dilectoꝛes delemus diligere. Tertio dicũt
virtute otentes qꝛ multos miros effectus fa

ciunt in mundo.ipi em̃ ſunt motoꝛes oꝛbium

—

greotappeel

nouttconſot
wnenrespir,
teniangel
hboeoad lo
wefmpeus
Pkeamanio
celo a ten
ſubcira loco

iſſienorloe

ſeb n wir
Uwlrtnen
n Wneme

impenun
Mundacr
eiRC

onlnen

Otiumſenp

Afntne

(bigit

Deusoütt

Damnaſtot

Vss gngt
Acxrſtconttr

Lu

gugreyrn deo
bomeine ſd,
ſonen rpol
weſpicend
Amingren

Alattbii⸗

funemiginn

(intſaln
nedey

isedeef

WN
opanſegy

aunnmiti
mizin
iünnth
emri
nen ein

net

uhetem
we nt
imnatinn
amnne
. E
wistnfütl
uumnero
Srnumtdi
thatin
aunmf
Nate
wemnn
nmamd
ſ.

le
eirli
Ient

2

—

.
7.5.
. ₰

R

. CTapitulũ

rum aꝛ hoc dei eſt ſed aliqua circa ea miſteria
liter ſeu inſtrumentaliter opant tpi em̃ nittẽ
tur ad vocandũ hvĩes ad iuditiũ vt ðꝛ OJat.

bunt. Exibunt etiã angeli ⁊ ſeꝑabunt malos

te medio iuſtoꝛũ.⁊ mittẽt eos in caminũ ign/

Dath. xiij. Pꝛecipue aũt michael.q̃ fuit pꝛĩ⸗

ceps ſynagoge.vñ apparuit ⁊ venit in aduuto
rium angelo qui locutus eſt danieli.danielis
.ix. ꝓ liberatõe ropuli iſralel ð babilonia nũc

añt pꝛinceps ecclene ad eã defenſandaʒ. Apᷣe
ſonſurge tempoꝛe iuditij annypm.tunc cõ
urger Oichael pꝛincepseccleſie ad eam de⸗
fenſandã. dan.xij. Gabꝛiel nũciauit marie cõ
ceptum filij dei.⁊ ʒjacharie natiuitatẽ. Jo. ba.
ex eo raphael etiã tribulatõʒ a thobia ⁊ Sara

moint conſolans eos mulnpliciter. ⁊ ſic quia
ptentes virtute debemus eos hpnoꝛare. Pa⸗

tet etiã angelica virtus ex lvc ꝙ motus ange
de loco ad loch.aſi nõ ſit in inſtanni ſed in tẽ
poꝛe ſᷣm pꝛaius ⁊ poſterius oꝛpꝛius in vno loco
poſtea in alio eſt quaſi in ſubito cũ mouet᷑ de
celo ad terrã qꝛ em̃ ſubſtantia angehn non eſt
ſubdita loco vt contenta ab eo ſicut coꝛꝑa ſed
eſt ſuperioꝛ loco.ſ.vt ↄtinens ipᷣm ſua virtute
Igeo in ptãte ſua eſt applicare ſe loco pꝛout
vulx vel per medium tranſeundo de loco ad lo

cuqm vel ſine medio devno loco ad ahum. vbi

eetiam ſciendum ꝙ diuerſimode conuenit coꝛ

Pri. angeli ⁊ deo eſſe in loco. QNam coꝛpus eſt

in loco circumſcriptiue qꝛ ↄtnenſuratur loco

1 continetur ab eo. angelus añt nõ eſt in loco

circumſcriptiue cñ nõ ↄmenſuretur loco ſed

diffinitiue.qꝛ cũ eſt in vno loco non eſt in alio

Deus aũt neq; circũſcriptiue nec diffintiue

ſed vbicq; ẽ.ðꝛ aũt angelus eſſe vbi oꝑatur ᷣm

MNDuatum ad

Damaſ.rotũ illud cui applicatur immecdliate
virtus angeli reputatur vt vnus locus eiꝰ ii⸗
cet ſit continuum ſᷣm tlv.in.i.ꝑte.q.lij.

quartum de obedientia ipoꝝ vᷣꝛaui facit) ver
buim eius.ſ.dñi dei.verbum dei hic innuit. iuſ/

ſionem ⁊ voluntateʒ eius quã eis inſinnat in
eos aſpiciendo. In cõi aũt vult 21 mandat eiſ

yvynt miniſſrent nobis ⁊ cuſtodiant nos. ſm il/

inud ad heb.i. Oinnes adiminiſtratoꝛi ſpirituſ
lſunt miſſi in miſteriũ eoꝛum qu hereditatem
capiunt ſalutis. ⁊ in pᷣg. Angelis ſuis de? mã

Qdauit de te. vt cuſtochalſiste in ommbo vijs tu

is. Dabet em oꝛdo viuine ꝓudẽtie. vt infe/
noꝛa reganturp ſiipioꝛa. vies p angelos 2 5
nõ vt ipᷣa nõ poſſit ꝑ ſe unmediate totũ ĩ oĩbꝰ
opꝑaniſed voluit ⁊ in vc cõicare bonitateʒ ſue

per miſteria eoꝛũ miracula fiuntgot Bꝛeg. ðt
ꝙ nõ ipᷣi ꝓpꝛia viriute immutẽt naturas re

dum labia. Y

virtutis. vt et creature cooparenf᷑ ium eoinn

mundi gubernarõe. Sciendũ aũt ꝙ de pꝛi/

ma heerarchia. ſcʒ. ſeraphin. cheruhin 1 thro
noꝛum nullus mittitur ad nos ſed ſemꝑp ſunt
rad vocandu boiess iñ vt ðꝛ OJat. aſſiſtentes. De ſca hierarchia pꝛimi.i.domi
riiij. Cine:es em̃ bbvim reſuſcitãdo:ũ pᷣpara

nantiũ oꝛdo etiã ſunt aſſiſtentes ⁊ nõ mittun
tur ſed diſponunt de mittendis. Hi aſſiſtere
dicuntur.qꝛ im mediate a deo accipiũt illumi
nationem de ſecreiis diuinoꝑ myſterioꝛũ.alij

quinq; oꝛdines dicuntur miſtrare. qꝛ ⁊ mittũ
tur de eis aliqui ad nos ⁊ illuminatões de di⸗

uims ſecrenis circa nos agendis ab aſſiſtenn⸗
bus.ſ.ſuꝑioꝛibo angelis recipiunt cõiter. An
q;tum aũt aſſiſtere impoꝛtat viſionẽ diuĩe eſ⸗
ſentie ⁊ non excluſionẽ miſſionis.ſic oẽs no⸗
uem oꝛdĩes aſſiſtũt ſemꝑ.nec eſt ↄ auẽtasapo
ſtoli inducta dicẽtis. oẽs adminiſtratões ſpi⸗
ritus eſſe. Naʒ illa eſt diſtributio accomoda
ſcʒ ↄplectens eos.qui mittunt᷑ nõ alios. De
melius ⁊ ſubtilius. Dicit tlv.in pꝛima parte
q.cxiij.ꝙ ſicur in miſſionibus diumarũ ꝑſo/⸗
naꝛũ duplex eſt miſſio.ſ.viſibilis que attendi
tur ſᷣm coꝛwꝛeam creaturaʒ. vt filius dei ĩ car
ne.ſpũſſanctus in igne.Alia inuiſibilis.q fit
ſᷣm ſpnᷣalem interioꝛẽ effectum. vtillumina
re mentem ⁊ accendere ad dilectõ;. Itaĩ
miſſionibus angeloꝝ ⁊ in miniſterijs ẽ duplr

miſſio vna exterioꝛ.ſ.que eſt ad aliq myſte

rium circa coꝛwꝛalia exhibendũ. Et ſᷣm hãc

non omnes mittuntur ſed vt dictũ eſt de infe

rionbus.v. oꝛdimibus. Alia miſſio eſt interi
oꝛ ᷣm intellectuales effectus ꝓut.ſ.vnus an

gelus illuminat aliũ.⁊ ſic omnes angeli mit
tuntur etiam ſupꝛemi quia illuminant ange

los illuminantes nos. Similiter non eſt con
tra quod haberur yſaie.vi.ꝙ nmiſſus fuit vnuſ
ſeraphin ad purgandum labia yſaie. Hã pᷣm
dyo lle fuit de oꝛdine inferioꝛi.ſic nominatuſ
ab exercitio ad quod mitrebatur. ſ.incenden
lum la ſa.vel etiã qꝛ ſeraphin ſuꝑioꝛis
oꝛdin isvirtute angelus inferioꝛ lvc egit inte
rus in yſaia. Oittuntur aũt angeliad cu
ſtodiã vm auctoꝛitatem inductã pᷣs. Angelis
ſuis deus mandauit de te ⁊c. Oñ ⁊ hiero.diẽ
ſuper illud angeli eoꝛum in celis Oath. xviij
Jagna eſt dignitas aĩaꝑꝝ.vt vnaqq; hẽat ab
oꝛtu natiuitatis angelũ ſibi delegatũ.Ex qua
auctoꝛitate concludit beatus Lſv. in pꝛima
paꝛte.q.cxiij.ꝙ ſingulis hominibo ſinguli ãge
li deputari ſunt in cuſtodiam. Ethꝰrõem aſ
gnat. Naã angeloꝝ cuſtodia eſt quedaʒ execu
tio diuine ꝓuidentie circa hoĩes. Pꝛouidẽtia
aũt dei aliter ſe habet ad hvmĩies aliter ad coꝛ
ruptibiles creaturaſqꝛ aliter ſe halent ad cor
ruptibiliratem lvmines.non ſolum incorru

ptibiles.iq;tũ ad cõem ſpẽm ſed etiam q;tum

lle i

* ad pꝛopꝛias foꝛmas ſinguloꝝ que ſumt aĩe ra

nionales qꝗð de alũs coꝛrupnibilibo dici nõ põt
OJanifeſtũ eſt aũt ꝙ pꝛouidentia dei pꝛicipa

liter eſt circa ea oue pꝛicipaliter ⁊ ꝑpetuo ma

nenti. Circa ea vero que tranſeunt. ꝓmndẽtia

dei eſt in ium oꝛdinat ipᷣa ad res per ꝑetu⸗
as. Sic igitur ꝓuidentia dei ↄpatur ad ſinagu

los lviĩes ſicut ↄpaturad ſingula genera ł!ſpẽſ
rerum coxuptibiliũ.ſed ᷣm DBre.dmerſi oꝛdi

nes deputantur diuerſis rerñ genernbo. puta.
prãtes ad arcendos demec nes virtutes ad mi

rabilia facienda circa res coꝛwꝛeas.⁊ ꝓbabi

le eſt ꝙ diuerſisrex ſpeciebo diuerſi angeli eiꝰ

dem oꝛdinis pᷣficiantur. Onde et rõale eſt ꝙ;

diuerſis homibo diuerſi angeli ad cuſtochã de

innimi oꝛdines ſᷣm tlv. poſt Oyo.⁊ ſiẽ in dẽto
oꝛdine ſic in alijs oꝛdimbus vnus eſt alio per
fectioꝛ.qꝛ differunt ſpẽ.ita etiã ſuꝑioꝛes de di
cto oꝛdine ſicut in alijs oꝛdinibo œputant᷑ ad
cuſtodiam ꝑticularẽ illoꝑ hvĩʒ qui ſunt ad ma
ioꝛa deputati er diuina pꝛouidenna q;uis om
nes ſint pares natura. Sed eſt alia cuſtodia v
niuerſalis ad quã etiã angeli oꝛdinantur.⁊ lec
multiplicatur ᷣm diuerſos oꝛdines. NHaʒ q̃n
to agens fuerit vniuerſalius tanto eſt ſuperrꝰ.
ſic igitur cuſtodia hũane multimidĩs ptiet ad

pꝛincipatus vll foꝛte ad archangelos òqͥ dicũt

pꝛineips angelox. Dñ michael quẽ archan
gelum dicimus vnus te pꝛinapibo ðꝛ dañ.x.

NDlterius ſuper oẽs naturas coꝛpꝛeas nabẽt
cuſtodiam virtutes. Et vlterus ſuper demõeſ

habent cuſtodiam ptãtes. Et vlterius ſuꝑ bo
nos ſpus hñt cuſtodiã pꝛincipatus.hec ho.
vbi ſupꝛa.Auicaʒ tã dicunt archangelos cu

ſtodiã hr̃e ciuitatum pꝛincipatus vero pꝛouin

ciarum.Et qꝛ angeli iuferioꝛes exercẽt aliqñ
officium ſnpioꝛũ inq;tum de wno eoꝛum par
ticipant.⁊ ſe hñt ad ſuꝑioꝛes:ſicut executoꝛes
virtutũ eoꝝ per hunc etiã modũ angel infimi
oꝛdinis poſſunt ⁊ arcere dmones ⁊ etiã mira
cula facere. ſicut ⁊ ſeraphin incendit labia yſa
ie. vt dictum eſt ſupꝛa. Oatur aũt iſta cuſto
dia angelica omnibo viatoꝛibo non aũt xpᷣo eẽ
im;tum homo ⁊ lvc tum qꝛ immediate regu
la halxtur a vrbo dei tum qꝛ ↄprehenſoꝛ.vnde
non indigebat qꝛ iam erat in termino. etſi vi
atoꝛ erat rõe moꝛtalitaus ſupioꝛ tñ angelꝰ vñ
non decebat eos hr̃e vt cuſtodeſ ſed vt miſtꝛoſ
Ratio hmõi cuſtodie quare indigebat ſᷣm th

mam. vvbi ſupra eſt. qꝛ lvmo in ſtatu vite pꝛe

ſentis conſtitutus eſt. vt in via quadam oua
opoꝛter tendere ad priam in qua imminẽt imł
ia pericula ab intetioꝛi et exterioꝛi. DVñ et in
ps.Nie illoꝝ tenebꝛe ⁊ lubꝛicũ.ſ.rõe concupi

itr qꝛ iminebat ei

Et notandũ ꝙ cuſtodia pticula
ris que exhibetur ab angelis ꝑtinet ad ãgeloſ

.

ſcentie intenioꝛis.⁊ angelus dñi.i. dyabol'per

ſequens eos et ſicut homini ambulanti ꝑ viaz
non tueam datur cuſtodia. ita etiz nobis ðcu

it daricuſtodia engeloꝝ vſq;quo veniamad

terminũ patrie nec ſuficit liberũ arbitriũ ⁊2 fi
adiuuet qꝛ infirmatur ꝓpter multiplices aiſe
paſſiones.nec etiaʒ lex naturalis vel diuina.
quia in applicando printipia iuris vniuerſa
ad pꝑticulariacontingit multiplicirer deſicere.

◻■

mandauit â dens angefis vt cuſtodiãr omne-

in oĩb vus ſuis.vñ ⁊ primo homini datus fu
B iculũ a dyabolo. vr patuit ⁊
virgini mnarie ⁊ alijs ſanctis viatoribo. Vnde
et de pꝛinc pe aploꝑ lvſtiaria dicente ꝙ perrd

—

eſſet pulſans.dixerũt alij angelus eius eſt Ac

tu. ri. Hec infideles nec ipe antixpᷣs priuan

tur cuſtodia anglox. Mon em̃ priuanf᷑ auri

—w—

lio toti hũano generi ↄceſſo diuinitus.ſcʒ.cu

ſtochia angeloꝝ. ꝓ quã aſi non iunantur ad ̊

9

vt bonis mereant᷑ opib vitã eternã. tñ iuunifẽ

ad c. ꝙ a quibuſdã malis retrahant᷑.quiba
⁊ ſibi et alijs nocere poſſint.ſiẽ ꝑ bonos angẽ

arcentur demones ne nocerevaleantq;tũ

vlent Et quia ðꝛin ommibo vijs tuis. põt
ↄſiderari via nr̃a eſſe.et vna rõe vlnmitermi
ni aui eſt vnus.ſ.beatitudo. vñ diritangelus
Helie. Grandis tibi reſtat via.iij. Reg.xix.⁊
multplex rõe veritatis ſtatus viin ⁊ opatouʒ
vñ in pᷣs dictũ eſt.in oĩbo vijs tuis. Põt ꝗ̊ cõ
ſiderari in triplici via ſeu ſtati. Primo eſt em
via qua mundũ in grediturꝑ manifeſtatõem
cðo eſt via qua in mundo ꝓgredit᷑ ꝑ cõuer

ſatõʒ.iij.ẽ via q̃ mũcũ egrect᷑ ꝑ migratoneʒ

in mũdũ qñ in vtero format. Ingrechit luceʒ
mũd qñ naſcit᷑.ingredit᷑ ecchãʒ mũdi q bap
tiʒaf.⁊ ᷣm h̊ ſunt opi.qñ pꝛio angelꝰ vputet
ad cuſtodiã. ouidã dixerũt ꝙa tpᷣe baptiſma
tis.ſʒ iſtud nõ vr̃ rõabiliter dictũ.qꝛ iſtud nõ

vfr hf̃e locũ qᷓ;tũ ad bñficia q exhibent hõi ĩq;

tũ rpᷣianꝰ. vt.ſ.tũclexhileant ei cũ xpᷣian effi

citur ꝙ in baptiſino.vt.ſ.ſit apt ad ſacr̃acete

ra eccłie ſjʒ q̃ &hibent᷑ hõi inq;tũ hʒʒ naturam

rationalẽ. decet vt ei erhileant᷑ q hʒ naturaz

rationalẽ quod manifeſtat᷑ m natuitate cum
etiã infideles halxa nt angelos in cuſtodiaʒ qᷓ
non baptiʒant᷑. Aliqͥ di xerũt. ꝙ deputat äge

lus hõi cũ eſt in vtero ſoꝛmatus.qð ponit ia
cobo de voꝛagine. Sed ðᷣt thv.in pꝛima parte.

q.cxiij.ꝙ puer cũ ẽ in ꝓtero materno.ñ ẽto

taliter a inr̃e ſepatu dꝑ quandã colligatio
nem ẽ quodãmodo aliqͥd eius.ſicut fructꝰ pẽ

dens in arlvꝛe ẽ aliquid arlvns. i pbabilj-
ter dici pᷣt. ꝙ angelus qͥ cuſtodit matreʒ cuſto
diat ⁊ ꝓlem cum eſt in vtero ſed in natiuits

rcſeſicf
Nelrii tul
ſumn caſt
vcinefian
ninatbz
enmulva

Gne

s ves
tonis.ve
mnalo en

H
mouendo

et oieset den

poaumentat
vnceetange
Ditranſeunte
unmpp
gerernoer
Eienteun
1etenpiud
Vldit eni
oumn ſoli of
oꝛongels.
i nenonen
eran
mnooalzrtn
meo nbolarie
Cnnlusſenten
ſſencäütenpe
ahguranlegnn
hummcumgach
leticegopro
(. Paarenal
ſeiſncigeni⸗
ui enoe i
eneſfani cee⸗
Nelofnitveleal
noffne invene

(erremr
Auliſoccaſtoni
(icaſtocäͤre
ico wlinfi
uNPſuadeh

nſolatözſte
loptswprn
enſi dicis
i äſugg

nndesdt⸗

zcrt
Nrozdlege
kentetepen

erernleign
t herſtn

Podemng
—
nemifnt

Brti
—

enernen⸗
nmndrig;
Amüienunn
S
dimzmggi
nin Niſd
irttei
mdfar in

s ſ

ini N
mugtnthti
irnn eti
taiifi
mu biier
nini tinmn
mintali

Capitulũ

te qñ eſt ſeꝑatus a matre. tunc depntaf ei an/

gelus ad tuſtodiã et iſta eſt tertia pi.quaʒ te

net hiero.⁊ tlv. poſt eñ q;uis em̃ offiqũ ange
loꝛum/cuſtodie oꝛdinet᷑ ad illuminationem
cctrine ſicut ad principalẽ effectũ cuius illu/
minatõis non ſunt capaces pueri in natiuita
te.multos tamen alios effectus habent qͥ pue

ris ↄpetunt.ſ.arcere Xmonen alia nocumen
ta coꝛꝑalia ⁊ ſpũalia

pꝛohibere.

Secunda eſt via (. vi

qua ꝓgrediuntur cũ perueniunt lvĩes ad vſũ

rationis.hoc aũt faciunt tripliciter.ſ.pᷣſeruan

oa malo.reuocando a vicio excitando etiaʒ
ꝓmouendo in bonũ. Quantũ ad pꝛimuʒ

et lvĩes et demones querunt lvibus. inferre
nocumenta tpᷣalis ſed angelj boni impediunt

vnde et angelus ſanctus qui pᷣibat populum
dei tranſeuntẽ ꝑ mare rubrum.poſuit ſe retro

poſt totum pplłm ne egiptij poſſent eos contin
gere et nocere Exo.xiiij. Et angeli duriſſime

verberauerunt heliodoꝝ. qui volebat expolia
re templũ dñi depoſitis.ij.Oachabeoꝛuz. iij.
Nidit etiã Ao.alterũ angelũ aſcendẽteʒ ab
oꝛtu ſolis htẽ ſignũ dei viui.qui clamauit q
tuoꝛ angelis.i.demonijs ꝑ quatuoꝛ ꝑtes mũ
di ne nocerent terre ⁊ mari neq; arboꝛibus ⁊
cerera. Apocal.vij. Pꝛeſeruant multomagis
a malo culpe bmineſmultipliciter vel inmit
tendo tribulatões ⁊ alia inpedimenta.łtollẽ
do malas fantaſias vicioꝛũ ⁊ inſtigãdo ad re⸗
ſi ſendũ temptatõibus timoꝛe vel amoꝛe. ſic
in figuram legimusde angelo qui apparuit ba
laam cum gladio euaginato terrens eũ ne ma

ledicerʒ populo deivt intẽdebat. Numer:.xxij

ca. Ylgar ancilla ſare ei ſe rebellanti ſignante
ſenſualitatẽ rõi ꝑ ↄcupiſcẽrias nolenti ſubija
quã angel rephendit ⁊ ſuaſit illi ſubiſci. oſt?
dens fructũ ↄſeq̃ndũ. Geñ.xvi. Et de archã
gelo michaele altricãte cñũ dyabolo de coꝛpoꝛe
moyſi ne inueneretura iudeis. vt per ipſum
idolatrarent. G nõ pmiſit archãgel vt aufer/
ret illiſoccaſionẽ ilꝰſuꝑſtirõis. Scõo angel⸗
ꝑ ſui cuſtodiã reuocata ſnalo ↄmiſſo nõ qͥdeʒ

cogẽdo vel infundẽdo gram. ſed inſtigãdo ĩte

rius ⁊ ꝑſuadẽdo ad pnñiam ⁊ aliqñ ꝑ aliquam
tribulatõʒ ſic cũ apparuit dauid ꝑcutieng sla
dio peſtis populũ.qð vidẽs ↄpunctꝰ 2feſſus ẽ
pcetm̃ ſuũ dicẽs. Ego ſuʒq peccauit ⁊c.ij. Re.
vlti. vel cũ ſuggerit menti peccatoꝛis bonas re
pᷣſentatões vtaↄſideret ſuã ingratitudinẽ erga

deũ ⁊ ſuã malitiã ⁊ dei Hficia. vt inducat ad
Aili.ij.ꝙ angelo dñi appa⸗

ↄtritõʒ. vt legif ui ap
rente ⁊repᷣhendente ppłm iſrł de ſua pᷣuarica⸗

tõe recolẽda bñficia a deo eis oceſſa. eleuaue⸗
rũt vocẽ ⁊ fleuerẽt. Suadẽteẽ ad ↄfeſſonem

ſerxtum

△
ſciens neceſſitatẽ ⁊ vtilitatẽ eius in t figura;ꝰ
hr Iſa.vi. ꝙ ſeraphĩ angel* purgauit labia
Iſa.ꝰ.eEcce mundaui labia tua.ſ.inducẽdo
vt bñ.ſ.ↄ fitereris.⁊ ſet᷑.auferef᷑ a te iniq̊tas

tua Sʒ ãgelꝰfint qͥ dixit in ꝑſõa dñi ade poſt

petm̃.ldã vbi es vt ↄfiteref pctm̃ ſuũ.gen.iij
Demũ induẽ ad ſatiſfactõʒ. in q̃ pᷣcipnũ ẽ vi
tare occaſiões peccatoꝝ.ne recidiuetvbi è ma
gna difficultas pᷣcipue facta habituatõe. vnde
⁊ quaſi ꝑ qndã violentiã oʒ ꝓcedere ſibipᷣi qdʒ
figuratũ extitit Geñ.xix.in eductõe q̃ſi violẽ/
ta ſacta de loth ab angelis a ſodomis vbiha⸗
bitabat.⁊ dictũ eſt ei ꝙ nõ ſtaret ibi oẽmcirca
regionẽ nec retro aſpiceret.ſic inſtigat angelꝰ
penitentẽ ꝙ pẽta deſerat cũ occaſionib ⁊ non
recidiuet. O ſi peccatoꝛ maneat obſtinat?⁊ ñ
aſſentit bonis inſtiga tõibo angeli nõ tñ ange⸗
luse v? toto dimittit cuſtodiã quin adhuc ĩ mł
tis iuuet eñ.ſed ſᷣm quid.i.ꝑmittit eũ cadere
in aliqd malũ culpe vel pene nõ impediẽdoân
cadat ſᷣm oꝛdinẽ diuinoꝝ iuditioꝛuʒ⁊ ſᷣm hoe
ðꝛ hiere.h.in ꝑſona angeloꝝ.Curaum babi
lonẽ ⁊ nõ eſt curata.dimitamꝰ g.eã.i.aĩaʒ ⁊c
modo dicto.Certio ꝑ cuſtochã angeli qͥs ꝓ⸗
mouetur in bono.⁊ hoc ↄfoꝛtando in tribula⸗
tõibo magnis. In emus exemplũ xpᷣo ibu in

agone poſito oꝛanti apparuit angelus de celo

ↄfoꝛtans eũ Quc̃.xxij.Del pigritiã ⁊ tepidi⸗
tatem excitando.vñ ʒacha.iiij.ðꝛ.Angelꝰdñi
excitauit me q̃ſi vĩem qè excitat a ſomno. Et
ad effectũ terrenoꝝ ↄtemnẽdũ.in cꝰ figurã an
gelus armatus qͥ apparint Joſue in cã hie
richo in adiutoꝛiñ ſuũ dixit er Solue calciamẽ
tũ de pedibo tuis.i.affectus a terrenis remoue
Joſue.v.c. Nel etia reuelando ei diuina mi
ſteria aut agenda. ſicẽ ioſeph apparuit angelꝰ
in ſom nis.ne dimſitteret Nariã ↄiugẽ ſuam
Oaatlei i. Et poſtea nato ꝑunſo ihu ⁊ fugeret
in egyptũ.⁊ poſtea moꝛtuo Nerodevt rediret
OIat i.ij. Reuelatões facte danieli pꝛimo⁊
ſcðo aduentũ rpᷣi fuerũt ꝑ archangelũ gabrie
lem ⁊ ꝑ ipᷣm annunciatio facta virgim gloꝛo
ſe de incarnatõe Luẽ.i.Et oẽs locutiões facte
moyſi in ꝑſona dñi fuerunt ꝑ angelũ.Et ideʒ
vr ð ðᷣm de reuelatõibo ſen locutõibo. q̃ dicun
tur facte a xpᷣo quibuſdã ſanctis mulieribo.vt
ſancte Brigite de ſuetia ſancte Dalmarie ðᷣ

anglia. ⁊ ſancte lꝛatherine de ſenis 1 hmõi.

Lerna eſt via Vii
qua quis egreditur de mundo.⁊ ſi aĩa eſt lbene
ab omnibus purgate.angeli eẽ multi aſſociãt
eam in hymnis in vitam eternã Exo.xxiij.ec⸗
ce ego mittio angelũ meũ qui cuſtodiat teãĩvia

1 inducat ĩ terrã quã ꝓmiſi patribo tuis.⁊ luẽ

.xvi. Factum eſt vox vt moꝛeretur mendie-
2 le ij)

°
$●
eet oxaretur ab angelis in ſinn abꝛahe. q̊ niůc aias ad videudũ loca penaꝑ 2 gloꝛie vt reuer GN
efſt paradiſus. Si aia cñ gra hʒ aliquid purgẽ tentes ad coꝛpa alijs manifeſtent vt in legen⸗ ebris
dum angelus aſſociat eam ad purgatoꝛia ⁊1 2 va leati Pieromm. ſeterg⸗
foꝛtat eã ad panentiã. a cũ congrui oꝛat deñ „„⸗ .˖ —ũů =èðUM vanten
pꝛo ea vel ſuſragia facta ꝓ ea repñtat mõ pꝛe De patriarchis ⁊ pꝓphetis qũoxpᷣm figurarũt etpreopi
dicto vt poſſit adaptari iliud Vob. xxxiij.ſi fu et de Yohanne baptiſta ⁊ ↄmendatiõe ems. ſosteneh⸗
etit augellisloquena pao eo vrangruget po Capitulũ. vij. lninnt
mMinis equntatẽ miſerebitur eius.ſ.deꝰ ⁊ pur „ S 4. ts
gata ab angelis pᷣſentatur deo. Angelus enaz Ara I lncernaʒ (cxi gerne
poꝛtans abacuch cuʒ pꝛandio ad Danielem ſio meo.inimicos eius induã con⸗ 4 tban
clauſum in carcere leonũ dañ.xiiij. ſigmifitrr fuſione pſalmo.cxxxi. DPidit YJoã/⸗ e ecc
inſtigantẽ vminẽ ad faciendũ ſuſragia moꝛ nes m apocahpſi ſua vigintiquatuoꝛ ſemoꝛes *
tuoꝛũ quaſi pranciũ poꝛtando confoꝛtans icar in eccleſia triũ phanti circa hronũ deiet agm nint er
ceratos in purgatoꝛ io. Si aũt egredit aia cu, qui coꝛonas ſuas de capite deponebãt añ thro ic
moꝛtali. rapiunt eũ demnones ⁊ ducunt eazad nũ tei adoꝛantes ⁊ laudates den. HNi nõ imeſ ign iͤe
infernũ cũ multis ↄtumelis ⁊ toꝛmentꝭ ⁊ v nto intellisi pñt pamiarche ⁊ ꝓphete veter te D D
Wrificari illud Iiaie. xxnij. angeli pacꝭ amaa ſtament. qin luſm arunt eccleſia woctrinis 1 er ſun
ge ſebunt. dimutentes eà demombp. Dbi emplis. 1 nuc coꝛonati triũphant in celo a ðo maſn
iñ ſuendũ ꝙ cũ ðꝛ angelus wolere de peccatis xotũ qð meriti ſint ⁊ gloꝛie eſt in eis recogno K nu
Wl penis hoim. ocutio eſt impꝛopꝛia. Nã nõ ſcentes.a hoc eſt coronaa wrnereſSiqraeeg genn
ſunt in eis pamiones ſed coloꝛ ⁊ gaudiũ in ei xij.ſunt ꝓphete minores.quatuoꝛ: maioꝛes.ſ. wüͤner
lunt ſimplices actus voluntatis. Et hominez hieremias. Iſaias. eʒechiel. ⁊ daniel. quint ln
quidẽ in vniuerſali ↄſideratũ ſᷣin natur vel? erit obgentnieſAumcz untpatriarche ma ſer n
lent nõ damnari.⁊ ðꝛ woloꝛ in eis.ſed ↄſide gis nomimnati eos tᷣe pᷣcedentes oe abꝛa⸗ ceut
ratis circũſtantijs hoĩs.puta peccatis ↄ:niſſis ham. Aſaac.iacob ⁊ ioſeph. Dauid q̊ʒ ꝓppe banun
volunt ipᷣm puniri ⁊ de relinqui ᷣm ꝙ exigir ram a patriarchã noĩat Petꝛus apls in actibo lpſin
oꝛdo viuine iuſtine cui ſe ↄfoꝛmãt. Notã⸗ aplox. ſic ſunt. xxiij. Ooyſes legi atoꝛ ꝓph n ll
Cum etiã ꝙ q;uis circa iſiã cuſtodiã angeloꝝꝛ ſummus ⁊ dux populi primus/ , guheun
gliqñ videatur eſſe diſcoꝛdia ex his que habẽ ti vteris teſtamenti fuerunt lucerne ſeu ſtel⸗ Metlclt
tur dan. x.ſ. ꝙ pꝛinceps pſarũ reſiſtebat ange le pateañ rpᷣm. Nam lucernã eſſe legẽ ðt Sa ſcruntryn
lo gabꝛieli ad iberatoʒ populi iſrahel pꝛocurã lomon puer. vi. .ucerna eſt ler. ⁊1 mandatuʒ kapeene
dam.tñ ſᷣm rei veritatẽ nulla eſt orietasvt di luxſet ꝓxhetias eſſe lucernas aperie inſinuat merele
vit gꝛeg.in.xvij.moꝛa. tracrãs illud qui ſacit pꝛinceps apłoꝝ.di.habetis ꝓpheticũ ſmoneʒ ſcnamdde
concoꝛdã in ſublimibo. Sed ad loc intelligen cũ bene facietis attendentes tanq; lucernei ca Engnen
di aduertere oʒ ᷣm tlv. in pꝛima parte.q.cxiij haginoſo loco.⁊ ps. Lucerna pedibo meis ver⸗ Nnſonean
diuina iuſtitia circa diuerla regna ⁊ diuer/ bum. ſ. in lege ⁊ ꝓphens ſcriptũ ſazrctho, lewleer
ſos hvmines varia ꝑ angelos exerceaf᷑. In ſu nes bap.⁊ ꝓpheta ⁊ pr̃iarcha ſpnᷣalis axoſto⸗ etavc
is ant actõibo angeh ſ̃m dei ſniam reguſantur To:ũ. ferinmus legis. ꝓpherarũ. qꝛ lex 2 2o oreſu
Lontingit aũt ꝙ in diuerſis regnis⁊ in diuer phete vſq; ad iohannẽ ſcribit᷑ mathei.ri.Mo huümmtien
iis lvminibo qrna merita vl dementa inueni minatur a xpᷣo lucerna io.v. ſ. Yohaãnes erar MnIls
unuur. vt vnus alten ſube atur wl p:eſeratur lucerna ardens erlncene Pi dDicunt ſtelle Permanent
AQuid aũñt ſuꝑ lvc hẽat o:do diuine ſapie cog ſc; patres vteris teſtamenti Dañ.xij. quiad noentefig
noſcere non pñt niſi qo reuelante.vñ neceſſe iuſtitiam erudiũt plurimos quaſi ſtelle in per 3 ieſtonemn
hñt ſuꝑ his diuinã ↄſulere voluntatẽ ⁊ ſapiaʒ petuas eternuates. Et eadẽ rõe. Nam vſus Beß ii
ſic igiur de zorijs meritis ⁊ ſibi repugnannbo lucerne cõiter eſt de noctelet ſſielle de nocteil/ ſus eſtnee
confidunt voluntatemn. reſiſtere adinuicẽre- lummant. Mam ſuperuemente maiori luce lunopnun
feruntur. nõ qꝛ ſint Zrie eoꝛũ volũtates cum nec apparent nec lucernis vtimur. Cempus mmopene
in loc oẽs ↄtcoꝛdent ꝙ dei ſnĩa impleat.ſed qꝛ vtu veteris teſtamenn ſuit tanq; nox pꝛop ſruandi
. ea de quibo conſulunt ſunt repugnaͤtia. Item ter tenebꝛes erroꝛũ et ignoꝛ antie ventatꝭ.ne Munbase
pbſt mortẽ in pluribo hiſtoꝛis epiturangeloſ ergo omnino remaneret obſcura eccleſia glo⸗ nns:
bunos certamen diſputatõis habuine cuʒ ãäge roſus deus in firmamęnto ceh.i.eccleſieſfecit GAuanra
lis malis ſuꝑ ſnĩa alc'aĩe egreſſe a coꝛpe ð ſa oꝛiri diuerſas ſtellas dMierſis tpᷣibo qui curſũ ſneni
lute euis vel danatõe ſempꝑ iñ angeli pualue/ ſuum perficerent ſuꝑ nr̃nooꝛiʒontẽ.xt ſiẽ mũ⸗ dieeſ
munt. vt pʒ in legenda fauſti epiqua deſcribit dum iiluſtrarent. et de agendis et de myſterjf/ dnsn
lbeda valde deuota. Et halxs in legendis ſanc credendis ſuis eremplis et wctrinigeni5 erfiisn
toꝛũ ante feſtij angeloꝝ Alij aũt anseli ducũt vt lucifer apparuit Yo. bap. qin pᷣcedit oꝛtuI (d
£

mg

Weelanie,
Noannnd

Uhhron iden

Enſerii

ndi hiiin
eſüen

phentnct .

neeſtnanen
ameon
Wlinaier

VBln.

d Dawz
neg n
in Miſ
mmhrmekelte
michekted
cteramenee
nes eni
Mräfm
mini
MAae

ini Al
N
Ftenienen

Punhiil

tenebꝛis vidit lucem magnam. Aſa. ix. c.qui ſeplenles paſſonẽ xpᷣi.benedictõʒ eternam
co dé.

gcles inualida nntis hũane ad ſolẽ iuſtine parentes ⁊ wmũ ꝓpꝛiam. ODemũ fihũ vmge
xp̃m ⁊ octemnã eis lucidiſſimã ſuſcipienda, nmitum in ſacrificiũ offerens Beñ.xxij/l⸗aic vi
Et per hanc lucem ſtellarũ ⁊ lucernarũ inimi chi dicit xpᷣs ⁊ gauiſus eſt.ſ.noticia ſibi data ĩ
ci rpᷣi ⁊ eccleſie induuntur ↄfuſione de ſuis er myſterio trinitati ncarnatõis. qñ. ſ.manẽs
roꝛibus ⁊ vitis que oĩa ↄuincunt᷑ ⁊ arguũt vo ad ilicem mambre tribus ſibi apprẽtibo tres

Eapitliů Wü.

ſolis. Mamn poſt cũ wopulus eeli ambulabat ĩ entes. ſ. natio gr coꝛũ ⁊ latino,ũ in reuerẽtia

libet ergo illoꝛum vt ſtella ⁊ liceriſa fuit para conſequũtur qntũ ad ↄuerſos ad fidẽ: vt exu
teꝰante xpᷣm. Nam oculi& egtiſ odioſa eſt lur nit aug.rxviij.de cnn.deideinde lucerna ⁊ ſtel

et pꝛecipue cum eſt magna et reuerberat ocu/ la ſplendida in celo eccleſie oꝛtus eſt abꝛalã
los tenebꝛis aſſuetos. ſed pꝛecedentibo ꝑuis quimundũ cocuit integram ⁊ perfectã obedi

luminiin lucernarũ vel ſtellarum pparata eſt entiam ad vnã dñi vocẽ relinquens patriam

ctrina ⁊ exemplis ↄuerſatõis eoꝝ. Oñ ⁊ ð io vidit ⁊ vnuʒ adoꝛauitquibus ſara tria ſata ſi

hanne baptiſta vltima ſtella dirit dus. Oga mile vcoxit. ⁊ vitulũ ſaginatum ab eis come
lach. iij. Ecce ego mitto angelũ men qui pᷣpa ſta Beñ. xvii Mam et ſi tres ꝑſone ſunt in
rabit ⁊c. Ne igitur nox veteris teſtamenn. qᷓ Oiminis. vnus tamen deus tm̃ colenduſ eſt in

iam pꝛeceſſit reinaneret οſcura viatoꝛibo ſed xpᷣo. Inſupꝑ etſi tres ſubſtancie varie ſunt. ſcz

aliquod lumen adeſſet cuius illuſtratõe ope/ ceitas.aĩa ⁊ caro. vna tñ tm̃ perſona eſt criſt?ꝰ
rari virtuoſe valerent.⁊ noticiã fidei ꝑciperẽét a nobis adoranduſ Sara eccleſia.ſ. tria ſa
te ſalute conſequenda perxpᷣm in celo eccleſie ta ſimile decocta offert comedẽda.q;ꝛ homies

apparuerũt. vt ſydera ⁊ lucerna pꝛefati priar? xæ tribo mundi ꝑtibus aſia affrica: europa ad

che ⁊ pphete diuerſis tempoꝛibo. Hoꝛum figdem ↄuerſos ⁊ a ſimilia vicioꝛi mundatos
pꝛimus pf oim fuit adam.qui mundũ in no igne dilectõis decoctos offert rpᷣo incoꝛpãoſ
centia illuſtrauit ante lapſum in paradiſo ſed gloꝛia vitulũ.ſ.exinde quotidie offert in ſacra
wſt lapſum penitentia. Nam vt dicitur ſapiẽ mento altaris ab eo ſuſepiendũ/Abꝛahe opti
tie. x. Eduxit illum deus a delicto ſuo.ſ.per pe mus filius Iſach manſuetudine mundum
nitentiam. qui ⁊ wꝛmiens ex eo qð de latere radiauit.qui nõ retinens ſed ſpontane a pr̃e
eius er coſta foꝛmata eſt vroꝛ. Beñ.iũ.Eccłia pmiſit ſe lęgari ⁊ ad victimam erponi.⁊ in iu
figurauit xpᷣm de cuius latere wꝛmientꝭ ĩ cru rias allopiiloꝛũ circa pueros eqnimirer tulit ² — „
ce ſopoꝛe moꝛtis foꝛmata eſt vxoꝛ eccleſia nã BGeñ.xxij.⁊.xxiij.qui xpCjʒ egregie figurauit ob

lancea vulnerato exiuit ſanguis ⁊ aqᷓ YSo.xix latus eſt em quia ipᷣe voluit quaſi agnus mã
ſignantia baptiſmum ⁊ euchariſtiam quo ad ſuetus qin poꝛtatur ad victimã. pre permittẽ
ſanguinem quibo ſacr̃is baptiſmo pᷣcepto et te ſeutiã iudeoꝛũ contra ipᷣm.qin tñ in deitate
paſſione crecita vvĩes efficiuntux ſideleqpꝛo ſua moꝛtuus nõ eſt ſed aries qui coꝛnua habe

oſſe coſte.ex qua facta eſt muher in adam poſi bat in ſpinis.i.hũanitas eius ſpinꝭ coꝛonara
ta eſt caro qꝛ vnde eccleſia facta eſt foꝛtis..er O quanta pꝛudentia Yacob mundũ in ſu

paſſione inde xpᷣs quaſi in firmatus eſt oſteſa is oꝑibus illumiauit. heſperus ⁊ lucifer non
infirmitate moꝛtalitatis/Sed aleſſiſũs eius eſt ita clarus. hic ⁊ primogeniture mra ſibia

decentius vt ſtella oꝛta eſt ad pꝛebendum lum deo cõceſſa veratuga frarre lentis edulio pꝛu
permanentis innocentie qui 1 xpᷣm agnuʒ in denter redemit. Gpe ↄſilio matris a deoo edoc
nocentẽ figurauitoceſum ppter inuidiãa fra te piam fraudem ꝓ benedictõe vlnma er iure

tre ſuo.i.populo iudeoꝛũ vᷣquoꝛũ genere erat obrtinenda erga patrẽ ↄmiſit. Geñ.xxvij.c/eĩ
Geñ.iiij/ t ſtella micans ſplendoꝛe fidei vi pꝛudentius furentẽ fratꝛẽ ⁊ minas eius ad re

4

ſus eſt noe patriarcha.Qui &ι credens in di mota accedens ehnan el rcuuentus a la

luuio pnunciato ꝑ centũ annoſin añ/archam ban pluries manus eius e adens.cũ familia
miri operis ad mandatũ dñi ſabꝛicauit ad ſe ſua tota. Et magna ſubſtantia reconciliaro
pſeruandũ cũ familia ⁊ cunctis generibuſani geꝛmano ꝑ manus eius ad ꝓpꝛia remeauit.

mannbus ab aquis diluuij ꝑditõis. Beñ. vi /Hic rpᷣm ſigmificat.qin trãſito ioꝛdane.morta

Signans ⁊ in archa eccleſi extra quã nul litatꝭ ĩ bacło cruc pauꝑ dimiſſa wmo patria
ſaluatur a dilauio ꝓditõisſãc ec ðñin iheſu; demũ cũ duabus ciuamis angeloꝛũ.ſ.⁊ aiaꝛuʒ
in ſua ebꝛiatõe. Nam ex amhoꝛe fructus ſalu/ ad celũ aſcendit. Nam ꝙ benedictiõz ipᷣe mi

tis vinee ſue hũgne.?. nature qꝛ extaſiz paſi noꝛ a patꝛe accepeꝛit. ſignificat in coꝛꝑe criſti

nudus in cruceoſtenſus eſt.quẽ deridẽs vnuſ miſtico.ꝙ repꝛobato ꝓpteꝛ ꝑfidiã wopulo he
erx filijs ſuis.ſ.cham.i.populuſaudeoꝝ maledi bꝛzeoꝛũ.qui pꝛimo genitus vei ðꝛ. lenedicriõ
ctionem perfidie temperalus ſeruituris icurrit gre ⁊ gloꝛię recepit populus gentilis.mioꝛ cõ
Aßono Seina lap er ex reuerentia cooperi uerſus ad fidem vt dimittamus de ſchala vi

le le iij

E 2 —— —

WrrS

glig
abſtinendo ꝓ iuditiaria p̃cepta irregulariter

„
ſa ab eo.que ſignificat myſteriũ incarnatõis.

Stella rutilans oꝛta ex Nacob. fuit priax/
cha Yoſeph.qui munduʒ clarificauit virtute
caſtiatis.exponens ſe moꝛti magis q; adul⸗
rio aſſentire vt patet Deñ.xxxix.cſrpᷣin multi
pliciter figurãs.qꝛ exoſus.ſ.a fratribo cuʒ ac
cuſaret.puta crimina eop.i.repᷣhenderet.eta
fratribus traditus in manus gentũ. Juda exr
fratribus ſuggerente venditõʒ ſicut iudas ꝓ⸗
ditoꝛ. demnũ qꝛ aſſentire noluic ſynagoge appe
tenti copulã eius.i.ꝙ ſe ↄiungeret monbbeo
rum ⁊ ↄfoꝛmaret vt purus hõ accuſatꝰð adul
terio.ꝙ ſibi.ſ.aſcripſiſſet deitatẽ vi ſibi vnitaz
traditus eſt in carcerẽ inferni per moꝛtẽ.ſʒp
modũ tonſo capite.i.amotis defectib moꝛta
litatis.indutus veſte gloꝛie oſtendens ſapiẽ/
ciam ſuã dictus eſt ſaluato:ꝛ mundi rege pha
raonei. deo ſic oꝛdinantę.vt in noie eius oẽ
genu flectat celeſtiũ ſe eſvüſenſui fru
mentoꝛũ ſanctatũ coctrinarũ ꝑ aplłos tempo
xe ſamis verbi dei.⁊ ſic in fine mundi recogno
ſcent udei ↄuerſi ad veſpam famen patiẽtes
writana ſe funſſe fratrẽ ſuũ ſed ſaluatoꝛẽ mũ
di nõ infirmũ ⁊ annihilatũ vt intenderũt.
Qucerna eſt ſtella maxĩa fuit moyſes mariu⸗
ꝓpheta ⁊ priarcha pꝛimus duy populi.iuſtiti
am mundo tradidit ꝑ legẽ ſibi a deo traditaʒ.

imo qð ſibi eſt dehiiũ ab offenfionibo

Aetange exhibere debitũ cultũ p ceremoni
r

miſc ðiam cũ ſeuernate miſcendo/ſſeuere ĩdo⸗
latras ꝓſternendoſſuas iniurigs clemẽter re
mittendo figurã tenuit pᷣi ſeſũ.qui occulta⸗
tus eſtvt moyſes in ſua in fantia in egyptum

ne occideretur a rege nõ pharaone.ſed ab he

rodeſGaagnus immo hõ factug miraculamł

aa fecit/Agnũ paſchalẽ comedendũ in ſaqmẽ

to inſtituit.⁊ ſpᷣe comedit vtrũq; figurã ⁊ fguj
ratum/ Se intrauit baptriſmũ.ſ. cũ ſuis fi⸗
delibo quoꝛũ eſt ductoꝛ ſlegẽ enangeliuz vedit
Yeſu nauefoꝛtis in bello.vt ſtella ad foꝛnitu⸗
dinem perſeueranter halend mundo illuxit

Tmurmiranib exploratoꝛibo ſpewiriſiter 3

Qixit.cũ hvſtibo bellans victoꝛiã obtinuit.⁊ ter

tam pꝛomimſionis ſuis pꝛomiſit. als dimiſit.

ignans nomie niim leſum ac etiã regẽ.naʒ
ſcribis ⁊ phariſeis reſtitit.de mones lvſies foꝛ

tiſſimos ꝓſtraut. terrã ꝓmiſſioms ſuꝑnaʒ

intrans pꝛemia varia ſujs diſtnuibuit. AQuis
vnq; tanta ranentia ſvĩes echficaint. vt iob
gentihis w re ſtella radioſa.nas amiſſa ſubſta/

tia maxima oꝛbato (aterua filioꝛum. vlceribo

lacerato nõ remanſit niſivxoꝛ ad expꝛobãduʒ
bona oꝑa ſua.vlimci ⁊ ſi venerũt ad cõſolidã⸗
dum eũ ad detrahendũ ⁊ arguendũ eum ð iw
criſi proꝛuperũt.vt pʒ in tex/ſed ꝓ interptati

Titulus xrri.

one nominisps eſt n olẽs. qui wloꝛes no

ſtros ipᷣe poꝛtauit ⁊ ipᷣe oĩa patienniſime tuli
vterq; dicens. Sit nomẽ dñi bñdictum. vt di
mittamus qð alt. Ckedo ꝙ redemptoꝛ meus
viuit ⁊c.e paſſione ⁊ reſurrectõe tacite pple·
tans. Daiund dilectõz dei 2 pximi lumine
ſue ↄuerſatõis vĩbo demonſtrauit. Nã erga
deum deuotiſſimus ↄtemplętõi frequenterin
ſiſtebat.vt pʒ in pſalmis. Ope cantoꝛes intẽ
lo inſtituit ⁊ hebdomadatios ad officianduʒ

7 coꝛã archa dei ex feruoꝛe nud ſaltauitepꝛo
⁊imi dilectõe ita flagrauit.vt ꝓ inimico pſf

mo ſaule. cui multa bñficia ↄiulerat moꝛo

fleuerit. ieiunaueritoccidentẽ occidi manda, e
ꝓſequentẽ hr̃et in manibuſ /

nũch leſit / dnm niin ſpe ſignaint qun golian.

dys bo ũ cum eo in deſerto bellando trib lapi

dibuſnſeripture auẽte denicit ſed poſtea ĩ cru
ce ſua gladio ꝓpꝛio.ſ.malitie goliath dyabo/
li interimit. Nam dyabolus malitia ſua ĩidux

it iudeos ad xpᷣm occidendũ exiſtimansſe eeſ.·

et alios in inferno detenturũ.ſed ꝑ hanc mali
ciam innocenter oceiſus eum occidit.et vires
ſuas pꝛoſtrauit.⁊ ppłm dei de oppꝛobꝛio illiuſ
liberauit. Pꝛopheteq; ceteri.vt Iſaias hie
remias.eʒechiel.dãiel cñ alus tanq; ſtelleer
Inplo ſue ↄuerſatõis ſancte mundũ illuſtra⸗
runt paſſionibo ſuis.quas pꝛimiſtres ꝓ repꝛe⸗
lenſione vicioꝛum et pꝛedicatione veritat p⸗
tuleruntxpᷣi paſſionẽ pᷣſignantes.⁊ aperta te⸗
ſtimõia de in carnatõe ⁊ paſſione reddiderũt
Nam Iſa. de incarnatõe. c. vij. ait. Ecte go
concipiet ⁊ pariet fi.⁊vo.nomen eius emanu
el. quod OJatheus euangeliſta interpꝛetat᷑.c.
i.nobiſcum deus.ſed de natiuitate eius ⁊ nõj
nibo inſinuantiba magnitudinẽ eius.c.ix.ĩqᷣt
Paruulus natus eſt nobis ⁊ filius datus eſt

nobis ⁊c. De paſſione eius ita aꝑte loquit p5

cipue in. c.hij.per totum.vt videaturtanquꝗ
euangeliſia hyſtoꝛiaʒ texere magis q; futura
pꝛedicere/Hieremias q;ʒ.c.xxxi. Nouum ſa
ciet dñs ſuper terram. femina circundabit vij
ru:m. Eʒechi.in xliiij.c.de poꝛta in templo oni
clauſa.ꝑ quã vlr non pertranſit ſed dñ de ꝰn
gredieturper eam.⁊ clauſa erit napin
lel tempus pᷣm pᷣfixit future incarnatioms in
lxx.hebdomadis annoꝛum a tempoꝛe licentie
date a (yro rege perſarum. de reechficatõeci
uitatis hieruſalem et moꝛtem eius ac deſtruc
tionem hieruſalem factã per Cytuʒ ⁊ Deſpa
ſionum.vt patet damielie ix.c mnes pa
trigrche et pphete noſt ſoli octẽ mundiil-
luſtrarunt vite ſanctimonid:⁊ ſolẽ xpᷣm oꝛitu
rum pꝛenũciuerunt verbie ⁊ figuris/ſed enigz
eccleſiã triumphantẽ credentes.⁊ ad eã anbe
lantes nobis eam oſtenderunt. Confitentes

uonoe

Muusſol

nnnluuſun

(ſcſeeffi
Peſtenliin

teprisl
ninolack
cementa.
tetnatos
hupnſta.
ritgo?⸗
igen fein⸗/
οα+
Oriwyn.
ſo nchene
gtöefmmor
Annregnoce
Miaregnoe
dtenn.
Pelſan ſ
elen
moiozindi⸗

„ ECtitcnc
uummo,

ſlohenne.
Altenmeraria

lt ber inſt
kanſcenan
elligitur
manigeſo
ongrait io
Aonhum
Worlbt
ſbſichit ſe
Meconſtar
Kahuipner
ONeunio

b. In

Mire
10
i dl

drmin
ien
Namnt

i
Nphmnen

Nare

Kukinm
Mnnnd
Knmnn
Aorde
tſtrkic
älmiüin
fminni,
idenn
nAt/N
mnza;

lisnite

emibi
nlesr
Koneman
i te

wNere

iainenz,
Ata

nidnei

BRe
ninre
sdn

2

uctonctdtn
anrenpe,
Virlrid
u
rirmen
R

. Lapitulũ

eñĩ qe hoſpites ſunt ⁊ pegrini ⸗ terrã. in eo
ꝙ habitabant in talernaculis Rg

p habt ber is Agnificãt ſe pa
