nibus multa conceſia ſunt. qͥ ſumt ſparſa in iu
re ciuili.vt de immuni.eccle. ⁊ bhmõi.nec ex⸗
tendunt dictas ↄmntutões ad pꝛiuilegia data

noõ vniuerſ. aliter. ſz pticulariteꝛ aliquibus ec
Qeſyvsſiue ſint data tlia ſpiritualia a papaſiue

Aab impatoꝛibus ſiue ab alijs pꝛincipiby. Yo.

4

an. De cam tularis i. in cartulis ſine libꝛis ĩ
quibus talia ſcribi conſuenerunr. ⁊ ſic ſatiſte

cerint. epᷣus abſoluet.qꝛ pava ſibi reſernanit
io.an. Inſꝛa duos mẽſes. Hec ↄſtiutio mõ
ligat omnes.qꝛ iamducũ fluxerũt illi duomẽ
ſes de quibusfit mencio in iſto. c. Hoſtii. Excõ
municamus ſtatuarios ⁊c. Statuarij 1ſcꝛip

toꝛes ſtatuſoꝝ ſtati liganiur nec exchſationes

teſtates aũt conſules ⁊ recioꝛes pñ: hr̃e excu

ſanonem q;tũ adobſeꝛuatõʒ ſnie a deletiõʒ
ſtaiutoꝝ pᷣdictoꝝq ignorare pnñt.exq̊ͥ vero cer
tificati ſunt ⁊ obedire negligũt. ſtimtio eosli

gat. qð arbitꝛiñ boni viri referendũ eſt. qñ. ſ.
ſcire potuerũt vł non. aut qñ impediꝛe ne ᷣuẽ

tur.vt.ſtelligat᷑ vc q;cito potuerit bonomõ
couceſſo aliquo interuallo.ꝙ ſi hoc rpoſtſciuit
de nocte velin feſto tamſolenni ꝙ conſiliũ cõ
Fegerenon potuit vel tunc eratinfirmus. ar
itꝛabitur bonꝰ iudex Hoſti.⁊ io.an.io.ð lig
in tꝛactatu de cen.ec.dicit. ꝙ pᷣdicti ptates⸗
ſules ⁊ hmõi ſunt excoicati. non excõicandi.

Mec oh.c.gꝛ aue. vbi dicit canon. ferende

ſnie.qꝛ ibi denunciant᷑ excõicandi non excõis
cati Nel dic ꝙ non eſt abſuꝛoñ ꝙ excõicati a
iure iteꝝ ercõicent᷑ ab hvie/i⸗ Fedes verd
non ſunt excõitati niſi ſeruauerit illa ſtatmta

rel etiã negligentes fuerint ad ea delenda. xe

ctoꝛes ciuitatũ.qui nõ hñt ptãtem ſtanita tol
lendi non ligant᷑ hac ſnia/niſi m illaſtatuta
iudicent.ait niſi poſſint ar vt illa deleant
et hoc negligant. Pe. de ancha. querit de
conſiliarijs illoꝝ locoꝝ.⁊ ponit diſtinctionem
inno.qui ſic ait.Si tales conſiliarij in illis lo⸗
cis vbi ſeruantur ſtatuta õ eccleſiaſticã liber⸗
atem.hñt ptãtem deſtruendi ⁊ non faciunt.
excõicati ſunt.etiã ſi dediſſent ↄſiliũ qꝙ deſtru
antur.non facit eos eintare penã. Si nõ hñt
praãtem nõ incurrunt excõicationẽ/Sedſine
ſcirent eſſe pᷣdicta ſtatuta. dicit hoſti.ninc liga
ri.quando ſciunt ⁊ nõ delent.cum poſſimt.tẽ
pus aut ad hoc dabit arbitrio boni viri.i. iudi
cis.ſed nõ vr ſe poſſe.excuſare allegãdo igno⸗
rantiã facti.exqᷣ ita publire pꝓmulgata ſuntſta
tuta.tñ ſaluando dicta pᷣcedentia dicit.ꝙ ig⸗
noꝛantia pᷣdicta excuſat ab excõicatõe ad qᷓ
incuꝛrendũ requirit᷑ wlus.ſʒ nõ ab alia pena
ſed quid ſi ſciuerunt pꝛedicta ſtatuta ⁊ ignora
uerunt eſſecontꝛa eccleſiaſticã lilertatẽ ibi di
cit inno.ꝙ non incidunt cũ excõicatõ non li
get niſi contumacem. xi.q.iij.c.cexiũ nec fer
iur niſi ꝓmagnis cꝛimimbus.ſatet᷑ iñ ꝙ pñt
aliter pumxi. Oñs.m.io.de lig.putat eosnõ
audiendos qꝛ eſtignoꝛantia iuxis qꝗᷓ nõ excu⸗

ſar. de re. iu. ignoꝛanria hec. pe. de ancha

Nota enã ſᷣm quoſdã. ꝙ ſi qui ſtatuerunt. ꝙ

e

ſentes

H.

fnns
hferän
i ſonii,
ntn

Atol
Piiinir
behdet arf
Eſchinten

Si
4 inenot

uſtunt Enice

iihnnscerree
ufrhalth
äigklanoſet,
irbicnnettoi
itmisfn o⸗
mrömpſermiu
ſanſenitreincien
Gnin on ſenn
unſcirte Jacn

—

SS

ſiritirigmuriſe

menetceſuſctc
aſemanerirware
Vlnegigätesfteri
Hereveloffüdin
griſtunet ognol⸗
cſencelit alin

riͦvni nin. .

cde nazſemer⸗
iaſe
cncrimmeenmndy
Necrarurcliser
toͦerimoes
Girpeinickgrin

Vii
. s
ſſiesncchden
lſcte necipſtoblas
Mehaobſenae
Electcitalain
teßſamannn
nſmmoſibigren
flenmnsleriſ
fifnngerelllen
iedgongge⸗
ſüiſens Foan
ſignmngfiſ
Mpnrnianh
ſfinginerg
bloſieſnins,
flinonzi a
unſchnni
iniſg
mmmnchli

sg

ginnienen

ain

Nemiginfi

Nemnhen

Nitnang

1.gzaieinin

n onetättn.
dn non an

Nötninn

vetcöͤſt

e/Oden
WreritilteſKooan.
Vaesxkendadr

Nitenſtantatol
Könidacaer

Ari N Den

antaern
Dni diſnenonn

bnſhiariſnx

Zeccheſaſtilx

Mdtonſn
en igt

ei Si

Sicni
1Rüptan

usi

Nmnni

rkin an.

Panitit5

ſittm

uutignad
ilinmelin
göcnnn.
eretinet
ſterige
eunin

TrsiiOn n

Tanch
iunn

ſiliari tũc ligantur ſi ſcientes ea

ſiaſticis.

.E

1à1
Capitulum

mullus offerat niſi in magnis feſtisitatibo ars

nõ.vel ſi tantũ ꝙ ſuꝑ moꝛtuo nõ niſi talis pan

nus vel tor cerei ⁊2 bmõi. hc eſſet cõtra eccle⸗
enri.

ſiaſticã libertatẽ/ Sup iſto. c, nouerit.
boych dicit. ꝙ ſtatuẽtes vel ſtatura dictantes
vel ſeribẽtes ipſa. aut fieri ↄſentientes aut fa⸗
cientes ſeruari ſtatuta cõtra eccleſiaſticã liber

tatẽ ſtatim ſunt excõicati ipᷣo iure. Nam tpus

duoꝝ menſiũ qð datur ad delendũ ipᷣa ſtatuta
vt vitent hanc penã cepit currere a tꝑe publi

catõnis huius decre. et ſic iam diu tranſiuit il/

lud tꝑus ᷣm Guil.⁊ Hoſti. Quidã tñ exronũt
hmõi publicationẽ.poſte; ſeʒ in ſingulis locis
fuitpublicata.et hoc bemgnius ſᷣm Hoſti. ſed
pꝛimũ verius ̃m Jo. an. Oui verõm talia
ſtatuta pᷣſumpſerint iudicare vel in formã pu/
blicam ſcribere iudicata.ſtatim tales ſunt ex⸗
cõicati pᷣm Boſti. ſecus aũt ſi in pꝛiuataʒ foꝛ⸗
mam ſcriberẽt. Jo. an. Officiales vero ⁊ con
eↄtra liber
tatem eccleſiaſticã cõſenſerint velicto.vt quia
ea ſeruauerũt vel degerũt conſiliũ ꝙ ſeruẽtur

vel negligẽtes fuerũt ea deſuis capitularibus

delere vel officiũ dimittere q; cito de eiscertiſi
cati ſciunt ⁊ cognoſcũt ea eſſe cõtra libertatẽ
eccleſie ↄceſſas.aliquo tñ medio interuallo ad
arbitriũ boni viri. Alie veto pſone noĩate in

hac decre.licz ſeruẽt hmõi ſtatuta. nõ ſunt ex⸗

cõicati pᷣm Inno.et Yo.an.hec ille.qui qui⸗
dem dicit de facientib cõtra libertatẽ ſeu pꝛi⸗
milegium vniuerſalis eccleſie. .
Evxcõic atio cõtra oẽs dños ꝓhibentes ſub/
ditis ne faciãt obſequia coꝛꝑalia ꝑſonis eccle

LCLapitulum. xviij.
OPg qui temporale
oominiũ obtinẽtes ſuis ſubditis ne
. platis aur clericis ſeu ſonis eccle⸗
ſiaſticis quicq; vendãt aut emant aliquid ab
eiſdẽ.nec ipſis bladũ molant coquant panem
aut alia obſequia exhibere pᷣſumant.aliqñ in⸗
terdicũt cũ talia in derogatõe hbertatis eccle
ſiaſtice pᷣſumantur.eoipſo excõicatõis ſnĩe de
cernimus ſubiacere. Bonifac̃. de immu. ec. li.

vi. libertatis. licet iſti quo ad verba viderentur

nõ infringere libertarẽ.tñ infringebãt faciẽdo
fraudẽ de ꝑſona ad ꝑſonã.de quo dic.vt. xiiij.
q.iij.pleriq;. Ao. an. Querit hic dñicus de
ſcõ gemi.quid ſi iſta ꝓliibitio fiat ꝑ illũ qui nõ
habet vomimiũ.an habeat locũ pena hic poſita
Rñidet ꝙ nõ ꝑ tex.qui hiic dicit de dñis ꝓhibẽ
cibus ſuis ſubditis.et exponit illudtꝑale ꝓ ſe

culari wminio. et ſubdit. Sed pone ꝙ ſiai ſta

tutum ſicut in italia in multis ciuitatibo ⁊ ww⸗
minijs.ꝙ ꝓbibear ne quis vonet vel vendat
rem uinmobile alicui nõ exiſtẽti de iure ſtatu/

Kr
. R

entin nõ ſubeunti onera cõmuniũ vel dñoꝝet
irruat vonationẽ wl venchtionẽ ⁊ penã impo/
nit.an ꝑ talia ſtamita includãtur vonatões vel
venditõnes in eccleſias. Et ꝙ nõ inclucãtur

Eęt ꝙ nõ feneãt talia ſtatuta quo ad eas pbat
P.(.Eccleſia ſcẽ OJarie.de conſti. et ꝑ plures
rõnes. Et cõcludit ꝙ hmõi ſtatuentes hac pe⸗
na nõ ſunt ligati exquo nõ fint ſtatutũ expᷣſſuʒ

de eccleſia.qꝛ ſi hoc fuiſſet tunc ligati eſſent. qꝛ
ſtatutũ eſt cõtra libertatẽ eccleſiaſticaz tenuit
eni illud ſtatntiũ ſᷣm cõem ſnĩam oĩm cc.quo
ad laicos tt anſferẽtes in laicos iuriſditõis ali

ene. ſzſiiſtudextenderent ad eccleſias. incipe

rent ligari nec eſſe abſurdũ dicere ꝙ iudex ec
cleſiaſticus voſſet illos ad quos ꝑtinet cogere
ad declarancũ ſtatutũ.vt nõ reſpiceret cõtra⸗
ctus fiendos cũ eccleſijs.extra de here.c. ſtatu
tum. Refert eni Yo. an. inn ouel. ꝙ NDincen.
et Abb.dicunt.qꝙ ſtatuto facto laicoꝝ ꝓ cõmu

ni vtilitate. ꝙ vadens de nocte ſoluat tantũ.

clerici nõ ſunt ſubiectiſʒ ꝑ ſuũ iudicẽ arcendi.

Di. xcvi.bene quidẽ.ſecus dicũt de banno in pa

ſcendis pecoꝛibavel ad aquã ducendis.tũc enĩ

tenentur paſtoꝛes de damno ꝓpter mercedeʒ

quam accipiuur. dR
Excõicatio cõtra vſurpantes patronatũ de
nouo in locis pijs.ver vſurpantes bona vacã

tium eccleſiau. Capitulum. rix.

ancimuſ vniuerſos
et ſingulos qui regalia cuſtodiaʒ ſi⸗
luüue guardiã aduocatõisſeu defenſio
nis titulum in eccleſjs monaſteris ſiue qui⸗
buſſibet alijs pijs locis de nouo vſurpare conã
tes bona eccleſiaꝝ monaſterioꝝ aut locoꝝ ipo
rum vacantiũ occupare pᷣſumunt.quocũq; di
gnitatis honoꝛe pᷣfulgeant.clericos etiã eccle
ſiarum monaclvs monaſterioꝝ ⁊ pſonas cete
xas locoꝝ eoꝛundẽ.que hoc fieri ꝓcurãt eoipſo

excõicationis ſnĩe ſe nouerint ſubiacere. Bo⸗

nifa.de elec.generali.li.vi.Dniuerſos ⁊ vni⸗
uerſas. nam appellatõe ſiqins ⁊ ſiqua cõtine/
tur. ff. de ver. ſig. l.l. et. ij. Et m Bar. verbum
maſculinũ ꝓlatũ a canone cõpꝛehendit femi
ninum.qð ꝓbatur.xvij.q.iiij.ſi quis ſuadente
qð verũ niſi ꝑ eandẽ vel alia iura excipiatur fe
mina.j.eo.indemnitatibo. Yo.an.qð Archi.
intelligit de canone punieẽte crumina. Singu⸗
los.vt qñ pſona vſurpat ſuo noĩe infraſcripta
NDniuerſos vero dixit puta qñ aliqua vmuerſi
tas ſibi infraſcripta vſurpat de nouo.Arcoið.
Regalia.dic ea que capit rex vacanre eccleſia
vt patet in regno francie ⁊ anglie. Nam illa
vocannir regalia iura regis in qinbuſuã eccle⸗
ſijs vacannbocõvetentia. quibo de plato oꝛdi⸗

natis illa ꝑcipiũt pꝛelati. vt no.tex. Archiðᷣ.

293

uardiani.qꝛ dicunt ſe debere cuſtodire eccle
ſiam vacantẽ vonec depᷣlato fuerit ei ꝓuiſum
vt ptʒz exemplũ in eccleſia parmẽſi. vbi tales
cuſtodes laici⁊ nobiles appellantur vicecñj.

ptʒ etiã exemplũ in eccleſia foꝛentina. Et ſu⸗/
mitur loc verbũ ⁊ pᷣcedens ſcʒ cuſtodiã ꝓ eo/

dem. vnde expone ſiue ꝓ id eſt. Et intelligũt
quidã lvc ↄpꝛelendi ſub loc noĩe iuſpronatꝰ.
qð nõ credo ſʒ intelligo ſimpliciter ſicut ſonar
G6;uis aliter notat᷑.j. de iurepa. archi. Szʒ No.
an. ſic dicit. Cuſtodiã ⁊ q̃ᷓ ſequũtur expone ᷣm
Bar.i.iuſpatronatus.qð ſᷣm diuerſas regio⸗
nes diuerſa ſoꝛtitur vocabula.Et addit quocũ
H noie cenſeantur. vſurpantes de nouo tale
ius in eccleſijs ⁊ alijs pijs locis ⁊ bona ipoꝝ va
cantium occupantes.excõicati ſunt ipoiure.
Allijs vt lvſpitalib ⁊ alijs quocũq; noĩe voca
tis. Voh. an. de nouo vocatis. ſcʒ a.xl. annis ci⸗
tra pᷣm gar. de ↄfue. c. fi. et lc ꝑ lam que ſeqͥ/
tur vel ex antiqua ↄſuetudine que.ſcʒ habetur
infra in tex.hic nõ poſito. Yo. an. Bona de qui

bus nullaeſt laicis attributa ptãs. als facul/

tas.occupare in mala parte ſumitur. et ꝓpꝛie
mobilia dicũtur occupari. immobiha dicũtur
inuacdli. ſepe tñ vnũ ſumitur ꝓ reliquo. Pꝛocu⸗
rat foꝛte occaſione diſcoꝛdie inter eos ſuſcita⸗
xe. Et dicũtur ꝓcurare ove conſilio ꝑſuaſione
et coopatõne. Jo.an. NHota ꝙ ↄmittens ſa⸗
crxilegium in auferendo res ſacras vel non ſa⸗

crxas ſʒ de loco ſacro.nõ ſunt de iure cõi excõica

ti.niſi loc facerent cũñ effractõne vel incẽdio.
vt extra de ſen.excõ.conqueſti.in glo.ſed ſi ta
les poſt monitionẽ nõ ſe emendarent ſunt ex
cõicandi.ſic etiã ałs auferentes bona eccleſia⸗

rum nõ ſunt ipſo iure excõicati niſivacantiuʒ.

vt in iſto. c. generali.de elec.li.vi.qð aũt ðꝛ in
decre.xi.q.iij.canonica de violatoꝛibo eccleſia
rumm. vt. xvij. q. iiij. omnes. de raptoꝛibo bonoꝝ
eccleſiaꝝ ꝙ ſunt excõicati. intelligendum eſt
Hm Rxycar.in.iiij.e violatione ⁊ raptuque fi⸗

unt cum ꝓbabili als perſonali effractione vel

Vlolentia et huiuſmodi.
Exrcõicatio ↄtra ↄpellẽtes pᷣlatos ⁊ pſonas
eccleſiaſticas ad ſubmittendũ eccleſias vel ec
cleſiaſtica bona eis. Capitulum. xx.
ANyci qui prelatos
vel capitula eccleſiaꝑ ſeu alias pſo
nsags eccleſiaſticas ad ſubmiſſiones
lmõi faciendas hactenus ↄpulerũr.poſt com
petentem admonitionẽ remiſſa ſubmiſſione
quã ꝓ vim vel metũ exegerant eccleſias ⁊ bo
na eccleſie eis ſubmiſſis.taliter in ſua liberta⸗

te oimittant. Alli vero qui pꝛelatos aut ꝑpſo/⸗

nas eaſdem ad talia facienda cõpulerint cu/
iuſcunq; ſint conditõis aut ſtatus excõicatõis

6

£ „*
.

ſint ſentemia innodati.Ex contractibop̃tereg
ſuꝑ pᷣmiſſis hmõi licentia et cõſenſuinrerue/⸗
niente hactenus initis. aut quos infuturũ ini⸗
ri contigerii.ſeu occaſione illoꝝ laici vltra id
qð ex natura ↄtractuum ipſoꝝ vel adhibira in

ipſis lege ꝑpmittitur. aliquid nõ vſurper. qui ve
ro ſecus egerint niſi legitime moniti ab hmõi

vſurpatõe deſtiterint. reſtituendo etiã que ta⸗
liter vſurpauerũt.eoipſo in ſententiã excõica
tionis incurrãt. Grego.x.dere. eccle.nõ alie.
locↄſultiſſimo.li.vi. Submiſſiones hmõi id
eſt de quibo dixeratin pꝛin.vbi pꝓhibet p̃latos
et eccleſias ſibi cõmiſſas bona immobilia ſeu
iura ipſaꝝ laicis ſubmittere abſaq; capituli ſui

conſenſu ⁊ ap.ſedis licenuia ſpeciali ſcʒ ↄſtiun

endo vel recognoſcendo ſeu ꝓfitendo ab illis
ea tanq; a ſipioꝛibo ſe tenere.ſeu ab ipſis ea⸗
dem aduocãdo vel ipſos patronos vel aduoca

tos eccleſiaxꝝ ſeu lonoꝝ ipſoꝝ ppetuo ad tpus

nõ modicũ ſtatuendum Calis ergo ſubmiſſio
loc ꝓhibetur.nõ aũt alienatio bonoꝝ eccleſia
ſticoꝛum. Et nota ꝙ opꝛehendũ tur etiã hic
femine ſcʒreligioſe.et qð ðꝛ aduocando exwo
nitur tanq; ab aduocatis recognoſcendo. Et
qð dꝛ ad ſꝑus nõ modicũ inde trahitur ꝙ ad
modicũ iꝑs pñt vocari in patronos ⁊ defenſo⸗
res.et ðꝛ modicũ tiꝑs infra decem annos vel
hm Gar. relinquenur iudicis arbitrio. Et qð
ðꝛ competentẽ monitionẽ.intellige trinã.niſi
facti necemſtas aliud ſuader. Jo.aan.
Excõicano ↄtra ↄcedentes repꝛeſalias et
vtentes in clericos ⁊ bvna clerxricox.
1 . Lapitulum. xri.
Ali qui repreſalias
AQgduerſus pſonas eccdeſiaſticas ſeu
bona ipſaꝑ concedũt vel extendunt
ad eas.niſi pᷣſunptõnem hmõi reuocauerint
acõceſſioms velextenſionis tꝑe infra menſeʒ
ſiꝑſona ſingularis fuerit ſniain ercõicatõnis
incurrat.ſi vniuerſitas eccleſiaſtico ſubiaceat
interdicto. Greg.x. de iniurxijs.c. ſi pignoꝛatio
nes.li.vi.Eccleſiaſticas vt clericos.templari

os. vſpitalarios.ↄuerſos ⁊ deo deuotos. xij.q.

i. duo. Ao. an. Extendũt. facit ad dr̃am inter
extendere ⁊ ↄcedere.qꝛ ciuitas vel ſuꝑioꝛ dici
tur concedere.ſʒ ille cui ↄceduntur extendere.
puta qꝛ ciuitas bonoñ.dedit repᷣſalias ciui ſuo
cõtra floꝛentinos.quas extendit ille ad cleri⸗
cos. Yo.an. Pꝛeſumptõe.i.cõceſſione vel ex⸗
tenſione repᷣſaliaꝝ qð eſt ↄtra libertatẽ eccle⸗
ſiaſticã Yo. an. &enſem. ꝙ ſi inrra menſem
iſtũ ꝓceſſinn fiit ad actuʒ. qꝛ fint eccleſiaſtica
ꝓſona ꝓalia pignoꝛata.i.rxepᷣſalia facta ↄtra
eum. Nunqind hec poſtea halebit locuʒ infra
menſern dic 'm Gar. ꝙ in ſtatuʒ pꝛiſtininum

Gummtn
one e ien⸗
eirnamin
ben tnnß⸗
Säennin .
ſtnnerin ſn
tengtehbtin
n
weiqr
uuretsosſoos
rnhuinie
lnchekineiſen
Gutesetntn pis
ſenenetfraſent
aiſienoſet⸗
luzinmſermnlſen

ſbntenntinnoc

ſagienuchs

Onhhoros cknie

inſice pſone
agecteſnga e⸗
eſtcolenigd⸗
lwoſienpcfne ⸗
Gnnuz dooretn
enca Et ecwe
Dſſneigöüpene
Nerchonng
ſmnNeNda.
nſercangy
Pon Pegnn
brinßſenmnepen

(chonethloavirr

eſtwnelisriceote
lzeſtcenan
lehjt Nönertvee

(ſarum ſr,

olocj ni vyleti
raleſactexpo
Nlr gan,
gleſiſtefn
ürne goenen
Ekſlizſbipe⸗
nicnng,
Monidmanc
tnumneſqrie
gfnumideg
erniugda
ſerefüntts
Uplianneng

Enöſethen
Mo
Uoefihiane

=1

. nepeſeiinn

Mogoſennt
iitenhingr

wrerſ

Humnuſt
mn il
nrhemini
ntyiie
ckn.

Cnn

dpreſte

etleſaſist
Ncürwelenna
Woi ſeuumn
sgeinnt,
ſimnaiiſs
eüsrininen
istnin
vwN.
aukmi
AEgd
mmmint
rjtuchn
rleutin
zetſonerten
lſbernttenc
nfanne

n eed!

ala ſone
hrhekt
ge

8
Capitulum

„
reuocandum erit infra menſem. de ſen. ercõ.

qmcunq;. vel ᷣm Biml. reuocatio re integra ſi

eri debet anteq́; ꝓcedatur ad actum. als locũ

habet pena. Jo. an.

Excõicatio cõtra grauantes pſonas ecdleſi
aſticas in ſe vel in ſuis ꝓ eo ꝙ noluerũtelige/
re eos ꝓ quiborogati erant. Capkm. xxij.

Laiant cũcti aui cle

ricos vel quaſſibet ꝑſonas eccleſia⸗

ſticas.ad quos in aliquibjʒ monaſte
rijs aut alijs pijs locis ſpectet electio pꝛo eo q;
rogati ſeu alz indutti eum ꝓ quo rogabantur
ſeu inducebãtur eligere noluerũt.vel conſan⸗
ginneos eoꝝ aut ip̃ᷣas eccias monaſteria ſeu
loca certa bñficijs ſeu alijs bonis ſuis P ſe vel
P alios ſpoliandoſeu als imiuſte pſeqndo gra⸗
uare pᷣſiunpſerint.ſe ipſo facto excõicationis
ſnia nouerint innodatos. Greg. de elec. li. vi.
Cuncti.etiã epᷣs.Eccleſiaſticas.vt conuerſos
templarios.qui licet nõ ſint clerici.ſunt m̃ ec⸗
cleſiaſtice ꝑſone.Spectat.de iuxe cõi in colle⸗
giata eccleſia ad collegiuʒ ſpectat electio.etſi
nõ eſt collegiũ ad patronũ niſi aliud induca⸗
tur de ↄſueſudine.ſi aũt nõ eſſet collegium vel

patronus.pꝑ dioceſanũ halet ibi oꝛdinari.x.q.

i. xegenda.Et hec vera quo ad electõem pᷣlati
de inferioꝛi nõ.ſupꝛa eo.ti.cũ eccleſia vultera
na. Jo.an. Rogatri.qñ pꝛeces inducant ſimo
niam. die vt. viij. q.ij.in ſumma. et. viij.q.i.
moiſes. Induen ꝑ ꝓmiſſiones vel alio modo
Jo. an. Alios.ſʒ nunquid hec pena locũ habe/
bit in pᷣſentante patrono.viðꝛ ꝙ nõ. qꝛ de ele
ctione tm̃ loquitur ⁊ nõ de pꝛeſentatõe. et hec

eſt penalis ⁊ ideo reſtringenda. dic ꝙ ſipatro

nuz eſt clericus vel ꝑſona eccleſiaſtica locũ ha
behit ↄſtõ nec lvc eſt odioſum ſʒ fauoꝛabile ec
cleſiarum fauoꝛe. Si aũt patronus eſt laicus
pena locũ nõ habebit.cum ↄſtõ dicat clericos
vel eccleſiaſticasꝑſonas Yo. an. Ideʒ Ginl.

Gar. Zrchi. Yo. mo. qin dicũt etiã idem in po⸗

ſtulante ſnig. et m Grego. epi bene poterunt
abſoluere Yo. an. exquo conditõe canonis hu
ius abſolutõʒ ſibi papa nõ rereſeruat.extra de
ſen. excõ.c. nup. HNota ꝙ Archi. hic mouet
queſtionẽ de mandatario.i.de eo qui ex man⸗/
dato alterius aliquid hoꝝ opatur. vtrum inci

dat in canonẽ. allegat ꝓ ⁊ cõtra dicẽs. finali⸗

ter ↄcludit.ꝙ dici pᷣt ꝙ mandararius talis li⸗/

get.etñ nõ verbis huius.c.tñ mente mnaxime

cũ ꝑticipet in crimine ⁊ ſir actoꝛ mali.

Fxvrxcõicatio ↄtra imvedientes liigare in fo

ro eccleſiaſtico in cauſis que de iure vel ↄſuemu
gine vel ex impetxatis a curia pñt ibi tractari.

Capitulum.xxiij.

0

XXII

Tatuimus ne quis
iuimvetrarõnes lr̃aꝝ noſtraꝝ ad nos
Vl ad foꝛũ eccleſiaſticũ recurrẽtes

ſup canſis que ad idem foꝛũ vel de antiqiia cõ

ſuetudie ptiner enoſcũtur ad deſiſtencũ velin

foꝛo ſeculari de queſtonibohmõi litigandusꝑ
eoꝛundẽ iudicium eccleſiaſticoꝝ impetrantiũ

aut litigannũ ſeu volentiũ lirigare. aut ppin/⸗

quoꝛum ipſox ſen rerum illox ſeu eccleſiax ſin/
arum captionẽ. modiſue alijs quibuſcũq; cõ⸗

pellat ſeu cõpelli faciat vel ꝓcuret. necp ſe ali⸗/
oſue impediat.quo minus coꝛã iudicibꝰ eccleſi
aſticis delegatis ſeuoꝛdinarijs querulãtes de
cauſis.que vt pᷣmiſſum eſtad cognitionẽ pin⸗
nent eoꝛundẽ.poſſint libere iuſticiaʒ obtinere
nec ad pᷣdicta facienda dent auxiliũ ↄſiliũ vel
fauoꝛẽ.Si quis vero cõtra pᷣſumpſerit.ſe ipᷣo
facto nouerit excõicanoni ſubiacere. a qua tã
iudici enus cogninofuerit impedita vel iuriſ⸗
ditio vſurpara qᷓ; parti que in ꝓſecutõe turba
ta ſuerit ſui iuris de iniurijs. de damnis. de ex⸗
penſis ⁊ intereſſe pꝛius ꝑ eundem ſuerit inte/
gre ſatiffactũ nullatenus abſoluatur. Bouifa.
extra de immu.eccle.qm.li.vi. Nullatenus.i.
nullo nodo Quid ſi añ ſatiſfactõem tales ſue
runt abſoluti.nõ credo ꝙ alis abſolutio tene⸗
at.hec iſta ſpecialiter poibente Fa. Archidi. et
JVo. dicit.ꝙ tũc demũ facta ſatiſfacrione pote⸗
rit abſolui per oꝛdinarium.quia papa ſibi non
retinuit. ODUYU
Excõicatio ↄtra dños ⁊ eoꝝ officiales gra
uantes aut licentiã grauandi dantes clericos
vel ſuos ↄſanguineos ꝓpter ſententias laras
contra eos. Capitulum.xxiiij.

Dicunqʒ pro eo q;
in reges.pꝛincives ⁊ barones, nobi⸗
es.haliuos vel quoſtibet miniſtros

eoꝝ aut quoſcũq; alios excõicatõnis ſuſpenſio

nis ſiue interdicti ſnia fuerit ꝓmulgata licen
tiam alicui dederit occidenqd capiendi ſeu als
in ꝑſonis aut in bonis ſuis vel ſuoꝝ grauandi
eos qui tales ſnias ꝓtuletunt ſiue quoꝝ ſunt
occaſione ꝓlate wl eaſdem ſnias obſeruãtes
ſeutaliterexcõmunicatis cõmunicarel nolen/
tes niſilicentiã ipᷣan re integra reuocauerit.
vel ſi ad bonoꝝ captionẽ occaſione ipſius licẽ/
nie ſit ꝓceſſimm niſi bonaipſa fuerint infra.viij
dieꝝ ſpaciũ reſtiuuta.aut ſatiffactio ꝓipᷣis un⸗
penſa.eoipſo ſniam excõicatõnis incurrant.
Eadem qʒ ſint ſnĩa innodan oẽs.qui auſi fue⸗
rint pᷣdicia licentia data vti vel aliquid pᷣmiſ⸗
ſoꝛum ad que ↄmittenda dari licennã ꝓhibui
mus als cõ nittere queſtionem ſuo motu.Qui
aut in eadẽ ſnia ꝑmanſerint dnuoꝝ menſium
aa ij

4

Zitulus xXXIIII .

ſpacio. ertunc ab ea non pñ̃t niſi ꝑ ſedẽ apłicã
abſolutõis bñficiũ obtinere BGrego. . de ſen.

excõ.li.vi.Reges.Eſt auteʒ oꝛdinarius regis

epᷣs in cuius dioceſi delinquit wl womicilium
habet.di.rcvi.ſi imꝑatoꝛ. Jo. an. Et dicit ar⸗

cloi.ꝙ nõ ſolũ regem imo ⁊ impatoꝛeʒ pᷣt epi/
ſcopus excõicare. ij.q.vij. F½. Ytez cum danid.
Giniſtros ad clericos pᷣt referri ⁊ ſic ꝓpꝛie in

ſequitur verbũ ſuſpenſionis To. an. Licentiã

multofoꝛtius idem in iuſſu vel mandato. Ar⸗

chi. Dederit.clare demonſtrat hec la.ꝙ ſi ali

quis ↄtemplatõne excõicati faciat ea que hic

in lr̃a numerãtux ipᷣe excõicatus non ðꝛ in cul
pa mi ſubſequẽs poſt faciũ ratum habeat. Ar
chi.Suox.ſ.ↄſanguineoꝝ vel familiariũ.et ſic

no. caſum in quo ꝑcutiens ⁊ mandans percuti
laicum eſt ercõicatus.adidem ſupᷣ de elec.ſci-

ant.eo.li. Yo.an. Grauãdi.puta ne qͥs emat
ab eis vel eis vendat vel his ſiłia. Jo.an. He
integra.i.anteq;ᷓ ad occidendũ vel capienduʒ
vel ałs grauandũ eaſdẽ ꝑſonas in aliquo fue
rit ꝓceſſum. vñ viðꝛ ꝙ ſire integra fiat reuo⸗
catio mandati veltalis licentie.locũ nõ hʒ qð
hic ſequitur. Si aũt ad aliquẽ actũ ſit ꝓceſſuʒ

P eum. cum licentia eſt ↄcena ſtatim licentiã

dantes ſunt ligati.vt hic ptʒ.de loc de peni. di.
i.ſiquis nõ dicã. ſ̊ viðꝛ ↄtra infra ꝓrxi.ibi.niſi
bona ipſa.⁊c, dic ꝙ grainoꝛeſt offenſa pſone
̃; rerum.de qua offenſa loquitur l̃a. quo caſu
ipſo facto ſtatim ligantur. vt dictũ eſt. lr̃a ant

ſequẽs loquitur in offenſione reꝝ ad quar re⸗

ſtitutionẽ terminus.viij.dieꝝ pᷣfigitur. vt in/
fra ptʒ. Archi. Ampenſa ſcz cum res nõ extat
vel placet leſo. Ancurrãt.modo duplici funi⸗
culo ſunt ligati.qð eſſe pᷣt.iij.q.iiij.engeltrudã
Jo. an. Dti. et ſic mandãs ⁊ mandatarins ea
dem pena puniũtur. Młs. i. pter aliquã licenti⸗
am Yo. an. Obtinere. ſſilłr in incendiarijs ec⸗
cleſiarum.qui exquo denũciati fuerint nõ pñt

abſolui ab alio q; a papa. ſupꝛa eo.tua. Et ſi

papa lvc nõ expꝛeſſiiꝑpetuo potuiſſz oꝛdina⸗
rius ipᷣm abſoluere ſupꝛa.c.nuꝑ. Jo.an.
Ec xcõicatio contra exigentes vel exigere
facientes pedagia vel gabellas a ꝑſonis eccle⸗
ſiaſticis ꝓ rebo ſuis vel eccleſiarunm.

Capitulum. xxv.

Hnſtitutõeʒ felicis
recoꝛdatõis alexandri pape.iiij.pꝛe
QAaeceſſoꝛis nt᷑i qui ſtatuit eccleſias
et pſonas eccleſiaſticas ad pedagia et guida/
gia peniſus nõ teneri.nec ad exhibendũ vel ſol
uendum tallia ꝓ rebo ſuis ꝓpꝛijs quas nõ cau
ſa negociandi dferunt vel deferri faciunt ſen
iranſmittũt volentes ꝓpter multoꝝ inſolen/
tiam et abuſum pene adminiculo adiuuare.

Adijcimus diſtrictius inhibendo atraria con⸗
ſuetudine quoꝛũcunq; que dicenda eſt verius
wukrta nõ obſtante. vt nec collegium nec

vniuęrſitas nec aliqua enã ſingularis perſona
cuuſcunq; fit dignitatis. conditõnis aut ſia⸗

tus a pᷣſanis pſonis ſen eccleſis ꝓ pſonis ipis
aut rebo pᷣdictis tallias exigat vel extoꝛquear
vel ꝑ ſe vel per alium ſuo noie vel alieno aut

eos ad hmõi pſoluenda cõpellat.qui vero con

traſecerint.ſipſone fnerint ſeculares excõica⸗
tionis.ſi aũt collegiũ vel vniuerſitas ciuitatis

caſtri ſeu loci alterius cuiuſcunq;. ipſa ciuitas

caſtrum vel locus interdicti ſnĩam ipſo faeto
incurrant.nec ab excõicattone hmõi abſoluti
onem vel interdicti relaxationẽ obuneãt. vo
nec exacta plenarie reſtituerint ⁊ de trãſgreſ⸗
ſione ſatiffecerint cõpetenter. extra de cenſi. c.

quanq;. li. vi. Si vniuerſitas vel ſingula⸗
ris ꝑſona eccleſias vel eccleſiaſticas pſonas

cõpulerit ſoluere pedagia vel gnidagia velera
ctiones pꝛo rebus ſuis quas cauſa negociati⸗
onis nõ deferunt vel ꝓ pſenis ſingularibo.ex⸗
cõicati ſunt.et vniuerſitas interdicta To. an.
in ſimmma. Item nota qres clericoꝝ eodem
pꝛiuilegio gaudent quo res eccleſiaꝝ quantuʒ
ad iſtud. Negociandi.lvc verbũ a multis nõ
plene intelligitur. vnde dic.ꝙ ille dicitur ene
negociatoꝛ qui rem comparat.vt rẽ integraʒ
et inmututã vendendo lucretur.ſʒ quixem cõ
parat vt materia ſit ſibi aliquid inde opandi.

puta exferro clauos ⁊ alia arnhiciata ile non

eſt negociatoꝛ. Hanc enĩ negociatõeʒ clerici
exercere nõ debent. vt. lxxviij.di. foꝛnicari. ſi
aut deſerant vel deferri faciãt clerici res cauſa
mercimome.hac immunitate nõ gaudent.et
ſic eſtar. ↄtra emptoꝛes reddituũ clericoꝝ qui

volunt in hi gaudere immumitate ula qua et

clerici.vt ſcʒ nõ ſoluaut guidagia ⁊ pedagia de
emptis a clericis. Fran.de zab.querit.an id
qð hic diciiur de pedagijs locũ habeat in galel
lis et datijs.que leuãtur in ciuitatibo lombar/⸗
die. Et rñ. ꝙ Stephanus dicit ꝙ ſir. qꝛ idem
iuris de ipſis.arx.xiiij.q.iij.putant.et.c.pleriq
et de pꝛiuił.c.quanto.et ex lvc dicit ꝙ tota ita⸗
lia eſt interdicta.⁊ clerxici irregulares lvc nõ

ſeruantes.hec ille.ſed hvodie taliter excõicati

nõ ſunt vitandi niſi denunciẽtur. vt habes in/

fra de cle. excõ. mi.c.fi. Singulares.generali-

ter loquitur. vnde credo ꝙ ↄpꝛehendat etiam

epᷣos.ſi obijciatur.extra eo.de ſen.excõ.li.vi.

c.qꝛ ꝑiculo ſum.ꝙ nõ loquitur in ſnia ercõica
tioms.vt hic ſed ſuſpenſionis ⁊ interdicti.Ar⸗
chi.Obtineant cñ papa ſi taliũ abſolunoneʒ

nõ retineat alijs còceſſiſſe videbitur. de ſentẽ.

excom.nuꝑ.Archi. Reſtituerint. vc verbum

demonſtrat ꝙ abſolutionẽ pcedat reſtõ.ſic.ij.

go.
enhenun
uunſilmn

Ner
(rscluit
cniell
eeeniͤili⸗
oimmmnenele
ſon uchee⸗ 4
nsdinae e
kaentetinnon

— bkiun nn

ſactunnentn

iiſutennan

ſigoninxentan
Cnerktineneng⸗
nn Denifapan

oennnivrliene
tibſts Maconcih

aneteſiimesc

itſaulates ſin

Grngupcienlan
ntcägatiamata
fumndiwnan
Urceroiienmade
etäcnoſzn

doweneger

Ceſercmetiekn
inrpridetcod
Wagronronen
dtboteigit
mnegecnontein
Mulntocigrum

nllsoertn

echcvnmiangn
prinoreſti

n Prunenn

ohnoaun cöwete
rokpeiun,⸗
rreeöladoe
igennr Aacit
Wnannpenctoe
alinnn inſc
orsinſcis
ſfelinniid
Wmrmatn
fonndne
löſchmmmnr
bemnglmmngei
teriſtie
Clurcgltün

ANagicgene
Pcnliſeger
etng
grsintm
mmihf

nokaineſe

ClrnkAenG

ME

wiin

1räcnn
nzrii
nmmwr

mrini
pi riiil

dnn

snuNE
inatt
nmingiuin,
nalmz n
Aeroa

ctesn
lnrs elenn
ummunein

rſen, ͤl,
Einſninai
intertine
n
Piur?M.
hean
nunii

=

4

Capitulum

gq. vij. accuſatio. vbi de ſoc in glo. Excõicatos

viðꝛ ⁊c. et. xvij.q.iiij.de pꝛeſ byłeroꝝ.in fi.

vbi plene de loc in glo.et.xi.q.iij.excõmunica

tos.in glo. IIfe .
Excõicatio contra imponentes talliascol⸗
lectas velpᷣſtantias clerieis ſine licẽtia pape.
e LCLapitulum. xxvi.

cctoꝛes ciuitatũ ⁊ alios qui eccleſiaſ
eet viros eccleſiaſticos tallijs ſeu col

lectis ⁊ exactõibo alijs aggrauare nitũtur. vo

lens immunitati eccleſiaſtice lateranenſe cõ
cilium ꝓindere pꝛeſumptõʒ homõi ſub anathe⸗
matis diſtrictõe ꝓbpibuit.tranſgreſſoꝛes ⁊ fau

toꝛes eoꝝ excõicationi ſubiacere pꝛecepit. v

nec ſatiſſactionẽ impenderint ↄpetentẽ. et in/
fra circa finẽ.et ſucceſſoꝛẽ ipſius niſi ſatiſtece⸗
rit infra menſem manere decernimus eccleſi

aſtica cenſura ↄcluſum. vonec ſatiffecerit cõre

tenter. Et in eadem poſt dicta immediate ſe/
quenti. Derũ ſiquando foꝛte epᷣs ſimulcũ cle

ricis tantã vtilitatẽ vel neceſſitatẽ ꝓſpexerint
vt abſq; vlla coactõne ad releuandas vtilita

tes ⁊ neceſſitates cõmunes vbi laicoꝝ nõ ſup
perũt facultates ſubſidia ꝑ eccleſias duxerint

cõſerenda pᷣdicti laici humiliter ⁊ deuote reci/

piant cũ gratiarũactõe.ꝓpter impꝛudentiam
tñ quoꝛundã romanus pontifex pꝛius conſula
tur Inno.iij.extra de immu.eccle. Lateranẽ
ſe ↄciliũ de quo ſupꝛa.c.nõ minus. vbi fertur
talis ſententia excõicatõis cum iſta tñ additi⸗
one ſeu conditõe ſi admoniti deſiſtere nolue/⸗
rint.vbi dicit glo. Ger. ꝙ ſiſe non coꝛrexetint
rvoſt admonitionẽ ſuntipſo iure excõicati. Et
dicit Hoſtieũ.ꝙ ſufficit vna admonitio.maxi
me qꝛ canon iſte inductus eſt in fauoꝛẽ eccleſi
grum ⁊ odiũ tyrannox.quoꝝ aliqui ſunt adeo
terribiles ꝙ nec facile eſteos tercio admone
re cũ quantũcunq; monentur appellãt nec au
dent pꝛelati dare ſnĩam timentes foꝛſitan plu
ra ꝑdere. Pꝛouidetux ergo ꝙ ſufficiat vna ad⸗
monitio cum cõpetenti termino. Appellatio
vero excluditur.qꝛ a coꝛrectõe canonis nõ ap
pellatur nec pᷣlato eſt imputandũ ſi a canone
ſnĩia ꝓfertur.Additur etiã ⁊ fertur ſnĩa excõi /
catõnis in pᷣdicto.c.nõ minus.cõtra euacuan
tes auẽtem ⁊ iuriſditionẽ pᷣlatoꝝ. ita vt nihil
ptaãtis in eis in ſiis videatur hoĩbus reman/
ſine niſi moniti deſtiterint.vbi dicit Yo.an.ſu
per verbo. iuriſchtionẽ. et ſpnaleʒ interdũ. hic
iñ loquuuur de pali quaſi etiaʒ recroꝛes hodie

nõ ſolum dimmuere ſ etiã in totum ſubtraſe
re moliuntur.et tales ſi moniti non deſiſtant

ſunt e xcõicati ipſo iure.Et hac ſnĩa infimti li⸗
gantur qui nõ vitantur vt dicit Noſti.qð ꝑicu

loſiſimum eſt. Succeſſoꝛem ipſius ſcʒ in illa

*

dignitate vel rectoꝛia.cõſueuerũt enĩ vniuer

ſitate⸗ ſibi eligere rectoꝛes an nuales. ne deli⸗/

ctum pᷣdeceſſoꝛis pᷣiudicet ſucceſꝛi.ſed iam
eſt ꝓpꝛium delictũ exquo ipᷣm nõ purgat qꝛ cõ
ſentit. vt dicit ibi glo.⁊ hic. Ger./ infra menſeʒ
ſcʒ a tꝑe ſin rogiumrn cõputandũ.et etiã inte⸗
rim ſi conſenſit his ꝓpter que fuit excõicatus
pdeceſſoꝛ eius.cum ꝑ id iparest ꝙ in crimi⸗
ne damnato ꝑticipat.⁊ ſic ligatur eadem ſnia
De ſoc aũt tpe quo adſniam homiis canonis
nihil minui pᷣt.tñ oꝛdinarius hunc terininum
ex cauſa abbꝛeuiando ſua ſnĩa poſſet talẽ liga⸗
re Yo. an. Ancluſimm ergo eſt canon late ſnie
Võ. an. Satiſſecerint. om̃e damnũ emendan

dqum eccleſie. qð exipſius exactõe ipſi cõtingit

zet ſi conſiliñ dedit de collecta imponenda ad
reſtõʒ ipſius tenetur. Si vero ↄſiliũ nõ dediſiſ

foꝛre nõ cogeretur ademendatõeʒ co llecte.ſʒ

als intereſſe qð obuenit eccleſie abipᷣius regi
mine emendabit.et foꝛſitan penitentiã ſpiri⸗
tualẽ ⁊ etiã pecuniariam ipᷣm ſubire.ſᷣm ꝙ bo
nus iudex arbitrabitur. opoꝛtebit. Nec aũt tm̃
locũ habent.cum quis ſuccedit in regimine il
lius qui eſt excõicatus expᷣdictis cauſis vel ali
ter qualitercũq; ꝓpter libertatẽ eccleſiaꝝ vio⸗

latam. ſecus ſi ex illa cauſa eſſet prãs excõica⸗

tus vel cõſiliarij vel vniuerſicas ſeu ciuitas in

terdicta.tũc eni ſuccenoꝛ nõ eſſet excõicatus

ſᷣm Inno.cuius eſt quaſi tota iſta glo.hoc in⸗
telligas ſic pᷣm Hoſti.videlicet ꝙ menſis iſte
ſeu pᷣ ſumptioque ex lapſu ſumitur ad alios ca
ſus nõ extendit. Illud aũt certũ eſt ꝙ quicũq;
ſuccedit excõicato ⁊ fouet factũ damnatũ pꝛo
pter qð pᷣdeceſſoꝛe xcõicatus fuit eandẽ ſnĩaʒ
incurrit Johã. an. Et addit. ꝙ ſi nonus rectoꝛ
oꝑam dedit quantũcunq; potuit ꝙ vvc emen⸗
daret. ſed vniuerſitate reſiſtente qð intende/
bat nõ potuit obtinere.nõ ꝓpterea excuſatur
niſioĩno relinquatregimẽ. Yo. an. Meceſſita
tem iuſtã ⁊ lvneſtam. AInno.quoꝛundã pla,
toꝛum qui ſine iuſta cauſa dabãt ſubſidiũ ⁊ ſol
nebãt Anno. Conſulatur.no. lvc ꝑ Bonifa.
in.vi.eo.ti.c.clericiſ.fuit lata ſnia excõicatõis
a qua abſolui nõ poterant circa ſedẽ apłicam.,.
in laicos imponẽtes collectas et tallias cleri
cis vel alias excõicationes ⁊ ꝑpſonas eccleſia/
ſticas ⁊ talia dantes eiſdẽ abſq; licentia ſedig
aplice.que quidẽ ↄſtõ Goni.in cle.eo.ii.c.qm
exrtat reuocata. Et ꝙ iniſtis duabo decre. ſ.
nõ minus ⁊ aduerſus circa hmõi materiã di⸗
cituribi pcipitur obſeruari Queritur iad cle
ricũ aliqua de iuſta cauſa caſamentũ ruſtici et
poſſeſſiones pueniant.et ꝓ modoillaꝝ ⁊ qua⸗
titate ſoluebat ruſticus in queſtis et colleciis
qui cõiter fiebãt in locorõe regimis ⸗

Titulus XXIIII =

Pirum ipſe clericus teneatur ſimiliter in pꝛe taliaque eann incutere timoꝛem. illa tñ rneni,
dictis ꝓ modo a rata wſſeſſonũ omiſſis alus nõ ſemp ſufficiüt ad iuſtum nimoꝛẽ. Et idcir⸗ inhluß
alle gatõibo ꝓ ⁊2 2ↄtra. Finaliter dici pᷣt ꝙ talis co lvc relinquo arbitrio boni viri.ſᷣm illud qð wnnln ſini
. clericus lilber eſſe dʒ a pdictis. qð ꝓbatur per dicitur in glo. in plurib alije. e. ertra eo. n. cñ nnſenn
c. qꝛ nõnulli.de immu.eccle.li.di.. ilectus. Archi. Extoꝛtã. factunn requirit hec mninann
Erxxcõic atio ↄtra extoꝛquẽtes abſolutioneʒ lxa.archi. DHacuamus. ergo taliter abſolutus len nn e
a cenſuris eccleſiaſticis ꝓ vim vel mennn. remanebit vt pꝛius excõicatus.Archi. Et q;/ enninn,
apitulum. xxvij. uis in excõicatione ꝑ vim vel metum extoꝛta nlur n
Gſolutõis/benefici em vigeatur. lczcy oſtre n valeat. rhar nuunh
BlolItels Oelkiict ias ugandi ſoluendi eſſe voluit. de peni. di. Gifnrtn He
unm ab excõicationis ſnia vel quã/ iĩ. verbũ. dicit cõtra ꝙ valet m Bar. glo. n. g. Geſttihrtſen
cumnq; reuocarionẽ ipſius aut ſuſpẽ/ iij. quatnoꝛ. Jo. an. Ratioeſt. qꝛ vrrobiqs aĩe Ennmn ſnnß
ſionis ſeu etriã interdicti ꝑ vim vel meiuʒ ex/ conſulitr. q eſt faciencũ in vubio. pttñp er⸗ munan nn
toꝛtam pñtis ↄſtõis auẽte omnino virib eua ceptioneʒ elidi. vt no.in dicro.c. quatuoꝛ. Ex/ tpnscoonken
cuamus. ne aũñt ſine vindicta violẽtie creſcat toꝛquent.erxgo ſi metũ intulit ⁊ iuder abſolue Gmnaretſon⸗
audacia.eos qui reuocationẽ ſeu abſolutioneʒ re nolint.non hʒ locũ hec pena.qꝛ verha c, de Miennöitun

hymõi vi vel metu extoꝛquent excõicatõis ſen cle. nõ reſi.xelaiũi. aliter tñ puniretur. Jo. n. giimiſen
rentie decernimus ſubiacere. Greg. x. extra de Excõicationis. Nota excõicatus accipit ertcõö (wOinsoffiißr
hiꝛis q̃ vi me.li.vi.Abſolutõis.huius decrxe.fuiit municari.qð dic vt notatur.iij.q.iiij.engeltru

.AOOic UOr Gntinondicitne
dubitatio.qꝛ regulariter que ꝑ metũ fiunt te/ cdam.ſi aũt nõ ipſe ericgꝛus. ſed alius metuʒ acd
nent ſeu valent ⁊ obligant qo dic vt no. xv.q. bunc infergt ſic ercõicatus erit.ᷣ et ſic nõ ſima nnncnmme
vi. auctoꝛitateʒ. fallit tñ in caſib ibi notatis. tur pꝛediciũ ar. Sed nunquid in hoc caſu ipſe ntcicteantrile
