. bia famlie ſue. velpaupi guideat lA5 ſes. id eſt fructarolij vendẽtes caſęũ et oua ien
munitati talibo indigẽtiſet q dem clericis piſces ſalitos. a recentes aues. oleũ minutʒ Micer
phibet. vt alle nego cianões. diſt lxxxviij. menſuris autfructus cñ exceſſiuo pcio ven iſton
c. negociatoꝛẽ ſſed nõ ꝓhibet oĩs fruct poſ⸗/ dunt. vel diminutis menſuris ad mẽſura enuutegi,
ſeſſionũ ſuarũ. vel eccleſie rennere vſq; ad bilia. vel res infectas ſen coꝛruptas. puta miſr
6C e. s1, Kn re pus q carius vendant. et multommlay oua fenida ꝓ recẽnbo. vel diebo feſt;. niſi fru ftifac
(ra So G ESE d Sr ꝓhibef᷑ bladaiolis vendere qſqui ctus aliq̃ magis neceſſaria vel etiã hmõi teauen
e A liss et mirturas immunditia? ꝓ bonis bla vuittẽtes miſam ſine pctõ graui nõ ſunt. ilis
far dis facere iniuſtas mẽſuras.ↄira quos di Nacdũt et ipſi dieby feſtis ad foꝛum.de iein ſccoce
cit dñs Amos. vii c. Audite qͥ ↄterit pauns nijs et audinone miſſe par curãtes. ꝑiuria ſifacn
perẽ. deficere facitis egenos terre. dicẽtes lurameia 7 mẽdacia ꝓ mhilo cõputãtes. (etch
qñ trãſibit meſſis.et venũdabimus merrresB ‚;R— Raln
et ſabbatũ. ⁊ apiemus frumentũ.vt iminua De diuerſis generib⸗ artificu. et de auri⸗ noaf
mus mẽſurã. et augeamus ſiclũ ⁊ ſuppona⸗ fieby cum eoꝝ miniſtris. et pluribo alijs ar isen
mus ſtateras wloſas. q ſquiulias frumenti tiſicibo.et demũ de agricolis. CLa. nij cenc
wendam infrg. Si oblitꝰ fuero lcad èòèòM n
– nẽ oĩa oꝑa eoꝝ.q̃ſi dicat pumã ꝓ tald ex⸗ 4ε*αÜςHGeeee ti Mn
2ð cemndo He inducetib⸗ tariſtia dicit Pie/ — mer ciarus auri uip
ro. Eſuriẽub⸗ plurimis reſeruare. oim Edo cib et gioꝛellerjs. Sciendũ ꝙ Golig
nũ vincit crudelitatẽ.xij.ꝗ.ij. eiade ö6 Di in aliqᷣbo ſe hñt vt mercatoꝛes ennſcmn
dunt᷑ caupones de mixiura quã facint aque in aliquibo vt arnſices. NHã emedo diuerſa ltnetti
ſi vino vigentes aqus p vino-atra sdi mercunoniainmaena guannt ne d te nnnt
Ca. P⸗r D CLCAN. cit ſa.i. c. Caupones tui aquã vino miſcet venddo ea imutata in magna qniitate vr enen
m aliã trãſlationẽ Sed nõ minus malu ẽ psrua paulaum. vrõiter accidit. ⁊ in ꝓli⸗ Pnaatn
cũ immiſcent vinis aliqᷓ nociua coꝛpib v⸗½ vitate iꝑis. ac exinde moderatũ lucrũ qᷣren Mügun
minũ. vt faciũt clarioꝛa vel ſuamoꝛ a/OJcè⸗ do. repᷣendi nõ põt.cũ militare qs nõ delbe Mefn
ſuras q́ʒ dimmutas tribuũt. qꝛ nõ plenas. at ſuis ſtipendijs.ar. rij.q.ij. . ij. et hoc niſi ſun
nec a graui pctõ excuſari pñt. qñ vt vndat emat vl reuendat ea. quoꝝ vſus cõtereet M
frequetãtibo tabernas. ſcienter admimſirãt ad peim̃.⁊ graue vt taxillos.naibos leu car mu
bis qͥ ſe inebꝛiant. dvefraudt cõitates in ga tas. fucos ⁊ hmõi. Dt em̃ dict Hꝛeg. Süt Pient
bellis frequẽter vendẽdo minutatim in ta⸗ pleraq; negocia qͥ vix vel nunq; ſine pecca n
berna. De mane diebo feſtis cũ celebꝛ'ant toexercen pñt. Ea g ſine petõ exercerinõ lpi⸗
miſſe publice tenere tabernã incõgruum eſt. pñt. ad ea poſt cõuerſionẽ.i.peniteni necetis Man
Cr ane Sanr 62 acellari c ſeʒ beccari frauchbo vtun le eſt vt anim“ nõ recurrat. e . diſ p. ne⸗ Andi
r. cũ vendũt carnes pecudinas ꝓ caſtrat; oci. Et inltomagis talia aciũt. ſ. taxil⸗ Wosven
et hmõi. ⁊ grauius offendũt. cũ infectas v? los e tas a bmõi. ſunt in malo ſtaru aie Udiati
ꝓpter dilationẽ tpis.vel ꝓpter infirmitatt lue/ Si autmerciary ad dictas merces ad/ n
aialis carnes vendũt p ſanis vñ nocumen iun guũt aliqᷓ alia ad oꝛnandũ.tunc ſe ht vt Ureitogl
. tũ coꝛpibo hoim ſeqiut̃. Stateras in ſe vel arnnces. ei de lawꝛe ibi ax poſito et matena Uinija
in ponderãdo falſificãt. ꝙꝓ vna libꝛa dando iuſtũ ẽ eos inde lucrari/Aurifices cn emut zacl
x. vel. ri. vncias. cñ iñ di Pzouer. xi. State vala aurea vel argente⸗ 2 hmõi. vt ea imu fnonhlt

ra wloſa abomiabilis eſtapuc dim / Setu tata reuédant. maioꝛ tñ pcio ſed moderan, ide

nõ pñt ꝑ dies carnes cõſeruari vt in eſtate to nõ eſt illicimũ ſi aliqd lucrent moderate aſßupn
ꝙ pparet diebo feſtis eas vident excuſati.? dumogo tñ ex eo eno ognoſcit vndes haml
enã in vẽdẽdo talibo dieb ſed nõ in dimit⸗ cioſitatẽ rei. vtputa lapidem pcioſinn mu Wrſinn
tendo ppter loc diuina. vt guditionè miſſe to minoꝛi pcio emat notabiliter ꝗvalegat. mmnheſ
Hi enã aliqñ vſurã cõmittũt. dado.ſ.ania et econuerſo non verdat ipie amiferrem Unnik
lia agricolis ad ſocidã. ſaluo capitali.et va nus poioſam puts viuin in aureo anuloin ufizin
rijs alijs modis vſurarqs de b hales ſup. cluſum lapide pciolo. oc em generaliter Cnßntg
in ſecũda ſca pie ti.i.c. de vſuris/ Dadunt lenendn eſt'm en Fuis rag n
telo ad ineron iardc ad eme bmittant imcottattuempnis a wertdis unit
AIii anialia ſine audinõe miſe abiq; ien/ btes ſeinmice cipe vie ad dimidiã uſnbß enmme
moꝛũ pceptoꝝ obteruanõe necnon ⁊ ruſti cij.t lex dunna nulla fraude admiint. et in Ulitgni
cos a bus aiaha emut ſepe decipiiit. quo iozo conicientetenet talis iatiſfacere lelo iinn
W. Sr, ei, Aen. -r-o P re H e.
„
. . 1

Mmennens, e
ian in modica dereptione. dũ certa eſt/ Si autẽ ligaꝝ. et aux oĩno purũ eſt qñ c. xxiiij.cara⸗
Tmiirscſinn aurifex cõſlat vas argenteũ vel auren vel tlvꝛũ.⁊ qñ eſt hmõi puritatis qᷓntũcunq; in
esmes ſien aliã rẽ. et inde facit aliqð artiſiciñ.iuſtũ eſt igne pmaneat.nõ diminuit in pondere ſuo
tüanſinien vt inde reſdꝛtet lucrũ de ſuo labꝛe Quan⸗ ſeu qntitate. Sed ſi eſt infra dictos gradus
D ti aut poſſit petere ꝓ lucro.non pot bñ dari lisaꝝ vel carathoꝝ in igne piectũ. minoꝛat᷑
rtenhinn rerta regula. ſed arbitrio boni viri ſtat im in qntitate. qꝛ ibi materia alia adimnixta erz
nirhſchnt laboꝛẽ ibi habitũ. et ingeniuʒ etiã ſeu indu⸗/ vel ſtanni. vel alterius metalli.paulatiʒ cõ
einnnalg ſiriã faciẽtis.⁊ moꝛẽ patrie. Qa in qcũq; ar ſunut᷑.et in fumũ euaneſcit. Si g ſtatutum
inetögnit te attendit nobilitas materie ⁊ ĩduſtria fa/ eſt in ciuitate ꝙ oꝑa argetea delrant eſſe. x.
snfumn ciẽtis a piculũ en ã. puta ſi lapid pᷣcioſum ligaxr. cum dimidia. ſ. argẽti in vna libꝛa. ſ.
nieenanin n ineludendo vel laboꝛ ãdo cixca eũ eſſet picu oꝑis argẽtei.ſi eſſet ibi argentů. x. ligaꝝ. ita
nPndlriͤne lũ fractionis. ⁊ emẽdare hret. plus licite re ꝙ reſiduũ eſt mixtura eris.fraudẽ vtiq co/
Apnhlodii cipet qᷓ; ſi ibi nõ eſſet ꝑiculũſet maius etiaz mitteret.qꝛ mediã illam ligam eris q̃ in il⸗

rnerdnßiinng Reeiluari oꝑãdo in zuo 7 agero q; in co lo ope eſt ꝓ argento vendit.
innnne rio ⁊ ferꝛo.⁊ plus ei dele᷑ mehus opaar Me pꝛe tis ſein C.r.
infnsahibi, tis exercet. Sicut etiã in pictoꝛia arte in fa Ne⸗ e pꝛoſenetis ſeu Fol⸗

ragrcolls, ciendo ſimilẽ figurã. multoplus petet in du ſenſalibo. Hi ſunt mediatoꝛes in mulns ge
prlo vl triplo magnus mgęr̃ q;ᷓ rudis/Caue// nerip cõtractuuʒ. Et ſi ſunmediatoꝛes in .*
cciarus at aũt ne furata emat qꝛ inde habet bonum cãbijs illicitis ⁊ vſurarijs.exercere nõ va,y

foꝛũ qꝛ poſtea reſtituere opoꝛtebit.cũ de fur lent.niſi cũ dãnatione artẽ illã in ea ꝑte.ni

mellergs, Iin to poſtea ꝑpendit᷑. Quãaãuis em̃ ſi ignoꝛaue ſi foꝛte cũ facerent intendendo. vt ꝓuide⸗
Uepſebini en rit excuſatus ſit tunc a pctõ. cum poſtea no/ atur neceſſitati accipientes in cambio. Sʒ
mis Nienun Aerit. nec rẽ ipſam retinere põt. nec pᷣciũ re ſecus ſi in ſuipſius vtilitatem vt inde lucre
migiquindm Petere q ſolint a coinino rei. (Calices et tur. vt fit communiter/Si vero ſit media⸗
uIIaNNANden byiöili emere non delet ad cõſlandũ.mſi pꝛi toꝛ in matrimonijs tractãdis inter partes.
eiN. Aus fracta fuerint. vñ ↄſecrationẽ amiſerint ꝙ pꝛo laboꝛe ſuo accipiat a partib m mo

mlentmd Aurü et argentü alchimatü non vendat ꝓ rem patrie nõ impꝛobatur. ſed caueata mẽ
ititinmn wWero. qꝛ fraus eſt et illicit. m in. ſcvᷣa ſe dacijs. puto referendo vni partium aliud.
sstittei cũde dlxrxi: ar baimi den adeo puta mulieri nubere volenti. vel pꝛopinqͥs
ATEEEmer Pürü ſicut veru nec ha bet illas ppꝛietates eius loc tractantibus illum eſſe diuntez qui
enm Ne auttü alchimatu ſicut vep. e nõ hz illam ꝓ) nil wl parum habet. eſſe modeſtum ⁊ bonũ
nö Duündtaa d pꝛietatẽ letiſicandi coꝛ.vel ꝙ valeat cõtra quem nouit eſſe diſcolum diſſolutum et lu

Na vTIESͦ certas infirmitates et huiuſinoc.et ſubcht ſoꝛem.et huiuſmodi. Sunt enim vxc men⸗
fiéifirftn L. ꝓ ſi ꝑ alchimiacũ fieret vrũ aurũ nõ dacia moꝛtalia. cum ſint in magnum detri⸗
ertonet tnlak enet illicitũ wndere ꝓ vro.qꝛ nibil ꝓhilet mentum pꝛoximi. Et de huiuſmodi menda
artẽ vti aliqbo naturalibus cauſis ad ꝓdu cio intelligit dictum Criſoſto.ſcʒ vtrumq;
1 m endos veros ⁊ naturales effectus. Sicut et periurium et mendaciuʒ diuini iudicij pe⸗
e Alug. dicit in li, de trini. de bis q ft arte de na damnaut. Dicente ſcriptura Sapien. j.
rao moni. Aduerteéduz mm ꝙ hi qͥ vacant hmõi c. Os quod mentituroccidit animaz xxii. —
NENNAN exercitio alchimie. cõiter veriſicaf.illõ axx q.v. iuramenti/Si eſt mediatoꝛ ĩn contra??
Mden ſtoli In., ad Khi. i ſemp addiſcentes et cnbus emptionis et venditionis et permu
nurNH nun ad ſciam veritatis puenieétes. Experi tationis. vel locationis et cõductionis to⸗
nc nn entias multas faciũt.et qᷓi nunq; ad pfecti moꝛum agroꝛum mercationuz; et huiuſmo
n ig effecti deueniũt. multa cõſumunt in hmõi di. licite recipit lucrum a partibus m pr̃ie
min in n et tpᷣg et pecumas ⁊ laboꝛẽ ⁊ famã.et ſemp moꝛem.abſtineat tamen a fraudibꝰ nam
. ngni ⸗ Mñ et ſi abſtinendũ ſit om̃ibo ne vcipiant alteraʒ. puta vendere velle vel permutare

vendendo ſophiſticũ auxꝝ ⁊ argentũ ꝓ vero mercimonia defectuoſa pꝛo bonis et huiu

„ 16 — . c H . t non ett 4 Is ur
umnalidl, pma xime clericis ⁊ religioſisraudem q;ʒ mod illicite agit mediatoꝛẽ ſe faciendo ſen
ngnnililinn, dunt ipm argetũ.nõ reꝑitin tot ligis. vt iuę ad damnuin. ex imur.et dã.c.fi/Si e ine
1 mohlli⸗ Ita vulgare loq̃r. vel oꝑa aurea in tot cara dliatoꝛ in empne iuriũ mõtꝭ. ſiue impſtito
ann gie, ns quor rõmbiliter enè delet ita ꝙ ibi ẽ pl* rũ que qͥs ibi haler diſtinguẽdũ eſt. qꝛ ſi em
in⸗ Nantri na, te mixtura eris q; eſſe debeat m ſtatuta ci/ proꝛ h̊ agit ñ ad faciẽdũ negociatõʒ de hmõi
eNHmtatis vel comunẽ moꝛcé. Dicif᷑ em̃ argen iuriby.i. mtetone reuédendi inde locãdi.
ulifulig ti oino purũ 2 ſine aliq̃ mixiura.qñ eſt.xij. ex augmeto pcij.ſed ad ꝓuidendũ ſue neceſ .H
den e rf-rrrers nn. a S rrrliz
„*² . . . „D
ı●

----

Zitulus

ſitati ⁊ gulernationi ſue familie ̃m decẽtiã
ſui ſtatꝰ.tũc ſi ↄtractus illiꝰemptiõis talum
iuriũ ſeu creditoꝝ mõtis dicatr eſſe licitꝰ vt
q̃dã aſueuerãt.erit ⁊ lucrũ licim qð ↄſequi
rur ꝓſoneta ex tali mediatiõe. Si illicitus
vt ab alijs iudicat᷑.erit et lucrũ illud illicitũ
et coopatio ꝓſonete ad illud. De qᷓ mate⸗
ria.ſ.emptiõis taliũ iuriũ.habes diffuſe ſup̃
in ſcða ꝑte.ti.i.et qꝛ dubini iõ dimittenduʒ
exercitiuʒ in hmõi. Si aũ t emptoꝛ taliũ iu⸗
riñ ̊ facit.negociãdo.i.intẽdẽdo ad reuen⸗
dendũ ⁊ inde lucrãdũ eriã ſi de ſe foꝛet lici⸗
tus ↄtractus talis emptiõis cñ ſit turpe lu⸗
crũ.qꝛ non vtilitati lvim rõnabili.ſed cupi
ditati deſeruiat illicita videt᷑ talis emptio.
ar. xiiij.q.iiij.qͥ cũq;.et ꝑ ↄñs illicitũ ẽ cooꝑa
ri tali ↄtractui mediãdo.xi.q.iij.qͥ cõſentit.
Dicit᷑ qͥ conſentit veccantibo. maledictꝰerit
apud deũ et pĩes. Obi dicit gloſ.ſuꝑ verbo
conſentit.ſ.ꝑ cooꝑation ZAae bicen uz de
oĩb qͥ ſunt mediatoꝛes in q̊cũq; contractu
etiã ſi nõ ſunt ꝓſonete.Solẽt em̃ mercato⸗
res vnius ciuitatis frequẽter eſſe mediato
res mercatoꝛibo aliaꝝ ciuitatũ ad ꝓcuran/
dũ vẽditionẽ ſuoꝝſmercimonioꝝ. q̃ adeos
trãſmittunt ſᷣm ↄmiſſiones.q̃ ad eos faciũt
E lras ſuas. Et tales mediatoꝛes cõiter re
tinent ſibi vnum floꝛenũ ꝓ cẽtenario q̃ſi ꝓ
ſuo laboꝛe cooꝑatiõis ſine alia cõuentione
facta adinuicẽ.et ſic viceuerſa fit eis. qᷓndo
ſua mercimonia vendunf ab alijs in ciuita
tibo eoꝝ.cCũ igit᷑ ̊ ſit de cõmuni moꝛe mer⸗
catoꝛũ in rõne fundatũ. qꝛ oĩs laboꝛ optat
pꝛemiũ.nõ apparet illicitũ.ar.diſt.viij.ca.q̃ᷓ

—

cõtra moꝛes. Nerũ ſi oſteẽdũt tales mecha/

toꝛes ꝑ lᷣas vel verba velle gratis ⁊ ratõne
amicitie etiam hmõi deſeruire mercatoꝛib-
alioꝝ locoꝝ/cũ ⁊ ipſi ſeruiãt gratis viceuer
ſa in ſimilib.tunc nõ licet occulte aliqͥd vt
pᷣciñ laboꝛis acciꝑe.puta dicendo ſe merci⸗
monia eoꝛũ vendidiſſe cẽtũ cũ vndiderint
centũ et vnũ floꝛenũ.illũ vnũ ſibi rennen⸗
do ꝓ ſuo labꝛe.Fraus em̃ et wlus ex ami
citia oſtẽdere gratis velle ꝓ aliq laboꝛe ⁊ oc
culte exinde pᷣciũ laboꝛis extoꝛqre. .

et ipſoꝝ cõtracnb. Puiꝰ ars ſatis eſt neceſ
ſaria vite humane ꝓ veſtitu.ad arcendum
frigus.nuditatẽ tegendã laſciuiã ꝓuocan⸗
tẽ. ⁊ dłecentẽ oꝛnatũ ꝑſone. Habet aũt ̊ ar/⸗

cficiũ multa mebꝛa ſiri deleruiẽna/ E t pꝛi/

mo qdem cõiter cõſueuerũt emere lanas a
meccatoꝛibo termino ſex mẽeſiñ. vel anni da
to ad ſo luendũ pꝛeciũ lane. Pariſoꝛimter
ipſi lamſices pannos inde ꝑfectos vẽdunt

=

1„

mercatoꝛib⸗ vel retagliatoꝛibo pluris ſimu

cũ fermino ſex mẽſiũ vel anni ad ſoluẽdũ pᷣ
ciũ.⁊ retagliatoꝛ ipſe pãnos vßdit de ſpe in
tp̃s.et ꝑ hartes. puta tot cãnas vm tot al⸗

reri.ſed cũ termino ſolutionis ſimin. Hoc

aũt cõiterobſeruat᷑.qꝛ vendẽdo pãnos vel
lanã plus vẽdit vendẽedo cũ termio q;ᷓ ven⸗
dendo cñ pecunia tũc ſibi numerata.ſeu iu/⸗
xta vulgare a cõtanti adrõnemm.x. ꝓ cente
nario.exẽpli gra. Dendit lanifex pannũ vi

lẽ ſeu pᷣcioſum floꝛe.xlv.ſi tũc ſibi dat peeun

nia. vbi añt nõ der ſed terminũ vult ↄſuetũ
ſ. ſex menſiũ vel anni vendit ꝓ.l.floꝛe. In

quo ↄtraciu merito dubitaf̃ vtrum ſit ↄtra

ctus vſurarius cũ.ſ.vendit lanifex vel reta⸗
gliatoꝛ pannũ illũ.l.floꝛẽ.ratione termini
ſibi dati ſeʒ ſex menſiũ vel anni.Eqͥ deʒ cer⸗
tũ eſt ꝙ vẽdere pãnos vłalias res plus iu

ſto pcio rõne dilatiõis ſolutiõis fiende.cõ⸗
tractus decernit᷑ vſurari*. extra de vſuris.
c.cõſuluit.⁊.c.in cintate.Et ̊ niſi illa mer
cimonia eſlet reſeruaturꝰ ad tps qͥ ipſo tali

pᷣcio tũc vendunt᷑ vel maioꝛi eſſent vali⸗
tura. qꝛ tũc licitũ eſt.vt ibi dicit᷑. Iſta gex⸗
ceptione ablata q̃ licitat cõtractũ.cũ.ſ.illa
nõ eſſetreſeruatumis opoꝛtet videre qͥd iu
dicet᷑ iuſtũ pꝛeciũ.Nã terminꝰipſe ſeu dila
tio data ad ſoluendũ de ſe nõ facit ↄtractũ
vſurariũ.imo ſi gratis facit charitas ẽ. Sʒ

vẽdere plus iuſto pᷣcio rõne tꝑis dilati hoc
facit vſurã.cũñ nullue facit aliqð artifieuum
gratis.ſed ea intẽtõe vt ex moderato lucro
exinde ſibi ꝓuideat.qð vtiq; hʒ. Sʒ lanifer
deductis oib expeſis factꝭ. pura lane manu

facture miſtroꝝ pẽſionũ ⁊hmõi de dicto pã
no lucret.v.vel.vi.ſᷣm cõe artꝭ iudiciuʒ qð
dñt ĩde luẽri qꝛ illa oĩa ↄſtãt ſibi.xliij...xliiij
vl.xlv.et vendẽdo pãnũ ad terminũ.l.floꝛe
nis remanet ĩ lucro.v. vl.vi. vel. circa. non
videt᷑ immoderatũ lucx nec iniuſtũ pᷣcium

etiã ſi vẽderet ad cõtãtos cũ cogat vẽdere

ad terminũ rõne cõis ↄſuetudinis. Si em̃

ſolũ vellet vẽdere ad cõtãtos paucos inune

niret emptoꝛes.nõ aũt vr facere talẽ ptra
ctũ illicitũ h̊ ſolũ.qꝛ vẽdẽdo adↄtãtos dat
pãnũ/ꝓ mĩoꝛi pᷣcio.ſ.xlv.qꝛ tale pᷣciñ currit

in vẽditõe adcõtãtos.qꝛ ex h̊ de vno er e,
dẽ genere mercimonij vẽdat vni ꝓ.x.iuſto
pcio.alteri ꝛõne amicitie.vel qꝛ indiget pꝰ*
cunijs det ꝓ.viij.vł.v.nõ pᷣt dici vſuran?ꝰ pꝓp

pterea in pꝛimo gctu. Si em̃ lanifex vellet
vẽdere pãnos ad fminũ eo pᷣeio q̃ vẽdit ad
ↄtãtos ĩ capite anni reꝑixet ſè ĩ ſuo capitali
⁊fruſtra ſuũ laboꝛẽ ꝓ alijs expoſuiſj vt oict
vłminntiſſimũ ⁊ indecẽs lucꝝↄſeqrei: et h̊
nõ eſſet ſolũ in vna vice vel anno ſed qſi ſꝑʒ

Pnen
ioren
luf⸗
epar,
ſinſtus
tone
Uniafn
miten
enofut
nocüp⸗
ialeſte
Eſtdare
leopino
ſoen
ade
ſnnen
el
lit
nſar
ihor
ce
lehñtel
ſto w
getle
uori
fiewee⸗
reetni
reag/

Uachhdr
enfhenn
llnoctn
☚
1el de 1

ede⸗

kunigsge

fecymigor,
nliſent
Dhnahnens
Ponnglter
iriputen
ſsſecndſa
ocguttliͤn
hettlinene
ginmi
lant

Eeumen

e

Aslaprdher
horcrn
ünmi
e Mdos
Mantinine

aula ſſig
hoſolnions

nndhe

8 füſneiann
lül ioiman

nenſii me

ins Nilit
lmöfs ſollnid,
K Wran emn

1
8
.

=

8

rtmnnur Nfe⸗
Mni elmmiont
Michnttbidiaif⸗
mi arantöan
mmmdiete:
Honendi etiin
noſgasinanit?
Bifinirdsrid
Rümirintaniin
dmtiinEN
udeal Ngne
unpiinitnd
Anfndieni
nelaia ſtüſtr
giao.MNNA
Ncni N u,
Nldtöinn i
rönete
ſmn ie

=

Sügni n
zulnpiki,
uie titnnn,
mmmm nliiil⸗
lhhit

E
=

=

4

=
= S

laniſex pecunias alioꝝ nõ

Capitulum Quartum

Dendendo añt pannũ talẽ ꝗd contantos.
xlv. floꝛeno ꝝ.q;uis paruʒ wl nihil luxent
de llo. tñ ſic opoꝛtet eos ali̊s pãnos vẽde

re vt haleât pecunias paratas ad dandum
miniſtris de die in diẽ cũ habeant expectare
ſolutionẽ pannoꝝ venditoꝝ ad terminuʒ ꝑ

annũ ⁊ mẽſem. Oñ etiã ex ̊ ſuſtinẽt lalbbꝛ?-

ad mittendũ et exigenduʒ pluries et multo

tiens in termino cõuẽto nõ ſoluũt.vñ incõ

modũ patiunt et aliqñ fallẽdo nõ ſoluũt.q̃
olia ceſſarent ſi nũerata ſibi pecunia cũ ven⸗

dũt daref. Et vt dicunt libennꝰ venderẽt ta

les pãnos tali pᷣcio.ſ.xlv.xlvi.ad ↄtantos.
ſi oẽs vel maioꝛẽ ꝑtẽ ſic poſent vẽdere qᷓ; ꝓ
l.ad terminũ.qꝛ pecuniã tũc habitã cito re⸗
inueſtirent pluries in anno pãnos faciẽdo
et qð minꝰ de pcio cuiuſlibet pãni accipent
ad cõtantos vendendo q; ad terminũ.recõ

penſaret ex multiplicatiõe factionis pluriũ

pãnoꝝ quia facerẽt centũ pãnos vbi faciũt
Anq;. ꝓpter carentigʒ pecunie quã expecta
re hñt ex termino/Sed ſi lanifex in caſu p/
woſito vendedo ad ↄtatos pãnos ꝓ.xlv. ſio
re.qꝛ tale pᷣaũ currit.inde lucrat᷑ ↄpetenter
puta ad rõuem. x. ꝓ cetenario velcirca. qꝛ
ſibi expẽſe in eo facte ſunt.xl.vñ.v.vel. vi.
lucraf.et nihilominꝰ vt plus lucret᷑ nõ vult
vendere ad cõtãtos eo pᷣcio q̃ poſet ſʒ vult

wotius vndere ad terminũ vbi ſuplucrabit᷑

ad rõneʒ. xx. cetenario. male pt excuſari
ab vſura.qꝛ iunc rõne termini ſeu tꝑis.qð
vendi nõ põt vult plus iuſto pcio illa.v. de

pano vẽdedo ipᷣm ad terminũ. loc impꝛo

bat vt vſura ibi in dicto.c. ↄſuluit.. c. in ci
uitate. Eſt tñ materia iſta multũ intricata.
nec bñ clara.⁊ ideo nõ ampliãda. cũ tales
enã aliqñ decipiant ſeipſos in tractãdo hu
luſmodi negocia. ⁊ intentionẽ ſuam obum
bꝛent. de his multa habes ſupꝛa in ſca pte
ti.i. c. de emptione ⁊ venditione ibi vide.

De deponẽtibus Fui.

recunias apud lanifi ces.et illi qdex qͥ wonũt
pecumã apud lanifices in hmõi artiſicio ꝑ
modũ ſocietans iuſte.ſ.licite exercendo cñ
debitis pactis ꝑticipãdo in lucro ⁊ dãno „
poꝛtronaliter nõ peccant. et pacta iuſta ſer⸗
uari debent. extra de pac. c. i

modũ ſocieta⸗

tis ſed addiſcretionẽ ſᷣm vulgare.i. vt ſal⸗

uo capitali ſ̃m oiſcretionẽ ſuã. lamfex tri⸗

buat illi merjtũ grauiteneccat accipiendo

talẽ pecumiã qd vſurã.qꝛ dat illi occaſionz

talis peccati. ⁊ digni ſunt mꝛote non ſolũ q
ſaciũt.ſed qͥ cõſentiũt ſacietib Ro.i.c.⁊. ij.
Ti.notum.⁊ loc mſi lamfex indigeret pecu⸗

Si aüt accipiat

ea ſeruant. extra de im

nis. tunc em̃ ſicut liceret ei mntuo accivere
ad vſurãa. ſic in tali caſu. ab eo tñ qui ẽ patꝰ

facere talia lucra vſuraria ſcienter. Dñ a
ſona ſimplici q hoc putaret iuſtuʒ lucrũ. als
us facturus. non liceret ſic pecuniã accipe.
Ite en quis eſt miniſter in apothe ca alicuiꝰ

labvꝛ ãs. et certã ptẽ pecunie ponit in exerci⸗

tio artis.ſaluo capitali ipſo.⁊ ppter dictaz⸗

pecuniã puta centũ floꝛenoꝝ pcipit ſalariũ

a męr̃o ꝓ ſuo laboꝛe.il.floꝛenoꝝ.vbi ſine il⸗
la pecunia ſic expoſita non recepiſſet. niſi. rl.
vtiq; vſura S.nã illa.x.intelligunt᷑ dari ſibi

—

pPpter centũů mutuatos.ar.xiiij.q.iij.ſi fene
rauerisg. 1l. autẽ iuſte recipit. ex quo lalo:⸗

„

GS.= ℳ rrrrtee

7

—

exercitij ſui.xl.eſtimata illa.x. reſtituere te

net. ¶ Sʒ ⁊ ↄſules artis lane ſiue alteriꝰ ar
tis cũ vniuerſitas ipſius artis ex introitibo
ſuis abũdans pecunia.muthat ipſam mini⸗

ſtris artis ſeu lanificibo.vt erercẽtes eaʒ in

arte de lucro inde ſecuto tantũ dent ꝓ cẽte/

nario. puta qnq;. expendẽda in pios nihilo
minus vſus vt pauꝑibo. nihilomin* vſurã

cõmittũt.q;iis nihil ipſi ꝑcipent de tali lu⸗

cro. xiiij.q.iij.vſurg.Et qꝛ ipſi ſunt aucto⸗

res talis ↄtractus.ſi diſwonere nõ valẽt vt

de pecunia vmuerſitatis. cillur lucrũ vſu⸗

rariũ habuit reſtituno fiat hisqͥ vſuras ſol
uerũt.tenent᷑ ipſi de ſuo reſtituere. ar.de in⸗/

iur. ⁊ Dã. ..ſi culpa.⁊ diſ. xrl vi. ſicut non ſuo.

cantie. vł alij q cũq; officiales. cũ añ eos de
fert cã vſuraria. et vſuras qdem imoderap

—

„
ð

4

—
„

W
7 . 8 . . 4
„ — —
.— e WD r

= N

2- Bel =è . 3 .
N

5 . PAer
.

4

R

..— .,ι☚ Tſrr F y

24—

tasreſtituere cogũt. cũ nõ t in totũ. ſ qjclã

apparẽti eqintate.puta ad rationẽ. v. p cẽ

tenario.vel cogunt ad cõpꝛomittẽdũ in ali

quos.cũ clare ppendũt de vſuraſvel ſenten

tantundẽ pecunie eiusqͥ vſuras ſoluit.q̃n⸗

* *

to tpe ipſe tenuit pecunias vſurarij.Om̃ia

tiaut vt tanto tꝑe qꝗᷓ vſuras recepit teneat

iſta illicita ſunt a tenent᷑ ad ſanſtactionẽ le

—

ſis.nõ obſtante ꝙ ſtatutũ ſic decerneret.
nullius roboꝛis exiſtatimo facientes talia
ſtatuta. ꝙ vſure non poſſint repeti ſunt er⸗

communicat:.et ſeruantes ea. de vſuris. c.

ex graui.in cle. Et multomagis cum ſtatu⸗

ta viſponut. ꝙ in hiuuſmodi contractibus

qu ꝓſuram ſapiunt non pomit haberi recur
ſus eccleſiaſticum.quod eſt expꝛeſſum con

tra libertatem eccleſie cum loc ſpectet ad iun

dicium eccleſie. Onde excõicati ſunt.⁊ qui

De quo vide infra in titu.de excommuni⸗

catione.

De miniſtris ar F.iui.

l

.
WI r
6

pibo erogari dʒ.xiiij.q.v.nõ ſane.¶ Oulti

Zitulus

tis lane q̊ multi ſunt/&t pꝛimo de ſcardaſſe
rijs.hi ĩmodeſtiſſimi in bis et ſactis ſunt.
qrũ aĩaꝝ.etſi curã mgr᷑i eoꝛũ nõ habeat.aut

inqrere de vita eo r. ſed ſolũ ad laboꝛẽ ↄdu

cunt᷑ ſub certa mercedeę.iñ ab inſolẽtijs eo⸗
rũ iniurijs.et laſciuijs in apotlecis ſins ⁊ vo
mibus vñt colercere q̃ntũ valẽt et ꝑmaxie

a vitio turpiſſimo. Sercedẽ aũt q̃ſitaʒ pᷣin

ↄuentionẽ eis reddereę tardare nõ dñt. ſᷣm
illud Chob.iiij. Quicũq; tibi alid opatus

fuerit ſtatim e mercedẽ tribue nec merces

mercẽnarij oĩno apud te maneat. ⁊ multo
minus fraudare vel minuere.dãdo eis mo

cũ debeat he pecuniã.vñ decipiunt᷑. contra

jginten it Vaco ece merces oꝑarioꝛũ
vr̃oꝝ q̃̊ fraudata eſta vobis clamat contra

vos.et clamoꝛ in aures dñi introiuit. Ip

ſi aũt laboꝛ antes ſcardanerij fideliter oꝑari
debent ⁊ ſollicite.nõ tpᷣs amittere in ocio et

als tenent᷑ magiſtris ſuis et peceant./¶ Se
cundo de laninis qͥ.ſ.vãt lan aʒ ad nendum
ſeu filandũ.vel extendũt lanã ad ſolis radi/⸗

trufis.vel inepte q̃ ꝑnnent ad artẽ Ae

um.et ſi hoc faciũt diebo feſtis inchfferenter

cũ apte poſſint ſibi alijs diebꝛ ꝓuidere. ſine
aliquo ꝑiculo male faciũt. cũ multũ de tꝑe
ibi ponunt.Si aũt hoc agunt ex cã rõnabili
vtputa qꝛ lana deſtrueret᷑ et hmõi.excuſan
tur. Iſti etiã lanini ſolẽt cũ det̃ eis certa q̃n
titas pecunie quã debent filatricibo dare ꝓ
laboꝛe ſuo.puta ſolidos.viij.ꝓ libꝛa.vnuʒ

pſe retinere. Dñ cũ recipiant ſalariũ a ma⸗
giſtrꝭ ꝓ laboꝛe ſuo.nõ ſe illud qð ſub/

trahũt retinere. ſed ipſis filatricib tenent
reſtituere.ſi minꝰiuſto vel cõuento pᷣcio de⸗
derũt.als ingr̃is ſuis qð ſuꝑfluit.eis dñt aſ
ſignare.⁊ ſi nlatricib tenent cũ ꝑſeuerant
in dãdo eiſdẽ ad nẽdũ.dñt ſatiſtacere plus
dãdo impoſteꝝ q; mereant᷑.uſq; ſatiſſace⸗
re ↄpleuerint.vel ſi ignoꝛant᷑ ꝑſone.vel dif
ficulter inueniunt᷑.⁊ qᷓntitas modicg ẽ pau
ꝑ varia exercitia deſeruiũt huic arti vt fila⸗
trices et textoꝛes q̃̊ ſi in officio ſuo erexer⸗
citio cõmittunt defectꝰ*.vñ pannꝰ patiat᷑ de
trimẽtũ in valoꝛe tenent᷑. Dñ ſi ꝓpter lvc
min“ꝰ ſoluit eis q; cõuentũ pꝛeciũ nõ fit eis
iniuſticia. Purgatoꝛes etiam qͥ ſi ſuis vereè⸗
dis lvnoꝛẽ abũdãtioꝛẽ tribueret eas velan⸗

do.decẽnꝰ agerent/ullones tinctoꝛes qͥ ⁊

ipſi ſi min oiligẽter in tinctura opant vñpᷣ
cioſitas minuat.ſi in p'na pecumiaria luãt.

conq̃ri nõ valent/Ciratoꝛes qͥ cũ vltra de/

centiã trahũt ᷣm moꝛẽ artis. vt ex qnnitate
augmentata lucrent.nõ ſunt mũdi a petõ.

*

—S „. * “ *

rtctauus

Ex h̊ em̃ ſequit᷑ ſciſſuʒ pãni ad qð remedi/⸗
dũ inducta eſt arsemẽdatoꝝ.qͥ.ſ. ſubtiliter
tales cõſummat. vt nõ videant᷑. ꝓpter qð
wſſet dubitari de licitatõe talis axns.cũ ope
rent᷑ ad deceptionẽ. Sʒ poſſet rũderi.ꝙ ſi nõ
occultaret᷑ talis defeci.nec etiaʒ cñ iuſto pᷣ
cio emptoꝛ vellet emere cũ tali defectu. cñ
tñ ex hoc nõ reddat᷑ vſus talis panni noxi⸗
veloĩno inutilis. etſi foꝛte nõ ita duraturꝰ
apparẽs.vñ ſi lanifex rõne talis defectus
minuit de qntitate quã impoꝛtat talis deſe⸗
ctus.nõ videt᷑ ↄdẽnari poſſe.vt elici põtex

rau te o dictis b. tlv. ſc ða ſcðe.q.lxxvij. vbi loquit᷑
netas diminutas.vel pannũ. aut victualia

de fraude.q̃ cõmittit᷑ in qlitate reꝝx.Et cũ la
nifex debeat ſic agere deſeruiẽs emẽdatoꝛ il⸗
li oꝑi.nõ dat illi occaſionẽ mali.ſed ↄſerua
ri ſe indemnẽ.cũ etiã inſpiciat᷑ poſtea ꝑ reuẽ
ditoꝛes.qͥ ſinõ fideliter agũt detrahetes de
pcio pãni.vt decet.ſʒ ſimulãtes acſi nõ ha⸗
beret talẽ defectũ tenent᷑ de tali damno em⸗
ptoꝛibo ipſi cũ ne paupiby erogẽ⸗
tur.xiiij.q.v.nõ ſane./Oemũ veniuntcõi⸗
ter ad retagliatoꝛes ipſiꝰ pãni.qͥ minutatiʒ
vẽdũt ad mẽſurã cãne vel bꝛachij.et ſi dimi
nutã mẽſurã vendũt.i.alijs tribuũt.vtmul
ti faciunt.fraudẽ faciũt. Hi etiã aliqñ ſolẽt
facere ſdã ↄtractꝰ illicitos ipſi vłlaninces
q dicunt᷑ baroclvla.cũ vicʒ vendunt alicui
pannũ ad certũ terminuʒ certo pᷣcio.⁊ cum
emptoꝛ nõ egeat pãno.ſʒ̊ pecuma.pãnũ ip⸗
ſum reuẽdat pecunia ſibi nũerata. ſed mioꝛi
pcio q;ᷓ emerit qͥnq; vłſex floꝛenoꝝ. eidẽ la
niſici vel retagliatoꝛi.q̃ vtiq; vſura ẽ.cũ ha
beat implicitũ lucꝝ cũ muruo⸗ NMili. .Iij. vſin
ra. Sʒ de H ↄtractu hales pleniꝰ in ſcõa pte.
ti. i. c. de barocwlis De ſartoꝛiby ſtäpa
toꝛibo. cerdonibo q in arte ſua vitia perpe/
trãt. Pꝛimo cum poſtulãt.xx. ſolidos p repo
vel ſerico cũ ſciñt.x.ſolidos in hmõi nõ poſi
turos. Excuſare tñ ſe ſolẽt ex eo ꝙ diminu /
tã mercedẽ recipiãt ſui laboꝛis.qð ſi erum
eſſer. admitti ponʒ hec ↄpẽſatio.als ſec? Se
cũdo cũ ꝑtẽ ⁊ nõ modicã reninẽt ſibi panni
ſuꝑeffluẽtis ſine ſcitu dñi eiꝰ.⁊ tũc ſunt fu⸗
res ⁊ latrones.et tenent᷑ ad ſanſfactionem
ercio qꝛ ꝓmittũt oꝑa ꝑfecta redderè cer
ta die aliqñ ̊ iuramẽto etiã firmãtes.cũ tñ
ſciãt ſe ñ poſſe ita cito ꝑficere.ꝓpter alia eẽ
ſic ꝓmiſſa. ⁊ ſic infideliter agũ Auano ſiñ.
diligẽter ſʒ defectuoſe faciũt.vt cinꝰ ſe exx
diãt/Quinto qꝛ ꝑ totas q̃ſi noctes feſtiuis
oꝑant᷑.⁊ ſuis miſtr?oꝑari faciũt. es
erto

ſonevolũt ea hĩe qð e violareceſta
qꝛ de mane ĩ feſtꝭ ad vomos accedũt ad idu
endũ veſtes młeribo vł vir? phbo. ꝓpf h̊ di⸗

mittunt audinonẽ miſſe mandatũ eccle.

ſan
loes
4 ⸗
balne
etant
gegrs
nnd
nidet
gscdt
nrobe
mien
mage

ol

an

es
rNs
ſdtn
Nui
lsoi⸗
unietpe
anſd
ſalaene
ſclenp⸗
ſeſeene
wiett
eafn
Wwont
Wden⸗
S
Werf
lene
en
Men
Mri vlr
lere.
flerid
Nmalier
leſtatre
ſenäwes
Vhröive

chlaist

ndis⸗
lenpthe

„ Dii

Hocninirii
Benäinſpintinen,
Ckherigi,
etßz imnliter,
ienentdeni
müchhwlpang
ſe Oenin
nuersſe inir
micheribrath:
mriaſs ibi⸗
Ktait. Vienit
Nl Mctoe
cäwemn
en pinn emaii
ounphinRtef

=

4

.

S=

Eapiiiſi Moſ
nß rpirocet

„ 17

=
+☛S

7

==

S

=

1

—

—

nönocnirthitiid
ireſnnnit 1l
veninccen,
S umnimdd! Mi

1

SES=
SSS.

—
=
S
☛☚£B

4

—

=☛
S=

—

=
= ..
=

—
=8
= ⸗

lmtnnati

„

N

tatẽ ars ſtampatoꝝ. et pſoꝛantin

tas cõiter. non defacili debet. vt damnat̃ re

in aliqbo pᷣdictoꝝ offendunt multis modis
Qui vᷣo cõmodãt veſtimẽta pᷣcioſa.vel toꝛ
ques de ꝑlis vel alia iocalia ad hus certuzʒ.
viris vel mulieribo.⁊ inde ꝑcipiũt pᷣciũ ᷣm

gaptulum Quattumn

¶subbis apllendunf caligar et ealceoꝛ̃
fuctoꝛes.qͥ in hoc aliqñ fraudẽ cõmittunt
n

—

cũ nõ madefaciunt pannũ vt min de eo

ipſis ponat. poſtea pannus cõtrahit᷑ pcipue
cũ balneat᷑.et ꝓpter artitudinẽ eoꝝ cite di⸗
lacerant. ¶¶ Eſt aut ad ſi unduitate et vani⸗/

i pãanos et

cincinãtiũ vel lingulannũ/Der gqꝛ

videt moꝛtale talis vanitas vel pꝛodigali

pꝛobari tale miniſteriũ.ſed pꝑſuaderi ad di/
mittendũ.ar. de pe di. v. nego ciſũ/Et multo

magis exercitiũ faciennũũ ſerta coꝛonas ſeu
mitrias cũ multa pompa mulieribo. q etiaz xpura 7b
Et qð dr di. xli.qᷣſqui

2 —

rõuentionẽ eoꝝ.d ſe nõ eſt illicitũ.qꝛ non

eſt mutuũ ſed cõmodatũ ⁊ ꝑ modũ locatio
nis datũ. Sic enã licet locare aĩalia ad ve/
cturã et vaſa etiã aurea et argẽtea.ᷣm tlo.
in ſum. ſcðᷣa ſce.q.lxxviij.ar.i.in R. ad. vi.
Calia em̃ ex vſu paulati deterioꝛ anf.vnde
licite 1 ↄmodanõe eoꝝ pᷣciũ recipif᷑. poſſſj
m eſſe exceſſus pᷣcij.vñ et quãtitas in hmõi
Vbita eſt attẽdenda.ᷣm pᷣcioſitatẽ rei mo
date.et ſᷣm diuturnitatẽ tꝑis.et ̃m piculuz
ceterioꝛationis.et ſᷣm moꝛẽ patrie et arbi⸗
trio boni viri iudicanda. nec põt vari regu
la fixma vel certa. ¶ Cen
veſtes faciũt pedibo qͥ fraudeʒ cõmittunt cũñ
aluctas ſeu ſotulares vel ocreas de coꝛio
vitulino vendũt ꝓ coꝛio hircino et hmõi.
vel cũ male ⁊ indebite ſuunt.vt cito ſe expe
diant. vel nimis caro pᷣcio vendũt. Nã pla/

erdones 2 planelarij

nelarij vltra pᷣdicta vitia in hoc vident᷑ of⸗

fendere. adiuuantes vanitates ⁊ fictiones
mulierũ dũ nimis altas planellas faciunt.
vt mulieres inde magne appareant. q̃ par

ue ſtature ſunt.et ad maioꝛẽ vanitatẽ ali⸗

qñ etiã veaurant. vñ moneri debent argui
te hmõi vanitate ⁊ ſuꝑfluitate.P
ri q́z ſatis ſunt neceſſarij ad arcencũ frigus

ellipa⸗

PHãa ⁊ dñs pꝛimis parẽtibo fecit tunicas pel

liceas. vt habet Beñ. ij. vñ licitũ eſt eox lu
.crxũ.niſi cũ pelles malãs ꝓ bonis vendãt vel
vVvlrxra iuſtũ pꝛeciũ.vel diebo feſtꝭ in nocte la
ꝛãtes in hyeme cũ opus eoꝝ multũ reqᷣ/
rit᷑. Dariari aũt ſatis vident᷑ ſuꝑſlui.cũ va
ipſi fieri faciẽtes. ⁊ ſcõo ꝑ ãs facta ſunt. Sʒ

rie velles mumũ ad oꝛnatũ ſunt inuete.et ſi
aliqñ decentẽ frequẽtꝙ tñ vanũ et põpoſuʒ
q etiã aliqñ pᷣlati vtunt.ↄtra quos inuehit᷑

Amos, vi. De qͥ opulen eſtis in ſyon. i. in
eccleſia op capits p
ce ingredietes wmũ urael. Pñt tñ ⁊ ipſito

ptimates capita populoꝝ põpati/

.
—
.
₰

lerari in arte ſua ficut ⁊ multi ali in ſuꝑflu⸗

is opibo.dũmõ abſtineãt ⁊ ipſi a fraudibo.

De ſerificis ſeu ſe.F. V.

taiolis. Pec ars lvnoꝛabilis ẽ in hũana ci⸗

uilitate.⁊ q;uis de ſe nõ illicita.tñ deſeruiẽs

vanitati in multꝭ.cũ ſericis vtant᷑ hodie et

velutis et chermuſinis ſtipendiarij.⁊ mulie⸗

res nõ ſolũ vxoꝛes baronũ.pꝛincipũ et mmi⸗
litũ.ſed etiꝗ mercato ꝝ et artificñũ.qð eſt ſatꝭʒ

indecẽs et magꝭ ᷣm abuſionẽ et cõſuetudi
nẽ locoꝝ. Et in ſignũ deteſtatõis talis va⸗
nitatis legit᷑ u.x vi.ꝙ diues epulo q̃ indu
ebat᷑ purpura ⁊ byſſo ſepultꝰ eſt in infernũ.
Is. ꝙ in hmõi dʒ ſe ꝗs

cõfoanare moꝛibo pfie. intelligit ſalua ſꝑ

loneſtate et dcẽtia.Ad ſetaiolos iñ nõ ſpe

ctat diſcernere ſi pannũ wluti vel bꝛoccati
emat qͥs ab eo ad ↄgruentiã ſui ſtatus ve⸗

ſtẽ faciendã.vel ad exceſſum vel vanitateʒ.
dũmõ iuſto pᷣcio vendat.⁊ ſi aliquẽ defectũ

habeat nõ pceptibilẽ ⁊ ſi notabilẽ.tãtũ mĩo

ri pᷣcio vẽdat᷑ ãntũ ipoꝛtat ille defectꝰ. Deꝝ
ſi defectꝰ ille ꝓceſſerit ex tertoꝛe vel ninctoꝛe
ſete. ab eo pᷣt petere emendã talis defect.et

ſic min“ ſibi dare de mercede ↄuẽta. Quib⸗

extextoꝛibo ſi facto oꝑe ſoluere ꝓ eoꝝ labo
re differãt. cõtra iuſticiã agũt. Et multoms
gis ſi cũ debeãt pecuniã dare ex cõuentiõe fa

cta. dãt eis victualia vel pãnos lineos vel
ſericos.cũ ipſi textoꝛes vel tinctoꝛes talia

vendẽda eis data minꝰ pᷣciũ ſꝑ recipiũt.qᷓ;
illud qͥ fuit eis datũ. Sec aũt vbi emſʒ ſic
cõuentum inter eos vt pꝛo eius laboꝛe ſol⸗
uatr᷑ eis de pane.vino.pãno ⁊ hmõi.totum

vlps mercedis debite ſᷣm pᷣciũ cõe concur⸗

rẽs. qꝛ vt dt de re.iu.li.vi. Sciẽti ⁊ 2ſentiẽ
ti nõ ſit iniuria nec colꝰ.qð intelligit᷑ de his

q̃ de ſe nõ ſunt illicita. Mã ⁊ ſiqͥs ſciẽs ⁊ cõ⸗

ſentiẽs ſoluat vſuras fit vtiq; ei iniuria.qꝛ
ʒ ius ẽ diuinũ Dñ ⁊ iniuria ẽ acciꝑe vſurã,
ſic etiã eſt in ꝓpoſito.ſi ex illo pacto grauat

tertoꝛ.qꝛ pl mercedis debet ei de laboꝛe ſuo
Fm cõe iudiciũ artꝭ.iñ aſſẽtit ne ſit ocioſus

ſ aliqͥd lucxef̃.etſi paꝝ nõ excuſat᷑ ſetaiol
ab iniuſticia. ¶ Delinquũt aũt aliqͥ fraudẽ
do gabellas vel pedagia poꝛtari facietes ſe/
ricũ occultatũ inter lanã vel linũ vel alias⸗

——

merces. vt ñ ꝑpendat.tenent᷑ ad reſntuẽdũ

dictas gabellas vł pedagia frandata.pꝛimo

aliqñ emũt ſericũ ab his s ſciunt fraudaſ

ſe gabellã. Si aũt ſuꝑ loc extat ꝓhibitio ſta
tuti ciuitatꝭ.q̃ cauet᷑.vt nullꝰemat ſericũ ni

ſi de ipſo ſit gabella ſoluta tune malefaciunt
emendo a talibus quos ſcit fraudaiſe ga⸗

☚ r ern. S — — .

Litulus ctauus
bellas. cñ ↄtra ſtatutũ agunt ſatis rõnabile. ſunt diſtillate.coꝛpus eaꝝ nimiñ pᷣciũ appo mmn
diſ. viij q cõtra moꝛes.Et cũ ꝑ boc minus nunt.in põderibo diminutꝭ offendũt dates nic
iuſto cõmuni pᷣcio emãt ex ꝗdaʒ eq tate.vi/ xi.vncias eoꝝ qad pond venduntꝓ libꝛa. e⸗
° dent᷑ teneri de illa ꝑre quã minꝰ iuſto pᷣcio Et ipſi cum emũt ab alijs talia telhnt habe⸗ nhce
emunt.gabelle.vel illi qͥ emunt a cõitate ip re libꝛam ꝓ. xij.vncijs. agentes cõtra illud t,
ſam gabellã Si aũt fuiſſent cooꝑati ꝗd frau Deu. xxv c. Mõ habebis in ſaculo diuerſa e gl
dem. puta inuantes eos ad inducẽdũ in ci,/ pondera. maius ⁊ min? vnũ.ſ.in emẽdo.ali 4
uitatẽ occulte.tenent᷑ ad totã fraudẽ gabel, ud in vendendo. Peccãt in diebo feſtis vẽ⸗/ ſlec
le.ex᷑ de iniur.c.ſi culpa. Si autẽ nulla exrat dendo nõ neceſſaria.nã nccia.vt puta me⸗ ſnset⸗
ꝓhibitio ꝑ ſtatutũ emendo a talib.non vi dicinas /ꝓ infirmis. et ipſas ↄponẽdo ⁊ alia nlyfic
dent᷑ in aliquo teneri. ſed ſolũ ipſi rraudato hmõi nccia. vt cerã ꝓ funeralibo. excuſant. ſafü⸗
regſemnend⸗ aũt ſericũ ab his quos ve/ ſuꝑ q̃ inde ciuitates bñ oꝛdinate vt ſloꝛen⸗ Nelſec⸗
riſimiliter credunt fuiſſe furatos. vt filato? tia. ſolẽt puidere vt aliqͥ er eis teneãt apor leno
res vel texto ꝛes aut textrices.eo mõ tenent thyecas aptas puta vnam ꝓ qrterio ⁊ hmõr nosd
quo ⁊ illi q emunt rapta abalijs. deqͥbo ha/ /Aliqͥ etiã ex miniſtris talis artis dedin gule Beß
bes ſupꝛa in ſecũda pte ti.i.c.e furto. Nec ſibi aſumunt.vel ſocijs dant de ↄfectionib⸗ Ghr
