lomm. et bonum vniuerſale in quo ſimt vir/ quid ꝑfecrionis ſit in vig eminẽtuseſt in pa⸗/ peentaueeſen
tualiter omnia bona., ſicit effectus exiſtunt vir tria. loquendo ergo de ſelcitate ↄtemplatiua kraglungnie
mgliter in cauſa ſua ommiũc rerum pfectões illa cõſiſtit in actu intellectus. nonſolii pꝛinci⸗ mnincoetuin
ſicut in deo. non ſicut in creaturis.ᷣ ſczcum ali? paliter aur eſſentialiter. ſed etiaʒ totaliter ad ninnglinagn,
quo defectuſʒ ſine aliqua mixtura defectus nõ quam quicũq; actus volitatis ſiue ſit dilectio nepeſemet
pr voluntas non ferri in ipſum deum bonũ in/ ſiue delectatio aut fruino. nõ ſe habeteſſentia⸗ tomclben⸗
finitum p vilectionẽ ſummam continue. non liter ſed nec ↄſequenter nec ſaccidetaliter. qꝛ unſtaminnn
* coacta violenter ſed tracta naturaliter ⁊ ſup/ non poteſt ſequi aliqiis actus voluntaus intel nanechzbe,
naturaliter p lumen gloꝛie.Et hinc eſt ꝙ pec/ lectum pure ſpeculatiuum. ille emm ſperulgari Mſnaor
care non piſt euin auerti nõ poſſimt a cotinua ius qui nõ dicit de pꝛoſeqinbili vel fugibili ni MAnankin
viſione. et exinde a dilectõe ſummi loni. Sed q;; mouet. vt dicitur in. iij. de aia. Et inde eſt Naſaie,
in vita pñ̃ti dinn ſancti deum ↄtemplantur. et ꝙ habitib ſpeculanuis intellectus nullus ha Aneſnnkr
actu conſiderant deum eſſe ſummũ deum 1 gu bitus de mundo coꝛreſpondet in voluntate ſʒ tmnnchffen
ſtant ꝓ eo tꝑe non dilabuntur ad alia aman? ſolum habinbus intellecius pꝛactici.ſicut par rolenicmeln
da. qꝛ non pᷣt inens deum continue ſpeculari. uibo pꝛudentie coꝛreſpondent habitibus mo⸗ Miſlcten
ſed opoꝛtet in alijs occupari dum ad allia exté, ralesinappentu. Scd̈o poninnus loqui de lunfunone
ciitur. aliquando menti paſſone obumbꝛata beatitucine ſupernali actiua.a illa cõſiſtit in Mteſenna
repᷣſentatur aliquod tꝑale bonum. vrmagnũ actuintellectus pꝛactici antecedennis. ſicut Nefllpumz
pee ommnibus viligenen ꝓpter vnilitateʒ eius omnis actus voluntatis. ⁊ in nllo actu dileeti ſnilimnegen
vel vlectationẽ ſui. et volũtas ſequitur illud onis eſſentialiter ⁊ in aciu voluntatis, antece fbeſdeſ⸗
in oꝛdine amandum et ſic deum ofendit. ⁊ cõj/ denter et in actu celerrationis conſequenter ſleniſenn
tra charitateʒ eius ſacit.de charitate patrie in velſcõᷣm remii differunt re. vel ᷣm roͤnem ſi Pnſienerecs
telligtur ad iram illud. . Cop. riij. cbantas omfferuntratione tm. Cinitgs enĩ ſupnoxr cini⸗ Anuenn Puin
nunq; excidit. pec eſt claaritas. ꝓpfecnſſima q̃. um et eoꝛum felicitas conſiſtit in dilectõe dei flerghttonze
m Hiero. ad Aug. de peni. di. ij. in hac vita et ſui ꝓrimi oꝛdinata qualẽ illa requirit ⁊ ſic MIaczinpamna
Vteſt oici heaniudo paxet regnum dei. ſzʒ pꝛin Y Pennnqucqz

4

nnaninizne

„

haberi non pᷣt.qua ſcz ſemper actualiter. fera⸗

tur voluntas in dem. Et Zlug.in fi. de ciul. dei
Lit.ibi ſcʒ m patria voca bimus er videbimus

vicebimus ⁊ amabimus, amabnnus æ lauda
bimus ſcʒ ex delectatõe frinnonis oc munus.
Pic actus. hic affectus ſine fine ſernatur iine

2

eſt. et qui maioꝛ in gloꝛia.vñ et in meritoma⸗

tũ. Exiſta duplici feliclta onitit in actu
vtriuſq; eſſentialiter. ſed in aciu intelleccus

cipalitas eſt penes voluntatẽ.quia omms co⸗

gnitio pꝛactica oꝛdinatur ad volitionem ſicut

ad finem.quia ſinis pꝛactice eſtopus.vt dicit

it ſtatum agsrega
te ſic conſiſtit in actu

mur de beatitudine pl'e

fſcneniten
Munacnc beg
heezaſeneſtt
Pnmſen
otoenalpr⸗
Pretenanen
1e⸗Dencg

etnitllin
Wränt
Amneche
chcument
dor
Knper
öecarſnn
rnetaiin
ASNNNE
nlleenian,
bnkai
deia. Eut
teleclnsti
unspenni inr
Nen anlun
dopoihnon
in tluck
anrecent
ind
EN.
nsdNee
ANfnbn
õ
esani
mibrunt
—Z
Nigünad,
6nummin
S
Lmin
nce
ginn
ell rle⸗
ehtsn

Capitulum

aggregato eſt pꝛincipalius hmõi autem eſt ſe
licitas ↄtemplatiua nõ actiua.cum iſta ſit pꝛo/⸗

pter illam pᷣm pᷣm. vñ cinn beatitudo ſitſinis
et nõ ad opationẽ ſicut ad finem vc vſt vine⸗
renter.qꝛ beatitudo ↄtemplatiua eſt oĩm acti

onunm finis ſui generis ⁊ alioꝝ. vñ eſt ſimplici

ter finis a quo.licet non ſit finis gra huius qꝛ

ſoc eſtipᷣm obiectũ.ſed beatitudoactiua eſt fi/
nis actionũ pꝛacticaꝝ.ſʒ ñ oĩm ſimplicit. imo

ipſa oꝛdinatur ad ↄtemplationẽ que ſine illa

poſſet turbari. Oilectio ergo dei in pꝛactica
als in patria licʒ non oꝛdinet deum in aliud tñ
ipſa met oꝛdinatur in viſionẽ.ſicut minus bo-

num vnius ſubiecti ad maius aliud bonũ eiuſ/
em. Sed in hac deductõne dubiũ eſt. ꝙ ila

beatitudo ſumma nõ habet fruinonẽ annerã.
ſed beautudo minoꝛ actiua.cum tñ dicat phᷣs

qↄſideratio ſapiẽtie habet mirabiles delecta⸗

nones ⁊ puriſſimas.ſed foꝛte illud non eſt niſi
mediante actu pꝛactico qui dicit deũ eſſe ſum⸗

mum bonũ. vnde ſumme amandũ aut hmõi.
Sedcõtra pꝛimã ↄcluſionem arg. ſic. Illa

potentia que eſſentialiter ꝑtinet ad imagineʒ

labet acium qui eſt de eſentia beatitudinis qꝛ

beatitudo eſt dei im nediata habitio. eo auteʒ
anima ad imaginẽ dei eſt. quo eius capax 1 /
ticeps eſſe poteſt. ſed volũtas eſt eſſentialiter

pars imaginis.ergo ⁊c. Si dicatur.ꝙ maioꝛ

pabet inſtantiã in intellectuagente qui eſt ꝑs
imaginis.nec habet actũ in beatitudine. Di⸗

cendum ꝙ maioꝛ ꝓpoſitio intelligitur de potẽ
napaſſiua.cum beatificari ſit pati et recipere.
HBñ.ꝙ iſta rõ bene ↄcludit ꝙ actuſ voluntatis
eſt de eſſenna beatitudinis actiue q̃ eſt in pa⸗
tria conſiſtens in dilectõne dei ⁊ ꝓxrimi et ſui
non enĩ caret illa ciuitas ſuꝑnoꝝ felicitate po⸗
litica.ↄcludit enã dicta ratio ꝙ eſt de eſentia
beatitudinis integre ⁊ perfecte ſed nõ ↄcludit
ꝙſit de eſſentia felicitatispure ⁊ ſpeculatiue.
que fuit pꝛima ↄcluſio. Item cõtra ſcvðᷣam
concluſionẽ arguitur ſic. actus qui ſemꝑ eſt de
bitus nõ eſt de eſentia beatitudinis patrie. qꝛ
iſte haberrõnem meriti.ille rõnem pꝛemi et
ꝓmiſſi mercedis que nõ eſt delgta a merẽte
jed merenti. Nullus enĩ reſpectu eiuſdem eſt
ſimul et debitoꝛ ⁊ creditoꝛ.ſed dilectio dei tam
in via qᷓ; in patria eſt debita ᷣm illud Ro. riij.
Nemini quicq; delłeatis.niſi vt inincẽ diliga⸗

tis.non eni poteſt lvmotantũ diligere deum

quin adpuc debeat.pᷣterea acius qui cadit ſub
cepto ſempꝑ eſt debitus.qꝛ pꝛeceptũ obligat.
Vliud aut pceptum diliges dñm de iuum ex
toto coꝛde tuo ⁊c.ma weimpletur in patria.
Pꝛecepii autè unpleſo eſt debin ſoluno.ergo
⁊c̃. Oicendo.ꝙ actus volutaus nõ ſit de enen
isa beauiudinis ſpeculanue conceditur. ſeq de

pꝛactica vel aggregatabeatitudine.que ſcilicʒ

ↄplecritur ⁊ viſionem ⁊ oilectionẽ ꝙ nõ ſit de
eſſentig eius falſim eſt. ld arg. xrñdeo. ꝙ cha⸗
ritas meretur augeri.vt aucta mereatur phici.
et tamen qñ augetur elicit actum qui eſt debi⸗/
tus reſpectucharitatis que nunc eſt qꝛ qñ cre⸗
ſcunt vona creſcunt ⁊ rõnes donox. Et cũ lvc
eſt merces ⁊ pꝛemiñ reſpectu actus charitatis
qui in ivm ꝓmeruit. Similiter ſi dilectio dei
in patria eſt debita ab illa charitate pfecta. qꝛ
debet diligere quantũ pᷣt ⁊ tunc tantum poteſt
ergo ⁊c. Et eſt merces reddita reſpectu meri⸗
n qõ pᷣceſſit. Et idem poſſz dici de illa viſione
qꝛ exquo pt tenetur cogitare quantũ pᷣt Scien
dum eſt. ꝙ opꝑatio que eſt eſſentia beatitudi⸗
nis ſ peculanue nõ eſt ꝓpter aliquã vnam ope
rationem.qꝛ finis ſvæculatiue nõ eſt miſi veri⸗
tas.ſʒoꝑatio que eſt eſentia beatinidinis,pꝛa

Ctice eſt ꝓpter ſculationẽ.ſicut felicitas acti

ua non eſt ꝓpter contemplatiuã. quelibet aũt

ſe ſumpta ꝓpter aggregarũ ex vtraq ſicut

quelibet pars eſt pꝓpter totum. vt animapꝛo/

pier ſvminẽ ⁊ non ſolum coꝛpus. Coõtra ter⸗
ciam ↄcluſionẽ ſupꝛapoſitã ſcʒ ꝙ beatitudo ire

ſultãs ex ſtati aggregato.ex ſoeculanua ⁊ pꝛa
ctica arguitur ſic. Geatitudo cõſiſtir in optima
oꝑatione.ſed opuima oꝑatio nõ eſt niſi vna.
qꝛ differẽtia ſæcie ſunt magis aui minus pfe⸗
cta.exgo ⁊c.Rñdeo.qꝙ verum eſt ꝙ cõſiſtit in
optima oꝑatione potentie beatificabilis.ſʒ il⸗
la potentia eſt ouplex.ergo in duplici.qꝛ bea⸗

niudo nõ eſt aliqui d vnum ſimpliciter nec ꝑs

ſed aggre gatũ. Eſteni ſtatus oĩm bonoꝝ ag/
gregatione ꝑfectus.Et ſimiliter ꝙ conſiſtere
in actu excellentiſime potentie verũ eſt que
eſt hominis vthomo eſt. illa añt duplex non
vna tm̃.ſcʒ apꝓpetitus rõnalis qui dicit intelle/

ctum ⁊ voluntatẽ. Ouia de beatiudine aggre
gata ex actiua ⁊ ſpeculatiua dictum eſt ꝙ talis

leatitudo ↄſiſtitpꝛincipaliter in intellectu lvc
ideo.qꝛ potẽtia intellectus eſt ſunpliciter no/⸗
bilioꝛ voluntate ⁊ actus intellectus eſt nobili
oꝛ actu voluntatis.quod ſic ꝓbat Pe. pał.
m.iiij.di.xlix.q.iij.ax.i.quia illud ex cuius cõ⸗
foꝛmitate aliqind habet totam bonitatẽ ſuam

eſt nobilius illo ſinpliciter. ſicut menſura mẽ

ſurato.qꝛ ꝓpter quodvnũquodʒ tale et illud
magis.ſed voluntas nõ habet aliquã bonita⸗
tem niſi ex cõfoꝛmitate ad intellectũ.nec na⸗
turalem cum nõ poſſit exire in actum.mſi pꝛe
ſentatione obiecti ꝑ intellectimn. nec inoꝛaleʒ
cum etiã agens contra rõnem erroneam pec
cet ⁊7D. Sedꝙ nõ ſufficiemter ꝓbamr eꝙ in⸗
tellectus ſit nobilioꝛ volũtate ex vc ꝙeſt eius
regula. argintur ſic in contrariũ.ſic eſt volun/⸗
tas regula intellectus ſicut econuerſo. qma
86 unj

omnem actunn voluntatis pꝛecedit actus in⸗
tellectus ⁊ immediate ⁊ neceſſario.quia ab vl
timato iudicio intellectis non poteſt volũtas

tutem. ⁊ odium dei eſt grauius inſidelitate.er
go ⁊c. Rũ.voluntaſ eſt quid vtilius in genere
ſed non ꝓpter hoc eſt nobihus in genere nam

reſilire. econuerſo autem voluntas non regua re. ſicut viſus eſt nobilioꝛ guſtu. ille tamẽ ma
lar intellectum mii per accidens qina idem nõ gis neceſſarus. nloneſta enim noſtra quã⸗
eſt per ſe regulaet regulatum reſpectu euſdeʒ. doq; maioꝛem neceſſitatem habent.et ꝓpter
et pari ratione non regulat pꝛimo nec imme/ hoc ſoluitur v merito ⁊ huiuſinodi. Itez ꝗ
diate ſ mediante fantaſinate. nec neceſſario beatitudo conſiſtat pꝛ incipaliterin aciu volu
mſi pꝛout intellecius ſibi pꝛeſigit ideo ꝛ7 tatis ꝓbatur ſic. beatitudo conſiſtit in actuno
BZecundo arguituun ſic fantaſina regulat in, biliſſimo. ſed actus volun atis eſt nobilioꝛ a⸗
tellectum. vnde quando ſunt bona fantaſma ctuintellectus. ergo ⁊c. Oaioꝛ patzex pꝛimo
ta et bene oꝛchnata.tunc bene iudicat intelle et decimo ethicoꝝ. Oinoꝛ pꝛobatur.iquia ille
ctus. quia molles carne dicimus aptos mente actus eſt nohilio? in quo er̃m quem ſumus
ſeᷣm phᷣm. quando autem diſtoꝛta ⁊ perturba lileri q; illeſcvᷣm quem non habemus libertat
ticis.tunc male indicat intellectus.ſed ſantaſj- gactũ volũtatis qͥ neceſſtatur abobiecto. 1c.
ma non pꝛopterx hoc eſt dignius intellectu. er,/ Bñdetur ꝑ interemptõz minoꝛis.qꝛ actus vo
g0 c. Reſpondetur ꝙ fantaſma regulat ſer lutatis nõ eſt nobilioꝛ q;ᷓ actus intellectus. S
uiliter ⁊ inſtrumẽetaliter intellectus autẽ pꝛin ecõuerſo. vr ꝓbatũ eſt. et eum ðꝛ ꝙ actus vo⸗
cipaliter æ denominatiue. Et ſi vicatur contra luntatis eſt liber et non actus intellectus. Di
qinaquod regulat coactiue ⁊ affectiue plus re cenduʒ ꝙ lbertas poteſt ſumi dupliciter. vno
gulat pꝛincipaliteretiam denominatiue q;ᷓ il / moco pꝛout opponitur coactioni.et ſic intelle/
ludquod ſolum regulat oſtendendo cum liber ctuseſt liber in intelligendo. ſicut voluntas in
tate eius cein oſtenditur ſequendi vel fugiendi volendo. quodpatet. quia illud ſolum eſt coa⸗/
Pꝛimo autẽ modo fantaſmna mouet licet vir ctum quod eſt conira inclinationẽ reiſ nulluz
tute intellectus agentis. Secundo modo in⸗ intelligere eſt ↄtra inclingtõʒ intellectus.imo
tellectus mouet voluntatem ideo ⁊c. Ad hoc eſt p̃m indimationẽ eius. Hatimaliter enĩ in
Dicunt quidam ꝙ hbertas eſt nobilioꝛ in intel tellectus inclinatur ad intelligencn. cũ intelli
lectu q; in voluntate, qꝛ ibi radicaliter. hic foꝛ gere ſit ſua erfectio. ergo impoſſibile eſt ꝙ in
maliter. Sed contra hoc dictum eſt.qma peri tellectus in :ntelligendo cogatur.ſicut nec vo⸗
fecno ſunpliciter ibi eſt nobilius vbi eſt foꝛma luntas in volendo. imo bꝛeiiter nulla wtena
litex.qꝛ ſimpliciter melius eſt eam habere foꝛ nec cognitiua nec appetit ua reſpeciu pꝛopꝛij/
maliter q; non habere. Hnde dicendum me/ actus poteſt cogi.qꝛ nec lvc inuenitur in potẽ⸗
lius ſcilicet ꝙ libertas ita eſt foꝛmalis in intel tijs naturalibo. Non eni cogitur ignis ad cale/
lectu ſicut in voluntate. Et cum hoc pꝛius ſeu faciendum.nec grqaue ad vſcendencũ. nec vi
plus.et cauſaliter 1 racicaliter eſtin intellecin ſus ad videndimn. Semp eni coactio eſt cõtra
NHunq; enim aliquis actus eſt iber in volun/ naturam rei, qꝛ pwontingere ꝙ intellecius
tare niſi ſit liber in intelleciu. et cum hoc liber aſſenut rei alicui aotpoſi voluntas ma
tellectus cõcurrentis. vnde illa ſoln non woſ- impato non actu elicito quatenus hoc fit con
ſumus non velle que ponſſimus indicare non tra eius mclinatione. Mon autem intelleags

elekeninle
utpigen
ontnetiͤſe

.
qualis eſt vnuſquiſe m affectun. talis finis volenda vt ſinemn. imo plus. quia qilandoiĩudd elthni
viderurei ſcm intellectum. virtutes enimo camus aliqiad vltimate eligenquz neceſſe ha S
rales faciunt rectam eſtimationeʒ de fine. ſed bemus eligere prunc. et illi iudicio non ineu (Mſrtir l
paudentia de bis que ſunt ad finem. Reſwon/ neceſſitas niſi ex ſuppoſitione ſuipſius. Electi⸗ ialeihrl
detur. ꝙ voluntas non regulatur neceſſario ſi oni at ineſt neceſſitas ex ſuppoſitione iudicij lien
cut econuerſo facit intellectus ſed hibere regu/ quia ante iudiciũ nõ erat neceſſe eligere quo⸗ e
lat. Sed contra hoc. qmia voluntas pꝑ affectio cumq; alio poſito ſed ante elecrionem neceſſe nin gribl.
nem mouet fantaſnata ad repꝛeſentandũ ali erat eligere iudicio ſuppoſito vliimato. ſaluo unemn
quid ſcõm ſuam affectionem ⁊ illud monetin tamen intellecin articuli ad iſtam materiam ⸗
tellectum neceſiario.quia non poteſt iudicare tem ꝙ volũtas ſit nobilioꝛ intelle ciu ar⸗ ein
bonum quod fantaſina non repꝛeſentat niſi v gimiur ſic. Allud quo ſimpliciter ſinnus bomet gan
intellectus eſt ꝑ ſe et pꝛimo immediata regn eſſt voluutas. Nam bonitas moꝛalisque eſ᷑ * uimin
la neceſſaria voluntatis.et ꝙ intellectus ꝑ ſe per virtutes in voluntate facit bonun ſimpli / vfkerette
ſit regula. hoc omnes concedunt. et pꝛimo. qꝛ citer. ſcire autem parum aut niipil facit ad virè nnmgindl

7

ANänrerrante

Uretcemmtenepte

Altmierini

Pvnsrſpentms

eſnnuffenn.
Alatnnmirücus

Plegormocie

(claitcöſue

Mebeizomnit

ffeleencum g
cinroprusett
Rſeenanenfue
Wrnr
UNedtsp
ſdieeienderen:
herntornen
enoten pee
Conelspfecio
Apoetgfraig
elsopetone ia
Cananenon⸗

encibons⸗

Comäommiaton

(olnodoeticeos
Mücpeſſcenen
nENrni den⸗

neſtun Vrce
usalauiar
ümllnsdel
fannomne
aclſecitong

ſehucget ing

Wnſeinhis n
chmnen
ichletſmnetin
remtapeneen
MWdiei

Capitulum

5 JJMDU

Ac euius inclinatio eſt adomnia intelligendum. inſe fecit hec et non eſt longe. non en fecit er H
lnanmin Alio modo ſumiturliberras put oponiſi ne abijt. Fex illo ꝛ in illo ſunt. Ecce ibi eſt vbiſa /
wizaen ceſtiati: et ſic nõ owꝛtet ꝙ actus ſit nobilio: pit verſtas. innimus coꝛdi eſt. 1 coꝛ erratnt ab
d qii eſt lilxrioꝛ.alioquin liberius eſſz in do vel/ eo. redite pꝛeuaricatoꝛes ad coꝛ et inberete ei
kahn lealia afe ; velle ſeißm. et mn ucbis eſet no aunfecit vos. ſtate cum eo ꝛ ſtabitis requieſetiS5
Tmnnne bilioꝛ voluntas eondine ſunt ad ſine. qua voj lein eor qineti erttiſ. Quo itisin aſera quuo
lumusilere voluntggsſinig, que gecenſario itls. no eſt requies vbi eam queritis. leatã vi
Ninnu volumus que oia ſunt ſalſa. Et iterũ ſi vpter tam qritis in regione moꝛtis et quomodo eſt
Künirt libertaté woneretur felicitas in aetu voluntanis vita beata vbi nõ eſt vita. Sed deſcendit huc
inmiden vleret wm inactulibero non in actu necena ipſa vira veſtra ſcz er dilectione ad nos a inlit
wbimde rio.ſ actus voluntanig reſpectu dei in patria moꝛtem veſtram ⁊ occidit eam er tenuit ca/
d Ni eſtneceſſarius 1 non lider ſiue diligendo deum eel o niu (d⸗

Möntän

uthunn
mNhlatun
tnnsnſcei

amoꝛe bemiuolenrie.ſiue fruendo deo amoꝛe

ↄcupiſcentie. ergo in nullo aci voluntatis in
atria conſiſteret heati udo. Item nec illud
ſt verum. ꝙ intellectus nõ ſi liber ſient volũ

mans vt redeamus ad eũ.et diſcefſit ab ocu/⸗
lis vt redeamus ad coꝛ vinueniamus eũ. bec
ille. per dilectionẽ innenitur. Idem in ſcõo li
bꝛo confeſ. Domine deus ſupbia celſimdineʒ
imitatur. cum iu ſis ſupomiq excelſus. et blan

onnm tas. licet eni intellecius neceſſitetur à ad pꝛi/ cicie amari volunt. cum mihil it tua charitare
irunna ma pꝛincipia. que de ſe ↄtinẽt clarã veritatem blandius. ignauia quietem appetit ⁊ que qui⸗
Nkr benen nihilo ninus nõ neceſſitatur reſpectu oim que es. certa pꝛeter te luxuria ſocietatem et tu es
eannui xeducũtur er pꝛimis pꝛincipijs. ſ quibuſdã lij plenitudo a indeficiens copia incoꝛrupnibili=
en änlimn bere aſſentit exceptis his que hñt neceſſariam ſuautatis. Anaricia multa poſſidet. et iu roſſi

wüfm ze

deductionẽ ex ipſis. Similiter neceſſitatur vo

des omnia. Inuidia de excellentia litigat. te

Wpäürräz
oeiürnen
nesetrobiet
urnkamii
NMNe
mixtenns ten
1Nentönirfin
mddendt,
mincisnacsn
actusuchears,

lumtas reſpectu finis. ſed libertatẽ habʒ in his autem quid excellentius. Gra vindictam que
que ſunt ad finem. ergo tot modis eſt intelle/ rit. te autem iuſtius quid vindicet. Triſticia
ctus tam pꝛacticus q; ſpeculatiuus in iudican rebus amiſſis conrabeſrit. quia ita nollet ſibi
do liber. quot mocdis volũtas eſt libera in elici ſicut nbi. nihil poteſt auferri. ita foꝛnicatii ani
endo. O. aũt cõſiæuit dici ꝙ volũtas imperat macum auertitur abs te. ⁊ querit extra te que
intelleciui 1 omnib viribus anime. nõ ſic eſt pura a liquida nõ inuenit. mſi cum redierit ad
intelligendum ꝙ wteſtſicut ſuperius ſuo infe/ te. et peruerſe te imirantur omnes qui longe
rioꝛi.imo potius eſt data inclinatio intellectui ſe faciunt a te. ⁊ e xtollunt ſe aduerſum te. ſed
ad ꝓſecutionem ſue ꝓfectionis naturalis. ſi etiam ficte imitando iudicant te creatoꝛeʒeſ⸗
cut dictum eſt de appeiitu rerum naturaliun ſe omnis nature. er ideo nõ eſſe omnino cre/
qui daius eſt eis ppter iue pfectionis natura datur a te. hec iſte. Ex his habes ꝙ in omnibo

unteno üis inclinationem., vnge ſicin ibi arpetius nõ vicijs querit homo æ amathonuim. ſed appao
Nnusinrina) imperat foꝛme moius. ſed eſtinclinatioconſe rens falſum et non verum. ſedomnia illa bo/
Kmimintn quens rem ꝓpter conſequendã et obſeruanꝭ na que vicia falſo repꝛomittunt. vt vtilitate,
6rnmaſtnt dam eius pfectionem. ideo pꝛopter vcnõ dij quo ad auariciam. delectatio nẽ quo ad luxuri

ntn nnin
uihcing

rratrik

fngiNen

(i poteſt ꝙ ſit aliquid nobilius foꝛma rei vel
eius opatione.ſic voluntas eſt inclinatio da/

ta. Cum autem omnia que hic amantur amẽ

tur inquantũ bona apparentia vel exiſtentia.

quomã omnia bona reperiũtur in deo ꝑfectiſſi

mo modo. et ideo ſumme amandus. vt pueni
atur ad voſſdenduʒz eum in patria. vbi ꝑfecte

am er gulam. excellentiaʒ quo ad ſuꝑbiam. ex
ſic de alijs omma vere ⁊ pfecte ſunt in deo. er
ideo ſumme amandus vt veniatur ad dilecti

onem patrie quo nil ſuauius.Aug.in.x. cõfeſ.

Oinnes beate viuere volumus. Bius autem

nec ille eſt. qꝛ non habet qð amat qualecunq;́

it atur ad voſſidencdiz eum in patria. vbi pfecte ſit. nec qui habet quod amar ſinoriun ſir. nech
vnmſich amatur ⁊ nil dulcius amoꝛe dei. al vtihus. nil qui nõ amat quod amandũ eſt cum ſi optimũ
Dagirfin noneſtius. Dnde Zlug. in libꝛo confeſ. omnia nam et qui appetit qð adipiſei nõ poteſt. cruci⸗
nmmnl il gqinbus aliquid vnum conſtara non ſuntomꝭ atur. et qui adeptus eſt q adipiſcendum non
urſenn M nia ſunul plus delectant om̃ia q; ſingula ſi poſ/ eſſet.egrotatur. Reſtat ergo quarniʒ vbi vita
mmuii ſint ſentiri omniaſed longemelioꝛ eſtillis de/ beata inuemiri queat. cũ ſcʒ id qꝗð eſt boĩs opti
aingieteit us. qui ſecitonnia.ſi placent coꝛpoꝛa deum ex mum. vt amatur et habetur. O eſthois opti/
Mienkend, enn illis lauda. et in artiſicem eoꝝ retoꝛque amno,/ mum tale eſſe debet qõ non amittat inuitus.
nicaavektän rem. ne in his que nibi glacent iu diſpliceas. Nirtus certe animã facit optimam. et quead
eng inles Siplacent aie in deo an entur. qꝛ et iple mu, beatitudinem ducit. Si autẽ virtus ducit ad
Findnnn, tabiles ſunt et in o& Giliũtur fire. alioquin bearã vitam. mooll virtuté eſſe afirmauerim.
nuhllilir irrent 1 perrent. In illo ergo amentur arape mſiſummum amoꝛem di. Nam erxillud quod
vurñn . agd deũ tecñ quas potes.⁊ dic eis hũc amemus virius quadripertita vicitur ex ipſius amoꝛis

0
. Zitulus M
. o vario effectu dieitur. Eſtenĩ tempantia ainoꝛ ato q; bonitas viſionis que eſt finita.ſed volũã nminnt
integrum ſe pbens ei qð amatur. Foꝛtitudo tas non potec ferri actu deſigerij in ſummuz vntenne
. amoꝛ facili tolerans oĩa ꝓpterid qdð amatur lvnum ſibi pᷣſentanʒ ꝑ modũ abſentis in via Cralchni,
Juſticia amoꝛ ſoli amato ſeruiens ⁊ ideo re ergo ⁊ ſimiliter nonpᷣt ipſa non ferri acin dele⸗/ l geeltii
cte vominans. Pꝛudentia amare ea qubo ad ctationis in ſmmũ bonũ pñs in patria. pꝛ iis nnuntn
iuuatur ab eisa quibꝛimpendit᷑ ſagaciter eli? ergo volũtas delectatur in deo qᷓ; cognoſcaitur c rele nitl
gens.ſʒ hũc amoꝛẽ nõ cnuſſibet rei.ſʒ dei eſe ipſa viſio.ergo cognitio viſionis nõ cadit me/ Ahſunteß
diximus.i.ſummi boni ſumme ſapientie.ſum ca inter viſionẽ dei ⁊ delectatõeʒ ſequentẽ.et teſteltnillbe
me cõcoꝛdie.Eſtenĩ charitas ſunplex ⁊ pura. hec fuit minoꝛ. Scðdo idem ꝓbatur ſic.ino⸗ mnniſunſiin
que ſpũſancto eſt inſpirata.ꝑcucitur ad filu,ʒ mni delectatõe et dilectõe alicuius ⁊ habitioo mmneinlit⸗
P quem cognoſcitur pater.a infra. Si deus eſt ne vel aſſecutione eiusñ habituʒ eſt magis erſerlſtie
ſimmmũ bonũ hoĩs. nihil eſt aliud hommi be/ dilectum q; eius habitio. tunc ipᷣm habitũ eſt inlgerun
ne viuere q;ᷓ deũ toto coꝛde.tota mente.tota obiectum immediatũ tam dilectionis q; dle ⸗ * alnhemoct
anima diligere aquo exiſtit. vel incoꝛruptus ctationis ⁊ nõ habitio eius. ſed in dilectione fumnpiſln
ineo amoꝛ cuſtodiann. qðᷣ eſt tempantie nul et delectatione patrie.que ſunt de deo habitos lmnennim
⸗. lis frangatur incõmodis. qð eſt foꝛitudims. ipſum habitum ſcilicʒ dens eſi magis dileciuʒ mtmnehuenn
nullis alijs ſeruiar.qð eſt iuſticie. vigilet in di ; habitio eius ſcʒ viſio. ergo immediatuʒ obj/ lmcfimui
ſcernẽdis reb ne fallacia ſurrepat.qð eſt pꝛuꝭ iectum delectationis et dilectõnis eſt deus et nſcanan cli⸗
dentie. Hec eſt hoĩs vna pfectio qua ſola im/ non viſio ꝑ quã habetur. & aioꝛ ꝓbatur du⸗/ ſntirnltun
petratur. vt in veritate ꝑfruatur. hec Rug. pliciter. ſcʒ ratione et exemplo. Ratione ppg meglinlint
uur ſic. Yllud quod magis amatur immediati D
De tercia wte anime ſcilicet ſruitione que us amãtur. ſicut finis magis amnatur q; caſe qcſbntediic
eſt delectatio ſeu gaudiuʒ quod habent ſancti que ſunt ad finẽ. et ſi᷑ immediatins amatur Cherirrizr
de deo viſo et amato. Capitulum ſextunn. G in aſecinione finis ſitoppoſitũ. Idem patz bafnigurin
exeinplů. quia eni magis diligo guſtũ vini Ceinmttlerüve
E fruiti on k e nGBipſum vinum. quia nõ diligo vinum niſi vr ſergken mpk
IIone Po guſtum ideo immediatum obiecium huius di Mmagun cöl,
nitur tercia os anime. Fruitio ſm lectionis eſt guſtus vini nõ vinum. Econtra ontgirohis
He. de pal. in. iiij. di. xlir. q. iiij. om rio qñ habeo amicũ pᷣſentem. ipſe amicus eſt tpetanherpfe⸗
* 3munem opi. ooc. eſt vna de otibus amme ? magis vilectus ꝙ; eius habitio vel pᷣſentia. er Ahhnirp
Aaurea eſſentialiter. Nec fruino ⁊ delectano eſt ideo eſtimmediatũ obiectũ dilectõnis ⁊ dele⸗ ſcaander
gaudiuim qð habent ſancti de o viſo ⁊ amato ctatõnis.et ſic patʒ maioꝛ. inoꝛ etiaz pattet mmnmniitſni
PYut diſtinguitur contra dilectonẽ que eſt alia qꝛ niſi deus habitus magis amaretur q; habi Gitegetfi
. os. Et de gaudio ſupne patrie plene ſunt ſeri tio eius eſſet ꝑuerſus amoꝛ. qui in patria locũ Dpetniin
pture. et opter ipſam ſiunmã vlecrationem non habet. ideo 27. Kercio ſic ꝓbatur. . bdſchnin
aſſimilatur ille ſtatus rebo muliũ delectabilibo illud quod eſtimmediatũ obieciuʒ ſumme co⸗ nottiniril
vt cene.nuptijs. comnuijs ⁊ bmõi. et quo ad gnitõis ⁊ ſumme dilectõis eſt immediatũ obę neſtunt
animas beatoꝝ eſt laus mentalis i poſtea re ĩiecium ſumme delectatõis. ſed dus eſt hmõi unſehſliotn⸗
ſumptis coꝛpibus etiã vocalis. Oñ Eſa. ðꝛ. et nõ aliquid creatum.ideo ⁊c. Saioꝛ ptz.le fiircfinn.
gaudium ⁊ leticia inuenietur in ea gratiarum voluntas et omnis appetitus delecratur in eo nckünten
actio ⁊ vor laudis. HNinus aũt frintnionis obieę qᷣſumme amatur a ſinmme delectatur in eo eupnimmn .
ctinn non ſolũ pꝛincipale.ſed etiã immediatũ qð ſinnmme amat.Oginoꝛ ſimiliter ptʒ.qꝛ de,⸗ iin neſefin
eſt deus ym ꝙ in ſe eſt ſummũ bonũ amatũ ſu/ us eſt immediatũ obiectum cognitõnis et di⸗ meinſ h
per omnia amoꝛe amicitie ⁊ nõ viſio ipᷣius dei lectionis ſumme.ergo ⁊7. Quarto ſic. illud nuneh,,
vt quidam dicunt. Et hoc patʒ quatuoꝛ rõniꝭ eſt immediatũ obiectum fruitõnis qõ eſtim/ eſn icnn
bus ¶Pꝛimo ſic ſinn mediatũ obiectũ fruitio mediatum obiectũ charitatisla qua fruitio vͤzꝛ amm e
ms nõ eſſet deus ſed viſio dei. ſequeretur ꝙ in⸗ cũ idem ſit immecdiatũ vel mediatũ obiectuʒ emitli,
ter viſionem a delectationẽ caderet actus me babitus ⁊ actus.ſed immediatũ obĩectũ chari min B
dius reflexus. hoc eſt falſum. vt ꝓbatur. ergo tatis eſt deus ſolus ⁊ nõ aliquid creatuʒ in via uninenne
c O Jaioꝛ patet.qꝛ delecratio non pᷣt eſſe niſi vel in patria. ergo immediatũ obiectum dile nnamon⸗
de obiecto cogmito. Si ergo viſio dei eſet im/ ctionis vel fuuinonis eſt ſolus deu”s. Scien ranni
mediatum obieciũ delectatõis. ſequeretur cdum ꝙ amare m goem mſſco retloꝛice eſt iclenſ
ipſa viſio eſſet cogmita.ſed viſio dei non poteſt velle alicui bonũ ſibłʒdanalteri.lvc aũt fir duę/ Speopr nnin
eſſe cognita ꝓ actum reflerum quo videmus pliciter. Ono modo vult aliquis bonum ali enete⸗
. nos videre ergo ⁊c. inoꝛ ꝓbatur. quia bo/ cui pꝛopter bonũ ipſius amani ſicut diligimug mninnne
nitas dei ſumma⁊ inſimta viſa eſt peius a bei viriutes. vvnoꝛes ⁊ kuiuſmocdi alis amico. no Nenn

HW. ed
Gnarnri
Waamn öich
WEdadns nn
Gen Feng
G Nitin
fcrnnt
mninömmnun
enten Knad
Hobinonien
Widkletiid
.'Winonze
W. inl
Lercoir A:
nicbemumn
s ecl
cNe AMung

ꝓpter aliquod bonnʒnfm. ſed vſfer lvnũ ipſi
us amici.et dicit᷑ hic amoꝛ amicille. Alio mo/
do vult aliquis bonũ alicui ſen amat quis ali⸗/
quid ꝓpter bonum ipſius amantis. et ſic qma

tur vininmn. pecunia et hmõi. qꝛ delectabile eſt

vel vtile. vñ ⁊ bonũ ipſi amqti et ðꝛ amoꝛ cõ⸗
cupiſcentie. Pe.de pał.ſic diſtinguit.Cũ ama

re ſit velle alicui bonñ.ideo amans feriur per

amoꝛẽ in duo.ſcʒ in illũ ei vult bonũ et in bo⸗
munm qð ei vult.⁊ reſpctu pꝛimi eſt amoꝛ ami

citie. reſpec iuſcõi eſt amoꝛ ↄcupiſcentie. deuſ

aũt diligitur a beatis amoꝛe amicitie. et frui⸗

tio ſeu delectatio cauſans hanc delectationeʒ

Innerpametaliter adamoꝛẽ amicitie.Et q;ᷓ

spꝛopter delectationem velimus commumi

trer nobis lonum in quo delecramur. tñ oppoſi

viſo ⁊ amato.qꝛ ibi plus diligitur delectãs ef-

fectiue q; delectatũ et dlectano. NMec diligi/

dulce a vlectans. ſed Ppter hoc ſimmme dele/
ctat qꝛ ſum me diligitur. pᷣt ergo hõ aliquid cõ

cupiſcere aliter puteſt ſuapfectio foꝛma,
lis. et ſi vc negaretur de ꝓximo qꝛ amicabilia

que ſimt ad alterũ veniuntex amicabilib que
ſunt ad ſeipn ſᷣm p̊ᷣm. iñ de deo negare non

wiſumus quin cõcupiſcamus dei laudẽ et loo⸗

noꝛem ⁊ ꝙ a nobis ameiur. imo ab omni/
bus et hoc ꝓpterpfectionem nr̃am foꝛmali⸗
ter. Pꝛimoquia ꝓpter illud cõcupiſcimus bo

–—

5

mus ipſi deo volumus ꝓpter ibmmet deñ. pꝛi

mo ⁊ nõ ꝓpter aliquã nr̃am pfectionẽ foꝛma
lem.et ſic ↄcupiſcimus aliquid qð non eſt foꝛ/
malis ꝑfectio nec ↄcupiſcetis nec eius cui cõ⸗
cnpiſcitur eſtimantes ꝙ ita eſt.imo ⁊ reſpeciu
pꝓrimi eſt idem ſentiendũ. Quia enĩ debeo di
ligere ꝓximum ꝓpter deum nõ pꝛopter me/
ſipſium. binc eſt ꝙ ſi bonũ aliqð ei cõcupiſco. de
beoei ↄcupiſcere ꝓpter deum pꝛius et plus q;
pꝛopter meipſum.qñ autẽ dicitur ꝙ& amicabi⸗
lia que ſint ad alterum ⁊c. Oicendũ eſt ꝙ lvc
eſt verum in via generatõnis ⁊ cauſe efficien
tis non finalis. Pꝛimo enĩ homo diligit bonũ

ſuum qᷓ;ᷓ alterius.et ex dilectatõe ſui boni mo

uetur ad dilectionẽ boni alterius eſfecnue ſed

non opoꝛtet ꝙ omne quod vlligit. diligat pꝛo

prer pfectionem ſuam foꝛnalem vel pꝛopter

aliquod bomum ſuum. Ite ꝙ bonũ vmcui⸗
q; pꝛopꝛ ium eſt ei am Reabile. et ſi ſic intelliga
tur ꝙ milil amatur miſi inquantũ eſt bonum

amanti pꝛopꝛiuʒ ſoꝛmale vel intrinſecũ eſen/

ni alicii ꝓpter qd amamus ipᷣim ꝓpter amo
rem amiciiie. cuin ergo amemus deñ amoꝛe
amicine prerſeipᷣm pꝛimonõ ꝓpter nos nec
ꝓpter aliquã nr̃am pfectionẽ. ergo qð volu⸗/

turanon amarer bonum increatum nec econm

uerſo nec aliqiid amaret niſi ſeſp̃m. Sed ſiin

.

felligatur bommm ꝓpꝛium large verum eſſe

pt.qꝛ aliquid dicitur eſſe alicuius. nõ ſolũ fo⸗
maliter. ſa aliter multis modis. Sic eni denis
diligit ereaturas que ſunt ſuñ bonñ i. aſe fas
ctuͦ a ſin reptatiun. Er creatura diligit bonnz

diuinũñ. qð eſt bonũ ſuum effectiue ↄſernatinũ

et finale. et licʒ in veo bonũ ꝓpꝛiñ foꝛmale ſix
ratio diligendi bonum alienũ inquantum eſt
aliguo modo ſuum. et ſimliter in amoꝛe cõcu
piſcenne.qꝛ nullum bonũ concupiſcit alterũ.
niſi pꝛopter bonum ſuũ ꝓpꝛium.tamen in cre
atura eſt econuerſo.quia ſicut pꝛima ratio di IS
gendi bonum pꝛopꝛium amoꝛe amici tie eſt ſi
bi alienum quod eſt deus ita in amoꝛe cõ cupi

ſcentie oꝛdinate non concupiſcit vmo ꝓprer

bonum ſuum pꝛopꝛium foꝛmale. ſed pꝛopter

diuimum pꝛout eſt exna ſe in deo pure. Dn
de pꝛima ratio concupiſcentie creature ratõg
nalis vel intellectualis a recta eſt Pfectio di⸗
uina ⁊ non aliqua pfectio foꝛmalis creature.
QAuẽ en pꝛius ⁊ plus diligo amoꝛe amic nie i
li et plus opto ⁊ ↄcupiſco bonũ amoꝛe concu⸗

piſcentie. ſicut pꝛius 2 plus mihi q; pꝛoximo.

Dñ ⁊ plus amatũ eſt vt deus. vt pſona ſubſi⸗
ſtens.ᷣſic pꝛius cõcupitũ eſt bonũ diunimm. v⸗s
intelligitur. q; ipſum pficiens ⁊ infoꝛmans.ſi⸗
cut pꝛius ⁊ plus volo deum eſſe qᷓ; me habere
eſſe. Atẽ cum actus charitatis in patria pꝛinci
palioꝛ ſn diligere den.ſequitiur ꝙ btũs plus di
ligit deũ q; viſionẽ dei.illa aũt vilectio nõ 10 %
teſteſſe non delectabilis. cuin ſit ex toto coꝛde
ex tota anima.ex toio conatu imoeſt ſumme
ũelectabilis cinn ſit ſumma dilectio. ſicurenĩ
ſummam dilectõnem in deo ſequitur ſimmad
delectatio ſimpliciter. ſic ſiummam dilectionez
creature ſeqintur ſimmg delectatio in creanu⸗
ra. Eſt autemſumma dilectio dei nõ viſionis
dei. ergo ⁊ illam ⁊ non iſtam ſequitur ſummæ
delectatio. Areʒ cũ delecratio indicetur pm di⸗
lectionem. Pã ſi dilectio vituꝑabilis eſt. ⁊ d·
lectatio eam ↄſequens vituperabilis eſt. ſi lania
dabilis dilectio. et delectatio ↄſequens laud
bilis. ergo quanto vilectio laudabilioꝛ tãto de
lectano ↄſequeus erit laudabilioꝛ. Sed ↄſta

ꝙ dilectio boni dinni eſt laudabilioꝛ q; dile/

ctio boni ppꝛij.ergo delectaſio magis de deo-
delectat q;ᷓ de viſione wei. Et ſi dicatur ꝙ iſta
comparatio habet locim in oilecnombo con⸗
cupiicentie.nõ qammicitie.et ꝙ delectatio ſoluma

ſequituramoꝛem cõcupiſcentie. loc eſt cõtra
exꝑlientiam charitatis. qꝛ gaudet homoſi mæ

la ſibi ꝓpter den euemiãt enã ſi nipi bom vel
pᷣmij vl vriutis accederet.Iz ſolũ ꝓpter deuz

pure ? immediate. gls enz gauchu mercen arui

Zitulus

* Atem liret delectatio non ſit niſi obiectũ amo

„ 7

gis cõ ſequitur amoꝛè amicitie.ſicut econuer/
ſotriſticia ⁊ ↄtriſtatio eſt conſeqñs odium ini/
micine. Cum eni quis cogitat de re odioſa in/
uenit diſplicennã etnon ꝓpter cogmtionẽ de
ipſa.quia anteqᷓ; pcipiatſe de illa cogitare vo
ler ⁊ contriſtatur. Et ſimiliter ex locipſo ꝙ ꝑ⸗
cipit rem amatã amoꝛe amicitie anteqᷓ; pcipi
at ipᷣam ꝑceptõne delectatur.qꝛ beatitudo cõ

ſiſtit in aciu recto nõ reflero. ſed m om̃es lbe⸗
atitudinẽ immediate ↄſequitur delectatio er⸗

go cuim viſio nõ videatur niſi actu reflexo an/
teq; ipſa ſit obiecin cognitõis eſt beatifica de⸗/
lectatio. AItem cum delectatio voluntatis nõ

ſit aliud q; quedã bemuola ⁊ delectabilis com

placentria. expitur homo ꝙ wonũ amici placet
ſibi.et in eo delectatur ꝑ ſolũ hoc ꝙ axpꝛehen⸗
dit illud vt bonũ amici qnteq; appꝛehendat il/
lud vt bonũ ſuum. Et ſimiliterq;uis vnicui
ſit amabile bonũ ꝓpꝛium. ſicut et delectabile.
loc tñ nõ obſtante dicimus ꝙ bonum diuinuz
eſt magis vnicuiq; amabile q; bonũ ſiuimn foꝛ
male.ergo ⁊ magis delectabile. Sic igitur ob⸗
iectum fruitionis eſt deus viſus ⁊ non ipſa vi/
ſio, vnde et delectatio habetnr pꝛimo de deo

viſo et non de ipſo viuu.

flexo videndi. diligendi. fruendi deum qiui eſt
in patria quo ad vnitatẽ wl pluralitatẽé. Et di
citur actus rectus quo immediate videtur de

us olligitur vel fruutur quis eo. Reflexrus autẽ

actus dicitur quo quis videt ſe videre deum id
eſt viſionẽ ſuam.dilectionẽ ſuam diligit. dele⸗
ctatione ſua delectatur. Et in via quidẽ actus
rectus ⁊ actus re flexus qñ non ſunt ſimul tũc
realiter oifrerũt. vt cum intelligo me intelle
le eſt ꝙ duo quoꝝ vnũ eſt coꝛruptuũ aliud ſal⸗
uum ſint vna res. ſed qñ ſunt ſimul tunc ſunt
vnus actus numero. ſiue cñ intelligo me intel
ligere et volo me velle finem a velle aliquid
ꝓpter finem. ex vnitate eni pꝛincipalis obie/ ſi

cti ſunt vnus actus numero. De vnitate

aũt actus recti ⁊ reflexi in patria. Sciendum

ꝙ biũs pᷣt videre viſionẽ ſuã dupliciter. Ono

modo in deo.⁊ tũc eſt vnus actus numero quo
videt deũ ⁊ quo videt ſe videre deum.ſicut co
gnitio matuiina rerum in verboeſt vnus aciuſ
cum viſione ipſius verbi.Alio modo pt habere
