gis poſſit eccleſie ꝓdeſſe.pᷣſuwponendo tamẽæ

in ipᷣo bonitatem. Nam quem ſciret eſſe vi

cioſum notoꝛie. poſſet male ei cõferre pptter

nobilitatemvel aliquid hmõi. Item ſi ad
pꝛeces regũ ⁊ pꝛincipũ moueat᷑ papa ad con

ferendũ beneficia eccleſiaſtica contingit tripli

citer ibi eſe viciuj.Pꝛimo ſi pꝛeces poꝛrigã⸗
tur pꝛo indigno ſupplicãtes pꝛo illo queʒ in/
gnũ ſciunt.peccant vtiq; grauiter.⁊ papa vl
alius pᷣ latus qui illas pꝛeces exaudit ſciẽs il
um indignum. Secundo cõtingir ibi eſſe vi

cium.qu ando ⁊ ſi dignus ſit pꝛo quo rogatur H

papa vel alius non attendat ad dignitatem
perſone.ſed ad fauoꝛem humanũ.quem pꝛin
cipaliter intendit annuendo pꝛecibus rogan
tium pꝛopter quas confert Etiſtud ſecũduʒ
⁊ pꝛimũ pertinet ad acceptionem perſonaru
Secus autem ſi pꝛincipaliter moueretur.p⸗
pterperſone ydoneitatem. Tercio contingit

ibi vicium er parte rogantium quando loc ꝓ

curant. vt ille pꝛo quo rogant. eſſet eis fauo/
rabilis in eoꝛus cauſis vel penitionibo. iuſtis
vel iniuſtis.peccaret etiam conferens.quan
w loc ſciret ſᷣm auguſti.de ancho. Item pec
cat papa. ſi confert pꝛelaturam eccleſiaſticaʒ
petenti ⁊ pꝛocurãti ᷣm ausuſti.de ancho.q
pꝛocurans p ſe vel per alium hoc. vel eſt in/
iuſtus vel eſt ſuperbus.iniuſtus quidem qeꝛ
plus vult ſibi de hvnoꝛe accipere aut de wote⸗
ſtate vel aliis modis de quibo neſcit ſe dignuũ
Superbus quia ſine ſuperbia non eſt.ꝙ ali⸗
quis extimet ſe magis dignum pꝛelationeq;ᷓ
alii.quibus pꝛeficitur. Et videtur idem ſen/⸗
tixe de quocunq; beneficio eccleſiaſtico. Sed
thom as ray.⁊ alij dicunt hoc ſoluʒ habere lo⸗
cum in beneficiis curatis rõne cure animarũ
q̃ idonee adminiſtrari nõ põt ſine gratia ſeu

charitate.quam nullus ſe hr̃e ſcire valet. de

aliis vero.ſ.nõ curatis dicũt licereꝑ ſe vel
aliũ ꝓcurare.ſi alias ẽ dignus.⁊ hocvidet᷑ ſo
nare auctoꝛitas auguſti. quã ꝓ dicti ſui cõfix
matõne ipᷣe augu.de ancho.inducit.et habet.
viii.qi.QOui epiſcopatuʒ.vbi ait.ꝙ locus ſu⸗
perioꝛ ſine quo populus regi nõ poteſt. ⁊ ſi ad
miniſtratur vt decet. indecenter tamẽ appeti
tur. Et ſic patet.quod loquitur de pꝛelatura
De hac materia vide diftuſius in ſecũda par
te titu.ui.ca.de ambitione. Atem tenet augu
ſtinus vbi ſupꝛa.ꝙ peccat qui pꝛocurat magi
ſteriũ ⁊ petit licentiam magiſtrandi. Et hoc
pꝛopter peri rulũ quod in eo incurritur.dqa et
ſi ſciat ſe habere ſcientiam valenrem ad ſalu
tem ſuam ⁊ alioꝛum.qualiter tñ poſſit admi
niſtrare ilã ad ſalutem alioꝝ ſcire nõ põt.Et
pꝛopter honoꝛem qͥ ibi annectitur. vñ aliqñ

—

ſupbit.⁊ pꝛopter gloꝛiã q̃ in ipſa qñq; app

. „

titur. omiſſis alijs malis q̃ inde aliqñ ſequũt᷑

Zitulus

Et er lvc videtur innuere. ꝙ papa peccet tali
ꝓecuranti cõferendo.tlv.tũ in quolilx.cõtra⸗

riũ tenet. ſ.ꝙ licituz ſit pꝛocurare. dñmõ ałls

ſit ydoneus.⁊ habeat rectã intentionẽ.ſ.cõi⸗
candi ſcientiã ad honoꝛẽ dei ⁊ ſalutẽ animaꝝ
Cæ hoc eniã diffuſius ſupᷣ.ca. de ambitione.
De poteſtate pa F.rir.
pe. Dtrũñ. ſ. poſſit aliquos iuſte ad penã infer⸗
ni damnare.Et rñũdet aug.de anch. ꝙ ſic p de

cretũ Nicolai pape.diſ.xxiij. in nomie dñi.
vbi dicit de illis qͥ ſeditionẽ ponũt in eccleſia

2⁊ poriſſime in electione ſummi pontiſicis. ꝑ
ppetuo anat vmate dãnẽtur.⁊ cũ impijs qui

nõ reſurgũt ĩ iudicio depurẽtur ergo ⁊c. Iſta
tñ videt᷑ impꝛopꝛia ⁊ larga locutio.qꝛ qð in/
obedientes decreto vel pcepto pape iuſto ⁊ in
tali inobedientia de cedentes damnentur lvc
nõ ẽ cauſaliter vel occaſionaliter ex parte po
teſtatis vel volũtatis pape niſi occaſione ac/
cepta ꝑ inobedientẽ nõ data ꝑ papã. ſe hoc
er ꝑte rebellionis⁊ obſtinarionis intrãſgre⸗

diente mandatñ. Hꝗq ⁊ trãſaꝛeſſoꝛ talis pᷣce⸗

pti põt᷑ad penitẽtiã reuerti.⁊ euadet damna⸗
tion ?. Preterea eodẽ modo ⁊ rõne põt quili⸗
betp̃latus mittere ad infernũ ſubditũ ſuum
qꝛ poteſt ei aliquid pᷣcipere qð trãſgrediendo
rvel cõtemnẽdo dãnabitur. ſi nõ peniteat. qðᷣ
vtiq;ʒ nõ attribuv poteſtati ſu pioꝛis. ſed di⸗
ſwſitioni ⁊ male volũtati inferioꝛis nõ olæ/⸗
Dientis. Deꝝ in loc ẽ differentia inter papã 2
alios pᷣlatos.qꝛ ipſe poteſt facere canoneʒ vel

pceptũ generale. quod omẽs fideles obligat.

ſed alij pꝛelati nõ. niſi ſibi ſubiectos.ld au

ctcoꝛitatẽ inductã rñdetur.ꝙ loqͥtur p modũ

unpꝛecatõnis ʒelo diuine iuſticie ſicut fece⸗
rut ſancti. vt hr̃ in ſcripturis.vel ꝑmodũ p̃ᷣ/
nũciationis.qꝛ talibo eueniet damnatio.
De poteſtate pa Kxr.

pe in oꝛdinãdis officijs eccleſie. Sicut.n.pᷣm

yſiw. di. xxv. ca. ꝑlectis. epiſcopus dicit᷑ oꝛdi

natoꝛ in cũctis.ſ.in ſua dioceſi ita papa ĩ vni
uerſali eccleſia. Pꝛo cuius declaratõe no⸗/
ta ᷣm aug.de ancho. vbi ſupꝛa. ſicut wcente
apoſtolo in coꝛpe humano ſingula queq; mẽ
bꝛa ꝓpꝛia ⁊ diſcreta officia habẽt.⁊ vnũqðᷣq;
nõ ſibi ſoli agit quod agit.ſed alijs etiã ſic in

coꝛꝑe eccleſie cona Eicior diſtincta ſunt et

Diſtributa diuerſis.⁊ vnuſquiſe; nõ ſibi ſoli
eſeruit ĩi eo ꝙ ſolus habet ſed ⁊ alijs. Aſtoꝝ
aüt officioꝛũ pꝛincipalis diſtributoꝛ eſt xpᷣus
ocente apoſtolo. ad ephe.iiij. DOnicuiq; no⸗/
ſtru data eſt gratia ᷣm menſurã wonanonis
xhi. qui dedit quoſdam quidẽ apoſtolos quoſ⸗
dã. Executoꝛ autẽ oꝛdinatõnis iſtoꝝ officox

XxxII

ipᷣe papa vice rp̃i aliq̃s oꝛdinat loco qꝗpo⸗
ſtoloꝛũ.p qs xpᷣi octrina ſit teſtificãda. aliq̃s
loco pꝛophetarũ ꝑ quos ſit erxponen da.aliq̃s
loco euãgeliſtaꝝ p ouds ſit ſcribẽda ⁊ declarã
da. aliquos loco paſtoꝛũ perqͥs ſit executioni
mandãda. hunc oꝛdinẽ officioꝝ eccleſie in ſi
gura venit regina ſaba.i.gentilitas a finibus

terre videre. videnſig wmũ ſalomonis.j. eci
cleſiã xp̃i ⁊ cibos mẽſe eius.i.ſacr̃a ⁊ cogtna⸗

ta ⁊ oꝛdinẽ miſtrãtiũ.i.varietatẽ offcioꝝ oꝛ⸗
dinatã veſteſq; eoꝛũ.i. virtutes exterioꝛẽ mo
deſtiã ⁊ lvlocauſta q̃ offerebãt.i.ofones non

hñs vltra ſpũm pᷣ admiratõne dixit. Bti viri

tui ⁊ beati ſerui tuiq̊ ſtãt coꝛã te ſp.iij. Reg.r.

Et q;uis etiã terrena ptãs varia officia oꝛdi⸗
net in tꝑalibo.tñ ſpñalis ptãs eccłie põt offi⸗
cia terrene ptãtis coꝛigere ⁊ remouere.ſzter
rena ptãs nõ põt officia eccłie immutare.vñ
inno. dicit ꝙ ad nobilitatẽ neceſ itatũ mũda
noꝛũ.i.officioꝛũ ⁊ ptẽ⸗
ri vonoꝛes aut diuiſiones ppeti nobis nonẽ

viſum. di.x.lege.⁊ ꝙ ait gre.di.lxxxix.ſingu:

la.ꝙ vni q;tũcũq; exercitato nõ ſunt cõmit⸗

ℳ

tẽda duo officia eodẽ tempe. intelligit tegu

lariter ⁊ de iure cõi.ſed papa qͥ ẽ iuris ↄditoꝛ
Huic legi nõ tenet᷑. q; pᷣt plura vni cõmitteri
velpꝛopter ꝑſone cui cõmittũt idonertatem
vel pꝛopter ofticialiũ paucitateʒ.ſeu pꝛopter
eccleſie neceſſitatenm.

De poteſtatepa .rrxi.
pe iu nouis religionibus creandis. Apᷣe ſolus
nouas religiones creat ⁊a appꝛobatertra de re
ligio.do.ne nimia. NPꝛo cuius declaratõe no⸗
ta tria ſᷣm auguſt. de ancho. pꝛimo ex parte
eccleſie pꝛomotio. nam quelibet religio debʒ
oꝛdinari pꝛincipaliter ad cultum dei ⁊ ad ppᷣ
motionem eccleſie. Secũdo ex parte religi
onem intrantiuʒ conſideratur charitatis pfe
ctio.quia quelibet religio eſt quedam via ten
dendi imperfectionem charitatis. Cercõ ex

pte diuini cultus ad quẽ religio inſtituit. cõ
ſiderat᷑ debita oꝛdinatio.Opponit᷑.n. religio

ſuꝑſtitõni.qꝛ ſuꝑſtitõ nõ ẽ aliud niſi religio
ſupᷣ modũ ſeruata.q; cultũ diuinũ ſuꝑſtitio
ſus vult ipendere cui nõ dʒ vel quo mõ nõ de

let. vt dicit glo. ſuꝑ illo verbo Colo.ij. habẽt

q̃dẽ rõnẽ ſapĩe in ſuꝑſtitõne. ꝓpter iſta ergo
tria ſoliꝰpape eſt religionẽ oꝛdinare ⁊ oꝛdina
tas appꝛobare.qꝛ ſol ipᷣe hʒ cõſiderare vłem
eccleſie pmotionẽ. Semp.n.artifer ſupᷣmuʒ
nem cõſiderãs.habet omnes inferioꝛes ad

illum finem dirigere ⁊ oꝛdinare.vt dicit phi/

loſophus.i.ethico.Et cũ ipſe ſupᷣmũ pſectio
nis gradũ ĩ eccłia teneat.ipᷣe ſolꝰ hʒ aliis via

ad ꝑfectõem tẽdẽdi oñdere. Similiter ſolus

oꝛil ⁊ ptãtẽ dei.i.ecclhiam cõmuta

gbetſii
mmbergen .
runmn
i gnacka
Dict ſmram
ernctfwin
ſbeeoen en
nivan
Anicnneeſib
gtiun tſan
zinſiemnerfn
goponenori.
ſcniteactieppor
lorithonesp,
efſillanonn,
ſapeſaithn,.
ſioeirpere

Deyack

nndancere
Umnti
aforimnond
Cömnebat min
wwſo udicio
rii ſcmaion
derceſa ſue ni
Natereleman w
Nitang wonch
mu wſmnorsſt
Nhierenpri
ſoücpberpetereg
Mfgeeuenpe
Pndogpeeſt
Wſeetnehin
in hrtiü
ſepſepamp⸗
mäned

dibbyetceſen

lepſeßöneg
ſemm ururs
Iſternimue
Cationetpnitan
Perereni dde
ejemnpeymn.
pennchis ſt
donn ſedince
Nſnemheem
ſpohtdionnasſ
Eöſnnecine
Unnadnin
cuetleſens
henſdiitl
Ckosfmnntire
eaſiinie

Lini

eani

Gode;

eset

nn. Pwann
v., mi
X. ia
B icd
untcaime
BA iri
mm n
Ann mi⸗

Capitulum

pe halet illa que ad diuinuʒ cultum pertinẽt
vmiuerſaliter oꝛdinare.Et q;uis om̃es qͥ iu⸗
re colunt veũ. cõiter poſſunt religioſi appella
ri. ꝓpter qð iudei qͥ verũ deũ colebãt. religioſi
dicti ſunt.actu.ij.vbi dicit᷑.ꝙ multi religioſi
ex iudaiſmo cõuenerãt er omni natõne que
ſub celo eſt. ꝓpꝛie tñ ⁊ diſtricte religioſi dicũ/
tur. q totam vitã ſuam diuino cultui vedicãt
a mũdanis ſe ſubtrahentes per pꝛofeſſionẽ
habitus ꝓteſtationẽ. vel diuini cõtemplatõ
ni. vel animaꝑ inſtructioni. vel alicui fructu⸗
oſo opi exterioꝛi.ad eoꝑ ꝑfectionis e rercita
tionẽ ⁊ eccłie pꝛomotionẽ inſiſtentes. Et q;;⸗
uis religiones ꝑticulares ab eoꝝ fundatoꝛi⸗
bus ſpãliter nominẽtur.vt lenedicti wmici.
franciſci ⁊ hmõi.iñ religiones dici nõ debent
niſi fuerint ꝑ eceleſi appꝛobate er cõfirmate.
De poteſtate pa F.rrii.
pe in dando exemptõnes qͥ buſcũq; a ſuis oꝛ⸗
dinarijs pᷣ latis.ſicut.n.moyſes in vereri lege
qͥ figurã in quibuſdã geſſit ſummi pontificis
cõmittebat minoꝛa ſenioꝛibo iſrabel.maioꝛa

vero ſuo iudicio reſeruabat.vt habet Exodi.
xvij.ſic maioꝛa collegia ⁊ maiores pſonas

eccleſia ſue viſitationi ⁊ coꝛrectioni imme
Diale releruari poteſt. Pꝛo cuius declaratõne
dicit aug. de ancho. vbi ſupᷣ ꝙ in exemptõne

tria voſſumuscõſiderare.ſ.papã eximentem
pſonã exemptã.⁊ ipſam exemptionẽ. Etex
lvꝛũ qͥlibet patere poteſt. ꝙ papa in ecclia po
teſt facere exemptionẽ quã vult. Et quãtũ ad
pꝛimũ. cuʒ papa ſit vicarius filij dei. ſicut qðᷣ
deus fecit mediãtibo creaturis tanq; mediã
tibo cauſis ſecũdis.totũ põt facere immedia
te ꝑ ſeipᷣm.ita papa ſaltem q;tũ ad poteſtatẽ
iuriſditionis. Sicut omnes fideles regit me
diãtibo eccleſie miniſtris.ita poteſt immedia
te ꝑ ſeipᷣm regere.Et ſi hoc nõ facit nõ ex de
ſectu virtutis ⁊ potentie.cũ miniſtri nõ regãt

niſi ex virtute eius. Sed magis hoc ẽ ex cõi

catione wnitatis ⁊ clementie eius.ſicut ap⸗
paret etiã de do. Secũdo oſtẽdit᷑ :dex ex pte
exemptoꝛum. Sic.n.debet eẽ in eccleſiaſtica
hierarchia. ſicut eſt in celeſti hierarchia. m
dioniſi. ſed in celeſti hierarchia eſt. ꝙ angeli
de ſupꝛema hierarchia ſunt exemn. qꝛ nõ re
cipiũt diuinas illuminatões mediãtiboalijs
ſed immediate ꝑ ſeipſos ⁊ ꝑ eos ad omnes
inferioꝛes deriuàtur. Lercõ iſtud patet ex ꝑ
te ipſius exemptionis. Cuʒ.n.papa ſit caput
totius eccleſie.nõ debet ipᷣe pꝛiuari oꝑpatõne
hierarchia q̃ ẽ viſitatio ⁊ coꝛrectio.vt ipᷣe ali
quos immediate ſuxponat ſibi ꝑ exemptio/
nẽ̃. ⁊ ſubtrahat a viſitatione ⁊ coꝛrecrione in
ferioꝑ pᷣlatoꝝ.non tñ poteſt papa aliquos exi⸗

mere in ſpũaliba vel tpalibo a ſeip̃o qꝛ oĩs ſᷣ
teſtas includit᷑ ĩ prate claui.q̃ nõ niſipetro
cõceſſa ẽ ſicut ⁊ de fidelis eſta ſeipᷣm negare
ñ p̃t. ij. thi. ij. NHegaret ãt ſeipᷣm.ſierimeret
aliq́s a ſuo dñio ſpnali vel tpali.qꝛ tũc nega
ret ie eẽ dñm oĩm tã tpaliñ q;ᷓ ſpĩaliũ. Cum
igit papa ſit ver vican dei. ſi aliqͥs erimeret
a ſeipo in iuriſditõe tpaliũ vel ſpnaliũ nega
ret ꝙ eẽt ver vicari dei. vñ nõ eſt dubiũ.ꝙ ſi
papa ꝓ tali vritate teſtiſicãda moꝛief. vere
martir xpi eẽt cſendus.ↄſtanter negãdo ali
quẽ clericũ vł laicũ regẽ vłimpatoꝛẽ eſſe ſe
exẽptũ abeo i iuriſditiõe tpaliũ vel ſpñaliũ
necob.ꝙ ex ãtiq̃ cõſuetudĩe in gallicana ec⸗
cleſia pᷣlati frãcie nõ recognoſcãt tpalia a pa
pa.ſed a rege.⁊ ipſe rex a nullo recognoſcat.
qaꝛ? abuſio dicẽda ẽa nõ ſeq̃nda.di.viij.ſi con
ſuetucdinẽ. Fuiſſe aũt valde cõgruñ aliqdus
collegia ⁊ pᷣcipue religioſoꝑ eximere a iuriſdi
tõne epoꝝ ⁊ alioꝑ oñdſt aug. de anch. vbi ſun⸗
pꝛa dicẽs.ꝙ oꝛdinatio ſubditoꝝ ſub pᷣlato eſt
facta ĩ cõmodũ ipᷣoꝑ ſubditoꝝ ⁊ eoꝛũ vnilita⸗
tẽ pptiſſime q;tũ ad tria. Pꝛio q;tũ ad delin⸗
qu ẽti coꝛrectõem. Scðo q;tũad bonoꝝ ꝓ⸗
motionẽ ⁊ eoꝛũ qͥetiorẽ ↄtẽplatõem.Cercio

Sifan collegioꝝ ſeu monaſterioꝝ vel eccle⸗
iarũ tutioꝛẽ gubernationẽ q qͥdem tria qñq;
cõtingit impediri ꝓ immediata epoꝛũ iuriſ⸗
ditſone.nam pꝛelati in eoꝛñ viſitatione non
ſolũ ſubditos grauãt. non admonent ⁊ coꝛri⸗
gũ̃t. ſed erpoliant adducentes turbã equoꝛũ
famuloũ.ꝑ quoꝛũ viſitationem quod infir
mu ẽ nõ cõſolidat᷑.qð egꝛotũ ẽ non ſanat qð
cõfractũ nõ alligat᷑.qð abiectũ nõ reducitur
qð ꝑditum nõ requirif.vt magis dici deleat
diſſipatio q; viſitatio. ꝓprer quod dicit dñs.
Gech.xxxiiij Ecce egoipᷣe ſuꝑ paſtoꝛes reqͥ
ram gregẽ meñ de manu eoꝛum. nec paſcãt
ãpliꝰſemeripᷣog.ſed egoipᷣe reqͥrã oues me/
qs. ⁊ viſitabo ipᷣas.⁊ ideo p papã cui cura dʒ
eẽ de oĩbo ad ꝓuidẽdũ qðᷣvnhꝰ. cõgruũ eſit
aliq̃ collegia aliqs pſonas eximi.vt ĩ his qᷓ
dicta ſunt.qena ſecurius poſſint pmoueri.
nec in hoc dehẽt ep̃i grauari vłturbari.ſi ſine
eoꝝ culpa aliq̃ ꝑſone vłcollegia ſubtrahãtur
a iuriſdiſõe ipoꝝ.qꝛ cũ ſudini nõ pᷣſupponãt᷑
eis incõmodũ immo nullũ pᷣiudiciũ ſed ma
ximũ bñficiũ fit.cũ tales ſubditi ab eoꝝ iuriſ⸗
ditione ſubtrahãtur. Sic. n. ꝓplus dei ẽ młii⸗
plicatus. vt vir ſufficiãt vires pᷣlati mediã p⸗
tem ſubditoꝝ inſtruere ⁊ coꝛrigere.pᷣſtataſlt
pᷣiudiciũ his qui querũt que ſua ſunt.nõ que
iheſu xpᷣ. Nec ẽ cõtra quod ſcribit᷑.xcii.diſt.
Nulla rõe clerici aut ſacerdotes hñdi ſunt
ſub nulliep̃i diſciplina ⁊ pꝛudẽtia gulernqt
qꝛ tales acephalos conſuetudo nuncupauie.

Titulus

Toqu itur. n. illud. e. de elericis vagabũdi 2
pꝛot eruis. vt patet p ĩo qð ſeauitur. Nec. n.

monachi vel aliqui qui eximũtur ſine capite
ſunt.q? ſupponũtur viſitationi ⁊ coꝛrectiom
ſuoꝝ pᷣlatoꝝ. Et eiſdem rõnibo danf a papa ⁊
pꝛiuilegia in multis cõtra ius cõmune ⁊ cõ⸗
ſeruationes pꝛiuilegioꝛũ.de qͥbs vide in ꝑte.
pꝛima.ti.vNi.

De poteſtate papeĩ materis
his que po nit Cho. in diuerſis libꝛis ſuis. per
xxiiij.q̃ſtiones foꝛmatas. CLapi. vi.

veritur prĩo utrum

pontifer roman' ſit pꝛimus 1 ma/

ximus olm epoꝝ patriarcharuz.
Ad qð rñ.b.tho.in tracta.cõtra erroꝛes gre⸗
coꝛũ.c.lxvi.ꝙ ſic.qð pꝛobat ex canone conci

lij vniuerſalis.vbi dt. Deneramur vᷣm ſcri /
pturas ⁊ canonũ diffinitõnes ſancrimſimum
antique rome epᷣm pꝛimũ eẽ ⁊ marimũ oim

—☛

re.q ꝑ apoſtolos Petro attribuit pꝛimũ locũ EI 1. 1 .
papa ſit caput vniuerſalis eccleſie, ad quod

tã in euãgelũs q; in actibo apoſtoloꝛũ.vñ di⸗

cit Criſo.ſuꝑ math. tractãs illuo acceſſerunt
diſcipuli ad iheſum dicẽtes.Quis maioꝛ ẽ in
regno celoꝝ.ſic qðdam hũanũ ſcãdalũ cõce⸗
perũt. qð etiã in ſe occultare nõ poterãt.⁊ tu
moꝛe coꝛdis nõ ſuſtinebant in eo ꝙ viderant

petrñ ſibi pferri ⁊ pꝛehonoꝛari ꝙ etiã papa pᷣ
latus ſit ceteris patriarehis. in eo. libꝛ.aſſerit
idẽ coc. inducẽs ad hoc dictũ cirilli qui ait.q;
ipſius.ſ.apoſtolici throni romanoꝝ pontificũ
ſolius ẽ repᷣbkendere.ſtatuere.corrigere.diſpo
nere.ſoluere.et ligare.qui ipſum edificauit.

hoc etiã pateter auctoꝛitate wmini dicentis
Auce.xxij.tu aliqñ conuerſus confirma fra/

tres tuos.

Secũda queſtioeſt ſ. i.

pita eccleſie. pᷣm illud amos.vi. Optimates

VHBtrũ papa in totã eccleſiã xpᷣi vniuerſalẽ pꝛe
lationẽ habeat.Ald hãc.q.rñ.affrirmatiue.be.
tho.in pᷣfato tractat.cõtra exroꝛes grecoꝝ.in

c.lxvi. vbi dicit. ꝙ pꝛedictus rpᷣi vicarius in

totã eccleſiã chriſti vłem pꝛ elationẽ obiinet.
Aegit.n. in calcedo.cõci. ꝙ tota ſinodus e⸗
oni pape acciamauit. Reo ſanctiſſimus apo⸗
ſtolicus icumenicus.i. vlis fkiarhe mul⸗
tos annos viuat. Criſo. ſup math. Filius q;
pr̃is ẽ.⁊ ipſius filij ptãtem petro vlłr cõceſſit
vbie; terraꝑ.⁊ hom ini moꝛtali oĩm q̃ ſunt in

celo dedit auctoꝛitatẽ dãdo ei claues ad hoc

vt eccleſiã vbiq; terrax amplier. ⁊ ſuꝑ Yoh.
in ome.lxyxv. Jacobñ localiter terminat in
oco petrũ aũt ro ius oꝛbis igrm ⁊ ctoꝛem
hoc etiã iralit᷑ ex auctoꝛitate ſeripture. Naʒ

n diuerſis materijs ex

ep̃oꝝ.Et hoe auctoꝛitati ↄſonat ſacre ſcriptu

. F

petro oues ſas xpᷣs indiſtincte Imſfit. dicks

Vo. vl. paſcẽ oues meas dicere aũt pontifcẽ
romanũ velromane eccleſie nõ hfe vlis ec⸗
cleſie pꝛimatũ.ẽ erroꝛ ſilis erroꝛi dicẽtiũ ſpiri

tũſanctũ afilio nõ ꝓcedere.vt didt.s.tho.in

dicto mrac.cõtra exro.greco. Nam ippᷣe xpus
dei filius ſuã eccleſiã cõſecrat.⁊ ſibi cõſignat

ſpũſancto quaſi exſuo caractere ⁊ ſigillo. vt
ex ſupꝛapoſitis auctoꝛitatibo hr.et ſiłiter xpi
vicarius ſuo pꝛimatu ⁊ pꝛouidentia vłlem ee
cleſiã tanq;ᷓ fidelis miniſter xpo ſubiectã ſer
uat.a ad id qð dr.di.xcix. Nullus pr̃iarcha⸗

rũ vl vocabulo vnqᷓ; vrat᷑.⁊ in.c.ſe.vbi gre.

Phibet ſe vłem vocari. Rñ. b. tho. in tracta.
cõtra impug.re ligi.ſic dicens. ꝙ papa vkem
rontificem ſe pꝛohibet noĩari.nõ hoc ideoẽ.

ꝙ ipᷣe non habeat auctoꝛitatẽ ĩmediate ⁊ ple

nã in qualibet eccleſia. ſed qꝛ nõ pᷣficiturcuili
bet pꝑticulari eccĩe vt pꝛopꝛius ⁊ ſpãlis illius

ronnificũ wreſtates.

eccleſie rectoꝛ.ſic.n.ceſſarent omniũ illoꝛum

Onueſtio tercia utrũ .il.

reſpondet.b.tho.in multis locis et potiſſime

in. iij. parte. q. viij. ar. vi. vbi querẽs vtni ſit
pꝛopꝛiũ xpᷣi caputeſſe eccleſie.ita ꝙ caput in
alia membꝛa tripliciter inffuit. Ono mõ in⸗

trinſeco influru pꝛout virtus motiua ⁊ ſenſi⸗

tiua a capite deriuatur ad cetera mbꝛa. alio
modo ſ̃m exterioꝛẽ quẽdam gubernationem

pꝛout.ſ.ſᷣm viſum a alios ſenſus qui in capi
te radicãtur dirigitur hõ in exterioꝛibactib⸗
Interioꝛ autẽ influxus gratie nõ eſt abaliq

mnſi a ſolo xpᷣo.cuius humanitas er hoc eſt ꝙ

diuinitati coniũcta habet virtutem iuſtifici /
di. Sed influ xus in membꝛa eccleſie quan/

tum ad exterioꝛem gubernationem poteſt ta/

libus conuenire.a ſm hoc al poſſunt dici ca

capita populoꝛuʒ differenter tamẽa chriſto.
Primo q;tum ad hoc ꝙ rpᷣus eſt caput eim

eoꝛum qui ad eccleſiam ptinent m omnemn

locũ ⁊ tempus ⁊ ſtatutũ.Sed homĩes dicun⸗
tur capita pᷣm ſpũalia loca ſicut epᷣi ſuaꝝ ec⸗

cleſiaꝑ vel m determinatũ tempus ſicut pat
pa ẽ caput totius.eccleſie.ſ.tꝑe ſui põtiſcat/

pm de erminatũ ſtatũ ꝛour.ſ.ſunt in ſtatu
viatoꝛis. ⁊ ſic papa eſt caput fideliũ ſed viato

rũ tãtum.alio mõ ſᷣm hoc ꝙ rpᷣʒ ẽ caput ec⸗

cleſie ꝓpꝛia virtute. alij vero dicũt capita. in

—

q;tũ vicẽ gerũt xpi.m illud.ij.cor.ij. Naʒ 1

ego qð wonaui.ſiqͥd wnaui pꝛopter vos ipſo
na xpi. ex his etiã pts panã eẽ ſupioꝛẽ in toſa

ecclh. ꝙ et vr idẽ wwe. aſſerere. i. iiii vil.l. vb
q̃rẽs an oẽs tenẽt ad ieiuniũ.di atgnedo nie

miiniftoscen

Dun
luſt
ngith
en Ne ..
Pigi hhi

.
Ctnirirrſpüſe
gentioneſiai
biſeltcogenet
ſonſdtcͤnm
gent Eticdeon⸗
inkonercleſin
diei rinse

urrd

ohres ſpoͤſ
Picto ractatu.
nſſero⸗ ule
repi pape 1
ſetlenten

QDlnte

Dünssr

ALNGhran

Denawnehos
fncnadonnr
locuensden

iait nil

ſpüalaeſſent
ſercottoet
ſieenonit
ryes Pimno⸗
dſo ſteſt ri⸗

Ipnerdjregi

Gänrzanten
icrgeſteen
Nnnaulnserat

fonmnnoranit

mme ainsreg

Alatesgentll

Mrzſere o⸗
Moethit⸗
mnbnhin
hnanike;
ftalnunmne
teges hti

Mpihterert

edin in
ruenin

.

H „
9

Nca
giis

Anttinmit

mioerid

muNN
noi 1*

icnirm
ngeN,
etfnimnn
. „
V
NNh,
NNe
7 9

.

nãõ debet diſpenſare inferioꝛ.ſed quelibet ſin⸗

aulaꝝ pſonarũ ẽ in ferioꝛ qᷓ eccleſia ieiuniũ
ſub pᷣcep o ſtatuit. niſi foꝛte ille qui eſt caput
totius eccleſie vel loco capitis.ſ.papa. Ateʒ
ſeqͥ: ur ꝙ nullus põt diſpenſare.ſ.niſi papa.

NQuarto queritur ꝭS.ui.

VHiruz papa ſit ſponſus vniuerſalis eccleſie.
Ad qð rñdet.b.tlv. in tractatu cõtra impu/⸗
gnãtes reli. dicẽs. ꝙ ſponſus eccleſie ꝛie lo

auendo ẽ xp̃s.de quo dicit᷑qͥ halet ſponſam.

ſponſus ẽ. Yoh. iij. RBpe.n.de eccleſia ſuomo⸗

mini filios generat. Allij añt ſwnſi d cũtin ſi
cut miniſtri ſpõſi exterius coopantes ad ge⸗

nerationẽ ſpũaliũ filioꝛũ quos qundẽ non ſi⸗
bi ſedrp̃o generãt.qui quidẽ miniſtri intãtũ
ſponſi dicutur inquãtũ vicem veri ſpõſi obti⸗
nenr. E&t ideo papa qͥ obtinet vicẽ veri ſponſi
in tota eccleſia vniuerſalis ſponſus eccleſie
diciẽ. Et q;uis epᷣus ſue dioceſis ſpõſus ſit ⁊

biter ſue eccleſie.nõ ꝓpter lv ſequitur. ꝙ

nt plures ſpõſi vnius eccleſie.pᷣm.b.tho.in

dicto tractatu. Et rõ eſt.q; ſacerdos ſuo mi/
niſterio cooꝑatur ep̃o tanq; pꝛincipali.⁊ ſini

ter ep̃i pape ⁊ papa ipᷣi xᷣo. Onge rpᷣs papa

epᷣs ⁊ ſacerdos nõ cõputãtur niſi vnus ſwõ⸗

Nuinto queri S.iiii.
tur. Dtrũ reges ⁊ pꝛincipes xpᷣiani ⁊ ꝑ con⸗
ſequẽs omnes fideles teneantur eſe ſu bditi
Roma.vontifici.ad qð.b.tho.aftirmatine in
tracta. ſuo de rege ⁊ regno ad regẽ Cipria. ihi

loquens de regno ec cleſie ⁊ regali ſacerdotio
ita ait. DPmõi regni miſterium vta terrenis
ſpũalia eſſent diſcrera nõ terrenis regiby ſed
ſacerdotibo ẽ cõmiſſum.ita pꝛecipue ſimmmo

ſacerdoti xp̃i vicario ro.pontifici. cui omnes

reges xpᷣianos opoꝛtz eſſe ſubiectos ſicut ip̃i
dño iheſu xpᷣo. Sicut.n. ad quẽ vltimi finis
Ptinet directio ſubiᷣci bẽt illi ad quos ſpe⸗
ctatcura antecedentiũ finiũ ⁊ eius inꝑio di
rigi.Et qꝛ ſacerdotiũ gentiũ ⁊ toꝛus diuino⸗
rum cultus erat ꝓpter temꝑalia cõquirenda.

ꝗomnia oꝛdinãtur ad multitudinis bonũ cõ

mune.cuius regi cura incũbit.cõſequẽter ſa

cerdotes gentiliũ regibo ſubijciãtur. Sʒ etiã
in veteri lege ꝓmittebãtur bona tẽꝑalia ſiue A-E Ke
tur. Ntꝝ ſit mag obediẽdũ pape q;ᷓ alteri cu⸗

terrena nõ a demonibo. ſed a bono deo religio

ſo populo exhibenda. Oñ ⁊ in veteri lege ſa /

cerdotes legũtur regibo fuiſſe ſubiecti. Ses

i noua lege ẽ ſacerdotiũ altius.ꝑ qõ hoĩes
traducuntur ad bona celeſtia. Oñ in lege xri
reges debẽt eẽ ſacerdotibo ſubiecti. AInde mi

rabihter ex diuina ſapientia factum eſt.vt in

m lerñ. in li. di. ⁊ pꝛe. in Pc pto ſupioꝛis romana vꝛbe quã deus pᷣuideratpᷣiani ſacer

vtij pꝛincipalẽ ſedeʒ fnturã.hic mos paula
tim inoleſceret. vt ciuitatis rectoꝛes ſacerdo
tibo ſubderentur. Sicenim maximus Dale
rius refert oĩa poſt religionẽ ponenda ſp nr̃a
ciuitas du xit. ⁊ in quibo ſumme maieſtatis
decus cõſpicivaluit quapꝛopter nõ dubitaue
rũt ſacris imperia ſeruire. H
Serto queritur. an ꝗ. v·
ſir de neceſſitate ſalutis ſubeſſe Ro.pontifici.
Ad qð rñdet.b.tiv.affirmariue in lib.de er⸗
roribo grecoꝛũ.c.lxxij.vbi ſic ait.oſtẽdit᷑ etiã
ꝙ ſubeſſe Ho. pontifici ſit de nece ſitate ſalu/
tis.dicit em̃ cirillus in li.theoł. Itaq; fratres
mei ſi rpᷣm imitamur.vt ip̃ius oues. vocem
audiamus manentes in eccleſia ſancti petri.
Non inflemur cento ſupbie.ne foꝛte toꝛtu⸗
oſus ſerpẽs ꝓpter noſtrã cõtemptionem nos

eũciat. vt euã olim de paradiio. Et ma ximus

in epiſtola oꝛientalibo directa dicit. Coadu⸗
natam ⁊ fundatã ſuꝑ petra cõfeſſionis petri
dicimus vniuerſalem eccleſiã ſᷣm ſaluato is
diff initionẽ.in qua neceſſario ſalutis aĩ aruʒ
nt̃aꝝ eſt manere ⁊ obedire.ſuã ſeruãtes fideʒ
cõfe ſionẽ. Eſt aũt hereticũ dicere nõ eẽ ole
diendũ ſtatutis papalibo pᷣm.s. tlv.in lib.cõ
tra impugnãtes relig. vt in decre.di. xxij. dr
Oinis qͥ romane eccleſie pꝛiuilegiũ ab ipᷣo
ſum mo eccleſiaꝝ capite traditmũ auferre co/
namr.pꝛoculdubio in reſim labit᷑.⁊ infra.fĩ
m quippe violatꝗͥ aduerſus illam agit. q̃ ẽ
dei maer. Doc aũt pꝛiuilegiũ rpᷣs romane
eccleſie cõtulr. vt oẽs ei ſicut x̃ᷣs obediant.
NDñ cirillus in lib.theolog. vt mẽbꝛa manea
mus in capite nr̃o apłico chrono romanoꝛũ
rontificũ.a quo nt̃m ⁊ quõ et qͥd credere te⸗
nere delegmus ipᷣm venerãtes ipm rogãtes
pꝛo omnibo.quomã ipſius ſolũ ẽ repꝛehẽde
re.coꝛrigere.diſponere.ſtatuere.ſoluere.⁊ lo
co ipſins ligare qͥ ipᷣm edificsuir.vt nulli alij
qð ſuũ eſt.plerũq; ip̃ᷣi ſoli dedit.cui om̃es iu⸗
re diuino caput inclinãt.etpꝛitmates mundi

tanqᷓ; ipſi dño iheſu obediũt. Onde patet.q;

qͥ cũq; dicit nõ eẽ obediendũ ĩ his.ꝗᷓ ꝑ papain
ſtatuũtur i hereſim labit᷑.⁊ ad idẽ ẽ.qꝙ ipe cᷣ
ctoꝛ cõcludit li.iiij.cõtra gẽtiles.c.lxxvi.

Sepumo queri S. vi.

iuſcũq; ptãti ĩferioꝛi.ad ꝙ rñ.s.th.in.ij.ſen.
diſt. fi. in rñſione littere ꝙ ſic. Et pꝛo maioꝛi
cæclaratione ſacit quandã diſtincſionẽ.vide⸗
licet ꝙ poteſtas ſuperioꝛ ⁊ inferi dupliciter ſe
pñt hre.aut ita ꝙ inferioꝛ ptãs ex toto oꝛiat

a ſuꝑioꝛi.⁊ tũc tota virtus. inferioꝛis fundat

LZitulus

ſup virrutẽ ſu ꝑioꝛis.⁊ ideo ſimpliciter in oĩ⸗
bus ẽ magis obedienduʒ ptãti ſuꝑioꝛi qᷓ; in⸗
ferioꝛi. Sicut etiã in naturalibo cauſa pꝛima
plus inffuit ſuꝑ cãtum cauſe ſecũde qᷓ; etiam
ip̃a cauſa ſecũda.vt dicit᷑ in li.de cauſis.⁊ ſi⸗
cut ſe habet ptãs dei ad omnẽ creatã poteſta/
tem. ſe habet ptãs ſuꝑioꝛis ad poteſtarẽ infe⸗
rioꝛis vt pꝛincipis ad pꝛocõſulẽ. ſic enam ſe
halet ptãs pape ad omnẽ ptãtem in eccleſia.
qꝛ ab ipſo papa gradus vignitatis diuerſi in
eccleſia diſwonũturt ⁊ oꝛdinãtur. Dũñ eius po
teſtas ẽ qðdam eccleſie fundamentũ.vt patʒ
math.xvi.⁊ ita in oĩbo magis tenemuraobedi
re pape q;lepis velarchiepᷣis.vel e⸗ o;
machus abbati abſq; vlla diſtinctit Mlio
mõ ptãs ſnꝑioꝛ ⁊ ĩferioꝛ pñt ita ſe havere.ꝙ
amle oꝛdinetur ex vna quadã ſupᷣma ptãte.
q̃ vnã alteri ſubiacet. ̃m qð vult ⁊ tunc vna
ſuꝑioꝛ niſi in illis in quibo ſuppomit᷑ vna al⸗
teri a ſupᷣma ptãte. ⁊ in illis tam ẽ obediẽdũ
ſuꝑioꝛi q; inferioꝛi.Eodẽ mõ ſe halent pote /
tes epi ⁊ archiep̃ᷣi deſcendentes a ptãte pape
hec tho.ad pꝛimũ mẽbrũ facit qð dicit augu.
xi.q.iij.qͥ reſiſtit.vbi inter cetera ſic ait.ipos
bumanaꝑ legũ gradus aduerte ſi aliqͥd iuſſe⸗
rit curatoꝛ.nõ faciendũ eſt.ſicõtra pꝛoconſu
lem iubeat.nec vtiq; conremnis ptãtem.ſed
eligis maioꝛi ſeruire. Nec hinc debet minoꝛ
iraſci. ſi maioꝛ pꝛelata ẽ auctoꝛitas.rurſum ſi
aliquid ipe peonlil iubeat. ⁊ aliud iubeat im
peratoꝛ.vel ſi aliud iubeat imꝑatoꝛ ⁊ aliud deꝰ
ùùd iudicatis. maioꝛ ptãs deus. Oa veniam o
impatoꝛ.tu carcerẽ.ille gehennaʒ minat᷑.hic
iã nbi aſſumẽdã ẽ fides tua tãq; ſcutum. ad

idẽ. di. viij.qᷓ ↄtra moꝛes ĩ fi. Quãtũ ad ſecũ⸗

dum membꝛũ facit qð habet extra. de offoꝛ.
paſtoꝛalis. vbi expꝛimũtur caſus in quibo ar
chiep̃us habet iuriſduõnẽ imſubditos ſuffra
ganeoꝝ.vñ in als ipᷣi ſubditi ſuffraganeoꝛũ
nõ tenẽtur obedire.r pꝛedictis etiam patet
papa poſſet pᷣcepio ſuo aliquem cogeread
ſuſcipiendũ epᷣatum.vñ ⁊.s.tho.in.iiij.ſent.
di. xxviij.ſic dicit.Quidã dicũt. ꝙ papa nõ
teſt pꝛeciꝑe alicui.ꝙ accipiat epᷣatũ.qꝛcõ/⸗
ſenſus delet eſſe liber. Sed hoc poſito periret
eccleſiaſticus oꝛdo. niſi.n. quis poſſer cogi
ad regimẽ eccleſie ſuſcipiendũ cõſeruari non
Pſſet.cũ quandoc illi qͥ ſunt idonei. hoc onꝰ
nolunt ſuſciꝑe niſi coaeti.hec ille. Et ad hoc
facit quod dicit grego. viij.q.i.in ſcripturis.
⁊ in.c.qͥ epᷣaatũ.⁊ exemplũ aug.di.xl.añ oĩa

Octauo queritur ꝗ. Vii.

Nirum romanus pontifex ſuccedaĩ.h. petro.

in ea pfecnione poteſtatis et dignitate vicas

riaius xpi qua ipſe.la.petrus a rpᷣo caput ⁊

xXxII

7

paſtoꝛ vtilis eccleſie fuit in eccleſia ſublima⸗

tus.ld quod reſponder. s. tho. in.iiij. cõtra
gentiles.c.lxxvi.vbi poſt ſermonẽ de inſtituti
one.qua beatus petrus a xpᷣo capur et paſtoꝛ
vniuerſalis eccleſie ẽ conſtitutus.ita loq̃tur.

Non poreſt autem dici ꝙ a ſi xrᷣus hanc po/

teſtatẽ ⁊ dignitatẽ pemo dederit.ad alios ipſa
nõ deriuetur. OJanifeſtum ẽ enim. ꝙ rpᷣs ec
cleſiam ſic inſtituit.vt eſſet vſe; in finẽ lecu⸗

li duratura. ᷣm illud Aſa. ir. ſuper ſolium da

uid ⁊ ſuper regnũ eius ſedebit.vt confirmet
illud ⁊ coꝛ roboꝛet in iudicio ⁊ iuſticia amodo
⁊ vſe; in ſempiternũ. OJamifeſtu eſt igitur.
ꝙ ita illos qui tũt erant in miniſterio conſti
tuit.vt eoꝝ poteſtas deriuetur ad poſteros p.

vtilitate eccleſie vſi ad ſeculi fineʒ.pᷣſerrim

cũ ipſe dicat math.vlti. Ecce ego vobiſcum
ſum vſq; ad cõſummationeʒ ſeculi. PBer lve
aũt ercludit᷑ quoꝛũdaʒ exroꝛ pꝛeſumptuoſus

qui ſubducere nitũtur ab obedientia ⁊ ſubie

ctione petri.ſucceſſoꝛẽ eius romanũ pontifi⸗

cem vmuerſa leʒ eccleſie paſtoꝛẽ nõ recogno
ſcentes.hec ille. Ceterũ hãc queſtionẽ deter /
minat idem ſanctus ilv.in tracratu cõtra er

„

roꝛes grecoꝛum dicẽs.c.lxix. Oſiendit᷑ enaʒ
ꝓ petrus ſit xpᷣivicarius ⁊ romanus põnfex

ſucceſſoꝛ ꝑetri in eadẽ poteſtate ei a xpᷣo colla

ta. Dicit. n. canon calcedonenſis concilij. Si
quis epᷣus predicatur infamis lilberam halet
ſentẽtiã appellãdi ad beatiſſimũ epᷣm atique

rome.quem habemus petrũ refugij petram
ipi ſoli libera ptãte dei loco ſit ius oiicernẽdi
epi infamiã ſᷣm claues ſibi a dño collatas et
infra. oĩa diff nita ab eo teneũtur tãc; a vi⸗
cario apłici throni. Itẽ cirillus hieroſolimi⸗
tanus patriarcha dicit ex perſona xp̃i loq̃ns
CTu cũñ fine ⁊ ego ſine fine cuʒ oibo qs loco tui
ponã pleno ⁊ pfecto ſact̃o ⁊ auẽte cũ eis ero.
ſicut ſum ⁊ tecũ.a cirillus epᷣs alerãdrinꝰ iĩ li.
tlxol.di.qꝙ apli ĩ euãgelijs ⁊ eplis aſtirmaue

rũt ĩ omni coctrina petrũ eſſe oco dñi ⁊ er ee

cleſiã. dantes ei locũ in omni concilio ⁊ ſina⸗
goga in omni electione ⁊ cõfirnatõne ad idẽ
facit qð hr.di.xxi.ĩ nouo.⁊.di.xxij.ſacroſctã.

ono queritur
oteſtatis.vld quod reſpondet beamis tho. in

tractaru contra erro. grecoꝛum. c. lxvii aflirt
matiue.vbi ſiddicit. habet etia er pꝛedicton

c.auctoꝛitatibo.ꝙ romanus pontifer hale
at in eccleſia plenitudinem poteſtatis.dicit
enim cirillus patriarcha alexidrinus in lib.
teologox. Sicut xpᷣus accepit a patre duca/
tũ ⁊ ſcepirũ eccłie gẽnuʒ er iſrł egrediẽs ſuꝑ

oeẽm pꝛincipatũ ⁊ ptatẽ. ⁊ ſuꝑ om̃e qdcũ;d ẽ

.viu.

Ntrium papa habeat in eccleſia plenitudineʒ

turngenſicn

ciltanyin
elssfules hi

Eenes egen.ll
ſöͦreicetpenian
Uitronani won
leinpriielli
tmettunven
it Sanßine
Unsniticſeritt
eesſecön;
Dmgärdi
hemdicens

Nna

Vrrumapd
Yohanecönen
ſypiusonnoran
les. dilitoßis
lelor. proſtend
Omnnilagg t
heili diatini
Pwis nisoin
pgleitiaſclue
sſenarer pi
Mor quoc abeo

Gdecin

W Drin
kereiidi
ſtiundiizgi
güeläpige,
Cianmtaſcen
Alalnyhrn
itningni
Uiſteseen

WNN
MriP
neetrii
deNser
iE
ni. Fiaipzen
ANN
eieie
brinttae
jaie,n
ritkunt

ireN

can

Ke SS

Capitulum

vtei genua cũcta curuentur.ſic ⁊ Etro ⁊ eius
ſucceſſoꝛibus pleniſſine cõmiſit ⁊ infra.nul
li ali q; petro x-pᷣus qð ſuũ ẽ plenũ.ſi.ipſi ſoli
dedit ⁊ infra. ꝑedes rpᷣi humanitas.⁊ ipᷣe hõ
cui tota trinitas dedit pleniſſimã ptãtem.qm̃
vn tm̃ a ſumpſit ⁊ in vnitate ꝑſone tranſue⸗
xit ad patrẽ ſuꝑ om̃em pꝛincipatũ ⁊ ptãtem
⁊ ſuꝑ om̃e qdõcũq; ẽ.vt ei genua cũcta curuẽ⸗
tur. adoꝛ ẽt eũ oẽs angeli dei.quẽ totũ dimi
ſit per ſacr̃m et ptãtem petro eccleſie eius.⁊
Criſo.ad cõſulta Bulgaroꝝ ex ꝑſona xpᷣi lo⸗
quẽs. Cer te interrogo ſi me diligis.qui me
ter crepidus ⁊ timidus negaſti.nũc aũt redu
ctus.ne credãt te fratres gr̃am ⁊ auctoꝛitatẽ
clauiũ amiſiſſe.qꝛ amas me. coꝛã ipᷣis iam ti
bi cõſirmo qð meũ ẽ plenũ.c ille.HNabet au
tem papa plenitudinẽ ptãtis in eccleſia etiaʒ
põtificalis ãſi rex in regno. Sed ep̃i aſſimnũ
turin ꝑteʒ ſolicitudinis q̃ſ iudices ſingulis
ciuitanbo p̃poſiti. ꝓpter qð eos ſolos in ſuis

litteris fratres vocat. Reliquos autẽ oẽs vo

cat filios.c.s.tho.in.iiij.diſt.xix.vbi etiã di
cit.ꝙ in regno tota ptãtis plenitudo reſidet
penes regem. in ariſtographia aũt apud vnũ
nõ reſidet p enitudo ptãtis ſed apud oẽs. q̃ͥ
aũt rom anũ pontificẽ negãt h̃e plenã in ec/
cleſia ptãtẽ ↄ̊ eccłie vnitatẽ errãt ſᷣm.s.tlv.
in tracratu.cõtra erroꝛes grecoꝝ.c.lx xiij.vbi
ſie ait. Sicut pᷣdicti errãtes cõtra vnitatẽ coꝛ
poꝛis miſtici peccãt. romani põtificis prãtem
abnegãtes.ſic cõtra puritatẽ ſacrati coꝛpoꝛis
rpᷣi delinquũt dicẽtes ex aʒimo pane nõ poſſe
coꝛpus xpi cõſecrari.

. ₰QA₰
Decimo queritur F. ir.
Vtrum a papa deriuet ptãs in alios pᷣlatos
Zd hanc qõnem rñ.th.affirmatiue. in locis
ſupius annotatis. Pꝛimo in.iiij. cõtra genti
les.dicit dñs petro. Cibi dabo claues regni
celoꝝ. vt oſtendat ptãs clauiũ ꝑ euʒ ad alios
deriuãda ad cõſeruãdã eccłie vnitatẽ. Item
hic idẽ dicit in.iiij.ſent.di.xxiiij.q.fi.ſub his
verbis.q;ᷓuis oĩlbo aplis data ſit cõiter pote /
ſtas ligãdi ⁊ ſoluendi tñ in hac parie vt oꝛdo
aliqs ſeruaret᷑ pꝛimo ſoh perro data ẽ. vt oſtẽ
datur. quod ab eo debeat iſta ptãs deſcẽdere.

Andecimo que F.x.

ritur. Otrũ pana poſſit vti ptãte clauis ĩ quẽ?

libet de ecclia.Rñ.s.tho.in.iiij.di.xix.q.i.ar.
iij.ita dicẽs.q vſus clauiũ reqͥrit aliquã pꝛe/
lationis ptãteʒ ꝑ quã ille in quẽ ↄſus clauiũ
cõicatur.efficit᷑ materia ꝓpꝛia illiꝰ actꝰ.iõ ille
q̃ halxt diſtinctã prãtẽ ſuꝑ om̃es põr vti cla⸗
uibo in quẽliber. Illi aũt qͥ ſub eo diſtinctas
ptãtes acceperũt.nõ in quẽlibet vti pñt claui

VI

bus. ſed in eos tãtũ qͥ in ſoꝛtẽ venerũt niſi in
neceſſitatis articulo.ibi nemini ſacramenta
deneganda ſunt. Item iſtud declarat ide: in
tractatu cõtra impugnãtes relig.ſic di. Epi⸗
ſcopi in eccleſia tenet locũ vomini noſtti ibhe⸗
ſu xpᷣi. Dnde dicit Nioni.in lib.eceleſiaſtice
hierarchie. Pontificũ oꝛdo pꝛimus quidem
eſt animaꝑꝝ oꝛdinarionũ ſublimiſſimus ⁊ no
uiſſimus. Idem etem̃ in ipſum ꝓficitur ⁊ im
pletur omnis hierarchie diſpoſitio. vt omnẽ
hierarchiam videmus in xpᷣo cõſummatam
ſic vnãquãq; in pꝛopꝛiũ diuinũ ſummum ſa
cerdotem.id eſt epiſcopum.vnde.i.pe.ij.di⸗
citur. Conuerſi eſtis ad paſtoꝛem ⁊ epiſcopũ
animarũ veſtrarum. ivc autem vꝛecipue veꝝ
eſt de romano pontifice.cui vt Cirillus dicit.
omnes iure diuino caput inclinãt ⁊ tanq; ipᷣi

comino iheſu obediũt.⁊ Criſoſto. dicit ſupꝑ l

lud ioh.vlti. Paſce oues meas.⁊ loco mei pᷣ/
poſitus ⁊ caput eſto fratrum.

Que ritur duode Sxi.
cimo. Dtrum papa poſſit concedere alicui.ꝙ
quis vtitur poteſtate clauium in eum in foꝛo
conſcien t ie.heſpõ.ſanctus thomas affuma
tiue in. iiij.diſtin. ſuperins aſſignata.q.ix.ita
dicens. Poteſtas clauiũ q;tum eſt de le. ertẽ
dit ſe ad omnes.ſed ꝙ ſacerdos nõ poſſ it vti
poreſtate clauiũ.connngit ex hoc.ꝙ eius po⸗
teſtas ad aliquẽ ſpecialiter limitata eſt. Oñ
ille qui limitatiue poreſt extendere in quem
voluerit.⁊ pꝛopter hoc etiam ſibi poteſt dare
