in eccleſia ſanctoꝛũ. Ecce ait apls. nũc fp̃s ac
ceptabile.ij. Coꝛin. vi. Ecce nũc dies ſalutꝭ⁊
ideo conſeſſioni per bona opera inſiſtendu; qꝛ
venit nox.ſ.ſeculi ſequenns q̃ndo nemo oꝑa
ri poteſt. ſ.meritoꝛie. Ao.derrr

Kitulus. rij de pena pirgatozif.

OQũo ignis affligat animas penaſenſus.

Capitulum pꝛimũ.
Vig hi qui ſunt in
prurgatoꝛio adhuc nõ ſunt in eccłia
triumphanti.ſed milttãt ſub penis

quibus purgantur vemialia q̃ ſecũ poꝛtauerũt

egredientes aĩe de coꝛpoꝛibo.ac ſoluunt᷑ reatꝰ
moꝛtaliũ.i.debita penarũ tpaliũ.quibus obli

gali erant ꝓpter tpᷣalia perpetrata. quib hic
nõ ſatiſfecerunt ad ſufficiennã. ⁊ ſi per penitẽ⸗

tiam recuperauerũt gram ⁊ euaſerunt debituʒ
vne infernalis perpetue.ideo ad eccleſiaʒ per
tinent militantẽ. ⁊ eius ſuffragijs adiuuitur
vñ poſt penas vite pñtis tpᷣales ⁊ ſpñales.de

quibus actum eſt bꝛeuiteꝛ. aliqua tangantur

& penis ⁊ ſtatu purgandoꝝ. Et pᷣt induoi ilõ
ps.xrxij.qð decanratur in miſſa defunctoꝝ.vi?
ga tua ⁊ baculus tuus.ipᷣa me conſolata ſunt.
vt locutio illarum animarum ad deum. Et vt
BGre. diſt. xliij.ſit rectoꝛ. Dirga percutimur.
baculo ſuſtentamur. Nirga iguur dei p̃t dici
pena purgatoꝛij.qua puri ficate aĩe ille tandeʒ
conſolãtur intrãtes gaucha vite eterne. bacu⸗
lus dei ſunt ſuffragia eccleſie.quibus ſubleuã⸗
tur a penis.vt citius conſolẽtur ab eis liberate
Del baculus dei eſt crux.in qua deuſ hñanatꝰ
fuit ſuſtẽtatus. Nã ⁊ indulgẽtie que aliquan
do extẽdũtur ad defunctos. ⁊ ſuffragia eccłie.
haabent pꝛecipue valoꝛẽ ex cruce.i.paſſiõe xpᷣi
Et ipᷣa euchariſtia miſſe in qua repꝛeſentatur
ipᷣa paſſio eſt maximum ſuffragium pꝛo ðfun

ctis.qui ſunt in purgatoꝛio.Et ſic ex hmõiba

culo ſuſtẽtãtur.⁊ cõ ſolãtur tãdem. Dnð dan

ieli in lacum leonum poſito.deus mi ſit pꝛãdi
um bonum per abacuch ĩ figuram. quod ſigni

ficat ſuffragium euchariſtie.vñ fuit ge .
toꝛium patet per autoꝛitatem apli.i. Coꝛinth.

iij. dicentis. Si quis ediſicauerit ſuper ̊ͥ fun
damentum. ſſ.fidei chriſtianev iue lignũ fenũ

ſtipulam.ipᷣe ſaluus erit ſic q̃ſi per ignem. qdð
expomtur comuniter a cctoꝛibꝰ de igne pur
gatoꝛij.quo purpanturwnialaideſignata per

⸗ K—⸗ . . , „
lignõ fenuz ſtipulam. quia eſt in eis gradus

grauitatꝭ. nõ aũt moꝛtaha quibus aĩe ignelin

fernali ppetuo cruciantur.pꝑ ea notant᷑ vt qui.

dam aſſerebãt Qa ð aug.repꝛobat in li. de igne
purgatoꝛij. Et hr diſt. xxv. S. als pʒ e ꝓ gre.
dicentẽ de quibuſdã leuibo peccans.Añ diem
iuditũ purgatõis credendus eſt ignis. Et per

aug. qͥ de eo qͥ ve re oolet ⁊ penitet ð petis moꝛ

talibus ſed nõ ſatifſacit ſufficienterin pꝛeſen
n penis debitis ꝓ eis ſic ait. Pꝛius purgãduſ
eſt igne purgatõis.qui m aliud ſeculũ diſtu/⸗

lit ſuem conuerſioms.de pe.di.vij.t.fi. P?ꝛo

batur eẽ hoc ex eccłie determĩatõe.q̃ pꝛeualet
omnmi autoꝛitati voctoꝝx. Nã pᷣa ſun ragia fac
ↄtinue ꝓ defunctis.nõ ꝓ his qui ſunt in infer
no. bi nulla eſt recẽptio vel diminutio pe
ne.vel refrigeratio. nec ꝓ his qui ſunt in glo
ria. o nõ egent. ꝓ his qui ſunt in purgaro/
rio. Hoc negare eſſet hereticũ. ocus aut hu
ius purgatoꝛij ᷣm legẽ cõem a ctoꝛib in qr
to eſt ↄtiguus inferno dãnatoꝝ.qꝛ infern q̃ſi
infra terrã in centro terre wel crca. ̃m ãt pꝛi/
uatam legẽ aliquibus vr ene aſſignatum pur
gatoꝛium extra talem locum m terravt patet
in qua:to dyalogoꝝ per plura exempla.
Ouplex autem eſt ge · .ii
nus pene in purgatoꝛio pꝛincipaliter. ſcʒ pena
damm qᷓ eſt pꝛiuatio diuine viſioms. Scðᷣa
ðꝛ pena ignis in ꝗᷓ aĩe ille detinent᷑. Er cuʒ hac
Dilplici pena cruciant᷑ eẽ qui ſunt manferno.ẽ
tñ iſta dꝛñtia.qꝛ dãnati in ĩferno ꝓpetuo toꝛ
quen tur vtraq; pena al ſq; ſpe ſue leratõiſ ſei
entes ſe ꝓ petuo ſine aliqͥ refrigerio cruciã wvſ

nũc in aĩa poſt reſurrectõʒ vltimã in aĩa ⁊ co.n

oꝛe.Dñ ⁊ deũ blaſphemant.vt ðꝛ in pſal.ſu⸗
perbia eoꝛuʒ aſcendit ſp.eos puniẽtẽ ipᷣʒʒ odio
habentes.⁊ impatientiſſime ⁊ ininti patiẽtes
Sed in purgatoꝛio etiã vtraq; pena cruciẽtur
dãni ⁊ ſenſus.q̊ tñ ad tpᷣs.⁊ diuiurniꝰ ⁊ citius
et grauius.⁊ leuius.pᷣm debita eoꝛũ.⁊ ſciũt ſe
i hberãdos. Et ſi t̃s liberatõis ignoꝛent niſi
eis reueletur. ac ec cuʒ ſint in gra pacienter.et

vo untarie ferunt tales penas.Et ꝑ ſufragia
noſtra ſubleuant. Solũ aũt in aĩa cruciantur
Zam poſt reſurrectõʒz generalẽ locus purgato

rij vacuus remanebit.ſic nunc lym bus patrũ
taliter em̃ purgabuntur. qͥ in fine mundi erũt
vel augmento pene ad reconpenſandum diu/
turnitatem. v l qꝛ terroꝛibo pcedentibo iuchci
um ita purgabuntur. ꝙ pauca ⁊ pua remane
bunt purganda.tum ec̃ qꝛ ſatiſſactões ſancto
rum.q̃ amplius erogari nõ hñt in eccłia ꝑ in

dulgennias ⁊ hinõi. ꝓ illis ſoluẽt.⁊ ſic inteli/

gitur illud Zlug.hic ignis.ſ.purgatoꝛũ ⁊ ſinõ

ſit eternus.miroiñ modo eſt grauis. Or̃ em

non eternus q;tũ ꝗd officiũ. qꝛ vt dictuʒ eſt ꝰ
reſurrectõʒ nõ pui abit ahnquẽ. ſed eternꝰ eſi
ideſt ppetuus tũ ad ſubſtantiã. oꝛ ſemp du
rat cũ ſit idẽ cn igne ipferm. pena quidem
damni ſiẽ in mferno.it ⁊ in purgatoꝛio ẽ ga
uiſſima ſuꝑ penam ignis ⁊ omnẽ aliã q̃ cog „
tari poſſer.vt dicere apte valeat talis aia. SO ·
riuit aia mea ad deũ fontẽ viuũeqñve.⁊ apa.
ante faciẽ den mei. Fuerüt mihi lachrie mee
panes die ac noc.ci.n.aia ſenata a coꝛpe ĩitel
ligat denm eſſe ſummũ bonũ eius.et ad ibpſuʒ
ↄtrahendũ apia exiſteret. niſi eſſet in ea q d im
quinatõig purgande. de tali dilatiõe ſumme
Wlet. cñ ſit ꝓpter culpã ſuam. Sicut em̃ vie
re den. ⁊ eo frui eſt maxima delectatõ. Ita o
pꝛiuari ꝓ illo tpe ex defectu ſuo eſt ſummape .
na. DHñ Alug. Alienari a regno dei carere mi
titudine dulcedinis del tamgrandis pena eſt.
vt nulla eipoſſint toꝛmenta q̃ nouimus com
perari. Atẽ criſo. Ponamus añ oculos mentz
quanti woloꝛis eſt excludi ⁊ ꝓucia regno celo
rum. quia mihi videturgramoꝛ gehenna. icG

eſt igne inferni.

—

ptionẽ coꝛpoꝛũ crucientur. eſt difficolle intelli/

gere. Et circa h eſt qͥntuplex moduſ dicẽdi y
quinq; opi.mcdernor. q̃s retitat DPe.de paoal.
in. iiij.diſt. xliij. Primus modus dicẽdi q
ðꝛ eſſe Durandi.in.iiij.ſ.eſt.qꝙ aliter panatrr
aĩa ſepata ab igne coꝛꝑeo aliter demõ ⁊ aia in
purgatoꝛio. Cums r eſt. o? ignis inferninö
ponitur coꝛwꝛeus.niſi qꝛ af icturuſcoꝛpa di
natoꝛum poſt reſurrectõʒ. Si em amma ſeʒpe
ta ſolum pateretur in aĩia ⁊ non in coꝛꝑe.nulilꝰ*ꝰ
poſu iſſet ignem inferm coꝛpoꝛeũ.⁊ hiĩc eſt cx
gruum vt ſpũs qͥ ad penã coꝛpoꝛibo reunien-·
q̃les ſunt aie dãnatoꝝ.aliter ab igne coꝛwo
patianf᷑.Alirer qͥ demõ qͥ nunqᷓ; coꝛporivnitur
vt foꝛma. hi quidẽ.ſ.aie dãnate ſᷣm writatezz
ille pᷣm adaptõʒ. Aie em̃ dãnatorũ cũ ſciãtt inn
fallibiliter. ꝙ reſumptis coꝛpibo in igne cru⸗
ciabuntur.p verã miſſione.ex ipᷣa conſide/·
ratõe ignis futun nocii. veriſſime cruciäëtirr
mentaliter. Et h̊ qͥdẽ plꝰvel minꝰ ᷣm ꝙ mag9
ioꝛi vel minoꝛi afflictõi coꝛꝑali ſciunt ſe fſum
ptis coꝛpibb adiũgendas. Sic igit aĩe dĩnato
rũ q coꝛꝑibo reunientur ad penã patient ab ig
ne coꝛpoꝛeo ſᷣm veritatẽ.qꝛ ille ignis añ reſurz
rectõʒ wre timoꝛẽ ⁊ lvꝛroꝛẽ ⁊ ꝑx ↄñs triſtitiam
aĩo ĩgerit.q̃ pꝰreſurrectõʒ ebacfiaiahn vre
exurit ſine ↄſuptõe tñ. Sp
lus qͥ nũq; vnit᷑ coꝛpoꝛ vt foꝛing.affligit᷑ ſʒ dnn
dã ſil itudmẽ ⁊ adaptatõʒ. Spnalis em triſt/·
cia 1 delectatõ cũ ſint ignote młtitudini.oppꝰ

uͤo autem anime. . li.·

ſiue in purgatoꝛio ſiue in inferno ante reſum

s aſt angelicx ma

gyt
ſelt
lbicne.
atpua
gefmn
ci ken
ncerran
Copalter
ſtinaſeaun
ſtraſftio
hitdeſepa
1nletatent
6nggih
Obleonftigs
orioq cor
nerali edn
Tlekenenel
Canturadi
Oi em̃ e
Abearere

nepßt

potiobign
Gitſaluus
Nautsier
ſues inln

Safi geren

ceoñ pei.
ſenidiuine
fünanmegn
dactond n
uſlcis ponn
giot Ceor
Dareropli
bncitegni
cleſttßs
eiterwe
vybare, e
mmsnſtene
Marit abign
tungöalisſ
ketbtiucns
Plyſpis D
Gtlucfnüde
ilsepeſea
Pünnarlegti⸗
heernpent
Miiapfe
kearmcie ſn
NMihenben
totglsplar
nnlanfl
emariapen
Etel ſt

„ . . *
.
.(V Capitulũ, i .
ercn tert ꝙ h delectatõʒ ⁊ triſtitias expꝛimant᷑ figura p̃ſſio veritatis. NHtillud Joh. i. Quaſi vnſte.
e . liter. Et cũ ſummus vloꝛ ſenſibiſtis ſit ille q̊ ẽ niti a pre. Expſſa igit intẽtio ſanctoꝛuʒ circa
Nntan ab igne. cuʒ ſit maxime actiuus.ſic triſtitia et han materiaʒ eſt. ꝙ vere patiant᷑ ab igne aie
mdin cvlcꝛ ſpũalis.qui eſt in angelis ʒ ſuã dehemẽ⸗ in iiferno.vel purgatoꝛio.Et ad h̊ fac autoꝛiꝰꝰ
zen tiam.⁊ ſi nõ eſſet ab igne ſᷣm rem. ðꝛ tñ ab ig tas augu. dicẽtꝭ. Ille ignis.aſi nõ ſit eternus
men ne vᷣm q̃ndã ſilitudinẽ 7 adaptatõʒ. Sic etiazʒ miro tñ mõ eſt grauis. E xcedit em̃ oẽʒ penaz
cũ de beatis ſpiritibus aliqd ðꝛ quod ꝑtinere quã vnq; aliqs paſſus eſt in iſta viia Scos
ichien videtur ad coꝛpalen delectatiõʒ.vt ꝙ refinan modus dicend qͥ ṽ eſſe Egidij ponit moduʒ
unee tur vel rideant.debet pꝑ ſil itudinẽ intelligi ⁊ nõ cõem aie ⁊ demõi ꝑ verã immiſſionẽ ab igne
teit coꝛpaliter.cũ tota eoꝛñ delectatio ⁊ iocunditaſ ſine immiſſa noua oiſpoſitõe.dicũt em̃ ſic.ig⸗
a ſit in 2ſecutõe ſui finis.⁊ nõ in aliq̃ re coꝛꝑali nis in ferniq̃ idẽ eſt cũ igne purgatoꝛũᷣ.pᷣt con
iſn ſic⁊ afflietio demonũ conſiſtit in triſtitia quazʒ ſiderari dupłꝛ.vno mõ vʒſe.aſic nõpᷣt agere ꝰ
1ni hñt de ſepatõe a fine.in q̊ ſumme pficerentur ſpm̃.llio vt inſtẽm diuine iuſtitie ⁊ fic pt age
“ 1 velectarentur.ſi eũ attingerẽt.⁊ nõ in aliq re re in ſpm̃.⁊ ipᷣm vere affligere ꝑ verã immiſſi⸗
d Wꝛpali. cũ ðꝛ de eis ꝙ in igne ardeant vel feto onem. Et H ꝓbat ꝑ rõem ⁊ ſile. Rõ eſt talis.
ve rxibiisaf fligant᷑. Oe aiabo aũt qᷓ ſunt in burga Inſtim pᷣter virtutem naturaleʒ vr hre alich
–W toꝛio.q coꝛpibo ſuis vnient in reſurrectõe ge virtutẽ a pꝛincipali agente.ſicut caloꝛ qͥ ẽ iſtru
inunne nerali. ſed nõ ad penã q: punatoꝛiũ.nõ tener mentumaie pᷣter ſuã virtutẽ calefactiuã quaʒ
le tẽ tenendũ eſt. ſ. ꝙ affligunt ex hoc ꝙ rerar/ habet a ſe. hʒ ab anima cuius eſt inſtrumẽtum
RD antur a diuina vſione.qᷓdã plus quedã miꝰ vtutẽ ↄuertẽdi alimẽtũ in carnẽ. Silꝛ wolabꝛa
MWalchen Siẽ em̃ penale eſt ab ea excludi.ſic ꝑenale eſt hʒʒ ab artifice virtutẽ inducẽdi in lignofoꝛnã
EH Ab ea retardari ꝓpter vebementiã.igit huius arclx ad quã nõ poſſet ex ſeattigere.Silꝛ ign)
Ppene pñt dici ſᷣm qndã ſilituinẽ ⁊ adaptatõ, inferni ſeu purgatoꝛij ꝓut ẽ ĩſtẽm dĩe iuſtitie
e pati ab gne. Et huic ↄſonat dictũ apłi dicẽtiſ hʒ aliquã vtutẽ. . quaʒ p̃t attingere ad alicjd
Sic ſaluus erit q̃ſi ꝑ ignẽ.in qͥ innuit᷑ ſi łiudo vltra vᷣtutẽ ſue nature.iũc arguit᷑ ſic.OQuicqᷣd
ünmri Oe aũt aĩe patruʒ ſanctoꝛũ añ xpᷣi paſſionẽ exi deus põt facere mediantilo cauſis ſcðis.pᷣt eẽ
edfhm ſtẽtes in lymbo. ex retardatõe diine viſionis facere ſine eis. ſed eus pᷣtaffligere aiam medi
edechi nõ affligerent᷑.ſic̃ nũc in purgatoꝛio. ̊ ideo fu ante coꝛpe ſicut affligitur nũc ſenſibiliter duʒ
Slruſen it.qꝛ añ paſſionẽ xpᷣi nõ fuit tpᷣs ꝑuemiẽdi ad eſt in corꝑe.ꝗ pᷣt ↄſiłꝛ affligere aĩaʒ ſine coꝛꝑe
venan viſionẽ diuine eſſentie.cũ nõ eſſer ſolutũ debi Si ſic.ergo ignis vt eſt inſtrumẽtum die iuſti
.,gn tũ nature.qð xpᷣi moꝛte ſolutũ eſt. Sed cñ poſt cie.cũ in inſtro ſit aliq̃ᷓ virtus.vt dictuʒ ẽ.pꝛin
liemi paſſionẽ xpi ſit ipᷣs pueniendi ad viſioneʒ dei cipalis agentis ꝑ quã pᷣt in aliq̃d.in qð nõ po/
eegumi niſi aĩa ꝓpꝛia culpa velobligatio ad pnã ĩpe ſet ex virtute ſue nature. Per ſimile ꝓ batur
W diat. ideo nõ puenire nũc penale ẽ.nõ aũt pꝛiꝰ ſic.ſic ſacta ſunt ĩſt ra die miſcdie iuſtiſicantis
RZ Dat exẽplũ de filio regꝭ.qͥ ſinõ ꝑpueniat ad ha ſic ignis inſerm eſt inſtrumentum diumne iu
nnen bendũ regnũ viuentepᷣenõ ẽ ei enale. nõ ſtitie punientis. Sed ſacta inquantum ſunt ĩi
Pinn dũ eſt tp̃s ꝙ ꝑueniar.ſj ſi moꝛtuo pf̃e ñ obtie ſtrumenta diuine miſcᷣie agunt iuſtiſicando
rim ret. eẽt ei wloꝛoſuʒ. Sʒ iſtã opi. vr pe. de pal.re aĩam ꝑ alicuius immiſſionem. & ꝛ ignis vt eſt
nön pꝛobare. ðt em ꝙ dicere e demões nõ h̃t pe inſtrumentum diuine iuſtitie affligit animaʒ
äupen nas niſi carẽtie die viſiõis ꝓpter ſuũ pctm ⁊ ñ ꝑ veram immiſſionẽ. Aut lc eſt.qꝛ ignis im
Er. — patiãt᷑ ab igne.nõ vr tutũ ſentire. Cũ.n. crea mint aliquã foꝛmã in aia vel demonẽ. aut nõ
uſ tura rõalis ſeu intellectualis. naturalꝰ deſide immittit foꝛmam aliquam. ſed tantum afflic
e ret brĩtudinẽ naturalẽ ⁊ ſupnaturalẽ.q; vrrã/ tionem. ſi primum ſcilicet ꝙ imitit foꝛmam.
gmine q; hʒ ſpũs.dñm vidẽs.qꝛ neut Pan ſuaꝝx be tunc foꝛma imiſſa aut eſt ſpũals.aut coꝛpalis
Anto atitudinũ depẽdet a corꝑe.a ſibi btitudo natu non coꝛꝑalis qꝛamma ſeꝑata non eſt ſuſceou
mmane ralis ẽ p̃eſſe coꝛꝑi.illud hʒ pꝰreſurrectiõʒ.ſed tiua alicinus foꝛme coꝛꝑalis. Nec ſpiritualis
n fiyh pꝛ iuat beatitudie ſuꝑnaturali. quã eẽ natura pt eſſe illa foꝛma. qꝛ illa non pᷣt eſſe aff lictiua
i mnrin liter appetit ñ eèt plene miſer. Nã demõeſad quia mhil abücit qð ſit nature conueniẽs.eo.
inm ↄpletã ⁊ pfectã miſeriã de bẽt pꝛiuari nõ ſolũ ꝙ non hʒ conrtarietatem ad aliquã foꝛnmã na
nionin, leatitudie ſuꝑnaturali.ſ̊ eẽ naturali.q̃ ẽ in ſui turalem. ergo nullo modo aia veldemon affli
stilin ↄtẽplatõe ⁊ platõe creature coꝛꝑalis q̃ pꝛiua getur abigne ꝑ immiſſionẽ. S ſcõm det. ſ.
Fenſtne tio talis plarõis ẽet Hᷣ ꝗſibijcint cꝛeature coꝛ ignis non immittit foꝛmam aliquaʒ nec aflic
itinn porali. ⁊ inſiſti terre ꝗꝛ in cẽtro eieſt infernuſ tionem vve non poteſt eſſe.quia afflictio łdo
jncr 1 qꝛ maria pena eſt dſio ſuꝑbo. ꝙ; fiat fuꝰ ſerui lor nõ eſt aliud inremiſſe us appetitus. con
liſinihi, Et ad illud qð dicũt de vᷣbis aprain ignem tra nociuum pꝛeſens et cognitum.
an, Dicendũ ꝙ ly iſi nõ eſt nota ſiłitudinis.ſj ex Sed obiectũ pcedit actum ſaltem in oꝛdine.

ZTitulus

.Eigo oʒ qꝙ ignis oꝛdine nature ſit pꝛius anĩę
nociuus. ⁊ demũ cognoſcat᷑ vt nociuus qᷓ; ſeqꝗ
tur affliceio in aia. Si g ignis af ſligit ꝑ mniſſ
onẽ verã aĩam ſeꝑatam ꝑ quꝗ eſtei nociſus.
opoꝛtet ꝙ pꝛimũ immitar aliqͥd qð noceat qᷓ;
ꝙ cogniſũ cauſet af fictõʒ. Pe.de pal.opi.pꝛe
dictã egidij vr ſuſtinere 3 rões durandi. Diè
em̃.qꝙ cũ cus ſit imediatoꝛ vnicniq; rei ⁊ in
timioꝛ q; pa ſibi.ſi ꝓpter ↄiunctõʒ co:pꝰ agat
in ſpm̃ virtute ſpũs creati.multom ag? coꝛpus
Dlſiunctũ virtute ſpũs increati. Põt ec ima/⸗
ginani ꝙ p̃ter caloꝛẽ q̊ͥ ignis eſt naturaliter af
flictiuus coꝛwoꝛũ. dedit deus igni infernal qn
dam virtutẽ etentiuã. vel ahã. ita ꝙ oẽs dã⸗
nsgti.tam lvies q; demoneſ eodẽ aff'ngerentur
ſic ⁊ oẽs beati lvies ⁊ angel eodẽ.ſ.lumie glo
rie beanficant᷑. Sed vna afficno eſt a natura
ignis puta coꝛpoꝝ. alia ſuꝑnaturalis.ſ.ſpũůum
affictua. Conſiderandu ec eſt ꝙ tam in do/
loꝛe coꝛ ꝑis damnati.qᷓ; ſpũs dãnati ᷣm opi.
Tlvme pomit᷑ pcedere iudicium leſiui ⁊ afflic⸗
riim. qꝛ tam coꝛpus q; ſpũm pomit alhgar ĩ vi
ri qð eſt leſiuũ ſiẽ carcer ex qua ꝑceptõe ſeqᷣt
afflictio. pᷣterea de pᷣt facere immediate quic
quid põt facere. mechante cã nec foꝛmali nec
materiali ſi ſit cã ꝑ quã.Et multomagis ſi ſo⸗
lum ſit cauſa ſine qᷓ nõ. Oñ cũ in woloꝛe in ſen
ſu cauſetur triſtinia in voluntate. ꝓpter tedũ
dantiam inuicẽ virm. ſiue oloꝛ ſit cã triſine.
perqᷓ;. vt plures dicunt.ſiue ſit cã ſine qua nõ
vt alij dicunt.poterit deus immechate cauſare
triſtitiã in voluntate ſine wioꝛe. in ſenſu ean
dem quã wterat ↄſenſu mecdhãte.ſic cotun ge
nerare lviem ſine homine. Dñ eandẽ triſtin⸗
am numero quã in aim heretici dũ cõburitur
cauſauit ignis mediãte wloꝛe deus potuit ier
uUare in voluntate.vt ſecũ traheret de coꝛtpe ex
iens. Sic intellectus ſecũ trahit ſpẽs habitus
2 foꝛteactus.ꝗᷓ a fantaſmate ↄiuncto ſuſcepit.
Diffuſe añt iſta ꝓſequit ibi vide. Tertio
opi. eſt q̃ ðꝛ henrici. aiam ſeꝑatã ⁊ demonein

affligi ab igne coꝛpeo ꝑ vera immiſſionem. ſi

cut ðᷣt opinio pᷣcedens.Sed dicũt iſtiꝙ vᷣtu⸗
te diuina ſuꝑadditur aĩe ſeꝑpate ⁊ demoni ali⸗/
qua·ꝗᷓlitas ve lhabitus ſuꝑnaturalis.rõe cin
gaia ſeꝑata vel demon pᷣt pati ab igne.ã ᷣm ſe
ab ea pati non poſſet. Rõ ſola hinus op.. ẽ ſo
la fuga incõueniẽtiũ.qꝛ cũ iſti nõ poſſint oſtẽ
dere qualiter aĩa ſeꝑata poſſit aliqͥd reciꝑe.per
quod aſligerer ad inuenerũt.ꝙ h̊ worerat ſie⸗
ri. mediante aliqͥ ſibi diumnitus adiuncto. Sʒ
ðᷣt pe. ꝙ iſtud eſt minus ꝓbabiliter dictum qᷓ;ᷓ
pꝛimũ.qꝛ illud additũ aie.aut eſt aliquid coꝛ⸗
woꝛeũ.aut ſpuale.Si ſpnale.equalis dubitatõ
eſt qualiter aĩa ſeꝑata a coꝛꝑe q̃ eſt ſpũſ.poſſit

pati ab igne coꝛꝑeo mediante illo ſic ſine ilo

Siaũt iſtud ſit coꝛwꝛeũñ tunc aut faẽ vnũ ſup
poſitũ cũ aĩa.aut nõ.Si aũñt nõ.tunc aĩia rano
ne ip̃ius non poterit pati.qꝛ diſtinctoꝛumᷣm

ſuppoſith ſunt diſtincie acfões ⁊ paſſiones.ſi
vero ſunt vnd ſuxpoſitũ.aut illud eſt ſubiectũ

aĩe.aut aĩia ſubꝛectũ eius. Non pᷣt dici ꝙ ulð
ſit ſubiectũ aĩe.qꝛ ſubiectũ aĩe non eſt niſi ſua
materia vel ſuũ coꝛpus.eyquibo coniunct re
ſultat lomo. Et ſic nõ eſſet ſeꝑata de qua loqͥ
mur. Si vero dicamus ꝓy aĩsa ſit ſubiectũ illiꝰ
additi quod ponitur coꝛpale.tunc equalis du
bitatio eſt.qno aĩa poſſit recipe illud coꝛpoꝛa/
le accidens. Sicut dubitamus qliter poſſit re /
cipere caliditatem. vel quãcũq; qualtatẽ coꝛ⸗
wꝛeam. Et ideo iſta poſitio in nullo declaras
ꝓpoſitũ.ſed aſſumit equale dubin. Et ſi dica.
tur ꝙ aĩa comuncta ꝑ qualitatẽ naturalẽ.pu/
ta intellectum poſſibilè fit paſſibilis a coꝛpoꝛe
puta fanta ſmate. OJultomagis ꝑ qualitateʒ
ſuꝑnaturalem deo faciente ab igne. tunc dõʒ.
Deus nõpᷣ̃t facere ꝙ potentia feratuꝛ.niſi ĩ in
um obiectũ.puta ꝙ auditus videat ſonuʒ.ł.
vi ſus audiat ſonſi ⁊ hmõi.Pꝛopꝛiũ aũt paſſi⸗
uum a coꝛꝑe eſt coꝛpus vel ſpũs conuncius
coꝛpori nõ ſepatus. ꝓpter quod nec ſpũs agit
in coꝛpus niſi per motum localem.nec ecõuet
ſo.quid manente ergo ꝙ coꝛpus illud et iſte
ſpũs.iſtud non poteſt in illud unmittere. inec
ab ipᷣo recipere pluq; non calefacnbile poteſt
caleneri. Quarta ↄpi. vlicina antique ponit
modum ſpecialem. quo anime puniuntur. di
cunt eniʒ ꝙ in anima ſeperata virtute diuma
poſſunt remanere potentie ſenſitiue.quod ꝓ/⸗

batur. OQuia virtute dunna accidens abſo lu
tum peteſt ſeꝑari a ſuo ſubiecto. Sed fʒ iſtos

potentie ſenſitiue ſunt quedam acudentia ab
ſoluta. ergo virtute dinma poſtunt ſeꝑpana cõ
oſito.inſquo ſunt tanqᷓ; in ſubiecto.⁊ remane
re in anima ſeꝑata.Cunc arguitur ſic. Dexꝰ
wloꝛ ſenſibilisperficitur in actu appentus ſen
ſitiui pꝛeuia cogninoneſſenſinua.ſed remanẽ
tibus potentijs ſenſinuis in anima ſeperata.
poteſt in eis eſe ſenſitiua cognitio ⁊ appetituſ
conſequens ergo in eis poteſt eſſe wrus do⸗
loꝛ ſenſibilig et vera inſtitia.pe. Sed nec iſð
valet.quia dato ꝙ deus p ſſet ſeꝑare accidẽs
abſolutum a ſubiecto. non poteſt ipſum pone
re in ipſo ſubiecto vel quocumq; alio. ſicut q̃n

ntatem ſeperatam a ſubſtantis panis in ſac⸗

meno. non poſſet ponere ſubiectiue in ange⸗
lo. Et eo modo potentia ſenſitiua que eſt acci

dens oꝛgani coꝛpoꝛeonon poteſt ponere.i aĩa

ſepata. Et dato ecẽ ꝙ poſſet ponere. adlouc nõ
ſufticeret ad hpc.ꝙ aninſn ſenſibiliter pateret
ab igne.qꝛ obiectum paſſionis ẽ aliqð nocẽs.

ſed non poteſt dari modus quo ignis noceat

qanti
Ir uͦm
elenan
plunta
Myloplu

Opl hul
cgelis ſrn.

Uediuina
nlocn

Clovirros

tiureom

tan dg

Lolns moc

mfmn
EmnonA

ctopyine,
pattm
Mer nör⸗
iaanns
Ltzfim
inſemo
fulrine
ſſcicrioin

ſeppero⸗

fmnoſt
dere Si
nſolii ti

oopd.

fageme.
ſpis nag

Cintätri
lare Er⸗

Mqurpi
—
Wntnlod.
eihin
Uwimmni
tebdisron

vipens
enmfangtii
enkfm
Peiizi
Aciscnans
Nfi
mnAdendtis
nint
L.,naru
oannHN
ſea
nrettinn
dnsaotitl
ltrnsßt⸗
ernutnt
Nnuittge0

nmi
munu
gHun

auime ſeꝑate.etiam ſi haberet potentias ſen⸗
ſiniuss q; ſi non haberet. non enim nocet ex ᷣ
ſolo ꝙ cognoſcitur quacumq; cognitione.
Et ideo hoc modo nõ pᷣt aſſignan ci paſſionii
abigne. ſic nõ pᷣt fieri ꝙ ite porẽtie ĩmaneãt
in coꝛpe moꝛtuo.qð eſt ꝑs ſu biecti.qꝛ gdictõ
eſſet ꝙnõ viueret. ⁊ hr̃et tã Otennã vitalem

ſic nec eſonnerſoeg remaneant in gia ſeꝑata

q̃ ſolu eſt altera pð ſubiecti. Itẽ ⁊ ſi ibi eſſent

potentie ſenſitiue.nõ tñ ꝓpter h̊ poſet ignis
agere in ipᷣas.nec cqloꝛ ii ſenſum. miſi eẽt oꝛ⸗
Bganicus ſicut nec caloꝛ in viſum ſepatũ.quia
non eſt motusniſi dyaffami ſᷣm actũ. Sic etiã
„ ſi ꝓpter oꝛganũ.Auintus modꝰ dicẽdi.qͥ eſt
.Cho. in. iij. cõis cocto, eſt tans ꝙ ſpũs incoꝛ

Wreus. ſ. aia ſeꝑata vel angelus patit᷑ ab igne

ſolũ ꝝ detentõʒ p hunc medũ.qꝛ ſpũs in coꝛ⸗
poꝛe vᷣm iſtos diffimt᷑ loco.ita ꝙ exiſtit invno
loco. ꝙ nõ in aho. Res ergo coꝛpea ex ſua na⸗
tura habert ꝙ diffiniat ſpũm. Sed nõ habet erx
natura ſua ꝙ derineat ſpũm.quin alubi poſſit
Diuertere. ſed lvc ſu ꝓadditur igni coꝛꝑeo.in
quantũ eſt inſtm diuine iuſtirie. ꝙ ſic derine
at ſpũm.ꝙ alubi ſe nõ diuertat. Et ita eſieit
ei penalis retardando ipᷣm ab executõe ꝓpꝛie
voluniat. ne opetur vbi vult. æ pᷣm ꝙ vult et
tan toplus cruciat quanto eſt ſuxe:ioꝛ DHe.hec
opi. ꝓbabilis eſt. wonendo ꝙ aia ſeꝑatavł an
gelus ſit in loco ꝑ ſuã eſſentiã. qꝛ tunc pᷣt vir⸗
tute diuina retineri in loco. ne moueat᷑ ad ali
inm locum ad quẽ vellet. Mon tñ bene apparet
gqũüo virtus detentiua ſit in igne.⁊ ſic ab eo pa
titur eo mõ q̊ veſiderãs moꝛtẽ ⁊ faſtidiens vi
tam ðꝛ. ꝙ aia ſua patit a coꝛꝑe ſuo in qͥ derie
cur. Et nihilominuſ graue vr alil. iſte ſir
totus modus quo aĩa vel emones patiuntur
qꝛ ᷣm hunc modũ equaliter paterent aĩa et
demon. ſi in pulcherrima camera detin eretur
et opiime oenata.ſi patitur ab igne. qꝛ nõ po

*

nit᷑ pati.niſi quatenus detinet.ivc aũt comu/⸗
mniter nõ reputatur adeo graue ſeu penale. ſic
p̃diramus penã damnatoxꝝ vĩm vel demonũ
Et ↄfirmat᷑ ;̊ qꝛ ſiẽ damnatoꝛũ aĩe derinẽtur
in inferno. ſic aie pueroꝛũ decedentiũ cũ oꝛigi⸗
nali tinent᷑ in lymbo. Si ergo ſola detennoẽ
af flictio in dmomb et danatis lviho. ſeqt ꝙ
aie pueroꝝ decedẽuũ cũ oꝛiginali affngũtur in
iymiv. ſiẽ demones ⁊ dãnati.qð ẽ incõueniẽs
Dicere. Si vero ſpũs ponat eẽ in loco ꝑ oꝑatõ
nẽ ſolũ.tũc vel nõ lbene apparet qliter patiat
a loco p detentõz. q; atõniiqued manent
in agente. ſiẽ intellige avwelle. 1 iſtas nõ pᷣt
ſpũs masis eſſe imloco q;ᷓ peſſentiã. Alie vo

ſunt qᷓ tranſeunt in materiã exterioꝛẽ.vt mo/

nere. Et . has ſolas pt ↄpetereſpiji eſſe in lo

VWl circa coꝛpus exiſtẽs in loco. Hec aũt opa⸗
tio licet poſſet conuenire angelis nõ tñ pᷣt con
uenire aĩabo ſeꝑatis. qꝛ aĩia ſeꝑata nec mouet
aliquid quod eſt ſibi cõe ⁊ angelis.nec pᷣt mo⸗
uere aliquod coꝛpus ad locũ. qꝛ cũ hẽat deter
minatũ mobile cui vniturvt foꝛma medicine
quo mouet quicq̃d mouet ſepata ab eo nihii
aliud p̃ᷣt mouere. Si ſpũs nõ ſit in loco niſi
Popatõnem ⁊ nullam talẽ pᷣt htᷣe aĩa ſeperata
lequitur ꝙ ipᷣa non ſit in loco.⁊ ꝑ ↄñs ꝙ ibiñ
detineat᷑.nec ꝑ detentõʒ affligatur·
Iſti igitur ſunt mo cuiii
di qinbo woctoꝛes nitunt᷑ oñdere qᷓ iter angelꝰ
vel aia ſepata patiatur ab igne.⁊ tñ vt viſum
eſt ðt pe.de pal. vbi ſupꝛa. QNullus ſatiſtac ĩtel
lectui.nec mirũ qꝛ ea q̃ ſunt fidei.nõ pñt ſuẽ/⸗
tiſice ꝓbari. nec rões in Zrium ſcientiſice ſol⸗

ro qiſatenus aliqd monet vel faciat circa Peiz

ui ꝓ eo ꝙ ſides eſt de his q̃ excedũt rõneʒ na

turalẽ. Circa vltimã iam opi.ſ. ꝙ ꝑ detentio⸗
nem violentã aſ fligat᷑.pᷣt loc ꝓba biliter ſuſti⸗
neri. non obſtãte ꝙ g eam arguaf. ſiue ſpiritꝰ
ſit in loco ꝑ eſſentiã.ſiueꝑ opatõʒ.ſed argum
ta ſoluantur vt patebit. Et pꝛimo ſi ſpũs eſt ĩ
loco pꝑ eſentiã vident ſequitria incõueniẽtia.
Pꝛimũ eſt qꝛ ſequeretur ꝙ cñ oẽs eq̃liter deti
neantur. oẽs equaliter puniantur nec valet ſi
dicatut ꝙ ſuꝑbioꝛ plus af fligitur qꝛ aliquãta
minus ſuꝑbus eſt grauioꝛ pectatoꝛ.pnta luxu
rioſus humilis. Sed dicendũ ad iſtud ꝙ ẽ ve
rum de ſuꝑbia ꝓut ſpẽale peccatũ. Sedqñqͥs
eſt grauioꝛ peccatoꝛ in inferno. tantoplꝰ odit

veũñ.qð eſt marimaſuperbia. ⁊ tantoplus ei di
ſplicet iuſtita dei ⁊ ꝑ ↄñs plus affligitur de al

ligatõe.q̃ qnto eſt eis magis inuolunraris tã
tomagis.penoſa. Scom in conueniens q; daꝗ
natus in camera pulchra ita affligeretur ſic ĩ

igne. Etad iſtud dicencum. ꝙ cum alligari

cuicumqʒ loco ſit eis penoſum.quia inuolun⸗

tarium.vtpote quia contra libertatem ſuam æ
dignitatem. alligari tamen viliſimo loco eſt
eis penoſimimum. huius autem eſt centrum.
quod eſt maxime diſtans a nobiliſſimo coꝛpo
rxuim. ſcilicet celo. Sed vlterius ibi alligari ig⸗
m. quo debent affligi vliſſuna coꝛporum dã⸗
natoꝛum.adhuc eſt magis penoſum. Licet cõ

tra illud vltimum ſit illud. Ate maledieti ĩig⸗

nem eternum qui paratus eſt dyabolo ⁊ange

lis eiuiſ.quaſi ille ignis ſit pꝛius pꝛopter vemo
nes qᷓ; pꝛopter hmines. Terna inſtãtia de

pueris et patribus in lymbo ſoluitur facile qꝛ
cum voluntas eoꝛum eſſet iuſta.vult illũ car
cerem. Et ſic non afſigebat patres. nec affli⸗
git pueros.quia mhil volirum eſt penoſuz.

ſi de animabus purgatoꝛij inſtetur.

Titulus

Plendüa ine carcer eis penoſus eſt. ch lic;

luntarius eſt tñ eis ꝓpter prẽm ꝓpꝛiũ.qð
continue eſt contra volutatẽ eoꝛũ.qꝛ de pecca
ns continue wlent.et ꝑ ↄñs de pena pↄſeqſite
Secus aũt eſt de peccato oꝛiginali.cin nõ debe
tur ↄmno. Sed in mapꝛima pte deductionis
ſciendũ eſt.ꝙ nũqᷓ; d vᷣm ẽ. ꝙ ſpũ ſit ita ĩ loco.
ꝑ eẽntiã ꝙ eẽnna ſit ſibi rõ eẽndiĩ loco ſic.ſcʒ
ꝙ eẽntia indigeat loco ad ſuiↄſeruatõʒ ſic̃ gra
ue wlleue.vel ꝙ arcũſcnibar loco ſicut qntuʒ
Sed ſic.qꝛ wre eſſentia eius ſit in loco dirrini⸗
tue.qꝛ ſic eſt hic qð nõ alubi.lʒ poſſet nuſquã
Si aguᷣt angeluiſeſt in loco ꝑ oharoz ſic. . qn
titas eſt rõ ſubſtãtie eẽndi in loco.ſic ⁊ ſpiritꝰ
opano.Põt tñderi ad inſtãtigs.ec dato ꝙ eſ
ſencia angeli eſſet nuſq; vel vbiq;. Naʒ illud
qð ðᷣt e opatõe eſſet nuſq; vl vbiq;. Nam il
lud ꝙ ðt de oꝑatõe manẽte pᷣt dici.ꝙ dato ꝙ
eius intelligeꝛe et velle ᷣm ſituatõʒ⁊ diftinitõ
nem abſtraherent a loco ſiẽ eſſentia.tñ necel⸗
ſario hr̃et cogitare de inferno ⁊ igne eius con
tra voluntatẽ ſuã. ꝓpter cð impediret᷑ cõſide
rare alia.q magis vellet conſiderare.qꝛ em nõ
inteligit oĩa ſimul.impedit᷑ ab intellectione
vnius ꝑ intellectiõʒ alterius. Conſtat aũt.&
magis eſt ſpũi delectabile et deſiderabile con⸗
templari altiſiimas câs q; coꝛpalia. vñ peno/⸗
ſum eſt valde ſpũi.ſi contra voluntatẽ cogitat
de inferno. ⁊ igne eius ↄtinentie. et ꝙ de eo ſxp
habebit cogitare.Sic̃ vvi bono eſt pꝛnoſum ꝙ
occurrant ſibi cogitatões turpes contra volũ/
tatem ſuã.vel q̃cũq; alia de re odio habita.de
qua nunqᷓ; vellet cogitare lvc aũt eſt pomibue.
qꝛ ſic̃ ſpũs ſeꝑatus ſem ꝑ actu intelligit ſe pꝛo
pter actualẽ pñtiam ſue eſſentie.ſic pᷣt deus fa
cere. ꝙ ſemꝑ actu intelligit aliqͥd aliud. vel ꝑ
ſpẽm q ſempꝑ ſit in actu wel aliter. Et ꝓpter h̊
vel non cogitat alia.vel nõ delectatur in eis.ſi
cut faceret ſi nihil volũtatẽ ſuã cogitaret.et
dicerer ſic dyalolus ſem x ſecũ ferre infernuʒ
ſeu ſuũ ignẽ.et ꝑ ↄtinuatã ipᷣius cogitationeʒ
Pquã ſpᷣe ᷣm intellectũ aꝓpꝛehendẽtẽ et volũ
tatem renitentẽ ſemꝑ eſſer alligatꝰ etiã añ di
em iuditij.et vbiqʒ. Scða inſtantia de opatõe
tranſeunte.ſi ꝑ eã ſit angelus in loco.vt ſit de
tentus aff igaf.vt cams vel equus.qui eſt alli
gatus ad mouendũ rotã. qᷓ aqua trahit᷑ de pu
teo.vel dãnatus ad metalla fodienda.qꝛ h̊ nõ

pt ↄuenire aĩe.q̃ nõ eſt nata mouere coꝛpus.

niſi mediante ſuo coꝛꝑe.Et dpoᷣm ꝙ etſi ita eſ
ſer q;uis neſciamꝰ q̃ ſit illa oꝑxa. Ham nõ eẽt
ignis ſuccenſio.qꝛ ille ignis ſucceſſione ñ in⸗
ciget.nec motio eius eſſet circularis ſic in ſpe
ra ſua mouer. qͥa ad hoc ſufficeret vnus demõ
tñ quecũq;ʒ ſit illa motio.ſi ↄuenit angelo na⸗
muraliter.pᷣt ↄuenmire aie ſepate ſuper naturali
. ⁶

ter. Si em̃ deus dedit adamãti et magneti vir
tutem moueni ferrũ ſine cõtactu qð alia coꝛ
woꝛa non habent.nullũ incredibile eſt. ſi dicãa ꝰ
ꝙ eandẽ virtutẽ det miraculoſe alten coꝛpoꝛi
Et ſiłꝛ ſi ſpñ̃s angeneus a natura habet moue
re corpus.nulluʒ incõueniens vel imp ſſibile
videtur.ꝙ han᷑ virtutẽ ſuꝑnaturaliter det de
us anime ſeꝑate wlad bonñ ſuũ. ſicut appa⸗
ret incoꝛꝑibo aſſumptis abaiabo de purgato⸗
rio pꝛo petendis ſufiragijs.vel ad malũ ſuum
vt in damnatis. Motanduʒ enã ꝙ ſiẽ nuil
lum coꝛpus poteſt capi a ſpñ paſſione pꝛopꝛie
dicta.q̃ eſt abiectio fſoꝛme conuenientis etre
ceptio foꝛme diſconuenientis. ſic nullꝰ poteſt
pati a coꝛpoꝛe ↄſili paſſione.et iõ ille mod/paſ
ſionis qͥ wnit᷑ ꝑ imiſſionẽ cõiter nõ tenet᷑iteʒ
ſi dicat᷑.ꝙ agẽs dʒ eſſe nobiliꝰ patiẽte.verũ ẽ
de pꝛincipali agẽte,ſec de inſir̃ali.Nulluſaũt
ponit ꝙ igmis ſit pꝛĩcipale a gẽs in aflictõe aĩe
ſed. vt inſtẽm die iuſtitie iõ nõ oʒ ꝙ ignis ſit
nobilioꝛ aĩa.Et nota ꝙ q;uis coctoꝛes in pᷣce
dennibo loqntur pꝛincipaliter de igne mſern.

tñ idẽ ẽ de igne purgatoꝛij q;tũſad modũ q̃ aisꝰ

ſeꝑata afligitur ab igne. Sed diſterunt vt dit
tum eſt in lvc.qꝙ in purgatoꝛioↄfoꝛtantur ſpe⸗
ſue lberatõis. damnati wro ſcũt ſe nũq; eua
ſuros. Et ſic dicimus in inferno eſſe grad' pe
narum.vt.ſ.q mu luiplicitius et grauius pecca
uit ita ⁊ in purgatoꝛio.Et cũ gramus ſine cõꝑp
atõe ſit moꝛtale cũ qᷓ deſcẽdit repꝛoba ad infer
num.qᷓ; veniale.hiĩc ecẽ pena cuiuſcũq; ĩ purga

toꝛlo. ec ignis videtur eſſe minoꝛ pena dãnati

De ſuffragijs qͥ boa nobis iunank. Ca. ij.

E baculo quoſuſtẽ
tantur aie et conſolantur ĩ purgato
rioqui ẽ ſuffragiũ eccleſie militãtis
vt ĩ eo auxilio perueniaut ad triumphantem.
Sciendum pꝛimo ſuffragia pꝛo baptizatis ð
functis fieri ꝑe ſſe et debere.miſi quis decedatiĩ
moꝛtali notoꝛio.vel ſit canoniʒatuſq;uꝭ ꝓſint
dãnatꝭ.ſed ſom eis qui ſunt ĩpurgatoꝛio.Oñ
Aug.in.h. de agẽda cura pꝛo moꝛtuis dicit.q

;ius ñ oĩib pꝛo quibus fiũt moꝛtuis ſuffragia

pꝛoſint. tñ quia ñ diſcernimus qui ſint.ſ.ſal
uativel damnati.oꝑtet ea pꝛo regeneratꝭ om
mbus facere.vt nullus eoꝛum pꝛetermittatur
ad q̊s debeant iſta bñficia ꝑuenire. melieniʒ
ſuperunt iſta his quihus nec obſunt nec pꝛo
ſunt quam eis deerũteſlibus pꝛoſint.vt habe
turx.xiij.q.ij.non extimemus.pʒ etiam hc ex
autoꝛitate ſcripture.ij. Oachalroꝛum duode
cimo diciur. Sancta et ſalubꝛis eſt cogitatõ

Conplen
levetöis
ſoſemp

solihe

ſufragis

ſuffugi
is. i
oꝛtnocl
gutobla
Aurr ro⸗
j ii
leroni. imn
Plspoler.
niſſrepeo
s Herpo
ſecne
Pargarori
tumn viate
mniniene
ſttutasbt
Woanſen
ünct,
de gecote
keelemoft
neistiſſte
ſiangbin
Innpeocur
dannr. ſkr
Gingo pal
hmelen
hia nf⸗
hezerar
higee⸗
Gffakens
etclsn⸗

Gſi
Tühnente

imt
n
n ſane,
umtiſn
nigfinl
Mimede
uhenigen
eNN
Aöſenceſt
len lͤte 1
finibiti
Knuͤ
ſofogegft
en;
nadnn
Sietnnit
Adfan
f
wſüttije
Icha,
nee
Lägni⸗
eri
zmiaiii
ſemwän

tönn di

lit

nmcbntie
nmn

NNMr

—RU

.

. ..

Capitillũ⸗

pꝛo defunctis exorare.vt a peccgtis ſoluantur

Et intelligit᷑ pꝛo peccatis venjdlib nõ moꝛta
libus.we pro penis palibus debit ꝑꝶ ꝓ moꝛ
talibo debitns de quibo ↄtri fuarunt. Pꝛobat
etiã ̊ ꝑ rõnem ſᷣm pe.in. inj.Nã tales cum ðxꝓ
cedentes in gra ſint membꝛaecclie et viua ex
ga capacia nroꝝ ſuffragia. qꝛ nõ in inferno et

egentia auxilio.q: nõ ſunt in gloꝛia.ſed pꝑena.
nec ꝑ oꝑa ſua valeani ſatiffacere.ſubſidiũ ha

bere pñt a nobis. N cibus manducat ab ho⸗/
mine in nutrimetũ eius diffundit᷑ ad oia mẽ⸗/
bꝛa coꝛpis eius viua. nõ autpᷣciſa vel arida cũ
ergo ſint illi de purgatoꝛio viua membꝛa mi⸗

litant eccłie ex bomis qᷓ fiunt a fidehb.q ſunt
coꝛpus miſticũ xpi. iñ recipiũt ſuffragiũ ſub/

leuarõis pene wvl hberarõis citioꝛis vñ in miſ
ſis ſemꝑ oꝛatur pꝛo viuis funcris. ⁊ oĩoni⸗

bus alijs generahbo. ſʒ mãgie pꝛoſunt ſpãlia

ſufragia ex intẽtõe facientis pꝛzo illis
Om nia autem genera. §. i

ꝰ ſuffragioꝛũ qᷓ fieri pñt ↄrinentur in qruoꝛ mo/

dis. ꝗᷓ ponit Gꝛeg. dicẽs. Zlie defunctoꝛũ q̃tu⸗

oꝛ modis ſoluũtur. ſ. a pemis purgatori. quia

aut oblatõibo ſacerdoti aut pᷣcibo ſanctoꝛum

gui caroꝝ elemoſinis. aut ieiunijs ↄgnatoꝛuʒ.

xiij.q.i̊.qale. Et vᷣm pe.de pal.ꝑ oblatõnem ſa

cerdotũ.intelligi᷑ miſſie celebꝛatio.q̃ inter oia

plus valer.ſiue ſit de moꝛtuis. vt Requiẽ eter
nã. ſiue pꝛo moꝛtuis dñicalis miſſa. vel de ſan
ctis. Der pᷣces ſanctoꝝ intelligũtur pᷣces nõ ſo

lñ eoꝝ qͥ ſunt in pria.qͥ oꝛant pꝛo his qͥ ſunt in
purgatoꝛio.pᷣcipue amicis.ſed etiã pᷣces iuſto

7 —

rum viatoꝛũ. quin ec peccatoꝛũ.ſi agant. vt
miniſtri eccłie eaz officiates ⁊ oro dñicalis in⸗
ſtituta ab ſpo iudice.exiñ pſalteriũ plus qᷓ; or̃o
nes anſelmi. ſilꝰ ⁊ vigilie ab eccłia inſtitute ꝓ
defunctis. Et qð ðꝛ de elemoſinis carox.̊ᷣ iðo
ðꝛ.qꝛ cõiter ammci ⁊ ↄſanguineiↄſueuerũt da
re elemoſinas pꝛo œfunctis ſuis nõ pꝛo ertra
neis.tñ ſi extranens daret.ec valeret defuncto
ſi dans G̊ intendit.⁊ ſit in charitate. Elyna eti
am pꝛocurat ⁊ iemmiũ ⁊ ofonem illox quibun
datur. ſiłꝛ de ieiunũs a qcũq; bano fiũt pꝛo de

functo.valẽt ad ſanſtaciendũ pꝛo eis. Et ſub
Bopꝛehenduntur oẽs aflictões coꝛꝑalel.vt di
ſciplia. vñ ⁊.b.dñicus ſibi dabat diſep iaʒ pꝛ’o

his q̊ͥ erãt in purgatoꝛio. Et ꝑegrinatões ⁊ in

dulgẽne ec pñt eis valere.qñ a ↄferẽtibo exrẽ
dũt᷑ ad eos cũ.ſ.qͥs viuẽs vacht ad eccłiaʒ vbi

eſt talis indulgẽtia pʒo defunctis.

defunct ſed nõ oĩbo. oñdit aug.in.li.encheri.

dicẽs Meq; negãdũ ẽ aias defunctoꝝ pietate
ſuo:ũ poſſe reuelari.⁊ ifra.cũ ꝓ baptiʒatꝭoĩbo

O ſuffragia valeãt J. ii

●
fiũt.ſ.ſuffragia.pꝛo valde bonis ſunt gian deti⸗
ones.pꝛo nõ valde malis ſunt ꝓpiciatões. ꝓ
vałde maliſ ⁊ ſi nulla ſint adiumẽta moꝛtuoꝝ
ſunt tñ viuoꝝ ↄſolatões.Quibo aũt pꝛolunt.
aqut ad h̊ pꝛo ſunt.vt ſit plena remiſſo. aut cer

te vt tol erabilioꝛ ſit ipa dam natno.xiij.q.ij.tẽ

pus. Et nota ꝙ glo. inagna q ibieſt. falſa ẽ in
eo qð ðᷣt mediocriter mah ſun: iln qͥ egrediun
tur de coꝛꝑe cũ moꝛtali nõ hñtes mita grauia
moꝛtalia.⁊ ſubdit ꝙ tahbuſ pꝛoſunt ſuftragia
facta pꝛo eis a dim inutõe pene.a q̃ tñ nũquaʒ
ex toto liberabũt᷑.ſed ſꝑ alhqͥd rem anebit. ⁊ B
oĩno falſuʒ eſt. qꝛ ſᷣm tho. in. nij. ⁊ anos theo⸗
logos in mſerno nulla eſt redẽpiio. nec qad li
beratõem nec qͥ ad dimmnutiõʒ pene. nec qͥ ad
refrigeratõem in pena. ſic reir gerar̃ poꝛtans

pondus bibẽdo. Oñ in nullo ſuſtragia eis pꝛo

ſunt. Silꝛ falſuz ẽ qð ðᷣt illa glo. ꝙ mechocri⸗
