ad oẽs cardinales qui poſt papam ſunt mnaio/
res clerici om̃ibo alijs quibuſcũq;. ar. eius qð
legitur de maio.⁊ obe.c.i.p Inno. et qꝛ cenſen
tur vnũ coꝛpus cum eo quaſi ſede vacante.vi
detur ad eos ſpectare talis ptãs. Scðᷣo ſvectat
ad pr̃igrclaas.et pᷣcipue ad ↄſtanrinopolitanũ
cuius ſedes eſt pꝛima poſt romanã. vt patz di.
xxij.de ↄſtantinopolitano.et alijs.c.Qð iñ in⸗

telligendũ cum catlvlicus eſt pr̃iarcha. Cer/⸗
cio adimꝑatoꝛem. Quarto ad reges. Ouin⸗

to ad alio z pꝛincipes.nam ptãs vnius deuol⸗
uitur gradatim ad aliũ ꝓpter negligentiam.
ar. de elec. c. cum in cũctis.et de ↄceſ.pᷣben.c.
ij. Del dicamus ꝙ due ptes ↄcilij in aliquo
loco idoneo congregate poterunt ⁊ alios con
uocare. iuxta notata ꝑ Innocẽ. in. c. ij. de no.
opꝑ. nun.ſi aũt due ptes nõ ſunt ↄgregate tũc
viðꝛ ha bere locũ oꝛdo ſupᷣ poſitus. Dbi aũt pa
pa eſſet hereticus vel de lyreſiſuſpectus tũc ad
eum nõ ſpectare viðꝛ ptãs cõgregandi conci⸗
lium. ar.di.xl.ſi papa. Sed queriturqui ſint
vocandi ſeu qui venire debeant ad concil ge
nerale.Ad qð dicendũ viðꝛ.ꝙ ſolũ epᷣi ⁊ ſu⸗
wrioꝛes ſunt de neceſſitate vocandi.vt notat
Inno. et Yo. an. in.c.graue.de pᷣben. et ſacit
ad lvc.di.rviij.epᷣs nõ debet.et.c.ꝓpter. cñ ſe

quenti.xeſt tñ in poteſtate pape cõuocare etiaz

abbates ſi vult.ar.lxiij.c.acrianus. vbi fit mẽ
tio de abbanbo. Et de Brego. x. legitur. ꝙ ad cõ
ciliumn generale qð congregari fecit lugduni
vocauerat b. lv. de aquino. et lvc ſue eminẽ
tisſcientie ratõne.qui tñ nec epᷣs nec abbas
nec alius pꝛelatus erat. Imꝑatoꝛem vel ali⸗
ospꝛincipes nõ tenetur cõuocare per. 5. hinc
etia m. di. xvij. pᷣt iñ ſi vult vocare ſiei videtur
erpediens ad ſcandala vitanda. vt di. Ixiij. 5.
rru. Et ſi queratur an papa teneatur oẽs
epos ⁊ ſipioꝛes cõuocare totius oꝛbis.loquẽ

do de catſvlicis. rñdeo. ꝙ lvc viðꝛ ex eo quod

7 8

ℳ

habetur vi. rvi. i. vhi dicitur. ſaneti pfes
in concilio niceno qð ſuit pꝛimũ et ſolennius

deommi oꝛlx terrax conuenerũt. etqꝛ inöci

lio puinciali oẽs epᷣi piincie ſunt vocãdi ſub

archiepo ſuo. vt Di. xviij. p totum. ergo a ſimili
in cõelio vniuerſali oẽs epi oꝛbis.eum papa

d catur ꝗrchiepᷣus oꝛbis.di.xxv.in fi. et pPuing
laa eius ſit vniuerſitas oꝛbis.qð quidem ſatis

iuſtum. ihi agitur de maximo piudicio dere⸗
kus arduis. facit qð legitur di. xix. anaſtaſing
ei vi.xxi.nũc aũt ſatis.iñ viðꝛ poſſe dici. ꝙ vbi
nõ agitur de fidei dubijs vel de facto pape poſ/
it numerus relinqui arbitrio quot ſcʒ qͥ ſunt

vocandi. nam conciliũ generale vidꝛ id quod
pape mãdato cõgregatur ipo intereſſente vel

alio eius noĩe.et de eius ſpeciali mandato.iu/

*

xta illud qð notatur di.iij. woxro. et di. rvijc.
i. et.ij. et in ſimmma nec curandum viðꝛ wenn
mero di ninutopᷣlatoꝝ ihi exiſtentiũ pꝛopter
verbuzʒ chꝛiſti dicentis. ath. xviij. vbi ſunt
duo vel tres cõgre gati in noie meo biſum im
medio eox.i.q.i.cũ ſcriptura.et.xniij.qi.alie
nus eſt. Cum tribus enim puens ſcʒ an ama.
et alijs ſimplicibo vnanimibus ⁊ dei imancata
ſeruantibo dñs ſint. et eos irroꝛauir in medio
igins. vt ptʒ di. xvi.ꝓ totnm. in multis conci⸗
lijs cõgregatis in valde diferẽti numero.cõ⸗

neſerunt ep̃i. aliqñ in maximo numero alię
qñ enĩ fuerunt.cccccc.aliqñ.ccc.aliquãco.cc.

aliqñ centũ.aliquando.xl. alioñ. xxr. aliqñ. xr
aliquanco.xv.ep̃i.etin omnibꝰ ſacniſunt ca⸗

nones. aliqñ plures vel paunoꝛes. et aliqñ pa

pa fiit pᷣſens aliqñ legari er pte ipſius. Inni
ceno interfuit ſanctus Nicolaus. In quocdaʒ
carthagineñ.interfuit ſanctus ZRuguſtinus.et
cum aure hio carthaginenſi archiepo eciderũt
canones.ſed qñ de ſide agitur ⁊ hereſibo erur/
pandis wel ſciſnatibo.quia cauſa eſt cõmunis

omnil catſvlicis ⁊ oẽs tangir.ab om̃iboepi⸗

ſcopis cat vlicis tractari 2 fermi nari debet. et
oes epi debent ad conciliũ cõuocari ſᷣm regu⸗

lam. qð oestangit. debet abommboappꝛobari

dere. iu. li.vi.et di. lvi.c.i.et de his que funta
ina.par. ca.c.fi. Reſidet auctoꝛitas iñ concilij

pPenes vocatos venientes ⁊ ſaltem ſi interſunt

due partes oĩm epᷣoꝝ oꝛbis.ꝑ idq qð legitur de
hiq qᷓ fiunt a ma. par. ca. c.i. P Jo. an. vel foꝛ/
te ſufficeret ſimaioꝛ pars epoꝝ oꝛbis interſue
rit.vt noratur ꝑ compoſ. in. . qꝛ ꝓpter. de ele.
qui aũt vocati nõ veniũt.leginmo impedimẽ

to ceſſante.vtiq; peccant.vi piʒ d.xviij.et pui⸗
niri debent. Qui aũt impedlin ſunt excuſatoꝛẽ

mittere debent. vt patet ibidẽ. An ſeſſ oneauũt
in concilio quis alin inter pᷣlatoseiuſdem di⸗
gnitatis.puta epᷣos vel arcie pos.abbates et

hmõi debet pcegere. notat Symmachus pa?

Vonue
Nls
Veriſn

ctomifett
mnleconaſĩ
dsepkteinencon
naoſpnneſuf

geſtperentü nanie

Velalsset Quich
ſpſeachriſotraci
vicns. ſdicens7
Vnfi wmnawan

Giegäwmnaneen

lis nuneſtetere

daed dem /0,
canſgiscuibete
Wnckcdiergnan
agentrebnn⸗
teſhtüuimete
Pereſttgnunril
eſtoltenugprnn
clverſisllrnigt
Connpmarinenm
Palitecognoſam
mnttoma Hajni⸗
Pnone ecceſe.
wnuane enhen
ſoriyneſtauoe
Gelandn.
ſono wuc
ſieſtpinlegir
Whhmareerclel
Wöeſmnonene

nmmdhen⸗
mnnin
WS
vnanneigiſ
nnſene
eno elenenn
Keſtoinitz
manſclut

—

N. nwenene
Gannche
reme.
. N R
⸗
*
M
„ 1 K
menaepe,.
e , e, 4
†
un TS . 4
*
e
„
26 ee eeeeee
*
„ „
e
1 ſchl Me
„
„ „ .—„
5
rNereaarennenwe
*
n eete
4
R.ArEEe 9
RS Qnchoe
wP
HEW.
I. R
eARN
MD
e
*
Wrnt
ℳ4

. 66
eſe⸗ Knr
E 4
. 5õ

N W.*
.

G
. 10
. . .ℳ
””J”́”
„1 741 ,M F
1 21 E*
10 e

.
P0NS
N
.

Capitulum

ſic ſeribens. epos Fm oꝛdin atõis ſuepus ſiue

ad conſedendũ in ↄcilio ſiue ad ſubſcribendũ
ſiue in qualiber aliare ſua attendere loca de-/
cernimus.et ſuoꝝ ſibi pᷣrogatiuã oꝛdinũ ven /
dicare. di. xvij. 5. illud de cleriq;. et ſubdit Bra
tianus. ꝙ tpus oꝛdinatõnis nõ ad eccleſias ſʒ
ad pſonas refertur ſicut ex ↄſuetudine ſancte
romane eccleſie.vt epiſcopꝝ vniuſcuiuſq; ꝓ

uincie euidenter apparer.

Oe non licet appellare a pontiſice romano
ad ſucceſoꝛem ipſius.

dicere pᷣſu npſerũt. ꝙ licet a roma

no rontifice ad ſucceſſoꝛẽ ipſius vel ad gene⸗
rale conciliũ appellare. ideo cum coꝛrectõe ſe
dis aplice intendo pꝛobarxe.ꝙ ſenure ꝙ a ro⸗/

mano rontiſce poſſit ad quemcunq; appella⸗
ri eſt hereticũ manifeſte. et hoc ꝓbo vnica rõe

que talis eſt. Quicũq; pꝛiuilegiũ romane ec⸗

cleſie a chꝛiſto traditũ auferre conatur.eſt he⸗
reticus.ſʒ dicens ⁊ tenẽs. ꝙ licet apellate a
Pntifice romano adſucceſſoꝛem eius.aufert

pꝛiuilegiũ romane eccleſie a criſto traditũ. ex

go talis manifeſte hereticus eſt. maioꝛ ponitur
in decretꝭ.di.xxi.c.oẽs.vbi ðꝛ ſic. Non dubiũ
eſt qꝛ quiſquis cuilibet eccleſie ius ſuũ detra⸗
hit iniuſticiã facit.qui aũt romane eccleſie pꝛi
uilegimn ab ipſo ſummo oĩm eccleſiaꝑ capi/
te traditũ auferre conatux hic pꝛoculdubio in
hereſim labitur. et cñ ule vocetur iniuſtus.hic
eſt dicendus hereticus.fidez quippe violat qui

aduerſus illam agit. que eſt marer fidei.et ipᷣe

contumarinuenitur. qui eam cũctis eccleſijs
pruliſſe cognoſcitur.Ad ꝓbationẽ minoꝛis pᷣ
mitto tria. Pꝛimũ eſt quid vocatur pꝛiuilegiũ
romane eccleſie. Scõm eſt que ſunt pꝛimle/

gia romane eccleſie a chꝛiſto eidem tradita.

Cercium eſta quo et adquem eſtgeneraliter
axppellancenn. r

Primo videndum . ſ.

eſtquid ſit pꝛiuilegiũ romane eccleſie. Pꝛiui⸗/

legium romane eccleſie eſt dignitas vel pro/

ganua cõceſſa romane velvniuerſali eccleſie
in ꝑſona.b. Petri pꝛimi romani poniificis ⁊
vniuerſalis vicarij ieſu chꝛiſti. hec ꝓbantur ꝑ
illud qð habeiur di. xxi.c. oẽs. vbi dðꝛ ſic.ipam
romanam eccleſiã ſolus ipſe fundauit.⁊ ſupꝛa
petram fidei mox naſcentis erexit. qui beato
Peiro eterne vite clauigero terreni ſimulet

celeſtis imꝑij iura cõmiſit. non ergo queliber

terrena ſenieua ſed ilud verbũ quo ↄſtructuʒ

Capitulum. iij.

Aoniam quidã bo

ſites virtutis et vnitatis aduerſarij

eſt celum ⁊ terra. ꝑ qð deniq; zdita ſunt omia
elementa. ro manã fundauit eccleſiam. illius
certe pꝛiuilegio fungitur.illius auctoꝛitate ful
citur.ex his patʒ ꝙ pꝛiuilegiũ romane eccleſie

dicitur dignitas.que ei in ꝑſona collata eſt.

Secundo videnduũ ꝭd.ij.
eſt que ſunt illa pꝛiuilegia que babet Roma/
na eccleſia vel romanus pontifex qð eſt idem

et qᷓuis explicando dignitates ſummi roma⸗
ni vontificis roſſent enumerari multa tñ ad
ꝓoſitum enu nero quinq; tm̃. Pꝛimũ eſt ꝗꝙ

romanus pontifex eſt caput ſummuʒ ⁊ vnicũ

vniuerſalis eccleſie hñs pꝛimatũ ⁊ Paineina⸗

tum ſuꝑ totam eccleſiã. ⁊ nullus eſt eo maioꝛ

vel ſupioꝛ.et ipſa Romana eccleſia ⁊ ꝑ loc eti

ain dicitur caput ⁊ mater ⁊ pꝛinceps oiĩm ec⸗
cleſiarum.iſta patent ꝑ multa.c.di.xij. c.nõ de

cet a eapite membꝛa diſcedere.ſed iuxta ſcri⸗

pture teſtimonia oĩa membꝛa caput ſuum ſe /
quuntur. Nulli vero dubii eſt. ꝙ apoſtolica

eccleſia mater ſit oĩm eccleſiaꝝꝑ a cuius nos re

gulis nullarenus cõuenit deuiare.et ſicut filius
vnit facere voluntatẽ patris.ſic et vos imple
te voluntatẽ matris vr̃e que eſteccleſia cuius

caput vt pꝛedictuʒ eſt romana erxiſtit eccleſig.

Phbi notanduʒ ꝙ id qð pꝛius dixerat eccleſia
aplica.poſtea dixit vt pꝛedictuʒeſt romanaex
quo patet ꝙ eadem eſt romana ⁊ apkłica eccle

ia.di.xirx.ita dñns. Scðm pꝛiuilegiũ roma⸗
ne eccleſie vel romani pontificis eſt. ꝙ roma,g

nus ronufex eſt generalis pꝛinceps ⁊ pᷣlatus

habens ſiꝑ om̃es plenitudinẽ poteſtaſis ⁊ ei

ſubiecti ſunt omnes qui ꝑtinent ad eccleſiam

militantẽ eiq; in omnibpobedire tenẽtur etiã

ſi grauia videantur.ptʒ lvc.ij.q.vi.quns ſe ſcit.

Ipſa nanq; eccleſia q ſancta eſt. ita reliquis
eccleſqs vices ſuas oꝛdinauit vel credit largi⸗
endas.vt in ꝑteʒ ſint vocate ſollicitudinisnõ

in plenitudinẽ ptãtis. Onde cũ in palleo cõfe
ratur pontificalis officij plenitudo.pꝛout dici⸗
tur extra de aucto.et vſu pal.ſolus romanus
pontifex in minaꝝ ſolennijs palleo ſemꝑ vti⸗/
tur ⁊ vbiq;.qm̃ aſſinnptus eſt in plenitudineʒ
eccleſiaſtice poteſtatis que ꝑ palleũ ſignifica⸗
tur. Alij aũt eo nec ſemꝑ nec vbiq; ſʒ in eccle

ſia ſua in iuriſditionẽ cativlicã acceperunt cex

tis debent vti diebo.qm̃ vocati ſunt in partem
ſollicitudinis ⁊ nõ in plenitudinẽ ptãtis.extra

eo. ad lvnoꝛẽ.ꝙ et ſit vniuerſalis.hñs ptãtem

ſup omnes.habetur di. xciij.c. leginus. Ter
cium pꝛiuilegiũ eſt. ꝙ romanus pontifer pᷣt cõ
dere ſtatuta ꝓpenia firma ⁊ immutabilia. Oñ

conſeqũñs eſt.vt ab hmõi ſedis rectoꝛiboplena

auctoꝛitate factis.nullius conſuetudinis pᷣpe⸗/

dieẽte occaſone remoueat.ſʒ firme ⁊ incõruſſ—

Zitilus

teneatur. et hanc firmitatẽ in ſuis oꝛdinatõi/
bus innuit chꝛiſtus cũ dicit. Cu es vetrus ⁊c.
OJath. rvi. Et q;uis chꝛiſtus dicatur funda/
mentũ eccleſie. iuxta illud.i. Coꝛin. iij. Fun/
damentũ aliud nemo pᷣt ponere pᷣferid qð po
ſitum eſt.quod eſt vñs ieſus.et Peſrus etiã di
catur fundamentũ.ſ̃m illud. Supꝑ hanc perrã
edifica eccleſiã meã. Oaath. xvi. a liter iñ et
aliter. NHam chꝛiſtus eſt fundamentũ qſi na⸗
mrale ſeu vniuerſale qð ſuſtentat oĩa. petrus
aũt eſt fundamentũ quaſi pꝛimus lapis adhe/
rens fundamẽto naturali q eſt chꝛiſtus.clyꝛi/
ſtus fundamentũ eccleſie qð ſuſtentar toſum
edificiũ ſpũale.petrus vero ⁊ quilibet eius ſuc/⸗
ceſſoꝛ ſeu apłica ſedes fundamentũ ðꝛ vt pꝛi⸗
ma pars ediſicij.ꝓpterea vocatur petra.vt di.
xix.ita dñs.hoc idem dicũt Niero.Crib.Oꝛi⸗
ge. et Cho. ſcʒ ꝙ petrus cum chꝛiſto ⁊ poſt chꝛi
ſtum eſt fundamentũ eccleſie ⁊ ptra. Ouar
tum pꝛiuilegium eſt. ꝙ romanus pontifer dat
auctoꝛitatẽ ⁊ vobur omnibo cõcilijs.et hec pa⸗/
tent ex pᷣmiſſis.quia ſieſt vnicñ caput ⁊ pꝛin⸗
ceps totius eccleſie.hñs ſuꝑ om̃es plenuudi⸗
nem poteſtatis.et ſolus porens facere ſtatuta
firma ⁊ ꝑ xtua tanq; eccleſie fundamentũ.ſe⸗
quitur ꝙ ſolus pᷣt robꝛare ſtatuta concilioꝝ et

fr mare. hoc aũt ptʒ di. xvi. ꝑ totuʒ. et.qᷣj.q. v.
Igeo huic ſancte ſedi pꝛeſtita pꝛiuilegia ſe⸗

cialirer cõceſſa ſunt tam de concilijs ⁊ iudicijs
⁊ inſtitutõiba epᷣoꝑ ↄgregandis q; de ſummis
eccleſiaꝝ negocijs. Atem.iij.q.vi.ðꝛ dudum
a ſancuis aplis ſucceſſoꝛibuſq; eoꝝ in antiquiſ
decretuʒ eſt ſtatutis.ꝙ hactenus ſancta ⁊ vni

uerſalis eccleſia apiica tener nõ opoꝛtere. pꝛe

ter ſententiã romani ponnficis concilia cele⸗
bꝛari. Qunntuz pꝛiuilegiñũ romane eccleſie
et romani pontificig eſt. ꝙ oẽs iudicat. ⁊ a miil
lo pᷣt iudicari, di.xl.ſi papa. vbi ðꝛ hiuus cul⸗
pas redarguere pꝛeſinmt moꝛtalium nullus
qꝛ cunctos ipe iudicaturus a nemine eſt iudi
candus.niſi depꝛevxndatur a fide deuius.et.ix
q.iij.c.conqueſtus..ſola enĩ romana eccleſia
ſua auctoꝛitate valet iudicare de oibus. de ea

autem nulli uidicare ꝑmittitur.

Lerciũ principale S.ꝑiij.
Nidendũ eſt a quo ⁊ ad quem liceat appella⸗
re. et rñdeo bꝛeuiter. ꝙ a minoꝛe ad maioꝛẽ.
ab inferioꝛi ad ſupioꝛem appellaripᷣt. etnon
ecõuerſo.et vc nomẽ appellatõnis impoꝛtat.

quia appellano eſt ꝓclamatio grauati ab ini/ habeat plemrudinẽ ptãtis. ſip omnes. aufer

quo iucice ꝑ iniquã ſententiã a qua petit rele⸗
uari ꝑ eum ad què appellar. Releuare aũt nõ
pꝓt aliquis imuriã ab aliquo factam.niſi halxat
iixiſchtionẽ ſuꝑ illum qui fecit iniuriã.iuriſuiti
onem aut nõ habet qin ius dicere nõ pᷣt. Dñ
iuriſditio dicitur quaſi iuris dictio. ſeo pᷣt dice

xXIII

re aliquiaius dupliciter. Ono mocop mocf
cognitõnis.et ſic ins dicere pᷣt quicun cinriſ/
peritus wl coctus ſciens wocere in gliqua ma⸗

teria quid iuſtum vel iniuſtũ.er ad talempᷣebha
beri rerurſus. conſilio.ſʒ nõ pp reclam nhöne
2urilium impendendo. Sed ſedo modopt ins

dicere aliquis p modũ ſentennie obligaris et
lve ꝓpꝛie.er ſolum ptinet ad iudicẽ iunſditõʒ
habentẽ qui pᷣt eum contxa onẽ uns dicit id eſt
ſententiã fert ad tenendũ qð iudicatũ eſt ſen
tentialiter coercere. et talis eſt ſupioꝛ eo con⸗
tra quẽ iudicaiur.qꝛ inferioꝛ aut equalis ſipi⸗

oꝛem coercere non pᷣt. Item cum appellatio

fit ad releuan dũ grauaſiim opoꝛtet vtſitapnch

illum qin ſſit ⁊ grauatũ tollere agrauamine
et poſſer grauantez a deſiſtendo a grauamine
cogere. Onde neceſſarioſequitur. ꝙ appella⸗

tio a minoꝛe ad maioꝛem. ab inferioꝛe ad ſin/

vi.S.illud.ar.ad lvc. di. xxi. in ferioꝛ. et.ij. . vi.
placint.rxi. di.nunc aur. Patet ergo ꝙ appel/

landum eſt a minoꝛi admaioꝛẽ ab inferioi ad

ſupioꝛem.a membꝛis ad caput.a filijs ad ma⸗
trem. Et ex his tribus pᷣambulis ꝓbanir pꝛe
dicta minoꝛ.ſ.ꝙ quicunqʒ ſentit ꝙ a romane
wntifice ad quẽcunq; aliñ liceat appellare co⸗
natur quantũ in ſe eſt auferre pꝛuiilegia roma

eſſe ſimmũ ſupꝛemũ ⁊ vnicuum capur torius
eccleve auferre con atur pꝛinlegin romane ec
cleſie a chꝛiſto conceſſiʒ. ſed quicunq; a papa
appellandũ eſe ſentit. ſentit papam non eſſe
ſummum 2 vmcñ caput eccleſie ergo c Oa
ioꝛ ptʒ ex pꝛimo pꝛeambulo.Oinoꝛ er tercio
patʒ ex quo ſequitux.ꝙ quicũq; vvc ſenit. ſen

rit contra arri ini nicene ſynoci. vbi dꝛ vnã
lſanctam eccleſiã.qꝛ eccleſia habet vmtafẽ ex

vnitate capitis. Onde ⁊ Yo.x. dicit chꝛiſtus.
et vnum ouile et vnus paſtoꝛ. ſed ſi licitũ eſ⸗
ſer appellare a papa.et ille ad quẽ appellare/
tureſſet caputr.ſic papa non eſſet caput.vel eſ⸗
ſent duo capita.qð eſſet mo uoſum ⁊ diſiũ
pens eccleſie vmtatem. Et hinc eſt. . felids
recoꝛdatõis. Gonifacius.viij.in ertranaganti
que incipit. vnam ſanctã. ꝓbat p vmitac ec⸗
cleſie ene de neceſſirate ſalutis omnẽ bhumanã
cxesturan romano pontifice eſſe ſubiectam
Scvo arguitur idem er ſecunco pꝛiin legio
ſic. Quicũq; aſſerit ꝙ romanus pontiſex non

re con atur pꝛiuilegium eccleſie romane achꝛi

ſto traclitũ.qð patz ꝑ ſcvᷣm pꝛiui egiñ ſupꝛa wx
ſitum. ſed ſentiens appellan cumeſe a papa.

ſuꝑ oẽs. ꝗ̊ ⁊c. Oinoꝛ ptʒ.qꝛille adques
tur.abet poteſtate ſuꝑ uluma quo ↄpe

ſentit ipᷣm nõ habere poteſtatis pieminchne

ne ecleſie qð ꝓbatur ex omnibppᷣmiſſie. pꝛi/
mo ſic. Quicunq; ſentit romanũ ponnficez nõ

coneianſene e

ſſnet naſte
bimmhnine

vnicenetq frni
UWoN ſcneſes

enapelamrftt

PPppelaturnunat“
ubllestfinend⸗
upaedelcett,
Eepuralur iheten
Mrropeiulego,
miwoſeredalii/
mMaut au M
lloez te no
emrelec cnon

Gapnnſerparenp
ünseregpe
0cheücgirſena ſa
Woorontomeran
Pherernatios
eetimatne
Nsſiouemnern
Eungitröeſpap
Gluungenerien
omnicomliooſior
Ngiurmnſicanet
lenrtcvnfrnen
Intpapgoppelm
Hunmminlithns
mopuinlegopz,
Gcppeplltadatn
Munspnnferche
Keonmpiilegi
glleinenspen
Mulnſur Yre
MMeuſipo
lbckireron
Nnanin
Chrueckyni

Galen

lnrdeectin
tqnnn Ren

neconae
eſeſennin
ia
m

mä II

a Deri
uranet:
i min
D

“

4

nem prtãtis.

Lapitulum

quia poreſt eius iudiciuʒ mutare ⁊ ſententiam
retractare.ſʒ ſiquis haberet ptãtem ſupꝛa pa/
pam.papa careret illa ptãte eo ꝙ in hoc eſſet
ei ſubiectus ⁊ ꝑ ↄſeqñs nõ haberet plenitudi
Ex tercio pꝛiuilegio arguitur
idem ſic. Quicũq; ſentit romanã eccleſiã non
habere firmitatẽ immobilẽ ⁊ ꝑvetuaʒ auferre
conatur pꝛiuilegia romane eccleſie ei a chꝛi⸗
ſto tradita.ſʒ ſentiens.ꝙ a romano rontifice
wſſit appellari ſentit romanã eccleſiã nõ hr̃e

pvetuã ⁊ immobilẽ firmitatẽ. pꝛedictũ pꝛi⸗

uilegium ei auferre conatur. O gioꝛ ptʒ. qꝛ ec
cleſia ſicut eſt vna ſic eſt firma.ideo ðꝛ in vtro
qʒ ſymbolo.vnã ſanctam eccleſiã. Sanciũ au
temideʒ eſt ꝙ firmũ.vñ ⁊ immutabilia ſtamu⸗
ta vocantur ſanctões. Minoꝛ ptʒ.qꝛ iudex ad
quem a ppellatur pᷣt iudicia ⁊ ſnĩas eius a quo
appellatur mutare ⁊ retractare.gſia papa ſit
licitũ appellari iudicia ⁊ ſententie pape immu
tabiles ⁊ firme nõ erũt. Et ideo quicũq; ſtatu
ta pape crediderit violanda pꝛeuaricatoꝛ fidei
reputatur.i.hereticus.xxv.q.i.generanl. Ex
quarto pꝛiuilegio ꝓbatur idem ſic.qꝛ ſi apel⸗

lari poſſet ad aliũ aut appellarerur ad alin pa⸗

pam aut ad conciliũ generxale. non ad papam
ſucceſſoꝛeʒ.tũ qꝛ nõ hʒʒ imꝑium par in parem
extra de elec.c.innotuit.S.q;ins.ium qꝛ roma
nus pontifex parem ptãtem habet cũ pᷣceden
te. As aũt adquẽ appellatur. debet eſſe ſuꝑioꝛ
tum euiã qꝛ abſens.ſicut ille qui moꝛtuus eſt.
ex loc mundo migrauit.tum etiã qꝛ ptãs pa/⸗
ſe extendit adillos qui ſunt ſuꝑ terrã.vt pa
tet ex foꝛma collate ptãtis.ſ.quodcũq; ligaue
ris ſuꝑ terram erit haatũ ⁊ in celis. Suꝑ ter⸗
ram ant nõ eſt papa defunctus. Sednec ad cõ
cilium generale a paps appellari pt qꝛ papa
omni cõcilio ſuꝑioꝛ eſt.nec robur hʒ quicquid
agitur miſi auctoꝛitate romani pontificis robo/
retur ⁊ confirmetur.ſentire ergo ꝙ ad concili
unn a papa appellari poſſit eſt herericũ ⁊ cõtra
illum articulũ.ſanctã eccleſiã catlvlicã. Ex
quinto pꝛiuilegio ptʒ idem ſic.Ouicũq; ſentit
qꝙ apapa pomit ad alunn appellari ſentit ꝙ ro
manus pontifex ab alio poſiit iudicari.ſed hoc
eſt contra pꝛin legiũ romane eccleſie.erxgo ta
lis ſic ſentiens pꝛimlegiũ romane eccleſie au⸗
ferre conatur. Atem loc ſentire eſt ſentire. ꝙ
papa habeat ſupioꝛem.et ꝙ ſit aliquis eo ma/

ioꝛ qð eſt dicere romanum pontiſficeʒ nõ eſſe

vnuim caput ⁊ vniuerſale.et ꝑ conſeqñs ſentit
conera eccleſie vnitatem. .—.
Sed contra iſta §.liij.
ſunt due obiectõnes. Pꝛima eſt. ꝙ romanus

wontifer eſt vvmo purus et pᷣt peccare. Deus
nũt qin nõ defecit necenſaris non relinquit eũ

III

ſine remedio ſue ſalutis.ſed ſi nõ eſſet qui poſ⸗
ſer eum coꝛrigere inueniretur ſine remedio ſa
lutis ſue.vt igitur nõ remaneat ſine remedio
ſalutis viðꝛ ꝙ aliquis poſſit eum coꝛrigere in
caſu in quo peccaret manifeſte et enoꝛmiter.
Sed ad lverñdetur.qꝙ licet papavt ſingularis

plſona ex ꝓpꝛio motu agens veccare ponet in
moꝛibo.tñ a nuillo hoĩe pᷣt repꝛehendi.ſ.ꝑ mo/

dum iudicij. vt eum ſcʒ ↄdemnare valeat. vt
dicitur in illo.c.ſi papa.di.xl.nec ꝑ hoc rema⸗
net ſine remedio ſue ſalutis. vr dicebatur in
argumento. NHam hʒ ſacram ſcripiurã eius
oĩm vicia coꝛrigentẽ habet rõnem et ſinderi⸗
im redarguentẽ.et licet non pᷣt increpari vel

iudicari pᷣt tñ admoneri ⁊ exlvꝛtari. iuxta ilið

infra ad Chi. v. Senioꝛẽ ne increpaueris ſed
lunc obſecra vt patrem.nec facile pꝛeſumen
dum eſt ipᷣm eſſein aliquo irretitum crimine.
vñ Symmachus.di.xl. non nos. dicit. Quis

eni ſanctũ eſſe dubitet quẽ apertante dignita

tis attollit. AIgitur q;iis veccare poſſit vt ꝑſo⸗
na ſingularis tñ a nullo pᷣt redargui.i.iudicari
vel ab ipᷣo ad aliũ appellare. Scða obiectio
eſt talis. Contingere poſſet ꝙ papaeſſet here
ticus.et vellet heretica ſtatuta condere.qð ſi
contingeret deficeret fides Petri.qꝛ nõ eſſet
qui in loc caſu poſſj reſiſtere.nec teneretur ec
cleſia ſtatutis eius hereticis obedire. Diðꝛ er/
go in loc caſu ſaltem licitũ eſſe adaliquẽ ap⸗
pellare. Ad iſtud dicendũ ſicut pꝛius. ꝙ licʒ vx

pſona ſingularis ex mom ꝓpꝛio agens erra/

re roſſet in fide.ſicut ſerihitux de leone.contra
quẽ Nylarius pictauienſis ad conciliũ genera
le venit.tñ vtens cõcilio ⁊ requirens adiuto/
rium vniuerſalis eccleſie deooꝛdinãte qͥ dixir.
Ego rogaui ꝓte ⁊c̃.non pᷣt exrare.nec pᷣt eſſe
ꝙ vniuerſalis eccleſia accipiat aliquid tanq;
catlvlicũ qð eſt hereticũ qꝛ eccleſia vłis q̃ eſt
ſronſa ⁊ erit ſemꝑ.et eſt nõ hñs maculam nec
rugam.Eplx.v. hec eſt ⁊c. Atẽ ſancta roma/⸗
na eccleſia ̊ ſemꝑ immaculata ꝑmanſit dño
ꝓcurante et.b.vetro apło opem ferente in fu⸗
muro ſeculo ꝑ nanebit ſine vlla herericoꝝ inſul
tatione. Can. v. dicit ſponſus de eccleſia. ami⸗
ca mea.colũba mea.immaculata mea. Cipꝛi
anus.xxiiij..i.c.loquitur.in fi.Aldulterari nõ
pt ſponſa chꝛiſti incoꝛrupta eſt ⁊ pudica.Si tñ

papa vr ſingularis pſona in lereſin laberetur

notoꝛie. adbuc tñ nõ eſt a pellandũ a papa qꝛ
talis pꝛi no monendus eſt ab illis qui in ele⸗
ctione pape totũ coꝛpus eccleſie repntant.qui
ſunt modo eccleſie ro nane carchnales ⁊ ſi ad
monitus vellet ſe coꝛrigere nõ delerent en iu⸗
dicare. ſed ipſemet uũiliter ab erroꝛe deſiſtes

ſeip m deberet punire. ſicut fupꝛa dictum eſt de

arcellino. xx. vi. c. Si aũt veller in heren
5 ii

Zitullus XXIII

Pꝓut hic refertur ver Johan. de imo. qui dicit
ꝙ licet hec opi. Inno.quem ſequitur hic Yo
ban. an.et Anto.de butri. ſeruetur in pꝛacuca

tamen ſuſtineri poſſet alia opini.quam tenet
Petrus de ancha. dicens. ꝙ quando concili⸗
um eſt generale conuocatuʒz. non habet quis

ius reuocandi vomum. vt hic plene ꝑ YJohã.
imo. Et vt dictum eſt ſupꝛa poteſt archiepᷣs

facere concilium ſine pꝛimate vel patriarcha
gquando illi ſubeſt. vt di. xviij.c.i. Et eadeʒ ra⸗/

tNone epiſcopus ſynodale ſuum ſine archiepi⸗
ſcopo. et multo foꝛtius patriarcha.vel pꝛimas
facere conciliñ cum epiſcopis ⁊ ſuffraganeis
ſue pꝛouincie cum ſint in maioꝛi dignitate.p
id quod habetur. c. duo ſimul. de offi. oꝛdi.⁊ de
maio.et obedi.c.fi.ſcdᷣm JYJohan. de imo. qui
etiam dicit ꝙ ad tale concilium nõ tenebitur
accedere archiepᷣs ſubiectus pꝛimati. vel pa⸗
triarche.cum non reperiatur hoc iure caunum
Qad hoc quod habetur di. xviij. c.i. licet ipſe ar⸗

cCchoiepiſcopus coꝛam eo conuemiri poſſit patri⸗

Archa vel pꝛim ate. de offi. oꝛdi.c. paſtoꝛ alis.⁊
ꝗad eũ appellari poſſit. vt de appel.c.dilecri filij.

Gerxto queritur an ꝗ. v.
ſtatutum factum per archiepiſcopum ⁊ ſufra⸗
ganeos ſuos in concilio ꝓuinciali et ſuper cri⸗
minibus eccleſiaſticis laicoꝛum etiaz non vo⸗
catis laicis valeat. et an laici ſint vocandi ad

concilia huiuſmnodi.Reſpondetmrper Tohan.

calde.conſilio.viij.ꝙ vtiq; tenet ⁊ ligat.qued
pꝛobat multipliciter.i.per.c.i.de offi.oꝛdi.⁊ de
iudi.c. nouit. Et ad hoc bene facit. de pur. ca.
c.nos inter.cum glo.ſua. Nam ſi hoc poſſunt

Per viam iudicij vt ibi nota.ergo et poſſunt per

viain ſtatuni.quia par eſt poteſtas eoꝛum in pᷣ
dictis. imo foꝛſitan maioꝛ.quia pꝛo futura cui
pa vel exceſſu nõ roſſunt ferre ſententiam ex⸗
cõſnunicationis ſed per viam ſtatuti poſſunr.

vt in.c.xomana.de ſen.excom.li.vi.coniuncto

c.vt qnimarum. conſti.li.vi. Non ob.ꝙ nõ
interfſuerint. quaſi ipſoꝛum interſit vt ſic voca
ri debeant. lxiij. di. c. i. et de re iudi.c. quod om/
nes tangit. li. vi.quia non eſt verum ꝙ ipſoꝛũ
interſit. Poſito enim ꝙ interfuerint pꝛeſen⸗
tes.non tamẽ poſſint contradicere cum ipᷣos
obſequendi manet neceſſiras non auctoꝛitas
imperandi.di.xcvi.bene quidem. Atem ſans
eſt ꝙ non eſt expꝛeſſum ꝙ debeant vocari. ij.
q.v.conſuluiſti. Ad loc ſingulariter facit glo.
in.c.fi.de his que fiũt a pꝛela. vbi diciuir ꝙ lai
ci in conſtitutionibus et concilijs epiſcopoꝝ
intereſſe non debent.niſi ſpecialiter inuitetur.
vt di. xiij. Hadrianus. Mec obſtat ꝙ in dicta

glo. videtur contrariuʒ dicere. quia vult ꝙ in

terſint. quia ipſis intereſt. qꝛ loquitur in alio

caſui. Neevtiã ob. e. ad ſedem xxxv. q. v. vbi
dicitur ꝙ in materia matrimonioꝛum. qꝛ eos

tangit. poſſunt intereſſe non tamen dicit lai⸗

cos ad ſynodum vocandum licet pꝛobet ma⸗

trimonum foꝛe laicoꝛuz. Poſito enim ꝙ woſ⸗
ſint intereſſe non ſunt tamen vocandi. Hn/

de et voc. dicunt ibi ꝙ poſſunt intereſſe. vt au

diant. non autẽ vt iudicent ⁊ oceant.vt. lxij.
di. wocendus.Et ſubdunt.qꝙ imo ad illa voca⸗
ri non debent quia poſſunt ea que ſtatuunturxr
in concilijs in pꝛedicarionibus publicari.que
ſcilitet concernunt eos poſſunt etiam venire

laici pꝛo petenda vel defendeda iuſticia. vt de

iudi.c.nouit.hec Yohan.calde.Pꝛecipue au⸗
tem reges et pꝛincipes interſunt in concilijs
generalibus.quãdo ibi agitur de dubijs fidei.
et ad tollendum hereſes et ſciſmata. ſicut ſa⸗
ctum eſt ſubconſtantino imperatoꝛe pꝛopter
arrianos.et ſub ſig ſmundo imperitoꝛe ad tol⸗
lenaüũ ſciſma diebo nrt̃is. Non autẽ interſunt
vt ſtatuant vel coceant.ſed vt acquieſcant et
defendant. Onde Micola. papa. diſt. xcvi. ait
NDhbi nam legiſtis imperatoꝛes anteceſſoꝛes
veſtros ſynodalibus conuentibus interfuiſſe
niſi foꝛte in quibus de fide tractatum eſt. que
vniuerſalis eſt.que omniinm eſt communis. qᷓ
non ſolum ad clericos.ſed etiam ad laicos et
adomnes ommmno pertinet chꝛiſtianos,. et in

.pꝛecedenti dicit &artinus imperatoꝛ exi⸗/

ens in concilio calcedonenſi. Hos adfidem
confrmandam. non ad potentiam oſtenden

dam exemplo religioſiſſimi pꝛincipis conſtan
tini ſynodo intereſie volumus. vt inuentave

ritate non vltra multitudo pꝛauis actracta w
ctxinis diſcoꝛdet. hec ille.

Motandum gutem 5. Vj.

ꝙ in dicta decretali graue. vbi notatur ꝑ woc.

iſta materia de concilijs ſunt plura aduerten⸗
da. Et pꝛimo repꝛelvnditur exceſſus pꝛe

latoꝛum conferentium beneficiaindignis. in
quibus ſcilicet nec eſt moꝛum lvneſtas. nec li⸗
terarum ſcientia. carnalem ſequentes affe⸗/
ctum non iudicium rationis. Secundo huic
exceſſin pꝛouidet per pen as.videlicet ꝙ in con

cilio pꝛouinciali annuatim fiendo taliter de,/

linquentes poſtpꝛimam ⁊ ſecundam coꝛrecti
onem eis factam non ſe emendantes. ſuper
quo in ipſo concilo fiat diligens inquiſitio de
hent per concilium ſiſpendi a collatione bene
ficioꝛum inſtituta per ipium concilium perſo⸗
na idonea pꝛouida et lvneſta.que ſuſpendi ſup
pleat defectum in beneficijs conferendis. Et
vcipſum circa capimula eccleſiarum. que in
vc deliquerint obſeruetur. Netropolitani ve
ro delicium in hoc ſuperioꝛis iudicio relinquãx

gkerinnciuron
Enasanitnetme
imnndligenn

(oricapteasfäch

Tontieſotus
Uckerusrcinper

clereetons hone

ſngettornan
chadarnta
Weaetrenee⸗
Doageahednn
tmnuneirugr
ſehennetſuen
toneppoedent⸗
Mor,poblcnnc
Onwvomunwrine
beommaind.
Ponsorarve

Aondinamine

illc omone
ſeonalinnovun
ſprlamspuni
iſntnenteſn
Ungſimngons
R
ſaminon
gineti
tcnchctri
iruen

li
Gham niinn

une leenen
hnnnzten

Jmcha
Wncrirn
Wit
Aibe
eit
öiA
ritn
nnminſmn
tan rinſe

Capiu lum

videntur conſultoꝛes enn papahabeat pleni⸗
tudinem ptãtis.et oꝛdinarius ſic cunctox. vt
ijy. q. iij. cuncta.et.c.ꝑ pꝛincipalẽ. Si vero in ge
nerali concilio pꝛeeſt alius de mandato pape
er ille renſetur hr̃e delegatũ.vt de of.dele. ꝑ to
tu m. De alijs veroqͥ ibi interſunt dicendũ vi
derur idem qð aſſſtentibolin puinciali ↄcilio

Huartum membru F.ij.

eſt quotreqnirantur in cognitõne cauſarꝝ que
ibi agitantur. Et dicendũ ꝙ in cõcilio pinnci⸗
ali vel epali cun ꝓcedatur nõ ex delegata ro /

teſtate.ſed er oꝛdinaria ſi agatur cauſa ciuili⸗
ter ↄtra pꝛeſ byterũ vel aliũ in ſacris ↄſtitutũ

Pꝛterit epᷣm ꝓcedere archiepᷣs in ꝓuinciali
conciho cõſtitutus.vel epᷣs in ſynodali exiſtẽs
nec requiritur numerus epᷣoꝝtunc.imo pote/⸗
rit ipſe ſolus pꝛocedere ſine numero ep̃oꝝ.ad
hoc qð no.de fur.c.fi.et de vſuris.c.i.ſc vᷣm wo.
Anto.de hutri.imo ⁊ ſi cõtra eos agatur de cxi
mine ad finẽ vt deponatur ab eccleſia. poterit
ipſe ſolus de cauſa cognoſcere ⁊ eam diffinire
xviij.q.ij.ſi quis.pꝛout voluit dñs ZAlnto. poſt
nno.et Yo. an.qð intelligitur ꝙ roſſit ſolus

Pꝓcedere ſine numero ſed nõ ſine cõſilio eoꝛuʒ

er aſenſu vel maioꝛis ꝑtis cõcilij puincialis
vel ſine conſenſu maioꝛis ꝓtis ↄcilijſynoda⸗
lis.ad hc vt ꝑ ipᷣim conciliũ cenſeauir actum.
vt viðꝛ velle Jo. de imo. q̊ etiã dicit voſt An⸗

no. xet Jo.an.ꝙ talis numerus epᷣoꝝ nõ requi

ritur eriaʒ ſi tractetur de ſiũa excõicatõnis vel
ſuſpenſionis ferende etiã contra epᷣm cum ar⸗

chieps poſſit talem ſententiã ferre ↄtra eᷣmn

ſine tali numero.vtpatet ex his que hñtur de
cle. nõ reſi.c.ex tue.imo etiã vicarius archie⸗
piſcopi abſente eo pᷣttales ſnĩas ferre vt habe
tur in.c.rxomana. de offi.oꝛdi.lib. vi.et hic ita
tranſit dñs Anto.ſʒ vt certe cenſeantur tales
ſentẽtie late ꝑ conciliũ.requirit᷑ ꝙ ſint late de

ↄſenſu eoꝝ vel maioꝛis ꝑtis mn Yo. de imo.

Si vero velit ꝓcedere criminaliter ad finem
vt deponatur ab oꝛdine ↄtra pᷣſ biteros.diaco
nos.velſubdiaconos.ettũc archiepᷣs vel eᷣus
ſolus ꝓcedere nõ poterit cõtra eos.ſᷓ̊ requiri
tur vltra ip m epᷣm in cauſa pᷣſbiteri numerus
ſer epoꝝ.⁊ in cauſa diaconi vel ſubdiaconi nu
merus trium epᷣopꝑ.vt patʒ ex his que hñtur in
Dicto.c.felix.et.c.nõ pᷣt. In cauſa vero epi ſi

cõtra eum ꝓcedere velit archiepᷣs ad depoſiti

onẽ aboꝛdine ſeu officio.et tunc requriiur vl⸗
tra ipſum numerus.xij.epᷣoꝝ.vt.xv.q.vij.felix
Et ſi aliquis eoꝝ ſit ſuſpectus tunc de conſenſu
accuſati ⁊ accuſatoꝝ eligetur alius de illa pꝛo/
uincia ſilaaberi poterit.als de ꝓpinqua.ij.q.v

placuit.et talis eliget archiepm de cõſenſu ac⸗

Duſati ⁊ accuſatoꝛis.ꝓut no.glo.iij.q.ix.ĩſum⸗

ma.et talis ni merna ſᷣm quoſdaʒs requiritux
in litis ↄfeſtatõe ⁊ allegatoibo audiendis ⁊ in
actu ſententieimo in lihelli oblatõe. p id qðd
lhabetur de li.oh.c.i.ſᷣim NHoſti.qui etiã dicit.ꝓ
talis numerus re lunritur ⁊ in rõmiſſ one faci
enda.pꝑ ea que hñtur in autf. pud eloquẽtiſſi/

Imnum. C. de fide inſtru.imo enã in relatõe faci

enda pav.pꝓ idqð habemr. iij.q. vi. dudiim.

imo ⁊ plus.qꝛ talis mimerus erit neceſſarius

nõ ſolũ ſiagitet᷑ cõtra ipᷣm epᷣm criminalitre

ſʒetiã ciuiliter in modum exceptõnis oppona
tur crimen ↄtra eunm vt ſic ipᷣe ↄfirmatus deiiß

ciatur ̃m ea que hñtur.c.ſup his.de accuſa.qᷓ;
uis añt AVnno. dixerit. ꝙ talis numerus requi
ritur.qñ aguur de crimine ad finẽ vt dexona⸗
tur ab officio ſeuoꝛdine ⁊ nõ qñ vt deponatux
ab eccleſia.certe tñ ꝙ; numerus requiratr᷑. qñ
Ponien crimen ꝑ viam exemptõmis viðꝛ ca⸗
us.i. xrxiij.illud.viðꝛ ꝙ tũc ſufficiat nunetus
ſex ep̃on.vt viðꝛ ꝓbari in dicto canone illud
qð viðꝛ velle wi arci. vin Jo de imo. In cõ
cilio vero generali.vbi adeſt papa vel alus de

mandato eius in concilio exiſtens ꝓcedit. et
talis pcedere voterit nõ ſolũ cõtra pᷣſ biterus

⁊ inferioꝛes ſʒ etiã contra epᷣm ad finẽ vt depo
natur eitã aboꝛdine vel officio.et de ipſo cau⸗
ſa cognoſcitur etiã cximinaliter.et tunc nõ re⸗
quiritur etiã aliquis numerus epᷣoꝝ ꝑ id quod
habetur de w. et ↄtu. veritatis.et de accuſa.c.

cum dilecti. Et hoc niſi aliud appareat in foꝛ⸗

mamaãdati ꝑid qð habet᷑.iij.q.vi.hec quippe.
Quintü membruͦ .F. iiij.
eſt an e xiſtentes in cõcilio hñt ius reuocandi
wmũ.i.xedeundi omũ ad placitũ ſuum. Ex

dicendũ ꝙ aut conciliũ fuit ſpecialiter congre⸗

gatum ꝓ aliquibo cauſis.et exiſtentes ibi te⸗
nentur ꝓ ullis rãdere.nec quo ad illas habent
ius reuocandi vomũ.exquo ꝓillis ſpeciſice cõ
gregatum eſt conciliuʒ. Et ſi ꝓ alijs cauſis ibi
conuenixẽtur nõ tenerentur. cũ babeãt ius re
uocandi vo nũ.pid quod habeur de ſo. ↄpe. c.
fi. Si añt conciliũ ſit congregatũ generaliterx
ꝓ coꝛrectõne moꝝꝑ ⁊ ſubditoꝝ tunc nõ habent
ius reuocandi mũ,. pᷣm Inno.qui dicit hoc

habere locũ in ciuilib cauñs. als ſi in crimina

libus quis accuſaretur tũc videt ꝙ habeãt ius
reuocandi wmũ.qꝛ opoꝛtet ꝙ in cauſa crimis
nali quis ſpecifice vocetur. et etiaʒ ſæcialiter
cximina expꝛunantur. ꝓquibovocatur.ad hoc

v.q. ij. c. fi. Et ita hic tranſit Jo. an. ꝑ q dicit

hic An. de butri.inferre poſſe ad intellectuʒ.c.
i.de iudi.Quare facta fuit ibi illa interrogatio
an vellet in cõcilio rñdere.qꝛ foꝛte ſᷣm eũ ha⸗
bebit us reuocandi wmũ.et etiãqꝛ nõ fuerat
vocatus pꝛo crimine illo. ꝓ quo accuſabatur.
3 in

Zitulus

pꝓut hic refertur ver Nohan. de imo. qui dicit
ꝙ licet hec opi. Inno.quem ſequitur hic YJo
Pan. an. et ZElnto. de butri. ſeruetur in pꝛacuca

tamen ſuſtineri poſſet alia opini.quam tenet
Hetrus de ancha. dicens. ꝙ quando concili-
um eſt generale conuocatuʒz. non habet quis

ius reuocandi vomum. vt hic plene ꝑ Yohã.
imo. Et vt dictum eſt ſupꝛa poteſt archiepᷣs

facere concilium ſine pꝛimate vel patriarcha
gquando illi ſubeſt. vt di. xviij.c.i. Et eadeʒ ra⸗/

tNone epiſcopus ſynodale ſuum ſine archiepi⸗
fſcopo. et multo foꝛtius patriarcha.vel pꝛimas
facere conciliñ cum epiſcopis ⁊ ſuffraganeis
ſue pꝛouincie cunn ſint in maioꝛi dignitate.p
id quod habetur. c. duo ſimul. de offl. oꝛdi. ⁊ de
maio.et obedi.c.ſi.ſcdᷣm Yohan. de imo. qui
etiam dicit ꝙ ad tale concilium nõ tenebitur
accedere archiepᷣs ſubiectus pꝛimati. vel pa⸗
triarche.cum non reperiatur hoc iure caunum

dQa hoc quod habetur di. xviij.c. i. licet ipſe ar⸗
CcCchiepiſcopus coꝛam eo conueniri poſſit patri⸗

Archa vel pꝛimate. de offi. oꝛ di. c. paſtoꝛalis.
Qql eũ appellari poſſit.vt de appel.c.dilecri ſilij.

BGerxto queritur an g. v.
ſtatutum factum per archiepiſcopum ⁊ ſuffra⸗
ganeos ſuos in concilio ꝓuinciali er ſuper cri⸗
