ſationi reluctari non auderet. Hoc eriã ſepim/
me affirmabat. ꝙ cũ de gradu in gradũ a clau
ſtrali clerico ꝑ oĩa officia in ſunmũ pontificeʒ
aſcendiſſer.nihil vnqᷓ; feliciratis aut tranquil
le quietis vite pꝛioꝛi adiectũ eſt ab aſcenſii.et
vt verbis eius vtar.in incude ⁊ malleo dilata

uit me dñs.Sʒ nũc oneri qð infirmitati meę

impoſuit.ſi placet.ſinponat dexterã.qm̃ impoꝛ
tabile eſt mihi. Nõne miſeria dignus eſt. qui
ꝓtanta pugnat miſeria. Sit ditiſſimus qͥ ele⸗
ctus eſt.ſequẽti die pauꝑ erit.et infinitis fere
creditoꝛibo tenehitur obligatus.Ambire vero
ad ſummũ pontificẽ et nõ ſine fraterno ſangui
ne adillud etiã aſcendere ⁊ ro mulo ſuccedere
in parricidijs nõ petro in ouibo paſcendis. Be
ne ergo ðꝛ nõ tam nuncupatiue q; etiã ſubſtã⸗
tiue ſummus pontifex ſeruus ſeruoꝝ Seruiat
enĩ ſeruis auaritie.i.romanis.neceſſe eſt. vt
niſi ſeruierit. ſiat aut pontifex aut exromanus

loec dixit dictus adrianus cuidã ſuo familiari

dicto Johanmi. vt refert Din. li. xrr. ſpecii. hhi
ſto. c. ijꝗ. Motandũ etiã ꝙ poſt Petrũ apłin

pꝛimum ſummũ pontificẽ alij ſuccedentes ei

in papam retinebãt ſibi nomnẽ ꝓpꝛiũ pꝛius ha
bitũ in baptiſino. Sed poſt. cccc. annos ab in⸗
carnatione ⁊ vlira oꝛdinatũ fuit.ꝙ in creati⸗
one ſinnmi pontificis mutaretur nomen pꝛo/

pꝛiin. Qð rõnabiliter factum eſt triplici de

cauſa.vt notat Archið.ſip.vi. in pꝛincipio.
Pꝛimo exemplo chꝛiſti. qii ſummo pontifici
quem ſuũ vicariũ vere liquit in terris. murauit
ei nomẽ ꝓpꝛiũ. Nã pꝛius vo cabatur ſymon
vt ptʒ Oath.xvi. vbi chꝛiſtus ei dicit. Gtũs
es ſymon bariona.i.filius YTohannis.et Yo.
vlti. Symon iohãnis diligis me plus his. Sʒ
chꝛiſtus mutauit ei nonẽ vo cans en cephas
id eſt Petrus.vt ptʒ Yobᷣ.i.qñ Andreas fra⸗

ter eius adduxit eum pꝛimo ad ieſum. Scdᷣag

ratio eſt ad innuendũ.ꝙ totus debet innouari
in re ⁊ ſanctitate ↄuerſatõis.ſicut mutatur in
noĩe.quicquid eſt in eo de veteri lvĩe.i. defe⸗/
ctuoſitatis ⁊ paſſionũ totũ a ſe auferat ⁊ emat
induens nouũ hoĩem. qui ſᷣm deũ creatus eſt
in iuſticia ⁊ ſanctitate veritatig. Cercia rõ eſt
ob quandã decentiã muncupatõis ipſius. Maʒ
gliqñ aſſumebãtur aliq qͥ nücupabãtur noibo
nõ decentibo. ſicut ðꝛ de quodã papa leone qui
pꝛius dicebatur os poꝛci. Oñ vero creatus eſt

immediate affertur coꝛã eo. vt ðꝛ.tabula ſim

moꝛum pontificũ pᷣdeceſſoxꝝ.et vnũ ex illis ad
beneplacitũ anumit. Nerunn eſt ꝙ ex noibus
eon qui fuerũt ante ſilueſtrũ papam. pene nul
li nuncupantur niſi clemes 2 aleran der. Sed
ex noĩbus eoꝝ qui fuerũt poſt ſilueſtrũ ⁊ eo no

mmine nũcupanum cñ numero ſinceſſtonis in
tali noĩe. DPñ ſub noĩe Johannis fuerũt. xxiij
vltimus vocatus eſt ohannes. xxiij. Et ſiib
noĩe Gre. fuerũt vſq; hodie. xij. ideo vltunns
dictus eſt gre. xij. Et ſub noĩe Nico lai fuerũt
v. ideo qui nũc viunt ⁊ regnat vocatur nicola⸗
us quintus. Anno dñ̃i a natiuitate. & ccccxl⸗
vij.creatus papa.et ſic de aljs. Gꝛego.aũt ma
gnus.qui eſt pꝛimus in illo noie. ſuit ille qͥ xc
adinuenit. vt dicat ſe ſeruum ſeruop dei. vt co
gnoſcat ſe maxime illũ.cuius vicarius eſt o⸗
miniuum ſcʒ ieſum chꝛiſtũ delere in humilitate
imit ari.qui ait diſcipulis.Qiun maioꝛeſt vrm

ſit miniſter. ſicut filius vĩs nõ venit miniſtra
ri ſed miniſtrare. Oath. xx. et in vltima cena

eis dixit. Ego in medio veſtrum ſinn ſicut qiu
miniſtrat. s

Kitulus. vxxiij. de concilijs vninerſalibo. De

diſterentia pape ⁊ concilij. CLapitulum. i.

ricoꝛdiam tuã ⁊ veritatẽ tuamacõ
cilio multo. p̃s. xxxix. Pꝛopterea

pPſt titulũ de ſum mis pontificibo ponitur vlti⸗

mo de concilio.nõ qꝛ conciliũ ſit maius papa.
vt de elec.c.ſignifcaſti.ſed qꝛ conciliũ nõ ſolii
ↄpᷣhendit papam vt caput qð eſt pꝛincpale in
concilijs.ſed enã ⁊ reliquũ coꝛpus eccleſie. vt
alios pꝛelatos.de quo concilio inquit Ppheta
Nõ abſcondi miſcðᷣiam tuã ⁊c. vt ait Aug.in
li. de ciui.dei. vt lvmo confidẽtus ambularet

ad veritatẽ.ipſa veritas dei filius hoĩe aſſum⸗

pto.nõ deo conſumpto veniens fundauit ⁊ ſta

bilunt fidẽ veritate pleniſſimã ⁊ miſericoꝛdia

fecundiſſimã. vt oĩs qui cxedit in deũ habegt
vitam eternã. J

B.iij.vbi adimitur ois mi⸗
ſeria. Cepit enĩ mediatoꝛ dei ⁊ lvminu lvmo
chꝛiſtus ieſus facere ⁊ wcere. viam eni dei in
veritate cocuit. vt ↄtemnanturterrena. et ap
petantur ſuꝑna. et illuſtrentur lvim coꝛda ad
recte ꝗqgenda. Cria eni ſunt. vt ait Empedo⸗

petitus.mẽtis illuſtratio.quoꝝ pꝛimo nihil v/⸗
neſtius. ſcðo niloil felicius.tercio nilil adam/
ꝛum ↄſecutionẽ efficacius. Philoſoplous in
libꝛo de vegitabilibo. Paſſionẽ miſericoꝛdiſſi

me ſuſtinuit ad redimendũ genus humanuʒ.

ac etiã virtutẽ paſſionis in ſacris relinquẽdo
Vñ er latere eius pendẽtis in cruce exunt ſan

ins ⁊ aqua. Yohan. rix. que deſignant pᷣcipue

acr a.aqua baptiſmũn. q eſt pꝛimũ marunũ

ſacroꝝ in effectu efficaciſſimũ. ad velendum

omnè culpã ⁊ reati,ſanguis ac eypꝛimenduʒ

4

On abſcondi miſe

cles phᷣs. in tota rex varietate pcipua ſc nobi
lis affluentie ↄtemptus. future felicitatis ap⸗

coſtonnlint
ne .
mnim ſimmni
ſiltunin⸗ nnn
Vatommnne chuil
Pnſtest hunſe

pnemicdiuntra

Gwleimeett⸗ al

fſnarincͤclo⸗

Cnfronſoc
Ninkimi
Ciantveriat S
reicstſauciiph
eispetinefcie
Gpelefunt⸗clnmar
no prettotfun
dannnari fuit e⸗

ſanctaromnana
Mnilotis ? l ina
fa rrn quale inta

Cirablalonona,
prrietrtuiitn
6srdinſonsregn
Whierintegil
(Wohrrſoneecven
Wiatherat⸗
Wogwarär
Sſnanſncatdh
Hfeecceieſc⸗
gogannſathane
amncallplcitep
leygur ualefint
Cunprosagrer⸗
ninliepraumm
Nwnenieumn.⸗
gtantichnſtliinſtn
lengegsripein
oenensſelmn
iApnodn .
nenäͤlandeli
Errins äyr⸗
WClgenäicoli
eſcligelite
cnsiblgergoc
terkiiſenctde
Un ln ie

„'Elllgrig,
relſek ie

Mire
unin
nzn

mNce

Averibin
õ
Noisneni
Jbinr⸗
iedinint
Nertere
N

e i

7

itinnnilͤ
iͤteN

Capitumum

euchariſtiam. quod eſt finis oim facramento/
runn ad quod alia quodãmodo oꝛdinãtur. ma⸗

ximũ in eſſe memoꝛiale phẽne dñice paſſiõis
Hanc veritatẽ ⁊ miſericoꝛdiã deus huma/⸗

natus non abſcondit. ſed patefecit ⁊ exbibuit

mundo.nõ abſcondit a concilio mulio.dũmo
do ſit conciliũ nõ conciliabolũ ⁊ ſynagoga ſa⸗
thane.ↄgregatio ſcʒ adunata.nõ niſi ad vnuʒ
tendens ſcʒ lvnoꝛẽ dei veritatẽ indagandã et

ſalutẽanimaꝝ ꝓcnrandam. tale fiit conciliuʒ

malignantiũ chꝛiſtũ obſidens.qñ collegerunt

PVontifices ⁊ phariſei conciliũ aduerſus verita

tem ⁊ miſcðiamtractantes occidere chꝛiſtum
qð deteſtatus eſt Yacob pr̃iarcha.cã in ſpũ loc

pſciuit.ait.in cõcilio eoꝝ nõ veniat aia mea.

qꝛ in furoꝛe ſuo occiderũt virũ ſcʒ chriſtũ. Ge⸗

nes, penl. virtuoſiſſmũ ↄtra ommnẽ miſericoꝛ⸗

diam ⁊ veritatẽ.Sile conciliũ ↄgregantibo le
reticis ⁊ fautoꝛibo hereticoꝝ abſcõdit deus ab
eis veritatẽ fidei.etmiſericoꝛdiã ſaluatoꝛis.
quale fuit ↄciliũ ariminenſe ↄgregatũ a ↄſtã⸗
tino heretico ⁊ fautoꝛe arrianoꝝ.qð ineternũ
damnatũ fuit.qꝛ ↄtra veritatẽ fidei.vt di.xv.
ſancta romana. p̃s.q̃ rẽnuit ſedere in ↄcilio

vvgnitatis ⁊ cũ iniqua gerennbo non introire.
p's. xxv.quale fuit conſiliũ ſeu ↄciliũ qð cõgre
gauit abſalon ↄtra pr̃eʒ ad auferendũ ei pꝛin
cipatũ.et roboã cũ iuuenibo occaſio fuit ſciſma
tis ⁊ diuiſionis regni vnius in ꝑtes duas. vt

ptʒ in.ij.et.iij.h.regũ.Noc eſt conciliũ ſciſma

ucoꝛum ſcindere querentes. ſednõ valentes
tmunicã chꝛiſn inconſutilẽ cum ſcindi vere nõ

xoſſit.qꝛ vna eſtcolumba mea. vt ðꝛ Cantic.

ſcʒ ſacroſancta eccleſia ergorecedẽtes ab vni

tate eccleſie iſta.ↄſtituũt aliã eccleſiã.i.ſyna⸗
gogam ſathane.ſʒ excra arcam.ſ.ſcãm eccleſi
am catlvlicã reꝑn dilinio damnatõis abſoꝛ/⸗
bentur.quale fuit ↄciliũ vel potius ſuꝑciliũ pꝛe
ſumptõis ↄgregatũ ab henrico impatoꝛe quo
rundã epᷣoꝝ adirritandũ decreta Greg. viij. et

deponendũ eum. et aliũ nõ papã ſj antipapaʒ

et antichꝛiſtũ inſtituendo.ſiłe conciliũ baſiliẽ

ſecongregatũ pꝛius canonice. ſ poſt diſſoluti⸗/
onmnem eus ſeu murationẽ ꝑ Eugeniũ papan
iiij. Flnno dñi. Occccxxxvij. factũ eſt cõcilia/
bvplum etiã latibulũ ſerpentis antiqui baſiliſcũ
generãtis. Nã vt ſciſmatici temere deponen
tes Eugeniũ idolũ ſibi ſtatuerunt ducẽ ſubau⸗

die felicẽ appellãtes cum feliciſſumus ſit effe⸗
cius.ab his ergo cõcilijs vanitatis ⁊ maligni⸗
tatis abſcondit deus miſexicoꝛdiã ⁊ veritatẽ.

; nõ abſcondit a cõcilio multoꝝ.ſcʒ tendenn⸗

um ad vnũ.ſcʒ ↄſecratõis vnitaris eccleſiaſti⸗
ce.de qua ðꝛ.xxiiij.q.i.loquitur.ibi vide de vni

tate eccleſie. AIn concilio veritas credendox
maniſeſtatur.et obſcuritas om̃is vel dubietas

tollitur. veritas conuerſatõis religioſe ꝑ cano
nes ampliat᷑ ſacr̃oꝝ ↄfectio ⁊ ritꝰ ⁊ miſtratio.
qbo hoĩes miſericoꝛdiã ↄſequũtur.inſinuatux
Sicut aũt verax et miſericoꝛs deus inferioꝛa
coꝛpa illuſtratur decoꝛat ⁊ fecundat per coꝛꝑa
ſupioꝛa. ita ⁊ aias fideliũ irradiat ꝑ pꝛeſiden/

tes veritate octrine ac moꝛum. et a miſerijs
reuocet erroꝛum 1 vicioꝝ.

„

CLreauit enim lumi §.7.

naria magna. et wſuit in firnamẽto. Beñ.i.

fecit enĩ ſolem in ptãteʒ diei.lunã ⁊ ſtellas in

ptãtem noctis. inquit. pᷣs. ad lumin andũ ſiua
claritate.et vigoꝛandũ ſua in luenti virtuoſi⸗

tate.ꝑ ſolem aũt vt maius luminare intelligi
tur ptãs epᷣalis.et ꝑ lunã dignitas tpalis vel
mediocres pꝛelati eccleſiaꝝ.vt abbates pꝛio
res ⁊ hmõi ꝑ ſtellas autoꝛitas voctoꝛalis ⁊ ſa
cerdotalis cucã hũtis aĩaꝝ.hec ſunt in celo ec⸗
cleſie ⁊ in cõcilio ↄgregantur. Pꝛimo nota
in ſole ſublimitatẽ poſitõis eleuatus eni ſol a

terra ſup nt̃m oꝛiʒontem aſcendit vſq; ad me

dium ceſi.et tũc viriutes vſq; ad punctũ decli
nationis foꝛtioꝛes efficiũtur.qꝛ cum vita pꝛe⸗
lati ꝓficientis inſpũalibdeleuamur a terrenis,
tota eccleſia oꝛnatur ⁊ bonis oꝑibo roboꝛatur.

Ecci.xxvi.ſicut ſol oꝛiens mundo inalłtiſſimis

dei. ſic mulieris bone ſpecies in oꝛnamentũ co
mus eius.lucerna ſplendens ſuꝑ candelabꝛuʒ
ſanctũ. Quedã gemme ſumt ſplendidioꝛes in
obſcuxo qᷓ; in luce.qꝛ quidã ante pꝛelationem

ſatis ↄmendabilis vite fuerũt ſʒ ſuꝑ candela
brum eccleſie ↄſtituti. lucẽ in tenebꝛas. famã

in infamiam conuerterũt.quib melius ſuiſſet
ſub modio latinſſe q; cũ infamia candelabꝛuʒ

aſcendiſſe. Effundat ergo pᷣlatus eccleſie ra?“

dios vite exemplaris in omnibofactis ſuis.vt
refulgeat ſol in clivos aureos.et reſplende/
ant montes ab eis. loc eſt a pᷣlato in clericos
ſuos.et a clericis fulgeat ſancutas in laicis.
Sit eni purus aio.benignus eloquio.manſue
tus obſequio.iuſtus in ↄſiſtoꝛio.largus in con
uiuio.caſtus in thalamo.deuoius in clvꝛo.ſe⸗
uerus in occulto.honeſtus in publico. Se⸗
cundo vtilitatẽ oꝑatõnis.celum eni eius lu⸗

mine illuminatur.et terra eius caloꝛe inflam

matur.qꝛ pᷣlati vctrina illuminãt.i.illumina
re debent coꝛdaſubditoꝝ ad veritatẽ. et inflã⸗

mant.i.inflãmare debent coꝛda ſubditoꝛuʒ ad

charitatẽ. Sol eni eſt oꝛigo ⁊ pꝛincipiũ fonta⸗
le lumims.ij.Regũ.i.et caloꝛis.ij.Regũ.xiiij.
lux auroꝛe oꝛiente ſol mane abiq; nule runlar
dum pᷣlatus pᷣdicatoni nõ vamtatibo aut ſciẽ
tijs ſecularibo vacat.que ſunt ſicur nubes.vacu
itatem nõ ſoliditatẽ hñt. dicente Hiero. cio
re eximio. Nonne videtur vohisin vannlate

Zitulus

ſenſus ⁊ obſcuritate mentis ingredi.qui diebꝰ
ac noctibo dyaletica arte toꝛquerur. qui ploiſij
cus pſcrutatoꝛ oculos trãs celũ leuat vltra p⸗

fundũ terraꝝ ⁊ abyſſi.in quoddã imnane mergi

tur qui tantã merroꝝ ſiluã in ſuo ſtuchoſus coꝛ

.„

de congerit ⁊ diſtinguit.di.xxxvij. Nic vt ꝓdi

gus filius ſiliquis poꝛcoꝝ paſcitur.que inflant

nõ ſatiant.ſʒ coctrinis ſacris vt veri ſolis in⸗

ſflãmantur hoĩes ad charitatẽ.i. Reg.xi. crxas

—

erit vobis ſalus cum incaluerit ſol. vbi eni lu
inen ſolis diffunditur.nõ facile inueniũtur ve
nena puerſoꝝ coginatũ.nec vbi caloꝛ eius in

xxIII

flãmat gramina leuium ⁊ fragiliũ moꝝ ꝑſeue⸗

rant.qꝛ AVacobi.i. ðꝛ. Exoꝛtus eſt ſol ceñ ardo⸗
re.et arefecit fenũ. Tercio ſol lqʒ volubilita⸗
tem circũitionis.oꝛitur enĩ ſol ⁊ occidit.et ad
locum ſuũ reuertitur.ibiq; renaſcens gyrat ꝑ
meridiẽ.et flectitur ad aquilonẽ.Ecẽs.i.oꝛi⸗
tur ſol.qñ bona vita pᷣlati declarat᷑. occidit cũ
oꝛõni vacar.publicis aſpectibo ſe ſubtrahit. gy
rat ꝑ meridiẽ.cũ ex ʒelo feruoꝛis diligẽter viſi
tat cõmiſſam ſibi plebẽ.ſʒ tñ ad locñ ſuum re/⸗
uertitur.cũ ad ↄſcientiã ſuã ingreditur ⁊ flecti
tur ad aquilonẽ.qũ in hũilitate ſe cuſtodir. ha
lens p oculis ventũ illum aquilonarẽ turbidũ
ſcʒ penã gelynnalẽ ſicut heſdre. Quarto ve⸗

lux eſt curſus ſolis ⁊ cõuertit in gyro celũ in lo
cum ſuũ in vno die.qꝛ licet firmamentũ quo/

tidie reuoluendo ſolẽ rapiatſecũ.iñ ſemꝑ in

fine anmi reuertitur quaſi ad punctũ ppꝛumn

Sic pᷣlatus dum multa egit.dum vltra ſe ra⸗
pitur ad ſeipᷣm ſolltcitus infirmitatis freno re
uocetur. Si ergo epᷣi ⁊ alijpᷣlati ad pꝛelationẽ
lene veniãt.imitãtur ſolẽ in nobilitate condi⸗
tionis.ſi in ea bñ viuãt imitantur eũ im ſubli⸗

mitate poſitõnis.ſi bene ceãt. imitantur eñ
in vnilitate opatõis. ſi humiliter ad ſe redeãt
imitantur eũ in volubilitate regyratõis.

Lune comparantur F.ij.

rectoꝛes tꝑales vel mediocres pᷣlati eccleſia⸗

rum qui lumẽ recipiũt aſupioꝛi pᷣlatura.ſicut
luna aſole Scom eni ſeculi ſ. apiẽtes. lunaa ſo
le lumẽ recipit.ſic rectoꝛes ſecillares ſalteʒin
ſpũ alibo a plans eccleſie hñt gulernari. vt in

ferioꝛ a ſupioꝛi.vt ptzʒ di.xcvi.duo ſunt. Eſt

aüt luna pin Iſidoꝛuʒ menſura tpis. dñatrir

maris. miniſtra roꝛiſ. Oñ ex luna colligimus

varietatis initiũ.humiditatis vominiũ.ſerxe/⸗

—

nitatis pᷣſagiũ.vt ſint ſeculares rectoꝛes vel

pꝛelati medio cxes. vt abbates.et pꝛioꝛes di⸗
ſcreti in diſpenſatõe ꝑ tꝑalem ꝓuidentiã. ſe⸗
ueri exterius in culpaꝝ coꝛrectõe ꝑ iuſticiã ſe⸗

reni laminis ꝑ clementiã in penaꝝ mitigatõe

Eſt ergo luna varietatis initiuz. Mam pm
ppᷣm g cirrculo lunari palia ⁊ cauca incipiĩt

—

ps.fecit linmim in ſhe. Singulis noctibua ns

inutato ſubiecro figura lune mutatur.qꝛ ꝓ ne

ceſſitanbus ingruent ibo ab eodẽ pᷣlato tpalia
Puide diſpenſantur. Seneca.

enſantur Seneca. Sipꝛudemtiam
amplecteris. vbiq; idem eris.et ꝓut renac tẽ

poꝛum varietas exigit. ita te accomodes tpi.
nec te aliquibꝛ mutesſʒ porius aptes.ſicut ma
nus que eadẽ eſt.cũ in palma extenditur. et ei’i
in pugnũ conſtringinr. Nec eodẽ modo cren,
dimus pꝛelatũ ſe habendũ adoẽs. Nam elle/
ꝛus vno modo cibeſt. alio modo venenn
alio modo medicamentũ. et idem panis qui

vĩem nutrit.accipitrẽ interemit.et leuis ſibi⸗

lus qui equos mitigat.caiulos inſtigat.Ecci.
xliij. luna in omnibo in tpe ſuo oſtenſiotpis
ſignũ eui eius. Sumope aũ: cauere debentre
ctoꝛes cupiditatẽ.vt radicẽ oĩm malon. Hec
enĩ inducit ad leges iniquas condendas adli
bertatez eccleſiaſticã infringendã.ad noua p.⸗
dagia inuenienda.vel antiqua augenda. ↄrra
canonicas ſanctiones. Hec iniuſtis tallijs wx
pulos grauat.eccleſias ſpoliat.ſimonias in bez
neſicijs ꝓcurandis multiplicat.pietatẽ elimli

nat.cheſauros nõ tam auri q; ceriminũ cõgre⸗

gat.hec fouet litigia.ſuſcipit bella iniuſta. ven

dit officia. puertit iudicia nec abſtinere nouit

a vetitis.nec gaudere ↄceſſis. nec veritati ad

lhibere ↄſenſum pmittir. Eſt etiaʒ luna hñs

hpuimiditatis comimũ.humoꝛẽ eni illũ quẽ ca
loꝛ ſolis arefecit de die.luna roꝛiflua reponit

de nocte. vñ qui ſub lumine lune wꝛmiüt. ca⸗
pitaſua humectata ſentiũt. ᷣm illud Eant.v.

Caput meũñ plenũ eſt roꝛe ⁊ cincinm mei gduurg
tis nocnii. ꝓpter qð vocabant genniles regi?

nam celi. Hiere. vij.et. xliiij. et Sap. riij. ſolẽ

et lun recroꝛes oꝛbis terraꝝ deos putauerunt
Bram eniĩ quã ardoꝛ peccati ſiccauit. iuſticia

plati coꝛripiendo reducit. Pſal.ps.lxxi.Oꝛi

etuir in dieb eius iuſticia ⁊ abundãtia pacis,

nec auferatur luna.Luna aufertur qñ ſene⸗

ſcit ⁊ defcit.cinus defeciu oĩa elemẽta patiun/

tur.nã vacuitas ⁊ vanitas tũc inuenitur in ce

rebꝛis pecox. in viſceribmarmox in mecul⸗

lis arbox. et ligna tũc ceſa cito conuertũtur in
puluerẽ.ſic ablata iuſticia membꝛa eccleſie in

diſſolutionẽ adducũtur.vt enĩ ait Aug. in li.,.

de ciui.dei.amota inſticia quid ſunt regna niſi

masgna latrocinia. An ↄciho ſenatoꝝ pliriuus
diſſeruit lelius rempublicã diunõ pone cõſiſte
re ſed ruiturã foꝛe.opoꝛtetergo pꝛincipes puin
re facinoꝛa. debellare ſupba. exterminare abuę-
ſionũ vetuſta. ꝓbos exaltare magmificare re⸗
ctos. Eſt etiã luna ſerenitatis pſagiũ.qia
vᷣm beatũ Flmbꝛo.in exameron.ſi luna.iiijſe⸗

renitatẽ oſtendat totus etiã ille dies.et qui na

ſtentur ex illo exactus ad menſem venio plu⸗

riturinfenores
fefmnſinsnieſt
ſcueſelle noae
Coraſellrmne
nitnset Panet,
lporiros uſſ
Ualtlcerüren
ncnenntte
Techesdertüine
ondotadiar
Sepwoersder
Inſeliaacnsnrn
sctallre
Uurenterihee
dentolyer,non
Cechinabintere
leslocere inſaͤ
Mumnnareſuba
ubiallanter ⸗
gemne etpen
legllantergro⸗
le Depeimo 2
ſiſelalglencic
foll oapſeirian
mftunckcinmntae
Aunacranomr⸗
Thinnckg
mndunſten

in intt tercio Baruch. iij. Srelle dederunt lucem in
„Rr fectum. Prouerbioꝝ. xx. c. dicitur. SJiſericoꝛ? cuſtodijs ſins. vocate ſunt et vixerunt. adſu⸗
n dia et veritas cuſtodiunt regem. et clementia mus. quia poſtq;ᷓ laudabiter cõuerſati ſunt cle
esNaiiie firmatur thꝛonus eius. Z uüiti in locis ſuis.et vocãtur ad beneficia ⁊ of⸗
eeſiin Stellis etiã cõ a ſi ficia. non querunt dilationes. non ſubterfigiag
— e Lee (EL ver 1 non pꝛiuilegia. non dimittunt minus benefiicc
nonem rãtur inferioꝛes coctoꝛes ⁊ pᷣlati qui in noete um ꝓpinguioꝛi, cum viderint ſe ꝓficere poſy-
linüNr ſte ßm ſuas viciſſitudines illuminãt munduʒ ſe in minoꝛi.ne ſint ſicut lenones.qui minus
AmIi ſicur ſtelle de nocte celn. Ecẽi. xliij.ſpecies celi pulcram concnbinam dimittunt ꝓ pulcrioꝛi.
AreNi gloꝛia ſtellaꝝʒ mundũ illuminãs in excelſis vo⸗ Dequarto Judicum.v. Stelle manentes
monm tin minus. et Oanieh xij. ðꝛ. qui ad iuſticiã erudi in oꝛdine ⁊ in curſu ſuo.cõtra ſyſaram pugna⸗
Tnmi. widi unt plurimos quaſiſtelle in ꝑpetuas eternita, runtid eſt diabolũ.qui nos excludere nititurs⸗
redene res.ſ.fulgebũt.q̃ eruditio poptime fit pagina gaudio. Sic eniĩ interpꝛetaturſyſarã expugna
ablnndh ſacxa. Sicutenim ſtellas nõ extinguit nox.ita uerũt.nihileni ira expugnat diabolũ.ſicut haa⸗
HM mentes fidelin inerentes ſacre ſcripture fir bererectitudinẽ intentõnis oꝛdinate ad deũ’.
ſenäeitretan mamẽto nõ obſcurat mũdang iniqtas. inqint Cunc aũt mihi videtur intentio oꝛdinata in
—DN— ʒepherinus papa. di. xxxviij. Cõſideratur autẽ cocroꝛe r ſacerdote qñ timoꝛẽ ſuſcipiendi offi
N. Nitiiit in ſtellis actus naturalis. effect' actualis. moy cium condpiter dilectione dei. et tamen quo⸗
Sbbr tus circularis.curſus canonicus et regularis. dãmodo ſolliciudinem apperi erx echficatõe
Iaintin Lucent eniĩ ſtelle naturaliter. illuminant acci pꝛorimi ⁊ in dubio conſtitutus intra ſe recur?
Noman dentaliter. mouentur oꝛbiculariter. currüt in xit adexaminationẽ ſuii.et puritatem ſuã con
s er * declinabiliter. et regulariter. Debent eni ta⸗ ſpiciens.et ꝙ ita expedit vidẽs deo lumilirer
les lucere in ſeipſis ꝑ puritatem conſcientie. obedit inſuſceptione officij. Cimebat Hiere⸗
rmlne illuminare ſubditos ꝑ claritatẽ fame. moueri mias ire ad pꝛedicandum. axpetebat Eſaias.
WNtrnun oꝛbiculariter.i. faciliter per pmptitudinẽ obe/ recurrebat ad conſcientiam ſuam moes. et
BimmIEN, dientie.et hoc quantum ad ſupioꝛes.cuxxere poſt excuſatio nem humiliter ſuſcepitomticijex⸗
Nentum, regulariter quo ad deñ p oꝛdinẽ intentõis rej/ ecutionem. Supbia emm enetſitantum offẽ
licgimmn cte. De pꝛimo Ylpoc. xxij. Ego ſum genꝰ da cium aſſumeret ſine nimoꝛe. Superbia niloilo⸗
anin nid ſtella ſplendida etmatutina.ſplendida vt minus ſi deo reſiſteretꝑtinaci mente.et ſic pa
rin tii, nõ ſit ↄcupiſcẽtia in affectu. laſciua in aſpectu tet de voctoꝝ ⁊ ſacerdotum gloꝛia curatop cõ⸗/
upiri ien immundicia in tactu. lururia in acti. Lux enĩ parataclaritati luminariũ que lucẽt ⁊ a mul/
+R une⸗ diuina quanto mutabilius fulget.tanto pene/ us miſerijs nos ſubleuant. ſic epiſcopi ⁊ pꝛela
— trabilius videt.et cum nos videri non ctedi? tt ſuꝑioꝛes mundi pꝛincipes etrectoꝛes tiene/⸗
rWrlen, mus.velut in ſole oculos clauſos tenemus et bꝛarum bap voctoꝛes a curau dbi ce e
rrigaenen, deũ nobis ⁊ nõ nos deo abſcondimns. De iitatis cocixrina. miſereantur i nli Pie/
penmnenih ſecundo ath. ij. Stella antecedebat mas cte conuerſatõis ſanciimonio. vt D iber dice
munnit gos. onec venirent ad locum vbi erat puer. re valeat. NHon abſcondi mlernte iam 1uS
– Stelle lumen pm philoſophũ nil aliudeſt niſi et veruatem tuam a concil o nnel e ia müäci H
nmalnn lux ſin oꝛbis circũquaq diffundẽs raidos ſue Sedo wloꝛ?. o pudoꝛ. o mgona ig mucde

uijſes care bunt.qꝛ rectoꝛ quadratug virtutib⸗
et pfectus.nullis exagitatur turbuſetis imp̃ſ⸗/
ſionibus. ſʒ eſt ſicut lina plena lucidus a ſere⸗
nus. Ecci.i.quaſi ſtella matutina in medio ne

pule.a q̃ſi luna plena in diebo ſuis lucet.⁊ qua

ſiſol refulgẽs ſic iſte refulſit in tẽplo dei. Sicur
enĩ ſtatus gratioꝛ eſt ad videndũ.qñ ex ſexeni

eclaritatis. quia ſacerdotes et woctoꝛes diffun ?-
re debent lucem ſui noĩs ex bona coctrina ⁊ fas

ma illuminare.et cõuerfere ꝓpłm ſient ſtella

magos reduxit ad chꝛiſtũ.que licet illuninet
tenebꝛas noctes.tñ diſparet eoꝑ lumen in p/
ſentia ſolis. nam eoꝛum famam ſecretius op-
ra eoꝝ diffundũt.cum fauoꝛẽ humanũ nõ ap⸗

tate luminariũ dies eſt ſerxenus ⁊ purus q; qñ̃ petunt. Sap̃.c. x. Fuit illis in velamento diei

oĩa quatiũtur fragoꝛibo ⁊ intermican tibo ſulgo
ribus ⁊ celeſtibo iĩgmib.ita ſe hʒ in eccleſia cũ
xeetoꝛ velpᷣlatus nõ eſt turbidus ſz pacatus.?
ſicut pueri gratulãtur ⁊ gaudẽt ad aſpectũ ſe⸗

xreni ſolis.ſic ſubditi ex clemẽtia paſtoꝛis letãa

tur. ſed fugiunt turbidum a crudelẽ. ſicut ani⸗
malia puſilla leonem ⁊ dꝛaco nem. pᷣs. Chꝛo

nus eius ſicut ſol in conſpectu meo. et ſicut lu⸗

na perfecta ineternum. pſalmo. Ixxxviij. quia
in pꝛelato pfecto clementia nõ habʒ intra de

„ .

et in luce ſtellarũ nocte. Et vt dicit Grego.in

paſtoꝛali. Officiũ pꝛeconis id eſt ccentis ſu/
ſcipit.quiſquis ad ſacerdotiũ accedit. Oñ in

oꝛnamẽto pꝛimi ſacerdons.qð dicebatur ra/
tionale.ante pectus erat poſitum ſcriptũ mani
feſtatio ⁊ veritas.Et Criſoſt.dicit ꝙ ſacerdos
ebitoꝛ eſt. vt veritatem quam audiuit a deo in
ſcripturis.manifeſtet ropulo.alioquin pꝛodiꝰ
toꝛ eſt veritatis.xi.q.iij.nolue timere.. De

Titulus

nam ſigna que dñs pꝛedixit contingere peri /
turo ſeeno in ſole.luna ⁊ ſtellis Nuce.xxi. Si
gIna ſcʒ ignominie. que deſcribit Yohel pphe/
ta. ij.c. ſeʒ Sol a luna obtenebꝛan ſunt. et ſtel
le retraxerunt ſplendoꝛẽ ſuum.impleri quoti/
die cernimus. vt nõ ſit veritas nec miſericoꝛ⸗
dia inueniatur in terra.vt ðꝛ Oſee.iiij. Nam
quantũ ad ſolem pꝛelarionũ epiſcopaliũ ob/
tenebꝛatum omittendio ꝙ olim deus hunc fa

bꝛicauit.pᷣm iliud ᷣs.lxxiij. Cu fabꝛicatus es

auroꝛam ⁊ ſolem.qꝛ ad pꝛelaturã vocati late

bant. fugiebant. cogebãtur. imnti detineban/
mur.vt eccleſiaꝑ curam aſſimerent. nõ frequẽ

tabant curiã. nõ facie bant ſibi cauſam.nõ pꝛo
uocabant ad appellatõʒ friuolam.ſʒ nũc ſunu⸗
lachum ſolis fabꝛicatur maniba lvim. vᷣm il/

lud ps.cxiij. Simulacra gentium argentuʒ et

auruin. opera manuũ lvim. quia ꝑ ſimoniacaʒ

pꝛauitatem quedam ſtatue pꝛelanonẽ acqui/

runt. ſed vt dicitur Hiere. xliij. Conterer de/

us ſtatuam comus ſolis. que ſunt in terra egy

pti. et cum vnus pꝛelatus aliqñ fabꝛicatur de

vili materia. congregantur ad eum conſangui

nei ⁊ nepotuli.vt tota pꝛogenies videatur in

eo epiſcopatu. Pꝛelati autem fabꝛicati quaſi
ſemꝑ ſunt ſub turela ita ꝙ plures epiſcopi ſint
in vna dioceſi. et ſcm philoſoplvs aliquãdo

vigentur in celo ouo ſoles.ſed vnus nõ eſt ve/

rus ſol.ſed quedam nubes ſimilima ſoli ⁊ vo
catur parellion que ſignum eſt future inunda
tionis.ita ⁊ hoc ſignuʒ eſt future ſubuerſionis
depꝛope eccleſie. Sublimitas poſitõis ſolis de⸗

generat per vite depꝛeſſionẽ.ij. Paralip.xviij.

Boꝛtuus eſt Achab rex mutato occidente ſo
le.et ſol occidit cum pꝛelatus ab arce ſapien⸗
tie terrenis incumbit. Mon decet paſtoꝛem

moꝛe pecoꝛis vultu deiecto in terram celi con

templanone reiecta ſenſibus incubare coꝛ/
wꝛeis. inberere terrenis ſed que ſurſuz ſimt ſa⸗
pere. celum mẽte ſuſpicere.alioquin que dif⸗

ferentia paſtoꝛis et ouis. Oue vtilitas ↄſtrue⸗/

re in anima caſtra ⁊ turres.fimo ⁊ creta agruʒ
ſanonarium impinguare. ſi rigoꝛ penitentie
relaxatur.ſi in cultura dñice meſſis. nec auel⸗
litur ſpina. nec extirpatur tribulus. nec triticñ

verbi womim ſeminatur. Munquid womini

cura eſt de bobus et aʒinis de legibus extoꝛquẽ
dis. de regiſtris antiquiſſims expiandis perpe
cumiamet non per potius de animabus ſaluan
dlis. vtilitas operationis ſolis degenerat per
ocium et toꝛ woꝛem.qð figurabar Yacob Be/
neß. xxviij. volebat enim reqmeſcere poſt ſo⸗
lis occubitum ipſi ſcilicet curati poſt feruoꝛẽ
charitatis extinctum.non coꝛrigunt exceſſus.

accipiunt peurationes. non exercent curatioo

nes. ſec magis exultationes. quia poſtiᷓ de l

.

cis poſt viſaationem recedunt. ipſa frequen⸗
ter in deterioꝛi ſtatu relinquũt. er mala que
te fuerant ſopita. reuiuiſcunt ſuſcitata ⁊ publi
cata.i. achab. xij. Conuenerunt vt echfica
rent ciuitatem.et ceciderunt muri. ducunt fa

miham infinitam. expetunt menſam ferculis

oneratam. accurrunt milites ? ſcunferi ex di⸗
uerſis locis.et qꝛ timẽtreligioſi pauperes vim
compulſiuã. ablatiuam et inqiietatiuã come⸗/

dunt.iacent ibi.pᷣs.Oꝛtus eſt ſol et congrega⸗

n ſunt.et in cubilibus ſuis collocabuntur. po
ronunt perſonas indignas.faciunt fieri rece/
ptiones pꝛauas.ſiſſcitant eis angarias exacti,⸗
ones.impediunt coꝛrectiones. literas ſnas de
facili concedũt regularibus. ne poſtfactamre,

ceptionem velappellationem quis violenter
eijciatur vel iniuſte vexetur. quouſq; cauſa
eius coꝛã epiſcopo canonice terminetur. n
quibus diſſolutionis fomes ⁊ diſſenſionis innꝰ
cendium continetur. creſcunt crimina. coꝛxre,)
ctiones mutant.poſtulant iudicem oꝛdinariſ.

in conſiſtoꝛio publice pꝛoponuntur. Ecẽs.iij.

„ D

Digdi ſub ſole in loco iudicij iniqutatem. etin

loco iuſticie impietatem.et lvc multum deſoꝛ

mat ſanctitatem eccleſie.et veritatem reddirt

obſcuram. Nolubilitas regenerarionis dege /

nerat in ſpiritus defectionem. YJohã.ij. Spi⸗ M
ritus in pꝛelato deficit et caroefficimur. qe acd
ſecretũ mẽtis nõ reuertitur. Ecci.xvij. Quic

lucidius ſole.et hic deficier. aut quid nequius

ꝙ;ᷓ quod excogitauit caro et ſanguis. et hcar?
guetur.Ylrguamus igitur rales carnales pze

.

latos.qui verdunt gloꝛie ſue tituli.intrant cõ/
ſcientie ſcrupulum.ſcandaliʒant populũ.inge

runt nepotulis ſuis periculũ.quia dum confe

runt nepotulis ſuis malemeritis beneficia ec⸗

cleſiaſtica. ſunt eis multoꝝ peccatox et pericuꝰ

loꝛum occaſi agilem eni murum
Ponunt in fundamento edificij. eteos qui pꝛe
liari neſciũt. et primo coꝛnn vbi eſt ponduspᷣ⸗

4.

ti ſuſpendij. et mari turbato. dãt eis regere na

uim in periculum naufragij.et ideo qui ſemi /
nant in carnem de carne metent coꝛrupnone
et iſte ſint quatuoꝛ paſſiones ſolis. ꝓpter js

hic dicitur ſol obtenebꝛari. Nube igitur tegt⸗
tur dinn platus ad pꝛelatiouem accedit ꝑ am
bitionem. Ecẽi. xrij. Solem nube tegam. fra
gilitas nubis vanitas eſt ambitõis. Eclypſim
patitur. cum in pꝛelatione lumen ſium perdit
per vite depꝛeſſionem. quando deſcendit vſo,
ad tempoꝛalium occupationem. Aohel.ſcvOo.

Sol conuertetur in tenebꝛas. A feruoꝛe ſuo

tremittiturꝑ toꝛweẽ. ideo Neemie. vij c.öꝛ.

an

Peereütnin

o cauſa. Fragilem eni murum

lij. et eos in ſublime extollũt in pꝛeſagiũ futu⸗/

ſphönelune nei⸗
enagaen

Gigenmntcne
denemapſeutd
oheslegfnigirl

conflant excuſatõnes. patrocinia requiuun. nnisinſeen

et que ſecretius in capirulo coꝛrigi debuerant

6a. Depeinoy
Presfntenerütt⸗

iIhent inobſelre
(hiſeer resnoct

eslocifie. wemi

tetſiunyn eui⸗

pontſcbpeelatra
Pineannemater
ceiceSam
Wümdaoni
Whnonrhocrun
eteptchemapmay
warineainpe⸗

oebismalt
lelege dininann
co weere ſent
bonaneſimine
Peiumdingtan
Nuinanöreqnint
Dlum tanechi
dbiurgyſolſcbi
dehoeſtnegtg
anecorſeculge
Erlänraplees:
WwiSenlnsptl
eſtnmelie
esehighinntur
lanclnerven
uengomnübeme
flniälganſo
kkuntrſen⸗

stnn
iNN
i
Nncde
irnm!
Mpenena

EneckkAN

. N
* *

vNidtn di
nörenmnm int

thicdin,
Frsiar
ntgorrirnin
nn An
s Win
ſrisnienanen
1asr.

41

Mon aperientur poꝛte vſeß ad caloꝛem ſolis.

qꝛ refrigeriũ feruoꝛis ſpũalis in pᷣlatis cauſa
eſt damnatõis in ſubditis.quare nõ apitur ia
nua paradiſi eis de natura creature.⁊ in nihil
vel pꝛimam materiã ſol reſoluitur.cũ reuerti⸗
tur ad carnis coꝛruptionẽ.Sic enĩ pꝛelatus de
ficit et cum tꝑe motus ſolis tranſit.E (ces.iij.
Oinia tꝑus hñt ⁊ ſuis ſpacijs tranſeũt vni/⸗

uerſa ſub ſole. OZale ergo accedit male viuit

male officiũ facit male in ſe redit ſol ⁊ luna ⁊c
Didimus de igno.F. iiij.
minia ſolis quantũ ad pᷣlatosſuꝑioꝛes.videa⸗
mus de illa quo ad mediocres ſeu dños tꝑaleſ
ſub rõne lune in eis degeneraiit ſapiẽtia ⁊ ꝓ
uidentia.que debet eſſe in eis. degenerat ꝑ ne
gligentiam ⁊ ignoꝛantiã. iuſticia ꝑ ſententiaʒʒ
clementia ꝑ ſeintiã. Inde eſt ꝙ quatuoꝛ paſſi

ones legimus in luna.luminis defectionẽ iti⸗

neris ↄſueti inoꝛdinationẽ.macule inſuſionẽ
ſanguinis infectionẽ. ad iſta quatuoꝛ deſignã/
da. De pꝛimo pᷣs. ̃m aliam Ir̃am. Pecca⸗
toꝛes intenderũt arcum pa.ſa.ſu.in pha.vt ſa
gittent in obſcura luna rectos coꝛde. Heretici
enĩ ſicut fures noctiuagi. aut ſicut veſperulio⸗

ners lucifuge. voꝛmiunt de die ⁊⁊ vigilant de no
cte. et ſuarum falſitatũ ſententijs eccleſiã im/
petunt ſub pꝛelatoꝝ cecitate.Oacant ergopᷣ⸗

lari iure cimili ⁊ male reſiſtentemergentibpe
riculis fidei. Scimuſ ꝙ demones ꝓcurãt igno

rantiam coctoꝝ ⁊ ſilentiũ, vt cadat ꝓplus ſine

lumme in pcipitium. xet cũ ſoluetur ſathanas
et erit in maxima ptãte.iũc cõticeſcent verba
coctrine.⁊ implebitur illud Eſa xiij. Luna nõ
ſplendebit in lumine ſuo.et viſuabit dñs ſuꝑ
oꝛbis mala ⁊ ꝓpter hoc aĩan pditio.qꝛ ceſſan
te lege diuina in pᷣlatis quibo incumbit ex offi
cio ocere.ſilenie iure poſitiuno cõſuetudines
humane ſunt in exerxcitio.et ſi vnaqueq; pars
ꝓpꝛium dirigit artificẽ in finem ſuum.ſicur lex
diuina nõ requiritur ad cauſaꝑ foꝛenſiũ ſtre/
pitum.ita nec hũana neceſſario ad ſalutẽ ani
marum. De ſecundo in apocryphis eſare
ſcribitur ꝙ ſol ſubito reluceſcit nociu ⁊ luna in
die. hoc eſt negligentia ⁊ inoꝛdinatio pᷣlatoꝝ
et rectoꝝ ſeculi.qꝛ viri ſpũales ⁊ ſapientes q̃ſi
ſepeliũtur ⁊ viles ⁊ inſtabiles pᷣficiint᷑. Ecci.
xxvij. Srulius vt luna mutat᷑.et qꝛ pᷣlan ſunt
lodie ſub tutela.ideo iot pᷣlati quot officia.ta⸗
les eniã ↄſtituũtur in ſuis officijs.qui ſcanda/
liʒzant ꝓpłm et velut exactoꝛes fiſcaliũ tributo

vum quintũ humoꝛẽ purgantes cũ medicina

nimiñn laxatiua ſpiritũ extrahũt dum victũ au
ferunt miſerox. De tercio ꝓuerb. vij. Dir

non eſt in womno ſua ⁊c. In die plene lune re/
verſuus modo eni nõ eſt luna plena. qꝛ nõ eſt

ſine macula ſz impura.q? nõ ſimus ſine fragi
litate hũana que nimis inualeſcit in eis qui
prmiitũt ſubditos pꝑ campos licẽtie vagari ad

tate nõ coꝛrigunt.quidã qꝛ rephenſihiliter vis

uunt.qindã qꝛ p indiſcretã huũilitatẽ.auetoꝛi,

tatem coꝛripiendi ꝑdiderũt.quidã qꝛ fauoꝛeʒ

ſubditoꝝ querũt.quidã qꝛ taniũ creuit mali⸗
cia ꝑ ↄſuetudinẽ obdurata.ꝙ eã amouere nõ
pñt.et ſic a modica ſcintilla auget᷑ ignis.amo
dica ruina ſubmergitur nauis, a modica ſtilla
cauatur lapis. ꝛmit nauta cũ nams ꝑiclita/
tur.medicus cum peſtilentia graſſatur.ianitoꝛ
cum fur depꝛedatur. vigiles cum cimtas obſi⸗
detur. que ſi capiatur pꝛimo in eos irruetur.
Criſoſto.ſuper eplam ad Pebꝛe.OJiroꝛ ſi quẽ
contigerit ſaluari exhis.qui pꝛincipiantur in
tantis minis et in tanta pigritia. De loc zælba
cuclꝛ vlti. Sol ⁊ luna ſteterunt in habitaculo
tuo.ihunt in ſplendoꝛe. figurantis haſte iue.
In fremiiuconculcabis terram.quod ad lites

ram erponitur de Dario ⁊ Cyro. qui recepe/
runt ſe in wmo regia et alij vaſtauerunt ter⸗

ram iſrael.qui a pꝛelatis coꝛrigere diſſimulã⸗
tibus et ociantibus.dirripitur populus a demo
mbus.qui irruunt ſicut armatus exercitus.
De quarto Aohebl.ij. Luna conuertetur in
ſanguinem anteq; veniet dies vomini ma⸗
gnus.quod lvdie experimur in pꝛelatis.qui re
licta humanitate.que eſt pꝛopꝛium hominis.
induunt ferinam rabiem ſpirantes ſanguinẽ.

vixr eſſet maioꝛ crudelitas ſi leones et vꝛſi o

feſtarem regendi accepiſſent. Frocalipp.vi.
Luna tota facta eſt quaſi ſangiis.tainen ſi fe
re pꝛeeſſent. puto ꝙ humanioꝛes eſſent.quia
nobilium ferarum eſt. parcere ſubiectis et de⸗

lellare ſuperbos. Onde elephantes et apꝛi et

leones pᷣmoꝛdent ⁊ tranſeunt illa que ad terx⸗
ram impulerũt. Agnobiles vero beſtie vt ſu ⸗
es ⁊ hmõi.reuolũendo conculeant.et ꝑſodien
do ꝑtinaciter ↄuoluunt.Et iſti tirannidẽ ſuam
exercent in pauperes religioſos.quibo detra⸗

hunt. pauperes ſacerdotes quos deuoꝛant et

coꝛrodunt.Apocalip.viij. Percuſſa eſt tercia
pars lune.qꝛ iſti ſeumunt in ſubditos rebelles.
non in limites in eccleſia inſurgentes.ſed tm̃
in terciam ꝑtem ſcʒ ꝑſonas miſerabiles. De
cime a milinbus auferũtur.eccleſie ſpoliãtur.
ſacerdotes mentiuntur ⁊ occiduntur. hic pꝛe,/
latoꝛum iuſticia exerceatur.certe vobis impu
taturo pꝛelati.pilati in pauꝑes.ꝙ a philiſteis
arca dei capiatur. ꝙ ſaul cum filijs ſins occidi⸗
tur. ꝙ malchus ſeuit in chꝛiſtum. Phaſſur in
Hieremiam. Balthaſar in vaſa dñi. ꝙ gladi⸗
us Perri rubigine conſumitur.eccleſia conte⸗
mnitur.ſacramenta vileſcunt.

Zitulus

Uideamus tercio . v.

de ignom nia ſtellgʒ. Stelle enĩ reraxerunt

lumen ſuũ.quantũ ad minoꝛes ſacerdotes ⁊

ctoꝛes qui creuerunt lvdie ſicut ſtelle celi.
Degenerauit in quibuſdã eoꝝ puritas cõſci⸗
entie in carnis ↄcupiſcentiã.claritas fame in
