vniuerſa in circuitu ꝑgit ſpũs.loquit᷑ ibiſ ſo cõiter oꝛãtibo hvibo facte ſunt reuelatões ãge riunt cn
le.⁊ vocat ſom̃.qꝛ ſpũs eſt.i.angelus ẽ motoꝛ loꝛũ.ſic danieli oꝛãti ꝓ libatiõe ppłi ſui appa etmelne
eius.nõ ꝙ planete ſint coꝛ ꝑa aĩata vt quidaʒ ruit ei angelus q reuelauit hatõz totius hona nenüic
direrũt. Lota em̃ materia elemẽtar) eis ẽ ſub ni genens apᷣuitute dyaboli ꝑ rpᷣʒ determianſ tſtamevo.
iecta ad nutũ q̃ ad motũ localẽ. Oñ ⁊ angeli in.lxx. hebdomad tpᷣs incarnatois qñ fieret. ißiegr
fuerunt qͥ fecerunt pluere ignẽ ⁊ ſulphurem vt pʒ dañ.ix.Et qꝛ nos in pr̃ia hẽmꝰ facer idẽ leneane
ſup ſodomã ⁊ gomorrã Beñ. xx. affenun urn cie⸗ er mneta wum. ideo uhe
Mna nemn aald ([̃[ 1 etiam hic ſuo exemſo ag hoc nos inuitant et uungmun
NQuantum ad MVMB §F.li gęras agendo de lenefics. Oñ nato xpᷣo ẽ mł eihe
ſcõm. ſ.exercitiũ in q̊ delectant᷑.eſt pſalmodia titudo militie celeſtis cum angelo qui nuncia nni
* ideſt laudare deũ. DHoc eſt officiũ angeloꝑ ⁊ oi uerateam paſtoꝛibus cum gaudio laudanti umepnn
um leatoꝛũ in eccleſia triumphãti.vñ in nbðo ui deum. et dicennPum. P
Z

vemahnncg
mmpihamet
adanſantci
esſanacii
Therbrün
Wobitlcine
lene tini
le ANnta
Mie,

anrben aehen

õ
binuni
mäign
zmini
nmn! lllu
Keintnetfes
aitg in

Bloꝛia in ercelſis deo 2c. Nuc. ij. 1 angel? wo

mini deſcendit eñ azaria ⁊ ſocijs ſuis in ſoꝛna⸗
cem.⁊ fecit mediũ foꝛnacis quaſi ntũ roꝛis

flantem. inducens eos ad laſnandũ deum in
omnibuscreaturis.

Duantum ad ter F. lii.

tium ↄſoꝛtium quo ſociant᷑.ibi notaturĩ me

dio iuuencularũ tympanmiſtriarũ. Hõ eſt hoc
intelligendũ ᷣm ceꝛticem le ta em occidit

ait apis. Mon em̃ credencũñ eſt angelos ĩ me

dium ſtare mulieꝑ magis qᷓ viroꝝ. ⁊ iuuenuz

coꝛ pe q́; ſenũ.⁊ pulſantiũ vmpanũ magiſqᷓ;

non pulſantiũ.ymo nec vſitatuʒ eſt mulieres

pulſare typanũ. oqutt de aiabo q cum vir/

tutibus dedite ſunt dicuntur iuuencule. Ju⸗

uencule em̃ ſunt pulchre ad oſtendendus ſũt

—

fortes ad opandu. ſunt inclinate ad amandũ
ſunt fecunde ad generandũ. Sic amme vᷣtu⸗

ſa ⁊ vincendũ tẽptatões.i.

ſtulus. In omni ope bono fructſicantes.iũt

oſe ſunt pulchre ꝑ modeſtiã ⁊ ↄpoſitõem debi

tam exterioꝛis vis. Can. Ecce tu pulchera es

amca mea. Sunt foꝛtes ad ſuſfterendũ aduer
Yo.ij. Scribo vob
iuuenes foꝛtes eſtis ⁊ viciſtis malignuʒ. Sũt
fecunde ad ꝓducendũ filios cnoꝝ opeꝑꝝ. abo
et feruide ad amandũ deũ ⁊ ꝓximũ. Canti.i.
Agdoleſcentule dilexerũt te nimis. Sunt ⁊ ti⸗

paniſtrie ꝑ auſteritatẽ vite. cũ em̃ pulſat tym⸗
pano pcutitur pellis moꝛtui aĩalis. ſic ꝑ abſti

nentiam pcutitur coꝛpus nrm moꝛtuũ.i.moꝛ

n ſubiectũ. DPuliabat paulus tyinpanũ cũ di/
cebat. Caſtigo corpus meñ ⁊a iñ ſeruitutẽ redi

go. Sic exponit greg illud. audate vñmĩ ti/
pano ⁊ lvro.i.in abſtinentia ⁊ vmtate.iĩ cho⸗

nunc eſt padiſus celeſtis.
drupliciter intelligitur 'm vin. in & pe. hyſto.

aut angeli cñ his Siuguntur vireuoſe ſehalen

tibus. ſta ⁊ in moꝛte ſe eis ↄiugẽtes.ad cſiuita

tem ſupꝑne pr̃ie eos deferunt. ꝓut ðꝛ de laaro
mendico terrena ſubſtanna. ſed ditiſſimo vir
tutibo. Factũ eſt vt moꝛeret mendicus ⁊ poꝛ
taretur ab angelis in ſinũ abꝛahe. uẽc. xvi.q
Iſta depoꝛtatio q/

li.ij. Pꝛimo qꝛ angeli ad bonnʒ nos pꝛouocãt

pꝑ quod aſcendunt aĩe ad padiſuʒ. Scðo quia

ad gaudiũ pachſi deſideranGũñ in articulo moꝛ
tis coꝛũ affectus ꝓuocãt ⁊ accendũt.ita ꝙ poſt
poſito naturali eſtectu quẽ hũt ad coꝛpus hbẽ
ter exeant.ſicut legitur de quibuſdã ſanctis vt
beato dñico.⁊ franciſco.qͥ cũ gaudio ⁊ magna

17 fidutia moꝛtẽ expectabãt. Oñicus ↄſolaba

tur fratres ↄtriſtatos de ſuorecenu. ꝓmittẽs

ſe vtilioꝛeʒ poſt moꝛtem. Franciſcus dicebat

Educ de carcere deus aiam meã ad ↄfitenduʒ
nomimi tuo ⁊c.Lertio qꝛ demones angeli ar⸗
cent ne impediant exeũtes. vʒ temptatõibus
eos vincendo. Sic em̃ demones in moꝛte du

rius infeſtant ad decipiendũ anĩas. ita ange

li ef icatius inuant. Dñ in li.de ſiłtu. narrat
Anſel.de quodam monaclv ſin monaſteri. ꝙ
poſt moꝛtẽ apparẽs cnidã di xit.ter vrſus inuæ
ſit me. ſed vrſarius dñ dei hberauit me. Zlp/
pellabat aũt vrſum dyabolũ ⁊ vrſariũ michae
lem archangelũ.ter vrſus inuaſerat eſ.quia
ter temptauit eum in moꝛte. Pꝛio de peccatꝭ
ↄtmiſſis añ baptiſimũ.qꝛ adulius baptiʒat fu
erat. Scdo de pcetis ↄmiſſis poſt baptiſmmũ añ

religionis ingreſſum. Certõ de petis ĩ rehgio

tus. Sed notandũ ꝙ ſi tmpanũ mmis foꝛti

ter ꝑcutiatur. nõ ſonus ſequit᷑ ſed fractuta. et

ideo moderate ꝑcutere oʒ in abſtinentia. ſil?

moꝛtificatione coꝛꝑis.neceſſe eſt fuare di⸗

ſcretõz. ꝓ menſura ſumenda eſt ↄuatõ ſub

iectia bone ha bitucĩs ad eaiq̃ ſibi incumbunt

facienda p̃m illud apki. vt caſtigati ⁊ nõ moꝛ
nt.fficati. In medio vꝛũ pſalentuz angeli re⸗
veriunt. cum his delectabiliter ↄingũt.qꝛ cum
his intelligũt ſe eſſe ſociandos. Oñ ⁊ in fo f̃a

— —

teſtamẽto. Mã mulieres ꝗᷓ iuerãt ad monum

tũ xpᷣi ad vnguendũ coꝛpus eius.viderũt iu⸗

uenẽ ꝗᷓ angelus erat in eo cooptũ veſte candi
da OJathe. vl. Et yphahel tobie occurrit in
foꝛma luuuenis. ꝓpior qð di xit ei. Dñ hem?

te o bone uuene

xime pulchritudo ſpnalis attribuit᷑ ̃m tivm̃.

4

TIvb. v. Et qꝛ abſtinenna
plurimũ valet ad caſtitatẽ ſeruandã. cuipma

ro em̃ ⁊ ſi ſit multitudo vocũ.eſt tñ ↄcordia cãa

ne ↄmiſſis.Et cũ in pꝛia eẽt qſi in ꝓeinctu de
ſpatõis neſciens qd rñderet. angelus illuſtra⸗
uit eñ. ⁊ incitauit ad ſpem. dicens ſibi illa per
bapriſmũ remma Silꝛ ci i ſcda qſi vefceret.
angelus ſuggeſtit fiduriã dicẽs ↄmiſſa poſt ba⸗
ptiſimu ꝑ religõis ĩigꝛeſſuʒ finſſe ↄdonata. n
tertia rũdit téptatus angelo inſtigãte ꝓ auſte

ritatẽ reiigõis ⁊ moꝛtificatõz volũtat? demuʒ

iuuenũ cõiter apparẽt q pʒ er nouo veteri

P patiam ĩfirmitate fibi finſie dina. ſic ange
lus demonẽ coerciit ne ſalutem eiꝰimpediret
Quarto dicũt deferre aias in padiſuʒ qe iſcdã
pꝛiuilegiatas pſonas magne ſitĩtat ipi ãge
ſi in aſſumpto ab eis coꝛpe aereo viſibilit ani
mas ĩ celũ deferũt.ſic legit᷑ de.b.nicolao.⁊ de
.b. baãdco.⁊ d.b. martio.cꝰaĩam vichit: ſanctꝰ

ſeuerinꝰ archiepᷣs colonieñ.ab ãgel aſſociatã
pfſallentiba in celũ dferre. ⁊ O xabolũ nõ potu

in ſum. 15 cu tympaniſtris ↄiungũt.nõ cñ de
liciarũ amatoꝛibvbi caſtitas ꝑiclitatur. Scẽ

iſſe impedire tranſuũ eius. Er multomas?hᷣ
credit de dñi mr̃e. ꝙc vꝛi angeloꝛũ in celuʒ ſo
ciauerũt de hoc mundo migrantem

De numero ⁊ virtute ãgeloꝝ.locutõe⁊ mini

2

ſterijs eop. a cuſtodia qͥ adnos.

Capitulu vi.

Enedicite oẽs ãgeli
dño potentes vᷣtute facientes Ybũ
3 illius. ps. cij. Oloꝛioſus deus in pꝛĩ
cipio creauit celũ ⁊ terram.i.angelicã naturã
pure ſpñalẽ.⁊ naturã hñanã terreſtrẽ ⁊ coꝛpo
ream ſui capaces. vñ ⁊ pꝛunuʒ lviem de terra
ſoꝛmauit q;tũ ad coꝛpus.xet iĩ ierra agri dama
ſceni ex quo alij traducerent᷑ ſm coꝛpus. Na
turã̃ aũt angelicã ſpũaliter diſiinctã in omni

hus ſuis ſingularitatib creauit in celo ẽpireo

ſᷣm thv.in.i.ꝑte.q.lxi. Cuʒ em̃ natura angeli
ca pᷣſideat tota toni nature coꝛꝑee.ↄueniẽs fu
it vt in coꝛꝑe ſupᷣmo.i.in celo empireo creare
tur. Mõ eſi 3 q ait angelus luciſer. 2lſcẽdã
in celuʒ AYſa. xnij.qꝛ intelligitur illud de celo
ſancnſſime trinitatis cin ſe voluit adeq̃ri.nõ

e celo empireo in qᷓ erat ᷣm tlv. Creata autẽ

natura angelica ſic ⁊ hũana in pꝛincipio tꝑis

aß qd nihil creatũ ẽ.qᷓ;uis em̃ Gꝛe.naʒãʒenuſ

etquidã greci antiqin ctoꝛes dixerĩt ange/
los fuiſſe creatos añ lvies. et añ tps vt refert
Ingj ſen.in.ij.li. allegando auctoꝛitatẽ ęc hie

ro. Nihilominus cõitertenet ꝓbabilius a la

tinis. ꝙ nõ fuerũt crean añ ſed in pꝛicipio cũ
cregtura coꝛpali ̃m tlv. in.i.ꝑte.q.lxi.Cum

iam angeli q; creatura coꝛꝑpea m ↄſtõe vniuſ

vniuerſi ↄuemãt. nilła aũt ꝑs eſt ꝑfecta a ſuo
toto ſeꝑata. nõ eſt ꝓbabile vt deus cuius per
fecta ſunt oꝑa. Deutr. xxxij.ſeoꝛſuʒ creaturã
angelicã crearet ante creaturas coꝛwꝛeas.tñ

Srium ſenuire nõ putaf erroneuʒ. ꝓpter auto

ritatem dicti Brego. maxim ſᷣm ti. vbi ſup̃

dum. vt dicitur. ij. ſen. diſtin i. quod optime
fit vbi vtraq; in triumphant: eccleſia ſunul.iĩ
mihlianti aũt ecclia qnto ꝑfectius lvc ab vie

agitur. tanto ꝑfctõi ſtatus patrie magꝭ appꝛo
pinquatr᷑ vñ pᷣs. aĩaʒ ſuꝗ ercitãs in illo pᷣs.ad

deũ laudãdũ ⁊ bñdicendũ inuitare vr. adideʒ
angelos nõ im ꝑatie vel ſuaſiue ad eos loq̃ns
ſed indicatie. vt exemplo eoꝝ nngzinenenun.
Benedicite omnes angeli ⁊c.i.vos angeli

bñchcitis dñm. Obi q̃tuoꝛ de angelis vidẽda
ſunt. Pꝛimũ de oꝛdine collectõis ibi oẽs ãge
hli. Scõm de qᷓ itate locutõia. ibi bñdicite. Cer
ciũ de vigoꝛoſitate actõis.ibi pptentes virtute
uartũ de vlocitate obedinonis ibi faciẽteſ

verbum illius.

NQuantum ad i.

pꝛimũ ex q̃ p̃e.ait oẽs angeli. innuit ples eſſe

angelos. &t antiq phi poſuerũt eẽ angeloſ q̃ſ
appellãt ſubſtãtias ſeꝑatas.Et plato q dẽ dix

it eſſe ſubſtãtias ſpẽs reꝑꝝ ſenſibiliũ vtpote ſu

wnerem:pᷣam naturã hũanã eſſe ſexęratam

Zitulus

quã dicebat pee hũanitatẽ. ⁊ ſic de alijs ſpecd

ebus rerum. ⁊ ſᷣm H̊ opꝛtebat ſubſtantias ſe

patas ſei angelos eſſe ſᷣm numerũ ſpẽꝝ ſen
ſibihũ.Ariſto.aũt vc repꝛobat.ſʒvr oner nu

merũ ſpẽꝝ ſubſtatiaruʒ ſeꝑpatarum ᷣm nume

rum coꝛpoꝛum celeſtium. Am pfectã igitunet
non veram noticiam de hmõi habuerunt. Di
cendum ergo ſm tho. in. i. parte. q. l. ꝙ angeli

inqtum ſunt immaterigꝗles ſubſtantie ĩ qdã
maxima multitudine ſun?t omnem materialẽ

multitudinem excedentes. Et lvc eſt qð diẽ
Dyo. x.c.cele.ie.Dulti ſunt dei exercitus ſup
narum mentiũ infirmã ⁊ conſtrictã e rcedẽtes
nraꝝ materialiũ ↄmenſurato
perfectio vniuern ſit id qð deus intendit. pꝛe

cipue in creatione rerum. quanto ahqua ſunt

magis pfecta. tanto in maioꝛi exceſſu ſunt cre
ata a deo. Sicut aũt in ccꝛoꝛibo attẽdit exceſ
ſus ſᷣm multitudinem. Didemus aũt qꝙcoꝛꝛ

poꝛa in coꝛꝛuptilia qͥ ſunt ꝑfectioꝛa inter coꝛ
wꝛa excedũt q̃ſ incomꝑa biliter coꝛpalia. nas.

ota latitudo actiuoꝛũ ⁊ paſſiuoꝛũ eſt aliquid

modicũ reſpectu coꝛpum celeſtiũ.vñ rationa
bile eſt ꝙ ſubſtantie immateriales excedant

ſubſtantias materiales.q̃ſi incõpabiliter. Et

qð ðꝛ Dan.vij. Oila m lñ miniſtrabãt en.
et decies cẽtena milia aſſiſtebãt ei. Pomit᷑ ibi
numerus dererminatus ꝓp indetermiato. ¶uʒ
igitur angeli ſint valde mulri vbi aũt multitu
do ibi confuſio niſi ſit ibi oꝛdo. Que aũt a ðᷣo

ſapientiſſimo ſunt vtiq; oꝛdinata pʒ aplin ad

Ro. xij Pec & collecno angeloꝝ diſticta eſi

8 .vhi ſupß in triplicẽ hierarchiã 1 quelibet bierachia in
NPtrãq; aũt naturã creauit deus ad ipʒ laudã

tres oꝛdies.vñ greg.in moꝛa. Mouẽ ſunt oꝛ⸗
dines ãgeloꝝ cũ ꝑ ſaẽ eloquia. angeli archan
li throni dñatões vvtutes. pꝛincipatus ptteſ
cherubin ⁊ ſeraphin. aperta narra tione me
moꝛantur ſupernoꝛum. ciuius quante ſint di
ſtinctiones oſtenditur.de pe. diſtinct.ij.pꝛind
piuʒ. In pꝛima igituret ſupꝛema hierarchia
ponuntur ſeraphin vt ſupꝛemi. Deiñ cheru
bin et throni.in media ponuntur dominatio

nes pemcipatus.et poteſtates. Et in tertia xp

tutes. archanseli. et angeli pm Bꝛegori. in

lmõi ord ine relucet miniſterium trinitatis

am ex vnitate hierarchie innuitur vmtas
dinine eſentie. In trpernto oꝛdine oſtẽ

ditur trinitas perſonax. Et ipſe quidem deaus

trinitas quia omnia operatur in ſingulis diui

dens pꝛout vult.Amat in ſeraphin. vt chari
tas.nouit in cherubm. vnveritas. ſedet ĩ thro
nis vt equitas. om iſfatux in vminationibꝰ
vt maieſtas regit in pꝛincpatibusvt pꝛincipi
um iuetur vt vntus in virtutibus. reuelat t
lux in aꝛchangelis. Aſſiſtit vt pietas in ange

„

Iis.

74

5. Bõ hmõi ꝙ cũ ⸗

☛☚
.

„

Sinnim
ie r
l fi⸗
ſiinctu.
o a pfen
ſius imnen⸗
gohetunn
ſinitpi
rche n⸗
Pn i
inſn Do.
Cvetortnin.
nt dimn
ſeginen
conian
nherit
mnatoſegcont
htg pjies ſunt
eifn mooꝛc
4Gapnerus
Eosangele
mnilsſpei l⸗
Clnemtontin
onueniuntin
terſedangeli
no. Diutem
geglote ſnrn
ſchrur Vf̃ſen
orics pel ſi
ſnyens s
fagersra⸗
Drtag
Cleſtnterſc
Plerie,ſosn
Coinitnecge
lenſpei thi
lo, gſecnotz
hhumonret
ſſßanrellsct
loſtpslüͤin
neſienenen
6nunmemsg
etenteſietr
lniſzangelus
tmngſorepfe
mngegeacn
ſſeng ninet
ſeyniiagl
Mgnumerüre
ncdnoſeci
endiſon
vegisanet
tIngſzaffſtn
nobſimzen

ririg

Mammiigt
n Reowann
uugnolz
gietn
Ghimiͤghie
Anünminti
Mai nri
DmrmiA
WEtizümann
dangee Ai
dht henter
Aot zaine
Türinmh)
ien
Pürnr Ne

Gifnemn

mumnanad
e ruMn
Senen
Id
empir Nl
ns keell

Capitlö6

Et in pꝛima hierarchia etas thron.ĩ thro⸗

nis refertur ad pr̃em. cognitio veritatis in che
rub ad nliñ.ardoꝛ amoꝛis in ſeraphin ad ſpi/

riũſanctũ. In ſcva hierarhia nmleſtas dñatõ

nis ad prem. Rectiiudo pꝛincipandi ad fihũ

ſalus intuendo ptatem ad ſpmſanctũ. In ter
tia opanio virtutuʒ ad prem. reuelatio lucꝭad
filium. inſpiratio mtellectus ad ſpꝑmſanctum

In dlʒ ec angelo relucet veſtigiuztumtatis.
Nam in dłD eſt ttia veceſſario diſtincte repe/

riri ſᷣm Dyo.i.eſſentia.virtus ſeu potẽtia.et

oꝑatio.⁊ iñ in vno ſunt.⁊ ſic oẽs angeli bene⸗/

dicunt Oñ m. trimtatẽ ⁊ vmtateʒ inſinuantes
13 eoꝝ ↄditiom bo. Et nota ꝙ angeli differũt

nõ ſolũ numero.vt O artin a petro et hmõi

vt quidã aſerebant.ſ.ꝙ oẽs angeh vnius hie

rarchie v lſaltẽ vnius oꝛdinis different nu-
mero. ſed conuenirent in vna ſpecie. ſiẽ om⸗
nes lvies ſunt vnius ſpei hũane. ſed diferũt
eẽ in vno oꝛdine vnus ab altero ſpẽ.ᷣ ſic ouis

a capꝛa. equus a leone. Et ꝙ nõ ſit poſſibile

& duos angelos nedũ oẽs vnius oꝛdinis eſe
vnius ſpẽi ꝓbat ſit.b.lv.in.i.pte.q.l.Ea q̃

conueniunt in ſpẽ⁊ diſerunt numeto tantũ
conueniunt in for̃a ⁊ diſtinguũtur materiali⸗

ter ſed angeli nõ ſunt ↄpoſiti ex materia ⁊ foꝛ

ma. Dicit em̃ dyo.iiij.c.de diuims no. ; pꝛĩo

creature ſunt incoꝛꝑpales ⁊ immateriales itel

liguntur. Oñ ſeguit᷑ ꝙ impoſſibile duos ange
los vnius ſpẽi.ſic eſſet impoſibile dicere.ꝙ eſ
ſent plures albedines ſepate cñ albedines nõ

ſint plures niſi pᷣm ꝙ ſunt in pluribus ſubie/

ctis. Dicit ecẽ phs in.iij.methaphiſice ꝙ ĩ his
que ſunt eiuſdẽ ſpei nõ eſt inuenire pꝛius et

poſterius.ſed in angelis eẽ vnius oꝛdis ſunt

ſ△

pꝛimi medij ⁊ vltimi ſ̃ᷣm dyo.̊ nõ ſunt eiuſ⸗

dem ſpẽi.Et hĩc ↄpᷣhendi pᷣt mirãda ſpecioſi
tas ⁊ ꝓſectio talis collectõis angelox. Ham
mmimꝰ angel ẽ ꝑfecnoꝛ ſᷣm naturã q̃ʒ lvie

7qlz angelus addit vnũ gradũ pfectõis natu/
ralis ſuꝑ aliũ ĩmediate iferioꝛẽ. q; ſpẽs reruʒ
qlʒ numerus addit vnã vnitatẽ ſup ĩmediate

pᷣcedentẽ ſicẽ trinarius addit vnũnd binanius.

ita qlʒ angelus cũ ſit alterius ſpẽi ab alio. ad/
dit maioꝛẽ ꝑfectõis gradũ naturalõ.⁊ ſic etiã

maioꝛẽ gꝛadũ gloꝛie Cũ igit᷑ ſint de inſimo oꝛ

dine ad min tot numero qt vĩes in mũdo qꝛ
q̃lz hʒ vnũ ad ſin cuſtodiã ſi erunt dicamꝰ per
vnũ numerũ reſpectu mille miliones gradus

maioꝛis ꝑ fectõis magiſq; pꝛim. ⁊ ſic viſcut⸗
rere p alios oꝛdines ſud poſitos. Yenedici
te g oẽs angeli dñ̃m c opa bñdcũt ⁊ laudãr
mgrʒ qñ ſũt pulchre facta. Canta g̊ pfectõ ?
nobilitas angeloꝝ nobis inſinuat magnificẽ⸗

nam creatoꝛs.et ſic lbenedicit tum.

GSecundum quod eſt ſii

conuiderandum in angelis eſt de modo locu

tionis eoꝛum.qui vicit benecicite. Benechice

re eſt dicere bene. Oñ ⁊ loquitur apłs ⁊ vᷣt.i.

coꝛ. xiij. Si linguis vim loquar 1 angeloꝛuzʒ

ʒacha. ij. etiam dicitur ꝙ vnus angelus dixir
ad alterum angelum q̃ loqueretur ipi ꝓphete
Eſt ergo locutio in angelis ſed nõ modo nio

cuũ non hebeant co: poꝛa ⁊ linguã ⁊ hmõi.ældii

telligendũ igitur quomodo angeii loquant
alter alteri eſt norandum ſm Chomaz. in. 1.

parte. q. cviij. ꝙ voluntas mouet intellectum
ad ſuam op atõe m. Intelligere aũt eſt in itel

lectu tnpliciter. Pꝛuno quidẽ habitualiter vel

fm memoꝛiam. vt augu. ðᷣt. Scðo vt actu cõ

ſideratum ⁊ conceptuzʒ. Ceꝛtio vt ad ahud re

latum. Oamfeſtuz eſt at ꝙ de pꝛmo gradu
tranſtertur intelligibile ad ſecundum perim

perium voluntatis. nde in diffinitione ha

bitus ponitur quo quis vntur cum voluerit.

Sinmlliter eſt æ ſecundo gradu tranſtert
in tertium per voluntatem. HNam per volun⸗
ta tem conceptus mentis oꝛdinatur ad alteꝝ
pu ta vel ad agendum aliquid vel ad maniſe⸗
ſtandum alteri quando anũt mens ſe conuer⸗
tir ad actum conſiderandum. quem habet in
habitu tunc loquitur quis ſibipᷣi. Nam ipᷣe cẽõ
ceptus mentis interius wrbum vocatur er H
ꝙ (onceptus mentis angelice oꝛdinat ad ma
nifeſtandum alteri voluntatem ipſius angeli
conceptus mennsvmus angeli innoteſcat al
teri.et ſic loquitur vnus angelus alteri.Nihił

eſt enim aliud vnum angelum loqui alteri.q;ᷓ

concept um ſuum maniſeſtare. Conceptus q́ᷓ
dem mentis interioꝛ in lmine clauditur du

plici obſtaculo ne videatur. Pꝛimo quidem

voluntate que ipum conceptum mentis vulę

ad intra retinere ⁊ non extra manifeſtare.

Secundo modo clauditur conceptus mentis
vĩs alteri ꝑ gꝛoſſiniẽ eoꝛũ qͥ nõ ꝑmittit videẽ
interioꝛa ſed in angelo ñ ẽobſtaculũ coꝛpis qde

nõ hʒ illð ſʒ im̃ volũtatẽ.qñ angelꝰ vult vni

conceptũ ſun manifeſtare ⁊ nõ alteri tunc illi

loquitur. et ille intelligit. Hlij quibo non vulr

manifeſtari non intelligunt et illis nõ dici·
loqui. Norandũ etiazs ꝙ angeli alio mõ lo
quũt᷑ doo.alio modo angelis.alio modo vmꝛ
nibus.Et dro quidẽ loqui ðꝛ.vel ↄſultãdo di
uinam voluntatem de agẽdis nõ ꝙ de diſca
aliquid abeis qð neſciret.ſʒ ſic diltipul⸗ lodt·

magiſtro non vt cceat. ſed vt oceatur et ſie

thobie dixit angelus raphahel ꝙ obtulerat o⸗

rationes ſuas deo quaſi eo loquens ⁊ ↄſuleng
reſpiciens in verbo eterno quid eſſet circa illũ

.
Pel etiã loquit᷑ angelus ad deũ eum laudãdo
de ſalute hbvim. ⁊ dilatõe diume gloꝛie ſic cuʒ
nato rpᷣo angeli cantabãt gloꝛia in altiſſ ĩis deo
⁊c̃. Luce.ij.Neleiꝰexcellẽtiã quã nũq; ↄpᷣhen
dit admirando ſic ðᷣt gꝛeg.ij.moꝛali.ꝙ angeli
loqũtur do cũ ꝑ h̊ ꝙ ſupꝑpmenpos reſpiciunt.
in modũ admiratõis ſurgũt ⁊ ſic intelligit illa
locutõ qᷓõt yſa.vi.c.audine ſeraphĩ clamãtia
Sanctus ſctũs ſctũs dñs deus ſabaoth.vbiĩ
nuit᷑ miſteriũ tnnitatis in vmtate eſſentie ꝗð
ſum me adminiſtrãt᷑ nõ ignoꝛãdo iz venerãdo
a clamor eoꝝ iniit vłmagnitudinẽ rei Imag
nitudinẽ effectus eoꝝ Et iſtã q̃ͥdã locutõʒ quã
faciũt ad deñ laudãtes ⁊ adm imiſtrates ſꝑ ↄti
nua ẽ ſiue in celo ſiue inte:ra ſint. ſʒ illa aha qᷓ
eiꝰſapiam ↄſulũt de agẽdis nõptinua ẽ ſed qñ
aliqͥd nouũ occurrit agẽdũ ẽ ꝑ eos.ſuꝑ qͥ illu⸗
minar deſiderant. ⁊ diſtãtia local.vt cũ ſunt ĩ
terra nohis miniſtrãdo nõ impedit nec retar/
dat ĩ aliq̃ ↄſolatõʒ. eoꝑ ⁊ mãifeſtatõʒ eis fien
dã. Loqͥt᷑ wo angelus ad angelũ bonũ alterĩ
ferioꝛ ad ſuꝑioꝛẽ.aliter ſuꝑioꝛ ad inferioꝛem.
Anferior em ad ſupioꝛẽ nõ illuminãdo de eo
qð neſcit circa dia miſteria.łdiſnenda circa
nos ſed ↄceꝑtũ ſuũ oꝛdinãdo vt ei innoteſcat
P ꝓpꝛiã volũtatẽ ⁊ B nõ ðꝛ illumiare: ſ̃ʒ huc
modũ dixerũt angeli ſupio:es ad ĩferioꝛes in
aſcenſione xp̃ᷣi.vt ðt Oyo. de celeſti hierarch
ia illud pᷣs. Ouis ẽ iſte rexgloꝛie. Suꝓioꝛes
vero inferioꝛto eẽ iſto mõ loqͥ pñt mãiſeſtãco
ↄceptũ ſuũ.ſʒ ec alio mõ loquũt᷑ ad eos illumi
nando eos circa dia myſteria aliqᷓ q̃ neſent et
ſic intelligit᷑ gloſa ſuꝑ illud. Si linguis vim
loquar ⁊ angeloꝝ qᷓ t. ꝙ locutões angeloꝛuʒ
ſunt illumĩatões.qᷣbo mferioꝛes a ſuꝑioꝛibuſ
angelis illummãt᷑.vñ ec dyo.ðt ꝙ vnaqq; eſ⸗
ſentiã intelligentiã ſibi a ſuꝑioꝛi datã.inferio
ri cõicat. Et greg. ꝙ in pt̃ia ſuꝑna.ꝗquedã da⸗
ta ſunt excellenter.mihil tñ ponſidet ſingulari/
ter. Et ꝙ mgr.ij.ſen. ðt diſt.x.ꝙ quecã cogno
uerũt ſuꝑioꝛes angeli circa miſteriũ incarna⸗
tõis ꝗᷓ fuerũt ignota inferioꝛibo q̃uſq; ipleret
qð vr ꝑ oc ꝙ interrogantibo inferioꝛib ange
lis quaſi ignoꝛantibus. quis eſt iſte rex glorie
Hiñ.ſupioꝛes. DOñs virtutũ ipe eſt rex gloꝛie.
quaſi ſcientes.vt exponit Dyo.Mõ ſic illud ẽ
intelligendũ dicit tlv. in pꝛima ꝑte.q.cvij.qñ
ifenoꝛes angeli ignorauerũt myſtenũ icarna
tiõis penitus.ſed qꝛ nõ ita plene cognouerũt
ſicut iupioꝛes.⁊ in eius cognitõe ꝓfecerũt pꝰ
modu duʒ impleretur. ⁊ vſq; ad diem iuditij
ſemperaliqᷓ noua angelis ſupioꝛib reuelant
diuitus de his q̃ ꝑtinentad diſpoſitõʒ mundi
et pꝛecipue ad ſalutẽ electoꝛũ.vñ ⁊ ſi nõ ſem⸗
per remanet.vnde ſuꝑioꝛes angeli inferioꝛeſ
illuminent.ſꝑ tñ remanent ſuꝑioꝛes in emi⸗

Titulus

nentioꝛi ſcĩia ᷓ inferioꝛes ſicut mgf circa vns
et eandem rem.quꝗ vcet diſcipulũ.qᷓ; ipᷣe di
ſcipulus, Toquit᷑ terno angelus ad bomĩeſ
aliqñ in foꝛma hꝛna apparensſicut angeli q́
apparuerunt apłis poſtq; xpᷣs aſcẽdit vt duo

viri qͥ in wſtibo albis dixerunt.viri galilei qd

ſtatꝭ ⁊c.actu.i.Et cũ apparuit abꝛahoe.et loth
et iacob.et multis alijs. Aliqñ veꝛo ſine fors
humana aſſumpta et lvc vel in viſione ſenſibi
li.vt cũ appariit in rubamoyſi.inde ei loquẽſ
velin monte ſyna q̃ expꝛimendo verba legis.
angelus em̃ fuit vt ðᷣt apłs.vel in viſione ima
ginaria.vt hiere.i.cui dicenti.virgã viglitan
tem ego video. dictum eſt ibi bene vidiſti. q̃
vigilabo ego ſuꝑ verbo meo.łviſione intellec⸗

tiua. iuxta illudp̃s.Audiã quid loquat᷑ in me

důs deus.vwlillad. Significauit deus qᷓ oʒ ci⸗
to fieri loquẽs ꝑ angelũ ſuũ ſeruo ſuo YFohã.
Apo.i. Dident᷑ tñ ulle viſiones aa Mohe
masginarie q; intellectiue. Sʒ qũocũcq; ſit oẽs
ꝓphetie ſeu reuelatiões dĩe ꝗᷓ funt lvibo fit
miſterio angeloꝝ. Loquũt etiã angeli ſvĩbal

ſine reuelatomibo ꝓpheticis qñ eos inſtigant

ad bonũ ⁊ ad recedendũ a malo. ſicut in figu⸗
ra habetur. Actuũñ.xij.de ãgelo appanint pe
tro incarcerato wꝛmienn qui debebat occidi
dicente vt exiret etẽ. Sic angelus peccatoꝛem
incarceratum a dyabolo. vt ab herode qui intẽ
dit eũ perdere inſtigat.vt ſurgat.et exigat pꝛi
mam poꝛtam.ſ.duritie coꝛdisper contritionẽ
per ſcðam taciturnitatis oꝛis per ↄfeſſionem.
per fernam ferream. iſ. retentionis aliem per
ſatiſtactionem. Et helye woꝛnienti quem ãge
lus excitauit et dixit. Surge comode adhucti
bi grandis reſtatvia.ii.Regum. xix. Signifi
cat helias vminem ſanctũ qui aliquando ex
tribulatõibo wel temptatõib attediatur etqſi
wꝛmitat.ſed angelus bonus ſtimulat intenꝰ.
vt ſurgat ad bona opa ↄtmnuanda.vt ſit ſoꝛtis

ſusgerit. vt meditetur paſſionẽ rpᷣi.lvc eſt co⸗

medere panem ſubcineritium meditetur exẽ
pla ſacre ſcriptureet wctrinã eius.hoc eſt bibe
re aquam.et ex his conualeſcit et foꝛt ſcat ad
ambulande per viã virtutũ vſq; ad montem
dei viſioms.Qisa igitur angeli qũocunq; lo⸗
quant᷑ ſiue ad deũ ſiue ad angelos ſiue ad hoĩ
nes ſp bñdicũt.qꝛ dicunt bñ. Benedicite om
nes ãgeli.ᷣm h̊ pſalmiſte imitemur eos.vt⸗ↄ
ſoꝛtes et conciues noſtros ſemper dicendo.
Benedic anima meawminum.

Quantum ad tertiũ...iij
de eoꝛum vigoꝛoſitate aicit pᷣs. Potentes vi
tute.NDbi ſciendum ꝙ virtus aliquando ſig⸗
nificat potentiã naturalẽ. Et ſic Oyo. ðt ian⸗
gelis eſſe virtutem et operationem diſtinctaz

Minn
ſeoffn
als ein
, poden
gemhot
Ghünrei
Voancone
etunrttes
rucsael
e pentte
ſonntrihte

— lllunt

gecenoto⸗
eontos
.peineleceue
ſmneſernäre
ktbnreeſt
ſciws Dicer
nslenpet
niſiver. anse
ncerintele

uevtnesel

Moggan
(imnus.pnde⸗

ZFobymi,

ſie tenorum
ſeyn. mnouun
les nutelnte
fometunnain
Givorenzen
ederen
ſar dorace
Uehonesorr
ſpoliumyel
Ahgelihunri
legnedieig
0. Picent
ſentiasoimne
loſinnlinte!
ldihine. E
eqin pfi⸗
Etiopesgba
ſcopnennſa
ſennpcebin
Ehenc lognin
laungeatsr
phenrg aln
lheengaian
Cnſtrinhen
Unlethicon
Aapend
Wueromne
NN
Aliumm main
velſenpe
Urſeneres

Aan
en niine
hctbibrentt
nulyfhenn
anbain
–
üüli 4
esdei
Maieneig
encscſenit
Wimidfan
digrine
Mu
Anenm
Worigrnt
ntnr
mamgann
A
n. Imming
. Aneamtu

—-—
=☛n

=,nW d

nGmim:

nuiNI
s MsENEN
Nanniſift⸗
mnia uin
mmeN
–
initini
inzi in
ngilii
lnnpi
tmmlu n
rinnin
v.

d
en
uiche,

monn

—

£ .

Aliqñ im oꝛtat habitum lonũ Et ſic phiiloſo
phus diffimit virtutem qð bonũ facit habentẽ

vopus eius bonũ reddir. Aliqñ viriss ſigniſi

cat ꝓpꝛietatem vtilis eftecaus. ſicut dicimus

talem hexbã h̃e talem virtutẽ.Et ſic pᷣs dicit
Spü oꝛis eius oĩs virtus eoꝝ.ſ.apoſtoloꝛum
vocando virtutẽ effectus miraculoſos.q ꝓce
debant abeis ꝑ ſpiritũſanctũ. Ommibus his
mocdis angeliſunt wotentes virtute. Haã vir⸗
tute porentie naturauis ſ.intellectus ⁊ volita
tis mirabihter ſunt votentes Mon em̃ ad hoc
viintelligant alqͥd oʒ eos ſilogizare.i. diſcur
rere venoto ad ignotũ.aut cõppnendo⁊ diui
oedendo. vr nos facimus ꝓpter debilitatẽ lumi⸗

nis inrellectus noſtri. ſed ſtatim cognoſcũt ip
ſam eſſent rei.⁊ quid ei ↄuenit vel non cõue
nit. Et hinc eſt ꝙ in intellece eoꝝ non pᷣt eſe

falſitas. Oic em̃ płᷣs in. iij. de amima.ꝙ intel⸗
lectus lemper eſt verus.⁊ aug.ꝙ nil mtelligit
niſi veꝝ. angelus aũt cognoſcit intelligendo.
vnde ⁊ imellectuales dicuntur nõ rõsles pꝛo
Sꝛie.vt nos qui ratiocinando.i.diſcurrẽdo de
vno ad aliud pꝛocecimus.et medijs ſepe defi
cimus. vnde ⁊ erramus pꝛopter quod dicitur
Yob. xxxvij. Cenebꝛis inuoluimur.ſ.ignoꝛã
tie ⁊ exroꝛum. Vaber aũ̃t duphcẽ cognino
nem.ſ.matutinam ⁊ veſpertinam. ⁊ deo potẽ
tes virtute intellectiua.Appellatur añt cogm
tio matutina in eis que eſt perfectioꝛ. Eſt alia
cognitio reruʒ quam habent in verbo. id eſt vi
dendo diuinam eſſentiam. In verbo em̃ dei
ſeu diuina eſſentia ab eterno extiterũt.et ſcüt
rationes ommum rerum tam ſpũalum quã
tpalium vel coꝛpoꝛalium creaturarum. vnde
angeli ſancti videntes duunam eſſennam cla
re.que dici poteſt viſio meridiana vt perfecu
02. Pident enam cognoſcunt naturas z eſ
ſentias oĩm creaturaꝑ. ⁊ hac viſione oĩa crea

ta ſimul intelligunt et vna ſpẽ intelligibil cir

ca diuina. Et hoc eſt qð dicit augu.xv. de trini
tate ꝙ in pfia nõ erunt volubiles noſtre cogi
tationes ab alijs in alig euntes atq; redeũtes

ſed omnem ſcientiam noſtram ſimul vno con

ſpeciu videbimus er lec dicitur iſio matutĩa

et hanc cognitionem ſcilicet diuine eſſentie

rerum creatarum in ea non habent. aliquãdo
in potentia aliquando in actu. ſed ſemper hñt

in actu.quia in lvc conſiſtit beatitudo que nõ

conſiſtit in habiru ſed in actu ᷣm philoſophũ
in.i.ethicoꝛum.Et quod dicitur pꝛima Petri
.ĩi.c.in quem deſideran tingelipꝛoſpicere. ill
eſiderium non excludit eem deſideratam ſed
faſtidium ᷣm Bꝛeg. Habent ſecundario
alium modum cognitionis rerum creataruʒ
videlicet per ſpecies intelligibiles eis inditaſ

Nrfecte res repꝛeſentantes.fontaſiam em nõ

habent ſiẽ nec coꝛpus ⁊ pervnam ſpeciem ĩtelꝰ

ligibilem intelligunt ad eam ſe conuertendo
non quidem alia intelligibilia que pꝛo ſpecieſ
alias intelligibiles repꝛeſentant᷑ſed oia ſinu
que vna illa ſpecie repꝛeſentant ſicut ſpẽ ĩtel
ligibili quã hñt in mente de natura hůana in
telligunt ſimul omnia qᷓ ptinent ad homineʒ
pin naturaʒ. Et hec dicitur viſio veſptĩa. aðᷣo
aũut ſunt potentes virtute. ꝙ cognoſcunt ſe ip

ſos angeli ꝑ eſſentam ſuã cognoſcunt ⁊ omeſ

alios ange os ꝑ ſpẽs eis inditas.Cognoſcunt
⁊ marerialia ꝑ ilas ſpẽs Quicquid em̃ poteſt
virtus inferioꝛ pᷣt ⁊ virtus ſuperioꝛ.ſediintelle
ctus lvminis qui eſt inferioꝛ intellectu ange
lico ſᷣm naturam intelligit res materiales. ex
go ⁊ angelus. ſed hoc agit non abſtrabendo a

fanfaſmatibo. vt homo, ſed ꝑ ſpẽsindiras.

Cognoſot virtus intellectiua anseli etiã ſin
gularia q;uis em̃ quidã lvc negauerint lvc re
pꝛobat beatus tlv.in pꝛima pꝑte.q.lvij. Pꝛio
qina derogat catlvlice fidei que ponit hec infe
rioꝛa adminiſtrari ꝑ angelos. ſᷣm illud adde
bꝛe.iij.Omnes admintſtratoꝛij ſpiritus ĩ mi
niſterium miſſi ſunt. Si aũt ſingulariñ notici
am nõ haberẽt nullã ꝓuidentiã hr̃ᷣe woſſent ð
his q̃ in loc mundo aguntur. ⁊ B eſt ð Ecces.
qu into. Me dicas coꝛã angelo non eſt pꝛoui
dentia. Cognoſcunt g& ſingularia non ſoluʒ in
cauſis vniuerſalibo qꝛ loc non eſt cognoſcere
rationẽ.vr eſt ſingulare.i.ꝓut eſt hic ⁊ nũc.ſʒ
ſicut hmo cognoſcit diuerſis viribo cogmitiu⸗
oĩm reꝝ genera.intellectu quidẽvniureſalia=
immaterialia ſenſu aũt copalia ⁊ ſingularia
ita angelus ꝑ vnam intellectiuã virtuteʒ vtra
q; cognoſcit. utura aũt ↄtingentia ꝓut ꝓce
dqunt ex cauſis ꝓut in plunb ꝑ ↄiecturam cõ
gnoſcere poſſunt nõ ꝑ certitudinem ſic medi
cus de ſanitate vel moꝛte infirmi. Pꝛout aũt
futura cognoſcuntur in ſe ipis nõ cognoſcunt
ſed ſolus deus. Sil cogitatões vvim ⁊ affecti
ones volũtatis ꝓut maniſeſtanf ꝑ aliquẽ effe
ctum exterioꝛẽ.vt ꝑ verbũ vel aliud ſignum.
vt ꝑ immutatõʒ vultus ⁊ hmõi.multoſubtili
usq; vmo ſed ꝓur cogitões ſuntin intellectu
affectões in volũtate ſolꝰ nouit nõ ange
li Cognoſcunt etiã angeli miſteria gratie ĩ
carnatio nis et omnia que prophete pꝛonun
ciauerunt. NMam pꝛophete per angelos iſtru
untur ſecundum Dyoni. ſed non cognoſcunt
iſta naturaliter ſeu per ſpecies inditas ſed per
viſionem quam habentin verbo. Mec oẽs an
geli equaliter cognoſcunt miſteria gꝛatie ĩ xꝓ
bo ſ ꝓut voluerit eis reuelaꝛe.ita tamẽ ꝙ ſu
perioꝛes angeli pluꝛa miſteꝛ ia et altioꝛa in dei
viſione cognoſcunt que infeꝛioꝛibus manife
ſtant eos illuminano

ι
Titulus
Gunt inſupe: angeli potentes virtute volũta
tis.qꝛ vtiq; habent libeꝑ arbitriũ ſicut ⁊ hõ als
eſſent minoꝛis digmitatis ſed ita eſt poren et
firmatum per dei gr'am ꝙ non poſſunt declia⸗
re ad malum.ſicut nos. nec hoc pertinerad de
fectũ potentie ſed magis poſſe peccare ⁊ deſice
re pertinet adimpotentiam ſicut ⁊ deus nõ ꝓ
prerea nõ ðꝛ omnipotens.qꝛ nõ pᷣt peccare.
Ratio quare angelus beatus peccare non põt
eſt m t v.i.ꝑte.q.lxij.qꝛ videt deum per eſſẽ
tiam. Eſſentia añt dei eſt ſpᷣa eſſentialiter bo/
nitas.vnde lvc modo ſe habet angelus vidẽſ
ceum ad ipᷣm deum ſicut ſe habet quicunq; nõ
videns um ad cõem rationem boni. Impoſ
ſibile eſt at ꝙ quis aliquid velt vel opet niſi
attendens ad bonum vel ꝙ vellet diuertere a
lono inq;tum lmõi Sitcut igitur angelus le⸗
atus nõ pᷣt velle vel agere niſi attendẽs ad de⸗
um. Sic etiã agens vel volens nõ pᷣt ꝑeccare.
Secundo dicuntur potentes virtute ꝓut im
roꝛtat habitum. Nam m pꝛincipio creation)
eoꝛum fint eis infuſa gra.ex qua fluunt oẽs x
tutes.q;uis em̃ aliqui dicant ꝙ fuerunt crea
ti in naturalibo tm. dicit tlv. in pꝛima ꝑte.q.

lxij. ꝙtenendũ videtur ꝓbabilius ⁊ magis

conſonat dictis ſanctoꝝ ꝙ fuerũt creati ĩ gꝛa
tia gratũ faciente.nõ aũt in lbeatitudine perfe
cta gloꝛie. Naʒ cũ talis beatitudo excedat na
turam ſeu virtutem nature create.nõ põt per

uenire ad eam mii per meritum oꝑis alicuiꝰ

in gratia.nec homo nec angel ſed perpꝛimũ

actum charitatis conuertendo.ſ.ſe ad deũ di⸗

ligendum ſtatim meruit beantudinem gloꝛie

ꝙ ſi tunc decederet euolaret miſi haberet ĩpedi

mentum aliquodſicut in his qui in moꝛtetrã

ſeunt ad purgatoꝛiũ.lliqui tamen dicunt ꝙ
angeli mernerunt gloꝛiã per ea opera que isʒ
leati oꝑantur in miniſterijs diuinis quod tñ
dicit tho. non vr rationabiliter dicrum vtqᷣ ẽ
in termino.i.in gloꝛia moueatur ad terminũ

per meritũ. vnde ðᷣt ꝙ poſt ↄſecutionem glo/

rie que fuit ſubito ꝓꝑ vnicñ actum gfr̃e conuer
ſionis in deñ non poſunt augeri in pᷣmio eſſẽ

tiali gloꝛie amplius.Et q;uis dicant aliqui ꝙ

augetur in eis pꝛemiũ accidentale ꝑ miniſte
ria nobis exhibita vſq; ad diem iuditij öᷣt ta⸗
men ipᷣe ꝙ melius dicitur ꝙ nullo mõ aliqͥs
leatus meren pt niſi ſit ſimul beatus ⁊ viatoꝛ
ſicut xps. Gaudiũ g angeli habent ð cõ
uerſione peccatoꝛis qꝛ ðꝛ Luce.xv. Gaudiũ
eſt angelis dei ſuꝑ vno peccatoꝛe penitentiaʒ
agente.illud gaudium magis acquirunt ex ꝓꝰ
tute beantudinis qᷓ; illud mereantur ⁊ ſic nõ
ptinet ad meritũ ⁊ ᷣm q;titatẽ ſuoꝝ naturali
um conſecuti ſunt quaãtitatẽ gr̃e ⁊ gloꝛie.exĩ⸗

de ſm tho. vbi ſupꝛa. q.ixij. hor quod vt ma

giſter in. ij. visij. ꝙ angeli q̃ creati ſunt magꝭ
ſubtiles ⁊ ſapia per ſpicatioꝛeslhii maioꝛibus
mune:ibas gratie pꝛediti ſunt angeli ergoq̃
melioꝛem ⁊ pfectie:em naturam acceperunt.
rationabile eſt. ꝙ foꝛtius et efficatius ſint ad
ad eum.in illo pꝛimo actu ad deum conuerſi
et ſic meruerunt maioꝛẽ gradũ gloꝛie. Mota

dum etiam ſᷣm tlv. in pꝛima Pte.q.lxij.ax.i.

beatitudo ðꝛiſeu intelligitur vltima perfectio

creature rationalis vel imtellectualis. ⁊ iñ ẽ *

naturahter deſideratur. qꝛ vnum quodq; na⸗

thraliter deſiderat ſuam vltimam perfection?

Nltuna aũt perfectio creature rationalis vel
intellectuahs eſt duplex.vna quã poteſt aſſeq̃ ⸗

virtute ſue nature.t hec quodãmodolxati

tudo vel felicitas dicitur. vnde perfectam lvĩs
contemplationẽ. opumũ intelligibile qõ eſt
eus ↄtemplari poteſt. dicit eſſe vltimam lvis
felicitatem. ſed ſuper hanc feſicitatem eſt alia
hominis felicitas quã expec amus in futuro.
qua videbimus deum. ſicuti eſt. quod quidex
eſt ſupꝛa cuiuſſibet intellectus creati naturam
Quantum ergo ad pꝛimum beatitudinẽ quã
angelus aſſequi virtute ſue nature potuit fuit

—

creatus beatus qꝛ ꝑſecutionẽ hmõi angelꝰ nõ

acquirit per aliquè diſcurſiuũ motum vr hõ

meditando ⁊ contẽplãdo ſed ſtati ei adeſt cog
nitio perfecta rei pꝛopternature ſue digmitatẽ
ſed vlnimam beatitudinem que facultateʒ na⸗
tnre excedit. angeli non ſtatiʒ a pꝛincipio ſue
creatõis habuerunt.quia hec beatitudo nõ eſt
aliquid nature.ſed nature fims. Et ideo non
ſtatim a pꝛincipio habere debuit. ſed adeaʒz
ſuam opatõem gratia tamen infoꝛmatam per
uemꝛe. Angeli aũt confirmati in gloꝛia wtẽ⸗/
tes remanẽt invirtute charitatis ꝗᷓ nõ excedit
ſed perficitur in patrig. Continue ergo ferun
tur in deum aetu feruentifſimo charitatis 'm
illud pᷣs.ciij. GFacis angelos tuos ſpũs ⁊ mini
ſtros tuos ignem vrentem vel flamam ignis

ſmſaliam tranſlationem. axima ec chari⸗

tate nobis deſeruiũt vt patet in angelo rapha
ele qui ſ. aaſaig Ehobiam per viam 2 defendit
a piſce volen:e euʒ deuoꝛare.⁊ inſtrurit ð ma

trimonio contrahendo exegit ꝓ eo debitum a

gabelo. redluxit incolumen ad wmum ⁊ pfem
illuminari fecit. Et ſimiliter e angeloqiip⸗
cedebat populum dei de egypto egꝛeſſum ꝑ de
ſertum ambulantem in die in columna nub⸗
ſe extendes ⁊ oſtendens.in nocte vero in colũ
na ignis vſq; ad terram pꝛomiſſionis. vñ dix
erat deus. Pꝛecederte angelus meus.g tevi
ceuerſa nos vt Forinos oſtros noſtri valde

