſtolis q;uis gratiaʒ ha⸗
berent ⁊ eſſent baptiſati.vt dicit NRug. tamen
ſtabant clauſi in vmo pꝛopter metum iudeo⸗
rum. Sed poſtq; fuerunt cõfirmati in die p-n⸗
thecoſtes ita fuerunt roboꝛati. ꝙ exeuntes wu/½
mum ceperũt publice pꝛedicare magnalia ii
et ſine aliquo timoꝛe ſidem chꝛiſti et quantũ/
cunq; fierent eis mine et flagellarentur nõ di
mittebant quin publice pᷣchcarent. Onde cxri
ſtus dixerat eis. Sedete in cuitate vonec in
duamim virtute ex alto.i. armis foꝛtitudinis
ſpiriiuſſancti. Luce vlti.c. Et in ſignum huius
datur inunctio chꝛiimatus in fronte qui eſt lo
cus patenſ.qui nõ abſconditur.et inſigniturin

ſſs Z

Ctleßen

fenſeit

otollhe

ſcrecunlepc

ſictarcſchee

ormenſun
Conencekear
Uotvramen
E Melliuts
eneanelmne

Prbicader⸗

Eunmradvitan
rgepagnä.

mſnunrobo⸗
fsſichaor re
Wlñſunt nea
fererono r
(itrecencon
Ocfeſdnans.

Teadocorer

ornnronn

Mpliric

enapnsoen
ttlorpnits

Honnunrh

Hin wroin

Aplirpncgvin
Mennptaſprn
Mtcnomcal

Eyiinſelunem

nyel chei⸗

—

leretfe
(unhapniia

—

1

1

hugn lam
nhi

S=S

yonmnthlen.

fnnirlön

MMNthed

oint

nlendecne

wunnſan

Wnemn den

söfnne, h

nüſbii
um eoman CEne

Lrenrſbi gntgn
kiet dgsdbtnen .

mmen wainniti

werurfbipnunne
Emr ennennd
elra. ihn ütn .
nvenan erinrane.
tn tatons ANen
rHer NINAn
cumeralean ien
W des1. Nſtnin
unminnddeNcAH
NNd NrNMNa

Ninwen. Zuseniinn
jnn dor Wianirſtin
um tedl A ion)
giswwbotumn d
uis garumign

n. ſecrinnina

ſpirimale
ennr nerenteiiſd
fnen Pepenemn
n vnius naleis N.
nmalne
Cin rna)stnen
wevgtaneumn ile
umdhmuNde
Intorni genlniem
eprular nem
ſen Criſhelgunt
giglinmntii
ezccaent .
en Cuitate Me

Di,Ams ſnnuun

1eElnn ſn
infonl
Manren

Cabitulum

fronte ſigno crucis. ſieut miles ſigno ducis. qv
cebeteſie euidens et manifeſtum et pꝛopter

ꝓpinquitatem imaginatõnis ad frontem ſpi⸗

ritus à coꝛde directe ad frontem aſcendunr.

ſcõᷣm Tho. in.iij. pte.q.lxxij.Et ibi apparent

pꝛimo ſigna timoꝛis et erubeſcentie. nam ti/
mentes paleſcunt. verecundantes rubeſcunt.
AYr natur ergo ſigno crucis per epiſcopumn in Nommme. Wnde et faſciolam qua ſcilicet
frons inuncta. ob reuerennam poſt exterſionz

inungebãtur. ad ̊ vt tani; foꝛfis miles chꝛi/ ligatu. debet tenere non ſaltem per diem ſed

fronte et mungitur. ſicut ⁊ pugiles antiqiiius

ſti factus non timeat. nec erubeſcat cheiſtum

publice fateri. An huins figuram Oauid inun

ctus a Samuele pꝛchans cum Boliat terribi

li gigante pꝛe liauit contra eum in fundaetr la⸗

„

ſinate cum lapide foꝛniudinis.et ſunda humi

litatis. vt ſcincet nõ a ſe ſeda deo recognoſcat

do meaid eſt cauſa ſoꝛtitudinis mee. xſcigt
diabolum et muncum cunn ſuis terroꝛbo. n
de 8 elchiades papa. Quia in mundo tota

etate victuris inter viſibiles hoſtes et pericu/⸗

la.no bis gradiendum eſt. in baptiſmo rege/
neramur ad vitam. poſt baptiſmum cõſirma/

mur ad pugnã. In baptiſmo abluimur. poſt
baptiſmum roboꝛamur.etq;uis continuo tran
ſituris ſuſfieat regeneranonis baptiſma vi/
cturis. tñ ſunt neceſſaria ↄfirmatõis inſigmia.

Regeneratio per ſe ſaluat mox in pace beati

—, 72

ſeculi recipiendos.hec ille. de conſeẽ. diſt. iij.
Spirituſſanctus. Confirma ergo hoc deus.

KCTercio confirmatur quis et rowꝛatur ꝑ inẽ

bꝛoꝛum moꝛiificationem. Cum puer naſci/⸗/
tur vinit vtiq;. ſed multum eſt debilis. nec ad
opera aptus adultoꝛum. Ex ſenſibilibus autẽ

et coꝛpoꝛalibus deuenire poſſimus in noticiaʒ

ſpiritualium per funilitudines eoꝛum. MQaſci⸗

tur enim homo in eſſe ſpirimuali per bapiiſmuʒ
er viuit vtiq; vita gratie.ſʒ adhuc eſt quaſi de/

bilis in vita ſpiritualn. Onde apłs Petrus in

pꝛima canomicaſua baptiſatis ait Quaſi mo⸗

do geniri rationabiles ſine volo lacconcupiſci
re.vt in ſalutem creſcatis. Sed per confirina⸗
tionem vel chꝛiſmn ationem confirmatur qua/
ſi erueniens per hoc ad etatem robuſtam. vt
poſſit bellare et foꝛtiaagere. Dnde vt debilis
accedens baptiſandus ad hoc debet ſuſtenta/

ri ab alio.qui tamen debet eſſe ipſe chꝛiſma⸗
tus. am debilis non eſt idoneus ad ſuſten/

tandum debilem. ne ambo ſinul cadantet ex
iſta tentione cõtraitur parentela ſpiritualis

eo modo quo in bapiſ no.que impeoit matri
monium. vt habes ſupꝛa in pꝛecede nii. c. et

ti. i. c. xv. De cognanone ſpiruuali ⁊ de hac ro
hoꝛatione ſpicituali et perfectõne gratie huius
ſacramenn dicit Rabanus. Inuncnone in

viriutem ſuam dicens. TCu es womine foꝛnitu

D ⸗

ſummitate verncis que fit ver ſacerdotemm ſi /
gnificatur ſpirituſſancti deſcenſio ad habitatio
onem deo conſecrandam. Inunctione ver
que fit per pontificem in fronte. eiuſdem ſpiri /
tuſancti ſeptiſoꝛmis gratia. cum omni pleni
tudie ſanentatis et ſcientie et virtutis veni /
re in homine declaratur. de conſecra. di. iiij. c.

circumferatur omm vento Tetrine. ne cedat

argumenns herericoꝛum. Dnde dicit rba⸗
nus papa de conſecra. diſtin. nij. Ogmnes fide
les poſt baptiſinum delent recipere manns im

voſitionem. vt pleni chꝛiſtiani inueniantur.

quia cum ſpirituſſanctus coꝛdi inſunditur coꝛ
fidele ad pꝛudentiam et conſtantiam dilata⸗
tur. roboꝛa tur virtus iraſcibilis me facile vnl-

nereiur obpꝛobꝛijs iniurijset toꝛmentis.que
multa antiquuus irrogabaãmur chꝛiſtianis ab

infidelibus pꝛo veritate fidei. nunc autem pꝛo

veritate iuſticie et vite chꝛiſtiane roboꝛatur ⁊

virtus concupiſcibilis.ne cedat illicitis amoę-

ribuset pꝛains deſiderijs. Confirma ergo de⸗
us.quod operatus es in nobis.vt perſeueran/⸗

tes m hoc roboꝛe ſurpenam hieruſalem aſcen⸗

damus.

–

De ſacramento euchaurie. Caphin. nij.

Emoꝛiam fecit mi

„ .

rabiliũ ſuoꝝ miſericoꝛſ⁊a miſeratoꝛ

. dñ̃s.eſcam dedit timentibus ſe.pᷣs.
cx. Nõ loquitur pſalmiſta de eſca coꝛwꝛali co⸗
muni quia hanc dedit. non ſolimn timenibus
ſe. ſed et iumentis dat eſcam ipſoꝛum id eſt be
ſtialiter viunennbus et pullis coꝛuoꝛum inuo⸗
cantibus eum.vt dicitur.p̃s.cxlvi.Et cum hloc
ſit vſitarſſumum non poſuinet pꝛopheta hoc

in pſalmo tanq; quid ſingulare.Sʒ et de eſca

manne data patribus in deſerto. non videtur
etiam pꝛopꝛie intelligendum cum bonis 1 ma

lis ſuerit data certo fempoꝛe ſcilicet.xl. annoꝝ

et nõ memoꝛia pꝛeteritoꝝ fuerit mirabiilum
ſeaſigura futuroꝛum ſcʒ einuſnodi magniſa⸗/
crificij. Reuera inquit Ambꝛo.in li. de ſaccis.

Dirabile fut ꝙ manna pluit dñspatribuſ in

delexio. qui quotidiano paſcebantur celi ali⸗

mento.Sed ſi illud miraris vmbꝛa eſt.quant

tomagis illuꝗ cuius eſt vmbꝛa ſeʒ muranoum.
de conſe. di. ij. Sed de eſca euchariſtie loqintur

per ſeptem dies manere. vt non lauet ſibr ca/
put ad ſignificandum gratie ſeptiſoꝛmis recej-
ptiones. roboꝛatur ergo virtus id eſt worentia
aeum in 4rationabilis ſſacramento confirmatioms. ne
pide occidit.i. Regum. xvij.quis inuctus chꝛi

Litulus

quod eſt marimum miraculoꝛim ab eo facto/
rum. OJemoꝛiã ergo fecit ⁊c. cum dedit eſcaz

ſacramentalem. ⁊c. 2bi ttia.

riam fecit mirabiliñ ſuoꝝ.

Conferentis mmia bemuolentia. ibi. miſeri⸗/

coꝛs et miſeratoꝛ dñs.

Alſſinnentis idonea conſcientia. ibi. timenti⸗

busſe.

Quanti

