ſalario in initio lit vel ea finita fieri.pendẽ
te em̃ lite ꝓmiſſo facta nõ tenet. C.deroſ
ga.l.qſquis.sS. pᷣterea. Si ergo aduocatvel
medicuoin initio lit vel moꝛbi de certo ſa⸗
and conerut wline⸗ litis vel moꝛbi.alia cõ
uenti

wſtnula. c. i.
rium aduoc

Neqaiin ane

=

owſtea eta no ere leens ſinz e⸗
nenit de toto. licz recepit ſalariũ ꝓ con ſilio
vnius diei.

nãdo aũt ſit ſoluendũ ſala

Ego ait Guil. dico cõſue tudinẽ ſpectandã

de peni. di. i. nemo in foꝛo. Si ↄſuetudo ibi

de ſoc non eſt. ſtatuat aduocatus diem in qᷓ
vel infra quã ei ſoluatur.puta in initio ſta⸗
tim medietatem et in fine aliã medietatẽ p
utin romana curis fieri conſueuit. qð ſi nõ
fecerit foꝛte ſtatim telef. Camẽ clientulus
caute aget ſi petat aduocam̃ ſibi caneri de

pſtando fideliter vſi; in finem patrocinio
canſe. ⁊ aduocatus ecõtra ꝙ de toto ſatiſſa

ciet. ¶¶ Sed quid ſi cliẽtulus ꝓmittat dare

aduocato centũ.ſi vincit cauſam et ſi ꝑdit

lI. Reſpondit Guil. pacta ſeruentur extra de
pac.c.i. ¶ Sed qͥ ſi in dicto caſu cliẽtulns
trãſegerit ſeu als ſe ↄfoſuerit cũ aduerſario
nunqd aduocatus habebit integre illa cen/

tum ſibi ꝓmiſſa.qð videt ſic.quia ꝑ eũ nõ

ſtetit quin obtinest victoꝛiaʒ. Arguit ꝓpet

cõtra. DHemũ ſic ſoluit d. DPDug. Bar. et Ar.

BGoff.et Hoſt.ꝙ totũ halebit aduocatus vł
beres eius eo moꝛtuo.Alij hoc eſe verũ de
iure.ſed de equitate habebit ꝓ rata. ar.ff. de
ſolidum. Si aduocatꝰipſe

leg.ſecundo.l.
rerit eos ad bona còpoſitionẽ non perdit

qͥ cq; Conſulunt tñ vt de ꝓmiſſione fiat ſcri

ptura. ne in dubium vergat. extra de fide in

ſtru.c.ſi cautio.ld cõcoꝛdãdas g iſtas opi

niones diſtingue. Aut cliẽtulus traãſegerit

bebit. qꝛ per eñ nõ ſtenit.Aut loc egit.i.trãſi⸗

Capitulu x —

uod dicit m Innoc̃. extra de
nis Dtrũ in pꝛincipio litis vel

in fine. Dicit Quil. in ſpeculo aliquos dice
re ꝙin pꝛincipᷣio. alios in fine eſſe dandum

tractetur cauſa eo loco vel ſalteʒ S

in fraudẽ a er egerit ponengus. dicit
in fraudẽ aduocati et tunc totũ ſalariũ ha/ wonendus. dicit

ſuu Gſuffragio⸗ gnd. guig Johannes en
ſi nõ defen dat dñ

at dnñmodo per aduocatum nõꝗ
ſtet.ſed ꝑ clientulũ quo minus patrocinef᷑.

¶ Sʒ nunquid aduocatus in cã appellatio
nis teneatur patrocinari ꝓp eodem ſalario

Arguit idẽ Buil. pꝛo et contra. Demũ ſie
ſoluit.dic m Pe. Bar. Archi. et Aʒonẽ.et
alios.ꝙ nõ tenet.Et licet dicat᷑ eadẽ cauſa
id eſt idem negociũ.tamen aliud iudicium
eſt. eum ſint aliͥ incices Et hoc poteſt eſſe v
rum. cum a diffinitiua cauſa appellaf. Sec
ſi ante ſententiã appellaret.vel in integrum
reſtitutio petaf.tenef in illa cauſa ꝓ eodem
ſalario patrocinari. Et hoc verum. puto ſi

fuerit pꝛincipalis queſtio agitata. ¶¶ Sʒz po⸗
ne ꝙ nomine palmarij.i.ꝝictoꝛie pactus ẽ
aduocatus aliqͥd ſibi dari et cum plura ſint
cauſe capitula. in aliqbo ſuccũbit in aliqui⸗
bus vineit.quero an totũ habebit. Reſpon
deo ᷣm Buil. vbi ſupꝛa ſic. fl. de varijs 1 ex
traoꝛdi.cogni.l.i, S. cognita. et eſt argume⸗
tum ſimile. Qui añt tengit hominẽ.totuʒ ha
minem tetigiſſe viderf᷑.de pen,. diſt.i. vulgar⸗

Allij dicuntꝙ rata delxri ar. C. de tranſacti.

l.ſi ex falſis. Cercij dicunt ꝙ nihil. ar. de .
o bli.l.in executionib..penultimo. Quar
nidicunt ꝙ ſi capitulum in qno vincit ma/
ius eſt cetetis. totuʒ habebit. als nihil. vt. ff.
& ininteg.reſti.l.ſcio.ſed prius dictum vri
us eſtC tẽ notandũ ꝙ ſi res mobilis di⸗

citur pꝛo ſalario. ſola traditio ſiue ſcriptura

lufficit ad raſtationẽ dñ ſed ſiſitiminobi

fra.l.vnica. Et q;uis dicat᷑.xv.q.ij.ca.i. ꝙ
clericus pꝛeſtans patro ainili aduoca tiõis
ꝑſonis de quibo ↄcedit᷑ a iure nõ põt exige⸗
re ſalariũ.ſed vt vſurarius ſi exegerit ſit de⸗
Il. ꝙ illud. c. abijt in di ⸗
oꝛib vtentiũ appꝛoba

ſuetudinẽ.nec eſtm

tum. vt diſ. iii..5. leges. Poteſt gexigere vr

nntdthn gendo bona fide.puta quia lis dubia erat. ? laicus. qꝛ nemo de ſno cogit facere bñſiciũ
e g ainc vrata ſerui i oatebit cöſigerata eiis a a nemo w ſno cogit fcere aein.
1 Atrnanr I rara Eriniii⸗ eerel eints . q, j. Pearie. Del loquit i 1. de regula
n ftiiſiͤii facundia niſi alud fuent factũ ſeu pact̃ in bo. vt ꝓbat ea. q. 5. fi et. xvi. q.i. mongch
nme h texgos. Sed qͥd ſi aduocat'alio caſu im? /Si etgo acnoe arus viderit clientulu ſu⸗
ummmmunN 08, 4 Dee nauocat alio caſu im, ([Si ergo aduocatus viderit clientulũ ſu⸗
n jei it nõ poteſt aduocare, nonp eum ſtat um iure delere contendere. dicat ei Amice
n nc iat. Reſpondet Biul. non videt q ius eſtꝓ te.ſolicita tñ eget defenſione. Sepe
4 n meſet .ſibi ſit imputandũ quo minus haleat ſuum em̃ qͥs moꝛeref niſi mendicaret᷑.de peni. di.
fen lſi ſalariũ. argume.ſt. de varijs. etertraoꝛdi. o vij. cnullus in fine. non iñ eum inhumam⸗/
i alieti ſni.ß dil:etrl li.. diſtin, quod ad nos, et ter pecunijs euacuet. vt pleriq; impie faciũt
Hirnlietflit ſunt in argu. ꝙ ſi aduocatus ⁊ magiſter nit ſed tñ de ſalario cõuenieti cũ eo conneniar.
ſumen Uunptt⸗ infrmus ubilominuaa væeat ſalariũ ſuum iij. q. vij Setria, Si vo cauſam iniquã noue
nfddntii Et nota generalirer m Joba, x lig. Oad nit. eã deierat. et ſalariũ reſtituat. m Boff.
ndb a uocato delei⸗/ ſeinino fmum er wnoꝛ. ot Sed Hoſtien.dicit ꝙ illud halebit pꝛo la,
anage e rij. ·ij/ eccleſiaſticꝭ. Onde ſi aliqua ſunt ei boꝛe. quem foꝛte bona ſide ſuſcepit. quo ⸗
—4 lane
,*7
L „
. . . *
14 . .
1 — .
—
* 0

—

Liltulus Sertus

videtur ſi parum recepiſſet. ſed ſi multũ ſi al
tem in parte videret reſtituendũ. ſinõ ꝓſe

gquat᷑ patrociniũ.quia videt canſam nõ iu⸗

ſta. qð a pꝛincipio nõ ppendit. NHã ſi ↄgno⸗
uiſſet iniuſtũ et vt lucraret᷑ dixit clientulo.
ꝓius halxbat verñ eſt dietũ Boff. ſ. ꝙ reſti
tuat totum. imo etiam ꝗð als clientulijs in
cauſa illa exvndit. (Hota em̃ ꝙ moꝛtno
aduocato nõ poteſt ab heredibo eius repeti
ſalariũ ſibi datũ.ſi per eũ nõ ſterit quin cam

ageret. vt.ff.e varijs ⁊ extraoꝛdina.cogni.

l.i. S. diuus. Sed ſi ꝑ eum ſtetiſſet viuenteʒ
ꝙ; cauſa non eſt acta tunc poſſet petere ſala
rium. et datũ haberet reſtituere. C. de cõdi.
obtur. l.fi. Adem ſi ſit infirmus.vel als le/
gliltime impeditus. ita ꝙ ꝑ eum nõ ſtat quin
agat cauſaʒ. talis em̃ nõ habet reſtituere ſa⸗
lariũñ ſibi datũ.Quidã tñ diſtinguũt in acto
re.quia aut fuu in moꝛa cõ teſtandi liteʒ vel
ꝓcedendi.ei tunc nõ repetet.als autẽ łe eòᷣ
tate reddẽt heredes aduocati ſalarium da⸗
tum in hmõi. Alij añt dicũt indiſtinc te ſibi
reddi. ſi nihil erat factum et hoc de equitate
Si tunc ꝑ caſum foꝛtuitũ ex ꝑſona clientu⸗
l ſtetit. quo minus ſeqͥ potuit.et tũc tenetur

tenetr.vt. ff. de rei ven. l. vn ;. Pꝛo pauꝑi/

bus aũt qͥ nõ poſſunt eis ſoluere.teneni ad
uocare gratis cũ poſſunt. et q̃ri᷑ patrociniũ
eoꝝ ab eis et pupillis et viduis er alijs pſo

cC.oſtendit.⁊ in alijs.c.ſequennibo. Cenetur

em̃ quilibet ſubuenire necemitatẽ patienti
v ſubſtãtia ſua ⁊ de arte ⁊ erercitio ſuo.ſᷣm
CTlv. xxij.q.lxxi.ar.i.et di.lxxxvi.nõ ſatis.

De defectibus S.v.
et vicijs aduocatoꝛũ ponit Alanus in li. de
planctu eccleſie. peccant em̃ mulnpliciter.
/Et pꝛimo cum fouent ſubdole cauſas ꝓdẽ
do.i.decipiendo chentulũ.dũ.ſ.adiuuat oc
culte aduerſariũ. Et tales qͥ dicunt᷑ pᷣuari⸗
catoꝛes ⁊ ꝓditoꝛes ſunt infames.ij.q.iij.
notandũ.et tenent᷑ vltra peccatũ imuſticie
et ꝓditionis ad omne damnũ ⁊ intereſſe le
ſo.¶ Secundo quia cauſas deſꝑatas fouẽt
cõtra conſcientiã.et in loc gloꝛiant᷑.q̃ſi ma

tenent de vamnis ꝓpter lve iij. q. vij. in
mis. §. .Auirton recipiendo nimis
magnũ ſala paciſcẽdo de certa
litis cũ graui dãno litigatoꝛis.qð ꝓh

„.

rationabili faciũt clientulũ appellare ⁊ etisẽ
n iunig

riñ ve lpaciſcẽdo e eua pane
litis cũ graui dano litigatoꝛis. qð ꝓhilerur
iij.q. vijc.infamis.ꝭS.trig. Quõ deleant mo

derari ſalariũ dictum eſt in. 5. pcedenti.⸗
Quinto qꝛ ignoꝛãtes iura cum neſciãt qͥd

dicant obpꝛobꝛ et cõtumelijs certãt. qð
ꝓhiberin dicto.ꝭ.tria.¶ Sexto vbi eſt eo⸗

pia aduocatoꝛũ.ſicut bononie.ffloꝛẽtie ⁊ ve
netijs. vt alijs lucrum ſubtralpunt. qͥ melio

res et perinoꝛes ſunt. puiſſimo falario ſunt

contenti. vt viles et abiecti.ſecus aũt ſi fa

cerent ꝓpter pauꝑtatẽ clientuli.iũc em vir

tuoſe agerent. ar. diſt. lxxx vi. c. non ſatis.

¶¶ Septimo cũ infoꝛmãt falſos teſtes.et qᷓ
runt ſeu faciunt poſitiões cauilloſas.velin
ducunt clientulũ ad deierandũ imponẽdo 2

reſwondendo etideo vt vmicide aiantene?
tur et infamia ꝑpetua notant. ar. xxij. q.v.

ille q̊ͥ ominẽ. Octauo quia recepio ſala
rio non curant de cauſis.nec ſtudent net vi
gilant circa eas.et ſic ꝓpter negligennã cli
entulus amiint iſtã cauſam. ⁊ tũc vltra pec
reddere.puta ſi res petita pijt ira ꝙ res nõ

ſciunt al vel ſcire delxant ſe ignoꝛantes
inſufficientes. mililominus ſalanũ recipiũt

catum obligat᷑ ad ſatiſactionẽ. ar. dᷣ eta.et

1 „

quali. oꝛ, pnic. ca. ad aures ono qꝛ cu

et ꝓpter inſufficientiã ſuã cãm iuſtam amit
nis miſerabilibs. etiã ſi habeãt cãm cõtra pp
tentem volentẽ oppꝛimere eos.xxiij.q.iij.

tunt vnde in culpa ſunt. et adreſtitutioneʒ

tenent᷑.ar. f.. ad, l. aquil.l. idez iuris. extrg

L ſenet re iudi.c.cum etexni.li.vi.inglo.
Decimo quia vbi ſufficientes ſunt ipſi q

cientibus vices ſnuas cõmittunt. vñ et ipſi
de leſione clientuli tenent.ar. f. de pꝛeſcrip.

ſciens ⁊ pꝛudẽs contetus fuiſſet.qꝛ eo inui

to non põt alteri ↄmitti hoc quia differẽtia
eſt inter artifices.extra de offi.dele.c.fi. Et

gis ſubnles aduocati contra illud.xi.q.iiij.

ui conſentit.Et talis etiã tene᷑ ꝑnĩ aduer

ſe q uſticiam halvt de omni dãno et intereſ
ſe.et etiã ſuo clientulo de expenſis.ſi ſuadet
ſibi ius halere. vt linget.¶ Tercio cum di⸗
lationes ſuꝑſiuas nitunf obtinere ad ̊ m̃.
vt fugiant iententiã. vel magis ꝓlonger li
nsin. vnde plus lucrent.vwel ſcienter ſine cã

PF- ä

ſi eo inſcio loc fecit. debiit locipᷣm extima⸗/
re nõ ꝑmiſſuꝝ ſi ſciret.ff. de fur.l.quia res ſi
bi. ¶ Dndecimo fallam legẽ allegãdo
crimẽ falſi incurrit. e᷑ iudi nouitin
vel falſo legẽ inducendo et eius intellect

*

3

.

ꝑuertendo mentienteset a veritate rdee

teset ad ſenſum ſuum ꝓ parte ſugegen /⸗
terpᷣtantes cõtra illud diſ.xxxvij.c.xelatum ·
Hoſſunt tñ aduocati iura varijs modis erx
ſpenere dumodo fᷣm cõſcientiam ꝓcedant.
NRam cõtra cõſcientiã erponctes et inancẽ

tes ediſicant ad gebennã. extra de ſeruunio

in oꝛ. ſa.c.i/Et ſi Quſam deſpcſtam delpici /
ant.id eſtq nõ pomit iuſte obtineri vel foue⸗

r..oĩno velent ſalariu reſtiiuere m Bof.

mnnt

ri
rln
ſnnef
iſtun⸗
ftul
Cdgno
Ceinon
ſtietnin
foart
frocei
Gtorat.
whsctnt
sadoe
cun
Wos
exnſttg
unf
(ccuin
ktlot
Am
teetin
noſept
ſſte ch
ſomis
nt coͤ⸗
vene
Nona
oratl
ponono
Wnae
W
nn
Maie
Pr.
Mß
N
uni
ſun⸗
Nlucof
Diei
fſrinen
1⸗

Kue
* (Meim

Fmg
htin

fthlci
uulllgel
gnnn
Puregſc
. W

Etinne

1ltolte

ſlmntnis
nntormitfiletce
pänöesennlin:
fad ienniin
eo ve vmmiecti⸗
eun notan AI
Qamno qnatden
Renßs nerſtucn
Air pernecie
cnſen alet
dknRacnoni e
An Vamken
ndonmiil
cemiäiitimn

nculpanetushrnck

adlmn

4
WüDimdi:GI
npus iNN. N
nnl Eneni fd
ninmnifrtee,
1s Olennsfliltfn
Nen ninn ve n
Cesenmrotdel
Ketin dun vift
1iſarat in n,
amo Montee Nd,
tdira M
1 4. eielece
S5

Lapitulüũ

pꝛobationis quia tunc vitiũ eſt materie nõ

Artificis. Ham ignoſcendũ eſt illi q bonam
fide agnouit. vt. ff. man. l. quintus./ Duo
decimo quia frequenter per eos ſtat ne cau

ſa terminet᷑ et tamẽ totũ ſalariũ perere pñt.

ff. locati ⁊ cõducti.l.qui opas. Kerfiode
cimo quia volunt eſſe teſtes in cã
aduocati.cõtra illud qð legit᷑ ertra ve teſti
us ¶Decimoquarto qꝛ cũ ſint
quidam.ſcʒ aduocati vaſalli dñoꝝ volũtp
eis aduocare nec de aduocatiõe eis ſeruire.
cum ad loc ex pacto teneant᷑. Nã ſiteneã /
HW mneisin loc ſeruire.ſecus ᷣm Anno. argu.
tcum fuerint aduocati in cã volũt eſſe iudi⸗
ces in eadeʒ.(¶ Sedecimo quia vociferant

—

e iureiur.c.ſicut.(¶ Serimoqͥnto qꝛ

et contendũt rixoſe.cũ miti locutione non

tumultuoſa voce debeant factũ ſuũ ppone

re et iura allegare.v.q.iiij.in loco.HNeci

moſeptimo quia cũ religioſi in aliq̊ͥ caſu li/

cite aduocant. vt cñ licẽtia ſui pᷣlati.et ꝓꝑ

ſonis cõceſſis aliq̃ munera recipiũt vel eri
ger eörra illudar: g. : cobſemandũ, §K.
⁊ ſequenti. ¶ DHecimdoctauo qꝛ monachi

7

ꝓ monaſterio ſuo aduocant ſine licẽtia ab

cimonono quia clerici ãduocant frequẽter
coõtra epᷣm ſuũ vel cõtra eccleſiã ſuã vel pa⸗
tronũ in quo caſu meret᷑ ꝑdere bñficiũ.xxij.
g. v. de foꝛma et nota.i.q.vij. c. i. ¶ Diceſi/
mo q; aduocant ꝓ lereticis condemnatis
vVmß a ſuo officio ſunt ſuſpenſippemo. extra

ere. c. ſi aduerſus. qð intelligit Hoſtiẽ.
Pſtq; ꝑ eccleſiã fuerint denunciati excõica
ti. g. Niceſimopꝛimo qͥ dederunt conſiliuʒ
auxiliũ vel fauoꝛẽ.moꝛti vel inſecutiõi epi⸗/

ſcopox. qꝛ tunc aduocare non pñt nec circa
aliud officiũ.extra de penis.c.i.felicis.li.vi.

Diceſimoſecũdo cñ aduocãt et tñ ſunt fi

lij vel nepotes hereticoꝝ vel fauentes lereti

cis.cõtra illud de herencis.c.ij.S. herenci. li.
vi. ¶ Niceſimotercio cũ nõ pꝛeſtãt patro⸗

gieccleni ſue cũ teneant.iij.q.i.nulli.
¶ Nixeſimoquarto cũ nolãt aduo cati
p vrraq;ʒ parte bona fide. ꝓ qbus facit qð

„£

in qᷓ ſunt

et de hoc in. 5. pꝛecedẽti. Et bꝛeuiter tenef
qlitercunq; amittant cauſam ſuã vitio ſuo
Secus ſi ex qualitate cauſe vel ob defectuʒ

erpedit mutari.ar.xxiij.q.vi.vides. Pñt ec
aduocati in cauſis matrimonialibo et alijs
cauſis ſpñ alib leges adducere. dummodo

noõ contrarient᷑ canonibo. di. x. c. i. ( Diceſi

moquinto quia aduocãt q dam qͥ de iure nõ
pñt.cñ a iute eis ꝓhileat.de qinbo habes.iij.
q.vij. AInfamis.5. tria. vt dictum eſt ſupꝛa.

BDe talellionib pcuratoꝛibo et ſalarijs
et defectibo pluribus eoꝝ. Caplm. iij.

5595 ””ä
E notarüs et pro⸗
Vcura toꝛ ib. Sciendũ ꝙ notarij de
bent habere tres cõditiones. Pꝛi⸗
mo debẽt eſſe liberi. i.nõ ſerin.et de legitimo
matrimonio nati ⁊ admittunf ad notaria⸗

tũ iurati. Pꝛo quoꝝ declaratse dicit Aug.

de anclv.in li.de ptãte eccleſiaſtica. ꝙ nota

rius in ſuo officio reùrit publicam admini⸗/
ſtrationẽ. Eſt em̃ pſona publica publice vti

litati deſeruiẽs. Secũdo reòrit liberã actio⸗/
nẽ vt haleat dñiuʒ ſui actꝰ. Cercio requirit
fidelẽ executionẽ. Agit᷑ ꝓpter publicam ad

miniſtrationẽ notari debent eſſe de legitimo

thoꝛo nati. qꝛ qͥ vitioſa oꝛigine obſcurant
non pñt eſſe de curia.nec reipublice peſſe in
aliquo officio vł dignitate ſine ſupioꝛis di
ſvenſatione. ꝓpter actionẽ requirit᷑ ꝙ non
ſint obno xij ſerui.uti.ſed ꝑſone libere. Di⸗
cit em̃ iuriſconſultus.C. de ſcribis. Cabula
tij liberi bmĩes oꝛdinent᷑.nec vlli ad hoc of
ficiũ deinceps pateſcat aditus. qͥ ſit ſeruitu

ti obnoxius.Si tñ aliqͥs dicit ſe eſe liberuz

et vt liber admittit᷑ ad officiũ notariatus et
nomine libere et publice pſone exerceat no

tariatus officiuʒ in ciuiſate in qua foꝛte oꝛ

tus nõ eſt. ſed poſtmodũ denuncief ſeruus.
planũ eſt ꝙ inſtrumẽta ab eo pꝛi facta va⸗
lebũt.qꝛ lilerã actionẽ habuit a dño. vnec

ipſum ſeruum eſſe nõ ꝓnunciauit. ꝓpter fi⸗/

delẽ vᷣo executionẽ reqᷣrit᷑ ꝙ inramentũ p⸗/
ſtent.ꝙ fideliter exequent᷑ officiũ ſuũ.ſicuit
em̃ impatoꝛ iuramentum pꝛeſtat de officio
ſuo fideliter exeq̃ndo.vtʒ diſ.lxiij.c.tibi co
mino.ita eo mõ ipſe ſuos officiales admit
tere debetiuratos. Fiunt em̃ notarij autoꝛi

.c. diſciplina. i. tate pape vel imꝑatoꝛis ĩmediate vł deriug
.notat 1Iv. di c diſciplina in ter. erglo. ʒ raapeid. Moinei deis v⸗ nug

archidi. illud intelligit. cũ ex aduocatöe nõ
fit pᷣiudiciũ parti.ſʒ ego nõ video quõ vtri
Bꝑtium cõtrarie ſe habennũ pomt ſeruare
pure. et ideo peccat. arpdicte legis canoni⸗
zate. ij. q. lij. notandũ. &t cõtra illiteratũ de
lent aduocan loqͥ vulgariter Poſſunt etiã
aduocati et iuriſconſulti mutare ſuã opi. ſi

ta ab eis. Motancqñ etiã ꝙ notarij officiũ
eoꝝ delegare nõ debẽt. vt ſcribit in Auten.
de tabellionibo. Et hoc ꝓpter tria in õueni⸗
entia que interdũ ſequuntf vt dicit Aug.de
ancho.vbi ſupꝛa.pꝛimũ eſt ex ꝑte iudicis qͥ
nõ põt licite infoꝛmari de veritate cõfractꝰ
quando ꝑ diuerſos notarios incatr᷑ pſ

cit. Scom eſt ex ꝑte ꝑſonaꝝ qᷓ D

Litulus

cum aliqñ ſint laici ⁊ rudes literas neſcien
tes faciliter eis põt negari veritas Ner illa qᷓ
ſubſequunf vel ponunt in inſtrumẽto.pꝛio⸗

ri notario nõ pñte. Cerciũ eſt er parte ipſiꝰ

notarij. Cũ em̃ ꝑfectio rei cõſiſtat in pꝛinci
pio. medio et fine. vt phᷣus dicit in de celo ?2
mundo.nulli opus ꝑfectũ eſſe põt niſi ꝑ eũ
on de

ſit incvatũ.mediatũ et terminatu. Non
lent ergo notarij delegare alijs ad cõponen

da inſtrumẽta inter ↄtrahentes. maxime cũ

ipſi ꝓfitean inſtrumẽéta ſua manu cõſcribe pa et imp
notarios publicos facere. vł illi bus auro

re. Si tñ fecerint puniendi ſunt. DHocumẽ/

ta vo nõ vitiant᷑. vñ ſcribit extra de fide in

ſtru. c. Cũ.p.tabellio moꝛte puentus quedã
nõ pfecerit inſtrumẽta qᷓ in nota redacta fu
erũt ab eodem ad petitionẽ eoꝛũ ad qs ꝑti⸗
nent autoꝛitate oꝛdinarij iudicis poterꝭ ea
fideliter in publieã foꝛmã redigere habitu⸗/
ra per hoc ꝑpetuã firmitatẽ.hec ibi.
etiã egritudinis vel alterius rõnabilis oc⸗
cupationis debent ipſi notarij cõtrahentes
admonere.vt ꝑ ſeipſos cõpleant eoꝝ ↄtra
ctus.Et ſi dicat eᷣ er frequentia lvĩim petẽ /
tiũ notarios ali̊s nominatos interdũ tot
cõtractus recipiunt ꝑficiendos. ꝙ ſoli ipſi
cõplere non pñt. RAñndeo ꝙ vt dicit iuriſcõ
ſultꝰ. melius eſt pauca agere caute q; mul⸗

tis intereſſe ꝑiculoſe.Et Ecci.xi.dt. Fili ne

ſint in multis actus tui. non enim pꝛopter
loc excuſant. JèGMðG
. 7 U — 4. .
De his que iurant F.i.
notarij ſeruare et q̃ͥs poſſit creare notarios
dicit Hoſtien. vt refert Yo. an. in nouella
ſuꝑ.c.ſicut te ne cle.vel mo. ꝙ tabellio ↄſue
uit iurare ſex. Pꝛimo ꝙ de his q videbi et
audiet et requiſitus fuerit.ſine diminutõe

veritatis ⁊ cõmixtione falſiratis cõficiet in

ſtrumentu. Dnde vt dicit HBoſti. Soletre

quiri tabellio ſub pena officij ſui. ꝙ cõſiciat

inſtrumẽtũ reqrenti. qð ſi non fecerit.pꝑiu⸗

rus videt.⁊ ſic ſuis inſtrumẽtis poſtea non
crederet᷑.ar. de teſti. c. teſtimomũ. Et hanc
reqͥſitionem qͥſq; de populo facere põt. arg.
teſta. c. relatũ.ij.et pꝛo tanto di ſeru pu/
blicus et publica ꝑſona. Secundo iurat ꝙ

ſecreta iniuncta ſibi celabit. Cercio ꝙ ſuper

cõtractu vſurario vel in fraudẽ vſurarũ ini
to nõ conficiet inſtrumentũ ſciẽter. Quar⸗/
to ꝙ de omnib inſtrumentis que reddetp/
tlocolla tenebit. Quinto ꝙ ſidelis erit illi
a quo conſtituit.et ſi ſciret damnũ ſuũ tra⸗
ctari.per ſe vel per nunciũ reuelabit. Sexto

ꝓꝙillud officium ſic ſibi iniunctum cupidita

te. odio. nmore ⁊ amoꝛe remotis velomia
ſᷣm bonã conſcientiã exequer.

In caſu dyoc
mina eſt peum regenda et gubernãds. .qi.
c.vegenda. a. ri. d.i. epus. Non tñ eccleſia

hbñſicioꝝ ſubtractione appellatione poſtpo⸗/
ſita interdicas, vbi dicit Yo. an. Nota con

Sertus

Quantum ad ſe ¶.ii.

cundũ. ſ. quis poſſit creare notarios. dicit

Aug.de anclv. vbi ſupꝛa.ꝙ notaxius eſt ꝑp

ſona publica habens officin ſcribendi inſtru
menta ſuꝑ cõtractib aut alijs negocijs ad
faciendũ fidem ſuꝑ eiſdẽ. Illius ergoauto

ritate inſtituẽdi ſunt qͥ tonus reipublice cu
rã habet. vel ꝑ vniuerſalẽ iuriſditionẽ. ſicut

papa. velꝑ inmediata admiſtrationẽ ſicut
impatoꝛ. Et iõ ſolũ papa et imperatoꝛ pñt

toꝛitate pare velimpatoꝛis eſt ↄceſſuʒ. Ar⸗

chiepᷣs floꝛeñ.habet pꝛiuilegiñ ab impatos⸗

re valendi creare notarios. Plures etiam
ciues ab imꝑatoꝛe habent hanc autoꝛitatẽ
Dicunt aũt aiqᷓ ꝙ eps in eccleſiaſticisne/
gocijs poteſt notarios cõſtituere ꝑ totã ſuãẽ

„

dyoceſʒ. eo ꝙ ipſi cura totius dyoceſis cõ

ſiicus notarius inſtrumentũ ↄſiceret in ne

gocijs ſecularibo. qui ſcz inſtitutus ẽſolum

autoꝛitateepi. Qã ſi autoꝛitate umpiali et
epali poterit in vtriſq; conſicere inſtrumẽta
niſi ſit clericus. Nec ſecularis in eccleſiaſti

cis negocijs debet cõficere inſtrumeta. eog

cõuerſatio vtrorũ q debet eſſe ſecreta er oi⸗/
ſtincta. vt. ij. q. vij. laicos. ¶¶ Circa hoc mo/
uet q̃ſtionẽ Ho. an. in nouęllis. ſupꝑ. ſicur
te. ne cle. veſ mo. Et dicit ꝙ licet aliq́ᷓ dicat
qinſtitutus notarius a laico poſſit cõficere
inſtrumẽta in ecdeſiaſticis nego cijs. et ita
de facto ſeruat᷑. Cu de rigoꝛe et veritate iu⸗
ris dicas cõtrariũ.ad loc de elec.c.maſſana
Duo em̃ oꝑant᷑ꝙ credit publico inſtrumẽ

to.ſ. pᷣſtatio iurameni.de pſcrip.c.ad audien

tiã. ⁊ autoꝛitas iudicialisa q̃ tabelnio hanc
recipit ptãtem. in auten. de talelli. F. . vvꝛũ

„

ↄuoꝛũ ſcᷣm deſicit hic. Sic em̃ dictũ teſtis

autoꝛitate iudicis ſecularis in ſe eccleſiaſti

ca recepti fidẽ nõ ſacit in foꝛo eccleſie licet

foꝛte ſit vex.e xtra de iudi.c.atſi clerici.ſic in

.

inſtrumẽto tabellioms autoꝛitate ipſius cõ
ſtituti. Sicut em̃ ̊ imꝑatoꝛ ſpaliter manda
re nõ poſet.ita nec generaliter. ar. e dee,e.
tua. Secꝰ eſſet inſtrumẽto ↄfecto a tabellio.
ne cleri. ſi in tẽwꝛalibo licet tale on itiũ exer
cere nõ debeat. vt in iſto. c. ſicutte. Abrenã

aſſignat mulnplicẽ rõnem qre clerici nõ de⸗

lent cõſicere inſtrumenta in tꝑaubo. Et no
ta ꝙ in dicto. c. ſicut te. nic dieit Inno.ter⸗

tius. andamus & dericisineerisoꝛci;

nibus conſtitutis tabelnonatus ofneiũ per

.

Allosn
ſoichon
Conſcint
03 Td
hio
Phiei
Prus
ri
lpol⸗
Muni

Sottdrle
Hiſtict
locinaſ⸗
cꝛenge
eGiindn
Kiores
itſe⸗
Griceri
hurneny
din
Gide⸗
foinw
Alp
ſcafi
dahip
glidpo

don
nonere
licc oin
lpcllotio
Gſcerat
llſeetſo

atmror

iatele
. n
¹ Mnlr⸗

(tnie
kioin

Cöſenne

ſtce N
naſnl
lie Kinc
marute

Nannlan
gitiſnme
dataſbs pe

imſirn

=ͤ

—

Mümiitun

iean
iNere livn
nonrikig
einkidi
enotanos unen
natonlssi

)

See
S=

enchergubent
Kumnentü,fien
ſainſtimmsi⸗
Mimorigtenn
igconſtereitie
lerſecchansintt
cöheaenſru/
ic ntttur
Raien Atann
. Emugtand
naunen. Tuun,
asſecllmnelir
nöfarmſden⸗
Nid Mad
honsunnnnen
5 virhin
. =
ne end l

jadn n

Capitulũ

tra venetos vbi nõ eſt vſus tabellionũ.ſed
ſacerdotes cõficiunt inſtr̃a.ſi tñ fecerint in⸗
ſtrum̃ta anteqᷓ; eis interdicatf᷑.tenẽt. poſtea
vo non Inno.et ab. Et põt eſſerõ quare
poſt interdictũ nõ valent qꝛ interdicto offi⸗
cio et eius executio.ar. de appel. c. paſtoꝛał.
al eluſoꝛiũ eſſet.ꝙ eſſe nõ debet. etſic etiã H
eſt in venã contrahentiũ et delictũ ↄſentien
tiũ. Et dixerũt qͥdã ꝙ ſihec ꝓhibitio puenit
adillos de pplło nõ valet inſttẽ̃m. als ꝓbabi
lisignoꝛãtia excuſat. Nã tũc tales indigne
conficiũt inſtra q;tũ ad ſe.ſed nõ q;tũ ad ali
os.Tu dic indiſtincte ꝙ valet inſtẽm licet
tabellio poſſit pꝛiuari bñficio.qꝛ hec pena ſo
la hic imponit᷑. vñ aliã inuenire nõ debes.ſʒ
Ptius impoſitã emoliri.dere.iu.c.in penis.
li.vi. De iſta materia vtrũ ſcʒ clerici vel re
ligioſi poſſint conficere inſtr̃a ⁊ quõ.hales
etiam infra de ſtatu clericoꝝ. H
,„ ⸗ — ℳ
De ſalariis exigẽ F.iü.
dis a tabellionibo ⁊ pcuratoꝛibo qͥ vt pluri⸗
mũ ſunt inhũani in hmõi dicit Guil. in ſpe
culo circa hoc.qꝛ aut ſcriptura quã faciunt
eſt foꝛenſis ſeu iudicialis aut extraiudicia⸗
lis.Si iudicialis vt ſuut acta iudicioꝛũ.ꝓ/⸗
teſtationes. emancipationes.et hmõi q̃ co
ram iudice et notario fiunr.ſi immoderatũ
erigit ſalariũ.ad officiũ iudicis coꝛã q̊ actũ
eſt ꝑtinet partes releuare a grauaminibus
curialiũ ⁊ expenſis.de pe.di.i.nemo.extra de
offi. dele. cñ te. Et cuncta q̃ litẽ vel litigato⸗
res impediũt.emẽdare debet.i.q.i.emẽdari.
Et tales impꝛobos exactoꝛes debet punirxe.
C. de affi. pfec. l.peto. Debet q̊ moderari qͥd
vabit᷑ ꝓ termino ſcribendo.qͥd/ꝓ receptiõe
quid ꝓ citatione.quid ꝓ litis cõteſtatione
quid ꝓ poſinõeę.quid ꝓ articulo.qͥd ꝓ depo/
ione teſtis.qͥd ꝓ exemplanõe inſtrumen
ti.qͥd ꝓ interlo cutoꝛia.qͥd ꝓ ſnĩa pᷣcepto vł
appellatione.et ſic de alijs. et hoc inſpecta et
cõſiderata cõditione et q̃litate litigatoꝝet
cauſe et foꝛi cõſuetudine. Nos vo ſcripta
notarioꝝ noſtroꝝ qñq; facim p alios nota
rios in talib exptos ⁊ fideles taxari.Si ve
roſit extraiudicialis ſcriptura puta inſtru /
menti depoſiti vel ſolutiõis vel ꝓcuratiõis
vel vendinonis et hmõi.delet hoc ꝑ loci oꝛ⸗
dinariũ expediri. O ſi ↄuentũ ſit de certo ſa
lario inſpecta conditione litigatoꝛis ⁊ foꝛi
cõſuetudine et cauſe qlitate loc taxabit vel
facietꝑ vixos exꝑtos taxari.iij.q.vij. Infa
mis.5.trid.extra de ſymo.c.i.⁊.x.q.ij.O.hoc
ius. Et vidimꝰaliq̊s curias in hmõi bñ oꝛ/
dinatas. Et nos dũ eſſemꝰauditoꝛ generał
cauſaꝝ palatij vñi pape.ſatis bñ.q ad pala⸗

Lercium

tium ipſum ꝓcurauimus oꝛdinari. In ſum

„–

ma vo ꝙ dñs tenet᷑ ꝓcuratoꝛi qͥ ad expen⸗

ſas moderatas in negocio et in iudicio fa⸗
ctas.vtextra de ꝓcu.cũ ꝓ cã.¶ Sed qñ de

bet ſolui ſalariũ ꝓcuratoꝛi.Rñ.papa nota.

4

—

extra de loca. et cõ
uerit oꝑas ſuas/ꝓ aliq̊ ope faciẽdo.vł exer
cendo de nouo.ꝙ eniã ſi ſalariũ ꝓmiſeritad
uocato medico vel ꝓcuratoꝛi vel in alis ſi

du.c. ꝓpter.ꝙ ſi qͥs locan,/

milibo caſibo. tm̃ finito oꝑe debitũ ſoluendũn

eſt. ar. C. de ſuffra. l. vnica. hec oĩa Buil.

De ſalario procu.F.iiii.
ratoꝛũ qui ꝓcuratoꝛes aliqñ etiã ſunt no⸗
tarij ſeu tabelliones.de q̊ dicit ideʒ Buil. in

ſpeculo.lib.i. Nũc de ꝓcura.ſalariñ ſeu mer

ces incerte pollicitatiõis petinõ põt.C.m
da.l.ſalariũ.ſoluta tñ retineri nõ põt.Pol⸗

licet aũt quis aliqñ.cũ nulla interrogatjõe

pᷣcedente ſalariũ offert dicens ſubito. Faci
as hoc et ſic faciã tibi.ff.de pollicita.l.pactuʒ.

△

et huius polliciti qͥlibet dñs eſſe poteſt. In

diſtin gue. qꝛ aut qð ꝓmittit᷑ eſt incertũ ge⸗

nere. aut eſti ncertũ re.aut eſt incertuʒ re et
genere. Si eſt incertũ re vel genere. puta di
cendo benefaciã tibi.vel recognoſcã loc ſer⸗

uitiũ.vel tibi plene retribuã tũc peti nõ põt.

vt in pᷣdicta lege.l.ſalariũ. Si vo re tm̃ ſit
incertũ ſed certũ genere.puta ꝓmitto equũ
vel vſſtes.vel faciã te militẽ.nec dicit queʒ

equũ vel quas veſtes vel quantũ ꝓ milicia

dare.tunc nõ eſt penitus incerta ꝓmiſſio et

ideo peti poteſt. ar. C.mandati.l.i.Caxabi
aũt hoc arbitrio boni viri.ff. ꝓ ſocio.l.ſi ſoci
etatẽ.Si aũt certũ reet genere ꝓmititit᷑.pu
ta ꝓmitto tibi talẽ equũ vel talẽ veſtẽ.vł fa
ciã te militẽ tali die.⁊ dabo tibi ꝓ milicia tã⸗
tum.ſubdiſtingue.qꝛ aut fuit hoc deductum
in ſtipulatione.et tunc certi conditione pe⸗
tit᷑ qð ꝓmiſiuʒ eſt. vt inſti.de ver. obli.ĩ pꝛi.
Aut nõ fuit deductũ in ſtipulatione.quod
certũ eſt.ſed nudo pacto ꝓmiſſumet tũc p⸗
tif alijs varijs actionib ꝓut ſibi ſubdiſtin⸗
guit᷑. Hoc aũt nota ꝙ ꝓcuratoꝛ nõ põt de
certa ꝑte litis puta media vel qtia paciſci.
alioquin non valet talis pactio imo punit᷑
talis.ff. de varijs et extraoꝛdi.cogni.l.i.S.
aduocatos.Sed nec ſalariũ ꝓcuratoꝛis pᷣt
excedere centũ aureos.quia nec aduocati
ſalarium poteſttantuʒ excedere.ff.de varijs

extraoꝛdi.cogni.l.i. Nam ⁊ pꝛocurato: vf̃

aduocatus. vt.iij. q. viij.c. i.? econtra. Do
die autem pꝛocurato? nomie palmarij nõ
poteſtreciꝑe in quacunq; cauſa vltra.xx.li.
turonenſi qui etiam debet iurare vt q;cito

malaʒ cauſam cognouerit ipſam deetet

AR⸗ õl m.A 0

WU

alia plura. alio quin multipliciter punit᷑.vt
in cõſtitutione Bꝛes. x. de poſtula. c. Ppera⸗/
di. of aũt palmariũ victoꝛia cãe.hbec Buil.

De his que requi .v.

runt ad publicationẽ inſtrumẽti ſine qbo in
ſtrumen tũ nõ eſſet validũ. Et ſunt nouem

Fm Buil. in ſpeculo.li. ij. c. xliiij. videlicet iin

uocatio noĩs dñi annus eiuſdẽ.indicio di/⸗

es ↄtractus NHomẽ pape vel impatoꝛis vel
regis de oco. Ceſtes.nomẽ tabelliõis. et eiꝰ
ſignũ. ¶ Inſtrumentũ em̃ ad hoc vt ſit pu⸗
blicũ etp conſequẽs validũ duo debet cõti⸗
nere. ſ.q factũ qð dr contractus qꝛ inter par

tes cõnrahit et oꝛdinaf. Et hoc diuerſiſicat
Fm varietatẽ vel diuerſitatẽ negotioꝛũ. Et
ſfoꝛme ſeruande in hmõi habent᷑ ꝑ totum in

dicto li.ſpeclłi iudicialis. Scðm qð delet cõ
noneBima ergo eſt inuocatio nomis
Dñi. vt dicat i cipio inſtrumti. Innm
mine dñi amẽ. vt.xxiij.diſt.in noĩe dni. vel

—

icat᷑ in pꝛincipio inſtrumti. Inno

Sertus

buto in ſtipendiũ ſoluendũ militantibo. In

tercio argentũ vel auꝝ ꝓ reipublice expen⸗
ſis vel fabꝛicatiõe ſimulacroꝝ a eoꝝ tẽploꝝ
poſtea inclvabat a capite aliud ndecenni⸗
um. Illud quindecẽniũ dicebat᷑ indietio
et eſt euocũ ad totũ illud ipᷣs.xv. annoꝛũ
et ad quẽlibet annũ illius àndecẽnij.vt pꝛi⸗

mus annus eiꝰ dicaf pꝛima indictio.ſcðᷣus
annus ſecũda indictio et ſic de alijs. Et poſt
q̃ntũdecimũ annũ inchoat a capite et dicit

pꝛima indictio ⁊c. Cante aũt fuit autoꝛita⸗
tis hec cõputatio ⁊ quottatio iuriſditionis

vt nullus ſine ea expᷣſſa fieret ↄtractus.nec

pꝛiuilegiũ nec teſtamentuʒ nec alia ſcriptu⸗

ra ſolenis ſine ea valeret. Et etia hodie eã⸗

ſic in noĩe dñi noſtri ieſu chꝛiſti.vel in noĩe

patris et filij et ſpũſſancti.Et hec iniciatio ẽ
ponenda in arduis et ppetuis inſtrumentis
In minoꝛibo aũt ⁊ infra bꝛeue tpᷣs defectu
ris et in publicationibo actoꝝ iuchcialiũ niſi

ſit ſentẽtia diffinitiua nõ eſt vis eã̊ omitte⸗

re inchoando ſic. Anno dñ̃i ⁊c. ¶ Scðo po
nẽdus eſt annus ↄfi quottus ſiue a natiui/
tate chꝛiſti. vt in buſdã locis ſiue ab incar

natione eiꝰ.vt in alijs locis.in lvc ſeruãda

eſtcõſuetudo loci ſᷣm ꝙ ibi inchvari cõſue⸗
nuit annus. vt dicat. In nomine dñi amen.

tali vel tali. Et loc dicunt qdã de cõ ſuetudi
ne inductũ nõ iure cõ tentũ non iñ debet ob
mitti. als eſſet inualidum inſtrjm. (Cercio
poſt annos dñi ponẽda eſt qͥtta indictionis.
vt dicat in noie dñi amẽ.Zinno ab incarna
tione ei tali Indictione ESr t patz in di
D

cto.c.in noĩe dñi.diſ.xxiij.(/Sʒ pꝛo eius de
claratiõe ſciendũ ꝙ indictio dicta eſt ab in
dicendo.i.pᷣcipiẽdo.vñ indictio iumiʒ ſeu
pceptum or.Et ſic eſt hec introducta.Ceſar
guguſtus ꝓpoſuit vt deſcriberer vniuerſus

g⸗bis.qͥ. ſ.erat ſub dñio romano ꝝ.vt habet

Lu. ij. vt ſic ſinguli ſoluerẽt tribu iñ in ſignũ
ſubiectionis de qndeno anno in àndenũ. ⁊
quãlibetqͥndenã annoꝛũñ diuidebãt in tres
quinas annoꝝ et quãlilet hax partiuʒ que
erat quinq; annoꝝ vocabant luſtrum. In
pꝛima & ena ſeu luſtro oꝛdinauerat Augu⸗
ſtus imꝑatoꝛ dari ferrum a ſingulis ꝓ tribu
to vñ ſiebant arma ꝓ militibo reipublice.

In ſecundo luſtro reddebat᷑ argentu tri⸗

D ⸗ . ,1 5

dẽ habet iuris autoꝛitatẽ q;uis in loc ſtetur
oↄſuetudini regionis vt extra de fide inſtru.
18 in go de⸗ c.cñ dilectus. Si vis autẽ ſcirxe ⁊ inuenire
tinere inſtrm eſt publicatiõis q̃ ſunt p̃dicte

cito quottã indictionis.diuide annos dñi

hqndenas annoꝝ et dimiſſis oĩbo integris
undenis id qð remanet inferioꝛis numen
agdditis tribo annis qꝛ tot anni pceſſerãt de

pꝛimo qndeno qñ chꝛiſtus eſt natus illud
eſt qtta indictiõis vſq; ad.xv. indictionem

expleta. xv. incvabit poſtea a pꝛima indi⸗
ctione et ſic de ſingulis.verbigra. Nüccur⸗

rit annus dñi SJilleſimuſquadringeteſim
drageſimuſoctauus. ⁊ nierus milleqdrin
gento ꝝq̃draginta ↄtinet indictões.xcvi. in

tegras.quaruʒ quelibet hʒ qndecim annos
ↄpletos. Remanẽt ꝗ. viij.anni qbus addẽ
do tres.vt dictũ eſt. ſequit᷑ ꝙ indictio in ta

li anno ſit.xi.inſequẽti anno erit.xij.in alio

tannus. vtd nomine dñi amen. xiij.⁊ poſtea in alio.riiij. demũ in ſeqnti.xv.
AZlnno ab eius incarnatione vel natuitate

ſ.in anno dñi.O. cccclij. dicef indictione.

xv. ꝓoſtea in anno ſeqnti.ſ. O. ccccliij. erit
indicio pꝛima et ſic dinceps. Incipiẽdus

eſt añt annus indictionis abeo anno in⸗

indictionẽ. Dñ verſus. Siꝑ qͥnd

cipit᷑ annus dñi ſiue ab incarnatione ſiuea
natiuitate ᷣm varietatẽlocoꝝ Alliqui enã
incipiunt annũ a menſe ianuarij et ſic etiã

enas dñi

diuiſeris annos. His tribus adiunctis indi

ctio certa notaf. Huaro indictionẽ

VPonit᷑ dies menſis no eoſe inſtrumen
tũ tali.ſ.vel tali die talis mẽſis.E rin alieſ⸗ .

locis addit᷑ vſq; ad mediũ mẽſem. imrantt

tali mẽſe er poſi mediũ ipſius mẽſis addunt

ad quottã diẽ exeunte tali menſe. in penul/

tima iñ et vltima die et pꝛima h̊ nõ ponunt

Quot aũt dies quilibet mẽſis h abeat dant᷑
verſus. Yunius apzʒilis ſepteber. nonẽberq;
tricenos. Dnũ plus reliqͥ.ſed habet febꝛua/
rius octo vicenos.Cũ biſextus ſuerit ſupꝑ⸗
acdcdit vnus.(¶Aliqñ et pᷣcipue in lis apii⸗
cis deſignat᷑ quotta die per l? aleñ.nonas et

.
„
* .

ep
.
ertn
Niel⸗et
deseld
ſedno
elfcltn
neſsd
ſapke
ſoboaten
Aniſe
Cndad
Ai
de
Den
hobe
ſurſe
Hoße
lus.
con
ſnmno
undij
Neourp̃
lecia⸗
unnoitk
Udenine
Wann
disnien
ſheni
Nann
hni
itan
ftene
dienpni
Pemtoni⸗
Plcennit

(cgnanre

inspap⸗
ſtengent
Dhtifcatn
ſoſeunee
greatar
Ppercns

3

— mt

Mre
nmn
n
edon,
ſbnten
loeſgmne
Nnanni
ſey let
bgentn
ſtir we

el

4

grnlin idus.Pꝛo lvꝝ declaratiõe ſciendũ ꝙ roma talibus.Et licet in quolibet inſtrumento ta
nllamndtmn⸗ m fadebant ndinas ter in menſe quolibet lxlliones er vſu apponant teſtes ad ſoc vo
ſptealind N ſcilicet inpꝛima die mẽſis q̃ dicebant᷑ lꝛalẽ catos et rogatos.tñ de ure loc nõ eſt necei 0
Etniidiate de.et in.v. die vel. vij.m varios mẽſes vt ſariũ niſi in q buſdã caſibi.¶ ¶ Octauo poſt
üiluthane dicef.et dicebant᷑ none.et poſtinde ad octo teſtes delet poni nomẽ tabellionis et debet po
W dies et dicebant ydus. Omnes ꝗ̊ dies mẽé⸗ ni nomẽ et pᷣnomẽ eius cuius autoꝛitate
aimintchnig ſis denoĩabant᷑ ab his ſcilicet laleñ.nonis ſit notarius.puta lvc mõ. Ego talis filiꝰ ta
naafrrigin et vydibus ꝑ hunc modũ. Nam pꝛima dies lis tæ tali loco ſctẽ romane eccleſie vel im/
Eincptingen meẽjiis dicebat lꝛalendis.talis vel talis men periali vel talis epi vel comitis auctoꝛitate
Umrännn ſis. poſt alij dies vſq; ad diẽ nonax denomi publicus notarius bis oĩib in terfui ⁊ roga
K nabant et dinumerabant᷑ a nonis. Nam q̊, tus lec ſcripſi In teſtamentis aũt dicit oĩia
eſin in ad mẽſes qͥ habent. iiij.nonas dicebatin ſe⸗ de mandato dicti teſtatoꝛis hec ſcripſi et in
tünenriline cunda die mẽſis quarto nonas talis mẽſis publicã foꝛmã redegi. Sed in ſen tẽtijs et P0
