nnäͤſtöesi

AMuniete
Uelapareere

flnsakſente⸗
Arlencglege
Mrfiäa
,teffnſer
Manuafſe
ihfſucchlon
Ingencimng
uneſtisih
Waunme
e Anmiee
ſPeneins

onaee⸗ AN
oincigni
Gannenminnnn,
edim elte ne
EE nde S

vemnuNi

ſrinel

Apma.rridigt
dandiodd
Searaehentl;

. bi.

modo

äntiir.
A rhanki
nis Eito ude,
-RP 1 *“
n Sa Amc,
n
termnmnrkei
?èẽ . . .
tg tien i
mai W .
ℳ . 4 4
4

4
vvNNN,

facit etiam q

apitulũ Sedecimü

infames.ft de teſti.. cum cõiuncta. fallit in

Quomodo S. Vii.
intelligaf᷑ verbũ bona equitate obmiſſis ſo
lennitatibo iuris. Circa q dicas ꝙ non de
bet intelligi de bona equitate. loc eſt nõ ha⸗
bito reſpectu ad ciuilia iura. qꝛ hoc eſt ↄtra
l.bonafides. ff. depoſiti. ſed dz intelligiß ẽ nõ

inſpectis illis iuribo q̃ ppnunt q̃ſdã ſolẽnita

tes ſeu ſubnilitates.qᷓ veritatem negocij nõ
tangũt. et iſta vocanf apices iurꝭ. m har.
in.l.ſi fideiuſſoꝛ.S.quoſdã. fl. mandati. Ne
gociñ vvo pꝛincipale decidi dʒ ꝑ iura. vñ ſer
uandũ eſt ius cõmune.et boc ſi detrahit iu/

rigentiũ ex cã.als ſi non intromittit ſe ei de

trahlendo.ſed non adhibet ei robur.tunc ſer
uandũ eſt ei iuigentiũ.vbi mera et ſola eqͥ
tas debet attẽci. Ytẽ ſi cã cõmittaf de ve⸗
ritate etiuſticia. delet ĩtelligi de veritate cui
ius patrocinaf.non autẽ ꝙ ex nudo pacto

tp̃s pducendarũ pbationum. Septimũ eſt

tpᷣs renunciatõis ꝓducendoꝝ teſtiũ.Octa
uum eſt tpᷣus diſputationũ et allegationuʒ

ꝓponendaꝝ. Honũ eſt tpᷣus renunciatiõis

earũdem. Decimũ eſt ips ꝓlationis ſnie.

Cirxca prium .i.

ſ.ante tẽpus citationis duo ſunt notanda.

vnũ generale ex loneſtate dem vt antecq;
aduerſariũ ad iudiciũ trabas. eũ moneas

vt tibi ſatiſfaciat.C. de pig.l.debitoꝛes.lli

ud eſt ſpeciale ⁊ neceſſariñ vicʒ vt ſi ſit liber
tus nõ citet patronũ niſi venia petita.C. de

in ius vo.l.i. Item ſimiliter filius emanci

patus patrẽ vel matrẽ. C. ꝙ cñ eo. l.. Si

aut eſt in poteſtate patris.nullo mõ miſi in

peculeo caſtrẽſi. ff. de iudi.l.lex nuila.ſʒ ipſe

„

agat. vt oixit Bald.in. l. intimo. C. de ſen.

C. de vtis amiione.

De decem ſeruandis ſucceſſiue in iudicijs

LCLCLapitulum. xvi.

licis frequenter fiunt. nã pꝛimo

iaaadgdit inder competens. citat reus
offeret lilellus. dat᷑ terminus reo ad reſpõ
dedũ hlello. recuſat᷑ aliqñ iuder. opponunt᷑
exceptiões ꝑ reü.datur terminus ad reſpo
dendũ. fiunt atteſtationes añ litis cõteſta/
tionem.de calũnia iurat᷑.ſtatuit᷑ terminꝰad

ꝓbandum de iure vel ̃m conſuetudinẽ.fis
unt poſitiones et reſonſiones. fiunt inter⸗
rogationes ſiue capitula ſuper qbus teſtes

debent reſpondere pti aduerſe. ft ꝑ aduer/
ſariũ qſtiões qᷓ debent pᷣſentari ꝑti aduerſe.

ꝓducunf teſtes ⁊ ꝓbatiões. et debent pñte

Altera parte exammari et apiri velꝑ contu
mmnaciã abſente. exceptiones dant᷑ cõtra te/
ſtes. delet dari copia actoꝛũ.deinde dat ter/
minusad allegandũ.cauſa cõmittit.etiam

haberf cõſiliũ ſapientis.fert diffinitiua ſen⸗
tentia vel intettocutoꝛia. appeliat᷑ infra tẽ
pus.mandatr᷑ ſententia executioni.pꝑ.la di
uo pio.ff.de re iudi. Ad ſummã ergo noti
ciam iuchcij conſueti vſus quodãmodo at

tingendã venig et diſtisguo decẽ tpa. Pꝛi⸗/
mum eſt tpᷣs aſte citationẽ. Secundumeſt
tps citationis. Lercium eſt ip̃s repñtato/
nis. yuaxtũ eſt ſpus dilanoms. &Æαnintum
eſt tepus lins conteſtatiomis. Sextum eſt

nod ipſe notat in. l. ſi cuncta.

demum eſt coꝛrigendus.

CLirca tempus cita . ii.

tionis nota quatuoꝛ. Pꝛimũ pꝑtinet ad

ipᷣm iudicem. vt ſcʒ qualibet partẽ citet ad
inſtantiã actoꝛis.vt in auten. de mã. ptin.

niſi ꝑſone ſint exceptuate a iure.ff.de in ius

vo. l.i.et. iij. Scðᷣm pꝑtinet ad eũ qui fa⸗

cit citare.vt.ſ.cõgruo tpe nõ die feriato ci

tatio poꝛrigat᷑.als reus nõ venire tenef.C

Ee ſunt que in iu

de ferijs. l. dies. Atẽ ꝙ nõ alignet terminũ
in die ſolẽni.nã tunc reus impune nõ pare

bit. ff.ſi ̊s in ius vo.l.ij. Et h̊ caſu ſi reꝰ ve⸗/

nerit.cõſueuerunt expenſe peti ab actoꝛe ſi

ignoꝛ auerit factũ dicit ſibi aſſignatũ eſſe di
em ſolennè.et actoꝛ cõſuenerit ei ↄdẽnarxi
tanq; temere in ius vocauerit.ff. de iudi. l.

eũ quẽ temere. Atẽ vide ſi iudex ignoꝛaue

rit.talis ignoꝛãtia vitãdo non noceat.l.er

roꝛ.ff.ð iur ⁊ fac.igno.Cerxciũ reſpicit ꝑtẽ
citati. tenet em̃ venire etiã ſi de alteriꝰiurii/
ditiõe ſit.ff. de iudi.l.ſi q̊s aliena. Et H̊ cau

te ĩtellige.ſ.cũ dubiũ ſit an ſit de iuriſditiõe

ſua vxnõ.vt. ff. de iud.l.ij. Reſpicit enã ip/
ſam citationẽ ꝑemptoꝛiã.ff.de iudi.l.ad pẽ
ptoꝛiũ cũ ſeqnti licet dicte leges añ diffini
tiuã ſententiã loquant᷑.nam ſi reus non ve

niret in ipſo ꝑemptoꝛio. fit miſſio in eĩ bo

no.lvdie ꝓ mẽſura debiti declarati.ſi ẽ actio
ꝑſonalis.in autẽ.de exhib.et intro. reis. S.
ſi à dem.Añ miſſionẽ tñ in poſſemionẽ q̃daʒ
debẽt interuenire.ſ.ſummaria cognitio. ff.
de rebo du.l. ſi is a q̊. Si vo ſit actio realis
2ↄuo catus latitet ⁊ occultet vel volo deſijt
pomidere ſit miſſio in vonenionẽ oĩm bono⸗
noꝝ.et ſequit᷑ vendinio.vel fit miſſio u. poſ⸗
ſemionẽ reꝝ petitaꝝ. vt.ft.ex qui.cau.i poſ.l.

fulcim'. reòrit hoc caſu ſummariaognitio.

Quidam t dicunt debere fieri mimione in

.„N
”

pſſeſſionẽ im̃ rei petite inſtar actionis pſo

ſup poſſeſſoꝛio oblata cautiõe p.l.ſiqs. .
c pſcrip.xxx.annoꝝ.et hoc ſi lis nõ eſt cõte
ſta ta.vere facta miſſio in poſſeſſionẽ ꝑ cõtu⸗

de poſſeſſione. Adem ſi eſſet quaſi cõtumax
quia veniens tm̃ de ꝓpꝛietate auditur.l.ij.
C. vbi in rẽ actio.
CLirca tempus S.iii.
nit reus ⁊ nõ actoꝛ.aut venit actoꝛ et non
reus.aut venit vter;. Pꝛimo caſu põt
reus liberari ab inſtantia iudicij et cancella
re edictum.C. de iudi.l.pperandum. vel põt
petere vt actoꝛ citet᷑.et eo nõ cõparente co
gnoſcet d cã pꝛincipali.licet lis non ſit con
teſtata.Et de foꝛma citationis actoꝛis haa/
bes in aufen.de reli.ꝭ.omnẽ.collł.viij. Sed

petit ſe abſolui. Secundo caſu conſueuit
actoꝛ petere expenſas.ſi plures ſunt facte ci
tationes.⁊ ad pꝛimã nõ venit ⁊ facit ius ꝓ
eo.C.de iudi.l.ſancimus.et ſic conſuetum

uit iſtam q̃ſtionẽ reſeruare diſcernendã in

non debere cõdemnari. cum ante pempto/
riũ nõ dicat cõtumax.qð eſt verũ q;tum ad
miſſionẽ in poſſeſſionẽ.non qtum ad cõde
mnationẽ ꝑ pᷣdictas leges. Neliſtud intel
ligitur poſtq; puentuʒ eſt ad ſententiã. Ter
cio vᷣ caſu qn.ſ.vterq; actoꝛ ꝛreus aſſunt
in iudicio. ſufficit actoꝛi ſuã actionẽ vel pe⸗
titionẽ vel reſcriptũ ad euitandũ ipſi cauſe
ꝓꝛogationẽ. q̃ fit lbelloꝝ poꝛrectione. Et ſi

pars aduerſa cõfeſſa fuerit.cõdemnatio nõ
ſequit.ſed iam cõfeno.cõſignat terminus
qui iure condemnato tribui ſolet. ff. de con
feſſis.l.licet in ciuinibo.hoc caſu poſt cõfeſſi/

bellũ de iure cõi.hoc eſt vt offerat᷑ ſibi.vt in
auten. de exhib. reis. S. ſancimus. coll. v. Cõ
ſuetũ eſt aũt iudici libellũ offerri et poꝛrigi p
iudicem reo. vt in autẽ. de linigijs ad exclu⸗/
dendũ circa pꝛin. coll, viij. Caunões vᷣo q
in victo. F. oicunt᷑. nõ ſeruanf. Qualiter au
tẽ foꝛmari deleat libellus. vt. ff. de eden. l. i.
⁊ ſic recedit reus datis iudicijs. Hota ꝙ ſi
Ntitio actoꝛis fnerit inſerta citationi. ita
Vcouentus pomit cercioꝛ ari et ſic plane de⸗

2

. Zitulus

nalis. Sed vltima opinio obtinet de cõſue
tuqdine.et ſic fit miſſio in poſſeſſionẽ rei peti⸗
te.et reus veniens infra annũ audit᷑.etiam

vo repᷣſentaſionis cõſidero tria.qꝛ aut ve/

viyx tñ cõtingit.ꝙ reus petat actoꝛẽ citari ſʒ

eſt fieri in quibuſdã ꝑtibo. ATudex tñ cõſue⸗

ꝓceſſu cauſe vel negocij. Quidaʒ iñ dicunt

onẽ ſic fienda condẽnatio tnbui ſolet. C. de
pe...ſententiã. Si aũt vult ſibi offerri libel/

Nonus

lilerare. denegabuntur ei inducie delberato
rie. ⁊ ſic conſueuerũt facere cauti petitoꝛes

per decre. extra de dila. c. Pterea.

Lirca tempus JF. ii.
exceptionis. Nota ꝙ cautus wlrteſſe rey
us ne inoꝛdinate eas ꝓponat.
maciã nõ venientis audit᷑ de pꝓpꝛietate non

ſero ad recuſanonẽ iudicis recurreret ff de
iudi.l.i. QNam cũ recipiẽdo interlocutonẽ
iudicis appꝛobauerit.non poterit poſtea re
pꝛobare.ff. de nego. ge.l.pomponiꝰ. Secix
eſt aũt ſi ſuccũberet.cũ vterq; viã eoꝝ intẽ
tabat declinare. ff. de inoffi. te.l. cõtra mino

rẽ. Si vᷣo nullã haleat exceptionẽ. vel ſi ba
beat ꝓcuratoꝛ nõ poterit in ea obtinere. ¶C

—

ſueuit mita opponi ↄtra lilellũ. vt de obſcu

ritate.et multe alie q̃ notantf in textu.ff. de

rei ven.i.ſi rem. et in glo.⁊ in alijs iuribus.

Et nota ꝙ qͥ exceptionẽ ꝓponit ⁊ nõ ꝓbat

cõdemnat ad expeſas.vt extra de wv. et co 9
tu.c.cãm.Debet etiã terminus amgnari a

iucdice ad oẽs exceptõnes dilatoꝛias. vt ẽ
te excep.c.paſtoꝛalis.Poſt terminũ veni⸗
ens ꝓcuratoꝛ. non auditur niſi in tribo ca
ſibus notatis in dicto. c. Paſtoꝛalis.

xmarecnone: Erâ Vjls igitur Viſis F. V.
eo ſimpir ꝓponente ⁊ ſine libelli oblatione ſequit᷑ de tꝑe litis cõteſtãde. litis aũt ↄteſta

tio fit ꝑ narrationẽ ⁊ reſpõſionem. . delit.

2te.l.i.ſiue reſpondeat negãdo ſiue affirmã

☛

do. nã licet ↄſiteaf᷑ lilello oblato. adhuc tñ

ↄdẽnandus nõ eſt. vt. ff. de iudi.l.iulianus
Mec obſtat qð dr ꝙ nulle ſunt parles iudi
cis in cõfitentes.qꝛ hmõi intelligi᷑ quo ad

coanolcendu cũ de facto iã cõſtet.nõ dz ſec·
cõdẽnatio.qꝛ ibi nulla fuitcauſe cognitio.
hic aũt ſic cũ libellus oblatꝰ ⁊ inducie date ·
ad reſpondendũ.a ideo põtſeqͥ ↄdẽnatio.

Poſt ↄteſtationẽ litis duonota. Pꝛimo ꝙ⸗

ſtatiʒ ſit poꝛrigẽdũ iuramẽtũ de calũnia. ſecd

pꝛimo ac:oꝛi q;ᷓ red.vt.C. ve iura. calum.l.

ij.nec poteſt remitti a partibus. vt dicta. ..

5§. ſed quia. poteſttamen remitti tacitevt a

pluribus creditur. vt.ff. de pꝛocura.l.ſlius

ꝛ0 a8 Nam ſi erce
ptiones cõtra reſcriptũ cõpetant. expeditio
nis via opo?tet eas pꝛimo ꝓponi.nã ꝑ eas
cõminuunt ſeu eneruant᷑ vires reſcripii. ᷓ
ſublato to ta iuriſditio euaneſcit. nã ſubla/
to pꝛincipali tollit᷑ acceſſoꝛiũ.C. de codicil-
lis. l.i. Si aũt habet exceptiões ↄtra pſonã
puta qꝛ dicit actoꝛẽ excõicatũ et ita repellẽ
dum. vl cõtra iudicẽ, quia dicit e ſuſpectũ
cũ ſit eius inimicꝰ. vel aduerſarius ſit de eo
rũ familia. vel ex aliqua alia cã. tũc tunpo
terit iudicẽ recuſare niſi ſit foꝛte exceptio
oppoſita cõtra ꝑſonã et in ea nõ obtineret

“

ceeleg’
enigine, ſe
Heſsluln hi
tllenſptee
ſlſimmntie
Cifrortoneſt .
lllditenogt.
6eneuitponrst
acelt ar
ticzſtnereſinn
aligannnosnn
ontnnecopklanin
niprentetgſeti
leregentont

a Fraingutl

ctiſer/mernft
entoslan
Cgleris Aoa
Nwierntnenog
Mnuntſein
firſontertenäm
ntitnl
LsT tdetän
Crepceduttuent
Cnpgurundeen
Heſecheccn..
Meaecgenercei
Pdrmeren
ftonesnenekrr
Aluſt⸗
Negatoiearct
Ktununecnux
10,Ktnonqden
Pprenoer ma
Cbar nuncamte⸗
Ctarfnemg
Puſttnltnseirt
hngihgin
lannnduuris

i encnenen

iäkſriſtoben

Ancrelvnlus

Entäftniceri .
fngenniͤfnnn
Nlbnngeot

Cinende

Pobeniorie

mne⸗ 8
nejn

uctunn
rehnuſen
Amiönn,
Bind
R 0wlie
Narunien
ätben

nietinennii⸗
iuchicisn
ännpiicon
Wemtnonpin
Klwe
maergni
enentnint
Wöpeentielcemmn
P,lli
eirienieni
Nanzo tütisiarte
ni d tni
dnnandde
ainmmstigt
õ
rins Holemit
NNanditmrmint
nitot.⸗ Paint

Ns
8Gteſtice ian
Nitnfötenln
õl
Eailiyktuna
Sh Arudlidi
iritzt⸗

=2

6
geMöntl n

jzuwiidlnod
noltunalel⸗
lus otl:iicitn
tn il N
instlolli ,
immmüddh .
Auri
niganita e
umn enli in

6

=

—

ikſcnütde

Lirca tempus
pꝛobationũ. Nota ꝙ ꝓpationes ꝓducun
tur luppoſite et ægate. e nota circa lvc.xij.

Capitulũ Secdecimũ

Secundo nota
pars nõ tenet a

interrogef.pꝛimũ pon in auten. de his qui

ingredi ad appellanduũ. §. fi. colł. v. cum ſa/
cramẽto ꝓpoſito. oĩa ſub eiſdẽ atteſtationi

4* .

bus dicta intelligunt᷑. vt qð qſq; iuf̃ ⁊c. ff.
q qͥſq; iur; in rubꝛo et nigro. Cõpelli᷑ reus
ſi obicure reſpondeat declarare. aloqn pu/
nif acſi taceret. vt. ff. de interro. ac. l. de eta /
te.ſi ſit perſona ſuſpecta ad malignandũ.vt

eo. ti.l. interrogat. Quibuſdaʒ tñ iudieb

non credit. ar. C. de iura, ca. l. i. Sed errant
cũ qñq; ſit neceſſariũ ꝙ dubitet.vt.ſt.de in⸗

reiu. l. j. Cautus tñ debet eſſe actoꝛ in poſiti

omb ne copulatiua coniunetione vtatur

nã pote rit et altera ꝑte vera exiſtente tota

falſa negar. ff. de rebus ou. l. cum his. F. ců
ita. In diſiunctiua ſufficit ꝙ altera ps ſit
vera. nec ꝓponat in plurali dicedo hos fun

dos eſſe meos cum idem iuris ſit in his qð
in copulatiuis. Mõ aũñt refert an alters ꝑs

reſpondeat ad mnterrogata parti vel iuchci.

Et nota ꝙ ad oẽs interrogauões nõ co⸗

tes. vt. ff. de pꝛoba.l.ad pꝛobatiões. necad

eas de quib dubitat.nec ad eas q̃ eſent cõ
traria pcedennibus reſponſiombus ne inci

geret in piurium dicendo contrarium et ſi

bi eſſet piudicium. vt. C. ſi aduerſus ven.l.

i. Nec neganue tenet᷑ reſpondere. que ꝓba
n non poteſt. Mã loco ꝓbatiõis ſunt iſte vo

ſitiones inducte. vt in auten. de his qͥ ingre
di. ad appella. 5. f. colt. v. Yudex tamen de
negatoꝛijs ſuo officio poteſt expedire. vt in

c.ſtatuimus.extra de confeſ. lib. vi. per An⸗/
no. Et nota ꝙ de eodem poteſt quis ſepius

interrogari:wfeſt em̃ eſſe ꝙ pꝛius non cre⸗

debat. nunc aũt apertis ai: eactionib cre
dit. ar. ff. de interrog. act.l.ij. Et nota ꝙ mig
gna ſubuilitas eſt in ipſis ppontiombo facien⸗
dis. HNam qñq; qð negat.directe ſit ꝑ obli
quũ.ſicut in diuerſis generibo potes cogno
ſcere. Atem caue ne reſponſio ſiue aſierno
mmi aductſarij ſit obſcura.nam tũc accipien
dum eſt qð ei vtihus eſt. ſed facias eum co
gr vt cõ fiteat᷑ certũ. Ceriũ aũt teneas ꝙ po⸗
ninones nunq; fiunt miſi lie conteſtata. C.

Kvi.

X libertinis. et eo. fi.l. libertus.

Pꝛimo ꝙ plente aduerlarij parte examina
t debent. mii adeſet cõtumacia. vt. E. de te
ſti.l.ſi quando. Secundo teſtes vevent ene

lteri reſpondere niſi ab ipſa

cõſueuerũt partes reſpondere qð credit xl

RKeus aũt indiſtincte ſuos te

ſurati. Cercio delent teſtes paſci ſeu erren
ſe eis dan a parte ꝓducente eos. vt eo.ti.

l. qui lilerti. Quarto nota ſup circũſtants
factis a pte cõtra quã oducunt vel eius ad
uocato poſſunt fieri interrogatiões. vt. ff.

de adul.i. poſtulet. 5. qm. Et be interrogano
nes dant partibo inſcriptis. et dant᷑ udici
vt p ipſum fiant.ne ſi ipſe ꝑ ſe interrogaret
quodãmodo videretr᷑ didiciſſe teſtificata.
Quinto ꝙ ſi alia pars didicerit teſtiñcata.

non poterit poſtea ꝓducere teſtes. in autẽé.

de teitib. F. ilud. Sexto nota. ꝙ exq̊ às ter⸗
cio ꝓduxerit teſtes qrio ꝓducere non pote

rit. miſi cũ ſolennitate que habet in dicto. J.
quia vo.et in.l.fi.de ferijs. ODe conſuetudi

ne vᷣo que eſt optima legũ interpꝛes. dant
plures dilationes. Septimo nota.ꝙ ſi teſt;
aliquod verbũ obſeurũ ꝓduxerit illud pote
rit declarare.põt etiam teſtis ſi teſtificando
errauit ſe incontinẽti coꝛrigere. extra de te

ſtibus. c. pterea. Octauo nota.ꝙ poſt publi
cationẽ iudex eſtimat ſi fuerint cõfuſe teſti⸗

ficati.extra de teſti. c.cũ clamoꝛ. ff. de queſti
onibus.l. repeti. In caſu tamè legis ſi cõfu
ſe voſuerunt.iterato examinabunt.ſi ad/

uerſario placuerit. Inſuꝑ et eoꝝ ⁊ ad ideʒ

etiã admittunt᷑.vt extra de teſti.c. vxemens.
Nono nota ꝙ iudex venietes teſtes ex offi
cio ſuo cogit teſtificari.et ad teſtumoniũ ve
mire er oficio.quẽadmodũ ad cognoſcẽdũ
ſigna. In crimmibus aute ſᷣm canones te⸗

ſtes nõ cogunt.vt extra de teſti.cogen.c.di

lectoꝝ. Decimo nota. ꝙ iudex nõ debet pa

n ineffren atam teſtiũ multitudinem ꝓduci

vt. fl. de teſti. l.i. Que autem ſit inentrenata
multitudo glo.interpᷣtat᷑ numerũ.extra de
teſtibo.c.cũ olim. Ondecimo.ꝙ lite nõ cõ⸗
teſtata.teſtes nun q; admittunt᷑ ex ꝑte acto
ris.niſi in caſibus.vt in auten.de teſtibo..
lec vero.coli.vij.et ex vt lite non cõteſta.c.
qm̃. Quo aũt caſu nõ vocato et non cõpa

rente ſiue anien:e ſine malicia. vt cõuenixi
nõ pomit. admittunt᷑ ⁊ valebut eoꝝ atteſta⸗/
tiões. dumõ actoꝛ ↄueniat ren infra annuà

et ſtatim denũciet eoꝝ teſtiũ receptionẽ ali
ter nõ valebut.vt in dicto.c. qm̃ frequeter
tes ꝓpaucere
põt ᷣm coctoꝛes noſtros.f. de o. ex. l. pu⸗
re.DHuodecimo nota. ꝙ teſt? cãm ſui dicti
dʒ readere ſi fuerit interrogatus de ea.C. ð

teſti. l.i. Et decretalis dicit ꝙ ſingulis pꝛu⸗

dẽter inꝗqredu eſt.ſ.de cauſis loco tꝑe fama

viu.auditu.ſcientia.credulitate.certitudie

vt eẽ᷑ de teſti. c. In oĩ. Pꝛoductꝭ naq; teſti

bus ſuꝑ ipſi / ꝓaucuiõe renũciatõe facta. nu

Iugex non delet pferreſubito ſed teſiler
tione pᷣhbabita. vebet etiam foꝛmatã et ene

partib diem aſſignet. quibds publicatis ⁊
acceptis certuʒ oꝛiginale remaneat penes
ipſum iudicem de conſuetudine ſiue de iu⸗
re ſiue penes ſcriptoꝛem.vt extra de teſtib⸗
c. qm̃. contra falſlmmm.
Poſt hoc ſequi . F. Vii.
tur tempus diſputationũ et allegationũ/p
ponendax de quo in auten.de teſtibo. Si vo
dicunt. et. S. fi. coll.vij. Mam partes diem
accipiũt ad obijciendũ in pſonã et dicta te⸗

ſtium et diſcutiendũ. vtꝝ plene vel ſemiple

ne pꝓbatum ſit vel nullo modo. Fiunt aũt
obiectnones multiplices cõtra numerum ⁊

cũ dicto ꝙ plures exigunt᷑ cõtra qualitateZ

pſentes.ſ.an fuerunt rogati an nõ.qð in qͥᷣ
buſdã exigit caſibo. Itẽ an teſtes ſibipſis cõ
tradicãt.vel aliter an ſint ſerui vel liberi.an
amici vel inimici. vel ſint loneſti vel inhone
ſti. cogniti vel incogniti.an plura vel neceſ⸗
ſaria dixerint. ⁊ alia multa ſunt in auten. de
teſti. coll. vij. C. ꝛ. ff. de teſti. Ytem an ſit cã
criminalis vel ciuilis.an crimẽ piurij an ali
ud crimẽ. an teſtis ſit de crimine emẽdatus
an ꝑſeueret. ⁊ iſtud crimen infamiã imitet
an nõ. extra de teſti. Poſt publicationẽ nõ
licet opponere in ꝑſonas niſi in trib caſibo.
ſcʒ ſi añ publicationẽ fuerit ꝓteſtatus vł ſi
ſic poterit de nouo didiciſe qð obijcit.vł iu

ramento firmauerit ꝙ ad hoc malicioſe nõ

pꝛobat.Et ꝓbat᷑ hoc extra de teſti.c.pᷣſennũ
Et nota circa lvc tẽpus vſᷣm ius canoni⸗
cũ pemptoꝛia exceptio poteſt oꝑponi ⁊ ꝓba
ri. licet vterq; pars didicerit feſtificata. vr
extra de teſti. c. er tenoꝛe.qð iñ ſic intelligo
ſi repulſio pᷣceſſit añ publicationẽ teſtiũ ſem
per pemptoꝛie pponenda. Scvᷣm vᷣo ius ci
nile dicunt ſecus eſſe.dum didicerint teſti⸗

ficata.vt in autẽ.de teſtib..quia vero.ᷣm

tñ vtrũ q;ᷓ ius in cauſa appellationis poteſt

opvoni et repꝛobari.C.de appel.l.eos.et ex

de nide inſtru.c. cum YJohãnes. Et oĩa hec

oppoſita in pꝛincipio et nõ ꝓbata.vel ſemi

plene ꝓbara. pñt in cauſa appꝑellatioms ꝓ⸗
bari. vt dictũ eſt ſupꝛa. Monuz tẽpus eſt
renunciationis allegationũ tam de ure q;
d fſacto.de quo.C. de iudi.autẽtica iubemꝰ.
que dicit in cauſa cõcluſum. vt extra de ꝓê/
ba. c.qm̃ cõtra falſum. Judex tñ ſepe ſepius
interrogatvtranq; pariẽ. vt. C. de iudhi. l. iu
QLices, et iudex reqrat de veritate. poſtea iu
dicet ᷣm ꝙ mouerit eum equitas.

BSegquitur deci S. Viii.

mũ et vltimũ tempus.ſ.ꝓlatiomis ſentẽtie

4*

datam halere apud ſe et in ſcriptis etiſͤ n,
ferre Erquo em̃ ei ptulit.n palet wiibe
facultatẽ mutãdi vel coꝛ

7

tum ad gramaticã et oꝛnatũ vertoy. f. de

2 . .

re iudi.l.actoꝝ. Et ꝙ ſentetia delet otinere
condénationé vel abſolutionẽ. als non vᷣ
leret. C. de ſen tẽ. l. ſes. vel epollens de re

iudicata.c.ſentenna. Delet aũt ferri in pux

blico non in ſecreto. C. de ſenten.l. cumſen
tentiã. Et dare cõſueuerunt maioꝛes no/
ſtri. ft. de iuſti. ⁊ iur. l. qſitum. Atem opoꝛter

ſeruare oꝛdinẽ iudicioꝝ.l.pꝛobatum. C. de
ſenten. que ſine cer. quãti.l.iij. Item iudex

lata ſentẽtia deſinit eſſe iudex cum ſit funct
officio ſuo.ff.de re iudi.l.iudex.⁊ ideo nibij)

de facto põt addere vel minuere niſi vt dij

ctũ quo ad grammaticã vel oꝛnatũ vervx

vel etiaʒ mulcta que remittat ppterinopi⸗
am. C. de modo mulct.l.n. Del niſi ſupple⸗
at eg que ꝑtinent ad ſequentia pꝛinapali/
ter ſtatuto r. vel ea que ꝑtinent de expenſis
vl ſimilibo. hoc eodeʒ die. vt.l.paułfrde re
di. Debet em̃ index victum victoꝛi cõde
mnare in expenſis.alioquin ipſe de ſuo vel
eius ſucceſſoꝛ tenet᷑ refundere.vt.C. de in

di. I. ꝓperandũ. nec põt minus condẽnare

q;ᷓ ſit iuratum poſttaxationẽ factã a iudice.

—

nec em̃ debet ipſe clementioꝛ lege eſſe. vt in

autenti. de iudi.ꝭ.omnem.colł.viij. Si au

tem pꝛoſpiceretexiuſta cauſa neutrum eſſe
condemnandũ in ſumptibus. id ſua ſenten

tia declaret vt dicto.S. omnẽ. Scias tñ ꝙ ſi

nulla eſt ſentẽna interlocutoꝛia iudex põt

cognoſcere.l.ſi pꝛeſes.C. quomodo et qjn⸗

do iudex. Si gutem eſſet delegatus, quidaʒ
dicunt eum nõ poſſe cognoſcere. et ſic intel⸗

ligunt.C. quomodo et quando iudex.:. ſi
vt pꝛoponis.Alij dicuiii idemin delegato.

quod er in oꝛdinario. YItem nota ꝙ nõ ſup

incidẽeti ſed ſuper pꝛincipali cognoſcere po⸗/
teſt. vt de oꝛ.iudi.l.i.et.iij. Et intelligas cũ
viſtinctiöe. Nam quandoq; cimilis ineidit
in criminali.⁊ hoc per modum exceptionis
vel defenſionis. et habent locum dicle. l. Si
autem ſit emergens cã ſuꝑ ea pꝛonũciaiu
non expectato exitu pꝛincipalis cauſe.l. X
pꝛocedente.C. de vilatione.Si autem ciui
lis incidit in criminali vel criminalis in cij

uili.tunc ſuper vtraq; pꝛonuncianduʒ eſt.

liij. C.de oꝛdi.iudi. Et idem ſi criminalis
criminali actioni pꝛopoſite ſuperſederet ci⸗
uili. donec ſuper iminalspꝛonuncietur.

vt.l.fi. C. de oꝛdi.iudi.Et ea que dicta ſunt
labunt locum. vbi altera ſit pꝛeiudicialis.

rigendi eã. niſi y

ongenen
poiläzin
Pkonnan

Lluckrus
Denmghomwi⸗
mlleetſer,
Morle,

tn
Cedic
hüthrm
ed
Wahtizuma:
Qohnnkr
Awncepree
ſpindiohüng
Lidotvn
likgnonagoen
Joni; Pn
leſunt.gunei⸗
multetfofere
top, ge vtof
ſellaungenn
gufcentii Ban
ſtnelcznagnae
Peſtomseins
lleeaser imme
eſtgneerlocus

Uuumarechante

Dnnuſohid
lngnurpon
WENNS
biumnwn
lhuttmge

wno Fubſie⸗
Mond Shenng
Kereelinggis
wnnnnoſnd

—=
S =

MrINN

8. Aogninſpent
mhütnsn
Pkummnikinid
Kammnn etſf
Amen gli
Euntikatafune
inimnie dutr
ianſnni Siki
nthaniin
ls .ACrt
mmeſedlegangr

pſecogoſtenin

wCbermmtu
Nun CNi
ro. Femmuefin
Rprindpatttn
alian fimals
n ungallein
vemanan
a een Mnih
õü
mugugtucl
Etlanore i
ntii CNi,

Capitulũ

Sivo vtrach ſit eluilis et vtracß pꝛincipa
lniter ꝓponat Oalet locũ.l. qui pꝛioꝛ. ff. de re.
iu. ita vt qni recõuenerit pꝛioꝛi lite pendẽte
wterit ſup petinonẽ ꝓhationes inducere.

licet alius pꝛimo ꝓlvt poſtea ſuꝑ q̃ſtione re
cõuentionis et incõtinenti.vt in.auten. dNe

execu,. S. ſancimus. colł. vij. et extra demn.

pe. c. i. Keneas tñ.ꝙ qui recõuenit. delet añ
fuis cöteſlatione cbuenire et libellũ recon/
entionis ante litis conteſtationẽ poꝛrige/
re. vt ſupꝛadicto.S.ſancimus.Quidã tñ di

cunt vſq; ad ſentenniã poſſe fieri reconuen⸗

tionẽ. ſed pꝛimũ placet. Si vᷣo vtraq; que /
ſtio eſt criminalis et pem cipaliter inten taf
m ꝙhabes notata. fl. de iudi. l. ſi ptoꝛ. Itẽ
nota ꝙ ſi actoꝛ plene ꝓbat vincit. als reus
Abſoluit.l.̊ accuſare. C. de eden. Et ꝓbant
bec omnia in tractatu hHar.

Citulus decimus de ſtatu moꝛientiũ.

De triplici wmo videlicet conſcientie.fa⸗
milie et ſepulture.quibus pꝛouidenduʒ eſt
in moꝛte.

Capitulum. i.

que dicta ſunt mihi. in vmum
dvſti ibimus. pᷣs. cxri. Pꝛincipa
lis omus qꝗᷓ dñi eſt. qꝛ abiipſo

echficata et pparata. noſtra. qꝛ ꝓpter nos
oꝛdinata. vt in ea ſemꝑ cum eo babitemus
eſt comus ſuꝑne gloꝛie.de qua ipſe pſalmi⸗/
ſta in alio pialmo.ſeilicet.xxv.ait.Oñe di
lexi decoꝛẽ womus tue. et ꝓ id eſt. locũ ha⸗
bitanonis gloꝛie tue. De hac dñs ieſus ait
Jo. xiiij. Vn como pĩis mei mãſiones mul

te ſunt.quia etſi vnũ pꝛemiũ beatitudims.

multe tñ differentie pᷣmioꝝ.ſicut et hic me/
rito ꝝ. qꝛ vt dr.i.Clvꝛin.xv. Stella diftert
da ſtella in claritate.cuius nobilitatẽ et ma⸗

gnificentiã Baruch admirans ait. iij. c. O

iſrael qᷓmagna eſt vomus dei et ingens locꝰ
poſieſſionis eius magnus et non hñs fineʒ
exceltus et immẽſus. OJagna eſt vomglo⸗

rie ſuꝑne.et locus poſſeſſiõis eiꝰ. agnus

lantudine charitatis. qꝛ cõplectit᷑ omia bo
na. pſalmo. xxxv. Inebꝛiabunt ab vbertate
comus tue. ſcʒ habitantes in ea. Oagnus
longitudine ꝑpetuitatis.qꝛ nõ hñs cõſum⸗
mationẽ.i.ſne.pᷣs.pſalmo.lxxxiij. Beati qͥ
Habitant in como tua dne.in ſecula ſeculo
riu laudabunt x. Lu. i gegnabit. ſ. chꝛiſtin
mo JYacob meternũ.ſ.in eccleſia trium⸗
phante. agnus m altitudine dignitatꝭ
qꝛ excelſus aꝑlus.ij. Coꝛin.v. Si terreſtr)

comus noſtra didoluit. glbemus comũ nõ

rũ exinde conſecutionem. DHinc

in marima dignitate et poteſtate. vnde deo

canunt Apoc.v. Feciſti nos deo noſtro re/

gnũ et reses et ſacerdotes et regnabimus.
quibo auteʒ dicit᷑ ꝙ ibunt ad umũ iſtam ſu⸗
ꝑne gloꝛie.vtiq; letanf᷑ nec maius gaudii

et leticiã habere pñt q; eñ eis.vt dicit Ruc.

x.c. Molite gaudere ꝙ ſpñs vobis ſubijci⸗

unt.id eſt ꝙ miracula faciatis expellẽdo
mones. Baudete aũt.qꝛ nomina vr̃a ſcri⸗
pta ſunt in celis. id eſt ꝙ deletis puenire ad
wmũ gloꝛie. Ditcit᷑ aũt hic electis dei inſpi
ratione occulta. ad Ro. viij. Ypie ſpũs te⸗

ÜUAAeNrrrr

ſtimonmiũ reddit ſpũi noſtro ꝙ ſum filij der.

ꝙ ſcʒ ſilij ⁊ leredes. Joh. viij.filius maner

in wmo ſcilicet gloꝛie ineternuʒ. Aliquibo
dicitur dei reuelatione.ſicut legit᷑ de ſancta

artha qͥ chꝛiſtũ frequeter excepat in co⸗/

mũ ſuã naturalem. in moꝛte chꝛiſtus appa
rens ei reuelauit.ꝙ tpᷣus erat.ꝙ reciperet
eam in comuʒ ſuã in celis.Oibus aũt recte
viuẽtibo loc dr ſcripture infallibili atteſta⸗

tione. pᷣs. cxi. generatio rectoꝝ benedicetux

Et quis ſit rectus oſtẽdit in eo qð pᷣmittit.
ſcilicet vt deũ timeat.vt in mandatis eius
ſcʒ ſeruandis valde cupiat. vt deſideria et
inclinationes ad bonũ valde impleat.Et hᷣ
eſt qð dicit. Potẽs in terra ſemẽ eius erit.
Semen interius eſt inclinatio ad bonũ.qð
tunc eſt pptens quando ſequit᷑ fruciis boni
opis.et quõ ex his bñdicat᷑.ſubdit.Gloꝛia
et diuitie in wmo eius.ſ.quo ad viſionem
dei et fruitionẽ.diuitie quo ad omniũ bono
Bꝛego. in
omelia ait. Si cõſideremus fratres chariſ⸗
ſimi que et quãta ſint que nobis ꝓmittunfß
in cels. vileſcunt oino omnia que halenft
in terris Cerrena nanq; ſubſtantia ſuperne

felicitati ↄpata põdus e nõ ſubſidiũ.tpalis

vita eterne vite ↄpata moꝛs pot diceda ẽ
qᷓ; vita. Ipſe em̃ tidianus defectus coꝛtuj
pnõis. due aliud ; quedã ꝓlixitas moꝛt?
Que aũt lingua dicere velqͥs intellectꝰ ca⸗
pere ſufficit. illa ſuꝑne,felicitatis quãta ſint

gaudia angeloꝝ clvꝛis adeſſe. cum beatiſſi⸗

mis ſpiriunbo gloꝛie cõditoꝛis aſſiſtere pſen

tem dei vultum cernere.incircuũſcriptum lu

men videre.nullo moꝛtꝭ metu affici.incoꝛ
ruptiõis ppetue mũere letari. Hec Bꝛego.

Ecce głia vomꝰ. De diuitijs ait Augan ſi.

de cimi. dei. loqns de piona dei. Ego ero his
ſcʒz qͥ in wmo glie erunt qͥcqͥd ab hoibo iuſte
deſiderari põt. Ego ero his lvnoꝛ et gloꝛia
Salus et vita.victus et copis.pax et om̃e

tonũ. hec llle. Et ait Gꝛego. Ad hec gqudita

inardeſcit anmus. tamq; cupit aſtiſtere.

Zitulus

vbi ſperat ſine fine gaudere.ſed ad magna

pꝛemia non poteſt pueniri niſi pxr magnos
laboꝛes. eęt laloꝛ quidem cum fine.ſed mer/
ces ſine fine exit.Et ideo ait Aug.Si laboꝛ

te terret.cogita de pꝛemio.et permarime in
moꝛte ꝑ quã intra ad wmũ gloꝛie. opoꝛtʒ

lawꝛare eundo ꝑ diligentẽ conſiderationẽę
in triplicẽ mũ ad bene diſponendũ ᷣm de/

um de ipſis oibo. NHade ergo in wmum tue

cõſcientie.vt ꝓuideas ꝑ ſacramentuʒ. In

wmũ tue familie vt ꝓuideas p teſtamentũ

In womũ tue ſepulture. vt ꝓpuideas p ſufi ij

fragamentum.

De prima domo. ſ. F. i.

conſcientie dicit᷑ Ecchi. xxvij. Niſi tenuer?
te inſtanter in timoꝛe dñi cito ſubuertet w

mus tua.id eſt conſcientia. In i ſtã opoꝛtʒ

ire ſepe. ̃m illud Sap.viij. ntrãs in womũ
mea conqͥeſcãa. ⁊ pᷣcipue in infirmitate ꝑ di
ligentẽ diſcuſſionẽ ⁊ ſacrameniũ cõfeſſ õis
Oulier em̃ q̃ amiſerat dꝛagmã vnã er de⸗

cem. vt habet ꝑabolice Luce.xv. accẽdit lu

cernã.euertit wmũ et queſiuit diligẽter o⸗
nec inuenit.qua imuẽta gauiſa eſt. ſic anĩa
debet euertere.i. viſcutere womũ conſcienne
opoꝛtet em̃ ſi vult in dmũvite eterne ingre

di.vt ſecuʒ ferat decẽ dꝛagmas.id eſt obier

uationẽ decem pᷣceptoꝛum Oath. xix. ait
chꝛiſtus. Si vis ad vitaʒ ingredi ſerua mã
data.tunc vnã emittit cum vnũ ex eis trãſ
grecht. reinuemit cum ꝑ penitetiã ſatiſacit
confitendo.et vt mel us inueniat accipiat
lucernã accenſam et bene luminoſam.i. cõ
feſſoꝛem intelligentẽ ⁊ ſcientẽ bñ examina
re et conſulere ſibi. Non accipiat lucernaʒ
extinctã.i.ſacerdotẽ ignoꝛantem. vᷣm illud
Aug.AQui vult cõſiteri vt inueniat gratiaʒ
ſacerdotẽ querat ſcientẽ ſoluere et ligare.
ne ſi circa ſe negligens fuerit.negligat᷑ ab il
lo qui ſalubꝛiter monet.vt vitet cecum ne
ambo in foueã cadant. de peni. di. vi. c.i. Di
ligẽter gᷓ examinet cõſciẽtie wmũ.vt inue/
niat trãſgreſſiones ſuas.etiã ſi vna tm̃ eſſʒ
qꝛ qͥ in vno offendit factus eſt oĩm reꝰ. vt
ſcribit Aaco.ij.id ẽ illud eſt ſufficiẽs ad da⸗
mnandũ.ſi nõ peniteret. Et extra de peni. et
remiſ.c.cũ infirmitas.pᷣcipit᷑ medicis coꝛpo
ru.vt inducant infirmos adcõfeſſionẽ faci
endã. Sed quõ ſe delbet halere circa lvc. di⸗/
Let m.c. ſequein.

dicit.i. Chimo.iij.ꝙ opoꝛtet pficiendum ec
(leſie inter cetera omui ſue eſſe bñ ꝓpoſitũ
id eſt ſamilie ſue. Et Aug. di. Axrogare mi⸗

tzi nö audeo. vt wmus mea. i. familia me
melioꝛ ſit q; omus abꝛae. in qua l.vnu⸗

er filijs fuit bonus.ſ. Aſaac. alius malus. ſ.
Iſmalel. di. xl vij.q;tulibet. in iſtã etiã opoꝛ
tet ire diſpwonendo de bonis ſuisꝑ ꝛeſtamen
tü. vñ 2 Eʒachie regi dictum fint a dño per
Iſaiã Diipone womui tue.i. familie pteſta
menti ꝗꝛ moꝛieris in ⁊ nõ viues. Aſa. xxx

monẽdo bonos moꝛes. Sic egit ille dei fer
uus mathathias. Mã vt ſcribit.i. acha.
Appꝛopinquauerũt dies mathathie mo
riendi et dixit filjs ſuis.o fili emulatoꝛes
eſtote legis.et date aias vr̃as ꝓ teſtamero

patxu et mementote oꝑpum patrũ qᷓ fecerũt

in generatiomibo ſuis.⁊ accipietis gloꝛiam
imnagnã et nomẽ eternũ.ſ.eos imitando. et
ꝓpoſuit eis exempla virtutũ ⁊ cõſtantie in
ter aduerſa abꝛae. Joſeph. finees YJoſue ?7
alia oꝛchnauit de eis Sic et tſvbias ſenioꝛ
exiſtimans ſe moꝛiturũ.admonuit filii ſuũ

quõ ſe haberet in vita ſua vt patet C.iiij.

p totũ/Sed ⁊ ſaluatoꝛ noſter ad paſſione,z
iturus admonuit diſcipulos pᷣcipue de dile
ctione adinuicẽ habenda, vt patet Yo. xiij

.

et ſequenti. ¶Beatus etiã Dominicus di/
xit in moꝛte ſilijs ſuis. Hec ſunt chariſimni

q̃ vobis po ſidenda relinquo. charitatẽ ha

lete. humilitatem ſeruate. pauꝑptatẽ volun

tariam poſſidete.admonens pᷣeipue.vt vi/
tarent conſoꝛtiũ ſeu familiaritatẽ iuueneu
x t Deinge leget ꝓ ania ſua plus etminꝰ
m ꝙ poteſt et familie quã dimittit. ſed b’ũn
aduertat ꝙ ea q̃ eccleſijs vel paupibo relin

quit.ita caute dimittat ꝙ impleant. Inſtiꝰ

tuendo vicʒ tales executoꝛes qͥ ſint vilgen
tes ad implendũ.et heredes eogendo in te
ſtamento ad illa faciendũ. penam adijcien/
do.puta ꝙ deuoluatf᷑ ad alios hereditas ſi
nõ impleuerint. Nã qnidiana expiẽtia oſtẽ

dit.ꝙ tarde et aliqñ nunqᷓ; fiũt tales execa

nones qð eſt in magnũ grauamẽ leredũ et
executoꝛũ. Oñ dr. xiij. q. ij.q oblationes.x
tales debent excõicari vt necatoꝛes niax.

qꝛ ſubtrahũt eis illud ſuffragiũ ex ꝗᷓ ſubrra

ctione remanẽt in toꝛmetꝭ/Caueat aũt ta/
lis teſtatoꝛ ne de male ablatis q ſunt obno
xia reſtitutioni relinq̃t yredibus ſuis vel’i

gt inde capella parameta vel calices et hu⸗ .

—

iuſmodi. Sed ſi vult ſalubꝛiter pꝛouidere

ſaluti anie ſue. dimittat reſtituenda certa

De domo familie H§. ii. E

cert? ꝑſlomis.⁊ incexta pauꝑiboſnõ edificjs
Hon eſt hoc pauꝑibus darequi ſunt vt he /
redes in incertis. inde.ſ.edificare eccleſus
et rehgioſi vel alij male coniulunt.qͥ paupi

bus eroganda in alia ↄuertere taciunt ſine

M
PPiG . r/ —

ebet aũt pꝛimo diſponere familiã ad

auenun
iimiaflene
nnpeſinin
Gteiuentonen
bluute
nogemipeie
Wotci Hei kei
Gnrſntne⸗
l onsdic
o niſfnte
ailßſipmln
Niunitt⸗
iſometa
incſetefeftict
ſihinuet,
Npntlniinan
eeretſtcpo
Prunocknine
egetmnapenm
Canicſenon
üclzegren
Madenenns
Kiepocenen
äͤnitpeope⸗
Mikniguen
Miplwaxr
lnmmr niu
anrcuvtie
Niſnliteni
ode pporenn
Gblleſgeiiſmnan
Cuiciunſfloon
aſigsoffesren
ſtelkeſe. Dan
Ktopinätienql
ttncſonoͤ ec⸗
Mbesuenwn

Urancciſte

— =

—–

Mneentſere

türtitäpſen
buekntaneznnf
noſſhgiktdie
foppencegana
ſenetnnipig
Ehniliectede
W
feſepllein
Wtuuniſegn

8

dannde
un n
ul 1
14ln
Engdienn
nuim
ni

1

=

—
—
==
—

=

—

9
4

—
E.

„ 4

–—

—
EE
=a-I

= 32
☛

E

—
—

S

—
—

5
.

=

Nrinodſn
Hintſnis

.*

sſtis gfün
reiigine
Nokeogn i
Diisiahin
aemiſenin
DVrnitit
e Foleph inee
das ettntn
Km con
maptpart
uedlchlsen
Gi haimini
rinbcnit
Rentnrinn

teAnſeeno n

n Aimimin
ecksle
mnmHie
tzelenntoresiiit
Giacencn ennk⸗
Nlnai Aalens
iindemgint

iginmniünen

din tle
cn N Mne .
8ldbfa
zn wrne ſl
ini nutnili/
mmitiaiiail
—
mimninin /

—

CLapituliã Primum

alia diſpenſatione. DHonoꝛa inq̊t Salomõ

puer.iij. dñm de tua ſubſtãtia.ſ.non de alie
2c dei facere capellã vel ca
t etiã bene diſcretus in legã
do familie vt ita diuidat.et clare teſte. vt

na. ſi vis ad hx
licẽ ⁊ hmõi/S

non habeant oꝛiri litigia inter heredes. O
aũt vni ex filijs vel alijs cõſanguineis eq̃li⸗
ter attinennbo mag relinqt.liber eſt. nec pec
cat ſi iuſta růne mouetf᷑. Nã et patriarcha

Jacob legauit Yoſeplo filio omnium opti

mo ꝑtẽ vnã pꝛe ceteris.ſ.agruʒ cũ ſpelunca

duplici Geñ. xlviij.vt em̃ dicit ler. vnuſqſ

qᷓ in re ſua eſt moderatoꝛ ⁊ iudex.et alius

te x. iuris dicit. NMemini facit iniuriã q vtit

iure ſuo.extra de elec. cũ eccleſia vultera⸗
na. Iniuſtũ aũt eſſet. ꝙ teſtatoꝛ ita legaret
eccleſijs ꝙ pꝛiuaret finos ſine cauſa rõna⸗

bili tota hereditate.nec etiaʒ poſſʒ.qꝛ legiti)

mã non poreſt auferre niſi in certis caſibus
Nñ Aug.in ſermone de vita cleri.ait. Pla

ne moꝛiens ſic faciat qð ſepe lvꝛtatus ſum
vnũ filiũ habet putet xpᷣm alterũ.duos ha⸗

bet putet chꝛiſtũ terciũ.decem habet chꝛiſtuʒ
xi.faciet et ſuſcipio.xec Ausg.xiij.q.ij.ſiqͥs.
Exlvꝛtatio eſt nõ pꝛeceptũ. ad hũc effectũ
vt leget aliq̃ ꝓ anuma etiã de ſubſtãtia iuſte
acqͥſita. nã aliena opoꝛtet neceſſario reſtitu
