ni i continentẽ effectũ gre et gloꝛie q;tũ ad effer.x. ongꝛegari aũt ſunt pꝛimo cuʒ ſunt voca
in tum gre diuiſerunt inter ſo ili duo germani. ti ad awſtolatuin. Vnge dicitur mathei quin
nigeenn Spjmon et thadeus vt oimm fratres. Nã ſunõ to. ꝙ aſcendit ieſus in montem. et elegit quoſ
8 i iur inlym bolo poſuit bolũ q ad ↄſecutõʒ bom quã voluit.et fecit ꝙ enſent appſtoli wnens nomi
*—K hbalemus p gram dicens. Sanctã eccleſiẽ ca mina ſinguloꝛum. quibus fecit ſermonem in
On i tlvlicã ſanctoꝛũ cõionẽ. Qui em̃ in eccłia eſt monte quem deſcribit O.ath. in tribus conti
enninc enummero et merito et hi ſunt ſoli qͥ hñt gratiẽ nuis.c.a quinto.ſ.vſq; ad octauum excluſiue
nakdag gratũ facientẽ. Di cõicant ſancns.i. partẽ hnſt cens eos perfecte viuere et exemplariter et
äamrie oim bonoxr ſpna hũ que fiuntin eccleſia. Cha que alios inſtrucrent ab omnibus obſeruan
nalande deus vero qi et iudas ðꝛ appoſuit alhã ꝑtem da a beatiudimibus incvans ſermone: vr ꝓp
Rduntrit gfſfectus gre dicens. Peccatoꝛũ remiſſionem miſſione eius qnod naturaliter appetitur. ad
Lormmmt Sec aũt rem mſo percatoꝛũ hẽtur p deuoram implendum cuncca alliceret. Quare aute in
ti n ſuſceptõʒ ſacroꝝ eccleſie actu n lhabitu. Sũt eo numero apoſtolos elegerit. Ratio non ne
tieni,fft em̃ ſacra ipa ↄientiua gre.vt medicine expur ceſſitans que nulla fuit.ſed congruitat poteſt
NNndterz gantes malos humoꝛes petõx Demus SJa iſta aſſignari ad denotandum ſuperabundan
mgutt cthlas qui fuit vltimus inter apłos. rij. tonnu tem virtutem et perfectionem eoꝛzum. Mam
merrigr mmeratos ſuccedens iude ſe ſuſpendentis ac de numerus duodenarius eſt ſuperhabuncanf
W ſpuntis et inde ad infernũ damnan poſmnt ! Diitur autem numerus inperabundane
rtem tunũ finẽ nrm qui eſt gloria coꝛpis et aĩe.vñ cuius partes aliquote recollecte ercedunt ipᷣʒ
rüsnnt Dicit Carnis reſurrecnõz. et ̊ quo ad omnes totum. Et dicitur pars aliquota ile numerꝰ
imniniimin bonos et malos vitam eternam quo ad bonoſ pars totius. qui in ſe multiplicamis conſtituit
Entiuepinn reſeruat et ↄferendã et econtra moꝛteʒ ſem ipᷣm totum verbi gratia. Humeri parnis duo R
ntrain piternã malis et peccatoꝛibus inferendã Alij denarũ qui in ſe muluphecati conſtituunt ipʒ
iorzeliirt tanen aliter iſtos articulos aſſignant cuilibet totum duodenariuʒ.ſunt iſti vnum. qma vnũ
cuſbiten attribuendo vnũ.ſed in hoc nõ eſt magna viſ duodecies multiplicatum conſtuuit.xij.duo
tilnriin qnũñocunq; eis applicent. Hi. ri. arnculi figu quua per ſex multip icata faciunt. xij. Cuiadp
temint rantur per. ri. panes ꝓpoſitõis. et p. rij.ſapi quoruoꝛ mulnplicata conſticuut. xij. Quati
i n ges quos ioſue fecit de fluuio ioꝛdonis folle? oꝛ. quia per tria multiplicata faciunt duodeci,ʒ
= 4 g.xij.pꝛincipibo ppłi urł. Oe gqumo em̃ aque iſti ergo numeri qui dicuntur partes aliquo
nine fſIrir ture ſacre amrumptiſunt p. xij. aplos pꝛrin te duodenariᷣ ſimul collecti.ſcilicetvnuʒ duo
urin CLipes ppłi xpᷣiani in mummentũ et firmiiatẽ tria quatuoꝛ et ſex ſimul coniuncta conſtuuũr
S riane fide s quilitet rpᷣianus baptizan ſedecim. et ſic ſuper excedit ad duocenarium
ilent wiſe P ane r ei.quos ꝗ xP niii ap 3 „ „ 7 n f. Ar I
niinan tn dus delet fateri et credere.et baptiʒatus fimi ideo igitur congruum funt in numero. duode
um ter tenere cCcCLiuim congregari. vt notaretur abundãs immo
ini Dln Miié „ C er vlerans perfectio eoꝛum m alijs deriuanda
mmen 2 uatum ad ” F. i Quare autem in lc numero elegerit PHetrũ
õ 8 ſcõzmirandũ et ſingk of cnũ certe fuit ꝙ er mMagis quam nathanael. ⁊ Andream magis
r oslib hönbo mudi de'elegerat llos duore Bamabam. Et ſic de alijs non woreſt aſſig
ium am apoſtolos. Mon vos me elegiſtis ait iſfe nari ratio niſi wſira a OJarco euangeliſta. ſu
funm ſed ego elegi vos.ioh.xv. ad talem ſcholã col Pea cum dicitielegn quos voliut. qina igiur .
egium et congregatoz ſui cgꝛegati ſunt iſti ſic voluit,ſicelet. .
R
O.

Titulus

go in cõi ecuungs que eis elemoſinaliter dae

Figurati ſunt añt iſti. rij. apłi p. xij. patriar
chas filios YAacob.qꝛ ſicut ex illis deſcendit et
generatus eſt totus opulus fidelis vereus
teſtamenn. ita abhis genitus ſpũaliter eſt to
tus populus xpᷣianus. Deſignantur ⁊ per. xij.
eyploꝛatoꝛes terre ꝓmiſſioms. qͥ ea luſtrata
poꝛtauerũt in pecte vitẽ cũ vuis ⁊ malograna
ta illius terre Numeri. xiij.c. Sic.xij.apli mẽ
ie illuſtrata ſupꝑna patria nobis ꝓmſia ⁊ bñ
intellecta ⁊ guſtata magnitucine ⁊ ſuauitate
eius depoꝛtant in cruce vitem xpᷣm pᷣeicantes
xpᷣm cruciſixum ſuauiſſimũ frucrũ ⁊ alia bona
ſupne felicitatis annunciãtes. Di ſunt. xij. la
pideſ pꝛecioſi quos ſummus ſacerdos chriſt
in oꝛnamento ſuo quod eſt eccłia vt lucentia
et pulcherrima obtinet E xo. xxvii. igurant
enã per. xij.pꝛincipes tribuũ iirł.qui conduce
bat ppiin ꝑ deſertum collocantes ſe cũ popuł
et tribubo ſuis circa archam. llij ad oꝛientem
alij ad meridiem. alu ad agmlonẽ.qui etobtu
lerunt magna ſacrificia in ſanctificatõe taber⸗
naculivt pʒ Nũe.vij.Sic.xij.apłi ꝑ diuerſaſ
partes mundi circa pᷣm collocati ſunt ⁊ mag⸗
na ſacrificia oroum. ⁊ meritoꝛum obtulerunt
Scðdᷣo ↄgꝛegati ſunt apłi cũ deo ZRihꝛahaʒ in
carnato quando miſit ad pᷣdicandũ Nam dic
OJath. euangelſia. c.x. Conuocatis.xij. apo/
ſtolis dedit eis ptãtem ſpiriiuũ immundoꝝvt
eijcerent eos.⁊ oẽm languoꝛẽ curatent ⁊ põit
nõia ſinguloꝝ ⁊ miſit eos ad pᷣdicaãdũ pᷣdicẽs
piecutões quas haberẽt ad ↄſtannã ⁊ pſeuerã
nam exlvꝛtans etiã ↄfoꝛtans eos.⁊ ſi illetera
ti non dubitarent.qꝛ ſpũſſanctus loqueretur
per eos. ⁊ conſunderet aduerſarios. ita acci⸗
dit pꝛecipue poſt aduentũ ſpũſiancti. Nam ſi
ſcias ſeu artes hũanas habitualiter nõ habe
rent ᷣm tho.tñ qñ expediebat in diſoutatione
vel pꝛedicatõe ſpuũſianctus peꝛ eos loquẽs in
quacunq; facultate inſtruebat eos pꝛout erat
expediens ad conumncendũ eos. Dñ ? hiero.
ðͤt ꝙ quicqͥd alijscon fert in lege dñ meditatõ
toc ilis ſuggerebat ſpũſſanttus.Et deditxpᷣs
foꝛmã exterioꝛis ↄuerſatõis dicẽs. Nohtepor
tare ſacculũ nec perã nec pecuniã nec calciam̃
ta. nec duas tunicas halæatis. Sratis accepiſt
gratis date.⁊ hmõi. inducẽs eos ad pauꝑtatẽ
et auſteritatem vite. iſta em multũ edificant
auditoꝛes. Mbi diligenter notandũ. ꝙ mo
dus viuendi quẽ tenuit xpᷣs ſimul cũ apoſtoł
quo ad pauꝑtatẽ fuit iſte.vt nullus eoꝛũ hr̃et
aliqind ꝓpꝛiũ.ſed omnia haberẽt in cõi et mo
bila tm non immobilia. Nõ em̃ poſſeſſiones
halebant domum nec agꝛum vel aliquid hinꝰ
modi. Dñ ipe dñs JYeſus ait. Dulpes ſoue⸗/

as habent volucres celi mdos.filius aũt hpis

non habet vbi caput ſuũ reclinet.habebant er

bantur ouas ſnebat aferebat Judas in lo
culis vt et geceſſitatibo eoꝝ pꝛonideret. et vt
pauperibus etisſubueniret.⁊ cũ xps dixit iu⸗

de. Q facis fac cinus. Jo. xii. dicit euunge
blſta. ꝙ aroſtoli non intelle xerunt verbuʒ ſecd
extimauerunt ꝙ diceret Aude ꝙ emeret ne⸗

aſch ndũugrel vt daret illud
egenis.Et cũ xpᷣs ax pliceitd puteum ſichar
vbi ſeimonem fecit ad ſa
euangeliſta ꝙ interea diſcipuli ierant ad ciui

ceſiaria ad paſcha faciend .
t

tatem. vt emerent cibos Yo.uij.Et lxc ex pe

cunũs quas in cõi ſeruabant. Dñ augu. xij.
.q.i.ait. habebat dñs locnlos a fidelibo oblata

conſeruans ⁊ ſuoꝛũ neceſſitatboa alioꝛũ pui

debat ⁊c. IOdem.e.q.c.exemplum vomini ac⸗

cipite cõuerſantesin terra. quare loculos ha

buit cui angeli miniſtrabant miſi qꝛ ecclia ipſi

us loculos habitura erat. Item. e.q.claret
apoſtoli tenebant vitam cõem cum criſticolʒ

pꝛimitiue eccleſie.de qinbus actu. appſtoloꝛnʒ
quarto.ðꝛ.ꝙ habebant omnia in comuni. Et

qᷓ;uis pauꝑtas illa que nihil habetur etiam in

cõi.immobie.vt poſſeſſones.vel mobile.vt
pecuniam ⁊ victualia mſi certa vtenſilia ad v

ſus neceſſaria.ſed dietim victus queritur px

queſtum. Ou erxtioꝛ que fit perregulam mi⸗

noꝛum ea p aupeꝛtate.qua in comuni haben
tm mobilia pꝛo decenti temꝛe non tamen
diſcrenoꝛ. Diſcretio aũt eſt mater virtutũ.i.
q.v. pꝛeſentiuʒ. habet em talis extrema pau
ptas multũ de anxietate ⁊ ſolictudie.nec ſeqͥ

ꝙ ſi. be.ſfian. vel eẽ Yoh. bap. virit in maioꝛi

paupꝑtate vel auſteruate vite q; p̃ᷣs. q; venit
Joh.non manducãs panẽ nec hileng vinum
⁊ veſtim̃tũ hñs ð nrcarne o- g fuerũtrpop
3

fectioꝛes.abſit hoc a ſeculo.blaſphemum ẽ hc

dicere non em̃ perfectio vite conſiſtit in pauu/

Ptate.ſʒ in charitate.ſᷣm illud Colłiij. Suꝑ
omnia charitatem habete. que eſt vinculum

perfectionis. Pauptas aũt velauſteritas nõ

notant ꝑfectõʒ.ſed ſunt inſtrumenta muuãtia
ad perfectionem ᷣm Clv.ſcðᷣa ſcðᷣe qð expᷣſ⸗

ſe dicit iohan eaſſianus in Colł.i.abbatꝭ mno
vſi. Sc iendum igit᷑ꝙ circa paupertatẽ xpᷣi oꝛ
ta eſt hereſis fraticelloꝛñ tꝑe ich.xxij.circa am

nos womini. Occcxij. aſſerennbus quibuſdas

et pertinaciter dicentibus chriſtum cum axp
ſtolis nil habuiſſe in comumi nec in particula
n mobile vł immobile.Et quia er h ſeq̃batur
abſurditas.ſ.qꝛ vel euaugelium non videbar
vbi dicitur. ꝙ apoſtolu im halebant loculos
vel dicere opoꝛtebat.ꝙ ſi nõ habebat illa in co
muni qᷓ;tum ad ius ⁊ dñium ꝓut illi dicebãt
ꝙ haberet nudum vſum ilnus pecunie.⁊ prr
conſequens illicitum.cuʒ vſus in illis rebqᷓ

aritanam. Diciu

— ——————ð

1Mn
ecun
gng!
Cligit⸗
ſlos di
ciennm
gonten.
ovo
Ghapkis
thſetenn
Honlb.
eun ſel
ſeruſen
ni ere
Wiermn
Uutſlaert
Ciitopina
Pooshics
bidfe
iti ris
,Cmniam.
ſonen
Mpeere
ligioſon
pepii
ſ fuemn.
ti ℳMemt
plead
ſiſop olbon
Nimacen

kuſulut

töe neteſina
ſepprerpſe
ſentneceſa

etantpenn
ſpüſſancni

s.ett

c lne,

pvteſt dia⸗
Mrencebar
pppter iſt
timore d
gutnimis!
c tetar⸗
ciatöe
ham. ſtem
aaſoliime⸗
Gooſolicum

amnmane
öpair
apfmoe d

(Orpes ſgr

lendimnce
cäinemſtne
Eepſſcopanit

menorato

Wnmn
„Wale
nigri
en,
n rie
nc,
n

UNrn

Naine
iut

W

eNenunn
Wncmien

au
riinili
eifen
Ginerſ
ner Wi
oei

nmmmat
b linteß
nitii,
meguNe
enden
unir ic
vrtnani⸗
munſn
athin
nt
rr⸗

z ütalin

rlunt
kunnn
ſeniun

vſui conſumunf. vt victualia del dſſtrahũtur

laius ĩ vſu. ʒ i re dñiuʒ 1 ppzieta. ad ftollé⸗
dũ igit᷑ abſurditatẽ ⁊ alia Incoueniẽtia que ꝑꝓ
illos dicebantur.decreuit et determinauit pꝛe

dictus Yohan. vigeſimoſecundo. per extraua
Rantem. Ad conditoꝛem et alia.

cũ apłis nõ habue aliquid in cõi.hereticus
cenſeretuꝛ.quã o 4
rus in lib. de plan. et.⁊ muitũ diffuſe defendit
eam ſed qꝛ ſubucit ſe ⁊ opi. ſuã coꝛrectõi eccle
ſie ⁊ vterimnĩatõi quã circa h̊ fceret ipᷣe Joh.

Ita auoꝛundã Pninagttnuct

„ rrij.iõ excuſatur ab bereſi. adhuc foꝛte ñ erat
determinatũ illud p eccleſiã vel nõ emanaue
rat illa extrauagãs. Ita quoꝛũdam.Nñ aut li

nit opinari ꝓ⁊3 ſine incarſione lereſis. Nõ
plus hic agitur de iſta materia cã bꝛeuitatis.
alubi dño ↄcedente diffuſius tractabit.ad ea
aũt q̃ rᷣ¶D8 pꝛecepit aplis vt non poꝛtarent pe⸗

„ cuniam ꝛ hmõl. de quibo dicrũ eſt ſupꝛa. ARe/

ſrondetur multipliciter.ſ.vel qꝛ non fuerunt
Iilla pꝛecepta.ſed oꝛdinata vt ceremonialia re⸗
ligioſoꝛñũ ad ↄpnendũ moꝛes eoꝝ.Aliqñ.n.
pceptũ large ſumit᷑ n quacunq; oꝛdinatõe.ł

ſñi fuerunt pꝛecepta. ſtricto modo fuerunt da

ta ad tem pus vt inſtrumenta eos dirigentia
ad pfectõʒ in quibus exercentur vt imperfec
ti.ſuꝑ quibus eos diſpenſauit ſeu rela rauit ĩ
vltima cena qñ dirit Luce.xxij. Nüũc qui ha⸗
bet ſacculuʒ tollat ſimiliter ⁊ pxęram. Er h̊ tum
rõe neceſſitans.qꝛ tᷣe paſſionis occultantes
ſe ꝓpter ꝑſecutõʒ nõ inueniſſent qui eiſ dediſ
ſent neceſaria. Cum ratiõe ꝑfectõis ad quã
erant peꝛducendi de pꝛopinquo ꝑ aduentum
ſpũſſancti cũ non indigerent inſtrumenns ta
libus.ex quo iam pfectõem conſecuti erãt vel
poteſt dici. ꝙ ex ommibo illis mandaus h̊ xpᷣCᷣs
intendebat ꝙ nec ip̃i nec futuri pꝛedicatoꝛes
pꝛopter iſta tᷣalia mouerentur ad pꝛedicãdũ

⁊ timoꝛe defectus earũ a pꝛedicatõe ceſſarent.

aut nimis ſolicitarentur circa iſia querenda.
ita ꝙ retardarentur velim weeſen tur a pꝛe⸗/
dicatõöe Congꝛegati ſunt terlio cũ deo abꝛa
ham.ſ.tempoꝛe paſſonis.qñ cum facta eẽt lv

ra. ſ. vltime cene diſcibuit Iheſus ⁊ duodeciʒ
appſtoli cum eo. quibus dirit. Deſiderio deſi
deraui manducare hoc paſcha vobiſcum ante
q6 patiar. Luce.xxũ.Et tunc fecit eos pꝛicipeſ
mna ximos dando eis poteſtatem conficiendi

coꝛpus ⁊ ſanguinem ium ethgandi atq; ſol
uendi tunc eos oꝛchnatt dando eis ſacrũ oꝛ

dinem ſine ſacranſento exterioꝛi. Cunc eos

epiſcopauit cum dixit. Hoc facite in meaʒ cõ

meyroꝛationem. vt dicit glo. diſtinc.xxi. ĩno
uo. Cunce poſt lotionem pedum fecit pꝛolixuʒ

lreticã ſecutus eſt alua⸗

. 1.
. .
„* 4
* 1

. △
ſermonem. quem refert Nohan, euangeliſta
in. riij.c.incipiendo vſq; ad.xvij.incluſiue. per
mxime ad charitatem exlvꝛtans erillam pe
cipiens et de diummis multa eis reuelando. vr
amicis optimis. Demum congregati ſunt
c(um eo abꝛaham per paſſiones eundo ad ce,-
lum ad fruendum deo. Et pꝛinceps apoſtoloę)
rum petrus per grauius martirium ſuſtinint.
Ham crucifixus eſt capite oꝛſum. Paulꝰ* de
capitatus fuit.ſimiliter er Yacobus. Andre⸗
as crucifirus non cruci confixus ſed funibus
in ea ligatus.Chomas trãirxus. Nacobo mi
noꝛ a pulpito pꝛoiettus. partica fullonis exce

rebꝛatus eſt. Philippus etiam crucifirus bar
rlolomeus excoꝛiatus.poſtea decapitatus fuit
OJatheus gladio per latera tranſueiberatus ẽ
Symon et thadeus a pontificibus ydoloꝛum
trucidati ſunt ſolus Tohan. euangeliſta.et ſi
rome in volium olei feruentis fueritmiſſus.
ex quo illeſus exiuit.vitaʒ tamen poſt omnes
alios apoſtolos in pace finiuit. licet aliqui vt
ſupꝛa dictum eſt opinentur eum adhuc viue⸗
re in paradiſo terreſtri et per antichriſtum cũ
enoch et helia decapitãduʒ. Cum autem ĩ die

iuditij congrebuntur omnes gentes vt iudi⸗

centur et congregabuntur cum do abꝛaham.
ſcilicet chriſto non iudicandi ſed vt aſeſſoꝛes
cum chriſto iudicaturi. Doc em̃ chriſtus eis

pꝛomiſit dicens. Dos qui ſecun eſtis me ĩ re⸗

generatione cum ſederit filius homimis in ſe
de maieſtatis ſue.ſedebitis et vos ſuper duo
decim thronos iudicantes. duodecim tribus
iſrabel OJatlxi. decimonono. Sicut auteʒ no
mine duodecim tribuum intelkguntur om/
nes fideles.ſic et ſub duodecim thronis om/
nes qui perfecte contempſerunt mundumvt
vr apoſtolici. vnde et Paulus non excludit
ab loc.

4 4
Malignorum pra .iii
uitas tertio inſinuatur cum dicitur. quoniam
dij foꝛtes terre eleuati ſunt. Iſti dij ſunt falſi
dij ſiue demones. de quibus pſal. Omnes di
gentium demoma. Siue imperatoꝛes et alij
reges et wmini tẽpoꝛales ſiue rontifices ydo⸗
loꝛum. Hi enim videntes pꝛecipue demones
ꝙ apoſtoli per pꝛedicationes et miracula mul.

tos conuerte bant. ⁊ de manibuſ dyaboli extra

hebant.⁊ cultus fal ſoꝛum deoꝛum euacuaba

—

tur. Hij dij foꝛtes per maltiam et potentiam
naturalem vel tempoꝛalem dij terre non celi.

dediti.ſcihcet terrenis vel deputati terre infſer

nahl eleuati ſunt in iram. indignationem fu/
roꝛem vel ſuperbiam contra pꝛedictos pꝛinci

pes exnmantes ſe per moꝛtem eo:um deſtrue⸗

re pꝛincipatum eoꝛum cultum chriſtianoꝛuʒ

Oirabiles inquit olatões maris.i.mundaãoꝝ
tumentii ſupbia contra deum. ſed mirabihs
in altis dũs ad deijciendũ ⁊ extermmandum
ym illud pᷣs. Deienſti eos. dum alleuarẽtur
Sicut em in figurã Exo.i.c.quatoplus oppꝛi
mebantur filij iſr'a pharaone. tantopluſ cre

ſcebant ⁊ multiplicabantur ita ppls xpᷣiano/

xum quanto maioꝛes perſecutões ſluſunuita

Vyrannis. tantoplus augebatur numero 1 me

nto.& leuati ſunt &̊ ad modicũ ⁊ nõ fuſtinent
vt ſcribiuur Yob. qꝛ igitur dij ſoꝛtes terre de /

mones eleuati ſunt in ſuꝑbiam contra pꝛĩici
pes populoꝛ ñᷣ.ideo cong:egan ſunt ſpᷣi pꝛici/

pęs per martiriũ cum abꝛ:a ham collocati cum
pꝛincipibus populi ſui.i.angelis.

De martiribus et multiplici martiro 2 vti⸗
lirate eius.
Capim ſjx.

Hopter te mortifica
mur tota die.extimati ſumus ſicut
oues oceiſioms.pᷣs.xliij. poſt apoſto
los ꝓpheras dñm dũ martrũ candidatus
laudat exerci“. vñ Yoh. apoc. vij. ðt ſe vidii⸗
ſe turbam magnã in eccleſia triumphanni. qᷓ;

dinumerare nemo poterat ex omnibus gen⸗/

tibus de pulis ⁊ mibubus ⁊ linguis ſtanteſ
Ante thronũ ⁊ in conſpectu agni amicti ſtolis
albis 1 palme in manibus eoꝛũ clamabant
voce magna dicentes. Salus deo noſtro qͥ ſe
det ſuꝑ thronũ ⁊ agno.⁊ omnes ãgel ſtabãt
incircuitu throni laudantes ve.Et cum iter
rogatus eſſer Yohannes ip̈e ab vno ſemoꝛũ
qui erat in circuitu throni qui eſſent illi amic

n ſtolis albis cuʒ p alms in mambus. RAſñidit

ſe neſcire qui eſſent vel vnde wnirent. Dixit

ille ſenioꝛ. Hi ſunt qin venerũt ex magna tri/

bulatõe.⁊ lauerũt ſtolas ſuas.⁊ dealbauerũt
ess in ſanguine agni. Et iõ ſunt ante thronũ
⁊ leruiuntei die ac nocte.et qui ſedẽt in thxo
no habitant ſuꝑ eos.⁊ non eſurient ampliuſ
nec ſiuient cc. Aſta turba innumera
bilis eſt ſanctoꝛũ martirũ. iõ innume:abilqͥa
valde copioſa dicit hiero.ꝙ oĩ die excepto die

calendarũ ianuari poſſet fieri feſtũ quĩq; imni/ uo ad
nom⸗ ideſt ſicut per martirium pꝛopꝛie quis ſubi⸗

lia martirũ.cũ etiã poſt hiero.tranſierũt mil⸗/
le anni ⁊ vltra.qͥbus etiã multa milia huminũ
martirio coꝛonati ſunt. Et hec multitudo col
lecta eſt ex multis natõibus mundi. Stole
albe ſunt gloꝛia animarũ quã acquiſierunt ex
martirio.vñ aĩa ab omni macula peccatoꝛum
purificatur etiã quo ad pe nam. et ideo dicitur
Kbavent eas in ſanguine agni.i.ĩ paſ
ſione in qua unitati ſunt agnum. Aͤgnus em̃

Litulus

Arxi..

immaculatuͦgeſt dñs Ihs m humanitateʒ

nam qin ſedet᷑ in ihrono eſt dimna maieſigs

palme inanibus eoꝛũ eſt victoꝛia quam ha

buerunt conisea nuindum m ſuis penis. ſicut
ralma ſemper hyeme ⁊ eſtate retinet ⁊ ↄpuat
ſuam viriditatem.ita nec caloꝛe pꝛomiſſionũ
rerum mundanarum nec frigoꝛe ↄminatõuʒ

na virtutis. vñ ⁊ cum palija martires pingũt
hi ergo ſermunt deo conunue 2 ſeruire deo re

vl paſionum umn bal virilitate ⁊ conſtã

gngre eſt. ⁊ ſm laudant cum angelo magna

voce amplo.ſ.affectu charitatis cum angeliſ
ſanetis. certi ſunt ꝙ nullis miſerijs vitepᷣ⸗/
ſentis ſubijci poſſunt. vt apte dicere valẽt pꝛo
pꝛeſenn ſtatu. pꝛopter tie moꝛtifcamur ꝛc. p⸗ꝰ
ꝑter magnas tribulatões ⁊ martiria hec pꝑpeſ
ſa. Obi tria circagnartiriũ cõſideranda ſunt.
Pꝛi mo vt adſit cauſa ranonalis.ibi qm pꝛo⸗
ter te.ſ.deus. Scdðᷣo vt ſubſit pena exitiabilis.
ibi moꝛtificamur. ⁊c. Certio vt non deſit con⸗
ſtantia inuatigabilis. ibi extiati ſumus 267.

Quantum qd primu §i.
dicit Augu.qꝙ pꝑena.ſ.per ie non facit martirẽ
ſed cauſa cum eſt rationalis pꝛopter deum p

pter te ait. ⁊ cim martirium umpoꝛtet moꝛteʒ

violenter illatam ſic ſumendo largemarnriũ
poteſt dici ꝙ eſt quadruplex ſeu quadruplici
cauſa. Pꝛimo ex delien punitõe.Sc(do er glo
rie adeptõe. Certio ex perfidieobſtinatione.
NQuarto ex vera dilecnone. Pꝛimum ẽ qñ
quins pꝛopter furtum. vmicichũ vel aliud ma
lerciũ decapitatur. ſuſpenditur. ↄbuntur ⁊ hu
iuſmocdh. Et qꝛ iſtud non eſt pꝛopterte.i.pꝛo
pter deum.non eſt pꝛopꝛie martiriũ.a⁊ſi moꝛſ
violenta.ſaluatur quidem talis ſi penitet ipᷣm
et moꝛs illa violenta pacienter ferendo dim
nuit ſibi de pena debita pꝛo peccans non tam
aureola martirij coꝛonatur vñ ⁊ latro cñ xpᷣo
crucifus.etſi pꝛopter ma ximã ſui contritiõʒ
ſubito poſt moꝛtem cum pᷣo fuit in paradiſo
ideſt dei clara viſione.nõ tñ martir. Oñ quod
hiero.ait de pe. di. i. impoꝛtuna xpᷣs de cruceĩ⸗

paradiſum laoronem tulit. 2 ne quis aliquãw

ſeram putaret conuerſionem.fecit hmicidiũ
penam martirũ.hec hiero. AIntelligendũ eſt
lxc non quo ad aureolam.ſed quo ad aureaʒ.

to conſequitur gloꝛiã. ita ille latro. ⁊ H ex ma

gna ccmpũctõe. Non eſt aũt laudabile iſttuc
martirium quia non pꝛopter deum.

nemo veſtrum ratis:urq̃ſi homicids aut fur

aut maledicus aut alienos appetitoꝛ. ſi auteʒ

vt rpᷣũnanus.i.ꝓpter rpᷣm.non erubeſcat.sloꝛi

ficet aũi deum iub iſto nomine.i.Pe.iiij. Si⸗

militer ſi quis occidatur pꝛopter immicinias.

Echorntgs
enoltta
Gpnnone V
nguindh
btirapne
wiaorie k
ur cuie
ſeadenasn
lnoch.
nartidi
nenru de
je/ Cpyr
ttwcalle

lnbiont

ſeeſangmm.
Noetpe
Ne te necg.1
ſhanusa nes
ociiincorce
enöhewac⸗
Gimchcen
chonrategli
intelligenc
Gnendüilu

H“ Atolerabil

tenplüdie
gueperrinet

Mercleſin⸗

tunsnexn
ſtasſune
Calreres vin
fumali
gen none
Ponentia.de⸗
ſubſegnente

enci ſe

guuit ſedcg⸗
clns, dpe
Perdioꝛen
Marur.Qng
motemde
pswluigti⸗
gepecog

Prni,

reneſan

enan

misſbach

n Pait

naemeg

ntkiIH

NGNNN
erunmn
urni Moß⸗

niinnn

öimmhiut
,Wnde
Etmezill,
4

. Capitulũ

partia ifates.vixas.pꝛopter Regnine ſuas ha
bendas vel dñium ⁊ hmõi.nõ ðꝛ martir.qꝛ nõ
eſtpꝛopter deñ. Scðo erponit quis ſe moꝛti et
ſuſtinet moꝛtẽ pꝛopter gloꝛ ę.i.ia me acquiſiti
onem. ſicẽ narrat valerius maximus de curtio
nobili romano qui armatus pꝛoiecit ſeĩ mag
num hyatũ.vi in vrle factũ data rñſiõe a dijs
non clauderetur aptura terre.niſi foꝛ⸗

timſimus miles ſe imeam inijceret qui ꝑ curti
um clauſa eſt.⁊ mulaalij pprer laudẽ ↄſequẽ
dam expoſuerunt ⁊ exponunt ſe moꝛti.ſed q;ñ

eſt ꝓpter te.ſ.dñm martirnium.hoc eſt mutile

quod notat hiero. dicens Dide qntũ bonum
eſt charitas. ſi ta fecerimus martirium vrwel

mus noſtras ab wĩbo reliqinaevenerari. Et ſi
opimionẽ vulgi ſectantes in trepidi fuderimꝰ

ſanguinẽ huic opi non tam pꝛemiũ qᷓ; p-na ð

betur ⁊ ꝑñi die magis toꝛmenta ſunt q; coꝛona

victoꝛie. c hiero.i.q.i.vide.Certio moꝛtifi⸗
catur quis ⁊ moꝛtem ſuſtine: violentã ad de
fendendũ ſuã hereſim. falſam opi.ſciſma ⁊ hu
iuſmoch.ſic̃ fecerunt aliꝗͥ ꝑſidi heretici.et hoc
martitium eſt nõ ſolũ inutile.ſed eriã in aug⸗
mentũ damnatõis ꝓpter obſtinatõem mali⸗
cie. Cvpꝛia nus. Secũ rpᷣm eſſe arbitrant᷑ hi ꝗͥ
extra eccleſiã xpᷣi colligunt᷑.tales etiaʒ ſi oceſi

in ↄfeſſione nominis pᷣi fuerint.macula iſta

nec ſanguine ablintur. Inerpiabilis em̃ 1 gꝛa
uis eſt culpa diſcoꝛdte nec paſnone purgatu:
Diſt. xc.neq;. Obi inuitur ꝙ eniã ſi ſit fidel cri⸗
ſtianus.⁊ ne abneget fidẽ. martiriũ ſuſtineat
odiũ in coꝛde hñs q aliquẽ.talis eẽ nõ ſaluat᷑

qꝛ nõ habet charitatẽ. Et ꝗapłs ait.i. Cox.riij.

S tracdhdero coꝛpus meũ vt ardeaʒ.ſ. ꝓ xpᷣo
charitatẽ aũt nõ habeã mibil mihi ꝓdeſt. Oð
intelligendũ eſt ᷣm aug.qͥ ad regnũ celoꝛũ ob

tinendũ illud.ſ.martiriũ nõ illi ꝓdeſt.ſʒ ꝓdẽ

ad tolerabilius iudiaũ ſubeundum. Et pomt
exemplũ dicens.Si qins nõ hñs charitatem
que pertinet ad vnitatem ſpũs ⁊ vinculũ pacꝭ

quo eccleſia cõ nectitur in ah ſciſmate conſti
tutus ne xpᷣm neget.patiturtribulatões.angu
ſtias famẽ.ſitim.nuditatẽ.ꝑſecutões.picula.

carceres. vincula. toꝛmenta. gladeũ. beſtias vel
flamas.vwl ipᷣam crucẽ timoꝛe gelenne ⁊ ign
eterni.non eſt culpanda ſed laudanda in iſto
patientia. de pe. di. iij.ſiquis nõ hñs declarans
ſubſequenter ꝙ hoc nõ ꝓdeſt ei ad gloꝛiã con

ſequendã.ſed q; minus punietur erq̊ non ne
gauit.ſed qꝛ non ꝓpter te.i.deuʒ eſt moꝛti ad
chlctus.i. ꝓpier amoꝛẽ di quẽ nõ habebat. ſed
ꝓpter tioꝛem gehenne dõ coꝛonatur ſed dam
natur. Quarto ſuſtis etur martirium pꝛopter

amoꝛem dei.⁊ hic gloꝛoſe coꝛonatur m Illud
pᷣs.poſuiſti dñe ſuꝑ capus eius coꝛonã de lapi

de pꝛeciola.⁊ ecccleſia camit qͥ vox.q poterit li/

ir

₰●
gua retexere. qᷓ tu martiribo munera pᷣparaꝰ

rubri.nã fluido ſanguine laureis ditant᷑ bene
fulgidis. Oartir nomẽ eſt grecum.⁊ latie ĩter
pꝛetatur teſtis. Per excellennã aũt dicuntur
martires.i.teſtes qui ꝓpter deũ ſuſtinẽt moꝛ
tem violentam.qꝛ nõ pt eſſe eicatius teſtio⸗
nium eius quod dicit quis vel fatur qᷓ; confir
mando ꝓꝙ ſit verum vel iuſtũ ſuſtinere moꝛteʒ
ſibi illatã patienter. Sunt ergo martires te⸗
ſtes xpᷣi ꝑ excellentiã. t apis rpᷣi Hebhᷣ.xi.pꝰ
mira ⁊ magna facta ob virtutem ⁊ teſtimoni
um ndei ſubdit de martiribo. Alij diſtẽti ſunt
non ſuſcipientes redemptõʒ.i.liberatõʒ a ſuiſ
toꝛmentis.vt melioꝛem inuenirent reſurrec/
tionem. Alij ludibꝛia et verbera experti inſuꝑ
vincula. carceres.lapidati ſunt. ſecti ſunt
tentati ſunt.in occiſiõe gladij moꝛtin ſunt ⁊c
Et hi omnes teſtimomo ſidei pꝛobati.inuen
ti ſunt.ſ.ſndeles.vel qꝛ vt ðt hier.xi.q.iij. eſti

mant xps ſapientia eſt.iuſtitia eſt.veritas eſt

ſanctitas. foꝛtitudo. Oartix vero ⁊ ꝓpꝛie ẽ ñ

ſolum qui moꝛtem ſuſtinet violentam pꝛo te

ſtincatõe ſidei xpᷣiane.ſed ecẽ̃ ꝓ alijs operibus
virtutu cũ quis moꝛtẽ ſuſtineat magis qᷓ; aſſẽ
tiat contra illa agere coꝛona martirij decoꝛat᷑
MNam ⁊ iohan.bap.mariir ðꝛ.qꝛ moꝛtem ſu
ſtinuit. non pꝛo confeſſione fidei.ſed pꝛo rep
henſione adulterij.Et illa mulier venerabilis
cum ſeptem ſilis moꝛtẽ cũ varijstoꝛmentꝭp
pemi ſunt.quoꝛũ martiriũ ſolemniʒat eccleſia
et ſolum inter ſanctos om nes veteris teſtam̃
ti.qꝛ noluerunt comedere carnes poꝛcinas eiſ

ꝓhibitas tunc per legẽ moſaycam vt habetur

ij. Oachabeoꝛum. vij. ⁊ ſic de alůs. „
Secundum quod re dii

quiritur ad marnrium eſt pena moꝛtis.ſ.vio⸗

lente. moꝛtificamur inquittota die. Notatur

auũt a voctoꝛibus Ber.⁊alijs eſſe triplexr genuſ
martirij ſumendo large iſtud nomẽ martiriũ
pꝛimũ eſt martiriũ. occiſiõis tantũ coꝛporali
Scðm eſt martiriũ affectõis internalis.Cer⸗
cium eſt martirũ aſectõis ⁊ oꝑis. Pꝛimum
martiriũ.ſ.oꝑis tm̃ fuit ſanctoꝝ innocentuʒ
q̊ paſſi ſunt ꝓ xpᷣo ab herode.in qͥbo em̃ quod
ammodo fuit xpᷣs occiſus.iõ.n.oẽs illos occi⸗
dit vt xpᷣm inuenirer.fuit geoꝝ martiriũ oꝑpe
tĩ nõ em̃ adhuc habebant vſũ rõis cũ eſſent·
a bimatu.⁊ infra.i.citra duos annos a natiui
tate eoꝝ. Sed qꝛ ꝓ xpᷣo occiſi ſunt merito paſ
ſionis rpᷣi coꝛonã acceperũt.vñ ðꝛ apocał.xiiij
Hi empti ſunt de terra ex oĩbo pꝛimitie deo ꝛ
agno.i.d terra hũani generis ſublati ſunt pᷣ⸗
cio ſanguims xpi pꝛo q̃ paſſi ſunt coꝛonati.vi
ſint pꝛimitie pꝛimi fructus martiruʒ noui te
ſtamẽti ad vvnoꝛẽ dei ⁊ xpᷣi imegtuan pde in

co ſocantur a in oꝛõe dienur. Deus cnils p̃/

Zitulus

„₰

cathalogo ſanctoꝛum ſeu letaniũs añ martireſ

5. 4

conium innocentes martires nõ loqndeſed
moꝛ ien do eonſemi ſunt. Sed ⁊1 mariires illoꝝ
infantiũ qᷓ maioꝛẽ wloꝛẽ habuerut ⁊ ninoꝛeʒ

iIn ipa occiſione q; ipᷣi puulſi qͥ de moꝛte nõ ꝑ⸗

pendebant.pie credendũ eſt ꝙ illumiati ſunt
a deo vt ↄſo latõʒ accipent ex ſpe remuneratõ

mis eoꝑ.ex q̊ ꝓpter meſyam occidebant᷑ ⁊ Bẽ

qu od ð Oat. i.allegqdo hieremiã. c. i. vor

in rama.i. excelſis audita eſt. oꝛ magnus fuit

clamoꝛ. ploꝛatus 1 vlulatus multus rachel. i.

urca illa loca beihleem. vbi facta eſt talis con

gregatio ⁊ occiſio puuloꝛũ.qꝛ.n.ibi ſepulta eſt
rachel. ideo ille locus bethleem vł circa en di⸗
cCebatur Bachel. O atres igit᷑ 1⁊ nutrices qᷓ cõ

gꝛegate erant in illo loco fuerũt rachel deplo

rans filios ⁊ noluit ↄſo lari.Rachel.i.taleſma
tres ⁊ pntes puuloꝝ qꝛ nõ ſunt.i.nõ ea ratõe
cꝛ moꝛtui erant.⁊ amplius non erant ĩ mudo
Mam iſta eſt cõis via ⁊ motiuum ↄſolanomiſ
qñ quis eſt moꝛtuus exqͥ nõ eſt in mundo nec

reuerſurus eſt inde ſumere ↄſolatõem vt ð re
irremediabili.nõ aũt ipᷣe matres voluerũt ac

ciꝑe ↄſolatõem ex hac rõe. ſed voluit cõſolari
eyx eo qꝛ ſunt in loco qͥetis ⁊ ſaluns. q;uis em
ꝗad libũ deſcenderint qꝛ adhuc ianua paradiſi
opta nõ erat.iñ mõ ſunt in magna gloꝛia co⸗
ronati. ⁊ 15 in hono:em eoꝝ cantatur loco epi
ſtole illud apoca. xiiij. Didi agnũ ſtantem ſu⸗
per montem ſyon. cũ eo.cxlnij.milia hñtes
nomen eius cc. pontur ibinumerus determi
natus p indetermiato.qꝛ neſceit q̃t fuerĩt nec

vi venſimile ꝙ tot ſuerint in pua ciuitate be/
thleem 7 finbus eius. Sc vᷣm martiriuʒz ſen
moꝛtificatio eſt tm̃ affectus cũ.ſ.qins affectat

ſuſtinere moꝛtem violentaim in lvnoꝛem der

et ſalutẽ ꝓxim. qð eſt ſignũ perſecte charnta
tis et q;uis mereatur magna aureã.i. pᷣmiuʒ

eſſentis le.non tñ aureola. ſic intelligi᷑ xbũ
Cypꝛiam dicentis. In ſeruis dei apud quos

cogitatur ⁊ martiriũ mẽte concipitur. animꝰ

ꝓd bonũ dditus deo iuchice coꝛonatur. Zlhud

eſt em̃ martiri defuiſſe aĩo.aliud aĩm deſinſſe
martirio. de p. di. i. nunquio Oulti ſancti ha
huerunt iſtud œſidenũ.nec iñ conſecuti ſunt

optatũ. De.b. dñico legitur.ſitiebat ſerucri⸗

ſt martirm.ſicut ſitit ceruus ad aque fluuium
Et de. b. martino legif᷑ ꝙ ⁊ſi aĩiam gladius ꝑ/
ſecutoꝛis nõ abſtulit. inartirij tñ palmã ñ ami
ſit.ſ.quo ad aureamn Huic martirio mentꝭ
oteſt annecti tplexr martiriũ qp ponere vi⸗
deiur. Pꝛimu; eſt patia aduerſox. vñ ait ſine
ferro ⁊ flamis martires eſſe poſſumus ſipatiẽ
tiam in animo wraciter cuſiodiamus. Scoʒ
martirium affectus eſt oppaſſio aflictoꝝ.greſ

ain wloꝛem el

traditi. alij pectin.

—

in wloꝛem grhibet. in gliena neceſfitate crii
cem poꝛ tat in inente. de apls. i. Cop. xi. quiſ
infirmatur ⁊ ego nõ infirmoꝛ.quis ſcandaliʒa

tur ⁊ ego nõ vror. Certiũeſt dilectio inimico

rum. Bꝛe. Ferre contumelias ⁊ odientẽ dili
gere.eſt martirium m occultata cogitatione.
Lertiũ genus martirij.et hoc eſt ꝓpꝛium
illatam ꝓpter deñ vel virt/ tẽ ad qð nõ perue⸗
nmitur niſi ꝑ contemptũ tmi undi er ſpẽali dono
dei. Vnde de martiribo ecckia canit. Hi ſũt qͥs

et pfectũ ſuſtinere War violenter ab alio

retinens mundꝰinlvꝛruit ipᷣm.nã ſterꝛi floꝛe

pꝓ aridũ ſpꝛeuere penitus teq; ſecuti ſuntrex

——

ype bone celitus.hi ꝓ te furias atq ferocia 1c

p varios em̃ modos moꝛtificati ſunt.Alij cruꝰ

ci affixi.alũ la pidati.alij decoꝛiati.alij aqͥs ſub

merſi. alij nnuſti eliſeſtits deuoꝛ ãdi
us ferreis dilaniati.alij in
aqua feruenti.veloleo bulienti.vel plũbo liq/
to immiſſi.alij membꝛis minutatim muncati
alij plũbatꝭ vgis diutiſſime ceſi.alij fame cru
ci.alij in plagis accepto aceto ⁊ ſale ↄfricativſ⸗
q; ad viſcera ratĩa abraſi. Et qꝛ imitan ſune

ꝓpᷣm in moꝛte ſuaiõ coꝛonas triũphaleſ a ci

ſto meruerunt.Et vt vꝛ diſt.xv.ſancta rõana
credendũ eſt ꝙ iſta toꝛmenta nõ ꝓpꝛia virtu
te.ſed dĩna patienter tolerauerunt.Carũ erat
gaudiũ ꝓtis in ferioꝛis ⁊ ſuꝑioꝛꝭa do illuſtra
te ad guſtandũ pᷣmiũ goꝛie eis paratuʒ.et ex
ↄfoꝛmitate volũtatis eoꝛũ ad voluntatẽ diui
nam.⁊ ad unitandũ xpᷣm dñm ſuũ in paſſione

tãtũ deſideriũ ꝙ reduũdabat illa leticia ⁊ ↄſola

tio ad pꝑtẽ ſenſitiuã ⁊ refrigeriũ pᷣſtabat vt mi

nus ſentirent illas penas. vna de Laurentio

toꝛmneta ſuſtinenti amᷣ.vel mari ait. Coꝛ⸗/
poꝛali laboꝛa bat incẽdio.ſʒ diuin amoꝛ natu⸗
ralẽ reſtrinxit ardoꝛẽ. Et q;uis rex impꝛoboli

gna ſubuceret incẽdia maioꝛa ſu ꝓponeret ta

men.vb.lau. has flamas ſdei coloꝛe nõ ſentit
ſuꝑari charitas xpᷣi ꝑ flamã iams nõ poruit.
ſegmoꝛ fuit igms qͥ foꝛis vſſit qᷓ; ꝗͥ mtꝰ accẽdit
neq;. n. b. lau. ignis toꝛmenta appoſita viſceni
bus ſentire poterat qͥ ſenſibo padiſi refrigeriñ
poſſidebat. JTeẽ ſeuiſſima pſecutoꝛis flama ſu
pare nõ potuit. qꝛ lõge ardẽtiꝰ veritatiraduũs

mẽs eiꝰ actẽſa feruebat.⁊ amoꝛe veritatꝭ accẽc

ſusappoſitã ſibi extrinſecꝰſlamã aut nõ ſentit
aut vic.⁊ hĩc ẽ ꝙ intoꝛimẽt gaudebãt.tiranni
inſultabãt. Eld alia toꝛmẽta eis inferẽda inui
tabãt ba eis oſtẽſiua magna dulcecis quam
ſentiebãt. pꝛomebãt. .aurẽ. ad decin. Diſce
miſer ꝙ carbones tuu ſihi refrigeriũ pᷣſtant.
Et iteꝝ aſſatũ ẽ vnũ lat* vaſa ⁊ mãduca.⁊ vin
centiꝰaſſumptꝰ ex eculio atq; ad patibulũ rap

tus moꝛ es carnificũ arguendo ad penã alaen

ter ꝓperabat. Et ad Dananũ dicetè ſibi. vb

M
s
arcel
ſwsck
namp
burnns
jntecet
ſgeege
Mthal
ſos iaut
jctutt
cbni
umew
eig mten

ictom

gelarnes
ſeep⸗
itoͤre
4 mih
Cerl
ntur od
en. 4
ta in aun
ninte, G.
ſalunger
ſfaent a
Abulraen
niplodocn
Oilſuntoe
etachcioen
Pocs dere
noafſde.
turbi ſte
ſonelein
eciſzdil
ſofuitrep
Dlerynlt
ni cagens
agffert
ltes noꝛe
Gtimona.
kentii.
per ſeuye
erti. Scd
chermae
tiheſtißnn
leaſchita⸗
Mnmz
kecigitten⸗
finoni
ſelglz
Cfwienn
eſtdlic⸗
nemnem
Maruntn

nſin
übig
N
Nlenin
kete
ahrige
Wenei
Acree
mhaſſid⸗
nmtb
thnniſen
elgſni
msicgien
anfnd

mdine
enti,
emmn
mmecki äde
Arſiet
Ktomn

2115
nn

mnnin

WumLin

inie
na inlan

eie aH

DrieNH
iniminl
ni irN
genmin

47
.

umet

CLapitulũ

lix has epulas ſemper optaui. Ei OJarcus er
marcellianus ad pᷣfectũ cũ halxrent pedes af⸗

firos clauis nunq;ᷓ ſic lben epulari ſinnus.vti⸗

nam pmittas noſ diu in his ꝑmanere. Et ty
buraus cũ nudis plantis ſuꝑ carbones viuos
incederet.due bat. vr̃ mihi ſuꝑ roſeas floꝛes
incedere in noĩe èñi mei ihu xpi. Et gloꝛioſa
Agatha q̃ saloꝛiãte bat ad carcerẽ. q̃ſi ad epu

las inuiata dicebat Quintiano iudiei cũ toꝛ
q̃ retur Ego ita delectoꝛ in his pems. ſic qͥ au⸗

dit bonũ nuuciũ vel videt amicũ diu deſidera
tum. vel inuenit theſauros magnos. Et. bea/

* tgꝗ lꝛatherina ad maxentiũ imꝑatoꝛẽ ait Que

cũq; toꝛmenta potes excogitare ne differas.
qꝛcarnẽ ⁊ ſanguinẽ meñ xpo offerre deſidero
ſiẽ ipᷣe pꝛo me. Et.b.andtiana damaſcena q̃

um mihi pᷣſtas.tibi ſuplicium auges.

Certiũ quod requi ꝗ.iit.

ritur ad ſanctũ martiriñ eſt ↄſtantia vſq; ĩ fi⸗
nem. Ahqͥ em̃ fideles ſuſtinuerũt aliq̃ toꝛmẽ
ta in quil gramoꝛibo addius defecerunta ve
ritate. Sed qui ꝑpſeuerauerit vſq; in fineʒ. hic
ſaluus exit.ait dñs in euãgelio.mathe.x.Et Hh

innuit᷑ cũ ᷣi in pᷣs. Eſtimati ſumus ſic oues

A ſtultis eſtimario eſt ſic moꝛs beſtiarũ q̃ pꝛo
niloilo ducuntf᷑ ad occiſionẽ. m illud Sap.v.
Diſi ſunt oculis inſipientiũ moꝛi.⁊ eſtimata

eſt aſliceio exitus illoꝛũ. Sʒ apud ſapiẽtes.in

paucis verati in multis bene diſponent fʒ opi
nio.⁊ fidẽ.⁊ ſic ouis vſq; ad finẽvite cũ occidi
tux bñ.ita martires bñdicebãt deu in ſua occi

ſione ſentes dñm de q̃ Aſa. lij.ðꝛſic ouis ad

occiſiõʒ dueetur.i nnocẽs ⁊ ſine q̃tela.q̃ occi⸗
ſio fuit reputata ꝓ nihilo.ſʒ iñ ſecuta ẽ multi⸗
p ler vtilitas ſᷣm qð pᷣdixerat. Jo.rij Si gra
nũ cadens in terra moꝛtuũ fuerit.multuʒ fru⸗
ctũ affert. Et in hymno. Cedũt gladijs.ſ.mar
tires moꝛe bidentiũ nõ murmur reſonat. nõ
qrimonia. ſed coꝛde tacito mẽſ bñ ↄſeruat pa
tientiã. Obi ſciẽdũ ꝙ fructus martirij eſt tri ⸗

plex ſeu vtilitas. Pꝛimus tangit ꝓpꝛiũ ſub⸗

iectũ. Scðs inſtruit oẽm populũ.Nertius ad
ducit magnuʒz ſuſfragũ. Pꝛimavnlitas mar⸗
tirij eſt ipius.ſ. remiſſio oĩs culpa ⁊ pene ðbi
