ivc habeat ſpãle mandatũ.vt.c.fi.eo.ti.li.vi.

Item an poſſit oꝛdinare vel ↄmẽdaticias lir

teras dare ad oꝛdines recipiẽdos ⁊ fenẽdos.

qð habetur de tempo. oꝛdi.c.cũ nullus. li.vi.ſ.

ꝙ non. Item dubitatur an dioceſanus vꝛ
bis includatur in eius iuriiditõne. Rñ. de iure
viðꝛ ꝙ nõ. ff. de of. pfec. vꝛ.l. fi.et fic nõ veni⸗
ent vbi aliud nõ exp:imatur.niſi ↄtinẽtia edi
ficia ⁊ ſuburbia p.c.ſi ciuitas.de ſen excõ.hlᷣ.
vi. Sʒ in loc opoꝛtet foꝛmã ↄmiſſionis attẽdi.
facit ad lvc qð dicit hic ter. Item cũ in vꝛ⸗
be ſint tituli cardinaliũ.qui qũo ad ſubditos

ſuos hñt quaſi ius epᷣale.querituran talia vi
carius poſſ it cognoſcere de cauſis ſubditoꝛum

cardinalium. Et videtur ꝙ ſic ex iſia decreta⸗
li.que ſolum excludit iuriſditionẽ extra vꝛbẽ

ergo plenam habet in vꝛbe.quã papa ad cau

ſarum cognitionẽ cum ſit idem adiutoꝛium.
deconſue.c.ij. Item non minus debet poſſe
vicarius pape in vꝛbe q; vicarius epiſcopi.
qui cognoſcit de cauſis ſubditoꝛum prelatis

ſubiectis epiſcopo.vt dicetur infra.de offi.oꝛ⸗

di. c. paſtoꝛalis.in glo.licet fatear locũ eſſe pꝛe
uentiom.vt ibi dicetur.niſi aliud ſpeciali iure
cõpetat.Et per hoc ſit reſponſum ad id qð vi⸗

detur quibuſdã. ꝙ vicarius pape non habeat

ſpecialẽ.ſed patriarchalẽ ſeu epᷣ̃alem ptarem.

VDñ licet legatus poſſit.qui equatur ↄſula pᷣ

ſich. de offi. lega. c.ij. li. vi. Oicarius tñ nõpo⸗

terit niſi immediatos vrgere.nã vt dixi. non

minus deber poſſe q;ᷓ epiſcopus vel vicarius
eius. Iſta oĩa ſi ꝑ ↄftitutionẽ declarẽtur.eſſet
ↄmendabile.et q;uis iſta cõſtimitio.ſ.tua no⸗
bis. ſit localis. qiua de vicario vꝛbis tractat.
tamen in alionibo eſt vniuerſalis. Oñ ipſe
Jo.an. dicit in pꝛinepio eius.ꝙ iſta decreta/
ſis ſola in illo n. iractat de vcanio iurſcinonẽ
habente.quẽ als ofrcialẽ vocamus. Et ſuper
verbo.iuriſditio.dicir Innoc.vicarium hale

re iuriſditionem oꝛdinanam per modum ar⸗

gSuendi. qui notatur di.xxv.ꝑ lectis in masgna

vaſbe rſe
iiinnitlivon
rhi onlttln
(ckleneheßpt
(inſffagnenein
ifaſemticipelſt
6Sßpitnmdiatgeo
ennieinmida
6pnunthzileman
mmllncigluͤf⸗
hlgeniſtlafctit⸗

drigrerinh
Geſatcez
ontrinnafn
Uenerſiennh⸗

heiigguriui,

feipollnoſte
llegiclocvic
lono ſolianida
Pekzwſaptotit
los ſloꝛ ſe iini
ſueiuriattit.
leivtusſurint
ſanſin atyen
liniſtnicieze,
lineſpeſennin
gtiſipi enſm
ſnoficgis ſeupi
WWEEN
igſreleroſt
ngegeis
onnänncar,
Mgergrory
EKäreonne
guffnitief
Neytdetcu
lca⸗ Uhiſn

Nintnin
ntelren
marfeen
minintii
mmenlnige
Ne lerhide
SB

Asincirdi

AKanmdrin

Eſomi nian

nden ni
mniqidͤti
Setartui
ditinn
einrnint
Ean Nonter

Een NNiNH
nbei imnn

risirn
NNiI
do niant⸗
mmmiiuri,
eſenptinn
GtMiN
vengrini,
ölpting in
imen: Mi

rnn ,
Amv ,
=
N.

Capitulum

glo. idem Hoſti. Oñ glo. Ber. ibi eit. viĩca

rius oĩa pᷣt q ꝑtinẽt ad iuriſditõʒillius.cuius
vices gerit. ſed ſunt quedã que ſine mãdato

gtrentare nõ vebet. vt dicetur infra.

De vicario epiſcopi O.ij.

vel alterius qui hʒ iuriſditõʒ quaſi ẽalem vt

platierempti religioſoꝝ.de lvc agit᷑ in vi. eo.

ti. vbi ð. licet in officialẽ ep̃i ꝑ ↄmiſſionẽ offi
cijᷓ generali ter ſibi factã cauſaꝝ cognitio trãſ/⸗
feratur pt ĩteʒ tñ inqurendi.coꝛxigidi aut pu⸗
niendi aliquoꝝ exceſſus. ſeu aliquo in ſuis be
neficis vel adminiſt ratõibo amouẽdi trãſfer
ri nolumus in eundẽ.niſi ſibi hec ſpãliter cõ /
mittantur. de of. vica. licet. vbi glo. JTo. an. di⸗
cit ſuꝑ vᷣbo.officialis.ꝙ talis interdũ miſſus⸗

dñicus a pellat. de regu. c.ij. et licʒ negsri nö

poſſit eos hre iuriſditionẽ oꝛdinariã nõ m̃ in
oĩbo recurritur ad eos ſieut ad dantes. Oñ et
de caſibo hic expꝛeſſis nõ ſe intromittũt nec de
ſoñ alibo vñ 1 lr̃as ↄmendaticias ad dins
dare nõ pñ̃t.vt c tẽ.oꝛ.c.cũ nullus.li.vji.nec

officialis archiepi pñte vel inuito archiepᷣo po

teſt in ſuffras aneũ eius ferre ſnĩam excõica⸗
tionis interdicti vel ſuſpenſionis. Sup verbo
cõmittantur.dicit glo.ꝙ ſi epᷣus dedit vicariũ
gGeneralẽ. et in mãdaro expꝛeſſit aliqð v iſtis.

dõ requirit ſpãle mandatũ ſecuta claſnla ge⸗

nerali.puta oĩa alia faciendi que p nos poſſe⸗
mus etiã ſi talia foꝛẽt q̃ mandatũ erigerẽt ſre

—

ciale rũc ꝑ hec oĩa ſpãlia pt. Secus aũt ſi non

expreſiſet alqð de ſpãali v. ſed ſo luʒ generale
mandatũ daret pᷣm Hoſti. Arem in. c. cñ in
generali. eo.ti. li.vi. ð. ꝙ officialis ſeu vicari⸗

is ep̃i generalis bñficia ↄferre nõ pᷣt.niſi bñ⸗

ficioꝝ collatio ſit ei ↄmiſſa ſpãliter. Obi dicit
quedã glo. ꝙ vicarius ſeu officialis ðꝛ genera
lis nõ ſolũ cui datur iuriſditio ab ep̃o vel alio
pꝛelato ſup totã dioceſim ſeu ſuꝑ oẽs ſubdi⸗
tos ſuos. ſʒ ⁊ ſi inſtituatur in aliqͥ ꝑticulari lo⸗
co ſue iurũditõiſ.qꝛ nõ attẽditur generalitas
loci totius iuriſditõis.ſj generalitas ↄmiſſio/⸗

mis cauſaꝝ. ad lvevt cenſeatur oꝛdinarius et

idẽ ↄſiſtoꝛiũ cũ epᷣo.limitatio enĩ loci nõ facit
aliquẽ nõ eſe oꝛdinariũ. Atẽ in. c.romana
eo.ti.li.vi.ðꝛin ſumma ſᷣm Jo. an.ꝙ ſucceſ⸗
ſoꝛ officialis ſeu vicarij excõ icati excõicatus
nð eſt.niſi in crimine damnato cõicet.pᷣt aũt
aliqͥs ſuccedere officiali ſeu vicario dupliciter
qꝛ vel er eo ꝙ epᷣs vel pᷣlatus quiuis illo amo

to ronit aliũ vicariũ de facto vel de iure.cũ.ſ.a

ſuꝑpioꝛi h de hoc ptãtem.illa tñ qᷓ exercet illo

excõicaro manẽte.q cõmiſit vices ſuas.nõ va

lent ſi iuriſditõe ſolũ ab eo recepta ivc fecit.

Itẽ vt dicit glo. cũ officialis vel vicarius ep̃i

Ieccat in his qͥ ſunt iuriſditõis.quia idem eſt

X

conſiſtoꝛiũ epi ⁊ ſui officialis.tune archiepus

ſicut epᷣs ſuſfraganeos ſuos pᷣt pumire.Si ve/
ro officialis ep̃ialid roſſideret vel faceret vt
pꝛiuatus tũc archiepᷣs plus nõ pᷣt punire eos⸗
niſi ſicut alios ſubditos ep̃oꝝ in caſibo.ſ.deqͥ
bus habes ex᷑ de of.oꝛ.c.paſtoꝛa. Atẽ cum
epᷣus eſt excõicatus nec ipᷣe nec officiales ſui
ſeu vicarq cognoſcẽt de cauſis cũ idem ſit cõſi
ſtoꝛ ium. Quid ergo fiendũ.Rñ.adeatur pa⸗/
pa vt ꝓuidear.ex de ſup.ne.pᷣla.c.i. AIteʒ dicit
Jo. an.poſt DHoſti. in nouellis.ſuꝑ.c.tua no
bis.e.ti.ꝙ moꝛtuo epo vel eo qͥ vicariũ dedit
ceſſat iuriſditio vicarij.allegat de of.vica.c.xro
mana.li.vi.ſic etiã dicit de ↄſuerudine ſerua/
ri q;uis plerũq; capitula tales cõfirmẽt vel re
moueãt.et ꝓ eis de maio.a obe.cũ olim. Sci
as etiã ꝙ eps pᷣt ſibi ↄſtituere officialẽ ſeu vi⸗
carium ſme ↄſenſu capituli ſui ⁊ remouere vt

notat Hoſti.in ſumma. Et loc etiaʒ appꝛobat

ↄſuetudo in talibo ſeruanda. pᷣt etiã reſtringi
locus a ↄmittente vices ſuas. vt in certo loco
tm̃ gerat vices ſuas.qð elicitur a ſiłi.ex eo ꝙ
in iſta decretali tua. ðꝛ in vibe ᷣm Hoſti. ſic
etiã pᷣt determinari tꝑs.et vnrobiq; pᷣt reſtrin
gi⁊ reuocari ptãs ꝑ ↄcedenteʒ.Dñ ⁊ padue
cõſului vicariũ ꝓ capitulũ datũ ad tꝑs vacã
te ſede ante tꝑs reuocarxi poſſe.facit ad hoc qõð

habetur de pca. c.fi.imo qð plus eſt. qꝛ ſi ↄſti⸗

tuentes vicariũ ad certũ tꝑs iurauerũt vel ꝓ
miſerũt ſub certa pena nõ reuocare ad tꝑus
determinatum ſi poſtea reuocent ante dictuʒ
tem pus tenet reuocatio.et ſi ex cauſa rationa
bili hoc faciant.puta quia male facit officium
vendit iuſticiam ⁊ huiuſmodi reuocando.nõ
ſunt periuri.nec debent penam. ſecus ſi ſine
cauſa.et tamen tenet reuocatio.vt dictuʒ eſt
ar. de pꝛeben. dilecto. ðJðM
6
liſ.

De vicarijs qui de g.
ſeruiunt in eccleſijs in oiuinis officijs ꝓ alijs

perſonis quibus eccleſie ſunt intitulare.in.c.
clericos. eo.ti.ſi ſummatur per Jo.an. Pre⸗

latus non poteſt ſibi ſubſtituerẽ vicariuʒ. vel

ſi. Dicarius non poteſt dare vicarium. Sed
primum ſcihcet ꝙ pꝛelatus non poſſit inſti⸗
tuere vicarium in ecdleſia ſua intelligas perpe
tuum ⁊ ſine auctoꝛitate epiſcopi.ałs de cõſen
ſu epiſcopi non eſt abſonum ſed conſentane⸗
ui rationi.et ſic non contradicit ſed concoꝛ.
de cleri. pere.c.fina.imo legitur ꝙ quicũq; po/
teſt ipᷣm habere habeat.vbi deſicit pᷣ latus ipᷣe
ſuppleat in miſſaꝝ ſolennijs ⁊ alijs hmõi.vij.
q.i.illud.in quo tñ caſu non excuſatur pꝛela⸗
rus a reſidenria pſonali.et ſic non eſt cõtra. de
pᷣben. c. extirpande. nec minuitur in lvc cul/
tus diiinus. ſ augetur. qð ſemꝑ fieri velet.

—+——0— *

Litulus

Quantum ad ſcõm. ſcʒ ꝙ vicarius non pᷣt
inſtituere vicariũ.ſicut nec delegatus 1 ubde/
legare.lvc ideo eſt qꝛ vicarij pſona viðꝛ elcã.
ar. de offi. archip̃ſpy. c. i. maxime ꝓpter certuʒ
tmmniſteriũ. qvio: em demandatũ.vr de offic.
dele. c.ſi imo etiã pᷣt dari ſxeciale.ꝙ vicarius
vicariũ nõ ſubſtituit ꝓpter infinitatẽ vitan⸗
dam. ar. de reſcrip. c. cũ in multis. li vi. Dicit
tñ Hoſti.ꝙ licet hoc ſit e iure.eñ adtꝑs pꝑmo
dicum et er magna cauſa nõ minus freqũter
poterit vicarius aliũ loco ſui relinquere ſicut
fit fota die.vt de appelł.puenit.ij. v.interim.
Dñ nõ hñtmandatũ ſubſtituẽcd ſi ſunt infix⸗
im vel impediti delegẽt cauſas tũc pendentes
hec ibi. Dñ ex his viðꝛ ꝙ ſi vicarij habent po⸗
teſtatẽ ab inſtituẽte eos.vt valeãt alios ſubſti
tuere ſibi tũc pñt vicarios dare rõne dicte cõ
miſſionis nõ inquantũ vicarũ ſunpliciter.

De vicaria in be S.q uij.
neficijs ſeu eccleſijs. Nota m hoſti. ꝙ in cer
tis caſibo pᷣt quis ꝓ vicariũ veſeruire q; uis re
gulariter ipᷣe deberet reſigere. Primus eſt rõe
occupatõis.hac rõe excuſatut᷑ epᷣs qͥ in eccle⸗
ſia catedrali hʒ aliquẽ loco ſui et ĩe in came
ra ſua dicit hꝛas.et poſteg e xpedit occurren⸗
tia.er lvc ide intelligo ve qlibet alio legitime
occupato.de cele.miſ.c.i.R tñ epᷣns celebrare
in eccia die Dñico ⁊ alijs pᷣcipiis feſt uitatibo
niſi neceſſitas excuſet.vij.q.i.tpia. Scvᷣs eſt
rõe ſtatuti ſeu ↄſuetudiniſ.ar.e ↄſti c.cñ oẽs
Tercius rõe priuilegij ſeu diſpenſatõis.de fi.

pp̃ſr v.c. poſuit.hũc caſum ↄcedit papa frequẽ
ter hñ nbo pluralitatẽ bñ ficioꝝ. Et addit dumn
modo aiaꝝ cura nõ negligatur ⁊ eccleſis faci⸗

at per vicarios idoneos vſeruire et nota ꝙ hi
caſus cũ pᷣcedenti nõ hñt locũ ſi eccleſia fue⸗

rit ſeruitoꝛibo deſtituta. de cle. non reſi. ad hoc.

Exq̊ͥ enĩ ↄſuetudo cepit eſſe irrõnabilis et ec⸗
dleſie onereſa. tenenda nõ eſt. de conſuetuic. i.
Quartus qñ epᷣs hʒ ſub ſe vies diuerſoꝝ ri⸗

tuum 7 linguaꝝ. nã ullis hʒ ꝑ vicariũ deſeriire

of. oꝛdi.qm̃. Quintus oñ quis hʒ pᷣbendaʒ
in eccleſia catledrali. cui annerxa eſt prochia⸗
lis eccleſia. nã talis in cathedrali eccia deſerui⸗
etrpꝑ ſe. in anne xa ſeruiet ꝑ vicariũ. er de pᷣbẽ.
erxxtirpãde. Sexta rõe vfcũs ſeu debilirate ſu
pueniente. vij.q.i.c.i.er cle.egro.c.i.Septi
mus qñ neceſſariũ hʒ ꝓficiſci. vt qꝛ cruce ſi⸗
gnatus eſt. ex æ vo.c.fi. Et ſiłr añ ꝓpficiſci hʒ
vtiliter⁊ loneſte vt cauſa ſtudioꝝ ⁊ pegrinati
onis.et de licẽtia pꝛelati.de ↄſe.di.v. nõ opoꝛ
tet. Aliqui ponunt ⁊ alios plures caſus ſʒ iſti
videntur pꝛincipalioꝛes. Et nota ꝙ rectoꝛ ec⸗
cleſie cũ licẽtia epᷣipᷣt clerico ↄductoꝛi fructuũ

ↄmittere vicariã.ſiue curã aĩaꝝ.ita tñ ꝙ mipil

XIX

ꝓpter wapale qu eratur. o⸗ ſymonia eſt. At

nota ꝙ vicarius ppetnus eſtqui curã hʒ eccMKie

cuius vicarius eſt qui canonice inſtitutusa p

ſona ecc̃ie de auctoꝛiate ep̃ᷣi.⁊ certã dʒrecipe

poꝛtionẽ.vt ðꝛ eo.ti.ad hoc.et hi ſunt cogẽdi

ad reſidentiã ibi facicienduz. eo.ti. ex pte.⁊ qᷓ

hʒ ꝓpetuam vicarxiã. als hre nen p̃ᷣt.er d offi.
vica.ad hec. Atẽ ſi taliſ viearius recipit aliquã
eccleſiã cum cura.pꝑdit vicariã.et dʒ hr̃e.xxv.
annos.et dʒ ꝓmoueri ad ſacerdotiũ ſicut ſi eſ⸗
ſet rectoꝛ oꝛdinarius. als pꝛiuatus eſt. vtex⸗
tra eo.que de eccleſũs.in clemen.
De debito mõ ſe hñdi in officio pᷣature.
Capitulum. xi.

Auit eos in innocẽ

tia coꝛdis ſui.et in intelleetibo ma⸗
nuum ſuax deducet eos. p̃e. lxxvij.
Officiũ pꝛelatoꝝ eſt paſcere gregem ſibi com

miſſum. Dñ ⁊ ſaluatoꝛ dixit pꝛimo ⁊ ſummo

pᷣlato eccleſie pꝛincipi.ſ.apłoꝝ Peno cũ ei cõ
miſit curã gregis ſui.paſce oues mess. Yob.
vlti.et ideo dicũtur paſoꝛes nõ dñi.qð opti⸗
me fecit xpᷣs. Oñ dicit Yo.x. Ego ſum paſtoꝛ

bonus quẽ quilibet debʒ imitari.fignratus eſt

enĩ ipᷣe xpᷣs in dauid qui ait pauit eos ⁊c.vbi

oñdit tres ↄditões boni pᷣlati.Primo vt que⸗
rat ſubditoꝝ vtilitatẽ.qꝛ pauit eos. Scðᷣo vt
habeat in agendis intentionũ puritatẽ. qꝛ in
innocentia.Cercio vt addat exemploꝝ ꝓbita
tem.quia in intelleciibo ⁊c̃.

Primo debet prela . ſ.

tus querere nõ ſuã ſ ſubditoꝝ vtilitatẽ. vñ di

cit.pauit eos.nõ dicit ſe ſʒ eos. Dicit enĩ dñs
p Eʒechielẽ ꝓphetã.xxxiiij.c.ve paſtoꝛiboiſra
el.i.ꝓpłi ſidelis.qͥ paſcebãt ſemetipᷣos nõ gre

ges. Hõne greges p aſcuntur a paſtoꝛibo. lac
cõmedebatis.et lanis operiebamini.lac come

debatris ⁊c.i.accepiſtis victũ cœlitioſum ⁊ ve /

ſtitũ pᷣcioſum de oblatõibo ſubditoꝝ.vt poſſeſ⸗

ſiones collatas eccijs.Qð craſſum erat occi /

deba:is.er hoc dupliciter vel iniuſte iudicãdo
et ↄdemnãdo eos qͥ ſunt craſſi in pecunijs.vel
ſpũaliter.ſ.abſoluẽdo indebite.qꝛ craſſi.i.di⸗
uites fauẽtes vobis.vel occidendo ſpualirer.
craſſos.i.deuotos.et hoc in malo exemplo. et
ideo ſequitur. gregẽ aũt meũ nõ paſtebatis.
qð infirmũ ſuit.i.ad vincendũ tentatões ⁊ to
lerandũ tribulatões nõ ↄſolidaſtis..ſ.p mmo⸗
nita ⁊ exlvꝛtatões.Oð egrotũ.ſ.p peccatũ nõ
ſanaſtis.ſ.p mimiſtrationẽ debitã ſacroꝑ.Qð

fractũ eſt ꝓ malã ↄſuetudinẽ oð vixpᷣt curari

nõ alligaſtis.ſ.p ſaſcias. pecias.ale penae. et
impedimẽta cohibendo ne eas ſequeref. Oð

abiectũ.ſ.p excõmunicationẽ nõ reduxiſtis

= =☛ ☛-

uunr nil

I, ert
Iſaroni ktimng n
ſpcniſtiteniert
ospniptplapb
ie Mith

Paopre

infumegen
ſerinnnotinn,

Percgteccütngtr
edriin ani⸗
dwadönts
nvoeſikecedin
oecſicns Väbon
giomſtaiwtipp⸗
Jortttweeted⸗
ſeſe Hiltteciin
linnocenucorce
lnaeſ ſvnnnn
ſaſvolirune he
nafangene,
nopaſor/ ne
ſeconi ihen,
W
Parſſancalzer na
loenetönis.
lupaſrunss
Kagalnd
nmlſanöis
dpuninfuiun
Aginnoign
ennctalfneg
Umli annn

A
eoh
SsZ
WEden
inimnn
dpintn
nenlye en
n Miewenen
nirenii
ider antgin
bed
NAnrn
es inen
Dti In,
norAi
ellendi⸗

ebed

tantti niin
NE
msENIN
iheniirnin
Pkrihtunn

1
D

gunone

dños ⁊ milites.vt ſibi nicos fa
ↄſanguineos. vt diuites faciat nõ hiſtriones

Ca pitulum

Pcurando inducendo ad querendõ abſolu
nonẽ. ⁊ qõ pierat ꝑ bereſim ⁊ erroꝛes nõ que

ſiſtis. ſz cũ auſteritate impabatis ⁊ potẽtia. et

diſperſe ſunt oẽs oues mee. eo ꝙ nõ eſſet pa⸗
ſtoꝛ. et facte ſunt in deuoꝛatõʒoĩm beſtiax. Et
paulopoſt ꝓprerea paſtoꝛes audite wrbũ dñi.
p eo ꝙ facn ſunt greges mei in rapinã.Ego⸗

ipſe requirã gregẽ meũ.⁊ de manu eoꝝ ceſſare
faciã. vt vltra nõ paſcãt.Et quõ requiret decla

rat ſapiẽs dicẽs. Doꝛrẽde ⁊ cito aparebit vo⸗

bis. qm̃ iudiciũ duriſſimũ fiet his qͥ pᷣſunt.et
potẽtes potẽter toꝛmẽta ſuſtinebũt. Sap.vi.

Delet ergo pᷣlatus paſcere nõ ſe ſʒ eos. ſ. ſub/
ditos cibo quidẽ coꝛꝑali ſubueniẽdo ſubditis

in miſeris eox ꝓut pt. Oñ hiero. Quicquid

hñt derici pauxerũ eſt. et vmus eoꝝ oibo de/

lent eſſe cõmuneæ. xvi.q.i.qm̃. Nõ canes et
aues nõ eqs.ſ eos.ſ.ies debẽt paſcere.non
eos amicos faciat. nec

aut ↄcubinas.ſ eos.ſ.ſubditos indigẽtes et

4

multomag paſcere dʒ cibo ſpũali ſactoꝝ ⁊ pꝛe

dicationũ.Et vtrũq; xpᷣCs fecit dans coꝛpus et

ſanguinẽ ſuũ freqnter cocẽset turbas ſame /
licas pambo ⁊ piſcibo bis reficẽs.vt Yohan.
vi. et Math. xv.

Secundo prelatus F. ij.

oz hr̃e in pᷣlature exercitio rectã inten:õeʒ.et

ſicpaſcit in innocẽtia coꝛdiſ ſi ui. vt videlicʒ nõ
paſcat xpłm ſuũ bñ gubernãdo ꝓpter amoꝛẽ ⁊
lonoꝛẽ mũdi ⁊ głam ſui.aut acquiſitionẽ lu⸗

cri. vt nõ diſſunulet coꝛrectõz viaoꝝ ꝓpter ti

moꝛẽ ſui vel ſue dãnificatõis expulſionis ſeu
occiſionis. Nã bonus paſtoꝛ. ait dñs ieſus.
aiam ſuã̊.i.vitã ponit ꝓoĩbo ſuis cuſtodiẽdis
Jo. x.Et lvc eſt qõ dicebat pꝛimus paſtoꝛ ec/
cleſie. Paſcite eũqͥ in vobis eſt gregẽ. E&t quõ

in innocẽtia coꝛdis paſcãt.declarat ſubdens.

nõ coacte ſʒ ſuvntanee ſᷣm deũ nõ turpis lucri
gra ſʒ volũtarie.Nec vt dñantes in clero ſed
foꝛma facti gregis ex aĩo.vt cum venerit pꝛin
ceps paſtoꝝ.ſ.xpᷣs ꝑcipiatis immarceſſibilem
gloꝛie coꝛonã.i.Pe.v. Nec ſufficit ad innocẽ
tiam coꝛdis pᷣlato.ꝙ ipᷣe nõ malũ inferat cui⸗
qᷓ;.vel ſcandalizet malo exẽplo. niſi etiã vtat
baculo coꝛrectõnis. Nec etiã ſine cã datur ei
baculus paſtoꝛalis ſ̊ idcirco vt pũgat negli⸗
gẽtes.pcutiat veliquẽtes.et vnco retrahat ex
rantes. Et licʒ nõ oẽs pᷣlati vtatur baculo pa/⸗
ſtoꝛali.ſʒ epᷣi ⁊ abbates aliqᷓͥ.qꝛ nõ hñt tantaʒ

digmitatẽ ⁊ latã iuriſditionẽ.tñ ad oẽs pᷣlatos
ptinet pᷣdicta exercere erga oues ſibi ↄmiſſas
als innocẽs non eſt. Oñ Aug.li.de ci.dei ait.
PBertinet ad innocẽtis officiũ nõ ſolũ nemini
malũ inferre.verũenã cohibere a pcco.ſ.alios

XI

vt punire pcẽm vt aut ioſe coꝛrigatur experi/
mento. aut alij terreãtur e xẽplo.hec ille.De⸗

li in ſe bonus fuit.ſ̊ qꝛ filios ſuos pꝛauos nõ
dure arguit.innocẽs nõ fuit.et ideo grauiter

punitus a dño.vt patʒ.i. Regũ.c.iiij.

Debet tercio prela... iij.

tus pᷣbere ſubditis ſuis exẽpla ꝓbitatis ad qðᷣ

hoꝛtatur Aug. in regula dicẽs. Nonoꝛe coꝛa

vobis pᷣlatus ſit vobis.timoꝛe coꝛã deo. ſub/

tractus ſit pedibo vr̃is.ſ.ꝑ humilitatẽ mentis

ſe inferioꝛẽ ſu bditis reputàſ. Et ſubdit.ſeipᷣin
lvnoꝝ operũ pbeat exemplũ. Nil ita exẽpla⸗
re in pᷣlato.ſicut hũilitatis opus.ſ.in victu.et
veſtitiu.in comitatu in affatu.in geſtu.in actu

vthabeat tenuẽ victũ.nõ pompoſum veſtituʒ.
pauperũ bonoꝛũ ſocietatẽ nõ adoleſcennũ ca⸗

lamiſtratoꝝ diuiſa oꝝ oẽs audiat etiaʒ infir/
mos. oĩbo benigne Iñdeat.niſi cũ pꝛauos dure
increpare opoꝛtet. Non oculos ſublimes vel

ceruicẽ erectã vel ꝓminus pectus halvxat. ſſ
ↄpoſito greſſu incedat.hũilia exercẽs ⁊ querẽs

nõ ſublimia q̃ oĩa xpᷣs paſioꝛ bonus pegit la
uans diſcipulis ꝓſonis abiectis pedes etiã et
ꝓditoꝛi ſuo iude dicẽs. Exemplũ dedi vohis
vt quẽadmodũ ego feci.et vos faciatis. Jo.
xiij.Et ꝑ talia exẽpla bonoꝝ oꝑm ducet ⁊ di⸗

riget gregẽ ſuũ ad paſcua. et mũ ad eternuʒ

omile. Et hoc eſt qð dicit ps. In intellectibus
manuũ ſuax deduxit eos manus coꝛꝑales cla
rum eſt ꝙ nõ hũt intellectũ.ſj̊ manus ſpſjaleſ
q̃ ſunt oꝑa bona. iſta hñt intellectũ qꝛ fiunt
cum rõne.et augẽt intellectũ lvmini in agen
dis.Quãto enĩ qins melius oꝑatur.tãtoma⸗

gis mẽte a deo illuſtraturad cognoſcendã ve
ritatẽ.in eo qð agere debeat. Oñ ⁊ ſunpliciſſi

m hoies ⁊ mulieres ideote hĩe repiuntur me
lus iudiciũ de agendis aliqñ qᷓ; viri ꝑitiſſimi.

et hoc ꝓpter vite ꝓbitatem. DHeducet inquntt

eos in intellectibo manuũ ſuaxr.et ex illumi⸗

natõe mẽtis.quã ꝑcipiet er bonis oꝑibo ſuis

—

n q opa bona oues ſeqñtur videndo exemplũ

in paſtoꝛe ſuo.Deducet ait nõ ducet. quia de
vno loco ad ahũ. Nã lc eſt exercitiũ boni p/
lati.vt ſubditos quantũ pᷣt ſemꝑ ducat de un
Pfecto ad pfectioꝛẽ ſtatũ.ſicut paſtoꝛ nõ ſein⸗
n tenet oues in eodẽ loco ad paſcendũ ſj de lo

co ad locũ ducit. ac etiã ad potandũ ad aqs

viuas. ſicut fecit Racob. Beñ.xxxix.Qin etiã
ſuit in canabbo virgas populeas amigcla⸗

mas ꝑti decoꝛticatas vt ex aſpectu eax oues

poſtea ↄciꝑent fetus vari coloꝛis ad ſguran

qum vr exponit Breg in moꝛał. ꝙ p̃lan gre /
ges ſibi ſubiectos debet ad ads ſacraꝝ ſciptu

rarum ducere.p̃dicando. admonendo exlvꝛ
tando.et virgas.i.ſenias ⁊ oꝑa rectoꝝ ꝑtim

ibi contenta. et partim ſᷣm lr̃am ibi ppone⸗

re.vt hiſtoꝛia Yob. ptim ᷣm ſenſum miſticũ

temouẽdo ſupficẽ ſr̃e.et verba q ipſe iob ſub
intulit maledictõis. vt in hmõi octrinis in⸗

foꝛmate oues.i.ſubditi pariãt fetus varios.i.

diuerſa bona opa. Et vt magis pateat.quõ
ſe pᷣlatus dʒhĩe in reginine quo ad ſe et quo
ad ſijbditos.ota quedaʒ bꝛeuiter excerpta

ex lp.paſtoꝛal.bti Grego. pape.

De via et modo F. inſ.

regendi pꝛelatoꝝ. Nota q onit Greg. in pa⸗

ſtoꝛał et in ꝓlogo ſic ai. Penſandũ valde eſt
ad culmẽ regiminis quiſq; qᷓiter pueniaſatqs
ad lvc rite pueniẽs q̃liter viuat.et bñ viuẽs q̃/

liter wceat.⁊ recte wcẽs iufirmitatẽ ſuã quo

tidie quãta ↄſideratõe agnoſ. cat. ne aut huͦili⸗/
tas acceſſum fugiat.aut puentõi vita cõtradi⸗/
cat.aut vitã woctrina deſtituat. aut wctrnã pᷣ/

ſumptio extollat.in.i.li.c.i. Nulla ars woceri

pᷣſumitur.niſi pꝛius intenta medicatiue diſca
tur. lb impitis ergo paſtoꝛale magiſterium
qua temeritate ſuſcipit᷑.qm̃ ars artiũ eſt regi
men aĩa u. Quis cogitationũ vulnera occulti⸗
oꝛa eſſe neſciat vulneribo viſceruʒ. et tñ ſepe q̃

nequaq; ſpualia pᷣcepta nouerũt.coꝛdiſſe me
dicos ꝓfiteri nõ metuũt.dũ qui pigmentoꝛũ
vim neſciut.videri medici carnis erubeſcunt.

Et ſunt nõnulli qͥ ſollerri cura ſpnalia pᷣcepta
pſcrutãtur.ſ q̃ intelligendo penetrãt viuẽdo
cõculcãt. Repente tocẽt q̃ nõ ope ſʒ meditati⸗
one didicerũt.et qð in verbis pdicant moꝛi⸗

bus impugnãt. li. i. e.jꝗ. Sepedz ſuſcepta cu⸗

ra regiminis.ſ.debito mõ coꝛ ꝑ diuerſa diuer

lerat. 2 impar inuenitur quiſq; ad ſingula dñ
2fuſa mẽte diuiditur ad mulra. Cunq; foꝛas
7 inſolentẽ curã trahitur. a timoꝛis intimi ſo⸗

ditate vacuatur ⁊ fit in exreriox diſpoſitõne

ſollicita ſolũ ignara ⁊ ſui Et dũ pluſq; neceſſe
itinere obliuiſcitur quo tendebat. Sepe dum

multa ſuppetũt. dũq; agi pñt.q̃ ſubiecti acta
mitẽtur.in cogitatõe ſua ſe annnus eleuartet

plene in irã iudicis ꝓuocat.q;uis ꝓpinqua fo
ras oꝑa nõ erumpat. li.i.c.iiij.Et ſunt nõnul⸗
liqͥ eximia virtut wona nelbiut er pexerci⸗
tatõe ceteroꝑ magnis muneribo eraſtãtur qui
nimirũ culmẽ regiminũ ſi vocati ſuſciꝑe ren⸗
nuunt ipᷣa ſibi plerũq; dona adimũt.q̃ nõ pſe
m̃.ſj eniã ꝓ alijs acceperũt.qͥ ſi diſtricte iudi⸗
cẽtur de taris ꝓculdubio rei ſunt.quãtis veni
entes ad publicũ ꝓdeſſe tuerũt.li.i.c.v. Et
ſunt nõnulli qui ex ſola hũilitate refugiũt. ne
eis quibo ſe impares extimãt pᷣferantur.quoꝝ
ꝓfecto hũilitas ſi ceteris q̊ʒ virtutibo ci ngit.
iuc añ oculos dei veraxeſt.cũ ad rñdendũ hoc

2

quod vtiſter ſubire p̃cipinin. ptinaxnõ eſt er
infra ſi iam donis pᷣuentus

um cupiũt.nõnullaq̊ʒ bona oꝑa aĩo x
et q;uis loc elatõis intentõne appetãt᷑ opatn⸗

ros tñ ſe magna ptractãt ⁊ infra. Meceſe eſt
vt cuͦ cogitatio ertra vſum ducif. ꝓtinus mẽ/
tis oculus ad opa traſacta reuocet. Ac penſer
vnuſquiſq; qͥd ſubiectus egerit. et repete cop

gnoſcet.ſi pᷣlatus bona agere q̃ ꝓpoſuit poſſir.

ꝛ nequaq; valet in culmine huilitateʒ diſce/
re.q in imis poſitus nõ deſinit ſuꝑbire. li.i. .
ix. Ille igirur modis oiĩbo dzʒ ad exemplũ bene
viuendi ꝑtrali.qui cunctis carnis paſſionibꝰ
moꝛiẽs iã ſpãliter vimt.qͥ mũdi ꝓſpera poſt/
ponit.qui nulla aduerſa ptimeſcit.qui ſola in
terna deſiderat.cuins intentõi bũ ↄgruẽs nec
oĩno ꝑ im becillitatẽ coꝛꝑis nec valde ꝑ cõtu⸗

melià ſpũs repugnat qͥ ad aliena cupiẽda nõ

ducnur ſʒ ꝓpꝛia largit.qui ꝑ pietatis viſcera

citius ad ignoſcendũ flectit᷑. nunq; plus qᷓ; di

ceat ab arce rectitudinis inclinatur qui nulla

illicita ꝓpetrat. ſ pꝑperrata ab alijs vt pꝛopꝛia

deploꝛat Qui ex aſectu coꝛdis aliene infimi

tati ↄpatit᷑.ſicq; in bonis pꝛo ximi ſicut in ſuis

ꝓpfecnibo letat. Qui ita ſe imitabilẽ ceteris cũ

ctis q̃ agit inſinuat.vt intereos nõ halxat qðᷣ

ſaltẽ de trãſactis erubeſcat.Qui ſic ſtudet vi⸗

uere vt ꝓximoꝝ coꝛda arẽtia coctrine valeat
influẽtijs irrigare.OQui oꝛõnis vſu ⁊ expimẽ⸗
to iam didicit.ꝙ obtinere a dño qð vpoſcerit
pſſit.cui ꝑ effectus vocẽ iam ſpaliter ðꝛ ad/

huc te loquẽte dicam.ecce aſſinn. li.ict.x.

Qualẽ debet prela.J. V.

tus ſe exhibere in regimine. nota er ſcðᷣo lib.

paſto.c.i.antũ dʒ actionẽ ppłi tranſcendere

vita ſpnalis.quantũ diſtare iolet a grege vita
paſtoꝛis. Rectoꝛ ſꝑ cogitatõe ſit mũdus.qua
tenus nulla hunc im mücdics wilnat: in hoc
lutõis
maculas tergat.ꝗꝛ neceſſe eſt. vt eſſe munda
ſtudeat manus.ꝗᷓ diluere ſo:des curat.c.xxij.
ſit rectoꝛ opatõe pᷣcipuuſ.vt vite viã ſubdins
viuendo denũciet. ⁊ grex cui paſtoꝛis vocẽ mo
reſq; ſequitur ꝑ exẽpla melius q; ꝓ verba gra

ſuſcepit ofticiñũ vt in alienis coꝛchbo po

diatur. blandimẽta mũdi reipectu intimo ter
roꝛe deſpiciat. Cerroꝛes aũt ↄſiderato interne
dulcedinis blandmẽto ↄtemnat.c.iij. ſit re /
ctoꝛ diſcretus in ſilentio.ne aut tacenda ꝓfe
rat aut ꝓferenda reticeſcat. nã ſicut incauta
locutio meroꝛẽ ꝑtrahit.ita indiſcretũ ſilennũ
lvs qui erudiri poterãt.in erroꝛe derelinquit.
C.iiij. Sit rectoꝛ ſingulis cõpaſſione ꝓximus
pᷣ cũctig ↄtemplatõe ſuſpenſus.vt per pietatis

us eſt. quib) er aljs
ꝓſit. ex coꝛde dʒ fugere ⁊ inuitus oledire ief.
c.vi. DPlerũq; hiqͥ ſubire paſtoꝛale magiſterji

S

ztelnaucst.
eno einnuest
bintimiscoen
Pausiforigd

Stönuliveti
nſunttwroln
eſeruüͤthen
asetiſci wſn
Mmmisklinceeſth
ligegsauſtoc

Mlareſpualaape

ularenusota pie
idins egſpin
(Feſucurrutuo:

Grhionergedun
Pithüesnoeſen
Thannegnöltet
loresinug
hänpelare
nentt ipllem
obſihötndin
Mnseuamie
nitedcntamnei
genprotsqonen
atleſnonmn/n

bleseſ ipe
lntpbiſpnis
memno priec
Ffamrinonginare
riuprtinmno

engoteetee
mnkenißinin
naepere d⸗
–—
nrtſaſorneſo⸗
nözdenatermon
ſiniüisnuc
Dhunmnhed
menetiiſbn

Bmntbin
emeeten
Anermia
ANEtrti
rie
beernid
Nsii nd

mAinI

age
möne d
icgightnit
nii ietic

eimmicngr,

tntiens ee

Petſetninn
ümine
nin ennt
nnriiij A,
ni Nntel

umeili

Ca pitulum I

„
viſcers in ſe infirinitateʒ ceteroꝝ tranfferat et
ſpeculatõnis altitudinẽ ſemetipᷣm inuiſibi⸗
la appetẽdo tranſcẽdat. Ne aũt alta appetẽs
ꝓ ximmoꝝ infirma deſpiciat. aut infirmis pꝛoxi
moꝝ cõgruens appetere alta verelinquat.c.v.

Sit rectoꝛ bñ agentiba ꝑ hũilitatẽ ſocius.cõ⸗

tra delinquennũ vicia ꝑ iuſticie ʒelũ erectus.

vt bonis in nullo ſe p̃ferat.⁊ cñ prauoꝝ culva

exigit.ptãtem ꝓtinus ſui pꝛioꝛatus agnoſcat.
quatenus ⁊ honoꝛe ſuppᷣſſo eqnalẽ ſe ſubditis

bñ viuẽtibo deputer.et erga puerſos iura recti⸗

tudims nõ exercere foꝛmidet.c.vi. Sit rectoꝛ

internoꝝ curã in exterioꝑ occupatõne nõ mi⸗
nuens exterioꝝ ꝓuidentiã in internoꝝ ſollici
tuch ne nõ relinquẽs ne autẽ exterioꝛibo dedi/
tus ab intimis coeruat.aut ſolis interioꝛibus
occupatus.qᷓ foꝛis dʒ ꝓximis non impendat.
Sepe nõnulli velut obliti ꝙ fratribo aiaꝝ cau
ſa plati ſunt.toto coꝛdis adnixu ſecularibo cu⸗
ris inſeruiũt.he cum adſunt ſe agere exultãt.

ad has etiã cũ deſunt diebo ac noctibus cogita

tionis turbide eſtibus anhelant. At ↄtra non

nulli gregis cuſtodiã ſuſcipiunt ſy ſic ſibimet

vacare ſpũalia apetũt.vt rebus exterioꝛibus

nullatenus occupẽtur.qui dum ceurare coꝛꝑa
funditus negligũt.ſubditoꝝ neceſſitatibo mi⸗
nime ſuccurrũt quoꝝ nimirũ pᷣdicatio plerũ/
q; deſpicitur.qꝛ dum delinquentiũ facta coꝛ ri⸗
piũt.iʒ tñ eis neceſſaria pñtis vite cũ pñᷣt.nõ

tribuũt. nequaq; libẽter audiuntur. c.vij. Ae⸗

ctoꝛ ſollicitus inuigiler.ne hũc cupido placẽ⸗

di hoĩbus pulſet.ne cñ ſtudioſe interioꝛa pe⸗/

netrat.cũ puide exterioꝛa ſubminiſtrat ſe ma
gis a ſubditis diligi q; veritateʒ querat.ne cũ

lonis actibo a mũdo viðꝛ alienus. hũc aucto/
ri reduat ettraneũ amoꝛ ſuus. Poſtis nãq; re
demptoꝛis qͥ ꝑ recta oꝑa q̃ facit eius vice ab

eccleſia amari ↄcupiſcit.qꝛ adulterine cogita⸗

tõis reus eſt ſi placere puer ſw eoculis ap/
m

petit.ꝑ quẽ ſvvnſus cna trãſmiſit. Qui nimi

rum amoꝛ ꝓpꝛius cũ rectoꝛis mentẽ cepit ali⸗

qñ hanc inoꝛdinate ad molliciẽ.aliqñ vero ad
aſꝑitatẽ rapit.in molliciẽ vicʒ cũ peccãtes ſub
ditos recipit.ne erga hũc eoꝝ dilectio toꝛpeat.
coꝛriꝑe nõ pᷣſumit.nõnunq; vero ſubditoꝝ er

rata qͥ increpare debuerat. adulatõbo demul/

cet. Quos vero nil valere ↄtra ſe ↄſpiciũt hos
nimirũ aſpitate ſꝑ rigide inuentõis pᷣmunt
nunq; clemẽter monẽr. ſj ⁊ illicita q̃ faciũt no
lũt vt aliqͥs ↄtradicat.Rectoꝛes vero boni dũ

pꝛiuato amoꝛe di igere ſe neſciũt hiere puri⸗/
tans verbũ a ſubditis obſequiũ hũilitatis cre
dũt Sʒ inter hec neceſſe eſt vt cura regiminis
rãti moderaminis arte tpetur quatenus ſub⸗

ditoꝝ mens cñ quedã recte ſentire womerit ſic
in vocis libertatẽ ꝓdeat.vt tñ libertas in ſu⸗

perbiã nõ eruinpat. NHe dum foꝛtaſſe immo/⸗
deratius lingue eius libertas ↄcedit᷑. vite ab
his hũilitas amittaf. Sciendũ q̊ʒ ꝙ opoꝛteat

vt rectoꝛes bonis placere hoĩbo appetant. ſz vt

ſue extimatõis dulcedine ꝓximos in affectu

veritatis trahãt nõ vt ſe amari deſiderẽt ſz vt
Dllectõʒ ſuã quandã viã faciãt in auditoꝛibus
ad amoꝛẽ ↄditoꝛis.c.viij.Scire etiã rectoꝛ dʒ
wvplerũq; vicia virtutes eſſe mentiũtur. HMã
ſub pſymonie noie ſe tenacia palliat. et effu/
ſio ſub a ppellatõe largitatiſ occultat.remiſſio

pietas.et ira ʒelus extimatur ⁊ hmõi.c.ix.

De diſcretõe corre J. Vj.

ctõis ⁊ zelo admonitõis ſciendũ.ꝙ aliqñ ſub⸗

iectoꝝ vicia pꝛudẽter diſſimulãda ſunt.ſʒ qe
diſſimulãtur indicãda.vt cũ delinquẽs ⁊ dep⸗
hendi ſe cognoſcit.et pᷣpeti has qs in ſe tacite
tolerari ↄſiderat augere culpas erubeſcat ſec;

ſe iudice puniat.quẽ ſibi apud ſe rectoꝛis pa/
tiẽtia clemẽter excuſat. Mõnulla vero wlap⸗
te cognita mature tolerãda ſunt vt cñ vicz re⸗

rum minime opoꝛtunitas ↄgruit vt apte coꝛxi
gant᷑. Nã ſecta immature vulnera deteri in⸗
ferueſcũt. Sʒ cũ ſꝑus ſubditis ad coꝛrectões⸗
querit.ſub ipio culpaꝑ rondere patiẽta pᷣſul

exercetur. Nõnulla aũt ſunt ſubtiliter occul⸗

ta ꝓſcrutãda.vt quibuſdã ſignis erũpennbus
rectoꝛ in ſubditoꝝ mẽte om̃e qð clauſuʒ latert

inueniat.⁊ interueniẽte coꝛrectõis articulo ex

minimis maioꝛa cognoſcat. Nõnulla aũt ſͦür
leuiter arguẽda.nã cũ nõ malicia.ſʒ ſola isno
ranria vel infirmitate peccatur. ꝓfecto neceſſe
eſt vt maano moderamie ipᷣa delcti coꝛrectio

tperur. Cũcti eni coꝛrectõis nr̃e infirmitatib⸗
ſubiacemus. Exſe ergo quilibet dʒ colligere q⸗

liter aliene hũc owꝛteat imbecillitati miſereri
Debitũ etiã rectoꝛis eſt ſuꝑne patrie głaʒ
Pꝓ vocẽ pᷣdicatõis oñdereę.quãta in hmõi vtte
itinere tentamẽta antiqͥ vvſtis lateant apite.
Er ſubditoꝝ malificia q̃ tolerari leuiter nõ deꝛ⸗
lent cũ magna ʒeli aſpitate coꝛrigere ne ſi mi
nus contra culpas accenditf.culpaꝝ oĩm reus

ipᷣe teneat.Et nõ ſolũ debẽt innoceſcere qua⸗

liter vicia impugnẽt.verumetiã quõ cuſtodi⸗

te nos virtutes roboꝛẽt.Sʒ ſciendũ cũ ad in⸗

crepationẽ ſe mẽs woctoꝛis exaſperat.difficile
valde eſt vt aliqͥd aliqũ qð dicere non debui
erumpat.Cuũq; increpatio moderata accẽdit᷑.

coꝛda delinquentiũ in deſperationẽ depꝛimun

tur. Hũ neceſſe eſt vt cũ rectoꝛ ſubdiioꝝꝑ men
tes plus q;ᷓ debuit ſi ꝑcuſſiſſe ↄſiderat apud ſe

ſemꝑ ꝑ penifentiã recurrat. crx.
Debet etiã paſtor ſ. Vij.

diuerſis modiſ admonere ſubditoſ ſeu ppłos

a ü

non vna eadẽq; cunctis exlvꝛtatio ↄgruit. qꝛ
nec cũctos par moꝛũ qualitas aſtringit. Sepe
nãcq; alijs officiũt q alijg ꝓſunt. qꝛ ⁊ plerũq;
rbe q hec aĩalia nutriũt alia occidũt ⁊ lenis
ſun us equos mirigat.catulos inſtigat et me /
dicamentũ ꝗð hũc moꝛbũ imminuit alterivi⸗
res iungit.Et panis qͥ vitã foꝛtiũ roboꝛat par⸗
uuloꝝ necat. Pꝛo q̃litate igitur audientiũ foꝛ⸗
mari dʒ foꝛma ⁊ ſermo coctoꝛũ.vt ⁊ ſingulis
coõgruat et tñ a cõis ediſicatõis arte nunqᷓ; re⸗
cedat.Quid enĩ ſunt intente mẽtes auditoꝝ.
niſi vt ita dixerim. quedã in cithara tenſiões
ſtrate coꝛdaꝝ q̃s tangẽti axtifer. vt nõ ſibimet
ipᷣis diſſimile canticu ſaciat.diſſimiliter pul⸗

at. ⁊ idcirco coꝛde cõſonã modulationẽ red/
dunt.qꝛ nõ vno quidẽ plectro ſʒ vno impul⸗

ſu ſerũtur. Oñ ⁊ coctoꝛ qͥſq; vt in vna cunctos
virrute charitatis edificer.ex vna octrina nõ
vna eadẽq; exlvꝛtatõe tagere coꝛda auchenti⸗
um dʒ. aliter nẽq; viri. aliter admonẽde ſunt
feie. aliter iuuenes. alter ſenes aliter inopes
aliter locupletes ⁊c.li.iij.ei. Tanta aũt ar⸗
te vox tꝑanda eſt vt cũ diuerſa ſint audioũ
vicia.et ſingulis inueniatur cõgrua.et iñ ſibi
metipſi nõ ſit dimſa vt inter paſtiones medi⸗
as vno quidẽ ductu trãſeat. ſ̊ moꝛe bicipitis
glacdij tumoꝛes cogitationũ carnaliũ ex diuer
ſo latere incidat.qrenus ſic ſuꝓbis p̃dicetur
huüihtas. vt tij timidis nõö augeat᷑ metus.ſic ti
midis infundatur auẽtas vt tñ ſupbisnõ cre
ſcai effrenatio.ſic ocioſis ac toꝛpentibo p̃dic f
ſollicitudo boni oꝑis vt tñ inqetis immodera
ta licẽtia nõ augeatur actõis.ſic inq etis ppna
tur modus vt tñ ocioſis nõ fiat toꝛpoꝛ ſecurus
ſic ab impatiẽtibo extiguatur ira vt m̃ remi⸗
ſis ac leuibo nõ creſcat negligẽtia. Sic lenes
accendãturad ʒelũ vt tñ iracũdis nõ addatur
incendiñ.ex.iij.li.iij.Et grauis qͥdẽ pᷣdicato
ri labꝛ eſt in cõis pᷣdicatõis voce ad occultos
ſinguloꝝ motus cauſaſq vigilare. O ulto tñ
actioꝛi laboꝛe ſatigat.qñ vni ⁊ cõtrarũs vi ijs
ſeruiẽti pᷣdicare ↄpellitur.Plerũq; eni qͥs lete
nimis ↄſparſionis erxiſtit.ſʒ t eũ repente aboꝛ
ta triſticia immaniter depꝛimit. Curandũ ita⸗
q; pdicatoꝛi eſt. õtenus ſic tergatur triſticia q̃
Venit ex tꝑe vt nõ augeatur leticia qᷓ ſuppent
ex ↄſparſione.vt tñ nõ creſcat tſticia qͥ ve⸗
nit extꝑe ⁊c̃.Quid aũt mirũ ſi medici menti
Unn iſta cuſtodiũt. dũ tanta diſcer etõis arte ſe
ternperãt qui nõ coꝛda ſz coꝛpa medent.Sed
qꝛ pleruũq; dũ duoꝝ vicioꝝ languoꝛ irruit lvc
leinus illud foꝛraſſe grauius pꝛemit. ei nimi⸗
Ii viciorectius ſub celer tate ſubuenit. ꝑ qðᷣ
feſtine ad merituʒ tenditur. &t ſi hoc a vicina
mnoꝛte reſtringi nõ pᷣt mii illud enã cõ exiſtit
otrariũ creſcat.tolerandũ pᷣdicatoꝛi eſt. vt ꝑ

.„ .
exhoꝛtationeʒ ſuam artificioſo moderamine
vnũ patiatur creſcere quatenus poſſit aliud a
vicina moꝛte rerinere.c.xxiix.⁊ ſeqũ.ili. q.in
fi.ſic dicit.pulerũ depinxi hoĩem pictoꝛ fedns
Breg. De loc rite a rectoꝛe agitur ſi ſuꝑne foꝛ
midinis ⁊ dilectõis ſpũ afflarus ſtudioſe quo⸗
tidie ſacri eloquiͥ pᷣcepta meditetur.vt in eo
vim ſollicitudimis ⁊ erga celeſtẽ vitã pꝛouide
circũſpectõis quã huũane ↄuerſatõis vſus in/
deſinẽter deſtruit diuine admonitõnis verbꝗ
reſtaurãt. Et qꝛ ad vetuſtatẽ vite ꝑ ſocietateʒ
ſeculariũ ducitur ad amoꝛẽ ſꝑ ſpiᷣalis patrie
aſpiratõne renouet᷑. Dalde nãq; inter hũana
werba coꝛ defluit cũ indubitãter ↄſter.qꝛ exte⸗
rius occupationum tumultibo impulſuma ſe
metip̃o coꝛrunt ſtudere inceſſanter dʒ. vt per
eruditõis ſtudiũ reſurgat.hinc eſt enĩ ꝙ ne⸗
tum gregi diſcipulũ Paulus admonet dicẽs
i.ad Chimo.iiij.c(.DOũ venio attende lectõni.
hoc de. iiij. l. c. f. Ociũ ſanctũ qrit charitas
veritatis.negociũ iuſtũ ſuſcipit neceſſitas cha
