vel a vꝛelaro quaʒ facit religioſus eſt pꝛopꝛie
inoledientia et per conſequens moꝛtale. ałs
ſigarus religionis eſſer plenus laqueis ⁊ peri⸗/
culoſioꝛ ſtatu ſeculari. Mec eſt aliqua religio

in aua quis voueat omnia puncta ſeu oꝛdi/

nara que ponũtur in regaula vel conſtitutione

que dicentur ei a prelato ſe ſeruaturuʒ.ſed

aliqua ex ipᷣis plus et minus ſᷣm foꝛmam ꝓ
feſſionis.in qua fit votum ſolenniter. Sci
endum ergo ꝙ tripliciter quis agit cõtra vo/
tum olvedientie.⁊ per conſequens peccat moꝛ⸗
taliter tranſgrediendo oꝛdinationes regule

conſtitutionumvel pꝛelatoꝛim. Pꝛimo ꝑ

contemptum quantumcũq; illud quod agit
per contemptum de ſe ſit paruum oꝛdinatuʒ
a regula conſtitutione vel pꝛelato. NHain ꝙ

contemptus ſit moꝛtale patet Mumeri.xv.

vbi contẽnens mandatur moꝛte puniri. ber.

etiam in li. de diſpenſa.⁊ pꝛecepto dicit. Ne
glectus vbiq; culpabilis. contemptus vbi
dãnabilis.lvc etiã dicit tho.ſe.ſe.o.clxxxvi.

Qui declarans quid ſit cõtemptus.dicit ꝙ ẽ
renuere ſubijci oꝛdinationi regule vel legi.
Diñs io.w. lvc declarat per exempla dicens.

puto in conſtitutione oꝛdinis pᷣdicatoꝝ dici
contempfũ voluntariz ſine cauſa cõtinuatã

aliquãdiu trãſgreſſionem.puta cum quis ha

bet cappas regales lineis vtitur. repletur pe/

cunijs etiã ad prodigalitatem ſequendã. ⁊ cũ

ſanus ſit ꝓpter guloſitatem tm̃ vult fere conti
nue carnibo veſci.a cũ ieiunarevaleat ſaltem

aliouotiens in hebdomada. nec ſextis ferijs
a cena vult abſtinere.nulla inſuꝑ petita licen
tia vel obtenta et ſimilia facit ꝗᷓ conſtitutões
vetant. In hiſq; pſeuerare intendit. non vi
eo quomõ a damnabili cõtemptu talis va/

leat excuſari.Oñ dicit quiſquis in oꝛdine pᷣ⸗/

dicatoꝛum rite pꝛofeſſus tatite vł expꝛeſſe er
deliberato am mo ſtatuta pꝛincipalia.non ſer⸗

uat cum intentione trãſgreſſionẽ hmõiconti
nuandi apoſtata eſt apud deũ. Secũdo mõ

agirur cõtra obedientiam ⁊ fit contra votũ.et

p conlequens eſt moꝛtale.quãdo religioſus

facit contra pꝛeceptũ ſui pꝛelati ſub quacũq;

verboꝝ foꝛma factum. dummodo intelligat

ipᷣe pᷣceptum ſibi fieri.obligans.ſ.eum de ne
ceſſitate ad faciendũ.⁊ pꝛeceptuʒ ſit de re.in
qua tenet᷑ ei obedire.nam multa ſunt in qui⸗

bus non teneret᷑. Et pꝛimo ſi reciperet cõtra

dei mandata vr crimen occultum reuelari ſi⸗
bi non ſeruato oꝛdine fraterne coꝛrectionis.
vel pꝛeter mandata. vt mendatiñ officioſuʒ.

non enim delet in hmõi oledire. vt. xi.q.ij.

ſi vminus.Secũdo ſi cõtra oꝛdinatõnes ec⸗

cleſie vt ꝙ non ieiunet die ſtatuta ab eccleſia

vel celebꝛet pꝛo herericis.tũc nõ olediet.xi. o.
iij.ſi qs epᷣus.Cercõ ſi cõtra oꝛdinatõnes ſue

regule vel cõſtitutõnes.vt in oꝛdine pᷣdicato
rum cũ ſit ſanus ꝙ ↄmedat carne vel lineis
vtatur. etiã infirmus in huius tamen dubio
debet obedire.ar.xxiij.q.i.quid eulpat᷑. Quar⸗
to ſi pᷣcipit ea ad que ſe non extendit pᷣlature

autoꝛitas.vt in interioꝛibo puta ſi pꝛeciperet

cõtinuam a ſtentionem ad oꝛationes ſibi in⸗

iunctas.ar.di.rxxij.erubeſcant. Del etiam ꝙ

manifeſtaret aliqð peccatũ ſuũ oĩno occulti
vel iterũ confiterenir iam cõfeſſum peccatũ.

pe. d pał. Del eriam ſimandat ꝙ nõ loqua,⸗
tur ſuꝑioꝛi ſuo. vel faciat cõtra oꝛdinatönes

maioꝛis pᷣlati ſui.di.viij.que cõtra moꝛem.

AQuinto ſi pᷣciperet vt ieiunaret vł auſtenrnra
tes faceret vltra regulã nõ impnẽdo ei per
mocdũ penitẽtie.ſeu punitõnis alicnius defe
ctus.qꝛ tũc teneret᷑.vt no.hug.xx.q.iij.pñs.
di. lxxiiij.geſta.lauda bilius tñ eẽt in pmoi
oledire.ar.xi.q.iij.qͥd ergo.Serxto ſi aliq op/
ciperet.qð habet ſpẽm,/mali.vt ꝙ nudarerſe
coꝛã lvibo qꝛ obediẽtia intelliait᷑ in licitis ⁊ bo
neſtis. vt or in glo.xi.q.iu. Hõ ſemꝑ.Septi
mo ſi pciperet ei ꝙ colligeret feſtuca e terra
yvel aſpiceret tota die aues volãres pe.q;uis
laudabilius eſſet obedire in hmõi.xxxiij.q. j.
admonere. vbi dr̃ cuidam. Ingredere mona
ſteriũ humiliare ſub mami abbatis ⁊ cuncra
facito ſimpliciſaimo.q̃ tibi fuerint imperata.
Et greg.ꝑ olvdientiã nũqᷓ; deber malũ fier
let vero ꝑ obiam bonũ qð agit᷑ intermitti. i.
ſſt.iii.qͥd ergo.loqͥtur de illo bono ope ad qG
q̃s nõ tanet᷑ er neceſſitate ſalutis. Inſud
nota ꝙ religioſi nõ tenẽtur ep̃is ſins obldire
etiã in his qᷓ nõ ſunt cõtra deũ vel ſuũ oꝛdinẽe
fſᷣm guil.niſi ſaluis pꝛiuilegiis ⁊ indulgẽtiis
⁊ cõſtitutõniln ſuis.et᷑ de ſimo.c.ne dei. ODñn
ſi pcipiat pᷣlato ꝙ vsdat ad papã vel regeʒꝛp
ip̃ᷣis vel aliis.aut recipiat cõmiſſiones in caau
ſis.aut alias cõmiſſiões teſtamẽtoꝝ ⁊ hmõi.
nõſcredo ꝙ; tales teneãtur obedire. licet poſ2
ſint ep̃is ſuis ſubditis laicis falia demãdare.

illi debeãt obedire. Ad pᷣlaturã aũt ſibi i/

poſitã a ſu pioꝛi vtꝝ teneatur obedire pceppto
ſuꝑ hmõi.rñ.pe.de pa.in.iiii.di.rir.q.i.q; te
net᷑.⁊ põt qͥs ad ſuſcipiẽdũ cogi eriã ſi nõ ha
lvat ſufficientẽſciam ſicut fieri ↄſueuit ĩ reliꝰ
gione. ꝙ dicit greg. ꝙ indignus non debet
obedire ⁊ dignus vix debet obedire. intelligen
dum ẽ de illo qui eſt indignus rõne defecus
oui eſt irregularitas.tunc enim nõ debet ob
Dire.niſi amoueatur impedimentum per di
ſpenſationẽ. Sed non habens hmõi impedi
mẽtũ dʒ obedire.alioq̃n qiber bon qͥ reputat

ſe idignũ. refugeret ⁊ ſoli idigni ꝓmouerẽt

gſubi
ſdn uinn
ſſeteoscortig
Caſeoliz
SNimrampe
cempldmnals,
runn Von
Mteonniaten
aytenian
tatnnrindn
rnntali 1
cut ri,giin

3

iwuetonsdi
Ddinponan
mrqmmi
mrſipreeen,
fapeeknsn
opeccurun
dotitek⸗
(ahorismnge
fiſnengun
ſbigre
fendou
frgerund
(Woden
(ſeecen
ebineph
lien
(ikpennrn

Mpgvltort
mſhrhente
iiconigt
Mdteeßfn
Unmnirn
MMdt n

ſohumar,
cligegi⸗
ſisnmne

Deßt
Maüini
Apinen

—
—
— — — †„
= = —
* = —
—
—
=☛=
=
—

=S
E
—

☛

9.

eglinöimmninig

=
=—

.
ednrönstan
er.Ntohen gi,

Auncebiieffetifn
—U * 4. bi :
.cerz Lentfun,
1

=

E
—=

.

4
4

==

en l. 31.
emmiikonikt

üummhniiir
ndenesiuri
Krorirnnäntli

te bnm tigs unn

muithinnmran
Hemmitiötnmifen
lorr bbeher⸗
õ

PNrdin
terpetniießd
mrinn ti N
ge. Mörniun

Enrinn oirſ

T nini it ii,
imn iutſen M,

ndcne in
Es Minlidt

arinptümnmn,

UIIIIN

non halti i

inimm in

gi oloni,n

S

NWecöen
nnnen

6

Capitulum

Quſ igit᷑ inuit ⁊ coactus ſuſcipit officiũ p̃la
ture nõ hñs ſufficiẽtẽ ſciam nõ peccat.ſecus
ſi ſvonte ⁊ nõ coactus.Et idem dicit de audi⸗
entia.cõſfeſſionũ.ſ.ꝙ voteſt cogi.etiam non
habens ſufficientem ſcientiam ⁊ debet obedi
re. lec Pet. IAdem videtur ſentire guil. dicit
em̃ ꝙ obedientia eſt neceſſaria in his ſine qͥ/
bus religionis pꝛofeſſio nõ poſſet ſeruari.vt
facere officia cõmunia ⁊ mutua obſeqͥa. ideʒ

pe.de raran. in ſcxipto. quod intelligit.vũmõ

ſciat ſaltem cõmunia peccata. ⁊ de alijs du/
bitare.vt habear recurſuʒ ad ꝑitos nec immi
neat ei pꝛobabiliter ꝑiculuʒ anime ſue.vel ſi
ſubditi quibo pꝛeficeretur.eẽnt obſtinari nec
poſſet eos coꝛrigere.arg.ij.q.i.ſi peccauerit.
S.qñ vero.cuʒ.c.ſe.ꝙ aũt quis cogiwoſſit ad
pꝛelaturam ꝑ pꝛeceptũ ⁊ alios modos.patʒ
exemplũ in aug.qui fuit coactus ad epiſco⸗

patum. Nis inquit ipᷣa mihi facta eſt diſ.xl.

ante omnia. 1. xxiiij. q.iiij.diſplicer.vbi aug.

OIulti vt epiſcopatũ ſuſcipiãt tenent᷑ iuuiti
vgducuntur.includũtur. patintur mala. q̃ no
unt vonec eis aſſit volũtas ſuſcipiendi boni

operis.⁊.viij.q.i.in ſcriptuxis.dicit grego.q

is qui valet oues dñi paſcere ⁊ renuit.cõuin
citur dñm non amare.hoc tamẽ ſcias.ꝙ niſi

aſſentiat ⸗tumcũq; aliquis electus ſit ⁊ ↄfix
matus ⁊ ſibi pꝛeceptũ factũ de acceptatõne.

nũqᷓᷓ eſt pꝛelatus nec epiſcopus nec abbas
nec pꝛioꝛ nec curatus nec aliquod ius ei acq;
ritur.vt dicit idẽ ꝑe.diſ.xxv.in.iiij.ar. viij.q.
i. in ſeripturis in glo. Conſueuerũt aũt pꝛe/
lati qũ intendunt ad aliquid pꝛeceptoꝛie ſub
dietos obligare.⁊ ad peccatũmoꝛtale cõtra⸗

rnũ faciendo.vti rali mõ loquendi. pᷣqpio ti⸗/
bi in virtute obediẽtie vel in virtute ſpũſſan

cti.vel ſub pena excõmunicationis vel alteriꝰ
cenſure eccleſiaſtice velſub pena carceris. vñ
hiero.in epła ao iouinianũ.xiiij.q.i.c.qð de⸗

letur. S. quiſquis.Quod pᷣcipitur imperatur.

qð imperatur neceſſeẽ fieri Alie oꝛdinatio⸗
nes pꝛelatoꝝ vel ſunt erlvꝛtatoꝛie tãtũ.et ſie
tranſgredientes nõ peccant. vnde gratianus
Di.i iij.c.deniq; ſacerdotes.ꝭ.hec ⁊ ſi.Oecxe
tum de neeeſſitate facit glo.i.pꝛeceptũvel ſta
tutũ.exhoꝛtatio liberã volũtatem excitat.vel
ſunt mandata ⁊.ſic peccat venialiter nõ ſer/
uando.dicir.n.axchi.poſt hug. xiiij.q.i.S.qͥſ⸗
quis. Mandatũ eſt mediũ inter pꝛeceptum
⁊ C ſiliũ.qꝛ eſt infra pꝛeceptum ⁊ ſupꝛaconſi
liũ. Sepe tamen in iure ponitur mandatuʒ ꝓ
pꝛecepto ⁊ ecõuerſo.

De caſtitate quõ
quis cõtra eã agat vbi nota ꝙ dicit aug. de ſi
de xpiana ⁊ in regulaa habet.lxxxij.q.v.nec

§.r.

.

ſolo tactu. Nec ſolo auteʒ affectu ⁊ tactu ſed

aſpectu quoq; appetitur apetit cõcupiſcen

tia feminarum et infra. Sed etiam tacente
lingua aſpectu mutuo ſeinuicem coꝛda nuns
ciant impudicaʒ ⁊ ſcᷣm concupiſcentiaʒ car⸗
nis alterutro delectantur ardoꝛe etiam in ra
ctis ab immunda violatione coꝛwoꝛibo fugir

caſtitas ipſa de moꝛibo.hec ibi. Pꝛimo igi⸗/

tur ſciendum ꝙ non ſolum commixtio vene,/
rea.ſedetiam aſpectus.tactus.locutõ miſſ io
litterarum. vel munerum.conuerſatõ.acceſ⸗
ſus.aſfectus ao mulieres vel viros. cum fue
rit ex libidine ⁊ amoꝛe carnali luxurie omia
ſunt moꝛtalia. ⁊ quodlibet eoꝛum de per ſe ſi
diuerſis tempoꝛibus ſiant.a dicitur ſacrilegi
um.t communiter pꝛelati in religione eo/⸗

ruin ſolent ſibi reſeruare abſolutionẽ ab iſto

caſu.⁊ alijs que ſunt contraria vota pꝛincipa
lia.quod videtur intelligendum cum pꝛoce/
Dditur ad aliquem actum e xterioꝛem. non cũ
pꝛeciſe coꝛde committuntur. niſi aliter ibi p
lati dveclararent. Secundo nota m m⸗/
bertum in expoſitione regule. ꝙ cogitatio de
muliere in ſe non eſt peccatum.delectatio au

tem in hinuſinodi cogitatione poteſt eẽ moꝛ

tale. 2 veniale m diuerſas circumſtantias.
appetitus vero mulieris ſemper eſt moꝛtale
quod intelligo de appetitu rationabili. id eſt
pm determinationem rationis ⁊ libidinoſo.
7 actiue ⁊ paſſiue.id eſt amare vel velle ama
ri carnaliter vir mulierem vel a muliere. vel

econuerſo. ⁊ multomagis gloꝛiari de lvc vel

facere aliquid pꝛopter hoc vt amet᷑. hoc au⸗

tem parer ex verbis ipſius auguſti.in regula

dicentis. appetere ſcilicet feminas vel ab eis
appetivelle criminoſum eſt. crimẽ autem hic

impoꝛtat moꝛ:ale.ſᷣm Hmlertum prout ſu/

mitura gratiano. diſtinct. xxv. S. alias ea. Di
deant ergo qui habent veudtas in monaſte)/
rũs.⁊ mutuo vlectantur carnis ardoꝛe. pꝛo⸗

pter qð eas ſi ſepe poſſint viſitant.quot moꝛ
talia committant. etiam non adderent alias

turpitudines verboꝛum ⁊ actuuʒ. Attendãt
pꝛelati eoꝛum qui tales permittunt accede
re ad monaſteris eſſe participes damnatio/
nis eoꝛum.ij.q.i.notum.⁊.lxxxiij.diſtin.c.i.
NHota tercõ ſᷣm vmlertũ.ꝙ trialſunt ge⸗
nera feminarum. que temptãtur facilius de
bonis viri quã alie.Pꝛimum eſt cõtinentes
ma xime iuuenes.cu.n.temptatio carnis fis
cõtinue in earum natura. facilius tempian

tur iſte quam coniugate vel alie femine ma⸗

le agentes cum alijs.Et ideo apoſtolus red⸗
dit cautũ timotheñ contra iſtas.i.chi.v. Se
cũdũ genꝰẽ femie ille qͥ inter cõtinẽtes vinũr
ſubſſpẽ vel habitu ſanctitatis.⁊ ideo ciʒ non

audeant halvre ſamiliaritatem cũ mũdanis

Apter votum ſanctitatis.facilius effundunt

ſuas temptatõnes ⁊ in viros ſanctos.cũ aui
bus frequẽtius cõuerſantur.vñ auguſti.HNõ

ideo minus cauendũ eſt.qꝛ ſunt bone indo⸗

lis ⁊ pie cõuerſationis.cum ſub affectu pieta
tis ſe ſupponat viſcus libidinis. Cerciũ ge⸗
nus ẽ femine inter continentes ſpeciem ſan⸗
ctitatis habẽtes.que ſunt vilis cõditõnis. q̃
facilius cadunt q; nobiles el magne aucto⸗
ritatis matrone. que pꝛopter honoꝛem ſuuʒ
luoc attentare dedignarẽtur. ideo a b his ca
uendum. vñ hiero. Feminã quã videris bñ
conuerſantem mente dilige. ſ. ᷣm deuz non
coꝛpali cõuerſatione.diſ.xxxij.lvſpitiolum.
Et no.ouoꝰ dr.er de ſtat.mo.c.cũ ad mo
naſteriũ circa fi. ꝙ abdicatio pꝛopꝛietatis ſi⸗
cut ⁊ votum caſtitatis.ita ſunt annexa regu⸗
le monachali. vt nec cõtra eam ſummus põ
tifex valeat indulgere. vñ vt dicit pet. de pal.
in. iiij. ꝙ in pꝛeceptis negatiuis q;diu durat
obligatio ad nõ faciendũ nũqᷓ; licet facere.et

cũ obligatio as nõ coeundũ ſit eſſentiale re/
ligioni.q;diu durat religio.ꝙ ẽ vſq; ad moꝛ⸗

trem. nũq; eſt ſibi licitũ coire. nec papa poteſt
diſpenſare ipᷣo remanẽte religioſo. Sed foꝛ⸗/

te papa põt facere te religioſo nõ religioſum

7 tñc ceſabit obligatio.quia ipe poteſt deſtru
ere om̃em religionem ſicut deſtruitaliquas.
qꝛ nec reputatur religio. niſi appꝛohata a pa⸗/
pa.qꝛ in appꝛobando nõ poteſt ſibi legem im

ponere.a qua nõ liceat recedere ſicut nec te⸗

ſtatoꝛ in teſtãdo.ff. de le.ſi qnm. NHota de vi
tandis occaſioniboquibo cauſatur et augetur

amoꝛ ca rnalis ad mulieres et mulieꝑ ao vi/

ros.pᷣ m vmbvr.in expoſitõne regule.Pꝛima
occaſio ẽ acceſſus ad eas ſine auſa vꝛgente
modeſtia. Femiĩe ſunt multũ curioſe ad vi
dendũ viros etiam bonos.geñ penul. filie di⸗

ſcurrerunt ꝓ murũ.ſ.ad vĩdendũ ioſeph. Si

cut ex viſu mulieris inardeſcit cõcupiſcẽtia vi
ri.ita ex viſu viri inardeſcit cõcupiſcẽtia mu⸗
lieris.exemplũ de ſancto ber. q;tum ad hoſpi
iam ſuam ⁊c̃.Et ideo ſancii virxi.⁊ pᷣcipue qui
ſunt aſp ectu gratioſi ⁊ pulchri caueãt ſibi ap

parere inter mulieres vel accedere ad eas.

Seciũda occaſio ẽ frequentatio cũ eis. Solẽt
eñm ey hmõi frequentia coꝛda ecꝑ inflamma

re in viros.exemplũ geñ.xxxix.de dña q̃ inie

it oculos in ioſeph.⁊ ideo cauendũ ẽ ab hu/⸗
iuſmõi frequẽtatione. vñ ꝓpterhmõi vitan⸗
Du monaſteria Duplicia. ſ. viroꝝ ⁊ mulieꝝ ſi/
mul habitantiũ inſtituta a beato baſilio mã/
dantur ſepari ⁊ nõ amplius fieri.xviij.O.ij.
Diffinimus. Cercia ẽ ſamiliaritas qͥ cauſatur

ex multa ⁊ peiuata locutõne. familiaritas. n.

XVI

in omni re pᷣet audacia:. audatius em̃ petit᷑

aliqͥd a familiari q; ab extraneo. Sic ꝛmuli⸗/
er audatius ꝓrumpit in tentationẽ in fami⸗/
liarem.vnde.xviij.q.ð.pꝑuenir. Pꝛohilentur
monachi facere ſibi cõmatrices ad tollenduʒ
fatniliaritatẽ hmõi.Et nota ꝙ pᷣceptoꝛie lve
ꝓhibet gre. in. d. c. dicit tñ glo. ꝙ ſi monachi
habent eccleſias curatas.nõ ꝓhibẽtur bapti
zare ſed leuare de ſacro fonte.qꝛ ibi maioꝛ fa⸗
miliaritas cõtrahit᷑. Qð extẽditur ad om̃es
re ligioſos.qꝛ vbi eadẽ ratio ibi idẽ ius.hinc
hieroni. Oinnes puellas vel virgines xpi
aut equaliter dilige. vñ. xviij.q.ij.in decima
dicif. Ea circa monaclvs cautela ſeruata.vt⸗
remoti a familiaritate monialiñ.nec vſq; ad
veſtibulũ habeãtlaccedẽdi familiare pꝑmiſſuʒ.
Sed nec abbatẽ velqͥ pficitur exra eã quepᷣ⸗
eſt virginibo rpᷣi loqͥ aliqd. qð ad inſtõnẽ ea⸗
rũ ptinet.licebit.nec cũ ea ſola q̃ pꝛeeſt fre⸗
quẽter loqᷓ eos opoꝛtʒ.ſed ſub teſtimoniodu⸗
arũ vel triũ ſoꝛoꝝ.ita vt rara ſit acceſſio ⁊ bꝛe
uis omnino locutio. Quarra ẽ oſtenſio affe⸗
ctionis per munuſcula a dulces l̃as.affectus
ergo mulieris erga bonos viros. licei ſanctus
defacili degeneratin carnalẽ qꝛ fragilis eſt na
ture. ⁊ ideo boni viri ſi ex aliquaſcauſa vꝛgẽ
te habent oſtendere familiaritatem.caueant
ſibi a verbis blandis et aetibo.er quibo poſſit
augeri affectus earum circa ſe. Onde hiero.
Crebꝛa munuſcula a ſudariola ⁊ dulces Fas
ſanctus amoꝛ non haber. Er loquitur non de

literis neſtis ⁊ infoꝛmatoꝛis ad bonũ.ſed

ſolum ex affectione ſenſuali ⁊ cũ verbis bli⸗
dis ſcriptis.vt patet in ſequentibo. Quinto
eſt decoꝛ cõpoſitio coꝛpoꝛis.erxemplum deio
ſeph geñ.xx xix. Et ideo boni religioſidvtur⸗

pant coꝛpus ſuũ per moꝛtificationem. Qdſi

ſentiunt ſe diligi a mulieribus fugiant eas.⁊

aſpere ⁊ dure loquãturad eas.⁊ ſi ex hoctur

benturnõ curant de recõciliatõne earum me
lius eſt enim eas eẽ turbatas contra eos. qᷓ;
carnaliter affici.vnde auguſ.Sermo bꝛeuis
aſper ⁊ rigidus eſt cũ hmõi habẽdus. Sexta
eſt aſpectus earum. Impudicus oculus ait
aug.impudici coꝛdis eſt nuncius.xrxxij.q.v.
nec ſolo. exemplũ dauid in videndo berſabee
dñe reſpicientis in ioſeph. Et ideo vt dicit
vi.q.i.c.ex merito officiũ ſinguloꝝ ſit oculos
halvre caſtos. Nianduʒ eſt ergo quãtum
poſſbile ẽ cõ ſoꝛ tiũ mulieruũ.Primo pꝛopter
Piculũ. aug. Quãti quales ep̃i clerici ſimul
⁊ laici poſt magnalia etſigna mirabilia nau/
fragatinoſcũt᷑.cũ volũt ĩ naui fragili nauiga

re. hoc eſt in carne fragili ſe exwnere cõſortio

mulieꝝ piculoſo. Scðᷣo ꝓprer infamiã qͥ inde

leqtur qᷓ cauẽda ẽ. ar.xi.q.iij.ñ ſunt audiẽdi.

meienu

Ithleitr

depon

ſorſenan
irt

Medl,
pyu liin,
hrſuͦn
(bplerprii
Minntarm

ſſcttrane

Vigegvin

Erncaiodn

teinpurue

Pnincſchne⸗
röpſca

MNerfsn
ſecröhan
Mipnnodora
Mcanan
Agncane
Wetcö

Clecimonue

MWNöe
Vtconiar
oncteknt
Mctere

Ehiipnnn

Munſarri
Eupnni
m. Gemn
.
Winortel
mnrtum p
fümperet
(6Flaattre

nimnme
ſenimon
Niclnzen

nes eſigni
Meſasmn

anmahsnnt

=

winöhmmnis

Mtäjegſhint

waor hibng
r MInn

ornid Qmiene
—
REire
cemanigi

SDdErhah
nsemmen Drehe
nuenlktitnu unn
ornonben bu
NNater
pimdeeeNN
nt. te ntigi
ſui nuiinm
Diirii elkui
eogninnwen iiinn
rmt Eidnitd,
negti iuriiis
Famcera
sekeübnüiis n
emm. nhöli
Gindeckuitunt
Npiidadien —
manmnl,

9
*

Fcü ie
iooffo n

Minagtui it
i vin m 4
iriiiin .

ctis. dant occaſionẽ minoꝛibus idẽ faciendi.q
cum ſint in firmi. vefacili coꝛruunt in iſtis. Et

uimitſnin

ſta. mo. c. cñ ad monaſteriũ.dicif.

Cercio pꝛopter notam exempli. Cum eniĩ pfe⸗

cti viri et ſecuri inberent familiaritatibo pᷣdi/

teclarat ZFug. in li. de ſingularitate clericoꝛũ.
ꝙ nec ꝓpter vnilitatẽ clericoꝝ tpalem.que ex h
euenit. eſt halenda cum femninis nimia fami

liaritas. nec ꝓptercharitatẽ ad ſalutẽ earum
nec ppter quedã exempla chꝛiſti et ſanctoꝛu.

Mam et ſi chꝛiſtũ ſequebant᷑ mulieres.q̃ mi⸗/
niſtrabant ei et aplis et vlias paſtus ſit a vi⸗/
dua.nõ ſe dñt hvĩes fragiles tantis viris ecjre
vt credant lvc ita pure agere ſicut illi.et tamẽ

multuz moderata marime modeſta fuit illa EH

familiaritas et exr cauſa magna facta.

De paupertate reli F. xi.
gioſoꝑ ſeruanda ſiue ꝓpꝛietate in particulari
nõ halenda. qualiter ci rcra lvc quis offendar.
vnde Aug'. in regula dicit. Nõ dicatis aliqͥd

. *

ꝓpꝛiũ.ſed ſint nobis omnia cõmunia.xij.d.

i.c.nõ dicatis. Et vrbanus papa inquit. Q.iui

cunq; vſſtrũ vitã cõmunẽ ſuſceptã habet.eivo

iit ſe nil pꝛopꝛiũñ habere. videat ne pollicitatio

nem ſuã irritam faciat.ſed qð dño pollicitus
eſt fide iter cuſtodiat ne damnationẽ ſed pꝛi⸗
mum ſibi acquirat.xij.q.i.ſcimus.Et extra de
Pꝛohibemꝰ
diſtricte in virtute oledientie ſub obteſtatiõe
diuinii udicij.ne quis monachoꝑ ꝓpꝛium ali⸗
ouomõ poſſideat.Et in.c.monachi.e.ti.dicit
ſvc de vniuerſis religioſis pꝛecipimus obler/
uari ſcz eꝙ nõ haleant ꝑeculiũ ſeu pꝛopꝛiu.
NDbi pꝛimo nota ſᷣm Yo. an in nouelk. ſuper
dicto. c. cum ad monaſteriũ.ꝙ; ꝓpꝛium dicit
quicquid celatur abbari ſeu alij ſuo pᷣlato. vel

terner cõtra voluntatẽ pᷣlati. Si autem abbas

quedã monad cõcedit.vt eis poſſit vni ad lbi
tum nõ videtr᷑ dici pꝛopꝛietas.quãdo de quãti
tate ⁊ qualitate nil celat abbati.nec ſine ipᷣms
ſcientia aliquid recipit vel expendit paraiꝰ to/⸗
mm reddere et dimittere ad iuſſum abbatis.
Et dicit᷑ ꝓpꝛium ſᷣm abbatẽ quaſi poꝛro pꝛi⸗
uatum ſeparatũ a ↄmunitate.Et pᷣm hoſti. im
wꝛtat pꝛopꝛiũ comniniũ rei iuſtis modis acqͥ/
ſitum. Secundo nota ꝙ habere pꝛopꝛiũ eſt
peccatũ moꝛtale religioſo cuilibet.tum quia ẽ
cõtra votum pꝛinapale. ſ. pauperiatis. tũ qꝛ
eſt cõtra pꝛeceptũ miris canonici.vt patet ꝑ al
legata ca.Et religioſo in moꝛte reperto cũ pꝛo⸗

pꝛio mandatur in dictis.c. negar eccleſiaſtica

ſepultura. cuʒ ergo religioſus vel religioſa.qꝛ
idem iuris omnino eſt in monialibo in loc. ali
auid recipe multum vel parũ mobile vel im/
mobile cõtra voluntatem ſuperioꝛis vel rece/
ptum de licentia pꝛelati nõ eſt paratus ꝑenere

Capitulũ primum

totum in manibus eius.ad placitũ et requiſi⸗

tioneim ipᷣius pꝛelati vel ei aliquid celat ne ab

eo accipiat. vt ꝓpꝛietarius peccat moꝛtaliter.
et.ſimilhiter ſi ſibi ad vſum cõceſſa cõtra volu

tatem ſupioꝛis vel ſine licẽtia venditvel wnat

Vvt dns rei niſi poneret ſpem in ratihabitione
pꝛelati. Cercio nota ꝙ p̃ᷣlatus nõ poteſt di⸗
ſpenſare cum religioſo vt halvxat ppꝛium vt.ſ.
aliquid habeat ſimpliciter in ſui vominio. vt fa
cere poſſit quicqͥd velit ſine voluntate ſu ꝑioꝛiſ
pꝛopꝛia autoꝛitate.imo vt dicit Inno.in.c.cũ
ad monaſteriũ.in fi.nec ſummus pontifer in
lvcvalet idulgere.i.diſpenſare.et q;uis.archi.
oſti. et Yo. an. dicant. ꝙ papa poteſt cũ mo
naclv in ppꝛietate ⁊ caſtitate diſpenſare.̊ vo⸗
lunt dicere ꝙ ex iuſta cauſa et max ma vrgen
te neceſſitate vt eſt bona diſpoſitio vnius re⸗
gni poteſt papa monachũ ſacere laicũ ⁊ vxoꝛa
re.ſed pꝛo certo tenet᷑ ꝙ nõ valet diſpenſare cũ
monaclv vt pꝛopꝛiũ haleat.et ſit monachus
ſm tho.⁊ Pe.de palu.qð ptʒ ꝑ id quod narrat
archi. xxxij.q.ij.ſolet de quadã ablata muliere
Hñ nota ꝙ ſi pꝛelatuſ diſpenſat cum religioſo
in ꝓpꝛio.vt ſcqʒ aliquid habeat et ad placituʒil⸗
lud viſtrahat.iſſipet ⁊ diſperdet.vt ſibi videt
etiã in damnũ monaſterij nõ videf poſſe excu
ſari a peccato graui ⁊ moꝛtali. cum exponat o⸗
uem ſuam moꝛti.et damnificet monaſterium
et vſurpet poteſtatem quam nõ halet. Quar
to nota.ꝙ cum pꝛelatus cõcedit quedã ſubdi
to ad vſum.quia tamẽ res piculoſa eſt et inui
die ⁊ exempli mali cauſa.cõſulit Hoſti. abbati
ꝙ niſi er magna et euidenti cauſa talem licẽ/
tiam nõ det monaclv nõ habenti adminiſtra⸗

nionem.addit ad hoc wmus Jo.w. dicẽs. ꝛ

cõſilium loc eſt latiſſimũ.et propter maliciã
modernoꝛum odioſum.quia religioni damno
ſum.ideo reſtringendum per regulam illam.
Ocdia reſtringi et fauoꝛes cõuenit ampliari.
de regu. iur.li.vi. IOtem quia ad maioꝛe; pau/⸗
pertatem obligantur fratres pꝛedicatoꝛes q;
monachi. cum illis ſit lictum habere poſſeſſio
nes in cõmuni.et per conſequens abbas po/
teſt cõmitrere poſſemionem monaclv.qð non
poteſt pꝛelatus oꝛdinis pꝛedicatoꝛum. cũ di/
ctus oꝛdo poſſeſſiones habere nõ poſſit.ſed eis
renunciauit. Pec YJo.v. Moniales autez v⸗
triuſq; oꝛdinis mendicantium in cõmuni poſ
ſeniones et redditus habere poſſunt vt mona⸗
nachi. Cõceſſoꝛum autem ſibi per pꝛelatum
religioſus ita habet vſum.qꝙ nõ habet vſufru⸗
ctum. Eſt autem hec differentia inter vſum er
vſufructum. quia pᷣm tex. glo.extra de pigno.
cum cõſtet.Hſuſtructus dicitur ius vtendi et
fruendi rebus alienis ſalua rerum ſubſtantia.
Sed vſus dicitur ius vtendi licet nõ Krencdi

N

Titulus ſexttuſdecimus

cebns alienis:c. Onde de re cuius quis halet lioꝛare poteſt. deterioꝛare nõ delet vt dicibke Giltn
vſuim accipꝑe debet pciſe ſuã neceſſitatẽ nec ali⸗ Tna. c. fraternitatẽ. vbi dicit glo. erſi epi ſci⸗
quid dare pᷣt. Sed in vſufructu vltra ſuã ne/ ſ copus aliquid modicuz vonare poſtu. ſi ſi de tſanc
cemtatẽ woteſt reſiduũ illius vſufructus wona cõſuetudine. nõ tñ ꝓcuratoꝛ etſã generalifſi⸗ ne
re vt vult.quia eius rei dñs eſt. Religioſus de mũ habens adminiſtrationé. ff. de pcu.. pens ſ e⸗
cõceſſis ſibi ad vſum nil poreſt conare etiã. e/ ratoꝛ. Et lvc eſt cõtra abuſionẽ modernoꝛũ re ſeeſen
lemoſv naliter.nec de eo qð acquirit p induſtri ligioſoꝝ ym dñin Jo co. ꝙ cõſtituti pcurato⸗ enm
am aliquẽ nec v lonis paternis. qñ ſibi com res ⁊ ſindici acõuentibo ſuis in rorũ pel in / ginmn
mitterent᷑ ad vſum vel fieret pcuratoꝛ. quia tem bonoꝝ patrimonialin vendũt.vonant.cõ⸗ ccttnort
oĩa ſunt monaſterij.vt. xij q.i.nõ dicatis.niſi mutent. oiſſipant. et diſperdũt dicẽtes ſe face⸗ iſtmmere
ſuꝑ lvc habeat licentiã dandi.et tũc bene vtat̃ re licite.quia cum licennig ſuoꝛum maioꝛũ.cij Wtusa n
alias diſſpatio erit nõ diſpenſatio. et cõcedẽs nec ipſi pꝛelati poſſint cnare vel diſtrabere bo⸗ mmietmnos
et vtens peccabit et recipiẽs ſine cauſa rõnabi na monaſterij ſeu couentus. Cuſtodia ait di⸗/ mueitin
li. ar. xij.q.ij.gloꝛia.et tenet᷑ reſtituere monas citur rera cõminarũ ſolers cautela et diſfereta Ctbus en
ſterio recipiẽs ex turpi cauſa. etiã ſi habuiſſet adminiſtrato. extra eo. ꝑ totũ. Et ſicut dicunt ctenlſino
dans licentiã dandi.x cono etiã recipiens ſi cuſtodes libꝛarij cellerarij veſtiarij quoꝛũ offi⸗ nieſonfet
dans nõ habebat licentiam. et multomagis ſi cium eſt res ſibi commſas cõſeruare cum dili / Piffuoat
noõ habet indigentiã. Mota quinto pᷣm vm gentia a latronibo a coꝛruptionibo. et neceſſa⸗ mmronisl
* lertũ in erwſitõne regule ſuꝑ illud ſint vobis ria vnicuiq; ꝓut regula ve

erinm erbontone! p! 1 tiavnicu bel oꝛdinatio wmus tnelen
oia cõmunia. xij. q. i. non dicatis. ꝙ cũ duplex iubet diſtribuere. et ſigeliter ad bonũ cõmune Aenninu

ſit vſus.quia certus et incertus circa certũ v/ eas tractare. agna quoq; abuſio eſt. vrfra/ sluliar
ſum.qui ſcʒ nõ poteſt auferri. diſpenſari nõ por tres velint habere ſalaria n officijs ſuis. cuᷣ oia D
teſt. Semꝑ eni voluntas religioſi delet eẽ ſubi opera ſus ſint in manibus pꝛelatoꝝ acetiã vo/ m rr
dita p̃lato. vt reſignet qñ voluerit. Sed circa lumates. xij.q.i.nõ dicatis Mota ſeptimo nunnd
vſum incertũ qui eſt in volũtate alterius vtei ꝙ ſi rehgioſus teneat ad ſuperffuitateʒ res. vt minpnuſ
auferat cum ei placuerit ex cauſa rõnabili di⸗/ pecuniam capas ⁊ tunicas pompvſas miplica⸗ ſenira

ponſari pᷣt. cauſa ant ronabilis diſpenſationis tas et hmõi cum licentia tamẽè pꝛelati ſul.x i mn lilt
eſt duplex. ſvtilitas ⁊ neceſſitas. vt.j. q. vij. paratus ſemp totũ reſignare ei in mambus Gimpichne
niſi rigoꝛ. Otilitatis aũt pᷣt eſſe dupler.ſ.pꝛi/ eius.quod tamẽ raro cotingit.q;uis talis non tontänmnt
uata ⁊ cõmunis. Oꝛziuata vt cũ cõcedii᷑ religio poſſit dicit ꝓpꝛietarius tamen hſm Vmbertũ fiknnon
ſo liber alis vel ad addiſcendũ vel ad infoꝛmã in expoſitione regule peccaruz eſt in diſt nſan fcsdr
dum anunũ ſuũ in ptinentibi ad ſalutẽ. Com te ⁊ diſpenſato ſie ſine cauſa rationali.t in di iese
munis vtilitas eſt vt cũ cõcedit alicui vſus li, ſpenſante eſt peccatum infidelitatis ſeu iniu imn ſeſnn
bꝛi.qui p̃t ſtudio ſuo alijs ꝓfirere. Similiter ſticie cum abutitur roteſtate.cuʒ data ſit ei in irſolnxt
neceſſitas eſt duplex. ſ.pꝛiuata vt cum in mo/ edikcatione. et ipſe vtitur ea in dſtructione. vxe ur i
naſterio paupe.in quo nõ poſſunt habere de cõ In recipiente huiuſmodi diſpenſationem eſt ammlupi
muni vctualia monisles. cõcedit in moniali auaricia. cum teneat ſine rationabili cauſa. hec eiatthir
vt aliqͥd haleat ad vſum neceſſitatis ſue. cum le. Et ſatis credo ꝙ qui ſe reperiunt in mona puſtoben
Poſito tamẽ ſemp tori reſignandi cum voln ſterijs et conuentibns vbi non viuitur in co.o, eimpcns
erit ſupioꝛ. neceſſ tas cõmunis eſt. vr cñ cõce muni.ſi pꝛelati ſunt et nõ faciunt quantũ eis inadinch,
ditur alicui officiali ꝓcuratoꝛi celerario et huj eſt poſſibile ſine notabili ſcandalo. vt viuatur (ion Ge
iuſinodi aliqui ad expendeneũñ invſus ↄmu⸗ in cõmuni. eos nõ eſſe in ſtatuto. quia fauent fninrin
nes. Et q;uis hmõi neceſſitates vel vniliates rei deſtructiue religionis. ar.di. lxxxii.erroꝛ.⁊ ic juni
ſint ſuff iciens cauſa diſpenſandi.nõ tamẽoẽſ in alijs.ðc. Si ſunt ſubiti et reſiſtunt huic bo/ fiſtanerne
ſed ſolũ que ſunt valde rõnabiles ⁊ euidẽtes no cum attentatur.nõ quia non poſſent ſuffici eiobli
ſieri vlent vt in neceſſitanbo quotidianis vi, enter viuere. ſed qina volunt abundare e w thutin
ctus ⁊ wſtitus. et in vtiliranibus circa ptinen ſuis ſuo modo facerevidentur eſſe in malo ſta chiit
tia ad ſalutẽ aĩe.⁊ eſt valoe cauendu ne inbu tucum ſeculariter viuant et velintin malo ꝑ ö
iuſmodi faciliter diſpenſet. tum ꝓpter ſequelã ſeuerate. Pꝛohibetur autem religioſis viuere 4 Mamn
exempli. tum ꝓprer ſpege mali. de vi.et lv. cle. ſeculariter.er de regu. et trã. crelgtiůÿ. nanniel
cum abomni. MHora ſexto de halentibo bona D bitione et Crii· immnu
monaſterij vel conuentuñ admiſtrationẽ ꝓ cõ C ha lione et S .rLui. rct
munitate vt vcuratoꝛes cuſtodes.i. libꝛarijve retentione wſſenionũ reddituum annualium ( ganl
ſtiarij ſacriſte 2 hmõi. pcuratoꝛ igit cum ha/ in cõmuni in oꝛdine pꝛedicatoꝛumm. vtrum fſit iri
adiminiſtrationẽ rerũ iuridice in miniſtrã/ licituz. Hoꝛum declarationẽ ſummo er lilellol lllhl

fuhler

do res eccleſie vel cõuentus.ᷣ cõditionẽ eiꝰme⸗ Anunfn

enerabilis viri cmini Joh. w. cardinalis.

etrueerr
vegnleenetmnia
ſeſremimenitn
5M
ntur prineqg fti
pemrandhar

õ

eney fnemintbiani
ouſermim
mAbisiNEIH
Iimtetni m ani
enotabiiſanrtintnn
nöekeintun nint
Nigee MN N
mibcnanima:
mmrnp gum nigii
u wite
õ
mmeru
rmnetniii 8

ſucceſſoꝛes tenentur patrũ

Lapitulũ primum

qui releuauit ſeu ſuſcitauit pꝛimus in italiavi
tãa regular? obſeruãtielin oꝛdie pᷣdicatoꝝ ſcĩa ⁊
vita famoſi.q uẽ fecit ſuꝑ hmõi materia. Pꝛi
mum ergo. l. vvc eſſe peccatũ ꝓbat ſic. filij ſeu
ñ pꝛedeceſſoꝛũ pꝛo⸗
miſſa ⁊ ſtatuta ſeruare.qð ptʒ extra de immu.
eccle.aduerſus.et de teſta.ſi hereges.vnde re
gula iuris in.vi. dicit.ꝙ rarioni cõgruit vt ſuc
cedat in onere quiſubſticuin in honoꝛe. Sed
inſtitutoꝛ et pater oꝛdimis p̃dicatoꝑ beatus co
minicus et ſui ſuecemoꝛes.qui cõſtitutiombo
foꝛmã et auctoꝛiratẽ derũt oꝛcdinauerũt ⁊ ipᷣi.
ſeruauerũt ſine poſſeſſionibo et annualibo red
ditibus viuere.vt ptʒ in cõſt. in.c.de capitulo
generaliſſimo. et ꝑipᷣm beatũ dñicum lye ſum
mis pontificibus ꝓmiſerũt. nec aliter ſummm-
pontifer oꝛdinẽ appꝛobauit.qð ptz in bulla cõ
ſinnatõnis oꝛdims vnoꝛij.iij.in bulla canoni
zationis beati DHominici. et in bulla clemẽtis
que incipit.Dirtute cõſpicuos/et in multis a⸗
lis bullis.que omnes teſtificanf franes oꝛdi
nis pᷣdicatoꝝ elegiſſe viuere in artiſſima pau/
rate. Igit᷑ poſteri in dicto oꝛdine tenent᷑ de
ege cõmuni nõ ſolũ pꝛiuata.que obligãt non

tantũ ad penã.ſed etiã ad culpã integralẽ oĩm

poſſeſſonũ reddituũ annualiũ abrenunciatõʒ
ſeruari. Quãuis enĩ regula beati Rug.cui p̃di
cti ſunt ꝓfeſſoꝛes nõ ꝓhileat poſſeſſiones ha

bere in cõmuni ſed ꝑmittat.tamẽ huic ꝓmiſ/

ſioni renunciauerũt in manibus ſummi pon/
tificis obligãtes ſe ab abdicatione earũ pꝑ ↄſti
tutiones regule ſuꝑadditas.quarum etiã ipᷣi
ſunt ꝓfeſſoꝛes.Et regula iuris dicit.Quod ſe
mel placuit ampliꝰ diſplicere nõ poteſt. extra

te re.iutr᷑.li.vi. Quod verũ eſt in his que non

ꝑ erroꝛẽ ſed ꝑ ſcientiã placẽt.et nõ ſolum men
te. ſed verbo vel opere. vr glo. ibi Yo. an. ſic eſt
in ꝓpoſito. Renuncianuibo enim actiones ſuas
nõ eſt dandus regreſſus.vt.vij.q.i.q; piculo⸗

ſum. et di.xcij.ſi quis epᷣs et de regu.tran.c.ad

apłicam. Sed et ipᷣe pater Hñ̃icus.quem de⸗
bent imitari qui volunt eſſe filij.vt dicitur diſ.
xl.nõ eſt.nunqᷓ; voluit poſſeſſiones acciꝑe que

nõ ſtatim venderent.t quaſdã cõuentui bo/

nonieñ.oblatas.et a quibuſdã fratribus rece/

ptas repudiauit. de q̃ nõ parũ ſcãdalizati ſunt
qui obtulerãt ciues deuoti.maluit aũt eos ſcã

daliʒari.q; poſſeſſionũ ſceno oꝛdinem fedare.

Quitamẽ tandem in extremis in ſuo teſta/

mento maledictionẽ dei et ſuã cuinibetad oꝛdi
nem ſuum tales redditus inducenti delegauit
que maledictio patris effectu clamare nõ ceſ⸗
ſat. Secundo nota. ꝙ ex pꝛeclctis ⁊ multis
alijs iurium allegatõibo et rõmbus infert. ꝙ
fratres ꝑticulares duoꝛum oꝛdinum mencdi⸗
cantium.iſ.pᷣdicatoꝝ ⁊ minoꝛũ.qui vetant᷑ poſ⸗

ſeſſiones habere ptinentes adillos cõnentus
qui patenter aut ſophiſtice de redditibus vi

uunt.cõmunem vitã nõ debent reciꝑe. mſi ſi⸗
cut vxoꝛ vſurarij.que tenetur de ꝓpꝛio laboꝛe
aut elemoſvnis vitam ſuam ducere. poſito ꝙ
oĩa bona viri ſui ſint de vſuris. Si enĩ fratres
tales poſſunt viuere de ↄmnunibus elemoſynis
gias cõuentus illi recipiunt.bene eſt cum eis
inautẽ ꝓcurenta fidelibus.caute tamẽ cauẽ⸗
do ſcandala q;tum roſſunt. et a diffamatione
fratruʒ ſuoꝝ ſimpliciter abſtinẽdo.qꝛ tales red
ditus.vt pꝛefert.rapina ſunt et nullius iuris

exiſtunt. Onde et allegat lvſti. er Yo. an. dicẽ⸗

tes.pꝛedicatoꝝ ſtatũ foꝛe ꝑfectũ ex electõe al⸗
tiſſine pauꝑtatis. dummò caueant ne furent᷑
Etquid eſt furari.niſi reuerti ad poſſeſſiones
et redditos pꝛohibitos.addit. alias peccarent
moꝛtaliter.ſicut et frangendo caſtitatẽ et hu⸗
iuſmodi.lc omnia intelligo cum fuerit abſq;
bita diſpenſatõne ſuꝑ hmõi.et ꝑ papã fien
da ſᷣm ipᷣm.vt infra dicet᷑.t in fine tractatꝰ
cõcludit ꝙ ſi frater ſingularis in dicto oꝛdie pᷣ
dicta facere nõ poſſet.ad aliquẽ cõuentum ſeu
religiomis in quo religio vigeat.liberã tranſeũñ
di habxat facultatẽ licentia tamẽ petita.etſi nõ
obtenta.ne obedientię bonũ depxreat. Mo/
ta tercio.ꝙ in cõtrariũ poſſent induci tres rõ/
nes quas elidit ⁊ deſtruit ipᷣe.Et pꝛima eſt ta⸗

lis.tranſgreſſio eoꝝ que cõtinent in cõſtitutio

nibus nõ obligat fratres ad culpã ſed ad penã
niſi ꝓpter pꝛeceptũ vel cõtem ptũ.vt habet᷑ ex
ꝓ logo eõſtitutionis. Sed nõ halere poſſeſſio⸗
nes in cõmuni eſt oꝛdinatio cõſtitutionũ ⁊ ſu
ne pꝛecepto foꝛmata.ergo nõ eſt ꝑeccatum ſal
tem moꝛtale vt dictũ eſt. Ad quod pꝛefatus
wminus Jo. Beſpon.hanc oꝛdinationem ſeu
inhibitionem.que habetur in.c.de w. cõce. et
cõſtru.ſic voſſeſſo aut redditua annuales nul

lo modo recipiant᷑ attenta ſolennitate circum

ſtantiarũ.quibo facta eſt.de quibus habetur in

c.de capitulo generaliſſimo.nõ ſit ſtatutũ qua

ſi pꝛincipale. et ablara ſit poteſtas quibuſcũcq;
in oꝛdine diſpenſandi in hvc.vt ibi patet habe⸗

⸗ »* * .*

re vim pꝛecepti.q;uis ibi nõ fiat pꝛeceptum in

foꝛma. Sic dicit ſenſiſſe et determinaſſe famo

ſos ocfoꝛes apum de caſtellis. Et Franciſcũ

de aretio.Aſſerit etiam quedam que in cõſti⸗

tutionibus pꝛohibentur ſimpliciter. nulla ad/

hibita pena taxata veltaranda abſq; graui pecè⸗
cato cõmitti nõ poſſe.ſicut eſt illud de poſſeſſio
nibus nõ habendis. obligant enim cõſtitutio/
nes aliquãdo tranſgreſſoꝛes ad culpam.etnõ
ſolum venialem ſed aliquando moꝛtalẽ.etiaʒ
ſine pꝛecepto foꝛmato vel cõtemptu adhibito.
