nent ad opus diuine pin dentie. Ethic ſolus

2 dis non

ſtat/ſ cũ ſanctis et angelis cũ quibo gaudeat

ꝓſologion vicẽs.Excita nunc aĩa meg et eri⸗

ge totũ intelleciũ tuum ⁊ cogita quantũ woteſ

ſit ilnd bonum qð continet iocunditatẽ ò

lvnoꝝ.et nõ quale in rebus creans ſumus erp

et quibus bona ſug cõicet. Ad qð ↄtemplandũ
etꝑamanoũñ Anſelmit ſeipᷣm excitat in libeæ

ti.ſed tanto diſterente quanto differt creato?ꝛ

a creatura.qui loc bono fruetur qͥd ill erit.cer

te qincquid voluerit.⁊ qmicquid nolet nõ erit.

Quid ergo ꝑ multa vagaris muntio querxeè⸗
co bona aĩe iue ⁊ coꝛꝑis tui.ama vnũ bonũ in
I ſunt oĩa bona ⁊ ſumcit.uidenĩ amas ca⸗

ro mea.quid deſideras.ibi eſt quicquid amas.

quncqͥd deſideras, ſi delectat puleritu do.fulge/
bũt uiſti ſicui ſol.ſi velocitas aut ſoꝛtitudo aut

lilertas coꝛpis cui nihil obſiſtere p t.erut ſin
miles angelis di. Si longa ⁊ ſalubꝛis vitꝗa.ibi
eſt ſana eternitas et eterna ſanitas.Si ſacie⸗

tas ſatiabũtur cũ apparuerit gła dñi. Si ebꝛie

tas. inebꝛiabumtur ab vlertate wmus dei. Si
melodia ibi ange loꝝ clvꝛiↄcinũt. Si ſapiẽtia

ipſa dei ſapiẽtia oſtendit eis ſeipam. Si amici

cia diliget deñ plus qᷓ; ſeipos ⁊ innicẽ tanq;ᷓ ſe⸗/
ipſos.qꝛilli illũ.etſeinincẽ ꝑillũ.⁊ille ſe.et il⸗

los ꝑ ſeipᷣm.ſi ptãtes oĩpotentes erũt ſue vo/

lumtatis vt ⁊ deus ſue. Ham ſicut poterit deus
4qð voler ꝑſeipᷣm.poterũt ita illi qð volent ꝑ
ilu. Si lvnoꝛ ⁊ diuitie deus ſeruos bonos ⁊ ſi
deles ſupꝛa multa cõſtituit. heredes quidẽ dei
coheredes autẽ chꝛiſti. Si veraſecuritas certi

—

erũt.nunq; nullatenus iſta vel potius iſtud bo

LZercio mõ dicitur O.üj.
numegtur et hot 10 agt rã leoni/ deus falſa opinione. Galt. iij. his qii natura
naã. et lvc mõ chiſtus hõ ðꝛ leo de tribu inda. non ſunt dij ſermebatis ait apoſtolus loquens
gentibus cõuerſis ad fidem.et alubi. &t ſi ſint
dDij multi ſcilicʒ falſg opinione.et vmini mul /
n.nobis non eſt mſi vnus deus.ſcilicet verus.

NPbi ſciendum riaben era falſoꝛum deo
ules. Zlliqui demones in

ſtatuis vel arrepti mgoquentes. iuxta illud.
ps. Dij gentiun demona. et de talibus fuit
deus Socratis.qin ei loquobatur. Aliqui ado

rabant aliquos homines pꝛoptex ahquamin⸗

Quſtriam vel potentiã pꝛe ceteris vel nimium

noge

ronpntilsd

iis Mado⸗
ſesppeerp
HH
ectcneian
dſei i
Mngurinſpie
cnirnenoekt
liar iuſene
ſineatein in
Aitinifieni
Arnueriautar
heatpünpewe
ſcgiqosdin
Gter vnine
nngtcenunt9
lipdipfien
ſcien vthen
(Csrpolra
Wnamerneg
Wnemntt
munpman
Wrdichan
o,Fnmeto⸗
ſolooavense
conierüigg
mezwore, dn
flosdwsdbi
1Nloscreatur
lorlwwoluſe
Cingh ſaloe:
MAnnatagign

WösPhenn
focaverat

Munplnd
Unli malue

rargbutnr

labtätin w

Nſirr,

Griahnno
unagletode
Qmoddrn

nearode

Mecndnolerti
Nölrmunrvgt
m.andvrütwi
.Qucerime
Rgocantn
eralgrinnci
Ceinsbrnne
Hletiürrtai,
ntättungt
tamtäsgne
m Kmi See
bimure
rcnmmm rin

rmighttl
inmneiin
Dmimpmm

nütiuin en

eNi
Smnsl

Sungmilnd

in
i e
iptis

—
— —

S=
=

—

mn aunikiin
NuncerummN
ns. AlaN
rans aonN
Dmnuner
itkilil
etde nllt⸗
iant ,
prii⸗
cenon⸗

—

gmoꝛeim ad eos.vt Nerculem ier foꝛtitu⸗
dinẽ. Jouẽ ꝓpter rotentiã corti

lit patrẽ Saturnů de regno. OJercuriũ ꝓpter
ſapientiã vel eloquẽtiã. Euſculapiũ qͥ inuenit
medicinã et hmõi. Sʒ ſos ⁊ alios. vt Sattr⸗/
num artẽ Menerẽ Eaſtoꝛẽ ⁊ Hollucẽ Ti⸗ ſit

lerũ Romunũ cũ reliquis dveclarat Aactantius
fuiſſe moꝛtales quinimo ⁊ libidinoſos adulte

adoꝛẽt nemo eſt tam incõſiceratus qui nõ in⸗

telligat fuiſſe moꝛtales.quõ ergo dij inquiet
aliquis crediti ſunt. nimiru qꝛ reges inarimi
et potẽtiſſimi fuerũtob merita virtuiũ ſuarum

—

aut munerũ aut artiũ reꝑtaxꝝ. cũ chari fuiſſent
his quibo imꝑauerãt in memoꝛiã ſunt ↄſecra
ti. quid ſiquis dubitet. res eoꝝ geſtas et facta
cõſideret qᷓ vniuerſa tã poete q;ᷓ hiſtoꝛici vete⸗

res ꝓdiderunt. Et declarat diffuſe quõ tales

habiti ꝓ dijs fuerũt ſcelerati Roies referens
ſcelera eoꝝ.vt Herculis Eſculapij Zlpollinis.
Caſtoꝛis ⁊ Hollucis Oercurij Liberi Youis.
quẽ maxune vitupat pᷣ alijs qꝛ prem Satur⸗
num regno expulit vt ſtupꝛa adulterig ⁊ ſodo/
miam ꝑrewauit. eriſte ſceleſtimſimus ſimmus
don dicebatur ab üllis idolatris. ſ quid dicit
pᷣs. In medio autẽ deos diiudicat.i.diſcernit
falſos a veris.et malos a bonis. et lvcin me/
dio dilectõis.que eſt mechũ vniẽs creaturam

cũ creatoꝛe.diiudicat ergo et ſeꝑat demones

folſos deos a biĩs angelis veris dijs.ſʒ ꝑticipa

tõe pꝛauos lvies. Youẽ ⁊ alios a bonis ꝑ graʒ
2 alias creaturas.et vc in medio.qꝛ.ſ.ange⸗
los ⁊ bonos hoĩes qui habuerũt charitatẽ collo

cat in gła.falſos deos demones ⁊ hvies malos

ↄdemnat ad ignẽ. Ergo exquo ꝑ mediũ lvc.ſ.
Ollectõis ꝓuenitur ad ꝑticipanonẽ gloꝛie.vbi
ſunt omia vera bona.Quanta ibi felicitas ait
Alug. in vlti. c. de cim. dei. vbi nullũ bonum late
bit nullũ malũ aderit. Erit deus oĩa. in omni⸗
bus vacabitur laudibo dei. m illud s. Beati
gqui habitãt in como tua dñe.in ſecula ſeculoꝝ
laudabũt te. De ſtain igtur opᷣhenſop tra⸗/
ccando. Pꝛuno vidgen
trino.qui eſt obiecii

nij qui expu capite eccleſie etiã triũphantis.QAuinto de va

rüs ſtatibus eccleſie triummphãtis. et pꝛimo de

eſt de ipſo deo vnd et
uſa beatinichnis. Se/
cunmdo de bonis que habentur in tah ſtauu gloꝛie
non tꝑaliaſed ꝑmanentia. et de vnbo ani⸗/
me. Cercio de conbus coꝛpoann et qureolis.

. „
2
X

Quarto de chꝛiſto ꝑ quẽ habenturiſta bvna vt

virgine O Jaria.ſcdo de angelis. tercio de pa ⸗/

triarchis et ꝓphetis ⁊ Yohane. quarto de arx
ſtolis. qinnto de martirilv. ſexto de coctoꝛibus
et confeſſonbo. ſeptimo de virginibus. octauo
rosi nceſtuoſos ſodomitas. etpᷣcipue JYouem vo e vnn.
quẽ dicebãt ſimmũ xon. falſiſima ergo erat
opinio ꝙ eſſent dij. No.i. Cõmutauerũt glazʒ
incoꝛruptibilis dei in gloꝛiã coꝛruptibilis hoꝰ⸗
minis.Aliq̃ͥ adoꝛ abãt vt deũ creaturas irrõ⸗
nales ppter pulcrituchnẽ vel aliquã virtuteʒ.
aunboõꝛ Sapiẽ. Aliqui elemẽta vr chaldei
ignẽ. aliqin aialia vt & gipiij louẽ 2 hmõi. He
dijs gentiñ ſic ait idẽ T.actãtius.li.i. Illos qs
umpiti ⁊ inſipiẽtes tanq; os ⁊ nuncupantet

De ipſo wo trino 1 vvo. La. ij.

Iclerunt ingreſſus
mos deus. ingreſſus dei mei. regis
mmaei qui eſt in ſancto.p̃s. lxvij. In
hiis verhis innuit ꝓphe ta tria maxime cõſide
randa.Pꝛimũ pꝛemiñ pfectum himnane feli/
citatis.ibi.viderũt. Scm effectũ ſumme dei,)
tatis.ihi.ingreſſus tuos deus.Cerciũ ſecretuzʒ
tirine ꝑſonalit atis. ibi. dei mei regis meii.
Duantum ad primũ ꝗ§. f.
viderũt ſcʒ hoĩes que ſequũtur.et viſio eſt to⸗
ta merces.viſio ꝑ fidem foꝛmataʒ eſt merces
meriti.i.meritũ cui debetur merces.⁊ viſio per
ſpeciẽ eſtmerces pᷣmij. Didemꝰ nũc ꝑ ſpeculũ
ſeʒ fidei.et qꝛ impfecta eſtiſta viſio et impfe/⸗
cta felicitas in via.tunc aũt facie ad faciem id
eſt clare et p eſſentiã. et ideo ꝑfecta felicitas.
Voß. xvij. H ec eſt vita eterna vt cognoſcant
teſolũ deum et quẽ miſiſti Jeſum chꝛiſtum.
Oines qui cõnerſati ſunt recte ſub diuerſis
ſtariba ⁊ officijs ĩ militãti eccia viderũt ꝑ fidẽ.
poſtea vider̃t ⁊ videbũt ĩ eccia trriũphãti ſub
diuerß ſtanbo ſeu grachbe gle ⁊ vnitatẽ deitaiz
que notatur dum in ſingulari dicituro deus.⁊

vgrietatem opoſitatis.eo qꝛ ingreſſus tuos.

Ingreſſus eſtenĩ deus in mincñ maioꝛẽ per
creationẽ et gubernatõnem. Ingreſſus eſt in

muncũ minoꝛẽ.i.in virginẽ pꝑ incarnationẽ
Ingreſſus eſt in mundũ peccatoꝛẽ ſcʒ per ſan⸗

cCtificationẽ que eſt ꝑ gram ⁊ gloꝛiaʒ. Iſte enĩ

ingreſſus in deo nõ impoꝛ tat motum localem

et ꝓgreſſiuum.ſedopationem nouã.ita ꝙ no⸗
uitas eſt in cre atura creata de nouo velbimna

nitate a verbo aſſumpta. vellanima peccato/
ris ſanctificata.quod pꝛius non eratin creato

re. Diderunt et miniſterium trimitatis ſen tri
nitatem ꝑſonarum. que notatur ibi. Ingreſ⸗
ſus vei mei ſqʒ patris cui congruit creatio fran⸗
one potenne. Ingreſſus resis mei ſcilicet fi⸗

lijqui eſt rer regũ.(ui ↄgriit lincarnauo rõne
ſapientie. Ingreſſus eius dei qui eſt in ſcõ ſcʒ

ſpũ.cui axpꝛopꝛiatur ſancuifica no rõe clemen
tie ⁊ benignitatis beniuoletie.Et quia ipſe de⸗

us trinitas eſt obiectum feliciratis ſen noſira

beatitudo obiectina omſſis alijs ahqua bꝛe⸗
uiter dicenda ad oſtendendũ magmitudines

Zuulis

ſqſus tei trini in pſona. vt vidẽtes immenſita
tẽ lonitatis eius ſumma dilectõe. reuerẽtiget
deno tõe ſeruiamus ei. Etqꝛ teſtimoniũ ini/
micon validiſſimuʒ eſt. pꝛius aliqua qᷓ ethmici
vixerũt deũ deſcribendo referemus. Empedo/

cles dixit.deus eſt ſpera intelligibilis cuius cẽ/
trũ vbiq; cixcuferentia nuſq;. Plato vero ait.

Xũ dico auetoꝛẽ oĩm naturav.lumẽ oĩm rõniʒ

ſinẽ oĩm actionũ.ſine quo nulla natura ſubſi⸗

ſtit.nulla rõ intelligit. nulla actio expedit. Di

cdimus ad Alexandrũ magnũ. verbuz deus eſt
lve mundũ creauit.lvc regit atq; alit oĩa. hoe
diligimus.ex lvc ſpm̃ trabimus. ſiquidẽ ſpũs
deus ⁊ mẽs eſt.et ideo nõ terreni diuitijs.ſʒ re
ligionis opiba ⁊ gr̃arumactõe placat. Scdᷣus
phᷣs ait, deus eſt immoꝛtalis mẽèſ.incõcepribił
celſitudo. foꝛma multifoꝛmis. incogitabilis in
quiſitio. inſopitus oculus.oĩa ↄtinẽs. lux bonuzʒ

hic vtiq; coꝛꝑe nõ eget.vt ſit nec loco vtalicu⸗/

bi. nec tpe vt aliqñ.nec cauſa vt alia.nec foꝛ⸗

mnq vt aliquid. nec ahqᷓ genere ſubiecti in duo
conſiſtat vel cui amiſtat. Deniq; mutari oino
nõ pt.nec pᷣt augeri.qꝛ immenius eſt.nec mi/ fe

nui qꝛ vnus eſt. nec loco mutari quia vbiqʒ eſt.
nec tpe qꝛ eternus eſt.nec cogitatõe qꝛ ſapiẽ
tiſſimus eſt. nec affectuqꝛ optimus eſt. Lactã
tius in.i.li.inſtit᷑.ait vnũ deũ eſſe veritatis ipi
us tanta eſt vis vt nemopᷣteſſe tã cecus quin
vigdeat ingerentẽ ſe oculis diuinã claritatem.

NHꝛpheus qui eſt vetuſtſſimus weraꝝ deñ ve

rum ⁊ magnũ pꝛimogenitũ appellat.eo ꝙ añ
ipᷣm nihil ſit genitũ.ſ ab ipo ſunt cũcta gene/⸗

rata.Eundẽ etiã phane vocat. ꝙ cũ adluc ni/

hileſʒ. pꝛimus ex inſinito apparuerit extite/
rit (uius oꝛiginẽ atq; naturã.qꝛ ↄcipe oĩino nõ
Pterat.ex aere immenſo natũ dixit eſſe. Ho/

veritatẽ. Nĩoꝝ pꝛimus OJaronõ longe fuit
A veritate eius de ſummo deo quẽ mentẽ ⁊ ſpi⸗

ritũ n oĩauit.hec verba ſunt. Pꝛincipio celum

ac terrã campoſq; linquẽtes.lucentẽq; globũ
lune titaneaq; aſtra. Spũs intus alit. totãq;
infuſa ꝑ artus. OJens agitat molẽ. et magno
ſe coꝛpꝑe miſcet.At ne quis foꝛte ignoꝛet.quis
nam eſſet ille ſpns qui rantũ haberet prãtis de⸗

oẽs terras tractatuſq; maris celũq; ꝓfunduʒ.

PNinc vecudes axmẽeia viros genus ome fera /
rum.QOuidius ʒ in pꝛincipio pᷣclari opis. Si
ne vlla noĩs diſſimulatõe a deo quẽ fabꝛicato/
rem mundi. quẽ reꝝ opfficẽ vocat mundũñ fa⸗
retur inſiructũ. Sz bhactenus de poetisad phi⸗/
loſoplos wniamus.quoꝝ grainoꝛ eſt auctoꝛi/
tas ceruiuſq; iudiciũ.Chales milleſius qͥ vnuſ

ex ſeptẽ ſapientinũ numero fuit. quiq; pꝛimus

oim queſine de cauſñis naturalibo tradit. Aquã

qui eſt ſolus colite pꝛiipẽ creatoꝛẽ mũdiqui
ſolus eſt in ſeculum eta ſeculo fecit. Auicenna
ethnicus etiam in methaphiſica ſua tractatu
viij.ſic ait. Oanifeſtum eſt. ꝙ pꝛimus non

xxx51

eſſe dirit. er qua nata ſuntoĩa. Deimm añt eſte
mentẽ.q ex aqua cuũcta foꝛmauerit.Pytago⸗

ras ita diffiniuit. Quideſſz deus animꝰ p vni

uerſas mũdi pees omnẽq; naturã cõmeãs atʒ
diffuſus.ex quo oĩaq naſcũtur aialia initia ca
piũt.Anaxagoꝛas deũ eſſe dixit infinitã men
tem q ꝑ ſeipᷣam moueat᷑.Antiſtenes multos
quidẽ eſſe pppulares deos.vnũ tñ eſſe natura

lẽ.i.totius ſumme artificẽ.Chꝛyſippus natu/

ralẽ vim diuina rõne epʒeditã interdũ diuinã
neceſſitatẽ nũcupauit den. Jenon naturalẽ di⸗
uinamq; legem.lvx oĩm ſnĩa q;uis ſit incerta.
eodẽ tñ ſpectat vt ꝓuidentiã vnã eſſe conſen⸗
tiat.ſiue enĩ natura ſiue ether ſiue rõ.ſiue mẽs
ſiue fatalis neceſſitas.ſiue diuina lex. ſina

aliud dixeris idem eſt qð a nobis dicitur duus *

Are ſtote les q;uis ſecum ipᷣe diſſideat ac repu
gnantia ſibi ⁊ dicat ⁊ ſennat.in ſimmũ tamẽ
vnã mentẽ mundo pꝛeeſſe teſtatur.Plato qui
oĩm ſapientiſſimus iudicatur.monarchiã pla⸗

ne pfecteq; defendit nec ethera aut rõem aut

naturãa.ſʒ vt eſt deũ noĩat abeo mundũ hũcꝑ⸗/
ectũ atq; mirabilẽ fabꝛicatũ quẽ Cicero imi⸗
tatus atq; ſecutus in plurimis deũ freqñter cõ
tetur ac ſupꝛemũ vocat.quẽ in his libꝛis quoſ

de legibo ſcripſit. ab eoq; regi muncũ argumẽ⸗

Carur.cũ diſputat de natura deor.loc mõ nihil
pᷣſtantius eſt deo. ab eo igitur regi mundũ ne
ceſſe eſt. nulli igitur nature eſt obediẽs aut ſub
iectus deus.ergo oẽm regitipᷣe naturã.Quid
aũt ſit deus. Boetius in li. de ↄſolatõe diminit.

nec vro deus qui intelligitur a nobis alio mõ
intelligi p̃t.niſi mens ſoluta quedã ⁊ libera ſe/
gregata ab omiↄcreatõe moꝛtali oĩa ſentiẽs
et mouẽs añ euum.Anicus qʒ Seneca qui ex
romanis acerrimus ſtoicus fuit ſevenumero
merus nihil dare nobis potuit qð pertineatad ſi

ummũ veũ merita laude ꝓſequit᷑. Nã in ex⸗
lvꝛtatõibo ait.hic cũ pꝛima fundamẽta molis

pulcerrime iaceret. et hoc oꝛdine quoneq; ma

lusquicq; natura nec melius vt oĩa ſub duci⸗

bus ſiis irent. q;uis ipᷣe ꝑ totũ coꝛpusintẽde⸗

ret tñ mimiſtros regm ſii deos genuit.⁊ q;muil

ta alia de do nr̃is ſinia locutuſ eſt. DHec oĩa . a

ctantius deoꝰ appellat angelos genitos.i.cre⸗

il qui t Atos a deo. Sybillas idem ponit fuiſſe decẽ di⸗
clarauit alio loco dicens. Deum nanq; ire pr uerſis tpibo a in dieuerſis locis.et oẽs he Sy⸗
buille vnñ deñ pᷣdicant. marime erycthꝛea que
celebꝛioꝛ inter ceteras ⁊ nobilioꝛ habeiur. vñ

deus. inquit vna ex eis.iſq; amnpliſſimus incre

Atus. AAlia deus vnus ſolus eminentiſſimusj
fecit celũ atq; ſolẽ ſtelas ⁊ lunam frugiferãigq

terrã ⁊ unnoꝛes aqᷓ . Alia Sybilla ipm
8

creatoꝛẽ mũdi qui

m
pt rweſt
liltt iuhel lle.

edeſarraſenp
udnt
ſgcotttintanis
ruma el
ialkimnuf.
ernun Obiſpier
Noßtckmunsbii⸗
ddmmftnminant
Dngintfieſtcb
eſt ptan Dfonn⸗
werefſennale,vnin
eſenneliseßentia
nhi eeſtr
ſeomjettine
unelaconul
ng omneten

meſpereiis;
Mreqd amare
upeeſtapenen

Nilewcentniſa
Miſpargant
Aſtsengteteri⸗
Gdſnetorideßen
tNniderggo
ood Wecganon
Teekfömne
Cria Eſteriton
Goincöternbile
Unngens vbicz

rurneceſſe e

atmnareinterim
ateimmenſural
fummningbu
ſbltl bern
hnoſiincöcli
fahingeſmnl
nsltumgdusen
snihrſt
Erllgrſeſſcis
Dacpdleede
npbſttietke⸗
vewſſuneg
hrgraimne

ag
Abm

mic

rlii
hietesnin
icern
ümnmrit
lueti i⸗

nuuſ ii
Enpbsdient e
Nedſſtenu
A. inimnümni
Erimknen
Mmnachäͤe
mmen
benmti
ngiſchn
Segmi
mIrnir
Kummin
meektorienih
gtiöe miidi
.xai
Süranobsi
acpecite

emoraidüe

asq;gegt
astſen

müimdninn
Noirt
neinsniian
ep icnumti
Imeto
tictheanlt
Tpnriifknin
lwatſoiz es
mmeaſihrig
Cir Ar
plſingin
mmwenfinne
mnmnfufetl
Suoſplf
rawenio⸗
Ptut Rr
naſud

gunm

haber genus nec quidditatẽ nee qualitatè nec
quantitatẽ nec vhi nec qñ nec ſile nibi nec con
trariũ qui eſt altiſimus ⁊ gloꝛioſus.eo ꝙ non
hʒ diffintõʒ. et ꝙ nõ pᷣt fieri demonſtratio de
om̃i ꝙ eſt. imo ſunt ſigna de eo manifeſta.¶ũ
aũt deſignatur eius certitudo.rõ nõ deſignatur
niſi ꝓpꝛie loquẽdo ꝑ negationẽ conſimiliũ ab
ipſo.et ꝑ affirmationẽ relationũ ad ip̃ᷣm.quia
om̃e qð ab ipſo eſt ⁊ nõ eſt cõicare ei qdð eſt ab
ipſo.ipſe vero eſtomne gõ eſt.et mñ nõ eſt ali⸗
quid ex his. hec ille. ”ů́MẽG

Deſcẽdamus ad no c.ij.
Rore de ſacra ſcripfura nõ opoꝛtetmulta po
2 tota plena eſt atteſtatõe vnius deita⸗

vnamus.ipſe Ooiſi agarens in rubo arden

ti ait. Ego ſum qi ſum hboc nomẽ meum me⸗
ternum. Obi Piexo. Om̃is creatura nõ eſſe
dici pᷣt.qꝛ mutabilis eſt. et ſic rõ eſt.qð pꝛius
erat cum ſit mutata ſaltim cogitatu vel affectu
deus alit m̃ eſt. qꝛ immutabilis oĩno eſt. Ype

eſt. vt ait O yoni. archanũ bonũ rõni om ſu⸗
perenentiale. vnitas vnifica. oĩs vnitatis ſup

eſſentialis eſſentia intellectꝰ imiſibilis inſcru⸗

tabilis. Apſe eſt. vt ait Brego. Naʒan. cmus

eſſe totũ eſt inſupabile.quodã ſine fine ſub
ſtantie pelagus nullis terminis limitibuſq; cir
cundatus. omnẽ ſenſum omnẽ natirã omne

tempus ſuꝑgrediẽs. AVvſe eſt.vt ait Aug. quẽ

amar omne qð amare pᷣt ſine ſciẽs ſiue neſei⸗
ens. Ypſe eſt quẽ nemo amiuttit aiſidecceptus.

quẽ nemo querit niſiadmonituſ.quẽ nemo in

uenit niſi purgatuſ. pᷣe eſtein nos ſides exci

tat.ſvxs erigit.charitas iũgit. Ybe eſtꝑ quem

oia ſine eo nileil eſſent ſz teneht adeſſe. Ipſe

eſt. vt git Ber. quo ad vniuerſum ſpectat finia.
quo ad delectationẽ ſalus.quo adſe ipᷣe noiit
Vopſe eſtnõ minus puerſoꝝpena qᷓ; humil um
gloꝛia.Eſt enĩ rõnabilis quedã equitans dire
ctio.incõuertihilis atq; indeclinabils quippe

attingens vbiq;.imn ulliſa omnis iniqintas cõ

turbeiurnec eſſe eſt. Apſe eſt longitudo pprer

eternitatẽ interminabilẽ.lantudoeppter cha⸗

ritatẽ immenſurabilẽ. ſublimitas ꝓpter maie
ſtatẽ mnattingibiłẽ. ꝓfuneũ ꝓpter ſcientiã in⸗

ſcrutabile. Hec ſᷣm apłm ſancti ↄpᷣpendunt.
Inno.iij.in cõcilio generxali mquit.Firmiter
crxedimus.et ſimpliciter ↄſitemur. ꝙ vnus ſo⸗
lus eſt vrus deus eternus immeſus incõmuta
bilis incõpꝛeheẽſibilis erianteh⸗

er nhus ⁊ ſpũſcũs.de ſum
Itac dicere de deo ßm

xi. et fi. ca. in pꝛeim.
bſtantiam quid eſt.
imponmibue eſt. vñ 2 Damaſ.dicit. ꝙ de deo ſei
xe poſſumꝰ qꝛ eſt.ſʒ nõ quideſt.meliuiq; inno/
telci ptex oim reꝝ ablatõe.ꝓpterxea dicit enã

Dyoni.qꝙ affirmarões in diuinis ſunt incopa
cte. negatões vere. Dicere eni de deo. ꝙ ſit bo⸗
nus ſapiẽs miſericoꝛs impꝛopꝛia locutioeſtiqꝛ
hbaa ꝗlitates pᷣdicamus de aliquo ꝓut intelligi
muſ. Inrelligim aũt iſta eſſe accidẽtia in ſimſ-
iecto in quo ſunt. ſʒ in deo nullñ eſt accidẽs.ſʒ
ſapiẽtia ⁊ lonitas ſunt eſſentia ſua.ſʒ cũ nega⸗
mmus dũ eſſe coꝛpꝰ vł viſibile aut mutabile et
lomõi.iſta vera ⁊ ꝓpꝛia ſunt. Ata aũt dens eſt
vnus in eſſentia ⁊ trinus in ꝑſonis.vnꝰ eſt.ne

fa atrarietatẽ. ↄtrarietas pugnã. pugna coꝛ

ruptionẽ inducat. Crinus ant ne ſolitudo aut
ſingularitas eũ vel minꝰ potentẽ vel mnuslo
nu wl etiã minus fe licẽ oñdat.Pf nãq; fonta

: tota plena eſt at ine deita/ lis oĩm bonitas. qꝛ volint ⁊ potuit filiũ dilectũ
tatis ⁊ trinitatis ⁊ ꝓ fectionũ eius. Solũ vnũ

geniiit.cui beati udinis ſue delitias pleniſfime
coõicaut.nõ enĩ inopi dando ſubnenit. ſʒ iſßa,ʒ
copiã genint.nõ quidẽ materialit vt hõ vieʒ
genuit.blaſphemiũ eſteni talia in deo cogita e
ſz ſicut ſol generat radiũ.et mens lvis eructar
ſeu generat verhů. Si ego. ait deus Eſa. vlt. qᷓ
alijs generatõeʒ tribuo ſterilis pmanelv.q.d.

nõ. filiũ⸗nĩ mihi ↄſubſtãtialẽ ⁊ coequalẽ ⁊ cop/

eternu g nerabo. ficut ſplẽdoꝛ ſolis coeteruuſ
eſſz ſoli ſol eſſz exernus.ſz generatõʒ eius qͥs
enarrga it. Eſa.liij.certe nullus in pñti.ſ.quo
ad m. hic dei filins eſt. Et ðꝛ ſapietia. veri
tas.vxbũ.figura ſplendoꝛ pt᷑is eius.imago
ꝑfeciuma ꝑ quenn ipſe ſecretiſſimus digni-
animi: innoteſit.ꝑ hũc etiã oĩa facit.nõ qua
ſi ꝑ oꝛtanũ miſteriale.ſed naturali ⁊ ſubſiſtẽõ-
te naturt et viriute. ſicut ignis lucet eo.qꝛ ex
eo ꝓuenit lumen. Ne autẽ immoderata eſe
generano ſilius nõ genuitſed ab vtroq; pꝓce?
dit ſpirituſſanctus vt ambo ſe mituo diniigen
tes terciuʒ condiculũ haberent. cein charifaris
ſue delitias omnino ↄmunicarent.in quo eriaz

velꝑ quem cresature rönales pꝛo modulo ſue

capacitatis eiſdem ꝑticiparent.ipſe enĩ ſpirs
tuſſanctus qmoꝛ eſt patris in fili et filij in pu-
trem vtrũq; ↄiungens noſq; ſubiungẽs. MHec
amoꝛ iſte ẽ ralis qualis eſt nr.ſicut nec verbuz
dei eſt. ſient nim verbum accidens. incipiens

et deficiens.ſʒ amoꝛ ꝑſona ſubſiſtẽs nec pꝛinꝓ—
cipium hñs nec finẽ.ſʒ eternus.QOm̃ ergo acd

ſummuũ bonũ ptinet ſumma pfectio ⁊ ſummma
iocunditas filius a patre ꝓcedit ꝑ mocũ gene
rationis.que eſt emanatio ꝑfeciiſſima et ſpi-
riruſſanctus ab vtroq; ꝑ modum liberalitats.
bec iocundiſſima atq; granſſima. niloil eni io-
cũdius q;ᷓ diligere et diligi. ſimuleq; delitijs frui

cõmunibus nec vllius boni poſſeſſio iocunda

ſine ſocio. Pꝛimum et pꝛecipuum liberalirane
conũ in quo ⁊ cetera cũcta vonãtur.eſt amoꝛ.
Eſt aute ſpũſanctus eãlis viriq. qꝛ a ſumma
lilexalitate opoꝛtuit ſummũ bonum ꝓceders

Zuules

vnde ⁊ ſimmum lvnũñ eſt. Eſt autẽ deus. quia
wnũ intrinſecũ eſt. NMon pᷣt aũt aliqua rõne
demonſtrari miſterium trintatis.etſi demon⸗/

ſtretur vnitas viuine eſſentie. exemplũ etiam

trinit atis vnius ſubſtãtie nullũ in creatura ſa/
tis expᷣſſum inuenitur.in igne tñ inaxime ap⸗
paruiſſe legitur. qꝛ in eo ſił tria ↄſiſtũt.ſ.ignis

ſplendoꝛ ⁊ caloꝛ ⁊ vnũ lumẽ ſunt. q̃ cum inſe/
parabiliter opentur.igni tñ attribuitur vſtio.
ſplendoꝛi illinninatio. caloꝛi calefactio. ſic aũt
tota trinitas ſui ꝑfectõe equalis eſt vt exceptʒ
ꝓpꝛietatibo ꝑſonalibo.ſ.gignere naſci ꝓcede⸗
re ⁊ hmõi.quicquid de vna ꝑſona ðꝛ digne de
tribo intelligat᷑.vt creare.iuſtiſicarxeallumina/
re.ſaluare ⁊ hmõi.ſapiẽtia.potẽtia.bonitas ⁊
hmõi. Notiones aũt pſonaꝝ ſunt pr̃nitas.fili
atio ⁊ ꝓceſſio.addũtur ⁊ alie due.ſ.innaſcibi⸗
litas ⁊ cõis ſpiratio.HNec aũtq̃ de miſterio ſcẽ
trinitatis veriſſime dicta ſunt.nulla et icaci rõ

ne demonſtrati pñt.vel aliqᷓ ꝓpꝛia ſititudine

declarari.ſed neceſſario credi debent qꝛ in hoc
meritũ fidei ↄſiſtit.et inquiſinio n roem ad te
meritatẽ ꝓtinet.vñ Ber. rinit cẽ in vnita⸗

te inueſtigare temeritas eſt. ccedere petas ẽ.
noſſe vita eterna eſt. Non ſolũ aũt vtil er ſoc
credit᷑.ſʒ et valde rõnaviliter nõ leuite. Dñ

in li.de tri. Ricar.ait. vtinaʒ attenderẽtuder.

vtinã aduerterẽt pagani cũ quãta ſcientaeue

ritate.alłs ſexenitate ꝓ hac pte ad iudicuʒ di⸗
uinũ poterimus accedere.nõne cn oĩ ↄidẽtia

deo dicere poterimꝰ. dñe ſi erroꝛ eſt in hic nt̃a

crequlitate a teipſo vecepti ſumus.nãata tan⸗
tis ſignis ⁊ pdigijs ↄfirmata ſunt ⁊ tanboq̃ nõ
niſi ꝑ te fieri pnñt. Et cexie a ſummo ſanenita⸗

tis viris ſunt nobis tradita cũ ſumma⁊ auten
tica atteſtatõne ꝓbata teipᷣo coonante ⁊ ſer/

mone ↄfirmante ſeqnnbo ſignis. hec ille. O

aũt ipſa trinitas vnus deus cre auerit via ⁊ ha⸗
beat ꝓuidentiã de oibo etiã viliſſimis rebꝛma⸗
xime de regibo hoĩm patʒ ꝑ Aug. de ciui.dei li.
vij. Deus ſummus ⁊ verus cũ verbo ſuo ⁊ ſpi⸗
rituſancto.que tria vnũ ſunt.deus vnus omi⸗

potens creatoꝛ ⁊ factoꝛ oĩs aĩe atq; oĩs coꝛꝑis

cuius ſuni ꝑticipatõne felices oẽs qui ſunt in
ve ritate nõ in vanitate felices.Qui fecit ho⸗
minẽ rõnale aĩal ex aia ⁊ coꝛꝑpe. Qui eũ pec/
cantem nec impunitũ eſſe ꝑmiſit.nec ſine mi
ſericoꝛdia eũ dereliquit.qin bonis ⁊ malis enã
enentiã cum lapidibo.vitã ſeminale cum arbo⸗
ribus.vitã ſenſualẽ cum pecoꝛibi.vitã intelle⸗

ctualem cũ ſolis angelis dedit.a quo eſt omis

ſyes et oĩs oꝛdo.a quo eſt menſira nimnerus
pondus.a quo eſt qincquid naturaliter eſt. cu/
iuſq; generis eſt. cunuſq; eſtim atõis eſt. a quo

ſunt iemina foꝛmaꝝ ⁊ fſoꝛme ſeminũ. moius
ſeminũ atq; ſoꝛmax. qui dedit z carni oꝛigine

deus ſtetit ⁊ ſtat quinq; modis.

XxX

etr pulchꝛitudinem valitudinemm ppagatõnis

fecunditateſnembꝛoꝝ diſpoſitionẽ. ſaluteʒ cõog

coꝛdie. Qui ⁊ anime irrationali dedit ſenſum.

memoꝛiã ⁊ appetitũ.rationaliinſuꝑ menteʒ.

intelligentiã ⁊ vo luntatẽ.qui non ſolũ celũ et
terrã nec ſolũ angelũ ⁊ hoĩem. ſʒ nec exigui et

ↄtẽptibilis aĩalis viſcera.nec herbe floſcualum.

0

nec arboꝛis foliũ ſiue ſuaꝝ priũ ⁊c. hec ille. O

Sciendum etiam q; .iij.

deus ſtetit ⁊ ſtat ſeu exiſtit in rebus quinq; mo
dis ſᷣm Nin.i.li.ſpecu.hiſtoꝛialis ſcʒ per nann⸗

ram.ꝑ gratiã. ꝑ gloꝛiam. ꝓ vnionem.et ꝑ loci
circumſcriptionẽ. Et ꝑ naturam triplicitenſe
potẽtialiter pᷣſidendo.pñtialiter cognoſcendo

eſſentialiter ſuſtentando.et ſic in omiba ꝑ gra

tiam exiſtit tripliciter.ſcʒ in habitatõe vt in in

ſtis hominibus.aptus ad Ephe.iij.c. habitare

chꝛiſtũ ꝑ fidẽ in coꝛdib veſtris.Efficacia vtin

ſacramẽtis.O yſterio.vt in colũba ſuꝑ chꝛi⸗/
ſtũ apparẽte. Per gloꝛiaʒ tripliciter exiſtit in
blexatis. ſ. in vi rõnali inquantũ eſt veritas ꝑco
gnitionem.in cõcupiſcibiliinquantũ eſt boni

tas ꝑ delectationẽ.in iraſcibili inquantũ eſt po

teſtas vel maieſtas per reuerentiã. Per vnio
nem tripliciter ineſt.ſcʒ per humanã naturam
in chꝛiſto ad carnem tm. vtin ſepulcro. ad ani
mam tcm̃. ve in inferno. Per loci circũſcriptõʒ

ſiue coꝛpalẽ pñtiam tripliciter.ſ.in vtero vir⸗

in omnibo nõ ꝑtialiter dinſus.ſʒ vbiq; totus.

inira oĩa nõ incluſus.extraoĩa nõ excluſus.ſu

ginis ꝑ conceptõem.in mũdoꝑ eruditõeʒ.in
celo ꝑ dextere pr̃is conſeſſ onẽ.Eſt ergo deus

Poĩa nõ elatus.infra oĩa non depꝛeſſus.ſcöm

Bꝛego in moꝛaliby. ”
De beatitudine lvis ſcʒ in quo conſiſtat.

Dtãdũ ſeci

Capitulum. iij.

trũ de pat. in.iiij.di.xlix. arti.viij.

CE(i btitudo noiet bonũ pfectuz illus
qvui ðꝛ btũs.ſicut aliquid ðꝛ bonũ alicui dupli/
citer.ſic bearitudo alicuius ðꝛ dupliciter. Oici
tur eni bonũ alicuius dupliciter. vno modo ex

trinſece ſolũ ꝑ modũ agentis vel obiecti ſicir

ſamtas eſt bonũ ho quo ad coꝛpus.et ſciẽtie
⁊ virtutes ſunt bon ee quã pficiũt foꝛmali⸗/

ignis dicitur bonus frigeſcenti ꝑ moduũ agen/·
tis vel efficiẽns. qiia ſcʒcauſat caloꝛem in eo
qui eſt ſibi bonus ſoꝛmalis.⁊ viroꝛ eſt oculo bo
nus per modum obiecti. Alio modo dicitur bo
nũ aliquid alicui foynaliter intrinſece. ſicut

ter. Siłr briudo hoĩs ðꝛ duplicit. Ono moõll/

lud qð beatiſicat hoĩem ſolũ extrinſece ꝑ mo⸗

dum agetis vel obiecti. Alio modo illu quod

eetintoieſ
an. Hregen

eſnodssmagsvn
bisfoemelnerrin
ncenimogef
1obiecine gellar
meciätebtituciner
etiunnleweltn

Nsiair hi⸗
dlurRiin/

Aiabiolore ict

(bnincoe als

ſcngs ppietn
Chirlelanstsine
Girhettiſih gd
ſiuteſenwcknerde

iabetorchn erd
bärccrmesſkan
Mriodögada
iirſcar aneſe
dooespfäluri
Po ethcon

ivni rlnſtadi
(ealaait vpeeri

Ppeenoq nonet
llaß pptergle
fuiſnaſoisr
Anor declara
apnsgcgie
rlesgie,ge
nchebirpſect
ntnamrahter

Miöghletalad

lcppelian
ctpicl
Piin je

ezſümnmnun

iſeeiggſenn

eſonnan

Ahrnoipe
Binbnienn
Aei in
DNimatimmnn
Nmnddirigtn
Gchmiiennn
Wmäetmu
Cküiimgemietn
mſbäipmit
nurrni pan
mumnminnmn
imn
rbaanitnni;
rerſüpetoni
nichg emdtöezin
one Rergod
s Frdwn
tmii öen in!

.

adprſicn

luim!
ſuink
vinnigeneſ
etr müngi

ginmmundt

Capitulum

beatificat vĩem foꝛmaliter ? int

atitudines adinuicẽ magis ꝓpꝛie ðꝛ leatitu⸗

do hoĩs ſcðᷣa.ſ.illud qð leatiſicat boĩeĩn.ſ.foꝛ⸗

maliter ⁊ intrinſece q; illudqð beatificat vieʒ

ſolũ extrinſece. Nuius rõ eſt qꝛillud magis ðꝛ
biĩtudonr̃a quo magis ꝓpꝛie dicimur bii.ſ ꝑ

illud qð foꝛmaliter nos beatificat magis pꝛo/⸗
pꝛie dicimur biĩ qᷓ; ꝑ quodcũq; extrinſecũ.De
noĩatio enĩ foꝛmalis ſʒeſt magis ꝓpꝛia q; qᷣ/

cunq; alia. qꝛ in eo ꝙ ſic noĩatur eſt vere et ꝓ
pꝛie res noĩs.ſicut alal ꝓpꝛijſſime ðꝛ ſanũ Æ☚ Peagtiithene „do ſe
ptinet os aureola ⁊ fructus qᷓ quidẽ m He.

in eo eſt ſanitas a qua denoĩatur ſanũ.non ita

rie b medicina ſana.nec aĩal ðꝛ ſanũ rõe

mericine. ſz hõ denoĩatur biũs ſoꝛmali deno⸗
minatõe a bitudine ꝗᷓ ꝑfectio in eo eriſtẽs ab

obiecto aũt ⁊ ab efficiete nõ ðꝛ foꝛmali deno/⸗

minatõe hbtũs.qꝛ brĩtudoq̃ eſtobiectu vel cã
agẽs nõ eſt in noĩe ſð eſt denoĩatio ſolũ extrin⸗

ſeca. &a&. Atẽ qꝛ illud ꝓpꝛie dicitur nr̃m qõᷣ
eſt nobis m̃agis vnitũ.ſ btitudo que eſt inno
bis foꝛmaliter ⁊ intrinſece ẽ nobis magis vni
ta q; beatitudo que ſolũ hʒ ſe ad nos ex rinſece

⁊obiectiue.qꝛ illa non attingiur a nobis niſi
mediãte btitudine foꝛmali.ergo illa foꝛmalis

et intrinſeca eſt magis btĩtudonf̃a.⁊ ̃ᷣm eam
magis dicimur btiĩ q;uis tñ illa foꝛmalis ma/

gis dicatur btĩnido nra q; obiectiua que deus
eſt. iñ abſolute loqñcdo magis illa obiectius eſt
et ðꝛ beatitudo qꝛ deus eſtobieciũ nr̃e bũtudi
nis eſt magis ꝓpꝛie ⁊ vere btiiudo qᷓ beatitu⸗
do nra illa foꝛm alis intrinſeca.

iectiua eſſentialiter dicta nõ cõſiſtit in aliqua
Pfectõe coꝛꝑali.et rõ huius eſt.qꝛ de rõne lou⸗
ius btĩtudinis ſic accepte eſt ꝙ ipſa ſit optima

pfectio hoĩs ad quẽ oẽsille ꝑfectões oꝛdinan

tur ſicut ad finẽ ſic enĩ noĩe btidinis vel felici⸗

tatis oẽs vtũtur tam pbᷣi q; txologi.Dicit enĩ

phᷣs.i.ethicoꝝ.ꝙ felicitas eſt oim oꝑpatoꝝ ſum
mũ bonñ ⁊ infra dicit.ꝙ ipᷣam volumusapter

ſe. alia aũt ꝓpter ipam. Exquo pᷣt ſicargui.il/

la pfectio qᷓ non eſt ſumme bona nec ꝓpter ſe
volita.ſ ꝓpter aliã melioꝛẽ nõ pᷣſt̃e rõnem

btitudinis.ſʒ oĩs ꝓfectio coꝛꝑalis eſt hmõi.ꝗ

c. OJaioꝛ declarata eſt. ſz minoꝛ ꝓbat. qꝛ ſiẽ

ſe hʒ coꝛpus ad aĩaʒ. ſic ſe hñt ꝑfectões coꝛꝑis

ad pfectões aĩe.qꝛ ſicut ſe hñt ꝑfectibilia adin
uicẽ.ſic ſe hñt pfectões eoꝝ.ſʒ coꝛpuſeſt ꝓpter

aiam ⁊ naturaliter ipa materia ꝓpter foꝛmaʒ

tanq; ꝓpter alqð melius ⁊ hec fuit minoꝛ.et
ſic peʒ ↄcluſio ⁊ ꝑ idẽ ptꝭ ꝗaie ꝑfectões qᷓ;tuʒ
ad ꝑte ſenſitiuã ꝗᷓ eſt cus ↄiũcti nõ pñt hrᷣe
xõeʒ btitudinis.qꝛ ſicut ſe haʒ ſenſus ad intelle⸗
ctu. ſic ſe h ꝑfectio ſenſitiue ꝑtis et axpetitus

coꝛreſpondetis ad ꝑfectionem intellecius et

Pfectio ſibi inherens.ↄꝑpando aũt has duas be

Secdo ſcien
dñ vᷣm Pe.vbi ſupᷣ.ꝙ btitudo foꝛmalis ⁊ ſubę/

voluntatis.ſed in homine ſenſus eſt ꝓpter in

—⏑

tellectũ tanq;ᷓ ꝓpter aliquod melius ⁊ nobili
uis ergo pfectões ſenſitiue ptis ſunt ꝓpter ꝑ/

fectões intellectiuas tanq; ꝓpter nobilioꝛes

⁊ Inelioꝛes.ꝗ in eis nò pᷣtoſiſtere brĩitudo lvis

Ex quo ſequitur ꝙ cũ ꝑs intellecnua ꝓut di⸗

ſtinguitur ↄtra ſenſitiunã includat in:ellectũ et
nobilitatẽ quibo nilil nobilius eſt in hoĩe.

brĩtudo ↄſiſtat in optima ꝓfectõe intellectui
vel voluntatis vel vtriuſq; ſinmull.

Ad beatitudinẽ aut 4. .

vbi ſupᷣ.nõ educũtur de aliqua rorẽtia natura⸗

li. qꝛ darent eſſe namrale nec ſunt ab agente
naturali. Diſio ̊ biĩſica ⁊ ois foꝛma ſupnatu
ralis accidentalis pᷣexiſtit in potentia paſmtua

ſubiecti. qꝛ pᷣt eſſe ſine illo mraculo. Atẽ edu⸗

citur pↄſeqñs de lla porẽtia nõ naturali ſʒ obe
diẽtiali ⁊ pexiſtit in potẽtia ſuꝑnatursli nõ na⸗

turali. De wtibus ſcienduʒ pꝛimo quid ſił

os. vnde dicatur ⁊ cui conueniat. Eſt autem

cos perpeiuus oꝛnatus anie et coꝛꝑis ingi⸗
ter in eterna beatitudine perſeuerans.DHatur

autem in humana conuerſatione wos a patre

filie ſue deſponſate. vñ cum chꝛiſtus ſit ſponſus
aĩe.tximtas autẽ ſit pr̃ aĩe.ideo ſicut apfe dat

ei.ſ. aie vt ſit digna ſponſo.nõ quidẽ ad vtilita

tẽ ſponſi vt in mrimonio naturali ſʒ ad vtilita
tem vvoralẽ ſponſe ⁊ vnoꝛẽ ſponſi nõ autẽ con⸗
uenit vos chꝛiſto ſc vᷣm nomẽ.qꝛ eſtſponſuse

non ſponſa. ſed pfectio otis ſibi excellentiuns
ↄuenit ſcʒ viſio.ſruitio ⁊ hmõi quantũ ad hu⸗

manitatẽ.nec angelo cõuenit ſcᷣm nomẽ.qꝛ

non eſt ſponſa ᷣm naturã ſpeciei ſz ꝑpfectio v/

tium ſpnalium.i.qĩie bene conuemit vt viſio et

hmõi. ĩed large ſicut chꝛiſtus ðꝛ caput angelo
rum.ſic ðꝛ ſponſus eccie triũphantis.idẽ He.

vt ſupꝛa. De otibus anime cõmunis aſſi /
gnatio eſt. qꝛ votes nĩe ſunt tres.Pꝛima eſtvi
ſio.i.lumẽ gloꝛie ↄfoꝛtans ad videndu. Scva
dilectio vel frintio.i.charitas ꝑfecta. Cercia

eſt ↄpꝛehenſio ſeu tentio. Hec reſpõdent triba

virtutibus tolo gicis mſi ꝙ cõpꝛehenſio ſiue

rentio non dicit alium habuum ſicut ſpecies.

ſed conditõnem perpetuitatis. Item tribo pax

tibus imaginis. Item tribus viribus annne.

Allia aſſignatio eſt magis ꝓpꝛia vt viðꝛ q eſt

ſunt he txes.viſio dilecno et fruitio.qna cõ

ſio ſiue tenno eſt communis his tribo.
ſed tria diſtincta ſunt re velratione ſpecineca.
Sed de parafernalibus que ſunt bona iurta
votem data ſecundum hanc parabolam vide
tur beatoꝛum. ſunt ala vona imnus pꝛecipua
ſiue ſint aureole ſiue fructus ſeu quecunq; a⸗/
la. vt laus iufficiential et multa humſmoc.

pꝛehen

Tiltulis

De vtib autem coꝛꝑalibo infra dicetur. Pꝛe
Licte tres cotes aie pñt notari ex verbis. pᷣs.
xrxrrxv. dicentis. IAnebꝛiabũtur ſcʒ ſancti tui ab

vbertate womus tue. ſcʒ gloꝛie ſupne ⁊ toꝛren
te voluptatis tue potabis eos. qm̃ apud re eſt
fons vite.et in lumine mo videbimus lumen.
ebꝛietas eni dilectionẽ norat ſanctoꝝ. Hnde
Hierony. dicit de vgine Oaria. ꝙ erar in ea
Arqdoꝛ cõtinuus ⁊ ebꝛietas pſuſi amoꝛis.ſ.dei ſi
ciuit enĩ ebꝛietas trahit vĩem extraſe. ite diui/
musa amoꝛe xtaſim facit. Anquit Dyoniſius.
nã ſinent ſe ſui amatoꝛes. ꝗInebꝛiabütur ergo
begti dilectõe.et hoc ab abundantia bonoꝛũ qᷓ

Alſimt in vomo gloꝛie que a deo ꝓcedũt dilectio
Fruitio ſeu delectatio notatur in pom volupta
iis que delectatio a deoeſt. qꝛ iue et ideo vera
etpmanens. Oñ Bern. JIllud eſt veru gau/
dium qõ nõ de creatura ſed de creatoꝛe còcipi

tur. qð cũ ꝑceperis nemo tollet a te. cnus coõ

paratione omne pulcrũ fedũ. om̃e dulce ama
rum. omnne qð pᷣt delectare moleſtũ. gaudiimm

ccio ſeu gaudiũ abundans eſt.et ideo vꝛ toꝛrẽ/

te nõ calice vel ciato.ex omni enĩ ꝑte gaudio
circundaiur multiplici. Oñ ðꝛ Oath. rxxiij. in
tra in gaudiũ dñi iin.vt vndiq; eo circũdetur

ex ſuꝑioꝛi videndo deũ.⁊ er inferioꝛi videndo

infernuz quem euaſit. Ps. Nerabinur iuſtus cũ
viderit vindictã.i.pumtionẽ repꝛolvꝑ.a der⸗
tris videndo iocundã beatoꝝ ſocietatẽ. a/ſini⸗

ſtris in cunctis elementis ⁊ celis nonã venu/
ſtatem. intra bonon oꝑm meritũ pꝛemiatũ.ex

tra coꝛpus gloꝛificatum. Erit enĩ facilis ⁊ ideo

dicitur potus.ſacillime enĩ ibi potus ſumitur.

aa delectões in mundo ſiue tp ales ſiue ſpũa⸗

les ꝑuenit quis cum magno laboꝛe frequẽter

ſiquis vult delectari in cibis ſatis laboꝛat in q̃⸗

rendo in coquendo in comedendo.ſiquerit de
lectari ſpũaliter qð ſit ex oꝑibus virtuoſis et

ↄtemplatõe oꝛõne ⁊ hmõi.vtiq; pꝛiusopoꝛ⸗

tet laboꝛare.ſed ſine aliquo laboꝛe beati habẽt

continuũ gaudium.qð vtiq; eſt ibi conununz

cum ſacietate ſunul ⁊ cum auditate. pᷣs. Sa⸗/
tiaboꝛ cum apꝓparuerit gloꝛia tua et ſic tollitur
anxietas.et ex hoc ne credatur loc eſſe cum fa
ſtidio.ſicut hic accidit.qꝛ ſatur faſtidit cibũ vel

cti ⁊ potẽtur fruitõne oñdit ſubdens qm̃ apud
te eſt fons vite vñ ſcʒ hauriũt Ecci.i. Fons ſa
pienne verbũ dni in excelſis.qð Yo. dicit eſſe

apud deum patrẽ ſcʒ et qð factũ eit in ipo vita

erat.et vita exat lux hoim. Alb ipſo igiiurx fon/⸗

te vite ⁊ luminis illininantur. vñ ſubdit in lu

v mo videbimus lumen. in lumine ſcz glo

