ſta. vbi excluditur &aria ? ð inter natos.
et xpᷣs qꝛ dicit mulierũ. Nõ eni xpᷣs fuitinu/
lieris natus ſ̊ virginis.Scðo angelus. Lu. .
Erit enĩi inagnꝰ coꝛã dño ⁊c᷑. Obi ſubſeqñter
6 iij

Zitulus

ſpſe archangelus gabꝛiel deſcripſit vitã eius.

Kercio hõ enam mimicus. vt lerodes.qꝛ ðꝛ
O'arc̃.vi. Sciebat eum vnũ ſem̃ ⁊ metuebat

de in lectõibo decollatõne eius. Petrus da.
in feſto natinitatis eius. Et merito qꝛ reꝑpitur

in om̃i cemu ſcõx priarcha. aꝛ pr̃᷑ apłoꝝꝑ ꝓphe

ta.imo x luſq;ᷓ ꝓpheta.qꝛ OJath. xi. quid exi
ſiis c. apls. Fuit hõ miſſus a deo cc. Yo.i. c.
Apkus interpᷣtatur miſſus. Oartir. qꝛ ꝓ w⸗
ritate decollatus. Confeſſoꝛ ⁊ pᷣdicatoꝛ virgo
cũ virgmb ſacris. De veneratõe eius mul
tum oẽs eũ vnerãtur. qꝛ didicerũt a chꝛiſto.
NHam eũ voluit quodã tpe eſſe in maioꝛi fa⸗
ma. Apᷣe incarnatus voluit eũ ꝑ marrẽ viſi⸗
tare. Sic eccleſia multũ honoꝛat eñ. Nã plu

ra fefla de eo agit ꝙᷓ aliquo ſancto. ſj et 'm

Ber.pꝛima eccleſig ſlolenmiter ↄſecrata. q̃ eſt

pꝛincipalig totius oꝛbis. ſ. ſeĩ YJohãaãnis late/

ram.ad eius lvnoꝛẽ eſt ↄſecrata. ⁊ merito oẽs
bent eñ wnerari. qꝛ repitur offfciũ exercere
oim ange ox. ſq; ſeraphm ꝓpter feruentẽ cha
ritatẽ c. vide in legendis Kõꝝ. venerati ſunt
et enm lancti pr̃es ᷣꝛ erãt in limbo.qꝛ pᷣnun/⸗

cigint eis 276. De peurſione patz. Quia m

Breg. mſſit ad ieſuin dicẽs.Lu es qui vẽiu/
rus es. interrogãs ſi volebat ꝙ eſlet luus pꝛe
curſoꝛ ad pr̃es lymbi.ſicut fuerat ꝑꝛecurſoꝛ in
mundo c. De miraculoſa opatõe. nota ꝙ

nullus ita cito fecit miracula ſicut iohannes.

92 adhuc in vtero marris exiſtens exultamit.

Siraculoſe cõceptus. q; de ſterinbb pennbo

miraculũ fecit. in natinitate reddens patri lo⸗

quelam. et tota vita eius fuit miraculois æc.

De gẽa finahppt intelligi illud Ro. vi. Gfa

dei vita eterna. &Julti eni hene incipiut. qui
inm malo vitã fimũt. Greg. Et incaſſum bonũ

agitur ſi ante vite ſerminũ deſeratr.de pe. di. ij.

hanc opt me habuit iohanes ſemp in ea p/

ficiens 7 tandẽ in ea fniens. Si ꝓponatur

In circumciſione vocatũ eſt nomẽ eus ieſus.

Nnõ viuerſis modis neiatus eſt figmſicãtib-
nomé eius effec us. Sed iſtud pꝛecipuũ qð ſi

guratũ eſt in ieſu naue.in ieſu ſacerdore mna

giſtro.in ſeſu ſyrach ſint pᷣnunciatũ.pᷣs. Dñe
dũꝰ n Tc. et tandè fuit lvc nomẽ unpoſiũ. et
interꝑ tatur ſaluatoꝛ.Et qꝛ ialuat nos ab inſe
ctione criminali. Oath. I. ſe eni ſaluũ faciet
ilin ſuũ a pccig eox cõmiſſis et ꝓmütẽdis

ne fiant. Scdo ſalnat ab obſcuratõne intelle⸗/

ctuali. Ber. ñ tanta lux in mũdo. mſi dep/

dicaro ieſu. Canf.i. O len eſt nutritiun lumi/

nisefuſum nomé tuum. Tercio ab affuctõe
1pali. &ar. vlti. In noie meo vemonia euci
ent c. Si ꝓonaĩur. u es trus. Pettus

mare.ſicut ſacere mẽbꝛa diuiſioni
tia m illas lĩas.ſicut verłi gra. S&i eponatur
pꝓ themate illud. oꝛtuns eſt diues ſepul

XVIII

interpꝛetatur diſcalciatus vel cognoſcẽs. vel

p2 a petra.Et in pꝛimo noratur in ipo mundi
abcdicatio.in ſcdᷣo ſin illuſtratio.in tercio chꝛi
euim. Sʒ et wctoꝛes eccie mirabiliter eñſ mẽ? “
dant. vñ Crif. JYJohãnes ſclvla virtutũ ⁊c̃. vi

ſti imitatio.ꝑ dilectionẽ paſſionẽ ⁊c.

Septimiſ moduſ g. vij.

ꝓcedendi eſt curioſus licer moꝛaliter ⁊ vnili⸗

ter poſſit extench ſm Iias alicuius nois dethe

s incipien

tus ẽ in inferno. poteſt dici. ꝙ octo ſunt pene
maxime in inferno.que notantur in lris.octo
ipᷣius nois infernus. Pꝛima i.i.ignis crucia⸗
tio.Apoc̃.pars illox ſcʒ peccatoꝝ in ſtagnum

ignis ⁊ ſulphuris. Scða n.i.numinis pꝛiua /

tio.Eſa.vlti. Collatur impius ne videat glo⸗
riam dei. Cercia f.i. flagelli illatio. pᷣs. OJul⸗
ta flagella peccatoꝛis.et Eſa. Serinetis dijs

alienis ⁊c. Quarta æ.i.eterna duratio. Gat

xxv. Ite malecdhcti in ignẽ eternuʒ. Oimnta
r.i. xemoꝛſionis ſtimulatio. ſa. vl. vermis eo
rum nõ moꝛietur.ſ.conſciẽne remoꝛſus. Sex
ta n.i.negatio illuſtratõis. Oath. xxij. Sit/
tite eũ in tenebꝛas exterioꝛes. Sepinma u.ꝑi.
viliſicatio habitatõis.qꝛ ſᷣm Baſiliñ ihi pij/
cietur fer oim elementoꝝ. Octaua s.i.ſubla⸗

tio oĩs ↄſolatõnis. Brego. Erit ibi moꝛs ſine
moꝛte. vfectus ſine defectu. Et hec etisz pñt
notari in auctoꝛitate Yob vbi loquitur dein/

ferno.etſi nõ eo oꝛdine. Nam numinis.i.dei

viſionis pꝛiuatio.bi vadam ſ.expulſus a dei

ſacie. Duratio eterna. ibi nõ reuertaf ad ſias

tum ſq; quietis. Negatio illuminatõnis.ibi.

ad terrã tenebꝛoſa m. YOllano flagelli ꝑ dmo⸗
nes.ihi.optam moꝛtis caligine. dyalolus ðꝛ
moꝛs. Nili ficatio habitatõis.ibi. ſerrã miſe⸗
rie.Sublatio oĩs conſolatõis.ibi.terram te⸗
nebꝛarũ.i.trihulationũ Ignis cruciatio.ibi.
nullus o:do. Ham ignis ille nõ lucet. vt hic.
et in igne et ã fnget.qꝛ ſᷣm Job. Tranſibunt
ab aquis nimiũ ad caloꝛẽ nimiũ ⁊c. Remoꝛ ſi⸗
onis ↄſciẽtie ſtimulatio.ibi.ſed ſempiternus
hoꝛroꝛ inhabitat. Extende vt placet ꝑ auctoꝛi
tates exẽpla. Si ꝓponatur illud. ſtepha/
nus plenus gratia.pᷣt dici ꝙ q;nis ex certitu⸗
dine ſciri nõ pſſit.ſihõ nõ hagram dei. qꝛ ðꝛ.

Ecẽs.ix.c(.Nemo ſcit vtrũ odio vel amoꝛe ſit

dignuſ. tij ꝑ ↄiecturas ⁊ ſigna pᷣt ſciri Et ſunt

octo que ſiqͥs hʒ ſignuzeſt ꝙ eſt plenus gr̃g.

fin octo lr̃as h uius noĩs ſiephanus.Primũ
eſt ſufferẽtis gduerſox.vñ ſtex hanus plenus

gra ⁊ foꝛtitudine.pᷣs. Spũ oꝛis eius oiĩs vir⸗

tus. Scõm tꝑantia delectationũ. ad Chi. Alp
paruit gra dei erudiens nos ⁊c. Cercũ efficiẽ
tia miraculoꝝ.i. Coꝛin. xij. Alij datut gratia

5

im

dudttur net
einmnuen
tulfenigenti
menalijuekna
mmnſtutinnf
ſerhſeu inben
Qumpilaljhn

naigi⸗
Wrld
nuge hn
iletonnu
Denoddiu
nuncsetleſest

gtuia

erii
peimot

Niiiſ mciſtrul

MmmiNnins G

Pento Cehum
Crehtſtorſs
nbokeräci⸗

Meääbane o

amonit ame
gronemnnener
Cloſcörſen wen
Meryoltatem
PtlnniEnnr
(ais gagnr⸗
nn Etremien

alaontasſnpen
Wpki /Frcnite⸗

itedapie

meoy. 8
i „ RWNI
. 4

oeennn
„ K

nianan
emn ſelin
nunie,a

3. Aaglortia 6
ilnelli i

SS

Ca pituluum XI

ſanitatum ⁊6. Del melius expientia diuino⸗

rum. ſ.p guſtũ. ⁊ ðꝛ ſapiẽtia.OQuartũ facilitas
bññ̃ opandi.Ambᷣ. Meſcit tarda molimina ſpi

rituſſancti gra.Quintũ auiditas diuina ver⸗

ba audiendi. Johᷣ.viij. Qui er deo eſt. ſ. ꝑ gra

tiam verba dei audit. Sextũ nuditas terrenoꝝ
arh. xix. Si vis pfectus eſſe vende oĩa que
hales ⁊ da pauꝑibo ⁊ ſeq̃re me ⁊cc. Septimũ
vindicatio peccaãtoꝝ in ſeet in alijs. pᷣs. Ini⸗
quos odio habui ⁊c. Cantũ affligitur quantũ
amat.Ylug. Octauũ ſubuentio ꝓximoꝑ. No
han. Qui viderit fratrem ſuum neceſſe habe

re ⁊c.hecomnia Stephanus.

De modis dilatandi materiam ⁊ libꝛis au
tenticis eccleſie et appcxyppiis. .
MD Capitulum.vi.

D duͤlatandum ma

teriã ꝓceditur diuerſis modiſ. Hã

pꝛimo circa ↄcluſionẽ vel materiaʒ

ce qua agitur inducẽda eſt aliqᷓ auctoꝛitas vel
ſacre ſcripture vel canonis vel ſancti ctoꝛi

et aliq etiã gentiliũ.ſʒ raro. Et pᷣt eriam ibi

moueri aliq̃ queſtio. Scðo induci pᷣt aliqua rõ
nõ demonſtratiua ſo pſuaſiua. Cercio dimini⸗
niendo ſeu deſcribendo rem de qua eſt ſermo.
Quarto interpᷣtando vel ethymologizando
nomẽ eius. Quinto aliquã figurã abducendo

ad idẽ nõ quidẽ fabulax weticax.ſed de ſeri⸗
pturis diuinis. Sexto ſilitudines naturales

ꝓponendo. Septimo exempla ad idẽ recitan/

do de chꝛiſto ⁊ ſcis ſuis.⁊ nonſolũ qᷓ habentur
in biblia. ſ etiã alia aliqñ etiã in fideliũ. E rẽ

pla etiã hũane ↄuerſatõis multũ impꝛimũt

et mouẽt. Octauo p ↄmendationẽ vxl vitupe
rationẽ materie de qua agitur.Et hoc vel ex di
ctis ſcõꝝ ſeu octoꝝ.vel ex cõi opinione hoĩim
vel ex vtilitate multa vel detrimẽto.qð inde
pᷣt ſequi.E xemplũ ponatur in mediũ de ſup⸗
dictis. Si agatur de miſcõia. iurxta illud the/
ma. Eſtote miſericoꝛdes. Pꝛimo pᷣtaddu⸗

ci auctoꝛitas ſcripture ſacre. puta dicendo il⸗

lud apłi. Induite vos ſicut dilecti dei ⁊ ſci vi
ſcera miſcpie.Cognouit ſalomõ iſtud foꝛe ne

ceſſarium ꝓpterea dixit Ecẽs.ix. Oleũ.ſ.mi

ſericoꝛdie de capite tuo.i.mente nunq; defici⸗
at. Non enĩ credendũ eſt ꝙ loquatur de oleo
materiali.qꝛ loc eſſet turpꝑe ⁊ abhoĩahile.Di
uiſio ſuꝑ dicto themate pᷣt fieri ſic. Pater vr
miſericoꝛs eſt iudicia diſfferendo.et vos eſto/
te miſericoꝛdes a diffini tiuis ſentẽtijs abſti ⸗

nendo.vñ ſubdit. Nolite iudicare.Scðo pa

ter veſter miſericoꝛs eſt.multiplicia ↄferendo

Et vos eſtote miſericoꝛdes erogatiuis ſub/

—

ſtantijs nõ ꝑcendo. vñ dicit. Date et dabitur

monèétur,. vt conferant

vobis. Tercio pr̃ vr miſericoꝛs eſt. ſupplicia
remittendo.&t vos eſtote miſericoꝛdes. vin⸗
dicatiis malicijs indulgendo. vñ ðꝛ. Dumit
tite ⁊ dimittetur vobis.Et hec tria ↄſequẽeter
tractãtur ꝑ totũ euangelũ.t ꝙ oĩibo mileri
coꝛdia ſit neceſſaria.ondit Amb. in canone
bi. lxxxvi. in ſmgulis dicẽs. Oiſcdie cõis eſt
vſus.ideoq; cõe pꝛeceptũ eſt oib eratibo. oĩi⸗

bus officijs neceſſaria. ab ommbo veferenda.

E5 miles. nõ publicanus excipitur. nõ agri⸗
cola vel vꝛbanus. Oiues ⁊ pauꝑ, om̃es in cõi
mone conferant nõ hñ̃ti.iſcdia eni
plenitudo virrutũ eſt.hec ibi. Sʒ queritur hit
vtrũ miſcðia ſit maxima virtutũ Zld quod re
ſpondet Clv.ſe.ſe.q.xxx.ꝙ in qo qui nõ ha⸗
bet ſu ꝑpioꝛẽ eſt maruna micðia.pᷣs. Oiſcdia

eius iupꝑ oĩa opa eiuſ. In creaturis maxima

eſt charitas.Sʒ ⁊ miſcdᷣia his q̃ ſunt ad ꝓri⸗
mum.ibi vide. Scðo rõ naturalis ccer mi
ſericoꝛdiã. Nam cũ quilibet velit ſibi miſere
vi ⁊ ſubueniri in ſuis neceſſitanbo ⁊ ↄpati lvc

deler facere ex miſcðia ipe ꝓximis indigẽtiby.
Kercio quid ſit miſcõia dveclarat Aug. in li

bꝛo de ciui. dei dicens. ꝙ eſt aliene miſerie no
ſtra in coꝛde ↄpaſſio.qua ſi poſſumuiſ alijs ſub
uemimus.r quo oñditur.ꝙ illi qui hñt vn/⸗

de ſubueniãt ꝓ rimis ⁊ nõ faciũt.non hñt mi

ſericoꝛdiã. Quarto lvc declarat ipſa ethy/⸗
mologia noĩs.Nam miſcdia ðꝛ quaſi miſeri
am adimens.i.tollens.ſeu miſeiũ hñs coꝛ.i.
patiens triſtiã de miſeria alterius.et tali mõ
vtendos paſſione triſtitie laudabile eſt. Qui
to quantũ placeat deo iſta miſcpia oñditur ꝑ
figurã. Mam vaſa templi voluit deus mungi
oleo. Sacerdotes etiã in ſua oꝛdinatõe in ve

teri ⁊ nouo teſtõ inungũtur oleo acenã reges

ad innuendũ, ꝙ fideles chꝛiſtiani qui ſunt va
ſa dñi. debent eſſe miſericoꝛdes ⁊ ꝑmarune ſa
cerdotes.qui debent eſſe pr̃es pauperũ.ac etiã
pꝛincipes. qui debent cauſas miſerabiliũ pio/

narum diligenter expedire. Sexto ſiz ⁊ ipßa

membꝛa coꝛꝑis humam lvc vcent.qꝛ ſi pati⸗
tur vnü meimbꝛũ.ↄpatiũtur oĩa mem bꝛa er
ſubueniũt ꝓ woſſe.pes vadcit ad medicũ. ma/
nus oñdit locũ.oculus lachꝛymatur ⁊cc.Simi
htudinẽ etiam habemus de bꝛutis. Nam ele/
phas inueniẽs hoiem inuiũ in delerto. wcet
via m. Delphinus piſcis ſuſcipit hoĩeʒ in ma
ri ne pereat.ſicut narrat Aug. de ciui. dei. de qᷣ

dam cithareda. qui ꝓijciens ſe in mari ſuſce/

ptus eſt a delphino. Cerra eni ſubueni neceſ
ſitatibus vim dando eis fructus ſues Ogare
piſces. lipᷣa etiã bꝛuta ſe iuuunt. Seprimo
quanrta et q;mira exempla habeinus in hoc.
Ham de deo ipᷣo dicit pᷣs.cũ iratus fueris mi⸗
ſericoꝛdie recoꝛdaberis.ui ex miſeicoꝛdia
o uii

Litulus

motus incarnatus ſanauĩt ſamaritanum vul
nerip ſaueiatũ.et miſcõia motus ſuꝑ vidua
reſuſcirauit filũ eius.et famelicos.iiij. milia

hoiĩes ſatiauit ſertẽ pamb. Ex miſcdᷣia abꝛaã

ſuſcipiehat pegrinos. Thobias ſuhueniebat
indigentibo ſpialiter ⁊ coꝛpaliter. Greg. ma⸗
gnus angelũ ſuſcepit. O artinus ichꝛiſtũ ve⸗/
ſtiuit nudñ. Sʒ ⁊ ↄſtantinus im gꝑatoꝛ ex ma
gna miſcðᷣia quã habint ad ꝑpuulos occiden/⸗
dos meruit mũdari coꝛpahliter ⁊ ſpũaliter.Ci
tus mpatoꝛ infidelis cn ſero recoꝛdaretur ſe

mhil dediſſe. ditit ſuis hãc diẽ pdimus.qꝛ ni

hil ddimus 2c6. Octauo multũ ↄmendant

Vripture miſcõiam. Mam dũs dicit ꝑ Oſee.

OTiſcõnam malo qᷓ; ſacrificin. apłs. 1. ad Thi.

liij.pietas ad oĩa vtilis eſt ꝓmimſonẽ hñs vi/

te.qᷓ nũc eſt ⁊ future hic pñt didi fructus eius
Sʒ ⁊ ccero in ↄmendanonẽ ceſaris air. HNin
la de virtutiba iins pierate maioꝛ eſt. Mon tñ
omꝛtet oẽm ↄcluſionẽ vel materiã p omnes
ſſtos modos extendere.quia nims eſſet pꝛo⸗
lxum. Sed aliquando per plures ex his. alis

cuando per pauciozeeze.
Libri vero optimi . j.

ſup alioſad dilatãdũ materias ſũt poſt bibliã

liler decretox.textus niayx. moꝛalia bti Gre⸗/

go. ZFlug.de cini.vi.ſc vᷣa ſcõe biĩ C lv.quo ad
octrinalia. Summa vicioꝝ ⁊ virtutũ quo ad
pſuaſiuas. Quia vero in theologica faculta
tate ⁊ in pᷣdicatione locus ab anãate. pꝛimo
ſcripture ſacre eſt marimus. Sco auctas ca⸗
noms.Et tercio ctoꝝ quoꝝ Toctrine a ppꝛo⸗
bate ſuut ꝑ eccleſiã. YIdeo ad declarationẽ di⸗
ctoꝛum.ſi que voctrine ſint app:obate. nota
que hñtur diſ. xv. de verbo ad w rbñ. Belaſi⸗
us papa. Scꝗ romana eccleſia poſt illas vete⸗

ria ⁊ noui teſtamenii ſcripturas quas regula

riter ſuſcepimus.etiã has ſuſceipi nõ nhibet
ſanctã ſvynodũ epheſinã pꝛimã in qua eſto
rius ↄdemnarus eſt cũ ↄſenſu bti pape Cele
ſtini mechqte cirillo alerandrine ſedis antiſti

te ⁊ archsdio epᷣo ah ytalia deſtinato ſcãm ſy/
nodum nicenã. cccxvii. patrñ mechante con⸗
ſtantino maximo auguſto. in qua axrius leres

ricus ↄdemnarus eſt. Sanctã ſynodũ ↄſtanti⸗
nopoh tanã medhante theodoſio ſemioꝛe augu
ſto. in qua macedomius lereticus debirã dam⸗
narionẽ ercepit. Scâm fync dũ calcedonen/

ſem medhãte marcano ai guſto 1 anatho lio

imn oua neſtoꝛiana cuthutiana her ſis ſił cũ
dioſcoꝛo eiuſq; ↄplicbo ↄdem nate tunt. Sed

et ſiqua ſunt ſcã ↄciha a tan tis prilbp inſtun⸗

ta poſt iſtoꝝ.iii.auctoꝛiatẽ ⁊ cuſtodẽda ⁊ ob

ſeruanda decernimus. Ja nuc ſubuciendũ

XVIII

eſt de opuſculis ſcõꝝ patrum. que in eccleſia
catholica recipiũtur. Opuſcula beati cypriani
martiris cartagineñ.ep̃i. Opuſcula bti atha⸗
naſi alexandrini epᷣi. Opuſcula bri gregoꝛij
naameneñ.epᷣi. Onruſcula bti baſilij capado
ceñ.epi.Opuſcula btĩ iohãnis cri.cõſtanti
nopwol. epᷣi./ Opuſcu la bean hylari pictauieñ.
epᷣi.Opulcla bii Z᷑luguſtini yponeñ.epiſcopi.
Opuſcula bti TAlmbꝛoſij medioloñ ep̃i. Opu
leula bri hieronymi p ſmter. Opuſcula bu p⸗
ſperi viri religioſſſimi. Epła leonis pape ad
fiamanũ epin conſtañ.dſ inata. Atẽ opuſcu⸗
la oim patrũ oꝛthdoroꝝ.qui in nullo a ſancte

romane eccie ↄſo:tio quiauerũt. nec ab eius

fidei pᷣdicatõne ſeiũcti ſuntſed cõionis ipᷣius
gka dei vſe ad vltimũ vite iue diẽ ꝑticipes fu
ern nt. legẽda decernimuſ. Ftẽ decretales epi

ſtole quas btiſſimi pape diuerſis pibo abvr/

be romana ꝓ diuerſoꝝ patrũ ↄſultatõe dede⸗

runt wenera ilhter ſuſcipiẽde ſunt.hee ibi. Sʒ

et de decreralibo eplis dꝛ ſic.di.ny. Si roma⸗
noꝛum pontificum decreto cetereꝝ or uſcula
tractateꝝꝶ amꝛobãtur vel repꝛobã ur. Ita vr
qð vere apłica ſedes a ppꝛobaint hodie tenea
tur acceptũ.Et qð i la reſp ui hactenus ineffi
cax habeatur. quãtomti s ea q̃ ipa ꝓ aplica
fide ꝓ ſams wvgmatiba. ꝓ variſ multi arijſ
eccleſie neceſſiiatibo ⁊ fideliũ moꝛibo diuerſo

tpe pᷣſcripſit om̃ debent honon p̃fetri. hec ibi

Ponit adom quoſdaʒ alios woctoꝛes eccleſie
ſamoſos terere in guctoꝛitate ſcëm locum
vſt iſtos canonicos.qinbo debẽt addi Iſido⸗
rus di. xx. de liellis. et Grego. extra de reliqj.
et vene.ſan.gloꝛioſus.li.vi.et diomſius.diſ.
xxxviij.oẽs.Et ſunt iſti Teda.alchuinus. ra⸗

banus.caſſiodoꝛus.ſire bo.hyſichius. haymo.
etr iuo.carnoteñ.richar. et hugo de cõ victoꝛe

Terciñ locũ in autoꝛitate tenẽt c hi octoꝛeſq;
gentiliũ. NHam etſi fidei catlv lice veritatem
ignoꝛ auerũt.mira tñ ⁊ pᷣclara quedã dixerũs
de (reatoꝛe ⁊ creaturis.vicijs ⁊ virtutibo. diſt.
xxrvij.relatum. Sed ⁊ vctrina ſei Bern. ſnit
appꝛobata ⁊ ctrina ſeĩ EHho.de aano. ꝑ Jo.
xrij.leu vꝛhanum mextrauggann.

Kotandum pm K.iſ.

Hiero. in ꝓlogo galeato.qui ponitur ſuper li

lꝛum regũ ꝙ libꝛox veteris teſtamẽni hebꝛei
ſaciũt.nij.pies.Et pꝛimã eppellant legẽ.que
hẽtur in. v. hbꝛis. Et pꝛimus ðꝛ Beneſis ha⸗

bens. c. l. Scᷣs vᷣꝛerodus.hñs.c.xl. Cercus le
uniticus. hñs. ca. xxv ij. Quartus numeri. has
bens. c. xxxvi. Qumtus utronomr hüs. .

xiij. Fam prtẽ leu oꝛainẽ apellant ꝓp
pheias.et hʒ octo ꝑtes ſeu libꝛos. Et primus

,

entit,
Yonns hiin
Ggepein'nn
N.lHLe
Pumuter
hminhitd nn.
facl Leniin
Focappini ſ.
lillron Yum
itadandiN
Ahonond prec
Gaſticg Er hu
icnnca di Sen
Gepimnsparahn
Krmmds habzt.
GCrndſnnn
lcl Sͤsd⸗
Pelerbign
Nöwnitipibebr

AA(puNbPpelun
Alſnpzlbus dn

lshiscl. Juc
lens rii tlbe
Nsllbetpen
adhioqeingzhb

MMiſla uen
oneniuticärar
Woläpſcripn
chenwiide⸗
Gradeendi.
muanpleng
Nuerkn
lelnmmnz
Kknnmm
nsſapmeſ

„

eagizi

inatef, 3

1

Eufde
Nididin

tamm ng
BisNAe

aenm
1e iA nie

ikmit.
labkfitntn

abund inn
õ
c ane
1zangt
Ernmnuſiof
ſilnrintd

Capitulum

eſt YJoſue. halens. c. xxiiũ. Sc us liber ſucli⸗
cum hñs.c.xri.et huic libꝛo indieũ annectunt

hiſtoꝛiã ruth qꝛ in diebo iudicũ facta eſt. Sed

latini ponũt hanc vnũ librum pꝑ ſe et hʒ. c. iiij.
Cerciũ ponũt pꝛimũ ⁊ ſcom libꝛñ regũ in vno
volumine. erappellit ſamuel. Quarrũ wnür
terciũ ⁊ quartũ libꝛuz regñ in vno volnmine
quẽ vocant malachim. Sed latim ponũt hos
quatuoꝛ libꝛos regũ in vno volumine. Et pri⸗

mus eoꝝ hʒ. c. xxxi. S õs. c. xxiiij .Cercius. e.
xrij. Quartus. c. xxv. Quintꝰ liber eſt E ſaias

*

hñs. c. lxvi. Sextus Hieremygs hñs.c. lij. cui
annectũt lam enratões ⁊ libꝛũ baruch. lari⸗

ni lamentatões faciũt vnũ libꝛũ ⁊ hʒ. c.iiij. et

baruch aliũ ⁊ haber. c. vi. Septimus ezechiel.
hñs.c xlviij.Octauus liber. xij. pphete mino
res quos ponũr in vno volumine. Sʒ larini in

xij. libꝛis diſtinguũt. Et primus eſt oſee hñs

e. xiiij. Scõs Yohel hñs. c. iſj. Cercius amos
habens. c. ir. Quartus abdlias hñ s. c.i. Quin
tus Jonas. Hſis. c. nij. Sextus michess h̃s.
c. vij. Septim naum hñs. c. ij. Octauus aba
cuch hs. c. ij. Monus ſophonias hñs. c. iij.
Decimus asgeus. hũs.c.ii. Ondecimus ʒa
bãs.c.iij. Terciã ptem ſeu oꝛdinẽ a wpellit
agiographia. i. cã ſcribentia et oiſtinguũt in
nouẽ libꝛos. DPrimus eſt Job hs. . ri. Ge⸗
cũdus dauid. i. pſa xeriũ. hñs. pᷣs. cl. Lercius
eſt ſa omon. ſ. ꝓ uerbia.eccle ſiaſten. er canti/
ca canticoꝝ. Et ꝓuerbia hñ̃t. . xxxi. eccleſiaſtẽ
xij. cantica. viij. Sextus eſt daniel hñs. c.xij.

Septimus par alpomenon. hũñs duos libꝛos

Er pꝛimus ha bʒ.t.xxi x. lcᷣs. xxxvi. Octa uus
eſdras di ſtinctus in vuos libꝛos. Et pꝛinus

xʒʒ. c. x. Scõs qᷓ ð neemiaſ.hũñs.c.xin. Nonꝰ

Deſter.hñs.c.xvi. Quartã ptem auam tñ
nõ ponũt ipi hebrei in canone ſcripturaꝝ ſan
ctarum. ſ appellant awcrypba. faciũt de alijs

quinq; libꝛis.ſ. ſapiẽtia hñs.c. xix. eccleſiaſti⸗

cus hoñs.c.li. Audith hñs.ec.xvi. TChobias ha⸗

bens..xiiij.Et liber machabeoꝝ diſtinctus in
duos libꝛos. et pꝛimus hʒ.c.xvi.ſcvᷣs.xv. Dñ
er æ his quinq; hibꝛis dicit Hiero.in pꝛoloao
ſuꝑ Yudith. ꝙ auctoꝛitas hor libꝛoꝝ ad ro⸗
loꝛandã illa que in contentõe veniũ: minus
idonea iudicãtur.ſ̊ tũ ſynodus nicena in nu/
mero ſcãꝝ ſcripturaꝝ legitur ↄputaſſe. loc di/
cit Hiero.de libꝛo iudith.et idẽ de alijs quatu/
oꝛ viðꝛ dicendũ.et de voc hẽtur di. xv. ſcã ro/
mana in palea. Et id etiã dicit Cv. ſe.ſe. et

mnicolaus de lyra ſup thobiã. ſ. ꝙ iſti nõ ſunttã

te autoꝛ tatis. ꝙ ex dictis eoꝝ poſſz efficaciter
argumẽcari.in his q̃ ſunt fidei. ſicut er alijs li

bꝛis ſer pture ſacre. Oñ ſoꝛre hñt auctoꝛitatẽ
talẽ qualẽ hñt dicta ſcõꝝ coctoꝝꝑ appꝛobata ab

—

na. Pbi dicitur.“

VI

eccleſia. Mouuz teſta nenũ t diſtingni in
quatuoꝛ ꝑtes coꝛreſpondetes veteris teſtĩ pti⸗

bus pᷣm talẽ quoꝛundã diuiſionẽ.qꝛ aliqͥ libꝛi

ſunt legales. vt.v. pꝛimi quibo coꝛreſpondent

q̃ruoꝛ euãgelia. Primũ ẽ Oath. hñs. c. xxviij

Scõm OJarci. hñs.c.x vi.Cerciũ eſt Luce ha⸗
bens.c.xxiiij. Quartũ Yohãnis hũñs.ca.xxi.
Aliqͥ libꝛi veteris teſti ſunt hiſtoꝛialeſ.vt liber
Regũ.ioſue.iudicũ ⁊. hmõi.qinbo rñdent in
nouo teſtõ actus apłoꝝ quos ſcripſit lucas.et

hñt. c. xxviij. AHlij ꝓphetales quib rñũder awc.

hñs. c.xxij. Alij ſunt ſapiẽtes vt libꝛi ſalomo/⸗
nis ⁊ ſapiẽtia ⁊ ecciaſticus.quibo rũdent epłe
pauli.Et epłe canonice.Et epłecanonice ſũt
ſeptẽ. Nꝛima eſt iacobi hũñs.c.v. Scðᷣa eſt pe⸗
rri hñs.c.v. Cercia eſt etiã ꝑe ri habens. c. iij.
Quarta eſt iohãnis hñs.c.v. Quinta eſt etiã
iohãnis hñs.c.i.Se xta eſt eriã iohãnis hñs.
c.i. Septima iude hñs.c.i.Epłe Pauk ſunt
quatuoꝛdecim. DPrima eſt ad Romanos hñs
capitula. xvi. Secunda eſt ad coꝛint. habens
c.xvi. Cercia eſt etiam ad coꝛnth. vabens. g.
xiij Quarta eſt ad gallathas hñs.c.vj. Quin
ra ad ephe.hñs.c.vi. Sexta ad philippenſes
hñs.c.iiij. Septima ad collo.hũñg.c.iiij.Octa
ua ad theſſalonicẽſes hñs.c.v. Mona enã ad
thena ionicenf. habens. c. iij. Decima ad thi⸗
motheum. hũs. c. vi. Ondecma eriã ad thi⸗
motheum habens.c.iiij. Ouodecima ad thy⸗

„ „

tum hñs. c. iij. Cerciadecima ad philom̃. hñs

c.1. Oluima ad Heb. hñs.c. xiij.

9 .

NQui autem ſunt li F. iiſ.

bri awcryphi declgratur di. xv. ſancta roma/

In pꝛimis ariminenſem ly⸗
nodum aconſtantino ceſare filio conſtantini
congregatam. inerernum confitemur eſſe da
mnarã. Item itinerariũ noĩe petri apli quod
aſpella nt ſanceti clemẽtis libꝛi.vi ij.apocryphi
Actus nomine andree apoſtoli apocryphi.

Zilctꝰ nomine philippi apłi apocryphi. Actus

nomine thome apłi apocryphi. Actus noie pe
tri apki awerß Eunn geſt thadei.aroc vpha
Euangelia Ctome apoſtoli apocry. Euange⸗
lia noĩe barnabe apoſtoli apocrypha. Euan/
gelia noĩe Detri apli. Euangelia noĩe bartiv
lomei apłi. En angelia noĩe Andree apocry⸗
phi. Niber de infantia ſaluatoꝛis apocxyphus.
Aiber de narmitate ſaluatoꝛis et de ſcã OJa⸗
ria er de obſtetricibus eius. Liber qui apella
tur paſtoꝛis apocryphus. ibri omnes quos
fecit ſeuluſius ducipulus diaboli apocryphi.

Tiber qui appellaturfundamentum apocry/
phus. Tiber qui dicitur teſaurus. iber qui
Dicitur de niiabus ade appcryphus. iber quu

appellatur actus. thede et Par li apocryphi.

Titulus

HPenthalnem; de chꝛiſto virgilianis verſib)

ↄpaginatum apcryphũ.Tb ꝓuerbioꝝ ab he⸗
reticis ↄſcriptus apocxy. Reuelatio qͥ appella⸗
tur Pauli apocrypha.Reuelatio tvme. Be⸗
uelatio ſtephani. Tiler qͥ appellaf᷑ tranſitus

ſcẽ marie. Liᷣ ꝗᷓ appellatur pnia ade. Cibᷣ qui
alpellatur teſtm̃ iob. Liberꝗ appellatur pnia

oꝛigeñ. Tibᷣ de pnĩa cypꝛani.ibq appellarur
iamne ⁊ mãbꝛe. ibᷣ qͥ appellatur ſoꝛs aplox.

Tilerqͥ appellat canonũ apłoꝝ. Liber phiſolo

gus ab lereticis ↄſcriptus.⁊ biĩ Ambꝛoſij no
mine preſignatus. Hiſtoꝛia Euſebij pãphili.
Opuſcula terculiani ſeu aphꝛicani.Scriptu/

ra q appellatur ↄtradictio ſalomonis. Phila⸗
teria cõia. q̃ nõ ab angelo. vt illi ↄfingũt. ſed
magis a demone conſcripta ſunt. plła ieſuad

abagarũ. DNaſſio quiriti ⁊ iulite. Paſſio geoꝛ⸗

.

gij martiris. AItem opuſcula caſſiani pᷣſoyteri

gallea ꝝ. Oia pᷣdicta axocrypha.hee ibi ⁊ mul⸗

troplura. Et ð? ꝙ opuſcula caſſiani ſunt colla
tões ⁊ inſtituta cenobioꝝ q̃ fecit Yo. Caſſia⸗
nus. Mam ꝓſper cuius opuſcula appꝛobata

ſunt.notauit eñ de liberi arbitrij ⁊ gre mate/

ria in qiubuſdã locis collanonũ ⁊ ſiłe caſſiodo
rus. De ruffino q; edidit plures libꝛos. ð2

in dicto.c.ſcã romana.qm̃ btũs hieronymus

in alquibo eũ de arbitrij hbertate notauit illa
ſentimus qͥ pdictũ btm̃ hieronymũ ſeniire co
gnouimus. et nõſolũ de ruffino ſi ⁊ de vniuer⸗

ſis ̊s vir nemoꝛatꝰ.ſ.hieronymꝰ ʒelo fidei ⁊

religione repᷣhendit. Et idẽ d oꝛigenis lib ꝛis
id eſt ꝙ appꝛobat qð hieronymus de eo a ꝓpꝛ?o

bat.alia cũ ſuo autoꝛe cõdemnat. Euſebu

croinicã ⁊ eius eccleſiaſtice hiſtoꝛie libꝛos vſ⸗

q;quaq; nõ dicimus rẽnuendoſ.Oꝛoſiũ virũ

erucitinmũ collaudamus. Sedulij paſchale

opus miramur.Actuſ bti ſilueſtri.vitaſpatrũ
Panli ⁊ Antonij.et alioꝝꝑ quas bieronymus

ſcripſit legenda decermmus. Scripta de in⸗
uentõe crucis ⁊ de inuentõe capitis iohannis

baptiſte.cũ ad manus catlvlicoꝝ venerit. pau

li pcedat ſnia dicẽtig. Oĩa ꝓbate ⁊ qd bommn
eſt tenete. Beſta qz ſcõꝝ martirũ ̃m anti/
quã ↄſuetudinẽ in romana ecẽcia ſine cautela
nõ legã tur.ne vel leuis occaſio ſubſanandi in
eg oꝛiet.qꝛ ⁊ eoꝝ noia qui ſcripſerũt penitus
ignoꝛãtur. et ab infidelibo aut dictis ſupflua
guit minus apta q; oꝛdo rei fuerit eſſe putãtur
hec ibi. Hota p̃m catholicon ꝙ apocryphꝰ
2ↄponitur a cryſis qð eſt ſecrerũ.et apo.qð eſt
. j. occultus a ſecretus.quaſi de ſecretis.i.de
numero ſecretox. Illa ſcripta ꝓpꝛie dicuntur
apocypha. q́; oꝛigo ⁊ auctoꝛ ignoꝛatur. Et qᷓ;
uis ſint ibi multa vera tñ non hñtur in auẽte
Ppter plura falſa qͥ ibi ↄrinẽtur Del ᷣm q̃ſdã
apocryphus ðꝛ ab aw.qð eſt longe ⁊ criſis qð

xIX

.
eſt iudicium.quaſi longe a iudicio.vel de quo
nõ pᷣt hfi certũ iudiciũ.Et ðꝛ dupliciter liber
apocryphus.vel qꝛ auctoꝛ ignoꝛatur ⁊ veritas
ptʒ. et talẽ recipit eccleſia nõ ad fidei pbatõeʒ
ſz ad moꝝ inſtruetionẽ quales ſunt. quos po⸗
nit HNiero.in ꝓlogo ſuꝑ libꝛũ Regũ. de quibo

habes ſupᷣ.vel ðꝛ apxocryphus.qꝛ de eius veri
tate dubitatur.et tales nõ recipit eccleſig. ⁊ de
his eſt hic ſermo hec in catlolicon Er diẽ adꝗẽ
ꝙ hmõi apocrypha quoxꝝ auctoꝛ ignoꝛatur et

de veritate dubitatur.nullã hñt dignitatis au
ctoꝛitatẽ. Si iñ legãtur vel a quocũq; narren
tur.vtrũ credi vel nõ credi debeãt ipᷣius legẽ/
tis vel audiẽtis iudicio vel volũtati xelinqui⸗
tur. Aegere ergo ea vel credereque nõ ſunt cõ
tra fidẽ in dictis libꝛis nõ viðꝛ ꝓhibitũ cau⸗
tius tñ eſt dimittere ⁊ pᷣcipue in pᷣdicatõe.

Citulus.xix.de ſtatu pꝛelatoꝝ

CLapituliᷓ.i. de pꝛelatis ⁊ pꝛeficiendis.

2 „
Eccatorũ cõfringaʒ
coꝛnua. et exultabũtur coꝛnua iuſti
hbs. pſalmo. lxriiij. Coꝛnu ſignificat
dignitatẽ ꝓpter eminentiã ⁊ pᷣcipue epiſco⸗
palem.quod deſignat mitra coꝛnuta. Sʒ coꝛ⸗
nua peccatoꝛum id eſt pꝛelature maloꝛum cõ

fringuntur a o.i.repꝛobantur ꝓpter ambi⸗

tionem ⁊ malũ vſum.Ecõtra pꝛelationes iu⸗
ſtoꝛum exaltantur in pñti ⁊ in futuro.Dnde
apls. Nec ſibi quiſq; ſumat honoꝛẽ ſʒ qui vo
catur a dño tanqᷓ; aaron. ad Hebꝛe.v. Ex qui
bus verbis tria pñt elici circa pꝛeficiendum.

Pꝛimo diabolica ambitio excluditur. ibi. nee

ſibi quiſq; ſumat honoꝛem. Secundo cano⸗

nica inſtitutio innuitur ibi.ſed qui vocatur a

com ino.Cercio wminica executio ſubſequi⸗

„ .

deum officiun ſuum.

tur.ibi. tanq; aaron id eſt ꝙ exequatur ſcõᷣm

Quantũ ad primũ (ſ. j.

ðꝛ ↄtra ambitioſos oĩa coꝛnua pccorꝝ ↄfringaʒ

dicũt enĩ ambitioſi Tlmos.vi.Nũquid nõ in
foꝛtitudine nr̃a aſſumpſimus inobis coꝛnua

Sʒ.vt dicit eo papa.i.q.i.pꝛincipatus.quẽ

metus extoꝛſit. aut ambitus occupauit.etiam
ſi moꝛibus vel actibus ſuis nõ offendit.ipᷣius
tamen initij ſui exemplo eſt pernicioſus. et
difficile eſt vt bono pagantur exitu. qᷓ malo
ſunt inclvata pꝛincipio.Augꝰ. etiam dicit. ꝙ;
epus eſt nomen operis non honoꝛis. dicitur
enĩ a ſcopus grece.quod latine interpꝛetatux

intentio qina is qui pꝛeficiturillis quibus p⸗

citur intendit curam gerens. Intelligat er
S o ſe non eſſe epiſcopuʒ.qui pꝛeeſe dilexerit

gunellinmn

rinhai⸗
ſenirheehon

.

itnanmisn e

Mengpeineen⸗

=

Hrimundun.
1Snrliſunta

ſcrtin Erive⸗

nrn
Gnnganid di

Mü
ret. Ethe

iſig ſe din
eileat ſed gn
lfenriiiecan

—

eſtonſnpolun

=E —

Apanauidinre
nertis aut
msmorecthe

=☛S

fGes,Nrern

(onndeetceiede
inghiamnmmn

imianüün
dſkacswann
NisNiait e
ninns Toſinend
Gerticinorn
elgofnorcinand
pt ſeantonnes:
onyjprtreenn
Crunethorzte
Uuntercoaniz

Epptitatgu
ichlruit mole

ſtoligreoesann

enpnres, wden

————

Mlentenihi
ſuniinunco en
hingarum

Auheig
müſnpert
Koſncnoen

unſtiſillerl
Manonpenr

Nnnrdain

intienn
Kite⸗
Nn
RR
unfteldn
uln
dn
t
Keercneziin⸗
iͦndgin
enzigi⸗

Wihefünt

gicftn
mtlmet
ir
IINEô
tmmons
M
,Küinmnnt
npinmi
ſnn wiſi

wren. StaN
dAnnen
nmuatrnrtbig
latganmmtt

ani inti

Lapitulum

non p leſſe. Ydeocq; a ſtudio cognoſcende ve

ritatis nemo pꝛohibetur qð ad laudabile pti/
net ociumn.Locus rero ſuperioꝛ ſine quo regi

lus non pᷣt erſi tenerur ⁊ adminiſtretur. vt
decet tñ indecẽter appetif.viij.q.iĩ.qᷓ epatuʒ.

O . — .
Quantũ ad ſecundũ d.ij.
Dicitur vocari a dño qui ſᷣm regulas deia ec⸗
cle e inſtituitur in pꝛelatõe. ita ꝙ ſit bonus ⁊
canonice aſſumatur am de malis rectoꝛibo
Dicit dñs.i.Regũ.Fecerũt ſibi regem et nõ ꝑ
me pꝛincipẽ et non per ↄſiliũ meum.ſup quo
verbo NHiero.viij.q.i.Audacter. oꝛtaſſe ah⸗
q ud dicimus.tñ quod ſcriptum eſt dicimus.

Mon ſemp pꝛinceps plo et iuder eccleſie p

dei arbitrium datur. ſed ꝓut merita nr̃a depo
ſcu ut. Si mali ſunt actus nr̃i et opamur ma
ligna in cõſpectu dñi.nobis dantur pꝛincipes
pᷣm coꝛ nr̃m.E x lvc tibi de ſcripturis pꝛobabo
Audi nanq; quid dũs dicat.fecerũt ſibi regẽ
et nõ ꝑ me ⁊c.Et hoc dictũ videtur de ſaule
illo quẽ vtiq; ipe dũs elegerat. et regem ſibi

fieri iuſſerat.ſed qm̃ non ᷣm dei volũtatem.

ſed pᷣm meritũ peccatoꝛis ꝓpłi fuerat electus,

negat cum ſua voluntate ⁊ ↄſilio ↄſtirutũ.Ca
lem ergo aliquid intelligamns in eccleſijs ſie

ri ꝙ pꝛo meritis aut in verbo aut oꝑe potens

tribuitur a deo rectoꝛ eccleſie. aut ſi malisgnuʒ
faciat ꝓpłus in ↄſpectu dãi.et tales pſeuerent
talis iudex eccleſie datur ſub quo famem ⁊ ſi
tim ꝓprus patatur. nõ ſa mẽ panis nec ſitim
aqᷓ. ᷓ famẽ audiẽdi verbũ de. hec ibi. Qualis
aut ſit qui vocatut a dño.oñdit idem Hiero.
dicẽs. viij. q.i. c. licet dñs dicit. Licet ergo o⸗

minus deoſtituendo pꝛincipe pcipiſſet ⁊ ele⸗

giqet.tñ cõuocatur etiã ſynagoga.Requitur
ergo in oꝛdinando ſacerdote ꝓpłi pꝛeſennia.

vt ſciant om nes ⁊ certi ſint.qꝛ qin pᷣſtantioꝛ

eſt ex omi pło.qui voctioꝛ.qui ſanctioꝛ.qui in
mnni virtute eminẽtioꝛ.ille eligitur ad ſacer⸗
dotium.et hoc atteſtãte pło.ne qua poſtmo⸗
dum retractio cuiqᷓ;. ne quis ſcrupulus reſide

at. Ego tñ ⁊ aliquid amphus. vt in eo qð di⸗

cit. cõuocauit moiſes ommnẽ ſynagogã vt hoc
ſit colligere oẽs animi vires.et in vnũ cõ gre
gare virtutes.nihil in ſacerdotibo ſapiẽtie.ni
hil ſcientie.nihil deſit induſtrie.ſed adſit om/⸗
nis multitudo ſenſuum. adſit omnis cõgre⸗
gatio ſanctarum cogitationum.
Auantũ ad tercin J.üj.
modũ vſᷣm Pe.de tat᷑.ꝙ aaron quadruplici ſi⸗
gno in virga oſtenſus eſt. vocatus a dno ꝑ q/
tuoꝛ illa ſonaliter habia.viðꝛ quis eſſe a dño
vocatus in platura. Pꝛimum fuit in virga

germinatio. et intellig tur delinquennũ coꝛre

3

1

ctio.que debet eſſe in pꝛelato. ſa.xi.Egrech
etur virga de radiee veſſe.qð interpꝛetatur ʒꝰ
lus. Dñ Augꝰ. xxiiij.q.iij.dicit. Coꝛripiãtur
a pᷣwſitis ſins ſubditi coꝛrectõe de charitate
wnientibo pꝛo culpaꝝ varietate. diuerſis v

minoꝛibus vel amplioꝛibo.qꝛ etiã ipᷣa que da

mnatio noĩatur quã facit epiſcopale iudicius.
qua maioꝛpena nulla in eccleſia eſſe pᷣt.et in⸗
fra. Paſtoꝛis neceſſitas habet. nec ꝑ plures
ſerpant dira contagia ſeꝑare ab ouib ſanis
moꝛbidam.ab illo cui ni eſt imw ſſibile ipia
foꝛſan ſeꝑatione ſanandã. Neſcientes enim
quis ꝑtineat ad pꝛedeſtmatoꝝ numerũ quis
non pertineat.ſic affici debemus charitatis af
fectu vt vehimus omnes ſaluos fieri. Se⸗

cundum.quia ipſa virga poſtmodum fſtoꝛuit.
in quo ſignificatur voneſta conuerſatio.Ecct.

xtiiij.&lloꝛes mei fructus lvnoꝛis et honeſta⸗
tis. Onde Hiero. viij.q.i.Qualis erit edifica
tio diſcipuli.ſi intelligat ſe magiſtro eſſe ma⸗
ioꝛem. Onde non ſolum epiſcopi. preſ yten
et dyacones debent magnopere pꝛouidere.vt

cunctum populum cun pꝛeſident conuerlatio/
ne et ſermone pꝛeeant.verumetiam inferio⸗
gradus. vt exoꝛciſte et ceteri.et omnes omm⸗
no qui vomi dei ſeruiũt. quia valde ei ec⸗

cleſiam vſtruit laicos melioꝛes eſſe q; cleri⸗
cos.hec ibi.ei di.xl.per totum. Terciũ eſt
quia virga ipſa fronduit.in quo ſigniſicatur

verbi pꝛedicatio.pᷣs.pſalmo.i.etfolin eius nõ
defluet. Onge et di. xnij.S.i.dicitur. ꝙ imnno

cẽs abſq; ſermone ↄuerſano quantũ ediſicat
eecle ſa exemplo.tanto nocet ſilenno.et di.e.

ſi rectoꝛ. p toti. Quartũ qꝛ virga amigda/
los pduxit.in quo notatur ↄpaſſio.i.Chſſal.

v. inſpicite infirmos. DHnde ?.eo di. lxxxvi.

OHadio habeãtur peccata nõ hoĩes. coꝛrigãtur

tumici. tolerẽtux inſrmi.et di.xlv.diſciplina
et. viij.q.i.ſi Petrus. Clemens. Si omnib⸗
pꝛeeſſe volueris ſingulos vt poteris releua.
quia et ſinguloꝝ ſollicitudinẽ poꝛtas. SIua⸗

mur. ait eo papa.apud vos tantũ aut ꝑ oc/⸗
caſionem tꝑis impacati aut ꝑ ambientiũ pꝛe

ſumptionẽ aut tumultũ valuiſſe poeniareʒ. ꝙ
indignis quibuſ 2 longe extra meritũ ſacer
dotale ↄſtitutis.paſtoꝛale faſtigiũ et guberna⸗

tio eccleſie committeretur NHon eſt enim hoc

populo conſulere ſed nocere.non pꝛeſtare re
gimen ſed adiuuare diſcrimen. Integritas
enum pꝛeſidentiũ ſalus eſt ſubditoꝝ. et vbi in⸗
columitas eſt obediẽtie.ibi eſt ſana foꝛma o
ctrine.ꝙ ſi in quibumbet eccleſie gradibo ſol⸗
licite pꝛouidenterq; curandum eſt. vr in o/
mo dñi nii ſit inoꝛdinatũ ni l; pᷣpoſterũ.qua/⸗
tomasgis elaboꝛandũ eſt in electõne eius qui
ſuꝑ omnes gradus cõſtituitur non erretur.

Zitulus

Mam totius familie dñi ſtatus ⁊ oꝛdo muta
hitur.ſi qð requiritur in coꝛpe nõ inueniafur
in capite. Et vbi eſt illa bri Hauli apłi ꝑl ſpm
dei emiſſa pceptio. Manus cito nemini impo
ſueria ⁊c.di.lxi.miramur.et.x xviũ.diſt.quid

eſt. Qonies amicus dei cui facie ad faciẽ locu

tus eſt deus.potuit vtiq; ſucceſſoꝛes pꝛimatus

ſui filios ſuos facere.ſ̊ extraneuſ de alia tribu
eligirur Jeſus als Yoſue. vt ſciremus pꝛin⸗/

ciparũ in plos nõ ſansuini deferendũ ſſj vite

at nũc cernimus plurimos hãc rem beneficio
facere.vt querant eos in eccleſia colũnas eri⸗

gere. nõ quos cognoſcũt plus eccleſie ꝓdeſſe

ſed auos vel ipſi amant vel quoꝝ ſunt obſe⸗

quijs deliniti vel ꝓ quibo maioꝝ quiſpiã roga
nerit. et vt deterioꝛa taceã.qui vt fierent cleri
ci muneribo impetrarũt. DHiero. viij.q.i.moi/
ſes. Quis ert qui ſe idoneũ ad lvc.ſ.ad p/
laruram iudicet. niſi cni oꝛanti ⁊ petenti a æ
mino reuelerur.ſicut ⁊ deus ad moiſen dicit.
Ziſſume ad temerim ieſuʒ filiũ naue lvĩeʒ q
hʒ ſpm̃ dei in ſemetipo.et imponens manus

ſuꝑ eum ⁊c. nulla hic rpłi acclamatio. nulla

ↄſangumitatis rõ. nulla ꝓpinquitatis habi⸗/
ta ↄtemplatio eſt. vt ꝓpinquius agroꝝ ⁊ pꝛe

