minibus eccleſiaſticis laicoꝛinn etiaꝭ non vo⸗
catis laicis valeat. et an laici ſint vocandi ad

concilia huiuſmodi. Reſpondemrper Yohan.

calde.conſilio.viij.ꝙ vtiq; tenet ⁊ ligat.qued
pꝛobat multipliciter.i.per.c.i.de offi.oꝛdi.⁊ de
iudi.c. nouit. Et ad hoc bene facit. de pur. ca.
c.nos inter. cum glo.ſua. Nam ſi hoc poſſunt
per viam iudicij vt ibi nota.ergo et poſſunt per
viam ſtatun.quia par eſt poteſtas eoꝛum in pᷣ
ictis. imo foꝛſitan maioꝛ.quia pꝛo futura ciil
pa vel exceſſu nõ roſſunt ferre ſententiam ex⸗
cõmunicationis ſed per viam ſtatuti poſſunt.
vt in.c.rxomana.de ſen.excom.li.vi.coniuncto
c.vt animarum.de conſti.li.vi. Non ob.ꝙ nõ
interfuerint. quaſi ipſoꝛum interſit vt ſic voca
ni debeant. lxiij.di. c. i. et de re iudi.c. quod om/
nes tangit. li.vi.quia non eſt verum ꝙ ipſoꝛũ
interſit. Poſito enim ꝙ interfuerint pꝛeſen⸗
tes.non tamẽ poſſunt contradicere cum ipᷣos
obſequendi manet neceſſitas non auctoꝛitas
imperandi.di.xcvi.bene quidem. Item ſatis
eſt ꝙ non eſt expꝛeſſim ꝙ debeant vocari. ij.
g.v. conſuluiſti. Ad loc ſingulariter facit glo.
in. c.fi. de his que fiũt a pꝛela. vbi dicitur ꝙ lai
ci in conſtitutionibus et concilijs epiſcopoꝝ
intereſſe non delent.niſiſpecialiter inuitetur.
vt di. xiij. Hadrianus. Mec obſtat ꝙ in dicta
glo. videtur contrariuʒ dicere. quia vult ꝙ in⸗
terſint. quia ipſis intereſt. qꝛ loquitur in alio

XXIII

caſu. Mectiã ob. c. ad ſedem. xxxv. q. v. vbi

dicitur ꝙ in materia matrimonioꝛum. qꝛ eos

tangit. poſſunt intereſſe non tamen dicit lai⸗

cos ad ſynodum vocandum licet pꝛobet ma⸗

trimonunm foꝛe laicoꝛuz. Poſito enim ꝙ poſ⸗
ſint intereſſe non ſunt tamen vocandi. Dn/

de et oc. dicunt ibi ꝙ poſſunt intexeſſe. vt au

diant. non autẽ vt iuccent ⁊ coceant.vt. lxij.
di. ocendus.Et ſubdunt.qꝙ imo ad illa voca⸗
ri non debent quia poſſunt ea que ſtatuunturxr
in concilijs in pꝛedicationibus publicari.que
ſcilitet concernunt eos poſſunt etiam venire

laici pꝛo petenda vel defendẽda iuſticia. vt de

iudi.c.nouit.lhec Yoloan.calde.Pꝛecipue au⸗
tem reges et pꝛincipes interſunt in concilijs
generalibus.quãdo ibi agitur de dubijs fidei.
et ad tollendum hereſes et ſciſmata. ſicut ſa⸗
ctum eſt ſubconſtantino imperatoꝛe pꝛopter
arrianos.et ſub ſig ſmundo imperitoꝛe ad tol⸗
lencũ ſciſma diebo nt̃is. Non autẽ interſunt
vt ſtatuant vel ceant.ſed vt acquieſcant et
defendant. Onde Micola. papa. diſt. xcvi. ait
Nhi nam legiſtis imperatoꝛes anteceſſoꝛes
veſtros ſynodalibus conuentibus interfuiſſe
niſi foꝛte in quibus de fide tractatum eſt.que
vniuerſalis eſt. que omniinn eſt communis. qᷓ
non ſolum ad clericos.ſed etiam ad laicos et
adomnes ommno pertinet chꝛiſtianos, et in

. pꝛecegenti dicit &artinus imperatoꝛ exiꝗg

ens in concilio calcedonenſi. Hos ad fidem
confirmandam. non ad porentiam oſtenden

dam exemiplo rehgioſiſſimi pꝛincipis conſtan
tini ſynodo intereſſe volumus. vt inuentave

ritate non vltra multitudo pꝛauis actracta wo
ctxinis diſcoꝛdet. hec ille.

Notandum autem ꝗ9. vj.

in dicta decretali graue.vbi notatur ꝑ woc.

iſta materia de concilijs ſunt plura aduerten⸗
da. Et pꝛimo repꝛelenditur exceſſus pꝛe

latoꝛum conferentium beneſiciaindignis. in
quibus ſcilicet nec eſt moꝛum lvneſtas. nec li⸗
terarum ſcientia. carnalem ſequentes affe⸗/
ctum non iudicium rationis. Secundo huic
exceſſui pꝛouidet per penas.videlicet ꝙ in con

cilio pꝛouinciali annuatim fiendo taliter de/
linquentes poſtpꝛimam ⁊ ſecundam coꝛrecti

onem eis factam non ſe emendantes. ſuper
quo in ipſo conciho fiat diligens inquiſitio de
bent per concilium ſuſpendi a collatione bene

ficioꝛum inſtituta per iplum concilumn perſo⸗

na idonea pꝛouida et loneſta.que ſuſpendi ſup
pleat defectum in beneficijs conferendis. Et

ocipſum circa capimila eccleſiarum. que in

lvc deliquerint obſeruetur. etropolitani ve

ro delictum in hoc ſuperioꝛis iudicio relinquãr

hcpſonen
unthnn
Uengricintine
fenitiurt
rpeergüinaron
encwenanont
PlertaincKao
Cndennitneime
ſnininenddigen

(oicetteasfäch

ponrigeſoribn⸗
Cckerusncinpee

opecccras hon

en etton
Perhavlrſd
Püngeoesnee⸗
Danezike
tgnuneiſktuen
ſechennetſuen
toneptaen.
Uar. pobicarco
Onnwonmmurtn
eofnmnalnd.

Potsorarve

Meraigqmitn

clix prnot
ſconeſiumponn
ſapelnospun
ihnlgemen
Cnnlinneenis⸗
nanſum
lnion
uchiniſton
eiaugemt
WN
nferaſi
—
clerepten

Uumbzen,

ünnfa⸗
mmrm
mmrgti
Mmihrit
Enmein
hei
loes Matche
enabweſunz⸗
Emmnundr
Nn Him
Cnitang en
mrrwren,
Posodficden
tum obencen

mapes conſtn

6. Miwenter

wuüsacAten

ten ſ

Nirouny⸗
nprzanen
u
efunpgen
bpmnf
3 Cemclne
eeginon
mmuln
mdoeln
anes ſper
inagliro de
lanone bne
Cliun prc
eſſena
ſſanckt
run Ren
mplunt
onlN

Capitulum

er parte concilij idc nunciandum. Mniuſino /
di autem ſententia ſuſpenſionis non poteſt re⸗
laxari.niſi pxxr romanum pontificem vel vnuʒ

ex quatuoꝛ patriarchis pꝛincipalibus.vbi pꝛi/

mo nota.oc.ſcilicet Pe.et Ao.de imo. ꝙ pꝛe
latus ꝓmouens indignum.ſiille male admi/

miſtrat et non regeriatur poſtea ſoluendo talis
platus tenetur ipᷣi eccleſie ſatiſtacere. de elec.
nilil. Secundo argu. a contrario ſenſu

oſtenditur.ꝙ conſanguineus pꝛelati ſi ſit di⸗
gnus poterit pꝛelatus eum altari pꝛeferre. vt
de cohabita. cle.c.i. ſed ſi aliter eſſet multoma
gis idoneus.tunc ſecus videtur.ar.viij.q.i.li
cet. Tercio nota. ꝙ ex eo quod dicitur in
concilio pꝛouinciali annuatim fiendo. ꝙ hu⸗

iuſmodi concilium pꝛouinciale ſingulis annis

archiepiſcopi cum ſufrraganeis ſuis facere te⸗

nentur. Et videtur hoc eis eſſe pꝛeceptum.

vt ptʒ de accuſa.c.ſicut olim. vbi dicitur in fi.

ſi quis hoc ſalutare ſtatutum neglexerit ad
implere. aſui executione officij ſuſpendatur.ſʒ
tam grauis pena non imponitur niſi ꝓ moꝛ⸗
tali.et in dicto.c.ſicutolim.dicitur.ꝙ de coꝛri

gendis exceſſibus et moꝛibus refoꝛmandis pᷣ
ſertim in clero diligentem habeant tractatũ.
canonicas.vt eas faciant obſeruari.debitam

penam traſgreſſoꝛibus infligendo.et vt vale⸗
At efficacius adimpleri per ſingulas dioceſes
ſtatuant perſonas honeſtas pꝛouidas et ido⸗
neas. que per totum annum ſimpliciter 1 de⸗

plano abſq; vlla iuriſditione ſollicite inueſti⸗
gent que coꝛxectione vel refoꝛmatione ſunt
digna. et ea fideliter perferant ad metropoli⸗/
tanum.etſuffraganeos ⁊ alios in concilio ſub
ſequenti.et ſuper his et alijs pꝛouida delibera
tione pꝛocedant.et que ſtatuũt faciant obſer⸗
uari.publicando eas in epiſcopalibo ſꝓynodis
annuatun per ſingulas dioceſes celebꝛandis.
Hecomnia in.d.c.ſicut olim.de accuſa.
Nota quarto ex tex.c.graue. de pꝛeben.ꝙ;
Diligens inquiſitio fieri debet in concilio pꝛo⸗
uinciali de ꝓmotione facta ad beneficia. Itẽ

—Wi concilium pꝛouinciale habet iuriſditionem
ſuper pꝛelatos pꝛouincie.et ipſos coꝛrigere et

ſuſpendere poteſt. non tamen deponere epiſco

pum. niſi auctoꝛitas papeinterueniat. vt patʒ

iij.q.vi. accuſatus. Item tale concilium me⸗
tropolitani non vworeſt coꝛrigere delictum me
tro politani.ſed ſolum de eo inquirere et ſupe/

rxioꝛi denunciare. vt patet ex.c. graue. Et ratio

eſt quia ipſe pꝛeeſt ipſi concilio. Onde abipſo
tanq; ab inferioꝛi non poteſt damnari.di.xxi.

inferioꝛ. ſed ſi cõciliũ celebꝛaretur ꝑ patriar⸗

cham vel pꝛimatẽ. ſub quoeſt metropolitan.

tunc lene poſſet ꝑ conciliũ puniri. qꝛ tunc ceſ/
lat ratio pᷣdicta.vt de appel.c. cũ ceſſante. ſᷣm

Jo. xe imo. Item plato ſuſpenſo a collatõne
leneficioꝝ ꝓpter delictũ capinnũ non ſuccedit
in ptãte ↄferẽdi ipᷣa.et lvc niſi in iure aliud ca
ueatur ad hoc qð notatur de ↄceſ.p̃ben. c. qꝛ di
uerſitatẽ. Quinto nota qꝛ ſicuta tali ſuſpẽ/
ſione factap ociliũ ꝓpter ↄferenda bñficia in
digno nõ pᷣt ↄciliũ ipin abſoluere.ſaſolus pa⸗

pa vel pr̃iarcha ꝓpꝛius hic deſcriptꝰ pᷣm Fo.

e imo. poſt Yo. an. ita a ↄtrario ſenſu a ſinpe⸗
ſione ↄcilij ꝓuincialiſ pᷣt ↄciliũ ipᷣm abſoluere
mſip ius ei expꝛeſſe phibeatur. vr hit.
Motandũ ſu per S. vij.

glo. d. c. graue. DHꝛima inquiſitio ſup hmõi fiẽ/

da eſt. cũ ꝑ famã vel clamoꝛeʒ puenit lvc ad

ſuꝑioꝛẽ.imo exofficio ſuo pᷣt inquirere ſupioꝛ
ſemiplene.etiã nõ pᷣcedente aliqua infamia.
m Boff. qð ⁊ placet Inno.et hoc qꝛ nõ agi⸗
tur ſpecialiter.vt de crimine pena imponat oꝛ⸗
dinaria.ſʒ qꝛ ↄciliũ fit pꝛincipaliter ad coꝛre⸗
ctionem mon. vt in. c. ſicut olim. de accu. m
Inno.que rõ placet Doſti.poſtq;ᷓ addit ⁊ ali⸗
as rõnes. Pꝛima eſt qꝛ ꝓceditur ex mero et

puro officio q rõ ſola ꝑſe ſufficit. vt deofoꝛdi.

c.i.Scða rõ eſt.qꝛ cũ ↄgregati in ↄcilio pau/
cis die bo moꝛetur ſił.ille dies nõ ſufficerẽt foꝛ
te ad faciendũ ſolum inquiſitionẽ infamie.et
ideo talis inquiſitio fit ſemiplene ⁊ ſummarie
ad coꝛrectionẽ peccatoꝝ.qui NHoſti.dicit pꝛedi
cta ꝓcedere in his que nunciãtur concilio vt
notoꝛia vel que delinquentes nõ confitentur
vel diſftitentur. vel de quibo plana ſunt indagi⸗
ne.et pᷣt ſtatim fieri fides.non auteʒ in dubijs
cum talia nõ poſſint coꝛrigi.xi.q.iij.graue.ſed
ſunt cõmittenda.vt de cen.c.rxomana.li.vi. Eꝑ
ita refert ⁊ reſidet Jo.an.et coc.cõmuniter.
Quod dicitur in.ij.glo.non videtur bona ſolu
tio.et ideo aliter dicendũ ſᷣm Yo.an.vicʒ q;
ↄferẽs ſciẽter bñficiũ indigno reſpectu bñſicij
collati.ſtatim pꝛiuatus eſt ptãte ↄferẽdi illud
ad hoc qð habetur de elec.c.quanq;.li.vi.ſʒ xes
ſpectu ptãtis ↄferendi alia bñficia ꝓceditqð
hic ðꝛ. ſ. ꝙ eſt ncce ꝙ ꝓcedat bina admonino
ſeu coꝛrectõ ⁊ ſi poſtea ↄfert indigno tũc pᷣt ſu
ſpẽdi ꝑↄciliũ a ptãte ↄferẽdi etiã aliaq̃ nõdũ
ↄtulit.Nec ob.ſi dicat᷑ ꝙ pena ouplexunponi
tur ↄtra id qð hẽtur.de iuchc.At ſi clerici.in fi.
qꝛ illud ↄtingit ex eo ꝙ nõ impomtur ꝓ eodẽ
delicto.ſʒ ex diuerſo. Nã pꝛima imponitur ra
tione collatõis facte indigno.ſcða rõe ↄſuma
cie in nõ obediendo ↄcilio.ſʒ nec eſtmirũ ꝙ er
vno delicto qð qͥs ↄ miſit in plures.pati roſſe
plures penas ꝑ id qð hetur.de re iudi.c.i.li.vi
vm PHoſti.et cõiter coc.in glo.iij. Suſpeendã
tur etiã oꝛdinati ſi nõ ſunt idonei.ſ verius vi
detur ꝙ iſti nõ remouent᷑ niſi ſint irregulares

Titules

Dicit dñs anto.imo ⁊ ipᷣi oꝛdinati ſen ꝓmoti
remouebuntur ſiſunt inhabiles. qð wrius eſt
m Bñdictuʒ ꝑ ea que hñtur. de elec.c. nilil.
NMec obſtat qð dicit glo. de monitõe qꝛ illanõ
reſpicit ꝓmotũ ſʒ ꝓmouentẽ qui nõ dʒ gene/
raliter ſuſpendi a collatõe hñficioꝝ niſi poſt bi
nam adinonitõʒ. Et q;uis Hoſti.hic variaue
rit dicens poſt binã coꝛrectionẽ addendã ⁊ ter
ciam.ꝑ id qð haletur.de ſen.excõ.c.ſacro.Að
er licet tunuus ſit ᷣm Yo.an.in.c.ab eo.de ap⸗
pel.li.vi.verius tñ viðꝛ.ꝙ in hoc caſu ſufficit
bina admonitio.vt ptʒ ex ter.ipᷣm nõ cauillã⸗
do. m. d.flo. Et qð dicit Hoſti. halet locuz in
excõicatõne.ſecus in hac ſuſpenſione. An glo.
iiij.pſona hec ſo.glo.non viðꝛ bona.cum vi⸗
deatur violare tex. dicti. c. cũ in cũctis.qð vi⸗
detur generaliter loqui.ſic etiã de bñjficio ſim⸗
plici. vt hic vñ dici pᷣt ſoluẽdo ↄtrariũ.ꝙ illud
loquitur de ptãte ↄferendi illud bñficiũ colla⸗
tmum indigno. vt talis ptãs deuoluatur ad capi/

tulum vt ibi ðꝛ. Hic ðꝛ autẽ de ptãte generali

conferendi alia bñficia durante illa ſuſpenſio⸗/

ne. cum hec nõ deuoluatur ad capitulũ ſed po⸗
tius ad concilium ſeu perſonam inſtituendaʒ
per concilium. vt hic patet pꝛo quo facit, quia

cum dicta pꝛouiſio cũ in cuncns ſit erxoꝛbitans
exquo inferioꝛ ſupplet defectum ſipioꝛis. non
eſt ertendenda ſeu trabenda extra caſum di⸗

ci. c. cum in cunctis. vt in regula que a iure cõ

mum ⁊c.de re.iu.li.vi.ſed ſtricte intelli genda
Rↄſeqñs nõ ertendenda ad caſimm iſtũ. Et ita
tenẽdũ eſt ⁊ dicendũ.qͥ̃cqͥd hic dicãt Yo.an.
et Do.Alnto.dicentes.ꝙ ꝓ ſolutõe huius cõ
trarij qð no.glo.recurrendũ eſt adea. q̃ hũturx
de elec.c.quanq;. li.vi.et bene cũ ibi loquatur
cum ptãs deuoluitur ad ſupioꝛẽ ꝓpter delictuʒ
vel negligentiã nõ aũt ecõuerſo.vt hic loqui⸗
tur ᷣm Yo. de imo. Qui eriã Dichi. decre. iſta
locũ hʒ in cõferentibo indignis bñſicia ſimpli⸗
cia ſeu pᷣbendas licʒ maioꝛ idoneitas requira
tur in alijs ꝓ id qð habetur eo.ti.c.cũ in illia.
li vi. Gñſicia enĩ quecũq; ↄferenda ſunt. ſunt
ↄſerenda dignis ⁊ idoneiſ.ſi iñ digni ⁊ idonei
nõ reꝑiantur ꝓuidenũ eſt de hisqᷓ haberi pñt
dũ nodo ipᷣa ꝓuiſio fieri poſſirſine pcco moꝛ⸗
tali.p hoc qð habetur.de pꝛeben.c.pnł.Et di⸗
cit Yo. an. poſt Hoſti. ꝙ lvc ꝓcedit qñ nullus
ibi reperitur idoneus ⁊ dignus.als ſi in dioceſi
vnus reperiatur idoneus.ſaltem adregimen
multarum eccleſiarum.tunc erunt ei conferẽ
dꝗa. xxi.q.i.c.i.vm quos non ob.quod labetur
pꝛeben.c.cũ nõ ignoꝛes.qꝛ illud hʒ locũ ni⸗
ſineceſſitas immineat ꝗ ue legẽ non hʒ. vt de
cõſue.c.quãto.Et ita reſident hic cõiter coc.
m Jo. de imo. In glo. vlti. mouetur dubiñ
an oꝛdinarius ſeu archieps qui pꝛeeſt ipi cõ/

cilio rotui et abſo uere ſi talis rep uatio fiiſſz
facta.ſicut concihũ ipᷣm potuiſſet ab hmõi ſu⸗
ſpenſione abſoluere. ſi nõ fuiſſet facta reſerua
tio pape. vt dicit iſta glo. Suꝑ quorñdit Poſti

eñ.per diſtin.quia aut ſnig ſundaturin pſona
eius cõcilij.vt quia dirit. Nos talis archiepᷣs
cum conſilio ſuffraganeoꝛum ⁊c.et tunc po⸗
terit abſoluere. exquo in ſententia fuit fa⸗
cta mentio de concilio ſcᷣm Hoſtieñ, tamen
quo videtur tranſire Johan. an.quoꝛum di⸗
ctum licet ſit notabile nontamen videtur p⸗
cedere ſine dubio.quia exquo talis ſententia
pꝛofertur. quando concilium eſt congregatuz.
quod conſiſtit ex ipſis ſuffrraganeis cum archi⸗
epiſcopo ſuo.videtur talis ſentẽtia lata de cõ⸗
ſenſu concilij.et ver ipſimn concilium vt vice⸗
tur ſentire hic Innoc᷑. ̃m Yo. de imo. Circa
quod tamen vide notata de pꝛeſcrip.c.cum ex
officij. Et hoc quando talis ſentenſia ſint la⸗
ta ab homine.et nõ ꝑ viam ſtatuti. Namſiꝑ
viã ſtatuti eſt lata ſententia poterit archiepᷣs

abſoluere qualitercũq; verba ſtatun ſonẽt. eti⸗
am ſi faciant mentionẽ de concilio. ꝓut volue
rit Yo.an.hic ⁊ An.de butri.et Yo.de imo. et

hoc ex eo. qꝛ ſicut quilibʒ oꝛdiarius pᷣt abſolue
re a ſnĩa ſtatuti paxe.vbi nõ ſit re uatio.vt in
c.nuper.de ſen. cxcõ.ita ⁊ multofoꝛtius poterit
abſoluere a ſtatuti/puincialis ſententia. quia
non debet eſſe maioꝛis auctoꝛitatis ſententia
ſtatuti pꝛouincialis qᷓ; ſententia ſtatuti pape.
Et licet aliqui dicant hoc noneſſe ſine dubio
quia ſcilicʒ alna ratio in vnoqᷓ; in altero.erxeo

quia non ita defacili poteſt adiri ad papam ſio

cut ad archiepiſcopum dicittamen dominus
Anto. ꝙ hoc dictum JYohan. ſic pꝛacticatur.

Dominus flo. fatetur dictum Yohan. verinn

in ſe. Mam ſi oꝛdinarius abſoluere pvteſt a
ſententia concilij pꝛouincialis. vt dictum eſt.
Pterit etiam parifoꝛmiter abſoluere a ſentẽ/⸗
tia generaliter lata per concilium vel perarchi
epiſcopum. cum ſententia generaliter lata eq
paretur ſententie late per viam ſtatun quo a
oteſtatem abſoluendi.per ea que habentur
ex.c.ex frequentibus.licet quo adalia non eq̊ᷓ

parentur. vbi autem ſententia hinus ſpeciali⸗
ter lata ſit.tiunc ab ea inferioꝛ eo abſoluerenõ

vterit.imo nec eius ſuperioꝛ.ſaluo tamen eo
quod habetur. de offi. oꝛdi.c. cum ab eccleſia⸗
rum.cCirca hoc tamen adde.quia ſi finſet per
archiepiſcopum de conſilio vel conſenſu con/⸗
cilij nibilominus ipſe archiepiſcopus pote/
rit abſoluere. exquo pꝛeeſtilli conciho.et per
eum lata eſt ſententia.et hoc niſi fuiſſet reſer⸗

uatum.vt in iſto.c.graue.ſcõðm JYodᷣ. de imo.

qui poſt dommum. flo. hic dicit. pꝛedicta ꝓce
uere.non ſolũ in ſententia excõmumicatonis

7

Petſen

Chen

1.
finnnennn

Gnbitti
Uelenenenin

1, ci,1
Ceded
äcktehe
iniun
ſicknienageni
Amiiemuiten
Pglicknumnnnt
Mingzonund Etin
ntmliinrlegrr
fegaslulcenns
Hiloveigeceln
ſvoſerenon
ſotelcncgo bis⸗
Cernictoniner
Cſkiteraroni
edunwen
oniaderarendec
Rcocenden
Merenchanrf
ncöjckravelnn
denicosſeelgresn
Cetumeſptpar⸗
Na pendepinn
ſhhanpilnn
Clngervpcgriſten
ngtͤcanprerne
Peraggenusche
Ummrobrecccee
gnleneodabic⸗
Clinensineosrn
Wbetexcöſcan
Uiccönpeinnen
Wunpitincan
—
5Naaetana
ſikkineſn⸗

4
U
narnn

utn

Cwuntthe
italarddi
inn
dinnn
Peſencang

Enentzirg

hamn Bmn
entnth⸗
Ahannſrid
Nrlu e
inſonne
Canziſt
lerfaunn
uenne
ghnnun
länslatnn
Nuſumi
eſſe ſne dan

in lteren

n Adan
men dni
chepemnim

n Jonen
reeerO

dis Nn

dlundzad

8

ntd

Ar M
vetiliſe d
Glunsſeni,
itretö
neto
ihetteſtan
gi iuſenor
orſeriacow
ſopus Ne

naho, en
fuifeteie

7

Neitreen.

reci,O

Capitulum H

te qua loquitur. c. nup.ſedetiam iſ ſententia
ſuſenſionis de qna hic. cũ tales ſnie veniant

noie cenſure vt de ver. ſigni. c. querenti. ⁊ cõ⸗

muniter equiꝑantur. &t hoc etiã voluit Pau.
in cle.i.de ſen ercom. Pꝛelati nihilominus⁊
epiſcopi delinquẽtes in conferendo beneficia
indignis pun ri poſſunt pꝑ archiepiſcopũ eo⸗
rum etiam ſine conſenſu ᷣm Inno. et JYob̃.
an. de etate. et qualita. c.ij.ſitaãmen per ipſum
non puniantur puiuntur.per concilium ſecũ⸗

cum Poſtieñã. WB

De pſonis que dicantur eccleſiaſtice.
MMRRJD LELapitulum. v.

AQAe dicãtur perſone

ecciaſtice. No.pᷣmo ꝙ ait Niero.
xyxl/ij..q.i.duo ſunt genera chꝛiſtiano
rũ.eſt vnũ genus qð mãcipatũ diuino officio
et deditũ ↄtemplatõi ⁊ oꝛõni ab omni ſtrepitu
tꝑaliũ ceſſare ↄuenit.vt ſunt clerici.et deo de⸗
uoti vicʒ conuerſi. Et infra.hi victu ⁊ veſtitu

ↄtenti.nullã inter ſe ꝓpꝛietatẽ hñtes oĩa debẽt

hr̃e cõia.Aliud genus chꝛiſtianoꝝ eſt.vt ſunt
laici. aos eni grece latine pplus his licʒ pa⸗
lia poſſidere.ſed nõ miſi ad vſum.ideſtnõ ab⸗

utendo ſcðm glo. His ↄceſſim eſt vxoꝛem du/⸗

cere terrã colere inter virũ ⁊ virum iudicare

cauſas agere. oblationẽ offerre. decimas red⸗

gere.et hi ſaluari poterunt. ſi iñ vicia benefa⸗

ciendo euitauerint.hec ibi. Obi pꝛimo nota.

ꝙ hic dicit Niero.clericos nullam ꝓpꝛietateʒ
habere. intelligitur ̃m illa ſpa cum viuebãt
in cõi clerici.vel de illis qui ſunt religioſi. Nã
clericos ſeculares nunc licite habere ꝓpꝛium

certum eſt. vt patet.xij.q.i.in multis.c.et ex⸗

tra de pecu.cle.ꝑ totum. Motaſcðᷣo ꝙ eum

Em Piero.pꝑ iſtam diſtinctõʒ non ſit dare ter⸗

cium genus chꝛiſtianoꝝ.opoꝛtet dicere.ꝙ qui

cunq; nõ compꝛelbenditur ſub genere laicoꝛũ

Ptineat ad genus clericoꝝ id eſt deuotoꝝ.et hi
Dicuntur pſone eccleſiaſtice gaudentes pꝛiui⸗
legio clericoꝝ duplici.Pꝛimũ eſt pſonale ſcʒ
ꝙinijciens in eos manus violẽtas ſeu teme

rarias eſtexcõicatus.ꝑ.c.ſi quis ſuadẽte.xvij.

q.iüij. Scðm pꝛiuilegiũ eoꝝ eſt reale.ſcq ꝙ cõ/⸗
ueniri non pñit in cauſis ciuilibo vel criminali

busſub iudice ſeculari ſed eccleſiaſtico.xi.q.i.
c.de perſona.et qina de boms eoꝛum patrimo⸗

nialibus vel eccleſiaꝝ ſuarum ⁊ locoꝝ ſuoꝛum
non debent alliari.ſed enſe liberi ab oneribus
laicoꝛum.vtimpoſitionibo.pꝛeſtantijs.gabel/
lis.pedagijs ⁊ hmõi.vbi etiã notandũ ꝙ reli⸗
gioſi et ſiefficiantur aroſtate vel enjciantur a re
ligione vel licennam habeant manere extra

auſtrim gin in omo laicali. ſi ſunt pꝛofeſſi

Et primo quidem

tacite ſiue clerieiſine cõuerſi aut moniales vel
clerici ſeculares in ſacris inſtituti.non incedẽ
tes in habitu et tonſura.cum ſciuntur eſſe ta⸗
les. gaudent nibhilominus vtroc; pꝛiuilegio.
tam reali q; pſonali. Sed cum ſit multiplex
genus pſonan.que ſunt vel videntun eſſe eccle
ſiaſtice. videndum que ſint cernitudinaliter et
que non ⁊ que ſub dubio ſuut ꝑ varias ⁊ con⸗

trarxias opiniones voctox.
§. ſ.
oꝛdinati in ſacris oꝛdinibo ſcʒ ſubdyaconatu.
et ſupꝛa ac etiam canonici regulares mona⸗
chi mendicantes qui dicuntur fratres. ceteri

q; de religionib appꝛobatis ab eccleſia oblig ã
tes ſe ad tria vota ſubſtantialia religionis.ex⸗

tra de ſta.mo.cum ad mon aſterius. hi ſine du⸗

bio ſunt ꝑſone eccleſiaſtice de quibo habeiur.
xxvij.q.i.vt lex continentie. Conuerſi etiam
in hmõi religionibus ſtricte ſumpto vocabu/
lo pꝛo obligatis ad ipſa vots ſirut clerici eoꝛun
dem.certum eſteſſe ꝑſonas eccleſiaſticas. vt
expᷣſſe notatur in. d.c.vt lexↄtinentie.ſʒ⁊ no/
uicij talium religionũ clerici vel cõuerſi.q;uis
nõ ſint ꝓpꝛie ⁊ cõplete religioſi.quia liberi ad

egreſſum.necdũ rebo ꝓpꝛijs ſpoliati. iñ vt per

ſone eccleſiaſtice cenſentur indubie gaudẽtes
Dictis pꝛiuilegijs.vt de ſent.excom.xeligioſo.
li.vi. Idem de monialibus ⁊ earum nouicij=
et conuerſis.vt in.d.c.vt lex ↄtinentie.xxvij.
g.i. Sed ſuꝑ.d.c.querit glo.quid de conuer
ſis ad ecccleſiam ſecularẽ.i.clericoꝝ ſeculariũ
puta ad ſeruiendũ ibi. vrrum ſcʒ cenſeantur x
ſone eccleſiaſtice. gaudentes eoꝝ pꝛimlegis.
Et rñdit ꝑ diſtinctõnem.quia aut retinent ſi,ꝭ
bi ſua.⁊ tunc nõ gaudẽt hmõi pꝛimnilegijs. aut
tradunt ſe ⁊ ſua alicui determinare eccleſie et
ſiſeculari eccleſie ⁊ tũc gaudent hnõi pꝛunle⸗
gijs.Et ex lvc tñ nõ tollitur quin ſi ↄtraherent
matrimoniuʒ reneret ⁊ filij ex hbc mtimomo
nati pñt vetere legitimã roꝛnonẽ de rebus ob
latis eccleſie.vt.xix.q.iij.ſi qua mulex.et.c.ſe⸗
qñti. Sed Johan.an.ſipꝑ cle.i.de decimis.di/
cit de his conuerſis.quos ibi tex.vocat oblatos

etiam ſecularis eccleſie dantes ſe ⁊ ſua etiam

eccleſie regulari quos etiã dicit ꝓpꝛijs abrenũ
ciare ⁊ ↄtinentiã vouere exipᷣa (õuerſione et

oblatõne.et hoc mii realiter fariãt ⁊ cũ efectu

et ſine fraude nõ gaudere bmõi pꝛunlegijs.vt
ſi loc faciant nõ ob deuorionẽ ſed aa fugieneũ
onera cõmunitatis qꝛ fraus et colus nemini
debent patrocinari. extra de reſcupt.c. ſedes.
Dicit etiam ꝙ per illud verbum cum effectu
tolluntur non ſoluũ fraudes ⁊ fictõnes ſʒ ⁊ cõci
tiones ⁊ pacia que ſiſvenſuʒ teneret taliũ ob
lationum effeciũ nõ ſufficit gO ꝙ ſua vnallent

LTitulus

remanentes in ſeculo retento ſibi vſuftuctu.
Opoꝛtet ergo vt dent ſeet ſua cum effectu.
et tunc ſine eccleſie regulari id eſt religioſoꝛuz
ſiue ſeculari ſeet ſua dent. gaudent pꝛiuilegio
ſeculari.vt de pꝛiuił.c.vt pꝛiuilegia. In verbo
mutato habitu ſeculari dicit gloſa ira. ꝙ habi/
tus diſtinguatur ab habitu ſeculari.licet ex to⸗%
to nõ haheat habituʒ monachalẽ. ar. xxriij.q.

v. quod de eo. Et Alrchið. ſup glo.duo ſunt. xij

eccleſiaſtice ha bentur.et pꝛimlegiati intelligũ

tur. ar. xij. q. ij. eccleſiaꝝ ſeruos. Si auteʒz dant
ſua wonantes ſinæ fictõne eccleſie vel religio
ni.tunc cñ illa efficiantur bona eccleſie vel mo

naſterij.gaudent immunitate eccdleſiaſt.ca. ſi

cut ⁊ alia bona ecdleſiaꝑ.non aũt alia bona co

.

nantis Kng haberet ſed ſi ſe dat rerento ſibi
vſufruetu bonoꝝ nõ cenſetur ꝑſona eccleſiaſti

ca pꝛiuilegio gaudens eccleſiaſtico. Delv

ſpitalarijs dicit Yo. de imo. poſt Anto. de bu⸗

tri. ꝙ ex glo.vij.ſuꝑ.c.ltᷣas.de pꝛelen.in cle.eo
ipſo quo hoſpitalia ſunt cõſtructa auctoꝛitate
epᷣi ſunt eccleſiaſtica religioſa ⁊ ſpualia eis ac
cedere pñt ⁊ gaudent pꝛiilegio pie wvomus.⁊
eoꝝ rectoꝛes etiam coniugio vtentes aliquod
tñ ſignum ferentes. vt crucis vel beate Sa/
rie imaginem vel alterius ſancti. gaudent pꝛi
uilegio clericali.et in rebus que lvſpitali ap/
plicarentur.et de his intelligenda eſt glo.xvij.
q.iiij.quiſquis. Nam in rebus ꝓpꝛijs ⁊ ſepa⸗
ratis ꝑ ſonalibus nõ gaudent pꝛunilegio.nam
nõ ſint clerici nec religioſi cũ nõ foueant tria

ſubſtantialia vota. nec ſint legati alicui de reli

gionibo awꝛobatis. vt de reli. w. vm Taudul.
Secundo ſciendi .ij.
ꝙ nomine clericoꝛum qui vtperſone eccleſia
ſtice gaudent pꝛuulegio eccleſiaſtico reali et
perſonali.intelliguntur non ſolum in ſacris cõ
ſtituti ſcilicet ſubdiacon atus erſupꝛa. ſed enã
in minoꝛibnus oꝛdimibus. vt patet.xi. q.i.c. de
perſona.etiam excõmumicati.ſuſpenſi et dexo/
ſiti et irregulares mſi eſent ſolenniter degra⸗
dati.vt qui traduntur curie ſeculari exuti cun

Tercio notandum ꝗ.iij.

wꝓille ꝑpſone que dicunmir deo veuoni. conuerſi

ſolemnitate pꝛiuilegio clericali gaudent.vt in
c.degradatio.de penis. li. vi. Quinimo etiam
per pſalmiſtatum. qui idem eſt ꝙ pꝛima ton/

ſura ſcõn theologos.que non eſt oꝛdo.ſed di⸗

ſpoſitio ad oꝛdines. efficitur quis clericus et
gaudet pꝛiinlegio clericali.ita ꝙ inijciens ma
num violentam mn eum. incidit in canonem.

„

ſi quis ſuadente.xvij.q.iiij. hoc expꝛeſſe ponit

glo. di. xxi.c.i.et pꝛobat per. c. non dubium. et

Per. c. parro chianos,. de ſenten. excom. Sed in
boc eſt differentiainter clericos conſtituros
in ſacris ⁊ oꝛ inatos in minoꝛibus tantum. qꝛ

XxxiII

in maioꝛilihs ſen ſacris conſtimti ſemperreti⸗
nent pꝛiuilegiũ clericale nec pñt ei renuncia
re vel dimittere ⁊ ſi de facto dimittendo tranſ⸗
eundo ad actus oĩno ↄtrarios. vt contralen⸗
do vel negociatõibo ⁊ militie vacando ⁊ alijs
lmõi inſiſtendo.debent cogi redire ad cleruʒ
et viuendũ clericaliter. dum aũt ignoꝛantur
tales.qꝛ incedunt ſine hahitu ⁊ tonſura.capi⸗
entes vel peutientes hmõi.nõ incidunt in ca/

nonem ſed roſtqs ſufficienter conſtaf. extũc in
ciderent nõ dimittendo aut ſuo pꝛelato remit
tendo. Sʒ in minoꝛib ↄſtituti clerici ſecula⸗
res.pñt libere ⁊ abſq; peccatoclericatũ dimit

tere contrahendo matrimoniũ vel alijs exer⸗

citijs omnino laicalibo inſiſtendo. et habituʒ

et tonſuram ex pꝛopoſito dimittendo. et tunc
non gaudent pꝛiuilegio clericali.ſed ſiretine

re in tendit. ettamen non incedit in habituet
tonſura poſt trinam admonitioneʒ a pꝛelato.
ſi non reſumit habitũ tonſuram. er tuncexui
tur pꝛiuilegio clericali. YIdem ſi in ſynodo per
conſtitutionẽ ſynodalem ñit trina admonitio.
vel vna ꝓ tribus ſuꝑ lvc.vt eſt in conſtuutõi
bus ſynodalibus floꝛentinis. de qua materia
vide infra in ti.de excõ.(.i. Yoculatoꝛes quo⸗
q;.qui gallicano rulgariter dicuntur goliar⸗
di.iuſchoꝛum autem vulgari dicuntur bufto /
nes. ſi per annum ipſam artem erxercent. ipſo
facto ſunt exuti pꝛiuilegio clericali. ac ſi etam
tempoꝛe bꝛeuioꝛi ter admoniti non reſipue /
rint.de vi.et honeſta.cleri. c.i.li.vi. Dbi dicit

glo. Yohan. an. ꝙ intelligitur hoc de illis iocu

latoꝛibus.qui hec faciunt in publico ſpectacu
lum coꝛwꝛis ſin exercentes. ſecus ſiin pꝛua/
to vel infirmitatis vel alcnius honeſte rei cau

ſa hoc fieret. Clexici etiam ſi cõtraxerint cum
vinca ⁊ virgine ſi deferant tonſuram ⁊ veſtes

dlericales pꝛiuilegium retinent canonis.ſi q
ſuadente.xvij.q.iiij.nec ad iudiciuz trabi xoſy-
ſunt ſeculare in cunlibus vel criminalibo. auat
pecumiariter ab eo.id eſt iudice ſeculari con/

demnari. Reali aitem non gaudent. vt in tal

lijs et hinuſmodi.vt de cle.comiu.c.i.li.vi.

ↄpꝛehenſi ſub pꝛimo genere cheiſtianoꝝ a hie

ro.xij.q.i.duo ſunt.muiltas ⁊ varias ſpecies bo
mnnum vtriuſq; ſexus complecintur. ibi enmm
maſculinũ genus concipit femininũ qᷓ dicũtur

pſone eccleſiaſtice. gaudetes pꝛiuilegio hmõn
qunbo inferre imuriã ꝑſonis vel reb ſacrilegi⸗
um reputatur. vr. xvij.q. uij. quiſquiſ. q;uis ali
qui vel alique ex bis non renuncient ꝓpꝛijs ex

pꝛofeſſione ſua.nec contineant amrunomo.

eirollsſans⸗
iueunin
Cncdien enn.
D
Rdcikoniann
altnttän⸗
lglsſböntrnmen
ſeiſfuicbrne
farnzinnugin
fenmnirgai
ſceltnnpefhich
rennbmoröip⸗
figiicntaus ei⸗
ilnm gohann
Komrnahlurfien
oliainerleuent
lunntnnoneh⸗
en. Demlel
erieunn
rkidanis
Efnuonmg
lapnergnirr
nciorerscinrn
leſeſpenewre
npriezſt
lon cc trun
Kerntertent
dy. Detmen

1

(uetrlitnie

Mnenntonortr
tinighenmie⸗
nir eccei⸗
llfepit ppri.
üirme
elltaſteſtneree
llhſrerdeſiaſt
WiNdiratnn
n pron⸗

Rapihnliei
knen

ena ſai
Amandrt
undizen

Ndedrn
nunnnn
hcdl rfrne
Cechinhehne
onezaprſr
merumen
enſinſſwun

Insaanwnnt
teſincorhi
.Tanunu
Olknrr o
Pmumroer
Enumnr bub,
mennen. ü
Gli Nieen
mnmrie
CNNWc

urhornizzd
Uputleoſfvun

ſes ſtinſp
s vneſteta
(onaxenn
oriorunints
Nntnmnit
Grain cn
Gun nli
cil.

maiinun,
ahmmrahe
uſcesd
ilt ienn
ueunn
lrſ,

apitulum

nec pãteantur aliquã regulam. etꝛimo mu

lieresq̃ canonice ſeculares nũcupãmr.eximũ
ris. et ſinõ ſunt exempte in ꝑticulari ſubſunt

viſit antur a vioceſano vt pſone eccleſiaſtice.
Et lc ↄtingit gpter mutationẽ ſtatus.ſ.de la

icali ad eccleſiaſticũ.q;uis retineãt ꝓpꝛiñ ⁊ ali
qua ⁊ ſubſtantialibo religionũ appꝛobataꝝ nõ

ꝓfiteantur.nec iñ er lvc ſtatus eoꝝ vt oꝛdo le
gitur appꝛobatus.de quib hẽtur.c.indẽnitati
bus.de elec.li.vi.et.c.attendentes.de ſta.mo.
in cle.imo talis ſtatus viðꝛ q̃ſi repꝛobari ⁊ rxe⸗
darguiꝑ.c.ꝑnicioſam.xviij.q.ij.de pᷣdictis eti
am in. c.d lecta. de ma. ⁊ obe.in glo. n
penitẽtes ſolẽniter dicũtur ꝑſone eccleſiaſtice
vt dicit glo. xvij.q.iiij.quiſquis.et hoc ꝓbatꝑ
c.aliucd.xi.q.i.vbi eo papa dicit. ꝙ melus
talis.ſ.ſolẽniter penitens expectabit iudiciũ ec

cleſiaſticũ q; foꝛenſeſ qꝛ iſta ſolennis penten

tia. de cuius foꝛ ma agitur. di.l. in capite lvdie
nõ imponitur.ſquaſi ꝓhiberi viðꝛ.de veni. di.
i. q;uis.ideo nõ eſthic inſiſtendũã. Atẽ gau⸗

dent templarij hmõi pꝛiuilegio. vt notat glo.

xvij.q.iiij.quiſquis.et archið.ibi. Et de tem⸗

plarijs ſancn Robannis hieroſolymitani.qui

vulgariter dicũtur freri.certũ eſt. cũ ꝓfiteant
regulã Zlugu.et teneãtur ad caſtitatẽ.⁊ vſum
ſeu adminiſtrationẽ habent ſuoꝝ bñficioꝝ.nõ
ꝓpꝛietatẽ. De militibo gaudentibo licet ha
ant ꝓpꝛietatẽ ⁊ ſint vxoꝛati. dicit Yode lig.
ſe ↄſuluine ⁊ Bar. etiã ſe hoc notaſſe in. l. ſem⸗
per. ff. de iure ummu. ꝙ gaudẽt hoc pꝛunlegio.

niſi appareat ꝙ in fraudẽ hoc egerint. ſ. ad vi⸗
tanqñ onera cõitatis ſuſceꝑint talẽ habitũ. de
reſcrip.extenoꝛe.Oilites etiã qui dicũtur de

ſpata poꝛtãtes ſignum ſpate rubee in vectoꝛe.

etiam gaudẽt huiuſinodi pꝛunlegio vt religi⸗

oſi. et vide de lvc pꝛiulegiũ eoꝝ renouatum ꝑ
NHico.v. De lyremitis dicit canon. xvi.q.i
q vere ⁊ pure ſolitariã eligunt vitã digni ſunt
ↄuenienti vvnoꝛe.Ex quo tex.elicit glo.hanc
ↄcluſionẽ. ꝙ heremite gaudent pꝛiinlegio cle

niccali. vt pſone eccleſiaſtice.nõ obſtãte ꝙ ha⸗

beant ⁊ ht̃e pñt ꝓpꝛiũ.vt.xix.q.iij.S.econtra.

Pau. Et q ſit regula eopnõinuemtur. Et q;/
uis vt locuſte ſine rege.tñ negandũ non eſt. ſi

ſunt ꝑſone eccleſiaſtice quin ſubſint dioceſa⸗

no loci.vt di. xciij.nullarõne.et ſic cõtertene

tur. udoui. de roma vivꝛ tenere cõtrariũ.qðᷣ
foꝛie poſſſ intelligi de illis.qui a ſeipᷣis habitũ
recipiũt.nõ ab epo vel ab alio valente 2ferre.
nec alicui regule vel ſuꝑioꝛi reꝑitur aſtrictus
vagus ⁊ ꝓfusꝰ hicinde. De geſuatis q;uis
nõ ꝓfiteãtur aliquã regulã. tam qꝛ deferũt ha
biti religioſim in cõi viuũt.⁊ continẽter Fm

R 9
1 „ . ⸗R*
R

quaſdam eopobſeruantias detiotas. Zlnto. de
butri.tenet ꝙ vt pſone eccleſiaſtice gaudeãt
hmõi pꝛiinleaio. Dicit eni in.c.nullus.de ſo.
cõve.qꝙ generaliter om̃es neri regulariter
viuũt ſunt pſone eccleſiaſſice q;uis nõ facinii
ꝓfeſſionẽ.vt no.glo.et fer.in.c.indẽnitatibꝛ.
de elec.li.vi.ef de ma.⁊ ohe.dilecta.glo.ꝙq; faXꝗ6.

et ſubent idẽ Anto.ꝙ geſuatis maribo ⁊ femis.
et idem dicit de muliere incluſa. allegat.xi.q.

i de pſona q̈ vidermur intelligendi de incliſa

ſponte ob deuotõʒ. et mutato habiu.
Quarto notandũ ꝭ.iiiſ.
de fratribus et ſoꝛoꝛibus tercijoꝛ.bea. Fran.
qui dicunuir continentes ſeupinʒocharxi.vtrũüü⸗/
gaucdeant pꝛiim legio clericali perſonali et realt
glo. ſuxer. c. cum ex eo.in cle.videtur dicere
Pau. ihi et Laudul. er Johan. calde. in quo-
dam conſilio et fride ricũs in alio conſilio ꝙta

les non gaudent pꝛiuilegio.ſedſunt nudi eo.

q.i.duo ſunt.ſed ʒen.in.d.c.cum ex eo.tenet

contrarium.inducens pꝛo xatione. quia ſurnt
de oꝛdime appꝛobato per apoſtolicam ſedem.

cum etiam remite non ſint alicinus oꝛdinis
et tamẽ gaudent tali pꝛiuilegio.vt in.c.qui v.⸗/
re.xvi.q.i.cum glo. Idem lapus dicens.ꝙ ne
gari non poteſt quin ille de tercijoꝛ. hea.fran.
ſint ꝑſone eccleſiaſtice ⁊ religioſe largo mo/

do ſuinpto vocabulo. Adẽ dicit Yo. de lig. aſe·

rens ſe hoc ↄſuluiſſe.et idem tenet Bar. q;duis
enĩ habeãt ꝓpꝛiũ ⁊ vxoꝛeſ.iñ quendã mouũ vi
uendi tenẽt ab ecca appꝛobatũ.vt in cle.i. de
reli. v. ⁊ ſic ſunt ꝓſone deo denote. xij.q.i. duo

ſunt. ppter qð ſunt exempn aiuriſchtione ſe,)

culaci 1 a muneribus ⁊ alijs. a quibus clerici
ſunt exepn.et ita dicitↄſuluiſe multos aduo⸗
catos.et Archi. et hoñ.⁊ hug.et dinũ.quo ad
milites gaudẽtes. ODicit tñ ibi. Bar. cõtrariuʒ
ſeruarxi in cuntate peruſina.qꝛſcʒ taleęs pinʒoe
chari ſceʒ franciſci conuemiũiur ſub indice ſe/
culari.et ioluunt collectas. qð ꝓcedere ronzʒ

fFfm eum qñ dictũ habituz ſumpſinent in fran⸗

dem.qꝛ tunc eis nõ ꝓdeſſet. Et adcit Jo.de
imo.ꝙ ſi ſi conſtat de fraude illa nõ pcerit ig⸗
lis oꝛdo vel habitus.ſi ant de illa nõ con ſtai.et
tunc ſi apareat pꝛunlegiũ exemptõms pmõj.
et tunc eſt clarum ꝙ lunt lberi ab mõl vera
nonibus laicoꝝ.dñmoco tñ tali pꝛunlegio nö
ſit derogatum ꝑ conſuetuchnè. vel ptcriptõe,ʒ
vr de pꝛinl. c. ſi de terra. et. c. accedentibus. ſi
e pꝛunlegio nõ appareat.tunc verioꝛ eſt opi.
ʒen. Yo. de lig. 1 Bar. Prõnes pdictas. ſatir

etiã ad loc.c.monaiterin.de elec. vᷣm Yob. de

imo. Sed fran. zab. per notata in cle. p ras. oe

„.

pꝛeben. dicit ene conſideranaũ ſtatuin weumn

Litolus

Nam ſi ſint aſtricti aini premo. ven won
ſint egredi.tũc vident᷑ cenſeri ꝑſone eccleſia⸗

ſtice.qꝛ? dveputati ꝓpetuo ad vſum piũ.ałs non

hic adde. ꝙ in regula eoꝝ qualis illa ſit. tmñ eſt

axꝛobata ab eccia.ille modus viuẽdi ⁊ ſi non
ſit ↄpleta religio.hẽtur q nulli tali woſt pfeſſi⸗
onem dicte reguile. licʒ ad ſeculũ redire. ſed ad

artioꝛẽ tranſire religionẽ. Ipſe aũt fran. viðꝛ

magis firmareopi.ʒen.et ſequaciũ.ſ.ꝙ ſint ꝑ
ſone eccleſiaſtice.cũ nõ ſolũ ſit certus moduis

viuendi.ſjͥ ⁊ certus oꝛdo deo denotus ⁊ a papa

a ppꝛobatus.et ſic gaudẽt pꝛiuilegio clericali

in ꝑſona ⁊ rebo.qð etia⸗g tenet Anto. de butri.
in.c.nullus.dæ fo, cõpꝑe, et Pe. de ancha. ⁊ Pe.
t paru.et abbᷣ.ſicu. Idem et Yo.de capiſtra⸗
nooꝛ. minoꝝ peritus in theologia et in iure in
quodã ſuotractatu lhauius materie. Et potiſſi⸗
ma eius rõ ⁊ alioꝝꝑ voc.viðꝛ eſe qꝛtalis modꝰ
viuẽdi eſt a plurib ſimmis ponrificibo appꝛo⸗
batus.pᷣcipue Eube ir. in pꝛiuilegio.qð in⸗
i mandat ep̃ᷣis ⁊ alijs pᷣlaris ne
ꝑmittant eos in grauamimbo ciuitatũ ↄmuni

cipit mmis.v

tatũ a laicis moleſtari.ſtimmunes eos ſeruẽt

