vitis ex ſe tendit ad terram nec aſcẽdit ſicut vt ipſum Yacob umcoꝛem mitteret in
alie arboꝛes ita vxoꝛ debet eſſe humilis in? meſopotamiam ad tenſpus vt cederet locũ

telligẽs ſe terrã eſſe¶ Sit humilis in aſpectu ire fratris ſui. Beñ.xxvij/Operata eſt pꝛu/

vt non erigar ceruicẽ vel oculos ſuꝑ homi/ denter ⁊ Abigail poꝛtãs munera magna ad

nes. Hurmiis in veſtitu vt nõ poꝛtei veſtes Dauid et ſocios ad mitigandũ iram ſuam
cũ longa cauda et varios oꝛnatus. Aplus contra nabal virum ſuum quẽ diſpoſuerat

PiilSmante ſe nõ in toꝛt crimbo nec occidere ꝓpter verba miuriòſa dicta nun⸗
in wſte pciolſa auri erargenti margarnns cijs ſuis.i.Reg.xxv/QOperata eſt et vtiliter
ſedin ſobꝛietate coopiendo non ſolũ colliñ Rachel vxoꝛ Nacob recedens a patre ſuo

et pectus ſed et caput. In anatu vt loquat laban imuſtoſſine noticia eius et furans ei
parum nõ cõtendendo et werbis marito re ydola ſua ne y dola adoꝛaret vlterius/ ab

ſpondendo cũ eſt iratus.ſed ſe humiliando. ſcondit ſub ſtramẽtis ſuper quibus ſedebat

Daſthi regina ꝓpter ſuaʒ ſuꝑbiã quia no ne ea reperiret pater ſuus.tabernaculũ vbi
lnit obedire aſſnero reg maruo ſuo qñ nmi⸗ manebant nquiregn⸗ vir ſuus Yacob de
In ſimilibus g
lia ſuſtinens po

ro obedire in oib licins et honeſtis et eñ re tius infamiã et moꝛ tẽ q; fidem frãgat adul

—

um vocãs dominuz. Dnde dicit petrus in illlos miqs ſenes Dañ.xii/t R viri rine
canomca ſua.i. Pe. lij c. Sulieres ſubdite enã graumime et toto tpe vite ſue et de /
ſint vins ſuis.
in fructibo vt ſit
valeat ulud Ecci in Ego quaſi vitꝭ fru moda ſuſtinendo. ſicut fecit anna vxoꝛt
ctiſñcaui. et facere dem fructũ ſilioꝝ ⁊ abũ bie ſenioꝛis eũ cecũ factũ et pauꝑem nõ

dare in eis loc eſt in voluntate dei. vnde ſi relinqns ſed de ſuo labòꝛe texendo ſuſten

habet puerũ laudet deum. ſi non habet oꝛet fans. vt thobie. i. pater. Sʒ ⁊ digiti erꝰ appᷣ
eum. et ſi vult etiam adijciat votum vt fe bendãat fuſuin. i.nõ dedigner etiã hũilia et
cit anna vxoꝛ lelchane et obtinuit filium ſa vilia facere q̃cũq; opoꝛtʒ. vt nere. co qte.c
muelem. i. Reg.1i. Si non exaudit nõ cõtnri mũ mundare et bmõi. Et de QOctauiano et
no harolo legitur. ꝙ nilias ſuas doceri fecis
loc eam exolam babeat. mult; filij ſint cau opere lamßco ſe exercere ne ocioſe eſſent.

Debet ſecũdo eſſe fernlis ſperitate deueniat ad miſeriã. ſoꝛniter opet ·
itis abundans. eꝑ dicere eũ iuuando.ei deuote ſeruiẽdo.cũ eo incõ“.

.
Capitulum Primum
bi Eiis- filio s eum halet et poteſt etiã ſi diues nib oleum pducentes in miſerati onibus.
tſſ⸗ ſit ablactare debet. Repꝛehẽdit Bꝛego. mu Oliua em̃ pulcra ⁊ ſemp viridis ſignifica
dvq liere ue cñ wſſint non lactant ꝓpꝛios fi victoꝛiꝗ. et ꝓducit in fructũ oleũ/ dem
ſ lios Favan⸗ alijz ad nutriendque nutri halere filios bonos et filias bonag, nõ eſt in
niſn ces chᷣ frequẽter ſint ebꝛioſe diſcole et luru poteſtate parentũ. ſed dei miſerentis et ipſi⸗
fu rioſe qᷣ nutriunt᷑ ab eis lacte imbibunt mo us filij ſe ad hoc diſponentis Oñ inuenimꝰ
nas res earu ebet demũ extendere manuz ad in cripturis optimos patres habuiſſe pꝑemſis
pauꝑes facere em̃ eemo ſinã.ſolẽt viri di⸗ mos filios. O q;bonus et pius fuit ezechi⸗
N inittere vvc vxoꝛibus ſuis.qð facere debent as re riuda. et tamẽ filiũ ſceleratiſſimuʒ ha
n ù m facultatẽ. Notabiliter tñ dare non de,/ buit manaſſen. alus fuit amon. ſed opti
Neo bent elemoſinas ſine ↄſenſu virone erto⸗ mus fuit filius eius ioſias. Sancti fuerunt
nian Vlet eſſe xara in diſcurrendo extra vomum Yacobet ra clxl et lya et tñ filij eoꝝ aliqͥ fu
ſitnon Nã vicit in laterib wmus. ſ.ſit vxoꝛ. non erunt bom vt ioſeph.aliqͥ mali quaſi om̃es
nuner, dicit in plateis ad tripudiandũ.in oſtio w/ cõiurantes in moꝛtẽ et venditioneʒ fratris
ſeen mus ad fabulandũ vel murmurandũ.in fe/ et ſic de alijs/Derñ eſt tamen ꝙ communi
en r neſtra ad pꝛocanduʒ. ſed in laterib wmus ter ſic accidit ꝙ bona arboꝛ bonos fructus
lerſtbe⸗ tue intra wo/nu nuc in vno latere ſeu loco. facit ⁊econtra.quia boni parentes ſunt ſo
mn e nũc in alio.aliqñ in camera ad oꝛandũ.ali liciti cum ad loc teneant iure diuino et bu
nmmli quãdo in ſala ad oꝛnandũ.aliqñ ia coqui⸗ ſano inſtruere filios in bonis moꝛib.⁊ ſe
nnN na ad ꝓuidendũ et hmõi. Dicit b. mbꝛo fnel imbuta recẽs ſeruabit odoꝛeʒ teſta diu
t en ſius de gloꝛioſa virg ne deſponſata ioſeph. vt dicit oꝛatius.Si quis ſuo 1maxime wo
nemit wmiret et ec cñ lex mandabat. ſed et tune gelitatẽ naturalẽ eteſi infideli deterioꝛ. vtꝛ
ib non ſola. ſed cũ coniuge ſuo ſociata ipat ad dicit iad toim v. c. Sicut nutrimentũ
M templi in feſto et cum filio vt ſcribit Tu.ij. coꝛpi delet et Puiilare ira etanime ꝑ bonã
t 02 uitu em attendere delet ad obſeruatõe woctrinam n 2 Eiiſo. dat iſtam regulam
nbo fame bone.et ideo cvuerſationẽ ꝑionarũ ſu ꝙ qñ quis vult umere cõiugem bonaʒ. ar
ſpectarũ vitet. et acceſſus ad loca indebita rendat ad parentes eius.quia ſi bonos no
and vel nõ debito e Birit ſenlen gucreir uit. wriſimile eſt ꝙ bene inſtruxerunt filiaz
nſun omus et diuitie a parennbo. „dank filij3. ſuã wel filium. et inde talis bona vel bonus
ient Pxoꝛ aufẽ bona a dño pꝛeꝑatur.q.ð.gratia ſit. Et econtra ſiparentes mali ſunt ⁊ inlv
u nun Wi ſvecialis eſt vt quis onã vroꝛe᷑ habeat. ½ neſti et nilij et filie ſuperbi diſcoli et hmoi.
* Et ideo cũ fieri delbet cõiugiũ. vtraq; ps dey vt harentes ſili. Et qꝛ filie qſi continue cõ
uneſr let facere oꝛationes ⁊ ab alijs bonis nionis uerſant cum matribus. parum cum patribo
gtanse Dcurate vt dñs det ſibi bonã ſocietate. ã ideo ex matrum moꝛib poteſt cõiecturare
iusts i malã inuenerit. purgatoꝛiuz ſuſtinebit. er de moꝛibus ſilie. que ꝓponitur pꝛo cõluge.
ſen⸗ tamẽ patiẽter ferꝛe opoꝛtebit aꝛ diſſoli vel STulta mendacia vicuntur in hmõi cõtra
= ban non boteſt. Si bonam ſodetaté habe / cnbus. et eſt graue peccatum vt peſſima iu
uit bis. Eatus es et lene tibi erit. Dñ dicit mu uencula dicatur bona. ⁊ pauper iuuenis lu
obt⸗ lieris bone leat vir. Sapiẽs em̃ mulier vt ſoꝛ et uius dicat᷑ diues ⁊ bonus. Etideo
ſubeg dicit⸗ uererlii i ierlincht comũ ſuam.i.mulj nõ omnibus omnia credas.ſed quere dili⸗
nenso tiplicat᷑ omnia vna ſicut vitis ahũdans in genter nõ reſpiciẽdo tm̃ ad wtẽ.ſed ad mo
nnn lateribo womus tue.que latera.i.loca com⸗ ſe Filij ergo tui per tuam inſtructione
le implet bonis. Inſipiens aũtex tructa ma, ſint vtnouelle plante oliuarum, admone
ffma nibus deſtruet. i. oꝑibus ſuis exterminabir vt ſint pulcri in exterioꝛi conuerſatiõe. vẽt
N. S Wmiliã et ſubſtantiã. ſicut fecit illa peſſima non ſint aduſti carn ali luxurie operatione
nhe rieſalel vxoꝛ achab regis irael et denu ipla ſed vimdes eaſtiinte. qꝛ vt dicit. xxviij.q.
nnd 7 x erminata eſt vt Dielt. i ‚He Xxl. c. i. ſepe. Sepe maloꝝ conſoꝛtia bon 8 coꝛri
. E TE uint. quantomagis eos qui ad vicia pꝛo⸗
en ſn . uant umn.9 4 * V. ni ſinevt ado letgetconicen admone de cõ⸗
Puſkn, aium pꝛincipale.ſeffectũ ad quẽ oꝛdinatuʒ uerſatione honeſta. et remoue eos abinho
eſtmümon iſtud pꝛincipaliter eſt veren, neſta. aſſueſcant foꝛtiter ſuſtinere aduerſa
illißetn nio ftioꝝ qui ad de cultũ nutriant. et hoc e incõmoditates.laboꝛes. vincere tentano
ife qð ſubdit.ilij tuicut nouelle aruim. nes. eſſe pauperibus miſericoꝛdes, Sic thla
nmnoe ſ.erunt.i.puleri moꝛibo ſemꝑ virides virtu bias wcuit filiuʒ ſuũ ab infannia nmere e
en n ttho.victoꝛioſi in tribulationibo et tentatio um.et abſtinere ab om̃i pecato. ⁊ woſtea in.*
eſen : — 18 Bei .— r- —— . A
0.
1 1

—(XZZitulus Orimus

particulari. ꝙ v laudaret ſemp etoꝛaret
ad eũñ conſilia ſapientũ quereret. a ſuꝑbia ſi
pi caueret. matrẽ vonoꝛaret. caſtitate ſerua
ret. miſericoꝛdiã et elemoſinã exhiberet. vt
patet tlobie.iiij.ca/ Sic parentes ſare vxo⸗
ris tlobie iumioꝛis monuerunt eã honoꝛa/
re ſocrũ. diligere maritũ. gubernare famiã
etixrepᷣ vnſiilẽ ſe cuſtodire. lobię. x.⸗(a.

Sicut parentes ſuſanne wocuerũt eã et eru
dierunt m legeʒ moiſi in timoꝛe dñi. Nũc
aũt paretes qꝛ ignoꝛantes ſunt et parũ den
timentes. nec ſilios velfilias ſciũt ꝑ ſe eru/
dire.et qð pems eſt quis nec curãt eos mit
tere ad pdicationes.moꝛat᷑ puella in cormo

orr-

nunq; audit verbũ dei.et ſicut beſtia accedit
ad cõiugiũ et vt beſtia habet ſe in coniugio.
Pe gulernatione familie quõ debet ſe quis
habere ad vxoꝛc.ſfilios et fuos ⁊ ecõuerio
ini ad eos. babes etaʒ diuſe in:uij. teti.
ic.de pꝛudetia ?yconomica QDe vieus ſos
ciebus varijs luxurie que cõmittunt etniam
a cõmgatis.habes ſupꝛa in.ij.parte ti.

xuria. C. adulrerio et alis capitulis

caſtitate cõmugali habes in.iiij.parte ti. de tẽ
perantia. ca. de caſtitate. De alijs t
cõfirmatũ et con/
ſummatũ.et peccatis qͥ circa loc ↄmittũtur

De alijs ꝗᷓ ꝑtinẽt
ad matrimoniũ im ciatũ
habes in ſequẽtibꝰ capitulis huius tituli.

De impedimento matrimonij qð dicit᷑
erroꝛ pſone. Capitulum ſecundum.

Elinquet homo pa
trẽ et matreʒ et adyrebit vxoꝛi ſue
Eet erunt ouo in carne vna BDeñ
Que verba referens chꝛiſtus phariſeis vt
habe? Oarnalrnſtini⸗ mr̃imoniũ vt enʒ
ſact̃m eccleſe quẽ ſtatũ appꝛobauit in nu/⸗
ptijs ſe reꝑiens quas miraculo nobilitauit/
Zr. ad hoc.xxx. oii. lxc ſcripſimus Et tria in
ſinuant in dictis verbis. ¶Mzimũn eſt impe
ditio mrimonij q̃ reſecatquia relinq̃t homo
patrẽ ⁊ matrẽ.ſ.vt nunq; ↄtrahat cũ taubꝰ/
nullo em̃ tꝑe mundi licuit filium cũ matre
vel filiam cũ patre cõtralere.ſed in pꝛinci⸗
pio ꝓpter paucitatem licuit viro cqtrahe⸗
re cũ germanałet in ꝓceſſu tꝑis ꝑ legem di
umã additi ſunt qͥ dam gradusꝑ legẽ cano
micam alij graduset ala impedimenta qrũ
quedam tm̃ impediunt, quedã etiã dirimũt
et dehis pꝛimo aget᷑.¶ Scðm eſt ↄtractio
eius que inſinuat᷑ quia adherebitvxoꝛi ſue
qð fit cõtrahendo cũ ea.Et pꝛimo q dem ꝑ
verba de futuro ꝑ ſpõſalia. Secundo ꝑ ver
.ba de pᷣlenn et iunc ad eret conſenſu. Cer/

. — .
—

olcit᷑ viri et mulieris ad differentiã comun
ctionis bꝛutoꝝ ⁊ ʒo domitarũ vbi maſculi

ſtuuc etiam ad deſignandum eccleſie myſte

cio ꝑ copulam et tunc adheret coꝛpe.Et de
his ſubſeqnter agif. ¶ Cercium eſt gectio
eius ad quã oꝛdinat quia erunt duo in cax
ne vna.i.& iſtud opus.ſ.ad ꝓcreandũ ꝓp/
lẽ q̃ cõmuniter eſt vna.quã etiã tenent nu
trire et moꝛibo inſtruere qð fieri non poteſt
ſine mutua cohabitatiõe.et ideo de ipſoꝛũ
cõiugatoꝝ cõuerſatõeagif ſupꝛa in ſermo
ne edentt kte ean ergo matrimonin
ĩ lege ciuili canoniʒata.xxvij.qi. i ſic diiſ/
finit. Oatrimoniũ eſt vici mulieriſq; ↄiun
ctio indiuiduã vite conſuetudineretinens

in maſculos et femie in feminas turpitu/
dinẽ oꝑanticit᷑ etiã viri et mulieris in ſin
gulari.quia nulle vnqꝙᷓ; licuit mulieri habe/
re plures viros nec in hoc vnq; diſpenſaue
rat de*. Nec winn viro licuit plures vxoꝛes
lhabere niſi ex dei diſpenſoꝛione. extra de di⸗
uoꝛ.gaudemꝰ. In quo diſpenſatũ eſt apud
plures patres veteris teſtamenti videlicet
Abꝛ abaʒ erga duas. Aacob erga quatuoꝛ
Dauid erga plureset loc ad dilataifcũ cul
tum dei qui ſolũmodo ſeruabaturin fami⸗
lia illoꝛum patrum alijs ad ydolatriam de
clinantibus OJultipliqt᷑ autẽ cultus dei ꝑ
pꝛolis carnalem multiplicationem illoꝛuʒ/

— — — ——

riũ.ſ.ꝙ chꝛiſtus deberet ſibi deſponſare eccle
ſiam nõ ſolum vnam vnitate fidei et dile/
ctiomisſed plures reſpectu viuerſitatis lo⸗
coꝛum et rituum vnde aſſiunpti ſunt ⁊ in qͥ
bus etiam in ſide cõuerſant. Mam alij vo
cati ex iudaiſmo.alij ex gẽtilitate. Et alios
ritus habet ęccleſia oꝛientahs alos occidẽ
talis/Et additur in difnnitõne coniuncno
NDbi nota ꝙ matrimomuzʒ q;tum ad perfe⸗
ctionem eius eſſennalem efricitur per con/
iunctionem ammoꝝ.i.conſenſuum per ver
ba expꝛeſſoꝝ etiam abſq; cõiunctione dco
poꝛũ.xx vij.q.ij.Sufficlat. AIpia tamen co⸗ “
pulararfäls addit᷑ q;tũ ad ꝑfectionem ſi/
gnificanõis qꝛ ſigmiſicat ꝑfectã ↄiunctiõeʒ
xpᷣi cũ ecchia.et deitatꝭ eũ hũanitate indiui⸗/ “H”
ſibilẽſicut ⁊ mrimomiũ cõſummatũ eſtin ́”MUͤ
perabile. Sʒ mr̃imoniũ ratificatũ ꝑ ba deeꝛ···
pñti et nõ ↄſummatũ.ceſt ſeꝑabile.puta px ··
ingreſſuʒ religionis ⁊ ſignincat ↄiunctionẽ
aie ſidelis cũ deo ꝑ diledionẽ q̃ tab eo ſex
peꝑ moꝛtale petm ſeꝑatf in pñn vita. In be
ata vᷣo vita ↄſummatũ nunq; põt ſeꝑari.
Dicit etiã pe.de pal.in.iijj.dil.xxvi.ꝙ Ziun
ctio q̃ ẽ eẽntia mmrimonij nõ ẽ coꝛpoꝝ cũ illa
ſeq̃t. Nec fuit ĩ maria ⁊ ioſeph vbi fuit veꝝ
mtimomũ.nec ↄſenſus pcedẽes cũ ille ſit cã
êcä
õ

4
ee

ſcc
el

— —
—
B—
=

—-
—
—

—

r e.

— –
=SS —

——— — —

4
S
efficiens ſicut ⁊ cetera qᷓ ſunt res æ ſacramẽ
r tum inalijs ſacramẽtis ad quẽ cõſenſus di
ipe ſponit ſint aqua et verha ad chargetere lu⸗
inn ptiſme Adcdidit magiſter Señ.ad dictã dif
Neſt finitionẽ maritalis qð dr ad differentiã cõ
ſori cubinatus q etiã ſi duraret vſq; ad moꝛteʒ
nn et fidẽ ſibi ſeruaret.non eſt mmimoniuʒ ſed
h 13 foꝛnicatio/æc oõbſtat ꝙ abꝛaã et iacob et
lenn danid dicuut᷑ habuiſſe cocubinas. et tñ nõ
R * faꝛnicarie ſed licite dicunt᷑ eis vſos fuiſſe.
ſdn HNaã femineille aliqñ vxoꝛes dicunt in ſcri
ptura aliqñ cõcubine.Droꝛes qdeʒ inq;tũ
an cognoſcebant᷑ vxoꝛio aſſectu et ↄſenſu ma
ulli ritali ſeu q;tum ad debitũ cõiugale.Concu
mnn bine auũt dicunt᷑ q;tuʒ ad regimẽ womꝰa gu⸗
nn bernationẽ familie. qꝛ nõ erãt pꝛincipales
fne in loc ſed vna.ſ.pꝛima alie vt obſecundan
tn tes ſᷣm Piroꝛwe leta ſun Hej eijuit in
me diffinitione indiuiduã vite cõſuetadinẽ re⸗
dn tinens qð intelliet ſᷣm ꝓpoſitum et debitũ
in qꝛ velent eſſe ülius ꝓpoſiti vt nunqᷓ diui⸗
icehin dant᷑ fm Poſti. vnde nõ debet dirũpe cõiu
nunn galis Nacis vnitatẽ.xxx.q.v emine. ſicut
ien imꝑatoꝛ dicit᷑ auguũſtus quo ad ꝓpoſitum.
nn Certũ eſt qñq; matrimoniũ diuidi et pꝛin⸗/
ne cipem nõ ſemꝑ augęre imꝑiuʒ. vt conſtanti
e nus de cuius onatiõne eccleſie facta ↄſtat.
lnnz ꝓpter vc eſt dubium vt dicit Pe.de pał.in
nſe iiij/Nite dr.qꝛ moꝛs ſoluit om̃ia. moꝛtuo
eide ein viro ſoluta eſt lege viri vt dicit apłs.i.
a e⸗ coꝛin. vij.ſed eo viuente ſine eo non poteſt
anslo oꝛãre ita.ſ.ꝙ ꝓpter lvc deneget debitũ / nec
taini vouere poteſt. et ecõtra vir ſine vxoꝛe quo
alivo ſ.ad caſtitatẽ in quo nõ ad imparia iudicã⸗
t nis tur. vñ ſi ↄiugatus moꝛtuus reſuſcitaretur
zocaci vtlaʒarus qᷓ erat vxoꝛ eius nõ eſſet ampli
hiunino us niſi iterũ de nouo cõtraleret/Et qꝛ qð⸗
Gte dam matrimoniũ ſpũñale eſt inter pᷣlatuʒ et
mon, eccleſiã ſuã qð finit᷑ moꝛte.ideʒ dicencũ eſt
R e hmõi. vc eſt ꝙ ſiplebanus.pꝛioꝛ vel epi
RK ſcopus moꝛtuꝰreſuſcitat᷑ opoꝛtet ꝙ denuo
mno eligat in illius plature ſedẽ. ᷣm Pe de pal.
— . 1 Et ideʒz dicit de relgioſo ſin citato ꝙ
Neii. nõ eſt obligatus religioni.¶ Fuit aũt mr̃i⸗
ad WVoniüũ inſtitutnz a deo. diſ. xxvi. veinde. Et
in ꝑadiſo terreſtri dicente adã ex inſtinctu
iee : ſpuᷣs vcos de oſſib meis ⁊c. Geñij. Et añ
ar:, petm̃ qͥdem ſolũ ad multiplicatione ſʒ poſt
ak ccatũ ꝗd vitationẽ ſoꝛnicatiõis.i.coꝛin.
mtnce „ pij. ꝓpter foꝛnicalionẽ. ſ.vitandam vnuſ⸗
.9 A habeat ſuã vxoꝛẽ et vnaqueq; habeat
uzhr ſuu ꝓirũ.ꝓpter alias etiã cauſas cõtrahit
n, ſed ᷣmiſſe ſunt pꝛincipalesEt d᷑ mrimoni
de um q̃i matr) mumũ.i.officiũ.qꝛ dat mulie
eiili ribo eſſe matres.Et licʒ pr̃ generatõis ſit au
n ctoꝛ ⁊ ne vxoꝛis vñs.xxxiijq:v.xc ima⸗
49 — D .
, — „
—
„ „
4 — **
„ . △●
1
6. *

ECapitulum ſecundum

dei gram ibi oꝑantẽ ſᷣm Yohã. .
videlicet ſit cõtentus cõiuge ſua vel ſuo et

go. tñ mrimoniũ plus aſcribtt matri ; pfi.

qm erofficiũ plus apparet in matrimonio
qᷓ officiñ viri. Nã ante partũ oneroſus, in

kuetu wloꝛoſus. wſt partũ adeaſi na⸗
lcit ſibi partus. extra de cõuer.infide iuʒ.ex
lrfis.¶ HMota ꝙ licet iuriſte dicãt enq mgẽ
videat dicere ꝙ mr̃imoniũ large dici
tur ſactẽ̃m in qtum eſt ſignũ ſacre rei ſed nõ
ofert in eo gra ſicut in alijs ſacramẽt⸗ attñ
tho. Pe. de pał. et alij teologi cõiter t
cõtrariñ.ſ. gr
vt ſciat vnuſquiſq; vas ſuũ poſſidere in los⸗
noꝛe nõ in pamſone deſiderij. Qõ ſic intelli
gif qðᷣhabet minuere et refrenare ↄcupiſcẽ
tiã. uõ ꝑ loc ſolũ ꝙ ſatiſtit concupiſcẽtie ꝑ
actũ coniugalẽ.qꝛ illud eſt naturale ſed per

nõ ferat ad cõcupiſcent:ã alteriꝰ er mauult

cõſoꝛtẽ etiꝗ turpiſſimã facie q; alienã pul⸗/

cerrimnã R añt in mult) ſecus fit. hoc acci⸗
dit vel qe ponunt obſtaculũ gratie ſacramẽ

tali.vel quia receptã non ſeruãt vt in alijs
ſacramẽtis. Eſt ergo ꝓpꝛie et ſtricte ſacrxa

ꝙ ibi cõferat gẽa ad iſtij.ſ.effectũ

pariſieñ. vt

mentũ a deo inſtitutũ in remediũ cõtra pecoè

catũ conferẽs gram exoꝑe oꝑato.et ſignãs
ea eſt ſacramentũ noue legis. Sed oĩa hec

conueniunt in matrimo nio.ergo eſt ſacras

mentum pꝛopꝛie ⁊ ſtricte/Sed lene verum
eſt ꝙ minꝰ habet de ſpiritualitate qᷓ; alia ſa⸗
cramenta et minoꝛ gratia cõfertur ẽm He.
de pahł Ampꝛimit autem matrimonii
ut eſt ſacramentũ noue legis oꝛnatum qui
vocatur vinculum vel nexus quod non ſo
lũ eſt relatio rõnis ſed aliqͥd abſolutũ diſpo
nit ad gratiã qui oꝛnatus non impꝛimit in
matrimonio ↄtracto añ baptiſmũ ſicut nec
etiã impꝛimeret᷑ caracter diſponens ad gra
tiam in confirmato añ bapiſmũ. Lnde et
inndeles ↄiugati recepto baptiſmo ſi de no
uo cõtrabunt inter ſe vir et vxoꝛ ſen perſi⸗
ſtunt in pꝛimo cõſenſu tũc impꝛimitille oꝛ
natus et matrimomiũ eoꝛũ. eſt ſaccẽm noue
legis. Qã añ baptiſinũ nõ erat ꝑfecte ſacra
mentũ ꝓut.ſ.cauſans gratiã.ſed erat mr̃i⸗
moniũ illud quidã atractus. (Foꝛma hu
ius ſaamẽeti ᷣm He, de pal. in, ij: ſunt ver
ba que dicunt ↄtrabẽtes.ſ.accipio te in me
am ⁊c̃.vel ali qð eqͥpollẽs vt expᷣſurus ↄſen
ſum ꝑ tana gteria ſunt ipſi cõtrahẽtes
Nam diſtinguit hec materia in qua ſuſcipi
ens.⁊ materia exiqua ſicut in euchariſtia ⁊=
in alijs quia matrimoniũ eſt cõtraetus pſo
narũ ſicut alij cõtractus ſunt contractus re
rũ in qͥb cõtracnibo res que trãffert ꝑ pecu⸗

—

pꝛo⸗

mam eſt matena. expſſuis õſenſus foꝛma

(Zitulus Orimus ð”ð’”ð”
.
Pel etiam poteſt dici. ſicut euchariſtie eſt nec vxoꝛ ſua eſtſicut nec lya ſuit vxoꝛ Ja
ouplex materia.ſ.panis et vinuʒ.et duplex cob cũ eam pꝛimo ↄgnouit vxoꝛiqaffectu
foꝛma videlicet verboꝛũ ↄſecrationis vnũ quia intẽdebat ad rachelẽ.ſed poſtq; ↄgno/⸗ ”
tñ ſacramentuʒ. ſic et hic cũ dicit᷑ accipio te uit ly am vſe. ratũ habens ⁊ in illa vꝗ vxo⸗ S
in meã.i.co ribi meipᷣm in virũ.eſt vna foꝛ rem ↄſentiẽs ſacta eſt vxoꝛ.Sic eniã qlibet S
ma vᷣboꝛum et vna materia ex qipſe qͥ loꝗᷓ errans aduertẽs de erroꝛe põt ratificare ex
tur vel coꝛ eius. et alia materia in ꝗ.i. obie contralere cũ qua pꝛius nõ intendebat.( r
ctuʒ in quod trãſit ſicut cũ dico.hoc eſt coꝛ Secundus erroꝛ dẽ ſᷣꝛrtune et qlitatis. pu
pus meum. et vlterius quando rñũdet muli ta ſi credidit cõtrahere cum diuite vel virgi 1r.
er.accipio te in meũ.i. me nbi in vxoꝛẽ. neęt inuenit pauꝑem et coꝛruptamnonex Er⸗,
eſt ſoꝛma verbũ et materia ex qua loquens cludit conſenſum nec ꝑ conſequẽs dirimit e.
et in qua recipiens.Et ſic diuerſis reſpecti matrimoniũ.Iv. in. ij.diſ. xxx. et in veere “
pus vnũ eſt foꝛmale reſpectu alterius.⁊ ali tis.xxix.q.i.S.his ita.Erroꝛ vᷣo nobilitatꝭ „ℳle.
ud eſt materiale. Que autẽ dicit ſacerdos vel dignitatis ſi redundat in erroꝛe ꝑſone. ie
cũ bñdicit nuptias.eſt forma accidẽtalis et impedit matrimoniũ aliter non. Exempluʒ enz
nõ de ſubſtãna matrimonij Fᷣm Aus.de an/ in filio regis vel pꝛimogemito cũ quo alqᷣ R.
co /Micit etiã tlo. in. uij.ꝙ cñũ puella verecũ intendit contralyre etpᷣſenrat᷑ ſibi ciuis lo/⸗ “
da tacet parentib eam viro tradẽénbo. ver o pᷣdicn. vnde nõ tenet tho. in. uij. diſ.xx
R parentũ cõputant acſi eſent puelle.taci Idẽ GBacar.dicẽs ꝙ ſi exrat᷑ circa ſubiectũ
turnitas illa habet/ ꝓ conſenſu. Et hoc eſt v ñobilitans. nõ tenet. vteum quns intendit
rum de filijs et filiabo reſpectu patriẽet ma contralvre cum filia regis et ſibi pᷣſentatur
tris tm̃.ſ.ꝙ ipſis parenub conſentientiba loco eius filia ciuis.Sʒ ſi erraf circa nobi⸗/
expᷣne.tacentibꝰ filijs aut ſiliabꝛ contrabit᷑ litatẽ ſubiecti tenet.vt cum còtrant cñ ꝑ⸗
mr᷑̃imoniũ ſed non ſic de alijs ↄſanguineis ſona ſibi nota quam putat regalẽ hobere di 2ð
ꝓt extra de deſpõ. impu. 5. poꝛro. li. vl. . gnitateʒ. et nö haber e. de palu. in. iii di Poar
mpedimenta que 5 1 ſtinguit de erroꝛe ni ne quo ad foꝛtunã vł er⸗
3 JY*qualitatẽ. et dicit ꝙ ſi drroꝛ eſt abſolutꝰ.qꝛ Pen.
i.impediunt contrahendũ matrimoniũ vel talis erroꝛ non cadit ſuper aliquo quod ſit e
dirimunt iam contractũ. cõtinent in verſi , deeſſenna matrimonijideo nõ impedit nec
bus ſupꝛapoſitis.c.i.et incipiunt. Erroꝛ cõ dirimit.nec iure diuino.quia concurrũt eeſ
ditio ac. ibi vide. Eſt ergo pꝛimu impedimẽ ſentialia. nec iure huano. quia non inueni
tũ erroꝛ. Sed nota ꝙ triplex eſt erroꝛ.ſ.per tur ſtatutũ.vt contrahens cum pauꝑe quẽö
ſone. foꝛtune.et condinõis.et de iſto texcio credit diuitem et hmõi habeat impedire S
erroꝛe cõditioms dicef in ſeãnti.c. ¶ Pꝛi/ ſi ſit erroꝛ condinonatus.i.contralbit cum
mus ergo erroꝛ dirimit matrimoniũ et hoc conditiõe que eſt voneſta et pomibilis ea exi
niſi cognito erroꝛe ratificaret dictum ma/ ſtente ſtaret. non ſtante non ſtaret.puta cõ
trimomũ.cũ em̃ de eſſentia mrimonij ſit cõ/ traho tecum ſi tu es diues vt ego velita vt
ſenſus viri et mulieris in alterutrũ per vbha dictum eſt mili. vel ſidabis miloi tantã woè⸗
expꝛeſus/vbi eſt erroꝛ perſone. puta ſi vo tem. G; t, r 2 — Pe Des ⸗rt r. 5
hannes dicat ſe eſſe petrũ.nullus eſt cõſen / = 1 (11 Ern e P r rf E . P. r A,
ſus. Mamqͥ errat nö võ ſentit.ff.de lueet fa. De impe 6G 0 ↄditõis ſeruilis. Capi.iij. 2 ſearf .½
ig.ſi rerronteer erranns tas nullaz - nenmg. .
eit. K. de iu. et facagno. cum teſtamentuz. W J. .- Ar
☛ ſeqint eroo ꝙ non ſit comugin. Ox talis er Ecu ndum impedi ESE
roꝛ perſone virimat mĩiimoniuʒ. ꝓbat Pe⸗ y mentũ eſt erroꝛ circa conditt osn e
trus NR ſic. Erroꝛ qin reſpicit id plone. vtrum. .·ſeruilis vel li?k˖ .
quodeſt de ſubſtatia matrimonij.ſicut ſunt cõditioms ſit Circa quod tria ſunt notãädaꝛ⸗·
pſone qᷓ ſunt de materia quo ad iubſtatiam ꝛimũ quia ſierroꝛ ſit paris condinõis 7„ ,„

matrimo nij dirimt mrunoni de iure diui veletiam melioꝛis q; ſua puta ſeruus ↄtra & DDS
no.quia non poteſt ſacere ius humanũ ꝙ il hit cum ſerua quam pufabat liberù. vel con⸗
la in quam non cõſenſi ſit vxvoꝛ mea. quia trabit cum libera quã putabat ſeruã. tals /n
ſicut nõ eſt mtimomũ mniſi per conſenſuʒ. ſic erroꝛ nõ dirimit matrimoniũ quia nõ deci ⸗
nõ eſt matrimomiũ cũ illa niſi per cõſenſum j. ſi s liber. Rav e. Bof

in iſtam. Sed ſi errat quis in perſona inten ex Inno. Si t mulierignoꝛaſſet ſerintutẽ RD d

dendo cũ vna contraſere a alia ſibipꝛeſen viri non eſſet matrimoniũ. ¶¶ Secundum t ..
tat᷑ loco eius. non conlenſit in illam. vnde eſt ꝙ ſi ier vel liera cõtraloit mimonium j ne ol⸗
HW ””c & ει r nn . d e Er A. 5 or— r. .
C. au= . — „ 1 7 D , 1.-. iE D Zi ] + * WI 1 .
— E oEEL * *js ‚ſahenr- 2 gopaer ere ſrrr. Larl. ln

vourr S Prrar AXſprrr —— —
* * 2 0 ₰ 1* õõ ,Pr e 2 — ͤ
GECrsns „v o rPr — ſ .1 —„„— , . C

„

E.

4 „
6 7
* 47 ℳ. 4
4 . A.
7 (

ℳ * AA .

1 7 1. 3 — —, .. —

—

1( 61
cEX.

2 „ℳ

„

—.

6„ r. —
ſſασ

34

—

„

—

*1

2. 10 ——

-rö2 W.ſ

tudinaliter ſciuitſecexr

,EEEr E P= rn ⸗=r Y.
tum ſelua veſſeruo ignoꝛanter. i. neſciens
condi jonẽ ſeruitutis nullũ eſt matrimoni

“ 21.4 24“
44 —

äl

um niſpſtq;ᷓ ſcuit conditionẽ eius conſen
ſit in go vel verbo vel facto. ſ. camaliter co⸗
gnoſcendo.xxix.q.ij.ſi qs ingenuus.vwl niſi

ais que audiuit. ha

in animo teneat ꝙ; e ean en⸗ illa cõtralx/
ret ſi eſſet ancilla n ſi Po non certi

r buit leuem et temeraria:n non obſtante &ꝙ

N Sͤ- i lermtine ein
Nquo wl cuñ qua contrabit conſentit in eum

delvt ꝑ ecclenã cogi ahꝰ qm.ſ.eſt ſeruus ad

buit ꝓbabilem opimionẽ de ſeruitute et co/⸗
gnouit eã nõ poteſt e relinquere ſi vo ha⸗

—

poſtea exegerit debitum ſi certius ſciuerit de

ſeruitute. woterit petere ſuam ſepanionem./ cere

Iteẽ ſitalis poſtq; ſciuit ſeruitutẽ eius cum

aſſentiendũ. ſi tamen antec; conſentiret al
ter eo:ũ ↄtraleret cũ alio vel cum alia.tene

de pᷣſeſiti

ret iſtud vltimũ/Guuil. Hoſti. ⁊ Ricar. in. ii

G eſt ibi matrimoniiũ. ſed

ſia cõpellet cũ illa remanere vt de nouo cõ/

niſa vi. dicit eſt
tenet᷑ ratiõe ꝓmiſſionis facte.et ideo eccle

erciũ eſt ꝙ ſi liber vel lbera ſci

trahat ſi videlicet nondũ contraxit cũ alia

ey,enter cõ trabit

—

„

(.1.

7

cũ ſerua vel ſeruo tenet ma⸗

ſn pꝛoles Eidin Knem de lure cõmuni qᷓ;⸗
tum ad conditionẽ ſeruitutis vel hibertat?.

exira ve na. ex li.ven,. ci. ̃m Pe.⁊ Ricar. in
ii diſ rnvi Pe. Pãa.dicit i.uij.vc eſſe ẽ

rũ de iure ſi tñ ſit cõ ſuetudo in contrariũ te/

net conſuetudo/E Jo.an.dicit ꝙ de con

rie ſunt uberi qtũ ad lvnoꝛes ⁊ digmiates
ſequunt᷑ patrerõnem huius ibi vide

ttalxre matrimoniũ.extra æ cõiugio ſeruo
. ri.li. et Giis dñiæõꝝ Pſunt fales vende
Hre quia ex cõtractu mrimonij nõ amiſerunt

Er tur vſus matrimonij cñ comuge ſua/ Stai
Hr tem ſerun de volutate dñoꝝ contraxerunt.

lor

luetudine põt induci ꝙ in hoc nilus ſequat᷑
patre.ſ.quo ad libertatẽ ⁊ idè ſi enet lex mu
nicipalis et lec videt enſe in parnbo itale.
Zam nati ey ancillis 1 liber? viris ſoꝛnica

De
cõſuetudine tñ ſpeciali aliquarũ terraꝝ par
tus ſequit᷑ deterioꝛis cõdinoms parentẽe ſi

ue ſit pater ſiue mi/ſed ſi pater poſt ꝑactuʒ

matrimoniũ ſe vendiderit nolẽte vxoꝛe qò
facere woteſt p̃ᷣm Ricar.tunc partus ſequit᷑
matrẽ ſi ipſa eſt libera/ſi vierq; eſt ſeruus a

diuerſoꝝ dñoꝝ.ſfiet dimſio liberoꝑ ᷣm nu/⸗

ru. et ſi eſt vnus tm. ille penes quẽ rema
nehit recõpenſabit alteri dño iuſtum pᷣciuʒ

te nota ꝙ lſerii inuis comms poſſunt cõ

ius ſuũ ſuper eos nõ tamẽ in parnbo ita re/
mo& delent mittere vel vendere ꝙ impedia

iunc non poſſunt vni pᷣc pere aliquid in piu

* 00%

, ,1. Capitulum tercium

ud im vranti Ricar. vbi funꝛa.
Bery ſeruitute ſe

ꝓ contracto matrimonio

D 0
ka
. — 4 6n0 * C ————— 66 0. . — .*
de t. Frrr . - 4- — Kwo⸗ D
dicium redditionis debiti. Bnde mag? ole er L.e .n n
dier coniugi debitũ exigen ti q; dño tunc ali Trr . S S

duenti matrimoniũ cõtractũ per verba dep
ſenti. Nã que dicta ſunt ſi upꝛa vident ha/
lbere locum quãdo ſeruitus ipſa pᷣuenit con

=ð 2 420

ahar e eee. een
—. “ 2. α◻ — 260 2.2
1 4—. „ 2 ,

rr r r n

tractuʒ matrimoniũ altero cõiugũ libero et
ignoꝛãte ſeruitutẽ giortio Beienall igitur
to magis cõſummato. nõ poteſt vxoꝛ ſe fa⸗
ſeruã alterius inſcio et inuito viro vel
ignoꝛãte iure diuino quo dr̃ Beñ. iij. Sub
viri poteſtate eris. et ipſe dñabit᷑ tui. Secꝰ
aüt eſt in iure enilr gunid eſt ſocia et nõ ſub/
iecta imo ſui iuris. Hnde ᷣm ius ciuile vi/
det᷑ ꝙ ſe vxoꝛ poteſt facere ancillã alterius.
theologi tñ dicunt oppoſi

un itũ.Et ſiquidẽ illa
bꝛe lo quã ſcriptura ponit eſſet tm̃ iudici
18

lita enet ꝑ chꝛiſtũ et ius ciuile oppo
ſitum. ſed quia naturalis eſt et moꝛalis ra
tiomi recte concoꝛdans repetita in nouo te
ſtamẽto.ideo verius eſt qð dicũt tleologi.

OJaritus aũt põt ſe ſeruum facere.tenet᷑ta

men reddere debitũ vxoꝛi talis. põt exige
re etia dño fuo ꝓhilente. ¶ Obi etia atten
dendũ Vcu dicit᷑ ꝙ aliquis poteſtſe in ſer⸗
uum dare. intelligit dare. i. venũdare ſe ad

pꝛeclum participandũ. als wnatio nõ va/

leret quia conatio excellens qngentos ſo⸗
lidos id eſt aureos repiitafar unmeſa iur⸗
ciiili.et quatenus eſt vltra eatenus nõ eſt

—d

valida. ꝙ ſt eſz res indiuiſibilis. foꝛte totũ

vinaret. C. de wona. l. ſi quis.ſʒ libertas eſt

res ineſtimabilis ⁊ indiuiſibilis. vñ dare ſe
m ſeruum eſt immeia wnatio etnon valet.
1vc ant ꝙ quis poſt matrimoniñ cõtra/
cium pꝛeienti ſiue cõſummatũ ſiue non.
vnundet ſe non piudicat matrimonio. q
leruitus ſuꝑueniens non dirimit ipſuʒ.nec
ꝑ loc vxoꝛ eicii ſerua.nec lieri eoꝝ emici⸗
unt᷑ ſerui.quia partus ſequit᷑ ventreʒ. NDon
ergo pꝛeiudicat vxoꝛi quia vt dictuz eſt nõ
ſu per hoc ancilla. etiam ſi taceat. qiia pori⸗
bere non poteſt. enã ſi conſennat. quia non
conientit vtipſa ſit ancilla.ſed vt ille ſit ſex
uus ad quod nõ ſequit᷑ pſam fieri ancillazʒ
cu ieruus poſſit habere vxoꝛẽ liberaʒ.Hota
tñ ꝙ vbi eſt cõſuetudo ꝙ ↄtrahẽs en ſeruo
fiat ſerua valet. Nã ſicut ius ſeriptũ potuut
inuenirenouũ modũ ſeruitutis.ita ius nõ

ſcriptũ quod dicitur conſuetudo ita enam

vt muler alterius terre ligef eoipſo ꝙcon/
trabit in terra tali conſuetudine affecta. in

qꝛ? cõtrahendo ſoꝛtit᷑ foꝛũ.tũ qꝛ vxoꝛ ie lui .
. ſD

er Zo WZ 1.
. .. 1. *..

pᷣſenti et mul⸗

rr r= n
e. . . D M,E 5
— E .Mw L r.

on yl alui cum quo cõtrahit ſcixe eſſe talẽ qui

iar

22

eur comicilium viri.ſed ſi mulier ignoꝛ aret
eum ſeruũ aut talẽ conſuetudinẽ nõ ligare
tur. qꝛ ſtatura ciuitatũ non ligant ignoꝛan

tes ea nec cõſuetudines. de conſti. c.i. li. vi.
bec oĩa Pe. de pal. in. iiij.di. xxx vi.

e carnali copu⸗ .li.
la talis comugi.ſ.ſeruo n vel alterius edꝛũ
ſerui. NDota pꝛimo ꝙ ſi vñs talis ſerui vel
ſerue ꝓhileat copulã vel actũ cõiugalẽ ſi ſi
ne cauſa ꝓhibet.non audit᷑. Neminẽ em̃ au
dit.i. exaudit pretoꝛ ſine cauſa. Nõ aũt põt
mrimomiũ ſeruis ꝓhiberi a dñis aut actus
en ſne ca. nec nener in loc ei oleclire Ant
ꝓhibet hoc dñs. ſ.actũ cõiugij cũ cau . En
ta quia indiget ſeruitio ſno/Et tunc diſtin⸗
gue.quia aut dñs cõſenſit in coniugiumet
tũc eniã non audit᷑ nec põt ꝓhibere/aut nõ
conſenſit in coniugiũ et tunc debet vño obe⸗/
dire. nõ coniugi chi non potuit ſe obligars
ſaluo iure alterius.vbi tamẽ poſſetꝰvtriq;
ſatiſſfacere et ſibi ⁊ cõiugi de actu coniugali
et dño ſuo de ſeruitio cõmtenti. poſſet virũ
; facere.et dñs debet ꝑmittere/ ſed ſi vadit
ad loca remotioꝛa et indiget tal ſeruo.tũc
ſeruandũ quod dictum eſt vel vendat in il⸗
lis parnbo vbi eſt aiunx ſi põt.(¶ Secundo
Aota ꝙ cum 4̊s ſcit ſe ſeruũ ſi credat aliam

tamẽ ſit liber aut ꝙ afftectuoſe adeo diligit
—

wenam conſenuret li ſciret eſſe taleʒ. exeu
ſat a peccato exquo v xoꝛio affeciu cogno/⸗
ſcit vl ↄgnoſcitur als ſi ſcat nõ teuere mti
moniũ foꝛnicaquouſq; aliũ ceruoꝛauerit
de ſua cõditione et ille nihilominus cõſen⸗
tiat in eũ vtin comugẽ. Eſt aũt in eius po
teſtate qͥ ignoꝛabat hec poſtq; ſciuit ratifica
re ſeu cõſummare dictũ mr̃imonin.¶ Cer⸗
cio nota de libero neſciète eſſe ſeruũ velſer/
uam cũ qua ↄtrahit. Et qͥdem q;diu credit
coniuge liberũ vel liberã licet nollet conſen/
tire ſi ſciret tãdiu excuſat᷑ a eccsto.vt Ja
cob ĩ facto lye.ꝓpter ignoꝛantiã fecti ꝓba
bilẽ. et filij erunt legitim ſi ſit in facie eccle
ſie cõtractũ matrimomũ.¶ Auarto nota
cum oꝛit᷑ dubitatio vel qſtio de tali mfimo
nio àd agendũ: Sciendũ igit ꝙ eſt differen
tia interſcientiã conſcienniã et ſcrupulũ eir
acLa tale materiã/nã ſcretia quia habetenidé“
CE. nã et non eſt niſ veror.q DHalæt ſcientiaʒ de
deſmmn imvedimento ſiue ſeruituns ſiue alteriꝰm⸗
r pedimẽeti dirimetis nullo cogẽte nõ põt pe⸗
tere aut reddere debituʒ. quin aut ſibi piu⸗
dicʒ ſi in ipſo erat mrimoniũ ratificare.aut
peccet ſiin ipſo nõ erat mrimoniũ ratifica⸗
re vel erat. licet non intedit ranficare ꝑ hoc

— —

— J.E

Auando vo de lvc halet coſcienti⸗ etſi ns

ſcientiã de impedimẽto.i.firmã creds litatẽ P-p-
baler de hmõi ociwmeſo Ainti⸗ Kla er.
ſciat. ligat tñ ſua cõſciẽtia erronea. Nec re
fert vtrũ lui aut ꝓhabili cã moueaf: quia
etiã cõtra ↄſcientiã erroneam nullus debet
cuicũq; vvĩm obedire dñ durat talis cõſcien

tia. quia omne qð eſtgõtra conſcientiã edi
ficat ndgelenn ec, qñ halet ſcrupulũ cõ 3 el.
ſcientie.i.qꝛ dubius eſt/e finc ſier temera· ebe⸗
ria et leui cauſa vt qꝛ audiuit a paucis etle ·

uibus ꝑſonis. debet deponere. qᷓ de ſita po /
teſt rerere et reddere =ðWðB 1˙og
ex ꝓbabili cauſa. poteſt reddere quia in du/
bio debet ùs obedire pꝛelato ſicut vaſallus
in dubio debet oñm ſuũ iuuare.xxxii.qſqd P. *
culpatur ſed non delet vetere q exponerſe
piculo Et Aus. dicie Tene certũ et dimitte
ion vetẽdo certũ eſt ꝙ nõ peccat.

incertu

F t hec diſtincno habet lgcum in oib impe⸗

dimentis qᷓ ſimpir impedhiunt miimoniũ vł
actũ eius. quo ad ꝑſonã què halet nonciã
hec em̃ faciatꝑſona ᷣm dictã diſtinetiouẽ.
vbi nõ vult mẽimoniũ ſumumgre. 8l ſii
pꝛeiudicat ⁊ peccat¶ Sed quid iuxis ſi de H
lis pendeat in foꝛo indiciali. dixit Hoſtien.
etiã ſi ſit certus ꝓpter subiũ euentũ poteſt
reddere ⁊ petere debitum affectu comugali
cognoſcendo.nõ vt lberã nec vt ancillam
ſed vt cui qſtio ſtatus mouef᷑.Dnde ꝓpter
pꝛimũ nõ peccat. ꝓpter ſecundũ non ſibi p
iudicat.maxie ſi ab eccleſia vꝛgeat᷑.Et mor
ſententiarũ in. iii ij. Dicit & debet
reddere ſi vrget/quod etiaʒ videt in gradi⸗ P
bus humana lege ꝓhibitis. et ꝑ conſeq̃ns
in impedimẽto ſeruitut ꝭ in quibus eccleſia
q̃ ſtatuit quando vult deſtituit et diſpenſat
non aũt in gradibo diuina lege ꝓhibitis.in
quibus eccleſia foꝛte mibil poteſt Sed iſta
opinio quo ad pꝛimũ non valet quia eccle
ſia qñ pꝛecipit debitum reddi lite pendentę
nõ intẽdit diſpvenſando mr̃imoniuʒ facere ſi
non eſt. nam ſi intẽderet matrimoniũ face⸗
re aut hoc eſſet vſqʒ ad tempus ſententie.?⁊ ·
loc nihil eſt.quia matrimomũ nõ poteſt fie
ri ad tempus. aut ſimpliciteret tunc poſtua
non golereiſ etiaʒ hoc intenderet non.
poſſet facere.vt ille qui non eſt verus mari?⸗
tus ſit verus maritus contra egehouen⸗ *

g .

ſuam. vnde nõ refert ſiue queſtio mouesf̃
ſiue nõ. vt de reſti. ſpo. literas. ſed diſtingue 7
dum eſt vt ſupꝛa victü eſtimechate ⸗ .
quia dictũ eſt ſupꝛa ꝙ in hmõi quanc eſt
dubiñ debet obedire.ſ. in deddendo debitum.

Pꝛecipit em̃ hoc papa in tali dubio ꝑ dex
talem illaminqſitioni. de ſen. excõi/Hoſſe⸗

— — ——GU— —

— — —

*
¶Capitulum quartũ
3 5 5„ — *
K. etiam dici qꝙ circumſcripto etiam pꝛecepto ſummando iterũ peccat moꝛtaliter. Ricar.
pape iẽ eſſet cienchin. quia Halladeſt ita in. iiij. diſexxxviij.
te dubiuʒ ꝙ vna pars eſt certa alig dubia an W j. j ſ†
