papa. Pꝛeeſt tñ lummare mar.i. ſol diei. q

ſi.ſ.pꝛincipale exercitiũ pape eſtcirca ſpũa⸗
lia et aias uminare minusa. luna pꝛeeſt

nocti ad eàâ illuminandã. qꝛ unꝑium ⁊ ſecu
laris dignitas eſt circa tſꝑalia et coꝛpalia ⁊
vnũ debet iuuari ꝑ alterum in gubernatione
et directione mundi. Oñ NPico. papa. Cũ

ad verũ ventũ eſt.i.ad diſcuſſoneʒ veri.ſ.ad

tps chꝛiſti. vltra ſibi nec imꝑatoꝛ iura pon⸗
nfſicatus arripuit. nec pontifex nome imꝑa

toꝝ vſurpauit.qm̃ idem mediatoꝛ dei et ho

minũ lomo chꝛiſtus ieſus actibꝰ ꝓpꝛijs et
dignitatibo diſtinct; officia ptãtis vtriuſq;
diſcermit ꝓpꝛia volẽs medicin ali hũilitate
ſurſum efferri nõ hũana ſuꝑbia ruriuʒ in in
ferna demergi. vt ⁊ chꝛiſtiani imꝑpatoꝛes ꝓ

eterna vita põtificatus indigerent.et ponti

fices ꝓcurſu tpalium tmmõ rebo imꝑialib-

legibus vterent.q̃tenus ſpũalis acno a car

nahibus diſtaret in curſibo 1 deo militãs mi

nime ſeculariboſe negocijs iplicaret. ac vi/
cimim non ille reb diuims pſidere videret

qui eſſet ſecularibo negocijs implicatus. l.
xcvi. Ci ad vrũ. Ide cypꝛianus dl.x.Et

Lercius
dicit ibi glo.ꝙ ſumma nobis a deo cõceſſa Keanan
ſunt cna.ſ.iacerdotiũ et imꝑium. dt habet᷑ tontor,
in aut.quõ opoꝛtʒz epos. in pꝛin.coll iij. Et nglen
d& papataadidem et alijs platuria ecleſiaſti inrkiruen
cis dicit᷑ in ſuis auna Munc aũt de pꝛein Ganrne
cipatibo ſecularibo agendũ.quoꝝ pꝛimus ⁊ in ne
principaliter dt imꝑatoꝛ.deinde reges.du⸗ ſne odi
ces. marchiones. Omites. etharones. Et NW
vbi per plures ciuitates regunt et ad ipsSok aſlltg⸗
ficiũ durat nõ ꝑpetuo. conlules pꝛioꝛ; san G
tiani vel alijs nommibus nuncupant. Et uuuſſii
impꝑpium qͥdem ſeu monarchia muũdi diuer⸗ efleſt
ſis tꝑibꝰ fuit apud varias nationes ⁊ in di hnin
uerſis partibo mundi. ¶. Quatuoꝛ em̃ mo⸗ feneignmn
narchie fuerunt figure ꝑ qtuoꝛ animalia q uwiin
vidit Daniel ꝓpheta exire de mari magno altn
Bai va Beiin em̃ ſimilis leene fuit mo⸗ tnkken
narchia aſſirioꝛum q̃ cepit a Hno. ⁊ funta ſilenm⸗
eſtin Balthaſar vt patet Hañ. v. cScõa ennk
ſimulis vꝛſo ſuitꝑſarũ ⁊ medoꝝ q̃ incvata Nlnnt
eſt in Cyro.et terminata in Dario vltimo ſcht
deuicto ab alexãdro magiio/Cercia fintgre ſteiin
coꝛũ ſimilis pardo q̃ ininũ ſumpſit in Rele/ d(ceeN
xandro.et quaſi in eo finẽ habuit. diuiſun nHEr
eſt dñium eius poſt moꝛteʒ in plures reges Aiermunn
yt patet.i.Oac d ait fuitromanoꝝ utopetitt
ſim. lis ferocis be oiſſimilis alijs. Huius (onnHt
pꝛincipiũ fuit in Julio ceſare qͥ ſibi vſura etputt
uit imꝑiuʒ.ſed ꝑfectionẽ habuit in ſucceſo ſeerpeirei
re eius imediaro Octauiano. Romanmi ũt Henappünnn
ipſi oꝛtũ habuerũt a Romulo. qͥ pꝛimꝰ vꝛ/ Marndri.
bem rome cõdiditparuã tunc in mõte auen Wüdrwi
tino tpe achaʒ regis iude.Et hoc ſuit a crea Whrurn
tione mũdi anno.iiij.milia.ccclxxxix.⁊ poſt Duemue
ſeptingentos.l.annos abipſius vꝛbis pꝛii 4
ma edificanõe. natus eſt ieſus chriſtus. an
no impij ipſius Octamniam.xlij & pꝛimo munſind⸗
dem roma recta eſt et gubernara ꝑ reges. q; Uleptdiin
ſeptem fuerũt ſibinuicẽ ſuccedẽtes inceipien Cteregfptn
tes a Romulo et terminante in Carqͥniuʒ Paagive⸗
ſi unpn n ein de ꝑ cõſules duos qͥ creabã muardiigi
tur ꝑ annum. qbus aliqñ additi ſunt tribu/ Datem ſe
ni et Ptores lni Rimꝑatoꝛes.et adouep—· nannle
manet talis monarchia. Nã imꝑatoꝛ dicit Aulterlaci

rex romanoꝝ.mutata ẽ tñ monarchla ctuʒ

ad locum. Mã ſedem imperi romani q erat ſellultg

hüpapatu

in occidente.i. Rome Cõſtãtinus im patoe min
cõuerſus ad ſide ſub a imꝑpium collã ſyope iis
ſuit iugo chꝛiſti. trãſtulit in oꝛientẽ.i e „ 1 D ſo⸗
tinopoli ab eo ampliſicatãa ab ipio poſtea N
denominatã circa annos dñ̃i.ccl. el cira. o iurian .
Et cum ſedẽ ſummi põnificatus Silueſtro üiagneu
et ſucceſoꝛib in vꝛle dimiſit. miutis ciuit (iguinl
ribo et ꝓumcijs in ?talia ſibi vnans en eſj
inde imperũ romanoꝝ tranſlatuʒ eſt de cõ⸗/ hun lneg
ſtantinopoli in franciã ꝑ adrianumpapꝛim. lutn
Whee 4.
9„ . * *
* * 0 . ZMUẽ
₰ ⁶ . .
* . .

nhunthalt

unag diaß
und Mdde
noring
Dunckeeer
nes eidanler
eguni enniſn
Conlulespnng n
dus undpn 6
Mmärchtiandze
dsanoretn
Quannaei nh
ſed rnon nmi
zenredemen W
mihis eenefntn,
epta Droein
datet Dai e
ta in Danon

Ngann
mmä ſumpfine)
fmehabain dun
nortez mohne
OKmileiin
WMo celriinmn
cnonitum eſe
Octnmmionan i
adie
prümrNNRNe
Gs kiitd
imiadNT
nvs alpis NMhi
weckieſnschi
mam, liſclpn

elguernatagetl

niceſucetärsnnmn
ernmnamein ain
cöſles Mosgatl
3alqiadaninid
ngimta ,
Nchu Mivnm N
mifimintl
Emmmunmidek

mrlikinsi lin .

“

vomin nmsn

aiakr nan 1
oetunſin il
giguunanmmgn

nbus filis parẽtibo ſiis ꝑ papam oꝛdinatũ

cie.et dux venetiarũ et alij dñi/
pꝛincipe iuſto ſiue imperatoꝛe ſiue rege ſiue
aliter rectoꝛi poteſt dici illud. Cõſtituit euʒ
pꝛincipẽ ⁊c.Et de hac materia haber᷑ in.ca.
ſequenti.Et multa enã in ti.de ſummo pon
tifice ⁊ poteſtate eius.conſtituit eñ dominũ
w. ſue. et pꝛin. oĩs poſ.ſue. In quibus ver⸗
bis tria poſſunt notari.que debent eſſe in o⸗
mino tempoꝛali.

Capitulũ

quia Maliam liberauit de manu et wminio

longobardoꝝ. ⁊ multũ exaltauit chꝛiſtiani
tatẽ.exlullis victoꝛioſus contxa infideles
pcipuò ſaracenos Et loc anno dui octingẽ
teſimo vel circa Oemũ tranſlatũ eſt imꝑiũ
d francia in almaniaʒz. Oato imꝑio pꝛimo
Ottoni.anno dñi nosgenteſimo velcirca.

Et apud eos durat adbuc anno in q̃ ſumꝰ.
I. O. ccccxlviij/Sed ſoc mutatuʒ eſt ꝙ vbi
pꝛius imꝑium dabatr ꝑ ſucceſſionẽ ſuccedẽ

— —

peratoꝛẽ ſunt reges plures in pplo chꝛiſtia

no. vt rex francie rex anglie. xex aragonie.

rex caſtelle.rex nauarre.xex poꝛtugalie.rex

ſicilie. rex dacie.rex cipꝛi/Et cũm om̃es

minm etreges ſeculares delerẽt eſſe ſub impe
ratoꝛe. multi tamẽreges nõ recognoſcunt
eum vt ſupioꝛẽ ſuũ tuẽtes ſe vel pꝛiuilegio

ſiue alio iure vel potius de facto.vt rex fran

—

eqlibet g

VNꝛr nõ habeat dñius vſurpatũ. ibi ↄſtituit.
Pit poſſideat virtutẽ ꝑ oꝛnatũ.ibi.eum.
Pt exerceat actũ reglłatũ.ibi.dñũm comus.

H.i.

Quantum ad pri

mum ſicut Joſeph de qᷣ loquit pᷣs.non ſibi
accepit dñiuʒ et pꝛincipatũ.ðſed is qͥ poterat
.rerx egypti eũ cõſtituit dñm etpꝛincipem.
Ita ad loc vt qͥs ſit dñs verꝰ.opoꝛ tet ꝙ cõ
ſitituat᷑ dñs ab eo qͥ poteſt etnõ ſibi vſurpet.
Dicit em̃ ᷓeo papa.P
tus extoꝛſit.i.violentia.aut ambitus occu
pauit.etſi aciibꝰ vel moribus non offendat
ipfius tñ initij ſui eſt ꝑnicioſus exemplo. i.
q.i.pꝛincpatus.Oñ ⁊ chꝛiſt?q eſt rex regũ
Et dñns dñantiũ nõ ſibi vſurpauit dñiuʒ. ied

ꝛincipatus quẽ me

ij. Ego ↄſtitutus ſum rex ab eo.ſ.deo.
unc aũt põt q̊s dici dñs ab eo.qñ poſitus

eſt in minio leginmo mõ.vel a doo imme
cdiate.ſicut Ooyſen cõſtituit pꝛincipẽ pplłi
ſui.et Saule pꝛimũ regẽ populi ſui. et male
coꝛ ſuũ ſvel mediate vpp
pꝛinciꝑ. qͥ habet iuſte hãc poteſtatẽ ſicẽ Jo⸗

m in pꝛincipatn dauidviem vᷣm
lo velcollegio ſeu

ladas ſummus ſacerdos cũ conſeniu popu⸗

»

AVYaſeph. cõſtituit eñ dñm ⁊c

ſyenſus remanẽs. occiſus eſt. ij. Regaxvr
Calis &̊ qui tenet wminiũ vſurpati cont
nue in peccato moꝛtali ꝑmanet.nec ſalua⸗

v,.falſas.Et dicit Hoſti. extra

—

P'ꝛimun

rollato impio learolo magno regi francoꝝ

li cõſtiruir regẽ iuda Joas adbuc puulum

occiſa athalia q̃ ſibi vſurpauerat regnü i:

V ii: ca. Et Adrianus papa cõſtitu
it larolũ impatoꝛẽ/Et rex aliqs dat duca

tu vel wminiũ alicuius ciuitatis ſue alicui.

ſicut Pharao rex egy pti dedit pꝛincipatuʒ

dñs iniuſte capit vel tenet aliquã ciuntateʒ
wl caſtrũ ſine legitimo titulo fur et latro ẽ

viij.
i
ri poteſt niſi reſtituẽdo ei cuius ẽ/ Cenetur
etiã ad reſtitutionem omniũ reddituũ q̃ ha
buit ab illis locis vſurpatis ⁊ expenſis ha⸗
bitis/Et vt lvmicida eſt iudicandus q;tuʒ
ad eoòs qs fecit ꝑſe vel ſuos officiales occi

ci vel õ digni fuerint moꝛte
naleficia ꝑpetrata. xxiij.q. v. ſinõ li⸗

Ppte
cet/nec debet abſolui.qñ ̊ clarum ẽ niſi di⸗
ponat ſe ad ſatiſfaciendũ ⁊ dimittenũ ſi ti
tulũ iuſtiſicatũ haberinõ poſſit.ar. de
iudic. no⸗
uit/&ꝙ nulla ciuitas põt ſe dare alicui comi
no.nec põt titulũ dominij iuſtificare.qꝛ hoc

eſſet in piudiciũ imꝑatoꝛis.quod eſt intelli

gendũ de ciuitatibo vel caſtris ſubiectis im
perio. Nam de his q̃ ſunt de iuriſditione ec/⸗
cleſie collatio vel iuſtiſicatio titłi ꝑnnet ad
papã.ſicut in marchia plures ciuitates col

late ſunt ab eo diuerſis ꝑſonis in vicaria⸗

tum. de certis tributis annalibus reddẽdo.
icit etiam Archv. ꝙ q;uis crimẽ leſe ma
ieſtatis habeat locũ in ꝑſonã inferioꝛem a
ꝛincipe.i.in alijs dñis q; in iꝑatoꝛe vt col⸗
ligi põt.ij.q.i.in pꝛimis. .de ꝑſona ebvᷣi.hoc

tamẽ intelligit de dno qͥ Dabet iuſtũ tituluʒ.

ſed aliq̃ͥs tyrãnus dici poteſt et debet etiaz qͥ

habet iuſtũ tuulũ.ſed nõ q̃rit de ſubditis vti

litatẽ ſeu boni cõis.ſed ꝓpꝛiam vrinriez 7
cõmoditatẽ faciens imuſtas extoꝛſiões.le

—

ges etr mãdata imqᷓ. vt dicit tho. in li de re⸗

ümne pꝛincipũ. Nerũ talbo vñis habenti
us manifeſte imuſtũ dñium q;uis ſubditi
non teneant᷑ obedire.nec eis ſoluere tribu⸗
ta vel gabellas et hmõi.tñ ᷣm Clv. in lum.
ad vitandum ſcandalũ ſuñ et alioꝝ bonum
eſt obedire et reuereri in his q̃ͥ nõ ſunt con⸗
tra deum. Oñ Ambꝛo. Julianus imꝑatoꝛ
qᷓ;uis eſſʒ apoſtata.habevat iñ ſub ſe coꝛiſti
anos milites.qͥbus cũ dicebat pducite aciẽ
pꝓ defenſione reipublice obediebant ei. Cũ

—,— Ern
Cau tdesnρ 4

eni; alicqs

„dil.

Sicut Abſalon qͥ ꝑ fraudẽ et violennã ab-
ſtulit regnũ pr̃is ſii DOauid.ſed valde mo/
do ns m. dico tꝑe gauiſus eſt et deuictus vt latro ſu
eſt ꝙ der p electionẽ. qfit a ſeptẽ pᷣlatꝭ a cõ giens in mulo per comã capitis in artvꝛe in
firmat ꝑ papam etꝑ eu coꝛonat᷑ Moſtim .j. Keg: rviij

Litulus Zercius
e ndnucite atma incheiſtianos. pudicus. fit contétus p roꝛe fia. n qtat ili gel
aut diceret. ꝓducite arma in chꝛiſtianos. pudicus. nt contetus οπι οπ.ο ôbααςbQd rvlli ⸗
nnedicelte eda impatoꝛẽ celi. x.ꝗ. ij. enas vel concubinas. Seruetillud hob. nünn,
Ajulianus Habentibp voᷣ iuſtũ oñiuz qntů/ iiij. Pꝛeter vxoꝛẽ tuom nuuc; patiaris cr linget
AXIU, f̃ ſubditi obedire in liciiꝭ mẽ ſcire Qam fonicatoꝛes et adulteros ſbretpein
— 2 reuereri.⁊ collectas ⁊ galxllas leginmas iudicabit G. ad Heb. viij. &t ſicur vñs in xdnuſe
ſluere. nde pꝛincepa aploꝝ in pꝛimata ſe delxteſſe caſtus icemtere velet in fami,/ ananl
nonica. bedite dñis vris non im bonjs et lia ſua. Lex oĩs diuina pariter et humana. pangr
modeſtis ſed ena viſcolis er Ro:uij. ni etiã ethnicoꝝ manct adulteria. inceſtus. Gtsdrnn
poreſtatireſiſtit dei oꝛdinatiõi reſſit.⁊ ipſe et vicia cõtra naturã acriter punixi. Serg (otran
ſbi damnationẽ acqrit. ã vt ait Rlug. de ri faciat legẽ in ſe et familia ſua. ſicut fecitii cmamui
ci: di. Pꝛouidẽtia diuina regna cõſtituunt le gentilis dvminus chalencus qͥ cũ reꝑinʒ 28ð ue
Pumana.ſicut dictum fuit a doo NHabuclo. filiñ ſuum adulteriũ ppetraſſe. ⁊ m legem un
monarche. Sciant lvies quia dñat᷑ altiſſi/ adulter deberet oculis pꝛiuari.pplum ſuũ P
mus in regno lominuʒ. ſ. ꝓuidentia ſua. et eo intercedentẽ in ꝑte exaudiuit. Onoſti U.I
cuicunq; voluerit dabit illud et humilimũ oculo ſibi eruto et vt lex firma maneret ſi Lexc
id eſt viliſſimũ conſtituet ſuꝑ illud.cũ.ſ.ſibi bi alium oculum erui fecit / O quãta mala —
placuerit. DOañ.iiij.ſicut patet exemplũ de ſequunt᷑ ꝓpter effrenẽ libidinẽ uminoeeꝛ pencene
Joſeph qᷓ de carcere tranſiuit ad dñũm. Cõy/ ſuoꝝ curialii quot homicidia ⁊ exterminia neteſen
o ſtituit em̃ eũ dñm ⁊c.Et h̊ de pꝛimo. egnoꝝ/Rex Salomon ꝓpter amoꝛẽ muſj genntl
ODuantũ ad ſecun S. ii. ſerfenbꝛdinarn inſ uatus eſt erin unmlus enſe
U 411 Naull: idolatrie cecidit.iij. Reg. xi/Zlnthonius Cinator
AQdum delvt dñs qlibet ⁊ rectoꝛ eſſe tutibus repudiauit vxoꝛem ſoꝛoꝛẽ octauianietach Wrn
oꝛnatus ſicut fuit Yoſeph dñs cõſtitutus. heſit libidinoſe regie egypti cleopatre ami ſcht
Ad ipᷣm em refert᷑ cñ dicit eum.ſ. Joſehp. ſit regnũ totius oꝛientis.deuictus aboctoa ciu
de quo iĩmediate locutus fuerit Sap.i:.Di/ nuiano bello nauali et terreſtri. et demum ſes Oumma
ligite iuſticiã qͥ iudicatis terrã.ſennte de vo ipſum occidens.et merito.quia vt dicit iuitni
mino in bonitate. Juſticia aũt ẽ oĩs virtus Gſcelus. rer dii non poteſt qui nullo ſalim inemſ
nec beſperus nec lucifer ita clarus ait pÿSs bꝛi regimine coꝛpus regit.ſed lubꝛica enerz thnnil
li. ethi. vt em̃ ait eo pang. Integritas p uatione illicitis monbus eius cedit/Et vt Afſe ,
akentic. alus eſtiubditox. am totius w dicit Seneca. Eihil tämoꝛtifer bumanis (ccnnek⸗
mini familie ſtatus ⁊ oꝛdo nutabit.ſi qð re ingenijs vt lu xuria eſt.et ideo caueat ne in nittſr
quiritur in coꝛpe non inueniatf in capite.i. ſe ⁊ populo ſuo libido vminetr.ſed vrcaſti Cnicdede⸗
rectoꝛe et dño.diſt.lxi.miramur.Et Iſið. tat eniteat Sgpliij. O q;pulcraẽ caſta ge n
Jaſti en paſnelß nane glang iune Wuo cum claritte. . HD ten
æem iura ab alijs ſeruanda exiſtimet. qñ ip/ſe ECGoriin ,sS .5 z; EE5NR
eis primmorenerentza peelet. Aal Nuek. Secundo fuit „F. Un. Konſimnn
J̊ dñs qͥlibet tꝑalis dñm ioſeph. qui inrer ioſeph ſapia dcoꝛatus.ſ.cognitiõe diuunno Gleſlaten
tatur augmeniũ. quia auctus fuit in omni rum. vt patet in expoſitione ſommoxr regis a Qrohlen
vᷣtute ab adoleſcentia ſua. In cuius figurã pharao nis etſeruoꝝ eius. Geñ.xli. vnder (eensdonrt
pater eius fecit ei tunicã polimitã.i.varjs Sap. vi.dr.Si delectamini regnis etſel,?Q (pſes eni
coloꝛibus intextam et thalarẽ.i.vſq; ad pe bus.o reges populi diligite ſapientiã vtin .iuiidübarre
des. Beñ. xxx vij. que ſigniſicat cõuerſatio/ ppetuũ regnetis. Et plato aſſerebat reſyux- iuſtenon
nem eiũs varijs ptutibus oꝛnatã. ⁊ in bo? bhicas foꝛe beatas ſi eas regerent ſapientes V Drepunint
no vſq; ad finẽ ꝑſeuerantẽ in vᷣtunbo.vicʒ. vel qui ſapientie raczrer Pronner emæI nco lellach
In venereoꝝ caſtimonii. dauit dñs vt rex conſtitutus in populo debe Aptdictgta
n diuinoꝝ ſapientia. ret halere ſecum legem wmini ſcriptam vot. gr ncep⸗
n agendoꝛum pꝛudetig. in ea ſepe legeret et in diuinis inſtruereurr Uieſeri
An aduerſoꝝ benigna patientia. ([.Alex. magnus habuiti magiſty Ariſt ſiym/. Mloree
Panifeſtum eſt F. ill. mu pdoelirolusmagen acunn r i. Kuene
HPaI! Jelll. mũü in omniby et ſanctu vir/ Sanctus LHo fmliles⸗

de caſtitate ioſeph. cum expoſuerit ſe ꝑiculo douicꝰrex francoxꝝ habuit in magiſtros ma

de aititan un erpol abiutun ſnn . n
moꝛtꝭ.et incurreret ſqualoꝛẽ carceris ⁊ no gnos tologos mgr̃os pᷣdicatoꝝ ⁊ minoꝝ

tam infamie ne ſcelus adulterij ꝑpetrarer. ſanctos viros. Cales igit᷑ viros ꝓbos 1 d ſi Hendn
ꝗad qõ dſa ſi- rEer E 1 önt
dd qò dña ſua vroꝛ patroni erinuitabat ? ctos debet quilibet ds ꝓcurare ſecum hale nnn
ſepe blächeis et gmiſſioniin varis allicie, reo inſtructione im et conſultatione rdem amnl
bat. vt patet Beñn. xxxix. Sit & dñs caſtꝰ et dlitione ſubduoꝝ in his que ſunt chꝛiſtiane inicnt⸗
* E.i. a. * j. n4 6. —☛,e– *⁶ „ — S Mln
C.⸗ 5 7 4. 1 1. . D 2 r.-J C-.-— Alern . ...rde Sere — [; ,
ðõ EeKal.
2 „ — „ „
. —
. . „ , „
2 . . . G 1 8
.

Wminpennen
ninfafatin
Mnszäni
um phnſi
ſ nd
Herfmmgrnf
ilbidinidnin
miccintenem
on ppteranwi,
maruseſtetnch⸗
. Antlonn

õ

Leeſpücleopam
müs. Tuiause
merio,quunn;
noddrsritſt
Mlnre mis
A

fr

fnoneſonn

—
4

ctetummning⸗
Nhdingieſninn

Etpboriu
vaDiM
onintunll

enwniN

eummns iſtgtl

nni rent quietem populi. et iuſtam equitateʒ et
tunnn n vtnilitatem vomini ſui. non locupletationẽ
nn al⸗e ſin. vtõmuniter ſit per nimias extoꝛſiões.
imi⸗ i emoueat occaſisnes viſſenſſionũ cõſan
e ſ 14 guineos honoꝛabiliter tractando. qetẽ eo⸗
vaimninn riũ nõ emulationẽ ꝓcurãdo.vt fecit ioleph.
. Dlene . g„ a. n& Aan. n. . A. ——.
* *
* 4* — ₰ .*
“ .. „
, △ 9

delphins rex egypti vtiſſimu
oulius vt.lx. mlia volummnali
bibliotleca ꝓcurauerit

.plina.ſ.coꝛrectiõis diſſol

Capitulũ Pꝛimum

religionis/Equidem pꝛimus dur populi iſ-
rael a vo conſtitutus. Ooyſes eruditiſſi⸗
mus uit in omni ſapientia egyptioꝛum.et

.

chaldeoꝛuʒet diuinoꝝ/ Daniel cum ſocijs

conſtitatipꝛincipes ꝓunnciaruſſſ g vege na

bucydonoſoꝛ fuerũt eruditiſimi in huma
na et diuina ſapientia

.

mianus pꝛimmi imnatoꝛes fuerunt peritim

mi in ſcientis humanis ⁊ merito. Dicicur

enmim Saplen vi. Rex ſapiens ſtabilitas po

LZercio fuit ioſehp... v.

peꝛudens in agendis. vt patet in ꝓuiſione

neceſſarioꝝ pꝛe tempoꝛe ſamis future con⸗

gregare faciendo tnticum. a in diſpenſatio

—

ne diſcreta eoꝛũ tꝑe ⁊ modo congrus.oꝛz

dinatione ſuoꝛum fratrum in exerxcicijs et

alijs vt patet Gxñ̃ xlui. Quiſputas ſidelis

diſpẽſatoꝛ et pꝛudens quem conſtituit oo⸗

minus ſuper familiam ſuã. OJath. xxiiij, ꝗ⸗
d. rarus eſt. debet ergo vominus eſſe pꝛudẽs
in ꝓuidendo populo ⁊ ciuitani necenſaria
tẽpoꝛe non ſolum pᷣſenti ſed futuro in obui
ando periculis. in diſpenſandig neceſſarijs

et officijs. Et vt dict canon. NMec alicin cõ

cedendum eſt. vnde alᷓ ſcrupuloſo coꝛde
moneant᷑. Et ſeruandũ ingendꝛe non
omni nõ oib oia credas. Aui facile credit
ſſer. Sicut fecit Amon. Nam

credcit ene mier
cum ad eum conſolandum ſuꝑ moꝛte pa⸗
tris miſit Oauid oꝛatoꝛes vt ad amicum/

ſui conſiliari di xerunt ei ꝙ non cauſa ami
cicie. ſed ad exploꝛandã terram ſuam miſe⸗
rat Quodille nimis facile ad credendũ au
diens deponeſtauit illos oꝛatoꝛes pꝛecidẽ⸗
do veſtes eoꝛũ vſq; ad nates.et radẽdo di⸗

midiñ barbe eoꝝ. ꝓpter quam iniuriam da

uid iuſte mouit bellum contra eum. vicit 7
dure pumiuit e quo q; pꝛudens in vi

tangdo bella cũ pöͤt. quia varius euẽtus belli
Et vt dicit glo.oꝛdinaria ſuper epłas pau/
li. In pacẽ pꝛincipũ quies et vigoꝛ ſeruat

Eccleſiarũ. Nã in bellis teꝑeſcit pietas.diſci

Ili? ceſar 1 ocra
fert S

luif. et caſtitas vi

Quarto debet JF. Vi.

eſſe cõſtans in aduerſis et benignus. vt nõ

reddat malum ꝓ malo.ſed oblitus iniuria

rum humane ſe habeat ⁊ muniſfice ad inimi
cos vt eos ſic ad ſe tralaat.ſicut fecitioſeph
qui nõ ſolũ patientertulit iniuriã marimã

ſacc ſibi a fratribus de venditione eius. G6

eis indulſit et benigne tractauit ꝓuides lar
ge eis de neceſiarijs; Sic de Juhio celare re
ſert Seneca ꝙ oim recoꝛdabat᷑ pᷣter iniuri
arũ. Sic Cypus imꝑatoꝛ qͥ ob bomtatẽ ſu⸗
am dictus eſt delicie generis humanicõper
to ꝙ germanus eius tractabat moꝛtẽ eius

ſcʒ DHomicianus vtĩ imꝑio ſuccederet. mil
mgli ſibi intulit.ſed tm̃ rogauit c lacrimis

vt deſiſteret a malis eius conatibo/Sic ſan
ctus dauid rex cũ ei ſemel ſubdit?eius ma/
lediceret cõtumelias inferendo ⁊ lapides.
contra eum eijciendo.nollut in aliquo a ſu
is ſibi moleſtiã inferri ſibi parcẽs in regnuʒ
reuerſus/Et loc eſt qð dñs mandamit in le

ge A.qeui. xix. Non eris memoꝛ iniurie ciui⸗
um fuor. Et in lege euangelica. Bñfacite
bis qͥ oderunt vos Oaath. v. Sit ergo io⸗
ſeph in moꝛiby qͥlibet dñs augmentuʒ. ſ. vix
tutũ continuũ.augẽdo etiã rẽpublicã. Oñ

et dñs oꝛbis ⁊ pꝛinceps imꝑatoꝛ dicit᷑ au⸗ —

guſtus ab augendo.ſ.rempublicã/Et reci⸗
pit in ſui coꝛonatione triphicem coꝛonam.
Ferreã ab archiepᷣo Colonieñ.aqͥ ſgrani.⁊

ſignificat conſtann am et foꝛtitudine ad de/

bellandum inimicos eius .Argenteam acci
pit ab archiepᷣo &Jediolañ.et ſignificat ꝓ⸗
pter ſonoꝛitatẽ ſapienniaʒ. ?, ppter clarita⸗
tem pꝛudentiam/Aureaʒ a papa in eccleſia
ſancti petri ⁊ ſignificat eius benignitateʒ.

Quantu ad terciũ ꝭ.Vii.

pꝛincipale debet habere actum et exercinum

regiminis regulatũ ᷣm ranone. vt ſu dñs
inus ſue.et pꝛinceps oĩs poſſeſſionis ſue.
PHoõ em̃ eſt dñs ſed ſeruus qͥ facit peccatum
tot dñoꝝ quot vicioꝝ.Regat ergo ᷣm re
gulam rõnis ⁊ ᷣm interptatione noĩs dñs
dicit᷑ em wominus quadrupliciter.
Pꝛimo wo minus. ꝓpter eius ꝑcitatem.

Secundo dominus ꝓpter eius ſeueritatẽ.

Orlt. et alia mala innumera ſequunt/Con Tercio o munꝰ ꝓpter eius pietatem.

ſtituat ſide les et iuſtos officiales qui ꝓcu? Quarto cominꝰ Ppter eius hleralitateʒ.

Hebet ergo wvmimnus omm lue dare mi
nus.i.parum nõ ꝓdigaliter.vt faciunt cõi
ter vomini faueétes magnas extoꝛliones a
ſubditis vt poſſint facere expenlas ſuꝑfluas
in veſtibo ſins.⁊ fanulie in cõmuijs.iudis ⁊
mimis et ſimilibj. Dici em Sap. lx: la⸗

514

Ere D ₰. 4 mir& 2 .,.7 M. . 4

„
— 2. er. -F Prnt, ee

rz 2. G C.r re. —

.*
.
— 2%

pientia ccet ſobꝛietatẽ Neletiã dare mi /
nus debet. ſ. aliqd in penis q; mereat vieinʒ
delin quentis. quod ꝑtinet ad clementiaʒ q
eſt diminutiua penax. m rationẽ tñ vr po⸗
nit Clv. in ſummna. Of ꝓuer. xx. dr. ONiſe
ricoꝛdia et veritas cuſto qiñt rege.er clemẽ
tia firmat᷑ thzonus ei.¶ Delet ſecũde da
re minas.ſ.erga ſubditos incipiendo qwo⸗
mo familie ſuę vltionis. vt vitia nõ dimit
tat impunita Hiere.i. Ecce cõſtitui te ſup
gentes et regnã. vt euellas et deſtruas. diſſi
pes et diſpdes.ſ.vicia vꝗrijs modis ſ̃ᷣm va
rietatẽ eoꝝ.Et Ro.xiij. Mõ ſine cã gladiũ
poꝛtat.ſ.dñs fhalis et poteſtas. Dei em̃ mi
niſter eſt vindex in iram ei qͥ male agir/Ei
cut fecit Saul qͥ tranſgreſſoꝛẽ inuentũ fili⸗
um ſuũ YJonathã ſui mãdati.q;uis victo⸗
riam habuiſſʒ occidere voluit.ſed populus
oimpedinuit.i.Reg xiiij. Hincet Ausg. ſuppᷣs.
Inuisilet diſciplina.ſicut cuiqʒ regẽti apta
⁊ accomodata eſt.nõ ſolũ epᷣo regẽti plebẽ
ſuam. ſſed et pauꝑi regenti wmũ ſuã. dimnti
regenii familiam ſuã.iudici regenti ꝓuinti
am ſuã.regi regenti ſuã gentẽ. Ita nulli lv
minũ claudẽda eſt miſericoꝛchã. nulli pcrõ
inpunitas rela rãda. xxiij.q.iiij. DHuo iſila
noia. Mã vt dicit Ambꝛoan lud ofn. ¶u
vñn parcit᷑ indigno.ad/ꝓlapſionis ↄtagiuʒ
ꝓuocat vniuerſos. Facilitas em̃ venie in⸗
a, Bel delinquẽdi.xxxiij.q.iiij. Eſt

imuſta. ¶ Debet quoq; dñs dare man a
iutrices ad ꝑſonas pꝛecipue mierabiles et
ab alijs oppꝛeſſis.ᷣm illð Pꝛouer.vl. Oa
num ſuã apꝑpuit inopi palmasſuas exten⸗
dit ad paupes. Dñ ⁊ Hiero. ſuꝑ hiere. Re
gũ ꝓpꝛie ẽ faceꝛe iudici et iuſticiã. er libe
rare de manu calumniantiuʒ vi oppꝛeſſos.
et pegrino pupilloq; et vidue. qui facilius
oppꝛimunt᷑ a pptenubo anxilium pᷣbere. 1 vt
curã imngioꝛem eis inſereret pᷣceptoꝛum dei
intulit. Nolite contriſtari. vt non ſolũ eri⸗
piatis.ſed nec patiamini.vt veſtra negligẽ
nia eueniat eos ab alijs cõtriſtari Et poſtea
intulit. Si hec fecerius reges iuda. tenebitꝭ
pꝛiſtinã poteſtatẽ.¶ Quarto debet dñs da
re munus.Et pꝛimo qͥdem debitũ.vt nõ fa⸗
ciat gratis artifices vel agricolas ꝓ ſe labo/
rare.non dando eis mercedem ſuam. ſicut
ſaciunt hodie multi non dñi vel omicialeaſʒ
ranni et pᷣdatoꝛes cõtra illud legis. NMõ
moꝛahit᷑ opus mercenarij tui apud te vſiq;

mane. A. eiut ix. ca. Deu. rxii lv.
ca. Dnde cõtra ta es muebit Aacob apls

In eanonica lua c. v. Ecce mertes oparioꝝxꝑ
Vroꝝ. q fraudata eſt a vobis clamat cõtra
Voet clamoꝛ eoꝑ in qures vñ̃ ſabaoth.
If rrs ere
.nz. 9 4 Zaz. „

pſonis boni⸗ nalos
obuiandũ nocumẽtis eoꝛum vt fecit Yaco
bus qui mint munera ad Eſau dicens. An

boni. qu

ciuni Si deũ niment diligunt et colunt/Si

te beneficioꝛũ qʒ largitate cõpenſant
eſſe wrio Rfalit cupiditanbo pꝛanis

hec omnia faciunt. non pter ardazem ina

— —

intoſtit ies anferat ſubditis ſun bona.
vel poſſeſſiones vl ab inuitis extoꝛq̃nt.etiã
ꝑ venditionem ꝓ ſui cõmoditate.ſicut fecit
rex cl Ahere NHaboth. quẽ qꝛ noluit ſibi
n

vendere vineã ſuã. vt de ea faceret Rridari

um. vroꝛ ſua Yezalel peſſima fecit eũ ſalſo

accuſare de blaſphemia et lapidare.et ſicip⸗
ſam vineã obtinuit Sed vterq; mala moꝛ

te perijt Achab. ſ. et Yezabel. iij. Re. xxi. Sʒ
Hᷣ non eſt dare munus.OJunerãa ſunt cum
dat quis er ſua liberalitate eccleſie pijs loc?.
lad placandum malosꝛ

muneribo placabo illum. Beñ.xxxij. DHinc =
OJarcel.papa. Boni pꝛincipis ẽ ac religio
leccleſias cõ tritas atqʒ ↄciſias reſtaurare.

nonaſq; edificare. ⁊ dei ſacerdotes honoꝛa

re atq tueri.diſt. xcvi.boni. Sicut fecit ma
gnuset duotiſimus Conſtantinus impa⸗

toꝛ et harolus qͥ cõ ceſſerũt maxima mune⸗

ra eccleſ ijs.et q;plures de nouo ediſicare ce
perunt. Qi ſic eſt dñs domus et pꝛincipa/
tus in poſſeſſione ſua.i.in his q̊s ſubiectos
habet. Hunc vtiq; deus ↄſtitiit hic vt collo
cer eũ demũ cum pꝛincipib populi ſui in ce⸗

lo/De vario et mitipiici genere regiminis

es quomodo delxat e xerceri habes ĩ.iiij. pte
ti. e pꝛudeniis.

Nota de condi . Niii.

pꝛincipis
as ponit?æ lugu.in.xv.de ciui.di. c.
uij. Reges felices dicimus /ſi iuſte impe/
rant/Si inter Inguas ſublimiter l?ynoꝛan⸗
um et obſequio nimis hummiter ſalutan
niũ nõ extollunt᷑/Siſe homines eſſe memi⸗
nerint/S ſuam poteſtatem ad dei cultũ ma
xime dilatandũ maieſtati eius famulatũ fa

tionib regis et cuiuſcuni dñi et

plus amant idregnũ vbi non timent h

ſee oles E tarchꝰ vindicãt.ſacile igno

ſeunt/Siean de vindictam p neceſſiſatere
gende. tuendeq; reipublice. nõ n ſaturdis
limmicitiaꝝ odijs crxercuerin

coꝛrectionis indulgent/ quod aſpere co
gunt᷑ plerũq; decernere. miſericoꝛdie lenixa

Siln ⸗
xuria in eiseſt tanto caſtigatioꝛ ẽntò pomi⸗
qᷓ; qinbumbet gennbo enam imperare / Emm̃
nis gloꝛie ſed ꝓpter glaritatem ſelicitans
eterne/Sipꝛo iuis peccatis hunnlianset
oꝛationis et miierationis ſacrincium doeo

bute: e . 35.Xπ

niã nõ nempunatinnatalis. a ſpez

holr⸗
elie

ſai
akuoꝛ nece

ncenus
(lergoken
dopatetg
lenekcion⸗
Agitureirs
nisQle.
Pobpe
ſcbiec'd
Cordſsel
gitt
deexenn
eu nnt
imntann
ſinnentans
onteslerfe
tunfentinmg
FPthisgauune
pbosnmaln
Cliovnin Dik
ſeſvocteten
Udvisren
b. Bipei
Ur recit n
ſotarſeuen
Kiaiſrne
Wöinelpgenn
Whuſeſtben
Wondudnan
Khrtdisa
—
Lergenne
Unpimr ſ
oliurait
eferhibino
Iswlrebue
Dlingium!
ponoranran
(pelrentiai
NRlocts ſacri⸗
„gneſunri
lemerarn
Berſaniin
induunet
Manmenmnt⸗
cit nd⸗
Mlsgen
egtoeſlos
allin dai
Oiczaroe
Ageſecnn
(,,

le.

„

m. Neimn di
Aencſiän
cboaſsrctum
Milenorse
Upni Sianienn
Tonſtanannsnr
ſerütmanian

SNordediſick

Dmnusetpeinn
lindisis ſchin
Wodrmthien
wipeliin
tadterten
Rezenmn Neii/

70

od .

ſ idrd
nn. n Nn
5SNTIe ſEͦ
1s ubmri
misbun hterſen
Mymineseſeln
Netnenadie
Id'Naiti
õ
rminitt k
an ſ

no Taroifl

We

Fin
ro/ X ne
ntgumi eet⸗

mmmeuſlichi galiũ poꝛtione contẽtus fuit. alũ ciuem
Ertcinn Dicẽs eſſe cui nõ ſatis eſſet idem.quod cete
ca d b rrn Cr, P-
Ca.- .,
4 * 7

Ecit ergo ſlelinãdus. Eſt reſpublica vtplutat
clv placet coꝛpus qdðdã diuini.qð numeriſ l
beneficio animat. et nutu ſumme equitatis

cultum ſun. Diſciplinã officialiñ et poteſtatẽ
et effectũ et tecnonẽ ſu
Quid vis rectiſſime geres. ſi nõ receſſeris
ateipſo. Si pꝛimo te ↄpoſueris ad virtutẽ
recte ꝓcedẽt vniuerſa. Iſta aũt quatuoꝛ
ſic extedit ſeu explicat Helinãdus.¶¶ Quo

Vro ĩpolare nõ negligunt.hec omnia Aug.
vhi ponit vigintiquatuoꝛ conditiones.
Nataͤdum De — F. ir.
quatuoꝛ neceſſarijs rectoꝛibo ⁊ reipublice.
ꝗqelicit Helinãdus lbuſtoꝛi
plutarchi ad i

heo

graph? e

blica vtplutar

agituret regitur. q̃dam moderamie ratio/

nis Que.n.ad religionẽ ꝑniuẽt anime viceʒ
habẽt.pꝛinceps caput ẽ huius coꝛꝑis/vni
ſubiectꝰ deo. et his qͥ viceſ dei agũt in terris
Corcdis ant locũ ſenatus obtinet/Oculoꝛꝝꝛ
aũt ⁊ lingue officio et auriumſſibi vendicãt
iudices et pꝛeſides ꝓuinciarũ/Officiales ⁊
milites mambo coaptãtur. qui.ſꝑ amſtunt
peꝛincipi/ateribo aſſimilãtur q̃ſtoꝛes ⁊ cõꝗ/
mẽtarienſes.nõ illi qͥ carcerib- Meſunm Sʒ
comites iteꝝ pꝛiuataꝝ ventris.et inteſtino
rum ferũt imaginem/ edes agricole ſunt bium ẽ. SZamus vacua temeraria petino eſt
/Ex his ꝗ̊ quatuoꝛ ſuni qᷓ plutarchus pꝛin/ Apud aduocatos.et ipᷣm ſilennũvenale eſt

diuerticula curiarum. tot cerberi

ris eiuibus. ſ OQuo ad tertiũ.ſ. de ptãte et
Diſciplina o

icialiũ. Hilyil iniquo viuiti cõ

ſiliario ꝑninoſius Simm cuſtodia lerua coꝛ

tuũñ.quoniam exr ipᷣo vita ꝓcecht. Conſilia⸗
rius.ſ.aſſimilatus eſt coꝛdi.Eſt ergo ꝓin⸗
dẽdũ poteſtati.ne conſiliarij indigeãt. neue
alſł᷑ena imoderatiꝰ ↄcupiſcant. Pihil ſceleri

us q amare pecuniã. Hic.n. animam ſuam
nalem habet.H5 oſſ at in coꝛde.i. cõn⸗
iario.ſed etiã in ventre et in inteſtinis rei⸗

publice.i. qſtoꝛibus et cõmentariẽſibo. Hec
rõ ſeruanda inlateribo quo q.i.tlli qui pꝛin⸗
cipi ſꝑ amiſtunt. Nam a cõuiciu moꝛes fon·

mãtur in wmib pᷣlatoꝛum et pꝛincipũ/io

die omnia venalia ſunt. fruſtra apud curia
les de tẽſtimonio conſciẽte.dexenuſtate mo

rum de toꝛrente eloquentie.miſi pᷣcio inter/
ueniente confidis.Ego eni credo me vichs
ſe oſtiarios crebero durioꝛes.Apud inferoi

tñ cerberus. vt aiũt vnus eſt.ſed quot ſunt

familia aut moꝛdet aut latrat. Detꝰ ꝓuer⸗

cipibus inculcare conatur.ſ. reuerẽtiam dei//Cauſidicoꝝ lingua damniſicata eſt. niſi eã

ad pꝛimũ.ſ.reuerẽtiam dei ſic ait. OJiro mõ

deus intelligenn am ſui ſic infundit vt ſub⸗
trralat ſic ſubtrahitvt infundat. In multis

enim multipliciter lucet. Eſt añt a maieſta⸗
te mirabilis.a ſapientia venerabilis.amabi

lis a bonitate. Ethic eſtfuniculus tripler in

ter creatoꝛem et creaturã.qui faciliter non
rũpitur.ſ.vt timeatur. onoretur. diligat᷑
olitur aũt deuſ dupliciter. affectu.ſ. mẽtis
et exhibitione coꝛpꝑis.ſ.p reuerẽtiã in ꝑſo⸗
nis lrehugatin ꝑſonis quidẽ in his.qui
diuina iura miniſtrãt. deus pꝛe ceteris aut

lonoꝛatur aut ſpernitur cũ.ſ.ipi ſpernuntur
MReuvrentia in rebo ↄſiſtit.aut in coꝛpalib⸗

vt locis ſacris aut ſacrificijs ant ĩ ſpiritua/

libaque ſunt iura q̃ ſacris rebus congruunt
e emerari ſacrilegiũ ẽ et moꝛte expiãdũ

NReꝝ ſacrũ immunitates ↄuellere.inſurgere
in deum eſt. ¶¶ Quo ad ſecundũ cultus ſui

maxime in tẽpantia ↄſiſtit. Oarcũ catonẽ
eodẽ vino.quo remiges contẽptũ fuiſſe tra

dũt.Cqius curius ſabinoꝛũ victoꝛ volens
agros ſuos ex ſenatus cõſultu ampliarijgre

itoꝝ. Deniq; ait

vt dici ſolet fumb argẽteis vincias. In le

ge ſcriptũ eſt. Auſte quod iuſtũ ẽ exequeris
Tege quoq; iulia repetũdarũ.mũ era iudi⸗
ces acciꝑe ꝓhibent In epla tñ Seueri im
patoꝛis vetus ꝓuerbium eſt. Nec ſꝑ nec ab
omnibus.ſ.munera accipienda. Nã valde
eſt inhumanum a nemine acciꝑe.paſſim vi
liſſimum.ꝑ omnia auariſſimũ.

diolanenſis eps de talibꝛ. Publicanus.i.pu
blicus e ractoꝛ caput eſt rapine.exviolen

tie pꝛedo ſine pudoꝛe. medicus erterminij

immanioꝛ furibus. Nam fur laqueos legis
timet. hic q cqd fecerit legẽ vocat. Qus eo
iniquioꝛ.qui verbis iuſtitiã dãnat.⁊ armis
innocentie ſpoliat.vulnerat.occidit innocẽ
tes.lege vtiq; legẽ perimit.et dũ aliosvrget
ad legò a lege decidit. Publicanoꝛũ amaxi⸗
mo vſꝙ ad mĩmũ cõcuſſioniponꝰ q; iu⸗

ſticie vacant. et ita in populũ debachantur

vt quod reliqͥd vnꝰ.alij nõ morẽetr᷑ auferre.

tãi;ᷓ ad hmõi inſtituti ſint. vt reſiduuzʒ lo⸗

Kaut

cuſte comedat euc eDuiſaiſi ceſar?.miſi in
omnibus acquieueris. ceſari contradices.

e equitate in iudicãdo inquit Helinan) .unαοαπ. Wι 35
dus. Equitas eſt. vt iuriſerui aſſerunt. reꝝ 7

conueniẽtia.que cũcca coequat et in pari⸗

bus cauſis pia iura deſiderat. lex vero eius
interpꝛes eſt. In nulla re tñ bodie offedunt

ſeculi wo:eſtates in iudicijs.cum tamẽ ſcrip⸗
tũ ſit. Juſte quod iuſtũ eſt exeqtlerige:ſind

AAGο ſir -n — „ ℳnnA

„*½

ce exactoribus egregie ait. auretius me⸗

fr

—

.
. „*
*%
.„

LTitulus Zerclus

”J”Mʒ anin
anpypſongrů vel munerũ. mox vt ti exterminare debet. nõ erat in lege mẽgo fa⸗ icois
eteptione b on naiuſta de vrrac parteſe/ cienda. Et ſequit ibi. ſ. Heu. xvij⸗ Hec po⸗/ hnn
ras ſententiã. Nam dũ cã anceps eſt. ꝓte⸗/ pulum reducet in egiptuʒ.i.inferioꝛes non ſenpwit
landa eſt ſentẽtia.qꝛ feſtinata iudicia pari⸗ coꝛrũpat plo qꝛ ↄponit oꝛdinatlòeꝛbis anilemc
„* unt penitentiã. Si igit in iudicando piculũ regis ndetemplnjner ſic inflectere valent niin
vitari nõ poteſt. nihil vtilius q; differre. SZi ſenſus humanose dicta. vt vita regentis. lirone⸗
autẽ alterutrius ꝑiclitat vtilitas.et rei Aſ/ mobile ſemꝑ inutat ee pꝛincipe vulgus Et Ckaften
ficultas moꝛã non exigit.iniqͥſimũ eſt iudi ſequit ibi/ec habebi vxoꝛes plurimas q̃ᷓ ſoe pind
cium ꝓtelari. ¶! e milinbo videamus qui alliciant animũ eiuscũ in alijs plures vvo uset
manus appellant᷑.nullus eſt vt ait Degeti res eſſe vnius licitum fuerit. vt in abꝛaam nunin
us renatus quẽ opoꝛteat plura ve melioꝛa et Yacob.gratia ꝓpagande pꝛolis.et fide/
ſcire q; pꝛincipẽ. Chꝛiſtianus pꝛinceps mi lem populuũ dilatandi in regibus ppetuo ob spere
lites magis a fide ⁊ moꝛib/qᷓ;ᷓ a viribo debet tinet. vt ſit vna vnius⸗7 ultominus licet Murtend
eligere Hoſtri aũt milites hodie ſic ad bella ei foꝛnicari vel adultetari. vel q̃libet ſtupꝛa ſöerk
quaſi ad nuptias dealbati pcedunt. In ca,/ cõmittere. Quõ em̃ hec crimina puniet in
ſtris ſermo eſt illis de cõuiuijs. in conuiuio alijs ſubiectus eiſdẽ/Et ſequit ibi Hec ha⸗ Cpi

tearmis. Cato militẽ non dicit.niſi qᷓ cũ ſa bebit auri immenſa pondera. Quid hic di⸗
oramento ad miliciã iã cõſecratus eſt/Eſt cunt qͥ dño ꝓhibente aurum ⁊ argentũ ſibi
aũt pꝛincipis ꝓuidere in pꝛimis. ne miles tlxſauiʒãt.qᷓſtum ex calũnia facienteset q̃
ſuã ꝑdat innocentiã ꝓ defenſione reipubli rentes abundãatiã ſingularẽ de multoꝝ ino/⸗
ce.ſine qua reſpublica ſalua eſſe nõ põt So pia. nec mirũ ſi regi nõ licet habere pꝛiuatg
lus ille pꝛinceps eſt bonus et iudex incoꝛru ſiſcalia.cum nec inſe ſuus ſit. ſed ſubditoꝛũ

ettegne

—*
—

ptus.cuiꝰ ſentẽtia ex cõtẽplatione aſſidua Et ſequit᷑ ibi/Hoſti; ſederit in ſolio regni 1 t
imago eſt eqtatis. Cũ ergo milites ſint ma ſui deſcribet ſibi deuteronomiñ legis in vo⸗ .
nus coꝛpꝑis publice poteſtatis.et illius pꝛin lumine.Pꝛinceps iuris nõ debet eſſe igna⸗ ſand
cipis manus ſanguine plene ſunt. cuius mi rus.licʒ mult? gaudeat pꝛiuilegijs. necpᷣtex S
lites et officiales vel innocentũ ſanguinem tu milicie legẽ dñi ꝑmittit᷑ignoꝛare/Sedet di
fundunt. vel innocentes oppꝛimunt. Hu⸗ pꝛinceps chꝛiſtiamſſimꝰlegib ididi. nec de N ühenn
iuſmodi pꝛincipis oꝛatio nunq; exaudien/ gdignet᷑ pꝛĩceps ſacros canones imitari In hänſ
g eſt. elemoſina deo nunqᷓ; reptanga⸗ utilis em̃ eſt oĩs cõſtitutio pꝛincipis ſi nõ Numtn
