creature rõnalis.ſ.beatituco que cõpꝛe

rle ſancti vident lumen dininitatis. vnde vi⸗
ſio eſt tota merces fundamẽtahter. ſ. vt refert

Aug. ciui. dei. Diſio illa eſt tante rulcritudi
nis tantoq amoꝛe digniſſima. vt Plotinus

pvßpᷓs ſine hac quibumilet ⁊ quãtimnber bonis pᷣci

tam aĩam e xiſtimet infeliciſſima. E&x hac igi⸗
tur viſione inebꝛiamtur dilectõne.qꝛ bonũ nõ
amatur niſi viſum.i.cognitũ ſeu repñtatuʒ p

intellecrũ. et tantomagis quatomaius cogno
ſcitur. et qꝛ clare ſummũ bonũ cognoſcif. ideo

inebꝛiantur ſancti amoꝛe.et qꝛ ᷣm Alug. mil

dulcius charitate que vnit dilectũ cumn diligẽ
te. et pᷣcipue ꝑfectiſſimo in patria.ideo ſeqii/

tur voluptas ſruitõnis.et hic eſt vltimus fu
tur in his tribus votibus. Dñ dicit ingr in. ij.
ſenten. di. i fecit deus rõnalem creaturam. vt

ſummũ bonũ intelligeret. intelligendo ama⸗
ret. amando poſſiderer. poſſidendo frueretur.

pwoſſeſſio autem videtur pertnere adtentatio⸗

e gopt dele oleſtu. gau nem. pᷣm Alb.
eni delectatio eſt in creatura rõnali. Hec dele

BDe pꝛima vte ſcilicet de viſione dei.

Capitulum.iiij.

fſfſciendũ pꝛimo. ꝙ deus in pñti vide
rii nõ pt ex puris naturalibo. niſi tm̃
quia eſt.quõ viderũt phᷣi demonſtrante ꝑra⸗

tiones naturales deum eſſe ſᷣm illud Ro.i.in⸗

uiſibilia dei a creatura mundi per eaque facta
ſunt intellecta conſpiciũtur. ſempiterna quoq;

virtus eius ⁊ diuinitas.et qð notũ eſt deo ma

mfeſtũ eſtillis.ſed a ꝑ lumen gr̃e ⁊ fidei addi⸗

mum lumini naturali nõ pᷣt etiã videri quid eſt

ſedſolũ qꝛ eſt. Certius tñ aſſentitur his que de

deo monſtrari pñt ꝑ lumẽ fideiq́; ꝑ lumen na⸗
turale ⁊ vtilius qꝛ ex pꝛimo nõ eſt meritũ.cum

als nõ aſſentiretur.ſed ex ſcvᷣo meriiũ ſide.de
qua apłus.i.Coꝛint.riij. Didemus nũcꝑ ſpe/
culum ⁊ in enigmate.HNec poſſet videri deus
quid eſt ſeu ꝑ eſſentiã.vt beati in patria ab ho
mine in coꝛpe cõſtituto moꝛtali quantuũcunq;

eleuato in gtẽplatõe.miſieſſz alienarus a ſen
ſibo tã interloꝛibo q; exterioꝛibo vita vegeigti
ua tm viuẽſ. Et rõ eſt. qꝛ vt dic ꝓhs in li.ð aia.
au. gelatmm neceſſe eſt quẽcũq; intelligẽtẽ fantaſmata ſpe
Ptum vt ðꝛ. Ecci.xxiiij.qui bibunt me adhuc
ſitient. Et Pe.in canonica ſua in quẽ deſide-
rant angeli ꝓſpicere.vñ aũt inebꝛientur ſan

culari. fantaſmataſuntrepñtanua rexꝝ materi
alium deus aũt ſpũs eſtmbilhabeſ de materia

et ideo nõ pᷣt intellectus vtens fantaſia.vt cõ

muniter accidit. videre deũ quid eſt. Pndeet

Fm Cho.ſcðᷣa ſcðᷣe.i.clxxv.arti.iiij.de Paulo
cum raptus fiut in Wun ad videndu deuz
p enentiã. vt ab omm do?!
eſſetoĩno a ſenſib alienatus. ſi aĩia erat in coꝛ

82. 0poztint ſaltim ꝙ

poꝛe.qð ipᷣe pomt in dubio.Et ſic intelliguur
illud Jodb.i. Oeũ nemo viqit vnc; et Exoð.

cgitſeninneſt⸗

eia nülno

olienssmphr
Gtchoinekder
ünnsptſcion
en ooeſunhi
uniteriparn
Ctckirneteſtu
Hei ni Micid
NMieidunſece
Pumile vſone
ponfietit one
lla cteguta Ap⸗
Aiaggercellenna
noiobonteraban
irnceniſnmje
i. ii A
nſttet Er.e
Gnſegeepcebin

(Wbic⸗nonn

Cwherchgerer
R W
ſliorittonihe
Giczcheſi Pe
rabilofnanettſe
non wteroen

dthed
(eſt priſipn
WCOeniensel

RS
.

ſeinnaruri
Enunneicäten
ffneſenagst
Nsſteiomore

ickeicöabien
Mnatunſine

frncecgliens,

iniafrimel
copnoſeinans

ne lrie pue

M
geſeſenane

gerednnnſ

oonſit n

Uummmiipgeree
igennrſ
Parteplnie

mocreii
Bdarnft
Anmuheromn
pſeenofern
55ZðU

dginen
fſpun
ſchedi
mogWrir
ns Muinii
öienatn
neſefnich⸗
Muncipatut
ämr ſemnn
Wnenſſeniit
öpteninan
iͦ ſenn
mnikcksn

mnonitinnn

ni Drei 6
Pumdtnnis
iramnmtth
VA ANNN
itß iudleil
pmnißlit
itiifin
niilahſtnnn
nesſcnttiu
iipveſ Me⸗
aminp
n unend
oprotii
1s ainetl/
tiſrunt⸗

7

—

apitulum

xxriij dixit dñs O voyſi. n videbet ſnino vi
uet ſeʒ in vta ſenſitiua. Onge et ipſe O Joiſes

nsitipſe Ev. wit Eing nien gidigee wum

p eſſentiã in vita pñti fint alienatus tũc a ſen

ſibo. ꝙ ſiqins vellet intelligere de viſione que
fit ꝑ oculos coꝛpales ad l̃am. NHerũ eſt ꝙ ne⸗

dui oculus materialis vĩs. ſed nec etiã glo/
riſican deñ videre pt ꝑ eſſentiã. Et rõ eſt. quig
ſimilitudo ſeuſpecies rei viſe ꝑ quam viðꝛ eſt
res coꝛpalis.deus aũt eſt ſpũs purus. nec po/⸗
tentia ſenſinua eſt capax ſeu ſuſceptiua rei ſpi⸗
ritualis.vnũquodq; eni recipitur in altero ꝑ

modũ eius ſᷣm phᷣm. Sed Greg. in moꝛalib

Wſt Yo. incell. dat aliam expoſitionẽiilllius au/
toꝛitatis.vt ſcʒ vmo viuens.i.pᷣin ſenſualita

tem. vtiq ſicut hic nõ videt deũ viſione guſta

tiua ita nec in patria viſione fruitiua. qꝛ non
ſaluabitur.nec eſt cõtra pᷣdicta qð ait Tacob.
BGBeñ.xxxij. Didi dñm facie ad faciẽ. Et Eſaie
vi. Didi dñm ſedentẽ ſuꝑ ſolium ercelſum ⁊c.

Nam ille viſiones ᷣm Cv. Grego. et alios
non fuerũt viſiones diuine eſſentie ſʒ in ſubie

cta creatura. Aarebanteni angeli in foꝛm

aliqua excellenti coꝛpali repñtantes dñm. vñ
denoiabantur ab eo quẽ repñtabãt. In patria

aũt vident ſancti eum clare ⁊ ꝑ eſſentiã.pᷣm
illud. i. Yobh. iij. c. Cum apparuerit videbimus
eum ſicut eſt. Et. i. Cox. xiij.tunc facie ad faci⸗
em.ſuxpple videbimus.et loc ꝑ lumen gloꝛie.
vt dicetur infra. non tñ compᷣbenſiue. vt ſcili⸗/
cet poſſet aliquis beatus comphendere totum

qð eſt deus. Oñ Hiero. ðꝛ de deo. magnus cõ

ſilio ⁊ incomppenſibilis cogitatu. Nec etiam
aĩaʒ chꝛiſti. Oñ dicit pᷣs.in ꝓſona chꝛiſti. OTi⸗

rabilis facta eſt ſcientia tua ex me cõfoꝛtata.⁊
non potero ad eam ſcʒ puenixe. Rõ huius eſt.
vt dieit DPe.de pał.in.iiij.di.xlix.arti.i.qꝛ illud
qð eſt ꝓpꝛi ſupioꝛis nature tanq; ꝑ ſe ⁊ pꝛ/

mo cõueniens ei ſe habet tripliciter ad inferi

oꝛem naturã. Ono modo ſic. bm eſſe debi⸗
limmum ei cöuemiat p naturam. Alio modo
vt 'm eſſe magis pfecti ei cõneniar p motiʒ
nõ eſt ei cõicabile niſi cõicaretur natura.ſicut

gerex natura ſua eſt tepide calidus. ſʒ ab igne
fit feruide calidus.non aũt calidiſſimus miſi fi
eret ignis. ſic intellectus cexeatus p naturam

eſt cognoſcitiuus dei quantũ adqꝛ eſt. ſed per

lums gloꝛie.vnde videndo cognoſcit quideſt.
iq eſtenſentiam eæi.nullo aũt modo ptↄpᷣhen/⸗
dere deum miſ ceincarenie qo eſt impombile.

3 2 2

ſed ſolus dens opꝛebenampin. de qua noticia
comphenſionis ð Oꝗ atho, xi. NHemo nouit fili

um miſi pater. neq; prem quis nouit niſi filius
et idem intelligitur de ſpnſancto, Mon obuiat
qð ait aplus.i.Coꝝ.ix. Sic currite vt compꝛe/

m. de qua noticia

.

— —

hendatis ſeʒ deum. nain dupliciter v deus es⸗

peehencdi. vno modo attingendo adid qð ten⸗

gitur. et de lvc loquitur apls. et tũ ſancti dieun
tur comphenſoꝛes reſpeciucurrentiũ ad bꝛ alli
um beatitudinis ꝑ fruentia bona opa ꝓpter q̃ᷓ
Oicuntur viatoꝛes. Alio modo ðꝛ aliquid com
pꝛehendi vt otũ capiatur qd eſt. et ſic deus di
citur incõpꝛehenſibilisa nobis. extra de ſum.

1r ,(C.l. M

Quõ ſit iuſta viſio g. j.

beata circa qð dicit De. de pal in. iiij vbi ſup.

nõ eſtp ſpeciẽ ſczintelligibilẽ. ſicur ſint ſpe⸗
cles intelligibiles. quib lvmo intelligitur in
puti. vel ſicut ſpecies indite intellectibo ange,/
loꝛum ab initio creatoxꝝ. quib- mediantibꝛin⸗

telligunt creaturaſ vlera lllum modũ quo eas
cognoſcñtin verbo. Nam cũ ſancti dicũt. q;

lic deus viðꝛ ꝑ fidem.in patria Pſpeciẽ.nõ lo⸗

quuntur de taliſpecie intelligibili. ſz appellãt

ſpeciem dei eſſentiã eius.que ⁊ glio modo dici
tur facies. nõ ꝓpꝛie cum facies ſir coꝛpis ⁊ de
us ſit incoꝛpoꝛelis. ſz p ſimilitudinẽ. qꝛ cogni⸗
tio hoĩs in facie eſt clara ⁊ plena eius cognitio
ſm coꝛpus.vc aũt cognoſcitur quaſi expoſtier
go.i. im Blecte. Vnde ipſe dixit Ooiſi Exo.

xxxiij.poſterioꝛa mea videbis. faciẽ aũt mea⸗

videre nõ poreris viuens ſcʒ vſu ſenſuuz. Mõ
ergo per ſperiem intelligibilẽ viðꝛ deus in pa⸗/
tria. qd ꝓbatur ſic. Siin viſione beatiſica enʒ
ſpecies.aut ibi eſſet ꝓpter agere. aut ꝓpterre
cipere. aut ꝓpter repſentare. aut ꝓpter deter/
minare.ſz ꝓpter nullũ eoꝝ ibi requiritur. ergo
fruſtra ponitur. Sgaioꝛ ptʒ. qꝛ ſrecies nõ pt ſex
uixe ad cognitionẽ. niſi aliquo iſtoꝛnʒ modoꝝꝛ.
inoꝛ ptʒ quantũ ad ſingulas ptesp oꝛdinẽ

Pꝛimo. nõ eſt ſvæcies in patria quo ad viſi⸗

deus immediate efficere pᷣt quicquid agit alio

onẽ beatincã ꝓpter elicere actũ actiue.ium qꝛ

mecdiante.tum qꝛ creatura nõ pᷣt ↄcreare vel
ſaltem nõ eſt ſibi cõicatum creare inſtrumeta /
literquõ opoꝛtet ad lvc ꝙ ꝓducatur beatitudo
que eſtquid ſuꝑnaturaliſſimuũ. tum qꝛ illo poſi
to deus nõ immediate ꝑ ſeipſum leatificarer.
Sco nõ requiritur talis ſpecies ad diſpoſitio
nem paſſiue.qꝛ deus pᷣt impꝛimere Pfectõez
ſine om̃i diſpoſitõe que nõ eſt vmuerſaliter ee
ꝑ ſe receptiua ipᷣius. Spẽs aũtognoſcibilis nõ

eſt ſic ꝑ ſe ſuſceptiua cognitõis. ſicut potentia
cognitiua.ii qꝛ nõ poſſ(m in aliquo ↄgnitio vbi

„— -

nõ e ſj ſpẽs ſicut vbi nõ eſt rotetia cognitiun.

—

tum cu in do ſit cognitio ſine ſrecie. nõ aut ſi⸗
ne intellectu ⁊ in angelo reſpcũ ſui.Cercio nõ

requirxitur ſpẽs ad epñtanduʒ.tuim qꝛ beatitu
do patrie qᷓ eſt de pñtia ꝰei non pᷣt eſte ꝑ illud
repſentatiuũ qð equaliter eſt pntis ⁊ abſentis
68

exiſtentis vel nõ exiſtentis. lamõi aũt eſt talis
ſpecies. tum qꝛ cõtractio ad eſſe limitatũ plus
dDiſtat ab eſſe illimitato q; ↄtractio ad eſſe con

iuntctũ materie ⁊ a ſeꝑatisa materia ⁊ cõtra⸗

ctio adhuc ⁊ nunc ad eſie vniuerſale.ſʒ ꝓpter
loc ſpẽs ſenſibilis nõ repñtat vniuerſale. nec
intelligibilis accepta a fantaſmanbo directe
pt repñtare intelleciuui ↄiũcto quidditatẽ ſub/
Kantie ſepate. ergo multominus ſpẽs creata
pᷣt repñrare quidditatẽ increatã.Auarto non
tequiritur talis ſpẽs ad deterninandũ qꝛ licʒ
deus ſit agẽs vniuerſale. tñ ſeipᷣm de erminat
vñ illins obiecti determinate cognitõʒz inpꝛi/
mit cuius vult vel ſui vel alterius. ꝓpter qð nõ
indiget in ſuo paſſiuo determinate alio. ſicut
indiget celũ vel intellectus agens.viſio aũt be
ata eſt a ſolo deo effectiue ſaltim pꝛincipaliter
vñ nec ꝓpter lvc ſpẽʒ requirit. ſʒ viſio iſta eſt
plumẽ gloꝛie. Circa qð dicit idem Pe. vbi
lpꝛa. ꝙ ad videndũ deum clare et beatifice re
quiritur lumen in intellectu habituale ve potẽ
tia dei oꝛdinata ⁊ ꝙ ita eſt facto.et lec eſtcõ
munis opi.qᷓ ꝓbatur tripliciter. Pꝛimo ꝙ ſit
congruũ.qꝛome qð viðꝛ in lumine videtur.⁊
loc eſt naturale intellectui. vt in lumine intel
lectus agẽtis qui eſt habituſ vt linnine videat
quicquid videt.vñ qꝛ gr̃a nõ deſtituit ſʒ ꝑficit
naturã. ideo mediãte habitu luminis cõgruũ
eſtintellectũ beanſicari. Scõa rõ quaſi eadeʒ
eſt. gr̃a pficit naturã pᷣm modum eius.qꝛ ergo
volũtas ⁊ intellectus nata ſunt pſici actuꝑfe⸗/
cciſſimo mediã te habitu quo fit ei cõnatura/]v ¹

lis actus.inde eſt ꝙ iſto modo in btitudine ſu⸗

pern aturali quaſi natuta pneuur. qꝛ eſerꝑ ha⸗
bitũ ſupꝛemũ puta ſapiẽtie. Cercio ꝓbatur ex
ſoc ꝙ charitas nunq́; excicit. muũ eſt autem

valde ꝙ intellectus ſit actꝰ ꝓfectus ſine habi

tu ſi in ſua volũtate eſſe nõ pt qꝛ volintas eſt
maagis determmata q; intellecius. ꝓpter qðᷣ
osẽs ponunt in intelleciu habitus.ſʒ in volũta⸗
te nõ omnes ponunt. qꝛ determinato intelle/
ciu dterminatur voluntas necenario. ſi ergo
in patria non pᷣt ene fruitio in voluntate ſine

loabitu charit atis.ſaltim de potentia oꝛdinata

multom agis nec viſio in intellectu ſine limmi/
ne gloꝛie. ᷣm illud ps. In lumine tuo videbi
inus lumé.ſ.deuatis in lumine gloꝛie habitu⸗
ali infuſo intellectu. De potentia aũt abſolu⸗
ta pᷣt haberi beaufica viſio ſine tali lumne ha,y/
bituali. ſed nõ deoꝛdinata. Et ſic arguatur, cõ⸗

tra ſic.agentis liberalimimi eſt cõicare patiẽti

oymne illudcuus eſtcapax. ſi ergo intellectus
ſine habitu luminis eſt capax biitudinis de po
tẽtia abſoluta. exgo dinna hheralhtas ſine ta
li habitu beantudinẽ cõicat. Rñ. qꝙ agens libe

raliſſ mũ cõicat cõgruentioꝛi modo ⁊ nõ om̃i

oꝛdinate ſacere iſta ꝓpter congruitatẽ nõ pꝛo
per neceſſitatem. “ð
Quid videatur in JH. ij.
deo wre ⁊ cõgrue in vita beata dicendũ. Eqni
dem viðꝛ clare viuingeſſentia ab omniby et
hoc eſt enarius datus ab omnibo laboꝛatibus
in vinea oñi. Oatth. xx. In venarioe ni deſi/
gnatur ex imagine regia diuina maieſtaſ que
viðꝛ.et in numero denario qni eſt pfectus oĩs
Pfectio ⁊ in rotũditate eternitas Miderin ,
innam eſnentiã vnus alio limpichus.qui.ſ. hie
cum amanuit ardentius. Sicut euã hice in pꝛe
ſentiegndẽ rem cognoſcit vel vider plenius
quantſi ad plures ꝓpꝛietates ⁊ eircũſtantias
eius qui aeutioꝛẽ intellectũ vel viſinn haber.
CEr hec eſt varietas manſionũ. Nidetur auteʒ
ab ommb clare vnitas diuine eſſentie in in
nitate pſonaꝝ.a quõ filins etern aliter genera
tur a pre ꝑ modũ verbi et ſpuſſanctus ꝓcedit
ab vtroq; ꝑ modũ amoꝛis. q myſterunm hic
credipᷣt ⁊ bet. demonſtrari nõ valet. DHñ di⸗
rit chꝛiſtus Jobᷣ. xvij. vec eſt vita eterna vt co
gnoſcant. ecce viſio. te.ſ.pane ⁊ quẽ miſiſti ie
ſum chꝛiſtũ.iſ.ſliũ tuum. Oiſſio eius eſt incar
natio eius facta a ſpñſaneto. nõ ope humano
et ſic notatur trinitas pſonaꝝ ſolũ deu.i. vnnz

modo ſibi oſſibili de rotentia abſoliita bong
ſua. Qui ei p ſaluare ſine ſaer̃is. aut ſine iny
carnatoe. aut fſacere om̃es effectus ſine cauſa
media.et accidens ſine ſubiecto. mauuilt iñ ſic

deum eſſe tres ꝑſonas dictas. vbi oñditur vni

tas eſſentie loc videre et cognoſcere clare eſt

.

.

vita eterna.Et de potentia dei oꝛdinata vaꝑ
ſona in diuinis non pᷣi cognoſci ſine alia.quia
relatiua ſunt ſimul naturali intelligenna. nec
piona ſine eſemia.ſicu nec hic homo ſine huu
manitate. qꝛeſſentia eſt de ↄſtõne pione. nec

eſſenna ſine ꝑſonis.qꝛ debemus videre quich

quid credimus. nec enentia ſine re que eſt xer
ſona etiã de potentia abſoluta.qꝛſunt idez re.
De porentia aũt abſoluta dei viðꝛ ꝙ diuing
eſſentia poſſit clare videri ſine lvc ꝙ in ea vi⸗
deafur rõ gſone cinuſcũq; qð mulnipliciter p/
batur. Hꝛimo ſic. Ille qui nõ ↄpꝛehendtt to/
taliter rem pᷣt ignoꝛare aliquẽ modũ eius ſal/
tem rõne differentẽ cognoſcere rõnem pꝛis
mam ſine ꝓoſterioꝛi. ̊ nullus intellectus crea

tius cognoſcit eſennã dunnam ſub omi rone

qbua eſt cognoſcibilis. als nõ poſſet ei fieri ali⸗

dit. Scõo ꝓbatur c.
ta adinuicẽ q;ᷓ eſſen qv pſona.ſed illa pñt ſi⸗
ne inuicẽ cognoſci.ałs ↄpꝛehenderẽtur.ergo
c⁊c.Cercio ſic nõ minus differt eſſenta ⁊ ꝑſo⸗
na q; ydea.cum illa ſolũ reſpectũ rõms aodat

nõ plus viferüt attnibu⸗

ſanr⸗
Pdrogeni⸗y
fregffice

unſlng
nnn enn
Gannretin
fönſincngn⸗
etfregniii

nbreinunin

ſorneroten

ns ereop el
cenaptnn ſobi
Unommre
ſrerwteſchtend
finconicuncs

Glppnifuun
cgiſcar negman

dinfenvitent

ſeibeniceren

ffuunnonaute
riſeetvicent

ſginirefleciüti

gtentetn

unetangeſio
gutarechriſtian

ſſa nni

cn Oioereran

(ahaſrinſatv

Girriean
eDene
cheaumnse
Mgiledtn
Enhpnmtni
coiſemohnn
manpreirke
ſolioainen
Fnſlic ob⸗
mnſaloaiorn

en ercns

Eemtlaynamt
Rerrüe
n

lneninleddan

WE

Pleeſtocliai
6Moni in
ſgeſeleſtndt
Wtolidannan
Wneendſe

andannne
biscog

Ciselchinen

8 Tiinenihn
Kireirraz
emes igtit
Eri kiinte
iüDanr
BNieaenen
Uwctenai a

Uefnueennn

et remini

Capitulum

hec realem. Sed pᷣt vderi eſſentia ſine lvc ꝙ
vigceatur aen n dirr phs in li. de memoꝛia
err cenna ꝙ imago pᷣt intelligi ᷣm qG
quedam res eſtſine lvc ꝙ intelligatũr ᷣm qð
eſt ſimilitudo. ⁊ mulromagis res que nõ eſt fa

ctaad lvc ꝙ repñtet.ſic vt eſt eſſentia diuina.

ergo ⁊c̃.tñ vt dictũ eſt de potẽtia oꝛdinata nõ
viöꝛ eſſentia diuina ſine ꝑſonis. Didentur

in ipſo veo eius attribita. vt rotẽtia. ſapiẽtia.

—.

bonitas.et oẽs ꝑfectõues.que quidẽ nõ ſunt
accidẽetia vt in nobis. ̊ ſunt ipſa diuina eſſen
tia. Mon opoꝛtet ergo ibi wceri de deo qꝛ oẽs
plene noteſcũt.etiã minimus magis qᷓ; hic in
mundo quicunq; œoctoꝛ ſanctus. Oñ MHiere.
xrxi. c. ðꝛ. In illo die ſcʒ glie nõ cocebit vnuſ/
quiſq; ꝓximũ ſuum dicẽs.cognoſce dñm. oẽs
eni ſcient ine a maioꝛi vſq; ad minimũ dicit
vññs. AItem vident ſancti in vo viſionẽ ſuam
id eſt ſeſe videre. nam viſio dei eſt pee iſmne
viſionum.non aũteſſet ꝑſecta.niſi reflectere

——

mur ſuꝑ ſe. et videntẽ potentiã habitũ,. et omia
ſupꝑ oĩa qreflectũtur viſiones pfecte ⁊ in via.

vVident et nunc aie .lij.
beatoꝝ et angeli oculo intellectuali in deo hu⸗
manitatẽ chꝛiſti aſſiunptã a verlw in vnitate
pſone. ſa. xxxiij.c. Aegem in decoꝛe ſuo vi⸗
debunt. Didẽt et quõ facta ſit illa vnio.⁊ quõ

ccheꝛiſtus ſit in ſacr̃o altaris.q̃ in pñni nulluſ vi⸗

0dE RNNN

entiamcA
Alorofielt
mai inteſkent
eNe
ſispnuten
anznnnch
Aeinminzl
nier en

Dlnsntleidde

enſt efiii
rüpganin
ginttlin

derept. O videant ſancti in o humanitatẽ
chꝛiſti dicit Duran.eſſe neceſſarium. nam nõ
eſſet pfecte beatus qui nõ haberet qð vult.ſed
vult quilibet biũs videre redemptoꝛẽ ſuũ etiã

hvm humanitatẽ. als eſſet ingraius nõ haben⸗/
do iſtam voluntatẽ. Poſt reſurrectõʒ aũt vlti

ma videbũt ſancii chꝛiſti humanitatẽ. non
ſolũ oculo intellectuali ſed etiaʒz oculo coꝛpali

ſm illud Yob. rix. c. In carne mea videlo de

um ſaluaĩoꝛẽ meum.ſaluauit aũt ꝑ humani/⸗

tatem.et q;uis damnati in vltimo iudicio vi⸗

deant bumanitateʒ chꝛiſti. Sm illud Yoh. xix.
Nigebunt in quẽ ↄpunxerunt. iñ inde valle

ↄtriſtantur qꝛ ſicut excellens ſenſibile ↄtriſtat

qꝛ leclt oꝛganũ.vñ ſol in ſua ſpers aſpici nõ po

teſt ſine af flictõe ita nihil ꝓhibetchꝛiſti huma

nitatem in ſe clariſſimã. vñ et de ſe delectabi/
lem vᷣm ullud. Ecc̃es.xi.c. Dulce lumen ⁊ dele

ctabile eſt oculis videre ſolẽ.et ſol iuſticie chꝛi

ſtus deus nr̃.iñ inquantũ eius excellens clari⸗
tas eſſet leſiua diſpoſitõis oꝛgani nõ gloꝛifica
ti.vt oculi damnati velſi lux illa coꝛꝑis chꝛiſti
demulcegt de ſe. ↄtriſtet ltem inquantũ viſio
inimici ⁊ nocentis ↄi=
los. vt dicant montibo cadite ſuꝑ nos. et col/
lbus coogerite nos. et abſcondite nos a facie
isnis et ab ira eins. Sed gloꝛificati ex tali vi⸗

t valde ipſos repꝛo/

* R

ſionelpcipiunt magnũ gaudium qð quidẽ gan
dium non habent angeli.quia oculo coꝛpoꝛali

quem nõ habent chꝛiſti humamitares videre

non pñt. In cuius figurã legitur. Geñ.rlrij.c.

—

Voſephin cõuiuio facto ſolenniſſimis fra⸗
tribus dedit Benia nyn fratri ſuo vterino.i.er
patre ⁊ matre.vbi alij erant fratres tm̃ expa⸗

tre quinq; poꝛtiones pluſq; ceteris. Yoſeph ſi

Enificat chꝛiſtũ poſt Pharaonẽ regem egipti.

id eſt denn regeʒ mundi.pꝛimus in regimine

mundi ipſe inquantũ hvmo ad diſpenſandum

frumenta gr̃arum cõſtitutus. cui angeli ſunt
fratres ex ꝑte dei pr̃is ſicut et nos.qꝛ vtroſiʒ

deus cre auit. nobis aũt eſtfrater etiã ex parte
mgtris nr̃e ſcʒ Eue. vñ deſcendimus.qꝛ et ex

ealipᷣe humanitatẽ accepit m coꝛpulentã ſub

ſtantiam ſumptã de virgine. An cõuiuio ergo
ſuꝑpne viſiomis ⁊ refectõnis.vbi tot ſunt epu⸗
le quot gaudia vltra viſionẽ diuinitatis co n/
munem nobis ⁊ angelis. dat nobis chꝛiſtus
quinq; roꝛtiones.i.gloꝛiã quinq; ſenſuũ coꝛ⸗
poꝛisquã angeli nõ habent.Dideamus chꝛi⸗
ſti bumanitatẽ coꝛpaliter coꝛpa ſanctoꝑ celos
etelemẽta. audiamus. odoꝛemns ⁊ guſtemus
et palpemus.et inde gaudeamnus.

vVident quoq; ſan... iſij.

cti in deo oĩa illa ſine qiibo beatitudo eoꝝnon

eſſet pfecta ᷣm PBe.de pal.in.iiij.di.xlix.arxti.
ij.et hec ſunt oĩa illa que naturaliter et licite
volũt videre.i.cognoſcere vt quidditates ſp
cierum ⁊ vniuerſi.exiſtentias vero ꝑpticulariũ
nõ curat homo videre niſi inquantũ ſua inter
eſt. Pñ cognoſcet etiã aia paruuli baptiſati in
deo naturã ⁊ oẽs ꝓpꝛietates naturales cuiuſii
bet rei create magis q; aliquis peůᷣus mundi.
nam nullus lhic noſcit cõpleie naturã ⁊ ꝓpꝛie

tates rex. Atem cognoſcẽt oĩa que videre eſt
ad decoꝛem ⁊ meritũ.et ſ̃ᷣm lvc qui plus me⸗

ruit plura videt.et vnuſquiſq; omnes ſpecies
vniuerſi quas naturaliter deſiderat ſcire videt

licet ſine his viſis eſſet lbeatus. Item qð perti

net ad vnumquẽq; ſpecialiter videt.er ſic inte
rioꝛ pᷣt aliquid ſcire qð ſuꝑioꝛ neſcit.vtſi fiat

oꝛatio ad ſanctũ inferioꝛẽ nõ ꝑtinet ſic hc ad

ſupꝑioꝛem ſicut ad inferioꝛẽ.vñ non eſt neceſie
illum ſcire niſi hoc reuelet vt ſecũ oꝛet. Item
vident in deo ꝑ actũ reflerum viſionẽ ſuamet

dilectionẽ ⁊ fruitionem. Nident in deo penas

damnaton. et ex compatõe euaſionis eoꝝ ma

gis gras agunt. Nidebunt ⁊ oculo coꝛꝑali pe/
nas eoꝝ.non quidẽ in celo exiſtẽtes ꝓpcer m⸗

miam diſtantiã. ſed poteruntad placitũ coꝛpo
raliter de celo veſcendere.nõ quidem ſcinden
do celum ſed nõ occupando locũ.ſeuꝑ imra⸗
culum ⁊ virtute diuina erũt duo coꝛpa ſimul.

Titulus

. ficut exiuit de ſepulero eo clauſo. Nidebunt
amicos ⁊ ſanctos quos hic habuerunt in non⸗/
cia p ſidem ſicut narrat Breg. in dyalogo. iiij.
li. de quodã ſancto qui recognonit alids ſan/
cctos in moꝛte ſua ad ſe venientes quos habu

erat in euotõne. O ſi obijciatur ꝙ oculis vi/

dens ſpeculũ videt oĩa que repñtantur in ipᷣo
licet nõↄpᷣhendat.qꝛ nullus ſenſus ↄpꝛehen/⸗
dit. Rñ.ꝙ qui cõpꝛehendit deũ neceſſario oia
viget in eo.ꝙ hcet deus non poſſiteſſe pñs in/
tellectui in rõe obiecti immediate quin vide/⸗
atur. cum hoc ſit eum videre foꝛmaliter ſcʒ eũ

dit ſuum obiectũ.qꝛ nec quidditatẽ appꝛelen

Habere pñtem in rõe obiecti. tñ cum viſio dei

habeat gradus ⁊ pfectioꝛ ſit illa qua videturin
ſe et om̃ig in eo q; illa que in ſe videtur.et ni⸗
hil in eop̃t ipſe ſe pñ̃tare ꝑ viſionẽ ſui im ſi⸗
ne viſione alioꝝ in illo velcum viſione iſtoꝛuʒ
et nõ illoꝝ ſicut ſibi placet.ſecus eſt de ſpeculo

quod nõ eſt voluntariũ. Sʒ quõ ſancti cogno⸗

ſcantſeu videãtoꝛõnes nrᷣas vocales vel mẽ
tales. Dicit Pe. de pał.in.iiij.di.xlv. arti. ij. ꝙ
quidam dicũt ꝙ in beatis tam hominiboq; an
gelis eſt triplex cognitioſcʒ naturali sS. beata 7
quedã media que ðꝛ reue latoꝛia. Et ſi quera⸗
tur de pꝛima cogmtõne ſcʒ naturali an cogno/
ſcant ꝑ eam oꝛõnes nĩas.ſic dicunt ꝙ nõ ſaltẽ
anime ſeꝑpate.cuius rõ eſt ̃m eos.qꝛ natura⸗
lis cogintio aĩe ſepate eſt cõis bonis ⁊ malis.
ſed mali nõ cognoſcũt cogitatõnes nec facta
viuop. ſicut dicit be. Grego. ſinnens argumẽ⸗
tum de anima dinitis epulonis. qui ignoꝛabat
ſtatum ⁊ facta fratrũ ſuoꝝ.ergo nec aĩe beatoꝝ
cognoſcũt cogitatões vel facta viuoꝝ. Si
queratur vtrũ beati cognitõe beata cognoſcãt
oꝛõnes noſtras vocales vel mentales. dicũt
ꝙ non. qꝛ illa que qñq; cognoſcũtur qñq; non
Ptinent ad beataʒ cognitionẽ.ſʒ cognitio quã

hahbent beati de oꝛoõmbo nr̃is vocalibo vel me⸗
talibus nõ lemꝑ eſt in eis.qꝛ anteq; oꝛemus

—

eas nõ pᷣcognoſcunt. Nec aliquis ponit.ꝙ ta

lis cognitio ſit ſemꝑ in eis.qꝛ ſi cognitio tali⸗/

um enſet ſemp in eis. eademrõne et cognitio
oiĩm alioꝝ puiculariũ ↄtingentiũ.⁊ ſic nõ indi
gerent ꝙ aliquid eis reuelaretur. qð eſt falſuʒ

cum ange liqui nõ ſunt aĩabus infexioꝛes per

reuelanonẽ purgentur a ne ſcientia multaruz
rexu.vt peʒ ꝑ Oyoni.vi.c.celeſtis hierarchie.
ergo tals cognutio nõ eſt beata. et ſic patʒ mi⸗
noꝛ. Oaioꝛ ꝓbatur.qꝛ cognitio beata eſt vna
cognino ſemꝑ manes in reſpectu vnius pꝛin⸗
cipalis obiecu ſemꝑ eodeʒ modo ſe habentis.
et ideo eſt impoſſibile ꝙ ꝑ eam aliquid de no⸗
uo cognoſcatur vbi ſit aliqua mutatio. vel in
obiecio repſentante vel in ipſa actione vel in
virocq. ſz nulla hoxr eſt ergo cc. Si loquamur

de nono cognoſcit cogmtõne nõ intenſaſ

„
de cognitione p reuelationẽ.ſic dicunt ꝙ omn⸗

nes beati cognoſcũt oꝛõnes noſtras ſiue men

—⏑

tales ſiue vocales que dirigutur ad eos.qꝛ pᷣimn

Alug.ad beg tinminẽ requiritur ꝙ habeat vnuſ/

quiſq; qð Milt nec aliquid inoꝛdinate vult. ſʒ
quilibet recta volitate vult cognoſcere ea qᷓ
ad ipᷣm ptinent.et ideo beati quib nulla re/

ctitudo deeſt. volũt cognoſcere oĩa ea que ad
eoꝝ beatitudinẽ ꝑtinent.ſed oꝛõnes quas gd
eos dirigimus ad eosg prinent tanq; ad medi
gatoꝛes inter nos et den.exgo beati illas oꝛões

cognoſcñt.et cum hoc nõ ſit de cognitõe natm⸗

rali vel beata. vt ꝓbatũ eſt. Reſtat. ꝙ ſit de co

gnitione reuelatoꝛiaq; ptinet ad beatitudineʒ
accidentalẽ. Sed poſſet ſuſtineri cõtra iſtqm

opi. ꝙ cognitõe enã beata ſancti cognoſcerẽt
oꝛõnes nr̃ as.qꝛ illa viſione ſancti nõloluʒ vi⸗

dent diuinam eſſentiã ſetiã quicquid ad eos

dDirecte ꝑtinet vt ipſinet dicũt de illa opi. ſed

ſy,tetfinet

Illaninon

— N

Connerfsſtchun

ad ipſos ꝑtinẽt oꝛõnes ad eos directe. vtetii/⸗

ipſi dicunt.ergo illas vident. HNec obſtat ꝙ il
la cognitio brã nõ variat᷑. qꝛ poſnbile eſt ꝙ be

atus a pꝛincipio ſue viſionis ⁊ begatitndinis vi

det in deo oẽs oꝛõnes ad ſe dirigendas imper⸗

petuũ.et ſic poſtea illa viſio nõ mutatur. NMec

ob. ſi dicatur ꝙ quãto aliquid limpidius videt
deinn. lanto plura in ipſo videt. contingit aũt
aliquẽ plus oꝛare ſanctũ minusilimpide vidẽ

tem deum. ergo ⁊c. Dicencũ eſt ergo. ꝙ pꝛi /

mng opinio ſiue ppoſino eſt vera de viſis per ſe
pficientibus intellectu. ſicut ſunt quidditateſ
creabiles non de ſingularibo. Del pt diciꝙ ea
ex
tenſa ad plura obiecta. Qõ ant dicũt de cogni
tione reuelatoꝛia nõ vivꝛ.qꝛ reuelatio eſt nõ
e his que ſpecialiterad vnuimquẽq; ꝑtinent.
ſeg de his que generaliter ptinent ad ſtatũ ec⸗

cleſie. de qinbo in vig eſt reuelatio ꝓphetie auge
tñ poſtq; ſimtreuelata a deo vel ab angelo ſu /

perioꝛi ſtarim cognoſcũtur cognitõne beatiſi/
ca ſᷣm quoſdãa.ſiue igitur cognitõne reuelato

ria ſiue cognitione beataſancti vident oꝛsöes
noſtras pᷣm oẽsaq

m oẽs Obi etiam ſciencñ ᷣm Pe.
vbiſupꝛa. ꝙ oꝛõnes ſanctopſemꝑ valent no
bis quotienfcũq; oꝛant ꝓ nobis poſtulando

ſimpliciter aliquid fieri ꝓ nobis.qꝛ cum volũ

cſline⸗⸗

cbneiſuntanm
Sfecarpein
endupnont9
ſveaemapn
Gwadtolenci

Cndtenſoſun
onasfennorden
pbiſclinnen
arnenntti
gispiman
Poſciiinfrn
Pbe:wbiſv⸗
Drkinperäarm
uomius,Fmnil
lobnslorpians
lanoheetognt
Nahanoind.
nneraree
Wbenſ
Vhrrbp
Grangtnan
Cünpnücen-
Gorechoatn
ſenrtim nicen
lnen vrn
t non topr⸗
Gülrmuunmng

ſön, wnnn⸗

Phinchctrurp

nnleitli
Dlngndtnoie

tas eoꝛum ſit totaliter cõſoꝛmis voluntati di

uine miil volunt fieri circa nos niſi qd deus

vult fieri.illud qð deus vult fieri voltate cõ⸗
Eroie que eſt voluntas ſimpliciter ſemper

fit. Non tñ fruſtra oꝛant pꝛo nobis q; uis non

oꝛent mſi quodſciun deum velle.qꝛ ſicut efe

ctus naturales qui ente deo eueniũt nõ

eueniunt mſi mediantibo cauſis ſecũdis. non
Ppterefficaciã potentie dimne. ſed Ppter oꝛ/
dinem reby diuinis inſtiiutũ.ſic diiina bũſicia

Kenneinſevi

entſe
enco imtelt
eeislicitg

Wmacongtbus
Mamangine⸗
monespim
ndghanm
Cblenthmne
um gete
ligemnunn

ndeogliet

—

17

Capitulum

teſcendunt in nos mediantibo beatis tam an
gelis q; animabo beatis. non pter defectunn
diuine miſcdie. ſed ꝓpler oꝛdinem diuinũ cõ
ſeruandum. quo deus vult bomtatẽ ſuan com
municgre inferioꝛibp ſuꝑioꝛes. Mbi etiã
ſciendũ ſm De. vbi ſupꝛa e deces eſt. oꝛa/
tiones nr̃as dirigamus ad ſanctos qꝛ 'm Di
oniſium ler vitaris eſt. infima adſupꝛema per
mecha reducere.ſz quantu; ad vona gre beati
ſunt medij inter viggoꝛes ⁊ deñ. ergo eis meę/⸗
diannibus viatoꝛes debent reduci in deum/

4
1

„
. —„
„.

—

non refrigerium. ercio vident fancti aliqiia

P ſcientiã hic gequiſitã. que vtie nõ amittitur

ſedremanentibo habitibo talinin ſeientiap in

telligere poſſunt ↄeluſio nes talium ic entigrũ

Phabitus in eis remanentes. Mec eſt cõtra

qð ait apłus.i.Cox.xiij.ſcientia œſtruenm.et

loquitur de ſtaru beatifico.qꝛ illa deſttiuctio in/

telligitur quo ad modum ſciendi qui non erit

qualis eſt in mundo.nam hic intelligere non

ꝓoſſumus.niſiↄuertendo nos ad fantaſmata
et irradiante ſuꝑ ea intellectu agente. ſed ibi

non ſolũ maioꝛes.ſed etiã mediocxes ⁊ mino nec erũtfantaſmata nec exercinũ intellecius
res ſancrxi ſunt a nobis exoꝛandi ꝓpter quinq agentis. Sed de beatitudine ſupnaturali quã⸗
„rõnes. quaꝝ peima eſt qꝛ aliqñ quis habet ma tũ ad intellectũ agentẽ roſiʒ ſic imaginari qꝙ;
ioꝛem deuotionẽ ad minoꝛẽ ſanctum. ex deuo/ hyfet ibi actũ iſto mõ. ꝙ ſieut lux geri reſpecmi
tione autẽ marime devendget oꝛõnis effectus. caloꝛis ⁊ raritatis eſt rõ actiue.ſic reſpectu rei
igerigennt Scðdo ad tollendũ faſtidiũ.qꝛ amiduitas eiuſ/ accipiende eſtei rõ patiendi ⁊ diſpoſitio paſſi⸗
nerdädin dem rei faſtidium parit. ꝑ hoc aũt ꝙ alrerna, ua.ſic inellectus agens q;nis reſpectu cogni⸗
adennn nm diuerſos ſanctos oꝛamus quaſi in ſinguliſ tionis vie ⁊ naturalis ſit intellectui poſſibili rõ
wen Reitn nonus feruoꝛ deuotõnis excitatur. Cercio qe actiua ſibi impꝛimẽs illam p ſpeciẽ vel inme
enͤti quibuſdã ſanctis datũ eſt in quibuſdã caſibus diate. tñ reſpectu cognitõnis beatiſice eſt eius

ickhei ſ
Nnmtind 1
aiiel ni

ekimignun
neſengtith 7

Marſunt ar
a Velzer
wrtogi

lanis NN
NGC
nle,vſue
renoetehit
uſfsſolite
mneſec Ne
icvuts

pluriũ i

7

patrocinari. vtſcõ Antlvnio ad extinguẽduʒ
ignẽ qͥ ðꝛ infernalis.⁊ qbuſdã alijs ſcĩs ĩ qui⸗
buſdã alijs infirmitatibo/Auarto vt oĩbo ex/

bilbeat a nobiſ lonoꝛ debit?Qinnto qꝛe oꝛõib·

imperratur qð non inpetraretur oꝛõni
bus vnius.ſᷣm illud.Oaultiplicatis interceſ⸗

tria triplicẽcognitionẽ ſeu modũ cognoſcendi

res. Primo in deo. Cum en vident dei eſſen/

tiam in quarelucent ydee oim creaturaruʒ vt
res obiecte in ſpeculo que tñ ideo nõ differũt
rxe aliter ab ipſo deo ſicut diſterunt ydee.i.ima
gines arnficiatoꝝ in mente artificis ab eo.ſed
ſunt vnũ cum diuina eſſentia.differũt aũt ra⸗

tione quo ad nos. videntes ſancti diuinã eſ/j

ſentiam vident oĩa que pꝑtinent ad eoꝝ beani⸗
tudinem. vt quidditates reꝝ ⁊ hmõi. vt viciuʒ
eſt. non tñ ↄpꝛehendũt deum. Etiſta viſio di ⸗/

citur matutina ſicut eſtin angelis que ꝑfectioꝛ

eſt ſcõa. de qua nunc dicetur ⁊ clarioꝛ eſt. ſub
qua includitur ipſa viſio diuine eſſentie q eſt
Pfectioꝛ qꝛ in ea cõſiſtit beatitudo.Auidaʒ iñ

diſtinguũt noĩe appellantes viſfonem diinne

enentie in ſe viſionem meridianã ⁊ clarioꝛẽ.
Scðo vident ſeu cognoſcũt ſancti creata con

nertendo intellectũ ſuum ad ſpecies intelligi

biles eis inditas ſeu infuſas in egreſu anima
rum a coꝛꝑibus ſicut cõcreate ſunt angelis bo
ms ⁊ malis in eoꝝ bꝛima concreatõe. ſicenaʒ
in cunctis lomimibus mis a malis paruis et
magnis cum migrant ? coꝛꝑe ſpecies intelli⸗
rum. ad que ſe cõuertendo ꝑ intellectũ intel/
ligant naturas reꝑ. qð ſanctis cedit in gaudi⸗
um.⁊ ðꝛ viſio veſpertina.malis aũt ad penam

Pabent ergoſancti in pa/

ſoꝛibus largiaris/

iſpoſitio paſſiua.nõ tñ qꝛ intelligat ſʒ qua roſ⸗

ſibilis intelligat. Del pᷣt dici.ꝙ illudqð ange

lus intelligit ꝑ vnum intellectũ. illud anima
p duos.vt ſicut nõ pᷣt ſentire niũꝑ ↄpoſirionẽ
ex porentia et oꝛgano ſubiectue. ſic nec clare
p̃bt videre deum. niſi ꝑ intellectuz pomſibile in/
foꝛmatum agente qui eſt lux eius.vel ſicit ocuj
lus illuminatus videt ſic intellectus wſſibiliſ
foꝛmaliter intellectu agente ũlluſtratus. vide/
tur tñ mibi verũ ꝙ qꝛ intelleetus agens non
eſt ꝑfectio ſimpliciter, cum nõ ſit in deo nec in
angelis ꝙ nõ hʒ beatiſicũ aciuʒ eſſentialẽ nec
actiue.qꝛ ſiceſt aſolo deo. nec paſſiue ſʒ ſolus
intellectus poſi:bilis.ſed oĩs actus eius eſt in⸗
telligere facere circa naturaliter intelligibilia
nõ alia et in aĩia coniuncta. Nam quid faciat
an aliquid faciat etiã reſpecm naturaliũ intel/
lectionum nõ apparet. Conſtat enĩ ꝙ nihil ab
ſtralit ſed qꝛ ipſe eſtomnia facere quod poſſi⸗
bile eſt fieri. Didetur etiã ſpecies abſtracte
ante ſeꝑationẽ in inffuxu.in ſepatione anime
nullam intellectionẽ cauſare pñt naturaliter

niſi in virtute intellectus agentis inquo appa

ret imꝑfectio ſvecien angelicarum que habẽét
ſeutenntio. Capitulum quinumn.

SEſecunda dote ani
niiſne que vicitur ſin aliquos dile/
CLtio ſcom aliquos tentio. De dile⸗
ctione patrie diciiux laie.xxxi.Diuit dñs cu

ius igius eitin ſyon.et caminus eius in hirłn.

66 1

Titulus

gis diligattr quocuneß cõſanguineo wej amin

. Syon interpꝛetatur ſpecula ſeu ſpeculatio. et cõͤſang
co ſuo in mũso Canticop.i. introduxirme rex

ſignificat eccleſiam miltanteʒ in qug eſt ignis co ſuo in miso Cantice
dviuine dilectõnis. Hieruſale interpᷣtatur vi in cellam vingrigam id eſtad ſtaniʒ gloꝛie. vbi
ſio pacis.et ſignincat eccleſiam triumphantẽ eſt abundantia vini diuini amoꝛis.quod lenifi e
pbi vigeiur deus ſumma pax.hic autem p ſp./ cat coꝛ homiſlis.et oꝛdinauit in me charitateʒ mniee gſugen
culum fidei. In eccleſia ant triunphante eſt id eſtoꝛdinatam dedit mihi charitatẽ qui inp olinſnn ſie
caminus ignis.i.abundantia ⁊ pfectiochari/⸗ ſenti plus ⁊ pfectius deum amauit. plus mey tflſingieni
tatris.ibi ꝓfectiſſime impletun illud pᷣceptum. rmuiit etiam ſiin viliſſimo ſtatn ſint. vt ſeruus ſʒ wreſſnſene
Deutro. vi. et Tuce. x. et math. xxij. Diliges ue liber ſiue maſculus ſiue femina ſine laicus ſban nurc:
oñm deum tuunn ertoto coꝛde tuo. et ex tota ſiue clericus ſiue religioſus ſine igeota ſiue lite Mhacun D
amima tus.et ex omni mente tua. quia ſempꝑ ratus ſiue pꝛelatus pape velrer ſiue ſubchitus
actualiter voluntas fertur in dilectõem dei. etpꝑ ↄſequens talis in patria limpidius deum nne ann
Cum enim obiectũ voluntatis in quod fertur ↄtemplatur. et magis diligit plenius frintur ſin dſlhoc
D ae eerone e ronumn coeniiſ gnic . et xlectatur. ðèðè nngu
P intellecium repᷣſentatur voluntati bonũ ai Czz aOnWsνςι . l Ract
Ruod venum volumtas monetur aclim ama Sʒ querut doctores K.i. kintſunn
dum. et quanto intellectus ſe repꝛeſentat ſeu in quo aciu pꝛincipaliter confiſtit beatitudo. d Atmunn
oſtendit illud eſſe maius bonum tanto magis vtrũ in actu intellecius qui eſt viſio ſeucogni⸗ tunſn
amat. et ſi continue illudoſtendatur volunta⸗ tio an in aciu volũtatis quieſt dilectio quam lſestperſinas
ti p intelleciumn cõtinue intelligendo cõtinnie ſequimir fruitio. Rñ. Pe. de pal.m. iiij. di. xlix. nedinern
am at.Cum eniin patria ſancti continue vi/ q.iij. ar. i ſcz ꝗg in patria icur in via eſt vuplex nunbonn vncel
gdeant dlare diuinam eſſentiã que eſt inſinituʒ felicitas ſcʒ ſpeculanua ⁊ pꝛacnca. eimn quic/ Vtlörapain
