ghnificent ſez ſtatus eccleſie militantis que po
nit Richar. vt habes in li. ⁊c. In iſtis ergo ec
cleſijs omnibo benedicitur deus. Sed ꝓnunc
de materialibo loquendo a pluribo bndicitur.
Gũdicite ergo vos patrom deo in eccleſijs edi
ſicandis. vofandis et defenſandis.
BGBñdicite et vos omnes chꝛiſtiani deo in eccle

ſijs venerandis ⁊ menubo ad deũ applicandis.

„

Bñdicite ⁊ vos epᷣi ⁊ derici deo in eccleſijs cõ

ſecrandis.officiandis ⁊ oꝛdinandis.
„ . .
Primo ergo bene F.liij.
ccunt deum patroni in eccleſijs dum eas con
ſtruunt ⁊ cotant.et iura ⁊ bona conſeruant vt
in eis bñdicatur deus. Sed hodie videtur de
facto mutatũ in lege vt verius poſſint dici la⸗
trones q; patroni.vt merito eis cõueniat illõ
Eſaie.i.Pꝛincipes tin qui fuerũt pꝛimi ad edi
hicandum ſocij furum diripientes lona eccleſi
arum. om̃es diligunt muneraque dantur eis
arectoꝛibo eccleſiaꝑ. vt defendant eos in ma/
lis.ſequuntur retributões. cum ſcʒ pꝛeſentãt
non tñ attendunt ad merita ꝑſonaruʒ ſ vnde

rii.

plus valeant hahere emolumentunm teindꝛ⸗

le. Sed ſacrilegin magnum eſt. vnge dicitur.

xvi. q. vij. Si qins pꝛincipum vel aliop laicoꝝ
diſpoſitionẽ vel Ongrionem rerum velpoſſeſ
r eoꝛum mini? ſionem eccleſiaꝝ ſibi vendicauerit. vt ſacrile⸗
ſterium repꝛobos colligat.i. q. i. ita fit. S nec

gus iudicetuxr. Atem Grego. vij. ditit in con/

cilio generali. Si dñs.Siquis imꝑatoꝛum. re

gum. ducum. vel quililbet ſecularium poteſtari

vel pſonarum inueſtiturã epiſcopatus vel ec⸗

cleſiaſtice dignitatis alicuius dare pꝛeſumpſe

rit. ſciat ſibi introitũ eceleſie interdicium.xpi.
q. vij. ſiquis deinceps. et in. c. ſe. dicitur. decer⸗
nimus vt nullus clericoꝝ inueſtituras epico⸗
patus vel abbatie vel eccleſie de manu impa⸗
toꝛis vel regis vel alianus laice ꝑſone viri vel
ſfemine ſuſcipiat.quod ſipᷣſumpſerit. recogno
ſcat inueſtituram illam apkica auctoꝛitate irri

tam eſſe et excõmunicationi ſubiacere. IYteʒ
ea.ꝗ.dicitur. Eullus laicoꝛũ eccleſias ve ec⸗
cleſiarum bona occupet vel viſponat.qn ſecus

egerit ab ecdleſie liminibyarceatur. Ytem. q.
ea.dicitur. Omnes baſilice id eſt ecqeſie que

h diuerſa loca conſtructe ſunt.vel quotidie cõ
ſtruuntur in epiſcopi poteſtate conſiſtat. in cu⸗

ius territoꝛio poſite ſunt. Et dicir ibi glo. niſi
aliquo pꝛiuilegio a iuriſcitõne eius erempte

ſint. Ad epiſcopum ergo ſpectat oꝛdinarie in⸗
ſtituere rectoꝛem in eccleſia curata.vel fimpli
ci ſinon habet patronos. Sed et haber confir
mare pꝛeſentatũ a patronis infra tempuseis
datum vel ad capitulum vacante ſede. vel ad
plebanos quo ad eccleſias ſubditas ſue plebi.
vbi ſit conſuetudo pꝛeſcripta.vt ſeruatur Flo⸗

renti.licet indecens videgtur.

Vgrietas autẽ eoꝛũ 0.v.

qui ſunt in eccleſia deſignatur per ea erquibus
conſtituitur eccleſia materialis et ex eus con⸗/

gnatõne. Onde Richar. de ſancto vic. Singu

li lapides ſcilicet eccleſe materiali ſunt ſigni⸗
ficatiui ſingulos fideles qui ſunt quadri ſtabi⸗
litate fidei et firmi vinute panendi. Cemen⸗
tum eſt charitas que ſingulos coaptat atq; vi⸗
uificat.atq; ne ꝓꝑ aliquam diſcoꝛdiaʒ inuicem

diſcrepent vmfoꝛmiter equat. Fundamentuz

ſunt apoſtoli ⁊ ꝓphete.panietes ſunt contem/
platiui fundamento vicini rerrena deſerẽtes.

et celeſtibus adperentes. Ceciuʒ hocre ſpectu

quia deoꝛſum pendeiſunt aciun terrenis acti⸗

bus pꝛoximi ꝓpter imperfectionem ſuam mi

nus celeſtibus intendentes.ac neceſſitati pꝛo

xrimoꝛum terrena admimiſtrãtes in alto ſunt

uia in officijs ſip alio . ongitudo eccle⸗
le conſiderarur ſcõm diuturnitatem tempoꝝ

ſcq tempꝛe legis naturalis. Ooſaice et gfe.

Oninetor rin⸗
corns tchalt
Iigiorshligſſc,
niͦ ilene
clitſiſoncnn
cibenelcönet
icnntönen
lleeſtnonen d

Zellihf

Paneſnntca
nr nm i⸗

frli ,n

ueotnir 1

Anlin rel
pniernnicn in
(gfotine Selnde

ſenoreintiſecn

Vbenone Aand
Moftconwre

Rpntenimt
fun

ttrt
ſawe
Nglomnhunla
Cpicconnnantn
Pperposagome
opzopterlod e
Doponeonon
Mwr Gecicon

huſincimno

Ganimmmror⸗

upsernolhiha,

oroͤftnaeſan

Mfir erigne

lnengeſrsci⸗

unpronn leligun
⸗

hnegſgenns
Teronurine

nmmntaien

Arumeichci⸗

cinſentae
lilinch

pehretnt
feſm Lrdnz
Arſaren
wmerpinnen,
amihen
Mneſe
.,
iai
Grrigaurung
unierasenn
NcaNum!
ellleſenmnin

1

Sõ

nnmeaA
rigb e
mmm n
Nrr lrſſne
mmmimn
nts Lann

—

d
Se

ſ,

rinnimnn

to de off iciatione.

H Capitulum

Aatitudo dum multoꝛumpopuloꝝ nutneroſi
tas per diuerſas mũdi partes dilatatur. Altri⸗
tudo ſ̃m differentiam meritoꝛũ ⁊ officioꝛuʒ.
In altitudine em̃ erigitur dum ſuper laicos
eſtoꝛdo ſacerdotatis.ſuper ſacerdotalem epi
ſcopalis.⁊ ſuꝑ omnes tandem papa collocat
Sacrariũ eccleſie ſignificat virginũ oꝛdineʒ)/
Choꝛus oꝛdinem continẽtiũ. Nauis oꝛdinẽ
coniugatox. ſtrictius ⁊ ſacratius eſt ſacrariũ

qᷓ; choꝛus ⁊ choꝛus q; nauis ſicpaucioꝛes ſed
dignioꝛes virgines qᷓ; continentes.⁊ cõtinẽ⸗

tes qᷓ; coniugati. Atriũ eccleſie ſunt falſi xpᷣia

ni.qui ⁊ ſi ſanctificati ſunt baptiſmo.vt cimi

teriũ benedictõne. tamen pleni cadaueribus
id ẽ coꝛruptõne vicioꝝ.Curris id eſt campa/⸗
mle eſt nomen womini iurta ſalomonẽ. Cam
pane ſunt pᷣdicatoꝛes verbi dei. Feneſtre vi/
tree ſunt viri ſpũñales ꝑ quos cognitio dei no
bis luceſcit. Interioꝛ dalbatura ſignificat
munditiã coꝛdiũ. Exterioꝛ mũditiam coꝛpo

rũ.Ylltare xpᷣus.De eccleſia igitur materiali

pꝛonũc tractãdo. Pꝛimo videndũ eſt de eius
eglificatione. Secundo eius immunitate.

Cercio de eius cõſecratione. violatõne ⁊ re

conciliatione. Quarto de eius oꝛnatu. Quin

De pertinentibus ad officiñ materiale ee
dleſiarum Capitulũ.ij.

Lie ndũ igtur prio

ſm tlv. ſecũda ſecũde.q.lxxrv. ar.
iij.ꝙ determinatus locus exigitur
ad adoꝛandum.ſ.eccleſia non pꝛopter deum

qui adoratur quaſi loco cõcludatur. ſed pꝛo/
pter ipᷣos adoꝛantes.⁊ hoc triplici rõne. DPꝛi/
mo pꝛopter loci conſecrationẽ qua ſpũalem
deuotionẽ concipiũtoꝛantes vt magis exau
Diãtur. Secũdo pꝛopter ſacra miſteria ⁊ alia
ſigna ſanctitatis :bi contenta.Cercõ pꝛopter
cõcurſum multoꝝ adoꝛantiũ er quo oꝛatõ fit
magis exaudibilis.a ᷣm quandam decentiã
qᷓ;iis nõ ſit neceſſariũ.ſic diſponũtur.vt ado
ratio fiat verſus oꝛiẽtem. Pꝛimo pꝛopter di
uine maieſtatis iudiciũ quod nobis manife

ſtatur in motu celi qui eſt ab oꝛiente. Secun
c pꝛoptet paradiſum ad oꝛientem conſtitu⸗
tum quaſi queramus ad paradiſum redire.
CTercio pꝛopter xpm. qui eſt lux ⁊ oꝛiens no/
minatur ⁊ ab oꝛiennte aſcendit ⁊ ab oꝛiente

exvectatur ad iudiciũ venturus.

Si eccleſia funla .i.
ta eſt in alieno ſolo. m Ray. ⁊ Ho. ſi womi /
nus ſoli laicus erat ⁊ ſciuit ⁊ nõ cõtradixit.ſi⸗

ᷣ;ð U.

bi imputabitur. 2 eccleſia libera manebit. ar.

Di. liiij. ſi ſeruus. ſi vo ignoꝛauerit eccleſi a

dein remanebit cõſecrata a libera. Nec efficie
tur laico cenſualis. ſed tñ ille qui cõſtrurit re
nerur dñm ſeruare indemnẽ. Nel etiam epi
ſcopus ſi imponendo lapidẽ pꝛimariũ. 7 po/

ſtea in cõſecratione eccleſie fuit negliges. de

coõſe. di.i. emo. a. xiiij.q.fi.cõperimus. Si

vo ſolũ erat alterius eccłie vel collegij. eccle

ſia delet ei reſtitui hoc modo.qꝙ eccleſia cõſe⸗

crata ſit eis ſubdita quo ad iuſpr̃onat.xvij.

q.iiij. Queſti.

Edlificare eccleſiã .li.

nemo põt niſi auctoꝛitate dioceſani qui debʒ

pPonere pꝛimariũ lapidem. crucem ſigere.a ci

miteriũ deſignare. ⁊ etiã perere wrem ſuſfici

entem.ſine qua ↄſecrari nõ delvt. de cõſe. di.

i. Nemo..c.placuit. ⁊ vdie quidem ſuſticii

aſ igneiurpro wote vnus manſus.i.vnũ pᷣ
diũ ſufrficiens pꝛo vno pari boum totalirer lile
rum. exrra de eccle. edi.c.i. Calis.n. nec in

hac pauꝑtate fuerit nõ tenebitur ad hoſpita
litatem ſeruandã nec epiſcopo aliquid pſoluẽ

dum mſſi quãtum poteſt oonec perueniat ad
pinguioꝛem foꝛtunã.argu.de conſuetu.c.cũ

dilecius.

Erẽpti non poſſunt ſ.iii.
cöſtruere oꝛatoꝛia vel capellas in locis nõ er
emptis ſine dioceſanoꝝ licentia. nec in ſic cõ
ſtructis facere celebrari vel celebꝛare tempe
intercdicti in caſibo non expꝛeſſis. alias ꝑ oꝛ/

dinarios compeſci debẽt. Et ſi pꝛopter hoc cõ

ſeruatoꝛes eorũ ferrent ſententias cõtra oꝛdi

narios non valent.extra de pꝛiuile.c.auctoꝛi

tate.lib.vi. Atem nota pᷣm Ray. ꝙ nõ licet

habere oꝛatoꝛiũ in foꝛma eccleſie in wmo ꝓ

pꝛia ubſq; auctoꝛitate epi. nec delet ibi miſta
celebꝛari.niſi de cõſenſu eius pꝛopter neceſſi

tatem ⁊ nõ fiat pꝛeiudiciũ enoꝛme parochia

li eccdleſie. Clericus aũt qui ſine epiſcopiau/⸗
ctoꝛitate in tali oꝛatoꝛio celebꝛauerit.debʒde

poni.de cõſe. di. i. Onicuiq;. ꝛ.c. clericos.

Quis autem tenea F. iiii.

tur eccleſiam cũ indigetrepare. Rſdet Ho.

ꝙ ſi fabꝛica ha beat ſuper hoc poꝛtõnem depʒu
tatam. d illa repari debet. x. q. iij. Onio. EE0
ſi non tũc rectoꝛ ⁊ alij in ea lbeneficiati cõfer/
re debent beneficia. extra eo.c.i.⁊.xvi.q.i. Si
monachus. In quo caſu ſtandũ eſt diſwoſitõ
ni epſſcopi vel maioꝛis partis capituli. exrra
de his que fi.a ma.par. ca. fi. An qunibuſdarn
eriaʒ religionibo laici hoc faciũt expẽſis ſuis.

Et vbi conſuetudo eſt tenentur. cũ in ea par

.
—

Zitulus

inn rvid vi iltculch. 1.t. ſi gs. rconnpelle

Di ſunt talem cõſuetudinem ſeruare. extra de

ſimo. c ad apoſtolicam. Si talis conſiletudo
noõ reperitur rc quarta pꝛouentuñ que quon
dam a ſlanctis patribo fabꝛice deputata eſt. te
netur iia ꝙ qui eã ꝑcipiunt.ſoluant.nõ obſta
poſt reparionem redit quarfa adillos q; per/
cipere cõſueuerũt. et ſic intelligitur illud.xij.
., e reddlitilv in. c. tribo ſeientii.

Eccleſia precipue §..

conſecrata veloꝛatoꝛia. monaſteria.⁊ hmõi.
nõ debent reuerti ad ſecularein habitarioneʒ
Tpꝛophanos vſus.xix.ꝗ.iũᷣ.que ſemel.⁊.ca.
quoniã. neq; etiã hoſpitale poteſt cõuerti ad
alium vſum.extra dereli.w.c. ad hec.⁊ dicit
ibi glo.ſuper dicto.c, que ſemel.ꝙ ſi mona/⸗
ſteriũ deſtruitur woteſt bene de lignis ⁊ lapidi
bus conſtrui wꝛmitoꝛiuʒ vel alius honeſtus
locus vł etiã in coqͥna ſua ligna cõ burere pñt
monachi. de conſe.di.i.ligna. Sed ad pꝛiua⸗
tos vſus nõ delent conuerti. ocus aũt re na
net ſacer licet diruptũ ſit edificiũ. Atem dicit
VYVo. in gl.ſnꝑ..queritur ſi monaſteriũ. xiiij.
q.iij.de monaſterio non poteſt fieri ſecularis
eccleſia. vt ĩ dicto.c. Que ſemel.niſi enoꝛmi
ter viuant.tũc monachi poſſunt remoueri et
inſtitui ſeculares canonici. cuʒ auctoꝛitate tñ

pape. vel niſi ita ſit ꝙ inueniantur aliqͥ de oꝛ/

dine illo per quos poſſit locus oꝛdinari.vł ni
ſi ita ſit ꝙ non poſiit aliter locus ille refoꝛ ma

ri q; per canonicos.econtra videtur ꝙ epiſco

pus de ſeculari eccleſia woteſt facere regularẽ
Alltaria in eccdleſia cõſecrata non licet pꝛe/
ſbiteris ĩ eccleſia inſtituere ſeu erigere noua
ſine epiſcopiconſenſu.ar.di.lxviij.Auãins.
⁊ de cõſe.di.i.nullus pᷣſ biter. Sed in eccleſia
nõ conſecrata poſſunt altaria inſtituere ꝓpꝛia
auctoꝛitate. Altaria wero cõſecrara ſme coſen
ſu epiſcopi nõ ſunt deſtruenda. de cõſe.diſ.i.
eccleſia. altare ant nõ delet ene ligneñ vel ter
reum. ſed lapideũ. de conſe. diſei. altaria. ſal
tam ſuper qua ſituẽtur toſtia ⁊ calix quod di/

De im muniate eccleſiarum ⁊ pſonanun ec/
cleſiaſticaꝑ. de libertate eccleſi-. Capi. iij.

Mmurntas eccle
ſii eſt pꝛiuilegiũ eccleſiaſtice lilxr/
algatis vel rerum vel pſonarum ad

eam ꝑtinẽtiũ.⁊ diciturimmunitas quaſi ex

ſaſtfearaucht di

notoꝛio moꝛientes. vt glo. ibi. J
im munitatem ꝙ in evꝛo nondebentmoꝛan

”e

na munia.idẽ officia a quibo ſumt immemnee
icd eſt liri. Eccleſie non ſolurn ſemae

ſed non conſecxate ſi tamẽ ſuoꝛũ epiſcopoꝛʒ

auctoꝛitate edificate ſunt. ⁊ vbi epiſtopus p-
ſint primarium lapidem ⁊ ad hoc ſunt ediſi

cate. vt cõſecrarentur. cimiteria earum p⸗
Ray. Inno. 2 Hoſtien. habent immunitate
Hiꝛuno vt nullus inde extral atur. niſiin
tribo caſibo vt infra dicetur. Atemeg qer⸗

in eccleſia poſita ſunt.nec per vim necpſurs

tuin ſunt auferenca alias cõmittitur ſacrile⸗

gin. xvij.q.iiij. Auiſquis. Itẽ ꝙ, nullus mo⸗
tuus in eccleſia ſepeliatur miſi epiſcopi. abbaas

tes aut digni pꝛel biteri aut etiam fideles lnai

ci.ij. q. ij. nullus. Et intelligunt quidam deil
lis laicis qui faciunt miracula. alij de fieli in
alqj de quoſilxt fideli xpᷣiano. et ſic excludun⸗
tur per illud.c.inſideles notoꝛij pecatoꝛes in
Item habʒ

dignitate conſtituto. vr rege. comite ⁊ hmõj.

iki dicitur offcin. Dam alio tempeeriam in
ſacrariũ. id eſt capellam majioꝛẽ ad oꝛandum

cõtnunicandũ poſſunt intrare. vt dieit in di
Item ꝙ non poſſunt vendi pprer

aliquã neceſſitarẽ. in autten. de aliena. 9. 7 qñ
Iiem ꝙ in ea placita ſecularia non ſunt fac
enda ⁊ maxime de cauſa ſanguinis extra. eo.
c. i. v.c. eccleſin. Item ꝙ non fiant ibi parla
menta.nec negociationes.⁊ pᷣcipue nudina⸗/
rum.nec ſtrepitus iudicioꝝ ſeculariũ nam ꝓ
cenus iudicioꝝ ſeculariũ ⁊ ſententie in diens
locis nõ valent.er eo.c.decet. ib. vi. Item

inhoneſtis. extra de vi. ⁊ ho. ele. Cum decoꝛẽ

ſecus de voneſtate mrepꝛeſentationibo. vtp/

ſexe wmin. erodè magos.⁊ himõi. que po/

tius inducũt ad deuotionem q; ad vanitateʒ

talia poſſint fieri ar. e conſe. di. d. ſemel.
Nam quodlilæt feſtnm eſt ſignũ pꝛeteritarũ
rerum. lxxv. di. ꝙ die. Et nota ꝙ ſi eceleſig
interdicatur nõ pꝛopterea amittit pꝛiuilegiũ
unmumtatis himmõi pᷣm Hoſti. quia iſtanon

lent immunitatem ᷣm Hoſtii.

delinquit ſed pꝛiuata oꝛatoꝛia womoꝛũ nõ ha

confugientiũ ad eccleſiz eſt iſta. ꝙ nullus q;/,
tumcunq; malefactoꝛ confugiens ad eccleſis
vel ſpacin pꝛiuilegiatũ circa ipam de quo ſpoa
cio dicert in fine buius. 5. deler p vim erta/
hi. ſed ab eccleſia fendi ſi in his caſibo vi
delicet ſi confugieſs ſit piſicus latro..qſtra
tas publicas inſidus et aggreſſuris obſidet.

non fiant ibi ludi txatrales cũ laruis. 7 aliſs cſelouͤpmipeoea

(ſſosotſenannne
eEeerimtidirtrieci⸗
Afonsel rüts
nogtiue iciidh
ateſe ſllarein
Aenejcötegereren
mreius conegig
WE
(lſora enaliſiti
ümeſenertnam⸗

fuum fniſg o
ini
igent, ed,

Immunitas antem Ki.

D

bimgeneü ,löi
ſanfnlfngi

(cdeſeommtis ſ
eiſh. Penſtn

ſinſtin nne
ö nieraukiſnan

mtvtecgnnt
herpeneptieci
tennenn

aceiggettian
ar nodeelin
mnlantngi
unninti
ſeniiunee
ühreſetnteind
nbefe m i

Wwvloovimerwm

awrwlalierene

MWNz8T
irülte inr
6Rlrbockuern
(lcroen immnund
(iranniwauuen

lemaceſamet.

ntkeſins dotn
eiiiiſnaſisfm
cereän saürinan.

Gmenontenernoan

Punſnnteſa ner⸗
Perinnigerden
nlofr eccle.
gcintint ſcgt

ler
nrninmw

püntmme
enn

Men:
püdnlenn

eNgan
onNstri
„Eniten

NANANn

Näi
menta

enteredan

rmast
ſena een
uſeimneipig.
(ode. Kwigle
S
mfttni au

BENENNHHSEh⅞,
i.

—

ALapitulum

Item fi ſit nocturnus depopulatoꝛ agroꝛũ.

videlicet qui de nocte agros deuaſtat velꝰↄbu

rit.ſales em̃ impune poſſunt extrahi. rvij.q.
iiij. ſicut. Item ſi qius in eccleſia cõmiſit ma
leſiciũ ſperans ſe ab ea defendi.qð ſemꝑ pꝛe
ſumitur niſi contrariũ pꝛobetur. talis non de
bet ab eccleſia defendi. extra eo.c. immunita
tem. Et ſi in vna eccdleſia offendat cõmittens
ibi maleficiũ.⁊ cõfugiat ad aliam.nõ delet ab
illa defendi ſᷣm guil.qꝛ qui facit iniuriaʒ vni
eccleſie omnibus facit.cũ vna ſit ꝑ oꝛbem ec

cleſig. Atem ſi confugiens ſit ſeruus qui niſi

pᷣſtita ſibi a cumino cautione de impunitate
nõ velit de eccleſia exire. inuitus cõpellitur et
tnino redcdchtur. vij.q.iiij.c.id cõſtituimꝰ.
VNis ergo exceptis omnes alij ibi debent eſe
turi nec ꝑ vim extrahi.etiã ſi iudeus vel paga
nus eſſetqͥ ad eccleſiam confugeret ſᷣm Ho.
ber. 2 Inno. De excõmunicato q;uis dubite
tur.ginl. idem credit ſicut de alijs. putat tamẽ
in hoc conſuetudinẽ pꝛobatã eſſe renendam
Item cõfugiens ad palaciũ epieodeʒ modo
celet eſſe tutus. enã ſi palatiũ nõ ſit cõiunctũ

eccleſie.xvij.q iiij. Id cõſtituimus.qð.c.ab

ſolute loquntut de Cmo epᷣi. Item ſiqͥs ma⸗
lefactoꝛ vel alius reus obuiauerit ſacerdoti
poꝛtanti coꝛpus rpᷣi ⁊ ei adhereat pᷣm NHoſt.
qᷓ; uis in iure lvc nõ ſit cautum. quilibet cathv
licus dele: hoc fauere vt talis ſit tutus. Iteʒ
nota ꝙ eandem immunitateʒ ſecuritatis ha⸗
bet ſpaciũ in circuitu eccleſie.xl.paſſuum quo
ad maioꝛem eccleſiam.et.xxx.paſſuũ quo ad
minoꝛes eccleſias.vt dicitur.xvij.q.ni.ſicut
vbi dicit glo.ꝙ paſſus ſᷣm yſido.eſt menſura
quinq; pedũ.pes aũt ſpaciũ.xxv. digitoꝛñ. Il
lud tamẽ non tenet in capellis q̃ ſunt in ambi

tu caſtelloꝛũ vbi pꝛopter loci anguſtiã non po

teſt illud obſeruari.vt.xvij.q.iiij.qͥſq̃s.Aua
liter autẽ debeat defendi confugiens ad dicta
loca.nota ꝙ ex pꝛedictis caſib quantũcunq;
aliquis graue delictũ cõmiſerit.debent recto/
res eccleſie ſaluare ei vitã ⁊ membꝛa a pote/
rũt perenti cõcedere recepta pꝛius ſuper im/
punitate eius idonea cautione.ſ.vel iurato/⸗
na tantũ.vt.xvij.q.iiij. Vd conſtitnmus.vel
fideiuſſoꝛia ⁊ penali ſi timeatur ꝙ ulle qui ꝑe/

„„

men ꝙ nõ accedat ad aligs tvmosvt dicto. c.
Diffiniuit. xvij.q.nij. Oe expenſis autẽ tali
ſic confugiẽti pꝛouidebit eccleſia. ſicut rectoꝛ
carceris pꝛouidebit captiuis. vt notaf in.d.c.
Diffiniuit in glo. Item nota ꝙ etia confu
gientes ad monaſteria ⁊ cõuentus.delent q;
tum poſſibile eſtcõtutari dicit.n. grego. xxiij.
q.v. ca. Reos ſanguinis de fendar eccleſia.ne

effuſione ſanguinis paniceps fiat. vbi dicit
glo. Fo. ꝙ nõ ſolũ confugientes ad eccleſias

ſed ⁊ nõ conſugientes ad eccleſiã qñeq; iuua⸗
bit. ſed cũ diſtinctõne. qꝛ ſi iniuſte damnati
ſunt omnibus modis iuuabit. quibus.ſ.co⸗
moge poteſt. ſi iuſte vebet ſi eſt ſoes coꝛrectio⸗
nis edꝑ tamẽ temꝑate.⁊ nõ im poꝛtune.iuua
bit.ſ.intercedendo pꝛo eis ne ex indiſcretade
Enſione incidat in malam opi. xiii.q. fi.ca.
di qui.

De immunitate .uü.

pꝓſonarum eccleſie 1 p̃dioꝛũ eccleſiaſticoꝛum

Nota pſᷣm Hax.ꝙ eccleſie non debent fatiga

riangarũs vel ſeruitutibus perſonarũ vel re/

rum. C. de epi. ⁊ cle. omnes pꝛeſ biteros.xij.
q. ij. Eccleſiax. An neceſſitate tamẽ vt ſi ciui⸗
uitas eſſet obſeſia non tebet pati eccleſia ſuos
ruſticos defendi ab aliquo pꝛiuilegio a cuſto⸗
dia. ⁊ hmõi.imimo deber ad hoc eos rõpellere
ertra eo.c. ꝓuenit.pꝛedia aũt eccleſiaſtica ha⸗
bẽt hanc immunitatem pᷣm Rav. non debent
grauari ſoꝛdidis oneribus. vt calcis coquen/

v. arene fodiende. cloace purgande. 2 ſimili/

bus que vilia ſunt.xvi.q.i.generaliter.S.o
uarũ.Ad honeſta vo munera ſicut ſunt oꝛdi
naria tributa. renẽtur etiam pꝛedia eccleſia⸗
rum. xxiii.q.fi.ũ.tributum. Fallit tamẽ in o

mibus. atrijs ⁊ lvꝛtis iu xta eccleſiã poſitis. er

in manſo de quo eccdleſia wotata eſt. q quo nul
lum deber dari tributũ.de aliis aũt ſic.niſi fue⸗
rit erpꝛeſſe remiſſum ꝑ eum qui potuit. Naʒ
res adleccleſiam tranſit cum onere ſuo. rxiii.

q.vlti.ſ̃m canonicã extra de cenſi.c. Sancuũ

xvi.q.i.Si quis laicus.Si vero ſunt extraoꝛ
dinaria ⁊ nouo inducta. non tenentur xvi.
q.i.placuit Similiter nec ad ea que ſubiro

„ „—

iniũguntur niſi reſpiciant ad pias cauſas. vt

titnõ bene ſeruet iuramentũ.ar.extrad reſti. qꝛ pꝛinceps mouet exercitum contra ſarace⸗/

ſpo. c. ex trã ſmiſſa/Gup eo autẽ ꝙ iniq; fecit
ille qui confugit ad eccleſias. alias legitime

puniendus.extra eo. inter alia. Poꝛro talis

qᷓ;diu eſt in eccleſia.nec extrahendus eſt. nec
veſtis nec victua ia ei denegãda nec moleſtan
dus.C. de his q ad eccle.confu.l.pꝛeſenti.qꝙ;
ſi quis cõtraſecerit.ſciat ſe crimen leſe maie/⸗
ſtans irretitũ.⁊ vdeno ſiplicio pbumenqñ.

⁊ ad requiſita nature debitis exeat locis.ita ta

nos.vel quia petitur ad conſtructionẽ pontiũ

aut aliam conſimilem cauſam. In talibus ſi
necenſitas erpoſcat debent cwommi temꝑales
nõ auctoꝛitate pꝛopꝛia accipere ſed humiliter

—

ab epis ⁊ clericis poſtulare. ⁊ illi viſa neceſſi⸗

tate wterũt conferre. extra eo. Non minus.
Sed hvdie nihil cõferte debẽt in auxiliũ pꝛin
cipum niſi conſulto papa.extra eo.aduerius

Irem ſi poſſeſſo aliqua vel wvmus teneamx

eccleſiam. et ip-
pm Inno. 1

Zitulus

licui albergu facere. ſiilla poſtea puenigego
eſtanmeet ſa tenebit ad idem vel vendat

goſtié. YRtem q;uis hoſpitium

charitatiuũ eccleſia pꝛelatis nõ debest vene/

1 .

gari. violentertamé tanq; ex debito exigere
non poteſt. xlij di. c. Qmeſcamas. extrg eo:c.
i. pᷣm Moſt. Si tamẽ aliquis in recognitione

—

leneficioꝛũñ ſuoꝛũ reſeruaſſet ſibi vſpinuz in
galiqua eccleſia ũlud ſibi debetur. xviij.q. fina.
ESleutierius. Sed nec tali licet violenter ir/
rũ pere comos ranone alicuius iuris ſibi debĩ

ti. ⁊ eadem rõne non poteſt tollere ſibi neceſ⸗

Inno.

ne.in auten.de non alie.re.ꝭ.Si minus.cete

ris autem conari non poteſt. vel recipi vlera
quingentos ſolidos. niſi pꝛecedat certa inſi/
nuatio ⁊ miſi certis caſibo.C. de cona. l. ſi quis
Seciũdo quia reliciuʒ eccleſis etiam minus
ſolenniter factum puta quia in pꝛeſentia duo
rũ teſtiũim tenet. extra de teſta. Cumeſſes.
Tercõ quia in eccleſiis trãſtertur vuminium

rei ſolo pacto cũ alis ꝑſonis ſit neceſſaria tra

ditio. . de ſacroſanc.eccle.l.vt inter diuinũ
AQuarto ꝙ quicqᷣd eſt exemptum de pecunia
eccleſie. eius eſt ⁊ ad ipſam deber reuerti. xj.
gq. ij. c.i. Et hor adeo verũ eſt.quia ſi clericus
habeat pecumã de pꝛebenda vel eccleſia ſua.
txæ ea emat pꝛediuʒ. licet illam potuiſſet dare
alijs intuitu pieiatis. tamẽ non poteſt dare p
dpiiũi.quia ſtatim fuit acquiſitũ eccleſie. Et lvc
ſiue emerit nomine ſuo ſiue alieno. extra de

pe. cle.c.i.Et pꝛopter hoc non poteſt clericus

luo alienare. Et idem eſt ſiquis emat pdiũ
dxe pecunia eccleſie quã habuit furto vel depo
ſito. quia.ſ.eſt eccleſie. AOtem nullo modo li/

cet laicis exigere tallias vel exactõnes ab eis

etiam rõne ſuarũ poſteſſionũ oomox vel pꝛe⸗
Dioꝛum. ertra de immu. eccle. Quia nõnulli.
Item alienatio rei eccleſiaſtice niſi in certis

nicandi ſuntr.xvij.q.nij. Nullus.⁊.c. Siquis

de quibus habes infra in quarta pte. Diola/

toꝛes quoq; eccleſiaſtice immunitatis nõ ſo⸗
luum pena ſpũali vt victum eſt puniendi ſunt
ſegetiam pena pecumiaria. quandoq; maioꝛi.

õ „ 2.
. 7 N 3

ececleſias de manu laici poſti;ᷓ fuerint ad
ſaria inde hoſpiciuz violenter ingredienfo.
Item circa res temmpales eccleſia
habet hanc immumitateʒ. Hꝛimo ꝙ eccleſiis
vnari poreſt in infinitũ abſi; alia inſinuario

rii

qusdoch minoꝛi. vt xvd iij Quiſenis. koe
cunia dani pſone vel loco cuifacta eſt imma
XV ᷓ q.iiij ſi quis atrio. De occupan tibo o
na vacantiũ eccleſiarum. Item de vfirpanti
bus in eccleſis vel alis locis pijs guardiat
ſeu inſpatronatus de nouo. quomò ſmt excõ
munmicandi habes infra in quarta pte. Deob
ligantito res etcleſie veleccleſias pꝛo alienis
ebitig. J . lie

tem de recipientibovel tenentibus

moni

èsðs

De immunitate (.iii.

eccleſiarum pulchra a vrilia notat Fraciſcus

de zab. in repentione decre. Perpedimns ex

trs de ſenten. excom. Et pꝛimo declaratvnde

Dicatur.quid ſit. ⁊ in quo oↄſiſtat. ⁊ poſtea quo

modo cõtra eam fiar. Dicitur autẽ immu⸗

nitas ab in quod ẽ ſine et munus ſeu muniũ

quod eſt onus. id eſi ſine onere. Et quãuis qli

qui dicant emunitas. magis tamẽ et pꝛopꝛie
debet dici per i.id eſt immunitas pᷣm io.an. di

citur ergo immunitas quaſi lilertas. ſcil; ab
oneribus. ſic accipitur per totũ titulum. ff, de

iure immu. ſicut etiam notant hoſtien. ꝛgof.
in ſummis. Eſtergo immunitas livrtas ſeu
exemptio eccleſie ĩ perſonis. rebus a iuribus

eccleſiaſticis quibuſcunq;. Et compꝛehent
omnia pꝛiuilegia collata eccleſie ſiue a deo ſi
ue ab homine quibus alij lubijautur. Sunt
gquedam pꝛimnlegia eccleſie rrlonalia que. .
concernũt perſonas clericoꝝ.vt ꝙ qui inijcit

manus violentas in clericum. ſitexcõmuni⸗
catis.xvii.q.iiii.ſi quis ſuadente Et q cleri ⸗/

cus non poſſit cõueniri coꝛam iudice laico. vt

de ſo. competẽ.c.ii. OQuedam pꝛunlegia ſunt

realia que.ſ. concernũt res ⁊ iura derncoꝛum
Teccleſiarum. vr. C. de epi. cle.l. generaliter
Ave vi. ⁊ v. cleri. c. fi. Atem fit alia diſtinctõ.
quia pꝛiuilegioꝛum quedam ſunt generalia.
ertis ſcʒ conceſſa toni eccleſie vt illud.ſi quis ſuadẽ
aſib a in certa foꝛma nõ tenet.⁊ de hoc infra

Pena autem uiolã ꝭS.ui.
num immunitatem eccleſiarũ eſt ſm goſrre.
qꝛ qui in aliquo mõ eccleſias violant vel per
ſonas vel ab ipis rapiunt violenter ſeu vſur /
pant bona ipᷣaꝝ. ſacrilegiñ cõmittut.⁊ excõmu

te. xvii.q.iiii. Oluedam particularia ſeu ſpe⸗/

cialia. vt alicui oꝛdini cõceſſa vel alicui parti/
cu lari eccleſie. vt de reſcrip.c.cum oꝛdinem.

⁊ de pꝛeſcrip.c.auditis. Atem fit alia diui

ſio quia pꝛiuilegioꝛũ quedam ſunt data aeo

quedam ab homine. Et ea que ſunt dataec/
cleſie a deo q;uis ſint plura. tamen pꝛincipali

q. nij. Null is ter ſunt tria. Primũ eſt illud.ex quo tota wo/
deinceps. In certis etiam caſibus ſunt excõi
cati.vt incediarij. ⁊ effractoꝛes ſacroꝝ locoꝛũ

teſtas eccleſie dependet ⁊ eſt illud.i.OQuodei

q; ligaueris ſuper terram 8Jath. rvi. vt ha⸗
betur. xxiiii.q.i. Quodcũq. 1 de tran la. c. i. 7
pꝛopter hoc papa habet poteſtarẽ decidendi
interpꝛetandi o nia uua etiaʒ ciuilia. vter⸗
trg. Ui. n. ſint le. c. Per Denerabilem. Si⸗

cis pijs guardiam

Plegorumotten
leſelnneßn⸗ 4
ſchie iocene hnn
ppipallin i
rchnrrorteſen
telgoncro/
Conchanenmnn
cnntſefner
Cigteenguntenn
eſevinirmalu
Opepncnein
UrNſrenſo
eneptineſdkec
Olecannindats
pemula khecen
Sumaimnonit
l nolenmnnlan!
ſeipliancann
gacgconrfoelun ,.
Achuncommmusgen
Cribecceſattasnt
Echeeſlperczci
WNNANeade
Gepcſeganrmn
Ordidenine
üunhemirrt
rſerpnlegne
funangeniine
ſenemsſuüinee
un unſtgikn
aspenapecife
nncgenppi an
allterdſſonere

D

mnodo

uhenrni

D”MD meimnn
(tuhmnm,
.ꝰ tilneſin
ftanurpen

akrdi⸗ f

ndbinein
1 9 4

telſmenat
us Nasg
nnsiinr

iie

Mrenan When
tn nniztn
riberns Nte

Eehuti te

eetde.

ttNit
memitrier
ui. deniin
mmänaie
Qraan mini
dili

wrEriNACANR

uns Iniin
nin Hagkilin
midirae

Lapiuulum

cundum pꝛiuilegium eſt de dec ſſnis oblatõ
mbus dandis clericis. xvi. q.i. Reuertimini.
⁊ extra de decimis.ca.nobis.Cercium pꝛiuile
glũ datum a vo eccleſie eſt vt admimiſtret ſo
la ſine laicis res ſuas.vt diſt. xcvi.ſi inpatoꝛ
1 te re.eccle. non a ie. c. fi.ethinc eccleſia ſola
1 non imperatoꝛ ius cõcedere poteſt et aliter
diſponere. xcvi. di. c. Deniq;. 7.c. Cum ad ve
rũ. Oauita alis pꝛiuilegia ſunt concena a deo
eccleſie que patent in vereri ⁊ nouo teſtamen
t00 vt didit Anno. in. c. Mouit. eo.ti. Pei/
inlegioꝛum autem que ſunt data ab homine
eccleſie. Quedam ſunt data a papa. vt illud.
ſi quis ſuadente. xviiq.nii. et illud de legatis
dad pias caulſas. ꝙ ſufticiãt duo teſties ad pꝛo⸗
bandum. vt e teſtamentis. c. relaium. Qà H
intelligo tam quo ad legatim adimenduʒ qᷓ;
quo ad inducendinn. vt contrarioꝛũ eadeʒ ſit
Diſciplina. Et ſic ſiue dicat deberi ſiue non vt

quia ademptum terminabitur ver iudiciũ ec

cleſe. Similiter 2 ulud vꝛim legiuʒ eccleſie ẽ

a papa conceſſum. vt res eccleſic non alienẽ
tur mſi cum certa ſolẽnitate.vt. xii.q.ii.ſine

exrceptõne.a œ re.eccle.non alienan.c.Si qͥs
Quedam ſunt data eccleſie ab imperatoꝛe et
iyxc multa. Et hec quandoq concegũtur loco
itum ad immuniratem. puta nõ fiat iniuria
VWl violentia in loco ſacro. Quandocq; eccle/
ſie ⁊ aliquando generaliter accepte.i.toti con

gregationi fidelium. E. de ſacroſan. eccle.l. i.
Aliquando minus genetaliter accepte id eſt

om nibo eccleſiaſticis vi romane eccleſie. Et

qũq; epiſcopis ⁊ qñq; aliis oꝛdinibus clerico
rum. vt. C. de epi.a cle.l. Eemo ⁊ multa alia
que pꝛoſequutur Inno. in. d. c. nouerit. eo.t.
Quedã alia pꝛimlegia ſunt data eccleſiis ab
inferioꝛibo. vt er̃te reſti. in inte.c. auditis. ⁊

de fulnſtrumẽ.c. inter. ⁊ de decimis.c.dudũ.

Et de iſtis w regulam generalem. ꝙ quiliber
wteſt dare pꝛiuilegiuʒ eccleſie in his ꝗᷓ ad ſe

ſpectani.qina quilibet etiam pꝛiuatus poteſt

trãſferre ius ſuũ in eccleſiam. vtde vona.c.cũ
dilecti. Pꝛimilegiũ tamẽ generale nullus in
ferioꝛ a pꝛincipe cõferre poteſt.cum ad ſoluʒ
pꝛincipem papã.ſ.⁊ impatoꝛem ſpectet vni⸗

uerſaliter diſponere de oꝛbe.ix.q.iii. Cũcta.?X
c.p pꝛincipalem. de vſu pall.c.ad honoꝛem

NOromodo nel . v.
quando dicatur violari eccleſiaſtica hbertas
.rel immuniras. Circa quod dicit inno. ꝙ nõ
fit contra libertateʒ eccleſie quãdo violantur
priuilegia conceſſa pticularibus eccleſus.ſec
quando violantur pꝛiuilegia conceſſa vniuer
ſali eccleſie. badaũt.ff. Quarum re. ac. nõ da
tiir de le.i..Que lonorandũ. dicit fieri ↄtra

iniuriam eccleſie vniuerſali.

„ 6

lii

libertatem eccleſie quando fit aliqua diſpoſi
tio vel ſtatutũ ꝑ qð clerici efficiũtur timicho
res.qð nõ nego. ſed etiam alio modo cõtra li

bertatẽ eccleſie.ſ. vt cũ fit cõtra pꝛ inlegia cõ
ceſſa vnſuerſali eccleſie vt dictũ eſt ꝑ inno.et

alio mõ quo dicetur inferius. Onde ſi cõmu
nitas fac at ſtatutũ ne ꝓ ſuos iudices reddat
ius pᷣlato alicuius eccleſie.puta epiſcopo con

tra ſuos debitoꝛes. q;uis pꝛima facie non vi

eatur contra liberratem eccleſie per dictum
inno. ſupra alle.quia.ſ. fit contra particularẽ
eccleſiam tm.ſicut enim potuiſſet ex toſo ciui
tas reuocare iuri ditionẽ a ſuis iudicibo. ita

in parte limitare.vt de offi.deleg.c.paſtoꝛal.
tamẽ contrariũ eſt rei veritas. &t ratõ huius

eſt.quia fit cõtra pꝛimlegiũ conceſſum ab im

peratoꝛe omnibus clericis. C. de epi. ⁊ cleri.
auten.ſtatuimus. ⁊ pꝛobat hoc tex. notabili/

ter de excep.c.ii.li.vi. Non em̃ leditur hic ꝓ
ticularis pᷣlatus tantũ.immo tota vniuerla⸗
lis eccleſia ⁊ eius libertas.ſicut et cum vnus
clericus conuenit̃ coꝛam iudice laico.fit in⸗

iuria toti oꝛdini clericali.xi.9.i.inolita.Et de
foꝛocompe.ſi diligẽti. Sed quid ſi ab vna
eccleſia parriculari e xigũtur collecie p aſcos
Dic idem. Nam violatur libertas eccleſiaſti

ca. de qua habetur de immuni. eccle. ca. NHon

minus.⁊ eo.ti.c. Clericis.lib. vi.⁊ licet ſubla
ta ſit quo ad ſuam particulaꝛem penam. illa
conſtitutio clericis.per clemen. Onicam. eo.
ti.tamen adhuc durat in ratione ſua quia fit
contra eccleſie libertatem. aſi indirecte vio/
letur immunitas.vt de immuni. eccle.c.fi. li.
vi.vt cum fieret ſtatutũ ꝙ nullus coquat pa/

nem clericis vel contralsat cum eis et huiuſ⸗

modi.Et ex hoc infertur ꝙ fit contra liberta/

temeccleſie.quotienſcũq; tollitur vel minui⸗
tur libertas eccleſie etiam particularis. quã/
c videlicet illa libertastalis. non eſt vnius
eccleſie particularis.ſed eſt etiã generalis ali⸗

oꝛum.vt de immuni.eccle.c.i.lib.vi.in.vᷣſi.
Nedere vel minuere.Et ex hoc patet ꝙ qͥ tur
bat iuriſditionem vnius oꝛdinarij ecclenaſti
ci.turbat libertatem eccleſie.et dicitur facere
Et ex his de/
ciditut queſtio.que fuit de quodam ſtatuto fa
cto in caſtro pꝛati intuſcia.quo cauebat᷑ qð

nullus pᷣſumeret allegare ꝙ pꝛepoſitus pra⸗

teñ.eccleſie nõ hr̃et iuriſditionẽ quaſi epᷣalẽ

in loco. Querebat᷑. vtrũ hoc eſſet cõtra lber /
tatem eccleſie ⁊ rñdetur ꝙ ſic. Nam per tale
ſtatutum violatur libertas epiſcopi dioceſa/

ni qui in ſpirituali iuriſditione fundat inten/

tionem de iure communi in tota dioceſi. xxv.

di. Perlectis.ẽ enim violatõ libertatis eccle
ſie ſi laici aliquid diſponũt auctoꝛilabiliter in

Litulus

aliquo de rebo ecchie. vt di. rcvi. bñ. a de cõſti.
ca. Ercleſia. Et ſi conſuluit womiuus .apus
te caſtell.optimus in iure canonico theoꝛicus
7pꝛacticus. Sed quid ſi eccleſie particula
ri vel alicui ſpeciali oꝛdini cõpetit aliquod /
titulare pꝛiuilegiũ ⁊ illud violetur. Pone ex

empluʒ de pꝛiuilegio Ciſferſieñ. de quo dicit᷑
cæ reſcrxip.in.c.cũ oꝛdinem. vt fi aliquis lega⸗
tus apoſtolicus vꝛget Ciſterſieñ. ad reſpõdẽ
dum coꝛã ſe per reſcriptũ nõ faciens de eoꝛuʒ
oꝛdine mennonẽ.an fadat cõtra libertatẽ ec/
cleſie. Rñ.qꝙ non. Mã hoc caſu opoꝛtet ꝙ ci⸗

tatus alleget pꝛiuilegiũ ſuum foꝛte em̃ nega

bitur eſſe Ciſterſieñ. ⁊ eſt veꝝ ſic intellectum

ꝙ tenetur dicere de his que ſunt facti.Et hoc
niſi ſit notoꝛ iũ.vt de accuſatio.c. Deniẽs.ſed

et ſi notoꝛiũ ſit videtur obligari ad veniendũ
quia licet excuſet ab onere ꝓbandi.nõ tamẽ
ab onereꝓponendi vt li.nõ conte.c.accedens
Et ex pꝛedictis cõcludo ꝙ fit cõtra libertateʒ
eccleſie qñcunq; violatur pꝛiuilegiũ cõceſſuʒ
ſuꝑ generali libertate eccleſie.⁊ hoc ſiue vio/
lef quo ad om̃es eccleſias ſiue dlericos. ſiue

quo ad vnã eccleſiã ſiue clericũ.quia omnes
eccleſie ſunt vna.xxiiij.q.i.Loqtur.⁊ de ſum⸗/

ma tri.c.i. Secus de libertate ꝑticularis ecdle
ſie.i.non competẽti generali eccleſie. Sed

quid de ſtatuns laicoꝝ diſponentibo auctoꝛi/
ſabiliter ⁊ pꝛeceptiue de aliquibo.q̃ ⁊ ſi nõ di/

recte.iñ concernẽtibo eccleſias.puta diſponit

ſtatutũ ꝙ aliqua bona immobilia nõ poſſint

vendi nõ ſubdito cõmunitati.⁊ annullat cõ/
tractũ ſi fiat.nũquid ſi laicus vendet eccleſie

xeſtruetur cõtractus obſtante ſtatuto. Rñ. d.

Fran.de albergotis cõſuluit in q̃ſtõne facti ſic
ſtatutũ non ẽ contra libertatẽ eccleſie. nam in

cõtrahendo eccleſia non fuugit iure ſpeciali.
ſed iure cõmuni.cũ alijs.ergo in hoc nõ ver /
ſatur libertas eccleſie.q̃ nõ competit omnibo

ſed eccleſie tm̃.ar. ff.de leg.iij.l.legatũ. Sed

Jo. cal.cõſuluit contrariũ.ſ.ꝙ nõ indludun⸗
tur in tali ſtatuto eccleſie nec ꝑſone eccleſia,/
ſtice. qꝛ ſi ſtaturũ hoc expꝛimeret.eſſet illicitrũ

in eo ꝙ pꝛohilvret cõtractũ de ſe licitũ cũ ec/
cleſia fieri. ad hoc de pꝛiui.c.quãto.⁊ de ĩmu.
eccl.c.fi.lib.vi. Sed nec in verbis generalib-

induditur eccleſia. ad hoc de ngr̃a. cõuen.l.

i. Et hoc tenet Jo.an.de immu.eccle.c.fi.li.

vi.dicens ꝙ tale ſtatutuʒ quo ad phibendos

contractos factos cũ non ſubditis laicis lbene

valet. per. lI. duduz. in fi. ff. de cõtra. emp. iſcta

.cñ ira. Sed ſecus eſt in eccleſus q̃ ſunt pꝛiui

legiate in conatõnibo. vt poſſint fieri in eccle
ſiam. C. de ſacroſan.ec.l.illud. ſic ⁊ ſuꝑ salis
cõtractibo ꝙ tranſeat vominiũ in eccleſiã ſine
traditione.eo.titu.l.fi. In generali ergo con

6 *,*%

ceſſione fact populis ſip legibh cõdẽdis per

c.om nes populi.ff. de iuſticia ⁊ iure.nõ intel-
