roꝛ.ſubtilis inueſtigatoꝛ. ſapiẽter et q̃ſ aſtute
interrogeta ꝑccatoꝛe.q̃ foꝛſitan ignoꝛet.aut pᷣ

verecũdia velit occultare. Cognito cnmine va
rietate eius.nõ dubitet inueſtigare. et locũ et
tpꝑs ⁊c̃.Auibo cognitis aſſit beniuolus patus

erigere.et ſecũ onꝰ poꝛtare.habeat dulcedinẽ

in affectõe.pietatẽ in alterius crimine. diſcre

tionẽ in varietate.adiuuet cõſitentẽ.oꝛando.
et ala bona ꝓ eo faciendo. Sempꝑ iuuet leniẽ
do.cõſolando.ſpem ꝓmittendo.et cum opus
fuerit eriã increpando. woleat loquendo in/
ſtruaroperando. Sit particeps laboꝛis ſi vult

fieri ꝑticeps gaudij. woceat perſeuerantiam.
hec Zug. cEx his verbis Zluguſ.ptʒ ꝙ nõ ſuffi⸗
cit cõfeſſoꝛem audire que ſibi dicunfa confi/

tente. et de alijs ipm interrogare niſi eſet pſo
na bene in his perita et cõſcientiata. que ſuſti⸗

cienter ſcit dicere qᷓ opoꝛtet. Sed cũ pſone cõ⸗

mumiter ſint groſſe in iſtis.etiã ille que ſunt in
alijs negocijs mundi. vel ſcientijs acuti. ideo
Emittendũ ẽ dicere vnicuiq; q ð vult. et oꝛdi/
ne quo vult.t de peccatis q̃ ꝑſe ſufficienter di
lt.nõ eſt iterũ interrogandu.ne moleſtet in qᷓ
no opoꝛtet. Sʒ ſi aliqͥd nõ bñ intellexiſſet.pci⸗
pue de moꝛtalibo. facere dʒ ſibi declarare vt in⸗
telligat. De his añt q̃ nõ plene dirit. puta. qꝛ
nõ dixit circũſtantias neceſſarias vel numerũ.
et hmõi eũ interrogare delet. vt plene dicat q;ᷓ;
tum eſt neceſſariũ. De illis vero peccatia que
no dirit. nec ſcit dicere.interrogare dʒipᷣm.
Secundũ Ray. et J.qiii.
Hoſti. in ſum. Interrogatõnes fieri delent
de ſeptẽ vicijs capitalibus.et eoꝝ ſpeciebo et fi/
liabus.de quibo diffuſe halxs ſupᷣ in ſecunda
Pte.pꝑ totũ.HNõ tñ debent interrogari omnes
de oĩbus.ſed plus⁊ minus ſᷣm ↄditionẽ ꝑſona
ruim. Sicut aũt qui cõſitet᷑ nõ hʒ neceſſe tene⸗
re magis vnũ oꝛdinẽ qᷓ; aliũ dicendo peccata
ſua. Ata nec cõfeſſoꝛ interrogando. Tamẽ ad
melmus memoꝛie cõmendandum. de quiby de
bet interrogare. et de quibus iam interrogauit
ne amplius halxat replicare cõgruum eſt tene
re aliquem oꝛdinem.Et ſi placet interroget de
cem pꝛeceptis.et deindẽ de vicũs capitalibj.
Decem pꝛecepta cõtinentur in his verſibus.
Dnum cole deum. ne iures vane per ipſum.
Sabbata ſancnſices.et venerare parẽtes.Nõ
occiſoꝛ eris.fur.mechus.teſtis iniquus.Alte⸗
rius thvꝛum.nõ rem cupias alienain. Aliquã
declarationẽ hpꝛum hales ſupꝛa in pꝛima pte
ti.i.c.ij.Septem ero vicia capitalia cõninent

iſto verſu. in vna dictione. Dt tibi ſit vita. ſem

perſaligia vita. In illa dictioue ſaligia ſunt ſe
ptem litere a quibus incipiunt nomina ſeptẽ
capitalium vicioꝛum. In ſ.intelligitur ſuꝑbia
ſubqua cõpꝛe vnditur vana gloꝛia. In a. aua⸗
ricia. In l. luxuria. An i. inuidia.
In iiracũdia In a.accidia/ Sed anteq; inter
roget de peccatis.pꝛius querat de excõmunica⸗
tione maioꝛi.etſi inueniet eum ſententia ali⸗
qua irretitum.ſi habet auctoꝛitatẽ ſuper hoc ab
ſoluat pꝛius.Si nõ habet remittat ad euʒ qui
oteſt abſoluere. Civ. dicit in interrogatio
mbus.cõfeſſoꝛ tria debet ſeruare.Pꝛimnum eſt.
vt nõ interroget omnes de ommibus ſed inter⸗
rogent᷑ ꝑſone de peccatis.q̃ cõſueuerũt repiri
in vminibo illius conditiomis et ſtatus.vtiſti
pendiatij de rapinis et incendis. Clerici. de ſi⸗
monia.et hꝛis omiſſis. Adoleſcentes de lu⸗
xurijs et hmõi.Nnde s pꝛincipio confeſſionis

n g. guls.

Titulus decimuſſepti.

tecens interrogare cõfitentẽ de cõditione ſus.
ce erereinio.de ſtatu.an clericus vel laicus ſolu
tus vel cõiugatus ⁊ hinõi. vt inde pꝛudentius
poſſit foꝛmare interrogatões.et ;tum tps eſt
ꝙ fecit vltimã cõfeſſionẽ.et ſi fecit pnĩaʒ ſibi in
iunctã. et vtrũ m ſtatu peccati moꝛtalis/Secũ
dum qð debet ſeruare cõfeſſoꝛ.eſt vt interroga
rent᷑ ipᷣi peccatoꝛes a remotis de peccatis er in
genere. et nõ in vltia ſpecie.et nõ peccati ſubi⸗
to ne ſi neſciebat tale peccatũ.addiſcat ⁊ ſic du
catur in tentationẽ.verbi gra. Si fatef ſe ↄmi
ſiſſe viciuʒ luxurie. non ſtatim qrat ſacerdos.
ſi ſeip̃m manibo ſuis polluit et hinõi. ſed inter
roget de mõ.ſeu cũ quibo et hmõi. Cercuʒ eſt
in peccatis carnalbo.nõ deſcendat mmis ad ꝑ
ticulares cirumſtãtias nõ neceſſariaſ.qꝛ hoc ẽ
ſeipᷣm in tentatiõʒ indqucere. et ad inuentões
peccaroꝝ vocere eos qͥ ignoꝛãt. et aliqñ poſtea
talia referunt in plateis.in ſcandalũ.et in deri
ſum ſacramẽoꝝ. er ſacerdotũ.vt verbi gratia.
Si vir fatet mulierẽ polluiſſe extra vas debitũ/
nõ vlreri q̃rat ſacerdos in qua ꝑte coꝛꝑis.et
quõ.iam enĩ hʒ vltimã ſpeciẽ peccati.alias er⸗
go turpitudines quas miſeri lvies inueniunt

ſiii.

ipᷣimet ſi volũtexpꝛimãt.
feſſoꝛ nõ ſolũ dʒ interrogare de moꝛtalibo.ſed

—
Sed nota qꝛ con
etiã de arcũſtantüjs que aggrauãt vel alleuiant

Vñ Anno. in decre. Dis vtriuſq; ſexus. de pe.

ni. et re. ſic dicit. Sacerdos ſit diſcretus etcau
tus.vt moꝛe piti medici ſuꝑinfundat vinũ et
oleũ vulneribo ſautiati.diligẽter inauirẽs et
peccata et ciraũſtantias peccatoꝝ.quibo pꝛudẽ⸗

ter inqſitis. intelligat q̃le ei debeat pᷣbere ↄſiliũ

et cuiuſmod remediũ adhibere. diuerſis expe
rimẽtis vtẽdo.ad ſanandũ egrotũ.lc ibi.id
idẽ facit qðᷣ dicit augꝰ.de circumſtãtijs pecca⸗
toꝛũ.de pe. di. v. Cõſideret q̃litatẽ criminis in
loco.in tꝑe.in ꝑſeuerãtia.in varietate ꝑpſone.
et q̃li fecit hoc tentarõe.et ipᷣius vicij multipli

ci executõne. Ois iſta varietas ↄfitenda eſt et

deflenda. Dolendũ eſt nõ ſolũ qꝛ peccauit.ſed

qꝛ ſe vᷣtute et gra pꝛiuauit. Doleat alioꝑ vitã

in ſua fuiſſecoꝛruptã.ſ.exemplo.et cõmodum
qð deciſſet ꝓximo.exẽplo boni Doleat de tri⸗/
ſticia.quã peccando bonis intulit. et de leticia
quã eis nõ adhibuit.vec Aug.qᷓ intellige ᷣm
qð declarat᷑ hic. Et illas quidẽ circũſtantias q̃
trahũt peccatũ in aliã ſpeciẽ de neceſſitate opoꝛ
tet neceſſario ↄfireri pᷣm Cho. et Pe. et alios
we. Alias eni circſtſtantias cõſiteri.cũ ſint ve

maalia pfectõis ẽ ⁊ nõ neceſſariũ.Pe.de palł.di

cit mn.iij.di.xvi. ꝙ ninner circũſtatiax ↄpᷣhen
ditux voc verſu. Quis qͥdvbi qiubo auxilijs.cur
quõ qñ.Rap.addit octauã.ſ.quotiẽs.Etobi in

verſu dicit. anbo aurilqjs ipe ditit. Pquos ß
tiens. Dicit᷑ ergoſͥs ꝓ vanetate pſone ſtatue
etatis. ſapie.oꝛdinis.et ſit fuit graniſimũ pec⸗
catũ ade.qꝛ q;to gradus alxioꝛ tãto caſus gra⸗
uioꝛ.et ingratitudo maioꝛ. Quid vtrũ malũ.
qꝛ ꝓhibitũ.vel ex genere ſuo.vtrũ moꝛtale.vł
veniale.vtrñ occultũ vel manifeſtũ.t q;tũ ad
hanc ↄditionẽ graui fuu peccatũ cayn.qᷓ ade
Quãtitas eni generis lvmicidij grauioꝛ eſt qᷓ
gule.vel ſuphie.Obi qꝛ in loco ſacro grauius
peccat᷑. Per ̊s.qꝛ rra xit alios ad peccatuin qð
ꝓpꝛiũ eſt diaboli. vel qs poſuit mediatoꝛes ad

malũ ꝓperrandũ.qꝛ peccatoꝝ illoꝝ eſt ptceps

vl cũ quibi ꝓ qbus et ↄtra qs.Quotiẽs non
ſolũ q;tũ ad ↄſuetndinẽ.ſed etiã qtũ ad nume
rũ.qui numerus refert᷑ ad actionẽ.nõ ad obie
ctũ actõis.verbi gr̃a.Si hõ iniuſta cõtractõne
accipiat ſaccũ plenũ mille floꝛeniſvnũ furt ẽ
Si ãt tres floꝛenoſ accipiat.diuerp etiãi pib⸗
⁊ actibo ſucceſſiue.erũt tria furta.qꝛ in po a⸗
ctu. eſſentialiter eſt peccatũ.tiõ nõ pᷣt eẽ vnũ
in pluriboactibo.Cur.an ex infirmitate.łigno

rantia.vel electõe.vel q̃l intentõne fecerit.et

q;ꝛ moꝛtalia trahũt ſpeciẽ ex fine.iõ diligẽter hᷣ
eſt erplicandũ.qui enĩ furat vt mecxt᷑.magis
eſt dicendꝰ mechus q; fur. Eſt tñ vnũ peccatũ
in vno actu.ſʒ hñs plures defoꝛmitates. Quõ
naturali mõ.vel innaturali.qꝛ ſp grauiꝰ in eo⸗

dem genere agẽdo qᷓ; panẽdo.Auãdo,ſi in ſa
cro tpe.vt diebo feſtiuis.vel alio tꝑe.et de pꝑſe⸗

uerantia in peccato.

Ad declarationem .v.
aũt hmõi.qñ.ſ.circũſtantie ſunt cõfitende.ſiẽ
dicit Pe de pał.Circũſtãtie ſunt in quintupli
ci genere.Pꝛime ſũt.que nec alleuiãt nec ag⸗

grauãt. ſicut ille q̃ nõ impoꝛtãt aliquã ↄueniẽ⸗
nã vel diſeonuemientiã ad rõem.nec exſe.nec
ex ſipoſitõe.ſicut furari cñ dertera vel ſiniſtra
Et iſtas cõfiteri eſt ſuꝑffuũ.Secũde ſunt q al
leuiãt q̃ impoꝛtant ↄuenientiã.vt facere malũ
er bona intentõne vel ignoꝛãtia. Et iſtas cõſi /
teri eſt im ꝑfectũ.niſi qͥs timeret ſcandalũ cõ/
feſſoꝛis.Cercie ſunt que imwꝛtant diſcõueni⸗
entiam er ſu ppoſitõne.vt furari multum. Et
iſtas quia peccatum aggtauant.cõfiteri eſt ꝑ/
fectum.niſi pꝛopter ſui periculum vel confeſ⸗

ſoꝛis vel tercij. Sed quia nõ mutant ſpeciem.

nec aggrauant in infinitum. nõ eſt neceſſariũ
eas cõfiteri ſcõᷣm Clv. Sed Pe.dicit.ꝙ quis
iſta ſit cõm unis opinio.tamen tutioꝛ eſt alia.

ſ.ꝙ cõfileatur eas.ſcs cum notabiliter aggra

uant.vt furari centum floꝛenos.multo grauiꝰ
eſt q;ᷓ furari vnum. Sunt quarte. que aggra⸗/
uant et mutant ſpeciem.nõ tamẽ in infinitum

dilunuret
Urenetsfitan
Mmnoftecied N
Driretkndedn,
ctCetpraint
enitleutrcd
fphrſriototerer
llnictrigos
Mikitennori
iüimnimmnnuſmn,.
Mröebiampeir
unupiebe
yprltiegkugei
pepaigtin
(ſatätetkin

Nüudärdirne
fmarggan
1Dihoſtinri
tgrepucenni
Nengtheſgaon er
letſcvelie

Aucni norm
(liſepuonanri
Weſtlengt
Muuuncöonſine
htafemnan
iemnecran
hnnttieniieat

mumigharin
Srrin uſt
nus vizan

nen
ritürrinnn
1 venriein
zinprtitnir
mininugt
mni zaiin
enariin
imnintii

emmme
Ne.Ni

–

Guni miin
nui
unmn i,
amn

Capitulũ

grauãt et mutant.vt qñ vtrũq; eſt ꝓæniale. vł
cel quãdopꝛimũ eſt moꝛtale ſcõm venialevt
in ſpeciebo gule.quarũ vna aduenit alteri.et᷑
ſunt qñq; w niales.qñq; moꝛtales.Et iſtas cõ

fiteri nõ eſt neceſſariũ. Nec illud eſt lvc qðᷣ

dicit tlv.et alij cõmuniter.ſ.ꝙ que murãt ſoe⸗

ciẽ ſunt neceſſario cõſitende.qꝛ loquunt᷑ de il⸗
lis q̃ ſunt moꝛtalla.Rõ aũt qᷓre nõ eſt neceſſa⸗
riũ eã cõfiteri eſt qꝛ circumſtãtia eſt cõfitenda
neceſſario.nõ qꝛ inutatvt ptʒ in veniali.ſed qe

mutat in infimitũ.vt ptʒ in moꝛtali. Sed circũ
ſtantia nõ mutãs in infiniũ.qꝛ intendit penã

et nõ extẽdit.Extenſio enĩ eſt infinita.nec pᷣt
creſcere. Sʒ intentio eſt finita.et ſꝑ pᷣt creſce/

re. Nulla ergo talis q̃ nõ mutat ſeu aggrauat

in infinitũ. eſt neceſſario confitenda. Quinte
mutũt et aggrauãt in infinitũ.vt qñ actui ve/
niali. puta vt lauteet ſtudioſe ppatationi addi
tur ebꝛietas. vel notabilis anticipatio lvꝛe ĩ ie/
iunio ſine cã. Sed vt preligioſo ſit moꝛtale qð
alterius eſt vemale. dicendũ ꝙ nõ.vt verbum

ocioſum.et hmõi.niſi ſpeciẽ mutaret.i nube

r..vel velle nulere qð ſeculariba nõ eſt peccatũ
ſi hoc fiat cã plis generande. vel veniale ꝓpter

voluptatẽ.eſt religioſo ꝓfenſo moꝛtale ꝓpter

vot ũ.ð’etiã clenco oꝛdiato.qꝛ ſacrilegiũ eſt. Mõ
aüũtpꝛimi motus furti.vel inuidie.qꝛ nullꝰ vo⸗
uet ſe nõ habiturũ pꝛimos motos qͥ non ſunt
in noſtra ptãte.Nec Pe.de pal. Et nota ſᷣm

thv.in quadã epła.ꝙ circumſtãtie ille dicunt
trahere peccatũ ad aliud genus. et ideo de ne⸗/

ceſſitate cõſtende q habent ſpecialẽ repugnan⸗

tiã ad aliqð pᷣceptoꝑ diuine legis. Sicut furtu

ſimp ex repugnat huic pcepto Nõ furtũ faci

es. Sl vo fiat furtũ in loco ſacro.circũſt tia lo
ci hʒ repugnantiã ad aliud pᷣceptũ.qð eſt deve
neratõe ſacroꝝ.et ſic addit᷑ noua ſpecies pecca
ti. et ſic de alis. Dicit Nico.de lyra.ſuꝑ exo.

peccatũ moꝛtale cõmiſſum die feſto doʒ ſpe⸗/
cialẽ repugnantiã ad nllud pceptũ de ſancnſi⸗
catõne ſabhati.qꝛſmagis eſt opus ſeriule opus

peccati.q; opuſ manuale.Opus aũt ſeruile ibi
ꝓhiet.et ſic moꝛtale vltra ꝓpꝛiã defoꝛmita/⸗

tẽ ſue materie.ex eo ꝙ cõmittit᷑ in feſto hʒ aliã

ůefoꝛmitatẽ ex iſta circũſtantia.quã opoꝛtet cõ⸗

fiteri. Et in fine dicit idẽ tho. vbi ſupꝛa. ꝙal⸗/
lud qð dicifcircũſtantias nõ tralentes peccatũ
in aliud genus.ſeu ſpeciẽ nõ eſſe de neceſſitate
cõſeſſionis nõ eſt referendũ ad numerũ pecca

toꝛũ.et eiuſdẽ ſpeciei.qꝛ numerũ ↄfiteri tenet
ſi pᷣt.qꝛ nõ eſt vnũ.ſed inulta.et hec nota dili⸗

genter. Hota ſcdᷣo. ꝙ e xq̃ cogitatio cũ deli⸗

lberatõe rõnis in actũ peccati moꝛtalis.ſ.delibe⸗

rando ill actũ agere.enã abſq; ope.ſit pecca⸗
tn moꝛtale. Ideo ad ſingulas pctõꝝ ſpẽs poſt
Peccata oꝑis. interroga enã de peccatis cogita⸗

decimumſeptt.

tionũ illius peccati.et de peccatis oꝛis. Et cu
opus alicuius.et deliberatio mentis ad illud
agendũ abſq; oge.ſit eiuſdẽ ſpeciei ſpecialiſſi⸗

me. ſed differt ᷣm magis er minus.vel pfectũ
et imꝑfectũ.qꝛ.ſ.maiuſpeccatũ eſt in oꝑe q; in
ſola cogitatõe.ideo eniã de urcuũſtantijs hmõi

cogitanonũ interroganduʒ eſt. puta ſi dicit pe⸗
nitẽs ſe cõſenſiſe cogitationibo lururioſis.qꝛ
loc pᷣt eſe mulnpliciter.et in diuerſis ſpeciebi
ideo intertogat᷑ de q̃litate ipᷣaꝑ cogitationũ.vt
ſi de lberauit tale peccatũ cõmittere cũ ſoluta.
qꝛ tũc foꝛnicatio eſt ſi iᷣe ſolutus eſt.aut cñ cõ

ſanguinea.qꝛ tũc inceſtus eſt. aut cõiugata. qa

rie. et aliox vicioꝛum. „ ..
Pro aliquali de F. vi.

claratõe pᷣdictoꝝ. Nota qð dicittlv.pꝛima ſe.

tunc adulterium eſt. et ſic de alijs ſpeciebo luxu

q. lx xij.ꝙ peccatũ diuidit᷑ ꝑ hec tria.ſcʒ peccatũ

coꝛdis oꝛis et opis.nõ ſicut ꝑ diuerſas ſpecies
cõpletas.ſicut diferũt ſvecie. bos leo et capꝛa.
ſed ſicut ꝓꝑ diuerſos gradus peccati. ſicut wo⸗
mus diuidit᷑ in ſundamentũ.in parletes.et te⸗

ctũ.ſicut in ſpẽs incõpletas.Cõſummatio igi/

tur peccati eſt in ope. Dñ peccatũ oꝑis hʒ ſoe⸗
ciem cõpletã.ſed pꝛima inclvatio eius eſt q̃ſi
fundamentũ in coꝛde. Secundꝰ gradus eius
eſt. in oꝛe ſᷣmn ꝙ habeo in mente ꝓꝛumpit faci⸗
lead manifeſtandũ cõceptũ coꝛdis. Cercius

gradus eſt in cõſummatõe oꝑis. Patet ergo

ꝙ lec tria ꝑtinẽt ad vnã ꝑfectã ſpeciẽ.cum ab
eodẽ motiuo ꝓcedt. Iracũdus enĩ ex eo ꝙ ap

petit vindictaʒ.pꝛius turbat᷑ in coꝛde.ſc ðo in

verba cõtumelioſa ꝓꝛumpit.tercio ꝓcedit ad
facta iniurioſa.vt ꝓcuſſionẽ et hmõi.et ſic ſde
alijs q buſnber. vt luxuria auaricia ⁊c. Nec tñ
ſic intelligendũ eſt. peccata coꝛdis eſſe ſpecies
incõpletas.q̃ſi nõ ſint moꝛtalia.imo qñ eſt in
eis cõſenſus deliberatiuus ad actus qͥ de ſe ſunt
moꝛtalia peccata. tales cogitatõnes ſunt pecca
ta moꝛtalia. etſi nõ ita grauis ſicut peccata ope⸗

ris. vt dictum eſt. Et qnando ſunt ſimulcogi⸗

tatio cum locuuone et ope. vnum eſt peccatũ
vt patet de luxuria etalis peccatis. Quando
vero quodam tempoꝛe deliſerat ſoꝛnicari.et a⸗
lio tꝑe diuerſo et diſtanti foꝛnicatur.ſunt duo

peccata moꝛtalia.

Regule quibus cognoſcitur peccatum moꝛ⸗

tale a veniali.

Capiiulum.xviüũ.

cognoſcẽdũ quã⸗

do peccatu ex ſui natura eſt moꝛtale

rl w iale. Motãde ſut qnq; regule.

Pꝛima regula eſt.qñ amoꝛ vel affectio ad ali⸗
quã creaturã.ſ.ſe vel aliã tm̃ creſcit.vel eſt tam
magnus ꝙ in eo cõſtituit vltimus finis.i.ꝙ;

nec actu nec habitu oꝛdinat illã creaturã. sut

eius dilectionẽ.aut etiã ſeipᷣm vᷣm deñ.et vel⸗/
let cñ tali creatua ↄtẽtari.et nõ curaret deũ of⸗
fendere.aut eiꝰ pᷣcepra trãſgredi ꝓpter illã cre
aturã.ita ꝙ ibi eſt aliqlis cõtemptus dei.ſi nõ
eſt foꝛmalis.tñ eſt interpᷣtatiuus.et eſt fruitio
creature.qꝛ pᷣponit᷑ creatura deo.Oñ cũ aliqͥs
vellet cũ creatura ſp manere.nõ curãdo de eter

na beatitudine licʒ nõ ſint ſꝑ rudes de loc inter

rogãdi.vel tentãdi.tñ talis amoꝛ creature ſꝑ
eſt peccatũ moꝛtale.OAñ aũt aliqͥs diligit ali⸗
quã creaturã magis qᷓ; deũ.ſʒ ꝓpter lvc noller
cen offendere.aut eocarere.nec eius amiciciã
pdere.talig amoꝛ creature eſt peccatũ moꝛta⸗
S& ecũñda regula ſatis cõcoꝛdat cũ pᷣcedenti.
ſcꝭ cũ notabiliter ↄ dilectionẽ ꝓ ximi aliqͥd cõ
mittit᷑.tũc eſt moꝛtale peccatũ.qñ vero nõ.tũc
eſt veniale.Oñ vero aliqͥd fit dilectionẽ dei.
pᷣt attẽdi penes hvc ꝙ repugnet charitati.vel
amicicie quã debemus ad deũ habere ſupꝑ oĩa.
Qñ aũtjaliqͥd fit ↄtra dilectionẽ ꝓximi pᷣtat⸗
tendi penes ipᷣa pcepta legis nature.ſ.qð tibi
nõ vis fieri alteri ne facias.et qð tibi rõnabili
ter et ex debito vis fieri.alteri facias.Et pᷣt enã
attendi ꝑenes ſcandalũ actiuũ.qð ego infero
ꝓxuno meo ꝑ mala exempla.ſed inq;tũ impoꝛ
tat aliquã ↄtra dilectionẽ vel qtũ ſit illud ſcã⸗
dalũ ad loc ꝙ ſit moꝛtale.nõ pᷣciſe determina⸗
tũ eſt.qꝛ in modico ſacere ↄtra ꝓximũ aut in
Puo ſcandaliʒare.nõ eſt moꝛtale.vñ qliber at/
fendat ſeipᷣm.qd ſibi vellet fieri.et qͥd ſibi nol
le fieri. et ꝑ qð factũ.et nõ factũ ſoluere inter ſe
et ꝓximũ ſuũ amiciciã quã ſimul habent/Cer
cia regula.qñ omittunt᷑ ↄtra pᷣceptũ dei ⁊ eccle
ſie.vel leg nature.vel ſuꝑioꝛis.q pᷣcepta ſunt
de neceſſitate ſalutis.vel ↄtra votũ publicũvel
pꝛiuatuũ. vel ↄtra iuramentũ licitũ.et tunæ eſt
Inoꝛtale peccatũ.qñ vero citra tũc nõ eſt moꝛ⸗

tale. Quarta regula. cũ aliquid fit. vel ↄmit

titur vel omittit᷑ cõtra ↄſcientiã. vere vel falſe
Dictantẽ aliqð peccatũ moꝛtale.vel ↄtra cõſciẽ⸗
riã foꝛmidantẽ ꝓbabiliter. vel dubitatiue an
aliqðᷣ peccatũ ſit moꝛtale.tũc ſꝑ eſt moꝛtale.
ſi ↄſcĩa nõ ſit ſufficiẽter inſtructa. Quinta
regu la de actibo intus manentib.qñ quidẽ ſo⸗
lam hʒʒ cogitatõʒ de aliqᷓ̃ q;dtumcũq; turpem vel
malã abſq; cõplacentia.ſeu de lectatõne.vel cõ
ſenſu tunc nũqᷓ; eſt peccatũ moꝛtale.ſed vel ve
niale vel nullũ.Oñ vero eſt cõſenſus in actuʒ
q eſſet peccatũ moꝛtale.tũc ſꝑ eſt peccatũ moꝛ
tale. q; deus voluntatẽ - facto acceptat. Oñ
aut cu cogitatõne.aut cõplacentia eſt delecta⸗

ſolã moꝛoſam delectati
terioꝛibo ſieut exterioꝛibo peccatis. Ad qð facit

tio moꝛoſę in aliq̃ turpi.ſpecialiter in libidino

ſis. tunc eſt moꝛtale ſᷣm dictũ A ug. Eſto ꝙ nõ

ſit cõſenſus in actũ ſᷣm lvc dictũ Aug. ſed m

onc. idẽ iudiciũ eſt de in

diſt mctio ſipꝛapoſita de ſenſualitate etrõne.
de Rccatis pᷣuenientiba⁊ ſequẽtib deliberatõʒ

Applicãdo igit᷑ ſeptẽvicia capitalia q̃ nõ ſnns
ſunt mnoꝛ talia.ſed ſunt male radices in vmie

ex quibo oꝛiunt peccata venialia.

O dʒ ſeruare ꝛ ſcire afeſſoꝛ vtilia et necel-
ſaria in ipᷣo exercitio cõfeſſionis. Capi.xix.

E quibuſdam que

ſoneſtũ et lonũ eſt cõfeſſoꝛẽ ſerugre
. in ipo exercitio audiende cõfeſſio⸗
nis vltra excõicationẽ iuris cõis.vt ſciat cõſeſ

ſoꝛ ſi penitẽs incidiſſet in ſententiã cõſtitutõis

ſinodalis.ideo inueſtigare debet de cõſtitutioni
bus illius dioceſ.ſi quas haberet.vl etiam ꝓ
uintie.vel foꝛte a legatis.vt poſſit melius peni

tentibus ꝓuidere. Diligenter querat de nu⸗/

mero peccati.i.quotiẽs incidit ĩ iſtud veliſtud
quia cõmuniter vmines iſtud leuner tranſe⸗
unt.et de circumſtantüs non neceſſarijs. et de
peccato quod alteri rite iam cõfeſſus eſt non

queras cum nõ teneatr niſi in caſulin q reneret

☛

cõfeſſonem iteraie.Et de his plene halxs ſu⸗
pꝛa immediate pꝛecedenti capitulo.S. iij. Et
nõ ſolum in peccaris opere ppetratis q̃re.ſed
et de peccatis coꝛdis.qᷓ pſone pinpendũt.et de
numero ipoꝝ. Et qꝛ ᷣm tlv.in pꝛima ſc ðe. pec

catũ cogitationis et oꝑis in eadẽ materia ſunt

vmꝰ et eiuſdẽ ſpeciei.ſed differũt ſᷣm magis ⁊
minus.qꝛ ſcʒ peccatũ opis eſt grauius qᷓ; pec⸗
catũ coꝛdis.ideo interrogandũ eſt eriã de ſpe⸗
cie et crcumſtãtijs neceſſarijs peccatoꝝ coꝛdis
verbi gratia. Si dicit ſe in mente ſolũ veliberaſ
ſe mulierẽ cognoſcere. interrogandũ eſt vtruʒ

„

die et huiuſmodi.quia iſta faciuntillud pecca⸗

tum diuerſe ſpeciei. Item ſi mulier eſt. facias

eam ex tranſuerſo ſtare.nec in faciem eiusa⸗

ſpicies. quia facies earum vtventus vrens eſt

dicit vpleta. Sed nec decet frequenter in vul
tum viri aſpicere.ne facias eum erubeſcere vl

tra q; opoꝛtet. Diroſq; graues et ſapiẽtes dul⸗
cius et vrbani opoxtet repꝛe endere.ruſticoſ
groſſos ac ideotas durius.ne pꝛimi dedignẽt

ex aſperitate verboꝛum. et ſecundi peccata pari
uipendant ex leuitate ſermonis. Stimulatos
ex woloꝛe et deſperatõne quantumcũq; peccata
commiſſa ſint gramia conſoꝛtare. et ammare

lo.
Dltyntcen.
iihmnift
(öflenno
(mtonzu
Iuur Etſor
lus diccht
ſonnänen
esligopei
ackancalun
(ppuls.

Mpntängin

mulierẽ ſolutã vel nuptã vel virginem. et in q

Culln
binnſ

(olſen

unle

ſinn
veninpett

Capr⸗

Lp

tirein
0

(rnieten

Maiſnu⸗
ſnſenn
ſepenapiar
lontneplm
IItcöponene
Tütonmi
untiſcbitnin
iment
Gͤfeſtusgbn

ſumneſinr

Goln. Dan
ſuupnmcſte

Pnoſinrytirs

iteſemonl.

nndetheg

gdenbi
Pmipauntte
lgfnin
nigignngn
uenmiie
18 Rere Un
Megin
eSniae

st
Menenmiiſ
ZM
„ NMenm
wnnezintbune
rein diſlas
Miiininie
nseei;
naireer
Eefntngnt
Ti gsetanß
numpariten

erſieen

Gtenmiitn

ſsiunn
Ge xrn e
AruNENE
net MAfüeiH
e inc

Capitulum viceſimum

expedit exempla inducendo dauid. magdale/
ne.pauli.latronis.et hmõi. Induratos ⁊ ſe ex

cuſantes aggrauare mala eoꝝ, oſtendẽdo pi/
lum.exempla adã. Saulis.et Aude.et hmõi.

Nota etiã ſᷣm magiſtrũ Himber.in libꝛo.ſ.

gis indigere putant᷑ vel qꝛ raro venire ſolent.

Xel qui ſunt extranei vel qui ſũt in maioꝛi ſta⸗
tu.vel de quoꝝ cõ feſſione maioꝛ vtilitas ſecuiu
ra ſperaf. Adẽ dicit audiendo mulieres.caue⸗ q
gt ne mii in publico auchat.et niſi ab aliquopk
aliquibo videat.nec multũ immoꝛet.niſi q;dtũ

necemitas ↄfeſſioniſ reqͥrit.Et eis q̃ nimis fre

quẽter cõfiten volũt. aſſignet certũ tꝑs extra
qð ipas non audiat.nec alijs colloquus ſe eis
exponat. Et ſꝑ verbis duris et rigidis vtatr cir

ca illas.potius q; mollibo.lec ille.Et hoc eſt cõ⸗
tra illos qui qtidie auchũt mulierculas.et faci

unt eis lõgas pᷣdicatões.vñ amittũt multum
tpis.et ſcandalum ↄmuniter ſequitur in ipᷣis

et in populis.

De penitẽtia iniungẽda a cõcenoꝛe.

Capitulum viceſimũ.

E pnia ſeu ſatiſfa⸗

ctõne iniungẽda a cõfeſſoꝛibo. No⸗
ta ꝙ ꝓ qlibet peccato moꝛtali eſſet
regulariter ſeptẽnis pnia imponẽda.vt habet
1xij.q.i.ꝛedicandũ.in glo.eęt.xxxiij.q.i.HNoc
ipm. 5. ſequẽti. qð ſeruabatr᷑ antiquitꝰ. Et iſta
leptẽnis pnia magis vel minus aſpa ſᷣm ma⸗

ioꝛitatẽ vel minoꝛitatẽ criminũ ⁊ crcũſtantia⸗

rua cõpunctionẽ erat.qꝛ vt dicit Niero.pð
den non tm̃ valet menſura tꝑis qᷓ; voloꝛis.nec

tantũ abſtinẽtia cilꝝ q; moꝛtificatio criminũ
pe. di.i.menſurã. Sed hodie oẽs pnĩe ſunt

cõfenſoꝛis arbitrio taxande.cõſideratis circum

ſtantüs ꝑſonap. et criminũ.et hmõi.extra eo.

Deusqui. Ditcit etiã Leo papa. xxvi.q.vij.
Tpa penitudinis hahita moderarõe.tuo arbi⸗

bituo ſunt ↄſtitueda. ꝓutcõuerſoꝝ aĩos pſpe/⸗

xeriseſe deuotoſ. Ray. Guił.⁊ ſpecu. in reꝑto

rio h̊ tenẽr. et generał ↄſuetudo lvc hʒ. Mec ẽ
tra qꝗõ dicit Gꝛego.de pe. di. v. vicz. falſas peni
tetias dicimꝰ.q̃ nõ pᷣm auctoꝛitatẽ ſanctoꝛnʒ

patrũ ꝓ qualirate crimimſ imponunt᷑. Hoc enĩ

intelligit m Ray. cñ ſine cà rõnabili dimitte
rent᷑ pnĩe antiquit taxate.HNã vltra illa ↄmu⸗

nẽ pniaʒ ſeptennẽ ꝓ quolibet moꝛtali in gene
re ponunt alie pnie maioꝛes vel minoꝛes ꝓ cer
tis peccatis ꝓur habet᷑ in viuerſis.c.decretoꝝ.

que q cõmuniter nõ dant ideo omitto pone/

re.Si vis eas videre.q̃re in ſumma cõſeni.li.

ii.ti. xxxiiij.de pe.et re.q.cxxv.vbi.xlvi.caſus.
de huiuſmodi. Eit autẽ ſatis rõnabilis caus

ſa nõ dandi hmõi pemtentias indiſpoſitio pe⸗

utentiũ.etiam quia aliquãdojuõ ſufficeret tẽ

rn Hn pus vite. Nam vt dicũt Ray. et hoſti. debet cõ⸗/
de oficio oꝛdinis.ſ.fratrũ pꝛedicator.ꝙ illoꝝ ſeno 2
ccõfeſſiones pꝛius ⁊ libentiꝰ audiri debẽt.qͥ ma/

enſoꝛ dare ralem penitentiã. quã credat veriſi⸗
militer illũ implere. ne ipam violando dete⸗
rius ei contingat.x ſi magna peccata cõmiſit

endo ei grauitatẽ peccatox.et ꝑ cõſeques pe
narxu.et penitentiarũ ſibi ꝓprer ea debitarum.

et ſic tandẽ iniungat ei penitentiã quã libenter
ſuſcipiat. Et ſi ſacerdos nõ poteſt gaudere de
oſnnimoda purgatõne eius. ſaltem gaudeat.

et dicit ſe penitere.ſed nõ poſſe aliquã durã pe⸗
itentiã agere. animet eũ ad lvc cõfeſſoꝛ. oſtẽ /

2

ꝙ liberatũ a gelvnna trãſmittit ad purgatoiũ

Hmittere peccatoꝛẽ deſperatũ recedere a ſe.ar.
xvi.q.vi.Pꝛeſ byter.ſed ponꝰ imponat ei vnũ

pater noſter.vel aliud leue.et ꝙ alia bona que
fecerit.et mala que tollerauerit ſint ei in pniĩa

cõcoꝛ.tlv. Hoc tñ ſane intellige vicʒ.quia ſi

ſufrerre.tunc ꝓpter lvc quantumcũq; deli’que/

Ert dicit Pe.de palu.in.iiij.ꝙ debet (cõfeſſoꝛ cũ

Atai vt inqͥt Hoſti. confenoꝛ nullo mõ delet

alias ipſum penitet.et paratum dicit ſe lacere
quod debet.ſed onus penitentie dicit nõ poſe

rit.nõ debet dimitti ſine ablutione. ne deſperet

ininoꝛem penitentiaʒ debito imponit innote / .

ſcere ei. ꝙ illa impoſita nõ eſt cõdigna.ne deci⸗

piat᷑ puians ip̃ᷣaʒ ſufficere.ſʒ ꝙ deberet ꝓ quo
libet moꝛtali ſeptennam agere penitentiã.quã

ſi hic non faciet. luet in purgatoꝛio.ſi tamẽ cre
deret per iſtam declarationem illum incidere

in deſperationem.non debet ſibi hoc dicere. Sʒ
ſi dicit ſe non poſſe dimittere odium.vel caſte
viuere.vel alienum. cum poſſit. non velle reſti⸗
tuere.vel artem dimittere.quam ſine moꝛta⸗
li erercere non poreſt.vel aliquid huiuſmmodi.

talis nullo modo delet abſolui ſecunduù lv.

et DHetrũ de palii.et alios. Quia vt dicit Bꝛe⸗
goꝛius. xi.q.iij. Cunceſt vera abſolutio ſacer/⸗
dotis.cum interm ſequitur arbitrium iudicis

id eſt dei. qui nunq; abſoluit impenitentem.

7

de peniten. diſt.i. Meminem. Sacerdosauteʒ

nullam debet cõmittere falſitatem in ſacramẽ

tis veritatis. Onde et de peniten. oiſt.v. Dici⸗

tur. Fratres noſtros admonemus vt falſis pe

nitentũs animas laicoꝛum decipi nõ patiant

Falſas aufẽ penitentias dicimus cum ſic asi⸗

tur de vno. vt nõ recedatur ab alteroverum er
ſi talis pure vult cõfiteri.debet audire cõfeſſio

eius.vt dicitur extra te pꝑeet re. ꝙ quidam.et

debet ſibi aliquid iniungi.nõ abſoluendo eũ et

declarãdo. ꝙ nõ ꝓpter hoc credat ſe abſolutũ.

ſed tamen laltem ſatiſfaciet mandato eccele/

ſie de confeſſione annuali.et lꝛtetur eum. v

Zitulus decimuſſextus

faciat omne bonũ quod poteſt. vt deus coꝛ eius
illuſtret ad penitentiã. vt dicit de pe. di v. Fal⸗
ſas. Et ſic nõ eſt dimittendus ſine cõfeſſione.
ne deſperet. Oe ſi inſiſtet ꝓ abſolutõne. oſten /
dendo ſcandalũ et deſpeꝛationem. ſinõ abſol⸗
uatur nullo mõ debet ei aſſentire. ſed declarare
cpfieri nõ pt. net iuuaret eũ. Erſi permanet in
ſcandalo nõ eſt curandũ.qꝛ eſt ſcandalũ plyari
ſeoꝛũ.xi.q.iij. Vnter verba. .
Imponendo peni S.i.
tentias ne vileſcat autoꝛitas eccleſie arbitret
cõfeſſoꝛ.et ne poteſtas clauiũ cõtennet᷑. de pe.
di. i.c. Sunt qin arbitrant᷑.l.diſt.c.abſitet.c.
Siqͥs ppoſteꝛa.minus malũ eſt ſi pure cõtin⸗
gat errare daudo nimis paruã.qᷓ; in dando ni
mis magnã.vt dicit Crip.xxvi.q.vij.Alligãr.
quia vt ibi dicitur. elius eſt reddere rano
nemdeo de nimia miſericoꝛdia qᷓ; de nimia ſe/
ueritate. Si eni benignus eſt wminus.vr qͥd
ſacerdos vult videri auſterus.eremplũ habe/
mus achꝛiſto.vt dicit Rav.qui nulli vnq; im⸗
PpPſuit grauẽ penitentiã. ſed dixit.vade et noli
amplius peccare. Et ad lvc ꝓmarxime delet at

tendere cõfeſſoꝛ.excidere ab eo cauſas etocca⸗

ſiones peccatoꝝ.puta.ſi cõuerſatio eius eſt cũ
gliquo. vel aliqua q̃ eſt ei occaſio ruine. dvelet
imxonere ſibi ꝙ dimittat familiaritatẽ eius.
ſi voteſt. et hmõi.de pe.di.iij.Satiſfacere.Ali

quãdo imponere ei mutationẽ loci.qui eſt ſibi

ad ſcandalũ.ſi poteſt neri.di. lxxxi. valet. Ali/
quando famẽ res ſic ſe habent ꝙ fieri nõ poſ⸗
ſunt Itẽ imronẽda eſt pemtetia ꝑ cõtrariũ
ad maſuũ.qð cõmiſit ᷣm Ray. vt ſu pbo opera
huimilitatis. auaro opa elemoſyne guiloſo ieiu
mum. qꝛ cõtraria cõtrars curant.de pe. di. ij.
c.i.quod intellge ſi crederet illũ poſſe vel velle
facere. hc eſt eĩ ad bene eſe imponere iſta ma
gis q; alia. Itẽ ſi eſt negligẽs ad audiendũ
xerbũ dei. ᷣm Jo. pᷣt ei imungere ꝙ audlat cer
tum muneꝑ p̃dicationũ. DOebet etià cauere ne
det talẽ penitentiã ꝑ quã fiat alteri pᷣudiciuʒ.

pulta ſi ſeruo iniungit᷑ longa pegrinatio vel ic/

iuniũ ꝓlxum. dñs eius inde reciꝑget derrimẽ/
tum de ſeruitio ſuo. ſi im poneret vxoꝛi vt da⸗
ret multas elemoſvnasde bonisviri ſi parafer
nalia nõ haber Itrẽ ꝓ peccato occulto nõ eſt
mamfeſta pnĩa iniungẽda.iſ.talis vñ poſſet ali⸗
ua peccati cõmiſſi ſuſp tio oꝛiri. Atẽ nota pᷣm
Po an ſun cle.Oudũ.de ſepul.ſuꝑ verbo au/
ire.ꝙ pꝛius dʒ ſacerdos iniũgere pniaʒ qᷓ; fa⸗
cere abſolutõʒ a peccatis.qðᷣ ꝓbat ex ipo ter.
cle.que pꝛius agit de pnia iniungẽda et poſtea

de abſolutõe.tum etiã er rõne ꝓbat. qꝛ cũ ab/
ſolutio ſit cõple mentũ ⁊ foꝛma in pnĩa.peius q
delet eſſe ſatiſfacno.que ẽ vt pars materialis

penitẽtie ſaltẽ in actuali ꝓpoſi to. vt expꝛeſſa ſa

tiſtactõne que debetimponi ꝑ ſacerdotẽ. eam

penitens accepiet ſicut cõfeſſus eſt et woluit. x

inde ſequit᷑ abſolutio. Sed cõtrariũ dicturer

e cenſi. . fi. Obi vicit ꝙ archiepi poſſunt in

viſitöne abſoluere et penitẽnas im ponere. er⸗

go loc de neceſſitate nõ pꝛocedit. Hnde apud

multos eſt cõſuetudo. q; pꝛius abſoluat et po/
ſtea pnĩa imungit᷑ quomodocũq;ʒ fiat vel ante
vel poſt ſufficit. pᷣſupponit eni cõſeſſoꝛ illũ ha⸗
bere ꝓpoſitũ ſaciendi ꝙ ſibi iniunget cum ipm
penitear. Item vᷣm JYo. ſi penitenrẽ abſol⸗
uis cuius cõſeſſionẽ audiſti. abſoluas etiã eũ
a penitẽtijs oblitis iniunctis abalijs ſacerdo⸗

tibus. et ſi aliquarũ penitentiarũ iniunctarum

memoꝛ ſit quas nõ impleuerit. ſi iudicaueris
expediens cõmutes eas. niſi ſit in caſu a quo
nõ poſſes abſoluere.De ꝑmutanione peniten⸗
tie habes ſupꝛa ti.riiij.c.fi.vbi multa de ſatiſta
ctione. Cautũ eſt euã declarare ſibi vel per⸗
mittere.ꝙ ſi aliqua die vel ex negligentia vei
obliuione obmitteret penitentiã iniunctã. pu⸗
ta ieiuniũ vel oꝛõnes.et hmõi.qð poſſit ſupple
re alia die. Item vᷣm pe.e pał.Cõſulendum
eſt diuitibus et nobili.ꝙ querãt ꝑncipatio⸗
nem bonop.que fiunt in religionibo. vbia ſunt
plures penalitates q; alubi. et magis accepte
ceo.et ꝙ in pniam imponat eisnõ ſolum que
ſaciant ꝓ ſeipᷣos.ſed etque ꝑalios velab alqjs
pꝛocurabunt. et omnia quoꝛuʒ ſpecialiter ſunt

De confitenti autẽ .ii.

qui nõ ↄfiter aliqð moꝛ tale quod nouir de eo
tõfe ſoꝛ ex eo qꝛ nõ reputat illud peccatũ. Di
cit Gof. in qᷣlilet. ix. ꝙ ſi eſt certũ illud eẽ moꝛ

tale.tunc quicũq; ↄfenſoꝛ dʒ ei facere ↄſcientiã

de eo. cũ cõfeſſoꝛ oꝛdiner᷑ advtilitatẽ eius.ſed

vtilitas eius eſt ꝙ ſciat ſtatũ ſuũ.nec dʒ eũ ab
ſoluere ſed reputare eũ indiſpoſitũ ad recipiẽ/
dum abſolutionẽ dũ manet in tali ſtatu. Sed

ſi dubiũ ſit vtrũ ſit peccatũ moꝛtale ⁊ opinio⸗

nes ſunt inter magiſtros.ſicut vtrũ ſit licitum

emere redditus ad vitã. Cunc aut ↄfenoꝛ eſt

oꝛdinariꝰ eius.ita ꝙ tenet audire ↄfeſſionem
eius.et tunc ſi ſit illius opinionis ꝙ illud non
ſit peccatũ. delxt eñ abſoluere ſimpliciter. Si
aũt credit ꝙ ſit peccatũ oʒ ei ↄſcientiã facere.

cõfitens diligẽter ſe infoꝛmet de illo facto.
vtrũ ſit peccatũ.Sed dato ꝙ ille nõ veller co⸗

gnoſcere illud eſe peccatũ.nihilominPexqᷣ eſt
oꝛdinariꝰ tenet en abſoluere.nec reputare eñ
inhabilẽ ad lolittoné, er röne emrnöſbter
uia c opinio eſt. Oꝛdinani aũt in abſoluen⸗

oſoʒ ſequi cõmune iudiciũ eccleſie nõ ſuum.
Si aũt ſit ↄfeſloꝛ velegatus qui in nullo tene

iinſeniſuer
tulutaine

uti Neenn ſo

(ninwrenstt
uvVſenage
falanas r
Arnnizisd
Gdcononintrn

ctepfni
Rrrlürrn
Kuegrin
ueckninäde
wemudſen
Eſeſenelter
Hutuagoerini
Ptoneſiarton
nipleret uoni
leocbblor

len idikle

Clns sade

Fniiezrii gi
thhiteſertin
ſfeſſosbſoln
(hhign.
Mtnderdan
Wanserhann

Mateneicel
Wnminaen
magnänns
hartſllne
W
nschugit

„

ae

wnggri

tenini

Gömteaon
euzi
tin güeitemier
Aſeutmitine
ecüigiiren

dinmandand
4

Ami lnatid
ngeitn

i a mn
einnnitn,
gil
rmintlin
0te M
ni guintli⸗

ufunii⸗
etoitiiß⸗

Eetuginnls

nonibus penitentialib.

e
a terinn 1

Capitulum xxi.

cõfitenti niſi veli t. ſi creditillum eſe moꝛtale.

noõ delet eũ abſoluere.qꝛ er mere volũtate de/

pendetvt abſoluat vel dimittar. dʒ enĩ ſequi in
abſoluẽdo ꝓpꝛiũ iudiciũ.et peccaret abſoluen

De foꝛma et modis abſolutionis. et de ca⸗
Capitulũ.xxi.

Eabſolutione tan/⸗
dem. Nota ᷣm Ray. ſacerdos dicit
ſoluere vel ligare tribo modis. Ono
mõ ꝑoſten ſionẽ.i.oſtendẽedo ſalurẽ vel ligatu
Ligatũ dico cũ.ſ.nõ abſoluit. licʒ enĩ peccatoꝛ
P ↄtritionẽ ſit a deo abſolutus adhuc tñ in fa⸗/
cie eccleſie manet ligatus.⁊ ſic intelligit᷑ illucd
c. de pe. di. i. tumlilet. Alio mõ ligar ſacerd oſ

dandopniam ad quã obligat peccatoꝛẽ et ſol⸗/
uit. dũ de pnĩa ſibi vebita dimiteit.vel ad ſaccda

admittit. de pe. di.i.multiplex Cercio mõ ꝑper
cõicationẽ et abſolutionẽ ab ea.xi.q.iij.nemo
Fit tñ ſᷣm De.abſolutio a peccatis realiter per
miniſteriũ ſacerdotis. nõ quidẽ pꝛincipaliter

er auctoꝛitatiue.q; lvc eſt ꝓpꝛiũ dei.de pe diſ.i.

verbũ. Mec tñ ſolũ oſten iue.qꝛ hoc faciebãt ſa
cramẽta veteris teſtamẽti.Et nõ ſolũ vepᷣcati⸗

ne. qꝛ ſic magis abſolueret bonus laicus qꝙ; ma

lus clericus. Nec ſolũ ꝑ ↄtritionẽ cõſitentis.
tunc nuniꝙᷓ; qͥs ibi afficeret de attrito cõtritꝰ
Sed opatur inſtrumẽtaliter abſolurio per re⸗
miſſ onẽ diſponẽdo ad gratiã. Et ſic niſi ponat
obſtaculũ facit de attrito cõtritũ.et ism cõtrito
adauget gratiã. lec Pe. cõcoꝛ.tho. Et fit hocvir
ture clauiũ.qᷓ dicunt᷑ plures in effectu qꝛ vna ẽ
potentia diſcernẽdi ala diffiniendi.vna tamẽ
eſt eſentialiter.ſ.ptãs iuclicãdi in foꝛo aie col⸗
lata a deo.et in aĩa impſſa indelibiliter ꝓ ſuſce
ptionẽ ſacerdotij.ec He. Mota m Ray. ꝙ
triplex eſt iudiciũ.ſ.di.petri.et celi. AFn pꝛimo
iudicio abſoluit᷑ peccatoꝛ ꝑ cõrritionẽ. In iudi
cio petri.i.cõfeſſionis ꝑ abſolutionẽ ſi tñ ſit ab
ſolutus pꝛius a deo ſaltẽ oꝛdine alioquin non.
vñ dicit.xxiiij.q.i.manet Petri pꝛiuillegiũ.qñ
er equitate fert᷑ iudiciũ. In iudicio celi.i.cu⸗
rie celeſtis abſoluit᷑ ꝑ a ꝓpꝛobarionẽ.de pe.di.i.

c.nunqͥd Cayn. Mota etiã pᷣm Pe. de palu.

ꝙ eſt triplex clauis regni celoꝝ.Dꝛima eſt au⸗

ctoꝛitatis.et hanc hʒʒ ſolus deus.qꝛ cũ clauis ſit

ptãs apiendi celũ.et deus ſolus pꝛincipaliter
poſſit remittere peccata.qͥ bus ſolis claudit᷑ ce⸗
lum et gratiã infundere qua aperit᷑.ideo habet
hanc ipᷣe ſolus.Secũda eſt excellẽtie.hanc hoʒ
ſolus pᷣs inq;tũ lvmo.ipᷣe eni merito paſſio⸗
nis apuit celũ tollẽs impe dimentũ nature.qð
nullus tollere potuit.Cercia eſt clauiſ miniſte

rialis. hane habent ſacerdotes. q̊ miniſterial i⸗
liter et diſpoſitiue agũrad amotionẽ obſtaculi

id eſt vectis ſeu pꝑeccati.et aꝑitionẽ.i.collatõʒ

gratie. Clauis aũt miniſterialis eſt duplex.
vna dicit᷑ oꝛdis.alia iuriſdictõ is.Et foꝛte ſunt
realiter diſtincte. qꝛ licet clauis iuriſdictõnis
