lar. rũ.vicʒ.claritate.impaſibihtate.ſubtilita/ nere penaxꝝ.et ſi anima afſligi pm̃t penaſen
te. et agilitate.coꝛreſpõdennbo qᷓtuoꝛ tu ſus.
nib cardinalib Mã thꝛonꝰeius ſicut ſol m Capitulũ.ij. de ſuffragijs qͥbus a nobis iu⸗
lſen⸗ cõſpectu meo.et luna ꝑfecta neternum,. uan pomnt. iuxta illud Dirga tua et bacu⸗
Ca. viij. de aureolis in generali ⁊ ſpali mar lus tuus ipla me coniolata iunt.
np tyꝝ coctoꝝ ⁊ ᷣginũ de fructibo caſtitat ĩ pa ⸗ 8 ij
tria.⁊ qmadmodũ aureola differt ab aurea .
e, „% KTiitulus. rxrxi. De diuerſis ſtatibo comb-
* henſoꝛum. . . .
nig, . a. i. ꝙ chꝛiſt“ ẽ caput eccleſie ⁊ oĩm hoĩm .
en „ Fm diuerſos grad. iux illð.Cu dñe ſuſceb /-
S Jõ¶ͥĩ¶¶ toꝛ meꝰ es glia mea ⁊ exaltãs caput meũ. .

on . . Ca:ij.de qntu plici mecio in qͥb ieſus chꝛi⸗ J .
.„.-Kʒ‧Kũ ſtus cat ẽ ſalutẽ.puta diunali. vᷣginali.
„ „„ tpali.locali.⁊ ꝓtuali. vꝓuxta illud.Deꝰrex

„ nt᷑ oꝑatusẽ ſalutẽ in mecho terre.
Ka. iij. de laucib ⁊ pconijs vᷣginis marie.
q;tũ ad ſin ſingulare ſublimitatẽ.vfualẽ/p .
jel bitatẽ. ⁊ pꝛinilegioꝛũ pluralitate. Ois glo
na eius filtexegis. teſte ᷣs. abintus in fim/
E. „ ⁹ N0 —
8 ——
. — *
8 . „ 0°0
„ 14 *
. £●
— . . .
„ . * .
4 .

60=

ciiepiſcopi ſoꝛentini oꝛdinis pꝛedicato
xum in qua agit᷑ de officio cuiuſq; hominis
cuiuſcunq; conditionis. dignitatis vel gra
dus. de omni deniq; arte atq; vſu viuendi.
e eccleſie ſacramẽtis.cenſuris ac penis ec⸗
cleſiaſticis. Que pars de ſtatibo nuncupat.
itulus pꝛimus de ſtatu coniugatoꝛũs

¶&apitilum pꝛimum de matrimonio.

et bene tubi erit.
Droꝛ imn ſicut vi

tis abũdans in la

ſuaanctũ concilium
vyvyvyniuerſale eccle⸗
ſie. Mon ſolũ virgines et cõtinentes et vi⸗
due.ſed etiam cõiugatiꝑ rectam fidem ⁊ bo
nam operationẽ deo placentes ad eternam

merent᷑ beatitudinem ꝑuenirxe. extra de ſum
ma. tri. et fi. ca.ci: uerunt qͥdam dicti ta⸗
ciani et marciani qͥ dixerunt vomines in ſta
tu cõiugali nõ poſſe ſaluari.ſed hi ab eccle/
ſia pꝛo vereticis repꝛobati ſunt ⁊ cõdemna

ti. Cum em̃ deus fuerit auctoꝛ et inſtiutoꝛ Dbitrig notabimus.

coniugij vt patet Beñ.ij.dicere comugiuʒ

appꝛobans Ip numeſt in
genere a⸗ tis elegit non coniugium cõ

¶Zitulus Pꝛimus

Incipit tercias pars Summe Antlonini letur Johij. eaſc; miraculo pꝛimo conler

ſionis aque in vinum aſecranif.eas er ſvc
pſe tñ qð ꝑſecniſimumeſt in

irahens ſedwirgo ſemper pmanens. ee Jo
hannẽ euangeliſtam cuius dicunt᷑ ille fuiſ⸗

ſe nuptie ad hoc pꝛouexit vt nondum con⸗

ſummato matrimonio ꝓirginitateʒ in euu
ſeru aret IZta enim dech cõiugium bonum
licitum declarare ꝙ ſemꝑ viduitas ⁊ vir
gimtas vt melius pꝛeferet᷑. ODñ Aug.Nu⸗
ptiarum bonum ſeinper quidem bonum eſt.
Qõð bonũ ſempꝑ fuit in populo dei. Bed ali ⸗
quando fuit legis oſean um uu eſt infir
mitans remedium.in quibuſdaʒ vᷣo eſt hu
manitatis ſo laciũ.ſilioꝝ quippe ꝓcreatõni
opꝑeram dare nõ canino moꝛe per vſum ꝓ⸗
miſcuũ feminaꝝ ſedoꝛdine loneſto coniu⸗
gali nũc eſt in lmie ꝓbandus aſtectus es
Ip̃m tñ landabilius trãſcendit et vincitce⸗/

leſtia cogitans animus cliſtianus. Sed

qm ſicut ait dñs. Non omnes eapiunt ver
bũ hoc qui poteſt capere capiat. Que ſenon
continetnubat.que nõ cepit deliberet, que
egreſſa eſt ꝑſeueret.nulla aduerſario detur
occa ſio.nulla chꝛiſto ſubtrahatur oblatio.
bec uleerrvi l. nuptian. Don ſolñ autẽ
loc.ſ.ſtatum coniugalẽ eſſe bonũ deſe et
uemie ad beatitudinẽ.ſed etiam et q̃liter ſu
tenendus iſte ſtatus vt ducat ad vitã oſtẽ⸗
cht pᷣs. in pꝛedictis verbis. Beatus es ⁊c.

ꝛemũ vltimatũ ad quod qet anxiatur

ene peccatum.eſt aſſerere deum auctoꝛẽ pec ibi. beatus es et bene ubi erit.

cati.ſed hoc eſt magna dei blaſphema.Om (¶

nes pene ſanctiſſim viri veteris teſtameti

fuuerunt coniugati non ſolum adam pꝛim Æ
pater noſter ſed et enoch tranſſatus in pa⸗

rachſum terreſtrem. Noe qᷣ pꝛeſeruatus ſu
it in diluuio. Illi tres patriarche gloꝛioſi
Abꝛaham.yſaac.et iacob. Pꝛudẽtiſimus
et ſanctiſſimus ioſeph. Ooyſes ille legiſa
toꝛ qui deum per eſennã videre meruit in
lac vita. Cantoꝛ ſpirituſſancti Dauid ꝓè?
pbeta. Eʒzechias qͥ fecitſolem redire in celo
decẽ lineis.Opnmus ille ioſias.Deniq; ⁊
ipſa domim mater Oaria deſponſata fuit io
ſepo non ꝑ vminẽ ſed oꝑe ſpũſancti ip⸗
gnata. Oath.i. Quod em̃ in ea natum̃ eſt
ce ſpirituſancto eſt.ſemꝑ virgo pxęrmanens
vt ſicut pꝛima cauſa ruine humani gener
fuit mulier Eua coniugata et tunc virgo.
Sic et mulier eſſet cauſa noſtre redempno
nis et vite OJaria deſponſata ſemꝑ ⁊ virgo
ed ⁊ nilus eius wminus noſter intereſſe
voluit nuptijs tactꝭ in chana galilee vt haa

dar “ „ 7 liacz 5v

4 Lor „*

rit. erit deus la vong inoifii ait Eug.
nunc ſpeet

pꝛemiũ beatitudinis ↄſideĩ᷑ at tripliciter ma A

—
4

oniugium immaculatũ cui illud reſeruat
iti.vxoꝛ tua ſicut vttiis.
Effectum deriuatum in quem iſtud oꝛdina
tur. ibi. Filij ſicut nouele.
Quantum ad pri K.l.

mum certum eſt ꝙ vltimũ pꝛemiũ hominis

eſt beatitudo ⁊ omnis moꝛtaliũ cura ⁊c. ad

vnũ beantudinis finẽ nitit᷑ ꝑuenire inquit
boecius de philoſophica conſolatione. EKt.
certe bene tibi erit. Quanta em̃ ibi feliciins.
vbi nullum bonũ verit nullum maluʒ ade⸗ *

in vlti. ca. de ciuitate dei li ti. Beatus ges „*. .

e nbi erit ibi in reſeruãdo W .

que ſequunt opa virtuoſa, Circa iſtud aũs de-

trimomium ipnale figuratum per carnaite,
Pꝛimũ eſt comugium anagogicũ ad que
terminatur. Se cundum eſ cõiugium alle⸗
goꝛicum per q ipſi pcuratur. Tercium eſt
comugiuz troploticum per quod pꝛemiũ̃
Ser Fe.er 8 E — — = H
2.
—
* „— „
△ 0 .
1¹ /
. 9.
ı

*„
2d

. 3
aei
ſſir
in
ſer
noce
vem
clurer
Raa
ſer)
gan
ne⸗
qun
alt
ſu⸗
lie
be

ſe 6 8-— ẽJ
ew adipiſcit ¶ Pꝛimũ coniugiũ naturale con
tmn ſiſtii in cõiunctione duarũ ꝑſonarũ animo
ne pꝛincipaliter in amoꝛe ougal indnaſbe
d. ſtad eſt coniugiũ anagogidliʒ. 1. celeſte
fün . do wüalimmo et puriſſimo.ibi em̃ in ſu
con; perna patria ania coniungit᷑ deo intellectu
deni clare ipᷣm coanoſcendo ineffabiliter et affe
N ctu ardentiſſime eien diligendo inſeꝑabili⸗
N ter. Dnde ſequit᷑ ſumma fruitio et maximũ
hH gaudiũ qð vincit omnẽ mundi delectatio⸗
uneſt nen Benulne ſanctis legimꝰ ꝙ rapti nõ
eddii quidemad clarã dei viſionẽ ſedad aliquaʒ
Rini altioꝛem cognitionẽ diuinoꝝ ita abſoꝛpti
deſthu ſunt in gaudiũ et conſolationẽ non ſent.
riͤn tiebant aliqð penale quod coꝛpoꝛi inflige/
ſunge bat᷑ nec curabant de cibo velpotu et qð ani⸗
conu ma recipit et poſtea coꝛpus ex coniunctiõe
ausen perfecta intellectus et affectus cum deo in
nalte patria v quo coniugio gaudent omnes an
.gel geli et ſancti amaci ſvonſe. Oñ dicũt Apocẽ
nem xix. Baudegmus et exultemus et dem glo/
ſenmg riam ei. qm venerunt nuptie agni. ſ. chꝛiſti
. cum qibet anima leata. In weri teſtamẽ/
to nondũ venerant. nulſa ania fruebat deo
n ſed chꝛiſto moꝛtuo ⁊ aſcendente et aperie/
te ianuã Apoc.xix. Beati qui ag nn
. ptiarũ agmi vocati ſunt/quę figurate ſunt
8 ꝑ nuptias aſſueri regis e m ſibi deſponſauit
di DHeſter pulcerrimã. que interpᷣtathumilis.
ai⸗ Non em̃ niſiꝑ humilitateʒ ad eum ꝑpuemt᷑
a. ſter.ij/ Oeſponſatio qͥdem huſus comiu
H gij ſupꝑnalis ſit hic in pᷣſenti baptimo vel pe/
am mitentia per caritateʒ. Oñ aplus.ij.Coꝛin.
xi. Deſpondi vos vni viro. Et vtiq; fran/
enu⸗ gi oteſt. ſicut ſponſaliciũ carnale. Nam per
. peccatũ moꝛtale frangit.ſed ꝑ penitentiam
ncin reintegrat. Onde Hierxe.iij.dicit᷑. Si dum/⸗
ſerit vir vxoꝛẽ ſuã ⁊c. Sed conſummatur
ſ in gloꝛia.nec frangi poteſt.¶ Scðm co niu
Je gium. ſ.allegoꝛicũ ꝑ qð ꝑuenitur ad pꝛemi
pmne um celeſte. eſt inter chꝛiſtũ et eccleſiã cele/⸗
ins bꝛatũ.qñ videlicet dei Hnns annumgſit io⸗
ngunt ſtrã humanitatẽ.cum verbuʒ caro factũ e
,t⸗ et habitauit in nobis Yoh.i. Iſtud matri⸗
iatns, moniñ iniciatũ fuit in patrigrchis er ꝓphe/
ide . Ris. DVnde et Oſeę.ij. ꝓmiſit dicẽs. DHeſpõ
ge. ſabo te mihi in ſide.Ratificatum in incar/
5es /, · Qnuatione in quo mediatoꝛ ſuit archãgelus
doe .Sabꝛiel.et quaſi notarius exigens conſen
laſ ſum vnginis ꝓ matura hũ ana.quod vt fe/¶
u d. èdaitt dicens.ſfiat mihi ſᷣm ꝓbum tuuʒ.ſubito
mdKc⸗. de verbum vnitü eſt noſtre humanitan n⸗
eng ſotubiliter. ita vt nunqᷓ; alter alterũ dimiſe
nalſen
inet tas: nee
zeni ratũ fuit in matrimomio relecce.que
3
1 „ *% . — .
„. —
7* 90
“ .
. *
1 * 4

Capitulum

Rrimum

ratoꝛem abꝛ ahe. elieʒer deſtonſata eſt vſa⸗
ac qui chꝛiſtũ ſignificat potq; expᷣmit cõſen
ſum ſuuz Heñ. xxiiij. nec alrerã vnc; ↄgno/
uit. ſed valde eam dilerit. Coſummatu fuit
in cruce. Dnde ibi clamauit cõſum natum
eſt.quia ibi oſtẽſa eſt pleniſſime dilectio eiꝰ
es ſacramenta que er ea habene Vtuteʒ p
fecie vnita eccleſia eſt. Onde et filij naſcun
tur eccleſie. Onde aplus. lvc aũt dico.ſ.cõ
iugium naturale magnũ in chꝛiſto ⁊ eccle
ſia ſacramentum. ad cuius cõiugij nuptias.
omnes vocant. vt parabolice habet math.
xxvij.de rege qͥ fecit nuptias filio ſuo et voca
iit multo eierag cõiugiũ eſt trowlogi /
cum ſeu moꝛale. Et ſiue dicat eſſe inter ap
Ntituũ rationalẽ ſeu ſpũm vt virum et ſenſu
alitatem vt vxoꝛẽ que frequẽter còtrarian
tur adinuicẽ.qꝛ vt dr ad Bab vi. Caro Sn
Cupiſcit aduerſus ſpũm.ſicut mulier cõtra⸗
riatf Niro elx: tamen ſenſualitas ſubijci vi
ro.i.ſpiritui.ᷣm illud Beñ.iij. Sub viri po⸗

teſtate eris.et ipſe dñabit tun. De boc mags

ſter in.ij. ſenten tia el enam mrimoniu
moꝛale dicat᷑ inter intellectũ et ſapientiam
ſumendo ſapientiã ꝓ vera noticia cũ recti/
tudine vite. ꝓut ſumunt ſtoyci. et etiã ſcri
ptura ſacra in libꝛis ſapientialib frequen/
ter. Onde Sap̃.vij. dicit ſapiens. Hanc ſa
pienniã exq̃ſiui a iuuentute mea. ⁊ queſiui
mihi ſponſam aſſumere. et amatoꝛ factꝰfoꝛ
me illius.ex hac generant filij bonoꝛũ ope⸗⸗
rũ q;plures. Et figurat᷑ ꝑ veſponſationeʒ ra
chel factam Yacob, que erat virgo pulcerꝛi
ma et aſpectu venuſta. et hoc ad fontem aq̃/
rum. quia Wen eiona lecrorn li te;
raꝝꝑ Ben. xxix. ¶ Poteſt etiaʒ adaptari a
religionẽ quamlibet vc diear roe er inrgeſ
ſus maritus eius. aut etiaʒ ad eccleſiã quã
lilet.cuius ſponſus dicit pᷣlatus. que alteri
viro.i.pᷣlato adherere nõ pᷣt niſi eo moꝛtuo
ꝑ aliquẽ modum.nec ipſe alteri eccleſie ad

lexere ſine debita licentia. xxi.q.i.Clericus
vt dicit᷑ extra rAn. ter 28: Tealin ng
oumanaptãte ſed diuina cõiuigium ſpnale
diſſoluit.ibi vide Qia hec cõiugia deſignat
coniugiũ naenraleſ ed vltimũ.ſ.inter ani .
mũ ⁊ virtutem quilibet debetin ſe repire. et
ſicleltus es. et bene tibi eriit.
F. li.

uantum ad ſe⸗

ſcʒ de aiugio naturali ſeu carnali qule eſe
beat.innuit ſpiritꝰcũ ſubdit vxoꝛ tua.⁊c.

tem et adulteros iudicabit deꝰ.q.d.tunc ſta

Dicit aplus ad heb.xiij. Honoꝛabile cöonu
rit.neqʒ verbunf humanitatẽ.nec humani/ biñ et vꝛus ihaculdtiis-tormearoes au
tas dei verbñ.nec enam in Martoeſt T c
Rccu

tus cõ. ugalis eſt in vvnoꝛe coꝛã deo ⁊ homi.
ℳ * B uij

—

S

(Zitulus 2a

„ „ .
nibus. q thoꝛus lmaculatus.i. fide, alter dam. nõ obligaf. ſed poteſt illäã dimittere er
aleri Aunat R ard adulteria ⁊ alias coꝛ aliã ſumere.Etiã poteſt eſſe mrimoniñ ſi er⸗
ruptelas quas dens iudicat ad moꝛtẽeter? xoꝛe ↄpto vult in ilã cõſentire. Nã et ſer⸗

2 . ſoli 6 ber cñ ſerua. et ſeruus cñ
nam. Dnde dicit vxoꝛ tua vt ſit nbi ſoli. et uus cũ ſer et li 6.
im ei econuerſo. Sed vtrũ ſapienti cõueni/ libera poteſt Cõtrahere.et tenet mrimonfum

at ſumere v roꝛẽ enã a phis diſpuratũ eſt. vñmõ ſciaf cõditio ſeriilis.¶ Cerciũ imme Ce=⸗
Eihmo mams ſit rrin cörmaſtn eſſe ſi cg? dimentũ dĩ votũ.et intelligit evoto ꝓſeſ⸗
ſte vinat. iñ ſi nupſeritvirgo non peccat.in ſionis in religione tacite vel erßſſo eumn ta
quit aptus. i. Coꝛin. vij. vir vel mulier. Ex li pſona habente illud votũ.non poteſt eſſe
melius eſt nubere q; vri aitidem Ale eſt matrimoniũ etiã ſi eſet ↄſummatũ nulluxx
compatio abuſiua. qꝛ nulere nõ eſt maluz æiſet. et ſeꝑari opoꝛtet ( Derũ etiã qui emi/
ſed vri ſequendo ulicitas coꝛruptelas ma ſiſſet votũ ſimplex caſtitatis vel religionis
lum 2 damnabiYe eſt Sit ergo nbi vroꝛ ſed ꝓut plures aliqñ faciunt.quis nõ intraret
vxoꝛ tua ſicut vit ES tria nota cir religionẽ nõ põt ↄtrahere mrimonium niſi
ca matrimoniũ carnale ad ioc vt beatus ſis cum peccato moꝛtali et dãn atiõe anie ſue.
et bene nbi erit. . Inua krangzit votü ſuñ. Euã ſiſup hoc cõtra
C Ht ab inpedimentis mtᷣimonij vtraq; ꝑſo hat.nõ oteſt exigere debitũ cõnugale a con
na ſit hbera. ibi. Hxo. ſoꝛte abſq; peccato moꝛtali niſi cũ eo diſpẽ
¶ Me viri anima ſit dei timida. ibi. tua. ſet. reddexe tñ alteri tenetr᷑.¶ QAuartũ impe Cer
Ht mulieris vita ſit vonoꝛũ fecunda.ibi ſi o dimentũ dici᷑ cognatio.i.ntela.que ẽ txi
cut vins. * plex.naturalis.ſpnalis.et legalis/Conſan
2 d 8 f liii guineus nõ poteſt habere in v xòꝛẽ conſan⸗
uantuma pr 'eltte guineã vſq; ad quartũ gradũ ↄſanguinita
mũ huius ſecũde part) vt aliꝗᷓ tihi ſit vroꝛ. tis.Et linea trãſuerſali. DHuo germam ſeu
vxel aliqͥ s ſit tibi vir. opoꝛtet ꝙ ſit libera ab frater et ſoꝛoꝛ dicunt᷑ carnales ĩ pꝛimo gra
impediment? q̃ dirimt matrimoniũ et tůc du. nlij eoꝝ in ſecundo gradu.qͥ dicunt co⸗
erit vxoꝛ tua. Mam ſi aliqð de ipſis haberet gnati ſeu cõſobꝛini. Et faij cõſobꝛinoꝛũ in
non eſſet vxoꝛ. ſed cõcubina. Et iſta impedi tercio gradu Et filij eoꝛundẽ in quarto gra
menta ſunt. xij.que in his verſib cõtinent᷑ du.Cranſacto igit᷑ iſto gradu.põt fieri mri⸗
Erroꝛ condino votum cognatio crimen. moninet non pꝛius mſi p diſpenſanonẽ pa
Cultus diſparitas vis oꝛdo ligamen hone/ pe/In parẽtela ſpũali q̃ cõtrahif᷑ in bapuiſ⸗
ſas. Si ſis affinis. ſi foꝛte coire nequibis. moet criſmatis ſacto inter eũqui tenet et
Hec ſocianda vetant cõnubia facta retra/ eũñ qui tenef. non põt eſe matrimoniũ.nee
cant. DHec viffuſe tractant a tolog? ⁊ ca⸗ mter cõpatrẽ ⁊ cõmatrẽ.nec inter eumqͥ tẽ
nomſtis ſᷣm woctrinã magitri ientennaruʒ tus eſtet filios eius qui tenuit. cum ſint fra
in. uij. et Gꝛ atiam in decre. Sʒ omſſis mul ge evn legali enã cognatione in⸗
tis queſtionibo q̃ circa hec fiunt bꝛeuiſime ter ſinam adoptiuâ et adoptantẽ non põt
ſubſtannã tangetes.¶ Pꝛimo ergo opoꝛtz eſſe mtimomum. OJulta opoꝛtet dicere ad
wꝓin mrimonio vt teneat non ſit erroꝛ na plenioꝛe veclarationẽ.que ob bꝛeuitatẽ di⸗ .Y
turalis circa pionã cum qua contralitur. mitto. (Qunntü impecimentu dicit crimẽ C.-
NHã ſi qͥs intendat contralxre.et loc expꝛi⸗

Dbi nõtan dũ ꝙ duo ſunt crimina que di⸗
mat cũ berta nilia Tohannis.et ſibi pᷣſentat rimunt matrimoniñ enã ſi eſet conſumma
alia q;ᷓ ſit illa.⁊ in eam aſſerit ſe aſentire in tũ. Dnũ eſt vmicidiũ nõ qðcunq;.ſed cum
coniugeʒ vt bertã. illa nõ eſt ſibi vxoꝛ qꝛ nõ qs occidit gladio vel veneno maritũ alicu
intedit de ea/Sʒ ſi eſſet alius erroꝛ ſoꝛtune ius ꝓpter hoc vt eam haleat in vxoꝛem.et

vel qlitatꝭ.puta quia bertã exiſtimabat eſe econtra cũ mulieroccidi ꝓcurat vxoꝛẽ aliot

duntẽ et eſt pauꝑ.vel tunc bona et eſt mala cuius vt en haleat in virũ.vel cñ occidit vi
mulier.iſtud nõ diſſoluit matrtimomus ſiue rũ ſuũ vt habeat aliũ eo cõſentiente. Aliud
talis erroꝛ ſit in viro erga vxoꝛem ducẽdã crimẽè eſt adulteriũ cũ videlicet vir vel mu
ſiue in munere et cſangiuneis ei erga ina lier cõmittit adulteriũ cũ aliquo velaliqna
ritii. Et ideo deles pe us veruateʒ circa bu, dansei nide. ꝙ moꝛtua cõtuge ſumet illum

iuſmodi diligẽter iqrere ne erres. qꝛ non wl ulã in cõmigẽ cũ qua cõmiſi adulteni. *
roteris pemtere.¶ Secundũ impedimentũ ¶ Sextũ impedimentũ eſt diſpitas cult'n. Cl,
eſt cõditio.i.ſeruilis. Nam qͥ intẽdit cõtra⸗ diuerſitas fidei. Mã cũ iuleo vel pagano
here cñ ꝑſona lilera.et vt in ꝑſonam lilberã nõ põt chꝛiſtianus vel chꝛiſtiana ↄtralxre
cõlenſum expꝛimit.reꝑto ꝙ iit ſerua cuiui/ matrimomi. et ſi fecerit. nonaenet.qnime
.Rſ e . ſf A en e.fe en tesn . n
— . . *.
—
0 „— . g
* ſ.
.57
. ⁶

—

4

— —

G grauiſſime punit᷑ m legẽ ciuilẽ et canoni⸗
e cã.ſudeus cũ chꝛiſtiana aut chꝛiſtianꝰ cũ
i iuded adinuicẽ carnaliter cõ miſcent extra
un mrimoniũ. Sʒ et cũ bereticis det qlibet ca
w uerẽ ne cõtrabat mrimoniũ.ne ſił ac effici⸗
q arur wreticus. (¶Septimu df vis.i. violẽ⸗
tia Orimonia em vebẽt eſſe libera. dicit lex
cſe Hiñ nõ ſolũ violeia abſoluta facitmatri
l moniũ nullũ eſe.ſed eniã coactio conchrio
ſn nata. ſi ſit atat merl car laconſtan
*MK tẽ virum. puta cũ puella acriter verl
un parentilꝑ vt aſſentiat in aliquẽ cõiugem. ⁊
n illa vt euitet vlera verbis aſſentit anio diſ
nni ſentiens. Del ſiqͥs iuuenis inueniatin w/⸗
tieſu, mo puelle vt cognoſceret eam. et a conſan
N guineis eius inuenientiba eum. cõminatr᷑ ei
lenn moꝛs ſi nõ ↄtrahat cũ illa ꝑ vᷣba de pꝛeſen
odſßi ti. ille vo vt euadat ꝑiculũ.verbis nõ intẽ⸗
m tione anſentir no eſt mrimoniũ. leret tñ aſ
ein ſentire ad tolleniũ ſcandalũ.exq̃ iniuriã fa ſ
C Oed. cit niſi aliuꝗ obſtet.¶¶ Octauũ impedimen
onſen tũ dicit᷑ oꝛdo.ſ.ſacer. Mã qui eſt oꝛdina
Guinn tus in ſubdiaconũ et ſupꝛa.nõ poteſt cõtra⸗
n tere mr̃imoniũ.et ſi de facto ↄtrahit nulluʒ
imen eſt et eſt excõicatus. Que añt cõtrahit eum
mnh tali ignoꝛãs illũ eſſe oꝛdinatuʒ et in ſacris.
nnin excuſat᷑ ipſa a xccato dũ in ea eſt ignoꝛan
mn tia facti. Sed q;pꝛimũ ſcit certitudinaliter.
inn tunc delet eũ dimittere. Etidezʒ intelligit de
noninn qᷣlibet cõtrahente cũ ea cũ qua nõ poteſt cõ⸗
bapſ trahere. vt qꝛ conſanguinea vel aminis vel
enete religioſa ꝑſona.Quouſq; ignoꝛat factũ ex
nii nee cuſat᷑ a peccato.non aũt poſtq;ᷓ nouit.ſed di
unäfti e mittere delet ieang impedimentuʒ
ſni dicit ligamé. Cü.1.qs eſt alteri ligatus con
☚ iugio et ſi eſt alligatus ꝑ ſponſalia tm.nõ de
on pi let cñ alio cõtrahere niſi in certis caſibo ⁊ cũ
iceeg debito modo. als peccat moꝛtaliter. tam il⸗
mridi le ᷣ dinſoluit tale matrimoniũ. Etiã om̃es
uine /, q ad hoc coopant Si aũt eſt obligatus per
gen⸗⸗ werba de pſenti nullo caln wteſt alteri tra⸗
umn di vtroq; viuente.ſiue ille eſticiatinfirm'.
gan ſiue ꝓfugat a loco et mil de eo ſciat quouſ⸗
* qᷓ; nõ ſcitur ſufficienter de moꝛte eius. non
põt nulere alteri./Et in vvc offendut plerũ
ni, ̈ cõſanguinei. dum plus atrendunt ad lo
noꝛem mundi ꝙ; ad pꝛeceptũ dei ⁊ ſalutem
in · anie. Contingit em̃ aliqñ vt puella contra⸗
at ꝑ verba de pᷣſenti cñ liauo ignoꝛaͤtihn
WN patentio quod vriqʒ inloneſtũ eſt et ꝓbi⸗
nu . bitũ ab eccleſia ꝓpter ꝑicula q̃ eueniũt.vt
flun appællet hmõi adulteria. Onde a graue pec
feri cafi moꝛtale. Cum poſtea wmũt ad notici
lrmn. , am parentũ talic: nullo mõ volunt aſſenti
geno re reputantes ſibi dedecus et iniuriã et tra
dn⸗ gunt eam alteri, Sed certe ſecijda noneſt
. 18., „ „
V 4 6 „.
. —
C A1 *
1 * —
4 —— . .

Capitulum Orimum

etiã Wleren vt ſit vxoꝛ tua ⁊c. Et de hi
1

vxoꝛ. ſed adultera et concimina. nec illa de
let eis aſſentire. Quamuis em̃ malefecerit
clamdeſtine deſponſando. peius adhpuc face
ret aliñ ſumendo¶ Hecimũ impedimentũ
dicit. Honeſtas ſiue publice ſoneſtatis u⸗/
ſticia.Et lvc intelligit᷑ ꝙ cũ aliqͥs contra xe
ri etiã ſponſalia cũ aliqua et non ſequitur
matrimoniũ ſed diſſoluit᷑ id ꝑ moꝛtẽ ſiue
ingreſſum religionis ſiue per alium moduʒ
voluntariũ ſiue inui ſum. ille nõ poteſt cõ⸗
trahere matrimonium cum aliqua conſan/
guinea illius vſqʒ ad quartum gradum in⸗/
cluſiue. Et ſimiliterilla deſponſata non po⸗
teſt contrahere matrimomũ cũ aliquo con
ſanguineo eius qui fuit ſibi ſpõſus vſqʒ ad
quartum gradũ ndecimũ impedimen

tum eſt affinitas. vec cõtrahifex copula car

nali cũ muliere. Nam cũ quis ↄtrahit ma/
trimoniũ cum berta puna petrus. omnes cõ
anguinei ꝑetri vſqʒ ad quartum gradum
efficiunt affines berte ain eo gradu in quo
ſunt conſanguinei petro. nullus ergo eoꝛũ

mMoꝛtuo petro põt eam ducere in vroꝛem.

Et econtra omnes conſanguinei lerte ſunt
affines petro. Onde moꝛtua berta nullam
conſanguineaʒ eius vſqʒ ad quartum gra⸗
dum poteritpeirus halere in vxoꝛem/Er H̊
nota diligenter ꝙ m woct. fere omnis affi⸗
nitas contrahit etiam ꝑ ſoꝛnicationẽ. Dãñ
nullam conſanguineã eius quam quis co⸗
gnouit carnaliter peradulterium vel foꝛni

cationem velinceſtuʒ ſeu ſacrilegium pote⸗
rit habere in vxoꝛem vſqʒ ad quartum gra

dum. et ſi contrahitur cum tali nullum eſt
matrimoniũ ſed opoꝛtet ꝙ diſſoluatur vel

ſaltem per papam oiſpenſetur Duodeci

mum ⁊ vlumũ impedimentũ vicit᷑ impoten
tia cum.ſ.quis pꝛopter maleficium vel pꝛo⸗
pter aliud naturale impedimentũ nõ poteſt

exercexe actum cõiugalem de qͥ nõ opoꝛtet

Hnunc aliter explicareſſi cũ tali enet cõtra

ctum habet iudiciũ eccleſie examinare ma⸗
teriam et non ſoluʒz in iſto ſed in omni alio

caſu.dubio et queſtione matrimonij halber

eccleſia iudicare nõ iuderx ſecularꝭ. Ab his
ergo impedimentis opoꝛter virũ eſſeliberũ

impedimẽtis habes difuſe in. ca. ſe. ( Sed
vtrum ſapiẽti ducenda ſit vxoꝛ. Diero. ij
li.contra iouinianũ dicit hanc queſtiones

motã in libꝛo quem fecit theo hzaſtus au
reolus de nuptijs qui fuit diſcipulus Are/

ſtotelis eſign atusab eo in moꝛte pꝛecipu
us ſuper omneslalios viſcipulos ſuos ſad
ad quem vt ad pꝛinncipalioꝛemſeu ſapi⸗

.

ennoꝛem deſuncto Areſtotele conuolanit⸗

achademia. HNi igitur in dicta queſtiõe cũ
diffiniuniſſet. Spulcra eſſet mulier. ſi bene
moꝛigerata. ſi vneſtis parentibus nata. ſi

ipſe ſanus et diues ſic ſapientem aliqñ ini /

re matrimoniũ debere.ſtatiʒ intulit. Hec ra

.

ro innuptijs vniuerſa tcõcoꝛdãt.n 15 eſt igit

ſapienti vucenda vxoꝛ. Pꝛimũ igit᷑ impali

riſſtudia pie.nec poſſe quen q; libꝛis et vxo
ri pariter inſeruire. OJulaq; eſſe que ma/

tronaꝑ vſibo neceſſaria ſunt pcioſe veſtes.
aurũ.gẽme.ſiimptus.ancille.varia ſuppel⸗
lex.lectice et exedra deaurata. deinde ver to
tas noctes gartule. conqueſtiones.illa oꝛ⸗
natioꝛ ꝓcedit in publicum. hec honoꝛa᷑ ab
omnibo. ego in conuentu feminarũ miſella
deſpicioꝛ.Quid aſpiciebas vicinaʒ. Quid
cum ancilla loquebaris: de foꝛo veniẽs qd
aunliſti. Qõ amicum habere poſſumus / nõ
ſodalem. alterius amoꝛẽſuum odiũ ſuſpi⸗

cat᷑. Si octiſſimus pceptoꝛ in qualilyt vrf

bium fert.nec vxoꝛẽ relinquere nec cũ ſar /
cina ire poſumus.pauꝑem alere difficile ẽ.
duntem ferre toꝛmentn. Adde ꝙ nulla eſt
vxoꝛis electio ſed qualiſcunq; venerit ha /
benda. ſi iracunda ſi fatua ſi defoꝛmis ſi ſuꝑ
ba ſi fenda.quodcũq; eſt poſt nuptias diſci⸗
mus. Equus. aʒinus. bos. camis. viliſſima
mancipia ꝓbant᷑ pꝛius ⁊ ſic emuntur.ſola
vxoꝛ non oſtendit᷑ ne añ diſpliceat q; duca
tur Si totã comũ ei cõmiſeris ſeruiendum
eſtſi aliquid tuo arbitrio reſeruaueris ſidẽ

ſibi haberi non putabit ⁊ in odium vertetur d

et iurgia. et niſi eto cõſulueris.anus vene⸗
na parabit/Auriſices et inſtitoꝛes gemma
rñ.ſericarũ q; veſtiũ ſi intromiſeris ꝑiculuʒ
pudicitie eſt.ſi pꝛobibueris ſuſpitiomis in⸗

iuria. Derũ quid pꝛodeſt diligẽs cuſtodia ·

cum vxoꝛ impudica ſeruari nõ poſſit puci⸗
Ka non deleat. Infida em̃ cuſtos caſtitatis
eſt neceſſitas Et illa vere pudica eſt dicen/
da cui licuit pꝛocari ſed noluit.pulcra faci /
le adamat.feda facile contemmit. Oifficile
eſt cnſtodire qð plures amant. moleſtũ eſt

¶Zitulus Primus

vendat illuuiem et ſolicitudinẽ iactang. IIX

guentis animũ deſperatione conturbet ſi
ipſa languerit coegrotandũ eſt et nunq; ex
eius lectulrecedenduʒ. Aut ſi boni fuerit
vxoꝛ et ſuauis qð tamẽ raro aut vixeſt. cũ
parturiente opoꝛtet gemere ⁊ cum piclitan
te rquert Janies aũt nunqᷓ;ᷓ ſolus eſſe wo
e talr: ſecuʒ omnes ui ſunt quiq; vnqᷓ;
fuerunt boni et animũ liberũ quocũqʒ vult
tranſſert.quodqʒ coꝛpoꝛe nõ põt cogitatio
ne cõplectit᷑.et ſi vminũ copia defuerit.lo⸗
quit cum deo.nunqꝙᷓ; minus ſoluaærit qᷓ cũ
ſolus fuerit· Poꝛro liberoꝝ cauſa vxoꝛẽ du
cere.vt vel nomen noſtrũ non intereat vel
habeamus pᷣſidia ſene tutis et vt certis he⸗
redũ vtamur aurilijs ſtolidiſſimũ eſt QOmd
em̃ ad nos recedentes e mundo pertinet.ſi
nomie noſtro alius nõ voceum et filius
nõ ſtatim patris vocabulũ referat a innu⸗
merabiles ſint qui eodẽ nomine nuncupen
tur.⁊ que ſenectutis auxilia ſuut nutriri vᷣ
mi illum qui aut pꝛioꝛ te foꝛte moꝛiat᷑.aut
puerſiſſimis moꝛib ſit. aut certe cũ ad ma⸗
turam etatẽ venerit.tarde ei moꝛi videar)
Et concluditNiero.hec et huiuſmodi tłeo

phꝛaſtus diſerens quem chꝛiſtianoꝝ non

ſuſundat.quoꝝ cõuerſatio in celis eſta8ð

autẽ dictum eſt.ſ.vt nõ ducat᷑ vxoꝛ a ſapi⸗

ente ꝓpter pᷣdictas cauſas.intelligendum

ſi caſte viuat. Nam alłs vt dicit apłe.i. Co
rin. vij. OJeliꝰ eſt nubere q;ᷓ vri.i. cadere in
abiles coꝛrupteles.

—

uantu ad ſe Kiüi.

cundũ ſecunde ꝑtis pꝛincipalis.ſ.qualis de

bet eſſe maritus.ſc poteſt elici ex loc ꝙ dici

tur tua.i.iui ⁊ referfad hoc id quod dixerat
in pꝛincipio illius.pᷣs.ſ. Beati omnes qͥ ni⸗
ment dñm qui ambulant in vijs eius .abo
res manuũ tuaꝝ quia mãducabis ⁊c.ſequi
tur. Oxoꝛ tua ſicut vitis abundãs. qͥ es de
nũero eoꝝ qͥ timent vñm ⁊c̃. Inqͥbo vᷣbis
notat tria q̃ debent eſſe in bono marito.

gnat᷑.mmoꝛi tñ miſeria defoꝛmis babeturx omnes ù timent dñm.
q;; foꝛmoſa ſeruat ilil em̃ tutum eſt in d DNt in operiby ſit virtuoſus. ibi. qui ambu⸗?
totius populi vota ſuſpirant. O ſi opter lant in vijs.
diſnſanonẽ vomus et languoꝛis ſolacia Nt in laboꝛibo ſit ſtudioſus.ibi Labo.ma.t:.
et fugam ſolitudinis ducant᷑ vxoꝛes. mul⸗ Pꝛimo bonꝰ marit delet eſſe timoꝛoſus

ctoꝛitati domini obediens et eius diſpenſa/
tioni obtemperãs q; vxoꝛ que in eo ſe exti /
mat wominam ſi contra viri faciat volũta⸗
tẽ.Mſidere egrotanti melius poſſunt amici
et vᷣnule beneſicijs obligan q; illa que no⸗

to uaq; mehus ſeruꝰfidelis diſpenſabit au/

certũ eſt ꝙ ſcriptura ſacrà beatũ aſreritqͥ de

um timet er yii Beatvir qͥ ſemꝑ eſt
pauidus. Pã vt d Ecci.i.Cimoꝛ domini

expellit peccatũ.ꝑ hoc enimn ds timet iſde

cia dei et penas in pñti vel in futuro peccaiꝭ
reſeruatas.penitentiã agit de peccato ne in⸗

„* „1. . wre ee
r S

(abszaz-

pomdere quod nullus habere vel amare di⸗ ¶ Nt in interioꝛibus ſittimoꝛoſus.ibi. Bea

*

. bis imputet lacumas ſuas 1 vereditatis ſpe cidatĩ eas.s. xviij.A iudicijs tuis nimui.

4 3 . y-. 22 L. 24 .

e
Ae

ſ

Re B
le

anſ

Mer

R Er boe etiam ic quis timet pdere gratiam
ſ et a niciciã dei que non perdit᷑ niſi per pecca
er tum. Abſtinet ſe ab illo ne cõmittat. ꝓpuer.
ent Xx Pæ nimdz? mini om̃is vtlinat a ma
ci e. cũ conſiderat quis ꝙ deus ſemꝑ inſpi
ten cit oꝑa eius.timet ne inueniat᷑ in eis piger
e ſinegligens. Eceg. vij. Qui deum timet ni
nnch hil negligit. delet emo vir habere iſtũ timo/
rem dniet ceum eo nuptias et coniugiũ exer
ine . cere. DOñ et de ſancto iuuene thobia ⁊ vxo⸗/
r ho re eius ſara ſcribit᷑ Chobie.viij. ꝙnupnarũ
näch, conuuin cum timoꝛe dm̃ exercebat. Et ad
tnidn. e inſtrixit eum angelus raphael dicens.
reuel Accipies virginẽ.ſ.ſaram cum timoꝛe dñi
mapf amoꝛe filioꝝꝑ magis q; libidine ducius. tlo
1nd bie. vi. declarans ſibi ꝙ ideo ſeptẽ alios ina
niner ritos quos illa ſara virgo habuerat. ideo
erflns ſunocati ſunta dialbolo cum acceſſerunt ad
Tinme eam quia non cum timoꝛe dñi.ſed vt libi⸗
hach cdini ſolũ vacaregt. ſicut equus et mulus q́
n bus non eſt intellectus.intendebant exer⸗
lagn cere coniugiũ. Etin his halet wteſta teʒ de
al moniũ ſemꝑ.quo ad animã occidendi.ah/
Ar quanlo etiã quo ad coꝛpus nocendiꝑ ma
nde leficia et actus inoꝛdinatos. Omnis adul
n⸗ ter eſt in vxroꝛẽ liam amatoꝛ ardentioꝛ in/
4 quit ſextus philoſophus. rxxij.q iiij.oꝛigo.
1s GBerumde debet eſſe in 6r; virtuoſus
ſtpi et ꝑ hoc ambulat in vijs eius. Nie eni qui⸗
ndn bus itur ad dñm ſunt opera virtutum / caſti
gio tatis.caritatis.equitatis et hmõi/Ambu⸗
kten let ergo marisus ꝑ viam caſtitanis cõiuga
lis ſeruando illud thobie.iiij. Attẽde tibi ab
i omni foꝛnicatione.et pꝛeter v roꝛem tuam
nunqᷓ; patiaris crimen ſcire Unte i; ſumas
malisd vxoꝛeʒ abomni aciu carnali necene eſt te
cdi abſtinere. als foꝛnicationeʒ incurres que ẽ
dirern ſoluti cum ſoluta et peccatũᷣ moꝛtale.⁊ da⸗
nezgin/ innationẽ eternã non euadas teſte apoſto
lo NMeq; foꝛnicatoꝛes regnũ dei cõſequent
leſen i. Coꝛin. vi. að multi fatui non credũt. ſed
s lereticus eſſz qᷣ ptinaciter affirmaret foꝛni
th⸗ cationẽ non eiſe moꝛtale/Poſteq aũt acce
„ piſti vxoꝛẽ ambula ꝑ vian caſtitatis cõiu⸗
Hen galis ſeruando illi fidem menteet coꝛpoꝛe
mon accededo ad alias quia adulteriũ enet
bN „et crimée graue et cõtra diuinũ ſacramentũ
‚— SBirabile eſt ꝙ viri omnino volunt vxo⸗/
male . rs eſſe caſtas nec ad alium aſpicere viru
oſſ⸗ r uando ivneſte eſſent ad maximã miuri
deNR, „ Jam ſibi aſſcribunter mert to.quia inducit ſi
4 „ bitalis marimã vrecundiã et cõfuſionem.
gcl Mann mulier adultera eſt obpꝛobꝛiũ totiꝰ
tig parentele. deteſtalllis et ablvminabilis co
na ram deo et toto mundo. digna igne tempo/
nein rali et etemno. Sed ipſis videtur ſibi licere
imun Em d . A⸗, 17 . . C.s , 6 »
. 4* .
Vy .° . —w— —
———
7 „ *

Eapitulum Prunum

oſis afficiat vel in vneſt cEt in gul
do wmũ vir ſit ſupioꝛ. tñ in debito cõiuga⸗
li ſunt eqles.i.Coꝛint.

omnẽ in vneſtatẽ exercere ſullam fidẽ ſer⸗
nantes vxoꝛibus. Et certo cum viri ercel⸗

lant cõmuniter in vigoꝛe ratiõis mulieres·

nõ minus peccant.ſed grauius viri adulte/
ri ſicut mulieres adultere et ita digni igne
eterno et per excõmunirationẽ pꝛeuenien
denb eccleſia. cũ ad iudiciñ adducunt᷑ adul⸗
ri ſicut adultere/ er multo magis ſodomite
et inceſtuoſi non contenti v xoꝛibo ſuis.crxę
mandi igne tꝑali et ab omnib deteſtandi.
ꝛo. Nemo ſibi blandiac de legibus qðᷣ

non licet mulieri non licet viro. 1xxij.q.uij

nemo. licʒ em̃ leges ſeculi non pumiant ita
maritos cum ſoſutis ſe miſcẽtes ſicut adul

teras mulieres. tamen lex dei eccle ſie eqli

ter et eternaliter punit/Ambuilet ecundo
vir ꝑ viam caritatis vt diligat vroꝛẽ.non

ſolum m carnem ſedmagis m ſi pirituzp/
tadmonet aplus dics Miri diligite vxro

es vaſtras ſicut chꝛiſtus dilerit eccleſiam

l. ſonſam ſuã dilexit vtiq; non vt eſſet pul
cra coꝛwꝛe.ſed virtute mente admonẽs
et coꝛrigens eam frequẽter Cum ergo ppẽ
dit vir vxoꝛem eſſe vanã ſe pupuriſſa et ce
ruſa linientẽ. debet eam repꝛehendere ſi au⸗
dit eam nimis loquaceʒ ⁊ verba irrationa⸗
bilia loquentẽ. vt faciunt et pꝛecipue cum
ſunt irate. repꝛehendat vt egit ſanct* Job
vroꝛẽ ſuam dicens. quaſi vna de ſtultʒ mu
lieribo locuta es i. et ſic de alijs vicijs

Ambuleteria vir in vijs dñi. ſ. etat et iu⸗

ſticie vt haleat eã nõ pt ancillã. qꝛ de pedi⸗
bus ei nõ eſt foꝛmata. nec vt dñam ſuã.qꝛ

nec d capite.ſed vt ſociã et ſoꝛoꝛẽ. Mäde

medio erꝰ.i.de coſta pectoꝛis ade foꝛmata

eſteua Beñ. ij/ puideat ecẽter m ſtatũ
ſuũ in neceſſa js. victus, veſtitus. et ſami⸗

lie Eſt em̃ caro decarne ſua vt air adã De

mo añt carnẽ ſuã odio habuit ſz nutrit ⁊ fo

uet eâ ait apłs/Hõ eã ſine cã vbis exaſpet
aut deſpiciat aut vᷣbis maledi

icʒ in gulernã

i Oir vxoꝛi de⸗

bitũ reddat et v xoꝛ viro. ſa

ſcit᷑ ad laboꝛẽ ob. v. Et pꝛimo marito fuis
dictũ. An ſudoꝛe vult tui veſcer pane tuo
Beñ.iij. Et vc ẽ qð ſubdit pᷣs.. abꝛes ma

nuũ tuarũ qui mãducabis.i. ex laboꝛe tuo
Pcurabis nibi ad mãducandũ ⁊ familie tue
Debet g vir facere aliqð exercitiũ coꝛpale
licitũ/ vndelucretur ꝓ vita ſua. Mõ tame
ſumat exerciciũ vñ vſuras exerceat vł frau
des et mẽdacia.qe onus eut ſurtũ q; lucrũ

W. 4 90 —— T Lrein nnſt
. –

U: Luſn (A.r. 3, e

cõtumeli

ua tñ ſemꝑ oĩ
loneſtate ⁊ excluſis beſtialitatib wimer er·
cio dz pir eſſe ſtudioſus ĩ lavꝛe. hõ em̃ na

Litulus Orimus

Qui furabat᷑ aft apoſtolus iam nonfuretur ſa danationis ſſed ſemper fructificer et abiᷣ
magis atq; labueer manibus ſuis vt labeat dans ſit in fructibꝛ bonoꝛum overumvt ſi⸗
vnde tribuat neceſſitatẽ patiẽti. Cum ergo milis ſit ille ſan ctiſſime et nobili ſponſe de a

audierit mulier que maritũ querit viꝝ talẽ ait Salomon Pꝛouerzen ulictem foꝛ
ſecure illũ accipiat qꝛ quiete viuet et bene tem quis inueniet c. anum ſuam miſit

ad foꝛtia.et digiti eius appꝛehenderunt fu

ere „ ſum. manuʒz ſuam apernit inopi. et palm
. Quan tum * d ter §. V. ſuas Gechi ad vanperbe Bittäterso ma

cium ſecunde pris pꝛincipalis ſcʒ qualis de num operis ad foꝛtia.i.ad ea que ſunt viffi
beat eſſe vroꝛ notat᷑ cum dicitur. ſicut vitis cilia et magne impoꝛtantie cũ expeciit ſem
abüdans in larerib cwomus tue.i.erit vxoꝛ fecit regina Peſter.que pꝛo liberatione po
MWbi ſciendũ ꝙ vxoꝛ vt dicit in catvvlncon puli ſun a moꝛte poſtoꝛationes eieiunia ⁊

dicit quaſi vnxoꝛ quia antiquitus puelle moꝛnficationẽ humiliationis acceſſit non
nubẽtes inungebant᷑ ſuaui odoꝛifera vn vocata ad regem aſſuerũ maritũ ſuum ex⸗

ctione. vnctio deſignat lenitatẽ.odoꝛ bonã ponens ſe in loc periculo moꝛtis.qꝛ ſic erat

ſamã que debet eſe in vxoꝛe. delet em̃ eſſe le ſtatutum ꝙ quicunq; ad ipſum regem acce
nis et mitis cõſolans viruʒ in aſſtictionib deret nõ vocatus occideretur niſi rex ſubi⸗
ſuisi bone fame. Et ad hec vt ſit bna vxoꝛ to ſcreptro ſuo eum tetigiſſet in ſigsnum cle
et lene nbi ſit ex eropoꝛtz ꝙ Pabeat tres cõ mentie et per loc reuo auit ſententiam ila

tem. et ſic erit vins. Ot habeat in acnbo bo tet in lbꝛo Heſter/ Scũt enam fecit rebec

ditiones. Ot habeat in moꝛibus lumilita? iniuſte datam a rege cõtia populum vt pa⸗

nis fertilitaté. et ſic erit abundans. PDt ha/ ca que prudẽnſſinle opata eſt vt Jacob fi⸗
leat in egremibo raxitatẽ. et ſic erit in lateri⸗ lius eius obtineret benedictionẽ patęrnã ⁊

ſit pꝛo ea. repulſa eſt ac io eius et re⸗ furto argueretur Beñn.
gno vt habet᷑ Heſter.i Hebet ergo vxoꝛ vi mmelaprnos untiatad fo⸗

ereri. ſic ſara reuerebat᷑ abꝛaham virũ ſu/ terium committens vt fecit Suſanng erga

—

ſtet exquõ deo non placet Mec vir pꝛopter

bus comus tue. ¶ ſſimilat bona vxoꝛ vi ius pꝛimogeniture quã ↄgnouit a deo ſibi

ti. dicit᷑ em̃ ſicut vitis ꝑ buũilitatẽ quia ſicut collatam. ac etiam viro ſuo Iſaac ꝑſuaſit
