milis vale bat ſola ſides. Quod aut ðt magi⸗ ſolute ex ſui natnra. tamen foterant dici con diaſioli
ſter in. iiij. di. ꝙ circũciſio ſolñ purgabat pecca ferte gkaz exr inſi dei erovere operato pꝛope hinii
ti ſed nõ dabat gram. cõitet nõ tenet᷑ qꝛ abla . Wesſnl n

tatnen large diciiut hmõi opus operatũ añ ñ

tet in puero ̊ quia ex h̊ ꝙ exhibeat puero vel

ꝓ puero ſine aliq̊ alio deus infunde dat graniã
puero et ſic ſact̃a antiq̃ ꝓ adultis inſtituta. v⸗
aqua luſtrationis.vnctõis ſacerdotis ⁊ huiuſ⸗

modi głam nõ ↄſexebant ex ope oꝑato fed tẽ

tñ ex oꝑe opãte ꝑ ſe reqͥſito.qꝛ q;tis fine mor
tak eſſent. nihil cñ lvc motũ liberi axbitrijĩ de
imm actu habexentilla ſacr̃a ſuſeipiẽdo.nil gra
tie ſuſcipiebant. Lercio mõ ðꝛ oferre graʒ ex

ſunt de genere bonoxr. vt elemo ſma ꝛhmõiyt
pote q;ꝛ erant materia ⁊ actus lamie. erãtſa
tiſfacroꝛia. quia a deo accepta ⁊ penoſa.ſed nõö
erant diſpoſitiua ad gratiam exopere operato

vt dictumeft.

De inſtiunone ſii/

ſacramentoꝝ Hota ᷣm ilv Pe. depal. ꝙ ſa

famhn
uulgiiſte

tio pcti nõ põt eſſe niſi ꝑ gram ⁊ oppoſiroꝝ pꝛi excludencñ opus operans. Et ſic etiaʒ baptiſſ· minogllien
natiue oponet alter in eſſe. vt aĩal cecũ vel vi mus Johannis.qꝛ er dei mandato ⁊ inſpirat Cnſßotſeem
dens.penitentia vo matrimonmiũ ⁊ alia ſacr̃a one inſtitutus ergt. ⁊ er loc erat bvnus ⁊ ſancz=⸗ iiminltd
legalia nõ erant diſpoſiniua ad gr̃am er opere tus ⁊ de ſe meꝛitorius aptitudine.cuius actuꝰ iſtlumicem
opato. ſed er ope opante. Hora decircũci fozma erat exopere operante qui baptiſnng. mr ii
ſione ð̈t thv. in. iiij. ſen. di i. q. j. ar. iiij g. ij. JYohannis erat ſub foꝛma veꝛboꝝ hmõi. Ego reexnent.
ipſa ſola inter ſactẽa vetetis legis conferebat te bapniʒo. in nomine vemuri. iñ ſub tali for) finennnſel
gratiã tollendo culpã.ſed nõ aperiebatianns ma non batizabit xpᷣm. Erat aũt in figurãẽ ppy cnekt min
vt bapiiſinus nec diminuebat ſomitẽ. Sʒ idẽ pinquam icht ſactm largo modo 1 ppatoꝛin agſaiginſhun
in.iij. ꝑte. q.. lxx. ar.iij. ðt contrariũ coꝛngens ⁊ ſub conſilio.⁊ qꝛ nõ conferebat nec caracten gteminioni,
quod vixerat ĩ. iij.ſ. circũciſio ſicut nec alia rem nec g?am ideo omnes abeo baptizatoo. füſtonoturchi
ſacra legalia non conferebar gr am.ſed ſides opoꝛtliit roſtea iterum baptizaribaptſmoxrpi nutnonelren
cuius ꝓteſtatio erat circũciſio. tollebat pecca Vngde illa opinio qnã ponit magiſter in qurrr eirenciytn
tᷣ ⁊ dabar gra ex dei pactiõe ⁊ ſic exat canſa ſi toſenten. di.v.ſ.ꝙ iliosqin non credebantin enaenonciera
ne qua non “l Fere nebanrſteniin Aa taprikno: ih Wnlerürnt
ere 6npergto C. ifjſ bs oppꝛunt iterũ bapriʒzari haptiſmoypᷣi. erfif metinectnnd
De opere operato ..iii alios baptiʒatos baptiſino. Yo.qui loc non fa en
Ad declarationẽ h locutðis.MNota ſm pe. de ciebant cõiter repꝛobatr᷑ atheologis.Et verkbx elie Dekten⸗
pa.ꝙ cũ nihil cre aiũ aferat graniã niſi diſpoſi hiero.q̃ magiſter inducit ad ꝓbancũ.erxponũ ecglienich
tiue.m ꝙ opus oꝑpaiũ tripliciter diſponit. di mur aliter a thv. a alijs coctoꝛib. Oñ ⁊ aphi ſſe ſtennoneſetd
citur er ope opꝑato tripliciter conferre gratiaz rumt badtiʒati bapnſmo pᷣi.vt de con. diſt.ni,⸗) tocogtmionti
VDno modo cauſando effectũ ⁊ diſpoſitioneʒ. ab hieroſolymis. Et aliqui eoꝝ ſueruntpriuiius geaütnanntens
adeam que ðꝛ catacter vlornatꝰ ſic ſola ſa diſcipuli Johannis. NDñ wriſimile eſt eosſuiun ralisgcſſäti
czamenta noue legiscauſant gram ⁊ foꝛte ceir me baptizatos a iolanne Scxᷣa aũt legalia elintſuran
cumciſio. Scðo mõ ſicut cã ſine q̃ non ſuffici pꝛimo quidẽ erant purgatoria ab irregulartiiia ſces dtepgti⸗
ens tamen p ſe ſine ope opante.ex pte grtaz nił naillius legis qmib arcebat aliqms ab in onſt n
ſuſcipientis.⁊ ſie oẽ ſacẽin qð fuit inſtitinuʒ pꝛi gꝛediendo caſtra. vt leproſus. veltemphun len u
cipale originale in pueris.vt cixcũciſio ↄfe- tangens ĩmuncũ.velſancta immolãdo. vt ſa 4 nt .
rebat gr̃am exope opato nõ ꝙ aliquid efice cerdotes. Erant ſvo meritoꝛia. ſiẽ ſunt ea dq Mieſcgeft

X.
Epnuytſocnni
Autsſqnic
krululenthces
cian niſter

E.

1 Peeni

anf. Lere raz ex tramenta debuerunt inſtitui non exdebitone iinnmee
opꝑe opatonõ excludẽdo opus oꝑpans. ſic diꝭ ceſtitatis abſolute. quia a lier potuit deꝰ hvies glpiſioni
cuur conferre ginm exope opatoò io q de ſfe ſaluare. nec er debitoobligatois qꝛ nulli éob? ünſſmnimn
en bonü moranter ſine hoc ꝙ accipiat bomta,/ ngatus ſed ex debito ton gꝛuitatis qin eiſl/leen Muxmedign

oramtequikmi
dwmawi ni

enn initen

län
en. Kmünniain

chnlotie
Enöcnfkingln
õ

um dyfm igtmj
gäprtmatnner
Piloanmarytmn
Antſengakorcine

baprnboefwi

bepiſ Janiung
odar alna ilet
tincnatas hdahen
Keme Ditnit

Pnfropina Nn
Ctuigierzirnnn

nis Diminkettet
wheme Glfiitſdn

umg Gtüradn

Thin: m iheihſi
nrerianenzimn
Gonmiw inni,
ſnunfntin
Eeni ursbne iniſd
wuntpetgnlltß
gmnan

hoe
fnit Pe, dd /
unumam t
utpun /,
obhoolell /
dnitlißiin

rimummotmüH

Capituluum. Vndecimum

contrario modo factis virmſ coꝛrumpſitura fit
quia vvmo ꝑ ſenſibilia doꝛdinatus erat circa
deum ⁊ quo ad ↄgnirionẽ qꝛ ita erat occupatuſ
zobfuſcatus ſenſibilibus vt nõ crederẽt vĩeſ
eſſe alia ertra ſenſibilia.vel e ſpirimalibusad
modũ ſenſibiliũ udicarent ⁊ quo ad affectiõʒ
qꝛ in ipᷣis conſtituebat finẽ inordinate aman/
co ⁊ deo pᷣponendo.⁊ qad actõʒ qꝛ male vte /
hatur eis. ⁊ exercebat᷑ in eis.ideo neceſſarius
fuit neceſſitate congruentie.vt er ſenſibilib.
ſacramẽtis oꝛdinaꝛerur ĩ deũ.q;tũ ad hec tria
Quo ad cognitõʒ. qꝛ cũ conſiſtant in ſenſibili
bus q̃ ex ſuis na uralibo ꝓprietatẽ hñt ⁊ ſimli
tudinẽ modo ſuo ad effectus ſaceamenton qui
ſpuales ſunt. ⁊ ſic ꝑ ea quaſi manuducit᷑ ⁊ eru
chtur in cognitõe ſpũaliũ.OQuo ad eſtectionẽ
qꝛ in ipis effectus dirigitur in den.du ꝓpter

eius amorẽ ⁊ obediẽtiã ſubijcit ſe ĩferiorioꝛib⸗

ſe pᷣm naturã querens ſalutẽ in illis ⁊ ſic hũñili

atur ppter deñ. Quo adactõnẽ.qꝛ vtiliter⁊
fructuoſe exercetur circa ipᷣa ſacta coꝛpoꝛalif.
ſpñaliter imꝑſectũ aĩe.hanc triplicẽ cauſam
tangit magr.in.iiij.ſen.di.i. NMon aũt debu
eꝛunt ſact̃a inſtitui in ſtatu innocentie.nec ꝓ⸗

prer eruditionẽ. qꝛ nec a naturalibo erat cog/

nitio ſuꝑnaturaliũ ſumenda ſicut nec nũc ſed

P reuelationẽ licet voſterioꝛes a parentibꝛeſ⸗

ſent edocendi vt nunc.nec etiã ꝓpter curatõ
nem qꝛ nondũ erat moꝛbus.Cpꝑe aũt nature
lapſe del uerũt inſtiiui.qꝛ nunq; debuit deeſſe
remediũ nec antidotũ q;cito fuerit venenum
ſcʒ peccati ſact̃a aũt ſunt quedã medicine ſpi
rituales Debuerũt aũt inſtimi tꝑe legisnatu
re qꝛ cũ ea ᷓ ab lvie fiunt a ↄgnitõe oꝛtũ hñt.
aliteꝛ non eſſet hũana oꝑatio. oꝑtet ꝙ opa /
tio cogitationi rñdeat ſic effectus cãe. In le /
ge aũt nature nõ ſufficiebatſola cogniſio na⸗

turalis ad ſalutẽ.ſed exigebat᷑ fides aliquoꝛuʒ

ue ſunt ſupra naturã. ⁊ poſt lapſinn erigebat

ſides de re ꝑatõe ꝑ quã eꝛat medicina moꝛbi.
idgeo in ſtaiu illo non tm erant neceſſaria illa

oꝑa que ſunt de dictamĩe legia naturalis ſʒ eẽ

aliq̃ q eſſẽt ꝓteſtatões ⁊ ſigna eoxq̃ ad reꝑa

tionẽ ptinebar. Et hec erant ullius ſpis ſacra⸗/
menta vt ſacrificia oblatões decine ⁊ bmõi.
Debuit aliquid ſuꝑaddi tꝑe abꝛalæ ⁊ legſcri

pte qñ cepit fides dei augeri ⁊ pppulus dei di⸗/

ſtingui qꝛ ⁊ miſteria fidei magis fuerũt eypli⸗
cita. Tpe etiã gre dñt eſſe ſact̃a qꝛ eadẽeſt

fides modernoꝝ ⁊ antiquoꝝꝑ ideo cũ ſact̃a ſi/

dei corrñdeãt ſic ipius ꝓteſtatões vt ab eap
tutẽ hñtuiaopoꝛtet ꝙ ſicẽ antiqui patres fuerũt

ꝑticipes paſſionis xpᷣi ꝑ ſacr̃a que erant redẽ⸗

ptõis ſigna ſuture. ita ⁊ in nos redemptio eiꝰ
ꝑueniat mediannbo qͥbuſdã ſact̃is ſignantib
q factũ eſt. In ſtatu aur gloꝛie vñt omnes ſi

Aquo autem

ſuerunt inſtimita ipᷣa eccłie ſacta. licet quidas

gure ⁊ ſacka ceſſare. Sũt añt inſtituta ſaẽ mẽ?
ta noue legis non ſolum in reb que ſũt mateę
ria ſed etiã in verbis que ſunt foꝛma ſact᷑i. vñ

aug.i.q.i.c.detrav. dicir. Accedit verbum ad

elemen tũ ⁊ facit ſacctm Rõ aũñt cũ querit᷑ que
re rehbaddita ſunt verba eſt qꝛ ſacr̃a nõ ſolu,

ſignificant opus redemprõisqᷓ ꝑ rpᷣ̃m facta ẽ.

ſiẽ alia ſacr̃a vereris legis ſed ab ipᷣa rpᷣi paſſi⸗
one flurerũt. Et ideo fic effectꝰ ꝓrimi ſue cãe
habent imaginẽ q;tũ poſſimt vt ſeʒ ex reb *H
bis conſiſtant ſiẽ xpᷣs ex verbo ⁊ carne. Atem
uia gratiaʒ continent ex ſanctificatione que
g. V.

dixerint a rpᷣo.alij ab aplis inſtituta.tlv.tñ di
cit cõioꝛẽ ⁊ melioꝛẽ eſſe aliã opinionẽ dicen⸗/
tiũ rpᷣm omnia inſtituiſſe ſed quedã magis ne
ceſſaria expᷣſſe ⁊ explicite quedã alia figuratie

Limplicite ꝓmulgationẽ ⁊ ex pᷣſſionẽ maioꝛẽ

relinquẽs aplis. De. aũt de pal. ðt ꝙ oĩa a xpᷣo
immecdiate fuerunt inſtituta. licet non ꝓ inł

gata mſi que exant neceſſitatis. vt baptiſmũ

cum dicit. NHiſi quis renatus fuerit ex aqua ⁊2
fpũnancto ⁊c. Joha. iij. Et penitentiã cũ dix
it.xenitentiam agite. Oathei. iij. vel eñ dixit
lepꝛoſis. Ate oñdite vos ſacerdotibi.Et eucl
ariſtiã cũ dixit. Niſi manducaueritis carnem
filij mminis ⁊c· Yohan.vi.Extremã vnctiõs
cñ miſit apłos pᷣaicare.⁊ oleo vngere ĩfirmos
Confirmationẽ qñ bñdicebat pueros eis ma
nus imponens Oꝛdines in cena vltima cum
dixit. hoc facite in meã ↄmemorationẽ. uce
xxij.OTatrimoniũ qñ nuptias miraculoꝝ ini⸗/
tio ↄſecrauit mutans aquam in vinuʒ. oñdẽs
pꝛeeminentiã matrimonij ꝓut eſt ſacẽm gr̃e
ꝓut erat nature vel legis ſcripte. Sed con⸗/
feſſionem ⁊ vnctõʒ ꝓmulgaint expᷣſſe ꝓ Jaco
bum iacobi.v.cetera ꝑ coctrinã aploꝝ.vt pa⸗
tet in actib eoꝝ.Et q;uis ipᷣa ſacra habuerint
virtutem ⁊ gr̃am in pꝛima ſin inſtiunõe. Paſ

ſiotamen xpi addit eis ad meritũ ⁊ ſatiſfactõ

neʒ. Et ex iſto enã ſequitur ꝙ omnia ab eccle
ſia vel papa vel concilijsinſtituta ſacramenta
lia ſunt.non ſacramenta in quibus ſicut eccle
ſia ponuit inſtituere ita põt deſtiuere diſpenſa
re ⁊ mutare.⁊ bñdictõʒ habituũ virginũ.cõſe
crationẽ altariũ eccleſie ⁊ hmõi ⁊ habent eſe
cium ꝑ modũ meriti ⁊ fidei ex oꝑe oꝑato.⁊ ñ
ex ſolo feruore ⁊ deuotione vtentiuʒ.ſed totiꝰ
eccleſie. Sacramenta aũt nec papa nec tota
eccleſia mutare põt. nec in eis diſpenſarxe.qͥa
ſeruus non wreſt tollere legẽ dñi ſin. niñ inq;
tuʒ deꝰ reuelat łdiſpeſat ſic ĩ pmniia eccłia.ꝙ
baptiſmus daretur in no ie ileſnnbi.

De caracter . vi.
veloꝛnatu ꝓut eſtprimus effectus ſacr̃oꝝ.no⸗

ta ̊ ꝙ caracter ſic diminit᷑. Caracter eſt diſtin
ctio a caractere eterna impꝛeſſa aĩerõnali ſʒʒ

imaginẽ ↄſignans trinitatẽ creatã trinitati ĩ/

ereate creanti ⁊ recreanti. diſtinguẽs non cõ
ſignatis ſm ſtatũ fidei. Eſt aũt caracter q̃daʒ
potetia ſupnaturaliter inſuſe q̃ eſt pꝛincipium
agendi vel patiẽdi ſpñalia. Et vᷣt pe.de pal.q
eſt in intellectu poſſibili ſi in ſubiecto qꝛ ẽ col
latio ⁊ ſuſceptio exterioꝛ ſact̃i debet dirigi 1re
gi ab interiori intentione. iõ in intellectu qᷓẽ
pꝛimũ regulans ⁊ dirigens in dando ⁊ ſiſcipi
endo ſactᷣa.debet poni caracter.vt ſcʒ intellec/
tus illuminatus ꝑ fidẽ dirigat intentõʒ ad cõ⸗
ferendũ ⁊ ſuſcipiendũ ſactẽᷣm ̊ vel illudquodq
non eſt ſic intelligendũ ꝙ caracter eliciat in⸗
tentionẽ vel elicitã dirigat. Sed quia intẽtio
h caracterẽ hqʒ virtutẽ quã als nõ hr̃et.qui em̃
ſact᷑̃a miniſtrat debet intendere ꝙ faciat qð fa

cit eccłia nec ad lvc iuuat caracter direcre. ſʒ

facit ꝙ intentio habeat effectũ. Per caracte⸗
rem em̃ baptiſmalem intentio recipiẽdi alia
ſacx᷑a.facit eũ vere ſuſcipere ea.Et caracter ſa
cerdotalis facẽ ꝙ ſacerdos ↄficiendo vel abſol
uenco. efficiat q; intendir. AInpꝛitnir autẽ

caracter inillis ſacr̃is in quibʒ ſvmo depurat

ad actões ſacras vel ſuſcipiendas. ſic baptiſ

mus eſt ianua ſaẽmentoꝝ. Scðvo eſt in illisin

gqinbꝰ hõ deputaf ad acrões exercendas o infi⸗
geies ⁊ ſic eſt caꝛacter ↄfirmatõis nõ abſolute
ſed exr officio. Oñ añ exponebart.ſ.ad publice
confitencũ rpᷣm.Cercio eſt illis in quibo.ho⸗

mo deputatur ad exercendũ ſacras actiões cir

ca baptiʒatũ fidelẽ.⁊ ſic eſt ſacẽ̃m ordinis.Et
qꝛ talis caracter eſt ĩdelibit. ꝓpter lvc tria il⸗
laſacta in quib inpꝛimit᷑ nulio mowiterant᷑.
ne fiat iniuria hñtibo ꝑpemũ effectũ. Oñ ⁊ in
moꝛtuis dãnatis ⁊ ſaluatis ꝑmanent ꝑvetuo
caracteres.⁊ in his ſacr̃is tribo non eſt aliꝰ ca⸗
racter ⁊alius oꝛnarus.ſed eſt idẽ in re.Eſt em̃
caꝛacter oꝛnatus ſeu diſpoſitio ad grẽam ⁊ cuʒ
loc eſt ſignũ diſtincriuum ⁊ 2patiuũ.qð non ẽ
oꝛnatus ſimpler. In alijs quatuoꝛ ſacris. ſcili
cet penitentia. eucariſtia. ertrema vnctione
2 matrimo mo.ᷣm tlv. pet. de pall. impꝛimit
oꝛnatus Et ſimn aliquos ſemperiſta impꝛimũt

ornatus ſiẽ alia tria caracterẽ.⁊ B pꝓpter diſpo

ſitõz ad gr̃am ſacëmentalẽ.⁊ ſi nõ ꝓpter alia.
q? ad vtꝛãq; diſponunt.ſ.gram gꝛatniʒ facien/
tẽ. ⁊ g̃am ſacramentalẽ qᷓ ponit᷑ eſſe alia re ali
ter a pꝛima. Sed veriꝰ videt qð ðᷣt pe. de pal.
non ſoli attꝛitus.ſed etiã contritus.licʒ nõ
itaegeat tñ reciptat oꝛnatũ.qꝛ exq̊ non ponit
obicẽ non eſt cauſa cur pꝛiuereffectu ſacmen/

Titulus quartusdecimug

ti. ⁊ tunc maioꝛ gfa infundet᷑. ꝓpter duplices
diſmſitionẽ.ſ.ſact᷑i ⁊ liberi arbittij. Quando
aüt ſic eſt ficus ꝙ nec concurrit eſſentia ſaẽ/
menti puta in matrimonio.cũ intendit decipe

re nec contrahere in penitẽtia.qꝛ nullo mõ pe⸗

nitet vel celat aliqiud. aut in alijs qñ hq diſpoſi
tionẽ moꝛrſalis. de q̃ non enitet nullũ orn arũ

recipit.in qͥ differt oꝛnatuis a caractere. qꝛ ca⸗

racterẽ recipit contritus vel attritus ⁊ fict ꝰ oũ

tamen velit vep ſacẽm recipe. oꝛnamʒ vonõ
recipit. niſi atrritus vł coniritus.⁊ iſte oꝛnatꝰ
non eſt wotentia nec habitus. ſed diſroſirio ad
agendũ ſed nõ recipiendin. Sicut em actuʒ
contritionis eſt hõ diſpoſuus naturaliter ad
habendũ gr̃am gꝛatũ facientẽ. ⁊ ſic oꝛnatus ꝗ
ſacr̃o impꝛeſſus eſtad gram gratũ facientem
⁊ gr̃am ſacramentalẽ. Et ꝑ iſtũ oꝛnatũ habe
dũ gr̃am. Et eſt diſwpſitio neceſſaꝛia ⁊ neceni
tatis non ſunpliciter ſed ſul condinone. Sup

poſito em̃ ꝙ in ſuſcipiente ſactn nõ ſit contꝛi

gꝛatũ faciẽtẽ.alłs nõ eſt neceſſaria. niſi ad gra
tiam ſacramen talẽ. ſi vſfferat. Silr ſuppoſito
qſuſcipiens ſacr̃m non ſit ficrus.eſt diſpoſitio

no.iunc eſt neceſaria lec diſpoſitio ad gꝛatiaʒ

neceſſitatis.non ꝙ ipᷣm deñ neceſſiter ſe ꝙ vi

ex voluntate neceſſe eſt gr̃am inſundi Et iſte
oꝛnatus m aliquos non ſolũ nõ manet amiſ
ſa gꝛatia ſed manet qᷓ; din manet gꝛatia quia

cum non inpꝛim atur. niſi vt ſit diſpoſirio ad

receptionẽ ęe non ad receptionẽ intentiõis
geagtie re cepta gr̃a vel intenſa euaneſcit. vñ

non eſt habitus de difficili mobilis.ſed diſpoſi

tio tranſitoria ſiẽ eſtipᷣe actus ↄtritionis in cu
iusſupplementũ eſtmaxrime iſte oꝛnatus. Oa
nat aũt animam diſpoſitiue.⁊ eſt tranſitorius
ſicut et virtus ſacramentoꝛum.vel m gliq́s.
ꝙ iſte oꝛnatus ſit aliquid manens. Mec pꝛo⸗
pter lvc ſequitur. ꝙ ſacramenta que ipſuʒ im
pꝛimũt.non poſſint iterari ſine iniuria ipſorũ
ſicut baptiſimusquia iunc quando ſacramen/
tum impꝛimit talem diſpoſitionem. ꝙ peril/

lam ſtatim narus eſtſequi totalis. ⁊ plenus ef

ſectus ſacramenti tunc ſine imuria non poreſt

tale ſacramentum iterari. vt in baptiſino cui

caracter diſponit adremiſſionem omnis eul/
pe quantum eſt de ſe.⁊ ſimiliter ⁊ de alijs ĩpꝛi⸗
mentibus caracterem ſuo modo. Mon ſic ãt
eſt de alijs.puta penitentia. quia per vnam cõ

feſſionem pfecta remiſſio nõ haletne quo ad

penam ⁊ ſequelam. Hnde quando quis de eo
dem peccato bis conſitetuꝛ. non alius oꝛnatꝰ*
numeꝛo impꝛimitur. ſed pꝛimus intenditur 2
eſt vnus oꝛnatus ſpecie in vnoſi acramento q;
intenditur ꝑ ilus iteratõz remittiturꝑ illi

uʒ tardanone.ſicut habitus qͥ acquiritur er ge

mus nos bene non ad agendũ.ſed ad recipis/

S

unllgtſi

inl ,huge

Srannniſ
fileeſtitit

nſonnlenttſ⸗
.
gugmmer
(tonnese

„

ernorrmoniut

hlonnra inie
iuiticn ſrn
ſoli er vinn

(gimor

firrtirencmit

fſoſfamunnor
Marperſcis

igttsn

Mgerkemaſben

cgfggrunsde

Mlr wente

fſmen
Mhranci ⸗

tegfaſarfalt

ð

CEkſernnmes

N ilen et

Amnenſi f,

„☚
⸗=

baſennliz,
nghüſtenten
iſculnni
reſſnngt ſenf
mnürs
ANnöſt ong
frſtoctan
eſana niſelan
mn. Slkfſpn
mgeſtaſcpſto
nerefieſſi
ninineiiiſe
inömanetani-
meiaiaapi
Nſciſpfr e
NMoniimtendöss
reuaneſct, pi
vobiis ſeadiſpt
oTtonisinen
eiſteoꝛnans,
teſtiranſtorts
mn velßmneſi,
anens Perpy,
enna eipſgin
ſineinumairiri
uncoſtennen,
ronem gwri-
Nula tplensef
iumitonmef
ubepiſfnoni
med
ZAATA.
Unti
irr manc5
Melneroet
o quis deo
1alusommil
imtencitur?
ſaramento⸗
itttturgun
Gunipreru

f=ð õ

Capitulum vndecimum

tibo pꝛincipcipaluer. ita ⁊oꝛnatusqͥ acquirit

rſiſceptione ſacti inſtru nẽtaliter. Oñ ⁊ poſ
ſunt ĩtẽch ⁊ remitti coꝛrũpi ⁊ iteꝝ acqͥri hlc re.

effecuſacramentoꝝ qin eſt gꝛatia. ronir Be.

⁊ palu. duas opiniones dicens. ꝙopinio cõ
munis eſt ꝙ gr ſactᷣalis non diffeꝛar.ſʒ ſut v⸗
na cumn graq eſt in viriutibusenam conis ſiẽ
⁊ eadem eſt ſanitas ꝑ artem reſtituta ⁊2 p na
mnuiram habita. Sed
eſt in contrariũ.ſ.ꝙ gra ſacmentalis diſterra

gularis opinio bea. tlv.

gẽa que eſtin viꝛtutib. Etrõ qꝛ vnũquod
ſacẽ n eſt inſtiturum in ſpẽale remediunm con
tra ſpecialem defectũ ſiue ſit culpa ſiue ſit vena
relicta ex culpa.ſiue aliud. Oñ cũ effectus par
ticularisreducat᷑ in cã n ꝑticularem non vni
uerſalẽiinmediatã cũ cõione ſit ſactisnoue le
gis conforre gram ⁊ virtutes.ſpẽale vo ſit v⸗

nicuiq; ſuppoſita gꝛatig remediũppꝛe beꝛe con/

tra ſpẽalẽ defectum vider᷑ ꝙ vnñquodq; ſacꝛa
mentũ halxat ſpẽalẽ effectũ comra ſuũ ꝓpꝛi
um defectũ ⁊ ̊ pʒ in ſingulis ſicin in vemtẽtia
contra omne actuale baptiſnũ contra oꝛigi⸗
nale matrimoniũ contra concupiſcentiã. ↄfir
matio contra timiditatẽ.in confir natõe au
dacia maioꝛ formaliter eſt ꝑ gram ſacr̃laem.
⁊ non ſolũ per virtutẽ foꝛtitudinis q̃ foꝛtinido
viꝛius maioꝛ datuꝛ in ſacto qð plus confert ð
gra.vt in euchariſtia ⁊ oꝛdine.Et ſilr ĩ eucha
riſtia maior tantia inſuncit᷑ qᷓ; in matrimo/
nio. ſʒin matrimonio ſpẽalis gra ſacr̃alis dat
vt ſciat vniſquiſq; vas ſuum poſſidere in ſan

ctificatõe. ĩ ↄſiz natõe eſt aliquod robur gꝛa

na gratis data.ſupponens tñ gꝛatiam gꝛatuʒ
facientem.⁊ ſiłr in matrimonio aliq̃ tꝑantia
Hon ergo eſt ſacr̃alisgre gꝛanun faiiens ſed
nec gr̃a gratis data inſoꝛmis.ſed gra gꝛat da
ta infoꝛ nata. ſicut virtutes moꝛales inſuſe .

bee Pe. de pal. ðt aũt lv.iĩiiij. ꝙ ſiẽ a gra gꝛa

tum faciente fluũt virtutes ⁊ vona quibo ꝑfi⸗
ciuntur potentie anime.que viriutes vierſi
ficantur ſᷣm diuerſitatẽ actuũ in quibpopoꝛtet
perfici ipᷣas potẽtias.ita ab ipᷣa gra flint aliqͥd
adreparancñ defectus aĩe inflictos ꝑ veccaiũ
⁊ hec ðr gra ſactalis.ᷣm aũt ꝙ diuerſiſicantur
lhmõi defectus. ſic ⁊ diuerſificãc ⁊ gre ſactales
Sed qꝛ effectus eius non ſunt nobis na norti
ſicut actus viriiuũ ideo non habent no neſpe
ciale ſicut virtutes.ſed retinent ſibi c nom̃
gre ſacrales. Et virtutes et cono habent con
nexionem cũ gra gratiʒ faciente.qꝛ vna non

põt eſſe ſine reliqua.ſed gr?e ſacrales non qa

põt hõ etᷣe gram gꝛatũ fadentem ⁊ virtutes
non gramſacꝛamentale.ſed gtᷣa ſacr̃alis non

põt ſtare ſine ilł. Itèe graſacr̃alis opponit pec

ſatis ꝓbabilis dicẽs ꝙ ſacẽm eſi

catum inctuͦ vnin erat borũ nomr . ſed virt
Bfum adordinatôs actus. Idem j. iij. parte.

q.lrij. ar. ij. 1 in. iiij. ſen. diſt. vij. q. i. ar. i. g. ij.

gfa iſta ſicꝛa mentalis vltra vixtutes et do

ua ad duo oꝛdinat᷑. DPꝛimo ꝗd tollendũ defec

ius veccato ʒpᷣteriton inqtũ traſeunt acm et
re nanent reamu. Scðo ad ꝑficiendũ animã
in hiaq ver inent ad cultum dei m ritũ ypᷣia

ne relgionis. ä

vlaue ſacꝛmmenta ſimt neceſſaria. Diẽ pet.
de pal. i. iiij. di. ix. ꝙ m inriſtgs cũ ſint ſacka ſe

ptẽ confenta in his ver ib Oꝛdinat ⁊ iungit

baptiʒat eꝛiſinat ⁊ vngit. Deccatũ plangit.in

D altare ſaera tangir. Qunq; er ipᷣis ſinmneceſ
ſitatis ⁊ dio volimtatis.vñ vᷣſu. Oꝛdo volũ

tatis iungit dant quinq; necene Adem notat
glo. i. q. i. F. not andũ. Adẽ ray. Sed theologi
dicunt.ꝙ ſacrt̃a neceſſitatis ſunt iſta duo.ſcili

cet baptiſinus et pñia. alia quinq; voluntatis

niſi de euchariſtia que ꝓpter pꝛeceptũ de peni.
⁊ rem..c.omnis eſt ſe nel in anno de neceſſita

te ſumenda. Et quod ðꝛ iohan.vi. niſi mandu

caueriris carnẽ filij vĩs ⁊c intelligunt de ma

—

ducaſõe ſpũali.alłs ↄtemneret᷑.ſt alia opio

tiz ꝓhahilis dicẽs ꝙ ſacẽm eſſe neceſſariũ
ad ſalutẽ põt ouſpliciter intelligi. Ono modo
ratione ſin. Alio modo rõe pᷣcepti. Ratõe ſui

diciuur ſarr̃m neceſſariũ.cinus effecius e ſine

ceſarius ad ſalntem. ſic queda ſunt neceſ

ſor a quo ad cõitatẽ ita ꝙ ab aliqinhusvel ab
alid ſir nantur non aũt a quoliber ⁊ ſic ſimt ne
cenaria oꝛdo ⁊ matrimoniũ.qꝛ nec pñia q̃ ne

ceſſarig eſt wſſet niniſtrari. nec ſine mrimo

nio woſſet nu nerus elecronun debite cõpleri.
ſedita vec neceſſaria cõi ſaluti. ꝙ non ſunt ne

ce ſaria verſone particulari niſi conſtaret eiq⸗
ſine ea contrapente vel ordinenn ſuſcipiẽte ñ
wſſet nijnerus electox cõpleri. ⁊ tinc tenen
tur vnuſaunſq; ſicur in pꝛintipio humani gene
ris vel in neſio wſt vllimiũ renebant ad ma
rꝛi noniũ. Peceſſaria anfem ratione ſui ſimt

bapriſnus 7 veniſenria ſinguili zverſonis actu
vel voto quando ſuſceptionez imnedit articu

lus neceſratis. Et ſicnt roſt conſtitutionem
aliam factam. o nnis vteiuſeq; nõ ſuffiẽ ſemx
ante moꝛteʒ conſiteri adquod tantũ obligat
ullud xrecentun confitemini alterutrum er ce
tera. YJacobi quinto ſed opoꝛtet ſemel in ãno

confiteri. Sic poſt ſtatutnn de tempoꝛib bap

riſ m ſcilicet in paſca er vent vxcoſte de v. di.
iiij. non licuit vlłtra o ffeꝛre q;uis ſum cerer ſj·
mel ĩ vira. Aeliqua aure tria ſactᷣa iunt neceſ
ſaria ñ neceſſitate ſui cũ ad ſalute lum ciat gꝛa
na non obſtante oꝛiginalh quoci ablatuʒ e per

Zinlus quartusdecimus

ptiſmũ nec actuali quod aufertuꝛ per venitẽ
annſecrun one teeit d uz eni elleſiaſti⸗
conſue tudoqᷓ hʒ vim legis. di. xi.ĩ his ſit egris
dare viaricũ ⁊ extꝛemã vncnonẽ alsg ſi non pe
terent non reputarent᷑ boni pᷣiani c. et per
accidens poſſent lxc eſſe neceſſaria aitꝛito nõ

contrito non valente ↄfiteri ⁊ petente cõicari

⁊ inungi viꝛtute quoꝝ ſacroꝝ fit de aitrito cõ/

tritus. qꝛ er quo fictus non eſt gfa fibi inſundi
tur. Onde hñs moꝛtale ⁊ non potens loqͥ ex/
Pnit ſe ꝑiculoſinõ cõicat ⁊ inungitur. Iteʒ
cũ ſit eadẽ rõ de iſtig trib cũ euchariſtia videa
tur eſſe in pᷣcepto.ꝗ⁊ alia. De euchaꝛiſtia pʒ
qꝛ papa ñ poteſt illã rẽ qᷓ ꝓ diuinã oꝛdinatiõʒ
echt ſub conciho tm̃ ponere generalter ⁊vni
uerſaliter ſub pᷣcepto puta pꝛeciꝑe ꝙ oẽs te⸗
neanii ad virginitate vel pauꝑtatẽ ⁊ hmõi.
Szʒ ipe poteſt pᷣceptũ diuinuʒ ſine ſꝑe datnm
eterminare quo ad tempus vt pʒ in ↄfeſſiõe
annua. Oñ ⁊ potuit pcipe cõionẽ in paſchate
eꝛgo illo eꝛat in pᷣcepto ᷣm tempus in cõſilio
quod determinare poiuit hec pe.

Miniſtrator F. ir.

auũt ſacramentorregulariter eſt ſacerdos exce

mo aũt ſanetus hʒ in ſe ſanctitafẽ formalirer

⁊ ſubiecnue.ſt aũt hoc vnũ ſactm. non qui
dem rõe velfoꝛme vel marerie.q̃ due ſunt. et
ad lvorefeꝛiuꝛ qð vꝛ in collecta. pficiantĩ no
bis dñe ſua ſact̃a q continent ſeq vnũ vnita
te Arerge 2 oꝛchnig qꝛ oĩa qᷓ hicſunt ad vnũ
ordinant᷑ pfigneꝛaneñ ⁊ canſandũ ſcʒ coꝛpꝰypi
T ſanguis q ſint vnũ pᷣſuppoſito ⁊ coꝛpus xpᷣi
miſticñ qð eſt vnũ oꝛdine ⁊ ꝑ pfectain aĩe re

feccionẽ. Coꝛpalis añtrefectõ ſit ciw ⁊ poni
Quamuis vnũ ſit ſacẽm. diuerſis tñ noib ni

cupatur. NMa ðꝛ ſacꝛificiũ ivſtia vel oblatõ in⸗

ſ☛

qtü rememoꝛanuñ dñice paſſionis.nij.q.ij.

mnon extimemus. 1 de con. di. ij. nihil Dicit en

chaꝛiſtie gꝛece.quod latine inteꝛpꝛetat᷑ lvngꝗ

gꝛ atia.i.q.i.multi.qꝛ continet ſontẽ. ðꝛ ⁊ cõ⸗
munio q́ᷣ ad finẽ. qꝛ ſicut cibus vnit᷑ ommbus

membꝛis ad qͥ ſingula deſerunt᷑. ſic per ve ſaẽ

mentũ non ſolũ rpᷣo capiti. ſed omnibus mẽ⸗
bꝛis eius vnimur. vt ſinus omnes vnum coꝛ
pyus in xpᷣo. Dicit᷑ ⁊ viaticum quia ſuſtentatri

via. quouſq; pueniamus adterminum. diſ..

Wnitentes. a.xxvi.q. vi. c. his qui.

Debuit autem (.i

pta confirmatõne ⁊ oꝛdinib ſupioꝛin. qᷓ ſoluſ inſtitui iſtud ſacẽm ſm pe. de pal. wmſi tlvmꝗʒ.

epũs confert ̃ᷣm Ray.de con. di.v.manus ⁊
ſequentia. Itẽ quantũ ad veritatẽ ſacroꝝ nõ
refert a quo conſiciant᷑ ſacr̃a vel conſecrant᷑.
i. q.i. qñs derlarauit peccant tñ qui indigne cõ
ficiunt vel conferunt peccant ⁊ qui ſcenterapᷣ

ciſis ab eccłia vel ſuſpenſis ſuſcipiunt di. xrxij.

5§. ven. Itẽ ſacr̃a talia fiunt vnicuiq. cũ quali
ↄſcia quis accipit.a ſic ſunt bonis bona ⁊ maliſ
mala occaſionaliter ᷣm Ray. 2 de con. di. ij.

ſancta ⁊ ivo ðꝛ di.xcv.illud ꝙ ſact̃a ipenitenti

bus nõ dñt dari.qð tamen intelligẽduʒ de pec
catis notoꝛijs in quibus vĩes ꝑſeuerant.naʒ
Pocculis non ſunt iu publico neganda.
De ſacti euchariſtie inſtiutõe cõicatõne
miniſtro ⁊ effeen.. Capi. xij.

CEiugde de ſingulil ſa

cramentis agendũ eſt bꝛeuiter. Et

aai: multa iam dictaſunt ſupꝛa ð en
chariſtia in tractatu de miſſa iõ de ipᷣa traciabi

tur q̊ͥ ad pauca.qᷓ reſtant ⁊ merito. qꝛ eſt maxi
mü ſactoꝝ ad eſſentiaã licetq̃caʒ alia dicant

maiora vᷣm alios reſpectus.vñ vᷣſus.Oaioꝛ ĩ
effeci baptiſmus. coꝛpus in eſſe. Coniugium
figno maioꝛi cꝛiſma miniſtꝛo. Continet eniʒ
euchariſtia eſentialiter auctorẽ fotius ſancti
tatis vltꝛa lc ꝙ ſignificat.⁊ cauſat ſanctitatẽ
qð eſt cõe oĩbo ſacr̃is noue legis. Sacramen/
talia vo diſponũt ad ſancnitatẽ ſactoꝝ añ vel
wſt. Sacr a veteris legis im̃ ſigniſic abant lv⸗

in te ⁊c.

in quo xpᷣs cõtinefrealiter⸗ eſſentialiter qina
ad pfectionẽ membꝛoꝛũ reqmrit. vt capitivni

aniur Et quia ſacris deo iungimur. Sactẽm ãt
eſt ſignũ ſenſihile. ſicut ag lve ꝙ omnia rerfici

antur ſenſibilibo. pᷣteꝛ ſenſibiliaq̃ ſibi coniun⸗/

guntur ꝑ ſolã ſimilitudinem. Diſtantia me/
dioſeperante vt coloꝛ odoꝛ ⁊ſ. onus. quib aſ⸗
ſimilantur ſacr̃a veteꝛis legis qᷓ erãt im̃ ſigna
diinne gꝛatie. non tamen ſunt ſenſibilia per
realẽ virtutem coniungunt ſenſin. mediũ con
iunctũ que tamen non fiunt vnum cum eo vt
in tactu.quiboaſſinmilantur ſacꝛamenta om̃ia
alia noue legis.in quibus diuinavirtus inte/
rius oꝑatur. Eſt vlterius guſtus. quo ſenſibile
nobis realiter comungini ⁊ incoꝛpoꝛafꝛ vnũ

efficitur ꝑ conuerſionẽ eius in nos. ⁊ ſic cebu

it ſacr̃m ſoc iſtitui in quo capini noſiro chꝛiſto
ſomungamur.⁊ in coꝛwꝛemur.⁊ eius ſmnem/
nos.ſed econuerſo. DHnde dũs Dirit Auguſt.
Cꝛede ⁊ manducabis me nec tu me mutabis
NHobilius em̃ rꝛahit ad ſe ignobiliuſ
Et qꝛ cibus iſte eſt nobilioꝛ.qꝛxpᷣs.ido trahit

bza efficiamur. non per conuerſionem eius in

nos ⁊ conuertit in ſe non eum in nos.ſicut ci-

bum naturalẽ nobis ignobilioꝛem. Inſtituit
gut in vltima cena. vt altius coꝛcibyinfigere
tur. quod vlnimotꝛadebatur tinn qꝛ in memo

ria iminentis paſſioms um qꝛ eꝛat recemmiruſ

viſibiliter. debuit remanere ſp aliter. 2 5pul

chꝛe.ð con.di.ij.q corpus.Cõicauit aũt ninc

Nctooecſione

KFönencis

Gninſerenneſt

(uciiuntſtin
Fnpohelettsin
ſiliigwrnott
ſerin fucſeeel
Wrrei in e
1 Abertus. F
Ecrno nocnt⸗
einquenodl.
(yonconeuteſtſag
reimmiürreſa
Mactesreldcnt

(ericncarianon

fffernsatnedn

ftüacdacoponi

eeſtollen lic

ſenelurdateintpe

☛

ſiſercoſeſone
nſefioneins

linsnegancieo

Penciebevar.⸗
ialenn tenenn
MIuransw
Mdr rimenee

orlomanc⸗

4

MMcinin

maun iſin
WAere n
s
rxklNf
Wrnpiin

uNgifꝗ

endiuiſtienin
Mmen Dſtenun)
Locortſons nid
kpsöetittiſen.
meyfntſenſbiitin
mnikyii necin
NümrmmANnon
murſanenean
sDCarieSe

Gmrtinen II
Saaunmw tANu
weßimi n
vunm 1cneen
mrerſtpentetken
täsdtttt.
vnetumemde
rhrasſeffobiai
GeumnnosſAtadd
Okniurn YNtinmm
Huvcribitſae
Grurngeinfnem
mgen neeſinf
erüeſter /0A
öcanitait n

Lapitulum

. Hn. qui come ditur.d con.di.ij.nõ ta
men manducauit ſacꝛamentaliter qꝛñ ꝑ fidẽ
mccum hfet viſionem. ſed qꝛ ven ſaciamenunn
ſumpſit. nec ſpũaliter.ita ꝙ augmentũ virtu⸗
mum inde ſuſcexerit. cum non poſſet in gꝛatia
cxeſcere. ſedqꝛ ſpũaliter delectabatur. Cõica⸗ ſe

p̃s. Vnde hiero.ipſe conniua ⁊ conniuin

nit etiaʒ iudã.vt ðt ZFlug.i.q.i.pᷣs quid fec qi

licet ſciret ipᷣn malũ.noluit ipᷣm prodere.cuʒ

eſſet occulius in voc dans nobis exempluʒ.ij.

.i. vn us er vobis.

danda vel neganda cõmunio. Etpꝛimoq ad
peccatoꝛes. Otrũ ſit eis danda cõmunio qᷓs.ſ.

ſcit ſacerdos ey certitudine eſſe in moꝛtalitio
mas ſumpliciter dicit ſine diſtinctione. q; pꝛsro
peccato occulto non eſt neganda petenti ĩ pub
lico cõmunio. vt de con. di.ij.non pꝛohibeat.
Ethðᷣ̊ tum quia ꝓ veccato occulto venam publi

cam inferens eſſætreuelatoꝛ criminis.tun qꝛ
ſcandalum eſſet ſi negaret.tum quia quilibet
ꝓpᷣianus halet ius in peꝛceptione euchariſtie.
niſi illud per moꝛtale amittat. Onde cum nõ

conſtet in facie eccleſie illum amiſiſſe ius ſuũ
non debet ei in facie eccleſie negari concoꝛ pe
trus 1 Albertus. Et pcipue videnuir iſta ver
hpa decuꝛato quo ad eius ſubditũ. Petrum de
palude. in quarto diſ.ix. reſpondet per diſtin
tionem quia aut eſt ſacerdos talis qui non te-
netur ei miniſtrare ſacꝛamenta quia non cua/

ratus eſt eius vel ſi curatus eius eſſ Non
tenetur tunc quia non eſt diespaſchatis nec ẽ

infir mus. vtunc delet ei denegare. qꝛ debet ꝓpx
imũ a peccato pꝛohibere moꝛtali.quando põr.

wteſt autem hic quia etiaʒ non peccatoꝛnõ
tenetur dare in loc caſu. Onde ſineſciat eriaʒ

niſi per confeſſionem poteſt negare quia non
exconfeſſione ius iſtud acquirat quia als ha/

bet ius negandi eo ipſo ꝙ alius non habetius
erencdi ab eo ar.extra de tempo. oꝛd.ad aureſ
Si autem tenetur eiminiſtꝛare ſacꝛamenta
ſicut ⁊ cuꝛatus vel vicarius.⁊ eſt in paſchatfe.

iunc aur cꝛimen eſt occuluum aut manifeſtuʒ

Sioccultum tunc denegare in occulto petenri

non in publico. quia ſi negaret in publico. eẽt
pꝛoditoꝛ cꝛiminis aut reuelatoꝛ.quod pꝛobat

de offj. or. ca.i. vbi dicitur. ꝙ ſacerdos qui no

int cꝛimenoccultum parochiani debet eum ar

guere in pꝛiuaio non in publico nominare.
Sed petenti in occulto debe negare.Et lvcre
rum eſt de peccatoocculto. aliter noto qᷓ; per⸗

feſſionem. quis ſi per confeſſ onem ſolus nomir

Peccaium in penitenre debet quidem eum mo/
nere in occulto vt deſiſtat. Sed ſi inſtat et pe/

utt vt ſibi debitu n. nõ delet ei negare. qina ſcit
vt deusnon vt lvmo vt de ofci.ar.c.ij.. Negat

—

duodecimum

autem vt vno in ſoꝛo contentioſo nee exes

feſſione acquirirur ſim ius negandi quod pꝛi⸗

us non ha bebat. Et q;uis repellendo in occul⸗
to nuillo alio vidente non reuelaret confeſſio
ne n tamen erconfeſſione extra iudicinm cõ
feſſionis nulla erceprio ſibi:idatuir plus qᷓ ſi ne
iret quia non ſcit niſi vr deus. Si autem pe⸗
teret ah eo qui non tenet᷑ vel quando non te⸗
nemir cun etiã ñ peccatoꝛi poſſet negari ſine

peccato multo magis peccatoꝛi. Si autem ſet

crimen eius eſſe notoꝛium ⁊ manifeſtum eti
publico netenn curatus debet negari.Etex hiſ
patʒz. ꝙ meretꝛices ⁊ publici vſurarij ſunt om
nino ab altari arcendi.niſi pęnitennam ege⸗
rint.ita ꝙ roſt penitẽtiam pꝛiuatã poſſimt ad⸗
mirti ao euchariſtiaʒ ſecreto non aũt publice
niſi poſt vublicã penitẽtiã pꝛopter ſcãdalũ.nã
manikfeſta delicta id eſtnotoꝛia non ſunt occł
te coꝛripienda. de peni.⁊ remi.ca.i. ODnð vel
ſacerdos delet iniungere publicam penitenti
am. vel publicare ꝙ ſunt vere penitentes. Ex
liis etiam patet.ꝙ ſuſpectis de crimine preſũ
ptione violenta delet negari ᷣm pꝛedictaʒ di
ſtinctionem. ꝙ habetur pꝛo certitudie. Suſpe
ctis autem leui ſuſpitione non eſt neganda ĩ⸗
mo nec ſuſpectis ſuſpitione pꝛobabili qð patʒ

ex hoc quia nec ꝑ hmõiſuſpitionem debet ma

ritus negare debitum vrori extra veſententi.
excom.capitulo inquiſitioni.ſed hiſtrionibus
pꝛobiletur dari de conſecratione diſtinct.ij. ꝓ
drlectione quod tamen non intelligitu ð om

mbus cum licite woſſit ars hec exerceri ſed de

vtentibus in ea magicis vel turpibus actioni
busque ſunt moꝛtalia Sed nec puagnantibus
in duello eſt danda.ij.q.quinta.monomachi
am.in glog. «WJ

Non eſt deneganda .. ii

cõmunio occidendispropter ſcelera ſua pub
lica.ſieos penitet ⁊ confitentur nec eniamhe
retico relapſo.cuʒ paratus eſt incendio.ſicut
habetur de hreticis.capitu. ſuper eo.libꝛo ſex⸗
to. Sedetexcommunicato ſicut in moꝛte nõ
negatur penitentia ſi peniteat. Ita nec via⸗
ticum cum in penitentia includauir de penitẽ⸗/
tijʒ ⁊ remiſſionibus.capitu.quod in te. Item
habentibus lucida interualla furioſis xe'l fati
is freneticis.ſi anteq; intrarent ſuꝛiam vłfre
neſim habuerunt deuotionem ad ſacramen/
tum ⁊ penituerunt.non eſtnegandacommu⸗
nio.vt viceſina ſexta.queſtione ſexta.ſi quis
etiam ſi tales in ſanitate non petierũt ſibi da
ri.quandoſcilicet ex bona eoꝛum conuerſatõe
pꝛeterita wciſimile eſt ꝙ ſi pꝛeuidiſent uſ/
mõi cãʒ eã petiſſet hũt ei iłes vðᷣuotõʒ habitua-
lẽ iterptatiuaʒ q̃ ſumcẽ̃ ̊ tñ intelligendum eſt

—

idolatrare. cele. mi.. de vvie. Hec oi.
de pal. De quibuſaã alijs hẽs in.ij.ꝑte.ti.no⸗

Titulus

aſ põt dari eiꝰ ſiue piculo erpuitionis vel alre
rius irreuerentie erga ſacrm. Perpetuo autẽ

ſurioſis ⁊ amentih nõ eſt danda q? nunc ha
buerunt actualẽ deuotionẽ ad factᷣm licet ſint
baptizari ⁊ ↄfirmati.lvc em̃ ſacr̃m requirit de
notionẽ dicente apło. Pꝛo bat ſeipᷣm hõ ⁊ce.

Itẽ demoniacis nõ eſt ð neganda ſᷣm tlvm̃.
niſi conſtet eos ꝗ crimine toꝛqᷣri.qꝛ tunc ꝓpex

cõic atis ſunt hũdi. In puberily ant qui carẽt
oĩno diſcretione vt añ ſeptẽniũ nõ eſt danda
q́;uis gꝛeci eis dẽt. Sed ſi hñt aliquã deuotiõʒ
vt circa.xivl.rij.annũñ põt eis dari.qꝛ innocẽ

tia recpenſat ignoꝛantiã. Hunq; aut dari dʒ

adſiſpitionẽ ꝓbandã vel tollendaʒs nec lvſtia
non conſecrata ꝓpↄſecrata qꝛ ſvc enet facere.

no.c.viij.vbi agit᷑ de cõione paſcali

Quis autem

habegt viſpenſare ſeu miniſtrare hocſacramẽ

tum. Hota m pe. e pal. in. nij. diſt. xiij. ꝙ ſo

lus ſacerdos eſt diſpenſator eius.ſicut cele bꝛa

toꝛ nullus inferioꝛ eo hʒ exofficio aliquodſaẽ
mentũ miniſtrare. O yaconcꝰ auteʒ er officio
partẽ euchariſtie habet dare. ſicut beatus lau/
