adulterio.fſoꝛnicatio etiã ſimplex notoꝛia. vbi
ad monitus nollet ſe coꝛrigere. viðꝛ ptinere
ad mediocria.ex de cohab.ecle.ſicut. Oinoꝛa

aũt pcca etiã manifeſta nõ impediũt pmouen

dũ nec etiã deciũt ꝓmotũ.Et dicũtur mino⸗/
ra reſpectu gramũ.vt venatio in clerico luduſ
alee ⁊ ebꝛietas.di.xxxv.c.i.facere ſtrepitũ in
ſynodo.v.q.iiij.in loco.et ſiłia.Si tñ admo/

mii tales nollent ſe coꝛrigere. ꝓpter ↄtumsci
am efficiũtur grauioꝛa.idẽ Noſti. Inno. etiã

in glo.ſuꝑ.c.ex tenoꝛe.de tem.oꝛ.dicit ꝙ in oe
culus peccatis ſufficit abſolutio ſacerdotis au
ctoꝛitate clauiũ.arg.vi.q.i.illi.nec credoꝙ ſit
neceſſaria diſpenſatio oꝛdinarũ q ad ꝓmotio
nẽ vel quo ad executionẽ.qð inte ligendũ eſt
de mediocribo.vt patʒ ex illo.c.ex tenoꝛę.et.c.
queſitũ. Et addit ꝙ nõ peccat talis ſtatim fa⸗
cta ↄfeſſione celebꝛ ando.liq; bonũ ſit ↄſiliñ.q

wl abſtineat vel ꝓ ꝑte ſatiſfaciat. O papa

poſſit in om̃i caſu dũpenſare ſuꝑ homicidio ⁊

—

ſolennis opinio ſᷣm Ray. Pꝛima eſt ꝙ epus
p̃ᷣt diſpenſare cõtra duas primas regulas in
adulterio ⁊ minoꝛibo criminibo.ſ.cũ ſunt ma⸗

alijs nõ eſt dubiũ. Sed circa epos eſt duplex

mfeſta. vt dictũ eſt. in maioꝛibo vero adulte/
rio nequaqᷓ; niſi in caſiba aiure expꝛeſſis.poſ⸗

ſit diſpenſare et vc expſſe ðꝛ er de iudi.catſi
clerici. Ham hocipo qð de quibuſdã ↄceditur

de alijs tacite ꝓhibet. diſt. xxv. c. qualis.extxa

de tranſla. c. inter coꝛ ꝑalia.ar.ad ideʒ de tep.

glecanerſpiht

epfſſemtüftent
Eſetiad Din.

Tiltiintott⸗

etnigriizll
Vneindhi
mn rbenpnere ſr
(Gpnonnong
ihht ſtchi
ullhetebeltsn
Ainreniaitagtetci
finißtofhs ſo
hiigefn hin
ienrin huͤben

apſeope

Achenanünn
ToReaemü
Werihonzepin
t ſopagreſchut
Gentineſchnl⸗
Lerorehrenoine
hnrncri,gine
Mhermnen Pin
Mieefmngnin
lext niemmeere⸗
Ulggtorog ppni
ltrniſing
zclor ſlunme
ftorclennsrin
NAſrocinmözn
Monouſentun,n
ffemrinagn
agtſcsoino
Wiglomrömse
gecnoPrin

Pwozeo⸗
innhii

e
Plengnnltin
naneſtelh

nptül mii

Mlorsriit
Müitckniaien
Tocniinen
ernge tee

ſecrti
niora Nn
—
SNi
rwi fue
Yn zun, .
E

Ralenin

e X. N

apitulum

oꝛ. dilectus. vbi ðꝛ. Cum illi diſtn ſatio hu⸗/
iuſmodi a canone minime ſit ꝑmiſſa.& xpꝛi⸗
mitur aũt in iure de quibuſdã maioꝛibo adul⸗
terio in quibo ꝑmittitur epᷣis diſpenſare.di.l.

c. ſiqs pſor᷑. Vn hereſi tñ hvdie nõ hʒ locuʒ cũ

Pp̃ᷣ ſibi reuet abſolutõʒ.⁊ ĩ. c. pſpyteroſ.di.l.
vbi ðᷣꝛ de diaconibo 1 p byteris idolis immo⸗
lantibus ex coactõe poſtq; penituerint penes
epᷣos eoꝝ erit prãs aliqͥd eis tribuendi. Alia ſi
ue ſcðᷣa opinio eſt. ꝙ eps pᷣt diſpenſare in omi
crimine ↄtra duas pꝛimas regulas niſi expᷣſſe
ꝓhileatur a iure.hoc ꝓbatur di. xxviij .c. pĩ bi
ter. et opume de peni. diſt. vi. c. i.in fi. vbi ðꝛ.
Hontifex iuſtus atq; diſcretus nõ cogitur ſu⸗
os ſacerdotes ſꝑ abicere ſz nec mox reſtitue⸗
re. niſi ſtatutũ fuerit a romano pontiſice.et ex
tra de ſen. excõ.c.nuꝑ.circa fi. Pãc opinioneʒ
tenet LQaud. Din. JYo. et Can. Er Berñ. extra
de iudi.in glo.ſuꝑ.c.atſi clerici.dicit ꝙ bec opi
mo eſt magis cõis cui anentit Ray. t Buil.
gloſatoꝛ eius dicit hãc opinionẽ eſſe ſalubꝛio⸗
rem ⁊ benignioꝛẽ ſupꝛadicta. Sequẽdo igitur
ſcdᷣam opinioneʒ q cõioꝛ eſt. q̊ ſint hi calus in
quibo ꝓlpibita ſit epiſ diſpenſatio ⁊ pape reler
uetur plene habes infra in ti. ſequẽti.ibi vide.
Quantũ aũt ad terciã regulã.ſ.ꝙ depoſitus re
ſtitui nõ pᷣt officijs ſuis in vc nullus pᷣt viſpẽ⸗
ſare niſi papa ᷣm Ray. et Doſti.licʒ aliq ↄtra⸗
rium ſentiãt. vt habes ſupᷣ in pᷣmiſſiis.

De epiſcopatu quo ꝭ .vVj.

ad appentionẽ vel recuſatõʒ eius vel renunci⸗

ationẽ. Et quantũ ad pꝛimũ ꝙ nõ ſit licitũap
petere epᷣatuʒ ſʒ pſumptuoſum. hoc declaratuʒ

eſt ſupꝛa ꝑte ſcða ti.iij.c.de am bitõe.ibi vide

quantũ ad ſcõm.ſ.vtrũ epatum iniunctũ a ſu⸗
perioꝛe liceat oĩno recuſare. RAñ.Clv.ſe. ſe. q.
clxxxv.ar.ij.ꝙ in aſſumptõe epᷣatus duo ſunt
ↄſideranda.Pꝛimũ eſt quid deceat hoiem ap
perere ᷣm ꝓpꝛiã voluntatẽ. Scðm eſt quid de
ceat vviem tacere ad voluntatẽ alterius.quan
tũ igitur ad ꝓpꝛiã voluntatẽ ↄuenit hoi pꝛin/
cipaliter inſiſtere ꝓpꝛie ſaluti ⁊ intẽdere.ſed
3 alioꝝ ſaluti intẽdat lvc ↄuenit hoĩ ex diſo
itione alterius ptãtem hñtis ſuꝑ eũ.Onde ſi

cut ad inoꝛdinatõʒ vo lũtatis ꝑtinet ꝙ hõ pꝛo

pꝛio motu feratur.in hoc ꝙ gubernaton alteri /

us pficiatur ita ad inoꝛdinatõʒ volũtatis ꝑn⸗

net ꝙ aliqͥs oĩno ↄtra ſupioꝛis iniunetõʒ pꝛe
chctũ gubernatõmis officiũ finaliter recuiet.et
loc ꝓpter duo.Primo qꝛ hoc repugnat chari
tat ꝓximoꝑ quoꝝ vtilitati ſe qs dʒ exponere
ꝓ loto ⁊ tꝑe. Dñ Zlug.xix. de cim. dei. NMego⸗
ciũ iuſtũ ſuſcipit neceſſuas charitatis. Scðo
qꝛ repugnat lxc hũilitatiꝑ quã quis ſe alioꝛuʒ
mãdatis ſubijcit. Oñ Greg.in paſtoꝛali dic.

II

ꝙ tunc ante dei oculos wra eſt hũilitas cum

animus ad tecipienduʒ lvc qð vtiliter ſubire
pᷣcipiturptinax nõ eſt. Quãuis aũt vita ↄtem
platiua ex qua q̊s ſibi vacat ⁊ deo pᷣponit᷑ acti⸗
ue qua ꝓximis intẽditur.et amoꝛ dei ſit poti⸗
oꝛ amoꝛe ꝓ ximi tñ bonũ multitudinis pᷣferẽ/
dum eſt bono vnius.Et lvcipᷣm ꝑtinet ad di⸗
lectionẽ dei.ꝙ aliquis ouibo xpᷣi ꝑ curã paſto⸗
ralem impoſitã intendit. AInſuꝑ er pᷣlan nõ ſic
tranſterũtur ꝑ pꝛelaturã ad vitã actiuã.vt cõ⸗
templatiuã deſerãt ſʒ vtriq; ꝓ tꝑe debent vaca
re. Et inducit ad lvc lv. auctoꝛitates Aug.
q̃ hñtur in decre.Dicit enĩ Aug. Ociũ ſanctuʒ
querit charitas veritatis negociũ iuſtũ ſuiſci⸗
pit neteſſitas charitatis.quã ſarcinã ſi nullus
imponit ꝑcipiende atq; intuende vacandũ eſt

veritati.Si ant imponitur ſuſcipicda eſt ꝓpter
neceſſitatẽ charitatis.Sʒ nec ſic oimodo veri

tatis delectatio deferenda eſt. ne ſubtrahatr illa
ſuauitas et oꝑpꝛimatur iuſta neceſſitas.viij.
q.i.qui epᷣatũ.vbi dicit glo.quo ad finẽ aucto⸗
ritatis ꝙ nõ ita dʒ inſiſtere tm̃ delectatõi veri
tatis in ↄtemplatõe.ꝙ nõ deſeruiat ꝓut opꝛ⸗
tet neceſſitati ꝓximoꝝ in exercitio cure paſto⸗
ralis.Ad idem Aug.ad eudoxiũ.Pos autem

lvꝛtamur in dño.vt ꝓpoſitũ vrin cuſtodiatis

et vſq; in finẽ ꝑſeueretis.Aut ſiq̃ oꝑa vr̃a ma
ter eccleſia venderauerit nec elatõe anida ſu⸗
ſcipiatis nec blandiente deſidia reſpuatis ſed
miti coꝛde obtempꝑetis deo cũ manſuetuchne
poꝛtãtes eũ qui vos regit.qͥ dirigit mites in
iudicio. et vcet maſuetos vias ſuas nec ociũ
vr̃m neceſſitatibo eccleſie pponatis. Cui par⸗
turiẽti ſi nulli boni miniſtrare vellent quõ na⸗

ſceremini nõ inueniretis.xvi.q.i. vos auteʒ.

Itẽ q;iis acciꝑe epᷣatum de ſe nõ ſit neceſſa⸗
rium ad ſalutẽ fit tũ neceſſariũ ad ſalutẽ reci⸗
xꝑere rõne pᷣcepti ſuꝑioꝛis. Nec excuſaret euʒ
ſi votũ de nõ epiſcopãdo feciſſerꝛ ſi intẽdiſ⸗
ſet vc nullo modo acceptare etiã ꝑ ſupioꝛis
mandatũ eſſet votũ illicitũ ⁊ ſic nõ obligaret.

ſi intendit quantũ erat ex ꝑte ſui tũc qꝛ iniun

gitur a ſuꝑioꝛi nõ agit ↄtra votũ nec etiã excu

ſaret a tali iniunctõe lvc ꝙ haberet ꝓpoſitum

peccandi. qꝛ pt et vʒ dimittere tale ꝓpoſitum.
Si aũt haleret aliqð impedimentu. puta ex/

cõicationis vel irregularitatis.cũ illo nõ delber

ſuſcipe. ſed dz mamjfeſtari iniungẽti. Et ſi nõ
pᷣt tollere tale impedimentũ puta qꝛ eſt archi
epᷣus qui pᷣapit.et illeregularis vel illegni⸗
mus ⁊ hmõi.nõ tenetur obedire. et ideʒ viðꝛ
ſi eſſz notabilit ignoꝛãs.ſʒ ſi pt tollere impedi
mẽtũ ⁊ rollit ipᷣo iudicaio vt papᷣ. dʒ obeuire.

De renũciãdo aũt epᷣatin qð fieri nõ pᷣt abiq;

licẽtia ſedis aplice.habes er de renũ.c. mſi. qð
plene declarat᷑ ſup tni.ꝓri.c.de renuciatõe.
1.

Zitulus

De epiſcopis aſ F. Vij.
ſumptis ad hmõi dignitatem ex ſtatu religis
nis. vtrũ teneãtur ad obſeruãtias regulares.
Rñ.Cho.ſe.ſe.q.clxxxv.ar.viij.ꝙ cũ ſtatus re⸗
ligionis ⁊ ſtatus epᷣalis ptineãt ad ꝑfectõʒ.et
dicatur ſtatus ꝑfectõis.in hoc tñ eſt dr̃a inter
vtrũq;.qꝛ ſtatus religionis ðꝛ ſtatus ꝑfectõis
qꝛ ipſa obſeruatio religion is eſt va tendendi
in ꝑfectõʒ. Sʒ ſtatus eppaliſ ðꝛ ſtatus ꝑfectõis
q̃ſi quoddã magiſteriũ ꝑfectõiſ. Oñ ſtatus re
ligionis ↄpatur ad epᷣalem ſicut diſciplina ad
magiſteriũ ⁊ diſpoſitio ad ꝓfectõs.diſpoſirio

aũt nõ tolli᷑ ꝑfectõe adueniẽte niſi foꝛte quö

tũ ad id qð ꝑfectõi nõ ↄgruit ſʒ magis ↄfirina
tur ſicut diſciplina cũ ꝑpuenerit ad magiſteriũ
nõ ↄuenit ꝙ ſit auditoꝛ ↄuenit tñ ſibi ꝙ legat
meditetur magiſq; pꝛius. Sic igitur dicẽdũ.
ꝙ ſiqᷓ ſunt in regularibo obſeruãtijs q̃ nõ im⸗
pediãt pontiſicale officiũ iʒ magis valet ad pſe
ctionis cuſtodiã.ſicut eſt ↄtinẽtia.pauꝑtas et
hmõi remanet ad illa obligatus religioſus fa
ctus epᷣs.et ꝑ ↄ⁊ſeqñs ad poꝛtandũ habitũ ſue
religionis qͥ eſt huius obligatõis ſignũ. Siq̃ᷓ
Vero ſunt in obſeruantũs regularibo q̃ᷓ officio
pontificali repugnẽt ſicut eſt ſolitudo. ſilenti⸗
um.abſtinẽne.graues vigilie ⁊ hmõi.ex qui⸗
bus impotẽs redderetur ade xeauendũ ponti⸗
ficale officiũ ad hmõi nõ tenent᷑. In alijs aũt
pᷣt ⁊ diſpen ſatõe vti.ſᷣin ꝙ requirit neceſſitas
pſone vel officq̊ vel ↄditio hoĩm cũ quibo vi⸗
uit.ꝓ modũ quo etiã pᷣlati religionũ ſecũ di⸗

ſpenſant. Qð aũt ðꝛ.xvi.q.i.q; monachũ ca⸗

nomca electio a iugo monaſtice ↄuerſatõnis
abſoluit.et ſacra oꝛdinatio de monacho epᷣm
facit.intelligitur hoc dictũ nõ quantũ ad oĩa
ſz quantũ ad ea qͥ repugnãt rontificali officio
Et q;uis epᷣi religioſi nõ teneãtur obedire pꝛe
latis ſuaꝝ religionũ ex eo videlicq;. qꝛ deſierũt
ſibi eſſe ſubditi.ſicut ⁊ ipſi pᷣlati religionũ cũ
nõ hñt ſuꝑioꝛes nõ tenẽtur obedire ſupioꝛibo
pᷣlatis s non hñt.manet tñ adhuc obligatio
voti virtualiter.ita.ſ.ꝙ ſi eis legitime aliquis
pᷣficeretur obedire tenerẽtur inquantũ tenent
obedire ſtatutis regule ꝑ modũ pᷣdictũ ⁊ ſuis
ſupioꝛibo ſiquos hñt vt archiepᷣm vel papam
et hmõi. Pꝛopꝛiũ aũt nullo modo pñt habere
nam hereditatẽ paternã vendicat nõ quaſi p/
pꝛiã ſᷣ q̃ſi eccie debitã.Et ſic intelligit᷑ qð ha⸗
lbetur. xvi.q.i.vbi ðꝛ ꝙ monachus factus epᷣs
velut legitimus heres paternã ſibi hereditatẽ
iure vendicãdi ptãtem habeat. Oñ ibi ſubch⸗
tur. ꝙ oſte; epus oꝛdmatur ad ałare ad qð
ſanctificatur qð acquirere potuit reſtituat.te
ſtamentũ añt nullo mõ pᷣt facere.qꝛ ſola diſpẽ
lano eiomittiturreꝑ eccieſiaſticaꝑ que moꝛte

₰ .

vel alter faciat teſtamentũ nõ tñ ex lvc intelli
gitur vt de re ꝓpꝛia diſonere ſed auctoꝛitate
apłica intelligit eſſe ampliata ptãs ſue diſpen
ſatõis.vt er diſpenſatio woſſit valere poſt moꝛ
tem. Epᷣi aut qui aſumũtur ad epatum de ſta
tu clericali pñt bona patrimomialia a acquiſi⸗
ta ꝑ induſtriã tenere vt ꝓpꝛia ⁊ vonare vel le
gare ꝑ teſtm̃.ꝓut eis vðꝛ de hmõi bonis.xij.
q.i.epᷣs. Non enĩ ep̃i in ſua oꝛdinatõe ad hoe
ſe obligãt.vt abſq; ꝓpꝛio viuãt nec enã viue⸗
re abſq; ꝓpꝛio ex neceſſitate requiritur ad of⸗

finitur. Si E exↄceſſione pape religioſus epᷣs

ſiciu m paſtoꝛale.
Atrum epiſcopi ſ. viij.
nõ largiendo pauꝑibo bona eccleſiaſtica q̃ pꝛo
curant peccent moꝛtaliter. Rñ̃ ð. Tho. ſe. je. q.
clxxxv. ar. vij. aliter eſt dicendũu de pꝛopꝛijs bo⸗
nis que ep̃i poſſidere pñ.ſ.ſi nõ ſunt religioſi
erde vonis ercleſiaſticis nĩꝭ ꝓpꝛioꝑ bonoꝝ ve⸗
rũ wminiũ hñt. Oñ er ipᷣa rexↄditõe nõ ob
ligant᷑.vtea alijs ↄferant.ſʒ pñt vel fibi retine

re velalijs ꝓ hibiio largiri.in qua tñ diſpenſa⸗

tione vel receptõe pñt peccare.vel ꝓpter inoꝛ⸗
dinationẽ affectus ꝑ quã plura ſibi ↄferãt vel
retineant qꝙ; oxoꝛteat.vel alijs nõ ſubueniant
ſm debitũ charitatis nõ tñ tenẽtur ad reſtõʒ.
Sed eccleſiaſticoꝝ bonoꝝ ſunt diſpenſatoꝛes
vel ꝓcuratoꝛes.vt Aug.xyij.q.i.ſi pꝛiuatũ.di⸗

cit.Ad diſpenſatoꝛẽ aũt requiritur bona ſides

Sũt autem bona eccleſiaſtica nõ ſolũ in vſus
pauperũ.ſ etiã ad cultũ diuinũ ⁊ neceſſitateʒ
miniſtroꝝ expendenda. Dñ antiquitus fie⸗
bant quatuoꝛ ꝑtes de redditibo eccleſiaꝑ.vna
erat epᷣi.aliaclericoꝝ deſeruientiũ eccleſie.tet
cia ſeruabatur ꝓ fabꝛica ſeu reꝑatõe eccleſie
et quarta pauꝑibo dabatur.vt habetur. xij. q.

ij.de redditib. et.c.quatuoꝛ. et alijs.e. Si er⸗
go diſtincta ſunt bona q̃ debent in vſum epice
dere ab his qᷓ debent expendi in vſum clericox

vel pauperũ vel fabꝛice.et aliquid ſibi renine/
at epᷣs de his que ſunt deputata miniſtris vel
paupibo vel fabꝛice.nõ eſt dubiñ ꝙ agit cõtra
fidem diſpenſatõis ⁊ moꝛtaliter peccat ⁊ tene

tur ad reſtõʒ.Oe his aũt que ſumt ſpãliter ſuo

vſui deputata viðꝛ eſſe eadẽ rõ q̃ et de ꝓpꝛijs
bonis vt.ſ.ꝑ immoderatũ anectñ vel vſuʒ pee

cet ſi ſibi reuineat vltra q; debeat ⁊ alijs nõ ſub

uemiat.vt exigit debitũ charitatis. Si vero nõ
ſunt pᷣdicta bona diſticta. eoꝝ diſtribunio fidei
ſue ↄmittitur. Et ſi quidem in modico deficiat

vel ſuꝑabundet pᷣt hc fieri abſq; bone fidei de

trimento ⁊ ideo abſq; moꝛtali.qꝛ nõ pᷣt in ta⸗
libus puctualiter acciꝑe qð fieri opotʒ. Si ve⸗
ro ſit multus exceſſus non pᷣt latere. Dñ viðꝛ

bone nidei repugnare. et adeo non eſt abſicdG

r

9

Pwoniacnnen

ret
engiitnence/⸗

nonitni

QAulkmi hne
canhatnmi Oi
Nncfcuneixtens
ſſttuetrmtuen
itlritus
Anrridſig

(dyreineledant

Nptmmaſuntop
ipieſtennärtnn

mNeſgetagendti

kegrſtiesacts

fnhrrlerſpinte

Voltrſcnignec
ſptamiecüien
loofiprrakt
ſgrarunätoun
Pcumwitatmaap
Clgeleg
r Dſbſremm
eſtingcebunhea

o Plos Vf
yugammorbidae
lipannläigpe
oſüſobeaſtla⸗

iariienrhi
ufeniintrun
iniſilenge;

unidſienton
Webgnnetenin

ömntenio⸗
pmurnlup
faipignlüſn
ikocigntiap

un
Whmas
Wuim Ziiit
Kädenne
rrium
marsnn uii
neiminn
: Mi
Nitin
Wwiie
Maitimii
end Hin!
tes dndndetin
no M
ſda
1ANA
miEmint
bentenpurA

enöein
simmun
hsiti
ecſe gaiitie
ei iti,
n ng
nur e
S

Ca pitulum

moꝛtali. Et addit Cho. ſe. ſe. q.clx& v. ar. vij.
Zld.iij.ꝙ ſi às clericus velpᷣlatus neceſſitate
nõ imminẽte ꝓuidendi pauꝑibo de his q̃ ſup
fluũter ꝓuennboeccie poſeſſones emat.vel

in theſauro reponat in fumurũ ꝓ pauꝑibo. lau

dabiliter facit Si auteʒ neceſſitas immineat
paupibo erogandi ſuꝑflua cura eſt⁊ inoꝛdina⸗
nata. vt aliqͥs tũc in futurũ ↄſeruet.qð dñs ꝙ
hilet dicẽs. Nolite ſolliciti eſſe in craſtinũ.
De ornamentis K.ix.
epᷣalibo cũ celebꝛet. Nam vltra oꝛnamẽta ſa⸗
cerdotis de quibo ſupᷣͥ. h nouẽ alia oꝛnamẽta
ſignificãtia res ſpn’ales quas dʒ h̃e. Et pꝛi⸗
mo calige qᷓ ſigniſcãt rectitudinẽ greſſuũ.i.af⸗
fectionũ ⁊ operũ. Scðo ſanda lia q ſignificant
ↄtemptũ terrenoꝝ.qꝛ tegũt pedes ei defendũt
a pulueribo. Cercio ſubcincroꝛiũñ quo ſtola li⸗
gatur cum alba ſigmficãs amoꝛẽ honeſtatis.
Quarto tunicella longa vſq; ad pedes.ſignifi
cans ꝑſeuerantiã. Oñ ⁊ Yoſeph ðꝛ habuiſſe
tunicã talarẽ.i.deſcendentẽ viq; ad talos.cue
inſinuãt extremitatẽ vite.Quinto dalmatica
lata.deſignãs largitatẽ in oꝑibo miſcdie. Sex
to chyrothece.qᷓ deſignãt caurelã in oꝑibo. de⸗
fenduntenĩ ne ledantur manus a fnigoꝛe vel
alijs. ⁊ manus ſunt opa nt̃a. Septimo mitra
deſignãs ſcientiã vtriuſq; teſtamẽti.vñ ⁊ duo
coꝛnua hʒ.et appenditia mitre duo. pñt ſigna⸗
re expoſitões additas coctoꝝ ſᷣm duplicẽ ſen⸗/
ſum.ſ.literalẽ ⁊ ſpnaleʒ.qui eſt triple x. Octa
uo anulus. ſignãs ſacim fidei. quo eccleſia e/

— „ —

—

loco xpi. Nono eſt baculus paſtoꝛalis qui de⸗
ſignat tria qᷓ ſpectant ad officiũ paſtoꝛis.nam
ꝑcuruitatẽ in capite baculi ſigmiicatur. ꝙ dʒ
colligere vagos.ꝑ ſtipitis rectitudinẽ ſigmifi⸗
cat ꝙ dʒ ſuſtentare infirmos.ꝑ ſtimulũ qui
eſt in pede bacul ꝙ dʒ pungere ⁊ ſollicitare lẽ
tos ⁊ pigros. Oñ vſus.Collige ſuſtẽta ſtimu⸗
la vaga moꝛbida lenta- Solent etiã quandaʒ
crucè paruulã argenteã vel eneã cũ cathnula
ad collũ ſub caſula deferreq̃ deſignat paſſionẽ
chꝛiſti quã debent hĩe in mẽte ꝑ meditanoneʒ
et aſectũ imitatõis.lddit᷑ archiepᷣis palleuʒ
in ſignũ pꝛimilegiate ptãtis reſpcũ ſuffragane⸗
oꝛum.Et deſignat toꝛquẽ aureã quã ſolebant
recipe legitune certãteſ,. Romanus aũt ponti
fex nõ vtitur baculo paſtoꝛali duplici rõe. vel
qꝛ Beirus pꝛrimus papa miſit baculũ ſuñ per
quendã diſcipulũ ſuũ vt ad tactũ ei reſuſcita
ret ſocũ et ↄdiſcipulũ eius gregoꝛiũ defunctuũ̃
in via qs ipᷣe petrus miſerat ad pᷣdicandũ qui
baculus reſeruat.vt ðꝛ.in dioceſi treuerenſi.
Nñ ⁊ papa ibi celebꝛãs vtitur baculo paſtoꝛa
l.velenãa ex eo ꝙ papa nõ hʒ ptãtem limitatã

ſponſatur xpo Ipi eni epi ſunt ſponſi eccleſie

II

et determinatã. vt omnes epᷣi ⁊pꝛelati quã de
ſignat etiã curuatio baculi.ſed vłr vbiq;.deo
nõ vntur tali baculo. Pñt etiã ꝑ iſta nouẽ oꝛ⸗
namẽta ſpãlia epᷣeꝝ deſignari nouem q̃ facere
pñt lupᷣ pᷣſbr̃os.vicʒ clericos oꝛdinare.vgines
bñdicere.baſilicas dedicare.clericos de nere
ſynodos celebꝛare.chꝛiſma cõficere.veſtes et
valſa ↄſecrare.⁊c. hec Clv.in.iiij.di.xxiij.im
mediate añ expoſitõʒ lr̃e exceptis paucis ad⸗
ditis. Motandũ etiã de quibuſdaʒ que vᷣm
iura debẽt obſeruare epᷣi.pꝛimo vt nõ deſpici⸗
ant ſʒ honoꝛẽt clericos ſuos ſᷣm gradus ſuos
et ecõuerſo clerici eᷣos haleãtvt preſ.Dnde
HPHiero.ad nepotianũ ſto ſubiectus pontiſici
tuo ⁊ q̃ſi aĩe parentẽ ama.Sed epᷣi ſacerdotesg
ſe eſſe ſciãt nõ dños.lvnoꝛẽt clericos ſuosq̃ſi
clericos.vt ipᷣis epᷣis a clericis ãſi epᷣis vvnoꝛ
deferat. Scitũ eſt illud oꝛatoꝛis donntij. Cux
ergo te inquit habeã vt pꝛincipẽ.cũ tu ine nõ
babeas vt ſenatoꝛẽ.ꝙ aũt aaron et filios eius
ſoc eſſe ep̃ᷣm ⁊ pꝛeſtyteros nouetimus. vnus
Dñs.vnũ baptiſma.vnũ templũ vnũ ſu mi⸗/
ſterium. Et paulowoſt. Peſſine ↄluetudinis
eſt in quibuſdã eccijs pñt bo epis tacerepᷣſty
teros nec loqͥ quaſi eis inuideãt aut dedignẽ/
tur eos audire.Et ſi aliud ait paulus apls re⸗
uelatũ fuerit ſedenti pꝛioꝛ taceat.gloꝛia ptᷣis
eſt fihus ſapiẽs.hec ille di.xcv.eſto. Atẽ er cõ
cilio carthaginen.iiij.ðꝛ.epᷣs in eccia in ↄſeſ⸗

ſu pᷣſoyteroꝑꝝ ſublimioꝛ ſedeat.intra vmũ ve⸗

ro collegã pᷣſt vyteroꝝ ſe eſſe cognoſcat.diſt.ea.
vbi glo. ſuꝑ verbo collegã dicit. ita tñ ꝙ nõ cõ
temnat.fj.de of.pᷣſi.l.obſeruandã. Ite ep̃ᷣus
diebo feſtiuis diuinis officijs dʒ intere ſſe. vñ
ðꝛ de cõſe.di.iij. Epᷣus ſi infirmitate nõ fuerit
impeditus eccie cuiꝓximus fuerit die dñico
deeſſe nõ dʒ.vbi dicitglo.archið. ꝙ eps dieb⸗
dñicis in epali eccia diuinis officus dʒ inter/
ene in q̃ ſacerdoiali moꝛe pᷣepitur reſidere.vt
vij.q.i.ꝑuemt.õ debʒ aũt lacerdos in nine
miſſe dare bñdictõʒ ꝓplło cũ pñs eſt epᷣus.etpᷣ⸗
cipue in miſia quã cãtat ipᷣe ſacerdos.vel etiã
cũ legit niſi pſe eps annuat ei ꝙ vet.et tũceti
am nõ vʒ dare cũᷣ ſolẽnitate illa.ſit nomẽ dñi
⁊c̃. Poteſt etiã dici ꝙ eoipſo ꝙ ꝑmittat ei miſ
ſam celebꝛare ⁊ ꝑ ↄieuñs ꝑimitit ei oĩa q̃ ꝑti⸗
nent ad miſſam. vñ ⁊ bñdicere.vt er de of.del.
c. pᷣterea. hec in glo. ſuꝑ.c.ecce ego.diſ.xcv.in
quo.c.hiero.rephendit epos ꝓhibetes ſacer⸗
dotes bñdicere ꝓpm. dicẽs ibi. Si pᷣſbt᷑ xpm
ↄlecrat cũ in altario dei ſacta bñdicit.bnñdicere
płm nõ dʒqͥ xpᷣm ↄſecrare nõ metuit Qõ vi

delicet intelligendum eſt de bñdictõe in ſine

miſſe pꝛiuate quã dʒ ei ꝑmittere epᷣs eniã ſi ſit
pñs. SItẽ notandũ ꝙ habetur de pꝛiui.in. vi.
vbi ðꝛ qm̃ ep̃i et eoꝑ ſuꝑioꝛes ſe hñt diuerſis

Zitulus

ex cauſis a ſuis eccleſs et dioceſi abſentare
freqñrernec pñt cõmode ad eccias accedere
ꝓ miſſa celehꝛãda vel audienda etiã ipa ſine
qua eos tranſire nõ decet abſq; cauſa rõnabili

vlla die.pñti ↄſtõe indulgemus eiſdẽ.vt alta⸗

re poſſint hr̃e viaticũ.et in eo celebꝛare vel ce⸗
lebꝛari facere vbicuneq; abſq; interdicti tranſ⸗
greſſione illis ꝓmittitur celebꝛare vel audire
diuina. hec oĩa in tex. vbi dicit Yo. an. in glo.
cñ iſto aliari viatico poterit ep̃s.puta vadens
ad curiã demane ante campanã diei dicere v!
dici facere miſſam ⁊ ꝓgere vias ſuas et ſic nõ
impedlietur in dieta.qð fieret ſi het exxecta⸗
re diem ſolitã hoꝛã ⁊ opo:tunitatẽ eccleſie.ex
textu iſto regulariter quotidie dʒ dicere vł au
dire miſſam niſi impediat᷑. Atẽ epi mutuũ ſi⸗
bi debent pᷣſtare auriliñ.ſ.in liciis. VPñ AVn/
no.ſcõs.di.xc.ait.pᷣcipimus vt epi ad ſolũ de
um ⁊ ꝓpyli ſa utẽ hñtes reſpectũ omi tepidita/
te ſopita ad pacẽ firmiter tenendã mutuũ ſibi
ↄſiliñ ⁊ auxiliũ pꝛebeãt.nec hec alicuius amo
re vel odio pꝛetermittãt. Obi dicit glo. æ per
iſtud.er.c.ſeqñs pats.q ad iudiciũ eccleſie ſpꝑe
ctat facere pacem vt hic.et ex de treus.et pa.c.
trengas. Et etiã moꝛtuo epo vel infirmo vici⸗
m ep̃ᷣi tenẽtur ſupplere vefectũ. vt.vij. q. i. won
tifices. Atẽ di. xe. ex ↄcilio carthagineñ.iiij. ðꝛ

Studendũ eſt epᷣis vt diſſidẽtes frẽs ſiue cle/

xicos ſine laicos ad pacẽ magiſq; ad iudiciuʒ
coerceant. vhi tñ dicit glo. hoc intelligendũ cñ
ciuiliter agitur de crimine vel in cauſa ciuili ſe
cus vbi criminaliter aggerer᷑. Expedit enĩ pec̃a
nocentiũ eſſe nota.ex.de collu.c.i.in glo. Itẽ
epᷣs dʒpatrociniuʒ pᷣſtare pupillis ⁊ viduis et
alijs pſonis miſerabilibo ↄtra impꝛoboꝝ violẽ
tigs. Oñ Belaſius. Deſolatis ppꝛie defenſio
nis au rilio.et qͥ ſuis actibo ꝓdeſſe ꝓppter eta
tis infirmitatem nõ poſſunt exoꝛatum decet
pontificẽ ſubuenire.qꝛ pupillis titionẽ etiaʒ
diuinitas iuſſit impendi.diſ.lxxxvij.et di.lxxx⸗
viij. ðꝛ. Eps gubernatõʒ viduaꝝ ⁊ pupilloꝝ ac
pearinoꝝ nõ ꝑ ſeip̃ᷣm ſʒ ꝑ archipᷣſtyteruʒ vel
archidiaconũ agat.qð intelligendũ eſt de his

qui p ſuos uiuari nõ pñt.et idem de alũs pau⸗

peribo ⁊ debilii inquantũ facultas aſſit.vnde
di. lxxxij.c.i. ðꝛ.pᷣs paupibo vel in firmis q̃
dCebihitate faciẽte ſuis manibo labꝛare nõ pñt

victũ ⁊ veſtitũ inquantũ poſſibile ſibi fuerit

largiatr᷑.ðꝛ ea.di.Ad reatum eriſcopi ꝑtinet
vel pᷣſhyteri qui ꝑprochie pᷣeſt ſuſtendande. ſi
vite pñtis cauſa adoleſcẽtioꝛes vidue vel ſan
ctimoniales clericoꝝ familiaritatibo ſubüciã⸗
tur. vbi glo. ꝙ ꝓpter reꝑ defecm faciẽdo aliq̃s
opꝑas clericis vel alis p talẽ familaritatẽ in⸗
ducñtur ad turpia. Et ideo epᷣs ſi ſuntpaupe⸗
res depet eis ꝓuidere ⁊ loc de quarta pauperũ

—

non tñ debut eſſe ocioſe ſʒ debent facete cala⸗

thos et alia hmõi lvneſta. de' ↄſecra. di v. nun

q;. Sed diligẽter attendendũ eſt p pſonas
lvneſtas dent oꝑa ⁊ recipiãt pꝛeciũ. Item di.

——

lxxrvi.ðꝛ. Non licet epᷣm manibo ſuis aliauz

cedere.boc enĩ alienũ eſſe dʒ a ſacerdote.vbi
dicit glo. ꝙ ſi ꝑ ſe lvc nõ poſſit tanq; indicens
dignitati epali.pᷣt tñ vc ꝑ aliñ.ita iñ ꝙ ſit cle⸗
ricus. Nam ſi ꝑ laicũ incideret in canonem.
extra de ſen.excõ.c.cũ ex vniuerſitatis.⁊ hoc
niſi enet incoꝛrigibilis vapulandus nec ꝑ de⸗
riocs poſſit coerceir.

De his que epiſco Kr.

pus pᷣt habere ſeu exigere ab alqs eccleſijs ex
cõcilio aurelianeñ. ſic ðꝛ. De his q̃ prochijs

in terris. vineis.mancipijs atq; peculijs qui⸗

cunq; fideles obtulerint antiquoꝝ ſtatuta ſer⸗
uentur.vt in epoꝝ ptãte conſiſtant. De his tñ

aue altario aceſſerint tercia pars fideliter epi

ſcopis deferatur. In. c. eum aũt ſe. qð incipit

antiquos dicituxr de medietate.vbi dicit gio.

ꝙ tꝑe pꝛimitiuo cum paupꝑes eſſent eppi ſtatu⸗
tum fuit.vt epᷣi de epiſcopalibo eccleſus ⁊ omi
bus bonis eccleſie ſumerent medietatem.ſed
in omnibo prochialibo eccleſus hñt tm terciaz

oblatſonũ ⁊ decima r. vt in dicto. c. de his. poſt

modũ quartã.vt.xij.q.ij.vobis ⁊ quicũcq.c.

ſequẽti. Hocdie aũt nec terciã prochialiũ halbe

biint niſi ad fabꝛ icã repandã nec illã habebũt

niſi velint fabricã reſeruare vel renouare. vt

dantur. extra de ſepul.c.certificari. odie autẽ
cũ ſint diuites ep̃i nihil habebunt pᷣter cathe⸗

dratirum. vt.x. o.iij.c.i.ſ certe quicquid dicat

JYo. prochialis eccleſia hʒ tm̃ quariã decimarũ
et epᷣs aliam quartã ꝓ ſe.alias dulas quartas
retinet epᷣus ꝓ fabrica et paupibo.vt.xij.q.ij.
conceſſo.et. c.ſeqñ. De alijs reddinbo mhil hoʒ
de ↄſuetudine generali ⁊pᷣſcripta.licet pᷣdicta
ca. et alia videãtur dicere ↄtrariũ.et ita ſentẽ⸗

tiatum fuit p epᷣo bononienſi ↄtra eccleſiam
ſancti Yohãnis in ꝓſico.hec in glo.Adcdit Au
chidi.ad glo.dicti.c.dicẽs.Hoſti.de lvc notan

do ponit hanc ſententiã.et viðꝛ manifeſte cõ⸗

pꝛobari.ertia de cenſi.c.cum olim. de decimis
c.qm̃. Sed tu dicas ſᷣm Hoſtiẽ. ꝙ de iure cõi

eompetit epᷣo nõ ſolũ quarta decimationũ.ð als
decimax. ſed etiã moꝛtuariox. vt extra. de offf.
oꝛ.c.ↄquerente.vbi de hoc in glo.et extra. te
ſta.ᷣ c. officij et de verbo.ſigmi. c.ex pte.iij. Dec
obſtat dictũ.c.x.q.iij.c.i.oꝛ ibi loquitur de ca
nonica ep̃i.ſed canonica fabꝛice depurata fate
oꝛ enĩ ꝙ illã nõ habebit epᷣus.mſi velit ſubi⸗
re onera fabꝛice. Nam etr quelibet res tranſit

eum onere ſuo.vt extrade piguo.c.ex liteis.

R

um grlittiin

cni cAlere

uli
ictſetſſen

ſißhb
iynanſt
l nnbmmn
ſfint allerbe⸗
rilentd,Oiner

AlxCktihti,cdi

iitltütitaganc⸗

=

diagcbränre
Hnentinguit.
ahriicanonin
iancere ebel
ienoeſserceſis
rſetnuerſtia ven
cttirreſacollgen

= – = –. =

ntdefincneteide

Ntcinctsentets

MWNiNosid

GWcränomd
Psginecknennnen
Guiſtt Ondum⸗
ons. Kiadcr
Gnöllucderſn⸗

iii 0, phiör an
Dockſes gſllligi
ſeſedvoſcſchsil

Pbidoargloſumnn

Uñifinocanci,
pefeſnenerde

Uldtachiggcſo⸗

Mnſlkterejiaſe⸗
Elienpiänri,
yqli inerceten
Aetnnnei i
Miqenrllism

ſgdnc lven
ſnlnurineo⸗
Ureiiäftenona

löninore

fetekyy
einn
mtſattmis

unhrrnttfen

Niemiümd,
umcri,
morpezeſanh⸗
Mebh al
neendeee
uNn
miAi we
rnertmni ei
ſtibenn
EeBATIN
Deiiranm
–
ditke Mill/
d E,
mimmhmt
iaeN

riunn

rteitdtinn

in unc
iticti

N—

oꝛ. ꝙ qᷣrta decimaꝝ ⁊ moꝛtuarioꝝ nõ de

Lapitulum

Sʒ VUnno.di xit in pᷣdicto.c. querente.deof.
„ 7 9 „ t de
iure cõi.et idẽ ſentit ibi Ber.ſʒ Boſti.ibi dicit

ſalua reuerẽtia ſua debetur quarta.vt dictuʒ

eſt. q;uis quotta.i.media vel tercia de ↄſuetu⸗

dine debeat.et ſic loquũtur iura.x.q.i.de his.et

c. ſeqũ.et ea.q.iij..vnio.et.c.nec numerus.⁊
deſepul. c. certificari. Et ipſe idẽ Inno. ſentẽ
tiauit ꝓ Hoſti.in cauſa quã habuit cũñ fribo ſcĩ

JYoðb̃. Mierolomitani.ꝓut ibidẽ ipſe idẽ DHo/
ſti.notauit.ſ.in.c.ↄquerẽte. Sʒ Laudul.nota

uit hic. ꝙ quartã de decimis ⁊ oblatõib nõ cõ
ſequitur epus niſi ſubeat onus fabꝛice. Et ita

vx facto ſᷣm ipᷣm ſnĩauit dñs Celeſtinuſ.Si tñ

ſit paup epᷣs nec poſſit fabꝛicã reꝑare.credit
ipſe Laudul.ꝙ nibilominus poſſit hor̃e quar/
tam.vt.x.q.iij.c.pꝛiſcis.et etiã vltra ſi illla nõ
ſufficiat. ar. xij.q.i.ex his. Adẽ Archið. ſup. c.
antiquos.dicit. ꝙ Din. et Ber. notãt extra de
teſta.c.requiſiſti.q.c.dicũt ꝙ res eccleſiaſtice
diuidende ſunt in quatuoꝛ ptes.vt.xij.q.ij.qᷓ⸗
tuoꝛ.cũ alijs.c.loquãtux de matricibeccleſijs.

mſ Hoſti.in eo.c.inquit.ꝙ illi qui dicũt ꝙ epᷣs

nõ recipit ſuã canonicã.niſi de redditibo eccie
cathedralis.videre debẽt qm̃ ipſam ꝑcipit per
oẽs ſue dioceſis eccleſias ⁊ alia pia loca.ſicut

ſunt loſpitalia et ſiłia.vt in.S.ſecus. pᷣdicti.c.

requiſiſti.de teſta.colligitur manifeſte.et ideʒ
ſentit Goff. in glo. et ex de deci. cũ ↄtingat.vbi
dicit ꝙ in alijs eccleſijs habebũt epᷣi legitimã
voꝛtionẽ in decimis.ex de pᷣſcript᷑.c.de quarta.
et in oblatõibo.extra de ver.ſig.c.cũ inter.⁊ in

his q̃ in teſtamẽio ↄtinent᷑.vt in pᷣdicto.c.re⸗

quiſiſti.Din.ſequitur Yo.in glo.xvi.q.i.qui⸗
cunq;. Et qꝛ de cathedratico facta eſt mẽtio
quõ illud debeat ſolui vel quantũ.habetur.x.q.
iij.c.i.vbi ðꝛ.Placuit vt nullus epoꝝꝑ ſuas
dioceſes ambulãs.i.pᷣter honoꝛẽ catheare ſue
ideſt duos ſolidos aliqd aliud ꝑ eccleſias tollit
Mbi dicit glo. ſummaria añ.c.ꝙ iſtud axpella
turqñq; ſynodaticũ.vtextra de cenſi. olim.et
loc.qꝛ frequenter dantur iſti ſolidi in ſynodo.
Adadit axchi.ad glo.q Innoc.intelligit iſtud
de qualbet eccia.ſ.ꝙ ab ea poſſit acciꝑe cat
draticũ.excipiũtux tũ oĩa monaſteria.vt habe
tur.x.q.iij.inter cetera.in ter.que nõ tenẽtur
ad cathedraticũ.Et q;uis aliqͥ dicãt etiã hoc
intelligi de capellis monaſterioꝝ. dicit Archi.
ſuꝑ dicto.c.ꝙ hoc non eſt verum ſcðin Hug.
niſi intelligatur in eo caſu qñ capelle ſunt exẽ
pte etiã cũ ſuis monaſterijs aliquo pꝛiuilegio
ſpãli ab omiiure dioceſis epᷣi.Exponiiur ergo
iſte tex.vbi ðꝛ.monaſterioꝝ baſilicis.i.baſili⸗

CLEæſſunt monaſterij.que.vt dictũ eſt.nõ tenẽ

mr ad cathedraticũ. Sʒ Can.⁊ Berñ. intelli /
gunt lvc de eccleſijs dioceſis ⁊ nõ euntatẽſibo.

Igdem Hus. Vſti añt duo ſolidi quales delr⸗
ant eſſe. ſunt diuerſe opiniones. vt ponit ibi
glo. Aliqui enim dicũt.ꝙ debẽt eſſe m cõem
monetã regionis.et ſi plures appareãt magis
erigui dabũtur melioꝛes vel ſaltẽ mediocres.
Addit archi.ad glo.dic ᷣm GBof. etcredo veri
us ꝙ erũt ſolidi vſuales ⁊ cõis monete regio
nis. Et ſi plures ſint monete in regione foꝛte

dabutur melioꝛes.ar.ex de iureiur.quãto.vel

mediocres.ar. x.q.ij.lvc ius.vel minoꝛes.ex⸗

tra de cen. c. ex ꝑte. xcibi. Cum aũt in hmõi

ſcʒ in datione cathedratici ⁊ datione qrte vel

tercie vel medietatis de decimis ⁊ oblatõibus
dandis epᷣo ſint varie cõſuetudines a alicubi
nihil det de oĩb his. vt floꝛentie. alicubi detur
catedraticũ ſolũ.alicubi diuerſe poꝛtõnes de
decimis ⁊ oblatõibo ⁊ alijs.viðꝛ in hmõi ſtan⸗
dum ↄſueiudini locoꝝcũ eſt pᷣſcripta.vt ar.ex
tra de ſepul.c.certificgri. Item qð ðꝛ.x.q.i.de
cretũ eſt vt oẽs eccleſie cũm cotiboſuis ⁊ deci⸗
mis rõmib ⁊ oĩbus iuribo ſuis in epᷣi ptãte cõ⸗
ſiſtant. atq; ad oꝛdinatõʒ ſuã ꝑtineat.dicit ibi
Archið.ꝑtineãt.ſ.quo ad inſtitutõʒ. vt.ſ.talẽ
Pſe vel ꝑ aliũ inſtituat qui eccie bñ ꝓuideat.
Et quo ad alienationẽ qꝛ pᷣibr̃ nõ pᷣt res eccle
ſie alienare ſine cõſenſu epᷣi.xij.q.ij. placuir.
vbi nota ᷣm Archi.ſiꝑ.c.i.r.q.i.ꝙ oĩa liura q̃
videntur dicere ꝙ oẽs eccie monaſteria ⁊ ho
ſpitalia ⁊ alia pia loca ſub diſpoſitõe epᷣoꝝ cõſi
ſtant.vt in dicto.c.i.et.xvi.q.vij.oẽs.et.xviij.

extra de reli. w. c. dexenodochijs. vt vldelicet

illud verũ intelligatur quantũ ad loc vt ſeruẽt
eaq̃ oꝛdinata ſunt.vt ibi ðꝛ.ar.extra de teſta.
c.nos quidẽ.necnõ quo ad alia q̃ inueniũtux
expᷣſſa in uure.vtputa dare ꝓcurationẽ cũ vi⸗
ſitat ⁊ hinõi.Alg aũt epᷣus nihil ſaltẽ iꝑale ab
eccleſijs petere p̃r. vt. x.q.iij.qꝛ cognouimus.
Inno.et Noſti.qui ita ſcripſerũt in dicto.c.de
xenodochijs. Notandũ eſtenã qð ðꝛ.x.q.i
ex ↄcilio toletano. Nouerint ↄditoꝛes baſili⸗

carũ in reboquas eiſdẽ eccleſijs ↄferũt nulla,z3

ſe prãtem hre ſʒ iuxta canonũ inſtituta. ſicut ⁊
eccleſiã ita ⁊ votẽ eius adoꝛdinatõʒ epᷣi ꝑtine
re.vbi dicit Archi.pᷣciſe dicendũ eſt ꝙ exquo
fundata eſteccleſia ſtatim eſt extraptãtem lai

ci niſi quo adiuſpatronatuſ.nec plus hʒ ibi añ

ↄſecratõʒ q; poſtea.qꝛ nihil antea nihil poſtea
niſi iuſpatronatus ⁊ ſtatim ꝑnnet ad epᷣm in

cuius dioceſi ſundata eſt. vt hic. et anteq; ec⸗

cleſia ↄſecret.eccia locꝰeſt religioſus ⁊ deuo⸗
tus. de ↄſe.di.i.pᷣcepta.licet nõ ſit paratus. et

tñ inuenitur dici ſacratus.xij.q.ij.nulli. Nec

obſtat qð ðꝛ.xvi.q.vij.decernimus. Nam ꝙ

ibi ðꝛ patronos hr̃e ptãtem in eccleſijs.intellli
gitur ᷣm glo. de ptãte defenſioniis. Et D
x iij

Zitiulus

Archið. Mon aũt habeat pttem dilapidatio⸗

nis Sciencñ etiã de charitatiuo ſubſidio de
bito ep̃is. ꝙ loc haletur ex de cen. c. cũ aplus.
circa mediũ.vbi ðꝛ. Suſtinemus aũt ꝓ mul/

tis neceſſitatibo ꝗᷓ aliquotiẽs ſuꝑuemũt. vtſi
manifeſta ⁊ rõn abilis cã extiterit cũ charita⸗
te moderatũ valeãt ab eis auxiliñ poſtulare.ſ.
epᷣi a ſubditis.nã ab exemptis nõ pñt. Idem
dicit Honoꝛius.de of.oꝛ.(. querente.et dicit
glo. ſuꝑ vᷣw rõn abilis cã.ꝙ ſi hoc dubitat. ſu⸗
perioꝛis arbitrio deterininet.hinc puto in con
ſuetudinẽ in aliquib locis introductũ. ꝙ epᷣi
cñ a pꝛincipio ſuſcipiũt voſſeſiones epᷣatus ex
igũt ab oĩbo eccleſius ſibi ſubiectis charitatirũ
ſubſidiũ ſᷣm ꝓpoꝛtionẽ bñficioꝝ. Nam qꝛ ipi
loñt ſoluere annatã curie ⁊ hullas ⁊ ſibi ꝓuide
re de multis in pꝛincipio officij. ideo vt iuuen

ur in hmõi expenſis pmiſſum eſt. qð iñ mode
rate fieri dʒ. De ꝓcuratõibo in viſitatõe dice⸗

tur infra. In dioceſi floꝛẽuna extat bulla Eu

genij.iiij.qᷓ nõ poſſit exigi ꝓ ſubſidio charita⸗

tiuo.vltra ſeptingẽtos floꝛenos. als plus exi⸗
gendo incidit in excõicatõʒ ipᷣe archiepᷣus.et

ex lvc viðꝛ tacite illud ↄcedere.ex qͥ vltra illud

ꝓbibet. ar.di.xxv. qualis.⁊c.

De iuriſditõe epiſco ꝗ. xj.
wium dicit Yo. an. in nouel.ſuꝑ.c.dilẽus.de
capel. mona. ꝙ ſi epᷣs vel quiſquis alius habe
at iuriſditionẽ vel aliud generale ſtatutũ a iuè⸗

re vel ↄſuetndine vel ſtatuto in aliq loca vl ꝑ
ſonas quantocũq; tꝑe ſtet.ꝙ in aliquo illoꝛũ

locoꝑ vel ꝑſonaxꝝ non vtatur oĩ ure / qð in eis
hʒ vel in alquo.c.ipᷣius iurxis.nõ iñ ↄtra eũ pꝛe
ſcribitur. multo minus ſi ibi aliquid exercear.
HNã ibi ꝑ vnũ ſolũ.c.ipᷣius iuris generalisoĩ
bus alijs poſſeſionẽ reninere videtur.niſi algʒ
amittat poſſieſſionẽ.puta qꝛ violenter inde ex
pellitur. vel reuertẽs nõ admittit᷑. vel ſuſpica⸗
tur ſe voſſe repelli ff.de acqͥ. poſ.l.clã poſſidere.
S.fi. Nam cũ hec iura ſint contigua. ſufficit in

vno eoꝝretinere poſſeſſioneʒ. ff. de acqͥ. poſ.l.

poſſideri.imo nec pꝛeſcriptio illius tpis cuius
nõ extat memoꝛia.de qua nota de verbo. ſig. c.
quid ꝑ nouale.currit cõtra talẽ cũ ſemꝑ poſſi⸗
deat.Quid eni ſi aliq̃ ꝑſona vel eccia ꝑ quinqᷓ
ginta annos ⁊ amplius in tali ſtatufuit.ettã⸗
ta trãquillitate pacis ꝙ nõ opoꝛtuit eã viſita⸗
tari.nec aliquẽ actũ iuriſditõis in ea vel cõtra
eã exerceri.nũquid ꝓpter loc dicetur ꝙ epᷣus

amiſit in ea iuriſdinonẽ ſuã quã in ea hʒ.abſit

hm Inno. cinus eſt hec glo. ar. in eo qð nota.
et legitur de pᷣſcrip.c.vigilãti.Et adde qð no⸗
ta. in Spe.de iuriſci. om. iudi. ad fi. . Motan
dum enã ſᷣm Inno. vt inducit Yo. an.ibidẽ.
Pſſeſſio generalis iuriſqitõis acquitur.eniã

XX

ſivnicus æctus iuriſciſõis exerceatur. putaq
aliàs cognoſcit de aliq̃ cã criminali vel ciuili.
velqꝛ excõicat aliquẽ.vel qꝛ expedit. vel facit
qdcũq; aliud voluerit.qð tñ ad iuriſchtõʒ pti⸗
neat.Et lvc verũ dummõ intẽdat vti iuri ſuo
quo ad iuriſditõʒ vłr. Ouõ de hac intentõe cõ

ſtare roſſit. vide qð diri de poſtu. c. bone. ij. Et

licʒ legiſte Pe.⁊ Cy.impꝛobẽt hãc opinioneʒ
Inno. tñ ipſe ipᷣam determinatõeʒ ſuã decla⸗
rat.d.ꝙ ſi audiẽdo cauſam ciuilẽ intẽderer in
ciuilibi tm̃ vti iuriſuo.nihil acquirereni iune
quo ad criminales.ar.ex᷑ de pᷣſcrip.c.auditis.⁊
de of. oꝛ. c. dilectus. quantũcunq; etiã intẽdat
vniuerſaliter iuriſditõe vti.tũc tñ nõ extendi
tur q̊ ad alias pſonas. niſi ad illas inter quas
illã exercuit. Et ſic ptʒ ꝙ potius extẽditur ad p
tes iuriſditõis ꝙ; quo ad ꝑſonas. Et eſtrõ.qꝛ
