wonteligtdne tes aliqñ imuſta lella. vñ et tenent᷑ ſatifa⸗ ter pꝑeccant.xxij.q.i. Pꝛedic ndũ/Decimo
(Secriinn cere leſis. riii q. vi. Sixes/Auarto qꝛ oc/ quarto qui erexeriunt ad faciendum ſcru⸗
iwſinannn; cupãt terras nenarmaſte. mnl:a ⸗ traſ nnia officialiuʒ ſi admittunt ineptos. et qs
Leliad, A Pen Heq; Quinto qꝛ nõ ſunt ↄtẽti vxoꝛi vel precibus vel econtrario non admittun:
reelkeſte 4 us mſiet habeant cõcabinas a ad alias fe ſed repellunt idoneos ex odio vindicta et
— minag accedant in ſui ꝑnicè en ſcandalũ ali hbuiuſmodi. veccant grauiter. diſ. lxri. ira
lnidOre oꝛũ/Sexto qꝛ augurijs. ſoꝛnby. et malefi⸗/ mur, Mecimoquinto quia multotiens di⸗
iubnn eijs. et incãtationibo vtunt. wel taliba fſauet mit unt diuina vi minam. pꝛedicationes.
A cõtra illud. xxvi. ꝗ. v. Augurijs/ Septimo et eccleſiaſtica ſacramenta,. et ſunt in cauſa
llln ſhan qꝛ leges iniqs cõſtiuũt contra illud. Dide ꝙ alij dimitant. quos vocant diuerſis de
nenaſh vrquis recipiens iniuriam pſone poſſit ſe cauſis ſine vꝛgente necemtate. dilli lxrxvi.
garNN poſt factũ vindicare.vel vſuras aliqͥ poſmſine An utans/Sedecimo quia womini vel re
ſiegthfhind petere vel ſoluetes vſuras nõ poſſint repete ctoꝛes loco?um exigunt a ſubditis operas
initiini re et hmõi. In quo caſu eſſent excõicati. indebitas. vt culturam agroꝛũ et vinearũ.
ec ihnnin atler graul. in dleme/QOetauo. q iuſtus væpꝛtationem lignoꝛuʒ.et buiuſmodi ſine
usuldi eges ſeruare nõ faciũt. et nalef loreneer mercede eoꝝx. Et aliquando et diebus
eipe uutaiſni tranſgreſoꝛes non pumunt. vt blaſphema⸗ feſtiuis ad iſta iuducunt/ eci noſeptimo
epit ehis i n toꝛes dei et ſanctoꝛuʒ.luſoꝛes iniuriantes wmini tempoꝛales pponũt malos officiales
oꝛ co endpsln alijs.ſi ſunt eoꝛum ſatellites vel amici con⸗ in officijs qui grauãt nimis ſubditos vel in
tra illud. xxiij.q.v. regum eſt, nec eccleſias iuſte ſe halent. et ſoc pꝛopter lucrum tein/
4 tuentur vt debent et iura eoꝛum. xxiij.q. v. poꝛale. quod recipit ab eis vel amiciciam.
65 Re Pntateeſtn letnen e. ono dant im aliquando etiam habent malos conſiliari⸗/
ofrialtzbinm munitates ſeu bolletinos ſecuritatis inde/ 9/. ecimooctauo male iudicant et imu⸗
in rltenzfil bite ſcʒ male vtetibo in detrimeniũ reipubli ſte in his que pꝛoponunt᷑ eis ocho vel amo
iläri,Arhfl ce enalarar Gr d gta vadat de nocte/ re. cupiditate vel nmoꝛe. vel ignoꝛãtia craſ
idagignaſs vel ferat ar na vel eꝙnõ poſſit cogi a ſuis cre ſa. xi. q.iij. uatuoꝛ. Et nim s munera dili
lcenonnſe aett. citoꝛihus. vel cum ſit erul pomit manere in gunt.pꝛopter quod æſacih a vero demnant)
mmninndlcn Ro. & emõ Oll. viij. que contra moꝛes. r. q. iij. Pauper Secimonono cum ſectas
mdt t 39, . NDecimo qiua aliqui recipiũt pecunias vel partiahtates diuiſiones faciunt vel nutri⸗
heieteſtan, minnera vt ſupplicent pᷣlatis ꝓ beneficijs cõ unt.ſeditiones et ſcandala querũt.aut qn⸗
zdaitletiſf,l α ferendis. vel eciam/ꝓ ſuis cõſanguineis vel o exilio vel confimo tradunt ſine cauſa ra
ktand ill mmicisindigmis, et inſufficientbus ꝓcurãt nonabili ſuos conciues, vel mimis graur
inn nczſtitn „ velrogant beneſicia conſerri quod pertinet in collecns vel pꝛeſtantijs et huiuſmodi.vł
auſtuniki ad ſy moniã aliquando. vel ſaltem ad iuſti ſciſmata eccleſarum cauſant vel ſuſtentãt.
g z Llam., Diſten. Ixi. miramur. 2. i, q.iij. per torũ /Viceſimo quia pupillis et viduis et alijs
rzinn MHngdeci mo ſifauent gereucis vel non iuj perſonis miſerabilibus non pꝛouident cau
2unni uant offiaum epiſcopoꝛũ velinquiſitoꝛuʒ. ſis et aliqs.et legata ad eos ſpectantia nou
mnui aut hiin galiquo impediunt mquiſinone coy facun. — . .
“n A 1
. N .
—
7 * *. 9
„ . .
△ „
4 . . „

Zitulus

CTitulus qrtus de militibo ⁊ multiplici lello
.Capitulum pꝛimũ de triplici milicia.ſ.cle
ricali.ſpũali.et laicali..

ecinxiſti me vir
Mute ad bellum. et ſupplantaſti
᷑ iinimicos meos alme h
x vijͥ.cn omnia appetãt pacẽ ᷣm Dvomſiuʒ
4 4 bellũ gerit vt pax halveat᷑ ait Aug.xxiij.
qi.noli.nec miꝝ ſi in terris vndiq; lella fre
munt ab his qͥ verſant᷑ in imis cũ in altiſſi⸗
mis. vbi oĩa pacata ſunt.aliqñ pꝛeliũ exoꝛ
tũ fuerit. Nã vt dicit᷑ Apoc.xij. Factũ eſt 3
lium in celo et OTichael pᷣliabaf et angeli
eius et dꝛaco cñ eis.qð tñ pꝛeliũ nõ fuit tũ
lanceis.gladijs.et alijs armis.ſed in cõtra⸗

rietate volũtatis. Nam michael qͥ dicitur

△ pꝛinceps celeſts militie cũ ſuis cõuertenti
bus ſe ad dñm et gloꝛificationẽ ab eo expxe⸗
ctannibo hũiliter. et hoc fuit dicere. Salꝰ deo
noſtro. Dꝛaco ille q̊ et lucifer cũ ſeq̃cibi ſu
is ſe a deo auerit.cupiens ꝓpꝛia vᷣtute ſibi
collata ad gloꝛiam puenire.Et hoc fuit mẽ
te dicere. Aſcedã in celũ et ſupꝛa aſtra exal
talv ſoliũ ⁊c. Aſaie.xiiij.cet ꝓpter loc rui⸗
na magna ill ſoſti antiqᷓ patuit. nec ampliꝰ
locus eiꝰ inuẽtus ẽ in celo. Awc.xi.c. In
aby ſſuʒ deiect. Deꝝ ⁊ de remanẽtibo in pa

ce ſuꝑna nõ eſt numerus militũ eius Job.

xxv. Et cũ facia fuit pax inter nos et com
litones ſuos et ceũ per chꝛiſti nanuitatẽ fa⸗
cta eſt multitudo milicie celeſtis cũ angelo
q̃ nunciauerat eã canentiũ. Slia in aluni⸗
mis deo.et in terra pax.Lu.ij. Sed hac mi⸗
licia omina trãſeamus ad noſtrã. de ꝗᷓ dicit
ps. Pꝛecinxiſti me ⁊c. Obi tria oſtendit.
Pyno oſtedit certamẽ.qꝛ dicit ad bellu.
Scðo adiũgit iuuamẽ. qꝛ pᷣcinxiſti me ⁊c̃.
Cercio concludit ſolamen.quia ſupplanta
AQuantum ad pri ·F.i.
mũ ait aplus.ij.ad CThi.ij
miles ieſu chꝛiſti.
plex milicia. Pꝛima eſt milicia clericalis.
Secunda eſt milicia ſpiritualis.Cercia eſt
milicia laicalis.

De milicia clericali ..ii.

dicit oꝛmiſda. MNõ negamꝰeſſe in laicis deo

placitos moꝛes.ſʒ milites ſuos.i.clericos
ꝓbatos qrunt inſtituta maioꝛũ.di.lxi. A
ſacerdotibo. Et Hiero. Si clericatꝰ ninillat
Eſiderin tuñ diſcas quod poſſis wocere
ſis miles anteq; tyro.xvi.q.i/Halent eniz

AXAA ð

ed ſciendũ eſt ꝙ eſt tri⸗

tales bellare contra erroꝛes inſidelium. et ſftel
ideo opoꝛtet eos eſſe armatos auctoꝛitan⸗ ebt⸗
bus ſcripturarumet oꝛationibus ſanctoꝛũ/ gimd
et frequẽtia oꝛationũ. Onde Ambꝛo.Ad⸗ ſhlsi⸗N
uerſus fnilites et gottos arma mea lachꝛy lobonace
me mee ſun: Calia enim munimẽta ſunt ſa atinee⸗
cerdotis.xxiij.q. viij.ↄuenioꝛ. et ideo vtex poper
peditus ſit clericus ad iſta arma in pꝛõptu velgsvil
ſumenda dicit apłus.ij. Chi.i. MHemo mili Ainirte
tans deo implicat ſe negocijs ſeculanbo. vt loßoie
ei placeat cui ſe ꝓbauit QAue auteʒ dicant ltĩi
negocis ſecularia quibus hi milites.i.cleri Tieiore
ci nõ debentſe implicaxe.hales extra ne cle. beapin
vel mo.p Hrum geſt cõtraria milicia ſe⸗ tern
cularis. Hon velent enm ipſilellare. Oñ. nge
xxiij.q.viij.dici᷑.Quicunq; clericus autin
bello aut in rixa moꝛtuus fuerit. neq; in ob
latione neq; in oꝛatione ꝓ eo poſtulet᷑. Et nn
iterum Quicũq; ex clero vident᷑ eſſe arma n
militaria non ſumant. quia non poſſunt ſi⸗ e
mul deo ⁊ ſeculo militare. Hec ibi/Merimn ſuge
poſſunt aſſiſtere iuſte miliiannbus exlvꝛtã na
do et ſacramenta miniſtrando. vt. xxiij d. lale
vlij. Agit᷑ et.xxiij.q.iij.per to tum.et qina de cluain
clericis et religio Rriſe agit᷑. ideo hic ncenn
non opoꝛtet inſiſter. †ſ rnd
tuali dr̃ Bah p. Oailicia vita lvminis ſu ntnuchn
per terraʒ. OJilicia id eſt tentatio. Rmbꝛo. geſiene
Voluntarium ſibi militem elegit chꝛiſtus. indtnhn
xv.q.i. Non eſt. Iſta ergo milicia commu nhn
nis eſt omnibus ndelibus.que vnq; ſpiri⸗ ggrrin
tu fit non coꝛpoꝛe.Dnde Criſo.Tu chꝛiſti Mncee
ane delicatus es miles. ſi putas te ſine pu⸗/ MIan
gna poſſe vincere.ſine certamine dimicare en
exerce vixes.attende pactum.aſpice ſponſi mm
onem quam.ſ.quis facit in baptiſmo.ſ.Mter Mumsh
uare ſidem. abꝛenunciare dialplo/Belluz ola lun
autem quod gerit᷑ contra nos ſpirituale eſt Yflas⸗
grauiſſimũ et periculoſum. nde apłs ad Tirnn
Ep x. vi. Mõ eſt nobis colluctatio aduer/ oſhwrhe
ſus carnem et ſanguinẽ.ſed aduerſus mun htumnhi
di pꝛiucipes et poteſtates. aduerſus mundi MUulllege
rectoꝛes tenebꝛarum harum contra ſpiri
tualia nequicie in celeſtibus. Dnde oſten lon
cditur et loſtiũ contra quos bellũ geritur ni el,l,
miu multuudo.quia contra carnẽ ſuanguiu inſhne
nẽ.i.ſenſualitate ⁊ paſſiones eius que iunt Unkeſcle
pluresa aquerſus pꝛincipes 2 präfes. it m * ſonnnn
rãnos mũd qͥ mitipix vexãt ò ſpuales.i. de⸗ ln
mones q ſunt innumerabiles.qꝛ eis plenꝰ mmrgen
ẽaer ᷣm HNavmæt inui ipſox cũqbo pᷣlũ ſoetgnen
gerit maligtudo. q; neq;.i.malioſi ⁊ cru lonnin
deles. mille nãq; nocẽch lvibo hʒ arteſ. Das Eenonnne
exercuit.ſ.tẽtãdo vltra ſex miha aãnox.ſʒ ⁊ untang
. . .
— ° 8P

Nidemeie
töönninitiſe
umfklmrt.
uncgdennannn
uusflent en
ne peoſoſtlei 6
1o vicenkeſeem
aanonſni
re herdee
mülannbus ent

ranco. I
Wionun etan.

ſſkage

Wazintzneſ
Adcken nn.,

õ

eltu r naſ

Drednn

les, ſMukſinn
ne cennmnie dn

knumnchiie .
naare inn D

fucitinbun

Ontratpaßſiin,4
loſn. DuN

1 8
obiscoluma⸗ u
õ

iars Anilld

vnbN oh
cutt Mcſin

emtcmne Pn
intaelolel
mapstPileti

irrnic fiüit

bnlun

leant. cogitatione ſol

longe pᷣſciendo ſubiequenuũ imqͥtatuʒ cõ⸗/

ſerpens ab initio dicit᷑ allidio? cunci ani⸗
mantibo terre. Beñ.iij/Oemũ adqcit p̃ᷣmi

magnitudo ꝓ quo certamẽ agif.qꝛ in cele⸗

ſtibus.i.ictã iſtã ſuſtinemus ꝓ coſequen⸗
do bona celeſtia. Mon em̃ coꝛonabit niſi q̊
legitime certauerit inquit apłs.ij. ad Chi
pꝛopteres ſacra ſcriptura tradit nobis by
ſtoꝛias lelloꝝ carnaliũ veteris teſtamenti.
ad inſtruenduʒ nos ſub figura pugnare in
lello ſoñ ali. vt dicit Hꝛeg.xriij.q.i.niſi lel⸗
la. Et Yoſue qͥdẽ dux populi iirael pugnãs
trãs ioꝛdanẽ contra ſeptẽ nanones terribi
les et vincens.qui etiã vidit angelum dei
vt armatũ militem ꝓ adiutoꝛio eoꝝ para⸗
tum Yoſue.v. ſigniſicat pplim fidelẽ electo

rum.cuius dux eſt ieſus chꝛiſtꝰ poſt baptiſ, d

mũ pugnantẽ cõtra nationes ſeptẽ capita⸗
liũ vicioꝛũ quoꝛũ dux eſt et rer dyabolus.
ſed chꝛiſto duce et adiutoꝛio angeloꝛũ ſu⸗
verant. Onde Hzę.in.xxri.moꝛał. tractãs
illud Yob ꝓcul odoꝛat᷑ lellũ.ſ. equus de q̃
loquit᷑.exlvꝛtationẽ ducũ et vlulatũ exer
citus.ſic exrponit.quia miles dei ſollerter p⸗
uidere vicioꝛũ certamina nitit᷑ bellum pcul

odoꝛat᷑. Odoꝛare eſt diſcretione diſcerne⸗

2

re. ⁊ qꝛ mala peũtia i menti ꝑſuadere va
ne ſolacita aſpicit. erhoꝛta⸗
tione vucũ naris agitata deplvndit.⁊ quia

er tatione ſolet exloꝛtari cum dicit. qᷓ erga
te agunt᷑.equanimiter fieri nõ poſint. Dec
patienter tolerare peccatum eſt.qꝛ etſi eis

ex magna exaſperatõne non reſiſtif᷑.contx
te deinceps ſine menſura cumulant᷑/Criſti⸗
m diẽ

cia quoq; deuictũ coꝛ ſolet lvꝛtari
quaſi er ratione. Quid hales vnde gaude⸗
as (um tot mala de pꝛorimis poꝛtas.ꝑpen⸗
de cum quo meroꝛe om̃es intuendi qui in
tanta contra te amaritudine fellis vertunt
Auaritia quoq; quaſi ex ratione deuictum
coꝛ ſolet ſoꝛtari.cum dicit. Dalde ſine cul
pa eſt ꝙ qᷓdam concupiſcis halenda q̃ non
multiplicare appetis.ſed egere pertimeſ. cis.
Et quod male alius rennet tu melius expẽ
is/Nentris ingluuies quaſi ex ratione ſo
letexlvꝛtari.cum dicit.Ad eſum deus oĩa

munda condidit.et qui ſgtiari renuit quid - ⸗

aliud q; muneri conceſſo cõtradicit/Tuxu⸗/
ria quoq; deuictum coꝛ quaſi ex ranone ſo

let hoꝛtari cum dicit.Cur te modo in volu

ptate non dilatas.cũ quid ſequatur. igno⸗
ras.Zlcceptum tempus in deſiderijs ꝑdere

non debet. quia q;citius pertranſeat neſcis.

Si em̃ miſceri deus vvminem in voluptate
coitus nollet.in ipſo humani generis exoꝛ

dio maſculum et ſeminam non feciſſet. hec
eſt igi tur ducum exlvꝛtatio. Hec Breg.ibi.
quoꝛum ducum nomina ideſt demonuʒ de

fuſionẽ conſpicit.quaſi vlulatuʒ exercitus illis vicijs tentantiũ ſcriptura non reticer.

ogoꝛando cognoſcit. Centantia qppe vi⸗
cia que in ſimil contra nos pꝛelio regnãti

ſuꝑ ſe ſuꝑbie militant.alia moꝛe ducum p/

eunt. alia moꝛe exercitus ſubſequunt᷑. Et

exinde declarat quõ ſupbia ẽ regina vicio/
rum. 1 duces ſub eo ſeptem capitalia ſcilicʒ

inanis gloꝛia.auaricia.inuidia.irxa.accidia

gula.luxuria.Erercitus hoꝝ capitaliũ dicit

eſſe filias earũ.Et quia vt dicit᷑ de diabolo

Job penultimo Ypſe eſt rex ſuꝑ om̃es fili⸗
os ſuperbie. ipſe cñ vroꝛe ſua regina.ſ.ſuꝑ⸗
bia eum his oueby et exercinbo pugnat cõ⸗
rxra milites coꝛi,iill.

duceg eius Ivꝛtent ad pᷣlium declarat ſic di

cens. Inanis nanq; gloꝛia deuictuʒ coꝛ q̃ſi
ex ratrone ſolet hꝛtari.dum dicit debes ma

2ioꝛa ap etere. vt qꝛ ptãte valueris multos

excedere. enam valeaspluribꝛ pdeſſe/In
uclia quoq; deuictum coꝛ qua ſi ex ranone

ſolet exlvꝛtari cum dicit In quo illo vel il

lo minoes. Curergo eis velequalis vłſu
Prioꝛ nones. quanta vales que ipſi nõ va
lent.non ergo tibi aut ſuperioꝛes aut equa
les eſſe debentira etiam deuictuʒ coꝛ quaſi

AUAX vr „ Nu

lItaaſiuc õ E 4 .—

7

òMW
2

ι% 0
ι
* .
„₰△

Ham ducem inanis gloꝛie luciferum vos

cat.quaſi ferẽs lucem IYſa.xi u⸗ Ducem in
uidie Sathan.quia interptat aduerſarius
l Ducem ixe labadon. Apocabixaid ẽ
toꝛ Oucẽ accidie beeʒebub Lu.
ir muſcaꝝ/QOucem auari⸗
tie mämona OJath. vi. interpᷣtai diuitie.
ucem gule beemoth. Nob. penult. etin⸗
terpꝛeta animalHucem̃ lururie aſmode/

um Klb.iij. cRegem hoꝛum ducum leun⸗
atloan Iſa. xxvij. Et interpꝛetatur abdica⸗
mentum. Exercitus hoꝝ ducũ ſunt filie ip

ſoꝛum vicioꝛum quas ibi nominat Gꝛego
rius. Et ſunt. xluiij. genera vicioꝛum. de qui
bus ſingulis diſfuſe habes in ſecunda parte
Secundo princi J. v.
pali poſt bellũ oſtenſum ponit pᷣs. iunamen
in eo collatum cum dicit.pꝛecinxiſti me vir
tute.ſ.tu deus.dediſti.i.ꝓuidiſti mihi de vir
tute qua poſem pugnare. Et ideo ipſe pᷣs.
dicebat. Dñs mihi adiutoꝛ et ego deſriciã
inimicos meos. Et ſub fiducia duumiadiu
toꝛi quilibet delet bellare non in virtute Pp
pꝛia. ad quod ivztatur aplus ad Ephe. vi.

AVina⸗ . A. Q K.

—= »- äl 1

6„ T
7 . VD
6

*

Zitulus

dicens. Conſoꝛtamini in dño.ſ.ſperandi in eanticis. Dnde apoc.iij.dt.Qui vicerit da
adiutoꝛio et in potentia virtutis eius.quaʒ lw ei ſedeʒ in thꝛono meo ⁊c̃. Et iteꝝ Eſto
ſ.nobis adminiſtrabit.ita tñ ꝙ laboꝛetꝭ qn fidelis vſq; ad moꝛtẽ et dabo tibi coꝛonaʒ
tũ ex vobis eſt. Onde ſubdit declaratis hby vite videlicet etene.

ſtibus multis et crudelib.ꝓpterea ſumite EGonnifiirp Rg –☛
armaturã i vt poſſitis reſiſtere in die ma⸗ Sequitur de KF. Vi.

lo. ſ. tentariõis. Oñ Bꝛego. Sciẽs aplg aſe militia laicali. de qua noſtra in vctitlo ver

certamina cõtra ſpũales aduerſarios deſu ſaf intentio.de qua enã põt intelligere ad li

danda velut pᷣceptoꝛ milicie pᷣceptũ dat mi terã vᷣ.pᷣs.Pꝛecin xiſti me virtute ad lellũ
litibo chꝛiſti dicẽs. Induite vos armaturã Fuit em̃ Dauid vir blellicoſus vt ptʒ in pꝛi

dei vt poſſitis ſtare ãaduerſus inſidias dialbb mo etſecundo libꝛo Regũ. Juſta tñ certa

li xxiij..i niſiEt que ſit iſta armatura ſu? mina egit.⁊ a deo recognoſcẽs foꝛtitudinẽ
menda aliqualex eis ponit in oib ſumẽtes ſuam ſemꝑ victoꝛiã habuit.et inimicos eiꝰ
ſcutum fidei.in quo poſſitis oĩa tela neqͥſſi/ ſupplãtauit.i.vicit.vt Saulem et filiuʒ er
mi ignea extinguere.et galeam ſalutis aſſi? Inſ boſeth. Abſalõ. ARimmonitas. Goliatio
mite.i.ſpei ſalutis eterne. ultuʒ em̃ robo pliliſteos ⁊ hmõi/ HObipꝛimo occurrit no
rat ↄſideratio pᷣmij.et accẽdit ad bellum. Et tandũ ꝙ milicia non eſt ars ſeu ſtatus in ſe
gladiũ quod eſt ᷣbum dei ſumite.ſicut chꝛi ab eccleſia repꝛobatus. Nam Augun li. de
ſtus fecit cũ pugnauit cũñ anti ang ſerpente. ver. w. ait. Oilitare non eſt delictum ſed ꝓ

allegans ſeripturas &ath, ich tate eniaʒ pter pꝛedam militare peccatum eſt. Mec re

ſuccincti ait in veritate.ſ.nõ ſolũ exterioꝛi. publicam gerere peccatum eſſet.ſedideo rẽ
ſed interioꝛi.in vera caſtitate/S . loꝛicã publicã agere vt diuitias augeas videt᷑ eẽ
caritatis opoꝛtet habere.que oẽs vᷣtutes tã damn abile.xxiij.q.i. AIdem Zlugꝰ. ad boni
qᷓ; maleas cõneras adinuicẽ cõtinet/Cal⸗ faciũ. Noli extimare neminem deo placere

ceatus ſit ædibus et cruribbarmis pꝛuden poſſe. ꝗᷓ armis bellicis miniſtrat In his ſan
duit

tie In quoq; pꝛo tloꝛace iuſticiaʒ/ſed ctus Dauid cui dñs tãmagnum teſtimoni
nec ei deſint ſagitte potẽtis acute oꝛanonũ. um perhibuit.in hisvtiam plurimi illius tẽ
qbus pfodiat inimicũ/Oextralia q foꝛti poꝛis iuſti.ſ.vt OTachabvi iudaset fratres
rcliniaRiancerlon animitatis. vt non eius. In his erat ulle centurio qui Comino
fiat puſillus animo ſi bellũ eſt diutinuʒ. HOe dixit. Somine non ſum dignus vt intres.
his ergo armis dicit apłs. Arma noſtra nõ xxiij.q.x. Noli. Dnde et milites venientes
ſunt carnalia ſed ſpũalia deo ad deſtructio/ d obannein baptiſtam dicentes. Quid
nẽ inimicoꝝ. ¶ ¶ Et qꝛ deus pꝛecinxit mili faciemuset nos.ſ.pꝛo ſalute noſtra.nõ di
es ſuos hac muluplici ᷣtute armoꝑ.ideo xit. dimittatis militiam. ſed quid. nemineʒ
et ipſe ſupplantat inimicos infernales ſub cõcutiatis.nec calumniã faciatis.eſtote cõ
tus electũ ſuũ.qð fuit terciũ pꝛincipale no tenti ſtipendijs veſtris .. uc.iij. Ot ergo va
tatũ.dans ei plenã victoꝛiꝗ ſicut in figurã leat dicere cñ pſal. Pꝛecinxiſti me vᷣtiue ad
Dauid ipſe inermis coꝛpaliter ſed armat bellum ⁊c.tria debet ſeruare. Pꝛimo vt vir

vᷣtute dei acceſſit in ſingulari certamine cõ tuoſe ſe habeat. Secundo vt abillicitis ab

tra eninn giganteleribi et armatũ to⸗ ſtineat.Cercio vt bellum iuſtũ ſuſapiat.
tum deſignantẽ diabolũ foꝛtem nimis ⁊ ar Qaqdf (ii.
matũ omni militia dicẽs. Cu venis adme uantum ad ⸗ cVii.
cũ gladio et haſta et clypeo.⁊ ego vemo ad pꝛimum debet miles a deo foꝛtitudinem re⸗

te in noĩe omini exercituũ. Et dabit te do cognoſcere.fidem etiam lovſti ſeruare.puta

minus in manu mea et ꝑcutiã te et dabo ca intentione pugnare. victis hoſtibus miſe⸗

dauera caſtroꝛñ Philiſtijm volatilibo celi ricoꝛdiam pꝛeſtare. DPec omma notat eRu
⁊c̃.i.Reg.xvij.Et ſic factum fuit qꝛ lapide guſtin ſcribens ad boniſa. Dicit enim Goc

funde eũ ꝑcuſſit et in terra cadenteʒ gladio pꝛimum cogita quãdo armaris ad pugnã.
hieruſaleʒ reuerſus/Sic miles chꝛiſti cum ſi enim cogirabis de cono dei non facies cõ
fiducia diuine gratie. cum funda humilita, tra dominum/Fides etiam quãdo ꝓmittit
us et lapide foꝛntudinis vincit diabolum et boſti ſeruãda ẽ contra quẽ bellũ gerit.quã
⁊occidit.vt ſcilicet amplius non moleſtet tomagis amico ꝓ quo pugnat᷑pacẽ hale⸗
en cñ pfecte vicit ᷣm Oꝛige. Et demum cũ re volun tans dlluita aute debet eſſe neceſ/

K

tumplo victoꝛie ad ſuꝑnam hieruſalem ſitanis. vt liberet dens a neceſſitate et cõſer

aſcendit occurrenub⸗ agminibo angelis cũ uet in pace. Non pax queritur vt belum

Derrme 4 ₰ 0 7..8 —2 — 7 2 — — 2
X rSAR F* — . r S/3 lrd, ſr. Ha.e ſK WA ſt 4¾ 5 M2

er,
Ul
l .
iftrſ
rlcle ta
namen
(Aug
nenht
mitaree
nsſnnit
ſoneſor
toge⸗
s Nerdt
(s
Wn
ochen
Prmnap
cCo
Fmcan

mleit
poppten
nigedu
vyronvd
Mounni
Cotra rl
lun uc
ledunni
Umoie
An
Cchend
Ynm
lunin
nnucnt
E
plicatmne
lcis dii

is vieist

gnigemni
nniwan
ſoptosann
niſolenge
trorneſ
bgeti
ᷣ nſisſer 6o
innn

eius caput amputauit.cũ magna gloꝛia in virtus tua enam coꝛpoꝛalis wnum dei eſt. * aent

tnntüfni
enice
Chpitosſcn
tennineh
hlnckne
tegeirfr
ſcnienir

aſ
. „

Snndic
Pelmoctane
dinſnim
Bmn nn
woneſtalemmnt,
ercamnekn
umeſſer elſin
Wds Agens dit
ng. A
nmninen dod
annſn Pe
1sgent
Stumgm
Bachinutrfin
eamamin
on nasninde
Nmindren
Vpcündentes
ſoroſcuenotan
Anan kugnd ten
mmiiſnins ar⸗
nsi onn Dan
Prenpinmetert
ubume Pint
l

elumutiſͤ

11

mihtare eſt belli inferendi ſolennitag
ris faciẽdi nexus.ſigno dato egreſio in lv⸗

ag meots certa ꝓ iuſticdiaa.

Capitulum

exerceat᷑. ſed bellum gerit᷑ vt pax acqratur.
Eſto lellando paciſicus.vt eos quos expu
gnas ad pacis vtilitatẽ vincendo ꝑducas
et Fltaſanent lbellanti et reſiſtẽti violentia
ta

reddit᷑.ita victo capto miſericoꝛdia debetur

maxime in quo pacis ꝑturbatio nõ timerf.

iure militari oſtẽdit Iſidoꝛus dicens. Jus
de⸗/

i. Holi. ¶uid añt ſit de

ſtem ve pugne cõmimo. Atẽ ſigno dato re
ceptio. Itẽ flagitij militaris diſciplina ſi lo
cus deſerat. Stipendioꝝ modus. dignitatũ

gradus. pꝛemiox honoꝛ. veluti c toꝛ ques.
vel coꝛona vonatf. Pꝛede deciſio. et ꝓ ꝑſo⸗

narũ qualitatib et laboꝛibꝰ iuſta diuiſio. ac
pꝛincipis woꝛtio. In decre. dil. i. Obiſdicit
glo. ꝙ qui fugit de bello publico eſt infamis

Fm canones.ſed ſᷣm leges capite punitur.

Vmitet ergo bonus miles bim OJartinuz

paupibo miſericoꝛs. vt patet de media cla⸗
mide data pauꝑi.imo chꝛiſto ĩ ſoꝛma pau⸗
peris nudi.ſuis dñis obediẽs/Imitetur et
vauritiũ cñ ſocijs militabant ꝓ republi

ca ↄtra lvſtes romanoxr. ſed moꝛtẽ p mar
tyrium ſuſtinuerunt ꝓ writate fidei 2 cul⸗

tus diuini. ſeruantes illud & cci.iiij. c. Oſq;

Quantum ag ſe S. viii.
ſananm wletſ e mies abſtin ge 4 raninie
am vt ait Augu. ꝓpterea qdam puidẽ/
tia ſunt milinibo cõſtituta ſtipendia nedum

ſumptus qrit. pᷣdo graſſef᷑.xxiij.qu.milita⸗
re.a luxurijs.qb illud vim genus ẽ totum
implicam in ommi ſpẽ eius.a blaſphemijs. a

ludis.delitijs.et ebꝛietatibi.a ſacrilegijs et

alijs Picied d ſie talibo vicijs pleni ſunt
itarx

Equidẽ m

in quo plus haberet pᷣſidij q; in gladio
aüt qdam phs pericles ait. Mõ pictura. nõ

quunt⸗
militẽ qui caſtiſſmus fuit in armis hunnlis/ legijs.piurijs. blaſphlemijs. crudelitanbo er
ꝗga capio S. etiã iuſto. crapulis. ludis. ſodo/
mijs. NMullũ reſpectũ hñtes ad iuſticiã belli

quõ tales abſoluãt ſe ac in
lites tẽpli ꝗᷓ bellant cõtra infideles ſic ait in
ſermone Quis bic o milites tãſtupẽdus er

Pꝛimuũ

tingat. ſomarij eoꝝ non ferro ſed vino. non
lanceis ſed caſeis.nõ enſibo ſed vtibb. non

haſtis ſed ferubo onerant᷑.quaſi vadant ad

conuimũ non ad bellũ. Clypeos habẽet opti
mos deauratos.pᷣ dam potius lvſtinʒ q; ſv⸗
ſtes et eos deſerũt virgies et intactos. Bel
la & cõ flictus in ſellis et cly peis depingi fa⸗
ciunt. vt ſe quadã imaginaria viſione dele⸗
ctẽt in pugnis qᷓs videre vel ingredi nõ au/⸗
dent. DHñ cũ Scipio africanus ſcutũ cuiuſ
dam vidiſſet gemis et auro oꝛnatum. dixit

ſe non mirari.ſi tanta diligentia hvnoꝛaſſet
ic

aurũ.nõ lapides.ſed ſcutum diuulſum. fra

cta galea. gladius heles. facies vulnerata.
cedũt milinb ad oꝛnatum

ed certe tota
ars milicie hodierne conuęrſa eſt in latroci
niũ.et niullla fides pietaſq; viris.ꝗͥ caſtra ſe
Blenſt unt ꝓditionibo. furtis. ſacri

eiusq eos cõg ad rapinã 1 mai'ſti/
pẽdiũ/Er de hmõi milinbo dr de pe. di. v

19. ꝙ nõ põt talis miles vere agere peni

tétiã. niſi dimiſerit miltciã. IAn telligit eml,ʒ
iniuſta militia. ⁊ ideo videãt cõfeſſoꝛees

Oruang 54**

W 1 n 6

Er. in ſerino ne ad m⸗

roꝛ ac furoꝛ tantis ſumptiba ac laboꝛibo mi⸗

litare. ſtipendijs vo nullis miſi aut moꝛns
aut criminis.opetitis equos ſericis et pen⸗
dulos.neſcio quos panniculos loꝛicis ſu/

perinduitis. depingitis haſtas.clypeos ſel
las.frena et calcaria.auro et argento cireũ⸗
oꝛnatis.et cum tanta pompa pudendo fu/⸗

roꝛe.et impudenti ſtupoe ad moꝛtem ꝓpe
is dſeplina quã vegenius ratis. OJilitaria ſunt hec inſigma. an mulie

—
—

ſenatũ wocuit. hodie euanuit. lit em̃ eos eſ bꝛia ponus oꝛnamenta.Nunqͥd ſoꝛte loſti
ſe aptos armis qui ſub diuo et labꝛe nutri lis mucro reuerebitur aurum. gemmis par.

nad

sarpkrinnnt untſſolem patietes. vmbꝛ am negligentes. cetr. ſerica penetrare non woterit/ Denq; 1P
eum vbende balneoꝝ neſcij et delitiarũ ignari. parco ci/ ſi ſepius certiuſq; exgerimim tria ene Pꝛeci⸗ —
nusite bo comẽti. qbus geſtare ferrũ.foſam duce⸗ pue neceſaria pꝛelianti. vt.i.ſtrenuꝰ induj = rt, D
i mmnl re, os fere cõſuetudo deiure eſt/Sed nunc ſtriuſq; mies et crrcũſctus ſit ad ie ſeruã
ui Divenn ii mililes pugnant cũ ebꝛietatib.vacãt ocio dumtexpechtus ad diſcurrendum/ et pꝛsom
ensAlgi . „ et enetxuitati.nomẽ et titulũ militie ehone ptus ad feriendum/ Dos per contrariũ in
in – ſtant.nõ ſimiles Aude Oachaleo. pte⸗ oculoꝛum grauamen ritu femmeo. comaʒ
Pins ſeis⸗ gebat caſtra gladio. ſed ſimiles diabolo qui nutritis. longis ac pꝛofuſis camiſjs ꝓpꝛia
mmm nn * captiuos ſuos crudelim ne rncianimifan vobis veſtimenta obuoluitis delcatas ac . e nlee
n ici tes milites Pylati qͥ accipientes ieſum ſpi teneras manus.amplis et circum uent bbd
naie ni nis coꝛoſlauerũt.et ſguẽtes et blaſppemã manic ſepelietnec alið inter vos lbella mo
olgn r L tes eũ deriſerunt mulnpłr. Ludentes inſu uet.liteſq; ſuſcitat.mſiaut irrõnabn racun
– veſtimẽta chꝛiſti vt patetin euangelo/ die motꝰ aut mams glie appert“ aut terre⸗
unnſliſ ſic nũc milites noſtri in expedttione ir cõ⸗ ne q̃uſcunq; ponemoms cupiditas. tahlbuz .
genm rPrn .d Je. r .
A . . —.Ln. ... D m r. 7 .
WrOα r. ae ns Aνο n.
19 —,— e⸗ 6Mα 9 ⸗
OM .. *
. –☚ — *
. .

6
Zitulus quartus

erte er cauſis neq; occidere neq; occũbere
turii eil. At vo milites chꝛiſti ſecuri pliant redde iuriã ablat
plia oñi ſuinequaq; metuentes aut ce hoſti loc genus lelli ſine dubio iuſtũ eſt quod de⸗/
um cede peccatũ.aut de ſua nece piculũ.qũ/ us impꝑgt qui nouit qð vnicuiq debeat fie⸗
q̃dẽ moꝛs ꝙꝓ chꝛiſto vel ferẽda ſit vel infere? ri. In quo bello ductoꝛ exercit? vel ipſe wo⸗
da. &Tiles inq́; chꝛiſti ſecurus interimit. ſe puſus nõ tã actoꝛ lelli q; mimſſter iud:cãdẽ
curioꝛ interit. ſibi pſtat cum interit. cheiſto Hec Alug'. in dicto. c. dũs. Et in. ca. ſe. ait
cũ interimit.nec cũ malefactoꝛẽ occidtt ho/ ide. Fultn la agebant᷑ a filijs iſfrael cõtra
micida. ſed vt ita dixerim malecida. ⁊ pla/ amoꝛreos.qꝛ inno xius trãſitus negabat᷑.
ne vindex et chꝛiſtianoꝝ defenſoꝛ reputar.
In moꝛte em̃ pagani chꝛiſtianus gloꝛiat᷑. intenn
q chꝛiſtus gloꝛificat᷑. Non qͥdeʒ vel paga/ noõ ex odio vel auiditate pᷣde.ſed ʒelo iuſti⸗
ni necandi eſſent.ſi quõ aliter poſſent a ni/ cieet caritatiue vt bonũ ꝓmoueaf et malũ
mia infeſtatione vel oppꝛeſſione ſideliũ co euitet. rxiij.q:iſdd culpat. Obi Zlug. dicit
hileri. Nunc aũt melius eſt vi occidant᷑ ᷓↄtra anicheos. Quid culpat in bello an
certe relinquat᷑ virga peccatoꝝ ſuꝑ ſoꝛtem quia moꝛiunt᷑ quãdoq; meriti vt wominen
iuſtoꝝ ne foꝛte exrendãt iuſti ad imtatem tur in pace victuri. ivc repᷣlendiſſe nimido⸗
manus ſuas.Quid em̃ ſiꝑcutere in gladio rum eſt. nõ religioſoꝛũ. nocendi cupiditas
oĩno fas non eſt chꝛiſtiano. Cur igit᷑ pꝛeco
ſaluatoꝛis cõtẽtos foꝛe ſtipendijs ſuis mi/ placabilis animus. feritas relellandi. domi
litibo indixit. et nõ potius eis oem maliciaʒ nandi hbido 2 ſi qua ſimilia. DHec ſuntque
indixit/PVꝛoinde diſſipent gentes que bella in bellis iure culpant., queplerunq; vt etiaʒ
iure puniant aduerſus violennas reſiſten

lebat. ¶ Scðm eſt intenno reeta. vt. ſ. fiat

volunt.et abſcidant᷑ qͥ vos cõturbãt.Exer

ceat᷑ gladius vterq; ſideliũ in ceruices im tium ſiue deo ſiue aliquo legitimo iubente

micoꝝ. ad deſtruendã omnẽ alntudinẽ ex/ gerenda ipſa bella ſuſcipiunt᷑ g bonis. Dec
tollentẽ ſe aduerſus deũ. que eſt fides chꝛi in dicto. c. Quid culpat/ Mo ta tñ hic ꝙ cũ
ſtianoꝝ. ne foꝛte aliquando dicant gentes habet qͥs als iuſtũ belũ contra aliquẽ. q;ius
vbi eſt deus eoꝛũ ⁊c. Hec oĩa Ber. ¶ Di/ nõ ſit iuſtũ ex intẽtione.ſ.quia er odio ⁊ ani
cit Helinãdus.Cõſecratio miltis hlec ẽ. cõ ¶mo malignãdi facitlicet grauiter peccet. tñ
ſuetudo ſolennis c.vt ea die qua qͥs cingu de dãnis datis et rebus ablatis ab eo nõ te
lo militari decoꝛaſeccleſiã ſoleniter adeat/ neret ad ſatiſfactionem ſaltem vſq; ad ulã
gladioq; ſuꝑ altari poſito ⁊ oblato quaſi c
lebꝛi ꝓfemione facta ſeipſuʒ altaris obſeq̊o
deuoueatr.⁊ gladio.ſ.officij ſin iugẽ deo ſpon
deat famulatum/is ergo ꝓ eccleſia pluri
mũ contra eccleſiã licet nibil. Aut em̃ plus
aut nõ minus in ſua ꝓfefſione faciũt qᷓ; epi
vel abbates qͥ ſcedulã offerunt. Et in qbuſ⸗
dã locis moꝛis ẽ militẽ in craſtino cõſecrã⸗
dum tota nocte in oꝛatione ſtare.Et vt di
cit Degetiꝰ. Jurãt milites ſtrenue ſe factu
ros omma que mandauerint pꝛincipes.et
moꝛtẽ nõ recuſaturo s ꝓ republica cuiꝰ mi
licie ſunt aſſcripti.et ſic obſeruare tenent᷑.

ONQuantüũ ad terciuũ J. ix.
ſcʒ de iuſticia belli ad quã delet attendere mi
les ſeu ſtipediarius. vt licite militet. NHota
vm C.ſcða ſcðe.q.xl.ad loc vt bellum ſit
iuſtum tria requirunt᷑.(¶¶ Pꝛimũ eſt cauſa
iuſta. vt.ſ.illi ↄtra quos agitur bellum aliqᷓ cipis.qꝛ de iure nature vim vi repellere licʒ
culpa meruerint.quia.ſ.punire neglexerũt aſe et ſocijs.cñ moderamine iñ inculpate

qð ab eis impꝛobe faciũ eſtꝑ niurd r. tutele et incõtinenti.extra xwi.c. ſigniſfi
ij. Dñs. Obi dicit Aug. Yuſta bella diffi caſti. et. xxiij. q. iij ufere ,Kün r
euri ſolent que vleiſcunt᷑ imunas. ſic gens Hoſt. addunt ꝙ ex interuallo nõ . imo dʒ
velciuitas plectenda eſt. que vel vindicare acdiri iudex captoꝛis eius auẽte recuꝑan.

uſq; ſe ad iuſticiam faciendam offerat. ¶
Cerci eſt auctoꝛitas pꝛincipis. Dñ Zlug
in dicto.c.Quid culpatur.ait. Oꝛdo ille na
fũralis moꝛ talium paci accomodatus loc
oſcat vt ſuſcipiendi belli autoꝛitas atq; cõ
ſilium penes pꝛincipes ſit.ſ ſi humana cu/⸗
piditate bellum geritur. non nocet ſanctis
in quos ꝗs non habet poteſtatẽ niſi deſuper
datam. Hon emin eſt poteſtas niſi a doo in
bente vel ſinente. ergo vir iuſtus ſi foꝛte ſub
rege vie ſacrilego militet recte pᷣtullo iube⸗
te bellare.ſ. ſi. bellũ eſt miſtũ vel ſalte dubiuz
vt ibi in fine dr. Nec Aug.Et dicit᷑ pꝛiceps
hic papa vel imꝑatoꝛ et alie dignitates in⸗

mouet lbellũ. et vc q;tum ad inferecit belli.
edad reſiſtendũ ſeu defendendũ ſe ↄtra in:.
iuſte mouentẽ.nõ requirit auctoꝛitas pꝛin

„£
. —
— . .
* .
.* „. „

neglexit quod a ſuis impꝛole factuʒ eſt. vel
reddexre quod per iniuriã ablatum eſt/ed et

iure ſociętatis humane eqſſimo patere de,/

vlciſcendi crudelitas. implacatus atq; im/

quantitatem in qua ſibi ille tenebat.ſeu qᷣͥ/

ferioꝛes habẽtes tñ iuriſdinonẽ ſup eorxui

,
ſoſoctpru
a
Maße
ſawchſe
ſehett
llesſ.⸗
Morn
erceni

n
Gütinpe

Ncuntſel
ſtenin
ſentabimn

voluen
(Prarere
leſegaa
Hurtona
mciet
Wupen
Wkgee
ſceſn
inſn
Crenat
Vinir
Elis:
letota⸗
leeſere⸗
ſeiſimne
Ne⸗
Fenmnn⸗
lgeenim
nl Ynter.
mirron
Geluiſun
mapnu
„ Eſgen

Euml
Auliin .

n
kengin

giobei
Pphantugz⸗
npene
Nſeulnh

=
—

E=
= =

E—
=

ssl .
D
.
.
.

Capitulum SZecundũ

ungt Narm ſiqs npꝛia auctoꝛitate violenter ca indicere bellum contra ſvſtes ſuos Et hlocz
nin galn ro ↄtẽtioſo ⁊ ꝑdit eam/Et ſvc niñ foꝛte nõ lum aũt indicit᷑ a pplo roma. velimpatoꝛe
inſenh ſtin.i.iuſsè ntum. lie rebellibus.vendicat ſibi locũ effect publi „
Wanld ia blli. quia idem ſi repugnent officiali im⸗/
den De ſtipendiarijs ⁊ de lellis iuſtis vel iniu patgꝛis velpape. non ꝓpter imꝑatoꝛẽ vel
nd . fapnaiumfecundaum. mpäm Sorreiuoã6.
nongnn RM Ciendum 4 5 ſunt . fem dominus 5 4. nπ⁶αυd en
S dyuo wpuli. ropulus romanꝰ et velquicnich glius un z ſier mones r! ia nr Hr
N bulc, duo populi. ſ. vopulu 1et ita iuuans ꝙ ſine eo nõ fieret vel faciẽs cõ
ri pplus extraneus & popil tra aliquos/vltra petm̃ moꝛtale graue qðᷣ
enti no. Nã ppłs accipit ꝓ toto impio.vt.l.ro ↄtra quos bellum mouit, Kener etiam ſuis
Dchenii mana. ff. ad.l.munici/Æραuidãnon obediunt ꝓpꝛijs hominibo de dãnis q̃ receperũt ab ad
deepenaieene in totũ ſed in alibo.vt qꝛ viuunt legibo im uerſarijs qͥ iuſte repugnabant.ſi iuuerũt eñ
l,nocendane perij. et fatent ipᷣm dummn oꝛbis vt ſunt ciui⸗ lona fide aut ſi fuerunt inducti eius cõſilio
zinplgeinegn tates Lõbargie et ſimiles.et iſti ſunt de po, timoꝛe vel coactione.deſe pon erãt facturi / = ⸗

Nrasrritlin

imlaheen exercegut ipſam retinẽt. vt.l.ſi pꝛius de aa eum habere iniuſtum lellum et voluntarie.
eplenngn plu/Auidam ſunt populi qui nullo mõ obe Et ſimiliter tenent᷑ om̃es qui fuerunt pꝛin
1sMiolennast diũt imꝑatoꝛi.nec viuunt unꝑij legibo.ſed cipales in tali bello. ita ꝙ ſine eis nõ fierer.
olegtinot ditunt ſec facere ſe ex pꝛiuilegio.vt veneti. Alij vᷣo tenent᷑ de damno quodipſi intule⸗
i Tbnin nent ab impatoꝛe:et ipſe reuocare pot qnj his ſequeutibo interroga ꝓut ibi videt expe
nelgiit leg. Pꝛeterea illud pꝛinilegiñ illis ↄceſſum lrxllum faciens. ſi graſſandi animo vel mali⸗
irngunm.i delet eſſe accomodatũj. vt an Peuent ciui cioſelintulit damna aduerſarijs cum als ſi⸗
etarditsbenthr litate roma/Auidã awe id nõ obediũt bi poſſet cõſulere. peccauit moꝛtaliter et te⸗
impatoꝛi.et aſſerunt ſi 1 cõpetere ercõ netur. Dnde compenſabunt illa cum dam
inewtniſ, tacten vt ſunt P nate romane ec mnis pꝛopter que bellum motum en beccant
tuendaiitt, cleſie. que aſſerunt ſibi vc cõpetere ex wna etiã illi moꝛtaliter qui agunt bexlluʒ er odio
1 ninhe Ni, tione Conſtantini et alorimparor:etitti velintentione damnandi quoſcuncq;. vt fa
Nemmns etiam ſunt de populo romano. Mã eccleſia ciunt ſtipendiarij cõiter. SGinl/ Itẽ ſi hñs iu
Ei nolr cxercet ibi iuriſditionẽ quã habebat imꝑiuʒ ſtum bellum notabiliter negligens fuit in de
Adnnod Dñ nõ deſinunt ꝓpterea eſſe ciues romani fendendo ſuos. tenetur eis de damnis rece

eiltautoꝛitnus

aid ſn⸗ ret ↄtra textũ euangelij. vbi d Exijt edicti quos vocauit de damnis ſi qua receperunt d C.(N I 5 E..
um. onſinn a ceſare Auguſto ⁊c. ¶ Populi autẽ extra mſiilli veniant ex debito vel cauſa humani⸗
upretini nei ſunt qͥ non fatent᷑ imꝑatoꝛem dũm eſſe CLDong kf

netprtuninn
ap utifitrt
onummtitlin
jehtin inmi,
Abmipien
rcirgiinds 0

no ſunt pꝛimo oẽs quiobe

pulo roma. Mã cum in aliqͥb iuriſditioneʒ

imümiigeen .

Etſi qͥs diceret imꝑatoꝛẽ nõ eſſe dñm dice

ꝓt greci qͥ dicũt imꝑatoꝛẽ ſuũ eſſe dũm ſuũ

Atẽ tartari qͥ dicuni Logracane dñm eſſe.
Saraceni maumethẽ.qui dicũt ſuũ eſe o

minũ. Inter iſtos tñ eſt differẽtia. Nam qͥ⸗
dam ſunt nobis federati. vt greci ↄtra thur
cos.quidã ſunt cũ quibo nihil facere habe/⸗

mus.vt ſunt iudei.quidam ſunt cũ qͥbꝛ ha⸗

miſit.tenet de omnibus damnis datis his

nõ aũt tenent ſi mala fide iuuiſſent.ſciẽtes

