niſicat vt ꝓximum.et tenef᷑ inde ad ſatiſfa
ctionẽ. Dbi ſcienduʒ vᷣm Clv. ſcvᷣa ſcðe.q.

P NMacme“

uis em̃ in bello dubio nõ liceat ei q̊ͥ non eſt
ſubditus bellando alterñ iuuare wonẽdo ſe
diſcrimini. nõ ſic eſt in foꝛo cauſar. Rõ di⸗/
uerſitatis eſt. quia in bello bellantes nitunt

virtunbo nõ iure.ſed in foꝛo cauſaꝝ litigan
tes nint une ſub iudice qͥ cauſaʒ exa
minat Bui
ſtã cãʒ quã ſonet ꝓpter ſuã ignoꝛãti cũ ſcʒ
iactabat ſe ſcientẽ ⁊ nõ erat ad ſufficientiã/

vltra peccatũ tenet᷑ ad ſatiſfactõeʒ leſis ̃m
Buil/Si aũt amiſit iuſtã cauſam vpter ſu⸗

am negligentiã et inſidelitatẽ m Rax.te⸗
net etiã ad reſtitutionẽ ſeu ſatiſactionẽ da
mni. Et qꝛ tales rariſſime ſatiſſaciũt.et pec
catum nõ dimittif niſi reſtituat ablatũ. ig
ꝗq. vi.ſi res.qꝛ vt ibi dicit penitẽtia ſine hu

iuſmodi nõ agit᷑.ſed ſimulat.ideo ad inſer?
na deſcendunt impenitentes/ ñ in ſenece
tragedia legit᷑ ꝙ dam vidit neronẽ apud

inferos ſe balneantẽ.et circa eñ auyfernẽg
miniſtros infundẽtes. Et cũ videret turbaã
aduocatoꝝ ad ſe veni .
nale genus lominũ.O aduocati amici mei
accedite vt mecum in ̊ vaſe balneatis.ad

huc ſupeſt locus in eo. quẽ vobis reſerug⸗
uiſ&t qꝛ in dilatiõo a appellanonibo inde
bitis frequẽter offendũt in eo iuſto dei iudi

cio puniunt. Oñ de quodã imuſto aduoea
to legit ꝙ cum infirmaret᷑ ad moꝛtẽ. clama

em ſi qäduocatus amittit iu a

entẽ inquit. Nuc ve.

1

ſe
tus
ſcerogt
ſtr
yrerer
tetnon
ni,nil
lnnöpe
nöͤtni⸗
usoce
elsvt⸗
ſcloere
ucar
ſeccbe
foasd
aeit
nA
i
ſeſn⸗

141

Nlulti
a us
lelceta
pnitan
ſiieo u
hnivcie
iecpi
Katlyop
eie
Weämn
ſeuge
ſauiſe
in
Mg
nspni
Chteneigl

Atatisſil

ffifzcati,

Peün
eſtpltus

Gincauſts
lo geoit

onidann

Pglippn
lpe⸗

inien

1¹, Pimniti

utir
Dkii
iit
ioſi uie
Cunſſgdd
Eenoene⸗

kn

Aene⸗

giieng
ndauk
wiüſhnnitnt
nmnidnninn
netadin
ncilißie
Drenuſinn

termuſan /Se

umeſſeinſtien
Wödetennpen
wnemena canſei
Manſandir
nglileetencii
werneſiniti
zütmnen
innni
dubio nlnnin
0 Arinzi
reſunan iin
Jan ämenII

re Artnain

n Aibdei

ſN
n isnnki⸗
itnöanitſpin
eni uinitrice,

—

niaimikinin

gi auiminc,
ungnmn i
n nb

E

E
—

S= de
nmn in r

ggit.ſi ꝓpter deũ facit⸗
Vtibidieen
*
.
1
—

mid eilu .

Lapitulum Primum

pat. Indutias indutias. Et quia in cauſis

ſupꝑ fluas poſtulauerat ſibi neceſarias obti⸗

nere non potuit ſed moꝛiens ad inferna de⸗

ſcẽdit.Mius etiã aduocatus.cum a ſuis ad

moneret de cõfeſſione.et ſuꝑ hmòi eũ ſolici
tarẽt.noluit ſed ait. Ego appello ⁊ ſic expi⸗

rauit vadẽs ad iudicẽ ſuꝑnuʒ.a quo appel/
lari nõ põt.¶ Quãtuʒ ad ſcðᷣm ſcʒ de debito
mõ tenẽdo pꝑ aduocatũ. Nota ꝙ debitꝰmo
dus aduocandi qͥ debet ſeruari.m R
talis.vt.ſ.nõ ꝓducat falſa inſtrumenta.vł
falſos teſtes ſeu coꝛruptos.nec mẽtiat᷑ nec

inducat falſas leges aut q̃ſcũq; ꝓbationes

nec querat in grauamẽ pꝑtis alterius ſuper⸗
fHiuas dilationes ⁊ nõ neceſſarias. Itẽ ꝙ ſi
fideliter quantũ iuſticia ꝑmittit cãz foueat
nil de cõtingennbo omittendo.iij.q.v
quis.et.iiij.q.iiij.c.i.⁊.ij. IOte ſoncaciter
vel vociferando.qꝛ ꝑ lłec impedit᷑ ꝓceſſus.
q.uiij.c.in loco. Itẽ dicit Co. ſcðᷣa ſcðᷣe.
.Ixxi.ar.iij.ad terciũ.ꝙ aduocato defendẽ
ti iuſtã cauſaʒ licitũ eſt pꝛudẽter occultare

eſt

nõ põt eſſe aduocatus.qꝛ duo officia in ea
dẽ cã ꝓhibent exercere. extra de poſt
cerdotis.et.iiij.q.iiij.c.i.⁊.ij.

let ꝙ peccat iuder.et puniri delet qui admit
tit tales ſcienter Ate monachi vel religioſi
niſi ꝓ monaſterio ſuo et de mandato ſui Pe

lati aduocare nõ poſſunt.xvi.q/i.monachi

Ate clericis in ſacris cõſtitutis vel eniaʒ in
immnoꝛibus ſed bñficians eſt phibita aduo
catio coꝛã iudice ſeculari.niſi in cauſa pꝛo

ian eceleſin ſua. vel p Sinnetiger S
erabilibo pſonis extra de o erici. Sʒ
an coꝛã ectlentaſtien iunchier pſſint aduoca⸗
re. ſatis videt᷑ ꝙ ſic ꝑ dictum.c.clerici. exce
ptis ep̃ᷣis ⁊ ſacerdotiba q bus eſt ſimpliciter
interdictuʒ. niſi in cauſa ꝓpꝛia eccleſie ſue.
vel ꝓ cõiunctis vel miſerabilibꝰ ꝑpſonis,.di.

xviij.pᷣlatũ.dũmodo ꝑ loc diuinũ offici

um nõ impediat ar.diſ.xci.cleric?*ꝰ Vtẽ in il

la cã in qua qͥs eſt iudex vel aneſſoꝛ.in eadẽ

ucũ ſa⸗

ne ꝓhilent᷑ ab aduocatione p canones. vt

ea q bus poſſet impediriceſſus eius.nõ au ſurdus.mutus.cecꝰ.furioſus.impules.vſq;

tẽ licet ei vti aliqua falſitate/In cauſa pau
perũ tenet᷑ aduocatus gratis pᷣſtare patroci
niũ eo caſu et mõ q̊ͥ tenent᷑ oẽs ad opa mi⸗

*

byopa miſericoꝛdie impẽdere.Nõ
ergo tenet᷑ qͥs ꝑ munduʒ querere indigẽtes
rletiã futuris indigẽtüs hoĩm ꝓuidere. ſʒ
ſufficit ꝙ ſubueniat his qͥ ſibi occurrũt ⁊ in
pᷣſenti tꝑeiEt in caſu q̊ nõ apparet in ꝓm⸗
ptu ſſet ei aliter ſubueniri et tunc te⸗
net de eo qð poteſt. ita etiã ꝙ poti magis cõ
iunctis ꝓuideat ceteris paebis cõcurrẽ⸗
tibo tenet᷑ aduocatus patrociniũ pꝛeſtare.
et gratis ſi illi nõ pñt ſoluere.als nõ tenet᷑.
tñ ſi faciat in iuſta cã.iſ.et grat laudabiliter
tez dicit Aln. de b
lo. Mota ꝙ ſi q̊s

ſup.c.tua nos.de

nõ eſt ꝑitus.⁊ aſſerit ſe peritum oſuledo ali

qñ in cauſis ſi aliquẽ ledit.ſ.ex malo cõſilio
ſuo. credo in foꝛo cõſcientie teneri ad reſti
tutionẽ damni.etiã ſi oẽm adhibuit diligẽ/

quã potuit et ↄtra cõſcientiã nõ fecit dũ
. in loc errauit

bda in tẽ ſi nõ adhilet oẽm
diligentiã quã põt.licet ſit ꝑitus.vt ſi ex pi⸗

.gritia nõ bñ ſtudeat dare ↄſiliũ eſt obligatꝰ

in foꝛo ↄſcie.ſiex defectu ↄſilij ledit᷑ aliquis
Dicit᷑ aũt adlibere oẽm diligentiã cñ adhi

let ſufficientẽ ⁊ cõgruã diligentiã ſᷣm tradi
tionẽ artesillius. ec ile/
cium qͥ ſqʒ phibeant ab aduocãdo. Nota ꝙ
agduocati eſſe nõ pñt infraſcripte ꝑſone ſᷣm

uantũ ad ter

Rax. Pꝛimo qͥ dem leretici pagani ⁊ excõi

e .. . 226 4 õä

ſericoꝛdie. vt dicit . ſcvg ſ( e. q. lxxi. ar.
iiij.ad pꝛimũ. Nulluũs em̃ ſufſicit n⸗ in⸗
igenti

Quantum ad

ſecundum pꝛincipale de collatione poſtula/
to ꝝ. ſ.dabo. Notandũ eſt ꝙ dandum eſt iu

ſus muliebꝛia. ſ.cõtra naturã.
tus capitali vł calũnia publice iudicij/IFtẽ
q̃ operas ſuas locauit vt pugnaret cũ beſtia
in aren a.hec oĩa.iij.q.vij. Vnfamis.ꝭ.tri
Et nota ꝙ clericus bñhciat in diuerſis ec/

acd. xviij.annũ ſenatu motus ſeruus virpaſ

cleſijs nõ põt pᷣſtare patrociniũ vni contra
aliã. ᷣm Berñ. Si tñ eſſet pᷣlatus in vna il⸗/

laꝝ ponet cõtra aliã rõne platiõis.Etidem
Inno.addens ꝙ ſi neceſſario officio vtaf.

ſoteſt ad ſimilitudineʒ tutoꝛis.ff. æ poſtu. l.
pᷣtoꝛ/tẽ ⁊ ꝓ pꝛioꝛi eccleſia põt agere co⸗
tra ſcð aʒ.ax.extra d iureiu.c.tua/Au

tem eſt beneficiatus in vna eccleſia a p̃ſtat

ꝓextraneis officium aduocatiõis vel ꝓcu

rationis ↄtra eam debet illo beneficio ſpolii⸗
ari. extra de poſtub. c. cñ RcerdorieſRangfar

aũñt iudex dare qñq; aduocatũ vtillis qͥ ha

bere non pñt ꝓpter pauꝑtatẽ.vl pter po⸗

tenniã aduerſe ꝑtis.ff, de offi. ꝓ con.ne qcũ
q;. Si autem iudex loc alicui aduocato p⸗
cipiat et ille ſine cã deneget pᷣtꝑ iudicẽ per
petuo remoueri ab officio aduocatiõis..

eo.l.pꝛocedendum. Debet igitur obedire
ſi tamen competens ſalarium conſtituat ei

ſm ſupꝛadicta.

ſto aduocato a deo eternũ pꝛemiũ a clien/
tulo lucrũ. vt.xiiij.q.v.nõ ſane.a mundo ⁊

iudice lvnoꝛẽ et cauſe obtentium.

Br fiſ ernnne

L.

—

.

Quantum ac ter F. iii.
cium pꝛincipale. videlicet de materia poſtu
Kardicg dictũ eſt gentes ⁊c.qꝛ cauſa vel eſt
circa ꝑſonas. vt in criminibo ſeruitutibus

matrimonijs ⁊ hmõi.vel circa ereditates ?

ſucceſſones vel circa alia q poſſident᷑ xl cir

.

ca terminos dñoꝝ ⁊ hmõi.Et qñ ꝑ aduoca
tũ iſta iuſte petunt᷑.debent dari. Oñ iuſte di
ci poſtula a me ⁊c.¶ Sʒ poſſet alicui vide/

ri ꝙ ars aduocatõis ſit illicita. oꝛdinat er ”Mẽ =ð
Capitulum.ij. De his que pertinẽtad d
bitum modũ aduocandi et ſalarijs eoꝛũ et

ad litigandũ in iudicio. Sed chꝛiſtus hoc ꝓ
hibet dicẽs Oath.v. Siqs vult tecũ in iu⸗/
dicio contẽdere et tunicã tuã tollere dimit
rtee ei et pallium. et auferenti tua ne repꝛtas

Et apłs.i.Coꝛinth.vi.ſecularia iudicia.ſi

habueritis. oĩno delictuʒ eſt in vobis g2c.

Reſpondet Bꝛatig. xiiij.q.i. epᷣus. S.his
Rareſtondes Gpfeats f licet ſtare in ino
x aduo catis
tali exercitio.ſed ꝙ dãno vitando. Del ſic
Hſus. Nir bñ ve ſtitꝰ ꝓ veſtibo eſſe ꝑit? Ere
ſee ditr᷑a mille q;uis idiota ſitille. Si caret ve ⸗
ſeu monaſterij.qᷓ̃rum ſunt pᷣlati vel ꝓcura ,/

dicio ꝓ lucro captando.id eſt vt lucxent᷑ ex

ꝓ rebus ꝓpꝛijs nõ licet.qꝛ eis non licet ꝓ⸗
pitꝛia habere.ſ. in ſingulari. ſed ꝓrebo eccleſie

toꝛes licet in iudicio ſtare ⁊ ꝓ pauꝑib/Sʒ

no ta ꝙ pfecti hic appellanf habẽtes ſtatuzʒ
pfectionis. id eſt religioſi et pᷣlati.⁊ non eo

mõ quo glo.ibi exponit. Et ex loc ſequit᷑. ꝗ;

dicet᷑ niſi ꝓ miſerabilibo ꝑſonis.(/DOñs au
tẽ Hug.cardinalis in poſtilla Ro.inij.ſic di⸗
ſtinguit.Auibuſdã nõ ſolũ licet ſua repete⸗
re.ſed etiã exxdit coꝛã iudice.ſ.infirmis qͥ
pꝛoni ſunt ad odiũ ⁊ ad vindicandũ ſe de ꝓ
ximo.vñ melius eſt ꝙ coꝛã iudice repetant
Quibuſdã aũt licet.ſed nõ expedit.vt pᷣlat⸗
et pᷣdicatoꝛibo ne fructus pᷣdicationis impe
dliar᷑. i,. Coꝝ. x. omnia mihi licẽt.ſed nõ oĩia
expediunt. Quibuſdã alijs nec licʒ nec expe
dit.ſ.clauſtralibo vtꝑ ſeipſos repetant. ſed
p amicos pñtſEct ad autoꝛitatẽ chꝛiſti ſiqͥs
vult ⁊c̃.rñdet᷑ ꝑ glo.ibideʒ.quã tñ declarat.
infir mis licet ſua repetere.nõ tñ cõtendere
id eſt cũ ↄtẽtione repetere.ſ.cũ odio ⁊ ſcan/⸗
da prmi 4 Hota3 nõ tenet᷑ quis da
re ſua vł ceſſare a repetitione debiti.niſi hee

Duo ſciat.ſ.et ꝙ ille moꝛtaliter ſcãdaliʒabit᷑
ſi repetit dubiũ ſuũ.vel ſi nõ dat ſua et ꝙ il⸗/
le reuocabit᷑ a moꝛtali.ſi non repetat,.vel ſi
dat ei ſua.xec Nugo. De loc etiã vide ſup
in ſecũda ꝑte. Buil.vo dicit ꝙ ſi ſtatus ꝑſo
ne nõ eſt in tuto.puta qꝛ indiget illa reqᷣ ſi
bi petit.ſeu quã ipſe iuſte repeni a debitoꝛe.
ita ꝙ ea carens incidit in ꝑiculũ impatien⸗

tie ⁊ murmuratioma tra deũ ipſe vel fami

— . . .
*⸗ 7* er Pee. aes .f..*

lia ſua. tunc nõ tenetur date vel a repettiöe⸗
ceſſare rei ſue.quantũcunq; debitoꝛ ſcanda
liʒef qꝛ tenet᷑ magis ſibi et ſuis ꝓuidere q;

ritate inducta repᷣlene

l1
—

——

alij aũt põt abſq; ꝑiculo tali illa re ca⸗/
rere tu

èad vitãdũ ſcandalũ ꝓximi delbet a
re vel a repetitione ceſſare.ſi tñ credat illum
bñ vſurum als nõ Buil/Aplus aũt in auto
t⸗ lit iudicia nõ ſimprr.
ſed fraudulenta iniuſta. vel q̃ febant apuich

infideles quod phibetur.

vicijs pluribus.

Aduocatus acce-
(ens coꝛꝗ iudicead aduocandn
vt dicit Guuil. in ſpeculo li.i.cde

officio cõgruentes.de pꝑe.diſ.i.nemo. Onde

ſte nec ſit veſtitus vvneſte. Nullius eſt lan⸗/
dis q;uis ſciat om̃e qð audit. Dñ legit᷑ de
demoſthene eloquentiſſimo oꝛatoꝛe. ꝙ in

pꝛincipio exercitij ſai miniſterij.ſ.aduocan
di et poꝛandi vſus eſt veſtibo multũ pꝛecio
laicis licet in iudicio ſtare et aduocare.qui
hbyre ꝓpꝛiũ pñt. Clericis niriele infra

ſis ſed poſtq; diuulgata eſt fama eiꝰ ſcientie

⁊ elo quẽtie vſus eſt veſtibꝛcõmunionb.
interrogatus de cauſa.cũ ſᷣm iudiciũ cõmu

ne videbat᷑ ꝙ pᷣcioſioꝛibo tunc indui debue

rit. eo ꝙ eſſet magis in opinione et hnoꝛe
lvim ⁊ opulentioꝛ. Rñdit ꝙ neceſſariũ ſibi

fuerat in pꝛincipio cũ eſſet ignotus ꝓcura,/
re ſibi ad acqſitioneʒ fame et opinionis ſui
officij ex pꝛecioſitate veſtium.quia ſic omu
niter hmies eſtimãt de ſufficientia talium

Fm qualitatẽ veſtiuʒ. Sed exq̃ ij erat nota

omnib facundia et ꝑitia ei non opoꝛtebat
ammodo ex veſtibo eã ſibi ↄquirere.Debẽt
ꝗaduocati ad cõſpectũ iudicis accedere in
habitu oꝛnato ↄpetẽter nõ tñ pompoſe. ODñ
et Oath. xi.dicit chꝛiſtus. Ecce q mollibꝰ
veſtiunt᷑.i.pᷣcioſis in wdmibo regñ ſunt. vbi
ſcʒ ſunt iudices ⁊ aduocati.licʒ em̃ ex oxꝛna

i eſ nõ ſrs iugicig palutehene t. 1; . .
Di. ſids vir e ſtis humilis 2 nõcolo? ꝗ
tus lau eldil. arſimom. t ſicut nec exrj o

ſite delitie ita nec aſſectate ſoꝛdes laudẽ pa
riũt.ait hbiero.qð ad veſtes extedit᷑.di.ea. .
i. De meo Sↄſiſio inqt ginl. veſte gerat ſne
pꝓfeſſõi ↄuemẽtẽ ñ piuerſi coloxꝭ aut diui
ieñ nimia bꝛeuitat?. aut lõgitudie notãda
vt faciat caudã ñ ex cert textur? variaiã vł
varijs coloꝛibo oꝛnatã ñ diſſutã lacerati.

—j/ / by ððẽ

.
„ .
ι⁰
..
*
●
1 .——N
—

9

56BN—

y.
.

tftoi
cannſ
Koomnatu
laſens⸗
lligorn
arbüllae⸗
Uiere

o

edute
kciere⸗
ſecend
GWn
wochrd
Cinoe
un
cs
Aot
titeun
mlhio
nlhiſt
ſliig el
halexeſa
(hentul
bchehen
awhite
Certoen
Mocer
udic⸗
W
unc
atſcn
(gtet
kudy⸗
ürer!
Mo,p
höͤnun
te h.
ſeleſſint
. „p.

Cndicgte

neſiſn

Pones
Arnns⸗

ſd⸗

Kcnt

liſeniri
funun

„*

nen
dſellin

„° G
A .

ernſe di. rli. parſimoniã. ſed regionis moꝛem ſer uocati loc non faciunt.ſed dicunt frater q
Gninririr iuet. diſ. xli. qſquis. vt cũ fuerint in italia pal litis euentus dubius eſt aliquando liſigam
ndti liij,s affibulatis vtant. cũ vltra montes cap/ tes obtinent ex induſtria velaſtutia vel gra
teſareſ, nimn pis maiũicatis vel pallijs diffibulans. ſeddſ in vel fraude vel ignoꝛãtia pris aduerſe. extra
Slsn alio oꝛnatu ſe ſoneſte gerant.vt in ſotulari de fide inſtru.inter. Doc iñ ꝑnitioſum eſt q̃
ätngin bus. frenis. ſellis. pectoꝛ alibo. calcanbo. fij aa animã et etiã quo adſamã. ¶Hꝛeterean
nnimid bulis. coꝛrigijs. et alijs hmõi. volentẽ autẽ habito negocio in ſcipturł. qꝛ memoꝛia la
DM 8üng ex hũilitate vel coꝛpis neceſſitate hũilẽ ha bilis eſt. ſi leſitaret aduocatus vel uriſcon
Mnm bitũ deferre nõ ↄtẽno.vt di.xxx.ſiqͥs viroꝝ. mlens aqᷓ Auerie ſeu dubitet de iuſticia cau
ratug auagl Lſ. ſe non erubeſcat dicere. volo mecũ et cũ pe⸗
nrnrdn Aduocatus quali H.i. Litis et cũ lib ris deliberare.quia vt dicit᷑ di.
SZõ ter debet ſe halere ad clientulũ ſuum Et dici

Ndilinen! aduocatus qͥ ad ea q ꝑtinẽt ad cãm. de q̃ pe/ inſpiciat diligenter inſtrumẽta ⁊ iura ad ůS
irteſfieſett tit auxiliũ ⁊ ↄſiliũ defenſionis. Dicas ergo ſtionẽ facientia/ & ſi ꝑ ſe nequeat inſtrui.
baſitile. Sien mihi oĩmodã vᷣitatem negocij. Exinde da conſulat peritioꝛes.qꝛ qð a plurib q̃ri t fas
wmrie Vlſitei⸗ mihi ſcriptü vt congruũ poſſim nbi dare cõ cilius inuenit.di. rr.de lilellis.et qꝛ ſepe re⸗
ieemat. Win ſiliuʒ ſeu reſponſum. Expedit em aduocato uelat᷑ mioꝛi qdð maioꝛ ignoꝛat.di.xcv. eſto
mminou, hHꝛabere ſcripturã ſup narratione facti. qua,z Et ver tas ſepius exagitata magis ſplede⸗
Wentulus Pfonatiwter verteulii giuri en ſeitin uce exro der graue.6 Horro ſiad,
sekrihani pdie habeat iurare vt ſine ruboꝛe et verecẽ nocato viſum ſuerit ꝙ delxat cliẽtulus liti⸗
ulegmeimioi dia poſſittcũ aliter mueniteam dſerere/ ad gare pꝛimo cõueniat de ſalario cũ eo ei dã/⸗
— qð ex foꝛma iuramenti qð pᷣſiat hodie in do. et de meo cõſilio iũgat aliũ aduocatum
Rcinininaide merito (auſe tenet. vt poſſit euadere pʒnaz qꝛ melius eſt eſſe duo q; vnuʒ ꝛc. EccS. v.
javinnuid multiplicẽ de qua habes Paſtula Ppera Integrũ eſt em̃ patrociniũ qð plurimoꝛuʒ
— Ai.li:vi.tum etiꝗ qꝛ talis ſeripfura poferit ſenſibo appꝛobaf.extra de ofti. dele. cpꝛudẽ
inli ſibi aliqñ ꝓdeſſe Seneca. Cuiuſcunq; facti tiam. boc m̃ ſi qlitas vel diiculias cauſe Rᷣ
Mu Hikgkäl cauſam reqre,. et cũ initia inueneris.exitus exigat.nõ em̃ delet eñ inducere ad expẽſas
udingnnc togitabie ,Harto intellecto ſi ſit actoꝛ.qᷓ ſuꝑfluas.qñ nõ eſt neceſſariũ.vel nõ põt cli
—–= rat de ꝓbationibo quales habet. nã qii accu entulus.. aueat añt aduocatus ne chiẽ/
inertimn ii/ ſare vel agere vult ꝓbationes debet hr̃e pa tulo victoꝛiã repꝛomnttat.ſicut faciunt me
ini dſpfnennmn ratas. vl. q;fi. Actoꝛ. Si aũt eas non habegt dici ſupbi ſanitatem infir mis pollicitantes.
in Stgſin nõ multũ ſibi expedit ius habere.exquo deſfi Dubius ẽ em̃ litis euẽtus.nec victoꝛia in
aagluelmun . cit ei ꝓbanio.ij.q. vij. plerũq;. Nã ⁊ ꝓbatio eo ẽ ſʒ in iudice.ij.q.iij.SO.notan dũ. Nec in
teiſie ne cenunte interdũ vindicte rõ conquieſcit laboꝛẽ ſequit᷑ effecꝰ e renũcianõe.c. miſt
cöſrniidinmt xxrij.q. v. c. chꝛiſtiana reli õõ ba/ cũ pꝛidẽ.qꝛ ⁊ ſepe vici ẽ materię ñ artificꝭ.
mimiintl tiones nõ opoꝛ ter en halere.et factũ eſt lid ff. ad.l. aq.l. ſi ſeru“. 5. ſi caliceenec dz certuͦ
iatenis , i dum dicat ei. age ſecure. C. d teſtn. li 33 aſſerere vbi cert? enſe nõ põt.ex de pᷣſcrip. c.
gienontniin) . ſi reus ſit q̃rat ſi quas habet defenſiones et cũ ↄtingat/Caueat etiã ne ꝑtẽ ſuã q̃ eius fi/

iur clientulus ille cuius cauſam ſuſcipit de/
fendendã. Dicit Guil. in ſpeculo vbi ſupꝛa
ꝙ debet pꝛimo ſic alloqui clientulũ ſuũ ad,
uocatus. Chariſſime. tres ſunt ꝑſone qbus
oĩmoda veritas eſt apienda. et nil eis celã

dum. cõfeſſoꝛ.ſ.quo ad pctã cõmiſſa.medi⸗

cus quo ad infirmitates et oloꝛes ſuos.⁊

vationes. Hã opoꝛtet eũ halere ꝓbatioę⸗

l. pon deret. nos tpe indigemus vt maturiꝰ*
ſt aga

mus. Et ſalomõ. Ommia fac cum

conſilio. ⁊ auditioni ſapientũ vacandũ eſft

extra de pᷣſumpt.c.ex ſtudijs Et repᷣhendit

qui conſilia ſapientũ nõſuſcipit.diſ.lxxrxuii

ci. Onlius eſt em̃ in occulto delilerare. qᷓ
in publico ſuccũbere/ In eꝑpe autẽ huius de⸗

liberatiomis ſepe ſecũ tractet et deliberer. et

dei ſe ſuppoſuit.vel ſecreta cauſe ſue qq̊ mõ

gtuim gia .„Ed
bhni und H DADus Aaratas ad ſuas exceptiões ꝓbandas.

enimi „ Pba:et pſum ti. l. in exceptionibꝰ. O
I . ſi habet. dicat ei. Becure te defende Veruz
alIè. ſi viderit factũ inefficax vel ppter ſe vel ꝓ/
chaitinil pter ꝓbationis defectũ.dicat ei. Amice no
r li inanib ſumptibo te verare nec defendi de⸗

engnſten mamdb) lumptibote verare nec d 9
iNnN bet. quocratione inmin nõ põt.diſt. lxviij.

tũ cliẽtulũ defendat¶ Sʒz qrit Nunqd poſt
qꝙcũ aliqͥs denudauit ſetre ta cãe ſue ancui ad
uocato vel iuriſcõſulto.ille aduocat ꝰeẽ poſ
ſit 3 eñ in eade ca brnen ab du a ꝑte reoſitus.
rñdet ꝙ ſic.Et h̊ dic obt nuiſe argum̃tũ.u
.i. F. q? g. alioqn nulli enz ↄſiliũ dãdũ . Sʒ3z

ꝓdat vel rce pactũ inter eos ini

ſuie eun coꝛ epᷣiſſec delet quis malam cnuſam ſeu nec Hſufficeret ad iucdhcè remouẽdu. vtno.
rnnim tdeſeralã fouere vel ſuis allegationibo colo exrde teſti.cdilecto Sepe em̃ vidi veni ↄſiliũ
nii in rari. K. iudi. l.x xem nõ nouã. Sepꝑ tñ ad/ ab aliqbo non vt acceptarer᷑ ſʒ vt alterpar ⸗ 8
. νa π☚ e Wσιi dnar, 80 Dz Crd d G ſar e . ſ. E e-
ℳ — - — ₰ —
Z
.
4 . . °W °
41 * . °
—
—

* „ *7.
— „
— „
R—
1
*

ti poſtea oſulere erubeſcerent. Si añt fuiad/

nocatus tuus in cauſa illa.nõ iam finita in
aliqua pte ſui ↄtra te nõ ero. alion trine
pusricanois incurreré. ij. qiij. 5. notann.
¶ Sed àd ſi vedi tibi fidẽ ꝙ; eſſein tuus ad⸗
nocatus in aliqua cã et ſui.et lata eſt ſentẽ/
tia a qᷓ appellatu eſt. nundd in illa cã appel/
lationis ↄtra te aduocatus eſſe potero. Et

lvc ſepe fit in curia.qꝛ aduocatus etiã quã/⸗
dam fuci põt eſſe aduocatus contra ſiſcũ in
aliqua cauſa in qᷓ nõ pꝛeſtitit ei patrocinin.
C. de aduo. fil.l. /Pzꝛeterea cã appellatõis
eſt alia cã a cã pꝛincipali. Honeſtius tñ eſt
abſtinere. tũ qꝛ cã appellanõis eſt eadẽ ſᷣm
quoſdaʒ.vel ſaltim eſt eius ſeqla.tum qꝛ ſe
creta cauſe nouit. Oñ in hac inſtãtia mul/
tum ledere poterit quẽ in pꝛioꝛi defendit.tũ

quia opoꝛtebit eum aſſerere qð pꝛius neg

uit vel econtra.qð eſſe nõ dbdeet.
Aduocatus quõ ꝗ.ii..
ſe debeat halere ad aduocatũ ↄtrarie partz.
7 ad ſocios quando ſunt plures aduocati
ex parte ſui clientuliſEt pꝛimo qͥdeʒ nil cõ
tra aduocatũ alterius ꝑtis ↄferat ſed eũ be
nigne tractet niſi alter ad aliqua inloneſta
ꝓꝛũpat. Et cum eius dictis reſpondere ha/
lebit.eũ cõmendet ſuꝑficialiter ⁊ nõ nimis
iuxta illud Senece laudato ꝑce vitupera/
to ꝑcius, qẽ foꝛte añ finem litis cõtinget.qꝙ
ipium repᷣvndere laboꝛabit. et ſic eſſet ſibi
tanqᷓ; contrarius naion mineremile
dus.e xira de appel.c.ſollicitudinẽ. Cõmen
det eñ rwibs duplicia.i.habentia di
uerſos ſenſus. v̈bigr̃a.Oꝑa laudant artifi
cem vel ſcia veſtra nota eſt et cõmendatiõe
nõ indiget.qꝛ ſeipſam oſtẽdit. Poterit etiã
ſi velit eum repᷣhendere ſub quodã honeſto
coloꝛe.ſi velit eñ cõmendare.nõ de aduoca
tione cõmendet.ſed de octrina legũ et exꝑi
entia reꝝ.Caueat tñ vt nõ pꝛobꝛis.ſed legi
bus certet cũ eo.nec ei vel parti dicat cõtu⸗
meliã ſiue palã vo cãdo eum rufnanũ ſeupᷣ
uaricatoꝛeʒ.vel ſubdole dicendo. Ego non
ſum fur.q.d.tu es talis.alion duminutio/
nẽ fame patiet᷑ ⁊ a limine iudicioꝝ exclude/
ret.v.q.uij:in loco.Si vᷣo alter falſitatem
rel alã turpẽ notã imponit ſecure/dicat.tu
mentiris.modeſtius diceret loc nõ eſt ve
Maã et chꝛiſtus cũ dicerer ei dicẽti.demoii⸗
um habes.xñdit.Ego demoniũ non habeo.
ſed lonoꝛiſñico patre meũ.tacẽdo em̃ vide
aſſentire. Sed mmis crudelis ẽ. ait Aug. qͥ
famã ſuã negligit.xij.q.i.nolo.Sʒ ſi turpia
non imponatbis vtat᷑ ſpatis dicendo ſal
ua pace veſtra vel reuerena vel honoꝛe vro

eren Srr n Ce⸗6Kgn/

.
„ .
.

LZitulus

rit. et tu cõtra⸗ ties en ufurres
et ſic ars luditur arte. m illud. Aui vicit

repcutiet eundẽ/

Hertus
*. . . 6. 77

rxr vi. di. deinde. Atem ſi alius aduocatus

te patienter audierit. et u patieter audias
eñ ſi te loqnte ſtrepitũ fecerit vel ſuſurraue
õtra eũ ſtrepitũ facies en ſuſurres

quod vult, audiet qð nõ vult. xiij. q.i. . a
Et Seneca. Zlb alio expecia qð tu alij
feceris. Cautus tñ exiſtas vt viligenter q;
cunq; alter dixerit notes ⁊ retineas. Ham

ſi plura effudat. vix erit qn aliqð repbenſi/
bile ↄferat. ODñ Seneca. Quotidiana foꝛ/
eñ redarguere. cũ ſemel emiſſum volet irre

nobis. Et ſic adhibet᷑ fides dicto ſuo cõtxra
eum. extra de ꝓba. c. ꝑ tuas. ſicq; ſibi põt di
ci.lex quã inducis ꝓ te ꝓ nobis cõtra teẽ.

1 dicas qliter ⁊ in quo. Dideat tñ ne ſagit

ta ionat æ retroꝛſum abiens in caſu ſimii
pmiſſis patet ꝙ diſcre

te facit aduocat.qͥ in ſui dicti initio ꝓteſtat

ꝙ intendit pꝛoponere id qð ſit ſuo clientu⸗

lo vtile.nec ſibi piudicet ſiqͥd erroꝛe velin⸗
curia cõtra eũ infundet. Sed ⁊ pꝛincipalis
nſona caute agit q cum inſtrumeto publico.
rata halxbit eres vuit valere qſta ſe ꝓlata
inutilia ꝓo reſpuitet inhibet.wl als in cu
det᷑ aduocatus taliter ꝓteſtari. qꝛ aliqn bo
nus woꝛmitat homer? ¶ Deferat quoq; al/
teript aduocato cũ quo ſaluo iure ſuo fo

terit ſedere ſalutato.et hono ꝛc quẽ ſibi c

pit alteri impendat.ij:q. vi. q ſcit/Oeꝝ ſiad
uocatus videat te in allegationibo ſuꝑare
qͥs argumẽtaripᷣt. vt extra de iudi.c.nouit.
tũc ne videaris reſponſiõis penuria vclina
re certamẽ. pꝛudenter eũ eludas te ad aliaʒ

õõ etiã ſillle ſit me
lancholicus aliq indirecte vł curialiter diie
re ꝑ ã moueat᷑ ad irã. tũc em̃ nõ ſic bñ oꝛdi

nare poterit ſuũ ſermonẽ.qꝛ ira impedit ani

mũ ⁊c. Aſtud tñ vlnimo dictũ nõ videt᷑ lici

tũ niſi foꝛte eſſʒ cert de iure ſuo qð aliꝰ iug
ſcia r cauillaroib elt obſuſtars. ge Nn.
aduocatꝰvtriuſq; ꝑtis caueat a mecciò ·
młtomag a piurijs. nec ad iſta inducat cli
entulos ſuos.als grauiter peccat¶ oꝛro
⁊ ſue ꝑti aduocatmoꝛẽ gerat.⁊ ſi plures fſu
erint.ſimul cõueniant ⁊ ſimul deliberent. ſu
per quolilet dubio qͥs eoꝝ et q̃ ꝓppnet. Ex

ſoc em̃ veritas meluls inqrit᷑ ⁊ cà ſalubꝛius

dirigit᷑ ⁊ aduerſarij terret᷑.iunioꝛes iñ pꝛio
ꝓponãt et maioꝛes vltio vt eoꝝ ſxcdolas

---

yten
bint
lutte
rotorg⸗
Penis
nt n
lpniſn
Ranocon
Cgöet
ſortan.
nna trb
tiorſc
Pncio
Gein
Mer
Elce
lesfi
ntset
wen
eoꝛ
uſtoct
oꝛcine/
Gchnnic
ſeduulin
ldsr/
werem
eſsin
Adianad
ucdͤ
nf

fſede
Aooni
fnene
luu
ſwie
te /nchin
ir bun
lichoen

4*
1¹
114
*
— 9
H—

ninsndi,
saietnegin
Krucniitizn
entnn
ndeninne,
er
D
eſrtdein
Ple onphngin
o Meuin
Mibjens nh⸗
tömiſispaug
nindichinto
enqfiſocr
metſiädenont
me Sedapen
BNANiſil
termin gn
liiexinen
mer Nau
Wanmünmſ
mapwilib

ENi enhiie
Nemdeindche
eprös
miereäendutu⸗
tder lpin
Nis Holesdlun
ndrerennu
uti ieiniinen
ibmme unnli
ium,
6B N

iu

ng

tLapitulum Secundů

et efficaces rationes et allegatiões melius
iudex memoꝛie cõmendet.d cõſe.diſ.ij.li
do. Et vt vocet tullius validioꝛa argumẽ⸗
ia ſunt reſeruãda in fine. Peritioses em̃ vl
nimo ſurgendo melius vefendent p̃poſita. =
plenius reſpondebũt obiectis/Al tñ dirxe⸗
runt. ꝙ vbi plures ſunt aduocati vmi ꝑtis
Wl vbi ſunt plures ſapientes cõueniẽtes ꝓ
aliquo conſilio dando. antiqoꝛ pꝛius dicei

ioꝛ natu. decet em̃ ie pꝛimuũ. ar

ad qð facit dictum Ecci.xxxij.c.d.loqre ma
d

i. ſtatui

mus. Et hoc niſi foꝛte adeo ſit in euidenti

maioꝛ ſcoẽtia in minoꝛi ꝙ nulla poſſit de hoc
teſitatio oꝛini diſ in miramur. rel niſt iuni
oꝛ etiã minoꝛis ſcie rõne digniratis debeat
poicere artuꝛñ ſinrum elag: li ſec ſint
xes filios/
res et mit

us wcti ſint pꝛioꝛes in loquẽdo.

et coctioꝛes ſequant᷑.vt patʒ in caſtroꝛum

acie oꝛdinata vbi maioꝛes et foꝛtioꝛes ad
cuſtodiã exercitus ſubſequunt᷑. vt patet in
oꝛdine ꝓcemionis eccleſie/Caueãt aũt ne
acnuicẽ diſſentiãt. Nã oĩs gens et ſcia in
ſe diuiſa deſolabit᷑.xxv.q.ij. Si ea. Juxta il
lud pᷣs.cvi.Efuſa eſt contentio ſuꝑ pꝛinci
pes et errare eos fecit in inuio ⁊ non in via
Sed ſiqͥs imꝑitus et ꝓcax fuerit inter eos
alij dicant chentulo ꝙ ei ſilentiuʒ imponat.
quia qð ſapiẽs agit.fatuus deſtruit. nec eſt
arancuz in wue et aſino. xvi. ꝗ. vij. Noua.

Aduocatus quali J.iii.
ter ſe debet halere ad iudicẽ. cum eñ pꝛimo
alloquit᷑.oicit Guil.in ſpeculo vbi ſupꝛa ꝙ;
in eius conſpectu veniens eũ reuerenter ſa⸗
lutet. Si iue

te inclinato.vel alio ſigno humilitatẽ o

dat.humani em̃ moꝛis eſtillũ vereri.cuius

iudicio et voluntate. nũc erigit᷑ nunc depꝛi
mit. xvl. q.ij.viſis,. Si vᷣo eſt archidiaconꝰ
vt ppoſitus vel mi
cõſuetudo regiomis in hoc ſeruet.vt.ff de of
Pſi. l.ↄſul. Mon aũt iuxta iudicẽ ſedentz
unali

ſa eoꝝ qꝗͥ minibo placent. vt dicit pſalmi/
ſta. pᷣs. Iij. Co quat tñ que credit iudici com

placere. caute tñ. Qã ſepe diſplicet impꝛu/

dens dum placere ſtudet. Oe ſi iucicẽ motũ

nra viderit von reſponchat ſibi. iuxta illud.
um furoꝛ in curſu eſt currẽti cede furoꝛi.

Et ſi in facto alieno.quo iure tractetur.ibi
⁊ icit canone vel legem determinante illam

Ego tñ credo vt pᷣdixi.ſ.ꝙ iunio

Si iuder eſt eßs vel rex vel comes. vt
ſ. dewſito caputio vt genuby flexis vel cai⸗
tẽ⸗

es reuerenter ucliner.⸗

2*

parteʒ timeat offendere. Nam er lvc iudex
magis credit ei in pꝛopꝛio dicto eius ſi vi⸗
erit eñ binmnin aliena. Si po ſit nota per
ſona iudici taceat. ⁊ foꝛte iudex vocabit eñ
ad conſiliũ ſuum ſᷣm moꝛẽ lombardoꝛũ.et

queſtionẽ vel bon. als dicat audacter niſi

lurrabit᷑ ſalariũ.quia nõ poteſt pponere ꝓ⸗

Vnsa parte quin aliã puocet. NVnde tutieſt

neutrã iuuare q; alrerã offendere. vt dicit.
rxiiij.q. v. Deniq. Item nõ rideat coꝛã iu⸗

dice ſine cauſa.qꝛ riſus abundat in oꝛe ſtul
toꝝ.ſed geſtus halxat ſapien tis. Item hu⸗
militer audiat lo quentẽ iudicẽ.et dicta eiꝰ
laudibus extollat. ab adulationibus tamè
caueat.quia nõ eſt hmõi conſilium anie tu
tum nimis hominẽ laudare.vt dr.xxv. dif.
5S. als ea. Cum aũt tempus loquendi adue⸗
nerit. quia omnia tempus halent. tunc ſux
gat. quia ſtare nõ ſedere debet cũ oꝛat et cñ
bita grauitate et curialitate ſtet non indi
ſcrete vel arroganter. Actus quoq; eius ſit
tardus et grauis non pᷣceps vel celer. vt ſic
rveterem et bene fundatã videat᷑ halere peri
tiam. ¶ Pꝛecipue aũt circa tria exhibeat ſe
maturũ. vt ſic ex ingenio ſuã augeat ſapiaʒ
videlicet in vultu in geſtu et in voce. In
vultu videlicet.vt habeat vultũ affabile et
iocundũ.et benignũ iudici ac aſtan tibo oſte⸗
dat abſiq; riſu.tñ in diſcreto. In geſtu vt ca

put vel pedes non ducat indebite.ſed cũcta

membꝛa debita maturitate regat. An voce
vt eam plus debito nõ depꝛimat.v exalter
ſed in cunctis mediũ ſeruet. Non ſit vagus
oculis. aut effrenis lingua.aut petulantia.
Deinde poſt paululã moꝛam incipiat a iu/
dice et aſtantibus benignã audientiã poſtu⸗

lando.iudiciſq; beneuolenniã captet. eũ cõ⸗

mendando.et dulci ſermone ad eum loqn
do. Derbum em̃ dulce multiplicat amicos
Ecci.vi.Et Seneca Coꝛ hominis nobile

cõtra wtentig recalcitrans ponius vult du
ci q; trabi

i;Poteſt añt eñ cõmendare vl ve
recta fide quo mil magis in pꝛincipe ſpledet
vel demoꝛibus ⁊ ſumma pbitate vel de l/

on: a iudicẽ ſedentẽ neſtate et caſtitate. que ſola ẽ poſſibilis ani
unali ſedeat vt ſit deletus inter eos.
.i Ceullug. Ytem in ſtãdo nõ ſit garru⸗
Ig lolmax ſeu ꝓpcax. Et licz deus diſſipet oſ

mas deo pꝛeſent are in autentico delenoni

bus. vel de dei nmoꝛe etreuerẽtia. vel de mãᷓ

ſuetudine et clemẽtia de humilitate.vel de

ſapientia et pꝛudentia ſeu patientia vel iu
ſticia et equitate. In loc tñ caueat ne oẽs

virtutes vni attribuat.ſed eam vel eas qs

ſibi nouerit mibuendas. mendacijs abſti
neat.ne vt vulpis decoꝛem coꝛui et dulce⸗

dinẽ vocis ↄmendans exiſtimet ſibi deriſo⸗
rie dictum.et ſic pꝛouocetur ad indignano
nem. Anſuꝑ abſtineat ab oĩ vᷣb.quo iudex

6*

—„ 7 .
.
4 .— . „. —
.. .. .

wſſit ininriam ad animũ reuocare. vel quo

poſet offendi. Res em piculoſa eſt litigare
ſub iudice offenſo. Caueat eti ne pꝛo aliqᷓ

videat᷑ ve lle eius iudioũ declinare miſi cau? gnificentie et fulgo⸗ xlvendum. An
ſumma tñ notan dũ.ꝙ lec ſunt que audao⸗

ſam ꝓponat fufſicientẽ. Ex hoc em̃ ſibrcõſti

tuet iudicez aduerſarin. nec appellet ſine cI
ſufſeienti et euidenti qe eſt indicé puocaſſe elontia. libertas. gaudii. fauoz. et lenign
audit et his ↄtraria ↄtrani opant effecti.

eius ſen tentiã nõ ſeruaſſe. vel iudiciu decli⸗
naſe. ꝙ ſi eum ſic ꝓuocaint ne plene de eo
oñidat. Abſtineat aũt aduocatus ab his
defecti q reperiuntur in qbuſdã oꝛatoꝛibo
vuũ/ꝓponit ſeu lo quit᷑ coꝛꝗ indice.quidã em̃
cuin quodã faſtu ſeu ſuꝑſtitione ad loquẽ⸗

us Serxtus

eſt. Atem grandia graãditer ꝓferenda ſunt

parua ſubtiliter. mediocria tempate. et ců

de vo vel ſominũ ſalute referim plusma/

gnificentie et fulgoꝛis eſt exibendum. In
am tribuunt poꝛandi videlicet ſcia. potetia
eloqntia.libertas.gaudiũ.ſauoꝛ.et benignꝰ

SDe ſalariis aduo J.iiii.

catoꝝ. NMota pꝛimo qð ait A

1g“. glicz ad

uocato vendere ſuũ patrociniũ.⁊ iuriſcon⸗

dqũ geſtus dãnabiles pᷣtendẽtes. abſtergunt

faciẽ.crines poſt aures refoꝛmãt.nares cre
bꝛo purgant.et guttur.ſpeculanfq; manus.
Alij vero nunc oculos trans celũ eleuant.

ſulto iuſtum ↄſiliũ.xiiij. zv non Uns. 6

vider᷑ intelligenduʒ quãdo credit iuſtã ene

cauſam quã defendit.vel ſaltem dubitatnõ

nunc caput remittunt nunc crebꝛa ſuſpiria

emittunt.nuncſrontem rugant.nunc labia
cõpꝛimunt.nunc ſuꝑcilia obducũt.manus
maxillis affigunt. ⁊ ahnia miranda ſe medita
ri ac grãdca conciꝑe ingenio młtiplici ſimu
lantes. Honnulli quo qꝙ; tute inter ꝓcellas
eloquentie nauigantes.ꝑiclitant᷑ in poꝛtu.
robuſte em̃ inter vicia eloquij decurrenteg

pꝛiuſqꝙ;ᷓ ad cõcluſionis metà ꝑuenerint. deſi
ciunt impꝛudeter cõtra quos eſt. de pe. di. ij.

multi. Ecõ tra quoſdam ruboꝛ inter loquẽ
do arripit.et tremula voce loquunt quoꝝ
tamẽ nimidũ mitiũ finis robuſtus exoꝛnat.
ſeo quibo facit illud. Oebile pꝛincipiũ me⸗
ioꝛ foꝛtuna ſequet᷑. Sunt enaʒ quidã qui

ſolum vocis magmtudine confidentes ful
minantet vociferãt ꝓponentes cõtra quos
eſt.v.q.iiij.in loco.ibi mitiſima. OJodus

igit᷑ vbiq; ieruandus eſt.iu xta illud ODꝛatij
lIi.i. ſermonũ. Eſt modus in rebus ſunt cex
ti deniq; fines. uos vltra citraq; nedt (õ

ſiſtere rectuʒ. In pꝛonũciatione itaq; delet

exercere vocis et ſpũs moderamẽ coꝛꝑis ⁊
lingue motus.vt verba non ſint inflata vł
elata.vel in faucibus frendentia.nec vocis
immanitate reſonantia.non aſpa frenden

tibus ve l inhiantibo labijs ꝓlata. ſed pᷣſim

equaliter et leniter et clare ꝓnunciata.nec
ꝓ oſtentationis cauſa frangat oꝛatio. De

rum pꝛo loas cauſis rebo et tꝑibus diſpen/

ſanda eſt. NHam aliqᷓ ſimplicitate narranda
ſunt alia autoꝛitate ſuadenda.alia cũ indi⸗
gnatione depꝛomẽda alha miierauõe flectẽ

cto.ſ.C. aureoꝝ.quẽ nõ debet excedere/Et

da. vt ſic vox et oꝛano ſemꝑ cõuemiant ſue
cauie.Recta quoq; ſit facies.nec labia de⸗

toꝛqueant᷑.nec immoderatꝰhiatus necſupi
nus vultus. nec eiecti in terra ocul. nec in
clinata ceruice.nec eleuata aut depꝛeſſa ſiu

Ccilia. labiqq lalere vel moꝛdere deſoꝛme

tuere. Pꝛo iuſto em̃ patrocinio licet aceipe
re ſalariũ quia nemo de ſuo cogit bñficium
facere. x. q.i. c. Pcarie. nec ſuis itipendijs qs
debet miitare .K ix. Mec loc eſt vende
re ſcientiã ſed laboꝛe ſuum ſeu locareopas
ſuas et pmiñ poſtulare. rij: gij:c. eceleſiaſti⸗
uocatus ſeu iuriſcõſultus abiq; labvꝛe ? re
uolunõe libꝛor. puta qꝛ balæt in pꝛomptu
trarii. ſq ꝙ põt accipe. quna ſinõ laboꝛauit
dinonis eſſet magis ꝑitusq; minus. ¶ Id
aut certü eſt enon licetpaciſci te certa ßar.
terdicendus foꝛus.et a cõmumone alioꝛũ

aduocatoꝝ eſt remouendus.i.ab acnõe ad

uocandi.vt.C. de poſtu. l. ſi qui.et.iij.gꝗ. vij
inſamis.5.tria. Oe quanta autem licet.pu

ta quinq foꝛenoꝝ. ecem. viginti ermot

dummodo non tranſgrediat᷑ leginmũ
dqum.ſ.ſummã centu aureoꝛum. quan
qʒ ſit cauſa etiam de vno regno/In
bus autẽ cauſis pꝛo aduocan facundia cau
ſe qualitate.et foꝛi coniuetudine accipiet.
Et nomine palmarijwteſtetia aliqund ſti/
mittit dare aduocato tãtũ pter ſalanũ. In
cludit᷑ aũt illud palmariũ ſub numeld pᷣan

ſi certa quantitas leu certũ quid ꝓmij uz 6“
illud debet dariſſi nil ceriu pactiũ eſt. nec enã
ſtipulatio pcemit.tunc iucheis officiũ eſt im

ploꝛandũ.ſi chientuus nollet dare cõuem⸗

ens ſalariũ.vt ꝓ modo facundie ⁊ negocij

—w-

q̃liiate ⁊ foꝛi cõuetuchine cõſtituat᷑.ſeu ted

dat᷑ ei ſalani.¶ ¶ Deler ᷣm Buul. ↄueno de

„₰

ini

“ föͤpe

ept
ie
NCn
ſcevon
totore
ſertopp
ſenndeto
N⸗
lnir
nede
eginpen
tond
Ni
Den
Wut
Wme
Miinn
ſaeent
llle
Stene
lollſe:
ſier
coh
Kietvnn
l
ſpent
lcgoan

Mnſtinr

ehatne
mnden
Mah
user
neſher

lei
Mnlee

ucäcan
ſonesdiſ
fanciae
ncolone

nr oentaf
ancamik

mnt c
ſitfge
frmar

7
nd ſ
aec g
upAnniine
.nnggnunhn
cirr füm
luerchinnet
vetſiacepidn
npatcimigkatt
no deſto cogtit⸗
ener ſunsſumnt
En. Detlortt
fuumſen oen

—
=

nMR G veſ
üfüns dbicg nn
Kungemuht
nGssiIel
on MARENA
7.punnddmt
Ima, Modidi,
zus. eta onid
vwſtu. dct

1

nor. dlenn. hnt

ianſcecarkant⸗
cenni nnm
mN NoNYN

