ſint diſcerni ab alijs.ſ.fidelibo.alias nõ.extra

de ſepul. c. ſacris.⁊ recõciliari debent.

De coͤſecratione S. vüj/

vero eccleſie. Nota ꝙ ſunt tres caſus in qbj

eccleſia cõſecrata debet iterũ cõſecrari. Pꝛi
mus eſt ſi eccleſia cõbuſtalfuit ita ꝙ parietes

ſint cõbuſti vel dirupti vel notabiliter decru⸗

ſtati in toto vł in maioꝛi ꝑte.e ↄſe. di. i. c. ec/
cleſus. Secus ſi totũ tectũ ſolũ cõbuſtum fue
rit. extra eo. ligneis. Secũdus eſt ſi tota ec⸗
cleſia vel maioꝛ pars deſtructa vel diruptaẽ
ſecus ſi ſolũ tectum deſtructũ fuerit vel cõbu
ſtum. extra. e. ligneis. ſi vo parietes ſucceſſi/
ne fuerint reꝑati. eadẽ eccleſia intelligit᷑ ⁊ iõ
ſufficit ſi im̃ reconcilietur cũ a qua exoꝛciʒata

⁊cum ſolẽnitate miſſe.ſecus ſi fuit pꝛimo to
ta deſtructa.etiam ſi eiſdem lapidibus repa
ta. conſecranda eſt. n. de conſe. diſtin.i. c. de fa
bꝛica. Tercius caſus eſt quando dubitatur
vtrum fuerit cõſecrata nec apparer aliqua pꝛo
bano de his que ſi nerlctn nr r caſe di
obationes q̃ ad

tontheat
ntelſſe Alan

ieten e, o
lmnechitßi

ſſeftis
Cnmeornin 4
Unemiwehite⸗
ncledien

(Snarpenpven

gfenaiers ſet

afontcten l

nimmmitun
ſabipotoec⸗

inſſeior bpcb⸗

elencirngentss
AMuCrlacſneton
Pecſerdermae
Dltickntpctre
Ctelictcnine
luortolinarwae
No vlpceper
Allcöpsgimmieſti
lcſeſisepopter
tlapicis notiſ⸗
feneimmnori S
cherent bug t
iinneſtſgirnn
Whniröetmonte
Canimepit

(eſiele

unnmä
Nilinni inta
Poheſnlüi
Nptirchunera
nhurenealofen
iiksslengzdi
Ntſilepnneſe

hmmndi, Pei
Mcamitatſami
Mfomreeie

ſinsno, Atanag
lushö. Aungn
iſenanca veonee

iuugochlenne

eniſtöonnetr

Aermtgee

Hogr

nsNin
lpitnödne,
siinedoir
Dmnöeſtnt
W. Arnſa
micis
nggarn
nimazond
emurerinizoni
düilimi
õ
A I
Wnn
ugünmi
rrieniit
drwaveltoen
nmoipedin
jwiempiin
. rtunn
n mniſn
Grs nſn
aitint
mmiemi Mni

miaen gll⸗

Lapitulum

reconſecratone altaris. Hota ꝙ alia eſt coͤſe
ccatio eccleſie altaris. ⁊ ideo vna ſine alia fie
ri poreſt. extra eo.c.i. Poteſt aũt epicopus in
cęaæadem eccleſia ſimul plura altaria cõſecrare.
extra eo. vniuerſis. Quãdo vwo ſit recõſe⸗/

crandũ. nota ſᷣm Hoſtien. ſi mora.i.mutata

rupta vel notabiliter deſtructa ſit tabula alta
ris ſuperioꝛ que dicitur menſa.cuʒ.ſ. tota eſt
cCõſecrata ⁊ pꝛecipue in angulis in quibus ſo
let fieri altaris cõſecratio.ſſecus ſieſſet modi
ca fractura. ex eo. ligneis. Eſt ergo neceſſaria
Diffoꝛmitas ad hoc vt oporteat iterũ cõſecra⸗
ri. quã puto ad arbitriñ epiſcopi redigendam

Idem Inno. Item vᷣm Rap. ſimotus ſue

nit aliquis de lapidibus pꝛincipalib ſtipitis
menſam cõtingentis opoꝛtet iterũ conſecra⸗
n. nam iula cõ iunctione pᷣcipue intelligitur al
taris cõſecratio.extra eo.c.ad hec.Qð auteʒ
dictũ eſt de lapidibus cõtingentibus menſaʒ

Intelligit guil. qñ menſa fundata eſt ſuꝑ qua
tuoꝛ colũnas ⁊ vna earũ mota eſt. ſecus pᷣm

glo. d lapidibus parietis vel de ipſo pariete.

ciuii cõpaginatũ eſt ipᷣm altare in quibuſdam

eccleſus qꝛ pꝛopter motioneʒ illius parietis
sut lapidis nõ cõſecrabitur ipᷣm altare ſima
neat immotũ. Item ſi tota menſa cuʒ ſibi
agherentibus lapidibus trãſferatur. dum ta
men mẽſa ſupioꝛ non ſeparetur ab eo.cui cõ⸗
pasinat᷑ nõ eſtreconſecrandũ.ſicut nec recõ/⸗
ſecrarin altare poꝛtal ile cũ trãſfertur. Itẽ
ſi ſigillũ lapidis quo ſigillãtur reliquie fractũ

ſit aut diminutũ.eſt reconſecrandũ. de cõſe.

Di.i. ſi motñ.ex eo.c.quod in dubijs. Et dicit
Ho. ꝙ hoc ſigilũ qñ ponitur ſuꝑ tabulã alta
rs.? ipᷣa clauditur paruo tamẽ lapide aliquã
wer parte ante aliqñ ex ꝑte poſt aliqũ ad de/
xtrũ latus altaris.⁊ claudit᷑ paruo tamẽ lapi⸗
. ſi ille paruus lapis remoueat᷑ erit recon
ſecrandũ. AItem ſi altare tantũ augmenta
tur ꝙ amittat foꝛmã pꝛioꝛẽ.reconſecrandũ ẽ.
gquia ſoꝛma rei eſi eſſe rei.ar. x. q̃ſt.ij. vc ius.

alias nõ. Zlltaria aũt ſine reliquijs nõ ſunt

cõſecranda. de conſe.diſt.i.placuit. Atem
nota ꝙ pꝛohilvtur celebꝛari ſuꝑ ſepulera lv/
minũ.niſi martirum vel aliquoꝝ ſanctoꝝ. de
cõſe.di.i.nõ oportet cum glo. euus.

De veneratõne eccleſaꝝ. Capi. vij.

hHo autem in multi

tudinę miſericoꝛdie tue ĩtroibo in
vvmũ hãꝗ adèabo ad templũ ſan/
ctuin tuũ in timoꝛe tuo.pᷣs.v. Homus dei ad

quã pꝛopheta dirigit ſermonẽ ſuũ ẽ eccleſia.

de qua quõ accedendũ ⁊ manendum in ea ſit

vii

—

nos wocerſuo exemplo. Salom ed ficato te⸗

plo dei in dedicatione eius orauit inter cetera
dicens. Audi dnie himnũ 10z atſem quã ſer
uus tuus oꝛat co:ax te lvdie. vt ſint oculi mui
aperti et aures tue inteme ſuper omũ iſtaz.
e qua dixiſti. erit nomẽ meñ ibi.iij. Re.viij.
Dbi rrig nog.
Quomõ ad ipᷣam accedendũ.ibi. Ego aute⸗

in multitudine miſericoꝛdie tue.

Quid ibi agendũ.ihi adoꝛalo ad te.ſ.r.
Quanto reuerendũ.ibi in timoꝛe tuo.

Debet homo accede ſ.i.

re ad eccleſi que eſt wmus dei vt inde miſe
ricordiã conſequatur dei.Oñ dicit. Ego autẽ

in tultitudine miſericoꝛdie tue intro. in w.

tuã.i.vt ibi recipigm miſericoꝛdiã tuã miilti
pliciter. m illud ps. Suſcepimus deus miſe
ricoꝛdiã tuã in medio templi tui.t ideo ad

moner Salomõ Eccleſiaſtes.iiij.dicens.u
ſtodi pedem tuũ ingrediens comũ dei.i.affe⸗
ctum tuũ.ne ſit ad mala directus. ſed ad bo⸗

na vt cõſequaris milericoꝛdiã nõ iuſticie ſe⸗
ueritatem/Dicit᷑.n. ij.macha. iij. dixit Hely
odoꝛus flagellatus a wo.cũ fuit ingreſſus tẽ
plum ad malefaciendũ ip̃e qui habet in celis

habitationẽ viſitatoꝛ ⁊ adiutoꝛ loci illius.ſcʒ

—

templi. ⁊ venientes.ſ.ad malefaciendũ pcu

I ⁊ ꝑdit. Sic ⁊ ſiſimus qͥ intrauit eccleſiam

vt curioſe videret miſteria xpᷣianoꝛũ.oꝛante
ſancto Clemẽte pcuſſus fuir cecitate. DHiero.

ad Occeanũ in epła.ij. Cimeo ne qñ ꝑ niſuʒ
intramus eccleſiaʒ.ſic de nobis rideat.de quo

ſeriptũ ẽ. Qui habitat in celis irridebit eos.

SDic ergo vt dicit grego. x. de immu.eccle.ca.
decet vomũ.lib. vi. Sit ad eccleſias humilis

deuotus ingreſſus.ſit in eis qͥeta cõuerſatõ

deo gtata.inſpicientibo placida.q̃ cõſiderãtes

nõ ſolũ inſtruat ſed etiã reficiat cõnuementes

ibidẽ. Et ſic faciendo dicere poteris vere. In

multitudine miſericoꝛdie tue introibo ad do
mũ tuam.ſ.ſuſcipienda.ibi.n.recipit miſeri

cordia venie de ꝑccatis ꝑ ſacr̃a.indulgẽ

et tonen alomõ in dedicatione templi
tiã in corde ſuo.⁊ orauerit contra viã templi
qð edificam nomini mo. tu eraudies de celo
ofones eoꝑꝝ.⁊ ꝓpicialeris ꝓplotuo ⁊ onibus

cauerit tibilpopulus ⁊ egerit penitẽ/

iniqtatibus eoꝝ.qͥ bus puaricari ſunt in te et
dabis eis miſericoꝛdiam. Abi ſuſcipitmiſeri

coꝛdia tutele ⁊ cõtra tẽptatõnes dialvli.qͥ nõ

ita põt vexare mẽtes hoĩm virtute conſecra
tionis. Onde in officio cõſecrationis ⁊ exoꝛ⸗
ciſinis aq q ibi ſp hr.ſ. bñdiete d ꝙ virtus
initnici cõpꝛimat᷑ ⁊ inſidie dialvli ⁊ ſmõi. hr
etiã tuiela.qꝛ ex immumitate nõ pñr ibi capi
BB iiij

Zitulus

rei. ris q. v. dicitur. Reos ſangninis defen!

ſionis. ſpũſſancti. annunciationis virginis

vat eccleſa.ſ.ſi confugerint ad eã. ſed de im/
mumitare eiꝰ habes plene ſupꝛa. ibi vide en
ſuſcivit miſericoꝛdia cõtra multas miſerias
7 ſpales 1 tempales. Nam pꝑ lectõnes a
dicationes que ibi fiũt. illum inat ignorantia
Hñ dicitur Aſa. ij. Venite aſcendamus ao
wmũ dei iacob.i.templũ.⁊ cocebit vos vias
ſuas.Zl multis etiã neceſſitatibo qbo ſubijci/
tur humanũ gen'. vt peſtis intẽperiei geris.
penurie. guerre. hmõi ofonibo qᷓ fin t cõmu⸗/
nius in eccleſis. Homo ſubleuatur/q ora/
uit ſeri. Salomon in dedicatione templi ſin.
iij. Reg. viij. Cũ tamẽ templũ ſeu vomus xp̃i

id eccleſia multo ſacratioꝛ ſit.Sed cũ a mul

tis intratur womũ dei ad ꝓcandũ ad cõſabu/
landũ ⁊ multa mala faciendũ põt dicere qui⸗
libet taliũ. Ego introilv in comũ tuã in mul/
titudine iuſticie tue.ſ.expectãde.q;uis etiaimn
intret in multitucine miſericoꝛdie dei ꝓ tue
inq;tũ nõ punit. vr meretur expectãdo ad pe⸗
nitennã. vomus mea. ait ipe. comus ofonis
vocabitur. vos aũt feciſtis illã ſpelũcaʒ latro)
nũ.Lu.xix. Etiã ethnici cũ magna veneratio
ne halebãt templa ſuoꝝ deox.refert Dalerꝰ
marximus. li. i. c.i.exẽplo nono.ꝙ fabius du⸗
catu gaius magiſterio pꝛiuati ſunta ſenatu.
q; qões etiã ꝑuas audiebãt in templo.

Oind agendum ſit J. u.
in templo. Secũdo nota cuʒ dicit adoꝛaboad
tem. lan. t. deus eſt qui pꝛincipaliter debet ado
rari pᷣm illud Deutro. vi. Oñm deũ tuũ ado
rabis cultu.ſ. interioꝛi ⁊ exterioꝛi.Aldoꝛari g
in templo debet nõ negociari vel cõfabulari.
Pñũ dicit in.c.vecet mũ dñi ſanctitudo. de

immu. ec. h. vi. Mullus in eodem loco ſeditõö

nenm ertitet clamdꝛem moueat.impetumue
coõmittat. Ceſſent in illis vniuerſitatũ.ſocie/
tatũ.quarũlibet conſilia contiones ⁊ publica
parlaméeta. Ceſſent vana 2 multofo:tius fe/
da ⁊ ꝓphana colloqͥa. Ceſſent cõfabulatõnes

Iliber. Sint poſtremo qcũnq; alia q diuinuzʒ

poſſunt turbare officin.aut ocłos diuine ma

ieſtatis oflendere ab ipᷣis.ſ.locis pꝛorſus ec⸗

tranea. Ceſſent in eccleſiis earũq; cimiterũs.

negociatões.⁊ pᷣepue nũdinaꝝ ac foꝛi cnuſ/

cunq; tumultus. hec ihi. In nullo xp̃s oſten

Ditr tantã ſeueritatẽ coꝛrigedi.quãtã in offen⸗

ſione templi eijciẽs cũ flagello ementes ⁊vẽ/
dentes in illo. Yoh. ij.ſ. in woꝛticu templi. de⸗
bet ergo adoꝛari in templo nõ vagari vł nego
cigri vel pꝛocari. Dicit aũt Jo.an. in nouel.
roſt ginl.ꝙ nõ ẽ illicitũ ibifieri cõgregationẽ
ToctO 1 ſcolariũ ad magiſtrandũ. nec etiam
repꝛeſentatões pie. vt natiuitatis dñi ⁊ aſcẽ⸗

pꝛeſertim in noſtra ciuitate floꝛentia agitur
dð cer eſt ſi in eis fiant in vneſta. .

. inlonelt Deler
autem adoꝛari mente ꝑ deuotõnem. Apoca.

xiiij. Inquit angelus. adoꝛate eñ qui fecit ce
lum ⁊ terram. Coꝛpeꝑ genuflectõem ⁊ pꝛo⸗

ſtrationẽ ⁊ Dmõi. E xo.iij. dicit᷑. ꝙ pꝛoni ado

rauerũt deũ.eo ꝙ viſitaſſet eos ad liberandũ.
ſeʒ de ſeruitute pharaonis. ſubſtantie oblatõ
ne. Onde de magis dicit᷑ OTath. i. Et pꝛoci⸗/
dentes adoꝛauerũt eũ.ſ.xpᷣm natũ.⁊ obtule
ruũt ei munera aurũ thus ⁊ mirrã.⁊ deus vebʒ
adoꝛari larna. Apoca. vlti. Hic deum adora
xpi humanitas vnita verbo⁊ cruxxpi non vt
lignũ. ſed vt repᷣſentatiua crucifixi.p̃ᷣs. Aldo
rate ſcabellum pechs eius. quoniã ſanctum ẽ.
in officijs eccleſie.Cuã crucẽ adoꝛam dñe
In himno. Ce adoꝛandã.te crucẽ viuificam
Ete redempti. ꝓꝑ te ſumus liberi ⁊c. Et ſancti
etiã debent adoꝛari nõ latria. ſed dulia. idelt
nõ eos honoꝛates vt creatoꝛes vel datoꝛes.
gratiarũ.ſed vt participantes dei bonitatẽ per
grati vel gloꝛiam ⁊ vt noſtri interceſſores
ſic Abꝛahã angelos adoꝛauit. Geñ.xviij. Et

coꝛnelius centurio petrũ.Act.x. Et eap reliqe

etiã ſunt venerande. Oñ aug.in li.de ciui. dei

ait. Mon ſunt cõtemnẽda ſed plurimu, wne

rãda coꝛꝑpa ſanctoꝑꝝ.qbus dus adhuc viuerẽt

ſpũſſanctus quaſi quibuſdam oꝛganis vuus
eſt. Et ſimiliter ymagines picte ſanctoꝛũ in

qᷓ;um eoꝑ repᷣſentatiue.de cõſe.di.iij.venera
biles. Beatiſſima aũt maria mater dei sdoꝛa
tione yperdulie deber adoꝛari. id eſt excellẽtio
ri veneratõne ſuper alios fanctos de ſingulis
lop.ſ.de deuotõe. de adoꝛatõe coꝛpali de obla
tõnbo de ymagib“ ſctõꝝ. de reliqis hẽs ĩ.c.ſe.

Duanto reueren F.iii.

dum aut venerandũ ſit dvei templũ materiale

tercõ oſtendit᷑ cñ dr᷑ in timoꝛe tuo.ſ. reueren

tiali. debet. n. locus eccleſie in magna venerg

tione haleri multiplici rõne.et pꝛopier dei pᷣ

cipue pꝛeſentiã. p̃s. dñs in tẽplo ſancto ſuo.
ſcʒ eſt ⁊ hoc per effectũ ibi faciens.qᷓ ſolus ipe
facit.ſ.iuſtiſicãdo peccatoꝛes ꝑ diuerſos mo
Ts. vel etiaʒ ꝑ ſacẽm altaris.in quo realiter

eriſtit qð quotidie ibi celebꝛat ꝓ ſalute viuo
rũ ⁊ defunctoꝝ ⁊ ibi cõſeruat᷑ quotidie cũ ma

gna diligẽtia in tabernaculo. Cõſideret qlibʒ
cũ quãta reuerentia ⁊ timoꝛe maneat coꝛam

magno ↄño tpali ⁊ quaniñ ſibi caueret. neqd
minimũ ageret quod oculos eius offenderet

Seo hic eſt rex res et ainus cominatin

qui videt intima coꝛdis ⁊ cui nullum latet ſe
cretuʒ. Et ideo vt ait Cipꝛia. cogitatio caina
lis ⁊ ſecularis lvminis abſcedat.nectũcpꝛe⸗

rrieunrbueg

anſieſunpiͤn
efſetuatßincefn
on Etſccſen
Duiniceinsslis
tabigedethen
Hinorüieceſin
ſagamemommt
Ehenciitugne
lſtienseverene
Maminnſen
tmmmniin
Hie dalc
Acropingremer
lanmlin

ßfnenn

ualci mpoe

djoßfesiletzen
uun vonorutps
ſuiminammmtie
Nimintenſese

iciftennitie
it AoNgteut

numnitaemen
Wniicilaganenm.
Muediscenän
Wrüneridch
Maersgewen
ſeülarane
Cntloevon
lhontwdini
ſitiſtunntin
ntmeri änz
inedbätnentei
Eunrartenune
enipoindrmig-

entfgreſcenpe

mn Incſpenna
ſ Virconsd
ſancafſeiüdie
ni ſun
rd len

ſaebeniam deſ⸗

nhennmnere n

mimmmnti
,CCrſlni diet⸗

Mnmin
Mmnö rih
Wintime
ma Diagnia

Ntmin ee

c e
Maimi
ler nto
zenmeii
mNENN

taenen

GRin innu
vasein
Ciri
iis piniin
4 „ 1
—
rtettilu
l

Lapitulum

ter id ſolum q orat animus cogitet. pꝛopte

rea ſacerdos dicit in p fatione.ſurſum coꝛda.
de cõſe. dil.i. quãdo. Oinima animalia bru
ta oſ endũt modo ſuo ſe magis reueren ſacra
mentuʒ q; homines. egi .n. de quodam ru
ſtico. ꝙ cũ edoctus fuiſiet a quodaʒ mago vt

ſi vellet ditari hoc ageret.vt ſacramentumeun

chariſtie ſumptũ in paſcate nõ deglutiret ſed

reſeruatũ in oꝛe poneret illud in vno alueari

apum.Er ſic cũcte vicinoꝛũ apes ad mellificã
dumiad eius alueolos cõuemirẽt. Quo ſacto
mirabile dictu s pes ruſtici antedicti cũ apibo
vicinoꝛũ eccleſiũculam eñ altaxi ſanctiſſimo

ſacramento mirãdo artificio cõſtrurerũt. Ex
trahendi itaq; mellis adueniẽte temꝑe venit

ruſticus querens mel in eis.et vacua reperit
vaſa. miranſq; wenit ad alueolũ in quo poſue
rat wominicũ ſacramentũ audit apes mirabi
libus melodis in aere circiuolantes. Cũq;
appꝛopinquaret ad locum vbi erat cominicũ
ſacramentũ.ſubito quodam impetu vindicã/⸗

di om̃es ille apes irruerũt in eũ aculeis ſuis

illum totis viribo affligentes ⁊ quaſi vomini

ſui iniuriam vindicantes.ſentienſq; ruſtieig
i virtutem ſecedẽs cucurrit ad ſacerdotem

ſuũ.cõfitetur ſcelus ſuũ ⁊ dei miraculũ pate/⸗

facit. Congregatur populus iudicio ſacerdo/⸗
tis. concurtũt gentes vndiq; ad locũ vbi erat
minicũ ſacramentũ. OQuibo appꝛopinquã/

tibo de alueolis eleuãtur apes mirabilibo me⸗

lodis ⁊ cõtinennbo choꝛis in aere iubilabãt.
Aſpicientes igitur in alueolũ vident cũtti ee
cleſiũculam cum altari de cera ab apibo fabꝛi

catam ⁊ ſuꝑ eo cvminicũ ſacramentũ. Extra
hit ſacerdos cũ debita reuerentia ſacramen/
tũ eccleſia cerea ⁊ illud pꝛoſum mis reliquis
uit reſeruatũ. Cũ magna igit᷑ reuerenna et

timoꝛe de bẽt in eccleſia hoĩes manere.vbi ce

lebꝛatur ⁊ reſeruatur cõtinue dñicum ſacra⸗

mentũ pꝛo inſirmis.vt de cõ ſe. di. ij. c. pꝛeſ bi
ter. Secũdo delet in eccdleſia cũ timoꝛe ⁊ re
uerentia reſideri pꝛopter aſſiſtentiã angelo/
rum. In cõſpectu angeloꝝ pſallam nibi inqͥt
pſal. Oñ ⁊ choꝛus dicitur locus vbi moꝛãtur
clerici ad officiũ dicendum a choꝛis angeloꝝ
Et ſᷣm antiquũ ſtatutũ eccleſie ibi nõ debent
laici reſidere cũ clericis. vt de vi.⁊ ho. clex.ca.
clerici. qõ etiam de facto ſeruauit. Ambꝛoſiꝰ
erga theodoſiũ imperatoꝛem. quem inuentũ
in choꝛo manere. iuſſit ab loco illo recedere
clericoꝛuʒ ⁊ inter laicos ſedere.apoſtolus enã

i.coꝛinth.xiiij. dicit ꝙ mulier debet velare ca

put.ſ.in eccleſmpꝛopie angelos.quod expo/
nitur in glo.quia cum ſicupomnes aln halbe⸗/
bant angelũ ad ſui cuſtodiam dputatũ.ita ⁊
mulieres oſtendãt ſacto angelos ipſos non

niſatione ſanctoꝛum. Capitulum. vij.

vi

velle offendere de vanitatibus ſui capitis. vt
faciũt frequẽter in eccleſia. Del qꝛ ſpi angeli

aſſiſtunt ſacramento. cũ celebꝛgtur. Dicit. n.
grego.de conſe.di.ii.quis fideliũ dubitare po

teſt in ipᷣa immolationis hoꝛa ad vocem ſa?

cerdotis in ipſo miſterio ange loꝛum choꝛos
adeſſe Nel pꝛopter ãgelos ideſt ſacerdotes
qui in ſcriptura angeli dicũtur.quiieaꝑ oꝛna,/
tibus ⁊ fucis poſſunt ſcandaliſari. Tercõ de

bet eccleſia in timoꝛe reuerẽtiali hr̃iꝓpter ma

ioꝝ exempla. Er inchoando a capite eccleſie

cotnino iheſu xpᷣo qui eremplo ſuo wocuit tẽ

plum eſſe frequentandũ ⁊ reuerendũ. Nam
quadrageſimo die ſue natiuitatis in templo

voluit pᷣſentari ⁊ a ſineone ⁊ ãna vidua ma
mjfeſtani. .u.ii.cꝗ. Et in. xii.anno etatis ſue
eũtead templũ cũ mr̃e eius ⁊ ioſeph in tẽplo
ipᷣo in medio wctoꝛũ voluit inueniri. cũ pᷣdi

care cepit intrãs hieroſolimã pꝛimo templũ
viſitabat.ibi oꝛabat.ibi pᷣdicabat. ibi mira⸗
cula faciebat.vt oſtenderet hec ibi facienda.⁊
nõ alia.pꝛopter qð dicit aus. in regula in oꝛa

toꝛio nemo aliquiꝗ agat.niſi illuo pꝛopter ꝙ

factũ eſt. vnde ⁊ nomen aſſumpſit.ſimiliter ⁊

ſan. bſidictus in regula ſua pᷣcepit mõachis

vt nullus poſt e xpletũ officiũ in oꝛatoꝛio ſeu
ecclhia reinaneat niſi q̃ͥ oroni vacare voluerit

1tẽplũ d a ↄtẽplãdo. ibi fiũt tidie marima

mirachla videlʒ iuſtiſcatio pctõꝝ ꝑ debitã ſu
ſceptõem ſacroꝑ.q vt dicit aug.maius ẽ mi⸗
raculũ qᷓ; creare celũñ ⁊ terrã.ibi etiã pdicatf.⁊

vt dẽ de cõſe. di. j. ſgcerdote vᷣbũ ĩ ecclia. faci⸗
ente.i.pdicãte qͥ cũq; egreſſus ſuerit de audi⸗

toꝛio excõiteX. Om̃es aũt illi q̊ irreuerẽtiã

vel iniuriã fecerũt eccłijs male ſoꝛtñati ſunt
vt pʒ de helyodoꝛo.ii.imnach.iii. ⁊ de antiocho
ii. mach. v. de põpeio magno q̊ poſtq; ĩ tẽplo

dei hieroſolimis fecit es ſuos ſtabulare.vt

dicit Oꝛoſi.ſꝑ poſtea fuit deuictus in pꝛeliis

vbi pꝛius fuerat victoꝛioſus. In templis
etiã ſunt coꝛ ꝑa ⁊ reliquie ſanctoꝝ que debẽt

venerari. poſite ſunt etiã ibi frequẽter indul⸗

gentię.vñ ⁊ plures immunitates a ſummis
pontificibus et impatoꝛibus eis collate ſunt.

de quibus ſupꝛa dictũ ẽ de ſacri legijs.q̃ᷓ fiunt

circa eccleſias ⁊ res eccleſiaſticas.habet in ſe⸗
cũda ꝑte.ti.i.de ſacrilegiis.

Dereliquis ⁊ imaginibus ſacris etcano⸗
Ereliquiis uero et
imaginibus ⁊ alijs pertinentibus
„aAd oꝛnatum eccleſie. Sciendutn
Vnn. iiii. e de rel. ⁊ ve. ſa. c. cñ e xeo ſtatmuir.
ꝙ aniiq̃ reliqͥe nõ debent er capſam oſtendi.

nec poni venales. Inuentas vero de nouo ne
mo delet eas venerari. niſi auctoꝛitate roma

ni pon tiſicis fuerit appꝛobate.Et pꝛelati non
pmitrant ꝙilli qui accedunt ad eoꝛũ eccleſi/
as cauſa deuotõnis decipiãtur falſis figmen/

tis. ſicut quãdoq; occaſione q̃ſtus fieri cõſue⸗

uit. hec ibi. ⁊ de cõſe.diſtin.i.placuit. ꝙ nulla

memoꝛia martirũ pꝛobabiliter accipiatur.ni

ſiaut vbi coꝛpus aut reliquie certe ſunt. Aut
vbi oꝛigo alicuius habitationis vel poſſeſſio/
nis vel paſſionis fideliſſima oꝛigine traditur
Mam que ꝑ ſomnia ⁊ per inanes quaſi reue
lationes quoꝛũlibet lminũvbicũq; cõſtituũ
tuir altaria ommno repꝛobẽtur.hec ibi. Sen
ſus eſt ꝙ nullus recipiatur ſeu ſolennizetur
pꝛo martire. niſi autentice ſciatur de moꝛte
eius vel oꝛigine eius.nec reliquie venerẽtur.

niſi ſciatur ꝙ ſint alicuiꝰ ſancti martiris. Et

nota ꝙ ſolum dicit de martiribo. qꝛ tũc eccle⸗
ſia non ſolennizahat de alijs ſanctis. Nũc au
tein idem eſt e alijs. vt de confeſoꝛibo cano
niſatis. Reliquias vendere vel emereẽ ſi/
moniacũ.vt habes in ſcõa ꝑte.t.i.c.v. Atem
de conſe.di.i.dicitur. Coꝛpoꝛa ſanctoꝛũ de lo⸗
co ad locum nullus tranſſerre pꝛeſumat.ſine

conſilio pꝛincipis vel ep̃oꝛum ſancteq; ſino/

Di licentia. Obi dicit glo. ꝙ pꝛinceps hic in/
telligitur papa.et hoc eſt verũ cum coꝛpus ẽ
traditum ppetue ſepulture. C. de reli. l. fi. ni /
ſi neceſſitas immineat.⁊ tũc ſufficit auctori⸗
tas pᷣſidis pꝛouincie.C.de reł.l.i. Si aũt nõẽ
traditum pꝓpetue ſepulture. poteſt bene tranſ/
ferri ſine auctoꝛitate cuiuſcunq;. C. de reli.l.
ſed nec:idum. Et nota ꝙ pꝛedicte leges de oĩ/
bus coꝛpoꝛibo loqui vidẽtur.nõ tamẽ poſſunt
incidi vel decoqui coꝛpoꝛa ipᷣa anteqᷓ; ſint in⸗
inerata. alias hoc faciens incurreret excõi⸗

cationem papalem. de qua habes in. niij. ꝑte

j.ti.pꝛimo. Item ſubtrahi ſurtiue reliqͥas
ſanetoꝝ. vt lvnoꝛabilius ponãtur ſacrilegium
eſt m Hus.quia aufertur ſacrũ de ſacro. Atẽ

poꝛtare reliquias ſanctoꝝx ad collum ſi boc fi/
at er duotione ⁊ fiducia ad deum ⁊ſanctos q̃

rum ſunt.licitum eſt ſᷣm tlv.ſe.ſe.q.xcvi.ar.

Vlti.in. Rñ.ad terciũ.ſecus ſi fieret cum aliq

ſuperſtitione. puta ꝙ vas eaꝝ eſſet quadran/
gulũ ⁊ hmõi.qꝛ rũc licitũ nõ eſt.

De canoniſatione S. i.
ſanctoꝛũ. Nota ꝙ non licer aliquemvenera
ri pro ſancto. niſi ſuerit canoniʒatus auctoꝛi⸗
tate romane eccleſie.et᷑ dereli.⁊ venera.ſan
ci. In hac autem canomatõne ſanctoꝛum

ſm gonre.⁊ Ho. inquirit᷑ de vita eius ſi fuit
in laboꝛibus multis ⁊ iuſtis. ſi moꝛibo caſtus

aſtrenuus. diſ.lri. miramur. Opoꝛtet em p⸗

ſenti teſtificatione predicari ⁊ lbvne fanepꝛe
conijs non taceri.xij.q.ij.quatuoꝛ. Er maxię½
me querendũ ẽ æ ſimplicitate ⁊ humilitate.
er de pᷣſum. c.ex ſtudijs.qꝛ cum ſimplicibo ſer
mocinatio eius. ꝓuerbi.i. Et humilibus dat
gratiam. Atem queri ſoler ſi ſuſtinuit pſecu⸗

tionem. vij.q.i.omnis.⁊.ca.ibi adunati.Et
an illa ſuſtinuerit cũ caritate.i.q.i.vide quã⸗

tum bonũ. Inquirendũ etiaʒ de miraculis in
vita ⁊ poſt moꝛtem.ſed vt dicit Ho.tantaer
aminatio fit de confeſſoꝛe. ſed de martiribus
Sed queriturx de miraculis

nõ fit tanta.
cauſa ꝓpter quã paſſi ſunt.ar.de conſe.di.iijj
cachecuminũ.⁊.ca.baptiſini vicem. DHicittñ

Vnno.Mõ negamus qͥn liceat poꝛrigere pꝛe

ces alicui vefuncto quẽ quis credebat bonum

virũ ⁊ nũc eſſe cum xpᷣo.icei nõ ſit canoniſa

tus.qꝛ fidem oꝛantis dñs attendit.ſed facere
pꝛo eo officiuʒ vel pꝛeces ſolennes non licet.
vt dictum eft LV

In ipſa autem ca ſ.iſ.
noniſatõne ſanctoꝛũ. vtrũ eccleſia poſſiterra
re.ſ.canoniſando eum qui non eſt ſanctus.
Rñ. Joh.neapol.in quodli.xi.ꝙ ea que facit
papa cũ cardinalibus ſunt duplicis generis
q̃dam em̃ ſunt ⁊ ꝑtinẽt ad particularia facta
pticulariũ hominũ. vt ſunt collationes lene⸗
ficioꝛũ eccleſiaſticoꝛum ⁊ pꝛomotiones ⁊ gra
dus ⁊ dignitates ⁊ ſentẽtie iudicialiter latep
aliqui bus vel cõtra aliquos ⁊ in talibus pa/
pa poreſt errare. Et ratio eſt quia cũ ſit puanis
homno ⁊ viatoꝛ. ⁊ nõ cõfirmatus in gratia in ꝭ/

oꝛdinate poteſt affici ad aliquos vel cõtra ali

quos. Et poteſt decipi ꝑ falſas pꝛobatõnes
atteſtatõnes.er quibus pꝛocedit in hmõi.et
ſic poteſt errare.vt dicit tlv.in quodl.ix.q.vl.
ar.vl.Et ad hoc facit qð dicitur extra de ſen.

ercõ.c.a nobis. ſ. e iudicium eceleſie ⁊ fallit
fallitur. Ouedam alia ſunt que facit papa.

tineutia ad ſtatum vniuerſalem totius eccle
ſie vel quãtum ad fidem. vt ſunt determina/
tiones ⁊ declarationes que ſpectant ad fifſe,ʒ
⁊ articulos ⁊ eccleſie ſacremẽta ⁊ omnia alia
contenta in ſacra ſcriptura. ſiue q;tum ad bo
nos moꝛes.vt ſunt ſtatuta.decreta ⁊ decxeta⸗/
les ⁊ in talibus dicen dum eſt quod licet ab/
ſolute penſatis ſolis perſonis pape et cardi/

nalium papa cum ipſis poſſit errare ſuppoſita

tamen diuina pꝛonidentia et. ſ..loqin perec,/
cleſiam credendum eſt papam non poſſe er/

rare. quia chriſtus oꝛauit pꝛo eccleſia. Luce.
xxij. Ego ꝓ te orauist nõaeſiciet fides tua.?
dicere qð in huiuſmodi papa errarer eſſerbe
reticum. Adez Thomas in quodli. Etaq ve
facit quod dicit᷑.riiij.qi.s recta fide.Et ad

Qufiuridi

Ue.

munet
ſnn
Pmaniurefeck
Efoptnotitein
ieoprs autpres
Nenong hagageins
Nen ſnctos ainn
leeuniz menbrann
Mtſors toltw ,
ſisboneecſen
onddenotpan
ünendiinng
MWrderwhends.
Cmmnanmnn
ſemohnüſcign
fterporam
Ohinatini
huntintki
Mrͦunumnnaa

ichlanmnitn

nshonceſenn

Neinagn
Phbusomammrert
Ntoeracoꝛaroe
tkansſunsdipr
nlgrnxsnTe
Hialinniwe⸗
thutalregego,
anautnel⸗
ngneſtf
E
gonti fnag
ſlſannnne⸗
Nun heece
Aeintrf
aAdepanri
SS

W

NMrslr

uen
nmi Mialei⸗
annn m
nr
mubes
igi
nim Ttür ne
ſamennn
es iii

Acémiie

Edanil
n nöcfni
inpioſiluſen,
entidttnine

detgddene

Igmnamttin
miuinai

Lapitulum

iſtud ſ̃m genus dicit ip̃ᷣe iam ptinere canoni
ſationem ſanctoꝛũ.quia pꝛeronũtur ꝑ cano
milatione ſancti vt exemplar fidei ⁊ ſancte vi
te ⁊ ab om̃ibo adoꝛãdi et in neceſſitanbo ſuis

innocandi. ſed tho. in quodli. ponit canoniſa
tionẽ ſanctoꝛũ in tercõ genere eoꝛum.q̃ fiunt

perpapã.de quibo dicit ꝙ ⁊ ſipapa poſſet erra
re vie tamẽ credendũ eſt ꝙ deus nõ ꝑmitte/
ret eccleſiã in huiuſmodiſerrare et foꝛte ratio
eſt. quia ⁊ talis determinatio ꝓtinet ad eccle
ſiam vniuerſalem. fit tamen per atteſtatõnes
homimũ que fallere poſlunt.

De multiplici adoꝛatione.ſ.latrie.dulie
Yperdulie. Lspitulu Monũ.

dorare autẽ id eſt

venerari debemꝰ reliquias ſanctoꝝ

ſᷣm Cho.in.iij.ꝑte.q.xxv.ar.vlti.

Nai qui halet effectũ ad aliquẽ etiam eaqᷓ

de ſpᷣo poſt moꝛtẽ relinquũtur veneraturnon

ſolũ corpus.aut ꝑtes coꝛꝑis eius.ſed etiam
exterioꝛa aliqua eius.puta veſtes ⁊ hmõi.ti
autem ſanctos dei inveneratõe debeamus ha
bere tanq; membꝛa xpᷣi di filij ⁊ amicos ⁊ in⸗
terceſſoꝛes noſtros.ideo eoꝝ reliquias qua⸗

leſcũq; honoꝛe cõgruo in eoꝛuʒ memoꝛia ve

nerari debemus ⁊ pcipue eoꝛum coꝛpoꝛa.que
fuerũt templũ dei ⁊ oꝛgana ſpũſſancti in eig
habitantis ⁊ opantis. ⁊ ſunt coꝛpoꝛi xpᷣi cõſi

guranda per glonam reſurrectönis. Onde 2

ipᷣe deus hmõireliquias cõueniẽter honoꝛat

in eoꝝ pꝛeſentia miracula faciendo. Et vt di

cit Hiero.ad Ripariũ. Mos nec martirũ re/
liquias nec angelos adoꝛamus.ſ. adoꝛatõne
latrie. Honoꝛaimnus autẽ martirũ. reliquias.
vt eũ cuius martires adoꝛemus. Honoꝛamꝰ

ſeruos. vt honoꝛ ſeruoꝝ redũdet in dñm.

De imaginibus .. i.

quibus oꝛnatureccleſia. Mota ꝙ earuin tra

ditio et adoꝛatio credit᷑ ab avłis tradita.Oñ
beatus ucas d pinriſſe imaginẽ xpi.q ro

me habetur ᷣm Cho.ĩ.iij.pte.q.xxv.ar.iij.in

Hñ. ad vlti. Oñ de conſe. di. i. platñ. quidaʒ
epᷣus laudat a grego. ꝙ pꝛohibuerit populuʒ
imagines adoꝛare.ſ. adoꝛatione latrie. vt Di/
cit glo.ꝙ nõ eſt fiendũ im agimbo ſanctoꝛnm
vel foꝛte de imagine xpᷣi hoc pꝛohibuit.quia
adoꝛabãt taleʒ imagineʒ inq;tum q̃dam res

ſeu reſpectu materie de qua erat. qð non ẽ fiẽ

dum. Repᷣhend m tñ ilæ ep̃s. eo ꝙ ipas ima
gines cõfringere fecit. Oñ eo.c.dicit grego.

Ylliud ẽpicturã adoꝛare. aliud eſt per piccure

hiſtoꝛiã qui ſit adoꝛandũ addiſcere. Nam

it

gquid legentibo ſcriptura. hoc et idiotis pᷣſtat

pictura cernentibo qꝛ in ipſa ignoꝛãtes vidẽt
quid ſequi debeant.et pᷣcipue gentibus pꝛo le
ctione pictura eſt. ꝙ aũt vominus dixit Exo.
xx.HNõ facies ſculptile nec omnẽ ſimilitudi/
nem.hon pꝛohibuit ſimpliciter illo pꝛecepto
ſculptilia vel imagines.ſed ne ſacerẽt eas ad
adoꝛandũ. Onde ſubditur neq; coles eas.et
quia vt dicitur in.S. ſeq̃nti.ideʒ eſt motus in
imaginem.⁊ in rem cuius eſt imago.eodem
modo pꝛohiletur adoꝛatio imaginis quo ꝓ
hibertur adoꝛatio eius cuius ẽ mago. Dñ ibi
ſintelligitur ꝓhileri adoꝛatio imaginũ. quas
gentiles faciebant in venerationem deoꝛum

ſuoꝛũ.i.de monũ. Ap̃ᷣi aũt do cum ſit incoꝛpo

reus nulla imago poterit poni. Sed qꝛ in no/

uo teſtamento deus factus ẽ hõ.poteſtĩ ima!

gine corꝑali odoꝛari.hec tho.vbi ſupꝛa.
De adoratione S. ii.
que pꝛecipue fit in eccleſis. Nota ſᷣm tlv.ſe.
ſe. q.lxxxiiij. Eſt adoꝛatio interioꝛ.que conſi⸗
ſtit in interiori reuerentia deuotione ⁊ ſubie
ctione mẽtis erga eũ.qui odoꝛatur. Et ẽ ado
ratio exterioꝛ. que conſiſtit in honoꝛe e xterio
ri.quiexhibetur alteri.vt in genuſfleriomibus.
inclinatõmbus.munerationibus ⁊ hmõi.ex⸗
terioꝛ oꝛdinatur ad interioꝛem que eſt pꝛinci
palis ſicut ſignũ interioꝛis ⁊ eius excitantiũ.
QAuelibet harum ſiue interioꝛ ſiue exterioꝛ ẽ
duplex. Ona que dicitur latria que adoratõ
eſt actus virtunis religionis. ⁊ exlpibetur alte

ri.vt pꝛimo pꝛincipio ſeu creatoꝛi.⁊ vt fini vl
timo in quo beatiſicamur.Et quia hic ẽ ſolus

deus pater filius ⁊.ſſ.ideo ipſe ſolus tali ado
ratione latrieẽ adoꝛãdus iuxta illud Deutr.
vi.c.⁊ Oath.⁊ ace.iiij.c.Dãm deuʒ tuum
adoꝛabis ⁊ illi ſoli ſeruies. Eſt alia adoꝛatio
que dicitur dulia ⁊ ſtricte quidem eſt reuerẽ⸗
tia.quã exhibet ſeruus dño.ſed large ꝓut cõ
muniter ſumitur.extendicur ad omnẽ reuerẽ

nam. que e xhibetur alicui rõne wominij ſeu

ſuperioꝛitatis ⁊ excellentie.Er quia in deo eſt
vniuerſale wm iniũ omniũ ⁊ omnis erxcellen
tia creature eſt qdam ꝑticipatio diuine boni
tatis.ideo etiã adoꝛatõe dulie põt deus ado⸗
rari.⁊ nõ ſolũ ipᷣe.ſed omnes angeli ſancti ex
rectoꝛes. Et de iſtla adoꝛatione dulie intelli⸗
gendũ. cum legimus aliquos ſanctos creatu
ras adoꝛaſſe. vt Mathan ꝓpheta Dauid. ij.

Reg.c.ãgelos abꝛalã.geñ.xv ij.ca.⁊ hmõi.

de ſacrificiis nota.ꝭ.iii.
ꝙ ſicut latria ſoli vo exhibet᷑.ita ⁊ ſacriſcius
qð ꝓtinet ad latriã. Eſt aũt ſacriniciũ veꝝ ſᷣm
aus. de ci. dei. Om̃e opus qð agim in ſancts

3.* .
õ

„

ſioms.

Se adoratione iüi.

ſocietate qua inbhereamꝰ deo. a ſicut ẽtriplex
lominis bonũ.ita triplex ſacriſiciũ. Pꝛimuʒ

eſt wonũ anime quod offertur deo quodam in
terioꝛi ſacrificio.vt deuotione.oꝛatõne.⁊ hu⸗
iuſmodi. ⁊ hoc eſt pꝛincipale. Secũdũ bonuʒ
eſt coꝛpoꝛis quod deo offertur quodammodo
in ſacrificiũ ꝑ martirium ⁊ abſtinentiam ſeu
continentiã. Cerciũ bonum eſt exterioꝛũ reꝑ
de quo offerrimus deo directe ſacrificiũ.quã
wimmediate deo res noſtras offerimus me
diate quando res noſtras cõmunicamus ꝓ⸗

xidmis pꝛopter deũ. Cv. ſe. ſe. q. lxxxiij. arti.

iij.in Rñ.adſecũdũ arti.Et ꝙ iſta dicãtur ſa⸗

crifcia oſtẽdit HNiero.in Elggeo ꝓpleta dicẽs

hic populum hereticoꝛũ omniũ eſt in conſpe

ctu meo. dicit wuminus. omne quoo fecerit.
omne quod mihi obtulerit vel vota vel ꝓ ſa

lute.vel pacifica vel pꝛo peccato vł holocauſta
vel elemoſinas ſiue ieiunia ſiue coꝛpoꝛis caſti
tatem. cõtaminata erunt in conſpectu meo.
i. q.i. Hic populus.de pꝛi mopſal. Sacrificiũ
deo ſpus contribulatus pſal.i.de hoc etiã ſa/
crificio penitentie pulcre ſcribit᷑ de pe.di.iij.
c.intereſt hircũ.propꝛie tamen ᷣm tlv. dicit
ſacrificiũ.cuʒ aliquid fit circa res deo ablatas
NHngde ſacriſficiũ dicicur.quia homo facit ali⸗
quid circa ſacrũ. vt cũ frãgitur comeditur vel
benedicitur. Sicut in veteri lege animaliaoc/
cidebantur. ⁊ cõburebantur in honoꝛem dei.
Et hoc illis mãdauerat deus ne ydolis offer⸗

rent exemplo gentilin.vt dicit Hiero.xrxij.q.

i. conſidera.tum etiã in figuram noſtri ſtatus

ſcʒ. gratie. xij.q.ij.c.gloꝛia.ad ſignificandũ.ſ.

paſſionem xp̃i.⁊ quomodo nos debeamus ſpi
ritualiter deo offerre.puta vt agnus ꝑ innocẽ
tiam.vt ouis p impatientiam vt turtur ꝑ ca⸗
ſtitatem ⁊ hmõi. In nouoteſtamento offe⸗
runt ſacerdotes pꝛo ſe ⁊ pꝛo alijs ſacrificia oꝛ

dinata ad cultum diuinũ.pꝛecipue euchari/

ſtie.de qua dicitur.i.q/i.multi. Sacrificiũ dij⸗
citur tanq; ſacrũ factum. qꝛ pꝛece miſtfica con
ſecratur pꝛo nobis in memoꝛiã wominico paſ

vmaginũ. Mota pᷣm tiv.in.iij.parte.q̃ſt.xxv.
ar.iij.in coꝛpe arti.ꝙ ſᷣm philoſophũ duplex
eſt motus in ymagine.Onus ẽ in iam yma

ginem inq;tum eſt quedam res.puta lignum

vel lapis ⁊ hmõi.Alius in imaginem inq;tũ
imago eſt repꝛeſentatiua alicuius. Et inter
hos motus eſt iſta differentia.qꝛpꝛimus mo
tus quo quis mouetur in imaginem pꝛourẽ

quedam res eſt alius a motu qui eſt in reem.
cuũ.ſ.eſt imago. Secundus motus qui eſtin
imaginem inquãtũ ymago eſt vnus ⁊ idẽ cũ

xii

illo. qui eſt in rẽ. Igitur ſi cöſideramus ima

ginem rp̃i ſanctorum inquamti eſt quedaʒ
res.puta lignũ v łpiciũ vł ſculprũ ſienuila re

uerentia ẽ exhibẽda qꝛ reueretia nõvelxf niſi

rõnali ereature.ſ ſi cõſideremꝰ ymagies xpᷣi
vel,ſanctoꝝ repᷣſentatas. ſie reuetentiã ⁊ ado

ratlonem erhiberi delemus. ſicut ⁊ ipis Et qꝛ

xpᷣs cũ ſit dus ⁊ homo.inquãtuʒ humanitas
eius eſt verbo vnita cum adoꝛetur adoꝛanda
eſt adoratione latrie. ſicut ipᷣm vecbum diui

nũ. Sancti autem adoꝛatione dulie adoꝛãf.

Sed quia virgo maria habet quandam excel
lentiam ſuꝑ alios ſanctos.quia mater xpᷣi iõ
ſingularis adoratio fit ei.non latrie.ſed ipdu
lie.tlv.iij.partę.q.xxv.ar.v.⁊ ſic intellige il⸗
lud.ca.de conſe.di.iij.venerabilesimagines
xpᷣiani nõ deos appellant.nec ſeruiunt eis vt
dijs.nec ſpeʒ ſalutis ponũt in eis. nec ab eis

expectant futurũ iudiciũ.ſ.pꝛout ſunt quedaʒ
res.ſed memoꝛiam ⁊ recoꝛdationem pꝛimi/

tiuoꝝ venerãtur eas ⁊ adoꝛant. id eſt inquan
tum imagines.

De adoratione cruſ. v.

cis. Mota qualiter deber adoꝛari m tho. vbi

ſupꝛa tercia parte.q.xxv.arti.iiij. Honoꝛ ⁊ re
uerentia non debetur.niſi creaturxe rationali.

Creature autem inſenſibili non delbetur ho⸗
noꝛ ⁊ reuerentia.niſi rõne nature rõnalis.Et
locidupliciter. Ono modo inquãtũ repreſen
tat creaturam rõnalem. Alio modo inquantũ
eiquocunq; modo cõiungitur. Pꝛimo modo

cõſueuerũt homines venerari regis imaginẽ
Secundo modo eius veſtimentum. Otrũq;
autem venerãtur homines eadem veneratõe

qua venerãtur ⁊ regem. Si ergo loquimurde
ipſa cruce in qua chriſtus cruciſixus eſt. vtro/
q; modoieſt a nobis adoꝛanda alias venerã/
da. Dno modo inquãtum repꝛeſentat nobis
figurã rpᷣi extẽſi in ea in modũ crucis alio mõ
ex cõtactu eius adimembꝛa xpᷣi etex ſveſan⸗
guine eius pfuſa. Oñ vtroq; mõ adoꝛaf e·
adoꝛatione.qua xp̃s.ſ.adoratõe latrie. Et ꝑ⸗
pter loc ipᷣm crucem alloquimur. quaſi ipim

„.

crucifixuʒ. Si aũt loquamur de effigie crucis
in quacumq; alia materia. puta lapidis vel li
gm.auri vel argenti.ſic reneramur cuceʒtm̃
vt imaginem chriſti. quã veneramur adoꝛa/
tione latrie. et hoc facimus non pꝛout fuitin
chriſti obpꝛobꝛium ſed pꝛout conſideratur di

uina virtus eiꝰ.q;tum ad effectum noſtre ſa/

lutis. qua de koftine tii ppauit. Et quantũ
quidem ad rationeln co

chriſti adoꝛamus non ſolum crucem.ſed oĩa

que ſuntxpᷣ i.vt clauos.lanceã. veſtimẽta ſa
cra eius tabernacula.vx dicit Oamaſce. Sed

ſſtoe,

Piernotgfiüfe

actus membzozꝛuz

ſinin
ſältnfer un
ſſcein derg,⸗
onertſelbenin

—

Deruononeto⸗

Li⸗

Cpren⸗
Nioe⸗
Gir iimurten
lllppuereein
Nercnnttantst
ntcnlpttänogt
ünmuenmideno
Tebeſniſg wient

fFaünmumüͤponn

Gnhermmuote)
Pooponsdrhont
Umigtnepeer
Wordinrd
Wcene
Woctonede
Mnnmpterte
Anlaitin.
Cponctgucthet
migli gnma
inunnglabone
unittalunns
Muftuitdunann
Clpegvecotctpene

AUmdſernii⸗
tteſteigs nunn
Ulioetartantse

Mosnumnt,Sint
tugurpa
Wuogkecſane
lldrinsdan

Nkrinmnar.

ewenn
nsrüntt
Windidi. ai
mnttertnr

negtuimi⸗
oratioren

Nemi
aernien
nennietii
