mũ gra/nũ.Dicit etiam Criſo.in dicto.c.

eijciens.quẽadmodũ qui ambulat inter du

os inimicos volẽs ambobo placere ſine al⸗
loòͥro mali eſſe non poteſt. ſic mercatoꝛ ſine
mẽdacio et ꝑiurio eſſe nõ põt.Sed ſubſtan
tiaꝗ taliũ ſtabilis eſſe nõ põt.nec ꝓficit ad bo

„

nũ qð de malo cõgregat᷑.quẽadmodũ ſi fri⸗

—

ticũ vel aliq̃d tale cernas in cribꝛo. dũ huc
illucq; iactaf. oĩa grana paulatim deoꝛſuz
cadunt ⁊ tandem in cribꝛo nil remanet niſi
ſterc.ſic de ſubſtqtia nego ciatoꝛis nil rema

net niſi scatn Mcih leae in vitiſpatruzʒ
de quodaʒ mercatoꝛe.ꝙ viſus fuit a beato

annutio heremita ei equipandus in glo

ria. ꝗqᷓ tñ Pãnutius heremita ſanctiſſimus

magni meriti fuit apud deũ.Attẽde qꝛ ipſe
aqnutius examinans vitã eius inuenit ꝙ

totũ luerũ expendebat in paupes chꝛiſti. vt
pater pauper ab vſuris ⁊ piurijs et alijs il⸗

licitis abſtineba fcũ magna deuotõe vacãs

Ddiuinis tꝑe ſuo.qͥ demũ etiã dimiſit opus il
lud. Quis eſt hic ⁊ laudabimus eum Ecci.
xxxi.ca ¶ Opatio aũt tercia q̃ deſerũit va⸗
nitãti eſt illa q̃ deſeruit oꝛnatui iactãtie. vt
ars ſerici in magna pte.

ã etſi dños dece
at tales veſtes et reginas. vt Deſter ſancta
et aliqͥ reges ſancti ſe oꝛnantes. Sed multi

aburunt s nõ decet. Qñ.j.ad Chimo.ij.c.
ait. Non. in veſte pᷣcioſa auri et argenti et
margaritis imo vt ars reticelloꝝ ⁊ recama
ture in veſtibo. ⁊ pfoꝛature ſeu ſcãpature.et

purpure ceruſe ad coloꝛandã faciẽ ethmõi

ad qͥd deſeruiunt niſi vanitati. vt dici Pine

alud Hiere. li.c. Opa eoꝛũ vana. et riſu di

gna. Oñ et Crif. vicit ſup ath. g ab ar /
te calceoꝝ et textoꝝ multa abſcindere opoꝛ

tet. Etem̃ ad luxuriã deduxerunt neceſ ta⸗
tem eius coꝛrumpentes artem mali arti cõ ·
miſcentes. 6*
Demum quantũ §. iii.
ad terciũ opoꝛtet habere in oꝑib et artibus
inſtant et pſeuerannã. Nã vt dicit Ana/
cletus bar a. In vnodz artiũ ope mi inue
nit in annia.di.lxrrihntllee⸗ loceſt qð di
cit pᷣs. vſq; ad ve ſpera. i. vſq; ſero cõtinuan
do.non parũ oꝑpando et ſubito dimittẽdo
vbl vſq; ad veſperã.i.vite terminũ qð eſt cõ
tra aliquos inſtabiles. qui omni die mutãt
vnã artem. hi ſunt ſimiles filio inconſtan/
tie. de q dicit Hoecius de eo narrans in li.
ſcolariũ diſciplina. ꝙ cũ pater eius poſuiſſʒ
ad opera diuerſe artis. qꝛ ſubito attediabat᷑
cũ vnã inchoabat. demũ omnes renuẽs in⸗
terrogante patre qͥd facere vellet. Rñditſe
velle neri aſinũ vt ſalmã ferret. Sʒ cũ aliqͥs
in oꝑibus alicuius licite artis bene viuẽdo
pſeuerat vſq; ad veſperã.i.finẽ tũc facto ſe

res.ideo inuentũ eſt medium p quod talis
cõmutatio fiat.Et hoc mediũ dr̃ numiſma
ſeu pecunia numerata.⁊ cõmutatio rei vii
lis ꝓ numiſmate dt venditio. Cõmutatio
numiſmatis ꝙ re vtili ṽ᷑ emptio/ Dltimꝰ*
modus eſt cũñ fit ꝑmutatio numiſmatꝭ ꝓ nu

miſmate. ſed cũ expectatione tpis.etin eo

qͥ dat pecuniaʒ d mutui datio.in eo qͥ reci⸗
pit pecuniã ⁊ expectat᷑ ad reddendã pecunia
dt mutui acceptio.ꝑ mutuũ em̃ traſfert w
miniũ pecunie in acapienteʒ. Et iſti ↄtract
ſex ſunt liciti.ſi cũ debito mõ ſiant illiciti cũ
iniuſte fiunt/ Ham wnatio ſi fiatꝑ eũ qui
nõpõt conare.vt eſt religioſus. imuſta eſt
ernon tenet. etſi ſar in zaſe ca vt ob turpi
tudine.peccatũ eſt.ax.di.lxxxvi.conare⸗
mutatio rex cñ fit ſine fr PdeHeifa ſt. vt
patʒ de reꝑ ꝑmuta.ꝑ totũ. Si cũ fraude pec
catũ eſt.et vident᷑ ad hãc reduci tract in⸗
nominati.ſ.w vt des. et wo vt facias vel fa⸗

cio vt des / Emptio ⁊ venditio licita ſuntni

ſi fiat etcceſſus pᷣeij in vendẽte notabilis ve⸗

diminutio in emete vei fraus vel vſura im⸗

plicita ꝓpter expectationẽ tꝑis.vt extra e
gãti Datio

vſuris. c. in ciuitate.et.e:nauisãti/

ro id eſt vita deficiente dicit dvñs voca opa mutui qeſt circea ras qᷓ vſu aſumunt vtſru⸗

rios et da eis mercedẽ Oathei. xx.ſcʒglie.
¶ De diuerſis generibo cõtractuñ. Cap̃.ij.

Otandũ q; in trãſ

latione reꝝ q̃ fit per pꝛiuatas pſo

t pꝛimo

aliqñ ſolũ vſus rei retento dñio

fſit ſex modis.Pꝛimo ꝑ libraleʒ vonationẽ ner neceſrctnie inducit mutuatẽ ad vſi-
ra

cũ ſcʒ nihil expectat reiributõis ex tali cwna
tione rei niſi beniuolentia q̃ d wvnatio de qᷓ
infra dicer̃ poſt ſeqns.c.de teſtamẽtis.Alijs
q́ùhjnq; modis fit ꝑ dationẽ illiberalẽ.qᷓ videli
cet trãſterens vnã rem expectat ab alio ali⸗
q̊d equiuales ei qð tranffert᷑/ Et pꝛimꝰ mo⸗
dus dr̃ ꝑmutatio cũ vicʒ traſtert᷑ dñium ali
cuius reivtilis pꝛo alia re vtili.puta frumẽę
tum ꝓ vino vel pannus meus ꝓ lana tua.
rel pãno ſerico tuo vel pecunia mea aurea
puta vnus floꝛenus ꝓ pecunia tua argen⸗/
tea puta ꝓ groſſis.xvij. vel circa. Aſtud iñ

mutatiões vulgariter dicunt baract/Aliꝰ

nas aliqñ tranſert cominiũ rei. SJutui acceptio licita eſt nõ ſolũ cũ ſit gra

bus tranſtert dñium rex.

mentũ.vinũ ⁊ hmõi.vł diſtrabunt vt pecu
nia numerata cum fit gratis vt nil expectet
vltra ſuũ capitale ⁊ beniuolẽtia ex obſeqᷣo

licita eſt ⁊ piñ op. Si aũt aliqͥd tꝑalis vti

litatis exxctef. vnde pꝛincipaliter mouet
admutuandũ illicita eſt et vſura. ar. xiiij. g.
ii. ſi feneraueris. extra de vſuris. c. coſuli

.

tis ſed eriã cũ ſit ſub vſuris qñ.ſ.ad hoc mo

im faciendũ vt qꝛ ad hocparatus eraſ,
Aliqñ vo tràſtert᷑ ſolũ vſus rei retentoſi
oñio eius rei.Et huius traãſlanõis ſuntſer
modi q̃ſi coꝛreſpondẽtes dictꝭ ſex modisᷣ
H pꝛimo mõ. ſ.
cvnationi coꝛrñdet dictũ cõmodatũ.qð ꝓ

pꝛie eſt rei q̃ vtendo nõ cõſumit᷑ vel d ruit

vt cũ quis ↄmodat alicui gratis equũ libꝝ
wmũ et hmõi. vt vtat᷑ ad certũ tp̃s ęt licitꝰ

ↄtracius eſt de ſe. ſicut dictum eſt de wonato.
PHermutatiõi coꝛreſpencet mutua accõmo
datio pᷣdictaꝝ reꝝ. puta tu cõmodas mihi

et ego tibi aliũ libꝛuʒ. tu vnam comũ ⁊ ego

vltimũ ſolet dici cambiũ cõiter. en A equũ tuũ et ego buuẽ meũ. vel m vnũ libꝛiz

modus dr᷑ in vno trãſſerennũ domim
c(ũñ altero emptio et in altero vẽditio.qñ ſcʒ
tranſfert᷑ dñium rei vnlis puta frumenti vi
ni.aialium. vmoꝝ.agroꝝ ⁊ bhmõiꝓ numiſ
mate veleconuerio. qꝛ em̃ difficilłe erat ſꝑ
res vſuales immedlate cõmutare in alias

—

2

Nℳ.—

☛ Okn D
CW— 22HLR SZ 22 ODen⸗ 22

. 6 (CQ.A4 424
Se ⸗ —
⸗ 5
ArX De α4¾α¾4¾ ., *

rei vnũ agrũ,et totum et ſine fraude immixta

licitũ eni goni coꝛrũñdet conductio ⁊
venditioni locano q̃ pt eſd

bus et immobilibo.q iñ nõ ſumunt vſu
iſta non fiunt gratis. ſed cũ dato pcio ta⸗
li vſu. puta cũ accipit equus ad vecturaʒ

2Bͤe⸗ A4 77 *
8

. Prorr- , „ „

er

lior⸗
Clncipt
i .occta
cchera
fpreon
sadn
pteſcnp.
ſſnschl
ſtetwodi
akiagbe
ſtutpig⸗
ſbeſepel
NIlue
ſecteis
(oſeon
Miede
Inns4
on
us,
ig.l⸗
ſtn

Mo⸗

ryhr.

rebo mobili

oinrut

icle
Hünoyrn
lernd
onnioe

eu!

fſubnnn
Sſonen
lpernit
Mpnnre
liiklvri⸗
bintauce
hiſunt nö⸗
Mmenlkacn
finddſond⸗
uterins e
fünrtsciin.

agtnentae

ſnutdt

mnilihtd

ſſunt
gungt
a ol
ingfn
ritatzſe
eſeiſann

fG 1

1
0

ptori⸗ Ri
ad häctelt e,
ds ewtſen
dtencitolan
anencitenne
mertfinnsnt
mamanetgien
mwiri

zthri.Knintnen.

ianſtraic
Pitnletwetn i
Ni o, siitlle,
ei, NrniNN
iincnstmtn
eIN
YiNdudtuN
dean
ſeriſoürſnsnin
tlhuns inin
1

rebus eccleſie ſingit liem habere cũ eis

tali pᷣcio vel wmus ad penſionẽ vłager ad
colendũ ꝓ medietate vel ad affictũ vel cum
quis locat opas ſuas ꝑſonales ⁊ alter euʒ
cõducit ad latoꝛandũ.ᷣ totũ eſt licitũ dñmò
iuſtũ pꝛeciũ ſtatuat᷑ et fraus oĩs tollat.NHã
fraus ⁊ wolus nemini debent patrocinari.et
de reſcrip. c. ſedes. Outuo nõ rñdet ꝓpꝛie
alius cõtractꝰ.habet tñ aliquã ſimiiiudinẽ
licet modicã ad pignuslinq;tũ reſtituta pe⸗
cunia ab eo qͥ dedit pignusille qͥ acceꝑat re
ſtituit pignus et in pignoꝛatiõe pᷣt ibieſſe ⁊

nõ eſſe petm̃ Mã ſi ſolũ pignus qͥs recipiat

vt de luo ſit ſecurus.ita ꝙ de pignoꝛe nõ cõ
ſequai aliã vnlitatẽ.licitũ eſt. Si aũt de eo
conſequat᷑ vtilitatẽ ſiue ſit rei mobilis q̃ ꝓè⸗
pꝛie dicit᷑ pignus ſiue rei immobilis vt w⸗
mus 2 ager qð mag peie pk by olir. ca pu
ta quia vtit equo vel vſſte quã halet in pi
gnus.vtit᷑ wmo habitando vel habendo de
ea penſionẽ.agto recipiendo fructũ eius. q̃
hoʒ ꝓ pignoꝛe ibi eſt vſura expᷣſia. extra de
pig.c.illo vos. Cenet᷑ em̃ oẽm fructũ queʒ
Habet ex pignoꝛe cõputare in ſoꝛtẽ. De hu
iuſmodi cõtracnbo habes ſupꝛa. ij. ꝑte.ti. i. c.
te vſura. ¶ Itẽ nota ꝙ facere fraudẽ legi⸗/
bus iniuſtũ eſt. vñ et petm̃. Et vt dicit glo.

rerba legis ſeruat.ſed mentẽ eius circñue⸗
nit. vt. fl. de legi. l.fraus. Sed vt dicit regu
ia iuris vltima in. vi. Certũ eſt ꝙ is cõmit
it in legem qͥ verba legis amplectens 3 le
gis nint᷑ volũtatẽ.¶ Fit aũt qᷓtuoꝛ modis

fraus legn. Ono modo de re adrẽ qñ dar in
fraudem vna res ꝙ alia. vt.viiij. q.iij. pleri

q. vbi womt exempluz de eo q rõne pecunie ſub
mu tuate ne videat᷑ cõmittere vſurã nõ plꝰ

perit ꝙ; mutuataʒ ſed querit ex hoc enxenia
carmiũ vl vini ⁊ hmõiqᷓ pecunia eſtimant
iſte facit fraude legi.vnde ⁊ ò legẽ vt ibi dr

fraus de ꝑſona ad ꝑſonã.vt cũ quis ſub ꝑ⸗

non põt aliq̃d dare vxoꝛi.ſupponit aliã ꝑſo
nau cui det. vt. ff. de wona. inter vi. et vxo. l.
hbec rõ. .. fi. Item fit fraus de vno cõtractu
ud alium.vt cũ mulier non poſſit aliq̃d dare
Vro fingit ſe vengere ei vt. fl. de wona. inter
Vi.⁊ vxo..ſiſvonſus.ſic, xvi.q.iij.ſi ſacerdlo
tes.vbi ponunt᷑ caſus ᷣm vnã lecturã. Cũ
epus vel ſacerdos volens dare neponbo de

eccleſia ⁊ facit tranſactioneʒ cũ eis Ate nit

●°

Irs. dqſi ½ pibus erogaãdũ.
ſonga alterius exercet vſurã. q̃ſi ipſe non ſit pmbus erog

vſurarius cũ in vritate ſit peccatoꝛ vſura ,//
rnus.a teneat ad reſtitutionem exqᷓ de pecu
ma ſua fit.diſ.xlvi.ſicut nõ ſuo.⁊ cũ maritꝰ

Aut etiã econuerſo qñ de roma ſibi faceret

LZercium

fraus de vno cõtractu ad alium vtcũ muls
er nõ poſſit fideiubere cõſtituit ſe pꝛincipalẽ
debitri ceʒ. vt. ff. ad velł.l.q;uis.et.xxxiij.q.
v. mulierem. růðMUUD

De negocia toꝛiby et campſoꝛiby. 7 de di
uerſis generib cãbioꝝ. Capitulum.iij.

Ncipiendo igitur
ab opibo negociatiõis q̃ videt᷑ ho
noꝛ abilioꝛ in ciuilitate humana
inter mechanicas. Hogociatoꝛ ꝓpꝛie dici
tur ꝗ rem cõparat. vt integrã et immutatã

rvendendo lucret᷑.dicit Crii.di.lxxxviij.eijci

ens. Et põt dici eſſe triplexy genus negocia
tioms.qꝛ vel de pecunia ad pecuniaʒ. vel de

mercimonio ad mercimomũ. vel de merci /

monio ad pecuniã. Et pꝛima dr̃ cãbitio vel
campſio. Secũda pmutatio ad baratrum.

CTercia emptio ⁊ venditio.¶ Et cainbiñ fit

mulitis mods. Pꝛimũ dr cambiũ minun,ʒ
vt de moneta argetea vł aurea ad eream ⁊
ecõuerſo. vt cũñ quis dat cãpſoꝛi vnũ floꝛe
nũ aureũ et recipit ꝓ eo qnq; libꝛas et ſoli.

vi.ſi eſt largus vel groſſos argẽteos. xix. et

r L-pleri: mi ailfat fraudẽ legi à ſic cãpſoꝛ retinet ſibi qᷓtuoꝛ denarios vł du

os qtrenos vł vnũ ſolidũ ſᷣm cõſuetudinẽ
loci Er ſic ecõuerſo qñ qͥs vult h̃e vnũ fio
renũ largũ a cãpſoꝛe dabit ꝓ eo ſibi.v.libᷣ.
et ſoli.qᷓ̃tuoꝛ el qnq; illð ꝗ plus qð recipit
cãpſoꝛ non recipit rõne mutui.qꝛ ibi non ẽ

mutuũñ.nec qꝛ vecunia vẽdat᷑ que ẽ inuẽdi⸗

bilis vt dicit Archi.ſed rõne laboꝛis quem
ubijt i numerãdo pecuniã ⁊ expenſaꝝ q̃s fa

cit ꝓ penſione et miniſtris. Rõ em̃ laboꝛis

et expenſax habenda eſtertie de vo: c ma/
gne. Dñ ſe tale cambiũ icitũ ſed fit illi
e lnt E leg. 175 leg or citũ. vel qꝛ pl“ accipiũt q; ſit cõiter cõſuetũ
⁊.i.q.i.ſunt nõnulli.et talis eſt rraus mace x me ninft ſ
doniam. ad macedo.liulianus. tem nit nmnumnero. et ſatiſfaciendũ vel pau

vł qꝛ dãt monetas diminutas ĩ pyndere vł

b ſt aliud cambiñũ quod
dicit᷑ ꝑ literã.qð ſic celebrat᷑.dat qͥs cãpſo⸗

ri vymercatoꝛi floꝛentie ceniũ floꝛenos re⸗

ſtituendos ſibi vel alteri ꝓ eo rome.vbi ilx
lis indigebit/et lvc vr ſecuriꝰ et apnus ha⸗
beat. ꝓ q̊ lram cambij cãpſoꝛ facit ſeribens

galteri campſoꝛi rome. vt ad reqͥ ſitionẽ poꝛ

tantis talẽ lram. tali det centũ foꝛenos ſio
rentie receptos.et ſic rome centũ floꝛe.ſibi
aſſignant᷑ ̃m literã. Et inde cãpſoꝛ lucrat᷑.
ſiue ppter varietate valoꝛis monetax. qa
centũ floꝛeni is floꝛentie recepit campſoꝛ
plus valent q; valeant rome.ſiue qꝛ enam

E= Y, õ ſarr

rome dabunt᷑ centũ ſine aliquibus ſolidis. *

e

. 2 2 e — D

Litulus

tranlſinitti pecunia quã quis ibi halet. et p
caãpſoꝛẽ cum lr̃a cabij ex quo cãpſoꝛ lucrat
Et cñ ̊ non ſit mutuu ne vẽditio pecunie.

ſed ↄtractus innoĩatus.v vt des. deſerui /

ens vtilitati ſvĩm rõnabiliter ÿ inde lucre⸗
tur. rõne laboꝛis et e xpẽſaꝝ piculoꝝ de ſe
licitũ videtr᷑ ſeqſtratis fraudibo. Nemo em̃
cogit᷑ de ſuo facere bñficiñ. x. ꝗ. ij. Pcarie, ?.1.
Coꝝ. ix. quis vnqᷓ; ſuis ſſipendijs militat.
Eſt terciũ genus cãbij g oĩ ſiccum ſeu ſi
ne la. ſen ad libꝛas groſſoꝛu Et vna libꝛa
groſor ſunt. x. ducati. Fit ant ſic tale cam
biũ.accipit às decem libꝛas groſſo ꝝ floꝛẽ⸗
tie.i.centũ vucatos a campſoꝛe ſeu merca⸗
toꝛe/ quos ſibi reſtiruerę dz hinc ad mẽſem
ſoꝛentie. et eo valoꝛe ã valebunt venetijs
centũ ducati. inde ad decem dies a die cele
bꝛati ↄtractus.i.acceptionis dicte pecunie
Et ſi plus vult tenere dictã quantitatẽ cẽ⸗
iũ ducatoꝛũ de mẽſe in menſem renouat cõ
tractus mõ pꝛedicto Cõtingit aut ꝙ centn
vucati in decimo die a receptõe pecunie va
lent venetis quantũ tunc valebant floꝛen
nei qñ illos recepit. et ſic campſoꝛ mi lucrat᷑

aliqñ minus valẽt ⁊ ſic campſoꝛ vel mercg

toꝛ pdit, qꝛ illud min' ſibi reddit de centuin
vgloꝛe q̊ minus valent/aliqũ plꝰvalent ?

tũc cãpſoꝛ lucrat illð pl.Et cõiter vt ĩ plu⸗
ribus caſibo plus valent. qñ reddit q;ᷓ cũ ae
cipit. i;uis aliqñ vt dictũ eſt valeant minꝰ
vßñ in capite anni ſemꝑ repit in lucro ⁊ ma
gno. IAſflud cõiter cenſet᷑ vſurariũ qꝛ ibi eſt
mutun. et ſpes lucri in cãpſoꝛe.ex qbp duo⸗

pus pficit vira ii. q.iij. ſi feneraueris.

Lau, de ridolfis in tra⸗

Et loc ſentire vide

ctatu de vſuris.nec excu at ꝑiculum vel du
biu amittendi. i. quia minus pñt valere il unuepe
vigetr.ar.xiiij.q.ir

la eg tpe rod tiõis. tũ qꝛ u mutuo ali⸗
quid ſperare non licet.ar. de v unc naui⸗

ganti. tũ qꝛ raro cõtingit ꝙ pdit. De his tñ
tribo generibo cãbij habes in. ij. Pte. ti. i. c. dNe

cãbijs. (Eſt et quartũ gen cabi qð freqn⸗
ter mogernis thibus celebꝛat qð or ꝑ lr̃aʒ
diſimile tamẽe a ſecũdo.qð dĩ etiãꝑ literã.

Et videt quoddã mixtũ ex ſecũdo ⁊ tercio

2 magis trahi ad materiã terci VNñ et vſu
ram ſape videf. et fit ſoc mõ Petrꝰ indigẽs
pecunia floꝛentie vel alubi exiſtens penta
Baartino cãpſoꝛe vł mercatoꝛe cẽtũ floꝛe

nosſitũc ſibi dandos ad rõneʒ cãbij p vene

nas vel barchinonã vel neapolim et hmõi.
qð intelligit᷑ ꝙ petrus faciet reſtituere ipſi

Blůartino illa centũ venetis barchinoñ. vl!
neapoli ꝓut cõuentũ eſt inter eos. eo valo
re quoiv alebunt illa centũ veilla moneta qͥ

ii currit quando ĩ a cabij pntabit ibi in ca

mr. t

monetã vel aux vel ar

faciat. vt in expꝑectat

Gctauis

pite videlic ndene vel meuſis vel pluri

iꝑis m diſtantiã loci a ciuitate vbi rexrit

pecunia. ad ciuitatẽ vbi reddit. t ſic mittit
ſfa cambij. Et ipſa recepta pecunia reddit

p factoꝛẽ illius qͥ pecuniã recepat ſed de illa
moneta ibi currente. et ex h̊ caãpſoꝛ ſeu mer

catoꝛ lucrat.qꝛ cõiter plus ibi recipit q; de⸗

derit. ⁊ locratiõe variationis valoꝛis mo
nete date ibi. licz etiã aliqñ nõ lucrerf. vł ali

qͥdpdat ipſe mercato? Querit vtrũ hů ſit li
citumet vi det᷑ ꝙ ſic. R

am ſimile videt᷑ acſi

q̃s ꝓcuraret magna quantitatem hĩe lono
neoꝝ fioꝛentie. vbi vnus valet vigintiqjtu

oꝛ denarios. deferret eos bononiã vłalio

vbi valerent vigintiſex denarios. Sed ſoc
nullus ilici tum aſſeret tale lucrũ induſtrie

ꝙ hic tantũ dat de bonoñ. quantũ valẽt flo
rennie.ſ.xxiii. denarios. Et bononie vel alu

bi tantum pmutãdo. cum alia moneta. qn⸗

tum ibi valet. xx vi. denarios accipit Quod

aũñt accipiat plus duos denarios de vno q;
ſibi ↄſtiterit h̊ facit varietas valoꝛis mone
te magis in vno lo co qᷓ; in alio. ſicut ⁊ deqͥ
buſcunq; mercibo conſtat ꝙ plus valent in
; in alig. Sic et in dicto cambio
videt Sed reſporſderi poteſt ꝙnon Eſimi⸗
le. Ha ibi nullũ eſt mutuñ vt patz de ſe. ſed
realis ꝑmutatio. Oñ licʒ ſpare et qrere lu⸗
ncambio auũt pdicto q;uis ſic noie

realiter videt eſſe mutuũ. Nam Pe
trus indigens floꝛẽtie pecunijs vt ſibi ꝓui
deat. accipit ſub mutuo a Oganino illace⸗
tũ ſub noie cãbijp venetias vel barchinoñ.
et hmõi.ibi reſtituẽda.cũ ibi nõ labeat ali⸗

qñ mercimoniñ facere vel ide pecunias a

ſe retrabere. Exd mutuo ibi reſtituẽdo mar
ninus ſperat inde lucrari vnde vſurã ſapere
videt. ar. xiiij. q:iii. pleric. ad qo ſatis facit
qõ babet in directoꝛio iuris. Obi q̃rit Pe⸗
trus qd iuris, cum q́ͥs mu tuat pecuniã rece
pturus ad certũ terminuʒ alterius generis
entũ vel aliaſpecieʒ.
Et rñdet dicendũ ſm Doſti.et Gof. ſib
ione lucref.vſurarius

eſt exẽ
ſoꝛti accidit. xii eriq;. Et ſic vide
eẽ in ꝓpo. Onde male pt excuſari ab vſu
ra mentali. Et licet in ſum. aſten ſis dicat li

cita eſſe cãbia qꝛ ars caãpſoꝛia qbuſdãa tſe
ologis in. iii. dicit licita. tũ enã qꝛ vtiliset
neceſſaria reipublice.ſicut negociauo. tũ
etiã qꝗꝛ curia romana vbi evã exercet tole⸗
rat. Uſta non vident ſufficere ad excuſan⸗
du viurã Mã ↄcedit᷑ ꝙ ars cãpſoꝛia de ſe ſit
ſicita. vt in pꝛimo 2 ſecũdo genere cabij di⸗
ctum eſt ſeq nõ in oĩ eo ꝙ or cambiuʒ.quia

qfraudulẽter amala ĩtẽtie fit aliqd
,.,2 iĩ e

Gtſetg⸗
Aoben⸗
ſnetatoꝛ?
reheſit
naüott⸗
pelland
ſſpes.S
lemuttin
Me
tecnd
cöcu
Plets
lotY
Mo.
tte⸗
i.Mac ro
ulne
ccere⸗
lccio v/
nllui ſen

*

miinies
acſbry⸗
Nnro,/
ſo Räe!
facrn
Nnt
NS
innne
Ceceel
leneteſ
niiön
Nereſfimn
Gbcfhio
Aijborredi
ſinrlit,
hiſſpeken
Plißngrinaa
ſoſarſrpz t⸗
uncn ſon
ſiiktnzs⸗

uninnntteh
e Aed en
Nncnaneninz
eni lgftän
mignminie
„FiynsNft
Winnſer dume
Naterettnie uin
IEnoi gume
manos Etlonnt
tido amdlian
mnariosaccn
es denanos
rmiens vzo
mboölioſ
WWasſtugun
niio Seinde
Mäckrmirt
nd Fiffſil
nbiriſtdsi
nsſrinn
Ntttmidi ii

i. hac rõne. extxa de pᷣlen. c. ci.
Sultapꝑ patientiã toleram q ſi ad iudiciũ
veduceremus. caſſarent. Dñ ſaluo melioꝛi

ſin dicto caſu nõ videt᷑ cambiũ ſed mutuuz.

ſitcut ⁊ negociatio quis de ſe licite fieri poſ⸗

ſit.põt etiã fieri cũ vſura.vt in dicto.c.in ci

uitate.de vſurꝭ.et tũc non ẽ licitra/. Qð etiã
dicat᷑ vtilis ⁊ neceſſaria reipublice etiã nõ
excuſat.qꝛ etiã reipublice ẽ vtile hrᷣe pſtibu
la ad obuiãdũ maioꝛibo malis. et publicos
feneratoꝛes ad ſuhueniendũ indigẽtijs mul
toꝝ.ne ſi eis nõ ꝓuiderer᷑ vłſic machinent
malũ ↄtra charitatẽ.et tñ nullꝰ dicit ꝓpter
hec illa nõ eſſe moꝛtalia ⁊ dãnabilia facien
tibo ea. Sic et in caſu ꝓpoſito q;uis ſit H̊ vti
le afie excuſat faciẽtes talia. cũ vſu

ra videat Q.ð curia romana tolerat etiaʒ

nõ valet. qꝛ pier utelnicir app: oh

re cũ nõ declarauerũt ̊ licere Pã ⁊ tolerat

cõcubinatũ multoꝝ curialiũ. qꝛ foꝛte male

poſſet auferre.nec tñ dubiũ eſt ꝙ nõ appꝛo⸗
bat. Dñ Criſo.Qð ꝑmittimꝰnolẽtes pcipi

mus.i.pmittimp̃m glo. qꝛ malas vim vo

„

lutates ad plenũ ꝓhilere ñ poſum. xxxi. q.

1 dr.

iudicio videf᷑ tale cãbium ſaꝑevſurã qð tñ

multũ frequẽtat᷑.Et młos doctinimos er
deu timẽtes audiui ſic tenere. Didet᷑ mñ̃ ta⸗

lis cãpſoꝛ vſurarius mẽtalis cẽſendus. de
ql vſurario.ſ.qͥ eſt mẽtalis dicunt Ber. In
no. Boff. et Hoſti ĩ0 in

tris.ꝙ inducẽdus ẽ in foꝛo pnĩali vt reſtitu
at.p.c.cõſuluit.&æ vſuxie.Et inducendus ẽ
nõ cõpellẽdus.ſ.in iudicio contẽtioſo vrre
ſtituat. nec tanq; vſurarius eſt puniendus
Sed q̊ ad deũ vere ẽ vſurari.et ſic accepta
tenert reſtituere qꝛ ſola intẽtio facit vſura
riũ.qð intellige cũ effectu q;tũ ad obligatio
nẽ reſtitutõis cã.ſ.qꝛ accipit vltra ſoꝛtẽ vt

riiij.q.iij.c.ꝑ totũ. Sic talis in tali mutuo.
qõ cãbiũ dicit᷑ intẽdit lucrũ ałlsnõ facturꝰ.

Alij foꝛte dicerẽt nõ eſſe mutuũ ſed cãbiuʒ
realiter. ſed vtrũ veꝝ ſit ipſi viderint. Nã ſi
ipſi appellãt ↄtractũ innoĩatum. w vt des.
etiã ibi poteſt eſſe implicitũ mutuum. vt ali
qñ cõringit in cõtractu emptiõis et vendi⸗
tionis.⁊ ibi põt eſſe vſura.de vſuris.c.in ci
uitate. ¶ An ro mana curia fit aliud genus
cãbij ꝑ cãpſoꝛesg.qð videt magis eſſe illici⸗

ctũ et vſurariũ. Naã beneficia vel dignitates

inibi accipiẽtes cũ habeant ſoluere annatã
ſeu pꝛimos fructꝰbeneficij.vt dẽ̃ ꝓ medieta
te camere apoſtolice inſea bꝛeue tp̃s ̃m ta
xam q ibi hat accipiũt plati ſeu beneficia⸗
ti ipſi ſub noĩe cambij a cãpſoꝛibo ſoluẽda
apoſtolice camere.obligãtes ſe ad reſtituen

dũ ipſa in partibo illis vbi ſunt bñficiati et

Tercium

de illa moneta ibi currẽtelet vltra lucrũ qð
cõſequunt᷑ varietate monetaꝝ ibi reſtitue⸗

danꝝ/volũt ſibi dari tantũ ꝓ cẽtenario. pu⸗

ta qnq; vel ſeptẽ vel plus et minus ſᷣm diu
turnitatẽtpis maioꝛẽ vel mmoꝛeʒ quã hñt
erpectare pecunie ſue redditionẽ Etinſtru⸗
mentũ fieri faciũt obligatiõis debiti. nõ ſo
lũ pecunie mumate.ſed etiam vſure adchte
tanꝙ; totũ ſit de capitali vt ſi mutuãt mille
et cãpſoꝛes volũt hr̃e in ꝑtibꝰ illis mille 7
quinquaginta rõne muim.inſtrumeniũ cõ
tinet millequinãginta mutuata tali iꝑe re⸗
ſtituẽdalvnde cũ rõne dilatiõis tꝑis plꝰpe
tãt.ſ.nquaginta. quõ ab vſura poſſit defen
di cõtractus talis.nõ videtr᷑.ar.xiiij. q.iij. ſi
feneraueris.cũ.c.ſequẽti.⁊ extra de vſuxis.
c.cõſuluit.⁊.c.in ciuitate.et diſ.lxxxviij.eij
cies. Solẽt aũt tales cãpſoces excuſare ta⸗
e lucrũ rõne piculi dicẽtes. qꝛ ſiplatꝰmo⸗
reretin via amitterẽt totã pecumã mutua⸗

tã vxl etiã ſine caſu moꝛtꝭ poſſet cõtingere

in ꝑtibo ſibi nõ reſti mieret Seds non vi
det᷑ veꝝ. NPã niſi eſſent in curia prius bñ ſe⸗

curi de pecunia mutuata ꝑ ſatiſdationẽ ali-

quoꝝ ibi exiſtentiũ nõ mutuarẽt/Et ſi obij)
ciaf ꝑ exemplũ a ſimili. Nã ↄcedunt wocto⸗
ꝛes ꝙ cum volłẽs et intẽdens actu de pecu⸗/
nia quã halet negociari.ſperans inde lucꝝ
vriſimilr ꝓuenire.qͥdam lvc ſentiẽs et ſci⸗
ens indigens pecunia illũ rogat ꝙ illã pcu
niã cũ qua eſt ꝑatus negociari et lucrari ſi
bi mutuet.⁊ npter ſoc ſibi dabit lucrũ.ꝙ in
illo dubio põt rõnabiliter eſtimari licite poſ
ſe mutuare ⁊ lucrũ illud accipꝑe.nec eſt vſu
ra ſed vt intereſſe petit᷑.i.ſui damni vitatio

cũ nõ moueaf ex intẽtione lucrandi ex mu

tuo qð eſt vſura.ſed ſeruiẽdi pximo cũñ vi⸗

tatione tñ ſui dãni NHemo em̃ delet cum ia

ctura alterius locupletari.de re.iu.li.vi.DOi
cunt tñ ꝙ ſi c realiter fit T ſine fraude non
ↄſulẽdũ.ne ꝑ lvc aꝑiat᷑ via fraudibo/ Ergo
a ſimili licitũ videt᷑ in caſu noſtro. NDã cãa⸗

pſoꝛ er carẽtia pecunie quaʒ mutuat ꝓ illo

tpe nõ põt cũ ea negociari.⁊ ſic pati iactu-
rã.R ñdeo ꝙ nõ eſt ſimile qꝛ ille de q̊ poſitꝰẽ
caſus.intẽdebat pꝛincipaliter dare ſe nego
ciatiom ⁊ vecuniã exercere in negociatõne
lirita. Z! caſu aũt eſt ꝙ mutuet poſtea petẽti
ſibi. vt ſeruiat amico in q̊ͥ tñ vult ſe indenẽ
ſeruare. Sed campſoꝛ pꝛincipaliter intẽdit
erercere tale mutuũ qð cãbiũ vocat.nec i1
li pᷣlato mutuat vt ſeruiat.ſed vt magis lu⸗
cref᷑.quia magis ꝑ viã illã lucrat᷑ q; ꝑ viaʒ
negociatõis et intẽtio lucri er mutuo impli

cito vel explcito facit vſurarin. vt ĩ dicto. c.
ſi feneraueris.xiiij.q.iij/loi enã ſunt medi⸗

4
= S nij

“ . JY 2è ——2
1 4 ͤ * — 5 6 .4 * “ 4
4

Zitulus

atoꝛes in ſy monuũs.q̃ fiunt in curia offerẽ⸗

tes munera intercedẽtibo ꝓ beneficijs obti

nendis ꝓ pᷣlatis ſuis amicisvñ et grauiter
offendũt.et hi ſunt numulari de tẽplo eie /

cti Yoh. ij. c. de bo etia vf. i. q. i. ſi äs epᷣus.

Siqͥs mediatoꝛ tã turpibo et nefandis da⸗
tis ⁊ acceptis extiterit.ſi laycus eſt anathe⸗

matizet᷑.ſed ꝑ extrauagãtẽ tales ſunt excöi

cati. De iſto vltimo cãbio habes etiam ſu⸗/
pꝛa.in ſcðᷣa ꝑte.ti.i.c.devſurMis.
Negocigtoꝛes F.il.
inſuꝑ in ſecnlarib⸗ aliqñ ſe exercẽt vt inde
lucrent / ꝙ cũ debite fiuntnõ videt illicituʒ

fieri poteſt ſecuritas. in mercimonijs.iĩ pe⸗/

cunijs et in ꝑſomsl Et in mercimonijs q dẽ
ſiue ꝑ mare ſiue ꝑ terrã deferẽdis.puta Pe
trus hahet mille, ſloꝛenoꝝ valoꝛẽ in merci⸗
monijs in naui de flandria. anglia. vel hy⸗
ſpania piſas deferẽda.dubitat ve l timet de
ſubmerſione nauis vł captura a piratꝭ. dat
vel offert Oartino.v. vel.x. ꝓ centenario

plus vel minus. ſᷣm ꝙ plus vel minꝰ timef

de ꝑpiculo ꝓ ſecuritate ſuꝑ his fienda.cñ aſ⸗
ſentit ſumẽs in ſe ꝑiculũ rõne dicti lucri.Il
le igi artinus acceptis illis qnq; vel de
cem ꝓ cẽtenario ſi merces ſalue cõducunt

ſibi remanet illud lucrũ rõne dicte ſecurita

tis. Sed ſi nauis ꝑpiret vel caꝑet ab hoſtibo⸗
OJartinꝰtenet᷑ Pe.mille floꝛenos ꝓ ſecuri
tate ſacta.licitũ reputat᷑ tale lucrũ rõne ꝑi⸗
culi qð ſubijt. Nec em̃ põt dici ibi eſſe mu⸗

tuũ.cũ mi mutuef nec lucrũ turpe. cũ nec in

ueniat᷑ ꝓhibitũ ⁊ vtilitati deſeruiens lvim.

Nec ob.(.nauigãti.de vſuris.qꝛ illud hʒ lo

cñ.ſ.ſuſcipiẽs in ſe ꝑiculũ mercimonij ſi ali⸗
quid ꝑcipit de mercibi.dr̃ vſura.qñ vicʒ il⸗
lud petit nõ rõne ꝑiculi.ſʒ rõne mutui facti
ei cuius ſunt merces vt notat Yo. cal. Et

—

idẽ dicengũ de mercibo deferẽdis ꝑ terrã per
loca nicnloſa. ((In pecunijs no ta exẽpluʒ

Hetrus petit a martino centuʒ ſub mutuo

ſiue gratis ſi põt ſiue ſub vſura cũ indiget.⁊

cũ nõ cõfidat de petro martinus.exigit ſecu⸗
ritatẽ ſeu lanſdationẽ ꝓ eo.Albertus nego

ciatoꝛ vel cãpſoꝛ qͥ hʒ magnũ creditũ vel q/

cũq; alius ſanſdat ꝓ oo de illis centũ. ſʒ de
hac ſatiſdatiõe vult duo ꝓ cẽtenario.vtꝝ
licite accipiat illa duo ꝓ ſcripta ſatiſdatiõe

videt᷑ dicendũ ꝙ ſinon eſtoino ſecurus ſa
tniſtactoꝛ. vt qꝛ põt fallere.tunc videt᷑ licitũ

lis haberet ſatnſdatoꝛ ſoluere.ſed ſieſt oĩno
lecurus.vt qꝛ certũ eſt illuʒ h̃e tot lbong. ꝙ
atiſdatoꝛ nõ lalebit ipſe reddere vłlaloꝛa
re.nõ videt᷑ tutũ Incrij.qꝛ videt implicituʒ
Oſn. rane Lae

rõne ꝑiculi.qꝛ ſi ille nõ ſolueretſcʒ pꝛĩcipa

De ſecuritate

6
1
.„

mutuñ ⁊ rõne illa recipe duo.&t qñ quidẽ
ideʒ eſſet creditoꝛ.i.mutuatoꝛ pecunie et ſa

tiſdatoꝛ.et aliñ ſingit eſſe mutuantẽ. anum
ſatiſdantẽ.eſſʒ vſura manifeſta. De his ha

bes per Laurẽ.de ridol.in ſecũda ꝑte. ti.i..

de ſecuritatibo. .
Hii.
pſonarũ que fit multipliciter. vno mõ ꝑſal
uicõducta.vt cũ dubitat᷑ de trãſituꝑ aliqᷣm
locũ ſibi ſuſpectũ vł acceſſum ad locũ vbi ſi
bi imminet ꝑiculũ vitevel captuxe.⁊ datur
ſibi ſaluuſcõducius ꝓq̃ ſoluit certũ qͥd.lici⸗
te qdẽ accipit illud. Si tamẽ faciens ſibi ſe⸗
curitatẽ ſeruet ꝓmiſſum.pacta em̃ ex ↄuẽ
tione legẽ accipiũt.d reg.iur.c.cõtractus.

Et fides etiã hoſti cũ ꝓmittit᷑ſeruãda eſt.xx

iij.q.i.noli.Sʒ de his nõ hic agit᷑ pꝛincipa⸗

liter.nec hoc eſt exercitiũ mercatoꝝ ſed dño

rũ.(¶ Eſt et alia ſecuritas ꝑ ſonaꝝ.q̃ videli⸗
cet s cũ alio cõtendens de vita vel moꝛte
alicuius pꝛincipis.vnꝰ eoꝝ aſſecurat de vi⸗
ta pꝑ tantũ tpᷣus puta ꝑ annn.obligãs ſe al-
teri in.x.floꝛe.vel in cẽtũ ſibi dãdos.ſuiſq;
ad damnũ ſi nõ ſuꝑuiuat.Alius econtra ſe
ſibi obligat in tantnge vel aliã quãtitate,zʒ
maioꝛẽ vel minoꝛẽ. mnoꝛiaeſkrirüiiln
eoꝝ opoꝛteat euenire.q̃rit ſi illudeſt licituʒ
lucrxũ.Et ſatis videt᷑ ꝙnõ.qꝛ nulli deſeruit
vtilitati.ſʒ ſo lũ cupiditati.vñ ⁊ turxẽ lucrũ
dici põt.vñ ⁊ illicitũ. DOat᷑ enã per h̊ via ad

optandã moꝛtẽ alioꝛũ.qð eſt illicitũ ⁊ pun
babetis ci. K. ſe /

pib erogandi.xiiij.q.v.
quẽti. de cõ ſilio tñ.nõ de neceſitate. Et ideʒ/
videt᷑ dicendũ decõtentionibo q fiuntnõ ſo
lũ inter mercatoꝛes ſedaalios qſcũq; deali

quo euentu reipᷣterite.pñtis velfuture. pn

ta ꝙ talis eſt moꝛtuus velnõ moꝛtuus.
tale negociũ fuit vel nõ fuir.ꝙ in anno futu
ro erit penuria vel peſtis vel aduẽtus alicuiꝰ
exercitus.Etiã inter ſcolares vel wctoꝛes
ſuꝑ deciſione alicuiꝰqᷓſtionmis fiunt hmõi pa

cta. q̃dicunt a buſdã inuadiatiões.et ola

vana ⁊ turpia lucra videntur. De turpilu
cro habes in.ij.pte ti.i.c.de turpi lucro⸗

De permutationi F. iii.

bus q̃ fiunt a mercatoꝛib. Cũ mercatoꝛes
nõ pñt ita cito et apte expedire mercimo⸗
nia ſua ꝑ cõtractum vẽditionis vt vellent.
tranſeunt ad cõtractũ ꝑmutatioms. quem
vocãt barattũ.qui cõtractus de ſe eſt licitꝰ
pñt tñ ibi fieri fraudes. ſicut et ſn qbuſcũqʒ

glijs contractibus de ſe licitis. Sed vtdicit

Auauſtinus lec ſunt vitia hommũ nonre⸗/
rum. Fit ergo cõmutatio aliquando pa⸗

Wacdaneg en 4. ſR Lrree

eſe
ſenore⸗
getpenn
ſencein
Gisei
ſoküval
ſiͤſete
igno⸗
ſuuter
getol
fonet
Gac⸗
ane
aus
ete⸗
(ti
(
(Mul
NE
log.n
nos ſot
toroei
loclov⸗
plarren
mesan
npoo⸗
Ptenon
(hol
Angden

ſrcen

den

ſini
iin
Merent
tualw,
ſocid
ſ) dnetnt
D d jch
Mdiſl
ncflffe
fſaen ſch
folſinen
ficivicen

bisnöhtagint
eminünercann,,
witas pſoninin
ndens vinn
sWeor aſeen
SMmngmmni oblei
menitt iniittin
liani dininedn
Meekta
Bimnhif,
õ
ig ue enm, Venn
nn⸗ M—
riin

.nos.vl rigatterij ſuprellectilia maioꝛi pꝛe

oapttuli

nis ad lanã. vel de pãnis laneis ad ſericos.

vel de ſerico ad aromata ⁊ hmõi diuerſi ge⸗
neris reiũ.que hodie multũ frequentant ꝓ
pter penuriã denarioꝝ. In hmõi aũt remo
uende ſunt fraudes q̃ hdie vbiq; abũdant
Si qͥs aũt in ꝑmutando pᷣciũ pomit excedẽs
iuſtũ valoꝛẽ rei ſue ꝑmutãde ſᷣm conſciam
ſuã.ſed ex eo qꝛ nouit aꝑte ⁊ indubie ꝙ ille
cũ quo ꝑmutat ſimiliter apponit pciũ exceſ
ſiuũ rei ſue hmõi exceſſus pari recõpenſati⸗
one tollunt᷑.turpis tñ eſt vſus. In pmuta
tione aũt ſicut ⁊ in alijs ↄtractibo qͥbuſcun

q; ⁊ð actib fraus ⁊ wolus nemini dñt proci⸗

nar. extra de reſcriptis. c. ſedes. Dic enam
aduertere opoꝛter ꝙ in hmõi ꝑmutatiõib
tercia ꝑſona non ledat᷑. Nã vt dicit Ambᷣ.

cũ nõ põt alteri ſubuemiri. niſi alterũ grauã

do.cõ modius eſt neutrũ iuuari qᷓ; alterum
grauari. xiiij.q.v. den q;. Derbi gra. cum ꝑ
mutat lanifex vl reragliatoꝛ pannos ſeri⸗
cos.frequẽter fit.vt ſetaio lus dimittat pã/⸗
nos laneos in eũ ꝑmutatos penes retaglia
toꝛc.ea de cauſa ei pacto vt de ipſo pãno re
tagliato? vendat textoꝛibo ſericoꝝ. ſeu dat
ꝓ parte mercedis quã debent halere ipſi te⸗
xtoꝛes a mgr̃is ſuis ſefniolis.et cõiter ꝓ ma
iori pᷣcio ippᷣ dãt.qᷓ alijs vedãt. Oñ recipi
unt textoꝛes diminutionẽ ſue mercedis.in
q ⁊ ſetaioli malefaciũt defraudãdo mercedẽ
et retagliatoꝛes in hoc eis ſeruiẽdo vtſatel

.

lites eozum.
„„n „ J9
De negociatione g.iiii.
q̃ fit emẽdo aliqͥ. vt ipſa ĩmutata.maioꝛi p
cio ab eodẽ vendant᷑ qð cõtingit fieri de oĩ
genere rex. ſ. de anĩalibo diuerſi generis. de
victualibꝰ varijs frumẽto vino oleo ⁊ hu⸗
iuſmodi. de libꝛis de panis laneis lineis ſeri
cis. de metallis lapidibo pcioſis et alijs.qᷓ qͥ
dem oĩa pᷣdicta ullicitũ eſt clericis 2 religio⸗
ſisvt diſt.lxxrviij.foꝛnicari. et er ne cle. vel
mo.(.fi.laicis licʒ.remotis tñ fraudibo piu/

ris mendacijs et alijs iniuſticijs.qbo cõiter

pleni ſunt moderni negociatoꝛes/Super⸗
flui qũt vident qui dicunt᷑ retagliatoꝛes.i.
fondacharij et rigatterij.⁊ ꝙ eodẽ tꝑe ⁊ eo
dẽ loco poſſint vendere retagliatoꝛes pan/

cio q;ᷓ emerint licite. nõ clare apparet. qꝛ ſi
iuſto pᷣcio emerũt.plus vẽdẽdo qᷓ dederint
excemſuo pᷣcio vendũt.et ſic illicimũ videtur
Si iuſto pw vẽedũt.tiſft minus iuſto pᷣcio
emerũt.et ſic illieitũ.niſi ſic excuſet᷑ ars eo⸗
rũ.ꝙ ipſi emunt in notabili qntitate pĩnos
vel ſuppellecnlia. et ipſi poſtea vr plurimuʒ
vendũt.nõ ſtauim ſed de tꝑe in tpᷣs.et par

ððð fe⸗ HaE — a8 l. 4
H E 7. 4) .„d. — „ X. ““ 1 RAa⸗
— △ 4 l
—.

Tercium

tes. Onde aliqñ diu expectant anteqᷓ; aliqᷓ
vendãat.quãto tꝑe nõ poſſent expectare ven
dẽtes eis. Et in hmõr lalboꝛare hñt i diſcur
rendo erigedo reuidẽdo ſcrilbendo. et mini⸗
ſtros tenere opoꝛtet.⁊ pẽſionẽ ſoluere.Di⸗

gnus eſt aũt mercenarius mercede ſua. xij.

q. ij. qcu nq;. et Quc.x. c.et.i.ad Chai.v.(.vñ

lucrũ moderatu queredi in hmõi nõ videt᷑

illicit/ Sʒ in medacijs 2 piurijs nõ euadẽt
dãnatione.cũ dicũt malũ bonũ ſcʒ ene.puta

pãnũ vel aliud. hi faciũt mõſtras in lo cob

ſcuris vt decipiant quos dr Tſaie.v. ve qᷓ

dicitis bonũ malũ.et malũ bonũ ponẽtes te⸗

nebꝛas lucẽ.¶ DHic enã ſigillanda fraudu⸗
lẽtia rigatterioꝝ.qꝛ cũ dat eis aliqͥd ad ven
dendũ.cũ dñs veſtis ſuppelleculium vel cu
iuſcũq; rei expꝛimit vltimuʒ pᷣcium. ꝓ quo
vult re ſuam vẽdi. Rigatterius ſi põt plꝰha
lere laboꝛat.a illud plꝰſibi retinet aſſignãs
dño rei illud qð ſibi dixerat q̃ſi ſit ſanſtactũ
voluntati eius.ſed recte fur ẽ ⁊ latro ſaqꝛ ſi

— ——

certe ⁊ dñs cõtẽtus remanebat de mioꝛipᷣ⸗
cio. oc intẽdebat vbi plus haberi non pote

raf. ſed cũ maioꝛipᷣcio vendiderit. totuʒ illi
delet cõſignare. als ſi d ſibi rennet reſutu/
ere tenert᷑.niſi foꝛte ĩ caſu vbi dñs nollet ei

ſo luere ꝓ laboꝛe ſuo ſᷣm moꝛẽ artis illius.

qꝛ tuo quantũ mercecdcls meret᷑.retinere pᷣt
q quid plus hʒ de illa re ſua in vendẽdo eã
vltra tantũ pᷣciũ illud ſuũ ſit.qð rarũ eſt.vel
niſi ipſe rigatterius emat ꝓ ſe. iuſto iñ pcio
Pſtea plus vendat alteri. moderatũ tñ luj
crũ inqͥrendo als opoꝛteret ꝙ decipet vẽdi⸗
toꝛẽ ei in diminutiõe iuſti pᷣcij.vel emptoꝛẽ
ab eo ĩ exceſſu pᷣcij ¶ O recardent veſtes vt

videant᷑ quaſi noue.et q̃ſi ꝓnouis vẽdant

fraus et wllus eſt q̃ neminẽ a peccatis excu
ſant in damnuʒ ꝓrimi. qꝛ nemo cũ iactura
alterius debet locupletari. de re. iu. li. vi.

ercatoꝛes victualiũ ſub qͥbo cõtinent᷑

adaioli ⁊ tabernarij ſeu caupones.ex h̊ ſo/
lũꝙ ementes blada ſpe meniũ ⁊ vina tꝑe
vindemiaꝝ.qñ cõiter minꝰ valẽt. vt poſtea
in ꝓceſſu iꝑis carius vendant qꝛ tunc ſunt
in carioꝛi foꝛo.et hoc ſiue in magna q̃ntita

te ſimul.ſiue in parua mmutatim.vt taber⸗

narij.etiã ſi expectet ꝑ annos quſq; magno

pᷣcio vẽdant.dũmõ nõ intẽdũt cariſtiam in

ducere.exmaxia taliũ reꝝ cõgregatõe.non
eſtiſlicitũ vendẽdo pcio occurreninec ẽ cõ/
tra qð dr. rnij.q.uij.qcun . vbi dicnur loc
eſſe turpe lucrũ.nã loc eſt veꝝ cũ hoc ſit cau

ſa cupiditatis. vt ibi dicit᷑ in ter.puta cũ qͥs
eſt diues.et hʒ alia exercitia vñ multum lu

crat.et nipilomimus nõ ex alia cã miſi vt di⸗
2 ui

ſed non plus.vel niſi dñs rei expᷣſie dicat ꝙ

●○
.

O ctauus

Zitulus
gitias augeat. etiaz talia lucra qrit. Secus fraudes ſup ipſoꝝ capita reuertunt in fine. nni
auüt cũ hoc facit vt inde ex lucro ſubueniat ſi (Buicacrter uocq.i. calarolij et tico. td
