dicit ꝙ q;tũ ad pꝛincipiũ contritionis.ſ.cũ qͥs
coaitat de eccatis ſuis ⁊ dolet.et ſi non vlore
contritõis ſaltẽ wolore attritõis ſic oʒ ꝙ de ſin⸗
gulis pctis.que hʒ in memoriaↄterar. Sed qꝙᷓ;
tum ad eũ wlorẽ qͥ eſtiam gra informatſic ſuf
ficit ꝙ ſit vna cõis contritio de oĩbo. Cunc em̃
ille motus agit in virtute oĩm pᷣcedentium di
ſpoſitõnũ.⁊ qð ðᷣt aug.de pe.di.iij.oportet peni
tentẽ ſimul wlere de omni crimine ðt pe. ꝙB
contritio generalis eſt diſpoſitio ĩmediata ad
gram. NMã wlere de vno ſine alio non ſufficit
ad ſalutem. = V

Quandoteneatur Kii
quis adcontritionẽ. Dici t pe. de pal. ꝙ tota vi
ta iſta eſt cpᷣs contritiõis q̃ ad habituʒ ſo
wmoſp celeteſſe pinptus ad wolenduʒ de oiĩ
.ſi ipm cõmitteret niſi als woliiſſet.
ĩ mo dicũt aliq ꝙ quotiens recolit/de mortali

₰

tenet olere 1 9teri. qð eſt duꝑ ⁊ vr̃falſuxqa

gquartuſdeci.

„●
meni lʒſtaꝛe in xeccato. vñ eccliaſtici en. di

cit. Quaſi a facie colubt fuge pctm. Ammi

net em ralimaximũ piculuʒ. cũ em̃ nuſla ncci
tas ercuſet a contritòe.ſi moriat ante contriti
onem etiam ſiñ potuit conteri quia ſubito mo
ritur nililomin dãnatur. qð nõ ſic eſt de cõ.

De qualitate

cõtritionis. NHota ſm pet in.iiij. ꝙ dupler eſt

Wlor contritionis ſcʒ intellectualis.qui eſt di

ſplicentia ⁊ deteſtatio voluntatis de peccato

et ſenſibilis que eſt quedam aflictio inſe ſng

ua ⁊ triſtitia conſtringens cor ⁊ alteriʒãs. DBri
musſemper requiritur de neceſſitate ⁊ eſt ſuf
ſiciens ad delendiun culpam cum dei gratia.

Ratio e ſt Fᷣm KC ri. vnumquodq; per quaſcunm
q; cauſascontralpitur per eaſdem diſſoluit ð re

gulis iuris. Sed peccatũ moꝛtale ſufficienter

cõmittitur voluntate ſeu ꝑ actum voliintatia

vt de pe. di. 1.ſi eui ergo ⁊ ſufficienter per acti

voluntatis cũ adiutorio dilnne gratie deſtrui
rpoteſt ipᷣm deteſtando. lcenigzde com

miſſo hñdo voluntate de liberata Scᷣs wlor

ſcʒ ſenſibilis non reqnirit de neceſſitate ad cõ
tritionẽ habendama remiſſionem conſequen

dam. Et ratioeſt. qꝛ deus non requurit abſvRie
imroſſibile ſed woſibile Sed hre n wlote .
ſenſibilem. non eſt in ptãte vis etiã pᷣſuppoñi

ta in eo gra. ſed bene pꝛimus cñ adiutoriogra

pᷣceptũ affir natiuũ nõ obligat ad ſp aſi ſp. vñ tie. Dnce nõ requiritur woloꝛ ſenſibilis de ne

lz ſiue recolat pctm ſiue nõ recolaſſempertene

ceſſ itate ſed de cõgruitare. Sufficit em̃ ſi mẽs

atur ad H̊nõſi bi ↄplacere in peccg tonon tñ te ) ſit flebilis eniã ſiactu flere nõ Pſſit vt ðt amvᷣ

net actu odire petm̃. ſiẽ nõ tenet᷑ den actu dili
gere itiens de do recolit alioq̃n nullus roſſit
iudicare de o ſvculatiue.qͥn xeccarxret morta

⁊ vtilis eſt ad remimſoneʒ Et iſte woloꝛ cõiter

inducit lachrimas exteriores de qͥbo angu. de

pe. di. i. S. quẽ peniter. Sciat ſe culpabiliter re

liter. qa no p̈t viligere denz niſi cogitet de deo Uzqᷣ deſtet dãna amici vel tpis ideſt tpalia et

9

nec 4
ti. dicen. ꝙ ſic pcepti ð charitate qtuʒ adac
tũ interiorẽ. vr mag ligare ; affirmatia q ob
ligãt in tꝑe neceſſitat ſolñ. AIſtud aũt qñcun
q; eius materia occurrerit pᷣctice nõ ſpecuati
ue vt cñ. ſ. ↄſiderat de' vt diligẽd?ꝰ wel non dili
gend tenetf põ iudicare vt diligend a dilige
re. Sic ⁊ petm̃ ↄmiſſuʒ.ſi mẽti occurrit pᷣctice
vr. ſ. materia ðlectatõis. vel vteſtarõis.tenet᷑
hõ iudicare ðᷣreſtandũ ⁊ ðᷣteſtari.ivc pe. de pec
catis q dẽ ↄmiſſis ð qͥv iã qͥsabiuit vel credit

ñ pot vici ꝙ wep vebito ↄgruitatiñ⸗) nõ vefiet pctã q intell git ʒtlv. qñ b accicht
itatis. wl ſi intelligatur de vbito ncita⸗

ex inſufficiẽtia vłprauitate wloris de pctisſe
cus ſi ꝑuenit ex duꝛitig ↄple xõis lermagni
tudie coloris vel intẽtiõe huiliatõis quna.ſ.noᷣ
vult ab alijs videricũ.iſ.eſt in ↄſpeciu alionnn
qa tũc nõ eſtre pe. de pal. enã vt q velle con
teri. eſt conteriqð intelligit᷑ de voſuntate effi
ci. votũ eĩ ꝓ oꝑe reputat᷑ ð pe.di.i.magna.

De quanntate (F. üil.

contritionis. Nota ſᷣm pe.de. pal. ꝓWlor in

tellectualis debet eſſe maximusnõ aͤdẽ reſpec
ſe huine otritionẽ vr ſufficere q diem Sech/ u wloris altenus nig weeſtimtoſſibnie da

tum ad pctã moꝛtalia ð qͥbs nõqũ qͥsls abuit
otritionẽ. vr ꝙ ſp teneaf añ petm mẽti occur
xit ad actũ odiendũ. vᷣteſtandũ petm/alspec
eat morttr pctõ omiſſionis.q̃uſq; ↄterat/ Hic
em̃ tlo. pe. bonauen. 1 dur. ꝙ pꝰ' mortale pec
catũ ⁊ ſi nõ tenet᷑ qͥs ad ſtati ↄpfitendũ tenetur
in ex nccitate ad ſtati Arerenag Merein. mo

nec mors xpᷣi que exceſſitomnẽ wloꝛem vite

preſentis non artinge bat ad minimũ wloreʒ

inferni velpurgatorij nec eniam reſpectu wlo

risinordinari quia maioreſt wlor ſe deſperan
tis ̃m quoſd
ꝓ plus ſibi diſpiceat peccatum ad expianduz
Silh ad augenauunm.

qʒ tnis penitens de beat optare

KF. ui.

zhn
picſeſnech

r.
enitenu

ſinlo mon

UNpromgst
vonnade-
6Cronalzeid
net imnof
ſohrenötſo
ſonſcerarapt
Pox peld
ſrſcerhianer
Unmimenune
nnrentintaro
Nalpnopywle⸗

eiezcar⸗

taſcherart
lenſccenen

rtſrrickon

Iqdpesnae

Auttoſeeit
OPoetp

elerſevnurtn

ifdemigi⸗

Geſſcißnner,1
Snſtclisatin
eetludinser
hnunftuma
nler Etin
DuNrunnss
unnnahlis
Nöunenſb
Menperd
Ppenqzdan
Wmmponta
Moengag
ftnnenmn

=

umannnmer
mmnmunne
ſieteheen

nede

N

Nalcheß
inmenni

unpigngiu

nnumanodge
amaiemniin
tani morleſtſinn
Mumlutte
ſfnemm
wodinne gneſſe
u Niplrengpe
mmideſutſinn⸗
mieniſoneneninn
Edengnon qntbi

inl et i fi i
ingir pgeliin,

vepmndi aintin
mmdoeſerſdbliste
nne Srfſetenſi
migenöpſtndm
iſrez Enſte worin
Senrnoresdeithign
n Gantſennpehiian
min richsiceſtgnet
melt ar fzen gidant
Nanuar reeid
mnitn Perislatup

tinöehiiltisheOH

ci ſein,ſanin
epa eri tkn
ntehegi vennut

õ

ige d
in ede gun

ſenunmtui

atwrekinnite
Winms Nen
baraun
neteim eidi
aweirt efn
mummnanitf

W

ngnͤſicn

.

loꝛrxet Sed hoc a penitente reqrat ſi penitet
Et ſi wloꝛ eius inſuſſiciens eſt an vellet wolo

ieiunijſ⁊ alijs aflictiuis conſeꝛuatioſubiecri.⁊

to qᷓ; damno ſenſibili. debet tamen plus opta/

Poꝛis q; oloꝛis. ⁊ abſtinentia ciboꝛuʒ q; moꝛ⸗

Et ſᷣm pe,. de pal.illud gaudiuʒ quod eſt admix

nus guget woloꝛem.

Capitalum decimũoctauüm

NMHec etiaʒ dʒ eſſe maximus reſpectu alterius D — U W f4 „
Pesei dar maiori magis debet wlere ßʒ e canſalitate V.
pe.· Et hitualiter htũ ad wloꝛe otꝛitõis gene contritionis. Hota licet deus ſi cauſa pꝛin/
ralẽ de oib peccatis ſuis.icgtũ ſimt offenſa dei cipalis contꝛinonis pe gratiam ſuam tamen
qui wlloꝛeſt diſpoſinio ĩnediata ad iuſtificatös expaꝛte noſtꝛi diſpenſatiue ſex ſunt cauſe eius
actualiter tũ ad voloꝛẽ ſpẽalẽ quẽ hʒ reco m Raꝝ cHꝛima eſt recogitatio peccati. yſÜie
gitando de ſingulis qꝛ mai petm hʒ maioꝛem xrxviij. Recogitabo ribi omnes an nosmeos.
rõʒ wlendi ⁊ iõ de maioꝛi dʒ magis olere.ſᷣ ⁊c̃.Et cꝛiſoſtimus. Nuillum delictoꝛuʒ tale re
delet eſſe maximus reſpectu mali nature ⁊ p· medium.ſicut eoꝛum continuata memoria,/ſ.
ne. Pꝛopterea aũt dʒ eẽ maximus ᷣm pꝑet.de ad wolendum. de pe.di.i/Secunda eſtexrecoꝝꝛ
pal.qꝛ de maioꝛi malo.ſ.culæ qð eſt maxrimũ gitatione pudoris.pꝛoueꝛbioꝛiʒ.xij. Putre o
⁊ de amiſſione maioꝛisboni qᷓ ſit.ſ.dei gloriæ inoſſibus eius qui confuſione res dignas ge⸗
ſue. Ct ᷣm tlv.non põt eẽ coloꝛ iſte nimius ſi rir/Eercia vilitatis eiusvtaſtatio. Hieremie
cut nec chaꝛitas vñ ꝓcedit põt eẽ nimia/⸗Hhe ns Poon facta es nimis iteꝛans vi

let etiã contꝛitus magis velle pati quãricñq; asſtuas,t Jola.octauo. Qui facit peccatum

penã in generali.q; peccare moꝛtaliteꝛ ̃ʒ to ſeꝛuus eſt peccati. Seneca. Si ſciꝛem deos ig

mã in quodl.i.q.v.ax.v.Et rõeſt.qꝛ contꝛitõ noſcituros.⁊ homines ignoꝛaturos adlouc de⸗
non põt eſſe ſine chaꝛitate. Chaꝛitasaũt dichj dignarer peccaꝛe/Auũaꝛta timoꝛ de die iucicij
tat vt lvmo magis diligat deñ. Peccare ẽ aũt et pena inferni.hieꝛo.quotiens diem illuʒ cõ
ſaceꝛe contꝛa deũ.pati aũt eſt ſeipᷣm.ꝗ̊ etce. ſideꝛo.totus contꝛemeſco.i.pet.iiij. Si iuſtus
Sedin ꝑticulaꝛi deſcẽdere ad hãc penãvłilli vix ſaluabitur. Job decimo capitulo. Dada,z
nontenet᷑.immoſtulte faceꝛet ſiquis ſe vel ali er non reueꝛtar ad terram tenebꝛoſam.ꝛcer.
um ſiꝑ hmõi ſolicitarer.cũ terribilia in ꝑticu inraeſt conſiderario amiſſionis patꝛie. et
laꝛi conſiderata plus terreant. Concoꝛ.alber. offenſa tanti patꝛis.Apocalip.tercio.tene qð
Inno. pe.de pal.dicit.ꝙ non debetſe qͥs ten habes vt nemo accipiat coꝛonam tuum Er
piaꝛe ſupeꝛ his.nec confeſꝛ penitentẽ ad ſum̃ m bernardum. debet hic woloꝛ eſſe aceꝛ qꝛ of/
dum expimentũ nec in ſermoniba dʒ tende/ fendimus deum cꝛe atoꝛem omnium. Acꝛ ioꝛ.
re laqueos tẽptationis ſimplicibo dicendo quia offendimuspatrem noſtrumſ piritualem
plus.ſomo dʒvelle excoꝛiari ⁊ hmõi q̃ ſenſuis qui nos paſcit multipliciter. Acerrimus.qͥa
offendimus redemptoꝛem noſtrum qui nos
redemita crudehtate demonum. a vinculis
ppeccatoꝛum vt aceꝛbitate toꝛmentoꝛumSc⸗
taeſt ſpes que eſt tꝛiplex ſcilicet venie conſe/
quende.Actuum.texcio. Penitemini vt de⸗
reqͥri᷑ de necemitate ſiẽ nec ipᷣe wloꝛ.Et quia leantur peccata veſtꝛa/Spes gꝛatie recipien⸗/⸗
coꝛpus aſligit poſſet eſſe nimius qñ.ſ.inde ſe de.Apocalip.tercio.Ego ſto adoſtium ⁊ pul/
queret᷑ leſio notabilis coꝛꝑis. NDnde ſᷣm tlom ſo.⁊cetera.Spes gloꝛie. Penitentiam agite
in.iiij.di.xvij.q.ij.arx.iij.oꝑtet ipᷣin vᷣm debitã iter
menſiãſumere.⁊ meuſura in ipᷣo eſt ſicut in ti.teꝛcio. Si quis autem non vult hoc con/⸗
teri conteꝛetur in infeꝛno ſine fine.iuxta illuj
lone habiiudinis adoꝑandũ q ſibi in uumbũr ps.pſalmiſt.viij. Contꝛitio ⁊ infelicitas in vijſ/
ym ſtatum ſuum.ar.ad ſoc de conſe.di.v.non eoꝛum. De vtllitate contꝛitiomis pertinet
mediocꝛiteꝛ.Et q;uis ᷣm pe.de pal.non opoꝛ illud quod lhabes ſupꝛa eo.
tet ꝙ ſit marimus ̊ coloꝛ quia non eſtin pote
ſtate hominis plus volere ſenſualiter de pecca

rem ſufficientẽ hr̃e ⁊ ſi nõ habet loc ſibix
cet ⁊ vc ſumicii Doloꝛ aut ↄtꝛitõis ſenſibilis
licʒ de pctõ maioꝛi delet etiã eſſe maioꝛ tñ nõ

re lachꝛymas et wloꝛem ſenſus propeccato. De cõfeſſione ⁊ euis neceſſitate.⁊ de xvi.eiꝰ
qᷓ; pꝛoqͥcunq; damno tẽ poꝛali.Et ſʒʒ Hieꝛo. conditionibus diffuſe vᷣclaratis
Apud deum non tantum valet menſuꝛa tem/ H D

tificatio cꝛiminum. de pe. diſtinc.i. menſuram ⸗ Capitulũ.xix

tentie.ſcilicet cõfeſſione.Et pꝛimo

ium contꝛitiom ex ſpe venie quoq eſt maxrimũ
non minuit volorem quianon eſtei contꝛariꝰ*
ſedeſteius enecus vel cauſa⁊ ratio.vnde po⸗

„

de d.ffinitione euus

appꝛopinquabit emm regnum celorum. + dꝰ

Zitulus quartuſdeci.

tlv.in.iiij.di.xvij.in expoſitõe lr̃e dicit. O lvc

qꝛ itẽqit artare tpᷣs ñ ãpliare ꝓpt negli.vim.

Ab aug. ſic diffinit. O cõfeſſio eſt pꝑ qua moꝛ quod ꝓnitur ꝓopi.ſ.sſeſſionẽ votalẽ nõ effᷣ· —
bus latens ſe venie apit.Adeuius euidentiã neceſſaria nunc eſt ereſis. Hõ ꝙ explicite ſſii nan
nota ꝙ ↄfeſſio tripłꝛ fit ̃m pe.in.iiij.Aut ĩ fopęꝛ contra aliquẽ articulus velpᷣcedens velſeqᷓ̃ns nſep ſi
ro aĩe interius coꝛamdeo.aut in foꝛo pñie exy ad ipᷣm.Sed implicite aliquid oriũ fidei conꝰ nthi 4
terius corã æi vicarxio.aut in foꝛo ↄtẽtioſo co?- tinet.qꝛ ſequit ꝙ claues eccłia non ſunt neceſ ſign
ram iudice An pꝛima ↄfeſſione pctm̃ non api ſarie ad ſalutẽ. Et in talib anteq; determinet neige⸗
tur qꝛ deo aꝑtu eꝛat.in vltima nõ aꝑitu ĩ ſp· per eccleſiã ꝙ ex eis ſequit aliquid contrariuz Gtd wen
venie.in media pctm̃ apit᷑ latensſpe venie. vñ fidei.non iudicat hereſis eẽ ſed opinio. Et ſic uung
comienienter de ſcꝛibitofeſſio ſactalis ⁊ pma magiſter ⁊ gr̃anus ꝓopi.lvc ponunt. Sʒ nũc .
teriã q eſt pctm̃.⁊ ꝑ actum q eſt apire.⁊ pꝑ finę poſt determinatõʒ eccłie ſub inno.iij.factã ſcz uß n
ui eſt ſpes venie vñ de pe. di.i.ðt amb. Cõfef extꝛa de pe.⁊ xe. c. omnis hereſis reputanda eſ heat
io ſpem ſaluandi tꝛibuit. Quare aũt fienda ẽ ſet. Conſeſſionẽ aũt eẽ neceſſariũ pe. in. iij ohdiet
hõi confeſſio.pe. aſſ ignat hanc rõʒ. in omni iu ſic declarat. Oinnis peccati oꝛiginalis vel actuu Mnſ
dicio bene oꝛdinato oꝑtetalteꝝ eẽ iudicẽ alte- alis remedium eſt paſſioxpᷣi. illius antpaſſõis füferf
rum ꝛeum eſſe. in pnñia aũt eſtquoddã iudicin virtus in ſacꝛamentis eccleſie eſt impꝛeſſa uſtun
cet ibi alteꝝ eẽ reum ⁊ aliũ iudicẽ.iudiciũ ůät VHnde non poſſumus a peccato ſiue oꝛiginali. nefri
3 ren ꝓcedit.aut ꝑ ꝓbatões ↄ inuitũ. aut pxr ſiue actuali ſanari ſine eccleſie ſacrament ſu⸗ ſniſffen
confeſſiones ꝓpꝛie ſponte factas. Cum ergo ſceptione vel in re cum adeſtopoꝛtunitaspłin nifpotn,
iudiciũ pñie ſit ſvontaneũñ.oʒ ꝓcedere ex ↄfeſ pꝛopoſito cum articulus neceſſitatis erelnait idtbapet
ſione rei.non ex alijs ꝓbatõibo.in iudicio vero ſacꝛamentum ernon contemptus religioms inſcunet
non dʒ eẽ iudex pꝛincipalis.niſi qͥ põt abſolue Confeſſio vero pertinet ad remedium inſtitu⸗ hpfmnhe
re ⁊ condemnare. Et ideo illud iudiciũ pñiale tum contra peccatuʒ actuale. vnde neceſſario epe.d
in quo intendit᷑ remiſſio culpe.ſolum deo pꝛtin tenemuꝛ confiteri.Eſt autem confeſſio de inu) ndeſ
cipaliter cõpetit.qͥ ſolus peccata relaxare põt. re diuino nõ naturali. Sed de iuꝛe naturali ẽ fintergen
deꝛſe. di.iij. nemo. ipᷣe vero qʒ in veteri teſta cõſeſlio que fit deo mente. Cõcor.thv. nec paß uaſatunnls
mento deus erat. ⁊ non vmo tunc contentus pſlet diſpenſare. ꝙ aliquis non teneretur cõ ſnetn pon
erat mentaliofeſſione. licet em̃ ab his qͥ eriẽt ſiteri peccatum ſuum. quia non halxt poteſtaz i ſli⸗
de populo iudeoꝝ er mandato legis fieret ali?ꝭ tem tollendi ius diuinum. Sed poſſet diſpen eicimtn
qua mãifeſtatio pecator illa tñ erat generalis ſare ꝙ aliquis non teneretur annuatim confiꝰ anscſisn
⁊ ſolum ꝓ quibuidã peccatis. Mon autem ſpe teriquia lvc de iure humano eſt tlv. ambꝛoſiꝰ. W
cialis ⁊ diſtincta ⁊ vocalis vtnunc.Sed poſt de pe.di.i.nõ meruit iuſtificarxi qui peccata ſua lngri
uſcorro; na Vre noſte⸗ ein nouo enanen noluit confiteri. Kdenl
to vocalẽ ↄfeſſionem q̃ fit hõi requirit ab lvie ANAndAitAns 17„% eini
Et qꝛ ĩ foꝛma hũan anobcũq; vbiq; pñs eẽ nõ 2 e conditione Hii prodeno
Prteſt. ideo vicarios conſtnint viĩes.qᷣb debe, bus quas debet haleꝛe confeſſio. Nota ʒtv. eſofpe
musↄfeſſionem facere.de pꝑe.di.i.multiplex in.iiij.ſ.diſt.xvij.q.vltia.ar.iiij.q.iiij.ad.iiij.· iijqiſdr
in h̊ aũt ꝙ ptãte n ſuã iudiciariã ligandi ⁊ ſolj/ debet habere. xvi. conditiones quem Wsre ummn
uendi vedit confeſſionẽ eis fieri debere tame; bus continentur. Sit ſimpler humilis. confef ebtüeſ
iudicib inſinuauit.ipᷣe grpᷣs inſtitint confeſſo ſio pura fidelis.Atq; fꝛequens nuda. diſcꝛeta ſfoesp
nem tacite.Apoſtoli aũt ꝓmulgauerũt erpᷣſ/ libens veꝛecunda.integꝛa ſecꝛeta.lachꝛyma⸗ ichcuriie
ſe.iacobi.v.Confitemini ⁊c id eſt habennbꝰ bilis accelerata. Foꝛtis ⁊ accuſans ⁊ ſit pare⸗ imneſm
te ſiatem vt ſunt ſaceꝛdotes. lenerge. Edue er i critionihig ſunrad . uennin
o norogkhien er . ne eſſe cõfeſſionis.ſj nõ nccie.ſ.fꝛequens ⁊ ece
„ 2 n ecefl ita ll 1. feſtina.Alie ſunt neceſſarie.De qualibet igit iſrl
coõſeſſionis ſacr̃alis. Nota ꝙ mętr in. iiij.diſt eaꝝ videnduʒ. Et pꝛimo deillis q̃ non ſunt ne fulſſcpen
xvij gr̃anus de pe. di.i.p totũ querũt Ntrum ceſſarie. Dicitur aüt confeſſio ᷣm Ray.quaſi arttrese⸗
Apornfeſſione ekal et veſ pwſto⸗per coꝛdis vndiq; faſſio.i.ex toto manifeſtanto unmme
olã cõtꝛitionẽ.i.vvloꝛẽ de pctis cũ ꝓpoſito al 6 X Jrti (Izr51 hrien
ſtinendi. ⁊ ſi non cõfirendi ponſit Kremnſſio Prima cõditio H.lij. nſin
neccatoꝝ.Et multa dicunt ꝓ ⁊ contꝛa. Et tan confeſſionis ꝙ ſit ſeſtina.i.cito pꝰpctm̃ ↄmiſ Vnnenet
dem gꝛananus dicit in fine di. lliꝰ. ꝙ qꝛ vtꝛa ſiun moꝛtale ↄfiteatur. Et querũt coc. Ptruʒz Polane
; opinio halet viros ſapientes et religioſos. ſit neceſſarium conſiteri peccara mortalia ſta igim
quid magis tenendũ relinquit iudicio lectöis tĩ habita opoꝛtunitate. Rñdet. Pe. in. uij· di. dungit
Et in.c.fi.illius di.theodoꝛus dicit gꝛecos te⸗ ꝙ due ſimt circa q̊ opi.vna ðᷣt ꝙ tenẽt ſtati ba ſoimni⸗
nere confeſſionẽ vocalẽ nõ eẽ neceſſariã. Sʒ bitaopoꝛtunitate. nec. c.ð pe. ⁊ re. oĩs. erxcuſat nliwein

S —

ſnt
Krzacme

noätontenptunſe
mmetgckentün it,
ngeneemnfn

kmengifini

mrid Leldinnmn

mene ſödr hmi

gcnseennd

ium mmineh
sSDmn Setgſenſin

onleneumummuunndngf
wehunmoctinemnhs⸗

mmitiuthengitaan

ſtore
Nlercſeſo Mugt
—
Aoncinonesenh

Stünpetmlautt

Nngſelleiuu ln

Limneguſentn fnn

Firns tanim i n

Eerbotöchlininig

Nis Fnörirlhent

naeſane Dipiinmai.

inmn kinin

zwonfeſofnhe

ſiertt nnleten

9

SS

Lapitulum

Alij dicũt cõmunius. ꝙ cũ ſitp̃ceptũ affir⸗
matiuũ nõ obligat niſi pꝛo loco.eccleſia vero
in hoc potuit determinare tpᷣus.cũ ſit pᷣceptũ

diſcipline nõ nature.Dñ regulariter nõ te⸗
netur hõ niſi ſemel in anno cõfiteri.ſ.in pa⸗

ſcha.qñ neceſſe habet cõicare.hanc opi.dicit
tlv. eẽ ꝓbabilioꝛẽ quã ſeqͥtur pe.de palł. Ri⸗
car. ⁊ durã. ⁊ No. neapo. in quodlilbẽ. In
quatuoꝛ tñ caſibo tenet᷑ qͥs cõfiteri añ termni⸗
nñ ta xatũ ab eccleſia ſᷣm tho ⁊ pe. de paluð.⁊
alios. Pꝛimus eſt rõne ſacramẽti.qñ.ſ.vult
ſuſciꝑe euchariſtiã vel oꝛdinẽ ſacrum.de his
duobo dicit tho. in qdᷣli.i.q.vi.ar.ij.⁊ io.nea.
Kalia.n.nõ ſufficit ꝙ ſit cõtritus.ſed opoꝛtʒ
ꝙ cõſiteaf.ſi habet copiã confeſſoꝛis.vel niſi

necceſſitas vꝛgear. aligs peccaret moꝛtaliter.

Aliqͥ dicũt idẽ eẽ de oibo alijs ſacramẽtis.ꝙ;
ſcʒ nõ ſufficiat cõtritio de moꝛtali.niſi ⁊ cõfi⸗

teart᷑ ſi põt.cñ accedit ad ſacramẽtũ aliquod.

vt ſicut baptiſmus eſt ianua ſimptr reſpectu
oĩm ſacramẽtoꝝ ita pñia ẽ ſecũda tabula poſt
baptiſmũ lapſo reſpeciu alioꝝ ſacramẽtoꝛũ.
gr. de pe. di. i. c. ſecñũda poſt naufragiñ. Nec ẽ
cõtra de cõſe.di.v.vt ieiuni.qꝛ etiam eccłia
freqnter agmonet fideles ad ſeruandũ pᷣce⸗

pta naturalia ⁊ diuina. Adm iniſtrãdo aũt ſa

cramẽta.puta cõicando alios.audiendo cõ/
feſſionẽ.faciẽdo diaconatũ ⁊ hmõi. q;uis de
leat eẽ cõtritus de moꝛtalib ex debito neceſ⸗
ſitatis. alias peccaret moꝛtaliter. vt dictũ eſt
ſupᷣ. Cõfeſſus tñ debet eẽ ex debito boneſtat
tm̃.ita ꝙ nõ cõfeſſus.attñ cõt ritus.nõ pecca
ret moꝛtaliter p̃ᷣm pe.de pał.Aliqͥ bo videt᷑ ꝙ
etiã miniſtrãtibo ſacramẽta.nõ ſufliciat con/
tritio moꝛtali.ſed de neceſſtate reùrat cõ⸗
feſſio.ſi põt haberi.Dñ tlv.⁊ pe.diſti.xvij.in
ii ij.q.iij.dicũt.ꝙ qꝛ pᷣlatis incũbit diſpẽſare
ſacramẽta.ũ nõ niſi mũdi tractare delent.iõ
eſt eis cõceſſum a iure.ꝙ poſſint ſibi eligere
cõfeſſoꝛes ꝓpꝛios.qð intelligũt eos loqui de
ſdicia pñie ſacramẽtalis pfecte.q̃ in abſo
utione ſacta cofitẽti cõſiſtit.qᷓ;3uis aũt iſta ſit
tutioꝛ via tñ nullũ octoꝝ ſcribentiũ legi lvc
dicere clare Secũdus caſus rõne ꝑiculi.ſal
tem em̃ ſemel ſacramẽtũ in neceſſniate ĩ hac
vita ſuſcipiendũ eſt.Et d hoc ꝓiculũ.qñ fre
qutex vĩes ex tali caſu moꝛiũtur ſᷣm pet.de
palu.vt patiendo naufragiũ intrãdo belluʒ.
aut patiendo acutã febꝛẽ vel grauẽ infirmita
tem. Et ſie inte lligitur. ꝙ libet põt abſolue⸗
re in moꝛtis piculo cõſtirutũ.de offic.oꝛdi.c.

paſtoꝛalis.in glo. Hõ aũt ẽ hvc pꝑiculũ erhoc ria peccata eius.lufficit dicere illũ occulratũ
ſolũñ ꝙ intrat mare vel flumẽ/ercius ẽ růe ⁊ illã fictionẽ ſᷣm durã.oꝛdi.minoꝝ in ſum.

dubij.qñ.ſ.ꝓbabiliter dubitat.qampliusp
illo ãno nõ occurret ſibi copia cõfeſſoꝛis.ſeu
valẽtis euũ a ꝑpeccato abſoluere reſeruato.vel

IXX
ab excõicatione ſi ea ẽ ligatus tũc.n.tenetur

cõfiteri cũ habet opoꝛtunitacẽ. vbi.n. piculuʒ
imminet auferẽda eſt mora.di.v. bapriſarxi.

ſMuartus caſus ẽ rõne ſcrupuli.cũ.ſ.aliqͥs ẽ

illius.opi.ꝙ teneat ſtatim cõfiteri.⁊ ſic ſibi
ſoꝛ mat cõſcĩam.tũc moꝛtaliter peccar ſi non
facit.qꝛ om̃e qð ẽ cõtra conſciam. edificatad
gehennã. xxviij. q.i. F. ex his. ⁊ addit tlv. ꝙ ;
uis vt dictu c.nõ teneat qͥs ſtatim cõſiteri ex
neceſſitate. bonũ ẽ tñ ⁊ còſulendũ nõ differ⸗
re. ⁊ pcipue q;uis toleat de peccalo. neſcit tũ
ſi ẽ wloꝛ ſuff iciẽs ad cõtritõem.ſed in cõfeſ⸗
ſione fit hõ de attriro cõtritus.niſi ponarob⸗
ſtaculũ. Si qͥs iñ differret erpectãs aptiꝰ tp̃s
liberius.vel vt halxat pitioꝛẽ cõfeſſoꝛẽ lau⸗
d abiliter faceret its tñ ꝙ ꝓpter hoc nõ trãſe
at annus.q ẽ terminus a iure ſtatutus.

Secũda cõditio

dupliciter fᷣm Ray. Dno mõ vtqͥ freq̃nterca
Dit. freqnter reſurgat ꝑ cõfeſſionẽ.de pe.di.
iij.ſepties.⁊.c.adhuc ꝑfidi inſtãt. Scoðomõ
intelligitur vt eadẽ peccata pluries cõſireaf
⁊ vt dicit aug.qto pluribo cõ firebit᷑ turpiru⸗
dinẽ criminis.tãto facilius inuenit gr̃am re
miſſionis.de pe.di.i.quẽ penitet. Et q;uis in
pꝛima cõfeſſione ſi fuerit cõtritus. habuerit
plenã remiſſionẽ oĩm pctõꝝ moꝛialin.vale/
bit nihilominus ſecunda ⁊ tercia. deinceps
cõfeſſio de eiſdẽ.⁊ ſi nõ ad remiſſionẽ culpe.
ex quo iam deleta ẽ iñ ad remiſſionẽ pene. tũ
rõne actus de ſe boni.iũ rõne eruleſcentie.iũ

rõne ⁊virtute clamũ valebit ad augmentũ

gre.⁊ aliqñ ad remiſſionẽ ꝑene.cũ.ſ.in pꝛece
denti nõ fuerat cõtritus. Nota tñ de peccato
de quo qͥs fuit rite cõfeſſus ⁊ abſolutus. non

tenet de neceſſitate iteꝑ ↄfiteri. inec tenef qᷓs

—

obedire alicui pcipiẽti ſibi cõfiteri id dequo ẽ

cõfeſſus. Nec papa poſſet adere legẽ ad ſoc
aſtringentẽ. m pe. de pa. Nota tñ ꝙ ſunt ali
qui caſus in bo tenet qͥs iterare cofeſſionẽ.
⁊ ſunt q̃tuoꝛ.ᷣm pe.duo ſunt ex pte cõfiten⸗
tis.⁊ duo ex parte cõfeſſoꝛis. Primꝰ m
pe.thv. Ray. hoſti. ⁊ omnes alios.ſ. qñ aduer
tenter tacet aliqð qð ẽ moꝛtale.vel credir vel
ꝓbahiliter dubitat eẽ moꝛtale.ex verecũdia
vel alia iniuſta cã.iũc moꝛtaliter peccat com
mittẽdo fictõem in ſacr̃o ⁊ notabilẽ irreuerẽ
tiã.a iterare tener᷑ illã cõſeſſionẽ. Si tñ talis

cõfeſſionis eſt ꝙ ſit freqᷓns.qð põt intelligi

ZU

cõfitet᷑ eidẽ cui ⁊ pꝛius.⁊ ille halet in memo

—

cõfeſſionũ.ĩmo etiã ſi nõ haberet in memo⸗
ria. vt ptʒ in fi.. Sed ſidimitteret ex aliqua

iuſta cã.puta qꝛ dubitat pbabiliter. cõfeſſo⸗

Zitulus AXIII

reputaret᷑ vel qꝛ nõ ſubditus. vłqꝛ nõ intru /

ſus.aut excõicatus.aut ſuſpẽſus ab officio.⁊

hmõi.⁊ abſolutus a tali cũ loc illi cõſtat tene

cit ꝙ pnĩa nõ reqͥrit tatã cõnnuitatẽ agẽdoꝝ
7 dicẽdoꝛũ ſicut alia ſacca. Sʒ ĩ vna vie pote
rit fieri ꝑs vna cõfeſſionis: ĩ altera alia. vel

ſmun
rem eſte ſolicitantẽ ad malũ. de quo cõfitetur turiten cõfiteri.qꝛ realiternõ ẽ abſoſutus.q; ti,
vel reuelatoꝛẽ cõfeſſionis. vel dicendo illud nis ignoꝛãtia facti excuſat eũ ĩ conſpectu dei. ſti
cũñ ſit cõfeſſoꝛ.manifeſtaret peccatũ quod au⸗ ac ſi eẽt abſolutus dũ neſcit ſᷣm tlv ĩ quolib. nine
2 iuit. puta ſi iniuſte abſoluit cñ nõ debuit. et ſed pe. de pa. in. iiij. di. xvij. q. vi. ſic diſtinguit ſn
in his caſibo nõ hſñido copiã niſi talis cõfeſſo ⁊ notabiliter.qꝛ aut impedimẽtũ quoc habes ſac
ris. cui cõfitẽdo aliquod pᷣdictoꝑ ſeret tunc abſoluẽs è iuris diuini aut humani. ſi iuris .
ſatis vr ꝙ excuſet᷑.dicit etiã pᷣdictus duran. diuini puta.qꝛ non fuit baptiſatus talis. vel ſſenßee
ꝙ ſi er ignoꝛãtia craſſa upina aliquodreti nõ oꝛclnatus. Et in hoc caſu abſolutusa tali ſfflint
cuit moꝛtale.qꝛ noluit cogitare de peccatꝭ ſu? tenet iteꝑ cõſiteri.htc ſcito nec papa poſſetde ſinnn⸗
is. tenet totũ iterare.ſecus ſi ignoꝛãtia p’o/ cõtrario diſpẽſare.ſi ẽ impedimẽũ iuris hu⸗ ſnin
bagbili. q; tunc ſolũ illud quod dimiſit. Se mani puia qꝛ excõmunicatus. ſuſpẽſus ⁊ hu ſruptin
cũdus ẽ pm pe. a tlv. qñ nõ impleuit pniam. iuſmõi.tũc aut impedimẽtũ eſt notoꝛiuʒ aur D
ſeu ſatiſtactõem iniũcrã pꝛo moꝛtalbo ex cõ occultũ.ſi notoꝛium. puta qꝛ manifeſte ⁊ pu neinpe⸗
tẽptu vel negligẽtia. ⁊c oblitꝰ ey.Si.n. xecoꝛ blice verberauit clericñ.pꝛopter quod noto⸗ letdre
daret᷑ adhuc poſſet pficere.⁊ tũc ꝓficiẽdo ite rie eſt excõicatus vel mamifeſte intruſus.i. netirf⸗
rare nõ renef᷑.a pᷣcipue qñ nõ ẽ ſibi terminus cõceſſionẽ ſeculariũ poſitus in eccleſia cura⸗ inad.
pfixus quẽ nõ poſſit tranſgredi. q;uis ſibi ſit ta nõ ꝑ canonicã cõceſſionẽ pꝛopter qð titu mird
deciaratuz in q ipam deleat facere vel in alio lũ nõ babxt nec ptitem ſup prochiance s illy cgnot
tpe ipᷣam ſupplere. eoipᷣo aũt ꝙ facit ſibi pꝛo? eccłie.⁊ tali cõſeſſus tenet iteruʒ cõſiteri hoe nſonic
pſitũ nõ implẽdi pniaʒ ſibi iniũctã pꝛo moꝛ ſcito.ſed ſi imꝑedimentũ ẽ occulium.tũc aut utſotn,
talibo ex negligẽtia vel contẽpiu peccat moꝛ cõfitens ſcit ipᷣe illud impedimẽ ũ auj neſcit ugifct
taliter. qꝛ tenet ad illã ſub p̃cepro. Secus de Et ſi ſcit cõfitendo ſibi tenet ſtep confiteri.⁊ Ctnihnſt⸗
pnĩa mincta de venialibo. ad quꝗ nõ tenetur moꝛtaliter peccat cõicando illi in diuinis. ſi umrd
æ neceſſitate ſᷣm tlv.vel etiam ſi pniam pꝛo neſcit impe dimentũ qð alijs etiã occultũ ẽ. ſiſninip⸗
moꝛtaliby iniũ crã dimitteret.ex impoſſibili/ hc ignoꝛãtia facti.tũc tenetur iterare. arg. de rſeieſegt
tate. puta infirmi: ate ⁊ hmõi poſſet tñ peni/ſententia ſerui qͥ putabat pu blice liber ⁊ ptoꝛ nſſiut
tẽtia ſniũcta ab vno cõfeſſoꝛe mutari ab alio/ q̃ rata ẽ. Deo ſi hc neſciret ignorantia iuris hiſniſi
cui cõfitet᷑. etiã ſine audientia cõfeſſionis pe puta ſcit illũ peuſſiſſe cercn. ſed credit nihi⸗ ſliſckie
catoxꝝ illoꝝ. pꝛo qͥb erat impoſita. ſᷣm pet. de lominꝰ ipᷣm poſſe audire cõfeſſiones. nõ excu Gftenner.
pa. de hoc iñ vide infra. ö. Tercius caſus ſatur p lvc qͥn teneatur terare. Et ẽqni grcicnt⸗
Fm tiv. pe. ⁊ loſti. ex pte cõfeſſoꝛis.vicqʒ qñ caſus in quo qͥs tenetur iterare cõſeſn onem ſichtkin
notabiliter ignoꝛans ſacerdos. ita ꝙ neſcit fm pe. de pa. vbi ſi upꝛa. videłʒ impedimẽtum Nonrſpſ
diſcernere inter moꝛtale ⁊ veiale de oĩbo pec ex ptecõfitẽtis.ſcitũ vel oblitũ vel ignoꝛatuʒ lnithen
catis. ⁊ pcipue cũ penitẽs hʒcaſus intricatos pꝛobabiliter. xuta qꝛ erat excõicatus maioꝛi lienof
1 difficiles. Con. dur. oꝛ. mino. addit. ⁊ huc vel minoꝛi excõicatõe k neſcirer cũ poſteaſci yiten
niſi penitẽs ſit ꝑitus.⁊ cõfeſſoꝛẽ inſiruat.cñ nerit tenet iteꝝ cõfiteri abſoluẽdus qꝛ ligat/ dſiüen
aũt vadit ad en quẽ ſcit idiotã ⁊ ignoꝛãtem. excõicatõne abſolui nõ potuit apctis ⁊ pꝛo⸗/ tſſſher
tener iterare. lec dur. Quod vr intelligedũ babiliter ignoꝛtia pᷣſeruat a culpa apena. Nulihgett
qñ põt hĩe aliũ ſuff icentẽ. NHã ſi aliũĩ halbxrre imegularitatis. ſe nõ facit e nõ eẽ excõicaſ lllitien
noõ p̃t. multomagis cñ in piailo moꝛtis ẽ. pr tũ.pꝛopter qð ſi ũc eligeret vt ſibi bñficium bſußhar⸗
1 delet confiteri ei quẽ hʒ. Oñ ⁊ aug. dicit de cõſerret ignoꝛũ tia nõ ſaceret ꝙ ſibi aliqdius Wennn
pe. di. vi. c. cui at dr. Qui vult cõfiteri vt iue acqreret vt in.c. aplice.de cler.exc.mi.in glo. hiimnmi⸗
niat gram. ſacerdotẽ qrat ſcientẽ ſoluere ⁊ li &ſt añt minꝰ capax ſacroꝝ a qp ꝑticipatõne puüſcie⸗
gare ⁊c. Quart'caſus etiã ex pte cõfeſſoꝭ directelercludit᷑ qᷓ; qũ cũq; alioꝑ ⁊ ideo abſo Pßßſdſie
imporẽtia abſoluẽdi. ᷣm.tho.xæ. ray.⁊ hoſ. lutio nulla. Et dicit idẽ pe.ꝙ in hoc caſi ⁊ in itſeidſt
Quod pßt eẽ dupir ̃m pe. de palu.⁊ dur. oꝛ. alijsi qͥb qͥs tenefiterare cõfeſſionẽ. ſi cõfite ſfirii
mi. vel qꝛ ha ptãtẽ abſoluendi artatã. qꝛ.ſ.ab tur eidẽ. nõ poꝛtʒ iterare pctõ erplicite.ſ ſo ſſtnieri
aliqͥ bo pctis nõ pᷣt ab ſoluere.ſuꝑiore ſibi re lũ implicite dicẽdo ĩ illis q̃ vobisals diri ſi⸗ ſihenn
ſeruãte illos.⁊ fñ ab illis defacto abſoluif. et cui ſi nulla fuiſſʒ abſolutõ deſacto. Oilata ei fſenfn
cõfeſſus illi.cũ hoc ei cõſtat.tenet᷑ iteꝝ cõfite abſolutio ꝑ młtos dies fieri pᷣt.etiã ſi iſte ob ihrn
ri.nõ qͥdẽ oĩa ſed ſᷣm py. de pa. illatm̃ de bus lit fuerit dũ tñ pꝛius pnĩam ei inotuerit. qꝛ l
nõ potuit abſoluere. aut hoc ẽ.qꝛ nullã habʒ ſi nõ taxaſſet pniam tũc opoꝛtʒ ad mẽoꝛiã re Fugin
pteſtatẽ ⁊ hec.vł qꝛ nõ ſacerdos erat.q;uis ducere.vt moderet iuſte.xc pe.guil.en di⸗ iinn

atti⸗

A

rtiſ
iniſinfe
ec fnipj
oumäien
nthennn ſ

S=.
=
*£

4

E;

—
⸗
EEE =

—

= =

Gürſtmepenen
inn Pppochansi
Usiener lang iſ
mmentüiotaimni
ldimpüiniim

Pfbitmneiſerinint

kötmmeollinding,

mügdistnii

Acſeremianen
Ufrutaigttelmmin
KNeſdmtnummzus

ſiſetni Nanini
eCeöſeficrsen

eammm. kliiſe

tenenrimmrteſdeoen.

ſopa ncehntnin
ſri wobttipor
tatemtgiüidenen
möebſeinm ipſen
öften biolidsgle⸗
ſelini poun toeizt
ußſenattgetan
notattiti iniſ
öccheniniiiftin
rübln i
gerieti B
ercri nin
n

—

S= —

Figistin
timmiifli

—

r ti
i. 11 7
me hmmin

CLapitulum

in vna die audiri coõfeſſio.⁊ in alia impendi
abſolutõ ⁊ pnia iniũgi. Serxt caſus eſt qñ
q̃s facit cõfeſſionẽ in moꝛtali velſine pꝛopoſi
to abſtinẽdi.ſed qꝛ iſte caſus hʒ varias opi.
⁊ ẽſatis difficilis declarabit in ſeqnti.j.

Cercia conditio cõ v.
feſſionis ẽ ꝙ ſit lacrimabilis.i.cũ wloꝛe ſeu
diſplicẽtia de peccatis ſaltẽ ſᷣm ofonẽ. Dñ q̃
rũt voc. vtꝑ ↄfeſſio facta ab eo qͥ nõ eſt cõtritꝰ
qꝛ.ſ.nõ volet ſufficiẽter.vel nõ ꝓponit abſti⸗
nere a peccatis. valeat. ita ꝙ nõ teneat᷑ eam
iterare.Etrñ.pe.de pa.in.iiij.di.xvij.ꝙ circa
hoc ẽ triplex modus dicẽci. Pꝛimꝰẽ ꝙ ñ
valet ad remiſſiõem culpe nec pene nec tunc
recedẽte fictõe.vñ ⁊ tenet᷑ iterare.⁊ lec opi.
gof.in qðl.ray.lvſ.ĩ ſum.donaũ.iĩ.iiij.⁊ dur.

doꝛ.mi. rolerti holelvt.⁊ vin.i ſœ. hiſt. Se⸗

cũd mod dicẽdi.ꝙ talis cõſfeſſio valet ad re
miſſionẽ culpe qñ impenitẽs cõfitef a abſol/
uit licq; tũc nõ recipiat fructũ abſolutõnis.tñ
recedẽte fictõe recipiet ſicut dem̃ ẽ de bapᷣmo
Et rõ huiꝰ foꝛte ẽ.qꝛ ſicut in bapᷣmo ĩpꝛimit᷑

caracter.ad quẽ recedẽte fictõne ſeqͥ tur gẽ̃a.

ita ĩ pnia ĩpꝛimit᷑ qͥdã oꝛnat.ad quẽ recedẽ/
te fictõe ſeqͥtur gra.⁊ hec ẽ opi.rho.pet.xicar.
oꝛ. mi.i.iij.io.⁊ ber.ĩ gl.vr̃ etiã eẽ grani.de
pe.di.i. mẽſurã.ĩ.S.ſe. dicit.n.ꝙ nõ ẽ ncce ꝙ
pctã q̃ ſeł ſacerdoti ↄfeſſi fuimꝰ. eadẽ denuo
cõfiteamur. Eſt ⁊ terciꝰ mod dicẽdi decla
rãs ⁊ cõcoꝛdãs ãbos.aut.n.talis ñ hʒ intẽtio
nẽ cõfitẽdi ſacr̃aliter ⁊ abſoluẽdi.ſed deriden

Di.aut hʒ intẽtionẽ cõ fitẽdi.in pꝛĩo caſu nõ li

berat a pcepto diuino de cõfeſſ ſõe. qꝛ ſine in /
tentõe nõ pᷣt ſuſcipi eẽncia ſacti.q̃ cõſiſtit in
vſu.vñ tenef iteꝝ cõfiteri.ſi aũt intendit tũc
diſtinguendũ.qꝛ aut intẽdit implere pᷣceptũ
⁊ ſuſciꝑe vex ſacr̃m.quod eccleſia cõfert.aut
nullã habet de pctõ ſuo pnĩam. aut aliquã. ſi
nulllã.tũc pnĩe ſacrẽm nõ ſucipit.qꝛ ꝑs eẽna
lis ſacr̃i huiꝰ qð cõſiſtit ĩ aetu ſuſcipietis. eſt
act interioꝛ.vñ ſine eo nõ ẽ.ſicut nõ eẽt veꝛũ
mr̃imoniũ.ſi qͥs intenderet vex ſact̃m ſuſci
pe.nõ tñ cõſentire niſi in carnalẽ copulam ⁊

ad tps.ſed ſi aliquaʒ pnĩam hʒ de pctis ſuis.

tũc iterũ diſtinguendũ.q; aut taleʒ hʒ pniam
ꝙ ſufficit cũ ſacrt̃o.puta attritꝰ accedit ad cõ
feſſionẽ.ex q ibi fit cõtritꝰ.vñ fugat᷑ fictio.
ſic nõ hʒ dubiũ.qꝛ ⁊ ſacẽm ſuſcipit ⁊ effectuʒ
e.ſ.remiſſioneʒ pctõꝝ.vñ nõ tenert᷑ iterare.
Et ſiliter ĩmo ⁊ foꝛtiꝰ ſi accedit conttitꝰ.ſivo
hʒ talẽ pniam ꝙ nõ ſufficit cũ ſacr̃o ad graʒ.
nec etiã attrit accedit.tũc ẽ vera opi.tho.
I fictione recedẽte.tũc incipit valere con⸗

fenio.⁊ nõ tenet cõſiteri niſi fictönem ſuam.

Poteſt igr opi.tho.multis modis ſaluari.

XIX

NHno mõ loqndo de eo q̊ fictus eſt pꝛiuatiue
nõ poſitiue. qꝛ.ſ.hʒ wolorẽſed itaimpfectum
ꝙ nec cũ ſacr̃o actu ſuſcepto ſufficit ad cõtri
tionẽ. Nihil tñ hãc imptectõem. q̃ ẽ fictõ ñ
cõfitet.qꝛ credit ſufficieter eſſe diſpoſitꝰ. ⁊ſic

nõ ſciẽter celat peccatũ qð fuit in hoc ꝙ non

examinat cõſciam ſuã ſicut debuit. et ſic quia

erat erroꝛ iuris diuini nõ tollit fictõnẽ reſpe

ctu vltimi effectꝰſacr̃i.qꝛ impꝛobabił vñ nõ

excuſat.ſed eoĩpo quo erroꝛ fictioneʒ tollit.q̃

excludit eẽntia ſacti. Cali g qͥ veꝝ ſacramẽtũ
ſuſcipit oꝛnatꝰimpꝛimitur.ſed gra nõ datur.

ſed poſtea qñ redijr ad coꝛ a recolit ſe nõ bãũ

feciſſe debitũ. ex negligẽt ia aliqᷓ oblitũ. tũc
incipit valere cõfeſſio.⁊ nõ teneturcõfiter il
la q̃ pꝛius cõfeſſus fuit ſic fict.qꝛ nõ fuit di⸗
midiatalex intẽtione.ſed ſolũ illã fictionẽ te
netur conſiteri.Si aũt fuiſſet fictio poſitiue.

qꝛ.ſ.nõ colerxet.⁊ ſciẽter celata fuiſſet.cõ fer/

ſio ẽ nulla.vel ſi fictio fuiſſet cõfeſſa nõ debu
iſſet dari abſolutio.ſed ſi data fuit. dubiũ eſt
vtrũ oꝛnat impᷣſſus eẽt. In quo caſu tlv.nõ
põt intelligi. Scðõo mõ pᷣt opi.tho. intelligi.

qñ eſt oſitiua fictio.qtũ ad hoc ꝙ nõ wolet. HDZ

nec abſtinere ꝓronit tũc iſta fictio non occur
rit ſibi vt cõfitẽda nec actu cogitar ꝙ teneat
eã cõfiteri tũc.n.ſicut de peccato qð occurrit
qᷣdẽ. ſed nõ credit ꝙ ſit pctm̃.aut ꝙ ſit moꝛta
le. ⁊ de neceſſitate cõfitendũ. pinde ẽ ac ſi fu⸗

iſſet oblitũ ꝑ negligẽtiã nec feciſſet debitum

ſuũ deſcrutado cõſciam.in q caſu ſolũ illud ẽ
cõfitendũ.⁊ ẽ vrũ ſacr̃m.lʒ læc ſit ignoꝛãtia
ſuris diuimi facti. Et hoc mo põt ſuſtineri di⸗

ciũ tho. xxi. di. vbi dicit ꝙ ignoꝛãtia iuris di /

uini nõ excuſat a fictione. ⁊ ſic talẽ vocat fi⸗

—

ctum. Cercõ mõ pᷣt ſuſtinere opi.ſho.loquẽz
o de illo qͥ cõfitetur ei cui pꝛiꝰ.⁊ tũc nõ opo-ꝛ

tet ierare confeſſionẽ pꝛiꝰ ei factã.licet ficrqᷓ
etiã ſi ſacerdos nõ recoleret peccata ſibi pꝛi
Dicta.q nec.qñ confeſſio ẽ integra owꝛtet ꝓ
recolat actu de pꝛincipio vſq; in finẽ.Et ma⸗
xime qꝛ hic ſufficit abſoluere ab ommbo.a in
ingere pñ̃iam ꝓ fictõue ⁊ ꝓ alijs ꝙ faciat pe
nitetiã tũc ſibi iniũctã. Item paulopoſt di
cit idẽ pe.de pa.ꝙ cũ cõfites expꝛimit fictio/⸗
nẽ ſuã.puta dicẽs nõ pꝛoponereſe abſtinere
in futurũ. Sacerdos q;uis nullo mõ debz ab
ſoluere. alias peccat abutẽs claui. nec valet ſi
bi tũc illa abſolutio. tñ ex quo intẽditr abſol⸗
uere ⁊ ſacfm veru conferre qo conſerat. Er ſt
tuc nõ habet effectũ pꝛopter illiꝰ indiſi poſitõ
nẽ. hebit woſtea qñ cõteret. vel er pactõe vel
er diſpõne oꝛnat manẽte. Et ſi dicatur ꝓc;
uis ibi ſit foꝛma nõ tñ materia. necſactm.
aterig. n. ẽ pctõ cõtritꝰ. Rñ. ꝙ mareria ẽ
pctõꝛ.ſed immũda.nec eſt confeſſio diccnda

e

Zitulus

ditidiata.quã opoꝛtet iterare.niſi qñ occux
rit fictio vt confitenda.

Quarta conditio S. Vi.

cõfeſſioms ẽ ꝙ ſit integra.vt.ſ.oĩa dicaſque
habet in memoꝛia.deqͥbo nõ ẽ rite confeſſus.
vñ aug.de pe. di. ilij.c.fi. Caueat ne verecun
dia ductꝰ diuidat cõfeſſionẽ.hoc eſt.n.ad ipo
criſin tendere.⁊ ſꝑ venia carere. &t hoc ĩtel
ligendũ ẽ de moꝛtalibo.nã de vemialibo qꝛ nõ
ht cõnexionẽ.nec quo ad cõtritõnem.nec qͥ
