effectum de quo in themate agitur. vt ſi pꝛono⸗

natur. Remittunrur nibi peccata tua. athei.

i x.HNoſſunt hic poni ea pꝛopter que peccaſa re

—w

mittũtf᷑.puta cotritio. cõfeſſo elemoſman lar/

gitio flagelie tolleratio. religio.ita tñ qñ ſane

Titulus

iſta intelligantur. Et poſſunt iſta ſex figurari

er ſer hydrias que erãt in nuptijs. Si ꝓpona
kur. rer exaltari filiũ hvĩs Jo.xij. Ponũt

hic aſſignari caule ſeu rões q̃re opoꝛtuit exal⸗
tar in cruce.q̃s habes in tercia ꝑte leati v.
Poreſt tercio induci multiplicitas cõditio

nu m q requirunt᷑ ad actũ.de quo agit᷑ in tema

te et accipienis de oꝛõe pᷣdicando.pᷣt dici de cõ⸗
ditiomibo orõnis.de quibo hales diffuſe in. iiij.
Pte.ti.v. Poteſt quarto pᷣdicatoꝛ pᷣdicare de
mulriplicitate graduñ alicuiꝰ vicij vel viriutis

rll ſtatus.vt ſi ꝓponar᷑ illud. Qui ſe humiliat

exaltabit. Luc.xiiij. et ath. xxiij vel illud e ⸗
piſtole petri. Pumiliamini ſub potenti manu
i ⁊c̃. Poteſt dici e gradibo humilitatis vel il
lis.vij.quos ponit Ainp.vel ribi q̊s ponit glo.

Del. xij.q̃s ponit Benedictꝰ et Berñ.q̃ habes

declarata a ſancto tho. de qqͥ no.ſe.ſe. in.q.clxi.
de humilitate.Si ꝓponat illud. Ecce aſcendi/⸗
mus hieroſolymã de charitate p̃dicando. de qᷓ

asgit epla illius dñice.pᷣt dici ꝙ Yacoh vidit in
ſom nis ſca lã huius hieruſalẽ. Oauid aũt nu/

merat gradus.qꝛ.xv.decãtando.xv.pᷣs gradua

les. Paulus deſcripſit eos dicẽs. Charitas pa

tiens eſt ⁊c. Obi ponit.xv.gradus charitatis.

Si ꝓponat᷑.Quiiraſet᷑ fratri ſuoc.math.xv.

pᷣt loqui de triplici gradu ire.de quibo habes ſe.

ſe. in. q. clviij.de ira.wel de triplici ira.ſ.virtua⸗

li veniali et moꝛtali Si ꝓponarillud. Incipie
bat eni moꝛi.vel illud.cce defunctus effere /
batur. Siqᷣs vult pᷣdicare de moꝛte peccati. qꝛ

aia q̃ peccauerit ip̃a moꝛiet᷑.Eʒech.xviij.pᷣt po

nere. vij. gradus peccati. Pꝛimus cogitatio ten
tans ad malũ.et hic intemperatf. Secũdus de⸗
lectatio ſenſualis.et hic febꝛicitat.Cerciꝰ ſen⸗
ſus in moꝛtale.er lic moꝛit. Quartus opꝰ ad
ertra.et ſi occultũ. et hic plangit᷑ ꝑ cõſcientiaʒ
remoꝛdentẽ.Quintus manifeſtatio ei. et hit

efert ad ſepulchꝛũ.Sextus aſſuefactio ſeu cõ

ſuetudo.et hic ſepelit et de his ſex gradibus de
pe.di. ij.ſicut trib. Septim obſtinano ſeu de⸗
fenſio.et hic figurat᷑ ꝑx moꝛtuũ.qͥ fuit xpᷣo nun
ciatus ſed nõ ſuſcitatus. Del ſi ꝓponat. Ami

ce aſcende ſuꝑius. et tũc erit tibi gloꝛia.ſi qs

vult pᷣdicare de aſcenſu virtutũ in genere. põt
dicere ꝙ eſt tripler ſtatus aſcendentiũ ad celũ
incipientiũ. ꝓficientiũ.ſeu ꝓfectoꝝ.pꝛimi aſcẽ

dunt tentatiombo reſiſtẽdo.ſecũdi ꝓfectui vir

turn in ſeruiendo.tercij deo inlerẽdo.et de hu⸗

iuſimodi. de pe. dji. ij. dum ſanctã. Quinto p̃t

ꝓcedi ꝑ. multiplicationẽ ſpecierũ alicuiusvicij
vel virtutis.vt ſi ꝓponafillud. Si filius dei es

octauuſ

die vt lapides iſti panes fiãt.vbi dialvlten⸗
tauit de gula. apides ſunt auctoꝛitates ſeri⸗

pture et exemp a ſtabilia ꝛ rigida. et tcdeeis
panes fieri volumus. qð ꝓcurat diabolus ci
eea veritate et firmitate qſi dubitamus. ſech
quinq; ſunt ſpecies gule.de quibn de coͤſe. di. v

97%

qnq et de his ſup̃ in. ij. pte. ti. vi. Si pponat.
te. ut ſi ꝓonat illud. Ate ⁊ oſtẽdite vos ſacer
dotibo. qð fit ꝑ cõfemionẽ peccatox.pᷣt ibi dici.
de. xvicõditiomby confeſſionis. de quibo hogbes
ſup in ti.de ſacramẽtis.Si ꝓponat illud. Peri

Qui ſe exaltat humiliabit᷑.pt de.nij.ſpeciebuſ

ſi ꝓppnat illud. Niſi abundauerit iuſticiavra

⁊c.O Jath. v. Poteſt pom tripler ſpecies iuſti⸗
cie. diſtributiua. cõmutatiua. er ſin regulatiu
et q̃libet harũ erat in illis efectiua. Mã qtuʒ

ad pꝛimũ diuntes hono:abant. pauꝑes veſpi⸗

ciebant. Quantũ ad ſecundũ ꝓximos decipie

bant et ledgebãt ꝑ vſuras et lilellũ repuaij. et

qꝛ de peccatis coꝛdis nõ ſibi faciebãt ↄſeientiã
et ſeruabãt pᷣcepta vel timoꝛe pene rel amoꝛe

tꝑalium. Serto pᷣt adduci muluphicnas p⸗
pꝛietatũ naturaliũ eius.qð ponifin tvm ue.

eas moꝛalizando. verbi gratia. Si pponatur

2*

Lux venit in mundũ.vo. iij. Lux ſignar ſpiri

tumſanctũ.vñ canit. O lux leaniſima ⁊c. Si⸗

cut aũt lur naturalis.xij ppꝛietatibus ſuis na

turaliba venit in mundũñ.ita ſpirituſſanccus.xij
radijsſuis.qui dicunt ab aplo fructus ſpiritui
ad Bał.v. Lux eni eſt calefactiua. qðᷣ facit ſpi
rituſſancrus ſpirituali fructu. qui eſt charitas
Lux eſt len ficatina. ſicet ſpirit fruciu gaud̃.
Lur eſt pacatiua nã et ſerenat aerem nubila⸗

tum.et lux ſolis eſt in medio planerarũ ad cõ⸗

temperanduũ ꝓpꝛietates eoꝛũ cõtrarias. et ve

facit ſpiritus fructu pacis.Lux eſt impaſſiua.

et nõ wteſt pan quod operatur quartus fruct
ſcʒ patientia. Lur eſt dulcoꝛatiua fructuũ. ſic
ſpiritus dulcoꝛatꝑ benignitatẽ.Lux eſt ſui (55
municatiua. omnibo rebus et locis q;tum in
ſe eſt ſe cõmunicat. hoc operatur ſpiritus ꝑ bo
nitatem. quia bonum eſt ſuipius diffuſiuum.
Lux eſt diſcurſiua in longinquum. quia ſubito

ab oꝛiente in occidentẽ.ſic ſpiritus dat longa⸗

nimitatem.ne deſiciat quis in diu ſuſterendo

ſed vſq; ad occaſum vite ſe ertendat..ux eſt il

luminatiua. quod fita ſpiritu per fideʒ. que eſt
certitudo quedam.de his que ſunt ſidei.Lux ẽ

incoꝛruptibilis.et ſpiritus facit lominem in⸗

coꝛruprum per caſtitatem. que eſt fructus eius
ita perfecte vt parum eriam moleſtetur. Luxr ẽ
oꝛnatiua ſeu decoꝛatiua. NHil emm pulchrum
ſine ea.quod fit a ſpiritu per fruetuʒ modeſtie

quo om nes actus erterioꝛes moderãtur. Aux
eſt deſiccatiua.quod fit a ſpiritu per eontinen⸗

tiam ab illicitis.et ſi tentationes ſuſtinet.vin /

cit ſamen eas viriliter. Septuno poieſt ſu⸗/
mimultiplicitas nominuin. vt ſi pꝛoponatur.

uheldnnn

Dlr inin
ppiniechtur
umurner intet
unemnt ſed net⸗
mfn ndieni⸗
ſ petrorviyt

Qunnenmea

Ntenemmet
ſcrecenecrurtes
fiscrserrn
ünienorune
dikuugnme
Goninminen
thenarstig
lex Qudſtcen
Dichturös,nore
ſißfutaſpnmn
Grkonon,ngn
Pbiprapiüturt
leſiog pantare.
eeſtsin pbint
geſisauntunn,
Quartiacpen
Noleteelenni

(Worunptbonnt

WWeipggitlaE
Uulnſgwenano
nlhntonietde
ifinmnne.
Eegpmaun
Seſcnnift
hunmmnikfn
tnpeen

Knide
möpoſtan

1ia he is

aſnumn
ð
umsenikiNNs
slctne

utoetunſaid.

rea

S
nbrgnuna
õ
Gr Nennin
nekakti
Nihhinn nul
xpsehid
nnsi mn

Ca pitulum „

Haraclirus autẽ ſpirituſi anctus 1c:p̃t dici q;
ſpuſſanctus halbet multa noĩa.ex quibo oſten
ditur opario eius in hoĩe.que ponũtur in by/
mno ſcʒ. Spũſſanctus pachitus. num. fons
wiuus. ignis. charitas. ſpiritalis vnctio et di⸗
gitus dei. Spuũ ſanctus ð. q; facit vĩes ſpua⸗
les ⁊ ſanctos et cõtemnere terrena ⁊ deo de⸗/
ditos. Parachitus ð qꝛ cõſolatur af lictos et
penitentes. ſpe venie. vel paclitus ðꝛ.i.aduo

catus.qꝛ facit nos aduocare.i.oꝛare. DOonum

qꝛ gratis dat vona ſua. Fons viuus. q; nos
lauar a peccatis. Yunis. quia facit nos ſemp

moueri ad bene opandum. Charitas. q? fa⸗
cir nos deũ diligere ⁊ ꝓ ximũ. Spiritalis vn/
ctio.ꝛ? illuminat mentem & agendis. Digi⸗

tus dei. qe ꝓcedit a patre et filio.vi digitus a
manu ⁊ bꝛachio.et quia diuiclit ꝓut vult di⸗/

uerſis diuerias gratias gratis datas. Ad in⸗/

uemendũ iſtas multiplicitates multũ valent
ſumma vicioꝝ ⁊ virtutũ.et Petrus d taran/⸗/

raſio ſuꝑ eplas pauli compendiñ thologie.

Oui liber etſi intituletur a quibuſdam beato
lv.nõ tñ creditur eſſe eius opus.qꝛ nec ſtu⸗
lus pantur nec inter libꝛos eius in legẽda cõ⸗
numerarur. ſed nec Alberti magni. ſ cuiuſdã
cocti viri. qui dictus eſt frater Thomas oꝛdi⸗

*

ms pꝛedicatoꝝ vir vtiq; excellens.

Quintuſ moduſ eſt . V.

poſt thema euangeli vel epiſtole cõcurrentis
inducere auctoꝛitate aliquam de pſalmis. vel
alus libris ſacre ſcripture coꝛreſpon dentẽ the
mati in ſententia materia. ſen verbis. Et ſuꝑ
dicta auctoꝛitate facere dimſionẽ vel diſtin⸗/
ctionẽ vel mulriplicẽ expoſitionẽ ad oſñituʒ
thematis. verbi grana. Si thema ſit illo Tu⸗
ce. x. Ouid faciendo vitam eternã poſſigebo.
dicatur p̃s. mouenti eandẽ queſtionẽ reſpon⸗
ſuʒ fuit a ſpirituſancto.pᷣs.Declina a malo et
fac honum. inquire pacem et ꝑſequere eam.
NObi pꝛecipiũtur tria obſeruari.DHamũ eſt re⸗
ceſſus a pꝛamtate. ibi. declina a malo. Scom
ꝓceſſus in ꝓbitate. fac bonum. Tercium in⸗
greſſus cum tranquillitate. Ynaure pacem.
NOQuantũ ad pꝛimũ loquitur de malo culpe
quod ꝑ excellentiã dicitur malũ. quia priuat

velcoꝛrumpit bonum tpale. naturale. et ſpiri

tuale.xv.q.i.illa.t voc malũ habet quatuoꝛ
gradus ſq delectationẽ. conſenſum. opationẽ
er obſtinationẽ. et de his habes. de peni. diſt.

ij.§. ſup quatuo?. Quantuʒz ad ſcõᷣm nota. ꝙ

pꝛincipia opandi ſunt potenne ſ. ed pꝛincipia
bene operandi ſunt habitus virtutũ.qina virx⸗

tus eſt que bonũ facit habenteʒ. et opus eius

bonum reddit.ᷣm ph̊ᷣm. Sicut aut ſunt qua⸗
tuoꝛ potentie.ita et quattuoꝛ virtutes eas di⸗

rigentes ad bene operandum. de quibus in li
bꝛo Sapieñ. Sobꝛietatem.i.temperanti. et
ſapientiam.i.pꝛudentiã.xecer iuſticiã ⁊ virtu⸗
tem.i.ſotitudinem. quibo in vita ml mehus
eſt lvminibo. DPrudentia ꝓſicit růnem. mſti⸗
cia voluntatẽ. foꝛtitudo iraſcibilem. temperã
tia concupiſcibilẽ. fac igitur bonũ prudenter
m rönem agendo. Juſte ꝓximiũ non leden
do. Foꝛtiter ardua agsrediendo ⁊ in aduerſis
pſiſtendo. remperanter ſuꝑflua reſecando.
Quantũ ad terciũ inquire.i.intus quere pa⸗
cem et ꝑſequere.i.valde ſequere. q leuiter
ſubterfugit. Et nota quadruplicẽ pacem.Pꝛi
ma inter vũ ⁊ affectum noſtrũ vt confirme/
mus nos cum voluntate eius. Secũda inter
ſpiritum ⁊ carnem. vt caro ſcʒ ſubijciatur ſpi⸗

ritui. Cercia in wmo.vt ſit oꝛdinata umpera/

di ⁊ obediendi inhabitantiũ ↄcoꝛdia.Auar⸗

ig in ciuitate inter ciuẽ ⁊ ciuſem. Si in die

animaꝝ ꝓpon atur ulud.ij. Oacha. xij. San
cta et ſalubꝛis eſt cogitatio ꝓ defunctis exoꝛa

re. poteſt dici. Ypſe anime que ſunt in purga

toꝛio ſcientes ſe nõ poſſe per ſe iuuari. ſed pꝑr
nos. pe unt a nobis ſuffragia dicentes illud
Tob. xi x. iſeremini mei mieremini mei

ſaltẽ vos amici mei. qꝛ manus dñi tetigit me

Pbi tria. Et pꝛimo pxtunt pluribo ſuffragijs
adiuuari quia miſeremini ⁊c.bis dicitur mi⸗
ſeremini. quia ſunt ſuffragia carnalia. vt ieiu
mum et elemoſyna. et ſpiritualia vt oꝛatio er
ſacriſcium. de quibo Brego. xiij.q.ij.anime de
functoꝛum quattuoꝛ tuodis ſoluũtur ⁊c. Se/⸗
cundo oſtendũt ſe poſe ab hoibus virtuoſis

ſubleuari. quia. vos amici mei.Cum eni qui
ſunt in purgatoꝛio ſint in gratia. nõ ſunt eis

amici qui ſunt in criminalibo. Et ideo ſuffra⸗

gia que fiũr a criminoſis ex ſe.vt pꝛiuate ꝑſo

ne parum vel nihil ꝓſunt.vide de hoc in ſum

mus ⁊ in quarto ſententiaꝝ. diſ.xlix.c.ij. CTer/

cio innuunt ſe grauibo ſupplicijs cruciari. quia
manus dñi.i.ſeueritas diuine iuſticie tenigit

me. Et hec manus habet quinq; digitos im

quinq; genera penar. ſ. pꝛiuatio viſionis dei
pꝛo illo tꝑe.cruciatio ignis.deriſio loſtis qui

tñ als non flagellat eas. remoꝛſus conſciẽtie

et dilatio ſubueniẽtie a ſummis. Si m fe/
ſto trinitatis ſumaturillud. Cu es mmasi ſter
in ifrael et hec ignoꝛas. Johan. iij. Pt dici. ꝙ
Hierem yas factus magiſtera ſpũſancto oſte/
dit ſe ignoꝛare miſteriũ iſtud Dicẽs.i.c.A..ꝗ

oñe deus. Ecce neſcio loqui. Hiere.i.vbi tria

Pꝛimo eni diſtinctio ꝓſonalis figuratur. qe

. a. g. Sco vnitas enentialhis inſinuat. qꝛ.

due deus. Cercio defectus habitualis vclara
tur.Ecce neſcio loqui.lantiũ ad pꝛimũ tria
a. ignant tres ꝑſonas diuinas.Onñ ipe vicit
0

LZitulus

Apocalip.i,. Ego ſum alpha. et declarat oua⸗

re.q;ꝛ pꝛincipiũ.vnitas innuitur. qꝛ ſingulari
ter ðꝛ dñe deus.Cria aũt ſunt in qinbus repe⸗
ritur imago wl veſtigium huius trinitatis et

vnitatis ſq; angelus aĩia ⁊ aqua ſcʒ in fontecõ

ducto.qui eſt quaſi veſtitus ⁊ riuo. Itẽ qꝛ a.
eſt ᷣm om̃e ideoma pꝛima laꝝ. Oès lr̃e gre

ce. hebꝛaice ⁊ latine reddũt teſtimoniuʒ huic

wxritati.Quantũ ad ſcõm de vmitate eſſentie

vnum deũ eſſe ꝓbatur röne ⁊ auctoꝛitate ⁊ ex

emplo. Quia eſt creatoꝛ oĩm.ideo dicitur de⸗
us.gꝗubernatoꝛ.pꝛemiatoꝛ quoq; bonoꝝ ⁊ pu
nitoꝛ maloꝝ. et ideo dicitur dñs.i. manus
ůo minus ⁊ minas.Quantuʒ ad terciũ qꝛ
um nemo vidit vnq;; Johan. i. Et de eo tm̃
wnumus ſcire ꝙ ſit ſed nõ quid ſit. Et pfecti
us loqinmur de eo ꝓ negationẽ q; ꝑ affirma⸗
tionem ſane m intelligendo Si ꝓponatur

illucd. Cxaleata ſum. ecci. xxiiij. in aſſumptõe

virgims pᷣr dici. q;;mirabiliter fuit exaltata.

oñdit. Yo. Zlx cał. xij. Signũ magnũ apparu

it in celo. mulier amicta ſole et luna ſub pedi⸗
bus eius. et in capite eius coꝛona ſtellap. rij.
vbi innuitur ꝙ tripliciter eraltara fuit. Pri⸗

moqꝛ in coꝛpe gloꝛſficata. Oulier amicta ſo
le. dicit chꝛiſtus.ꝙ in vltima reſurrectõne iu

ſti fulgebunt ſicut ſol in coꝛꝑel eoruʒ. hac er⸗
Go gioꝛia wſtita fuit nũc.et de iſta materia vi
de m legenda 1 de moꝛte eius. Scðo fnit ſuꝑp
omne collocata ſcʒ collegin angeloꝝ ſancro⸗
rum.ibi. luna ſub pedibo eius. una mutabi⸗

lis deſignar creaturã. quia omnis etiã angeli

ca natura mutabilis eſt aſeciu ⁊ cogitatu. Et
Hhic p̃t dici de ductione eius in celum.a filio fi
gurata ꝑ arce reductionẽ in Hieruſalẽ cũ.vij.

cloꝛis.ij. Regũ.vi. Et de admiratöne angelo⸗

rum dicentium. Que eſt iſta ⁊c. Cercio fuit
multiplici pꝛiuilegio decoꝛata. quia in capite

eius coꝛona ſtellaꝝ.xij. Que ſunt duodecim

pe iuilegia ſingularia. que notat Bernardus.
NHo.etiã ſᷣm mẽbꝛa ipſius auctoꝛitatis in⸗

ducrte. pᷣt cõpꝛehendi ⁊ diuidi ſimul rorũ eu⸗

angelium vel epiſtola. verbigratia. Si pꝛopo⸗

natur nlud. Exijt pꝛimo mane conducere opꝑe

rarios in vineã ſuam. OJath. xx. in ſeptusgge

ſima. et inducatur auctoꝛitas. p̃s. Btũs vir

qui non abijt in conſilio. ⁊c. vſq; die ac note. O

pt ſic diuidi.hic notãtur quatuoꝛ cõcluſiones

iuxta euangehiũ hodiernum. Pꝛima pꝛeminʒ

pꝛeoptandũ.qꝛ; beatus vir. Et euangeliũ.con

nentione facta cum ope. c. Scoᷣa viciũ fugiẽ⸗

„

um.qꝛ nõ abijt in cõnlio impiox.et euangeli
um:quid hic ſtatis tota die ⁊c. Cercia radiũ
conſequendũ.qꝛ in lege dñi ⁊c.t euangeliũ
Itre ⁊ vos in vmeatn. ⁊c. OQuarta ſtadiũ pcur
rendum. quia in lege eius meditabit. c, Et

ſic accidit in patris.

XVIII

euangeliũ. Cũ ſero aũt factuʒ eſſet c. Item
circa auctoꝛitateʒ inductam ad ꝓpoſitum the⸗
matis.pt ꝓcedi ꝑ diſtinctioneʒ. verbigratia.
Si ſumpto ꝓ themate illud.i.Coꝛin.xi. DHoc
facite in meã ↄmemoꝛanionẽ. in feſto coꝛpis
chꝛiſti.inducatur illud ps. &emoꝛſam ſecit
mitabilium ſuoꝝ miſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ dñs
c. Poteſt dici. ꝙ ſeptẽſunt mirabilia opera
dei.que in euchariſtie ſacramẽto memoꝛan⸗
tur. qð eſt eſca ꝑ excellentiã data timennbus
deum. Primũ eſt opus creatõms. Scðm eſt
opus iſrgel eductionis. Cercium eſt incarna⸗
tionis. Quartũ eſt ſacre paſſioms. Quintuz

eſt iuſti cationis. Sextũ eſt pie erpectatõms.
Septimũ eſt ſuꝑne fruitõis. Prumũ memo⸗

rat qꝛ in ſecramento nõ eſt materia cõis ter⸗/

mini a quo ⁊ termmi ad quẽ fir tranſmutatio

ſicut accidit in mutationibo ſubſtantialibo. ſed
totum ſcʒ materia ⁊ foꝛma panis tranſit in ro
tum.et hic pᷣt dici anqð exemplũ de tali mu⸗
tatõe quõ nõ eſt impoſſibiliſ. Scõm ẽ de edu
ctione ⁊ liberatõne iſrael de egypto per eſum
asni.et cibationem ꝓpłi ex manna. et potu aq̃
de petra que ſignabãt iſtud ſaeramentũ.Cer
cium eſt ꝙ ad quinq; verba virginis Fiat mi
hi ᷣm verbũ tuum dei filius deſcendit te celis
velatus carne noſtra.ſic ad verba quinq; ſa⸗
cerdotis deſcendit chꝛiſtus nõ mutando locũ
in altari velatus illis accidennbo. de quibo p̃t

aliquid dici quare ibi remanent. Quartũ eſt

de paſſione quã maxime memoꝛat celebꝛatio
hmõi. Et ꝓpterea ſeꝑatim oↄlecratur coꝛpus
et ſanguis q;uis totũ ſit ſub vtraq; ſpecie. et
fractio hoſtie et ſigna tot ſacerdons ſignant
omnia paſnonẽ.Quintũ de iuſtiſicatõe figu⸗
ratur.qꝛ ſicut ꝑ multa flagella frumentũ emm⸗
citur panis et ſecernit᷑ farina a furfure. ſic aĩs
a vicijs et madefit lachꝛymis ⁊ coquiturcha⸗

ritate. Sertũ qꝛ cum tractatur ab immũdis

et ſumitut.nõ pumt.ſʒ patienter expectet ita
et peccaioꝛes quotidie.Septimũ qꝛ ſicut reſi⸗
cit dulcedine mentẽ ⁊ vnitur cibo cum cibato
Poteſt etiã ꝓcedi cir⸗
ca auctoꝛitatẽ inductaʒ ad ꝓpoſitũ thematis
multiplicẽ eius expoſitionẽ. vt ſi ꝓponatur.
Vides tua te ſaluũ fecit.⁊ inducatur illud ᷣs.
ia opa eius in fide. Sciendũ ꝙopꝑa diumo

ru m. oꝑa miraculoꝝ.et opa bonoꝝ moꝛũ oia

reꝑiunturin fide. &t pꝛimo opa diuina abin⸗
tra. Naim ꝙ pater genuit filiũ. et ꝙ vterq; ꝓp
ducat ſpiritũſanctũ ex fide habemus Et eniaã

oꝑs ab extra.vt de creatõe mundi et incarna/

tõne ⁊ hmõi.ad Hebꝛe.ide credimus apta

ta eſſe ſecula ⁊cc. Scðo oꝑa miraculoꝝ. iuxta

illud ad Eehꝛe. xi. Sancti ꝑ fidem vicerũt re
na.⁊c.et ꝑtʒ in euãgelijs. Cercio oꝑa bonoꝑ

auinipremerſian
mnpttotabtet dn
honerſtam ſipn
(di⸗ordisan
n ernlezroni.
folas ag ‚bino
Sn unammt
uiurintrptuic
D
Etngeneril wf
(bonßdecummun
Apnſtcngtui

aecienzeiguti⸗
fireskünnun
effamarmunns
Cuftnäsir
Natore etqnnti⸗
vr cvontalinc
Acllensmturte,
fotalterolliur f

Alonlseſ vnve
Aiitoe Tin
Mun Agefurinn

iſgt naluntypſia

iua kthunen
Ata Nontafn
flnnorenlen gn
ErMNihaulſtaut
fibſciſcbeiuen

Aunleros,ſolnen
Upnrſnttanta
AIunmnmnteſegzen

Gſrnrbunanen
Cundurunrtni

umnt
W

Modiſnigadeet
hflinefnginb
Mimtokthete

umiitinin
innenin
ſi n
edemnge

itinmni.

MsTN

timamanie
ighimnmi:
AhenrtA
1Hit
Borme un
Purtai an
tinamni

n

Mrilid H

Genundd
Fitmin
L
, ieen
lere

=S
X

—

Ca pitulum

moꝛum. Mam vt ðꝛ.i. Yoh. v. Hec eſt que

vincit mundũ.i.vicia mũdi.fides nrfĩa. Si
ꝓponatur illud in aſſumptõe ſancte SJarie.
Optimã ꝑtem elegit ſibi aria. Et induca
tur illud. pᷣs. Oñi eſt aſſumptio nr̃ᷣa. vt loqua
tur ꝓheta in pſona virginiſ. Pꝛo cuius decla
ratione ſeiendũ.qꝙ hüna matura p̃t ↄfiderari
in triplici ſtatu. ſ.in eſſe nature.in eſſe gratie.
et in eſſe gloꝛie.et quilibet ſtatus habet tripli⸗
cem gradũ. Et de quolibet ſtatu virgo aſſum⸗
pſit optimã ꝑtem.i.optimũ gradũ. Nam pei
mus eſt pnus. ſcõs melioꝛ.tercius optimus.
Et pᷣm lvctripliciter exponitur ad eius ↄmẽ/
dationè illud. dñi eſt aſſumptio nr̃a. Pꝛimo
elegit optimã ptem er ſtatu naturali.qꝛ dñi
eſt aſſumpno nr̃a ꝓpter dñicam incarnatio⸗/
nem.i.o ſumpſit totaliter dñimn Scðo elegit

optimã ptem ex ſtatuſpũali.qꝛ aſſumptio no

ſtra eſt dñi ꝓpter mirificam ꝑfectioneʒ.i. oꝛ
ſumpſit totaliter dñm. Cercio elegit optimã
ptem ex ſtatu ſuꝑnaturali.qꝛ aſſumptio nt̃a
eſt dñi.qꝛ dũs aſſumpſit me ꝓpter magniſfi⸗/
cam exaltationẽ.OQuantũ ad pꝛimũ dicit axo
ſtolus ad Thimo. Om̃is creatura dei bona eſt
ſcʒ in ſua natura ⁊ pcipue rõnalis. Sʒ iſſa re⸗
peritur in triplici gradu.qꝛ in initiali inſtituti
one.in generali deſtitutõe.et in diuinah vnio
ne. Et in generali deſtiturõe reꝑitur poſt pec⸗
catum Ade cum multis miſeris pꝑeccatoꝝ et
penarum. Et oꝛiginali cũ quo naſcimur.p̃ᷣs.
Ecce enĩ in iniquitabo ⁊c.de conſe.di.iiij. fir⸗
miſſime.addimus multa actualia ꝓpter que
efficiuntur multũ mali.verũ ouantumcunq;
quis ſit malus.iñ nunqᷓ peccatũ tollit bonum
nature.et quantũ ad eſſentiã eius nihil aufer
tur.quantũ ad inclinationẽ ad bonũ qð eſt ei

accidens naturale. et fi diminnatur nunqᷓ tñ

totaliter tollitur.ᷣm CTho.pꝛima ſcvðᷣe.Onde
et bonus eſt hvmo etiã peccatoꝛ in ſui naturali
conditione. In initiali inſtitutõe ſcʒ ante pec
catum Yde fuit multomelioꝛ. qꝛ nullis miſe
rijs ⁊ penalitatibo ſubdita.et ad nullũ maluʒ
inclinara.Et hune gradũ habuit in parte vir⸗
go beata. Nam ita fuit in vtero ſanctificata et
ſpũſancto repleta.ꝙ nullã inclinationẽ actua

lem vnq; habuit ad aliquod malũ. Remanſit
tñ̃i nobiſcũ ſubdita penalitatibo.vt magis me
reretur ⁊ nos ↄſolaremur ſuo exemplo. qꝛ ſi

ita pura ⁊ ſancta tanta paſſa eſt.quis debet vel
le immunis eſſe a penis. Sed et tercius mo/

dus ſtatus humane naturelſcʒ ꝓut eſt vnita

cum deo. reꝑitur im̃ in chꝛiſto.qui eſt deus et
lvmo.&t hanc ꝑtem elegit Saria. qꝛ aſſum
ptio dñi.vt ipſa dicit.eſt nr̃a.de meis enĩ pu⸗
riſſimis ſanguinibus foꝛmata eſt caro aſſum
pta a verbo.Et hec vtiq; eſt optima ꝑs.quia

V.

nulli vicio ſubiecta. nec etiaʒ penalitati er ne/⸗
ceſſitate.ſed ex ſua volũtate.Oblatus eſt eni
qꝛ ipſe voluit.Eſa.hij.Et ex hoc inquit ipſa.
beatam me dicent om̃es generatões.et ange
loꝛum ⁊ vim iudeop.gentiliũ ⁊ chꝛiſtianoꝝ.
omnes enĩ multipliciter laudant ⁊c. Quan/⸗
tum ad ſcõm. Status gratus gratie ⁊ virtu⸗/
tis qui eſt melioꝛ pꝛimo.q? p tioꝛ eſt grana eᷣ
natura.de conſe.di.ij.rxeuera. Halvt tres gra
dus. ponunt enĩ nonſolũ theologi ſed ⁊ chiiꝰ
ſophi moꝛales virtutes in triplici differennia
in creatura.ſcʒ politicas purgatoꝛias ⁊ puraa
ti animi.vt habes in pꝛima ſcde ſci lome.
Pꝛimus gradus ſubijcitur magnis inſulnb
tentationũ.quelibet enĩ virtus a ſuo cõtrario
impugnat᷑.ſʒ nõ vincitur ſi reſiſtit.pone exem
pla de temperanrtia. iuſticia. foꝛtitudine ⁊ pen
dentia. Et iſte ergo eſt bonus gradus et ne⸗
ceſſariuſ lvmini qui vult ſaluari.quehibet en ĩ
virtus patitur œtrimentũ ab vno vicio. dien
Aug. de peni. di.i. Scõᷣus patirur tentatões
ſ facilius vincit ⁊ meliꝰ diſcernit.er iſte ẽ me
lioꝛ.Cercius nõ patitur quaſi tentões.ſʒ ſeda
tis paſſiombo hbere deo ſerint. vt dicat cũ p̃s.

Sitiuit in te animamea.qᷓ; multipliciter tibi

caro mea.et iſte eſt optimus ad quẽ pauciſſi⸗
mi veniũt. Primus reꝑitur in nouiterpem/
tentibo. Seðs in bonis actiuis. Cercius in cõ
teiplatiuis. Et hunc elegit garia ⁊ aſſum/
pſit ſemꝑ dñm. vt diceret cum pᷣs. pars mea
cus inerernũ Quantũ ad terciũ oõ eſt opti⸗
mum ad PHeb.xiij.c.Optimũ eſt gra ſtabilire
coꝛ.firmatur aũt qð decetero in malũ mouen
nõ poſſit gra finali.i.gloꝛia eterna.iaue ⁊ gra

dicitux qꝛ gratis datur.qꝛ vltra merita nr̃a.iʒ

et cũ coꝛonat œus.inquit Augꝰ. OJerita nia
remunerans. deus vtiq remunerat munera
ſua. Oñ ad Ro.vi. ðꝛ. Gratiaſtei vita eterna.
Et hic pñt notari tres graduſ.Pꝛimus valde

bonua.ſ.aiam egredientẽ ſubito volare ſine

impedimẽto reatus ad qð pauciſſimi vemũt
Et ad hoc plunmũ iuuant ſact̃a deuotiſſime

ſuſceptepta. et oꝛõnes ſanctoꝝ.que oĩa q;ins

nõ egerer his.ſuerunt tñ in tranſitu arie
in nr̃i exemplũ. Nam ſᷣm Albertũ magnũ ſu
ſceꝑpit ↄmunionẽ ⁊ extremã vnctionẽ ab ap⸗
ſtolis ⁊ ſic migrauit. Scðᷣus eſt melioꝛ ſq; enã
in coꝛpe gloꝛiſicari.qð quidã credut de patri⸗
bus.qͥ reſurre xerũt chꝛiſto reſurgente.ſer qin⸗
dam alij de YJo. euangeliſta. Sed certius. cre⸗
ditur de virgine Oaria. pᷣcipue exquo coꝛpus
eius nõ inuenitur in terra.vt dicuũt rõnes o⸗

ctoꝛum. vt patet in legenda. Cercius eſt opti

mus. ſcʒ in excelſo choꝛo angelc. oĩa hec ha⸗
buit virgo maria eraltata ſuꝑ clvꝛos angelo⸗
rũ.Et ſicut aſſumptio ſua fuit dñi.i.ſicut fuit

nitnale ⁊ merno naturale. vi

Zitulus

aſſumptio dñi in celũ quo ad multa. oꝛ ſicut
chꝛiſtus in aia coꝛpe.ita ⁊ virgo. Et ſicut cri⸗
ſtus aſſumptus fuit ſup oẽs etiã intellectua⸗
les ſpũs.i.angelos.iia ⁊ virgo.Et ſicut oẽs an
geli ⁊ ſei chꝛiſtũ aſcendentẽ aſſocigrunt.ita et
virginẽ.imo vt dicit Hiero. credendũ eſt.q
ipe ſaluatoꝛ ꝑ ſe totus feſtmus occurrit ⁊ eã
in thꝛono ſuo collocauerit. ad qõ facit qð ðꝛ.

Ce eni aſſumã ⁊ regnabis mecũ.ælſſumptus

eſt chꝛiſtus vt eſſet in illa curia noſter aduoca

tus.iuxta illud. Aduocatum habemus.⁊c. et

OJaria noſtra aduocata.

Sertus modus .F. Vj.

ꝓcedendi eſt er interpᷣtatõe rel ethimologia
ſen exwoſitõne nois in tlemate.de quo eſt ier/
mo. vt ſi ponatur in feſto natinitatis. Jo. ba

pntiſte. illud Tuc̃.i. Tohãnes eſt nomẽ eml. in

ducatur illud & ſa. xlir. Attédite ppli velonge.
oñs ah vtero vorauit me.de ventre mr̃is mee

recoꝛdatus eſt nois mei. Obi notar ꝙ noia

imponntur ren ab wie a ꝛietatibo naturali
bus vel tpahbo. ſicut legitur de Adã qñ impo/
ſuit noĩia reh. Sa oο immnũutur ex eſtecti⸗
bus gre. Oñ qꝛ p excellennã fint gra in iohan

neideo fuit ſibi unwſitũ nomẽ immꝛtãs gra
tiã interptatur eni in quo eſt gra. Eſt aũt tri⸗

plex gra.quꝗ ipſe habuit.q p̃t notari in eo qð

ait aplg. i. Coꝛin. xv. Gfa di ſum id qo ſumm.

et grła eius in me vacua nõ fuit. Et alubi ideʒ
Segd gra eius ſem ꝑ in ne manet. Et qꝛ copi
oſe oem gram habuit. merito Johannes eſt
nomẽ eus. eImbꝛo. Reſpicite Johannẽ quã
ta vis ſit in noiĩe eius.cuius nucupatio patri

bietaté muto oquelã ꝓpło reddit ſacerdotem

Diñ tpe quo ſuittanta veſtis ꝙ oſcitando vel
ſternu tando hoies moꝛiebãtur ſumptũ eſt ꝓ
adintoꝝo himõi dictüũ. deus te adiuuet et ſcus
Aohãanes. Eſt ergo gra cumulalis adepti/

grła lpa lis ↄtentiua pꝛiuilegioꝝ. er gra eius in
me vacua nõ fuit. &ſt tercia gra finalis allati⸗
ua pꝛemioꝝ. et gra eius in me ſemꝑ maner.
De pꝛima dic. Johã.i.c.de plenitudine eius
nos oẽs accepimnus gram.ſ.a xpᷣo. ipe eſt qui

iiummar oẽm lvie ⁊c. ſcq; luce gre.nõ q; oẽs

iliunm?rur. H5 q nullus eoꝝ lummar ab
alio q; ipo illunnnatur 1 p hãc hʒ hõ eſle ſi pi
ñi Ecceſ. vl. Enme
den 2 mandata eius ſerua. qd fieri nõ p̃t ſine
gra.m Aug. ic eſt oĩs hõ.i.ꝑ lvc hʒ wrum
eile. Gine hacgfa nec deſertu nec pnia ꝓfiui⸗

ſer Yo. bapti.nec alteri. vñ Grego. quelibet oc

culra loca aiam ſine gra ſaluare non pñr ac.

Dil.xl. Cuͦ ipa gra natus eſt iohã. qꝛ vt ð2 Lu.

i. Spuſancto replebitur adluc ex vtero miis

.

xVII

ſue.Claruʒ eſt aũt ꝙ quanto aliqð receptinũ
calichtatis eſt ꝓpinquius alicui pꝛincipio in⸗/
ſtuenti.tantomagis recipit de inflnẽtia eius.
NHam quãto quis magis ꝓpinquius eſt igni
tãgomagis caleſclt.et quãto fiumẽ magis ap

pꝛopinquat mari.tãto eſt pꝓfundius in aqua.

Cüũ ergo ioh.hic ꝓpinomſſimus rpᷣo natiui⸗
tate. ꝓpinquitate ⁊ imitatõe copioſiſſime hãe
recepit. Iſta aũt gia ſine qua hõ ſaluari non
pt., que eſt marimũ vonũ dei in hac vita. eſt ſi
milis luci ſolis qᷓ quantũ eſt ex ſe. pata eſt oẽs
illuminare. vt dicit Cipꝛisnus de oſe. dil. .iiij.
dummõ nõ ponas obſtaculũ claudendo ſene⸗

ſtras potentiaꝑꝝ intellectũ ⁊ volũtatẽ ⁊c᷑. Quã

tum ad ſcõm.qᷓ ðꝛ in ꝑte gra gratis data. Die

apls. i. Coꝛin. xij. Diuiſiones gr̃aꝝ ſunt. ideʒ

vero deus ꝛc.et iſia pᷣter gram cõem neceſſa⸗
rig dicũtur pꝛiuilegja ſcõx.in quibo nullus re
peritur maioꝛ io.vñ Berñ. in
tent oẽs ſeĩ ⁊ ſuoꝝ meritoꝝ pᷣrogstims añ co⸗
ſiſtoꝛiũ maieſtatis aſſtãt. nullus tñ erit qui

ad pꝛiuilegiñ io. audeat aſpirare. vnus eſt et
ſcõm nõ hʒ.qui vniuerſitatis hnane tranſcẽ⸗

ditaſcenſimm. Güt anr. x. pꝛiuilegia gfe. io
han. bapti.Primũ annũ ciatio ſtuperola. Se⸗
cundũ ſanctificatio amoꝛoſa. Cerciũ mamſe

ſtatio gaudiola. Quartũ ↄuerſatio ſuꝓuirtuo

ſa. Quintũ ꝓphetiʒatio copioſa. Sexti bapti⸗
lſatio generoſa. Seꝑptimũ ↄmẽèdatio gloꝛioſa.

Octauũ veneratio dulcoꝛoſa Honũ pᷣdicanio

fructuoſa.Hecimum operatio miraculoſa.

Nota ꝙ liʒ multoꝝ in wteri ⁊ nouo teſtõ fu
it pnunciata mũdo eoꝝ natiuitas. vt remigij

tvme de aquino. iſaac.ſampſonis.ioſie. nul⸗
lue tñ eoꝝ fuit ita ſolẽniter pᷣnunciatus a do

ꝙ in lc pꝛiinlegio ᷣm Ber. dñs ieſus volue⸗

S. Eiergeo gracumuis bti/ rit ꝑ ſe digniſicare ſeruũ ſuũ. Necenã xpᷣs fu
ua merioꝝ. gra dei ſum id qued ſum. Eſt icoa

it ia ſoléniter nũciatus. Hã iohãnes iſte in

ſermone. Exul⸗

AQZuantũ ad pꝛimũ dirit angelus. Ego ſum
gabꝛielqͥ miſſus ſum tibi hec nuciare. Luc.i.

ſolẽmoꝛi die.qꝛ in feſto ꝓpiniatois. I n excel⸗

lentioꝛi loco.qꝛ in tẽplo ſalomoms. Hotioꝛi
miraculo. qz notũ aliquo mõ tori pplo. Si igi
tur xps voluit in lvc iohã. magis ſe lvnoꝛare

quantũ nos debem venerari. Quantũ ad
ſcoõm legimꝰ Hieremyã ſanctificatũ. Niere.
i. anteqᷓ; exires de vulua ſancnificaui te.aliqui
7c. Et de b. Onico qꝛ iam in cunis egrediẽs le
ctũ iacebat in terra.ſz nullus cũ tanta magni
ficẽtia. Na ipᷣe dñs ieſus pſonaliter ire volu⸗
it in vẽtre virginis exiſtẽs ad comũ ʒacharie

vt ſcĩficaret io.clauſuʒ in vtero elialeth. ſfᷣm

Ongenẽ. Et tãta gra repletns eſt vt impleue
rit mr̃em.vñ exclamauit.vñnlvc mihi.vt ve⸗

niat mater dñi meiad me. Et ſcdᷣm quoſdaʒ

lvc etiã credũt de Mico.qꝛ natuſſtetit rectus

mermtunn

Netohmne,/ .

Ginegen Nr

pſelntnmnci
trhecrangens
lohohesAa
niceloeiDen
Ctiie len⸗
D. Pttienist
nſtr aeeſtſetiort
ſseue ſck
ſlllteffckitfe
mnetlimhlint⸗
lennitftenfr
ſininfnilie
nenrin pfe
umeirtenlens
nitarsplenae
Peſtietniſdanis
Nutotieiergo
ſulkfronitei
GeſcnircGriane
Veletone Keme
aauſeme
nnperinün
tehſnpinn
lnnihumnstnn
ſtnnkermnteun
enrentudnnor⸗
lſeſgtrouneſge
lerſtineeisdn
inſürnii ieh
lnmntrnue⸗
aefulalescene
ſenttcuitsi
enntrtensalueen
ftmlngrhucern
tmfenathumnin
Wmlpidintego⸗
fefikiptſfno
imſinite dde
inſenticrarch
tentinnens,
fepſenſvmni,
hteniiin
Aerniftin
Cglſtusen
Ntiuſoee de

—
=

—
=2£
— S
=—.,
=

–=

—
=2
=— ¾*
—
—

hir pnete

. N
erire we..

e egnhe. 4
Neſtshiem

e mme A142
dete a ,.

A NEEEI
Nönrimmenn
n arnitin
müfi Mniz
o ir as
rorömgrs
hi gs eor
xnttmn. Mi
mammun
nlimng
WAI.
ni pe Kllii

4

n

re vitã famine poſſʒ ⁊c Oe manife

acceleratus eſtei vſus rõnis ad cognoſcendũ
aduentũ ſaluatoꝛis ⁊ ꝓpterea exultauit.Ope

rabatur auüt ſanctificatio iſta pᷣm coc. purg iti

onẽ ab oꝛiginali ⁊ tantã ſoliditatẽ.ꝙ nõ pote/⸗
rat peccare moꝛtaliter. et tñ nõ ↄfidens de ſe⸗

ipſo fugit ciuiũ turmas.ne le

tiuitare gaudioſa dixit angelus. OJulti in nia
tiuitate eius gaudebũt. De tribo tm̃ eccleſia

ſolenniʒzat natuntarẽ.ſ.de chꝛiſto. virgine ma

tre ⁊ iohanne. Mon aũt de alijs ex eo qꝛ nari

ſunt in peccariſ.Et de xpᷣo qindẽ pꝛincipaliter

qꝛ ille fuit pꝛincipiũ nr̃e redemptõis.Annu⸗

cio vobis. ait angelus ad paſtoꝛes.gaudiũ ina
gnũ ⁊cc Nuce. ij. De virgine qꝛ nara eſt ſcã et
mfr dei. Natiuitas tua dei genitrix gaudium
anniiciauit ⁊c. Canit eccia.Oe iohanne aut

qꝛ pcurſoꝛ xpᷣi ſicut lucifer pcedit ſoiem. ſolẽ⸗
nius eccleſia feſtiuat iſtã q; virginis. N an⸗/

tiquitus nõ fiebãt feſta ee virgine. ſʒ bñ de io⸗
hanne ⁊ cñ vigilia ⁊ octaua.Octaua aſir nati

nitatis vi rginis inſtituta fuit ſub Innocẽtio

iiij. etiã poſt vigiliã eiꝰ. Sʒ ad augmentũ gau

Adlij virgo OJaria pñs fuit huic natiuitati. et
pꝛima eũ de terra leuauit. vt cõiter v. Juit eti
am miraculis plena q; pri reſtituta fuit locu⸗/

tio ⁊ ſibi et mĩi datus fuit ſoũs pꝛophetie in
octauo die. Bñ ergo in natiuitate eius muiti

gaudehũt qꝛ ⁊ iudei ſarraceni ⁊ chꝛiſtiani hy⸗
die feſtiuãt. Sʒ aliqui gaudent coꝛpaliter cõ/
medendo ⁊c. Et extrema gaudũ ſcʒ hauius lu
ctus occupat. Pꝛouer.xiii. Allij mundialiter

in wompis ⁊ hmõi. Job. xx. Gaudiũ hyxwocri
te inſtar pũcti. Alij ſpũaliter.ſ. in ↄſideratõe
tanti luminis ⁊ totius mũdi. pᷣs. Lur oꝛta eſt
iuſto ⁊c. et in ieiunijs.oꝛõnibo. elemoſynis ſe

erercent ad hono:ẽ ſci iohannis.et hoc petit ec

cleſia in oꝛõne ſcʒ gaudia ſonaliag. De con⸗
uerſatione eius dicit Cxiß. ꝙ ↄuerſatio ioh.
oĩm ſcõꝝ vitã faciebat aparere culpalẽ.erem
plum ponit œ niue.cuius ↄpatõe oĩs res alba
vidꝛ fuſca/E&ins cõuerſatio q; virtu oſa fuerit
oſtendit chꝛiſtus cũ dicit Yo. v. Alle erat lu⸗
cerna ardens a lucens. vbi notat ur huilitas
imitanda. qꝛ lucerna qᷓ antiquitus ſiebat de
terra. ſignat humiliratẽ qua quis ſe cognoſcit
terrã.vñ dixit.ego vox.c.que.ſ.p me nõ ſub
ſiſto. et in baptiſmo iohãnis ꝓhihebat eñ di⸗
cens. Ego a te debeo baptiſari c. Charitas
ampleranda qꝛ ardẽs. Arſit vtiq; in dei amo
re totaliter datus ↄtemplatõi ⁊ ꝓximi.admo
nens oẽs ad bonũ. Exẽplaritas admmrãda. qꝛ
lucens. Oath. v. Sic luceat luxvr̃a ⁊c. Exẽ/

pla eximia fuerũt in eo auſteritatis. paupta

tis ⁊ caſtitatis. Quis auſterioꝛ pauperioꝛ aut
caſtioꝛ io.⁊c. De pᷣdicatõe eius nota ꝙ fu⸗

ui ſalts macula/

it magiſter pꝛinc paliũ pꝛedicatoꝝ eccleſie.q
apłox.qꝛ plures fuerũt diſcipuli eius. et pꝛe/
pter lvc di xit ſe vocẽ.qꝛ ſicut vox manifeſtax
verbu.i.conceptũ mentis.ita iohãnes verl i
pr̃is. vñ Eſa.d eo dicit. Ego vox clamãtis in

ſerto. vbi notatur ⁊ locutio eius.qꝛ vox ⁊ af
fectio eius.qꝛ clamãtis in dſerto. Sʒ qtiid io

queretur iſta vor notat pᷣs,. dicẽs. Dox dñi ſu⸗
xer aquas ad pꝛedicandũ.ſ.pniam cõtra gulã
foꝛtitudine cõtra iram. cũ innocẽter incarcera
tus in moꝛte nõ eſt furbatus. ſed di xit in ma⸗
nus ⁊c. Dox dñi in magnificẽtia ↄtra auar⸗
tiam cñ dixit. Qui habet duas tunicas det nõᷣ
habenti. Luc.iij. Pox dñi ↄfringẽtis cedros
altas ꝑ ſuphiam cũ dicebat. Genimma vipe/

rarum aus oñdit vobis fugere ⁊c. Pox dñi
intercidẽtis flãmam ignis ↄcupiſcẽtie ⁊ luxu⸗

rie cũ dixit herodi. Nõ licet nbi hrᷣe vxoꝛem

fratris tui.Hox dñi ↄcutientis deſertũ.i.acci
dioſum qui bonũ deſerit cũ dixit. Yain ſecn⸗

ris ad radicẽ arboꝛis poſita eſt c. Dox dñi p/
parantis ceruos cũ dixit. Oittẽs duos diſe⸗
pulos.Cu es qin venturus es.qð fecit ad pᷣ⸗
paranciñ ceruos.i.diſcipulos ad xpᷣm.vt ab⸗
ucerẽt inuidiã qu adeũ halæbant. De ?
phetiſatõe eius dixit pater. Cu puer ꝓpheta
altii imi vocaberis. q; ira fint copioſe ꝓp heta

vt xpᷣus diceret pluſq; ꝓphetã. Et loc triphici

ter. q;.ſ.de eo pꝛophetati extitit Salachie.
iij.Ecce ego mitto angelũ meũ.Et qꝛ pꝛopi

tã prem ⁊ iñem in natiuitate fecit.Et ipe ꝓ/

phetauit de pñti occulto cũ dixit. Eece agnug
dei. Rolite oĩ ſpñi credere iz obate ſpus vtrü
ex deo ſint.i. JYodᷣ. Sandus eſt lvdie plenus
pꝛophetis.ſʒ nõ ex deo ſʒ ex dialvlo. De ba
ptiſmo dicebat ipſe iohãnes. Aohã.i.c. Egò
baptiſo vos aqua in pnĩa.t q;ins ipᷣius ba⸗
priſmus nõ enet in ſaceẽm vel ablutiuũ pecca⸗
toꝛum. t̃ erat nr̃i baptiſmi maxime figura⸗

tiuñ.qꝛ in aqua.ſʒ in alia foꝛma qꝛ in noĩie vᷣy

turi iohan. bapti ſabat. Erata ad pniam incu

ctiuum. ſicut ⁊ bona opa. Oẽs tñ baptiſati ab

eo fuerũt iterũ bapti:ati.pᷣm cc.vñj.i.q.i.Oe
dit baptiſmũ io.et baptiſatũ eſt poſt iohannẽ.
Vpe eni chꝛiſtũ baptiſauit.et tũc ei miſteriuʒ
trinitatis manifeſtatũ eſt qꝛ pt in voce.filius
in carne.ſpũſſanctus in colũbe ſpecie. De
ↄmendatõe nullus repitur ita mirabiliter cõ⸗
mendatus. Mà oĩs natura intellectualis en
cõmendat.pꝛimo deus ipe. OJath. xi. Inter
natos mulieꝝ nõ ſurrexit maioꝛ iohàne bapti
