vt per loc poſſit melius veritas inueniri.Et ni⸗
ſi inquiſitoꝛes in caſu in ſententie pꝛolatione
diocelanis vel ecõtra duxerint deferendum.pꝑ

vtroſq; ſimul ſententia pꝛoferatur. In qua fe⸗

renda ſi nõ cõuenerint ꝑ vtroſq; negociuʒ ſuf⸗
ficienter inſtructum ad ſedem apoſtolicam re⸗
mittatur. Siue autem oꝛdinaria ſiue dele/
gata epiſcopi poteſtate ꝓcedant.illum in pꝛo⸗
cedendo modum obſeruent. quem inquiſito⸗
res poſunt et debent per iura cõmunia.vel per
ſpeciales cõceſſiones ſeu oꝛdinationes apoſto
lice ſedis obſeruare.Et in pꝛincipio dicti.c.
lxc dicitur.ꝙ q;uis in aliquo a ſede apoſtolica
ſint deputati inquiſitoꝛes.non per hoc tollitur

epis poteſtas.quin etiã poſſint ꝓcedere cõtra

hereticos.etpᷣt epᷣs iure oꝛdinario pꝓcedere cõ⸗
tra hereticos nõ exemptos. Cõtra exemptos
etiã ſed iure delegatõis ſᷣm glo.ibi.t allegas
c. ad abolendã. in fi. de hereticMis. O aũt ẽ in
dicto.c.p Gq ꝙ epᷣus ⁊ inqͥſitoꝛ cũ diuiſim ꝓce/
dũt.dñt ſibi cõcare ꝓceſſus.intelligit᷑ tale cõi
cationẽ neceſſario ſiendã.qñ nil a liud reſtat.
niſi vi ſnia ꝓmulger᷑. Oẽ ſi alit᷑ nõ voſſet ↄmo⸗
de ꝓcedere.miſi viſis actis alteri tũc ſemel tm

LZitulus decimuſocta.

xõmunſeatio tribuat᷑.vt halef in extrauagan.

Benedicti.xi.que incipitex eo. Item in ce.

de here. multop. dicit. ꝙ tã ep̃s q; inq ſiroꝛ vnꝰ
ſine alio pᷣt citare et cage ertute cuſtodire et
carceribo mancipare. Sed deputare duro carcę
ri.et qui magis ad penã q;ᷓ ad cuſtodiã videat᷑.
vel toꝛmẽtis exponere vel ad ſententiã pcede/
re.nõ pᷣt epiſcopus ſine inq̃ſitoꝛe nec inquiſi /
toꝛ ſine epᷣo aut eius ſuꝑ hmõi delegato aute⸗
piſcopali ſedę vacante delegato capituli. ſi ſui
admuicè poſſi copiam habere infra octo dies.
oſtq; ſe requiſierint. Poſſunttñ quilibet pᷣdi⸗/
croꝛũ cõmittere alteri vices ſuas.vel ꝑ litieraſ
ſigni ficare ſuũ cõſiliũ er anſenſum. hec ibi. Et
cum querit᷑ vtrũ auctoꝛitas inquiſitoꝛis.in hu
iuſmodi ſit oꝛdinaria vel delegata. Et circahu
iuſinodi quidã legiſte dicũr. ꝙ habet poteſtatẽ
oꝛdinariã.qꝛ habet vniuerſitareʒ cauſarũ qᷓ ad
hereticos. Et oꝛdinarius dicit qui habet vni/
uerſitatẽ cauſarũ.ff.d iudi.cum pᷣtoꝛ.S.i.et et
e a wella.c.romana.li.vi. Et ſic cõdemnatuʒ
cõtra ſententiã ſuam ppᷣt reſtituere ex cauſa po
ſtea cõpꝛobara.puta ſi coceaf cõdemnat ma/⸗
lo wolo cõuictus et hmõi. Sed canoniſte oĩno
tenent cõtrariũ dicentes.ꝙ habet auctoꝛitatẽ
delegatã nõ oꝛdinariã.q;tumcunq; habeatvni
uerſitatẽ cauſarũ.quia nõ oĩm ſedearũ que ꝑ/
tinent ad crimen hereſis.Et ꝓ iſta opinione eſt
expᷣſſe tex.dicti.c.ꝑ hoc.qð renere videt᷑ archi.
Et ſic ſententiã ſiue male ſiue bone ꝓceſſerit.

ollere nõ p̃t.Et idẽ tenet Jo.an.

De notarijs et car K.ii.
cerib et cuſtodibo carcerũ łereticoꝝ ſtatuit᷑ in
cle.in.c.multoꝝ.de lereticis ꝙ notarij inquiſi⸗/
tionis coꝛã epᷣo n imari toꝛe vel ſubſtitutis
ab eis iurabũt.ſun officiũ fidelter exercere.et
idem fiet d alijs ꝑſonis neceſſariũ ad dictum
officiũ5. Irẽ quiliber carcer vel murus lxreti
coꝛũ delet eſſe cõis epᷣo et inquiſitoꝛi et dʒ ha⸗
bere duos cuſtodes.vnũ quẽ volet epᷣs et ei ꝓ
uidebit.et alcerũ quẽ volet inqͥ ſitoꝛ.et eĩ ꝓui
dehit.Et vterqʒ eoꝝ pᷣt habere ſub ſe fidelẽ mi
niſtrũ.et illius loci erũt due claues.quaruʒ v⸗
nus cuſtodũ vnã. et alius aliã tenebit. Et pote
rit officiũ miniſtrãdi carceratis cõmittere ſuo

miniſtro. Et tenent pꝛedicti cuſtodes. anteq;
erequantf officiũ coꝛã eis.a quibo aſſignanfiu
Aare tactis euangelijs.ꝙ in cuſtodia oẽm dili⸗

gentiã quã porerũt adhilebũt. Et ꝙ alicui in/
carceratoꝝ nõ loquet vnus niſi alio audiente.

er ꝙ ipis carceratis fideliter cõferent puiſio⸗

nem. quã ipᷣi recipint de comuni oꝛdinatõe. et

q a parentibo wel alijs pſonis cõfert eiſdem.
niſi epꝛi vel inquiſitoꝛis vel ſuoꝝ cõmiſſarioꝛuʒ
oꝛcinatio refranget. et eodem modo iurabũt

pꝛedicti cuſtodã miniſtri et coꝛs eiſdẽ bec ois

in dicto. c. multoꝝ.de hereticis. in cle. Hemul
rig que cõcedunt᷑ inquiſitoꝛibus p expediẽdo
officio inquiſitionis. Gonifacius octauus inq̃
ſitoꝛibus heretice pꝛauitatis ſic ait. Hobis ve
ſtrum ſingulis cõmittendi citatõnes et denun
cianones ſententiarum quas in quoſſibet lere
ticos credẽtes.receptatoꝛes.defenſoꝛes. fan
toꝛes eoꝛum tuleritis. Aduocandi quoq; put
expedierit pentos quoſſibet. vt vobis aſſiſtant.
et in huiuſmodi ferendis ſentẽtiᷣs pꝛeleãt cõ⸗

ſilium owꝛtunuzʒ. Ac eis ꝙ ſup his humiliter
pareant in virtute obedientie iniungendi.CõS
uocando etiam clerum et populum ciuitatum

caſtroꝛum alioꝛumq; locoꝛum pꝛour dicto ne⸗
gocio ſidei videritis e xpedire. Et contra illos
quos in pꝛouincia in qua inquiſitiomis officiñ

eſt cõminumm. vereſeos crimen coͤſtiterit cõmi⸗
ſine. licet ad alias partes ſe tranſferendos du ⸗/

xerint ꝓcedendi.necnon faciendi a quibuſſi/

bet amgnari vobis libꝛos ſeu quaternos ⁊ alia
ſcripta in quibus inquiſiniones facte ae pceſ⸗
ſus per quoſcunq; auctoꝛita e ſedis apoſſolice
vel legatoꝛum eius habiti cõtra lereticos cõti⸗

nentur.t illoꝛum quiveſtris mandatis oledi

entes humiliter ſtantpꝛopter hereſim in car⸗
cere vel in muro recluſi.penam vna cum pꝛela
tis quoꝛuʒ iuriſdictioni ſubſunt mitigandi vel
cõmutandi cumvideritis expedire. Pꝛiuandi

pꝛeterea vel pꝛiuatoꝛ nunciandi dignitatibus

etalis beneſicis eccleſiaſticis de dioceſanoꝛũ
wl in abſentia ſua ſuoꝛum vicarioꝛum con⸗
ſilio. Et officijs publicis et vvnoꝛibus qui⸗
buſcunq; eoſdem lereticos.credẽtes.recepta⸗
roꝛes.et defenſoꝛes ipſoꝛum.eoꝛumq; filios ac
nepotes plenam cõcedimus facultateʒ. Sunt
autem dioceſani in pꝛiuando tales vel nuncia
do pꝛiuatos benefics huiuſmodi requirendi.
Niiñ foꝛte cõſtaret legitime ꝙ idem ſcienter
hunuſmodi perſonis eadem beneficia cõtuliſ⸗
ſent. Cunc enim eos in his requirendos non
eſſe cenſemus.ſed potius ſuoa iudice punien
dos.vxc omnia in capi.vt cõmiiſi.de hereticis.

li. vi.

rendas cõtra lxreticos ⁊ huiuſmodi notat que

dam JYo. an. in nouell vt cõmiſli. de hereti. li.

vi. Pꝛimo nora ſcõᷣm archiclia. ꝙ nõ eſt ne /
ceſſe in crimine vreſis nouam ſententiam ꝓ⸗
mulgari.quia iam per canones eſt antiquitus
pꝛomulsata. Et ſic potius pꝛonunciatus decla
ratur q; pꝛomulgetur.ij.queſti.i.capi.i. Ca⸗
men quod circa hoc expediens iudicabitur i⸗
pſoꝛum inqinſitoꝛum. pꝛudentie et arbino

S Nln
umn ni

Vſtnulh ndt
pobhe n⸗
Olanoonnch
mrken hfiie

ſonnipin

7

Ciſcnrtſibctn

ni⸗
Pphin pnin
ſarlocnsent⸗

1.Dictenü

Abauniri
eler ni n⸗

dii eſnfuen
ſtdelo Aoe ſhe
fſbideßnemt
nrtemititi
diu

ttöinroont

Mmiſtmoii⸗

eceſaherene
Püüprerdt
ogreſ
Ntetercane
Chicacenp
Necgſoneſter
terepte adtot
tpswo
lerrnatind
atettemtut.
mni Etibo
henriv uno⸗
nun boktiene
Eut,

Etcncnr

mganeſt

ſoffcarett
ſngenelet
mopenle
niherds
legizagre
WN
WNA
Unocnlg⸗

gininng

Seneg.

shddönm
trenren
ninnir
wedshin
Wrezei
Akiniri in
ſua ummne
n rons
nerchtel

masbofnm

õ
eeeN
paſvinte

Nchitii

et ſamulatu legum. xi

relinquitur eo.ti.cum ſᷣm.li.vi. Secũdo ꝙ
circa hmõi diſcuſſionẽ.ſ.hereticoꝛũ vocentur
periti.nõ quicunq; ſed in tleologia.iure cano/⸗
meco vel ciuili. Cũ eni de crimine mere eccleſia
ſtico tractet. p canones cognoſci dext ⁊ decidi.
ad hoc.xi.q.i.ſi quis cũ clerico.Cũ ſuffragio tñ
.,q. iij. ſummoꝑpe. Bratis
aũt debent mn hmõi deſeruire.pñt tñ reciꝑe ta⸗
les periti ſalariũ ſun laboꝛis ſi eis der. ſed nõ ex/⸗
igere. Tercio qꝛ pᷣt cõuocari clerus er ꝓpłs
in hmõiſentẽtijs ferendis. OQð fieri ſolet ꝑ in
quiſitoꝛes ad audiẽdas ſentẽtias et penas que
inferunt vereticis videndas. et expedit populo
talia publice fieri ad inſtructionẽ er terroꝛem.
AQuano ↄtra abſentes putat arthið. ꝙ ſi cõ
ſtat de eoꝝ pfſidia erqᷣ̊ in ꝓuincia de linquedo fa

cti ſunt ſubditi.et ſint ↄtra eos ſolẽnia edicta

ꝓroſita. ꝓnunciari poterit ſuꝑ crimine ſi con/
ſtar. locus erit decretali. cũ cõrumacia. æo. ti. li.
vi. Dicit etiã archi ðᷣ.ꝙ fideiuſſoꝛibo abſentin

pena pecuniaria in ſligi pᷣt. et rem ittit ad id qð

halet. rxii.q. v. cuʒ homo. Ivt tñ incitatis. qui

exq̃̊ queſiti fuerant wmicilij mutatio nõ obeſt

„

vt de lo. cõpe ꝓpoſuiſti. Si vero citati nõ erant

tñ ibi deliquerũt rõne delicti bi cõueniri pñt.⁊
ſunt remittẽdi. in auten. vt nulli iudi.S.ſvero
quis. Jo. mo. dicebat. ꝙ de fugitiuo loquebat
bec cõſtitutio.qui remittẽdus erat ad requiſitõ

nem inqſitoꝛis ſub quo deliquit. C. vbi de cri.

agi. opoꝛter, l.i. Quinta circa obedieétes re/
uerſos. . ab vereſi. querit Archꝛ.q̊ dicantur ad
gratiã ſponte redire.Rñ.ꝙ illi qui vmiũt infra
Ips gratie. licʒ fuerint moniti. Nec enĩ coacti
vident ex q̊a nemine ſunt pᷣuenti. Et dicit ar⸗
chidia.idẽ ſi poſt tꝑs gratie re tñ integra.quia
nec ꝓſona liter requiſitꝰ.nec ꝓbatões ↄtra en

recepte.ad lvc de pᷣben. ſi nibi.h. vi. cũ concoꝛ.

Poſt tꝑs vero gratie pſonaliter requiſitus.li⸗
cet veniat. indignus eſt venia. licʒ exrroꝛẽ dete⸗
gat et remittit.C. de his qͥ latro.occu tant.l.vl
tima. Et ſubdit ꝙ hic nõ loquit deraliby obe /
dientibo qui nõ carcerarent et remittit ad ſum

mam Hoſtien.eo. titu. ꝭ.qualiter depꝛehen⸗/

datur.

Circa carcerẽ ſexto ſ. iii.

nota ꝙ carcer eſt ad cautelã ne.ſ. noceat vel a⸗
lios inficiat.et vt ꝗ ꝓareat an in tenebꝛis vel
in luce ambulet. Mõò tñ fit loc diffimitiue ad pe
nam.qꝛ regulariter qͥs nõ damnaf ad pxnam
carceris. vt œ penis. q;uis.li.vi. Abi aũt dicit
tex.ꝙ q;uis carcer ſit inſtitutus ad cuſtodiã nõ
ad penã.ſ.m iura ciuilia. iñ de iure canonico
pmutit᷑ pᷣlatis ad carceres ad tꝑs vel in ꝑppetu
um adiudicare reos in penã ſuoꝝ criminũ.Et

rõ eſt ſm archi ð.qꝛ deus nõ vult moꝛtẽ pecca
toꝛis ⁊c. Pꝛo illis enĩ peccatis adiudicant᷑ cle⸗
rici ad ꝑpetuum carcerẽ.quib ᷣm iura cinlia
debent ad moꝛtẽ cõdemnan. et dicit glo. ꝙ ſic.
cum qͥs cõdemnatf ad carcerẽ.aliquid expꝛima
tur in ſentẽtia. ſcʒ ad tꝑs certũ vel in ꝑpefun.

expᷣſſis in ſnĩa ſtabit.Si aũt ſimpliciter dane⸗
tur ad carceres. ppetuo intelligif damnatus.
C. de penis.l.ſeruus. Mec debet in eodẽ carce

re ſiue ad cuſtodiã ſeu ad penaʒ ſinr woſiti eſe
ibi cõmixtio ſexuũ.i.maris et feie. Mec etiam

ita aſp carcer.ꝙ ibi perimant᷑. Et aduertendũ
ꝙ dicit archið. ꝙ abſoluti. ſ.ab excõicatione qͥ
poſtea detruſi ſunt in carcerẽ vel alüjs peniten⸗
tijs onerati.nullã ſententiã diffmitiuã recepe
runt.ſi tales ſponte carcerẽ exiuerũt.vt fugien⸗
tes tales excuſationẽ legitimã nõ hũtes pñt

vt heretici cõdemnari.qꝛ fingun a iure fice
cõuerſi et ſimulate cõfeſſi et erroꝛis pꝛiſtini re⸗

cidiui. ad id de pe.di. ij.cei. Septimo dicit ar
chidi. ꝙ in ferendis ſentẽtijs vel penitẽtijs in/
iungendis redeuntibo nõ debet iuder tales ꝓ/
nunciare hereticos vel credetes.quia nõ ſunt.
xxiuii.q.i.hec eſt.et.q.vlti.Nec ꝓnũciabit eos
tales fuiſſe. quia talis modus non eſt datus a

iure.ſed dicet ſic. Quia te inuenimus per tu

am cõfenſionẽ vel ꝑ legitimas ꝓbationes here⸗
reticũ ſuine.vel hereticos adoꝛaſſe vel talia ꝑpe
traſſe. QNunc aufẽ ſanioꝛi vſus cõſilio vis put
aſſeris ad vnitatem eccleſie de coꝛde puro ⁊ fi⸗
de nõ ficta redire. Idcirco in pꝛimis te abiura
ta omni heretica pꝛauitate ab e xcõmumicatio⸗
nis vinculis quibus tenebaris aſtrictus abſol
uimus.ſi tamen ad eandẽ ex coꝛde redieris.et
iniunctã tibi penitentiã et mandats ſeruaue⸗

ris. Et quia in deum et ſanctã eccleſiã modis ſjᷣ
dicns temere deliquiſti.ad ꝑagendum penitẽ

nam cõdignam in ꝑpetuum carcerẽ te detru⸗
di volumus et pᷣcipimus perpetuo te manere
Mec meretur quis ꝙ dictuʒ eſt ſub cõditione
ſi. Nam cauſa tollende queſtionis expedit ſic
dici et poni. vt ſi quod inpoſitum eſt inõ obſer⸗
uaſſet eum abſolutum nõ eſſe apareat. Dicit

tamen Yohan. an. ꝙ quicquid dicat Archib.

inquiſioꝛes noſtri tempoꝛis bene ꝓnunciant
hunc hereticuʒ ſuiſſe. Nec video quid obſiſtat
Et dicit Yo. an. Archidia.omnia pꝛedicta er⸗
trariſſe de foꝛmulis inquiſitoꝛum. Sed ego ea
reperi determinata et clarata in quodam o⸗
puſculo per vminũ Guidonem iure penitum
tunc archiepiſcopum Harboneñ. ad queſita
reſponderi inquiſitoꝛum. Qui poſtea factus
papa dictus eſt Clemens quartus. Q.ui etias
Bindo addit. Sane in his omnibo cautũ arbi
troꝛ iſtrumẽta.publica retineria ſigillis epoꝝ

—

muniri. pcipue vbi cã erit nobiliũ ⁊ poteptũᷣ.

Litulus decimuſoctauuſ

Et illud adijcio. ꝙ omnes erroꝛes ſuos ſigilla
tim ꝓfiteri ⁊ adiurare publice faciatis. qꝛ ni⸗
hil magis in ↄfeſſionẽ heretice pꝛauitatis re/
dundat et gloꝛiã noĩs rpiani. Quid vero in

iungendũ ſit taliw difimri nõ pᷣt.quia comit

titur arbitrio iudicantiũ. Alirxer eni cũ ſimpli⸗
cibus q; c pꝛudentibo eſſet agenduũ.Aliter cũ
clericis q;ᷓ eñ laicis.aliter cũ pᷣlatis. alirer cum
ſubditis.Et oẽs circũſtãtie ſunt notade.de pe.

Di. v.c.i.Et cũ multi ex ſimplicitate ĩ G̊ͥ ccrimẽ

incidãt.credo multoꝝ ſim plicitati pcendum.
vr nõ excuſent᷑ a toto ſed atanto.di. lxxxvi.tã⸗
ta. Credo etiã eos qͥ fauerũt vel receperũt ſan⸗
guine cõiunctos mitius puniẽdos.xc ille.Oi
cir etiã archidia.in roſa.ſuꝑ.c.i.xxiij.q.viij.q

ſi qs cõſulat alicui ꝙ indubitate moꝛti ſe erro
nat ꝓ noie ſeu vonoꝛechꝛiſtivel ꝓ fide vel pꝛo

ſtatu eccleſie nõ fit irregularis.etiã ſi moꝛs in
de ſequat᷑.xxv.q.i.ſunt qindã.cũ xps/ꝓ nobis
moꝛtè ſubierit.ᷣm Inno.et loſti. hac rõe ex/
cuſari pñt ab irxregularitate inqſitoꝛes herenice
pꝛauitatis.ſcientes ꝙ ſtatim poſtq; ꝓnuncia/

Uerint aliquẽ lerericũ foꝛe. ille moꝛti tradec.

loc etiã alias multipliciter ꝓcurando.vt.xxiij

q.v.ſi audieris. Itẽ in. c. ſtatuta.de hereticii

li.vi.dicit Boniſacius.Cõcedimus vobis. ſcʒ
inquiſitoꝛibo.qᷓcenꝰ in in quiſitõis vyretice pꝛa
uitatis negocio ꝓcedi poſſit ſimpliciter ⁊ de pla
no. Et abſq; aduocatoꝝ ac iudicioꝝ ſtrepiru et
ſigura. Jubemus tñ ꝙ ſi accuſatoꝛibo vel teſti
bus in cauſa hereſis interuenientib ſeu depo/
nentibo ꝓpter potentiã pſonarũ ↄtra q̃̊s inqui
ritur. videãt epi vel inſitoꝛes graue piculum
imminere.ſi cõtingat fieri publicationẽ noim
eoꝛundẽ. YJpoꝝ noia nõ pubũlice ſed ſecreto co
ram dioceſano epo. vel eo abſente eius vica/
rio qñ inquiſitoꝛ es ꝓcedũt.qñwero ꝓcedit epᷣs
coꝛã inq ſitoꝛibo.ſi haberi poſſ ir comode copia
eoꝝ.Ac nihilominus ſiue ep̃s ſiue inqᷣ ſitoꝛes
ꝓceſſerint.aliquibo alijs ꝑſonis puidis ⁊ vvne
ſtis iuriſq; ꝑitis qᷓs ad hoc vocari et eis totum
ceſſum ſuꝑ quo veliberandũ eſt ſerioſe mani⸗
eſtari. ac integraliter explicari. et de iparũ cõſi

lio ad ſententiã vel ad cõdemnationẽ pꝛocedi

volumus erpꝛimant᷑. Sicq; nõ obſtãte ꝙ illis
cõtra quos hmõi depoſuerũt noia eoꝝ nõ fue/
rint publicata. adhibeat᷑ ad cognitionẽ iudicis
inſtruencſã plena fides depoſitionibo teſtiũ eo⸗

rundẽ. Et vt eoꝛundẽ accuſatoꝝ et teſtiũ picu/
lis efficacius occurrat.et cautius in inquiſitio
mis negocio pcedat.pᷣſentis cõſtitutionis au⸗

ctoꝛitate pꝑmittimus. ꝙ epᷣus vel inquiſitoꝛes

ſecretũᷣ wſſint indicere illis.qbus expꝛeſſuz eſt
ꝓceſſum hmõi explicabũt.t in eos ſi archa⸗

na cõſil ſeu ꝓceſſus ſibi ſub ſecreto ab eiſgez

epo vel inquiſitoꝛibo pate facta pter ipᷣoꝝ licẽ⸗

tiam alijs paſtefecerint excõicatõnis ſententiẽ
quã ex ſecrenviolatõe ipo facto incurrt. ſi eis
res epm rvel epiſcopi inqſitoꝛes nõ excõicent
pac de cauſa.Sed ipᷣi ex iniuncto ernũc ꝗ no⸗
bis ſub virtute ſancte obediẽtie diſtric

mina ꝓut in alijs fit iudicis publicent. Cete⸗
rũ in his oibus pᷣcipimus tã ep̃os qᷓ; inqſito⸗
res purã ⁊ ꝓuidã intentionẽ habere. ne ad acj
cuſatoꝝ vel teſtiũ noĩa ſuppꝛimenda vbi eſt ſe⸗
curitas ꝑiculũ eſſe dicãr. Nec in eondiſcrimẽ
ſecuritatẽ aſſerãt.vbi rale piculũ immineret.
ſuꝑ hmõi eox ↄſcientias onerãdo. Cõſtitutio
nes ⁊ oꝛdinatões et mandata alia pᷣdeceſſoꝛũ

noſtroꝑ.q̃ ↄſtitunionibo ſupꝛadictis nõ obutãär

volu mus in ſuo roboꝛe pꝓmanere.xc oia ibi.

Lirca inquiſitionẽ ꝗ.v.
hereſis. Nota ꝙ excõicati et ſocij Pticipes cri
minis ad teſtimoniũ admittunt᷑ p̃cipue in de
fectũ ꝓbationũ alioꝝ ↄra lereticos. fautoꝛes
credentes.et defenſoꝛes eoꝝ.ſi ex numero teſti
um aut ꝑſonaꝑ tam deponentiũ. qᷓ cõtra quos
cponitur.qualitate et alijs circumſttijs non
falſa dicere pᷣſumant.de here.in ſidei.li.vi. Si
militer admitrunt illi qui ſuꝑ facto lereſis iu⸗
raueruũt dicere veritatẽ tam d ſe qᷓ de alijs, et
eam celando ꝓiurauerunt.et poſtea velint coꝛ

rigere dictum ſuũ cõtra ſe vel alios. ſi maniſe/

ſtis indicũs apparuerit tales non leuitate vel
odio vel pecuma. ſed ʒelo fidei velle reuelare.
eo.ti.accuſatus.li.vi. VYtem pꝛeſidentes re
gimini alicuius loci ſint excõmunicati.vel de

facto nõ de iure iuriſdictionẽ habeãt ad requi

ſitionẽ oꝛdinarioꝝ ipoꝛum vel delegatoꝛuz vel
inquiſitoꝝ poſſunt et tdebent cõtra vrenicos cre
dentes. receptoꝛes. fautoꝛes et defenſoꝛes eo⸗
rum ſuum officium erxercere. &t illi qui requi
runt eos. nõ incurrunt aliquam ſententiam
Camẽ dictis pꝛeſidentibus pꝛopter ſvcin a/
lijs nullum ius eſt cõceſum vel pmiſſim. eo.
ti.pᷣſidentes.li.vi. Statutũ q̃q; cinuſcũq; loci

qð impedirer inquiſitõis negociũ cõtra here

ticos nõ valet.Et dñi tenent᷑ illud erhilere et

*

coꝛrigere.e.ti.ſtatutũ.li.vi. Sacerdotes qui

inſtruũt ꝑ hereticos de celanda veritate pñt et

debent pena debita caſtigari. Religioſi etiã qui

inueniunt᷑ heretici ſunt alijs grauius puniendi

eo.ti.accuſatus.li.vDi. Inquiſitoꝛes in cer⸗

tis ꝓuintijs poſſunt ꝓcedere ſimul vel ſepara

tim ꝓut negocij vtilitas ſuadebit.eo.ti.vt offi
cio.li.vi.Ouo enim inquiſitoꝛes poſſunt ali⸗

quando cognoſcere de crimine hexreſis alicuiuſ

puta. vnus cõmiſit ccrimen hereſis in cuuitate.

te pꝛece
pto ad ſecretum houiuſmodi teneant. Ceſſan

te vero piculo ſupꝛadicto accuſatoꝝꝛ teſtiũ no

uV KN
iugiieniki
ttzrürnegenen⸗
ANtliptnen

otdut
nicniniin

innunnmnn
llntcbanigt

rſetinlki

tutfiſciiftrin
cdiannint
eneniſfome
pmnihſent o
uninertapnul
minclstbinri
innireteſtuücot
(hepnerelign
epefecknnf

Gornbrezaanard
eſelnnar
denwrdteou
Nofri, Hen
Nogrepftanntün

(gorsp enſni
(hupnivanbi
6phonscöeſts
ile. ſoreniod

uedeis winu

tipolrikrp
I ,nge ineil

ſernsecftuerit⸗

m,liſies
ufticfhinn

ntinnn
uKnmri
rNni
es mägmmg

nepenizin

,

Lvaisdnti
rmitl
ignianne
wrimekiri

Zð
ertuis e

n e nen

Gi Ni
iſienmni itn

oume een

t Nien öarun
Wrsertint
laenmn lun
mmünnin

en

Giisenn
4. miſcn
iln Sum
niigtunt

Pmnina/
kini,
btit

fvrs MN

une Nn
mirisnan

Banennati. poſtea vadit &gediolanũ. inquiſi
toꝛ medolanenſis poterit cognoſcere. quiavbi
inuenit᷑quis ibicõuenit᷑ de crimine. Et etiam
inquiſitoꝛ Rauẽnas pᷣt ↄgnoſcere pᷣm Yo. an.
in glo. Inquiſitoꝛes debent abſoluere volẽ
tes cõuerti ⁊ pniaʒ iniungere.vt in dicto.c. vt
oficiũ.ibi enĩ dicit.Si qs ex pᷣdictis heretica
labe abiurata redire volueri: ad eccleſie vnita
tem. ei iurta foꝛmã eccleſie leneficiũ abſolutõ
nis impendatis. Et iniungatis eidẽ.qð talib⸗
iniungicõſuenit. Et dicit glo.ſuꝑ verlv. labe. ꝙ
VElet abiurare generaliter vel ſimpliciter. vł de
ea de qua ſuſpectus vel cõuictus erat.eo.ti.ac⸗
cuſatus.li.vi. Et dicit quedã ibi gloſula ſuprr
rerbo abſolutõnis.ſ.nõ obſtannibo ſententijs.
i ter in annoↄtra hereticos a papa publice ꝓ⸗

mulganf abſolui pñt. Glo.ſuꝑ verbo foꝛmã.

bec tradit.xi.q.ij.cũ aliqͥs.de ſen.excõ.cũ deſi⸗

deres.vicʒ cũ pᷣſtito iuramẽto et verbenbo q;tũ

ad excõicationẽ.dicit tñ ibi archið. ꝙ tenebit

abſolutio.etiã ſi foꝛma illa nõ ſeruet. Atẽ go.
ſuꝑ verbo cõſueuit. ꝓ cõſuetudine illa ſeruan⸗

da remittit ad capirula quotiẽs.⁊ ſaluberrimũ
i.q.vij.et de cõſe. di.̊. Ego berengarius. Abi
vonit᷑ modus abiuratõis lereſis. Itẽ m ex⸗
aminatõne teſtiũ cõtra hereticos debent inter⸗
ene due pſone religioſe diſcrete..i.nõ ideote
ſiue laici ſiue clerici ſiue religioſi. Etſi fieri pᷣt
Pppublicã pſona conſcribi debent dicta teſtiñ.
eo.t..vt officiũ.li.vi.Et rehgioſi qͥ fuerãt in ſe

culo notarij.et alij quibo iniunctũ fuenit etiam
clerici ſeculares. et in ſatris cõſtituti.tenentur
er pcepto apłico ad cõſcribendũ.vt in dicto.c.
vt officiũ. Itẽ inquiſitoꝛes ſi opus fueritin⸗
uocare pñt auxiliũ bꝛachij ſecularis.Et cõtra

dictoꝛes ꝑ cenſurã eccleſiaſticã cõpellete.non

obſtannbo quibnſcũq; pꝛiuilegijs.quibuſcun⸗

q; ꝑſonis cõceſſis vel religioſis vel vniuerſita⸗
nbus. Hec enã obſtante cõſtitutione de dua⸗

bus dietis.de qua halert de reſcrip.nõnulli.nec

etiã tollit᷑ iſtud pꝑ id qð habet᷑ de reſcrip.ſtatu⸗

tum. li.vi.q; q;ʒuis illa cõſtitutio ſtatutu fuerit

pſterius edita.et iſta vt officiũ pꝛius.tñ non

tollitur illã iſta. Etrõ eſt m glo. qꝛ iſta pꝛi⸗

oꝛ vt officiũ eſt ſpalis in fauoꝛẽ fidei. Ylla ſta⸗
tutũ generalis.ſed generi ꝑ ſpeciẽ derogat.de
reg.iur̃.generi.li.vi.Sed ſi eſſʒ generalis tũc
toleret.vt de ↄſti. c.i. li. vi. Itẽ dicit Ao. an. in
nouelk. ſuꝑ verbo. teſtiũ. ꝙ quibuſqa videt ꝗꝙ
in hoc crimine ꝓbando non ſufficiant duote⸗
ſtes. ar. optimum de here. ercõicamus. ibi tres
aut plures. ſicut notat Hoſtiẽ.in ſuinma ſua.
Et ſic addendus erit iſte caſus ad alios.qͥ no⸗

tantur in ſumma. ij. q.iiij. Ourum. n. videt

lomo bone fame ꝓ inquiſitoꝛes vel oꝛdinanu

damnan debeat ad dicta duoꝛũ teſtiuũ. pᷣcipue

cum truncetur oꝛdo deſenſionis in noticis te⸗

ſtium. vt in. c: fi. eoo. ti. Et in interrogatoꝛijs qᷓ

fiunt in alijs iudicijs. Sed ↄrra hoc facit ꝙ ſta

tim ſequitur de vuabus ꝑſonis cũ ſins cõcoꝛ.

ertũ eſt aũt ꝙ ꝑ ſingulos teſtes et famã de

tanto crimine qͥs damnari nõ poſſi .vt de te⸗

ſti.in literis. OHebenteni eſſe in crumine ꝓba⸗

tiones luce clarioꝛeſ.de ꝓba.iurauit.Camẽ in

crimine lyreſis et ſimom e.vt dicit archi: mi⸗

noꝛes ꝓbationes ſunticiũt..C. de here. l. ij. di⸗

cit tñ.qꝙ licet leuia ſigna ſufficiãt ad cõuincen

duin de vreſi.illa tñ opoꝛtet plene ꝓbaruet di
(it archidia. teſtes cogendos ſi ſe ſubtralyant.

Rec ꝑ eremptionẽ nec ꝑ votum poſſunt le ex⸗

culare ab hmõi. Itẽ omnes rectoꝛes locoꝝ
requiſiti a dioceſanis vel eoꝝ vicarijs vel inqͥ⸗
ſitoꝛ ibo tenent iutare ſeruare. et ſeruari facere

cõſtitutiones cõtra herencos.credentes. fau⸗
toꝛes. receptatoꝛes.et defenſoꝛes eoꝑ.⁊ filios
et nepotes eoꝛũ.Et qui iurare noluerit habet

infatmis et vt fautoꝛ eoꝝ de ſide ſuſpectus. Nee
haberi debet ꝓ dño. Nec ad aliquod pubucum
ofticiũ admuti aut anſum vlterius. Et ea quo
interim vt rectoꝛ fecerit nullà habent firmitarẽ
eo.ti.vt officiũ. li.vi.

A quibus debeaãt 6. vi.

inquiſitoꝛes abſtinere et cenus etatis eſſe. In
quſitoꝛ quis eſſe nõ poteſt.niſi attigernit qua⸗
drageſimu annũ. Debet aũt cauere inquiſitoꝛ

et quilibet epiſcop.et ſubſtituti ab eis ne ma⸗

litioſe aut fraudulentex alicui imponat crimẽ

lereſis. Ipecq altj ĩ erecutõe offie eos impe
iant imponere aliqð falſum. &t ſi pdicci cau

ſa odij gratie vel amoꝛis vel lucri vel cõmodi

tempoꝛalis cõ miſerint ꝓcedere cõtra hereti⸗

cos vlaliquẽ vexarẽt imponendo ei hereſum
vel ꝙ impediãt officiũ ſuum unponant.Siet

piſcopi ſunt vel ſupꝛa pꝑeꝛ trienniũ ſunt ſuſpen

ſi ab officio ſuo. Si inferioꝛes ſuntvt inquiſito
res et ſubſtituti a pꝛedictis ſunt excõmunica⸗
ti.a qua ſententia nõ poſſuntcitra ſedem apo
ſtolicam abſolui.de here.multoꝝ.in cle.de qua
ercõmunicatione hales infra in ti. xxiij.de ex⸗
cõmunicatione. Irem inquiſitoꝛes nõ poſ
ſunt ꝓcedere cõtra aliquẽ officialem vel nun⸗
cium romane curie. vt in extrauagan. Yo. xxij
que incipit.cum frater. Ites inquiſitoꝛes ab

apoſtolica ſede velalias deputati non poſtint

facere inquiſitionẽ vel pꝛoceſſum cõtra epiſco
pos vel eoꝛũ ſuperioꝛes.niſi hoc ſpecialiter fuiſ
ſer ab apoſtolica ſede comminum et de eis er
pꝛenum. Sed tamen tenenturtales. ſcʒepᷣos
hereticos inuentos vel dinamatos vel ſuſpe⸗

ctos pape nunciare. de here inquiſitoꝛes. h. vi.

Et illa nunciatio fieri debet q;citius pᷣm glo.

Zitulus decimusoctauuſ

ꝛopter piculum quod inde poteſt euenire.
tem pꝛohiletur eis cognolcere de ſoꝛtilegus
Dicit enim Alexander papa in. c. accuſatus.
de lere. li. vi. Sane cũ negociũ fidei qð ſumme
2iuilegiatũ exiſtit ꝑ occupatões alias nõ de/
earitfreckrl peſtis ſyyrence inquiſitoꝛes a ſe⸗
de apoſtolica deputati de diuinatõibus aut ſoꝛ
nlegijs. niſi hereſim ſaperent. manifeſte ſe in/
tromittere nõ debent nec punire talia exercen⸗
tes.ſed eos relinquere ſuis iudicibus punien/

dos. Abi enĩ eſt glo.notabilis Yo.an.ſuꝑ ver⸗

bo ſaperent. vbi ponit erempla eoꝛum que ſapi
unt hereſim dicens. Sicut eſt circa aras idolo
rum nefarias pꝛeces emittere. ſacrificia offer⸗
re. demones cõſulere.eoꝝ ſronſalia ſuſcipere.
xvi.q.ij.hi qui.vel aſſociant ſibi ꝓpter ſoꝛdes
exercendas lreticos.vel faciunt pꝛedicta cum

coꝛpe et ſanguine chꝛiſtivel in fontibusvt poſ

ſint a demonibo habere reſronſa. faciunt puerũ
rebaptiʒare et his ſiłia. BGlo. ſuꝑ verbo ma⸗
nifeſte. In dubio ergo hoc caſu nõ habent inqᷣ

ſitoꝛes iuriſdictionẽ. Et licet alius iudex ↄgno
ſcat an ſua ſit iuriſdictio.et in dubio dicat᷑ iu⸗
riſdictionem habere.vt. ff. de iudic. ſiquis ex a⸗

liena.hc locum habet in oꝛdinario.ſed inquiſi
toꝛ.quia delegatus niſi manifeſte apareat nõ
ſe intromittit. o. an. Item in dicto. c. ac⸗

cuſatus. de here, li. vi. dicit᷑.ꝙ de queſtionibus
vſurarum motis etiam cõtra illos qui reſtitu/
tionem vſurarũ in penitẽtia ꝓ hereſis crimine

iniunxerunt. et ſi illi ſe et ſua ad lvc faciendũ

in iudicio eccleſie obligarunt. intromittere ſe
nõ poſiunt.nec ꝑ cauſas huiuſmodi offendicu
lum negocio fidei pᷣparetur. Super verbode
queſtionibi. dicit Yo.an. in nouell.hic fuit ali
ouid immutatum de mandato Bo
HNHam p antiquã porerãt tales cõpellere ad re⸗
ſtituendas vſuras. de quibus cõſtabat. Audi/
cigahiter tamẽ de ipᷣs cognoſcere nõ valebant.

nifacij pape

Archi. in penitẽtia. Yo.an.Oue quia ſine re⸗

ſtitutione fructuoſa nõ erat.ideo id adiungere

potuerunt heretico vſurario.qð ad iudiciũ ani

me ptinet nõ iuriſdicrõnis oꝛdinarie. Et iõ ta
lem executionem nõ ip̃i ſed oꝛdinarij. facere

debent. Et ſic nota ceprum ꝑ inquiſitoꝛem ſpꝛo
pter cõtumaciam purgande hereſis nõ ꝑ ip̃ᷣm

ſed per alium ſcʒ oꝛdinarium eypediri. Et eſt H

vt ſinguls ſua iuriſdictio ſeruef. Supꝛa ver
bo offendicum.i.leſio.poſent enum habere ma
gnum foꝛum ſeu tribunal. ſi antiquo vſurario

loc iniunriſſent quod multi pꝛius faciebãt foꝛ

te pꝛopter zʒelun ammaruz. De penitentia
autem iniuncta ab inquiſitoꝛibus ipᷣis hereti⸗
cis vel receptatoꝛibus hereticoꝛum et de defen
ſoribus hereticoꝛũ reuerſis ab erroꝛe.ſi anteq;

expleuerint moꝛiantur.et ob huiuſmodi obiij
gauerunt lvna ſua ad ipam faciendã. quope⸗
redes ponunt cogi vel non. ibi vide in tertu er
glola. Atem inquiſitoꝛes tam ipi q; cõmiſ⸗
ſarij deputati.nõ oſnnm wrunſgr extoꝛquere
Nec ſcienter bona eccleſiarũ ob delictum deri
coꝛum fiſco eccleſie applicaxe.alias eſſent excõ
mumcati.de here. nolentes. inc le. Item diʒ
at Jo. an. in noueł. ſup.c.vt officiumn. de be⸗
reti. li.vi. ꝙ fratres pᷣdicatoꝛes in pꝛouincijs
in quibus habent officium inquiſitionis. cõ
ſcere poſunt fratres minoꝛes et ecõuerſo. Iqʒ

multum imincẽ ſibi deferant. quod eſt cõmen,/

dabile.ita tamen ꝙ caueant ſibi a pena dlemẽ
ti. multoꝛum. de qua dictum eſt in pꝛincipio
huius. F. Item de duratione officij inquiſi
tionis.dicit lemens quarrus. Pꝛeſenti de⸗
claramus edicto.ipᷣm officum nõ ſolum quo
ad negocia viuente mandatario incepta.imo
etiam ad integra et nõ cepta. et quod pluseſt
q;tum ad ea que tunc nequaqᷓ; Snerierantit

fauoꝛem fidei ꝑdurare. de vreti.ne aliqui.li.vj

Dicit Yo.an.in nouelł.lvc intelligendum de
inquiſitoꝛe ſimpliciter dato. Nam ſi eſſerda⸗
tus cum clauſula vſq; ad beneplacitum ⁊c. tũc
ſeruandum eſt quod habetur in. c. ſigratioſe
de reſcrip.li.vi. Abi autem dicit ꝙ ſi clauſula
cõtineat vſq; ad beneplacitũ ſedis apłice.du⸗
rat poſt moꝛtem eius.quia apłica ſedeſ nõ mo
ritur. Item inquiſitoꝛes poſſunt pcedere
cõtra chꝛiſtianos qui ad ritum.i.obſeruantis
tranſeunt iudeoꝛum. vwel etiam cõtra iudeos
factos chꝛiſtianos et in infantia. ſi ad ritũ re⸗

dierint iudeoꝛum ſicut cõtra hereticos.etiam ſi

fuerint ꝑ iudeosicõuicti. Et ſicut cõtra fauto⸗
res receptatoꝛes ⁊ defenſoꝛes lxreticoꝛũ. Ita
cõtra fautoꝛes receptatoꝛes ⁊ deſenſoꝛes fahũ
eſt ꝓcedendum.de here.cõtra.li.vi. Et bona lv⸗
rum ſicut ⁊ alioꝛum hereticoꝛũ cõſiſcant.nec de
uoluuntur ad filios enã catlvlicos. ᷣm glo.ihi
Dicit hic Yoh.an. in nouelł.ꝙ hec cõſtitutio
pꝛius fuit edita a clemẽte.iiij.et Gꝛego. r. cñ
hac adijtione. Andsos, aũt qui chꝛiſtianos v⸗
triuſq; ſexus ad eoꝛũ ritum execrabilẽ hacte⸗
nus indu xerũt.vel in vetitis decetero inducẽt

pena debita puniatis cõæadictoꝛes inuocato

brachio ⁊c.Et quia decretalis vlti.huius ti.q
eſt Bonifacij octaui. reſeruat mandata pꝛe/
decenſorum ſuoꝛum. iſtius libꝛi conſtitutioni/

bus non obſtantibus. per lvc cadunt in cffi⸗

cium inquiſitoꝛum tales.quod non eſſet ſi hee
litera nõ foꝛet.quia tales ꝓpꝛie nõ ſunt hereni⸗
ci.quia iudei etſi errent in articulis fidei.non

tñ ꝓfeſſi funt ipᷣam fidem. quod fit in baptiſ
mo cum ip̃i nõ ſuſcepernint.a qua pꝛofeſſione

diſcedens ꝓpꝛie dicit hereticus. Et ſic in eoap/

(itatspnmee

ebcrtoion
ummi
Wt lrſcl

Euirfionue

esſnin
tonleante,

s Einititi

muinngfiil
cpli neſunct
tsgtſeupol

glſiwes itit

in vracene⸗
ſo .
der hoyio
uncögennnator
goclupant Din
paun ſön eir
encop ipoinreck
ohisunseren
(pfen oͤ delerp
V peles anten⸗
mMelleſaſtiaigi
fiiſtgeinnmne
hnipßonmeſe
mnmi owaeni

Unhedißhen
lgißoſnerge!

üiitttiinen

ſenoihakreer

xrlnſtenrnüt
Aylglitirſan

Punciir
tnligi,

mMunminigt
Mleffhnennie
unngii liaſ
Efhntnhrdöf,

ſetatocetktn
tlebindictti
Gsſhigſed

ihhn nnnah
. üthpape

1 3 pm. A
M Prn

enmnddne

nde

k beni⸗

„ 1 d.

enaugluſe
Wins
mfarngnnn
iini tictint
Didiniramni

X. umul/i
Adenirid
üpen
Yaetet
nirs dnti
Na MeneA
Gm Eirin

apitulũ

pꝛie cadit fautio hereticoꝑ.largetñ ſunt tales
fautoꝛes imo et factoꝛes hereticoꝝ.qui ſic tra⸗
hunt xpᷣianos ad iudaiſmũ.Et qꝛ talia ꝑ inde
os fieri ſolent.ideo de eis loquit᷑ decretalis.Re
gulariter tñ cõtra eos ꝓ iuſticia recurrit᷑ ad iu⸗

ices ſeculares. vt ſup de iude.c. iudei.et.c. in
nõnullis. et in cle.cedit.eo.ti.dicif de ſarace⸗

nis. Et qꝛ iudei tales reuertẽtes ad iudaiſinũ
ſolẽterbaptiʒare de nouo capii lauãdo. et po⸗

mice radere ꝑ iudicẽ ſecularẽ videt᷑ eis impo/

nenda pena capitalis cũ diſpendio foꝛtunatũ.
C. de apoſta. Nã ſi rebaptizanti immonit᷑ pena

capitis. C. ne ſanctũ baptiſmna. I. i. foꝛtius.ex⸗
baptiʒãti ſeu volẽti baptiſmũ tollere. Si tñ in

quiſitoꝛes volũt id punire pñt ꝑ pꝛedictã lite⸗
ram. tñᷣ vna cum epiſcop ꝑ cle.pꝛimam.c.eo.
ri. Nam poteſtas illa inquiſtoꝛum participat
epiſcopis.

De bonis heretico §. Vii.

rum cõdemnatoꝝ p ſententiã quõ confiſcant

et occupant᷑.Dicit Bonifacius papa in capitu

lo cum ſcoᷣm de ereticis. libꝛo ſexto. Hona be

reticoꝝ ipᷣo iure decernimus cõfiſcata. Cõfiſca
tionis hinus erecutio vel bonoꝝ ipoꝝ occupa/
tio ſieri nõ deler ꝑipꝛincipes aut alios vomi⸗
nos tpales. anteq́; ꝑ epᷣm loci wl aliã pſo/⸗

nam ercleſiaſticã qᷓ ſuꝑ lvc halxat poteſtatem
ſnĩa ſuꝑ eodẽ crimine fuerit ꝓmulgata. Glo.

ſup verlo ipᷣo iure.ermin atũ eſt hic qð olim

dubitabat̃᷑ ꝑ decretalẽ ercõicamus de lxretic?.

qe vt hic dicit. ipo iure ↄfiſcata ſunt. Et intel
ligit᷑ ipᷣo iure a tiꝑe.ſ.cõmiſſi criminis.C.eo.
ti.l.iiij.Et idẽ in crimine leſe maieſtatis.ſecus
in alijs criminibus.Er puto hanc coufiſcatio/
nem locũ habere.etiã ſi ille catholicos filios ha
leat. qꝛ iſte tex.nõ diſtinguit cõfiſcata. Inteili

gsunt quidã vt Yo. mo. in crimine pꝑmanente

Horandũ ant ꝙ ꝓut dicif in. c. decreuit. de

ſereti. li. vi. Quqinis pprer hereſim maritoꝛũ
Vtes vroꝛũ nõ debeãt cõfiſcari. ſi ipᷣe ſunt ca⸗

tlvlice. tñ lvc intelligit veruʒ. niſi ceñ muleres
õ:raxerũt cũ illis. ſciuiſſent illos ſoꝛe hereri⸗
ces. Nam tunc cõfiſcarentf wotes illarũ. etiã ſi

eſſent catlvlice. Et multofoꝛtiꝰ ſi ipᷣe eſſent he⸗

renice. Et vt dicit ihi glo. pᷣſumunt ignoꝛare.ni
ſi plyt eas ſciuiſſe.de re.iur pſumit.li.vi.Di⸗
cit Yo. an. in nouell.ſupꝑ.c.cũ pᷣm.qꝙ cõſtitutio

nes officij.tñ papales volunt ꝙ tres ꝑtes fiũt

N dictoxꝝ lereticoꝛũ bonis.vna ſit iudicis ſecu⸗

laris.alia officialiũ.tercia reſeruef̃ curie roma

nep tuitione officij. Sed q;tũ ad illamjrerciaʒ

q̃ ꝑtinet ad officiales. epᷣs inquirendo ꝑ ſe vel

cuin inquiſitoꝛe pᷣtextu laboꝛis et erpenſax qᷓs
fecit in exterminando vreticos nõ poteſt pe/
teere ꝑtem illoꝝ bonoꝛũ ſibi cõicari. cum bona

ſecundũ

eccleſiarũ ſuarũ ſibi deleant ſufficere. et ad lve
ſint putata. vt habet in extrauag. Benedicti.xi
que incipit. ex eo. Et notat Yo.an. ſupꝑ.c.ſta.⸗/
tuta.eo.ti.?ld inquiſitoꝛes ergo ꝑtinere vide
tur vel eoꝝ vicarios. Sed mouer Joh. an.
queſtionẽ notabilẽ hic vicꝭ. Quid ſi bnonien
ſis oꝛigine et patrimonio. qꝛ ibi ſc; halet lbona
cõſtituit floꝛentie womaliũ. et ibi damnat᷑ de

bereſi. an ad wominũ vel cõmune bononienſe

an floꝛentinũ ſpectet appꝛehenſio bonoꝛuʒ que
ſunt bononie. Arguit ꝓ et cõtra multũ diftu⸗
ſe. Et pꝛimo ꝙ ptineat ad iudicem ⁊ cõmune
bononienſe a ꝓpꝛehenſio dictoꝝ bonoꝛũ. Scðo
ꝙ ptineat ad floꝛentinum.ꝓbat ꝑ Richar. de
mał.qui hoc publice determinauit. Quod p⸗

hat tmultis rombus. et pᷣcipue his. Cõſtat con

ſcationẽ hanc fieri in penã damnati. vt nud
exuet. C. ad.l.iuli.maie.l.quiſqͥs. Occupanio
aut et partitio fit etiã ad ſubleuationẽ laboꝛan
tium.qð ptʒ in poꝛtõne tercia que applicat᷑ ci⸗
uitati. C. noua vectig. l. i. Adẽ de tercia que da⸗
tur officialibus qui officium ꝑegerunt.facit in
auten.d iudi.S.ne aũt laboꝛ.Cercia que ꝓ of⸗
ficio cõſeruaf.eſt ſubſidium alicuius peculij.
Sed pꝛemiũ et merces ibi danda ſunt.vbi la⸗
loꝛ et diſrendium imminet. vt de pᷣben. eñ ᷣm.
Ergo nõ bononienſi ſed floꝛentino delet᷑.cin la
boꝛ ⁊ diſpendium officij in ſuo viſtrictu ſibi cre
diti imminebat.ar.C.de ſpoꝛtul.l.i.Et ſic ſibi
