h

letelin 95

Gteleikrcite
ſan ui
riſ⸗
nntculſi

S
pnmmini

Winuſn
muanammn
*

mypr
ſbtemm
Mmnet
gönmicnanthön
Cüttrewgecinmea
nianzerirnonen
föninangrn
Gnllnunfiaent
tricmiam
lbiratnireſo
acöruntanntenpe. d⸗
Picltnnin ca⸗
Mlohtagen
Goniöaa er
Wrenkee
eendenren
ndl. Dend
OAſchcacalchn
mnam genit⸗
ANronrelſren
nyienoogrindn
Uklotiroyslrefihn
Bullvöumtere
ſengence er
ſſchnrpockſeinn
fedſencielſonc
Immrönzſtetede
mupobemre⸗
niiuninn e
hlarerievel
ſnetenn eſe
Sunm Sir
Umheſnnntſeggen
unicanoein
güftiggieeri
nonenner,
elclefand⸗
Neſn Mchſao⸗
ngeoglen

di
an ugee
nzgiai

iheerli
miüzni

rsintti
Rechilie

nitunm
nbiann .Si

Iahen

nen
ſusctrii

o Gera vo

ioinn,
munNi
ſeſeſn li
SeN
Pvamnetrt
ncnianki
htniallin
Getiundorene

öpitenmi.

4run

Caꝑitulum

dari cauſa humanitatis ſᷣm Buich in ſuſten /
tatione qñ.ſ.indigẽt.nec eſt exvecrãda vltima
neceſſitas.et ſie xcõicafus vetat hoſpicii nõ te

netur ervectare ꝙ ſit ab omnibo alijs expulſus

AIntelligiturtñ quo ad neceſſaria vite. ſecus

ſi peteret alia vtenſilia. vt foſſoꝛiũ.velſecurim
et hbmõi. Arem ſi vocarux quis a indicibo excõ
municatis ſub quoꝝ iuriſditione eſt vt ſtet iuri
viðꝛ eſſe caſus necemitatis.et ſimiliter ſi coꝛaʒ

eis ↄueniunt iniuriatoꝛes ſuos m Binl.

Ananibus caſibus cõmunicando cum ex/
còmunicatis incurratur minoꝛ excõicatio.
.UNN Capitulum. ij.

trtra predictoſ caſuſ

ꝓhibetur in iure.ri.q.iij.c.cũ excõ⸗
municato.et ſequẽnti. ꝑtiripare cũ
ercömunicatis in his que in loc vᷣſu ↄtinẽtur.
Os oꝛare vale cõmumo menſa negatur. alłs
minoꝛ excõicatio incurritur. Pꝛimo qnidẽ
nõ deber quis ꝑticipare cum excõicato maio⸗
ri excõicatõe in locutõe vbi nota ſᷣm Buil. ꝙ
familiaritas.vel pudoꝛ vel ſcandali timoꝛ nõ

exxcuſat pricipantẽ cum talboin locutõne. vel
glijs in caſu nõ conceſſo. Item non licet lr̃as

excõmunicatireciꝑe. vel ei mittere vel nunci

oa. vel lr̃as.niſi in caſuquo liceretei loqͥ. pᷣm
Buil. et Hugo. Item ſi minus recipit ab eo

ſcienter.q;uis nõ debuerit reciꝑe. non m̃ tene

iur reddere.ſed debet excõcilio pauꝑibus ero⸗

gare. vel excõicato remittat.ſ.ad ſui ruboꝛem.
vm Binl. Scðvo nõ deber pticipare in ſalu /
tando.ała quii ſalutat excõicationem minoꝛe
incurrit. YAgem ſireſalutat ſalutantẽ. Sed ſi
alſurgat. vel ſi reuerentiã quis exibeat excõ⸗
municato aut inclinet ſe ſalutranti.aut moue/⸗
at labia quaſi reſa lutans cum iñ nil dicat.ſᷣm

Binl.nõ incurrit excõicationem. cũ pene ſint

reſtringende. de pe. di. . F. Pene. Item cum

eiſcribitur nõ eſt ſalutandus.ſʒ loco ſalutatõ⸗
nis dicendũ eſt ſpm̃ concilij ſanioꝛis. Si aurẽ
ſalutatur pt rñdere deus emẽdat vos.⁊ hmõi.
Cercio ꝓhibeturoꝛari cũ excõicatis. vnde
ſiexcõicatus intrat eccleſiã et ibi ſe firmat alij
tenentur exire vel ꝓcurare ꝙ exear. ſimani⸗
feſtum eſteum ene excõicainʒ ᷣm Rax. xi. q.
iiij. Sicut apłi. Si vero eſt occultũ.mncilli qui
ſciunt exibunt ſecrete ⁊ caute.ita ꝙ nõ ſequa

tur manifeſtatio eius ſi pñt.als nõ exibunt.vi
q.ij.ſi tm̃.occulte enĩ excõttatus occulte debz

mooner vt exeat Si aũt excõmumcatuseſt in
eccleſia nõ cauſa oꝛandi ſed alio negocio non
video quare in eadẽ eccleſia oꝛare nõ poſſim

vt ait Inno. Circa off icium vero miſſe. nota
Fm Ray. ꝙ ſi excõicatus intrat eccleſiaʒ iam

1

miſſa incepta ſi occulta eſteius ercõicatior ̊

debet ſacerdos dimittere miſſam. vij. q. i. Ni

hil. ſi vro eſt mamſeſta. moneat eum publice
vr ereat.ſi vero nõ vult erire nec ↄmode po⸗
teſt facere expellere eñ.tſacerdos nondũñ in⸗
chauit canonẽ. dʒ dinittere miſſam. ar. rruiij

q.i.oĩs.Si vero pꝛiuſi ille eccleſiã intret.vel
pꝛiuſq; ſacerdos eum videret iam canonẽ in/⸗

chvaint. dʒ ſacerdos pcedere in officio ſinul

cum eo.qui aſſiſtit ei tm̃. Alij enĩ om̃es vebent

exire eccleſiã. ſi exit ipſe de quo cõiter ſciũt.ita

tñ ꝙ finito canone et ſumpto ſacr̃o anteq;ᷓ di⸗
catur roſtcõio moneat illũ ꝙ exeat.de cõſe.di.
ij.c. xelatũ.ↄcoꝛ. Noſti.et Boff. ꝙ ſi non vult
exire pᷣt eum ſacerdos eijcere etiaz ſi clericus
ſit. et ſinõ pᷣt eijciin ſacriſtiã rediẽs. dicat oꝛa/
tionẽ ⁊ poſtcõionem que reſtabant. Item ᷣm
Cho.in.iiij.diſt.xviij.ꝓexcõicatis oꝛari pᷣt q;⸗
uis nõ inter oꝛõnes que ꝓ membꝛis eccleſie
fiunt.et t̃ fructũ nõ ꝑticipant q;diuin excom
municatione manent. ſʒ oꝛatur vt eis detur
ſpũs pemitẽtie vt ab excõicatione ſoluantur.
Quarto ꝓhibetur ꝑticipare cum excõica⸗
to in menſa.ſed ſi lvſpitatis ſum in aliqua co⸗
mo ad menſam ⁊ ſuꝑueniat ⁊ ingerat ſe excõ⸗
municatus pᷣm Buil.Si eſt publice excõica⸗
tus teneoꝛ fugere nõ obſtante cuiuſcũq; ſcan⸗
dalo. Si vero eſt excõicatus occulius et non

oſſiun ſine eius nota ſurgere nõ teneoꝛ ſurge

re. Item ſupueniẽte publice excõicato nõ te
neoꝛ exire de cvmo.imo etiã ſiſcirem aliqueʒ
publice excõicatum receptũ eſſe in aliqua co⸗
mo poſſuʒ ibi hoſpitari.ſi tante capacitatis ſit
locus.qꝙ poſſim eius cõionem vitare.nã licet
mihi cum excõicato in eadem camera come⸗
dere ſ̊ nõ in eadẽ menſa.ſimiliter nec in eodẽ

lecto iacere. ſi vemiã inuitatus ad aliq fe

ſtum. et inuenio ibi aliquẽ publice excõicatuʒ
teneoꝛ recedere neq; debeo ibi epulari. licet ſe

deat ad aliã menſam.qꝛ oẽs tales cõuenien⸗

tes ad feſtũ vel ↄuiuiũ ſimul inuicem cõmuni
care dicendi ſunt. Guil. Itẽ ſiquis amico ſuo

excõicato venienti comedere ad wmũ ſuam

mittit ei wvmũ ⁊ claues.et ꝑmittit eum come
dere ſeꝑatim in como ſua.ſi hoc faciat in frau⸗
deʒ.vt ſic eũ nõ offendat ſʒ fauoꝛẽ eius acqui⸗
rat incurrit minoꝛẽ excõicationẽ. Si aũt facit
quia timet ne foꝛte ille vim inferret nõ incux
rit. Adem ſi facit lvc cauſa hũanitatis qꝛ ſipu
tat eum indigere hoſpitio vel alimento. et de
hoc facit ꝓteſtationem nõ incurrit. Guił.

Quinto ꝓhibetur cum e xcõicatis haberi

cõmunio ſcʒ in alijs etiã acuiba humaneouerſa
tionis ⁊ pᷣcipue in actibo legitimis.vnde nõ de
bet quis ſiacere aliquẽ ↄtractun cum excõica⸗
uis tenet tñ cõtractus initus cum talib ſi ibſe
do

contrahens non obligat ſe ad cõmunicanduʒ
cum exrcõmunicatiſ. vt ſi quis vendat ⁊ fradat
rem excõmunicato.et ſtatim pꝛecium recipi⸗
er. Si vero obligat ſe ad cõmunicandũ cũ ex⸗
cõmunicato in caſu nõ conceſſo. non tenetcõ
tractus. vt ſi ꝓmittat vel etiã iuret ꝙ vender
ei vel locabit et loc jimn Ray. Sed Anno. di⸗
cit.ꝙ om̃es cõtractus initi cum excòmunica/⸗
to etiã ſcienter.et durante excõmunicatione
tenẽt ⁊ ex ipᷣis agitux cõtra excõicatuʒ. Sʒ ipe
excõicatus agere non poterit ꝓ tali cõtractu
niſi poſt abſolutionẽ qð verius viðꝛ.idẽ Ginl.

Item cũ quis iurar ſoluere alicui in cerro ter⸗

mino.et interim ille excõicatur. ſcdᷣm Ray.
nõ de eret ſibi ſolui dum ſtat in excõmunicati
one. ſed dewoni debet illud debitũ in ede ſacra.
IJunoc̃.mñ dicit.Conſulumus tali ꝙ det. nam
et ſeruiens tenetur ſeruire excõicato vt ꝓmi⸗
ſit. xi. ꝗ. iij. Qm̃.et loc viðꝛ verius. Arẽ ſi s
recipiat mutuũ ab excõmumicato. vel cõducit
aliquid ab eo ꝓ pꝛecio reddendo trꝑe excõica⸗

tionis ipſo pꝛecio vel mutuo quo ad ciuilẽ obli

gationẽ ex qua actio naſcitur.et pᷣt peti nõ red⸗
ditur niſi poſt eius abſolutionẽ obligatur t̃ ei
quo ad naturalẽ obligationẽ. Noſti. Atem ſi
pꝛeſ byter locauit opas ſuas alicui dño dum
ipſe dñs eſſet excõmunicatus.nõ valuit loca/⸗
cio. ſecus ſi ante ſed nõ poterir ei ſeruire in di⸗
ninis in excõicatione ꝓꝑmanenti. Hoſti. Ateʒ
ſi quis vendat vel emat a ſeruiente excõmu⸗
nicato noĩe excõmunicati nõ eſt contraben/
dum cum eo ſicut nec cũ excõmunicato. Ginl.
Hota. ꝙ ille qui incidit in ercõmunicatõeʒ
q́;uis cõpoſuerit cum aduerſario.vel ſatiſece⸗
rit de iniuriꝗ etiã ſi vadit ꝓ abſolutõne. vel eti
am ſinondũ ſit denunciatus cum tamẽ mani/

feſtum ſit de eius excõmunicatõne debetemita⸗

ri quouſq; ſit abſolutus.extra eo. Cum deſide⸗
res. Fin Hay. imo etiã ſi iam iuraſſet ſtare mã
dato alicinus epi ante abſolutionẽ tam epᷣus
q; alij ei cõmunicantes incurrũt minoꝛem ex
cõmunicatio nẽ etiã ſifiut ab ipᷣo excõmunica
tus. NMon enĩ poteſt ipᷣe cõicare tali.nec dare

licentiam alicui cõmunicandi.quin incidat in

immoꝛẽ excõicationem.extra eo. nuꝑ.xi.q.iij.
excõicatos.ꝑ lvc aũt ꝙ papa ſalutat aliquem

vel participat nõ imtelligitur abſoluere, vt in

de. Sumges. — „
Excõmunicatio aũt. . 6.
minoꝛ ⁊ aiure. vel ab hoie fertur. Zl iure qui⸗
dem. Hrimo ꝓpter pꝑticipationẽ cum ercom
mnunicatis maioꝛi. vi diciii eſt. Sco pꝛoſacri
legio. xvij. q. uij. Oiroꝛ. Cercio ꝓnotoꝛia ſoꝛ
mncatione, pꝛecipue clericis. extra de coha. cle.
et mu. Rra. arto ꝓ ſymonia etiã occulta

miſſam audir

xXNvH

.ʒ

ſin oꝛdine ſuſcepto.ð extra de ſymo. c. Kanta.
Quinto cum quis recipit eccleſiam de mann
laici. eęt ſic eam tenet.xvi.q.vij. Siquis dein⸗/

ceps. Sexto ᷣm quoſdaʒ eim in bello iniuſto

exercet artem baliſtariox cõtra chꝛiſtianos ex
tra de ſagittarijs. artem. Septimo in diſſiden⸗

tibus pauperũ oppꝛeſſo ꝛibo. manifeſtis rapto/
ribus. puhlicis vſurarijs. et meretricibus qui

large dicũturexcõmnnicati. inquantũ oblati⸗
ones eoꝝ ad altare nõ recipiũtur. Octauo in
illis quibus negatur eccleſiaſtica ſepultura. er
qui moꝛiũtur in toꝛneamẽto quia pꝛiuãtix
cleſiaſtica ſepultura.etiã ſi Penituerir N
pt dici de eo qui nõ confitetur ſemel in anno.
vt ðꝛ extra de peni.et re.Omis. Nono in 2
libet notoꝛio peccatoꝛe.di.xcv. AYllud. de oſe.
di.ij. Pꝛo dilectõne. Ab hoĩe auteʒz fieripᷣt
ininoꝛ e xcõmunicatio.vt ab epᷣo.et quolibet
inferioꝛi iudice eccleſiaſtico. exira de offi. oꝛ. c.
cum ah eccleſiaꝝ.et hoc ſiue ꝓ cõtumacia.ſiue
pꝛo alijs culpis.v.q.ij. pꝛeſenti. Atẽ ſiue ſim⸗
pliciter. vt de pe. di.i. In actione.ſiue ad pus
di. lxxxvi. Canta. Eſt autem eſectus pꝛin⸗
cipalis excõicationis minoꝛis. ꝙ talis remo⸗
ueatur a ꝑticipatõne ſacramentox. et ſi ſe im⸗
miſceat peccat moꝛtaliter.nõ tñ incutrit irre /
gularitatẽ.etiã ſi celebꝛar. Peccat etiã conſe⸗
rendo ſacramenta ſʒ ab eo collata nõ carent
virtutis effeciu nec ꝓhibetureligere nec ea qᷓ
rõne iuriſditõnis ſibi competunt exercere. Si
talis tñ ſcienter electus fuerit eius electõ exit

irritanda. extra de cle. excõ. ſi o elebꝛat. Calis

aut ab vꝛis dicendis cum alijs. Inno. tenet
ꝙ excõmunicatus minoꝛi ſacrameta cõferen
do peccat. ſedſubditi nõ ꝓhilentura receptõe
licet ipſe cõferendo ſe maculer. Hoſti. dicit ꝙ
conferẽdo nõ ꝑticipat.quia nõ confert ad ſu⸗
am vtilitatẽ ſed alioꝝ.dicituremi ꝑticipare p/

tem capere. er ſic viðꝛ ↄpꝛehendi vrilitas ipſi⸗
us ꝓticipantis. Yo. de lig. viðꝛ tenere in plu⸗

eſt in miſſa quod eſt quaſi loco ↄmumionis. nõ

ribus locis. ꝙ excõmunicatio minoꝛ ſeparet

a pticipatione paſſiua tm ſacramentox. ſcʒ ꝙ
talis nõ pᷣt recipere ſacr̃a ante abſolunonem.
Cum eo cõcoꝛ. Pe.de palu.in.iiij.di.xviij. di⸗
cit eni ꝙ minoꝛ e xcõmunicatio excludit a par
ticipatione ſacram ẽtox.nõ a pticipatione di⸗
uinoꝛum. vnde quicquid alij. dicunt. licite pᷣt
e.et oſculũ pacis accipe.et eccle

ſiam officiare. dunuñ nullũ ſacẽm percipiat.

nec matrimoniũ.nec aliud miſi pꝛius abſolu⸗

tus. et ꝙ BGinl. dicit de oſculo pacis reſpondeo

ꝙ ideooſcul pacis et panis bñchcii dato ſuc⸗
ceſſerunt loco cõmumonis vt indigni non adᷣ

mittentur adiſtag.

4

etiã. m BGuil. eſt ſeꝑatus ab oſculo pacis. 5

hliti
anitnolen

UepecMwnmnsgſe⸗
rinnmit nnn

vynterin Ro

r nontlier elcs
ſcntneff
Prrſi vaub⸗
Semirns nn
iing.
mikſeneton
ſtatogeclen
binsſekercöncän
ziweisetcöe
ſenntpeperenitht
üiihdeteeere⸗
löͦittenateüſl⸗
ſöerärn n

—

— =

=

Acöilcarum emn

ſſeerriicinm
Cteſeßewrinato
Utweennneſnh
GCnneſclillnuc
ſchencheioswuaet
Wonngnäfne
drenennder
PeüzemenK
mnetidode
kelterounafunc
ennnrtaesena
fennntlent
egönenanvnin
Geinerſcen wani
loorſſigſhins⸗
Qortenenrqnt
antannnnn.

ue
ſeandalde
. erftihsstim
feinenmepfe
Enns nemoden
Chlsſdorgaſnin
Acicgiganbee
Premmeulenagſn
Eealmerächhoe
nedutſptner
cpmetſtti
unhrafen
nnerſtnienſe

Nebce
Bndemdckte
eſre pcörmend
1moreſwer
s tnern
nmenmaßtn
riinun
W Penrenicne
llun ticten
migrierend
Umtegenere S
enensdetde
eeren e
wir dohergt
Gyrunmme
mmiie Jnnn
ümmmnen
emauletng
cuni ninu
rat
ertmriht
mumrlre
immnli
Han Mlen.
ENNN
mamneibuih
igihumn
1auon hirf
Mralgeall
Bbrfn veng
i is ti
0 ſalk., leppnn
zbichc, n/
tnncmne

Capitulum

ipſa excõicatõne minoꝛi fieripᷣt a ppꝛia ſacer

gore. extra eo.nup. et ðꝛ ꝓpꝛius ſacerdos qui

illũ pᷣt abſoluere a peccatis quicũq; ſit. ab alie
no aũt qui ſcʒ illũ non pᷣt audire nõ pᷣt abſolui
ſᷣm Clv. Hoſti.et alios. Si etiã ipſa ſacerdos
ꝓpꝛius eſſet excõicatus minoꝛü excõicatione

pt nihilominus abſoluere talẽ. exira eo. duobo
Excõicatus aũt maioꝛi. ſi ingerat ſe cõiom ali

oꝛum peccat ſᷣm Ray.etſi in ↄtemptũ hoc:fa⸗
Pe gernl ter peccaret. dlet q́; ⁊ alios excõ
Mni Mos vitare 'm Hoſti. nec p ↄſtõʒ con

ſtancie factã. de qua halvxtur in fi. tollitur. quin

inpſe excõicatus ddeat ſe ſubtrahere a cõione

ldeliũ in dininis. Et nota ſᷣm Pe. de puſio
extra de ſen, excõ.inquiſitõms.qꝙ ſi pᷣlatus pꝛe
cipit ſubdito.ꝙ celebꝛet excõicato pñte quem
ſubditus ſcit excõicatuzʒ.platus vero mandãs
et alij de eius excõicatione ignoꝛant. ſubiditus
inſe in lvc parebit pᷣlato ⁊ ſic celebꝛabit. ꝓte/⸗
ſtari tñ debet celebꝛans illi quẽ excõicatũ ſcit.
p nõ intendit cũ illoconcelebꝛare ſed cũ alijs

nõ excõicatis. Adem dicit. ꝙ ſiſeio aliquem

excõicatum quẽ vitare teneoꝛ.etiã in publico
nõ teneoꝛ illi cõmunicare.etiã ad mandatum
eccleſie ſz potius deleo pati excõicationẽ.ſi ve⸗
ro pꝛo certoneſcio ſʒ ꝓbabiliter cxedo. in tali
caſu ꝑ me ſolñ illi nõ cõmunicabo ſed ad peti⸗
tionem alterius vitare nõ teneoꝛ. Hota di
ligenter.ꝙ licet pᷣm iura cõia excõicati etiam
nõ denunciati deberent euitari. vt dictũ eſt. tñ
P ↄſtõz factam oſtantie iſtuc extat modifica⸗
tuin. et cõcilio Baſilieñ. anteqᷓ;ᷓ ſciſſurã face/
ret renouata fuit qð videlicet ⁊ fſideles nõ te/⸗
neantur tales euitare in vimnis. et ertra miſi
fuerint publicati ſeu denũciati.excepto caſu de
iniecrõne manuũ in ꝑſonas eccleſiaſticas no
toꝛia. et idem de alijs cenſuris eccleſiaſticis.
Cenoꝛ ↄſtõisipſius eſt iſſe.
Oe nontenetur quis vitare excõicatos niſi
fuerint denunciati. Capitulunm.iij.

Mſuper ad euuãduʒ
fſcandalũ.et multa ꝑicula que cõſci⸗
H entijs timoꝛatis cõtingere pñt chꝛi
ſtifide libo tenoꝛe pñtium miſericoꝛditer indul
gemus. ꝙ nemo deinceps a cõmunione ali⸗/
cuius ſacroꝝ admimſtratõe.vel receptõe. aut
aliquid alijs quibuſcũq; diuims intus ⁊ extra

pte xtu cuiuſcunq; ſnĩie.aunenſure eccleſiaſti⸗

ce a iure vel ab hoie generaliter ꝓmulgate te

neatur abſtinere. vel aliquẽ vitare. aut inter /

dicium eccleſiaſticũ obſeruare.niſi ſnia vel cẽ/
ſura hmõi fuerit illata contra ꝑſonã. collegiũ

vniuerſitate, eccleſie cõitatem.vel locũ certũ.

1

Vel certam a iudice publicata vel denunciata
ſpecialiter ⁊ expᷣſſa ↄſtõibus apłicis er alijs in
contrariũ facientib nõ obſtantibo quibuſcũq;
ſaluo ſi quẽ ꝓ ſacrilega manuũñ iniectõne in
clericũ ſnĩiam laram a canone adeo notoꝛie cõ
ſtiterit incidiſſe.qð factũ non poſſit aliqua ter

giuerſatõne celari.nec aliquo ſufrragio excu/⸗

ſari.nam a cõmunione illius.licet denũciatus
nõ fuerit.volumus abſtineriiuxta canonicas
ſanctiones in concilio cõſtantienſi ſub Oar⸗
tino. v. Et nota. ꝙ quidã dicebant iſtã con
ſtitutionẽ fiiſſe in concilio ꝓpoſuãſʒ non acce
ptatatn.pᷣcipue ab ytalica natõne. Alij dice⸗
bant fuiſſe tpalem ſcʒ ꝑ quinquenniũ vſq; ad
coneiliũ ſequẽs qð ſenis fuit celebꝛatum. Sʒ
nullũ ſor eſt verum. Nam duo venerabiles
viri famoſi in vita ⁊ ſciẽtia quoꝝn vnus coetoꝛ
in theologia.alter in iure.et epᷣusſcʒ dñs Ni.
de Dinchelſzpuhel. et dñs Andreas roſtea
epᷣs Boſenieñ.in polonia qui fuerũt pñtes in
concilio conſtantienſi. vbi facta fiit dicta con
ſtitutio dixerũt ipᷣam acceptatã ab ommnibo. et
pvetuã. et vnã de cõcoꝛdatis.Oagiſtri etiã de
vniuerſitate pariſieñ.acceptauerũt ipᷣam ↄſti⸗
tutionẽ.qꝛ in ea ðꝛ omnibo chꝛiſtifidelib. Sʒ
et dictus dñs Zlndreas boſenieñ.epᷣs poſt ce⸗
lebꝛatũ conciliũ Senis.cui etã interfuit va⸗
dens ad curiam ad viſu andũ Oartinũ. v. pa
pam.cui ipſe putaret dictã ↄſtõʒ fuiſie tpalem
ſcʒ ꝑ quinquenniũ tm̃.et ſic iam expiraſſet.lo⸗
quens cum papa petiuit ab eo vt cõcederet ſi⸗
bi ex gra vti tali ſnĩa ſiue diſp:nſatõe quã con
tinebar illa ↄſtõ. Aeſpondit papa vosſcitis il
lam eſſe vnam de ↄcoꝛdatis. Et cum ipe eps
quinquennalẽ eſſe obuceret. Dixit papa.Ego
volo ꝙ ſemper duret. Oñs Yulianus auditoꝛ
camere apłice vir iure periſus ⁊ famoſus poſt
modũ cardinalis effecius ſuꝑ hoc cõſultus di⸗

xit tale indultũ datum nõ ſolũ germanicis.ve/
rumetiã omnibachꝛiſtianis ⁊ de iure eſſe perpe⸗

tuam.qꝛ iſta eſtnatura ↄſtõis ipſius niſi reuo⸗

cetur. Non fuit aũt reuocata ſʒ in cõcilio Baſi

lieñ.confirmata ante ſui diſſolutionem.

Citulus.xxvi. De interdicto in quo
conueniunt ⁊ differũt excõicatio.ſuſpenſio et
interdictum. Capitulum primum

Nia interdictum ec

deſiaſticũ habet ſimili tudinẽ aliquã

cum excõicatione. eſt eni ipſum in⸗
terdictũ ſeꝑatio a ceteris ſacf̃is.et oinnibo di
uinis officijs.et eccleſiaſtica ſepultura vr habe
ri pᷣt exrra deſvon. Mon eſt vobis. et de pe. et
re. c. ꝙ in te. Adeo poſt contractũ de excõicati
one, agetur nuc de ipſo interdicto.et pꝛecipue
vᷣm notata per Yo.cal.in tractatu quem fecit
do j—

Titulus

de inferdieto eccleſiaſtico. vhi multa xe nũtur
notata ꝑ Hoſti. et Anno. que nõ habentur in
ſummis.Cõcluſiones ſeu determin atões im̃
vnendo.eęt opi.cõtrarias.ef rõnęs.ac etiam
multas allegatões circa hmõi roſitas.ibi ob/
mittẽdo cauſa bꝛeuitatis. PHꝛimo igitur ſci⸗
endũ.ꝙ ſub noĩe cenſure eccleſiaſtice iſta.iij.
compᷣhenduntur. ſ. excòicatio. ſuſpenſio ⁊ inter
dictũ. de ver. ſig. c. querenti. Et excõicatio qui
dem et mterdictũ ad laicos ⁊ clericos pᷣtextẽ/⸗
di. ſed ſuſvenſio tm̃ clericos reſpicit coiter. et
ideo de ipſa ptãte tractabitur.et demũ de irre/⸗
gularitate. Conueniũt aũt pᷣdicta tria in pluri
bus pᷣᷣm Moſti. Pꝛimo qꝛ ſicut excõicatio de/
bet ferri in ſeriptis ↄtinentibo cauſam ipſius.
ita et ſnia ſuſpenſionis ⁊ interdicti.vt habetux
extra eo. Cum medicinalis. li. vi. Scvo.quia
ſniĩe excõicatõis.ſuſpenſionis.et interdicti nõ
reuelantur p ſequẽtem appellationẽ ſʒ ꝑ pce⸗
dentem. Cercio.qꝛ ligati aliqua ſnia te pꝛedij⸗
ctis nec eligere nec eligi pñt.Quarto qina nul
lus ligatus aliqua pᷣdictaꝝ ſententiaꝝ dehet ce
lebꝛare diuina.als efficitur irre gularis. OQuin
to.qꝛ tales ſnĩas debet pᷣcedere adinonitio.ſ.
cum ferũtur ab hoĩe. Sexto qꝛ quilibeteoꝛum
iurat anteq; abſoluatur nõ amplius ↄtraueni
re, et in omnibo pᷣt fieri relaratio ad caelam
niſi vbi eſſet interdictũ generale ꝓmulgatuʒ
qꝛ tunc nõ haſiet locũ relaxatio ad cautelã. ex
tra eo.pñti.li.vi. Septimo qꝛ himõi ſnie vebẽt
obſeruari ꝑ ſupioꝛes. Octauo qꝛ mullus eoꝛũ
durante ſnia pᷣt teſtificari. extra de teſti.e. ve⸗
niens. Nono.qꝛ ſuꝑioꝛ nõ debet ip̃as inias
reuocare vel ꝓnunciare nullas vel de ipſis ali
quid diſponere niſi vocatis ꝑtib. DHecimo qꝛ
illi quꝑ pꝛimlegium ſunt recepti in ꝓpꝛios ⁊
ſpeciales romane eccleſie vel aphce ſecis fili⸗
os, licet ꝓpter loc nõ eſſent exempti. iñ ſicut
nec excõicari ſic nec interdici nec ſuſpendi pñt
ab alio q; a romano ponniſice vellegato de la
tere. exira de ver. ſig. c.i.li. vi. Adem Yo. cal.
excepto pꝛimo quẽ nõ pomt. Differunt aũt
iſta trig in his. Pꝛimo quidẽ.qꝛ excõicatio et
ſuſpenſio ꝓpꝛie feruntur cõtra ſingulares pſo⸗
nas.et excõicatio quidẽ contra clericos ⁊ lai⸗
cos. Suſpenſio vero tm̃ cõtra clericos. Inter
dictum vero fertur cõtra loca ꝓpꝛia. vel cõtra
vmuerſiiates ⁊ collegia. Interqũ tñ ⁊ cõtra
ſingularẽ ꝑſonã fertur interdictũ ⁊ ſi nõ ita p/⸗
pꝛie. Scðo qꝛ cum ſuſpenſo ⁊ interdicto ꝑtici⸗
pari pᷣt in alijs ommbo exceptis ſacr̃is certis
etd uinis omicijs.non aũt cũ excõicato. vt ſu/

pꝛadictũ eſt in tractatu de excõ.Cercio qꝛ ene

ctus excõicationis late non pᷣt ſuſpendi.ſʒ eſe

ctus aliatum ſic. Quartoqꝛ epᷣi non incurrũt

.

aliquã ſniaʒ ſuſpennonis vel intercicti ꝓplatã

ab homin vel a iure. niſi ſpeeifice expꝛiman⸗

tur. de ſen. cõ. Quia piculoſum. li. vi. qð pꝛi⸗
uilegium nõ habent quantũ ad excõicanonẽ,
Quiſſto qꝛ interdictũ generale loci non pt ad
cautelam relaxari ſʒ bene ab excõicatione. et
ſuſpenſione ad cautelã quis pᷣt abſolui. Serto

—⏑

ꝛ interdieti generale in locñ ꝓferri nõp̃t ſi⸗

ne ſpeciali licentia pare pꝛo pecuniario debito
Sed bñ ercõicatio ſuſpenſio de appel. pꝛeter/
ea. Hec Yo. cal. De ipo ergo interdicto qna
tuoꝛ videnda ſunt. Pꝛimoa quo feratur.ſcdᷣo
cõtra quẽ feratur.tercio quis ſit eius effecaus.
quarto quomodo feratur.et quõ woſten toſte⸗
vel relaxetur. M
De intercheto generaliset ꝑpticulari. etan
quibo caſib ſit wnendũñ. Tapinli ſe
Liendũ ergo primo
wꝓwinterdictũ fertur a iure ⁊ ab hoĩe
et ab vtroq;.qñq; interdictũ gene⸗
rale.qñq; interdictũ ſpeciale.er quãdoq; etiã
ſingulare. Et generale quidẽ ðꝛ qð ferturcon
tra regnũ. ꝓuinciam. ciintatẽ. caſtrũ wel villa
vmuerſitaté. vel collegiñ ⁊2 hmõi. BGBenera
interdiciij fertur a iure in his caſib. Primo
Si collegiuʒ vel vniuerſitas cuntatis vel loci
cogit eccleſias veleccleſiaſticas pſonas ſol⸗
uxre guidagia vel pedagia vel ab ipis eccleſijs
vł eccleſiaſticis pſonis exigit wl extoꝛquet ⸗
pꝛijsrebo quas nõ cauſa negociatõis deferũt
Hc ipſo ſunt interdicti.de cen.c.quanc.li.vi.
JFo. cal.et addit. tñ iſte caſus nõ eſt receptus

nec ſeruatur. licet poſtea ſancitũ fuerit penas
pdictas ⁊ alias cõtra nõparentes debere p lo⸗

coꝛum dioceſanos publicari. in cle. eo. ti. pꝛe⸗
ſenti. Se dcõiter iſta opi.nõ tenetur. qina 1ſt
de lege dicatur ꝙ ↄfirmatur cũ moꝛe vtentiũ

apꝛobatur. et ppterↄtrariamↄſuetudinẽ ab/

rogatur. di. iiij.. leges. non ſic de ſnĩa ercõica
tionis que ſubito trahit ſecum ſuũ effeciuʒ. ibi

exriã ðꝛ in illo.c.quanqz. vbi fertur talis ſnĩa cõ

traria ↄſuetudine nõ obſtante. Scðo wero vni
uerſitas que wmos locauerit. vel conductas
habere ꝑ miſerit alienigenis vſurarijs in ter⸗
ra ſua ad e xercenduʒ ſenus. de vfuf. c. i. li. vi.
ercio vniuerſitas que repᷣſalias contra pio⸗
nas eccleſiaſticas ↄcedit vel cõceſſas adillas
extendit niſiid reuocauerint infra menſem a
die cõceſſionis vel extenſionis. de iniu.et dã.
da.c.et ſipignoꝛatõnes.li.vi.QOuarto eſt cun⸗
tas interdicta. qũñ gfficigles talis cuntatis in
qua deber romani pontificis elecno celebꝛari.
vlrepñtantes ipſaʒ ciuitatẽ nõ ſeruauerit ea
ad que tenentur ꝑ decretalem. vbi picuimm. de
elec. Ii.vi.vel fraude in eis vel circa ea cõmie
rint. nto imterdicta eſt ciuitas qᷓuis per

4

uninertonm
Peciannrossee

ee getſino
ceſliuscintars
lcdelent 1dutn
niinenenüß⸗

fontepiurinin

perinnnoſunkn
fiutoſaminen
un pprefuinn
parnemmekpln
illefueknter
gennuͤrkntine⸗
Poaſordäpann
Grpohencere
Waäepcare
AAoMan
Peisſignne
iſpnoniatenſe
Ceſtunspden
ſe diiſieust⸗
öleataaſnele
Nipraeyu
o ſernwenmn
Clſe d. iploan
leintaliecceſi⸗
fonrunm ſnen
nglaezh l
lolbsglir..
zinsſemine
Glbenninenbi⸗

Fhagich

VAannenri
idlnuftiger
lefähnpegnen
frinniſfte
nleince

Vahürinnen

Türſtie

kn imrert,
Pimnin
eicglite,
infi
ii.
Wench
nrni,
Wntienls
EmTN
ritnne
õ
birainceenise
ier
nminenn

tnsürIEI
mr iil
jaiaunn
Mädlisrls
uinenſen!
Gns rinuendi
Aumeten
bls Culaltl
eenocelets
inöſenuum
mnpbPde
elcttien⸗

lautmißt

Capitulum

vꝛbem que conſentit dando conſilium au xili

um vel fauoꝛem occidentibo vel hcutientibus
cardinalẽ ſancte romane eccleſie vel que in/

fra menſem delinquentes hmnõi ꝓut noꝛmi⸗
tas facientis eiederit ei facultas affuerit.nõ
punierit. de pe. felicis.i
tas que ep̃ᷣm ꝓpꝛium iniurioſe vel temere ꝑ⸗
cuſſerit. vel receperit. vel banniuerit.vel lvcſi

icis.in fi.li.vi. Se xto.ciui⸗

eri mandauerit.vel conſiliũ in his dederit.vel

fauoꝛem vel hoc faciens ſcienter defenſaue/
rit. vt in cle. de venis.c. ſi quis ſuadente. Ca/
ſus aũt vecretalis. Clericis. c. de immu.ec. li.
Nreatus eſt . c. qm. eoiein cle. Yo. cal.

Pdeciale interdictũ .d. ſ.

eſtcum interdicitur aliqua eccleſia. ac eniã cũ
interdicuntur oẽs eccleſie vnius ciuitatis vel

ꝓuiucie. qꝛ et ſi nõ in illis eccleſijs tñ in alis

locis illius ciuitatis extra eccleſiã poſſent diui
na celebꝛari ⁊ audiri ab hoĩbo illius loci. Et
hmõi interdictũ ſpeciale ſcʒ cõtra aliquã eccle

ſiam repꝑitur in iure in his caſibus. Pꝛ imo ꝓ⸗
pter imurioſum lvmicidiũ in ea ꝑpetratũ.vel
iniurioſam in ea ſanguinis effuſionem. Scdᷣo
cum ꝓpter effuſionẽ humani ſeminis ſtudioſe
Pcuratam eſt polluta. in his enĩ duobo caſibo
eccleſia eſtita interdicta. ꝙ ante rẽconciliati/
onem nõ debent in ea diuina officia celebꝛari.

de cõſe. di.i.ſi motũ.et.c.eccleſis.Cercio.qñ
ꝓpter diſcoꝛdiã patronoꝝ epᷣaclaucdit oſtia ec
cleſie. ⁊ tollitinde reliquias ⁊ pᷣcipit ꝙ nullus
in ea aliquod ſacruʒ celebꝛet myſterin conec
ad ↄcoꝛchã re deãt de iurepa.c.i.⁊.ij· Nõ tñ
pꝓferẽsſnĩam interdicti. Anuarto ſi eccleſia fu
itſymoniace ↄſecrata nõ debet in ea celebꝛa⸗

4

ri.i.q.iiij. Eccleſia.Quinto.ſi pꝛinctpaliter ꝓ

queſtu nõ ꝓ diuino cultu fiit cõſecrata. de con
ſe. di. i. ſiquis baſilicam. Sexto. ſi eccleſia eſt

coõſecrata ſine licentia ep̃i dioceſani. de cõſe.

di. i.pꝛecepta. Septimo.ſiſine reliquijs vel in
loco deſerto ⁊ nunq; habitato fuit dedicata. de

conſe. di.i.placint. In ommbo tñ his caſibo qᷓ

uis in tali eccleſia de iure celebꝛari nõ debeat

tñ ↄtrarium facientes.i.celebꝛantes nõ ſunt

irregulares qꝛ nõ ſunt expᷣſſi in iure.vt de ſen.
excò.c.is qui.li.vi.ſedſiepᷣus ꝑ aliquã cauſaʒ
depᷣdictis ſpecialiter eccleſiã interdixit.⁊ tunc
celebꝛans in ea bñ eſſetirregularis. Yo. cal.
Interdictũ ſingula .F.ij.
re eſt cum interdicũtur alicui pſone ſingula⸗/
ri diuina officia.et eccleſaſtica ſact̃a vel vni⸗
uerſaliter. vel ꝑticulariter quo ad aliqua ipoꝝ
ſacroꝝ.vel officioꝝ.vt de offi. dele.c.ex lr̃is.et
de pꝛiuibl.c. i. et.c. epᷣoꝝ. li.vi.et de temp.oꝛ.c.

Vel nõ eſtcom pos.et.c.lr̃as.et di.l. Placiuut.

1

et de coꝛwo. vi. ſignificauit. et iſtud etiam poreſt

dici ſuſpenſio. NMbi pꝛimo nota. ꝙ interdi⸗

ctus ab aliquo actu reſpiciente diuina intell/

gitur interdictus ⁊ ab omi alio. qui includimur
in illo.vel qui ſine illo interdicto exerceri nõ

Poſſet.de appel.ſollicinidinẽ. vnde interdictus

ab officio ſacerdotali nõ debet exercere officia
que ꝓpꝛie competunt ſacerdoti.ſecus ſi ſolum
altaris miniſterium ſit ei interdictũ. et inter/
cdhictus a ſacerdotali officio.nõ pᷣt exercere ron
tiſicale ꝗqꝛ pontificale ſine ſacerdotali exerceri
nõ poteſt. de exceſ.pᷣla.c.ex ltis.Et ea rõne in
terdictus ne pꝛomoueatur ad inferioꝛes oꝛdi⸗
nes.non pᷣt ad maioꝛes ꝓmoueri.vel interdi
ctus.i.ſuſoenſus ab exeretio inferioꝛis oꝛdi⸗
nis non pᷣt exercere actũ ſuꝑioꝛis.qð ſine exer

citio illius inferioꝛis exerceri nõ pᷣt.ſecus ſi ſi⸗

ne illo exerceri poteſt. ſicut ecõtra interdictus.

vel ꝓbibitus a maioꝛi nõ intelligitur ꝓhibi⸗/

tus a minoꝛi quod in illo maioꝛi nõ includitur
loc ꝓbatur.xcv.di.illud.et.xlij.q.ij.Aueſta.
Scdðoο nota. ꝙ epᷣus ſuſpenſus vel interdi⸗
cius a pontificali.ſi exercet officiuʒ ſacerdotig
etiã cum pontificalibo nõ eſtirregularis. ſed ſi
exercet aliquod ꝑ ſe quod ſpectat ad officeum
epiſcopale reſpectucõſecrationis epiſcopalis.
ſiue cum miſſa.vt cõſecrare.veloꝛdinare.vel
ſine miſſa.ſicut cõfirmare in fronte eſt irregu /
laris. Tercio nota. ꝙ ſacerdos cui interdi⸗
cta ſunt ſacerdotalia.ſi cõficiat coꝛpus chꝛiſti.

ſine miſſa eſt irregularis.de cle.excõ.c.i.E xcõ

mumicatus tñ celebꝛans in minoꝛi ſcienter.li⸗

cet peccet moꝛtaliter.non tñ incurrit irregula

ritatem. Ateʒ notg ꝙ a iire interdicimur in⸗
greſſus eccleſie in caſibus. de ſen.excõ.ſacro.

et eo.ti. c.i.li.vi.et eo.li.ti.de cen.Exigit.xvij.

q.iiij. Si quis deinceps.ſᷣm cõem opi. Irẽ qͥ

celebꝛat ſcienter.ſeualijs ꝑticipat in diuuinis

pᷣſentibus publice excõicatis vel mterdicetis.
vel illos admittũt ad eccleſiaſticam ſepultu/
ram.eis ĩnterdicitur ingreſſus eccleſie cvonec

ſatiſſecerint ad arbitriũ eius cuius ſnĩam con⸗
tempſerũt. de pꝛiuił.c.epᷣoꝝ.li.vi.Archi.tñ ſu

per iſto. c. dicit. ꝙ intelligitur de excõicatis ab

hoie.vel interdicus quod ꝓbat ꝑ tex. illuʒ.qui

7

dicit vonec ſatiſfecexint ad arbitrium eius cu⸗

ius ſniam ↄtempſerunt. Sed admiutentes ad
eccleſiaſticã ſepulturã tales ſcienter ſunt excoi
cati.p cle. Eos.de qua ſupꝛa habes de excõ. Si

aũñt talis cin eſt interdictus ingreſſus eccleſie
ſue ab hoie. vel a iure ſe ingerat diuinis in ec⸗
cleſia. agens in officio ſuo ſicut pꝛius irregula
ris eſt. de ſen. excõ.is cii.li.vi.ſed ſi extra eccle
ſiam puta ſub vomo vel tentoꝛio vel in vomo

pꝛuuata ingeritſe dimnmis non irregularis eſt.

vt ibi no. in glo. Et rõ eſt.qꝛ dictuʒ limitatõis
rHUUMdãdẽf do ii;

Titilus

pm ſuam limitationeʒ debet intelligi. rliij. di.

Sit rectoꝛ. Timitatur aũt pena cumm. ſ. celebꝛa
tur in eccleſia. ergo nõ habetr locũñ ſi extra cele⸗

beꝛatur. ar. de pe. di. i.5. vena. Si auͦt talis cele/

bꝛat in oꝛatoꝛio qð cõſtrui nõ pᷣt ſine dioceſa
ni licentia.de pꝛiuil.c.Auctoꝛitatem.li.vi. Si

ſtriete eſt oꝛ atoꝛiũ.ita ꝙ nõ eſt eccleſia nõ eſt
irregularis ſʒ ſi celebꝛat in eccleſia nõ ↄſecxa/

ta que ꝓpꝛie ðꝛ baſilica eſt irregularis. Satis

eeſteni ꝙ auẽte rontiſicis ſit dedicata. de cõſe.
ſuanm in eccleſia ſiſubdiaconus cui eſt interdi⸗
cLtus ingreſſus eccleſie dicit eplłaʒ extra eccle /
ſiam in illa miſſa. vel diaconus euangeliũ ſie
interdictus. ſ. talis ſubdiaconꝰ⁊ diaconus puj

to irregulares foꝛe qꝛ vnũ eſt officiũ qð iñ in
exccleſia pꝛincipaliter celebꝛat᷑ cui coopantur

in actu ſibi ꝓlibito. di.l. ſiqs viduã. Oꝛeſ by
ter vero ſi celebꝛans in eccleſia admiſit ſcien⸗

ter dictũ ſubdiaconũ vel diaconũ ad lectõemmn

eple vel euãgelij etiã extra eccleſiã eſt irregu⸗
laris.quia ꝑticipat in crimine criminoſo. de
ſen. excõ. nup.et.c.ſi cõcubina. imo viðꝛ tale P
ticipiũ factũ in eccleſia ꝑ ꝓxime dicta. ſ eco⸗

trario ſi ſubdiaconꝰ cui eſt interdictus ingreſy

ſus eccleſie dicit epłaʒ in eccleſia in miſſa quã
ſacerdos celebꝛat extra eccleſiã irregularis eſt
ciꝛ in eccleſia vere de facto idifecit ⁊ ſic in loco
ꝓhibito. de ſen.excõ.c.is cui.li.vi.et idẽ dicẽ/
dum de diacono in tali caſu dicẽte euangeliũ.
pꝛeſ byterũ aũt ralẽ celebꝛantẽ ertra eccleſiã
nõ audeo dicere irregularẽ qꝛ licet viðꝛ ptici⸗
pare in culpa cũ miniſtris tñ nõ eſt oignũ q8
pꝛincipale vel dignius trahatur ad acceſſoꝛ iũ
vel minus dignũ ⁊ ſatis eſt ꝙ in lvc dubio nõ
eſtexpᷣſſum in iure. Atẽ talis cui eſt ingreſſus
eccleſie interdictus ;uis ſit ꝓlaibitus p lvc a
celebꝛatõe.et etiã ab auditõne diuinoꝝ in ea
Em Yo. an. pt tñ non ſolũ ꝑ eccleſiã tranſire
ꝓ ſactis ſuis ſᷣm AInnocẽ.ſʒ etiãpᷣt in eccleſia
oꝛgre in tpe quo nõ celebꝛãtur diuina officig
in eccleſia.i.q.i. qui ſtudet. in fi. Yo. cal.
De interdicto quod J.iij.
fit ab lvĩe. AItẽ ab hoĩe pᷣt fieri interdictũ ⁊ ge
nerale ⁊ ſpẽciale.et ſingulare.et ꝑ deleganuim
vel ſubde legatũ.de offi. dele. ſane. qᷣ eſt pla⸗
num ſi in lris delegantis eſt clauſula cõſueta.
ſcʒ ↄtradictoꝛes ꝑ cenſurã eccleſiaſticã ↄopeſcẽ
do.de ver. ſig. querẽti. Yrẽ ſi ſinpliciter datus
eſt ſine victa clauſina. inc eni maxime vbi hoe
eſt expᷣmiim in iure hanc penã porerit impone
re. de offi. dele. c. De cauſis. Atẽ ꝓferiur poꝛ
qinariũ epᷣm cõtra eos qui ſunt ſue iuriſcntöis
iñ nõ debz ſuſp ndere. ſeuinterdicere clexicos
vel eoꝝ eccleſias ꝑpetuo.vel ad longüũ iꝑs miſi

ij. q

riſſam vel abbatiſſam qꝛ tve Ptinet ad poteſta

de conſenſiz capituli. ⁊ hyc maxime qñ ꝓcedit

er officioſiiõ ſy regulariter de iure cõſuetudi/⸗

ne Reenaſol ns tenenda eſt timenda
c.i. Itẽ electus cõfirmatus licet nõ cõ/

ſecratus interdicere pᷣt qaꝛ loc eſt iuriſditõnis

de elec.c. tranſmniſſam. Atẽ et inferioꝛ platus
hoñs iuriſditionẽ oꝛdinariã interdicere pᷣt ſibi

ſubditos.extra de cõſue. c. nm inter. et de off.
oꝛdi.ce.cñ ab eccleſian.vbi notatur qui⸗ qñ in

e. ferioꝛes ab epᷣis habeãt oꝛdin ariaʒ iuriſditio⸗
tẽ pᷣſ bitero celebꝛante miſ⸗

nem. Atẽ ſede vacante capitulũ pᷣt interdice⸗

re. de maio. obe.his que. Item ꝑ e.

etiã pꝛelatã nõ pᷣt ꝓferri interdictũ. S⸗ 57

tem clauium.de pe.et re.c. Noua.
Contra quem interdictum feratur.
ð Capitulum. iij.
SBantü ad ſecundiʒ
Paeilncipale ſcʒ cõtra quẽ feratur in/
rerdiciũ. Sciendũ ꝙ pmilgatur.
ꝓmulgari pᷣt cõtra mares ⁊ feminas.clericos
et laicos.et religioſos pꝛiuatos.pꝛelatos ⁊ re⸗
cſoꝛes.nobiles ⁊ plebeos cuiuſcũq; ſint etatis
vm ꝙ ſunt capaces penap ↄtra etiã collegia.
vniuerſitates cõtra eccleſias. villas.caſira ci.
uitates. et regna.et dicit ¶ halderinus, ꝙ pfe

rensſuiam interdicti.etiſupioꝛ eius ſi violat

ſinam ipᷣam credit foꝛe irregulares. qꝛ hac ir⸗/
regularitate ligantur a canone. de ſen. ex. As
qim. h. vi. de conſti. c.i.et fi. Atẽ ſi ꝓferens ſen
tentiã nõ ſeruat interdiciũ foꝛte nõ male dice
retur ꝙ alij nõ tenẽtur ſe eruare. gr. c. Petiſtis
de pꝛunł. Sʒillud.c. loqiitur cũ is ꝓquo.i.ad
cinus querelã. ⁊ fauoꝛẽ latũ ẽ id nõ ſeruat. ꝙ
nõ eſtad caſum aliũ extendendũ cũ videatur

P modũ peiuilegij licer coꝛpe iuris clauſi ema

naſſe ꝙ ant iuris pꝛiuilegia caſus ſuos nõ erx⸗
tendant. ptʒ de pꝛunł.ſane. etiã ſi fint in coꝛwo
re iuris clauſa.vtibi notat Hoſti.E r quibo ſe⸗
gintur ꝙ ꝓferẽs interdictũ celebꝛãs in eccle⸗

ſia ab eo interdicta eſt irregularis. ⁊ p ↄſeqñs

alij non excuſantur. licet eni mala ſupioꝝ fre⸗
quenter trahãtur ad ſubditos in exemplũ. de

voto. c. Oagne.ałs de no.opis.nunci.c.cum

ex iniuncto.nõ tñ ꝑ hmõi ſubditi excuſantur æa

pena iuris. xvi. q.i.in canombo. Itẽ ſi pꝛofe
rens interdictũ nõ ſeruando interdictuʒ ab eo

poſitinn. in aliquo loco ꝑ hoc intendit illud re⸗
laxare.ita ꝙ ipe ꝓferens lvc dirit rũc nec ſub⸗

iti nec ipſe pꝛoferess eſſent irregulares.ſub

