cũ ſit duplex poteſtas in eccleſia.ſ.oꝛdinis⁊
iuriſditõnis.Ptãte iuriſditõnis pꝛiuat papa
ſciſmaticos auferẽs ab eis omnè iuriditionẽ
in ſubditos. DPrãre vero oꝛdinis ſeu cõſecra
tionis pꝛiuat eos q;tum ad executionẽ.hoc ẽ
ꝙ nõ debeãt vtiactib oꝛdinũ ſuoꝝ.tñ qꝛ ta⸗
lis ptãs al vie auferri nõ põt.qꝛ caracter q
impꝛimitur in oꝛdinatione q̃ ẽ ipᷣa talis pote
ſtas ẽ indebilis. Dñ quãtũcũq; ſacerdos vel
epᷣus cõſecxet lvſtià.vel cõferat oꝛdines vere
cõ ficit ⁊ veros oꝛdines confert ſeruata tamẽ

foꝛma eccleſie.ſed ad ſui pniciẽ ⁊ recipienuũ
a talibo ſacramẽta ſcienter facit. vt.i.q.i. qdᷣ
qũ̃daʒ.⁊ in multis alijs.c. Dicũtur aũt ſciſina
tici omnesreſitentes pape.nõ quocũq; mõ

ſed ꝑ ſwontaneã intentionẽ ac manifeſtam re
bellionẽ ⁊ eius iudicialis ſentẽtie recuſatõnẽ
nõ recognoſcẽdo ipᷣm vt caput eccleſie. Sed
ſi ꝑ alicuius cõmodi tem ꝑalig cõ ſecutioneʒ
vel ꝑpiculi euitationẽ reſiſtat pᷣceptis pape et
nõ obediat talis ⁊ ſi grauiter peccet.nõ tñ di⸗
citur ſciſmaticus.ſciſma.n. impoꝛtat diuiſio⸗
nem ab vnitate fidei ⁊ charitatis eccłie.Eſt
aũr duplex vnitas in eccleſia. vna ẽ mẽbꝛoꝝ
ad caput.alia mem bꝛoꝝ adinuicẽ. de qua dui
plici vnirate coꝛpis xpᷣi miſtici ait apłs Eph.
iiij.ſ.veritateʒ faciẽtes in charitate creſcamꝰ
in illo ꝓꝑ omnia.qͥ ẽ caput xpᷣs.⁊ vc q;tum ad

peꝛimã vmtaté. ſeqture xquo totũ coꝛpꝰ cõ/

pactũ ⁊ cõnexũ ꝑ omnem iuncturã ſubmini

*

ſtrationis ᷣm opatõnẽ q;tũ ad vnitatẽ ſeca

daim. Ylli ergo q;dtum exanimo ⁊ m inten⸗

tionem ſe ab iſta duplici vnitate dundũt ſci⸗
ſmatici appllatur. Oñ qͥ ſummo pontiſici tan
qᷓ; capiti eccleſie ſubeſſe renuũt.⁊ qͥ membꝛis
ſubiectis ip̃i eccleſie cõicare recuſant ſciſma⸗
tici cenſendi ſunt.de qua duplici diuiſione lo
quit᷑ apłs Colo.ij.qñ dicit. Nemovos ſedu

cat in humilitate ⁊ religione ambulans fru⸗

ſtra inflatus ſenſu carnis ſue.⁊ nõ tenens ca
put.ſ.q;tum ad pꝛimã diuiſionem.exquo to
tum coꝛpus ꝑnexus ⁊ coniunciiones ſubimi
niſtratur. ⁊ cõſtructũ creſcit in augmentũ dei
Huius coꝛꝑis diuiſio facit ſecũdam diuiſio/
nem. hec aug.de anclo. multa de ſciſmate ha
les ſuß̃ in pte.ij.ti.iij.c.de ſciſinate. q̃ ibi po⸗
tes videre. r”MVM

trum omnes .xii.
tiranni reſiſtẽtes pape ſint ſciſmatici. Reſpõ.
ausg.de anchv. vbi ſupꝛa dicẽg q; tria poſſunt
diſt ingui genera ſeiſinaticoꝛũ.m aug. deq
ſtionibo euãgelij. Mã ahqͥ ſunt ſciſin atici in/
tentione nõ oꝑanione. .uicũq. n. ita inui-
dent boms vt qrant o caſionẽ excludẽdi eos.
vel crimina ſua ſic defendere pan iſunt ſi obie
cta fuerint vel ꝓbata. vt etiam cõuẽticuloꝝ
ſesregatõnes vel eccleſie prurbatõnes face⸗
re cogitent.iam ſciſmatici ſunt ab vnitate ec
cleſie coꝛde diſciſi.etiã ſi nõ inuentis occaſio
nibo aut occultatis factis ſuis ſacramento ec
cleſie coꝛpali cõuerſatõne ſociẽtur.⁊ hos ty⸗
rannos ſuppoꝛtat eccleſia qꝛ taindiu ſuſtinet

peccatũ aut erroꝛẽ alicuius vonec aut accuſa

tione inueniat aut pꝛau opinionẽ deſendat.·
Secũdo ſunt alij ſciſmatici opatione.ſed nõ
intentione.qꝛ ꝑſe nõ intendũt ſe ab vnitate
eccleſie diuidere.pter tñ aliqð cõmodũ tẽ⸗
wꝛale cõſeqᷓndũ.vel piculũ euitandũ cõuen
nculdoꝑ ſegregatõnes faciũt ac per lvc ſciſma
incurrut.a ſciſmatici cẽſeri debẽt qꝛ volũtas
coacta vel mixra volũtas ẽ ſm aug.a philo.
ſicut e ffectus ſequens ex cauſa ꝑ accidẽs eſt
effectus.exemplũ in his qͥ mouent lellũ iniu
ſtũ cõtra ecclenam qñ nõ ſaniſacit eoꝝ cupi⸗
ditati. NHos tirãnos ſciſinaticos eccleſig reuo⸗/
cat quantũ lvneſie poteſt. AImitat᷑.n. iudiciũ
dei reſpicit intentionẽ magis qᷓ; oꝑationem
dicit.n.aug.ad honifa.haritas q colligit
viuificat oĩiannẽbꝛa eccleſieſi nosvideat dal
rius tuiua gaudere. ſtanm nos pᷣcidit a coꝛ⸗
woꝛe.qð intelligẽduʒ ẽ qñ gaudet attendens
tantũ ad ruinã ꝓrimi ⁊ nõ ad bvnñũ cõmũe
inde ſequens. Si igit᷑ miniſtri eccleſie nõ co⸗
lent de ruina ſubqitoꝝ.iain ipſi preciſi ſunt a
coꝛꝑe eccleſie.qꝛ ſi in coꝛꝑe eccleſie eẽnt.ſine
x ij

Titulus

dubio wlerent.⁊ eos reuocare pꝛocurarent.
Tercõ mõ dicũtur aliq̊ ſaſmatici intentõne
⁊opatõne.a hos womat ⁊ coꝛrigit eccleſia.et
⁊ eos inſeqͥ tur. wnec aut penitendo redeant
aut in neqͥtia male liberi defluãt. Vñ diuiue
⁊ humane leges ſtamerũt.vt ab eccleſie vni⸗
tate diuiſi ⁊ eius pacẽ nequiſſime ꝑturbãtes
aeculariba poteſtatibo cõpꝛimãaãtur. vt. xxiij.
g. v. nõ vos. . c. ſe. Mec ob. quod gre. dicit.
xxiiij.q.viij.Si in moꝛte.ongobardoꝛũ me
miſcere. voluiſſem hvdie Longobardoꝝ gẽs
nec regẽ nec ducem haberet. ſeo qꝛ deũ meũ
cimeo.in moꝛte cuiuſlilt homĩs me miſcere
foꝛmido.dicit.n.aug.de anclv.q; papa ⁊ alij
pꝛelati eccleſie verũ ẽ ꝙ nõ delbent ſe miſcere
in moꝛtem hoĩs ꝑ immediatã executionem

vt pꝛopꝛia manu pugnẽt vnde ambꝛo.aduer

ſus milites et BGothos lachrime mee arma
mea ſunt. aliter mihi pugnare nõ licet. xxiij.
q.viij.cõuenioꝛ.ſed mediãte poteſtate ſecula

n pñ̃t ⁊ debẽt papa ⁊ alii pꝛelati eccleſie deti⸗
rannis ⁊ turbantibo pacem eccleſie iuſticiaʒ

exercere ⁊ adiutoꝛiuʒ ꝓcurare vt patet.xrni.
q.iii. ꝓ to.⁊.q.vi.c.vides.⁊ di.lxiii.adꝛianꝰ.

De poteſtate pa F.riii.

peerga xpᷣianos.⁊ pꝛecipue im patoꝛes.hi de

ſignantur ꝑ boues de qͥ;lb ſaluatoꝛ ait. Oues

mee vocẽ meã audient To. x. Et ſubiecit ſub

pedibo eius pᷣcipue ſᷣm illud. Oĩa ſubieciſti

ſub pedibus eius oues.vñ qñ ꝑerro papatum
Wcit. dixit paſce oues meas. Obil⁊ pꝛio vi ⸗/

dendñ ẽ v ptãte eius quo ad impatorẽ ⁊ im⸗
periũ.⁊ pꝛimo ꝙ papa poſſit eligere imꝓato⸗

rem. aug. de anclv. vbi ſupꝛa ꝓbat ſic. imꝑpa
torẽ miniſter pape eoipſo ꝙ ẽ miniſter dei eu

ius vices gerit. Oñ apoſto. ro.xiii.dicit. ꝙ nõ
ſine cauſa gladiũ woꝛtat.qꝛ dei miniſterẽ ĩ irã
ei qui malefacit. DHeputauit em̃ deus impa⸗
toꝛein tanq; miniſtrũ ſummi ſacerdotis.vñ
arcellus papa maxẽtio dixit.di.xcvi.bo⸗
ni pꝛincipis ac religioſi ẽ eccleſias contritas
atq; conſciſas reſtaurare.nouas edificare. ⁊
de ſacerdotes honoꝛare atq; tueri. ⁊ ideopa
pa di. ea. Si impatoꝛ catlvlicus eſt. quod lal
uga pace ipſius dicimus.filius ẽ nõ pꝛeſul ec
cleſie.quod ad religionẽ cõpetit.diſcere ei cõ
uenit.non vocere.ſeculi ptãtes ſi fideles ſunt
eccleſie ſue.ſacerdonibs volũteſſe ſubiectos.
Eſt aũt pꝛincipalis agẽtis eligere miniſtros
⁊ inſtrumenta ad ſuñ finẽ ſicut ars militaris
cuius finis ẽ victoꝛia haalet eligere equeſtrẽ
Tfrenefactiua.ſᷣm quod videt eypedire finiĩ᷑
tento.vt dicit᷑ in.i.ethi. Oñ puto ꝙ papa cñ
vniuerſos fideles in pñni ecdeſia ad pacẽ ha⸗

lxat oꝛdinare ⁊ ad ſpſalem ſinẽ concedendũ

alias ſu narſralem finẽ cõſequendĩ dirige

„

re ⁊ veſtinare iuſta cauſa ⁊ rönabili erſteme

per ſeipſum. poſſit impatoꝛẽ eligere. qut pꝛo
pter eligentiñ negligentiã vel diſcoꝛdiaʒ aut
pꝛopter electi bonitatẽ ⁊ cõdecentiã. aut pꝛo
pter populi chriſtiani etpacis puidentiã. aut
pꝛopter coercẽdi herencoxꝝ. paganop ⁊ ſciſina
ticoꝝ audaciã ⁊ potentiã. Poſie em̃ pape ful⸗
citũ debet eſſe veritate iuſticia ⁊ eqͥtate. Nõ

enim poteſt aduerſus veritatẽ. ſeo pꝛowri⸗

tate. Nec obſtat xxiii.q.ilii.queſitũ.vbi di⸗

cit inno. emin erãt maioꝛes a deo woteſta
tes has fuiſſe cõceſſas.⁊ ꝓpter vindictã no⸗

xioꝛñ gladiũ fuiſſe ꝑmiſſum et dei miniſterio
eſſe datũ. Nã vt dicit aug. Dep ẽ impatoꝛẽ
gladiũ reciꝑea deo. eo ꝙ papa nõ recipit niſi
vt papa ẽ vicarius dei. Nõ.n.papa põt elige
re imꝑatoꝛeʒ vt ſingulꝗris pſona. ſed vt ſue
ceſſoꝛ petri ⁊ vicarius xpᷣi. Sient aũt papa po
teſt eligere impatoꝛẽ. ita potuit electoꝛes im
Peratoꝛis inſtituere.et ĩſtitutos mutare exci
rõnabili. Sicut enã impatoꝛẽ electũ põt non
cõ firmare ⁊ cõfirmatñ dponere. V ſciẽ⸗
duin ꝙ grego. v. tempe ottonis imperatoꝛis
cõuocatis ⁊ requiſitis pꝛincipibus alamanie
vij.electoꝛes inſtituit officiales ipfius curie
impialis quatuoꝛ laſicos. vt rege; Bohemie.
ducem ſaxonie.comitẽ palatinũ.⁊ marchio⸗
nem bradeburgenſem.a tres dericos. vt ar/
chiepᷣm maguntiñ.colonieñ.⁊ treuerenſem.

Cauſa aũt quare de alamania ſoluʒ pꝛedicti

electoꝛes ſunt aſiumße cõiter triplex aſſigna
tur. Ona fuit.qꝛ de alamania fuerũt uli pꝛin
cipes qͥ liberauerũt eccleſiam de ſeruiiute lon
gobardoꝑ ⁊ impioꝝ romanoꝝ. Secunda fuit

uotio illius ꝓpłi ad ſanctos apłos.qð appa

ret in eoꝑ cõnnua ꝑegrinatõne ad viſitãduʒ
eccleſias ipſoꝝ aploꝛu. Fercia fuit voluntas
ipſius pape greg.v.qͥ. de theutonia ſuit natus
otton is conſanguineus. Sicutaũt romani
ante rppi aduentum qꝛ ſuerũt patrie ʒelotes
reipu. amatoꝛes ⁊ legis ⁊ iuſticie reſeruato⸗
reg.ideo in periũ in toto oꝛlx.obtinere mem
erut. vt hĩ er pꝛimo macha.⁊ Paug.v. de e⸗/
inta. dei. c. xij. Ita poſtnodũ cñ obſcuratum
fuit auꝑ mutatus coloꝛ optimus ⁊ armis cõ⸗
trariis ad virtutes fuerunt anmati.mento t
imꝑiũ qᷓ; elegendi imꝑatoꝛẽ ptãtem perdids

rut.q; dicat im patoꝛ rex romanop.hecaug.de

anchv. Et ſicut abiaplica ſede hoc illis ẽ con⸗
ceſſum.ita cũ erpediret vtilitati ⁊ paci rpᷣiani
ratis.poſſet immutari.er de elecc. vneiabilẽ
Dec hoc eſtet leuitani aſcribedũ. f ſenbit
eſter.xvi. Pꝛouidendũ ẽ paci oĩm ꝓuinci
arũ nec putare deletis.ſi diuerſa iulemus er

animi nri venire leuiiate.ſed pꝛo qualitates

ers det Oe
ſotans Corni
dopempotant
covnatus r⸗
nſethuce
ſcteſſonen r
nugsplereci
lenoneſcuten
ctriſtto ciſta
ſmrlaltpheni
AnchEtröhn
nuurtnzt
Chechtovtepin
Wawaper
Wwenmsup
esponnwnn
Gpeebonre
ioranonest
vonnnipn
jenmarinn
R
Nigitonmtet
lens Omep⸗
Mist pro nin
esſporſctdie
g.vanciv.
lus vin viger⸗
pfloſafee
Iloberechmni
Maneszönes
leinpäfbide
Uätiſteſe
ongeiediuſt
elſſt en
ſteninſtun
Dunmniaſe
Clecinaete

bugin mn
RRCei
mrkämmuir
intir
ueimi
Wenit armec
mprzMe

õ

nidin⸗
anmeies
rs egetin
minmat
imemig A

Lapitulim

necenſitate tem roꝛũñ vt reipub. poſſit vtilitas

puenire ferre ſententiaʒ. Nec olſſtat ꝙꝙ dicit
greg. xxv.q.ii. Eccleſiaſtice moderationi con
neniens ẽ. vt q̃ oꝛdinata fuerint vel veciſa im

poſterũ nulla tñ delbeãt refragatione turbari.
lvc em̃ intelligitur qñ cauſa oꝛdinatõnis illi⸗
ns et deciſionis nõ mutatr᷑ tũc em̃ permanere
debet. ſeo ſi mutat᷑ cauſa oꝛdinatõnis in bonũ
vel malũ. poteſt ⁊ debet talis oꝛdinatio muta⸗

ri. CEũ aũt cõtingit electoꝛes duos imꝑa

toꝛes eligere. ad papã ptiner alteri ꝑti in vc
fauere. vt vnũ illoꝝ pᷣ altero eligat.queʒ ma⸗

gis cognoſcit eſe idoneũ ꝓ aduocatione 7 de

fenſione eccłie.⁊ cui fama. vita ⁊ iuſticia ma
gis ſuffragantur.vel qñ altera pars vocatg et
expectata nollet eligerevel ad eligendũ cõue
nire vtextra de elec. venerabilẽ. Et rõ huius
F. qꝛ ſi pꝛincipes vocati ⁊ eypectati nolũt cõue
nire ſedes apłica aduocato ⁊ defenſoꝛe care⸗
re nõ debet. Oſtendit᷑ lvc ⁊ exemplo.qꝛ cum
lotarius ⁊ coꝛradus fuiſſent electi in diſcoꝛ/

Dia. papa lotariũ coꝛonauit ⁊ imꝑiũ obtinu⸗

it coꝛonatus.lec aug.de ancho. Item pa/

pwſſer ꝓuidere de imꝑatoꝛe ꝑ lereditariã
ſucceſſionẽ qñ videret ꝓplło xpᷣiano pacẽ dari
magis ꝑ hereditariã ſucceſſioneʒ imperũᷣ q; ꝑ
electionẽ ſicut enim oꝛ dinauit illud.ita poſ/⸗
ſet ⁊ iſtud cũ ſit de iure poſitiuo. in quo om̃is
papa habet plenitudinẽ poteſtatis ᷣm augu.
de ancho. Et rõ huius eſt. qꝛ eccleſia indiget
impatoꝛe tanq; aduocato ⁊ defendẽte pꝛo ſta

mpaciſico vite pñtis. Scribitur diſti. x. quo⸗
niã. ⁊.xcvi.cuʒ ad veꝝ.ꝙ vxpiani imperatoꝛes

pꝛo eterna vita pontificiby indigent. ⁊ pontiſi
ces ꝓcurſu tempaliũtãtũmmõ verũ imperi⸗
alib legib vteretur. Et apoſto. pᷣcepit. i. thi.
ij.oꝛationes ⁊ obſecrationes fieri ꝓ regibus
⁊ omnib qͥ in ſublimitatibo ſunt cõſtituti.vt
q̃etam ⁊ trãquillã vitam agamus ĩ omni pi⸗
etate. Et pꝛo hoc etiã hieremias mãdauit ꝓ
regibo infidelibus orones fieri Baruth. i. di
cens. Oꝛate pꝛo vita Nabucho. regis babi/
lonis ⁊ pꝛo vita balthaſar filij eius.vt ſint di
es ipoꝝ ſicut dies celi. Exiſtimat etiaz ipe
aug. de anclv. ꝙ cõſideratis geſtis ⁊ cõditõni
bus hvĩm videt magis expediens eccłie pꝛo
pacifico ſtatu fidelin oꝛdinare impiale comi
niũ ꝑ bereditariã ſucceſſionẽ q; ꝑ electionem
ppter tres rõnes. Pꝛima ẽ.qꝛ imꝑatoꝛ ſi ſci⸗
rer impiũ ſibi deberi nõ ſolũ ad vitã. ſed ꝑ he⸗
reditariã ſucceſſionẽ in pꝛopꝛijs filijs magis
conaret᷑.ad iuſticie obſeruationẽ ⁊ eccłie de
fenſionẽ ⁊ ptectionẽ. Secũda rõ eſt qꝛ cũ cõ⸗
ſuetudo ſit quaſi altera natura. ſi fideles per

diuturnã cõſuetudinẽ eẽnt maſueti impꝑerio

obedire et ecdeſie famulari.cuius imꝑatoꝛ ẽ

W.

miniſter. nõ faciliter relellarent. Tercia ẽ. ge
eccleſia ex moꝛe imꝑatoꝛũ vel diſcoꝛdia ele⸗

ctoꝛũi.cñ aliqñ magno tempe careat impato

re aduocato vel defenſoꝛe plura bella ⁊ litigia
pcipit inſurgere in ſuis fide libus.et plerũq;
ipemet a ſuis vaſallis puipendit᷑ ⁊ impugna
tur. Et ad obuiandũ his et alis impedimen
tis q̃ occurrũt ex carentia rectoꝛũ in pribo yta
lie ideo melius eſſet qð dictũ ẽ.ſ.ꝓ ſuccemſio
nem hereditaria; pꝛouideri.hec aug. Et ſi loe
etiã veꝑ eſſet.iñ qꝛ ex hmõi mutatione mul
ta ſcãdala ſeqͥ poſſent.a quibo abſtineri opoꝛ/
tet etiã in tolerãdis malis.nedũ in pꝛomon?
dis maioꝛibo bonis ideo dimittendũi.diſ.iij.
c.deniq;. MM

De prioritate pa F. xiii.

patus ad impiũ.Sciendũ ſᷣm aug.de anchv.

papatũ finſſe pꝛius im pio aliquo mõ. Pꝛo

cuius declaratõe notãdũ ꝙ ex de cominio re⸗

gali vel impiali poſſumꝰ loqͥ dupliciter. Pꝛi⸗
mo mõ vt ẽ vſurpatũ ⁊ tirannicũ. Secundo

vt ẽ naturale ⁊ politicũ.pꝛimũ.ſ.tirannicum.
pmiſſum ẽ in penã dãnantiñ ⁊ penã peccãtiũ
Et hoc fuit ante ſacerdotiũ. Nam ſᷣ̃m augu.
xv. de ci. dei. c. i. Pꝛimus regũ terre fuit cayn.
q pꝛius cõdidit ciuitatẽ.in qua regnaret vo⸗
cans eã nomie filij.ſ.enoch. Et ſic omnes ex
eo geniti vſurpatiue wminiũ habuerũt. Et

poſt oiluuiũ renouatũ vider᷑ iſtud dñium tirẽ

nicũ a nemroth.de quo dr geñ.x. ꝙ cepit eẽ
robuſtus venatoꝛ coꝛã dño.i.opoꝛeſſoꝛ lvim
permittente dño.ſub quo edificata eſt turris

balxl ꝛ lingue cõ fuſe. Secungũ womini eſt

naturale ⁊ politicũ.⁊ lvc cõceſſum ẽ in reme⸗
diñ peccati.ſ.ad coercendũ ipᷣm a pacem iu⸗
ſtoꝛ ũ pꝛocurãdã.Et iſtudſecatũ ẽ ſacerdotiu

Incepit.n. ſacerd otium in pſona melchile/

dech ſignificãtis xpᷣm ⁊ ſummũ pontificem.
Erat.n.ſacerdos dei ſummi.vt vr̃ geñ.riiũ.
Et hũc tradũt hebꝛei ſuiſſe ſem pꝛimogenitũ
noe.⁊ poſt eũ oẽs pꝛiogeniti pꝛo ſacerdotibo
habebãtur vſq; ad legẽ moyſaicaʒ. Sub lege

wero ſcripta magis expꝛeſſum ⁊ ſolenniſaru,zʒ

fuit ſummũ ſacerdotiũ in aaron. Et ex pꝛo⸗

genie eius cõtinuatũ fuit ſacerdotiũ vſq ad

xpᷣm in gente hebꝛeoꝛum. Naã alie nationes
idolatrie dedite halbebant ⁊ mi ſuos ſacerdo⸗
tes maioꝛes ⁊ minoꝛes idolis ſacriſicantes.
vt dicit yſido.di.xxi.c.i. Perfectionatũ autẽ
fuit in rpᷣo qͥ põtifex facius futuroꝝ bonoꝛiʒ
P pꝛopꝛiũ ſanguinem introſuit ſemel in ſan
cta eterna redemptione inuẽta. RBepᷣſenta:ũ
añt ⁊ delegatũ in pꝑetro xpᷣi vicario. Exaltatũ
añt in ſua vniuerſali iuriſditõne. Oanifeſtũ
in ſilueſtro papa. Dominiñ autẽ tꝑale iuſto
x iij

Zitulus

titulo acquiſitũ initium habuiſſe videcurin
moyſe duceꝓpłicõſtitutio a deo poſt quem ſe
cutiſunt iudices. vt patet in li. indicũ p totũ
Et deinde talis modus regẽdi mutatus in re
giñ ſeu regale ſceptrũ in ſaul vel potius in da
uid. Et ſi apud alias nationes eſſent reges
pꝛincipes.vtrũ iuſto titulo obtinuerint.igno
tũ eſt. Monarchia autẽ.i.pꝛ incipale dñium
mũdi pꝛimo cepit a ſirijs ſub nino rege nini⸗
ue. Et de aſſ irijs trãflatũ ẽ ad medos ⁊ perſis
traſlatum ẽ ad grecos ſub alerandꝛo magno
⁊ a grecis tranſatũ eſt ad romanos ſub octa⸗/
uiano.quod dñium demũ ſubiugatũ ẽ ⁊ ſuh⸗
ditũ rpᷣo.vt halet in viſione danielis.c.ij. ſi⸗
gnatũ ꝑ lapideã ſtatuã illã in puluerẽ redigẽ
tem.xet oſtenſum fuit octauiano imꝑatoꝛi ꝓ
ſibillam. die qua natus ẽ rex regñ et dñs wo⸗
minantiũ. Poſtmodũ tranſlatũ eſt impiũ
ſub cõſtantino cõuerſo ad fides ſub romanis
ad grecos annuẽte papa ſilueſtro. ⁊ exindea
grecis ad alamanos ſub lꝛarolo magno diè⸗
ſponente papa Adꝛiano. nam ⁊ ipſe lꝛarolus
magnus dñs erat francie et alamamie. dici/
tur tamẽ imperatoꝛ etiã nũcrex romanoꝛũ.
pꝛopter dignitatẽ rõne derinationis.qꝛ inde
derſuatũ ẽ imperiũ ⁊ rõne ↄfirmatõnis.quia
a romano pontifice habet cõfirmari. Et rõne
coꝛonaſionis.qꝛ rome cõiter debet coꝛonari.
Ex verbis aũt augu.in hi.de ciui.dei in diuer⸗
ſis locis videt elici ſm augu.de ancho. ꝙ im
periũ deo diſponẽte ſit tranſiatũ ad romanos
pꝛopter.v. Et pꝛimo pꝛopter magnã reueren

niã ſacroꝝ. etiã ſi errarent in cultu pluriñ de,/
oꝛum. Et hoc ſatis patet ex primo li.valerij

marimi.c.i. Secũdũ fuit clementia ⁊ virtus
animoꝝ. Dñ in laude eoꝝ dictum ẽ parcere

ſubiectis.⁊ delellare ſupbos. vt dicit virgili*

Et ꝙ accepta iniuria igno cere rotius qᷓ pſe
auinalenatent digit ſaluſtius.Cerciñ fuit fi⸗
des pꝛomiſſoꝛũ.i.firma obſeruatio.exemplũ
patet de marco reguloqͥ cauſa pꝛomiſſireuer
ſus ẽ ad hoſtes carthaginẽſesg. vt dicit Hale
riug marimus.Quartũ fuit iuſticia diſeuſſi/
onũ. Nñ dicit᷑ act.xxv.ꝙ feſtus rñũdit. Non
ẽ conſuetudo romanis dãnare aliqueʒ lvĩem
prſus q;ᷓ ille qͥ accuſatus eſt. pñtes halvat ac⸗
cuſatoꝛes locũq; defendẽdi accipiat. Quintũ
fuit carentia pꝛopꝛiorũ.hoc ẽ ꝙ non attende
bat ad pꝛonꝛia cõmoda quod patet er eo qð

grv.

ſeribitur.i.machaleo. viij.
ioꝛ impatoꝛe in dignitate patet non ſolũ e x

O papa ſit ma
aucroꝛitate ambꝛoſii. ꝙ nõ tam aurũ eſt pꝛe

cioſius pliumbv. q; regia poteſtate ſit põtifca⸗

lis auctoꝛitas.vt halvt᷑ diſti.revi.c.duo. ſed

XXII

etiam per erempla ſmparoꝛñ gentiliũ wor
oſtendi. Daʒ vi narrat magiſter in bieet
ſcholaſticig. Cuʒ alerander impatoꝛ veniret
in iudeã cũ pꝛopoſito exterminãdi eã ex viſij/

one quã habuit terribili. obuiãs. ioiade ſum

mo ſacerdoti ad eũ venienti induto ponni fi⸗
calibus d equo deſcẽdit digniſſimeq; e w⸗
neratus eſt. ⁊ adoꝛauit.dicens pꝛ incipibo ſe⸗
cũ comitantibo.ſenõ ipſum adoꝛaſſe ſed ũ
cuius pꝛincipatũ ⁊ vicem gerebat in terris.

Et de ſibilla tiburtina narrat ab hiſtoꝛiogra

phis. ꝙ cũ oſtendiſſet octauiano imperartoꝛi.
quẽ romani volebant deũ vocare circa ſolem
circulũ ⁊ in medio eius virginẽ pulcherrimã
puerũ geſtantem in gremio ⁊ di xiſiet illũ pu
erum maioꝛẽ eo.ſ.xpᷣm eũ adoꝛauit.⁊ pꝛohi⸗

buit ſe deũ vocari. Cum ergo papa ſit vicarꝰ

xpᷣi.patet dignitateʒ eius maioꝛem imꝑpiali.
atet etiaʒ hoc er ſimilitudine.que inducit
erira de maioꝛ. ⁊ obe.ſolite. Obi papatus ſen
pontificalis dignitas amſimilatur ſoli et rega⸗
lis poteſtas lune. Sol aũt dicit pater omniũ
planetax ⁊ dña. ⁊ ſicus luna recipirlumèa ſo
le.ita imperialis dignitas ſuã iuriſditioneʒ a
papa.quod aũt dicit hugo ſuꝑ.ca.cũ ad verũ
diſti. xcvi.q; impatoꝛ ptãtem ⁊ glacij digni⸗
tatem imperialem non recipitab apoſtolico
ſed a pꝛineipibo ⁊ populo p electionẽ dicit au
guſti. de ancho. ꝙ quicqd fuerit de pꝛeteritis
imgatoꝛibo.planũ eſt ꝙ modernoꝛũ impera⸗
toꝛũ electio perninet ed ſummũ pontiſicẽ vel

immediate ꝑ ſeyłmediate p electoꝛes quos

ip̃e oꝛdinaun. Iem dicit Nugo ibidem
ptãtes dicteę.ſ.imperialis ⁊ aptica ſunt diſ
ſcrete ⁊ diuerſe. verũ ẽ.qꝛ ad diuerſa pꝛinci

paliterdeputate. vna ad ſpnala. alia ad tpa⸗

lia. Hon tamẽ ita diuerſe. ꝙ vna nõ reducaz

in aliã. verac. n. ẽ a deo. ſed apoſtolica imme
diate. im pialis vero mediaãte apłlica. Iteʒ c
Dicit idẽ. ꝙ impatoꝛ ẽ maioꝛ papa in tempa
hbo hoc nõ eſt verũ quãtũ ad iuriſditõnẽ.ſed
quãtũ ad inimediatñ vſum et immediatam
erecutionẽ tꝑaliũ.ſᷣm quẽ modũ impatoꝛ po
teſt dici maioꝛ rpᷣo.qꝛ xpus nõ haoint imma
diatã executionẽ bonoꝛũ tpalium.aſi habnit
plenũ comminiũ ouãtũad vniuerſalẽ iuriditõ
nem. a ſic papa vicarius eius in ſpũalibo ꝛ⁊ tẽ⸗
wꝛalibo ẽ maioꝛ ouocũq; alio rege velimpa⸗
tore. ſic ĩtelligitur quod dicit Hicolaus pa
pa in. d. c.cũ ad verũ.di. xcvi.ꝙ papa nõ de⸗
bet vſurpare ea q ſunt imparoꝛis. qꝛ.ſnõ ha⸗
let immediata executione vel admiſtraõone
tpaliũ vti eoꝛũ que pnnent ad impatoꝛem.
AQAuod impajoꝛ electus deleat ppapã cõ/
firmari. hr̃ extra de elec.c.venexabilẽ. con

firmatus delxat ꝑ popam inungi ⁊ conſecrari.

Nen ii ſnden
ſuien tgal
lelicönaſpnd
Ntosa umameto
Niecnosſancor⸗

Dedonen

ſaatgeckiep c
wluent ſuete
enocare Qun
intemeolure
clmmrabimpen
Noinepicor⸗
Urador daturdr
Uniſrnon dog
unzäialtie
dtorndror⸗
Worehold
GRdenn
laheczuna
Leogneanerh
Dienciesne
Hpntoned
Merjtpllenern
mnonen wvmin
nwiinnenin
inpavnivene
ſmtinonet
oreeche. E
nduntipani
Denntorwween
hringmäon
ſwunwmnimti⸗
Nunaudſanns
nenderec
unscnüteracl
umunme
hotſſchm
madſähngemn
nawtukn
odai

nornine
Aenm
diebinn
inerr
mnicwn
mngnahe
entei t

tuijinr
ini
agnanne
irir eii-
caizin e
mmtuſe
mii
S

Lapitulem

⁊ confirmari. patet extra de ſacua vncti. c.cũ
veniſſet.ꝙ cõfirmatus ⁊ inunctus debeat per
papam coꝛonari.patet de elec.c. venerabileʒ
ecob.ꝙ Conſtantinus imꝑatoꝛ impoſuit
coꝛonã ſilueſtro pape.vt dixcvi.ↄſtantinus.
q; lvc fecit nõ ſicut wminiũ ⁊ aucroꝛitatẽ p:

bens. ſed ſicut miniſter obſequens. cuius ſi⸗/
gnũ fuit.ꝙ tenens equũ eius.ſtratoꝛis offi/
ciũ ſibi erhibuit. Et in coꝛonatõne imꝑatoꝛ
pape iuramentũ fidelitatis pᷣſtat. vt pateʒ di.
lxiij.c.tibi wmino. Item papa poteſt imꝑpa/
toꝛem ex ſufficienti cauſa excõicare. vt.xcvi.

di. c. duo. ⁊ ipᷣm deronere ⁊ imperio pꝛiuare
ſicut inno.iij.depoſuit ottonẽ imꝑatoꝛẽ.⁊ in/

nocen.iiij.fridericũ.⁊ gladio coꝛpali ſi admi⸗/
niſtratõem tpalium nollet dimittere ꝑſeqͥ.
⁊ bellũ cõtra ipᷣim cõuocare.⁊ vaſallos ⁊ ſub⸗

ditos a iuramẽto fidelitatis abſoluere xv.q.

De donatione F. xvi.
facta eccłie ꝑ conſtan: inũ impatoꝛẽ. Dtruʒ
otuerit facere ⁊ vtrũ ſucceſſoꝛes eius poſſint
reuocate.Quãtum ad pꝛimũ dicit aug.de an⸗

vi. c.nos ſanctoꝛum.

cho. q.xliij. ꝙ pape. cum ſit werus dei vicarins
in terra.eo iure temꝑaliũ adminiſtratio con

ceditur ab imꝑatoꝛe ⁊ recipit eniam ab ipᷣo.
quo iure pᷣdictoꝝ bonoꝝ adminiſtratio recipi
tura deo ⁊ datur deo. Recipit autẽ thaliũ ad
mmiſtratio a deo ꝑ ipᷣm im patoꝛẽ ;tum ad
vſum ⁊ qᷓtũ ad ſui officu ſtipendiationẽ.Nõ
em̃ aliter imꝑa ores ⁊ reges tributa recipere

pſſent.niſi qꝛ ſtipendiarija miniſtri ſunt dei.
Sed dat deo ꝑaliũ admiſtratio ab ipo impe

ratoꝛe q;tũ ad honoꝛisveneratõnẽ ⁊ cominiʒ
recognitionẽ ⁊ ſuoꝝ miniſtroꝝ ſuſtentationẽ
Dicendũ ergo.ꝙ cõſtantinus impꝑatoꝛ in il/
la wonatione deuit pape ⁊ ſuis ſucceſſoꝛibo im
perij tpalem admiſtrationeʒ in honoꝛis vene⸗
rationẽ ⁊ wmini recogninonẽ.Et papa hãc
eandẽ immediatã adminiſtrationẽ concedit
imꝑatoꝛi.quem eligit in vſum ⁊ in ſui officij
ſtipendianonẽ ꝓ defenſione ⁊ pacifica guber⸗

natione eccłie. Et ad hoc optime facit quod

ait dauid.i.paralip.vlt.dicẽs.In manu tua
dñe virtus ⁊ potentia.⁊ in manu tua magni⸗

tudo ⁊ imperiũ omniũ.tue ſunt diuitie.tua ẽ

gloꝛia tu vminaris omniũ.Ego aũt ⁊ ꝓpłus
meus quid ſumus vt poſſimus tibi aliqua ꝓ
mittere vel dare cũ tus ſint oĩa.peregrini em̃
ſumus coꝛã te ⁊ aduene.Sed hec ipᷣa q̃ de ma
nu tua accepimus. dedimus tibi. ad hoc etiã
facit qð ſcribitur.xij.q.i.videntes. Quan
tũ ad ſcõm.ꝙ non poſſit reuocari talis vona⸗
tio.pꝛobat idẽ dupliciter.pꝛimo ſic.quod ſe⸗
mel deo dedicatũ ẽ. hum ano mdicio reuoca⸗

ti no wteſt. vñ dẽ. xij. q. ij. de rebo qᷓ deo ſemel
cõtribute ⁊ dedicate ſunt ⁊ poſiea ſub occaſio⸗

ne cõceſſionis pꝛincipũ a quibuſdã inuadũ/⸗

tur ſancimus.vt pꝛius cõſulatis pꝛindpẽ ad

relecandã tam pᷣſumptiuã factionẽ.. cogno⸗
ſcendũ vtrũ ſit illius conceſſio. an inuaſoꝛis

preſumptio. ꝙ ſi pꝛincipis moꝛdinata fuerit
largitio ipe ſit pꝛinceps p emẽdatõne redar
guẽdus. Si aũt inuaſoꝛis declarat pᷣſumptõ
vſq; ad emendatiouẽ excõicatiomis ſit vindi
cta coercendus. Sc ðo pꝛobat ſic. Hon alio
iure admimiſtrationẽ tpaliũ. cõſtantinus re⸗
cepit niſicõſeniu ꝓpli ⁊ pꝛincipuʒ ac vniuerſi
ſenatus vꝛbis rome.ſed cũ cõ ſenſu oĩm iſto
rũ talẽ cõceſſionem cõſtantinus fecit eccleſie
Scribitur em̃.xcvi.di.cõſtantinus. Otile iu⸗
dicainus vna cũ oĩbo ſatrapis nt̃is ⁊ vniuer⸗
ſo ſenatu optimanbo enã⸗ cu cuncto pplo ro
mane eccleſie ſubiacẽti.vt ſicut.be.peirus in
terris vicgrius filij i videtur eẽ cõſtitutus.
ita ⁊ põtiſices ipius pꝛincipis aplox ptarermn
amplius q;ᷓ terrene impialis nre ſerenitatis

manſuetudo hre vr conceſſama nobisnr̃oces

imꝑioobtineãt. ⁊ vñ; in finẽ mũdi illibatã
incõcuſam ꝑmanere decernimus. TCercio
põt induci. ꝙ talis wvnatõ fuit legitime facta
multoꝛũ ⁊ ſanctoꝛũ ponnficũ factuʒ. qͥ talibo
pꝛouinciis et terris eccłie wonatis vſi ſunt vt
bonis eccleſie.⁊ omẽs impatoꝛes iurãt pape
cõſeruare ei iura ſua vt patet di. lxiii. tibi vo⸗
mnmo. 2. c. ego odouicus. Hec aliqͥs ſanctꝰ
cõtrariũ aſſerit. Nec ẽ cõtra ſi dicat᷑.ꝙ par in
parẽ nõ habet imꝑiũ.ergo qð cõſtantinus cõ

ceſſit. alius poteſt reuocare. Hã vt dicit aug.

ꝙ mtũ adilla q̃ ſunt iuris poſitiui verumẽ ꝙ
par in parẽ nõ habet impiũ.ſed quãtũ ad illa
q̃ ſunt iuris naturalis ⁊ wvminij diuini omnẽs
eligãtur pñtes ⁊ ſeqᷓntes.quo iure cõſtantij⸗
nus talẽ obligationẽ fecit.potius.n. reddidit
in illa donatõne qð ſubtractũ erat.qꝛ dñi eſt
terra ⁊ plenitudo eius.cuius papa eſt vicariꝰ
qᷓ; ꝙ dederit qð erat imꝑii. DHe tah autẽ obli
gatione ſic de ſcribit in. d.c.cõſtantinus.coꝛã
deo viuo q̃ͥ nos regnare pᷣcipit.⁊ coꝛam eius
lveribili iudicio obteſtamur oẽs ſucceſſoꝛes
noſtros im ꝑatoꝛes ⁊ optimates cũctos am/
pliſſimũq; ſenatũ ⁊ vniuerſum populũ in to⸗
to oꝛle terrarũ nũc ⁊ impoſteꝝ nulli eoꝝ auo
quo modo hec cõceſſa infringere. wl aliquo
mõ conuelli. Siqͥs aũt temptatoꝛ ertiterit.
eternis dãnationibo ſubiaceat innodatus.
De potſtate pa ꝭS. xvii.
pe in alios reges ⁊ pꝛincipes ꝓpli xpiani ſᷣm
aug de ancho. Sicut ſummo ſacerdori leuiti/⸗
ci generis om̃es iudei obedire tenebãtur cu⸗
X nii

Zitulus

niſcũq; ſtatus e xtiterint.ſic om̃es rpᷣianima
ioꝛes ⁊ minoꝛes pape locũ rpᷣi tenenti parere.
Et de obedientia exbilenda ſummo ſacerdo/
ti leuitici generis ⁊ punitõne inobediẽtie ha⸗
berur deutro. xvij. Obi dicit᷑.ſi difficile ⁊ am/
biguũ apud te iudicium pꝛoſpereris. venias

ad ſacerdotẽ ⁊cc. ⁊ infra qͥ ſuꝑbierit nolens ſa

cerdotis oledire imꝑpio.moꝛiet᷑.ſuꝑ quo ver/⸗
lb dicit.glo.ꝙ cõdẽnatõnis ſuſtinet ſenten⸗
tiã qͥ contenit ſummi ponnficis obedientiam
tanq; ſi cõtẽneret dei omnipotentiã. Oñ xpᷣs
dicit uce.x.Quivos ſpernit me ſpernit. Et
greg.vij.lib.moꝛa.ait. NHeccatũ paganitatis
incurrit quiſquis dum xpᷣianũ ſe aſſerit.ſedi
apoſtolice obedire contẽnit.di.lxxxi.ſiqͥ ſunt.

eremplum pene inoledientie hales in ſaule

pꝛimo rege.i.Reg.xv. Ntrũ auũt ſubijcian
turpape ipᷣi reges q;tũ ad tꝑaliũ recognitõnẽ
dicit aug.de ancho.puto ꝓ veritate eſſe dicẽ⸗/
dum.ꝙ papa vicarius ieſu rpᷣi in toro oꝛbe
terraꝝ vice dei viuentis ſpũaliũ et tẽpaliũ hʒ
vłem iuriſditõnẽ.Sʒ ipᷣoꝝ tꝑaliũ ĩmediataʒ
adminiſtratõnẽ nõ recipit niſi in regionibus
octidentalis imꝑij ꝑ cõceſſionẽ factã ecceſie
a cõſtantino.Quare aũt eccleſia nõvtit᷑ tem
wpraliũ adminiſtratione niſi in ptibo Italie
mediãte impatoꝛe quẽ eligit ⁊ nõ in alijsre
gnis q̃ ſunt in occidẽtali imꝑio. hoc nõ ẽ pꝛo
pier carẽtiã autoritatis.ſed pꝛopter nutrien
Dũ in filijs ſuis vinculuʒ pacis ⁊ vnitatis.qꝛ

exquo imꝑiũ fuit diuiſum.et a diuerſis in di⸗

uerſis ptib diuerſimode ⁊ tirãnice vſurpatũ

eccleſia ꝓpter vitanduʒ ſcandaluz iudeoꝛũ ſe

tributanã fecit cũ petro vt oſtenderet ſe non

2.

obligari math. xvij. a. xi. q. iij. inter verba. qᷓ

aũt dicũt papã in ſolo oꝛbe totũ dominiũ hte
ſuꝑ ſpũalia nõ autem ſuꝑ temꝑalie.ſimiles
ſunt cõſiliarujs regis ſirie qͥ di xerũt.iij.regũ.
xx. Dij moniiũ ſunt dij eoꝝ.⁊ ideo ſuꝑaue⸗
rũt nos. Sed pugnemus cõtra eos in campe
ſtribo ⁊ in vallibo.in qͥb dij eoꝛũ dñium non
habẽt.⁊ obtinebimus cõtra eos.Ad littexaʒ.
ſic hodie mali conſiliarij adulatione peſtifera
ſeducũt reges ⁊ pꝛincipes terre dicẽtes. Oij
montiũ puto ſpnaliũ bonoꝝ ſunt ſummi pon
tifices. ſed non ſunt dij valliũ quia tꝑaliũ wo
noꝝ nullũ wominiũ habẽt. Ideo in cãpeſtri⸗/
bus.i.in potentia bonoꝝ tem paliũ pugnemꝰ
cõtra eos ⁊ obtinebimus. Sed qͥd dicat eis
diuina ſententia audiamus.qꝛ dixeiũt inqͥt.
ſirij. deus montiũ eſt deus eoꝝ ⁊ nõ de valliũ
dabo omnẽ hãc młtitudinẽ in manu veſtra.
Iſcietis.qꝛ ego ſum vominus. Et hoc patʒ ꝑ
multa exempla.nõ ſolũ eoꝝ regũ ⁊ imꝑato/⸗
rũ infideliũ qui eccleſiam pſequentes conati
lunt eã exterminare.et nõ potuerũt.ſed dñs

EXXII

concidit ceruices eoꝑ ⁊ ad nihilũ redegit.ſed
etiã xpᷣianoꝝ pꝛincipũ qui bellantes cõtea ec⸗
cleſiam vel ꝓſequentes ſummũ pontiſicẽ ex⸗

terminati ſunt.et ad inferos deſcenderũt. vt

patet de iuliano apoſtata. de mauricio impa⸗

toꝛe gregoꝛium ꝑſequẽte de t xoderico rege

Italie Yohannẽe papã incarcerãte. de Fride
rico imperatoꝛe contra eccleſiã inſurgente. ⁊
mulns alijs.qui male ſinierunt ⁊ miſerabili
ter. Quod a ſentẽtiis xegũ ⁊ pꝛincipũ om

niũ ad papaʒ poſſit appellari. patet ꝑ id quod

ſcribitur.ũ.q.vi.ad romanã eccleſii.abom̃i⸗

bus ⁊ maxime ab oppꝛeſſis ẽ apellandum et
cõ currenduʒ quaſi ad matrẽ.vt eius vberibo

nutriãtur.auctoꝛitate defendãtur. oppꝛeſſio⸗
nibo releuentur. quia nõ poreſt nec deber ma
ter obliuiſci ſiliũ.⁊ idẽ habet᷑.xi.q.i.quicunq;.
nec obſtat extra de appel. ſi duobo vbi dicitur

ꝙnõ eſt apellanduũ a iudice ſeculari ad pa⸗
pam miſi in terris eccleſie.qꝛ hoc intelligtur
nõ eſt fiendũ indifferenter ⁊ in qͥbuſcũʒ

ie d in negotijs arduis ⁊ neceſſitate vꝛgente
a quocũq; iudice qͥs grauef.ad papã recurre

re põt.Spectat etiã ad papaʒ coꝛrigere eos.

cñ delinquũt ᷣm illud Hiere.i.Ecce cõſtitui

te ſuꝑ gentes ⁊ regna.vt euellas ⁊ deſtruas

dimpes ⁊ diſperdas.iſ.ſcelera repᷣendẽdo pu
niendo ⁊ amouẽdo.ſic etiã in v.teſta.ꝓpłæ⸗
te q erant patres ſpũales in populo iudeoꝛũ

auctoꝛitate womini repꝛehendebãt reges do·
linqᷓ ntes.vt patet.i.Reg.xv.ſamuel regem.

ſaule de inobedientia.nathan ꝓpheta Dauid

regem de adulterio.ij.Reg.xij.ca.helias pꝛox-

phta achab regẽ iſrahel de idolatria.iij. Reg.

xviij.c.ſummus ſacerdos oſiam regem iud
e pᷣſumptione ingreſſus in templũ ad inc,a,z

ſandũ.ij.paralip.Nicola.papa regẽ lotariũ
de adulterio.ij.q.i.ſcelus.⁊hmõi põt ⁊ ipos

reges ex cauſa rõnabili deponere. ſicut ʒichs
rias papa depoſuit regẽ francop. et ſubſtitaiꝛ

pipinũ.xv.q.vi.Alius.

De poreſtate pa ſrli.

pe in clericos et pᷣcipuein dandis officijs vel

bñficiis. Obi pꝛimoſeruandũ ẽ qð d diſi.
xxiij. Cales ad miniſteriũ eligãtur derici qui
digne poſſint dñica ſacta tractare.Oelius

enim ſacerdoti dñi paucos habere miniſtros

qͥ digne poſſint opus dei exercere. q; multos

inutiles.qui onus graue oꝛdinatoꝛi adducãt
di. xvi.miramur.dicit Leo. Si in quibuſlibʒ

eccleſie gradibo ꝓuidẽter ſcienterq; curãdu,ʒ
ẽ.vt in domo wmini nihil ſit inoꝛdinatũni

hileq; pᷣpoſterũ.q;tomagis e laboꝛãdũ eſt vt in

2

–

electione eius qͥ ſuꝑ oẽs gradus cõſtitint. nõ5

erret. Nã totius familie comi ſtatus et oꝛdo

naſgenceniin

Pnuren
iſntir⸗
tconninpoh
onrincnreemn
wmi Aenunr
Crnotaltetind
rugenho⸗
ſictolnobi⸗
rco iirs
Pbiſtoeeguin
Nieſanentaten.
ſicesveriuns,
ſone QA gra
ſoreten ptip
Wrudcinedc
Grinecnstin
Mngün
Creekeinenen
Cicocſagepr⸗
Wwerine np
moꝛeswlſaen
Anoregliine

KLercooqi ace

lati vite neqi
bifeinetlein
Virnvoloerince
lew –
lawsedpeelot
enchpſene,
ſesmagesican
ſngintans -ö
obgceprioni
ſnannesegne
Whes emt
Vnpanulne

ſaeret
gophie

ESRYei8
aleen
Aeine
ier
unepchecin
MiSes; nüne
iestan

Nn

eisn
Doa
1Kentnn
tin
rit.

S
enn
mnnmei

apitulum

mutabit ſi quid req̃ritur in coꝛę nõ inue/
uitur in capite.alinfra. Sicut. n. voni operis
fructũ ſibi cõparat.qͥ rectũ tenet in eligendo

ſacerdote iudiciũ.ita ſemetipᷣm afficit dãno
qͥ ad ſue dignitatis collegium ſublimat indi
gnũ. Seruare quoq; debet qdᷣait grego. diſti.
Ixxxix.ſingula eccleſiaſtici iuris officia ſin/

gulis quibuſcunq; plonis ſigillatim cõtmitti

iulemus. Sicut.n.in vno coꝛpe multa mẽ⸗/
bra halemus.oĩa aũt membꝛa nõ eũdẽ actũ

. .

halent. ita in eccleſie coꝛꝑe ſ̃m veridicã pau
li ſentenniã in vno eodẽq; ſpũali coꝛpe confe
rendũ ẽ hoc officiũ vni.alii cõmittendũ eſt il⸗
lud ⁊c. Sed hodie accidit qð ait hiero.xii.q.
i. gloꝛia videlicet. OZulti edificãt parietes ⁊
colũnas eccleſie ſubtrahũt.marmoꝛa nitent.
auro ſplendent laquearia.gemmmis altare di
ſtinguitur ⁊ miniſtroꝛũ xp̃ᷣi nulla eſt electio.
cũñ tñ idem dicat.viii. q.i.licet.ꝙ qͥ pꝛeſtãrioꝛ
eſt ex omni populo.qͥ coctioꝛ.qͥ ſanctioꝛ.q̃ in
omni virtute eminẽtioꝛ.illeel igatur adſacer
wtiũ. Queritur ergo pꝛimo.vtꝝ papa pec
cet moꝛtaliter in acceptõne ꝑſonaruʒ. Et rñ
det aug.de ancho. vbi ſupꝛ a ꝙ moꝛtale pecca
t ẽ qð tollit nobis xpᷣm. q̃ eſt vita noſtra.vt
lalvt᷑ colo.iii.xpᷣs aũt ẽ in nobis tribb modis
ſcʒ ꝑ iuſticie equitatẽ.ꝑ coctrine veritatẽ.per
vite ſanctitatem. Johã.xiiii.Ego ſum via.ſ.
iuſticie ⁊ veritatis.ſ.voctrine ⁊ vita.ſ.ſancti⸗
monie. QOñ igit acceptõ pꝛopꝛie repugnat iu
ſticie eq̃tati.vt qñ papa in aliqua cauſa tene⸗
retur iudiciũ reddere alicui ⁊ nõ redderet ſci
enter faciens cõtra iuſticiã.qꝛ diues vel ami
cus vel cõſanguineus vel nobilis eſſet. cõtra
quẽ eſſet ferenda ſentẽtia.moꝛtale eſſet.Se⸗
cũdo qñ acceptio perſone repugnaret veritati
wctrine. vt ſi papa ⁊ocet aliquid ↄtra bonos
moꝛes vel ſacram ſcripturã.vel determinsret
amoꝛe alicuius ꝑſone.ſimiliter moꝛtale eẽt

Cercio qñ acceptio ꝑſone repugnaret ſancti⸗

tati vite. vt papa in cõferendo officia vel
bñficia eccleſiaſtica pᷣferret ſcienter vicioſuʒ
viriuoſo ex indebita cauſa.vt qꝛ ↄſanguine/⸗
us vel potens ſimiliter moꝛtale eſſet. Atẽ qñ

pvapa ad pꝛelaturã eccleſiaſticã vel bñficia cõ

ferenda ꝑferret ↄſanguineos ⁊ amicos extra
neis magis idoneis ex cauſa indebita.ſ.con⸗
ſanguinitatis rõne pꝛincipaliter non euadit
viciũ acceptionis ꝑſonarũ.Secus aũt ſi con
ſanguineos eque idoneos ad pᷣlaturas pᷣfert
extraneis. idem tlv. in quodli. Item ſi dini⸗/
tem paupi vel nobilẽ ignobili pfert in benefi⸗
ciis cõferendis pꝛincipaliter rõne diuitiarũ
vel nobilitatis acceptoꝛ ẽ ꝑſonaꝝ ſecus ſi boc
faceret.qꝛ eſſet eque idoneus.vel quia ma⸗/

