illi qun mentitus eſt. er ideo ipſe ſibi querat vi
ctum. di.xci.c.clericus.Et ꝑ hoc ſubtrahetur

—

68 XrfX

multis mavria dcipiendi.qni mentiendo fa
cerent ſe oꝛdinari vt ab ipᷣig ſuſtentarẽtur o⸗

dinatoꝛe velexaminatoꝛe. Alli vero ain faci⸗

unt ſe ꝓmoueri ad titulum pauptatis ſue vt

mendicantes.illã ſequantur. In eodem.c.

ad hec.dicitur. ꝙ decani rurales de conſenſu

archidiacomi p epᷣm inſtitui ⁊ deſtuui debent.
Pbi dicit Joh. an. ꝙ melius eſt vr intelligat

lvc ſᷣm ↄſuerudinem francie.vbi inſtituũtur
Pepᷣm ⁊ archidiaconũ taleſ decani ad exequẽ

da quedam offica eis cõmunia. et inſtiruun/

tur ad tempus. Ergo vbi nõ eſt talis cõſuetu/

daa. vc nõ vendicat ſibi locñ pm Inno. O ſi

nõ poſent concoꝛdare.ſcʒ epᷣus et archidiaco⸗
nus in inſtitutione vel vſtitutõe aliciius nil
agitur cum vnus nõ poſſit ſine altero.de offfi.
delega.c.cauſam.mſi cõſuetudo haberet con⸗
trarium. Alij dicunt nominatũ ab epo habe/

re locum cum auctoꝛitas eius ſit pꝛincipalis

et archidiaconi ſit qualis vicaria. In.c. ſigni
ficaſti ſummatim ðꝛ. ꝙ archidianũs non dat
l̃as cõmendaucias ad oꝛdines ſuſcipiencos
qð intelligit glo. cum epᷣus eſt pũs. ſq; in dio⸗
ceſi.nam ſi eſt abſens.et neceſſitas vel vnli⸗
tas luadeat oꝛchnandoꝛũ poterit eos alijs epi
icopis pꝛeſentare.et ſic lias dare cõmendati

cias.qꝛ eo abſente ſupplet vices eius.eo.ti.c.

i. Dicit etiã NHoſti. ꝙ generalis vicar us ep̃i.
cui aliquis de ſpecialibo caſibus cõmiſus eſt.
i clauiula generali kcpo ſſet. vt de of. vicaf.
c.ij.li.vi.Sed in pꝛeſentia ep̃i qui ſicgeneia⸗
liter cõmiſit ſine ipᷣius conſciẽtia.nõ debet ve
expedire.de offi.lega. volentes.

De archipꝛeſt yterisvÜ· Capitulum. vij.

E officio archipre⸗

ſ vyteri. Archipꝛeſ byter ſciat ſe ſub
icere archidiacono et eius pceptis
ſicut ſui epᷣi obedire.de of.archip̃ ły. c.i. Obi
Dicit glo. ꝙ q;uis archipꝛeſ byter ſit mnaioꝛ ar⸗

chiciacono oꝛdine. qꝛ ille pꝛeſ byter. iſte dia⸗

conus.tũ adminiſtratõe ſeu dignitate archi⸗
diaconus eſt maioꝛ.vñ ei ſubijcitur vt patʒ in
iſto. c. v bi dicit Jo. an. in nouelł. xſt Inno.
ꝙ loc eſt verũ archipꝛeſ byterũ ſubeſſe. achi⸗
dia.vbi ſic eſt de cõſuetudine ⁊ in his queſpe⸗
ctant ad officiciũ archidiaconi de iure vel de
ↄſuetudine· In aliquib aũt eccleſijs vbi nõ
eſt archidia.ſed archipꝛei byter. vel Pwoſitus

tm loco archipꝛeſ byteri. tũc archipᷣſt yterum

talẽ vel pᷣpoſitum vitra ea que ſunt ſui offien.
de quib dicetur in ſeqñti.5. ptinent etiam ad

eum que dicũtur de archiqiacono. ꝓut haber

6

ecligpiten
tlliſtoſtenne

ſfonnsoſteen
gei gianaerbse
cöeciurvrmni
itgt.etiſ
ſonenotnaräk
neginntala.
glenntſet f
noeowesne
ealss uudheli
Uelmnarinondh
dareyk vetoßy
Crttaniniſan
logleretuni⸗
Fichintmner
nkofiarhe
“
Dcherhhan
ſheronnc
Naepnrtegi
Proneſearnen
tennioe
leniönepreit
mnolhmmerht
Eelggrauun
Ciwnilſlen ah
ſinptsuntchr
Geteenociac
(tenetninare
blilesetcef
neſuſtusdr
ſuonneren
ifnnggtn
tgcint
ltennſt
vnen
Gunke
hto e

Müen
idiſe
N

na
Amnr dee
önnden
Ntrrehie
Hine nn

—

SS
Geöiat
Mrmöetir
pitſreimng,
fitifune, *

ðs
e ſr⸗
W Ws r⸗
. Wihn

% 4 * .
AEIEE
2 1
E N eſee
. .
Wcere 4
„ 66. .
4 e. e
* (Aesde
eſereevte er
. 4
3. .
8
8 mg
Ne er ed
e NH
fe. No
tre 1 ſeene
rimnchggie
ſa e e
rscncchaNEN

. 4—1
. ſrme

frommn

nbN N

õ
hatatien,
gaclen iis

Nunn

—

Capitulum

conſuetudo loci.qᷓ in hmõi dat isriſditõnem

q;uis non ita erpꝛeſſe habeatur de iure de iu/

riſditõe archipᷣſ byteri ſicut de archiðö.

Q archidiaconus j.

noõ habeat iuriſditionem niſi de cõſuetudine.
multa wonit et cõtra. Jo. an. in nouelł. ſuꝑ

c. dilecto. de offi. archið. demũ ſic dicit. Nota
m Hoſti. ꝙ quedã ſunt oꝛdinis epiſcopalis.
quedã epᷣalis auctoꝛitatis. quedam ſumplicis
epalis iuriſdirionis.quedã certi officij. Et
pꝛima que.ſ. ſunt epᷣalis oꝛdinis. vt oꝛdinare

cõ ſecrare. ↄciliare. dedicate. chꝛiſmare ſiłia.

„

que colligi pñt.extra de elec. in.c.ꝙ ſicut.non
p̃t aliquis inferioꝛ epo acquirere eriã obtentu
alicuius ↄſuetudinis. di. lxviij. q;uis. licet ali
qui aliqua er his exerceant. vel qꝛ a iure hoc
cõceditur vt in abbatibo.d eta.et quali.cũ cõ⸗

tingat. vel ex ↄſuetudine appꝛobata ꝑ papaʒ.

ſicur notatur e pſ byteris.cardinalibo c ſup.
negli. pꝛela.c.i.vel pape pꝛiuilegio. vt di. xcv.
pueninit.ſed inferioꝛ papa hmõi minoꝛi. id ẽ
nõ epo delegare non pt. Quedã vero ſunt
ep̃alis auctoꝛitatis. ſicut cauſas criminales
vel matrimoniales audire. nõ dicit ſentètias
dare vt vitet oppoſitionẽ. de qua haletur. de
elec. tranſmiſſam. Indulgentias ↄcedere. et
quo ad exercitiũ adminiſtratõnis eceleſiaſtici

bpyiſicu inſtituere. 2 deſtituere ſiłia. de quiby

nota, de offic. archið.ad hec.et ſi qurñt. alia
repiri que eps ad tꝑs cõmittere pffit. vt no.
e offi. archi. ſignificaſti. In ppeiuum vero a
ſubiecto ↄtra epm nõ ponunt acquni niſi per

pape pꝛiuilegiũ. vel conceſſionẽ epi cum pᷣſcri

ptione ſecuta. et ſic intellige de exceſ.pꝛela. ac⸗
cedentibo. vel ex ſentẽtia axbitrij ſeu alia con
uentõne pꝛeſcriptõe firmata. extra de pcrip.

cum olim. et pᷣm hoc ſine calumnia poſſet in/⸗

telligi de auctoꝛiſabili inſtiturõe.extra de inſti.
cũ veniſent.als cõſuetudo nõ ꝓdeſt.ſᷣm no⸗
tata. e offi. archið. cum ſatis. Quedã ſunt
ſimplicis iuriſditõis. ſicut viſitare. coꝛrigere.
coercere modica coertõe. cauſas minoꝛes au⸗
dire ⁊ terminare. et quedã alia.qᷓ in viuerſis.
c. habentur. Et in his putat Archiõ. quo ad ꝑ
rochiales eccleſias minoꝛes titulos eſſe vica
rium ep̃i. de of. archið. ad hec. vbi papa de iu/

re requiſirus de iure rñdit. Oaioꝛũ aut ofir

mationeim exercere nõ debet incõſulto epᷣo. ni

ſi plus acquiratur. de elec.dudũ. QNec iſta vi/
cariaextẽditur ad maioꝛes titulos.vt abbatie

et cõuentualis eccleſie niſi ꝓ ↄſuetudinẽ lvc

acquirat. vt de offi. archi ð. dilecto. Caueat er
go eps ne hac vicaria pmittat archidiaconũi

tanto tpe vn ꝙ ↄſuetudinis preſcriptio ſit cõ

VII

pleta. argu. de elec. cumana. Interim eni p̃t

ipᷣm et in his qñcune; vult eum ſit eius vica/
rius phibere. Quedam vero ſunt certi of/
ficij.ex quibo ⁊ quo ad abbates ⁊ alios alhqua

de iire cõmuni ad archið.ꝑtinent.de quibus

in. c.ad hec.de of. archið.hec Yo. an. Et de ar
chipꝛeſbytero etiã dici poſſent. que de archi⸗
diacono qñ loc habet ↄſuetudo pᷣſcripta.⁊ nõ
eſt ibi archidiaconꝰ in tali eccleſia. NMotat eti
am ibi Jo. an. ꝙ vbi conſuerudo eñ iuri con/
traria vel eccleſijs oneroſa.nò eſt extendenda

vt de conſuer.c.i.neq; ad alia iura. vt de pꝛe⸗

ſcriꝑptio. Ruditis. neq; ad alias eccleſias vel
pſonas. xij.di.omnia. Si vero cõſuetudo ſit
laudahilis ⁊ rõ nabilis ⁊ ſuꝑ re conceſſibili.q̃
le eſt ulud ꝙ archidiaconus habeat iuriſditi⸗
onem in monaſterijs.et que a mre nõ impꝛo/⸗
batur talis cõſuetudo eſt toleranda. imo ſer⸗
uanda et extendenda ad alias eccleſias.nõ di

co ad alia iura di. xi. in his.et extra de cenſi.

ſopite. Er hoc intelligas.ſi maioꝛ ꝑs eccleſiaꝝ
rel pſonax eiuſdem loc ſeruet.qð non ſolum
de eccleſijs ullius dioceſis:ſed eriã euſdem p/⸗
uincie eſt ſentiendũ adeo ꝙ ſi certũ ſit aliquã
eccleſiam illam conſuetuchnẽ nõ ſeruaſſe co⸗
gi poteſt ad eam ſeruandũ umpoſteruʒ. q eſt
verum ꝙ pñ̃t cogi.niſi habeant contrariã cer
tam laudabilem conſuetudinẽ pꝛeſcriptaʒ. vt
de cõſue.c.fi.et diſt.xij.illud. vel niſi illi ꝓ ea
aliam ↄſuetudinẽ halxant. di. rij.illa.Alij tñ
aliter dicũt.que ibi potes videre.
§F. lij.

De officio archi

preſ byteri in vꝛbe ſic dicitur.eo.ti.Officium
archypꝛ eſbyteri conſtar.quando ibi pꝛeſul de⸗

fuerit vice eius officium inc vare. benedicti⸗

ones pꝛeſ byterales in eccleſia dare. miſſam

quando voluerit cantare. vel de ſacerdonbus

inuſſerit. Quando vero epiſcopus miſſam ca⸗

nit. debet pꝛecipere ſacerdotibus. vt induant
ſe ſacerdotahbus veſtibo ſacris et qualiter ad
miſſam pꝛocedant. debet emm precpere cu⸗
ſtodi eccleſie.vt in ſacrario euchariſtia ichꝛiſti
pꝛopter infirmos non deſit. debet infirmis
prouidere.et pꝛouidendo pꝛecipere ſacerdoti
bus.ne foꝛte ſine conſenſione ei communica⸗
tione coꝛwoꝛis chriſti et ſanguinis moꝛiantur.
Confeſſiones eoꝛum quia foꝛis veniunt reci⸗
pere cum omnibus ſacerdotibus.et exinde p

pꝛouiſionem pontificis magnam illis deber

adiibere curam. ad chꝛiſtianos quoc facien
dos et baptiſandos infantes. et ad ſuccuxren
dum ommia a ſacerdonbus per inſſioneim illi
us fiant. hec eo papa de officio archipreſ by

teri. De his etiamihabetur diſtinct. xxv. per⸗

lectis. circa fi. Et dicit ibi glo. ſuꝑ verbo. ſine

Litulus

confeſſione. ꝙ ſi gilpa vel negligentia pꝛeſpy

teri moꝛiatur infirmus ſine cõfeſſione. reus
erit aĩe illius.xxvi.q.vi.ſi pᷣſ by. Atem ſuper

vbo a foꝛis veniunt. dicit.i.extra ciuitatẽ. Et
eſt arau.ꝙ quilibet de epiſcopatu pᷣt ſacramen
ta recipe in maioꝛi ecdleſia.quod verum eſt.
gr. di. l. in capite. Quod autẽ dicitur de peni.
di. vi placuit.qꝙ epᷣus nõ debet reciꝑe parro/⸗
chianum alterius ep̃ᷣi nõ eſt contra. qꝛ nõ re/⸗
cipit ꝓrochianum alterius ſed ſuum. qꝛ oẽs
de dioceſi pñt recurrere ad archipꝛeſ biterum
maioꝛis eccleſie.vt hic dicitur. Super verbo.
cum omnibo ſecerdotibo. dicit Yohã. an. i. et
omniũ ſa cerdotũ,qꝛ et ipſi ſacerdotes archi/
pꝛeſbytero confiteri debent ſcõm Inno. vel
ſcvᷣm Hoſti. hoc intendit.ꝙ ſi ꝓpter multitu
dinem non ſuffſicit archipꝛeſ biter ad confeſſi⸗
ones audiendas.alus ſacerdotibus cõmittit.
ad hoc.c.i.eo.ti.Et nota ſclöᷣm eum.qꝙ vbiis
oui curam habet non ſufficit ad ſacerdotalia
erxequenda. alis ſacerdoribus cõmittit. ouod
eſt verum vbi neceſſitas imminet. vbi ſcilicet

nec per ſe ſufficit. quo caſu cõmittere poterit

exinde AInnoc, id eſt poſtq confeſſionem au
dierir. vel de ipſis peccatoꝛibo pᷣm Hoſti. Sed

IAnnoc.exponit de veregrinis et ſacerdotibus

Herearini enim plus ceteris indigent. ꝛ ibi
non habent notos. De ſacramentis conſun/
daretur eccleſia. ſi ſine ſacramentis decederẽt
Hotat etiã hic NHoſti.quemliber habere tres
qui pꝛeſunt anime ſue.panpam cum ſiis vica
rũs.vt legatis penitentiarijs curie. priuilegia

tis in lvc vt mendicantibo. ſed cum certa foꝛ/

ma epiſcopum cum ciuitatenſi archipꝛeſ bite
ro in lvc eiuns vicario ⁊ curatum.de veni. et re.
omnis. Dicit tamen ꝙ ſine ſpeciali commiſſi
one eniſcopi arcchipꝛeſ łvyter in caſibus reſer⸗
uatig epiſcow non abſoluet. quod verum cre
dit Yo. an. de pe et re.c.ſi epiſcopus.libꝛo.vi.
Atem dicit Jo. an. ſuper. c. miniſteriũ.eo.
ti. Mora vicarium poſſe dare vicarium. quod
in voluntaria iuriſditione locum habet. et cõ
tentioſa non. nec in delegaris locñ hahet. niſi
ſint dati a pꝛincine.vt de offi. dele. ſup queſtio⸗
num. Boff. Dicit etiã Yo. an. ꝙ ſolenni⸗/
ter penitenetes ſunt inſames. vnde ⁊ oꝛdina/
rij non poſſunt.et hoc non accidit ratione pe⸗
mitentie ſed rõne criminis publicati per peni⸗
tentiam.als ſi crimen ſit occultum et penitẽ
tig occulta.non infamat.ſed renouat ⁊ emen
dat. di. l. ferrum. Anfamatur ergo talis. tum
qꝛ publice verberatur qñq; nudus ince dẽs.tũ
quia crimen ſuum per ſententiam penitentie
publicauit.iij.q.vij.S.poꝛro.als ſi ſentẽtia nõ
pꝛecedat. ſo lus ictus fuſtium non infamat.
Et ꝑ hoc patet eos errare. qͥ iudicãt infame

XIX

. 2. „ aN . . „⸗ .
qui ex deuotõe ſuſcipiũt officiũ publice pnĩe.

De archipreſ bytero ſ. iij.

rurali ſic dicitur.eoð.ti.c.fi.vt ſingule plebes

archipꝛeſ byterum habeant per aſſiduam er⸗
ga populum dei curam.qui nonſolum imperi
ti vulgi ſollicitudinem gerat.verumetiã pꝛe⸗
ſbyteroꝛum qui per minoꝛes titulos id eſt ec⸗

cleſias habitant. vitam iugi circumſpectione
cuſtodiat.et qua vnuſquiſq; induſtria diuinũ
opus exercear.epiſcopo ſuo renunciet. NPec
obtendat epiſcopus non egere pplebem archi
pꝛeſ bytero. cum ipſe eam gubernate valear.

quia et ſi valde idoneus ſit decet tamẽ vt ſua
onera partiatur.Et ſicut ipᷣe matrici pꝛeeſt ec
cleſie.ita archypꝛeſbyteri pꝛeſint plebibus.vt
in nullo titubet eccleſiaſtica ſollicitudo. Cun⸗
cta tamen ad epiſcopuʒ referant. nec aliquid
contra eius decretum oꝛdinare pꝛeſumant.
hec ibi.er ſynodo rauennate. vbi dicit glo.ꝙ.
c.pꝛecedens loquitur de archipꝛeſ t ytero ciui
tatis.iſtud autem de archiepꝛeſ bytero rurali
qui in tuſcia communiter dicitur plebanus.
alubi decanus. Glo.ſuper illud. Sicut iſtud.

non notat omnimodam ſimilitudinẽ ſed ali/

qualẽ.qꝛ aliter pꝛeeſt epiſcopus ſuhditis ⁊ cñ
alia poteſtate qᷓ; archipꝛeſ byter. Blo. ſuper il

lud.ad epiſcopum reſerãt pꝛeter minoꝛa.que

ipſi archiepꝛeſ byteri determinare poſſunt cũ
habeammedinariam iuriſditionem. vt de offi.
oꝛdi. c.eeen ab eccleſiarum. Ntruin au/
tem tales archipꝛeſ byteri ſeu plebani habe/⸗
ant auctoꝛitatem inſtituendi ſeu confirman
di pᷣſentatos a patronis in eccleſijs. que ſunt
ſub ſuo plebanatu. Certum eſt ꝙ de lure co⸗/
muni non poſſunt.ſecus ex conſuetudine pᷣ⸗

ſcripta ſicut accidit in archiepiſcopatu foꝛen

tino.qui per accumulationẽ hoc poſſunt vter
q; enim et archiepiſtopus er archipꝛeſ by⸗/
ter rnralis ſeu plebanus poteſt confirmare pᷣ
ſentatum ſibi. et ad quem pꝛimo recurritur.
ille expedit. Cum antem a plebano confirma/
tur quis in eccleſia curata.vtrum requiraturx
commiſſio ſpecialis quo ad curam populi per
epiſcopum. vide ſupꝛa in. c.de cura.

De primicerio ſeu cantoꝛe.
Capitulum octauum.

CE dofrficio primiceri
qui ⁊ cantoꝛ ðꝛ ſᷣm Hoſti.vt pnimi
cerius ſciat ſe eſe ſub archidiaco⸗
no ſicut et archipꝛeſbyter. et ad eius curam
ſpecialiter pertinere.vt preſit in docendo di⸗
aconis vel reliquis gradibus ecclefiaſticis

e nleßo d
lmſnſind
W r,i

Nichenverüen

eitgoröinnent,
cnindifſtrot
(Awernitcuſ

dnchrnncn
Wanagetter
Waräkhan
gene einne
Alejonigtun
noarhiſvßre
ſuenncoin cn
guaſipeimusn
chmnablense
gewelemdtoe
us di, trv e⸗
lenplodeipein
ron. ſelenzar
Nbveoffteigz
enarſcence⸗
nuuſbettebco
nnſfmnenirb⸗
ſiiſunliain
Gligidicca
0hennqun
rniperal
Rümnnne?
Eiceuvyi
lismiain
diuntnn
sfrene

thememnahe⸗

—

*

K... 1,

P

Arherenmn

4 1

G. M. 1 Lt

oc neee
WCi
. 2ê1

Eir

mirimnmn
kirm. Aun

4 * 1
ee 6) e NN
42 5

4 4
Wen EN.
ſree
—
— 4
n.

, t,
iſta
rridon,

⸗

6

7

apitulum

in oꝛdi ne oſitis. vt ipſe diſcipline . cuſtodie

buse redditu/
rus coꝛã deo. vt et ipe diaconib wnet electio
nes ad nocturna officia ⁊ de ſingulis ſtudium

inſiſtat. ſicut p aiabus eoꝝ eſt rõer

habeat.vt in quacũq; re capacem ſenſum ha

bens. abſq; vlla vacet negligentia. aut a quo

ipe iuſſerit. of. primi. . vt pnimicerius. glo. P

ſiupple ſtatuimus. glo. ſuꝑ verbo diaconis nõ
eſt cõtra qð oictũ eſt ſup̃ de offi. archidi. c.offi⸗

„

cium. qꝛ.iſta.c. loquũtur m diuerſas ↄſuetu

dines eccleſiaꝑ variaꝑ que in hmõi ſeruande

»

ſunt. An aliqᷓ eni hoc facit archið. in alia pri/⸗

micerius. vel pᷣt dici. ꝙ ſi habetur de primice
rio. ꝙ hoc ip̃e pꝛimicerius facit ad mandatuʒ
archidiaconi. vel vt vicarius leius ſiłiter ſde

cõmittendo lectões in choꝛo ⁊ alia hmõi.ſtan

dui eſt con ſuetudini eccleſie quis illa faciat
archidiaconus vel pꝛimicerius vel alius. glo.
ad eius curã er lvc verbo.et exr illo ꝓ aiabus.
viðꝛ. ꝙ pꝛimicerius iuriſditionem habeat.ꝑ
ſoc tã non excluditur iuriſditio archidiaconi

rönem redditurus. Doſti. ſi nõ monuerit vel

G

inſtru xerit ſubditos. velſi nõ punierit delin/
quentes.vel epo denũciauerit. haber enĩ o⸗
qinariam iuriſditionẽ in his que ſibi cõmiſſa
ſunt. of. oꝛ. cñ ab ecdleſiaꝑ. ̃m Innoc̃.qð

Dicit Hoſti. verũ eſſe de cõſuetudine.nã de iu

re ſcrioto nõ inuenitur.ꝙ talis habeat coerti⸗
onem. imo cõſiſtit offici ſuũ circa diſaplinã

igd eſt coctrinã ⁊ cuſtodiã ⁊ circa officia querit᷑.

et de negligentia obligatur. capacẽ ſenſum. i.
multa recipientẽ ⁊ retinentẽ. vacet.i. intẽdat
vel operã det. hi aũt ſe debent hre. vt vno deſi⸗/
ciente alter immediatioꝛ in dignitate ſu pple
at. epo archidiaconns in his q̃ pt. archidiaco
no archip̃ſbyter. et ſic de alijs.niſi ſit alia con
ſuetudo ini cõtrariũ. Et dicituxr pꝛimicerius
quaſi pꝛimus in cãtu velpꝛimus in choꝛo.qui
cum abſens eſt eius officiũ ſupplebit qui ei le⸗
ge vel eruditõe ꝓrimus eſt de quo etiã Aſido
rus. di. xxv. ꝑlectis. Et nota ꝙ cantoꝛes in
templo dñi pꝛimũ inſtiruit dauid.qui ex filijs
aaron. ſ. eleaʒar ⁊ ythamar elegit deputãdos
ad loc officiuʒ. Et ledecim familias elegit ex
eleaʒar deſcendẽtes.et octo ex ythamar oꝛtas
et qualibet hebdom ada ꝑ ſoꝛtẽ trahebãtur.qᷓ
miniſtrare debebãt in tẽplo dñi ad laudẽ dm̃i.
id ẽ q̃ familia. in qua familia vnus erat pꝛin⸗
cipalis.qͥ dicebatur pꝛinceps ſacerdotũ. et ſe
cu habebat quiliber hoꝝ.xij.in adiutoꝛiũ.vt ha
betur in.i.paralip.xxiij.et.xxiiij.c.vnde et de
ʒacharia parre
ce. i. ꝙ erat de vice abia que erat ex illis fami⸗
lijs.xxiiij.et ſoꝛte exijt.vt incenium poneret.
ſcilicet in templo in ſancta ſanctoꝛuʒ vt ſum⸗
mus ſacerdos.

JYohãnis baptiſte legitur Lu /

VIII

De officio cantoris . . ·
dicit Aſidoꝛus li. ethymologiaxꝝ.et habetur.
di.xxi.c.i.c.cderos.Cantoꝛvorcatus eſt.q vo⸗
cem modulatur in cantu. DHuius duo genera
dicũtur in arte muſica. pᷣcentoꝛ et ſuccentoꝛ.
ꝛecẽtoꝛ q̊ vocẽ pᷣmittit in cantu. Succentoꝛ
qui ſubſeqñter canendo rñdet. Concẽtoꝛ aũt
qui ↄſonat.qui aũt nõ ↄſonat nec cõcinit.nec
cõcentoꝛ erit.et di.xxv.plectis dicit.ꝙ ad pꝛi

— —

miceriũ qͥ ałs cãtoꝛ ðꝛ ꝑtinet oꝛdo ⁊ modus
pſallendi in clvꝛo ꝓ ſolennitate ⁊ tꝑe ⁊ imr̃i⸗
culas facere.ſ. p officijs faciendis in eccleſia.
Et q;uis pauca habeãtur m iure de modo agẽ
di ſe in hmõi officio.multa tñ ponit magiſter
VHmlertus in li. de of.oꝛdi.q̃ ↄueniũt tali offi⸗
cio.Oñ aliq̃ vonemus.etſi neminẽ ſub pecca⸗
to obligẽt. Et vbi etiã in aliqua eccleſia eſſet
aliqᷓ ↄſuetudo in ↄtrariũ non dico abuſio vel
coꝛruptela. ſz ↄſuetudo qᷓ appareat rõnabilis
illa ſeruãda eſt. di. xij.de his. Officiũ cantoꝛis
eſt dare operã. vt totũ officiũ bñ coꝛrectũ ha /
leatur in eccia. Pertinet ad eũ libꝛos eccleſi
aſticos.ſ.quoꝝ eſt vſus in diuinis officijs coꝛ
rigere diligenter in eantu ſeu nota in verbis
ſeu punctatõnibus ⁊ accentibo ⁊ hmõi.vel ꝑ
ſe ſi ſcit. vel per aliñ ſi neſcit.libꝛos ipᷣos mun/

dos tenere ⁊ aptatos in cooꝑturis ⁊ ligaturis

et male tractantes repꝛehendere. vel apud
maioꝛes accuſare.rubꝛicas que officium pꝛo
tempoꝛe oꝛdinant.ſepe videre et menti hace⸗/
re.et ꝓcurare.qꝙ habeatur armariũ.i quo li
bꝛi de cvꝛo reponãtur cum eis nõ eſt opus.li⸗
bellos ꝓceſſionales. cum hventur operari
fratribus in choꝛo diſtriouere.et quando oc/
currunt aliqua officia difficilia ad cantanduʒ.

congregare iuuenes ⁊ minus ctos. vt ꝓui⸗/

deant.ne fiat ↄfuſio in officio in legendo vel
cantando. vel ceremonias ſeruando. NHotare
per tapulã vel aliũ modũ qui faciãt hebdoma⸗
dariã ⁊ miniſtrãtes in altari ⁊ ſine acceptõne
pſonap ſcribãt ad officia quoſcũq;. Cales tũñ
qui roſſint et ſciant ea apte facere. et multo⸗
magis in feſtis.quando magis populus con⸗
curtit ad officia. et ꝙ aliqui non minus gra/
uentur.et alijs nimis parcatur in officijs. ſed
equalitas poꝛtõnalis ſeruet᷑.⁊ cũ tenetur ad

* .

aliqð officiũ ⁊ nõ pᷣt illud exercere.deberalte⸗
ri cõmittere. vel cantoꝛi nonficare. vt poſſit e
altero hoꝛa congrua pꝛouideri. Cantoꝛ deber
manere in choꝛo xtro et in pꝛima ſedẽ infe⸗

rioꝛis choꝛi. Poteſt tamen cũ opoꝛtuerit mu/

tare ſedem ꝓ exercitio aptioꝛi officij ſui. ali
quando etiã ad choꝛum ſiniſtrũ accedere. An
officijs ſolennibo feſtoꝝ in mmedio choꝛi debet
inciꝑe cũ ſuccentoꝛe vel ſine.ᷣm moꝛẽ patrie

.— ₰

Litulus

Et diſcurrere cinn erpedit ꝑ chꝛũ ad excitã⸗
dũ frẽs ad cantandũ vel repꝛimendũ diſcoꝛ/
dantes. De nouo veniẽtib in ſedibo cõgruis
collocare ſᷣm gradũ ſuum.dignioꝛes ꝑſonas
neran ſe in loco abiectioꝛi ſtrahere ad locuʒ

noꝛabilioꝛẽ ⁊ ſuꝑioꝛẽ.Et ecõtra abiectioꝛeſ

ſe rvonẽtibo in ſedibo dignionbo ad loca hũilio
ra reuocare.vꝛbane iñ.Ad ipᷣm ſpectat operã
dare. vr cantãtes vel legẽtes in chꝛo ↄcoꝛdẽt
in pauſis in incvatõe ⁊ terminatõe⁊ nota ⁊
ꝓtractõe ⁊ mittere alis de vno clvꝛo ad aliũ

m ꝙ eſt neceſſariũ ꝓ tꝑe.ld cantoꝛem ſpe/

ctat nouos ſacerdotes inſtruere circa miſſas.
et de adiutoꝛe vel inſtructoꝛe eius ꝓuidere.q̃ᷣ⸗
uſq; ſufficiẽter ſit edoctus. Et ſiłr alios de no
uo oꝛqnatoſ in diuerſis oꝛdinibo.vt cãtu ⁊ ce

remonũs ſeruẽt qð ſcriptũ eſt vel ↄſuerũ.ne

diſcrepẽt ab alijs ꝗõ freqñter accidit circa ce⸗
remonialia. ⁊ cũ eps celebꝛat ꝙ tales wpynant᷑
adofficia in ſeruiẽdo ei.qͥ decẽter ⁊ oꝛdinate fa
ciãt ꝗ fieri opoꝛtet. Et cũ fuerint dicende aliq
oꝛões ſpã les vltra notatas.vt ꝓ pace vel in/
ſirmis.vel aliq̃ miſſe votiue vel anniuerſaria

ie uxl ſacrſta ᷣm ꝙ magis ↄſueuit.notificet

hebdomadario vel alijs ſacerdotibo qͥ hñt hec
dicere.vadat etiã ad ſacriſtiam vel mittat ali⸗

quẽ ad videndũ.ſi ſunt ꝑati miniſtri ad ſolli/

citan dũ eos. ne clvꝛus habeat expectare. Dʒ

eelſſe aſſiduus in clvꝛo ⁊ pᷣcipue cũ hebdomada

rra eſt exchoꝛo dextro quẽ potiſſime hʒ dirige/
re.Pcimus ergo clvꝛũ intret.et vltimus exe
at niſi nece Mtas vel aliud vꝛgeat. Excitet wꝛ/
miẽtes. incqtes toꝛpentes ad pſallendũ ⁊ can/
tandũ.aliqñ vocet ad hbꝛũ pᷣcipue in feſtis.vt

minus errẽt.antiplonas iniũgat inchoandas

in choꝛo ſuo.ꝓut videbit vel ſᷣm ↄſuetũ a ſu⸗

perioꝛibo vel inferioꝛibo inc vãdo.vt vnicuiq;

leruetur honoꝛ ſuus.d ipᷣm ꝑtinet᷑ intona⸗
nare pſalmos ⁊ reſumere ãtiphonas voce ta⸗
li vt alij poſſint eq̃ ſeruare vocẽ ⁊ aliqñ exalta⸗
reqñ nimis deũcit. DOʒ etiã puidere ꝙ oẽs va
dãt oꝛdinate.⁊ ꝙ qͥ facit officiũ habeat libꝛũ ne
ceſſariũ ⁊ rectificare eũ ⁊ oẽs alios in his que
gagẽda ſunt vel dicẽda. Eius coꝛrectõnes oẽs
ſequi debẽt eti ã ſi erret.dũmodo non ſit erroꝛ
intolerabilis ⁊ obedire ei in his que ꝑtinẽt ad
officin eius. Officiũ ſuccẽtoꝛis eſt reſpice⸗
re diligẽter.q̃ dicta ſunt de officio cãtoꝛis ⁊ ſol
licitare cantoꝛem de p̃dictis ⁊ diligẽter iuua⸗
re eü,ſtudere in officio diligẽter ⁊ mẽti hr̃e et
rubꝛicas oꝛdinãtes officiũ. Stare in choꝛo ſi⸗
miſtro ⁊ mutare ſedẽ rõne officij in choꝛo ſuo
cũ voluerit. Ipſius intereſt. cũ hebdomada
fuerit ex ꝑte choꝛi ſui facere officiũ.et exeqͥ di
ligenter.xet q̃ dicta ſunt de officio cantoꝛis.in⸗
quantũ ꝓtinet ad choꝛum ⁊ ſeptunanã ſuam

us. ſʒ ſolũ ſupꝛa choꝛum ſuũ niſi tpe hebdo⸗/

hoc exceptq coꝛtectões ⁊ direcrões in off,

——

cio nõ ptinent ad eũ ſuꝑ totũ choꝛũ eccie illi⸗

made ſue pꝛeter intolerabiles erroꝛes. quos
ſemp coꝛrigere p̃t. YItez ad ipᷣm ptinet acqui
eſcere cantoꝛi in dubijs etiã ſi male coꝛrigar.
vel dicat.nõ deber ei cõtradicere in clvꝛo ad
vitandũ contentões in eo. Et qñ canto: pnñs
non eſt. debet ſupplere in ommbo vices eius?
ecõuerſo cantoꝛ vices ſuccentoꝛis abſentis.
Herum vt dictũ eſt in hmõi attendenda eſt
cõſuetudo antiquata in eccleſis circa iſta vel
alia ſernanda dummodo non ſit irrationabi
lis.di.viij.fruſtra.et di.xi.in his.

De officio ſacriſte ⁊ cuſtodis. Cap̃.xi.

Eofficio ſacriſte et

cuſtodis ex cõcilio tollitano ſic ha/
betur vt ſciat ſacriſta ſe ſubiectũ e ſe
archidiacono.et ad eius curã ꝑtinere cuſtodi
ain ſacroꝝ vaſoꝑp veſtimentoꝝ eccleſiaſticoꝝ.
ſeu totius theſauri eccleſiaſtici.necnõ q̃ ad lu

minaria ꝓtinẽt ſiue in oleo ſiue in cera. de of.

ſacriſte. c.vnico. glo.ſup verbo vt ſciat.ſupple
ſtatuimus vaſoꝛum ſarco x. Scdo poſt archi.
ne ſit contra de of. archidi.c.ea que.vel ibi.ex

cõſueudine ipſe ſolus ſacriſta cuſtodit.⁊ ide,ʒ

dicendum de cera ⁊ oleo.ſcilicet vtſiat ſᷣm cõ⸗
ſuetudinem eccleſie quo ad cuſtodiã ⁊ pinſio
nem eoꝑꝝ.Curam id eſt ſollicitudinẽ et offici/⸗
um. nam de animabo curã nõ habet. Cera ałs
ſera.i.que ſub clauibus claudũtur. hũc iſido⸗/
rus.di.xxv.c.plectis.vocat theſaurariũ ⁊ qͥd
ad eum ſpectat.declarat ibi.Et qꝛ cuſtos eſt q
ſi miniſter ſacriſte. ideo iſidoꝛus in d.c.plectiſ
vbi ponit pꝛedicta officia varia.non curauit
de cuſtode facere mentionem. Sed in decreta
libus ponitur ſpecialis titulus de officio ſacri⸗
ſte et de officio cuſtodis.ſed de vtroq; in hoc.
c. ponemus.

De cuſtode eccleſie F.j.
qui vt dictum eſt quaſi miniſter eſt ſacriſte.ſi
ðꝛ. Cuſtos eccleſie cin ea q̃ cõpetunt eccleſie

cuſtodiẽda cõmittuntur. opꝛtet vt ſin archi⸗

diaconi iuſſioni in cunctis obediat. In cano
nicis hoꝛis ſigna tintinabuloꝛuʒz puſſanda ad

iuſſionẽ archidiaconi ab eo pulſent᷑. Pallea

wl lintheamina altaris ſeu cucta vtenſil a ec
cleſie indeſinenter cuſtodiat lampades et lu /
cernas in accendendo ſiue exringuendo pui⸗/
gil exiſtat. vt ne ſupꝛa moduʒ lucendo oleum

vperear. aut minus lucendo obſcurioꝛ fiat et

cleſia. Sʒ oĩa cum diſcretõe agantur.q noſci⸗

Reſſeticini.-
lumn lanſar
Ayotpinconit
Wrpliseſt ſne
comiiekſppins
Aultitrdiat In
,rlgfciarchiclin
mncribten ſüpe
uiri guaterlec

ſenlsſteganrneg

letgguigztenu
AVLocN Quianthe

Grertncönmarn
ſolnmach⸗wirn
Pungfn Yron
etidlerdhmmane
pocloliatere
tuspabenapoon
Dit plis thie
ei intellgturve
Apln ſponn
Mmoberin wle
penclrn. Que⸗

olofmnuuna
Atn Vn

fmnfchenteqno

iisſeſinte
eiumiz Punot

nliüſend⸗
talewboaseſt
tunglbertor
Pöneerigec
Wreiomite
nsNnoln
uagtir deſe
Ceſamenn
tanmn ni
Gpefonan

detens
nſiine R
une

SS
M.nnb.

i ſke

„
etöchotainn

Lawaigmd

aceiitg miit
wendenſennn
mſ Schntr
Dsſinctut
eAte

nbuscin in.

Ce iſrornN

offaagn MAH.
emionen An

pHule Nif
sAin

Capitulum

tur oĩm eſſe inr virtutũ. Si vero nſinus ido⸗
neus is ad loc pagendũ extiterit ab archidia⸗
cono coerceatur vt ſe emender. Si aũt indo⸗
mitus ꝑmanſerit archidia conus ep̃o nunciã
do ꝓuideat. vt indecète eiecto aptus in vmo
dñi ↄſtitnatur miniſter. vr oĩa in laudẽ dñi fi⸗
ant. Er lib. ro. oꝛdi. de of. cuſto.et in. c. ſeqñ. ðꝛ
Cuſtos ſollicitꝰ eſſe dʒ de om̃i oꝛ namẽto ec⸗
cleſe ⁊ luminarũs ⁊ incenſo. Neecnõ panẽ et

vinũ in om̃i tꝑe pꝛeparatũ ad miſam hre dʒ.

et oẽs oblatões ſeu elemoſynas ſeu decimas
cũ ↄſenſu archidiaconi abſente ep̃o diuidat.

hec ibi. Suꝑ verbo vtenſilia dʒ euſtodire ſup⸗

ple ſub archidiacono ⁊ ſacriſta. ne ſit cõtra qð

ſupꝛa dictũ eſt de of. archi.ea qᷓ. Daſa eni au⸗

rea ⁊ argentea ⁊ veſtimenta pcioſa ſᷣm Hoſti.

magis ptinẽt ad cuſtodiã ſacrſte. Oñ ⁊ the⸗
ſaurarius ab Aſidoꝛo ðꝛ ⁊ hoc ſeruandũ ſᷣm
eccleſie ↄſuetudinẽ.vt ab iſto vel illo.ſ. archi⸗
diacono vel ſacriſta vel cuſtode cuſtodantur.
Suꝑ rverbo. indomitus dicit Innoc. Exquo

incoerigibilis eſt. ſine aceuſatoꝛe remoueri pᷣt

qꝛ notoꝛiũ eſt iius crimen.x.q.i.ſi quis ſa⸗
cerdotũ.Et dicit Innoc̃.de of.archi. ea que.

ꝙ ad officiũ archidiaconi ſpꝑectat vt diligen/

tem curã habeat ſuꝑ oẽs inferio:es pᷣlatos ee
cleſiarũ.qualiter hec cuſtodiãt.ſ.pᷣcioſa eccle⸗
ſie. ałls ſi repiatur negligẽs obligat᷑.niſi ipᷣm
excuſet ↄtraria ↄſuetudo ſᷣm Hoſti.ſicut cõi⸗

ter accidit.Qui aũt hʒ iſtã ↄmittere cuſtodiã

caueat cui cõmutit tenetur enĩ de fraude ⁊ of⸗
fenſa illius cui ↄmittit.vt hic ptʒ. Et tenetur
pᷣlatus m Inno.nõ ſolum de leui culpa. ſed
etiã de leunſi ma.nec mirũ qꝛ qͥ pꝛeciũ recipit
pꝛo cuſtodi a.tenetur de leuiſſima. Sed pꝛela
tus habens hoc offieium pluſq; pꝛeciuim reci
pit.cũ plus ſit hr̃e dignitatẽ q; pꝛeciũ.vel̃m

eũ intelligitur loc de vaſis ⁊ hmõi.q̃ nõ erant
depoſita. ſʒ pignoꝛi obligata vel alio mõ acce/

pra ab eccia vel epᷣo.et apud archidiaconũ cõ⸗
mendata. Que ꝑtineãt ad officiũ ſacriſte ⁊
cuſtodis pᷣm quandã decentiã magis qᷓ; ſᷣm iu

ra.ponit mgrẽ Ombertus in li.d of. oꝛdinari

fratrũ pᷣdicatoꝝ quoꝝ q;plura nõ ſolũ ad reli⸗
gioſos ſʒ etiã ad clericos ſeculares ſunt cõue⸗
mentia. D ptinet adeũ tenere ecciam
mundã Dñ ſepe dʒ eã ſcopare ꝑ ſe vel ꝑ alios

Et quãto locus eſt ſacratioꝛ taãto dʒ eſe muu

dioꝛ a pulueribo ⁊ araneis ⁊ hmõi. Oñ altare
ꝑmarime.exinde cvꝛuſ.demũ nauis eccie in

ferioꝛ ac etiã cimiteriũ.Curã hr̃e de reparan⸗

dis tecnis. vt tollãtur ſtillicidia ad obuianduʒ
ruinis eccie. De ſeris ⁊ clauibo locoꝝ ⁊ de ec/

cleſia tpe ↄgruo aꝑienda ⁊ claudẽda. Signa

campanaꝝ ꝓ nuſſa vel pdicarõis vel hoꝛis vel
ad ꝓceſſiones ⁊ funera ᷣm ↄſuetudinẽ ipᷣius

eccleſie facere dʒ. Et qñ fiũt plura ſigna vtad

matutinũ ⁊ ad veſꝑas decetvt pꝛimũ ſit bre/
uis. et vltimũ ꝓlixius vt ad finẽ ip̃ius vltimi
oſſint ↄuenire clerici ecẽ remoti ab eccia.⁊ di /
ſtãtia ↄpetẽs inter ipᷣa ſigna fiat. Qua lvꝛa
etiã diei dicãtur ſingule lvꝛe.ſtandũ eſt ↄſue⸗
tudini eccie.ita tñ ꝙ nõ variet ſine vrgenti cãõ
mõ cito mõ tarde pulſando ad hoꝛas q̃ſcunq;
Nñ ſi pᷣt ↄgruũ eſt hr̃e hꝛalogiũ bñ oꝛdina
tũ eſt verax. De cereis hñdis circa altare in
miſſis matutinis ⁊ veſpis dʒ ꝓuidere ↄgruen
ter ⁊ de lumine accenſo añ ſacr̃m euchariſtie
Dʒ etiã attendere ꝙ loſtie pulcre cũ pi xedib-

ccẽtibo habeãtur ꝓ ſact̃o de mũdo farinatri⸗

ticea ⁊ vinũ purũ ⁊ ſanum in aptis ampullis
mũdis ⁊ aqᷓ recẽs. Calices apti ⁊ libꝛi neceſſa
rij cũ extoꝛſoꝛijs ſex mutãdis. ⁊ ꝑ ſubdiaco
nũ lauãdis.palle etiã altaris et tobale mũde
habeãtur ⁊ bñdicte tres ad minꝰ⁊ mulroma⸗
gis coꝛpalia immaculata. Cauere dʒ ne loſtie
pue ↄſecrate q̃ ↄſeruantur ꝓ infirmis ꝓprer
humiditatẽ mucide nãt vel ꝓpter caloꝛẽ eſti⸗
uũ vermes ſeu tinee generent. vñ et ſepe eas

dʒ mutare de quindena in quindenã vel circa

De aq̃ etiã p lauandis manibo in ſacriſtia et
lintheaminibo ad extergendũ.a naritergijs in
miſſis.et patella ignis in hyeme dʒ ꝓuidere.
Diligennã dʒ htꝛe ꝙ locus ſvneſtus ⁊ decẽtis
pulcritudinis ſuꝑ altare vel iuxta altare ma⸗
ius habeat in q̊ coꝛpus dñi in piride loneſta
⁊ oꝛnata ſub claue ſeruet᷑.et ſiłr alia ſac r̃a.vt
oleũ ſcm̃ et chꝛiſma in eccijs baptiſmalibo in
debitis vaſis ſub claui teneãtur ac etiã bapti⸗

ſteriũ. Et cũ eps ibi vellet facere oꝛdinatõnes

vel bñdictões vel ↄſecratões abbatũ vel ep᷑ oꝝ
vel eccie vel alratiũ ꝓuideantur neceſſaria de

a ſilio capellani epᷣi.vt habeant᷑ hec in vmptu

⁊ in officijs funerũ.in ſignis campanaꝝꝑ ↄſue
tis foſſis ⁊ cereis et faciẽtibo officiũ pᷣparatis
cũ ſtola pluuiali thuribulo aqua bñdicta can/⸗
delis ⁊ hmõi ᷣm moꝛẽ patrie.De indumẽtis
q̃̊ʒ ſeu caſulis dalmaticis et tunicellis et alijs
oꝛname ntis.tam miniſtroꝝ qᷓ; altariũ dʒ attẽ
dere diligenter ꝙ ſint decentia nõ diſſuta nõ

dilacerata non veturpata. varia. ſi fieri poteſt.

ſcõöᷣm tempoꝛa. Nam in ſolennitanib magis
pulcra q; diebus cõmunibus. Et m feſtoꝛuʒ
varietatem ſic diuerſi coloꝛis veſtibus mini⸗
ſtri vtantur.ſi habeãtur.puta rubeis in feſtis
martyrum et apoſtoloꝛũ ⁊ penthecoſies albis

in feſtis virginis marie et ſanctaꝑ virginũ an

gelox. natiuitatis chꝛiſti reſurrectõis ⁊ aſcen

ſionis. viridibus ⁊ croceis in feſtis ↄfeſſoꝝ et
hmõi.violatis vel nigris in officjs moꝛtuoꝝ

er dficis aduentus et. rl. Et cñ v tuſtate con

ninpta lunt aliqᷓ ex his ↄburi debẽt ſicnt etiã

Zitulus

chꝛiſmma et oleum ſanctum anni precedentis
er capilli abſcimi a recipient bopꝛimã tonſuraʒ
et alia ptinentia ad oꝛnamenti eccie u l alta⸗
ris inutilia. et cineres hoꝝ in piſcinã mitti de⸗
bent. ſieut ⁊ ablutões coꝛpaliũ ⁊ e xtoꝛſiop. et
extoꝛ ſiones altariũ conſecratoꝝ et alia hmõi.
ꝗ̃ piſcina dʒ eſſe inxta altare maius.vel alio lo
co apto q̃ capiat multa talia.nec defacili reple
atur. Debẽt inſuꝑ reciꝑe per inuentariũ nu/⸗
m erũ calicũ cũ patenis.libꝛoꝝ.paramenteꝛũ
altariũ ⁊ veſtiũ ſacrarũ.q̃ ſunt alicuius valo/⸗
ris cũ ſignis diſtinctiuis. puta cuius ſint colo
ris. et alis ꝑ q̃ poſſint bñ cognoſci. qͥ libꝛi ſint
ſcʒ initia ⁊ fineſ ⁊ alia. Oñ nõ poſſit fieri fraus

et ipſa accepta ꝑ inuentariũ dʒ ↄſignare pᷣla⸗

to cũ expedieri ⁊ viſitatoꝛi.Reliquias etiã cñ
oꝛnatibo ſuis ⁊ q̃ de nouo ↄferũtur eccleſie dʒ
ſcribere.cõſeruare ⁊ reſignare tꝑe ſuo. Ahlqᷓ
etiã ex his ne ledãtur a tineis vel aliter excu⸗
tere.vel ad aerẽ exrendere. Et ſiqua inunhia
de licẽtis pᷣ atoꝝ vendit.in alia vnlia ↄnertet
pꝛetin. Et ſup ola ꝙ habeãtur in tuto loco et
bñ clauſo.ne fures efodiãt ⁊ furenf. Sacriſta
etiã ſolet in eccleſis catdralibo ꝓnungiare
coꝛã ꝓpło excõicatões cñ candelis accenſis et
ꝓiectis.in alijs eccleſijs ↄſueuit fieri ꝑ recto
tes earum. vel alios quibus inin xerint.

De officio vicarũ. Capitulum. x.

E officio vicarij et
in decre xvi.q.vũ.noua actõe.vbi
ſumtur large iſte terminus. ſ. ꝓ of
ficiali ep̃i ⁊ yconomo ſuo.vbi tñ eſt aliqᷓ ſona⸗
litas nnexa. Et ſtatuitur ibi. ꝙ ralis non p̃ᷣt
ene laicus.ðꝛ eni ibi ſic. Vndecoꝛũ eſt laicum
vicariũ ene epᷣi.et viros ecciaſticos iudicare.
in vno. n. eodẽq; officio nõ dʒ eſſe viſpar ꝓ⸗
eſſio dicẽte moiſe. Noõ arabis in boue ſimul
et aſino.i.hĩes duerſe ꝓfeſſionis in vno of/⸗
ſicio nõ ſociabis. nã coherere ⁊ ↄiũgi nõ pñt.
quoꝝ ſtudia ⁊ vota ſunt diuetſa.et vt dic̃ ibi
glo. ſtatus reg laris nõ ðᷣꝛ eſſe iſp ris pfeſ⸗
ſionis a clericali.qꝛ ⁊ ipſi ſunt ad ſpuũala ap⸗
plicati ſʒ ſolũ ſeculares.Oicitur aũt vicarius
quaſi vices gerens.ſ. eius cuius eſt vicarius.
Sʒ videndum pꝛimo de vicario pape. qui ſcʒ
eſt in vꝛbe.deinde de vicario ep̃i vel archiep̃i.

Demũ de vicarijs alioꝝ rectoꝝ.

De vicario pape K. ſ.
hetur de off c. vica. tua nohᷣ. vbi ð. Juriſditio
vicarij quẽ romanus pontiſex in vꝛbe relinqᷣt
nõ extenditur vltra illa. niſi ei ſpãliter ſit con
ceſſum. Querit hic Yo. an. in nouelł. vtru

xIX

vicarius talis ſqʒ pape Pſſit ab ſolnere excois

catos ꝓpter iniectionẽ manuũ violentas in
clericos ſubditos vel etiã alhũde veniẽtes. et
rñdet de facto videm plerũq; ꝙ abſoluit qð
puto ex ſpeciali ↄmiſſione fieri. alter nõ poſ/
let. vtputo ⁊ ſpãliter aliũde veniẽtes.Et idẽ
viðꝛ de ſubditis ſi dicimus habere eum illã vi
cariam ptãtis quã hʒ papa in vꝛbe. vt patri⸗
archa ſeu epᷣus v:bis nõ quã hʒ vt epᷣs oꝛbis
includens vꝛbẽ.vt.ſ.tunc nõ abſolueret ſub⸗
ditos.miſi in his caſibo in qu i abſoluunt alij

epᷣi.vel eoꝝ vicarũ.puta nõ enoꝛmibo.de ſen.

excõ.c.puenit. Itẽ auerit an cõferat bñſi⸗
cia in vꝛle ſpectantia ad collationeʒ pape vel
inferioꝝ vt poſſet ꝑpapa. Et rñdet ꝙ nõ.niſiad
