iuriſoitõis facta non tonſurato. Mõ clericꝰei
non eſt capax de tꝛanſacto.c.las. Et reſcꝛip

tum impetꝛatũ tacito ꝙ ſit laicus nõ vʒ de te⸗/

ſta.c.ex pte.Aatio aũt quare pꝛima tonſura ñ

eſt oꝛdo im rlv.eſtqꝛ oꝛdo ꝓpꝛie eſt illud in q̊ͥ
ſolũ deputat ad aliqð conſoꝛtiuʒ. Oñ qꝛ pꝑ co⸗
ronam ſolũ lomo deputat ad clvꝝ vbi non ba
bet ſpeale ſed cõe.ideo non eſt oꝛdo niſiſic di⸗
citur oꝛdo religionum qui eſtoiſputatio ad ali

quod collegiũ in quibuſdã ceremonijs. Et ſicĩ

telligit᷑ ̃m pe.de pal.de etate ⁊ qualitate.cap.
cum contingar. ꝙ ꝑ pꝛimam tonſuꝛã clericał

ordo confertur poſt.vij.annos põt quis tonſu

rari.⁊ ꝑ ↄñs officiũ eccleſiaſticũ poſſidere non
tamen cuꝛatum di.xxviij.c.de his. Et põt da⸗

ri pꝛima tonſura omni die.qꝛ ſic ſeruat de ge /

nerali conſuetudĩe ſᷣm pe.de pal. Poteſt etiaʒ
dari pꝛima tonſura ab eo qui poteſt conferre.

ordines. vt epᷣo vel abbate.mſi ſibi ſpealiter ĩ

terdicatur.ſed non debet dari niſia ſuo e povł

de licentia eius ab alio.non aũt oʒ dari infan/

ti niſi religionẽ intꝛanti nec illiteꝛato.nec cõ⸗
iugato niſi volenti religionẽ intꝛare vel ad ſa⸗
cꝛos.oꝛdines ꝓmoueri de conſenſu vxoris de
tem.or.c.fi.li.vi.nec bigamo ĩmo nec iam ſu
ſceptam poꝛtare licet de bigamis.c.i.li.vi.
Et ſub bigamo ↄphendunt᷑ etiam alij irregula
res q̊ nõ dñt tonſurari ᷣm pe.de pal.pꝛiori tõ⸗

ſurari facere nouitiũ tõſura monachali ſub ſpe

Wſtea recipiendi ab epo tonſurã clericalem.

Midetur aũt ꝙ habens tonſurã monachaleʒ

aſinon cleꝛicalẽ ab epᷣo.ꝙ pomt illam religio
nem ꝓniteri tanq; clericus qꝛ cũ ſu ꝑ eſſentiã
in eodem oꝛdine ⁊ in eacẽ religione clericoꝝ

laicoꝝ eande regulã ꝓnitentiũ ſicut poſet ꝓ

niteri liorum ordmem obligandoſe adoꝛdi⸗
qinem ꝑ nodũ viuend laicoꝝ ita a clericoꝛuʒ

q;uis foꝛte ſic non eſſet de bigamo qꝛ qui non
eſt clæncus actu nec aptitudine nõ põtobliga,⸗
ri ſollenni voto religionis cleꝛicorũ licet ſior-
qinaretur recipet caracterẽ. Omnes pᷣſpiteri
cardinales conferre poſſunt de communi con
ſueiudie ſᷣm pe.de pal.minores ordines pꝛi⸗

mam tonſurã. A bbatesſimplices nõ exempti

tantum primã tonſuꝛã 2 pꝛaimos duosoꝛdies
monachis ſi ſunt ſacerdotes ⁊ bñdicti. di. lxix

qm̃.Exempti aũt ⁊ mitrati pñt eam dare eti⸗/

am ſeculaꝛibus in s hñt eccleſiaſticã iuriſic
tionẽ. Debent aũt hmõi tonſurati pꝛtare co
ronã.Oñ di.canon ꝙ clericus nec baꝛbã nec
comam Hõ ex cauſa ſcʒ ad vitancum.
lii ad ipᷣs dimittant.a ſicõtẽpſerina

aliq ð piculiũ ad tpᷣe .7
portare excõicandi ſunt.di.xxiij.c.ſiquis.Ra
ſura aũt q̃ fit ex parte ſuꝑiori ſignificat qꝛ dñt

hmõi habeꝛe mentem libeꝛã ad contemplatõ
nem diuinoꝝ.Conſura ſuꝑ auꝛes deſignat qꝛ
non dñt h̃e ſenſus obuolutos ⁊ iplicatos ter⸗
renĩsq̃ ꝑ capillos deſignãt᷑ coꝛona veꝛo capil
loꝛuʒ deſignat dignitatẽ regiã quã hñt ⁊ qꝛ ſe

H.· Vi.

oꝛdin ibus vtꝝ abbates bñdicti oẽs poſtint da⸗

⁊ alios dñt viriutiboregulare.

De minoribuſ

re qtuoꝛ oꝛclies minoꝛes abſaq; alio pꝛimilegio

aut tm duosin.c.qm̃.di. xix. ðꝛ lectoꝛismannſ
impoſitionẽ licentia eſt vnicuiq; abbati in p⸗

prio monaſterio faciendi. DObi di. glo. vel eẽ

oſtiꝛij qui eſt pꝛior oꝛdo.nõ aũt exoꝛciſte vel
acolini ius hʒ faciendi.ʒ ſit ar. de eo. qͥ reſig⸗
na.c.i.Oñicus de ſancto gem.ſuꝑ.vi.pꝰĩno.
lapũ idem tenet.Sedarchi.ſuꝑ dicto.c.qm̃
dilxix. dicit. Adde ꝙ q;uis hic hug. ? laure. ?
bar.bꝛix.lvc dicant.⁊ exiꝛa de etate ⁊ q̃li.c.cuʒ
contingat dicat᷑ de lectoꝛiba tm.idem tñintel
ligas de aljs duobus minoꝛibus qꝛ eadem
eſt rõ ⁊ qð de vno dðꝛ ⁊c.extra de coniti.c.tꝛanſ

lato.⁊ ſic e facto ſeruat᷑ ᷣm lvſtiẽ, ⁊ idẽ ſentit

Ray.a goff. in ſummis ſiis. io.an.in nouell.

ſuꝑ.c.cum contingit de eta.⁊ q̃li.ſupꝑpveꝛbo le

ctoꝛes dicit. Noiĩe lectoꝛis duos aliosoꝛdieſ
minores q ſequntur ↄpꝛehendit cũ ſit eadem

ſit ratio ſm loſtien. m quẽ ſic facto ſeruat
extꝛa de conſti.c.tꝛanſlato.Eteſt ſimile.xxviij

di. de his. Iʒ bar. brix. dicat ↄ. Et ꝓ ipᷣo facitᷣ
dictio ſolũinõ ſi dtterminaret h̊nomen lecto⸗
ris. Sed verius eſt ꝙ deteꝛminet illud in pꝛo⸗
pꝛio monaſteꝛio quaſi dicat non in alijs hec il⸗

le Pꝛimo opmiotutioꝛ ſcdᷣa cõioꝛ ꝓpterea pꝛi
ina tutioꝛ quia conſuetudo ⁊ſi det inꝛiſdictiõʒ.

non tamen dat poteſtatem conſecrationisvł

ordinis

De epiſcopa tu

gviii

enguin
. epamse⸗

imIpnso
Palfi offn

eirgitbene

lelencpen

Natrckepni
Urwongodo,ar.

ni, S

ehsgepaleo

fnnorempie
nperſacere⸗
Corinem pn⸗

4

Na. pr
o Kanendii⸗

eniſelmndi

Mmircrnari
ſeccinan⸗
lebunmarapep
ſecenncnmt

Acipeenconne
tpleſeng

lre Cellemmi

eſis⸗

Noſborcinaro⸗

(erpgeni
ſtektricirin
ienſohen

Kſorprdoco

itackanezc

ſelteſeinen⸗
Penaröipun⸗
ſonleken

Mgünine,
Mhfpir

hegiin
flren
ſlrenri
weniif⸗
epkluſe

ſpiunne
Wntostiditnn
WWnr ronarven
minüpifne
Dregua.
twe
Ndictlie iiten
tmoriſgtpuitpe
mahnnenmnt
nuckminstbhnnng
mnaDid go
Nr omöäälenmtſen
nahürdt i
ſaan io npiie
Cetrth onco
egshehagtlni
11enudemetiid
Econmmn venfine
Crs minatsc an
Sete emtuNNNX
narfn li tihnn
õ
rentih iprte⸗
tonstns e
Prpliftenen
fngeſerinoni
minotetfnlem
iintz⸗ ipiſnd
mmumtbwnerbent
memintliunn
naanniißl
ſtatiginetiſn
uootintniſtnt
Wen onſeclnoni

=

1,91

a S

53s

Capitulum ſertumdeci.

qu ſitoꝛdo. Qota ſm pe. de pal. ꝙ licet ppꝛie
non ſint niſi ſeptẽ oꝛdines ꝓut ſcʒ oꝛdo ĩportat

quandam poteſtatem ⁊officiũ oꝛdinatũ ad⸗
fectionem euchariſtie.q ð dicunt theologi.lar
ge tamen ſumẽdo ſunt nouẽ.qð dicũt iuriſte
ad dentes quatuoꝛ minoꝛih pſalmiſtatũ.⁊ tri
bus maioꝛibus epᷣarum. DHupler em eſtordo
rcteſſe.. militantis ⁊ eecłie tꝛiunphantꝭ.di.
lxrxrix. ad lvc. Sunt aũt in eccłia tꝛuunphanti
nouem oꝛdines angelorũ deſignati ſub noue⸗
generibo lapidũ pᷣcioſoꝝ.vt ðᷣt gꝛeg.de pe.diſt.

ij.5. quod ergo.⁊ ſᷣm lvc militans eſt exẽpla/⸗

ta adimaginem tꝛiumphantis hñs nouem oꝛ
dines.cõputando ꝓ pꝛimopſalmniſtatu;. queʒ
tamen petrus non dicit oꝛdinẽ.niſi large ſum
do oꝛdinẽ ꝓ officio oꝛdinis.Et ſic eſt officium
lectoris.qͥ ⁊ legendo exudit intellectũ ⁊ cãtã⸗

o ſeu pſallendo excitataffectũ. Sʒ ꝑe. de pal.

dicit pſal.eſſe pᷣmã tonſuraʒ.Et epatus poni

tur nonus oꝛdo.ar. di.xxiij.c. pſalmiſta ⁊ diſti.

xrxxij.ſeriatij. Sedſumendo oꝛdinẽ ꝓuteſt ſa
cꝛamentum ordinatũ ad ſact̃m euchariſtie ſic
eun epᷣs ꝑ epᷣalẽ oꝛdinatõʒ non accipiat aliaʒ
vel maiorem poteſtatẽ ſuꝑ ſacẽᷣm euchariſtie.
q;; ſimplexr ſacerdos non eſtoꝛdo. Sed ſumen
do oꝛdinem ꝓprie ꝓut impoꝛtat gꝛadũ ptãtis
reſpeciu quarũcũq; ſacꝛaꝝ actionũ velofficio⸗
rum.ſic epᷣatus eſt ordo.v.in.iiij. Dicit ãt
pe. de pal. ꝙ põt ꝓbabiliter dici. ꝙ epᷣatus eſt
ordo.ſednon diſtinctus a ſacerdotio ⁊ eſt ſac
mentũ.ſed non diſtinctũa ſacr̃o ordinis⁊ im

pꝛimit caracterẽ ſed non alium a caꝛactere ſa
ceꝛdotali. Sicut em̃ acolitus accipiendo cãde
lebꝛum accipit poteſtatẽ ad vnũ actũ ⁊ ꝑ con

ſequens caracterẽ qui eſt poteſtas agendi.Et
recipiendo vꝛceolũ cuʒ aqua ⁊ manipuli acci
pit poteſtatem ad alium acitum ⁊ ꝑ ↄns caꝛac
terẽ Sed qꝛ vnius⁊ eiuſdẽ eſt vterq; actus v
na eſt ptãs.⁊ ꝑ ↄñs caracter hñs hos ouos ac/⸗
tusſuboꝛdinatos Silꝰ in ſaceꝛdotio cũ accipit
calicẽ ⁊ patenã cũ pane ⁊ vino.recipit poteſta
tẽ ce lebrãdi.⁊ ĩpoſitõe manuũ epᷣi ſuꝑ eũ reci
pit ptãtem ſoluendi ⁊ ligandi.⁊ ſic de alijsʒ.oĩa

hec ſunt vnordo. vncaracter. vna ps ſacti or

dinis.ðꝛ auteʒ caracter ipꝛimi in eo qðẽ pꝛi⸗
cipalius ſiue in eo qðillud eſt pꝛius. Sʒ per ſe
quentia nõ ĩpꝛimit nouPſʒ ampliat priꝰ ĩipꝛenꝰ
ſiue.qꝛ illud eſtpꝛincipaliꝰ Et łlʒ ꝑ pꝛimũq ðꝛ
accipe ptãteʒ.ĩpꝛimat᷑ caracter in qlibʒ oꝛqine
ꝑſeqntia nõ iprimat iyintendar caracter tñ
a pricipaliori de noĩat᷑. Sunt g. vij.oꝛdines ſʒ
ſepti.ſ.ſacerdotiũ hʒ duplicẽ ptãtẽ in genera
li.ſ. ſacerdotalẽ ꝓptie dictã ⁊ epᷣalẽ.Et ꝓpter
hG vocant᷑ aliqñ epi pᷣſpiteri⁊ ecõuerſo.Oua⸗/
re epᷣaius⁊ ſacerdotiũ cũ ſit vnꝰoꝛdo non eo⸗
dẽ die ↄferunt᷑ ſiẽ ceteri ordines ſʒ diuiduntux

rd põt eẽ adoñdã ꝙ aliqc pot epeqð ſacerdoſ
nõ põt.Eſt em̃ maioꝛ ptãs in epoq; in ſimpli
ci ſacerdote.nõ ſolũ iuriſdictõis.ſed ordinis
conſectõie ⁊ nõ ſoli exoꝛdinatoe ecclie. q er

natura oꝛdinis ⁊ ↄſectõis ſᷣm diuinaʒ inſtitu

*

tõʒ. Dñ ecclia noluit ꝙ eadẽ die q̃ſit ſaceꝛ ſ
fiat epᷣs. Sʒ ne crederer tanta eẽ vſtinctio in
ter ſacerdotiũ ⁊ epᷣatũ ſiẽ eſt inter alios oꝛdi⸗
nes voluit ecclłia ꝙ in craſtino diei q̃ eſt factꝰ

ſacerdos poſſr aſecrari in epᷣm. qð nõ ſic de a

lijs ordinib in qͥb diſtinctus caracter iprimit᷑
Itẽ ſacerdos eodẽ die qͥ recipirptãtẽ ↄficien
di.ꝛecipit implicite ptãtẽ abſoluendi.eẽ ſi nił
plns fierer ciꝛca eñ. In acceptõe em̃ calicis ⁊
patene cũ pane ⁊ vino ex vi ſact᷑i accipit prã⸗
tem ↄficiendi. Sed conſecratio epᷣalis nedex
vi ſacr̃i nec er naturali ↄcomitantia dat ĩ oꝛ⸗
dine ſacerdot ij. Oñ ſimplex ſacerdos nõ poſ⸗

ſet ordinare vel confirmare añqᷓ;ᷓ ſibi daret cõ

ſecratõ epᷣalis. aũt q̃iuor minores oꝛdineſ
ſił dantur hʒ habeant diſttnctos caracteres lvc
eſt. quia omnes actus illorũ licite vnus poteſt
exercere ſine ordine aliquo
De officiss Ar.
⁊actib ſinguloꝝ ordinũ.hẽs di.xxi.cleros ĩfi.
⁊.xxv.di.ꝑlectis.⁊ in.iiij.ſen.di.rxrnij Et
de primo.i.oſtiario.di.xxv.ðr ꝙ inter kbonos ⁊
malos hñt iudiciũ.quia bonos recipiunt ⁊ mꝗ
los reſpnũt.vbi videt᷑ ̃m pꝑe.de pal.ꝙ ſacriſta
qui hʒ officii
ab ingreſſu ecclie. ex lvc ipᷣorecipiat ipᷣm ad
diuina magis q; ille cinus miſſam audit.⁊ per
2ñs ꝙ ſit ſuſpenſusah in greſſi ecclie DSe
ſcðo.i.de lecrore dicit in dictis.c. ꝙ ptinẽt ad
eos.ea que ꝓplete vaticinauerũt ppłis pᷣdica
re.qð intelligiflegendo ſimpl non pᷣdicando
nullus em̃ dʒpᷣdicare niſi ad minus ſit dyaco⸗

nus. nihil tñ ꝓhibet vt videt ꝙ magiſter ĩthe⸗

ologia vel baccalaureus iu catedra pomt expo
nere vetus ⁊ nouũ teſtm̃.quia ex qͥ ẽ magiſter
lʒʒ auẽtatẽ cocẽdi ſʒñ pᷣdicandi. De tercio.ſ.

exorciſta. dicit ꝙ ad eum pertinet exorciſmos

memorie tenere.manuſq; ſup energuminos
⁊cathecuminos exorciʒando imponere. Edi
cit æ. d pal. ꝙ de exorciſmisſalomoniſ.qb) de
mones pellebantur certum eſt. ꝙ verba illa v
tute inheretne non fugabãt demonẽ ſic nec a⸗
liqua ver̃baalia niſi forte ſint ſacca NHec iteꝝ
ex oꝑe oꝑato ꝑ idem.Et ſi ab vie fuerunt in⸗
uenta nullo modo demonẽ expellebãt. niſifor
te voluntarium vt verba magica. Si autem
inſpirante dño illos exorciſmos inuenit. ſiciit
eccle ſia ſuosſic pterat demon expelliper illos
ſicut per iſtos niſi ꝙ non ita efficaciter ſiẽ nec
ſact᷑a illorum erant ita efficatia ſicut nra maxi

1lvſtiarij nõ ꝓhibendo excõicatũ

Tiulrs quartusdecimun

me qꝛ exoꝛciſta noui teſtamentihʒz realem po
teſtatem ſpũalem ſuꝑ demonẽ quaʒ nõ habe/

bat exoꝛciſmus ſalamonis. De quarto ſci⸗
licet acolito ibi ðꝛ.ꝙ ad ipᷣm ꝑtinet pᷣparatio

luminarium in ſacꝛaꝛio ipᷣe cereum portat ip

ſe ſuggeſta ꝓ euchariſtis pparat.Et ðt petrꝰ. ð
pal.ꝙ põt ꝑ acolituʒ eplła dici.vt de vita *.
cle. c. iij. Et actus oĩm minoꝝ oꝛdinum licite
pſſimt fieri ꝑ non habentẽ aliquẽ oꝛdinẽ. qᷣa
ſic habet con ſuetudo generalis eccleſie.exq̃vi
etur ꝙ nõ fiat irregularis.excõicatusvłſiſſpẽ
ſus.ſiingerat ſe diuinis exercens illũ actũ ſo⸗
lũ qui licite ſine oꝛdine põt exeꝛcere de iure vł
conſuemidine vt actũ minoꝝ oꝛdinũ velſubdi
aconatũ ſine manipulo.vbi lvc hʒ conſuetuco
quia nõ eſt in ſuo officio agens vt pꝛius Si ãt
incipit in chvꝛo ſolenniter. Deus in adiutoꝛi
um ⁊c̃.vbi hoc non ſolet ſpecialiter fieri a con
ſtituto in ſacꝛis nõ incurrit irregularitatẽ cimn
⁊T laici ibi pſalmodiʒent Secus ſi de conſue
tudine id ꝑtinet adſacerdotẽ. De ſubdyaco⸗
no ibi ðꝛ ꝙ ad ipᷣm peinet calicem ⁊ patenaʒ
ad altate xpᷣi deferrę ⁊ leuitis tꝛadere ⁊ eis mi
niſtꝛare. Oꝛceolũ qq ⁊ aquã mamile ⁊ manu
teꝛgiũ tenere epᷣo pᷣſpiteris ⁊ leuitꝭ ꝓ lauãdis
ante altare manibo aquã pꝛebere.⁊ vt ðᷣtpe.ð
pal. Hic eſt primus oꝛdo ex ſacꝛisqꝛ ſacꝛa va⸗
ſa habet tangere nuda manu.ſicut ⁊ dyaconꝰ.
quod nulli inferioꝛi ꝑmnittit᷑. Dicunt aũt iuri⸗

ſte. ꝙ ſubdyaconatus tpe aploꝝ non erat ſa/

cer oꝛdo.di.lx.innouamuſ.⁊.c.nullusin epᷣm
ſed rpe gꝛeg. ⁊ vxhani fuit ſacer oꝛdo. Qð ñ
ſacꝛamentũ vel oꝛdinẽ inſtitueꝛit.ſed qꝛ ſacr̃o
inſtitino in ſuo officio de nouo diſtincte vti ce
pit. In pꝛimitiuis aũt tpioꝛibus q;uis oꝛdies
fueꝛint ſemꝑ inter ſe re aliter diſtĩcti ⁊ iſtimiti.
tamen ꝓpter paucitatẽ miniſtꝛoꝝ oyaconi fa
ciebant officia oĩm oꝛdinum inferioꝛum ⁊ ſic

lipᷣo dyaconatu implicite habeantur oẽs alij

oꝛdines inferioꝛes ꝓpter eoꝑoſm̃ qð ipᷣe a⸗
gebat. Ypᷣis aũt ſubdyaconiboſanctitas con
tinentie indicit᷑qð ſint ꝑ gꝛeg.inſtitutũ. vtſcʒ
nec etiã contꝛacto añ matꝛimonio ipᷣis vni li/
ceat.ſic nec etiã dyaconibi ⁊ ſacerdotibi ec⸗
cleſie occidentalis. di. xxxi. ante trienniũ. iteʒ
ſubdyaconꝰ oꝛdinatus ⁊ pſentatus ab aliq̃ ad
ſubdyaconatũ.⁊c. dʒ ab eis ꝓmoueri ⁊ de vic
tu ei ꝓuideri.de eia.⁊ quali.c.accepimus. Et
regulariter non dʒ quis oꝛdinari ad aliquẽ ſa⸗
crũ oꝛdinẽ niſi initulatus.vel ad aliqð hbñfici⸗

um velſaltim ſufficiens hñs patꝛimomũa lvc

ne habeat mendicare ⁊ ſic clericatus vileſcar.
Beligioſis aũt ⁊ ꝓ tituloſwoꝛta. medicantib
peipue. De dyacono ibi ðꝛ. ꝙ ad ipᷣm ꝑti/
net aſſiſtere ſacerdotiba ⁊ miiſtꝛare inomni

inte lligendũ.ꝙ eccleſiaxel papa nouuʒ

bus que aguntu? in ſacfis pᷣi.oblationes of⸗
ferre ⁊ diſponere in altari.ↄponere etiã men/
ſam comini atc veſtire. crucem ferre. pdica⸗
re euangehum ad pplin adipᷣm pernnet offici

—

um pᷣcum glo.i.letanie.Et dicit pe.de palu.ꝙ
ovyaconi eſt actus pᷣdicare.nõ ꝙ exoꝛdine ha⸗
leat auctoꝛitatẽ ſed ſolũ habilitatẽ. Soli eniʒ
ovacono ⁊ non inferioꝛi ↄmitti delet. vñ net
ſtephanus añ officiũ dyaconi legit᷑ pꝛecicaſſe
tamen ſimplicẽ exloꝛtationẽ faciebãrad mo
naclvs antiqui patꝛes nullũ hñtes oꝛdinẽ.⁊ qʒ
archidyaconus habeat ex officio pᷣdicare qͥ n
debet ene niſi dyaconus. di.lx.nullus epe. ſ

militer curatus q habet ram annnan ed

ſimplex ſacerdos eſt vel dyaconꝰnõ põt pᷣdica
re niſi de licentia epi. xvi. q.i. adijcimus. deſe

reticis.c. cum ex imncto. Atem dyaconha⸗

bet ex officio diſpenſare ſanguinẽ dñi.ſed non
coꝛpus niſi in neceſſitate.qñ ſcʒ infirmus mo
ritur ⁊ ſacerdos eſtabſens.vel qñ pᷣſpiter mã
dat ei vt cum eſt impeditus vel qꝛ eſtinfamꝰ
vel qꝛ nonſufficit in paſchate ommibominiſtꝛa
re. Onde paſchate Yoſie ⁊ eʒechie.leuite in
uerunt ſacerdotes. De pꝛeſpitero ibi dicit
ꝙ ad ipᷣm ſpectat coꝛpus ⁊ ſanguinem confi/
cere.in altari oꝛões dicere ⁊ benedicere dona
dei Et vt dicit pe. de pal. Sacerdos miniſtꝛat
ſacramenta omnia pꝛeter duo.ſcilicer confir⸗
mationem ⁊ oꝛdinem. Item benedicunt po⸗
pulis ⁊ gratia diuina datur ⁊ peccata delentur
i. q.i.diſtinctinn.⁊ vi.q.i.ſacerdotes. Ouam

ins etiam benedicant dyaconi cardinalesſed
lvc nullus archidyaconus pꝛeſumit.Et vide

tur ꝙ non ſoluʒ ſacerdos cinatusſed etiã ſim
plex incõpletoꝛio ⁊ miſſa poſſit benedicere.qꝛ
epiſcopus etiã non ſubditis dat ſuam benedi
ctionem. Sed ſi pꝛeſente epiſcopo ſaceꝛdos
celebꝛet in fine mine illi tanq; maioꝛi deferre
debet illo volente bendicere ſupꝑ ſedeat ipᷣe
xij.di.demicq;. Si auteʒ nolit ſed ſibi remittat

tunc ſetuꝛe benedicat. xcv. di. ecce. aita de con

ſuetudine ol ſeꝛuatur.quia nec benedictioneʒ
menſe nec dyaconi velpredicamri aut leciuri
facit ſinplex ſaceꝛdos epiſcopo preſenteniſi il
lo annuente.Eſteriã ſciendũ ꝙ abſoluereĩ fo
ro pñie eſt actus ſacerdotis roe oꝛdinis pꝛĩci
paliter non ratione iuriſditionis. Sedilla per
accidens aliquando concurritqꝛ optet eẽ ſub

ditum.ſed ſubditus eſt qui vult ſe ſubijcere ni

ſi alij ſitaſtrictus. ⁊ tunc de ſola licentia er põt
ſe ei ſubijcerenec tunc dat illiptãtem abſoluẽ
di ſed renuncians iuri ſuo dat iſti licentiã ſe ei
ſu biciendi. Epiſcopus aũñt in conſecꝛatõe ſua
inungitur chriſmate caput ⁊ pomit iler ſup cer
uicem conſecranch conſecranmr atribo. Er di

cit loſti. ꝙ liber ſuper ceruicẽ. numerus trinari

Pkzüin

ſſcnot

conreb⸗
nſtne
4 ctegls⸗

tennte

ein
mmne

nnenten
Uitonſe

garpie n

(omemufin

itgekr
ſlimmn
teninfr⸗
Pbenindr.

Dercti
W AMafn

ſrſesnece
Ltſiuenß⸗
mngtli ſoli
minchesnt
iet oneñ
neccapuns
oſneibeſe
ichedcu⸗
Gätchao

Wiresääbe

cnomnlr⸗
uerdcſäi

(icerinae

ſns
ſbefonote

efunn

unpelig.

(ondrauon
ontaderer
fütonaren
Errtſbiͤ,

ſlionar

(e Gace,
(oitonen
unhntn

uguſche

nſren
anie
Mirine
Mmdn
feln

Nean

artertehr

18 Demfimtddͤ

1onbtinennni
esdereipieenn
2 Serntentne
Mpeng mlchet
umn Jendramnn,

tnigid
cmIewnicrants
icſumndsprini dnn
ſndrcntbſttin
vimipfrentnne
bansunind
ieknteninp e⸗
mmihimönnu
ne naer iglenſe
ate;wirktkenen
drn. M Rartdi
Gur inrltrunn
iwedtEt
dseignntenil
niſenigthin
l
einſairene Nln
conumioigrlit
ſtunteſtin
mr rNkentt
Nrauriigien ti
mioruſtieni
smüͦn luſil
gunpitſi
onemmurin
tmcimummmn

ms e pop eſt de ſuba conſecratõis epᷣalis ita ꝙ
ſine bis nõ conſecraremir. Atẽ hug. diſt. lxvi.
Pvꝛro dicit. ꝙ etiã ſinõ eſſet nõ niſi vn epᷣs ĩ
mundo vel duo.nõ poſſet ↄoſecrari epᷣs.nec
aAliud conſtitueret᷑ a papa. velipo mormio roſ
ſet generalis eccłia mutare hanc foꝛmaʒ aba
Wſtolis inſtimitã.⁊ inſtituere.ꝙ vnusſolꝰ poſ
ſet conſecrare epiſcopuʒvel ꝙ ſi nullus eſſet e
piſcopus ꝙ preſpiteri conſecrarent. Et vʒ lv
ſtien. vnus illoꝝ triũ eſt pꝛincipaliter ↄſecꝛeãẽs

⁊ alij duo conſecrantes. Et lʒoportet ꝙ vnuſ
totam conſecrationẽ ꝑficiat. omnes tñ ꝓnun
ciare dñt conſecrationẽ principaliter. Sed pe

trus de pal. dicit in tractatu de poteſtate pape
numerus trinarius non eſt de ſuba conſeẽ
tionis. ⁊ ꝙ eſt de inſtiturõe eccleſie. Dñ ⁊ gre
go. legitur diſpenſaſſe in anglia conuerſa adſi

dem.aliqñ ꝓpter carentiã nu meri.nõ tamen
obmitti debet.

De veſtibus ꝭa. x
ſacrxis. Mota ̃m pe. de pal. q; ſacerdos habet

ſex vſtes neceſſarias ad celebꝛandũ quoad
neceſſitatem pᷣcepti.ſ.albam cingulũ.a nictũ

manipulũ.ᷣſtolã ⁊ caſulã. Suntaũt tresprime
omnih cõesminiſtris materialiter nõ forina

liter. Non em̃ neceſſe eſt vy aconuʒ vti veſte
benegicta puta alba. ſicut ſacerdotem.cũ om

nino ſine alba ſtola.manipulo ⁊ ſipꝑ vellicio eẽ
corã epᷣo dicat euangeliũ dyaconus ſolennit
Si aũt alba non eſt de neceſſitate pᷣcepti mul
tominus alba bñdicta.Et ſi nõ oportet h̊ in di
acono multo minusin inferioribo miniſtris
Sacerdoſaũt ſicut non debet celebꝛare niſiin
calice ⁊ in altari ſacratis.ſic nec niſi in veſtib⸗
ſacris. Oanipulũ nulli licet poꝛtare inferioꝛi

ſubdyacono.ſed tunicellã licʒ pꝛtare etiã nõ

ſubdyacono,.qꝛ non eſt ꝓpꝛia veſtis eius ſicut

manipulus. Stolaqᷓ orarium dicitur. nulli
feriori dyacono vti Iʒ. xxiij. diſ. inimſtrũ. nec

ſacerdos debet portare infirmis euchariſtiam

niſi ſtola circũſeptus in pectore in moduʒ cru

cis vt ibi ðr. O yaconus aũñt in ſiniſtro hume

ro ſtolã portat cum euangelium vicit. di. xxv.

c. vnde. Sacerdos aũt in celebratõe ⁊ ſactoꝝ
exlibitione ⁊ in ommorõe ſolenni.⁊ epᷣs ĩ cõ

ferendo oꝛdines etiã primã tonſurã hacvti de

bet quia ſic habet eccleſie conſuetudo. Caſu
la vtimr ſacerdos ⁊ nullus inferior eo. niſi ſiẽ

habet conſuemudo.ꝙ dyaconus explicatã poſt
Poſitu. vel in hinnero portat in mimſterio. Hac
vti non debet ſacerdos niſi in miſſa ſiẽ nec arc
hiepᷣs palleo.de veſtib epᷣi.infꝛa.ti.xx.c. ij. F. ix

De conferentbuſ .J. xi

ordine indignis m thv. in. iij. Ep̃us cõferẽs

puto ſufficere ꝙ nõ ſcite ü.ſt⸗
ceſſariũ eſt qͥ ad vitandũ veccatum ſcire eẽ bo

otdinem ſcienter indigno veccat mortaliter.

quia infidelis eſt dño ſuo cõmittens indiano
miniſterium eius precipue cũ ſvc vergat i de⸗
trimentũ honoris diuini ⁊ eccleſieqͥ ꝓꝑ bonos
miniſtros pronouet᷑.Et adoit ꝙ ſi nõ pñt fot

miniſtriboni inueniri quot mõ miniſtri ei ſunt

melius eſt paucos mimſtros hr̃e bonos.q;ᷓ; mł
tos malos vt dicit ca. di. xxiij. tales. Eadem
rõe credo prelatos reli gioſoꝝ qui faciunt ſciẽ
ter ad ordines ꝓnoueri indignũ peccare mor
taliter. ⁊ etiam conſulentes ⁊ pᷣſentanres tleſ/

quia cooꝑantur ad malum.ij.q.i.notum.idẽ

dicit aller. addens ꝙ non ſolnm ordinans in
dignũ. ſed etiã qui ꝓ nouet ad curã paſtoraltẽ
vel beneficium eccleſiaſticuʒ indignum mora

liter veccat. Mec nobilitas exrcuſare põtquia

quantonobilior tantonociuior.ſi malusẽ.nec
nõ ſcit eu n ene malũ.ſed ne

num ꝑ talẽ rõʒ qualẽ poſſibile eſthoaberi de ho⸗

mine. Et ſi dicitur ꝙ alius nõ ita erir vtiłom
ino nihil eſt. quia omnis vtilitas ſpũalis tẽ

wrali p̃ponenda eſt. nec excuſat paucuas bo
norum quia melius eſt habere paucos bonos
qᷓ; multos malos. Prererea ꝙ malis conferã
turordines⁊ beneſicia lvc facit eoseſe maloſ
quiaſciunt talẽ hr̃e locum in ecclẽſia ⁊ bonos

expelli hee alb. Dicitur aũt quis indign du
pliciter ſm albᷣ. Hno modo priuatiue quia ſci

licet priuami dignitate ſeu beneficio.nõ tamẽ

loñs contrariuʒ dignitani vel beneficio pura vi

ciun vel impedimentũ. Et in talibo ꝓpet ne

ceſſitatẽ quarundaʒ eccleſiaꝝ que indigent li

teratis ⁊ lefenſorib poſſet diſpenſari vt a cõ

muni habeꝛet de eccleſia wnec adenſceꝛet

Dicit aũt iobpa.in ſumma conſeſſoꝝ ꝙ putat
tali non roſſe conferre prebẽdã cũ cura abſqʒ

peccato moꝛtali.ſeðo modo dicit᷑quis idignꝰ

contꝛatie vt cũ quis habet contꝛariũ oꝛcini vł
bene ſicio eccleſiaſtico.⁊ talinon debet conce /
di puta qꝛ eſt vicioſus vel hʒ canonicum impe
dimentũ vt ignoꝛantiam vel irregularitatem
Si tamen talis indignus iã ohtimuſſet digni

tatem vel beneficiũ cui eſt annerus oꝛdo.ſicut

archidyaconatui.diaconatui. decanauu vel
archipᷣſpiteratui vel beneficio curato ſacerdo
tium tunc ſi viciũ vel a liud impedimentũ enſʒ
occultũ nõ poſſet petenti denegare oꝛdine ſuui
epᷣus.nec epus veccaret conferendo ſcieter ta
li indignoꝛ ſicpᷣt intelligi.c.ex tenore.detem.
oꝛ.ſecus ſinon eſſet ꝓpꝛius epᷣus. qui non te

netur oꝛdinare mſiſin beneplacitũ. Imo ec
et ꝓpꝛius eps nõ tenet᷑ nec debet darxe oꝛdine

clerico. que ſcit ee moꝛtale velunpeaunentii
licet occultũ ſi clericus non hʒ bene ficiũ cui an
nexus ſit oꝛdo er ᷣ hʒʒ ius petenqi ipm oraineʒ
HM d u

Titulrs quartusdecimii

Si aũt viciũ eſſet mamfeſtum vel unwdimẽ
tum etiã publice põt ⁊ debet negare cinhbʒ. er
vicit lvſti. ꝙ qui repntat᷑ dignus adordinem.
vnum vel lonoꝛẽ.non deber indignus reputa/
ri ad alinʒ di. lxxiiij. geſta.extra eo. aceepimꝰ
Sed goff. lvc intelligẽduʒ pinat qñ oꝛdinatoꝛ
anteq́;ᷓ ad ſacrũ oꝛdinẽ oꝛdinauit ꝑ ſe exami/
nauit
quod viciũ reddiderit ſe indignum vt in. c. ac
cepimus ſecus ſi ꝑ aliũ ſint examinatus.
De ſcrunnio F.rii
faciendo in oꝛdine ðᷣt lvſt. in ſumma li.i.RAu
bꝛica.xij.ꝙ cixca oꝛdinandũ duplex eſt ſcruti/
niũ vnũ qð fit ante oꝛdinatõnẽ aliudqð fit iip
ſa oꝛdinatione qñ ordinandus pᷣſentat᷑ epᷣo co
ꝛam altari. Primũ dligenter faaendum eſt

erſic roteſt intelligi. c. ad auꝛes de oge

de elec. c. nihil. S. ij. Et illud debet fieri feria qꝛ

ta ꝓrima añ ſabhatũ in q̃ oꝛdinescele bꝛantur
Foꝛ na huius eſt vt dicit loſtiẽ. vt incipiat a
quarta lexia. ⁊ ꝑ tꝛiduũ.ſ.vſq; ad ſabbatũ per
archið. de iure cõi diligenter inquiratur de vi
taordinandi de genere. de patꝛia. de etate. de
ſtitutione. i. ritulo ad quẽ oꝛdinat. de loco ĩ qᷓ
ↄuerſat᷑.de ſcia. de ſide ⁊ alijs.q̃ continent᷑ ĩ a⸗

Poſtolica regula.et ſic ĩ ſahbato qui ꝓbani ſunt
epo pᷣſentat.di.xriiij.qũ epᷣus.Et ðt goff.ꝙ li

cet ſᷣ m antiqua iuꝛa epus eligeret lvs ſcꝛuta⸗

toꝛes ſeu examin atoꝛes. vt ðꝛ in dicto.c.quã

do:hodie tñ vide ſvectare ad officiũ archbid.c.
ad hec. Scðm ſcꝛutiniũ qð fit ante altare ẽ cũ
aꝛchið. ↄt. Poſtulat ſancta mater ecclia hũc
ſubdyaconũ vel dyaconũ ad onus dyacona/⸗
tus aiſimi ⁊ hõi.et interrogante oꝛdinatoꝛe.
ſcis eum eſſe dignum. RAñdet quantũ hũana
feagilitas 2c Nec peccat pᷣſentatroꝛ in illa rñſi
one du tamen nõ loquaturõ ↄſciam vt eo.ti.

c. i. ꝙ qͥ neſcit indignũ debet pſumere dignuʒ.

de pſump.c.dueũ.O ſi archidyaconũ remor
deat conſcĩa de indignitate oꝛdmn andi ſtuat
oꝛdinatoꝛi ſecꝛeto añq; wnia: ad hocſcꝛutini⸗

um nunciare. vt eo.ti.c.i.Et ſi oꝛdinatoꝛ nol⸗

let deſiſtere. debet ſe abſetare ſi poſſet bono mõ
Si anẽ loc nõ woſſet ſine ſcanaalo.dʒ dicere
verba vt miniſter ecchie. q̃ nõ iudicat de occul
tis.qr nullo modo delet cꝛimen ſꝛatꝛis publi⸗
cgre. vc omnia. vſtien. Adem mno q;tuʒ ad
Pltmum dicrtdun

De defectu

1 goff. ꝙ ordinatus ſine examinatõe. aut ẽ di
gnus aut indignus ſi dignus ⁊ notus in nulllo

peccat᷑ qꝛ. rkesnori ⁊ digni non ſunt examinã

i. ar. di. xxiiij, nullus.ð fallitin conſecrãdo eppʒ

Niſi poſtq; ſuiſſet oꝛcinatus ꝑ ali/

ſcꝛutinij ſeu eramingtõis. Mota m loſnen.

q̃ etiam notus eraminar᷑.di.xriij.q̃ epne.ſiĩig-
notus quis als dignus deponendus eſt. rxxiij

di. c. vl. ſi indignus ſiue notus ſiue ignotus de
vonendꝰẽ.qꝛ cꝛimen ſuñ non ꝓdichit eytra de

(oꝛ.vi.c.expoſuiſn.Et intelligit᷑ de gꝛani cꝛĩie.
quod iqt ꝓmotionẽ velex ecutioneʒ. xxviij.

di. c. j. Debet goꝛdinandus vel ꝓmouendus

ad aliquã dignitatẽ ⁊ tenef confiter cꝛimina

notoꝛia iur? vel facii ⁊ enoꝛmia ⁊ impedimen

ta q̃ ſ; inpediunt ꝓmouencdũ vel deijciunt p

morũ mſi ſuerit ſecũ diſpenſatũ. di. l. expenitẽ
tibo. Si ant hmõi defectũ ſubricet non habe⸗
bit executionẽ miniſterij ſie ſuſcepti.ſiẽ uec oꝛ

cims ſic recepti.ertꝛa de renũ.c.niſi.peccãtec
moꝛtalitez. Alia aũt cꝛimmaᷓ non impediũt
nec deijciũt.nõ ſenent manifeſtare vt de tẽp.
oꝛ. c.fi. concoꝛ. Anno.⁊ addit.ꝙ ſi ↄfitet ⁊ ſe
cum diſpenſe ſur ꝑ eum.ſ.qui põr.ſecus eſt.vt

vlrerius accuſaꝛi non pomſit.als ſecus.di.rxxij

c.fi. ꝙ ſi oꝛdinancus mamfeſtauit eſſe defec /

tum ſuum. oꝛdin atoꝛ nõ intendens diſpen⸗

ſare oꝛdin auit roſtea detecto imxecimentoñ
recipitur ordinatus ⁊ hic eſt caſus illius.c.djſ.

lxxn.ſiqin in exammatõe. ſet ommia ivſtien.

oꝛdinem aliquẽ vel erercente officium oꝛcis.

in peccato moꝛtali. Nota ſ̃m tlv.pe.⁊ alb.i. ij
ꝙ ſuſcipiens vel exequens oꝛdinem in moꝛta
li.moꝛraliter wccar. qꝛ facit illud pceptm. ui
ſie quod iuſtũ eſt ereq̃ris. Indgne em̃ ſacꝛuʒ

ptꝛactat officium nec in hc põraliqͥs diſven
ſare.qꝛ de iuꝛe natuꝛali eſt.vr hõſancta ſanc—z

te ꝑtꝛactef. concoꝛ. Ray. ꝓbans loc ꝑ iuꝛa di

ſtinc.xl. multi. ⁊ Diſtin. rcv. illud . i. q. ij. auct⸗
uimus. ⁊ addit alb. ꝙ ſi pꝛelatus diſpenſat enʒ
malis ⁊ indignis peccat moꝛ:aliter. Si aũt pa
titur neceſſ tate mali cõpulſu sne eneniat reiꝰ

non pꝑeccat moꝛtaliteꝛ tunc em̃ nõ diſpenſat
ſed oiſſimulat ad tempus wnec coꝛrigi pomſit
Nec iñ diſpenſatio cũ inciano excuſat eum a

peccato adminiſtꝛatõis dũ ſcit ꝙ eſtindignus
oñs em papa relinqut vnũquẽq; conſcie ſue.
vt ipe dicit ĩ qdã decretali.⁊ vi dicit tlv.ĩ. uij.
in quodlibet aciu cnuſcũq; oꝛdmis qñcũq; ſe
exhibet vt miniſter eccleſie peccat moꝛtaliter
⁊ totiens quotiens lvc agit qꝛ vt dicit dyoni.
immundis nec ſimbola.i.ſacr̃alia ſigna tãge/
re fas eſt. Oñ qñ tangit res ſacꝛas q̃ſi offictio
ſuo vtens neccat mortaliter ſecꝰaũt eſer in ali

qua neceſſitate aliqð ſacim ↄnngeret velexe

quereſur in ullo caſu in quo ⁊ laycis liceret.cõ
coꝛ. Alber. addens ꝙ ſi dicit᷑ lvc ene gꝛaue val
de rñdet ꝙ lata eſt via qᷓ dueit ad infernumer
multi vacunt ꝑ eam. Oq ath. vij. 1 tlv. viẽ.
Guis ſubqit teneat ſuſciꝑe ſacr̃a a mimſtro

minmnt

Gſnone Si⸗
riginson

Möhftnan
Pneben

ſolnrii
10 mnthoso
lisifun
fnaini
gemdsd
cſen ptnor
flonr ic
nnenrge
ii. ptcs
ſcenöls dnen

(hans Den

oprern

ſcetente

feehipet

ſecetae⸗

gtnlic

lofuon,

Cbaitneß
lerkefftadd

ſerſcripe
pammfin

orgeginta

mn Vid

fnlztt
Hägennteir
Ceroronni

nilni
Emmaäfonnngi
munſeſtmnde
mo1mddl gſoſni
am ſgnſiſec
Npſſt aisſenng
Smunfeſtuntr
umtömtencennir,
NnNnecoinummi
En Meſtaigiinel
maie Monnantrn
e 6,,19
Wermmenfnunoni,
APuufntnetſkiti
lempnotnmnum
en gim rjei
tenis egreiſ,
1ern deritnicsdſn
arntetnhöſnnin
Ri Kenihin
dn r, And
Beimeinmdinn
ENENiN Ci
nuidiatienmut
Aire meti i ſni
ctengonunti
tbaiimdengnm
tmösciſigeiman
ntmnügisftſ,
vurnltNaibi
rſigotns in:
raackteecunmnin
ve at etdolffr
alallofsſnie
mnalsſi s ſon
munerke nieſenn
funglim
G
unrtſeim
1 adinfrnvn
iicnaenſn L
aAN in
logelinu

=

V

De etate

oꝛdinandoruz. Mota ꝙ; antiq̃ iura ſunt muta

Capitlam ſextumdeci.

eccleſie diutoleratur.ꝛ ſi ſit in pctõ moꝛta⸗
li qꝛ adpuc eſt ei obligatus tñ ꝓpter neceſſita
tis articulũ nõ eſſet tutũ ꝙ inducereteuʒ ada

liquẽ actũ oꝛdinisſuiexeqndũ durante tali cõ

ſcia.quã tñ deponere põt qꝛ in inſtanti xmoa
diuina gratia emendatuꝛ. „⸗·
9. xv

ta. Nã ſᷣm ray.⁊ lvſti. ſi ab infantia qͥs trade

batun militie clericali a. vij. anno vſq; ad. xij.
PVoterat reciꝑe tꝛes minores⁊ exinde acolita⸗

tu vſq; ad.xxi.⁊ in.xxi.ſubdiaconatum.dyaco

natũ in.xxvi.pᷣſpiteratũ in. xxxi. vt diſt. lxxvij.

in ſingulis. Si grãdeuꝰ erat.qui pete bat oꝛdi
nari ĩ pꝛimis duobo annis recipe poteratom

quentibooẽsmaioꝛes.di.lxxvij.quicunq; Di

ſpenſatiue iñ laycus gꝛandeuus infra annum
dimidiũ oẽs ordines recipere poterat ⁊ mo

nachus inſea vnũ annũ di. lxxvij. mon ach. ſʒ
vt dicit ꝛvil. iſta lodie non ſeruantuꝛ. Dic añt
tlv.in.iiij.ꝙ ſi necemſitas eſt ⁊ ſpes ꝓfectetiã

ante annos diſcretõnis pñt pueri ad minoꝛeſ

oꝛdines ꝓmoueri ſine pctõ qꝛ ꝑ aſſuefactiõʒ

efficientur idonei adilla officia ⁊ iſtud ſatꝭ cõi

ter tenetur Sed de ſubdyaconatu ðt igeʒ tlv.
in.iiij. ꝙ pᷣt qͥs ꝓmoueri quando ad anos di
ſfſfſcretiõis venerit vt poſſit cognoſcere votum

caſtitatis. Alb.vero dicit ꝙ dictatꝑa ſeruari
non opoꝛtet in religioſis.qꝛ moꝛum gꝛauitas

ſuppleteratem. Pe. aũtoicit. ꝙ ex diſpenſatõ

ne epᷣi poteſt tipᷣs anticipari exidoneitate pſo

narum. Sedoẽs iſte opi.lvdie ablan ſunt. p
cle.de etate ⁊ q̃li.c.i.ibi determinat᷑ ꝙ oꝛdinã

dus in ſubdyaconum debeteſſe.xviij.annoruʒ

In vↄyaconu.xx. annor. In ſaceꝛdotẽ. xxv. an
noꝝ. Aufficit annum vleimũ attigere ordina
qus aut inepᷣm debet eſſe. xxx. ita ꝙ. xxximple
nerit extra de elec:c.cuim incunctis.nec poteſt

diſpenſari ꝑ epᷣm deminoꝛi etatę.ſed ſolũ pet

p apam ſ̃m io.an. ⁊ cõieʒ opiõ. Nec ſcia nec

moꝝ gꝛaintas pᷣt ſupplere talẽ etatẽ a iuxe ſta
tutam. DHñ q ante legittimã etatẽ facit ſe vel

ſubenitũ ſuũ ꝓmoueri ad oꝛdinẽ peccat moꝛta

liter qeꝗ ↄſtiiutionẽ generaleʒ eccłie fac ⁊ eti
aʒ qͥ ꝑ mittit ſe oꝛdinaꝛi miſi forte ſit ita ſimpłx
qꝙ ignorantia excuſet eũ.Aui etiaʒ oꝛdinat ta

lem vl conſiliũ pᷣſtat.peccat mortaliter Et q;
uis quidã dicant ꝙ talis eſt ſuſpenſus verius

eſt ꝙ nõ eſt ſiſpenſus. ſed ſuſpendendus vſi;
adlegittimã etatẽ.extꝛa de etate ⁊ qualitate.

vel nõ eſt ↄpos ᷣm ray. Anto.de but.ſꝛan. de
ʒ0amb. T alios. Onde ſi exeqf onm ordims re
cepti añ legittimã erate.ſi non eſtſuſenſꝰa ſu
piore nõ ꝓprerea incurrit irregularitatez. ſed

videtur quibuſdã ꝙ peccet moꝛtaliterquotiſ
exequit᷑ officiũ ſuum ante legitimã etateʒ.qð

quia nullibi legi non affirmno nec nego rutuʒ

. † 2 . =

tamen eſt abſtinere ab executione
De tempore K.xvi

oꝛdinatio nũ ⁊ ſimultate oꝛdinũ. ta fm ra

vYmũdũ. oꝛdines maiores. ſ. ſacerdotij. oyaco

natus.ſubdyaconatus.⁊ etiã minoꝛes confer
ri pñt ſer tpiboanni.ſ. in ſabatis quatuor ipuʒ
⁊ in ſabato immediato ante dñicã paſſiomis⁊
in ſabbato ſancte paſclx. diſ.lxxv. c. fi. ⁊ ext. de
tempo. oꝛ. c.de eo. DPoſſunt etiã conferri dicti
oroines etiam maioꝛes mane diei dñici ime
diate ſeqntisdicta. ita tamen ſi continuet ieiu
nium tam ab oꝛdinatoꝛe q;ᷓ ab oxdinando cõ
ferri. vt. lxxv.diſt.e.ꝙ patribj. Et tunc ficnõe
canonica mane dñice ſeqntis trahit᷑ adxeſpã
ſabbati pᷣcedentis.⁊ ita conferri dicuntin ſab
bato vᷣm ray. Doſtien. in ſumma ⁊ innocent.
de temor. c. l̃as.⁊ glo.inno.quarti ibidẽ.qui
inno.dicit ꝙ die illo ſabbati ⁊ nocte dnice nił
celebrans ordinatões in dñica comedere vel
bibere debet. niſi coꝛpus ⁊ ſanguinẽ xpᷣiſi ſaba
to celebrat.Addens etiã ꝙ die dñica ordies.

maiores conferre. etiam continuato ieiunio

non expedit mſineceſſitas aſſit.puta quia ĩ ſa
bato non potuit ordines confeꝛre ex eo e ĩfir
matus fuit vil tardewenit.nocte aũt paſchali.
⁊poſſunt ordines conferri non tamẽ alijs noe
tibus quia nec in illispoteſt miſſa celebrari or
dines minores etiam dñicis diebo ⁊ in pcipu
is feſtis poſſint conferxi. Et nonſoluim vm vl
duobus vt dixit Ray. ſed etiam multisoumõ
non videarur epᷣus ex hoc ordinatõʒ generalẽ
facere vt dicunt inno. Hoſtien.⁊ ber. Suboy
aconatiʒ ſolus papa pᷣr ↄferri diebꝰ dñicis: a
lijsprecipuis feſtis. Et ordinatus ab eo in fub
dyaconũ nõ põt ab alio ordmaꝛi niſi de licẽtia

eius ᷣm pe. pal. Conſecratio aũt epᷣalis ᷣm

ray.⁊ alios fieri põt et dʒ die dñica et hꝛa.iij
diſt. lxxv. ordinationesnec oportet ex vvc con
tinuare ieumium ſabbati cum dñica.qꝛ B ↄfer
tur in dnica non in ſabbato. Iteʒ quis poteſt
in ſabbato oꝛdinare in ſacerdotẽ et ſequenti

dñica conſecrarimn epm. qð ſic non eſt in alijſ

ordimbus malorib vtſcʒ vniʒ poſſit in ſabba
to et aliunſeq̃nii dñico recipere etiam conti
nuato ieiunio &r debet peri conſec epᷣał.infꝛa
ꝛes mẽ a tꝑe electõis ła tpe ↄſizꝛmatõis.di.
c.qm̃.vᷣm hug.als eſt punieuus mſi enet legit
time ipeditus. Qui aut recepit ordine ahquẽ
extra dicta tꝑa ſine diſpenſatione pape peccat
mortaliter e ordinanset orchnatus. Similic
et qui rẽcipit duosoꝛchines maiores eadè die
vel ſubdiaconatũ vel minores ordinesmorra
liter peccat. Oinores etiã omnes ſimul ñ poſ
d un

Titults quartusdecimuſ

ſunt dari niſi conſue tudo illiuseccłie halvat
qꝛ unc põt. Qui etiã oꝛdinatur a pᷣlato ñ ſuo
7 ſine licentia eius.aut etiã qͥ oꝛdinatur p ſal⸗
tũ oĩs hi peccant moꝛtaliterx.ar.xxv.q.i.vbi ðꝛ
Miolatores canonũ a ſpũſancto cuius inſtin
ctu conditi ↄdemnant᷑.De irregularitate aũt
uã contralunt.vide mſra. Dedicatio eccle
ſle de conſuetudine fieri põt omni die.⁊ viꝛgi⸗
nes die bo dñicis ↄſecrant᷑.m pe.de pal.

De loco vbi

conferendi ſunt oꝛdines. Oinoꝛes oꝛdines
põt epᷣs conferre ĩ qcũq; ecclia ſui epᷣatꝰ ᷣm.
Rayxv.archi. de temp. or. ſi archieps. Oaioꝛes
vero conferri dñt in eccłia epᷣali.di.lxv·c. i. ſʒ
di cit ivil.⁊ hoſtiẽ. ꝙ lvdie epi ↄferunt oꝛdies
