cõicatus aiudice vela iure. licet abſolui worit
in moꝛtis articulo.ar.ſupᷣ eo.q nobis.ij.cũ caſi

bus qui ponunt᷑ ſup.c.q;ins.de quibo dictũ eſi

nõ hʒ locuun. ſed tm ab ercõicatoꝛe vel alio ad
quẽ ſœctat abſoluẽdi ſunt.et ita notat et ipᷣm

allegat So. an. in noueł.in.c.q;uis.Sʒ hic di⸗

cit idẽ YJo. ꝙ iſte ter. facit 2tra iſtã opi. dů di⸗
cit ab alio abſoluant.et ſup̃ in pꝛin.c.huiꝰge⸗

neraliter dixit ab vie vel a iure.et ſicde aliaex

cõicatione qᷓ; illa q ꝓ manuũ iniectõe infligit.

locũ hʒ iſta abſolutio ab alio ꝓpter iuſtũ impe⸗

dimentũ puemẽs ex multis eauſis. vt in. c ea
noſcit. c. ;uis.et. c. de his. Mota quarto
abſolurus ab excõicatione excauſa ab alio q;
abeo a q̊ debinſſet. ceſſante cã illa tenet facere
id ad qð tenebat᷑.ſ.ↄparere coꝛã ſuo iudice.Et
aduerte ad quã finẽ dʒ cõparere. ad hũc ſe vt
mandatũ ſuſcipiat.nõ vt ampliꝰ abſoluat. Ee

nota ꝙ ille qui abſoluit ab ercõicatione dʒ ſe⸗

tiſſacere q intelligit᷑ iuxta ppꝛias facultates
et p hoc infert archi. facultates eccleſie q̃s ad

vſum hʒ ad lvc teneri.xvi.q. vi. S.vlt.ꝓ quo fa
cit cle. nolentes. de hereticis. Mota. v. hit

dicit᷑ cu cõmode pᷣt ire ad eum a quo fuerarab

ſoluendus.qualiter ſumi debeat vc verbũ com
mode.vide qð no.in cle.ſi qs ſuadente. de pe⸗
o. a lo. an. ſuꝑverbo ↄmode
poterit.dit idẽ de ſen. ex. de cetero. Dicit ibi
decretaliſ q;citius opoꝛtunitatẽ habuerit.qð ex

ronit ibi Hoſti.i.ceſſante impedimẽto. et ali⸗

quo modico tpeiindulto quo
valeat puidere.Et ꝑ lve ptʒ
loc abſoluto.ſʒ iudex halxæbit

ibi de neceſſarus
nõ credit᷑ circa
c arbitrari als

Ape abſolutus er friuolis roibeycuſationibus
frigoꝛis caloꝛis et his ſilibo cõſtitutionẽ. elude

. „ h tnn⸗

limnmntüguie
MDetuolbit
inamumi
Päſe
canacndi⸗
OKnnn. ar
ftthnmru,
ſemnnsennnc
ſatinsunsno
Gtsnöͤhſieri
vonttntminaa
ſoverewlnornn
Megrone Fin
Gkinemöei⸗
ſcnepnarenui o
Gtoniaboonr
Uerifineogag⸗
Unflennpin
gfancnepohunm
ummſgenen
ngbeſcäczſen
Uugkhidunn,
Wezäperer⸗
nmngarch
Neruerhoiten
alſiclimſens
nenknien
WNN
ediniann

sdd
Adahru,
Meünuti

multigdin
mncn. A
uumeitlue

Ntin
rnud
veerenl in
leci larrin
recori nt
pareke, aht
engl ihe
Daiun,
Ge u
—
in iv
3 Huygt
iultnin
mhrmtion

ene

cen Doͤtd
ihenmti

imnin ein
lirnin,
o ali
pe atin/

pelalut⸗
tinnn

rvelfraude.

„ „

Capitulum xIvil.

ret. facit. ccum olim. de w. et cõtu. Nec obſtat

de occulta re er aie ꝑiculo queri?. et ſit ibi cre
endum. de homici. ſignificaſti. ij. fateoꝛ id ve⸗

rum in foꝛo penitẽtiali.de ſpon.c.tua.ij.quo ad

—

vinculũ occultũ cõtrahendũ.NDñ exquo ſciam
haler de moꝛa ſcire ſe d excõicatuʒ. Judex tñ
eũ nõ denunciabit.niſi pꝛius eo vocato ꝑ cõie⸗
cturas viderit illũ eſſe moꝛoſum cogmitõe ſuꝑ

lvc pᷣmiſſa ſummaria.l.ea. ꝓpter.ĩ fi. vvc YJo.
an.Archi.vero ſuꝑ.c.cupiẽtes.de elec.li.vi.tra⸗

ctans lvc verbũ cõmode. dicit inter cetera.ꝙ
iudex inſpecta qᷓlitrate ꝓꝑſonarũ viaruʒ et teᷣm
arbitrabit᷑ quõ cõmode poſſit fieri.⁊ dietas ma
ioꝛes vel minoꝛes.ff.de verbo. obli. S. cõtinu?.
F. jj. coõſiderando ꝓietas vulgares quas hvies
facere cõſueuerũt ᷣm id qð dictũ eſt ſupᷣ eo.li.
de reſcrip. c. ſtatutũ. Si aũt diete vulgares nõ
aꝓpareãt. ipe iundex referat ſe ad legales. vic;

cõputando. xx. miliaria ꝓ dieta. et ſi facta cõ/

putatõe ſuꝑſit tm̃ vnũ miliare ꝓ illa dabit v⸗
nam integrã dietã. vtno.ij.qꝗ.vi.ꝓpt. in glo.
ſi fuerit longa variũ diſtatia.equũ eſt in ſe

ptimana vnũ diẽ ꝓ quiete dari. Nã menſig

dafr ad parandũ ſe.xx. vero dies ad erpectandũ

et boc ꝓbat littera iſta cõmode.non enĩ poſſet

cõmode venire p.xx.vel. xxx.dies ↄtinue abſq;

aliqᷓ intermedia quiete. ad boc.lxiij.di.cum lõ/

ge. Debet iudex arbitrari bemgne tꝑs itineris.
ad boc extra de offi.dele.cõſuluit.ei cõputabun
tur diete a loco a quo iter arripuit ſine fraude.
ſufficit eĩ ᷣm hãc litterã ꝙ nõ ſit in neglgẽtia
Hota.vi. in. S. idẽ ibi quibaſuis
ſentẽtijs papa vel legat abſoluat a quibuſcũq;
ſentẽtũs excõicationiſ.qdᷣ Ro.mo.intelligit de
ſentẽtũs iuris nõ vvĩs. Nã vt dicit papa vł le

gatus nõ ſolũ abſoluit ab illis de ſtilo curie ſed

remittit. miſi in caſu ꝙ delegatus nõ poſſet ab⸗
ſoluere vel moꝛtuus eſſet.nec alius ſucceſſit in
deleganone. Idẽ putat qñ ſucceſſoꝛ bene ſucce
dit in delegatòne.ſed nõ eſt ſpes de feſtina ꝓui
ſione. putat etiã YJo. mo.in caſibo pᷣdicns dele⸗
gatoꝛũ.ſi abſoluꝰ nõ pareat.nõ reincidat ipo
iure. niſi in eo ꝙ a ꝓareret viciata. lec oĩa ceſ⸗/
ſant ſi late recipias litterã.vt verbũ ſonat hic
et in pꝛincipio hinus.c.qð etiã loquit genera⸗
liter devtriſq; expꝛimi:.et hoc tenet Yo. an. ſcʒ
ꝙꝙ in quibuſcũq; ſentẽtijs iuris et hoĩis locũ ha⸗
leat. qð hic dicitur. ꝙ reincidat ipſo iure.niſi
peat et cõpareat poſt abſolutionẽ ꝓut hic dicit
Itẽ nota ꝙ archið. exponẽs verbũ cõtem/⸗
pſerit dicit. ꝙ cõtennere dicit hoc ipoꝙ iuſta
cauſa ceſſante.ſe nõ pñtat illi a qᷓ fuerat abſol
uend“. vt no.qj. q. vij. metropolitanũ. Idẽ Yo.
an. Yrẽ querit Perrꝰ. de ancha. cũ quis ſpꝑ te⸗
neatur ſe pſonaliter pñtare ꝓ abſolutõe obti
nenda cenante unpedumẽto acceſſus ad abſo⸗

lutoꝛẽ vtrũ talẽ ablſoluti Eqᷣ;
t02 e vtrt olutionẽ qͥ̊s poſſit perere ꝑ
ꝓcuratoꝛẽ. Et hoſtienſis dicit ꝙ nõ. Sʒ Inno

cen.dicit ꝙ ſi iuſta cauſa ſuleſt. pᷣt peni abiolu⸗

tio ꝑ ꝓcuratoꝛẽ etiã in abſentia. Zirchi. in iſto
c.remittit.ad notata ꝑ ſpecula. in titulo de p⸗
. RR: lest ibi dicit᷑.ꝙ ꝓcuratoꝛ cõſtinnus ſpe⸗
iter ad petendũ abiolutionẽ ſufficit. et ita
letuat curia vt vbi notat᷑.Ald lvcfacit ꝙ qͥs ſe
repᷣſentat. aut in ꝓpꝛia ꝑſona.aut ꝑ ꝓcurato⸗
rem idoneũ.di.xviij.epᷣus.Et dicit Petrus de
ancha.ꝙ a ſnĩa interdicti et ſuſpenſionis pᷣe pe
abclntio P curatoꝛẽ.qꝛ nec ſolennitatem
oꝛme nec abſolutionẽ deſiderat.et in hoc om̃s
cõcoꝛdant. Atẽ dicit Archið. et Pe.de pali.ꝙ
pafet ex pꝛiuilegio huius.c.ꝙ ꝓpter moꝛtis ꝑi⸗
la um vel aliud impedimentũ quodcũq; ab a⸗
io qᷓ ab eo ad quẽ abſolurio de iure ꝑtinet.ex⸗
cõmunicatus abſolui nõ delet. ſi l aleri poteſt
ad illum recurſus.vel ipᷣius copia. Adẽ dicit᷑
in directoꝛio iuris li.iij.ti.iiij.ſcʒ de abſolutõne
ab excõmunicatione iurxis.Et ſubdit᷑ ibi ꝙ qñ

aliquid iſtoꝝ nõ poteſt fieri. tunc abſolui delet

et poreſt. et ſemꝑ eſt epᷣus requirẽdus ſi pᷣt ha
beri. alias ſufficit ſimpler ſacerdos. vt no. AIn/⸗

no.extra eo.nuper.&t eſt iniungenuũ ei ꝙ ceſ

ſante.impedimẽto tꝑali ſe illi qin ſuꝑ lvc põt.
repſentabit.ſed vbi eſt perpe 6
nõ eſt illi iniungendũ ſcpᷣm archið. Fallit hoc
in caſibus in quibus nullus abſoluere poteſt.

tuũ impedimentũ

niſi in articulo moꝛtis vt in falſarijs literarum

pape.et in ſequentibus cardinales lvſtiliter et
iniurioſe.vel remere percutiente epᷣm vel ban⸗
niente.et in religioſis et clericis ſecularibus in
ducentibus ad vouendũ eligere ſepulturã ⁊c.
Ponunt in eo.li.quidã alij caſus in quib⸗ qͥs

ſolum in articulo moꝛtiſ poteſt abſolui ili vicʒ

vtputo de quibus expꝛeſſe dicit in ſpᷣis ſenten⸗
tijs iuris ꝙ nõ poſſit ab hmõi abſolui citra ſe
dem apoſtolicam niſi in articulo moꝛtis.ſicuti
etiam expꝛeſe c habes in ſentẽtijs pꝛoceſſus
umnualns. cun ſu in curia per papam. vt habes
infra.

Excõnicatio cõta eum qui electus in papã
a pautioꝛibus qᷓ; duabus parnbo cardinalium
ſe gerit ꝓ papa et qui eum recipũt.
Csspitulum. xlviij.

Latuimus ut ſi for⸗

te inimico hvĩe ſuꝑ ſeminãte ʒiʒani⸗
am inter cardinales de ſubſtituẽdo
ſummo pontifice nõ poterit eſſe ple
na cõcoꝛdia.et duabus partibus cõcoꝛdantibo
tercia pars cõcoꝛdare noluerit. aut ſibi alium
pꝛeſumpſerit nominare.ille abſq;vlla exceptõ
ne ab vniuerſali eccleſia Romanus pontifex

babeaturiqui a duab partibus fuerit elettus
et receptus.ſi quis aũt de tercie ꝑtis noiatio/

nis cõfiſus.qꝛ de rõne eſe nõ poteſt ſibi nomẽ
ep̃i vſurpaueri.tã ipᷣe q; qui eũ receperint ex/
cõmuicationi ſubia ceât et infra. Pꝛeterea ſi a
paucioꝛibo q; a duabo ꝑtibus aliqͥs electꝰ fue/
rit adapoſtolatꝰ officiũ. miſi maioꝛ cõtoꝛdia in⸗

tercenerit nullatenus aſſumat᷑. et pᷣdicte pene

ſubiaceat ſi humiliter noluerit abſtinere e de

elec. licet. E xceptõe.et ſic nulla exceptio pᷣt op
mm.. niſi de hereñi.xl.di.ſi papa.ałs eni q;tum
cũq; pᷣcile etia ipᷣe papa ſcribat.legitima e xce

ptio eſt admittẽda. ofti.dele.c.ex parte.de re

icrip.c.ſi qñ. Ber. Inno.et cõpoſt. dixerunt ꝗ

papa de vreſi accuſari poſlit.et nõ excipi.⁊ hoc

tenet Zlrchi. eo. ti. c.vbi.li.vi. Partibo. Nun⸗
quid ille qͥ eligi᷑ cõputabit᷑ inter duas ꝑtes.vi
detur ꝙ ſic.infra de elec.c.cum in iure. dic ꝙ

non.vt nota.infra eo.cuin in iure.et.c. cuma⸗

na.cum dicit᷑ in hac decretali de duabo ptibus
aliqñ obſeruãt cardinales aliqñ nõ ꝑ ſpecialia
eoꝝ ſtatura. Berñ.in aliis electõibus vicq fit
a maloꝛi ꝑte capituli.dũ tñ obſeruent vna ve
illis foꝛmis.ex᷑ eo.qꝛ Ppter⸗ Itẽ no. ꝙ nõ eſt
ius papatus ei acquiſitũ in hmõi receptiõe.ſi⸗
ne ſit ad oſculũ ſiue ad obedientiã ſiue ad inca
thedranonẽ.nam eoipo ꝙ electus eſt exſua au
ctoꝛitate papatuũ reciꝑe pᷣt. Laudul.dum.n.eli
gitur.ſ.a duab ꝑtibus cardinahũ cõnirmat.et
ſtiatim habet liberã et plenã admimſtrationem
Vliij.di. in noie dñi. Ber.

Excõmunicatio cõtra clericos locantes co
mos vſurarijs publicis alienigenis ad exercẽ⸗
dum pubhcũ fenus. Capitulum.xlirx.

gr- „ „ . ,
Lerici qui manife⸗
ſtis vſurarijs alienigenis. aut alijs
nõ oꝛiundis de terris ip̃oꝑ ad exer/
cendum fenus.vel fenus exercere volentibus
omos locant vel alio nitulo quocũqʒ cõcedũt
ſunt excõicati.niſi ſint patriarche. arhiep̃i vel
epᷣi.qui pᷣlati nõ excõicationẽ ſed ſuſpenſioneʒ
ipo facto incurrũt.etſi ꝑ menſem lvc ſuſtinue
rint.terre ipoꝝ q;diu in eis ijdem vſurarij mo⸗
rantur.extunc eccleſiaſtico ſubiaceãt interdi/
co.de vſuris.c.vſurarũ.li.vi.vbi dicit YJo.an.
in glo. ꝙ manifeſti vſuraru dicunt᷑ illi de qui⸗
bus notoꝛi eſt de iure.vt qꝛ cõfemſi velcõdem⸗
nati.vel de facto.vt qꝛ habent oꝑis euidentiaʒ.
q nulla pomit tergiuerſatione celari. vt quia te
net altare ſuũ paratũ. Item ſᷣm Pe. de ꝑuſio
ſunt mamteſti vſurarij ꝑ iudicis publicanone
veldlarẽ ꝓbationẽ.vel quoꝝ ꝓbano eſt in eui⸗
denti et mamieſto.et ſi no exerceãt palã et no⸗

. O

Titulus viceſimuſqnat.

toꝛie vſuras.tã ꝑ modicã cauſe eramination?

erunt mamifeſti. vt quia apparẽt libꝛi ſuarũ ra⸗
tionũ.vt no.archi.in.c.quanq;.eo. ti.vel cum
coꝛaʒ ſacerdote et teſtibo publice fatent᷑ ſe eſſe
vſurarios manifeſtos.et oſtendũt libꝛos ratio

num.fama etiã cũ adminiculis in lvc ſuſſice/

xet.ita tenet Fri.de ſenis in cõſilijs ſuis. AItem
ſᷣm Yo.an.et T. apũ ex vnico actu pᷣt diã vſu⸗
rariũs mamfeſtus ſi ille pt ꝓbare. Iteʒ poteſt

eps ſtatuere modũ quo ùs cenleat vſurarius
manifeſtus cum poſſit ius cõmune foꝛnificare

ꝑ penã. vt no. Inno. Itẽ ſi teſtatoꝛ mandat
in teſtamento reſtitui oẽs vſuras pꝑ eum extoꝛ
tas.nõ erpꝛeſſis ꝑſonis qͥbus extoꝛſit. nec er⸗
preſſo q;tum extoꝛſit.ex hoc nõ dicitur manife

ſtus vſurarius.qꝛ cõfeſſio illa nõ oꝑatur ex
q;titas nõ expꝛimit᷑. Itẽ an fuerit mamfeſtus

pt recipi ꝓbatio poſt moꝛtẽvſurarij.hec Pe. de
ꝑuſio. Itẽ dicit Yo. an.in glo.q ſi locãs igno⸗
rat ipᷣm eſſe vſurariũ ꝓbabilis ignoꝛãtia eum
excuſat.exquo aũt ſcit dʒ eum expellere glo.ſu
per verio titulo.puta pignoꝛis comodati⁊ hu
iuſmodi.et idem ſi ſine illo titulo ibi illuʒ eſſe

ꝓmittit.ſed ſi vendit vel vonat nõ videtr᷑ hale⸗

re locũ cõſtitutio.ſed Goff.dicit idem eſſe in
loc caſu.

Excõmunicatio cõtra impedientes ſeque-

ſirum factũ in certo cauu. Capitulum.i.

Iffinimus. vt ſi

vna ↄtra poſſe. ſoꝛẽ diffinitiua ſen

tentia ſuꝑ beneſicio apud ſedẽ dãũ

taxat apłicam in petitoꝛio vel poſ

ſeſoꝛio ꝓmulgata fuerit.beneficiũ ipᷣm a poſſeſ/

ſoꝛi hmõi.dum tñ triennio padſice ante poſſeſ

ſum ab eo nõ fuerit.ꝑ loci oꝛdinariũ apud ali

quam ꝑſonã idoneà ſequeſtret᷑ cc. Si qͥs aũt
ſequeſtrationẽ hinõi impedire vel fructus ſeq̃⸗
ſtratos quoq̃ mõ pꝛeſumplerit occupare.excõ⸗
municatõis ſente ntiã incurrat mpo facto.a quo

niſi impedimento pꝛius amoto ocupatis pe’n

fructibus reſtitutis nullatenus abioluar et ni

hilominus ſi fuerit de litigantib cadit a iure

ſuo.nec obſtat ſi de nullita te ſententie oꝓpona
tur.extra de ſequeſt. c.i.in cle.Ona ſola.mul⸗

tofoꝛtius ſi plures. Yo. an. Cõtra woneſſoꝛem.

Si ergo cõtra peutoꝛẽ ꝓ poſſeſſoꝛe fertur ſentẽ

tia.nõ fit ſequeſtrato. Item ſi inrer duos vel

plures petitoꝛes fert ſentẽtia ꝓ vno contra re⸗
liquum vel reliquos nõ fit ſequeſtratio. Item

ſi fertur cõtra poſſeſſoꝛẽ.nõ tamẽ ꝓ petitoꝛe.qͥ

foꝛſan ad pꝛiuationẽ agebat.nõ eſt loc ſeque⸗

ſtrationi. Jo. an. Diffinitius interlocutoꝛias

nõ habet locum cõſtuutio.Eſt aijt interlocuto

△
Q

nbuunin
nuninnanhen

m.
rtencintönt
ninnang da

oreſiſ

ſonanscnif
ſoriene vner⸗
itgenenmuut
nigenmſcino
ſuerönontaton
nnntſewothe
Nwon.

öoroncn
Gninchamad
nömnaleſep⸗

3

olo
ſoeta

pd ſcener

rels pmer

loelclein

*1

finmntirſinin
Puronecötenta
—
earteriß
ühncosnull

ſcnenors
mamdn

nironchn

Eeneniſert

fimnmeni

bknpnt
Mlunmerne

ms makt
oimiobiue
unr önii,

Unrinonteid
mägru
4

umtiftich
newMrsd
musati/A0

nitg e

Pnttrarttine

Nenmegn
u m
npſeſcnn.

eſentſene.

ſntet dost⸗
D
eimaſ
nmeopen
göͤeſt vete

intetoon
ain nmm

. Capitulum li.

ria que inter pꝛincipiũ et finem cauſe fert ſuꝑ
his que incidunt et emergunt. Diffinitiua ve
ro pꝛincipalẽ queſtionẽ diffinit.de quo ſatis in
ſpeculo de ſnie ꝓlatione. Jo. an. ſuꝑ beneficio
eccleſiaſtico. Si ergo inter petitoꝛem bñficij et
poſſeſſoꝛẽ eſſet q̃ſtio alia ꝑſonalis vel alia rea⸗/
lis. diffinitiua ꝓ petitoꝛe nõ eſſet locus ↄſtitu
tioni. Yo. an. Pꝛotnulgata. ꝑ auditoꝛes curie

aquoꝝ ſentẽtijs appellaf. No. an. Deneficium

—

nota q nõ fructus tm̃. ſed etiã beneficiũ ſeque

ſtrat. Yo. an. etiã ſi illud beneficiũ ſit dignitas
rel pſonatus.vel curã habeat animarũ.vt dici

tur in ipa cle. triennio. Iſta duo requirunt ne
fiat ſequeſtratio.ſ.ꝙ pacifice ſit poſſeſſuʒ ⁊ triẽ
nio nõ incvaro ſeèl cõſum mato. iij.anno. Jo.
an. Oꝛdinariũ.nõ diſtinguit an ad illũ ſpectet

inſtitutio nec ne. Reſtitutis.nõ ſufficit cautio

c reſtituendo. et ſi fructus nõ extant ipᷣoꝝ eſti
mationẽ Yn. an. Nullatenus.p iſtud videt ꝙ

abſolutio ↄtra hec facra nõ teneat. cui cõcoꝛ.et̃

de ſepul.c.i. An cõtrariũ videt᷑.cũ hec foꝛma ſit
acuria romana data nõ ab vie facit qð ſeripſi
poſt Boff. e reſti. ſpo. c. fi. vide qõ dixi extra de
iurepa. c.i. vbi halet ꝙ tenet tał abſoluno. licʒ
ſit puniendus qui ſic abſoluit. remittit etiã ad
no.de ſen. ex. venerabilibo. S. vbi ſunt.li.vi.ibi
dicit ꝙ tenet iniuſta abſolutio.dummõ ſuper
ſoc habeat iuriſditionẽ. ſicut etiam tenet imu⸗

ſta excõmunicatio.xi.q.iij.c.i.quia par ius co/
minus ede voluit ſoluendi ex ligandi.de peni.
di. i. verbun. .
E rõcimunicatio cõtra clericos ⁊ religioſos
tulo et ceteris locis.vltimi fratrũ exiſtant.⁊ ni
ſi foꝛte ex miſericoꝛdia ſedis aplice.toti ſpem

qui inducunt ad ꝓmittendũ de mutatone vel
nõ mutatõe ſepultiure. Capitulum. li.

Arune temerarios vi

ovt de cetero ipᷣo facto excõmunicationis ſentẽ/

olatoꝛes ↄſtitutõis illius q religio/
ſis et clericꝭ ſecularibo ꝓhibet. ne ali

cuos ad ſouendum iurandũ vel fide interpoſi⸗
tfa. ſeu als ꝓmittendũ inducãt vt ſepulturas
apud eoꝝ eccleſias eligãt. vel iam electavlteri

nõ immutẽt. ſimilẽ ſententiã pena in dicta cõ⸗

ſtitutione cõtenta in ſuo ꝑdurante roboꝛe in/
currere volumue ſpo facto a qua ab alio q;a ſe
e apkica pꝛeterq; in moꝛtis articulo nullaten

abſoluendos nullis pꝛiuilegijs aut ſtatutis cu
iuſcunq; tenoꝛis exiſtant in ↄtrariũ ſuꝑ hisva

lituris. extra de peni. cupientes.in cle. Cõſtitu

tionis. hec conſtitutio habet de ſepul. c. i. li. vi.

Sententiã. ſ. excõicationis de qua dixit vlti.⁊
illã ſupꝛa vocauit ſentẽtiã. relique ſunt pene.
CLotenta. punit illa cõſtitutio ſic eligentes ſe/
pulturam ex voto iuramento et hmõi.vtquo

nari.

ad ſepulturã inteſtati decedant. Itẽ punit alli
cientes modis pᷣdictis.ſ.ꝑ votũ vel iuramen/⸗
tum ⁊ hmõi.quia ſi eos ſepelirẽt.reſtituere te⸗
nentur coꝛpoꝛa. ſi petunf.et omnia q̃ ꝓpueniũt
ad eos rõne ſepulture infra. r. dies. als eoꝛuʒ

eccleſie vbi ſepulti fuerũt et ipoꝝ cimitenis ſũt
interdicta Yoh. an. Abſoluendus hic reſpicit

hunc vltimũ caſum tm̃ ſic ſeparatum ab alijs.

Nam ab excõmunicationibo alijs que pponunt

in p̃dicta cle.abſoluũt oꝛdinarij.ab hoc aũt pa⸗

pa. Nota tñ ꝙ ex lvc nõ tollit᷑ quin aliquis ꝓ
pꝛio motu poſſit fouere vel iurare in aliquo lo/
co eligere ſepulturã.et quin ſi fecerit delatob
ſeruari.dummodo nõ inducat᷑ ad hoc ꝑ dictos
er modis pᷣdictis. Item ſi clericus vel religio

ſus cõſilio vel ſuaſione inducat aliquẽ ad eligẽ

dum ſepulturã in eccleſia ſua nõ tamẽ ad vo/

uendum vel iurandũ vel alias ꝓmittendum.

hienon videtur ꝙ incidat in canonem cum ſic

Dicat tex.

Excõmunicatio cõtra clericos in dignitate
et religioſ. os audientes leges vel phiſicã.
Capitulum. lij.

Hntra religioſas
pſonas exeuntes ad audiendum le
ges vel phiſicã. Alerãder pᷣdeceſſoꝛ
noſter olim ſtatuit in cõclio turonenſi.vt niſi

et in nulla cauſa ſi patrociniũ pꝛeſtare volue⸗

infra duoꝛũ menſiũ ſpacium redierint ad clau
ſtrum ſint excõmunicati et ab ommibo euitent

rint audiant᷑.reuerſi aũt in cxꝛo.menſa.capi⸗

ꝓmotionis amittant. Nerũ quia nõnulli erxta
libus ꝓpter quoꝛundã opiniones diuerſas ex⸗
cuſationes aliquid aſſumebant. Nos volẽtes

tiam incurrant.diſtricte ppiendo mandamꝰ
quatenus tam a dioceſanis q; et capitulis ipᷣo
rum q; aceteris epiſcopis.in quoꝝ dioceſibuſ
et hmõi ſtudent. tales excõmunicati ⁊ pᷣdictis
penis obnoxi publice nuncientur. Quia wro
theologie ſtudium cupimus ampliariac. ad ar
chidyaconos plabanos dyaconos pꝛepoſitos
cantoꝛes et alios clericos perſonatus haben/
tes. necnõ pꝛeſ byteros niſi ab lois infra ſpaci⸗

unm pꝛeſcriptum deſtiterint. hoc exrendi volu⸗

mus eęt appellatione poſtpoſita firmiter obſer⸗/
onoꝛius tercius.extra ne cle.vel mo.ſu
per ſpecula. Pe. e paru. ſuper iſta decre. ſu pſpe.

—

ſic ait. Sciendũ ꝙ eſt tripler ꝓhibitio ꝓſona-

quo ad audiendũ legẽ vel phiſicã.quidã eni ꝓ
hibent rõe ꝓfeſſionis. quidã rõne oꝛdinis.et

quidã rõne beneſicij. Quantũ ad Kimozi. de

b ii

Zitulus vViceſimuſquar.

mokeſſis expꝛeſſe rel tacite patet ꝙ nõ poſſunt
erire clauſtrũ ad legendũ vel audiendũ legem
vel phiſicã. vt hicet ſupᷣ eo, nõ magnope.ↄtra
facies. ſi mõitus nõ redierit infra duos mẽeſes
ad clauſtrũ excõicat᷑ ipo iure vt hic. Sed du
hitatf a q tꝑe mcipiat currere hoc rꝑs duoꝝ inẽ
ſium. glo. ꝙ a die hublicatõis oſtitutõis. Alij
Aicũt ꝙ a die ꝗᷓ exijt clauſirũ. Et lec eſt opinio
In. Bof. et Nin. addit ꝙ cõputatf iſtud tꝑs
ab eritu monaſterij. ſ.ac e ca. Rercij dicunt
ꝓa die a qᷓ incipit audire legẽ vel phiſicã. qð
eſt verius. Hoſti. et Archi. dicũt ꝙ eniã ſi audi
ar ſemel infra duos menſſes eſt excõicat Sed
Boff. e Nin. dixerũt expectanduũ eſſe ſnẽ duo
rũ menſiũ. anteq; incurrant penã. Et Yo. an.
credit hancopi. eſſe vera. Et etiã coctoꝛ ſciẽter
rali reh gioſo ꝑeicipãs. ſ.inducẽdo eſt excõica/
cus.etiã ſi ipe religioſus habituʒ nõ dimittat
nia ſui pꝛelati leges et phoiſicam audiat ſcom
archi.et .apũᷣ. qꝛ decretales nõ magnone ⁊ ſu
per pecula. diſtincte loquũt. OQuo ad ſecũdos
tõe oꝛdinis ꝓhilenf audire leges 2 phiſicã ſa⸗
cerdotes tm̃. vt. c. ſuper ſne. Coſtitun aut in a⸗/
iijs oꝛdimb nõ ꝓhibent᷑ ab hmõi. vt, e. eii er
o. de elec. li. vi. OQuo ad tercios.i.rõe beneficij

ꝓhilent audire hmi ſcientias cõſti tuti in di⸗

J

ISmitate curata vel nõ curata. vt hic. Si aũt ha
lexat eccleſiã parochialẽ et nõ eſt ſacerdos non
Phibetur audire hmõi ſcigs. niſi ralis eccleſia

ſub ſe bateat capellas. Yte rel gioſus egre/

diens monaſterin adaudiendũ ſcias nõ ꝓphibi
tas. vt tologiãæ ius canonicũ.et ſi vc facit ſi
ne ſui pᷣlati licẽtia. excõicationẽ incurrit. Ydẽ
ſi cñ licẽtiavadit.ſed habitũ nõ pꝛtat.⁊ coctoꝛ
qui hmõi ſcieter ꝓticipat talẽ wcẽdo.vl reti⸗
nendo in ſchvlis.pari ſnia ligat m Tapũ.ib⸗
bas aut nõ exemptus ſi vult ire ad ſtudia con⸗
ceſſa extra monaſteriũ ſuũ.epᷣs ilius dioceſis
habebit ↄſiliñ illius monaſterij ſeu cõuentus.
er ſi viſum fuerit expedire.vterit hcentiã da⸗
re.tñ ſi ſine epᷣi licentia vadit.nõ videt᷑ ligari
pena excõicatõis ſᷣm archi. xeuntes.ſ.de clau
ſtris ſuis ſtatuit.ſupᷣ eo.ti.nõ magnope.OIe⸗
ſium a te ſciẽtie huius ↄſtitutõis ſiue publi⸗
catõis cõnumerande. et niſi deſtiterint ipo fa/
cto ſententiã excõicationis incurrunt et verba
iſta que ronunt vſq; ad verũ qꝛ ſunt cõcilij tu⸗

ronenſis.ſupᷣeo.c.nõ magnope. Ber.audiant

tanq; ipo iure excõicati. als eniã monachia ca
nomti regulares ab aduocatõe repellunt᷑.xvi
q.i.alia eſt.niſi p vtilitate eccleſie ſue abbate
nmihilominus impante. Ber. admittar. Mota

abbates vel epi cũ talbo diſpenſare nõ pñt

ar. otra de ſen.excõ.cũ illoꝑ.in fi.ſed lvc ad ter
trẽ alioꝝ ⁊ caineli ſtatuti fuit. vel qᷓ ad digni

.

tatea lvc inelligit illud qͥad tonoret. Ber. Be

nis.ſ.quia pꝓmoueri nõ pñt ſine diſpenſatone

aplice ſedis.et alijs poſitis pᷣſcriptũ duoꝝ mẽ

ſium. cõputando a tpe publicatõis hui coſti⸗
tutõnis. q; ante publicarionẽ nemo tenet.ar.
ſup de cõſti. . i. Ex q̊ en ĩ cõſtitutio publice p⸗
muilgata eſt et publicata. qlibet tenef ad ei pob

ſeruanniã poſt duos mẽſes. in auf.vt facteno.
coſti. circa pꝛin. coll. v. xrvi. di. qð dicitis. ſzno
ante. xxxij.q.iiij.dixit ſara. Sed cũ iſta cõſtitmu
tio iam ꝓmulgata publicata ſitiãdiu nullꝰ ha
bet exculationẽ. Sed nundd epi pf̃ttales b
ſoluere. crecdo ꝙ ſic. qe cõditoꝛ iſtius ↄſtirutõis
nõ retinuit ſibi abſolutionẽ. ſ. ab excõicatione
Ber. Extendi.ſ.pᷣdictas peras de quilbn ſup̃ fa⸗
cta eſt nẽtio ſ. ſint exccicati ꝛc. er ita videt

iſte ſoem pinotonis amittat. niſ cñ eis p ſe

dẽ apłcã fuerit diſpenſatũ.ſicut dicit. S. de mo

nachis. inducit quaſdd allegatöes in ↄtrariũ.

et tandẽ cõcludit dicẽs.tutius eſt dicere in
currãt oẽs pᷣdictas penas obnorij ⁊c. Ber. Ho
ta ꝙ dicit r .ſun iſto. e. ꝙ tales aucientes
ſᷣm Inno. et Boff. hñt duoſ menſes anteq; li

gentür. ꝑ id qð habet in. O. c. ſuꝑ in fi. et iſta fu

it etiã ſnĩia NHin.qui dicit ꝙ iſti duo menſes
incipient in eritu ipius monaſterij. S Noſti.
dicit ꝙ etiã ſi ſemel audiat ligatur⁊ littera ſe⸗
quens multũ fauet ſnĩe. Hoſti. &t rũde ad il⸗

„

lam litterã niſi ab his ⁊c. ꝙ ibinõ reſpicit reli⸗
gioſos.ſed ſeculares tm̃ clericos pſonatus ha⸗

lentes. Et no. ᷣm DHoſti.ꝙ ſolus papa diſpen⸗

ſat cum regularibꝰ exeuntib ad audiendũ le/

ges velppiſici vt pinoueane vcetiz phatin
ſpe ulo welegauo. nuͦe ditenai te noragy d

cit Inno.ꝙ ſi in clauſtris audiãt ſiue legãt mo

nachi nõ ligant ipa ↄſtitutõe. Sed dicit tamẽ

tñ eiuſdẽ reſragaf oĩno. vñ nõ ſine miniſterio

ronit het littera indiſtincte wcere intelligovbi
cuncq. Pã eritus vider fuiſſe cauſa impuilſiua
pᷣdicie ↄſtitutionis.finalis vero qꝛ tales ſcie re

ligioſis nõ cõgruunt. cũ eius exercitiñ earũ in⸗
terdicat.et hec cauſa nunqᷓ; ceſſare pᷣt.ergo nec
eius effectus ex de pe.et re.cũ infirmitas. Ar
chi. Idem PBe.de paru.qui etſubdit. Dicebat

Jo. in. c.nõ magnope.ꝙ ſi religioſus exiens

clauſtrũ ſibipᷣi legens vel ſtudens in legibo li⸗
gatur hac Enn. Boch er pieſſis gersdens ad
10

pꝛincipiũ vel repetitionẽ loci incipientis in le⸗

gibus cauſa hvnoꝛis.dicit Ao. idẽ ꝙ ligat᷑ quo

ad verba. qꝛ cõſtituto hec philer auditu er mẽ

te nõ ligaf. Mota etiã ꝙ iſtud ouod interdi

citur clericis ſupꝛa nominatis in pᷣdicta decre

tali ſuper ſpecula. in fi. audire.ſ. leges et phiſi⸗

qui halent ꝑrochiales eccleſias.ratione hmõi

enminhgen

nalormephr⸗

. aalreudenet

genrebponeltg
ſcknels Yo.
Crötanocönar
eneshebiunten
uſnelcendaſin

ſh

tewalig
cievelen
Pritenerphin
rs ens lucte
ftoſtizrenns
ſüortadſwaul
Waſagaweſen⸗
Ucörvreſiſmn
nete nanc
lunciigdrnn
leni gontii
figiutertacrite
ola aleſunro⸗
Nreytſireawren
nere,ercaulienf
itnßepunnn
Emit Poenbe⸗

=e

yſiſtenem
fraediarn

ſonedirtarä h
EDenomnc.
lenſooptun

iulöndelvcſe

Ncetninpum
niſtmenſctr

epghincubi

nmaten
Mennnir

esſteninnan

Ent.theren .
ſirofiälafiͤ

nöno⸗
l
hn en

£

Capitulum

eccleſiaruz. niſi eedem eccleſie ſuerint pleba⸗

nie capellas ſub ſe habentes in qinba inſtituan
tur clerici ꝑpetui nequeũtes ab ipſis alin ra⸗/
tionabili cauſa amoueri.ertra ne dle. velmo.
c.ſtatutum. li.vi.vbi dicit Yo. an. ꝙ ideo ðꝛ
rõne eccleſiaꝑ.qꝛ ſi haberent/diſpenſatiue vel
alio modo ꝑſonatũ cum illis eccleſijs.bũ te/⸗
nentur ↄſtõne.vel ſieſſent pᷣſ byteritenentur
nõ rõne eccleſie.ſʒ oꝛdinis vt ſupꝛa dixi. IZteʒ
ꝙ ditcit cavellas.idem viðꝛ tenendũ.et tũtius
ſi vni cauſa haberet capellã.nõ obſtat ar.a ver
bis ſeʒ pluralis numeri.qꝛ nõ dicit lvc niſi fu⸗
erit plebania habens capellas.ſed dicit in ꝓlu

rali plebanias haventes capellas.et pluralita/

, tem capellax ad pluralitatem plebaniaxꝝ refe
ratn. arg. ſupꝛa de pꝛiuil.c. vt pꝛiuilegia. Et ꝙ;
dicitur ab his intelligitur plebanis vel capel⸗
lis. et melus Jo. an
Excõicatio cõtra religioſos ꝓfeſſos dimit⸗
tentes habitum temerarie vel euntes ad ſtu⸗
dia ſine licentia ſuꝑioꝝ ſuoꝝ. Capłm. liij.

Nhibemul ne dece
tero aliquis quãcunq; religionẽ ta⸗
cite velerpᷣne ꝓfeſſus in ſcholis vel
alubi temere habitũ ſue religionis dimittat.
nec ad queuis ſtudia lr̃aꝑ niſi a ſuo pᷣlato cimn
conſilio ſui ↄuentus vel maioꝛis ꝑtis eiuſdeʒ
ſibi eundi ad ſtudiũ licentia pꝛimitus ſit con/
ceſſa. ſiquis lvvꝝ temerarius violatoꝛ extiterit
excõicationis ſnĩam incurrat ipſo facto. extra
ne cle. vel mo. vt piculoſa.li.vi.Religionem
quamcũq; dum tñ appꝛobatã ſcʒ de voto. c. i.
li. vi. Yo. an. Expſſe. in caſuiſto nõ eſt difterẽ
tia inter tacitã ⁊ expᷣſſam Yo. an. Pꝛofeſſus.
nota ꝓfeſſum nõ poſſe redire ad ſeculũ quod
dic vt ſupꝛa de regularibo conſulti Yo.an. Ce⸗
mere. ex cauſa eni licet habituʒ tranſfoꝛmare
ſi iuſta ſit puta timoꝛ.vt ſupꝛa de vi.et lv.cle.
clerici. Yo.an. Habuũ ſuꝑioꝛẽ. Jo.an.in no
uel. vñ ⁊ idem.extra de re.iu.li.vi.ſuꝑ regula
ſi. in nouel. dicit ꝙ regla hec. ſ. certũ eſt ⁊c.fac̃
q̃ſtionẽ diſputatã hic ꝑ w. Guidonẽ de petra
lata. De monaclv qui bñ fert habitũ mona⸗
chalem.ſʒ cooꝑtum habitu clexicali ꝙ ſit apo
ſtata. qð viðꝛ hodie appꝛobatũpꝑ cle. de vi. et
ho.cle.qm̃.in pꝛimo. Scdðo cum iſte rehgio⸗
ſus iuſtam cauſaʒ tranffoꝛmatõis ſeu loaabuus
nõ allegat.indubitãter dico ipᷣm eſſe apoſta/
tã. DOimittat. adeo habitus eſt anne xus oſſi⸗/
bus monachvꝑ.qꝙ in quibuſcũq; locis e xiſten/⸗
tes ſiue in lecto quieſcẽtes ↄſtanter eo vti ve⸗
bent. vt habetur. xx.q.i.vidua.et.xxiũ.di. ſan
ctimonialis.vbi ðꝛ ꝙ eo habitu ſemꝑ vti debʒ
ſed nõ viðꝛ ꝙ iſtud ſempꝑ ſit ita amare intelli⸗
gendum. vt ſonare pꝛima facie viðꝛ.xxi.q.

₰

ſiij.ſine oꝛnatti.ibi. extra wmos 2c. Dit cpile

lud loquitur de clericis ſecularibo. q́ nõ ita aſtti

cti ſunt vt monachi. O ſi in ſcjvſis vel alubi
ſine cauſa dimiſerint monachi ſuñ habitũ. lics

pſtea ad male dimiſſum habitũ reuertantur
etiaʒ ſi poſtea ſint vel eficiãtur lone fame.noõ

poterũt eligi in abhateſ.ar.i q.vij. ſi s oẽz. et
huius ſnie fuit audul.et Ja. de al. ⁊ Pe. qui

dixerũt ꝙ nõ ſolũ eſtralis meligibilis.ſed ele

ctus deijceret. Archi. Hõ puto ꝙ monachus
in cella ſua dimittẽs habitũ.vel dum halneũ

intrat in occulto. vel iacẽs ſmne habim ligerur

hac ↄſtõe.als pauci inuenitẽturnõ ligani.ſed
qñ exhibet ſe ↄſpectib hoĩm ſine habun welin
habitu laicali. vel clerici ſecularis ſine iuſta
cauſa tũc ligatur Yo.an. in nouel. q;uis vt di⸗
ctum eſt debent ſemper ex lvneſtate religionis
deferre habitũ.non tñ viðꝛ ꝙ incurrat excõi⸗

caqtionẽ in ſtando ſie eo exaliqua cauſa rõnꝗ

bili. vtputa doꝛmiendo mehius quieſcat.vt

induendo ſacras veſtes nõ appareat gibbus

et querat pulices.vt ſe balneat.vt aptius ſcin
dat aliqð lignũ ⁊ hmõi.qꝛ ſic nõ viðꝛ teme/⸗
rarie dimittere.iñ eẽ m hmõi ↄueniẽnius eſſʒ
nõ dimittere.ſiaũt dimittat vel habitũ tranſ⸗
foꝛmat vt faciat aliqðᷣ malũ vt ſcʒ foꝛnicetur
et hmõi.non eſt dubiũ ꝙ eſt excoͤicatus ſcᷣm
PBe.e pal.in.iiij.O qui iocoſa leuitate ad lv/⸗

ram vtcurrat vel lapidẽ ꝓijciat dexonat habi

tum nõ incidat in ſniam. qꝛ nõ eſt veriſile pa
pam in minutis tm̃ laqueũ poſinſſe. Sed ſi di⸗

mitteret volens ire ad alã religionẽ vt ſic ci⸗

tius reciꝑeiur. eandẽ incideret ſniam. Hec il⸗
le.Queuis.lvc dicit vt cõpꝛehendat etiã ſtu⸗
diun theologie ſiue iuris canonici ⁊ hmõi.rõ
eſſe pᷣr.qꝛ monacius ſuo clauſtro debet eſſe cõ

tentus. vt. xvi. q.i.qui vere.et ei pᷣcipitur vt

intra clauſtrũ moꝛetur.vt ea.q.inxta.nã moꝛ

tus ðꝛ eſſe mundo. Dicit tñ Yo. an.ꝙ theolo
giam ⁊ decretales legere pñt.qꝛ ſunt ſcientie
pietatis.xxxvij.di.ſi quis gräãmaticã. Archi.

pꝛelato.i.abbati vel alio qui tenet vicem ab⸗
batis.qui ꝓpꝛie ðꝛ ſuus pᷣlatus. Sed nũquid

Poterit dare talem licentiã eundi ad ſchvlas.
nõ credo niſi interueniat licentia abbatis. vt

hic.ar. xij.q.i.nõ dicatis. Atem nunquidex⸗

tendens penã iſtam ꝓhibuus ad abbatẽ mul

ta inducit.Arxchi.ad ꝓbandum.ꝙ cadat in pꝑ=

nam.tandem dicit ꝙ in licentia abbatis obti
nenda noie pᷣlati viðꝛ epᷣus cõtineri.et tũc ſi
abbas voluerit ire ad ſtudia litera xe xira ſuũ
monaſteriũ habebit conſiliũ cõuentus illius
monaſterij.et ſi viſum fuerit.poterit licentiaz
imꝑtiri. Sed obſtare videtur illud relanuuʒ
ſin qð ſequitur.quod videtur reſpicere imme/

diaiũ pᷣlatum ipſius monaſterij.et ſic epᷣm,
b inz

‚1

6

Titulus

ciat ſi vadat ſine licẽna epi ad queuis ſtudia
literan. non tñ viðꝛ ligari hac pena ↄſtõis cũ

ſit men alis. et reſtringi cõſueuit magis q;lara
ri Archi. Et quod in fine dicitur ꝙ de licentia gul
Agdem apua. Als enĩ nõ ſunt religioſi. de re

epᷣi viderur habere locũ in monaſterio.nõ ex⸗

eympto ab eius iuriſditõne licentia. et tunc pᷣt
omnia ſine quibo in ſtudio cõmode eſſeę nõ pt

quod dic vt no.ij.q.vij.cum paſtoꝛis. Jo. an.
Et dicit Archi. ꝙ ſi mutuũ contxabit tenebi⸗
tur monaſteriũ vſq; ad ꝓbabilem modũ.ni⸗
ſi actum fuiſſet ꝙ alius ꝓ monacho ſumptus

inueniret. vt ꝓpinquius vel alius. Si autem
obligaret libꝛos vel res alias pꝛo ſchvlari vei

alio.nõ valet obligatio.qꝛ monachus ſeruus
eſt monaſterij.di.liiij. multos. Adem ſi fide⸗
iunit ꝓ aliquo qꝛ ſcʒ nõ tenetur Alxchi. Noꝛũ
quia ſcʒ apoſtatauit dimittendo habitũ vel ac
cedit ad ſtudia ſine licentia YJo. an. ipſo facto
ſpeciale eſt in religioſo apoſtata. qꝛ alłs nõ eſt
apoſtata excõicatusſed excõicandus. pᷣm qð
. 2 JYo.an.et GBerñ.xxiij.di.ſiquis clericus.
„NJo. äan. ò

Excõicatio cõtra religioſos qui dant ſacra⸗

mentum euchariſtie vel extreme vnctionis.

vel ſolennizant matrimoniũ ſine licenria par

Capitulum.liiij.

Eligioſi ſi qui cleri

cis aut laicis ſacẽm extreme vncti⸗

rochiani vel ebi.

onis vel euchariſtie miniſtrare vel
mrimonium ſolẽnizare nõ habita ſuꝑ bispro)-
chialis pᷣſ byteri licentia ſpeciali. aut quenq;
excõicaiũ a canone.pᷣterqᷓ; in caſibo a iure ex/

peeſſis.vel p pꝛiuilegia ſedis aplice conceſſis
eiſdem vel a ſententis p ſtatuta ꝓinncialia
aut ſynodalia ꝓmulgatis.ſeu. vt verbis eoꝛuʒ

vta mur. ſi a culpa ⁊ pena abſoluere quenq; p/
ſumpſerint excõicationis ſnĩiam incurxrãt ipſio

ſacto. a qua dinntarat a ſede aplica ſunt abſol

nendi.et paulopoſt. Mullo religioſo ſuꝑ hoc ex

emprõis vel pꝛiuilegio ſuſragante.et in fine.

Sane religioſis illis.quibo eſt a ſede apłica cõ
cenuim. vt familiaribo ſuis wmeſticis aut pau

peribo in vſpitalibo ſuis degentibo. ſacr̃a poſ⸗
ſint eccleſiaſiaſtica miniſtrare. nullũ ex pᷣmiſ/

ſis volumus quo ad loc pᷣiudiciũ generari.ex

tra de pꝛiui.c. religioſi.in cle. Religioſi. Pau.
Religioſi in ſex caſibus ſunt excõicati.et cum
hic loquatur generaliter. oẽs religioſos cõpꝛe

hencht. etiã ppłm hñtes.clericos aũt ſeculares

nõ ↄpꝛehẽdit.etiã ſi in his excederẽt. Eucha/

nſſtie. Dau.nõ dicit viatici. Oñ patʒ ꝙ locus
Eeſt vene ſiue detur in moꝛte ſiue deilir in vita.
Hõ obſtat.l.di.penitentes.in fi.qð intelligo

Eit em loc poteſt dici ꝙ uis abbas malefa/

. „ ——W W. .
D . . — . *, 8 „*

yt in mode omnib, derinr viaticum p illos ſez
qui ſive pñt.penitentia aũt tpe neceſſitatis a

quolibet ſum pr. Queritur anhnius cle. ha

beat locũ in quihuſcũq; religioſis.ſoluit au⸗
dul. ſic dimode ſint religionis appꝛobate.

ſi.c.c.vno. Fran.de ʒab. Atem cõpꝛehendit
iſtud vocabulũ religioñ eniã nonitios pᷣm i.a
pum. Ptrum aut ↄpꝛehendantur hic religioſẽã
cõnerſi v monisg les ſunt varie opi. ⁊ cõtra
et vtraq; pᷣt ſuſtineri.Laudul. e de ancha.
e monialibus tenent ꝙ non. Taudul.ꝙ ſic.
Fran. de zab. YAtẽ Dieir apocn reli gioſ mi⸗
niſtrantes ſactᷣa nõ ſolũ cloricis ſʒ enã regula
ribus ſine licentia.erpᷣcipue alterius religio⸗
nis incidũt in hac penã. et oc eſt turius q;ᷓ ſcʒ

contrariũ. Solennizare. Ao. an. id eſt ſolenni

ter bñdicere ⁊ de hac benedictõe habetux.xxx.
q. v. c. I. et quatuoꝛ ſeqñtibo.Et dicit ʒen. ꝙ in
verbo ſolenniʒzaxe ↄpᷣpenditur oĩs ſolenitas q̃
obſexuatur iurta rinum regioma, de ſpon. e i.

ſiue fiat ſolẽnis benedictio ſiue dicaſur miſia
ſpecialis ꝓ cõtrahentibo. Nõ habita. Yo. an.

Sed nunquid credet religioſus procano di

centi ſe habere talem licennã vidðꝛ ꝙ ſic per id

quod no.de pꝑe.di. vi. placuit.qꝛ non eſt pꝛeſus

mendus imme moꝛ ſue ſalutis.i.q.vij.ſancis
mus.et wonit ipſe Pe. Jo. duas obſtantias.
et ipſe ſoluit. DHarrochoialis. Yo. an. per hoc
quoad ſeculares mercennarios et his ſimilis
bus intelligo pꝛeſ biterum in cuius parrochia

habitant.facit quod no.de peni. diſtin. vi. pla⸗
cuit.de loc ſcripſi de peni.⁊ re.c.oĩs.ſuꝑ verbo

ſacerdotes.et Hoſti. tractat in ſumma d par⸗
ro. §. fi. Quns intelligatur prochianus vm
Fran. dic ꝙ ſtatim cum quis vadit ad habitã
dum in certa parrochia. intelligitur ibi fieri ꝑ
rochianus.hiſi accen erit cauſa recreatõis.vel
