lius. c. Sicut. Et ſᷣm Noſt. epiſcopus poteſi

coſtituere clericum tabellionem per totam ſu
am dioceſim ein cura omnmiũ eſt cõmiſſa. x. q.
i. Regenda .ct. X ᷓ .q.i. epiſcop us. E 1 ſi ſic fece
rit. poterit ille vocari ad ſcribendum acra ec⸗
cleſiaſtici foꝛi.als vbi tabellio nõ haletur. due

loneſte perſone ſubꝛogãtur.extra de pꝛoba.c.
quoniam.ct ſic intelligo. clerici woſſunt eſ
ſe notarij pape.v.q.i.OAuidam. Sed cõſtitu-/

tus a papa poterit ↄficere inſtrumenta vbiq;
terrarum. Sed cõſtitutus ab epiſcopo nõpo/
terit ertra dioceſim illius qui eum inſtituit.
tem nota ꝙ talellio eccleſiaſticus nõ delet
cõficere inſtrumenta in ſecularibo rebus.nec
ſecu laris in rebus pure eccleſiaſticis. quia ho
rum cõuerſatio nõ debet eſſe ꝑmirxta.ij.q.viij
c.laicos. Onde clerici in curijs pꝛincipum ꝓ⸗
hibentur eſſe ſcriptoꝛes. extra ne cle.vel mo.
c. ſententiã. Item religioſus nõ poteſt exer⸗

cere officium tabellionatus. niſi contra lere⸗

ticos. non autem in als ᷣm Yoh. an. extra
de here.c. vt officiũ.li.vi. Camen vt no. GBuil.

in Spe. vetera inſtrumẽta cõplebit.noua aũt

nõ aſſumet.et᷑ de iudeis.c. Audei.

Exercitium autem g. iu.

loneſtum ſeu artificium poreſt clericus exers

cere ſi indiget.pꝛecipue et etiam ſine hoc diſ.

xci.per totuʒ.Oum tamen per hoc nõ deſitin

diuinis officijs. de cõſe.di.v.c.nunq;. AIdem
ſᷣm Buil.poteſt recipere poſſeſſiones excolen
das ad quartam vel quintam partem ſeu cõ⸗
ducere eas.et loc ad ſuſtentationem ſuam et
ſuoꝛum. ar.diſt. lxxxvi.c. Peruenit.in ver. aua

ricie cauſa. Concoꝛ. Doſti. Poteſt etiam loca

re animalia. vt oues et boues ad certum fru⸗
ctum. dummodo per cõtractum ałs licitum.
Item vᷣm Buil.poteſt emere rem vream me
lioꝛataʒ carius vendat.vtputa.pullũ velequũ
vel etiã ſi tabulaʒ emat vt faciat imaginẽ.qꝛ
iſta nõ eſt negociatio ſed artificiũ.xinij. ꝗ.iiij.
c.canonũ.ex ne cle.vel mo.c.i.Pena aũt cle⸗
ricoꝛũ qui als negocũs ſecularibo ſe immi⸗
ſcent eſt ꝙ debẽt excõicari.er ne cle.vel mo.c.
ſub interminatõe.et ſi ſe nõ coꝛrexerint.dñt
deponi. Ata tñ ꝙ religioſi diſtricti qᷓ; alij pu⸗
niant.erne cle.vel mo.c.ſed nec.Et ex hape
na cũ marima ſit depꝛelendit᷑.ꝙ in hmõi ex⸗

ercitijs moꝛtaliter peccãt. In foꝛo aũt penitẽ

tiali delet eis iniungi vel ſaltẽ conſuli ꝙ ea q̃

contra foꝛmã pꝛedictaʒ lucrati ſunt ſtudeani

Litulus Decimſtercius

pauperibus. erogare. xiiij.q. v. QNui habetis.

ermaxime autem clerici debent vacare ſa/
cre lectioni et wctrine. DHnde Hiero. ad ru⸗
ſticum. Si clericatus titillat deſideriuʒ tuum
diſcas ꝙ poſſis ocere et rõnabilem ſvſtiam
offeras deo.ne ſis miles anteq; tyro.ne pꝛiuſ
magiſter ſis q; diſcipulus. HNõ eſt humilita/
tis mee.nec menſure iudicare de ceteris.⁊ de
miniſtris eccleſiarũ ſiniſtrũ quippiã dicete et
infra. Oihi placet vt habeas ſanctoꝝ ↄtuber
nium.nec ipe te ceas ⁊ abſq; coctoꝛe ingre
diaris viam quã nunq; egreſſus es.xvi.q.i.
hdericatus.et.xxxviij.di.ꝑ totũ.

De cõuerſatõne clericoꝝ pᷣin regulã aplłi⸗
cam. Opoꝛtet epᷣm eſſe irrepꝛehenſibilẽ. ſub
xiij.cõditionibo declaratã. Capitulũ.iij.

NVibus ererciti/s
Aꝗq xelentclerici vacare de quibo eſt
regula apoſtolica.i.ad Thi.iij.
Opoꝛtet epᷣm eſſe irrepꝛehenſibi
lem. vnius vroꝛis virũ.ſobꝛiũ pꝛudentẽ. pu/
dicũ.oꝛnatũ.ſpitalẽ.vocioꝛẽ.nõ violentuʒ.
nõ ꝓcuſſoꝛẽ.ſed modeſtũ.nõ litigioſum. non
cupidũ.cmui ſue bene pꝛepoſitũ. Hanc ean
dem regulã tradit ſcribens ad thi.i.c.licet va
riet in aliquo verba. Et ibi dici᷑. Opoꝛtzepi⸗/
ſcopum eſſe ſine crimine.Et licet videat᷑ apo⸗

ſtolus hanc regulã poſuiſſe epᷣis.tñ hec regula

etiã extendit᷑ ad omnes alios oꝛdinandos.

etad pᷣlaturas ꝓmouendos.vt dicũt Augꝰ.

Di.lxxxi.c.apłs.et Almbᷣ.di.xxxiiij.c.Cogno/⸗
ſcamus.includendo auctoꝛitatẽ Niceni cõ/⸗
cilij.Oeclarationẽ aũt haꝝ cõditionũ apoſto
lice regule que ſunt.xiij.pꝛoſeqint Gꝛatianuſ
multũ diffuſeĩ decretꝭ a di.xxv.vſq; ad.xlviij

incluſiue.et iterũ ab. lxxxi.vſq; ad.xc.incluſi

ue. et Rax.in ſumma.et No. in ſumma cõſeſ
ſoꝛum ipſum ſequitur.de ſingulis pauciſſima
ponentur.

Quantũ ad primũ c.i.

ſcʒ opoꝛtet eſſe ſine crimine oꝛdinandũ vel eli

gendũ.Gꝛatianꝰ di.xxv.c.vnũ oꝛariũ.i.noĩe
autẽ crimis.vbi ponit quadruplicẽ acceptõʒ
huius vocabuli.Et pꝛimo ꝓut ſumit᷑ genera
liſſime ꝓ quolibet peccato.iuxta illud.Nemo
ſine crimine viuit.Secũdo ꝓ peccato cõmiſ⸗
ſo ex eliberatõe.ſiue moꝛtali ſiue veniali.et
ſic diſtinguit cõtra peccatũ cõmiſſum ex igno
rãtia vel fragilitate.Cercio mõ ꝓ peccato moꝛ
tali.Et pſᷣm hoc dicit Augꝰ. Nemo exiſtimet

capitalia crimina ignepurgatoꝛij poſſe purga

riin dicta di. S. als ea demũ. Quano mo
peccato quod inducit depoſitionè ſeu —–

ritatẽ vt lvmicidiũ notoꝛiñ adulteriũ: hmõi

Nñ di. lxxxi.c.aplłs.dicit᷑ ꝙ crimẽ eſt peccatmj
So5rene eſt peccat
accuſatõe et damnatõe digniſſimũ. AKrgti

vltimo mõ ſumit hic.ita.ſ.ꝙ poſt peccatů co
miſſum poſt baptiſmũ induetui ſrcaſch
tatẽ.nõ ꝓmoueaf abſq; diſpenſatõe. Del ſi in
telligat de moꝛtali quolibet. tunc nõ ꝓmmouea
tur ante penitentiã interioꝛẽ ꝑ quãtollit pec
catũ. als ad ſui damnationẽ oꝛdinaret.q;nis
erecutionẽ haberet. Sed et di. xrxi. Gꝛatianꝰ
iterũ tractãs illud.c.opoꝛtet eſſe ſine crimine
Dicit ꝙ etiã delet vitare occaſiones criminis

id eſt nimiã familiaritatẽ et cõuerſationẽ cj

mulieribo.et acceſſum incautũ ad vomos ea⸗
ruin.vt.c,.clericus.et.c.opoꝛtet. et etiã dʒ lve

vitare vt auferat de eo ſuſpitionẽ ab alijs qu

roſſet inde haberevt ibi dicit᷑. In omnibus
obſeruare cõuenitvt quis certo tpeet certo
loco.et certis perſonis.vel apparere clericus.
vel loqui debeat mulieribo.vt excludat oĩs ne
phanda ſuſpitio.Certe ſolũ ad ſolã accedere
nulla religionis ratio ꝑmittit. Oeli eſteni

eſſe duo qᷓ; vnũ ex.viij.ſynodo. Itẽ delbet eſſe

ſine crimine ne ipᷣe cõmittat.ſed nec alijs cõ

mittentibo aſſentiat. vt declarat. di.lxxxiij.

Quantũ ad ſecun ii.

dũ ſcʒ vni vroꝛis virũ. Noc erponit᷑ negatiue
id eſt ꝙ nõ plures habuit.etſi vnam habuit.

diſt. lxxxvij. ppoſuiſti. Si nõ ſic exponeret ſe/

queret᷑ ꝙ virgines.et qui nullã vxoꝛẽ habue⸗
runt.nõ poſſent ꝓmoueri.quod eſſüe abſurdũ
Ray.et Poſti.t intelligit illud ſiue poſt ba
ptiſmũ ſiue ante.quia bigamia nõ tollit per
baptiſinũ.vt patet di.xxvi.Acutius.et.c.de
inde.Et ſuꝑ iſtius cõditionis declaratõe tra
ctat Gꝛatianus diffuſe de incõtinentia cleri ⸗
coꝛum a.xxvi.di.vſq; ad.xxxiiij.incluſiue.po⸗
nens differentiam inter clericos eccleſie oꝛiẽ⸗

talis et occidentalis in materia continentie.

quod colligitur ex.c.aliter.dil.xri. Sed quod
dicitur in dicto.c. ꝙ ſacerdotes grecoꝛum et

alij clerici matrimonio copulantur. exponit
glo.et bene.i.cõtracto vtuntur.Et declaratur
iſta materia plene diſt. xxviij. in gloſa ſuper. c.
diaconi.Dbi dicitur.qꝙ in eccleſia oꝛientaliet
occidentali licite cõtrahitur in minoꝛibus oꝛ

dinibus vt patet oiſt. xxxij. Si quis eoꝛuin.
Sed cõſtituti in ſuperioꝛi oꝛdine nec in eccle⸗
ſia oceidentali nec oætalppoſſunt cõtrahere
matrimoniũ.nec poterãt a tempoꝛe apoſtolo⸗

rum. et ſi cõtrahant nõ eſt matrimonium. Ett

trrcte ,
enanmnl ve
in

vtcwninltanen
ſunſtſnpu

1ſpnod

i mlenio⸗o
Geunte
„ periſg cormer
2genen PIGa.
nniſſni n

argecin
ige in enile

e noeniet

Picggrelumte

fntnfünteni
Uenimioen
Cenſlngnond
Perion Ndm
iamelune r
Ninercoedemmte
Pykordiſrerad
gͤfnrſhend dd
ſpiſi.

Cuiumna
(rüerpwulan,
Anscherze

4

tuicenninfiee
uviniſtnaliin

emmnwrmntici
Aguinctmemerie

iceſnstmnen
CnniwiecdeRn
dercchckunge
Neneletaern
Pihmmmmnnin
mantümunet
ichnitüign
llnfnmuich,
lefn hſeoe
ſCheideſanteen
Pmmmarincenne
ſude hien di
mirſedeun
firſohfaariin:
unmnll Gennnce

—

Amnt uscen

eneſetinr
ſenman uin

Nein n

., A
wünsnin
tGnANlin
e Wi
irsidne
sdierii
diKsi
nmn mANN⅓
mmnmg
nauiin in
rditi ,

üniin

Loc patetex ſerta ſynodo que in oꝛiente fuit

celebꝛata. et regulã ſtaruit eis. vt diſ.lxxxiij.
ccũ in pꝛeterito. Sed in lvc eſt diſtinctio in⸗
ter oꝛientales et occidentales.quia ipi ꝓmo/⸗
uentur nõ ꝓmiſla cõtinentia. Onde poſſunt
greci pꝛomoti in ſacrxis vtimatrimonio ante
cõtracto.ſed nõ poſſunt in ſacris cõſtituti con
tralere. vt extra de cle.cõiu.c.cum olim.t cũ
ton cilium Micenũ vellet eis cõtinentiã im/
ponere.ſ.quo ad vſum cõtracti matrimonij.
Pannutius inerpertus nuptiarũ diſſuaſit cõ
cilio.et ſic fuerunt dimiſſi.di.xxxi.HNicena.
Sed latini nõ pñt etiã vti cõtracto et ca tẽ⸗
wꝛe Innocentij.et Siritij.qui indixerũt cõ
tinẽtias ſacerdonbo ⁊ leuitis.ita.ſ.ꝙ necetiã
cõtracto vti liceret.ſicut antea pꝑmiſſum fue/
xat. vt di. lxxxij.plurimos. Gꝛegoꝛius autem
etiam ſubdiaconibo ſimili modo induxit ↄti⸗
nentiam. vt diſ.xxxi.c. ante trienmũ. De
bigamis quare ꝓhibentoꝛdinari. et quod mo
dis.et quis dicatur bigamus.et quis cuʒ eis
valeat diſpenſare.et de notoꝛijs foꝛnicatoꝛib
quõ ſint ſuſpenſi. habes.j.ea.parte.ti.xxviij.

NQuãtum ad terciũ ꝗ.iii.

ſcʒſobꝛiũ et paulopoſt nõ vinolentũ. HNic phi

letur clericis ebꝛietas et voꝛacitas. Pꝛohibẽ
tur autẽ clerici pᷣm RAAav.a ſuperfluitate vini.
nõ quia vinũ ſit malu.imo bonũ et moderate
ſumptum acuit intellectũ.ſed quia ex eo fre/
quenter incurritur ebꝛietas.extra de iureiur̃.
c.et ſi chꝛiſtus.Ebꝛietas aũt fomes et nutrix
omniũ vicioꝛũ eſt.di.xxxv.ante oia. Oñ beã⸗
tus Benedict in regula admonet monaclvs

ne vſq; ad ſatietatem bibant.Onde cõſtituit pter viliaet turpia que ibi exercẽtur. Bul.

tamẽ hoc intelligit ita.ſ. ꝙ ibi nõ miniſtrent

ibi paruam menſurã qua infirmitatibo coꝛpo
rum et debilitati nature ſatiſfacere roſſent.et
nõ appetitũ et ſuã ingluuiẽ adimplere.plus
cõſulens ſᷣm modicũ qᷓ; ᷣm pꝛeceptoꝛẽ.quod
etiã aplmn ad Chi. feciſſe nõ ambigimus. Et
ſm Dlricũ due ſunt cauſe huius ꝓhibitõis
Pꝛima quia vinolentia eſt incitatiua libidi⸗
nis. Onde NHiero.di. xxv. S. i. Denter mero
eſtuans facile deſpumat in libidinem. Exem
plũ in oth.figurã in Moe.qui ebꝛius nuda
uit verenda. Secunda cauſa eſt. quia impe/
dit deuotionẽ ad deũ et diſcretionẽ. Pꝛouer.

xr.Quxurioſa res eſt vinũ ⁊c̃.qui his delectat᷑

nõ erit ſapiens. Hec autem duo.i.munditia

et ſapientia marime ſunt necenaria dei mini

ſtro.quia ambulans in via immachlata. hic
miniſtrabit mili.pſal.C. Et ꝓuer. xiiij. c. Ac
ceptus eſt regi miſſſier ntelligens. Et mul/

ta pulcra habes de abſtinentia ⁊ gula.et ebꝛie
tate ꝑ totam illã di.xxxv.vbi Gꝛatianusitra/

Vñ Beiro. Si iu aplin Paulũ xpᷣus eſt dei

ctat illud.c.pꝛecipue in. c. Serto die. DHoꝛa
citas etiaʒ in clericis ꝓhibetur m Ray. Pꝛi
mo quia ventris ingluuies ad lururiã pꝛouo
cat.et omne opus bonũ diſſo luit. Onde Hie
ro. di. xliiij.. i. dicit ꝙ venter etgentilia vicis⸗
na ſunt mẽbꝛa. vt ey vicinitate membꝛoꝝ in
telligatur cõfederatio vicioꝝ. Oñ et in figurã

Nabusardã pꝛinceps coquoꝝ deſtru rit mu⸗

ros hieruſalem.iiij. Re.xxv.c. Secũdo quia
crapula generar moꝛbos varios. ſed temperã
tia ſoſpitatẽ.de cõſe.di.v. Nihil Cercio. quia

pinguis venter craſſum ſenſum generat m

iero. Et de hoc tractat Gꝛatianus dil.xliij.
P totũ. Et ibi notatur que debent haberi in cõ

uiuijs clericoꝝ quinq; ſeʒ que ponit Gꝛegoꝛiꝰ

in. c. cõuiuia dicens. Sciendũ ꝙ tunc ve⸗/

raciter ex chariiate cõuiuia ꝓdeunt.cũ in eis
nulla abſentünia moꝛdetur nullus exirriſio
ne repꝛehendit᷑.nec in eis ſeculariũ negocioꝝ
fabule.ſed verba ſacre lectionis audiunt᷑.cũ
nõ plus qᷓ; necene eſt coꝛꝛi ſeruiac. IOtem
in pꝛincipio menſe deber fieri benedictio ꝑ eũ
qui ibi eſt maioꝛ. et in fine gratiarumactiovel
lvymnus exemplo chꝛiſti. Et in ſedendo alter
alteri oꝛdinate deferre debent ᷣm ſuũ graduʒ

NHec omnia in.c.Quãdo.diſt.xliiij. Atem de
cõſe.di.v. Nullus.et.c.ſequẽti dicitur.ꝙ cle
rici ſxectaculis que in nuptiſ aut in ſcenis ex
hHibentur intereſſe nõ debent. ſed fugere de co⸗
niuio et abire anteqᷓ; ingrediãtur traualgiato

res.i.ĩoculatoꝛes. Item di.xliiij.c.clexici.di⸗
citur. Clerici edendi vel bibendi cauſataber/

nas nõ ingrediant᷑.niſi peregrinatõnis neceſ

ſitate ↄpulſi. Et ſpᷣm Ray.nõ dñt clerici mĩ/
ſtrare in tabernis.imo nec habere tabernas ꝓ

vel etiam de illis tabernis vbi exercentur in⸗
loneſta.quod eſt cõtra epiſcopos.qui dum fa

ciunt vendi vina ſua.faciunt papilliones eta⸗
liqua delicata pꝛeparari ad pꝛouocandum po⸗/

tatoꝛes. —

Quantũ ad quar ſ. iii.

tum.iſ.pꝛudentẽ dicit Bratianꝰ di.xxxvi. S. i.

lc eſt cõtra eos qͥ ſub noĩe ſimplicitatis ex
cuſant ſtulticiã ſacerdotũ. Hnde dicit ↄciliũ

toł.di.xxxviij.c. VIgnoꝛantia dicitf᷑. Agnoꝛã

tia mater cunctoꝝ exroꝛũ maxime in ſacerdo

tibus vitanda eſt. qui officiũ in populo ſuſce⸗

perũt. et di. ea. Leo papa.c.ſi in laicis.dicit᷑.

Si in laicis videt intollerabilis inſciẽtia.qᷓ;
tomagis in clericis nec excuſatõne digna eſt

nec venia. Debet añt cleric?habere triplicẽ

pꝛudentiã. Pꝛimo quidẽ ſacrarũ ſcripturarũ

HREE
„ 4 †

Zitulus Decimiſtercins

virtus et ſapientia. ergo igno:antia ſcriptu/
rarũ eſt ignoꝛãtia chꝛiſti. di. lxxxviij. ſi iuxta
apłm. Mam in ſacris ſcripturis maximere/
lucet ſapiẽtia ᷣm tiv.in pꝛima ꝑte.q.i.ar.vi.
Et dvoni. Subſtãtia noſtri ſacerdotij ſunt e⸗
loquia diuinitus tradita. di. xxxviij. omnes.
Pam hic ſubſtãtia nõ ſumit ꝓeo qð eſt de
eſſentia. quia ſine litteris qs poteſt recipe quẽ
libet oꝛdinẽ.ſed ꝓ eo ꝙ quis ſuſtentat᷑.quia
lſcʒ ſine ſcentia nõ pᷣt ſacerdos bene exeq offi
cium ſuũ. Pꝛobat aũt Gꝛatianus clericũ de⸗
bere eſſe peritũ in ſcripturis.di.xxxvi.ꝑ totum
et hoc per multas auctoꝛitates ſcripture figu
ras et exempla. et de rõnabili qð poꝛtabat in
pectoꝛe pontiſer vbi erat ſcriptũ manifeſtatio
et verntas. de vectibus cõtinui arce inherenti⸗
bus ⁊c.vide Exo.xxviij.c.et Leui.viij.c. Se⸗
cundo debet habere peritiã canonũ cõpetentẽ.
id eſt cõſtitutionũ eccleſiaſticaꝝ. Oñ dicitur
in.c.ignoꝛãtia.di.xxxviij. Sciant ſacerdotes
ſcripturas ſacras et canones. Et Celeſtinus

papa di.e. c. nulli ſacerdotũ dicit.ulli ſacer/

coti liceat canones ignoꝛare.nec qͥcq; facere
qð poſſit patrũ reguł obuiare. Et q; ins nõ te⸗
neat ſcire oẽs ſubtilitates iuris.canões tñ oẽſ
cões obligates.⁊ ad officiñ ſuũ ſpectãtes igno
rare ſine culpa.nõ pᷣr. leges aũt ſeculares põt
clericꝰaudire.niſi ſit religioſus vel ſacerdos.
vel habens ꝑſonatũ vel pꝛebendꝗ. De loc tñ
vide. j. in materia excõicationil.Cercio debet
habere perinã.i.induſtriã ſeculariũ negocioꝝ
q;ꝛ ᷣm Gꝛatianũ di.xxxix. ꝑ totũ.pᷣlati debent
ſubditis nõ ſolũ carnalia ſed etiã ſpũalia ſub
ſidia mimiſtrare. exemplo chꝛiſti qui turbas
nõ ſolũ verbo vocebat OJath. v. c. ſed et virtu
te ſanabat. . uc. vi.c. et coꝛpalibus alimẽtis
reſicdiebat. Mohh. vi. c. et Oar. viij. c. Dñ dicit
Bꝛego. di. ea. c. Petrus diaconus. Noc tem⸗
poꝛe talis debet in regiminis arce cõſtitui.qui
nõ ſolũ de ſalute animarũ. verumetiam de ex⸗
trin ſeca vtilitate et cautela ſciat eſſe ſollicitũ
VNñ et ille Petrus electus ꝓpter ſuã ſimplici
tatem repellit. Dicit tamẽ Dmber. ꝙ licet ꝓ
tali ſunplicitateqͥs repellat᷑ ab obtinendo be/
neſicio.nõ tamẽ deũcitur ab iam obtento.ſed
datur ei coadiutoꝛ. vt.vij.q.i.c.quia frater. ſe
cus ant eſt in litteratura.quia ſi nõ habet cõ⸗
petentẽ.etſi nõ eminentẽ poteſt epiſcopus re/⸗
moueri. extra de eta.et quali.c.q;uis. Et dicit
ſcientia cõpetens que eſt neceſſaria ad execu⸗
tionẽ debitam oꝛdmis cuiuſcunq; qð haber.
Dicit etiã Gꝛatianus di.lxxriiij.ꝭ.i. ꝙ opoꝛ/
tet eſe pꝛudentẽ.i.vigilem et ſollicitũ circa
vefſenſionẽ pauperũ et releuationẽ oppꝛeſſoꝝ

et tuitionem monsaſterioꝛũ. et in.c.le.repꝛe⸗

hendit Greg.quendã epiſcopũ.quia cõſilia ſa

pientum et recta ſuadentum nõ ſuſci ie ar.
NHon debet autein etiam ſi ſit ſener eeeſtor⸗
addiſcere etiam a minimis. Onde Clemẽs
MNullus epiſcopus pꝛopter obpꝛobꝛiũ ſene/

ctutis.vel nobilitatem generis a paruis v
minimis eruditis. ſi quid foꝛte virangen
aut ſalutis inquirere negligat.Et Ausguſtin⸗
de ſe dicit. Sanex a puero ⁊ epiſcopus tot an
noꝛum a collega nondum anniculo paratus

ſum edoceri.xxiiij.q.iij.Si habes. Et Hꝛego
rius dicit. Stultus eſt qui in eo ſe pꝛimũ exi

mat.vt bona que viderit diſcere ↄtemnat. di.
xxij.c.de cõſtantinopolitana. Hotanduʒ eti⸗
am dictum Zluguſti.diſt.rxx viij.capi.ſedulo
Obi ait. Sedulo admonendi ſunt ſcolaſtici.
vt humilitate induti chꝛiſtiana diſcant non
cõtemnere quos cognouerint moꝛum vicia
amnplius q;verboꝛum deuitare.ſed coꝛdi caſto
linguame xercitatã tõferre non audeant.quã
etiam pꝛeferre cõſueuerant et infra nouerin:
non eſſe voces adaures dei. niſi ammi affe⸗
crum. ita enim nõ irridebunt. ſi aliquos anti
ſtites et miniſtros eccleſie ſoꝛte animaduer/
terint cum barbariſmis et ſoleociſmis deum
inuocare.et verba periurbate diſtinguere. nõ
ꝙ iſta minime repꝛehendenda ſint. ſed quia

pieſtoleranda. Sed et habere peritiam ſecula

rium litrerarum vtile eſt. ſi tamen vcad emn
ditionem querat.nõ ad delectationem.curio
ſitatem. vel oſtentationẽ.nec pꝛopter lvc di⸗
mittat magis neceſſaria et vtilia.quod oſten

dit Gꝛatianus diſt. xxx viij per totũ. Sed iſta

materia magis declarabit.j.

Quantũ ad quin ꝗ.vV.

tum ſcʒ opoꝛtet eſſe oꝛnatũ. Ponit Gꝛatianꝰ

duplicem oꝛnatum habere debere. ſ. interioꝛẽ

et exterioꝛem. &t interioꝛ quidem cõſiſtit in
virtutibus. iuxta illud. Sacerdoteſ tui induã
tur iuſticia. pᷣs.cxxxi.Et hvc figurabant vatia
oꝛnamenta pontificis in veteri teſtamentovt

dicit Gꝛatianus di. xl. . i.et per tot. Onde
ex officio ſuſcepto nõ licentiam peccandi.ſed

neceſſitatẽ bene viuẽdi ſe nouerint aſſecutos.

qð ꝓbat Simmachus in. c. nõ nos. et pcipue
debet lucere in eovirtus humilitatis. vt di. eg.

c.fi. in fi. Et Bꝛeg. dicit di. C. c. cõtra moꝛã.ꝙ

nihil in epali ceruice ſplendidiꝰ fulget q; hu/

militas. Cimendũ etiam qð dicit Zlug. di.rl
ante omnia vicʒ æ nihil apud vum triſtius.
miſerabilius. et damnabili epᷣi pᷣſbyteri aut

diaconi dignitate ſhinggtorie atch adulato⸗/
rie res agatur.et ecõtrari
modo militet qͥ impatoꝛ noſter iubet.ſ.xpus

milil leatius ſi eo

HOrnatus exterioꝛ ↄſiſtit in habitu victu ⁊ in

ceſſu decentiby. diſt. .li per totumm. In babitu

NcRed L
Miuulz
Puaneruktshen
ſenlmuanar
eurnimnnl
lifek enefun
Prefnchiofarn
setekinſans
innusekinbe
n Gihalet doni
mel hrertogau
ennfa enefan
ihlecgoknnene
ftnadeince,
ntüsdmmmisnlet

Aatekihninmn
önanocecd⸗

Contäünd
worcimidic
gopnerſrero⸗
mewenalhu
Gſtsne h
Aolpſptnlimeir
lanerplere A
Euyrnegogn n
glppinltrenen
ſulpem wnere
lisoſtichangeh
NncMreerzae
läaraenci diot
penternpen
Rateme
Epouplyelnan
nnaen

incönminee
winnnz

ſeen id
Puunmgite
clkin ei
momnipdien

1. A
Mnmn 8
Nrernet
Bnginenngtn
lreekglinni,

entendin

ubnaniin
mwn AWiarek
Wnitöſenennn
nöterernten
CsANN N. Ni
mmNöRN in
mieenkieier
daerinseet
Amgntardi
imne eyrernart
a. SAadi
mum mectiern
loſengni
Gserſruenin
s
Ntüid
maͤmiu
en
nntmeYN
edi i
e zidenm,
mentinkn,

a,

Qapitulũ tercium

nec in fulgidis.nec ſoꝛdibo veſtibus vtatur.
vt in. c.per ſimoniã.di.ea. In victu.vt cõfoꝛ⸗
met ſe moꝛibus eoꝛũ cũ quiboviuit. ſalua ſp
lvneſtate eoꝝ. Dnde ælug?*ꝰ. Quiſqͥs rebus
pᷣtereuntibus reſtrictius vtitf᷑.q;ᷓ ſe habeãt mo

res eoꝛuʒ.cum quibus viuit.aut intemperãs

aut ſuꝑſtitioſus eſt. Quiſqͥs vero ſic eis vtit
vt metus cõſuetudinis bonoꝝ inter quos ver
ſatur accedat.aut aliquid ſignificat aut flagi⸗
tioſus eſt. An his omnibo nõ vſus ſed libido
in culpa eſt.Oð ergo locis tꝑib et perſonis
cõueniat attendendũ eſt di.ea. Item in inceſ
ſu.vt equalis ſit et maturus.vtgrauitare iti⸗

neris maturitatẽ mentis oſtendat. incõpoſi⸗/

tio coꝛpis indiſpoſitionẽ indicat mentis. ſᷣm
Aug', di. ea. S. fi. Vtem clerici nõ debent defer
re veſtes inciſas.nec lingulatas.nec varij co⸗/

loꝛis.nec ruleas.nec virides.nec nimis lon/

gas vel bꝛeues.nec de ſexico.Auicũq;ᷓ autem
clericus virgata vel partita veſte vtitur ſine
cauſa ſi eſt beneficiatus eſt ſuſpenſus a ꝑce/⸗
ptione fructuũ ꝑ ſer menſes.ſi nõ eſt beneſi⸗
ciatus et eſt in ſacris circa ſacerdotiũ per ideʒ
tempus eſt inhabilis ad obtinendũ benefici
um. Si halet dignitateʒ vel leneficiũ cum cu
ra.vel eſt ſacerdos aut religioſus.eſt ſuſpen/⸗

ſus ꝑ annũ a beneficio. et per idẽ tempus eſt

inhabilis ad obtinendũ quodcũq; beneficiũ.
vt de vi. et v. cle. in cle. Nota tñ ꝙ cauſa pe/⸗
grinatõis timoꝛis vel alia cauſa ſumili licituʒ
eſt clericis habitũ tranſtoꝛmare.vt.xxi.q.iiij.

epi. de vi. et. v. cle. c. clerici.

ſcʒ hoſpitalitatẽ dicit Bꝛatianus. di.xlij.5. i.
ꝙ opoꝛtet ſacerdotẽ eſſe loſpitalẽ.vt ſit de nu⸗
mero eoꝝ quibus dicet᷑.holpes eram et colle
giſtis me.OIJath.xxv.c.Cuũ enim deber alios
ad lvſpita litatẽ hvꝛtari.debet in ſe de hoc exem
plum exhibere. Ad memoꝛiã qq; reducere de⸗
bervt magis ad hoc ꝓuocet᷑ ꝙAlbꝛaã. et Loth
ex hoſpitalitate meruerũt inter alios angelos
reciꝑe in mo.et ecõtra. Sodomitas qͥ vſpi
tibus oſtiũ claudebãt ignis ↄſumpſit. Geñ.
xix.c. Onde et Ao.euãgeliſta in epła ſua.iij.
excõicat quendã diotrepꝑem.qii pauꝑes non

recipiebat.et recipientes de eccleſia eijcibat.

In eccleſijs tamẽ ꝓhibent᷑ Agapen.i.conui⸗
uia pauꝑibovel manducare.et accubitus ſter
nere.vt di. ea.c.nõ opoꝛtet. De wꝛmitõne tñ
in cõtrarium ſe habet cõſuetudo.Et de cõſue/
tudine in.c.nulli.diſt. ęa.ercipit᷑ neceſſitas ex
efectu hoſpitij. OEſr eſtaʒ Hieronimus ad
PHaulinũ.xvi.q.i.c. Si cupis eſſe.quoniam
quicqͥd habent clerici pauperũ eſt. ⁊ cmos eo
rum ommbo tebent eſſe cões quo intelligitur

Quantũ ad ſepti

⸗ uantu ad ſextũ .. Vi.

qðᷣad pauperes indigẽtes etiã minus bonis
vt. di. xlij.e.quieſcamus. Sub lvſpitalitate in
telligit᷑ diſtributio eccleſiarũ.et de oꝛdie dan
di et modo habes di.lxxxvi. nõ ſatis. et de vc
ſupꝛa in ſecũda ꝑte.
.. Vii.

mum.ſ.pudicũ.dicit Gꝛatianus ꝙ delet eſſe
pudicus ita ꝙ moꝛibo et verbis pudoꝛẽ inde/
ſinenter oſtẽdat. Onde et gene ſponſe Can.
i. turtrui cõparant que eſt animal caſtum. et
Amb. & verecundia ingenuos pdit natales.
di. lxxxvi.nõ ſatis. Dicitilv.ſe.ſe.q.cli.ꝙ no
men pudicitie a pudoꝛe ſumit᷑.in quo vere⸗
cundia ſignatur. Onde opoꝛtet ꝙ pudicitia
ſit ꝓprie circa illa de quibo homines magis ve⸗
recundant᷑ maxime verecundatur homo de a⸗
ctibus venereis.adeo ꝙ nec actus cõiugalis
caret verecundia pᷣm Zlug. Et hoc ideo.quia
motus illoꝝꝛ membꝛoꝛũ nõ ſubditur imperio
rationis. Derecũdatur autẽ homo nõ ſolum
e cõmixtione venerea. ſed eriã de quibuſcun
q; ſignis eius.vt dicit phᷣus in ſcðᷣo rethvꝛice
PHudicitia ergo atrenditur circa ſigna vene⸗
reoꝛu pꝛecipue vt ſunt aſpectus.oſcula.tactꝰ
et huiuſinodi exterioꝛa ſigna.caſtitas autem
circa iſtam cõmirtionem.tamẽ aliquãdo po/
nitur vnum pꝛo alio. DOnde Auguſtin dicit
Ne dicatiſvos halere animos pudicos.ſi ha
latis oculos impudicus. Ampudicos enim
oculus impudici coꝛdis eſt nuncius.xxxij.q.
v.nec ſolo.et.vi. q. i.c. er merito dicitur. Offi⸗
cium ſinguloꝛum ſit nõ ſolum oculos halere
caſtos.ſed linguã er coꝛ. Nec quid in cuiuſ
como agatur alia omus per eas nouerit. Et
ad maioꝛem lvneſtatem etcautelam ſtatutũ
eſt.vt clerici nõ cohabitent cum mulieribus.
Vnde JYero. Hoſoitioluʒtuum raro aut nũ/
qᷓ; mulierum pedes terant.quia nõ poteſt di⸗

gne habitare cum deo quia feminarum acceſ

ſibus delectatur.xxxij.diſt. vvſpitiolum. Et de
lbeato Auguſtino legitur ꝙ nõ cõſenſit habi⸗
tare cum ſoꝛoꝛe ſua. diſt.xxxi. Nam cohabi⸗
tatio talium ſepe inrercipit adulreriũ.id eſt oc
caſio.xviij.q.ij. difinimus. Excipiuntur ta/⸗
men quedaʒ perſone cñũ quibus clerici pñt co
habitare ſᷣin Ray.ſ.mater.ſoꝛoꝛ.amita.ma/
tertera. auia.filia fratris vel ſoꝛoꝛis.vxoꝛ filij.
et regulariter omnes cõſanguinei.per lineam
tranſuerſalem. vſq; ad ſcdᷣm gradum incluſi)
ue.ar. diſt. xxxi.cum omnibus.Cõſanguinee
vero per lineam deſcendentem er aſcenden/
tem vſq; ad quartum gradum. ar. de conſan.
et affi.c. non debet. Et ratio eſt in iſtis.quia fe
dus naturale in iſtis nihil ſeui criminis cum
talibus extimaxi permittit.vt dicitur exna de

Muantũ ad octa

Zitulus Decimuſtercins

cõſanguinea nõ habet ſecum comicellas pe /

diſſequas vel alias mulieres ſuſpectas.et hoc
in caſu intelligit̃᷑ e coha.cle.et muli.c.i.Et

licet dictũ ſit ꝙ cum pꝛedictis cõſanguineis
fedus naturale nõ ꝓmittit aliquid ſeui crimi

nis ſuſpicari.debet tamen clericus et maxime
epiſcopus cauere immoderatã familiaritatẽ

cum illis. vt caput in gremiũ vonendo. oſcu/

lando et huiuſmodi.et ne ex lvc cõtemptibi/

lis habeat᷑.di.xxxiiij.quoꝛundã.Nltra ſecun⸗
dum vero gradum linee tranſuerſalis diſtin⸗
gue.quia aut ſunt ſuſpecte autquia iuuenes.

pñt.⁊ eadẽ diſtinctio eſt facienda in ancillis

er in vxoꝛe.quã.ſ.duxit ante oꝛdines ſacros.
Nam ſi eſt vetula poteſt tenere in wmo ſuaꝛ

eam caſte regere. Si iuuenis. nõ debet ſecum

tenere.di.lxxxi.voliunnus. Hoſt. et Boff. oi⸗/

cunt ꝙ in epiſcopis et monachis nõ habet lo/

cum illa diſtinctio.quia cum nulla cõſangui⸗
nea debent cohabitare. vt in auten.de ſa. ſan.

epiſco. S.epiſcopũ.et de monachis.s. cogitã

dum. coll.i. Hay. tamẽ dicit ꝙ licet ſve ſit tu⸗
tum et lvoneſtum. tamẽ canones ad lvc non

cogunt. ,„
.. Viii.

uum.ſ.coctoꝛẽ. Nota ſᷣm JYo.an. in glo. diſ.

xliij.S.i. Aſtud cõſiſtit in duobus.ſ.in ſermo

ne coꝛrectõnis.vt coꝛrigat vitam ſubditoꝛũ.

ſed cum charitate. Onde Teo papa. odio ha⸗

beantur peccata nõ lvmines coꝛrigant᷑ tumi
di.tolerẽtur infirmi.et qð ſeuerius caſtigare
neceſſe eſt.nõ ſeuientis plectatur animo.ſed
medentis.di. lxxxvi. odio.ſi autem modũ ex/

ceſſerit in coꝛrigendo ex amoꝛe vl odio.non

a ſubditis ſed a deo debet poſtulare weniã. ne
dum mmiñ ſeruat᷑ humilitas.regendi franga
tur autoꝛitas.vt dicit Tugꝰ. in regula.⁊ habe
tur di.lxxxvi.qñ neceſſitas diſcipline ⁊c. Se⸗
cundo intelligit iſta ctrina in ſermone pᷣdi
cationis.vt.ſ.pᷣdicet. Hiero.Sancta quippe
ruſticitas ſolum ſibi ꝓdeſt. et q;tum ex vite
merito edificat ecclenã chꝛiſti taniũ nocet ſi

reſiſtennibus non cõtradicat.ij.q.vij. ſancta.

HNec dʒ pᷣlatus ꝓpter ſubſannatõzʒvł ꝑſecuno
nem cenare a cendo et pꝛedicando. vt di⸗
cit Jo. in glo.di. xliij. Scimus. vbi anacletꝰ
ſic dici. Scimus multos ob id inueſtare co/
ctoꝛes.vt eos perdant.id eſt confundant. et
ꝓpꝛie voluntatis placita impleant. Non tñ

pꝛopterea coctoꝛes inq;tum vires ſuppetunt

a recta emulatione dei et bona intentione re⸗/
cedere debent. ſcientes.quia beati qui perſecu⸗
nones patiutur pꝛopter iuſticiam. c ibi. S⸗

X

coha. cle. et mui c. a nobis. et loc intelligas ſi autem ſubditi er his nõ pficiant. ipetamen·

facit quod ſuum eſt et ſoſuit debitum. Hnde
Coꝛnelius papa.Quod ad nos attinet ↄſci/
tie noſtre conuenit ſemꝑ dare operã.ne quis

culpa noſtra de eccleſia pereat. Si quis autem

vltro et crimine ſuo ꝑierit. et penitentiã age⸗
re noluerit. nos in die iudicij inculpatos fu,/
turos credimus.qui eoꝛum conſuluimus ſa
luti.et illos ſolos in pems remanſuros. Qui
noluerũt ↄſiliqᷓ noſtri ſalubꝛitate ſanarni. Pec
mouere nos debent cõuicia ꝑditoꝝ.quo minꝰ
a recta regula nõ recedamꝰ. quam apoſtolus
inſtituit dicens. Si hominibo placerem etce⸗
tera.Ad GBabł.i.c. Oe materia auteʒ dicendi
et modo pꝛedicandi.dicetur.j.titulo.xviij.de
ſtatu pꝛedicatoꝝ. “
„
Hir.

Quqtum ad nonũ

ſcʒ nõ percuſſoꝛeʒ. Nota pſᷣm Yo.an. in glo.i.
di. xlv. ꝙ duplex percuſſio ꝓhibetur dericis.
Vna eſt ſpiritualis.ſ.cum quis coꝛda infir/
mo:um inutili ſermone pꝓcutit.vt di.ea.c.fi.
Secunda eſt coꝛpoꝛalis. que ſi fiat ex ira vl
odio.vel ex ſuperbia xt magis timeatur. vel
erga nõ ſubditoſ ꝓhibetur ſʒ ex charitate⁊ in
ſubditos licita. Onde Aug. Et qui emendat
verbere in quem poteſtas datur. et coercet a⸗/
liqua diſciplina.miſericoꝛdiã pꝛeſtat. di.xlv.
c. et qui emendat. Epiſcopus tamẽ ꝓpter di⸗
gnitatem ſuam neminè ſuis mambus delext
Yerberare.di.lxxxvi.nõ liceat. Sed peralium
pᷣt.ꝑ clericũ tñ ſi clericus eſt verberandus.et
de ſen. excõ.c.vmuerſitatis.niſi penitus ſit in
coꝛrxigibilis clericus.quia tunc etiã ꝑ laicum.
e de ſen. excõ.c.vt fame.Diſtinguendum tñ
eſt circa qualtatẽ ꝓſonarũ et criminũ q coꝛri
guntur ſᷣm Yo. an.et Ray. Nã in minoꝛibꝰ
cõſtituti licite verberant᷑.etiã ꝓ leunb culpis.
di. xxxv. ante.⁊ di.xlv.s.ſalomon.Similiter
et regulares etiã in minoꝛibo cõſtituti ᷣm re
gulas ſuas ꝓ leiibus culpis ſubijciunt verle
ribus.ex᷑ de appel.c.repᷣlenſibilis.in fi.et de ſiß
mo.c.ptuas.nõ tñvſq; ad ſanguinẽ. Im ma
ioꝛibus vero ↄſtituti nõ regulares nõmſi pꝛo
maioꝛibp crimimbo. di. xlv. cũ beatus. Et Leo
et Bꝛeg. ſic dicũt ea.di.licʒ nonnũq; accidant

q in ſacerdotalibo ꝑſoms ſunt repꝛehendẽda.

plus tñ erga coꝛrigendos agat bemuolẽtia q;
ſeueritas.plus exlvꝛtatio q; ↄmonio.plus cha
ritas q; ptãs.cũ nemo noſtrũ ſine peccatoſit.
Sed ab his qᷓ ſunt ſua querũt facile ab hac re

gula diſcedit.et dum, daminari magiſq; con

ſulere placet.onoꝛ inflat in ſuꝑbiã. et quod
pꝛouiſuim eſt ad concoꝛdiam. tendi ad no/
xam. Ooderata ᷣbet eriam eſſe caſtigatio.
NDnde quidem ſapiens leuiter caſtigatus.

R

golennt umin
neitnſimnn
ant ounontatst
rutcdicpfimn
ceprar aur
enagsVocehe
Aumsmsfpene
ſtcfeneeicen⸗
Gumtemuumam
Alleſete ſuntns.
entanchammcan
ſniar wlinnindih

Cuonrune

un / Migon

in iiierua
ano, erul

Emetcaul,uaren
ftbor Heim
n waunniueen
PMblinnrcent
ncricgrneligtegn
Aichisinſrare
Nde Niranncaa
Wacklrenvenenoe
Goecmn
Mchniteindan
(cſnntnepcgann
Ngecen ſi
Manßiten
Gönnulteraan
(gligg,dllnnti
Mame, ANra ſan
nini inan
liklacife
iſckirait
mptfenieniſe

tiage

icNnm,
n ien

L
apſfo hn
roeaten
Nri eſig
hnrsnce
nrte
ncarKntarigen

rusiN
eRD

„

iigomicn
n
e Ne
b.at er
1. e
õü 4
* . 2
cubrscheiti⸗
nöfi .
Gen

e

4

Capitulũ tercium

reuerentiam exhilet caſtiganti. Aſperitatis
autem nimie increpatio.nec coꝛrectioneʒ re

cipit nec ſalutem. diſt. eadem. cum leatus.

Sicut autem nimia ſeueritas repꝛehendit᷑.

iraet nimia remiſſio. Onde Bꝛego. li.xix.mno
rał.Cuncti rectoꝛes nec diſcipline vigoꝛe be
nignitatẽ manſuetudinis.nec rurſum in mã
ſuetudine diſcretienam deſerãt diſcipline.q̃/
tenus ne a cõpaſſione pietatis obdureſcant.

cum cõtumaces coꝛrigunt. Nec diſcipline vi

goꝛe molleant.cum infirmoꝝ animos ↄſolan
tur. di. xlv. c. ſunt nanq;. Et ad lvc ꝓpoſitum
inducunt᷑ autoꝛitates exẽpla et figure de ſcri /
ptura in.c.diſciplina.di.eadẽ. Cercio ꝓhile⸗
tur eſſe percuſſoꝛ.i.ad vindictam ſeu punitio
nem facilis. Onde Grego.Si quid de quocũ
q; ad aures tuas puenerit.quod te iuſte poſ⸗
ſit offendere.facile nõ nedas.nec ad vindi⸗
ctam te res accendat incognita. ſed pᷣſentib-
eccdleſie tue ſenioꝛibus. eſt veritas diligenter
ꝑſcrutanda: et tunc canonica diſtrictio culpã
feriat delinquẽtis.di.lxxxvi.ſiquid. D
§. x.

Quantum ad deci

mum.ſ.nõ litigioſum.itigioſus dicitur ſᷣm
phᷣm in.iij.ethic̃.qui ad omnia cõtrariat cau
ſa cõtriſtandi.nec quoſcunq; curans.Criplex
autem eſt cauſa quare phibentur tales oꝛdi/⸗
nari m Ray. Pꝛima. quia nõ ſunt apti ad
humilem coctrinã que exigitur ab eis. DHnde

Hiero.Nihil impudentius arrogantia ruſti

coꝛum.qui garrulitatẽ auctoꝛitatẽ putant et
parati ad lites.in ſubditos tumide intonant
di. xlvi.S.i.Secunda cauſa eſt.quia litigioſi
vel adulationibo animos pꝛincipum ſibi con⸗
cinant.vel fratubus ſuis detrabendo infamie
notam ingerũt.vel quia ſeditiones facere nõ
ceſſant que viciag omnia phibentur clericis.

vt di. egdem. 5. i. et. ca. ſe. Cercia cauſa eſt.

quia cum ipᷣi delant dilcoꝛdãtes ad concoꝛ⸗
diam reducere et attrahere. nõ delent litigan⸗
do alios ad diſcoꝛdiam ꝓuocare.Dnde Cv/
pꝛianus. Mec ad Cayn nec ad munera eius
reſpexit dñs.Nei; enim deum placatũ habe/
re poterat.quia cũ fratre non pacem. ſed ʒeli
diſcoꝛdiã habebat.quã igit᷑ pacẽ pmittũt ſibi
inimici fratrũ emuli ſacerdotũj.
H.xi.

Quantũ advnde

cimumm.ſ.nõ cupidũ.i.auarum. vbi ꝓhibetur

ꝗauaricia interioꝛ. que eſt inoꝛdinatus amoꝛ

diuitiarũ. Et rano quare talis cypidus phi⸗
letur oꝛdinari eſtea vt dicit Gꝛeg. Bono⸗
rum auctoꝛi in lrere aliter nõ roſſumus. miſi

cupiditatẽ a nobis que radix eſt omniũ malo

tum abſcindamus.di.Wij.c. bonoꝛũ auctoꝛi.

Et eo papa.virum catlvlicum et pꝛecipue
domini ſacerdotem. ſicut nullo erroꝛe ſic nul
la cupiditate implicare owꝛter. Sgens enim
Potentie auida.nec abſtinere nouir a veritis.
nec gaudere cõceſſis. nec pierati adhibere cõ⸗
ſenſum. di. eadẽ. c. viru catlvlicum. Clericus
auteln maxime delet deo inlerere. et a malis
abſtinere. Atem vt dicit Ambꝛo. mens aua⸗/
ri vinculis cupiditatis aſtricta. ſi. empꝑ aurum
ſemper argentũ videt. ſemꝑ redditus cõpu⸗
tat. gratius aurum q; ſolem intuef. ipa eius
oꝛatio ad deum petit aurum. di. ea. c. ſicut hi.
Clericus autem delet habere mentẽ lilberaʒ a
terrenis. Secundo ſub hoc cõpꝛehendit

hibitus omnis turpis queſtus ſeu lucruʒ. ne
ſcʒ aliquo inhoneſto negocio victum vel alia

neceſſaria ſibi querat.nec ſuſcipiat pcuratio
nes ſeculares. vt di. lxxxvij. ꝓ totum. Excipi
untur tamen ibi pſone miſerabiles.vt pupil
li.vidue et pauperes.que ab omnibi ex pieta
fe debent iuuari. Onde Belaſius. licet omni⸗
bus de nobis ſperantibo patrociniũ nõ debea/
mus nos negare.tamẽ plus viduarũ cauſas
et impenſius ducimus exequendas quas tue
ri vela nobis vel ab omnibus diuina manife
ſtat aſſertio.di. ea.c.i.et in. c.ij. dicitur Pupil
lotuitionem diuinitas ipᷣa iuſſt impendi.
Cercio ſub cupiditate ꝓhilet aſſumptio caus⸗
ſarum et negociatio.di.lx xxviij.per totum.
VDnde Niero.ibi negociatoꝛẽ clericum ex in⸗
ope diuitẽ.ex ignobiligloꝛioſum.quaſi quan
dam peſteʒ fuge. Et di. ea,. dicitur. Epiſcopus
nullain rei familiaris curaʒ ad ſe reuocet. ſed
lectioni etoꝛationi ⁊ verbo pᷣdicationis tantũ̃
vacet.er.c.foꝛnicari ſimiliter halet.

Quantũ ad duo .xii.

decimum wmui ſue bene ppoſitum. quod in

telligitur vt erponit Gꝛatianus diſt. xlvij. 5.
neceſſe.vt ſi in laicali habitu labuit vroꝛem
