ne vniuerſitatẽ et ius illud cõtineat.ſicutvil

la vel caſtrum que in ſe cõtinet iuri ditioneʒ.
lvnoꝛem.diſtrictũ.et iuſpatronatus. ad hc
fj. de ver. ſig. l. pupillus. S. territoꝛiũ. Dnde

in pꝛedicto calu quando dicit.Oendo nibi o⸗/

mma iura que habeo in tal vilia reſoluit᷑ vni
uerſalis in ſingulares. ac ſi diceret.vendoti/⸗

bi hoc et illud. Cum autẽ iuſpatronatus ven/

di nõ poſſit ſub tali pꝛobatione nõ tranſibit.

Si tamẽ eſlet aliquod ius vniuerſale.qð mul

ta iura in ſe cõtineat.vt lereditas cum illo be⸗
ne tranſit iuſ/ atronatus.ar.de pe. here. IAtem
vendendũ. s.fi. Nora etiã ſᷣm Jo.an. ꝙ ius
patronatus tranſterri poteſt.ſuccemnone.lega

tione.ꝑmutatione. wvnatione. venditionev/

niuerſitatis.nõ autẽ pignoꝛatõe.Et rani eſt

ſm Hoſti. quia pignus nõ cõſiſtit. niſi in his
que quis de bonis ſuis facit obnoxria. vt de pi⸗

gno.c.i.⁊.ij. Sed cũñ eccleſia in nulliꝰloms ſit
patet ꝙ a nullo poteſt obligari. Et nota ꝙ
ſucceſſione tranſfert.nõ ſolum cum ſuos cõ/
ſanguineos quis iuſtituit heredes.ſed etiam

cum extraneos. De legato autem dicit idem

Yo. an. in.c. cum ſendi eo. ti. ꝙ ſi legatuʒ

factũ eit eccleſie.de iᷣo patronatu enã ſi ſine
ooõſenſu epiſcopitenet.qꝛ legatuʒ eſt vonatio.
Sel ſi eſt factũ pꝛiuate perſone.non tenet ſa⸗
cum ſine auctoꝛitate epiſcopi. vnde ante fa/

ctionem teſtamenti requirendus eſt. fauoꝛe

tamẽé vltinarũ voluntatũ videtur etiã ꝙ roſt
—„—RL lezantis illud po ſit epiſcopuſ appꝛo
are. exquo alius tenuit teſtamentũ. am 7

1 teſtatoꝛ iuſſerit cõſtrui eccleſiax. et circa ſvc
ecit legata conſtat.ꝙ neceſſarius eſt conſen

ſus epiſcopi ad cõſiruendum. de conſe. diſi.
nemno. et tamen tenet legatuʒ. de teſta. c. nos

quidem.

Oro pleniori decla .. vi.

ratione eoꝛũ que dicra ſunt ſupꝛa.ſ. ꝙ iuſi pa/

tronatus acquirit ediſicatione eccleſie. wta/

tione eius et collatione ſoli ſeu fundi vbi edi

catur. NHota ꝗ, p quodiilet lvꝛuʒ eflicit᷑ qͥs
patronꝰ. Et ratio eſt m Yo. an. in nouel. in

Cj. quia ſicut pater filin.ita patronus etcleſiẽ

nõ eſſe ad eſſe vmire facit. NHõ enim põt
fieri eccleſia ſine fundo et ſine edifcio. nec ſi
ne te. de cõſe. di. i. nemo. Alius aũt qͥ mul
ta cõferret eccleſie. licet poſſet dici benefactoꝛ
rone pᷣdicta. dici non pᷣt patronus. Mec ſi añ
fundationẽ dareraliquid magnũ.et nõ ꝓꝑ o
te daret et acquirit ibi patronatuʒ. nec ſi poſt
indationẽ daret pm Inno. qui cñ Hoſti. di
cit ꝙ bene ſi a pꝛincipio eccleſia cõſtructaꝛ cõ
ſecrata ſine wvte.licet male fuiſſet factum. tñ
m poſtea eam wtaret. patronus eſſet. cuʒ
ine ſubſtantia rerum eccleſie nõ poſſit deler⸗
uiri.et lvc verum credo. ſi fiat de auctoꝛitate
dioceſani.Et tunc fauoꝛe eccleſie fingamus
atctus iſte pꝛeceſſerit ad hoc.c.tanta.qui.ſi.
intle. Et dico verũ.qñ a cõſecrari faciẽte vei
ab ipo epiſcopo cõſecratoꝛe. nõ poſſer cos ha
leri. Dicit etiã ꝙ edifcio funditus deſtructo
eccleſie ꝑditur iuſpatronatus. et idẽ ſi ſundꝰ
eccleſia depereat factawl fienda darus. Et di
cit Hoſt. ꝙ ſi quis edificaret illam ſine cõſen
ſu epiſcopi. nullũ ius ibi acquinit patronus.
als acquirit ſi cum cõſenſu eius.Equũ tamẽ
eſſet vt ſi exrraneus eam reediſicare voluerit
anteq; epiſcopus ei cõſentiat.antiquũ patro
nuſ ſuꝑ lvc moneat.et ipᷣm alijs pꝛeferat ſi
vult ipe reedificare. Et idem dicit de wore. i.
ꝓſi depauperata aliqua eccleſia. aliqs de dio⸗

ceſani ↄſenſu cotet eam ꝙ acquiret ibi iuſpa
tronarus.et ſic loquitur.c.quicunq;.xvi.q.vij

vel ſaltem ̃m glo. deberet illa gratia decurta
ri.i.ꝙ ipe ſupplẽs haberet ꝑtem in iurepatro⸗

natus cum alijs et non totum qui pꝛius o/⸗

tauerant.

Nota quaſdã que ꝭ.vii.
ſtiunculas notatasa quodam ſolenni coctoꝛe

arca acquiſitionẽ patronatus. ⁊ de dante fun
qum vbi cõſtruitureccleſia. et edifcante ve

Titulus

wtante dictum eſt ꝙ efficiuntur per boc pa/
troni.quãdo cum cõſenſu epᷣi fiat. Sed quid
te fabꝛo qui ibi ponit operas ſuas ad ecdifican
dum gratis et ſine mercede alio dante mate/
riam ſeu pecunias pꝛo expenſis materie.
Reſpodet.ſi cõneneruntvt ſimul eſſent exhoe
patroni.et hc cũ auctoꝛitate epiſcopi.erunt
patroni.als nõ.Et idem quãdo vnus dat ne

ceſſaria materie alius ſoluit edificanti· Sed

quid ſi mulier fundat eccleſiã. Rñ. ſi hboc facit
auctoꝛitate dioceſani efficit patrona.qꝛ eadẽ
ratio in muliere que et in viro.vñ et idẽ ius
eſſe debet. vt de wanſ. pla.cej. Sed qd de tu⸗
toꝛe ſi fundat vel votet eccleſiã. Rñdeo. ſi lve
noĩe pupilli facit vel de er pecunia. vel in fun
do eius acquirit pupillo non tutoꝛi.quia oĩa
acquiſita ꝑ tutoꝛẽex rebus pupilli acquirunt
pupillo.de ꝑecu.cle.c.ij Quid ũe clerico ec/
cleſiam edincante de pecuma ꝓpꝛia in fundo
eccleſie.Rñdeo.puto.qꝙ vtriq; acquirit᷑.ſ.ec⸗
cleſie et clerico.nõ enim potuit facere cõditio
nem eccleſie ſue vterioꝛẽ.vt de na.c.ij. Et
idem dicendũ in fundante eccleſiã in fundo
ꝓpꝛio.ſed de pecunia eccleſie.ꝙ.ſ.vtriq; acq̃/
ritur. qd etiaʒ NHo.an.ſentire videt᷑. Sed ſi d
pecunia eccleſie empiꝰ eſt fundus et facta cõ⸗
tractio. licet nõ noĩe eius ipi eccleſie tm̃ acqͥ/
retur patronatus. ar.c.apłlicos.xij.q.ij. Sed
uid cum ex pecunia militis cõſtruitur eccle⸗
la eo ignoꝛante ab alio cui acquirit patrona⸗
tus militi vel cõſtruenti.pᷣſuponendo ꝙ non
noie militis ſit cõſtructa.Rn.vtiq; nõ militi
acquirxit᷑.quia nõ fuit cõſenſus epᷣi ad militẽ.
eo.c.quonmiã. Mec foꝛte expedit eccleſie militẽ
habere patronũ.ſed nec cõſtructoꝛi.qꝛ illũ vo
luit habere ꝑ fraudẽ. Sed fraus er wolus ne/
mim dbent patrocinari. vt de reſcriptis.capi.
ſedes ſed remanebit eccleſia libera. Sed

quid de vſurario de cums pecunia fenebꝛi cõ⸗

ſtructa eſt eccleſia. nunqͥd acquirit ſibi iuſpa⸗
tronatus vela qinba extoꝛſu vſuras.Rñ. dic
ꝙ licet de talibo nõ ſit facienda eccleſia.vt ex
de vſuris.c.quia.nec elemoſvna eſt facienda
i. q.i.nõ eſt putanda. ſed reſtitui deberet. Cñ

nõ ꝓprer lvc eccleſia illa eſt deuiolãda.vt.xiiij

q.vi.cõperimus.Coſiderandũ igit ꝙ pecunie

dñium tm̃ erat ipᷣius.imo ⁊ res empta ex ea.

vt notat ꝑ modernos in.c.cum tu. e de vſu⸗
ris.et ideo iuſpatronatꝰ ei acquirit᷑.et hvc pu⸗
toſi habet aliunde vñ ſoluat his a quibus ex⸗
toꝛſit.ałs eccleſia ſit libera.ad qͥ faciunt nota⸗
ta.i.q.i.nõ eſt putanda. Et idẽ dicendũ de ec⸗

cleſig edificata ex pecunia furis. aut ex pecu⸗

nia ſimoniaca.aut ex pecunia acquiſita ꝑ me⸗
retricium vel ꝑ aliũ illicitũ modu. In iſto tñ
vltimo caſu nõ tenet᷑ pecuniã illã ex neceſſita

òèMÿM
„ .

duodecimus

tereddere vel erogare paupibus. vt in pꝛio’

bus caſibus. Item ſi inequaliter plures tri⸗
buunt ad actũ inducentẽ patronatũ. ſoc non
impedit inequaliter acquiſitionẽ illius iuris
facit de cõſue.c.fi.li.vi.Nõ enĩ requirit᷑ yqͥ⸗
libet det votem ſufficientẽ.ex quo ſunt plures.
ſecus ſi eſſet vnus. Sed quid ſi vnꝰ habuit
licentiã a dioceſano alij non. Rñdeo.qui ha⸗
huit licentiã ille habebit patronatũ.ali non.
NRequiritur autẽ licentia illius epᷣi in cuius

dioceſi fundatur ſeu edificat eccleſia.nõ autẽ
ſufficit licentia dioceſani edificantis.e.ti.no/

bis. et de fo. cõpe.c. ſane. Sed quid ſiepiis
nõ vult dare licentiã. quia vult pecuniã vela⸗

lia de cauſa. Rñ.pape lvc referatur quieum

cõpellet.e.ti.nullus.vel licentiã dabit.miſi iu⸗
ſta cauſa ſubſit quare denegef. Sed nunqͥd
in hoc poteſt haberi recurſus ad metropolita⸗

num. Rñ. Lan. Din. et Goff. vident ſentire

ꝙ ſic. Poſti. tenet cõtrarium. Sed JYo. an. di

cit ſuꝑ.d.(.nullus.e.ti.Poteſt dici ꝙ metro

politanus pᷣt ↄpellere ſuffraganeũ.ei ſic ſit ve

ra pꝛima opi. Sed licentiã ipᷣam edificandi
dare nõ poteſt ⁊ ſic vera eſt ſecũda.D.p.m.di
cit ꝙ putat ꝙ ſi epiſcopus monitus fuitꝑ ar
chiepiſcopũ licentiã dare. et ipᷣe epᷣs moniv

dare recuſaueritvel neglexerit dare ſine iuſta
cauſa.tunc archiepᷣs licentiã dare poterit.qꝛ

expꝛeſſum eſt in iure ꝙ negligentiã ſuffraga⸗

nei ſupplet archiepᷣs.ix.q.iij.cum ſimus. Ne
gligentia aũt eſt lapſo tꝑe debite monitõnis

et nulla cauſa aſſignata.exgo 77. Sed nun

quid vacante lede capitulu pᷣt dare talẽlicen
tiam.ſ.edificãdi eccleſiã.Rndeo.credo ꝙ ſit

quia hoc eſt iuriſditõis non oꝛdims. In his

aũt que ſunt iuriſditõis,. capiiulũ ſuccedit.vt
de ma.et obe.c. olim. Sed quid ſi vnus fa⸗

cit edificare eccleſiã et conſecrare.et alius w
ſtea otet ipam. Rñ.ſidotans hot facitqucto

ritate epi.ᷣm Ao. an.efficit᷑ patronus cũ alio
ediſcante.quaſifauoꝛe eccleſie fingat ws pᷣ⸗
ceſſiſſe.&t hoc puto maxime quãdo afunda⸗

toꝛe nõ pᷣt orari ipa eccleſia iuxta notata. de

ii.

tronoꝝ in pñtatione. NHec materia ponitur in

Cõſe.eccle.vel altaris.c.cñ ſicut.
De diſcordia pa

c.quoniã. de iurepa.quã ſic ſummat Yo.an.
in nouellis. Si patroni diſcoꝛdãt. ille pficier
gu plurin patronoꝝ voces habebit. O ſi hoc
ine ſcandalo eſſe nõ poterit vel patroni infra

tps debuũ nõ pñtant.epus oꝛdinabit ecdeſii/

am.vbi pꝛimo dicii Yolvun. Dic intrepiee

ſ̃m DNin. Ber. et Cõfoſt. ꝙ ſi ſit electio vel p

ſentatio facta a maioꝛi ꝑte patronox etiã re⸗

ſpeciu alioꝝ.licꝭ nõ ſit facta a maioꝛi ꝑte olm.

Gurdodi
miuſinn
ſospantontbet
GGaswonetiften
6fitenmnagn
wo Giaiteldi
breſtleerte
panonnlge
matur gvinnme⸗
ſcicgloferiptn
n k
ſoptecunin.
ilniyſtinn
ylrnmtan ter
uumpetpenote
ln ger tſind
ntenpus ote⸗
ſindet lepßtt⸗

nuuatonnifin
iI fen no wſt
nselCeradd

ſplnn kr anni
hn in tovel in
uſſtiugipin⸗
Wnaneovet
Wmmenen
tfnndveſtio
ſumemnttini⸗
umnnctue
lctſetdiſ
urſnetſe
Uimniheſngn⸗
nninepononans
fogunn

ptäſenrdffmn
tluenen,

Indeſtancalog⸗
6hoeſtwoens,
Mrgatiisſinsn
ſdatem den
fiintlinpaenne
hmnnr aenon
iingſcrehi

ſepnie

atneſtdceß

itho⸗
aſnſe

undintengn

inuhttin

ninenen

itn
Vin et hoffſt⸗
Mcöt.
etn oret
Aeeſtfnggni
rirmmtii!
aace
Mentidar 4irii
Arxii
nchichslenime

teie
cchrium
na i in
nis
unttöedii
om. A
nRiinma
iiarrni

ſcs ad hmõi nin
ertra de vmici.c.poſtulaſti. Si autẽ carerepi
ſcopus brachio ſeculari.nõ habet vltra q̃d fa⸗
ciat niſicum patientia expectare velad papi

lene valet necobſtat. c. eccleſia. de elec. quia
loquitur de electione que fit ab aliqiibo. vt a

collegio.Et ꝑ ivc ptʒ ꝙ ſi ſunt duo patroni.
vnus p:t alterũ pñtare.qð nõ eſt de duobo eli
gentibus. qꝛ vnus non pᷣtalterũ eligere. Jo.
aũt in glo.ſuper.c.ſi plures.xvi.q.vij.diſtin/
guitur de diſcoꝛdia patronox.qꝛ vicʒ aut di⸗/
ſcoꝛdia eſt inter patronum et epᷣm. autinter
ip̃ᷣos patronos.et ſi mter epᷣm ⁊ patronũ.iũc
epᷣus ponet interim yconomũ in eccleſia.quſ
qᷓ; ſit terminatũ negociũ.vt de offi. oꝛ.c.cum
vos. Si aũñt eſt diſcoꝛdia inter patronos.aut
hec eſt ſuꝑ electione facta ab eis.aut de iure/⸗

patronatus.ſi eſt de electione tunc ille inſti/

tuatur qui maioꝛibo meritis adiuuat. ſi ſine
ſcãdalo fieri pᷣt.vtin iſto.c.quoniã in quibuſ
dam. Sed ſi pares ſunt.gratiam ſacere pᷣt epi
ſcopus cu vult.vt extra eo.cũ aũt. Si auteʒ
diſcoꝛdia ſit de iurepatronat expectabit epᷣs

ſex menſes a tꝑe vacatõis eccleſie vſq; ad

quattuoꝛ a tpe mote ↄtrouerſie vt de iurepa.
c.cum ꝓpter.Et ſi nõ cõcoꝛdauerint infra di
ctum tempus. poſtea ep̃us inſtituet in eecle/
ſia aliquẽ.et ille pn-tabitur poſtea ab eo qui e⸗
uincet patronatũ ſi hoc fieri pᷣtſine ſcandalo.
Si añt fieri nõ poſſit ſine ſcandalo patronoꝝ
tuncepᷣus claudet eccleſiã vt nõ exerceantur
ibi diina.lc Yo. vt dicit de iurepa.c. i. et. ij.
Sʒ JYo. an. in nouel.ſuꝑ.d.c.qm ait Aſſerti
ue feneas poſt factã pñtatõʒ.licʒ diſcoꝛdẽt hec
iura locũ nõ habere que ſolũ loquunt᷑.quãdo
de iurepatronatus emerſerit q̃ſtio.nõ quãdo
inter pñtatos eſt queſtio.q̃s ſcʒ inter plures
pᷣſentatos deleat inſtitui. Et dicit Inno. ꝙ ſi
de iurepatronatus eſtqueſtio expectantur ſex
menſes. Sed ſi eſt diſcoꝛdia de ꝑſona pñtata
expectant ſer menſes.vt de conceſ. pᷣben. c. ij.
Dicit etiã Hoſti.ꝙ in lvc caſu.ſ.cũ q̃ſtio ver
titur de iurepatronatus. nõ inuenimus exp̃ſ/
ſum ꝙ ſu ꝑioꝛ debegt ꝓuidere. Dnde q;tum⸗
cunq; ꝓteletur diffimtio nõ deuoluet.exquo
nõ eſt ſus expꝛeſſum.qui etiam ponit exem/
plum de ſcandalo qð debet caueri.puta. quia
vtraq; ꝑs eſt votens.Et dicit ꝙ ſi alius cõſti
tuatur. gladius ſuus vltoꝛ erit. nec p̃t refrena
ri. Dicitetiam Inno.lvc locum habere non

ſolũ in eccleſia vacante. ſed etiã nõ vacante

cum propter patronoꝛum diſcoꝛdias ſacerx⸗/
dos inſtitus ſtare ibi non poteſt Vnde epi⸗
ſcopus ni aliter prouidere non poteſt. faciat
quod dictum eſt de ceſſatione diuinoꝑ. Dicit
añt Ho. ꝙ Paſi eaen⸗ ñ ſeculare pᷣt habere
enda ad ipᷣm pᷣt recurrere

recurrere. qui omnibo oppꝛeſſis delet ex offi/
cio ſubuenire.ij. q. vi. ad romanũ. vltra ſibi
nõ reſtarremediũ niſi ad deum. ertra de iudi.

c.cum nõ ab ſvĩe. Et dicunt Inno. et Hoſt.

̈ in hmõi electionibo. qᷓuis tantã voceʒ ha⸗
beat vnus ex patronis q;tam ali. dixit tamẽ
attendenda merita ꝑſonarũ. ſicut in electio⸗

nibus eccleſiaſticis. vt de elec. dudũ. et in te/

ſtibus. vt de teſti. c. in noſtra. Et licʒ in iurepa
tronatus ſuccedant heredes. dicit Inno. qꝙ
magis cõſonat equitati dicere ꝙ ſucceſſio in

patronatu magis fiet per ſtirpes q;ᷓ per capita.

cum lc eſſe deleat in linea deſcendentiũ. in/

ſti. de vere. que ab inteſt. deferuntf. S. et qꝛ. ira

ꝙ ſi plures vni ex patronis ſuccedant. puta.
quattuoꝛ alteri ex patronis ſuccedant paucio
res.puta duo.nõ plus vocis habebunt illi q̃r
tuoꝛ q; illi duo.quilibet eni ilioꝝ quattuoꝛ ba
lebit quartã ptem vocis vnius.et illoꝝ duo⸗
rum quilibet habebit duas ptesvnius vocis.
Et hancequitatẽ dixit ſubtilitati cõtrarie pꝛe
ponendam. et de loc in cle. plures. de iurepa.
Et ꝓ hanccle.declarat iſta materia et quedã

alia que erant in varia et contraria opi. ideo
tex.eius hic immediate ppyno. Plures ab
vno ex patronis eccleſie relicti hredes.vocẽ
duuntaxat vnius habebũt in pñtatione recto
ris. Et vt facilius ꝓuideatur eccleſijs nõ in⸗
cõueniens reputamuſ patronos ipᷣos inter ſe
roſſe lilere cõuenire.de rectoꝛiboab eis alter/⸗
nis vicibus pᷣſentando.in quib etiã ex eadẽ
cauſa ꝑmittimus.vt plures ad vacantẽ ecde
ſiam poſſint eo mõ pñtare ꝑſonas. ꝙ vna ex

eis eligi ꝑ epᷣm valeat er admitti. Clemens

v. de iurepa. in cle.Dicit Yo.an.hic in appara
ratu.ꝙ ex iſta cle.rxepꝛobat᷑ opini.Ala.DLug.
Tau. JYo. an. Din. Ber. et Boff. que etiam
placebat dicentiũ.xv.q.vij.ſi plures.et de iu
repa.c.i.ꝙ in iurepa.ſucceſſio erat ꝑ capita et
appꝛobat᷑ opi. AInno.et Ho.dicentiũ. ꝙ ſuc⸗
ceſſio in patronatu fit ꝑ ſtipes nõ ꝑ capita. vt

dictũ eſt in pꝛecedenti.S. &t hoc ſiue patroni

ſintaliqui ex diuerſis cauſis.puta vnus quia
fundauit.alius quia votauit. ſiue ſint ex eadẽ
cauſa.quia fundauerũt ſimul vel etiã otaue/
runt. qᷓ;uis Archi.xvi.q.vij.aliter dicat.qð
tñ Jo.an.nõ repꝛobat.t addit.mihi place
bat in hac cle.opi. repꝛobata.que et ſi in ptẽ
haberet cõtrariã eqiitatẽ tñ expediens mihi
videbat᷑ eccleſijs vt ſicut patronis ꝑ capita de
beatur ius ꝓceſſionis.ius alimentoꝝ.ius de⸗

fenſionis.ita et ꝑ capita debeat᷑ ius pñtatio⸗

nis. vt ſc quot ſunt capita patronox. tot ſint
ſuffragia vocũ et nõ plura.ad loc facit eo. ti.

c.iij.nõ plura dixi.vt ſe; patronus ſit heres cõ

patroni ſolã vnã voceʒ habeat. cuius Sergris
1

Zitulus terciuſdecimus

ſnnuit ivxc littera cle. Et ex iſta appꝛol ata hic
opinione timeo ꝙ naſcent inextricabiles que
ſiiones. Et ponit diffuſe ꝑ erempla intricatio

☛

nem queſtionũ. glo. ſup vrbo plures adminꝰ

duos cõpꝛehendit. Et dicit plures etiã ſingu⸗
lares ab vno. glo.ergo. Secus ſi plures a plu
rihbus. vel vnus a pluribo. vt dixit relicti. glo.
Ade tamẽ puro.ſi inter viuos tranſteratven
dendo pluribus vniuerſitatẽ. vel ꝓꝑmutando
cũ pluribo.vel plurib wonãdo. Heredes. glo.
ſui vel extranei cum hic nõ diſtinguat.recto/
is.glo.⁊ clerici cum eadẽ ſit rõ.et vt facilius
JXc. Circa lvc erat triplex opinio. Pꝛima. ꝙ
luc poſſet fieri. Secũda ꝙ nõ poſſet fieri. Cer
cia ꝙ fieri poſſet.ſed nõ niſi cũ auctoꝛitate e/
piſcopi. Repꝛobatf ergo hic ſecunda et tercia
opinio.que fuit Anno.et appꝛobat prima.q
fuit Ber. et Goff. TRilvre. glo.i. ſine ſupioꝛis
auctoꝛitate.et ſic repꝛobat᷑ opi. Inno.quam
notauit in. c. qm̃.eo.ti. Vtem dicit libere et ſi
nõ vacat eccleſia. lvc ꝓbat plurale alternis vi
cibus.Cextũ eſt enĩ. ꝙ vice nõ cõcurret du/
plex vacatio. Hõ obſtat de cõceſ.pᷣben. c. fi. qJꝛ
illud fiebat in fraudem. Dacature. loc aũt fit
ad follendã diſcoꝛdiã.et facilioꝛẽ ꝓuiſionem
eccleſie.t eadẽ rõne videt᷑ patronos pluriuũ
eccleſiarũ poſſe inter ſe diuidere.vt vnus ſit
patronus in vna. et alius in alia. Itẽ cum pa
tronatusvnius eccleſie cõmutet ĩ patronatũ
alterius eccleſie. quare patronatus vmusec/
cleſie cum pte quã ⁊c. In cle.etiam que inci⸗
pit.vt cõſtitutis.de iurepatronatus.Et ſic ſta
tuitur de patronis eccleſiaſticis.vt cõſtitutio
que ad eccleſiã aliquã.q;uis etiã ad exempio
rum pᷣſentatonẽ ptineat.admitti cõſuetudi/⸗
ne nõ obſtante cõtraria phibet. niſi ñtato de
pꝛolentibo eiuſdẽ talis coꝛã dioceſano fuerit
oꝛtio aſſignata. vnde iura epᷣalia poſſit ſolue
re.et ſuſtentationẽ habere cõgruã.ſicut expe⸗
dit.obſeruet ipam declarare.ac enã quedam
adcijcere.cõ ſulta huius ſacri cõcilij appꝛobatõ
ne ꝓuidimus dioceſanis ſub obteſtatõne di

ninmi iudicij diſtrictius inhibentes. ne p ſenta⸗

tum aliquẽ ꝓꝑ quancũq; pſonã eccleſiaſticam

us pᷣſentandi ad aliquã eccleſiã habentẽ ad/

mittant.niſi intra ceriũ terminũ cõpetentẽ ꝑ
dioceſanos ipᷣos pñtantibus pᷣfigendũ ipᷣo p
ſentato fuerit coꝛã eis.vi pᷣſcribitcõgrua de ꝓ
uentibus eccleſie poꝛtio aſſignata.quã ſi foꝛ/
ſitan idem pñtantes.intra terminũ ipᷣm aſſi⸗
gnare negle xerint.ne factũ eoꝝ noceãt pᷣſen⸗

tato.ſtatuimus extunc dioceſani debeãt pñta⸗

tum mſi aliud canonicũ obſiſtat admittere.
in penam pᷣſentantiũ ad dioceſanos.poteſtas
aſſignationis huius deuolatur. Pꝛecipimus
nuũt dioceſanis ſubipᷣius obteſtatõe diuini iu

△

dicij ioꝛumq; cõſcientias oneramus. ꝙ mo

derationẽ poꝛtionis ipᷣius debite faciant. nee

odio vel fauoꝛe vel als in plurali vel minoꝛiil
lain ſcienter excedant ⁊c. hec ibi. De ſimonia
in patronatu habes in ſcða ꝑteti.i.c.iij.ei. v.

Titulus xiij.de clericis et diuinis officijs.
Deexercitio clericoꝝ. Capitolũ pꝛimũ.

J doꝛmiatiſ inter
medios cdleroſ penne columle de
argentate. et poſterioꝛa wꝛſi eiꝰ
in palloꝛe auxi.pᷣs.lxvij. Quã⸗
uis iſtud exponat in glo.cõtinua de omnibus
vere fidelibus. tamen alludendo illi termino
cleros. vnde clarici dnomiant᷑ adaptabit᷑ ad
materiã de clericis.ſed quia locutio eſt obſcu⸗
ra et mulpliciter exoponitur in dicta glo. bꝛe
uiter put de ommbo electis intelligit erwone
mus. Pꝛimo ergo ſciendũ ꝙ columba hic

ſigniſicat eccleſiã ſm glo.de qua dicit in Can

ticis.vna ẽ colũba mea ⁊c.Cañ.vi.c. Hec eſt
eargentata. quia diuinis eloquijs erudita.
ſm illud pᷣs.xi.Eloquia dñ eloquia caſta ar)
gentum igne examinatũ.quia ſonox in pᷣdi⸗

catione purgatũ ab omnmi erroꝛe. Poſterioꝛa

huius columie ſunt fideles.qu eruntin fine
mundi vel in vltima reſurrectõne. Poſterio⸗
ra enĩ woꝛſi ſuntextremitates ipius anima/
lis. Hi aũt vltimi erunc in palloꝛe auri.i.in
auro bene ſulgenti. et claro. ſ. ꝓfecte charita⸗
tis.que ſignificat᷑ ꝑ aurũ pꝛecioſius cunctis
metallis.ſicut charitas eminet cunctis virtu
tibus. de quo auro charitatis dicit᷑ Apoẽ. iij.

BSuadeo nibi emere aurũ ignitũ..vt locuples

fias. Penne huius columbe ſunt cõtempla/
tiones et affectiones quibo eccleſia ſe ſuble/⸗
uat ad celeſtia. Has affectabat p̈s. dicens.
Quis dabit mihi pennas ſicutcolumbe.et vo
labo et requieſcã.et ad que locum.niſi vbi vo
rat eam ſp nſus dicens. Deni columba mea
in foꝛaminibo petre. Cañ.iij.c. Petra autem
erat chꝛiſtus.i.ad Coꝛin.x.c.et de cõſe.di.ij.
c.reuera. lerici pᷣm gloſam dicuntur duo te
ſtamenta vetus et nouum. Cleros enim gre⸗

ce.latine ſoꝛs.Soꝛtes autem dicunt᷑ in vete/

ri teſtamento partes hereditatis terre pmiſ⸗
ſionis.que ſoꝛte date ſunt populo.dvmino di

ſpenſante. vt habetur Yoſue. per totum. Oñ

etiam et ipᷣa teſtamenta ſoꝛtes ſignificant.p
que ſeruata hereditas terre viuentium ꝓmiſ/⸗
ſa eſt et datur. Doꝛmiunt inter medios cle/
ros.i.in medio clerftoꝛũ teſtamentoꝛumſi
deles qui requieſcunt in auctoꝛitate ſcriptu⸗

rarum duoꝛum teſtamentoꝛum acquieſcen⸗

Cisculaftict
Clicrehsen
Paſnanlte
Feiſinatere
ſaltgaltrite
Prmcioctnat⸗
Adnr rirl
Gmmmmecendonn
lhiuſceckee
NGAcri Qu
Nn. Oefmn
letoo... ſorledii.
ſtrs ⸗gseor
ſats Cenasgul,
fuinutetprererw
tehetatne /lat
Bauncevoger
Wealwodian.
gierninße⸗
hügiechenen
Wlipenchen
Gterwmti
Quidinphre
Men yninatr
Menmmmnti
Cliglpktin
mhg rhig
ſemiſelien
ſöiengrfienn

inln erineie

UAwlini⸗
unn ſarnn
Hnigrse
en⸗ dna

lnum
ein annel

Nlemi,
Wnchied
nudnmnini
Naben
MeniiN
eksmi
fngoar
Maneniaün
ATa Nensco
Amini ir

untenmencian.

nmienxisn
Eennadhlgnt
nini minin
tchHE/NN
o e
eneiNTE
elsNei
ornes ari
irmdn
Nistu DN
601 4 ſmi
ane —
.
MsRN.

CLCanitulũ

do.etaſſentiendo veritati eoꝝ et m eas w⸗½
ctrinas viuunt vel requieſcũt in medio clero

rum.qui terrena non nimis ardenter apꝓpe⸗
tunt et amant.que terrena ꝓmittebat vetus
teſtamentũ.et wꝛmiunt. qui ſcʒ vſi; ad moꝛ⸗
tem que oꝛmitio dicit᷑.pſeuerant in cõtem/
ptum terrenoꝝ⁊ amoꝛe celeſtiũ. Eſt ergo ſen
ſus.O fideles ſi vꝛmiatis inrer medios cle

ros.i.quieſcatis inter duo teſtamenta modo

expoſito. vos eritis vel vobis erunt penne co

lumbe.i. virtutes ſeu cõtemplationes. quas

habet colum ba.i.eccleſia erudita ſacris elo/
quijs. cinus finis et vltimi erunt in perſecta
charitate. vt ipis pennis.i.virtutibo ⁊ cõtem
plationibus poſſitis volare ad celum. vbi eſt

Pfectiſſima charitas. Sed adaptando ſpꝑe/

cialiter ad ſtatũ clericoꝛum rõne noĩs cleros.
Notandũ ꝙ derici denominant a cleros gre
ce.quod dicit latine ſoꝛs vel hereditas.ex eo
primus clericus inſtitutus ab apłis.id eſt
Oathias ſoꝛte electus eſt ad apoſtolatũ.vt
ptʒ Act.i.ce. Quã rõnem tangit Gꝛatianus
di. xxi.S.i.Oel ſᷣm Hiero.dicuntur clerici ꝗ
cleros.i.ſoꝛte dñi.eo ꝙ ſunt de ſoꝛte vel dñs
eſt ſoꝛs.i.ꝑꝓs eoꝝ.Onde ie ait.xij.q.i.c. cle
ricus.Clericus qui chꝛiſti ſeruit eccleſie.pꝛi/
mum interpꝛetet᷑ vocabulum ſuum. et noĩs
interpꝛetatõne ꝓlata nitaf eſſe quod dicitur
Si enim cleros grece latine ſoꝛs interpꝛetat
rerea clerici dicunt᷑.quia de ſoꝛte dñi ſunt.
vel quia vominus ipᷣe ſoꝛs.i.pars clericoꝛum
eſt. vel quia ipe pars womini eſt. qui ſi parteʒ
ůomini habet.talem ſe debet exhilere. vt ipſe
toſſideat ominũ.vel ipᷣe poſſideat a cwmino
Nui dñm poſſidet. et cim ꝓplvta dicit pars
mea wominus. Et Hiero.ad Euſtochiũ. NMi
hil extra wminũ habere poteſt. ꝙ ſi quiſpiam
aliud habuit pᷣter wminũ.pars eius nõ erit
Vminus.verhi gratia.Si aurum ſi argentũ
ſi variã ſuppellecnilẽ. cum his rpas ominꝰ
nõ dignat fieri pars eius.xc Hiero.ad nepo

tioanum. et intelligit cum in his rebus ponit

finem ſuũ vel nimis ſolicitat. ira officium
ſuum negligat. Nedicta igitur verba pphere
Si coꝛmiatis ⁊c.adoptando.ad ſtatum cleri
calem.
bi poſſunt notari tria.
Pꝛimo ꝙ debenta ſecularib negocijs ab
ſtinere. ibi. ſi wꝛmiatis.

ſe exercere. ibi. inter medios deros.
CTercio debent in diuims officijs etoꝛõibo ſe

Quantũ ad primũ .i.

primum

delent cerici a ſecularibus negocijs ſe abſti

nere⁊ lvc eſt wꝛmire.i.quieſcere.et in ſignũ

huius oꝛdinatio clericoꝝ fit in ſabbato.quod

Interpꝛetatur quies,. quia quieſcere delent.i.

ceſſare a ſecularibus negocijs. Onde apłus
ij. ad Chi. i. c. ait. Demo miliranſ eo im pli
cat ſe negocijs ſecularibo. Status clericalis
eſt quedam militia ſpiritualis. Que aũt ſint

negocia ſecularia a quibo clerici habent abſti

nere. declarat in. c. multa. extra ne cle. vel mo.
vbi ſic dicitur ex cõcilio agunriñũ. OJui
ta ſunt negocia ſecularia de quibus panca P9
ſtringamus. ad que pertinet omnis carnalis

cõcupiſcentia. quicquid plus iuſto appetit lo

mo.turpe lucruʒ eſt. m unera enim iniuſte ac⸗
eipere wel etiam dare ꝓ aliquo ſeculari que /
ſtu. pꝛecio aliquẽ cõducere. cõtentiones vel

lites ve riras amare. in placitis ſecularibus

diſputare excepta defenſione oꝛphanoꝛũ aut
viduarum. cõductoꝛes aut pcuratoꝛes eſſe ſe
cularium rerum. turpis verbi vei facti. eſſe io
culatoꝛẽ. vel iocum ſecularem diligere. alegs
amare. osnatum incõuenientẽ ꝓpoſito ſuo qᷓ
rere. in delitijs viuere velle. gulam et ebꝛiera⸗
tem ſequi. pondera iniuſta vel menſuras ha⸗/
bere. negocium iniuſtum exercere. nec tamẽ
negocin iuſtum eſt contra dicendum ꝓpter
neceſſitates diuerſas. quia legimus ſanctos
apoſtolos fuiſſe negociatos. Et in regula bea
ti Benedicti pꝛecipitur ꝓuideri. per quoꝛum

manus negocia monaſterij peurentur. Ca⸗

nes wel aues ſequi ad venandum. et omnib-
quibuſiilvt cauſis ſuꝑfluis intereſſe. Ecce ta⸗
lia et ſimilia miniſiris altaris comini. necnõ
et mnonachis omnino interdicimus. Dec ibi

et infra in ſequenti.c. magis declaratur a qui
bus clerici debent abſtinere que ſunt eis in⸗

terdicta ibidem.

Quantũ ad ſecundũ ſ.ii.

ſcʒ ꝙ debent ſacris eloquijs et virtuoſis acti⸗
bus inherere. Vnde di. xxxviij.c. omnes pſal
lentes. Omnes pſallentes deo repꝛomitti/
mus. In iuſtificationibus tuis meditalbvꝛ.
non obliuiſcar ſermones tuos. qui ſunt elo⸗
quia womini. Quod et ſi cunctis ſidelibo ob/
ſeruare ſalulerrimũ ſit. pꝛecipue tamen his
qui eccleſiaſticam cõſecuti ſunt dignitatem.
hec ibi notantur cum dicitur in auctoꝛitate.
Inter medios cleros id eſt in medio duoꝛũ
teſtamentoꝛũ.ſcz veteris et noui.vt expoſituʒ
eſt ſupꝛa.et quod ibi legunt diligenter adim
plere.quia vt ait apoſtolus ad Ro.ij.c. Hon
auditoꝛes legis.ſed factoꝛes apud deum iuſti

ficabunt.Et Yo. xiij. dixit chꝛiſtus viſapulis

Cij

Zitulus terciuſdecimus

ſuis. Scitis lec. Begti eritis ſi feceritis eag.
Quibus autẽ virtutibo clerici debent eſſe deco
rati oſtendit apts.i.ad TChi.iij.dicens.O poꝛ
tetepiſcopũ eſſe irrepꝛehenſibilẽ ⁊c.que regu
la cõtinens.xiij.capitula ſeu cõditiones vir/⸗
tutum.que obſeruari debent ab omnibocleri/
cis.expoſitionẽ aũt dicte regule plene habes

infꝛa eo. ti.c.iij.ibi vie.
Quãtum ad terciũ ꝭ.iii.
ſ. ꝙ debent inſiſtere diuinis offics et deuo⸗
tionibus.notatur per loc quod dicitur penne
columbe ⁊c.ſ.eritis vos.ſ.clerici.ſi dꝛmiatis
id eſt ceſſetis ab actibus ſecularibo.inter me
dios cleros.i.in medio teſtamentoꝝ vos po⸗
nentes ꝑ ſtudiũ et obſeruationeʒ eoꝛum. ſic
eritis leu vobis erunt penne columbe ⁊c. per
oꝛationes vicʒ et officia diuina.quibus ipſa
colum ba.i.eccleſia per vos ſubleuat᷑ ad cele⸗
ſtia. Et deoꝛatione dictũ eſt ſupꝛa ti.xij. et e⸗
tiam dicet᷑ in quarta parte.et de ea halvs etiã
in pꝛima et ſecunda parte in pluribus locis.
Sed quomodo debent clerici dicere lvꝛas ca⸗
nonicas et diuina officia.et qui ad ipᷣa ex pᷣce
pto teneant᷑.habes.j.eo.ti.c.iiij.

De cõuerſatõne clericoꝝ.eta quibo exerei
tijs clerici debent abſtinere. Capitulũ.ij.

Vibus aũt ſe debẽt
clerici abſtinere. Nota ꝙ ꝓmouen
dus ad clerum vebet eſſe bone con
ſcientie quo ad ſe.et bone ſame quo ad alios
que reſultat exmodeſta cõuerſanone.et debʒ

ſe exhibere exemplũ virtutis. Dnde Hiero.

qualis edificatio diſcipuli ſi intelligat ſe eſſe
magiſtro maioꝛẽ.Onde nõ ſolũ epi pᷣſbyteri
er diacones delent magnope ꝓuidere.vt cun
ctum populũ cui pꝛeſident cõuerſatione ⁊ ſer
mone pᷣeant.verumeniã inferioꝛ gradus exoꝛ
ciſte.lectoꝛes.acoliti.editui.ceroferarij.et o/
innes oĩino qui mui dei deſeruiunt. quia ve⸗
bemẽter eccleſiã chꝛiſti deſtruit.laicos melio⸗
xes eſſe q; clericos.viij.q.i.Oalus aũt ſacer⸗
dos.inquit Criſo.de ſacerdotio ſuo crimẽ ac⸗
quirit non digntatẽ.diſt.xl.multi.Et vt ait
Alug.nemo in eccleſia amplius nocet.qᷓ; qui
Puerſe agens. nomẽ vel oꝛdinẽ ſanctitatis vł
lacerdotis habet. Delinquantẽ autẽ hunc re⸗
darguere nullus pᷣſumit.et in exemplũ culpa
velementer extendif.quãdo ꝓ reuerentia oꝛ
dinis peccatoꝛ oꝛatur.di.lxxxiij. Qualis aũt
coõuerſationis debeateſſe oſtendit Iſi ð. de vi /
ta clericoꝝ ſic dicens. His lege patriũ cauetur

vt a vulgari vita ſecluſia mundi voluptatiby
ſe abſtineant.nõ ſpectaculis.nõ pompis inter

ſint. cõuiuia publica fugiant. pꝛiuata non tm

pudica.ſed et ſobꝛia colunt.vſuris nequaq;
incumbant.neq; turpiũ occupationiba lucro/

rum.nõ fraudibo cuiuſq; ſtudiũ apptetant. a⸗
moꝛem pecunie quaſi materiã cunctoꝝ vicio⸗

rum fugiant. ſecularia officia negociaq; abij⸗
ciant hbonoꝛis gradũ per ambitionẽ nõ ſuſcipi

ant. ꝓ beneficijs medicine dei munera nõ ſu⸗
ſcipiant.ovlos et cõtumationes caueãt. odiũ
emulationis.obtrectatões atq; inuidiã ſugi⸗
ant.nõ vagi oculis.nõ effrenes lingua.aut pe
tulanti fluidoq; geſtu nõ incedant.ſed pudo⸗
rem atq; verecundiã mentis ſiumplici habiiu
inceſſuq; oſtendant.obſcenitatẽ quoq; mem
bꝛoꝛum et verboꝝ ſicut⁊ opꝑerũ pemtus execrẽ
tur. viduarum et virginũñ frequentanonẽ fu/
giant.cõtubernia quoq; extranearũ ſemina⸗
rum nullatenus a ꝓpetant.caſtimoniã inuio/
lat coꝛpoꝛis ꝓpetuo cõſeruare ſtudeant.ſenio
ribus quoq; debitaʒ pꝛebeant obedienti. nec
vllo iactantie ſtudio ſeipᷣos attollãt. Poſtre/
mo ůuctrĩe lectiomibo pſalmis et hymnis ca⸗

ticis exercitio iugiter incumbant.Lales eni

debent eſſe qui diuinis cultibo ſeſe mancipan
do ſtudent.ſ.vt dum ſcientie operã dant wv⸗/
ctrine gratiã populis adminiſtrent. et hec om
nia diſ. xxiij.c.his igitur. YOtem clemens.me
lius eſt enim womini ſacerdotẽ paucos habe⸗
re miniſiros qui poſſint digne opus dñi exer
cere.qᷓ; multos inutiles qui onus graue indu
cant oꝛdinatoꝛi.xxiij.di.c.tales.

De operibus clerico ..1.

tum. Notaqueda eis ꝓhibita vt negocia ſe

cularia.ij.thi.ij. Nemo militãs deo iplicatſe

negocijs ſecularibo.Et pꝛimo quidẽ negocia
tio eſt eis ꝓhibita.vnde Zlug.di.lxxxvij.c.
fornicari. Foꝛnicari nunqᷓ; licʒ negociari ali⸗
quãdo licet.anteq;ᷓ clericus fias.licz poſteq fa⸗
ctus fueris nõ hg⸗Brohili⸗ eſt enĩ religio
ſis. ſiue ſint clerici ſiue cõuerſi. Et dicit Pe.
de pal. ꝙ ſi hmõi negocient᷑ ꝓpter lucrũ.non
vident ercuſari a moꝛtali. Si aũt ꝗꝓpter neceſ
ſitatẽ victus.iam nõ eſt negociatio ꝓpꝛie di
cta nec ꝓ cõſequens ꝓhibita. Itẽ nõ debent
intereſſe.ſ.aduocãdo et ꝓcurando. in queſtio
nibus ſecularibus iudicio.ſi ſunt in ſacris vel
etiam in minoꝛibo.ſi ſunt beneficiati.et hvc ni

ſi ꝓ ſe. vel miſerabilibus perſonis.extra de x

ſtu.c.i.vel niſi ſuã vel ſuoꝛũ iniuriã pſequant
iiij.q.vi.oĩbus Ite sõ pis ſuſcipere gulerna⸗
tões alienarũ rerũ.ſeu ꝓcuratões alienoxꝑne
gocioꝑ.lene tamẽ poſſunt luſcipere tutelas a

Peronſeutälemnan
Ceſtenononmn
Geneſnncöingun
Gennäͤnentwoce
Gunertonaipdn
ſenscphat n⸗
omnückreigtop⸗
ermammmminii.
nengocunſtick
onni pꝛimienoder
Imetphilrurſb⸗

eppnſnmnen
luiGes ſcnaht⸗
Mnlrietmi

uncenanenndn
drgciaserg
N Kmmmngincie
Netcnnhen alſ
Popänndonret
Cecalhn rnzn
llciarhnnien
fünnwninatre
Macklanwen
Dlnmienine
lsnyanoanne
(ummerp ioneſn
ndi Moden
ſechynovercan
tangmnoſhne⸗
Nppum,

Cfainnt
ung ſuporangrn
tſockennsfnter
Kenſintcin
hnatnenlenen
Gn dens G

mamge

meinnoi
drntgni
ogern
Sienann
Ntrm
woi w

Dügirt muntert
ndni
Wrmim ria

Enbusder

Gng
deba neeaN.
mer mitN

e ſbe n

lege impoſitas. ſi volunt nõ tamẽ cogunt ad
loc laici.Cutelam autẽ datiuã que.ſ.datura

iudice. cum nõ eſt ꝑteſtamentũ nõ ponunt ſu
ſcipere.ſed ad tutelam cõmunem miſerabili

um pauperũ omnes clerici et monachi tenen

tur.vt di. lxxxvi. puenit. c.fi. in glo. Oe licen/
tia etiã ep̃i pᷣt ſuſcipe gubernatões. IAteʒ de⸗

bet clericus abſtinere aberercitio hiſtrionat

et macellarie.alłs pumit᷑. Onde ex de vi.et ho.
cle.li.vi.c.i.dicit᷑.Clexici goliarcd aut buſto/

nes. ſi hoc p annum exercuerint. careant pꝛi /

uilegio clericali. Et eodem mõ ſi minoꝛi tꝑe
et adtoniti nõ deſtiterint. et eo.ii.in cle.c.
dioceſanis. Clerici qui carnificum vel macel
larioꝛum ſeu tabernarioꝛũ officiũ publice fa
ciunt.ſi tercio momiti nõ deſiſtant ſiue reſu/
mant er ſunt cõiugati pdunt pꝛiu lesiũ cleri⸗
cale.nõ cõiugativero qui incedunt vt laici.pꝑ⸗
dunt in pſonis q;diu hoc agũt. Atem ſi eſt in
ſacris opoꝛtʒ ꝙ abſtineat a cõtrahendo matri
moniũ.ałs enet eompᷣo facto excõmunicatus
et matrimoniũ nullũ. Si eſt in minoꝛbo cõ/

tralendo cum ſecnda vel nõ virsine. exuitur

omni pꝛiui legio clericali et adijcit᷑ foꝛo ſecu/
lari.et ꝓhibetur ſub pena excõicationis deler/

xe tonſuram. extra de bigamis.c.altercatõnis

li.vi. Sed ſicõtrahit cuin vna et virgine defe
rendo tonſurã et veſtes clericales retinet pꝛi
uilegium clericale in duobo.ſ. ꝙ pcutiens eu

efficitur excõicatus.et ꝙ non poteſt diſtringi

nec cõdemnari a iudice ſeculari.nec ciuiliter
nec ceriminaliter. Sed ſi nõ delert tonſuꝛaʒ et
habitũ in nullo retinet.extra de cleri.cõiu.c.

clerici. i. w. Quomõ autẽ poſſit eſſe iuder vel
iudicare habes.ſ. Item ꝓhibet clericis exerci

tium venatõnis clamoꝛe.que.ſ.fit cum cani⸗

bus. et clamoꝛe et tumultu. ex ne cle.vel mo.
C.i.et.ij. Et vt dicit glo.ſuꝑ.c.qui venatoꝛibo.

Di. lxxxvi.etiã ꝓpter pauꝑtatẽ nõ eſt licita ta
lis venatio.quia aliunde querere ſibi debetvi

cctum er ꝑ loneſtius exerciti. vt ꝑ agricultu/

ram. di.xci.c.clericus. Oenatio autẽ que fit
ſine clamoꝛe et canibus.vt ponere laqueũ et

rxyqete et hmõi bene eſt licita clericis.de ↄſecra.

di. v.nunq;.

Officium tabellio F.il

natus ſeu notariatus clericis cõſtitutis in ſa
cxis eſt penitus interdictum pᷣm Ray. Et ſi l
lud habeant.ſunt cõpellendi ad dimittendũ ꝑ
ſubtractonem beneficij axpellatõne poſtpoſi⸗
ta.extra ne cleri.vel mo.c.ſicut.Et idem ſᷣm
Ray. de clericis cõſitutæ in minoꝛib). ſi ha/
lent ſufficietia beneſicia. extra de poſtula. c. cle
tici.et dicit Inno.ꝙ conſtituti in ſacris ſi in⸗

ſtrumenta cõficerent anted; eis interdicere?
tur. valerent quidem. ałs nõ. Sed Ho. intel
igit ꝙ nõ valerent in negotijs ſecularibus.
ed in eccleſiaſticis valerẽt. vt ccet RAubꝛi.ils
