ad quos addo iſtum. et qꝛ ſicut iniuſta excõica excõicaius vel interdictus vel ſuſpenſus incur nGitütßeſere
tni ligat ſic videbatur de iniuſta abſolutõe. de rit hanc penam dic ꝙ ſic. ſimandauit vel eins oneſelonszen
peni.di.i. verbũ. Yo. an. Excõicatõis.etiã ins noie factũ ratum habuit.extra de elec.ſeriptũ. inperint nwa⸗
iuſtis. bumiliter enĩ deber petere abſolutõem. nec dicã iſtos penam euadere. licet abſolutus —
nõ ꝑ metũ cõpellere.qꝛ ſnĩa paſtoꝛis ſiue iuſta xpoſtea ratuʒ habuit illud qð ab initio coactus Ocpemuner ſi
ſiue iniuſta tenet. xi. q.iij.c.i. ̃m eni Guił. et fecerat.qꝛ ſtatim ab initio ligati fuerũt abſol⸗ ntmchamn
Bar. Reuocationẽ.differentiã facit inter ab/ ui tñ rotuerũt p ſuum oꝛdinariũ cum cõditoꝛ ntiſfti
ſolutionẽ ⁊ reuocationeʒ. Etpᷣt dici abſolutio canonis ſibi nõ retinuerit abſolutionẽ. de ſen. 1 nanai
ſpolennis que fit iuxta foꝛmã eccleſie. Reuoca, excõ.nuꝑ.etin hanc penã incidit quip pnam ch ürni
ti verbalis ſine ſolennitate vel vbi tenuit ex amiſſiomis rex ad ̊ cõpellit ipᷣm excõicatoꝛẽ. äcnNNi
cõmunicatio.locũ habeat abſolutio vbi nõ te ſupꝛa.eo,c.abbas. Yo. an. Subiacere. quidſi
ninut excõicationis reuocatio. vel refertur re/ compulitꝑ vanum meiũ de quo timere nõ de⸗ ſunnuntn
uotcatio ad abſolutionẽ ad cautelã. Ao. an. ſed bear. nunquid tũc locũ haberet pena. dieꝙ nõ Nreſoncnm
interdictũ ꝓpꝛie ðꝛ relaxari Zlrchi. Suſpenſi / m Bar. qꝛ tans metus nõ inducit reſtõʒ. nec ekunrtinn
onis.intelligo indiſtincte vt loquit᷑i.ſiue ab ꝓpꝛie appellatur mems. Yo.i“ . 67.
officicio ſiue a bñſicio ſiue ab ingreſſu eccleſie Excõmunicatio contra cogentes non ſerua .
infra de ſen. excom. is cui. Jo. an. Anterdicti. re interdictum. vel excõicationem nõ vitari.
ine tria ſunt paria in ſun cenſura Ecgeſt⸗ apitulum. xxviij. un
ſtica ↄtinentur de verbo ſiquerenti.et ſecũ tra B Aroc st nſle
hyunt erecutionẽ vñ ſequens appellatio nõ ſuu) L eſumptores qui nanmgoffage⸗
ſpendit eax effectum.de appel. c. paſtoꝛalis. t¶ in locis interdicto ſuppoſitis quen⸗ Kreyeloickaregnn
in ſcriptis ferri debet. de ſen. excõ. cum mediici· ; decetero diiina celebꝛare officia fmenerexunn
nalis. Yo.an. Nin. vis eſt maioꝛis rei impe/ quomodolibet cogere.aut qui modo pꝛedicto anſcenterinch
tus cui reſiſti non pᷣt ſqʒ cõmode. ff. eo.l.i.me⸗/ ad officia eadẽ audienda aliquos excõicatõis runtectonisinn
tus auũt trepidatio mentis inſtantis vel futuri pᷣſertim vel interdicti ligatos ſnia reuocare. Epunſnanſinin
niculi cauſa. ff. eo.l.i. Et exigitur ꝙ pñs ſit me ĩeu qin ne e xcõicati publice aut interdicti de tdadltiscönnn
Aus licet futurũ ſit ꝑiculum.et quiis meius ex/ eccleſis dum in ipſis miſſaꝝ aguntur ſolẽnia Warrdinenn
cuſet no.ſupᷣ eo.dilecn. Jo.an. t ðꝛ metus a celebꝛantib momiti exeant ꝓhibere necnõ lliſſkalante
quaſi mentẽ tenens.vis tiñ plus eſt ;ᷓ metus ercõicatos publice et interdictos qui in ipſis Unenctene
Homne enĩ qð vi fit ꝑ metũſit.ſʒ nõ ecõuerſo. eccleſijs nõiatim acelebꝛãtibo vtexeant mo⸗ ſrnſt,
ſed ceũ metus infertur ei reſiſti pᷣt licer cum pe⸗/ niti remanere pᷣſumpſerint excõicatõnis ſnia bun eiin
riculo.et cũ multis modis accipi poſſit metus a qua ꝑ ſedem dumta xat aplicam poſſintab⸗ hun Nhen
aceipiatur large. vt ſonat hec a.et hoc in odi ſolui. ſacro appꝛobante cõcllio innodamus.de ſninnczi,
um facientes. Mota tñ ꝙ ʒ aliq vba dicãr ſen.excom. graims. in cle.Pꝛe ſumptoꝛes.hec knagman

entaſttin
Wn eee
Naüſnin.
HnupcaHHn

undecrtn;

en Dien
ebinn

man öc

Ctmmnidl,

Woenan
IGnicdd
Othiaer. i
Nnaero

ena en

öndhutteti;
Pr.
Cenasnnte

mmentiion

ſnuunmi

vigfineen
Gtimnfi
ginh ro
ns Nis
fümude,
inerhdide
mnun ſclinn
Pokele ſen⸗
imſe
alem,⸗
töictiͤnit
innocrt?
unuer

Capiulum

pena non ertenditur niſi ad dños pales erce

pto vltimo caſu.ibi necnõ excõicatos. Dños

aũt intellige etiã pꝛelatos qui habent pale
wominiũ in loco. PHau.Quomodolibet. omnẽ

modum cõpulſionis realem ꝑpſonalem dire/

ctum ⁊ indirectum compᷣhendit. vt ſi res eoꝝ
occupant. conſanguineos grauant in ꝑſonis
vel rebo facit. de elec.c.ſciant cuncti.li.vi. Jo.

an. Cogere pᷣſumpſerint. quodſequitur eteſt
pꝛimum modo pꝛedicto ſcʒ voce pꝛeconia. de
quo ſupᷣ dixerat. Dox pᷣconisqñq; paucis in⸗
noteſcit et hoc reſpeciu foꝛtioꝛ viðꝛ vocatio ꝑ

campanam. ſedqꝛ pꝛeco loquitur et edictum

wnit ex parte mandantis.ideo maioꝛ eſt con
temptus To.an. Euocare pᷣſumpſerir. qð ſe/

quitur.et eſt ſcõᷣm. Publice. occulte enĩ excõ⸗

municatos nõ vitamus in publico. vi.q.ij. c.
ij.xi.q.iij.audi.S. cum ergo.OJiſſaruʒ.in alijs
ergo diuinis officijs nõ eſtlocus pene Ao. an.
Ooniti non dicit noĩatim. vt in ꝓxi.v.ꝑ qð
patʒ quo ad ꝓhibentes ſufficit generalis no
nitio.puta qꝛ monet ꝙ omnes excõican ⁊ in⸗

terdicti exeanta ille pᷣcepit ꝙ nõ exeant. Jo.

an. Si aũtpᷣciperet vel ꝓhiberetnõ ſubditis.

noneſſet locus pene. ᷣm Pau. Pꝛohibere pꝛe

ſiunpſerint.quodſequitur ereſt tercium. No

minati.ex generali monitione nullus ligatur

ex eo ꝙ remanet.ſoli ergo noĩatim moniti re⸗
manentes ligabuntur Yo. an. Remanere. in

tellige etiã ſiipſi dñi tpales non mandẽt hoc.
No.an.Excõicamus.excõicatus ergo iterũ.

Sroienn. d loc. iij.q.iiij.c.engeltrudam.
Excõmunicatio cõtra facientes ſtatuta ꝙ
vſure ſoluannu. vel ſolute nõ repetantur aut
reſtituantur ⁊ iudicantes ᷑mᷓae.

Sicunqʒ comunita

tum poteſtates. capitanei. rectoꝛes

conſules.iudices. cõſiliarij.aut alij
quicunq; officiales ſtatuta hmõi decetero ſa⸗

cere vel dictare aut ꝙ ſoluantur vſure. vel q
cum ſolute repetuntur. nõ reſtituantur plene

libere ſcienter iudicare pᷣſumpſerint ſniam ex
cõmunicationis incurrant. eandem etiã ſen/

tentiam incurſuri niſi ſtatuta hinus hactenus

edita de libꝛis cõmunitatũ ipſaꝝ ſi ſuꝑ lvc po /
teſtatem habuerint infra tres menſes deleue
rint aut ſi ipſa ſtatuta velconſuetidines offici
um eon habentes quoquomodopᷣſumpſerint
obſernare. Cle. v. de vſuris in cle. Cõmunita
tum.ipſa aũt cõmunitas nõ incurrit hanc pe/

nam, de ſen, excom. romana.li. vi, Conſules.
noĩa ſunt officialiũ ᷣm varias locoꝝ ↄſuerudi
nes.et qꝛ omnia nõ poteſt ſxecificare ſubmit⸗

XXIX

tit ita clauſulam generalem. vt comp̃hendat

omnes quocũq; noĩe cenſeaniur. Pan. Con⸗
ſiliarij. ad talia dantes conſiliũ. Dau. Officia
lis.ergo ſi quis talia ſtatuta non vt officialis
ſcriberet vel dictaret non eſt excõicatus. Mõ

ob. ne cle. vel mo.ſententiã. qꝛ ibi duo requi⸗

runtur.ſcʒ ꝙ ſerxibat vel dictet ⁊ ꝙ homicichũ
ſir voſtea ſecutum.qꝛ tunc dat conſiliũ vel. au⸗
yilium vel fauoꝛem.vt ibi notat Inno.⁊ Ho
ſti. ſed hic ſeribendo. faciẽdo vel dictando tm̃
incurrit penam abſq; alia executione ſtatuti.
Pau.Statuta hmõi de quibus ſupꝛa dixerat q̃
ſcilicet exigi et ſolui vſuras concedunt vel ad
ſoluendum debitoꝛes compellunt vel grauia
onera imponunt vſuras repetentes ſicui ſi eſſʒ
ſtatutum.ꝙ vſuras reretentes in foꝛo eccleſia
ſtico ꝑ voteſtatem cogantur vſurario mutua⸗
re tantam pecumaʒ ⁊ tanto tpe quanto tenuit

rexvetens pecunias vſurari.ſoluũtur vſure in

caſu a iure non conceſſo ſecus ſi in caſu cõceſ⸗
ſo. vt infra eo.ti.c.i.er.c.ſalubꝛiter. Pau. IOm
pꝛopꝛie iñ dicitur vſura in pꝛedictis.c.allega⸗
tis. audul.vt ergo locus ſit vene neceſſe eſt ꝙ
ſtatuto caue atur ꝙ vſure ſoluantur. vnde non
ſufficeret ſi ſtaturo caueretur ꝙ vltra duos vł
tres denarios ꝓ libꝛa non ſoluatur in menſe.
qꝛ ſupꝛa illam ſententiã ꝓhibendo non vide ⸗/
rur ver loc vſq; ad illam concedere.ar.d treu.
et pace.c.i. Pau.et YJo. De mentali aũt vſu⸗
rahic nõ videtux loqui hec lr̃a.qꝛ licet credi/
toꝛ in iudicio cõfiteatur ſuam pꝛauam inten⸗
tionem.tñ rexeti non oſſit vt vſura.ſʒ vt qua⸗
ſi vſura ⁊ iniuſte receptum.vt notauit Hoſtiẽ.
eo.ti.c.conſiluit.vbi dicit ꝙ vſura mentalis
debet reſtitui. Adem ibidem Inno.⁊ Ray.in
ſumma. Pau. Repetãtur ab eo qui poteſt. nec
ob. c.qꝛ fruſtra.eo.ti. Pau.Reſtituãtur.qñ de
eaxꝑ exactõne conſtat in iudicio iudicare ⁊ qui
iudicata ſcripſerit ſi iudicetur ſ̃m pꝛedicta ſta⸗
tuta.de ſen.excom.nouerint.in fi.vbi vero nõ

indicaretur ᷣm pꝛedicta ſtatuta. tunc ſcribens

ſententiam nõ incurrit penã. ſed ſolum iudi/
cans niſi velis dicere ꝙ etiã in pꝛimo caſu hec
2ſtõ penahs nõ ertenditur adpſonas nõ eyxpſj

ſas. vt viðꝛ verius.ar.de re.ii.in venis.li. vi.

Pau.etiã Yo.an.dicit.ꝙ de ſcrilentibo iudi⸗
cata nõ expꝛimit hec ↄſtitutio. Incurrant.in
cõtinenti ſine tꝑis interuallo. et ſic ſacientes
dictantes ⁊ ſcribentes talia ſtatuta ac iudican
tes vſuras eſſe ſoluendas velnõ reptendas
veł repetitas nõ ſoluendasſtatim ſunt excõi⸗
cati.Aliud in his qui ſtatuta iam facta debent
delere. qui videlicet ſi habent roteſtarẽ delen /
di de iure ⁊ de ſacto.vt dicũt Pau.et Yo.ſi nõö
deleuerint poſt tres menſes etiã ipſi ſunt excõ
mumcati.Cõſuetudines,.hoc dicit qꝛ qñq; nõ
e8 u

*°

Zitulus xxXIIIT

ſtatuunt talia ſy aſſueſcunt.i.in conſuetudineʒ
deducant Yo. an. Obſeruare. officiales ſcʒ ex

pꝛeſſe ſienim nõ expꝛeſſe ea ſeruant non ſunt
excõmunicati. Yo. an.et PHau.

Excõmunicatio ↄtra deferentes arma vel
ligna vel mercimonia ad ſarracenos.
S”M Capitulum. xxr.
ooicamus et ana/
tctmatiʒamus illos qui cõtra chꝛi⸗
ſtum ⁊ ꝓpłm chꝛiſtianuʒ ſarracenis
arina.ferrum hgnamina deferũt galearum.
eos etiã qui galeas eis vendunt vel naues. q́
in piraticis ſarracenoꝝ naubo curam vel gu/
bernationẽ exercent aut machinis aut quibuſ/⸗
dam alis impendũt aliquod eis conſiliũ.auxi
lium in viſpendiũ terre ſancte ipſoſq reꝝſuaꝝ
piꝛiuatione mulctari et capientiũ ſeruos foꝛe
cenſemus.pᷣcipientes vt ꝑ oẽs vꝛbes mariti⸗
mas in diebo dñicis ⁊ feſtiuis hmõi ſententia
publice innouetur ⁊ talibo gremium nõ aperi ⸗
atur eccleſie.niſi totuʒ quod excõmertio tam
damnato pꝓ ceperint.et tantundẽ de ſuo in ſub
ſidium terre ſancte tranſmiſerint. et infra. ꝗꝙ
ſi foꝛte ſoluendo nõ fuerint ſic ałs reatus taliũ
ꝙ in pena ipſoꝝ alijs interdicatur audacia ſu⸗

milia pꝛeſumendi. Inno. in cõcilio generali

extra de iudeis.c. ad liberandã. Concilium ge
nerale de quo hic repetit aciliũ lateranenſe. de
quo ſupꝛa.c.ita quoꝛundã.et additpenam im⸗
Pnendam tpe abſolutõis.ibi ⁊ talibb. Mo

tandũ ꝙ tales excõicati nõ abſoluũtur ab ex/

cõmunicatione. niſi ad idtotum qð ex cõmer
cio damnato ꝑceperint ⁊ tantundeʒ de ſuo in
ſubſidium terre ſancte tranſmiſerint. ſi tñ ab⸗
ſoluantur nõ facta ſatiſfactõe tenet abſolutio.
ſ̊ reduci debent in pꝛiſtinã excõicationis ſen/⸗
tentiam. niſi loc faciant ᷣm &gidiuʒ. Idem
Yo. an. et Pe. de ancha. Sed queritũr. exqᷓ
iſtipꝛiuantur bonis ſins ⁊ lbona ↄfiſcantur quõ
vltra pʒꝛnam pumuntur 7 tranſmittũt in ſub/
ſidium terre ſancte qð receperũt ex cõmertio.
⁊c.Etrñdent pꝛedicti oc.ꝙ ante ↄfiſcationẽ
imponitur lec pena vel ſoluiiur de lonis queſi⸗/
tis poſtconfiſcationẽ.vel dicas ꝙ pena ↄfiſcaꝗ
tionis imponitur a iidice ſeculari.ſed pena re⸗
ſtitutionis eius qð pceptũ eſt ⁊ tantundem de
ſuo imponitur ꝑ eccleſiaſticũ iudicẽ. Et ſcpᷣm
PBe.de ancha.pena pꝛiuatõnis oĩm bonoꝝ nõ
imponiuir ipſo iure ſed ꝑ ſenteniã ⁊ iuchcẽ ſe/
cularem.ſic ałs reatus.qꝛ potuerũt ſubijci ver
lberibus loco pene. Et nota. ꝙ hec pena que
indqucitur ꝑ eccleſiã.ſ.datõms eius qð pꝑcepit
quis ꝑ tale cõmertium ⁊ tantundem de ſuo. ſi
nõ tranſmittitur in ſubſichum terre ſancte. qꝛ

9

ſcʒ neſcit talis eui deleat dare. a pplicari ſeu og
ri delet cawere aplice. nec hane penã relarare

miſſionem. vt eſt ſummus penitẽtiarius. Vñ
qui in hunc canonẽ inciderẽt ↄſueuerũt ſe cõ⸗

ponere ſub tali penacũ camera aplica dando

certã partem eius.et de reſiduo ſolet eis fieri

remiſſio.ſic audiui a ſapiẽtibo pꝛacticari in cu⸗
ria. et loc qñ talis ſoluere pᷣt. nam qñ non pᷣt
faciendu eſt qð ðꝛ in.c.ſupꝛadicto. Quis

aũt debeat abſoluere a tali ſnia.ᷣ dicit glo. ſuper

c. O olim. ꝙ epᷣs exquo papa ſibi nõ retintii
qð olim habiuit locũ. nunc aũtſecus. vnde di⸗
cit Yo.an.et Pe. de ancha. ſup eo. c. ꝙ hodie

papa tꝑibo quibo ſolet facere generales pꝛo-

ceſſus ter in anno.tales eõicar.et tũe a tali
ſnia ſolus papa abſoluit.hec ille. Sũmus etiã
renitẽtiarius viðꝛ h̃e ptãtem tales abſoluen
di. Et no:a. ꝙ iſtud. c. ꝙ olim. ꝓrogarur. i.
extenditur dicta pena excõicationis ad alium

caſiun q in illis duabo decre. ſcz ita quoꝛund

et ad liberandã ↄtineatur vicʒ quicũq; ac que
cumq; alia mercimonia que ibi poꝛtantur du⸗
cante guerra inter nos ⁊ ipᷣo et etiã ſi fieret
treuga. qꝛ ꝑ treugam nõ tollitur guerra. ßin⸗
termittitur. Atez nota ꝙ Picolaus. iij. in
quadã extrauaganti q̃ incipit olim. tam in ge⸗/
nerali ſtatuto ⁊ innouat.qꝙ nullus arma.ferrũ
equos.lignamina.victualia et alia quecuncq;
mercimonia in alexandriã vel alia loca ſarra⸗
cenoꝛum terre egipti deſerre vel mittere ſeu

de ſuis poꝛtub.vt eis deferantur.extrahere vel

extrahi ꝓꝑmittere.aut eis vel auriliũ vel fano⸗
rem pᷣſtare pꝛeſumãt.als ſunt excõican ipofa
cto.nec pñt abſolui mſi tantundẽ de bonis pꝛo
pꝛijs in dicte terre ſubſidiũ ↄuertenaũ exolue
rint quantũ ad ꝑtes pᷣdictas detulerint aut mi

ſerint aut deferri vel de ipſoꝝ poꝛtubo deferen⸗

dum eis extrahi ꝑimiſerint.Et ſilr ſtacuit de oĩ⸗
bus terris ſoldano ſubiectis ſcʒ incurrant etiã
pᷣdictas ⁊ alias penas tpaleſ.OQue extrauagãs
innouata eſtꝑ GBonifa. vi. et iterũ ꝑ Clemen
tem.v.qui abſolutõeʒ ab hmõi ſnia pᷣterq;ᷓ in
moꝛtis articulo pape reſeruaint vt patz in ex/

trauaganti qᷓ incipit.multa mentis c.et huic
lvdie ſtatur.qð etiã patebit infra ex ipo pceſj

ſi pape annuali qui ſit in curia. Heneti aũt ſu
per loc habent licentiam apapa Ozartino. v.
quantũ ad mercimonia ⁊ victualia p plures
annos.non auteʒ quo ad arma ⁊ lignamina

hñt licennam.vñ nõ incurrunt pᷣdictaʒ penã.
et idem de alijs etiã qui haberent ſimilẽ licen
tiam quo.ſ.ad mercimonia.ſecus ſi poꝛtarent
ſeu poꝛtari facerẽt arma ſeu lignamina.qꝛ tũe
incurrerent. Mota eniã ꝙ accedens ad ſe/

pulcrũ dñi cauſa deuotionis ſine licentis pape

—

fenipnenten

Poruccennterce
erahlolten
Omnaprslulls/⸗
ſeſie incdror⸗
erärenurſde
ſnonſerneſii
ncängetice
ſien derſege
Penleſemenne
6scſiſunreröich
CAncapervettane
Cgracnonitovtd
Voumtmovner⸗
ſirelicicrgot
ſoceno itue
Nonnimeltanarex
Mirrercran
iüdetdekne
Pſrnſonrin
fgincien ſee
Alopwostner
Clatirrumesfri
ſoſnnpoiren
Cierſſepecie
Walnnzon
ſurnunnii
fiimmm
4

=

tittieonrnde
hufonerindin

Leni
(ſone⸗
anobr
Mehmnegene⸗
dnngsinn
tonden ſobat
mmuner

AG
rlie

entcestie

rſgünn
Mhnägr,
ehmmg
no mag
Arüeng
Mitä

Niki
Ainminif
matni
i mmin
iuslena
mKitun
nshimel
tei enn
miiitni
mumun ,
anstidlui
abentiüſn
Po..
itRare⸗
utignanmn
Npcan.
entbmie hen
sſiprun
gnamnnugti

Ntecelet

nehceug

tas et ↄtra piratas.et abſoluri

Capitulum

eſt excõicatus. et eius abſolutio pape reſerua
iut vel ſummo penitentiario. vreetperi in li.
penitentiarie ſummi penitentiarij.

Excõmun icatio contra ſpoliantes romive⸗
o paxe reſeruat.
.M CLapitulum. xxri.
xcõicationi ſubdan
mtmur. qui romanos aut alios chꝛiſtia/

mnnos ꝓ negociatione vel alijs vone
ſtis cauſis nauigio vectos aut capere aut rebo

ſuis ſpoliare pꝛeſinnũt illi etiã qui chꝛiſtianos

naufragiũ patientes ſpoliant rebo ſuis.niſi ab/

lata reddiderint.excõicatio ni ſe nouerint ſub⸗

iacere ex cõcilio ſareranẽſi.extra de raptoꝛibo.

Pꝛuma pars huius.c.dicit. Poſti.ꝙ eſt canõö

late ſnie. Et addit ꝙ pirate ter in anno aboꝛe
pape excõicantur ſolẽniter. Scða ꝑs dicit. ꝙ

eſt canon ferende ſnĩie. Innocẽ. Lan. NDin.et

BGoff. dicũt. ꝙ eſt iſta ſcða pars late ſententie.
Jo. an. dicit ſie.credo ꝙ pꝛima pars ſit canõ
ferende ſententie.errepto qð diciũ eſt de pira
tis qui ſunt excõicati a papa ter in anno. Se/⸗
cunda pars eſt canon late ſnĩe.ita tñ ꝙ pꝛece⸗
dat admonitio vt dicit glo.⁊ ꝓbat hoc vis ver

boꝛum ratio diuerſitatis ſatis patʒ.et ſic pars
pt intelligi de quoliber nauigio. Idem Yo. de
lig.dicens.ꝙ iſta eſt cõis opinio.et ꝙ pꝛimuʒ
Ddicfum intelligitur de quolibet nauigio.q;uis

Hoſti.reſtringat ad maritimũ.QAuantũ ad ſe⸗
cundũ dicit.ſi voſt monitionẽ nõ reſtituũt ab/
lata ſtatim ſunt excõicati.ſi aũt reſtituant.nõ
ſunt excõicati. Idem Pe.de ancha.et addit qͥ
aũt ꝑegrinos ⁊ mercatoꝛes nõ nauigantes.ſʒ
als uinerantes ſpoliant excõicari vebent ſed

nõ ſunt ipſo iure excõicati.extra de treu.et pa.

c.i.hec ille.hic tñ nota.ꝙ ſpoliantes romipe/
tas vel euntes adcuriã velredeuntes ꝓcau/⸗
ſis agendis in curia ſunt excõicani excõicatõe
papali.vtinfra patebit in ꝓceſſu annualij pa⸗

Excõicatio contra cleriros participãtes ſpon⸗
te et ſcienter in diuinis cũ excõicatis a papa.
DM ,, Capitulum.xxxij.
ZLericosqui ſciẽter
etſſponte pꝑticipauerũt cum excõica
tis a nobis ⁊ ipᷣos a nobis in officijſ

receperunteadem excõicationis ſnĩa cũ ip̃ᷣis
nõ dubitamus inuolui.quos etiam ꝓ abſolu⸗

tionis beneficio habendo adnos volumus re
mitti.Clemens.iij.de ſen.excõ.c.ſignificauit.
Cicca expoſitionẽ hmus decxe.eſt tripleropi.
ſolennis.quarta cõmuniter repꝛobatur.Eſt er
go pꝛima Hoſti.que etiam pomiur in ſumma

confeſſoꝛum. ꝙ illa ſit noua ercòication is ſe
cies ad qua n incurrendã quinq; requirũtur.
Aſtarn etiã ſequitur. YJo. an. opi.vt ponunt in
tex. Primo ꝙ cõmunicans cum excõicatis ſit

clericus. Scðo ꝙ excõicet ſcienter vel parti?⸗

ciger. Cercio ꝙ cõicet ſronte. et dicit Goſt. ex
cludi hic coactionẽ abſolutam nõ conditiona
OQuarto ꝙ cõmumicet in diumis ⁊ hoc in
telligendum m Boff. de omnibo diuinis of/
ficijs tam de his que in eccleſia dicuntur q; de
his que extra ſq; hoꝛis canomcis. Ouinto ꝙ;
cõmunicet ſeu pticipet cũ excõmumicatis no-z⸗

minatis a papa in hmõi diuinis.talis excõica
tionem incurrit abſoluendus non niſiꝑ apłi⸗
cam ſedem.qui autem alijs e xcõicatis ã cano

ne cõicat in diuinis.licet peccet nõ tñ eande⸗

ſnĩam incurrit.d lvc inſra.c.de minoꝛi excõi/

catõe. Scða eſt Pe.de ancha.qui dicit ꝙ qui

cõicat cũ excõicato apapaſponte ⁊ ſcienter et

in viuinis eſt excõicatus eadem ſnia.et iſtun
dicit eſſe verum intellectũ huius.c.ita repperi
ex recollectis eiuſdẽ. Adeʒ viðꝛ dicere Guil.
Speculatoꝛ.et Goff.Cercia eſt tan.ſ.ꝙ quip
ticipant cum excõicatis a papa eodem crimi⸗
ne ꝓpter qð ille eſt excõicatus eadem ſnĩa li/
gantur.et ſic ſunt abſoluendi a papa.extra eo.
nuper. hanc opi. dicit glo. credo verioꝛẽ. AIn⸗

no. etiã dicit ſic poſſe intelligi. Yo.an.et o.

de lig. dicunt ꝙ videtur adherendũ huic vlti⸗
me expoſitõni.
Erxcõicatiocontra ſepelientes interdictos.
excõmunicatos vel publicos vſurarioo.
Capitulu m. xxxiij.
Bs qui proprie te
meritatis audacia defunctoꝝ coꝛpa
nõ ſine ↄtemptu clauiũ eccleſie in
cimiterũs tꝑe interdicti in caſibus nõ ↄceſſis
agiure excõicatos publice vel noĩatim interdi⸗
ctos vel vſurarios maniſeſtos ſcienter ſepelia
re pꝛeſumunt.ipſo facto excõicationis ſnĩie dve
cernimus ſubiacere. a qua nullatenus abſol⸗
uantur niſi pꝛius ad arbitriũ dioceſani epi eis
qinbus p pꝛe miſſa fuerit iniuria irrogata. ſa⸗
tiffactionẽ ex ibuerint ↄperentẽ. er de ſepult.
in cle.i.Eos.includit vtriuſqs ꝓſeſſionis pſo⸗
nas laicos ⁊ eccleſiaſticos exemptos ⁊ non ex⸗
emptos. Pau. Pꝛopꝛie temeritatis audacia
ſcientiã notat.quaſi ꝓpꝛio auſu. et ſumitur in

mala parte. vbi aũt nõ faceret temere puta p⸗

latus dicit ſepeliendũñ fuiſſe abſolutũ. vel veri⸗
ſimiliter putat ſepulturam nõ ꝓhibitã illi rõe
ſtatus.ᷣ et ſic erat in facto nõ habet locum hec
pena. DPau. In cimitetijs. Pau. Ydez ſiin ec
cleſia. ſecus ſi in campis vel locis pꝛiuatꝭ.Cẽ⸗
poꝛe interdicn.nã tũc interdicta eſt ſepuliurs

Titulus

NHam conceſſis a iure.lvc dicit ꝓpter clericos
qui ſeruauerunt interdiciũ quibo ↄceditur ipꝑe
interdicn ſepultura cum ſilentio ⁊ abſq; cam
panaruim pulſatione vt in pᷣdicta decretali. ꝙ;
in te.et ꝓpter pꝛiuilegiatos circaconfratres.
n quatuoꝛ vero feſtiuitatibus in quibo cele
ꝛari pᷣt eo tꝑe ſcʒ interdicti alta voce nõ pu⸗
to moꝛtuos ſepeliri debere. vt de pꝛiuile. e. aum
plantare. Yo. an. Et idem Pau.et ʒen. Excõi
catos ab hoĩe vela iure ⁊ intelligas de maioꝛi
excõicatione licet enĩ excõicati minoꝛi ſic de⸗

cedentes ſepeliendi nõ ſint. vt notat. Inno

eo.ti.ſacxis.huic iñ pene locus nõ eſt. To.an.
Publice.etꝑ qð dicit publice dico. ꝙ ſi eſſet
occulte dato ꝙ ſepeliens ſciret. non eſt locus
huic pene. hcet pꝛiuet ſepultura ſi de ̊ cõſtare

pt.ſ̊ talis eſſet excõicatus minoꝛi pᷣm Allanũ
et Ber. qð placet Pau.lut noĩatim interdi/
cros Pau.A diuinis ⁊ ꝑticipatõe ſacramen
toꝛum tales pimiũtur ſepulture pꝛiuatõne.vt

A

no. Inno. et Hoſti. ſecus ſi interdicti ab aliq̃

tꝑali vel ſpñali exercitio iuriſditõis miniſterij
vel officij.qꝛ tales nõ ſunt pꝛiuati alijs diui/
nis.ergo nec in ſepuliura. Qui dicantur no
minatunm interdicn Laudul. dicit ꝙ noĩatim

interdicti ſiue ſint denunciatõne noĩatim ſine

ſpecialiter ſint expꝛeſſ.vt notat Anno. Sʒ

querit quid iuris ſi notoꝛiũ eſt de fautoꝛiba qui
occaſionẽ dederũt interdicto ꝑ epᷣm lato.non
ſunt tñ noĩati in ipſa ſnĩa interdicti.que in ſcrxi
ptis ferenda eſt.vt de ſen.excom.c.cum medi

cinalis.li.vi.nunquid ſepelientes lvs fauto⸗/
res incurrrẽt.licet ſint interdicti in genere qꝛ

dictũ eſt in ſnĩia interdicimus.l.cum fautoꝛi
bus ſuis.credit ipſe ꝙ nõ.quantũcunq; ſintno
toꝛij.ar. de cle. excõ.c.poſtilaſtis.cum hec ↄſtõ
ſit venalis.ideo reſtringenda.Et aduerte ꝙ ꝑ

illũ tex. qin ꝓhibet noĩatim interdictos in ci/

miterio ſepeliri viðꝛ a contrario ſenſu ꝙ inter

dicti nõ noĩatim ſepeliri poſſint.qð tener glo.

vbi locus interdictus nõ ſit. Goft. dicit iſtam

opi. verã.niſi qũ ꝓcertoſciretur eos tale quid
feciſſe vel ↄmiſiſſe ꝓpter qð erant interdicti
tales enĩ non debent ſepeliri in cimiterio. vbi
vero nõ ſunt certi habet locũ glo.ſᷣm eundẽ.
ꝓ slo.tñ facit qð dixit ſupꝛa poſt audul.ſ.vt
nõ ſifficiat facti notoꝛiũ niſi aſſitiſta qualitas
nolatim ꝑ modum de quo ſupꝛa. amfeſtos
qui pꝛiuati ſunt ſepultura ⁊ factione teſtamen

ti niſiſanſfecerint vel cauerint ſm foꝛmã illi

us.c.quanq;. de vſuris.li.vi. Et ſi apparuerint
in tal ſigna penitentie ⁊ poſt moꝛte pꝛeſtatio
cautõms ſuficit ad vitandũ hanc penaʒ. cum
talis ſepultura nõ ſit ꝓhibita. ſed nõ valerte/
ſtamen tũ qo ab iniuio eſt ninlum er Eſona te/
ſtantis. Idem enam vivꝛ ſipꝛimo fecit teſtm

xXxII

et poſteg efficitur vſurarius manifeſtus. quia
per conſequans deliciuʒ infirmaturreſtamen/

tum. Pau. Scienter. ſecus ſiignoꝛauit. Pau.
Sepelire.non ſolum actiualiter ponentes coꝛ⸗
pus ſed dicentes diuinum officin ſuper funus
incurrunt eam penam. imo foꝛtius.quia plus
contemnunt. Idem intelligas de ſepelientiby
defacto in cimiterio etiam abſentibus dericis

PHau.Sed JYo.an.ſuper dicto r. ſepe lire. ſic
dicit hic occurrunt dubia que pꝛincipis decla,/

rationem plus qᷓ; gloſantis expoſcunt ſcilieet
an poꝛtantes ad ſepulturam qui tamen nonſe
peliunt ſuntercõmunicati. Atem ce comitan

tibus funus. Atem de fodientibus ⁊ fabꝛican

tibus vel aperientibus ſepulturam. Itemde

pꝛelatis. clericis vel miniſterijs eccleſiarum
in quoꝛum cimiteris ſepeliuntur qui id nõ pꝛOH

hibent velpatiuntur. Item de clericis poꝛtã/

tibus crucem.cereos et ſimilia.Et poſt quedã

ſic dicit. Cum hic puniat ſepelientem non ad⸗

mittentem intereſſentem ⁊ coopantem. Se⸗

pelire autem eſt moꝛtuum humo vel tumulo

condere.videtur autem ſolos hinno veltumu

locoꝛpus imponẽtes ligatos eſſe.facit ꝓ lvc

equitas ne ex vnius ſunere multitudo ligetux

Item cõſtat ꝙ poꝛtantes.comitantes velfa⸗
bricantes ſepulturam.ſi non ſequeretur talis
ſepelitio excõmunicati non eſſent. In cõtra⸗
rium eſt. quia eſſet hec conſtitutio ſudibꝛio. ſi
vnus ſolus ribaldus vel ſeruiens perquem id
poterit expediri ligari dicatur reliquis vſitatis
pompoſe ⁊ ſolẽniter expedire. Yo.an. Stepha
nus vero non dubitat omnesiſtos ligari.
Nota Tohã. calde.in tractatu quem fect
de eccleſiaſtico interdicto circa fi. mouens pᷣ⸗
chetum dubium ſeu queſtionem ſic dicit. OJi
hi pꝛoculdubio videtur ꝙ nominatim inter⸗
dictus vel etiam non nominatim interdicius
ſedtꝑe interdicti in caſu nõ pꝛemiſſo a iure.ſi
cum diuino officioeſt ſepultus.omnes pꝛedi⸗

cti ſcilicet axerientes ſepuliuram vel fabꝛican

tes.vel fodientes terram. vel ponentes in ſe⸗/
pulcro.vel poꝛtãtes cruces vel cereos.vel poꝛ⸗
tantes funus.vel aſſociates cauſa honoꝛis vel
amicitie.vel clerici diuinum officiũ facientes
vel non ꝓhibentes cum pñt.omnes pena ex⸗

cõmunicationis ligantur periſtaʒ cle. eos. AAãd6
eſt.quia hoc caſi omnes ſunt participes cruni

nis ſiue cooꝑpatoꝛes.ad hoc de ſen.excõ.c.nu⸗

per. xi. q. iij. pꝛecipue. Si vero ſine officio cle /
ricoꝛum defunctus talis ſepultus eſt etiam in

loco cimiteriato.licet ſit tunus dicere pᷣdictos
omnes foꝛe ligatos excõicatõnis ſnia de qua
iſta cle. agit.tamen.licet trepidus.credo iſtos

non ligari dicta pena.ſed quia videntur con/
temnere generalem pꝛohibuionem poterunr

£△

lftcl

ttiunt
ſotglnvs⸗
Gtinera 1 ll

Gentareniigid

cm. Legſcen⸗

ſinatrtenn

(enhd ponpenur ipr⸗

hoſenutrrere
Pmeneſetdlench
lesßekbonorl n
Afegſolicelerra
uncorammnatd⸗
Gröaecctlan
Prferetderanein
ſerännafaagen
o alle, Ets
ſcoriefpon
Wierroneans.
Dtdihnenman
Wcacfvdenec⸗
Geinſſanie

(ſalbicacaretz

Nlrnzminne

(NNIYen
ctiteniucte
eciptipn
(erötoingl
plkunisie
mnpſriüere
umtingetpe

hipheiercdie

pcegdev
efmneſolafin

nſtsqga⸗
mnen dan
Waften g,

.

Nlinrirle
enihngf
eninimine
untſriafe g

geniſtenf

nwrſni
enn
erſenſi
mme
ennduſn
leri⸗ Wan
emugntin

mdtkncsn *

niakinte
nnn
tchagnene
oN
Posmnoninn
s eſe on
Emlimcie
wleerem
eten Frön
aumo iuitno

Nnsercemi

tlnsyſtans
Jm. Srns
Siſtos icds.
Wnn genſett
Maf. norensß
menſedit
wrmdüminn
inamm inen
öenieir,
mnsonnzn
lurmknn
Leipemane,
eignatg
GAli N
moffaitrenes
iunns
iz ben i

H

mirsC
hfeofipce

seſtennn

ietehieht
is ſüigdele
Ans clecoſt⸗
Videnure
nenpn

Capitulum

arl itraria veng pumirietiã p ſudicem eccleſ)

aſticmnm. iij. q. iii. enge ltrudã. Zld ſot dicendũ

finis cle.me moueſ ibi ꝑ que verba vidẽtur re
moneri pꝛiuilegia q̃ clericis vel eccleſiaſticis

pſonis ſolentↄcedi ⁊ nõ laicis.vt ergo verba
non videantur ſupuacue appoſita de m aio. et

obe. ſolite. opoꝛtz intelligatur de his quibo

tali pꝛiin legia ſolent cõcedi. vt ſic dictu intel
Rigatur fin ꝗ' clauſula adiuncta pᷣt adaptari.
i.q.ij. ſacerdos. Sʒ pꝛinilegia exemptõis ſo/

lent cõcedi clerieis ⁊ eccleſiaſticis pꝑpſonis. de
illis ergo dʒ intelligi pꝛinepale dictũ capitu⸗/
li. Atem ſepulmra eccleſiaſtica ppꝛie reſpicit
clericos ad quos id ptinet. xvi. ꝗ.iij.placint. et
cum funera ad ſemilturã deferũtur diuinaoffi
ciacantare.xiij.q.ij.diuina.et ſic ↄcludit ꝓpo/
* ſitum.
ſuꝑ funus.⁊ poſtea verponẽtes funus in locoſſe
creto.non ponũt ipᷣm in ſepulcro ſeu cimite/
rio.nunquid ſunt excõicati.Certe ſᷣm opi.con
trariam eſſet dicendũ ꝙ nõ.qꝛ tex. dicit ſepveli
re.qð eſt humo vel fumulo moꝛtuũ condere.

et ſie ꝑ ſolã celeb ationẽ officicij nõ eſſet deli
cunn conſummafũ.ergo nõ inciderẽt in penã
Sʒ nõ credo ꝙ aliquis hoc diceret.ſic enĩ ſem

per fieret durante interdicto.etꝑ ↄſeqñs iſta
clemẽtina facta eſſet ludibꝛio.hecoĩa Jo. an.
et Jo. calde.Et qð dictũ eſt de interdictis.inꝰ
telligencũ eſt ꝑ oĩia de manifeſtis vſurarijs et

publice excõicatis. Querit enã dñs Lau.

de rigol. ĩ tractatu quẽ feẽ̃ de vſurj. qͥd dicẽdũ

de officialibo clericis ⁊ poꝛtãnibo cruces ⁊ cere

os.et aſſociantibo ⁊ poꝛtanubo feretrũ tanqỹS

eſſet ibi cadauer alicuius pᷣdictoꝝ.ſmanifeſti
vſurarij noĩatim interdicti vel publice excõi⸗
cati cum in veritate regliter ibi non ſit. Rñdit

er dicit igem iudicandũ ac ſiibi eſſet. et ideo
dicengũ vt ſupꝛa. Subiacere.hanc penã locũ

hahere nõ puto in alijs caſib in quibo denega

turſepultura às habes eo. ti. ex pte. etde ſia.
mo. c.ij. Sedquid de illo qui ſepelit maniſe

ſtum vſurariũ excõicatum publice et noĩatim

interdictuʒ et tpe interdictn. nunquid vna vel

quadruplici excõicatione ligabitur. ex loc fa⸗

cto. vide qð de hoc plene ſcripſi in.q.gualterij

ſiue tñ vng ſola ſiue pluribo ſenterijs ex his dij⸗
nerſis cauſis quaꝝ quelibet ꝑ ſe ſufficit ꝙ excõ

municaſus dicatur. planũ eſt ꝙ de omnibo de /
bet ſatiſfacere. et ab omnibo abſolui. Jo. an.

eis quibus.ſedqui ſunt hi. foꝛte inteſſle xit de
his quon fauoꝛe fuerũt late ſnĩe excõicationis
vel interdicti in loca vel ꝑpſonas.vel illis qui/

bus debebat reſtõ fieri quo ad vſurarios.Si qᷓ

etiã violentia in his finſſet illata clericis ve

miniſtris illis.etfiet ſanſfactio. Itẽ ſi illoꝛuim
coꝛꝑa veloſſa diſcerni pñt exluinãda ſunt. et

xxXIni

ſpc in fribus vltimis caſibus. Sedquid de

—

pꝛimo. dic ꝙ ſi ille fuit venitens licz nõ debue⸗

rit ſeveliri ſcʒ ſpe interdicti.tñ nõ exbinnabi,

ℳ

non fint in cimiferio ꝓpter interdictũ relaras⸗
to interdicto debet in cmiterio ſepeliri. DHicũůt
etia ꝙ exquo venitẽs fuit.moꝛtuaria licite ab

tur ſaltem poſt relaxatuʒ interdictũ. Motant W
HM etiã Anno. et Hoſti. ꝙ penitens qui ſepultus

ipſo recipi pñt.eum ꝓ ipſo ſit oꝛancũ.xi.q.iiſj.

quicimq;. ſecus ſi non ſuiſſet penitẽs. lxxxvij.
di. c. fi. Vo. an.qui etiam dicit.q de funeralibo

que darentur cum funere defuncto ſepulto te/

wꝛe interdicti.non putat clericos lhcite reci⸗

pere woſſe. qꝛ viderxentur pticipare in delicto

Item nota ꝙ Fran.de ʒab. poſt Pau.ſupxx

g. a.et ſic 20 verbo. temeritatis huius cle. dicit ꝙ temer ⸗
Sed ſi clerici dicũt officiũ ſepulture

tas ſcientiã notat qu aſi ppꝛio auſu. t ex hboe

dici: T audul.qꝙ ſi ignoꝛãs factũ vel etiam ins

dũ teñ ſit cm liceat ius ignoꝛare lvc facerertnon

viðꝛ reus nec hãc penã incurrere. i. q.iiij. O.no

tandũ.Et idẽ dicit in effectu glo.in ea.cle. Et

idẽ Pau.et ʒen.qui vidẽtur velle.ꝙ in hoc ca⸗

ſu iuris exroꝛ ſimpliciter excuſet.qꝛiuris erroꝛ

excuſat apena. ad quã ↄmittendã requritur oo
lus.vt no. dy.in regula ignoꝛ antia.li.vi. Hꝛs

lvc ꝙ iuris exrroꝛ eſt lata culpa nõ olus.ff. e

Item nota quod dicit ꝭl

per. c. vt aiaꝝ.de cõſti.li.vi.q; ignoꝛãtia ſtatu/
ti ſynodalis excuſat tranſgreſſoꝛeʒ a vena. niſſ
ſit craſſa ⁊ ſupina.etiã cum ſtaturum punit al
quid ꝓlaibitũ lege diuina vel canonics.et pimn
lvc terminetur qð hic ſcripſit Yo. de deo. vbi
querit an ſint excõicati impuberes.qui falſane
runt inſtrumentũ ⁊ monachus quu mulit falſuʒ
teſtimomiũ ignoꝛantes ↄſtões epi qui tales ex

cõmumicat.quicquid ibi dicat ſatis potuit vter
q; ꝓbabiliter ignoꝛ aſſe. ꝙ ſiita eſt locus eſt
huic decretali. et licet pena iuris locum in eis

O. Rn. in nouel. ſus

poſſ thabere ceſſabit iamen pena ſtatuti ꝙ ph
babiliter ignoꝛ abant.licet quidam reſtringãt

hoc dictum ad ſtatura ex cauſa ꝓhibentia de in

re non ꝓhibita. Idem dicit de tẽwo. oꝛdi. eos.

li.vi.ꝙ equipollent ſcienniaa ⁊ affectata igno⸗-
rantia. et dicitur affectata exquo ſcire potuit ſxʒ

noluit imo diſſimulauit. Item Znto.d bu. dᷣ

cit in lectura.ꝙ mulieres ⁊ monachi ab ignos
rantianuris nõ excuſantur. vbi iuris omm ans
no fit publicatio in locis vbi ſunt. ałls excuſanꝰ

tur.vt.l.cuiu in debita.f.de ꝓba.qð dicit ves

rum Hoſti.in monaſterijs de quibus monacos
Contra ↄtralentes matrimoniũ ſciẽter in
gracdibo ꝓhoibitis, vel oꝛdinatos in ſacris. vel
ꝓpfeſſos in religione mares vel femings.
TKTLTLapiuunn. xxxni.

Zitolus

Os qui diuino ti

moꝛe poſtroſito in gradu ↄſanguini
ttfIglt[is vel affimtatis ↄſtõe canonica

interdictis.aut cũ monialibo ↄtralere mrfimo
nium. als nõ veretur. necnõ religioſos moni⸗

ales ac clericos in ſacris oꝛdinibo conſtitutos

imr᷑̃imonia ↄtrahẽtes.ipᷣos excõicatõnis ſnie
ipᷣo fcõ ecernimꝰ ſubiacere.cClemẽs.v.de cõ

ſan. ⁊ affi.c.vno.in cle.eęos. Mota ꝙ in ſex

na. Oñ ſi ↄtralit quis cũ hñte maritũ vel cum
nudea vel pagana vel cñ cognata ſpnaliter vel

legaliter.vel ↄtra impedimentũ publice lxvne

ſtatis.licʒ nõ teneãt mnrimomia tñ nõ eſt locus
hinc vene q̃ ⁊ in illis caſibo ⁊ ſiłibo expꝛeſſa nõ
eſt. Atẽ in his ſex caſibo tũc demũ locus eſt pe/
ne. cu illicite ↄtrahũt. ſi enĩ licite. vt ex diſpen
ſatione pape.tũc ceſſat culpa.ergo eſt pena. de

cõſti. c.ij.de qua diſpenſatõe no.de reſti.ſpo.li/⸗
teras. Jo. an. Sciẽtes. Ignoꝛantes ergo nõ

.

ligat ↄſtõ.qð intelligo ignoꝛãtia facti ꝓbabi⸗

liter ⁊ nõ affectata. qꝛ ignoꝛabãt ſe eſſe cõſan/⸗
gunneos vel affines. Si vero ignoꝛabãt ius ne

ſcietes gradũ in quo erãt eſſe ꝓhibitũ. erquo
ſciebãt gradũ ligat ↄſtõ. de re.iu. ignoꝛãtia.li.
vi. Si vero alter ſolus ſciebat ille ſolus igat᷑.
facit.xxxiiij.q.ij.in lectrũ. Sʒ quidſi cõtraxit
ignoꝛãs poſt ſꝑa aũt ſciũt ⁊ colIabitãt ↄſangui

nei. viðꝛ ligari.ar.i.q.i.eos.in fi.de ſimo.c.ſi⸗

cut tuis.Contrariũ credo cũ iſta ↄſtõ nõ puni/
at cohabitatõʒ vel inceſtũ ſʒ ↄtractatũ.vt ita
dicã. ꝓbat᷑ hec ſo.ex eo ꝙ ſine iudicio eccie ab
illa diuertere nõ poſ. fateoꝛtñ peccat cogno⸗
ſcendo Yo. an. Pau.vero dicit. ꝙ ſi talis copa

bitat ei affectu maritali incurrit hanc penã cũ

videatur ex nouo ↄſenſu cũ ea cohabitare ſi ve

ro expꝛimo nõ incurrit. Sʒ qͥd ſiↄtrarit cũ
ea quã crxedebat ↄſanguineã affinẽ vel monia⸗
lem. xet in veritate nõ erat. Solue ꝑ nota. de
ſen. ercõ.in. c.ſi vo.ij.⁊.c.in audiẽtia. Jo.an.
r illis cauſis trali pt. Rñ.ſ. ꝙ talis no eſt ex⸗

cõicatus. Sʒ qͥd ſi impedimentũ qð erat tpe

ↄtracti mr̃imonij fuit poſtea remorũ ex de con
ſan. ⁊ affi.qꝛ circa.Rñ.ſi mouetur p diſpenſa⸗
rionẽ pape.verba ſunt inſpiciẽda vt vide af an
tollãt impedimentũ etiã quo ad penã pᷣteritaʒ

In nõ. vt faciat tm̃ valere mrimomiũ. pꝛimo

caſiu abſolutio alig non eſt neceſaria. ſcõa ſic.

Si vero remouet᷑ impedimentũ ꝑ ↄſtõʒ reuo

catoꝛiã.tunc dic vr ſup de immu.eccle.c.qm̃
Pau. Supꝑ pᷣdicto aũt.c.idẽ Pau. dicit ſic. ꝙ;
ſireuocatoꝛia vltima vult. dicit ↄſtõʒ quã re
uocat fulmmatoꝛiã excõicatõis ꝓ infecta ha⸗
