ende generalis aut ꝑpemie. Sʒ vt alicui ꝑticu

lfari pſone vel pſonis ad viram eoꝝ vel vt ali⸗

cui negocio ↄſulatur ad tꝑs.ſicut ſi dicatur.ex⸗

cõmunicamus oẽs illos qui vſq; ad loc vel il⸗
lud tpscõicabunt. vel facient guerrã vel illos
gqu intervellabũt tales moniales de turpitudi
ne ⁊ hmõi. Et nota ꝙ dʒz pᷣmitti excõicano
nitrina admonitio vel vna ꝓtribus. als inin⸗

ſta eſt inder eſt ſuſoenſus ab ingreſſu eccleſie

exrro eo. ſacro. Et dʒ hte tempoꝝ ↄuenientia
interualla niſi facti neceſſitas aliter ſuaſerit.
et debet ferri in ſcriptis ↄtinentibo cauſam ex /
coõicationis. Et excõicatoꝛ erxremplũ ſcripiure
xebet excõicato tradere infra menſem ſi ſuper

hoc fuerit requiſimus.aliter excõicatoꝛ eſt ſuſpẽ

ſus etiã a diuinis ꝑ menſem que quidẽ ſierxe⸗
qquatur irregularis efficitur nec niſi p papam
cum eo wterit dſſpenſari, extra eo.cum medi⸗

cinalis. Sʒ he pene nõ tangunt ep̃os. cum nõ

fiat ſvecialis mentio de eis ſicut opoꝛteret. Ni
hiꝛilominus iñ etſiilla nõ ſeruentur e xcõicanio
uigat. YBo. tñ de lig. in tractatu de cenſura eccle
ſieaſtica dicit. ꝙ eſt attendendũ.ꝙ licet ↄtuma

cia ſu cauſa immechata ꝓpter quã fertur ma/

102 excõicatio ab hoĩe.ipſa tñ cõtumacia ali⸗

qũñ oꝛtũ habeat a crimine.i.ſpãli inhibitõe cri

minis facta ab hoĩe ⁊ tũc nõ eſt opus moniti⸗/

one ſun emendatõe criminis iam cõmim. vt

iucidat. imo ſtatim incidit. vt cum monet ſupe

rioꝛ aliquẽ vt nõ foꝛnicetur cũ tali.ałs ipᷣin ex⸗
cõicat.ſiↄtiraſaciat excõicaius eſt. et excõicari
pt ſine alia admomtione ſi emendatõe cri⸗

9

lxriiij

minis. et ratio. inam iſte vere comumaxeſt.
nañ ↄtumacia haber oꝛtũ a crimine iam cõ
miſſo.ſ.cum cõmiſit qins crimenſup quo erat

admonitus ne cõmuteret.ſic nec lata nec cõ⸗

ininata ſnĩa eſt in ↄfraſacientẽ.et tũc eſt opus
monitione ſi contingat.et ſiptumaxfuerit xo
terit excõicari. Mora vbi ðꝛ.ſub vena excõi
(ationis non hʒ vim ſnie ſʒ cõminatioms. vt
C. ↄminatõnes epłas.l.vnica.Et notatur er-

tra de ſagit.c. artem. Sed Buido dicit. ꝙ ſi iu⸗

dex dicat.pꝛecipio tibi ſub interminatõe excõ
mumcationis. vel ſub pena excõicationis ne
furtiue oꝛdines ſuſcipias nõ eſt excõicatus fa

ciens ↄtrarium ſʒ excõicandus. Sʒ ſifert ſen⸗
tentiam ſub conditione.vt excõico oẽs qui ſur

nue oꝛdines ſuſcipiũt tunc es excõicams.Hu⸗
go dicit.ꝙ ſi aliquid mãdaiur ſub intermina/
tione anathematis tũc eſt cõminano.Si mã⸗

datur ſub pena excõicationis vel diſtrictõe ex

cõmunicatõis. tunc ſi eſt mandatum hoĩs. ſta-
tim ligar.ſi hboc intendit cui in hoc credendum

eſts m NHug.et Hoſti.qꝛ eſt ſententia lata.Si

eſt mandatũ iuris.tunc ↄtrafaciẽs nõ ſtatim

ligatur.xxx.di. ꝑ totũ.et loc ideo qꝛ mitius agi

nir cum lege q; cum miniſtrolegi. ff. de arbi.
l.ſi cim dies. Hoſti. dicit. ꝙ ſi index fecit cano
nemlate ſnĩie dicens. OQuicunq; furtũ fecerit

ſit ercõicatus. et roſtea vicit.ſup anathemate

ꝓhileo ne quis furtum faciat.tũc ↄtrafaciens
eſt excõicatus.exira de loca.c.i.ałs vc verbuʒ

ſub anathemate vel ſile ↄminatoꝛiũ eſt. ff. cõ
mi.epłas.in rubꝛo ⁊ nigro. niſi ꝑ hec verba ꝓ

ferens intenderet ferre ſniam. ꝙ ꝑ circũſtan⸗

tias intentionem ſuam expꝛeſſit ꝓbari pᷣt.hec

Poſti.extra de ↄſang.c.i.Dñ iudices qñ vo⸗

lunt ferre ſnĩam ſic ſeribant. Pꝛecipimus ſub
pena excõicatõis vobis quã nüc ꝓut exrunc.

etertunc ꝓut ernũc in vos ferimus. Hota
etiã ꝙ cũ iuder dicit.excõico vel ſimile ſemꝑ

intelligitur de maioꝛi excõicatione. extra eo.ſi

quem. Sola aũt ↄſuetudo abſq; licẽtia vel cõ/

ſtitutione nõ reddit aliquẽexcõicanum qꝛ ille
nõ eſt modus ferendi ſniam excõicatõnis pᷣm

SBuido. Item ſi udex vel pᷣlatus dicat. habeo

te ꝓ excõicato.ſi intendat ꝑ hoc ꝓferens excõ

municare tenet excõicatio.qꝛ verba intentio⸗

ni deſeruiũt.et nõ econuerſo.xxij.q.v. huma⸗

ne.et ſermo rei.et nõ ſermoni res eſtſubiecta

de ver. ſig. c. intelligentia. Mon eni in talibus

q;uis verba exigantur eſt pᷣſcripta certa foꝛ na
verbox. ſicut in ſact̃o baptiſini et euchariſtie.
ↄcoꝛ. Hoſti.dicens in ſumma.HNoõ facio vim.
vtrũ dicat iuder excõico te. vel ſcias te excõi⸗

catum. vel te excõicatu n cognoſce. vel habe⸗
as te ꝓ excõicaio.vel reputes te excõicatum.

vel alia quecunq. dũ iñ voluntate ⁊ ↄſenſum
cc iij

Litelus

iudicis de pꝛeſenti expꝛimant.ſicutet ałs ſimi⸗
lirer ðꝛ.extra de ſron. c. fi inter virũ.et volun/

tas iudicis ſvæcialis oino ꝓ lege ſeruanda eſt.

xi. q.iij. audi. q;uis iniuſte ⁊ lvc vbi ille inten/
dat ꝑ talia verba excõicare. vt dictũ eſt. O ſi
oulbitatur de intentione in dubio eligenda eſt

via tutioꝛ. vt reputat ſe excõicatuʒ ſᷣm Hoſti.
et Buid. et ſic querat abſuluionem. Siiu

dex dicar. ercõmunico vnũ de iſtis duobo. cre⸗/
dit Suid.illũ eſe ercõicatum.de quo iudex in

tellexit. Si aũtſciri nõ pᷣt aut ſi vaga fuerit eiꝰ
intentio neuter eſt vitandus vt excõicatus.

Igem dicit ꝙ ſi iudex dicat.excõico te ⁊ ab⸗
ſoluo te.ſi ſimul vtrũq; voluit nihilegit ſivnũ
poſt alterum vtrunq; egit. NMota etiã cũ ſnia

excõicationis lata eſt ſub conditione nõ ligat

aunteq;ᷓ extat conditio. Hoſti. extra eo.a nobis
Et ſi pendente conditõne appelletur tenet ap⸗
pellatio. Sed ſipure ferretur ſnia non relena⸗
tur ꝑ avellationẽ.tranſfertur tñ cognitio cau

ſe in ſupioꝛẽ.de ſen.ex.c.ꝑ tuas.et ſipendẽte

conditõe deſinet eſſe eius ſubditus tenet ſnia
niſi appellet. extra de fo. cõpe. . penł. ̃m Ho⸗
ſti. et Inno. Atem ſi iuderp̃cipiat alicui de

bitoꝛi ꝙ ſoluat infra certũ terminũ. alioquin
ſit exrõicatus. dicunt Anno. et Poſti. ꝙ cre⸗

ditoꝛ nõ pᷣt termiũ ꝓlongare quantũ adſen
tentiam excõicationis ſcʒ vitandã niſi iudex
oſentiat ꝓrogationi. et tunc ſi adueniente ſe/
cundo termino nõ ſoluerit iterum eſt excõica⸗
tus.qꝛ terininus viðꝛ ꝓrogatus cuin acceſſo⸗
rijs ſi tñ pars in pꝛimo termino reputat ſibi ſa
tiſfactnm ceſſat tota excõicatio. Ateʒ nota ꝙ
ſiis qui ſniam generalẽ ꝓmulgauit excõica/
tionis moꝛiatur vel a platione amoueatur ille
qqui facit poſtea contra talem ſniam nõ eſt ex/
coõmunicatus niſi diffiniendo illud ſtatuerit.
ff. de offi. pꝛeſi.l.i.vel niſi a ſucceſſoꝛe expꝛeſſe

2zirmetur. extra de loca. c. i. m Poſti. Ex⸗

cõmunicari p̃t quis ꝑ l̃as etiã excõmumcato
ignoꝛante.ſi loc expᷣſſit excõicans ſʒ nõ puni/

mnm intermedio tpe ſiingerat ſe cõmunioni fi⸗/
elium Yo. de lig. ſufficit ꝙ ſnia excõicatõnis

vel interdicti ſit lata publice.ad lvc vt renea/
tur quis adobſeruantiã eius. extra de cle. ex⸗
com. mi.illud. Excõmunicatio dꝛ perpetua. qe
nulilum tꝑs continet diffinitũ. intelligitux ta/

men vnec expirat. Vo. de ig.

,

Pſſit excõicare.

xcõicationis effici/

De cauſa efficien excõicationis id eſt quis

ens cauſa eſtqui pᷣt excõicare. Sci

aeengdui ergo excõicationem fer⸗
te pñt in alios nõ ſolum epᷣi ⁊ ſuꝑioꝛes ſz ena
peelati pꝛincipales collegiataꝝ eccleſiag infe⸗

xXIIII

LCLCLapitulum. xrv.

0.

xi oꝛes episæt abbates etiam ſionꝝ benedicti

cut tuiſ.Et pꝛioꝛes pñt excõicare ſingulos de

collegio. alienos etiã ſiin eos aliquo iure ſpe-

.

ciali habeãt iuriſditionẽ. de offi. oꝛ.cum ab eca

cleſiarum. Alxrchi. etiã viðꝛ ꝙ woſſit ercõicare
licet nõ ſit pᷣſ biter.ar.di.xxv.plectis.niſicon
ſuetudo ſit in contrariũ. Sacerdotes vero p/

rochiales excõicare nõ pñt niſi aliquo ſpeciali

iuxe iuriſditio eis cõpetat.ij.q.i.nemo.vel niſj

vbi eſſet ↄſuetudo que dat iunſditionex.ir.q.

qui Yo. in tractatu de cenſira eccleſiaſtica di⸗

cit ſic. DPtãs excõicandi ꝓcedens ex poteſiate
clauium ſiue ſoꝛi penitentials competit ſacer

——

doti nõ alio. nam ⁊ ipam erxercet ſempcũ pꝛe

wſitus eſt curie niſiſit ↄtraria conſuetudo vel

ſupioꝛis inhibitio.Facultas autercõicandi -ꝓ
cedens ex iuriſcntõe ſpli competit pᷣlatisba⸗
bentibus oꝛdinaxiã inriſditionẽ a iure cõi con
ſuetudine vel pꝛinilegio ſpali. vt dicit Anno.

iij.c. conqueſtus. Cho. Alber. Boff. Yo de lig.

Ad loc aũt ꝙ talis faculias competat requiri⸗

tur ꝙ ſit clericus æl religioſus electus pꝑ vni/

uerſitatem eccleſiaſticã ⁊ ꝙ ad dignitatẽ pꝛin

cipalem ałs nõ hʒ oꝛdinariã niſi ↄſuetudo wjj

pꝛiuilegiñ ↄcedat ↄvetit etiã ſvc hñti iuriſdiꝰ

nonem ſpñalem a pᷣlato eccleſiaſtico. vt wle⸗/

gato.cõ petit etiã hñti oꝛdinariã nõ pꝛincipali

ter. vt vicario oꝛdinarij.hec ille. Solus eus

id eſt nõ inferioꝛ excõicat cimn ſolennirate de

qua habetur. ri. q.iij. debent. Excõicare pr me⸗

tropolitanus ſuffraganeũ ſinum cum ſit ei oꝛdi

narius. i. rij. de his. Yo. de lig. Excõicare ⁊ ſu⸗

ſpendere pᷣt ep̃ᷣs ppter ↄtinm aciam oꝛtã in ilo⸗
dicio ſine conſenſu capuuli. DPer vtuo añt po

pter crimen ſuſpendere nõ pᷣt ſine ↄſenſii capi

tuli niſi ſibi aliud cõtat aliquo iure ſpæciali.
xv. q.vij. eps nullus. Yo. e lig. Excõicare pöt

capitulũ velpꝛioꝛ ſedẽ vacante cñ ſuccecdar in
iuriſdinionalibo. de maio.et obe.cñ olim. Ercõ
mumicare nõ pt quis ſeip̃m.ij.q.iij.ſi is qui.

Jo. de lig. Excõicare nõ pᷣt qin violainfinrer/

cictum. Excõicare nõ pᷣt mulier pꝛelata. cñm rz
reat clauibo. de peni. et re. c. nona quedã. Excõi
catio lata ꝑ delegatũ extra ſibi cõmiſſa nõ va⸗
let. ij. q. iij. c. i. Yo. de lig. Et nota vm Kichar.
in. iiij. ꝙ ſiiudex delegatus lvſt reuocationeʒ
coõmiſſonis ſibi facte excõicet aliquẽ anteq;ᷓ
reuocatio cõmiſſionis ad eũ potuerit puemre
tenet ſnia.qꝛ adiuc remanet penes eum prãs

ſibi cõmiſſa. de ꝓcia.c.auditxis. in glo.aliqui

tñ ꝓbabiliter dicentes ſic diſtinguñt quia aut
ille qui reuocat commiſſionẽ intendit ⁊ expri⸗

mit.ꝙ ſit irritũ ⁊ inane quicquid extunc pꝑ dele

gatum fuerit attentatũ aut nõ.ſi pꝛimo mnodo
nõ tenet ſentẽtia poſtea lata à delegato ſinon

indireſlttul

„

Pohrererenöh
len.di dnic
Uſtamdicenmn
tießnsfone⸗
ſecillaregairunca
ſf.Juſonmacs
tömorcsrenopt
rſcironepale⸗
ſecugetwenfit
Ool velRetman
ttömolunpe
Cbacurercicznus
ſia iregen
Neomsneciuſ⸗
ſcrakfäore
Unicrinenith

Aloe
(Alicen Pon
fom mownsn

elſ aaci⸗
Hjnöjerccnaron
Anoenuuin
iñlcornipena
ſwenzeceen.
erommarcon
elkcilinmo⸗
Nlrwaſpni
ffe ergöf
mscönis hn
coroenminer
ſcrfonßtinc
Mitteregs

unnnm
Ueſftcinens

guhtäned

wrſenn

zürüͤni

mmſneh
Nirinſ
Undelcn

GemIen

Nitssecls

gdaien

tn ener

1. Eträireo.

ſuumankee

rlig. Exirne

Wame
Perrwi
ttiawirin
lg ftir,

„

Ameciünn

rniglet

unloIImn
peg

hinſ,in
nmiir.
piammt,
n rn
machl

in n n
nerürdlG

remanebit ſententia. hec ille. Eauſis ſentẽ
tia ab alieno epo lata ratificari nõ pᷣt ꝑ ꝓpꝛiũ
epᷣm.quia a pꝛincipio nulla fint. pᷣm 1 nno. et
Gar. bꝛix. Excõicare non pᷣtlaicus ⁊ ſuſvende
re niſi er delegatõe pave. ſunc enĩ pᷣt. xxxij. di.
S. verum. Excõicare non pᷣt ep̃s ertra ſuã dio
ceſim ⁊ alij pꝛelati extra terriſoꝛiũ ſue iuriſdi /
tionis ſᷣm Boſti.qꝛ cum non ſit quis excõican
dqus ſine cauſe cognitõne.xi.q.iij.nemo.et ver
conſeqñs locus requirxitur inquo poſſit ſedere
ꝓ tribunali.Epᷣus aũtexiſtens in aliena dio/

ceſi nã pᷣt ſedere ꝓ tribunali nec aliquid diſpo

nere contentioſe iuriſditõis.ix.q.ij.ep̃m. niſi
conſenſu illius ad cuius territoꝛiũ ſe trãſtu⸗

lit. Epᷣi tñ expulſi pñt exercere iuriſdicionẽ in

aliena dioceſi circa ſcʒ ſubditos ſuos. et ſic pñt
abſoluere ⁊ excõicare.vt de fo.cõpe.c.q;uis.in
cle.xxi.di.deniq;.Auidã iñ dicunt.qꝙ etiã ex/
tra ſuam dioceſim pᷣt epᷣus ercõicare.ix.q.iij.
archiepᷣus. Foꝛte ꝙ concedi pᷣt de notoꝛijs.qꝛ
nec illa requirũt cauſe examĩnationẽ.ix.q.iij.
F. f. AIn ſumma confeſ.li.iij.t.xxxiij.q.liij. Ex
cõmunicare nõ pᷣtpꝛelatus eos in quibo habet
iuriſditionẽ tꝑaleʒ tm̃ ᷣm NHoſti.de offi.oꝛ.di⸗
lectus.et hoc niſi habeat iſtud ex pꝛiuilegio ſpe

ciali vel ↄſuetudine que etiã dat iuriſditionẽ
Ercõicatio lata ꝑ eum qui cõmuni opi. nõ cxe

debatur excõicatus tñ exat nõ tenet.iij.q.vij.
. tria. Mã neq; excõicatus neq; ſciſmaticus
nec intruſus nec ſuſpenſus a iuriſditõne ſecus
ſiſolum ab officio nec violans interdictũ excõ
municarep̃t. vt ſup dictum eſt.

OQuis nõ poteſt excõ J. j.

mmunicari. Mota ꝙ excõicari non pᷣt moꝛtuus

nam moꝛtuus lvmo nõ eſt lhomo.de ſum. tri.
et fi.ca.c.i.E xcõicari enĩ a canone nõ pᷣt.quia
hmõi excõicatio nõ fertur niſi ꝓpter crimen.
et moꝛtuus delinquere nõ pᷣt.A iudice etiam
excõicari nõ pᷣt.nam talis ſnĩia requirit moni

tionem pᷣcedẽtem. moꝛtuus enĩ moneri non

pᷣt.nec ↄtumar conſtimi. In quibuſdã tñ caſi⸗
bus ſpecialiba moꝛtuus excõmunicatux. et hoc
adterroꝛẽ.⁊ potius rõne pᷣcedentis vinculi qᷓ;

ppñtis. ꝓpter qð fit neganio ſepulture. cõmumt
onis. oꝛõnis ⁊ lomõi. vt in crimine hereſis ⁊ in
notoꝛio crimine decedentes. Jo. de lig. Ex

cõicari non pᷣt iudeus vel paganus.quia nul/⸗
luspt perdere qð nõ habet.nec re.nec ſx.qð
verunm eſt de coõmunione intrinſeca ſacramẽ⸗
toꝛum extra quam ſunt ludei ⁊ pagani. cixca

quam de bis qui foꝛis ſunt nihil ad nos. ij. q.i.
SBJulti. Sed de cõmunione extrinſeca fideli⸗
un inquantũ animalia cimlia ⁊ ſocialia. vrpo

te in còmercijs ⁊ alijs acnibo humanis. q;uis
a tali cõione directe e xcludi nõ poſſunt.ita ꝙ

xe fo. compe. c. fi. et H

irrg

„

excluſio terininetur in eos. qꝛ non ſunt ſubdi⸗

ti. p indirectũ iñ poſſimnt.ſeʒ interdicendo fide
libus ↄmunionẽ talium. No.de lig. Excõica

tionem incurrere nõ poteſt papa miſi ppter he

reſim.de qua ⁊ iudicari pᷣt⁊ deponi.xl.di. c. Si

papa. als excõicari nõ pᷣt.nec ab hoĩe cum ſit

ſupioꝛ omnibo.di.xxi.inferioꝛ.nec a canone.
qꝛ ſolutus eſta canone.q;nis ᷣm canones de⸗
ceat viuere.nec etiã minoꝛi ꝑticipando cun

excõicatis. extra de ſen. excõ.c. Nunli.in glo. ſʒ
erxcõicatione que ſeꝑat a deo pꝛopter moꝛtale

bene pᷣt excõicari.imo qꝛ ſine comꝑatione crxre
atus eſt maioꝛ.ſine comꝑatione a deo longi /
us ſeꝑatur. Excõicationis ſnĩa lata ꝑ ſtatu/
tum ep̃i non ligatur nec ipᷣe nec metrorolita/
nus eius ↄtrafaciendo intra territoꝛiũ ſi ſuf⸗
fraganei.ſᷣm Laudul. Yoh.an. et Yo. calde.
Pau.e/t Hoſti. ui in ſũmma dicit. Certo cex
tius eſt tenendũ nec ſupioꝛem ꝓferentẽ ſen⸗
tentiam fulminatoꝛiã ligari.xx:.diſt. inferioꝛ.
Igdem Cſv.in.iiij. Contrariñũ tenet PHug.ælx
chi. er Pe. de bel. JYo. vero de lig. circa hoc ſie

dicit in tractatu de cen. eccle. Et ego conſide⸗/

raui circa concoꝛdiã haꝝ opi.et pondero largꝗ
differentã hanc ſcqʒ an epᷣus vt epᷣus. et archi
epᷣus vt archiep̃s incidat in ſtatutũ fulmina/
toꝛium.an epᷣi ⁊ archiepᷣi vt pꝛiuati autquili/
bet incidat in ipᷣm in pꝛimo caſu crederẽ nemi
nem ligari. In ſcðo caſu vtrũq; ligari.ſubij⸗
cio exempla. Diſponit ſtatutũ ꝙ quilbet exer
cens iuriſditionẽ in tali loco ⁊ tꝑe ſit excõica⸗
tus.vel quilibet celebꝛans ſit excõicatus.epᷣs
vt epᷣus.et archiepᷣs vt archiepᷣus iuriſchtõezʒ
exercens nõ ſunt ligati.vel epᷣs pontificaliter
celebꝛat.vel etiã archiepᷣus in pꝛefato loco ꝓ
liibito nõ ſunt ligati.Exemplũ ſcði. Diſponit
ſtatutũ.q qiulibet furtũ ↄmittens vel ad aʒax
dum ludens. vel aliud ſimile faciẽs ſit excõica
tus epᷣus cõmittit furtum vel ludit ad aʒardũ.
Adem cum hoc faciant ⁊ pꝛiuati ligantur. et
ic poſſet haberi opinionũ concoꝛdia.Sʒ qꝛ plu

res coctoꝛes ⁊ ſolennes tenent ſimplicirer pꝛi

mam opinionẽ ipſa viðꝛ magis tenenda. di.
xix.in canonicis. Excõicari nõ pᷣt ſubditus
exiſtens extra territoꝛiũ ſui ſuꝑioꝛis ab eo rõe
womicilij vel delicti vel cõtractus ᷣm Innoc̃.
oſti. et Pau.de aleaza.
Jo. vero in.c.epᷣs.xi.q.iij.in pꝛima glo. xener

p.c.ſi epᷣus.et.c.ſi quis pᷣſ biter. AIdem Yo. de
lig.dicũt ꝙ iudex citare pᷣt ſubditũ extra ierri⸗
toꝛium citatione artatiua, de offi. oꝛ.xromana.
li.vi.ergo ⁊ cõtumax conſtitui ⁊ ſic excõicari.
Excõicationis ſnĩa lata ꝑ ſtatuiũ epᷣi vel al
terius oꝛdinarij.nõ ligat ſubditũtalis pꝛelati
venientẽ ↄtra ipm ſtatutũ extraterritoꝛiũ iu⸗
riſditõmis ipſius.etiã ſi verba ſtatun dicerent
cc iiij

Zitulus XXIIII

&ꝙ quicunꝙ; facit tale ãuid in territoꝛio vel ex)
Raſr ercofcmns ſc enet Jo. ve lig. allegãs

ad lvc.c.vt aĩar. de ↄſti. li. vi. Nec ob.illa cõo⸗/
ditio etiã exira territoꝛium. qꝛ ius dicit.extra
territoꝛiũ qdð nõ licet.Excõicari nõ pñt nec ſu
ſpendi nec interdici fratres oꝛdinis pᷣdicatoꝝ

ab ep̃is vel alijs pꝛelatis eccleſie. niſi ſupꝑ hoc
haberent ſpecilialẽ licentiam ⁊ auctoꝛitatẽ pa
pe.que faceret mentionem de ipſo oꝛdine.et ſi
ferrent ſnĩas cõtra eos irrite ſunt ⁊ inanes et
hoc ex pꝛiuilegio conceſſo oꝛdini fratrũ pꝛedi⸗

catoꝛum.qð incipit. OJeritis. qð eſt Rllexan/
dri.et in pꝛinlegio. Nimis inique. Atem coę-
gi nõ pñt dicti fratres oꝛdinis pᷣdicatoꝝ.vt eo

rum ↄſtõib ſubijciantur.i. epoꝝ er pꝛimilegio.
Gonifa. virtute. Excõicatus nõ eſt faciens cõ
tra ſtatutũ infringens excõicationẽ.m loco ex

empto intra territoꝛi ipſius ſtamẽtis. Jo.de

lig.qui remittit ad pᷣdicta.et allegat etiam.c.

luminoſo.xviij.q.ij.vbi ðꝛ ꝑ tex. Greg. ꝙ epi

ſcopus non deber exercere aliquid ſue ptãtis in
monaſterijs. Et glo.ibidẽ dicit.ꝙ loquitur de
exempto.hanc opi. tenet YJo. an. et Yo. calð.
qui oẽs diſputãt ⁊ dicũt ꝙ ſubditus delinqñs
intra dioceſim.ſ in loco exemptonon ligatur
ſtatuto epᷣi infligentis excõicationẽ.puta epᷣs
ſtatuit. ꝙ ingrediens monaſteriũ ſue dioceſis
ſit excõicatus.intrat quis monaſteriũ moniali

uim exemptaꝝ. nõ incicht talis vigoꝛe dicti ſta

tuti.Archi. ⁊ Fride.de ſenis. diſputãdo tenẽt

cõtra. DNe.de ancha.in lectura ſuꝑ.vi.de cõſti.
c.vt aĩdꝝ.xecitat vtranq; opi.et cõclucit.Ego

plene iſtoꝝ dñoꝝ rõnes refero in.c.poſtulaſti.

de fo. compe.et reducoeos ad ↄcoꝛdiã ſic. FRut

pᷣlatus loci exempti ex ſoꝛma pꝛiuilegij habet

iuriſditionẽ epᷣalem in ſuo loco exempto.⁊ ſic
eſt vera opi. Ao. cal. ⁊ ſequaciũ.autnõ habet
iuriſchtionẽ epᷣalem et ſic eſt vera opi. Archi.

et alioꝝ. Ronem huius ibi videre potes. Mo⸗
ta etiã ᷣm Laudul.ꝙ ſubditi religioſi extra ſe
pta loci in quo degunt.et extra eoꝝ clauſuram
ſuoꝝ pᷣlatoꝝ ſententijs ligantur. et eis obedire

tenentur.totus enĩ mundus eſt eis ꝓ territo/

rio.quare vbicũq; eſt ꝑſona ſubiecta vel xo/
tius religata. illic ſe extendit poteſtas eoꝑ ſᷣm
PNHin. Excõicationis ſnĩa ferẽda nõ eſt. vbi
multitudo eſt in crimine. et ꝑpiculum timetur
ſciſinatis vel ſcandali.di.l.vt oſtitueret.xxiij.

q.iiij.ipſa pietas.Deritas tñ iuſticie pꝛopter

ſcandalũ poſtponẽeda nõ eſt.qð ſane intelnge

vt. ſ.deiur iniquaſnig. Yo. de ligna. Excõicari
uõ pt collegiũ vel cõitas.c. Romana.ii.vi. O

ſi fiat. licet quidã dicãt qꝙ; tenet. alij iñ dicunt

pm Richar. et melius in. iiij. ꝙ nõ tenet ſʒ bñ

pñt excõicari ſinguli de collegio pᷣm Hoſti. pu

ta ſub his verbis. Excõico pꝛepoſitũ decanum

et omnes alds de tali collegio.nec dʒexcdöics
ri vnus ꝓ peccato alterius.xxiiij.q.iij.ſi pabes.

ſi tmñ fieret tenet.xi.q.iij.ſnĩa.

Quis poſſit excõmu ꝭꝗ.ij.
mcarxi. Excõicari pᷣt impatoꝛ velpꝛinceps ab
epᷣo ſuo.ij.q.vij.S.cum Balaam. Excõicarix

regulariter impatoꝛ poſt monitionẽ. etrer ſo
lũ ꝓ noroꝛijs.di.xxiij.valẽtinianus. Jo.delig.
Erxcõicari pᷣt ignoꝛãs ⁊ abſens.e ſi moꝛiatur

anteq;ᷓ ſcquerit liber eſt quo ad deũ quantũ ſc,J

ad ſnĩam. abſolui tñ pᷣt⁊ debet poſt moꝛł ſiap

municatus. xi. q.iij. NHemo, Yo. de hg. Ercõ

poteſtas ſibi ex ſuꝑioꝛe cõceſſa.ij.q.vi.ſi epus
de cleri.nõ reſi.ex tua.Excõicari pᷣt raptoꝛſine

admonitõe pᷣmiſſa ſi rapina eſt mamfeſta. er ſi

pñs eſt. et ſtarim nõ reſtituat. Si abſens infra
tꝑus pꝛeſfirũ.extra de ſen. excõ.
vi.Excõicandi ſunt etiã poſt moꝛtẽ

pta continẽt hereſim qð intellige niſi ipᷣi ⁊ ſcri

pra et ſeipᷣos ſubmiſiſſent coꝛrectõi ⁊ determi
natõni eccleſie.vt fecit abbas JYoachimertra
de ſum. tri. et fi. ca. c. damn amũs.et etiã qͥ he⸗/

reticos heredes inſtituit.xxiiij.q.ij.ſane.mali
tanq; carnes putride a cõione fidehũ ſunt reſe
candi.xxiiij.q.iij.reſecande.qð intelligendnʒ
eſt de peccatis manifeſtis.ij.q.i.multi. niſi poſt

monitionẽ ſe coꝛrexerint.xlv.di.ſed illud.æx
cõmunicaudi ſunt qui iuſa aplceſedis nõ cun
ſtodiunt.et pꝛecipue exↄtemptu. di.x viij.nulł
li. Dicuntur eni violatoꝛes canonũ blaſphe⸗

matoꝛes ſpũſancti.xxv.q.i.violatoꝛes.Ercõ⸗

ℳ

municari p̃ᷣt quis pluries ⁊ ꝓppter eancẽ cĩam
Eim Jo. an. faciens cõtra canonẽ fulminato⸗
rin excõicationis ex ignoꝛãtia ipſius.puta exi

*

git ꝗqͥ pedagia aclericis ignoꝛãs excuſatõʒ ſij
per homõi.nõ excuſetur quin ligetur ſnia ercõn/
cationis.de re. iu.ignoꝛantia.li.vi.quod eſt ve
rum de canone vmuerſalis eccleſie. Senten/

9

tijs autẽ oꝛdinarioꝝ ꝑ ſtamita lansnon ligan⸗

„

tur ignoꝛantes. niſi ignoꝛanna fuerit craſſa
aut ſupina. de conſti,c. vt animap. li. vi. Et di/
at Pe. de ancho. ſup. d. c. ꝙ ignoꝛantia craſ⸗

ſa eſt quando quis ignoꝛat quod publice facniʒ
eſt in ciuitate. vr di. xxxviij.in pꝛin. vel nõ in⸗

telligere quodomnes intelligumt. hec eni eſt

lara culps. hec ille. &t hoc intellige niſi fuerit
impeditus vt nõ poſſetſcire.puta qꝛ mfirmus
vel incarceratus.etlvc nõ ab alijs audiuit.

De cauſa fin ali excõmunicatõis id eſt ad

quem finem figt. et de effecnibus ercõicatõis.

Capitulum. lxxvi.

— —

☛

paruerint ſigna ↄtritõis illius ppter qdðeſtex

mumicari pᷣt archiepᷣs a ſubdito delegatoſi eſt

omana. li.
uoꝝ ſeri/

eloſerzd

ſgoneciel
giudingl.
Ahntruntne
eonulaeſtn⸗
ſruncanonewune

(irencölcanone

1

ilantephräl.
Föcamsſatigel
Priis icgins ſoc
Clcucan, Sch

ephöinamtnn

1 Nnmnanf
wnſeniniiidenn
ifageerie 4
nechnerecien
mapecncnideh⸗
Vhacherſenerre
nhrehrenſeber
AAponcenen
Tictmngietope
Weiſbertiurer
Mmeniaonm.
Urtohll nem

(Nnocaſue⸗

Anchlvbtrner
ſſergoltobnnan
riſpluncnpee
Müüol Oicr
entrechſharn
PehaſtiGiemm
Peknembꝛune
Unensnnon veg
fenansmniuſteen⸗
vominnn
hnſneröm
Pbaze
lklbepſnieſtae
n
Htenctnant⸗
iſuluitn
ribſclnenen
Eo ſecken

RA

=

ns. eſf

dii

lenming
s ecn
no
Peke
ni HRHRZ

—

hanötreptot
cſnanſeſt
Siaſersit
Rnonigorf
neher
ilemeciitr
tocine
mmlantii
niiſn
zeriatihare
.Inindrtct
1cphlethti

—
—

emnpe. did

B Aanritit
lnolnoti
1ppeeremich

iiaiphrsn
noris if
na nattr
1enkN
Weien
mienai

me Hfin

mumn
nmnhten
mn Mrön
n ei
leenife
mmenfin

göͦsſd
1 o

—

Capitulum

ANuſa finalis vrcõi⸗

cationiseſt. vte xcõicatus delictum
ſuũ recognoſcat. et ad deũ redeat.

dei ſcm Tho. in.iiij. diſ.xviij.qui peccatoꝛes

per diuerſa ftagella caſtigat. vt eos ad bonum
traloat. et ipſos ſibi reliquit.vt auxilijs ſubtra /

ctis quibus ad mala pꝛeꝑediebantur.ſuam in
firmitatẽ cognoſcant.et humilesad deum re

deant.ſic eccleſia aliquo excõicat ſeparando

eos a cõmunione fideliũ vt erubeſcãt. ⁊ ſuffra
gijs ⁊ alijs ſpnaliba pꝛiuati ꝑ humilitatem ſe⸗
ipſos cognoſcẽtegad penitennã redeãt. Dñj
ercõicatio mediciũalis ðꝛ.extra de ſen. excõ.
cñ medicinahs.li.vi.Eſteni quedã penanon

culpa.pene aũt ſunt medicine ᷣm ꝓhm. et di⸗

cit Aug.qꝙ nulla eſt maioꝛ pena in eccleſia ex⸗
cõmunicatione.xxiiij.q.iij.coꝛripiantur. Ex

hac aũt excõicatione ↄſequũtur multa dãna

ſpũalia ⁊ tẽpoꝛalig. Pꝛi mo quideʒ pꝛiuatur
excõicatus ſacr̃is eccleſie. Nõne enĩ eſt ſuſce
ptibilis alicuius ſactr̃i ſic ligatus.iij.q.uij.en⸗
geltrudam. Scdo pꝛiuatur ſuffragijs eccle⸗
ſie ꝑ qð incurrit triplex incõmodũ pᷣm tria qᷓ
quis ↄſequitur exſuffragijs eccleſie pm magi⸗
ſtrum ſen. in iiij. di. xx. et Cho. ihideʒ. Dalẽt
enĩ ſuffragia eccie ad augmentũ gre eis qui
bñt. vel ad merendũ eis qui nõ habentr.et quã

uum ad ꝓtectionẽ dei habendã.quantũ ad hoc
Acit magiſter ſententiax. ꝙ gratia dei ꝑ excõ⸗

municationem ſubtrahitur. Dalent ſecundo
ad pꝛotectionẽ dei habendam.quantũ ad hoc
dicit magiſter ꝙ ꝑ excõmunicationẽ ꝓtecno
dei ei ſubtrahitur.et ſibipſi relinquuur.non ta
men ita ꝙ omnino a pꝛoindentia dei excluda⸗
tur.ſedabilla ꝓptectione qua filios eccleſie ſpe

ciali modo cuſtodit. Oalent tercio ad defendẽ
dum ab hoſnibus. et quantum ad loc dicit ma
giſter. ꝙ diabolo maioꝛ poteſtasſeuiendi da/⸗
tur in ipſum coꝛroꝛaliter ⁊ ſpiritualuer. de lvc

xi.q.iij.nilil. Oicit Auguſti. Mihil ſic debet
foꝛmidare chꝛiſtianus homo qᷓ; ſeparari a coꝛ
poꝛe chꝛiſti. Si enim ſeꝑatur a coꝛ poꝛe chꝛiſti
non eſtinembꝛum eius. Si vero non eſt mẽ/

bꝛum eius.non vegetatur ſpiritu eius. Si ta⸗

men quis iniuſte excõicatur et humiliter ſer⸗/
uat excõmunicationẽ humilitatis meritũ.re⸗
compenſat erxcõmunicationis damnuʒ. ſcoðm
Cho.ibidem. Richar.auteʒ in.iiij.dicit.ꝙ ex⸗
cõicatuser iniuſta cauſanon ꝓpter loc e xclu⸗
ditur a ſuffragijs eccleſie.quia nec eccleſia hoc
intendit.ri.q.iij.et ſi.ed etiam excõicaius

ꝓiuſta cauſa ſipenitet ⁊ diligentiſſime pꝛocu⸗

rat abſolutionem paratus ſat ſfacere.et face⸗

re quod in ſe eſt, exiunc valeni ſibi oꝛatões ec

.

cleſie. dum veroſtat obſtinatus in ſua excom

cleſie.lonae tamen minus q; alijs nõ excõmu

nicatis. In pꝛimitiua eccleſia quando opoꝛte,s
tebat ꝑ ſiana ad fidem lvmines inuitare. ꝑ er

cõicarionẽ ſequebatur alius affectus.ſ.imani
feſta ve xatio coꝛꝑpalis dialvli.vt.i.Coꝛint. v.

Nunc aũt inuiſibiliter ſathane traditur ⁊ ſpi-

—w

rifualiter modo pᷣdicro. Onde Zlugꝰ. ri.q.iij.

imnischꝛiſtianus. Dilectiſſimi qui excõica
tur a ſacerdotibſathane tradi ðꝛ.quõ.qꝛ.ſ.x

tra eccleſiam eſt dialbolus ſicut in eccleſia chꝛi
ſtus.ac ꝑ lc quaſi diabolo tradi ðꝛ.quia ab ec

cleſie vnione remouet.vnde illos quos apo/⸗

ſtolus tunc ſathaneę traditos pꝛedicat excomn/

municatione.q;uis in aliquo ꝓſint oꝛõnesec⸗

municatos a ſe eſſe dmonſtrat. Tercio ex/

cõmumicatuz nõ poteſt cum alijs intereſſe di⸗
uinis.vel cum alijs in eccleſia oꝛare.als moꝛ⸗
talirer veccat.nec etiã licet ei extra eccleſiam
ſic ꝓpe ſtare.ꝙ audiat diuina.de peni.et re.q
in te. Non tamen pꝛohibetur ab ingreſſu ec⸗
cleſie.dummodoibi non audiat diuina.vel cũ

alijs oꝛet ibi. Yo. delig. Poteſtetiam interef/

ſe pꝛedicationi.ſed ⁊ als ad officiũ dicendum.
id eſt hoꝛas canonicas ad quaseſt obligatus.
tenetur nibilominus dicere. ſed ſolus.et ſine
Dominus vobiſcumn. Quarto excõmuni⸗
catio iuta e vxcludit aregno celoꝛum. xxiiij.q.

i. quiſqins. Sed et imuſta lata ſi contemnatur

a regno excludit.xi.q.iij.nemo.vbi Chꝛiſoſto.
ſicait. Nemo contemnat vincula eccleſiaſti⸗/
ca.quia non eſthomo qui ligat.ſedchꝛiſtus. q
roteſtatem dedit hanc.et dignos fecit ho mi⸗/
nes tanti honoꝛis.nam tales moꝛtaliter pec⸗
cant ſcðm coc. Quinto excõmumcatus ex⸗

cluditur a ꝑticipatione cum alijs fidelibyin lo⸗

uendo.ſalutãdo comedẽdo ⁊ hmõi.xi.q.iij.
icut.Excipiũtux tñ quedam pſone cum qiib-
ꝑticipare poteſt. vt infra dicetur ti ſequenti.
Sexto excõ municatus ſi ciẽter ingerat ſe

diuinisofficijs alicuiusoꝛdinis vtẽs.ſi eſt cle⸗
ricus efficitur irregularis.extra de cleri. ex app

ſtolice.nec pᷣt diſpenſari niſiꝑ papam.exira de

ſen.et re iudi.decetero.Si tñ baptiʒret in ca⸗
ſu neceſſiratis.vi vetula et ſine ſolonitate. nõ

eſt irregularis ᷣm Guil. DPe.de palu.in.iiij.di.

xviij.plenius ⁊ ꝑfectius ponit lvc qui dicit.ꝙ
excõmunicatus ſicelebꝛat veloꝛdines recipit
fit irregularis.et lvc verum eſt.niſi pꝛobabilis

ignoꝛantia excuſet.de cle. excõ. mi.apoſtolice.

et hoc ſiue ſuſcipiat oꝛdinẽ ſacxum ſiue non ſa⸗

crum.quia non diſtinguitut.extra.eo. cum il-

loꝛum.et licet ibinon oiſtinguatur inter erro⸗

rem iuris ⁊ facti quo ad incurſionem irregulaa⸗

ritatis.ſi tamen erroꝛ factieſſet ꝓbabilis excu
ſaret. cum grauius ſit celebꝛare excõicatum

ZTitulus

8 oꝛdinari. Dnde ſi ꝓbabilis ignoꝛantia pre

ſeruat ah irregularitate celebꝛantẽ pati rõne

oꝛdinatu. Si aũt eſt ignoꝛantia nõ ꝓbabilis

abhas diſpenſat ſi talis ſcʒ eſt regularis.Si ve

ro ſecularis eſt.ſolus papa vt ibidẽ. Et q;uis
aliqui reſtringant ulum caſum ad excõicatum
ꝓpter iniectionẽ manuñ. tñ quacunq; de cau⸗
ſa ſit quis excõicatus.viðꝛ eadem rõne ꝙ ab⸗
bas poſſit diſpenſare. Si vero exiſtens e xcõi/

catu nõ celebꝛat.ſed in ſuo officio exequens
le ingerit diuinis efficit᷑ irregularis.ita ꝙ nõ
niſi ꝑ papam diſpenſatur.xi.q.iij.c. penł. Dñ
ſacerdos ſolenniter bhaptiʒans aut in foꝛo ↄſci

entie abſoluendo ſiue palã ſiue occulte vel quo
modocũq; ↄtrahit iregularitatẽ.ſecus ſibapti⸗
ſaret in neceſſitate vt vetula. Et ſitr excõica⸗
tus eſt ſi pꝛiuate dicat epłam. vel etiã ſolenni/
ter ſine manipulo.tñ vbi eſt ↄſuetudo ꝙ fiat ꝑ
nõoꝛdinatũ non incurrit. Item ſi actũ mino
tum oꝛdinũ etiã ſolenmter exerceat. cum hoc
etiãꝑ non oꝛdinatũ licite fieri poſſit.nõ incur⸗
rit. Si aũt ſacerdos ſolenniter officiaret eccle
ſiam in matutinis.veſperis vel alijs lvꝛis in⸗
curreret. Secus ſi pſalmomʒando cũ alijs qd
etiã faciũt laici. Item ſi ep̃s tulit ſniam excõ
municationis in celebꝛantẽ in aliqua capella
ſine ſui licentia celebꝛans. in pꝛima vire non
efficitur irregularis ſ excõicaius. Scða autẽ

vice ibi vel alubi celebꝛando. efficitur irregu
laris.ſed ſi capella eſſet ſimpliciter interdicta.
tunc ibi celebꝛans pꝛima vice etiã efficitur ir⸗
regularis.ille vero qui excõicatuʒ publice ad⸗
mittit ad diuina.eſtei interdictus eccleſie in⸗
greſſus.ſcʒ ad celebꝛandũ ⁊ officiandum.non
tñ eſt irregularis.niſi poſtq; admiſit ralẽ ad di
uina ſe ingerat diuinis ante purgationem ex⸗
ceſſus hmõi.de quo extra de ſen. excõ.c.is qin.
li.vi. Et nota ꝙ dicit Richar.in. iiij.di. xviij.
circa eandẽ materiam. ꝙ ſiille qui oꝛdinatur
in excõmunicatione ſcit ſe eſſe excõicatum ꝓ⸗
pter iniectionem manuũ in clericũ. ſiue inie/⸗
cto ſit enoꝛmis ſiue nõ ſiue hoc ſit ante ingreſ⸗
ſum religionis ſiue poſt. ſuꝑ tali irregularirate
p„ pꝛelatum ſuum oiſpenſari nõ poteſt. in oꝛdi
ne tamen pᷣdicatoꝝ et minoꝝ ꝑ pꝛiuilegiũ vir
tute ↄſpicuos.pñt oꝛdinatos in excõicanione
velſuſpenſione vel interdicto pᷣlati eoꝝ ſuꝑ ta
li irregularitate diſpenſare.etiaʒ ſi ↄtraxiſſent
ante ingreſſum religionis.niſi caſus excõica⸗
tionis fuiſſet enoꝛmis.ita ꝙ emz abſolutio pa
pe reſeruata. Item qððꝛ de ignoꝛantia. dicit
HRichar. ꝙ in ſoꝛo conſcientie credirur cmnlibet

dicentiſe habuiſſe iuris vel facti ignoꝛantiaʒ

in hmõi qñ fint oꝛdinatus. ſed in foꝛo conten/
tioſo ſecus. Septuno excõicatus non pᷣrſu
ſcipi ad religionẽ niſi pꝛius abſoluat pᷣm Kax.

Si tamen ſiit recepius.tenet receptio. Simi
lirer etiãꝗ pfeſſio excõicati tenet. Fratres antꝛ
oꝛdinis bdicatoꝝ ex ſpeciali pꝛiuilegio pñt ab⸗
ſoluere ſecuilares ingredi volentes ipᷣm oꝛdi⸗
nem.niſi eſſet caſus pape reſeruatus. Ocra
uo excõmunicaius eligere nõ poteſt nec eligi
vt nota. extra de apel.c. conſtitutis. Si ſecus
factum fuerit talis electio ipᷣo iure nulla eſt. ex
tra de conſue. c. cum dilecius. et.ix.q.i.nos in
hoĩem. vbi etiã dicit glo. ꝙ ſi qui eligunt cum
excõmunicato vitiatur electio. Item quia di/
cit regula iuris.li.vi. Anfamibus poꝛtæ nõ pa
teant digmtatis. Sed cum excõmunicati ma

ioꝛi excõmunicatione ſint infames. vt pater.

vi.q.i.infames.vbi dicitur in teriuexcõmuni .
catos.ergo ⁊c̃.quod etiam tenet Bal. Et in⸗

telligitur de excõmunicatione notoꝛia.Et di⸗

cit Pe.de paluð.hoc eſſe verum. non ſoluʒ de

dignitate eccleſiaſtica regulari vel ſeculari.ſʒ

etlam de layca. vnde in regem vel imperato/
rem non preeſt eligi. de elec. per venerabilẽ.
Similirer non wteſtconferni beneficimm. de
Heono excõmunica

exceſ.pꝛela.c.tanta. ni
tus nullum beneficium eccleſiaſticum acquire

re poteſt. de cle. excom. mi.c.poſtulaſtis.Et de
beneficijs iam habitis dum eſt in moꝛa pten

di abſolutionem.nil percipiet.extra de appell.
paſtoꝛalis. Secus ſi non eſt in moꝛa. de exceſ.
pꝛela.c.quia diuerſitatem. Johan. de ligna.
Et dicit Pe.de paluð.in.iiij.ꝙ ſi quis eſt iniu
ſte excõmunicatus.vel facit poſſe ſuum de im
petrando abſolutionẽ ab iniuſta excõmunica⸗

tione in foꝛo ↄſcientie facit fructus ſuos.etiaʒ

in foꝛo exterioꝛi debet cum eo diſpenſari.et per
ſimplicem diſpenſationem ſecum factaz. etnã

pꝛo tpe in quo in moꝛa erat poteſt fructus acci

pere. ſecus autem ſi tempoꝛe electionis velcõ

ſcientia ſacta ſufficit ⁊ habetur pꝛonoua colla⸗
tione.Abſo lutus auteʒ nõ ex lvcipſo facit fru
ctus ſuos medio tꝑe perceptos mſi cum eo ſu⸗

per lvc fuerit ſpecialiter diſpenſatũ.vel iniute
fuiſſet excõmunicaius. vel non ſuiſſet in mo)·
ra perendi.hec ill?ö?. Decimo excõicatus eſt

ab officio et benefido ſuſpenſus. DVnde nec li⸗

gare nec abſoluere poreſt. xrxiiij.q.i. Aucdiin

mus. nec poteſt beneficium conſerre. de exceſ.
pꝛe lato.c.tanta.tamen q;diu ioleratur valet

quod fit ab eo. vt ſi pꝛonideret alicui eccleſie.

4

n⸗

firmationis vel collarionis erat excõmunica⸗
tus.quia tunc nullum ius fuit acquiſitum. pꝛo
pier quod non ſufficit diſpenſatio.ſed requirxi⸗
tur noua collatio. Onde ſieſt beneficium per/
tinens ad collationem epiſcopi. vel ſimplici⸗
ter vel ꝓtunc rõne delicti.qꝛ contulit excõica
to non ſuſficit eius diſpenſatio.ſed diſpenſatio
pape velalterius qui poteſt conferre ex certa

Min
rhfima

Slen
Nrnii
Gnitdune ⸗
mnitmnan 3
ſſt krt e
gininiate
a kſtenn
inchd
ſüninteni i
Gaſontonie

. grinenelt .

etkrrenene
mncainuͤb.
gienter
arzenenaſtren

4 getdnencäet.

nhfünſteti
elauneriöaio
Setherpelninn

Gegipobhece.d

Gnarieicanhe

6Sinſpöüchtoonon

Tacpeloſttunis
er ſuntocatleend⸗
ig ii⸗ Nineg.
ſnannreleenone
oollaene erile
alieseni tſtie⸗
Noaoendimteti
Wngadinnn.
Dewagrarce
noppaͤnſnnt
Duohenveri
ed dlc
ekerntnigen
pumnovtite
Einennsfininnmn
ſa meſeingaieſe
ſtöimſienhß⸗
unn baſtnüge
itnneftrugbii
Pgitin rten
pnme ecns
Genetpelreczne
finen. Deuf
Uuirunennoßie
oungrcinrnro⸗
KWauina
Unnienen
Wineſitered
ſeßnnd
ſiaineg
Iiehicnnis re⸗
Rän
h
anmterſfr

n
an⸗
—
emirndin
unn ſin
ſenönn
minkenneriene
hen
meem te,
Nrum wonſope
Weiveiſealc
ngenvelinn
eert arat
temberfeng
Pyogrinnn
rkſiannr
Mopfulktet
Smncknmun
momre
inmii
mn Ponrige.
innigcknn
elſaen
bimnnnginmn
ZCit Kurnnsſne
meo diſena
em ſecumnian
aneſtfunt
oreeelnnen
niseteimmi
sfitnrind
dimin inn⸗/
leſtntmnd/
nitine ini
Mapornäteii

niri deini
— nn
nis On. 1
ini g

nlonſend,
ilnirmet

CethM.

—
=

=
==

vel alicnius ↄſrmaret electionẽ. gr. viij.q. iij;

NPoõne.niſi foꝛte eſſet notoꝛiũ.Dicit Richar.

