defenſionem vᷣο bonoꝛum et eoꝝ qui in ca
ſu licito ad eam confugiunt/poteſt eccleſia
incaſtella
E

lbet etiam a clericis.et ſi laxci vellent facere
inſultum cõtca eam.vl ꝓpter obliganões

ecuk iur;
e ucdeis et ſara. DPHuto in pacificos
non habentes guerrã actiue nec paſſue no

—◻ %
ðð de.
*

S f. 6 raſtk.r Nren 6. 1. N1 ℳ
4

E 3 Deres. 2

Litulus

intetuenerit auctoꝛitas pape. Sed foꝛte qð
Smittit verius eſt. Archici.4 Ae nota ᷣm
Buil. ꝙ ſi eccleſie fuerit inea ellate ab his

vel ppter aliud vtipſis laicie reſiſtat niſi

ſatiſfactionẽ. Item m Buil. Si immien
cibus hoſtibo aliqͥ fugiunt ad eccleſias et ibi
capiunt᷑.ſi tales confugientes.ipſas eccleſi
as incaſtellauerunt aut impugnauerũt iu/
ſtos hoſtes non debent gaudere immunita“

te eccleſie. quam pꝛius ipſi violauerũt im/
imiliter ſi ibi reponant victu

pugnando ibi re i⸗
alia de quibus ſuſtentent in impugnatõne

ioſtium. quia ſi capiant a iuſte bellantibus

tnon peccant. nec tenent᷑ ad reſtitutionẽ ¶
.—— Sed nunquid wmini qui bellauerunt pñt
cõponere adinucem ſuper damnis que eo /
rum ſubditi paſſi fuerũt in lellis. An uit

Si compſitio fiat de conſenſu damnifica⸗

toꝛũ ſtandum eſt illi cõpoſitioni ſiue fiat ꝑ

remiſſionẽ mutuam ſiue ꝑ recõpenſationeʒ
alteri partiũ fiendã.et omnes erunt lileri a
reſtitutione/Si auteʒ non fiat de conſenſu
ipſoꝛũ.tunc non valet talis compoſitio.n

ſatiſtactione. qnimo in tali compoſinione ꝗᷣ

iniuſte mouit lellũ tenet᷑ de ꝓpꝛio ſuis ſatiſ

facere. Mõ em̃ potuit per ſuam cõpoſitionẽ
hiudicare hominibo ſuis. et lvc miſi in culpa

fuerint pariter cum eo.ſ.conſiliũ et auxiliũ

ſponte dantes ei in bello quod nouerant in
iuſtum. tunc em̃ nõ tenet eis.quia in re tux
pi non contrahitur obligatio. inſti. manda

qui habuerunt iniuſtum bellũ. habentes iu
ſtũ bellum ſi incẽderint eas. non tenent ad

I. obligent qui iniuſte damniſicauerunt ad

i.5. illud. et ff. mandati. l. ſi remunerandi.

Siaiiten habuit iuſtum bellum talis com
ponens ſiue conſenſu ſuoꝛum hominũ dãni

ficatoꝛũ.tenetur ipſe dñs eis quantum ad

uerſarius nõ ſatiſtaceret ipſe ſubditis talis
damni. quia non debuit componere cũ ad/

nerſario in pꝛeiudiciũ ſubditoꝛũ ſuoꝛũ.ſed
debuit ꝓcurgre ꝙ eis dãna ab aduerſario

reſtituant᷑ tenent etiam nibilominus et ip

ſi aduerſarij qui habebant iniuſtum bellum

Et intelligit Guil. de damnis rapinaruz et
incendioꝛũ. Nam de expenſis factis ꝓ bello
conſueuerũt dñi auctoꝛitate ſua compone

re vel ptranſire. quod etiaʒ de pᷣdictis dam⸗
nis rapinatũ et incendioꝛũ concedi poteſt.
Kan Ma pꝛobabili cauſa viderũt eſſe ea

remittenda potius q; carere remedio pacis
et incurrere belloꝛũ pericula.Et cum in hoc

caſu pꝛincipes vtiliter gerant negociũ ſub
ditoꝛum.ipſi ſubditi tenent ratũ habere.Si
tamen abinitio cõtradicant ne ſiat compo/⸗
* ſitio niſi refectis damnis ſibi non poteru oo

diſtinenonem Aaet Pe. vio
nni eſt illata pione. tuc dt repelli niconti
ne

danartus

minus ipſa ↄamna quietare. lene tñ oteſt
wminus deſiſtere a bellando.qꝛ ſicut apud

eum eſt auctoꝛitas mouẽdi bellum. ita ⁊ des⸗
ſiſtendi. Concoꝛ. Doſit.

De bello particulari.et quomodo li ceat
ſe defendere. Capiturum tercium.

£ ’ bello particula

ri qð fit ad defenſionẽ ſui et ſuoꝝ

Nota pꝛimo regulam iuris nans
ralis et poſitiui.fi.de iuſti.et iure.l.vt vim.ſ.
ꝙ vim vi repellere licet. cum moderamine
inculpate tutele et incõtinenti Mꝛo cui de

claratione cõmuniter dicunt ctoꝛes. ꝙ;

moderamẽè inculpate tutele eſt illud qò e,·
ualetillate violentie in qlitate armoꝛn. in

concurſu tpis.et in ipſo actu violento. ne

als excedendo cen licta. etp co
ſequens petm̃/ Ged vtrum cũ ulle qͥ eſt foꝛtꝭ

vult me peutere pugno q ſum vilis.i. debi⸗
ia e nõ poſſum elerecerrd defen /
dere me cũ enſe. dubitatſet Jacob xare.

diſtinguit. quia aut às vult ꝓpulſſare vio⸗
lentiam illatã ꝑſone aut illatã rebus/ꝛi⸗
mo caſu licet etcũ arinis et q̃litecrũq; ſi res
aliter reꝑari non põt.C. de apxel.l. ſi qui
NRã ſi poſſum occiderefurẽ vbi non cogno
ſco. et nõ põt in rebo furatis ꝓuideri ꝑ iudi
cem. vt. fl. ad. l. coꝛ. de ſica.l.fuxẽ.multoma⸗
gis liq; occidere vbi ꝑſona aliter ſalua eſſe
non poteſt. Sed in ſecundo caſu.ſ.qñ vio⸗

lentia infert᷑ pꝛo rebus/aũt violẽnia rebus
illata poreſtꝑ viam iudicij reꝑari.ettũcnõ

licet q̃itercunq;. imo cũ quali tate armoꝛũ
non añt factoꝝ.quia nõ debo perſonam ꝑ⸗

cutere ꝓ defenſione rei. vbi etiam aliter ſal

ua ene nõ pomit. dumodo ꝑ viam iudicij re
parari poteſt/ Si aute per viam iudicij repꝑpa

ne inculpate tutele ex qualitate armoꝝa fa
wanA Aunnti ad id qð dicit ꝙ delet fie
ri incõtinenti repulſio violentie. Nota hic

e.qͥ dicunt ꝙ ſi vio

nenti. ſi fiat in ipſa facn fragranna/ Et ſic.
intelligif.ff. e iuſti.et iure. l. vt vim vi. Et
dicit Pe. ꝙ ſi aggredientes ſunt audaces⁊
pꝛompti adꝑcutiendũcũ video eos ꝑatos

ad me ꝑcunenduʒ uõ teneoꝛ exwctare. ſed
eos pᷣuenire ponum Inpediendo ne ꝑcutiãs
Si autem ſint nmidi.tales non ſunt ſtatiʒ

pᷣueniendi/ Sed ſi violenna illata ẽ rebus
ZR. ar PaHee. — . * ſo

£
9— *
„$ $●
.
6 £
₰ ●—

ſeaf vindicta. etp conꝰ

ri non poteſt. tunc licet qualitercunq; v'fen
dere etiã ꝑſonã oceidendo vt.l.fure.ft.ad. l.
coꝛ.de ſica.Sic igit᷑ intellige cñ moderami

golelin

7

ntosite
Hiincööten
nanantin
nio
nonnnn
gorist
guanane
ererop
Cdeten
Aerſect
nietedie
tnfna
ſnmtn.
nimit
ſaaleeran
nſpnte
retecnitn
ſbpneniße
gtneſtßatn
Cleſnetde
ſorslvcro
Uluiwetg
ndenncte
Pchanbi
Aedon
Wchd⸗ 4
onge
bongfn
latäcke
Deerine
gtüofftei
Gnttiam
lermnen
lenn lpot
leri wtet
feduunnoce
Migenulan
. le e 1

ehn
— lnne

lücaneare
euncklne
ſennenti

lanen

wong,

ginmn
d

iael
mtl

9
onah.

niſein
Nims
—
l annohmn
Guinent oci
erdiant ane,
etureecklug
einbtatenmai
ſo Acnnpen
NrPincietn e
mmn ülleiein
miinviſsid
eliceat mihit

dnidt Naro
ts
ENAit
Nissihtfin
dins ungui⸗
gaeiſini
ſecuncoch
gn
wci qualitan m
nö dero leſen
erei.ddi eummin
noton nuin
—
lenn
gi urhelln
=
ene
ene Nnh
nag
rieN.
iirmn —

rari.ſed res ablata reꝑari poteſt. et

Capitulũ

tnunce dicit᷑ violentia incõtinenti repelli. etiã

poſt fragrantiã facti.dũmodo non diuertat

qd actus extraneos. Rõ diuerſitatis ẽ. NRã

illata iniuxia ꝑpſone. nõ poramdliu⸗ reſtau
ic nõ fa
cta diuerſione ad actus extraneos. etiaʒ ſi
amcos qrat et redeat vt recuꝑetrẽ ablatã
dr incõtinenti. Et ſic intellige moderamen
in concurſu tꝑis. Yo. de lig.

religioſis. Et opi. Dug. repꝛobat᷑ dicetꝭ ꝙ
in nulla neceſitãte poſitꝰ.eriã ſi aliter eua⸗
dere nõ poſſit niſi occidendo debet quis aliũ
occidere.imo potius debet ꝑmitti ſe occidi.

aliter peccat moꝛtaliter. cuius cõtrariũ ma

nifeſte dicit cle.i. ſi furio ſus. xe lomi. Berũ
eſt tñ ſᷣm tlv.ꝙ nullus tenet᷑ ad lvc.ſed ma

ioꝛis pfecnonis eſſet ſi potius ꝑmitteret ſe

interfici q;ᷓ ſe efendendo occideret cũ non
poſſet aliter euadereſetſoc intellige ſi ẽ in bo

na diſpoſitione anie ſue. Nam als faiue ſa

cereterponedo ſe moꝛti coꝛꝑis ⁊ anĩe. cum

ſibi ꝑ moꝛtẽ pᷣcludat᷑ via penitentie tẽ li⸗
cita eſt pᷣdicta defenſio in om̃i loco.enaʒ in
eccleſia. et loc ꝓptet ꝑiculũ ſcʒ qñ ſequeret
moꝛs loc nõ faciendoſnec obſtat ꝙ eccleſia
pollui poteſt ꝑ ſanguuus efftuſionẽ.qꝛ magʒ
ponderanda eſt omms cõſeruatio cum ſit

irreſtaurabilis q; eccleſia ̃ recõciliari põt.

ſetrfoꝛte dici poteſt ꝙ ad loc ꝙ polluat reqri
tur effuſio ſanguinis iniurig ſi. vt notat in.

c. vnico. de cõſe. ecchli.vi. ¶ Vtẽ licitũ eſt in
quocũ q; ofnicio occupato ita ꝙ etiam cele
bꝛans ſi inuadaf et aliter euadere nõ poteſt

licitũ eſt ſe defendere et occidere. Qam /

pter impedimentũ coꝛpale ſupueniẽs incho
atũ officiũ dimittit᷑ merpletũ.vij.q.i.illud.
⁊.c.nNilall.ſed hic euenit impedimen tũ cele/⸗
zanti. imo ꝑiculum moꝛtis.ꝗ̊ licituʒ eſtp/
term ttere officiũ et ſe de ꝑiculo ſibi occur⸗
renti ſipõt expedire.Et ſi ſe defendẽdo occi
derit.poteſt enã reanumpto officio celebꝛa
re dummodo affuerint.de quib loquit᷑ cle.

ſi furioſus. Dam nullũ peccatũ in hoc fecit.

nec irregularitatem incurrit. vt ꝓbat in di
ca. cle. Idẽ de bapriʒannbo. oꝛcinaãnbo. cõ

fümmtibo. penitettas iniungennbo 2 ſingu
la ſacramẽta conferẽnboin vaſis.quia.ſ.l/

citũ eſt collationẽ illoꝝ ſacramentoꝝ poſtpo
nere inclvatã ꝓpter ſui tutelã ubium tñ

eſt circa ſacramentũ bapiſmi in vno caſu
qj̃.i.ſacordos inuaſus ad moꝛſem haberet

p̈ mambus paruulũ Saptizandu in arnicu/
lo moꝛus cõſtitutũ.ita ꝙ ni ſacerdos diuer

tat a baptiʒatione ipſius vt ie defendat. im⸗

ꝛeterea au/
alα tem defenſio mõ pꝛedicto licita ẽ vniuerſali
ter omnibo nõ ſolũ laicis.ſed etiã clericis et

Zercium

minet puero piculum moꝛtis eternalis.p̃⸗

ſuppoſito ꝙ non fit alius q ſciat vel velit ba
ptiʒare. In hoc & calu ſi cõſtatꝙ puer moꝛe
ref᷑ ſine baptiſmate vbi ſacerdos diuertat
adſe defendendũ.pᷣeligenda eſt moꝛs coꝛpo
ralis ſacerdotꝭ moꝛti ſpũali pueri.Et ratio
eſt. gꝛ tunc vnũ tm̃ malum ſequit᷑ ⁊ tꝑale.ſ.
moꝛs ſacerdotꝭ.ſed ſi peligat᷑ vita ſacerdo⸗
tis ſequerent᷑ duo mala ſpualia id eſt moꝛs
eterna pueri.de cõſe.di.iiij.ſrmiſſime. ⁊ ne
glectus cure aĩlaꝝ.quod ẽ moꝛtale ſacerdo
ti. xtra de eta.⁊ ꝗli.cũ ſit ars.pᷣeligendũ eſt
aũt minus malum maioꝛi.xiij.diſ.c.nerui.
Mbi aũt foꝛet dubiũ ꝓbabile de moꝛte vel
de vita pueri vſq; ad expeditionem pericu⸗
li.et cõſtaret de moꝛte pꝛeſ biteri niſi diuer
teret adhuc crederem pꝛeeligendam moꝛ
tem ſacerdotis. Et hec mayxime pꝛocedunt

7 licitum eſt cuilibet ſe defendere modo pᷣ⸗
di

cto contra quoſcũq; iniuſte nuadentes
nde et contra ſuperioꝛem ſuum.qñ.ſ.cõ
ſtat ꝙ imuſte inuadlit.C. de iure fiſci.l. hi⸗
bitum.et hoc maxime qñ aliqdertra officiũ
ſuum agit ad ipſum non ſpectans. Si autẽ
iuſte agit tunc nõ eſt reitſtendum niſi ſit ta⸗

Fleri ꝙ; nõ pomit poſt tempns reſtaurari.
t

em contra iudicem aut poteſtatem imu
ſie inuadentẽ vt occidat licitum eſtſe defen
dere/ Atem contra patrem agentem aliqͥd
contra filium excedendo ſibi conceſſa ex iu
re patrie poteſtatis. Credo filio licituʒ ſe de
fendere etiam degenti in patris ptãte.⁊ mul
tomagis mancipato/Atem contra abbatẽ
vel alios pꝛelatos licitum eſt monacho ſe
efendere.ſi pꝛelatus attentaret aliquid cõ
tra monachũ in his que non pertinent ad
officium ſuum iure vel conſtitutionibo mo
dificatummaxime in his que ꝓpter moꝛãʒ
periculum ingerunt. vtpote ſi abbas mona⸗/
chum inuaderet vt ipᷣm ſubito occideret.
ſed ſi plarus attentet contra monachum de
his que permittuntur a iure cõmuni in coꝛ
rigendo.et ſiminb vel conſtitunomibus oꝛ
dimis. tunc monacho nõ licet reſiſtere.imo
nec hoc caſu audiretur appellans. eęxtra de·
appel. de pꝛioꝛę. Item contra cominum liè⸗
cet ſeruo ſe defenñdere.ſi attentet vmiſjus

aliquid contra eum q; a iure ſit verminum

Ged in his que iura vermittũrnon licet ſer
uo ſe deſendere. et hoche reſtricta eſt poten/
nia o mnoꝛum in ſeruos. qina non babent
poreſtatein trucidandi. nec acriter eos afſti

pꝛopꝛio ſacerdoti et parochiano. Johan. — ₰

Zitulus qdartus

di Idem dicendum eſt de vaſallo conj) uare. Ratio eſt quia pafri fenetur filiusna
enat cen de diſc turali vinculo ⁊ ciuili. dmino aũt tm̃ tene

tra cominum de diſcipulo cõtra magiſtrum/

de vxoꝛe contra maritũ/quia.ſ.poſſunt ſe de tur ciuili. Item q;uis iuramẽto ſit aſtrictꝰ

fendere ſi vltra q; iure debituʒ fuerit aliqͥd

tra eos attentent. als non. Yoh. e lig.
AItem licita eſt pᷣdicta defenſio nõ ſolũ ꝓ

„△

ta marito.a iniuriarũ actio ſibi cõpetit imo

ſe ſed etiã ꝓ filio. quia vna pſona cenſetur
cum eo. Item p patre cũ ſit ꝑs ſubſtãtie erꝰ
Itẽ in vxoꝛe.nã iniuria v xoꝛis eſt irroga

ꝓ ſponſa. Itẽ ⁊ ꝓ alijs ꝑſonis coniunctis.

nam ſi qͥs iniuriat̃ vni cõiuncto omnibo in

iuriari videtur. Cum em̃ ꝓ defenſa rerũ licʒ

vim vi repellere.et ad hoc amicos et cõiun
ctos vocare. Licitũ etiã erit amicos et con
iunctos inuaſos iuuare. cum etiam homini
lomo officium delxat.ff de ſeruis.l.cun
uus. Arem pꝛo womino ſuo licet vt

i va

teſt. ałs capite punit᷑.

42

l defenſione.imo tenent. als perdit feudũ.
Item mles tenet iuuare ppoſituʒ lelli ſi po
tẽ eiig et eenenz

defendgere vebet ſi po teſt quilibet ſine pericu⸗

lo ſui.xxiij.q.i

jnon infereda.lxxriij. diſt. er

roꝛ Hic m diſtinguenduʒ in defenſione ſui

vlcõiunctoꝛũ vel extraneoꝝ quo ad incur

ſionem vel mnuaſionẽ pene canonice vel ci/

uilis/ NMam defendẽdo ſolum ſei

laritatis.nõ aũt ſi alterum defenderet. enã ff.de vi et vi armata.l.iij.S.ſiquis/Inſecin
patrem vel filium. vt notat glo.ſuꝑ.c. ſi fuęx do autem caſu cum imuſte poſſidet autwoſfũi
rioſus.v lomic in cle/ Penam excõmuni/ der᷑ miuſte ab eo contra c uem vult videli/
cationis euitat non ſolum ſe defendendo. erppullare ut obelo a eo tuncaut
led patrẽ.matrem.vxoꝛem.filiñ vel filiam. vi poſſidet aut pᷣcario aut clam. et in prfino

cumm. ſ. in tali ꝑcumione ꝑcutit clericum ᷣm
Inno/extraneum autẽ defendẽdo ſi ex hoc

percutit clericum non euitat excõicationeʒ
etiam ſi miles mãdato iniuriati loc feciſſet
c videt᷑ intelligen dũ/quando mutilaret
rvel occideret clericum vel grauiter lederet.
als non videt᷑ in

penul. .hm?

Quantũ vᷣo ad euitationẽ

rene perſonalis vel pecuniarie.ſi volentes

aſſo ſunt ↄiun⸗

ℳ₰

vim vi repellere ab iniuria 4
du. ff. de luſticia 2

cti eunant penam im mo

mnitiua violentiã paſſi.eriam licet et euitãt
penam. Si nõ erant deputan pꝛo comtiua

ni tm.ſed non ex interuallo.nec ſi non vo⸗
cant in auxilium ꝑ paſſum violennaʒ. 2 pa
nentem violentiã. (Ytem tener vaſallus
magis inuare patrem q; vñm ſuum. poſito
vterq; ſit muaſus ad moꝛtem.et pater 7

cominus.et ipſe non pomt miſi tm alterũ iu quos licitum eſ

iu.l.vt vim. himitando eam ꝑ. lein pꝛimat?
f. de udi. Si autẽ exrranei et deputan p co l

i. c. i. et diſt

tem licta eſt L.ü.
defenſio cũ moderamine inculpate tutele.
vt dictum eſt nõ ſolũ ꝓ ꝑſona.ſed etiam p
Pꝛo cuius declaratione nota diſtin
ctionẽ.quia aut volẽs vim ꝓpullare ſibi il
latã ꝓ rebus quas poſſider iuſte autimuſte
ſi iuſte poteſt cincontinẽn ⁊ cum modera
mine inculpate tutele.et non ſolum ꝓ re/

ad iuuandum dñm.iuramentuʒ pꝛeſtitum

huiuſmodl ſaluo vinculo pcedenti intelli⸗
gitur. Mam ius alteri queſitum nõ tollit 9

ſecundam obligationẽ. extra v iureiu.c. pe
titio.pꝛius aũt exat obligatꝰ.ergo ⁊c̃. Ateʒ

in ſimili caſu mag? iuuabit patrem q; em

ſuum.quia in beneſicijs tꝑalibus. vt

xxvi,c. non ſatis.

rebus.

bus ſuis ſed etiam ꝓ rebus ſibi depoſitis et

cõmodatis.et etiam ꝓ rebo amicoꝛũ ꝓpin
quoꝛũ ſuoꝛum eos.ſ.adiuuãdo.diſ.lxxxij.
Conſentixe, et.xi.q.iũᷣ ui cõſentit/Si au
pſum. ſi ex tem ex interuallo vuk vim repellere poſtG
loc occidat vel mutilet euitat penam irregu diuertit ad actus contrarios. tunc non pot

——

caſu loc eſt ſi vi. tunc ſi ſtanm venit vtrecu

peret non licet mihi reſiſtere.. vnde vi.li.
ſed ſi venit ex interuallo. tunc licet reſiſtere
quia neq; er interuallo licet alicui recuꝑxpa
re ablata ꝓpꝛia autoꝛitate. In ſecundo ca
ſu. cum.ſ.pcario poſſidet. tũcpoſt denegataz
ere m ea q̃ habent᷑ in reſtitutonem licitũ eſtilli incõtinenti vinm
vi repellere nec licet illi qui ſic poſidet reſi
ſteꝛe. nã denegãdo videoꝛ ſpoliare. An o
denegatam reſtitutionem non poſz vim vi
repellere.licetponet reuocare pꝛecariũ. In
tercio caſu cum.ſ.poſſidet clãdeſtine.nõ eſit
icitum vim vi repellere. ſed hicitum eſt ins
gredi et ſi ille non admiſerit extunc fit viox
5 euertendo ad ſecundũ memb?ꝛum:·
ſed aduocant᷑ in auxilium ꝑ panum violen diuiſiõis pᷣcedenus.iam dictum eſt. cum.ſ.
tiam. licet talibo vim repellere inconnnen/ poſſidet vicioſe et imuſte. ſed non abeo con
tra quem vult vim vi ꝓpulſareſed ab alio

lentia

tunc licet illi contra illum alium quãdocũ⸗

volentem violentiã inferre vin virepli
otandũ eſt łe licitum eſtetiam ꝓ
rebus vim vi repellere contra om̃es. cõtra
ꝓp ꝑſonis.ſi tamen ille r

lere.

ubſt⸗
tia vite et huiuſmodi.magis tenet᷑ quis pᷣ
tri carnali q; ſpirituali.vt notat glo. xx. q.

tuneſen

ſoſeche
lortne:
Malam
Goktorte
Krelfn
ſitusenrin
enlawn
föfinben
nunnn
lvontet
ſencunped
aipnen
n erch
overdick
ſandend⸗
wufn
ennan

4
fmecen
enrivn.
Peſiom
hirane
Rütnno
ſoents⸗
aren
Cpefrir
ſeunege
Clonrn
fuinenn⸗
Hytnnet
Livſter
Uninpace
ſoeſiunmn
Aorincfnin
nſoin
woſcente
Clebaerſire
ſaeterey
neineran
lnferna
Tpetlrsfn
untamd
uiilnm
Cunſictmn
nume

11 ronhin

nXlrran

Nplauun

i,ſontin
claranonendſ
vin pon intd
ſetiuſtenmn
unnen 1 umne
Aanon ſolung
nns ſbi dpn
npuhamiccnin
AMiunido Ni
göä 6 W Rn
mymnngle;

minntpicnt
orn enlnti
1bleSinnuun
oEANN
meffammnn
ireſtene lnln,
Vallo. iuntin
allo lcetmimg
lornate. Pemt
ſicer, iichhtenan
jeſtiliinitmnii
iligni nf
nicerhin Nin
nonen uun
tren.
nictuin
mim dimn ttn

Q

Ginininuitne.

— .

m
llguzu
mn elnſti
iumalun u
Nintnenſgrl

ſes,0

Capitulum quartum

ſone que vim vi repellere volũt poſlint ha /

lere bona. vt excludant᷑ ſerui.monachi. ſi
miles. tamen moderamẽ tutele diuerſiſica

ri debet.attẽta varia pſonarum q̃litate. nã

aliter et mitius contra patrem q;ᷓ cõ tra pꝛ⸗
nitus extraneũ.et ſic de ſingulis que cõſide

randa venirent.inſpectis cirumſtantijs cũ

nõ ſint hec iure limitata. ¶ Motandũ etiaz
p vun vi repellendo ꝓ rebus.ſi qͥs occidat
vel muniet.irregularitatem incurrat.ſed ſi
clericum ꝑcutiat ſeruando tũ moderamen
inculpate tutele.excõicanonem non incur
rit.qꝛ excõmunicatio non incurrit᷑ ſine w/⸗

lo vel diabolca ſuaſione. xvij.q. iiij. ſiquis
ſuadente.ſed in irregularitatem incidit s
etiam ſine wlo. vt patetin iudice reum con

demnante. Yoh. dellſigg.
Derepſalijs et de materia duellili.
LLapitulum quartum.

dam bellum particnlare. quod fit

aꝗaa defenſionẽ coꝛꝑis myſtici. et ẽ

temediũ extraoꝛdinariñ halens oꝛtũ ex iu⸗
regentium. Nam licitim eſt obtutelaʒ coꝛ
poꝛis ſui arma mouere.et nedum coꝛpoꝛis
ſmpꝛiuati.ſed etiã myſtici ſeu vniuerſitatꝭ
Eſt aũt introductuʒ ꝓpter defectũ remedij
inſurgentis a neglectu gulernantium popu
los et carentia recognitõis de ſacto.⁊ ideo
opus fuit hoc remedio extraoꝛdiario ne iu⸗
ſticia negligatf.Et qꝛ negligenti iudicio ſe⸗
culari recurſus eſt halendus ad eccleſiaſti⸗
rum.extra de fo. compe.ex tenoꝛe.ideo raro

noõ indicunt᷑ rep̃ᷣſa

qui non erat obli

ro contingit. cum ex tali defectn iudex eccle
ſiaſticꝰ poſſit adiri.als ergo extra hoos caſu⸗
Ates

—

loc remediuʒ locũ venchcat/Et nota ꝙ an
teq; poſſint fieri repſalie licite pꝛius pars ĩ⸗
iuriam paſſa debet requirere iudicem ciuita
tis iniuriantis vt iuſticiã faciatlet tũc ſi ne
gligit iuſticiam facere acibit ꝓrnimũ ſupio⸗
rem/quo veficiẽte adibit pꝛincipẽ/quibo oĩ⸗
bus deficientibus delet adire rectore ꝓpꝛie
ciuitatis.et facere fidem de reqͥ ſiione ⁊ ne
glectu et petere vt requirat iterato vt iuſti
ciam faciat.et tunc eo requiſito et negligẽ/⸗
te. Poterunt indici repᷣſalie per indiceʒ pꝛo/
pꝛie ciultatis ſeu rectoꝛes ipſius qui ſucce
Aunt in locum deficientis iuriſditionis. Si

autẽ iudex iniuriantis nõ negligit ſed iniu/

ſticiam facit ꝓnunciando imᷓ ſententiam
tunc ſi ciuitas habeat iudicẽ appellanõis de

putatum ac ipſum ꝑ apyllanonẽ adibit. ſʒ

ſi non habet indicent repſalie.nam imputa
ri debet ciuitan que non veputauit iudicem
appellationis. Si auteʒ duo iudices appel

nota ꝙ vbi non poteſt haberi copia ſuperio
ris nec de iure nec de facto locus eſt repꝛe-
ſalijs. xxiij.q.ij.dominus. Si autem deiure
haleri poteſt non tamen de facto.quia ſi nõö
olediunt tunc idem. Si autem de facto ha⸗

lationis iniuſticiã fecerint tunc videt᷑ ps te
tuta omni ſubſidio cum non liceat.iij.ap

deficit iuriſdi tio. teʒ nota ꝙ ꝓ modico
icunt e cũ hoc ſit remediuʒ ex⸗
ragecinarium qð nõ dat᷑ ꝓ modico.vt.ff.
de in inte. reſti. l. ſcio. HR
totaliter ſit leſuʒ. ſecus ſi particulariter. ¶ H

pellare. nec viden Se indici repᷣſalie cum
.

dep cibus impe. offe. l. quotiens. Yohan. de HW

Duertur ſialiuis ſi.

☛

cõſequat᷑ ꝑ repᷣſalias debitum ſuum ab eo

reninere cũ bona cõſcientia. Rñ. Dñicus de

s. Beminiano ſuꝑ.c.⁊ ſi pignoꝛationes.e?
de iniu. li. vi. Archið. poſt
loc caſu licita eſt pignoꝛ atio.i.repᷣſalia. ca
fit autoꝛitate ꝓpꝛij iudicis. pᷣcedente tamẽ

uil. vicit ꝙ in

eius ſentẽnia ſuꝑ negligentia ⁊ defectu iuſti
cie.alle.nota.ꝑ Inno.extra de reſti. ſpol. c.

cum olim. et de ſen. excõ. grauẽ. in ducit etiõ

e. dñs. xxiij.q.ij. Sed Guido nõ putat ꝙ iu
der ſwoliati pomit pignoꝛationẽ cõcedere cõ⸗
tra illos qͥ ſue iuriſditionis non ſunt.nec

pterſui cõciuis delictum. nec ꝓpter negligẽ

tiam iudicis. et quod dicit ſupꝛadictũ.c.
minus.ſ.ꝙ ciuitas plectenda eſt ⁊c.intelli⸗

git p ſuum iudicem. vt dicunt Johã. fran.
pvcell. Dicit tamen Buido ꝙ dictñ Archi.

põt eſſe verum.quãdo nullus inuenitur ſu
perioꝛ qui de cimtate negligẽte vel de wmt/
no ipſius iuſticiam faciat. quod tamen ra⸗

.

habita per repꝛeſalia debent reſtitui.

beri poteſt non de iure. vt quia tyrannus oe
cupauit.tunc dicit vtnotat Innoc. extra
de elec.c.nihil.ſed ſi haberi poteſt de iure dif

ficile tamen eſt haberi de facto.vt pote cum
ſit valde diſtans et pars pauperrima, tunc
etiam locus eſtrepꝛeſalijs. Item conceſis
repꝛeſalijs licitis.ſi poteſt haberi copia iudi

cis vel miniſtroꝛum eius.non debent illi ad
quoꝛum petitionem indicuntur autoꝛitate

equirit᷑ eniam ꝙ ius

gatus.vtrũ poſſit ſibi illud

pꝛopꝛia rapere perſonas vel res eoꝛũ cõtra

qs indicuntur..ſed iudiciaria ptãte. als ve
ro et pꝛopꝛia auctoꝛitate licebit ſi hoc con

ceſſum fuerit ab indicẽte ꝑſone aũt vel res
capte remanebunt penes capientẽ. aut udi
ci pñ̃tabunt ſᷣm foꝛmã ↄceſſiõis tepᷣſaliaꝝx

et res eoꝝ. als incurrunt excõicationẽ

ſeunlegat peinlegto ſucij ſecꝰ ſi in alijs

1 de accedentibus cauſa ſcolariũ.
patribo et alijs agnatis qͥ irent ae

Zitulus quartus

Atem res capte vendent᷑ vel in ſolutũ acci nes vnius ciuitatis vel vniuerſitatis non

pient.eſtimabunt᷑ iudicis auctoꝛitate vt in ſimpliciter ſupponit ciuitan cõtra cmius ho⸗
enſarũ. attẽéta mines indicunt᷑ repᷣſalie. non poterũt indi⸗
tñ et ſeruata foꝛ ma cõcemſonis repᷣſaliarũ. ci repᷣſale.ꝓpter delictũ dñi hab) eos ſub

cõputatione fiet deductio expenſarũ.attẽta

Jo. de lig. ¶a Item nota ꝙ cõtra certasꝑ/ iectos.ſed bñ ꝓpter deliciũ dictaꝝ ciuitatũ
ſonas exerceri nõ poſſunt repᷣſalie.⁊ pꝛino Itẽ in dictis repᷣſalijs contra lomines vni
nõ pñt exerceri cõtra pſonas eccleſiaſucas uũs ciuitatis.puta bonoñ.ab altera ciuitate
indi puta floꝛen. ſi incole bonoñ.ciuitatis ſube⸗
dicẽtes et exercẽtes.vt de imniuris.c.i.li.vi. unt onera ipſius ciuitatis.exercere poterũt
Et de loc hales infra ti. xxiiij/ Atem nõ pñt repſalias tra eos.als nõ. Item in victis
exerceri ↄtra ſcolares ſtudetes iura in locis repſalijs cõtra lvĩes ciuitatis.puta bonoñ.
an cõtra bononiẽſes alubi cõmoꝛantes.pu

udent iura/Adẽ de ſcriptoꝛib et bidellis. cer
Idem de bitatur. Et aliqui dicunt ꝙ poſſunt ſi dicte
videndũ

ↄtra ambaſia toꝛes indici nõ pñt vel exerce ꝙ poſſunt exerceri contra tales ſi ſint in ea⸗

ri. ff. de legi. l. fi. Et qð dictũ eſt de reb ſcop dẽ ꝓuincia. ſecus in alia ꝓuincia. Allij con

lariũ et ambaſtato x.intelligit᷑ etiã de his qᷓ cedunt ſimpliciter in om̃ loco et caſu. Itẽ

deferut neceſſaria ꝓ ſtudio vel ambaſiata. ſi de facto nõ poſſet ciuitas arcere ciuem iu⸗/

Et idẽ de rebus alioꝝ q pᷣdicni deferrent ſibi um. qui etiam eſtciuis ciuitatis cõtra quã
neceſſarijs.vt equi.hibꝛi et hmõi.ſecꝰ de re? indicunt᷑ repᷣſalie.cõtra eum optime repꝛe⸗/

bus nõ neceſſarijs Itẽ cõ tra eũtes adnũ⸗ ſalie exercebunt. Dam ꝓpter defectu iuriſ⸗
dinas vel ad ſanctũ Aacobũ vel ad aliũ lo? ditionis indicunt᷑.ſed deiure nõ debet iuriſ⸗

cũ cã indulgetie.vel namgãtes q vi ventoꝝ ditio deſicere. cum de iure oẽs ſubqjciantur
deferunt ad ciuitatẽ indicennũ exerceri nõ pꝛincipi.ix.q.iij.per pꝛincipalẽ. ſed de facto
pñt repᷣſalie.extra de cle.pere. per to tũ. C. de defieit. quia de factonon recognoſcũt ſupe⸗
naufra.l.i, Otem otra illos qͥ in uis vocari rioꝛem. Sicut igit᷑ defacto deficere poteſt cũ

nõ pñt. Onñ ſi bnoñ.eligeret᷑ in poteſtatem non ſubditus miuriatur.ſicet qe iure ſubdi

mediolani. vel ſi bonoñ.iret mediolañ.pꝛo tus deſacto reſtituere poteſt.⁊ ſic recurciad
pter funus cõſanguinei rõne repᷣſaliarũ.re/ remediũ extraoꝛdinariũ repſaliariũ que ta
tineri nõ poſſet/ Itẽ ↄtra officiales ptãtes men ſubditum non artabant vonec ſpeciali

.

rern ds faciẽtes.qͥ expꝛeſſe cõ ter cõtra ſubditum fuerit ꝓceſſumiuris oꝛ⸗

tradixerũt iniuſticie tali. aut eniã qͥ nõ con/ dine ſeruato. nec ꝓceſſus ſoꝛtiri poteſt effe
ſenſerũt nec cõtradirerũt quia abſentes vel ctum pꝛopter ſacti rebelloneʒ. Item cõtra

— .

ignoꝛãtes erant.nõ pñt indici vel exerceri bona exiſtentia in terr toꝛio ciuitatis cõtra

——

reßſalie. et idem ſi erãt pñũtes nec cõſentiẽ/ gquam ſunt indicte repᷣſalie.exercen poſſunt
tes vel cõtradicẽtes. erſtentes ſeʒ tales ꝙ repꝛeſalie.vt ſcʒ capiant et reducant᷑ intra

nõ vocant᷑ ad cõſilia vt notarij et berruarij territoꝛium ciuitatis indicẽtis. MHam pꝛo/
Sʒ ſi ſuntaſſumpti ad ↄſulendu.tũc q illos pter defectũ iuriſdinonis recurrit ad manuũ
poterunt indici.et multomagis ſi iin regiã deficiẽte foꝛmula iuris ſoleniter dicè/
rectoꝛẽ ad faciendũ iniuſticiam/Itẽ cõtra di.et ſic vbiq; ſoc fieri põt.quia vbicũq; li⸗
mulieres e xerceri nõ pñt.nam in pſonã ca citum eſt cuilibet defen dere coꝛpꝰ ſuũ Yob.

pi nõ pñt. C. de offi. eius qͥ vi.alt.l.n. Yo.de de lig. aliqᷣ cõtra. Itẽ de rebo mobinb et im

indici repſalie. dubitaf. Et YJacobo de belui
ſo dicit ꝙ nõ.qꝛ nõ delet qͥs grauari ꝓ deli

v. c.Dñs.x xiij.q.ij. Ham et ſentẽtia interdi

lie ſunt quoddã lxllũ ꝑpticulare.a licet ſit ca poꝛalↄſecunonẽ

lig. ¶¶ Sʒz an ↄtra ſingulares ꝑſonas q ſunt mobilibo illoꝝ cõtra quos cõcedunt. q̃ reꝑ

peintus innocẽtes ꝓpter delictů womim vl te fuerint in territoꝛio cuitatis ↄcedentis
exexceri pñt. Hec oia,.de repſalijs exiracia

alteriꝰ pꝛiuati. de ̊ nõ ſit iniuſticia poſſint exexce ec oia, der
ſunt ex libello Joh. delig. :
c. di li lelluʒ ſingulare quod dicit ouellũ. quod ſit
cti pumunt᷑ ſinguli etiã innocentes.enã in inter duos. Et fit iſtud duellum aut ꝓpter
bello iuſto capiun innocentes. Sed repᷣſa,/ odij exaggerauonęæ aut pꝛopteglo ꝛie tem
toleci K.t.oſteſis virnbo coꝛpis
ĩpublico ex tali bello laude ↄſeqtur de foꝛti
ͤZieẽ ↄtra homi tudine aut ꝓpter miũcti coꝛꝑis purgatoez

cto alterius.de re.iu.c.nõ debet.li.vi.Alij õʒ

pius i nnocẽs iñ ciuitas habet ius in eũ et h
videt᷑ ſeruare YJob. de lig.

.—K.Le

4
„ *
△ . „

ta flioꝛẽtie pomint exerceri dicterepᷣſalie.du

Patt 38 8 qͥ irent ad videndũ bononiẽſes floꝛentie moꝛãtes ſubirẽt one⸗
filiũ et agnatũ in ſtudio.ff. de iudi.l.ij/ Itẽ ra bononie.ſecus ſi non ſubirent.Alij dicũ=i

finirin
ſebänytoic
zobtunes
iepiſtea
Ulicrcie
DN
(woricn⸗
Achade
torbe

Nor

duelife
ugo genn
, Ponin
ſuncegen
Kleye, gu

4

tentabsi
ſicgettco⸗
gtun di⸗
6Auſene
Waßeiant
hüräsn
bifſeenaa
mdl
iſllcnar
KClidien
pillunnie⸗
eynneiti⸗
ſbiinacin
nceſeliani
Elhoncopr
Ccolia Gec
Wipeküdie
gecten
ncltesſugs⸗
tntorn⸗
runef
nnhn

,uckttnpv

un umannan
unnin
nehiſſ
duendiraiie
cnmi⸗ .
tyri
cpirnin
edwi limi
nsetengti
lgnFmngen
amnansuhe⸗
hiönnngn
Krlendenzi⸗
aniſin
jenciniiign
nonſinm ni
ontratalkiinng
naligpbin i
nomloroech,
uitasarcerecle,
usuitatis dr
meümophm
Ann Prerdti
nAmdis ſunnmn
Pnmndhdiati

MANie

nurniaminmaſhi
Nuennt ünid
dinminſkmngen
nonmtmwniſgtd
r aizhempit
m Aklonz jmi
emwr ulnnz
urjirennan-
aniel ktueni
Gnsindicis ,
ünonisnnmnin
Gnuinelim,

SSe
S==

1 .

„

gaptulun Pinmum

cum ſeilicet alicui impniffurtum vel ꝓdi⸗
tio et hmõi et ipſe duello vult oſtẽdere ſu⸗/
am innocẽtiã.ſed tale bellũ eſt ccatũ moꝛ
tale et valde graue.cũ exponat ſe moꝛti coꝛ

wpꝛis et anime. Et eſt phibitũ lege diuina.

naturali et poſitiua. Naã in lege diuina dici
tur Exo.xx. non occides.ſcʒ nec te nec alte

rum. talis aũt exponit ſe occiſioni ſuipſius.

Vtẽ facit cõtra illud pᷣceptũ nõ tentabis v
minũ deũ tuũ Deut. vi.loc em̃ dicit᷑ tenta⸗
re dñm vt dicit.ij.q.v.monomachiã. Eſt ⁊
ꝓhibitum lege naturali ſumendo ius natu
rale ꝓ inſtinctu nature ꝓpueniẽte ex rõna/
bili intelligentia.qᷓ appellat᷑ naturalis equi
tas. diſt. i. ius naturale. IAtem ꝓhibet lege
canonica.extra de pugna. in duello ꝑ totũ.
et.ij. q. v. conſuluiſti. et.l.ciuili.C. de gladia
toꝛibꝰ Joh. de ilg. ,
Nota de materia J.üiii.
duelli Ray. in ſumma querẽs vtrũ conſue
tudo generalis eicuſet duellantes a pecca/⸗
to. Ponit diuerſas opi. Aliqͥ em̃ dicũt indi
ſtincte ꝙ excuſat. Sed iſtã repꝛobat Ray.
et bene.quia lvc eſtcõtra diuinũ pꝛeceptuʒ
nõ tentabis. Nulla aũt cõſuetudo q̃ wotius
dicẽda eſt coꝛruptela pᷣteſt tollere diuinuʒ
pceptum.diſ.viij.que cõtra moꝛes ⁊ ꝑ alia
ca. Alij deinsri de duello. videlicz quia
aut offert. aut oblatũ ſuſcipit᷑ ſponte.aut ſu

ſcipit᷑ inuitus iudice indicẽte.Et in pꝛimo

et in ſecundo caſu peccat moꝛtaliter Sʒ nõ
in tercio caſu. vbi.ſ.indicit᷑ ei a iudice et ſi
nõ ſuſcipit.opoꝛtet eũ ꝑdere vitã vel res ſi
as. Quidã iterũ loc diſtinguunt. qꝛ.ſ.vbi
eſt ꝑiculum vite.puta innocẽter accuſatus

de crimine.ſi nõ vult ſe purgare ꝑ hunc mo

dũ ſibi indictũ tanq; ↄuictus occidit᷑.dicũi
tunc eſſe licitũ.quia facit ad vefenſionẽ ſuã
Et hanc opi.videt᷑ tenere Nico.de lyra ſu
per. xvij.c.i.Regũ.vbi agit᷑ de duello dauid
cũ golia. Sed in cã ciuili ſeu ꝓ defenſiõe re⸗
rum tꝑaliũ dicunt eſſe illicitũ. Sʒ wil.glo.
Ray.credit enã in lvc caſu eſſe licitũ.dicit
em̃ cũ res ſuas liceat armis defendere. eas
Cefendendo raptoꝛẽ occidere ſialiter defen
dere nõ poteſt. quare nõ poteſt eas defende
re ðuèllo nõ ꝙ ipſe offeret ouellũ.ſ̊ ꝙ a iu⸗

dice offert ſeu potus inferf. Et ſic cõclucit

iſtã opi.tenendã ſubdẽs ꝙ de ſacerdote nõ
credit ꝙ ſuſcipere liceat nec in cã ciuili nec

etiam criminali.hec ipſe. Sed ſi hoc eſſet li/

citũ laycoxõne ꝓpꝛie xeſenſionis vt dictũ
eſt.cum ſit iia licitũ de fure nature clerico ſe

cefendere ſicut lay co.liceret etiam ſacerdo
ti in dicto caſu duellij ſuſciꝑe.Sʒ ſibi nõ li⸗

cet ſm ipſum.ergo nec laycod Tutioꝛ ergo C „

videt᷑ opinio Raꝝ.cõcludens cũ Alano ꝙ
ſine exceptione nulla cõſuetudo põt excu⸗
ſare a peccato.et ꝙ oẽs indiſtincte peccant
moꝛtaliter.et offerẽtes duellũ et ſuſcipien⸗
tes ſiue ſvonte ſiue coacte.Et iudices qͥ defe
run der qui pᷣſtãt auctoꝛitatẽ. Et aſſeſſoꝛes
in loc et dantes cõſiliũ.auxiliũ et fauoꝛc.?
ſacerdotes qͥ dant huiuſmodi benedictões

minus m grauiter peccat qui inuitſuſcipis

q;qͥ volũtarivel q̃ͥ offert. Idẽ dicũt Bof.
NPoſti.et Jo.in ſumma conſeſ.li.ij.ti.iij.re

tire b. Cho.ſcða ſcðᷣe.q.xcv.arti.fi.in fi.dicit

em̃ ꝙ eadẽ ratio vider᷑ eſſe de lege duelloꝝ

q̃ et de iudicio ferri cãdentis et aq̃ bulliẽtis⸗

mſi ꝙ plus accedit ad rationẽ ſoꝛtiũ inq;tũ
ibi nõ expectaf miraculoſus effect.ſ.in du⸗
ello ſicut in iudicio ferri candẽtis et hmõi
niſi foꝛte qñ pugiles ſint valde iĩpares vir/

tute vel arte. Sed iudiciũ ferri cãdentis et
aque bullientis dicit idẽ tho. eſſe illicitum.
tum quia oꝛdinat ad iudie anduʒ occulta.qᷓ
iudicio diuino reſeruant᷑.iũ etiã qꝛ hoc iu⸗
diciũ non eſt diuina auctoꝛitate ſancitum
et allegat ca.cõſuluiſti.ij.q.v.ergo ⁊c. DOa⸗

uid autem in illo facto excuſatur tanq; mo

tus ex inſtinctu ſpirituſſancti.vt dicitur.j.·
q.v.monomachiã.vbi dicit᷑ ꝙ duellare eſft

—

eum tentare. H

CTitulusqntus de wctoꝛibus et ſcolarib⸗
De modo atq; foꝛma acquixẽdi ſcientiam
et diuerſo fine ſtudentiũ. Caplin pꝛimũ.

Onitatẽ. diſcipli
ernanm.et ſcientiaʒ woce me. quia
mãdatis tuis credidi p gpi
vyt ait philo ſophus pꝛimo meꝗ⸗
thaphiſice. omnes homines natura ſcire d
ſiderant. Huius rõ.qꝛ vnũquodq; natura
liter appetit ſuam perfectionẽ.et quia ſcien⸗
tia ſeu cognitio veritatis ꝑficit intellectum
quod eſtpᷣcipuum in lomine.ideo appetit
ſcire vt ꝑficiat᷑. O autẽ ait Rluguſtinus.ꝙ
ſunt quedam que meliꝰ eſt neſcire qᷓ; ſcire.
diſ. xxx viij.q;ᷓiis.nõ ideo lvc dicit qſi ſit ali
qua ſcientia mala de ſe.ſed ꝓpter abuſuʒ eiꝰ
inq;tum ſcilicet qs male vnitur aliquoꝛum

ſcientia vicʒ vel ad oſtentanonẽ. ᷣm illud

ſcĩa inflat.i. Coꝛinth.viijc. vel ad curioſi⸗
tatẽ. ſuꝑſtitionẽ.vel cupiditatẽ. ODñ Berñ.
ſunt quidam qui ſcire volunt vt ſciant. et

curio ſitas eſt. Sunt qui ſcire volunt vt ſci⸗

antur. et vanitas eſt. Sũt qin ſcire volunt

(4, 4 ‚at. =

Litulus quintus

vt lucrent᷑. et cupiditas eſt quando lucꝝ ꝗᷓ/
runt per ſas et neſas. Et ſunt qᷣ ſcire volũt

vt edificent.ſ.alios.vel ediſiceni.ſ.in ſe. et

charitas eſt/He pꝛimis tribus generibo q̃/
rentibus ſcire Sapie.xiij.dicit.
omnes lomines in quibo nõ ſubeſt dei ſcien
tia. Et illud &ccleſiaſtes.i. An multa gien
tia multa eſt indignatio. De vltimo auteʒ
genere dicit Sapie. x. dedit illi.ſ.iuſto ſciam
ſanctoꝝ.lvneſtauit illũ in laboꝛibo. In h̊ cõ
ſiſtit talis ſcientia vt pꝛimo ⁊ pꝛincipaliter

cognoſcat deum. deinde ſeipſum et quecũq;

alia ſcire ꝓcurat ad deum finaliter referat.
VDñ Aug. ꝓ bꝛeuiſſima oꝛatõe et vliima
dicebat de' ſemꝑ idẽ nouerim te. nouerim
me.Auia igitur ſicut et alioꝛũ bonoꝝ ita ⁊

hmõi ſcie datoꝛ eſt deus.ideo pᷣs.ſuo exem
plo wocet nos hanc a deo poſtulandã ⁊ ꝓcu

randã d. bonitaẽ ⁊c. Obi tria notanf.

Pit cognitio veritatis a deo expectet.ibi v

nitatem di.et ſcientim.
Nt conditio humilitatis applicef.ibi quia
mandatis tuis ctedidi.

Primo cognitio S.i.
VYr itatis a deo expectef. Clarũ eſt ꝙ null⸗
naſcitur magiſter.ſed vacuus omni ſciẽtia.

Sitcut em̃ ait nbeus⸗iſed gia. ania noſtra na
ſcitur ſicut tabula raſa in qua nihil ẽ pictũ

ſed apta eſt pingi. Quãuis aũt cõmuniter
inſcientijs voceamurꝑ magiſtros. tamẽ qꝛ
ois homo mendaxr. vt dicit in p̃s.ſ.ex ſe. ꝓ⸗

