iuſmodi autem commutationibus fieri non

eſt factum eſſe. Et ideo ⁊c. Illud enim eſt

appoſitum ſecundũ moꝛem romane eccleſie

traditum a beato Petro.et hc pꝛopter cõmu
tationem ad pꝛecedentia. Foꝛma cõſecratio⸗

mnis ſanguinis eſt hec. Nic eſt calir ſanguinis

mei. noui et eterni teſtamenti. myſterium fi/
dei.qui pꝛo vobis et pꝛo multis effundet in

RR

Titulus

remiſſionem peccatoꝛũͥ. omnia iſta ſin Clv.
tercia parte.q.lxxviijarticulo.iij.ſunt de ſub⸗
ſtantia foꝛme excepto. enim. Ponitur autẽ

hic cõtinẽs ꝓ cõtento. ODnde ſenius eſt. Pic
eſt languis cõtentus in calice. de quo hic ſit
mentio.quia emm ſanguis chꝛiſti cõſecratur
in hoc ſacramento inq;tum eſt potus fideliuʒ
quod nõ impoꝛta in rõne ſanguinis.ideo o/

poꝛtuit hoc de ſignari ꝑ aliquid huic vſui acco

inodatũ.ſ.vtcalicem noui.et etermi teſtamẽ/⸗
ti. Exponit hic Inno. de cele.mi.c. Cũ mar/

the.ſic.noue et eterne ꝓmiſſionis cõfirmatoꝛ
Ceſtamentũ emm vr dicit C. eſt diſ poſitio

herechitatis. NHereditatẽ aũt celeſtem deus di
ſxvoſuit hominibodandã per virtutem ſangui⸗

nis chꝛiſti. Dicitur añũt teſtamentũ nouũ ra⸗
tione erhibinonis.quia in figura datur. vt in

veteri telt amento Eternum dicitur tam ra/

tone hereditatis.q; rõne eterne dei pᷣ̃oꝛdina⸗
nonis.Doyſteriũ fidei.nõ ad excludendũ rei
virtutem. ſed ad oſtendendũ occulrationem
quaſi quoddã ſecretum.quod ſola fide renet
et nõ cernuur. Et quia ſanguis ſeoꝛſum cõſe
cratus a co:poꝛe.erpꝛeſſius repꝛeſentat paſſo
nem. I deo in cõſecratione ſanguinis fit mẽ/

nio de paſlione.et fructu eius. dum dicit᷑. qui
pꝓ vobis.et pꝛo multis ⁊c. Po vobis ſcʒ iu/

deis. vel ꝓ vobis manducannbo et ꝓ multis.

pv quitus offertur. DHoc quotienſcũq; ⁊c.nõ

eſt de ſubſtantia foꝛme. Expꝛimuur tercio

rei cõſecrate cõmemoꝛatio. Hnde dicit᷑. Dñ
er memoꝛes ⁊c. O autem poſt cõſecrationeʒ
ſacerdos extendu bꝛachia. deſignat extenſio⸗
nem chꝛiſti in cquce ſ̃m tlv. X aliquando le⸗
uat manus in oꝛando.deſignat ꝙ oꝛano eiuſ
dirigunur ꝓ populo ad deum. O aliquãdo ma
nus iungu et inchnat.ſignat humilitatem et
obediennam chꝛiſti in pvaſmmone. Digitos aũt
iungit poſt cõſecrationem.ſ.pollicem cum in

dice. ob reuerentià ſacramenti.ne ſi qua par
ticula digitis adheſiſſet. diſpergaẽ̃. Supꝛa

qᷓ iciatio ꝛc᷑. Hic petit ſacramenti efieciũ.
Et pꝛimo petit ſacramentuʒ acceptari. quod
eſt cauſa grane dicens. reſpicere dignerisꝛc
munera pueri tui iuſti abel cc. Obi nota ſᷣm
tlv.ꝙ licet hoc ſacriſficium pꝛeponat ommbo
leneficijs antiquis.illa tamẽ fuerunt deo ac/
cepnſſima ex deuotõne ofterennum. ſicut il⸗
ilia Z bel. Secundo petit darn ipᷣm wonum gra/
nie ditẽs. Supplices te rogamus ⁊c. Obi no⸗
ta ſᷣm tho.ꝙ iacerdos nõ petit ꝙ ſpecies ſa⸗
cram entales deferant᷑ in celum. neq; coꝛpus
chꝛiſti verum.quod ibi eſſe nõ deſimit.ſed pe⸗
nt hoc pꝛo coꝛpoꝛe chꝛiſti myſtico.quod in lxc
ſacramẽto ſignificatur. vt ſcʒ oꝛationes ſacer
dotis. et populi angelus aſſiſtens diuinis mi

Decimiſtercius

ſterůs. wo repꝛeſentet. Sublime altate di v’ᷣ
citur. vel ipᷣa eccleſia triumphans. in qus rad
ferri ſpenmus.vel perangelum intelligir pſie
chꝛ ſtus.quia coꝛpus ſuum mvſticuʒ deo pa/
tin coiungit. et ercleſie triumpipanni. Cercio
perit effectum gloꝛie dari defunctis. dicens.
Oemento comine c. de cõſe. di.j. Diſum.
Statutum eſt. vt in omnib miſſis fiat oꝛas

tio pꝛo deſunctis. et lvc fit in iſto panu genenz “
oꝛare pꝛo quolber. quem tamen nõ credt da
mnatum. Onde dicitur in chꝛiſtio quieſcen/
tibus. Cum autẽ dicit ſacerdos. Nobis quo⸗
q́; peccatoꝛibo.paululum erpꝛeſſa voce ꝑcu⸗/
tit pectus ſuum. Sic et publicanus percuneꝭ⸗
bat vectus.Luc̃. xviij. In tunſione pectoꝛis
tra ſunt ſcs.iĩctus. ſonus. et tactus. Et hvc qꝛ
peccamus cogitatõne.locutione.et opere.Cõ
pletur aufeʒ canon miſſemoꝛe aliarum oꝛa⸗/

liter ꝓ omnii us.ſed in ſpeciali poteſt

tionum in chꝛiſto.ibi.per chꝛiſtum vumimum

noſtrum ⁊c.per quem loc ſacramentum oꝛi /
ginem habet. Et q;tum ad ſubſtantiam. On⸗
de dicit creas ꝓpter eſſe nature. Sanctificas
ꝓpter eſſe ſacramenti.&t q́;tum ad virtutem
Vngde dicit.viuiſicas.pꝛopter effecmim gra⸗

tie.que eſt vita anime. Benedicis. pꝓpter gra
tie auginentum. Et q;tum ad oꝛationes. ſiue

vſum.vnde dicit.et pꝛeſtas nobis. Candẽ

nitur ſacramẽti perceptionbi. oꝛemus pꝛe⸗/
ceptis ⁊c̃.Et circa lvc pꝛimo ponitur pᷣpara⸗
no ad ipᷣm cõmunis.ſecundo ſpecialis.Et cõ
munis eſt triplex. Pꝛimo emim ponitur ſacra

menn ptitio in ipᷣa oꝛatione wmmica. cum
dicitur. Panem noſtrum ⁊c. Secundo perci⸗

piennum expiatio peroꝛationem ſacerdons.
dicentis. . ilera nos ⁊c. Cercio pacis adim⸗
pletio.ibi. Pax comini. Hoc enim eſt ſacra⸗
mentum vnitatis et pacis. Et quia pacis pe

titio exuperat omnem ſenſum. Ideo pacis

peritio inchvatur a ſacerdote.cum diot. Pax
ůomini.et a chꝛo cõpletur cum dicif.Agnuſ
dei.et ſic tria a ſacerdote incepta.elvꝛus pꝛoſe

quitur. ſ. Gloꝛia in excelſis. quod pertinet ad
ſpem. Credo in vnum deum. quod ptinet ad
fidem. Pax comini. quod pertinet ad charita
tem.Petit autem populus miſericoꝛdiã.q;tũ
ad amotionem mahli contra miſeriam culpe.
et pei e.et pacem q;tum ad cõſecutonem o⸗
mnis boni. vnde ter agnus dei dicitur. pec o-

innia thvmas In.iiij.diſtinctione.viij.in ex
ſitione littere. Et nota ꝙ fractio vſtie fᷣm

ne.i. articu.iũᷣ.in coꝛtᷣ:

coꝛ Me Ngueſtiomis. ta ſi⸗
gnificat. Pꝛimo ipam diuiſionem coꝛpoꝛis
chꝛiſti.que factia eſt in paſſone. Serundo
diſtributionem gratiarum pꝛocedentium ex

4
—

ner un

mſtlrli

cfuron ſcloe
n ſruclsſaten
ts epeilat

ſgecleſunt E
ſprerfegnsm
ennäonteftumn
nbbar ncalee
pfrtacokenon⸗
icnitñn ceonoe
tacerudoniſa
fadun e Dott
Apretenerme

Dchinduaspre

VIſkſgniftan,
fotl nacica k

ceonnh'waale.
Ntutnnonegn
teitet. de
ſetps pſtiein cel

Meſdigtogdl
N. Cecapers
onsetcönne

bneßccicantn

acirumacrio
Netiurytcöfon
Kpncer Etſch

üüpmeonnnenn

ggeidebraie
Ohlttäilanna.

eſconseſtn

huut
tccdon⸗
doskimehcan
Meſl
cftmnefrere
IrNign

ter Ndlnenen e
minmnn
Mns etann nn
eentoneged
miſenorimnnn
irihefunnnn
e EneIIS
mmidſihonmnee
tſenminne Sniſcg
—
Nopeeeftunag
meentmnn
ttumaAaIe

weſtssnobis nti

meprio bi ananen
Xpamo wnnnien
lerundo ſoraistnd
moenimn wnroen
ormione wunnmi an
rorgronen ſrtene
1e. Lemno pacs ai
n. bor emn etan
s. Etanis ann
n ſnn. J0e n⸗
õ
emr amdi g

nept/ kur
Nis r vNi OH
run. Awetnetddd

omſendortiiätl

nmna mſenomn l.

n onwnen
mns mdn Nt0
Gemowne vi, ſtelſ

eſiome. M 4

iuſionen n
gfſone. Bemn
goelenmn

qð iam reſurrexit demonſtrat.i.ipᷣm chꝛiſtuʒ
et lvxatã virginẽ.et ſiqui ſunt alij in gloꝛia cũ

pace. ſi celebꝛaf ꝙ defunctis.terminat᷑ per be⸗

paſſione chꝛiſti. vt dicit Oyoniſius. Cercio
diſtinctionẽ coꝛpoꝛis miſtici.ſcõm diuerſlos
ſtatus. Et quia ſtatus ſunt tres. iðo tres par⸗/
tes fiunt. Onde Sergius papa.de conſecra.
diſt. ij. c. rifſoꝛme.dicit.rifoꝛme eſt coꝛpus
wmimi. Pars miſſa in calicẽ. coꝛpus chꝛiſti

coꝛvoꝛe. Pars comeſtaambulans ſupꝑ terrã.
quia ſcʒ viuẽtes in terra.ſacramento vtuntur
et paſſonibo atterunf.ſicut pams comeſtus
atteritur dentibo. pars in altari remanẽsvſq;
in finẽ miſſe ſigniſicat coꝛpꝰchꝛiſti.remanes
in ſepulcro vſq; in finẽ ſeculi.qꝛ coꝛna ſaneto⸗
rum in ſepulcris erunt. quoꝛũ aĩe ſunt vei in
celo. vel in purgatoꝛio. Nic tamen riius non

ſeruat modo. vt ſcʒ vna pars reſeruet᷑ m ſinẽ

miſſe. OTaner tamẽ eadẽ ſignificatio ptium.
NHñ verſus. Hoſtia diuiditur in partes tincta
lxatos. Plene ſicca notat viuos. ſerugta ſe/
pultos. hec Clv. Alij aliter aſſignant iſtam ſi/
gniſficationẽ. ſed nõ eſt eius. Pꝛeparatio
autem ſpedalis ſacerdotis ſumẽtis.fit ꝑoꝛa⸗
tiones quas pꝛiuatim dicit. Oñe ieſu cheiſte
et ſi que alie ſunt. Et nota ᷣm Cho. in. ij. pte
ꝙ ſi ꝓpter frigus manuũ.vel als pꝛopter ne⸗
gligentiã ante fractionẽ. vel poſt hoſtia conſe⸗
crata labat᷑ in calicem.quia lvꝛũ pꝛeterninio
nõ facit ad ꝑfectionẽ ſacramẽti. ſed ad figniſ
cationẽ tm̃.ideo nõ eſtnecene iterare aliqui d
circa celebꝛationẽ ſacramenti ꝓpter hmõi de⸗
fectum. hec Tl. Et ſi medietas lvſtie labitur
et poteſt et debet medietas alia que remanet
diuidi in duas ptes.cum apte poſſit lxc fieri
vt ſit ſigni ficatuũ.Si aũt tota dilabit᷑.ſi nõ eſt

de extrahi de calice.et adhuc diuidi fine mul⸗
ta cõtractatione ꝑtis madefacte.deber fien
ut meliuspᷣt. Itẽ ſi ſumendo ſangiinẽrema
net ꝑps hoſtie in calhcẽ miſſe in fundo calieis.
poteſt digito ad labiñ calicis adduci.et ſic ſu⸗

mi. CTercia pars pꝛincipals eſt gratiarum

actionis.et cõtinetſeʒ rememoꝛationẽ acce⸗
pti beneficij ĩ cantu anplone poſt cõmunionẽ
er gratiarumactionẽ ex oꝛõne quã ſacerdos
ꝓſequitur vt cõ foꝛmiter ſinis miſe pꝛicipio
reſpondeat. Et ſciẽdũ ꝙ in offeio miſſe que

dã verba continentur greca. ſicut lrie eley/
ſon qued hebraica. vt alleluya. oſanna. ſaba

oth.quedã latina. vt alia.quia his tribus lin
guis ſcriptus eſt tirulus crucis erſti. Joh. ix
Pec Cho.in.iiij. Cerminat᷑ miſſa roſt ite mi
ſa eſt.quod dicituniaieſſit gloꝛia in excelſis
deo. als benedicamus dño.vel requieſcant in

nedictionẽ ſacerdotis vnde de cõſe. dſti. i. .
miſſas.dicit᷑.ꝙ nullus ante benedictionẽ ſa⸗

cerdotis egredi pꝛeſumat.ſq; diebus dñicis.
Euangelium autem. In pꝛincipio erat ver
bum. eſt ad placitum ullud vel aliud. Debet
tamen ſeruari in hoc mos patrie Poſt perce /
ptionem autẽ ſacramenti ſumitur vinum ad
abluendum os. ne reliquie alique remane/

ant inter dentes. quod pertinet ad reuerentiã
ſacramenti.et hoc eſt verũ.niſi eadẽ die debe⸗/

ret iterũ celebꝛare.cum nõ fitieiunus. extra
de cele. miſ.c.ex darte. Er eadem ratione ſc-J
pꝛopter reuerentiã ſacramenti abluit etiã diꝰ
gitos.quibo tetigit ſacramentũ.ſi tamẽ aqua,ʒ
ſum eret in purificationẽ.ia poſſet fieri ſicut

cum vino ad libitũ ſacerdotis.

PBro erpoſitione §. iii.

autem aliqua et bꝛeui ipᷣius oꝛationis wdomi⸗/
nicaus. Nota hic que ponit lv. ſcðᷣa ſcðe.ꝗ.
lxxxiij.arti.ix.in coꝛpoꝛe.q.Dicit enim ꝙ ipᷣa
oꝛatio vominica eſt ꝓfectiima.et ſᷣm Augꝰ.
ſi recte oꝛamus.nil aliud dicere poſſumus.ſ.
q́;tum ad ſubſtantiã. Nam pꝛimo ponuntur

illa per que in nobiſipᷣis fiduciam excitamus
ſcʒ ↄſiderando charitatẽ eius ad nos. quia bo
num noſtrum vult.er ideo dicimus pater no

ſter. et cõſieeratio excellentie qua nos poteſt

iuuare. etideo dici. qui es in celis.Oeinde
ſeqnũt᷑i ſeptẽ petitiones.et eo oꝛdine quo pe

tende ſunt.Pꝛima ꝑtinet ad dilectioneʒ dei.
qua deum in ſeipᷣo diligimus cum dicimus.
ſanctificetur nomen tuum.i. ſanctum ab lv/
minibus habeatur.quod ꝑtinet ad gloꝛiã dei
in hbmimbus ꝓpagandam. Secũnda ꝑtinet
ad dilectionem qua diligimus nos.cum di⸗

g citur adueniat regnum tuum. per quod peti/
tota madida.ſed ꝑs aliqua.et poteſt cõmo⸗

mus ad gloꝛiã eius puenire.Cercia petitione

petitur directe illud ꝓ quo beatitudinẽ merea

mur.cum dicitur. Fiat voluntas tua ſicut in
celo et in terra.Quarta eſt per quam petit᷑ i⸗
lud quo inſtrumentaliter iuuamur ad meren
dum.cum dicitur. Panem noſtrum quoti-/
dianum da nobis hodie.ſine hoc intelligatur
de pane ſacramentali cuius quotidianus v/
ſus pꝛoficit. in quo etiam intelligũtur aha ſa⸗
cramenta.ſiue etiam intelligatur de pane coꝛ

poꝛali.ſub quo cõpꝛehendit᷑ omnis ſufficiẽtie

victus.Auinta eſt remotio eius.quod eſſer
impedimeniũ pꝛime petitionis.quia directe
excludit a regno.ſcʒ peccatũ.vnde dicitur.di⸗
mitte nobis debita noſtraſicut et nos dimitti

mmnus debitoꝛibus noſtris. Sexta eſt remotio

eius.quod nos impedit a ſecunda pentione.
ab obſeruantia diuine voluntatis.cum dici⸗
tur. Et ne nos inducas in temptationem. per

qquod non petimus ne temptemur. ſed ne a

temptatione vincamur. Quoeſt in tem /
piationem induci. Septimga eſt remotio

Zitulus

penalitatis pñtis. que eſt im peditiua tercie pꝑe
titionis. ſcilicet ſufficientiã circa vitã. vnde

dicitur. Sed libera nos a malo amen.i. ſic fi/

at. Exinde dicitur. Paxr womini ⁊c. quod ſe
quitur. Agnus dei ⁊c. Obi bis pꝑetimus mi⸗
ſericoꝛdiam. ſcʒ q;tum ad animã et quantuzs

ad coꝛpus liberari a miſeria.Et dicitur tercio

agnus dei.petendo pacẽ. ſcʒ q;tũ ad vtrũq;.i.
mentalem et coꝛpoꝛalẽ. Exinde ſacerdos de/
oſculatur euchariſtiãvel calicem ̃m alios. et
wſtea ab eo diaconus accipit oſculũ pacis.et
deinde alij.Algnus dei dici inſtitunt Sergius
papa.Oſculũ pacis dari inſtitin: Inno. pꝛi⸗
mus.et eo ſecundus. et ſignificatvnitatem
dilecrõis.quã debent habere adinuicẽ fideles

quã ſignificat ipᷣm ſacramẽetũ.⁊ etiã aſſenſuz

ſacris myſterijs.et his que celebꝛãtur in eccle
ſia. Et eſt quaſi loco cõmunionis. quam anti
quitus in feſtis omnes fideles ſumebt. In

miſſia tamẽ defunctoꝛum ſacerdos nec ſumit

nec dat oſculum pacis.quia defuncti ſunt abſ
qʒ; perturbatone pacis.uli ſeʒ qui ſunt in pur
gatoꝛio cum peccare nõ poſſint. Sumpto ve /

ro ſacramẽto dicitur anuplona poſt commu

nionem.que a quo fuerit inſtituta. ignoꝛaf.
et deinde oꝛatio.quod totum pertinet ad gra⸗

tiarumactionẽ de tanto beneſicio.et finitur ꝑ
ita miſſa eſt. quod ſic exponitur. Ite ad pꝛoj
pꝛia.qina miſa eſt ſeu oblata eſt ivſtia dei ꝓ

humano genere. vel miſſa eſt oꝛatio ad deum
pv populo. et fimta.vel ite poſt chꝛiſtum. et ſe
quimini ipᷣm.nõ ſtetis ĩ mũdo. ſed feſtinetis
ad patriaʒ per bona oꝑa.quod leinter poteſtis
facere.quia miſſa eſtad placandũ den patrẽ.

lvſtia per quam cõfracta ſunt tartarg. et parʒ
introituſparadiſi. Quãdo nõ pꝛeceſſit gloꝛia
in excelſis.terminat᷑ per benedicamus comi⸗

no. vel reqgmeſcant in pace in miſſa deſuncto/
rum.ſt autem euchariſtia nõ ſicut alius ci⸗
bus maſticanda.ſed diſcrete.et moderate.⁊

leuiter anterioꝛibo dentibo rerenda. et lingua

molliſicanda. ne qua pars eius dventibus inhe
reat.ne cõtingat expui.ſed nec ſubito poſt cõ/

munionem debet exym ꝓpter ſacramẽti reue

rentiam. Hec ant Guil. durandi.

De ptinentibo ad miſſam.et de defectibus
miſſe. er de diſpoſitõne ad ipam. et frequenta
tione.et vtilitate.
Capitulũ ſextum

Iſſa quondie in ec
eſia celebꝛat. Et lvc ᷣm Inno.
gquinq; de cauſis. Pꝛimo quia opoꝛ
tet ſemꝑ medicmam eſſe paratam cõtra quo

Decimuſtercius

tidiana peccata. Secundo.vt lignũ vite ſem
per ſit in medio paradiſi. Cercio.vt nobis q̃ti
die chꝛiſtus vmatur ſacramentaliter., et nos
ei ſpiritualiter. Quarto.vt ſit apud nos iugiſ
memoꝛia paſſionis. Quinto vt vero agnolo
a typici quotidie vtamur ad veſperã. quẽ iu⸗
dei ad veſperam cõuer:endi eſurient. iuxta il
lud.cõuertent ad veſperam ⁊c̃.pᷣs.lviij. Et

nota ꝙ ad debitã miſſe celebꝛarionẽ quedaz
requirunf ad ſactamenti neceſſitatẽ ⁊ quedã

ad cõgruam ritus ſlolennitatẽ.et quedam ad
celebꝛantis vel ſumentis idoneitatẽ. Zd ſa/
cramenti quidem neceſſitatẽ tria requirunf

ſcʒ de bita materia. debita ſoꝛma. et miniſter
intendens cõfectionẽ vel conſecrationẽ. ſi ali

quid iſtoꝝ defuerit.cõfici nõ poterit. Sed his

tribus cõcurrentibus.et ſi omnia alia defice⸗

rent.cõficeretur ſacramentuʒ. qᷓ;uis male ex
parte offerennũ.quia cõtra eccleſie moꝛẽ.
Eſt autem debita materia huius. panis triti⸗
ceus aqua naturali cõſectus.et vinum vitis
Et hoc ideo.quia chꝛiſtus creditur confeciſſe
n tali materia.quia apoſtoli qui pᷣſentes fue⸗
runt tradiderunt nobis hunc modũ. tũ quia

chꝛiſtus qui eſt in lvc ſacramento cõparauit
ſe frumento.et viti. tum eriam quia talis pa⸗

nis.et tale vinũ neceſſarius.et melius nutri

mentũ pꝛeſtant. vnde et melius ſignificantef

fectum ſacramenti ſᷣm vor. eccleſie. Igitur
pꝛimo ſciendũ eſt ꝙ cõferens pꝛimo in pane
fermentato grauiter peccat.quia facit contra
ſtatutum et cõſuetudinem ecceleſie.ſed ſicut
latinus cõſiciens in fermento.peccat moꝛta⸗
liter.ita grecus in aʒimo lvc quia faciunt con
tra eccleſie ſue ritum.q;uis ſitrationabilius.
conſicere in aʒimo ſᷣm Clv.iij.parte.q.lxxiiij.
arti.iiij.in coꝛpoꝛe.q.et in.nij.ſenten. diſt. xi.
q.ij.ar. ij.q.iij.in coꝛpoꝛe.q. Et.iiij.cõtra gẽti
les.c.lxviij.Si vero cõficiat in pane qui inci⸗
pit coꝛtumpi.ſimiliter grauiter peccat.etiam
cõficiendo in aʒimo. pꝛopter irreuerennam
ſacramenti. tamen pane tali cõficitur ſacra⸗
mentum. ſed ſi pams adeo ſit coꝛruptus. qꝙ;
in eo deſicit ſpecies panis. non poteſt confici
boc eſt ꝑ verba ſacerdotis nõ efficitur coꝛpus
chꝛiſti. Et ꝙ ſpecies maneant poteſt perpen⸗
di ex lvc.ꝙ cõtinuitas nõ eſt ſoluta. nec alia
accidentia.vel eſentia omnino ablata. Dec
TChv. et lber. Atem ſigrana alterius gene
ris ſint admixta tritico in tanta q;ntate ꝙ a⸗

hlam ſpeciem faciant.ſiue ꝙ medium conſti⸗

tuant nõ poteſt ex eo K ſacramentutn. ex

modica vero quantitate nõ impeditur. Cv.
et Allber. et Petrus.Si panis ſit de aqua ro⸗

ſacea confectus. dubium eſt inter wctoꝛes. ſi
wteſt confici.Ourandus oꝛdinis minoꝛum

SS = —=

☛
—

Ms

— ”=
=
2 —
—

elſdliigen

iin iſcte⸗

4

giͤßteofi n

gfeninten
palſcini.

(odſbugfn⸗
ſirar nten
eniſterſriln
ſöpnoncteüne
cemimtinmimn
Ssolotniitll
nttnnti hgec
(eſt pelſme
aurergtmmng
ilateyinnts⸗
rgenerntenſi
ifeminus.
midiferitene
ttidictatua
ſoden aubiſiin
Farcnmmoninsl
Dbetdizsdhan

nemi percd

NVofereniaet
opſeemrenin
ngel iralet
ſurerſannnde
(lunoluiſtape.
(yttiſtmreinſceſc⸗
Mllncei pi
iigi Incnhe⸗

tſcifectum ſit

nrighoſtoft

fmmcon ſt
onfianöͤw⸗
nffürmamna
Bnosinſt
muentloſii
Mümanlatr,

ngagſer

Peitn i
UAnhinns
rni un
Aune

ns ionniten
natena huins n
icöſerns Anne
ſdnsggeciun ne⸗
n diniſenni
tnotssiunenwii id
te ſcaneni
kmmenmn gune
rrſſariug etninnn
weermelinsigtene i
Ifm et n
goöſferens punm ne
Uer ectat, istuetcn
anem ealeie lſan
in ſemnento Gnat n
ino vensſatintm
m Eans ſtnnnnndn.
fn Dnii eg .
Amn ii ſenmn MH
õ
wcöiuri e imc
ſnee —
mnginmninn
e rftenl n
nens, ,M tntad

zöef tn etdd
min Ablan h
niamdltenin
Cointanti fmurgt
ſegmecinn ſt
adawenn

e npiinli

2
mnbll f

CLapitulüũ ſertum

dicit ꝙ ſic. ſed ſanctus Tho.dicit eſſe pꝛoba /
bilius nõ poſſit con fici. Ypſe autem Cho. in
tiij.ſ. diſt. xi. q. ij. ar. iiij. q. iij. in Rñ.ad ſcᷣm.
Dictit ſimpliciter. ꝙ non poteſt cõfici exr pane
coagulato ſeu facto cum aqua roſaceavel alio
lioaquoꝛe q; aqua naturali. Et idẽ recitat hv.
iiij.pte.q.lxxiiͥ.ar.vij. Rñ.ad vltimũ.de ſpel
ta et farre.q;uis quidã dixerint ꝙ poſſit cõfi/
di.Pe.iñ dicit.ꝙ cõis ſententia coctoꝛũ eſt.
ꝓ nõ poteſt cõnci. IJdem Rich. in. iiᷣ. di. xi.
Llv. etiã in.iij.pte.q.lxxiiij.ar.iij.dicit. ꝙ de
itlpvc nõ pᷣt cõ fici.quia er trinco iſta nõ generã
tur.et ſic nõ ſunt eiuſdẽ ſpeciei cñ tritico. SZʒ

Pe. de pal. in. iiij. di. xi. tenet cũ Alber. ꝙ põt

Coõ ſfici de ſpe ta et farre.ſicut de tritico. et rõem
alſſisnat. quia ſuntvnius ſpeciei eter eo ꝙ fru
mentũ ſit genus ad triticũ. et farad ſpeltam.
CLoõpertum eſt enim. ꝙ in eadẽ terra triticum
ſeminatũ. vno anno generabat ſpeltã vel far.

in a alio triticũ.Et ſi dicat᷑ ꝙ ſpelra nunq; ge

nerat triticũ. licʒ ecõuerſo nõ obſtat.quia foꝛ
te loc eſt ꝓpter imperfectã virrutẽ in ſpelta. et
ſimiliter ꝙ triticũ generat ſpeltã vel far. eſt ex
tebilitatevirtutis. ſicut aliqui maſculi nõ poſ
ſunt generare niſi ſeminas.nec alique femi⸗
ne niſi feminas. Sed ſicut maſculus et femi
na nõ differũt ſpecie.ita nec triticum ſpelra er

far. Et ſi dicat ꝙ alicubi tritico ſeminato cre/

ſcit oꝛdeuʒ. alubi ſiligo. alubi loliũ. nec tamẽ
WVpter hoc ſunt vnius ſpeciei. Dicendũ ꝙ verũ
eſt. nec de ipis cõfici poteſt.qiua hmõi tria ge

nerant᷑ ꝓpter accidẽs.et via coꝛruptõis.ſicut

er vino generatf acetũ.vel ſicuter ſudoꝛe aĩia /
lis ꝑfecti generaf animal impꝑfectũ.puta.ver
mmis.Sed far et ſpelta via generatõis ex triti/
co. ſicut ex ſeminatõe animal ꝓducit amimal
et oliua oliuã. hec DHe. Cum ergo certũ nõ

ſit vtrũ ſint e uſdeſpeciei ante cõfectionẽ.te/

nenda videt᷑ opi. Tlv. vt ptʒ. iij.ſ.di. xi. q.ij.

ar. ij. q. i. Vn coꝛge. q. vt ſcʒ nõ cõficiat ex his

Sel ſi cõfectum ſit opi. Pe.ꝓ ſacramẽto ha

beatur. pᷣſuppoſito ſi eſt cõfectum. et idẽ dicit

gqð d amido cum ſit paſta cruda. et nondum
panis confici nõ poteſt. ſed ſi inde fiat panis
cum ſit farina tritici purgatiſſima. pᷣt confici.
Siſſacerdos infra miſſam ante cõſecratio/
nenm aduertit lvſtiã nõ eſſe triticeãvł eſſe coꝛ
ruptã. remota illa loſtia aliã ponat.et a cano/
ne reincipiat. Si vero poſt cõſecrationẽ.idem
faciat ponendo aliam lꝓſtiã. et eã ſumendo.
ſed nililominus poſtea pꝛimã illã hoſtiam ſu
mnat. aut alis ſume
ter cõſeruet. Pe. Idẽ Richar. in. ii. diſt. xi.

adat.aut reueren/

Qõ auteʒ dicit hic Pe. reincipiat a canone.

Beatus tiv in ſimili caſu dicit reincipiendũ
a vexrbis ↄſecrationis.iij.ꝑte.q.lxxxiiij.arti.

vlti. An rñ. ad.iiij. vt habet. j. Si vero ſacer⸗
dos aduertatſupꝛ adictũ defecrũ loſtie poſtq;
ſiunpſerit. licet in iſto caſu varient wocro. b.

El. in tercia ꝑte vt ſupᷣ.tenet ꝙ deber pone⸗
re aliã lvſtiã. et cõſecrare.er ſumere.qꝛ pꝛece
ptum d pꝑceptione ſacramẽti maioꝛis eſt pon
deris qᷓ pꝛeceptũ ꝙ a ieiunis ſumat᷑. Per id
autẽ ꝙ dieit Pe. ſi ſacerdos infra miſam ad

uertat hoſtiꝗᷓ nõ eſſe triticeã̊. vel coꝛruptã. ptz

quid agendũ. Sed ſi nulla hoſtia fuerit ſoſita

rvl ſi poſita ſit perdita. Et p id qõ dicit tho. ſi

*

aduertat vefectũ hoſtie woſteius ſumpnioneʒ
pᷣt hoc idẽ intelligi ſi aduertat eriã pſt ſum/

ptionẽ ſanguinis.ſ.ꝙ rurſus ponar nouũ pa⸗
nem et nouũ vinu. et cõſecret atq; pſequaf.
ne ſacrament remaneat imperfectũ. qð ma
gis expꝛeſſe a arebit infra. ibi ſtatim dice⸗
re defectũ vini. et ponent᷑ verba magis expᷣſſe
ipᷣius.b. Cho. Rich. autẽ dicit. ꝙ ſi ſacerdos
iam ſumpfſit hoſtiã dictã.i.nõ cõſecratã ſᷣm

nuoſdã. nihilominus delet ſumere cahcẽ con

ſecratum.i.ſanguinẽ chꝛiſti. q;uis nõ ſit ieiun

nus.iq; neceſſitas eum cogit. ne ſanguis re/
maneat ſic inaſſumptus. ſed ſi iam ſumpſit

vrrun q. ſ. hoſtiã nõ cõſecratã. et calicẽ coſe⸗
cratum. vel ecõuerſo.dicit ꝙ nõ debet illa die

aliã hoſtiã cõſecrare.quia ieiunus nõ eſt. ſed

opi. Cho. vidẽ in hoc rõnabilioꝛ. ſcʒ ꝙ aliaʒ
cõſecret ꝓpter rõem ab eo aſſignatã.

De vino puro .i.

Sciendũ ꝙ ſi vinũ omnino factũ eſt acetum

nõ poeſt de ipo cõ fici ſaeramentũ ſanginnis

chꝛiſti. quia differũt vinũ et acetũ.eremplifi⸗/

cat ſicut viuũ et moꝛtuũ.ſᷣm phm. Si vinuʒ
ſit in via quaſi aceſcendi.idem iudiciũ eſt.qð
de pane qui eſt in via ad coꝛruptionẽ.ſ. ꝙ pᷣt
cõfici.et de tali pᷣt intelligi dictũ Anno. in li.
de miſſa. cum dicit.ꝙ poteſt cõfici cum aceto
vt exponit Rich. in. iiij. peccat tñ cõficiens p⸗
pter ſacramenti irreuerentiã. Idẽ tho. erkn

ier. De muſto poteſt cõfici nõ tamen fien⸗
dum de muſto recenti ꝓpter impuritatẽ. tho.

Pe. De agreſta cõſici nõ pᷣt.quia differt a
vino ſicut cõpletum ab incompleto. Richar.
in.iiij.diſt.xi.Similiter de vua matura con⸗
fici non poteſt. quia non eſt ſub ſæcie worabi⸗
li ſededibili. Et de hoc etiã de conſe. diſt. ij.

c. Didicimus. Item vevappa. id eſt aquarel

lo non poteſt con fici ſanguis chꝛiſti. pᷣm Al⸗
ber. eſt enim aqua fuſa ſuper acinos vuarum

vino erxpꝛeſſo. que habet aliquantulum vini

acumen.ſed non eſt vinum. Si autem vino

apponatur tanta aqua. qð non conuertatur

in vinum nõ poteſt confici. et non habet ap/

poni aqua roſacea, vel alia artificialis. Si tñ̃

Zitulug Decimiſtercius

arponeret in ta modica q;titate ꝙ ĩ vinnouer
teret. cõficeret. Clv.⁊ Be. Si ſacerdos pꝰↄſe
cratõʒ coꝛpis ſ añ ↄſecratõʒ ſanguis pcipiat
vinũ ⁊ aquã nõ eẽ in calice.dʒ ſtanm appone
re et cõſecrare. Si vero poſt oĩa ↄſecratõnis
verba pcipiat ꝙ vinũ nõ ſuerit poſitũ. ſiqindẽ
lvc ꝑcipiat ante ſumptionẽ coꝛpꝑis.debet depo
ſita aqua ſi ibi fuerit ponerevinũ cũ aqua.⁊ re
ſumere a verbis cõſecratõis ſangumis. Sve
ro ꝓcipit poſt ſumptionẽ coꝛpꝑis.debet apponę
re aliã lvſtiã ſimul cum ſanguine ire rũ conſe
crandã. et in fine ſumere boſtiã iterũ cõſecra/
tam et ſlanguinẽ.nõ obſtãte eniã ſi pꝛꝰ ſum/
pſit aquã que ecat in calice.qꝛ pꝛeceptũ de ꝑce
ptione ſacramẽn eſt maioꝛis ponderis q;ᷓ; pꝛe
ceptũ ꝙ hoc ſacramentũ a ieiunis ſumat pᷣdi
cta. ho. Pꝛedictis aũt verbis demonſtrantur
iſta duo. que ſupꝛa dicta ſunt. cum de defectu

panis dictũ eſt. Niceni dicit tlv. ꝙ nõ ſuficit

jolũ lvſniã ſumere ne impfectũ remaneat ſa⸗
cramentu. Sed ſi ſolũ ſanguinẽ aliquis cõſe
craret erlumeret. ua remaneret umperfectũ.
ſicut ſi ſolã hoſtia cõſecraret et ſumeret tunc
aũr ſoluʒ ſanguinẽ cõſecraſſet et ſumpſiſſet.
Si p ſt conſecrationẽ ſanguinis cognoſceret
ꝙ loſna nõ fuerit triticea. v l ꝙ fuiſler coꝛxru⸗
pta. vt hic dicit tlv.etiã ſi ſoluiũ ſit ieiuniũ re
petendu eſt ſacramenmtuz. vt ſit integrü. Et
cum mine celebꝛias terminet᷑ benedictione
ſacerdotis. vt dicit infra. nõ ua udicandũ eſt
ce detectibus miſſe reparãdis ante benedictio
nem ſacerdotis. cum adhuc ſtet ofncin miſſe.
et pon benechctionẽ quãdo nũc ſolutüũ eſt offi
cutn miſſe. quia poſt benedicnionẽ quicqͥd fie
ret magis fieretiterano miſſe q; reparatio de

fectus. Atein ex verbis ſancti Chv. immecha

te iupꝛadiete aparet. ꝙ in reparatõe ſacra⸗
menti impfecte ſatis ſufficiat reſumere a ver
bis ↄſecratõms. Nide tgmẽ oĩa oꝛdinate ſu⸗
pꝛa repetenda. qꝛ vt dicit. vij.q.i. Nihil. pfe/⸗
cta no poſſunt diti ſacramenta. que pꝑfectum
nõ habent oꝛdmẽ. Et. b. Cho. dicit ꝙ imma
ne ſacrilegiũ ſi nõ ꝑficit᷑ hoc ſacramentũ. ñ
et cõcilium thvleranũ tulit ſententiã excõica/⸗
tioms in eos.qui cum pnt nõ pficmt illud ſa
cramemti. vt piz in loco vecren ſup immedia
te allegati. Si ſacerdos pempiat aquã non
fuine poſità in vino ante cõſecrationẽ ſangui⸗/
ms. pnat eã. et dicat verba ↄſecratõnis. Si
aũt pcmpii poſt cõlecrationẽ ſanguinis. nullo
mõ deber poſtea apponere aquam.quia nõ eſt
de nece mitate lacramenti.er ſequeret᷑ coꝛru/
ptio acramentiin aliqua ꝑte. Si quis tamẽ
ante cõlecrationẽ ſcienter omiiteret appoſi⸗

nonẽ auue.grauiter peccaret.quia ageret con

tra cõſiuunonẽ eccleſie.et quia omini apo

ſuiſſe creditur. Nõ ſufficit aũt ꝙ aqua appo⸗
natur quãdo adhuc vinũ eſt in olio.quia hoc
nõ ſigmficaret aliqind.ſed opoꝛtet vt immis
nente oblatõe a pponaf ad ſacramentũ tio.
PHorf eni in ſigmificatõne hmõi ꝙ ꝓpłs qui
ſigmficat ꝑ aquã.chꝛiſto vnit᷑. &t ᷣm Alber.
dimittere talẽ apxoſitiõʒ aque ex heretica pꝛa
uitate.vel ex cõtemptu.vel ex occupatõe circa
illidta.eſt moꝛtale.dimittere aũt ex negligẽ/
tia pcedente.et ex occupatõne circa vana tẽ

poꝛalia.eſt graue peccatum.Et ſi mihi ↄtinge
ret.facerẽ einendã tanq; ꝓmoꝛtali. Si auteʒ
negligentia illa ꝓcedat ex occupatõe circava
na.vel ex ſurreptõe.nõ eſt moꝛtale.hec G.
Er nota ſᷣm Richar.in.iij.cum fit equaliſ
cõmixtio in calice er vino et aqua.hoc poteſt
fieri dupliciter. Ono mõ ſᷣm mixtoꝑ equalẽ
q;titatẽ molis.ſic aqua nõ ſolueretſpecie vini
magis eni eſt vinũ actiuũ qᷓ; aqua.nec gene⸗
raret᷑ tercia natura ex duobo.nec poñet vinuʒ
cõuertere in ſui naturã.Alio mõ pt fieri com
poſitio ſᷣm equalẽ cõpoſitionẽ virtutis.et ſic
ex illis duobus generaret᷑ natura tercia. que
nec eſſetvinũ.nec aqua.ſed nõ ſtanim. Ope⸗
ratõnes enĩ nature nõ ſunt in inſtanri.q;uis
earũ termini ſint in inſtanti.et nõ ita cito poſ
ſet ſacerdos (cõficere poſt talẽ vini et aque ap⸗
voſitionẽ quin vinũ cum adhuc nõ eſſet trãſ
mutatũ ad cõpoſitionẽ nature tercie.cõuerte
retur in ſanguinẽ.Sed ſi ſacerdos ronſecrat
poſtq; facta eſt tranſmutanio ad terciã naturã
cõſici non poteſt. Et dicit Albertuſ ꝙ i illis
terris vbi vinũ nullo modo haberi poteſt. de⸗
bet hr̃e cõſultatio ad curiã quid ibi nendũ.tñ
pter intolerabile damnũ animaꝝ qð incur
rimurex deſectu ſacramenti.videref cũ talibo
ene diſpenſandũ.vt coꝛpus xpᷣi nõ eſt ſine ca⸗
lice conficerent.qꝛ coꝛp chꝛiſti nõ eſt ſine ſan
guine ⁊ amma.et deitate.q;uis ibi nõ ſit ſanR⸗
guis in hoſtia ervirtuteↄſecrationis ſacramẽ
ti.hec lber. Atem cum ſpeciebo vini poſt cõ⸗
ſecratiõʒ admiſcef aliquis liquoꝛ. dicit Pe.
ꝙ cum ſpecies retineãt modũ ſubiecmiſui.ſi
cut poterat fieri additio vino ibidẽ exiſtenti.

ita poteſt fieri ſpeciei vini. aut ergo addit eiuſ⸗

dem generis liquoꝛ aut alterius. Si alterius
vt aqua.aut id quod addit᷑ eſt equale.aut ma
ius et minus.Si maius nõ tantũ quãtitate.
ſed vir: uetranſmutat naturazʒ ſpeciei inſſe.
Si equale.tranſm utat vtrũq; in naturã ter⸗
ciam.et ſic vtroq; modo deſinit ibi ſpecies vil
ni ene.et per cõſeqsus ſanguis xpᷣi. Si vero

minus tranſmutat᷑ in naturã ſpeciei.verumta

men ſub ꝑtibus illis ad quas liquoꝛ additus
penetrat.cum nõ ſint ibi accidẽtia ſine ſubie

cio deſinit eſſe ſanguis xpᷣi. Si addit liquoꝛ

biuntuohqur

cne.
Pronn

Orenlmgnd
niet gtorſagan
emonbus
ne .onas g
tmmennr. Ho⸗
tltetihtumae
htetenimaain
niteſamennm
betpomeltsefi
ptamum Fren
Geteernentac
fmmimnlactne!)
Vennmemmenons
ſumhinsſacune
Celigteluganen
lacöiuncnoenin
nne mnendidir
D Peron
nug. Ponfn.
ſaſommelanguint
ingninisei
Pcöcttionesa
tenmſumdin,
W
liurel dinmn
rneſtlonneo
tengetnamen
Güikneng-
linumnszer
mmepmndn
aimg dtern
ndenimopran

Aufnmn ſ
wlnn

lefgtins.

hfſctei⸗

re

LCLapitulũ ſextum

eiuſdem generis. vt vinum. tunc iterum aut

tur. nihil efficitur. eriam ſi videantur verna

bnſieſtndn liquoꝛ additus eſt maioꝛ aut equalis. aut mi icdem ſignificare. ſimilirer ſi aliquid e dicris
t nnne noꝛ. Si maioꝛ. tuncad omnes dimenſiones foꝛinis oiminuirur, niſi foꝛte eſſet aliqua lit/
nktal anI ſpeciei puenit. ⁊ eius cõninuitatem totaliter tera in fine dicrionis. vt. m. et huiuſinodi. et
göhehni V ſoluit. et ſic iam alius liquoꝛ numero quoad lvcex mala pꝛolatione. quia enam ſic cõfice⸗
Nlorni iinad Acclidentia eſſe incipit. et ſanguis cheiſti ibi retur. Si vero aliquid adderetur. quod ſigni
ſini⸗ enme eſſe deſinit. ſi equalis ſimiliter cõtingit. ſi mi/ ficationem nõ mutaret. nec erroꝛem induce/
Dunlgangin noꝛ tunc ad omnes dimenſiones ſpecieinon ret. magnum veccatum eſſet. tamen cõficere
dmteräinmie peruenit. Sub partibus ergo illis ad quas ꝑ⸗ tur. lller. vt ſi diceret loc eſt coꝛpus meum
tanaör gki, uenitvinum additum deſinit ibi eſe ſanguis ſanctiſſimũ. Dicit autem ſanctus Tho. -
Aucnumn Ef mi cum iam acaidentia non ſint ſine ſubiecto. et foꝛma pꝛedicta vtens pꝛo nomine demonſira
im nz cõtinuitas ſpeciei que erat ſine ſubiecto ſolu tiuo.oſtendit ꝙ materia cõ ſecranda debet eſſe
Nctreraingienun ta ſit. Sub partibus vero illis ad quas nõ per coꝛam ſacerdote. Onde ſacerdos exiſtens in
enöckn ummn uenit manet chꝛſti languis. Concoꝛ. Klo. er mo ſua. nõ poſſet cõſecrare panem qui eſt
Gniim acddit Pe.puto tamen ꝙ ſi non eſt notabili/ m altari. aut etiam in ſoco.nec vinum quod
erpndet hhtd ter ercellens nimis quod additur pꝛopter du eſt in celario. Sed q;tacunq; ſit quantitas pa
nöfn N bium toto liquoꝛe ipo tanq; ſacramentovten nis et vini quęe coꝛam ſacerdote ponitur po⸗/
— ro noncia foꝛme eu. pꝛeſentia noeſt weiernimmttn Anahtttaaror⸗
in anenn Sciendum ꝙ Almbꝛoſi in libꝛo de ſcamẽ/ bi gratia. Otrum exiſtens in oꝛe clibani ma⸗
a wnißtimn tis dicit. ꝙ ſoc ſacramentũ cõſicitur in vrbis ximi. vel exiſtens in foco marimo pleno pa/
ninnennheſt et ſermombus chꝛiſti. ex quo dicto concudit nibus. vel exiſtens in celario pleno vino. v⸗
e nen leatus Tvmnas ꝙ foꝛma cõſecrationis huuꝰ trum poſſit cõſecrare hec omnia ſimul. neſcio
n ntn ſacramenti ſit. Hoc eſt enim coꝛpus meum de lvc ſed ſirequiritur talis pſentia p ſimul
meiblmn itmie videlicet q́;tum ad cõſecranonem coꝛwoꝛis. poſſit tangere omnia tunc nõ poſſit ſimul cen
unrtm minnnm et hic eſt enim calir ſanguinis mei noui et e tum lvſtias conſecrare. quas ſigillatim ſimul
unntinemmd rerni teſtamenti miſterſum fidei. qui pꝛo vo antingere nõ poteſt. Et ſic ſufficit pꝛeſentia vi
umgan a beis et pꝛo multis effundetur in remiſſionem ſus. nõ qua actu videat cum cecus conficiat.
frmimmmt ie peccatoꝛum. Alla vero verba accipite et man⸗ ſed qua ſitviſibile. tunc aerem plenum vſq;
Atitentds iſea dueate. pertinent ad vſum materie cõſecrate ad celum poſſet cõficere. Onde iſta diſtantia
EnmmmNIIHöI ſiniliter illa verba. HDec quotienſcũq; feceri/ et pꝛeſentia et quantitas materie non ſunt

EtRar rmſgi

tis in mei memoꝛiam facietis. pertinet ad v apud lomines dererminata. ſed dei noticiere

Monco Ari Nt ſum huius ſacramenti. qui vſus non eſt de ne ſeruata. verum eſt tamen. ꝙ nõ poteſt conſe⸗
——— ceſſitate ſacramenti.vt idem Clv. Birkt Nee crare niſi materiam pꝛeſentem et ante ſe poſi⸗
edemmnüamine ön illa cõiunctio enim.non eſt de ſubſtantia foꝛ, tam. alias eſſetfalſitas in ſacramento verita
Ement, C d me. tamen dici debet m vſiim eccleſie.qui v⸗ tis pꝛopter illud pnomen demonſtratiuũ loc
coprs inoeffſen ſus a beato Petro mitium ſumpfſit. etiã lo rel hic. Hec Pe. Dicit etiã Clvmas ꝙ ſi ſai
op'chuſfſnittſin mas. NHota ſᷣm Pe. et Allber. ꝙ de ſubſtan cerdos nõ recoꝛdatur ſe dixiſſe ea que in cõſe
Mare Fno linoſten na foꝛme ſanguinis eſt tantum. hic eſt calix cratione euchariſtie dicuntur. nõ debet ex lve
mmie enmmulimi ſan guinis mei. Sed ſvmas in. nij.dicit ꝙ turbari. nõ enim qui multa dicit. xecolit om/
n rtynmi O quia cõditiones appoſite. ad ſubiectum vel pꝓ mium que dirit. Si tamen ſacerdori ꝓbabili
cnns inen dipe, dicatum ſunt de integritate locutionis alicu/ ter cõſtet ſe aliqua obmiſiſſe ſiquidem non
imriſtien ſiſ ius.ideo alij ꝓbabilius dicunt ꝙ totuʒ quod ſunt de neceſſitate ſacramenti. nõ delet reſu⸗
unmo bieſfen ſequitur eſt de ſoꝛma. cum totuz loc quod ad mere immutãdo ſacrificqͥ oꝛdinem. ſed delet
miaragddtm ditur nõ ſit locutio perſe. ſed determinano p/ vlterius ꝓcedere. Si vero certificeturſe obę⸗
eins oittenumn dicati. Sciendum etiam ſᷣm Ch. He. et ?æll miſiſſe aliquid eoꝛum que ſunt de neceſſita⸗
arctengean ber. in. iiij. ſenten. ꝙ quehlet foꝛma ſcʒ coꝛo/ te ſacramenti.ſ.foꝛmã conſecratõnis.delet re
a nticitne. ris et ſanguinis per ſe pꝛopꝛiam habet virtuj/ ſumi ipᷣa foꝛma.et cetera peroꝛdinem recita
