a hlia dũ nuptui tradetet᷑ ꝙ cote contenta
nuliũ ad bona paterna regreſuʒ haberet. im
pꝛobat lex ciuilis. Si mñ iuramento nec vi

ofecticia wos eſt qᷓ a patre ꝓ flin. niſi poſtq;ᷓ quis fuerit adiudicatus.ſcʒ ꝑ in⸗

dicem cõdemnatus ſe tlo.et Ray. Adeo

ſi mulier cõmittat adulteriuʒ nõ ipſo facto
amittit coteʒ. ſed poſtq; in iudicio ſuper lve
fuerit iudicata.ſ. de adulterio.
. . 4 4 ₰ %
Lii reſtituenda F. ii.
ſit ws. Reſpõdeo ſi os fuerit a patre ꝓfe⸗
cta. tũc ſi in mtimonio filia pᷣmoꝛiaf.debet
ůos reddi patri vt. C.ſo.matri.l.cs.a pa⸗
tre / niſi ſi mulier reliq̃rit liberos.quia tũc li⸗
cet de iure deberet patri. tñ de ↄſuetudine re⸗
manet penes liberos.vt nota.ĩ dicta.l.os.
vo vir pᷣmoꝛiaf tunc talis vos pr̃i ⁊ ſilie
reddenda ẽ.ita tñ ꝙ nec pt᷑ aliter q; volun⸗

tate filie eam petere poteſt. ff.ſo.matri. lij.
ꝙ ſi pater non viuat vxoꝛi reddeda eſt. vt

ibi/Si vo vos ſuerit a qcunq; alio tunc ſip

nec wolo pᷣſtito firmatũ fuerit. debet ſerugri in ꝛif vxoꝛ ad leredes eius pertinebit wos.

extra de bac hnisel i Ros et congtio /
pter nuptias conari nò põt etiã cõſentien/⸗
te vxoꝛe. f. fun. w. l. Lex iuligmec valet
alienano niſi vxoꝛ iurauerit nõ cõtraueni
xe. extra de iureiu. Cñ cõtingat. et. c. Tice
h. vi. Sed iſtã materiã cũ.ſaurat᷑ ſuꝑ bmõi

Dide difuſe ſupꝛa in. ij. parte in n. de iura

WPento.

/ . 9
In quibus caſi / F.i.
us maritus lucrat votẽ Reſpondeo lucrat᷑
ex pacto vt ſi paciſcat᷑ de tota vote. veleius
parte poſt moꝛtẽ vxoꝛis lucrãda. vt. K. de
pac.ex cõdi.l.ex moꝛteĩ pꝛinapio. et in au
tentica ibi poſita. Item lucrat exlege. vtſi
pꝛopter adulteriũ mulieris fiat duoꝛtium
mulier dote amittit extra de ng. inter vl.
lerunc.

Itẽ moꝛtua vyoꝛe inteſtata.⁊ de
ficiẽtibo liberis et ꝓpinqᷣs vir ſuccedit vxo⸗
ri et lucrat wotem.a ecõuerſo eſt.C. vñ vix
et vxo. l.i, in alijs añũt caſibꝰ vos ad mulie/

rẽ et wnatio ꝓpter nuptias redit ad viruʒ

niſi iecus obnineat de cõſuetudine ex de o⸗
na. inter vir. vonatio . lane.

¶ Pone quod pꝛopter J.li.

adulteriũ vxoꝛis facta ſeꝑauone tloꝛi.mu

lier cotẽ amiſit. nunc aũt ꝓbata conſangui
nitate ſepant᷑ omnino.nunqͥd poterit muli
er corem repetere. Rñdeo nõ. Naã licet mõ
appareat ꝙ nõ fuit mimomiũ. mulier nili
ι

Si vᷣo pᷣmoꝛit᷑ vir.s ad vroꝛẽ redibit.in
tellige loc niſiille qui dedit fuerit ſtipulatꝰ
cotem ſibi reddi.C.de re.vxoꝛ.ac.l vmca.
et.ff.ſo.matri.l.quotiens.ꝭ.i.
.eiui.

Muando reſkitu

enda ſit os.Reſpondeo ſicvs cõſiſtit in re⸗
bus ĩmobilib debet reſtitui ſtatiʒ ſoluto ma
trimonio. Si vo in mobilibo debet reſtitui
infra annum.C. de rei vxo.actio.l.vnica.S.
cum aũt. (An ſemp maritus in caſu reſti/
tuẽde cvtis cõpellat reddere in totum. Re/

ſpondeo maritus in reddenda ote non cõ⸗
dẽenat᷑ niſi in q;tuʒ facere põt.ſ.habita ne ra

tione egeat ſinõ dolo verſatus eſt. vt. C. de

rei vxo. acti.l. vnicgeet debet cautionẽ exro
nere. ꝙ ſiad melioꝛẽ foꝛtunã ꝑuenerit ſol/

uet reſiduũſſoc enam pꝛimlegiñ trengir

filios eiuſdẽ matrimonij. vt ſo.ma.l.mari

tum.ſed loc heredi extraneo non eſt pſtan/ .

dũ quia tale bñficiũ ꝑſonale eſt.et cum ꝑſo

a extinguit. ,
(Eitrum maritaus
vel eius leres in reddenda

here impenſas. Reſpondeo erbẽſas vtputa
ꝙ comũ refecit.et hmõi retinere põt.vt.¶

de impen. in re. w. l.i. Expenſas vo vmũita⸗
rias ſiue voluptuoſas pdit.etiam ſi volun

tate mulieris facteſunt.ff. ſo.ma.in volun

tarijs. (Quid ſimartus tenet oe dote. es

5

te poſſit derra

—

tnin
lurbnce
iumt
ſee
hutre
nut
lotigsch
ſercab
Cwen⸗
gan.
NNöd
terli⸗
S
epe
keitas
ramit
leſun
cogne
äre
tiet

ien
nes
e
llarn
nmeßn
led
Wnnoer
Puech
hri⸗
Peſnnen
lii
Hinm
ſai
iart
ſeckgckn
ota wses
uurnag
licömmun
vogc

infinor
ſli we,
. (Emntanit

iidri

Mbietit
a
chtonenn
ltencne
eNen
kalytin
Clſemie
i

ey
Moin
eet
misnoͤnet
S“ 4

Brölpſeh
Minoſun

,
mtadee
prorää N
wsglrich
ssdiie
Ateräwoon
ſlonanli.
eddeda eſ
nq Niont⸗
Pnnedin
ANmrimibin
mihnir

miſtunnſwonn
itnabannin
us incttn
greintonmd
enda Tienn!

pötſhttin

rſanselſl
Trauutp⸗

(Capſtuli Vlceſimũterciũ

alia debita halet. Rñdeo mulier ꝓ wte ha/
bet oblegata omnia bona viri intatũ ꝙ pᷣfert
oĩbus creditoꝛibo nõ habentibo expᷣſſaʒ hy⸗
wilec;, Et loc niſi alius ſit in ſimii iure.vt
qꝛ peti? wtẽ pᷣcedenteʒ.cC.qͥ po.in pi.l.ſ. v.

pꝛima reſtitui.et.S.ſed in wnatione ꝓpter

nuptias.vt pᷣfert mulier creditoꝛibo niſi po
ſerioꝛio tiã ↄſtanee mr̃imonio vxoꝛ re
cuꝑare poteſt ooteʒ. vt qñ vir vergit ad ino⸗
piam. C. de iux. w. l. vbi. ¶ Pꝛo delicto vi⸗/
ri nõ debet vxoꝛ cotẽ amittere ex de gino.
c.ex lr̃is.Etiã ſi ↄmiſit crimẽ leſe maieſtat..
Saac legem iuł ma.l.quiſquis.(¶ Poſſeſm/
one pignoꝛata genero ꝓ wte fructus nõ de
beãt cõputari in ſoꝛtẽ.ñ gener ſuſtinet one⸗
xa mr̃imonij.extra de vſuxꝭ.c.ſalubꝛiter.vi
de ſupꝛa.in ꝑte.ij.ti.i.de vſuris.Aui habet
cognoſcere de mrimonio.halet ⁊ de wvte tã⸗

qᷓ; de acceſſoꝛio.e e wna.inter vi.ꝗa vxo.
c.i.et. ceiij.ff. de iure. v ee

⸗et.i
Sonano propter J. Vi.
nuptias eſt.qð ſpõſus ſponſe onat.qñ ipſe
ab ea wotẽ accepit.extra de w inter vi.⁊ vx.
c.nup. Huius aũt vᷣnatiõis ꝓpꝛiuʒ eſt. ꝙ
ĩipaciſcaf marit de te vel ꝑte votis lucrã⸗
da.vxoꝛe pᷣmoꝛtua.talẽ parteʒ debet lucrari
mulier de wnatione ꝓpternuptias pᷣmoꝛ⸗
tuo viro. extra de w. inter vi. et vx. wnatio
oneétis. Lex moꝛte.
In Hmõi aũt votib et vonationibo ſunt di
uerſa ſtatuta in Ruerſis locis. Nam alicu⸗
bi vt floꝛentie ſi vroꝛ pᷣmoꝛiat᷑ 2ſummato
mr̃imonio vir lucrat totã cotẽ.ſi nõ extant
filij er ea. nã ſi filios relinqtillis remanet.
alubi lucrat᷑ ꝑtem.et alia ꝑs reſtituit᷑ ei.vñ
ꝓfecta eſt vs. Si vir pᷣmoꝛiat᷑.reſtituit᷑ ei
tota cos.et donatio ꝓpter nuptias.Et in h
ſtatur magis legi municipali ſeu ſtatuto. qᷓ;

iuri cõmuni. „
Bos conſtante ꝗg. vii.
ætiã mr̃imonio ab vxoꝛe põt repeti viro in

inſulã depoꝛtato.cuius affectionem mulier
nõ mutauit ſᷣm Pe.de palu.in.iiij.diſ. xlij.

Et idẽ de viro de regno bannito. C. de lur e

. l. vbi et in rebus. (Ate vergente viro
ad mopiã põt peti vos cõſtante mrimonio.

ns N „⸗ nö ꝓpter pauꝑtatem eris.quia tũc ſub tali

ans
nnnülil,
nungi,
antnn
aminnn
maided⸗

–—
4

gin

cautione qui pſtare poteſt cõmittenda ⁊ di
mittenda eſt ws ſed ꝓpter pauꝑtatẽ men⸗
tis.xt qñ incipit eſſe ꝓdigus ⁊ dilapidatoꝛ
qꝛ nc cautio paꝝ valeret et ſicintelligit il
la lex vbi ⁊ in reb He¶ Atẽ ꝙ licʒ fᷣm ius
ciuile mulier ſcõo nubens lucraret᷑ legatuʒ
ſibi factũ ſub conditione ꝙ permaneret vi⸗

Pe Eur * 6 XI Kin* 7- e

. . . M

pa

dua.fauoꝛe mr̃imonũ.dum tñ non nulberet
infra annũ a moꝛte viri. tñ quia iura cano/
nica et diuina plus fauent viduitati q; ma
trimonio vt ſtatui ꝑpfectioꝛi.ideo nubẽs cõ
tra ↄdinonem legati nõ lucrat᷑.ſed amittis
ipᷣm Pe.de pał vbi ſupꝛa.

tem ſciendum .ꝭ.Viii.
qñ vxoꝛ ꝓpter diuoꝛtiũ factũ ꝓpter ad⸗
ulteriũ ſuuʒ ꝑdit tẽ. ſi ipſa erat filiafami⸗
lias.i.in patris ptãte conſtituia. et os erat
ꝓfecticia.i.de bonis pr᷑is ꝓfecta.vel alłs qñ
cunq; tos erat adpatrẽ recaſura.pr̃ non ꝑ⸗
dit eam ꝓpter delictũ filie.quia nõ debet pꝑr
wꝛtare iniq̃tatẽ filij. Si ᷣo non erat reca/
ſura ad patrẽ.q;uis ab eo ꝓfecta eſſet.quia
ea moꝛtua eã rehabiturus nõ erat.tũc ma
ritus eam lucraf ⁊ ſic intelligit Haſti
adul.l.vlti.ad fi.et extra æ cona. inter vi.
muli.c.plerunq;. Sed qñ ws erat reditura
ad Pateßr a pdit. q;diu filia adultera vi
uit. ſicut etiã nõ potuiſſet eam repetere ipſa
nõ adulterante.nec delet ipſe ex delicto filie
lucrari. ſed tenebit eã vir adultera viuente
poſt ei moꝛ tẽ redibit vos ad patrẽ/ſicut ſip
latus eccleſie cõmittat felloniã.i.cõiurei ʒ
dñm.iqᷓ;diu ipſe viuit eccleſia feudũ perdet
ſed ipſo moꝛtuo ad eccleſiã feuduʒ rechbit.
ne delictũ ꝑſone redundat in damnũ
ſie/Exhis ſequit᷑. ꝙ ſi vir cõmittit crimẽ le
ſe maieſtatis ꝓpter qð bona eiꝰ ꝓficiſcent᷑.
et ipſe nudus exulet.vxoꝛ ꝑdit dvoteʒ q;diu
viuit vir eius.ne ꝑ eius delictũ lucret᷑ vxoꝛ
qð pꝛius nõ habebat.interim tñ fiſcus ei x⸗
uidere tenet neceſſaria loco viri.ſed viro
moꝛtuo rehabebit integre wtem et wtariũ
ſuum. vt dicũt de cõſuetudine. Hec Pe.de P

H.ix.

tem ſciendum
expenſis factis ab vxoꝛe extra wmũ. qꝛ
vir ꝓ oneribus mr̃imonij halet oteʒ.ideo
a ſꝑe ↄtracti matrimonijintus et extra de⸗
let ſibi facere expenſas vir ᷣm qtitatem ᷣ
tis.ff.famibł.herciſcũde.l.ſi maritus.imo etiã
ſi wtem non habet vel ꝑdidit culpa ſua. te⸗
net᷑ ei neceſſaria ꝓuidere ſᷣm facultates ſu⸗
as.imo vbi maritus diſſipat bona ſua ver⸗
gens ad inopiam.etiaʒ cõſtante mrimonio
mulier recuꝑat wotẽ. vt dictum Seſf
mulier ſponte receſſit nõ recuꝑatexpenſas.
miſi a tꝑe a quo reciẽs non eſt admiſſa.et
niſi opponat᷑ de adulterio.quia adultere ni⸗
hil tenet᷑ pꝛeſtare.niſi ipſa replicet de conſi
mili. Dico aũt ꝙ ſponte vaganti nõ tenetr
d expenſas.ſed ſolum quando iuſta ee. .

Zitulus

. . ,2 „ „ 7 2 —— 755 iot
puta ꝓpter nimiã ſeuiciã viri vel aliqᷣd huy ant. vt quia pꝛimũ mf̃imoniu. ( Duodeci —
iuſmodi. Del quia vadit ad longinds par mo qn cõſummãt mt᷑ᷣimoniũ ſeu celebꝛant nent

tes et eam mittit ad conſanguineos ipſius
vxoꝛis pꝛo maioꝛi lneſtate et huiuſmodi

Peimus

nupnas tꝑe ꝓhibito ab eccleſia.vt in aduẽ

tu. a. lxx?viq; ad octauã epiphame ꝓta die

pał vbi ſuped.⸗ bus rogationuʒ vſq; ad octauas pent co⸗
Pe Palevbi bee ᷑ fEEEſttes. ethoc ſiue ſit vgo ſiue vidus. ſiue fiat en
U1 De diuerſis vicijs coniugatoꝛum inge/ cũ ſolenni apparatu ſiue pauprime ¶/ Ker⸗ (He⸗
nere. ¶apitulum. xriiij. Qdiodecimo.qñ quis Ognouit conſanguine dde
— am vxoꝛis ſue vſq; ad quartũ graduʒ.nam h
N ☚ r tũc nõ põt exigere debitũ ab vroꝛe.vł vxoꝛ
— NT nota tis in prece⸗ a viro ſuo.ſi fuit cognita a cõſanguineo vi nn

cõiugatoꝝ.qᷓ ↄcernũt cõiugiũ et q̃ moꝛtalia
ſunt(¶ Pꝛimo ſi qͥs ↄtrabitſciens in ſe eſſe
vłhalere aliquod pᷣdictoꝝ impedimẽtoꝛuʒ.
xij.q̃ impediũt et dirimũt matrimonium nõ
abita diſpenſatione a papa in his in qba
papa põt diſpenfari. ¶¶ Secundo cũ habẽs

votũ ſimpł religionis vel caſtitatis. vel q

ſuſcepit habitum religiõis appꝛobate cũ fir
mo ꝓpoſito remanendi. añ ꝓfeſſionẽ tacitã
rvel expᷣſſam egreſſus eſt ⁊ ↄtrahit mr̃imoni
um ſine diſpẽſatione paꝑe.(¶ Cercio cũ ta⸗
lis ↄtrahens marrimoniũ et ↄſummans exi
git debitũ. non habens ſuꝑ hoc diſpenſatõez
reddere aũt tenef.(¶ Quarto cum qͥs cõtra
hit mr̃imoniũ clãdeſtine ſine pᷣſentia ſalteʒ
teſtiũ.et quſq; manifeſtũ faciat ſufficienter

dentibo capitulis et. S. NHota ſum
matim vicia tã viroꝝ q; mulieꝝ

catũ

ri ſui. niſ habita diſpenſitiõe ſuꝑ ſoc.redde
re tñ debitũ tenet᷑ cõiugi exactus.ſiue expᷣſſe

ſiue interpᷣtatiue.et hoc qñ iſtud fuit ꝑpetra

tũ poſt cõſummatũ mr̃imoniũ.vel in contra

ctu ꝑ verba de pᷣſenti.nã ſi añ fuiſſet. eſſ im

pedimentũ dirimẽs mr̃imoniũ.¶ Decimo
quarto qñ alter alteri denegaret debitũ nõ
hñs aliquãꝗ cãm rõnabilẽ etiã ſi faceret cau
ſa deuotõis vbi alter omnino petat ſibi red
di.¶ ¶ Decimo quinto qñ in actu cõiugij re⸗
pit᷑ aliqͥs de ulis o cto caſibus qᷓ notant᷑ ſup
in ca.de actu cõiugij.Nã vel eſt moꝛtale vlł

dubiũ de moꝛtali.ibi vide. vbi etiam habes

qñ eſt vemale in vſu cõiugij et qñ nullũ pec/
Becimolerto qñ vir ſine cã rõnabi
li grauiter verberat v ivꝛẽ. vel cõtumeliatei
turpibo verbis mitũ.vel cũ ñ ꝓuidet neceſſa
rijs cũ poſſit¶ Secimoſepnimo qñ vxoꝛ ha

lßane
wermune

ſemp eſt in moꝛtali. ¶ Quinto cum cõtra/ bens niſi cotẽ. ſi det de bonis comus et viriſi m
hit ò interdictũ ecchie. vt qꝛ oꝛdinar raudi/ ne licẽtia eius expᷣſa veljnterpꝛetatiua.et fin
ens aliqð impedimentũ circa aliqð mrfimo multomagis cõtra ꝓhibitionẽ erꝰeõſangui ien
niũ fiendũ. pᷣcipit ne fiat cõtractus talis.ni neis vel amicꝭ.vel expẽdat inrebo malis vel
ſi pꝛius diſcuſſo negocio. ¶ Sexto qñ quis vanis.vt ludo et põpis.vel etiam notabili jui
ↄtrahit de futuro vel de pᷣſenti. nõ intẽſens ter in elemoſinis peccat grauiter. qꝛ furtuʒ un
ↄtralere ſʒ decipe et copulã extoꝛqre.¶ Se cõmittit.niſi habeat artẽ multũ lucroſaʒ vl Ket
ptimo cũ qͥs cogit aliquẽ vel aliquã ad ↄtra tra gubernationẽ vomꝰ. (¶ Decimooctauo n)
lendũ de futuro vel de pᷣſenti.eniam ſi ſint pf cũ vnus cõiugũ aſſentit alteri in adulterio. ſche
velmr̃.qꝛ oĩmo da dʒ eſſe in hmõi animi li/ vel vir expomt vxoꝛẽ alijs cã tꝑalis ſubſidij nmjne
lertas. ſecus ſiꝑſuadeat tm̃.(¶¶ Octauo qã̃ vel ala de cã. vel vxoꝛ pmittit virũ vitiñ ſo Smin
ſponſalia etiã de futuro tm̃ frãgit e illos no domieꝑpetrare cum poſſit obſtare.¶ ¶ Deci Uingn
uẽ caſus qͥ ſupꝛa ſignant᷑.aliꝰaũt cui frägun monono qñ vxoꝛ nõ vult ſeòͥ viꝝ in coha Anlu
tur. excuſat/ Nono qñ ↄtractũꝑ verba de bitãdo vel mutando comiciliũ niſi timerer ſorire
pñti hoc negat.et q;uis alter ↄtrariũ ꝓbare ꝓbabilxł moꝛtẽ vel mutilationẽ.vel ꝙ expo (pgadr
nõ poſſit vel nõ ꝓbet. iñ neuter cũ alio ↄtra,/ nat eã alijs.vel ꝙ trahat eã ad hereſim vel.· ugeam
here põt. als eſſet in cõtinuo adulterio ⁊ ſe aliud moꝛtale vel ꝙ nõ poſſet eã ſuſtentare lplen
Pari deberet ¶ Decimo qñ poſt ↄtractuʒ prr vel famliaʒ eñ inter ſuos ſubueniat eis ( migns
verba de pᷣſenti nõ vult ↄſummare alio re̊ Niceſimo qñ de oſenſu vtriuſch vterq; vo⸗ len
rente cõgruo ipe nec religionẽ vult ingredi uit cõninẽtiaʒ et nõ ſeruãt. ũc em̃ et erigẽs * ümhn
vt poſt ꝓfeſſionẽ alter ſit liler. hoc facit pu/ et reddẽs ſine aliq̃ diſpſatoupeccaret moꝛ ende,
ta qꝛ audiuit illũ paupem veliniquũ vł qꝛ talirerniſi diſpenſet.¶ iceſimopꝛimo de l nde
indignati ſunt adinuicẽ et hmõi.et ſilr pec/ negligentia in gubernado familiã. in admo fernn
cant paretes q nõ pmittunt ſine ronabili nendo filios et ſeruoaad mãdata deſ etec/ Wi⸗
zt quia ſine volu tate eoꝝ cõ traxerũt et cleſie ſacta ſumedo.in coꝛrectiõe vicioꝛũ cen
Obmõi. ¶ Ondecimo qñ cõſummãt mrfimo et hmõi.in ꝓpuidendo neceſſaria comui in ligie
„ . mü anñ bñdictionẽ nuptiax cum bñdici debe exceſſu amoꝛis alteriad alten.in pympis ? orſonc
△ * „ H 1
₰ 7. . . .
.

tchben
Ckeianina
Whharede
Nnnunsnttt
Eenſcnn ſeſi
Phnmne Ter
mn orfangine
Mmi mdenen
dnme ee
atäſenginn
ndeſcode be⸗
temngſehſe
Aihtinmen
nomäwininm
iaifiſer iß
nonii Dein
megarer di,
tenäfifgrenn
mino etarfin
D
bus notan;
ileſtmorn
ebiename
Nri. Nrmiri
ngin
nirtiünc
ubni
lenmmitn
Sauin Afn
Ennli lucnt
(Deünoeen
er fun

mdiininde
õ

aid iN
6

2. ,

drcnni
Neſnſnnon

Cnünchen,
artmie iin
mümd
lAnnp

Sõ

H

Capitulũ Viceſimq uintũ

vanitatibo pꝛecipue mulieꝝ eſt difficile da⸗
re retulã qñ ſit moꝛtale vel veniale. nec de
facile in hmõi debet pᷣcipitari ſentẽtia.(¶ Ni
ceſinoecũdo quando ꝓcurat᷑ atoꝛſus ſiue
a viro ſiue ab vxoꝛe ſiue etiã ex negligẽtia
et a caſu.vt ꝓpter verberationẽ vel nimiuz

laboꝛẽ vel multã laſciuiã cõiugalis actus.

Niceſimotercio eſt in mulieribus qñ ex
negligentia oppꝛimũt paruulos in lecto ſe
cñ eos tenentes.⁊ multomagis qñ ex incu
ria et tarditate eoꝛũ decedunt paruuli ſine
baptiſ mo. MDiceſimo quarto qñ vroꝛ con
cepit ꝑ adulteriũ et illum nutrit de bonis vi
ri tanqᷓ ſit ſuus.quia furtũ facit de illa ſub⸗
ſtantia qᷓ illi ſubuenit. Et idem d ea q̃ ſibi
ſupponit partum alienũ tanqᷓ; ſit i⸗
ceſimoquinto de blaſphemijs.de mend⸗ 8
et periurus.de cõtumelijs et detractionibo q̃
cõtinue ꝓferunt᷑ cũ ſunt in locutiõib.

¶ De diuerſig vitijs mulierum per alpha⸗
beium. apnulum erv.

ce ego in iniquita
lb cõceptus ſum.⁊ in peccat pe
perit me inater mea. p̃s.l. Loqui
turpᷣs.in cuiuſibet cõcepti et cõcepte ex vi
ro et muliere ᷣm Hiero. Oñ excipit᷑ ſolus
chꝛiſtus qͥ nõ ex virili ſenine ↄceptus ẽ ſed
myſtico ſpiramine ex OJaria virgine. DOĩs
alius vel alia ſub hac ſnia includit vt dicit
Aug'. decõſe.diſ.iiijfirmiſſime.Et conce/
pfũs fit in vtero mulieris.partus eſt egreſ⸗
ſus ex vtero. Et cõceptus qͥdem ex valuß⸗
tate.ſed parius cũ maxima mulieris penali
tate. In plurali dicit in iniq̃tanbo et in pec
catis.quia etſi oꝛiginale de quo loquit᷑ eſt
vnñ in eſſentia.tñ mitiplex in efficietia ſᷣm
tlv. in pꝛima ſcvðᷣe H.arti. i. Nã inficit
plures potẽnas anĩe.et inclin ationes facit
ad multa. imo oĩa pctã et mala cõmiſſõis
q dici pñt initates. et defectus obmiſſiõis
q̃ peccata dicunt᷑ et ſunt.Licet añt in cõce/

pin creature adhuc ibi non ſunt iniqͥtates.

qꝛ nec porẽtie infecte.nec habitꝰvicioꝛum.
nec qͥ actus ſunt potentiaꝝ.cũ ibi nondũ ſu
auia ſubiectũ oim hoꝝ. MNã in capite.xl. die
rũ a pꝛincipio cõceptõis maſculi dicit᷑ ani⸗
ma de nouofum creata infundi.et in capi/
te. lxxx.dieꝝ a cõceptu anima femine infun
dit᷑.et tunc pctm̃ originale cõtrahit᷑ nõ pꝛiꝰ
diewiñ cõcipi in iniquitatibo cum caro infe
cta ex vitioſa oꝛigine pꝛimoꝝ parentũ exci
pitß ex q̃ ania poſtea maculat.Et quia hmõi
oꝛiginalis tranſfuſioms pꝛima cã fuit tranſ

(u placet deo fugi

cijs

greſſio mulieris.que etiaʒ induritadam ad
idẽ ſuaſione. Adeo de muliere fit potiꝰ men
tio.ꝓpter qð Eccleſiaſtes. vij c. Salomõ
filius dauid dicit de muliere. AInueni
rioꝛẽ moꝛte mulierẽ.
rũ.ſagena coꝛ erꝰ.

. ea. Ideo dicit mulier amarioꝛ moꝛ
te. quia moꝛs naturalis interemit coꝛpꝰ. ſʒ
culpa qᷓ pꝛimo habuit oꝛtũ a muliere. Eua
occidit animã pꝛiuando gratia et cã pꝛima

ſuit moꝛtis coꝛꝑalis.Amarioꝛ eſt moꝛte q̃
etiã denominat viaboluũ. Apoc. vi. ca. No⸗
mẽ illi moꝛs quia diabolus induxit euã ad

peccandũ ſed eua adã.ſʒ peccatũ eue ſolum

nõ induxiſſet nobis moꝛtẽ anie ⁊ coꝛꝑpis ni

ſi ſubſecuta fuiſſet culpa adã ad quã indu/⸗
xit eua. In eo em̃ ↄpleta eſt infectio totius
human i generis. Idecenã qꝛ moꝛs coꝛpo
ralis eſt inimicus manifeſtus et terribilis.
ſed mulier eſt inimicus blãdus et occultus.
ideo amarioꝛ ⁊ ꝑiculoſioꝛ laq̃us dr᷑ vena
toꝝ.ſ. demonũ qbus capiunt aues et feras
ſilueſtres.i. cõtẽplatiuos et ſolitarios ꝑ vi
ſum.vt dauid et plures heremitas. vel p au
ditũ.vt eua adã. Gernard dicit ꝙ vox mu
lieris eſt ſerpentis ſibilus. Et ꝓplæta Alba
cuch. i. ca. Facies eoꝝ ventus vꝛẽs.p viſuʒ
ergo ⁊ auditũ ad mulieres venatoꝛ diabolꝰ
capit ſanctos viros. Sagena dr coꝛ erꝰ idẽ
affectio ad mulierem.hac capiunt᷑ piſces hlo
mines natãtes in aqͥs deliciarũ Abacuch.i.

Cotũ in hamo ſubleuauit.ſ.dyãlolus affe⸗

ctio mimia. Amõ ad germanaʒ ſuã thamar

incu xit ad ſtupꝛ andã eã ungsr Des. xiij
Oanus eius ſunt vincula ad detinen um.

Olanus ſunt munuſcula vel ipſa cõmixtio
nis oꝑa q̃ ita detinẽt homines alligatos vt
vix valeant dimittere. Et vt clare pateat
amaritudo.i.malicia mulieris foꝛmabitux
vnũ alphaletũ qð ipſe wocẽt ſuos ſcolares.
in quo tangunt᷑ earuʒ ꝓpꝛietateset neqͥne
ſm Yo. . ſij laſten.
,(Eſt enim mulier.
l. Beſtiale baratruz

Cõcupiſcẽtia carnis. Hãnoſum duellum

Eſtuans eſtus. Falſa fides.
arrulũ guttur. Herinis armata.
Inuidioius ignis. lalũniaꝝ chaos.
epida lues. mõſtruoſũ mẽdaciũ.
NHauſfragij nutrix. Opifex odij. .
Pꝛima peccatrix. Quietis qnſatio.
Ruina regnoxr. Silug ſuperbie.
Truculẽta tyrãnis. Danitas vanitatũ.
rantigrerſie. Ymago ydoloꝝx.
elus zelonpus. rõ
3 . F i

—„
„ Auanidi animal.i. auarieie rali vſu. femine in femias erarſeruntin ſe nſen
¶Hꝛimo erg eſtauih n del na diẽ turpitudinẽ opantes. vt ait aplusad A&. ng
deditũ. Vñ eeſepee Peinz. ſunt piiſillo pꝛimo ca pec 2tẽta hũana ſpecie aliquado R 4
erlinn a ec e lurhart ſcientes. etiã ad bꝛuta coͤnerne Ol qð ſeeſt ina⸗ i
—. nio er mun eacer ſſaria ſibi defiei danit in lege.mulier que ſuccubuerit iumẽ Ctat
vñ et nimis timetes ne nece arn ⸗ moꝛte moꝛiaf et ani al occidat᷑ ad tolle
. deficerẽt ſibi et to moꝛte moꝛi daar a dolie⸗ chec
antſicut ſaphira times ne denceter 16 noꝛiã ſceler? euit xvi ar ſan.⸗
habiti ragre endaf. Daft. filiam acri i irũ et vroꝛẽ. qꝛ ↄtrariat᷑ viro. vnde üichende
n en? m acri inter virũ et vxoꝛẽ.qꝛ ↄtrariat vito. ſii
us in. iij. metha. narrat. Hanes ſilia curua foꝛmata eſt mulier.i. coſta
ſiauro fuiſſe coꝛrupt gula d one meluz rral q̃ eſt toꝛta et qſi cõtraria Firo. Re u
eas auaricais — Enr g Sae eni ſubmerſa erat in flu⸗ 1
.n it de qdaʒ cuius vxoꝛ ſubme lu⸗
eſt b. ſignificat ꝙ eſt beſtiale baratrũ inſipi/ git᷑ de qjdh Uanereius, adecheen itt⸗
biein e e . o. ꝙ cũ quereret cadauer eius. en
gü. Quid e mulier dieit em Peouenn cixr gi⸗ armd eoͤtra aauazetin⸗ ſaS
. gm de aqua.ihat ꝑ fluuiũ cõtra aquaʒ.etin
culus aureꝰ in narib ſuis mulier pulcra et dqdu 5 deſcen bante
1&α atus cauſam cũ res graues
fatua. Et Cerentius ait ꝙ mulieres ferme terrrog 5 m. Bñdit. To
r nuri erfr ſine actantius.iijein dant infra non ſupꝛa cõtra aquam. Rndit.
vt pueri leui ſnia ſunt. Et lactantius.iij.in inſta non⸗ rer derarla iati Un
e ir, nne dlian a in vita ſemꝑ fuit cõtrari 4
ſtituti. icit. nunq; aliquã mulierẽ philoſo mulieriſta in vita ſeng ieee m ſ kiͤti
urle Old . 2 — tis meis.ideo ro cõtrario mo. ſi
Kia anilen c etzene t ten⸗ ne⸗ . 6 m moꝛtua conivantz volu e o 4
eit ans dEr n inn põt. g cõſuetũ tenuiſſet/Socxatesphilolo⸗ 1 k
NAränsd ew nſe encs eoner) Pns interrogatus. cẽda eſſet vxoꝛ re⸗ mlimn
ne vicent qſi alt ins ſpeciei a viris ſpondit ſinõ capies ſoſirudo cekremn lerch, ſe
er e ria l ſigni piet.hic generis interitus hic heres alien. voa⸗
nmadinteglecif Kercſa iart eis viͦ Secj ſeccheris illic ꝑpperua ſea lickuco⸗con .
Aie. ſeen ler. penul. ſtus querelaꝝ. dotis expꝛobꝛatio. affiniuʒ logn
Krur nlalien aein i 6 orice ul Erabe faneititigarrmiafoc lingua.ſucceſ⸗ Nlorcten
F niumicir. os vulue Ecci.xxxvi. ſoꝛ alieni matrimonij..incertus liberoꝝeuẽ agmnae⸗
8 . ne malereln excipit mulier. et ci na tus.ec locutus eſt exꝑtus. Mam vt ait le⸗ malnt
ar Uier vicerer vebere eſſe contrarium. ex anſſmus wotoꝛ Hieronymus in libꝛo cõ⸗ M
tord dicit Areſt in. xiiij. de ani ꝙ femi/ tra iouianũ. Hic ſocrates habuit duas vx⸗ mun
na eſt trisidio? mmaitinl. viͦ teleret es mag; S5,quas ingenti paciencia ſuſtmes. non pin
Taſc mectoprolirit d weacto videt. cuius potuit tamen ab earũ cõtumelijs clamoꝛib- tuin
r5 ren⸗ qꝛ femina eſt impfecta et appetit et vitupationibo liberari. &t cũ quadaʒ die ſuun
vwilu ſentinareria foꝛmã.vt habet.i.phiſi/ ipſis querulãnbo cõtra eũ domumille egreſ ſoene
0 uia vnũquodq; appetit ſuam pfectio ſus vt eaꝝ moleſtias euitaret.et añ cwomuʒ ind
nomi matetin aũt pficitur ꝑ foꝛmã. Eſt em ſederet.ꝓieceruntille mulieres ſupꝑ eñ eqm iai
ale. et vir vt pꝛincipium foꝛmale.N am ꝙ po frug Ppiuumie ſequenaſr.
le ergo deſideriñ mulier eſt eſſe cũ viro. A¶¶ Quinta lra eſt ermn qintellictt ceſt eſtuas ede⸗
la caſta.ait qͥdam.quã nemo rogauit.at iin eſtus per irã et impacientiã. ſicut em̃ maris MurEt
ſi pudeat ipſa rogabit.ſed pudoꝛ eius inna eſtus ſemp bullit et currit.ſic mulier tota ẽ ninene
tus refrenat eas.q̃ dimiſio nemo põt ante impanẽs.et maxime cum odit queʒ amauit Arbeniue
eas. Exemplũ in vxoꝛe phutiphar..qᷓ muli vt patet in muliere que falſo accuſauit Jo benqguret
er moleſta erat adoleſcẽti ioſeph.ſollicitäs ſepha incarcerare fecit.qꝛ nolui in ſce mnſtlite⸗
ad adulteriũ Beñ.xxxix.c.ſ relicto pallo lus cõſentire anltei Reßr. on ? ira kes
aufugit.nec eſt em̃ aſiũs modus euadendi ſueriämulierg Geclrrvi,. rareen ltunltn
niſi fugere ab eis. Beatus Bernar. clamaã/ tragedia.viij. Nulla vis ame tu . Mnh
do latrones ſic euaſit manus loſpite eñ ad venn tanta. nec teli metuen toeſi gunt 4 3. Mmnz
nephas incitantis/Adeo inſatiabilis luxvu cũ cõiunx viduata tedis ar er o k. E0 badei
rie ẽ.vt de cleopatta regina alexãdrie dicat vbi hibernos nebuloſos im Senſee 34 ſek⸗
in publico pᷣſtibulo ommbo ſe exponẽs re uexit ꝓperatq; toꝛrẽs 7. ere ae⸗ ibonci
cedebat laxata. ſed nõ ſaciata/ Et Semira vbiinnuit falſa fides. foꝛ ſan ipſa nagnis 66
mis regnauit poſt ninũ virũ eius regem ethimologia oñdit mia ſeinenocſenin ſucg
anirioꝛi ita exarſit in libidinẽvt filiuz eins fide. patet in pꝛuma muliere eua.q dixit ſer Mnate
Auceret in marituz, a quo poſtea occiia eſt. pẽti interrogãti q̃re non ederẽt de oĩ ligno lunnſeg
SDed et vt dicit aplus.femine relicto natu/ ꝑadiſi Rñdit de oĩ ⁊c.ne foꝛte moꝛiamur.⁊
6
„„ „ 1.
* *
* 8 8
. “ä
* . . Rr 4
. 1

Emnherdeſ

aöraninſe.

erſtan
erenialtin
oninpei
Z

maqumdin

inittöemudin
Gro cötranoni
mnä volonmm
Sockatesphli
lecn eſſerpyoen
ndooꝛbitanse
dicberes ah
uſolicmco
Modrmno. Min
Vo inuin

gns Nruu⸗
NtesiA Me
cemiiäan
öuneizinnn
n. Etai nen
aiwmnmbiz
itaret eim
nulieresſhii
rurbani“,
nellictnt⸗
mt ſornnd
mod
eba
erwnnfbnt
Ki r Yniin
m eca

R ort gnät

CE gocl V

1

Gipſincni⸗

rmidiltf
ad oilie
enorinnt

Danſe
(Semhef

Capitulãũ Viceſimquintũ

ſic oſtendit dubitare nõ fidẽ halere ad ba
dei. Hec qtũcula fides remãſerit in Petro
vt ſubuerteret opam wal⸗ õ
ad negangũ xpᷣm eum induxit ucę. xxij.et
Oat PoctRercoci d⸗ ua na
turali cedit. Cum em̃ ſit impfectũ animal
ſemꝑ credit ſe decipi.ꝓpter qð ſemꝑ decipit
Cato. Inſtruit iuſidiꝭs lacrimis dũ femia
Plõꝛat.vt patet in vxoꝛe ſampſonis q̃ mul

tũ infeſtâs eũ ad declarandũ ſibi pꝛoblema

ꝓroſuũ ſodalibo.ab eo expoſituʒ eis reuela
uit et ſic decepit Judicũ xvi.c.¶ Septima
lr̃a eſt g. garrulũ guttur inſinuãs. Pꝛouer.
xix.c. Cecta iugiter diſtillãtia linigioſa mu
lLer. Sic due mulieres meretrices cõtende
bant coꝛã rege Salomone.iij. Reg.iij.ca.
Clxophꝛaſtus pbus loquẽs de vxoꝛe quõ
eſt moleſta viro ait.ꝑ totas noctes garru⸗
le q̃ſtiones.illa oꝛnatioꝛ ꝓcedit in publicũ
ego in cõuentu feminaꝝ miſella deſpicioꝛ.
⁊c. Et ꝑfidi iudei concitaueruntreligioſas
mulieres ↄtra Paulũ ⁊ Barnabã pᷣdicãtes
lſ.que eloquerent᷑ de eis.Etꝑ loc eiecerunt
eos de finib ſuis. vt habet᷑ in actibo aploꝝ.
xiij.c.¶¶ Octaua lĩa eſt h. deñgnans eſſe be⸗/
inis armata. Derinis a poetis dicebat dea
diſcoꝛdie.et ẽ quedã furies infern als. Se⸗

neca in tragedia.viij.QAuã ſuꝑba vincit he

rinis.tu nudas ſemꝑ vomos comitas.Cri⸗
ſoſto. in ſermone qͥ incipit hen me ait. Ego
extimo nullã em eſie in lĩvʒc mũdo beſtiã cõ/⸗

parabilẽ male malieri.Quid inter q̃drupe

dia aialia leoni ſeuius. aut in ſerpẽnbo dꝛa
cone atrocius.ſʒ leo et dꝛaco in malo infe⸗
rioꝛes ſunt.Oanieleʒ in lacu leones veriti
ſunt. Daniel. vlti.c. YInſtũ nabotl crudeliſ
ſima iezabel interfecit.iij. Re.xxi.c. Cete io⸗
nam in ventre cuſtodiuit. YTone.ij. c. Dali
da ſampſonẽ circũuemit illecebꝛis ⁊ raſo ca
pite defoꝛmatũ aliemgenis tradidit. Judi.
xiiij.xv.xvi.c. Johannẽ baptiſtã in deſerto
viuentẽ dꝛ acones et aſpides coꝛnute ſub⸗
dita feritate tremuerunt. DPerodias vo ei⸗
dem caput abſcidit.et tanti viri moꝛtẽ in
cium ſaltãtis accepit.Oarci.vl.c.

Hona lra ẽ J.inuidioſus ignis.ſoc de ſan

ctis mulieribꝰ crede et de ceterꝭ magis. Di

Aes em̃ in Beñ., qnta fuit inuidia Sare ad

—

Algar poſtq; concepit B ne⸗ Quãta ra

cvl ad yã ꝗyfilios nõ habebat Rachel vt
Kya. Ben. Wc. uãta annead Fennen⸗
nã fecundã ipſa ſterili exiſtẽte.i. Regũ.i.c.
ta SJarie ad moiſen ꝓpter ethiopiſ
ſam HNume.xijc. Nñ murmurauit et detra⸗
xit moy ſi.Quãta Oarthe ad magdalenã.
cum ſedens ad pꝑedes dñi audiebat verbum

6.
. „
. „
69 —

Sauli patri ſuo q̃renti

illius ipſa Oartha miniſtrãte. n. x. c. Dñ
et dicit᷑ Eccle. xxxvij.tracta cum muliere de
his que emulat.q.d.nõ eſt tractandũ cũ es
qꝛ ſemꝑ emulatio.i.inuida eſt in mala mu⸗
here.et prerea ꝓcurant aliqñ ſier maleſi
cia his quos emulant᷑.(¶¶ Decima lra eſt le.
id eſt kalũniaꝝ chaos. Eſt em̃ cõfuſio mut
mutationũ et infamationũ.dicit phus ꝙ ſi
mulier ſit eloquẽs non eſt virtun ancriben/
dũ ſed loq̃citati.iij.poli.q.d.qꝙ de ſiin natura

eſt animal loquax. Et aplus.i. thaimo. v. c.

dicit de mulieribo q̊ halbent apparentiãâ ſan⸗
ctitatis ꝙ diſcũt circuire ꝑ wvomos nõ ſoluʒ
ocioſe. ſed ⁊ ꝓboſe et curioſe loqͥ q̃ nõ opoꝛ
tet. Onde cõmune ꝓuerbiũ eſt. ꝙ q vult ali
qͥd eſſe publicũ dicat vni mulieri.nã ſubito
ex loquacitate oĩbus dicit.(¶ Vndecima li
tera eſt l.id eſt lepida lues.nam pungit ⁊ tñ

delectat. Oñ aſſimilat᷑ voy eaꝑ cãtin ſirenæ

rũ que dulci melodia trãſientes attrahebãt
et tandẽ occidebant.qꝛ marſupia euacuãt

pires auferũt.et deñ pdere cogunt. Daleri
us ad Ruffinũ lec loquẽs.placet delectatio

et pungit delictũ.flos veneris roſa eſt.quia
ſub eius purpura multi latitãt aculei Pꝛo/
uer. v. c. NMitidius oleo guttur eius.i.locu⸗

tio.nouiſſima eiꝰ amara q̃ſi a panl er
E de

hanc q̃ſierunt cõ ſanguinei ſancti tłx
aqno ꝑuertere mentẽ eius a ꝓpoſuo religi⸗
onis.nittentes ad eũ in camerã ſtrictã pu⸗
ellã pulcrã ſuggeſtricẽ hibidinis.ſʒ puer ſan
ctus a deo cõfoꝛtatus viriliter reſtitit.ntio
ne ignis in camera exiſtetꝭ aſſumpto in ma⸗
nu eã de camera expulit. uodecima li⸗
tera eſt m.et ſigniſicat mõſtruoſum menda
caiũ. Idẽ.ſ. Nalerius ad Ruffinũ.chimeraʒ
mulierẽ eſſe neſcis.ſed ſcire debes ꝙ mõſtrũ
iſtud trifoꝛme.inſigni venuſtet᷑ facie leonis
olentis maculer᷑.ventre capꝛe virulẽte.cau
da vipere armet᷑.vult dicere.ꝙ aſpectus eſt
pulcer.tactꝰ fetidus.cõuerſano moꝛtifera.
⁊ ſicut eſt mendar in natura ſic in loq̃la mui
lier eſt mendax.nec lomo ſcit ita bñ inueni
re et coloꝛare mẽdacia ſicut mulier.⁊ ita in
ꝓmptu hʒ.ſicut Sara mẽdaciũ dirit ange⸗
lo ſcʒ ſe nõ riſiſe Beñ.xviij.c. Obſtetr ces

—

læbꝛeoꝝ ſeplvꝛa et piua pharaom Erodi.
IRaabierechonnms Yoſue.ij. c. cſol
auid occidere .l.
Regxix. c. Saphira Peiro Act. v. Et qᷣ/
niqdie mẽdacia dicũt.et qð peiꝰ ẽ nõ credunt
ſe offendere.cũ ad ſcandalũ remouenduʒ vᷣ
faciũt.Cũ tñ dicat Aſidoꝛus.om̃e menda⸗
ciuʒ pctm̃ eſt.(¶ Credecima lra eſt n. et indi
cat ꝙ eſtnaufragiũ vite.Dñ ait Secũdus
phus. Oulier eſt hvĩs cõſuſio.iniatiabilis

leſtia. cõtinua ſolicitudo. indeficiẽs pugna

viri incõtinẽti naufragiũ. humanũ manci/

piũ. Et de ipſo na rrat Dincẽtius in ſpeculo

–

hiſtoꝛiali. ꝙ reuertẽs a ſtuchio in ciuitatẽ ſu

am. cñ audiſſet multa de incõtinentia mulie

rũ voluit loc expiri de matre ſua. vñ in ha⸗

bitu trãſfoꝛmato vt pesgrinus acceſſit ad wo
mũ matris.qᷓ loſpita erat.et en ꝓmiſiſtet ſi

bi certã pecuniã vt oꝛmiret cum ea. et illa

acqͥ euiſſz de nocte cũ illo ꝓuocaret eum ad
opus nephariũ.ille manifeſtauit ſe filiũ ſu⸗
um ex quo illa ita erubuit vt moꝛtua ſit pꝛe
cõfuſione. Et Oꝛige.ſuꝑ illud Oath.xv.
Ecce mulier chananea ait. SOulier arma

diaboli. caput peccati.mater delicti. trãſgreſ

ſio legis diuine. expulſio paradiſi. ( Heci⸗/
maquarta lra eſt oeid eſt odij opifex. Cieo

phꝛ aſtus.nõ amicũ habere poſſumus.nõ ſo

dalẽ. alterius amoꝛẽ ſuũ odiũ ſuſpicat mu/

lier. Et q̃lia odia ſunt hec.certe inuincibilia

et patentia multũ. Oñ et Dalerius adruf⸗

finũ. xpimentũ cape. ꝙ audax eſt ad oĩa q̃
amat et odit femina.et artiſicioſa cũ noce⸗

re vult. qð ſemꝑ eſt. vt patʒ in herodia.q in

moꝛtẽ eius Oarci.vi. ca.
litera eſt p.i.pꝛima peccatłix. Petrus rauẽ⸗
nas in ſermone reſurrectionis ait. Oulier
peccati cauſa. mali actrix.via moꝛtis.ſepul
cri titulus.inferni ianua.lamẽti neceſſitas.

.

.

ſidabat᷑ Yohãni.et ex odio ꝓuocauit ad eũ
ecimaqͥnta

ideo ad eã tentandã acceſſit dyabolus ponꝰ
qᷓ; ad virũ.quia cognouit minꝰ vigoꝛoſam
rõnem habentẽ.ſʒ nõ cõtenta ſui ruina indu
xit virũ.¶¶ Decimaſexta Ia eſt q.et intelli⸗

git᷑ ꝙ eſt quietis qᷓſatio. NHarrat valerꝰ.ꝙ
Foꝛoneus rer grecoꝝ die qᷓ moꝛtuus eſt di
xit eontio fratri ſuo.ad ſummã felicitateʒ

nihil mihi deeſet ſi mibi vxoꝛ ſempꝑ defuiſʒ
cui eontiꝰ.et quõ vxoꝛ obſtat.et ille. ma⸗
riti hoc oẽs ſciunt.Et catho vticenſis dixit.
Si abſq; femina poſſit eſe mũdus cõuerſa/

tio noſtra nõ eſſet abſq; dijs.Et Cicero q̃ſi
tus.quare vxoꝛẽ repudiaſſʒ.xñdit ſe nõ poſ

ſe vxoꝛi et phie vacare. Nñ et plato qͥ mu

lierẽ nõ cognouit.ſed et virgo ꝑmaſi inter

alios ethincos phᷣos.plus de diuinis ſcrip⸗
ſit. ¶ Decimaſeptima lrᷣa eſt r. quia mulier
eſt regnoꝝ ruina.qñ ſcʒ eſt mala. ſi eſt ex ho⸗
minũ memoꝛia.qᷓramus inuenimꝰ fere oĩa
mũdi regna ꝓpter mulieres fuiſe ſubuerſa

Pꝛimũ qõ fuit regnuʒ felix.ſ.troye. ꝓpter
raptũ vmus femine. ſ. helene deſtructuz eſt.
et milia grecoꝝ occiſa Regnũ iudeoꝝ mul/

ta mala et exterminata habuit. ꝓpter pem/

mã reginã ieʒalel et nili eiꝰ athaliã reginã
in regno iude, q occidi fecerat oẽs filios fi/

)

lij. eo moꝛtuo vt ipſa regnaret. ſz vtrachoe
ciſa eſt
nuit

egnũ romanoꝝ multa mala ſuſti⸗
ter cleopatrã reginã egy pii penimã
mulierẽ a ſic de ue Becime ter lra
eſt S. q̃ ſignificat ꝙ eſt ſuꝑbie ſiluà Mnde

Criſo.O malũ om̃i malo peius mulier ma⸗/
lIa. ſiue illa paup ſit ſiue diues. ſiue vxoꝛ ſit
nõ ceſſat nocte et diq virũ callidis ſtimula⸗

re ſermombo. blãda neùter. ⁊ impoꝛtuna vi
olẽter. Si vᷣo pauperẽ virũ habet. ipᷣm qqʒ
ad iracundiã et rixas incitare nõ deſinit. et

ſi vidua ſit ipſa p ſemetipſam om̃es deſpicit

paſſim. et adoẽm audaciã ſpñ ſuꝑbie infiat
¶Mecimanona litera eſt t. ſ. truculẽta tyrã

nis eſt mulier. Dñ theophꝛaſtus. Si totaz
comũ ei cõmiſeris ſeruiendũ eſt. Si aliquich

tuo arbitrio reſeruaueris. etiã mininũ vel
magnũ.ſfidẽ ſibi adhiberi nõ putabit.et iur/
gia cõcitat.⁊ niſi cito cõſulueris parat vene
na. ariſpices et ariolos ↄſulit. Sed q̃le ſie
ominiũ mulien audi tulliũ in padoxa. Nũ
quid ille liber eſt cui mulier inpa

le impanti ahqͥd negare põt vł audet.Ego
iſtũ nõ mõ ſeruũ ſed nequiſimũ ſeruoꝝ ap⸗
pellandũ puto. licet ampliſſima familia na
tus ſit. Diceſima lr̃s eſt v.qꝛ mulier ẽ va

nitas vanitatũ.hoc ſat notum eſt oĩb fere

nõ eſt hõ in mundo qͥ tantũ ſtudeat placere
deo benignoquantũ mulier enã mediocrxis
ſuis vamitanbo ſtudet viboplacere. De B
exemplũ in vita beate pelagie qñ dedita mũ

do diſcurrebat ꝑ antiochiã oꝛnata nimis.

quã videns qͥdã ſanctus pf᷑.nonnus noſĩe.
cepit flere ⁊ dicere ſocijs ꝙ toto tẽpoꝛe vite
ſue nunqᷓ; adhibuerat tantã diligenniã deo

placere ⁊c.q̃ demũ oꝛatõibo eiꝰ ↄuerſa eſt.
Miceſimapꝛima la ẽ x.deno tãs wẽ ran
tia exerſis.i.tumoꝛ ⁊ im ver exerſis. NHic xer
ſes vt ait Oꝛoſius in libꝛo de oꝛmeſta.cum

multitudinefere innũerabili in pſiã wniẽs
multa tentauit.et cõfuſibiliter ſuo ↄſilio ꝓ
cedens.ſuꝑatꝰ eſt etiã a pauciſſimis grecis
