animarũ lonum eſt humana operano ſeu lin⸗
gua. Sed cum ſpirituſſanciꝰ vritur lingua pꝛe⸗

dicatoꝛis. vt inſtrumento ad iſta efficiendum
ſicut fuit in avſtolis.qui humaniter indocti
erant.tunc opus illud eſt gratia gratis datis
data.que dicitur gratia ſermonis et lingua an
geloꝛum. Et ſermo ſapientie diciturin locutio
neſde diuinis ſermo ſcientie de humaniſ.vt de

moꝛibus et vicijs et virtutibus et huiuſmodi

Tſomas ſecunda ſecunde queſtio.clxxvij. per⸗
fectius auteʒ gratia iſta operatur q; natura vel
ars Sed aliquando aptitudine naturali in pꝛe
dicatoꝛe exiſtente et arte rethoꝛice adiuncta.
aliquando etiam ſpiritus ſcilicet operatur ple
nius iſtud.ſcilicet inductionem auditoꝛum ad
faciendum que pꝛedicat. hominis ergo eſt. v
dicit Salomon ſe pꝛeparare vt ſcilicet benedi⸗
cat. wmini autem dirigere linguam. Et vt di⸗
cit ZRluguſti.in hibꝛo de voctrina chꝛiſtiana. Sa
pientia ſine eloquentia patmũ ꝓfuit dad płos.

Zitulus decimusoctauuſ

Eloquentia ſine ſapiẽtia multũ nocuit.eſt enĩ
vt gladius in manu furioſi. Sapientia cum e/
loquentia multũ iuuat etoperatf.Si quis aũt
neicit eloquẽrtia vti ſaltẽ ſapienter loquat. Et
cũ ex ſe nõ habet auctoꝛitatem inducat ſcriptu
ras et rões vñ dictis ſuis def auctoꝛitas.Qui
aũñt hʒ autoꝛitates nõ indiget tantꝭ.cũ ipᷣever

bis ſuis pᷣſtet anctoꝛitatẽ.

De defectibus a quibus pdicato⸗ delet ſe ca
uere in pꝛedicando. Capitulũ quartũ.

AiPmus eſt falſitas

in pᷣdicando et pᷣcipue circal ea que

ſunt fidei vel ꝓꝑtinẽt ad vicia et vir/
tutes.in quibo vt dicit Hiero.parũ diſtat in vi
cio decipe vel ecipi poſſe chꝛiſtianñ.xvi.q.i.ſi
cupis. Nam ſi ſemel æpꝛehendit᷑ in falſitate.
reddit ſe ſuſpectũ de falſitate etiã in pᷣdicatõibo
oĩbus.ar. di.ix.ſi ad ſcripturas Oñ ad maioꝛẽ
aſſertionẽ dictoꝝ ſuoꝝ inq;tum poteſt et valet.
debet inducere auctoꝛitatem aliquã ſacre ſcri
pture vel aliarũ voctrinarũ que ſunt ſub eccle/
ſia appꝛobate.vt ſanctoꝝ octoꝝ et decretaliũ.
et maxime in his q̃ᷓ nõ ſunt de ſe clara ꝑrõem
vel expientiam. Si autem nõ ex lapſu lingue
ſed ex induſtria diceret mendaciũ in pᷣdicatio⸗
ne moꝛtaliter peccaret ᷣm Pe.de palu.nec ex⸗
cuſaret ſi lvc facerercauſa cõuertendi aĩas ad
xeũñ. Deus eni ait apłs.nõ indiget veſtro men
dacio.vnde et cauti pᷣdicatoꝛes.vt ſemꝑ longe

ſint a falſitate cum allegãt quotationes libꝛoꝝ

ſi nõ ſunt bene certi.ſolent dicere.ſi bene recolo
vel ſi nõ exrro et hmõi. Secũdodebet ſibi ca/
uere ab adulatõne.ne ſcʒ laudet ꝓpłm. in q̃b⸗
repꝛehenſibilis eſt qð eſt peſſimũ.vel etiã de tẽ

poꝛaliba magnificẽtijs. miſi hoc foꝛte ſcõm ſiat

tpate.vt melius ferãt coꝛrectionẽ durã imme⸗
diate ſequendã.ſicut ſecit apłs.i. Coꝛinth. i. c.
hoc enĩ adulari ꝓhibuit xpᷣs.cum pꝛimiſquos
miſit ad pᷣdicandũ dixit. Neminẽ ꝑ viã ſaluta
ueritis.Luẽc.x. OJaledicã inq̃t dñs ꝑ ꝓphetã
malachiã. ij.c. benedictionib vr̃is.i.populis
quos adulando bñdictis de eis. vtvos diuites
faciant.vt exponit NHiero.i.q.i.iudices.in fi.pᷣ
dicatoꝛes adulatoꝛes repꝛehendit dñs dicẽs.
ſippi ediſicabãt parierẽ. et vos abſq; temperamẽ
to liniebatis eã. edificãt parietẽ ꝓpłi.dũ pecca

tum qð durũ ẽ.qꝛ indurat.q;ꝛ peccato accumu

ant.pᷣdicatoꝛes aũt limũt indiſcrete lauando.
ita exponit Grego.di.xlvi.ſunt nõnulli. Tex
cio delet cauerea iactantia. hoc eni reddit ipᷣm
& temptibilẽ. lvc enĩ faciunt ſtulti inqͥt Carlv
Hõ ſolum aut velet cauere ne ſe laudet. ſedes⸗

2
tiam ne dicat vñ videaf oſtentareſciaʒ velſan
ctitatem ſuã. Oñ GBꝛego. habet hoc ꝓppꝛium wo
ctrina arxrogantiu.vt ne ſciant humiliter dice⸗
re q ſciunt ⁊c.di.xlvi.c.i.Quidã aũt ſunt ita
arrogantes. vt nõ ſufficiat eis recitare ſuas opi
niones. niſi etiã cõtemnant vel cõtemnẽt ali⸗
os et aliquãdo ſanctos voctoꝛes. vt thv. BGꝛeg.
et himnõi. Quarto delet cauere a ſcandalis p
latoꝛũ.ne.ſ.ponẽdo os ſuũ in celũ detrahat eis
recitando coꝛã populis vicia eoꝝ.clericis enim

laicos eſſe infeſtos opido tradii anniquitas.qᷓ.

g. vij. Etnunc maxime ex mala eoꝛum vita p
pter quod eos cõtemnunt.vnde pᷣdicare publi
ce cõtra eos et ſi populis placeat.tamẽ fructus
nullus ſequitur.quia nõ emendatio illoꝝ ſed
perturbatio.nõ vtilitas populis.ſed augmen/
tum irreuerentie et cõtemptus etiam ſacra⸗

mentoꝛum.aque per eos cõniciuntur vel mini

ſtrantur cõtra illud.i.q.i.multiſ. Dꝛohibet eti⸗
am hoc in cõſtitutionibus fratrũ pꝛedicatoꝛũ
et in cle.religioſi.de pꝛiuileg In virtute obedi
entie pꝛecipit᷑ pᷣdicatoꝛibo religioſis.ne ĩ pᷣmo
nib ſuis pᷣlatis eccleſiarũ detrahãt aur etiã re
trahat laicos ab eccleſiarũ ſuarũ frequẽtavel
acceſſu. et imponit᷑ pnĩa debita ꝓ grauibo cul/

.

pis in illa reli
trahunt.vel per circumlocutionẽ que viceʒ ha
bet pꝛopꝛij nommis.alias in genere licet pᷣdi⸗
catoꝛibus tangerevitam pꝛelatoꝛum. ſed in ge

nerali locutione linguaʒ refrenent. vt dicit glo

ſa ar. xvi.q.i.ſi clericatus.ſi ſolis clericis pꝛe/
dicaretur.poſſet cõuenientius hoc fieri. Quin⸗

to delet cauere a ſcandalis er diſturbio audito
rumm. ne talia dicat. vnde inducantur ad riram

vel ſciſſum vel infidelitatẽ. In figuram man⸗
dauit oominus. vt in oꝛa veſtis ponnificalis eſ
ſent cum tintinnabulis malogranata opere wo
limito ſinſerta. ad ſignandum ꝙin pꝛedicatio⸗
ne figurata ꝑ ninnnnabula. delet queri vnitas

charitatis in auditoꝛibus. que ſignatur in ma

logranato.er eo ꝙ ſub vno coꝛtice multa gra⸗
na inſimul vniuntur. vt erpomt Bꝛego. diſt.
xliii.ſit rectoꝛ. Sic ergo temperandus eſt ſer⸗
mo.vt non pꝛouocentur ſubditi cõtra cominũ
ad aliquod malum vel uminus contra ſubdi⸗
tos.de materia pꝛedeſtinatõnis et pꝛeſcientie
raro loquaturquia populi male capiunt verbũ
et potius in diſturbium mentis q; fructum re

ferunt.et ſi pura materia euangelij cogat.ſem

per oſtendatur libertas arbitrij ad bonum ma
lũ ꝑ exempla. Similirer de ſacramẽto euchari⸗
ſtie vel de trimtate coꝛã ſimplicibo nõ pdicet
ſubtilitateſ. Oe cõceptõe vinginis marie ptrẽ

ſeat. Et ſi materia ſe offert ad aliqᷣͥd dicẽdũ.de

is in gione cõtrarium facienti. Antel⸗
ligit tñ gloſa hanclitteram cum nominatim de

viunonii
ntztenen
toſnufa
tefnun,
ſegme
n nie
liticihite
aun Kuwf
nslmniiri⸗
Gennuenthie

uußſninller
miitöaltſu

icnroneoſen
opofit
niopirione.

fiattendien
ugnlttiluß

iͤa henͤft
arrcpnoneſt

Aunnlre
s oncgens

flemnl vmurm
ſcznöcrcht u

Nnrif
fhänleurrace

leepecianan
Pmubepetleete
ochefilueeng
Pollis ontiip

s drlanter⸗

Prncithrlo⸗

(Cceneen

Leppneksae
Gloddintpon
tehetoriönns n
ſntioinepta
Geptinoeun
ettvetmulttpla
Gentenimbeen
P. inotner.Ain
licſusſamnunt,

Alkanrinlepe.
MmNNvs iucia

oſnanitagen⸗
Gaiſcurinpane
fekinmemetn
füimeſemonis
denenonmt
Munekrenien
mnſeri,
IGmtonenit
anudkte
clrint

edend

R
õ
rnam iirti
oenens wad
ſcisdi
niceli in
vtincerisma
bels
iguun h
NAEEANNE
Cuorbea e
ibenenl
mHN
Setndſ
ichcN

Lapituli

huiuſmoditalibus verbis vtatur. ꝙ erpꝛimat
Vritatem.et populus virx intelligar.ſ.ſi fuit in
vtero ſanctiſicata vel grana repleta et hmõi.
nec eſt neceſe vopulisſcandaloſum dicere ex⸗
pꝛenſe ꝙ fint cõcepta in peccato oꝛiginali. Mõ
emm intelligũt laici iſtum terminũ.ſed putãt
Dici aliquid ſceleroſum et ideo citius diminen
dum. Sexto fugiat emulatões et cõtentio⸗
nes cum alijs pᷣdicatoꝛibus.ij.thimo.ij.Noli
cõtendere verbis.ad nil enĩvnieeſt niſi ad ſub
uerſionẽ audientiũ. Nec ex lvc ꝙ alius halxat
maioꝛẽ cõcurſum.qui etiã minus ſit ſciens in

dlignationẽ oſtendat. Nã etchriſtus indigna⸗

tus nõ fiiit ꝙ aliqñ Yoh. baptiſta fuerit in ma
ioꝛi opinione populi qᷓ; ipᷣe.Si audit aliũ pꝛe⸗
dicatoꝛem dicere aliqua que nõ ſunt repꝛoba⸗
tanec cõtra fidem vel bonos moꝛes.ſed dubia
q́;uis ipᷣe nõ ſit illius opinionis.ſufficit ſibi di
cere opinionẽ ſuã cũ rõnibus.et nõ impugnet
alium.quia lvc eſt intrare cõtentioneset pu

los ſcandahzare. Si audit dixiſſe erronea ↄtra

ſidem vel bonos moꝛes vel determinata pꝑ eccle
ſiaʒ nõ credat faciliter miſi audiata fidedignis
et tunc coꝛrigat eñ fraternaliter vt rerractet.ꝙ
ſi nõ vellet retractare erroꝛes dictos. eſſet tũc
publice pꝛedicandum cõtra errcꝛes eius.ſicut
Paulus publice reſtitit petro er diſſimulatiõe
ſua quaſi inducendo ad iudaiʒanduʒ. ij.q. vij.
Paulus.Si autẽ ipᷣe pꝛedicatoꝛ errauit admo
nitus debet libenter audire et ſe coꝛrigere.ſicut
petrus cenit paulo.di.viij.veritate. Et ſi aliqð

erroneum et piculoſum dixinet.debet retracta

re boneſtius quo p̃t. Si autẽ nõ eſſet ꝑiculoſuʒ
quod dixit.puta aliquod apocriphum. qð non
tenetur q́;uis maledixerit. nõ debet retractare
ſ̃m tlv.in epla quadã ad virandũ ſcandaluʒ.
Septimo euitet ſuperfluitatẽ ſeu nimietatẽ
et hoc multipliciter vicʒ nimiã ꝓlixitatẽ.gau⸗
dent enim bꝛeunate moderni. Dꝛiſtia. et gre⸗
go.in omeł.Alimenta que minus ſufficiũta⸗
uidius ſumunt.vnde nimis ꝓlixe pᷣdicans fi⸗
guratur in lege.ꝑ patientẽ fluxum ſeminis q̃
mmundus iudicabat.Semen eſt verbum dei
oꝛdinatũ ad generationẽ ſpiritualẽ cauſandã.
Sed ſicut in patiente flu xum ſeminis ipᷣm ef⸗
ficit inanem et infructuoſum.ita ex nimia pè/
lixitate ſermonis impeditur fructus in audito
ribus.vti exponit Gꝛego.di.xliij.ſit rectoꝛ.Ni⸗
mia tame breuitas pᷣcidit ait Hiero. ſtudioſo⸗
rum deſideriũ. Irem nimiã velocitatem in lo⸗
quendovel tarditatem. vnde Señ.ꝓnunciatio

ſicut et vita debet eſſe cõwſita. Nihil oꝛdinatũ

eſt quod pꝛecipitat et ꝓperat. Et que ſtillare
volo q; currere. Item nimieratem diuiſionũ.

vngde Seneca philoſophiam in partes non in

quarim

fruſta viuidam. Oiuidi enim eam nõ concidi
ptile eſt. nam cõpꝛehendere quemadmodum
marima. ita et nimia difficile eſt. Arem nimie
tatem allegationũ. Dam et in iure ivc nõ lau
atur. Sufticit enim ad aꝓpꝛobandã vnã ſciẽ/
tiam allegarevnã vel duas auctoꝛirates. OJul
tas autẽ adducere ſuperſuũ videtur vanum et
ſuioſtentatiuũ. niſi aliquando fier ad maioꝛẽ
cõſfirmationem alicuius ſcientie duhitabilis.
tem nimium oꝛnatũ verboꝛum er ſuperflui⸗/
ratem. Nam et ficum que tantũ folia habebat
nõ fructus chꝛiſtus maledirit. at. xrxi. Se⸗
neca. NHon delectent verba noſtra. ſed poſſint.
dem. oꝛatio que veritati dat operam incom⸗
wſita debet et ſunplex eſſe. Nõ tamẽ nimis ni
icana. ne cõtemnatur. Mam et wominus pᷣ⸗
cepit in lege offerri ſibi pꝛimitiaſ mellis.quod
deſignat dulcedinem eloquentie. vt dicit Gꝛa⸗
tianus di. xxxvij. egimus. 6. ſed ecõtra. Pꝛ/
mitia parum eſt.et ſibivolebat offerri.quia ad
honoꝛem dei nõ ſui. Octauo abſtineat a le⸗

uitate.ne ſcʒ dicat verba ocioſa et fabulas ad

ꝓuocanduin niſum. dicit enim DHiero. ꝙ bonꝰ
pꝛedicatoꝛ eſt qui puocat populum adſluctuz
nõ ad riſum. Et ſi aliquãdo nõ ſit indecens di
cete aliqua verba ſolatioſa ad ſubleuandũ ro⸗
pulum attediatum. moderate tamẽ fiendũ et
raro. Non ſietiam leuis ad recitandũ ſomnnia

er viſiones mulierum.⁊ ad pplexrandum de aj

liquo malo venturo vel dererminatiue loquen
do v tempoꝛe aduentus antichꝛiſti. et die iu⸗
dicij.quia nõ eſtveſtrũ inquitchꝛiſtus Zlctu..
Hoſſe tempoꝛa vel momenta que pater roſu⸗
it in ſua poreſtate. vnde et Tlv. in. ii. dicit ꝙ
omnes qui voluerũt dererminate loqui de hac
re.reperti ſunt et reꝑientur fallaces. Hon ſit
eniam leuis ad pꝛecipitandũ ſententias de ali⸗
quo actu.ꝙ ſit peccatum moꝛtale.niſi ſit certũ
etclarum per rationemvel per auctoꝛitates c
ctoꝛum. Non ſit etiam leuis ad pꝛonnncian⸗
dum indulgentias et pꝛecipue queſtuarioꝛum
qui aliquãdo multis fictionibus et falſis bul⸗
lis vtuntur.vt dicitur in cle.de peni.et remiſ.
c.abuſionibus, vndeet in cle. religioſi. de pꝛiui.
peecipitur pꝛedicatoꝛibus ne pꝛonuncient in⸗
dulgentias indiſcreras. vbi dicit glo. ꝙ dicun⸗
turindiſcrete ille indulgentie. que nõ habent᷑
erideo diligentereraminet quando aliquam
habet ꝓnunciare. In geſtuationibus aut ex⸗
clamationibus vnuſquiſq; in ſenſu ſuo abun/
det oẽ tñ nimiũ verntur in faſtidiũ. Etq ð na⸗
tura negat nemo wlociter audet. &t diſplicec
impꝛudẽs.vnde placere ſtudet.xpᷣm in ſuis pᷣ
dicationibus legim us ter erclamaſſe cũ ſeʒ di
xit. Qui halet aures audiendi ⁊c. Luce.viij.

Zitulus decimugectauuſ

et Johan. vñ. Clamabat Aeſus in templo wo
ce ns. Et me ſcitis ⁊ vñ ſim ſcinis.et in eodẽ.c.
Clamabat ieſus dicens. Si quis ſitit veniat
ad me. et Johannis. xivoce magna clamauit
laʒare vem foꝛa s.et Yo. baptiſta dict/ eſt vor
qꝛ nõ ſolũ debet clamare ſed oĩs cõuerſatio ei
et vita dʒ clamare pniam. Mono indiſcrete
ſermoné nõ ꝓferat. als figurate immund ex
toꝛto naſo iudicaf.di.xliij..vlti. Ne vicʒ ean
dem materiã oĩbus pᷣdicer.ſed diuerſa diuer/
ſis ſᷣm diuerſitatũ cõditionũ moꝛũ et ſtatuũ.
vñ Hiero.de paulo pꝛedicatoꝛe maximo.Nec
ad inſtar imꝑiti medici vno collirio vult cura/
re. ſed ꝑ ſingulas eccleſias vulneribo meder il
latis.di.xxix.c.vlti. Simplicib et ideotis nõ
ſubtilia pdicet. Ita matrimoniũ laudat cũ de
ipᷣo pᷣdicat.ꝙ tñ virginitatẽ ⁊ viduitatẽ pᷣferat
xxvij.q.i nuptiarũ.ne virgo vel vidua incitet
ad nuptias. Ita virginitate ſeu caſtitatẽ extol
lat.ne cõiugiũ videat᷑ damnare.E xinde eni et
caſti ſuꝑbire poſſent et cõiugati debitũ ſibinui⸗
cem denegare. Tpibus feſtiuis et ieiunioꝛum
ita exlvꝛtent᷑ ſi volunt cõiugatos ad caſtitatẽ
ꝙ reddendi debitũ oſtendãt neceſſuatẽ. Cum
dei cõmendant miſericoꝛdiã.ſubdant ⁊ dei ſe⸗
ueram iuſticiã nolenubo miſericoꝛdizã accepta
re ipe ſuo. Ne lvies de miſericoꝛdia pᷣſumãt.
Ita oſtendant deũ oĩa mala punire. ꝙ etiam
miſericoꝛdiã pmittant etveniã quibuſcunq;
ad pniam redire volentibo.penitentiã exterio
rem ſeu abſtinentiã pᷣdicent vulgo ita neceſſa
riam ꝙ ſpiritualibo hmõi indiſcretis ſi ibi el⸗/
ſent rapinã eſſe unmoderatã abſtinentiã inſi⸗
nuent.ad cõtemptũ mundi eius vanitatẽ oſtẽ
dendo.ſic inuitent ad religionẽ ꝙ in ſeculo po
ſitos nõ videsnt damnare.ſed picula eoꝝ de/
clarare. Peccatoꝛib er duris ita ternbiliter vi
cia repꝛehendere ſiudeant. ꝙ ſpiritualibus et
virtuoſis dulciter ſuauia pꝛemioꝑ pponãt.vñ

Bꝛegoꝛiꝰ in morał.tractans illud. OQuis dedit

gallo cantum. dicit ꝙ gallus deſignat pᷣdicato⸗
rem qui peccatoꝛibus in tenebꝛis vicioꝛũ in/
uolutis debet clamare terribiliter ⁊ bonis pᷣdi⸗/
care ſuauiter. Sicut et gallus in tenebꝛis.i.in
nocte ꝓfunda foꝛtiterclamat.ſed die appꝛopĩ
quante iam luce tenuiteret quaſi raucus. Cũ
aut habet pꝛedicare aliquã turpem materiã. vt
te vicio lururie. vel e matrimonij actavtatur
verbis lvneſtis.nec deſcendat nims ad ꝓticu
lares ercumſtãnias. ne woceat vel incitet audi⸗
roꝛes ad mala. et ſibi caueat ab om̃i verbo ſcur⸗
rili. xxij.q.v.quotiens. Decimo caueata no
uitatibus. cum dviſcoꝛdiã pariat pᷣſumptio no⸗

uitatum. vt dicit dcretals. Quidam enĩi mo
derni pꝛedicatoꝛes.quia voluerunt vti nouita

tibus inconmetis.plura ſcandala inde ſecuta
ſunt.et parũ inde vnoꝛem ſapientes repoita
uerunt. et fructum impedierunt. vnde in de⸗
cre. dicitur. Quod a ſanetis parribus decre⸗
tum nõ eſt. non eſt ſuperſtitioſis adinuentio⸗
nibus pꝛeſumendum. Et ſimiliter a mnrioſita⸗
nbus poetarum philo ſophꝛum. et hiſtoꝛiarũ

paganoꝛum.romanoꝛum er hinuſmodi.Et ſi

ad lvꝛam aliquãdo vellent aliquid tauũ indu⸗
cere. Zlct.xix. dicitur. ꝙ multi qui fuerant cu⸗
rioſa ſecrati.cõtulerunt libꝛos et cõbuſierunt
eos oinnes.Caueat enim ne nimis innitatut
ſenſui ſuo ne exponendo ſcripturas et pᷣcipue
in ſenſu.literah.Pꝛouerbi.iij. Ne innitaris

pꝛudentie tue.vt Piero. Pꝛudentie ſue inni/

tatur.qui ea que dicenda velagendavidentur
ſanctoꝛum decxetis pꝛeponit.extra de cõſti.ne

inniteris. diſt. xxxvi. ſi quis. Obſeruare etiaʒ

decer pꝛedicatoꝛes et in pꝛedicatõne et in pꝛi⸗
uatis locutiombus cum perſonis. quod dicit
Oꝛige.diſtin.xliij.in mandatis. Noſſe opoꝛtʒ

quis et qualis ſit is.cui immoꝛtalitatis vrba

credenda ſunt. Soliciti enim eſſe debemus.ne
mittamus margaritas noſtras ante woꝛcos. et
infra. Si enim ſciam quia in his de quibi non

poieſt dubitari ꝙ bona ſint emendatus inculi

pabilis eſt. vt ſi ſit ſobꝛius.ſi iuſtus.ſi miſeri⸗
coꝛs et huiuſmodi.iunc quod deeſt ſidei et ſciẽ
tie cõferatur. Sed ſi in his que palam ſunt pec
catis inuolutus permanert.non me opoꝛtet ali⸗
quid de ſecretioꝛibus miſterijs et remotis di⸗
uine ſcientie pꝛoloqui.ſed magis pꝛoreſtari es⸗
um.vt peccare deſiat.ꝙ ſi ingeſſert ſe et pꝛo⸗
uocauerit nos dicere.que eum minus recte a⸗
gentem non opoꝛteat audire.eum debemꝰ pꝛu
denter eludere.dicit glo.ibi ſeʒ tranſferẽdo nos

ad aliã miſericoꝛdiam

De foꝛma pꝛedicationis et de ſeptem modii

ꝓcedendi in pꝛedicatione.
Capitulum quintum.

E forma predicatõ

nis. Nota ꝙ in oꝛdine dicendoꝛũ.

nullus inuenitur determinatuſmo
dus de neceſſitate tenendus a ſanctis tradi⸗
tus.vnde vnuſquiſi in ſuo ſenſu abundat.
Congruum tamen eſt cõſoꝛmare ſe moꝛibus
ſapientum ſcdm tempus et locum. argu.diſt.
xij.illa.Aliud enim ſeruatur in vnoloco etali
ud in alio. Et modus variatus eſt etiain ſecun
dum tempoꝛa. Mam alio modo ſe habuerũt
antiqui.alio modo moderni. ODultum auteʒ
videt᷑ vtile ad reminiſcenniã dicẽni ⁊ audẽti.

anſignare aliquas partes ſiue membꝛa. Septẽ

iUrditstſ

albi itie
larotbi eni

eplacvingun

Pcdecartar
eftaievack

ilngvisſvin

clntekifu
DWSW int.

ls dignitare⸗
ſab erſpn ſod
1. Gettens
i Docernos
Clemere Etp⸗
ſone bichiein
eiſtts. Geh
lmni ii Tuairt
Afcimälan..
ieereckecrten
Welrincdode
Emnscrhrem
botgarere
ezrſtuiz

(diiiſri

Mnone Pin
B l Cäinmns
llog pocin⸗

Wri Lemi⸗
Dueſcuraen
mnnonl
hinupeej

ncidnagn

ſetſeniſni
yaltinonn

Plaetennci

iugliag i

hſlinioce
ndr ſ

an n n

„ A
deintin

TikNeN

mitmam
AANNide
wünhenarin

ibus nirurnen

ſna. giminen
cere. Nrannue

Men meRI

Wtiadt

Ca

rmapen

Augnrn

3 wumm
e edre M
mi zieim

mut uui
inimung nin

4

igitur modis pᷣt pꝛocedi. “ð”
Primus modus pro d.i.
tcegendi eſt ꝑ erpoſitionẽ euãgelij ſeu epłe.qð
vv die occurrit de ꝑte in ꝑtẽ moꝛalia inſerẽdo
Et iſtũ modũ tenuerũt antiqui.vt piʒ in omel.
Beꝛego. Auguſ. et Criſo. Quẽ modũ aliqñ ſe⸗/
quunt᷑ moderni diuidenteſtñ ipᷣm cuangeliũ
Vl eplam in ꝑtes.vt verbi gr̃a. Oñica pꝛima
pſt trinitatis euangelm de epulone diuite et
lazaro.pᷣt diuidi illud in tres ꝓtes.Et ĩ pꝛima
Ponirtvtriuſiq; pñs ↄuerſatio.ibi. Homo quidã
erat diues ⁊c. In ſecũda vtriuſq; ſequens mi
gratio. ibi. factũ eſt ⁊c. Vn terciavtriuſq; decẽs
collatio ibi. elenãs aũt oculos ⁊c. Si aũt ſit il⸗
la epla quinquageſime. Si linguis hoĩm ⁊c̃.
HPic de charitate tria notat apłs. Pꝛimo eiꝰne
ceſſitatẽ.quia qᷣlibet bonũ ſine ea nihil valet.
Si linguis vim loquar ⁊c. Secũdo eius ope/
roſitatẽ vel fructuoſitatẽ.qꝛad oẽs actus virtu
tum inducit. qꝛ charitas patiẽs eſt ⁊c. Cercio
eius dignitatẽ. qꝛ alia vona deficiũt.et fides et
ſpes. et ip̃ᷣa ſꝑ durat.qꝛ ſiue ꝓphetie ceſſabũt

te triſtes 7c6. Secũ
tionẽ.ibi. Tu aũt cũ ieiunas vnge caput tuũ.
et faciẽ tuã laua.i.ↄſcientiã a peccatis. Cercio
gacijcere effecualem miſerationẽ ibi. CTheſauri⸗
zale the. in celo dando elemoſynas. Et qꝛ cupi
ditas ab hac retrahit. ideo pinittit. Nolite vo d

mdliint nid

Capimlũ gointum

c. Sl eſt euangeliũ in pꝛincipio.xl.pᷣt ſic di

uidi. DHocet nos xpᷣs i iſto noſtro ieiunio tria
obſerugre. Et pꝛimo excdludere mundialẽ intẽ
tionẽ. ibi.cũ ieiunatiſ.nolite fieri ſicut hyrocri

—

do habere mentalẽ purifica⸗

85

bis theſaurizare ⁊2c. Si eſt euan geliñ hiſto⸗
riale.vt illud diei ſeguẽtis de Centurione. pt
ſitc diuidi. In iſto euãgelio tria ponunt de cen⸗
mnione. Pꝛimũ eſt ipius humilis ſu ꝓplicatio
ibi. Cũñ intraſſet ieſus capharnaũ c. Secũdũ

eius a xpo cõmendatio.ibi.Nõ inueni tantã
dẽ ⁊c. Cerciũ eſt er xpᷣifide pueri ſanatio.ihi

HHage ſicut credidiſti. Etlin qlilbet ꝑte pñt dici
Aliqua moꝛalia ad ediſcationẽ. ſicut verbi gr̃a
In pꝛiina pte pᷣdicti euãgelu. Pꝛimo eſt no:
tandũ de magna charitate ⁊ diligẽtia. quã ha⸗
hbuiit ad ſeruũ ſuũ.qꝛ in como eũ tenebat.et ꝓ
ipo ad xpᷣm oꝛandũ acceſſit. Secũdo notandũ

ꝙ vps ad eundũ ad ſeruũ ſe obtulit nõ ſic ad

fili reguli ad cõfundendũ ſupbiã noſtrã. Cer

cio huiligtio Centurionis ⁊ magna ſides.cũ

dixit. Oñe nõ ſum dignus ⁊c.Quartũ eſt fa/
millie ſue recta gubernato qꝛ ſibi faciebat eſe 1

lubiectos.Nõ ⁊ ego hmo ſum ⁊c. In ſecun⸗
da parte eſtvidendum. quomnodo intelligatur

wvchriſtus admiratus fuiſe dicarur cuz adm

ratio ꝓtedat ex ignoꝛãtia. et in xpo nulla fiit

isnoꝛantia. Secũdo quõ ſides centurionis ex,

in oinnibus

pꝛo elemoſyna triplicem remunerationem.ſ.

ceſſerit iſrael. Cercio pnunciaf cõuerſio gen/
tiliũ figuratorpĩ Centurionis fide qͥ requieſcũt
in fide trinitatis.et lvc eſt recum bere ch abꝛaã

ſiſaac et iacob.et repꝛobatio iudeoꝛum. ibi. Fi⸗
ij autem regni eijcientur c. Auarto quomõ
in inferno ſit fletus et ſtridoꝛ dentium. In ter
cia parte de effectu fidei.ſecundo de ſanatione

ipſius pueri.

— „„
Secundus moduis (.ii.
pꝛocedendi eſt ſimẽdo aliquã auctoꝛitateʒ de
ſcriptura ſacra p themate. illã diuidere in ꝑ⸗

tes. Et iſte eſt modus magiſtralis e: magis ſci
entificus.quo vſi ſunt tvmas Bonauẽtura er

Bernardus in ſermonibus ſuis pꝛedicabilbo
Et aliquãdo Ta.er JYo. de ſancto geminiano
ommbus ſermomibo ſuis. Et in diebus wo⸗
minicalihus ſumitur ꝓ themate de euangelio
wl de epiſtola cõcurrenti. In diebus autem
feſtiuis ſanctoꝛũ ſumitur vel de euangelio o/
minicali vel epiſtola. et magis de pꝛecedẽtiim

mecdiate. q;ᷓ ſequenti vel etiam de euangelio vł

epiſtola e feſto. Si etiaʒ ſumeretur aliqua an⸗

ctoꝛitas ſcripture extra euangelium et epiſtolã

q;uis nõ ſit multum in vſu moderno.nullum

tamẽ incõueniens Yaco. de voꝛagine. et Jo.

de ſancto geminiano vtuntur hoc modo in fe⸗
ſtiuis cõmuniter. ſumendo ſcʒ vnã auctoꝛita⸗

tem de diuerſis libꝛis ſcripture.et in ip̃am fa⸗

ciendam diuiſionem. verbi gratia. Si de enan⸗

gelio ferie. vi. ſumatur illud. Sit elemoſyna

tua in abſcondito et pater tuus ꝛc. Hꝛimo oſtẽ
itur virtuoſa elemoſynarũ erogatio.ibi. ſite⸗
lemoſyna ⁊c. Secundo copioſa earum remune

ratio. ibi. pater tuus ⁊c. Poſſunt etiam mem⸗
bꝛa diuiſionis ſubdiuidi. et lvc diuerſimode.
exemplum in pꝛedicta diuiſione. Nam in pꝛi⸗
ma parte notantur tria.que faciunt elemoſy⸗

nam virtuoſam. Pꝛimum ꝙ fiat ei qui eſt in

defectione.ibi. ſitelemoſyna. Secundum ꝙ fi⸗

at de ſua poſſeſſione.nõ aliena.ibi. tua. Cerciũ
ÿ fiat cum recta intentione.ihi. in abſcondito
n ſecunda parte notatur ꝙ reddet tibi deus

tem poꝛaliim multiplicationẽ.xet iſte ſunt mul

tre. Spiritualiũ augmentationẽ. et ſupernaliũ

receptionem. Si ſumatur pꝛo themate illud.

Diliges cominũ deum ex toto coꝛde tuo.ria
hic notantur. Et pꝛimo actuʒ gratioſum. quiæz
Diliges. omnia enim delectãtur in amoꝛe. DHi⸗
lectio tamen impoꝛtat amoꝛem gratuitum. ſe,/

cundo obiectum gloꝛioſum. Hominũ deum

tuum. Et wominus notat eius gubernationẽ.

deus eius creatiõz. tuus ei incarnationẽ. qᷓ coo
gunt nos adamandũñ ipᷣm. Cercio ſubiectũ vi
goꝛoſũ.ex toto coꝛde tuo.ibi quõ triplr diligit

er toto coꝛde m tlv. ſe. ſe q. xrv. Si aũt pꝛe
dicatur de aliquo ſancto. pt aliquid ſumendo

e epla vel euãgelio ei adaptari. Nec eſt incõ/

ueniens ꝙ ille intellectus ſcripture non ſit ille

ꝓpꝛius.ſed etiã aliqñ contrarius.qꝛ moꝛalis
ſenſus eſt multiplex. DHomo quidã erat diues

et induebat purpura ⁊ byſſo.et epulabat᷑ ᷣti/
die ſplendide. Si pꝛedicet᷑ de ſancto Gꝛego.vł

alio voctoꝛe. Cria poſſunt de eo notari. Dirtu⸗
tum interioꝛũ fertilitas. Homo quidã erat di/

ues. Secũdo actuũ exterioꝝ nobilitas Indue

batur purpura.ſ.charitate et byſſo.i.puritate.

Fercio ſenſuũ ſcripturarũ ſuauùitas. epulabat
tidie ſplendide exvonẽdo ſcripturas. Si p
dicetur de ſancto Hiero. et occurrat illud euan

geliũ dñicale vbi habetur. Dirxit dñs dño meo
⁊c.Quãuis ſit dictũ de xrᷣo.pᷣt axplicari ad ſan
ctum Diero.et alios qͥ fuerũt mẽbꝛa xpᷣi. vbi
tria. Pꝛimo ad ipᷣm diuinalis allocutio dixit
dñs qð intelligit᷑ ꝑ inſpirationẽ ſcripturas et
flagella. Secundo circa ipᷣm rõnalis executio

dño meo.rõne vtens dñs eſt ꝑ virtutes als

ſeruus. Cercio ſuꝑ ipᷣm pmialis cõſecutio.ſe⸗

de a vxtris meis. Qð notat magnitudinẽ glo
rie ſuꝑne. Si ſumat᷑ de enãgelio ipᷣius feſti
ovt de. b. Dñico vel Auguſ.illud. Non p̃t ciui⸗
tas abſcõdi ſupꝛa montẽ poſita. Mat. v. Cria

hic de io notantf. Pꝛimũ ꝙ intimus fuit deo

colligatus. quia ciuitas q̃ſi cimnũ vnitas.i.ſen//
ſuum tendenriũ ſimul in deũ.ſᷣm ꝙ in exẽplis

ſeu geſtis fuitxpᷣo cõfoꝛmatus.qꝛ ſupᷣ montẽ.

Pons eni fignat xpᷣm cuius vite fuit multuʒ

ſimilis vita ſanctiſſimi Oñici in pᷣcicatõne in
oꝛdine ſuo ⁊c.Cerciũ quod fuit mundo in mi

raculis manifeſtatus. qꝛ nõ pᷣt abſcondi ꝓpter

miracula eꝰ?. Si ſumat᷑ de epla feſti. vt illud
Repoſita eſt mihi coꝛona.vbi tria de ipᷣo notã
tur. Pꝛimo magniſicat ex triumphi excellẽtia
qꝛcoꝛona.Secũdo erercitat in pᷣli expientis.
quia mihi. Cercio nobilitat in pꝛemij pmanẽ⸗

tia.quia repoſita eſt.Et q;tum ad pꝛimũ nota

triplicẽ coꝛonã. Pꝛima debet imperatoꝛi vel re

gi ꝓppter potentiã. Secunda paſtoꝛi.i.epᷣovel

ape ꝓpter clementiã Cercia woctoꝛ..ſ. aureo⸗/
a. ꝓpter ſapientiã.omnes habuit beatus Do
minicus. Etr pꝛimã a patre ꝑ aꝓpꝛopꝛiationẽ.

ina ei attribuit᷑ potentia. vt in miraculis.Co

ronain ſapientie a filio ꝑ diſputationẽ contra

tereticos et pꝛedicationẽ. Cerciam coꝛonã cle⸗

mentie et miſericoꝛdie a ſpirituſancto in regi⸗

mine oꝛdinis. Quantũ ad ſecundũ nota tria
m ſuo exercitio. Mihi enĩ refertur ad id.quia
bonũ certamẽ certaui ↄtra vicia bellando. Cur
ſum cõſummaui. perſeuerando. ſidem ſeruari
id eſt fidelitatẽ gloꝛiaʒ doo ſemꝑ dando. Quã⸗

tum ad tercium repoſita nota. ꝙ repoſituʒ nõ

perditur. Sempꝑ p̃t pdi coꝛona virtutis quoʒ
uſq; aia reponat in gloꝛia. Sed pꝛimo repoſita

fuit coꝛona virtutũ ꝑ pꝛedeſtinationẽ. Secun⸗

do ꝑ pꝛenunciationẽ.qꝛ de ipᷣo etiã oꝛdine ſuo
ꝓpłetatum. Cercio ꝑ gloꝛiñcationẽ. Et nota
ꝙ ſicut cõfuſa videt᷑ pꝛedicatio qñ nulla fit ibi
diuiſio vel diſtinctio. Ita enã tedioſa reddit.
cum nimis multiplicant diuiſiones et diſtin⸗
ctiones. Et q;uis omnis bona diuiſio ſit bi⸗
membꝛis.vc ha bet locũ in lectõnibus. Sʒin
pᷣdicationibovbi ꝓceditur ꝑſuaſiue.videt di⸗
minuta bimembꝛis. t vltra timembꝛẽ vel qᷓ
drimembꝛẽ eſt nimiũ ⁊ incõſuetum.

Lercius modus pro ꝗ.iii.
cedendi eſt ꝑ diſtinctionẽ. Et iſtum modũ te
nuit Berñ. in ſuis ſermonibo. eteſt magis faci
lis ad iſtud valẽt diſtinctões mauritij. Gꝛeg.
etiã in moꝛalibo alioñ vntur diſtinctionibo.et
VYo. caſſia. in collatõibo patrů. Et fit multi⸗
pliciter. Hꝛimo mõ ꝑ muleiplicẽ acceptioneʒ
alicuiꝰ diſtinſtinctõis in themate.vt verbi gra.

Si ꝓponar illud. Erat nauis in medio maris
nota ꝙ eſt multiplex nauis de qᷓ iſtud He intel

ligi.Eſt eni nauis innocẽnie baptiſmalis ſecũ
da eſt nauis pnĩe ſalutaris.teraa eſt nauis cõ⸗
ueniẽtie regulanis.qrta eſt nauis ercelletie vir
ginalis.ſ.mnarie. Si ꝓponaf. Reddeqð te⸗

les. mat. xviij.pᷣt fieri talii diſtineno. Debitoꝛ

eſt quilibet deo ꝓrimo et pꝛopꝛio ſubiecro. Et
cuilibet dʒ tria.deo amoꝛẽ ꝓpter bonitatẽ ſuã.

et timoꝛẽ ꝓpter cõminam iniquitatẽ. honoꝛeʒ
Pꝓpter ſuã maieſtatẽ. Oꝛoximo tria ſcʒ coꝛre⸗

crionẽ.ſubuentionẽ et ediſicationẽ in moꝛib-

Sibipᷣi tria ſq; vigilantiã.ꝓſeuerantiã. et moꝛ

nficationẽ diſcrerã. Aliqñ mulnplicant mẽ

—

bꝛa diſtinctõnis ᷣm numerũ.qui ponit᷑ in the⸗

mate.exemplũ eu pwoni Eſt puer vnus qui
halet quinq; panes. Nota ꝙ quinq; ſunt pa⸗

nes xp̃i. de qbus debemus comedere. Pꝛimus

eſt vnĩe.pᷣs. Cibabis eos pane lacheymarum.
Scõs panis ſapie. Eccleſta, Eibauneiltpane
vite et intellectus. tercius panis euchariſtie.
o.vi. Quijmãducat hũc panẽviuet inerernũ
artus paniſ gre.ps.paupꝑes eius ſaturabo
pambo.Quint panis gloꝛie.u. xiiij. Beatuſ
q manducabit panẽ in regno celoꝝ.Si ppona⸗
tur nllud de ſeptẽ panibo.dici pñt ſepteʒ panes
ſeptẽ ſacr̃a.ł ſi ꝓponat e eodẽ euãgelio illud
Oiſerioꝛ ſuꝑ turbã. dic ſᷣm lerñ. ꝙ ſeptẽ ſũt
miſeratões dñi.quibo nos q̃ſi ſeptẽ panibo ſa⸗
tiat.Pꝛimus expectatõis ad pniaʒ. Secundꝰ

impeditõis.ſ.mali noſtri. tercius ↄpuncrönis

peccati.Quartus remnſſionis ipᷣius. Quint
cõſeruationis a recidiuo. Sextus operatõnis
Icilicet boni.Septiimus fiducie gloꝛincanonis

Hiiſtipi
AEnpmiinnit
ſinnilule
uſut,ſine
igni inn
dl fſiain

— —
— =– —=

inei

nſuen

Pnnin nefie

Sittt emſ

gtterndabo

i enuſlom

dmmteſ i
ſſoemekten

unncigͤtenn

h

es
htſl

60 Etot

ore djaih
iIpoCdporat
ſyipcſeeietden
önodmnoös d
i d gliſs r
(bnanoiant
ftntia deinon
t. Gicutſu
hHyinpunt noi
ueelodiag,
iitſeteſpis neg
idnagtdlenn.
Moritannf

arinſgerſan
Chmadni⸗
Rhnchür
Claſeatorgtos
Umnoniscione
dialpbysmninde
Pcerer tſten
Dfimpignesi.
ſnogang vn
ſeumiciii
Cusſentiucſci
nn ſini.

uunlucen

Chienmtine

Pperngrening
mnuſcnnimng

———
—
—

=S

S
. 6

=.

=
EEEEE

5 5.
25
A

Wniin .

CQapitulũ

poſſint et aliter aſſignari et oꝛdin cri. Si ppo⸗/

natur illud. Hoꝛa ſeptima reliquit eñ febꝛis.
JYo.iiij.febꝛis eſt peccatũ moꝛtale.qð inducit
ad moꝛtẽ eternã. vij. vꝛe ſunt.vij. wona ſpiri⸗
tuſſancti.quibus cũ ſint cõnera aduenientib-
in aĩa verbo xpᷣi recedit peccatũ.Cimoꝛ expel⸗
lit ſuꝑbiã.pietasinuidiã. ſciẽtia irã.foꝛtitudo
accidiã.cõſiliũ auariciã. intellectus gulã. ſapĩa
luxuriã.vel melius ſepteʒ lvꝛe ſuntſextẽ oue
cõcurrũt ad remiſſionẽ peccati. Pꝛima lvꝛa ẽ
tnbulatio. Sc vðᷣa bona operatio.ſ. de genere bo⸗
noꝛũ.Cercia illuminatio.ſ.ad cognitionẽ pec/
cati. Quarta eſt veteſtatio ipᷣius.Quinta ẽ cõ
femo. Sexta eſt emendatio.ſ.in ppoſito. Se⸗
piima eſt gratie infuſio.Et iſta ſex ſunt figura⸗
ta ꝑ ſex hydrias qᷓ erãt in nuptijs. Nel ſic. ſi
ꝓponat illud.Erat ieſus eijciẽs demoniũ Lu.
xi. Poteſt dici ꝙ ꝑ peccatũ lvmo poſſidetur a
dialolo.ſʒ cñ ꝑ gratiã xpᷣi pctm̃ de leaf.ideo ie⸗

ſus qtidie eijcit demoniũ. cũñ peccatoꝛ iuſtificat

Et qᷓmis demoẽs de oib vicijs temptẽt plus tñ
devno q;ᷓ de alijs vnuſqͥſq; tentat᷑.vñ ſicut an⸗
geli boni denoĩant ab officis qᷓ Serũt cũ ad nos
mittunt.ita demones a vicijs. de quibo magis
rẽtant. Sicut ſunt ſeptẽ vicia capitalia. ita
ſeptẽ repiunt᷑ noia demonũ.qͥ de eis tẽtant.et
in euangelio dicit. ꝙ immunus ſpiritus aſſu
mit ſeptẽ ſpũs nequioꝛes ſe.et Oar. vlti. di⸗

demonia.i.peccata.ſic etiã reꝑiunt᷑ ſeptẽ demo
niad in ſacraſcriptura.his.vij.vicijs figurati.
Et pꝛimus demõ vocat mammona.de quo
OJath. vi. c. Nõ poteſtis deo ſeruire ⁊ mãmo/
ne. et interpꝛet diuirie. Et ſignat auariciã. de
qua rẽtat cupidos cũ diuitijs. Figurat᷑ añt per
demoniacũ lunaricũ.de â Oath. viij. dicit. ꝗ
diabolus mittebat eñ in aquã et in ignẽ. vt eñ
Peeret. &t ſic auaricia ꝑ mare et ꝑ terrã ducit

P ſaxa pꝑ ignes.i.eſtus cupidoſ. Scõs vocat

aſmodeus. de quo Clvb. vij. Et interpꝛetatur
factura iudicij.ſignat luxunã. ꝓpier oð viciũ
deus fecit iudiciũ diluuij tpe noe et poſtea ſo⸗
domop. Figurat ant pꝑ demoniacñ mutũ.de qᷓ

Eic. xi. Illud erat mutũ. viciũ eni lururie fa⸗
cit vĩem mutũ a cõfeſſione.plus qᷓᷓ alia vicia

ꝓpter materiã magis erubeſcibils. Terciꝰ

vocat ſathan. de qᷓ Yob. i. Et inrerpꝛetat aduer

ſarius. ſignat inuidiã.q aduerſat omni bono p
rimi wlens de eo. Ex inuidia eni ſatlan pcuſ
ſit Yob multiplicirer flagellando. Er figurat

hlſaul demoniacũ. qui ex inuidia pſequebarur

auid. ire. xvi. Quartuslveelʒebub. de quo
Tuc. xi. In beelʒebub pꝛincipe demonioneijcit

deinonia. Interpꝛetat eni vir muſcarũ ſignãs
ccidiã.q faaut multitudinẽ muſcarũ.i. vanarũ
etimmundarũ cogitationũ habere. ſigurat ꝑ

„. E

gquintum

filios ſacerdotis demoniacos effectos. qui vo⸗
entes expellere demones in nomine Pauli.
diabolus vexauit eos.vt habef in actibus apo⸗
ſtoloꝝ. Sic hypocrite qui detinent᷑ ab hoc vicio
quia cõmuniter ſunt ocioſi.dum miniſtranteſ
ſacramenta quod delxt fieri ꝑ bonos. volentes
ab alijs demones effugare.ipi inuaduntur ab

eis ſpiritualiter. Ouintus dicitur labaddõ.

vt habet Apocał.ix.Et interpꝛetat᷑ extermina

toꝛ et tentat de na. que ponit hominẽ extxa ter⸗

minos ſocietatis et vnionis. Et figurat᷑ pecca
toꝛ deditus huicvicio ꝑ demonia cum claman
tem in templo et dicenteʒ. Quia tu es filius
dei ⁊c.tales aliquãdo ex ira blaſphemant. Se

xtus dicitur behemoth.de quo in Tob penul. er

interpꝛerat animal ettentat de gula.que facit
lvminẽ beſtialẽ.et figurat ꝑ demoniacum qui
moꝛabatur in monumentis. et ambulabat nu
dus. Septimus de lucifero quaſi ferens lu⸗
cem apparentie.et tentat de vana gloꝛia. vt e⸗
tiam diabolus.i.deoꝛſum fluens per ſuperbiam
et tali vicio deditus figuratur per filiam chana
nee demoniacq̊ c. Math. xv. Juuencule enĩ
multũ ſunt dedite vane gloꝛie in oꝛnatu.

Quartus modus ꝭ.iiii.

eſt ſimilis cercio p̃dicto per aſſignationẽ mul⸗

tiplicationis effectuum vel cauſarum vel con
cirur de magdalena. ꝙ xpᷣs ab ea eiecerit ſeptẽ d

itionum vel graduum vel ſpecierum vel pꝛo

pꝛietatum naturalium vel nominum alicuius

rei. de qua agitur in themate erẽpla de ſinguliſ
De pꝛiino ſi pponatur de coꝛpoꝛe xpᷣi. Qui

manducat me viuet pꝛopter me. poſſunt hoc
dici. xij. effectus ſacramenti debite ſumpti p/
pter quos anima viuit ſpiritualiter. de quibuſ

ſupꝛa titulo de ſacramentis Si ꝓpo naturillud
aco.v. OJultum valet depꝛecatio iuſti aſſi/⸗
dua.poſſunr woni effectus oꝛationis.de quibuſ
alubi vide.Si pꝛoponatur. Ampone manum
tuam et viuet.loquendo de manu diuine gra⸗
tie. poteſt dici ꝙ habet quinq; digitos.i.effe⸗
ctus. Si pꝛonmnatf audientes verbum rerinẽr

et fructum afferunt. Luce. viij. Poteſt dici de

fructibus ſeu deeffectibus verbi dei. dequibo-

habes ſupꝛa in ſecunda parte titulo.ix.c.xi. S.

ij. Si pꝛoponatur de epiſtala illud.Omnis foꝛ
nicatio non nominemur in vobis ibi rotes de⸗
clarare mala magna. que ſequuntur exvicio
luxurie.de quibus ſupꝛa in ſecunda parte in
titulo de luxuria. Hoteſt ſecundo aſſignari
multiplicitas cauſarum inducentium alique;

