Wwiſdcirdi⸗
rcicrha
Dnfattſddre
üfrntunocipe
Pplocifhire⸗
Grbivopavni

ekkeoltn
Wyfünnſealo⸗
Ventpunen
(enölpaici
ianeſtocun

Ancnrſubia

AUlpaſäitne,

ſKtrne, Teran

iſöenigin
pliecoſatr
Muretetunet,
inaſrar

Wevaiezriln

uölpiin
lgairerer

Mvn

Ctanmetio

Nnngen

c.

önamnih

nci

Wnnnen

amimting,
Meananti
Emiinir
enin
semien

nne

Cawitnr

erein

minſ
lunit
Minscine
dutniis ,ree
eriaininin
ira nii etil
iat wen
Inucfart
õ
neAnß
nmnthi
Grcl
mtn jft

junin
iuin
n nr iir
iinni
ntnii

rdppfdind

Capitulũ decimum

Impe ſimentop rarittgss.
ꝛimo bonoꝝ multiplicitas pᷣſtat magnaʒ
fiduciã religioſo recoꝛdatio multoꝝ bonoꝝ q fe
cit. ſ. obſeruãtia nõ ſolũ pceptoꝝ dei. ſed et 2ſi⸗
lioꝝ toleratio laboꝛis ꝓ dei lonoꝛe adiutoꝝ ſa⸗

cramentoꝝ. Sic ezechias rex in ertremis poſi/

tus ne lalerer in deſperatõʒ. Z ſumeret ſib oc)

caſionẽ cõfidendi de dei mia. xeducebat ad mẽ
tem bona facta ab eo dicẽſ. Recoꝛdare obſecto
Dnei ambulauerim coꝛã te in veritate ĩ coꝛ
de ꝑfecto.et qð bonũ eſt ĩ cõ ſpectu tuo fecerim
eſa. xxxviij. Adauget fiduciã ſocietas religioſo
rũ confoꝛtantiũ eũ.et multomagis lilluſtratio
angeloꝝ. Marrat. ſ. Anß. in li. de ſik itudinibo.
in fi. e quodã monad ſui monaſterij. q̃ veni⸗
ens ad extrema terribiliter fuit a diabolo ten/

tatus de deſperatõe ter. Pꝛimo dialolus redu⸗

cebat ad mentẽ peccata multa facta añ baptiſ⸗/
mũ.qꝛ ille adultus nõ puer recepat baptiſmũ
et cũ deñceret mẽte ne ſciẽs qͥd rñderet.et eſnʒ
in ꝓcinctu deſperatõis. ſubito rũdit ſancx mi⸗
chael angelus ibi aſtãs in adiutoꝛiũ. ꝙ oĩa illa

pcrã fuerãt dimiſſa ꝑ baptiſinũ. Scõo diabol“

memoꝛabat peccata amina poſt baptiſmũ mł
ta. Et cũ infirmus neſcirer q̃d diceret. et q̃ſi de
ficeret de dei mia. Richael rſdir g⸗ oĩa fuerãt
dimiſſa p pfen ionẽ religionis.⁊ ſic reſimmpſit
fiduciã. Cercio dialbolus poſuit añ mentẽ eius
negligentias. et offenſas cõmiſas in mona/
ſterio. multũ aggrauãdo plus qᷓ; erant.et inſir
mo ãſi diffidẽre. Rñdit michael. ꝙ p opa labo
rioſa religionis et obedientiã. et ſacta ſibi erãt
dimiſſa. Et ſiqͥd reſtabar ſatiffaciendum coloꝛ
inſrmitatis cñ patia totũ tollebat. Et ſic dia/
lvlus cõfuſus receſſit.et illecũ fiducia magna
in dño obwꝛmiuit. Scdo pᷣſtat fiduciam in
moꝛte religioſo bono paucitas maloꝑꝝ reſpectu
eoꝝ q̃ fit in ſeculo.vt poſſit dicere illud Yoh.
xiiij. Oenit pꝛinceps mũdi huv.i.diabolus et
in me nõ hʒ quicq;ᷓ ſ.de ſecło. Nã oẽ qõ eſt in
mũdo. aut eſt ↄcupia carnis. ant eſt ↄcupia o/
culoꝑ.aut ſu ꝑbia vite.i. YJo.iij.q̃ illea ſe abdi
cauit ꝑ caſticatẽ. ꝓ paupertatẽ.ꝑ humilitateʒ
obedietie. Tercio lvc facit raritas impedimẽ
toꝛũ.HNõ eni hʒ impedimẽta q;̃ hñt laici retabẽ
tia a ꝓuidẽdo ſaluti ſue. Nõ eni anxiari hʒ ꝓ

factõne teſtamẽti. p vxoꝛe et filijs dimittẽdis

ꝓ ſubſtãtia ſua.ꝓ reſtitutionibo fiẽdis ethmõi
vt dicere valeat illud Yob.xxir. in midulo meo
moꝛiar.ſicut palma multiphcabo dies.ſ. in glo
xia.quã ↄfidẽter erpectat.Ecce q; vonũ ſiducie.

Nonum bonũ eſt ꝗ. Vii·
qꝛremunerat᷑ copioſius.qᷓuis enĩ oẽs et reli⸗
gioſi et laici boni.laboꝛãtes in vinea dñivnum

denariñ pcipiãt vt ptʒ in pabola Oat.xx.ſ. vi⸗
ſionẽ beatiſicandi.tñ ĩ womo pr᷑̃is mei ait chꝛi

ſtus manſiones mulie numerantf.Jo.xiiij. c.

Opus religioſi ꝑfectius eſt.ceteris paribo tri

plitci ratione.

Hatione vonationis.
Bone multiplicationis.
Bõne cõfirmationis.
QAuantũ ad pꝛim ũ opus religioſi pſectius
eſt oꝑe laici.eodẽ genere facti ceteris paribo.
et hoc ꝓpter votũ. nã vouere eſt actus latrie.
q̃ eſt pcipua inter virtutes moꝛales. nobilio⸗
aũt virtutis eſt opus meliꝰ.et magis merito⸗
riũ.Oñ actus inferioꝛis virtutis eſt melioꝛ et
masgis meritoꝛiꝰ.ex hoc ꝙ imꝑat ſuꝑioꝛi virtu
te.cinꝰ actꝰfit ꝑ imperin. ſic actꝰ fidei vel ſpei
melioꝛ eſt ſi imꝑerf a charitate et iõ acius alia
ra virtutũ moꝛaliũ.puta ieiunare qð eſt actus
abſtinentie.et cõtinere qð eſt actus caſtitatis
ſunt melioꝛa et magis meritoꝛia ſi fiat ex vo⸗
to.qꝛ ſic iã ꝑtinẽt ad diuinũ cultů. q̃ſiqdã dei
ſacrificia. Oñ aug'. dicit in li. de virginitate. ꝙ

neq; ipᷣa virginitas.qꝛ virginitas eſt.ſʒ qꝛ deo

dedicata eſt.vvnoꝛat᷑.quã vouit et ſeruat cõti⸗
nentia pietatis. Ata factum laici.et ſi ſit eque
bonum ſicut monachi in ſuo genere. monachi
tamen opus redditur melius ex obedientia et
voto q̊ deo dedicatũ eſt. Quantum ad ſecun
dum qto qͥs plus dat et magis liberabif.tan⸗
ito plus dʒ ei reddi.ſ religioſus dat id qð ñ te
netur de neceſſitate ſalutis ſcʒ ad cõſilia ſe obli
gans. Et dat tꝑaliaa coꝛpPa voluntatẽ deo per
votũ.Et ideo ceteriſ paribo.magis dʒ remune
rari a deo q; bonus laicus. qͥ dat oꝑa bona. ſed
voluntatẽ ſibipſi reninet. Olus eni meretur
faciens aliqua bona ex voto.q; ex ſola abſolu⸗
ta voluntate. Sicut ponit Anſek. exemplũ de
duobus ſeruis. quoꝛum vnus dat comino ſuo
arboꝛe fructiferã. puta ficum lvꝛtus ſui cũ fru⸗
ctibus.alter dat tantũ fructus.vtiq; magis a
womino remunerari debet pꝛimus qᷓ; ſecundus
Sic religioſus dat arboꝛẽ voluntatis cum fru⸗
ctibus operum laicus tantũ opera.et ideo re⸗

ligioſus debet magis remunerari.dicit apłs. i.

ad Coꝛinth.iij.c. Onuſquiſqs ꝓpꝛiã mercedẽ
accipiat ſuum laboꝛẽ. Sed religioſus multos
laboꝛes tolerat et bona multiplicat ꝓpter deũ.
Taicus etſi aliquando plures laboꝛes ſuſtine/
at. tamẽ quia lvc nõ facit ꝓpter deum.ſed ꝓpt
mundũ.iõ raro ex eis meritũ acquirit. Oñ di
cere poteſt. lawꝛaui in gemitu meo.i. de labo?e
meo. qꝛ non ꝓpter deũ ſuſtinui. ſed pꝛopter
mundum et peccatum. Ideo habebo ex eo ge/
mere in penitentia vel ii geeenna. Quantũ
ad tercum no.ᷣm ilv. ſcda ſcõe.q. lxxxviij.ar.

„

vi. Sicut quãto q̃s ex maioꝛi fixione animi in

Litulus decimuſſextus

Reccato facit actũ peccati.tãto grauius peccat. etmoꝛte. Ita et grẽa ſacramẽtalis oſeruat der iemplie i
IVta et in bono quãto qͥs ex volũtate magis fi/ uotionẽ interioꝛẽ.et pᷣſeruat a moꝛte peccati zſ Pohel
a in hno agit bmnũ.tantomelius agit ⁊ plus Erlicʒ gra ipᷣa oĩbo ꝓponat fidelibus. tñ in re enio⸗ atr
meret.et magis inde erit remunerandus. Sʒ ligione ſacramentoꝝ vſus magis frequẽtat. ſ blaleve⸗
religioſus ex aio firo in bono ꝑ votũ emiſſin pnia ⁊ euchariſtia. F luuius aut eſt aq ſeripra inniih h
ſolẽniter oꝑaturea q ſuntreligionis.⁊ ideo ce re diuinalis.q diuidit᷑ in q̃ttuoꝛ capita.i.in q̃tj Ghtinet⸗
teris paribus.magis dʒ pᷣmiari.totũ intelligẽ tuoꝛ ſenſus ſᷣm expoſitõʒ woctop. el in leak heintmm a
do q;tũ ad oĩa ſupꝛadieta de bonis religioſis.? ꝓpletias hiſtoꝛiales et ſapiẽtiales. c aqiri⸗/ n nii
euotis. Nã vt dicit caſſia. inſtitu. cenobioꝝ gat terrã coꝛdis ad ꝓducendũ copioſos fruct?* Cuionent
Nulia peioꝛ leſtia malo monacho.Et Augꝰ. opꝑationũ.Arboꝛes multe ſunt. multe et varie —
ſicut dif icile ſum erptus melioꝛes q; qͥ in mo vnuttes.quaꝝ fructus.i.actus ſunt valde del i hentien
naſterijs ꝓfecerũt.di. xlvij.q;tumlibet.ptiner ctabiles menti. Abi eni exercẽt religioſi ali 5 eituto Ne⸗
etiã ad copiã remuneratõis. ꝙ pfecti religioſi actũ charitatis aliqñ actũ lvſpitalitatis aliaf Criatkiamnin
veniẽtcũ xpo iudice in fine mundi nõ iudicãa⸗ actũ abſtinentie aliqñ fructũ patiẽtie. er ſie e iſorſirnan
di. ſed iudicaturi qui mundũ ꝑfecte cõtempſe/ alijs. Sed dihgẽter attendendũ. ꝙ in padiſo eſnmitiun
runt. Oñ ðr Yob. xxrvi. c. pauperibus tribuit religionis cũ ſua iocunditate ſunta eua ſenſug ſonäiimernin
iudicin.en Oar.rix. vos q reliquiſtis oĩa ⁊ ſe/ litatis. et ſerpens calliditatis.et lignů ſcie loni Gittmefe
cuni eſtis me.ſedebitis ⁊ vos iudictes ⁊c. Ex et mali curioſitatis.Et ſerpẽs antiquꝰ eua ſen Cteetpident
his nouẽ piʒ q;ᷓ ſit bonũ vtile ĩ religione.Creñ. ſualitatis vtif ad decipiencũñ adã.i.rõem ſu lonpudiin
iij.c. Bonũ eſt viro fi poꝛrauerit iugũ.ſ. religio gerẽdo malũ ſub ſpecie woni.puta ſub ſpẽ pie⸗ urfutinterapn
nis ab adoleſcẽtia ſuu. tatis vt.ſ.religioſus parentibcõpatiat et eis cunchtnelancesd
. —R —- occulte tribuat bona moneſtarij. et negocia eo Gsdauic inſtrurt
Quantũ ad ſecundũ j. ixr. aurer beiens ſtedacentarnckie ſe
7. rr, tiã faciat et hinõi. Sub ſpẽ charitatis. vt qrat nus Tnnlo
pꝛincipale.lve eſt ꝙ bonũ ſuauitatis ſeu dele / Peſſe, p̃dicare alijs. magiſtrari vt ꝓſir alijs et ungeerenera
ctatõnis ſohalis habæeat in religione. patʒ h id hmõi. Subſpẽ necemiatisvel diſcretõis. vtie igagnoninret
qð dicit q;iocundũ.et hoc expᷣſſe dicit᷑ Eccẽi.i. iunia ⁊ auſteritates dimittat ne deficiat hu⸗ uncfekeſenn
Religioſitas iocunditatẽ et gaudiũ dabit. Et iuſmodi. Ip̃e enĩ ſathanas tranſfigurat ſe in etenponſon
cp̃t oſtendi ex tribo ꝑ qᷓ ſigurat᷑ ſacra religio angelũ.lucis.i.ſub ſpecie virtutis vicjũ ſugge iermerjße
ſ.wſit in ea iocũditas.Vigurat eni. rit. vt occidat. ignũ aũt ſcie boni et malicuiꝰ ſinkorcleuer“
Per padiſum voluptarõnis. fructus ꝓhibet eſt curioſitas ſenſus vel intelle ſeiRend bi⸗
Hermontẽ tranſfiguratõis. rer. Aſſimilaf ſecũdario ſeu figuraf ſtatꝰre⸗ Goreginnon
De pᷣmo ponit Ber. in quoda ſermone.ſ.ꝙ re ligionis ꝓ terrã ꝓmiſſionis.vt dicit venerabi⸗/ realſeigni⸗
ligio aſſimilet pacdiſo terreſtri. qᷓ diet padiſus lis caſna. Oicit᷑ eni de illa terra ꝙ fluebat laete ſuͤtintet
voluptatis.i.delectatõis gaudij. Maã ibi non et melle. m illud. Dabo tibi terrã fluentẽ mel ninenenſfti,
ſentiebãt pꝛimi ꝑentes caloꝛẽ nimiũ.vl frig* et lac. Mac puritatis. et mel vulcedinis et cõſo glenehſanin
nõ famẽ. nõ ſitim. nõ infirmitaté. ſed erat ini latõis. In illa enĩ terra ab initio c, Fuit gẽs (tnieſno in
gertpatiſſimus. ameniſſimꝰ locus et iocũdus. inimica ꝓſtrata. Fuit ſcala celi demonſtrata. iaranahicc
Sic in religione bona. inagna iocunditas et Fuit gloꝛia cultus diuini eraltata. De pꝛimo ſfisoſſein
ſuauitas. Et ſi dicat q ↄtrariũ videt᷑.nã in re/ dicit in pᷣg. Eiecit a facie eoꝝ gẽtes. Septẽ enĩ Puchſemmn
ligione multe neceſſitates halent.ſ.famis. ſij/ natões inſdeles.et foꝛtiſſime q ibi habitabãt cin ne
tis.leiumoꝝ.caloꝛis⁊ frigoꝛis. et infirmitatũ N ſſſchutſiciese
tigoels. et inſurmitatu vreplvi ethi chananei plxreʒei iebuſei amoꝛ) iiierhietye
ſahaubeatis et hmõi. An. ꝙ ait aug.ſ. oĩa a/ reiet gergeſei. vt halet Ero. ij. Delete ſuntvt ndſal
perg et difficilia ſeu immania leuia et ꝓpe nul in pate ⁊ iocunditate manerẽt in illa terra p/ nrvſ geuc
la facit amoꝛ. ᷓ e dʒ in religioſo. Et c eſt ia miſſionis. Que weſſianaͤt ſepte vicig capieef⸗ pſifurna
Ditctinis in re. 910. E 8. .-ue deſignãt ſeptẽ vicia capitalia. Mirereeſt
uinis intentus.vt iſta vel nõ ſenſiat. Iin eis vt exponit Yo.caſſia.in coł.ſerapionis.q̃ cũ rhecku
gaucdeat ſm rõem. etiã ſi ſenſualitas coleaf.ſi erxcitibo ſuis et vicijs alijs ab eis peecenher uniman
cut legimus de muitis. Sunt aiſt tria q fanſt teriant in ſtarn wehaibe ne ab eis inan den, lad
puc.ſ.ſtatũ religionis iocundũ figurata in tri/⸗ gioſi poſſine ſꝑ in dño gaudere.verũ vt ðr iuð mnſſrkint
bus. qᷓ erant in padiſo. Pꝛimo lignũ vite gre j. pas gẽteſ nõ deleuit dñs.ſ.ex toto. quin aliq ſnttſobn
ſacrametalis. Scpo flunius aq ſcripture diui/ reliqme remanerẽt pt erudiret iſraelé ineig anneͤ⸗
De peimmo ligni vite in medio padiſi deſgnat ce ent impugnationes nationũ oleſſiond Imunſn
Bann eratnctale q⸗ ſicut eſus fruct' ilnꝰ oſer religione. ſed aliqᷓ rekiquie ſeu motꝰ remaneõjt nifuin
adicale ⁊ pᷣſeruabat a debiſitste wnialium. vr humilient et ocio non toꝛpeant. mneien

SS
Rei iie,
SS
rnie
mmmn Arie,
dnmrdine
rsi
üpfini
ru Nu
ren inigi
õ
i Mab
rmutniutm,

citiũ qð eſt in religione.

Capitulũ decimum

Exemplũ ponit Gꝛego.in.iij.li. dialo.de iſaat
e ſyria. Habes etiã exemplũ in paulo apło ð
ſtimulo. De ſeðo habes Geñ.xxviij. qñ vidit ia
cob ſcalã de celo ad terrãꝑptingẽtẽ angelos aſcẽ

dẽtes deſcẽdẽtes ꝑ eã et dñm innixũ ſcale ip̃i
iacob bñdicentẽ. Qõ fuit in luʒa woſtea dica

hierim in terra pꝓmiſſionis. Ex q̊ ad mirãs ia
cob ait. vere dñs eſt in loco iſto.nõ eſt hic ali⸗
ud niſi vmus dñiet poꝛta celi. NMec fuit ſine
magno gaudio talis viſio. Scala iſta eſt exer⸗/
Gradus ſunt lectio.
meditatio.oꝛõ.moꝛtificatio ⁊ hmõi.aſcendũt
angeli ad referendũ deovota.æſcendũt ad poꝛ
tandũ ſponſi varia munera. Innixus eſt deuſ
ſcale ſummitati ad iuuandũ aſcendẽtes.et cõ⸗

foꝛtandũ in terminoſe eis pᷣbendũ in pꝛemiu.

Et ſic non eſt in religione aliud niſi poꝛta celi.
Ecce ergo q;iocundũ. DOe tercio clarũ eſt ꝙ rẽ⸗
plum dei. vbi diuinus cultus magiſice habeba
tur fuit in terra ꝓmiſſionis. Cũ magna aũtio
cunditate laudes diuinas cũ inſtrumnẽtis muſi
cis dauid inſtituit ibicelebꝛari.ps. cxxi. Retat
ſum in his q̃ dicta ſunt mihi in comũ dñi ibi⸗
mus. In nullo ſtaru ita deuote et diligẽter et
iocunde exercet᷑ cultus diuinus ſicut in bonis

cõgregationiboreligio ſoꝝ ⁊ ita frequẽter. Ecce

q;iocundũ eſt eſſe in religione. Figurar etiã
ſtatus religioniſ ꝑ montẽ tranſfiguratõis.hic
eſt ile mons de q̊ͥ ps.lxvij. Oons coagulatus
id ẽ ſup alios eleuat*. Mons pinguis ꝑ deuo/
tionẽ. Mons in q̊ bñplacitũ eſt deo habitare
in eo. Et iõ.qꝛ deus habitat in eo. dictum fuit
loth in figurã. in monte ſaluũ te fac.nõ in pla
nitie ſeculi. vbi ignis auaritie et ſulphurluru/
rie oẽs cõſumit. Sed in monte relisionis vbi
tria vicz. Oagnificẽtia trinitatis inſinuatur.
Excellentiehuanitatis xpᷣi declaraf. Oecẽtia
ſocietatis ſanctoꝝ intimat᷑. De pꝛimo audita
eſt vox patris. hic eſt filius ⁊c.math.xvij. Di⸗
ſus eſt filius oſtẽſus in carne.et apparuit nu/
bes lucida ſpiritumſanctũ repñtans. De ſcõo
reſplẽduit facies eius ſicut ſol.ad ſignandum
gloꝛiã aĩe xpi.et veſtimẽta eius ſicut nix ado⸗
ſtendendũ gloꝛiã coꝛpiſ in reſurrectõe. Deter
cio. qꝛ viſi ſunt moiſes et helyas in maieſtate
loquẽtes exceſſum.ſ dilectõis xpᷣi ad naturaʒ
humanã. vnus moꝛtuus vt moiſes.et altervi
nus ſcz helyas. deſignãtes ſanctos moꝛtuos et
viuosin illa patria. Canta iocũditas ihi ſuit.
vr petrus abſoꝛbtus ea diceret. Bonũ eſt nos
hic eſſe.i.valde iocundũ. Sed qui iſta viderũt

—

et guſtarũt. Certe petrus qͥ et ſymon interpꝛe⸗

taturobediẽs Jacob qui interpᷣtat ſupplantãſ

ſ.mundũ ꝑ pauꝑtatẽ.Et iohãnes virgo puriſ

ſimus. Cũ ergo in religionis mõte ſta habent
vtiq; ibi oſtendunt.et guſtant.miſteriũ trini/

tatis huumanitatis chꝛiſti.⁊ ſocietatis ſanctox
Et ſic ptʒ q; ſit iocundũ habitare in religione
debite vtſ dicet. Ad loc facit pulchra ſilitudo
quã ponit Anb.in li.de ſimilitudinibo. aſſimi⸗
lat eni deñ cndã magno dño.qui hʒ quodcdam
pulcrũ caſtrũ et inacceſſibile.er villã magnãet
territoꝛiũ.in q̃ ſunt multa habitacula.⁊ aliqua
magna palatia. et alie cões domus. alia lutee
vel capane.Habet dñs iſte inimicũ capiralem
vt inimicus diſcurrit tidie ꝑ villã ⁊ vomos
luteas et capanas deſtruit et incendit. palatia
aggredit᷑.et quedã poſt multã luctã capit.alia
liq; pauca obtinere nõ pt.appꝛopinquãs auteʒ
ad caſtrũ intrare nõ pt. Sed ſi qexeũt. capit.
aſpiciẽtes ex curioſitate in merlis eius.vel ꝑ.
firuras ſagittis vulnerat.cũ his qͥ in caſtro ſut
mi valeat nocere.nec inde pñt exire. Aſte dñs
eſt deus. inimicus eſt diabolus. Foꝛtalitiũ eſt
ſtatus beatoꝑ quibo diabolus nil moleſte in⸗
fert. Dilla eſt ſtatus laicoꝝ.ꝑ quẽ diabol di⸗
ſcurrẽs.inultas ſtrages inferi ꝑ peccata varia.
Et aliq̃̊s etiã qui ſunt in magnis opibo. et bo⸗
mis deditos capit. aliqui licei pauci etiam leſi
euadunt. Caſtrũ eſt ſtatus religioſoꝝ.in quẽ
dialvlus intrare nõ pᷣt.dummõ ſeruatr᷑.ſed qui
egrediunt᷑ ſubiro capiunt. Qui eriã ſunt otio⸗
ſi ⁊ curioſi vulnerant.et ſic religio eſt ſtatus ꝑ.
fectionis.

De tercio principali J.x.
ſqʒ ꝙ bonũ lvneſtatis.i.virtuoſitatis notat in
religione Notat᷑ lxc cũ dicit᷑ habitare fratres
in vnũ. atres cõi vocabulo dicunt᷑ religioſ..
q;uis monachi inter ſe vocent᷑ dñi. pte autẽ
fratres dicunt᷑.qꝛ ab vno pr̃e religionis ſue in
ſtitutoꝛe. puta benedicto vel dñico vel auguſti⸗
no. vel franciſco hñt oꝛiginẽ.et ſub vno patre
pᷣlato ſuo militãt.qͥ antiquitꝰ abba.nũc etiã in
qunbuſdã religionibo dr᷑ abbas.qui interpᷣta⸗

tur pater. Et in vna wmo ⁊ foꝛma viuendi ſe

lhoñt vt naturales fratres. Nirtus aũt eoꝝ in H
cõſiſtit habitare in vnũ.qð eriã impoꝛtat no⸗
men monachi. Antiquitꝰ aũt oẽs religioſi di⸗
cebant monachi. onach' aũt deriuaf a mo
nos qð eſt vnus.et aclvs qð eſt triſtis.q.vnuſ
triſtis.qꝛ in vnũ dʒ hitare ⁊ triſtis eẽ ꝑ ↄpun⸗
ctionẽ de peccatꝭ ſuis ⁊ ꝓximoꝝꝑ.qð di.hiero.
xvi.q.i.monachꝰ. Oñt igit᷑ religioſi hiĩtare in
vnũ· Tuc.x. DPoꝛro vnũ eſt neceſſariũ ait xp̃ᷣe
Et pcipue neceſſariũ ẽ religioſo.et h̊ ãdruplii/
citer vic;. An vnñ diuinitatis ꝑ frequẽtẽ ↄtẽ⸗
plationẽ. AIn vnũ potẽrialitatis ꝑ dñantẽ rõeʒ
In vnñ ſtatũ ſue vocatõis ꝑ pficientẽ ↄtinua
rionẽ. In vnũ fraterne dilectoõnis ꝑ bonã ↄfix
manonẽ. Pꝛimo debent habitare in vnum

diuinitatis ꝑ frequentem cõtemplationẽ.ps.

Litulus decimuſſextus

Jihi aũt adherere doo bonũ eſt. Mã vt dicit᷑
i. Coꝛinth. vi. Qui adherer deo vnus ſpiritus
eſt cñ o.deus aũt ꝑmaxine vnũ eſt ſine cõpo⸗
ſitrõne. In heref aut doo ꝓ ↄtemplationẽ.intel⸗
lectũ.et affectũ.dirigẽdo ad eüũ.et cõfirmando
ꝓut pᷣt.et inde mens efficit purg.et ad xc oꝛdi
nar relio.ſ.ad puritatẽ. Oñ Yo. camna. in. 1.
coł. moiſi inqt. Oẽs artes ⁊ diſcipline ſcopon.
quedaã. i. deſtinatõʒ telos.i.finẽ ꝓpꝛiũ hñt.ad
qᷓ reſpiciẽs cuiuſcũq; artis induſtri apperiroꝛ.
cuncros labꝛes atq; ꝑicula et diſpendia equa

nimiter hbẽterq; ſubſtentãt. inis quidẽ ntĩ̃e

ꝓfemomis eſt regnũ de. Scopus autẽ puritas
coꝛchs q ſi p oculis coꝛdis iugiter ſtatuta non
fuerit. cncros laboꝛes noſtrosvarios atq; inſta
biles reddet.et cogitatões diuerſas ſibiqʒ cõ⸗
trarias ſuſcitabit. hec ille. Et lvc nõ eſt habita/
re in vnũᷣ.ſed in multa ꝑ diſtractionẽ. Et ideo
infra ſubdit Yo. caſſia. Quicqͥd pᷣt inã mẽtis
puritate tranquillitatẽq turbare. ;uis vtile 2
neceſſariũ videat.tamẽ vt noxiũ deintandum
eſt. Inlerere we deo iugiter 1 cõtemplarõni
eius inſeꝑabeliter copulari.impoſſbile eſt lx/
mini carnis fragilitate circundato.verũ opoꝛ/
tet nos ſcire vbi noſtre mẽtis intentionẽ delea
mus habere diffirã.ad qua deſtinanonẽ ſpꝑ aie
noſtre reuocemus intiitũ.quã cñ potuerit ob⸗
tinere mens gaudeat.et a qua diſtrictã ſe o/
leat atqʒ ſuſpiret. et foꝛnicationẽ iudicãs. vel
ad momentũ a xpᷣi ↄtem platõe diſceſiun. A
quo cũ deuiauerit paululũ noſter obrutus. rur
ſus ad eũ menns aciẽ reuocemus. Cõtempla
tio aũt dei multitarie cõcipit. Mã deus nõ ſolũ
incõpꝛ ehenſibilis illius ſubſtãtie ſue admira⸗
rione cognoſcit᷑.qð adhuc in ſpe repꝛomiſſio⸗

ms abſconditus eſt.ſed in creaurarũ ſuarum

magnitudie.vel equitatis ſue cõſideratõe.vl
quotidiane oiſpeniatõis auxilio ꝓuidef. Qñ
I. que cñ ſanctis ſins ꝑ ſingulas generatões e⸗
gerit mẽte puriſſima, ꝑluſtramus.cũ potentia
pius qᷓ vnierſa regit moderat ac gubernat.
Cũ im menſitatẽ ſcie eius.et oculũ quẽ latere
ſecreta nõ pñnt. tremẽte coꝛde miramur. are⸗
nam maris in plumarũ guttas. et dies vꝛas
ſeculi et hmõi ſerre. Cu mentabilẽ clementiaz
eius qᷓ innumera flagicia indefeſſa lõ gammi⸗
rate ſuſtẽtat. Cũ vocatõis nr̃e qꝛ nullis meri⸗
nis pᷣcedentibo gre ſue mileratõnis aſciuit.
Hoſtremo diſpenſationẽ ſue incarnatõnis „
nra ſalute ſuſcepit. Sunt ⁊ alie htnõi innume
re cõtemplatõnes.q; ꝓ q̃litate vite et puritate
coꝛdis in nr̃is ſenſib oꝛiunt᷑.lvc eſt vtiq; ha⸗
bitare ꝑ cõtemplationẽ in vnn. i. in deũ frequẽ
ter cogitare. vneſtiſſimũ eſt bonũ ⁊ iocundũ.
Secũdo tebent religioſi habitare in vnñn po

iiij.c. Soliciti ſeruare vnitatẽ ſpũs. Sunt qn⸗
dem mulrte poretie in aĩa noſtra. ſed in hoccon
ſiſtit et halxr lonũ honeſtatis ſeu virtuns aie.
qñ omnes ſubijciunt erregunf rõne. tuc ſunt

vnſte. alias nõ eſt vnitas gie in ſeipᷣa.ſed mul
ta cotrarietas et diuiſio. Ci ergo octo viciata⸗
piralia c ſins ſatellitibo nos impugnẽt medi⸗
antibus porẽtijs ſenſituis.ex quibo paſſiones

inſurgut. YIdeo rõne illuſtrata opoꝛtet vnani⸗

ter cõtra ea pugnare et ſupare. et modu et
oꝛdinẽ cocet Yo. caſſia. in coll. ſerapionis di⸗
cens. Dnuſqᷣͥſiq; viciũ in quo maxie impugna
tur erploꝛet. et aduerſus illud arripiat pꝛinci⸗

pale certamẽ indeſinẽter fletus oꝛationũ ad

deñ fundẽs. Amponſibile eſt eni quempi de qᷓ
libet paſſionẽ rriumphũ Hmereri.pꝛiuſe; inte

lexerit induſtria VuIl ꝓpꝛio laboꝛe victoꝛiã cex
tammis ſemel obtinere nõ poſſe. Cĩ tamẽyt

valeat emundari.necene eſt eñ die noctuq; in

ol curg er ſolictudine pmanere. Cum ab eaſe

ſenſerir abſolutũ. rurſus latebꝛas ſuj coꝛdis ꝑ/

luſtret. et excipiat ſibi quã inrer reliquas repit

durioꝛẽ. atq; aduerins eã ſpecialius oĩa ſpũs
anna rõ noueat. Et ita ſꝑ ralidioꝛib ſupatis

celerẽ de reſiduis habebit. facilẽq; victoꝛiã. q2
et mens triumplvx ꝓceſſu reddit ſoꝛtioꝛ et

innirmioꝛ pugna ſuccedens ꝓmptioꝛem eifa⸗

ciet pꝛouentum pꝛelioꝛum. nectamen putanę-
duin eſt. vt pꝛincipaliter quis contra vnum vi

ſium dimicans. et wlut incautus alioꝛum te/
la ꝓſpiciens inopinato ictu faciliꝰ valeat ſau

tiari. hec le. Opoꝛtet ergo ſic reſiſtere vnj vi⸗
cio ꝙ etlam ab alijs caueaf. Opoꝛtet etiaʒ in
hac pugna vicioꝛ utm, er paſſionum. nõ ſolum

a inagnis ſed etiam minimis peccatis cauere

allas per iminima neglecta deducetur ac mah⸗
gna. ſcvm illud nuer.i. uerſio paruuloꝛum

internciet illos. Cauere tamen delet a ſerupu
lis cõſcienne qina mulrum im pediunt ꝓfectũ

ſpiritus. Sed vti debet in omnibus diſcrerio⸗

ne de qua et quomodo hya beatur. ſic ait Yohã.
caſſia. in colł.i.monſi. Oim virtutũ generatrix
cuſtos moceratriq; diſcreno eſt. Vera auteʒ

diſcretio nõ miſi humlitate cõquirit cui' hec

erit penmna ꝓbatio.ſi vniuerſa nõ ſolũ quea⸗
genda ſunt.ſed etiã que cogitant reſeruant ſe
mon examini. NHullatenus eni decipi wtent
quiſqs. ſi nõ ſuo iudicio ſed maioꝛũ viuit exẽ
plo. et ſerpens teterrimꝰ velut tenebꝛoſoꝛ ſub
terraneo ſpecu virturs ofoſſiis ptractus ad
lucem et rraductus quodammõ.ac delvneſta⸗
tus abſcedit. bec ille. Inducit eremplũ ſamue

lis quem pꝛemnſit ad ſenem heli recurrere vo⸗
alꝰa dño. et Pauli apłi miſ ad anamiã act.

. 1 h. r. et ꝑ multa exẽpla ſanctoꝝ parrũñ ofidit qᷣ
tentialuatis ꝓꝑ wmmantè rõem. apls ad epb. 1 n imu ta exepla ſanctop p 4

ac caruerũt. etſi in alijs eſſent mirabiles. vt

cögeefelſnnet
Aſen ep
ſncſgonblecher
gewordle

ußtoſte ſſut

etwosnuliu
enninl
ſoſathaberane 1
ſoftobineinn
Pfneni,mnut
ſoateſsineawo
Gficfriic⸗
Grncie
Punyumki
ſepitchupr

Gtpeedt Vin

ttshaigonn
tigur tin

yyilecentoe
(Gwalninſtu
fiani Quiei
ftneeſtoniomm

Ueröpmangmn
füicbengerig
Coediſcingado

tetetinit Ctaui

es reggacdat
ſedlelit ſchs
enl
Meincecg vien
üſnrsyin
herfecgare.
Nkermen
nrunut
iiͤien.
e n
Nogpbliots
cpefie efe

Pmenni

ie

mdurut
1d
rumarmln
unmngen eri
nde N

nA.

Omigun
r ani
nntbit
nindn
ns eidnr
dna
ſginnretenn
ſis alns
ni
mornhinn
num
i Ni
zmi cf⸗
inr nntisl

Capitulũ decimum

abſtinentia et himõi. tñ decepti ſunt a diabolo.

Ad habendũ aũt victoꝛiã vicioꝝ.vt dicit Yo.
caſſia.in coli.cheremonis.Cria ſunt q̃ nos faci
unt a vicijs tꝑate. qꝛ aut metus gehenne. ſiue
pñtiũ legn.aut ſpes atq; deſideriũ regni celoꝛũ

aut affectus boni ipᷣius amoꝛq; virrutũ. Idcir

co aplłsiſummã triũ virtutũ cõſummatione cõ
cludit. Fides nãq; futuri iudicij.ac ſupplicioꝛñ
metu vicioꝝ facit ↄtagia declinari. Spes men
tem de pñtibo auocãs coꝛꝑm voluptates cele⸗

ſtium pᷣmioꝝ expectatõe 2tennit. Charitas ad
amoꝛẽ xpᷣi ⁊ virtutũ fructũ ſuccedẽs quicqͥd illi
cõtrariũ eſt facit deteſtari.Si qͥs ergo ad ꝑfe/⸗
ctionẽ tẽdit.de illo pꝛimo timoꝛis gradu.quẽ
ſeruilẽ diximus ad altioꝛẽ dei tramitẽ gradu ꝑ
ficiẽte ↄſcendat.qui iã nõ ſeruo ſ mercẽnario
cõꝑat᷑ Feſtinandu ꝓinde eſt ad terciũ filioꝛuʒ
gradũ qͥ oĩa que patris ſunt.ſua eſſe credit per
indiſſolubilẽ charitatis gratiã. Diligamꝰ deũ.
qm̃ ipe pꝛioꝛ dilexit nos.ait Jo.i.canoñ.⁊ hec
vtiq; noſtre ſa lutis gratia nõ ſui ſeʒ vtilitate.
Ita et nos nullius alteriꝰ rei.ſed ſolũ amoꝛis
eius intuitu eñ diligamꝰ. Et hic eſt finis reli⸗
gionis.ſ.charitas.qᷓ eſt chara vnitas cũ deo.q̃
nos facit habitare in vnũ. TCercio debñt re⸗
ligioſi habitare in vnum.ſ.ſtatũ ſue vocatõis
P ꝓficientẽ ↄtinuationẽ.ſm illud.i.Coꝛinth.
vij.vnuſ qͥſq; in ea vocatõe q̃ vocatꝰ eſt ꝓma/
neat.Et ephe.iiij.c.vocati eſtis in vna ſpe vo⸗
catõis vre.et ĩ hoc ſepe tentant᷑ religioſi.vt ap
petant mutare ſtatũ vel religionẽ.quã pꝛius ſu

ſceperũt.qð vt plurimũ er inſtabilitate et acci

dia pcedit. Dñ dicit YJo. caſſia.in colł. neſto/
retis.Religio in multaſ ꝓfeſſiones ſtudia di
niditur. Quidã ſummã intentõis ſui erga lxſ
remi ſecreta ⁊ coꝛdis cõſtituũt puritatẽ. Qui⸗
dam erga inſtitutionẽ fratrũaꝛ ꝑuigilẽ cenobio
rũ curã.Quidã eligẽtes egrotantiũ curã. alij
interceſſionẽ ꝓ miſeris ⁊ oppꝛeſſis. Quapꝛo/⸗
pter h̊ vmicuiq; vtile ⁊ ↄueniẽs eſt. vt pᷣim ꝓpo
ſitũ qð eligit.vel gratiã quã accepit.ſũmo ſtu/
dio etdiligẽtia ad oꝑis arrepti ꝑfectionẽ pue
mire feſtinẽt.Et alioꝝ laudãs er admirãs vir⸗
tutes.nequaq; a ſua quã ſemel elegit ꝓfeſſio⸗
ne diſcedat.ſciẽs ſᷣm apłm vnũ eſſe coꝛpꝰec⸗
cleſie. multa aũt mẽbꝛa. Impoſſibile eſt nãq;
vnũ eundẽq; lviem ſimul vniuerſis q̃s cõpꝛe⸗
hendi ſuꝑius virtutibo fulgere.qᷓs ſiquis volue
rit piter affectare.in id eũ incidere neceſſe eſt
vt dũ oẽs ſequit᷑ nullũ integre cõſequat. OJa
giſq; er hac mutatõe ⁊ varietate diſpendiũ ca⸗
piat q; ꝓfectũ. OJultis eni vijs ad deũ tendit
et ideo vnuſqͥſq; illã quã ſemel arripuit. in re
uocabili curſus ſui intentõne cõficiat.vt ſit in
quahbet ꝓfeſſione ꝑpfectus.hec ille. Nõ pᷣt aũt

habitare invni.i.ſtati debite. niſi eficiat de bo

no in melius. Oñ Yo. caſſia. in colł, theodo?ꝛ
ait. Neceſſe eſt vt renouatus ſpũ mentis pet
ſingulos dies ꝓficiat. ad ea q̃ in ante ſunt ſe ex

tendẽs.aut ſi neglexerit.ↄſequens eſt vt retro

redeat.atq; in ererius labatur. Quapꝛopter
iſtud erit euidẽſnr̃i detrimẽti indiciũſi intelle
rerimꝰ nos mil ãpliacqͥſiuiſſe. nee dubitemꝰ
nos retroꝛſũ oimodis reuocatos.qᷓ die nõ ſen
ſimus ad ſuꝑioꝛa ꝓgreſſos.Et cũ tnia fint que
ſunt in lvc mũdo bonũ malũ et mediũ.⁊ bonũ
in rebo hũanis pꝛincipale ſit animi virtus.ma
lñ in peccatũ. mediũ añt qð pᷣt lbene male vti
vt diuitie.lvnoꝛes.ſanitas.vita.moꝛs.paup⸗
tas et hmõi.a malo ſꝑ dʒ declinare. in virtute
ꝓPficere. ꝓſperis ⁊ aduerſis mũdi quibuſcũq;
q̃ᷓ ſunt vt medlia.bono rectoq; vſu ad dexteram
clinare.i.ad virtutẽ vt ſit ſpnñaliter ambidex
ter aioth. ſicut fecit ioſepho pr̃iarcha.et aplus
ad phil.c.iij.dicẽs. Scio ⁊ abundare ⁊ penu⸗
riã pati.c ibi. pugnã carnis ſpiritũ. de q̃ᷓ
apoſtolus ad Ep x. v. capitulo. caro ↄcupiſcit
aduerſus ſpirituł.diſpenſatioj diuina in noſtri
ꝓfectũ dimiſit. Onde Yo.caſſia.in colł.dani⸗
elis ait. DPec cõtentio carnis et ſpiritus mul⸗
tam vtilitatem nobis cõſert. Pꝛimo ꝙ negli⸗
Sentigs noſtras arguit ſtatim. Secundo ꝙcũ
caſtunonie et puritatis integritate in con⸗
cientia noſtra fuerimus elati. ſuo nos rurſum
q;uis quieto et ſimplici viſitans fluxu.humili⸗
at acq; recondit.noſq; bvĩes eſſe ſuis ſtimulis
admoner. Quodaminõ enĩ cũ in ceteris gene
ribus vicioꝛũ equidẽ grauioꝛibo magiſq; no⸗
rijs indifferẽtius ſoleamꝰ incurrere.nec tñ fa⸗
cile in eoꝝ cõpungimur admiſſu in hoc pecula⸗
rius humiliat᷑ ↄſcia noſtra.ꝑ que illuſionẽ ne⸗
glectã paſſionũ recoꝛdatõe moꝛdet euiden
ter intelligẽs immundã ſe factã naturalibn in
cẽtinis. q̃ cũ eſſet immundioꝛ ſpñalibo vicijs
ignoꝛabat.hec ibi. Quarto dñt habitare.fra
ixres in vnũ fraterne dilectõis ꝑ bonã cõfirma
tionẽ. Yo. xvij.oꝛauit xpᷣs.Pater ſancte ſerun
eos qs dediſti mihi vt ſint vnũ. Hec aũtvnitaſ
debet eſſe in bono nõ in malo.vt nõ cõcoꝛdent
ad malefaciendum ſed ad bonum. ſcõm illud
Act.uij. ultitudims credentiũ erat coꝛ vnũ
et anima vna in omino.quia ſeʒ ad bonum oꝛ
dinata. Eſt autẽ triplex iſta vnitas. Pꝛima er
pꝛincipalis eſt vnitas coꝛdis per inimã dile⸗
ctionem.i. Pe.iij.Omnes vnamimes ſcʒ ſitis
NHec enim vnitas inducit victoꝛiam in tenta⸗
tione.Ambꝛoſius.Omnis pugna vnanimiter
cõgreſſa parit victoꝛiam. Pꝛocurat exauditio⸗
nem in oꝛationibus.OIatthei.xviij. Si duo ex

vobis cõſenſerint ſuꝑ terrã de oĩ re quã petie⸗

rint fiet eis. Adducit rolvꝛatõʒ ĩ oĩ bono. Ois
eni virtus v nita eſt magis infinita.i.foꝛtioꝛ.

ò”

Litulus decimuſſepti.

„ .

oeꝛe lvnoꝛificeris deum. Quod fieri opoꝛtet in
religione triplicter. vt ſcʒ nõ diuiſum hincin/
de.ſed ſimul cõueniẽtes imn clvꝛo laudẽt deum.
Scdo vt oẽs dicãt qui dici debeãt.⁊ nõ dꝛmi
ant vel taceãt aliqͥ vel dimirtãt. Cercio vt ↄcoꝛ
dant in voce.vt vnus nõ dicataito et alius tar
gej.ſʒ ſinul incipiet ⁊ teriminet. Cercia eſt vni
tsas opis. de qua pᷣt intelligi illud Sophv. iij.

Seruiet ei ſqʒ doo hũero vno.qð fit dũ viuũt

in cõmuni.Lucra ex oꝑiba⁊ redditib ſuis ha⸗

bentes in vni. dũ etiã ceremonias exterioꝛes
vnifoꝛmiter obſeruãt.in cibo veſtitu ⁊ als.dũ

etiã faciũt ofricia ⁊ mutua obſequia in vnũ.ſ.

ꝓpter deñ et bonũ religionis.vt vnus nõ ociet

alter nimis grauet. ſed oẽs in vnũ ↄcoꝛdẽt ad
faciendũ qð eis imponit᷑.ſumẽdo exemplũ in

apibo q̃ in vnũ locũ cõgregate mirabiliter vni
te ſunt ad mellificandũ.et cũ magno oꝛdine.

Pñ hiero. apũ fabꝛicare aluearia. et monaſte⸗/

rioꝝ oꝛdinẽ in ꝑuis coꝛꝑibo diſce ⁊ regularem
diſciplinã.de cõſe.div.nunqᷓ.

CTitulus decimuſſeptim' de ſtatu cõſeſſox.

tates. defecerũt ſcrutãtes ſcruti⸗

mo.ps.lxiij. Scrutiniũ qindẽ eſt
cõfenio in q ⁊ penitẽs ſerutat cõ⸗

ſcientiã ſuã.et cõfenoꝛ cũ eo ⁊c. Scrutãs igit᷑
eit ↄfenoꝛ.qͥ in ̊ pt tripie de ficere.qꝛ vel ꝑ ima
liciã abſolu ẽdo quẽ ſcit nõ pone.vel ꝑ ignoꝛã⸗
niã neſciedo diſcurrere inter lepꝛã ⁊ iepꝛam.et
quẽ poſſivel nõ poſſit abſoluere.wl pꝑ infinmi

tatẽ ↄcupie inde ſumẽdo occaſiones maloꝑ ex

auditu.dũ incaute ſe hʒ. Oñ aug.de pe. di. vi.
c.i.Caueat ſpũalis iudex vt ſicut nõ ↄmiſit cri
mẽ nedqcie.ita nõ careat munere ſcie. &x qͥ bo
verbis innuit ꝙ ofenoꝛ dʒ hr̃e tria er illa auto
roꝛitate qug/.pᷣallegata. Pꝛio ptãtẽ in foꝛo cõ

lcietie.vt ſit iudex ſpnalis. Scõo ↄſeruare pu⸗

ritatẽ vite ne cõmittat crimẽ nequicie.Cercio
ſcientie ſuſtiqentẽ clanitatẽ halere. vt nõ ca⸗
veat munere ſciẽtie. ”M

De poteſtate ſeu auctoꝛitate cõfeſſoꝛis.
2=è Capitulum pꝛimum.

poteſtate ſeu an⸗

cutoꝛitate cõfeſſoꝛis: qͥs poſſit audi

re cõfeſſiones. Hbi notandũ q; nõ

ſacerdos erſi poſſit audire in caſu moꝛtis.non

eni ebioluere. ahas ſi abioluitvt ſacerdos idica
lue.m quoſdã mnauri irregularitatẽ. ſicut ſi

celebꝛ aret lvc tñ nõ eſt dubiũ. qꝛ nõ eſt iſtud
erpꝛeſſum in iure.ſicut de celebꝛate.vñ nõ vi⸗

der irregularis.et᷑ de ſen.ex.c.is qͥ.li.vi.Et ta⸗

lis cõfeſius tenet᷑ iterũ ↄfiteri. rõ eſt.qꝛ ſolis ſa
cerdotibo dictũ eſt. quoꝝ remiſeritis ꝛc. Jo.xx
Nec m a qliber ſacerdote pᷣt qͥs abſolui.ſed a
Ppꝛio aut de licẽtia eiꝰ. Oñ decre. oĩs er de pe.

et re. dicit. O qlibet ſemel in anno ↄfiteaf oĩa

pctã ſua ꝓpꝛio ſacerdoti.Et de pe.di.vi.placuit

rõ eſt. qꝛ nõ pᷣt ſoluere vel ligare.miſi heat iuriſ
dictionẽ ſuꝑ eũ qͥ ſibi cõſitet. Si aũt ſit ꝓpꝛ.
pᷣlatuſ⁊ nõ ſacerdos.ſicut curati ⁊ epi no ſacer
dotespᷣt abſoluere ꝑ aliũ ↄmittendo ᷣ alteri.
Sʒ nota ꝙ ꝓpꝛiꝰ ſacerdos aliter intelligit᷑ cũ

dr ꝙ q̃libet dʒ ↄfeteri ꝓpꝛio ſacerdoti.a aliter

cũ dr de licẽia ꝓpꝛiᷣ ſacerdons pᷣt alteri cõfite
ri. Nã in pᷣmo caſu vr ꝓpꝛi ſacerdos qͥcunq;
hʒ pttẽ abſoluẽdi oꝛdinariã vel delegatã. ſiue

ſit cõis ſiue ſingularis.qꝛ actoꝛ ſequit᷑ foꝛũ rei.
ſed eſt in electõe eiꝰ quẽ de mulns ſequat. niſi

ſit actio realis in qua ſequitur foꝛum rei. et qꝛ
in foꝛo pnie idẽ eſt actoꝛ ⁊ reus. Inde ẽ ꝙ idẽ
pᷣt ſeipᷣim accuſare coꝛã quocũq; cõfedloꝛe de cõi
bus qͥ ulũ pñt abſoluere de crimie vbicũq; cõ⸗
mino. vpter qð dicit hoſti. ꝙ qlibet hʒtres ꝓ/
pꝛios ſacerdotes ſcʒ oꝛdinarie curatũ.ſ.de cinꝰ
Prochia eſt. epᷣm ſuũ ⁊ papã.Sed in ſcðo caſu
ꝓpꝛius ſacerdos de cm licentia pᷣt alteri cõfite
ri.intelligt ſtrictiꝰ ille qͥ de iure ſuo oꝛdinario
loc hʒ ⁊ non ex cõmiſſione.Et ſic intelligit.c.
ois.equiuoce loqui de ꝓpꝛio ſacerdote pᷣm oẽſ
Nam cõſtat ꝙ ad implendũ illud pꝛeceptũ de
cõfitendo ſemel in anno olĩa peccata ſua ꝓpꝛio
ſacerdoti.ita ſufficit confiteri vicario curati ſi⸗
cut ip̃imet curato.et tamẽ ad cõfitendum alte
ri nõ ſufficeret acciꝑe licentiã ab eius vicario
ſiue caxellano.ſicut ſufficeret ab ipᷣomet cura⸗
to. Onde reſpeciu pꝛim vicarius eſt ꝓpꝛius

ſacerdos.ſed nõ reſpectu ſecundi. Dnde et ſi

romt quis cõfiteri vicario curati.tamẽ ipᷣe vica

rnius nõ poteſt dare licentiã illi.ꝙ alteri cõfite

atur. ec pe. de pał.in. iiij.di. xvij.

Deoꝛdinario cõfeſſoꝛe vniuſennuſi; quo ad
eccieſiaſticas perſons. Capitulum. ij.

Cordinario confeſ
ſoꝛe vniuſcuinſe ̊ adeccleſiaſticas
Verrſonas. Sclendũ eſt ꝙ papa quia
nõ halet ſuperiorẽ a chaſto.nec a cõcilio quo⸗
cunq; habet pꝛopꝛium cõfenoꝛem quem vuxe/
rit eligendũ.qui autoꝛitate chriſti poteſt eum

ſoluere vel ligare.in foꝛo pemtentiali nõ aũt in

foꝛo erxterioꝛi.qua ipᷣe nõ pᷣt higari vinculo er

coicationis.a quo inuigeat abſolin. et ꝓpter B

— —
S
—
—
—
–
—.

irioenpn
Pemrenſccht
zanrnifini
femmnecine
eegenpe. no
enſrinep⸗
gſnepli

(Fontanitue

elonipan
ſetnnlanscon
Pirtcſeſnigrr.
iſteſnegpezſin
finertackiſiar
ſchenehenepen
Wd
ehbütp⸗
ſororeth
eön,ilepen
Avemnfſintere
bjelgaecofeſo⸗

ſteosabſoler

Mngntreſisen

Letiäa vincnlo

utare votaet
terq noeſt ſol
ſidiatcörani
Oetvoners n
Auwnetlinoͤ
1penns aecüir
fgruecl erh
Mies onder

upitzeki

awit⸗
aiciel
nchlne⸗
nenittin
tmig
ſoſt 6

uebau

Aemeni
raruin
iinef⸗
enomztti

umſni
tinnnner
amn

rkamnietdit,

AnmedruiNt
wioalin e
Unnapttleid
ianreſtocin
ettſtnnig
Poſaenhefti

wirnta

miciun
emipb aun
Kepin
n unbu
wam miitt
miiiginäin
An

eninin

nawf
mitliii

vinculo peccati ſicut alij. indiger remedio

“

Capitulũ octauum

nõ opoꝛtet ſibi g xpᷣo coõmitti. qꝛ vero pt ligan

