examinis.ante meritum obedientie.ante ex⸗
ientiam diſcipline.ſacerdotalẽ lvnoꝛẽ tri⸗
uere nõ ꝓbatis. Et quid eſt cõicare peccatis

alienis niſi talẽ effici oꝛdinantẽ qualis eſt qui

non meruit oꝛdinari. di. lxxxvii. Oñ de Teo⸗
ne papa legitur. ꝙ cum p. rl. dies ad coꝛpus
beati Petri apoſioli oꝛaſſet.vt a dño remiſſi/⸗
onem ſibi peccatoꝝ ꝓcuraret. demũ apparuit
ei aplus Petrus dicens ſibi hoc a dño obti⸗
nuiſſe de ommbus excepto de manuñũ impoſi
tione.i.oꝛdinatione et collatione bñficioꝛum
de quo adhuc wmino habebat reddere ratio⸗
nem. Pꝛimo igitur debet epᷣus ꝓuidere vt
diligẽter eraminentur oꝛdinandi.et ſi de mo⸗
re illius dioceſis eſt vtp archipᷣſtyterum vel
archidiaconũ vel pꝛepoſitũ examinentur.hoc

nõ obſtante debet ipſe alios cũ pꝛedictis aſſu⸗/

mere eraminatoꝛes ſacerdotes timoꝛatos et
pꝛudentes viros gnaros diuine legis exer⸗/
citatos in eccleſiaſticis ſanctionibo qui ꝓmo
uendos examinent.vt dicitur di. xxruũ.qñ.Et

pꝛecipue debent examinari de etate legitima.
ſuffidenti litteratura et moꝛum honeſtate.

.. 4

sl

inſigoetn

giradorinesn

miinannetns dun
fitunn oeütcitn

et undiadſuh
t ſaleſeint b
lſonicori ⸗

VNtri t a

tninſin

ſiriilgeet ini
Nretpeeceg,

ſeliön wlg
Aannaplert⸗
Cnudaniſaae
Nüpuenmtliea
Gendimaitit
OnitinAuantus
Abni glteſciat

ſuengferllans
(Aiain mae

honzaoihnrar m

ce ſctipti. O

Kediſopalusgn

pſitdocerec
pri declt Pcepte
ſos. Gſieſſet

ſüdplteturade

tii pnentad d
Appecſpnepnie.

ſeetpelte ſege
Niginentac de
ſter ledeno⸗
ſenmororen
Ulckenia ſon
Raſeeder
incilwnta
Rfannrurs
rtamerr
ftezätan

mmddi
+☛

wie a

—

inalsnordde
A
Nant
pmiinn

wis e

mum NAn

fonbus
nſlin
Wetaunrmtn
Dentneltie
mnpüashern
enn De

mmn deredeen

. Knninn
nailmmift
8 CEl. 1
rDN
Aaulnrnin
a/ ⸗
numit
e müln
iimmin,
ine d=
elese
nnh

Capitulum

NPec re auiruntur in pᷣſciendis.qſibo.ſ. iniun
gitur cura aiax. vt ðꝛ ex de elec.c.cũ in cũqis.
Et notat glo.ſupꝝ dicto.c.qñ examinatio fien⸗
da eſt añ diẽ oꝛdinatõis vt patʒ in illo.c.Dʒ g
eraminari pꝛimo de erate. vt. ſ. attingat.xviij.

an nũ ſi vult oꝛdinari in ſubdiaconũ.xx. annuʒ

ſi in diaconũ.xxv.ſi in pᷣſpyterũ.als nõ debʒ
eũñ admittere.et ſi admittit citra talẽ etatẽ pec

cat moꝛraliter.et epᷣs etiã talẽ ſciẽter oꝛdinãs

niſi eſſz diſpẽſatꝰ pꝑ papã.qꝛ in lc ipᷣe diſpen
ſare nõ wo ſet. Dę etate aũt crxedere dzpñtan⸗
ti oꝛdinandũ. niſi ipſe manifeſte ſciat ↄtrari⸗
um ꝑ ſe vel ꝑ aliũ velhabeat aſpectuʒ nimis
puerilẽ ꝓpter qð merito poſſet dubitari.⁊ tũc

requiratur aliq teſtimoniñ vicinoꝝ vel ſan
guineoꝛũ. De diſpenſatõe aũt habita ſup lpoc
a papa nõ hʒ credere niſi hoc oſtẽdat. pᷣt tñ cre
dere ſi pſona eſt multũ fidedigna. Quantum

aũt ad oꝛdines minoꝛes nõ requiritur deter⸗/

m inata etas. dũmodo ercedat infantiaʒ. De
lr̃atura aũt quãta eſſe debeat nõ eſt bñ clarũ.

et quantũ ad ſubdiaconatũ ⁊ diaconatũ opoꝛ

tet ꝙ ſaltẽ ſciat bñ ⁊ expedite legere ne faciat
ↄfuſionẽ coꝛã pło in legẽdo.ar.di.xxi.cleros.
et operã det addiſcendi grãmaticalia. ⁊ ꝙ etiã
ſciat bñ legece ⁊ inuenire officiũ.cũ ad lvc te⸗

neatur er pꝛecepto. als ſi nõ hʒ modũ adaddi

ſcendũ ipᷣm.vel qꝛ nõ lqʒ ↄ moditatẽ breuiarij
vel qꝛ neſcit ꝑ ſe vel cñ alio nullo mo do dʒ oꝛ/

dinari. als talẽ ſciẽter admittẽs vel oꝛdinang

viðꝛ peccare moꝛtaliter.cũ det illi q̃tidie occaſi

onem delinquẽdi peccandi moꝛtaliter illud

—

omittẽdo. Quantũ aũt ad ſacerdonũ vidꝛ ne

ceſſariñ ꝙ ſaltẽ ſciat grãm aticã. ⁊ pcipue ſi eſt
ſacerdos ſecularis.qꝛ tales cõiter exwnuntur
ad curã aĩaꝝ.q̃ male pᷣt exerceri ſine lectõe li⸗/

bꝛoꝛuz qui hñtur in literali nõ in vulgari ſer⸗/
mone ſcripti. Oñ Celeſtinus papa. d; ꝗs añ

eſre diſcipulus quiſquis octoꝛ eſſe ſiderat.
vt poſſit docere qð didicit. Oui minime lr̃is

operã dedit pᷣceptoꝛ eſſe nõ poterit. di .lix. oꝛdi

natos. Sʒ ſi eſſet religioſus cũ ex vocatõe ſua

nõ deputetur ad curã aĩaꝝ vñ opoꝛteat en ſci /

re qᷓ ꝑtinent ad debitã adminiſtratõeʒ ſaccoꝝ
et pꝛecipue pnĩe.ideo viðꝛ ſufficere ꝙ ſciat be

ne e xpedite legere miſſam ⁊ diuinũ officiũ.

et qᷓ ꝑtinent ad debitã mareriã ⁊ foꝛmã eucha

„

riſtie celebꝛatõis miſſe.in hmõienipuritas
ↄſcie ⁊ deuotio regule ſupplẽt defectũ ſcie.Con
gruũ eſt etiã ⁊ ſolirũ examinare de cãtu eccleſi

aſtico pᷣcipue dlericos ſeculares. Auantuʒ ad

terciũ.ſ.de bonitate vite niſi ſit pccoꝛ manife/

ſtus noroꝛio iuris vel facti.vr publicus ↄcubi

narius. vel vſurarius manifeſtus et hmõi. vel
n ſi ſir excõicatus maioꝛi vel ſuſpenſus wel in⸗
terdictuſ pᷣt eũ admittere.qꝛ nemo iudicadus

–

eſt ſalutis ſue immemoꝛ.i.q.vij.ſancimuæ.
Deber tñ admonere oẽs oꝛdinãdos vt debãt
ↄfiteri añ oꝛdinis ſuſceptõeʒ. Dʒ etiã interro/
gare ſi eſt legitimus.qꝛ ſi ilegitimus nõ pᷣt

moueri ad aliquẽ oꝛdinẽ ſine diſpenſatõe.xel
ep̃i ad minoꝛes.vel pape quo ad ſuꝑioꝛes.
niſi e; religioſus qui rõe religionis in homõi

noõ indiget diſpenſatõe. ałs oꝛdinãs talẽ niile/
gitimũ ſciẽter peccat moꝛtaliter.⁊ oꝛdinat eſt

ſuſpenſus. Atẽ ad ſubdiaconatũ ⁊ ſupꝛa nõ dzʒ

aliquẽ clericũ ſecularẽ oꝛdinare ſine titulo aii
cuius vel bñſicij velaltaris vel ſaltẽ prfimonij

als ipſe oꝛdinatoꝛ haleret ſibi ꝓuidere.Et li⸗
cet exẽpti cõiter habeãt pꝛiuilegia ꝙ nõ debe⸗
ant examinari.ꝓpter qð ſuꝑ fieialiter pᷣt trãſi⸗
ri in exam inatõe ipſoꝝ.tũ qꝛ freqñter abutun
tur pnñtantes ineptos.puta hñtes defectũ eta
tis vel nimis ignoꝛãtes.ideo nõ incõgruũ eſt
ſi in hmõi examinent᷑.ar.xi.q.iij.ꝑꝛiuilegiũ
Scvo dʒ ꝓuidere ep̃s vt ſicut ipſe abſtinet
ab oĩ vicio ſymonie.vel qð hʒ ſpeciẽ vel ſern/
pulũ eius ita ⁊ faciat exraminatoꝛes et notari⸗
os ab hmõi cauere.Et pꝛecipue ab illa ccꝛru⸗
ptela qᷓ ſolẽt notarij anteq; ſcribãt oꝛdinandũ
ſen pñtandũ epᷣo petere certã pecuniã.vt floꝛe
nũ vel medietatẽ vel plus vel minus. als nõ
ſcriberẽt.qð expꝛeſſe ꝓhibet᷑.i.q.ij.ſcut epᷣm.
Et q;uis roſt oꝛdinatõʒ factã ꝓ la teſtimoni
gli oꝛdinis recepti poſʒ notarius moderatum
qͥd accipe ab oꝛdinato ꝓ ſuo laboꝛe qñ nõ eſt
ſalariarus ab epo ſᷣm glo.dicui.c.tñ tutius eſ⸗
ſet abſtinere. vt ceſſaret om̃e ſcrupulũ ⁊ pꝛeci⸗
pue cũ multũ accipiũt.⁊ oꝛdinatoꝛ ⁊ examina⸗
toꝛ es ꝑticicipãt de lucro.Coꝛtina ſeu cerei qui

volũt pᷣm moꝛẽ ſua ſponte offerre recipi pñt.q

nolũt nõ ſunt cogẽdi. Kercio epᷣs faciẽs oꝛ
dinarionẽ in pꝛincipio ⁊ añ oĩa faciat genera⸗
lẽ admonitõ; ⁊ exlvꝛtatõz ad oꝛdinãdos.vt de/
uote ſuſcipiãt oꝛdines.cũ ꝓ hnõi applicentur
ad diuina miſteria tanq; angeli Et ideo conẽ
tur vitam tenere angelicã. pꝛecipue vt caſte ⁊
loneſte viuant.et frequẽter confeſſionẽ ⁊ pꝛe⸗
cipue cum habent exercere actus oꝛdinũ ſu⸗
oꝛum. quia talia faciendo. vt aco litatum, ſub
diaconatum. diaconatum ⁊ huiuſmodi exi⸗
ſtentes in peccato moꝛtali.moꝛta liter peccarẽt
et ꝙ non omittant officium diuinuʒ ig eſt ho⸗
ras canonuas ad quas tenentur. et ꝙ vacent
lectionibus libꝛoꝛum diuinoꝛuʒ.et hinuſmo⸗
di. demde ad cautelam abſoluat a vinculo ex/
communicationis. ſuſpenſionis et interdicti
a quibus poteſt oꝛdimandos. Quarto epi⸗
ſcopus conferat ipſos oꝛdines ſed non niſi il/
lis qui ſunt de ſua dioceſi.argu.ix.q.ij.lugdu⸗
neñ. vel alijs de licentia ſuoꝛum ſupꝑerioꝛum
oſtenſa in litteris autẽticis. quos examinare

Titulus

teſt etiã ſi vult p ſe vel ꝑ alios.et etiam nõ
Paenare cũ ſibi 3 videntur idonei. Cõferat
auũt tꝑiboſtatutis ab eccia infra miſſam.ſcõᷣm
notatur in pontificali. Attẽdat aũt cũ oĩ di⸗/
lſigẽtia vt nõ faciat defectũ in expᷣſione foꝛma
ru vel collatõe inſtroꝝ ipſoꝝ oꝛdinũ ⁊ alijs ce
reinonũs. Nñ freqñter reſpiciat in põtificali.
vt de pte in ptẽ videat qͥd agere vleat matu/
re ꝓcedendo ⁊ auiſando oꝛdinãdos ⁊ reſpici⸗
endo ꝙ tangãt inſtrumẽta in quibimpꝛimit
caracter. de qbo ſup̃ ti. xiiij. c. de ſacto oꝛdinis.
Freqñter eni defectus in hmõi ſolẽt ↄtingere
in quibo quid agendũ cũ ↄtingũt.habes ſupꝛa
in dcõ.c. Dñ nõ ↄfidat de miniſtris eius quin
ipᷣe etiã ſingula attẽdat ⁊ pcipue circa oꝛdinẽ
ſacerdoti.et pᷣcipue ꝙ in calice ſit vinũ cũ aq̃
et ſuꝑ patena lvſtia.⁊ ꝙ oꝛdinãdi tangãt cali⸗
cem ⁊ patenã. Itẽ ꝙ imponat manũ ſuꝑ capi
ta eoꝝ pꝓut notat᷑ in pontificali. Ita añt oꝛdi⸗

natõe facta dicẽdo ſecretas moꝛoſe ⁊ foꝛtiter

Dicat. vt oꝛdinatiad ſacerdotiũ poſſint cũ eodi
cere cũ habeãt celebꝛare cũ eo.nõ tñ ꝙ iſtud
ſit de ſubſtãtia oꝛdinatõis vel ꝙ opoꝛteat ſup/
plere illud ſi nõ dicerent cũ eo. Demũ in fine
miſſe ad bñ eſſe ſolẽt epᷣi ſe rec¶mendareoꝛdi

natis ⁊ iniungere quaſdã miſſas ſacerdotib-

alijs alias oꝛoes ꝓ eccleſia dei. ꝓ ſummo pon
tiſice. ꝓ ipᷣo 7 bono ſtatu ciuitatis.
In conferendo enã S. ij.
bñficia owꝛtet ſummã adhibere diligentiam
Ham ſm tlv.et alb.in.iiͥ.moꝛtaliter peccat
ſciẽter ↄferens bũficia indignis. DOñ oꝛiniſda
papa. di.lxi.c.in ſacerdotib.ait. In ſacerdo⸗
tibo eligẽdis curã opoꝛtʒ eſſe pſpicuã. Arrepᷣ/
benſibiles enĩ eſſe eos cõuenit quos peſſe eſt

neceſie coꝛrigẽdis. Longa dʒ vitã ſuã ꝓpbatõe

monſtrare cin gubernacula ↄmittũtur eccie.
emendatioꝛẽ enĩ eſſe ↄuenit ppło quẽ neceſſe
eſt oꝛare ꝓ ꝓpł. Et infra. Perferẽs memoꝛã
di criminis labem nõ hʒ lucidã ſacerdotij di/⸗
gnitatẽ. Sicut aũt ᷣm Greg.ſingula eccleſia /
ſtici uris officia ſingulis quibuſq; ꝑſonis cõ⸗
mitti debent.qꝛ turpiſſimũ eſt ſi ſingula reruʒ
miniſteria ꝑſonis totidẽ nõ fuerint diſtribu⸗
ta. di. lxxxix. c.i.ita ⁊ bũficia nõ plura vni ſed
ſingula ſingulis ↄferant. vt ðꝛ di. lxx. c. ſcõꝝ.
Et lc oñ illud vnũ bñficiũ eſt ſufficiẽs ad cõ
petentẽ ſuſtentanonẽ eius. Et q;uis ſolus pa
pa diſpenſet.vt qͥs ht̃e poſſit plures eccleſias
curatas vel plures dignitates.vt expᷣne habe
tur er de phen c.de multa puidentia.et in bñ/
ficijs ſimplicibo pluribo hndis epus va leat di⸗
ſpyenſare. vt dicit glo.ſuꝑ dcõ.c.d ffuſe tractãs
iſtã materiã. tñ ſine cᷓ rõnabili diſpenſando
nõ eſt abſq; pcco cũ diſſ pet nõ diſpenſet. Ex

XX

quo ſequitur illud inconneniẽs. vt vnus qui⸗

dem clericus eſuriat nullũ hñs bñſiciũ alius
autẽ ebꝛius ſit multuudine hñficioꝝ. et alioñ
minus dignus.Poteſt aũt epᷣs eccleſias cura
tas dulas vnire ex cauſa rõnabili puta ꝓpter
exiguitatẽ.qꝛ vna nõ ſufficeret ad ſuſtentatõʒ

vel ꝓpter raritatẽ clericoꝝꝑ ⁊ hmõi. Accedẽte

tñ ↄſenſu patronoꝝ ſi hñt patronos.⁊ lc ve

ſimpliciter vel ad vitã ſacerdotis eas hñ̃tis.⁊

ſic poterit abſq; alia pape diſpenſatõe quis htᷣe
duas curatas.qꝛ vt vna reputaf.ar.x.q.iij.de
iſta materia ſatis diffuſe ſup halet.tit.xv. de
bñjficiatis. Pꝛimo ergo attendat eps vtcui
2fert bñficiũ nullũ ei obſtet de canonicis impe
dimẽtis.vel de his defectib de quib dictũ eſt.

S. pᷣcedenti.et ꝙ attingat.xxv.annũ ſi bñficiũ

ↄferendũ eſt curatũ.quantũcunq; exiguã cu/
rã habeat.et ꝙ nõ ſit illegitimus.et infra an/⸗

nũ a collatõe oꝛdinet᷑ ad ſacerdotiũ ſi nonqũ

eſt ſacerdos. Contrariũ ſeienter faciendo vel
ignoꝛãtia craſſa ꝑeccaret moꝛtaliter ⁊ collatio
nõ valeret.Exammet enã ꝑ ſevel ꝑ akum de

aptitudine adminiſtratõnis ſacioꝝ er pᷣepue

circa audientiã ↄfeſſionum.vt ſaltẽ ſciat cõia
dei ⁊ eccleſie pᷣcepta ⁊ ↄpeteter diſcernere in⸗
ter moꝛtale ⁊ veniale.Sʒ ſi bñficiũ ẽ ſimplex
nec pꝛedictã etatẽ nec ꝓmotionẽ ad ſacerdo⸗

niũ requirit.Et de ilegunatõe ipᷣe diſpenſare

valet dũmodo als ſit idoneus.et ꝑ aliũ veſer⸗

inre faciat illi bñficio capelle vel altari.ita eſtiiG

ꝙ repᷣhendat ipᷣim dicere hoꝛas canonicas cũ
ad hoc teneatur ex pꝛecepto als nullo modo
debet ei conferre quantumcunq; exiguum eti
am ſit. Secundo attendat ſi beneñcium ha
beat patronos.quia tunc cum tempus habe⸗
ant quadrimeſtre a noticia vacatõis talis be⸗
nefici curati vel ſunplicis.infra illud tempus

non pᷣt epᷣus diſponere aliquid de eo contra vo

luntatem patronoꝝ conferendo. ſed ipio va⸗
cante q;citius debet ibi conſtituere yconomũ
ad conſeruandum bona eccleſie mobilia vel
immobilia ad ſeruiendum m cura ⁊ officio il⸗
lius eccleſie.cui et poſtea pꝛouidere habebit
de competenti ſalario. Si aũt infra pꝛedictuʒ
rempus non pꝛenſentat.poſtmodum ad ipᷣm
deuoluitur ꝓ illa vice pꝛoum̃o eius.&t ſi ipſe
epiſcopus infra ſemeſtre non inſtituit aliouẽ
in no beneficio curato vel non curato poſtea
deuoluitur ad alium pꝛoniſio eius nec poteſt
ſe in romitrere.ałs peccaret moꝛtaliter ⁊ col
latio nulla. Et idem de beneficijs que ſpectant
ad eius collanonem.de his diffuie ſupra.iit.
xv.c.de beneſiciatis. Si autem patroni.pꝛe⸗
ſentant indignum. ſuper quo ipſe habet exa/⸗
minare de idoneitate ſua nullo modo debet
admittere ſʒ repellere eũ ałs nõ excuſaretur a

D end
ſadn 8

; Lindylit

rfnmnrincolarb
ecotifumndos net⸗

menlonds
(uröneſeaunle?
Dnoneptirle

Atnmnltern

Iioerßcat p⸗
fſchanroinign
D
funſeſanrennn
Ubflebkrzſtpnn

Gapetenidzbina
Knni dons,
Wsnäin
figtens on.
ſegemen
fisctiseper Kn
Clanniatikunie
lori dneßporn
ten biſnej veage
rmorewmnecn
ſahivrannan ĩ
Ndluͤwro neten
Ulcfipapetvekn
lnegin ſfam
Henimcneptinsn
vappfine wenue
nſtiſtbattur
iüöenrat ali

mMäcniſacere

faninirithe
uenai
wſarmlgifi
Nnſpwonnab
WN
Znunnumton
Apuannt
Munirektg

muni
Ronmnilii
ide
APig
Ginttieiedi
segiin
ehesmn
õ
WMenditien
mcan mut
notcarMin

Obrsiinlen

einTN EN
icmtnn
ni eNkenii
ndmtamtofn
õ
uvimen
wieuin
e mmun

ignlon
isnis

””c

—

moꝛtali admittendo ſcienter indignũ et ſi ab

alijs pñitatuz. nec tñ ex voc proni amittũt ius

p̃ſenrandi etiã ꝓ illa vice ſ pñt aliuʒ pñ̃tare.
Si vero idoneũ pᷣſentẽt dʒ eps ipm admitte⸗
re ⁊ cõfirmare miſſo tñ pꝛius edicto publico.
vt moꝛis eſt. et nullo ↄtradicente dʒ eũ anulo
inueſtire ⁊ dare auctoꝛitatẽ alicui mittẽdi eũ
in poſſeſſonẽ. Et hec oĩa fieri debent ꝑ inſtẽm
notarij curie ipo tñ bñſiciãdo pᷣbente aſſenſuʒ
p ſe vel ꝑ ꝓcuratoꝛẽ ſuũ.Si aũñt patroni plu⸗
res eſſent ⁊ vota variarẽt in pñtando admitti
p̃t pñtatio vtriuſi; ꝑtis ſʒ nõ dʒ ſeqni ↄfirma⸗
tio mſi facta diſcuſſione cuiꝰ pñtatio magis
de eat admitti pualet aũt p’ñtatio maioꝛis ꝑ⸗
tis patronon ceteris paribo.Et circa hmõi ſo⸗
lent oꝛiri multa litigia q̃ decicdũtur ꝑ coc. Aliqᷓ
bꝛeuiter hales de patronatu ſuõ̃ ti.xij.de patro
nis. Tercio dʒ attẽdere vt nulla ibi ↄmitta
tur ſymonia in collatõe vel in pñtatõne ipoꝝ
nec ꝑ bñ ficiandos nec ꝑ pronos nec ꝑ media
toꝛes ⁊ multomagis ipſe ab loc abſtineat. vt
ſcʒ nec rõne pecunie ↄferat.nec etiã rõe ſerui⸗
cij tꝑalis recepti vel recipiẽdi.aut rõne pcum
ad illud pꝛincipaliter mouear.ſ̊ potius ad me
ritũ pſone reſpiciat.pᷣces etiã ꝓ ſe worecte ꝓ
bñſicio curato indignũ reddũt m Clv. Bay.

1 plures alios. Collatio aũt bñficũ ſimoniace

7

fcã nulla eſſet ⁊ renũciare owꝛte t et deq̃ mate
ria diffuſe habes ſup in ſcða pꝑte ti. i. c. de ſimo
nia.nec etiã dʒ bñficia rõe ↄſanguinitatis da
re.nec min dignos ↄſanguineos pponat ex⸗
traneis magis idoneis. qꝛ boc ꝑtineret ad vi⸗
ciũ acceptõis pſonaꝑꝝ ᷣm Cho. de quo ſup in
ſcða ꝑte.Eſt aũt de moꝛe ſeu abuſione in mul⸗
tis curijs epoꝝ. vt in collatõe bñ ficioꝝ certam
quantitatẽ pecunie ip̃i exigãt a bñficiatis ſᷣm
taxã curie ipoꝝ maioꝛẽ vel minoꝛẽ ᷣimn valo⸗

rem bñ ſicij voc agẽtes.et in lvc ſee xcuſantes

ex moꝛe romane curie. vbi m tarã bñficioꝝ
ſoluitur annata ipᷣi curie. medietatẽ hʒ papa
et aliã vero medieratẽ cardinales. Sʒ nõ ſeqᷣ⸗
tur. ꝙ ſi papa hoc facit er antiq̃ ↄftõe vel ↄſue⸗
tudine ꝙ ipᷣi ſinia poſſint facere cũ nõ habeãt
ple nitudinẽ ptãtis in hñſicis quam hʒ papa.
nec poſiint defalcare iura vel introitus eccleſia
rum ſibi ſubditaꝝ vt papa vniuerſalitererga
oẽs. Pꝛeterea ⁊ aliũ ſtatũ ⁊ alias expenſas pa
pam cũ curia facere opoꝛtz qᷓ epi in dioceſib⸗
ſuis.⁊ ita faciũt hñtes magnoſ redditus ſicut
et tenues. Oñ vi ðꝛ hoc ad ſymnoniã vel ad ex
toꝛſionẽ imuſtã ſaltim ꝑtinere. Oñ cautũ eſt

⁊ vt viðꝛ debitũ ab huuõi abſtineãr. Notarijs

aũñt curie ſue ita faciãt ꝓudere de laboꝛe ſuo.
ꝙ nõ nimis ertoꝛqueãt ꝓhmõi a clricis. et

et ip̃i nõ ꝑticipent de lucro illoꝝ. Et ſiliter pꝛo⸗

onirmatoe electar in abbatiſſas vel electoꝑ in

ͦůð

11

*

pꝛeſidentes eccleſiaꝑ collegiataꝝ nihil accipi⸗
ant.vt ſint immunes a vicio ſymonie.

Circa alia ſpualia ꝗ.iij.
negocia opoꝛtet epn eſſe ſollicitũ ſemꝑ ea pᷣ/
pon endo tpalibo ſicut animus pꝛeponitur co
poꝛi cum ⁊ cura animarum pꝛecipue ſiter in⸗
iuncta et pꝛimo cnca audientiã cõfeſſionuimn.
vbi magis vertitur periculum animarũ ſi in/
debite fiat illud officium. attendat ꝙ confei?
ſoꝛes habeant ⁊ auctoꝛitatẽ et ſufficientẽ pe
ritiam. et qꝛ vt ðꝛ extra de xeni.et re.c.ſi es.
li.vi.nulla cõſuetudine introduci p̃ᷣt.vt alqͥs
pꝛopꝛia auctoꝛiate ſibi eligat confeiſoꝛeʒ. ideo
ad moneat ſacerdotes et alios clericos. vt ahʒ
eo vel vicario ſuo petant licentiã confitend: ſᷣ
nõ hñt ab alio ſupioꝛe.vel niſũ ↄntentur reh⸗
gioſius hñtibus ex pꝛiuilegio vt ron int audi⸗
re quoſcunq; illius dioceſis.vbi ſuerint pꝛe⸗
ſentati. vt extra de ſepul.c.dudum in clericis.
Sacerdotes vero parxrochiales eoipſo quo in

ſtituuntur in rectoꝛes eccleſiaꝝ ſine alia licen⸗

tia pñt au dire ſuos ꝑrochianos nõ aut ahos
ſine licentia epiſcopi vel vicarij ſui vel mſi ipr
conſitentes de hoc halerent lcentiã. Adueni
entes aũt extra dioceſun audire nõ ponunt ni
ſi in graui infirmitate. vel niſi illi aliemgenæ
haberent licentiam a ſuo dioceſano. Mec tñ
ſacerdotes parxrochiales pñt abſoluere in ca⸗
ſibus reſeraatis niſi ſuper hoc habuerint ſpe⸗
cialem licentiam. Zlli aũt ſacerdotes nõ cu⸗
rati audire non pñũt ſine licentia eoꝝ qui dare
poſſunt. Religioſi wero exẽpti audire pñt ſcom
foꝛmam clementine dudum. de ſepultug. E&t
quia maxima ignoꝛantia lvdie repitur in con
ſeſſoꝛibo ⁊ pcpue clericis ſecularibo.ideo epᷣs
P ie wel ꝑ alium examinet ⁊ woceat de necena
rijs ad hinõi de qua materiahabes diftuſe ſu
pꝛa in ti. de confeſſoꝛbus.
alia act̃a ꝓcuret. ꝙ a ſacerdotibo oĩa debite
miniſtrentur p̃m foꝛmã ⁊ ritũ eccleſie ⁊ ↄtra⸗
rium facientes puniat plus ⁊ minus ſ̃m quã
titatem exceſſus. et ꝑmaxime ſocramentum
baptiſmatis in ſubſtantialibus vt nullus fiat

defectus. Faciet etiam obſeruari.vt nihil exi⸗/

. 5

gatur ꝓ collatione ſeu'adminiſtratõe ſacrtoxꝝ
vel auoꝝ ſpualium ſed ſponte oblata recipe
pmittat. dicit eni Brego. ꝙ eius oblatio uul
am culpe maculam ingerii que non ex lambi
entis penitione pꝛeceſſerit.i.q.ij.ſicait. OJo

——

Quantũ etiã ad

naſterioꝛum monialiũ ſibi ſubditoꝝ diligentẽ

adiibeat curam circa ↄſeruationeʒ vneſtatis
earum nec permittat ingrenuʒ in monaſteriũ
niſi ex cauſa neceſlaria. vt viſitationis mecdi
ci ad infirmos. depoꝛtatõmis victualiũ et hu⸗
iuimodi.et lvc ꝑ ꝑſonas maturas ⁊ loneſtas

5.

Titulus

et contra ingredientes ſine cauſis hmõi ſolet
eſſe lata ſnĩa e xcõicatõnis p ſynodales.vt in

pluribo dioceſibo.Ylcceſſum etiã ad crates ad

loquendũ cũ moniahbo nõ d facili concedat
niſi foꝛte ↄſanguineis.⁊ lvc ſine wmpa⁊ oꝛ⸗
natu ſuꝑfluo.Egreſſum añt monialiũ nõ ↄce
dat rõne viſitatõis parentũ etiã infirmoꝝ.ra
tione aũt balneoꝝ ꝓpter liberatõeʒ ab aliqua
graui ifirmitate de ↄſi lio medici.ſi monialis
lvneſta eſt ⁊ nõ leuis cũ vecente ſocietate ↄſan
guineoꝝ vel alienaꝝ ꝑſonaꝝ nõ ſuſpectaꝑ ꝑ/
mittere pᷣt ⁊ ſi ↄſultius eſſet abſtinere. Oe ob⸗
ſeruẽt regulã ſuã.vt viuant in cõi oĩa tenen⸗

tes ſub vna officiali ⁊ lucra er artificijs ⁊ lega

ia ⁊ vvnata a ↄſanguineiæ.de cõi ꝓuideatur ꝑ
pꝛelatã ꝓut vnicuiq; opus eſt.⁊ facultas pmi
ſerit. xij.q.i.nõ dicatis. Confeſſoꝛẽ eis tribu⸗
at q̃ nõ ſolũ ſit lvneſtus ſʒ etiã ſciat q̃ ſpectãt
ad vitã religioſam.vt valeat eis facere ↄſciĩaʒ
de trãſgreſſionibo ſuis ꝓut decet. Congruum
etiã viðꝛ vt lapſum carnis cũ alijs ꝑſonis ſibi
reſeruet. Diſitare etiaʒ oꝛdinarie annuatim
dz. et ſi neceſſariũ viderit etiã pluries. De ꝑti
nent bo aũt ad moꝛes religioſoꝝ habes ſup in
ti.de re igioſis.Familiaritates aũt ⁊ frequen
tatões laicoꝝ ⁊ muliomasgis clericoꝝ ⁊ religi

oſoꝛum cũ monialilbn intercidat. In ↄſecrati⸗
one eccleſiaꝝ vel virginuʒ nihil tꝑale exigat.

Sikiter in bñdictione abbatũ vel abbatiſſax.
In ↄſecratõe tñ eccleſiaꝝ pᷣt recige ꝓcurato/⸗
rem.vel cũ vadit extra ad chꝛiſmanduʒ.vt ðꝛ
extia de cen.c.romana.li.vi.in lectura.et ha/
betur infra. Om̃i anno chꝛiſma ↄficiat in ce

na dñi.velꝑ aliũ epᷣm ſi nõ pᷣt fieri lvc ſaciat ⁊

chꝛiſma ⁊ oleũ ſem̃ ⁊ cathecuminoꝝ faciat in
eccleſũs cũctis renouare ⁊ vetus ↄhurere. Oi
anno det ſacẽ̃m ↄfirmatõ nis his qui nõ ſunt
chꝛiſmati in eccia cathedrali.et lvc fieri in fe⸗
ſto pentcoſtes. et admoneat vel admonere
facat ꝑ p̃dicatoꝛes qñ adulti vadãt ad recipi
endũ chꝛiſma ꝙ pꝛius ↄfiteãtur.et ꝙ habeãt
qu eos teneãt. Poteſt etiã ↄferri quibuſcũq;
dieb iſtud ſacẽm p caſtella et villas dioceſis

ſue. dʒ aliqñ diſcurrere ⁊, cõferre ⁊ pᷣcipue añ

viſitat. ODe ptinentibo ad iſtud ſacrẽ̃m. habes

ſupꝛa ti.xiiij.de ſacro ↄfmmatõis. Cõtra here

nicos ſi ds muenerit d ꝓcedere pᷣm iura ⁊ of⸗
ficiũ inquiſitoꝝ qui depuiani ſunt a ſede apłi /
ca nõ impedire ſ̊ adiuuare. I5deoſ ſi ibi ſunt
facere ſignũ poꝛtare.ext᷑ de indeiſ.c.in nõnult:.
vt diſcemqni ab alis.et alia facere ohſerua
re.vide q̃ hñtur ſupᷣ ꝑte ſcðᷣa ti.fi.de iudeis.
BPñt enã ep̃i inquirere ↄtra hereticos. er de
heret.c.ꝑ hoc.li.vi.Qñ inquiſitoꝛ vlepᷣe ſa⸗
cit inquiſitionẽ vel ꝓceſſum ↄtra herencũ ali
que quõ ſe debeãt hre.qꝛ ſunul aliqua halent

XxX

facere. vide ſipꝛa in ni. de pdicatoꝛibo c. de in⸗
quiſitoꝛib.Et maleficia faciẽtes expellere de

dioceſi. vt vꝛ.xxvi.q.v.epᷣi.Et dic̃ quedã glo.
ꝙqui 1 maleficiñ faciũt ꝙ vir nõ poſſit vxoꝛẽ
C

cognoſcere.iſtud eſt crimẽ eccleſiaſticũ et ad

epᷣos ſpectat ſeuere punire.vt.xxvi.q.v.ſiqs
clericus. Diuinatões ⁊ incantatões ꝓhibere
P cẽſurgs eccleſiaſticas.Et excõicationẽ ⁊ in⸗
terdictũ ſeruari facere. Cõtra eccleſiaſticã lix
bettatẽ.laicos nõ ꝑmittet agere ſtatuta aliid

er edita deſtruere faciat quantũ pᷣt.et ꝙ cleri⸗

ci ⁊ cauſe eccleſiaſtice ⁊ vſurarie ⁊ mtimonia
les ⁊ hmõi nõ trahãt᷑ ad iudiciũ ſeculare.Co
netur ↄtra publicos vſurarios ꝓcedereſcõm
foꝛmã ↄſtitutionũ vſuraꝝ.et.c.quanq;.de vſii

ris.li.vi.cuius declaratõʒ habes ſupᷣ in ſcðᷣa p

te ti.i.c.de vſurarijs mamifeſtis. Abuſiones
varias q̃ ſunt in ciuitate quantũ pᷣt p p̃dicato
res admonẽdo.repᷣhendendo ⁊ aliqñ ꝑ excõi⸗
cationẽ conetuxr erurpare ſine ſcãdalotñ.ar.
di.xliiũ.ↄmeſatões. Singulis annis ſynoꝛ
dum faciat.vbi admoneat clericos de agẽdis.
et vicia repᷣendat.excluſis laicis ↄſtões ſyno
dales legere faciat ⁊ erponere ꝓ ignoꝛãtibo et
mãdare oĩbo ſub certa pena pecumiaria vt veni
ant ad ſynodũ.Et ſi expedit aliquã ↄſlõeʒ ſy-
nodalẽ facere vel immutare lvc tractare cun
cõſilio ⁊ ↄſenſu capituli.i.canonicoꝝ eccleſie
cathedralis ad exemptos clericos vel regula⸗
res humane ſe debet habere in nullo inrfrine
re pꝛimilegia ſue exemptõis.ſʒ conſeruare ⁊ in

nullo ꝓcedere ↄtra eos in iudicio.nec rõe cu⸗
iuſcũcq; delicti nec rõe ↄtractuſ wl alterius rei
ſi in hoc ſunt exẽpti. vt cõiter ſunt hvdie. In

eccleſijs eoꝝ nõ celebꝛare ſolenniternõ rxeqii

ſitus ab eis.monaſteria monialium eis ſubdi

ta viſitare non debet.vel in aliquo moleſtare

poteſt tamen charitatiue ſi quid repꝛehenſibi
le videnit admonere.Eccleſiam romanã ha⸗
bet ſingulis annis per ſe vel per pꝛocuratoꝛeʒ
viſitare.quia ſic iurat in ſua conſecratione et
alia que ibi iurat obſeruet.vel pꝛocuret ſuper

hoc de anno in annum rela rationem ab illo
iuramento. Singulis annis ſi poteſt omnes
eccleſias et monaſteria et hoſpitalia ſue dioe
ſis debet viſitare. et de modo viſitationis di/

cetur ifra in.c.ſpeciali. Nicarium an⸗

tem vnum vel plures debet inſtituere ſcöm
ꝙ viderit expedire.qui audias cauſas iudicia

eEAA A

les et iuſticiam adminiſtret. cui det poteſta⸗

tem neceſſarnam cauſis expediendis plus e
minus.ſᷣm ꝓ ſihi videbitur.et diligenterad/
uertat. ꝙ talis ſit qin reputetur ſufficiens in·
ſcienua et rectus in conſcientia. vt non decli ꝰ
net a vero pꝛecibus vel muneribus. et pꝛouai
deat ei de competenni ſalanc pꝛo laboꝛe ſuo.

6 .
Pleon
Mnrralomiͤ⸗
imne Mreni
getnacans
ifanabe⸗
Cttlbueniatin
tin hingehie
nina ſaterco
ie. Shoabſtin
Moicifmepaner
Aybngunessno⸗
ſoupbv arlen
Perenisſtoden
WIouvnmegor:
Wpenonenmn
Agartgäechä
Pnienanein
Adiginsſe

clettetine

cannentsden
ſigſininanni
veſeenrorsn
ſer oxerilose
telnuenr err⸗
icetnehnöjla
bounnseßnsne
Mexciegtöispr⸗
nrſenlm
plegntur etalig
dlen ,ſtuni
fuqnehaterere
ſwen le, o Alis
ameſtsloen
Morzätpelde
lhſdengnret
lonpgretenn,
Ennalimn
hkiſgiimne
wuſiumnii

R gge
Mreniazt

8. Msr
te i
Tini amngre
miuscNt
ba erinbenn

Was! 4 o al
As NN

1

nie uitin
eteenti
Nrimmünnei
daNnirne
ruri
r Fteni
eteng
—
erant
UNEi e

14 . 2

4
GEVL.AWe,

Capitulum

Sed querit archi.ſuꝑ.c.dobis.vj.q.ij. Dtrũ
vicarius epᷣi in ſpnalibo ⁊ tꝑalibo poſſit benefi
cia zcedere.et Boffre. tenebat ꝙ ſic. ex de pꝛe⸗
len. in. c. dilecto.ꝗꝛ vicarius pᷣt oĩa que ꝑtinẽt
ad iuriſditionẽ. Sʒ inſtituere eſt iuriſditõnis
nõ epalis officij. Guił. durandus tenet ↄtra⸗/
rium. Sed archidi. dicit. Credo ꝙ requiratur
ſpeciale mandatũ quod ꝓbatexpꝛeſſe de offi.
vica.c.cũ in generali.li.vi.et hoc tenetur.

Circa bona tẽpo S.üiſ.

ralia mobilia vel immobilia epᷣatus ⁊ eccleſia

rum ⁊ monaſterioꝝ ⁊ alioꝝ locoꝝ pioꝝ ſibi ſub

ditoꝝ dʒ diligentiã adloibere ne diminuantur
vel auferant. Et pꝛimo quidẽ cauere debet
ſibi ab auaritia. vt vicʒ nec ꝑ ſe nec ꝑ alios ne

gocijs ſecularibo pecunias ſuas exponat ſ̊ et

clericos ſuos ab hmõi faciat abſtinere put te⸗
netur.vt di.lxxxviij.c.foꝛnicari.⁊ extra ne dle.
rvel mo. c. i. Nec etiã dʒ tyſauriſare ſʒz gqð ſibi
ſu ꝑpeſt in pias cauſas expendere.vñ Ambꝛo.
xij.q.ij.aurũ eccleſia hʒ.nõ vt ſeruet ſʒ̊ vt ero⸗
get ⁊ ſubueniat in neceſſitanbo. Et Piero. c.

lſeqñti. Bloꝛia epᷣi eſt pauperũ opib⸗ ꝓuidere.

ignominia ſacerdotis eſt pꝛijs ſtudere diui
tijs. Scðo abſtineat a delapidatõe ipſoꝝ bo⸗

noꝛũ cũ ſint pauperuʒ.xvi.q.i.qm̃. vñ amicis
vel ↄſanguineis nõ det niſi in neceſſitate tan⸗

qᷓ; paupibo. ſicuc legitur ſanctũ Augu. feciſſe.

Ab expenſis ſupfluis ↄuiuioꝝ plurimoꝝ fa⸗
muloꝛum vel equoꝝ pompoſeſuppellectilis ſe
abſtineat. obſeruando ulud qð haber.diſ.xli.

ex carthaginenſi cõcilio.Ep̃us vilem ſuſpel⸗
lectilem et menſam ac victũ pauꝑem habeat
et dignitatis ſue auctoꝛitatẽ fide ⁊ vite meri
tis querat.et in.c.ſeqñ.ðꝛ.nee veſtibo vel cal/
ciamentis decoꝛẽ querat..egata ad pias cau⸗
ſas.ſi infra annũ a moꝛte teſtatoꝛis heredes
vel executoꝛes nõ ſoluerint ipſe epᷣus debet po

ſtea cogere illos ex officio ſuo niſi teſtatoꝛ ipſe

ꝓtelauerir et œerminauerit tpus illa faciẽ/
di. Et ne hmõi lateant congruũ eſt. vt ſingu⸗/
lis annis epᷣ̃us pꝛeceptũ faciat notarũs ſub pe

na excõicatõis.vt debeant talia legata referre
curie ſue poſt moꝛtẽ teſtatoꝛis.vt videat ſi ad

impleantur. et alicubi eſt ſententia lata ꝑ ſy⸗
nodalem ↄſtitutionẽ ↄtra tales. Ipſa vero le
gata que haberet exequi epᷣus ſiue ꝓ incertis
facta ſiue pꝛo alijs cauſis.qñ per teſtatoꝛẽ non
eſt expꝛeſſus locus vel modus erogatõis nõ
ꝓptereapᷣt vel debet epᷣus ſibi imburſare ſed
pauꝑibo erogare tenetur.et idem de alijs in /
certis que ꝑueniãt ad manus eius rõne vſu/⸗
re vel ludi ⁊ hmõi. CTCercio alienare inõ de/
bet aliquid immobiliũ ſii ep̃atus etiã in caſu
neceſſitatis niſi pꝛius haabita licẽtia a ſede apo

ſtolica eum et hoc iuret.extra de rebo eccle.nõ
alie.c.monaſterioꝝ.in cle.et tunc etiã requiri

tur certa foema de qua ſup ti.xij. de alienatõe

rerum eccleſiaſticax. Similiter nõ deber pꝑmit
tere alias eccleſias dvel monaſteria vel hoſpi⸗
talia ſibi ſubdita alienationẽ rei alicuius un/
mobilis facere ſine ↄſenſu ſuo ex cauſis et cũ
modis qui habentur.x.q.ij.loc ius. et.xij.q.ij
ſine erceptõe.Et deler bñ inquixere ꝙ eccleſia
nõ decipiatur.et pꝛeciũ ꝓ neceſſitate expenda
tur.vel in vnilitatẽ maio ꝛẽ eccleſie ipſius emẽ
de aliud ſibi fructuoſius. Oulte leſiones fiũt
eccleſis ⁊ locis pijs ꝑ illicitas alienatões. Sʒ
vbi eccia vel monaſteria apparent notabiliter
leſa.pᷣt epᷣus ↄtractũ reſcindi facere ad ſu pple⸗
mentũ cogere emptoꝛẽ. Idem de ꝓmutatõni
bus vel tranſactõibo. O aũt epᷣs in alienatõi⸗
bus poſſeſſionũ eccleſie velit certã quottã. pu
ta ad rõnem.v. ꝓ centenario de pᷣcio rei vendi

te viðꝛ expᷣſſa extoꝛſio.nec excuſare pᷣt rõe cõ

ſuetudinis cũ ſit irrõnabilis.non enĩ pᷣt gabel
lam ponere in ↄtractibs ſicut laici faciũt.Que
aũt reperit vſurpata ab eccleſis ⁊ pijs locis
a patronis vel ↄſanguineis rectoꝛis eccleſiaꝝ

mobilia vel ĩmobila reſtituere faciat inquan

tum pᷣt.Eccleſias ruentes faciat pꝑer rectoꝛes
vel wm reꝑari ⁊ wmos eaꝝ.ꝓut fieri poteſt.
Quarto nota vt ðꝛ.xij.q.i.epᷣi.et.c.ſequiti⸗

bus. Ep̃i ⁊ alij rectoꝛes eccleſiaꝝ debent habe⸗

re ⁊ tenere res eccleſie diſtinctas a rebo ꝓpꝛijs
ne ſub pᷣtextu reꝝ ꝓpꝛiaꝝ auferãtur bona ec/
cleſie.t de bonis quidẽ eccleſie mobilibo vel
immobilibo ⁊ alij clerici nõ pñt teſtari ſ de re⸗
bus patrimonialib vel ſibi wnatis aut lega⸗
tis aut acquiſitis ꝑ induſtriã pñt teſtari ⁊ cõ⸗
ſanguineis licite legare ⁊ conare ⁊ ab inteſta⸗
to in hmõi ſuccedũt cõſanguinei. Ep̃i aũt ex
religionibo aſſumpti nõ pñt de aliq teſtari niſi
de licẽtia pape ᷣm Cl. in ſumma ſcde ſcðe.
q.clxxxv.ar.viij.Et ſimiliter religioſi aſſum/
pti ad eccleſias curatas.ſed quicquid acqui⸗
runt tales ep̃ᷣi vel ałs curati eccleſie ſue acqui
runt etiã ꝑ ſucceſſionẽ aduenientia. Sed ho⸗
die conſanguinei pꝛelatoꝝ ſpoliant vmos eo
rum in moꝛte. de his plenius habes ſuß̃ ti. x.
de teſtamentis. Mota quinto ꝙ epᷣs vebet
ꝓcurare. ꝙ eccleſie collegiate et monaſteria
habeant ꝓcuratoꝛes ſuos ſeu yconomos qui
deliter tractent bona eaꝝ.ipſe aũt epᷣs debet
habere yconomũ reꝑ eparus qui ſit teſtis ad⸗
miniſtratõnis debite tꝑalium. Sicut etiã cu /
bicularij quos debet habere ꝓſonas maturas
⁊optime vite ⁊ fame clericos vel religioſos de
bent eſſe teſtes ſancte ↄuerſatõis ſue.vt ðꝛ.ij.
q.vij. cum paſtoꝛis.⁊ hic yconomus delet eſſe
dlericus.vt dicit᷑.lxxxix.di.c.qꝛ in quibuſdã.

Titulus

et. c. iudicatũ. In glo. iñ ſup. c. diaconũ. ðꝛ ꝙ
q̃ b ptãtem ſen adminiſtratõʒ ſuꝑ rebo epᷣa⸗

tus ðꝛ vicedñs.qui aũt ſuꝑ res canonicoꝑ ðꝛ

vconomus.ſvdie ↄſueuerũt nũciari camerlin

ghi. Et in. c. de cẽter oĩbi.di. ea. ðꝛ ꝙ talia offi⸗/
cia ꝓpinquis vel fauoꝛe ſibi ↄiñctis nõ ſunt cõ

mittẽda.Et dicit ibi glo.ꝙ rõ hui eſt.qꝛ ma⸗

gis ſunt ꝓni epᷣi addandũ ꝓpinquis q; alůs

etiã magis dignis. Itẽ alia rõ eſt huius pꝓhi⸗/
bitõis.qꝛ ſꝑ pᷣſumitur ꝙ res eccie latenter le⸗
dãtur pꝑ eos. Et di. lxxxviij.ðꝛ epᷣs nullã rei fa
miliaris ad ſe curã reuocetſs oꝛõni ⁊ lectõi ⁊

p̃dicatõi tmmõ vacet. Ninc ⁊ Ber. ad eugeni

um papã in li.de ↄſideratõe.multũ inuehit cõ

tra eposqͥ totã ſollicitudinẽ ſuã ponũt pꝛinci/

paliter circa tpalia ⁊ ſuppellectiha ſua ⁊ 2pan
dos redditus.⁊ de ſalute aiaꝑ parum curãt di⸗
cens ꝙ ſi nõ pñt hr̃e pudẽtes ⁊ fideles diſpẽ⸗
ſatoꝛes vt decet melius eſt hr̃e min idoneos
qᷓ; ep̃i ſe immiſceãt hmõi occupatõibo tpaliũ.

De diſpenſatõe que §. v.
pt fieri ꝑ epos. Nota ꝙ circa lapſos reꝑiun/
tur tres resule ius cõe ↄtinentes ſᷣm Hay. in
ſumma. et glo.ſummaria di.l.in pꝛin. Pꝛima
eſt. ꝙ qͥ peccauit moꝛtaliter roſt bapᷣm nõ pᷣt
Pꝓmoueri. ſ. abſq; diſpenſatõe.xxv.di.pꝛimũ

xlviij.diſt.qm̃.i.q.vij.ſi s oẽm. Scða regula

eſt. ꝙ ꝓmotus peccis moꝛtaliter deijcif. diſ.l.
q ſemel. di. lxxxi. ſi diaconus. Cercig eſt ꝙ ab
oꝛdine depoſitus non pᷣt reſtitui.di. l. c.i. et.ij.

AIſte etiã tres regule colligũtur. di.l. vt ↄſtitu
eretur in pꝛincipio.et vbicũq; mitius agit᷑ di /

ſpen ſatio eſt.idẽ Hoſti. Sed circa intellectũ
iſtaꝝ regulaꝝ ᷣm Ray. et glo. vbi ſupᷣ tres fu/
erũt ab antiquo opiniones. Pꝛima fuit ꝙ oẽ
moꝛtale poſt bapᷣm repellit pmouendũ ⁊ deij
cit ꝓmotũ.et qꝛ iſta eſt nimis rigida qꝛ ſᷣm eã
nullus ronſet ꝓmoueri ideo nõ tenẽda.Scða
opinio intelligit iſtas regulas de magnis pec/

catis qꝛ minoꝛa poſt pnĩam nõ reꝑllũt ꝓmo

uendũ.nec deij ciüt ꝓmotũ.ar.di.xli.clericus.
et. v. q.iiij.in loco.Etqꝛ iſta opinio nõ diſtin⸗
guit inter pcc̃a occulta ⁊ mnifeſta. ideo nõ eſt
tenenda. di. l.c. de his vero. Cercia opinio in
telligit pᷣdictas regulas de manifeſtis.occulta
eni poſt pniam etſi grauia nõ repellũt nec deũ⸗
ciũt.di. xlviij.qm̃. Et qꝛ hec opinio nõ diſtin/
guit inter enoꝛmia q̃ etiã occulta repellũt ⁊ de
iciũtet alia pcca. ideo ipᷣa etiã nõ eſt tenẽda.
ex de accu.c.inquiſitõnis. Nt ergo ſine calu

mnia ꝓcedas diſtinguendũ eſt de pccis.quia

aut illa ſunt enoꝛmia aut mediocria aut mi/⸗
noꝛa q;uis oia moꝛtalia. Si ſunt enoꝛmia ſi⸗
ue occulta ſiue manifeſta ſint repellũt pmo/
uendũ ⁊ deijciũt ꝓmotũ.i.indiguũ faciunt vt

ꝓmonueatubet ſi iam ꝓmorus ſit indignũ fa;
ciunt ad exequendũ officiũ ſuſcepti oꝛdiuis

poſt quantũcunq; pnĩam. et ↄtranũ faciẽs lvt

eſt accedẽs ad oꝛdinẽ ſuſcipiendũ vel exeqñs
ipᷣmañ diſpenſationẽ ſp peccaret moꝛtaliter.

. Di. l. c.miroꝛ.i.q.i.erga.er.c.ſiqͥs.ex᷑ de accu. c.

inquiſitõis.Et vt dicit guil.gloſatoꝛ Ray. lve
qð ðꝛ de enoꝛmibo reſtringendũ eſt ad lomi⸗/
cidiũ ⁊ ſimoniã in oꝛdine.idẽ Noſti.⁊ goffre.
addẽtes viciũ hereſis.i.q.i.ventũ.Auantũ ve
ro ad mediocria pcc̃a ſubſtinguit Ray. qꝛ aut
ſunt manifeſta aut occulta.ſi manifeſta impe
diunt ꝓmouendũ ⁊ deijciũt ꝓmotũ.di.:c.de
his vero. Et intelligũtur manifeſta qñ ſũtno⸗
ta ꝑ ſniam vel ꝑ ↄuicrionẽ vel ꝑↄfeſſionem fa
toꝛio ꝙ nõ poſſit aliq̃ tergiuerſatõe celari. Si
aũt ſint occulta nõ impedit ꝓmouẽdũ nec de
ijciũt ꝓmotũ.ſj pñt ꝓmoueti ⁊ miniſtrare in
ſuſceptis abſq; incurſione alicinus cẽture vel
irregularitatis.ſʒ nõ abſq; moꝛtali pcco quo/⸗

cctã en⸗ meru ꝓbatõis.di.xxiiij.c.ſ.vel no⸗

uſq; peniteãt.ex᷑ de tem.oꝛ.c.ex tenoꝛe.et. c.
queſitũ. Dicũtur aũt mediocria exempliſicã⸗

do adulteriũ.furtũ.ſacrilegiũ.ꝑiurium. fraus

cũ wlo.inceſtus.multomagis viciũ ſodomi⸗
ticũ.ex de exceſ.pꝛela.c.clerici.et ſitia maioꝛa

