ge accipitur.etiaʒ ꝓ plebania ſub ſe hñte ca/

pellanias. in aua ſunt ſacerdotes. h quos po
terit ſuppleri vt dictum eſt. hee pe. Atem ſi ad
ecdleſiã parochialẽ pñtetur.q̃ͥ nõ ẽin ſacris.
dũ alias ſit idoneus.⁊ voſſit infra tpᷣus ſtatu
tum oꝛdinari admittẽdus ẽ.extra de inſti.c.ſi
is.lib.vi. ⁊ tñ ſ. Jo.an.talis nõ pᷣſentatus
nõ poſſet in tali eccleſia inſtitui.extra de eta.⁊
quali.c.pꝛeterea. niſi diſpenſatiue vt ibi.
De collatione be §.V.
neficioꝝ.ſ.infra quod temoꝰ veler cõferri bñ
ficiũ vacãs. Mota ⸗ eccleſiaſtica bñ ficia ſeu
eccleſie.ſeu q̃libet officia nõ debẽt vacare vl⸗
tra ſex menſes.alioq̊n ſi collatio ꝑrinebitad
ep̃ᷣm. deuoluitur ao capłm.a ecõlierſo.⁊ ſi fu
erit negligens per alios ſex mẽſes deuoluitur
ad metropolitanũ.⁊ poſtea ad papã.ex᷑ de cõ
ceſ.pᷣben.c.nulla.⁊ intelligas ſolum pꝛoilla
vite er de ſup.neg.pᷣla.c.ficut nobis.Et ſi qͥs
p̃dictoꝝ elapſo tem pe cõferat.nõ valet.ex de
ſup.ne.pᷣla.c.ſi.⁊ incipit currere pᷣdictuʒ tẽpꝰ.
non a tpe vacationis.ſed a tꝑe noticie.ertra
de cõceſ. p̈ben. c.qꝛ diuerſitatẽ.⁊ de dictis ſex
mẽſibo ſubtralyit᷑ ipᷣs ſuſpẽſionĩs ⁊ ꝑpegrina⸗
tõnis.⁊ req̃rirur ꝙp ſuã culpã diſtulerit vel
negligentiã. Secus ſi ꝑ impotentiã iuris vel
facti etiã ex culpa cõtingentẽ. niſi fuiſſet ne/
gligẽs in perendo abſolutõem.vt in.d.ca.qꝛ
diuerſitatẽ Et ſi talia eẽnt officia ⁊ admini⸗
ſtratõnes.quoꝝ collatio ad resulares ptine
ret.⁊ ipſi negligerẽt. dioceſani pꝛouidere de
bent. nõ obſtãte ſi ipᷣi regulares exempti fue⸗
rũt.vt de ſup.ne.p̃ᷣl.ꝙ regulares in dle.poꝛro
ſi fuerit eccleſia cathedꝛalis vel regularis. ha⸗
bebũt electoꝛes ſolũ tres mẽſes. infra quos
ſi iuſto impedimẽto ceſſante electio nõ fue/
rit celebꝛata. eligẽdi poteſtas ad pꝛoximioꝛẽ
ſuꝑgioꝛẽ deuoluitur. extra de elec.c.ne pꝛo de
fectu.⁊ intellige cũ als cõditionibo nunc di
ctis. Item nota ꝙ qͥ haber cõferre bñficia
vacãtia ſ.pꝛima exceptõne ſecũdi.ſed cuʒ qͥs
recipit ſecũdũ bñficiũ curatuʒ.vacat pꝛinũ.
vt dicetur infra.debet illa ↄferre infra ſer mẽ
ſes.alias poteſtas pꝛouidendi deuoluitur ad
aliñ vt ſupᷣ dictũ ẽ. Vncurrit etiam alia peng
ab alio qͥ habʒ cõferre niſi ↄferat᷑ infra diciũ
tpᷣus.videlicet ꝙ ipᷣe tenef aſſignare in vtili
tatẽ eccleſie vacãris de puentibo ſuis.nõ de
illis eccleſie ſue tantũ.qntũ atpe vacatõnis
Pceptũ fuit a quocũq; detinẽte ipᷣm.a ſi pꝛo⸗
yriũ nõ habet puniet᷑ alia pena ad arbitriũ iu

dicis. xvi. ꝗ. vi. illud. æ. xſiij. . vi.c. ſi res. vo
repetẽtur qͥ pcepitqꝛ ipſe tanqᷓ; inuaſoꝛ oĩs
fructus reſtituere tenef.

De pluralitate be g. vi

neficioꝑ vel pᷣlendaꝝ. Nota ꝙ quinq; caſus

ſunt vr dr in ſum.piſana.⁊ quaſi idem dicit

archi. xxi. q. i. cleritus. in àbo põt às abſq; di
ſpẽſatõne duas vel plures eccleſias vel pᷣbẽ
das habere. intelligitur hoc de eccleſtis nõ

hñtibo curã aĩaꝑ. ⁊ de pᷣbẽ. in diuerſis eccle⸗

ſis. Nã in eadẽ eccleſia nõ põt abſq; diſpen
ſatõne plures pᷣbẽdas hr̃e.vñ qð dĩ in pꝛio
caſu ⁊ tercio q;tum ad eccleſias curatas fieri
nõ põt ꝑ epᷣm. niſi ꝑx modũ vnionis vniẽdo

plures ecclefias.quã vnionẽ põt facere epᷣs.

vel ſimpliciter ⁊ imꝑpetuũ.vel ad vitã ei cui
cõſerũtur.de cõſenſu tñ eoꝝqui ibi hñt aliqð
ius vt patronoꝝ.⁊ qð fiat ex cã rõnabili.vtꝓ
pter tenuitatẽ. Primus eſt.qñ eccleſie ſunt
ita tenues.ꝙ neutra ſufficeret ad ſuſtẽtatio
nem. x.q.ii.vnio.extra de reli.v.qꝛ mona⸗
ſteriũ. Secũdus ẽ ſi vna pendet ex altera.ex
de eta. ⁊ quali.c.eã te.ercius ẽ ꝓptcr rarita
tem clericoxꝝ.xxi.q.i.clericus in fi. Quartus
ẽ ſi eccleſia ẽ pᷣbẽde annexa vel dignitati.in
quo caſu cñ ipᷣe teneat in maioꝛi eccleſia per
ſonaliter deſeruire. tenetur in ipſa ꝑrochiali
habere idoneũ ⁊ ꝓpetuũ vicariũ.qͥ cõ gruetẽ

habeat de illius eccleſie ꝓuentib poꝛtionẽ er

de p̃ᷣben. c. extirpãde. Auintus ſi haleat inti
tulatã ⁊ aliã cõmendatã. xxi.q.i.qua plures
Sed talis cõmẽda prochialis eccleſie nõ po

teſt fieri niſi ei qui attingit.xxv. ãnũ ⁊ ſit ſa⸗

cerdos.⁊ tali non põt cõmitti niſi vna ꝓ eui

denti neceſſitate vel vtilitate.⁊ nõ duratmſi

p ſex mẽſes.extra de elec.c.nullus.lib. vi.

Diſpenſanio ſuper . Vii.

pluralitate bñficioꝝ nõ ꝓdeſt in his caſibus
Pꝛimo videlicet añ impetrãs ſubticuit ali⸗
quod quãtũcũq; modicũ bñficiũ.qñ etiã cõ⸗
ceditur vt s duo bñficia habẽtia curã aiaꝑ
poſſit hrᷣe ſimł.intelligit æ duobo pꝛimis lx⸗
neſicis poſt cõceſſionẽ. Irem ſi mãdaturali

cui ꝓuideri qebñficio nõò obſtate ꝙ aliud ha
bear. p hoc nõ ẽ diſpẽſatũ vt habeat ãwo ſimł

—

er depᷣbẽ.c.ſi motu.li.vi. AIteʒ ſi papa motu
Mis alicui aliqð bñſiciũ obtinẽti aliud con
erat nõ hahita intẽtõe de pꝛioꝛi.nõ pꝛopter
hoc inualida ẽ gratia dũmõ ĩ lirera pꝛopꝛia
extimatur. ꝙ papa mom pꝛopꝛio concedat.
Seceus ſi ad peritionẽ alterius gratnaz facit.
extra de pᷣben.c.ſi motu pꝛopꝛio.li.vDi.

De pluralitate pꝛe ꝗ.vin.

ſoröfenke
Caſoiparad
eſgiivene⸗
ſornad.

r Löſori

ſe arniere
ſetinfhrent.

emMlicpinſe⸗
(occlteni.

ſinktenn
liisegde⸗

aronemt

Vnwoſuna
anwiwn

DAWndhes

irdei⸗

ſchecien⸗
ßbrpts
Wle ſͤ

ſis dſenure

leaeutei
uniſtiti
UIni dipmns.
itolſuici
ſd vracent
onlienedoon
Utſfegualie
ſichragine

itniii
Fepfterinch

öfnerezqrn
RNN

3

chnrcöͤſe
ſtatmien
ferlhninr
tennſirl
Guntinndr
Dletid

Nmeonc

minizütfmni⸗
mngpedni ltied
mnſuniehen iif if
1göfatiithin
mpseſgieulerin
eumaſofftenn diſtin
moeINNden
Biinnpetetgin:
4 Tmmmiogmn
maidendsnf u
öbäernen dimin
eei nniiateſen
Wie eunrn gnehif
i1 eni imi ogef
erlieſe nihinid
pie Qnmmeiblrunn
mendzinngim

õ

1

ſnmm m initit

von dittintiniſnſe
temimtüme ninmn

ſgioſperſei
corn Ettzulit
etci eßtlni
3nuuiiiiiini
ohifn dinli

imiyfhntfin

ſwme Fniniin
“

mma dindimin
mn an nia
wriilas Glnif

ð

bendar ſine cura abſq; diſpenſatione hida.
vtrũ loc ſit peccatũ moꝛtale.Rñ ad lvc Chv.
in quolibe. viij.q.vij. ꝙ oĩs queſtio in qua de
peccato moꝛtali qritur. niſi expꝛeſſe eius ve⸗
ritas habeaf. piculoſe determinaf.qꝛ erroꝛqᷓ
nõ credit᷑ eſſe moꝛtale qdð ẽ moꝛtale nõ excu

ſat a toto.licet foꝛte a tanto. Erroꝛ vero quo

creditur eẽ moꝛtale qð nõ ẽ moꝛtale.cõſcien
tiã ligat ad moꝛtale. Pꝛecipue vero piculo/
ſum ẽ vbi veritas aliqua ẽ qð etiã in hac qõ⸗
ne accidit. Cum em̃ hec qõ ptineat adtheolo⸗
gos. inquantũ depẽdet er iure diuino velna⸗
turali. ⁊ ad iuriſtas inauãtũ dependet ex iu⸗
rexoſitiuo. inueniũtur theologi tlvlogis.⁊ iu
riſte iuriſtis cõtraria ſentire. In iuretñoiui
no nõ inuenit᷑ expꝛeſſa determinata. cũ in ſa

cra ſcriptura de ea nõ fiat mentõ qᷓ;uis ad eã

er aliqͥ bo auctoꝛitatibꝰ ſcripture argumeneia
poſſent induci.q̃ tñ nõ dilucidã veritatẽoſtẽ
dunt. Cõſiderãdo eã vero ᷣm ius naturale.
ſic videt᷑ dicendũ. ꝙ actionũ hũanaꝝ multi⸗/
plexẽ differẽtia. QAuedã.n.ſunt q̃ hñt defoꝛ

mitatẽ eis in ſeꝑpabiliter annexã. vr foenica⸗

tio. adu teriũ.⁊ alia hmõi q̃ nullo mõ bñ fie/
ri pñt. Et de numero taliũ nõ ẽ hr̃e plures pᷣ
lendas.qꝛ qð ẽ de numero illoꝝ in nullo caſu
diſpẽſationem recipe põt.qð nullus dicir.q̃

dam vero ſunt actõnes q̃ d ſe ſunt indifferẽ⸗
tes ad bonũ vel ma ũ.vt leuare feſtucã de ter

ra vel alqd hmõi. inter quoꝝ nũeꝝ quidã cõ

putãt loc.ſ.hr̃e plures pᷣlbendas.dicentes ita
licitũ eẽ hĩe plures pᷣbendas.ſicuthr̃e plura
poma. Sed lvc nõ videf ven eſſe cũ hr̃e plu⸗
res pᷣbendas in ſe inoꝛdinatõem cõtineat vt

WVte. qꝛ nõ ẽ poſſibile aliquẽ in pluribo eccle/

ſiis deſeruire in qᷣb ẽ pᷣbendamis. cũ pᷣbende
videantur eẽ oꝛdinate quaſi ſtipẽdia deo ibi
miniſtrãtiũ. Seqͥ tur etiã diminutio cułeꝰdi⸗

uini. dñ vnus loco pluriuʒ cõſtimif. Seqͥtur

⁊ in quibuſdã defraudatio volũtatũ teſtatoꝝ

q́ ad loc eccleſiis talia bona cõtulerũt. vt cer
ris nũerus deo ſeruientiũ ibihaberef. Seaui
tuura inequalitas. dus vnus płibo beneficijs
habũdat.⁊ alius nec vnũ hr̃e poteſt. ⁊ multa

alia hmõi.q̃ facile ẽ cõſiderare.vñ nõ põ: cõ
tineri inter indifferẽtes actõ nes.⁊ multomi
nus inter ea que ſunt ᷣm ſe bona.vt dare ele
moſinã ⁊ hmõi. Sunt vero q̃dã alie actõnes
q̃ abſolutecõſiderate quandã defoꝛmitatem

inoꝛdinatõem impoꝛtãt.q aliqͥb circuſtan/⸗

tijs adueniẽtibo bone ef ſicintur. ſicut occide/
re lvvminẽ vel ꝑcutere.enã de ſe defoꝛmitatẽ
quandã impoꝛtãt. ſed ſi addat malefactoꝛẽ.
Pter iuſticiã delinqnteʒ cauſa diſcipline.nõ
erit pctm̃.ſed virtuoſum. Et in haxꝝ actionũ
numero videt᷑ eẽ plures pᷣbendas hr̃e.q;uis

. 1

inoꝛdinationes aliquas cõtineat. iñ pñt alie

circũſtantie ſuꝑuenire ita lvneſtãtes actũ ꝙ

adicte inoꝛdmationes totaliter euacuãtur.

vtputa.ſi ſit neceſſarium in pluribo eccleſiis
eius o bſequm aut poſſit plus ſeruire eccleſie
vel tantüdem etiã abſens q;ᷓ alius pñs.⁊ ſiꝗᷓ
galia ſint hmõi.⁊ tũc iſtis cõditõnibo cũ recia

intenttone ſupuemienbo. nõ erit petm̃.etiam

nulla diſpẽſatõne interueniente.ſi cõſideret
pm ius naturale tm.qꝛ diſpẽſatio ad ius na⸗
turale nõ ptinet. ſed ad ius poſitun. Si vero
hac intẽtione qͥs plura bñficia hẽat. vt ſit di
tioꝛ vel launus viuat. vel vr faclius ad ep̃a⸗
tum valet pmoueri in aliqᷓ eccleſia vbi pᷣben
datus cxiſtit electus. nõ tolluntur pᷣdicte de
foꝛmitates ſed augẽtur. qꝛ cũ tali intentione
enã vnũ bene fic :u hr̃e.qð null deoꝛdinatio
nẽ de ſe inpoꝛtat. ẽ ũlhcitũ. &t ſicqͥdẽ dicẽdũ
eẽt ſᷣm ius natura e.nullo iure poſitiuo ſupꝑ⸗
uemiẽte. Nic aut cetrũ ẽ ꝑ antiqua iura eſſe
Pꝓhihitũ. ratʒ etiã hincmhibitõni cõſuetudi
ne eẽ cõtrariã. mter quã q dam dicũr illa iura
eẽ abrogata. NMã ꝑ ↄtrariã cõſuetudinẽ iura
hũana abrogãtur. Quidã aũt dicũt ꝑ hãc cõ⸗
ſuetudinẽ antiquo inri non derogari eo & q⸗
dam decreralis dicit. Qulta ꝑ patientiã to⸗
lerantur. q̃ ſi fuerint in indiciũ qducra. inſti⸗
cia cogete ceſarẽtur. Et hec cõtrouerſia iuri
ſtis rehnqnda. q;'iis videat ꝓbabile ꝙ iu⸗
ra illa antiq inquãtũ cõtinẽt ius naturale. ah
rogari nõ pñ̃t ꝑ ↄtrariã cõſuetudinẽ v: pote
irrõnabile. Sed quãtũ ad hoc oõ de iure na⸗
turali cõrinet.ſolũ pñt eẽ ahrogara. pcipue ſi
diſſimulãtes hc cõ ſuetudinẽ cõtrariã. in q⸗
ru ptãte ẽ ius illud mutare.intẽdũt per hanc
diſrinulationẽ antiᷓ mra mutare. Si igitur
antiꝗᷓ iura q̃ lvc ꝓhibẽt in ſuo vigoꝛe mane⸗/
ant cõtraria cõſuefudine nõ obſtãre cerũ eſt
aliquẽ plures pᷣbendas nõ poſſe hf̃e abſq; di
ſpen ſatõne eriã ulis circũſtãrtijs ſupuemen
tibi.qᷓ p̃m ↄſideratõem juris natura is actñ
poterãt vvneſare. Si aũt antiqᷓ iura ſuntper
cõſuetudinẽ abrogata. tũc pᷣdictia circũſlan
tijs ſuꝑueniẽt ib etiã ſine ⁊ iſpẽ ſarõne licitũ
ẽ plures pᷣbendas hf̃e.ſine qͥ bo circuſtãtijs il⸗
liutũ ẽ.q;tũcũq; diſpeſatio ſupueniat.eo q;
diſpẽſatio hũaua nõ aufert ligamen iuris na
ruralis.ſed ſolũ higamẽ poſitiuũ.qð p hſem
ſtarutũ ꝑ wviem diſpẽſari p̃t. hec oia ſh. Seo
lodie vt diciũ ẽ ſupᷣ recipiẽdo ſcam pᷣlen⸗
dam. ſi ſit canonicalis vacat pꝛima. Et nota
pm tlv. ꝙ ſiqᷣs hʒ plures plenda. innitens
opi.illoꝝ ingroꝝ qͥ dicũt ſimpłr lvc eẽ licitũ.
illa opi.nõ ẽ vera. nõ ꝓpterea excuſanf a pec⸗
cato. Sed ⁊ ſi ẽ vera opi.quã ſeqͥ tur.ſ.tenere
pᷣbendã eẽ licitũ.ſi tñ ex cõtrarietate opinio⸗

Zitulus

nũ dubitat de veritate opi.quã ſequit᷑.niloilo
minus tenet plures pᷣbendas peccat moꝛta⸗
liter.qꝛ diſcrim iui moꝛtalis ſe e xponit.ſed ſi
nõ dubitat ⁊ vera ẽ eius opi.non xeccat.

. £ 4 /
Ae pluralitate pre K.ir.
bendanꝝ ſic dicit io.an.in.c.cũ iamdudũ.de p
ben. Nota pluralitatẽ p̃ᷣbendaꝝ nõ ꝓhiberi.
Hñ in iſto.c.non dicit vel pᷣlendas.ſed ateq;
pᷣbendas.qð appꝛobat generalis cõſuetudo.
Sed cõtra.lxxx.di.epᷣi.xvi.q.i.pᷣſ bireros.ſu⸗
per eo. cum nõ ignoꝛes.Sol.dicũt qͥdam ꝙ;
lvdie d iute cõi põt q̃s habere plures pᷣblen/
das. cũñ pluralitas dignitatũ bñficioꝝ cũ cu/
ra tm̃ perer hodie.inſra eo.de multa.vñ
cũ de illis ſpãlier ꝓhiletur. vider lvdie con⸗
ceſſa pluralitas pᷣlvendax. ar. ſupᷣde pᷣſumpt.
c.nonne cũ ſuis cõcoꝛ. Si.n. papa aliud dep
bendis nõ intelle xiſſer. hc idẽ de ipſis exce/
piſſet.inſra de deci.ad audientiã. cũ ſuis con
coꝛ. MHec obſtant.c.ſuꝑius in contrariũ alle
gata vel alia ſimilia. loquũtur. em̃ ſᷣm ſua tẽ
wra. ſed hodie ſecus.vel põt dici.ꝙ reſtrin⸗
gitur illud ad bñficia curã aĩarũ hñ̃tia. vel ad
alios qͥ habent nõſolũ pluralitatẽ pᷣbendarũ.
qꝛ illa nõ phibent᷑.ſed ad nimiã multitudi⸗

nem.q̃ ſonat in viciũ ⁊ am bitõnem.qꝛ hoc ꝓ

batur. vt hie ⁊ ſupꝛa eo.intantũ.Et hoc ẽ ve
rũ.niſi vtraq; reqͥ rat reſidennã.de quo dicvt

ſcripſi de cleri.nõ reſi.c.fi. YObi aũt plene po/
nit Inno. q̃ habet in ſiumma ꝙ habere plura

bñſficia nõ cutata. ⁊ q̃ de cõſuetudine vel ſta

tuto reſidentiã nõ requirũt.nõ eſt peccatum

nec cõtra iura.ſic glo.in.ca.gratia. de reſcrip.

lib. vi.ſeqͥur inno.io.an.vbi ſupᷣ.ſed hoſtiẽ.

deb iles ſunt iſte rõnes et põt ad eas facili⸗
ter rñderi. Remittit antẽ ad notata infra de
cõceſ.pᷣben.c.hteras. Obi pꝛo hac pte.ſ.ꝙ li
ceat hr̃e plures pᷣbendas vel bñficia arguit.⁊

inter alias rõnes has inducit. qꝛ nimia mul

titudo dãnabit᷑.ſi dicat eẽ moꝛtale.⁊ quiini⸗
mis emũgit ⁊c.di.iiij.deniq;. Nec iura con
traria ſunt recepta.di.iiij..leges.⁊ ꝓ coᷣſue
tudinẽ videt᷑ papa diſpẽſare q̃ſi tacite ad lxc
facit.c.de multa.goff. dicebat ꝙ ꝓ loc dictuʒ
ẽ ⁊ ſequaces nalpabẽt crimina. ⁊ ea inſana
relinqbãt.di.l.ſi qͥs diaconus.⁊ ibi tenet ho

ſtiẽ. ꝙ nullus põt plures pᷣbendas hĩ̃e in ti⸗

tulũ. ar. di. xxvi. acutius. Mec in hoc ſm euʒ
pñt diſpẽſarep̃ᷣlari.di.lxx.ſanctoꝝ.Et eſt rõ
Fm eũ.qꝛ ſinaule pᷣbẽde reqͥrũt ſingulos acxꝰ
miniſtros.⁊ tenẽtur canonici ad vxeſidẽtiã
vt aſſ ſſij ⁊ ad cõtraria põt efacili rnderi ſᷣm
eñ ꝙ loquuturer diſpẽſanioone ſuſt inẽti.vel
nott ſactũ nõ jus.ꝙ nõ ẽ cõſiderãdũ.de ele.
c.cũ cauſam.tñ ne inde tãta multitudo dam

netur. dicit ẽm poſſe diſpẽſate in plurib p̃⸗

bendis hñdis in bñficiũ nõ in timlum.&t ꝗꝙ;
pomt hãc diſpẽſationẽ facere.etiã ob pᷣroga⸗
tiuã meritoxꝑ.vt in duplicib ſit adepta.i ſim

pliebo nõ. Et ſi in diuerſis epatibo halxãril⸗
la. cõuemuũt inter ſe epiq́s ſit platus et ambo
Diſpẽſent.de ſen.e xc.c.cũ illox.Et ponat᷑ ta⸗

lis vicarius qͥ tam bñ vł melius ſeruiat ecele

ſie.ſicut ſateret canonicus.⁊ habeat ſufficiẽé⸗
tem poꝛtionẽ.inſra eo.espoſiſti.marime cũñ

talis ẽ in eccleſia cõſuetudo vel ſtatutũ factũ
ex cã.de cõſti.c.cũ omnes.hec no.lvſti.in.c.
palł.lr̃as. Pꝛo hoc dicto ſacit oð no. Ninc.
q̃ expom atq; ꝓ vel.fl. de ver. ſig. ſepe. dirẽs
hãc expoſitionẽ ꝓbari ſupꝛa cũ cenãſed Alla⸗
ber. hic dicebat ꝙ mꝗr ſuus tenebat cõtranũ
hec oĩa io.an.gof.dicit ꝙ plures pᷣbendas nõ
põt qͥs ſimul hr̃e. dũmõ vna ꝑ ie ſufficist.
alias etiã de lure cõi põt qͥs hrᷣe plures pᷣben⸗
das. vt de cleri. nõ reſi. c. cõquerẽ e.qð dictũ
recitat io.en.in.c.qꝛ nõnulli.eo.tit.
De diſpenſatione F.x.
circa bñficia curata vel nõ curata quis poſſit

diſpẽſere.nota qͥ ponit io.an.in nouel. ſuper
ca.de mu la. de pꝛcbẽ.in glo.vlti.vbi ſic dicit

ber. in. e. dudũ.a tan.bar.bꝛix.di.lxx.c.ſan⸗

ctoꝛũ. Inno.hic tenet ꝙ circa duo bñficia cu
rata dupẽſat ſolus papa. circa duo ſimplicia
diſpẽſant epᷣi.vt no.lerñ.in.c.duũ.Et enẽ

circa curatũ ⁊ ſimplex.gof.in ſum. huius ge⸗

neraliter.ꝙ circa plura bñficia diſpe ſat ſolus
papa.hic tñ in apparatu recitando opi. Yo.
eos eandẽ poteſtatẽ halbere quam olim habe
bãt dicebat pe.cõcoꝛ.opi.qꝙ in pᷣbẽdis q reqͥ
runt reſidenriã.nõ diſpenſant ep̃i cõtra eccle
ne ↄſuetudinẽ ꝓxv.q.i.q̃ ad ꝑpetuã. In his
Wro q̃ nõ aliter reqrũt reſidentiã. mſi qꝛ nõ

reſides frucius nõ pcipit in his diſpẽſat eps

in canonia. in pꝛebẽda nõ.ad hoc de apel. c.
puenit.⁊ ſic loqeur.c.ſanctoꝑ. Ja his q̃ non
aliter niſi de cõ ſuetudine reqͥunt reſidentij.
Diſpẽſat epᷣus in canonia ⁊ de pꝛebẽdis de cõ
ſti.c.cũ oẽs.hoſti.pe.de ʒa.⁊ alb.dixerũt hic.

ꝙ aut diſpẽſatiocirca bñficia duo curata.hʒ

fien/ ꝓpter euidentẽ vtilitatẽ vel vꝛgentẽ ne⸗

ceſſiatẽ eccleſie.⁊ in his caſibo pñt diſpẽſare

epᷣi.nã ſi erpreſſe diceret (õſtimutio cõtranũ.
eẽt oneroĩa eccleſiis.⁊ abicienda.de conſue.
c.i.Et foꝛtius: vinculũ dei q; homis.⁊ iñ iu
rameniũ cinꝰdeus ẽ auctoꝛ hoc caſu ſeruàduʒ

c.de his q̃ fi.a ma.par.ca.c.i.multominus cõ

ſtuiuno hũana ſeruãda eẽt.ſi hoc dicelet.Si
aũt habet fieri ob pꝛerogatiuã meritoꝝ tũc ſo
lus papa diſpẽſat.vt in iſto.ca.in fi. Fatet iñ

hoſti. ꝙ pꝛimã opi.ieruat curia.ſed ſibi non

“

uſit ti

ſelnĩ
jweug.
nind

natve nen
eiz lwnſti

ſnloſottn
1 dicttoe
ſronuca o

fadolib

ſoſeddihip⸗
ſoelutus.
gühſtisut

Deho-

nani ltifh

cn hiſ
Piniedie,
fninnonlo

güdierbif
ferüimelie

oppnialiauri

(caporochull⸗

M heens pa

Nnpwe

ſgaren ſbe

—

akaharin
Keanmin
Mnign
Gumbua
Ciebetn⸗

Mniſt

Vpthales

. Foclis
N
ſimc in
s nö dicct
(öſhtuei1
uelies⸗
ltönem
Belnorn
Mleinpei
fſſicenndi
UIInßade
fffcüwie⸗

fiicſgen

ns
kenen

lgnrcrr
Ahrnnn⸗
N
ſſſehie

—=

=

—
=

an pegdini
Fneiſnde⸗

.drbintines
le. Anöyn e
rlipütistieen
Witkaclige
1cnöntlicont
chlanene
mmnnltönmumg,
iepent oniannre,n
2rdiingomntſſen
LimkiNi
Nemmegadtokffd
rungt ntuſnnie
Ttrehm nMi Kan
mperetninbun
Napiritifnnhiktin
ngenm eind

EI

——
=

ES
—
—

—
=
=

—
=

4
1

eſtu arn amein
om gi nſtilit
inidipenintß äint
TEii riteni nien
snöeprnhorhiuff
Ptbitnihn

7

zar un ten
etuanenitintnun

CaronutThiütze
r rutdamiit.
ocnutitnunmn
mimimir iunin
einbislafkſiihn
enretttöfiſo n
hutatiictit
amitni;hentel
s Vor hollai
tirdaclͦNlon
nicttttardan

— —

N
„
4

=

=
—,—
= —

a

=

=⁰⁰
=e=

1

=☛ - =
—-

S

tin ban
as! nnles

Capituliam

placet. Et de hoc guil. in ſpe.ti. i. videnduz

reſtat.veſi.illud.ec omnia io.an.Et nota ꝙ;
iſta decretalis de multa. non dicit ſimpliciter
diſpenſandũ cus ſublimibo atis.ſed addit.
(ũ rõ poſiulat.que rõ eſt triplex ſᷣm gof.in di
ſpenſando. NHeceſſ itas. vtilitas. ⁊ euidẽs p⸗
rogatiua meritoꝑ. Et haber hic magis rõ lĩᷣa⸗
ture q; bonitatis in diſpẽſatione ohtinendg.
alias tñ lvnitas pᷣſertur lrature.diſt. xxxviij.
ſedulo io. Et pomit hic io.an. de diſpeſatione
qð dicit tlv. pꝛima ſe.dq.ix ſubdẽs.ꝙ ſi diſpẽ
ſans nuda voluũtate mouet᷑. nõ habẽs intui/
tũ ad aliqð pᷣceptoꝝ.nõ merer᷑ dici diſpenſa
tio. ſed diſſipatio. & xquo ſeqͥtur ꝙ qͥ ad deũ
nõ ẽ tutus. cũ quo diſpẽſatũ ẽ.ſix ad hoc.xi.

2

De habente perſo K.ri.

natũ vel bñſi ciũ curatũ. NHota ꝙ ſi talis re⸗

cipiat pᷣm bñſiciũ curatũ vel perſonatũ vacat

pꝛimũ. lvc dicit. c. de multa. de pᷣbend. vbi no.
wcũ dicit᷑ bñficiũ curatũ ſeu curã habens ani
marũ intelligitur large cura aĩaꝝ ſiue in fo⸗
ro pniali curã habeat ſiue alias. ſiue ſit eccle
ſia parochialis vłcathedꝛalis.fiue capella cu
rai habens parochianoꝛuz de iure vel de fa⸗/

cto. dũmõ prochiã habeat. in qua prochiale

ius exerceat.ſiue dignitas. ſiue officium. ſiue
eccleſia. ſicut ſunt multi pᷣſbiteri.archidiaco
ni. decani.qͥ nulla eccleſã habent cui pᷣſunt.
vt pictauis.⁊ pad ue.qͥ tñ hñt iuriſditionẽ ſu
permulta loca. ꝓſonatus.vt dicit inno.⁊ di⸗
gnitas ſere ſemp ꝓ eodem ponũtur. ideo au
tem dictũ ẽ fere m io.an. qꝛ in anglia recto

res prochiales dicũtur pſone.de appel.c. pſo

nas. In alijs regionibo dicuntur curati ſiue
rectoꝛes.⁊ tñ tales non dicũturx in dignitate
cõſtituti. Similiter abbates epi. ⁊ alij ſupio
res nõ dicũtur pſone. tñ ſunt in dignitate

cõſtituti.⁊ qñq; pꝛioꝛes.ſupꝛa eo.c.niſi eẽnt

AVntelligas ergo dignitatẽ ył pſonatũ ſᷣm in
ſtitutõnem vel coſuetudinẽ eccleſie.io. and.
Seld nota plures caſus.in qͥbo fallit dicta
rregula in pꝛin. 5. dicta. Pꝛ imo qñ hoc fit cuʒ
ſuff icienti diſpeſatõne.vt dr in iſto.c.de mul

ta. in fi,. 1 de elec.dudũ.ij. Secũdo qñ pꝛimũ

pfificiũ vel m ẽ curatũ habitu nõ actu. pᷣm
ſoſtẽ.i.qñ actu nõ haberet prochianos.puta
gꝛ derelictus ẽ locus ab habitatoꝛibo. de ele.
c. licet canon. li.vi. innoc. tñ ⁊ abbas vidẽtur
tenere cõtrariũ. Cercõ fallit qñ alterũ dicto/
rũ bſñiſficioꝛũñ curatoꝛũ nõ habet curam er ſe.
ſed pvnionẽ alicuius curati. vt de pꝛehẽ. ſuꝑ
eo. I.vj. OQuarto qñ ſi hẽhat tale bñficium.

iñ ſe hr̃e ignoꝛabat.tũc.n. ſibi datur optio.

vt de reſcrip. e. gka. li. vi. Si añt habebat ſciẽs
ſe hẽe ipᷣm de iure.⁊ ſi non de facto halebar.
vt quia erat ſpoliatus.pꝛimo ſtat regula ſᷣm
vin.qͥ notat de elee.dudũ.ij.repertit tñ fruetꝰ
pꝛimi.quos ꝓcipe poterat vſq; ad receptio/
nem ſecũdi. Quinto cũ alios fructus ſecũdi
bñficij ad tempus ex cã pcipit. vt de pꝛeben
ca.ſi tibi cõceſſo.li.vi.ꝓ illo.n.tpꝑe.quo debẽ/

tur alreri. vel ꝓtinent ad alterũ frucrũ ſecũdi
leneſcij.non cẽſemx pꝛimũ vacare.Et dicit
hein. wich. ꝙ ẽ veꝝꝑ ᷣm inno.an.et archidia.

q;tñ ad pceptionẽ fructuũ ip̃ᷣius pꝛumi bñſi⸗/
cij. vacat tñ ad lvc vt poſtq; pacificã poſſeſſio⸗

nem adminiſtrationis ſecũdi bñficij habue/
nit de bito tpe cõ ferat.vel hẽbit locũ conciliũ

laterañ.de cõceſſ.pᷣbẽ.c.nulla. Sexto fallit.ſi

ſecundi bñ ſicij pacificã poſſeſſionẽ admiſtra⸗

tionis nõdũ ha buerit.nec ꝑ eũ ſtat quo mi⸗

nus haleret. qꝛ tũc nõ vacat pꝛimũ pᷣm inn.

2 hoſt. ⁊ hein. wich. Septuno fallit in epᷣatu
Nã epᷣatus nõ vacat ꝑ adeptionẽ ſecũdi be
nefici.ſiue ſit ſuꝑius ſiue inferius ſeu equa

le. Iſta em̃ cõſtitutio de multa nõ habet locũ

in epatib qb nec expꝛeſſe nec tacite ſine vo
lutate pape renũciari poteſt. & trãſ.ep̃i. inter
coꝛpalia ſᷣm vin.boich. inno. vſt. vinc. eriã
ponit alios duos caſus ſuꝑ.c.dudũ. de elect.
Sit ergo octauus caſus eiuſdẽ fallẽtievtno.

ler. in. c. dudũ.in beneficijs vmitis vel depen⸗
dentibo velcõmendàtis. Nonus pᷣm vinc. ſi
coloꝛe ⁊ nõ aĩo beneſicij ꝑpetui recipit ſcm
poſiet em̃ tic penitere.de peni.diſ.i.diuoꝛtiũ.
idem ſi incõtinenti fuit iectus. DHecimo ſi

recipit ſecundũ in alio epᷣatu ſine licentia ſui
epᷣi a quo repetit᷑.qᷓ;uis.n. pꝛiuatus ſit pꝛio
q;tũ ad ſe.nõ tñ q;tũ ad pꝛelatũ ſuũ. ſi ſine li
centia ipᷣius trãſit hoc.no.io.an.in.xxi.q.i.ſi
q̃s iam tranſiatus.cõcoꝛ.gof. hoſtiẽ.⁊ dicit
lvſti.ꝙ reputat pᷣlatũ ſimplicẽ.ſi det ſibi licẽ
nam echu de iure ⁊ facio renũciet pꝛimo.
tũc ſtatim cõferat. Ondecimo in eo qui ex

penſas de pꝛopꝛio fecerat in pꝛimo ꝓpier qs

competit ſibi tetentio pꝛimi.xij.q.iiij.qᷣcũq;.
⁊ lvc de expenſis quas fecit ante receptioneʒ
ſecũdi.ſecus in his quas fecit poſtea.inſti.de

rep diuiſione.S. certe. Ouodecimo in eo qui
pꝛoteſtat ꝙ nõ vult dimitere pꝛimũ.⁊ tunc
fatue agit pꝛelatus qͥ ſibi cõcedit ſecũdum ⁊
poſſet in caſu hot habere locũ cõciliũ laterañj.

ſcʒ nõ tenet collatio ſecũdi.ſupꝛa tit.pꝛorxi,
quia nõnulli.vñ ſᷣm hoſtiẽ.ſiqͥs recipit ſecũ

dũ minus pingue.non videt᷑ vacare pꝛeimuʒ

cũ nõ videatur halere animũ deſerendi pꝛu
mũ pꝛopter ſecũdũ ⁊ maxime cũ errguir. ar.

di. xxiiij. quoꝛũdam, Et licet dicat hancopi.

verã in ſcholis.fatet᷑ iñ eã falſam i nineitcis

Zitulus

in cnria nõ ſeruari. Extra lvs caſus ſi quis
retinere primũ cõtenderit etiâ ſecũdo pꝛiua⸗
bitur.vt dicit᷑ in.d.c.de muxa. ſed hodie per
extrauagantẽ io.qͥ incipit.erecrahilis.ſi reci
piens ſecũdũ,pꝛ imũ quo pꝛiua? abſq; moꝛe
diſpendio verbo vel facto in manib oꝛchna/
rij ſub teſtimonio publico nõ dimittat.pꝛiua
tus ẽ ſecũdo.et inhabilis ad ſacros oꝛdines

⁊ bñficia.vc omniga io.an.in nouel.ſuꝑ. di.
ca. de multa. ſed nõ eo oꝛdine quo ipᷣe ponit.

⁊ his paucis e xceptis q̃ aliqũ vonũtur linr.

boich. Dicit etiallvſtiẽ.ꝙ ſi eᷣus eodẽ verbo
momẽto dat alicui ↄuas eccleſias cuʒ cura

nec cõſtare põt cuiuspoſſeſſionem pꝛimo ſit
nactus. alis vtraq; carebit.qꝛ nõ va luit col/

latio ſicut nec aliqͥs poreſt ſimul halere duas

vxoꝛes.vel pᷣm alios dat᷑ ei optio de altera ea
rum infra ſer menſes. Item nota ꝙ goff.
Dixit idẽ eſſe in pᷣbendis.cñ recipiũtur vt tiu
lus.nõ vt ſtipendiũ.vt de cõceſ.pꝛeben.lr̃as.
quod dicebat io.⁊ vin. veꝝ cum pꝛioꝛ pᷣbenda
erat ſufficiens.vt.ſ.recepta ſccãda vacat pꝛi
ma ſed ſubdit io.an.tu dic cõtra.ſᷣm innoc.
loſtiẽ.Ad decretalẽ las.ic ꝙ loqͥ tut cum
habẽs pꝛebẽ.in vna eccleſia. recipit ſecun dã
in eadẽ. Idem iuris ẽ cum recipit aliq ð offi
ciun cui annexa ẽ cura animaꝝ cũ pꝛius habe⸗

bat aliud ſimile. Et eodẽ mõ vacat ſeu pdit᷑

pꝛimũ bñficiũ.ſiquis vio ẽter occunat ſcõm.
vel ſe ſcienter intrudat in eo. vt de pꝛeben.c.
eñ qui.lib.vi. Et tales violenti occupatoꝛes.
ipo facto ſi habebũt aliqð ius in ipſo bñficio
ſic occupato.ꝓdi t illud.⁊ ſic vacat. Etnota
ꝙ omnia talia bñᷣſicia ſicvacantia.apoſtolice
ſedi reſeruãtur.⁊ ſi alius diſponat de eis non
valet. vt patet in extrauagãte illa.ioh.xxij.ex
ecrabilis. U,— .
De tenẽti buſ be F.rüi.
neficia nõ canonice habita ex telerancia ſeu
tacito conſenſu pᷣlafoꝛũ.vtx ex dicta tolerã⸗
tia habẽt aliqð ius in ipᷣis bñficũs.Rñ.hein.
wich. ſup. c. dilecto. de pꝛebẽ. ſic diſtinguit.
AZiut pꝛelatus patiens ⁊ tolerãs ſeu tacite cõ⸗
ſentiens ignoꝛabat ipᷣm tenẽtem bñficiũ mi
nug canonitce fuiſſe inh̃o beneficio inſtitutũ
tũc nõ obeſt pᷣlato.etiã ſiexpꝛede cõſenſinʒ

nec acouirit aliq ð ius ipſi tenẽti. qꝛ nõ ↄſen

tit qui erat.ff. de iuriſ.om.iu.l.ſi ꝑ errorẽ ſᷣm

inno.⁊ hoſti. hic. ⁊ archi. xxiij.diſ.cũ adrianꝰ.

Aut pꝛelatus patiẽs ⁊ tolerans ſciehat ipᷣm
tenentẽ bñficium ſuiſſe minus canonice in
pᷣo bñficio inſtitutũ. Et tune queritur aut de
papa aut de glijs pꝛelans inferioꝛibus.Si de

hbapa. aut tuc de hmõi patientia ettolerãtia

ſit expꝛeſſe ab eo velalio de mandatoſuo.et

5„

ſiceſt toleratia appꝛobationis. ? talis toler/

tia ⁊ patientiadat ius in beneficis. Ata ſtel⸗

ligo ſupra de ſup.neg.pᷣla.lr̃as. Hhi hoſtj. ex

onit illud verbũ pat entia.ſ.erpꝛeſſa.nec mi
rum.qꝛ papa qui ẽ ſupꝛa ius habet plemtu⸗

dinẽ poteſtatis nõ aſtringi illa fe ꝛna cõferẽ
di eligendi vel ꝓuidendi ꝑ quã acè ritum ius

in bñ ficijs.ix.q.iij.cuncta.a.c. pꝓ principalẽ.
P talẽ.n.tolerantiã papa ratã haber ralem de
tentionẽ. ſicut habet ratã recõciliationem ab
initio nullã. ⁊ incipit valere vt nũc. vt de cõ⸗
ſecra.eccle.c.aqua.t ideo cirea talia põt pa

pa diſpenſare ⁊ facere òùcquid ſibi placer. vñ
poſtqꝙ; de ſua volũtate intentõne apparer et

cõſtat ſumicit. Flut ſia panientia folerantia
vbi nõ ſuit erpꝛeſe. nec ẽ appꝛohartõis. atũc

ſola patientia nõ ſuffiot ſᷣm hoſt. in. .c. lirte
ras.⁊ ita intelligo q ibi no.inno.ſ.ꝙ retine

re nõ pofeſt ſine noua toleratione. Si querit
de alijs pᷣlatis. rũc dic ꝙ talis patiẽtis etiam
expꝛeſſa ſeu apꝛobatõ nis nõ dar ius in lbene

ficijs niſi interueniat canonica e'ectõ vel pꝛo

uiſio. vt hic in glo. quã appꝛobat hoſti.dicẽs
ꝙ ſi quis minus canonice adipiſcatur beneſi
cinñ.ſ.ſimoniace vel per fraudẽ.vel ſurreptio/

nem aliquã imppetuũ nõ pꝛeſcribit. ex quo
conſtat de hoc in iudicio cõtentioſo cõdẽnat᷑
adreſtitutionẽ omniũ pcertop. in iudiciore⸗/
ro anime ſue cõſcientie dimirtitur. ⁊ non di

mittitur pꝑeccatũ.niſi reſtiuatur ablatũ ᷣm
lvſtiẽ.io.an.⁊ inno.⁊ archi.hec heinr. boich.

De clericiſ non .xiiſ.
reſidennbo in bene ficᷓ ſuo. Hota. hmõi ſi
moniti iuſta cauſa ceſſante nõ redeãt pñt Fñ

ficijs ſpolian. vt in c. vlti. de cle.nõ teſidẽ. Et

dici? ibi io.an.ꝙ intelligit de beneſicijs cura

tis wl etiã ſimpliab ſireſidentiã exigant ex
pꝛiuilegio vel ſtatuis vel coſnetu dine. Vex
ſi eſſent bñficia q̃ͥ reſidentiã nõ exigũt.tũc ni
ſi eſet neceſſitas vł vtilitga eccleſie nouo
ſuboꝛta.nõ poſſent cogi bñ fidati ad reſiden/

tiam.qꝛ tũc lvc pcipere nõ ſpectat ad ſupio⸗

risl officiñ.ar.vij.q.i.ꝛ frater. Eſ de talibus
Poteſt intelligi ꝙ vnus põt habere plura bene

ficia. Mec obſtat ſi dicas ꝙ vnua nõ põtſer⸗

nire duabo eccleſis. qꝛ? oẽs eccleſie ſunt vna
ſm inno.xxi.di.q;uis.dicit hoſti.melius re⸗

erigit reſidentiq. nec de reſidẽtib officio ẽ q
rendũ. Et wpteſt quis vm pꝛeſentialitera al/
teri in abſentia dveſeruire. HMec obſiat ſᷣm in⸗
nocen.j.ti.i.cũpm. Obi a cõtrario innuitur.

ꝙ q̊ nõ ſeruit altari. nõ debet viuere de alari

am abſens et pᷣſens ſeruire intelligitur.
dummõ bene viuat et bñ expendat qð inde

(inHünili
(HuliIs.
pentdiae

(aniepeipr
(öͤrſcennt.
ereſeſt
ndecen
lietiiſtiura

ſpõdendũñ.ſ.q vhi agimus dellneſfcõ ꝙ nõ

Gprhen
nnnnii
ſet. Gat L
ifn lte

Wtmmiſenin

genſett
ttifzit⸗
tnir ⸗
rhintftinl
ſmnipent⸗
ninft htteft

S=
S
S=

„,

S.

=
=

—

Ghaeſcitene

tücncediſ⸗

.*

ſanelege¹

lonſe Dct

uneßnerrt.
hecbarntdin

tubcönent
cvtſmn anynen
Wglpr tti
ia eutuktn
(mnemi nis
iachifins. ne
unitbofi
enmmod

inginesmn
geetri, di,
ioponmnes

ſcherlaimpe⸗

=
E

Pcrteptdeſ

Kcei

leinroti

(epeserc

namenri
eſsias
(er itinie
Mulnatücdb
Uſnentes
Mlnecöſt

ntſentd

Eſlntoh
fbſiren

pltirie
ſltigeten

ere femi,

annze

1

. Aherentgrnen,

inen.

ſe berse .
Kkedcohgiie s.

tforfn hekndche

braimnſome

Ora enlesen a:
Wtdeentnen

degtis erifutn

Komen

Amfnrirlinm

Winöpeirdi ee

tmdrieen

r öniſent
mmigete ncen
CEedimTYNN

motmheherhinrih

ſtn ſe

„ ſ6

— G „
Geſemendͦteifii

8 127

.K † i Ae 4

Urohtserket N

re rifemuiit
ofantn

us o er
4

—,—
=Z
— —
— =

iTe
iu in vſi.ne
r ciſefni

gumirreihtilici

—,E-.
☛R

=

—

7

-ðð
n

rir acfffin

Giatrtuer

ſe

’

Laptulim

percipit. vc tñ dicit vvſtiẽ. repꝛobari põt.i.q.
iij.ex multis.igitur qᷓ male accepit vt bñ di/
ſpenſat. grauat᷑ potius q; iuuetur. Oñ dicit
c.cũ ᷣm. intelligendũ de leneficũs q̃ exigunt
reſidentiã. ſetus de collatione obrentu pſone
cauſa pietatis ⁊ elemoſine tm̃. Onde ſi debili
cõfertur bñficiũ ad ſuſtentationẽ.pcipiet.aſi
nõ ſeruiat. MNec habet conri eccleſia.cũ qͥc⸗
quid habet ſit deputatũ pietati.rxij.q.ij.aurũ.

putat iñ inno. oinne benefici requiri reſidẽ
tiam. niſi pletur cõtrariũ. lecio.an.ibi dicit

tamẽ vinc. vt refert io.an.eo.ti.c.ex parte.
verbũ reſidẽtie nõ eſt ita amare ſumenduin.
vt nũqᷓ; inde diſcedat.ꝓ hoc facit.ff.de ſexui.

lI.ſicin. q legit ⁊ notat di.xxxvij. de buſdaʒ

de conſe. di. v. c. ſint tibi. Et dicit hoc cõcedẽ
dum pᷣcipue de cõſtitutis in dignitanbo.⁊ in
his qͥ habent diuerſa bñſicia.vnũ intitulatuʒ
7 aliud cõmendatũ. Item in his q habẽt be
neſicia dexenpentia a pᷣbendis. Strictius au
tem accipit᷑ verbũ reſidentie. vbi pᷣbenda ha
bet onus annexũ.in ti.i.ſigniſicatum. Irem
vbi eccleſia habet im̃ vnũ miniſtrum. di.vi.
teſtamentũ. latius vero accipitur vbi eccle/
ſia habet plures miniſtros.qͥ ſeruiũtꝓ ſepti/⸗
manas.lxx xij.di.poſuiſti.lxxiiij.di.cõſuluit
Vta tñ ꝙ p omnes pꝛedictos caſus reſiden/
nie ceſſer fraus. ⁊ negligentie.ſᷣm vincen. ec
io. an. Et dicit loſtiẽ.ꝙ debet epiſcopus quo⸗
liber die wminico diuinis officijs intereſſe.
niſi iuſta cauſa impediatur.vt de conſe.diſti.
ii.epiſcopi. Similiter ſi ſitl modicum benefi
ciũ.debet beneficiatus interene. pᷣcipue in ve⸗
ſperis ⁊ matutinis.alias ſi eſt incoꝛrigibilig.
wteſt deponi vt di. xc. ⁊ debet ſeruire eccleſie
ln oꝛdine ſuo.vt de fi.pꝛeſbi.c.pꝛopoſiit.
De hiſ qui reſide §.xiiii.
re intelligũtur. vt.ſ.pꝛiuari nõ poſſ int beneſ
cijs ſed licite ꝓcipiant fructus.q;uis in veri

tate nõ reſideant. Et pꝛimo quidẽ de eo qui

extra eccleſiaʒ eſt.ſeu ſe abſentat ꝓ negocijs
eccleſie. vt de cle.nõ reſi.c.ex parte.vbi dicit᷑.
ꝙralis etiã ſi iurauit reſidere.licite ſe abſen⸗
tat p negocijs eccleſie abſ; piurio. Recipit

enim iuramentũ legitimã interpᷣtatõnẽ.pᷣm

inno. Itẽ ſi alias eſt iuſta cauſa abſentieiſue.
vt pꝛopter inimicicias ⁊ hmõi.vt eo.ti.inter
quatuoꝛ.atũc debʒ deſeruire ꝑ vicariſ‚. Se

cũdo ſeruientes quibuſdã pᷣlatis vt dicetur

nõ obſtante cõſtitutione cõtraria pᷣbende ſue

fructus in abſentia pcipiũt familiares videli

cet pape.vt eo.ti.cũ dilectus. qð intelligitur
ſᷣm lvſti. eſeruientiboei ⁊ aſſiſtentibo vt ca⸗

pellani. ⁊ ſuniles m io. an. Mõ tabelliones

cõducti.qui contenni debent eẽ ſuo lucro.Di

tit tñ hoſti. omnxs qui moꝛantur in cutſa
ex õü hoc pꝛiuilegium.⁊ ſi ſcri⸗
ptoꝛes ſint.ſecus ſi ibi moꝛãtur pꝛopꝛia vo⸗

nntate. Reſidentes etiã cum legato halrbũt

loc pꝛiuilegiũ quo ad puinciam ſibi cõmiſſaʒ
q hoc non ẽ pꝛiuilegiũ ſed ius cui ꝑticipare
debet legatus ſaltem eo iure quo pticipat epi
ſcopus ſ̃m io.an.Reſidẽtes etiam cũ cardi⸗

nali. dicit᷑ ſuper pc cõſtitunio pꝛommulgata. p

habeãt hoc pꝛ iuilegiũ ⁊ de cõſuetudine ſic ſet
natur m boſtie Ged verius omniby car⸗
dinalibo pꝛimlegia concedũtur io. an. Item

duo ex canonicis ſerniẽtes epiſcopo. abſen/

tes pcipiunt fructus pᷣlendarũ.vt dicit.c.ad

audientiã eo.ti.⁊ idem putat.pe. de alijs nõ
can noicis.etiã curã habentibo. de cõſe. diſt. i.

iubemus. . ij. q. vij. c.cum paſtoꝛis. Tercõ
ſtudentes in theo ogis. vt de mar̃is ſuꝑ ſpecu
la.⁊ hoc etiã ſine licentia pꝛelati.cum habeãt

a iure licentiã. ⁊ hoc niſi eſſent religioſi. PIn

alüs aũt ſcieni ijs requirit pꝛelati licentia. vt
in. c.tue.de cle.nõ reſi. Obi dicit io.an.qꝙ ſo⸗
la licentia ouã dat epᷣs exiſtenti in ſtudio.nõ
ſufficit.niſi eſſet ſtudiũ pꝛiuilegiatum in hoc
vt nũc eſt iſtud.ſ.bononiẽſe.Dicit etiaʒ ꝙ ex
litera argui poreſt. ꝙ intelligatur e genera⸗

li nõ ꝑticulari ſtudio quãdo driuiũ ⁊ quadri

uin theologie et ſacri canones legũtur. putat
tñ hoſtiẽ. hoc ad arbitriũ boni viri reducen⸗

dum. xxxvũ.di.ſiquis gramma icã. Et vide⸗

rur ꝙ duo tm̃ clerici ſint pꝛuilegiati ratione
ſtudij.⁊ nõ vltra.eo.ti.ad audientiã. Et du/

rat ſvc ꝑ quinquẽniũ.nõ tamẽ iſti percſpiunt

diſtributõnes quotidianas.q datur pꝛeſen⸗
tibo. Et idem d ſernientibo p̈ atis. ſed ſoluʒ
infirmi lvc babent. Quarto infirmi. vt eo.ti.
c.ad audientiã. QObi dicit io.an. Mon puto
ꝙ omnis infirmns percipiat pꝛebendã vel di
ſtributionem de quiboloquitur.c.i.eo.tit.li.
vi. Sed his qͥ alias erat reſidens et pꝛe infir⸗
mitate impeditur reſidere. ꝓcipiat pꝛebẽdã.
Et is qui alias erat deſeruiens.ꝓpter infirmi
tatem impeditur deſeruire percipiet diſtribu
tiones.⁊ ſic intelligo pꝛedicta iura. Adẽ no.
ipᷣe io.an.in.c.vnico.o.ti.li.vi.in nouel.vbi
ponit exemplum. Canonicus bononieñ cõti⸗
nue moꝛatur mutine.qꝛ eſt de mutina modo

infirmatur ibi nũquid rõne infirmitatis iſte

habebit diſtributõnes. Certe non. quia non
infirmitas. ſed abſentia iam pꝛiſtina fuit eꝗ
pꝛincipalis quare non intereſt diuinis offi⸗
