excuſaret eos ſi illi dicãt ſe iuſte habuiſſe il et ſimilibo ad ↄmedendũñ.in qͥ tenent magi fuſe
.° lud ſericũ.qꝛ magiſter ſeu ſetaiolus teneba ſtro ſatiſfacere.ſi ſine cõſeniu eius faciunt. liun
tur ei intantũ. qꝛ oc nõ eſt eis notũ. ⁊ mul OJendacia autẽ ⁊ ꝑiuria in tali arte ſicut et net
totiẽs vĩes in hoc ſeipſos keinuntſeexen⸗ alijs ſemꝑ ſunt. vt pctã. et aliqñ moꝛtalia ol
ſarent tñ nteroꝛes ⁊ alij in hac arte ee vitanda et repꝛeendenknna. inn
rarij qñ toꝛti ſunt de hoc.puta.qꝛ cũ debeat D vBiAnα „S haͤfſa
Perd gr,e manifeſta cõuentione. etnõ dat barbitonſoꝛi §. Vil. eit
ſihi niſi.x. Mec põt aliter ſe iuuare accipiẽ/ bus.et qꝛ ad medicinalia pertinei minuno lelisan.
do ab illo. x.ſiue de ſerico qð ꝑuenit admas ſanguinis ſeu flebotomia. qð opus fieri ſo ntlints
nus eius.ſiue de alijs rebus amotis ſcanda let ꝑ barbitõſoꝛes.ideo de eis bꝛeuiter agẽ Hiuloſe⸗
lis. nõ tener illi nec peccat. ar. di.i. ius natu⸗ dũ In rali ſiqdem miniſterio fraudes male natmn
rale. cũ glo. Caueat tñ ne ſe decipiar. nec in fieri pñt. Sedin loc aliqͥ offendunt ꝙ dieb⸗ in denmn
Ddubbio loc agat NHendũt enã hi ad terminũ feſtis ſine aliqᷓ neceſſitate radunt aliq̃s hoc ſenfece
frequẽter vt lanifices. Onde idẽ iuris q a querentes.ſ.radi veltonderi ob iuuenilem irie
licitationẽ vel illicitationẽ ↄtractꝰſeu vſu/ vanitatem. vt iunioꝛes etpulcrioꝛes appa Naii
rariaã pꝛauitatẽ qð dictũ eſt ſupꝛa de lamfi? reant.ꝙ male põt vt videt excuſari a moꝛ⸗ Ceide
cibo. Faciũt etiã ꝑmutationes frequẽter cũ tali cũ violent feſtũ vterq;. ar.ij.q.i.notum Anen
lanificibo.⁊ retagliatoꝛib.in qb cõiter gra in fi. Ex hoc añt i ſabbato vl vigilijs ſo nutnr,
uant textoꝛes ⁊ alios oꝑarios ſuos.ſaciẽ/ lennitatũ oꝑent᷑ vſq; ad terciã hoꝛã noctis ſhm
tes eis dare pannũ quo non egent.vñ ⁊ re et vltra vſq; q̃ſi ad mediã.exeo ꝙ cõiter ꝑ ſinel
uendendo multũ de iuſto etiã pᷣcio ꝑdũt.vt ſone.plus eo tꝑe in h̊ volunt ſibi ſeruiri q;ᷓ ſiinde
dictum eſt ſupꝛa. “ in alio. ⁊ niſiqͥs eo tꝑe laboꝛaret vt ceteri. Unralide
De aromatariis ſ. Vi. Mittererin magna Rte ocumum nfona aun
e VLe vñ ⁊ lucꝝ.videt᷑ h̊ͥ pone tolerari attẽto mo/ lointereo
loc miniſteriũ ad medicinalia vite huma re generali pr̃ie ĩ bmõi.Quãuis ei ſtatutũ urowne
ne ↄſeruationẽ vteruit ad eſſe.quo ad alia eccuie in obſeruatione ceſſatõis ab oꝑibus gpenmna⸗
ad bñ eſſe.O᷑ aũt multas ſophiſticatõnes dieb feſtis ſit de veſꝑa ad veſſpam.i.ſero.de ſüheleret:
in ea fieri et fraudes.⁊ in cõficiẽdis medici ↄſe.di.iiij. ꝓnũciandũ.tñ mos prie multuʒ fticrecc
nis aliqñ ponũt aromata multũ vetuſta. vñ hoʒ modiſicare incvationẽ ⁊ termiatpeʒ fe letprere
et virtutem modicã habentialvel ſi nõ hñ̃t ſtoꝝ. cũ etiã hẽat ⁊ tollere et inſtituereipſa eroc
illa q̃ exiguntf.aliqᷓ alia nõ ita cõſerentia lo feſta. ar. de cõſe e. di. lij. rogatiões.⁊ di. xi.in heni
co illoꝝ ponũt. vñ et infirmo parum ꝓſunt. his.⁊ pᷣcipue attento ꝙ pꝰ ſero dierkeit wſi mn
rl fſoꝛie nocent. qð cñ fieret eſſz graue pec/ ſent laboꝛare.m illõ decretũ ꝓnũciadũ. cn.· ſizgnl
ðJM caium. In candelis foꝛmãdis aliqñ ponũt tñ nõ oꝑent᷑ cõiter vſq; ad mediã noctẽ. er· nhigen
ibi oleũ vel lupinos ſeu fabas fractas bene ſic vr admittẽda tałↄpeſatio ſero vigilie eñ kinan
machinatas. vt ſit ſumilis color? exñtes ce⸗ ſero feſtiuitat:.ſi ah officialiba ad qͥs ſpeciat tenin
re incoꝛꝑpant In ſpebo cõponendis miſcen tale reglare oꝛdiad. ꝙ p'pꝛimã lvꝛã noct⸗ holtti
tes q minus valent plus debito. et in confſe vłſcð aʒ ſubcerta pena nullꝰ ĩ tali arte oꝑa Dditgeneis
ctiombo etiã nõ ſeruãdo vebuũ no i ref᷑.mehꝰ enʒ et iutiꝰ.⁊ tũc oẽs ienerent ier gſsnnn
firopijs cum parũ in eis expendãt. qꝛ aque uare ⁊ uãdo nulli eoꝝ fieret piudiciñ. In Fienn
, ſ. 2 16 M E. —omr ² „. —RI.. Far.: aya- ndie
n- au . . ,
9— —„
₰ . .

= =

=

nevench nin,
Anecöſenilain
ipunainmlan
n hcliet aligin

Dtnnſorl,
Türnliaertnee

Wnnſknota
neiiiugd
nienſeninie

—

Lytiumenginnten

De architectis

ſeu edificatoꝛibo hmõi. Bec ars ſatis neceſ

tis.frigoꝛibo ⁊ caumatibo. vt

Capitulum Quartum

minnendo aũt peccarent ſi non eſſent in eo
periti. Suꝑ oĩa debent cauere ne apothecꝭ eo
tũ fiat cõgregatio iuuenũ ad malefaciencũᷣ
vt lodie ſaciunt plurimi vbi impudica lo⸗
quunt᷑.et lvvneſti ſcandalizanf.

9. Vlii.

ſaria eſt vite hũane.ꝓ comibo et habitatio
inbo fiẽdis.q̃ nos defendãt a pluuijs et ven⸗

at. et ſecrete oꝑari q̃ expedit/Pꝛimꝰ Cayn
repꝛobo legit edificaſſe ciuitatẽ.vnde et wo
mos Beñ. iiij. c/Boſt diluuiñ aut Mẽroth
Beñ/x.c. Pꝛimtyrannus alios ad turrim
incandui balel indurit Beñ̃.xi.c.vbi con
fuſis ob ſupꝑbiã uloꝝ lingiis opoꝛtuit edifi⸗
cium impfectũ dimittere.lata em̃ palatia ⁊
exceſſiua edificia vltra ↄueniẽtiã ſtatus ſui
ad oſtentationẽ facta. deo nõ placent. Pa

triarche aũt in tentoꝛijs habitabãt.vt abꝛa

hã yſaac et iacob.ſciẽtes ſe hic non htᷣe ma
nentẽ ciuitatẽ.ſed mũ nõ manufactaʒ in
celis ampliſſimã expectare/Artẽ igit᷑ huius

vt licitã exercẽtes cauere debẽt a fraudibo 2

Piculoſis ſeu ruinoſis oꝑibo magis.qð cõ⸗

gingit multipliciter. Nã ſi ↄducunt ad ope⸗
ras dietim data eis mercede ᷣm cõuentio
nem fraudẽ faciũt et peccant. ſi nõ fideliter
opanf diligentiã adhibentes ꝓut oprequi
rit.et ſi iᷣs debitñũ ſubtrahũt in truffis ⁊ oci

tas hmõi.

uat. dando rene 4 cunis. vel malas mone

bñ coctã et cõditionata tribuũt.vel cũ mẽ⸗
ſuras vel numerũ diminutuʒ ↄcedũt.vel cũ
in diebus feſtis labbꝛant qñ cõmode et ſine
magno dtrimento ſui ab his abſtinere va
lent.i.alijs diebo faciendo/Lapicidiarij qᷣʒ
his adnectunt᷑.quoꝝ aliqͥ lapides cedũt.ei

ſculpunt.vt etiã marmoꝛarij qͥ in oꝑibo ſu⸗

is multas frandes facere nõ pñit.qꝛ maniſe

ſta ſunt oꝑa eoꝝ.pñt tñ nimis pᷣciũ exigere
ſui laboꝛis.ſʒ ſi ſiceriſtimats er in arte eis
credendũ.poſt pactũ etiã factũ de mercede.
ſi negligẽter oꝑaret᷑ vt cinexpediret.malũ
enʒ. in hac arte ꝑiti fuerũs ſci.iiij.coꝛonati.

De fabris. horum .ix.

aliqui ſunt fabꝛi ſerrarij. alqͥ carpentarij.qꝝ

6i. Pis ſubſeruiũt latomarij et
cemẽtarij qͥ peccant qñ lateres vel calcẽ nõ

ad rudẽ foꝛmam trahunt.Alij diuerſa inde
oꝑa exacta pficiunt. alij ſtatuas et figuras

haimus fuit Cubalchain. vt patet Geñ. iiſj

Inter fabꝛos aũñt ſerrarios pꝛimi in opere

ſunt qui ſerrũ a ſcoꝛia ſeꝑantes ad fſoꝛmaʒ

maſſe vel virgarũ adducunt. Exinde faciẽ⸗

tes ferramenta iumentis qui dicunt mani⸗

ſcalli.q̊̃ non offendunt tm̃ imponẽdo pꝛaua
ferramẽta ꝓ bonis ſed etiã qꝛ aliquãdo ma
leferrant. vnde iumentũ efficit᷑ clauatum.q;
aliquando equitãti inducit magnũ damnũ

quia opeꝛtet pꝛopter hoc ſuperſedere in ho⸗

epöt miminin oſitatibo et pigritijs / Si eĩis ſoluit᷑ ex pacto ⁊ ſpicijs et expectare vel aliam equitaturam
tfefünzzn ad menſurã cãnaxꝝ edificij facti data eis oẽ ſumere. vnde vident teneri de tali damno.
it Ginſittaſicn materia necia a cõducẽte fraudẽ ↄmittunt quando per incuriam eoꝛum hoc contingit
ent ſatrin ſiadh vt plus opis faciãt vñ plus lucrent. maniſcalli ſolẽt ſe intromittere in me⸗
Giadmecinngi⸗ õ urie. ꝓpter qð edi qicatione ipſoꝛum iumentoꝛũ equoꝛum ⁊
meinb vomihft ncia depgeineni reddi Kercio es accipiꝭ alioꝛum. quod de ſe licitum eſt vũmodo ſci
iiseoſellnmnt unt aliqð ediſciũ faciẽdũ ad expẽſas ſuas. ant artem.et diligenter exerceãt. ſequeſtra
mamapre materia om ponentes pceno pᷣcio auen tis tamen ommby incantationibn. quia boe
iet öoſenranmmmn 16 meer eos. tũc fraucdẽ iqn cõmittunt. omnino illicitum. et iuſte mercedẽ inde pe⸗
hheignii ihit ibi nõ ponendo calcẽ adſu Hnentig eloli⸗ tunt quia dignus eſt oꝑarius mercede ſua
Tetua=⅓ bi haleret de ſuo wonere. vñ ediſicin uõ ſuf ciatoꝛes ad dendendum a⁊ emendum talia
miamdinftn ſiciẽs reddat. Nec excuſaret eos.qꝛ ſi velꝭ amimalia. tales tamẽ vulgariter dicunt co
ai n miſi lent wonere. qð̈ reqrit.et diligenter operari ʒoni. qui ſi cõmendant et conſilio et Eian
n nn timn valde modicũ lucrarent᷑.ita paruũ ſalariñ one inducunt ad emendũ animal defectuo
in n inde recipiunt. qꝛ debent ipſi in pꝛincipio ſum pꝛo ſano et in pꝛecio notabiliter deci⸗
e aduertere. ſed h ideo faciunt. vt citi eis q; piunt plus iuſto eriſtimantes ſcienter. tenẽ
enn / alzjs opus locet. Dep eſt tñ ꝙ qñ ↄductoꝛ tur leſo de omni damno. recte autem pꝛoce
iniannle taliũ ꝑcipit ꝙ minus parum lucrent er tali dendo licite recipiunt pꝛeciuʒ ſue medi 2/
kum na s pacto. eo nõ obſtãte debet ſupplere adcõpe tionis/Et iſti vel alij quicuneq; qui locant e
n ncne⸗ tentẽ mercedẽ. et pcipue qñ in tali ope ſuꝑ equos ad vecturam offendunt.cum cõmo⸗
mij n ii uenit caſu bñ nõ połuit puideri.et vtille dant equos defectuoſos pꝛo bonis. vnde
mutig D diligentius agat opus. Debet etiaʒ cauere conducenti ſequitur damnum in perſona.
dengunl eg talis patronus. ne differat mercedẽ ſoluere vel rebus. velcum nimium te boc pꝛecium
am ne qñ tps aduenit ſolutionis vt diminute ſol exigunt quia vltra cõmunẽ eſtimanonem.
„ 6 e. S 8 Pe
4 . ℳ* ½ B C uA &1* —— A l „ A „
Vv
ι . ½
* $
H „

zu ſ unt fabꝛi ferrarij facientes diuerſa

Liitulus

—

₰*

arxtiſicia ex ferro vel alijs metallis. vt arma

rioli facientes galeas. thoꝛ aces loꝛicas pe⸗

ctoꝛalia. b'achialia et hmõi. lanceas ſagit
tas baliſtas böbardas et hmõi. Et qꝛ loꝝ

ommũ põteſſe licitus vſus. d ſe talis ars
nõ eſt illicita.quia in bello iuſto ſi licet occi⸗/

dere. multomagꝭ et his vx erriiat dus de
us.xxiij.q.i.qͥd culpat᷑. Nec obſtat er de ſa⸗

git. c. i. qꝛ illud exponit᷑ cõiter qñ in bello in⸗/

iuſto his vtit᷑. Ex his ꝗ iuſtũ pꝛecium pete

re de huiuſmodi artificus de ſe nõ eſtillicitũ
ed cum manifeſtum eſt aliqð lellũ eſſe il⸗
licitũ ⁊ iniuſtũ.tũc talib iniuſte manifeſte.
bellantibo vendentes talia. vident᷑ coopari
ꝑccato eoꝛũ.et pꝛecipue quo ad arma of⸗
fenſiua.vt gladios lanceas baliſtas bõbar

das et hmõi.xi. q.iij.qͥ conſentit.foꝛte non

ſic de dfenſiuis m̃. vt galea toꝛace loꝛica
et hmõi/ohi eniã dubium eſſz de iuſticia bel
li.foꝛte

irereſari aig ae ad
alia oꝑa dediti.vt inſtrumenta apta ad cul
turã. vo meres ſappas vãgas ſarculos fal
ces ſecureset mõi/Aſi Wanenfis ad codᷓ
nam. vt cachabos patellas vꝛceolos tripo⸗
1 ptinentia
ad fabꝛicã vel carventariã vt malleos inceu

les caldaria catinos ⁊ hmõi

des foꝛcipes terebꝛa ſerras leuigas aſcias

faciẽdo opa debilia. ꝓpter malã materiam

celtes ⁊ hmõi.qͥ oẽs fraudem facere pñt n,

ſponſus.

vel nimio pᷣcio vel diminuto pondere.

De carpendariis F§F. x. 4
ſeu lignariolis. Hi in faciẽdo ligna incide/
re ſᷣm ausmentũ vel decrementuʒz lune ſine

alia obſeruatione dieꝝ nõ peccant. quia cũ

luna vt ꝓpindoꝛ planeta multũ influat in

coꝛꝑa inferioꝛa ᷣm rõneʒ naturalem eſt.ꝙ
Potius incidan cum luna eſt in decremẽto

qᷓ; in augmẽeto. In faciẽdo aũt diuerſaopa
ex lignis licitum eſt ex tali exercitio lucꝝ ex
petere ſᷣm qntitateʒ laboꝛis.⁊ induſtriã ope
vis et moꝛem patrie.ſed fraude vtunt᷑.cum

ligna parũ durabilia tradũt ꝓ ſolidis ⁊ diu

pmãſuris.Ex his aliqͥ tharſias ſeu tharſia
ta lignamina faciunt.qð magis ꝑtinere vi⸗
det᷑ ad quendã oꝛnatũ ſeu oſtentationẽ qᷓ;
ad vtilitatẽ Qui vo ligna ſecant cũ multũ
laboꝛ ant digni ſunt mercede bona fideliter
operãdo uius artis fuit Yoſeph Oarie
epiphanig. ꝙ fuit carpentarius/Ad hoc ge
nus miniſterij ſpectat galeas facere. naues

et nainculas. et alia ꝑ que nauigat᷑ qð opꝰ
multum eſt necenarin hũane conuerſanõi

ad negociandũ Qui iñ iſta oꝑareni ꝓ eis

icit em̃ Criſoſto. in ſermone de

Ectauus

quos vti ad pitraria ſeiuni welle i. ad p̃d⸗

dum quoſcũ q; p mare. vel ad deferenduʒ ip

ſas ſaratenns grauiter peccarent. quia coo⸗
perarent᷑ in malo.¶ OJarinarij autẽ et alij

qui ſunt ductoꝛes taliũ lignoꝝ ꝑ mare ſciẽ

ter vtich peccant moꝛtaliter cum ſeiunt ad
pᷣdaʒ ſeu iniuſtũ bellũ ſe duci.vel vtiq; ſunt

excõicati.cum deferunt victualia ad terras
inſideliũ.vt habes infra ti. excõicatis. ałls
et opus licitum et merces licita. Et cũ ſuſti

neant ibi immẽſos laboꝛes ⁊ peſſimã vitaʒ

tm dimittere neſciunt taleexercitiũ.⁊ ita pi
culoſum.nec tenent᷑ dimittere. t cõmuni

ter ſunt vĩes peſſimi blaſphematoꝛes freq̃̊n

tes dei et ſancton. et ſine aliquo dei tinoꝛe.

In piculis tñ videntad deũ deuotiſſime re

currere.quos etiã deus mirabiliter iuuat. ſ

timoꝛe ſeruili magis ꝙ; amoꝛe filiali appa
ret eos moneri.cum q̃ſi ſemꝑ ad fomitũ re⸗
uertanf ⁊ non curantes de deo et ſalute ſua

cunda ꝑte.ti.de auaritia.ca.de furto. et ini

fra ti. excõmunicatone.ibi vide diffuſius

er clarius.

circa ſcripturas et picturas etcartas. da,z

ſacientes bombicinas qͥ dicunt cartarqᷣ. nõ

valent cõmittere multas fraudes.quia cio
to appareret defectus carte. vel de ruditate
eius ⁊ groſſitie.vel de inſufficiẽtia cole. vñ

aliqñ attramentũ non ſeruat ſed diffundit
gando. Cartas aũt facientes de vergame
no vel pellibo aĩaliũ qui dicunt᷑ pellachani.
plures fraudes cõmittere valent que nõ ci
to depꝛelendi pñt.ſed in ꝓceſſu.vt cũ litera

extinguit᷑.quod ex ꝑte etiã attramenti ꝓue

nire poteſt.ſed magis ex defeciu ſiccitansta
lium cartaxꝝ vel raſure. Et quia ex hoc ſequi
tur notabile damnũ libꝛis.ideo cũ loc ꝑpẽ
dunt grauiter peccant. Et ſimiliter dicunt
cartularij qͥ hmõi cartas reuendũt cum ſci⸗
unt illos defectus.extra de iniur.et dam. c.
fi. In ligando libꝛos etiaʒ cartularij freqn
tius oꝑpant᷑ qui diligẽter agendo digni ſunt
mercede ſua ↄpetenti/ ſi cartas emptas
ab alijs de bombice vel ꝑgameno. reuendãt
maioꝛi pᷣcio.dũmodo moderato non eſt de
ſe an/Soenter eſſe mediatoꝛes ad.
emendũ vel vendendũ libꝛos ꝓ alijs.⁊ ꝙ
tali ope mediationis moderatũ lucrum qͥ/
rant nõ eſt iniuſtũ/Sʒ ſi fectuoſum libꝛũ

ſciunt vt multũ faſum et tñ ꝓæurãt dari pO /

cium acſi defectum non haberet. ↄmendan/
tes ꝓ bono peccant.et tenenturad ſatiſia/
ctionẽ ſi ſnenter decipiunt emptoꝛem. Icdẽ

r

DSe piratis ⁊ penis illoꝝ habes ſupꝛain ſe

ſtintent
collennän
icnetin
torline
ſieinets
Feneeefft
ſefhliarhe
ihtioſten
Genoaurce
ſelliterand
ſſtnannan
Pfendüten
oooln
bunnduzn
amuai
Dpencs
cidagee
noͤſolif
nchleri
iarnfin
ſlant ſh
hmötin

hoerpulan
mulen⸗
hiſumtci⸗
nrmmimt

1

inivcapunt

funnnoon

iſenni ſin
ſtöchſt
ſiwe
ninditen
fſmnane
Mnpin
Mlorche
Abinnnii
gennin
nnſigmn

länie :
. 4
nanf
3 Ptratgnn
m
ulſgheronre
aun W
W
infnidniz
Ameteedſcht
.

Ciin
dalimg n

enii ſit

zatfmeinaen
ceniddidin
gusminhing
gs Sannſit
mäiſengatie
manles d doe
misſion haezſe
DmmANN
Wmnone binikn

9
fibes
wapinneen;
dnisednin
riendh lnte
ine lnitind
vntüAHNNN
mas aitänu
iahij idenii
8 Cömittele tn

dergreenimi,
dmagser diun
vlraiure tun
dammülinndll,
r rcant Sini
dmöi msmmäſ.
Penns emtnl
oleann

CLapitulũ

ſi ſaeiunt emnere vltra iuſtam peium contra
conſcientiã ſuam.vel vendere longe mino

ripᷣcio. etſi maioꝛi pᷣcio vendunt q; qð pe⸗

tebat vel intendebat dñs libꝛi et illud plus
ſibi retinet/ Scriptoꝛes vo libꝛoꝝ in mult⸗
offendere pñt. Et pꝛimo cũ ſcribũt cũ mul⸗

tis falſitatib exq̃ liber q̃ſi nibil valet/Scðo

cũ pᷣcio ſtatuto certo ꝓ carta q̃libet vel ſex⸗

terno aut q̃terno faciũt lata ſpacia linearũ

vel literaꝝ vt cito cartas impleãt vel cũ ex
feſtinanna non ita cõpꝑetentẽ literã faciunt

Offendũt etiã cũ diebus feſtis ſcribũtꝓ lu⸗

cro.violant em̃ feſtũ qð eccleſia pᷣcipit cele

bꝛanduʒz in ceſſando ab oꝑibo ſeruilibo vel

manualib quale eſt tale opus. decõſe.diſ.

cũda ꝑte.ti.ix.c.denegligẽtia. ictoꝛes
nõ ſolũ ᷣm q̃ntitatẽ lawꝛis.ſed magis ſᷣm
induſtriã et maioꝛẽ peritiã artis.de ſalario
ſui artific magis vel minus rõnabiliter po/
ſtulant ſibi ſolui.Qui in hoc offendunt qñ
foꝛmãt imagines ꝓuocatiuas ad libidinẽ
nõ ex pulcritudine ſed ex diſpoſitione earuʒ

iij.ꝓnũciandũ. Nide etiã de pcſt p⸗n in ſe

vt mulieres nudas ⁊ bmõi. Repᷣhenſibiles 2 ti.iij.c.de curioſitate Cãi

etiã ſunt cũ pingunt ea q̃ ſunt ↄtra fideʒ. cũ
ſaciunt trinitatis imaginem. vnã pſonam
cñ tribo capitiba qð monſtrũ in rerũ natura
velin annunciatione vᷣginis paruulũ pue/⸗
rũ foꝛmatũ.ſ.ieſum mitti in vteꝝ virginis
iſi nõ eſſet de ſubſtãria vᷣginis eius coꝛpus
aſſumptũ.vel ꝑuulũ ieſum cũ tabula lraruʒ

eñ nõ didicerit ab oĩe. Sed nec etiã laudã

di ſunt cũ apocrifa pingũt. vt obſtetrices in
partu virginis.Clome aplo cingulũ ſuum
a virgine OJaria in aſſumptione ſua ppter
dubitationẽ eius dimiſſuʒ ⁊ hmoi/ nby⸗
ſtoꝛijs etiã ſanctoꝝ ſeu in eccleſs pingere
curioſa.qᷓ non valet ad deuotionẽ excitan⸗
dã. ſed riſum ⁊ vanitatẽ. vt ſimias canes 2
leaentes lewres punõt wl vanloe 02
us vſtimentoꝝ.ſuꝑfſluum vider᷑ et va⸗
numchis berer mintatoees libꝛoꝝ.ſiue cum
calamo ſiue cũ penello.q bus etiam cõperit
pꝛemin de labꝛe ſuo. Offendunt et ipſi die
bus feſijs lvc agunt.vel quando nimiũ pꝛe
aum exigunt. et maxime cum non bona tẽ/
Neramenta in coloꝛibo mittũt. ꝓpter quod
cito delent de libꝛis. vel quando vt cito ex/
pleant nõ diligenter faciunt. quando neq;
ſirmatũ eſt pacmñ de tãto pcio.

mnnſicoꝝ in cantando ⁊ pulſando Et cãtus

ddem firmus in diuinis officijs a ſanctꝭ wo

Ccoꝛibus inſtitutus eſt. vt Gꝛeg. mag.⁊ am

bꝛo. et alij. Biſcantus autẽ in officijs eccle
Crr--. pRnr
——

ſiaſticꝭ quis adinueneritignoꝛo. Pꝛuritui
auriuʒ videt᷑ magie deſeruire q; deuotioni.
Guis pia mens etiã in his fructum referat
audiẽdo. Qui tamè huic opi inſiſtunt vide
ant, nedum blanda vox querit᷑.cõgrua vita
negligat.et deũ irritet cõtra ſe dum populũ
delectat. vt ait Bꝛeg. dilxci ꝛin ſancta. Cõ

muniter tamẽ tales ſolent eſſe leues et diſ/

ſoluti Neecipue añt recarguendũ eſt in of

fics diuinis ibi miſceri cãtiones ſen balla
tas et verba vana. cõtra qð enã Hiero. in
uehit diſtin. xc . cantãtes/ Sed et pulſatio
oꝛganoꝝ vel alioꝛũ inſtrumẽtoꝝ ad dininã
laudẽ initiũ virtutis habuiſſe a ppheta da
uid.qͥ nõ ſolum inſtituit cãtoꝛes in culiu tẽ
pli.ſeu tabernaculi. ſed ⁊ ipſe etiã ante arcã
dñi pulſabat in pſalterio vel oꝛgãis vt ha⸗

bei.ij. Reg. vi. et in pſal.vltiaudate euʒ in
tympano ⁊ cvꝛo ⁊c. Pulſare ergo in oꝛga
ganis vel alijs ad dei laudẽ non eſt phibitũ

⁊ iuſte recipiũt ſalariũ pulſantes.tñ pulſare

G .α .

ballatas.vt frequẽrer fit valde deteſtabile

i vᷣo extra diuia
officia pulſantes diuerſa inſtrumenta muſi
ca.vel in nuptijs.vel in ↄuiuijs.vel in curijs
dñoꝝ.vt tibias bifferos vel alia inſtrumen
ta. vel alia ob recrxeationẽ.cõdẽnari nõ pñt
de re illic ita. Onde et certo pᷣcio ↄduci pñt
Et ſimiliter cantãtes ſiue laudes in eccle⸗
ſia. ſiue hyſtoꝛias palatinoꝝ. vel alia dum
modo loneſta. et locis ⁊ tꝑibus debitis ob
ſeruatis cum alijs circũſtantijs.ita
diuina officia nõ negligantur/Audire
cantus mulieꝝxpiculoſum eſt. E&t ad laſciui
um incitatiuũ.⁊ ideo cauẽdũ ¶¶ Hiſtriona
tus ars qꝛ deſeruit humane recreatiõi.que
neceſſaria eſt vite vĩs.ᷣm Civ. ſcðᷣa ſcðe.
q.clxviij.ar. iij.in R. ad. iii. de ſe nõ eſt illici
ta. Onde et de illa viuere arte non eſt pꝛo
laibitũ.ita tñ ꝙ fiat obſeruatis debitis cir⸗
anntge locoꝝ tewr et erſonorſ Pon e
decet clericum talia exercere.de cõſe.diſ.v.
non opoꝛtet. Nec in eccleſia.nec.teroꝛe pe⸗
nitentie.vt qdrageſime. Et quia repᷣſenta⸗
tiones que fiunt hodie de rebus ſpñalibus.
miſcent᷑ cum multis ioculationibus ⁊ tru/
fis et laruis.ideo non cõgruit eas in eccle⸗

eſt. De loc etiã habes ſupꝛa in ſecunda ꝑte

lire aut

lbec

=

ſijs fieri.nec ꝑ clericos.extra ð vi ho cle.

c.cum deco ⁊ꝛc̃.Sed cũ hiſtriones vtunt in/
differenter tali exercino.ad repᷣſentandum
etiam turpia vel vituꝑandum et irridendũ
ꝑſonas ſpũales.vel ſatramenta et diumuʒz

cultum. vel miſcenfibi ſuꝑſtiniones vel ꝑi⸗

culum vite. vt tendere arcum ſuꝑ funem ⁊
lomõi.illicita eſt ars. ⁊eã opoꝛtet dimittere

Litulus

Et de tali intelligit de conſe. di. ij. . ꝓ dile,

cnone.et peccatũ eſt talia aſpicere et tanb⸗
pꝛo illo opere. aliquid dari. vt dicit Zugu.

De agricolis ſeu F.xiii.

latvꝛatoꝛibo terre. ars dem eſt ⁊ opus ne

ceſarium vite humane. Dñ etpꝛimo pa⸗
renti dictum fuit. In ſudoꝛe vultus nii ve⸗

ſcer? pane tuo Beñiij Et Noe vir agrico⸗
la plantauit vineã poſt diluuiũ. Beñax/Et

.*

cũ terras ꝓpꝛi
cõmittere non valent.niſi in vendendo fru
ctus ſuos.vel nimio pᷣcio. vel diminutmẽ
ſuris. vel viciatas ꝓ bonis/Sed tata eſt ho⸗
die aſtutia ⁊ ſubtilitas hominum. vt potius
ipſi decipiunt᷑ ab emptoꝛibꝰ in eo.ſ.ꝙ emũt
ab eis neceſſiate ductis frucius.⁊ quia an

ticipant tempus fructuum in ſoluendo pꝛo

minoꝛi precio emunt.qð ꝑtinet ad vſuraʒ

q́;tum ad ementẽ. De hoc tamen habes ple
nius in ſecũda ꝑte ti.i.c.de vſura/Si aũt la
wꝛant terras alioꝝ vel ad medietatẽ vład

affictum Pꝛimo mõ ſolent oflendere in nõ
reſpondendo patronis ſuis integre de mdie
tate. Secundo mõ pñt offendere nõ lhaben
do diligentiã circa poſſeſionẽ ipſaʒ ſed ma

gis ad vtilitatem ſuã in pᷣiudiciuʒ patroni.

GX& añt plus redderent fructuũ cultoꝛes pa
tronis. ratione mutui eis facti vſurã ſapet
quod eſſet viciuʒz patronoꝝ/
aĩialia ad ſo cidà põtihi eſſe
iniuſticie yᷣm variũ modũ dandi.de quo ſu⸗
pꝛa habes in ſecunda parte ti.i.c. de vſurs.
In ſocidis.Sed hoc viciũ ma gis accidit in
dantibus ad ſocidam q; in comitatiuis ac⸗
cipiẽtis
colunt terras. vel ſuas vel alioꝝ. aut etiam
patronoꝝ pꝛo quo dant certam quantita⸗
tem frumenti locantibo ipſos. ⁊ cum pacto
participandi lucrũ ⁊ damnũ.locatoꝛ et cõ⸗
ductoꝛ ꝓ medietate. de quo etiaʒ ibi babes
Inſupꝑ 2 cũ anialib offendunt qñ ex negli
gentia et multopeius cum ex certa ſcientia
vel malitia ꝑmiutunt ammalia ipia depaſce
re in agris ſeu bladis aliems vñ et ꝓnmos
damniſicant. i
nem/Et cum animalia ipſa viciata vendũt
ꝓ ſams non diminuendo de pꝛecio ſᷣm q̃n
titatem defectus. non ſunt imunes a pecca

to. et ſanſiacnone ꝑſone leſe.pᷣcipue cẽ no

tabile ſequit᷑ dãnuʒ emptoꝛi/Oſendit eniã
cum decimas non ſoluunt eccleſijs.ſaltem

Fm moꝛem patrie. totum vel prem in quo
tenent᷑ ad reſtitutionẽ eccleſis de ſubtractꝭ

Sed de materia decimaꝝ quõ lvmies iene⸗

as laboꝛ ant fraudes in ſuis

Seut tenent
ctm̃ vſure vel

tſimiliter & kbokus cum quibus

n quo tenent᷑ ad ſatiſacno⸗/

ant vel excuſentur habes diffuſe in ſecunda

Pte n. iii.c.de retennione decimari / Darͤ
tibus aũt eccleſijs quaꝝ ſunt parochiani de

bonis eccleſie ſeu ſacerdotis ipſius aliqñ ac

cipiunt et diſtrahunt et diſſipant in come/

dendo et bibendo. Cogunt eſiã ipſos ſacer
dotes ſuas ſeruare quaſdam abuſiões. vt
in diebus reſurrecnonis vel natalis vel al
terius feſtiuitatis. dent eis notabilẽ quãti
tatẽ panis ac etiaʒ vini ad bibendũ vſq; ad
ebꝛietatem/ In ecclel is ipſis aliquãdo ti
pudiant et cmꝛeas ducunt cum mulieribo.
uidã aũt illoꝝ vadũt ad piſcationẽ que

3

ars de ſe non eſtillicita offendunt tñ cum
loc faciũt diebus feſtis.i.ꝓpter cupiditatẽ

capientes piſces ⁊ vendentes eo ꝙ contra
illud pᷣceptum faciunt opus ſeruile nõ faci
etis. Ex. xx. c. Secus ſi cauſa recreauõis vł
vthabeant aliquos piſciculos ad comeden
dũ.ſi tamen ꝓpter ̊ non dimittũt auditio
nem miſſe ⁊c.qm̃ furant᷑ adinuicem piſces,
tenent᷑ ad reſutunonẽ deua
quando aggeres pᷣdioꝝ alioꝛũ et quando⸗
qʒ ipſa pꝛedia. vnde tenent ad damnuʒ. vt

habes ſupꝛa in.ij.parte.ti.ij.de reſtitutone

diebus feſtis parum vacant diuinis au
dinione miſſe integre.ſed ludis. vel in taler/

nis et contentiomibo añ eccleſias/ Anipſis

diebus ſeſtis deferunt in iumẽtis bſada. vi
na vel alia patronis ꝑ quod violant feſta.

niſi maxima neceſſitate ducant non valen
tes alter vinere

foꝛnicanonib ſodormijs non faciunt ſibi

.

conſciennam/plurimi eoꝛñ nõ cõfitenfan

nuatim. et mulropaucioꝛes cõmumcat fal

ſo eſtimantes ſe non debere cõmunicare ni

Fa ſeneſcunt. vel ad moꝛtem infirmant

amilias ſi s parum inſtruunt in moꝛib
ſidehium

Incantatiombud vtuntin ſe. etin iumen

tis ſuis M0ο ο vel ſua ſa ute nihil cogitãt

Et cum cõmuniter ſint ignoꝛãtes.et pain

curantes de anima ſua. et obſeruatiõe maf

datoꝛuʒ di que neſciunt hoe eſt ꝙ achuugt

eos duci ad pdirionẽp viam latã. vicioꝛi⸗
ignoꝛantia ⁊ incuria parochialium ſuoꝛuz

cuim conſcientia mala. qui non curantes de

coꝛl. non ( oꝛrigentes eos de vicis eoꝛu
pꝛopter quod conunsit ꝗ̈ beſnaluer vi⸗

nntl

ſiulu
flinet el
Cbnon
D

Ciden
s
W
ſten
r⸗

181
reoci

tem deuaſtant ai

acili blaſp'emat deum
et ſancos OJaſedicũt irati animalia ſua
endacijs et piurijs pleni ſunt/ de

m Henitennas ſibi imiunctas aco/
feſſoꝛibo. et vota facta frequenter dimittut

ouibus ſibi cõmiſſis. ſed de lana et lacte .nO
eos inſtruunt iupᷣdication bꝛ. conkfeſſioni⸗/
omdbus et pꝛiuatis moniii ibo ſed cũ cõier
roꝛe eoꝝ trãſeuntes. coꝛruptelas ſequunt

1 cea
UAsoſen

(o An

mn
ſute in
lontne
ſytorhi⸗
lſtasye
cabito
ſme
ccati.
lgolune
Coport
feihe
UMihnar⸗
Cpet
ſi
nunt
hnn
ocoꝛone
Puntnin
Nanjan
niacnene
itedean
R le⸗
Esfüntgenm
nt
ſteſttee
Mlepee
ſta⸗
eutnes
ſ 6 3
datppnn
innn

N
Mlaenna,
Aeſ

.

3

nonedanti
Sdunſne H
aeniigtinnn
urnndſinn
Laneſie
Re gaden
Rernonisin
nis denteisſattie
ez viniabinei
n tiit uſini
tuaſftal gnie
est NNtenn
teinonuſnt
Sernsfcanſunmi
Pospiſciculoant⸗
umbönondunt.
immiganm
ünme Tenie
Erzao; lai
WANEEeniN
2 nwend
nsdemmnnin
antettril
1a nentiagni

—

=
=

=S=
—

S

=

S

-=
=

=

Fanm n
nug enu
n enl

len e/
d aMi⸗
nin gult,
00

en grinin

eſt ãdam poreſtas dele

4

QLaapitulũ

nentes aliquando beſtialitermoꝛiantur.

Citulusanonus de ſtam iudicum ſecula/
rium et eccleſiaſticoꝛum. MJ
Quibus mochsperuertatiudiciũ et de mu
neribus ſermo.

Caplim pꝛimum .

Eati am cuſtodi

unt iudicium et faciunt iuſtici
am in omi tpe. Pſal. cv. Zlct?
iuchicij et auctoꝛitas iuchcandi
ata ſeu collata hbomi
nihus a deo ꝗ in loc tenent locum er vices
Fi Duce in iuchcãdo inq; tum ſoſſunt de⸗/
nt eum imitari.Dñ oicit᷑ Deutro.i. Qð
iuſtuʒ eſt iudicate.dei em̃ eſt indicii. Mam
⁊ de ſuis iudicijs ipſi iudici vo rõnem ſunt
reddituri.et ̃m qualitatem eoꝝ gloꝛiã vel
penã recepturi.ꝓpterea dici᷑ Sapᷣ.vi. Di
ſcite iudices finiuʒ terre pᷣlere aures. vos qͥ
continetis multitudines et placetis vobis

in turbis nationũ. qm̃ data eſt a dño pote⸗

teſtas vobis et virtus ab altiſſimo.q inter⸗
rogabit oꝑa vr̃a et cogitationes ſcrutabit᷑.
qm̃ cum eſſetis miniſtri regni eius nõ recte
iudicaſtis.neq; cuſtodiſtis legẽ iuſticie.nec

Fin voluntatẽ dei ambulaſtis. oe?rende 2 ci

to apparebit vobis. qm̃ iudiciuʒ durimimũ
het his qͥ pꝛeſunt.i.dãnatio ⁊ punitio gra⸗

iſſſima iudicibo male iudicantiũ et miuſte.

Et paulopoſt ſubdit᷑.qͥ cuſtodierint iuſticiã
iuſte iudicabunt᷑.i.ſᷣm opus bonum eoꝛum
remunerabunt᷑.Quia em̃ opus excellẽs et
laboꝛioſum valde bene pegerunt.magno pᷣ

mio coꝛonabunt. Dicit᷑ em̃ Oaathei xxv.

Abunt iuſti in vitaʒ eternã. Et hic in pſal.

Beati qͥ cuſtodiunt iuchciũ ⁊c.¶ Vbi etiaʒ

aniaduertendũ ꝙ q;uis apud vulgares iu
dices dicant᷑ wctoꝛes iuris tamẽ ꝓpꝛie lo/⸗
quẽdo debent dici tales iuriſperin.ſed iudi⸗
ces ſunt quicũq; habent in aliqua materia
iudicare ciuili vel criminali ſiue ſint oꝛdina
rij ſiue ſubdelegati ſiue arbitri.ſiue dicãtur
vni ſine poteſtates ⁊ capitanei ſiue pꝛioꝛes

ſiue ofhciales.ſiue coniules alicius arus.

iſte rectores vnmuerſitats et hmõi. Hnde
. Vldo. et

Judex dicitquia ius di
ctat populo.ſiue ꝙ iure oiſceptet. iure autẽ
diſceptare eſt iuſte iudicare.vt haabet᷑.xxiij.
ij.iuſtum. Onde ⁊ dñs Deutro xvi. di⸗
xiI. Yuclcesæt magiſtròs conitiues in oĩ/
bus poꝛ tis tiis.et iudicent populũ iuſto iu

—

Primum

tari cnius ſunt miniſtri De quo ait idẽ pᷣs.

vij. Deus iuſtꝰiudex foꝛtis et panens.nun

quid iraſcet᷑ ꝑ ſingulos dies. Niſi conuerſi
fueritis gladium ſuum vibꝛ abit.arcum te⸗/
tendit et parauit illuʒ. E&t parauit in eo va
ſa moꝛtis. Obi octo notant. Et pꝛimo deꝰ
iudex iuſtus omnẽ virtutẽ in ſe habendo et
meritis vmcuiq; tribuendo. DHeut xxxij.
Deus fidelis et abſq; vlla iniqͥ tate iuſtꝰ et

rectus: ppiid. Vuſtns es dñe et om̃ia in

dicia tua iuſta ſuñt.q;uis em̃ occulta ſit no
bis iuſticia dei in ſuis iudicijs.tamen vt di⸗
at Aug. Mos etſi ratione fact ꝓfunditatẽ
iudicij eius penetrare non poſumus. mamni
feſte tñ ſcimus ⁊ verũ eſſe quod di xit.et iu⸗
ſtũ eſſe quod fecit.xxiij.q.iiij. de tyrijs. Sit
ergo iuder iuſtus in ſe vt nulli ſubiaceat vi
cio graui. Juſticia em̃ ᷣm phᷣm in lib ethi.
eſt ommis virtus. Et vt dicit Aug'. Omis
virtus patit᷑ detrimẽtũ ab vno vicio. Hinc
Ambꝛo.ſait ſuꝑ. Beati immaculati. Judi

cet d alterius erroꝛe qᷓ non habet quod in

ſeipſo condẽnet. Judicet ille qͥ nõ agat ea/

dem. ꝗᷓ in altero putauerit punienda. ne cũ
alio iudicat in ſe ferat ſententiã. iij.q. vij

ciudicet. E&t Bꝛeg. in lib. moꝛa. tranctans
illud qoud ait chꝛiſtus œ adultera Bohã.
viij. Qui ſine peccato eſt veſtrum pꝛimus
in ilã lapidem mutat.dicit acalien pecca
ta punienda ibant.et ſua relinquebant.re⸗
uocent᷑ itaq; intus ad conſcientiã vt ꝓpꝛia
coꝛrxigant ⁊ tunc aliena repᷣhſendant.Et ſub
dit figuram de filijs iſrael bellanunbo contra
tribum. Beniamin in vltionẽ ſceleris. Ba
baonitaꝝ.quia pꝛiusipſi purgati perx ſpluri
mã ſtragem de ſuis.poſtea digne ilios ꝓſtra
uerum Toſue. vij. a.x.c. Mon m woteſt ſub
dirus iudici ſui ſuꝑioꝛis recuſare q;tũcun
q; ſit pꝛauus dum tolerai ab eccleſia. viij.
q.iiij. Nonne. DOt iuſtus aũt iudex reddat
vnicuiq; ius ſuũ ſicut deus facit dicẽs Hie

re. xvij. Ego dñs ſcrutans coꝛda et ꝓbãs re

nes. qui w vnicuiq; iuxta viam ſuã.et fm
fructũ adinuentionũ ſuaꝝ.¶ Secũdo deus
iudex eſt foꝛtis.i.potens et coònſtãs in exhi⸗
bendo quod debet. Hec enim munere cuiuſ
qᷓ; w pᷣeibo flectit᷑ vt a veritate deuiet qͥ nul
lius auxilio indiget Sap.vi. Non em̃ ſub
trahat ꝑpſonam euiuſq;; nec wrebit᷑ magni⸗
tudinẽ cuiuſq;. Heſter.ix. Non eſt qui reſi
ſtat maieſtani tue.ſ.dei. Ita ⁊ iudex debet eẽ
foꝛtis et conſtans ad faciencũ iuſticiã. nec
flecti timoꝛe vel amoꝛe cuiuſq;. DOnð dicit

1E1 . . „£ —„ .„2 . . 2
aen le , cio⸗Butiqimtus clit moꝛ abant᷑ in p· Ecci.vij. Moli velle fieri iuder ſi nõ vales
hn deA4.. Li8 um ad iudicandu.et ideo dict. in virtute.i.foꝛtitudine irrũpere iniq́ tates ma
agni . Pꝛtis IS. (Delent ergo udices deu imi l excuſ.
alugs dens ms. nt exgo iudices den im lozum. Hon em̃ excuſatur a peccato grauii
Xurmmn.6 ſ. S.a.s KPrrr en .— .. 8.— N. P* 7 — . ðð
„„ — r . I 7 7 7 d M 4 . de. „ e. 6G „ .
. £ G * 4 — 7 ke gA — ☚ / ð
„ ſ73.. A 4 õ
.
. ι

moꝛtis contra chꝛiſtũ. quem in iudicio no

ſufferendo.ſicut ⁊ deus iudex patiẽs eſt.nõ
em̃ ſubito punit ſed patienter expectat pec⸗
cantes vt aliqudo reſipiſcant et boni effici
ant. Et q;uis de loc ſcandaliʒant᷑ de tanta

enim ſemꝑ ad omnia ſibi nota crimĩa debet

nenter debet ferre. vt halet di. l. vt conſtitu⸗

to delet eſſe iudex tranquillus in diſcunen⸗

es. q.d. non. cũ tñ ꝑ

ſino iuder Pylatus, qui non voluntarius id quod dicit in alio pſal ſez pſal pi. Due

euuſi innitus dedit iniuſtam ſententiaz ne in furoꝛe tuo argugs me. ſiudicando.
ſe quan innim 6o no Pam ira dei non eſt concitati anmmi furoꝛ.
uerat innocẽtẽ. ex eo ꝙ timuit incurrere in
dignanonem ceſaris Yo. xir. quado ſiudei
direrunt Si hunc dimittis non es amicus uiticie quo mer
ceſaris.¶¶ Tercio iudex debet eſſe patiẽs in ſ̃m mãſuetudinẽ miſericoꝛdie ſue.ita ⁊ iu⸗
dex delxt ſibi omnino cauere ab ira. Mam
vt ait Aacob in canonica epla.i.ce. Vra vi⸗
ri iuſticiam dei non ↄparat᷑.que verba tra⸗/
ctans Beda ait.quia qui iratus in aliquaʒ

patientia dei et im maledicant vel blaſp- ſententiã ꝓfert eiſi ille qtum ad ſe iuſtam

ment bomines nõ ꝓpterea dimittit panien? repoꝛtet ſententiaʒ.iſte tamẽ qui nõ amoꝛe
tiam ſus. quia inde nouit ſequi multa bona iuſticie. ſed liuoꝛe odij ſententiã decht in eũ
iuſticiã dei in quã ꝑturbatio non cadit non
fert cito cõtra malos ſententia abſq; vllo imitaf. DHinc et Oꝛego. ait. xeſtringenda ẽ
timoꝛe filij lvim ppetrant mala. attamen er neé
ex eo ꝙ peccatoꝛ centies facit malum. a per concitata ad tranqllitatẽ mens redeat NHã

PVngde dicit᷑ Ecces.viij. Etem̃ quia nõ ꝓ⸗

patientiã ſuſtentat᷑ ſʒ a deo.ego cognoui
erit bonum timentibo deum. qꝛ ſeʒ viden/
tes dei patientiam et miſericoꝛdiã magnaʒ

quia boni interim exercent᷑ in gratia ꝑ ꝑſe/

uertanf aliquando ad deum. et multa bona
poſtea faciunt illis.ſi deus non patienter to
leraſſet Saulẽ pſequentẽ chꝛiſtũ.non ha⸗

buiſſet Paulũ pꝛedicantẽ eum.et plus omi eum ad carcerẽ. Dnde et mura ſtatuerũt iu⸗

dbus laboꝛ antẽ ꝙ fidelibꝰ/ Ata et delet iudex dicem in ꝓfere tentia debere ſeder
et patiens eſſe. NHluau. in regula de pꝛelato adiudicancũ menuis tranqllitatẽ. ¶ ο.in

qͥ iudex eſt ait. Patiens ſit ad omnes. non bet eße iuder rigidus i⸗
do. ſicut deus iudex minat᷑ peccatoꝛibo ꝑ ꝓ

punire. niſi manifeſta in iudicio. Nam vt

dicit di. xx Eeſt. Hamton cogni⸗
toꝛ et iudex eſt deus Que etiam nota ſunt
ſed puniri ſine magno ſcandalo nõ pñt. pa⸗

eret. in fine. Patienter ſinguloe cauſas au bit vos. Et Hierxe. xvid.
dire. ſi alquãdo inſurgũt homies ad mur uerſus gente 1 aduerſus regnu. vt euellaz
murandũu detrahbendum et vilipendendũ m deſtruã et oiſperdam ait dñs.ſ. comman do
dicem. quia poſiti ſunt vt ſignũ ad ſagittam et ſi penitennã egerit egens ills de peccato

cum nõ poſſint omnibo placere patienter de ſuo. agam ⁊ ego peniter niã de malo qð co⸗

xemplũ patet in Himui

bent ferre. Vnde poeta Ouidius de triſtib gitam facere uli re

Si quotiẽs peccant lvĩes ſua fulmina mit tis quibus dicũ fint x Jonam er parte der

tat.iupiter exiguo tpe ſolus erit. (¶ Quar/ Adhbuc q̃draginta dies 1 Hiniue ſubuerte

——

do et diiniendo cauſas.ſicut et deus ſine
ira iudicat.et cũ ſumma tranqͥllitate. DODnð

12

Dicit pſal.vij. Turra iraſcifñ ꝑ ſingulos di

pter qð dicit᷑ Sap xij.(. Cu aũt dñatoꝛ vir nationis eúa vtrunq

r 10 Rieir Duab .U vtraq; parte con
tutis cum tranqͥllitate iudicas et cum ma⸗

.— . ——— rp o * —BaGe 5 3 . 2
