quantitatis. Cum igitur fit ↄuerſio in aliquid
periſtens augmenn tranſmutatio accidit. qꝛ
ad pꝛeexiſtentẽ quantitatem fit additioquan

titatis.auferatur ergo additio quãtitati ⁊ nul/
la erit mutano circa id ad quod ſolius ſubſtan
tie conuerſioterminatur. ſubſtantia enim ᷣm
ſe conſiderata.ſine materia ſine foꝛma eſtin⸗

diuiſibilis. et tale indiuiſibile tranſinutatum.
cum ibi nõ remaneat aliquod cõmune ſubie⸗

ctum non facit aliquam cõ mutationem circa

illud ad quod fit conuerſio ſcʒ nature mutatio

generatõnis.quia aliquid pexiſtit nature alte
rationis.quia conuerſio non eſt accidentium

nec augmenti. quia non fit additio quanti ad
quantuʒ pᷣexiſtens. Sicut ergo ex vc ꝙ vnus
vel multi diſcant aliquodſecretum. ipſumm ſe⸗
cretum pꝛopterea non augetur.ita ꝙ vna vel

plures hoſtie cõuertanturin coꝛpus chꝛiſti.nõ

pꝛopter hoc augmentatu.
Nuintũ mirabile eſt ꝙ quanq; in multis al

taribus multe ſint lvſtie conſecrate.et in qua

libet loſtia conſecrata ſit integrũ coꝛpus chꝛi

ſti.nibilo minus coꝛpus chꝛiſti non multipli⸗

catur.ſed vnum tantũ nodo coꝛpus eſt in ho⸗
ſtijs et altaribus omnibi.ſed hoc ideo eſt poſ⸗
ſibile quia ſubſtantia panis directe conuerri⸗/
tur in ſubſtantiam coꝛpoꝛis chꝛiſti.ſubſtantia
autem vt ſubſtantia ad nulluz locum determiè⸗

atur. ſed ꝓut eſt quanta quia mechantibo di/

menſionibus ſuis ad dimenſiones loci habet

habitudinem. Cum igitur dimenſiones coꝛpvo
ris chꝛiſti non ſint in ſvc ſacramento ex vi con
uerſionis.quia dimenſiones panis non con
uertunturſed remanent.patet ꝙ coꝛpus chꝛzi

mmenſionibus ſuis. non determinatur ad lociiʒ
ſed qna vere eſt coꝛpus chꝛiſti ſub dimenſio/
nibus panis que ad locum habitudinem ha/
bent.ideo ranone earum in tot locis ⁊ altari ⸗
bius poterit eſſe ſimul in quot dimẽſiones lv/⸗
ſtie ↄſecrate inueniri roſſunt. Et ideo vt quio/

dam apparenii er groſſo exemplo vtamur. ſi )

cuit vna vox ab vmus oꝛe pꝛocedens ſiinii eſt
in diuerſis audientium auribus. ita vnum coꝛ⸗
pus chꝛiſti eſt ſiniil in diuerſis altaribus. Sic
ergo coꝛpus chꝛiſti mediantibo dimenſiom bo
Pꝓpꝛijs eſt tm̃ in vno loco.pina in celo. ſed me
diantib dimenſionibo coꝛpis in ipm tranſe⸗/
untibus. eſtin tot locis in quot hinuſmnodi con
nerſatio fuerit celebꝛata. nõ quidem oiuiſim
p partes. ſed integrum in vnoquocq; nam qui
libet pauis conſecratus in totuin coꝛpus chꝛi⸗
ſti conuertitur. Sextum mirabile eſt. quia

in tam parua lvſtia tomm coꝛpus chꝛiſti. vr di
ctum eſt ibi ex vi ſacramentiſolum p moduʒ

ſubſtantie et non per moduim quantitatis. cõ/
tinetur cum carmbus et oſſibus et neruis. Sʒ
loc ideoeſſe poteſt.qꝛ coꝛpus chꝛiſti vt dictuʒ
eſt. eſt ibi. ex vi ſacramenti ſolum ꝑ moduin

ſubſtantie et non ꝑ modum quanritatis. pꝛ'o
pꝛia autem totaliras ſubſtantie indifferenter

continetur inparua vel magna quantitare. ſi⸗
cut tota natura aeris in paruo vel magno aere
et tota natura hominis in paruo vel magno ho
mine. vnde totum coꝛpus ⁊ ſanguis chꝛiſti cõ
tinetur ibi poſt conſecrationem. ſicutante to/
ta ſuſtantia panis vel vini. Oude et aliquid

ſimile qualitercunq; etiã ad ſenſimn videmnſ

ſcilicet ꝙ pupilla oculi cum ſu minima. mon//
tem magnum compꝛebendit. Septimum
mirabile eſt. ꝙ in qualibet particula hoſtie ſi⸗/

S .

ue continua ſiue viuiſa eſttotus chꝛiſtus indi⸗

niſu ʒ. Onde Alug. Singuli inquit accipiunt
chꝛiſtun wominum et in ſingulis poꝛtiombus
rotuz eſt. nec ꝑ ſingulas ininuiiur. ſedintegrũ
ſe tenet in ſingulis. HNoc auteʒ ideo. quia cum
ibi ſit coꝛpus chꝛiſti ſolum per modum ſubſtan
tie. et tota ſibſtantia ſit ſub qualibet particu⸗
la dimenſioni n. ſicut in qualibet parte aeris

ſue continua ſiue diuiſa eit tora ſubſtantia ae⸗
ris.et anima ſcõm ſubſtantiam eſt in toto coꝛ

poꝛe tota et in qualibet parte tota ſic ſub quali
bet parte ſpecierum ſiue continua ſiue diuiſa

eſt

ſt totus chꝛiſtus. Et ponunt aliqui perinpluʒ
e eculo quia unago que apparerin ſpeculo.
apparet vna in ſpeculo integro. et in fracto apy-

— — .
— .
. — * —
. = .
1 9 5 11 „
7.3 1 . 4 * ;2 . 7
„ = . 2
— . 1 ——“ —
EEE „— .

parent ſingaule ſingulis partib quanq; hoc ex⸗

emplum non ſit omnino ſumile. quia mulupli⸗
catio huiuſinodi imaginum accidit in ſpeculo
tet ꝙ coꝛpus chꝛi fracto pꝛopter diuerſas deflectiones ad diuer/
ſti ꝓuit eſt in hoc ſacramento mediantibus di⸗ ſas ſveculi partes. hic autem non eſt niſi vna
Conſecratio pꝛopter quam coꝛpus chꝛiſti eſt in
ſacramento. Oectauum mirabile eſt ꝙ to⸗
tumm coꝛpus chꝛiſti integrum cum omnibo mẽ⸗
beꝛis ſuis eſtin qualibet particula hoſtie ſine
membꝛoꝛum confuſione. ſcilicet non obſtante
diſtantia membꝛoꝛum que eſt in coꝛwꝛe chꝛi⸗
ſti. Et ratio eſt quia determinata diſtantia mẽ
ſuper quantitate dimenſina. vnde quia cõuer⸗
ſio ſubſtãtie panis directe terminarur ad ſub/⸗
ſtantiam coꝛpoꝛis chꝛiſti ſcᷣm quendam mo⸗
dum pꝛopꝛie et directe eſt in hoc ſacramento
ideo talis diſtantia parrium eſt. ꝙ in coꝛpwoꝛe
chꝛiſti videtur. Sed non ſcm hanc diſtantiã
comparatur ad hocſacramentum quia ſubſtã/
tia coꝛpoꝛis chꝛiſti non comparatur ad ſacra/
mentum per modum quantitatis ſue. ſed poti
us quantitas eius ꝑ modum ſubſtantie. On⸗
de haber coꝛpus chꝛiſti oꝛdinem et diſtantiaʒ
pPartium in ſe. ſed non per comparationem ad
ſypecies ſacramenrales. Mommm mirabile

eſt. quia ſcilicet in hoc ſacramento accidentia

ſine ſubiecto ſubſiſtunt ſcilicʒ dimenſiones pa
nis.que remanent conuerſa ſubſtanna panis
hoc autem fit virtute dei. qui eſt cauſa pꝛima
olnnunm. quia cauſa pꝛima pluseſt inſluens
in cauſatum qᷓ; cauſa ſecunda. vt dicimr in ii⸗
bꝛo de cauſis Dnde virtute eius fieri poteſt.
ꝙremoro pꝛioꝛi ſcilicet ſubſtantia remeneat

Wſterius.ſcilicet quannitas dimenſiua que ſo
la eſt bi ſine ſubiecto. quia ommia accidentia
vt coloꝛ ſaroꝛ ⁊ odoꝛ.fundantur in ipſa quan⸗
iltate. vnde non remanent ſine ſubiecto.
Decimun mirabile eſt. ꝙ cum frangitir
iſta lvſtia. nõ pꝛopterea frangitur coꝛpus chꝛi
ſti quod continetur in ea.et rano eſt.quia nul
la fractio ſit niſi per diuiſionem quann.ſed coꝛ⸗
pus chꝛiſti non eſt per modumquantitatis ſed
ſolum per modum ſubſtantie. vnde nullũ quã
tum ibi diuiditur miſi ſpecies ſacramentales.
et ideo fractio et cõtractio lla eſt ſicut in ſub⸗
lecto in quãtitate dimenſiua panis.ſicut alia
accidentia. Dndecimum mirabile eſt quia
cum nõ ſit ibi ſubſtantia pams. tamen ita nu⸗
triunt et conſoꝛtant iſte hoſtie conſecrate.ſi⸗
cui ante conuerſionem quando erant panis.
etſic vinum inebꝛiaret et calefaceret ſipone⸗
retur in quantitate cum tamen poſt conuerſi⸗
onem non ſit ibi ſubſtantia vini. Et ratio eſt
quia ſubſtantia panis in conſecratione ſicut
in coꝛpoꝛe chꝛiſti miraculoſe conuertitur. ita

ſacloetponte
Petucloetpant
ettntecnif
rtkorgcent

ſerhrprer ⸗⸗

ier taln ⸗

titunde

fivmürdaiman
nremm Soc⸗

6nsendpelis

wogepteſtan
niſnvatſrtd

ornccensen
aümeanvivel

Puunmrſn
Crincanvornes

Naenenmn
lchopunore

ltſcn⸗
ſenn
. c
Wonſentverde
pwepeetento⸗

(ptercenntn

furemiſſone
leninpeophen
ur) dinnep⸗
Meſarnoct
tanſeqno
MWonpeceſct
füſtnneſen
Pktuſcen
inhnmcz iar
mine
ſunknen
Wennd Joy
urde
gnengnal
ttmnver

wenſunntien

Deletenn

chaſtiſchn Wlt
eareſtiühnienn,
taniumneſgnine
anon önhertin
õ
onconariin PD

En cndlansſttin, ’
2Nnamnſibtare
ci⸗ wänedenieg
wr I
Maks. Donnnne
boſene
tunt ſcgnmninan W
tconnerlſtrnnngn
me Ni inen
ſa peina Nuetſn.
MaſeanciNine
Wevirmreisfeia t.
Glicerſübitnnaenean
Wunntns Nnenſtih.
Go ns onnis idn
N. unchnmrirc

manent fneitere

ie eſtgan ine
terei iakimuned
tinzanwetgld
ininen an iut

üngmidieſed
Pinmmmnlii

ſwirs neniGS

rurulittietifſt
neniuupmna ſint
uimum musdhietiad
l
Ee obe lofſenin
ngtanco etat
tatcieineniinin
n aent SNNö

Qapitulum

miraculoſe accidentibus ofertur ꝙ ſubſiſtant
quod eſt ſubſtantie pꝛopꝛium. et per conſeqñs
vomnia facere poſſint. que ſubſtantia ſi ad/ ſu
elſſet facere poſſet. Onde ſine nouo miraculo
wpſſunt inebꝛiare et calefacere confoꝛtare et
nutrrire. Duodecimũ et vltiminn mirabile
eſt ꝙ q;uis hoſtia cõſecrata putrefieret vel ab
uteretur vel in vapoꝛem reſolueretur. tamen
coꝛpus chꝛiſti quod eſt in ea nihil hoꝛum pa/⸗
teretur. &t ratio eſt quia ſicut illa accidentia
habent ꝙ poſſint agere que ſubſtantia panis
wſſet ſi adeſſet ita habent et ꝙ poſſent Patiqᷓ
ſubſtantia pati poſſer. &t ideo etiam abſq; no⸗
uo miraculo et putrefieri et coꝛrumpi poſſunt
ſine coꝛpoꝛis chꝛiſti aliqua paſſone.Cum non
ita ſunt iſta accidentia ſed perſe vt dictum eſt
ſubſiſtüt. Pꝛopter iſta ergo mirabilia que ſunt
in iſto pane legitur Yohan. vi. ꝙ cum diriſſet
iudeis. hic eſt panis qui de celo deſcẽdit. Nõ
ſicut patres veſtri manducauerunt manna

moꝛtui ſunt. Qui manducat hunc panem vi⸗

uet ineterniumn. Subdituribidem ꝙ multiau/⸗
dientes ex diſcipulis dixerunt. Durus eſt hic b
ſermo.quis poteſt audire.videbatur enim eis
durus. ſicut dicit Criſoſto. Difficile ſuſcepnibi
lis ſupere xcedens eoꝛum imbecillitatem. vn/
de etiam auditu videbatur incredibilis.

CTitulus. xiiij. de ſacramentis eccleſie et ſta⸗
tu miniſtrannum et conferentiumn ea.

De ſacramentoꝛum oꝛdinatione ⁊ eoꝛum

virtuali operatione. Capitulum pꝛimum.

Alrſit verbũ ſuum

et ſanauit eos. et eripuit eos de
intetitionibus eoꝛuʒ.pᷣs.cvi.q;ᷓ⸗
uis quando pᷣs.ita dixit nondum

deus miſerat verbum ſuũ.tamen loquitur ſub
tempoꝛe pꝛeterito tanq; facta ſuiſſet iſta miſ⸗
ſio pꝛopter certitudineʒ ⁊ infallibilitatem ipſi /
us future miſſionis ſeu incarnationis. legun/

tur enim pꝛophetein his de quibus pꝛopheti⸗
ſant in li. diuine pꝛeſciẽtie.que infallibilis eſt.

Vngce ſicut quod factum eſt non poteſt nõ eſ⸗

ſe factum.ita quod pꝛenunciatur per pꝛophetã

pꝛophetia pꝛedeſtinatiomis non poteſt nõ im/

pleri ſed neceſſarium eſt adunpleri. Et ꝓpter⸗
ea pſalmiſta ſciens infallibiter incarnationeʒ

futuram.tanqᷓ; iam factam expꝛimit. d. miſit

verbum ſuum. et hec eſt voxclamantis in de⸗

ſerto. parate vram dvomini. Johã.i. et uce. ij

licet enim de Johãne baptiſta exponatur hoc
etad iſtudpꝛopoſitum inducatur ab euangeli⸗

ſta quod oꝛiginaliter dixit &ſa.xl.c.tamẽ enã

ad chꝛiſtum verbum incarnatum poteſt ada⸗

—„
. S

prari. Ogiſit ergo. 2. Dbi tria notantur.
Pꝛimo diuinalis incarnatio. ibi. miſit verbũ

Secundo ſacramentalis oꝛdinatio. ibi. et ſa⸗

Tercio virtualis eoꝝ operatio. ibi. eriptit eos.

OQuant ad primum . .

notatur incarnatio ei in eo ꝙ dicitur. miſit

verbum ſium id eſt filium. Cum quis intelli⸗
git aliquid.cõceptus mentis rei intellecte vo⸗

catur verbum mentis. et tale verbum nullus

pofeſt videre vel intelligere. niſi iſemet deus
ſcðm illud.iij. Regum. viij. Cu ſolus noſti coꝛ
da filioꝛum hominum. ſed cum voce illud ex/
priſfnit quod dicitur verbum vocale. tunc po⸗
teſt ſentiri ⁊ intelligi verbum mentis. Hnde
Dicit pꝛimo veriermenias phᷣs. Ea gue ſunt in
voce ſunt note id eſt ſigna earum que ſunt in
animo paſſionuz. Perbum dei ideſt filius dei
de quo dicitur ITohan.i. An pꝛincipio erat ver
bum. ante incarnationem apud patrem late/

at. et ab hominibus videri non poterat et a
paueiſſimis intelligi et imꝑfectiſſime. et licer

per ꝓphetas deus loqueretur hominib-. tamẽ

locutio iſta obſcura exat ita ꝙ non intelligeba⸗
tur. Demum quando dixit Oaria ad angelũ

miſſum ad ipſam incarnationem nuncianda.
Fiat mihi ſcᷣm verbum tuum ſcilicet vocale
tunc verbum caro factum eſt quaſi in voce. vt

poſſet ſentire et imtelligi a nobis.et ſic miſit

verbum ſnum. Hnde Aug. dicit. Derbi miſ⸗

ſio eius in carnatio eſt.⁊ naius in mundo ſubi

to non lingua.ſed opere vox clamantis fuit in
deſerto mundi.parate viam womini.oſtendẽs
vanitatem mundi.quia omnis caro fenum et
ſu ver ſenum in pꝛeſepio poſitus fuit in magna
paupertate.humilitate et auſteritate. quia per

iſta paratur via vmino.Ylt vbi venit plenitu

do tempoꝛis. miſit deus filium ſium natum ex

muliere.ad Gatł.iiij.plenitudo tempoꝛis ſcʒ
tempus ab eo pꝛeſixum quod pꝛenũciauerat
per Babꝛielem Hamieli pꝛophete. Mam ipo

oꝛante pꝛo liberatione populi ſini a captiuita⸗
te et ſeruitute babylomica et reductõne in hie

ruſalem. reuelamt ei Gabꝛiel angelus libera
tionem fiendam.non ſolum populi ſui de ba⸗

bylonia. ſed liberatöõnem vniierſalem hbuma
m generis de ſeruitute diaboli.et reducnionem

in ſupernam hieruſalem. determin ando tem/
pus quando hoc fieret dicẽs. Sepiuaginta eb
domade ſcilicet obbꝛeniate ſunt ſuper populuʒ
tuum ⁊c.Oanieł.ix.Expoſitionem quere ibi.

Et in fine vicitur de vltima ebdomada. id eſt
lxx. in qua chꝛiſtus eſt bapniſatus et conuerſa⸗

tus in mun.io. Conſirmabat autem pactum

H

..

Titulus

—

ctum legem euangelicã. de qua etiã dicit dñs
PHiere.xxxi.Ecce dies veniunt ꝛ feriaʒ fedus

nouum comui iuda 1 wmui iſrael. non ſeom

pactumq pepegi cum patribo vr̃is dando le
ges meas in coꝛchbo eoꝝ. boc pactum ſcʒ legis
euangelice. fuit confirmatuʒ miraculis ipſius
chꝛiſti et axpſtoloꝝ in mentibhoĩm.factũ au⸗
tem cum chꝛiſtus legem ipam ꝓpoſuit pꝛedi⸗
cando. vnde clam abat in templo. Jo. vij. Si
quis ſitit veniat ad me ⁊ bibat.i.legem meaʒ
ſeruet.que pactunn dicitur. qꝛ deus cõuentio⸗
nem fecit cum humano genere ſalutem dare
ſeruanti eam. et in medio ebdomade vltme.
que fuit tꝑe paſſionis in cruce pendẽs clama⸗
uit Wo. xrix. c. Sitio ſeʒ ſalutem hoĩm pꝛo qua
patiebatur et tunc deſecit hoſtia ⁊ ſacxificium.
id eſt virtus legaliuʒ. et ſic fuit vox clamantis
in deſerio mundi parate viam dñi ſcz obſer/
uando legem euangelicam. et loc eſt qo ſuie⸗
bpar dñs ieſus chꝛiſttus.

uit eos. ſcʒ lvies infirmos. Oedici officiuʒ eſt

curare inſirmos. vnde quia ſanare genus hu⸗
manum infirmũ infirm tate incurabili ꝑ vir/
tutem creature miſſum ſe nouerat.ſcvm illud
Eſa.lxi.c.ad annunciandũ manſuetis me mi
ſit ſcʒ deus vt mederer cõtritis coꝛde. Ideo ſe
medicũ dirit ath. x. dicens. Mon eſt opus

vglentibo medicus ſed male habentibo. Om/⸗
nes aũt inuenit hoĩes ſe male habentes tunc

vt ait Aug. Denit magnus de celo mechcus.

qñ magnus ꝑ totum mundũ iacebat egrotus
ſcilicet torum genus humanum. Oedicine
autem quas adinuemt et inſtitint ſunt ſacra⸗
menta noue legis qui ſpoliatum a latroni/
bus et vulneratum in via inueniens miſeri⸗
coꝛdia motus curauit vulnera. ponens ſuper
iumentum ſuum duxit in ſtabuluz vt pfecte

ſanaretur. Luce. x. vt exponit magiſter ſenten

tiaruʒ in pꝛincipio.uũij. li. HPic ſamaritanus eſt
chꝛiſtus nos quotidie cuſtochẽs. ſamaritanus
eni cuſtos interptatur. E xpoliatũ gratuitis.i.
virnitibus vulneratũ in naturalibo a latroni/
bus infernahbo. erat genus hum anũ pꝛoprer
peccatum. Mſinn ergo verbum. i. incarnatũ
hunc infirmuʒ inueniensſſanaint virmaliter
et cauſaliter infundens viniʒ et oleum. vinũ
moꝛnſicatiinn iuſticie in ſe exercens.et oleñ
linitiuu n miſcdie erga nos vtens. ponens in
in mentum ſinnn ſauciatũ.i.ſuꝑ coꝛpus ſuimn.

qꝛ ſcʒ vt ait pꝛinceps aplox in.i.canomica ſua.

c.ij.peccata noſtra. id eſtpenam pꝛo peccatis

multis ebdomada vna. ęt in medio ebdoma,
de veficiet lvſtia et ſacrificiũ. pellat aũt pa⸗

NQuantü ad ſecundũ ſ.ij.

ſacramentox inſtitutio noratur cum ðꝛ. ſana⸗

“ 12 . . . .
* . . — . . .— 2 1
3 —“

noſtris ipſe pertulit in coꝛpoꝛe ſuo ſuꝑ lignum
crucis. et ab ipſa paſſone ſacramenta habent
efficaciam. Et nota ꝙ ad pꝛudentiã medi⸗
ci ꝓtinet etrõnem mechcine.vt contraria cõ⸗
trarijs curentur. Mam inſirmitates cõtracte
ex nimia frigiditate ꝑ remedia calida tollun⸗
tur. et que ꝓcedunt exnimio caloꝛe cum frigi/
dis ſeu recentibarebus curantir. nia igitur
infirmitas hinnani generis ex ſupbia pceſſe⸗
rat qua ſe voluerunt pꝛimi patentes deo ade/
quari. celeſtis meclicus noſter vt pꝛeleret no⸗
bis exemplum buimiliatõ nis. humiliauit imo

exinaniuitſemefipm ſoꝛmam ſerni accipiẽs
vt dicitur ad Plil.ij.c. Oeſcendens de gloꝛia
celi ad ſtabulum mundi.de ſede maieſtatis ad

penas noſtre iniquitatis.de ſummitate eterni

tatis ad finitatem moꝛtalitatis.et demũ vſi

ad moꝛtem turpiſſimꝗ crucis. Ata etiam oꝛdi
nautr medicinas humiles ſacramẽtoꝝ in qui
bus homo ſe humhet ſubijciendo ſe inferioꝛi
bus. vt conſequatur ſalutem. Mam Imaterie
ſacramentoꝝ que ſunt elementa. vt aqua. vj

elementata vr panis.vinuʒ ⁊ oleũ.viiq; ſunt
in ſe minus d'gna qᷓ; homo. DHum ergo hmmi

liatur quis ſubuciẽs ſe iſtis in debita ſuſcepti⸗

one ſacramentoꝝ e xpectans ſanitatẽ anime.
et ſi non ab his.tñ ꝑ iſta a deo hoc iubente ⁊ oꝛ

dinante inde mereiur conſequi ſalutem. et ſie
altiſſi mus de terrꝗ creaiit medicinã ⁊ vir pꝛu

dens non ablverebit eam. vt ðᷣ: Ecci.xxxviij

c.de terra.id eſt de rebi terrenis. vt aqua vi⸗
no oleo ⁊c.medic nã ſcʒ amme. ct qꝛeffectus
aſſimilatur cauſe inquantum pᷣt. cum cauſa ſa
cramentoꝛum.i.aucſoꝛ eoꝛum et inſtitutoꝛ ſit
verbum incarnatũ. quod conſtat ex verbo et
carne.que eſt res elementata. ideo vt ſacra-⸗
menta que ſunt eius effectus. ei aliqualiter
aſſimilentur.ea conſti uit conſiſtentia in ver/
bis et rebus ſcilicet elementis vel elementag⸗
tis. Onde Zlug. Accedit verbum ad elemen⸗
tum eet fit ſacramentũ.et verba.quidẽ que re/

ſpondent verbo dei dicuntur ſoꝛine ſacramen

toꝛum que carni coꝛreſpondent. dicuntur ma⸗
terie nec poteſt eſſe ve rum ſacramentum niſi
vtrunq; concurxrat. Sicut aũt foꝛma eſt pꝛinci
pglis in xe qꝛ dat eſſe rei in foꝛmando materi⸗

am ita in ſacramentis ipſa verba foꝛmaꝝ pꝛin

cipalus operantur. Ommbo auũt ꝓponunnr

ſacramenta locoet tempoꝛe ſuo.nulli ſubtra/

huniur ad ea oiſpoſito. Zld hec ergo vt quis /
ctualiter ↄſequatur ſamratem amme opoꝛtet
vt actualiter medicine iſte applicetur adeum

vt eaſuſcipiat modo quo mecdicus ipſe iubet.

dico.ſanare vemit egrotum ipſe ſe intenmit.

qui pꝛecepta. medici ſeruare non vult. Quõ

lpfeiſunn
unmi gorrn

Aslktdicitur

gunmvelinph

Vii ervirnn

ſmmeratapnſn
Plararenorga
htcnſanz
Acdeſriaſär
PlennckCur
aſpäßann⸗

(6ekönnfrunen

Abefnpeune

Exflnominat
fikſtnnate nn

foninepatnsnu

alter gider.
tbapnzure ce
Perhancaütvo
mnewccnoꝛ

Ms inbappi

iktqrongine

Mnommini. r

netubla⸗
mnafundame
fcnnftieot
ruuucwecc
Acklanmai
faurttinlät

Poignerene

Mielnanone
Nmrenſeg
r Densm

ntorn
ſioe te
Ar

.

Premec

dusuran

4 9
„F 4 „

Nechenen mietf
Nmitinint

mmnſen ei
md ſamin
Munnns Timn
. rornäimeeri

4
X.

Emianns Yugnn

umles ſeininin
herſibieſencte⸗ i

rſähten Unin
imckenenta mn
aritokihi

4 . 4 ⸗ „
veMenansſanazie.

ieiſtaanohrinen

vrcondlſe
SCeatNii

ebeream ndtämm,

ebestenens NI

miſammne Kreen

1

comarnitunt
, odconſrernen
dlememrar, Cen Nd
eus efſenns alinin
onſiuitconitennann
r ekemenns!denen
Ncent vetun rcenen
mü ervenu et

damur nrſnnen

õ
rmmowrmnun Ii
Oaiimmeſpind

Eninionmnco naAN

gürteſoendr
Orar zütppnonn

vemeſonul ſin

, Sirtetcollclen
annaen nmtohni
reifenpheen un
onets Peſte

Capitulum

agutem cloꝛiſtus inſtituit om̃ia ſacramenta ha

NQuantu ad tercium J. iij.

opatio virtualis ſacramentonoſtenditur cum

dicitur eripuit eos de interitionibus eoꝝ.i.de
moꝛtaliba infirmitatibo eox. Eramus eni ꝛ ſu
mus quaſi omnes ſubditi ſeptem infirmitati⸗

pus ſpũ alibus anime.ſcilicet peccati oꝛigina/

lis.moꝛtalis. venialis.malicie.cõ cupiſcentie
ignoꝛantie ⁊ impotentie.et debilitatis ad bo⸗

num. Er ꝓpter lvc ad eripienduʒ nos ab his

motibus.inſtituit iſtas medicinas ſeptẽ ſacra
mentoꝛũ. Mam eripit a moꝛte oꝛiginalis pec⸗
can baptiſmus.a moꝛtali et a veniali penitẽ/⸗

naa. Extrema vnctio ab'infirmitate malicie.

euchariſtia a debilitate. confirmatioſab igno⸗
rantia. oꝛdo a cõcupiſcentia matrimonij. Et
qꝛ pꝛincipale in ſacramentis eſt foꝛma.qð eſt
verbum vocale. ideo.dicitur Sapieñ. xvi. c.
NMHon herba nec malagma ſanauit eos. ſed ſer
mo tuus oñe qui ſanat omnia. Dñ etipſa ſa⸗
cramenta p̃s. ꝑ oꝛdinem notat ſub nominibo
vij.vocum.pᷣs.xxviij.dicens.Dox vñi ſuper
aquas ⁊c̃. Et dicitur quelibet vox dñi.qꝛex/⸗
pꝛimuntur vel in ꝑſona dñi. vel ex inſtuitõe
omini. vel ex viriute dñi ibi opantis. Aqua
eſt materia baptiſini. qui eſt pꝛimuʒ et ianua

oĩm ſacramentor ꝑ quam intratur ad eccleſi

am ⁊ fir chꝛiſtianus. Dox que fit ſuper aquas
ad hoc.vt ſit hi ſaccẽ̃m baptiſmi.cum quis ba⸗
ptiſatur eſt. Ego te baptiſo in noĩe patris et fi
lij et ſpnũſſancti.que vox debet fieri ſuꝑ aquas
id eſt dum fit immerſio vel effuſio vel aſperſio
aque ſᷣm varium ecclefiaꝑ ritum. non añ nec
poſtea ſed tunc ſiꝑ aquas.et multũ debet caue
re vt nil omittat. Mam ſi omitteret aliquid

ſubſtantiale. puta. baptiſo te. veletiã te. xel in

nomine patris nilail ageret. nec paruuli ſaluti
pᷣt aliter ꝓuidere. Et qꝛ neceſſitate quilibet po
teſt baptizare. ideo bonũ eſt foꝛmà hmõi ſcire
Per hanc aũt vocem ſupex aquam eripitur a
moꝛie peccati oꝛiginalis. ſicut eni aqua lauat
ſoꝛdes.ita baptiſmus peccatoꝛuʒ maculas ab

aia. &t qꝛ oꝛiginale eſt quaſi fundamentũ ali/⸗
oꝛum criminũ. vnde alia inclinationẽ pꝛoce
gunt. Et iublato pꝛincipali deſtruitur ⁊ acceſſo
rium et fundamento diruto ruit qꝗð eſt ſuꝑedi

ficatum. Et ideo ſi vltra oꝛiginale repitur in
amima aliud peccatũ. vt in adultis ſimul cum
oꝛiginali. omma in baptiſmo delentur. miſi po
natur obſtaculũ fictioms. pꝛincipaliter tamẽ

ad oꝛiginale remouencũ eſt oꝛdinatuʒ. .id

aũt ex ſanatione ipla ſeu purgatione poit ba⸗/
ptiſmum conſequatur. oſtenditur ex eo qo ſub
gitur. Oeus maieſtatis. ide maieſtas diuina

.„

2 —
. 2
ss 1
*

intonuit. Et quid cerre in inſtitutione baptiſy-
mi.quod fuit qñ chꝛiſtus a Solanne baptiſa⸗
tus fuit. Noc intonuit deus pater. Hic eſt filiuſ

meus dilectus. Oath.iij.et Luce.iij. ad innu⸗/

endum in baptiſmo defilio dialoli efficinux

filius dei.ſcʒ ꝑ adoptionẽ gr̃e.QAuia ſi filij ⁊ he
redes.heredes quidem dei coberedes aũt chꝛi
ſti. ait apłs ad Galł.iiij.c. et ad QAo. viij.c. Et
q;uis fuerit chꝛiſtus in ioꝛdane baptiſatus.tñ

non ſolũ illis aquis dedit vim regeneratiuam

et purgatiuam peccatoꝝ. Et ideo ſubdirur.vv
minus ſuꝑ aquas multas. vide licet fontiũ fiu

minum.marium.puteoꝝ.et aliar dummodo

naturaliũ.dñs virtutem purgandi opatur.
Mouiter natus eſt §. üiij.
ſaris debilis. ſic et regeneratus ꝑ baptiſmum.
patitur adhuc infirmitatẽ aliam grauem ani⸗
me.ſcʒ impotentiã ſeu debilitatem ad bonum
pᷣcipue arduũ et terribile.Et vñs addidit aliã
medicinã ſacramenti.que dicitur cõfirmatio
que datur baptiſatis. vt magis foꝛtificẽtur.vt
Pnit pᷣs.ſedaʒ dicens. Nox dñi in virtute.i.
ad foꝛtificandũ debilem. ꝓpterea dicitur con⸗

firmatio. Dox iſta eſt cum dicit epᷣus.nec enĩ

pbt alius iſtud ſacrm conferre niſiepus.ᷣ diciter
go cum inungit frontẽ chꝛiſmate.Conſigno te
ſigno crucis. cõfirmo te chꝛiſmate ſalutis. In
noĩe pa. et fi. et.ſ.ſ.amen. dat aũt ſibi alapam
vel tenẽti eum. vt recoꝛdetur ſe foꝛe chꝛiſma⸗
tum. Mam ſicut baptiſ nus ita nec iſtud ſacra
mentum deber niſitm̃ ſemel dari. als fieret in
iuria ſactoet eſſet magnũ ſacrilegutʒ. Et quia
vt debilis pᷣſentatur ad hoc ſacr̃ᷣm.decẽs eſt vñ
et inſtitutu ab eccia vt alius teneat eũ.⁊ ibi cõ
trahitur ↄpatermitas ſicut in bapnſino Eſt au
tem effectus eius vt foꝛtiſiceturſpũaliter. ne
timoꝛe moꝛtis vel ruboꝛe confeſſionis omit⸗
tat confiteri publice fidem chꝛiſti. cum enet ex
pediens. Et qꝛ ibi datur gra ad robur vt ðꝛ de

conſe.di.v.omnes.ideo etiã recipit foꝛtitudi

neim cõtra diabolicas tentationes.ꝙ etiã ad/
ditur gra recipienti. ideo etiam ꝑuulis inno⸗

centibus deber dari parentibi hoc ꝓcurantib-

q;uis etiã ſine illa moꝛientes vadant ad glo⸗
riam. ldulti vero ipſam ↄtemnentes velpꝛo
pter verecundiã dimittentes ex antiquitate.

damnarentur. Debent ergo om̃es ſumere.

Gicut eni in huma .ꝭ.V.
na vita indiget homo coꝛꝑali cib.enã qui foꝛ
tis eſt. als denceret.ita et in vita ſpnali ni vult
in ea conſeruari. Sedquis eſt iſte cibus. certe
ſacim euchariſtie cibusreficiens.et mecnici⸗

na ſanansinfirmitatem malicie. qua inclina

l

LTtiulus

er de alijs ſuſpicanda. etiaʒ circa diuina. vnde

Ddicit Hyla. de conſe. di.ij. c. ſi nõ ſunt. vbi dici
mur ſi nõ ſunt tanta peccata vr excõicetur quis
ileſt moꝛtalia.nõ deletquis a medicina coꝛ/
weꝛis ⁊ ſanguinis dñi ſeꝑari. hmõi vocẽ notat
ps. cum ſubdit. Dox dñi in magnificẽtia. que
eſt iſta vox cum ſcz dicit ſacerdos ſuꝑ lvſtiaz
in pſona oñi. hoc eſt eni coꝛpus meum. Et ſu/
per calicem pꝛeparatum. DHic eſt calix ꝛc. vſes
in remiſſionem peccatoꝝ incluſiue. Oquanta

magnificentia eſt in iſta voce.vt ad ip̃am cõ⸗

nertatur panis ⁊ vinum in coꝛpus ⁊ ſanguinẽ
chꝛiſti ibiq; ſit⁊ anima ⁊ diuinitas. Breg. x.
de conſe.di.ij. Quis fideliũ dubiuʒ habere po

teſtin ip̃a immolationis lvꝛa in illo ieſu chꝛi⸗
ſti miſterio ad ſacerdotis vocem celos aperiri
angeloꝝ choꝛos adeſſe. ſumma imis ſociari.

Et ne aliquis dubitet de hac magnifiea cõuer
ſione.oſtendit deus ꝑ multa miracula iſtaʒ ve
ritatem. Sed et quis poſſet explicare magniſi
centiam fructus ⁊ vnilitates huins ſacramen
ti. OO&à pꝛecioſnm cõuiuium.magnificũ ſalutife⸗
rum.et omni ſuauitate repletũ.hic purgantur

peccata.virtutes augentur et oim chariſmatũ

abundaãtia mens impinguatur. inquitſanctuſ)
TCho. in off cio coꝛ poꝛis chꝛiſti. Oñ ex eo mul⸗
tum minuitur malicia hominis.

Quia vero diuer.F. vi.

ſis inoꝛdinationibojet cauſis coꝛpus repleiur
malis humoꝛibo que ſi nõ euacuentur ad moꝛ/

tem deducerent.ideo ſumere opoꝛtet medici⸗

neas purgatiuas. hec aũt ſpecialiter medicina
eſit ſacẽ̃m penitentie. IAſta euacuat humoꝛes

ſup ſuos peccatoꝝ ꝑ cõtritionem et confeſſio⸗

nein debite factam. ſequenti abſolutione voca
i. de qua ps. Hox dñi ↄfringentis cedros. hec
vor eſt cũ ſacerdos dicit. Ego abſoluo re a pec
catis tuis ⁊c. Cedrus aũt altiſſima arboꝛ hec de
ſignat ſuꝑbiam que in altum eleuat mentem

P falſam ſi eſtimationẽ cum ni il ſit. A ſurer
bia auũt ſimpſit initium omnis ꝑditio. Chobᷣ.

iiij.c. Et in omni peccato aliquo modo reperi/

tur ſuꝑ bia inquantũ peccatum erigit ſe e contra

ſuum ſuꝑpioꝛem deum nolendo ſubijci pceptis

eius. bec igitur confemſo confringit cedros al/

tas.i.peccata moꝛtalia ommia cõtra que pꝛin/
cipaliter oꝛdinatur. confcingit. i. tollit. nde

de peni. di. vij. ait O.ao papa. OJulnplex miſeꝗ/
ricoꝛdia dei iia lapſis humanis pꝛoindit. vt per
Penitentie medicinã ſpꝑes vite reparetur eter/

ne. Ita diuine voluntatis oꝛdinatis pᷣſidijs.

vt inuulgenuiã.i.xemiſſionẽ peccatox. niſi ſup
prlantatnone ſacerdotũ.i. abſolutionem vale⸗
an obiinere. Et nota ꝙ non dicit euellentis
ſed cõfringentis. qꝛ quod frangitur fructus fa

„*

— — — HS=
. W

2 7„

4
*

cere non poteſt arboꝛ dum ſtat confracta. ſed
fructus cadunt eum ea. tñ exquo radix rema/
net paulatim germinare woteſta creſcere ⁊ ſie
iterinn fructus facere. Sic ad ꝓpoſitun ꝑ pe⸗
mitentiam ⁊ abſolutionẽ confringitur conge⸗

ries habituum vicioꝝ cum fructib ideſt operi

bus eoꝛum.tamen radix.i.inclinatio ad malæ

remanet in terra coꝛdis. que paulatim pullu/
lar. et ideo o roꝛtet frequenterpinllulatõnes e
motus vicioꝝ con fringere.ne ſumendorobur

fructificent. Et vt dicitur. rxiiij.q.i. anet pe
exri pꝛiiilegiũ.qñũ exequitate fertur iudicinm.

Nuam ſinon eſt vere penitens peccatoꝛ. q;ʒuis

abſoluatura ſacerdote. non recipitfructus aba
ſolutionis.ſed magis iudiciũ ⁊ indignationeʒ
dei incurrit. Onde ſubdit.pᷣs. Confringet dñs

cedros hbani. confringer ꝑ iudicium ſuum in
moꝛte cedros libani.i.hypocritas qͥ ficte ↄfitrẽ
tfur. vt nõ credantur mali eſſe. libanus eni in/
terpꝛetatur candidatio. et ſignat hypocritas.

qui vt dicit chꝛiſtus. SJath. xx ij. Sikes ſunt

ſepulchꝛis dealbatis. quibo ait. De vobis quia

ſcꝭ confcinguntur cruciatu infernai.

Lum authumana §. vif.

natura non poſſi perpetuari in induuicuis. qe
moꝛtalia ſimt.ideoopoꝛtuit inſticun matruno⸗
nium ex quo ꝓpter generationem conſerua⸗
tui genus humanũ.quod matrimoniũ etſi ab
initio fuerit inſtiturũ ſolum in officium ſcilicet

pꝓcreande pꝛolis. tamen poſt peccatũeſt etiaʒ
in remedlium ſcʒ contra infirmitatem nercu⸗
loſam humane cõtupiſcentie ad voluptatem
quam habet reſtringere ipᷣm matrimomiũ vt

ſacramentũ eccleſie.quod haber foꝛmã ſusx.

verba ſcez que dicũt ſponſus ad ſponſam ꝛ ecõ

nerſo. ſcʒ. Accipio te in meam vxroꝛem. et illa

accipio te in meum virũ. Siue vt moꝛis eſt.
notarius aut alius mediatoꝛ interrogat vtrun

q. ſi alter in alteruz vt coniugem aſſentit. er
cum ibi cõſiſtat eſſentia matrimon ij. ſiſint in

ſtatugratie coniuges. datur gratis repꝛimens

concupiſcentiã. vt ſcʒ contentus ſit ſua.ernõ

feratur ad alias cognoſcendas vel ↄcupiſcen/
das. Onde ſequitur in ̃s. Dox dñ intercidẽè⸗/

tis flam mam ignis.i.diuidentis.Eſt enim fſᷓ
ma cõcupiſcentie comburentis ſeʒ ꝑ dammi⸗
biles coꝛruptelas foꝛnicatõis et hmõi. NHam
foꝛnicatoꝛib pars illoꝝ in ſtagnum ignis ar/
dentis et ſulphuris. vt dicitur Apoca.xx.c.pꝛo

prer quod dicit apłs.i.qad Cox. vij. c. SJeliuſ

eſt nubere q; vri. id eſt vinci a damnabili co⸗

ruptela. Eſt alia flamma cõcupiſcentie repꝛi⸗
mentis.ſcʒ damnabiles coꝛruptelas. et hec eſt
actus cõiligalis debite exercitatus. que hone⸗
ſtatur ⁊ licitatur ꝑ bona cõiugij ſcʒ per fidem.

e⸗ n⸗

ZMW

ſsrilefin
eutententonan
r tinnte
ittſimnnecan
(Wtinocacln

iItelcnrenne

eunanone aponſe

Alonſeunteci

Ppbn namz,
linnumn

ſeis dis en
HHndneliüee
hconſerturpe
iorlines vltt
Mminorestes

rnkunfmne
fegolnnmnon
A(ccüNNrddds

(aiscniortarnn

eetorſeſtons
diiſeutbenaten
xphobaprſnog
nallbetozto
Alhinöicun cenan
ATNedKrN
ocdamrſoee
( öͤmoventie
Mpbiſuntbeſt
Mules Nlrgr l

Mhengö
Fungtſſn
ntenmery
edpngtrer

Capitulum

enmn Plemet ſacramentum. de qua dicitur. xxvij.q tamen 9 temnere vel iudicialiterſententiari.
wteſt, . omne. Onde dicit Brego. derali ꝙ non de? Vnde Mico. papa ait. Derum vobis qui lai⸗/
Ala bert ei negariſacra ↄmumio qꝛ in igne roſitus ci eſtis. de clericis quicquid eis acciderit iudi/⸗
netonein neſcit ardere. rxxiij.q. iij. Dir cum ppꝛia vro/ candum nõ eſt. ſed epiſcopoꝝ iudicio reſeruã⸗
hunfmndh re ſicutin figuram ignis foꝛnacis babilonice dum. Sic et chꝛiſtus admonuit dicens. Om/
riincimn incẽdit miſttos regis. qͥ ei incendebãt. nõ aut ina quecunq; dixerint vobis facite et ſernate
. chedali, liicq; moleſte tribo pueris in eo poſitis obfuit ſm vero eoꝝ oꝑa nolite facere.Oath. xxiij.
deen iid eſt in cõiugio exiſtentibo cum illis tribo bo⸗ emum . CLC.rr.
wer⸗ mnis pꝛedictis ſeu cum virtutibo tribus theoloͤ ?M/; =Elilmmn Vero re . Hir.
mmi gitcis. Diuidit ergo matrimoniũ flammam re ſtat tran ſit us hoĩs de hac vita. ve gquo etiã pijm
Bunfmin peimentem concupiſcentis aflamma combu mus veus re medicina Puicht ſoüͦall. vt ltina
iemm rente. vt pꝛimazʒ retineat ſcoam abijciat. De/ homo poſſit euolare ad celumn. Et hoc eſt ſacra
— bet aüt ſum me caueri ne contrabatur matri/ mentum extreme vnctõis qð vtiq; valet ad
Biiciiti⸗ momum in occulto. qꝛ ;uis etiã teneret. ta/ infirmitattẽ tollendam venialiũ que impedi⸗
D mDen peccarent moꝛtaliter. qꝛ contra phibiti⸗/ unt introitum gloꝛie. Sine macula ſunt enĩ
8 onem eccleſie.et ſemper manerentin tali da/ ante thꝛonum dei. Apoca. xiiij. Hunc effectuʒ
ugenbam mnatione quouſq; facerent ipᷣm manifeſtum tangens apts JYacohus. ait. c. v. Anfirmatur
mieſ i in conſpecii teſtiuz ſaltem vt roſſit in iudicio in vobis. induca tpꝛeſbyieros ce eccleſia vn/
n pbori. Dn auteʒ continentes vt clerici ⁊ re⸗ guentes eumoleo. et oꝛ atio alleuiabit infir/
Nni eeioſimelus repeimumtiſtam fiammam. ſcʒ imum. et ſiin weccatis ſit remittenturei. Hoc
dn . pabſtinentiam vigilias et hmõi. Ree n Klcern inan ſan
Daner AN„ , „ J SEſiſiſ, ctam vnctionem et ſuam lpimſimam yniſeri⸗
manitſemi =ð Prouidit quo E J. Viij. coꝛdiam. parcat tibi deus quicquid vicio ocuj/
4 lioꝛum ſcʒ ſideliũ. et lvc ꝑ ſacramentum oꝛdi mencdoillum ſenſum in quo fit inunctio nariũ
rum nis qoconfertur per epᷣos ſolum. Et cum ſint aurium ⁊c.et hec vox dñi pꝛeparantis ceruos
mmenfmmn ſepté oꝛdines. vt ptes bmõi ſacramenti qua/ vt ſellicet dveſiderantes ad fontes aquaruin vi
nenen moꝛ minores a tres maioꝛes. omnes tñ oedi uentium dñm currentes perueniant ad deum
mmm w4 nanturad vmun finem ſcʒ confectionẽ eucha viuum. Don bolum eniremittit veniale. ſed
umneffunu iſtie. er gubernationẽ ſidelium. in quoliber aut etiam fcom Cho.in.iiij.tollit reliquias pecca

venpſttcgnüͤeftn

impꝛimitur ſpecialis caracter indelhbilis. ⁊ ſæ

ti id eſt quandam hebetudinem memtis.et te⸗

mmirmuem ciealis confertur graria accedenti cum gratia. pitudinez affectus ad illam gloꝛiam 1 affectuz
leme unden vnge et confeſſionẽ p̃mittere vebent oꝛdinan inoꝛdinariuʒz ad moꝛtem vite pꝛeſentis. An⸗
reiön nurmnii di. ſicut ⁊ fieri debet in omnibo ſacramẽns ex/ decq feqintur. ꝙ ꝑ affectum huius ſacramenti
Nochitafnig cepto baptiſmno. q eſt ianua aliox. Datur au/ debite ſumpti dns reuelet condenſa. i. tollar
nſsaiſnſin¶ teim quilibet oꝛdo p collanonẽ ſccialis inſtru impedientia conſecutionẽ gloꝛie. et ſic in tem
inmeynymruoH menn. puta dauiun ibe ranctelabei callas. plo eius ſuꝑno omnes dicent gloꝛam.
j. Ren ms et hmõi. cum certa foꝛma verboꝝ.que habetur —
Anen in pontificali. Et vox dñi cõmouentis deſeruz Sermo de baptſmo. Capitulum ſcm.
Omnni tium. cõmouentis deſertum. a
nmin tum vbi ſunt beſtie ſilueſtres. i. beſtialiter vi⸗ r dom im ber
3ccrnlsſtiueib lentes. debeat cõmouere coctrina verbi adpe aquas deus maieſtatis intonuit co⸗
eu ,anſen mitentiam exlvztando. arguendo. increpãdo. J mimus ſuꝑ aquas multas.ps.xxviij
e nece cõminando. et ſic contra infirmitatẽ ignoꝛan quia baptiſmus qu eſt ianug ſacramentoꝛuz
1 Mai ni ne infunditur ei gratia illuſtrans eum ad bene datur in inuocatione ſanctiſſime trinitaris ex
