—c.. 8E8 EEE .

plliciterad ſtat paimũ halere reduciptinie.

cũ canonicis. E. e ſeruiis l p

4

ium poſſentin con/

eeccleſie. Dota , dicit derretalis.

„ Hulliliceat alienate rem unmob

natõnis ant verbũ cõtinet condinonẽ vendi
tionẽ. wnationẽ.pmurationẽ. ⁊ emphitheo/

picit glo. bimilxca Sobligatioreiimmobi

lis. ſicut pianus rei mobilis. Conditionẽap/
pellat cõtractũ ſub cõditõne factu vt ſi ſoluat

tributũ. vel wotibitalẽ rem ſi nauis wniater
aſia. Zllienare niſi pꝛo vtilitate eccleſie. Sʒ

*

nota ꝙ iſta vtilitas eccleſie cõpꝛehenditoẽs

quibo pmittitura iure alienatio ren ec

caus

ceſie. qᷓ ſunt quatuo. vt ponit glo. ſummatia
xij.q.ij.in pꝛin. Pꝛimus ẽ cauſa neceſſitatis

vt ſi debitũ vꝛget. x.q.ij.hoc ius.Secũdus cã

pietatis. vt p redemptõne captuox. vel ali/

monia paupep. xij. q.ij. auruʒ. Cercius caſus
vtilitatis.q.ea.c.ſine erceptõe.OQuartus cI

incõmoditatis vel minoꝛis vtilitatis. vt.q. e.

c.terrulas. Atem vltra dictos. OQumtus ca/
ſus ꝓprer eccleſiã edincandã vłcimiteriũ am
pliandũ.q.e.c.aurũ. Sextus ẽ qñ epus ci cõ

ſenſu clericoꝝ põt wonare qͥnquageſimã pte;ʒ

illa dioceſi.vt. d. e. lone rei. Sed d foꝛmaali
enatiomig eſt dubiñ. NHã glo.ber. ſup dica d
cretali dicit ſeruata foꝛma q halxt.r.q.ij. c
ius. Sed alia glo. dicit ꝙ talis ſoꝛma nõ ſer/⸗

uatur lvdie. ſed illa ſoꝛma q̃ halxtur. rijq. d.

Sine exceptõne. Hoc tenet Hoſtiẽ. Yo. an.
gluil. ber. etiã coꝛrerit ſe.⁊ idẽ tener. illud autẽ

ea. Sine erceptone cotinerq, nõ hataliena/
nus cleria ꝙ nõ ſit dubin illud eccleſie pfu⸗

turũ als ſir irrita. Et dicit ihi glo. ꝙ etiã ſi

ractus. nam eo

il. In ahenatõne rex
Bnrcasoollegiatagreckeur
6ſenſus epi ⁊ capitii.i.mavꝛis ꝑtis capitu
li. In reb aut moniſterij teqniur cõſenſus
abbatis capłia q. ij. abbanbo. An al/
e prochiglis reqritur

ipᷣo ꝙ nõ ẽ pauꝑio
ta. ft. de ſolu. l. in p
glo. xij. q. ij. in ſin
immobilin eccle

criſtecterdl

ſſtlacͤtenco
i Pone
yettott⸗ . i

0

nicpeſerund,

ctcliumni e⸗

Drt. Yen nen
acacruni en

enetſfed nrhutn
nenn fnneenh

zhet henſne⸗
tnuh

Durn iſobſtenein

tMues onzſtcitd
((mhunnriman
ſöloioongſentev
ſiocenla nigen Aen
mi teet icli
IniI mieh iin⸗
n CNige

ſrnnicektemim

DNdelane

niſoneſeitagn
cPhbrnecennäſen
en. Henderg.
ugſchutdanen
Neiſovnr tn ner.
NMonaifmuen,am
muſtunnckari un

Siimmtgnini
iIſnhnittdergien

ſeſenes gtasmmd⸗
fltznenar Kden

emmewſeſonez
üupniſisöcoehene

faturnonaſtenoaii
ſaknerwſeſtones,
gtiſfalglere emn

(teneſeloas gne
iurnmnume
ſäͤniſärnl, ergue
Ub innmmngttecte
uſcetkbeſtdatnw

ſInrorrn
ſdie lanml n.

ͤſr n

finn igent
aade

Caꝑiulum

—
conſenſus ſacerdotis ipſius parochie. x. q. ij.
ſi quis ep̃us alias facra alienatio contra pᷣdi pꝛo
opoꝛ febat ꝙ pꝛeciũ rei vendite eſſet verſum
in viiliſatem eccleſie.⁊ ſit euidens er ꝑpenia

ciam foꝛmã nulla eſt licet ſit in dicto caſu lici

to. vt in. d.c.ſine exceptõne. Sed tamè pᷣſcri
pta foꝛma facta in caſu etiam non cõceſſo te

ca. ſi. Sien quod dictus eſt ſupꝛs. ꝙ; hoc ſiat
pꝛo vtil

itate eccleſie.q;;uis audul.dixerit ꝙ

illia vuilitas.in edificis perpetuis. emptõnibo

net ipo iure. extra d his ꝗ fi. a pꝛela.ſine con. aliarũ rerum vel ſolunone grauis debiti. ꝙ&
Meried ca. c. cũ nos. Sed ſi danola ſuerit eccleſie re/ emptoꝛ deleteſſe curioſus. vt videat ꝙ ſic cõ
ſtituitur. extra de in integ. reſti. c.i. hec m. d. Uerrtatur. Franciſeus tamẽ de ʒamb. ſuꝑ cle.
Nlon glo. Quidam etiam dicũt vt goffre. ꝙ in hu monaſteriop. eo.ti. dicit.ꝙ non eſt neceſe ꝙ
Kn iuſmodi alienationibo ſufficit ſeruare conſue duret verſum in vtilitatem eccleſie. glo. etiã
ee. tudine illius eccleſie cums fit alenatio. etiã Jo. ſuper. d.ca.hoc ius.dicit.ꝙ emproꝛ non
iern ſi ſit illa cõſuemudopᷣter ius.ſed hoſti.et guil. oxoꝛtet ꝙ ſciat ad quẽ vſum cõuertatur pecu /
SS tenet contrariũ. Yo.an. eo.ti.c.i.lib.vi.dicit ma. ſed ſufficit pꝛobare ꝙ tũc eccleſia indige⸗
tiene pꝛimã opi.eſſe veram cũ conſuetudo eccleſie bat pecunia. Dicitur etiã in ea.glo. ꝙ ſi plus
Dnmi. grauaret alienationẽ.ſecũdã vo vhi cõſuetu offerat de rebo eccleſie q; valeat.ꝙ tm̃ iuſtuzʒ
Miee lararet. Itemn noꝛa e ci dicit ſupꝛa in pꝛeciũ debet accipi. quia eccleſia in ſins cõtra
n glo. Ao. qrequnrit cõſenſus ep̃i in alienatio ctibus nõ debet colum facere. Et grego. dicit.
ne monaſterij. intelli gitur de monaſterio nõ xij. q̃ſt. ij. Sicut eccleſia ppꝛias res amittere

– eexemprto. Mam in exemptis dicit Franci. de nõ debet. ita in rapacitatis ardoꝛe aliena iuuna

bitliranſin

weneie Nn

umrie e
enge
Deimmicnin
Lengünnen

t. neanidm

Vmmnnind

zab. poſt Anno. ſuꝑ cle. &Jonaſternoꝛũ.eo.t. dere nõ opoꝛtʒz. poteſt tamẽ epiſcopus aliquos
tur conſ⸗ ſeruos eccleſie lenemeritos manumittere id
eſt liberos facerxe.vt dicitur.xij.q.ij.ſiquos.?
vt dicit gl. ibi dicitur benemeritus.qui aliqͥd
inſigne ſeruitiũ fecit eccleſie. Sed noranduʒ

ꝙ reqͥritur conſenſus pape.vel pꝛelati imme/

diati (ui ſu bſit eccleſia pleno iure.ſicut hũt
plures pꝛiores ſuos abbates. Calis igitur p
lar requiritur ſaltim aſſenſus in exẽptis.etiẽ
ſi platus qui alienare vult habet cõuentũ.q; vt ibi ſubdit gratia.s.ſequenti.ꝙ ſerui
ſiarum manumitti nõ poſſunt. niſixetento ec
cleſiaſtico patrocinio. niſi foꝛte manumiſſoꝛ
duos eiuſdem merin ⁊ eiuſdem peculij eccdle
ſie cõ ferre voluerit.quod pꝛobat ꝑ.ca.epiſco
pus qui.ea.q. Querituran ſucceſſoꝛ in p/
latura. pꝛioꝛatus. abbatiſſatus. vel epiſcopa

ins cle.illa videat᷑ dicere de eo qͥ nõ habet cõ/

uentũ. ta tenet ibi glo. a ſic dicit ſe feciſe ſer
uare ad validandũ cõtractũ. Item dicit frã.
ibidem. ꝙ conſenſus põt etiam intenuenire
poſtcõtractũñ celebꝛatũ.vt no.eo.ti.(.i.li.vi.

Quod dicit Stephanus veꝑ eſſe.niſi bona q̃

vt ibi ſubdit gratia..ſequenti.ꝙ ſerui eccle⸗

alienapᷣlarus ſpectãt ad menſam cõnentus tus. ⁊ hmõi teneatur ſtare cõtracuibo factis ꝓ
quia tunc reqͥrirur cõſenſus eius in ipᷣo con/ pᷣgeceſſoꝛem ſuũ circa inmobilia. Rñ. per di
tractu. Item dicir Yo. in. glo. x. q. ij. hoc ſtinctõem.qꝛ aut loqmur de cõtractu concer
ius.ꝙ ſi aſiquid datur eccleſie ea conſtinone nente verã alienationẽ ꝓpꝛietatis.puta ven/
ne alienetur.qᷓ;uis videat᷑ ꝙ nullo caſu poſſſi ditionis. vvnatõnis.ꝓmutationis.et hmõi,.·
alienari.in auren.de ał. emphite. S. Sanctiſi Et tũc ſi fuerit celebꝛatus contractus cũ debi
mas.iſtud nõ eſt verũ. quia valet hoc pactuʒ ta ſolenmitate.q.ſ.habetur.xij.q.ij.ſine e rce,
cũ ſit contra legem dei. vt. xrij.q.ij.aurũ. AQop. ptione. declaratur.ſ. in iſto. 5. de foꝛma. Kũc
aũñt diſtinguit ⁊ dicit ꝙ ſi eccleſia habet alias em̃ poſſeſſoꝛ ſtatim cepit pꝛopꝛietario xoſide⸗/
pſſeſſiones.quas.iſ.poteſt alienare.ſic nõ pp re.⁊ non tollitur quod ſolenniter actũ eſt. vn
teſt illaʒ alienare. vt dicit lex inducta. Si nõ ff. de mino.l.in integrũ.Aut loqmur de cõtra
haleta ias poſſeſiones. tuc poteſt in caſibus ctu cõcernente redditus q ſpectant ad pꝛela,
a iure ꝑmimis.cõcoꝛ Inno ⁊ Hoſtiẽ. IAtem ſi tum. vt locatione.⁊ tunc moꝛtuo pꝛelato rel
legaretur monaſterio aliqua poſſeſſio ꝙ non trãſlato vel amoro non durat contractus alrte
poſſer tenere poſſeſſiones.vt ſunt mendican / rius.vt. ff.locati.l.ſi qs comũ.Et hoc niſi cõ⸗/⸗
tes. etiã ſi adijceret᷑ pena in cõtrariũ facientẽ tra xiſſet.vt ſindicus monaſterij vel ſolẽniter
nö viderur eije locus pene. 2 nõ obſtante illa cũ ↄſenſu capiruli pꝛo vtilitate monaſterij.
mmnitumne⸗ cõdinone poterit ⁊ debebit endiqꝛ vt turbis q ptiliter geſtũ debe hr̃i ratñ.ſft. de neg. ge...·
umio röditio eſt halenda. erquo eit cõtra oꝛdinem omponius. Ata viſtinguit bal. de fo. cõp. in
tutriiH fun. pñ pꝛo non adiecta babeur. dnummo? t. dilectt.2 ſeq turen frater eus De. in. c, qre
gtmfn ciunciq eccleſie ſit data poſſeiſio. apoſita ibi lam. nepᷣla. vi. ſuas. reimittit ad notata. xr.
un üſinõ fiat. nõ wrelegalr uocari da tio. miſi guere videtur ſic. ꝙ ſi pꝛelatus faciat locatio/
e ſit facta. ita ceſſan:e illa ncdirione vel mõ nem nomine ſuo.ſucceſſor nõ tenet᷑ ſtare tali
Wm, reuocet vwel reuocari pollit. extra de cõdi. ap. contracrm. ſed ſi nomine eccleſie. tunc durar

nnNNNNO
ieiineni
te
NNeN
AMreri Selnn
nenäbn
ngtaßnu
Entle enl
rczaniunn
nidicien imn
Knirt nge

Tiulas

ocatio pꝛedeceſſoꝛis poſt moꝛtẽ eius. Reſtat

ergo videre quãdo dicat᷑ fieri locatio nomine
eccleſie a quâdo nomine pꝛelati ⁊ videf eſſe

t mente dicti Yo. cal. ſuꝑ.d.c. querelam. &

quotienſcñũq; platus locat nomine ſuo.vtpu/

ta expꝛimendo pꝛopꝛiũ nomẽ vel alius ꝓeo
yvlf pꝛocuratoꝛ eius. tũc non tangit talis con/
tractus ſucceſſoꝛem ad quod facit.ca. littere.

dila. Et ideo ſucceſtoꝛ poteſt contrauenire.
vt in. c. relatum. de teſta. Si vo locatio fit no
mine eccleſie. vtqꝛ dicit talis pꝛelatus pꝛo ſe
⁊ eccleſia⁊ ſucceſſoꝛbo.Et iũc ſi non locauit
vel contraxit pꝛo vtilitate eccleſie.poteſt ſuc/
ceſſoꝛ cõtrauenire. Mec tenẽtur ſtare tali cõ⸗
tractui. vt de rex pmu.c.ii. Si qutem locauit

vel cõtraxit pꝛo vtilitate ecclefie. tũc teneẽ
ſtare. Alienatõnes aũt rerũ mobiliũ pᷣdictaz
ſolennitatem nõ requirũt que tamẽ ⁊ pcipue
rerũñ quarum eſt vſus in eccleſia. vt calices.li
bri. hinõi. non ſine magna cauſa ⁊ rõnabili

fieri debentvt dicit in.c.hoc ius.x.q.ii. Otem

nota ꝙ nullus pꝛelatus religioſus poteſt vẽè⸗

cre redditus ſeu concedere alicui ad vitam.

vel ad certum tempus. niſi neceſſitas vł vn

litas loci expoſcat. vel de cõſenſu cõuentus.
vel ſi cõuentũ non habeat de conſenſu pꝛelati

ſui.in cle.monaſterioꝛũ.eo.nit.Alienationes
facte ab intruſis nõ valent. xii.q.ii.Aliena⸗/

tiones. Et ſimiliter alienatões facte a ſciſma
ticis. extra de ſciſma. c. i. Et tenẽtur reſtituere

omnes pᷣdicta loca ⁊ res ⁊ fructus ꝓceptos.
extra de reſti.ſpolia.ca.grauis ⁊ quõ qui vtit
tfahlibo alienatõnibo ſit excõmunicatus.habes

inſra ti. de cxcõmunicatione.

eeſt in dicta decretali nulli. eo.ti. ꝙ nec enã in
emphiteoſi debent dari poſſeſſione. ſ. eccleſie
ideo bꝛeiuiter aliquid de emphiteoſi dicendũ

eſt. bi ſciendũ ꝙ eſt nomen grecũ.a latine

interpᷣtatur melioꝛatio.⁊ ab inicio qdam vi⸗/
les terre ꝑ hũc cõtractũ concedebãtur quas

recipiens melioꝛabat. et melioꝛationes ſue
erant.qð poſtea ꝓmiſſum ẽ de fertilibo ⁊ fru⸗
ctuoſis. ⁊ ↄſiſtit in rebus ſoli tantũ.Et iuxta

vnigare quoꝛũdam dicit᷑ datio ad hiellũ.poſ⸗

ſeſſio ergo eccleſie de nouo nõ poteſt dari in

eimnphit voſim perpetuo. vt dicit᷑ in. d. c. nulli
Si tamẽ poſſeſſio erat pꝛius emphitheotica

⁊ ꝑpuenit libere ad eccleſiam bene poterit da/

ri in emphitheoſim alteri eriã ꝑpetuo.contra⸗

hitur ant emphitheoſis interueniete ſcriprtu
ra. C. eo.l.i.⁊ ꝑ conſenſum comini ⁊ emphi⸗

torte. vr. ſ.ſtatim wominus pꝛo re ipſa aliqͥd

accipiat m ꝙ inter eos eſt cõuentum. Yteʒ
Eecetero ſingulis annis cõuentũ canonẽ.id ẽ

natura emphitheoſis pᷣm
no emphitheotaʒ e xpellere. ſi per trienniñ in

Duia ſupra dictum ¶F. i

Penſionem ſoluat. vt inſti. loca. „5
hiturañt aliqñ ad tempus. vets ddn e
⁊ſuccedit in hoc heres vſq; ad dictũ tempus
aliquado imperwmun. atic no aufert emphi⸗
theote nec heredibo eius qdiu ſoluerit chno
nem. ſſi tamẽ res illa ex toto periſſet vel etix

medietas nõ debet tantũ erigi. Eſt aatemde
0. ꝙ liceat wmi

ſecularibus.vel ꝑ biennium in eccleſiaſticis

non ſoluerit penſionẽ. x.q.ii.hocius nectene
tur coininus cenſum reqrere. quia dies ſty,

tuta p?o womino interpe lat. Repellet aute;

ſᷣm quoſdam pꝛopꝛia quctoꝛ taie.pᷣm alios ⁊

verius ꝑ iudicem. q tenet Inno. ꝛhoe niſi

celeriter ſauffaciat. vt dicit ertra de loca. ca.
Ater. Et djico celeriter anteq; patiatur trahi

ad iudiciũ. Item põt emphiteota ius ſumn

alteri vendere. vomino pꝛius requiſiroꝛ pꝛo

wſito pꝛecio quantũ re vera inuenire poteſt.
Si enim cvominus coſmnpare voluerit cnilibʒ

emptoꝛi eſt ꝑ ferendus. Si licentiã der vendi
poteſt. Qui etiam ſi taceat elapſis duob-mẽz
ſibus a denuüciatione vendere poteſta ſine Gö
ſenſu wmini.dummõ non perſonis pꝛohi-

bitis. vt ſunt potẽtioꝛes emphiteota. ſiſecꝰ

ſecerit ius ſuũ amittit. Poreſtenam emphi
theota ius tale onare ⁊ pignoꝛi dare etam
irrequiſito wmino. ⁊ ſi pꝛeſennbus anis ſol

uit. licetpꝛius per plures ãnos non ſoluerit.
non poteſt expelli. Eſt quidam alius cõtra

ctus qui dicit᷑ pꝛecariũ vel pᷣcaria.de quo ha⸗
betur. x.q.ii.pꝛecarie.cũ glo.i.⁊ extra eo.pto
tum. Et quia non eſt multũ in vſu obmittro.
ibi potes videre. De emptõne ⁊ venditõe
be locatione a de comodato ⁊ hmõi.hales

ſecũda ꝑte.tit.i.c.viij. AIOtem dicit grananus

ſi rectoꝛes ecdleſie de rebo pꝛopꝛijs tantundẽ

eccleſie reſtituere voluerint. eccleſiaſticas fa/

cultates libere dare poſſunt. Et cõſtabũt his
quibus date fuerũt perpetua firmitate qud
ꝓbat p.c.ſequẽs.vbi dicit glo.ꝙ hoc eſt vex

qñ pꝛiug eſt habitus tractatus cum clericis ⁊

cõſentiũt vel cũ pꝛius tantundẽ vederat eclle

ſie. Atem dicit grego. q. ea. Eccleſiaſticis vti/
litatibo deſeruientes eccleſiaſtica dignũ ẽ re⸗

muneratõue gaudere. Et ꝓpter hoc dicit grg

tianus. ꝙ pñt res eccleſie wnari ꝓ remune⸗
ratõe.ſ.impẽſi obſequij. Et ſi aliqͥd ꝓpter hve

iuſte fuinſet alicui pꝑminum. tenet eccleſia ob
ſeruare. vt dr in. c. quicũq;. ea. q.
etiã diligenter ꝙ dicit Ambꝛo.q.ea.c.aurũ.

NHotãdũ

habet eccleſia nõ ꝓxt ſerugsſed vt eroget ⁊ ſub

ueniat in neceſſinbo. Auid ẽopuscnſtodi
rẽ qð nõ adiuuat an ignoꝛamus. qutij auri

en nen, 4

4

ſiummikeiifil
ſunpmunpen,
Arns en
6fuenietiſeti
Cotteermhüfin⸗
liſrent⸗,

fuſe

Deconteonoone

uttlimiind

yun

ähumal
Neisnon

6Terdinse
ilimminor

ſcſetankan

nſogklnicli
Gol Dten
molfcntenannd

eyolvent arohi

mnemefflin ſr

Glegemt Sano

eopinyemr rni

ei tenniicin
fali pepengiontd

erdenevättockun⸗
Wopenannrtnc
mrocheg
Onenidonspet
Modlatetſhenta

ſſnettoripe

ſtrvm,

A0Meiulirang

inm ooneiit
6ſeſtanrngäüſenn
miſent Denuͤre
ſpönonanünfen
blöneöfnconſeen
AHüfreredſcrr, ,

Kluiſmiindeſ

mmiNpeenen

Uumeneeidiere

Emonq
fcſfnpnedeſen;
hunnſimietſit
“ Mrciumg lrit
ſanmſeni un
Eiſenien K
oninii ii
We
abn. Merit

Naneern
. NniN

vinoeen

enaeen

Nnno. tinars
s Erphninis

MMhI. Sinaaen

ieainai
AMetMin
emicmi jn
erdrpen
turrienen
Nermginti
riigand,

—

Lapitulum

grgenti de templo wmmini aflirij abſtulerut.

Hone melius cõflat ſacerdos pꝛopter alimmo
niam pauperũ. Moõne dicturus eſt dñs. Cur

tot inopes paſſus es fame moꝛi ⁊c. Et ipſe de
ſe narrat calices feciſſe aliquando cõ flare ad

ſubueniendũ pauperibo. dði.lxxxvi.nõ ſatis ꝗ

milia faciendi.

Dee conſecrarione eccleſiax. ⁊ quõ eccleſia
pviolet cõſecret᷑ ⁊ reconcilief. Capi.vi.

pa.Omnes baſilice cum minla ſemper debent

Cõſecrari.de conſe.di.i.Et ibi dicit glo.miſſaʒ
eeſſe de ſubſtantia cõ ſecrationis.ſed Hug. cõ
rtrariũ ſentit. Oebet aũt conſecratõ fieri ꝑ epi
ſcopũñ.non ꝑaliũ inferioꝛem. di. xxv. c.perle⸗
DD ctis. Sed vtruͦ ſit neceſſariũ ad cõſecrationez
wpisthg te e eius ipᷣm epᷣm conſecrantẽ dicere miſam vel
p aliũ facere dicere. Hugo tener ꝙ nõ.et lve
eſt clarũ ſi miſſa nõ eſt ſubſtantia conſecra
tionis. vt ipſe tenet. Sed ſi enet de ſubſtãtia
iiic opoꝛteret eũ dicere vt alij dicůòr.
Ea autem que fiut ꝭ.i.
in cõſecratione deſignãt illa que cõcurrũt ad
ſan ctificationẽ eccleſie miliiantis. Nam tri/
plex circuitus quẽ facit pontifer circa eccleſiã
Abertra ſignificatcircui
ſai tificandũ eceleiã. ſ.&& celo in mundũ. de
mundo ad limbũ. de limbo reſurgens echera

1

—

aſcendit in celum. m illud p̃s.xviij.Al ſum
mo celo ⁊c. Del etiã triplicem ſtatum eccle⸗

vicijs concupiſcentq̊s.

1

ſie cõiugatoꝛum. viduarum ⁊ virginij. quas
circuiendo viſitara defendir. Ktripier Ee
ſio per epiſcopũ facta ad oſtium dicens.

olz
lite portas. deſignat tripler ius. vel ratio qua
re debet ſibi aperiri introitus in coꝛdibus 10
ſtris. Onde?inſelmus. Homine deleo meti
bi totum.quia feciſti. Et iterum totum. quia

redemiſti. Et irerũ totum.quia tanta pꝛomit

tis.ſ. teibm. Fit tercõ aque aſpſio deſignãs
baptiſinum vel pententiam qua mũdantur

” Pec(cata. pſal.l. Aſperges me wmie yſopo ⁊c.
Anctificauit taber
Lujiũ ſuum altiſſimus. deus in me/
dDdDdid eius non cõmouebit. p̃s. pſal.
rlv. vt dicit Granus de conſe. di.i.in pꝛinci⸗
pio. Kabernaculũ movſen comino pꝛecipiẽé/
te feciſſe.⁊ ſacraſſe cum menſa ⁊ altari eiusa
vaſis ad diuinũ cultũ.exemplũ legimus.ſcʒ
in Exodo. Dauid regum pijſſimus qualiter
aimmplificauerit cultũ dei. ⁊ templũ dei edifica/
re voluerit. ſed pꝛohibitus ꝓpter multuʒ ſan⸗/
gllinem effuſum. ſ.inimicoꝝ. ⁊ ip̃e impenſas
collegerat. Salomõ quocq filius erꝰ qð ipᷣe ſa/
cere optauerat. iulente et aurxiliante omino
pfrecit.⁊ templũ cũ altari.et reliqua ad diui/
nũ cultũ ꝑagendũ conſecrandũ.in lib. Reg.
legitur.iij. Re. c. viij. Si ergo iudei qͥ vmbꝛe
legis deſeruiebãt hoc faciebant.multomagis
quib veritas patefacta ⁊ gratia ꝑ xpᷣm eſt tẽ
pla vomio edifitare. ⁊ ꝓput melius poſſumus
oeꝛnare ea q̃ diuinis pꝛecibo ⁊ ſanctis vnctio/
bus deuote ⁊ ſolenniter ſacrare.nõ in alijs qᷓ;
in ſacratis ab epiſcopis miſſas celebꝛare 2 ſa

Quarto ſcribitur alphabetum in pauime⸗
to litteris grecis ⁊ latinis ſup cineres ibi ſpar
ſos ⁊ ſcriotura fit ibi de angulo derrro in ãguh
lum ſiniſtrum per tranſuerſum et econuerſo

in modum crucis ad innuendũ vnionem fa⸗

ctam duoꝛum populoꝛum in cruce rpᷣi et fide

articuloꝛum qui ſunt pꝛima elementa cœctri

—w

nexpiane. Del etiam cõtinentiam vnius te/

ſtamenti in alio ⁊ econuerſo in xpᷣi incarna⸗

tione conuenientium in materia. pm illud.

Ezech.i. Erat rota in medio rote. Fit etiam
ſcriptura ſuper cineres.quia humiliari opwoꝛ/
ter ad ſuſcipiendum wocirinã fidei. Fit qͥn/

to pictura crucum in parietibus eccleſie intra

ad ſigniſicandum moꝛeiſicationem ſenſnunm
quã debent habere ſideles. m illud ad gala,
vi.Aui ſunt rpᷣi carnem ſuam cruciſirerũt cũ
Sexto ponuntur
luminaria ante cruces.⁊ ſignificat lumẽ agẽ⸗
ꝛum quod delent habere in ſua conuerſatio
ne. ⁊ recte intentionis in operibus. vſᷣm illuo
Lu. xij. Nucerna coꝛpoꝛis tui eſt oculus tuus.
Septimo iniunguntur cruces criſmate ad
innuendũ odoꝛem ⁊ nitoꝛẽ bone fame. Ecẽi.
xli.c. Curam habe de bono nomine. ſic ſuũ ta

bernaculum. id eſt eccleſiam ſanctificauit. Et

ex hoc eſt in medio eius talernaculi. Vnde
congruenter ſigura cruciſixi ponitur in me⸗
dio eccleſie q̃ ſi om̃es inſpiciat.quililet ad eũ
imitãdum attendat. omnes defendat, omes
audiat ⁊ vniat.vnde ⁊ naſcens ⁊ moꝛiens et

crens et reſurgens in medlio ſtetit. vt patet

in euangelio. vt oſtenderet in conuerſarione

in coctrina. in om mibus alijs mediũ tenẽdũ

xvtij. Obi ſunt duo wl tres cõgregari in noie
meo.ibi ſum in medio eoꝛum. Sunt in eccle

ſia congregati duo ſtatus. clerici.ſ.et laici. vel
tres coniugati. cõtinentes.a prelati in nom
ccleſi ne xp̃i in fide foꝛmata eius. Et ideo xp̃us in
queʒ fecit xpusad

ſuerint tres viri. Nob Moe et Haniel in me/⸗

dio eiug ipilibabũt ammas ſuas. Job cõiu

gatos. Moe regens archaʒ pꝛelatos. Damiel
cõtinentes in medio virxtutis. hi B gaburur

Ziulus

2

auſa rpus in eccleſia ideo non cõmeuebi
Et ue larlom bo perlecutonibo. temptano⸗
nibuis. nõ recedet a virtute a veritate. math.
vlti. Ecce ego vobiſcum ſum vſq; ad conſum
matrſonem ſeculi. Eccleſiaſtes. . Generatio
pꝛeterit. generatio aduenit terra autem ine/

ternum ſtar. id eſt aliqui pꝛetereũt recedétes

ab eccleſia per vicia. Aliqui veniũt ad eccleſi
am perconuerſationem.terra aũt ipᷣa.ſ.eccle
ſia ſem per durat. Et ſic tria notantur.
Eccleſie ſanctitas.ibi ſanctiſicauit.
Eius ſocietas.ibi.deus in mediio.
Eius firmitas.ihi. non cõmouebitur.
nnn „- „ „%W
Sanctificauit taber ..qii.
naculum ſuum. pſal. xlv. Nota de ſantificatõ
ne anime ad ſimilitudinem cõſecratõnis ec⸗
cleſie. Obi ſciẽdũ ꝙ eccleſia materialis mul

tipliciter nominatur.ſ.baſilica.templum vo

mus dei eccleſia tabernaculum. Baſilica di
citur. vt diſtin. xlij. non opoꝛtet. Obi dicit ar

chidi. baſilica dicitur pa latiũ regis. baſilicos

enim grece.latine rex interpꝛetatur. Oñ baſi
lica dicitur quelibet eccleſia. quia palatium ẽ
ſum mi regis.⁊ regi regum mimſtratur. Qui
dam tamen dixerũt eccleſias epiſcopales tm̃
Dici haſilicas. quia huiuſinodi reges conſi:e
uerũt fundare ⁊ wtare ſᷣm Hugonẽ.vel baſi
lica dicitur a baſileo rege grecoꝛũ.qui pꝛimo
ſe fecit ſepeliri apud eccleſiam pᷣm Aſidoꝛũ.
Del dicitur a baſeo.id eſt fundo fundas. In
de baſilica quaſifundamẽtum aliarum eccle

ſiarũ.pᷣm ..aurẽ. Dicitur etiam eccleſiatem

plum. xvi.q.vij.⁊ hoc. Obi archidia.dicit. tẽ

pluʒ dicitur quaſi tecta ampla. quia populue

ibi ſub vnius tecti amplitudine continetur ⁊

pꝛopꝛie ſunt maioꝛes eccleſie.Del templum

a cõtemplando.qꝛ hoc ibi fieri debet. Dici
tur quoq; eccleſia. de conſe. diſtin. i. eccleſia. q̃
interpretatur collectio ſeu ↄuocatio. Obi di
cit archidia. ꝙ dicitur conuocatio ideo. quia
continet populum conuocatũ.ſ.ab eo. de quo
apo tolus ad Roma.viij. Quos vocauit lvs
21 iuſtificauit.⁊ ponitur continens pꝛo conten
to. vbi autem cõueniebat populus iudeoruʒ
Dicebatur ⁊ adhuc dicitur ſinagoga.q interpᷣ
taturcongregatio. quia virga iegis que dura
erat ⁊ a ſpera.ille pppulus velut grex irratõna
lin pecoꝛũ congregahatur. Sed in catholicis
adunatio dicitur eccleſia. id eſt cõouocatiovbi
conuenit. qnia amoꝛe ſpũſſancti ad vnam fi
dem ⁊ pꝛemiũ futuri ſeculi vocatur.et partici
rat coꝛpus xpᷣi. Domus dei dicit᷑ vt derel.

W. li. vi. c. mũ tuã decet ſanctitudo.Sic añt

dicitur quaſi ſpeciali modo ibi habitet per ſa⸗
cramenti continuã exiſtentiam.per exauditi

onemm. pet iuſtificationem. p defenſionèg dx

eſt militare habitaculum. Onde Hiero.tra⸗

ctans illud quod ait vwominus ꝑ &alach. i.

ſcilʒ adhuc habitare vos faciam in tabernacu
lis.ſicut in diebo feſtiuitatis ait vr quod facit
baptiſma faciat ⁊ penitentia.et hahitent in ma

bernaculis ſaluatoꝛis. id eſt in eccleſia, q

diſtin.i. ne forſitan. Sic exponit archid. illud
pſal. xli. TCranſibo in locum tabernaculi admi

rabilis vſi; ad vomũ dei id eſt ab eccleſia mi
litanti ad eccleſiam triphantem. Auia igit

militia eſt vita hominis ſuper terram Yob.

vij.c.ideo eccleſia vbi adunatur populus mi⸗

litans non habens hic ciuiarem manemem

dicitur apte etiam tabernaculum. Omnia
autem iſta conueniũt anime ſanctificate. nz
baſilica eſtſummi regis ab eo ſundata ⁊2 cota
ta. Cemplum amplũ continens deum immẽ

ſum apta contemplationi. Eccleſia conuoca

tio om niũ viriũ ad vnum finem. Domus dei

ſuſcipiens ſacramentum ⁊ iuſtiſicationem.
Ettabernaculum pꝛeparata ad gentem bella

ſtolas tractans illud.i. coꝛinth. ij. Templcg

dei ſanctum eſt gquod eſtis vos. ponit. x. cõ/

currũt ad ſanctificationem anime figurata .

ea que fiũtin ſanctificatõne temoli ſeu talxr
naculi materialis. Harni eſt electio offiñ in⸗

fideliũ.quod ſignificat remotio perrinatium

erroꝛum ⁊ vicioꝛum.⁊ hoc per confeſſionem.

PHiere.viij. Eijcient oſſa regum ⁊ pꝛincipum
Secundum eſt circuitus triplex extra ⁊ inra
eccleſiam.Er hec eſt circũſpectio intus ⁊ extra
circa cogitatõnes.locutiones ⁊ operationes.
Canti.iij.Surgam ⁊ circuibo cimtatem.Cer
ciũ eſt trina oſtij percuſſio innuens inſtigatõ
nem dei per inſpirationes oſtendendo eiſua⸗

bonitatem. beneficioꝛum largitatem. pꝛemio
rum immenſitatem. Apocalip.iij. Ego ſtoa d
oſtiuʒ ⁊ pulſo ſi quis aperuerit mihii iauuam
intrabo ad illum. Quartum eſt trina aſper io
cum yſopo. de aquale roꝛciʒata cõpoſita er mi
xtura aque. vini. cineris. et ſalis in ſinu ãs cõo⸗
punctionẽ ⁊ loꝛem triplici reſpectu cõſide/
rando. vbi fuit.quia in peccato. et ex vc vbi
erit.quia in tremendo iudicio redditurus ra
tionem. Eccleſiaſtes vltimo. Cũcta que fit
adducet wominus in iudiciũñ. vbi eſt. quia in
ſtatu periculoſo.pſal.cxiiij. Pericula inferni
inuenerũt me.vbi non eſt. ſ. in paradiſo pꝛo⸗
pter quem eſt creatus. lpoſtolus ad Roma.
vij. Anfelix ego hogio. qus me liberabit de
coꝛpe moꝛtis huius.⁊ hec aſpſio cum yſow
paſſionẽ ſignificatxp̃ᷣi.pᷣs.l. ARlꝑges me dñe
ſopo ⁊ mũdaboꝛ.Auintũ eſt iacineratio in

iitoſif
eteeorenone

cmrAugſn⸗
gare Gbe

Caleſe fonak

ihk ibehll
eligeneopit tl

. t eus cogti
hſeltammnen
füintetentsſuc
Obſcorarmücna
Gepeimü dpnnen
müͤrtollerantam
non accipitaucet
eſtmedignug
ſnere goooſent
Orb.n. ve⸗
Sncotclet ei
ſaſolen Olns
o elnenenon
Noodenciturthoc⸗
omopenun caue
uce a. Gnrluce,
is, Decimuz ſa
lleſe hocviteſ⸗
öninronenfont
ſoteoper ann⸗
Muſie Vrckanie⸗
Paidulancten
Wainerkne
WN.

anar⸗

ſuntlmmnii
lulöghſinn
Hoyninisnn n
Ptma emnegs
7hveſittinnir
Hhheenhlins
6Etuckrmonu
Mer in ifi eg n
Npumn Geiop⸗
Meiigi ahr
nbbnonen. Tang
W
i Mflaragnae

W eine
n Si m

Phre
mnnenn
Eumiir
mpiüginnd
nin
meru
sibldi
l
unemg
Nirii
GEE
o. 1tdr
eNAr
Karmnsen
AMNNRes

1 7 .
mntr a

imffoinmna
ntvnesſen
st
1QN
õ

tumni f

ün n
Ens Pilit,

ℳ
loe

i

Lapitulum

pauimẽtis 2 ſignificat humiliationẽ ex moꝛ
ts recoꝛdatione a vilis conditionis. Eccleſi⸗/
aſtici. x. c. Quid ſuperbis terra ⁊ cinis. Sextũ

eſt deſcriptio alphabeti ꝑ cineres in pauimen

toeccleſie. ⁊ ſignat humilitateʒ quã delent in
mente habere hi qui ſacram coctrinã recte in⸗
tellige recipiũt. Eccleſiaſtici.iij.OQue nbi pꝛe

cepit deus cogita ſemꝑ epherinus papa. Si/
cut ſtellas non extinguit nox.ita mẽetes fide/⸗
liũ inherentes ſacre icripture fimamento nõ
obſcurat mũdanaiiniquitas.diſt.xx xviij.ſicut
Septimũ depingũtur cruces plures.⁊ expꝛi⸗
mũt tollerantiam paſſionũ. Oath. r. c. Qui
non accipit crucem ſuam 7 ſequitur me non
eſt me dignug. Octauũ inunctio crucũ chri⸗

ſmate.quoo ſignificat vel ſpnalem leticiam.

ath. vi. Ouge caput tuũ.vel vnctionem
miſericoꝛdie ⁊ cõpaſſionis erga pꝛoximũ.Ec
cleſiaſtes.ix. Oleuʒ.ſ.miſericordie de capite
tuo.id eſtmente non deficiat. Nonũ lumina
ria accendũtur.⁊ hoc figurat clara exẽpla bo⸗

noꝛum operum cauendo etiam a ſpecie mali.
Kuce. xij. Sint lucerne ardentes in manib⸗
veſtris. Oecimuʒ ſancti alicuius intitulano

eccleſie.⁊ hoc vite ſanctoꝛũ conſiderationem

⁊ imitationem ſignificat.i. Oachab. ii. OJe

metote oꝑeꝑ patrũ que fecerũt in generatõm
bus ſuis.Ondecimũ ẽ miſſe celebꝛatio. vc

P continuã dei laudem ⁊ gratiarũactionem.

Apoſto.i.ad theſſa.v.c. In omnibus gratias
sSGSiee. .

Niol atur autem .ãiii
iſtud tabernaculũ ſeu templum anime ſᷣm il
lud pᷣs.pſalmo.lxxini. Polluerũt talernaculũ
nominis tin. Quod fit ꝑ peccata. et pꝛecipue
Ptria oue magis abundant ⁊ magis nocent
⁊ hot fuit in violatione illius templi.qð erat

in hieroſolimis. Cer em̃ fuit violatũ. Pꝛimo

ENabuclvdonoſoꝛ qui illud incendit igni vt

patet in.iiii.Reg. vlti. ⁊ ſigniſicat gulam ⁊ lu

xuriam. Secũdo ꝑ Antiochũ ſupbiſſimũ.vt
patet in li.i. Oacha.i.c.⁊ ſignificat ſuperbiã
⁊ambitionem. Cercõ per Romanos. de qua
ps.in ſpal.lxrviii. Polluerũt templum ſctm̃
tuũ.a fignificat auariciã. ſed reconciliarũ fuit

illudtemplum per ſacerdotes tempoꝛe Tude

machalei. nũc autem violatum ex cauſis de

quibo ſupꝛa. recõciliatur p epiſcopũ cit aqua
exoꝛciʒata. ſeo tabernaculũ ſeu templũ gime
vlolatum ꝑ rpᷣm reconciliatnx.ſed nõ niſi per

aquã penitentis gbi coscurrũt aque lacrima
rum ⁊ cõtritionis.ſal diſcretionis. vinũ fer⸗

uoꝛis ⁊ dilectõis ⁊ cinis hũiliarionis. Mo⸗
ta ergo ꝙ eccleſia conſecrari nõ poteſt mſiab
epiſcopo. de conſe. i.i. c. Qemo. nec põt epᷣs

ita ꝙ indiget recõ

lve cõmittere alteri niſi eo. &t poteſt fieri cõ
ſecratio tam wminicis diebo qᷓ; pꝛiuati 8. ex⸗
tra eo.c.iua.nec debet ſine minſa cõlſecrari. de

conſe.di.i.de ſabꝛica.in fine. Et ſi ep iſcopug

nõ perit wtem competẽteʒ. quãdo pꝛimariũ
lapidem poſuit. debet in conſecratione ſuxple
re ouia ad hoc tenetur fabꝛicatoꝛ ⁊ eiꝰheres.
i.q.ii.placuit.⁊ extra eo.c.cuʒ ſicut.hoc tamè
non vequiritur in eccleſiis oꝛdinũ mendican
tin.q; ſwꝛta ẽ poſſeſio eox qua quidem non
contenti innitentes poſſeſſionibo carent ne⸗
ceſſaris. Pꝛeſumitur eccleſia conſecrata
quando apparet de hoc aliqua ſeripturavel in
ſtrumentũ conationis.vt in libꝛo eccleſie.vel
in colũna.vel in tabula marmoꝛea.et hmõi.
vel eriam ſi apparet vnus teſtis de viſu vel au
Ditu. de conſe. di.i. ſolennitates. pꝛimũ.a in⸗
telliggs ſemiplenas pꝛobatões ſufficere. vbi
non eſſet ce hoccontentio ꝑ quã tolleref iſta
pꝛobatio vt quia fieret alteri inde pᷣiudicium
extra eo. c. poſuiſti.⁊ extra de adul.c. ſigniſi⸗
caſti. Et nota ꝙ eccleſia. altaria. ⁊ alia hmõi
inanimata cõſecrãtur. vt dicit tho.in. iu.pte
q.lxxxiii.nõ qꝛ ſint gre ſuſceptiua.ſed qꝛ ex
conſecratione adipiſcũtur quandã ſi pñalẽ vir
tutem ꝑ quã apta reddũtur diuino cultui.vt
ſcilʒ homines exinde deuotionẽ quandã pti⸗
cipent vt ſint ꝓꝑatioꝛes ad diuinag. Dñ et.ii.
macha.iii.dieitur. Dere virtus quedamꝛẽ in
loco. Et qnidã pꝛobabiliter dicunt ꝙ per in⸗

greſſim eccleſie conſecrate homo conſequit

remiſſionem peceatoꝛum venialiũ. ſicut per
aſper ionẽ aque bñdicte.inducẽtes illud p̈s.
BGñdixiſti dñe terrã tuã ⁊c. DOñ pꝛopter vir⸗
tutem illã quã conſeqͥ tur ex conſecratõne nõ
ebet iterari cõſecratio.decõſe.di.i.eccleſiis.
xc thomas. H
De niolatione .üii.
eccleſiarñ. Nota q in quatuoꝛ caſib⸗ polluit
ociliatůne. Pꝛimusẽ pꝛo
pter homicidiũ vel alias enoꝛmẽ ſanguinis
effuſionẽ ibi cõmiſſam ex᷑ de cõſe.eccle.c. pꝛo
poſuiſti.ſecus de leui.vt ſi ſanguis caſu dena
ribus emittat᷑.⁊ ſi qͥs vnguẽ aliquãtulũ exco

riet ⁊ ſangiuinẽ emittat.ꝙ ſi ex lapidecadẽte
cæ edificio eccleſie aliqͥs moꝛiatel ex fatuita
te furie qͥs ſe occidat.ᷣm Hugo.⁊ Ho. nõ eſt
neceſſaria recõciliatio.qꝛ nõ eſt ꝑ cõtempꝛio

nem vłmalã volũtatẽ facta. Item ſi ex vul
nere extia eccleſiam accepto in eccleſiã fugi⸗

ens moꝛiatur nõ violatur eccleſia. qꝛ nõ acce
pit ibi cauſam moꝛtis.ſecus ſi in eccleſia vul

neret ⁊ extra moꝛiat.qꝛ tũc violat᷑. Atem q;/
nis quidã dicãt.ꝙ ſi occidet martir in eccle/
ſia nõ indiget᷑ recõciliatione.qꝛ talis effuſio

Zitulas

non polluit. ſed cõſecrat. contrariñ verius vr
qꝛ ſceleratius

mẽ ex effundẽtis pꝛaua actõone. Secũdus
caſus violationis eſt ꝓpter adulteriũ ⁊ qualẽ
cuq; ſeminis emiſſionẽ volũtarie ꝓcuratamm
ſiue cũ alijs ſiue ꝑ ſe ſolum. extra de adul. ca.
ſignificaſti.de cõſe. di.i. eccleſiis.etiã ꝑ actum
cõiugalem. vt ſi vir cognoſcat vxoꝛẽ in eccle
ſia. polluit ᷣm Yo. an. Ex pollurione aut que
accidit in ſommis. nõ polluit᷑ vł violatur. Sʒ
nota ꝙ qñ vicia hec in eccleſia cõmiſſa ſunt

occulta. vt dicit guil. ⁊ Hoſti. in ſum.nõ indi 4
tiguũñ ip̃ᷣi eccleſie.ſecus ſi eſſet remotũ ab ec/
cleſia. Sed ecõtra polluto cimiterio.nõ wte/
rea pollutal eccleſia.ne minus dignũ videa
tur ad ſe trabere maius dignũ. extra de conſe.

get reconciliarõne. Et idem tenet Jo. an. in
vi. eo.ti. licet Mo.in glo.magis ſuſtineat cõ⸗
trarin. Kercius caſus ẽ ſi excõmunicatus
eſt ibi ſepultus.de cõſe.di.i.eccleſiam.⁊ ex.e.
c. tõſuluiſti. Quartus caſus ẽ ſi eccleſia ab

epiſcopo publice excõicato conſecrata fuerit.

Mam vr dicit Hoſt. ſi coꝛpus defuncti excõi
cati ecdleſiam polluit multo magis cũ cõſecra
tionis offticiũ ꝑagitur ꝑ eoꝝ os manus qin
excõmunicationi ſubiacent.

De recõcilianone §. V.

eccleſie conſecrate violate ꝓpteraliqõ pꝛedi

ccoꝛũ. Mota ꝙ ep̃us pꝛopꝛius põt tal⸗ꝛm ec⸗

cleſiam recõciliare ꝑ ſe vel ꝑ aliũ.põt ⁊ vnus
eypus aquã benedicere ⁊ alius recõcilrare per
ñhimplices vo ſacerdotes non põt fieri hmõi
reconciliatio. etiam ſi ſit conſuetudo.vt dicit
ARay. als extra. e. ti. c. aqua. Et vt dicit In
no. ex cõmiſſione pape poſſent ſimplices ia/
cerdotes hmõi reconciliatõnes facere. aqua
tamẽ pꝛius ꝑ epᷣm benedicta. Et q;uis añ hu
iuſmodi recõciliationẽ nõ debeant ibi diuina
officia celebꝛari nec aliquis lepeliri.tñ ſi quis
contrariũ aceret etiã ſciẽter. nõ pꝛopter lvc
incurreret irregularitatẽ. extra de ſen. ex. c.is
qui li.vi.vnde opi. Hoſ.in hoc nõ tenet.qui
dixit talem irregularẽ. Sed Inno. ⁊ alij con
tra eum. ́èèẽ

Wez

Be recõciliatione O.vi.
autem eccleſie nõ conſecrate violate ſic dicit
grego.ix.extra eo.c.hi. Si eccleſia nõ cõſecra/⸗
ta fueritſemine aut ſangumis effuſione pol⸗
luta. aqua pꝛotinus exoꝛciʒata lauet. ne di/⸗
uine laudis oꝛgana ſuſpẽdantur.eſt tamẽ qᷓ;
citius ſeri poterit conſecranda.hec ibi. vbi di
cit gl. Credo ꝙ ꝑ ſimplicem ſacerdotem poſ/⸗

ſit lauari. quia ſi intellexiſſet papa ꝙ per ẽm

lauaref᷑. illud dixiſſet ſicut dirit in pcedenti.
c.cũ idem eideʒ ſcnpſerit. E&t quia dixit aqua
exoꝛciʒata que fit ꝑ ſacerdotem ſimplicem.

eſt ſanctũ occidere q; pꝛauunn.
xxv. q. v. ſi nõ liceat.⁊ q;uis ex hoc nᷣ rollua
tur eccleſia ex ſanguinis effuſione polluit ta/

peilri.

I. ſolennitates. vide ſupꝛ=
hoc ſufficiant.

rii

4

1 nõ cunn aqua.vino ꝛ cinere. cum qua recõ

ciliatur eccleſia cõſecrata. Idem dicir guil.
ex hoc arguens quia papa dicit pꝛotinus.qð

nõ fieret ſi opoꝛteret expectare epiſcopiman/

datum. quod dicit.quia dicũt quidã ꝙ reqͥri

De cimiteriis .N vu.

Nota ꝙ cimiteria ecdleſiarũ bñdicũturetig

tur auctoꝛitas ep̃i.ſuꝑ hoc.

gaudent immunitate ſicut eccleſie. ita vio
lantur ⁊ recõciliãtur ſicut eccleſie pᷣm Hoſti.

ber. ⁊ anteqᷓ; recõcilient᷑. nullus debet ibi ſe⸗
ri. Sed nora ꝙ cjmiteriũ cenſet eẽ pol
lutũ qñ eccleſia enet polluta ſi cimiteriũ ſit cõ

eccle.c.ſi eccleſiã.li.vi.⁊ nõ eſt vnũ cimiteniũ
ſed plura qñ paries ẽ in medio licet ibi ſit poꝛ
ta.vnde vno violato nõ eſt violatũ alterum.

vt in. d.c. ſi eccleſiã. Vtem ſi coꝛpa fideliñ ſe⸗
pulia ſunt in cimiterijs ab excõmunicatiso
infidehbo nõ debẽt pꝛopter hoc erhumari. ex

tra de ſacra.nõ iterã.c.a nobis.Cimiteria aũt

nõ conſecrata.in quiba coꝛpa paganoꝛumxvel

hereticoꝝ vl excõicatoꝛũ ſepulta ſunt nõ ſunt
conſecranda niſi pꝛius eiectis illis coꝛ poꝛibo

de cõſe. dil. i. c. eccleſiam. Sed ⁊ ſiconſecxata
erãt ip̃a cimiteria. debent eijci ipᷣa coꝛpa ſi po/
