negociatoꝛ ille celeſtis q̊ venale poꝛtat regnũ
celoꝝ. cuius pꝛeciũ eſt quantñ halxs. nihil vi/
lius cũ emitur nil cariiſis cum poſſidetur. Haic
enioim arnſfer oẽm hñs ſcientiã ⁊ artẽ. qui vt
ggricola exijt ſeminare ſemẽſuũ.Luẽ. Nc.⁊
plantauit vineã ſoꝛeth. Hoſpitalarius eſi

venit ad eum nõ eijcit foꝛas,.et paupibo ſub
nit. hoſpes erã et collegiſtis me ⁊c. Patronus
eſt pꝛimus eccleſie conſtituens eam tans et
defendens. oĩm oꝛdinũ officia exercens. ſacer/
dos eſt ineternuʒ pᷣm oꝛdinẽ melchiſegeſech
omnmia ſacramenta inſtituens. recicaun p/⸗
ceptum dñi diſcipulos mittens pchcare et ſa⸗
nare infirmos. Clauesregni celoꝝ Petro ꝓ
confeſſoꝛibus dedit.qui tamẽ prius ſoliir com
peditos.Religiones ipſe fundauit mendicus
etpauper obediens vſq; admoꝛtẽ cõrinenuſ⸗
ſimus fint. Aſſiſtens autem pontiſex futuroxꝝ
bonoꝝꝑ ꝓpꝛium ſanguinem introiuit ſemel

in ſancta eterna redeiptõne inuenta. Niſi⸗

tauit inſuper ⁊ fecit redemptõnem plebis ſue.
ſacerdos eſt qui habet claues et nemo aperit.
aperit ⁊ ne mno claudit.cuius vicarxius eſt quili⸗
bet papa. Decedensoſtendit in latrone exire

mam penitentiaʒ woſſe ꝓficere. teſtamentun

condidit patri cõmendansſpirituʒ. diſcipulo

mnatrem. veſtem militibo. nobis ſanguinẽ ſi

um. in alieno ſepulcro ꝓpter paupertatem ſe⸗
pultus. Quo ad compꝛehenſoꝛes inter ange⸗
los magm conſilq angelus dicitur. et angelus

teſtamenti ipſe. vt pꝛopheta magnus ſurre xit

in nobis. Oiſſus id eſt apoſtolus ſuit quia mi
ſit deus nlium ſuum. DMenite ⁊ videte filie hie
ruſalem martirem ſcʒ chꝛiſtũ cum coꝛona qua
coꝛonauit eien. Egoait ipſe ſemꝑ wcui in te⸗

plo vbi omnes cõueniunt. vt publicus wctoꝛ

Ecce quomodo dñs ſuſceptoꝛ noſtre nature
cauſa gloꝛie ⁊ exaltauit chꝛiſtũ caput eccleſie.
ſed certe non decet ſub capite ſpinoſoſcʒ chꝛi⸗
ſto membꝛum fieri delicatum inquit Ambꝛo/
ſo. Onde ait Zlug. recuſat eſſe in chꝛiſti coꝛ⸗/
rvoꝛe id eſt eccleſia qui aduerſa nõ vult pati cũ
capite. At oculi ſarefe in capite eiusſcʒ chꝛi⸗
comuerſationẽ eius afy
flictionibus plenam. et ideo conatur eum imi

tari, vt cum eo capite poſſi gloꝛia et honoꝛe
coronegglilöl.

o⸗
antelt
ale
i or⸗
mnuni
nltuſ

rnner

ſolhil⸗
4. 1
Gſcerreſezo⸗
Cinenqmna

ganetapardiea

(totematin
centonnesſen
enrbeisſtſo

gur unie
Viretem wero

einbꝛopetett

Acapite ppter
Wmninante.n
lifmmilndi
ollistinscar
Hecarimae
noßn ponnon
Apꝛorefte ſn
mnanprehrn
Nadirosp⸗
ſhockenenae
Chdwron
ſecncnendee
nnumgruna
ſeetyenien
Censſinrint
Plieroginn
Mogkonag
Nntheon j
olnneteman⸗
Mor dieira
Ayitshabuit
Monmiamnen
Depenincin
ffitandch
Weſancton
eſenit
elshunan
beinzetita
nncoscarſan

Aunchnntan
Oninnnan
Amcannnn
Mhektonn

onſueuit vocari caput ſᷣm illud Niere. ij. d
omne caput vie poſuiſti lupanar tibi. Derſe⸗/
cſionem aũt in capite videmus.quia in eo vi

Ouõ autez chꝛiſtus (. ſ.

ſir caput eccleſie er qua rõne pleniug declarat

beatus Cho. Nota ergo ᷣm Ctv. in. iij. parte
q.viij. arti.i. ꝙ ſicut tota eccleſia dicitur vnuʒ
coꝛpus miſticũ ꝓ ſimilitudinẽ ad naturale coꝛ

pus hoĩs quod ſcdᷣm diuerſa membꝛa habet di

uerſos actus vt aplus docet Ro. xij.et.i. Cox.

xij. Vta chꝛiſtus ðꝛ caput eccleſie pᷣm ſimiliiu⸗
dineʒ hinnani capitis. In quo tria poſſimus

cõſiderare ſeʒ oꝛdinem pfectionẽ ⁊ virtutem
inem quidẽ.qꝛ caput eſt pꝛima pars lvis

iendo a ſupioꝛi.Et inde eſt ꝙ pꝛincipiuʒ

ı
Ypſe ſeʒ chꝛiſtus eſt ꝓpiciatio. non ſolum pꝛo
Nccatis nr̃is ſed tonus mundi.ſaluare aũt e
ꝓpᷣriari cõpeiit chꝛiſto pᷣm ꝙ caput eſt eccle⸗
ſie. Dꝛo linus aũt declaratõe ſcienciumn ſcm
TCho.in.iij. ꝑte.q. viij.arti.iij. ꝙ hec eſt dife⸗
rentia inter coꝛpus naturale hoĩs.⁊ coꝛpus ec
cleſie miſticũ.quia membꝛa coꝛꝑis naturales
uint omnes ſimul. membꝛa aũt coꝛpis miſti⸗
ci nõ ſunt om̃ia ſimul. Nec quantũ ad eſſengꝗ
turxe.qꝛ coꝛpus eccleſie ↄſtiunmr ex homimby
qui fuerũt a pꝛincipio mundi vſq; ad finẽ ip̃i⸗
us. nec etigain quantũ ad eſſe grane. quia eoꝝ
qui ſunt etiã in eodem tpe quidam gratia ca⸗
rent poſtea habituri alijs iam habentiby. ſic er

go inembꝛa copoꝛis miſtici non ſolum accipi

untur m ꝙ ſunt in actu. ſed etiã m ꝙ ſunt

gent omnes ſenſus interioꝛes cunn in ceteris in potentia. Quedam tamen ſunt in ptentie
mi mermbꝛis ſit ſolus tacius. Et inde eſt quod dij/ ꝙ nunq; reducuntur ad aetum. quedam vero
WBD citur Eſa. xi. Senex honoꝛ abilis ipᷣe eſt capur que reducuntur ad actum.et lvc ſcõm triplicẽ
—RHKH Nirtu leim wro. qaꝛ virtus et molus cete ro ꝛuʒ gradumm. quoꝛuʒ vnus eſt per ſi dem ſe ecundus
ngin membꝛoxꝝ et gubernatio eox in ſuis actibo eſt per charitatem vie. tercius ꝑ fruitõem p atrie.
Neincantne, cominantẽ. vnde ⁊ rectoꝛ dicitur caput popu⸗ ſcðm totum tempus mundi chꝛiſtus eſt caput
RKH ien li.ſm illud.i.Regũ.xiij. Cum eſſes ꝑuulus in ommimn bominũ ſed ſcᷣm diueiſos gradus .
Aunien oculis tuis caput in tribubus iſrael factus es. Pꝛimo enit pzincipaliter eſt captit eoꝛu qui
er Hec autẽ tria competũt chꝛiſto ſpũaliter. Pꝛi actu vniuntur ſibi P gloꝛiam. Secundo eoꝛnʒ
Wenmmmn mo ſᷣm ꝓpinquitatẽ ad deum.gr̃a eius: altioꝛ qui ſibi actuj vniũtur ꝑ charitatẽ.Cercio eoꝛũ
imn 1. et pꝛioꝛ eſt ⁊ ſi nõ ſpꝑe.qꝛ omnes alij acceperũt qui ſibi actu vmũtur P fideʒ. Quarto eoꝝ qui
Mmnennenttt gratiam ꝑ reſpectum ad gram ipſius ſᷣm illud ſolũ ſibi vniuntur in potentia nondũ ad actuʒ
intinmmn Ho. viij. Quos pꝛeſciuit.hos ⁊ pᷣdeſtinauit cõ recucta ſcᷣm oiuinã pꝛedeſtinationẽ.uin⸗
Arzennmnatn ſoꝛmes ſieri imaginis filij ſij. vt ſit ipſe pꝛimo toſcilicʒ eoꝛum qin in potentia ſibi ſunt vnitᷣ
— genitus in multis fratribus. Secundo vrop que nunq; reducitur ad actum ſicut homines
kncninknnen fectionem habet quantum ad plenitudinẽ om̃ in hoc mundo viuentes qui nõ ſuntpꝛedeſti⸗
Perre.etamm nium gratiaꝝ ſcoᷣm illud Johã.i. Plenũ gra, natiqui tñ er lvc mundorecedentes totaliter
wsſni tie et veritatis. non ſolũ eni gratia gratum fa deſinũuteſſe membꝛa chꝛiſti qui nõ ſunt in o⸗
nobsti ciens fint in ſimmmo gracua creatura pcepti⸗/ tentia. vt xpo vniantur. AInſicdeles ergo dum
vwenamem bili quod in nullo ſanctoꝛũ fiit. ſed etiam oin/ viuũt ſunt rpᷣi mẽbꝛa in wtẽtia. qꝛ liberũ ha⸗
Prpenbrzintig nis gratia gratis data. de quibus aplus.i Co⸗/ bent arbitriñ di ſponendi ſe ad fidem. et vir⸗
usnunni rintheoꝝ. xij. Diuiſiones gratisꝝ ſunt ⁊c. vᷣim tmus chꝛiſti eſt ſufficiens ad ſalutem omnium.
” oimne tempus ſuum quod in alijs nunq; fuit. Quiin purgatoꝛio ſunt mẽbꝛa xpᷣi vtiq; ſunt
eitisinun peout dicitur de peni. di.ij. querendimn. Cercio ei vniti ꝑ charitatẽ. Qd aut vicit apłls Ephe.
Nmetnckeſir chꝛiſtus habuit et habet vim inſſuend grariã v. ꝙ chꝛiſtus iradidit ſemetipᷣm ſcʒ in moꝛtez
rfandng in omma membꝛa eccleſie ſcðᷣi illud Yo. i. vt exhiberet ſibi eccleſiã gloꝛioſain non haben
nebngdein Ze plenitudine eius nos om̃es accepũnus. tem maculã nec rugaʒ nec aliquid hmõi. Sci/⸗
rAnthud Influit autẽ chꝛiſtus gram in fideles ſcom ꝙ& endum ꝙ hic eſt vltiinus finis noſter ad quẽ
ſenritiin xus eſt auctoꝛitatiue.ſed inquantũ eſt homno pducumur per paſſionem chꝛiſti cenus finis cõ/
Af auatli hoc ei cõuenit inſtrumẽtaliter. inquantũ ſcili ſecutio ſoluʒ eſtin ſtatupatrie. vbi eccleſia tri
nrbhtclizaen Eet eius bumanitas fuit inſtrumentũ diuini/ umphat. non autem in ſtaim vie vbi militar.
. at Ar tatis eius.et ita actriones eiusex virtute dini/ nec ſine macula ſeuruga venialium ſaltez eſ⸗
e lnlcin nitatis ſuerunt nobis ſalutifere. vtpote gratiã ſe poteſt. Fideles autẽ mali ſunt membra pᷣi
icn ui in nobis cauſantes et ꝑmeritum et per efficag in potenna vel vniti ei nõ ſimpliciter exqͥ̊ cha
ncnn e ciam quandam. Eſpnuteʒz chꝛifius caput ritatem nõ hñt. ſz ᷣm quid.i.ſm fidẽ.Eſt gutẽ
nchrr, omnium viatoꝛum Aeketprazormiife purj xps caput hvim quaniũ ad aiam quantũ ad
—l . gandoꝛum. non autem damnatox. ſed diuer/ coꝛpus. qꝛ tota hũanitas chꝛiſti ſq; m aiam et .
munn ſomodo.Dicit enim apłus.i.Chimo.nij.ſal· Sm coꝛpus inſtuit in holes. et quantũ ad aias
nonun uatoꝛ eſt omnium hominum. et. i. Vohan.ij. et quantũ ad coꝛꝑa ſa pꝛimo ⁊ pꝛincipaliteria

Zilulus.

animas. ſecſdario in coꝛpa.qꝛ a chꝛiſto virin
te diuinitatis ſue influitur.ſicut hic gra in ele⸗
ctis ſuis.ita in gloꝛia.et ab aĩa gloꝛia redusiat
in coꝛpus. Eſt aũt xpᷣs caput nõ ſolũ lvim ſed
etiãoĩ n beaton angeloꝝ ſᷣm nlud Colł.ij. qui
ſcʒ chꝛiſtus eſt caput oĩs pꝛincipatus ⁊ poteſta
tis.qð enaʒ intelligitur de alis oꝛdinibo cũ ſit
eadem ratio de eis. Hiuius rõ eſt ᷣm Tho. in
tercia ꝑte.q.viij.arx.iiij.ꝙ vbi eſt vnũ coꝛpus
necene eſt ponere vnum caput. vnum aut coꝛ⸗
pus ðꝛ ſi nilitudinarie vna mulritudo oꝛdina/
ta in vnũ quid ᷣm diſtinctões actuin ſeu offi
cioꝛum. manifeſtũ eſt añt ꝙ ad vnum finem
qui eſt gloꝛia diuine fruitõnis oꝛdinãtur lviĩes
et angeli. vñ coꝛpꝰ eccie miſticũ nõ ſolũ ↄſiſtit
ex hoĩb ſʒ etiã ex angelis. Cotius autẽ huius
multitudinis chꝛiſtus eſt caput qꝛ ꝓpinquius
ſe habʒ ad deũ. et pfectius pticipat vona eius
nõ ſolum q; lvĩes ſʒ etiã q; angeli ⁊ de eius in/
fluentia nõ ſolũ lvĩes recipiũt ſʒ etiaʒ angeli.
ðꝛ enĩ ad Ephe.i.qꝙ ↄſtituit eum ſeʒ chꝛutum
deus pr ad dexterã ſuam in celeſtiboſuꝑ omnẽ
pꝛincipatũ ⁊ viriutẽ.ptãtem ⁊ cominationeʒ
et omne nomẽ qð noĩatur nõ ſolũ in hoc ſecu
lo ſʒ etiã in futuro.Eſt ergo xpCᷣs ᷣm ꝙ hõ non

ſolũ caput ſvĩm ſy etiã ãgeloꝝ. Dñ ðꝛ Oath̊

—,

iiij. O acceſſerũt angeli ⁊ miniſtrabãt ei.qᷓ;

uis enĩ angeli nõ ↄfoꝛmẽtur nobis m natura

coꝛꝑis qð nõ habent ſicut nos habemus ⁊ chꝛi

ſtus habuit.tñ qꝛ influentia rpᷣi inquantũ ca⸗
put eſtin hoĩes pꝛincipaliter ẽ quantũ ad ani⸗
mas in quo angeli cõöuenmiũt cñũ hoibo ideo ᷣm
lvc ðꝛ xpᷣs caput nõ ſolũ vim ſʒetiã angelox.
q;uis aũt pᷣlari ⁊ pᷣcipue eccleſiaꝝ pñt dici capi
ta tñ vt ðꝛ nõ decet a capite membꝛa diſcede
re ſ oĩia membꝛa caputſequãtur Dicũtur aũt
capita alioꝝn ᷣm Amos ꝓphetaʒ.nõ alia rõne
⁊ modo dicũtur qᷓ; rpᷣus caput eccleſie. NHam
xpᷣs ðꝛ caput eccleſie ꝓpter influentiaʒ gr̃e et

gloꝛie quã influit in membꝛa eccleſie. Pꝛela/

ti aũt dicũtur capita alioꝝ ᷣm quandaʒ guber/

nationẽ exterioꝛẽ.Chꝛiſtus etiã eſt caput oim
pᷣmom̃e tꝑs ⁊ oẽm locũ ab initio mundi vſq;
in finẽ.ſed pᷣlati ſunt capita ad certũ tpus ⁊ lo

cũ. Mam papa qui ðꝛ capur totius eccleſie nõ

eſt caput niſi ꝓ tꝑe ſue pꝛelatõis. Et epᷣi ſunt

capita non oĩm abſolute.ſed certi loci ſcʒ ſue
dio ceſis tm̃.Capita etiã dicũtur qꝛ re pꝛeſen⸗

rant ipſun chꝛiſtũ caput eccleſie in ofrcijs ſu/
is. Djabolus vero v⸗ capin imnquon no influ/
co vel cauſando in eis maliciam ſed ſugeren /

do. et qui ſequuntur inſtigatõnem ſuam ſicut
membza mouentura capite ?2, G.

ieſusciiſtus operatus eſt ſalutem.

De quintuplici medio in quibus wominus

9.
. . .— 6
— * . . . „
4 3 ” . 1*
7 -

–

Bu srer noſter an
ote ſecula operatus eſt ſaluteʒ in ine
dioverre.p̃s.lxxiij. Oeus viiq; pa⸗

ter filius ⁊ ſpirituſſanctꝰ vnus deus qui eſt rex

noſter abſoluie rex regun et wominus vom⸗
nantiũ gubernans omnia ⁊ regens.a nos mo
do ſpeciali ante ſecula exiſtẽs quia ab eterno
operatus eſt ſalutem terre.ideſt humano ge⸗
neri quod eſt de terra. etquid niſi per ſaluato⸗
rem ieſum.ieſus enim interpꝛetatur ſaluatoꝛ.
ipſe enim ait angelus adioſeph.ſaluum ſaci
et vopulũ ſuum. Oathᷣ.i. Pꝛotlvmartir
phanus cum celis apertis vicht gloꝛiam deid
Nideo filium lvminis ideſt ieſum ſtantem a
extris virtutis dei. Actuin.vij. Nidit ergo
ieſum non ſedentem ſed ſtantem ſcʒ ad oꝛam⸗
dum et pugnandum ꝓ eccleſia ⁊ coꝛonanciuʒ

eam. Nazʒ vt ait Berñ. Filius ſtat ante patrẽ
oſtendens ei latus et vulneraipſe enim inter
pellat ꝓ nobis. Ro.viij. Pugnat etiam pꝛoec

cleſia. vnde in figuram dixit exercitus pharao
ms in mari rubꝛo exiſtẽs. Fugiamus iſrael v
minus enim pugnat ꝓ eis.Et Eſaie. dicitur
ego ꝓpugnatoꝛſum ad ſaluandum. Demum
ipſe coꝛonat.Eſto fidelis vſq; ad moꝛtem.ait
ipſe.et dabo tibi coꝛonam vite.Apoc.iij. Ope⸗

ratus eſt ergo deus ſalutem in medlo terre.id
eſtin chꝛiſto. vbi notabimꝰ quinq; media quis⸗

bus deus operatus eſt ſalutem.
ꝛimum medium diuinale.
Secundum medium virginale.
Terciummediũ tpale.
Quartum mechum locale.
Quntum medium virtualle..

MWMedium diuinale.F. ſ.
eſt dei filius. Yohan.pꝛimo. edius autem
veſtrum ſteti quem vos neſcitis.i.dei filius
qui eſt medius in trinitate inter vos ſtetit ⁊c7.

q;uis eni eterne deitati nõ inſit quantitas vel
locus.ſicut nec aliud accidens.tñ cum in a

aninairjairate ſint tres ꝑſone.pater.ſli-
us.patet filiun medium eſſe in
ter patreʒ ⁊ ſpiritumſanctũ. non localiter ſed
numeraliter. Nam ſecunda ꝑſona que eſt fi/
lius eſt media in noiando inter pꝛimã ꝑſonaz
qque eſt pater.xet ſpiritũſancniʒ qui eſt tercia in
trinitate perſona.Operatus eſt ergo ſalutem
deus terre.id eſt humano generi in medio.id
eſt in filio incarnato. Mon enim pater vel ſpiꝛ
rituſſanctus.ſed Riugnodranudemrzal 4
lſiunpſit et licet deus trinitas tota
ipſam incarnationem ⁊ ſalutem.i.illam carnz
ratus eſt ſalutem. ulam anim. et illam vnionẽ et exinde ſalutẽ
LCLapitulum ſecundun.

us ⁊ ſpũſſan

vite gre ⁊ gloꝛie.qina inſeꝑabilia ſunt operxa

itas tota ſit operara

ſmctn
usyetbn
Cſiripan
kfmmonnuf
gaſeelnkr
ſuntſekoptsen
Cst ormatn
panum propt.
ngemmt Are
nqocener
ſtonbpeentan
nincernanoe
Montgrurfacmn
ſenBeiii deſt
greppeccath
ſiicgiez we
Pheſanencez,
Ceſniinco
Wehrtore
rieetian
Poe
fockerperen
petbiadianr
Coſnorcinae
Cuins ingrit
eimali coree
etgo intytynn
ſreretwrwn
nuconnansa⸗
lunnoruumme
Peniamdh
ſigunekett
Klälteminn

Verund

ctunviginale

Mnpercarne,

nennolri.
Monentancä
Qumn
Ilsſus Duin
Vtlbeenend
paingreen

Maenenmpd
nenils
mumie
es d
nie
un ill
uten mamt
n Nr

duinte/

n Maen
enrnin
imennt
tiium
timmmi

min
muitifeih
mmnn ghec;

taſan
emniſt
uſrannumnl

Pbin

emidmnd

Capitulum

trinitatis ab extra. de conſe. di. ij. omnes. tñ
ſola perſona ſilij vnita eſt illi gouo ſoꝛmate
bumanitati. Sicut Anſ helmus exemplificat

de tunica aliqua que ſuitur a tribo pixllis vel

pſonis quam tñ vna ſola ex eis illam induit.

ita ſolus dei filius habitu inuẽtus eſt vt hbvumo.

Phil.ij. Et q;uis nil deo ſit impoſſibile.On
de et wotuit incarnari pater et ſpirituſſanctus

Decuit tamen magis dei filium carnem aſſu⸗
mere tribus rationibus. Prima ex parte aſſi
mentis. Euidens eſt onim ꝙ arufex ꝑ eandeʒ
artem ſeu ſapientiã mentis facit aliq ðᷣ opus
et illud deſtructum reficit ⁊ refoꝛmat.Eſt autẽ
filius verbum ſapientia et ars.vt dicit.
Eluguſti. dei patris omnipotentis per quem fa
cta ſunt omnia.ᷣm illud pᷣs.Omnia in ſapien
tia feciſti. Et YJohan.i.omnia per ipſum facta

ſunt.ſed opus eiusſcilicʒ mundus quaſi deſtru

ctus ⁊ defoꝛmatus erat deſoꝛmato loomine per
peccatum.pꝛopter quem vvminẽ mundus fa/

ctus erat. Ad refoꝛmandum igitur et ſaluan/
gqum quod perierat decens fuit vt ꝑ ipſum dei

filium ſapientiam ⁊ artem patris hoc fieret.ſ.
eum incarnando. Scðᷣa ratio eſt. quia cum ho
mo dicatur factus ad imaginẽ dei ⁊ ſumilitudi⸗
nem Beñ.i. deſtructa vel deturpata hac ima⸗/
gine ꝑ peccatũ hoĩs et ſi non quo ad naturam
tñ q̊ ad graʒ.decebat ad ipᷣaʒ renouãdã ⁊ ipſaʒ
pulere faciendazʒ. vt lvc fieret ꝑ eũ qui eſt ima

go⁊ ſunilimdo dei perfecta.et hic eſt fihus dei

Vnde vlmbꝛo.tractans illud pᷣCs.Deus quis

ſimilis erit tibi. ai. Mon vtiq; nullus. ſed fili

us qui eſt imago patris.de pe.di.i. Lercia ra⸗/
tio eſt ex parte occaſionis rinne humane a ſu⸗
perbia dicitur Chobie. iiij. Sumpſit ininum
omnis perditio que ſuperbia fuit in appeten⸗
do inoꝛdinate ſimilitudinem dei in ſapientia.
Eritis.inquit ſerpens.ſicut dijſcientes bonuʒ
etmalũ comedendo de ligno vetito.Oecens

ergo ſuit vt vnde moꝛs oꝛiebatur inde vita re

ſurgeret per contrarum modum. quia contra
ria contrarijs curantur.ꝑ ſapientiã ergo ela/
tam moꝛtuum eſt genus humanum. ſed per ſa
pientiam dei humiliatã in carne aſſumpta vi/
uificatum eſt et ſaluatum.et ſic &us operatus
eſt ſalutem in medio terre.

Secundum eſt me SF. ij.

dium virginale. Hec eſt virgo Oaria de qua

aiſunpſit carnem noſtram in qua operatus eſt

ſalutem noſtrã. Onde vicit Berñ. ꝙ adipam
virginem tanq;ᷓ ad meiũ cõcurrunt vmuerſi
NQui ſupꝛa ſunt ange j.v? reſtaurẽtur ſcʒ in rui

mis ſuis. Qui infra ſunt id eſt patres in lymbo

vt liberentur de tenebꝛis. Qui autem fuerunt

patriarche et pꝛoplyete.vt verificenturin ſuis

ſcʒ ꝓphets figuris d hoc. DHui poſt nos erũeꝰ
et nos vt ſaluẽtur.Adde qui a dextris ſunt.ſc,
iudei.vt vnoꝛifcẽtur. ꝙ de eis nota ſit mater
dei. Dui a ſiniſtris.i.gentiles idolatre vt illu⸗
minentur ad fidem. Operatus eſt ergo deus ſa

lutem in medio terre.i.in virgine que eſt pfe

cno lvĩm.et de lvc pᷣs. Sanenſicauit talxrna⸗/
culũ ſuũ altiſſinus deus in medio eius non cõ
mouebitur. Sanctificauit in vtero mmr̃is vir⸗
ginẽ purgando ab oꝛiginali. et religando fo⸗/
mitẽ ſ magis ſanctiſicauit tabernaculũ qñ ve
nit ad habitandũ.i.in ↄceptõe extinguendo fo
miẽ.vñ deus in medio eius.i.in vtero virgi⸗
nis carnẽ.ſ.aſſimẽs nõ ↄmouebitur nec ipſa
virgo ad carnis aliquã ↄcupiſcentiã. nec ipſe
deus ad aliquã ſui mutatõeʒ. Oñ angelus ad
mariã. Spũſſanctus ſupueniet in te ⁊ virtus
altiſſmi obumbꝛabit tibi Lucẽ.i. Obi Yo. Da
ma. woſt ↄſenſiʒ ſcẽ virginis.ſpũſſancius ſuꝑ⸗
uenit in ipᷣam ᷣm verbũ dñi.qð direrat ange⸗
lus purgans ipᷣam in potẽtia diuinitatis verbi
receptiuã pᷣparans ſil ⁊ generatiuã. ⁊ ſic ſan⸗
crificauit tabernaculũ ſuũ alriſſimus.et tũc ob⸗
umbꝛauit ipᷣam dei altiſſmi ſapiẽtia ꝑ ſe.⁊ vir
tus exiſtens.⁊ copulauit ſibipᷣi ex ſanctiſnmis
et purimimis ipſius virginis ſanguinibo carnẽ
agiataʒ aĩa rõnali ⁊ intellectiua nõ antique cõ⸗
ſverſionis ſeminãs ſʒ ꝓꝑ ſpm̃ſanctũ creans.hec
ille.et ſic us in mecio eiuſ.⁊ ſᷣm Ninc.li.vij
in ſpec.hiſto. Vixtus generatiua fuit excitatꝗ
in virgine nõ naturaliter ſʒ miraculole.ſa ſpũ
ſancto qui ſuꝑueniens in eam dedit ei viriutẽ
qua in momẽto faceret hos qᷓ̃tuoꝛ actus qui in
alioꝝ ↄceptõe fiũt ꝑ interualla diex.ſ.deciſio⸗
nem ſanguinis.ↄſolidatõʒillius materie.con⸗
uerſionẽ ſcʒ in carnẽ neruos ⁊ oſſa.ſoꝛmatõeʒ
ſcʒ coꝛꝑis plene ſcʒ diſtinciũ in ommbo lima⸗
mentis coꝛꝑis humani ſʒ adeo paruuʒ. vt vix
voſſent limiamẽta diſcerni.Et eodẽ momento
aĩa chꝛiſti de nouo creata et coꝛꝑi infuſa verbo
dei vnita fuit.Alij qui ↄcipiũtux nõ ſubito effi⸗
giantur diſtincte ꝑ oĩia memnbꝛa in pꝛincipio
ↄceptõis ſʒ ꝓꝑ ſpaciũ.xlvi.dieꝝ maſcul ꝑfecte
coꝛpus foꝛmatur.et tũc aĩa creata de nouo in⸗
ſunditur.ſicut dicit Aug.ſuꝑ Jo. vñ v. Cõce
ptum ſemẽ ſex pꝛimis crede dieb. Fit lac. reli⸗
quiſq; nouẽ fit ſanguis.ac inde.DHeſolidat dus⸗
odena dies bis nona deinceps. Effigiat.tꝑus
q; ſequens augmentat in oꝛtũ.Sed oĩa iſta in
chꝛiſti ↄceptõne facta ſunt ſubito et aĩa infuſa.
De coꝛpe femine dicuntur fieri infra.lxxx. di
es. ⁊ licet virgo mr̃ mhil extra ſuſcepit fint tñ
vere ⁊ ꝓpꝛie ij̃ chꝛiſti plus enã q; alia quen⸗
bet femina mĩ flij.ſiue quia totaliter illa deci⸗
ſio fut facta ex carne virgims nõ mixtone vi
riis ſemuns. Et cũ tota trinitas oꝑpata ſit illa

—

Ziulus

incarnatõʒ. vt dictinn eſt. tñ ðꝛ Zceptus de ſpi
rituſancto. nõ ꝙ de ſubſtantia eius vel ſolo ope
eius ſ̊ ꝓpter potentiſſimũ effeciũ gre dei gie
attribuitur ſpũiſcõ.qꝛ hõ ille nullis meritis p⸗
cedentibi in ipo exoꝛdio nature ſue verbo dei
copulatus eſt in vnitate ꝑſone ⁊ hinc verxre mr̃
dei ðꝛ ⁊c. Eſt aũt ipᷣexpᷣs ↄceptus ⁊ natus ine
diatoꝛ dei ⁊ lvĩm factus exipᷣa incarnatõe.Et
ideo qꝛ mediũ ꝑticipat de extremis ipſe hõ ie
ſus de deo accepit ſummã innocentiã quia ſi⸗
ne peccato ſolus cõceptus.ac etiã plenitudine
ſapientie ⁊1 gre. Yob.i. Plenũ gre ⁊ veritatis
De hoie accepit moꝛtalitatẽ ⁊ paſſiones pena
les vt famẽ.ſitim.caloꝛẽ.frigus ⁊ lmõi.triſti/
ciam. timoꝛẽ.iram ⁊ hmõi.Et moꝛs quidem
et alie pene nobis inſunt ex neceſſitate in pe⸗
nam pꝛimi peccati. In xpᷣo aũt non ex neceſi
tate.qꝛ pcẽ̃m nõ habuit ſed ex volũtate.quia
ſe ſponte eis ſubiectus eſſe voluit ad noſtrire⸗
demptionẽ. Paſſiones etiaʒ interioꝛes triſti⸗
cia.tunoꝛ ⁊ hmõi.fuerũt in eo ſolũ ſᷣm ꝓpꝛiã
paſſionẽ nõ ſᷣm paſſionẽ.i.nõ taliter fuerũt ta
les effectus in eo ita vt animus eius aliquali/
ter a rectitudine vel dei clara ↄtemplatõne de
clinaret vel offuſcaretur ſed in nobis iſta ↄtin
gunt etiã ſᷣm paſſionẽ.qꝛ quantũcunq;ex ʒelo
dei his moueamur animus ⁊ ratõ offuſcatur a
dei quiete ſpeculatiua.Et qꝛ boni mediatoꝛis
eſt ronere pacẽ inter ꝑtes ⁊ reconcilare inimi
cos.mediatoꝛ dei ⁊ hoĩm lvmo chꝛiſtus ieſus.
vt optimus mediatoꝛ.nos cũ eſſemus inimi/
ci dei ꝓpter iniuriã a nobis eiillatã nos ei re⸗
lellendo ⁊ inimico diabolo adherendo recon/
ciliauit deo ipſo ꝓ nobis ſatiſſaciendo.et debi⸗
tum ſoluendo quod ſoluere nõ valebamus.qꝛ
infinituʒ.peccata enĩ nr̃a.i.penam eis debitaʒ
ipſe ꝑtulit in coꝛꝑe ſuoſuꝑ lignũ crucis. vt ait
Petrus in pꝛima canomca.et vitã aĩe et coꝛ⸗
poꝛis a nobis amiſſam ipſe ꝑ moꝛtẽ ſuam in/
norã nobis reſtituit.Et ſicut ip̃ᷣe mediatoꝛ ðꝛ
nr᷑ ita ⁊ mater eius ðꝛ mediatrix. qꝛ peccatoꝝ
reconciliatõnem ꝓcurat apud den. Onde in
ſequentia dicitur. mediatrix hoĩm. ablutrixq;

criminum.peccatoꝝ venia.

Lerciu quteʒ mediũ J.ij.

tempoꝛale in quo deus opatus eſt ſalutẽ terre

id eſt homini in medio eſt dererminatio tꝑis
quo incarnatus eſt. Abacuclꝛ.iij.ðꝛ. In me/
dio annoꝝ innoteſceris ſcʒ tu deus manifeſta/

beris mundo in carneſcʒ aſſumpta. Sed medi

um nõ ſumitur hic ſtricte ⁊ punctali ter ſcʒ pꝛo
eo tpe qð eaalitoroiſat ab extremis ſcilicet
pꝛincipio ⁊ fine tꝑis ſed large ꝓ eo qð eſt in/
ter illa extrema. Hã ab incarnatõne dñi vſq;
ad vñs ſinxerunt anni.Occccxlix. nondũ cõ/

opinionum. vt refert Dincentius. in ſpecu. hi⸗
ſto. li. vij.c. lxxxviij.qui iſta ſcribit.ex eo ꝙ pꝛi/

1

Neio vleimo geno er quantuʒ reſidui ſit tpis nan
vſq; ad finẽ nfundi ſolus deus nouir.exmmultis ſusſe
tñ ſignis ⁊ ꝓphetijs traditur cõiter nõ multuʒ ſoch⸗
duraturus.ſeda pꝛincipio pis.i.creatõis re⸗ ei
vſq; ad incarnatõem vel natiuitateʒ fluxerũt Gra
anni quinq; milia centumnonagintanouem. ſonmart
ſcõᷣm tranſiationẽ.lxx.interpꝛetũ quam ſequi nimuite
tur Beda.quã vniuerſaliter tenet eccleſig. Sʒ nn as
ſcdᷣm computationẽ ex tranſtatõne Hieron n ine
mi quãtenemus.et ipſan ſequitur Euſebius anmme

et hebꝛei que etiã conſonat hiſtoꝛicis gentilii,- ſingopato
a pꝛincipio mundi vſq; adincarnationem vel letne
ſner vpore
—

unſconnec

natiuitatẽ dñi flurerunt tria milia nong
lxiij.anni ⁊ non plus.Pꝛocadit iſta diuerſit

—

maopinio wonit in pꝛima etateſcʒ vſq; ad di⸗ etuaſi
luuiũ fluxiſſe annos duo milia.ccxlij.et in ſcðᷣa Gurnd
etate vſq; ad abaꝛã ponit ãnos nongẽtos.rl. ſncgawee
qui ſimul fiunt tria milia. clxxxiiij. Sedin nr̃a Urecns..
editõne ſeu tranſſatione habemus im̃ annos –
Oʒqille nongentos quadragintaocto. vſq; ad lade
abꝛalam. Mon ergo punctaliter exquo ditci⸗ Anghieei
tur innotuiſſe deus ꝑ incarnatõnem in medio tunenßſtra
annoꝝ quia tunc ꝑ plura milia annoꝝ duraret Ghaſſvſperen
mundus ſed quia inter pꝛincipium ⁊ finẽ tem mnretpeſti
poꝛis quod eſt medium valde latũ. Non autẽ mninn ſen
in extremitate tpis voluit incarnari.ſ.in pꝛin ſocunfhen
cipio vel fine. quia minus vtilis fuiſſet medis⸗ modnſzfl
cina egrotis. Mam ſiin fine tempoꝛis incar/ Aunneeian
natus fuiſſet.pauci inde fiuſſent ſaluati cum Mnlcken
oẽs pene detenerẽtur tenebꝛis infidelitatis et MNNNkn
peccatoꝝ boni etiam amodo deſperaſſent de re⸗ (Sacien
medio lãguoꝛis. Mec etiã in pꝛincipio tꝑis de (ſonnn
cuit incarnari ante quidem lapſum nonopoꝛ⸗ enin
tuit. Mam vt dicit Leo papa in ſermone. Si Vnllpanpr
pꝛimus homo in ſuo honoꝛe manſiſſet creatoꝛ ugtenen
lviĩm creatura nõ fierer. Aug.Tolle moꝛbos yſefssdor
tolle vulnera. et que cauſa veniendi medico. Wſnechlien
ſcʒ filio dei.q.d.nõ veniſſet in mũdũ deus ſi pee poczg
catum in humana natura non fuiſſet quod tfũ legni pbiſee
quidã referũt ad paſſionẽ quã ſine dubio non Npoc Factie
ſuſtinuiſſet ſi hõ nõ peccaſſet ſed ob dignitatẽ (ereocan
hoĩs incarn ſtusfuiſſet. Poſt lapſum aũt lvis Mntylesn
cito incarnari nõ fuit expediens ſaluti hoĩs.qꝛ tun Dansig
iam oblitus eſſet tanti leneficij imo qð peius mmſipisint
eſt necdum recognonuiſſet ſed vt ſupbus et in⸗ Mlseſtinn
gratus homo ſuo merito attribuiſſet incarna⸗ (ſsenti,
tionem vel ſine ipſa extimaſſet ex ſua cogniti⸗ ezeſſtbe
one ⁊ facultate arbitrij valuiſſe ſaluteʒ conſe⸗ Aecgngy,,
qui ꝓpter qð vt ↄuinæretur lvmo de ſua igno .
rantia ⁊ impotentiapꝛius relictus fuit ſub le⸗ Wen
ge naturali. et poſtea ſuſcripta ſed expimen⸗ ſcleten
to didicit.ꝙ neutra eum ſaluare poteratniſiꝑp eſfint
acuentum filij dei.et in medio tempoꝛis ve⸗ tur enn
nit. Onde ðꝛ Sapiẽ. dum medium ſilentium alſfen

tn tenerent oĩa.et nor inſuo ceunſu medium iter
röie haberet. omnirotẽs ſermo tuugdñe de celis a
Di az regalibus ſedibo venit. Circa cgius exxoſitio⸗
Knnen nem glo. cõtinua ſuphllud ad Balth. nij. At
nnn vbi venit plenitudo tpis vel oꝛdinata p ange⸗
Wei los in manu mediatoꝛis.notat triplex ſilentiñ
ngei Pꝛimum ex iguoꝛantia languoꝛis.Secundũ
ein ex deſeeratõne ſanationis. Cercium ex plena
ſauuf . quiete mentis. Pꝛimum ſilent ium ſuit ſub le⸗/
— ge naturali in qua homo dimiſſus ſibipſi dene⸗
S mnmnitadtantam cecitcleʒ vtidola coleret tin⸗
n e — biſſma opa contra naturaʒ etiam inchinatio⸗/
— non ſcilicet naturalem animaliũ peccata non
* muni utaret. vt patet in ſodomitis. Et quia ignoꝛa
atl bat natura humana peccatum ſimm. vel moꝛ/
nnn bum ſuum mediaun non poſtulahat aur deſi /
Hamnizſg i derabat. et ſic fuit pꝛimum ſilentium. Conui⸗
mlünnini cius lvmo de ſua ignoꝛantia recepitlegẽ a deo
Mieſeni in qua wocebatur verus dei cultus 2 declaraba
dmi Sn tur peccatuʒ. Onde rupto ſilentio cepit hmo
elcdensn querere ſalutem ex lege ⁊ conari ad obſeruan
annanß tiam eius.Sed quia niliil ad pfectuʒ adduxit
umaiterenn ex q;uis eni oſtenderet moꝛbum peccati non
mötennn tamen pᷣſtabat adimplendi poteſtateʒ. Adeo
nmiam quaſi deſperans homo de ſalute ſui ceſſaiũt cla⸗
tpndpintfir magre ⁊ poſlulare auxilunn. vnde ſecuiũ eſt ſe⸗
mniciri Nna cundum ſilentiũ.ſeu mediuʒ. Dum ergo iſtud
rmmn medium ſilentiũ tenerent omnia ommpotẽs
tizſfſetnech ſermo dei. ſcz filius venit. a regalibo ſechbus ſcz
zirenrisint delumine celi ad tenebꝛas mundi. de cõſenſu
tien ſune patris ad officinã peccati. de ſede regali ad infi
esitein ma huius mundi. Angelus magmi ↄſilij in pi⸗
Warien ſcinam deſcendit vtſanaretur languiduſ. He
nnaiie lvſeus moꝛtiuo pueroſe coaptaiit vt vinifica/
zen gimun retur deſunctus. Samnaritanus ſauciatus vul⸗
inint neribus appꝛopinquauit vt curaretur ſemumn⸗
inr ius ⁊ veniens nũciauit pacẽ.attulit ꝑ graʒ ſcʒ
men Ers in ſcr̃is quo ꝑ oꝛbem inſinuatio ceperunt egri
rhln ad medicũ cuxrere.et flagitare remediuʒ quo
n pcepto ſeʒ gr̃am chꝛiſti in ſactis ꝓꝑuenitur ad
n regnũ.vbi ſeqmtur terciũ ſilentium. de quo ðꝛ
mnt u Apoc̃.ꝗactũ eſt ſilentiũ in celo. Iſtud ſuentiũ
ͦindhen . eſt exeo ꝙ cum ſancti obnneãt quicquid axpe
Kttabdet tunt niloil eis reſtat petendũ ſʒ eum dno gaudẽ
ſna; dum. Deus igitur oꝑatus eſt ſalutẽ in medio
ureſlin terre.ſ.ſꝑis intertꝑs veteris ⁊ noui teſtamẽti
Nriif paſſus eſt in meridie que eſt mediũ diei artifi
an etn/ cialis. Cantic. Andica mihi vbi palcas vbi
Lamtofn cubes.et ſubditur quaſi reſondendo in meri⸗
ninen die.qꝛ hvꝛ a.vi.crucifixus eet.
— Quartũ etiã wediũ J.õiiij.
reiensn Uz eglern quo dñ opaius eſt ſalutem terre
ſelaln eſt hieruſalem vbi crucifirus eſt dñs que dici
repten tur eſſe in meditullioterre habitabilis.qꝛ enĩ
n Eccleſia ꝓpaganda erat vbiq; terraꝝ et ꝓpter
weci

2
* 5

omnes habitantes in terta incarnatus ⸗ paſ?
ſus eſt ideo in medio terre quoder equo reſpi
ci gircumferentiam. Paſſus eſt enĩ in nedio
loco inter celum ⁊ terram. i. in aere ſuſvenſins
m cruce qui locus eſt medius inter celum ⁊ ter
ram. vt ſcz debellaret aereas ptãtes. i. demo⸗
nes qui manẽt in aere.et vt viã nobis ſeu ſca
lam d celo adterrã faceret. An medio etiã la
tromunmqꝛ ſatiſſaciebat ⁊ penã ferebat pomi⸗
bus hoĩbus qui in ada larrones ſuimus volen
tes rape diuinitatẽ non enĩſolũ ꝓ electis per
lonũ latronẽ ſigniſicãs ſz eniam ꝓrepꝛobis ꝑ
malũ figuratus penas tulit ⁊2 pꝛo maribo ? fe⸗
inmis.et gentilbo ⁊ iudeis paſſionẽ ſuſtinuit
ideo in medio loco opatus eſt ſalutt. Hotaã
dinm etiam diligẽter. ꝙ ſicut ſol materialisin
medio loco ſituatus eſt planetar.qꝛ ſub ſe ha⸗
bet lunã. mercuriũ ⁊ venerẽ. ſupꝛa ſe hʒ matrẽ
iouẽ ⁊ ſaturnũ. ita ſol iuſticie chꝛiſtus deus nẽ
in medio pnitur patrũ veteriſa noui teſtamẽ
ti.nam et qui pcedebãt quaſi ſupꝛa pr̃es vete
ris teſtamẽti.et qui ſequebãtur q̃ſiinfra pres
noui teſtamẽti. Cres vndiq; fidẽ ſcẽ trinitatis
vñtes ſpem ⁊ charitatẽ clamãt chriſto oſanna
id eſt obſecro ſalua qꝛ inſe eſt ſaluatoꝛ mundi
Et ſicut ſol materialis vltra curſum ad motuʒ
pꝛimi mobilis.ſᷣm quẽ mouetur de oꝛiente in
occidenteʒ.et infra vnã diem naiuralẽ pfei
curſum totius celi.de quo ðꝛ Ecc̃es.i. Oꝛitur
ſol ⁊ occidit ⁊ ad locum ſuum reuertitur.et gy⸗
rans ꝑ meridiem flecutur ad aquilonẽ habet
et curſum ꝓpꝛij motus qui eſt de occidente im
oꝛientẽ tranſiens ꝑ mediũ celi.et diſcurrẽs ꝑ.
ſigna ʒodnaci ꝑficit curſum totius celiꝑ annn,ʒ
integrum. Cum eniĩ a ſapientibo mundi deſiy
gnentur.xij.ſigna ʒodiaci que ↄtinẽtur in his
verſibꝛ. Eſt aries ihoaurus gemini cancer leo
virgo. Libꝛa q́ʒ ſcoꝛpio architenens caperam
phoꝛa piſcis. In quolibet hoꝛũ ſignoꝝ ſtat per
menſem ſᷣ̃m motũ ꝓpꝛium. Et incipitur poſt
medium OJarcij hic fuit ſolin pꝛuna ſin crea
tione. Sic ſol iuſticie chꝛiſtus diſcurrit ſigna
celi militantis eccleſie id eſt duodecim ſtatus
diuerſa operans ſᷣm aliquaʒ ꝓpꝛietatẽ fignoꝝ
vt no. RKobertus holchot ſuꝑ li. Sap. Dicitur
autem aries eſe dextera pars celi.et nobilios
pars vnde incipit motus. Onde aries eſt pꝛi⸗
mum ſc vᷣm pluloſoplvs.et pᷣm catlvlcos ſol
creatus eſt in ariete.Lranſiuit ergo ſol iuſticie
chꝛiſtus in ſigno arietis ſcᷣm deitatem quan
do cre auit ho minem et poſuit in paradiſo vo
luptatis.Aries eſt animal innocens in gene⸗
re ſuo foꝛte et potens.in ſpecie ſua dux gregis
Sic homo tunc habiit innocentiam operan
te deo magnam vigoꝛoſitatem in naturalis
bus et dommus cunctoꝛum. De iſto ſigno

TZitulus

tanſiuit chꝛiſtus et cito ad ſignum thauri qui
eſt animal magne ferocitatis.et hc fit quãdo
peccante hoĩe deus oſtendit magnam feritatẽ
et ſeueritatẽ in puniendo ipᷣm.qꝛ expulit hoĩꝛe,z
de paradiſo tradidit eum ⁊ ſubdidit eum innu
meris miſerijs. et poſt moꝛtẽ ad inferos miſit
in diluuio pene omes deleinr. in deſerto multa
milia ꝓſtrauit.vt merito diceretux deus vltio
num. Dicit auteʒ Aſið.n li. ethy. ꝙ thaurus
quantũcunq; ferus.ſi alligeiur ficui mãſueſcit.
Ita dei filius alligatux virgini dulcimime vin
culo charitaꝶ. ex qua incarnatus effectus eſt
manſuetus.iuxta illud qð pᷣdixerat ʒach.phe⸗
ta.ix. Ecce rex tuus venit tibi mãſuetus. Cer⸗

cio de ſigno thauri tranſiuit in ſignum gemini

qñ duas naturas ſcʒ diuinã ⁊ hbumanã in vte/⸗
ro copulauit virginis ꝓcedẽs de thalamo ſuo.
vr canit eccleſia.pudoꝛis aula regia. gemine

gigas ſubſtantie alacris vt currat viã. DHepin

giuur iſtud ſignũ in foꝛma duoꝝ inuenum ſe cõ
plectentium. xet vt fingunt quidaʒ. iſti fſuerunt ſ.

caſtoꝛ ⁊ pollux filij iomis qii intm̃ ſe dilexerũt

ꝙ cum caſtoꝛi data eſſet immoꝛtalitas.i.poſ/
ſe non moꝛi ſi voluiſſet.moꝛi voluit ꝓ germa
no ad tꝑus.vt vtriq; daretur immoꝛtalias.
et ſic ambo tranſlati ſunt.et iſtud ſignũ gemi⸗/⸗
ni muncupatur. Sic ieſus ſol iuſticie ita hoĩeʒ
germanũ ſuum vlexit.qꝙ cum haberet nõ mo/
ri ex conditõne nature. qꝛ ſine peccato volint

moꝛi ꝓ hoĩe.vt nos immoꝛtalitatis ſue tribu
eret eſſe ꝑrticipes. Quarto de iſto ſigno tranſi⸗
ſiuit ſol ad cancrum. Cancer eſt animal ſeu pi
ſcis paſſu retrogrado vadens.⁊ ita ſol iuſticie

xpᷣs videbatf retrocedere qtid ie dũ vixit.Re

ctus enĩ incenſus lviĩs iuſti deberet eſſe de virtu
te ad honoꝛẽ.de merito adpᷣmiuʒ.de labote ad
requiẽ.ſʒ̊ xpᷣs quotidie retroceſſit.qꝛ de virtu/⸗

te ad vituperiũ.de vituꝑio ad verbera. deinde
ad crucem.de cruce ad infernũ. Dñ toto tꝑe a
natiuitate vſq; ad reſurrectõʒ. ſol nr̃ moꝛatus
eſt in cancro.et ſicut ſole eriſtente in cancro

ma ximus feruoꝛ mundo diffunchtur ita xpᷣus

ſol nr iſto intermecdio oñdit hoĩbo maximamm
charitatẽ.Quinto ab iſto ſigno ſol intrat leo/

nem. Dicit Iſið.li.ethx.qꝙ catulus leonis de
nouo natus rib diebo iacet q̃ſi moꝛtuus poſt

tres dies rugituleoms ſuſcitatur a wꝛmitõne

ſeu moꝛte. Sic xpᷣs in cruce moꝛtuus trib die
bus iacuit moꝛtuus ᷣm figurã ſinodochen.et

texcia die virtute patris.i.diuinitans ſurrexit.

NHic eſt leo de tribu iuda 2Flpoc.v.de quo ꝓplxæ⸗

tauerat Yacob bñdicens ñilio ſuo da. Geñ̃.
penuł.Catulus leonis iuda ait.ad pꝛedã aſcẽ/

diſti cc. Sexto de leone tranſunt in virginẽ to
o eni tꝑe mediointer reſurrectõeʒ ⁊ aſcenſio⸗

*

nem tota coctring ⁊ fides eccleſie in beata vir⸗

£
0
gine potiſſimme Aſeruabatur. Hec interim awx Pnguhli
ſtolos ⁊ diſcipaſos vocuit monuit ⁊ conſolata mſulh
eſt. vtpote illa que repleta erat ſpũſancio ple⸗ tinnnn
niſſime in derbꝛoceptõe.et que plus illumina upſſen
ta erat a diuinis q; aliqua pura creaturs vnq; Cleche⸗
Et ideo tũc tꝑis ſol manſit quo adſui viiuteʒ AMi
et fidẽ in virgine. Septimo tranſint de virgi / enninn
ne ſol xpᷣs in libꝛã.qñ videlicet a virgine bũdi min cnn
cta mt e ſua ſuiſq; diſcipulis videntibo eleua⸗/ dhiale⸗
tus eſt in celñ.Actu.i.Lunceniĩ tranſiuit adli cpnonon
bꝛam qñ coꝛã pr̃e paſſion's ſue meritñ ↄrra pꝛii pinocats
mi pᷣuaricatoꝛis peccatuʒ appendit oñdit plus — nnreſicebit
ſoluiſſe in penaqᷓ; adam ↄmiſerat in culpæ n aſni hnd⸗
