tate omniq; pactõe ceſſante dare velofferre ec⸗

cleſijs.pꝛioꝛatibo.monaſterioꝝ. nibo. et lo⸗

cis hmõi voluerint cum gratiarñactõ ne licite

reputari. Mos enim eos qui ſecus egerint. ſi
ſingulares ꝑpſone ſint tã dantes q; recipientes
lomõi excõicationis vinculo innodam. Si ve⸗
ro capitula ſeu cõuentus fuerint ſuſpenſionis
ſentẽtüs eo facto vecernimus ſubiacere a qͥ b

p̃teriq; in moꝛtis articulo abſolui nequeãt abſ⸗

q; ſedis apłice ſnĩa ſpeciali. Ocbanus.v. in er⸗

trauaganti q̃ incipit.ſane ſeu ne in vinea. Au/
diui a fidedignis. ꝙ Oartinus iſte. v. habuit

dicere ꝙ nolebat ꝙ incurrerent moniales pꝛo

bmõi datis que fiunt pꝛo ingreſu mona terio

rum cenſuram aliquã eccleſiaſticam et pcipue

excõmunicationis.

Excõicatiocõtra impugnantes lr̃as electi

Capitulum.lxviij.

Dicunqʒ impugna

litteras electi in papã.aut etiã ante

i; coꝛonet᷑.cũ ꝑ ipᷣam elecnonẽ ca⸗
nonice factã ſibi ius ſit acquiſitũ paparuſ.⁊ ex
ipa electõne canouica cõfirmatus ſit et exerce /

re poſſitofficiũ ſuũ ante coꝛonanonẽ.vt.xriij.

di. in noĩe dñi. talis ipᷣo facto eſt excõmunica⸗

tus.vt in extrauaganti Onedict..xi.que incipit
nõ quia nõnulli.

Excõmunicant᷑ gloſantes ſeu exronẽtes in

ſcboliſ clementinã. Exmi de paradiſo. aliterqᷓ;
littera dicat.

CLapitulum. lix.

Loſantes ſeu expo
nentes in ſcholis aliter q; littera di/
cat cleinentinã illã.Exiui de paradi
ſo. vbi erponit᷑ regula beati Franaiſci ſunt excõ
mumcati ꝓ quandâ erxtrauaganteʒ Hicolai.

vnde illa cle.nõ ſolũ repitur ingloſata. ſed illa
extrauagans fuit ſuſpenſa quo ad illã excõmu
nicationẽ ꝑ aliã extrauagantẽ Jo.xxi. cuius

ſuſpenſionis exemplar vidi.et vc enam dicit

Franciſ. de zamb.

Ercõmunicatio cõtra ingrediẽtes mona⸗
era monia iũ pꝛedicatoꝝ et minoꝛuʒ in caſu
nõ conceiſo. Capitulum. lx.

Rtrantes monaſte

ria monialiũ oꝛdĩs pᷣdicatoꝝ ſiue ſe⸗

culareſ ꝑſone eccłiaſtice ſint in caſu

nõ cõceſſola cõſtitutionibo eaꝝxxel ſine licẽtia
magiſtri oꝛdinis aut alterius ab iſo magiſtro
habente ſuꝑ lvc woteſtatẽ ſunt ipo facto excõi⸗
cati a qua nõ poſſunt abſolui pᷣterq; in articulo
moꝛtis niſi a papa vel magiſtro oꝛdinis vel ab
alio habente ſuꝑ lvc ſpecialẽ auctoꝛitatẽ ab aliqᷓ

eiickon e iſta ſentẽtia eſt lata enã ꝑ papã in

ulla oꝛdinis quã vidi. Intrantes monaſte
ria ſancte clare ſeu moniaſiũ oꝛdinis minoꝛuʒ
in caſibo nõ cõceſſis in regula ipᷣax vel ſine licẽ
tia eoꝑ qui dare pñt ſunt ipᷣo facto ercõicati.⁊
pape abſolutio reſeruat᷑ ſiue generali ip̃ius oꝛ⸗

qnis. Mota tñ ꝙ in locis vbi tales ſnĩe nũ

i; vxl q̃ſi nunq; ſuni ꝓmu gate. ſi qͥs intrarer

talia monaſteria neſciens talẽ ſniam ernõ cã

malefaciendi.puto ꝙ nõ incideret in ſnĩas cũ
ignoꝛantia quaſi inuincibili laboꝛet. et hoc põt

trahier dictis Anto. de but.ſupᷣ excõicamus.
et dictis Cv.ſed ſi intrat laicusvej alia ꝑſona

ad maleficiendũ.tunc q;ins ignoꝛet ſniam et
etiã haberet iuſtã cauſam ignoꝛantie nõ ercu⸗
ſat. ᷣm Pe.d pal Excõmunicatio cõtra libel⸗

los fa moſosvel cantilenas in detractionẽ oꝛdi
nis pᷣdicatoꝝ aut minoꝛũ. Quicũq; libellos
famoſos in vulgari ſeu litterali ſermone nec⸗

nõ cantilenas vel rothmos edere vel derinere

vel publicare pᷣſumunt in infamiã et detracno
nẽ ſtatus oꝛdinis fratrũ pᷣdicatoꝝ ⁊ minoꝛum
ſunt excõicati.a q̃ excõicatione nõ pñt abſolui

niſi pſonaliter ſedi apłice ſe pñtent. Aleraãder
in pꝛiuilegio & xalco.et in alio. Hõ ſine multa

Excõicatio ↄtra dicentes et defendẽtes ꝙ pᷣ⸗
dicatoꝛes et minoꝛes nõ ſint in ſtatu ꝑfecno/
nis. Auicũq; pdicare cocere vel defendere p/

ſumũt ꝙ p̃dicatoꝛes velminoꝛes nõ ſint in ſta

tu pfectõis.et ꝙ nõ liceat eis de elemoſynisvi
uere.et ꝙ nõ liceat eis pᷣdicarevel cõfediones

auclire de licẽtia ſummi pontificis et alioꝝ pᷣla

toꝛũ inferioꝝ et rectoꝛes eccleſiarũ aut ſacerdo
tũ pꝛochialiũ ↄſenſu minime reqͥſito ſũtercõs
catia qᷓ ſnĩa nõ pññt abſolui niſi pſonaliter ſedi
apłice ſe pñtẽt.Alex.vbi ſup.Ercõicatio 3 ex
ercẽtes violentiã ĩ locis pᷣdicatoꝝ aut minoꝝ.

Titulus viceſimuſquar.

$●
OQuicunqᷓ pꝛeſumunt in locis noſtris violẽ
tiam damnabilem exercere. eoipo ſententiã ex
cõmunicationis incurrũt a qua abſolui neque/⸗
unt niſi ꝑ ſedẽ apłicam vel ꝑ cõſeruatoꝛes no
ſtro oꝛdini deputatos. Clemes in quibuſdã lo
cis et Alex.Excõmunicatio cõtra retinetes a⸗
poſtatas oꝛdinis pꝛedicatoꝛũ. QAuicunq; in
monaſterio vel eccleſs ſuis detinẽt apoſtatas
oꝛdinis pᷣdicatoꝝ niſi eos eiecerint poſtq;ᷓ eis
ꝑ fratres noſtros ne eos dtineãt fuerit denun
ciatũ ſunt ercõmunicati. Bonifa.in pꝛiuilegio
virtute. Item fratres minoꝛes qui pᷣſumũt

recipe fratres oꝛdinis pᷣdicatoꝛũ ꝓfeſſos ſine

licentia ſummi pontificis faciente expꝛeſſaʒ de
indulto hmõi mentionẽ.vel miſi pꝛius ſuoꝛuʒ
pꝛioꝛũ licẽtia fuerit petita et obtenta ſunt excõ
municani.clemẽs ad minoꝛes.quo nos. Idẽ
de heremitanis Alexander ad heremitas vram
Item magiſtri rectoꝛes artiſtarũ et ſclvla /
res ſtudij pariſieñ.qua publice vel occulte fra/
tres pᷣdicatoꝛes vel minoꝛes a cõſoꝛtio vniuer
ſitatis pariſieñ. excludere mohunt ſunt ipᷣo fa
cto ercommunicati a qua ercõicatione abſolui
nequeunt niſi perſonaliter ſedi apoſtolice ſe p⸗
ſentent. Alexander ex alto.

Excõmunicatio cõtra mendicantes tranſeũ
tes ad oꝛdinem monachalẽ ſine licentia pape.
Capitulum.lxxi.

Vllus religioſus de

oꝛdinibo mendicantiũ quoꝛumcũq;
cuiuſcũq; ſtatus.oꝛdinis.ↄditionis
aut religionis exiſtat quocũq; et qualitercũq;
poſſit vel debeat virtute cuiuſcũq; licentie ac in⸗
dultci apłici ſeu penitẽtiarie pape legatoꝛum et
nuncioꝝ ſedis pdicte curã gerentis vel alia qᷓ⸗
uis auctoꝛitate.hactenus enã ꝑ bullas apoſto
licas facultatũ quoꝛũuis auctoꝛ itate tã legato
rum q; nuncioꝛũ ſedis pꝛefati necnõ et pemtẽ⸗
tiarie hHmõi ꝓ tge curã gerentis q; alioꝝ quo⸗

rumcũq; ſub quauis poteſtate aut auctoꝛitate

maxime de tranfferendis fratribo aut aliquibo
pᷣſertim oꝛdinũ mendicantiũ ꝓfeſſoꝛibo in ge
nere vel ſpecie. ab oꝛdinibo hmõi mendicanti⸗
unm ad monaſticos oꝛdines ſub quacũq; verbo⸗
rum cõceptione appareãt admitti ſeu recipi ꝓ
aliquos etiã ſuꝑioꝛes oꝛdinis ſeu monaſteri
aui loci monaſtici ſeu ałs in monachũ vel fra⸗
trem alicuius er oꝛdinibo monaſticis tã ſancti
Benedicti qᷓ; Ciſterſienſis.camalduleñ.vallis
vmbꝛoſe canonicoꝝ regulariũ ſancti Auguſti.
Vl alijs expꝛeſſis et nõ erpᷣſſis oꝛdine Carthu
ſienſium dumtaxat excepto ſub pena excõica/
tionis in quam tã recipientes q; recepti ipo fa⸗
cto incurrãt.et a tali excõmunicatione nõ pñt

abſolui citra ſegem apoſtolicã pꝛeterq;; in moꝛ
tis axticulo.et nipilominꝰ alit facta nõ tenẽt.⁊
nullius exiſtunt eſicaee vel momenti. Ex cõ
ſilio Cõſtanſienſiſub Oartino quinto.

Pꝛoceſſus annualis qͥ fit annuatim in cu⸗
ria in cena dñi cõtra multa genera hominum.

vt patet. Capitulum. lxxij.

Artinus epiſcopis

ſeruus ſeruoꝝ dei.Ad ꝑppetuam rei
memoꝛiã excõicamus et anatxma
tiʒamus ex ꝑte dei omnipotẽtis patris et filij ⁊
ſpirituſſancti.MHuctoꝛitate qʒ lxaroꝝ Petn et

Pauli apłoꝝ eiꝰ acnt̃a omnes hereticos gaʒa

ros paterenos pauꝑes de lugduno arnaldiſtaſ

eperoniſtaſ paſſaginos wiclefiſtas huſſitas fra

ticellos.et quonibet alios hereticos quocũq; no
mine cenſeant᷑.ac oẽs fautoꝛes. receptatoꝛes
et defenſoꝛes eoꝛundẽ. Atẽ excõicamus ⁊ ana
tlematiʒamus oẽs qui in terris ſuis pedagia
noua imvonũt. Item ercõmunicamus eta/
nathematiʒamꝰ omnes falſarios bulle ſiue lit⸗
terarũ apłicarum.ſupplicationẽ.gratiã. et iu⸗
ſticiam cõtinentiũ ꝓ ſummũ pontificẽ vel vice
cancellariũ ſeu gerẽtes officiũ vel vices vicecã
cellarij ſancte romane eccleſie de mãdato eiuſ
dem ſummi pontificis aut gerentis officium
pꝛedicioꝝ ſignantes ſupplicatões eaſdẽ. Iteʒ
excõmunicamus et anatematizamus pyra/
tas et receptatoꝛes et illos qui equos arma fer
rum.lignaminaet alia ꝓhibita deferunt ſara⸗
cenis.quibo chriſtianos impugnant. Item ex
cõmunicamus et anathe matizamus umpediẽ/
tes ſeu inuadẽtes victualia ſeu alia ad vſum
romane curie neceſſaria adducẽtes vel ne ad
curiã ipam adducant᷑ vel deferantur impedien
tes ſeu ꝑturbantes etqui talia faciũt vel defen
dunt cuiuſcũq; fuerint oꝛdinis.penitẽtie. cõdi
tiomis et ſtatus.etiã ſi pontificali.regali aut q̃/
uis alia eccleſiaſtica vel mundana fulgeant di
gnitate. Item excõmunicamus et anatlema⸗
tizamus omnnes illos qui ad ſedẽ apłicam ve⸗
nientes er recedentes ab eadem necnon illos
qui iuriſdictionẽ oꝛdinariã vel delegatã aliquã
nõ halentes in eadẽ curia moꝛãtes temerita⸗
te ꝓpꝛia capiunt ſpoliãt et detinent aut ex ꝓpo

ſito deliberato verlerare. mutilare vel interfice⸗

re pᷣſumant.et qui talia fieri facient ſeu man/
dant. Item excõmunicamus et anathemati⸗
ʒatnus omnes ⁊ ſingulos cuiuſcũq; ſtatus.gra
dus p̃eminentie aut cõditionis exiſtant.etias
ſi pontificali.regali.reginali.aut quauiſ alia ec
cleſiaſtica vel mundana pᷣfulgeant dignitate.

cõtra foꝛmam et effectum ſententie generalis

iarctisdlu
ſtftindigutue⸗
neſcemninſo
ſericauphnds
Ciſoentergomm
niſtbeeaßfuie
ſropeniſcleertn
AMseii iſfns
Unqg nidlzlueti
rſoralositcl
iumtultusene⸗
Wanevinalsimn
Auhimmns
Winmerunnl
ſendgeraipe⸗
odnmnumun

ttöportamsete

Poluipreerir
ſnnsgteſittun
dümiann⸗
ſchlligeſrexen
cherrſegoaong
Ctoreſporum
Genſtodicnscan
Auforecauſaruſe
nfuntwrloccid

*

peminentie d

ſoentſtatusfferi
MGroldel nani
Ramumcan
Mmanrlames
lupenerdn
nmnugernn
Uakoſseſdot
unſancent

Klunoeniett

encdelig
es. Kentin
nnn,
rshleiner
nigni
mipmtiänt
minnmnt
erenioan
emns offnin
Kietlti e,
Mums e
ienosrmne
beawenmſk
Wem. Jene
pmsmnti
kainA
Nacheien en
Neernte
D
imns iin/
iee,
cutied
usanatnn
Puighanc/
unkni
in egtin

. ,
cunſe
Enni,
ate

qui ſcienter ꝑ omnes terras et loca eoꝛñ ditio/

curatoꝛes ipoꝛum vel etiam auditoꝛes ſeu iu⸗

reginali vel quauis alia pfulgeant dignitate.
ercõmunicamus et anathematiʒamuso/
innes mutilantes vulnerãtes.et internciens

Capidlĩ lxrii

cõſlantienſis cõcilij ꝓ quã damnat᷑ memoꝛie matiʒamus omnes illos qui per ſe velper aliñ *

Petrus de luna.qui olim Benegict.iij.a nõ⸗
nullis in e ius abſentia. dicebat᷑ iudicatus ſciſ/
maticus et lereticus.et ab hac eccleſia dei pᷣci⸗
ſus omniq; iure qð in papatu habere pꝛeten/
debat oĩq; diunitate ⁊ hvnoꝛe eccleſiaſtico pꝛi⸗
ustus fuit. ac rpoſt et cõtra inhibitionẽ eiuſdẽ
cõci lij et hmõi ſentẽtia a dicti Petri obiru in beati ꝑeni in tuſcia ducatũ ſwoletanũ. comita⸗

ſeu alios directe vel indirecte ſub quocũq; ti⸗
tulo vel coloꝛe occupant. detinent vel boſtili⸗
ter diſcurrũt ſeu inuadũt aut occupare diſcute
re detinere vſtiliter pᷣſumunt in totũ ſeu in ꝑ
tem almã vrbem regna ſicilie trinaclie inſu las

infidelitate et erroꝛe ipᷣius petri nũc ꝑſiſtendo tum venuminũ ſabine.marchie.anchonitane.

autals quõlibet credentes aut fauẽtes publice maſſe.trebarie. romandiole.campanie atʒ ma
wl occulte.ac etiã ſciſinaticos et diuturnũ in ritime puincias et terras ſpecialis cõmiſſonis
eodẽ cõcilio et apud vniuerſalẽ eccleſiã ꝓ rati et arnulfoꝛum ciitates q; noſtras bonoñ. fer⸗
habinone generalis ſenenſis cõcilij dicte ſen rarienſem.beneuentanã.paruſinã. auinioñ.ci.
tentie.et ↄtinuationẽ ꝓ ceſuũ deſuꝑ habito/ uitatẽ caſtelli tudertinũ et alias ciuitates.ter⸗
rum ſublatis et extincus cõtinue conãtes nec ras vł locavel iura ad ip̃am eccleſiã ſpectãtia
nõ omnes et ſingzulos in viciũ eiuſdẽ petri ſuc et ꝑninentia etadherentes fautoꝛes ac defenſo⸗
cedentes eoꝛũq; receptoꝛes vel receptatoꝛes res eoꝛum ſeu in his dantes eiſdẽ cõſilium au⸗
cuiuſcũq; ſtatus nobiluatis excellentie vel cõ/ xilium vel fauoꝛem. Nõ obſtantibus quibuſ/
ditiomis exiſtant.etiã ſi pontificali.regali.regiꝭ cunq; pꝛiuilegijs et indulgentijs ac li:teris apo
nali. aut quauis alia eccleſiaſtica vel ſingulari
ſint diti dignitate.ac cõſentientes et pꝛeſtan
tes endẽ in pᷣmiſſo erroꝛe quomodocũq; ⁊ qua
litercũq; auxihũ cõſilium vel fauoꝛẽ eos etiam

alteri vel aliquibo cuiuſcũq; oꝛdinis dignitat
cõditionis et pᷣeminentie fuerint. etiam pon/
tificali. regali. reginali ſeu quauis alia eccle⸗
pomnes terras ſiaſtica vel mundana pᷣfulgeant dignitate a pᷣ⸗
ni ſubiecta pᷣfatis ſceſſinacicis.et pᷣcipne in ca/ dicta ſede ſub quauis foꝛma vel tenoꝛe cõceſ⸗

ſtro paniſcole et tireſceñ.dioceſis exiſtentibo.

cunq; victualia et pᷣſidia publice vel occulte ꝑ rel expꝛeſſam ac de verb ad verbuʒ de indulto
ſe vel per alios ſubditos afferri faciant vel pꝛso hmoõi ac oꝛdinibus.locis. noibus ꝓpꝛijs.co/⸗
mittant paribus excõicationis et anathemati/ gnominibus ve ldignitanbus eoꝛundem mẽ⸗
zationis vinculis innodamus ipᷣoſq; oẽſq; et
ſingulos declaramus cõtinuatoꝛes vel fauio/⸗
res ſaſmaticoꝛum vel hereſis atq; omni bene /

H cunq; ꝑ que contra hmõi noſtros ꝓceſſus ac
ficio. dignitate et honoꝛe eccleſiaſtico et mun/

ſententias quo minus includant in eis ſe iu⸗

dano denunciamus fuiſſe ⁊ eſſe heiuaroe D uare valeant et tueri.et que quo ad hvc ꝓrſus

excõmunicamus et anatymatisamus os il⸗
los qui per ſe wl peraliũ ſeu alias quaſcũq; ꝑ⸗
ſonas eccleſiaſticas velſeculares ad romanazʒ pontificẽ niſi dũtarat in moꝛtis articulo.cõſti
curiam ſuper earum cauſis et negocũs recurrẽ tutus abſolui poſſit nec etiã tũc niſi de ſtando
tegjilla que in eadem curia pſequentes aut ꝓ ſancte matris eccleſie mandatis ſatiſfacnone
curatoꝛes negocioꝝ geſtoꝛes.aduocatos vel ꝓ vel ſufficienti cautione pᷣſtita. Illos autem cu
iuſcuunq; fuerint peminentie.dignitans oꝛdi
dices ſuꝑ dicus cauſis ſeu negocijs deputaroſ/ nis cõditionis aut ſtatus.etiã ſi rontificali aut
occaſione cauſarũ ſeu negocioꝝ hmõiverberãt alia quauis digmitate pᷣditos.qui cõtra tenoꝛẽ
mutilant vel occidunt aut bonis ſpoliant cuiuſ pᷣſenrium talibo vel eoꝛum alicui ſeu aliquibo
cũq; peminentie dignitatis.oꝛdinis. cõditio/ abſolutionis beneficiuʒ impendere de facto pᷣ⸗
nis aut ſtatus fuerint.etiã ſi pontificali regali ſumpſerint excõmunicationis et anathematii
ſententia innodamus eiſq; pᷣdicationis lectio
nis adminiſtratõis ſacramentoꝝ. et audiendi

tollimus et omnino reuocamus de quibo qui⸗

aꝑte trãſgreſſoꝛibus et cõtemptoꝛibo ſupꝛadi⸗

ſen capientes et detinẽtes ſeu depꝛedantes ro/ ꝛibus pt 4
ctis nos grauius cõtra eos ſpiritualiter aut tẽ

mipetas et ꝓegrinos ad hieruſalẽ cauſa pegri
nationis et deuotionis accedẽtes et in ea mo/
rantes et recedentes ab ipᷣa et in his dantes
cõſilium auxilium vel fauoꝛem eoꝛũq; bona cõ
fiſcamus. Item eccõmunicamus er anatlx⸗

ros. Ot aũt hmõi noſter vꝓceſſis ad cõmunẽ
omniũ noticiam deducatur cartas ſiue mẽbꝛa
nas pꝛoceſſus cõtinentes eoſdẽ baſilici ſancti
ce

ſardine coꝛſice terras citra farum. patrimoniũ

ſtolicis generalibo vel ſpecialibus eis vel eoꝛuz

ſcole et tireic er ſis.quia ercõmunicari et anatematiʒari non
Illos eniã qui ipᷣis wiclefiſtis et huſſinis que poſſint per litteras apł cas nõ facientes plenã

tionẽ necnõ cõſuetudinibus et obſeruantäz
ſcriptis vel nõ ſcriptis ac alijs cõtrarũs quibuſ

dem ſententijs nullus ꝑ alium q; ꝑ romanũ

cõfeſſiones officia interdicimus. Pꝛedicenteſ

poꝛaliter ꝓut expedire cognouerimus pceſſu/

Zitulus cwiceſimuſquar.

HPetri de vrle necnõ ſacri palaci apłici.vbi im
* pꝛeſentiari moꝛã cõtrahim. valins ſeu oſtijs
ac limnaribo faciemus affigi ſeu appendi. que
pceſſus ipᷣos ſuo quaſi ſonoꝛo pᷣconio et patu/⸗

lo iudicio publicabũt.vt hi qui ꝓceſſus hmõi

cõtingãt.ꝙ ad ip̃os nõ peruenerint aut ipᷣos
ignoꝛauerũt nulla wſſintexcuſationẽ pᷣtende/
re vel ignoꝛanuiã allegare cũ nõ ſit veriſiłe quo

ad ipᷣos remanere incognitũ qð campatenter
publicat. Nulli ergo oĩno lvĩm liceat hãc pa⸗/

ginꝗ noſtre excõicanonis anathematis. decla⸗
ratõis.ceſſatõ is.ixritatõis.annullationiſ.eua
cuationis. interdicti et ↄſtitutõnis infringere
vel ei auſu temerario cõtraire. Siqͥs aũt lvc at
temptare pᷣſumpſerit indignatõʒ oĩpotẽtis dei
et beatoꝝ petri ⁊ pauli apłoꝝ eius ſe nouerit in

—

curſurn. datũ rome ⁊cc.
☚D R ₰ „ R 4
Quia in iſto et alijs C.i.
pᷣcedentib) ca.fit mentio e dignitate vl pſo
natuvofficio. et ideo ad declarationẽ vꝛum
vocabuloꝛñ ꝓut ſumunt a canoniſtis. Hota
95 dicit archi. ſup. vi. de cõſue. c. cõſuetudine.

Dignitas elcceſiaſtica cognoſcit plurib mo

dis. Pꝛimũ eſt cum quis habet adminiſtratõʒ
rerum eccleſie cũ iuriſditõne.di. lxxxix. volu⸗
mus.et.c.diaconũ. Secundus modus eſt.qñ
halet nomẽ dign itatis et pꝛelationẽ.ſiue pꝛo⸗
gatiuam in eccleſia ſua tam in clvꝛo q; in capi
tulo ſed nõ habet adminiſtrationẽ rerũ vel iu/
riſditionem. ſicut in archidiaconatu parmeñ.
Tercius modus eſt. qñ ex ↄſuerudine eccleſie
halet aliqs in dignitate. quia ſi cõſuetudo in

eccleſia eſt ꝓ digmitate debet haleri. di.xij. c. cõ

ſuerudo. Perſonatus vero cognoſcitf᷑ quãdo
quis hʒ pꝛogatiuã in clvꝛo.in capitulo in optõ
nibus.in pceſſiombo.in vocibus dandis.et ſi
milibus plus qᷓ; alij canonici ſni oꝛdinis.et nõ

tantũ q;tũ illi qui ſunt in dignitatibo cõſtituti

qui in pᷣdictis pꝛerogatiuis pꝛeferunt eiſdẽ.

“ pñt hec colligi ex pᷣdictis decre.de ele.duduz. er

de pᷣben. c. de multa. Officiũ añt aliqñ ronit᷑
pꝓ dignitate et ꝑſonatu.ſicut ptʒ er eo q habe
tur de pᷣlen. ad hec. A
tem ſecularẽ dicunt habyre officiñ. Ateʒ is cni
coõmiſſa eſt diſpenſatio. tẽ talbellionatus. Atẽ
miniſteriũ etobſeqmũ. Item actus coꝛrigen/

ns. et alijs multis modis. Cognoſcit etiã offi⸗

cium. qñ quis halxt onus annerũ ſine vnoꝛe
et pꝛerogatiii lpnoꝛis. ſicut ſindiei. ꝓcurato/
res. caſtaldi. De his habetur. i. q. iij. ſaluatoꝛ.
Item vicedñs. qui halet epᷣatum diſponere

5

dicirur habere officiũ. Si añt halvt iuriſchironẽ

cum adminiſtratõe. ſatis pᷣt dici ꝗ- ſit dignitas
yvtcaſmermgrius pape. Tercio cognoſcit officiuʒ
oↄſuetudinẽ eccleſie ſicut dictũ ẽ de dignitate

teʒ illi qui habent poteſta/

vt quado illi de eccleſia hñt illud de ↄſuetudie

„

ꝓoficio ſimplici ⁊ nõ ꝙ de digmiate vel pſona
tu.Dicotñ ꝙ quicũq; hʒ dignitatẽ
z nõ cõuertit. ꝓſonatus vero dicit curatalicu
ius eccleſie pꝛochialis. et tales nõ ſunt in di/

4

gnitate aliqua.i.q.iij.queſitũ. Secus auteʒ in

archipꝛeſ byteris pᷣpoſinis decanis parochialiũ

eccleſiarũ.de quibus halet.l.di.in capite.nam

illos dico in dignitatibo ↄſtitutos. Et iſtud no

men ꝑſonatus eſt ſᷣm vulgare anglie in ꝓuin
cia dicuntur pꝛioꝛes.in terra labꝛis abbates.
Hec Archi.quia nimis.etſi bonum ſit. PBe. de
ancha. ſuꝑ cle. ſi dignitatem. dep̃ben. ſic dicjt.
Quid ſit dignitas.dicit Guił. ꝙ eſt quedaʒpᷣ/

eminentia quo ad foꝛũ cõtentioſum in eccleſi

gradum tenẽs que qñq; pſonatus ab lvnoꝛiſi
centia in qua ponit perſonã. quãdoq; officiuʒ
ab ipo officio qð exercet denominat. ex de con

ſti. c. cũ acceſſiſent. OQuãdoq; ſumit ſua ppꝛia

et ſpecialia noiĩa.ſicut vc nomẽ cuſtodia. ſuccẽ
toꝛie. canatus.pᷣpoſitura et hmõi.a noie aũt

hʒʒ pſonatũ

4

2

nõ delemus iſta iudicare ſed ex effectu qͥ colii

gitur ex actibus ⁊ exercitio.in quibus verſat.⁊

extalibus iudicaf vtrum ſit digmitas. extra de
verbo. ſigni.intelligetia.cum ibi notatiſ.Et ſuk

ſicit ad ſvc qꝙ ſit cenſenda digmitas. enam ſi in
modicis cauſis iuriſdinonẽ habvxat. ſicut hñt

in pictaueñ. eccleſia archipſ byreri. nam excõ
municant ſuſpendũt er abſoluunt. erſic ppter

talem gradum dicunt halvre dignitatẽ. et ſie

ſunt excluſi a peng. c. licet canon. de elec.c. ſla/

tutum ti.vi. Si aũt nullaʒ iuriſditionẽ habẽr

ſed tantũ viſitant et poſtea ipi referunt epo.ſi

cut teſtes ſynodales.de quibus.xxxv.q.vi. epi

ſcopus.tunc cẽſentur halere ſimplex offieiuum
igni Item no
ta ꝙ his diebus a quibuſdã fuit diuulgata q ½
dam extrauagans que dicitur facta a No. rrij.

et nõ dignitatẽ pᷣm Buił.Lauduſ.

in qua lata erar ſentẽtia excõicationis contra

ſuio nõ affiris ſed qapoſins. cuius abſolutio pa/

pe reſernabatur. ſed queſita in regiſtro reperin
no potuit. Sed etſi reperta ſuiſſer. puto ipſam

nõ ligaſſe. quia habuerunt mulieres iuſtã cau

ſam ignoꝛantie. cum notifcata non eſſer gene

rationi huic. iam enim tranſierunt centn an
ni vela egree To i.aedicre hmnõi o
ſitiua oocere poreſt ratio naturalis. Sed Euge
nius quartus.qui nunc eſt voluit et declarauit
nõ tenere ſeu ligare ſententiq illam et bene. qꝛ
lvc eſſet laqueum inücere animabus fidelium

no .
pꝛe atouz verteretur m beatu hv. et ad hve

xxvij.q.i.vidug0s.

ercõmunicationis ſentẽiia. Capituli lxnij

De cauſa materiali.i pter quid ſit ferẽda

5 puicere ſaluti ammaꝝ in.quod periculum

mulieres facientes ſibi tricas te capillis capiti

cdiconon
ſomnte
zicorſn

n
otaan
ne ßon

Dwnddgfnd
ininnenn
Gurladngilhs
oponmichn
feigoſeſeocoita
ſtaternotaroop
ginScheſtana
lltnenri velt
ſoniotunwiryin
umn Lanuctg
otialivannen
frcenyaninii
ſnuſtrcheenun
Mepbenetſcrch
Codicrunrßein
ſpörinirnareh
edarwralernun
Limunn theſe
Mfinanactinrince
ffnl neninenn
anognefennfn
Epinoeſtmorrh
efonevelteren
Nſiſto.pfſan
Ehtprelgtus on
are Ei
insſinideſener
ſpranss ppter ne
in olatr
mcäiſenn vel pe
Abgennn ege
mhrlgke
äſenſte
Erücmnmirguif
enktümm!
Eentanpnocg
erolie bre

mmtimmmit
inngenn
mi Al i,
nns
mi,
m in i
airemöi
iesmaic
laefnherrun
Anal Jen
ſ i
int in
eNömsN
as echlechi
Cnitsiinin
mintetvenn
inia mſin
tnenziſtal
immmiſter

Capirulum

Nia de ſingulis erx

cõicationibo que hñtur in iure huc⸗

H uſcq; tractatũ eſt ⁊ ſatis ꝓlixe reſpe/
cm opis.ideo reſiduũ hauius materie.ſ.de ex⸗

cõicatione bꝛeuiſſime expediã et quia pᷣdicta

ptinent ad canſam quaſi materialẽ excõica/

nonis ideo adipᷣam quaſi materialẽ ꝑtinen/

tia ponã et exinde de cauſa foꝛmali ⁊ c efficiẽ
ti ⁊ finali.et cum his de quibuſdã ad pᷣdicta ſe
quentibus. NHota ꝙ excõicatio maioꝛ fieri
nõ dʒab vie niſi ꝓ moꝛtali peccato m Tho.

et Pe. in. iiij. di. xviij. Et qꝛ in damnificando
aliquẽ etiã coꝛꝑaliter. ſiue m rebo tꝑalibo ali⸗

quis moꝛtaliter ꝗccat ideo pꝛo dainno tꝑali
etiaʒ pᷣt quis excõicari. Sed qꝛ excõicatio eſt

grgauiſſima penap. ideo non dx infligi etiã pꝛo

moꝛtali niſi cũ fuerit ↄtumax TCho. PHec au

tem ↄtumacia ᷣm Raay. tripler inuenit. Pꝛi
ma in nõ veniendo ad iudiciũ poſtqᷓ; fuerit vo

catus vel admonitus ꝑ iudicẽ iribbedictis vel
vno ꝓomnib.qꝛ ↄtemnit vel veniendo ſed
malicioſe ſe occultando vel impediẽdo ne poſ⸗

ſit adeum citatio ꝑuenire. extra vt lit. nõ ↄte.

qm̃. Scða eſt qũ citatus ad iudiciũ venitſʒ nõ
vul ſtare iuri.vel als ante finitã cauſe excõica
tionẽ ↄtumaciter inlicẽtiatus recedit.xi.q.iij.
cextum.Cercia eſt qñ offenſa eius eſt manife
ſta vt iuſſus a iudice nõ vult emendare. extra
de verb. ſigni. c. er ꝓte. idem Boff. Etnota
hm Pe. de palu.in.iiij.di. xviij. ꝙ cñ excõica⸗

te non ſit infligenda niſi ꝓ moꝛtali qꝛ ille ſo

lus iudicio eccleſie eſt pꝛecidendus qui in indi

cio dei creditur pᷣciſus cumſnia iuris nõ ſit in/

iuſta pᷣt infoꝛmare hõ ↄſcientiã ſuã ꝙ vbi nõ

peccat moꝛtaliter nunq; incurrit ſnĩ am iuris.
Et qꝛ iniuria ðꝛ eſſe qð nõ iure fit.ideo nõ dʒ
vñ iura naſcũtur inde naſci iniurie occaſio.C.
vñ vi. l. meminerint. Onde cũ ſit iniurioſa ex
cõicatio que fertur ſine moꝛtali nõ eſt ſnia iu⸗
ris vbi nõ eſt moꝛtale. Excõicari pᷣt quis pꝛo
inuaſione vel retentioue reꝝ eccleſiaſticaruʒ.
dereſti. ſpo. c. piſanis.li.vi.ꝑ IYnno. Excõica⸗
re pᷣt pꝛelatus ꝓ miuria ſibi facta.xxiij.q.iiij.

BGuiliſarius. Excõicare pᷣt oꝛdinarius ꝓ defen
ſa iuris ſui.deſen.excõ.c.dilecto.li.vi.Excõica
ri pᷣt quis ꝓpter negligentiã. de cõſe.di.i.ne/
mo. Jo. de lig. E xcõicari pᷣt dñs ꝓpier contu
maciã ſerui vel ꝓcuratoꝛis.vt lit.nõ ↄte.c.i.
de w. et contu. c. ij. et cũ modificatione ibi no⸗
tata. Yo. de lig. Excõicatio facta in genere va
let cauſa expꝛeſſa.et ꝓptex᷑ ↄtumaciã capituli
exiõicaniur ſinguli culpabiles de capitulo. de
ſen.excõ.romana.li.vi. Excõicatioms ſen⸗
tentia triba mochs ðꝛ iniuſta.iſ.ex cauſa ex aĩo
et ex oꝛdine.Ex cauſa quidẽ qꝛ vel nulla pᷣten

ltrriij

itur in ſententia. vel ſi ptenditur vera non

eſt. vel ⁊ ſi vera ſit nõ eſt ſuſiciẽs ⁊ rõnabilis.
extra eo.ſacro. Sc vᷣo ðꝛ iniuſta er animo qñ
ſcʒ etſi cauſa expꝛimatur vra rõnabilis nõ tñ
ex ʒelo iuſticie ſz indignatõis inuidie vel ocij
ab excõicatoꝛe ꝓmulgatur.xi.q.iij.illa.de ſen.
excom.c.aun medicinalis. li.vi.ideo tutũ cõ/⸗

ſilium eſtꝙ ſi quis offenditur nõ pꝑ ſe ſ p aliũ
dun charitatiue moue atur ſniam mul
.

ger. vel
Eſe lc facere vult.ad minus nõ ſaciat lvc
dum mouetur ſʒ pmitrat motũ foꝛte colericuʒ
aliquantulũ reſidere. Cercioex oꝛdine ðꝛ in⸗
iuſta qñ etſi vera cauſa ⁊ rõnabilis ptendatux
et ꝓferens charitatiue moneatur attamen nõ

pᷣceſſit admonitio ↄpetens vel non fuit facta
coꝛã ꝑſonis idoneis.extra eo.ſacro.admoniti

onem ↄpetentẽ intelligas ad arbitriũ iudicis

ſiue trinam ſiue vnã pomnibo ma rime in no
toꝛijs. Pe.et Aay.SJodus aũt ⁊ foꝛma que

debet ſeruari hodie in ferendo excõicationem
habes in ſeqnẽti.c.Quãuis aũt ꝓſerens ſen⸗
tentiam excõicationis iniuſtã quocũq; ᷣdicto

rum modoꝛñ grauiter peccet. et diuerſimode
puniatur in iurxe tñ talis ſnĩa tenet ⁊ ligat quã

tum ad eccleſiã militantẽ. niſi ſit lata a iudice
quii nõ habebat ſuꝑ illo canonicã iuriſdinonẽ.
vel alia de cauſa eſſet nulla ᷣm Ray.vnde qñ
nulla ſit talis ſnĩa.vide in.S.ſequẽétteii.

Excõicationis ſentẽ J. f.

tia ipſoiuxe nulla eſt in nouem caſibb. Pꝛi-

mus eſt. ſi is qui tulit eam nõ habebat de ſoc

ptãtem vt qꝛ nõ erat iudex eius. xi.q.iij.ſnĩg.

vl erat excõicatus ⁊ hmõi.xxiiij.q.i.Fᷣlucdiui⸗
mus. Silt᷑ etiã ̃m Raxy.intruſus ⁊ ſuſpenſus.
et a iuriſditõe alienus excõicare nõ pt.xij.q.ij

alienatõnes.Si tñ crimen taliũ eſſet occultũ

toleranda eſſet eoꝝ ſnĩa.licet nulla q;diu eoꝝ

crimen eſt occultũ ee gi ab eccleſia tolerãtur.
Dicitur auũt intruſus qui

ar. viij. q. iiij. nõn
nõ fuit electus a maioꝛi pte eligentiũ. De ſiij
ſpenſo añt dicit. b. Cho. in. iiij. eſſe verũ qñ eſt
ſuſpenſus a iuriſditõne. vel ab oꝛdine ⁊ iuriſdi
one.ſecus ſi ab oꝛdine tm̃̊. Scõseſt. qñ eſt
lata ſnia poſt a pellationẽ legirimna dikr etiã ſi
pᷣlatus dicat.excõmunico te ſiappelles.vel cũ

te pᷣparaueris ad appellandũ talis ſnĩa nõ te⸗

net cum oppꝛenſus quihbet a ppellare pom̃t ᷣm
Hoſti.Si aũt vicat iudex.excõmunico te ſi ha
bes res furtiuas tenet excõicatio.ſi habes res
illas nec ſuſpenditur ꝑ appellationẽ.ſi añ occul

de occultis. xxxij.di,. erubeſcant. Tercius eſt
qñ ↄtinet intolerabilẽ erroꝛem.extra eo.ꝑ tu⸗
as.et in hoc ⁊ in pcedenii caſu nlle qin eos ꝓpo

tum eſtfurtũ.eccleſia nõ vitabit q nõ iudicat

nit.etiam ſi nõ petat abſolutionẽ debet audri.

cc ij

vr in dicto.c.ꝑ tuas.Sed ſiad cautelaʒ petar

abſo lutionẽ nõ dʒ denegari.q;uis aduerſarius

vel excõatoꝛ ſe opponat niſi diceret eũ excõi

catum ꝓ manifeſta offenſa.qꝛ tũc dabirur ſic

dicenti terminus octo der. et ſi ꝓbauerit nõ
abſoluetur niſi pᷣſtet emendã.vel det cautionz

de parendo iuri. Si oſtenſa dubia ꝓponatur ſʒ

tñ vendente ꝓbatõe pꝛima.ſ.illius qui ſic ſue⸗

rit excõicatus dʒ euitari in ilis ommbo que vt

actoꝛ in iudicijs attentauerit. extra iudiciũ ve

ro in officijs. poſtulatõnibo. electõnibo. et alijs
legitimis actibo dʒ adinitti. extra eo.licʒ.li, vi.
ꝙ ſi appellationẽ ſuꝑ ivc nõ fuerit pꝛoſecutus
vt debuit infra tꝑus ſtatutũ a iure vel a iudice

⁊ipᷣe fuerit excõicatus nõiatim ⁊ expᷣſſe lapſo

dicto tꝑe dʒ denunciari.et tam in iudicialibus

̃; extraiudicialibo actibo remoueri vvnec de
ipſius ſnĩe cocuerit nullitate. extra eo.licer.li.
vi. Quartus caſus eſt qñ aliquis excõicaret
illos qui excõicato ꝑticiparent nõ in crimine
iz in locutione ⁊ alijs caſib in qinbo incurritur

minoꝛ excõicatio. Nam talis ſnia nõ valer ni

ſi pꝛemiſſa trina admonitõe vel vna ꝓ tribo.

vel miſi exrpꝛimantur noĩ atim ipᷣi admonench
ertra eo.ſtatutũ.et.c.ↄſtõʒ. li.vi. uintus
caſus eſt. qñ pᷣlati interdicerent ſuis ſubdiris
ne exponant ſuis ſupioꝛibo aut legatis aut in⸗
quiſitoꝛibo ſtamitũ eccleſiax ſuaꝝ ſiue monaſte

rioꝛum.et de vc ferrent ſnĩam ercõicationis.
extra de offi.oꝛ.c.qꝛ pleriq;.li.vi.Et nota quã⸗

uunm ad terciũ caſinn ꝙ intolerabilis erroꝛ eſt

Fßm Ray. cum ſic dicit iudex.excõico te qꝛ cre⸗

dis in deum. vel qꝛ nõ ſoꝛmcaris. vel qꝛ obe⸗
dis pꝛelatis tuis ⁊ hmõt. xi.q.iij.c.ſi is qui pꝛe

eſt. idem Pe. Boff. et Hoſtiẽ. in ſumma. qui
adddunt etiã. ꝙ inrolerabilis erroꝛ dici pᷣt qð⸗
libet peccatũ moꝛtale. Atem cum expᷣſſe con
tra ius pꝛonunciatur.vt. ij.q. vi. F. diffinitiua.

ſni

ius niſi ille erroꝛ in ſnĩa expꝛimat.vel niſi fue

pmiſſi. ꝙ tenet ſnia. Guil. eriã dicic ꝙ ſipꝛe⸗
latus dicit.ercõico te qꝛ feciſti furtum.cum tñ̃
nõ fecerit tenet ſnĩa.vt.xi.q.iij.c.i.qꝛ non eſt
erroꝛ intolerabiſis expſſus. nam talis cauſa ſi
falſa ſit eſt tñ poſſibilis.et q;uis q̊ ad deũ nõ ſit
ligatus ſʒ quo ad eccleſiã peccaret moꝛtaliter.

ſi ↄtemneret. extra eo. ꝑ mas.et ideo conſulen

dum eſt tali ̃m Rav. vt fuſtineat excõicatio⸗

nem patienter. builiter ⁊ æuorte. ſ. ſe nõ inge/
rendo diuinis aut cõione fideliuʒ offerens ſe

ad canonicam ſatiffacrõem ſi in aliquo oſten
derit. a inſtanter perat abſolutõʒ. Adem Tlv.

„*

di ſub pꝛimo. Dicit enaʒ
ꝙ qñ ſapieniib noſñ eſt ſniam eſſe nullam c;ᷓ
uis apud vulgũ neſciatur p̃ᷣt lvmo nõ ſeruare
eam in occulio ſʒ in publico debet eã ſeruare
quouſqʒ ſcandlu rõnabiliter ſedauerit. vt ſi⸗

Igem iñ Hoſtr. in glo. ſup. c. P tuas. dicit.
a nibilominus tenet qñ ꝓnmunciatur cõtra

Inno. et Ber. Ytem dictt Pe. ce pennnio ſ

ſipioꝛ pꝛecipit mihi aliquid iniuſtum non tñ̃

moꝛtgle. puta ꝙ dem ſibi hbꝛum meũ nõ tene
oꝛ illi parere. ſi ñ ideo excõicet ligoꝛ. conſu⸗
lens tñ mihi. vt illius mandato imuſto nõ pa⸗

.*

ream nõ ligatur.quia nõ ꝑticipat in crimine.
JYo. an. de ſen. excõ.ex pñti.li.vi.ſupꝑ verbo ad

cautelam vonit omes pᷣdictos caſus. er addit
iſtos quatiuoꝛ.
rum eſt ſexius cum quis excõicatur a velegato
contra deleganti intentionẽ. de preben.c. fi,

Pꝛimus qui reſpectupᷣmiſſo

Scõs ſi feratur a violente interdictũ ſvĩs.
ſupꝛa de exceſ.pᷣla. tanta. Tercus eſt. vbicñ
q; pꝛelatus ſuhcitũ ſinun excõicat ↄtra pꝛiinle

gij ſui tenoꝛẽ. de pꝛiml. c. cum capeila. Quar

tus ſi feratur a delegato impetrato ab excõica⸗

to in caſu nõ ꝑmiſſo.li.vi. offi. oꝛ. c. qe plerit

7

qg. Iſti fñ calus additi videntur poſſe ↄplen)
Pe. de palu. in. inij.

cut aliquis piiplice excõicatur publice denũ⸗

ciatur ita ex aduerio ipſe publice canſam qua⸗

re ſententia nõ valet. puta appellatõeʒz vel als
imuſtam cauſaʒ quo facto amplius nõ eſt ſcan
dalum puſilloꝛum ſed phariſeoꝛum et ideo eſt
contemnendadun.
De cauſa foꝛmali excõmunicationis.iquo⸗

modo ſit feremin. Capitulum.lrriijſ.
OPrma aüũt ercõica⸗

tionis ſeu modus qui ſit tenendus.
a.=. Si de ſn ia canonis queri m Ho⸗
ſtieñ. hec pfertur eoipſo. ꝙ aliquis in factů da

mnatũ a canone ſub pena excõicationis inci⸗/

dit De ſuĩa excõicationis que ꝓfertur ab ho⸗
mine in ſumma ↄfei.li.iij.e.n.q.lxviij.ðꝛ ꝙ cõ
ſueuit fieri ſic ſnia excõicationis ꝓpter talem
vel talem cauſam excõico te. vel talẽ excõica ,/b
e mus. In ſcriptis hmõi. ergo verbis equipolę
rit appellatõne ſuſpenſa. Sed ſi erroꝛ eſt in fa
cto vt cum dicit.excõico te ꝓpter tale peccatũ

lenubo dʒ vti excõicans. ar, ad hoc.ij. q. vi. 5.

„ 5

diffinitiua. Oñ Ray. dicit. nõ appꝛoboſniam
quoꝛundã ſunpliciũ ſacerdotũ dicennũ. De⸗
nunciamus talẽ excõicatum ⁊ tñ nunq; excõi⸗
cauerunt eum. Et licet talis vitancus ſit ab il

lis quibo fit denunciatio qꝛ ipſoꝝ nõ eſtiudica⸗

re. vtrum ſit excõicatus nec ne.iñ ſi de lc aga
tur extra foꝛmã iudicij nõ re purabitur excõica⸗

tus ꝑ hmõi verba niſials ꝓbetur excõicatus.
et loc ſatis traditur de ſen.excõ.cũ mecicina⸗

lis. l. vi. Mota ꝙ eſt alius modus ercõica⸗

tionis qñ.ſ.ꝑſona ignoꝛatur que furiuzʒ velali

ud maleficin fecerit.et tũc fit excõicatio in ge⸗

nerali ſub hac foꝛma. Quicũq; fecerit furtuʒ

niſi reſttuat vel qin aliquid ſcit et non reuelet

Ceſcnesſlüizſti
mus bes eren licos

cvelnlealinnc

niobrefeqjoffen
Penanlfunran
ſtecenerglisgut
nnſrevel pſon
Uinepco,lanr
cnn unoesl
Wcgtäckhnn vel
interdläütae
NaVd. Cr
fimnomnorie,
ſackticrede
.inveoſumn tr

enollonſnn

Cpftanonister
Tirteröeawer
peftentqnin
eriigdinmns
Pcturrregglans
Cncowtentole
iitla ghemnen
ſennlonenn
ünimfefiil
Nrutßwlg
Rtidetcreſ
ſ6üftenſtinnenh
Metcſtmnogdh
Gonhhgengcr
Imnnafcacbhoi
Oeſinenengei
gcnimnn
noeaſgnnn⸗
ſClclt tonfng
neiſgaane

lodeheei⸗
eleiſenr
Uuaſeinnent

CEtrher
eireceng
mmelaer
lengus

wönnmnin
ſummi,

gütei
Ns giee
mnonsnin

gaizntnin

eötnnen
nise AnIt h

ien alni ye

anons enen

.laind,

San

Eanifi

WIünnö0d
Plmsſtfl
erunian
ars inenlii
anwuzeliͦl
ſenit nnon
ſig een in
remm

jenttinli,

Capitlum

infra talem terminum ppꝛimo ſco er tercio

edicto dato ipᷣo facto ſit excõicatus.vel aliquid

ſile. extra eo.a nobis. Et nota ꝙ q aliquid ſcit

de materia. ꝓpter quꝗ lata eſt ſnia excõicano⸗
nis modo pᷣdicto ᷣm Hoſti.nõ tenerur reue/
lare damnũ pano ſʒpᷣlato eccleſie.xxxv.q.vi.
epᷣs in ſynodo.ſ neq; ipſipᷣlato debʒ reuelare

puiblice ſi ſolus reuelatoꝛ ſcit.et ꝓbare non p̃ᷣt

ij.q.vij.pleriq;. ſed ſecrete cum pᷣlams ſecrete
coꝛrigere hʒ criminoſos.ar.xxij.q.v.lvc viðꝛ.
Primo ergo ſciendũ.ꝙ cum ſnia excõicati
onis aliqñ ſit lata a iure.aliqñ a indice ſiue ab

ſie vt ſupꝛa dictũ eſt. dicit Buil. ſniaʒ eſſe vel
ferri a iure cũ abęo qui pᷣt ↄſtõʒ facere vel ge⸗/

neralem vt papa. vl pticularẽ vt legatus.ar

chiepᷣs vel epᷣus vel conciliũ ꝓinnciale aĩo iu⸗
ris ſianiendi ↄſtituitur aliquid in ppetuũ ⁊ ge

neralier in oẽs ſubditosſuos.et ſtatutũ illud
roboꝛat ꝑ ſnĩaʒ ercõicanoins in futuros trãſ⸗
greſioꝛes illius ſtatuti.ſcʒ verbi gr̃a. Excõica⸗
mus oẽs hereiticos.et qui exercebunt vſuras.
vel tale aliquid ↄmittãt. Snia vero iudicis vł
hoĩs ðꝛ eſſe q̃ offertur ꝓↄtumacia vel offenſa
pterita vel furura non tũ intentõe ↄſtõis faci⸗
