ci vel frãciſci ceũ ꝓfeſſione in ipſo.qꝛ taliꝓ

ſeſſio nõ hʒ vim niſi voni ſunplicis. vñ non
eſt ſuſticiẽs ad tollendũ vinculuʒ cõiugale

et ꝓſeſſus in illa religione tercij habitus qᷓ;
uis veccaret grauiter ↄtrahẽdo qꝛ ↄtra vo
tũ t̃ teneret Ptunonii ((Kerci cõcluſio
eſt ꝙ nec caſtratio quãtacũq; ſupueniens

ſoluit tale mrimoniũ ratũ qꝛ mfimoniũ nõ
inuemit in iure ſolui niſi in certis caſibo.ſed

ille nõ eſt de illis caſibo ; c. Itẽ
vij.c.PHi qͥ.dicit᷑.cõiugũ illoꝝ ᷣ poſt mrimo
nin mẽbꝛis truncanf. aut a barbaris execti
ᷣunt. ꝓpter hãc cãm ſolui non põt.et q;uis
glo.intelligat᷑ de mẽimonio cõſummato. ex
eo qð dr.xxxiij.q.i.S. HNis ita rñũder᷑.cõiugi⸗

um firmar officio. ſ. carnali. m glo. et ante

q;; cõfirmet᷑ impoſſibilitas officij ſoluit vin⸗
culũ cõiugij.negãda eſt illa glo.qꝛ ↄiugiuʒ
ſolo ↄſenſu ꝑ vᷣba de pᷣſenti firmat᷑.⁊ ratum

vocatur. vt no.glo. de teſti c. Supereo.

¶ QQuarta ↄclũſio ꝙ nõ ſolint᷑ tale mfimoni
um ratũ tm̃ ꝑ oꝛdinẽ q eſt ſaccm. vel digni/

tas. Et q;uis mgr ſentẽ. in te xiu videat in/
nen olũ pñt intrare religio
nẽ ſine cõmuni ↄſenſu.ſed etiã ad oꝛdies ꝓ

copulã licʒ epᷣatuʒ acceptare ſtñ cõtrariũ hu

moueri. 1 Hoſti. di car. ꝙ cõiugi añ carnalẽ

ius eſt veꝝ.qꝛ epatꝰex ſui natura nõ hʒ ap/
poni ad mr̃imomũ. cũ epᷣi pꝛius eſſent vniꝰ
vxoꝛis virxi.nihil autẽ follit᷑ niſi a ſuo ↄtra⸗
rio.nec epᷣi moꝛiunt᷑ ciuiliter.cũ ꝓpꝛiũ ha⸗
leant. ſicut ⁊ ceteri clerici ſeculares/Hũñ qꝛ

religio ſoluit mrimoniũ.nõ rõne pfectõnis
ſed rõne moꝛt ciuilis. epᷣalis oꝛdo licet ſit
pfectioꝛ.⁊ ſiłr ſacer oꝛdo licqʒ ſit ꝑfectioꝛ qᷓ;

religio.nõ ſoluit ꝓpter defectũ moꝛtis ciui
lis. ⁊ ideo cõiugatus incoꝛruptꝰ.i.nõ ↄſum
mato mrunonio licite ꝓſitet᷑.qͥ iñ illicite in

ſeculo oꝛdinat᷑.nec ſolint᷑ mrimoniũ. qñ de

oſenſu vxoꝛis oꝛdin af vel epᷣatf.qͥ ad vincu
lũ.vñ vxoꝛ talis eo viuẽte nõ pᷣt eñ alio cõ⸗
tralere. Cõiugatꝰ igit᷑ añ copulã nõ pᷣt eligi

qꝛ cẽſet᷑ lay cꝰ*.nec eſt in ſacris.vel eſt irregu

laris.ſiue ſuſpẽſus.ſed pᷣt poſtulari.et tũc ſi

vxoꝛ conſentiat.ↄſfirm abit᷑.ſed ſi diſſentiat

papa nõ põt eũ ↄfirmare.nec cõſecrare. in
piudiciuʒ vxoꝛis.qͥn.ſ.teneat᷑ reddere debiꝰ

tũ.cñ nõ pomt ↄtra ius dinnũ diſpenſare. ſʒ
põt religionẽ intrare.et pꝛima die de licẽtia

Primus

pape ꝓfiteri. eadẽ die còfirmaxi. et poſimo⸗
dũ oꝛdinari.⁊ cõſecrariHec ſilx de licentia
pape pᷣt cõiugatus inuita vxoꝛe etiayañ co
pulã ad ſacros oꝛdines ꝓmoueri.et ſifue⸗

rit oꝛdinatꝰ.nihilominꝰ tenet᷑ reddexe debi
tñ.qꝛ ſemꝑ ̊ᷣ eſt de iure diuino Simiir nec

papa põt auferre vxoꝛi virũ ſuũ.etiã incoꝛ
ruptũ.i.nõ cõſummato mr̃imonio.et imłto
magis poſt copulã. vtopᷣm faciat cardinalẽ
qꝛ et ille ſtatus ſecularꝭ ẽ nõ regularis. Di
cente qdã cardinali.nos habem religioneʒ

cuiꝰ apoſtate ſunt ſancti vt Hiero/Et ſi ar

guat᷑ ꝙ epi tenẽt locũ apłoꝝ. Sed chꝛiſtus

vocauit iohãnẽ de nuptijs ad apłatũ. etiaʒ
inuita vxoꝛe.ſi veꝝ eſt qð dicũt qͥdã ꝙ ipſa
fuit maria magdalena q ꝓpter ̊ indignata
luxuriata eſt/Rñdet ꝙ epi tenẽt locũ aplło⸗
rũ quo ad dignitatẽ.nõ quo ad pauꝑtatẽ ⁊
moꝛtẽ mũdi.qꝛ illis dictum eſt de mũdo nõ
eſis⸗scferea alia rõ ẽ. qꝛ chꝛiſtꝰ G̊ potuit
facere et p̃m deitatẽ et pᷣm hũ anitatẽ.qꝛ po
teſtatẽ habuit excellẽtiẽ in ſacramẽtis.quã
nulli cõicauit.etiã pape ꝛeterea ꝙ Yo
lhãnes inuita vxoꝛe ſecui ſueritxpᷣm.igno
rat᷑.nec ẽ multũ veriſimile illã fuiſſe mariaʒ
magdalenã.ſed etſi veꝝ eſſʒ ꝙ inuita vxoꝛe
xpm fuerit ſecutꝰ. licite facere potuit.qꝛ apo
ſtolatꝰad quẽ trãſiuit erat ſtatꝰreligionis.⁊
q ad votũ obediẽtie caſtitat pauꝑtat/Et
ſi dicat᷑. ꝙ papa diſpẽſat monachũ ↄtrahe⸗
re mr̃imoniũ viuẽte pꝛima vxoꝛe. puta qꝛ
ille ↄtracto mrimonio cum aliq̃ añ copulaʒ
intrauit religionẽ.et ꝓfeſmus ẽ.et ſic ſolum̃
eſt vinculũ.poſtmodũ magna cã vꝛgẽte vt
pace refoꝛmãda vmꝰregni.vel ꝑ ↄuerſionẽ
vnius gẽt papa diſpẽſatcũ illo monacho
ꝙ cõtrahat cñ alia.qꝛ vinculũ pꝛimuʒ ſuit
ſolutũ.nã ſi vinculũ nõ fuinʒ ſolutũ.papañ
wſſet.niſi dicat᷑ ꝙ ex ſtatuto eccleſie ẽ illa ſo
lutio.qꝛ ſolẽnitas voti eſt ex oꝛdine ecclie.
Drcẽdi ꝙ; b̊ nõ eſt veꝑ.qꝛ ̊ nõ ineſtilli vo

to ꝓpter ſolẽnitatẽ.als ineſſʒ oꝛchni ſaccro.

H ineſt ei rõne moꝛi cuił. DOñ heremitenõ
ſoleniʒzant votũ.ſʒ regulã appꝛobatã.et t
ꝑ votũ leremi ſoluit᷑.qꝛ ̊ eſt ex natura act

mũdo moꝛtificãns.⁊ diuina inſtituniõe a 5
. —

eſt vita heremitica. vt in iohane bapti: E
̊ↄcluſio iſtiꝰ.S.ꝙ mrimoniũ ↄtractũꝑ ve
ba de pñti ſolũ ꝑ ꝓfemione religiomisa

bate ſolui pt. et nõ ꝑ alin modii. etiã aulto .

ritate pape/Canoniſte aut cõiter tenẽt ↄꝛiũ
ſ.ꝙ p aãpa pt dinſoluere ilð. Oñ Yo. an.in
nouelł.ſupꝑ.c.Ex publico.de ↄuerx.ↄiu.dic ꝙ
q;ins inrimoniũ ſit imnitutũ a veo. ratʒa catõ

— „— „

mrimonij iñ firmaf ↄſntutõe ecclie.inq;tũ.
ſ. eſt ſacẽm eccleſie ꝓpter vᷣtutem bapnimt.
rit ñä eſC 1 2 W.rX
.
—
.
. *
.„
.

ſpi⸗
Noi
Nii
ſennen
clin
Miten
ſieti
. unen

Wc
1. Mpte
ſckand
ſenia⸗
nn
m!
N.

Mepſan
dieenn⸗
atäihzf
aſ
4 W
Uneriie⸗
mpnernko
Wncninge
Gnglane N
Mm'nign

Riao Cinen

1. Rlchin
itigi
pring
ilenitpaäne
od
meſtdemnihi

Pecheiſöan

büaniniin,
tſawamineg
zerreng,
weritmn
Miſiſenr
Wginmnn
ep

dra

uweit
ine n
amticchn
si iri
gdnirt
. riem
ciillo man
nculüpenet
nißzſolntizt
no eclkeril⸗
eſteraurat
bnümfüin
ehdnſ,
lirrnula
Iuntnier
nim

Fün ſadnl

YeMN
rnaſz

Gtagkennih.

ien bynſi

d. —

interptatioſq̃ enã appꝛobat᷑ pꝛimo ꝑ apin Tto. in. iiij.⁊ Ricar. ꝙ cõſummato mr̃imo⸗

ℳℛ

.

xxxij. q.v. c. Si aulus. Dieit ga , h is.vt ſupꝛa dictũ eſt.
rNis aha ratio diuim.ſ.reuelatio.ꝑ quã ad N. 7 riry
exemplũ aei facta eſt hec ↄſtitutio vel ota ſe ecundũ . g. liii.

cundo ꝑ fauoꝛẽ fidei. de q̊ in decre. Quãto . nõ põt q̊ͥ ad vinculũ.i.vt pomit cũ alio ↄtra
rõne dicit ſpõſos de pᷣſenti añ carnalẽ copu

rxe. ſſicut et ſvonſi de futuro.& ſpon.cij. et ſic velit ſe ſubttahere a cõſoꝛtio vxoꝛis ꝓpter

Alſſerit etiã pᷣbabile dici poſſe ꝙ cũ circa im

nicũ eſt ̃m Doſtiẽ. q plemius iſta tractauit

.
Mnapꝛopter. xx vi.q.u. Ideʒ Bñdicꝰ ſuꝑ latria.ſed ſi coꝛrigere ſe vellet talis nõ œ
Dicto.c.Ex publico. addes ꝙ ex ptãte abio vimiti e ſipolluat aliquã er clauſtra pu

.
. õ
S H .
.

(CEmopitulum dA.

quai virtutẽ ratiſicatiõis qͥ eſt ꝙ alter alte tionẽ᷑ fiue diſſolutionẽ mfimonqnõ cõſum c⸗ Pre rr en
ro viuẽte nõ po ñſit cõtralxre.põt papa tol· mati.cõtrahẽtibo ppſtmodũ illis cum aljs..⸗ e Tad.n e
lere. vel circa ipſam in aliqbo diſpenſare. v· Dñ tales nõ ſunt ↄdẽnandi.ſed nec cõſulii —
alanto. de diuo?/Coòſummatio vo pꝓ dũ eſt alicui vt ꝓcuret talẽ diſolutionẽ ſiꝰ r- 8 ð
cedi? de iure naturali in pꝛincipio. conſiſtit ue diſpenſa tionẽ cũ tæologi videant᷑ tene⸗ —
em̃ in facto.ꝙ exq̊ factũ eſt neqt non fuiſſe. xe ꝙ nõ woit diſolui niſi ꝑ ingreſſuʒ religi⸗

Dicentẽ. Si infidelis diſcedit.diſcedat. Se⸗ nmio leginime cõtracto alter alteꝝ dimittere

quare videtr᷑ facere poti diuina cõſtitutio.qᷓ bere. Quantũ vᷣo ad cohabitationẽ ⁊ acti
ti an cõiugalẽ non põt alter alteꝝ inu tũ dimitte
lã poſe auctoꝛitate pape inuicẽ ſe abſolue? re.excepta foꝛnicatiõis cã niſi ſoꝛte ad tpᷣs

rõ cõgrue añ copulaʒ poteſt ibi interuenire caſtigationẽ ei ſubtrahẽdo ei ſolaciũ pᷣſen
cõtrariꝰ actus ꝑ diſenſum mutuũ nõ alteri tie ſue. MNaã et qñ vxoꝛ pᷣſtat magnã occaſio
us tm̃ qð nõ eſſyo poſt copulã. Intelligit añnt nẽ ruune viro ſuo.tũc ur pᷣt ſe ſubtraber? a
loc de poteſtate abſoluta.nõ de oꝛdinata ni cõuerſatione ſua. Idẽ Aiber. addẽs ꝙ non
ſi alia cã ſulbeſſet.nõ em̃ fit hoc etiam ſine cẽ opoꝛtet e Pabitare furoni et hmõi.ſi non

erit etia/ pon vult reſipiſcere. xxviij.qi ca. Oxoꝛ.
pedimẽta mr̃imonij reſtringẽda ⁊ larãda po

teſtaeẽ habeat eccleſia. vt de cõſan.et affi.c tem nota §F. V.

NHon debet. Statuere potuit qð hic d᷑ et de qerx foꝛnicatiõe.ſeu adulterio põt vir vxo
vnius ꝓſeſſione et alterius ↄtractu. Potn xẽ dimittere ſeu accuſare.et vxoꝛ viruʒ.niſi
it ᷓpapa etiam dapoteſtate oꝛdinata circa in ſeptem caſibo qͥ infra ponunt᷑.qꝛ in ſunt
mrimoniũ nõ ↄſummatũ hãc cõſtitutionẽ paris cõditiõis.xxxij.q.v.Si⸗ Et õss
facere.⁊ ſit patẽs rõ cõueniens rationi.vt iſta cã.ſ.foꝛnicatõĩs extẽdit᷑ ad foꝛnicatõis Cr SE
nota.xxvij.q:ij. Quapꝛopter. Dũñ circa nõ ſeu adulterij ſuſpitionẽ.ſ.qñ ẽ ſuſpiio vioo 8
ↄſummatũ põt eccleſia ſtatuere q cd placʒ lenta vel certa. verbigra. Si /pbatũ eſt ꝙ fu
dũ tñ ſubſit caauſta. Et ̊ voluit ſinis.c.Ex
bplicoe Meit tñ ipſe Hoſtiẽ.ꝙ nõ expedit

it ſolus cñ ſola. nudus cñ nuda in eodeʒ le
cto.aut ſimul in mult ſecretis locis. in lati

ccirca loc multũ laxet halenas. nec eiam bulis ad h̊ cõmodis et ꝛis eleci olibere di⸗
eſt tutũ. In mntimonio vᷣo ↄſummato fieri mittit᷑ v o: rmig:. Dixit .·¶ Itẽ ſecũdo
extẽdit᷑ ad viciũ ſodomiticũ.vi ꝓpter Hhᷣoſ

„

nõ põt qͥn ꝑ ipᷣm repᷣſentef cõfoꝛmitas car⸗
nis inter chꝛiſtũ ⁊ eccleſia.q̃ nullatenꝰ rũpi ſit alter alteꝝ dimittere.xxx
põt.ꝙ ſi ꝑ religionẽ illudrũpi poſſet eſſet cõ accuſatiões.⁊.,Cc.Z PBe. enã de pal.
foꝛmitatis violatoꝛ.et innueret ꝙ expecta dicit ꝙ h̊ extedit᷑ ad viciũ ſodomiticũ ⁊ pol
ret aliã fidẽ ⁊ aliã eccleſiã quã ſibi chꝛiſtus lutionẽ extraoꝛdinariã cũ alio vł cũ alia cõöd)·
vniret et itęꝑ deſpõſaxet.qð falſum et here- miſſam. Et idẽ dicũt qͥ dam de oĩ pctõ na,/
turã.¶ Atẽ tercio extedit᷑ ad inſidelitatẽ ᷓ
hic ⁊ remittit ad ſummã.IJdẽ etiam ponit diĩ foꝛnicatio ſpnalis.vt ſi alter incidati he
Jo. an.in regula. Actus leginmi.in.vi.in reſim iudaiſmũ vel gennltateʒ.et pᷣcipue ſi
mercuralibo. Et Anto. de bu.⁊ Axchi.in. c. tralit cõiugẽ adiſidelitatẽ. xxviij.qi. Ado

Qm̃es

Inta mrimonmiũ ꝑ vᷣba de pᷣſenti papa diſſol- dor) videt᷑ ꝙ dimitti poſſit ab vxoꝛe
Mere pᷣt etiã nullã cã ſub iſtete de ptãte oꝛcdi loc. ar. xx 2
nata nõ niſi exlegitima cã. Et nõ ſolũ de cõ qͥd egit cũ ꝓpꝛia vxoꝛe.vm Bug.et Nau.
ſenſu vtriuſq;. ſed enã ſi tm̃ adeſſet conſen vxoꝛ põt eum dimittere.ſi m̃ ipia nõ fuit in ch n er A.
ſus vnius cõiug) legitima cã ſubſiſtente. vt culpa.ſ.aſſentiẽdo.ſ̊ violẽtata. velionoo
it bic glo.in n.cũ circa mrimonmiũ nõ cõ tæcepta.⁊ hmõiEx vicio at molliciei ed. H
ſummatum papa poſit.quõ vult.diſpẽſare ſ.alter ↄiugũ polluu ſeipᷣm.nec pᷣttar domiii —*².
ym Inno. hic. Didi alidsbullas 2 O Jarti nim bug/ Yic er ſola volſitate adulieracdi
ni. v. et Eugenij. iij. cõnnẽtes talẽ diſpẽſas ſine oꝑe lubiecuto nõ põt dimitt ᷣm gunl.

ab vroꝛe ppter 1. d EEE
OJeretrices Nem ſi fale 4 5”äl!e

—

õ

—DE „4½¾ — 6
r — 3 .

..

R

. 0
¶Titulus Primus
Sed nota ꝙ iſta dimiſſio põt fieri dupli ceuſaf erip̃dicta ſi habuit ꝓbabilẽ ignoꝛan⸗ ft
citer. DOno mõ q̊ ad tlvꝛi ſeꝑpationẽ. Scðo 3 tiã. Fᷣm Ricar/Cercio ſi fuit cognita ab ali Au
mõ q̊ ad cohabitatiõis ſepationẽ Et iſte ſe latenter.quẽ łredehat ꝓpꝛiũ viꝝ.et eſt gr. fi
cũdꝰ hʒ etiã pꝛimũ modũ implicitũ. Dimiſ e xxiiijiq ũ. An lectũ/⸗ uartſi fuit yi oppᷣſ⸗ n
ſo pꝛimo mõ.ſ.q̊ ad thor. vicʒ denegãdo illi ſa. vt.vxx .q.v.Pſito. Hoc aũt intaligo eme
— debitũ.poteſt fieri ꝓpꝛia auctoꝛitate etiã ſi / de vi abſoluta. ſ ſi mem.vel pᷣcepto parẽtũ (eit
ne iudicio eccleſie.qñ innocenti ↄſtat cerre inſtãna ↄſanguineo x.vel alia ſimili cã foꝛ⸗/ io
de adulterio ↄiugis.tunc em̃ abſq; peccato nicarer᷑ cũ ahq̊.etiã ↄtibẽdo cũ illo. fa⸗ Pe
pᷣt ei denegare debitũ.et h̊ niſi ↄpellat aucto cto nõ excuſaref. xxxij.q.vij. Om̃es/⸗ con-
ritate eccleſie. vel niſi iſe poſtea adulteraſ/ Ltus eſt qñ recõciliauerit eã ſibi po adulte⸗
ſet. aut etiã ſi petiſſet vel reddidiſſet debitu, riũ cõminx. vel es publice adulterantẽ te- e ge
em̃ vider ſibi recõciliaſſe Dñ nõ põt inno/ i.i:cij ſe. Huiꝰ rõ eſt ᷣm Ricar.qꝛ crimẽ ꝑ l
cẽs ampliꝰ denegare debitũ adultero niſi re recõciliationẽ vimiſin gmpyliꝰ obijcinõ dz a
cidiuaret. Pe.de pal. vbi delinqns oĩno vel·/niſi ſeẽtur recidiuũ/Sexi c.licʒraro occur ⸗ 4
let ſe emẽdaxe vłpᷣſumeret᷑ penitẽs dʒ innorat. ſi aliqs infidelis ↄiugẽ infidelem dimit *
centi ꝑſuaderi ꝙ ſibi recõciliet iñ ad hoc co tat.dato ſibi lilello repudij.et illa nubat ſe
gi nõ põt ꝑ ſubttactioneʒ abſolutiõis niſi ᷣecũdo viro ſuo ſi vterq; cõuertaf ad ſidẽ. te W .
ſceret ex odio vel vindicta. m tlv.in.iiſj. netr᷑ mariteã recipe.nõ obſtãte ꝙ ſit ab illo
53 Gfu aũñ ſcm nſodũ.ſ.cohabitatiõis ſeꝭ cognitat:cui ſe ↄiũgit. niſi fuerit alteri ſoꝛni W
pationẽ qð dr diuoꝛtiũ nõ põt alter alteꝝ Acata.extra de diuoꝛ. Haudemus Septimꝰ
dimittere ſine iudicio eccleſie. et ſi dimiſe/ eſt.ſi vir ↄuincit᷑ adulterari.xxxij.q.vi.ꝑ to
rit.debet eogi ad recipienduʒ niſi foꝛnicatio tũ. Obi etiã nota.ꝙ ſi vir ẽ adulieratus oc “
incõtinenti poſſit ꝓbari.Et ſᷣm Hoſt.infra culte.vxoꝛ manifeſte.nõ põt vix ſins pctõ A
octo dies.ſi ꝓbet nõ reſtituet als ſic. Et q̊ in vxoꝛẽ dimittere.qꝛ vxoꝛi nõ deficit excipiẽ dͤ
telligẽdũ eſt ᷣm Ricar.qñ mr̃imoniũ eſt ce⸗ di ius.ſʒ ꝓbatio.ſm tlv. Ray. et Alber. ſi tñ 1 KEg
lebꝛatũ in facie eccleſie.vel coꝛã teſtibus.ſʒ vir egiſſʒ penitẽtiã.⁊ vreꝛ nollet agere.ſed eieiͤ
ſierat oĩno clãdeſtinũ.poteſt ꝓpꝛia aucto pſeueraret in adulterio. poſſet ſine pctõ acè⸗
— ritate dimittere.etiã quo ad co habitatõeʒ · cuſare et dimittere.xxxij.q.i. in q̃ttuoꝛ pꝛi unu
a c- De ci e lle. Dicket tñ ꝙ teneat illud mfimoniũ mis.c. Aſtos caſus ponit etiaʒ Ricar. et ad ſiſie
3 notiſicare eccleſie. ad vitãda picula qinde f. Alq addũt. viij. caſuʒ. ſ. ſi vir abſtinẽdo i
poſſent cõtingere. Atẽ ᷣm Noſti.ſi adulteri ↄtra volũtatẽ vxoꝛis.ei occaſionẽ adulte A
um ſit notoꝛiũ.ita ꝙ inficiatiõi nõ ſit locꝰ& randi dedit.xxxiij.q.v.c.Si dicatſtũ.Alij di
tunc pᷣt dimittere auctoꝛitate ſua.er̃ q di/ cunt.ꝙ non ꝓpter h̊ excuſaret᷑ mulieradul in
uoꝛ.c. Significaſti:et multofoꝛti debitũ ne terãs.qͥn vir poſet ęã ꝓpter adulterium di E
2 e: Fae Anne &. Buil. dicit h eẽ veꝝ.ſi mittere. vᷣm glo¶ Hota etiã ꝙ pnĩa ſacta ..
D= alter recedit a cõiuge. et publice moꝛatcũ in adulterio nõ tollit.qͥn poſſit accuſari vel —”
adultero.vel adulterg.als ſi ꝓpꝛia auetoꝛi excipi de ipſo adulterio. in foꝛo cõtentioſo. 12
tate dimitteret.coget recie. xrrrxliüj. ij. Admonere. et. vi. i. QRui crimẽ 4
¶ Caſus gutemi n 6 Vi. dee tiñ innocẽs pcere penitẽti. et ſbi recõcẽ .
en . V,n le ligri. ex caritate et qdã etate q;uis non te
bo vroꝛ ꝓpter adulteriñ ↄmiſſinz nõ pᷣt dij neatrex neceſſitate.ſ.qtũ ad reddẽdũ ei de⸗
mitti. ſeu accuſari. ſunt hiſcom Ray/ Eii bitũ cõiugale.¶ Itẽ ſi vn?cõingũ foꝛni cet en
&ιD⸗ r „ mus caſus E. ſi iCſe nne weeg: u carnaliter et alter ſpũaliter.ſ.labedo in b⸗ ) i
= G9 A 4 24gno. (õſan „Ocretione. Idé eſt m pe. reſim. Fm Poſti. Bof. admittet ↄpẽſatio . ilei
Da .r WP. aSe⸗uE WpPal. ſi vir ſauitet non ꝓhibuit cũ potuir. ſi t foꝛnicationẽ ſpũalẽ dimittat qͥ in ᷣſaʒ „ X ik
— rdr n n. Igdé em eſt ſcientẽ nõ ꝓhibere cñ poſſit deli / incidat. als ꝓcederet᷑ 3 eũ.⁊ nõ audiref cõö KRD i⸗
Tr Pe . — ciũ inferioꝛis repare. ſecus aũt ſi indirecte trxa ſuũ ↄiugẽ ¶ &nectꝰ accuſatõis de aduj ?ꝰ·
Per 1. — . — r ei occaſionẽ dechſſet expellẽdo eã. vel neceſ terio ẽ. ꝙ ſi maritꝰ ꝓbet qð intẽdit.vel mu .„ .
᷑ ſaria denegãdo.qꝛ nõ eſt ignoſcendũ ei.q̃ p er h̊ cõſiteaf.niſi mulier replicʒ j eũ aliquẽ Sð on
i e eer r E, textu pauptat; turpiſſimã vita elegit. ff. de de pᷣdictꝭ.vij.caſibo.abſoluit a en cohabi⸗ ,.—,
õ ade. le. . rtu.nu Jl. i Balicna cnibmn virunn tatione ⁊ ſeruitute.q̃ ſibi tenebat p̃t aſſu⸗
credes dfunctũ. nupſit alteri. qꝛ maritꝰre/ mere habitũ religiois eo inuito.xxvij geĩ. H
diens tenetf eã recpe. nõ obſtate tali adul/ Zgativſa. in ſeculo ſinseo viuere po? ſed 1
terio. niſi ſteterit ſciter eũ ſcvo marito. voſt im zZiinere tenet. ᷣm R ay.uv et Pe. Apia
BbpꝛimnWnit. xxxilij: q.i. E p bellici. Ex? aut dimiſſa ppteraculten. n6 Fot imiare 8
(700 6 er r. P-r X (
. . e
. — —, . „ L
N
O 3
— . .
. „ W”
●

6 erligionẽ ↄtradicẽte viro.ſed ſi ingreſſa eſſʒ
1 viro ſeiẽte et nõ ſibi cõtradicẽte.ſatis põt
ci videri data licẽtia.et vir tenebit᷑ cõtinere.
fle Et ſi ingręſſa fuerit ↄtra voluntatẽ viri.po⸗/⸗
Nrini trerit relio r veer e Erẽ in ſeciil o re⸗
ior⸗ manentẽ.et poſt diuoꝛtiũ põt innocẽs adul
N terã recõciliare.i.admittere ad ſui cohabij/
Du tationẽ.et ad actũ ↄiggalẽ. et ſi nollet cogi
Crle, Pſſet.et loc eſt verum ſi nocẽs de adulterio

nu ta ꝙ ſi poſt diuoꝛtiũ qͥ erat innocẽs.factꝰ ſit
. 6 noc&s in crimie adulterij.põt et delet cogi ꝑ
uas vo hum iudicẽ. recõcili ari ſibi adulterũ aiugẽ. et p/

Prv 565cipue ipſo loc petẽte. et adulteriũ allegaãte.
mont ea e

dnt cõmiſſum poſt diuoꝛtiũ ab eo qͥ innocẽs pꝛi
zi us fuerat. S⸗ ſi woſt diuoꝛtij ſententiaʒ
ncoe Zſtiterit eccleſiã fuiſſe deceptam ꝑ falſos te⸗
tabilv ſtes et hmõi.delvt ſic ſwpliatus reſtitui.Cali
iſmi ter etiã ſi alter iã feciſet feſſionẽ inaliq̃ re
püm ligione.vel cepinet ſacerdotiũ. ſi ̊ petat.et
/ tenet reſtitutus reddere debitũ.ſed exigere
1s0 nõ põt. Sʒ ſi ſic ſwoliatus nõ petit reſtituno
nẽ ille q iã factus eſt ſacerdos.vel ꝓfeſſus.
e nõ põt ipſe ꝑtere ſociũ in ↄiugẽ. tẽ no
ini ta ꝙ cum reſtituit᷑ aliqᷓ vxoꝛ viro.ſi Gee ſe
ſed hjꝛalere ſuſpectũ viruan.ne foꝛte eã ledat.et
ac cCcaãm veriſimilr oñdit.ad iudicẽ ſpectat face/⸗
N re eauere ſibi ſufficiẽti cautione ꝙ tractabit
a ęe bñ. et ꝙ nõ ledat eã in ꝑſona vel rebb.et
nao haãc cauſam pᷣſtabit ꝑ iuramentũ.xxxij.q.i.

Aane .61 De buͦdicto. ſed i muler nõ »fidat d iura/
Dodi a mẽto debet pᷣſtare cautionẽ pignoꝛaticiã vł

eradli net. T= fideiuſſoꝛiã ſub certa pena. xxiij. , Pꝛo/
funſdi 6αα deſt. DOrſi capitali odio ita eã ꝑſequeretur/

aſn E. hHWhwerito deipſa diffidat nec poſſit ei de cau

ſanve tione ſufficienti ꝓuideri nõ ſolũ nõ delet ei
rnnob, reſtitui ſed ab eo ponꝰ remoueri. ̃ᷣm Ray.
ian et Pe. —
— Lota ſzm Inno. §. Vii.
Fei wvw vir tũc tenet ſeqͥ vxoꝛeʒ.qũñ.ſ.itinerãt cũñ
eniet Neceſſaria cã.ſed vxoꝛ tenet᷑ ſeqͥ virũ ex q̃/
Nint cũq; cã recedat.ſi womieiliũ trãſterẽs niſi ve

. lit e tralere ad pctm̃.et᷑ de diuoꝛ.c. Queſi⸗

uit. Re tñ ſi eſſet vagabundus. xxxiiij.q.ij.
Si q̊s neceſſitate. AIdẽ Ber. ⁊ Hõſt. Et ãd

nh⸗

rn⸗ .·qit Hoſti. ꝙ ſi in voto vltra marino vxoꝛ
ni. . „ . pfſequi virũ et remanere ſi voluerit. ſic in
sii omni itinere volũtatis cũ ꝓpoſito reuertẽ
ttth . di. qð vider intelligendũ de longo itinere.
jötaſtt ſed vbi trãſferat wmiciliũ de loco ad locuʒ

gi vyrroagenet ſeqͥ eũ.xiij.q.ij. Onaq̃q;. Et ᷣm

Buil. delet eũ ſequsetiã in carcerẽ a in exili
ce um. qo intelligit de carcere qtũ ad debituʒ
. reddedũſſeruata oneſtateqᷓ ad exili.q̊ ad
Cna frns⸗H. erte rrn ſ2 J r.
* ssAre⸗ RB
Ü
—, . .„
2 .
.
ſ . .

diſ. xxxir circa cohabitationẽ coniugu.

minn dCoeꝛrept eſt. nã ſi manet incoꝛrigibilis.nõ ereſti. ſw. Ex trãſmiſſa.et. c. Tfas,ĩ fi. Onñ
11/ W◻ Delet ſibi eã innocẽs vecõciliare. ¶ Atẽ no/ſalſa ẽg o. extra de diuoꝛ. c.ij.ꝗᷓ dicit ꝙ nõ ẽ

Auantum ad H.i.

cohabitandũ ſi nutrire pᷣt. et ꝑiculũ anie et
coꝛꝑis nõ iminet.vel vxoꝛ põt virũ nutrire
Sʒz nota diligẽter q̃ dicit Pe,. de pal i. iiij

O 1 1b ign. Di Pee
cit em ꝙ ſi in vno cõiugũ ſit tale crimẽ ꝙ ti . —

met alter coꝛꝑi ſuo.nec pᷣt ſibi ſecure aliter
Pꝓiidere. licʒ dimittere talẽ nec tenet᷑ coha
bitare.qꝛ ſi nõ tenet᷑ debitũ reddere cũ ꝑicu
lo coꝛꝑis ſui.multominꝰ cohabitare. extrę

n

dimitteda vxoꝛ etiã ſi vite viri fuerit inſidi

ata.¶¶ Itẽ qñ vn?cõiugũ trahit alteꝝ adci †.. —. ——

mẽ ità ꝙ licet nõ cogat᷑ peccare.tñ ꝓpter ꝑi
culũ ſue fragilitatꝭ ne coniugalis ſocietas

ißp̃m pꝑtrabat ad deus tenent illud. Si ocu⸗

lus tuus dexter ſcãdaliʒat te erue eũ ⁊c.Si
em̃ cũ ꝑiculo coꝛꝑis nõ tenet᷑manere.mul
tominus cũ ꝑiculo anĩe.e ſicut nõ tenet᷑ s
pter piculũ infelicitatis cohabitare cũ inſi⸗
deli.ita nec ꝓpter ꝑiculũ alioꝛũ criminũ.li⸗
cet ad nullũ poſſit cogi.Et licet iſtud ſit gra
uius q; alia. iñ minimũ ꝑiculũ moꝛtalis pᷣ/
Ponderat maximo piculo coꝛꝑis. ⁊ licʒ in H
ſit diſſimile ꝙ ĩuito aufert᷑ vita coꝛꝑis nõ
anĩe.tñ iſta diſſimilitudo tenet ita in infide
litate ſicut in alijs vicijs.qꝛ nullũ peccatu
cadit in inuitũ./Itẽ ꝓpter alia crimia vmꝰ
b alter non timet ꝓbabiliter anime ſue.
nec coꝛꝑi.nõ debet derelinqre cõiugeʒ etiã ſi
ſit incoꝛrigibilis niſi ſit foꝛnicatio carnalis
etiã ſemel cõmiſſa.velſpũalis foꝛnicatio.i.
infidelitas in q̃ ſit incoꝛrigibilis. Et ſic in⸗
telligit᷑ extra de diuoꝛ.cij.

¶ De votis cõiugatoꝝ.

vlpegrinatõis ⁊ hmõi facta añ mr̃i

nei implere vo ta abſtineétie enã inuita vxo
re niſi ꝑ ̊ fieret pᷣiudiciũ vxoꝛi puta ꝗꝛ red
deret᷑ ĩpotẽs ad redditionẽ debiti m Hug.
xxrxij.q. v. DPꝛecepit: et. c. chꝛiſtiang. Nota
etiã ꝙ ſi vir dedit iã licẽtiã vxoꝛi iplẽdi vo/⸗
tũ abſtinentie ſi poſtea reuocat rõnabili cã

mot.bñfacit.ſi ſine cã reuocat.peccat.tñ in

vtroq; caſu vxoꝛ debet olbedire et nõ peccat
Rav. xxxiij.q. v. Manifeſtũ. 1.c. Doluit.

„„

votum pegrinationis vnus nõ põt ſine cõ
ſenſu alterius facere ſeufactũ adiplere ᷣm
Ray. et Hoſti.imo ſᷣm Anno.põt reuoca⸗
re ſi aliqñ cõſenſit.licet peccet. Excipit ᷣm
pᷣdictos aliqñ votũ hieroſolimitanum.qõ

. *

14

ör Vota abſtinetie⸗

moniũ Zctũ ſiue poſtea nõ tenet.nec dʒĩple ʒ33 1 —– roS
re Zdicẽte viro Hars: vir pt vouere ⁊ te e r r ſrr.
733 =rr n ſan .) ſl..

(LZitulus

t ſacere vir ſine vxoꝛis licẽtia. ⁊ factũñ adiĩ
plere. vxroꝛ tñ vt aſſentiat eſt attẽtiadmo/
nenda. vel ſi nõ vult remanere ſequat virü
icit tñ bea. tlv. in qᷣlibet. ⁊ Alber. ꝙ non
d. eſt cõſulendũ viro ꝙ accipiat crucẽ ad traſ
ferendũ ſe vltra mare ſi vxoꝛ ſit talis ꝙ nõ
woſſit ſequi. et de eius in cõtinentia timet.
roꝛ ᷣm Hoſti.pᷣt etiã inuito viro votuʒ
hieroſolimitanũ emittere. ſed ſi ſuſpecta vł
ſit nimis iuuenis nõ exequat᷑ pſonaliter ſed
votũ redimat. als vadat ma xie ſi talis eſt
que ſecũ poſſet ducere bellatoꝛes/⸗
vo ad modicã pegrinationẽ eſiã ſine voto
ꝓpter diſponendã womũ. vel q;tũ ad tranſ
ferendũ comiciliũ alio.videt᷑ dicere b. ilxi
iiij. ꝙ põt vir boc facere ſine licẽtia vxoꝛis.
quia in diſpoſitione womus et regimine vi⸗

e mulier eſt ſubiecta viro et nõ ecõuerſo.
. 2 Hicit tñ Dug. xxxiij. q. v. OTamfeſtu.⸗
ꝙ vir illa vxoꝛis vota reuocare põt.q̃ ipſa
implere nõ põt ſine ſcãdalo viri. vt de ieiu
nijs. de ſurgẽdo ad matutinas. a bmõi. alia
non. vt ſi vxoꝛ vouit dare alid de ꝓpꝛio.

vbi ↄſuetudo ẽ ꝙ mulier habeat bona para
fernalia vel ſi vouit aliquã oꝛõnẽ ⁊ hmõi.
Quantũ ad votũ ꝗ. i.
caſtitatis cõiugatoꝝ. Sciendũ ſᷣm Raxveet
Alber. ꝙ vix et vxoꝛ ad paria iudicant.xxxij.
i:Si 8. Poteſt aũt fieri tale votũ tripli⸗
citer. Ono mõ ꝙ vnus emittat votũ caſti
tatis altero inuito velignoꝛãte.ſeu ſine li⸗
cẽtia alterius/ Secũdo g vnus tm̃ cũ
licẽtia alterius emittat/ (er vterq; de

pari cõſenſu ſimul emittat᷑.¶¶ Et pꝛimo mõ
cũ.ſ.vnus cõiugũ vouet caſtitatẽ ſine licen
tia alteriꝰ.ſi inter eos ſit tm̃ mr̃imoniũ inici
atum.puta ꝑ ſponſalia.ſᷣm pꝑe. de palu. Aut
opoꝛtet ꝙ frãgant ſponſalia de mutuo aſſen
ſu. et ſic poſtea ſeruet votũ. vel intret religi
onẽ. ſi ſponſa eſt q̃ vouit.ſed ſi ſponſus vo/⸗
uit.ipſe vel religionẽ intret.vel ſacruʒ oꝛdi⸗
nẽ ſuſcipiat.et ſic diſſoluunt᷑ ſpõſalia etiam
2ↄtra voluntaté alterius. vel faciat conten⸗
tũ alteꝝ.ſ.qͥ nõ vouit de nõ ↄſummãdo ma
trimonio/Et dicit idẽ ꝑe. ꝙ ᷣm tlo.ꝑ votũ
ſimplex ſoluunt᷑ ſponſalia.qð ſi verũ eſſʒ.nõ
teneretr᷑ religionẽ intrare qͥ vouit.ſed poſſet
4 remanere in ſeculo cõtinẽdo.Sʒ cũ iura ar
4 tent ad complendũ ſponſalia niſi in caſiba qͥ

nõ ponit᷑.iunꝰ eſt tenere cõtrariũ/Si aũt eſ
ſet inter ilos mr̃imoniũ ratſicatũ.ſꝑ ver⸗
ba de pᷣſenti.ſed nõ ↄſummatũ.iũc in Pe.
tenet intrare religionẽ.ſiue vir ſiue mulier.
niſi cõiunx qͥ nõ vouit velit eũ dimittere. ſi

buſdã expſſis.de q bo ſupꝛa.⁊ inter illos iſte

re Ar
Wagi .

ι
ℳ õ ℳ 1
46 464 *
Varrguns ,

Erimus

ne debiti petitione. qꝛ nõ potuit vouere in

piudiciuz alterius.et ſic eſt illi obligat ſub
ↄditione ſi nõ intret religionẽ.qð poteſt fa/
cere altero inuito.et tunc ꝑ ꝓfemionez in q
moꝛit᷑ cimiliter. ſoluit᷑ vinculũ mr̃im nce⸗
ſi eſt cõſummatũ.nõ põtintrare religioneʒ
altero inuito.niſi ob foꝛnicationẽ notoꝛiꝰs
ſz de hoc vide ſupꝛa miuE ſi alter ca⸗
ſte vixit. tũc vtrũ alius pomt vouere conti
nentiã ſine licẽtia alterius q;tũ ad redditio
nẽ debiti. In hoc ↄcoꝛdãt oẽs.qꝛ nõ pᷣt.Rõ

QAuantuũ eſt ᷣm Ricar. qꝛ B eſſz facere votũ de alie/

no. qð nõ licet/Sed q;tũ ad exactionẽ ſunt O
varie opi. vt refert Pe.Aliq dicũt ꝙ non
põt fieri tale votũ. Oñ ⁊ Duran.i.iii.dic
loc votũ indiſcretũ et ꝑiculoſuʒ.qꝛ reddit᷑
alteri nimis oneroſũ.vt ſꝑ ipſe haleat ſubi
re ↄfuſionẽ in exigẽdo.⁊ pcipue ſi viro vo
uente mulier haberet exigere. q cõiterin B
é mag verecũda. et nimis piculoſum eſtin
igne ſtare.i.iuxta vxoꝛẽ.⁊ vꝛgẽte ↄcupiſcẽ⸗
tia nõ poſſe exigere Et ad hac videt᷑ declina
re b. tho. in. iiij. Dicit em̃ ꝙ tale votũ factũ
ab vnd ſine eipſſo cõſenſu alterius.põt al⸗

ter irritare. et ſi irritat nõ tenetur implere.

Siaũt audito voto ↄſoꝛtꝭ ꝓtũc tacet ⁊ diſ
ſimulat. nec ratiſicat, ſi poſtea ↄdicit et irri⸗
tat. ſimiliter nõ tenet᷑ iplere. Pãc opi. dicit
Do neawhn golltet viiſ eſſe gpbiliare
Addẽs ꝙ etã ſi talis ͥ vouit ſine licẽtia al
teriꝰ exigeret etiã cũ pctõ moꝛtali.puta p⸗
ſuppoſita veritate alterius opini.ↄtrarie.t
net exactdebitũ reddere. als peccaret/Alj O⸗
etiã dicunt.ꝙ pᷣt fieri tale votũ.ſ.de nõ exi⸗
gendo debitũ.rõ qꝛ H ẽ volũtatꝭ.ſ.petere de
bitũ.et ẽ ꝑfectionis nõ petere.et de his ẽ vo
tũ.Et dic Ricar.in.iiij.hãc opi.eſſe cõmuui
oꝛẽ ⁊ tutioꝛẽ.Et ad hãc vr declinare ꝑe.de
pal.dicẽs tñ ꝙ ̊ nõ eſſʒ alicui ↄſulẽdũ.ma
rime ſi ꝑ ̊ mrimoniũ redderet᷑ oneroſuʒ al
teri.puta vxoꝛi ſuſpecte vel verecũde in pe⸗
tẽdo debitũ.⁊ lIʒ tal peccet vouẽdo.non pꝑete
re.ſi tñ vouit.tenet᷑ ſeruare inq;tũ põt.ſinęg
H̊ ꝙ reddet mr̃imoniũ oneroſum.puta red/
dẽdo nõ ſolũ exigẽti eypᷣſſe.ſʒ interpᷣtgtiue.
d tollẽdũ igit᷑ omne dubiũ.bonũ eſſeĩ pete
re ſuꝑ hmõi diſpẽſationẽ. Et poſſʒ in hmqi
eps diſpẽſare vt aꝑte trahi pᷣt ex his ᷣhici.
io.an.i nouel.i.c.rurſus.ex᷑ qͥ cleri.vłvouẽ..

Quantum acd ſeeuũ F. lii.
dũ modũ.cũ.ſ.vnꝰvouet ↄtinentiã de licen
nia alteriꝰ loquẽdo de voto ſolẽni rorgiõis
Dicit pe.de pał.ꝙ cirta lvc eſt duplex opi.
Quidã em̃ dicunt.ꝙ licet intrando religio
nẽ iſtud deleat obſeruari.ꝙ ſi ille de cuius li

P6 e A hrer 4 prr PE

LNW

22 Koe

4 7 W A.

— ——
σ 1466 64 6%.

W 1

. — — 2 32 —
— . —— „ 4
— 1 AECie — 6 2 . ar- 1 n . ⸗ ſe. .

Piatm . = rg- 4

ℳ .

—— r

. Ado⸗ . . ü4 J n A u . V — 9gn. 6 g 45%
eele: wir . r ber F. n n 2 — A 1
. .. — „ „ — õ . .r.S

ℳ— 2A.-K. & e=D .

α ₰
ſTr. Be A e ¾ O

——

J
5. ℳ
in ſic ſtl
Aα.
e ſer ͤ,

„55

lerorale⸗

,

S

. . Ir ) er. e, enn 51 4 4 D r Eir. 1 C α br F r er. ,.
2 — . . „ —
. — r . en ſrer. nrr. 6r Ja. PleAnſ D dr eh e ee .
ans ene g . S —G r. 9. . H E. r ſi. SL , D . .

— . –— „
2 ſn MhS en . Dzy PG- SFe, 4. „e-

. 4

e Taĩ

. „ re, „ . 1
wolereft genkig alter intrat ge iat 5 ð rrr 1 =Drrs par asz Syeg. MU
erefb Bentie 1 ter inttar religionẽ eſt ſenexn non cari votũ viri oꝛdinati.nectenet᷑ inſe pꝛok
ipef plong lulecta de incõtinẽtia. põt in ſeculo pter loc ei reddere debitum petenti. nec ipo. . ,. „C . 3
EReaund remanere vouẽdo ↄtinentiã. ſed ſi eſt iuue macſa wet vtellti, nec ipſo, . P. en,CPr
N nis vel ꝑſona ſuſæcta.nõ põt in nigen. terit eũ glio otraereals mfimo A. e ., ..e .
frig ſeculaseti wirtutrarenein, ri. niũ eſer nullũ. nec eſt ſimile de pfeſſione er· er , r ,
– extra de cõuer. ↄiu. c. Cũ ſigene. Dr⸗ alet oꝛdinatiõe, quia plibitio eccleſie põt fae —oD—
roori tñ iſtud nõ obſeru *= aget.. oeat. re ꝓfeſſionẽ nullã.nõ aũt oꝛdinẽ Pe/Sed r e n
iletc⸗ ro cõſennente vroꝛe in voto abſtinentie. cepit vir oꝛdi ſ⸗ cente et cõtradicete re⸗ 7 7
re cont idẽ vir poteſt reuocate poſtea.licʒ peccet rej reſtit aoe tris ſacruͦ ipſe qͥdem vwonet er
ncaimn uocando ſine iuſta cã. illa tñ tener obedire. dere tener teniu ſen oꝛ ſv deſter ſie red
ſöpthi ita et in voto caſtitatis quo ad vtrũq;. qꝛ poſt moꝛtem wro on Enee erigere nec
irei ſcʒ vno vouẽte ↄtinentiã de licentia alteri nullum ert miäimonium. . . s
niſinn us. ſi poſtea licẽtians reuocet.licʒ peccet. tñ 4 ....
en licentiatus reddere tenet debituz. Et ſubdit uantu ad tercin g.iiii. — -— O5
. lem He. & woſſet ſic diſtingui/c aut licen moũ cu ſeʒ vterq; pari ↄſenſu vouerit cõ T. SSSõ
Ararſoi q tiiet de incontinẽtia. et vult ſimiliter cõ ebitũ vel reddere niſi cũ petõ igere en . er .
tinere et vouere. tũc integra. e niſ en petõ moꝛtali im- rnr= . .
lnn ec; coniunrens nege negra.. an, Yo. neapo. et alios. Et ſi vnuseor frangz“ cl rn
ötrns teq;ᷓ coniunx eius ꝓfiteatpoſſit reuocare li S. K SeO& rangggyg-y-
unet⸗ ia. ſi i ret votũ.puta aliã cognoſcẽdo. alter nibhi,⸗ w r
inetn centia. ſicut ⁊ mandatũ re aducintegra re lominus tenet ſeruare. ar. xxxiij. q. v.c. Ab dHE
anſi uocari poteſt. tñ poſt votũ ſolẽne emiſum a deo. ſed vbi eſſet ꝑpiculũ incõtinetie qꝛ pſo⸗
einn licẽtiato.nõ pat reuocare ipm. Et ſic intel?y ne ſuſecte foꝛte lonnj eſſet diſpeſan, gio⸗ 4 . r., J* An rre
ſeri ligit᷑.c. Agathoſa. vij. q. ij. et. x j. q. v xe ſuij . ones qᷣ ſr e Seeen . . J.
ptal⸗ Ul ur0? ut licentiatus eſt perſong ſu eps poſſet diſpenſare.¶ Atẽ m PBe. x pa.k···ẽ
le dna Wertnilttetlone W nin umer er talis qñ alter cõiugũ intrat religionẽ et p kenne Ir .. de) „. he⸗ye⸗⸗
5 poterat liceétiare de intrãdo.⁊ tunc lic litero intiite 1 ntetur
1i. ſſene —EUIC3 altero inuito poteſt reuocari ad petitiones
n, eccetreuoao wſt votu ſolene in quia il ipfius. et reuocatus tenet ecelene debiruz
i fun ne Seinil umn tener icennae we⸗ ſʒ nõ poteſt exigere rõne voti. oꝛtuo eo
£ 0
de oneontng Eremg ein nalt cõcluſi qui reuocauerat. is q̊ ꝓfeſſus fuerat indu⸗
ia de voto ſimpliel emſo we lieetn alee (Eédus é vt redeat ad monaſterin.· nõ tũ co e-i. Jr = r-ar N,.1
nnß⸗ aren aicn liectian ering,. gendus. cuius rõ eſt qꝛ pſemio eius non te Fr. k. a K. 4
iet ſenra de inchmenta r ate ſi eſt ſu nuit exquo non intrauit de licetia eoͤugis. C .c e- „.
ee. ſpecta de incõtinentia. Et argumentuz adh ſue. et q;uis nõ wo it wſtmoꝛtẽ ree e l . ..
1 ſumit a foꝛtioꝛi ꝑʒ.c.i.de cõuer.ↄiu/Sʒ woe raſere c a ilt ſtmoꝛtẽ reuocans e. —
oen/ multi et pcipue t v. in. iiij.et o.1 earol n . ae ch alio.tñ ſi Zxit mtimoniu tene⸗ NA 6 jn 7⸗ „. . °
Nk glllet. vii oicͦr vo t atinetie emiſiüim rbtugi eheenn ahennenn D PRrr rr er e
p lej ab vno ↄiugũ de licẽtia alterius ſeu ſineæ Iig els 1 onẽ ſſy ir
eD . ..n, vno ugu de licétia alterius ſeu ſine li? antecq; pfiteat
— a alicentias nõ pöt uocante cñ ali
A — r er, tntata j Pterit etiã cñ alia pſona ↄtra
2ðẽ
e — —! ans! eadere iger tũ j or „K A.
ſld N = c imo nec delet als peccaret moꝛtaliter ſcõᷣm waobäaentten rdnae Ana⸗ ð”ÿs. 2
lu⸗ .= . Jo. nearo aꝛ coopatr ei in cumie moꝛtali de licenna cõiugis ꝓfitet non oleſtdeiner „ . DD, E
de . argll, ad c., xxiij: d. v. 5.fi. Coͤtinentie vo redire ad vxoꝛẽ. ꝙ ſi de facto ad vxoꝛem re m ro ſe ei— ſ
4EF Kaͤbnſch tet upzan uertit cogedusé nõ ſolũ ea moꝛtua ſzʒ eniẽ ⸗ E E
ee Pr rn A buſdam. ꝙ ta wſit reuocari vomũ cõ viuete recdire ad monaſteriũ. et ſic videtur 4 rr P= n m Dr r
. . —. S.„.Linentie ſemel cocenſum ab altero ſicut vo/ dicere illõ. c. Exr de cõuer.ↄiu.et ſi moꝛ i Luuu ſir, n
ee⸗ . Por tũ abſtinentie Oẽs tñ in hoc concoꝛdãt.ꝙ ma vxoꝛe Ieret ci ali n eEt e ee .. e LHD
. .. r ſy . ud vxoꝛe eret cũ alia mrimoniũ nullu,z ſi uge I -
n è.êex ſvc ꝙ vnus vouit ſimpliciter de licenna / enet HBe. nßeſ pnimar. Te eſ6
g., re, „ rrinun impeit gum ipſe wiſit ad placi Capitulũ.xxiij.de vtibus et cnatiomibꝰ usn adez SuD ee
tü exigere dehitu a vouéte dũ ipſe ſimiir nõ & pꝛo ter nuptias re Wrnr. ir ſce
i vnVouerit/ Oevotò aũt ſolenniꝑ ſuſceptio EL( k. . ð A.zs, l.g z,
. S né oꝛdinis ſacri. dicit Be. x baſ & liſeiete s eſt que datur⸗ or Ir-AD 5
teen – (— Pxoz cognoſcete ſe teneri a cõtinentiã ſxo . s rSE
566 ero Ananone vir ipſa conſennat ipᷣm oꝛ mirnonouſtan onere qo voma Siv. J.g 1 2
22A42 4., n O 1. weli onio et. Dñ tãdiu dus =J .
I. —46 MWN Bmenihin non debuiſſet vir eius oꝛdina/ rat ᷣdiu a runonnn Neo ofmne ialenen⸗
E ſierat ſn Kcta:no ptexes tert reuoj qꝛ ſine eo eſſe non poõt. ft, de iure wriij, leij.
D „ r Vo Ba 32. .απ Fi-α TPl ð 7— L1 P ern ) 1 „. ,2. 21,2 2 .
äl 2òèð .ß
. 1 1: è ₰ 1 ₰ S . 16 714,.6 . NI.-J.. l „DT., / ——= Mrerse 4 . 1* .
= anurs a en Wn Ias, ſ. D C.. P. . een . . .
1 £ * — 9 4½ 49 4 9 e. 4 * 3
PR 4 —— — — - & . eXA rne e
. . . cH rXK. Tr KX r. re. e ee
1. 4 . . a ſe. ½ Syg. z., 5 e S * ℳℳ
△ . ₰ . r⸗ . 2 r& 9 „ 6 . . . . .
W F l & r, A.- rer . T- I S S S

]R (XZitulus rimus

eteſt oos quaſi ꝓpꝛium patrimoniũ mulie
xis. ff. de minoꝛi⸗l. dveniq;. S.ſed vrrii. in fi. ſ
q;diu ſtat mt᷑imoniũ omum otalium eſt pe
nes virũ. Dnde cõtra volũtatẽ virino pt

inde elemoſinam facere/Nota ꝙ due ſunt

lominus puniẽda eſt ꝓpter intẽtionẽ cum

ope ſubſecuto.extra de biga.c. nuꝑ.⁊.s vlt.
et etiã vtꝑ bec ceterꝭ delinãndi materia au/

feraf et ngcogef ſalſa ꝓbatio ↄtra mr᷑imo⸗

niũ. Hec Hoſti. au. Boff. Ber. et

ſpecies cotis.nã alia eſt. pfecticia.alia aduẽ Et nota ꝙ qꝛ adpenas legum qs nõ tener.

cicia. Pꝛ

xel ab auo ꝓ nepte. vel ab alio noie eoꝛum

ſen de wnis eoꝝ dat. vt. f. de iure ctiü. l⸗
fecticia.Aduẽticia wos eſt quã ipia mulier
dat ꝓ ſe xel ꝙ alio / ſiue ſit frater ſiue alius
quiuis tẽ wos alia extimata alia inexti
mata. Sed ſi extimata dat᷑ tã lucrũ q; dam
nũ ptinet ad maritũ.ſicut ad rei emptoꝛeʒ.
Siwo ine xtimata damnũ et lucruʒ ꝑtinet
ad mulierẽ. ff. de iure onũ. Plerunc. Fru/
ctus tñ ptinet ad maritũ ꝓpter onera imii/
onij. Oñ fetus wotaliũ pecoꝛũ admarituʒ
tinent. qꝛ fructus ↄputant ſic tñ vt ſupple
at inde moꝛ tua capita ex iã natis fetibus.
vt in dicta.l.Plerun/ Paciñ patri factũ
