coꝛpoꝛe et ſanguine wonini noſtri. ait Hie⸗

ro.i.q.i.Oulti.quaſi diceret.nihil.de conſeẽ.
diſt. i. nihil. dicitur ſic. Dihil in ſacrifics ma
ius eſſe woteſt. nec vlla oblatio maioꝛ reperi/
tur. Et cum mirabilia ſintopera dei omnia ta⸗

Opus cregtionnis.
Oypus redemptionis.
Opus gloꝛificationis.

mien ſunt pꝛecipua et valde ſtupenda.

Poꝛum omnium mirabilium fecit memoꝛiã

et repꝛeſentationem in venerabili ſacramen⸗

to. O c; mirabile eſt. ꝙ cum nil eſer niſi de

usſua omniporenti virtute numdum 2 que in
eo ſunt creauit ex nibilo. Mamira quide n et
ars nil overatur niſiex pꝛeiacenti materia.ita

ſemper in opere ſuo remanei cõmunis ma⸗

teria ei quod fit.et ei ex quo opus fit. Ham cũ
animal moꝛitur.coꝛrupta foꝛ ma ſubſtantiali
animalitatis vel ſeparata. ſieſtanima ratioę-
nalis.re manet materia cõmunis ei.quod pꝛi⸗
us erat ſub foꝛma animalitatis ⁊ foꝛmeſubſtã
tialis.quam ſuſcepit cadaueris. Et cum cada⸗
uer per conſumptionem conuertitux in terraʒ
adhuc remanet materia cõmunis ſub ſoꝛna
terre. Sic in artificialibus. Mam cum faber
er ferro facit cultellum.materia ferri que erat
peius ſib foꝛ ma virge ipſa materia ferri po⸗/
ſtea reꝑitur ſub foꝛma cultelli.Er cera que pꝛi

us erat ſub foꝛma maſſe facta ex ea imagine

reperitur ſub foꝛma hominis ſeu figura. Mon

ſic autem deus cre auit mundum. ſed nulla pꝛe
exiſtente materia. omnia fecit virtute ſua in
materia et foꝛma ſubſtannialiſua ſubito et ſic
nulla ibi fuit materia ↄmunis ex qua res facte
ſunt.et eis que facte ſunt. Sed vt dicitur. Ecci

vviij.c.OQu viuit inerernum creauit omma ſi
mul ſeʒ in materia ⁊ foꝛma ſubſtantiali.ſcdöm

Aus.ſic in iſto mirabili ſacro. non eſt aliqua
materig cõis que ante ↄſecranonẽ ſit ſub foꝛ
ma ſubſtantiali pams a vini et poſt conſecrati

onem ſub ſubſtantiali foma coꝛpoꝛis chꝛiſti.

ceriun eſt ꝙ iſtudeſt ercellentiſſimum ſacra/
vel verficiuntur peripſum. nec quid pꝛecioſius
habemus in hoc mundo. Quid enim melius

2
. . . . „ . *.

Sed totum tranſit in totum. materia cim foꝛ
ma ſubſtantiali panis ⁊ vini tranſit in materi⸗
J uuo et ſoꝛmã ſubſtan tialẽ coꝛpis chꝛiſti. Cauõ
Sacramenti exi mig excellentia.ibi. Oemo⸗ Hñd

deus qui fecit mirabilia magna ſolus. Ata au⸗
tem eſt loc mirabile. vt nec oculus intellectus
angelici abſeq; lumme gloꝛie hoc poſſit inmeri
quomodo chꝛiſtus ſit in ſacramento. Rema⸗
nent autem accidentia panis et vini id eſt co-
loꝛ.figura.ſapoꝛ et hanuſmodi mirabiliter ſu⸗
ſtentata ſine ſubiecto. Scm opus valde
mirabile eſt opus redemptõis noſtre. Quod
enĩ vſus non obtinuit.natura neſciuit.ignoꝛa⸗
uit ratio.mens non capit humana.pauetceluʒ
ſtupet terra. et omnis creatura miratur. etiaʒ
celeſtis. Hoc Oarie nunciatum eſt. in &a;
ria impletũ eſt per chꝛiſtum. NMam dicente ea
quinq; verba. ſcz. fiat mila m verbum tumm.
ſubito totus chꝛiſtus cũ carne aĩa et deitate in
venire ſuo fuit. ſic dicẽte ſacerdote quinq; ver
ba conſecratõis ſcʒ. DHoc eſt eni coꝛpus meuʒ.
totus chꝛiſtus in carne aĩa ⁊ deitate eſt in ſacra
mento.ꝓceſſus quoq; eius mirabilis conuer⸗

ſationis ⁊ paſſionis. In iſto venerabili ſacra⸗

mento.habeturx memoꝛia ⁊ figura in materia

eius.que eſt panis ⁊ vinuʒ. Nam granũ triti⸗
ci ein ſe chꝛiſtus cõꝑauit et ex quo fit materia
eiuſ.naſcitur quidẽ de terra imꝑceptibiliterin
ciſa remanente. oꝛtum triticũ cum eſt paruu⸗

lum ſarculatur adremouendas malas lerbas

ne fructũ impediant.et aliquantulum de eo ab
ſcinditur.ſic chꝛiſtus ꝑuulus circũciſuis eſt ad
remouendas malas herbas ſuſpitionũ et ex/

cuſationum cõtra eum ꝙ non recepiſſent euʒ

vt eſſiam.quia nõ erat circumciſus. et de
carne eius aliquid abſciſinn eſt. Creſcens fru⸗/

mentum adſuã pꝓfectionẽ ſubijcitur caloꝛibꝰ

pluuijs. grandimibus. et ventis. Et chꝛiſtus
ad etatem ꝑfectam veniens cumn hominibus
cõuerſatus.caloꝛes inuiche paſmus eſt a ſcribis

et phariſeis.pluuias detractionuʒ. grandines

cõminationum et lapidationis. ventoſq; con⸗

tumeliarum. Capitur frumentum de terra ⁊ li/
gatur et ad aream depoꝛtatuʒ verberatur. Ex

chꝛiſtus captus in oꝛto a iudeis ⁊ ligatus addu

ctus coꝛam Anna et Cavypha et PNilato ꝑcuti⸗
tur et aſperrime flagellatur. Oolitur frumen⸗
tum. vt totuʒ contritũ inde fiat panis ad ignẽ

decoctus.Ec chꝛiſtus totus cõfringitur in ma⸗
nibus et pedibus cum clauis et extenſione vio

lenta mem bꝛoꝛuʒ in cruce. Sicq; coquitur in

cinere humiliatõis.et ſunme ↄſuſionis igne

ardentiſſime charitatis vt fiat nobis ſubane⸗
ricius panis ſacramẽtalis. In cnius foꝛtitudi
ne figurare ambulauit HNeſvas vſq; ad mon⸗
tem dei.iij. Regum.xix.quod etiam mirabile

eh
fcon ſ
gitinien
lumnm ,un
e mrerencos
letcnnn
uennragtun
Gnveol fnr⸗
ſenetdlectone

nAnirnonn

aletfcn
Meſeſicoone
mmawnined
fonerepenn
ſcoer uner
Gmmalitwrdhen
nioat miun
pniunar dune
Prencletenuns
Ctaeendronon
llocpſusmage
Ciuns enſte
ſeninſacranen

(gghrlconoon

ünuſiutnun
Cncrneaninge
Geäſgrami
Cnmedoprch
aſegvicoude
Queninm
uynppinscäd

nii Dedu
(cumvrintoela

Uralem habesſt

(mnalzsmirsbin

incke Sidend

Qonni

ſpkrengslarf

tenchturnn

uunriseſcar

Mnuicntenr

Kendienons.
Uneſamnleris
nmmu
Aerniſen
Kantrrp⸗
Mhmn,nece
cglene
taeien Ka
aenan

enntfign
tnmshngin

amter aiun

vteangenting
umtmitndemtinu

molencsnlut
hetaliqumndnt
8untins tiäclskk

õ

mOWNrpſent

nöerar drnunaſtsen

õ
mioni ſobianr an
G. et Nenmna Etdeſe

veniensann Mniad

immde istkiltii
8 ENann Onin
ianmu ſz
ümmmam

peEdiI
tbentisNd

wNePoNH
ne ahe

laur M

iwe f unigi

nscöI

Muaninn
Gng oiu
ln ,olsNe
Irfa wbisſiln

.Ancus ſoni
Fnan .

co euan

actualem deuo nonem et delectationem ſpiri /

„„

fuit et figura huius ſacramenti. Et ſic patet.
lhooc ſacramentum eſt memoꝛia incarnatõnis
et paſſionis chꝛiſti. que mirabilia valde ſint. b

Tercium opus mirabile eſt opus gloꝛifiea/
tionis. Onde et de malis dicitur Sapieñ.v. c.

ꝙ videntes ipfi ſanctos in gloꝛia mirabunſur

in ſubitatione inſperate ſalutis dicentes. Ec/⸗
ce quomodo computan ſunt inter filios dei.
et inter ſanctos ſoꝛs illoꝛum eſt. Certe mira /
bile eſt. ꝙ moꝛtalis creatura finire virtutis ꝓ
ann deo infinite virtutis per claram cognitio/
nem et dilectionem perfectiſſimam ac fruitio

moꝛia id eſt figura vſua ipſius. Dnde in oꝛatit

one feſti coꝛpoꝛis chꝛiſti dicitur. Fac nos que⸗

ſumus comine viuinitatis tue ſempiternafrui

tione repleri.quam tempoꝛalis perceptio pꝛe
figurat. Mam exy ſacranento ſumpto per mo/
dum cibi hoc euenit.vt ſoecies ſacramenti ſeʒ
panis et vini conuertantur in ſumentem. et
ſic vniuntur cum eo. quia retinent virtutem
nutriendi.et anima etiam deuote ſumens per

tnalis guſtus magis vnitur cum eo.qui deus
eſt infinitus exiſtens in ipſo ſacramento. Ex
vi enim ſacramenti eſt ibi coꝛpus chꝛiſti. ſed
exnaturali concomitantia.quia ita cõſecratur
et ſumitur ſicut nunceſt. ſicut totus eſt ſimul
cum carne animaet diuinitate. Ad hinuſimo⸗

di eni figuram facit illud mirabile de ligno vi/

te in medio padiſi.cuius eſus vitam conſerua
bat ſeu vigoꝛabat.vt ꝑpetuaret᷑ in vita. Beñ.
iij.Aui enĩ manducat hunc panẽ viuet ineter
nuin. vnitus cũ deo eterno ꝑ gr̃am ⁊ poſtea p

gloꝛiã. De duodecim mirabilibo que conſi/

derantur in hoc ſacramento ſupꝛa virtutẽ na/

turalem. habes ſupꝛa ti.xiij.c.vi. De duode⸗
cim alijs mirabilibus que notat JYo. an. habes
in cle. Si dñm.de reh.⁊ vene.ſan.in glo.

Auant ad ſecundn Fiſ.

ciu nõ quidem ꝑ panioneʒ woloꝛis.ſed ꝑ boni⸗
tatem dilectioms. OJiſeratoꝛ in affectu ſub/

ter ſeruis ſuis eſcam dedit.non aliam intendit

expꝛimere.niſi ſeipſum panem viuum.qui de

celo deſcendit. Pꝛeſtat ſe nobis dñs ait Cripj.

palpare. comedere ⁊ amplecti. Dicit eni Cae

ticoꝝ.v. Comecdite amici. bibite ⁊ inebꝛiami⸗

mcoariſſimi. Comedite inquit hoc eſt coꝛpus
meum. Bibite ex hoc omnes. bic eſtenun ca⸗
lix ſanguinis mei ⁊c. Luce. xxij. Et quomodo

—— — ——

poreſt maioꝛem benitolentiam et amorem

ad nos oſtendere. q; vare ſeipſum nobis in ci-
vum vt vnum efficiamur eum eo. cum omnig
geramenta dentur nobis ſub rebus ſenſibili⸗

bile cum ſuo ſenſu ſeu ſentiente. vt vmmnn effi
ciatur eum eo. niſiper guſtuʒz ſeu eſum. HNamn

cum videmus obiectum. quod videtur nõ fit

vnum einn vidente.q;uis ſpecies multiplica⸗
ta vſq; ad oculum vniatur. nec quod tangitur

odoꝛatur vel auditur.fit vmimn cum ſentiente

Sedecibus qin ſumitur p guſtum realiter vni⸗

tur et fit vnum cimm guſtante conuerſus pnuy

trimentum ex eo in ipſum.ſic chꝛiſtus in aljs
ſaeramentis nõ vnitur p ſeipſimm ſed pereſſu
xum gratie ab eis. Sed realiterexiſtens in vvc
ſacramentop ſeipſum nobis vnitur. etideo ꝑ
modum cibi ⁊ potus nobis confertur ſicut cibꝛ
cuun cibato fit vnum p conuerſioneʒ vnius in
alterus. Derũ quia nobilius trahit adſe igno⸗

hilius qehomo eſt nobilioꝛ cibo naiurali quẽ
iinnit ideo trabit ad ſe et conuertitin ſe cibuz
ſed cibus iſte ſacramẽtalis quia melioꝛ eſt ſu/

mente. wminus ſcilicet ieſus chꝛiſtus. Ydeo

ipſe cibus id eſt chꝛiſtus conuertit ad ſe ciba⸗

tum et vnit.vt dicat cum aplo.Hiuo ego iam
non ego.viuit vero in me chꝛiſtus.ad Gala.ij/
c. Hinc Zlug.in libꝛo confeſſionumm. dicit ſibĩ
a mino dictum. Crede et manducabis me.
ſcilicet in ſacramento. nec tu me mutabis in
te. ſieut cibum carnis tue. ſec wu mutaberis in
me. IAdem ſuper YJohan. O ſacramentum pi
etatis.o ſignum vnitatis.o vinculum charita
tis. Nanc etiam vnionem ſignat aqua in ca,/
lice mixta cum vino.vnde dicitur de cõſecra.
diſtin.ij. cum omne.Cum in calice aqua vino
miſcetur. chꝛiſto populus adunatur. et creden
tium plebs in quem credidit copulatur et con
uingitur.que commixtio ſeparari non poteſt.
quia nec chꝛiſtus ab eccleſia. hoc igitur ſignar

talis commixtio. Mam aque multe ſunt pppu
E Eee * li multi. dicitur Apocal. fignificatiue. Ex hoc
ſcʒↄferentis ſacẽ̃m nimia beniuolentia ⁊ deuo⸗/
tio oſtenditur. cum dicitur. Oiſericoꝛs et mi⸗
ſeratoꝛ dñs e ſcam dedit. iſericoꝛs in affe/

auteʒ ꝑcipi poteſt vtilitas ꝑceptiomis ex ſimi⸗
litudine eſfectus eſce coꝛpoꝛalil. ex cibo enim
ſen eſcaſimmpta repatur vigoꝛ deperdhitus. ca)
loꝛ emm naturalis conſumit humidum radip

moneciwins. Oaleralozm. cale. ſed per cibum reſtauratur. ſic caloꝛ concu
ueniens miſerijs noſtris.dñs ꝓuidens largi/

piſcentie habitualis in actum exiens vicijs v
tentatiombus et cum occupationibus mundi
paulatim ↄlumit himnidinn gratie in quo con
ſiſtit vita anime. Sed ꝑ cibum hunc ſacramæ
talem reſtauratur vigoꝛ ⁊ feruoꝛ grate et pec
cata relaxantur. Per cibum homo augemr.
cum eſtin ſtatn augmenti.etideo pueri indi/
gem frequenti cibo vt augeantur. Et qꝛ ſempꝑp

ſu nus in via ĩ apuitudie augmẽti ſpnaliſ.ideo

Titulus

2

frequenter ſnere delennms. vr aneanür in
viriutibo. DPer cibum lvmo foꝛtificatur. conrra
latwꝛes impinguat. delectatur in guſtu. ſic ſpi /
rimaliter ex cibo ſacramẽtali. Oñ be.Cho. in
officio coꝛꝑis chꝛiſti.O adimrandũ cõuinum
ſalutiſerũ ⁊ om̃i ſuauitate repletũ.in quo chꝛi /
ſtus nohis pꝛoponitur ſumendus verus deus.
nullũ eſt eo ſalubꝛius quo peccata purgantur.

virtutes augentur ⁊ oim chꝛiſmnatũ gra mens

nis lſſer qui in terpꝛetatux beatitudo.i.xrpᷣuis

qui eſt nr̃a heatitudo.pꝛebebit delitias regibꝰ.
id eſt rõne ſe regentibo.Et in huius figurã ðꝛ
manna qð non ſuit datuʒ niſi tranſito mari

xubꝛo deſignante bapriſmum.qꝛ nõ datur niſi
baptiʒatis qð habebat ſapoꝛẽ ſuauitatis. Sa
pieñ.x vi. pᷣm tñ diſpoſitionẽ ſumentis. Fe⸗
cit etiã memoꝛiam in iſto ſacramento.quo ad

effectus eius mirabiliũ ſuoꝝ.i.miraculoꝝ. qꝛ
p loc ceci illuminantur.vt clarius ſcʒ videant
P fidem. Claudus erigitur in affectu vt recte
incedat. Surdi audiint ꝓmptioꝛes ad obedi

endum.Tepꝛoſi mundantur in aĩa a reatu le⸗

pꝛe peccati. DHemonio verati liberantura ten
tationibus eoꝝ. Naralitici roboꝛantur adope

ra ardua. Febꝛicitantes curantur a caloꝛe lu⸗
xurie. Noꝛtui reſurgunt a peccatis. DHndeilet

Zug. dicit ꝙ nõ deficit manducatus q̊ moꝛtu

os viuificat.quo.ſ.ad ea que quis ignoꝛat nõ

ronendo obſtaculiz. Ogemoꝛiam igitur fecit

dñs mirabilium ſuoꝝ.

noratur quõ debite ſumatur ⁊ cum bona cõſci⸗

entia. ibi.timentibus ſe nmoꝛe ſcilicet filiali.

Quienim nimer deuʒ. ait Salomon. nihil ne⸗

gligir. E& cci. vij.c. ſcilicet eoꝛum que debet face
re. Cauet enim talis vt bonus filius omnem

defectum.ne patris ſin incurrat offenſam et in
de verdat gratiam. Calis igitur non negligit

obſeruare. quod apłs ait.i. Cor.xi. Pꝛober au
ten ſeipᷣm homo et ſic de pane illo edat.i.exa⸗

minet conſcientiã ſuam ſi eſt contritus et con⸗

feſs de ommb peccatis pꝛecipue moꝛtalibo.

qꝛ vt ibi dicitur. Qui manducat et bibit indi⸗/
gne id eſt cum nõ pura cõſcientia.ſed macula⸗
ta veccatis.iudicium ſihi manducat et bibit.id

eſt ad ſii iudiciũ ⁊ augmentũ damnatõnis ac
cipit. Oecdlit quide deus eſcam iſtam ſacramẽ/
talem timentiboſe.id eſt inſtituit. vt cũ amo⸗

re filiali ⁊ reuerentiali accederetur ad eã.Sʒ
non ſunt ſacerdoti peccata occulta coꝛdium no
ta.et indiſpoſitönes menuum peccata etiã ſi⸗
bi nota nõ debet alijs manifeſtare.ideo danir
omnib ſacra mẽtalis eſca iſta niſi peccatuʒ ſit
notoꝛii.vt publicus vſurarius ⁊ notoꝛus cõ/

Quantuʒ ad terciũ ꝗ.qiij.

. —VGBßx , .

„

ciubin arius ⁊ hinõi. Sed moꝛs eſt malis vita⸗

bonis.ſicut palato non ſano pena eſt panis er
nocums. qui ſanis eſt ſuauis.Onde in pᷣs. di/
citur. anducauerunt et adoꝛauerunt ſcilic,

eſcam ſacramentalem.que adoꝛ atur vt verus

deus cum manducatur. omnes pingues terre
ideſt veccatoꝛes abundantes in vicijs ⁊ terre

nis deſiderijs et in cõſpectu eius cadent in vec/
virtutes che catum ſcilicet grauiſſimum. Dnde dicit Aug.
impinguatur. Oñ ðꝛ Beñ.penl. Pinguis pa

ſuper.pᷣs. Non ꝓhibeat diſpenſatoꝛ wmini.i.

ſacerdos neccatoꝛes manducare menſam wo/

mini qin feliciter nonſunt notoꝛij ſedexactoꝛẽ
moneat nimere. ſcilicet vt in JYudam indigne
cõmunicatum introeat in eum ſathanas. HDOe
dit timennibus ſe et qui timet deum faciet bo⸗
na.Ecẽi. xv.c.que ſcilicet requirunturad ſalu⸗/
tem et debitum cultum diuinũ.Et quia in coꝛ
poꝛe eius ver cõmunionem habet quieſcere coꝛ
pus chꝛiſti.vt in ſepulchꝛo conetur facere illa
bona que ſignificãtur in ſepulchꝛo chꝛiſti. Se
pulchꝛum iſtud iſta loabuit ſcm euangeliſtas
vt patet Math.et Luce. penul. et Yohan. xix.
In eo ſuerunt cum coꝛpoꝛe chꝛifti. mirra er
ãloes ⁊ linthe amina munda.et ſudarium.Ex⸗
ciſum eratin petra et ſarum magnum ad oſti⸗
um eius ſignatuʒ clauſum ſigillo ſimm ſacer/
dotis.inunitum cuſtodibus.nouũ in quo non
dum quiſq;ᷓ poſitus fuerat. Oꝛtus ibi erar.⁊ in
mõte caluario pꝛope Hieruſalem.et Joſeph
eius ominus exat. Ex quibo circumſtantijs
notantur duodecim bona que facere debet qui
timet deum vt ſit dignum chꝛiſti ſepulchꝛum
in cõmunione. Pꝛimo ſit in eo mirra moꝛtiſi⸗
cationis ſenſuum et paſſſonum. Nõ enim ac
cedere debet cum diſtracnione ſenſuum. viſus
auditus et hmõi.neccum paſſionibus ire vin⸗
dicte et hmõi. Sed vt ait apłus ad Colł. iij.c.
Ooꝛnficate membꝛa veſtra que ſunt ſuꝑter
ram.Aſſit er aloes amarũ.ↄtritio peccatoꝝ cõ

minoꝛum. ſcᷣm illud Yob.iij. Anteq; come/

dam ſuſpiro et quaſi inundanus aque ſcilicet
lachꝛymaꝝ.ſic rugitus meus woloꝛis.ſ/linthæa
mina ſint munda aie ⁊ coꝛꝑis p caſtitatẽ.etiã
ab actu cõiugali.Dnde nõ niſi mundis a mu/⸗
lieribus dedit Abimelech ſacerdos panes pꝛo
vſitioms edendos DHauid et ſocijs.i. Regiʒ.
xxi.c. Hoc etiã dititur de conſe. di. ij. c. oĩs ho⸗/
mo. Sit et ſudariũ qð faciem coꝛꝑis tegebat

ſcʒ humilitatis que cooperit faciem bone con⸗

uerſationis ne videatur abhominib ⁊ euane/
ſcat. Vnde cui centurione reputans ſe indi⸗

gnum. dicat. Dñe non ſum dignus vt intres

ſub tectumn men. Math. viij.c.tñ cum hoc vt
ʒzacheus etſi publicanus. tamen ꝑumus ⁊ hu⸗
imilis recipiebat eum affectuoſe in wmũſuã.
Sit petra foꝛtiſſima in tentatõibus magnum

GS--200 9 * Prr n- aſen

hemnagefuu
Crannanun.
eobuere vi
nefnemsſeten
Grmmerenpan
fiunethunſn
fnenmmlecio
umopmen etſe
Deſenard
norconecufen
mamarctcähn
Upnmüneune
Aanemmon
kelmennoresſnee
ſmnoureneſert
Peimerpeetatur
Ilenpenorſin
(isdigcunchn
eAnbro. a

1

lpann ſgoen

unig pfoct

eroonine
urmnmnenni.
mnaun llr
fennrmemz,
ffecnigam
Wrnnußn
iſeanch
ſtgten
pen un
Uriinenn

tuinmenmſ
ahier legurmmuſn M

umdunmni Kgien,
monenhalagneie
icd centſtni
Nrinſepulchochte

babuitſcön an n

oeenla an
n ore nnet

mammncsetfann
Zeiſanmnegrndd
lauſomſloſanien
Ktocibus miinen
Werat. Onsimn
ehienſina en

. Er quipanmn

nnaqetrten
dignom chrin n

mofſtinannir
Lpaſorun ian

tracvoneſnnnh

etann pefimtunin
Gtait aplnalli
dra eſrgeinig
Inari MOiN
ſeiiriin

umuams eſd
nan aſilt

eetli
Eſaud

. ) HDWü 5
nnmn aduoluanmad os ſepulchai id eſtfrnuͦ etſiceritſepulchn
ſmoſtum non recidiuandi. Potiue vebet quis tur Eſa. n. . Et ſicut chꝛiſtus reſurre rit a mo?⸗
vimnnia mala ſuſtinere q;ᷓ weccato cõſentire in eſirge
quit Zluguſti. xxxij.q. v. Ira ne. Sit ſigngtum
ſigillo ſummi ſacerdotis chꝛiſti anino ſcilicet.

fidei vt nõ vacillet vel diibitet de writate einſre eſt viuentis creature. ſic vinens vita gre. P
Cxyrillus. Pon dubites ſed potius ſuſcipe ver
ba ſaluatoꝛ is.qui cum ſit veritas non menti/
r dicens. Hoc eſt coꝛpus meum. Sit noinʒ

tur dicens.

vt mi cibi vel potus. ſit poſt mediam noctem
poſirum in ſtomacho. nec medicina nec aqua.

vconſe. diſt. . liquido. Soimttugliter nulſſun

cadauer moꝛtalis peccati ſit in mente. A eo pa
pa. Hullus malignus accedat. nullus fucato

animo. Mec inſidie mente ↄdantur. pura igi/
tur ſit mens. pura conſcientia. quia et ſacrifi/
aum punum eſt. apponatur in fiturum cuſto/
dia ratõnis ſimmpto ſacramento. ne wzmitan
do negligentia furtim auferatur coꝛpus chei/
ſti id eſt gratia ſaluatoꝛis.ſcdᷣm illud Pꝛouer⸗

bior.ii. Oimi cuſtocdia cuſtodi coꝛ tunm. Sit
mensoꝛtus concluſus in quo ponuntur fagus
erquercus. que ponuntur fructuspꝛo beſtjs.
Sed floꝛes roſarum. lilia conuallium. viole

herbe odoꝛifere. vtperſa ⁊ huiuſinodi.arboꝛes
ſuaues fructus ferentes. Sic in tali mente ru⸗
minentur exempla martyrnm. coufenoꝛum.
virginum et hunuſmodi ſunt floꝛes.ſint et her⸗
be ſanctarum lectionum ⁊ verboꝛuʒ ⁊ frutus
bonoꝝ operum. et ſic dicere poterit illud Canè⸗
ticox. Deſcendit oilectus meus in ivwꝛrum ſun
um. vt comedat fructus womoꝛum ſuoꝛũ. Sit

vtpmaxime tunc mediteturchꝛiſti paſſioneʒ.
Ausg.quia in moꝛte dñi liberati ſumus.uius
rei memoꝛes in edendo carnem et bibendo

ſanguinem eſſe debemus. Pꝛope hieruſaleʒ ſit

que interpꝛetatur viſio pacis. vt aliqñ etiam
contemplemur ſuꝑnam patriam in qua perfe

de Zlimbꝛo. OJanducat te angelus pleno oꝛe
in patria. ſcʒ ꝑfecte fruendo. manducet te ho⸗
mo in via ꝓ modulo ſuo. tali recxea tus viati/

illud monumentũ. qꝛ ſemꝑ intendat creſcere

in virtubo. iuxta illud. lxxriij. p̃s. Ybunt de vir

tute in virtutem ⁊c. Oedit quocq; eſcam iſtaʒ

timentibo. qꝛ cum timoꝛe maxime reuerene

debet accedi ad ipm. Dnde Euſebins emiſe
nus. Cum ad reuerendum altare cibis ſpiri;
malibus ſatiandus aſcendisſacrum dei tin coꝛ

puset ſaugunem fide reſpite.honoꝛa. mira⸗

te. mente tinge. coꝛdis manu ſuſcipe. et ma⸗
rime toto Pauſtuinterioꝛis hois aſſiune. dve cõ
ſecra. di.ij. qe coꝛpus.pᷣs.v. Adoꝛabo ad tem/

iuxta montẽ caluarie locum ſceilicet paſſioms

ctius aĩa cum chꝛiſto vnitur et paſcitur. On/

„ * 7
.
.

er ſic erit ſepulchꝛum eius gloꝛioſum vt dici/

tuia per gloꝛiaʒ patris. ita ꝑ ipᷣm reſurgemus

adſupnam gloꝛiam. qꝛ qin manducat lhunc pa
nem vinet ineternum. Fob. vi. c. SO anduca

hoc ſacrᷣm ſimptum viuet vita gloꝛie. DHe cõ
ditionibo etiã que requiruntur ad debitã ſum⸗/
ptionem habes ſupꝛa in pꝛima pꝑte.ti.de lege
moſayca.c. de ceremonialibus. vbi agitur de
modo edendi agnuʒ paſchalem. quod figurat

iſtud ſacramentun. MM
Iterum de ſacramento euchariſtte. Ca. v.

ZRit firmamentu in
fummis montium ſupertolletur ſu⸗
Vvppr libanũ fructus eius ⁊ floꝛebunt
de ciuitate ſicut fenũ terre. pᷣs.lxxi. AInmenſa
diuine largitatis bñficia exhibita ſpło chꝛiſti
ano ineſtimabilẽ ei ↄferunt dignitateʒ. MecE
enim eſt aut aliqñ fuit tam grandis natio que
gzalrat ceos appꝛopinquãtes ſibi ſicut deus no
er adeſt nobis. Onigenitus ſiquidẽ dei filius
diuinit atis ſue volens nos eſſe ꝑticives nr̃am
naturã aſſumpſit vt hoĩes deos faceret facinse
lomo. AInſuꝑ qð de nro aſſumpſit totũ nobis
contulit ad ſalutẽ.nam coꝛpus ſuũ in ara cru⸗
cis obtulit deo patri. ſanguinẽ ſuum fucit in pᷣ⸗
eium nr̃e redemptõnis. Et vt tanti bñficij in
gis in nobis maneret memoꝛia. coꝛpus ſuũ et
ſanguinẽ ſubſpecie panis et vini ſumencũ fi⸗
delibus dereliquit. Hec Cho. in officio. Quia
enĩ coꝛpus aſſimptũ ablaturus erat ab hoĩibo
et illaturus ſideribus.inquit Euſebius Rice⸗
nus. Neceſſe fuit vt die cene illud ſacramen/
tum coꝛꝑis et ſanguinis nobis cõſecraret. vt
iugiter coleretur ꝑ miſteriũ qð ſemel offere/
batur in pꝛeciũ.de conſe.di.ijQuia coꝛpus.⁊
de loc ſacr̃o loquitur pᷣs.et ſi multum obſcure
exit firmamentũ ⁊c.vbi tria notat wPõs.
Pꝛimo deitatẽ ſub ſpecie panis latentem.ibi.
Erit firmamemſum.
Scðdo vtilitatẽ hoĩis cum deuotõe ↄſequenteʒ
ibi.ſuꝑextolleiur ſuꝑ hbanum.
Cercio venerabilitatẽ plebis euchariſtie aſſi⸗
ſtentem.ibi.ſloꝛ ebunt de ciuitte.

Pro declaratione . F. j.

pꝛimi eſt ſciendum ꝙ vbi noſtra tranſlatio ba
bet.erit nrmamentus.alia hʒ. Exit panis iri/
ticeus.et ſic per vtranq; habeiur ⁊ materis ſa
cramenti que eſt panis miticeus. cinus ſpeci⸗

es remanet poſt conſecrationem cõuerſa iub/⸗
ſtantia. Onde etiam vicitur panis Joha. vi.

S==

Litulus

Hanis quem ego dabo caro eſt p mundi vitg.
Habetur etiam quod ſu eo latet ſcilicet diui⸗
nitas que dicitur ſirma mentũ.ps.xxiiij. Fir/

mamentũ eſt vñs timentibaeum.et teſtame⸗
num ipſius vt manifeſtetur llis. Om̃ia enim
ſuſtentat naturaliter er ſuos electos ſpiriiua⸗
liter. Oontes hic intelliguntur ſacerdotes. qͥ;
a vallibus vicioꝛum debent eſſe eleuati. etin
altum verſus celum ꝑ contemplanone cele
ſtem conuerſationẽ electi. Summum eoꝛum
eſt caput eoꝛum. Erit ergo panis triticeus qui
eſt fir namentũ in ſummis montiũ qui eſt coꝛ
pus chꝛiſti.in quo etiaʒ deitas ſub ſpecie panis
triticei in ſummis montium id eſt ſuꝑ capita
ſacerdotum.quod vtiq; fit quando ipſum con⸗
ſecratum populo oſtendũt eleuando. et hoc in

terra id eſtin mundo iſto. Ham in celo clare

intuetur. non ſub aliquo vela mine. ſedin ter⸗/
ra in qua anima noſtra lbabet velamen opa⸗
cum coꝛꝑis non poteſt clare inmeri.ſed ſub ve
lamine.et in iſto ſacramentoſub ſæcie panis
et vini. ſz realiter eſt ibi totus chꝛiſtus. coꝛpus

eius ex vi ſacramenti. ex naturali autem cõco

mitantia ⁊ ſanguis ⁊ amma ⁊ dunnitas. quia
iſta non poſſunt abinuicẽ ſeꝑpari. Onde Hil.
in li.de trinitate.de veritate carnis et ſangui/
nis.nõ eſt relicius ambigendi locus. qꝛ ipſius
dñi ꝓfeſſione caro eius vere eſt cibus et ſan⸗
guis eius vere eſt potus. Recedat ergo omne
infidelitatis ambiguuʒ. quia qui datoꝛeſt mu⸗
neris ipſe etiã teſtis eſt veritatis oicens. NHoc
eſt coꝛpus meum. Luce. xxij. Et vt dicir Euſe

hius emiſſenus de con ſecra. di. i. quia coꝛpus.
NMouum tibi et impoſſibile eſe non debet

in chꝛiſti ſubſtantiam terrena et moꝛralia cõ
uertuntur ſcʒ panis et vinum. Ad quod oſten
dendum ſcilicet non eſſe impoſſibile vel incre
dibile talẽ ↄuerſionẽ induci pnt exempla ſcʒ.
O perantis natue. U
HNHarrantis ſcripture. M
Oanifeſtanns figrre. S
idemus per viam nature ſubſtantiã vni
us rei mutari in aliam. Mam cum homo co/
megdat panem et vinum bibat per digeſtionẽ
factam.panis conuertitur in carnem et vinuʒ
in ſanguinem.

tur ꝓ parte in carnẽ et ſangiunem etoſſa eius
gquein habet in vtero. Marratur a naturalibo
vy in PHybermia ſit quidaʒ locus.in quem ſi o⸗
natur hnum. pars illa que tangit terram in

ſundo loci conuertitur in ferrum. que in aqua
in paless conuertitur. que extra aquam lignũ

remanet. Si igitur natura operatur talem mu

tanonem in aliam.quantomagis auctoꝛ natu/

te peſt hoc aggere qii hanc conuerſionem ſa⸗

in ſanguinem. Iſtud clare patet. comedit mu
lierpregnans et cibus eius digeſtus conuerti

XIII=

cit. quomnodo conuertitur deus operatur qini
vtiq; plus pofeſt operari q intellectus noſter
intelligere ſcõm Auicennam. Ex ſacra
ſcriptura que mentiri non nonit a iudeis etiaʒ
appꝛobata.legimus in veteri teſta nento mui
tas muſanones factas de vnare in aliã. Pq

. . „

bꝛum. Et iterum Ooyſes de mandato dei co

lubꝛum per caudat accipiens conuerſus eſt

ferrum ſecuris de maniihꝛio excuiſimn de maj
nu cuiuſdam ligna incidentis a merſimm in a,
dus enataint et prr ſe in manubꝛiumn intrauit
niij. Regum. vi. c Helyas pꝛopheta ignem de
celo fecit veſcendere. nij. Regum. i. ca. DHnn/
ma rercuſſa virga & oiſi daret copioſimim a;
verbum Goyſi conuerſe ſunt in ſanguinem.
Ponit Zlmpꝛoſius.ad hoc pꝛobandii de conſe.
ſunt pꝛeternaturam/Siergo ſancti viri ver⸗
uerſionem earum. Hone magis rpᷣs dñs ꝓᷣ

phetarum et ſanctuſſanctoꝛum poterit mura⸗

re et conuertere panem et vinum in coꝛpus
et ſanguinem ſium. ipſe eni eſt qui hanc mu⸗

tationem agit. Oñ Aug. Intra ſanctaʒ eccle
ſiam in miniſterio coꝛꝑis ⁊ ſanguinis dñi mi⸗
hila malo minus nihil a bono magis pficitur
ſacerdore.qꝛ nõ in merito conſecrantis.ſedin
verbo efficitur creatoꝛis.ipſe eſt qui ſuam hãc

efficit carnem. i.q.i. Ex multis demum appa⸗

ritionibus et miraculisoſtenſis.circa illud ſa⸗

cramemum oſtenditur vetitas hauuius conuer/

ſionis. Marratur in cronicis. ꝙ in Francia tẽ⸗

poꝛe ſancti udouici regis Francoꝛuʒ celebꝛeẽ

te quodam ſacerdote in hoſtia conſecrata vi⸗

ſus eſt ab ommi populo puer paruulus in ipſa

hoſtia.et cum nunciarerur regi udonico mi⸗

raculum vt iret ad videndum. Reſpondit qui

dubitant de veritate huius ſacramenriilliac/

cedantr ad videndum. Ego autem quia certe

rrat etiam Hincentius.in ſpeculo hyſtoꝛi⸗
arum.li.xxx.c.xxiiij. ꝙ circa annum domini.

cxedo ibi coꝛpus chꝛiſti eſſe non curo videre.
Ha

cõſecrata a ſacerdote poſt ſanguimis ex ipſa ſu⸗
ſionem viſa eſt caro. et cum diuidere vellet ſa
cerdos.nõ potuit ſcindi ſed plicari. Ona pars
remanſit in ſpecie panis.alia in ſpecie ſangni⸗
nis/ An vitiſpatrũ etiã de hmonle gin apari⸗

tionibi. Cũ ergo iſtud ſacem ſit frmamentũ.i.

Ipᷣs firmamẽtũ eccie remanet tñ in ſt pecie pa⸗
nis triticei.ſic pꝛius apparebat. ⁊ triplici ra⸗

Oclyxrxi. in pluribus locis in Francia hoſtia

P

tunfi
Vyhlir en
sdlntis
e ſrmnter
fſeiſün n
Ommgeceleti⸗
ttlnſte e
Ittrcent
imninbſuan
Cuhncengelin
(fi nicten
tigerrttinen
uſzlltſelnint
miionief eſe
ntei vist
Preicarnoen
fediuninunct
APOAtkcertsn
unrgſenttne
WnecereAcmmn
purhcedndt
citanmautrge
nöſſnrcmar
Unerh ſed ſobſee
ſtlie Kpo ſun
Wri paniton
ſiſcſeluimicen⸗
mMmmli bs gn
ierfamostnmen
ccymieſadiſp
(isnccfiün
Dgainſpecrnsdin
ſuneaſparsſchi⸗
flſenonmm Di
Clit eſenncitn
xlbni t i⸗
fPronnfiaedrepne
blieſe Oder
tinentapeeuni
farſtcbieſe⸗
Fünrsfnättmanue
s lir iblia
umns osemn,
nilewrinnb
Umid ſſo fotus
impmn Ger

Conias

inſmnaten
litirwin
ieifnnetahef
glummzf mn
Ruſteiseni

Vn

rin nweßdi,
men anmmin wree
nammncoe
n pkeriekai gnenn
umſnezet
Nosiſnganis mon.
ndlrdononngsſin
nmennſenmmgen
is iſectanſune
1.Enchseumm
ubsoſtenfs dettd
Eur ventwstunstn
Ionigsgifintt i
ciregis fimmnetai
tein ons orftnnt
hb r Mneii
naremrre din
nictnun ißimt
rusnmnamniliad
””
e watd diee
umngizſello, ſſ
Cdrs munn donnl
bisinfnmtt
epkſniniliſiif

un urieH
Gitttan Din
aadnuſnſtte N
infüfmmana
mnuretiinſh,,

1

videt.iñ firmiter credit ea miſteria fidei.tã/
to magſs exercef meritũ fidei et augef᷑. Pñ

Dirit chꝛiſtus To. penul. Beati qui nõ vide/

runt ⁊ crediderũt. Si igit᷑ poſt ↄſecrationẽ vi
deret in lſtia caro.minus haberete röne fi
dei hoc credere.cum videret manifeſtã carnẽ.

ſed qꝛ nõ videt carnẽ ſed ſpeciẽ panis vt pꝛꝰ.

et tñ credit ibi non ranẽ ſed coꝛpus rp̃i eſſe.
magis credit et meret.Ouantũ ad ſcam ra

tionẽ certũ eſt. ꝙ eſſet lꝛroꝛ hvibus comede
recarnẽ crudã lvis ⁊ pꝑmarxie cũ nõ ſit in vſu

Vnge iudei imo er diſcipulis eiꝰ quidã.ũ
xps dirit.n ſi manducaueritis carnẽ filij lvis

c.nõ halvbitis vitã in vobis. quidã ſcandali

zati receſſerũt ab eo eſtimtes ꝙ haberẽt ipᷣaʒ
comedere.vt caro in macello habentes loc in

ſvꝛroꝛẽ.vnde dirxerũt. Durus eſt hic ſermo
qs pᷣt eum audire Yo.vi. Sed xpᷣs declarauit
quia nõ ſicut caro qvendit᷑ in macello deberet
comedi.ſed ſub ſpẽ pams.ideovocauit ſe pa

nẽ di cẽs.igo ſum panis viuꝰ ⁊c.nõ eſt añt
lvꝛroꝛi vĩ panẽ comedere ſed aſſuetuʒ. eſſet
enĩ nidiculũ infidehbꝰ ſi caro anpareret in lx

ſtia dicẽtibus ꝙ comederemꝰ carnẽ hoĩs.Et

iõ erat ranis triticeus ſeʒ in orts k ercao B
oꝛdinatũ eſt a dei ſapſa ne deceptũ ſe reperiat

ſenſus iudicãs de ſibi notis. Ex q igif nõ ap⸗
paret in ſpẽ carnis rõne iã dicta.ſi ibi nõ re/
maneret ſpecies ſaltẽ panis vt pꝛius. nil ſen⸗
ſibile appareret. Oñ hoĩes nõ eſtimarẽt ibi
aliqd eſſe nil vidẽdo.cum tñ dicatur.hoc eſt

coꝛpus meñ. Et quẽadmodũ in comeſtione

p̃parata iſaac decepti s eſt oĩs ſenſus niſi au
ditus. M viſus qꝛ caligauerat nõ percepit ia
coh illũ eſſe.Odoꝛatus.oꝛ ſenſit fragrantiaʒ
vſtimentoꝝ eſau nõ iacob. Guſtus. qꝛ eſti⸗
mauit cibñ eſſe pᷣparatũ ab eſau. Cactus.qꝛ
manus inqͥt manus ſunt eſau. qꝛ ꝓpter pelli⸗

culas hedor.qbus manus cooperuerat. Sed

auditus ſolus remanſit indeceptꝰ.Nñ dixit.
vor quidẽ vox iacob eſt. Geñ.xxvi. Ita in ſa⸗
cramẽto iſto tactus odoꝛat guſtus et viſus
ſunt eoꝝ accidẽtia vanis.ſicut erãt cũ erat ibi
ſubſtãtia panis. Sed audu?ꝰ nõ fallit᷑ cũ au/
dit.hoc eſt coꝛpus meũ. Et ad firmandũ coꝛ
ſincerum ſola fides ſufficit.

— *

Duantu ad ſecũdũ.ſ.ii.

vtilitas ſqʒ deuote accipiẽtis nota.cũ ðr.ſup
extollef ſuꝑ libanũ fructus eius ſcʒ panis tri
ticei ſacramẽtalis.Iibanꝰ eſt mons pᷣcioſus
et internꝛetat᷑ candidatio.ſignificãs monteʒ
gloꝛie.vbi oẽs amicti ſunt ſtolis albis.i.ſum⸗

1
tione. Prima vt fides exerceatur. Scdᷣa vt v.
noꝛ auferat. Cercia vt ſenſus non decipiat.
Fides eſt e rebus nõ viſis q;to ergo minus

tum in ſe halentẽ et omnẽ ſapoꝛem.

a p unitgte. fructus ergo eius i. effectus ſu⸗ B
prextollet ſup montẽ ghie. qꝛ qui manducat

huc panẽ viuer in eternũ. Fo. vi. Sunt autẽ
xij.fructꝰ hiinus pamis triticei deſignati p. xij.
cteliani vite de bus vᷣr apoc. vlti.⁊ de his
habes plene infra in. c. de ſacramẽto euchari⸗

ſtie. ibi viceſwortz iñ , deuote accipiat. in

„

gra alias nõ extollet ad gloꝛiã.ð ſed deijceref ĩ
ifern. Oñ iſtð. de le di ij. Dun ſleſenaer vi⸗
uunt in eccia. et cõicare nõ deſinũr putãtes ſe
tali cõione mundari. diſcãt ſibi nihil ꝓficere
ad emundationẽ. dicẽte ꝓpbᷣa ſcʒ Yere. ri.c.

Quid eſt qð dilectꝰ meus fecit in vᷣmo mea

ſce era multa. Hunqd carnes ſancte auferãt

a te malitias tuas.qᷓſi dicat nõ.ſed augef gra⸗

mſſimũ peccatuz.qꝛ vt dicit apls.i.Chox.xi.
Qui manducat et bibit indigne. inchieimn ſibi

maãducat ⁊ bibit.i.ac ſi xpᷣm occiderit.puniet

vm glo. Et hoc vt dicit Augꝰ. Hõ qꝛ illa res
ſcʒ ſacramẽtũ ſit ma'a.ſed qꝛ malus male ac

cipit. qð lvnũ eſt. Hõ eni mala erat bucella qᷓ
ide data eſt a dño. vrptʒ Yo. xiij. Salutẽ de/

dit medic. ſed ille indignꝰ accepit ad ꝑniciẽ
de ↄoſe. di. ij. ⁊ ſancta. Qñ melchiſedech rer ſa
lem ſacerdos dei ſummi obtulit abrae panẽ
et vinũ eũ lbenedicẽs.vt ptʒ geñ.xiiij.c. vtiq;
fecit Gᷓ ei reuerenti cũ victoꝛia a cede.iiij.reg.
geñ.xiiij.Ad figurandũ ꝙ opoꝛtʒ ꝙ lvmo ha

beat victoꝛiã de coꝛpoꝛe ſuo ↄpoſito ex ãttuoꝛ

elemẽtis.ſeu ſenſitiua ptãte in qua inſurgũt
qttuoꝛ paſſiones q̃ multis dñant.vel quattu
oꝛ differẽtie peccatoꝝ quivincũt q̃ttuoꝛ reges
quattuoꝛ ſenſus nr̃os.l.peccatũ cogitatõnis.
cõſenſionis.operatõnis.⁊ aſſue ſactõis.huic

xpᷣs verus ſacerdos offert panẽ ſacramenralẽ

cũ benedictõe gratie ⁊ gloꝛie. Atẽ JYo. de ſan

cto gemi.in ſermonibo dicit. ꝙ płs in libᷣ.de

ſenſu ⁊ ſenſato numerar. vij. differẽtias ſaro⸗
rã qͥ ſpecialiter repiunt᷑ in lvc ſacramẽto. Pꝛi
mus eſt ſapoꝛ dulcis qui ſignat cnũ ſapiẽrie
que facit diuina ſuauiter deguſtare. Secũdꝰ
ſapoꝛ acutus et ſignat conum intellectus qui
facit penetrare vſq;ʒ ad intima rei.Cerciꝰ eſt
amarus.et ſignat ſcientiã q̃ huius mundi a⸗

maritudines facit vlere. Ouartus eſt ſaxꝛꝛ

pinguiſa ſignat pietatẽ.pᷣs.xxij Ampiguaſti
in oleo caput meũ.QOuintꝰeſt ſalſusq; habet
in cono ↄſili in auo eſt ſal diſcrerõis. Sextuſ

ſtipticꝰ qͥ habet de terreſtri et calido.⁊ ſignat

foꝛtitudinẽ q̃ roboꝛat hoĩeʒ. Septimꝰ eſt au⸗
ſterus ſeu acetoſus ſub q̊ ↄpꝛehendit᷑ ⁊ ponti⸗

cus vt in piris acerbis.⁊ ſignat timoꝛẽ.q̃ pun

git er recoꝛdatõe peccati et expectatõe iudicij
vñ.beñ.ſapi. xvi.ðr de manna hoc figuratiuo
Panẽ de celo pꝛeſtitiſti eis.omne delectamẽ

=

ur Ga. d, n α*a αſαcinnn de weneratöne ſacramẽti r. floꝛebũt de

mentũ altaris: qſi tota deuotio fideliũ remã
ſit ĩ iſto ſacramẽo.⁊ merito qꝛ ſicut dicit alex.

ga dvᷣinitatis potẽtiſſine.lex aie ſapietiſſime

ſui.i.tꝑe nõ nature.nec legis moſaice ſʒ tpe

ſip pnĩaʒ. Dñ augꝰ.Oiĩs homo poſti;ᷓ ſue vo blice eſſet ſcandaliʒare.ſe

Titulus decithuſquartus

Per cõtritionẽ enĩ exitur de poꝛta duricie coꝛ
dis. p cõfeſſionẽ de poꝛta clauſa taciturnitatꝭ
pſatiſractionẽ de tercia poꝛta q̃ eſt ferrea. vñ
c uitateſq; veniẽtes angeli de ciuitate ⁊ tium magis foꝛtis q; alia retentõis aliene ſubſtan
hante 2 wies de ciuitate eccleſie militantis tie vel fame. Quõ aũt debire fiat iſta pnĩa.p
ſere ⁊ affectuoſe aſſſſiẽtes ſuo dño bᷣ eſt floꝛe ut eſt ſacramentũ eccleſie.et qtã pꝛeſtet vti
re vt fenũ terre. qð multrũ abũdat ⁊ multipli litatẽ oñdit pᷣs.dicẽs.Cõſiteboꝛ. vbi tria no⸗
cat.Nã ꝙ angeliveniãt de ciuitate celeſti.o’n ta. Pꝛimo cõfeſſionẽ penitentialẽ exercẽ⸗
