triã inqͥrere meloꝛõ.i celeſtẽ. ait aplłs ad heb.

— r Poſt omnes pꝛefatas ſte las ſppꝛopiãn

te die quaſi ſtella marurin 1 ſplendida oꝛtuſ
eſt. Yohan. bap.patriarcha diſcipuloꝛũ criſti.

et a nachoꝛitarũ ꝓpheta et plus q; pꝛoppeta.
qui em̃ ſanctitate conſpicuus tanq; lucerna ſu
per candelabꝛũᷣ K parare dño plebẽ ꝑfectã

dicens iudeis.Egꝑ voxr clamantis indeſerto

prarare viã dñi. ſicut dirit Aſa. ſ. ca. xl. Alptiſſi
me ergo te Joh. bap. intelligit᷑ dictũ p̃s. Pa

rum lucernam xpo meo. ex cuius teſtinonio
qñ.ſ.queſierunt ab eo ſi erat xpᷣs.inimici eiuſ

induti ſunt confuſione in ipᷣm nõ credentes.
Ape eũñ figurauit in conceptõe miraculoſa qꝛ

de ſterili. in natiuitate anAolen annuncia/
tõe pꝛius ꝑ gabꝛielẽ ſtupo oſa.in pᷣdicatione
granioſa. in baptizatõe ſerioſa.in paſſõe igno
minioſa/Deniq; ab ulo ſunt ꝓmpta Yohã.
pꝛeconia.ꝑ auem factũ eſt celũ.creata ſunt e⸗

lementa. Ait em̃ de eo ſaluatoꝛ OJat xi.xi.in

ternatos mulierũ nõ ſurrexit maioꝛ Tohãne
baptiſta. Ex eo ꝙ dicit inter natos exclucitur
vicgo SJaria maioꝛ eo qꝛ nara fuitnon natꝰ
ideſt feia nõ maſculus.rcũ ſubditur mulie⸗
rum quod nomen pꝛopꝛie impoꝛtat muliereʒ
a viro cognitã excludiur rpᷣs.qui nõ fuit na⸗
us mulieris ſed virginis qui vtiq; xpᷣs ſine ↄ
parõe maioꝛ iohanne.vñ ſubdit.Qin minoꝛ
eſt in regno celoꝛũ maioꝛ eſt illo.ſ.iohãnemi
noꝛ in regno eccleſie.iunc xpᷣs ſm opinioneʒ

iudeoꝛum. Mam miſerunt ad illum tanq; ad

eſ yam. ſed m rei veritatem maioꝛ chriſt⸗

MHel loquimir de angelis. quoꝛũ minimus eſt
maioꝛ in dignitate ioh.bap.dum erat viatoꝛ

Oe aũt quidã exponunt de beato Frãciſco qui
ſfunt minoꝛ.i.oꝛdinis minox in ſiitutoꝛ ſʒ ma
ioꝛ iohanne. extoꝛta nimis videt᷑ hec expoſitio
et temeraria in faciendo Franciſcũ ꝑfectioꝛẽ
rel gloꝛioſioꝛẽ iohanne banpaiſa ain eſt in
quit ber. in ſermone de iohanne bap.⁊ ᷣm nõ
haber.ſ.ſibi ſimuẽ. qui vmuerſitanis humane
tranſcendit aſcenſum. Et de voc ſingulariter
intelligitur. paraui lucernaʒ rpᷣo meo. Qucer/
na quidẽ foꝛmaturex terra vel ferro.qð nõ in

congruit iob. bap. Mam terreus fuit ꝑ ꝙ fun

dam humilitatem. dum reputatus meſſyas
a ůcctoꝛibus ſe vocem nunciaint.que per ien

ſubſiſtit ſed pꝛolata unmediate deficit. ferre

per conſtantem moꝛtem ꝓ veritate nuncian
da ſuſtinens.ſed pamtur lucerna vt luceat ꝑ
oleunm licineum Ygnem. ſic Yohan. fuit pꝛe
patus Oleo gratiõſitat. s. icinio albo purita
nis. Igne ardentis charitatis.

△ Z

ERrimum oſtendit K

nomen ſuum. Mam ioh. interpratur in q̊ eſt
grtia. ſ. ꝑ excellentiã. vñ de eo fuit dictum ꝑ

gabꝛielem patri ſpũſancto replebitur ex vre/
ro matris ſue Luce.i. Gratia omnis vireutis
fiunt in eo.vñ criſoſto.ĩn quad ã omeł.inqͥt io/
han.ſchvla vir urum.magiſteriũ vite.ſancti/
tatis foꝛma.noꝛmaiiuſtitie. virgimtatis ſpcu⸗
lũ.pudicitie titulus.caſtitatis exempin. pen:
nitentie via.peccatoꝛum vnia.fidei diſciplia
maioꝛ lvĩe.par angelis.legis ſumma.euãge⸗

li ſancno.apoſtoloꝛũ vox.ſilentium ꝓphetarũ

lucerna mundi.pᷣcurſoꝛ iudicis.chriſni media
toꝛ.dñi teſtis.⁊ totius mechus trinitatis. Et
lit tantus datur in ceſtui.traditur adulter᷑.a⸗
ducitur ſaltatrici. hec ille. Atem petrus dami
ani in ſermone quodam iohan. humanoꝛuʒ
limes ẽ meritoꝛũ.Quãtũcũq;.n.apoſtolici ſe
natus excellat auctoꝛitas.quantũcũq; em̃ vł
patriarcharum fides in diuma agnitõe pfici
at vel oracula ꝓphetarum ad reſecanda arch
ana conualeſcant.quãtũlibet cumuletur triũ
phantium gloꝛia martiruʒ. q;uis erſloreat v
nans pudicitia virginum. vel in verbis vite ſe
exerceat lingua octoꝛum citꝛa metã lohãnis
omnia cohibentur nmihil ꝑpfectionis vltra pꝛo
gre ditur.huiꝰ in com ꝑabilis vite ſeriẽ nõ hyy
ſtoꝛiog raphus quiſpiam poſt eius obitũ.ſed
archangelus ille pᷣcipuus anteqᷓ; conceptꝰeẽt
ſicut et deum ſic ⁊ huiuſmoch oꝑanda mirãda
narrauit. Felix ꝑtus quem illa excipit que il⸗
luminat omnem lvvmmem venientem ĩi hunc
munduʒ. Moluit em̃ maria ab eliʒabet diſce⸗/
dere onec grandeue puerpere mimſterium
ſeduhtatis impenderer. ſcilicet in partu. ille

ſolum laudabuioꝛ eſt iohanne quia cunctis

celeſtibus et terrenis laudatur et benedicitur

creaturis.ſcilicet chriſtus ommium itaq; ſan

ctoꝛum parriceps factus eſt choꝛis quia nul⸗
la ſibi virtus deſicit ſanctitatis immo tanto ĩ⸗
ter omnes inſignius emicat. quanto actori
omnium per meritum ſublimius appropin⸗/
quat perpendite qᷓ; angelicavita erat eius qui
cum nulhus ſignum virtutis oſtenderet chri
ſtum ta men eſſe illum omnis populꝰ eſtimma
ret . hec omnia Pe. dami.
De puritate . ii
eius deſignata per licinium album.quia de bõ
bice leuiſſima canit eccleſia in hymno ſuo.O⸗
nimiiſ felix meritiq; celſi neſciens labem niuet
pudoꝛis ⁊c.Et Chrip.dicit ꝙ vita Joh im
faciebat omniũ ſanctoꝑ vitã apparere culpa
bilem. ⁊ ponit exempluʒ.ſicut ſi aui⸗ wneret

Titulus

unta panũ albũ 1 mũda alia nõ munda: dice

ret illud valde mundũ.ſʒ ſi wneret iuxta niuẽ
comꝑatõe eius diceret illud pannũ albũ imũ
dum. ita vita ſanctoꝛũ etſi in ſe munda ⁊ pi//
ra fuerit in ↄpatõne. Yo.vĩ q̃ſiimmunda.vñ
ei ſaluatoꝛ vocat euʒ angeluʒ.d.hic eſt de quo
ſeriptum eſt. Ecce ego muto angelũ meũ ⁊c
Byoalac.iij. Ad modũ em̃ angeli vixit nmmo

et officia oim angeloꝛũ videtur exercuiſſe. an

geloꝛũ ſq; dũ mĩma nunciauit annuncians et
exlvꝛtans populũ ad xꝑniam. Et gaudiũ eſt an
gelis ſuꝑ vno peceatoꝛe pnuennam agente.
ALuce. xv. Zlrchangeloꝛũ dum maioꝛa immo
marima nunciauit pᷣm digito oſſendẽs queʒ
nundiabat dicens. Ecce agnus Yoh. i. virtu⸗
tum faciendo miracula. NHam natus pii mu
to loquelã reſtinint.⁊ in vtero mr̃is exns xpᷣm
agnoſcens conceptũ.ideo a virgine elyʒabeth
miĩ̃em viſitante adoꝛans exultauerit ..uc.ij.
Ofhiciũ ptãtis exhibuit arcendo demones a
mentibus eoꝛũ.qui compuncti ad wctrinam
eius ⁊ ↄfitentes peccata ſua accedebãt ad ba
puiimum Luc.iij. Oſhiciũ pꝛmcipatuũ qͥ ccʒ
nos pꝛelatos reuereri.vñ dexpᷣo loquens ait.
Qui de celo venit ſuꝑ oes eſt.⁊ nõ ſum dignꝰ
coꝛrigiã calciamentoꝛ:ũ eius ſoluere. ODñatio
num que cocent erga ſuboitos rectũ wmimũ
gerere.qꝛ a ſubditis vt a diſcipuhſ habebatur

in magno lvnoꝛe ⁊ amoꝛe apud magnatos.

vt ſcribas ⁊ pꝛincipes ſacerdotum in tĩoꝛe eos
Dure arguens ⁊ cunctis vicijs ⁊ paſſionib per
fecte in ſe dñabatur.Ofhicõ vſus eſt thronoꝝ
in quibo dus reſidet ⁊ iuditia ſua exercet. Et
Johes arguebat herodẽ de adulterio q̃ſi iudi⸗
cans eum. ⁊ in mente eius dãs perſecte quie/
ſcebat. Cherubin qui mterpᷣtatur plenitudo
ſcientie. aꝛ Yohannes habuit plenã cogmtõʒ
de xpo. Nam et lucifer vocatur Yob. xxxviij.
Nunquid ꝓduces luaferum in tempoꝛe ſuo
Demum ⁊ ardorẽ habuit ſeraphicũ.vemi.n.
in ſpñ ⁊ virtute Nelye vt dicitur. Luce.i. ⁊ de
helya ſcribitur Ecci. Suꝛrexit helyas q̃ſi ignis
et verba eius vt ſacu la arde bant Et q; ma eẽt
ita purus ⁊ in vtero ſanctificatus.ex quo moꝛ
taliter peccare nõ poterat tñ de ſe nõ cõfidens
antra deſerti teneris ſub annis ciuiũ turmas
fugens petiſti.camt eccleſia.ne ſaltẽ leui ma/⸗
culare vitam ſamine poſſet. Agnẽ charitatis
fuiſſe in hac lucerna oſtẽdit Ipᷣs dicens de eo
Joh. v. Ille erat lucerna ardens. Maʒ vt ait
Berñ. Lucere ꝑ exemplũ vel ctrinã et non
grgere per charitatem vanũ eſt. qꝛ eſt ſicẽ es ſo
nans ⁊ cymbalum tinniẽs. Sic̃ aũt tãto vnꝰ
quiſq; a ſuꝑno amoꝛe diſiungitur quotiẽs in
inſimis delectatur m gꝛes.in omel. penthe⸗

coſles. Ita enuerſo.quanto quis magis ab

ſtrahitur a de Rtatõibo mundi. tanto fit capa
cioꝛ ⁊ aptioꝛ ad dilectõʒ dei. OQuis aũt ſanctuſ
magis fuiłabſtyactus ab aflectõe terrenoꝛ umn
et vſu q; iohãnes b inſan tis parentes nobi⸗
les ⁊ antiquos deſerens.deſerta penetrans. ve
ſtiiuʒ hñs de pils cameloꝛũ. ꝓ obo ꝛ potnha
buit locuſtas.i.rachices herbatũ ſᷣm vnã exw
ſitõem. ⁊ mel lemnefenhenen bibens

ꝓ lecto terram nucam.niac credendum eſiꝓ

vacaret ocio.ſed continuẽe ↄtemplatõne diui

noꝛum. vnde incendebatur mens eius m deñ

ſm ilud pᷣs AIn medlitatõe mea exardeſcit ig
nis.ſ.diuini amoꝛis.vñ ⁊ paterẽ ac magiſter

gnachvꝛitarum ſeu ſolitanioꝛum. qvita ſeu ſta e
tus cum debite e xercetur.ſ.totaliter vacãs cõ/

templatõi ꝑfectior eſt niatu cenobitarũ.et ac⸗
tiuoꝛum Etiq;uis vohãnes qꝛoptime nouerat
dñm ieſum. ⁊ frater eius erat conſobꝛinꝰex p
te matris ſeq̃ndo ipᷣm xpᷣm.vt apłi audiendo
wctrinam. videndo miracula ⁊ exempla ha⸗
buiſſet marimam conſolationem ſpualem..
tamen cõfoꝛmans ſe dimme voluntati intel⸗
ligens vocatõnem ſuam a deo ſoꝛe in deſertuz
manere vel iuxt a io:danẽ.ibi fixus ꝓmanẽs
nec xpᷣm ſecutus eſt ad lvꝛã oñ tranſeuntem
iuxta ioꝛdanem.vidit ſtabat iohan. dicitenã
geliſta.iurta ioꝛdanẽ.⁊ videns xpᷣmſtranſeun
tem dixit. Ecce agnus dei.⁊ duo diſcipuh qui
erant cum eo.ſ.andreas ⁊ alij ſecuti ſi unt xp̃ʒ

ipe vero ad ioꝛdanẽ remanſit. Sed aduerte q

quem conſolatio ꝓpꝛia ſpũalis nõ potuit mo
uere a ſtatu ad quẽ dñs elegerat ʒelus diuine
offenle ardens ⁊ amo: ſalutis pximi eũ nrit
de deſerto vel loco ioꝛdamis ad arguendũñ hero
dem de adu terio pꝛoficiſcens. Hõ inuidebat
ipᷣe gloꝛie vpᷣi ſuam gloriam querens.ſed au⸗
gere conabatur diſcipulis ſuis ad eum veſtiq⸗
tis vt ei adhereret. Hon em̃ ex ignoꝛantia vel
dubitatõe miſit duos diſcipulos ſues ipᷣe io
han. incarceratus ad xpᷣm interrogare. tu es
qui wenturusjeſ.an aliũ erxpectamus OJathei
ri.ſed ex dilectione vera ad rpᷣm ⁊ ad diſopu⸗
los ſuos qũo q; ilud exvnatur.nam q̃dru⸗
pliciter exponſtur. Criſoſt.ſuper atheuzʒ. ðt

ꝙ miſit interrogare rpᷣm non p:o ſe tanq; du

bitaret.ſed pro diſcipulis dubitannibus. ex
nimia affectione quam habebant ad magiſtrũ
ſuum iohannem.maioꝛem xpᷣm eſſe vix crede

hant.ſed putabant ipᷣm ex humilitate ſic loqͥ.
SDuſſit ergo diſcipulos ex parte ſua intorrogã⸗

tes vt audita octring ma ⁊ miraculis viſis in
eum crederent ⁊ ei a eręgrent. Hnde⁊ criſtꝰ

loc cognaſeens aduenientibus diſcipnlis nõ
Dixit.

Ego ſum meſſyas quiventurus eſt ĩmi

loneni
vnrui
uturn
keſtsnal
Picturel
ſaluabette
grauteslu
ftellt⸗
WN K
amfin
ſunoste 1
ſepobis der
ſecpeſten

ſiannn
tano

ſdiceetl
narl,/etii
lentie Geag
ſcpcit Be⸗
megd
Pluelon
lecitas i
galizabun
rentoilige
Mait. cio
wbis ¶i.
ſetpꝛo um.

Mogſis nun

Niihmersip
borindun rh
ſankſoretfi
daegd uſen
Gboſpedepee
tonem xrls
Weceendin
Ctſorſons
Nunninco.
ſnauerer g
Gilis inän
itfluninane
lensſteans⸗
Aatrlͤkrn
mnswrodeh
Npefmnaſirg

EſKäinker

ihummerp
lecamns ne

Omniſſnszen

eponncn
iuder in
haunen i

dſerae

aun n

Mnnſenßi

Aenn

fiinnüpun
Aszn
õ

ſeninit
NCANNRK

kürKne

nuurtein

SnmGrIGH

tmsdin
Kintin
gnemENi
nmn wtud
gNbipti
Akeltufii
Ibonirrich
nelinne
–
Ersdiohen
enumrit

kLapitulũ

do. ne videretur quaſi ſe iactare ſed fecit mul
ta miracula que pꝛedixerat Iias OJeſſyaz

facturum que alij non fecerunt pꝛioꝛes.vt per
hec ſigna poſſent eum cognoſceʒe achienienteſ
Dicitur em̃ Slaterrrv. ornlin vniet et
ſaluabit nos.et tunc axerientur oculi cecoꝛuʒ
et aures ſurdoꝛum patebunt tunc ſaliet qua
ſi ceꝛuus claudus et apeꝛta erit lingua muto⸗
rum ⁊c. Faciens irur xpᷣs iſta miracula co/
ram eis, voluit qu ñ dicere. Ex his poteſt; p⸗
cpere ſi ſum OJeſſyas venturus. Ite ergo et
nunciate iohanni que audiſtis ⁊ vidiſtis.⁊ ip
ſe vobis declarabit ꝙ pꝛo vobis er non pꝛole
ie queſium. Ambꝛoſiꝰ añt dicit ꝙ per verba

iohannis non in fide ſed ex pietate dubitauit
ideſt ad modũ dubitantium locutus eſt. qua⸗

ſi diceret. cũ dignatus ſis go vminin incar⸗
nari. ꝙ etiã venias ad paſlenduʒ crucẽ ⁊ moꝛ
tem.non conuenit dignitati tue ⁊ tante inno
tentie. Sed rñdens xpm poſt miracula relata
ſubdit. Beatus qui non fuerit ſcandaliʒatus ĩ

eme.q.d. Ego non ſolũ facere miracula veniꝓ

ſalute hmmum. ſed etiain pati.ſed tanta erit
cecitas ⁊ ingratitudo hominum ꝙ multi ſcan
daliʒabuntur de mea moꝛte. vnde magis vᷣbe
rent diligere ergratias agere. Dꝛego. in ome
lia ait.qꝙ iohãnes miſit ad inquireneñ ex illis
verbis Cu es ⁊c̃.non ſi eſſet meſſyas.vel ſi eſ
ſet pꝛo humano genere paſſurus.qꝛ ⁊ lvc ſci
ens alijs maniſeſtauerat dicens. Ecce agnus
ci innuens ipᷣm immolandũ pꝛo liberatione
lominum. vt figuratum fuit in agno paſchali
ſed vt ſciret ſi moꝛiens dignaretur etiaʒ delce
dere ad inferna.i. ymbum patrum.et venie
quoipᷣe de pꝛoximo erat acceſurus ꝑ decapita
tionem. vel alium miſſurus angelũ. vel aliuʒ
ad educendum de tenebꝛis vt ſicut fuerat pꝛe

curſoꝛ ſuus in mundo. iia fieret in lymbo ulis

nunciando. Sed in rãſione ſua oſtendit xpᷣuſ

; ꝑ ſe deſcenderet.naz ſiẽ coꝛꝑaliter ꝑ ſe llos

ſanauerat ab illis infirmitanbꝰ ita et animas
ab illis infirmitatibus ſpũalibo ꝑ ſe ſanatur

eſt illuminando cecitatẽ mentis ⁊ claudicatõ

nem affectus ⁊ hmõi. ſic ipᷣee inferno ꝑ ſe
educit ⁊ liberat. vñ ⁊ illos ꝑ ſe liberaret. yla
rius vero de hac inquiſitõe facit duas partes.
vt pꝛima ſit aſſertiua ſcʒ. Cu es qin venturus
es. ſcdᷣa interrogatiua tacendo. negando. ſcʒ.
an alium expectamus. q. d. nullo mõ aliuz ex
pectamus.nec expectare debemus.qꝛ tu es ille
ꝓmiſſus ⁊ expectatus a pribo.Etex iſto teſtio
nio iohãnis qð tanꝙ ucerna ꝑhibec de lumi
ne xpᷣo induuntux inilinci rpᷣi confuſione. ſc⸗

liudei.dũ tantam pinionem haberent de Jo

haune ⁊ eius teſtimomo nõ credũt ꝙ ipexps

. -

vi.

fuerit qui ventuꝛus eſt. ſed alium erpectanꝰ
antichriſtum. qð chriſtus ↄfoꝛmat vt credat
olyanmi. cñ ipe faceret quedã miracula que pᷣ
direrunt pꝛophete eum facturum que anxrbe
non faciet niſi quedam ſigna fallaciter. Erar
ergo iohan.lucerna ardens charitate ⁊ luceniſ
manifeſta veritate.vnde non ſolum pꝛophe
ta.ſed plus qᷓ; pꝛopheta dicitur a chriſto Sa
thei.xi.qui pꝛedicabant veritatem. Et ſic iſta
lucerna fuit parata chriſto ad manifeſtanduʒ
ipſum. Onde pꝛophete antiquitus dicebãtur
vidẽtes quia.ſcilicet illummati a deovidebãt
que alij non videbant. et illa comunitermãi

de ſtatu beatoꝛum pꝛophetarum loquamur

pꝛophetia datur duplex diuiſio.vna eſt hiero
nmimi in glo. ſuper mathe.videlicet ꝙ pꝛophe

tia.alia pꝛeſcientie. que ſemper impletur. alia

cõminationis que non ſemper impletur/Se
cũda diuiſio eſt Ruguſtini ſuper Beñ.ad lr̃aʒ
videlicet ꝙ viſionum pꝛoppetiearum tripłx
eſt genus. Onutn quod fit per ſenſus exxerio
res coꝛpoꝛis.Alliud quod fit per ſpeces imagi

narias.tertia eſt que fit per intuitum ment vł
H Tertii eſt iſidoꝛ in li.e
thy.qui dicit ꝙ pꝛophetiarum ſeptem ſunt ge
nera. Pꝛimum eſt extaſis quod eſt veritatꝭ ex
ceſſus.ſicut Actuum decimo capitulo. Petxꝰ
vicdit lintheum de So ulunit animaliho ple
num immundis: Secundum dicitur viſio ſiẽ
iſaias dicit ſe vidiſſe cominum ſuper ſolium
excelſum eleuatum ⁊c Aſa.viitertium ẽ ſom
num ſicut Aacobvidit in ſomnis ſcalam ð ce
lo ad terram. Geñ.viceſimooctauo/uartũ

eſt per nubem.ſicut ad OJoyſen locutus eſt v

minus Exo. deemonono/Auintum eſt vox
e celo.ſicut ad ælbꝛaham intonuit vox dicẽs
NHe im mittas. manum ruam in puerum ⁊c.
Beñ.viceſimoſecundo/Sextum eſt cum ac⸗
cepta parabola fit ſicut legitur de Balaam. nu
meri.viceſimolſecundo.capitulo. Septimuʒ

et vlrimum genus pꝛophetie eſt replenoſpi⸗

rituſſancti.ſicut pene apud omnes pꝛophetafß
Clv. ſecunda ſetunde.queſtione.clxxijrta ſic
ceclarat et concoꝛdat has diuiſiones.
Pꝛima dunſio eſt ſecundum obiectum pꝛo
phetie.Secunda et tettia ſecundum modum
pꝛophetiʒãdi. Et tertia compꝛehenditur ſub
ſecunda/Obiectuʒ igitur pꝛophene eſt idq ð
eſt n ↄgnitione dia ſupꝛa humanã facultateʒ
exiſtens relatum lvmini.Secundũ ergo ho⸗
rum differennam diſtinguitur pꝛophetia in
ſpecies diuerſas ſecundum pꝛimam dunſiõo,

Litulus

u
Muod em̃ ſuturum eſt in diuina cognitõe po
teſt vupliciter con ſiderari. Hno me do pꝛout
cognoſcit æus aliqua ꝓut ſunt in ſe ipᷣis. łyt
fienda ab ipo.⁊ ſvꝛũ eſt ꝓphetia pᷣſcĩe qᷓ ſali ñ

teſt.et iceo ſemꝑ impletur.ſub qᷓ compᷣh?ꝰ⸗

ditur ꝓphena pᷣdeſtinatõis.q̃ eſt tm̃ de bonis
rebus vt illud. cce virgo concipiet.nã pᷣſcia
ꝓpꝛie eſt pᷣcognitio tam bonoꝝ q; maloꝛũ.Sʒ
cũ diſtinguitur contra pᷣdeſtinatõem tunc ac/
cipitur pᷣ ſcia de malis.?ællio mõ pᷣcognoſcit ali
qua ꝓut ſunt in cauſis ſuis.vt cũ pᷣnunciatur
vel reuelatur ꝓphenis aliquid ſᷣm hunc oꝛdi/
nem.ſ.eae ad enectũ.ſicut ðꝛ ꝓphetia cõmia
tõis que non ſemper impletur.qꝛ alijs cauſis
ſupuenientibus impediuur. ꝙ non ſequat ta
lis eflecius.ſicut ꝓphetia ninme.q̃.ſ.fuit pꝛe
nunciata a Jona ꝓpheta ſubuerti ᷣm ꝓphe
tiam cõminationis non fuit impleta illud em
fuit pᷣnunciatum ſᷣm ꝙnlla ſubuerſio pꝛocede

bat a peccatis eoꝛũ q̃ illud merebantur.ſed qꝛ

fuit caula ſubtracta.ſ.malitia eoꝛuʒ per pꝑm/
tentiam fint mutatus ſeu ſublatus talis effec
ius. 7 ſic de hmõi. Et ſub pꝛophetia cõmina/⸗
tõis includitur prophetia pꝛomiſſionis qᷓ eti

5 —

et pꝛocurant. in ĩtellectuali qñq; ſufficiunt
fantaſmata mõ a ſenſib abſtraluntur 2
iſte eſt alnior ⁊ ꝑfectioꝛ, qꝛ maniſeſtatõ verita
tis diuinèqᷓ eſ in pꝛophenaqᷓ eſt ſm nudaʒ
contemplatõʒz veritaris. eſt perfectioꝛ q; ila q́

eſt ſub ſimilitudine imagini coꝛpoꝛalin quia

magis appꝛopinq̃t ad viſionẽ patrie.ſicuten

tus qui ſine exemplis inte igit octrina; ma
giſtri qᷓ; ille qui cum exer

am diſcipulus eſt anſtare T intellec⸗

ſcendentem et manentem ſuper eum hic ẽqͥ

bapiiʒat.ſ. interius peccata relaxando ioh..·

intellectualem quanco dixit.mediuſ veſiruz⸗
ſient quem vos neſcitiſ qui ante me factꝰeſi

⁊c.ioh.i/Et cum pꝛophetia ſit de pᷣterito pñti

gain mutatur. vt pz de ꝑ. di.i. S. Pdixerat cum ⁊ ſuturol̃ʒʒ omne tempus ipᷣe pꝛophetiʒaimt

õ diuiſio ꝗᷓ eſt ᷣm moõdum pro
phetiʒandi poteſt diſtingui ſᷣm potennas cog
nitiuas. 1 ᷣm lxc fit ſcða dunſio. NHam cogni
tio in wie eſt ꝑ ſenſuʒ imaginatiõʒ ⁊ intellec/
tum.vłp̃ᷣt diſtingui modus pꝛophetiʒãdi pᷣm
dꝛñtiam pꝛophetici influrus ⁊ ſic ſumit᷑ dun⸗
ſio Aſicio. Et q;tũ ad ipꝛeſſionẽ ſormarũ ima
ginaliũ pomt Iſidoꝛus tria ꝑtinentia ad viſi
onẽ imaginariã pꝛophencã. ſ. ſommũ. qð po⸗
nit ſupᷣ.iſido.in tertio loco ſuę diuiſiomis.viſi
onẽ q̃.i.fit vigilãdo reſpectu qͥꝛũcũq; cõiʒ qð
nit in ſc ðo loco.⁊ extaſim qᷓ firꝑ eleuatõnẽ

mentis in aliqᷓ altioꝛa.qñ ponit in pꝛimo loco.

Quãtũ wro ad ſenſibilia qᷓͥ ꝑtinẽt ad viſionẽ

De pterno cum dixir de ſe auod p̃dneratiſa.
Nox clamantis in deſerto ⁊c̃. Ze futuro cuʒ
dixit.illum oʒ creſcere.me aũt minm.qð iple
tum fuit.⁊ non ſolũ q ad famã ⁊ opi.ꝛ iohã
nes qui quaſi eſtimatus eſtxpᷣ.poſten eſtima
tus purus lvmo.⁊ vpCᷣs qui dicebatur a iudeiſ
purus vmo. cognitus eſt ⁊ habitus deus ⁊ ho

mo. Sed etiã pꝛophetauit de modo moꝛtꝭ.qꝛ

pᷣs q̃ſi creuit exaltatus in cuce.⁊ diminut
iołs.qꝛ trũcatꝰ in capite. De pñti pꝛophera
uit occulto qñ dixit.Ecce agnus dei ioh.i. Sʒ

plus ec q; pꝛ'opheta iohãnes.qꝛ nõ ſolum pꝛo
phetauit ipᷣe de alis.ſed ec de ſe fint pꝛopheta

tũ.qð nõ reꝑitur de alijs pꝛophens.ſ.ꝑ iſſaiaʒ

ſenſibi leʒ ponit iſido.alia tria. oꝛ ſenſibile ſig Nox clamant? ꝑ Oalachiã. Ecce ego mitto

nũ aut ẽ alq̃ᷓ res coꝛꝑea exterius apparẽs vi
ſui ſic nubes.qð ponit in qrto loco.aut eſt vox
exterius foꝛmata ad auditũ lvis delata quã po
nit qnto loco. aut vox ꝑ vviem ſoꝛmata cum ſi
militudie alicꝰrei.qð ꝓtiet ad ꝑabolã.qð põit
ſexto loco.aut fit talis in flu xus p illuſtratiõe
j qð ptiet ad id qð ponit ĩ ſeptĩo loco
qð vocat repletõʒ ſpũſſancti. ⁊ G ꝑtĩer ad viſi
onẽ intellectualẽ.qð ẽ tertius genus viſionis
pꝛophetice.Et qꝛ modus intelligẽdi nr̃ in via
eſt ꝑ fantaſmata.nec iſte modꝰ pꝛophetice vi⸗
ſioniſqᷓhs fint ꝓmaxiĩe in pᷣs dauid.ẽ ſine ima

ginatõibo ĩtellectui pꝛophete repñtantꝭ.ſʒĩ H

eſt differentia m tho. inter viſionẽ imagina⸗
riã ⁊ intellectiuã. qꝛ in viſiõe imagiuaria fan
taſmata in taliviſione diuinitus pꝛocreantur

angelũ meum ⁊c̃.ſiguratus in helya.Plus ;

pi:o pleta extint : nõ ſolũ pᷣnunciauit ſʒ disi
to dvemonſtrauitqð alij pᷣnunciauerũt. Plus

q; pꝛopheta etitir. qꝛ parẽtes pꝛophetas feẽ
Eliʒabeth cũ ixit.vñ mihi hvc vt mr᷑ dñnimei
veniat ad me. NHoc em̃ cognouit quia vt dixit
Erultauit infans in vtero meo Luce.i.ʒacha

rias etiã cum ſcripſit.ichãneſẽ nomẽ eiꝰ pꝛo

pherauit dicens. Bñchctus dijs deus iſrl. à a
viſitauit ⁊c. Plus qᷓ; pꝛopheta ẽ.qꝛ cepit ĩi vte
ro mr̃ſis pꝛophetare cuʒ ad aduentu rpᷣi in vte

ro vᷣginis exñtis exulꝓaut in gaudio.
gnifſicati ſunt a xmßſpo.
CLapitulii. viij.

cum is.⁊ talis fuit pꝛso
phena iohannis. Johannes igitur baptiſta
fuit pꝛopheta.quia habuit viſionem intellec⸗
tualem de ypᷣo cognoſcens dei illuſtratõe illux
bominem eſſe deum. YJp̈e habuit omne gen
viſioms pꝛophetie. Senſibile cum. ſcʒ. vidit
ſpm̃ſanctum m ſpecie columbe ſuper pʒʒ etau·
diuit vocem patrig dicentꝭ. DNic eſt finus me
us dilectus.imagmariam quando ſibi fuit ci
ctum interius ſuper quem videris ſpm̃ der de

De aplis qño ſunt pꝛiĩcipes eccleſie.⁊ qũo di

luntiſoni
nirantb
i.Honep
olertnut
“
Nle i⸗
tſtaniſr⸗
coannie
ppeni leo
Pssangohn
Porooitn
cehep

ISpmunuso

funcamen
gnant
jwoceclne

Lilsgoio

(neſtinte

uifmitront

dia fem nos
bomerena/
Apſolusann

Ppoppis peecla

Cpctatoese⸗
llenrametyt
ſadbeicncn
amenince s
Pſonemabs
Nabanrecen
merguseſtan
utatiineoe
Elnontvnin
Ciſotodrens
Docenario, tg
Aapktclannn
ſbrapperent
Gl Konmn.x.
cpnſtopoſtre
Ppſomset
Gabortinog
Anſonm
o grpoſ
rinnhi
Nncſpnl
Wimpfton
Gshenetunde
Chndo ſporan
ſannmt
um
btgen

nimnat⸗
nrhmu,
N,nlicn
MWeneire
iede
Nencient
oni Ninng

ünmnA
uimimn ed

mtüpkrim
6WNWrte

schetunern

WnNEi
Nenr NN
. NN
lkened
weirtie
1 nrslti
nrz
tüjnnun

jwnti 1

inzitſ

ninmiin
nmlr at
arirnie n
tinftin
gmigthlin

Aumifß

un to.

⸗

rim ponit apłos
ſiſta

foꝛtes terre.

congꝛegati ſimt cñ deo Sllahã. qh

mamm du foꝛtes tere kehementere
leuati ſunt.pᷣs.xlvi.E x pꝛimoꝛibo eccleſie tã
militantis qᷓ triuinphantis cenſentur apoſto
li. Nam eplx.iiqj.ponit aplłs narrando vona
collecta a xpᷣo in e

Deiñ ꝓpbetas ⁊ euange
iſtas. in. c. ij. eiuſdẽ de ſidelibo oĩbo loquens
ait. Eſtis ciues ſanctoꝛũſ vomeſtici dei ſuper
ediſcati ſupꝛa fundamentũ aploꝛũ 1 ppheta
rum ipᷣo ſummo angulari lapide Veiu criſto

ſcʒ coctrinã eoꝛũ vtrũq.ſiuę teſtamentũ.ſiue
.Ppulũ iudeoꝝ ⁊ gentiũ ↄplectitur chriſtus la
pis angularis dictus.qꝛ vtrũq; in ſe coniũgit

Ratio aũt qᷓ mouit ad agẽdpꝛius de ꝓphetiſ
eſt. qꝛ tᷣe pceſerunt apłos.et apocał.vlt.ðꝛ
ꝙ murus cinitatis.iſ.ſu ꝑne hierlm eſt habẽs
xij.fundamenta. et in eis.xuᷣ.noĩa apoſtoloꝛuʒ

agm et poſt Crubin et ſeraphin inceſſabi

i voce clamantia. Sancius ⁊c.dñm laudat ĩ
celis gloꝛioſus apłoꝝ cvꝛus.Apls aũt qð gre
cuim eſt interpꝛetatur miſus. q;uis ergo oẽs
qui mitruntur ad pꝛedicandũ. legitime poſſũt

dici pᷣm nõis in terpꝛetatõʒ apłi. Dũñ et barna

bam eccleſia nominat apoſtolum et Gꝛe. dicit

apoſtolus angloꝛum.qꝛ eos traxit ad fidẽ non
pꝛopꝛia pꝛedicatõe.ſed oꝛdinatõe illuc mittẽ
do pdicatoꝛes eteos inſtruendo. tamen ꝑex

cellentiam et vſitatius.xij.a xpᷣo electi etmii

ſi ad pᷣdicandũ ab eo dicunt᷑ apoſtoli. In locũ
tamen iude ꝓditoꝛis ſubſtitutꝰ eſt a athias
per ſoꝛtem ab apoſtolis miſſam inter eñ ⁊ bar
nabam que cecidit ſuꝑer Sathiam. vñ ãnu⸗
meratus eſt cum.xi.Actuum.i. Non excludi
tur a numero apoſtoloꝛñ. Paulus qui plꝰoĩbꝰ
laloꝛauit vniuerſum mundum pꝛedicatõe et
epiſtolis wcens. Nam etſi non ſit de numero
duodenario. tamen vocatus a chriſto de celo
ad apoſtolatum coꝛꝑaliter in pꝛopꝛia perſona
ſibi apparenti in gexe. quod pꝛobat tho. ex eo
.i.Coꝛin. xv. narrans apparitiões factas a
chriſto poſt reſurrectõʒ in pꝛopꝛid coꝛpe diuer
ſis ꝓſonis et vicibus ſubdiu. Moumſſime tan
q̃ᷓ;ᷓ aboꝛtiuo apparuit mihi.Ego em̃ ſum miꝰ
apoſtolorum etẽ. Si ergo non eſſ fac:a appa
ritio a xpᷣo in pꝛopꝛia perſona.non eſſetad ꝓ
poſitum. Hi ergo duodecim cuʒ Paulo ſunt
pꝛincipes populoꝛum qui congregati ſunt ⁊c.
vbi tia pieconſidergw Pii mo eoꝛum digni
tas veneranda.ibi.Pꝛitxi
cundo ipſoꝛum ſingularntas admiranda. ibi
congregati ſunt cum deo abrahaʒ. Certio ma
lignoꝛum pꝛauitas deteſtanda.ibi.quoniꝗ dij

. 7

vſin

Quãtum aaa ([(.
pꝛitſſium apoſtolos principes eſſe. vnde etiam
dignitas oſtenditur vneranda decantat eccle
ſia dicens. Eccleſiarũ pꝛincipes.belli triũpha⸗
les. duces celeſtis aule. milites et vera müdi
lumina.et in pᷣs. Conſtitues eos pꝛincipes ſu
per omnem terram. Quilibet habuit pꝛincipa
tum ſibi a veo tecretum magne pꝛouincie vel

catõz coꝛpis ſui.i. ecclie

ipes populoꝛuʒ. Se

regni. Nam Zlndreas fuit pꝛinceps populi a
chaienſis in gretia. YAacobus maioꝛ pꝛinceps

populi hiſpanie.et quod ſibi defint vnoꝛiſim
mundo. qꝛ in capite anmi a paſſione chriſti in
iudea decapitatus eſt hoc deus ſu ꝓpleuit poſt
moꝛtem.quia in maioꝛi veneratõne eſt coꝛpꝰ
eiꝰ qᷓ; alicꝰ ap ſtoli. Chomas pꝛinceps indiani

ropuli queʒ conuertit. Yacobus minoꝛ hiero
ſolimoꝛum populum regens pꝛumus ibt archr

epᷣs fint. et primus miſſam cantaut ſeu regit
Ph.ilippus ſyriam ſeu ſcithiam ſpẽaluer gu
lern auit. Bartholomeus armeniam er lycao

niam. Oatheus ethiopiã migꝛã candidã voc

trina fidei efect. Symõ pꝛiꝰmeſopotamiam.
Kha deserꝰgermanegyptũ. dl ambo pſidaʒ il

luſtrarũt. mathias iudeã in ſoꝛtẽ accepit Jo.

euange. Aſiã. cꝰ. vij. ecclijs apocalipſiʒ ſenpſir

et a qͥbuſdã viuuꝰ adhuc opiate credit ĩ ꝑadi
ſuʒ cerreſtrẽ trãſlatꝰ. vt cũ enoch et helya Z ãti
xpᷣʒ pᷣdicʒ.vt de ſtatu leg euãgelice hẽat teſtis

iohãnes.ſic de ſtatu legꝭ natur᷑ enoch.et le
noſa Walas hahẽt᷑.qð tenẽs dñs So.
dñici ĩ qdã ſuo dyalogo ĩpꝑſctõ ſcribit.lʒ cous
credatr᷑ ĩ pr̃ia cũ ceter ĩ coꝛpe et aĩa.qꝛ coꝛpuſ
eiꝰñ iuemt.xłĩ aĩa tm̃ exponeteſ ilłq ſic eũ volo
manere wonec veniã.io.vl.qꝛ ñ ad aduẽtũ ad
iuditiũ refert̃᷑ ſʒ ad aduẽtũ ĩ regno eccłie iis ꝑp

ge moſayca

oꝛbẽ diffuſo ip̃e veniet ꝓ eo ſine martirio ĩ pa
ce migraturꝰ.paulꝰpꝛiceps ſuit tonꝰ pene oꝛbᷣ

pdicido. pe. nõ ſoli põti.galacie. et capaldo

cie ãthiochie vbi pᷣdicauit et rõe.ſjz abſolute
pricepſ fuit toti ecclie auẽte et iur dctõe plẽa
ria ſibi tradita.ñ̃ ab apłis ceteꝛ łHↄcilijs.ſed a
dño ieſu xpᷣo.(ñ em̃ dirit io.vl.paſce oues me

as. vt ðꝛ di.rrij.oẽs.vñ et ecchia canit.tu eſ pa
ſtoꝛ ouiũ.pꝛiceps apłoꝝ.et anaclet ðᷣt ꝙ cete

ri apłi cũ petro pari ↄſoꝛtio lvnoꝛẽ et ptãteʒ ac

ceperũt.iſ.q̃ ad oꝛdinẽ.qꝛ oẽs epᷣi ipʒq; pꝛinci

pẽ eoꝝ eẽ voluerũt.di.xxi.ĩ nouo et hᷣq̃ ad in
ridc:õʒ qͥ ẽ pleniiſima i petro.ñ ꝙ ipᷣi eã petro

dederĩit ſed a chriſto ſibi datã acceperũt. et coa⸗
ter hi duo.ſ.petret paulus ſolẽt dici pꝛicixeſ

aploꝝ.qͥ merit et gloꝛia credũt eq̃les et alioſ

pcellere. vñ ambꝛo. bti petrus et paulus emix-

quadam pꝛerogatiua pꝛecellun.. NDe
ri inter ipſos quis cui pꝛeponaturin ceꝛtum

nent inter vniuerſos apoſtolos. Et peculiari

— — . R ☛ .
ð — S

eſt.puto em̃ illes eql es eſſe meritis qui eqles
ſunt paſſione. ſi miles eos fidei deuotõepix
ine cues ſimul videmus ad maruirij gloꝛiaʒ
perueniſſe. Hon em̃ ſine caula ſactũ putamꝰ
ꝙ vno die. vno in loco. ſubvno pſecutoꝛe paſ
ſilunt vno die.vt ad r m pariter peruenirent
NVno mn loco ne alteri roma deeſſiet. Subvno

Litulus

periecutoꝛe.vt e qualis crudelitas vtri q; con

ſtrin geret. dies ergo ꝓ merito. ocus pꝛo glo⸗
na. perſecutoꝛ pꝛo virtute decretus eſt. Et ĩ ro

ma martirium pertulerunt. q̃ pꝛincipiũ ⁊ ca⸗/

put obtinet nanonum. vt vbi gennhium pꝛin

aipes hs bitabant.ibi eccleſiaruz pꝛicixs mo/⸗

rerentur. hec ille. ij. q. vij. beati. Ideʒ eo pa⸗

pa in ſermõe. Pꝛincpes ergo apoſtol fuerũt

eccleſiarũ ⁊ ppuloꝛum ſacti a dno Jeſu jpo.
vt eccleſias gubernarent et oꝛdinarent. irca

dDunnum cultũ pæpulos mernns et virtutum

exemplad ſalutem traherent debellaãdo loſtes
interioꝛes vicioꝛum. D

octrina ⁊ miracuł oꝛ⸗
bem iluſtrarent. Quo ad pꝛimũ inquit Ber.

L.alis decedat humam generis paſtoꝛes con
ſtituti qui et dulces eſtent et potentes et ſapiẽ
tes dulces. vt me blande ⁊ miſericeꝛditer ſu
iliperent. potentes vt me foꝛtiter pꝛotegerent

ſapientes vt ad viam. et perviam me perdu/⸗

cerent que ducit ad cutatem. hec ille que cri

ſtus tradidit nobis implicite et ſubſtannalif.

p ſtmodum apłlia ſpũ ancto edocn in ſaẽmẽ

uis et ceremonijs in eccleſijs ſtatuentes. quo

dad ſcm diyerat eiſ xpᷣs Daathei. vein ſei mõe
in monte. Nos eſtis ſal terre. per quos ali.ſ.
condiendl ſunt ⁊ a fetoꝛibus vicioꝛum pᷣſer⸗
uangdi. et ſic luceat lux veſtra coꝛam hominib

vt vigeant opera veſtra bona ⁊c. Vnde Cu.
Bãõ iſit deus apoſtolos ſuos ſicut ſol radios ſu⸗

vntunlv xp̃i potentia cognoſcatur. Quãmns
ipᷣi apłi a pꝛincipio ſue vocatiõis habuerint
ſpm̃ianctum. tamen in die penthecoſtes. ita

—

os quaſi roſa ſuaiitatis ſue odoꝛem. ouaſi ig
ims ſcintillas ſuas diſperſit. vt ſicut ſolĩ raduſ

ſuis apparet.ſicut roſa in odoꝛbus ſuis ſentit᷑
ſicut igmis in ſcintillis ſuis mſpicitur. ſic illoꝝ

fuerunt eo repleti et firmati ꝙ non porerant

peccare moꝛtaliter. De venialibaũt diẽ Jo

han. in canonica. i.c.i. de ſe ⁊ ſocijs. Si di ĩeri
mus quia pꝑeccatum nõ habem. ipi nos ſedu/

cimus. Dñ ⁊ perrus peccauit venialiter mim

ogeſcendẽdo iudeis ↄuerſis inducẽdo gẽtiles

ↄuerſosg ad obſeruandũ legalia vt ðt Clv.pꝰ*

augu. Fuerũt ip̃i apli pfectioꝛes ſancti q;ᷓ ha

buerit eccleſia. vñ glo. ſuper illud ad Roma.

viij. c. Ipi nos ingemiſcimus pꝛimitias ſpũſ

habentes. dicit ꝙ ſicut apłi fuerũt pꝛioꝛes ſpᷣe

ita abundanna gre plenioꝛes.qᷓnto em̃ aliq

receptiun eſt pꝛopinquius pꝛincipio influen⸗

4

titantommag krcipir de manentia et iõ qꝛ xpᷣᷣ
magis ꝓpinqm plus receperunt. Quo ad ter
nium ait Ips gati.v. Vos eſtis lux mundi
Hinc Aug.Exr abſeciiſſimis.imperitiſſimis.
pauciſiimis.ſ. apłis. nobilitanf. iluminãtur.
multiplicant᷑ dulciſſimaſeloquia. pᷣclariſſima

ingemia. copioſiſſima e acutopꝑ. facũdo

rum aſtutoꝛum ac octo ̃.et ſubiugant xpᷣo
et ad lluminandũ oꝛben e neceſſarus ad cre
dendũ ediderũt ſym bolũ fidei in quo quilibet
poſuit partẽ ſuã.Dic em̃ tho.iij ſen. di. xxiiij
ar. ij. ꝙ articulo:nñ Penus pꝛinceps aploꝛuʒ
ires in vnũ complexus eſt. ſ. de vmtate eſſen
tie diuine.ſc⁊ m de ꝑlo na pr̃is ⁊ omnipoten⸗
tia eius.tertiñũ de creatõe rerum.vñ dixit cre⸗.
do in vnũ patrẽ nn prente creatoꝛẽ celh et
terre. Opus em eatõis patri adiungit᷑ pꝛop
ter oĩpotentiã q̃ rᷣ atinibinf.qꝛ eſt ſons tonꝰ
dunnitatis.⁊ iõ ↄpetit Petro qui eſt caput qa⸗
vſtolox ſiẽ pr̃ tnnitat..⁊ qꝛ halxt plenuudieʒ
pttis etrus in eccleſia Quartũ g articuli⸗
poſuit Yohãnes de plona filij dei dicens. in
ieſum ypᷣm filiũ eius vnicũ.et apte ſibi conue
niebat hic articulus qui altius ceter de gene
ratõe filᷣ dei eterna ⁊ eius dimnitate locutuſ
eſt in euangelio ſuo.a quo ⁊ incepit inquienf.
In pꝛmeipio erat verbſj5. Arniculꝰquintus
Facobus maioꝛ ſiater eius carnalis ⁊ filiꝰe
ledei conceptõʒ ⁊ natiuitatem tpᷣalem xpᷣi filij
dei comp:ehendit dicẽs.Qui conceptus eſt ð
ſpnᷣſancto natis ex maria virgine ⁊ ſat apte
ex cuo frater eiꝰ expꝛeſerai de natiunate eter
na filij dei.ipᷣe immeciate ſubderet de natiui⸗
tate ipali.cũ vtraq; natiuitas ſit in vna perſo
na filij wi. cnus ᷣm hũanitatẽ fueruntoſobꝛn

ni. Serxtũ articulũ de paſſione poſuit anare

as.d. Paſſus ſub põtio pylato crucifixꝰ moꝛ/
tu2 ſepltꝰ ex abũdãtia coꝛdis os loqͥf.qꝛ igit
hẽat ꝑ maxĩe crucẽ in coꝛde philocaptꝰ ex ea.
vñ cũ ductuſ ad crucẽ fuit.ſalutauit eã cũ gan
dio magno.d. Salue crux ſancta ſecurꝰet gau
dẽs venioꝗa te.vt tu libenter ſuſupias me di⸗
ſcipulũ eiꝰ q pepẽdit in te męr me pCᷣs. Se
ptumũ articulũ de deſcẽſu ad iſeros poſuit phi
lippus. d. Deſcẽdit ad iferos. ⁊ cõgrue.qꝛ ibi
Ipᷣs pꝛio oſtẽdit pribiqͥ erãt ĩ lym lo gloꝛiã ſue
ditat) pr̃is q; philipp/ poſtulauerat.d. vvmi
ne oſtẽde nobis pr̃eʒ ⁊ ſuffic nob.K Octauluʒ

de reſurrectõe expᷣſit.Lhv. d. terna die reſur⸗/

rexit a moꝛtuis.⁊ cui apꝑnꝰↄueniebar hũc arti
culũ ꝓroner qᷓ; rbögapee pꝛiusde ea dubita
uerat cettificatꝰ ꝑ Ztactij vulner) xpᷣi reſuſci⸗
tati.efficatiꝰ plem ꝓoterat ð reſurrectõe te⸗
ſtimoiuʒ plaiber. bartivplome vo nonum ad/
iecit articulum de aſcenſione dicens.

Alſcendit ad celos. .ultum enim tenebat

hunng

venmes
coblsdl
ſeßceter
luninn
logzpeſt
9 (lſicatözt
(ontinent
tunngie d
none
inſyndoe
demus
ohriſa
hummeto⸗
Fatifae
im bone
deuswr.

Maulusg
Varaun

ſlapti
eñ ſu i⸗
Contes mala
husquifot
nergtosſocc

ſpnnserin
Irüfrem

diol Carn

nosetm.
leruarie
Plernime

lomenalieo

Aumboenc
(ocunqe
Unkurper,r
(eslosi
(i, peinc
nnur ſl

(minn
tnlind⸗
4 Gmnapſto⸗

coee

Capitulũ

. –☚

ı
.
dre mentem firam incelum. Mamtenties oꝛa? pꝛincipes populoꝛũ cum deo. Abꝛaham ine
n d bat in die. ⁊ centies in nocte. ideo decuit vt nato. cui ſpẽalis de hoc fun ſacta pꝛommioet dè
eſede te aſcenſione in celum ipſe referre. De fignurã oſtenſio.ſiue in ſacrificovacce capꝛceet
mon vecimo articulo. ſcilicet aguemu aduditium arſetis triennij Beñ. xv. Siue ecum tres vidit
lumte OJatheus egit dicens.iñ venturꝰeſt iudicare et vnũ adoꝛauit. Geñ.xviij.(a. OJagna certe
Wufini viuos et moꝛtuos. de q̊ͥ aduentu plenius trac gratia fuit iſta et inenarrabie vonum. dulce
nmn , tauerat q́; alij euangaliſte qũo faciet diſcepra domirabilis. conuerſari cum deo in carnato vi
ſcrgg n nonem de ouibo e hediset ſnĩe ferenda ꝑ eũ derefaciem eius plenà oĩm gꝛatiarum. opera
chenn contra vtroſq;. Pcgand arnculũ cõnnẽ eius perfectiſſima intueri. vt fecerunt apoſtoli
rni tem m ſe de pſonadpũſſancti ꝓmulgauit.ia⸗ congregat cum ippᷣo deo. quem ſingulariter ſi
tan cobus alphei dicens. Credo in ſmſanctum de abꝛabam coluit. et ideo qo Abꝛaham dic
enna ipe ceteris ſanctiſicatus ex vrero mris. vtqᷓ to fuit iſta quaſi vnafruitio.vna beaniudo vñ
ilent dam dicunt. et npter eminentẽ famã ſanctita et ipe ait. Beati oculi qui vident que vos vi
fistinen tis appellatus iuſtus debuit de ſpũſancto ſan; detis. et audiunt que vos auoitis. ulti em
mmiin * (tificatõz narrare. Duodecimũ arneulum pꝛophete et reges voluerunt videre etẽ. Luce
