jn.iiij. di. xviij. ꝙ ſi oẽs actus legitimi dq̊s aliqᷓ

exercẽt dum eoꝝ excõicationes latent. eſſeni
irriti ⁊ inanes iudicãdi.poſtq; eoꝝ excõicatio
eſſet derecta multi de ſtatu ſuo eſſent incerti.

qꝛ aliqui ſimt pᷣlati. aliqui hñtes plura hñficia

eccleſiaſtica.qui a latenter excõicato fuerunt
abſoluti ⁊ ſic dura viðꝛ hec ſnĩia. Et ideo alioꝝ
ſnia mitioꝛ ⁊ rõnabilioꝛ eſt qui dicũt ꝙ in di⸗
cto caſu eor abſolutões ⁊ bñficioꝝ collatões te
nent. Guis eoꝝ excõicatio wſtea fuerit dete/

ccta. exiła te excep.c.exceptõ. in glo.ar. de in/

●

repa.c.ↄſultatõibꝛ. NDndecimo interdictus
eſtexcõicato oĩs ctus legitimus.vñ nec iudi⸗
care pᷣt nec accuſare nec teſtificari. xi.q.iij. ad
menſam. S. euidẽter. Et ſi vnus de iuchcibo fe⸗
rentiby ſniam ſit excõicatus.nõ valet ſuĩa.ſi ſi
mul cum excõicato ꝓnunciant. No. de lig. Et
dicit Pe.de palu.in.iiij.hoc eſt verũ ſi ſunt ex/
cõicati publice.de ſen.et re iudi.ad ꝓhanduʒ.
qꝛ facta ⁊ iudicataꝑ occulte excõicatũ valent
vñ ⁊ in ſpũalibonon valet qð fit ab excõicato

de arpel. ↄſtiiutis. et t q;diu tolerãtux pꝛelari
et ſunt occulte excõicati valet quod ſit ab eis.

viij.q.iüij. Nõne. Dñ ſi coͤulit hñficiũ. vel cõ
firmauit electionẽ tenet. et ſur a bſo luit in ſo⸗
ro conſciẽtie.hec ille.cũ quo ↄcoꝛ.Richar.Cõ

ſtitutões etiã ⁊ ſnĩe facte vel late ab eo.vel de

mandato eius irrite ſunt ipo iure.et nunq;ᷓ va
lebunt.extra de immu. ec.c. aduerſus. Yo. tñ
de lig. dicit ꝙ valet iudiciũ coꝛã iudice excõi⸗
cato habitũ.niſi ſit publice excõmunicatus.
Duodecimoe xcõicatus nõ pᷣt ↄſtitui pcu/⸗
ratoꝛ.de ꝓba.c.poſt ceſſionẽ.nec etiã pᷣt ↄſtitu
ere ꝓcuratoꝛẽ.quinimo ſi qua cõitas aliquem
ꝓcuratoꝛẽ ↄſtituit.et ipᷣe ercõicatus inter cõ⸗

ſtituentes fuit vt rectoꝛ vel pꝛincipalis expᷣſ/

ſus.vel eius auẽte factus eſt ꝓcuratoꝛ. vel ſi
ipſa cõitas ſciendo ipᷣm talem.tñ eum ꝓcura⸗

toꝛem feciſſet. nõ valer. extra de ꝓci..c. fi. ſi tñ

excõicatus ſit reus bñ pᷣtſe in iudicio defende
re.et ad hoc ꝓcuratoꝛẽ ↄſtituere. de iudic.c.in

telleximus. Secus autes ſi ſi actoꝛ vel ſireus

cõueniat vel recõueniat extra de ꝓba. c. voſt
ceſnonem. Decimotercio excõicatio abſol
uit a iuramento fidelitatis.xv.q.vi. Nos ſan
ctoꝛum. xet.c.iuratos. Jo.de lig. Onde ſiquis
cebet alicui in certo termino. ⁊ interim ipe cre
ditoꝛ excõicamur. ſᷣm Bar. bri. et Yo. nõ deber
debitoꝛ ei ſoluere.dum ꝑſeuerat in ercõicatio
ne. ſʒ vt Jo. an. dicit. deponat debitũ in edem

ſacrã. vt poſtea creditoꝛi abſoluto detur. Jo.

iñ ⁊ Hugo dicũt contrarin.ſ.ꝙ debz ſoluere.
Decimoquarto excõicatus matrimonium

contralere nõ pt. ↄtractũ tñ tenet. Jo. de lig⸗

Si tamen contrahit tenet. licet peccet moꝛta

liter. reddere debitũ enã debet. erigere etiam

nõ puto eſſe moꝛtale. Item excõicatus nõ pᷣ
teſt oꝛdinare nec oꝛdinari quo adexecutionẽ?.
etiam ſi ignoꝛet. Dnde oꝛdinati ab epiſcopp
excõmunicato etiam ignoꝛanter indigent di/

ſuenſatione quo ad execurioneʒ oꝛdinis.de eo

qui renun.c.fi. Similiter qui excõmunicatux
publice.ſiue ignoꝛet ius ſiue factum. oꝛdina⸗

tus non ſuſcipit e recutionem. de ſen. excom.

c.cum illoꝛum.hec Ne.de palu.in.iiij. Dicic
enam idem Pe.ꝙ epᷣus occulte ercõmunica
tus nõ minus confert oꝛdinando q; publicus

quia vtrobiq; characterẽ habet nõ executionẽ?

licet in altero caſu diſoenſeni faciliter ꝓppter
pꝛobabilem ignoꝛantiam. Non ſic autem in

ſacramento venitẽtie. quia ſi occulte ercõmu/
nicarus abſolnitur. tenet abſolutio. et ratio di
uerſitatis eſt ̃m eum. quia cauſa vnmoca cõ⸗

municar foꝛ nam ſuam ᷣm modum quem ha
ber.et quia in conferendis oꝛdinibus ſe habex
epiſcopus vt canſa quodãmodo vniuoca.non
poreſt conferrre executioneʒ quando eam nõ
habet.ſed in collatione penitentie ſe habet ſa⸗
cerdos vt equiuocum inſtrumentum in confe

rendo gratiam etiã ſi non habet eam. et ideo

valet abſolutio 27. Decimoquinto excõ⸗
municatus nõ poteſt adminiſtrare ſpñalia vel

tpalia. valet tamen contractus factus ꝑ eum

nomine eccleſie vel noĩe pꝛopꝛio. No. de lig.
ſubditi tenenturei obedire. nec pꝑ eccleſiam
ſit toleratus.viij.q.iiij.nonne. aljcõtra.So.

xelig. Decimoſexto non valent le imve/

trate p excõicatuʒ.nec aſtringi quis roteſt pa
cto tacito velerpꝛeſſo participareexcõmmumica
to niſi in caſibus a iure ꝑmiſſis.nec poſt abſo/
lutionem vti wreſtliteris vendente excõmuI⸗
nicatione impetrantis. Poſt hiis conteſtatio⸗
nem opponi wteſt exceptio ercõmunicatõis.
repulſo excõmunicato ab agendo currit cõirg
eum pꝛeſcriptio. Si eſt in moꝛa verendi abſo⸗
lutionem ipſe pꝛeſcribit nec dabuur reſtimtio
excommnnicato ſi pꝛeſcriptum ſit. JYo. de lig.
Decimoſeptimo excõmunicatus ſic dece?
dens non debet in eccleſia vellocoſacro ſexæ⸗
liri. nec poteſt oblatio ꝓeo ſuſcipi nec publieg
oꝛatio ꝓ eo fieri. ſicut nec pꝛo ipſĩo viuo.niſi
apparuerint in eo ante moꝛtẽ ſigna ↄwitõnie
qꝛ tunc abſoluetur poſt moꝛtem.et ommia pꝛe
dicta potuerunt pꝛo eo fieri.xxiiij.q.ij. Sane.
ſecreta tñ oꝛatione oꝛari pᷣt pꝛo excõicatis 'n-
Pe. de palu. Decimooctauo cadauer excõ)
cati nõ facit locum rehgioſim. vt cadauer nõ
excõmuntcati fᷣm Jo.de lig.et ſepultus in ei⸗
miterio ſi diſcerni poteſt. debet exhumari.C6
cludatur ergo ꝙ cũ excõmunicatio inferatto?

damna merito dicit Zlug.xi. q. iij. nihil. Mihil

ſic dʒ foꝛmidare chꝛiſtianus ſicut ſeꝑari a coꝛ⸗

voꝛe chꝛiſti. Si qins aũt in eã incidit ;cinius

querat abſolutõʒ.de qua modo agencũ eſt.

De abiolutõe ab excõicatione maioꝛi qu?à
.„ CLapitulü. Ixvij.
Bſoluere poteſt ab

excõican one maioꝛi lata de iure re

ſieri dʒ ⁊ a quo.

gulariter epᷣs ſuos ſuhditos ⁊ exem/

pri pᷣlati ſibi ſuhditos niſi papa ſibi reſeruanet
abſolutionẽ eius.de ſen.excõ.nup.vel etiã ca

pituluun ſeu ille ad ouem epᷣalis iuriſditio ꝑti⸗

net ſede vacãte. de maio.⁊ obe.c.ij.li.vi. et idẽ
de ſen. iuris. A ſnĩa vero hoĩs nõ pᷣt abſolui qͥs
mſi ab inferente ipᷣam vel a ſucceſſoꝛe eius.
niſi ille eſſ moꝛtuus vel amotꝰ.xi.q.iij.ſi ep̃ᷣs.
vel a ſupioꝛe eius.Si tñ hr̃et omnẽ iuriſcitõʒ
et plenã ſuꝑ ipᷣm excõicanum ſicut ⁊ ipe qui tu

lit. ſicut ſi ſacerdos prochialis ex cõſuerudine

loci excõicat ꝑrochianũ ſuum. q;uis nõ dece/⸗
at epᷣin abſoluere illũ ſacerdote irrequiſito tñ
pt. et ſi abſoluit abſolums eſt. et ſic ſi abſoluit

pꝛouincialis oꝛdinis mendicantiũ quẽ ligauit

epus quẽ excõic auit ſuſfraganeus eus.nõ enĩ
loc pᷣt niſi in caſu.vt ſi fuerit appellatũ ad euʒ.
et tũc pt vocatistñ ꝑtibo ⁊ cognito de appella⸗/
tione.als nõ valet abſolutio.de appel.roma⸗
na.li.vi.vel in arriculo moꝛris.tunc enĩ quili
bet a quolibetſacerdote p̃ᷣt abſolui a quacunq;
ſnia excõicationis etiã pape reſernata cũ mo/

diſicatione mñ̃ quam habes in.i.c. huius oꝑpis.

Epus extra ſuã dioceſim abſoluere nõ pᷣt ab
his que requirũt cauſe cognitionẽ.qꝛ nec ibi
pᷣt ſedere ꝓ tribunali. ix.q.ij. ep̃ᷣm. Nec etiaʒ
legatus e xtra terminos ſue legatõis.epᷣi tñ ex
pulſi pñt exercere ſuam iuriſditionẽ in aliena
vioceſi 27. Si papa mãdat alicui. ꝙ aliquẽ
excõicet ↄmittendo ei cauſe cognitõem.pote⸗
rit ⁊ illũ abſoluere.di.xri.inferioꝛ.ſed ſi man⸗

at ei tm̃ ꝙ excõicet. cũ ipᷣe diffinierit negoci

um nõ prerit abſoluere.cũ ꝑ papam ↄfirma/

tur aliqua ſnia excõicationis lata ꝑ inferioꝛẽ.

ſi c ſunpliciter fit ⁊ ſine cauſe cognitõe. pote

rit ipſe inferioꝛ qui tulit ſniam abſoluere.ſi ve
ro ſuiſſet ↄfirmata ex certa ſcientia ⁊ quaſi cũõ

cauſe cogniiõe.nõ poterit abſolui ſine mãda/
to pape.niſi eſſet cerũ ꝑ falſi ſuggeſtionẽ ſuiſſe
umpetratã. extra de confir. vti. vel inuti. c. j.
Abſoluno ab excõicatõe ex falſa cauſa pᷣm
Inno. et PHoſti.nõ tener.qꝛ iudex nõ inten⸗

uit ſic ablo luere puta ſi abſoluẽdus vicat ſe ſa

uiſfeciſſe ve liniuriã re miſiſſe. cum nõ ſit verũ
als abiolutio ſiue iuſta ſiue imuſta tenet quo
ad eccleſiam militantẽ. ar. dere iudi. omis. et

di. l. pvnderet.lbſolui quis poteſt ab epo nli⸗
us dioceſis in qua moꝛat᷑ a ſnia canonis quã
incurrit in alia dioceſi.ſiue canon ſit de iure cõ
mum ſiue de iure ſynodali.niſi pape reſeruetur
caſus.ſed aſententia hoĩs non pᷣt abſolui.niſi
ab excõmunicatoꝛe vel eius ſucceſſoꝛe in offi⸗

cio vel ſupioꝛe.R ichar.in.nij.et hoc niſi in pe

riculo moꝛtis vel iuſto impedimẽto detentus.
nec poſſit in bꝛeui accedere ad excõicatoꝛem.

tunc enĩ poteſt abſolui cum iniunctõne. vt ſe

pꝛe ſentet q;citius comode poterit ei qui debe/

at abſoluere ſubleęto impedimẽto.viqg de hoe.
ſupꝛa. Abſolui pᷣt qins inuitus ab excõica/
tione ſicut et inuimuis excõicaiux. imoremanẽ/

te contumacia p̃t quis diſtruũte remittere ex

cõmunicationem iuſte latam. ſi videat ſaliei
eius expedire. Cho.in. iiij.di.xviij. Sed Ri⸗

char.in.iiij.di.eadein.concedit lvc de ſenten

tia lvminis ſed de ſententia iuris dicit ꝙ ab⸗/

ſolui nõ poteſt inuitus.alł.xxiiij.q.ij.nec quiſl,y-

q;. ar. ad hoc extra de offi. dele. c. contingat.

XZAlbſolui debet excõicatus qui offert ſe ad in
ſticiam nõ obſtante appellatõne ꝑtis aduerſe
uir debet tamen recipi ante abſolurionẽ ſufſiciẽs
pꝛioꝛ ↄuentualis.ſecus aũt ſi abſolueret archi re

cautio ab illo ꝙ iure parebit.ex de axp.c.qua

fronte. Si excõmunicatus dicat cauſam ercõ⸗

municationis ſuiſſe dubiã vel nullam vel fal/

ſam. et petit abſolui ad cautelaʒ abſoluetur cũ
iuratoꝛia cautione. niſi excõicatoꝛ vel is ꝓ ů

lata eſt ſnia infra octo dies ꝓbauerit. extra de
ſen.e xcõ.li.vi.ſoler. Excoicatoꝛ cognoſcẽs

erroꝛem ſue excõicationis debet reuocare vel

abſoluere nõ obſtante a ppellatõe aduerſarij.

Sed ſi dubitet de erroꝛe pᷣt abſoluere recepta

autõe. ꝙ iuri pare at.exirxa de ſen.excõ.ſacro.
Ligatus pluribo ſentẽtijs vel vna ex diuerſis
cauſis. ſi vere vult abſolin dʒ expꝛunere oẽm
ſniam ⁊ cauſam ⁊ ſic vna abſolutio ſufficit ad

plures excõicatões tollendasałs nõ tenet ab

ſolutio. qꝛ ꝑ ſurreptõʒ eſſet obtenta. et᷑ de ſen.

excõ.officij. Cum qͥs dubitat ſe eſſe ẽxcõica

tum ſiſuꝑ loc hʒ oſcientiã ſcrupuloſam nimis
deronat eã ad ↄſiliũ boni viri.quã ſi nolit vel
nõ poſſit eã devnere.vel haleat de hvc ꝓbabi⸗
lem opinionẽ faciat ſe abſolui adcautelam. x·
tra de ſen. excõ.ex inqinſitõöi. Abſolutio aũt

ab excõicatione pᷣm GBuil.eſt duplex.Hnaꝑpni

nens ad foꝛũ ↄtentioſum.et hec ↄmitii pᷣrcle⸗

ricis nõ ſacerdotibꝛimo etiã ſᷣm Hug.et lai /

cis ex delegatõe pape tm̃.Alia eſtqᷓ pnner ad

ſoꝛũ pemitẽtiale qit cum oꝛõe ⁊ pſaſmo.et᷑ de
ſen. ex. a nob.in fi. Et hec nec dʒ nec pᷣt ↄmitti
ſacerdoribo.niſi foꝛte a papa loc fiar. Sʒ PBe.

de puſio.et Yo. vidẽtur pfecnus dicere crca
hoc. Dicũt enĩſuꝑ dicta decre. ꝙ qnbet ſupios
etiã nõ ſacerdos qui habet ptatem excõicandi

4

R.

venfnimnen
ntifwofett

gobſa⸗

eneßtn

1

ſeß ni hoſt
ucmrmi
cſenns dzten

ech iriceres
leftſintßgan⸗
gſſoptinrenn

ſcprirreringut

( Nnitlnd

nnuninigengn
r eiſeſtotſe
ſſonczciincitin
Pugdiat,g erig
irenciariaftlel
Ciprſgverahis nor
eiſtadpidrſensen
tuseſt onoroꝛig⸗
ur ini ilsſiff
ſuumoria uen o
Gucauno nn &
cpnſeenior hn⸗
nictur ͦzel
iſch ieirenena
ltetengtveoſcon
Talprauwiſon
Waochorncawn
Cürdnailiunß
Uuaonn ono⸗
y. Sißſogeerta
ſritenenreecere
ſttöntuſenen
ſkuargniechſen
lnnrnifn
Hummlo lgoeng
nſllapter ver
Kiurnennifn
Nuclniͤkte,

1
»„

E
S
S
S.
E
=
—

gteninin
beckfnente
fiisimſes,
nanhlirab D
WNW

Meldencſſ

gbtönahng
unſneni

n. incrnrſn
EN
Neatedſenen
nsdict b
migümrgl
Wacornngn.
Mscnofeliſengt
Arönepiisan
Aſrmniſi
reidemn
WDCXLA
Gwiwlannt
mnig hlen!
rucnere/ ’8,
Tbarent erend
riicnor ognoſee⸗
BNRNNN
Pelniegcreiin
ttſhen en
rudeſenend dn
SNelnid n

Rerenen

apſelmiin,
nctßthinni
ſetahmri
Nakintchih
niſatbientn⸗
inngiünitn
wkabſe

l

Allnnd

KarkͦDrahl

ſefihirt
e 1Pone
chzneth.N
nnslltii

CLQapitulum

halxr a pftem abſoluendi quantũ adreſtiti,
endũ cõioni vim ⁊ reddenduʒz ile habilẽ ad

acius legitimoſ.Sʒ quantũ ad tollendũ culpz

rõne criminis vel ↄfumacie cõtracte requiri⸗
tur abſolutio ſacerdotis. hee pᷣdicti.
In abſolu toe ag ma §. .
ioꝛi excõicatione.iiij.obſeruãda ſunt ſᷣm No⸗
ſtieñ.in ſum. Orimũ eſt vt ercõica:us in om̃i
caſu anteqᷓ; abſoluatur iret ſtare mãdatis ec
cleſie.Et q;iis Hoſti.dixerit lvc eſſe de ſubſtã
tia abſolutõis.ↄſrariũ tñ tenetur. Nñ ſiomit⸗
ur q; fieri nõ dʒ tener nibilominus abſolu
tio.ex eò. cũ deſideres. Goff. Ber. et Buid. Et

idẽ eſſetſi iuret pᷣqictus parere mãdatis ipiuſ

in ſuſcipit iuranentũ.de pueris aũt an debe/
ant iurare relinquit᷑ arbitrio epᷣi.Et dicit Ri⸗
char.in.iiij.ꝙ aliqui dicũt.ꝙ ꝓleui iniectõne
manuũ nõ dʒ erigi iuramentũ ꝓpter ꝑiculuʒ

B —

piurij.alij qð eſt obſeruandũ in abſolutõe cu⸗

iuſcunq; qui incidit in canonẽ.hec Richar. Sʒ
ug. dicit. ꝙ dʒ exigi ꝓ hoꝛrendis criminibo
vt incendiarijs.falſatoꝛiba ⁊ hmõi.nõ autẽ ꝓ
quibuſſibet als moꝛtalibo ↄtraq̃ lata eſt ſnia.

et iſtud viðꝛ ſatis equũ. Scðᷣm eſt vt ſiercõi
catus eſt ꝓ notoꝛia oſfenſa in aliquẽ nõ abſol

uatur.niſi pꝛius ſufficiẽs emenda pᷣſtetur.pꝛo
cõtumacia aũt ⁊ ꝓ offenſa dubia ſufficit iura⸗
toꝛia cautio.extra de ver.ſig.ex ꝑta.ſ.vhi nul⸗
le expenſepetũtur.ſʒ vbi expenſe vel ſatiſfactio
damni petitur.nõ vʒ abſolui niſi pꝛius ſatiffa⸗
ciat ſipt. Si aũt emendã pᷣſtare non pᷣt dʒ ab⸗
ſolui recepta ab eo idonea cautõe ꝙ ſatiſfaci⸗
ar. ſi ad pinguioꝛẽ foꝛtunã puenerit. et ðꝛ ido⸗
nea pignoꝛaticia vel fideiiſſoꝛia.extra de ſolu.
Nadardus.⁊ ſi illam pᷣſtare nõ pᷣt ſaltẽ pꝛeſtet
iuratoꝛiaʒ. abſolutio aũt neganda nõ eſt. xxvi.

q.vi. Si pᷣſbyter.talis qʒ ad petitionẽ aduer⸗

ſarij tenetur cedere boms.vt dicit Guid. Et ſi
iſtudſcðm nõ ſeruetur. tenehit t̃ abſolutio.
R peccat qui ſic abſoluit ᷣm Buid. Terciuʒ
qðſeruari debet eſt vt abſoluatur ꝑ eũ qui tulu
ſniam velꝑ ſupioꝛem ſuũ vel aliũ cui cõmiſit

cum pſal. oꝛõne ⁊ verberiby. pſal. ſcʒ miſerere

vel alio penitentiali ſm Guid.oꝛõne videlicʒ
Deus cui ꝓpꝛiũ eſt ⁊c. Sʒ vbi in oꝛõe ipᷣa di⸗
ci ↄſueuit.quẽ delictoꝝ catena ↄſtringit loco
huius ðꝛ.et hũc quẽ excõicationis cathena con
ſtringit. Pꝛemittitur aũt poſt pſalmũ cũ Glia

lyrie eleyſon. chꝛiſte ele yſon. leyrie eleyſon.

Pr nt. Saluuʒ fac.v. Niſall ꝓficiet inimicus
in eo.v.Eſto ei p. Oñe exaudi.et Dñs vobi⸗

ſcum.Poſt aũt ipam oꝛõeʒ pᷣdictã.Deus cui

ꝓpꝛin eſt dicencũ eſt. Aucẽte oĩpotentis dei
et btõꝝ aploꝝ Pe.et Pauli.et eccie ſcẽ ſue.et

nf̃a wl milièiↄmiiſa abſoluo te q tali ſnia vol

4

lrxxxij)/

ah excdicatione quã incurriſti ppter talemer

talẽ cauſam. er reſtituo te cõioni ⁊ pticipatõi
eccie ⁊ oĩm fideliũ ⁊ eccleſiaſticis ſacr̃is.ertra

eo.a nobis.ij. Derlerabit aũt abſoluẽs ercõi

catũ virgis vel coꝛrigijs nudas hñtem ſcapu⸗

las dũ vicitoĩa pᷣdicta. Aſta t̃ ſunt ad bñeſſe·
et nõ v ſubſtãtia abſolntõnis. Quartus eſt

vt poſtmodũ abſoluẽs faciat illi mãdata iuſt a

etrõnabilia ałs apellare woſſz. e de pac. c. fi
Erit aũt mandatũ rõnabile ei factũ ſi iſiexcõ

canonẽ nunq; veniat. vt incẽdiario ꝙ nunq;G

incendat.pcutienti clericũ ꝙ nunqᷓ; peutiat ?
ſiłia. xxiij.q.fi.peſſunã. Aͤliqñ etiaʒ requiritur

municato iniũgitur pꝛincipaliter. ꝙ ↄtra illũ

cautio ꝙ decetero talia nõ faciat.et᷑ e ſen. ex

cõ.grauẽ. Si aũt apparet ſnĩa iniuſta.nullum
mandatũ fiat abſoluto. Et nota ꝙ pꝛopter

violentꝗ iniectionẽ manuũ in clericũ vel reli⸗

gioſum fieri ſolet ſatiſfactio pecuniaria qᷓ appli
catur monaſterio ſi ꝑcuſſus eſt religioſus. Sʒ

ſieſſet clericus ſecularis ſibi applicaretux. niſi

in ↄammeliã eccleſie fuiſſet ꝓcuſſus.qꝛtũc ec⸗

cleſie cũ ipſa woſſit agere actõne iniuriaꝑ fimn
oſti. Defunctus auũt ercõicatis

Bofer cius ant erch
et ſepultus in loco ſacro cũ abſoluit᷑ nõ exou⸗
matur.ſʒ ſepulcrũ eius verberetur vt fit circa
viuos er de ſen.e xcõ.a nobis. Regularis autẽ

en verberat regularẽ vel ałs incidit in ſnianm

excõicatõis a iure platã.nec apłice ſedi reſer

uatã abſoluitura ſuo pᷣlato. Si iñ pcuſſiſſet re
gularẽ alterius religionis.tũc abbas vel pla⸗

tus ꝑcum verberabit ipᷣm abſoluendũ. qð err
loco ſatiſfactõis. ſʒ iuramentũ recipiet ⁊ aby

ſoluet ꝓpꝛius abbas.cõuenientius iñ fit ſorũ

vnum er cõ miſſione alterius. extra de off7.

oꝛ. c.fi. Si aũt peuſſit clericũ ſecularẽ.abſol-

uetur ꝑ ep̃m. de ſen.exco n. religioſo. libꝛo. vi.

In caſu aũt quo regularis excõicatiua nõ hal-

ret pꝛelatũ qui eſet ſacerdo =.vel ſi eſet vfumn
cius ipſe pᷣlatus vel ercõmunicatus ad dioce/

ſamm recurrendũ eſt m Hoſti. qd Buid. in⸗
telligit tam de erxempri qᷓ; de non exemptis.

Etnota ꝙ q;uis abſolutio ab excõicatõe re

gulariter debeat fieri cim modo declarato qñũ;

cõmode pᷣt.tñ ⁊ ſi non ſerueturpᷣdicta foꝛma

etiã ſine cauſa rõnabili ipᷣam dimittendo ſim

plici nudo verwpᷣt fieri ipᷣa abſolutio. vt ſi di-
cat. Abſoluo re ſolum ab excõicatione velrebe
nedico te vel qðcunq; aliqð tale intendẽs ꝑ

illud abſoluere.extra dere iudi. omnis res, dj.

l.pronderet.er ſvc p̃m Ray. Buid. Yoh. ⁊ fere

oẽs coc. licet Hoſtiẽ.dirat contrariũ. vnde er

b. Cho.de foꝛ na abſolu õis dicit. ꝙ abſolutio

ab excõmunicatione non eſt ſacramentalis.
ſʒ magis ↄſequens iudiciariam iuriſtionem

Et ideo ipſa verba hñt eficaciã abintention

Zitulus

dicentis.vbi nõ refert quibuſcũq; verbis vta⸗
ruir ad expꝛimendã ſuam intentionẽ. Silxet

Richar. in.iiij.dicit.ꝙ ſufficiũt verba quecũq;

ſignificantia remotionẽ excõicationis. YZdeʒ

tionẽ nõ ↄmiſiſſet in ſpeciali foꝛte qꝛ erat excõ

in ſubſtantia dicũt AUnto. de butri. et Pe. de pe
ruſio.et addunt.ꝙ cũexcõicatio feratur ꝓ vec

cato moꝛtali.ideo talis indiget abſolutõe ſa⸗
cerdotali ⁊ ſacramentali rõne peccati.quilibet
enĩ tenetur ↄfiteri de omni peccato moꝛtrali.
Sʒ añ hanc abſolunonẽ ſacramentalẽ admit
titur ad ꝑticipationè fidehũ. ſz nõ euchariſtie
niſi ↄfeſſus de illo moꝛtali. Vrẽ nota ꝙ ſi de
facto qs abſoluit aliquẽ ab excõicatione. de q̃
nõ pᷣt.cum poſtea aduertit.dʒ ſi p̃ᷣt certificate
de erroꝛe ſuo.ſ.declarando quõ eum nõ potuit

abſoluere ⁊ ſulere ꝙmnperret abſolutõʒ et in
terim hre ſe ad illũ.ac ſi nõ abſoluiſet. Gimnd.
Item nota ꝓꝙ ſi epᷣus ↄmittit alicui abſolu

tionẽ ab om̃i excõicationę.nõ ꝓpter lvc pote⸗
xit abſoluere illũ excõicatũ ahb eo.cuius abſolu

municatus ꝓpter damnũ illatũ epo wii aliqd
hmõi.extra de re iudi.c.in generali.li.vi. Itẽ
nota ꝙ abſolutio nõ debet fieri ſub conchrõne

pura ſiſatiſfecerit.nã taliter abſolutus nõ eſſʒ

mpliciter abſolutus. et᷑ de re iudi.li.vi.actus.

Oagiſter oꝛdinis pᷣdicatoꝝ ⁊ ꝓuincialis ⁊ cõ
uentualis ⁊ eoꝝ vicarij in pinntijs cõnentibo
⁊ locis ſibi ↄmiſſis pᷣdictis fratribo ↄſtituinis ibi

dem necnõ ⁊ alis fratribo eiuſdẽ oꝛdinis.in⸗
terdũ ad eos declinãnbo vndecũq; abſolutõe
indigentibo.ſiue pꝛiuſq; intrauerint oꝛdinem
ſiue poſt in caſiip exceſſerint.quibo ſnĩ am excõ

municatõis incurrũt. abſolutõis bñficiũ vale
ant imꝑtiri.niſi adeo eſſet enoꝛmis exceſſus.

ꝙ merito eſet aplica ſedes cõſulenda.Alex.

Breg. Bonifa. in pꝛunlegio viriute ↄſpicuos

qð ðꝛ nare magnũ. Pꝛedicti pꝛelati pñt ſuis

cõfeſſoꝛibo illas abſolutões ab excõicatõne et
diſpenſatõe ſuꝑ irregularitatibo reciꝑe.quas

ipſi pñt ſuis ſubditis imꝑtiri. Bomifa.in pᷣdi⸗

cto pꝛiuilegio virtuie ↄſpicuos. Irẽ magiſter
oꝛdinis fratrũ pᷣdicatoꝝ ⁊ ꝓuinciales.pꝛioꝛes
etiã ↄuentuales ⁊ eoꝝ vicarij eos qui oꝛchneʒ

nirm ingredi volũt. abſoluere pñt ſᷣm foꝛmaʒ

canonicã a ſnĩa excõicatõis.ſuſpenſioms ⁊ in
terdicti a iure vel iudice generaliter ꝓmulga

tis. et ſic eos in fratres recipe.etiã ſi poſt ſuſce
ptum babimũ recoluerint ſe fuine talboſentẽ /

tijs innodatos.pñt eis abſolutõis bñficiũ im/
parnii.niſi adeo enoꝛmis eſſet exceſſus eoꝛuʒ
⁊c̃.vbi ſupꝛa.Gonifa.virtute.

CTitulus. xxv. de excõmunicatione minoꝛi.

Excõmunicatio minoꝛ quomodo ↄtrahitur.

Capitulum pꝛimum.

XxXvV

2 — ———— 4
Ecũda ſpẽs ercõi
catõis ðꝛ minoꝛ extõicatio. Hec
aũt incurnitur ꝑticipando cũ errõ

municatis maioꝛi in caſu nõ cõ⸗/

ceſſo. Oñ Fabianus papa. Sicut apłi ſiatue⸗
runt dicentes.cũ excõicatis cõicandum non
eſſe ⁊c.xi.q.iij.gloꝛia. Paulus ſtatuit cum vi⸗
delicet dicit.i. Coꝛin.v.Si quis frater.i.fide⸗
lis noĩatur auarus ⁊c.i.ꝑ ſniam excõicaiiir ꝓ
pter aliqð viciũ.Excõicationẽ eni appellaint
noĩationem.vt exponit Zlug.ij.q.i.multi. Ete
ſubdit apłs ibi cum lvc.ſ.excõicato negcib l

ſumere debens. Yohan. enã euangeliſta in. ij.

canonica. c. vnico. ait. Si quis nõ affert hane
coctrinã.ſ.fidei recte.nolite eum reciꝑe in v

mo.nec ei dixeritis aue ⁊c. Et loquitur de here
ticis qui ſunt excõicati.qð ipſe oſtendit exem

plo.vt ptʒ.xxiiij.q.i.om̃is.Ad idem Aſidoꝛus
ait. Cum excõicato nec oꝛare nec loqui.niſi q̃
adeandẽ excõicationẽ ꝑtinent.nec veſci licet
Si qins palam aut abſconſe fuerit cum eolo⸗
cunus cõem ſtatim cñ eoexcõicatõmis ↄtrahet
pen ã. xi.q.iij.cum excõicato.glo.ſtatim. eſt er

go caſus late ſnĩe.ſ.ꝙ incuxrit minoꝛẽ exrõica

tionem talis.et ſic eſt ibiſimilitudo ſeu cõitas
in genere.ad idẽ facit pcedens et ſequens.c.
Pꝛo hoꝝ maioꝛi declaratõe eſt ſciencuʒ ꝙ
quadrupliciter quis pᷣt cũ excõicatis cõicare.
Pꝛimo quidem in eodem crimine ꝓpter qð
quis eſt excõmunicatus ſcilicet dando ei conſi
lunn auxilium vel fauoꝛem.cet per talem par⸗
ticipationem incidit in eandem ſentennam.
vt ſupꝛa declaratum eſt. Secundo in crimine
moꝛtali participando.ſed non in illo pꝛopter
quod eſt excõmunicatus.et pꝛopter talem par
ticipatõʒ moꝛtaliter peccat.ſʒ nõ incurrit ma⸗
ioꝛẽ excõicatõeʒ ſʒ minoꝛẽ. Cercio ꝓnicipatur
cũ excõicato in diuinis ⁊ ꝓptertalẽ ꝑticipati⸗
onẽ peccat moꝛtaliter qñ ſcienter lvc agit et ſi
ius ignoꝛet.et pᷣcipue ſi eſt talis conditõnis ꝙ;
ſcire potuit et debuit hmõiparticipatõmis pꝛo
libitionem.non tamẽ eſt ercõmunicatus ma
ioꝛiſed minoꝛi.nec eſt irregularis.de ſenten.
excom.is qui.li.vi.ſed vicinus ixregularitati.
MHam eſt ei interdicius ingreſus eccleſie ſi vi

delicet admittit ad diuina offticia publice ercõ

mumcatos ſeu eccleſiaſtica ſacr̃a aut ad ſepul
turam vonec de tranſgreſſione hmõi ſatiſtece

rit cõpetenter ad arburiũ eius cmꝰ ſniam con/
tempſit. extra de pꝛiui.epoꝝ.li.vi. Ei ſi poſtq;

eſtei interdictus ſᷣůgreſſus eccleſie ingerat ſe
diuinis in ſuo officio ſicut pꝛius irre gularis eſ
ficitur.et ſic videtur intelligendum de ſecula⸗
ribus ⁊ regularibus.Sed eti ſi ſeꝑeliret publice
excõmunicatuʒ eſſz e xcõmumicatus.vt ſupꝛa

fimmmnienn
in hti
tcunneienda
ini Pontfg
gteielin t
enbcneheethmo
orragckromeo
ſynißiadronid
hidieraricipth
neetgleeftiv inn

eſcatddon

tneſſt Hine
Seoprcpanton⸗
erdeſaſeedſh
wepceptonäſin
Pkiſchgenerch
iican efnoran
ne o vgerhin
ſtcierönaam⸗
egzcieodienchon
rnintel acic⸗
Paknechtantde
Hoüchrickfmn
Unudidrerenen
Nipanibarthek
ſinite Dagte
oiröfnumtetan
rhueßscͤtrd
fniſrintanitn.
n gnaoontie⸗
Meerötoninegz
ennnertötmnene
n ſppprelg

„
ucti
hidhin
WN

Sant
en
ftatiſr
um riann
miim
iglng
MMavnft
luntt
rröfllge
kennid
—
Apen ſn
Mec bun
Unent necreſti
teſenan,
DArörönen
Meenwaten,.
lirtnitckfmm,
emanmnwoch
ð
em, etmung
Anonin an
zetproptmm
BnöeNE
i amgenn
1 eerat ,
nirwneanoni
aire Nſonn,
Nsimegkntn
arielthfi
Gifhnugtrcth
ſainttun
ſone nihlit
us l' ſinn,
zln ini
alkſe en
N. eſ
lbeln,
Cnalslee

=

mIn

Capinuli

dictũ eſt. Si añt falis participatio fieret 1 me⸗
tum.vt qꝛ tvrann cogit ꝓ metũ moꝛtis ſacer⸗

dotẽ celebꝛare et ſi culpa attenuef ꝑ talẽ merũ

nec tñ ſimpliciter excuſat ſᷣm Poſti.ſeꝗ ſ(ðdm
Guido.et NDug.metus qin cadit in cõſtantem

virñ excuſaret in hmõi.QAuarto Pticipatio cñ
excõicatis fit nõ in crimine.ſed in alijs actibuſ

humane cõuerſatõis.vt loquẽdo.comedendo.
ſalutãdo ⁊ hmõi.in caſu nõ cõceſſo.et ꝑ lvc ef
ficitur excõicatus minoꝛi excõicatione. etſi ꝑti
naciter et ↄtra ꝓhibitionẽ ſuꝑioꝛis cõicaret ĩ
pᷣdictis minoꝛi excõicatus etiã poſſet excõicari
inaioꝛi. Mota tñ ꝙ dicta ſnia.ſ.excõicatio⸗
mimaioꝛis lata ↄtra pticipantes cũ excõica⸗
tis in loquela.et hmõi nõ teneret niſi pᷣmiſſa

elſet rtina admomtio.vel vna ꝓ trib et niſi ex
„ imant᷑ ipᷣi admonẽdi noĩanm.et᷑ eo. Statu/⸗

tum.li.vi. Nota tñ ꝙ ꝓpter pᷣdictã ꝑticipa
tionẽ.licet quidãvt Ray.dixerint incurri pecca
tũ moꝛtale.tñtlv.in.iiij.di.xviij.dicit. ꝙ ꝓba
bilius eſt qð alij dicunt.ſ.nõ eẽ moꝛtale niſi in
q̃ttuoꝛ caſibo. Pꝛimo.ſ.ꝑticipando in crimine
Scðo ꝓticipando in diuinis. Cercio in cõtem
ptu eccleſiaſtice diſciplĩie. Quarto cõtra ꝓhibi
tionẽ pᷣceptoꝛiã ſuꝑioꝛis. Adẽ Pe.et Albᷣ.Ar
chi. xi.q.iij. Sicut.et ſic intelligit᷑ ilud.c.Sicut
apłi.ſ.ꝙ cũ qͥs per cõtemptũ pticipãt tunc pᷣt
excõicari.qꝛ moꝛtaliter tũc peccat. IJdem Jo.
an. et Yo. de lig. et Richar.in.iiij. Qui ergo ꝑ/
ticipat cũ excõicato maioꝛi excõicatõe in diui
nisſcʒ cũ eo dicendo officiũ.vel miniſtrãdo ei
ſacramẽta.vel audiẽdo miſſam cũ eo.ᷣm oẽs
peccat moꝛtaliter.vt dicit᷑ in quodã ſcripto ſuo
ſup.iiij.qð verũ eſt ſᷣm ea que ſunt in coꝛpoꝛe
iuris.Sed lvdie ſecus p extrauagantẽ OJarti
ni.v.quã hales ſupᷣ.ðc.fi.de maioꝛi excõicatõne
ibi vide. Nota ꝙ pnicipans iñ excõicato mi
noꝛi nõ incurrit aliquã excõicationẽvel peccatũ

et hoc eſt qð cõiter dicit᷑.ꝙ excõicatio.ſ.maioꝛ

nõ trãſit in terciã pſonã xi.q.iij.Quoniã mul
tos. In quo quidẽ.c. Gꝛego.ſubtrahit a mi⸗
noꝛe excõicatione q;;plures dr̃a ꝓſonarũ ↄmu
nicantes excõicatig maioꝛi.q̃ tñ oẽs cõpꝛehen/⸗
dunt in iſto v. Otile lex humile res ignoꝛata
neceſſe. Hec anathema faciunt ne poſſit obeſe.
NBtile.i.ppter vtilitatẽ excõicati vel enã ꝑtici

pantis..ex.i.ꝓpter legẽ matrimonij. Humile

id eſt ꝑ ſubiectionẽ naturalẽ vel aliquã ſeruitu
tem.vt in filis ⁊ ſeruis et hmõi.ſRies ignoꝛata

id ẽ qñ neſcit qͥs eſt excõicatus.ignoꝛãtia.ſ.ſa

cti.neceſſe.i.ꝓpter neceſſitateʒ excõmunicati

WVl pticipantis. Dide tñ clarius de quolibet lv

xum in ſequentibus.

Srimo quidem ercu H. i.

ſat pricipantẽ cũ excõicatis.vt nõ incurrat mi

primum

noꝛ vtilitas que pᷣteſſe duplex.vna quidẽ ipiꝰ
excomunicati.vt cũ qͥs loquit᷑ ei de his que p/½
tinent ad abſolutionẽ ꝓcurandã.vel etiã adſa
lutem aĩe.licʒ alia incidẽter interwvnat vt ma

gis ꝓficiat. Onde et ad pᷣdicationẽ admittir.

92%

ex eo reſponſo.et per hunc etiã modũ pᷣdicatooz
res qᷓ apud ercõmunic atos in pᷣdicatomb er
cõfeſſombo q̃ſi gerũt cauſas eoꝝ qui ab ipis e
wliati fuerũt elemoſynas licite accipe ab ipᷣis
excõicatis.pᷣſertim ſi in locis illis nõ valẽt ſu⸗
ſtentationẽ halere. extra eo.cũ volũtate.et eti
am ᷣ̃m Hoſti.ertra caſum neceſſitatis. dũ ſpe
rant ꝓbabiliter de ꝓficiendo eis. Scðᷣa vtili⸗
tas pᷣt eſſe ex parte ꝑticipantis in tꝑalibusvel
ſpiritualibo.et in tempoꝛalibus quidẽ.vt cum
petit ab excõmunicato ꝙ ei debet dare. vt in di

cto.c. Si vere. vnde ſi nolit dare.pᷣt in iudicio

cõueniri.alias ex delicto ſuo cõmodum repoꝛ⸗

taret. de iudi. c. intellexrimus. In ſpiritualibꝰ-

aũt licice woteſt loqui de ſalute anime ſue.petẽ⸗
do cõſilium ſi eſt neceſſitas.⁊ nõ poſſet habere
recurſum ad alium ᷣm Guił. Secũdo excu
ſat lex matrimonij in hmõi pticipatõne.cum
diſtinctõne tamẽ.nam aut excõ municatio eſt
lata etiã in alterum ꝓpter matrimonium illi/
citum cõtractum.et tunc neuter poteſt cum al⸗

tero participare.aut excõmunicano eſt lata p⸗

pter aliud delictum et tunc in participatione
quo ad redditionẽ debitivterq; ercuſatur. in a/
lijs vero ercuſatur mulier ꝑticipando cum vi⸗
ro excõicato.ſed nõ excuſat᷑ vir ꝑticipando cũ
vxoꝛe excõicata.ex eo ꝙ cum ſit caput eius.de
leat eam cogere vt faciat ſe abſoluere.vi.q.i.
Sicut.hec Ray.et Boff. Si autem vir vocarer
excõicatum ad menſam.credit Guił.ꝙ nõ eſ⸗
ſit vxoꝛ comedere cum viro ad illã menſaʒ. ſech
bene in eadẽ omo.in alis menſa ita remota ꝙ
roſſit dici ꝙ nõ comedãt ſimul.et de bonis qui⸗
dem cõmunibo.aut de his que daret mariti ſui
noĩe excõicati ſm Buitł.nõ debent accipi ele⸗
moſynaliter.niſi.ſ.in neceſſitate.ſed de bonis
ꝓpꝛũs ſi dat.vel ſi cõceſſum ei fuiſſet a marito
excõicato.vt de bonis cõibus daret ipa noĩe ꝓ
pꝛio pᷣt accipi.idẽ de familis excõicati qᷓad ele⸗
moſynas dandas. TCercio excuſat humili/
tas ſubiectõis vel ſernitutis. etpꝛimo quidẽ fi.
lij qͥ ſunt ſub patria ptãte.vel enã mancipati qͥ
ſunt cõmenſales pr̃is.et ab eo recipiũt neceſ⸗
ſaria.excuſant᷑ ꝓncipãdo eñ pr̃e excõicato dũu/
mõ nõ in crimme alij aũt filij nõ excenſant m
BGuil. Secundo excuſantur monachi partici / /
pando cum abbate excõmunicato m Gimi.
quia ſunt quaſi de familia eius. Cercio excu⸗
ſantur clerici cum ſuo pontiſice excõicato ꝑti
cipando illi.ſ.qui ſunt eiꝰ officio cõquctiue de
vuati.ſicut et alij ſeruiẽtes.aliqñ vero clerici

Zitulus Vic eſimuſquin.

nõ. xciᷣ. di. Oiratus ſᷣm Hoſti. Quarto ex/
cuſantur ſerui et ancille.ſ.ſeriilis cõditiomis.
Duinto excuſantur ruſtici ſeruientes. et alij

ſubiecti qui nõ ſunt adeo curiales.vt eoꝛũ cõo⸗

ſilio ſcelera ꝓpetrantur.ri.q.iij.Ouoniã mul⸗

ſone ante excõmunicationẽ dñi ſeu patroni ob

ligauerũt ſe ſeriituri. et ſeruitiũ intrauerunt
ſi tunc ignoꝛauerũt excõmunicationẽ.non te/
nentur diſcedere.ſed ſi ſciuerũt tenent᷑ diſcede
re.niſi neceſſitas eos cõpuliſſet ꝙ fierent de fa
milia eius.Et qð dicit᷑ de ruſticis.intellige qui

colunt terram dñoꝛum ſuoꝛũ.et lvc etiam ex/

tenditurſᷣm Guił- ad illos qui dicunt media/
tarij.et q́ ſeerculturi recipiütcertã poꝛtionẽ
fructuũ. NHam et poſſunt cõmunicare q;tum
opoꝛtet ꝓpter enlturã.et hmõi rationẽ. Fdem
intelligendũ eſt de nutritijs et ſimilibus qͥ vel
que ſi a dño recederẽt nõ haberent vnde viue
rent.extra eo.ſi.wre.ibi etiã in dicto.c.excu⸗

ſantur.qui cum excõmunic atis nautis cõöueni

unt de tranffretando cõtra ſaracenos. Sexto ex

cuſantur patres et wmini pticipando cum fi⸗

lijs ſuis. aut ſeruis excãmunicatis. nõ quideʒ
ſimpliciter.ſed pᷣm tlv.in.iiij.diſt.xviij.in his

in quibo ſunt obligati.quia ſicut inferioꝛes ob⸗

ligantur ad obſequium ſu pioꝛutn. ita ſuperio
res ad ꝓuidentiam inferioꝝ. Ray. tñ et Guik.
Boff. et Hoſti.dicũt.ꝙ tutius eſt tenereꝙ nõ
excuſantur tales. quia tenebant eos coꝛrigere
ar. xxvij.q.i.de filia.qð videt᷑ qñ ex defectu ipᷣo
rum.quia ſcʒ nõ coꝛrexerunt inciderũt in ſen⸗
gentiam. ve l ꝑmanent in ea ſed vbi ꝑ eos non
ſterit. et inſtant vt querãt abſolutionẽ. habet lo
cum quod dicit tlv. Septĩo ᷣm Hoſti. ſeruis
mercennarijs poſſunt cõmunicare cõductoꝛes
eoꝛũ.vbi ſine magno incõmodo eoꝝ eos vita
re nõ poſſent.et idem de ſocijs halentibn aliqͥd
cõmune.alias aũt nõ poſſunt cõmunicare.cõ/⸗
coꝛ. Berñ. Octauo armiger vel ſeruiens militi
pm BGuilł.excuſat cõmunicando ei.nõ aũt cõ⸗
municando cum excõicatis. cum quibo comi
nus ſuus cõmunicat. NHono vaſalli cum tene
aAntur reddere tributa penſionis ſuis dñiſexcõ
municatis.nõ peccant eis cõicando. licʒ ſoluãt

in ꝓpꝛia ꝑſona ſᷣm Buił. Notauit tñ Hugo de

hmõi vaſallis ꝙ cuʒ ſint abſoluti ab obſequio
fidelitatis.q;diu eoꝛum dñs eſt excõicatus de⸗
bent ab eo abſtinere.xv.q.vi. NMos ſanctoꝛuʒ
Quarto excuſat hmõi participationem res
ignoꝛata. vt dicit Buił.i.ignoꝛantia facri pꝛo⸗
babilis. extra de cle. excõ.mi.Aplice. Sʒ igno⸗
rantia iuria nõ excuſat.niſi illos quibo ius licʒ
ignoꝛare.vt ſunt pueri nondum coli capaces.
Dicitur aũt ignoꝛare qͥs factũ.vt quia nõ con
ſtat ei. ꝙ ille fecit tale quid. puta ꝙ clericũ ver

mnatum ꝑ excõmunicationẽ.et exinde nõ vi

lerauit. quia nec ipᷣe vidit.nec eſt fama itapu
blica ꝙ; Nnino debeat credi.nã ſi ab adueria⸗
rio audiet.

ſiet vel leni fama nõ delet ſibi de lvc foꝛ
mare cõſcientiã. xi.q.iij. Nõ ſolum. Si vero E
publita ſama. vel auditur a fidedigniiſ.; aliqs
ſit publice excõicatus.vel quia notoꝛie aliquid
fecit ppterquod mciditin ercõmunicationem
ebet eintare et inquirere weritatẽ ſi non plene
ſcit.et interim eum vitgꝗre in occulto.vel in pu

blico. wonec fuerit cernificatus m Ray. Item

ſi audiui aliquẽ excõmunicatũ publicari pariſi
us.quẽ poſtea inuenio bonouie liq; quidã dixe
rint. ꝙ dz euitari vbiq; iñ ᷣm Buit. pt lenigni
us dici. ſ. ꝙ ſi pñt facere ꝓbare excoienioiſe
puta ꝑ teſtem. uel inſtrumentũ teneoꝛ vitare.
als nõ niſi in illa dioceſi. Itẽ ſi audiui aliauè
excõmunicari.vel vidi incidere in factum de⸗

di eum niſi wſt annũ pᷣm Guit.ſi ille eſt talis
lvmo.ꝙ credat᷑ eſſe timoꝛatus.et qui tunc ſex
uabat excõmunicationẽ modo nõ ſeruar. poſj
ſum credere eam abſolutum. ſi vero nõ eſt ta⸗
lis deleo eum vitare.ſi occultũ eſt occulre.vi.
g.ij. Si tm̃ ⁊.c.ſe.ſi manifeſtũ publice.niſi cõ
ſtet de abſolutõe. Atẽ ſi pᷣlatus vel ſacerdos di
cat mihi. ꝙ vidit pꝛochianũ ſuũ aliquid faciẽ
tem ꝓpter qð incidit in excõicationem. nõ eſt
aut illud publicũ ſiue credã ſiue nõ credi illud
nõ teneoꝛ eum vitare.qtũ.ſ.advitandũ mino

rem excõmunicationẽ. et multominus vitare

nõ reneoꝛ.ſi dicat mihi alius ſm Guił. Si tñ
platus velepᷣus vel alius diceret mihi de ſuo
ſubdito. ꝙ eſſet ercõmunicatus denunciando
mihi ſententiã. et caſus eſt talis de qͥ ſoler fieri
excomunicatio debeo credere et illum vitare.
SDi ant dicat cõmuni locutõe nõ teneoꝛ. Iteʒ
ſiaudiui ab ipo excõmunicato de ſua excõmu⸗
neatione.et lvc in cõfeſſone.pᷣm Guilł. nõ te⸗
neoꝛ viſare. idem Hoſti. Si vero ertra cõfeſ⸗
ſionem ᷣm omnes debeo eum vitare. ſed in oc
culto ſolum miſi ſit pubice exaòmunicat. Atẽ
ſi ſcio habitu aliquem eſſe ercõmunicatũ. acru
autem hvc nõ aduerto. ſic ei cõmumcoſſubito
ſᷣm Guił.non incido in excõmunicanonẽ.nec
pecco. Ytẽ ſi dubitatur de excõmunicatione ali
quoꝛum. et dubitanio talis pᷣcedit ſententniã iu
dicij.puta quia nondũ eſt declaratũ ꝑ iudicun
cõſenſum nõ ſunt vitandi. Si poſt concoꝛdem
iudicum determinanonẽ adhuc ambiguũ ſit.
magis ſtandum eſt ſententie iudicũ.⁊ illiſunt
vitandi ſ̃m tlv.in quolilber. Quinto ercu⸗
ſat neceſſiras tam excõmunicati q;; participan
nis. vnde pegrinpviatoꝛes et ſimiles in neceſ
ſitate cõſtituti liate pñt recipe ab excõmumca
tis m Inno. et Doſti.xri.q.iij.Auoniã mul⸗
tos. Similiter excõmunicatis poteſt aliquid

( eaner

aaed ſinge,
ſolieſcnin
