cijs. Adem dico ſi eſſet pꝛeſens ⁊ ſanus ⁊ nõ
interrerat dĩnis nec cõſueuerat venire ad di
uina.quia non pꝛetextu infirmitatis ſi vellet
haberequotidianas diſtributõnes non habe
bit eas.nec cũ ſalua cõſcientia poteſt ne ve.

Litulus

ſed in foꝛo conſcientie tenetur ad reſtitutio/
nem.exquo ſi eſſet ſanus.nõ intereſſet diui
nis. Et iura q̃ volunt fructus ⁊ quoridianas

Diſtributõnes dari. de bẽt intelligi qñ infir/

mitas eſt pꝛorima ⁊ immediata cauſa nõ in

tereſſendi diuinis.alias ſecus.hec io. an. foꝛ

te tñ ſigratis canonici cõſerrent. et non vr ex

cutionem.

De clerico abſen Kxv

te cũ neſcitur vbi ſit. Nota ꝙ talis trib pu⸗

blicis edictis citabitur ad eccleſiã. ⁊ ſi poſtea

expẽctatus ꝑ ſex menſes nõ veniat.pꝛiuabit
eccleſia quã halbet. hoc dicit. c. er tue. de cleri.
noõ reſi. ⁊ ᷣm io.an. nõ ſuficit vnũ edictum
licet ꝑemptoꝛiuʒ nec intelligit᷑ iſtud œ ep̃is
abſentantibo m loſti. Et dicit idem lvſtiẽ.

ii latitat clericus. ſufficit edictũ publicari

vmos vel eccleſias. Sed ſi infra puinciã

copiã ſui faciũt ꝓcedi.nõ poſſet ex edicto qdᷣ

nõ pueniſſet ao eos. Mec contra latitantes
ex edicio ſolenniter ꝓpoſito. dicit etiã inno.
lvſtiẽ.ꝙ etiã ex pꝛobabili cauſa nõ licet ab⸗
eſſe. niſi de licentia pᷣlati. vel niſi illud ꝑnmt/

tat cõſuetudo. Camẽ cõſuemudo nõ woſiet in
oucere ꝙ ſine iuſta cauſa vagẽrur.eſſet.n. cõ

tra bonos moꝛes ⁊ leſionẽ eccleſiarũ. vñ nõ
valeret de conſuetudine. Interea añt vum

clericus vagatur om. deſeruiatur eccleſie de

fructibo eius ᷣm ioh.an.c.i. Mota etiã ꝙ;

ſi papa mãcdat ei ad quẽ ſpectat. ꝙ beneficia
alicui conferat.collatio p eum alteri facia te/
net.ipᷣe tamẽ ex fraſgrenſione punit᷑. hc ſum

matim dicit. c. dtlectus filius. e p̃ᷣben. vt o⸗/

nit io.an.habet tñ hoc diciũ multas exceptõ

nes. Hꝛimo videlicet. niſi l̃is eſet appoſita
clau ſula.ꝙ ſi ſecus fieret.ſit irritum ⁊ inane

vt eo.tit.inter ceterg. Secũdo mſi papa als-

ſuã inſinuaueritvolũtatẽ.vt no.hic glo.Cer
cio qñ papa nõ mandat conferri. ſed ipe cõ⸗
fert pᷣbendã.tũc.n.collatio facta alceri de illa
non valeret. vt infra eo. titu.ſi poſtq;. lib. vi.
Quarto miſi iſte pꝛo quo ſenbit ſuerat rece/⸗
ptus in canomcũ ante illũ cui ſacra ẽ ꝓuiſio

pbende. tunc.n. poſſet reuocgri collanio alteri
facta. cq; uieſpo iure tenear. Item niſi datus
eſiet executoꝛ ad cõpellendu.qͥ inſinuanet et

interdixiner oꝛdinario ne alteri cõferarp̃bẽ

Daim.qꝛ tũc collatõ aleri facta nõ tenet. Itẽ
mſi datus eſtet erecutoꝛ nõ ad cõpellendũu.
leo ad ruidencũ.qꝛ tunc ꝑ ſolam pr̃tationẽę
Earũ ſartã ei ad quẽ dirigũtur. ad quem pti
net collatio ahecta ẽ pᷣheda. vſ nõ valeat col/

lario fatta alteri vt de cõceſ. bẽ. l. vi.c. ere⸗
cutoꝛ. Item niſi papa mpib uiſet lvc. vel ſi

ůebito tanq; elemoſinã.non teneret ad reſti

x
bi ipᷣam reſeruaſſer. ſᷣm hein. bich. in fi. iſti

us.c. Canonici aũt qͥ tali ſimplici maãdato in

ipᷣius eluſionẽ pᷣbendã alij cõtulerũt.tenẽtur

de cõmunibo redditiboiſti pꝛoinderi. vt dicit

in ipᷣa decreta.dilectus.⁊ ſic eſt iſtud in penã

clericoꝛũ.q̃ cũ nullã excuſationẽ haberẽt obe⸗/

dire mãdato apoſtolico cõtempſerũt.nec eſt
pena cõueniẽtioꝛ qᷓ; vt puniãtur in quo deliq̃
runt. de tempo. oꝛ. vel nõ ẽ. NMon enim poſſet
ei ſine imiuna cõferri pᷣbenda alij iam collata
qꝛ in ea nullũ ius haber ipſe impetrãs.quod

gpparet ex ip̃ᷣa decretali. io.an.⁊ inſra eo.idẽ

dicit ꝙ m ſtilũ curie raro fit monitio ſinepᷣ
cepto.cũ dicatur.monemus ꝑ apoſtolica ſcri⸗
pta.nec in talborefert ſi dicat. madamus vł

pcipimus. ff. mã. Li. m hoſiiẽ. HNota. ꝙ ſi
ad vnici canonicatũ ⁊ prebendã vacanteʒ in

eccleſia duo canonici ſunt electi.nõ tenet re
ceptio.eiiã ſi auctoꝛitas legati ſedis apoſtoli⸗
ce interuenerit.łc ſummatim dieit dcre. di⸗
lecto.de pᷣben. vt no.io.an.vbi dicit innoc.ꝙ;
plato nõ licuit infringere pꝛiuilegiũ canoni/⸗

coꝝ. ſʒ ſi canonici ad quos ſpectabat receprõ

auctoꝛitate ꝓꝛia hoc fecment. tenuiſſet rece/⸗
ptio.qꝛ potuiſſent renũciaſſe ſauoꝝ ſuo.ſ̊ nõ
tenuit diuiſio pꝛebẽde.ſunᷣ eo.ꝙ illorũ. Et ẽ

re publico cin nõ põt renũciari.vt de fo.ↄpe,

ſi diligenti. Item pꝑ pꝛimũ fit melioꝛ cõdins

eccleſie.o? vbi cõſiliũ ibi ſalus.cxeſcit.n.nu
merus cõſiliarioꝛũ. DPer ſecundũ poſſet indu
ci mẽdacitas clerici. dicit etiã inno. ꝙ ſiin ec

cleſiavbi nõ eſt cerius numerus ſunt plures

canonici ex cuibo vnus moꝛit.nõ valent h⸗
tere ſi inpetrãtur ſuꝑ canonicatu:illius alte
ri cõferendo.quaſi vacer.quia nõ vacat ſed

deſiit vt hic dicif. vbi vero certus ẽ numer.

nõ deſuit. ſed vacat. Nota etiam ꝙ ſi alqs
eligatur vltra numerũ in eccleſia in qua nũe

rus juratus nõ tenet elecnio. idẽ ſi numerꝰ

ſit cõſirmatusſꝑ papã cum decreto. alias ſe⸗

cus ⁊ in cõcoꝛdia. Secus ſi quis iura ſſet nõ
vendere hbrũ.quia tenet venditio. dicũt ſxe/

ciale in ſpũalibo ꝙ valeat quod fſit contra iu

ramentũ.⁊ hoc placet archi.Alij dicũt ꝙ re

ceptio. facta contra iuramẽtſum tenetr. Et ſub
dit io.an. Satis poteſt defendi ꝙ valet talis
receptio. licet illi nat periuri. ſicut tenet ma⸗

trimomi contraccũ contra uramentuz licet
cõtrahens ſit ꝑpiurus hoc tamẽ non pꝛocede⸗

ret in illo qui ſe ehgi ꝓcurando fecit recipiẽ⸗
ies deierare. Et hoc videt᷑ placere pꝑe et plus
egi. pᷣm quẽ nõ obeſt ꝙ ſint periuri. ſic infa⸗
mes. ſic repellendia legiimis acnibo. et ſic
ab eligendo.uꝛ temꝑe eleqionis aohuc non

ratio diueiſuatis ſᷣm hoſti.qꝛ pꝛimũ cẽſetur
Ne lure pꝛiuatocui poteſt renũciari.ſᷣm de iu

hlkidh
klatie
uit e

mmrtrte
Crcunn
vinſttn

frietlitin

teinn

in
fruln

mianifi
Vinſle
tuune nup

ſonitos e
ectitas
ocnn

Pfidencdi)

Dingſift
Ncibe,

etinlam
eemni

pignrmtui

(iſesduratie
Wnishösrt
fibönßr
Corcerön
(phernon
segkewe
IAfatnonre

oſaaocönun⸗a

Kcadenhe
N

gong
ſekeedos
Ditiogennn
dumge

fliauſe
Uncidici
nnöp
eſun gie
ſManrg⸗
Itdoue
ſdr he
nipwſſen
öͤpt
Id.
dleſſein
Polnteprar

Parn

QAmn

ilifndot “

nitthnlinun
muiſunthennitan
awntiskenſſctsnt
Kchmmmmtide;
olgänrtſdenmng
PKngrrepeneginng

datdeefenimn

Ki

ubefelent enne

»„

Nnprtrniam fnn

niitnnian Anſt

enopunifrnehotitn

rwi Pefmniint
denmmmim gin

erpummsfinn

uämua antönure
i irmeim
umain aninn
Ewiandnn
a Cesie

.

S

=
S=
S
—
——

—
—
—
=

4
N

—

E
☛ =

=

õ
Memr o

—
=
=

ES
—
—

tpbarmh Nin
umenNY.
rtl eini 6

ſ

= —
=

S
=☛

S=

tarprun fik

=

ti me
s paloniſon⸗
g urnc,ſ
eennrzln,
iginmnn
Mskynm

eamnin

S=
=

1
4

=

—
—

4

=
Se

9

=

—
—

4

4 “

ALaptulum

erant piuri nec infames. Sicut etiã regula/

riter qui iurat nõ mutare teſtamentũ. facien
w pᷣm. ſit Piurus. DPoſſet tñ caſus cõtingere
quo non eſſet ꝑiurus. Sic in ꝓpoſito dico ꝙ

foꝛtius valebit receptio vbi dicas recipiẽtes
nõ eqe ꝑ iuros.puta qꝛ erat ꝙ ꝓpteraugmẽ/
tum facu ltatũ poterat ſtatutus numerus au
geri er vi tacite cõditionis ſine pena piurij.

iid enã factũ fuit co legialiter.⁊ ab his qͥ wote⸗

rant.alias ſecus. Ditcit etiã in iſto.c.innoc.
ꝙ vacante vna pᷣlvnda.plures pñt eligi ĩ ca⸗
nonicos hoc expꝛeſſo ꝙ vnus habeat p̃lendã
integrã ⁊ alijs ꝓuideat᷑ cũ ſe facultas obtule
rit. Sed ſi ſunpliciter recipiãtur vno iure va⸗
cante nõ valet electio.qꝛ intelliguntur electi
ad vnã pᷣbendã. Mec obſtat.de cõſti.c.cũ.m.

Dicit.n.ꝙ ibi fuit e xpꝛeſſum. dixerat auteʒ

inno.in eadẽ glo.ꝙ in eccleſia hñte certũ nu

merũ pᷣbendarũ vel canomcoꝑ vel vtrũq;. eli⸗

gendo canonicũ vltra numerũ valet eleciio.

ſed rũpitur pꝛiuilegiñ quo ad numeꝝ canoni
rorũ.ſed durat in numero pᷣbendarũ. eo. tit.
Dilectus. Rõ aũt quare teneaf electõ in cano
nicis ⁊ nõ in pᷣbendis eſt. qꝛ ſic ſtatutũ eſt in
canonicis nõ in pꝛeblendis. Dicit etiã io. an.

in his ⁊ in omnib cõſirmatõmbo ⁊ pꝛiui⸗

legijs eccle.qͥ bo adijcit ec clauſula ꝙ ſiqͥd cõ

tra id fiat non valeat.hoc opatur ꝙ canonici

luo ſacto cõtrario nõ pñᷣt rupere pꝛiuilegiuʒ.

vt hic. ꝙ dicit hoſti. ſibi ñ dubiũ. añ epponit

a papa. Et recitat inno. lvſti. quoſdã dicere

ꝙ nõ ſolum papa ſed quilibet iudex põt axpo
nere hoc decretũ in his q̃ ꝑtinent ad ſuã mrii⸗
ditionẽ. im mo ⁊ quilibet pꝛinatus.Seð ſciẽ⸗
dum ꝙ loc decretü habet maioꝛes vires.qñ
fit cñ caulecognitione ᷣm inno.⁊ hoſtiẽ.qui
tandẽ dicũt ꝙ nulla videt᷑ eſſe rõ quare cano
nici nõ poſſint venire cõtra pꝛiuilegiũ ſibi cõ
cenum. qũ eſt talis clauſula. ſicut qñ nõ eſt ni
ſi dicatur ꝙ hoc faciat virtute clauſule. Del
ꝙ ſit de nouoſtatutũ in fauoꝛẽ eccleſiarũ.lvſ.
mn dicit. ꝙ licet ſit clauſula augmẽtatis facul
tatibo poſſit numerus augeri.nõ augmenta/⸗
ns nõ poſſit.exquo eſt ihi clauſula hec oĩa io.

an. in. d. c. De vna pꝛebẽda vacante pñt fi

eri due. ſi eius ſupperũt facultates.als diui⸗
dens integrare tenet᷑. ſic ſumat.c.vacante de

pben. io. an. vbi dicit hoſtiẽ. ꝓut ipſe recitar.
ꝙ ad hoc ꝙ valeat talis ſectio.quatuoꝛ reqͥ/

rũtur. Pꝛimũ ẽ vt diuidentes intendant de
nouocreare.⁊ numerũ pꝛebẽc arũ augmenta
re. Secũdũ ꝙ fiat de cõi conſenſu eoꝝ ad q̃s

ſpectat.⁊ dioceſani ⁊ capituli. CTerciũ ꝙ fiat

exr cauſa rõnabili.Quartũ ꝙ ſint duo ſuffici⸗
entes. Si aliquod horũ deſuerit.nõ valebit.
AQueritur ſi papa de plenitudine poteſta⸗

I

tis poſſit pꝛiuare clericũ bñficio ſine cauſa. et

vicletur ꝙ ſic in. c. q;uis de reſcrip.li.vi. Se⸗/
cus in caſtro oð wnanit ᷣm pe. de ancho. in

c.i.de pꝛoba.anccr.tñ dicit ꝙ ſi papa pꝛmat
aliqueʒ beneſicio ſine cauſa, tenet ei ad aliud
ſim ie beneficiũ. Aliqi dicũt cõtra ꝙ papa
nõ poſſit hvc facere ſine cauſa.in.x.col. de na
ſu ra feudi in pꝛmcipbiio.
De vacantibuſ be ſ. xvi.
neficijs. Mota ꝙ benefi cia omnes dignira
tes ⁊ pſonatus vacantia in curia romana nõ
Pſſunt cõferri mſi p papam. Simiiter bine
ficia curialiũ ſen accedenũ vel recedennũ de
curia. ſi decedãt in locis vicinis eurie ad du⸗
ꝗs dietas legales. omia hec ad papaʒ ptinẽt.
niſi poſt menſem poſſunt cõſerre ea ii ad q̊s
pertinent. per ſeipᷣos im̃ vel ſᷣis agennbaire
motis per ſuos vicarios genera es qinbo hoc
ſit cõmiſſum in eoꝛũ dioceſi exiſtendo velni
ſi ſint eccleſie parochiales ⁊ vacaſſent vacan
te ſe.ap.aut euã ſi vacauerũt ante.ſedante/⸗

; conferrentur papa eſt vſunctus. pꝛoban⸗
tur he omnia de pꝛeben. c. licet. li. vi. .c. ſtatu

fuũ.⁊.c.pꝛeſenti.⁊.c.ſi appſtolicq. Capitu⸗
lum ſede vacantenõ ꝓoteſt cõferre illa lene/
ficia.q̃ ad collationẽ epiſcopi ꝑtinent.ſed le·
ne poteſt admittere pᷣſentatos a patroma. et
eos inſtituere in beneficijs ad q fuerũt pᷣſen
tati.licet ad epiſcopũ ſi viueret pertinuiſſer.
extra de inſti. c.fi. li.vi. Poteſt etiaza capitulũ
epiſcopo defuncto vel ſuſpenſo a collatõne le
ficioꝝ conferre pꝛebendasque ad epiſcopum
capitulũ cõmuniterptinent.eniam ſiep̃ua
intereſſe habeat collationi tali tanqᷓ; pꝛelatꝰ.
Tidem põt epiſcopus ſi capitulum ſit ſuſpen

ſum vl ſingularuer omnes ercõmunicati.

Sed ſi ꝑtinent adepᷣm cũ cõſilio capituli.wj
cõſenſu.deſuncto epᷣo vel ſuſpenſo.nõ poteſt
capitulũ ſe inromittere. niſi epᷣus ſuſpẽſus

fuerit in moꝛa de petenda relaratõne ſuſpen

ſiomis. Obi aũt de ſpeciali conſuetudine le⸗/
neficioꝛũ collatio ad aliquẽ cũ cõſilio epiſco/
pi ꝓ tinet.ſublato de medio epᷣo.cũ cõſiliũ nõ
Pi it ꝑti.nõ erit collatio diſferenda. Simili
ter ſi ẽus egerit in remotis.ita ꝙ non poſſir
in bꝛeui eius pñtia haberi.extra ne ſe.va. c. ſi
ad ep̃m.li.vi. YItem ſi ꝓ epᷣm conferaturle/
neficiũ alicui abſenti. licet nõ fiar ſuũ mnec

aſientiat.tamẽ epiſcopus põt conferre alteri

nec ille recuſer.necvaleret collaio. Secus
ſi eᷣus notificata ipᷣa collatione cõpetentem
terminũ aſſignet cõſentiendi ⁊ ulle nõ cõſen
tiat infra terminũ.poreſt eriã cõſentire quã⸗
wcũq;. dummodo anteq; iᷣm bñficiñ alte⸗
ri cõſerat extra de pᷣbẽ.c.ſi nibi.li.vi.Si pauꝑ

f iiij

Titulus

clericus cui mandabatur de leneficio puide/
ri iurta eius merita. qꝛ nullũ habebat.poſtea

eitra de pꝛebẽ.c.ſi pauꝑ.li.vi.
Beneficiũ non na .. xvij.
cans nulli ꝑmitti põt.nec in generali.vt pꝛo
mittendo cũ potuerit ꝓuidere.vel ſe facultas
obtulerit. aut ſub qua vis foꝛma verboꝛñ als
ꝓmiſſiones dicte.nec valẽt nec obligãt.ex de

cõceſ.pꝛebẽ.c.deteſtanda.li.vi. OꝛdinatPꝰad

titulũ ſui patrimonij pᷣm ber. poſt .

aſſecutus ẽ. nõ fenef amplius epᷣe ꝓuidere.

vendere ⁊ wnare. nain ⁊ leneficio eccleſiaſti
co poteſt renũciare.licet vin.virerit cõtrariũ.
de bñ ficijs patrũ nõ hñdis a filija. habes ĩfra
in.iiij.ꝑte.de ꝑmutatõne bñficioꝛũ.⁊ renun

ciatione habes ſupꝛa.ij ꝑte.tit.i.ca.v. S. vij.

plenius infra.c.iij. de ꝓmutarõmb bñſicio

ru.de ſimonia in leneficijs ibi vide.⁊ de pena

talis ſimonie. Quõ bñnſiciati ſen oꝛdinati te

neãtur ad hoꝛas ſeu ad officiũ dicendum ha
les ſupꝛa in ti.xiij.c.ii.de teſtamentis cleri⸗

coꝛũ ſupᷣ tit. x. c. iij. S. xiiij.

De fructi buſ be ꝗ. xvxiii.
neficioꝛũ. Fructus beneficioꝝ iam pcepti dla
rum ẽ ꝙ alienari pñt. nec reqͥritur illa ſolen⸗
nitas q reqritur in alienatõe rei eccleſie im/

mobilis.de qua habes inſra ſeo.c. Sed 2 fru

ctus percipiendi pñiſlocari. etiã ſi ſint decime
vel alia. extra de loca. c. vſtra. Sed hec locatõ
nõ extendit᷑ vltra tempus vite locãtis. quia
cleri cus in bñſicio vſufructuario com Patur.
xvi.q.vi.illud. a de locatõne beneficiox. vide
ſup.ij.parte. ti.i. Item nota ꝙ canonici 2
alij bñ ficiati qͥ diuinis officijs no interſunt.
nõ pñt pcipere quotidianas diſiributiones.
neccõſuetudo valet. alias nõ faciãt eas ſuas
ſed ad reſtitutionẽ tenẽtur. niſi excuſet eas
infirmitas vł alia rõnabilis ⁊ iuſta cauſa ne
ceſſitatis coꝛpalis.extra de cle.nõ reſi.c.vni⸗

co. li.vi. AYtem no. ſm guil.ꝙ illi clerici qͥ njõ

reſident in bñficio ſuo.n ec implẽt in eo offi⸗
cia ſua. ſed voluptatibo vacant nil iu ris hñt
in rebo eccleſiaſticis.⁊ ſi recipiũt.tenent reſti
tuere. Redcditus. n. eccleſiatũ ſunt ſtipendia
eccleſie ſeruientiũ. Onde iura indi xerũt per
ſonalem reſidentiã clericis. qᷓ tñ in certis ca
ſibo pꝓmit:unt abſentiã. vt infra dicef. tamẽ
quicquid ſit de foꝛo cõtentioſo ſufficere vide⸗
vur ad ſalutẽ.ſi ipe ſua curs ⁊ impẽſis pꝛoui/
det. ꝙ eccleſia decẽter officiet.⁊ populus ſuffi
cienter regatur. Et ipᷣe loneſte vite ⁊ moꝛus.
lonũ exempiñ ſubdiiis oſtẽdat. interdum
Ele ad locũ accedat.⁊ de pᷣdictis certificet.et

de pꝛebẽ.c.tuis.poteſt ipᷣm patrimoniũ ſuuʒ

eccleſiis. ne eax

xXV

gqñ̃q; officiũ ꝑ ſe exoluat Cutius tñeſt ſi per

le cõtinue faciat. Atẽ nota pm guil. vl.
ꝙ clericus licet habeat ſufficiẽs patrimoniũ.

ſideſeruit eccleſie poteſt licite ſuſtentari debo
nis eccleſie. xij.q.ij. charitatem. . c. eccleſia
ſticis. ſed ſi nõ deleruit ⁊ in malos pſus erpẽ

ditanultipliciter peccat.⁊ ſacrilegiũ cõmitiit
xvi.q/i.qm̃.⁊.i.q.ij.clerici.⁊ de hmõi debxt in

telligi. c. paſtoꝛalis.⁊ ſimmlia,q.ea. Fructus

ait bñj ficioꝑ vacantiũ. tpe vacatõmis delent
in vtilitatẽ ip̃aꝑ eccleſiax e pẽdi.vel futuris
ſucceſſoꝛibo fideliter reſeyuari. alias in cathe

Oralibo eccleſiis ⁊ in regularibo ⁊ collegiatis

ſi fiant cõtra p.c. cõuentus collegia vel ſingu

las pſonas ipius eccleſie ſunt ſuſpenſi abio-

ſicio ⁊ beneficio. non obſtante pꝛiullegio vel
2ſuetudine.extra de elec.c.qꝛ ſepe.ili.vi. Itẽ
ſimilis pꝛohibitio fit generaliter de ommbus

pta. vel alia rõnabili cauſa id faciant.als epᷣi
ſupioꝛes ſunt ſuſpẽſi ab ingreſiu etcleſie.⁊
alij ab officijs ⁊ beneſicujs. wnec ſatuſſecenint

de of. oꝛ. c. pñti. li. vi. Atem indulgentie deꝝ

cipiendis fructibo bñſicioꝝ in abientia conꝰ
ceſſis plomis nõ eccleſiis vł dignitatibo ſunt

aſſe ⁊ irrie.de reſcrip.c.ſi.lib.vi.

De bonis ſeu fricti K.xir.

bus bñficioꝛũ qᷓ dant derici conſanguineis.

vel ꝑſonis turpibo. Otrũ in dando percent.

an teneãtur ad reſtitunonẽ. ſuꝑ ivc dicit ray.
Pclerici qͥ cõſanguineis potentibo. vel mete
tricib ⁊ hiſtriompa ſimim bo bona eccleſiaſti

ca. pauꝑibꝰ vebita tribuũt. raptoꝛes ſunt. qe

quicqd dernici hñt paupeꝑ S. Dieit hiero. 1vf.
q.i.c.ſ. Nam pauꝑibus debẽtur. vñ ad reſti

tutionẽéomnin paupibus. vel inutilitatẽ ec,/
cleſie.xij.q.ij.c. gloꝛia. ⁊.c.ſi illi.⁊ pecct moꝛ

taliter. nõ loluʒ qui pauꝑibus ſub trahůt. añ
turpibus pſonis tnbuũt.lxxxvi. di. qͥ wnato

ribus. . c. vonare. &t quod dicti eſt de ↄan

guineis intelligenan ẽ qñ dat eis nõ vt pau

per bus.ſed vltra ſtatũ conditõnis eoꝛũ.ᷣm

guil. ar. lxxxvi. di. nõ ſatis. ver.ẽ alia. Itẽ vr

lentire ilv. ſe.ſe.q.clxxxv. dicit em̃ loquẽs de

epis. ꝙ ſi ſunt diſtincta vna qᷓ dbẽtur i vſuʒ
eccleſie ab his.q ſunt pauꝑibꝰ erogãda 7 mi
mſtris. ⁊ ep̃s aliquid ſibi retinuerit de his qᷓ
erogada tlunt pauꝑibo vel in vſum mimiſiro⸗
ruũ vel cultũ diuinũ erpẽdẽda. nõ ẽ dubiũ.qꝙ
moꝛtahliter peccat. aad reſtõnem tenetur. de
his vro q̃ſunt ſpaliter vſii ſuo veputata pec

cat ſiimoderate fibi retineat. a alijs nõ ſub?ę

uenist vt reqᷣrit debiti charitans. nõ tñ tene

bona occupẽtur a pꝛelatis q
bus ſublunt. ſeu ad quox cuſtodiã pꝑnnet.-ni
ſi de ſpeciali pꝛiuilegio vel cõſuetudine pᷣſcri/

Gninöine
legoit diſrrib
unmurnoͤfit
lunono etgo⸗
lsſigs. ?ſi
none Ajo
lüfentpeter!
ifuaus fim

lae. ſeo pobe

tocnimidrat

luntiſetno
Mlipitübipie
Prodneed
Efllaeſctit.
sſnor tin
enßtio ſcer
Mnmnoninre
Protraſun
Wögenmus
oedanmbr
Pk diens. g

ſſleneptän

AUnphisq duͤtn

sſubcert

pnniütri!

Menans

ſtenmin
Nuafnelen

fcrareo

inet
ſeſehie
nin

emem

Aleſie nnſthnt

3 nelglernzi
Ekeneniig denit

N

NMocpine .
cclnpenrzocegne
Darrlnti imn

==

gon enini

S=—

1

üiaiidinmich

e
Wents dnetſſeng

iiebignſien

Jenrcrgenen,
nifcer nitian,

„ .
. CLN.

aeisrkontrhhin

=
=+☛6R

ſaſnciſt

Ntdena onſneone

DErünbatotne

eſtnmridrbeneng.

Eumekpih Nr
Emnten. äpiorstn⸗

rgrd. dotden.

Agitksdtinn ijtt

otrs Klftutftni
n takiltpcie.
nintkrebbinhii

FtcNniefe
iigiduitstod

iui oncrizeriſſ

Sris ridnen

mmn. duiminmid

Camntint
agt idimn
Gtifenrand el
gln nnnſs

mift iitli⸗

Afünentuhi

E

—
riinen. ll

==
=

SS
=

mui potẽtes p fraudes.ininas ⁊ impꝛ uni/
tates.ᷣm Ray. tenẽtur reſtituere. Mon qͥdẽ

Capitulum

turad reſtitutionem. Si vero pꝛedicta bona

nõ ſunt diſtincta. eoꝝ diſtributio fidei er cõ

mittitur.Et ſi dem deſiciat in modico.vł ſu

perabũdet.põt hve fieri abſq; bone fidei detri⸗
mento.qꝛ nõ põt hõ punctualiter acciꝑe in
talibus illud qð fieri opoꝛtʒ. Si vero ſit mul
tus exceſſus.latere nõ poteſt. Dñ videt bone

figdei repugnare. ideo non eſt abſq; pctõ moꝛ
tali. Idem iudiciũ ẽ de bonis alioꝝ clericoꝛũ.

vt ponit idem tlv.in quodã quolilblet. PBe.
vero de pa.in.iiij.di.xxiiij.q.iij.dicit.ꝙ qͥdaʒ
dicñt ꝙ illud qð clerici in malos vſus conſu/⸗
mũt de patrimonio iheſu xpᷣi.nõ tenẽtur reſti⸗

tuere de pꝛopꝛio.qꝛ ſunt dñi eius qð ꝑcipiũt
aliter teſtari nõ poſſent. In re aũt ꝓpꝛia qui⸗

libetẽ moderatoꝛ ⁊ arbiter.vt patet ar. etiam

ad hoc ẽ extra de cle.nõ reſi.c i. DPbi dicitur

ꝙ qui nõ intereſt hoꝛis ſine cauſa rõnabili.ſi

recipit diſtributões quotidianas qᷓ ꝓ hmõi

dantur.nõ facit eas ſuas.ſed tenetur ad reſti

tutionẽ.ergo a cõtrarũs ſi intereſt lvꝛis facit

eas ſuas.a ſi male expẽdit.nõ tenef᷑ ad reſti⸗
tutionẽ. Alij dicũt ꝙ nõ habet fructũ fauoꝛe

ſui ſicnt pater in bonis filij aduentitijs.quo/⸗
rũ fructus ſi male cõſumat.nõ tenetur reſti
tuere. ſed pꝛo bono eccleſie ⁊ pauperum facti

ſunt adminiſtratoꝛes ⁊ tutoꝛes qui ſunt qua

ſi domini ſed nõ qñ pupillũ ſwoliãr. Et ideo ſi
cutilli pñit ſibi victũ ⁊ veſtitũ retinere.⁊ bñ/
meritis dare. Sed ſi male expendunt tenent᷑
reſtituere.ſic ⁊ iſti. &t iſtud magis conſonat
Dictis ſanctoꝝ ⁊ iuri canonico.lxc pet. Hnde
hiero. Cibi o ſacerdos. de altario viuere non
lu xuriari ꝓmittitur. di.xliiii.S.i.Et aug.dicit

NHõ illa noſtra ſunt.quoꝛũ ꝓcuratõnes quo /

dammõ gerimus nõ pꝛopꝛietatẽ nobis vſur
patione damnabili vendicalmꝰ. xii. q.i.ſi.pꝛi.
uatum. vbi dicit glo. ꝙ loco dñi habẽtur pꝛe

lati.cũ bñ adminiſtrãt.loco pꝛedonis cũ ma

le.ſf. p emp l.qui fundũ.j.ſi throꝛ.cui cõcoꝛ.
iſe ve. dicens. ꝙ pꝛelati ſunt dñi ſub certa le
ge. .. ſi bne vtatur. a ls reſtituere teneãtur. ſi⸗
ut in his q̃ᷓ dãtur ob certã cauſam in legatis

relictis.ſub certo mõ.quibus deficientibꝰ, li

cet wminiũ trã latũ fuerit. repetůtur Itẽ
noĩa ꝙ clericus ſeu pᷣlatus tenet̃᷑ de bonis ec

cleſie ſue amiſſis ſua negligẽtia. wlo. culpa
ſiue lata ſiue leui vt no.extra de of.oꝛ ea.que

idem hoſti. Oale aũt recipiẽtesa ꝑſonis ee
cleſiaſticis de lonis eccleſiaꝝ videlicet de fru/

ctibus ⁊ elemoſinis beneficioꝝ.vt fornicarie

⁊ hiſtriones. cõſanguinei.nõ rõne indigen

tie.ſed parẽte le.⁊luſoꝛes⁊ hmõi.⁊ alij.⁊ o
luni /

ille qui turpiter dedit.ſed auctoꝛitate ſuꝑio/⸗

ris zuertere in vtilitatẽ illius eecleſie vel pau
Pibus erogare. xvij.q.iiij.ſi qͥs in atrio. Sed
ſiclericus dediſſet redimẽdo verationẽ ſuã.
puta tirannis vel moleſtantibus eũ iniuſte
hmõi.tunc deberetreſtitui ipi clerico. Auixe

ro recipiñt intuitu neceſſitatis et elemoſine

vleccleſie.qꝛ impenderũt ſeruitiũ vel patro
ciniu.in nullo tenẽtur.nec peccant. immo ec
cleſia ad hoc tenetur. di. lxxxvi. nõ ſatis.. xij
q.q.ii.quiciq; ſuffraganeo.

De traſi: u clericoꝝ de vna eccleſia ad aliz.
Capituliũ. ii.

Ec materia diffuſe

tractatur.vii.q.i.c.ꝑ plura.⁊ in.c.
ſcias.dicitur.ꝙ nõ mutat ſedẽ.qui
nõ mutat mentem. Et aliud ẽ mutare aliud
mutari.⁊ qꝛ vtilitas pluriũ.vtilitati vnius pᷣ/
ferenda eſt. Nota ergo ꝙ clericus ͤnq; de
cauſis poteſt trãſire de vna eccleſia ad aliam.
pꝛima eſt cã neceſſitat. puta pꝛopter hoſtes
hmõi.Et in hoc caſu etiã ſiquis pꝛopꝛia au
ctoꝛitate trãſit.nõ punit᷑.vii.q.i.paſtoꝛalis.
Secũda ẽ cauſa vtilitatis.ſ.qñ poteſt eẽ ma⸗
gis vtilis in eccleſia alia.⁊ tũc poteſt tranſire
auctoꝛitate ſuꝑioꝛis.vii.q.i.mutationes.iii.
c.ſequentibus. Cercia cauſa humilitatis ſeu
ſanctitatis.puta cñ trãſit ad religionẽ.⁊ tunc
cũ ꝓfeſſus eſt nõ poteſt petere pꝛimã eccleſiã

gaut ad ſeculum redire. vii. q.i. hoc nequacq.
Quarta caulſa cupiditatis. Quinta cã ambi
tioms.⁊ in vtroq; caſu cum temere tranſeat

de vng ad aliaʒz. debet vtracq; carere. ſ. habita.
qꝛ eã ſuperbe cõtempſit. ⁊ am bita.qꝛ eã aua⸗
re concupiuit.vii.q/i.fiquis epiſcopus.⁊.ca.
ſi quis de ordine.extra de trãſia.c.quãto. Sʒ

tamẽ ecclefia poteſt eñ repetere. vii.q.i. non

opoꝛtet.⁊.c.ſi quis.vero.hec Rax.

De modo trãſeudi . .
de vng eccleſia ad aliaʒ. Nota ꝙ ſi ẽ epᷣs.non
poteſt trãſire ſine ſpeciali licentia pape.vii.
q.i.mutationes. ⁊ hoc ſiue ſit conſecratus ſi
ue electus ⁊ cõfirmatus. ex᷑ de trã ſla.ca. inter
coꝛ ꝑalia. Si aũt ſi inferioꝛ ⁊ trãſit ad aliam
eccleſiã eiuſdem epᷣatus.ſic ſuſſicit cõſenſus
epi. ar.xxxxiii.q.v.qͥ vxoꝛẽ.Si vero ſubeſt in

ſerioꝛi pᷣlato.et traſit ad eccleſiam nõ ſubitazʒ

illi. tunc conſenſus expꝛeſſus reqmrẽdus. ar.
lviii.di.c.ii.OQm aũt trãſit ad eccleſiã alteriꝰ
epatus. tũc ẽ neceſſarius conſenſus expᷣſus
epᷣi ⁊ etiã alterius ſi habet aliũ ſupᷣ ſe pᷣterepi
ſcopũ.lxxi.di.p totũ.vii.q.i.epᷣus de loco.ex⸗
tra de regul.admonet. lvdie tñ eↄſuerudine
lnia nõ pecit᷑.Oe trãiitu aũt clerici aõ epᷣi ad

Zitulos

religionẽ a nullo oportet petere licentiã. De

tranſitu aũt de vna religione poſt pꝛofeſſionẽ
ad aliã dicetur inrra. Item nota. ꝙqᷓ trã
ſit de vna eccleſia ad aliã. de minoꝛi ad maio
rem debet tranſire.diſ. xciij.lesimus. extra
de tranſa. c.i. dicitur aũt pᷣlatus tranſlatus cũ
eſt cõfirmatus ⁊ obtinuerit poſſeſſionẽ coꝛpo
ralem.xxi.q.ij.ſi quis iam tranſlatus.⁊ tuuc
nil delet halere cõmune cũ pꝛioꝛi eccleſia. vt
ibi dititur. ſecus ſi nõ habet coꝛpalẽ poſſeſſio⸗
nẽ.di.xciij.ſi qui ep̃i.⁊ de elec.c.cũ in cũctis.

De ꝑmutãtibo bñ̃ficia vel pᷣbẽdas. Ca. iij.

E permutatione ec

(leſiarũ velpᷣlendan. ſic ait vrba/

nus. iij. Queſitũ eſt exparte tua. ſi

cõmutatõnes fieri valeãt pᷣlendarũ. cum cõ
mutatio dignitatũ in conſilio turonenſi fue/

vir inferdicta. Bñ.generaliter itaq; teneas
cõmutatio pbendarũ de iure fieri nõ woteſt. p

ſertim cũ pacrione pꝛemiſſa. q̃ circa ſpũalia
vel cõne ra ſpnñalibo labem ſemꝑ continet ſi⸗
monie. Si aũt epᷣs cauſam inſpererit neceſy

ſariam. licite poterit e vno loco ad aliũ tranſ⸗

ferre pſonas vrique vni loco minus ſunt vti

les ſe alubi valeãt vtilius erercere.de re. per⸗

muta. dicit glo.ſuꝑ verbo ſimonie.qꝛ in ſpi

rifualibo. puta in beneficijs 1 eccleſũs ⁊ anne
xis ſpñalibo. vt iuſpatronatꝰ nulla pactio vel
conuentio debet interuenire. vt.i.q.ij. q;pio.
alias eſſet ſimonia. et de hac ſimonia q;̃ fit in
ꝑmutatione halesſſupꝛa in.ij.ꝑte ti.i.c.v.in
glo. ſuꝑ verbo vni loco. dicit. n. canonſdiſtin.
Ixxrxi.valet interdum cõuerſis mutatio loci.

quia ſepꝑ dũ mutat᷑ locꝰmẽtis affectus.lt de
hac materia ꝓmutationis habetur etiã.x.q.
i. §. ſed 1 pmutare. xij.q.ij. diaconi. ⁊.c.ep̃ᷣs.
qui mancipiũ.Et repetitur materia huius in

vi.⁊ cle.vbi eſt ti.de re.pmu.et dicit io.an.in

nouel.in.d c.ꝙ illud ẽ verũ inſpũalib ⁊ ĩne

xis ſpũalibi.ſ.ꝙ non põt fieri pactio. Secus
aũt decoꝛporalib a realbo ipis annexis. Atẽ
de his annexis incoꝛꝑalib. q̃ a ſpalbo ſe⸗
parari pñt.vt poſſeſſionibo. MHam ſuꝑ talib-
ex cauiſa ⁊ paciſci.⁊ ꝑmutari ⁊ vendi poſſunt

Et circa pmutationẽ ecceſiaꝝ idem.io. an.
in nouel. dicitꝙ bene poſſer clericus epiſco⸗
w dicere. Cum nõ wſſim ſecure moꝛari vel
æ ficere in tali eccleſia ꝓ erimmicitias. vel

diuerſitatem lingue vel alia iuſa cauſa. ſup
plico vt de mea pᷣbenda vel eccleſia puidea⸗
tis alteri.mihi eſt alrera pꝛouidendo. poſtet

etiã expꝛimere ſic. Cali melius cõpetere ec

cleſia mea ⁊ mihi ſua. ar. de pꝛebẽ.c.inter ce⸗

XV

„

tera.ſm lvſti. ita tamẽ œ inter ſe nõ paciſcãẽ

tur.nec fiat aliqð ex ptiũ pacto vel cõtractu
ſed er officio ⁊ iuſſione iudicis vt de pactis.
c.cum pꝛidẽ.Et ſubdit ibi io.an.cũ habui per
tempa foꝛmare cõtractus pꝓmutationu ſuper
ecdleſiaſticis beneſicũs.feci ꝓ hanc decretalẽ
queſituʒ inchoare cõtractus ab epᷣo hocmõ.

Nenerabilis paterepiſcopus.talis io.cõſi⸗

derãs qð.a.clericus talis eccleſie viiliꝰſe poſ⸗
ſit habere in tali eccleſia.pꝛo eo ꝙ ⁊c̃.reqͥſi/
uit eundem an conſentirevellet pmutatiom
⁊trãſlationi fiende.cum tali 7.

“
Et nota quod circa ſi.
hanc materiam pmutationum eximius co/
ctoꝛ fridericus de ſenis fecit tracratũ pluriuʒ
queſtionũ.que hic bꝛeuiter vonũtur. Et pꝛi⸗
mo queritur an permutatio facta per oꝛdina⸗
riñ de beneficis reſeruatis per papam valeat
cum effectu. Rñ.ꝙ nõ.quod pꝛobat ꝑ decla⸗

rationem benedicti.que incipit dudũ.Et per

conſtitutionẽ io.xxij.que incipit erecrabilis.
in fine. Nec obſtat.c.i.de re.pimu.li.vi.qꝛ ſi
cut litere beneficiales ſunt odioſe ⁊ reſtringẽ

de. vt. . ſ motu pꝛopꝛio.⁊.c.ſequenti.de pᷣbe.
li. vi. ſic ⁊ reſeruatõnes pꝛo executõne gratia
rũ ad alterius inſtantiã reſtringi debent. ⁊ ſtri

cte interpᷣtari.ad lvc deof fi.dele.li. vi. c.ſi ſu
pergrana. Sed reſeruatõnes que fiunt ꝑ pa
pam pꝛopꝛio motu generaliter vl ſpecialiter

non lunt odioſe.ſed fauoꝛabiles ⁊ plenã reci
piũt interpꝛetationem.vt de pꝛelen.ſi pluri⸗
bus.li.vi.nec etiã negari poteſt.qͥn in prmu
tatõne vacatio intercidat.⁊ hinc ⁊ inde colla

tio vt no.io.an.de reſcrip.ſi ꝓpter.li.vi.⁊ pꝛo⸗

batur in cle.i.de re.xmu. Et conſuerudo ſer⸗

uat ꝙ pmutare volẽtes pꝛimo renũciãt.⁊ pm

ſtea ſit collario. Exinde q̃ritur poſito ꝙ papa
cõceſſit legato ꝙ auctoꝛitate apoſtolica poſſi

recipe reſignationẽ beneficioꝛũ a volennubii
la reſignare ex cauſa ꝓmutatõnis ⁊ illa etiaʒ

eadem auctoritate cõferre.q̃ritur an talis le⸗

gatus poſſit bñficia reſeruata pmutare.Eñ.
credo ꝙ nõ.qꝛ generalis cõceſſio nõ ſeexten
dit ad ea q̃ papa ſibi ſpãliter re eruauit vt de
of. de le. c. qð trã ſlatione. Nabeat ergo illa cõ⸗
ceſſio locũ in bñſicijs nõ reſeruatis.ſecusſi
omma bñficia eent reſeruara ĩ ila puincia.
Nã eo caſu vt cõceſſio ſit aliqͥd allatura.pote
ritetiã reſeruata ꝑmutare.ad lvc de ver. ſig.
c.abhate.⁊ de pꝛiuił.ſi papa.li.vi. Sed q̃/
ritur. anin pꝛedictis duob, caſibopᷣcedentib-
licet ꝓmutatio nõ valeat.ſaltẽ valest renun
ciatio facta ex cã pꝑmutatõis. vt k collatõ fieri
ñ poſſit iᷣis ꝑpmutarevolẽnb ꝑ oꝛdiariũ ſaltẽ

remaneat firma renũciatõ ex cã p̃dcã. Re. ꝙ

ooſſelr

innuer
Dſube
xr iirr

nheliue

etil
feinticio
mMo.Anum
uuͤelecno
umvett

Poaytn

fierecigli
ilaneſiat
(ednſenn
inivide

GAoMN

emmed

Giteenane

uMuincra
falinsſen
chenre
(ilipian
eigdcen
Ultolet
(wduie
iur n⸗
Mpeli Ai
Mlllimllitn
ſcſtad
ſtre⸗
ettih

onöfac

ne

Worol

iff

i
Gnn
ai
Hidln

nnnnnmNennig

ensſeentmoni N

. —

benmnün in

emnerofnotn

n

PNo drdo

n Pematdtün

m. einentennb,

tideIn
Wesſantecetrſae

rot enenri

Möespenenienn

Kmürimmrinedtn
dernirelnili

ougrenimſanar

Eſnenientenin i

en pemnen

1

imenipetqnnen

memnin tMititetl

Erehrpſigevidre
r. gen. in

wlrsinornce

Enmweiſnupinn

ritiphioſi

mupnunitethit

tipfarumenht

Niöfmrinatk
GremGi D
vmis ceſoni N

—
Se=

Piütenenniit

K.
isn inn:tul
enmni n

,ſtahedsle
D ſe

mutare

urrep ü

Zapitulum II

ſic tenet vtic; renũciacio. QNam licetreſerua/
tio impediat pꝛouiſionẽ ꝑ oꝛdinariũ fiendaʒ

tamẽ nõ impedit vacationeʒ. vñ beneſiciatus
cius beneficiũ eſt reſeruatũ põt renũciari et

moꝛi ac ſi reſeruatio nõ eſſet facta.⁊ eſt ſimi
le quod no.de cõfirmatione vti.vel inuti.ca.

i. Cenet ergo renũciatio. ⁊ fit hincinde pui⸗
ſio ꝑ papam. argu. de renũ. c. cum quidã. ſed

„

melius dicit᷑ per diſtine õnem. quia aut iſta
reſeruatio erat talis.que veriſimiliter potuit

ſciri. puta qꝛ erat generalis in vna ꝓpuincia
7 pluribo. nora. aut ſecreta et particularis. qᷓ

diuinari nõ poterar. in pꝛimo caſu dicenduʒ
ꝙ manet renũciatio firma.⁊ veniet pᷣmuta⸗
tio fienda ſeu expedienda ⁊ ꝓficienda per pa
pam. qꝛ hic nõ poteſt ignoꝛatia pᷣtendi.in ſe⸗

cũdo caſu poreſt licite allegari ignoꝛãtia.⁊ iõ

relinquatur in opnione eoꝝ. an velint redire
ad ſua beneficia. ad hoc faeit de conſti. ca.i.
de re iudi.pꝛeſumit.li.vi.an velint ſuis ſum⸗
ptibo ⁊ laboꝛibo ad papam accedere pꝛo expe
ditione ſue permutationis. Sed certe in iſto

caſu wſſ, etiã diſtingui. an defacili ⁊ ſine grã
di pꝛeiudicio vo ſit ꝑ papam expediri permu
tatio. an cum difficultate. Et in ſecũdocaſu

detur electio vt ſupꝛa.in pꝛimo nõ.quia ſem
per vꝛger rõ.de renũ.c.quidã.⁊ de offi.oꝛ. c.i.

HNHorta vtrũ ꝓmutatio facta p papam. vel
aliñ ex ſpeciali eius ↄmiſſione de bñ̃ficijs cer

. .

tis ⁊ erpꝛeſſis. ſed reſeruatis. non facta men

tione de reſeruatõne va leat. ld cuius dubij

ſolutionẽ videndũ eſt primo an collatio fſa⸗/
ca ꝑ papam de beneſicio reſeruaro. nõ facta

mentione de reſeruatõne valeat. Et dicendũ

D ꝙ ſi reſeruatio erat vt plurimũ generała no

roꝛia in curia.ita ꝙ veriſimile ẽ papã ſciuiſſe

ſicut ius ſcriptũ valet collatio nõ facia inen

tione te reſeruatione.ſic in ſimili no.de ↄſti.
c.i.li.vi.⁊ no.gl. Si vero exat ꝑpticularis ⁊ ſe

. creta de certis.⁊ nominanis beneficije. tũc nõ
valet collatio.nã videtur papã non fuiſſe re
coꝛdatũ de reſerusgtione ⁊ cauſa eius. Er fidi

catur ꝙ nõẽ veriſimile ꝙ papa ignoꝛet factũ

pꝛopꝛili. Rñ. ꝙ veritas in contrariũ tollit illã
veriſimilitudinẽ. de pꝛeſump.c.q; veriſimile
nõ eſt. ⁊ de pᷣſcrip.c. veniens.cũ ſi. Si ergo wo

teſt cõſtare ꝙ papa reſeruauit ſibi ↄtempla/
tione titij.⁊ poſtea eidẽ titio cõtulit valet col

latio.nõ facta mentione de reſeruatõne. Itẽ

ſi papa reſeruauit ſibi ꝓuiſionẽ bñficij velbe

neſicioꝝ ſolũ in odiũ cõferennũ. foꝛte qꝛ con
ferebãt bñ ficia indignis valet collatio facta

papi. nõ facta mentione de reſeruatione.

qꝛ in vtroq; caſu reſeruatõnis cauſa nõ vio⸗

latur. In dubio aurẽ pᷣſnmatur ꝙ ad inſtan

tiã alicuius reſeruauir ſibi certũ benefieiũ.qꝛ

vtplurimũ reſeruare conſueuit alicuius con
templatione. Ao pꝛopoſituʒ reſpondeo in ca
ſu permutationis vbi diri valere collationex.
nõ obſtante reſeruatione ⁊c. In eo caſu va⸗
let ꝑmutatio cum effectu.At vbi diri collatõ

nem non tenere vel nõ valere. nõ valeat per

mutatio hineinde factalſed firma maneat re
nũciafio. Seo quid facient permutare vo⸗
lentes in caſibo ĩ aubo renũciatio tenuit ſed
collatio nõ tenet. Rñ.dicũt ſic pape. Pater
ſancte.exquo renũciatio facta excã ꝓmutatõ

nis tenuit licet non collatio.quia de reſerua⸗
tione non feciſtis mentionẽ. placeat. S. D.
exqu o certificatus eſtis de reſeruatione que

tũc erat occulra dare nobis licentiã redeun⸗
di ad noſtra beneficia vel pficiatis ꝑmutatio
nem collationẽ hincinde faciedo. quia ſcitis
pater ſancte ꝙ iſta beneſcia reſeruata alijs
conferre nõ woſſunt. Et tunc papa alterum il
loꝛum faciet.Et quia veriſimile eſt ꝙ renun⸗

ciatio non fiebat coꝛam papa.miſiex iuſta cẽ

papa benefaciet. ſi vrmutationem perſiciet.
niſi cauſa que indu xit eum ad reſeruationeʒ
ſuadeat contrarium. puta quia papa mntendit
de illis beneficijs vel illoꝑ altero pꝛouidere cũ
vacare ſperet in pꝛo ximo. Sed pone ꝙ i ca
ſu ſupꝛadicto.vbi renũciatio tenuit. collatõ
nõ tenuit. pmutantes credentes pmutartio/
nem tenere.adminiſtrarẽt in beneficijs ſic ꝑ
mutatis.deinde moꝛiuntur ſic pmutantes ⁊
nũc apparet. ꝙ collatio non tenuit qrituran
iſta beneficia vacent per moꝛtem an ꝓ renun/

nem. quia beneficia iam vacabant p renũcia
tionem.⁊ collatio ⁊ inſtitutio ſequens nõ fa
cit eos rectoꝛes ⁊ ſic remanſerũt beneficia in
eo ſtatu.in quo erant p reſignationem. Sed
contra videtur verum videſicet ꝙ vacent per
moꝛtem.guia illa renũciatõ fuit facta ſub cõ

Ditione tacita vel expꝛeſſa vel ſaltem obcau⸗
ſam q̃ nõ fuit ſecuta vel impleta. Et ſi cũ per

muratio nõ fuerit impleta ante moꝛtem.pꝛo
inde.eſt ac ſi nil fuerit factũ.a hoc ſentire vi

det io.an.in pᷣdicto.c.i.de re.pmut.ſup gl.i.

opin.obtinuit in rota.adcdit lap.loc vex.ſ. ꝙ

vacent ꝑ mor:ẽ qñ nõ fuerunt in volo. MPã ſi

fuiſſent in volo ambo vel alter eoꝝ. vtqꝛ ſcie⸗
bat reſeruationem vel aliud impedimentum

permutationis tũc ſecus quia ſic vacaret be/

neſicium wloſi ꝑ renũciationẽ non per moꝛ
