tunc datur effectus ſact᷑i
7
Materia K.l.
huius ſacꝛamenti remota eſtoleum oliuarum
Et licet papa poſſet faceꝛe. ꝙ oleum nucum
fieret vnctio ad cathcuminos ⁊ vnctõ manu
umſaceꝛdotis.quia ſacꝛ amentalia ſunt.non
tamen poſſet facere ꝙ oleũ nucum etiam con
ſecratum daretur extrema vnctio.quia ſacra

mentum eſt. Onde ſi miſceatur balſamuʒ vł
oleuʒ nucũ vel alius liquoꝛ. eſſet precepti tꝛãſ

gꝛeſſio.⁊ ſi mutaretur ſpecies pꝛopter mixtu/
ram. eſſet irritatio ſacꝛamenti. Habet enim
oleum oliuarum maximam: conuenientiam
ad ſignificandũ eius effectum.qui eſt hylari⸗
tas ⁊ claritas mentis vt declarabitur. Oate⸗

ria autem pꝛopinqua eſt. ꝙ illud oleum opor⸗/

tet ꝙ ſit ab epᷣoconſecꝛatum. nec refert quo/
modo ſit benedictum oleum dummodo ſit ole
um oliuarum. ⁊ talis benedictio qualis a tota
eccleſia vel romona conſuenit NHnde papa
vſſet mutare conſecratiõʒ olei ⁊ alias hmõi.
ſed non roſſet inungere oleo nullo modo con
ſecxato.ſed poſſet conſecꝛare ſic̃ vult.nõ autẽ
inferioꝛ papa loc poſſet⁊ poteſt cũ conſecꝛato

cõmiſceri nõ conſecratũ dũmõ ſit de oliuis.et
totum fit conſecratũ ex.de cõ.eccle.ꝙ ĩ dubijs

De foꝛma Fi·

huius ſacti. dic.tlv.⁊ pe.in.iiij: ꝙ eſt depᷣcatĩa

quã inſtituit.gꝛeg.ſ.p iſtã ſanctã vnctõʒ ⁊ ſuũ

piſſimã miſeꝛicoꝛdiã ⁊c Indulgeat tibi deus
qᷣcqͥd deliquiſti ꝑ viſimn auditũ ⁊c. Et iſta foꝛ
maẽa de neceſ itate ſact̃i.Alia eſt foꝛma quã
ðꝛ inſtituiſſe. Almbꝛo.i eſt indicatĩia.ſ.vngo
iſtos oculos oleo ſanctificato.in noĩie patꝛisꝛ

fi. 1.ſ. ſ. ⁊ hec forma eſt de bene eſſe nõ de neceſ

ſitate ſacri. Dnde nec vſꝰ eiꝰẽ generalis.ſed

tantum apud quaſdã eccleſias. ⁊ ᷣm moꝛẽ illa

rum eccleſiaꝝ pmittitur autẽ ſoꝛma depcatĩa.
concoꝛ.Alõ̊ Oe ſit ↄvuementioꝛ ſorma depca/⸗
tia. oñdit ex veꝛbis Jacobi apłi.v.c.⁊ qꝛ ĩ
firmus eſt ꝓpꝛijs viribũs deſtitutusvnde indi
De bleuari orationibus.

e forma Fui.

quartuſdeci.

erxrtreme vnctõis illa.ſ. vngo iſtos oculos 16.
CLontraꝛiũ ſetit.pe. ð pal. oicens. ꝙ ſi aliqueec
cleſie hñt ſolã formã indicariui mõi.ſiẽ abꝛoſi

ꝙ nihil ſu actũ.⁊ lʒ ↄuenientioꝛ ſit foꝛma dep
catĩa q; modi indicatiua.nõ ꝓpter hoc eſt irri
tum ſacrm ſicut in baptiſmo.ecõuerſo greciv
tuntur foꝛme depeatiua ⁊ nos indicatiua.⁊ v
terq; vere baptizat NMec eſt dicendũ ꝙ beatuſ
ambroſius in hoc exrauerit. qꝛ ſancti ſibi non

ana ſaltẽ ſpe ambꝛoſij. vt ðꝛ non vĩ dicenduʒ

peperciſſent in contradicendo ſicut nec peꝑce

runt cypꝛiano rebaptiʒti ab lereticis bapniʒa
tos.fatetuꝛ tamen ꝙ cum dicitur vtꝛaq; foꝛ⸗/
ma ſimul.tunc illa vngo ⁊c̃.eſt diſpoſitio ad
ſacramentũ ⁊ nõ ſoꝛma als iteraret ſacramẽ
tum.⁊ qꝛ nulla foꝛma harum.ſ.ꝑ iſtam vnctõ
nem. vel illa vngo ⁊c̃. Del vtraq; ſiłeſt abec

cleſia romona repꝛobata ſedtolerata ⁊ diſſi⸗

mulando appꝛobata.ideo quelibet eccleſia de⸗
let tenere ritũ ſuum.ſicut intrina vel vna aſp
ſione velunmerſione in baptiino Et addit
in omni ramen debet inuocatio tꝛinitatis ad⸗
di ⁊ fieri ſignum crucis ꝓpter generalem re⸗
gulam de con. diſt. v. nunquid hec. Petꝛus de
pal. Sed foꝛte illi qui ſunt contꝛatie opinio⸗
nis dicerent ambꝛoſium cũ illa ſua foꝛma ſeu

per eum edocta vſum fuiſſe etiam alia foꝛma

depꝛecatiua ſubſtantialiirer

Effecuuu Kül.

eius ᷣm tlv.in.iiij.eſt quedam ſan atioſpũal.
que datur contra quandã debilitatẽ vel in ap⸗
titudinem que in nobis relinqͥr ex peccatooꝛi
ginali vel actuali contꝛa quã debilitatẽ hõ ro⸗
ꝛatur ꝑ loc ſacr̃m. Et quia hoc robur gꝛatia
facit q̃ ſecũ nonpatitur peccatũ.iõ ex conſeq̃n⸗

ti ſi inuenit peccatum aliquod moꝛtale vl ve

niale.quo ad culpam rollit ipᷣm dummodo nõ
ronatur obex ex parte recipientis. Secunda⸗
rius aũt effectus eius eſt ſanitas coꝛporalis ſʒ

hunc non inducit niſipᷣm ꝙ expedit ad finepun

cipalem ſe ad ſanauonem ſpũalem. a tũcſp
inducit.niſi ponat obſtaculum ex parte recipiẽ

tis. Sed pe. de pal. pꝛedicta declarans ſic dicit

Effectus ſpñalis hꝰ ſact᷑i eſt hylaritas mentis

non actualis ſed habitualis. qꝛ impꝛimit oꝛ⸗/

natu diſponentem adgꝛatiam gꝛatum ſacien
tem ⁊ cum lvc gꝛatiam ſacramentalem que ẽ
quidam habitus habens ſpecislem effectum.
ad foꝛnicanquʒ contꝛa pugnamitunc imminẽ
tem ⁊ ad remintendum penam que poſtiom̃ia
ſacramenta impedixet ingꝛeſſum regni. Etin
fra hoc magis declarans dicit. oꝛte immi⸗/
nentę.imminet gꝛ auiſſima temnptatio inimi⸗
ci qͥ iſdiatur calcaneo.Et qꝛ aĩa q natuꝛalitex

— — =–

rhen
ſintuch

Unſienan

=S==

—=
=
=
S
=ẽ
S=

—
—
=
——
Se
= —
=

etmwon⸗

S

nrunnin
Ueonfentten
AVbllnit

cnnenfient

Eliperuune⸗
nne Etbete
fintrisgno⸗
(eetetarin.79
fuinmnhaſ
Wlisyftenn

nlsſſtubie
itnieifiſe⸗
Pecitconongdn

bcſegndthenan

ciofns Dien

rinictif
iNrooron

mennagcdple

6

eyi,cnligen
Gani drb⸗
hrpenenz
Murinteepen
,

Aemnni,
ſobtle vpal⸗
tuſuginnui
ehor eniex⸗
(ir Derrt
utſoiage
npimmreter

glniſe,, .

Mukuin

W immnenin 4
einbaptind in
AMuocarotzug
s pper emlenn

nnmmgnchene.

Piſpnttonnnennn

vnncäſiontinman

niuſeetunelſene
õ

%

obsrennifentcae

Gnnaglidbiini

1 Ktaga pewbungtn

Uun errtiſöereniin

maliquod nondene
nuolutöndmmvt,
ne reepennugenne
1sekionwlnri
iifmn genn if
nonenhünn liß
bteutmmagkret

dictudtiacteſtd

ſefeſtbfirtenen

iluis Anhla

Nactnan nn i
n ſrunamenhee
Ensfelemn fnn
naninlliſicl
n nnlehltu
Ntucrinn e

msnanMNkiN

ſi
õ
Dmdi NDiRxidInen

. 2

viligit coꝛpus. magisintenta corpi minus in
tenta eſtſibi depſſio etiã ex memoꝛiapꝛecede
ti velicroꝝ ex qiub in de ſperatiõz labi poſſet.

⁊ viſiones terribiles quas patit᷑ ⁊ hmõi occiix
runt. ideo tunc ex his olbo aĩa debilioꝛ efficit᷑.

et ſpẽaliter ex peccatis pᷣce dentibi.er quilſit

timida ⁊ infirma ad actus gꝛatie non ſolũ ha

bitibo incontꝛariũ inclinantib.qꝛ tunc ꝓpnañ
eſt inclinatio ad petm̃ ⁊ foꝛte gꝛaui infirmita,/

te rales habiius coꝛrumpunt.Sed fit infirma

meritoꝛie.qꝛquanto pluries ⁊ grauioꝛib aſſẽ
tit peccatis fantomagis meruit in tẽptatõibx.
deſeri. tunc gꝛauiſſima imnet temptatõ. vñ
z quaſi pugil inungit᷑ contra demonẽ. ſic cõfir
mando contra munduʒz Hec ergo eſt infirmi
tas ad actus gre differens ab habnu peccatoꝝ
que eſt alia infirmitas ſpũalis.Aliqñ aũt ĩfir/
mus iam ꝑdidit vſum rõis lapſus in freneſim

ita ꝙ peccare nõ põt nec penitere. Sed reſtat

in eo infir nitas retardans ab aciu glorie ⁊ pe

na del ita pctõ actuali. Et hanc enaʒ dat᷑ vt
pugnans in fine vincat.⁊ vincens purgatusſi
ne alio puꝛgatoꝛio celũ intret⁊ ꝓpter lec duo

inungunt. Et hec eſt duplex infirmitas.

Itẽ declaras qno in ali caſu iſtud ſacẽm põt
enſe neceſſariuũ.⁊ ↄñteꝛ qno ꝑ ipᷣim oimittant᷑.

gliqñ moꝛt alia ſic vᷣt. lalvꝛans in extremis et

non valẽsofiteri de moꝛtali qð hʒ ð q̃ͥ attritꝰẽ

inunctus ſaluabit᷑ nõ inunctus dãn abit᷑. Po/

nat enã eũ fuine ↄfeſſinn. iñ potuithfe ita im
pfectũ coloꝛẽ.qð fuit fictus re ſpectu ſacꝛamẽ⸗

ti pñie qui tñ eꝛit non fictus reſpectuextꝛeme

vnctiomis. Sicur aliquis nõ fictus eſt reſpectu
baptiſmi atñ ficius eſt reſectu pñie. Oaioꝛ
em̃ deuotio requirit᷑ in ſuſcipiente reſpectuſac

menti ad qð ꝑ ſe requirit᷑ actus ſuſcipientꝭ q;

in eoin qͥ niſiꝑ accidens. Atẽ ponamus eum

cõlcatũ. adhuc ſoꝛte remanet in pctõ.qð dele
bitur ꝑ exiꝛemaʒ vnctõʒ.qꝛ maioꝛ deuotio.xe
quiritur in recepuione euchariſtie q; extꝛeme
vnctögs. ”MM

dos.ita ꝙ in nullo caſu alius q; ſacerdos inũ

gere põt. etiã exↄmiſſione eius⁊ in q̃cũq; ne

ceſſ tate.Oebet aũt eſſe ſaceꝛdos ſuus nõ ali⸗
enus. ⁊ B nõ qͥ ad eſſentiam ſact̃i qꝛ enaʒ ſi ab
alieno inungeret ſacrẽm reciꝑet. Sʒ q̃ ad ne/⸗
ceſſitatẽ pcepti.qꝛ ſact̃a aſins ſaceꝛdconbo vel
epis ſunt recipienda. O ſiſcienter aliquis ab
extraneo reciꝑget.pꝛo eoipᷣo peccaret ⁊ fructui

ſact̃i pnerer obicẽ.miſi licennã ſuꝑ ̊ haberet

Hñ mſi ꝑiculũ moꝛtis imin eret ex moꝛa pꝛo
pꝛij ſaceꝛuotis.nõſuusſacerdos nõ dʒ en cõi

care vel nungere. als ſic pynendoſpem irati

pitulum gquitudecimum

eius ðt pe. de pal. ꝙ eſt ſaceꝛdos ⁊ ſolusſaceꝛ/

habitõe.neceſſiſaseĩ nõ hʒ legẽ.i.q.i. S. ĩmo

ſiẽ npꝛio ſaceꝛdote abſente qui põt hri. tenert

eũ audire ⁊ abſoluere. ſi eſt venitene.ſi vetatſi
cut de pane alieno. quẽ habet moꝛientẽ paſca

re Sic ĩoĩ eaſu ĩ qͥ ſibi labſolueꝛe a pctis mo

+T

ꝛientẽ nõ ſubditũ.tenet᷑ ꝑ ↄñs cõicare eũ ⁊ in
ungere hec Pe. Sed qꝛ ſie religioſis phibetur
ſub pena er cõicatõia quã incurrunt ipo facto

ne ad miniſtꝛent ſact̃m euchaꝛiſtie ⁊ ertrane

vnctõis ſine curatoꝛum licentia.ideo nec etiã

. „

in moꝛtis articulo nullo alio ſacerdote erũte.
licet eis dare ſacr̃a. als incurrerẽt dictã ſnia,Zʒ.
de pꝛiuilegijs.e.religioſis in cle.de quo vide. ſʒ

aucire confeſſionẽ einuſcũq; in hmõi neceſſi,/
tate. bñ pñt abſeribalijs qni oꝛdinarie poſſet
eum audire enã religioſi Zũt alij ſacerdotes

non religioſi ⁊ audire confeſſioneʒ ⁊ commu,/

mnicare et inungere poſſint et delentin huinſ ⸗/
modi caſu. Et nota ſᷣm Pe.ꝙ ſacerdos ro⸗

gatus a cuꝛato miniſtrare eccleſiaſtica ſacmẽ
ta moꝛiẽti in caſu in quo non poteſt velñ vul
ire.ſiomittit ire reus eſt anime illius quaʒ qm
tuz in ſe eſt damnari permittit.cũ per accidẽs
iſta ſacramenta poſſint eſſe neceſſaria. Et vi

dentur neceſſaria ranone pꝛecepti ex conſue/
tudine generali moꝛientum. Pꝛeciſitamen

ab eccleſiavt ex communicati ⁊ ſuſpenſi ab of

ficio non debent miniſtraꝛe hvc ſacẽ̃m. Suſpz
ſus aũt ſolũ ab ingꝛeſſueccłe.põt faciendo ſi
bi deferre ꝑ aliũ ertra eccleſiã que ſunt neceſ⸗

ſaria.qꝛ ſiꝑ ſe acciperet de eccleſia fieret irre/⸗
gularis. Item ſicut de licenria ex commu⸗

nicati ⁊ ſuſpenſi a iuriſdinõe poteſt quis andi)/

re confeſſionem ſubditoꝝ illius.licet excõicatꝰ
nõ poſſit de legare qꝛ illud fit pꝛincipaliter au⸗
ctoꝛitate iuriſditõis.̊ aũt principaliter aucto
ritate oꝛdinis. Sic etiaʒ de licentia ex cõicati
põt inungere. Itẽ ſufficit adinungecũ vnus

ſacerdos.erira de ver.ſig.qſiuit.⁊ ſi nõ pt Habe

re adiutoꝛem etiam ſolus ̊ põt.qꝛ ſi eent plu
res ſacerdotes.vnus iñ dʒ eſſe aaiibens ma/⸗
teriã inungendo ⁊ ſił ꝓferẽs foꝛmã. Deficie/⸗
te aũt illo qui inchvauitvnciõʒ.dʒ ſuppleri per
aliũ inſpiciendo vbi ille dimiſit n incvan⸗

do vnam exillis nõ ꝑfeciſſet. quia tũc ſupples
inclvabit illã ſolã a capite ſeqnuo q̃ reſtat.

Qubuſdebegt F. xi
daꝛi. Super loc dicit. DPetrus de palu.qꝙ ſolñ
infirmis in periculo morns conſtuutis baben
tibus vel ꝗᷓ babuerũt ah q;diu vſuʒ rõis peteti
bo aciu łoituv ñ igꝛemiris bellũ moꝛile łocapi
tãdis nõ dat᷑ qꝛ nõ ſunt ĩfiꝛmi ⁊ rano eſt qꝛ ea
que in ſaceamentis geꝛuntur.interius debet xre
pꝛe ſentari per ea que geruniur exterius. Sech
effectus interius uius ſiacramenn ẽ ſanatio

„

ſpũ alis ̊ delet prñtari p ſanatõʒ coꝛpalẽ.ſs nk

lus eſt himõi ſanatõis ſuſceptiuus.niſi ſit attu
infirmus.Lamen iſtarõ non eſt vemonſtrati

ua qꝛ nec materia patif. Certũ em eſt ꝙ im
tis ptibo ſani inungunt᷑.⁊ curatio eſt medicia

adlibentux nõ ſolũ contra moꝛbuʒ pñtem ſed

etiam fuuꝝ Mon eſt danda inunctio q buſ

cũq; infirmis ſed gꝛaunbo de quoꝝ moꝛte pꝛo

babiliter rimet᷑ ⁊ magis credit᷑ qꝛ ſicẽ nomẽ ſo

nat extremũ ſact᷑ʒ ðꝛ poſt qð aliud nõ ſpeꝛatur

non tñ ꝑ lvc tollit᷑ quin poſtes adhuc woſſir 122
ſiteri ⁊ cõicare.ſi prius nõ potuit. Et dicit Pe
mus de pal.ꝙ primo totũ inũgere ⁊ poſtea ad
libitũ curreze ⁊ dicere.ſ.ſoꝛmã eſt error ⁊ de
ceptio aĩaꝝ ſicut ſi puer pꝛimo ĩmeꝛgeret ⁊po

ſtea ex interuallo diceret ego baptiʒo te. ꝛce.

——

Aut ſi ep̃s traderet libꝛũ oꝛdinando ⁊ hmõi.

wſtea diceret accipe ptãteʒ. c. quod eſt conti
nuationẽ cãe diuidere. Solũ em̃ h̊ pmiſinn

eſt in ſacr̃o pñie. vt interuallo facto ſvvꝛe łoie

rvoſt confeſſionẽ qᷓ eſt materie exhibitio. poſſit

abſolinqᷓ eſt foꝛme impoſitio. Secus in his q/

bus ꝓponens materiaʒ impꝛimit formaʒ his

de quibo dubitatur vtu ſit moertui põt dariſ H̊ᷣ

iſto modo. Si es moꝛtiunõ te vngo. ſed ſi nõ
es moꝛiuus.p iſtã ſanctã vnctõnẽ ⁊c. Si aũt
inter ipᷣas inunctões moꝛi aꝑenter.ipᷣo cere

ctus effeciũ eius etiã vna ſola ꝑacta. Pueris

nondũ hñtibo vpſum rõis ⁊ ppetiio furioſis nõ
debet dari.qꝛ eſſet mendaciũ in foꝛma.dũ dici
tur quicqͥd veliquiſti ꝑ viſum ⁊c cuzʒ nõ deliq̃/
rint. Sed hñtibo lucida interualla ⁊ frenetic;

debet dari.etiã ſi oꝑteret eos ligare vt permit

tant ſe inũgere.⁊ ſvc niſi añ fuꝛiã vel freneſiʒ.

catus vel male vite notoꝛie ⁊ non oñdit ſigna
pñie.non dʒ tali dari qꝛ ſemel malus ſpꝑ pꝛeſu

mitur eſſe malusniſi ꝓbet griuʒ. de re. in.. li. vi.

Sedſi bone vite erat nõ pſumit᷑ imemor ſue

ſalutis in moꝛte plus q;ᷓ in vita Nñ pᷣſumitq/
etiuit. ʒ nõ pber. vel ꝙ periuiſſet. ſi aduertſ⸗

let ⁊ ꝙ petere voluit. ſed foꝛte non potuit. nec

actualis deuotio requirit in illo. qin etiam ha
bere nõ põt. Babtizatis in articulo moꝛtis eẽ

eſt danda.qꝛ ſi ꝑ baptiſinũ ſitremiſſa oĩs cul
pa ⁊ pena.remanet tñ pugna contra hoſtẽ tũc
contꝛa quẽ armat.nec eſt mendaciũ in foꝛma
qꝛ ꝛſi poſt baptiſimũ nõ deliqrũr. remanſit tam
in eis debilitas mentis q̃ no tollit᷑ oĩno ꝑ bap
niſmũ.dleta oĩ culpa ⁊ pena.Ex ſenio moꝛien

tibo dat.qꝛ ſenecius eſt eis ꝓ infirmitate.

In quibun Fviu

quartuſdeci.

partib) coꝛpis fit inunetio ⁊ quarxe vt pe. de pa

lu. poſt re. ꝙ cũ iſtud ſackm deut p modum cuj

ratõis ſiẽ in curatõe coꝛpali ponit medicinaĩ
locis vbi radix eſt moꝛ bi.ſic dʒ eſſe inextremg

vnctõe.vi ſeʒ ſiant inunctões in illis ꝑtiboſo⸗
lum in qinbo ſunt pꝛincipia pcti moꝛtalis Ive
nialis. Et qꝛradix ⁊ pꝛincipiũ peccandi in no⸗
bis.pꝛĩo eſt vis cognitiua.ſcdᷣo vis appetitiua
tercio vis monua.vel executiua. Dis aũt cog
nitiua in nobis oꝛiũ hʒ a ſenſu.iõ in nobᷣ vñt
ungi loca ſeu oꝛgana quinq; ſenſuũ.ſ.oculi .
pter viſum. aures ꝓpter auditũ. nares ꝓptex

olſactum. os ꝓpter guſtũ.manus ꝓpter tactũ
qui in pulpis digitoꝝ maxie viget. Sed ꝓpter
vini appentiuã inungunt᷑ a quibuſdã renes vtł

ſcapule ꝓrembo. pe'des ꝓpter vnn moniuaʒ
Sedqꝛ pꝛimũ pꝛincipiũ actuũ ntoꝝ eſt vis /
gnoſcitia.iõ illa inimctio qᷓ fit in oꝛganis qtin
q; ſenſi.eſt de neceſſitate ſact̃i ⁊ ſeruataboĩ
bus. O ſi aliqͥ ſint mutilati in illis oꝛgais de⸗
let fieri inunctio in partibus magis pꝛopin⸗
quis ad oꝛgana amiſſa. Alie vnctiones ſeili⸗

cet ad ꝑedes ⁊ renes nõ ſunt de neceſſitate ſa

c(ꝛamenti. Onde in eis fiendis vel vmitten⸗

dis co nſuetudo ecclie ſue ſeruanca eſt De

lis qui nunq; habnerũt membꝛa. vt cecus na
tus vr dicendũ ꝙ ſit omittenda inunctio ĩ ta
li ſenſuqꝛ nimq; deliquit ꝑ viſum.vel põt dici
cũ pctm̃ ſit eẽntialiter ii voluntate non in
ſenſu. dr peccare ꝑ viſum cecusnatus non ſʒ
oꝑatõz iinꝑatã.ſʒ elicitã.qꝛ ↄcupiuit videre ĩ⸗

oꝛdinate. Et qꝛ nõ ipꝛimit caracterẽ cñ nõ de
putet ꝑ ᷓ̊ hõ ad ſtatũ ſpũalẽ ĩ hacvita.iõ iteꝛa

ri põt ⁊ nõ ſolũ ĩ diuerſis infirmitanbpqñ ĩ ſmn

unei 5 gulis timet᷑ de moꝛte. Sed eriã in eadẽ ĩãrmi
eſſent manifeſte impenitentes. Añ freneſim

vel añq; amiſerunt loquelã ſinõ petierũtvtꝝ
debeat dari diſtinguencũ qꝛ ſitalis erat excõi

tate bñ eſt diuturna.vt hetica vel hicꝛopiſis q̃
tienſcũq; ex tali inſrmitate deducitur ad peri⸗
culurn mortis.
De oꝛdine ſeptẽplici ⁊ ꝑ quẽ actũ impꝛiĩat
caracter in ſingulis ⁊ de tꝑe ⁊ mõoꝛdinatõnũ
etate oꝛdinandoꝝ ⁊ ex ammatõe eoꝛum.
CL ogpitulũ. xvi

E ſacramento ordi
nis qð diffiniens męf.iiij. ſen. di. xr
iiij.ðᷣt ꝙ ẽ ſignaculũ quoddã ĩqͥ ſpñ
alis ptãs tꝛaditur oꝛdinato quã dif
finitionẽ ſic declarat Pe.de pal. Er pꝛimo dici
iur ſign aculũ quoddã. qꝛ cuʒ aliq ſigno viſibili
diſtincio qu libet oꝛco dat᷑. Et vr neceſſaꝛiũ
ybicũqʒ eſt diſtineta forma in eocẽ ſaẽmẽ/
toſiue in diuerſis ibi ſit et diſtincta materia ſi⸗
ue ſpẽ vt in eucharifha ſiue nuro.vtĩ extꝛema

vnctõe. Obi ad ſingulas vnctões ꝑ diſtictõʒ

vł diuiſionem adhiberoiſtĩcta materia nume
ro. Sʒ ſi eſt vn liber ĩ quoſunt exlvꝛciſiniex

mrlnbeganem,

amons

Alnſimmsfrinſ⸗

itnonmißſoten
fage evdlinin
Keoedeſendaſe
ceſondengen,
Meirfeicresſnee
geſrrercannſen

ocaiecoroni.

fſedpnütniqua

glesäiorainanrnr
lenceno nohiii
Cinoiſegeronn
fealstoralig
letapeietenpſt
Meaſackn

re Mior

Nnrfoeng, n
ngſml gpnn

(unlvſtgcon

ugnclſer⸗ ſee
Uernnanmegri
enenoneggn
hingenenten

llediſnncte

ncſaipſnoge
ſglinerun
Medeniaſacf
ekyiteinae
ninake

Dmnöſantdeteſera.
Meshencdisnin
ſceſiefnmnenft N
trünenanen
Monirnckiiiiiqd
Mmmnün ti
tnineinn
Dnüm easrunstoni
õ
unaarnartidiin

lotdgetrötinnde
D:teramnniedtn.

ſpirnnm

rzeneed.

ununfili
iſcgnanii gortif

ainr unen

mniilintln
gigvimngin

rna ordinisꝗᷓ nõ rangit᷑ ab ordinando.
bus em̃ ſacfis hñtib materiã ſenſibilem oꝑ⸗

mifiiiſann
Aerfoigirmianbſg
ne Geteniinetiiann
munpmianliena
nintaeddCRn.

Capituluum

vng parte ⁊ pꝛolvcie ex alia parte ⁊ euangelia
er alia.tunc vnus ⁊ idem libeꝛ põt eſſe ſigna⸗

culum impꝛimendi caracterẽ in tribus oꝛdini

pus. ſ. exoꝛciſta. lectoꝛatua dyaconatu qꝛ dif⸗

ferunt foꝛ maliter. Spũalis ptãs ðꝛ in qᷓoñdi/
tur differentia inter caractereʒ bapuiſmi qͥ eſt
potentia paſſiua ⁊ oꝛdinisq̃ eſt potennia acti/
na. Cũ em̃ potentia ſit nomen cõe ad actiuaʒ
et paſſuam potentiã.ptãs impoꝛtat actiuam.
Determinate tꝛadit oꝛdinato.qꝛ ðᷣr ordina⸗
to acciꝑe. Onde niſi accipiat manu tangẽwo
vf nihil agi.nec ſufficit ꝙ epᷣs poꝛrigat mate/

riam mii oꝛdinandus tangat qꝛ qð nõ tangit

non agit. Onde ſic aq̃ qͥ nõ tangit corpus.nõ
impri mit caracterẽ.ſic nec liber vel alia are
noĩ

tet ipam ſenſihilẽ a pplicari ſuſcipientiſacim
marime qñ ↄſiſtit in eius vſueſſentia ſacmẽ⸗
ti. vt in bapriſmo. cofirmatõe ⁊ extrema vnc

tõe NHon aũt optet ꝙ tangat cũ duabo mani

bus licet ſecurius ſit DHec pꝑ.cui concoꝛ.tlvm̃
dicens ꝙ ipa foꝛmaoñdit. ꝙ contacius ſit ne
ceſſarius qꝛ ðꝛ accipe. ⁊c̃. Sed alb.ðt ꝙ ſuffiẽ
poꝛrectio ſacramenit.
Quamuis orslo .
ſacer diſtinctus ſit in ſeptẽ ꝑtes.ſ.oſtiariatum
exoꝛciſtatũ.lectoratũ.acolitatũ.ſubdyacona⸗
tñ.dyaconatũ.pᷣſpiteratũ.eſtiũ vnum ſact̃m
tm̃ pᷣin pe.de pal.in.iiij.di.rxxiiij.ita ꝙ quilibʒ
ordo eſt de eſſentia ſact᷑i ordinis q̃ſiↄtinens ĩ
ſe eſſentialem ꝑtem. Et non ſolũ ꝙ ſex ordi⸗

nes inferiores ſunt qdaʒ ſact̃alia diſponentia

ad ſacerdotium.ſed nec ſunt ſeptem ſacramẽ
ta ſed vnũ tm̃.quia omnes actõesſacramen⸗
tales ꝗᷓ ordinantur ad vnũ effectum pꝛincipa
lem certo mõ hñdũ ad quẽ nulla eaꝝ toraliter
attingit.ſed ex omnibo ſimul iunctis haberille
effecius rotalis.Omnis inq; ſunt vnũ ſacẽ̃m
licet quelibet eaꝝ ſit pars eſſentialis ſact̃i.⁊ ſic

poſſet dici ſactᷣm.ſic aũt eſt de ommb oꝛdini⸗

bus. &τ aioꝛ pz. AIn omm ſacfo eſt ma⸗
terig ⁊ foꝛ na.quoꝝ neutꝝ eſt vnũ ſactᷣm. ſed
vtrũq; ſimul. ̊ vnü tm̃. Atem in euchariſtia
vbitam lvſtia conſecrata q; calix conſecratꝰ
licet quodliber ꝑ ſe cõtineat eſſentialiter ſaẽ/⸗

mentum ⁊aintegrũ t̃ ꝓpter vnã ꝑfeetã ani /

me refectionẽ ad quã oꝛdinant᷑ ſunt mſivnuʒ
ſactᷣi Sic in extrema vnctõe vbi ſunt pluꝛeſ
vnctiones diſtincte mateꝛia ⁊ foꝛma q̃ꝝ vna
non eſt diſpoſitio ad aliã ſiẽ ſacr̃ale ad ſacram
tu.nec oẽs ad vltunã. ſed oẽs in ſe halent ali
quid de eſſentia ſactᷣi.ſunt tñ vnum ſactm –
pier vnã aie ſanationẽ ad quã oꝛdinant᷑qͥ nõ

ñit niſiꝑ oẽs ſi. Sginoꝛ apparet. qꝛ ſiẽ pluꝛes

vnctiones oꝛdinãt᷑ ad vnã pfectã aie ſanatiõ⸗
quãoẽs ſunul ſgeiunt et nulla eaꝝſic ſepteʒ oꝛ
dines oꝛdinant᷑ er d uina inſtinnõe ad vnam
miſſam celehꝛ andã wl ad vnũ corpus dñi ef
ficiendũñ nõ q̃cũq; mõ ſed ſolenniter ⁊ reuerẽ
ter. Que ſolẽnitas ⁊ reuerentia pꝑ ſeptesoꝛdi
natos in officijs ſins agentes conplet᷑. Et nul
lus ordo imo nec vnus ordinatꝰ hñs oẽs oꝛdi
nesꝑ ſe ad ̊ ſuffic.nec ſacerdos lſʒ poſſit ↄfice
re non ſa nen põt ſolus ↄficere ilio mõq ado
ficiendũ nan ſunt cereri oꝛdines ſub miniſtra
re ꝓpter qð nec ipſe ordo ſacerdotij ꝑ ſe ne
alius eſt pfectũ ſactẽ̃m ordinis. ſed oes ſił/Et
G;uis in ſingulisloꝝ ordinũ rõ ſact᷑iↄſiſtate⸗
ſentialiteꝛ non t am̃equaliter ſicut ratio vite
non conſiſtit equaliter in vegetatiuo.ſenſui⸗
no ⁊ intellectiuo. Sedin ſolo intellectio
totaliter ⁊ ꝑfecte in alijs aũt ꝑtialiter ⁊ imꝑ
fecre.ſed tñ eſſentialiter. Sic in ꝓpoſito quili
bet ordo eſt ſaciʒ eẽntialiter.quia hʒ eẽntialia
vtraq;.ſed non ꝑfecte niſiſacerdotiũ Oe aũt
ðᷣt tlv.ꝙ tota plenitudo lhꝰ ſact̃i eſtin ſacerv
tio.eſt intelligendũ q;tũ ad eſſenniã illiꝰquod
principaliter ⁊ finaliter q̃ritin oĩbꝛoꝛ.non ãt
itũ ad ꝑſectõʒ ⁊ integritatẽ accidentalẽ eiuſ
dem nec q;tũ ad eſentiã eoꝝq̃ immediate vt
ꝓprius finis queruntur in ſingulo ordine.Hi
ſi em̃ ſaceꝛdos ſuſcepiſſet ordinẽ dyaconatuſ
non licite faceret officium dyaconatus.
Qnere ordinen Fi
ſunt. Et ratio eſt ̃m tlv. ⁊ pe.de pal.Omnis
ordo ordinatut᷑ ad euchariſtie ſatrn. Ordo eĩ
miniſtrorum eccleſie.qui ſunt mediatores in
terxpᷣm ⁊ populu m.eſt ad ſaciendum vnionẽ
populi cum rpᷣo. Hoc autem mayime fſit perſa
cxamentum euchaꝛiſtie in quoxpᷣs continetr᷑.
totaliter ⁊ a nobis ſumitur. Onde dicitur ſaẽ
mentumvnionis. Hec autemvnio fit duplici
actu ſcilicet per ſacramenti conſecrationem ?
per populi dignam pparationem. In primo
aciu deſeruiunt qtuor oxdines.ſ.acolitatꝰ.ſub
dyaconatus dyaconatus et ſacerdotium Sʒ
differenter.quia acolitus habet materiam cõ
ſecrandam preparare in vaſis nõ ſacris. Sub
dyaconus autẽ ponit eain in vaſis ſacris indᷣ
bus fit conſecratio. DO yaconꝰ vo offerre habʒ
ſacerdoti conſecxandã ⁊ cõſecratã diſpenſare
ſaltẽ ſanguinẽ ĩ vaſeſacerdos aũt hʒ ↄſecrare
nſcdo vo actu.ſ.in pᷣparatõe ppłi derinũt.
alij tres ordines.ſʒ differenter.qiia duo eoꝝ
diſponunt remouendo ꝓhibens vel malñ ho
minẽ vtoſtiariꝰ vł malñũ angelũ vt exorciſta.
Scðo vᷣo pparat lectorofferẽdo bonaʒ diſpo
ſitõz q̊ ad ↄgnitoʒ vᷣi ⁊ dilecioʒ boni qð fit legẽ
cproplxtiasde xpᷣo in veteri teſtamio ↄtetas

Zitulus

Ernora q; omnesoꝛdines aliq̃ mõ dicunt ſa
cri qꝛ ſunt ſacrũ. Sed tres ſuperioꝛes vt ſub/

diaconatus ⁊ ſupꝛa dicũtir ſacri enã duabuſ

alijs rõib.tum qꝛ hñ̃t actusſuos circaſacꝛam̃
ta vel vaſa vel euchaꝛiſtiã.iunc rõe ↄtinentie
quã hũñũt annexam ⁊ cõtinentie votũ nos deo

ſac ꝛatos reddit. . z.
Quod in omni J.ii
oꝛdine confertur gꝛatia. Cum em̃ dei pfecta
ſint opera cuicunq; datur diuinitus aliqᷓ potẽ
tia dantur ei ea ꝑ que congꝛue poteſt erire ĩ
actus illius potentie.Sic em̃ videmus ĩna/
turalibuſ aialibo em̃ data ſunt membꝛaꝑ que
pñt exixe in acius potentie aĩe ↄueniẽter.vñ
ſiẽ gra gꝛatũ faciens eſt neceſſaria ad hoc ꝙlx
moſeip

actis.cCõsfert etiã maioꝛẽ gꝛatiã oꝛdoĩ diſpo

ſito qᷓ; alia ſacta.Et maioꝛ oꝛdo maioreʒ gꝛa,/

tiã qꝛ maior gẽa tqᷣritur ad actũ oꝛdinũ digne

exercendũ. ᷓ ad actus cões ⁊ ad maioꝛis oꝛdi
nis actũ maioꝛ gra.vñ miłſenſibile mm̃ valet

ad magnitudinẽ gre impetꝛandũ ex ope oꝑa⸗
toſiẽ ſacerdotij ordo niſi foꝛte quis dicat decõ
ſacratõe epᷣi ⁊ ſuſceptõe euchariſtte „,
In quo actu liii
inpꝛimat᷑ caracter cuiuſſibet oꝛdinis in oꝛdia
tõe.Cixca qð ſciendũ eſt ̃m pe.ꝙ in ordis col
latõe ꝑ aliqq̃ ihi fiunt ſuſcipiens diſponit᷑ ⁊ p
paratur.vt ꝑ bñdicrõʒ vnctõʒ manuũ ĩpoſitõ

nẽ ⁊ veſtiũ conceſſi vong Pe⸗ vnicũ vo actumn

iĩpꝛimit᷑ caracter.ſ.ꝑ inſtri tꝛaditõʒ.¶aracter
em̃ in oꝛdine res ⁊ ſignũ eſt oꝑtet ̊ ꝙ aliqd
habegt ꝓ ſigno exterius in ̊ conferat illud ãt

wtiſſime videt᷑ eſſe qð magis cũ illo hʒ ſiitu ſi

dinẽ. Illud aũt eſt tꝛaditio inſtr̃i apti ad offici
um oꝛdinis in fit ptãtis oꝛdims ſignificatio
⁊ expᷣſſiop boꝝ in q̃ fit ipiusofficij determinatõ
⁊ pꝛimum eſt loco materie ſcðʒ vero loco foꝛ
me hec pe. Sed nota ᷣm pe.de pal.ꝙ aliq̃x oꝛ
dinũ eſt im̃ vnus actus ſeu officiũ.alioꝝ vero
oꝛdinũ ſunt pluxes actus.qrn tñ vnus eſt.pꝛin/
palioꝛ alteꝛo. An oꝛdinibo g illis qreſt vnus
caracteꝛ ĩpꝛinut᷑ in tradtione inſtri ꝑtinentis
ad actũ illũ.ſiẽ oſtiario impꝛimitcaracterĩtꝛa
ditõe clauiũ lectoꝛi in tꝛaditione libꝛi exoꝛciſ
moꝝ cñ foꝛma verbox ſingulis coꝛreſponden/
te. Concoꝛ.thv..alb.⁊ pe. In oꝛdinibo vero.
quoꝝ ſunt plures actus inipꝛimit᷑ caracter in
collatõe inſtr̃ti ꝑtinentꝭ ad pꝛicibalioꝛẽ actuʒ

Ille aũñt actus eſt pꝛincipalioꝛ.qͥ imediatius

oꝛdinat᷑ ad ſactʒ euchariſtie.Cũ ꝗᷓ accoliti ſint
duo acius.ſ.poꝛtare cereũ.⁊ poꝛrigere aquam
⁊vinuũ in vꝛceolis ad ſacẽ̃m euchariſtie.quia
iſte ſcdᷣs actus eſt pꝛincipalioꝛ ob dictã rõneʒ

lat digne ſact̃a ſic ad lvc ꝙ hõ exeq̃t

taracter ĩpꝛimit᷑ in traditõ evꝛceoli q;nis de
nominetr ab alio actuqui eſt magis patens et
feequentioꝛ.lv.ðt ꝙ impꝛiimit᷑ caracteꝛin

oꝛdine ex verbis ep̃i ⁊ tꝛaditõe vꝛceoli ⁊ cãde

labri ab archidy acono.⁊ magis in acceptione
vꝛceoli.q;ᷓ candelabꝛi.Etiõ nõ ſeqint᷑ ꝙ arc·
idyaconus oꝛdinẽ confeꝛat.cũ ſeꝭ ipᷣe non e

primat verba foꝛme.ſedepᷣs.Alb.⁊ Pe.dicũt
unprimi caracteꝛem in acceptiõe candelabꝛi

Sed di.pe.de pal.ꝙ hʒ etiã ſubdiaconus duoſ

actus.ſcʒ.legere eplam ⁊ materiã eucharſſtie
ordinare ⁊ pᷣparare in vaſis ſacris.Etoꝛſ. ðs
actus eſtpꝛincipalioꝛ pꝛĩo vt deſe pʒ ertõeſu
pius dicta iõ ĩpꝛimitcaracter ſubdyaconoĩtta
ditione calicꝭ ⁊ patene vacue.Concoꝛ.thvm̃.
alb. ⁊ p.. Sequit᷑ in re. de pal. de dyacono eſt
magis dubium.hʒ em̃ duos actus vnus eſt le
gere euangeliũ alius eſt miniſtꝛare ſacꝛamẽ/
tum vaſis mediantibo. DPabet em poꝛtare cor
pus dñi in patena ⁊ miniſtrare ſanguineʒ cnʒ
calice.nec eſt dubiũ quin actus ſcs ſitpꝛinci

palioꝛ prĩo. Er iñ dyacon in ſua oꝛdinatiöe.
nõ recipit aliqð inſttmn ꝑtinens ad hunc actiũ

ꝓpter qð de impᷣſſione caracteꝛis ĩdiaconatũ

eſt duplexopinio. Ona ꝙ unpꝛimit᷑ ei carae/

ter in traditõe libꝛi euãgelioꝝqꝛ deputatõ eiꝰ

ad pꝛincipalẽ actũ non potuit exprimi ꝑ tradi

tionẽ reicoꝛꝑalis. Cũ em̃ dyaconꝰhaleat po
teſtatẽ ſuꝑ contẽtain vaſis.i.coꝛpus ⁊ ſangui
nem non potuit lec poteſtas expꝛimi ꝑ datiõʒ
vaſis tm̃.qꝛ ſuꝑ vaſa hʒʒ ptãtẽ ſubdiaconꝰ.nec
ꝑ dationẽ materiã conſecrate.qꝛ non hʒ eam

immediate tangeꝛe. Nel iõ ⁊ melius.qꝛ illd

qð eſt ↄpletũ ſacrt̃Dm ꝑ ſe.vt euchariſtia.nõ eſt
materia ſactr̃i alteriꝰ.⁊ maxĩe cũ omne totum
it maius ſua pte. Oñ oẽ ſacẽm ẽ nobilius ſua
materia vel foꝛma euchariſtia ãt nobiliſſimũ
oĩm. Opoꝛuit g . oꝛdinaret᷑ ꝑ fraditõʒ ĩſtru
menti ꝑtinentꝭad actũ ſcðᷣariũ.ſ.liber euan⸗
gelioꝝ ⁊ hec eſt opio tho.⁊ guil. Alia opi.eſt q⸗
impꝛimi impoſitõe manuũ per qð datr intelſi
gi. ꝙ applicat ad magnũ miniſteriũ eo ꝙ ma
nus eſtoꝛganũ oꝛganor.dyaconusaũt ꝑ excel
lentiã ðꝛminiſteꝛ.a hec eſt opi.pe.cui videtut
concoꝛ.canõ.di.rxiij.dyaconus.vbi ðꝛ ꝙ cũ
oꝛdinat᷑ dyaconꝰ ſolus epᷣs eimanũ imponir.
eo ꝙ ad miniſteriũapplicef. Ipſe aũt pet.vi⸗
det᷑ declinare adpꝛimã opi. Sacerdos ſilr ha
let plures actus.ſed pꝛincipalior inter om̃es

eſt conſecrate coꝛpus ⁊ ſanguinẽ.abſoluere ãt

in foro pñie.eſt actus ſcvᷣarius eius ⁊ in datio
ne calicis cũ patena cũ materia impoſita im⸗/
primit᷑ caracter ſacerdotalis hec dicit tho. vn⸗/
de ⁊ pꝛimo dñs dedit hanc ptãtẽ conſecꝛandi
diſcipulis in vltuna cena cum dixit.loc ſacite
in meam ↄmemoꝛationẽ.Et poſtreſurrecuo

pefknnet
nnnfunn
Pürtninleta
fine. Aaarr
1

(Gnnieſnſe

age

Gfitiralgn

Upeopkr

ließſeinao⸗
oniolſemelnn
teetcoocon
ecke
Pletglason

lgodroren.

Mcron

wnienkn
Gbommneſe
preſumin⸗
ſannogrte

ſentorniſfrn

wacſiniol in
i qgöneſar!
1s Gigurfue
Pnoneſtcelch
Wnſelconn
Noppe idbond
NNwonte
ncoren

äͤponeſe⸗

Gache pmon
Uiknnd
Pniſtern
lireſcnr
bieiſden
blaunen
lienrrd
Ndnes

—
—

=

—
*
=.
S= 8

☛

ünpinemttni
fenecmngrieſcteni

„Dugmunitin
ianiriornie

nPnNternid
1. Kieian gin

Gaintinlemtingt

Apris e

aſaiiibain
niconſeme rnnizen
Eere. Velitmejnpi
imple wenherſtanit
ven Anaredonermn
Piiſfniſchſu
achantuitwniſni,

igmnanmpprithl

Adaniſaillinan
vivir1al Ng
öenamin einl

Hnsnirmimnnd

Etpratnnran

mi nnunhbe
rseeeniſſll

c mimirle hgisl

etinllii ſun

nuſtenuelulſi

münaenuinppit

Goevelſo
mli Cirn
emudnol n
tittplelni

—
—

imnir Kü,

Capitulum terciumdeci.

nem dedit ptãtem ad actũ ſecundariũ cũ dix/

it Quor remiſeritis peccata ⁊c. Sed pe.dicit

ꝙ ſacerdotalis caracter imprimit᷑ impoſitrõe
manuũ ꝑ epᷣm..aũt de pal. tenet.cum tilv.

aſſignans rõem cõtra opi.pe.qꝛ impoſitio ma
nuu n non ita deſignat principalẽ actuʒ ſacer/

cvtis ſicut traditio vaſoꝝ cñ materia. Atẽ q̃a

pᷣter acrũ miniſtꝛi ⁊ ſuſcipiẽtis requirit᷑ mate
ria exterioꝛ aliq̃ in omni ordine.impoſitio ãt

mamiũ non eſt bmõi ideo nec dyaconat caꝛa

cter impꝛi mit᷑ ꝑ impoſitõʒ manuũ. Itẽ no
ta ̃m tlv.⁊ꝛ alb.qꝙ caracter confirmatiõis pᷣex

igitur caracteri oꝛdinis ad bñ eſſe ita ꝙ ſine ꝰ
fiꝛ marione oꝛdoſuſciꝑetur. Sed caracter bap

tiſmi pᷣexigituroꝛdini ad bene eſſe qꝛ ſine ba⸗
ptiſmo non oꝛdinaret. Onde tłv.oꝛdinatus ĩ
ſacerdotẽ nõ baptiʒatus non ↄficit.nec abſol
uit.nec Si eſt epᷣs ordinat. Pie tamen cꝛedi

wteſt ꝙ q;tum ad vltimos effectus ſacr̃oꝛuʒ

ſummus ſacerdos ſupplet defectũ.Et ꝙ loc ñ
Pmitterer ita latereꝙ ecclie poſſet ꝑiculũ im
minere. Alb aũt dicit ꝙ putat ipᷣm conficere
non in ptãte ſua ſed eccleſiie.

Duid agendum ½ V

cum omittit᷑ aliquid de foꝛma ſtatuta.Circa H

ſunt varie opi.⁊ pe.dicit ꝙ qꝛ non eſt determi

natũ expᷣſſe in quo actufiat caracteris impᷣſſio
ideo nihil ſemel rite collatũ oʒin oꝛdinibo re/⸗
peti ſed quod omiſuʒ eſt ſuppleri. extra de ſa.

non ite.c.fi. Sed tutioꝛ eſt opi.Ray q̃ͥ ſic diẽ.

Inter alias opi.circa hanc materiã hanc in⸗

telligo tutiorem. Vnde fiꝛmiter teneas.ꝙ ni
hil de quib non conſtat qᷓ ſint de ſubſtantia. qᷓ

non inuemit. tamen iure qð debeat fieri intelli
gasomnia eſſe de ſuhſtantia.niſi muenias er
pꝛeſſum in iure ꝙ non ſit de ſubſtantia. Onð

ſi aliquod tale de q̊ dubitat vtꝝ ſitſde ſubſtãtia

fuerit omiſſum põt oꝛdinatõ iterari.glo.ex to
to ac ſi nihil factũ ſit non igit᷑.intelligitur ite/
ratũ.qð neſcit᷑ factũ de con. di.i.c.i.ſolennita
tes. Si aũt fuerit omiſſum id de q̃ erpſſum ẽ
ꝙ non eſte ſubſtantia non debet oꝛdinatõ ite
rari.ſed qdðᷣo miſſiʒ eſt dʒ caute ſuppleri.⁊ ſta
tuto pe ad hmõiordines conferendos extꝛa
de ſa. non ite. c. pſpiter. Concor.his.innocen
m glo. dicti. c. pſpiter. Eſt aũt expſſinn in iure
quedã non eſſe de ſubſtantia. Oñ infans qcũ

q; oꝛdine ꝓmoueꝛet᷑ reciꝑet ſᷣm pꝑe caracterẽ⸗

vt tps extra de iꝑe.oꝛ.c.ſane. AItem etartẽ di.
lxxvij.ſubdyaconus. Ire vncnõʒ extra de ſacẽ
vnctõe.c.i.oiꝛca finẽ. Atẽ ꝙ oꝛdinandus inp
ſpiteꝛũ vel dyaconũ recipiat manus impoſitoʒ
epi tactu coꝛpali.lʒ fieri debeat.nõ tñ de ſubſtã
uaeſt exira de ſa.nõ ue.c.fi. Atem ꝙ ꝛecipiat
oꝛdinesa ꝓpꝛio epiſcopo.aut ꝙ non omnes

ſimul. aut ꝙ ſeruatis debitis ciꝛcũſtantis nõ
ſunt de ſubſtantia extꝛa. de tem. oꝛ q; tꝛanſlati
onem. Sunt alia de quibo neſcit᷑ vtrũ ſint ðᷣſ bᷣ
ſtantia. vt miſſa ⁊ hmõi q̃ omnia ĩtelliguntur
eſſe de ſubſtantia niſi repiat in iure contrariñn
Concoꝛ.cñ ray.lvſti.in gloſa ⁊ goff. conſulen
tes.ꝙ in dubio ⁊ vbi nullũ ius eſt expſſum.q;
debeat ſuppleꝛi qð omiſſum eſt. Tutius ẽ ꝙꝙ p⸗
ſumatur iudicet᷑ tanqᷓ;ᷓ nihil ſit factũ ⁊ totum
iterandũ eſt· IAdem ſentite videt pe. de palu.
in ſinilibus De iſeiunio aut vtn ſit deſi ub
ſtantia oꝛdinis.i.ꝙ deleant eẽ ieiuni oꝛdinat
⁊ oꝛdinandus q;uis Hay. dicat eſſe in dubio.
guil. tamen hug. ⁊ lvſti.dicunt nõ eẽ de ſubſtã
tia.ſed de miſſa dicit lvſti.vtiq; dubiñ eſſe licʒ
Buil.⁊ hug.dicant etiã miſſam non eẽ de ſub⸗
ſtantia. item qð dicit ino.ð ſa.non ite.in glo.
ſuꝑ.c.pᷣſpiter ꝙ cũ in oꝛdinatõe alicuius ĩ dy
aconũñ vel pᷣſpitetũ omiſſa eſt manus impoſitõ
⁊ poſtea ſupplef.⁊ oꝛões ſunt dicende q̃ preci⸗
piuntoici in impoſitione manuum.qꝛ ipe oꝛa
tiones manus impoſitioni inleꝛent.item ſiꝑſ
oꝛationis alicuius omiſſa eſſet.a capite ĩchvã⸗
da eſſet.tñ in oꝛdinibus multe oꝛationes pñt
eſſe q non ſunt de ſubſtantia oꝛdinis. Onde ſi
als oꝛdo rite collatus eſſet propter hvt non re
iteraretux.item ſi tantum vna manus inumc
ta eſſet. Et vbi dicitur in plurali in oꝛationib
manus iſtas dicetur in ſingulari manum. Etſi
facta eſt inunctio in aliquo ⁊ non dicta oratio
vel econuerſo repetendũu eſi vtrunq; item qð
omiſſum eſt ſuppleri opoꝛtet per eum qui oꝛ⸗
dinauit. quod ſi fieꝛi poteſt per alium ſuppleri
Pteſt.item ſi epᷣs in oꝛdinando deficiat ex in/
fir mitate per eum poſtea vel per alium inclva
bituür vbi ille dimiſit.niſi ſit aliqua coherentia
vt vnctio:oꝛatio.⁊ hmõi. DPec innocentius.
Quod aũt dictũ eſt omiſſum deleꝛe caute ſup
pleri exponit hoſti. in gloſa ſupꝑ dicto.c.pꝛeſpi⸗
ter. ꝙ fiat ſuppletõ tpe oꝛdinatõis. Et veniat
patiens deſectũ q̃ſ miniſtꝛaturus epᷣo.nec e/
rit intentio epᷣi.nec eius.ꝙ oꝛões ſuꝑ ipᷣm re
iterentur. ⁊ cumvenit epᷣs ad id quod omiſſi,
eſt.quod ſuppleat.⁊ poteſt fieri vltimo poſt ali
os eiuſdem oꝛdinis vt magis coletur põt etiã
ei dicere epᷣs vade ⁊ poꝛta mihi libꝛum vłl ali
am rem.quaſi cꝛzedant circumſtantes.qꝙ; pꝛop
ter mandatuʒ ſibi factum manus impoſuerit.
Del etiam in capella ſua paucis ⁊ bonis voca
tis ſecxetarijs.pꝛiuatim poterit oꝛdines celæ/⸗
bꝛarxe. Dicit etiã inno.ſuꝑ.c.preſpiter.de ſa.
non ite.ꝙ non eſt terandum ſedſupplenduʒ.
vbi diuiſi ⁊ viuerſi ſunt actus ſicut eſt in oꝛdi⸗
narione ſacexdotis.vbi alius actus eſt tenere
manu n ſuver caput. alius dare calicem ⁊ pa/
tena n. alius vngere.quoꝝ ſijaliquod fuerit le⸗
d .l.

Zitulis quartuũsdecimuſ

gittime factũ. non erititerandũ. Quidã etigʒ
dicũt ꝙ bec duo de patena ⁊ calice non ſunt ſu
plenda.qꝛ non ſunt de ſubſtantia ſed tutius ẽ

ſupplere hec inno. Sed cũñ traditiõe calicis et

patene imprimatur caracter: ꝑ ↄñs maxime

ſit de ſubſtantia vt materia ordinis ̃ᷣm tlvm̃.
7 pe.de pal. vel ſaltem ſᷣm omnes alios ſit du⸗

bium. vtrũ ſit de ſubſtantia.non ſolũ eſt tutins
lvc ſi fuerit omiſſum ſupplere ĩmo eſt neceſſa⸗

riũ quinimo totum videt᷑ iteraneũñ etiã aliud
factũ p̃ᷣm Aay. pe.de palude. ⁊ DHoſt. ⁊ goff.

De prima .§. Vi.

tonſura Sciendũ ̃m tlv. pe. ꝙ non eſtorw

ſed diſpoſitio ad oꝛdines ⁊ ᷣm pe.de pal.eſt di
ſpoſitio congꝛuitatis re ſpectuoꝛdinis.ſed ne/

ceſſitas reſpectu beneficij ⁊ reſpeciu iuriſditõis

eccleſiaſtice qꝛ ius ſpnale non cadit in laiemmn
Vñ non tenet collatio bñficij vel commiſſio.
