ſonnten
habript
lornir
i
alig aun
miintm
ſibeinorni⸗
Cn ſelene
Pernclas
Mriglre
uzsnin
Mttnann

Msſiccen

Ancerdn⸗
felitſenan
loruntti
Wymm
minli⸗

untunin
MMnfu
naunted
Mlſehern
Mcincon
catusadis
neppblcapr
Plbaumwnna
Ntethmöl no
noſuoccce
lenon dcenn
lemnonſerua

epſonure

Min wenp
Wecdomnrnd
nineamm
ſtſenn
lpnſtüie
Uenmcänn
PRaemfe

öfinirn
AnddiAenin
1onöſuntttende
elali ditrn
rten datisenn
isinueſtenanr,
moripatneen

nueſti
in hoſt. gpoͤi⸗

möimaſell en

üſtenzſie
D
mnmm/ Nirkni
s., Adee
oleſtii eirirt
aunt, An.

delitxstünee

is wibis diniini
aa meniceng

s gl eſeene

Ner nh i
Gns pandial
ſmn kinin
lus odiegani dio n
Krfngöſeudum
l ricno: izill
sTicenprnnii
”ñäl
ie lzudeſe

ve in ed

R

ne itl ll.

CRle.

Capitulũ

inueſtituram feudi. Similiter etiam ſripſe

vaſallus poſt moꝛtẽ dñi non petierit ab he⸗
rede wmmi. vt in li.feudoꝝ in q bus caſibꝰ
liberũ amit.c.i.Et hoc veꝝ niſi vaſallus fue
rit minoꝛ anmis.xiiij.qꝛ talis nõ ↄgnouit fi
delitatem facere. Atem niſi ſit miles. quia
ꝓ termino habet annum etmenſem. Item
niſi iuſta cauſa impediueriteũ.vt in l. feu.
Et intelligitur iuſta cauſa vt ꝑ moꝛtẽ vel
Pcapitales inimiacias.vel aliaʒ iuſtã cau
lam nllegnrer c ercio amittit᷑ cum vaſallꝰ
coꝛam paribo tribus vicibus requiſitus vel
citatus fidelitatem iurare noluerit. q;uis
oñs pmittati nehtnri, uarto ſi vaſal⸗
lus infeudauerit feudũ alia lege q;ᷓ ea quã
habet ipſe.vel in talem vaſallũ qͥ feudũ ſer⸗
uare nõ wreſ nfo ſi vaſallus interfe⸗
cit ſuũ ꝓpꝛium germanũ ſeu germani filiũ.
vel aliuʒ.quod parricidij noĩe cõtineat᷑. ad
loc vt totaʒ hereditatẽ habeat/Sexto ſi va
ſallus in pꝛelio dimittit vminũ non moꝛ⸗

tuum. nec ad moꝛtẽ vulneratuʒ. Similiter
ꝓpter multas alias ingratitudines q̃ nu⸗

merant᷑ in lbꝛo feudoꝝ.qui.mo.feu.amit
c.i.et.ij/Septimo ſi vaſallus ſcienter lega
uerit feudum vel partẽ aut cõditionẽ eius
lecus ſi ignoꝛanter.ꝙ ſi vaſallus non vult

oſtendere de parte ſeudi pᷣſumet᷑ ꝙ totuʒ te

neat in feudum/QOctauo ſi vaſallus feudũ
alienauerit. ſiquidem ꝓ parte alienauerit
iüllam ꝑtem amittet. et libere ad dictam re/
uertet᷑ nulla pᷣſcriptõe obſtante.nec ꝓderit
vaſallo ſi poſt factam alienationem recupe⸗
rauerit ipᷣm feuduʒ.uiſi ignoꝛanter alienaſ
ſet/Mono ſi vaſallus dnm accuſauerit. aut
ſi contra eum teſtimoniũ in cã non tm̃ cri⸗
minali ſed eniam ciuili tulit.licetq dam dixe
rint ꝙ in cinili poteſt/ Decimo ſi vaſallus
vocatus a dño ꝙ ſecum vadat in expediti
one publica.puta vocatus ab imperatoꝛe
ſecum veniat romã ꝓ ſuſcipienda coꝛo⸗
na.et hmõi non venerit.nec alium ꝓ ſe o⸗
mino ſuo acceptũ miſerit vel ſtivendia mili

cie non dederit/t quidem ꝓpter fidelita/

tem non ſeruatã amitui᷑ feudum non intel
ligif ipſo iure ſed per ſentennã. Si vo alie
utũ fuerit ipſo urxe ꝑdit. vt Innoc.dicit.

Pecomma Hoſtie. in ſummã. Sed a œ

.minꝰ amitit ius quod in feudo habet ᷣm

Hoſti:ſicut vaſallus amitnit feudũ ꝓpter
culpam ſuã ita dminus ꝓpꝛietatem feudi
ſi eam cõmittat. Et loc quia dñs vicẽ delet

p̃ſſtare mſallo in his qei vaſallus tenetur

xxij.d.v. de foꝛma. in quo.c. dicitꝙ ſi wmi⸗
nus vice vaſallo non rependerit merito cẽ
lebit malefidus.et dicit glo.ibi ꝙ ea nide te

Sextã

netur quis ſubdito ſicut wmino diſti.xcv.

eſto. Etu oñs viceʒ nõ reddit pꝛiuar domi⸗

nio qð haber in vaſallo.er trãſit feudum i 2
ſuꝑioꝛem. Et ſicut innuit᷑ extra de exceſ.pᷣ
la.c.graue.et in glo.intelligit᷑ ̊ ꝑſniam et
non ipſo iureSi ant dminus moꝛiẽs plu
res tlios relinquit ᷣm Hoſtiẽ. Daſallꝰ nõ
iur abit fidelitatem oĩbi.qm̃ vaſallus nõ co
git᷑ ꝓ vno ſeudo plures wuminos habere.
maxime in comitanbo ducatibo 1 marchi
natibus.qꝛ hodie diuidi nõ ponunt. Seag
vaſallus moꝛiẽs plures filios reliqͥ t.oẽs
debent iurare nidelitatem ſi feudum indiui
ſum habent.ſed ſi ex diuiſione totuʒ fendũ
ad vnum peruenit ille ſolus iurabit. ¶( Z
refutatiõe feudi. Nota ſᷣm Hoſti.ꝙ poteſt
vaſallus feudum refutare etiã ſine volun
tate dñi.poſt vvc nõ tenebitſeruire wmino
verunt ñ non debet eum offendere. Quidã
dicunt ꝙ non poreſt refutare inuito wom⸗
no. Pꝛimũ videt᷑ verius ſi loco ⁊ temꝑe re
pudiet.alłs non. Nota etiã ſᷣm Hoſtien.ꝙ
filius repudians hereditatem patris nõ po⸗
teſt retinere feudũ.ſed aut totum debet reti
nere.aut totũ repudiare.niſi foꝛte eũ duomi
nus de nouo inueſtiet bñnñcio cognatis aſ⸗

ſentientibo.qm̃ tunc bene retinet illud ſine

aliquo onere hereditario. Agnati vᷣo bene
poſſunt aliquod feuduʒ retinere repudiata
herechtate ſine aliquo onere hereditario.
Hota etiã ꝙ ſi feundum datum fuerit de ca
iuera wvmim.et ad tempus datum ᷣm Ho
ſti.nõ põt legari eccleſie.nec heres ſuccedit.

Similiter non poteſt ecchie legari ſi de natu

ra feudi eſt ꝙ vaſallus ſeruiat in ꝓpꝛia ꝑ⸗
ſona: Si vᷣo ſit paternum et ꝑpe uum tunc
poteſt pꝛo ania legari niſi conſuetudo re⸗
pugnet.

Capitulum ſextum de multiplici ſeruitu⸗
te et manumiſſione.

domine quia ego
o -ſeruus tuꝰ ego ſeruꝰ tu' et finus
ancille tue.pᷣs.cxv. Seru' et do
minus coꝛrelatiua ſunt. vt vno poſito in⸗
telligat᷑ et reliquum. Et ideo bene dicit. O
comine quia ego ſeruus tuus.q d.ideo vo
co te dñm.qꝛ recognoſco me ſeruum tuum
Sed large lo quendo de ſeruitute notandũ
ꝙ eſt triplex ſeruitus.
Pꝛima ſeruitus numinis. Secunda ſer⸗
uitus criminis. Tercia ſeruitus homis.

De prima loquitur F. .

Litulus

Is. cum dicit dñe quia ego ſeruus tuus

Sumus aũñt ſerui oñi gubernatione. qꝛ ipſe
wominus ꝓuidet nobis de oibo q habemus.

Sicut em̃ oculi ſeruoꝝ in mambo dñoꝝ ſu/

oꝛũ.ſ.intenti.vt ꝓuideat eis aſpiciẽtes ad

manus ſuas. vt poꝛrigat eis. IAta oculi noę-

ſtri ad dñm deũ nim wonec muereat᷑ noſtri.
miſerijs ſpñalibo ⁊ tpalibo ſubueniẽdo.Cla

mandũ eſt &̊ O dñe qꝛ ego ſeruus mꝰ. Sic
Salomõ oꝛabat dicẽs. Audi dñe hymnuʒ

et oꝛationẽ quã ſeruus tuus oꝛat coꝛaʒ te

iij. Reg. viij.

dẽptione.i. Pe.i.c.Non coꝛruptibilbo au

ro ⁊ argento redempti eſtis de vana veſtra
cõuerſatione. ſed pcioſo ſanguine agni in
maculati. Dñ ſecũdo dicit. Ego ſeruꝰ tuus
ſ.a te regepruo er iceg te debeo timere et ſe⸗
uereri. Nalach.i.c. Seruus timet dñm ſiu⸗
90d vl. vbieſt imo⸗ meus. ¶

um. Si eg vbi eſt er
CTercio ſumus ſerui ↄuentione tani; mer⸗/

cennarij cõducti. ꝓmiſſo nobis magno pꝛe
mio vite eterne. Ecci. i. Fili accedes ad ſer
intutẽ dei.ſta in iuſticia et timoꝛe.ſ.obedie⸗/
co pceptis dei. qð ꝓmittimus in baptimo
abzenlin eiare ſer abolo et pébis et r,
P .ex ò ſperamus nobis dari ma / iuſde
uare pcepta. ex q̃ ſper 3äse

gna pᷣmia.i.mercedeʒ gloꝛie. VHnde ſubdit

ps. Et filius ancille tue. Ancilla iſta eſt ec⸗
eeſia dño in humilitate deſeruiens. ⁊ cñ ſi
mus filij huius ancille.ideo vernaculi 2 ſer

ui ⁊ multom agis qͥ in clero vel religiõe deo

ſeruit dr filius ancille illius eccleſie vel reli
gionis.et iõ ſeruiamus ulli in ſcũtate et iu⸗

ſticia coꝛã eo oĩibo diebo noſtris.Luẽc.i.c.

Secunda ſeruitus ſ.u.

criminalis ẽ. de qᷓ ieſus ait

A quo q̊s victus ẽ.huius et ſeruus ẽ. Hñ

et Amb.in li. de vita beata Doluntarũ ſer
. ovyabolus acrnionat nemineʒ iugo
ſeruitutis aſtrictũ pomidet niſi ipſe ſe pꝛius
ei peccatoꝝ ere vendiderit. xv. q. i. Hoõ eſt
NPbl glo. pcium qð recipit peccatoꝛ a dy alb
oo cu ſe ei ſubijcit.eſt delectatio peti quaʒ ei
dyabolus ſuggcrit. Sicut em̃ ſeruus non ſa
cit voluntatem ſuã ſed dñi ſui. vt iubet exe
quens.ita criminoſus nõ facit quod dictat
ſibi ranio vel cõſcientia. ſed qð ſugerit dia

uum ſibi

bolus. Et quia vt drĩ Oath/x
teſt duobus dñis.ſeruire.ſ

inire. nec ahud meritoꝛiũ vel deo gratũ age⸗/

re vei liatiſtacere/ructus ajt ⁊ merces hu .

lud Hiere. xvrc
qui non dabunt vobis requiem die ac no

Secũdo ſumus ſerui dñi re,⸗ imn opus p
Hᷣm wc. lv.et Alb. Nec põt aliqͥs ſiberari
ab hac ſeruitute niſi gratia chꝛiſti. Oñ Yo
han. viij. Si liberauerit vos filius vere nibe⸗
nieritis. M

De ſeruitute K. iii.
lviĩs eſt pꝛincipalis intẽtio hic loòᷣ. Et cum
iſta vñs et ſeruus ſint coꝛrelatiua.vt dictũ

ſed peipue tripix/ł
dQqcun q; eſt alicui dnio vel iuriſdinõi ſubie⸗
ctus. Et hvĩes vnius regni pñt dici ſermi re
gis illius. Et ſic vies vnius ciuitatis ſerui
dDñi eiuſdem ciuitatis. Et ep̃i dicunt᷑ domu⸗

ctũ eſt ſupꝛa/Cercio ſ
et ſtricte qͥ non eſt ſui iuris.ſed ſeruilis con

riminalisé. JYo. viij. Qui ſa
cit petm̃ ſeruus eſt ꝑeccati.qnimo et diaboli
cuius ſe ſponte ſubijcit tyrãnidi.ij. Peij. c.

xvi. Nemo po
.eruire. ſ. ↄtrarijs et ↄtra⸗
ria iubentibus. ideo qͥ ſeruit mãmone vel
diabolo ꝑ quodcunq; crimẽ non põt deo ſer

Tercius

iuſmodi ſeruitij eſt cruciatus eternus. p̃mii
c. Seruietis ibi dijs alienis

cte. Homones dij ſunt paganoꝝ. s. ſ. cole

bant alieni ab omi miſericoꝛdia.et in ifer

no vbi eſt regnũ eoꝝ ſeruiũt eis peccatoꝛes

vt ſubijciant᷑ toꝛmẽtis eoꝝ et as hic habue
runt incentoꝛes in vulpa.ibi habeant toꝛto

res in pena.Et cum dñs mandanit in lege

calogi. vt nõ fiat in feſto vel ſabbate opꝰ
ſeruile. E xo.xx. Non ſolumintelligit᷑ ꝓhi

beri opus manuale.ſed etiam opus peccati

6%*

eſt. ſicut dñs dĩ aliqs multipłr ita et ſeruus
no mõ dĩ ſeruus large

ecundo mõ dici

pꝛius deberent dici pres/
reſpectu alicinus

tur quis ſeruus alicuiu⸗

ſpãlis obligationis in ſeruiendo illi in ali⸗
qbus. Et iſti dicunf᷑ cõmunius vaſalli. Si

autẽ ad tempus ſeruidut menſatim vel an/⸗
nuatim. dicunf mercẽnarij Et de vtriſch di
ercio modo dr ſernꝰ ꝓpꝛie

ditionis.et de hac ſeruitute nũc agi᷑. Hec

ſeruitus eſt introducta. m Ray. non ſoluʒ

de iuregentin. vt diſ.i.ius gentin.et confir⸗/

mata ꝑ ius canonicũ.vt. xij.q.q. Eccleſiax

et ius ciuile. ſed enam incſvata p ius diui

num.ſ.qñ Moe maledirit Cham ſiliũ qͥ eñ
deriſerat denudatum videns in vrendis di
cens. OJaledictus Cham ſeruus ſeruoꝛn
erit fratribus ſuis Geñ.ix. Obi “
Anteqᷓ; inuemief vinũ manebat oib incõ

cuna lilertas. Neſeiebat homo a cõſoꝛte na
ture ſue obſequia ſeruitutis exigere. Non

enet hodie ſeruitus ſi ebꝛietas nõ fumet.di.
xxxv. Sexto. Et hinc ẽ ꝙ ſi paganus vel iu

deus chꝛiſtiam ſeruus.efficiaf chꝛiſtianus.

non ꝓpterea hberat᷑ a ſeruitute.quia in ba
ptiſmo tolluni crimina.non obligatões ho
minũ aut conditiongs. Con. Bon. Hoſti.
et Cl.AAddit tñ Rdyÿ.ꝙ vbi de conſuetudi

ne eſſet. ꝙ chꝛiſtiani non enent ferui.cõſu⸗

lerem. ꝙ dñs eius in remiſlionẽ peccaioꝛũ
Rarn, . Xl G

. „ —
7

een
lencak
Phllke
Aoriti
Dupretcki
lellitene
fiptlenn
ſeſcptinert
Akſunütn

namadn
Puntarnar
nehain
Mhant
Memiedä

inn. mnmas

S Ptetgfirecine
lpteſtrecſn

Mafmarbimääb
Aptolro,nn
leencii cfi
cſtesaiuch
luhnſno en

„

ſmäcde⸗
qtert S
mmnniſanente

lkachſt

lnegzniche

Mniniie n

..
. .
.*
...
.

Sertã

falnsnterte ä sl
Kashdnin, ſuoꝝ maumitteret eũ.i.lilex faceret vel ſal nium. vxoꝛ eius ſi hoc nouit.ſi lilera eſt re⸗
ecnien er tẽ pecũia mẽdicata. vel ſintioad tᷣs pᷣſtito digenda eſt in ſeruitutẽ.diſ.xxxij. Eos qui.
ügmorielte ad arbitriũ boni viri ſe redimeret.ar.xij.q. et filij qͥ inde nati eſſent. delent enaʒ fien ſer
Wtorcin ani ij. Cũ redemptoꝛ bonũ ⁊ pium conſiliũ eſt ni eccleſie.xv.q.fi. Cum multe.( Yure ci⸗
nmteſsſenge ſed quia conſilium eſt non tenetur quis de mili efcif ſeruus. videlicet cñ libertus.r. il⸗
Nirchcte neceſſitate ad illud.xiiij.q.i.S. qðᷣ peipit leꝗ;ᷓ erat nikenus KEnntaneinerartuckine
lbihalemnt R PFaAG Bn 5 ſyi erea patronũ ſuũ habet. qͥ.ſ.eum a ſeruitu⸗
Rmnlrnn 1 otad n quibus e Ain. te abſoluerat.ira videlicʒ ꝙ manus in pa⸗
niſchhpe modis quis cõtrabat ſeruitutẽ. et woteſt re tronũ iniecit vel atrocẽ imuriam aut graue
ſpunmnig; duci ad tres modos.ex iure. empnõe ⁊ na? damnũ ve vite piculum ei inferre pꝛeſum
eimogegt niuitate. Et iureq dem multipł Et pꝛimo pſit.in ivc caſu poteſt patronus eum reuo/
Azüllusſtrn v uregenuiii ſuni captiuitzte et ſeruitu,/ care in ſeruitutem. non tñ videt᷑ ꝙ eoipſo
nupefünmn pientis. xxiij.q. v. Qicat. et peccaret talis Emptione quomo H. v.
“ ſeruus fugiens a mino. qð intelligo niſi quis efficiat᷑ ſeruus. Et hoc qꝛ vel ipſe ſeip
i eum ad malũ cogeret vl induceret et talis ſum patit᷑ venũdari.vel qꝛ venditur ab alio
n eeleſiſngtensreſtutier vno ſuo eoinuitofetaſthane ſe Auücan ac bocce
ortelanni . ei mr unſtate. n tn Piolentig põt fiat ſeruus ſer requirunt. Pꝛimũ ꝙ ſit ma⸗
muigptrinaiens ince exttahi. vt. xplj. 1g F. rn ne reue ioꝛ annis.xx. C. de lib.cau. Si miniſterium
nöenit rentin ci. duenti. Seclſilelum eſtinin Semeſt omtendat pciu participare. &.
wliunſänöͦiſc hrben Mid en gel iorki tw captl. de lib. cã. non ideo. Cerciũ eſt ꝙ in veritate
Nmgitdaſer Hhil. Adde ꝙ qꝛ bellum infideliũ vt ſara pcipiet. f.q ad hb. pclama. nõ li.l. i. OQugr
N cenoꝛiñ ↄtra fideles eſt iniuſtũ.ideo qs ca⸗ tum qꝙ emptoꝛ credat ipᷣm ſeruuʒ.ff. de lib.
— piunt ex fidelibi nõ ſunt were ſerui.et fuge/ cã lileris. 5. ſi qs ſciens. QOuintũ vtille qui
tüintin re licite pñt. nec in ſeruos vendi pnt.ſyredi vendit ſciar conchtionẽ ſuã. ff. adi- .pela
ue af ihr mi vt liberent de maib eoꝝ. In lellis ant ma. lileri qui ſe. Sextũ ꝙ venditoꝛ ſciat eñ
ies Günnhninͤd que ſunt inter chꝛiſtianos ſiue iuſta ſiue in ene liberum. f. qᷓ ad hib. pclama. l. ilij. Si ali
muenſun n iuſta ſint nõ ſeruat voc de facto. vt capti ſer qͥd iſtoꝝ deficiat iuire cõmuni ad ingenuita⸗
n eninchfüili ui efficiant᷑ capientiũ.ſed ablatis armis et tem reuo catf.ſed ſi nipil deficiat eoꝝ enam
Cönumusd. equis dimittunt᷑ ci certa ↄuentione. vel ſi ſipoſtea manumittaf non fit igenuus.ſed li
itmendmm, ſint barones mobiles vel womini erhmõi. bertus. ff. de ſta. bo. l. hõ liber. niſi reddat do⸗
cnariEtd ſaciunt eos redimere. etſi bellũ eſt inſtũ loc mino pcium. ff.ſi ingenuꝰ manumit.l.ij. qð
noco diſen nö eſt ilicitum. ſecus ex ꝑte uloꝝ qͥ iuſticiã tñ pᷣciuʒ dñs non cogat᷑ inuitus recipe. Et
luns. ſeg leruige non balent, Hi añt dicti ſunt ſerui qꝛ cum ſernus qͥdem comugatus põt permi ttere ſe
miutenüc agtN victi in pᷣlio occiderent᷑: tales ſeruabant᷑ in venundari mõ dicto inuita vxoꝛe ſed ancil
n Daf muit Vita.ſ.ad ſeruiendũꝗJure aũt canonico efj/ la cõiugata loc nõ poteſt nõ aſſentiẽte viro
iusNuiden, . ficit quis ſeruus. cum videlicʒ qs rapir mu eius.nec tñ in pꝛimo caſu diſſoluit mrimo
dt.d en. lierem. bſinedenz efficit ſeruus rapte. vel nium. vt habes ſupꝛa ti.i.c. De impedimen
nincriugieni owꝛter ſiredimareiſi ppferpanntatem Perunin N võ vendit᷑ ab alio. tũc di
lednmdi i Lnowte tedinere. erit eins teruus ad tẽ ſtinguendũ.qina ſi eſt iudeus xel paganus
mNdEnN igem bemn vom viſi vaaelet rplil et emit iundeum vel paganũ ſaut emtt ad ſer
(xnbemsenen 1. derg aazecum glo. ſua. qͥ pena videt in uienaũ.et tunc ſi ille vult effici chꝛiſtianus
Finndt. ſe⸗ igenan. tn onengain foꝛo iudicia et efficiat᷑ chꝛiſtianus eripit᷑ in libertate nul
wminn ioin . nan fo⸗ m n welarre on aut ſer/ lo pcio Dntofſtenät ad mercimoniũ de eo n
itprw iſil õ Itẽ p ius ca endum. ſi nõ exponit venditioni infra tres
umscr. eec deen aracenisarftia. wi ligna menſes ab emptione facta de eo cum eftici⸗
ran „ ming, vel kalent eis cõtra chaiſtianos ſi ca mr chꝛiſtianus. uerar a ſeruitute ſine pꝛe
ian Atarletn. piant tales chꝛiſtiani efficiunt ſerui capièé cio aliquo/ Si expoſut venditiom. ⁊ non
ieſiin tium èos etiã chꝛiſtianoꝝ. vt extra de ude inuemit emptoꝛẽ infra dictum tepus ſi velit
an Ln * is. Ata quozundaʒ. Et lec pena extendit᷑cũ erici chꝛiſtianus liberat. ſed dato pcio. xij.
inn pluribus alijs pems ad poꝛtãtes victualia ſolidoꝝ/Si at iudeus vel paganus eme⸗
mnann e et qeuie mercimoia ad eos vel ad terras ret chꝛiſtianũ.liber euadit nullo pᷣcio dato
urcoin Solcdano ſubiectas. p extrauag. Nico uiij. quia ꝓloibitum eſt eis tale emere. Dec ola
en n Penontäp 2, Clemeté. v, notat glo. di. liiij ſuꝑ. Seloc tunc et obatux
on raleit matrimo pmulta. calllius dil: d vcenam bales in ſe ⸗
umioneß G 3l 5e — 4 ar.— — i °●
— enn) * J — S .
“ N „.
.. „
. * .
. △ . 0
.b§Rà

ganũ. ſi velit effici chꝛiſtianus. nõ ꝓpterea

tlaratione dicit Clv. in.iiij.di.xxxvi: ꝙ m eaien

xeterioꝛẽ conditionẽ vt ſi pater ſit ſeruus ⁊

Titulus Tercius

cũda pre ti. vl. c. id. de iudeop infidelitate.
S chꝛiſtianus emerit iudeũñ vel pa

philoſophica. quia qcqᷣd recipit᷑ in altero.
recipi᷑ ꝑ modũ recipientis. mater autẽ eſt
recipiens. tamẽ cõſuetudo ſi eſt in cõtrariũ

efficit liber. Oñ et vendi põt ſicut pꝛius.qᷓᷓ/

n r e e rji pe certũ ſi⸗ ia in contrariñ/Et vident᷑ loqui
is pium eſſet lilex facere pempue poſt certrũ ſit memoꝛia in contrarin/Et vident loqut
ſpeſeruti ſed ſi emit eum qui a pꝛincipio c.iſti cum dicunt ꝙ pattus ſequit᷑ ventrẽ

be venditionis pꝛime erat chꝛiſtianuaq;, de his qui naſcunt p mimoniñ. quod põt
uis ignoꝛ auerit emptoꝛ reputans fuiſſe ſa⸗ e ier vrE
racenum et hmõi cum nõ poterit vendi nec i.de matrimonio NHam t filis q; naſcunt᷑ꝑ
iſte etiam potuit emere. et ideo ſine pꝛecio foꝛnicationẽ vel alsillicitã copulã vndecũ

celet eum nierum dimitere. et pꝛeciũ a vẽꝓ q; naſcunt.ignobiles ſunt.nec tamen ſerui
ditoꝛe repetere ſipoteſt. oE
ditoꝛe repet quibꝰ nati ſunt. vt oſtendit cõtinuus vſus

. atiuitate ſt unt c. Vi. Et qð diciũ eſt ſupra ꝑ Clv.ꝙ in honoꝛibo
quidã ſerui.qui.ſ.naſcunt᷑ ꝑ coniugium ex etr nobilitate.ptus ſequit᷑ patrẽ. Pe. de pał.
lioꝛũ talium etiã ſunt ſerui. Sʒ ꝓ hmõi de/ bera aut ancilla/t ſi eſt lbera. tunc natꝰex
ignobili et nobili patre. eſt ſimpir nobił
leges ciuiles patius ſequit᷑ ventrẽ i mitez / Siantem matereſt ancilla. tunc aut con
q;tum ad cõditionẽ ſeruitutis vel libertatis cubinatũ naſcit᷑ filius ex tali et nobili patre
Et ſoc rationabiliter. quia pꝛoles habet a et tunc talis filus ſempꝑ eſt ignobiliset ſer
patre cõplementũ foꝛmale.ſed a matre ſub uui 15 18 viri ne 16
ſtantiã coꝛꝑis.Seruitus autẽ eſt conditio bine. NOnde ſpurius regis non eſt nobilioꝛ
coꝛpoꝛalis.cũ ſeruus ſit quaſi inſtr̃m dñi in filio ruſtici.quia damnatus coitusnõ dat
opando.et ideo ꝓles in libertate et ſenniu dignitatemn Aut naſcitur quis ex ancilla 2
te ſequit᷑ matrẽ. Sed in his q̃ ꝑtinet ad di/ rnobilꝑ copulam mfjmoialem ettunc eſt
gnitatẽ.que eſt ex foꝛma rei.ſequit parrem tgale ꝙ ꝑ hloc nt hiberg. vt
ſicut in honoꝛibo 1 munerib. mumeipijs. ? c(ũ ancilla ſua vel dña cũ ſeruo ſuo.nec eni
nobilitate. ⁊ alijs hmõi/In quibuſdam im̃ oc ̃m.ſ.dñam cõtrahere miimomũcũ ſer⸗
terris q̃ nõ regunt᷑ iure cinili.partus ſequir uo ſuo ꝓhibet iure diuino.etſi iure ciuili.⁊
tunc ancilla ulla vel ſeruus eripitf in liberta
tem. Mõ em̃ ancilla eſtſocia. nec ſeruus o
minus. Hnde volendo es eſſe ſociã vel ſo⸗
cqum. vult non eſſe ancillam vel ſeruum. et
tunc eſt nobilis natus ex tali ancilla et no
bihi.erit nobilis. Nam coꝛuſcãt vxoꝛes ra⸗
dijs viro ꝑ/Si aut per hoc non fiat libera. vt

mater libera. nilij erunt ſerui. nõ iñ ſi poſtꝑa
ctum matrimoniũ pater ſe in ſeruũ dederit
no lente vxoꝛe.et ſi mulier ſi ſit econuerſo.
Si aũt ſit vterq; ſerinlis cõditionis.et ꝑti⸗
neant ad diuerſos dños.tunc diuident fili
os.ſi plures ſunt filij.Et ſi vnus tm̃. vnus
eoꝛũ alteri recõpenſabit de pꝛecio.⁊ ipſe ac
cipiet natum in ſui ſeruiciũ.nõ tñ eſt credi⸗
hile. ꝙ talis conſuetudo poſſit eſſe ita rõna
lis.ſicut id qð multoꝛũ ſapientũ diuturno

terius non ſua.tũc erunt ignobiles filij.qꝛ
ignobilitas poſinua vxoꝛis eſt cõtraria no
bilitan viri.nec ꝑticipat eã.ſed impꝑedit.nec

ſtudio determinatũ E ſufficit m leges ad filios deſcẽdere ꝑmittit.¶ Sunt er alij
ꝙ mater fuerit lilra ſine tꝑe cõceptionis ſi ſerui dicn nõnia ꝓpꝛie qͥ aſcripticij ſeu oꝛi⸗

ue tꝑe partus ſiue medio tꝑe.ad loc ꝙ pꝛo ginary Die unt.qdam.ſ.homies q ua aſtricti
les ſit libera. ff. de ſta. lv. letſi ſe deʒ ſunt certis terris colendis.ꝙ non poſunta
Pe. x pal.in. nij. dicit. ſoc eſſe.ſ. ꝙ partus culiura earum recedere ſine voluntate o
lequit᷑ ventrẽ.i.matrẽ in ſeruitute vel liber? minoꝝ ſuoꝛũ nec poſſunt vendi ſine gleba.
tate m lege diuinã. Dicit᷑ em̃ Exo.xxi. Si nec gleba ſine eis.⁊ dicunt᷑ aſcripticijquia
dederit dñs vxoꝛẽ ei.i.ſeruo.ſupple ex an/ aſcxipti ⁊ deputati iunt adtale
cillis.et habuenit liberos. remanebũt cũ w et oꝛiginarij.quia a ſua oꝛgine loc habent
mino.&tidem ſupponit de filijs futuris. qꝛ ½ uandoq; enã hi dicunt coloni.iales tñ
ancilla vernacula non fit hlera. vij. anno. Spꝛie non ſunt ſerin. nec repellunt ab acti
ſicut empticia. Adeʒ ꝓbatur. l. humanag, vt bus legitimis.niſi ꝙ non poſſunt odinari.

C. rei. ven. l. partus. Simiiter lege cano di. liiij. quis autem ledes.

nica. vt ext:za de na, ex li: w. ci,Ac etiam.. e.
. Delues 02 „Mnk* sſ 3 ☛ J. .
“ Cr
„
„
● . „

tenenda.eſt. maxime ſi eſt pᷣſcripia. vt non
eſſe ⁊ inter ſeruos ⁊ liberos.vt patʒ.ſupᷣ.ti.

eoꝛum qui ſunt dñi ſeruoꝝ vel ancillarũ ex

uus.quia digmitas viri non cõicatur cõcu

tale ꝙ p loc ſit lera: vt cũ dñs contrabit

puta quia cũ illa cum qᷓ ↄtrahit ẽ ancilla al

aſcripni ⁊ deputati ſunt ad talem culturam.

6
4
4

9ℳ
Noin
ſcoretpll
ſi ſne
ſniſt
onniteuer
Getticoc

gois⸗di.
niiteriü d
göͤptins
adolto
ſtifiat
ieder
(s
diseni
puurig
plt me⸗
leraürſe
etcetent
ſateneen
dii r0it
Manietde
ſa 1pici
lrvvelon⸗
wylaoch
etcävi
ſcralon
iggeete
Uarii
Wylnen
Iwumm⸗
(Auni
Cntunne
leyamn
ſaanan
nin
Mitdien
oceſlar⸗
lipcurars
Ennmdahn
ftudmpyn
ngneenla⸗
Enini
ſctlidesd

Anhuntſona
Mentse volu
ninlenne
ſorſngr
nnſenge
rn

Q01„
N

ttnin De cöuerſa tione 6 Vii. mica. ¶( Ypſi aũt ſerui oꝛdinari nõ poſſun S 1 Grr
igign i⸗ 2 eee XNe Va * ad aliquẽ oꝛdinẽ niſi adepta plena liberta⸗ .
ſei⸗ micm ſeruor er ꝓuiſione dñoꝝ ad eos. Et pꝛimo te..et ſi oꝛdinent᷑ quid iuris.balbes infra in
nen der ene pd eeeroſſn ti. de irregularitate/ Atẽ non pñt religionẽ
fhns . ſide liter ſine ficnone deſe ruire. etiam ſi ſint ingredi ſine aſſenſu vomino. als ei reſtitu „
nimninl chꝛiſtiani. Apls. i. ad thi.vi. ca. Quicunq; endi ſunt/ Atẽ non pñt facere ſeu exeqͥ vo
W ſerui ſunt ſub iugo inſideliuʒ dños ſuos in ta in piucheiũ dñoꝝ ſuoꝝ. vtꝑegrinanoms
ndeinc omnireuerentia dignos arbitrent.et alubi ieiimior.qbus impedirent opariet hmnõi.
lin lhezlai Serui obedite dñis ſuis. Oñ.xvij.q/iiij. Si Item nõ poſſunt teſtari nec vendere vel w
Wi Uamlinen Ans. dicit. Si qͥs ſeruũ alienũ occaſiõe re nare vel elemoſynas facere.niſi de voluũta
Elmtr nugionis cocet dñm ſuũ cõtemnere et ei?mi te dñoꝝ ſuoꝛũ.Et ſiqͥs aliqͥd habuit ab eis
ſmoemel niſteriũ deſtruere.i. ſeruitium dimittere. ac ꝑ ludum vel wnationẽ vel alenationẽ vel
oſenarünmlefi⸗ nõ potius wocuerit eum dño ſuo bona fide turpẽ caſum. tenes oñs reſtituere/ Itez ad
upDgumn ⁊ cũ oĩ honoꝛificentia deſeruire.anathema actus legitimos.vt accuſare.teſtincari.iu⸗
ſainimihen ſit.i.fiat.ſed in rebo illicitis nullo mõ obedi dicare.et hmõi nõ admittunt cõiter. ¶ In
ageimnitinit dire debet. nec etiã minis vel verberiba coa/ ↄtrahendo aũt mr̃imoniũ ſunt liberi.nec poſ
thetlm muenn ctus.quod notat Hiero.xi.qiiij.dicẽs. Si ſunt a wminis ad hoc ꝓhiberi vel cogi ad ;
. vate eſtfintnn dñs ea iubet q̃ nõ ſunt aduerſa ſanctis ſcri⸗ ſed de mrimomo eoꝛũ haler᷑ ſupꝛa ti.i.c. de
kinnig mnenn pturis ſubijciat dño ſeruus.ſi cõtraria pci/ impedimento ſeriulis cõdjirõis.vt etiã tl.
nsertälietrnobie pit. mgais obediat ſpũs q; coꝛꝑis dño. De in.iiij.ſicut ſeruus nõ ſubdit᷑ dño qͥ nõ ponʒ
engeſtignodit let aũt ſeruare dei mandata et eccleſie ſicut libere comedere et wꝛmire et alia hmõi fa⸗
ntöncöinni⸗ et ceteri ſiſaluari deſiderat. Oñ cõfeſſonẽ cere q̃ ad neceſſitatẽ coꝛꝑis ſ̃m naturã ne/
ngsnoneſtfei facere ac cõmunionẽ ſumere tꝑe debito r ceſſaria ſunt.ita etiã non ſubdit᷑ ei qͥn poſſit
wmninzlini dñi ⁊ dñe eon velancilla vebet eis eſſe bu cõtrapere mrrmoniũ eo neſciete wletiã cõ
rümgienn, mani et dare eis cõmoditatẽ audiẽdi diuij tradicenre. nec elæt tñ ꝓpter lvc ſeruntia de
— na ⁊ pᷣdicationes diebo ſeſtiuis.inducere ⁊ bita wo ninis ſubtralere. Similtx de interio
— exhoꝛtari acꝛatoe d etieſunia ad ceremo ri diſpoſitiõe nil habet iuris in eo niſi exvoꝛ
ri iianiha monias chꝛiſtianoꝝ. vneſtati eoꝝ intendeæ tãdo. DOñ ad oꝛandũ vel ſumendũ ſacramẽ
ſna enien re. Et cñ viderit eos ſe male habere et pᷣcii ta ⁊ hmõi.non debet cogere.ſednec ad fidẽ
Gömormniit pue circa loneſtateʒ vite. debet eos vel eag ſiinſidelis eſt. Seneca. Errat qͥ ſeruitutem
— coꝛrigere et caſtigare verbis et verberibo cũ extimat in totũ ſvĩem deſcẽdere.ꝑs melioꝛ
rIEncitIn expedit nõ tñ vſq; ad mutilationẽ membꝛi excepta eſt. Coꝛꝑa dũis obnoxia ſunt, mẽés „S
ilaepiuuN vrel vulnerationẽ vel fractionem oſſis.nec ſui iuriaeſo. dDñs cogit famulas ad foꝛn? (? ſurz S Pege
lenco ichkfnini eos nutrire delitioſe.quia vt dicitpuer.xix nicandũ ſecũ vłals exponit grauiter peccat
ſeanalan giem c.Qui delicate paſcit ſeruũ in fine ſentit eũ et ſi poſſet fugere credo ſibi licere.qꝛ et ille
Aluser ulanilit 4 annumndce uſtas querelas ipſoꝝ ſeruo? merer in ea ius ſuũ amittere ꝓpter hmõi in
Dencornſitvhn rũ benigne dudiet.ꝓut Job aſſerit ſe feciſe iuriã.de ꝑe. diſt.i.ſi qͥs tam maſculũ.ibi.etſi
hNOrfüi dicens.xxxi.c.Si contẽpſi ſubire iudiciũ cũ ſerui pudicitia. Idẽ ſi cogeret ad aliqdðᷣ crix
amniNhiti ſeruo meo et cũ ancilla mea cũ mecũ diſce etiã ſi ſcit ſe nõ potuiſe vendi.qꝛ chꝛi⸗
icenntigtobinin ptaret/Hlon grauare eos nimis laboꝛibus ſtiana erat. et contra ius capta vel empta
mnui nsctind Haz e mãdabat in lege Beterlir Eeſti⸗ etiam poteſt fugere. ðDðè
Rapctei . eos qeſcere NHeut rmat ipſis cu D 1. NVriy
raiſe rã ꝓeurare nõ ad lvſpltale minere gener ODeé li ber tate M d. Viii.
. preiillil tenturio ethnic puerũ ſuñ.i.ſeruũ ioc egit ſeruoꝝ qliter ſcʒ liberi efficiant᷑.ad qð dicit
nettch ſed in cmo paralyncũ gubernari fecit. et ꝓ HDoſti. ꝙ multis modis/Et vno mõ ſi dñs
acolntſibil . ſangtione eius ad chꝛiſtũ aceeſiteatlæi. eñ languidũ expoſuit velei alimẽta negauit/
etcunkrſtalr Yiijec bñfaciẽtes eos impediãt.ſed ſoli/ impune ſeruꝰ effici liler.et libertus ingenu
epicnt a . „ At un de eis dño habeãt reddere rõnem. us.extra eo.c.vnico.illi tamẽ qͥ eos ſuſcipi

minman „ DHiñ Ambꝛo, de dño malo ait. Seruulos ſe untnõ pñ̃t ꝑ ̊ in eis aliqð ſibi ius vendica
cumptrabit ſoꝛtaſſis magis ad eccleſiã fe/ re/Secũdo ſi qs vendit ancilla ne pſtituat
ſtinantes et voluptatib ſuis peccata accu⸗ et emptoꝛ facit cõtra.libera efficit᷑.Cercio ſi

n oli ui* mulant aliena. neſciẽs reũñ ſe futurũ tam de ſeruus pileatus incedat añ cadauer dñi dũ
hin grimit ſuo delicro q;ᷓ de ꝑditione ſeruoꝝ ſuoꝛũ.diſ. defertur adſepulturã/Quarto ſi poſtq; lata
mn ſt dld ixxxvi. Aputans. vd quõ teler ſe hĩe dos eſt ſentetia cõtra eũ qͥ dicebat ſeruus. dñs
gumgim minus ad ſeruũ et econtra ſeruus ad dñũõm. poſtea ꝓ eo pᷣciũ accipiat/:ito ſi dũs an⸗
42 J habes in. uij.parte.ti,ij/ de prudenua ycono culã in miimonio collocauit ſcribena ꝓ ea
0°„ ●
* .
△ .

Titulus

wtem Sero ſiſemn appellauit filiũ aetis
inreruenientib quaſi in figura iudicij/Se
primo ſi dñs dedit ſeruo inſtrumentũ p qðᷣ

ſeruo inſtrumentu bqd
ſeruitꝰ eius ꝓbahat᷑.⁊ alüs caſibo qͥ habent
C aui er caliuis ſer. 5li. ac.n torni c tauo

iudeo vel pagano ipſe talis exi⸗/

qñ empt/ aiudeo wel pagano ipſe talis e,
ſtẽs vult effici chꝛiſtianus.ᷣm tñ diſcrecio⸗

nẽ ſupꝛa poſitã. in.S. v. et multomagꝭ ſem
ono et vlti

mo eſt qͥ ⁊ ↄmunioꝛ ⁊ oꝛdinatioꝛ exiſtit qñ

ſeuus manumittit᷑.eſt aũt manumiſſio da⸗

tio libertatis. Nã q;diu aliqͥs in ſeruitute ẽ

manui et ptãti alterius ſuppoſitꝰ eſt, manu⸗

miſſus vᷣo libratus ẽ.inſti.de libe.in pꝛin.et

manumiſſi dicunt᷑ liberti.ſz quò fiat manu⸗
miſſio 1 qbus. a de libertis. vc ĩmediate dr̃.
De manumilſione . ir.
ſeruoꝝ q fit multis modis.aliqũñ in eccleſia
ſub aſpectu ep̃i et᷑plebis.Et delet de hac fie

ri ſcriptura ad cautelã futuri.C. de his qui

in eccleſia ma.mit.l.i.extra de ſer.nõ oꝛ.c.l.
Itẽ qñq; ſit coꝛaʒ iudice et dẽ manumiſſio
vindicte. Nam vindicta appellabaf virga
pᷣtoꝛia cũ qua tangebant᷑ a pᷣtoꝛe illi qͥ ma
numittebant.Et ſiq deʒ manumiſſio fiat ad
hoc vt manumiiſus oꝛdinetr᷑.debet potius fie
ri coꝛã eccleſiaſtico iudice q; ſeculari.ar. eẽ
ſer non or. c.1. Nie her nen manumiſſio
in ſecreto vt dicit dñs. Eſto liber vel inter
amicos fieri poteſt vel ꝑ eplaʒ velꝑ teſtamæ
tũ vel ꝑ quãlibet vltimã voluntate/IJtẽpo
teſt fieri diebus feriaris et tã de die q; de no

cte ⁊ etiã a ꝓcedẽte ꝑ viã.inſtitu.de liber..

multis. Pꝛinceps quoq; ſola volũtate ma
numittere põt. C. de cõi ſer.ma.l.cũ apud.

Quis aũt poſſit manumittere. Scienduʒ
dũñs ſerui ſi ẽ maioꝛ.xx.anmis.niſi alias

nõ habeat admimiſtrationẽ. vt furioſus 2 †½

digus. Oinoꝛ vo. xx. manumittere nõ põt

niſi ex cã. et tunc ſi ẽ maioꝛ. xvij.annis.C.
qui ma.nõ po.l. Si minoꝛ. ſed in vltima vo
lũtate põt.ſicut ⁊ poteſt teſtari.ſcʒ poſt. xiiij.

aunũ.vt. C. qͥ ma.nõ po. autetica. ſed iure.
Ate epus poreſt manumittere ſeruos eccle

ſie lbenemeritos. rij.q.ij.ſi s. Poteſt etiam
alios nõ bñmeritos manumittere. dum tñ
det eccleſie duos ꝓ vno eiuſdè meriti vłpe

culij.rij.q.ij.pus q mancipiũ Et ᷣm Buil.

hoc intelligit ꝙ debet dare de ſuis ꝓpꝛijs bo/

nis leuſeruis nõ de reb⸗ eccleſie/ Atẽ poteſt

manummitrere ca miſeranionis. rij. q. ij. cum
redẽptoꝛ.qð intelligi poreſt de benemeritis.

Iteé abbas nõ poteſt manumittere ſeruum

monaſterij.mſi ↄſenſu epi et monachoꝝ. di.

liiij. abbati. et mi ſit cõtraria cõſuetudo.

—.
. „
. 7

extra de his q fi. a la.c. ea noſcit᷑. YVtem ſer

uus cõis pluriũ põt manumitti ab vno.ſed
delet manumiſſoꝛ alios ſeruare indemnes.

C. de cõi ſer. ma.l.i. Et nota ꝙnõ palerma
numiiſo in fraudem creditoꝛũ fatta. inſti.

qui.ca.ma.S. i.

De libertis

Libertus di 3 ex ſeruo factꝰ ẽ liber p manu⸗
miſſionẽ.manumiſſoꝛ aũt patron eiꝰr. Et

ſemꝑ liberi tenet᷑ patrono q̃dã obſeq́a. In

genuus aũt vocat᷑ qͥ liler nat ẽ.et ſic nulli
tenet obſeqͥ. Quõ libert reducat᷑ in ſeruitu

tẽ ꝓpteringratitudinẽ dictũ eſt ſupᷣ Eſtañt
młtiplex difterẽnia ᷣm Noſti. inter hbertos

eccleſie ⁊ priuatoꝝ.Naã liberti eccleſie reuo

cant in ſerui tutẽ pteropae nõ p̃ſtitas. xij
to pꝛiuati.C. de li

q.ij.c.dy aconi.ſec ẽ in li

be. cã. l. ſolo. Innoc̃.tñ hoc intelligit de obſe

quijs impoſinis nõ alijs. ¶ Scõa dra ẽ. qꝛ fi
lij iertoꝝ eccleſie nati etiã poſt manumiſi⸗

ouẽ ſunt obnoxij eccleſie. ri. q.ij. de lileris
Cercia
qꝛ lihᷣti eccłie tenent᷑ ſeriure eceleſie.etia⸗ ſi
nulla opa ſint eis ipoſita. xij.q.ij. dyacomi.ẽ

et. c. iberti. ſecꝰĩ alijs. C. e.l.i.⁊.ij.(

ſi liberti ecccie manunyiſi ad h̊ vt oꝛdinent
cõ tra eã. xeuocant᷑ in ſemuitutẽ enã ſioꝛci⸗
nati fuiſſent.di.luiij.c.qͥ ex famulis¶. Qun
ta qꝛ liberti manumiſſi ab ecclia vt oꝛdine⸗

tur nõ pñt de acq ſitꝭ quoq̊ mõ ad alios trãaſ/
mittere fᷣm quoſdã.ſed potꝰ oĩa ad eccleſi
am ptinebũt.Sʒ verius puto ꝙ loc ſit vrũ
ſolũ qñ in manumiſſiõe loc ſuit expᷣſſuʒ.als
etiã teſtamentũ cõdere pñt de his q̊ acqͥ ſie /

runt.ar. extra de ſer.nõ oꝛ. eo lbentius..xx

Nota defe tus „n .xi.
pꝛincipñ ⁊ rectoꝝ ſeu oſfficialiuʒ/iEt pꝛimo
de camerarijs ⁊ ꝓuiſoꝛibo vel notarqs offici
oꝛũ.ꝙ ſiẽ ſtatutũ certũ ſalariũ ꝓ laboꝛe oſi
cij ſui et ſufficiẽs.ſialiqͥd a ꝑſonis ꝓ cauſis
ſpectantibo ad officiũ illud erngit.imuſte ae
cipit et tenet᷑ ad reſtitutionẽ.xxiij.qu amili⸗
tare. Dñ Aug?. tractans iliud qð dixit

han.baptiſta milinbo.ſ.cõtẽti eſtore ſtixen⸗.
dijs vr̃is.dicit ꝙ hec ſnĩa dici põtet alijs of
ficialibo. vbi gra militib. ꝓtectoꝛibo cũcti⸗
q; rectoꝛibo.et ſubdit. Qmicunq; ſibi ſtieen
dia publice decreta cõſequi ſi amplius qᷣrit

tanq; calũniatoꝛ ⁊ cõcuiſoꝛ JYohannis ſen
tẽna cõdemnat᷑.hec il. Nec videłłexcuſa⸗
re conſuetudo.qꝛ coꝛtuptela.extra de con⸗

ſue. c:fi. Si aut non recipiut ialariij autnõ

J. „ KA14 4 — 3

ſſiinoe
iin ſur
ſlioreel
eiant
prverogen

Tence

Gotpen i⸗
ihuntcen
ouerpropt
Dognlteteh⸗
ſasetere
ſones. pen
Gemche⸗
Nwpe
Posſa
tesgli
lere bſe
ſpaͤtten
ſar Al
nih,
Hs ſiſal
Mindott
Nei/en
,etinit
inniluc
ſlegesinna
lisrenpt
Mhririrc
Prnoe

Cchnin

aagen
lunſgelnr
uchten
eſtnen
Nlht ig
Reſgrptcen

zadin
IMIenſend

nrangep⸗
etpenaro
kfinrarnan

utla ni
ſinid

fmana
mmuytn
halenier
Anſtsnr

*

Capitulum SBerta

oſii Pen
nidt ſufficiens ſed diminutũ.ſi exigane a pſonis tra hereticos in quo eſſent excõmunicati.
hi auib laboꝛ ant in offido ſuo qdↄpetens heretl. . vt inqͥ ſinonis. li. vi/Ouodeci⸗ -
nMan n laboꝛẽ et off aũ et cõſuetudinẽ nõ eſt il⸗ mo wmimi tempoꝛales cõmuniter ſunt ni⸗ 8
dnſäginſi licim. Si aũt nimis extoꝛqueãt delentpau⸗ mis pompoſi in ſe ⁊ famulis ſuis inutiliter —
Eribv erogare. iij: a: v. Don ſane. enenen gue inchgentbus dan Niret
E inde de pri 6 . ex vcgrauãtes indebite. diſt. xl vij. ſicut
4. 4t. „ einde de Prin 2 ii. hi. Guperbi ſunt cõmuniter non rebenog
rien cipibo et alijs rectoꝛibi(Et qꝛ pꝛimo qñqʒ ſcentes a doo commiũ volentes ſibi a ſubdi
anmnſh tralount clericos ad foꝛum ſuum in cauſis tisin omnibus etiam malis obediri. ontra
wickctſen eoꝛum pꝛopter quod eſſent & nẽdi ppꝛia illud. ri. q. iij. Si dñs. et. c. ſequẽti. alam
nriaft dignitate. xi. q.i. Null Secũdo qꝛ a cle⸗/ inſuper curam halent de familia ſua. cñ au⸗
rtennninſni, nas et eccleſiaſticis pꝑſonis et eccleſijspen diunt eos inoꝛdinate ſe habere non coꝛriꝰ
Drieſſtigi ſiones. ꝓcuratiões et bana. et pnas ertoꝛ gunt. contra illud. xxiij. q. iiij. Duo TCrede
Poftimming quent cõtra iura et ecclłeſiaſticã libertatem. cimo qͥ in officijs vargslimk El ſunt vel wommi te⸗
Uhemerſſen Pñ tenentur pena. r. libꝛaꝝ nori. ry . poꝛales ſolentiuramenta pꝛeſtare contra
kueniſſien Quecũq;/Cercio qꝛ tallijs et exactiotbo po multa. vt de ſeru andis ſtatutis que tamen
lbiopelunſ pulos ſuos grauant vlira tebitũ. aſſumen/ frequenter tranſgrediunf. vnde er moꝛtali
