cuius ꝓſona inquit Yob. vi. c. Dtinã appenx tunſiert
derentur peccata mea.i.grauitas peccatoꝝ ho ſrrißnn
minũ ꝓquib patioꝛ.et ealamitas.ſ.pene quã erntacminuar
patioꝛ in ſtatera.quaſi arena maris.hec graui idiet is
oꝛ appareret.Octauo de libra tranſiuit in ſcoꝛ enps Vmmn
pionem qñ coꝛpus ſuũ qð eſt eccleſia tyranno exrguntzeſt
rum ⁊ hexeticoꝝ pſecutõnib quaſiquoꝛundaʒ Yeppſtmonen
coꝛpionũ aculeis pungi ꝑmiſit qui pꝛimo per cmanſcdia
blanditias ⁊ ꝓmiſſionẽ quo adſtyrãnos paga Mueruntelet
nos.pꝑ fimulatã ſanctitateʒ et coctrinãquoad Qlaerant H
hereticos quaſi moꝛe ſcoꝛpionis palpabãt ſed (oefundenen
poſt veneno caude occidebant vt merio poſj/ mvi Efunck
ſet tunc illud dici. Ancreduli et ſubuerſoꝛes FNchbimint
ſunt tecũ.et cum ſcoꝛpionibus habitas.No⸗ ta Viw
no de ſcoꝛpione tranſiuit in ſagittariuz ſol.qðᷣ AVitoſolau i
videtur impletum rempoꝛe Silueſtripape. et eelierinelnat
Conſtantini qui pꝛimo introduxerunt eccle?- Weerocatec
ſie tem poꝛalia. Onde oꝛiunturiudicia. placita Werafowan
tiones.diſſenſiones inter clericos quis eoꝛuʒ onendten
videretur eſſe maioꝛ ad paſcendũ oues chꝛiſti leninopry
Et hec eſt cauſa quare volãt ſagitte acute nic laterimnnen
ſupplicationuʒ ad romanam chriam. nunc ac⸗ Nniptopn
cuſationum et diffamationum ad inferioꝛum untertnng
iudicum audientiã.ita ꝙ plena eſt eccleſia ad Rolkonacinn
uocatis in omni cauſa ad defendendũ iniuriã. CUNmrke
et ideo vſq; ad lvdiernũ diem ſol ſtat in ſigno Urſlaperaw
ſagittarij.ꝓuetbᷣ.xxv. Jaculũ gladius eſt ſa⸗ (berſigenemi
gitta acuta.lvmo qui loquitur ↄtra ꝓximuʒ ſuũ epſoäicongte
falſimn teſtimoniũñ et hi ſunt qi chꝛiſtũ ſpoliãt MWenteseſeg
et pᷣdantur.ſi eſſet ita pauꝑ modo ſicut fuit qñ bsgntemfon
vixit in terraaon eſſent tales placitatões nec ſoneſettli
tales inuaſoꝛes. Quando eccleſia erat pauper ſesmans Et
cula querebant eam hvmines ditare elemoſy W
nis. nunc quia diues eſt querunt expoliate ⁊ ſa Cntlsetphr
gittare cõtumelijs detractionibo et pᷣdationi⸗ enacreat
bus.et aliqñ moꝛnibo vt merito poſſit illud di⸗ an haeti
ci.i. Reguʒ.xxxi. Secuti ſunt eum ſagittarij et Cochigun
vulneratus eſt a ſagittarijs.Lranſibit autem leentolispi
ſol iſte in ignum decunum capꝛicoꝛm tpe an⸗ ſlitchtie
ticoꝛiſti. Capricoꝛnus habet pꝛimã paxiẽ coꝛ⸗ Abanri
voꝛis capꝛinã. et runc ſol eſt in maxima elon⸗ mannin
gatione a nobis.qꝛ in pꝛimno pũcto capꝛicoꝛni ſonin
eſt ſolſticiũ loyemale. vñ ſignifncat antichaiſti D 4

nni tempus qui antichꝛiſtus wai dici poteſt.
fiinn tum quia capꝛa eſt animal valdè libidinoſum
eſſcinn Et de antichꝛiſto ſcrihitur DHaniel.xi ꝙerit in
Mmüdenz concupiſcentijs feminaꝑ. tum qe caßea gene⸗
fin rat hedos ⁊ filijſii atq; ſequaces hedi vocanꝭ⸗
dem tur. ath. xxv. Statuet ledos a ſiniſtris. Et
RRZZ pe antichꝛiſti erit ſol chꝛiſtuſ quaſi in ſignoca
Werdtt ꝛicoꝛni. ꝗe videbitur quaſi maxime elonga/
Nrnimmin;, mus a nobis.i.eccleſia ſʒ nõ durabit. qꝛ ſtatim
umei in capꝛicoꝛno incipit l aſcendere.et chꝛiſtus
iite ſtatim occiſo antichꝛiſto in coꝛcibo ſuoꝝ fide
I lium refulgebit. Ondecimo tranſibit ſol in adᷓ
une Ri uſni auo depingitur imago hoĩs tenẽtis
KMmamanh Enam ſubuerſam de qua aquã plenooꝛe ꝓru
mmlelt Airaſigmiſicarips voſt moꝛtẽ antichꝛiſti duod
— erit ad minuæ. xrlv. dieꝝ 'm ꝓphletiã DHaniel.
umnih vhi dicit. Btus qui expectat ad dies mille du
akattunn centos. Ntrum auᷣtmundus plus debeat dira
in rea quanti eſt nobis ignotun. In illo ergo
* Nng tpe poſt moꝛtem antichꝛiſti pluer chꝛiſtus gra
— nam a miſcdiam ſuam copioſe ſuper illis qui
— tunc eruntelecti qui pdicatione antichꝛiſtipa
anan cillauerant. Oñ chaſtus ſol erit quaſi in aqna
emmncitit rio effundendo aquã gratie. ᷣm illud Eʒzech.
nachnnm, xxxvi. ERundam ſuper vos aquã mundam let
rnürkm mundabimini ab ommbo inquinamentis ve
Mndpfu ſtris. Oltimo ſol tranſiens ad ſignũ piſcium. ?
nitniait quãdo ſol ad ſignũ piſcium ꝑuenittũc hpyems
enpratet recedit ⁊ inc vatur ver. ſᷣm verſum. Cedithy
winmemt ems retro cathedrato ſymone Petro. quo die
oriNuli ſol eſt in piſcib quo tꝑe radices herbaꝑ ⁊ ſemi
nterchope na in terra latentia pꝛius incipiũt exurgere ⁊
AApseninti terra incipit aꝑiri ⁊ pandere que occulta tene
evolitſgent bat.et ſignificat iꝑs ⁊ ſtatum vlrimuʒ reſurre/
manznama ctionis coꝛꝑm humanoꝝ eqñ terra ſe aperiet
nanGNEEA reddet luci coꝛꝑa ibi abſconſa.Et tũc eritchꝛi
1g bnati ſtus ſol quaſiin piſcibꝛ qñ veniet ad iudican/
ſatimii dum cum apłis piſcatoꝛibo ſuis. et tũc implebi
minerinig tur illa parabola Oath.ÿ xiij. Simile eſt regnũ
Aniiednn celoꝝ ſagene miſſe in mare.et ex omni gene⸗/
.An i re piſciũ congreganti quam cum impleta eſſzʒ
n educentes elegerunt bonos in vaſa ſua.ma/⸗
inn los autem foꝛas miſerunt ſic eritin conſuma
gapnan er tione ſeculi.Abacuclꝛ.i.acis omines vt pi/
ukrſinn ſces maris. Er ſicut in fine piſciũ eſt ipᷣm oꝛi⸗/
– ens qð dicitur caput arietiſ.vbi ſol fiit pꝛrimo
— creatus.et vbiſtabit in perpetuũ nec mouebi
ſem iur vltra circa terram nõ faciens oꝛtũ nec oc/
mnnzt a caſum. Ira et ſol iuſticie chꝛiſtus ſtabit in me
Nnanlin . dio electoꝛum ſuoꝝ ſine fine ⁊ tunc delectabi
tinunſn, le erit oculis videre ſoln. Erẽs. n. et ſol ꝛ lua
telimnkt . na id eſt eccleſia ſteterũst in habitaculo ſuo.
mapnin i, Abacucl.i. Ecce durſus ſolis xpiꝑ vnum
tumninn maximũ a pꝛincipio mundi vſq; ad finẽ per. rij
ſckinnanme, ſigna celi.id eſt ꝑ.xij.ſtatus eccleſie militãtis.
nacg, vtwniat ad trininpoantem.
iihann .

Capitulum

„*
2 8

in qso deus opatur ſalutẽ terre.i.lvĩs eſt me,/
dium virtuale. Et in alijs medũs opatus eſt d
us ſalutẽ in generali. ꝓ lvc aũt vltimũ opatiur
ſalutẽ in quolibet ſingiilari.ſcʒ vbi eſt mediuz
virtutis. OJ ath. xviij. Obi ſunt duo vel tres

cõgregati in noĩe meo.i.aliqui hũtes duo pꝛe
cepta charitatis vel fidem viuã trinitatis con

gregati ad querendã ſaluteʒ ſuam.qð includi⸗
tur in noĩe ieſuego ſum in medio eoꝝ ad dan
dum ſalutem. Dirtus eni que neceſſaria eſtcu
ilibet in ꝑticulari ↄſiſtitin medio. Oñ dicit ſa
piens.ꝙ virtus eſt mediũ ab vtroq; extremo

rum pꝑticipatin.exempli gratia. iberaliitts

eſt virtus conſiſtens in medio. extrema eius
ſunt auaricia ⁊ pdigalitas. quarus eſt nimis
retentiuus.ꝓdigus eſt nimis emiſſiuus pecn⸗/

nie liberalitas aũt de vtroq; ꝑticipat.ſed debi
te.nam eſt retentua ſed nõ indebite. vt aua/

ricia ſed ſcᷣm quod deber.et eſt emiſſiua pecu

nie. ſed nõ inoꝛdinate.vt ꝓdigalitas ſed qujg⸗

do debet. PBs in etlicis diffinit. ꝙ virtus mo
ralis immediate conſiſtit ꝓpter qð ppeta ait.·
OJedio tutus ibis.t alter. edium tenue/
re beati.Et Bernar. Cene mediũ ſinon vis p
dere modum.ſcʒ debite opandi. Et Oꝛatius.
Eſt modus in reboſunt certi deniqʒ fineſ.quos
vltra citra nequit conſiſtere rectun.t Eſaie
dicitur.hec via ſceʒ virtutũ ambulate in ea.qꝛ

dilcit ad vitam non declinetis ad derteram ꝑ

exceſſum. nec adſinſtram ꝑ defectum. Greg.
xxxi.moꝛał. Idcirco dei filius inter nos bomo
ſactus eſt, vt non ſolum nos ſanginne fuſo re⸗
dimeret ſed etiam oſtenſo exemplo cõmuta⸗
ret.in conuerſatõne noſtra alia inuenit et vi⸗
uendo alia docuit. Studebant homines ſuper
bi Adam ſtirpe geniti ꝓſpera vite pᷣſentis ap⸗
petere. aduerſa deuitare. obpꝛobꝛia fugere glo
riam querere. Ancarnatus dominus aduer/⸗
ſaappetens.gloꝛiam fugiens.vt ergo doce⸗
ret nos ſemper virtuoſe operari.vt ſalutem cõ
ſequamur frequenter dominus ieſus in me⸗
dioſe poſuit.actan.in.iiij.inſtitu. Oiſcãt lx⸗
mines⁊ intelligant quaxe deus ſummus cum
legatum et nunciũ ſuum mitteret ad erudiens
dum plebem pᷣcepus iuſticie.immoꝛtalitateʒ
voluerit carne indin.et cxuciatu affici.⁊ moꝛ?
te mulctari.Nuam cũ iuſtieia nuila eſſet in tere
ra voctoꝛem miſit quaſi vinam legem vt no/

men ac templũ nouuʒ conderet.vt verũ ⁊ piũ

cultum ꝑ o nneʒ terram et verbo et exemplis
ſeminaret ſed tamen vt certũ eſſet a deo mniſy
ſumn.nõ ita naſci opoꝛtuit ſicẽ hõ naſcit᷑ ex moꝛ
tali vtroq; concretus.ſed vt appareret in ho⸗
mene illum enle celeſteʒ creatus eſt ſine oper⸗

2.
Titulus XXSIITI.
genitoꝛis. ha bebat ſpiritualemn patrem deuum De virgine â Jaria per modinn wetrine. lait
et ſicut paterſpũs enns rueſnennate ita ma rMẽ . Capimlum. iij. mniunh
* ter coꝛꝑis eins virgo ſine patre. Fuit igiair AEDBnis gorgag eing Menle.“
eus et homo inter deũ hominẽq; mediuscon EI- ms 6 orig eins perpei
ſtitutus.vt hoĩem ad deum pducere poſſet.id fllie regis abintus in fimbꝛijs aure⸗, lle diin
eſt ad moꝛſalitatẽ quaſi deus im̃ fuinet. Exem Lscircnamie ta varietatibi.ps.rliiij. preten
pla vvmini p̈bere nõ poſſet vir uris ſi vmo im̃ Filia regis fuit virgo O aria. qꝛ regali ex p⸗-⸗ leinai
nõ poſſet hoĩem ad iuſticiã cogere niſi autoꝛi/ genie earia eroꝛta refulget.ſz ſpnaliter flia sic nn i,
tas ⁊ virtus maioꝛ lvie accederet. In nanui regis eterni non ſolũ ꝑ creationeſed ꝑ adopi neſtitp⸗
tate in medio bꝛutox.in templo in medio vj onem gre ſuꝑ oẽs alios ſanctos. vnde de ipſa ecconvo.
ctoꝛum.in cruce in mediollatronũ.in reſurre/ itelligitur dictum Oèmnis gloꝛia eius ⁊c. vbi neſe

ctione in medio diſcipuloꝛum.vt patet in eu/

tria videnda ſunt. DPꝛimo ſublimitas ſingulas ſiinnitn
angelijs. Primũ meduum innuit pꝛudentiaʒ.

ris.ibi.omnis gloꝛia eius filie regis. Scðo Pp gmtitd.
nam duoꝝ aialium inter que natus dicitur vo bhitas virtualis. Abintus in fimbꝛijs aureis. tnatheletp
ſitus.iuxta illud In medio duoꝝ ammaliũ in Tercio pluralitas pꝛimilegialis. circumami⸗ ſetivale
* noteſterio Diſi ns ſinſſest nimiam ſimpli, cta varierattius ulntirz
citatem ſeu ſtoliditatẽ. Gos ruminans ⁊ mo⸗ 21 antum ad nrimni 6 Ü ⸗ ancei
roſus nimiam ſapientiã.ſed quia vtrũq; extre antum ad primu „ſ na
mun vicioſum ideo chꝛiſtus nõ ſtent ſub aſi/ gloꝛia aliquoꝛum eſt ⁊ laudantur de bonis nay- ſebtan
no vel boue ſʒ in medio.qꝛ in virtute pꝛuden iure.aliquoꝛum gloꝛia de bonis gratie de qui/ Enelgli
tie reperitur.que nec ſibi nimis acqineſcitnec bus laudantur.alij laudantur de bonis ſuperne alen
nimis credulus eſt ⁊ incaus. Scõm mediũ alioꝛum eſt gloꝛia de bonis foꝛiune.Perũ hu- enotit
inſinuat iuſticiaʒ.nam octoꝛesilli in templo ius virginis gloꝛioſe omnis gloꝛia eius.qꝛ eſt ſegleniis
in alquib erant nimis iuſti.i.ſeueri.vt in dececi P excellentiã filia adoptiua regis eterni.æb?z aſimics
mando rutaʒ ⁊ qneſũ ⁊ om̃e olus. vt chꝛiſtus ſalon ⁊ rebecca multũ laudantur de puleritudi is Atpumen
inuehit ↄtra eoſ. In alijs nimis remmſi. Dñ ne licet oĩs gloꝛia eius quaſi flos feni. Eſaie. Onionern
chꝛiſtus dixit eiſ.que grauioꝛa ſunt legis relin xl. Gloꝛia iſta non deficit in maris. Cota pul⸗ ſfagcriuud
quitis.vt mandata. ſz chꝛiſtus in medio ſe lo/ cra es macula nõ eſtin te.et pulcra vtlung. Gießlens ri
cat quia in iuſticia. Cerciũ medi eſt tpanne. Cannc.iiij Et optime in naturalibo cõplexio- degaronee
Nñ chꝛiſtus in cruce ꝑ quã hõſe tpantia moꝛ nata quod multum iuuat ad bonitatẽ. Oe bo/ Azcirn
nſicat quaſi crucifigẽs carnẽ ſuam in mediola nis gratie ait apłs. Bloꝛia nra eſt teſtimoniũ wimen
tronũ poſuus fuit. E quibo quia ſiniſtris erar ↄſcientie nr̃e.Ommis virtus gloꝛia eſt in ma ſiridni
nimis ↄpatiẽs coꝛꝑi ſuo nolebat pati ſed liber ria de omniboeni laudatur ſuꝑ oẽsſcõs.vnde hüleieie
eſſe a pena.alter quaſi ſibi auſterus nõ curanſ dicit Ecci.xxiiij. &t radicain in pplło lvnoꝛiſica aient
de pena ſua. Sic aliqii ſunt intemꝑati qii nil to. Populus lonoꝛificatus a deo er hoib ſunt Cuunen
mali ⁊ auſteritatis volũt in coꝛpe ferre ſʒ deli virtuoſi. Sapᷣ.xix. OJagmificaſti pn nuun enacomi
tiari hi cõter repꝛobi. aliqin licʒ boni nimis ſi/ ſcʒ iu dñe deus.et ſvnoꝛ aſti vbi ergotermina⸗ Muerunm-
bi auſteri ſunt indiſcrete affligentes ſe. ſchꝛi turois virtus ⁊ pſectio viatoꝛũ ibi. vt iradix qᷓ nnwiee
ſtus in mecho inuenitur wocẽs vt ſcʒ caſngati eſt pꝛincipiũ arboꝛis inclvat virtꝰ marie. He ogo fign
et nõ moꝛtificati exhibeant coꝛpa ſua vſtiam lboms glie. ps. cxlix. Bloꝛia leceſtomnib ſcis Raün
ſanctã deo viuentẽ.vt ait apłs Ro.xij.Quar/⸗ eius. Et in plenitudine ſcõꝝ.ait maria.deten⸗ Clutniſe
tum eſt medhũ foꝛtntudinis. Reiurgens ieſus tio mea.i.in plenitudinẽ gloꝛie begton ego de/ lemieſitiab
et diſcipulis apparens ſtetit in medio eoꝛum. tineoꝛ. vt gloꝛioſioꝛ omnibyſcom Hiero. An Pep nun
JYob. xx. Ex his diſcipulis aliqin vel anqñ vide ter bona ſoꝛine cõnumeratur fama 2 lauda/ —
antur et erant nimis timidi qð paunt quan/ tio omneſq gloꝛie attendutur ad ſtudia. Etli etr Her
do relicto eo fugierũt.et ſic in naui qñ clama⸗ cet ſancni 1 pmarime btã earia nõ querant a g
uerunt dicentes qꝛ ſantaſma eſt. OJath. xiij. ſed fugiãt iſtã gloꝛiã ſz querũt gloꝛiã dei. iuxta Mlenif
Aliquando vel aliqui videhãtur pᷣſumptuoſi. illud. OJath.v. uceat lux vr̃a cc. iñ quanto/ nn Ne⸗
et audaces.vt Petrus qii dixit.Etiam ſi oroꝛ magis fugiunt tantomagis deo opante gloꝛi⸗ njti
tuerit me moꝛi tecum non te negabo. chꝛiſtus ficantur ⁊ laudantur. omnis igitur gloꝛia eius dencnn⸗
non ſe poſuit iuxta petrũ vel alimn ſz in medio Vnde ipſa ꝓpheran e ſe git. Beatam mevi n giun.
vt diſcamus ſoꝛtes eſſe nõ audaces ⁊ pꝛeſum cent omes generatqes qð tractans wo. Jo. wlnri in
ptuoſos nimis de nobis conſidentes.qꝛ tales .cardi.ſup magnificat ccce enĩ ex vc beatã daon hl
ſunmt pꝛimi ruentes. nec nimis timidi dimittẽ me dicentoinnes generatõnes. Nox eſt non maln
caggrediarcuaa bona opa. Sicigitur ope, dubitantis ſed affirmantis et vemonſtrantis ine
ratur ſalutem in medio virtunis. ſiicut Yohan. cum dixit. Ecce agnus dei. clliicie

B Lapitolũ tertium
be .
dd Fut auñt certificata de hoc fueuro per tripli tne *
tnn cem viam per quã ſciri aliquid. Perrden di staneten vamniacadinoets di
ninte ſcurrentẽ. Scõo P teſtiſicatõʒ 2petentẽ.er/ culpab lie ribo teſtifieantibus coꝛã deo vo eſt
wenthdi tio ꝑp expientiam ſufficientẽ. Per rationẽ xveltr ie⸗ niſ ali teſtes eñ ↄdemnent q; duo
unngiien quidẽ diſcurrentẽ pꝛimo ꝓbatur ſic. qꝛ ratio eng mſ. vm nes. 4 reputari debent p vno ſi
Lsfiit, pꝛeteriti ſcire futura facit. Dicat ſic. b.ma. ſpeci ceninulle Eſters oreſtis vniis iomd
ree Oefet caſtioꝛẽ vniuerſis.me dixerit inoĩ/ catõʒ e aecu aren keſtiſicare ſuã teſtiſi⸗
unne bus agendis. me pᷣſernauit ab oĩbus illicitis. dit in cauſa Eima ine qua inale nidexpꝛoce
r me fec ĩ tẽploladmirãdaã ſodalib'. ſtupendã ſa Aa r oöpeoba⸗ teſtis eſt writas ipᷣa enucli
wKinei cerdotibus. me maſitauit ſiupentibus cunct; in lucẽ Poira nge . iniſterio angeli
wirn — ropnlis. me fecit reuerendã ſpiritibus angeli ideſt inc ita ſpũſcto ⁊ ſic ſunt duo vel ree
nen generatõibo. Aſte inq; diſcurſus ↄſequentiaz vnu s vritas qui eſt angelus vel ſpnſſanctuſ
n pfoꝛmat halvxt pꝛo mecio ꝙ ceue fecit oẽ opus ine matalne diſfiuncriue am ad vernatẽ
. ¶perfectã ⁊ valde bonum miſi ſpm̃ opus perfici gelus Pel⸗ alter ipoꝝ.ſ.ſpũſſanctus vel an⸗
R Rnn endum halxat lilxrũ arbitrin. taliter opifci ꝓut en der bis duobo vel tnbus loquituꝛ xpᷣs
mnin 55ec
— grecdiatur coluler toꝛtuoſus. ſic in angelo pꝛi dio eoꝑ. taliq; 2 e et ſum in me⸗
— mo. Yob narrat ſpũſſanct cinus oppoſitũ in Ad hunc ſenñ ꝛclie ſe efficaciter annuit eẽ
mmain ſe erãt exꝑta.i.totũ fuerat ſibi notũ cũ plurib?ꝰ q; auil um iubent leges tam canonice
lrieei rti Serel cũ plurib? ;ᷓ auiles ſubtiliſſiman .
KRin artibo quas referre longum ſoꝛet ꝛ impoſnbi aminatõʒ fiend imam pꝛudentiſſimam ex
nnsgutlen le. Ratio aũt ſolũ pen thimema pꝛocedit ⁊ cõ vel fam nergam pſtita ſi dubitatur.de vita
— ſequenniã., ld hanc certitudinem en arguit ſacra vir gut teſtium culpis cautõe.ivc moo
AN a ſimili qð nõ tenet infimũ locũ in argumen/ tem Bene anacenificnranangeltun dee⸗
n infi tis. Argumentũ aũr or a fimili ꝑ nigurã ſʒ eſt bus genera e in mulieribo. ꝙ eſſet ab oĩ
uINNNLe a fnaioꝛi per naturã. ſic ait. Si edito ſexto.ſ. ſabeth ꝙ id tõibo lenechcẽda. Oittitur ad eli
Bumginntn filioaſer iacob moꝛiente inremeeiabpanispi ein iche dicat eidem quod⁊ fecit. Benedi
Iumritpcöden guis pᷣlens delitias regibo q;tomagis beatam gelus nqens inter mulieres. Certificauit an/
Errimi Dein me dicent omnes generatões qᷓ humilis an⸗ wrtent⸗ nõ p̃t.certificauit ⁊ humoq̃
utiAekne cilla ↄcepi ⁊ pꝑeꝑi pfectũ.ſic numerus ſenariꝰ rnganeruce ſinp gerebat. certificauit ⁊ ſpi⸗
mecdn notat im qͥſexte dat inici etati.z eſt vrus ſcniptura re in vtero fᷣmonẽ foꝛmabat⁊ in
mittiin panis viuus. q de celo deſcendit. Conſequen prtauerat ſub liag not uerat eſ lenecſictes
NNANNn tialiter iterũ arguit ſic. Ego ſum tota deifica g imẽti.qſ ſtellexe Si ſancti viri veterꝭ teſta
nsa die hn beatã me dicent omnes generatões.dictũ eſt ⁊ vitam. Sic oẽs 5 is Penonſlrahant oꝛtum
Nanichgun Bnd vt ſupꝛa dictũ eſt. in ipa habitabat bus attollantur manevir almodolilxer lauci/
miſteprnn plemtudo deitatis coꝛpaliter. Sequela auteʒ tutes ⁊ eius moren enrn ſe figurabant
unin tu paatet cumn non ſolũ omnis vmo. ſed ois erea ſt in eua benedictõ ie eg
n n rura deũ benedicat. iuxta illð ps. Gñdicite oia la em ſemin ictoe generatbis materne. Il
t⸗ opa dñi oño. Silogiſtice th rõcinatur ſic. oẽs tium Doats. nr. fuit eunctoꝛũ in rerra viuen
Ghen ſaluati lbenedicant eos per quos pꝛincipaliter denenm. okimonurel eſt oĩm in celu aſcẽ
mieman ſaluabunt, ſed ꝑ fiuũ meum 1me ve omni ge marier epſer Einciñ replet terrã. virginitaſ
ae ſ neratõe ſaluabantur g̊ beatã me dicent cũ fi/ ra q̃ repit riſu uk. Densclers quoc eſt i ſa
—S 8 lio meo omnes generatões. O aioꝛ eſt nora genuit vninerſo nrnnrd ludena que gauckum
minn . p viam gratitudis ſancte. Et minoꝛ pʒ multi ca pꝛudenter vend undo. Pꝛefigurauit rebec
üitk pliciter. Oꝛĩo qꝙ; dedit carnẽ ꝓ cuius paſſionẽ vellet vſach eſ⸗ icans benedictõʒ YJacob cũ
Nig anii ſinnus liberati. Scðo exemplũ videndi ꝑ ſuã tionẽ. ſub ganre Eneclcerechnare lenegic⸗
niine pꝛeſentiã. Cerno viam penitendi pꝑ ſuam coc beeoeu Aopn pni ato antiquo wopulo he⸗
Bunttrtin trinam. Oñ ex omnni generatõe ah ſunt ſal pletus. Zlenuali pianoꝛũ legedietoiln eſtre
memwcu uati ſaluabuntur ſicut ↄtinua miracula ſua vitam totam nalia uj, vi alcribuneflli nati
ns utcen remonſtrant. Sciebat pꝛeterea ſcðo Hipm narium ninwerd inde cripſit marie q; p ſepte⸗
rta Sein per teſtificatõz ↄpetenm. In oꝛe em̃ duoꝛum ra. vt mnumerü inegratur. Anteranus ope
mne vel triñ teſtiũ ſtat annedeta⸗ Pr obſtat lire qð axpᷣo non H moꝛ tuos ſepe
Auran ctnn duo vel tres vel eti ? mille ſimii concoꝛdesin his examinat iu oer n in iuditio de
n Dld, malum teſtificantur falſum ) ſanguinẽ i ſtũ didit dynam. Specioliſmin ic illa inter. vij. e/
ea miutt ſicut ſactũ eſt conna naloth in wteri teſtamẽ tiuam ar Regenetamrispnermmhen
ee to ⁊ Zxpᷣm in nouo.licet em ciuiliter patiatur tum virtutum in Joſeph. Wioremn ſei⸗ ect
i.j

unmn vite pñtis in benpamin matricida. In al- remanſeran. Nidimus roſam paradiſi. rxx.

Litulus xi

ſenem aũt phutipharis ſacerdotis heliopple⸗
os. ſcimus mariam ex ꝓgenie ſacerdotali et
regali que illud concipet qͥ xexerat ſacerooſ
pm oꝛdinẽ melchiſedech. An hac cantatrice
maria cãtauit maria ſoꝛoꝛ moyſi infernah iaʒ

pharaone ſubmerſo. cuius canticũ trahitur ĩ

illud. OJagniſicat aĩa mea dñũm. OJitiſſime
phete coniunx dilecta. inſeꝑatum mr̃imonin
inter lucidiſſimum deũ abhommabilẽ hua/
nam naturã. q̃ tñ foꝛmoſa fuit in maria ſigm⸗
cauit.apᷣa ahbi dicente. Migra ſum ſed foꝛmo
ſa fine. Cantii.Chamariuſtioꝛ iuſto in audi
tum a ſeculis ptũ pt.quã defendit apud mul⸗
tos ſuſpectos anulo mĩrunonij contracti cũ ſei
ne armilla pudicuie ↄpꝛobante.,⁊ virga pote
ſtatis diuine.qͥ lvc pᷣdixerat de ꝓphetis futuꝝ
Uaah nõ meretrixſed lvneſta ſiabularia ſicut
r̃a cocet hebꝛ aica. liberatricẽ ppłi nõ ſui.ſʒ ſui
futuri pᷣſigniſ cat gloꝛioſam mariã.becparadi
ſi pꝛtas patefecit.⁊ cũ delboꝛa ſceptrũ ppli te⸗
ner electi loſtem annquuʒ. quẽ clauo yahel

pꝛudentia ſyſarã necauit. Annunciat angel“

inanue ſamſonis virginis ꝑtũ quã venuſtam
inſinuat noemi ſic interpᷣtata. Et ãgelus ruth
matrimonio iungit wo; veterano. ſczʒ. ioſep.
imchol a dauid dilecra ſpeciali decoꝛe aſpectũ
iu ſe nahit dinnũ.⁊ hberat iam deſiderabileʒ
ad egyptũ deꝛtans.? bvgail humihis ðᷣt.ec
ce ancilla dñi fiat mihi ſᷣm verbum tuũ.Aby
ſach antiquũ diex ſuo fouet in ſinu.queʒ ſolo
lactet vbere de celo pleno.lnna que gfa inter
pꝛetatur votũ virgimtatis ꝑ matrẽ ſamuelis

bonũ marnitalis ſocietans ꝑ eam q̃ fuit thobie

7 Wnũ in deuz intente viduitaus in veterana
ꝓphetina mariã plemus declarauit. Berſabee
fons ex aqua oꝛitur illa ſapia que eſt maio:iſa
lomone.pꝛius iñ ſanctificata ⁊ finẽ ponit legi
date in igne deſerti. Dria occioſa dum leges
ſeruat. que ma ria wtuſtate abducuntur. 1 ad
regem regum tranſit. ſub quo fulget lex liber/
tatis ⁊ gre.Ecee peccatoꝛũ interuentrix wotẽ/
uſiima thcuites qᷓ nõ panatur repulſam ĩter
ioab. ⁊ dauid ꝓ peſſimo.ſ. abſolone. Sagaci
ter dniq; quis ꝓmiſit iudith foꝛtitudinem.he
ſter norauit iuſtitiã. rectitudinẽ ⁊ pacientiaʒ.
pꝛo ipius effectu. Si cupis potenter videre cõ
tra eos qͥ detrabunt ſue bomitati. et maculare
ſaragunt puritatẽ Ecce nous ſara. c*. vij. ama

toꝛes nõ caſtia demone ſunt necati.Sichari⸗

iatis viſcera pauptate deſiderant᷑.copioſa ĩ ſa
raptena vidua hbelyas iſtam requirit. Et heliſe
us in ſunamue deuotionẽ ⁊ fidẽ in filij ſuſcita
tione veneratur mariã ↄpleta ad oĩa vaſa va
cua q ſihi marie fuerint oblate.innuit mulier

illa cꝰvir erat moꝛtuus.et ſilij creditoꝛes duo

folijs integratam. totidem odoꝛibo pdodat

pter illa que mtrinſecus. vt dici poſſit. quaſi

plantatio roſe in hierchv. Ecẽi xxiij. Ceꝛti
ficatur tertio ꝑ experientiã rep magiſtrã. quis
em̃ valeat dubitare quin hec virgo plena deo
cui oĩa nuda ⁊ aꝑta ſunt in ipᷣo verbo qð gere⸗
bat.⁊ in pectoꝛe gerebat in mente futura cun
cta viderit.⁊ aꝑpte agens ſi quid indiſpoſitum

agit indubie. ſuam foꝛmham inducit. Cã du

bitabile eſt. ꝙ virgo grauida dei ſciuerit futu⸗

ra. q;ᷓ dubirare. ꝙ angeli do pñtes quiomnia
vident videant vmuerſa. Dain neciſta
virgo erat ei remonoꝛ qͥ in eo eſſentialiter en⸗

ſtens de aĩa ſua fecerat celeſtis aulam paradi ·

ſi. Mec minus illis diſpoſita que per maioꝛeʒ
gr̃am poſſidebat deum qᷓ; ii. Eccce agens di
ſroſitum ad agendũ quod illuminat omnem
lvminẽ venientẽ in hunc mundũ. Et ecce di⸗
ſpoſita ſtella que tãte lucis recipiat radios ful
gentes qui quidẽ eclipſim pati nõ pᷣt.cũ miin
terueniat mediũ inter agens ⁊ paſſum.nimi
rum ante conceptũ tanti ſplendoꝛis mag? vi
debat quã ceteri vjatoꝛes eo ꝙ eſſet diſpoſita
magis.nec aliouid ignoꝛat qdãmõ fons ſapi
entie facta. Quatuoꝛ em̃ actus viatoꝛẽ di⸗
ſponunt adclanus intuenda. Pꝛzimũ eſt caſti
tas ⁊ puritas lvminis verius qꝛ non introibit
ſapia in maliuolã aĩam ⁊c̃. Sapie.i.ſed tranſ⸗

fert ſe in animas ſctãs. Sapie.vij. Scðm obe

dientia vera ipo dicẽte.Si qͥs voluerit volũ⸗
tatẽ eiꝰ facere qͥ miſit me ſciet de ctria mea.

⁊c. Yo.vij. Cernuʒeſt octrine ſancte mgra

pauptas voluntaria qᷓ in monte locat petruʒ.
iacobũ ⁊ iohem. vt in gloꝛiaſſua videant dñʒ
cum ꝓphetis. O.uartum humilitas m illud
OJatſxi.xi. Abſcondiſti hec a ſapientibo⁊ pꝛu
dentibo ⁊ reuelaſii ea ꝑuulis. Sed qꝙ iſta ſint
virgis mr̃is pʒ.Quis em̃ narrabit obediennã

ſuã qᷓ ec quinquẽnis ⁊ añ ſe totã regendã ſub

iecit. Pollebat q̃ ad ſcdᷣm tãta puritate q̃ ma⸗
ioꝛ ſub celo neqͥt intelligi. Pauꝑtatẽ ec regie
virgims in ꝑau pegre ↄſtitute quo ad ternuʒ
tantãvide. ꝙ ꝓ tanto filio agnũ nõ valens of
ferre par turturũ vel columbaꝝ.obtulit. Nuce
ſcðᷣo. Humilitas aũt eius.quo ad quartũ.de⸗
um traxit de celis ſed iſtud pꝛoſequendum in

ſe. 5 vide

pꝛobitas virtualis eius notatur ibi. abintꝰ in
funbꝛijs aureis. Fuiſtlamentũ ſiquidẽ omni
um virtutum humilitas èſt ſᷣm hiero.⁊ com⸗
plementum charitas que eſt vinculum pfecti
onis.Col.iij. Pꝛimũ notatur in maria ibiab
intus.Eſt em̃ vera humilitas abintus nõ ab

ulonf
ifbiyn
Diſer
n die
hinan
nceerſe
Quunle
nen e n
en anſiet
gcla dnn fn
neſenthun
iclipſen
vo chontas
nitxamces

fertabloun

pmienend
Nlen werne
lelocotantir
nars mari
Gente dt
thormmidi
elteego
Thronorüt
ſeſſael ga
lent ouchtur
mnylernonan
ſceaulatoe ii
oſenoſoo
Acnwiuzn
Wnurttat
Framnetr
Dfengrni
Ricdaig
Inmihife
Aſelonge
ſnarcencs
Koluuaned
laut. Gjanrt
fuincſpiſum.
Gnollatygof
Preniſenin
geos nouen
ltelnguist
Cnſernans
ſode erter

eteſſtate c

neſtnvlurpe
Gerunas aun
Galn Renta
Ranclenon
ien
gurſſginh
olnſpnün

Umenteſnnng.
nnn
anii
unſümi

ding nen

1 mmre
Nochmingne
èRr.
nngugmi
H

NMmäten

Erneniaf
m fizäne
Wes n
hene
wnganh
orikcirt
enilenmni,
sumenid
needum.
kwameſiann
imeniri⸗
tmuin

extra. Conſiſtit em̃ m ber. in gra ſuijp̃i cog

nitõe ſibi vileſcens ex ea. vñ ⁊ 1pCs ðᷣt.O Jath.
.xi. Diſcite a me qꝛ mins ſum ⁊ humilis coꝛ
non diẽ̃ coꝛꝑe ſed coꝛde quodeſt abintus.
Pꝛima marie virtus.ait ambꝛo.fuit hũilitas
vngde et ipᷣa de hac ſingulariter gloꝛiat᷑ dicens

Quia reſpexit hũilitateʒ ancille ſue. Exẽplo
virginiatante rõe qͥ̃lʒ vtens diſcet ab ea ſe ho

minem eſſe non deum vbi dea facta unmo dei
fera cin ſubdereturchũiliter deus dixit. Ecce
ancilla dñi fiar mihi ᷣm verbum tuum. Et B
qꝛ reſperit humilitatem ancille ſuie Sciat
vnuſquiſq; ſe non eſſe ſeraph exemplo marie

„

fuerit abſoluta a ioſeph.⁊ amoꝛem vnigeni⸗
ti patienter tranſtulit in euangeliſtã ohannẽ

quo charitas immobiliter manet.⁊ nõ pꝛeſu
mit e amoꝛe cepto.cũ ipe iurta truteẽ manẽs

quem pacienter recepit in ſuũ crucifixoiuben
te loco tanti xpᷣi dilecti. Dideant oẽs ſtellam
inaris mariã ſe nõ hr̃e ſapientiã cherub pꝛoſi

cientẽ cũ poſt tridun in templo reꝑto filio co
raz omnibo dixit. Fili quid feciſti nobis ſic

ecce ego ⁊ pater tuus volentes ⁊c. Luce.ſcðo
Chronoꝛũ quoq; iuſtitiã non eſſe nec hrᷣe ꝓ/
fe ſſa eſt.qñ ſilio dixit in nuptijs vinum nõ ha

bent auditura extemplo auid mihi 2 nbi eſt

mulier nondum vemt hoꝛamea. Zl dñatõnuʒ

ſpeculatõe ſublimi alienã ſe monſtrauit cũ an

gelo ſeruo ſuo diſputans ⁊ dicens.Qũo fieti⸗
ſtud qm̃ viruʒ non cognoſco. Luce.i. Dir
tutum autoꝛitatẽ ad facienda miracula ſe ne
gat hẽe. cum ſine dubio requiſita ꝓꝑ ſeruos vr
deficentis vini ſupplerert eruinnoſos defectuſ
Rñ.qðcũq; dixerit vobis facite. Yo.ij.quoni
am mihi facere miracula ſupple nõ incũbit.
O ſe longe foꝛe monſtrauit a potentia ptatuũ
in arcend is demonibus.cũñ in pñti ſeculo mi/⸗
gratura ne demones videret ſunpliater poſtu
lauit. Si cupis noſce quantũ cñ pꝛincipibo. ſe
pꝛincipiſſam putaret. q;q; eẽt regina mundi
ancillatus officiũ enã in wumo Eliʒabeth. cin
parenti ſeruiuit plenius intuere.⁊ qꝛ ad arch
angelos nouerat loquele ꝑtinere virtutem.ve

lIut elingiis raro loquebatur aruz apud ſe

conſeruans oĩa diuina ↄferens in coꝛde ſuo.
Luce.ij. Joſeph aũt caſtifſunũ virũ velut ſui
cuſtodẽ exterioꝛẽ nunq; deſerint.qcũq; ꝑserʒ
neceſſitate cõpoſita.non cupiditate vagandi
ne ſibi vſurparet angeloꝝ officiũ ̊ inuiſibilit
creaturas cuſtodiunt ſibi cõmiſſas.ſj nec iſto

gradu ↄtenta. minus vmie ſe dixit ⁊ exrhibu
i. ancille nomenĩporſtus ⁊ opus.ſicq; factuʒ
eſt. vt cñ negauit ſe aſſe qõlnõ erat.ex ſe ſacta ẽ
talis ac tanta. qᷓlis mẽs nõ capit creata. Onð
aũt iſta ita hoĩem locat. ſita eſt ſupꝛa choꝛos
oĩm ſpirituuz beatop. Et himõi potenue nulla

tertium

creatura reſiſtere wteſt. nec vult reſſtere de

ſue vehementiſſimecharitati. Ardentia ſera,
phin nõ equaneur excedit quoq lumẽ.q;uis
oẽm noticiã cherubin ⁊ ſua miſericoꝛdia thꝛo
nop ſu ꝑat equiſſime muſtitietenacẽ rigoꝛem.

de qua ſæculatõe denomĩatões illuſtrant᷑ 1 P

tutes eius uinꝑio obſequũt᷑ ad nutũ. Cemp⸗

rate ipᷣius ↄ demones poteſtatũ vires fiunt ro
buſte aĩe.⁊ nõ ſolũ vni ꝓuincie vel regno ſed

totius machine mũdialis in celo.in terra. ſi

⁊ abyſſo vmuerſali pᷣronit᷑ monarchie ſumũt
archangeli verbũ łe verbo ſuo. etiã angeli ĩ tꝗ̊

to ſpeculo pꝛactice noſcunt ad qͥd debeant diri

gere ſubditos eis.Sic g omni homini veniẽ⸗

tieſt noꝛma ſine defectu. dicens ſe ancillam.
Quia g inclita humilis mater ⁊ virgo erar di

gna mater dei iuſte electa a iuſtiſſimo deo ſidi
xiſſet ſum digna m vnigeniti dei faſſa verita
tem fuiſſet ⁊ hũilitatẽ nõ ſeruaſſet.ſed qꝛ dece
bat eam excellẽtiſſine cũctas hr̃e virtutes ⁊
lpᷣis tranſcendere cũctos etiã angelos. ſe hũi
lem fatetur ⁊ ancillã dicẽs.Reſpexit hñilitatẽ

⁊c̃. Canta deniq; humilitate nullꝰvſus ẽ an⸗

geloꝛũ. Interrogantibo em̃ qð eſſet nomẽ ipᷣi
us.Rñdit. Cur queritis nomẽ meñ qð eſt ad
mirabile.neq ille qͥ dixit. Sum Aʒarias ana
nie magni filus. qͥ ſin magnũ conceptũ ĩmẽ
tis ↄceptu foꝛmauit. Nõ ſiłivſu ſunt abꝛahã
dicens.Sũ puluis ⁊ cinis. Geñ.xviij.aut iob
giens. Nentus eſt vita mea. vel dauid pꝛote
ſtans. ꝙ eſſet canis moꝛtuus ⁊ vnus pulex.

Siue baptiſta qͥ faſſus eſt ſe eſſe labilẽ voceʒ.

Naã hi om nes dixerũt id qð erant ⁊ nõ minꝰ
hec aũt multominꝰ q; ſit. Quantũ em̃ diſtãt
inter ſe regina celoꝝ ⁊ ancilla. dña angeloꝛuʒ
⁊ ancilla mater dei ⁊ ancilla dm. Neritatẽ ta⸗
men dixit. nam licetvirgo maria ex ꝑte gene
ratõis fuerit mr xpᷣi.tñ ſciens qꝛ filius erꝰerat
genitoꝛ eius.⁊ vniuerſoꝝ deꝰ ⁊ dñs.nõ ſeexhi
lebat vt mr̃em.ſed vt ancillã. qqᷓ; ille verꝰ fi
lius eã reuereturvtmr̃em. hec reuerentiã nõ
require bat. ſʒ e xhibitã renuebat. exhibebat
repulſam. Quãpiũ erat videre iſtud cerra⸗/
men in ſecretis duox filij ⁊ mr̃is illa pᷣuenire
volebat genuſfleribo ſibi. genuſflectẽts. ſed iſie
cui futura erant pñtia poccupat reuerẽtia tali
pᷣuenire volẽtẽ.illa genu flero filiuz adoꝛabat.
ſed ille añ adoꝛatricẽ hũiliter ſe inclinabat. il⸗
la dice bat. Oeus meus nõ decet deũ feĩe incli
nare.ſʒ ipᷣe rñdebat.tñ iſtud decẽs eſt mri fili⸗
um ſubdi. Sine meo fili pceptũ ĩplere qð di
xiſti. Oñm deũ tuũ adoꝛabis ⁊c.ipᷣe vo ĩfere
bat. Sine ⁊ tu mr filiñ tuũ mandatũ iplereqᷓ
dixit pᷣſcius incarnatõis ſue.Honoꝛa pr̃em ⁊
mr̃em.ne videãt te angeli.quẽ adoꝛãt coꝛam
mulierculs ꝓſtratũ. Surge dilecte ꝑſonabat
i.i ij

ööpww N WB

Tituus mmi. .

Ovarja. Et ne filij lvim coꝛã filiopideant ma
trem inclinatam. chariſſima ſurſum te eleua
intonabat Yeſus ſilius eius.OJe itaq; de der

angeli arguent. ſi te nõ adorauero ⁊ ſuſtinue/
ro quaſi adoꝛantẽ.⁊ ego coꝛã deo.angelis ⁊ ho
minibo repꝛelyn ſibilis eſſer. ſi reuerentiaʒ nõ
ſeruare maternã. Calia ꝓfundioꝛaq; 1 omni
ſpũs mellita dulcedine verſabantur inter fili

um inr̃emq; genitoꝛẽ ⁊ genitricẽ. Illa dicen⸗
te ꝙ ialtẽ in occulto.vbi nõ videt niſi pr᷑ cele/

ſtis a tali veneratõe ſe abſtineret filius et nlo

vñdẽte.ꝙ niloꝑtũ qð nõ reueletuꝛ. Iſte due

cluſiones quas ꝑſuadet euidens ratio ſacre
lr̃e ꝓbant.HNHam ꝙ filius eſſet mti ſubdituſ?

reuerens teſtatur cũ de ipᷣo duodeni loquitur
Deſcendit cũ illis naʒareth.⁊ erat ſubditꝰ eis
ideſt marie ⁊ ioſeph. Firmiiſune credo nunq;
filiũ ita honoraſe mfem. ſicut pᷣs virginẽ ma
trem ſuã.⁊ ꝙ mt̃ ſumme veneraretur ⁊ dilige
ret ſilin. On cũ eo pꝛedicante m eius ſuꝑue⸗
mret.e xpectabat reuerenter audiens pꝛedica
rõʒ eius Fimbꝛie auree deſignãt eiꝰ ꝓpfectã
chantatẽ. Auꝑ em̃ excedens oĩa metalſa ĩ va
loꝛe charitate ſigni ficat oẽs ſu ꝑantẽ virtutes
in ꝑfectõe. Vm bꝛia eſt extrema ꝑs veſtimẽ⸗
ti.wſtimentũ qð circundet coꝛpus eius ſigni
cat ↄuerſatõʒ eius q̃ vr ab lvibo. Mam inte
rioꝛ diſpoſitio videri nõ pᷣt.ld hunc intellec⸗
tum dicebat apł's Ro. xiij. Vnduimini domi⸗
nü ntim Yeſum pᷣm.i.ſequimim auerlſatiõʒ
eius. Fiimbꝛie g veſtimenti virgis fuerũt au⸗
ree.qꝛ ecẽ mimia oꝑa eius hec ſunt fimbꝛie.fu
erunt plene ꝓfecta charitate. OJinoꝛa op ra
dico in ſe.q.i.deſeruiunt coꝛꝑis neceſnati.vt

comedere.deꝛ mire.laboꝛare mambo et hmõi.
Ex his pᷣt ehci in opibo magnis. vt in oꝛatõi⸗

bus.ↄtem platõibi.⁊ hmõi qᷓ; fuerit ercellens

charitas eius. exultauit inquit ſpũs meus in

o ſalutari meo.i.extra ſaltauit ꝑ extaſim di
uinus em̃ amoꝛ extaſim facit. vt dyo. ait. tota
em incanduerat dininus amoꝛ. ardoꝛ ↄtinu/
us ⁊ ebꝛietas ꝑſfuſi amoꝛis. vt niil eſſetĩ ea
qð mundanus violaret affectus.⁊ ſic fimbꝛie
q̃ ſunt iuxta terram nõ tangebãt terrã.ſed au

ree.i.libere ab omni mundano amoꝛe.oꝑatij/

ones ec eius circa coꝛpus verſantes.

Quantum ad ter. F. iii.

Pluralitas pꝛun legioꝛuʒ notat᷑ in eocũ dicit

circũamicia varieiate./ſiue intelligat᷑ de vſſti/

mento de varijs colonbuſ cõtexto.ſiue varijs
pluribo wſſtimentis induta. Plura vtiq; 1 va
ria ⁊ ſingula pꝛiuilegia repiunt in virgie a
ria.qᷓ nõ ſunt in alijs ſanctis.ex qͥba dephẽdit
om nis gloꝛia eius.⁊ ſunt.xij.ſignificata ꝑ.xij

ſtellas coꝛone. quã vicit Voh. in axchca. xij.

in capite mun hie dicens. Signũ magnug
apparuit in celo eccleſie militantis ⁊ trinpho?
tis. OJulięr amicta ſole ⁊ luna ſub pedib en

qꝛ oĩs defectus-ſub ea eſt.nulloshʒʒ in ſe k mã

dus ſub ea vt regina mundi. Coꝛona.xi.ſtel
larum ſunt duodecim varia priuilegia qbo crr
cumamicta eſt varretate. Pꝛimñ fuit quia
extat multuipliciter pᷣſignata.nõ ſolũ in mulie

nbo vter teſtamẽti. de quiho dictũ eſt ſed etiãẽ

in alis ſiguris ⁊ ppletie, Dec em̃ eſt lur pꝛri

mo facta. ec fluuius padiſi eccleſie ad irnigi-
dum ligna fructiſera eccleſie. qun ertencitin j

tou: capita. hec archa noe ex qua euaditur di/
luuiũ infernale.qui in ea permanere inuenit᷑

p vuotioneʒ. ec virga moijfi q facta ſunttot
miracula. Hec virga Ylaron q fronduit. flioeu

it. ⁊ fructificauit ſine oꝑe hũano. virga enim

Jeſſe floꝛuit.de qᷓ Aſa.xi.Egrecherur xga

tur aia in ſignũ clementie dei. He
ſus pauebit aſſur.i.dyabolus. Aſa. DHac vᷣgã

—⏑ —

poꝛtatxe iuſſi ſunt a xpᷣo ad pᷣdicãdũ miſi. DHoe
lignũ aquas amaras dulcoꝛat.hec vellus Be,/

deonis. hec thꝛonus Salomonis. hbec oꝛtus ?ꝰ
cluſus ⁊ fons ſignatus.de qua iſa.vij.ca. Ecce

virgo concipiet.Et bꝛeinter totũ vetus teſtta,⸗

