comiciliñ licet alubi natus fuerit. Anferioꝛes tionalem quare ipſos nolit. velnõ x ſſ t oꝛcy de iecgoini
autẽ pᷣlati ſiue religioſi.ſiue alij nõ pñ̃t talem li nare.ſunt ipᷣo facto ſuſpenſi abſa ſpe diſpenſn / ſer alloe.
centiam dare. mſi haberer a ſede aplica qliter tiomis. ertra de tempo o Seſe K vw md Hoſtniif
. ſſent ſubdiros a qͥ voluerit facere oꝛdinari. dinantes debent condigne pumiri. vr in dicto. heretolſcd
Item nõ poteſt talẽ licentiam dare officialis c Qui recipiunt aliquẽ er oꝛdinibus ſacris ge gnonedeetho
epᷣi.ſed epᷣo in remons ꝑtibus agente vicari/ epᷣo qui reniciauit loco ⁊ dignitati ſi ſcienter moſerſkmid
us eius generalis in ſp ahbus. vel ſede vacã⸗ loc agunt vel ignoꝛantia craſſa ⁊ ſupina nõ re unatigveroodan
te capitulũ ſeu is ad quẽ tũc adminiſtratio ſpi⸗ cipiunt oꝛdinis executionẽ. vnde ſunt luſpen/ Cenergtalcrecht
riiualiũ ꝑtinet pñt licentiã dare. Reli gioſi ʒ ſi.nec cimm eis pᷣt diſpenſari mſi p papã. extrg orsracnſrrſt
a ſuis pꝛelatis etiã non exemptis pꝛioꝛatibus deoꝛ. ab eo qui reni. c. . Si ignoꝛanter. nõ ta fnobnn hagen
deputati. pꝛioꝛes ⁊ eoꝝ ſocijpñt a locoꝝ dioce/ men ignoꝛantia craſt aßt cum ipſis ep̃us diſpẽ gitecpryhimin
ſams q;diu ibi moꝛantur licite oꝛdinari. licet ſare. Sed recipientes ab eis oꝛdines mino/ (ſopplen benton
nõ ſint de eoꝝ dioceſioꝛiundi.hec oĩa de tepo. res ſine licentia ꝓpꝛij ep̃i q;nis delerent ro antor,r,gdrain
oꝛ. Cum nullus.li.vi. Pꝛedicatoꝛes gut ⁊ mi ni.ix. q.ij. Epiſcopuʒ. tamen pᷣt epᷣus in oꝛdine neinns pinaſ
noꝛes in hoc ſunt pꝛiuilegiati a ſede aphica. tolerare diſpenſationẽ. Ep̃i sũt renunciantes ncitaubuswen
vt ſeʒ valeant a quibuſcunqʒ e pis ſuos ſubdi/ ſoco tm̃. et dignitati. pñt om̃esoꝛdines cõfer⸗ cocvureuun cl
tos facere oꝛdin ari.ipſi aüt ſic oꝛdinati ſcʒ ab re ſicut pꝛius. ſi ſu erint rogati a ppꝛioepᷣo loci Weoꝛcinan ſo
alieno epᷣo ſine licentia ꝓpꝛij.ſᷣm Ra 7. pꝛiuã gals non. vt dictũ eſt ſupꝛa. Item oꝛdinati nnunsinwia
iut executõne oꝛdinis recepti. ſed rtceun eis a ſymoniaco in oꝛdine ſuſcepto quamum cücq; Kennzerenana ſ⸗
diſpenſare epus in hac ſuſe nſione. ix. q. ij. Lu occulto vel in dignitate.qaut a ſymoniaco no⸗ lgareſtanicoo

Aeigorabant
eninſkeremmock
6Netord Won
hsehereicen
lercictoaſcpeto⸗
exectione ir gaͤ

iqteeorcinennſas

Poorcinanonüit
funinſlcepnis
Glnaeremrecepr
mneimwpfta eis
nere werit
mumintſtrent,⸗
ſcön Ynnos
(ersrozchnt
Aſonetalssn
ſodchtqricame
Henleetcppof
Cneß niſſnren
toerpkeumnic

UIeinooo⸗

nlſtſteſlod
ſlenſntzen
nchticlenhe

5 Gsnn
aSckne
Keprnn.Nn
derorcinbreſn

len nn
Mtcaſetipnnt,

nene „
l.nckſane,

1 Weunene
tonſei,
Nhiierinn
Amitcjenne
EEyümmmun
Menezarnitsiin

I Yencm

EMifGri,
miwin drien
inetifin iei
Fnrus ölit
Gwünutt
e Revetnue
niDimi mi
errin t
6 i⸗ 1
Eindherin
brtpdn
Cheſatielkile
Nuckror n
Nüimfichft
Pröenel
timuci
i Dinm
annanorten
an eli,
menn eluis.

„ *

CQapitulum

auod non habet.i.q.i. Bratia. ta tñ ſcõm
Cho.et Pe. Ray.et Boffre. ꝙ omnes tales
oꝛdinatoꝛes veros conferũt dꝛdines quantuʒ
adcharacterẽ.ſicut et om̃ia alia vere conficiũt

ſeu cöõferunt ſacramẽta excepta penitẽtig quo

ad manifeſte excõmunicatos.ſecus de occul⸗
tis qꝛ abſoluunt ſ̃m Richar. et Pe. de paluð.
dum tñ ſeruent pᷣdicui foꝛmam eccleſie.i.q.i.
Dñs. de ↄſe. di. iiij.nõ in nobis.peccãt tñ moꝛ
taliter tã dantes q; ſuſtipiẽtes ab eis q̃cunq;

ſacr̃a ſcienter niſi baptiſmnum in exxremane

ceſſitate. Agnoꝛantia auũt facti ꝓbabilis excu

ſatrales a peccato in ipſoꝝ oꝛdinũ receptõne.

t eoꝛuudassaautõne. dum eg ſcʒ ignoꝛantia
labo: ant.cum aũt ſufficiẽter hvc ſciunt.debent
abſtinere quouſes diſpenſeiur. Circa quã di⸗
ſpenſationẽ dicit Doſti.ꝙ in epiſcopatiu ſolus
papa diſpenſat. extra de elec.c.Quia duigen/

tia. in alijs vero oꝛdinibus quantũ ad eos qui

ſcienter a talb recipiunt oꝛdines. veletiã ex
ignoꝛãtia craſſa ⁊ ſupina ſolus papa diſpenſar.
imo ᷣm Ray.et Boff. ſi fuerũt oꝛdinatia tali

qui recipit vltimã manus impoſitionẽ.i.epi⸗
ſcopalem ↄſecrationẽ extra eccleſiã nunq; tole

rantur. ix. q.i. oꝛdinatõnes. Si vero exigno/
rantia nõ ſupinaſcvᷣm Hoſti.ꝑ diſcretũ pꝛela

tum cũ talibus porerii diſpenſari. extra de oꝛ.

ab eo qui renunc.c.i. et.jͥ. Sed ſcõm Ray. et
Boffre. ſi oꝛdinati ſunt ab eo qui recepit vlnj⸗
mam manus impoſitionẽ in eccleſis. i. anteq;

efficeretur hereticus. ſciſmaticus. vel excõica⸗

tus.et tunc eſt quãdo oꝛdinat. ſiue oꝛdinati ſci

ebant. ſiue ignoꝛabant. tolerãtur ex diſpenſa /

*

tione miniſtrare in ofnicijs ſuſceptis ad ſuꝑio/
res vero nõ debent ꝓmoueri niſi magna ne/
ceſſitas eſſet.et idem viðꝛ dicere Boff. de in⸗
terdicto ⁊ ſuſpenſo a diuinisſcʒ ꝙ nõ confert

executionẽ.ix. q.i.c.i.et ſeqũnibus. IFtẽ qui

iꝑa oꝛdinationũ ſunt ſuſpenſi.nec debent per/
mitti in ſuſceptis oꝛdinibus miniſtrare.q;uis
caracterem receperint.de tempo. oꝛ. c. ij. Eps.
tamẽim poſira eis pꝛimo penitẽtia com getẽti
ſuſtinere poterit. vt poſtea in ſuſceptis oꝛdini
bus mimſtrent.de tem po. oꝛ. c. Conſultatõni
Noc ſcom Innoc. Ber. et Buuk. qui addit.q

eſt ſecus de oꝛdimboſuſcipiendis.et ſi ante di⸗/

ſpenſationẽ talis mimſtrauir in oꝛdine ſuſce⸗

pto. dicut quidam ꝙ nonp̈t epᷣus diſpenſare.
ß veriuseſt ꝙ woſſit diſpenſare. vi. x. q.ij. u⸗/

gduneñ.miſi foꝛte interdeta fuinet ſibi execu⸗
tio. et poſtea mimſtraſſet. Pꝛomotus ꝑ ſal⸗
tum ideſt aliquo oꝛdine pᷣtermiſſo adſuperio/⸗

rem aſcendendo.q;uis caracterẽ recipiat. iñ

—

ſuſpenſus eſt ab executõne oꝛdinis ſic recepii

di. lij.ſollicuudo. exira de cle. ꝑ ſal. ꝓmo. c.i.

TIITI

etſi non malicia ſed ignoꝛantia vel negligen⸗
tia c egit.q;uis de rigoꝛe deroni deberet.iñ

ex diſpenſatõne epi ad oꝛdinẽ pᷣtermiſſinn ro⸗/
terit ꝓmoueri. Si autẽ ſcienter ꝑ ſaliũ eſtpꝛo

motus et ĩn oꝛdine ſic ſuſceptoſine diſpenſati
one miniſtraint in ipᷣo oꝛdine ſic ſuſcepio poſt
receptionẽ obmiſſi adhuc pᷣr per eᷣm diſpen⸗
ſari. ſed ꝙ vlterius aſcendat nõ niſi ꝑ papam
Ray. Hoſtieñ. et Guił. Becipientes eodeʒ
die minoꝛes oꝛdines cũ ſubdiaconatu.vel dui
os ſacros oꝛdines ſimul.ſiuę oꝛdinatoꝛe ſcien⸗
te ſiue ignoꝛãte ſunt ſuſpenſi ab oꝛdinibo ſic re⸗

ceptis ⁊ deponi deberẽt.di.lxxvij.ſubdiaconuſ.

extra de eo qui furti.oꝛ.xece.c.innotuit.pñt ta

mẽ ꝑmitti miſericoꝛditer in minoꝛibo im̃ mi⸗
niſtrare.et ſi intrant religionẽ et vita moꝛeſq;
eoꝝ exigunt abbas fi voluerit poterit in alijs

oꝛdinibus diſpenſare. vt in dicto.c. innotnt.

Rax.et Hoſtieñ. Sed ſilata pꝛius fuiſſet excõ⸗

municatõnis lententia cõtra ſic recipientes ?

mhilominus receperint nõ poterit cum eis di⸗
ſpenſari niſiꝑ papam. vt in dicto.c.innotuit.
et dicit Poſtiẽ.ꝙ etiã papa de facili nõ diſpen
ſat. Contrahentes matrimomiũ de pᷣſenti⁊
ante carnis copulãſe facientes ad ſacros oꝛ⸗
dinari aliter q; a ſacris canonibo ↄcedatur q;
uis caracterem recipiãt.ſunt tñ ſuſpenſi.ita ꝙ;

nec etiã poſt moꝛtem vxoꝛis poterunt inillo oꝛ

dine miniſtrare.nec aſcẽderead alios.nec ali⸗

quod officiũ vel bñficium eccleſiaſticũ obtine

re. et matrimoniũ miilominus ſic contractuʒ
ꝓpter hoc nõ diſoluitur.qð inte ligitur cũ ta⸗
les in ſeculo remanentes lvc agunt. nã ſecus

ſi religionem intraſſent. exirauagan. YJo. xxij.
que incipit antiquas. Apoſtate a religione

in apoſtaſia ſuſcipiẽtes oꝛdines.ſunt᷑ ſuſpenſi

et irregulares.extra eo.ti.apoſtata.nec diſpen/
ſatur cum eis mſiꝑ papam.Sed alij qui in exx

cõ mumcatõe oꝛdines recipiũt ſimiluer ſunt
ſuſpenſi ſeu irregulares. de ſen. excom. cum illo

rum. et hoc verum eſt niſi ꝓbabilis ignoꝛantia

excuſet eos.et de hae materia plene habes ſup
in.c.de cauſa finali excõicatõis. Celebꝛantes
ſeuꝑticipantes in dunnis ſcienter cum publi⸗

ce excõicatis vel interdictis ſunt ſiſpenſi ab in

greſſu eccleſie.de pꝛiuił.c.epᷣoꝝ.li.vi.ſʒ de hoc

vide plenius ſupꝛa ti. de intercicto. c. ij. Cõſer
uatoꝛes non poiſint ſe intromittere de alijs ᷓ
ve manifeſtis imurijs ⁊ violentijs. qdſi de als
que iudicialẽ indaginẽ requirunt᷑ ſe intromiſe
rint. ſunt ſuſpenſip annum abofficio. extrade
off. dele. eſtatuimus. als legatos. Ii. vi. Ju
ices eccleſiaſtici qui cõtra uſticiam in graua
men alterius ptis in iudicio quicq; faciant per
gratiã vel p ſoꝛees. puta p pecuinam. ſuſpenſi
ſunt ꝑ annum ab executõne offticij.et ſi durãte

ee ij

ſuſaenſione ingeſſerit ſe diuinis efriciuntur ir/
regulares.nec niſi ꝑ papam poterũt liberari.
ertra de ſen. et re et iu. c. cũ eterni. l. vi. Re/
ligioſi qui concedũt alicui ad vitã vel certum

tꝑpus.iura. xedditus.poſſeſſiones. adminiſtra⸗
tnones cui pᷣſunt.niſi duo concurrãt ſeʒ ꝙ ne⸗
ceſſitas vel vtilitas monaſterij vel pꝛioꝛatus
illius eccleſie lvc expoſcat ⁊ ꝙ conuentus illi /
us eccleſie cõſentiat. aut ſi conuentũ nõ habe ntis rter
reraſ . ſ paſtoꝛalig de appel. Sraũt ſit ſimpliciter ſuſpe⸗
ſus ab officio. vc eſtaut ab hoĩe aut a iure. Si
1 a iure aut ꝓpter crimen aut ꝓpter infamiam
ditio reddituũ vel fructuũ ad modicũ tempus
Dere. eccle.nõ alie.c.i.in cle. DPtrum auũt hec

ret aſſenſus pᷣlati ꝓpꝛij interueniat. ſunt ipſo
factoſuſpenſi ab officio.nec valet dicta cõceſ/
ſio. Excipiũtur iñ duo caſus ſcʒ locatio et ven⸗

ſuſpenſio intelligatur abofficio diuinoꝛuʒ vel
ab officij tpalium adminiſtra tõe. puta pꝛela⸗
ture.pꝛocuratoꝛis. cellarij ⁊ bhmõi. Jo. an. re⸗

mittit adnotata de decimis. c.i.in cle.et ibi po

nit vtranq; opinionẽ et dimittit ſub dubio.
Fraires oꝛdinis pdicatoꝝ ꝓmoti wl aſſim
pti ad epatus vel alias pᷣlaiuras.ſi pꝛius reci⸗

piunt munus ↄſecratõ nis q; reſignent oꝛdini

libꝛos et alia que habent tꝑe ſue pꝛomotõnis.

eoipſo ſunt ab executõne pontificalis miniſte

rij ſuſpenſi. Clemens.iiij.in pꝛunl. ꝓuidentia
Fratres pꝛedicatoꝛes ſi ꝑturbare pᷣſimmpſe
rint officiũ inquiſitoꝛis cõtra hereticos ꝑ fra⸗

tres minoꝛes exercitatũ ipᷣo facto ſunt abexe⸗/

cutione oꝛdinũ ſacroꝝ ſuſpenſi.nec pᷣt relaxari
talis ſuſpenſio niſi ꝑ ſedem apłicam aut p in/
quiſitoꝛem.cuius officiũ ꝑturbauerũt et idem
de mninoꝛibꝑturbannbo officin inquiſitoꝛis ꝑ
pdicatoꝛes e xercitatũ. lemens.iiij. in pꝛiinł
pauꝑtatis altiſime. Frẽs pᷣdicatoꝛes ⁊ mi⸗
noꝛes recipiẽtes ad ꝓfeſſionẽ aliquẽ in oꝛdie
ſuo ante ꝓbationis annum elapſum. ſunt ipo
facto a receptõne quoꝛũcunq; ſiſpenſi.et pene
grauioꝛi culꝑe debite puniendi. nec etiã ꝓ loc
ille ſic ꝓfenus eſt oꝛdini pᷣdicatoꝝ obligatus.
gr. exira de regula.c.nõ ſoluʒ. Religioſi qin
videlicet decimas nõ pcipiũt ſi ſcienter omit⸗
tant facere ↄſcientiã ↄfitentibo de decimis ſol

uendis ſunt ſuſpenſi a pꝛedicatõnis omicio.o

nec faciant eis conſciennãſi comode pñtetſi
interim pᷣdicarent eſſent excõmunicati.extra
Dde penis.c. cupientes. in cle.qð tñũ intelligunt
Pe. de ancha, et Pau.ſi ſuerint ſuꝑ hoc xequi

ſiti a pꝛelatis. Atem cũ queritur vtrũ ſuipẽ

ſus ab officio ſit ſuſpenſus a beneſicio.ſuꝑ lvc
Jo. an. multa dicit ꝓet contra ſuꝑ cle.cupiẽ/
ges. exixa de penis. ↄcludit ⁊ nõ clare. Sed pe.
e ancha.ſuper ea. cle.ponit diſtinctõnem vñi

Balſparis de cal. dicens ſic. aut quis eſt ſuſpen

ſus ab officio aut a hñficio aut ab vtroc. ſi eſt
luſpenſus a bñficio ſiue a iure ſiue ab hoĩe non

„

ꝙſuſpenſus ab officio ſit ſuſ
vVt. c. eos. et. .ſiqui ſacerdot.· di. xxr. Sia
PYpter infamiã velcontumaciaʒ ſit ſuſpenſus
Ab officio.nõ eſt ſuſpenſus a beneficio. vt. c. pꝛe
ſbyterſi a plebe.ij. q. v. Si aut ab hoie eſt ſux
ſpenſus ab officio ſi hoceſt ꝓpter crumen gra
ue tunc eſt ſuſpenſus etiã a beneficio. Si aiteʒ
Pppter crimen leue vel etiã ꝓpterinfamiã vel
conunaciã
ribus allegatis. Si auͦt eſtſinpenſus ab viro⸗

ſtſuſvenſus ab oicio. ar. c. dilectus. de of., oꝛ.

ratio ad hocddium venaruz. vr in regula in pe⸗
nis. de re. iu. li. vi. J

tem qꝛ officiũ non eſt ac/

ceſſoꝛium ad bñficunm. licet ſit ecõtra. Si eſt
ſuſpenſus ab officio. vc eſt aut ꝑ dictionẽ taxa
tuam im̃ aut ſimpliciter. Pꝛumo caſu plannzʒ
eſt. qꝛ; non eſt ſuſpenſus a bñficio cum tm ſuſpẽ
ſus ſit ab officio.qꝛ hoc voluit ſententie pꝛo⸗

mulgatio.quia vires ſententie vltra intennio
nem ꝓferentis.non ſe extendũt ſaluo caſu.c.

vel contummacig. Si ppter crimen. unc pu
Ukeig⸗
i ut

nõ eſt ſuſpenſus a bñſicio. vt in iu

☛●—

; aut hoc eſt ꝓ dictionẽ.et.et planũ eſt. aut ꝑꝓ

dictionẽ vel. et tunc puto opinionẽ Boff. ve⸗

ram. ſcʒ ꝙ talis ſententia nõ valet ꝓpter in⸗
cextitudinc.l.iij. C. de ſen. que ſine cer. quaann.

hec ille. AInmno. aũt dicit ſimpliciter ꝙ ſuſpen

ſus ab officio im̃ nõ deber pcipere frucius lene
ſicioꝛum ſupꝑ.c.paſtoꝛalis.de appel. Sed No⸗

ſtieñ. hoc intelligit qñ ſcʒ eſt ſuſpenſus ꝓ gra⸗
ui cauſa. ſecus ꝓ leui vel in famia. et nõeſt con

tumax. Et nota m LHoſtieñ ꝙ ſuſpenſusin

pontiſicalibſi celebꝛat in ponnſicaliba nõ erit
irregularis. Ratio eſt qꝛ pontificalia nõ ſunt

de ſubſtantia celebꝛatõms. nec debemus indi⸗

care aliquẽ irregularẽ niſi inueniaturexpᷣſun

ar. de pe. di. i. . pene. Item ſuſpenſus a ꝑ/

ticipatione ſacramẽtor. de qua hahes di. xviij
ſiquis ant. et. c.fi.et exira de elec. oſius. et de hi

q̃ fi.a ma.par.ca.c. I. Si celebꝛat.nõ eſt rregu

laris. talia enĩ nõ ſunt oꝛchnis cum laici prici⸗
pent ſacramẽtis. Hoſti.et Inno. Clericiq́

ſcienter eligunt indignũ ad epiſcopatũ ſcʒ cõ⸗

tra illam foꝛmã que habetur extra de elec. cun

in cunctis.ſunt ꝓ trienniũ ſuſpenſi a lbeneſcio
In dicto.c.dicii glo.habitis ⁊ halendis. Eli⸗
gentes aliquẽ ſiue electio ſit facta cõcoꝛciter
ſiue in diſcoꝛdia.ſi infra octo dies exquo pote

runt cõmode ipᷣam electionẽ electi diiiulerint

cunone electionis ſunt excluſi et ſuſpenſi ꝑ tri⸗

pᷣſentare.qui culpabſles in hoc ſuerint a ꝓſe⸗

enmum a bñficijs que obtinent in illa eccleſia

ad que ſi infra illud iꝑs temere vel coloꝛate ſe

immiſcuerint.illis perpetuo ſunt pꝛiuati, exira

elet. c, eupientes. !b. vi. Eõpꝛommiiigrus ſi

fonnenn

conenetitneten

ſgfoneſcaone

lrcbſoleno.

on dlqnemmun
torancocnber

(IAſunmamtn

vorumeſtüiſtenk

Mto:gtuserirs⸗

Zucaptuete
giateeſtixnſis
Ginoyhabetaan
luetliniiercun

ctuu niic̃

tſlenotnen
inormecineree

(Naninde,⸗

Grdphan

exone onapi

Pritontchehs

polNK lirer⸗
Gönniorcagtp

feiſpurmeln
ſmmmmenſe

edinnſmn n

Pcden petttdab

Kuibetefocſeri
Unſiercöſtenua
n Feennote
efſonopſeqne
Aſoncnn ſuſd⸗
ſerceſelatae
Hemnotae
fffhfnehecterve
Antaſtml. E
matnen

= —
=
=
E

WN

ſoſehaiſiſ

Councennof
nar, ſunnnfe
Magndca
rpaltiſin
Pober⸗ Nereb

.
nen ip
ſilmef
ifreüng
N
n chn

Peameng
Ureido Sa
Gernimin

tüikenisene.

Aaſeick
ohinani ,
, N oh
eſtütpeen
nnftrnits
fimenumiitn

I.1.004 de⸗ .
ektnidtg.

Veicortuich
ennatkm
fſhntiinenn
thehce
eru ötetie
,nevereto
ſelet ditllant
e Cenuma N
aſtſont⸗/
kinälzeue
verelicbu
tpann,
iptonil

frcienter eligit indignum. eſt ipſo facto p trien

apitulumm

nium ſuſpenſus a bñficijs eccleſiaſticis. hec tñ
ſuſuenſio non tangit epos. nec intellidatur niſi

in electionib epiſcoroꝝ et ſuperioꝛũ. ſeduis de
electiombo inferioꝝ.extra de elec.ſi cõpꝛ
ſarius.li. vi.
dantes eccleſias circa decimas eis debitas. ſi
requiſiti ꝑ illos quoꝝ intereſt nõ deſiſtunt in /
fra menſem velde vſingatis vel retẽtis inrra
menſes duos nõ fecerint emendam. ſuſvenſi
ſun: abofficio admimiſtratõnis beneſicijs. et

Heligioſi grauantes vel frau

Flia nõ habentes ſunt excõmunicati.exira de
cimis.c.i.in ele.Et dicit Yo.an.in glo.ſe cre

re ☛n

ctoꝛat aliquem mſi pꝛius exigat iuramentũ a

vctoꝛando ꝙ nõ expendet ꝙ ſuo coctoꝛatu vl/

tra ſummam trium milium turonenſiũ argen
teoꝛum eſt ſuſpenſus ꝑ ſex menſesa collatõne
coctoꝛatus.extra de magiſtris. cum ſit.in cle.

Incapitulo eccleſie cathedralis vel colle⸗

glate eſtſiſ vnſus a voce melectõnibo ⁊ alijs
qui non habet ad minus oꝛdinẽ ſubdyacona⸗

tus. et ſi r
rus eſt oꝛdo niſi infra annum faciarſe ꝓmoue
ri ad talem oꝛdinẽ quem requirit beneficiũ le
gitimo inpedimẽto ceſſante. exrra de eta. et q̃/
li.c.vt hi qui.in cle.qui ꝓhibiti ſunt audire le

ſpendere. poreſt iñ abbanſſa m In
gere a beneficio clericos eccleſiaꝝ ſibi ſubdita
rium.ſi lvc ex cõſuetudine habet.non autẽ ab

militer qui habet beneficiũ ei anne/

gem vel phiſicam. de quibo habes ſupꝛa in ti.

v excom,. c. vluimo. vltra excõmunicatõnem
ſunt ſuſpenſi abofficijs ſuis. vide ibi. Nlti⸗
mo nota ꝙ ſuſpendere pᷣt abofficio qui et ex⸗
cõ municare.quis ar̃ t poſſitexcõmunicare ha
bes ſupꝛa.vnde laieus vel mulier cum nõ poſ⸗

ſit excömumcare niſi ex cõmiſſione ſpeciali pa
pe.di.xxxij.S.verum. in glo.non pñt etiam ſu⸗
Inno. ſuſpẽ⸗

officio. Atem nota ꝙ ſicut excõmunicatio

ſic et ſuſpenſio ꝑ ſequentẽ appellarõnem mini

me ſuſpenchtur.ſinpenſio dico ab officio vel in
greſſu eccleſie lata.extra deſen. excõ.c.is cui.
l. vi. Item nota ꝙ abſolutio a ſuſpenſione

offic ij ſinpliciter vel diuinis fieri debʒſub iſta

foꝛma vel ſimli. Ego abſoluo te a vinculo ſu⸗
ſpenſionis qð meurriſti ꝑ talẽ cauſaʒ. et reſti⸗
tuo te executiom oꝛdinis gofficioꝝ tuoꝛũ. In
noĩe p.et fi.⁊ ſpũnancti.tñ qꝛ ſuſpenſio ꝑtinet
ad foꝛum cõtentioſum. nec reꝑitur determi/
nata foꝛma neceſſaria hinus relaxatõis.ideo
quicquid dicat ⁊ qu.buſcunq; verbis vtatur lis

qui valet abſoluere a tali vinculo. ſi intendit

abloluere vere abſolint. ſicut ſupꝛa dictum eſt

miſ /

fiudicis declaratio ſup ſatiſfſa-/
cctione.nec ſit neceſſaria abſolutio quo ad ſu/
ſpenſionẽ ſed quo ad excõicationeʒ bene requi
ritur abſolutio. Docroꝛ vel magiſterqui vvo

. „

de abſolutione ab excõmunicatione. Sed

querirur quis poſſit abſoluere a ſuſpenſione

cirea ſoc Haulus in cle.monaſterior. de re.ec.
non alie.ᷣſic dicit.vbi papa ponit penã ſuſpen/

fionis vel in terdicti ꝓpter cõtumaciã canon-

condendo.puto ꝙ inferioꝛ poſſit abſoluere. de

ſen. excõ. nup. niſi ipſe papa ſibi reſeruet abſo

lutionẽ vel alteri expꝛeſſe et determinate per
ſone cõmittat.et lvc tenet Hinẽ. Hug. Boff.

Inno. Ber. et Yo. in glo. i. . i. ſi inimicns. et
xvij.q.iiij.ſiquis deinceps.et Noſtieñ. Adem

iudicium eſt ſi conſtitutionẽ inferioꝛis a ꝓpꝛo/⸗
bat et confirmat,. de ↄſtitu.c. ex frequennbus.
plus eni opatur cõfirmare q;ᷓ condere ſenten⸗

tiam. poteſt tñ qinlibet ſufraganeus relaxare
cum nõ ſit maioꝛis efficacie q; ius cõmune.ſic

*

ri reſeruetur abſolutio.Si vero ſuſpenſionis pe

na et hmõi imponitur ꝑ ſnĩam id eſt ab homi⸗
ne.tunc lhgans debet abſoluere nõ inferioꝛ.ex/⸗

tra de offi.oꝛ.c.cum ab eccleſiaꝝ.ſaluo caſu.c.

paſtoꝛaliſ.eo.ti. Idem tenet ginl.in ſpecu. Si
vero ſuſpenſio ſir perpetua que habet vim pꝛi⸗/
uationis.vt notat Nincen.de tranſſla.c.ij. Et
glntł.in ſpecu.ti.ij.S. nuncoſtendendũ. nõ ha/⸗
bet locum abſolutioſed neceſſaria eſt diſpen⸗
ſatio conſeqñs collationẽ ⁊ tunc eſt videre an
tale ſit crimen in quo poſſit epᷣus diſpenſare et
habet cõferre vel nõ in pꝛimo caſupoterit. epi
ſcopus diſpenſare ⁊ ↄcedere puta beneficium
vel officiũ executõnis oꝛdinum quo ad diſpen

ſationẽ. In ſcðo caſu nõ poterit.xliiij.di.mul⸗

tis. Et de ſuſpenſione que ponitur in dicto.c.

monaſterioꝝ.dicit idem Pau.non puto hanc

de ſiii natura operari pꝛiuationẽ. als papa er⸗

pꝛeſſiſſet hoc.ar.de decimis.c.ad audientiam.
vnde credo eam poſſe poꝛdinariũ relaxari ra
tione pꝛemiſſa.ſed ſi non relaxetur.ourabit ꝑ
petuo.x.q.i.ppetua. Nota ꝙ ſententnie om
nes ſuſpenſionis late ꝑ quoſcunq; pꝛelatos cõ

tra fratres pᷣdicatoꝛes et contra indulta pꝛiui

legioꝛum ſuoꝝſunt ipſo facto irrite et inanes.

Alexander meritris veſtri. Et ſi contra alios
occaſione ipſoꝝ fratrum ſunt etiã irrite et ina⸗

nes.Alexander.nimis iniqua. Iteʒ magiſter

oꝛdinis ⁊ ſinguli pꝛioꝛes ꝓumciales conuen⸗

tu ales et eoꝝ vicarij in locis et conuentib ſi⸗
bi cõmiſſisfratribo ſibi ſubditis necnõ et alijs
fratrib eiuſdem oꝛdinis interdũ ad eos decli⸗/
nantibus vndecunq; pñt imparuiri beneficiũ

abſolutõnis a ſuſpenſione. excõmumcatione

vel interdicto.quas ſententias incurriſſent in
ipſo oꝛdine vel ante ingreſſum eius.ac etiã lai

cos qui ipſum oꝛdinẽ vellent ingredi niſi adeo

enoꝛmis eſſz excenus vt merito eſſj ſedes apo
ſtolica conſulenda, Bonifa. Alexan. virtute.
ee iij

intelligitur.c.graue.de pꝛeben.et hoc niſi alte⸗

7

Zitulus

Vrem pꝛe dicti pꝛelati woſſimt diſpenſatõnein
ohtinere a ſuis cõfeſſoꝛibo ⁊ abſolutionẽ ſuper

ſuſpenſione ⁊ irregularitate quã cõtrariſſent.

ex eo ꝙ ꝓtuliſſent ſnĩas ſuſpenſionis ⁊ interdi

cti ſine ſcriptis ex incautela. Clemens exigen

tibus. NMigdetur aũt eſſe differentia talis in
ter ſuſnenſionẽ deroſitõnem ⁊ degradatõnem
ſtricte ſumendo ipſos terminos. nã large fre⸗
quẽter recipitur in iure vnũ ꝓ alio.vt di.xlvi.
clericus. Pꝛimo ſuſpenſio viðꝛ impoꝛtare pꝛi

uationem executõnis legitime oꝛdinis velof/

ficij eccleſiaſticoꝝ ſimpliciter vel ad tꝑus et cũ

ſpe diſpenſatõis. que qñq; aiure quandoq; a
iudice infertur. DHepoſitio impoꝛtat pꝛiuatio/

nem executõnis legitime officioꝛũ ⁊ bñficioꝝ

eccleſiaſticoꝝ roſſeſſionis ſimpliciter et ex to/

to abſq; ſpe reſtitutõnis.retento tñ pꝛiiilegio

clericali.qꝛ cõueniri non pᷣt in iudicio ſeculari

nec capi nec puniri a laicis.etfit ꝑ ſententiaʒ
lvĩis ↄmuniter.nec poteſt inferri hec pena ab
inferioꝛi epᷣo qui hoc agere pᷣt erga ꝓpꝛiũ ſub
ditum aſſiſtente ſibi canonico numero epiſco⸗

poꝛum ſic eſt in ſacris.ałs ſufficit ꝓpꝛia ſentẽ⸗

tia epᷣi ſine alioꝝ pꝛeſentia. Depoſuus autem

et degradatus reſtitui nõ poteſt ad officia ſua

niſi per diſpenſationẽ pape. IAtem vbi in iure

dicitur ſuſpendatur vel vegradetur. cõminatio
eſt ſententie ferende nõ lata ſentẽtia.vt.xxxv
Di. epᷣus. Degradatio vltra penam dexpoſitõis

loc addit.qꝛ pꝛiuatur om̃i pꝛiuilegio clericali
cum certa ſolennitate. caracter tamẽ ei aufer⸗

ri nõ poteſt. nec a quacũq; creatura.q;is Jo.

an. vide atur tenere contrariñ.ſ. ꝙ poſſit ei au
ferri. ᷣm Cho. in. iiij. et Yo. in glo. di. l. acce /

dens.et Inno.tenet ꝙ non. De modo ⁊ foꝛ⸗
ma degra datõnis. oabes extra de penis. c. de⸗/

gradatio. li. vi. et in ſimma piſang. Mota

tamẽ ꝙ non om̃is degradatus eſt tradendus

curie ſeculari. ſed ſolũ in tribi caſibo. Pꝛimus
eſt in crimine hereſis.e xtra de heret.c.ad ab/

olendaʒ. et hoc niſi ad penitentiã in continẽti

recdire voluerit. ſed ſirelabatur. nõ plus parci/

tur ei. Secundus eſt in falſario litteraꝑ pape.
exira de crunie falſi.c.ad falſarioꝝ.Tercius cũ

quis deponitur ꝓpter talem calimmmã quã in/
tulit ſuo epo.ij.q.i.ſi quis ſacerdotum. Nnde

cum in curia romana his tempoꝛibo quidã ſa⸗

cerdos interfeciſſet ſacriſtam ſancti Petri vt

ſicrapere poſſet bona ſacriſtie. requiſuo conſi⸗

lio periton ſup hoc aſuluerunt. , no dbeat ,

pter hoc iradi curie ſeculari ad occidendum
ſcõm iura.ſed poni in ꝑpetuum carcerem vel
caueatm ibi ſuſtentancũñ pane wloꝛis et aque

anguſtie. papa tamẽ OJartinus de plenitidi/
ne poteſtatis illum degradaium fecit tradi ſe/

itulus. rrviij we irregularirg
indebitam executionem oꝛchinum vel officio X.
mm diuninoꝛum. Capituliun. pꝛimum.

ARregularitos ſic

J

hilominus per ſolum epiſcopim ſiunmn conuo)
catis abpatibus. alijs religioſis et pꝛelatis ⁊

literatiꝗ ſue dioceſis quãdo ſacerdos vel alius

in ſacls fuerit curie ſeculari p hereſi traden,/
sD vel vegradancdus ſicut ei videbitur expedi
re. extra de heret. c.quoniã.li.vi.hec auteʒ de⸗

dus

gradatio cum quis ppter hereſim vel aliud eſt

tradendus curie ſeculari ſic fienda eſt pꝛeſen/
te poteſta te.dicit degradans illi vt in foꝛũ ſũuũn
recipiat degradatum. debet tamen interdicere

ꝓ eo ꝙ nõ moꝛiatur.extra de ver. ſig. noinmu

ta ſeu impedimentiũ canonicũ ex
facto ſeu defectu ꝓueniens. qua

neri. et in eiſdeʒ miniſtrare. Irregularitas cõ

trahitur multis modis et cauſis.et adſcienoñ
quãdo quis efficitur irregularis ex indebita ce

Pnit talẽ diſtinctionẽ. Celebꝛans aut vtens
officio oꝛcims aut eſt femina auteſtmaſculus
quam quis impediturin oꝛdine vel oꝛdinis of,

ficium celebꝛare.ſumitur hec ratio ex. c. debi⸗
m. de biga. et. xxxiij.q.v. hec imago. Si ergo
mulier excõmunicata vel mterdicta vel in lo⸗
co interdicto vel indebite tractet officia ſacra
temere agit et puniri deber.de peni.et re. no⸗
ua.non tamẽ eſt irregularis. Si eſt vir.iũc aut
eſt furioſus aut ſane mentis.et ſi furioſus pꝛo⸗

pter quamcũq; celebꝛationem nõ efficitur ir⸗
regularis nec peccat. Adem de infante. in cle.
ſi furioſus. de homi. Si ſanementis.iunc aut
talis eſt laicus aut clericus. et ſi laicus eſt et

cum ſolenni apparatu alicuius oꝛdinis celebꝛa
uit ſcilicet exequendo actum alicmnus oꝛdinis
ſiue cõuerſus ſit alicuius religionis ſiue ſecula
ris. licet lvc ſit rigoꝛoſum viðꝛ ꝙ ſit irregula⸗

ris.de cle.non oꝛ.mi.c.i.nec cum tali vt vale

at ꝓmoueri alius q papa poteſt diſpenſare. ſi
cut et cum oꝛdinato et ſuſpenſo celebꝛante ali
us qᷓ; papa non diſpenſat. ergo idem eſtin iſto
caſu.non tamen loc videtur intelligencum de

oꝛdinibus ſacris ⁊ axparatu.nam officia mino

rum oꝛdinum licite ſcoᷣm ho.in. iij. et alios
ctoꝛes poſſunt exercen enaʒ ab ilis qui nõ

1
R

ginsanente
r ntun

De on
vmnnnithlh
eegkmdino
ſingelehen
etantenican

hͦſecſolennis

(urelgsagl
Flicinielit
olme ispee
Psgceullnn
Pierpece V⸗
uunceliſnems
Gateen degonn

Hnofeiüeins

lea wbiektſn
Lannetepſtoliol

iis ſecus ane vpi

Cocahien velpb
ſbciaconi Dealt
cueſo eſner

. Oi woo hen

hellurcapteſten
Cobnoslcckau⸗
Calhiemaure
Wotoncndnos
fufluſärlanin
1scpilivDorn

cſlkvotͤſntn

Goffcumſurc
Hyuigvenonemn
Urweng ar mzein
efnpn eelre
nſcſronlke
Merömmann
Ulinegleriate.⸗
Mlrencoſtocter
Wacos name
non pptermo:
Mvokerönume
Muanaconſeſore,
lunneincnnr
WMaliongſen
oſennictiveſt
Altighonnnnn
Clnkinegtuns
nnelliccſing,
lſeeſeſtnf
lſtäfleſti
nodtennienn
Unberi

=

in an
Brhelte
deriünen
enchinme
Ayheang

mineiiie

fnce
sſüintſſfnfi
We⸗

Nemſßmn .

i
eet
wanmneſfi

Gnmnon
Murins

ſallam gt
nmücnmi⸗
Nemn Nnrng
ke Ingine
velläizätſin
negirvenettin:
tirann ite.
wan
kemmmmſtn
ammitamnh
tinenmran-
mdrktait
fur etmd
Nelnrtäankt,
ir mun in
deber
Ule Seni
Ennelintiiſ,
ToTridhünn,
Enriirnnit
irenelieini
mn A sc,i
Uinstuitllit
münnguſi⸗
in: leeli
rgtnul
vt1 i⸗
Prtripin
oeran
ſenekn
mnelien⸗

mocicn
unchin

aiebleN

ℳ

——

Capitulum

ſunt oꝛdin ati in ipſis. Si auteʒ ve agit ſine ſo

lenm apparatu.talis nõ efficitur irre gilaris.
Si vero eſt clericus tũc aut celebꝛat in Ndine
quẽ nõ habʒ aut in eo quẽ hʒ.et ſi pꝛimo ʒodo
loc agens in oꝛdinibſacris eſt irregularls.

tamen dicit Guib. ꝙ ſi eſt in minoꝛibop̃t can/
tare epłam dñmodo ſinð ſolẽnitate. Et addit
Inno. ꝙ eſt loc liciũ quando deeſt ſubdiaco

o nus.et tunc etiã cantet ſne oꝛnamentis ſub/

ctaconi.ſed ſolennis apparatus ſubdiaconi vi
tur eſenanialus. Dicit etiaʒ Pe. de pak.
in.iiij. iunicellã licet etiam nõ ſubchacono
poꝛtare.quia nõ eſt ei ꝓpꝛia veſtis ſicut mani
pulus. quẽ nullus inferioꝛ ſubdiacono poꝛtare
debet. hec Pe. Onde ſi talis cantet epiſtolaʒ
cũ tunicella ſine manipulo tñ et nõ poꝛrigen⸗
do calicem dyacono vel ſacerdoti. qð eſt pꝛo⸗
pꝛium officiũ eius ⁊ pꝛincipalis actus oꝛdinis
talis ⁊ vbi eſtcõſuetudo ꝙ etiã in minoꝛibus
cantet epiſtolã.illo modo non viðꝛ irregula⸗
ris.ſecus autẽ vbi cum manipulo ⁊ werigen⸗
do calicem.vel vbi nõ eſt mos ꝙ cantent niſi
ſubdiaconi.De alijs oꝛdinibo ſuꝑioꝛibus nõ
eſt queſtio.qꝛ ſine dubio incurritur irxregulari/
tas. Si vero clericus celebꝛat in oꝛdĩe quẽ
habet.iunc aut eſt excõmunicatus maioꝝ vel
celebꝛans vel officiũ exercens in loco interdi⸗
cto ab lvie vel a iure aut eſt ſuſpenſuſ. ſi pꝛimo
mogo ic in vtroq caſu efficitur irregularis 2
indiſenſabilis niſi ꝑ papam. de ſen. excom. c.
is qui.li.vi.Dicit tamẽ Buił.ꝙ in minoꝛibus
oꝛdinibus cõſtituins miniſtrando ſeu exercẽ⸗
do officium ſuũ ⁊ cũ ſolennitate cum eſt excõ⸗
municatus non efficitur irregularis.quia illa
duo.c.ſi quis epᷣus.i.et.ij.xi.q.iij.non loquun⸗
tur de eis. et pene ſunt reſtringende. ſecus de

inbayacono. ſed ſine ſolennitate legendo epi⸗

ſtolam ſubdiaconus vel diaconus velpꝛeſby
ter excõmunicatus.credunt quidã ꝙ nõ incux
rant irregularitate. Si aũt clericus eſt ſuſpen/⸗
ſus ſumendo ſtricte ſuſpenſionẽ ſcʒ quo ad ſe ⁊

quo ad alios.nam qui eſt ſuſpenſus quo ad ſe

tm puta ꝓpter moꝛtale quodcũq; vel pꝛopter
miuoꝛẽ excõmumcatione vel ꝓpter inumcti
onem a confeſſoꝛe.ialis celebꝛans nullam ir/

regularitatẽ incurrit. vt ſupꝛa diciũñ eſt. Sʒ ſu⸗/

oenſus quo ad ſe ⁊ alios aut eſt ſuſpenſus a ca

none aui ab hoie.ſi ab honſine ſen indaice tunc
aut ignoꝛauit ignoꝛantia ꝓbabili.et tũc nõ ef⸗
ficiiur irregularis. aut ignoꝛannia crana ⁊ ſupi

na et tic eſtirregularis, et multomagis ſi ſci/

int ſe ene ſuſwen ſpenſuz. et loc quõcunq ſit in/
ſpenſus.ſiue ſit iuſpeſus ſunphiciter ſiue ad te/⸗
pus determinatũ vel non dererminati. etiã ſi

₰

„5 .

De ſubdiaconatu .J. j.

exercet offi

6
.
N
I

ratione defectus wl infamie. puto tale m du⸗
rante ſuſpenſtone celebꝛanrẽ eſſe irregularẽ.
nec woſſe ſecu viſven ſari niſi pꝑ papam. ad hoc
xi.q.iij.ſiquis pᷣſ byter.ij.q.v.pi byter.de ſen.
excõ. cum me Gicinalis. k. vi. Bi wio eſt ſiſpẽ
ſus a canone.tunc aut rõne criminis aut roõne
defectus aut rõne infamie vel ſcandali. ſi pꝛi⸗
mo modo tunc aut ſimplieiter eſt ſuſvenſus. et
ſic celebꝛando eſtirregularis.rxi.q.iij.ſi qͥs epi⸗
ſcopus.aut eſt ſuſpenſus ad tpus determinatũ
et ſic interim celebꝛ ando eſt irregularis. aut
ad tempus indeferminatũ et tũc aut cum cõ/

ditione ꝙ ſatiſfaciat. aut cũ conditõne wonec

peniteat. ſicum conditõe conec ſatiffaciat. vf

lIxxri. di. ſiquiſine. er.c.ſeqñti.et de coha.cle.
et muli. c. ſicut.et in cle. de vecimis.in.c.pꝛimo

cum ſimilibo. &t tunc licet qindã cõtracicant.
puto ſi ſi ſuſpenſus.ante abſolutionẽ celebꝛat
eſt irregularis. qꝛ in lvc factü iudicis eſt neceſi
ſariũ.vt habeatur ꝓ abſoluto.vt dixi de eta.
et quali.oꝛ.cimn lvne.et ſic cum factũ homi⸗

nis ſit neceſſariũ.ſeqintur ꝙ quo ad ſuſpenſio⸗
n di canon aliquid addit: vt in dicto. c. de co
Ha. cle, et muli. Si vero eſt ſuſpenſus cum con

cditõne vonec peniteat.vt exxa de elec.c.oſius.
et tunc equũ eſt tenere ꝙ interim celebꝛ ando
nõ efficitur irregularis. quia talis ſuſoenſio vi

demr eſſe dei ad quã nilil addit canon. nec vt
habeatur ꝙ ſublata aliquid factum iudicis eſt
neceſſariũ.et ideo dicendum eſt de ea vt de ſu⸗
ſpenſione del tm. Si ſecudo modo ſit ſuſpenſus
acanone.id eſt rõne defectus.tũc aut rõne de
fecius oꝛdinis aut rõne alterius defectus. et ſi
rõne deſectus oꝛdinis.vt clexicus ꝑ ſaltum p⸗/
motus qu antũ ad oꝛdineʒ obmiſum in quo ſi

7„7 „

iũ anteq; recipiat eſt irregularis.

ſed celebꝛando in oꝛdine ad quẽ ꝑ ſaltũ eſt pꝛo

ſolliciudo. Si roõne alterius defectus. vtbiga
mus. illegitimus. coꝛpoꝛe viciatus. oꝛdin atus
ante etatem legitimam vel anon ſuo epiſcopo

lvc caſu cõcoꝛdant omnes ꝙ celebꝛando non
eſt irrregnlaris. qina hoc non eſt expꝛeſſimin

iure.etquia quado curia mandat cumiamoꝛ/
dinatis in ſupꝛaſcriptis defe 8
mi dicitur de irregularitate. oi. lvi. apoſtohca.
et. c. cenomanenſem. Stilus auté curie eſt at
rendendus. de cri. falſi.c. qᷓ; graui. Mec obſtat
woꝛdinatio facta. ante legitimã etaten vela

fectibus diſpenſari.

non ſuo epiſcopo ſuerit eum peccato. quia pꝛin
cipalis cauſa pꝛopter quã oiximus tales ſuſpe⸗

ſos eſt defecius nõ peccat. ergorone de ectus
non crimine taus cenſendus eſt ſiſpemus. er
none oumon ſi ſulpenſus a canone pꝛopter
lanc irtegulautatezn tñ aes nõ eſt ſinpenſus

ee uij

eſt expꝛeſſim in iure. Si terciomõ eſtſuſpen
ſus a canone.ſcilicet ratione ſcandali vel infa

a iure vel ab lvmine.puta quia abſolutus eſt
ab excõmunicatione et ſuſpenſione. ſed nõ eſt
ſecum diſpenſatu ſuperirregularitate vel non

contrahit nouam irregularitatẽ quia hoc non

mie.et tunc celebꝛando non eſt irregularis.de
cle. peregri.c.i. Sed bene faciunt alij abſtinen
do.pꝛopter infamiam que eſt contra illum vel
vt ſcandalum euitetur. Et ꝑ hoc ſequitur ſᷣm
Innocẽ, ꝙ illi quoꝛum crimina ſunt notoꝛia.

qui etiam voſt penitentiã phibentur celebꝛa/

re ꝓpter ſcandalum et infamiam. vt de coha.

cle. et muli.c.fi.ſi ante abſolutionẽ celebꝛant

nõ incurrũt nouam irregularitatẽ. Ex allega⸗

tione quam facit. videtur intelligere de noto⸗

rio ſoꝛnicatoꝛe.quod piũ eſt tenere. Et quod
notatur in dicto.c.i.de ſen.excom. li.vi.intel⸗
ligatur de notoꝛio foꝛnicatoꝛe ante penitenti⸗
gain celebꝛ ante ne videatur ſibipᷣi contrarius.
tamen de nigoꝛe ſola penitentia nõ tollit ſuſpẽ
ſionem canonis in notoꝛio foꝛnicatoꝛe. vt vi/
getur expꝛeſſinn. l. diſt. peruenit. quia reqinri⸗
tur factum iudicis. vt ſupꝛa dictũ eſt de ſuſpen
ſo a canone wnec ſatiſfaciat. Sed abſolutio/
ne factaſa ſentẽtia canonis a qua poteſt hoc ca
ſu epᷣus abſoluere.quia conditoꝛ canonis ſibi
no n reſernauit. Si penitet remanente irregu

laritate quam contrarit hmõi foꝛnicatoꝛ noto

— —

+*

rxius ey celebꝛatõne diuinoꝝ de qua nonduʒ eſt
diſpenſatus ex noua celebꝛatõne nouam irre⸗/
gularitatem non incurrit. Dieit eni ipſe In/ J
nocen.qꝙ talis celebꝛans anteq; penitear.effi⸗

cCitur irregularis indiſpenſabilis mſiꝑ papam

ſed anteq; ſecum diſpenſetur celebꝛando etiã
Penitens.i.dimiſſa concubina. non contrahit
nouam irregulgritatẽ. et foꝛte talis fuitinten/

nioo Inno. hic. Hec omnia notantur ꝑ Anto.

Binł. Mota tamẽ ꝙ expcedentibo videtur

W bitrio. ſup. c. ſi celebꝛat. de cle. excom. mi.
Sec abbꝛeinata aliqualiter ſunt 1 mutato ali
qqualiteroꝛdine additis ſolum in tribus locis.

vt patet dictis bꝛeuibus Cho.Pe.de paluð.⁊

oꝛꝛdinatus ante legitimã etatem ſit ipſo iure I
ſiiſpenſus ab executõne oꝛdinis ſic recepti.ſed
ſolennes coctoꝛes tenent contrarium cõmug/
niter videlicʒ Ray. in ſumma. Guulb. in glo.
eius. Archið.in roſario di. lxvij. Ber. de cle.
