ere. Si tñ alij egerent tota hereditate.quia
modica cõuenietius eſt vt eis relinquat᷑ q;

alijs pauꝑib vel eccleſijs.cũ et eccleſia debe

at cñ põt pauꝑib ſubuemire.qꝛ qcquid ha⸗

bent clerici pauperũ eſt. ait Niero.xvi.q.i.

quomã.ſ.vltra eoꝑ indigentiã. Ate Aug'.
in ſermone de vita cleri. ſic ait. Quicunq;
vult exbereditato filio heredẽ facere eccleſi
am. q̃rat alterũ qͥ ſuſcipiat non Auguſtinũ

to in ſanitate vel in pꝛincipio infirmitatia
qꝛ conſanguinei etiã in infirmitate impedi

unt mulus modis teſtamẽeta fieri.ne leget

alijs.qui in hoc ſunt pᷣdones et ſcientes oi
modã voluntatẽ vollẽtis alijs legare ⁊ imy
pedientes ne veniet notarius vel teſtis. te⸗/
nẽt᷑ ad reſtitutionẽ illoꝛũ bonoꝝx qᷓ volebi
alijs relinquere in foꝛo cõſciẽtie.imo debe?
rent pꝛiuari hereditate. X aũt cogent teſta
toꝛẽ vt leget eis.nõ ꝓhibef. dummodo nõö
nimis impoꝛtunent. vt quaſi extoꝛ queant.·
Similiter ꝙ aliqͥs cõſulat teſtatoꝛi. vt ma“

gis leget vni q; alteri.qꝛ ſibi videt magꝭ ra

tnonabile. non peccat. ſecus ſi ex malicia fa

ceret.ſed de hoc agit᷑ diffuſe de teſtamentis

De tercia domo F. ii.

dicit᷑ in pᷣs. xlviij. Sepulcra eoꝝꝑ womus illo

rũ ineternũ vſq; ad finẽ mũdi.qð ſpaciũ di
cit eternũ.quia nobis incertũ.Et ecclłi.vlt.

Ibit hõ in omũ eternitatis ſue. quoſ. ad
coꝛpus in ſepulchꝛũ. Ditilitas aũt ſepuls
ture in lo co ſacro videt᷑ triplex. Pꝛima in/

terceſſo illoꝛũ ſanctoꝝ.ad quoꝛũ lonoꝛem

fabꝛicata eſt eccleſia. ꝓpter honoꝛẽ et deuo

tionẽ eligentis ibi ſepulturã ad eos Onde
Aug. O qͥ ſq; apud memoꝛiã martyrũ ſegʒ
lit. Hoc tantũ mibi videt᷑ ꝓdeſe defuncto
vt cõmendans eũ martyrũ patrocinio.affe
ctus ꝓ illo ſupplicationis augeat᷑.riij.q.ij.
non eſtimemus. Scõa vtilitas eſt. qꝛ vt di

cit Bꝛego. œefunctoꝝ primi quotienad'ſa

cra loca veniunt.ſuoꝛũq; ſepulturaʒ aſpici/
unt.recoꝛdant᷑.et ꝓ eis dño pᷣces fundunt.

imo de ꝓpitio neminè inueniet/Ruãlau⸗/

dabile factũ ſancti aurelij carthagineñ.epi

Quidã cum ſilios nõ haberet nec ſperaret.
res ſuas om̃es retento ſibi vſufructu vona
uit eccleſie. Nati ſunt illi filij.reddit epᷣus.
nec opinãti ea qille wnauerat.in ptãte ha
lebat epᷣs nõ reddere.ſed iure foꝛi nõ iure
li.he Rugu.xviij.q.i.q cunq;. Sed et be.
Clo. in quadã qſtione de q̃libet dieit. ꝙ ſi ꝓ⸗

pinqᷓ indigent lereditate moꝛientis indigẽ

tia manifeſta. ipſe moꝛiens tener᷑ eis dimit
tere hereditateʒ.niſi eſſent mali et hmõi bo⸗

nis indigni. Et dico tenet᷑ ex debito hono⸗/
ris parentele.quia tũ pᷣcipit᷑ hnoꝛare pa⸗
ãa lonoꝛare paren⸗/

trem et matrẽ.pcipit᷑ etiã hvnoꝛar
telam in his qe ad patłentelã ptinent. vt
ſunt ſubſidia tꝑalia.Si aũt nõ indigẽt ma⸗

nifeſte.põt libere in ahos.et pcipue pauꝑes

diſtribuere ⁊ legare.ſᷣm illud O Jathei. xix.
Da pauperibo et ſequere me ait chꝛiſtus,

xiij.q.ij.c.cũ grauia. Oñ ⁊ monum entũ dẽ

q̃ſi monẽs mentẽ.vt dicit Augꝰ. videlicet

velad recoꝛdandũ ſuoꝝ.vt oꝛet ꝓ eis.vel

ad conſiderandũ.qꝛ et ipſe ſimiliter in pul
uerẽ reuertet. Cercia E.qꝛ vt dicit Ambꝛᷣ.
In ſepulchrchꝛiſtianoꝝ.rees ẽ deſuncto

rui.xij.q.ij.aurũ.qꝛ.ſ.ibi minꝰRvexant a ſpiri /

bus imũdis cadauera eoꝝ. vt dicit glo.idẽ
inqetant᷑ ne demones ſumãt illa coꝛꝑa.pu
to aũt vnicuiqꝙ; meliꝰ vtilius eſſe ſepehri.
vbi fiũt plura ſuffragia miſſarũ 2 oꝛanonu
a deuotioꝛibo mumſtrꝭ Et expeſe q̃ fiuntꝑ
modũ elemoſyne ꝓſunt deſunctis. Alie pboõ
ceremonie.vt de lect paratis.fletus.veſtis
tus et bãderis et hmõi ml ꝓſunt anime de

functi. vñ Aug. Coꝛꝑi humano qͥcqͥd impẽ

dit᷑.nõ pᷣſidiũ eſt ſaluts.ſed humanitat? of
ficiũ ᷣm affectũ.quo nemo vnqꝙᷓ; ſuã carne
odio habuerit.xiij.q.ij.nõ eſtimemꝰ.nimia
tñ põpa repheſibiłe,.⁊ nociua sie ꝓcurãns

Item dicit Yoh. an. in nouell. O& moꝛ, rephendit atſvniẽſes qͥ melchiadẽ in caremfi iili
S H inteſtati ſepeliendi ſunt re moꝛtuũ ſepelire nõ permiſerut niſi gmo Pnl in
eEetrttiam ſi phibuerint. Oñ Eccli. vij. dicitur eius nlius ꝓ eo ercereminiraret. deqᷓ ci nlinmſin
SBoꝛtuo nõ ꝓphilxas grat,a. ſ‚ſepulture. vt mo idem Malerius ait. Hec te cimo ſilen? lſferninn
exponit. riij. . i.c. eccleſtaſtico. Et cano di tio inuoluam. patri tuo ſepulturz volun hruſun
cit. ꝙ ſepultura in vniuerſo oꝛbe chꝛiſtia?g tarije vinculis emnere nõ dubitaſti. DHãetſi iſtl ffnnen
nis cõcedenda ẽ.xiij.q.ij.qui dimna. Et di/ maximũnbi woſtea cim ꝛ0 ci euadere cõ miguſtine
cit hic in opoſito. Sepiuiltura. ſ. chꝛiſtiana tigit plus tñ laudis in curcere iß in eunigafn ggnefoinme
locus cõcauus quo in eccleſiaſtico cimite ſecutus es. Quãauis aũt laudabile ſit ꝛ hu retinorſent
rio coꝛpus catſvlici conquieſcit. qec vendi manũ de ſua ſepultura et ſuoꝝ cur halere ntiglintee
— non porteſt. qꝛ locus eſt ſacer. vñ et ſy moni⸗ VDñ ⁊ ſancti patriarche de ſua ſepultturaoe ieofcidͤb
acũ vendere vel emere ipſam. Oñ ⁊ ephꝛ õ dinauerunt. etqͥ dñi noſtri officioſiſime et aidiunneit
ꝗq̃ᷓ vendidit agrũ abꝛae.in quo erat ſepultu duotiſſime ſepulture opam leclerunt ſatis zdoſercenoſete
ra vupler. vbi fuerant ſepuln adam eteua cõmendat:iñ carenna eius animeno noc; hecheie
fFſy mo niã cõmiſit.quia plus petijt de agrora Nñ weta A.uca. in. vij. Celo tegit qui nB5 oteninned
none illius ſepulcri. Abꝛaa aut nõ comiſſit balxt vꝛnã. Et Criſo. Obicũuq; ſepellamur iefnbenk
moniã. qe agrü intendebat emere ſub Diñi eſt terra et plenitudo eius.ugereuau lim tah
— Verniebat et ſepulcrũ. de ſoc habes ſupꝛa in tẽ moꝛtuos er puſillanimitate ꝓcedit. nij. oleſor ſcheten
ſecunda pte. ti.i. Halerius marimus. c. q. Q:iπ. g intelligit cunmnercedrte nienniſi
i.de ſomnijs di. ꝙ Symoniades poeta adli triſticiã. Dñ de tlob. minoꝛe legit iſob. vl. nses hontiuun
tius applicãs coꝛpus qð ibi vidit inuſtuʒ ſe c ſepelierut eum cunn gaucie Sec et Ds anlmenſti
eugſit. vt ibi. et terre. vt in tit. de miraculis enſes qui diem funeris ſine luem ſiniebär. ebfepen
ibidem. Et ſubdit. quid hac felicitate locu/ wmeſtico. ſacrifcio. et neceſſarioꝛũ coni ntwrletlnun
Pletius. quam nec mare nec terra ſeuiene uio. i cõſanguineon. Et ſubcit. Ouid atti lnmietunn
ertninguere valuit. Iſte ſymoniades.ſ. cum net. aut humano loꝛi indulgeri. aut diui iltelcinnat
eeſſet nauigaturus cũ quibuſdam a caſu. ac/ amgolnnnmgueht ine k talitan nelebnunsr
cidit ꝙ ſocij ſine eo a litoꝛe receſſerunt ⁊ in ſeam nobiſcũ impa wan noluenit⸗ retiag Geippntene
pꝛoceſſu ſubmerſi ſunt.et ſic maris piculuzʒ ſequit thꝛacis.qͥ luge bant nutale mmmiann Cnuckerigte
euaſit. Alia vice cũ eſſet in cõuiuio cũ qui/ etexeclas ridebant. De hmõi mñ hal s dif⸗/ 0Clckrenennſti
buſdaʒ vocatus a quodã ad exeundũ ad lo fuſe pte pꝛima. de ſepatione aniea eode ſriletzieci
quendũ immedigte. wmo illa ruente moꝛ- Rephe ndendi aũtſunt valde. qᷣ ex crudeli⸗ Snnfforatwe
tui ſumt ſocij.et ſic ipſe euaſit.⁊ ſic euaſitpe tate et partialitate.non e Munt c02 ꝛs Getmniinunet
riculũ terre et maris. Idem valerius in. c. ſuoꝝ aduerſarioꝝ ſepeliri.ſed dilacerãt coꝛ Gelnr tuihtin
de humanitate li. v. cmendat ceſareʒ. qͥ ca pus ſeu cadauer in partes. et lig rrig
put ſui vſtis wmpei ſibi p regem egypni de medunt ſeuioꝛes oĩnnihus feris delimo endnecin
ſtinatum bonoꝛifice ſepeliri et cremari fecit et canibus rabidis. De leone crudeliſſimo (igavolnimn
dð licʒ pauloante pene romanũ ſuiſſet ade legit.iij. D eg. xiij. O gegauer Ppiefe anez eEtüädtenndhln-
ptum culmen imperij iacuiſſet inphumatum ſtrangulauerat nõ tetigit vt Epe reini mnmerpnine
ſi bumanitas ceſaris non fuiſſet. Commen daret.qnimo leones iuuerũt acere vnez citliatſang
dat ibi vqſer bilem. ſiue S. Antonio. paulo pꝛimo leremite et ʒoſiſiy lfliocſenſt
dat ibi valerius hanmbilem. q̃ᷓ ſucceſſiue s. 1o.paulo peimo beremiee 1. enemnc abe.
tres romanos.paulũ gracchũ et marcellu, me ꝓ maria egyp naca et pannutio p ſan⸗ umnereoſghnai
Wwles nd wonoꝛiſie⸗ Enelu punanitan ccto onofrio.vt legii in vitis patrum. nniſfn
em loſtilſem ſanguinẽ. loſtinbo lacrimis immm red a e, (prar
ſcet. Et ſicut cõcedere et opam dare ſepu De penitentibo in extremis. Cap lmn ij. mgund
ture lminũ eſt humanũ et piñ.ita neaeagsgsg , ccc— ltpegenifin
reeſt crudlele et inpiuz niſt eccieſia oꝛcrnna Oqmuis ſie emper. umnahmmmen
uerit. vt de buſdam decedennibus in noto AIſrlrr wldteſſe parats Ain vej eſöenſeentc
rio peccato. vt infra dicef. Sicut etiã a do Alulvr delrat eſſe paratus et in zer o. N
quidam in deteſtationẽ ſcelerum eoꝝ pun ma etin ſecunda ⁊ tercia vigili g atonte
unt pꝛiuatione etiᷓ ſepultur id eſt puericie iuuentutis et ſenectutis. qꝛ lloufteghcn
n ſunt pꝛiuatione enã ſepulture de quo di ig eit puericie 4 Nr tiſengi
cit᷑ Hiere. xxij.c.ſepul:ura aſini ſepelietur. ille leatus de Au dij. Pꝛecpue ngig ndrm⸗ iac nmnie .
Ho als ſine cà rönabili negare ſepulturã ſit mus magis ſe diſponere delet. quia unnn ſn uſtetseſee
inbumanũ. oſten dit ps. lrxviij. vbi interce tas eſtnuncius moꝛtis. Er ante aemnni ſa öſpluſlrſue
tera lvꝛribilia ꝑſequentiũ ſideles dicit Nõ cere diligentẽ confeſſionem.⁊ exinde ſun Elahätadſou

eerat qͥ ſepeliret Dalerius.li.v.de ingratis re alia ſacramenta tempoꝛe cõgruo. Vnde

tnilamimin,
na göinteligi
Rindminorte
unndss
liti cöne
mimmnsſnelnn
cmnnd etnereltti
Gumen: Ctſicnd
noDinen

ndie ,

Künnmiwenki
Nisinrehmumtepn
cehen Denäiiine
ma Neirt
nditfmmkiae
Büünteongnmi
Wernpones. Aüis⸗
AsoTibusſri
bis Deleoneet
Anö enigt tine
leones ulniiu
lopim Mi⸗
griget e⸗

kginni,

mipuamm ſe
nus ſo

ntutcknnin

eworiit
an emdnnn
. mmsllonen,
ühmne
tlee
ne
umn hi⸗
—

c.i. Pec aũt Pe.m.iij.exponẽs dicit. ꝙ cũ

CLapitulũ

txodoꝛus ſie dicitalb infirmis in periculo
moꝛtis poſitis pura inquirenda eſt cõfeſſio
peccatoꝛũ.nõ tñ illis eſt quãtitas penitẽtie
imponenda.ſed innoteſcẽda.⁊ amicoꝝ oꝛa
tionib et elemoſinaꝝ ſtudijs pondus ſuble
uanduzʒ.ſi foꝛte migrauerint ⁊c̃.xxvi.q.vij.

in tali ſtatu infirmus nõ poſſit facere pnĩaʒ
exterioꝛẽ.ſed interioꝛẽ.ideo exterioꝛ pnĩa
tunc non eſt ei imppnenda. quia nõ põt fa/
cere ſed innoteſcenda. vt ꝑ loc ꝓuocet᷑ ad

interioꝛẽ penitentiã.et innoteſcenda eſt ei

magis ꝑ modũ cõſolanõis oſtendẽdo ei be⸗
nignitatẽ dei remittentis q; ꝑ modũ hoꝛro⸗

ris oſtendendo ſeueritatẽ iuſticie pumien⸗
tis. Hec Pe.et bene.magis em̃ cõſueuit ho

mo tentari tunc de veſperatione q; de Pᷣſum
ptione.ᷣm Bꝛego/BGoſt. aut dicit ꝙ ſic eſt
ei innoteſcenda penitentia Põt em̃ dicere
confeſſoꝛ.ſi eſſes ſanus deberes facere taleʒ
penitentiã vſq; ad tale tpᷣus.ſed quia infix

mus es non tibi iniungo. ſi tñ deceſſeris fa

cies talem elemoſynã. vel iniungas tuis he
redibo ꝓ te faciendã ꝓ hac pnĩa.Si aũt cõ
ualueris facies penitentiaʒ que nibi iniũcta
fuerit. vel talem determinando ſibi vt dicit
Buil. durã. et tunc ſoluat᷑ ab om̃ib pecca/

tis ſi als eſt cõtritus,/Et dicit pſfatus Biil.

; cum talis ſanatus venit ad pdictũ ſuum
cõfeſſoꝛẽ ꝓ penitẽtia recipienda.nõ credit
ſit neceſſe iterũ ↄſiteri niſi velit. Si tamẽ
conſeſſoꝛ memoꝛ ſit ſaltem in genere pecca
toꝝ q̃ ille cõfeſſus eſt.als ab eo iterato qrat
q;tum ſufficit ad moderandũ ꝑenitentiam.
Silt ſi pnie iniuncte fuiſſet oblitus. opoꝛtʒ
ꝙ reuertat ꝓ ea halenda rvel aliꝛ. Item
dicit Pe.de pal.in.iiij. ꝙ expedit moꝛienti
et hoc debet ei cõſulere ſacerdos ꝙ quera: ſi
eſt alis voluntarius ad faciendũ ꝓ eo pe
nitentiã vt euadat purgatoꝛiũ.etſi inuemit
impnat.et ſi ꝓmittens non adimpleat.nõ
valebit illi ad ſatiſfactionẽ in purgatoꝛio.
Dicit etiam ꝙ qͥ abſoluit moꝛientẽ.debet ei
imponere oĩa bona q̃ ꝑ ipſum fuerunt pꝓcu/⸗
rata.⁊ omnia ſuffragia qᷓ ſibi fuerũt impen
ſa.⁊ lvꝛtari vt heredibo ⁊ executoꝛibo impo

nat querere ĩtoplura poterit.hec Pe. Et

acct Pe.ꝙ etiã ſi fuerit abſolutus in tali
articulo a peccatis rerentis ſeu caſibo reſer⸗
uatis.nõ opoꝛteat ꝙ iterũ ↄfiteat.Cui con
coꝛ.Clo.in quodlibet. dicit ꝙ nõ poteſt qͥs
cogi autoꝛitate alicuius hominis ad confi
tendũ iteruʒ peccatũ.quoa ſemel confeſſus
eſtei.qͥ pptuit abſoluere. In articulo auteʒ
necefitatis qͥlibet ſacerdos nõ excõicat vel

ſuſpenſus.põt abſoluere a quolibet eccato

um

et a quolibxt vinculo excõicationis. Ged

tet ſe ei a quo reglariter debeat abſolui.als

reincideret in ſentẽtiã. vt habes ſupᷣ in pꝛi/
ina ꝑte.ti.i. Et dicif articulus moꝛtꝭ ᷣm

Pe. de pal.quando eſtin tali articulo.ꝙ eꝗ
inclfferenter ſo lent vt cõiter hHmines mo⸗

riinde ſicut euadere.vt decollandus vel bel
lũ intraturus vel naufragiũ patiẽs vel acu⸗
tam febꝛẽ. Hon aũt ex lve.ꝙ qͥs intrat ma
re dicit ꝑiculum moꝛtis in eo eſſe.Si autẽ
laico cõ fiteret teneret᷑ iterũ totũ conſiteri
ꝓpter abſolutionẽ conſequendã ⁊ peniten

tiam ſuſcipiendã.quoꝝ neutrũ laicus face
re potuit.Et nota ꝙ ſi infirmo petenti ſacer

dotẽ.interim dum veniret obmutuit.vel ef
fectus freneticus vel amẽs.ſacerdos adue
niens ſiue ad nutũ infirm ſiue ad teſtuno/
niũ illoꝝ qui audierũt eum penitentiã petẽ
tem.vel ſacerdotẽ.debet ei impendere qͥcqͥd
põt humanitatis abſoluendo. recõciliãdo
et ſi ſine ꝑiculo fieri poteſt ei euchariſtiã pᷣ⸗
lendo.et ſi ſupuixerit admoneat᷑ a pᷣdictꝭ te

ſtibus ſue pentioni ſatiſſactũ.et ſubdat᷑ ſta⸗
tutis pnĩe legibo. Pꝛobant᷑ hec oĩa.xxvi.q.

ſiquis in infirmitate.et.c.ſiquis de coꝛpoꝛe
et alijs.ca. Signa aũt penitentie q̃ᷓ ſunciũt
in hoc caſu dicit Hoſtien.eſſe.qꝛ foꝛte tẽde⸗
bat manus ad celũ.ꝑcutiebat pectus ſuũ di
cebat.deus ꝓpitius eſto mihi. vel miſerere
mei. Beata maria adiuua meet hmõi. Et
multo foꝛtius ſi nutũ faciebat cũ ꝑſ biter ad
ueniſſet.talibo em̃ et extrema vnctio et eu⸗

chariſtia ſi poteſt retinere ſunt miniſtrãda.
et ſi tales decedant cõtriti vel cum certis ſi/
gnis cõtritionis.v tdictũ eſt ⁊ poſt moꝛtem
abſoluunt᷑ ab eceleſia.i.abſolutos fuiſſe in
contritione oſtendunt᷑.vt oblatio fiat ꝓ ta
libus.xxvi.q.vi.ſi aliq̃s fuerit moꝛtuus.
Itẽ nota ꝙ dicit Julius papa. ꝙ ſipſ by⸗
ter pñiam abnegauerit moꝛienuibo. reꝰerit
aniax. Dera em̃ cõfeſſio in vltimo ſꝑe eſe
põt.xx vi.q.vi.ſi pᷣſ biter.Et intelligit᷑ ꝙ ta
lis ꝑſ biter reus eſt aĩiaꝝ quantum eſt in ſe.

als ſi nõ potuit moꝛiẽs habere cii cõſiteret

et nõ ſtetit per eũ ꝑ contritionẽ.ſaluabi᷑.
Si aũt querat᷑ vtrũ poſſit aliqͥs in fine vite
vere penitere. Añdet Clvain.uij.et Pe. diſ.
xx.ꝙ ſic. Nam deus qͥ dat oib abundanter

2

nulli gratiã denegat. q q;tum in ſe eſt facit

vt ſe ad gratiã pᷣparet. Hec autẽ pᷣparano

tꝑ motũ liberi arbitrij in hac vita in q̃ dũ
nõ eſt adhuc cõfirmatũ malũ.põt ſe pᷣpara
re ad gratiã volẽdo de peccatis.et granã re/
miſſonis cõſequet᷑.Oñ et eo papa.Ne
mo eſt deſperandus vũ eſt in loc coꝛne con

—

2Zai Krr Mntirsn .
ατα ſar i Dn ,

ſtitutus. quia nonnunq; q diffidentia eta
tis diftert.conſilio maturioꝛi perficitf. de pe.

diſ. vij. nemo. Exemplũ de latrone cui?tar/

da fuit pnia. ſed non fuit ſera indulgentia.

Nyuãuis aũt hoc ſit poſſibile.eſt iñ valde diſ
ſcile. Et ̃m Pe. de palu. Si tals qͥ adlouc

nõ wluit de peccatis ſubito nõ aduertat ſe

moꝛi.vel qꝛ ſubito ſpirat vel fit amens aut
freneticus dãnatus eſt. Cipꝛianus.qᷓleʒ te ſtatoꝛis.i Per ſequensai
mentũ ſemꝑ derogat᷑ pꝛioꝛi.etiã ſi in ſequẽ

.

inuenit ds cum vocat., talem te midicat.
peni.diſtin.i.nunqͥd. Si aũt aduertat ſe
moꝛi.ſed ꝑ vnã lvꝛam añ ⁊ modicã moꝛu⸗
am in rerentinis hõ oꝑat᷑ ᷣm habitũ. Dũñ
nõ videt᷑ ꝙ habituatus in peccato tã repẽ⸗
te fiat bonus.qͥ o moꝛiunt᷑ languoꝛe pᷣce
dente.qꝛ plus cũ habitu ſui amatiuo pluſ/
̃ᷓ; dei concurrit languoꝛ et oloꝛ amati vix
tunc homo penitet. Si autẽ vere peniteret.
ſaluaret᷑. Onde etiã qui ſeipſos interficiñt

ꝗqꝛ tñ poſſunt in vltimo momento penitere.

licet non ſint in eccleſia ſepeliendi.nec ſit
eis publice oꝛandũ. tñ occulte põt oꝛari ꝓ

eis ab illis qui credũt ꝙ foꝛte dumoccide/
ret eos querebant eum et reuertebanf. hec

Pe. Aug. etiam magis explicat ea. vñ du⸗

itari merito põt de veritate talis pnie.dici

tur em̃ de peni.diſ.vij.nullus expꝑectet qñ iã
peccare non põt.arbitrij em querit liberta⸗
tem vt delere poſſit cõmiſa.non neceſſitatẽ
et infra.Ouẽ ſero penitet. opoꝛtet nõ ſoluʒ
rimere deũ iudicẽ. ſed etiã diligere iuſtum ⁊
nõ ſolũ timeat penã. ſed anxier ꝓ gloꝛia. et
infra. Cimendũ eſt de ſero penitente. Quẽ
enim moꝛbus vꝛeget et pena terret. ad verã
vix veniet ſatiſfacnioneʒ. maxime cũ filij q̊s
illicite dilexit ſint pᷣſentes vxoꝛ et mundus

dad ſe vocet. ultos ſolet deciꝑpe ſerotina

penitentia.hec Aug. OQuãuis aũt talis ſi ve
re peniteat nõ damnet.iñ penitennã quam
hic nõ ꝑficit. quia nõ potuit in purgatoꝛio
Inſti nebit. niſi in eo eſſet tanta cõtritio. ꝙ;

eſiet ſufficies ad dvelenduũ oem culpã et pe⸗/
nam. ꝙ raro eſt Ray. Cõcluſio totius illiꝰ

vij.dil. de penitentia eſt ꝙ vſ; ad vltimuz
articulũ vite eſt tpᷣs penitentie.ſed difficul⸗
tas ⁊ raritas oſtendit᷑ ex dictis.

De teſtamentis et e xecutoꝛibo teſtamẽ⸗
toꝛum. Capitulum tercium.

Ebet etiã moꝛiẽs
ſeu infirm diſponere de wmo fa⸗
millie et ſubſtanne ꝑ teſtamentũ
ſuum ſi nõ dupoſuit pꝛius.et vt dicit Gꝛa⸗
nanus.vicit teſtamentũ quia eo quiſq; li⸗

in glo. Pꝛimo ſi
liberos. Scvo ſi teſtatoꝛ ipſelegem poſuit.
pulita ſi in pꝛioꝛi teſtamento dixit ſi aliud fe
cero. non valeat miſi fecero hoc vel aliud.

lere teſtat. quid de ppꝛijs rebus poſt dereſſ

ſum ſuum fſieri debet. xiij.q.ij. S. quia ; m
Bꝛeg. Mon aũt refert qbus verbis Kanaue

dicat petrũheredẽ inſtituo.vel voluntatem

meã eius diſpoſitioni cõmitto qꝛ ſic non vi
def talis decedere inteſtatus.extra eo.cũ ti⸗

bi nec curandum de verbis teſtatoꝛis. dum
modo talia ſint ꝑ cõſtet de voluntate te/

ſtatoꝛis. C. eo.l.ſfi. Per ſequens aũt teſta⸗
ti de pꝛioꝛi nõ fiat mentio.et hoc niſi in du

ꝛimo ſi ſit factu, teſta nentü inter

In his caſibo faciendo ſecundũ opoꝛtet fa

cere memoꝛiã de pꝛioꝛi. O ſiqͥs velit caſa

re teſtamentũ pꝛimũ ⁊ nõ facere ſcõm.non

poteſt niſi iam poſt conditũ pꝛimũ ſit lapſuʒ
decenniũ.et coꝛã tribus teſtibꝰ dixerit.no⸗
10 valere pꝛimũ.C.de pac.l.pactum.
Quantum ad inſti Hi.

tutionem leredis. Mota qꝙ in teſtamento

q̃libet tenet̃᷑ aliquẽ leredẽ inſtituere vel ali⸗
quod collegiũ ⁊ hmõi.ſine inſtitunone em̃

heredis nõ eſſet teſtamentũ.C. eo. l. iubem
Et ſiqͥdem teſtatoꝛ habeat aſcendentes vel

deſcendẽtes. illos tenet leredes inſtituere
ſaltim in eoꝝ legitima. C. d inofft. teſta. no
uiſſima.qð ſi nõ pʒ aſcẽdentes vel veſcendẽ

tes. tuuc m leges cõmunes poreſt alios in
ſtituere yredes quoſcunq;.ꝑ leges aut mu

nicipales ſeu ſtatuta in q buidaʒ locis ettã

collaterales conſanguineos nõ põr ceria

poꝛtione pꝛiuaͤre.

Quantum ad legi.Hi.

timam. HMora ꝙ triplex eſt leginima poꝛtio
Vna que ẽ debita iure nature.et dicit᷑ debi

tum bonoxꝝ ſubſidiũ.et hec debet filijs tm. qᷓ
ſine cauſa erhereditari nonpoſſunt.et hinc
poꝛtioni nullum grauamẽ poteſtimpom ff.
de inoffi. teſta.l. cum mõ et duabꝰlequen.

Et hec poꝛtio eſt. Si ſunt qtuoꝛ filij ⁊ ita &
lent habereinſimul tertiam partẽ bonozuʒ.
Si ſunt quinq; vel vltra delet habere mechi/

etatẽ eius.qð ab eis deferebatr᷑ ab inteſtato.

C. de ino fii.teſta.auten. nouiſſima.et intel

ligi debet detractis debitis ſiq eſſent. Itemẽ
alia poꝛtio. ſ.quarta falcidia que delet iure
inſtitutionis. vt &im aliquis eſt inſtitutus

heres. T illa hereditas eſt expauſta ꝑ lesata

tunc inſtitutus poteſt detrahere ſibi vſch ach

quartã partẽ lereditatis detrahendo de ſin⸗

unt niie
unulm
uisinſtnun
. Precitntn⸗
Peregkaneßpe
eendonin
Notfreiſtnert
mnilevngrd
ornngemant
ktenmmderke
elonttinef
jopetones.
naniſſne
uumpergeto
Pisenpefept
ſetc

Abhen

cmkrus
ſtua ummedh
Callaknateren
onlzerrid tere
Cunnctnetcön
ſcnignpen c⸗
fousnlhanmel
eſa rocd
Cteteatſeumn
lngerceſep
Plwianimeabe
Ginender
MAmrgir
ſerrenſküͤrtr
UNruumniter
OMunnotnrn
Gninte ſunn
Pledunluaen
dnisnatennn
nndincräd

= r
—
=

Horügndinnie
llo ſci li

Whnrn

Eſionegbinteſ
Megegereijno
ſteamenti. x.

ſipſhltſec
neſthen
Z ktiieſmitt⸗
Aimmn Bo

lclianne durg
ſtcnncſmngn

ee
Wn ſtn Wmüce
. W 1 Y N
Aearmiknn

N

id iori en
peimi 1nöſnd⸗
minhasteſth⸗
mLRelr

umnadine

₰ 1
066½ “ e
. „ &
ee ogſee.
. eceimndar
ree ne Wenee

— . .
e ſoſe wene
R e 6

or zrm (erckh

Auäe.

4
ntumatlre
Nnrtenlien
W
. * a . vN
anmamum ,
1 SV.
UlngN
4 r ie⸗
Ae e .

I

5 rinenibi,

———

ttin

ea .
Ani

Lapitulũ

gulia legat). niſi ad pias cauſas. extra de te⸗
ſta. RAaynaldus ad ni. C. ad.l. falci. ꝑ totuʒ.

Itemẽ tercia q dicitur trebellianica. vt cũ
aliquis inſtitutus heres rogat vt alij reſti⸗
tuat lereditatẽ.nam talis inſtitutus pᷣt re
ninere quartaʒ partẽ de tota hereditate. C.
ad ſena. conſul.trebelli.ꝑ totũ.hec detrahit᷑
de vniuerſitate hereditatis.et in hac cõpu/
tant᷑ legata ⁊ vonationes. ff.ap.l.falci.l.in
quarta.als in quantitate eo.ti. Motantur
bec extra de teſta. Aaynucius.⁊ ſi plures le

redes inſtitute fuerint.diuident inter ſe di⸗

ctas poꝛtiones. Hec que dicta ſunt de iure

cõmuni.ſ.ſunt ceteruʒ lvc diuerſarũ terra⸗

rum varia eſt cõſuemudo. que ſi ſit rationa
bilis et pꝛeſcripta ſeruari delet. exira de cõ⸗

Ab hereditate H. iu.

excludunt leredes.etiã ſi ſint filij in tribus

caſibus. Pꝛimus cũ pr̃ vel alius eſt hereti⸗

cus.quia bona herencoꝝ ſunt ipſo iure cõfi⸗/
ſcanda.extra de here.c. cum ſ̃m leges.li.vi.

Secundus eſt ſi cõmiſit crimẽ leſe maieſta/
tis vi.q.i.quero.ꝭ.ſiqͥs.Cercius ſi erat pa⸗
tronus vel habebat aliqð ius ſeu feuduʒ in
eccleſia.quod debet tranſire ad filios. ⁊ ipſe
interfecit ſeu munlauit rectoꝛem vel cleri⸗
ccũ ullius eccleſie. ꝑdit omne ius et omnẽ di
gnitatẽ quã in ea habebat.et nihil peruenit
ad ſilios.extra de penis.c.in quibuſdam.

Poſſunt quoq; filij ꝑ patrẽ exheredari cer⸗
tis excauſis.qᷓ habent in autẽ. ⁊ notant᷑ ex/
tra de iureiurã. c.qntauallis. Sed tñ non li

cet parentibo lberos nec liberis parẽtes ab

lereditate ſua repellere monachos factos.
;uis dum laici fuerant in cauſam ingrati

tudinis inciderunt.xix.q.vlti.ca.fi.als po

bona defunctoꝛũ deuoluunt ad heredes etã

illoꝛũ qui danau ſunt.ſcʒ a iudice. C. de bo.
aucto.iudi.pomn.l. vona.

Quantum ad ſuc S.iiii.

ceſſionẽ ab inteſtato Nota ꝙ dr qͥs inteſta

tus decedere q̃tuoꝛ modis.vicʒ ſi nulluʒ fe/

eit teſtamentũ. NDel ſi fecit.nõ iure fecit vel
ſi iure fecit.ſed poſtea ruptũ eſt. vtputa na/

to ei filio. Del nõ eſt ruptũ.ſed heres nolu⸗/

it adire hereditatẽ.vt ĩſti.de here.que ab in
teſt. in pꝛin. Nota etiaʒ ꝙ ſucceſſio in he
reditate non durat ſolum vſq; ad quartuʒ
gradum cõſanguinitatis ſicut quo ad unpe
dimentũmatiimonij.ſad durat vſq; ad de/
cimũ.xxxv.q.v.ad ſedẽ.ita tñ ꝙ numerent᷑
iſti decẽ grad'. ᷣm leges q̃ ppnunt duos gra
dus vbi canones ppnunt vnũ. Fit auteʒ

LTercium

ſucceſſio ab inteſtato iſto oꝛdine iure com
muni laico moꝛiẽti.Pꝛimo ſuccedũt deice⸗
dentes aſcẽdentes.dein de collaterales ꝓ
ximioꝛes vt in autẽ.de lere.ab inteſt.i pꝛi.
NHis oibo deficientibo ſuccedit vir vxoꝛi et

ecõuerſo. vt. C. qñ vir ⁊ vxoꝛ.l.i. Oltimo

ſuccedit fiſcus.vt.C. de bo. va.l.i.Clerico

quoq; inteſtato moꝛienti ſuccedunt cogna

ti ᷣm oꝛdinẽ pᷣnotatũ in his bomsq;̃ ſibi ꝑ⸗
ſone intuitu obuenerunt.xij.q.ñi.c.n.quib⸗
oĩbus deficiennbo.ſuccedit eccleſia quaſi ſi
ſcus.extra eodẽ.c.i. AIteʒ in rebus acqſiiis
p eccleſiam. vt legatis eccleſie et hmõi ſuc
cedit eccleſia. et hoc intellige vbi res clerici
decedẽtis ſunt manifeſte viſtincte a rebo ec
cleſie.xij.q.i.mamifeſta. Nam vbi fuerint
res confuſe.ſi dubitet᷑ an clericus habuerit
aliqd ꝓpꝛiũ.pᷣſumit᷑ ꝓ eccleſia et totuʒ ſihi

vendicat. ar. xij.q.iij.qͥ cunq. ſi vo ceriũ ſit

ꝙ clericus habuerit ſed neicit quid vel qn⸗

tum. -dicunt qͥdam ꝙ tunc lo cũ habet diſtin

ctio.que ponit extra eodẽ.c.ij.Sed non eſt
veꝝ qꝛ ponus ibi loquit᷑ de clericis qᷓ fuerãt
ſerui eccleſie.vt ibi notat᷑.Sed de alijs cle/⸗
ricis debet fieri inter eccleſiã et cõſanguine⸗
oↄs.eq̃ diſtributio in dicto caſu.xij.q.uij.c.l.
pᷣſumit᷑ m̃ in tali dubio ꝙ eo qͥ eſt in poneſ⸗
ſione rei de qᷓ eſt queſtio ſiue ſit eccleſia ſiue
conſanguineus ille qͥ voſſidet et alten incũ
bit ꝓbatio incõtrariũ.ar.xij.q.iij.c.i. et.ij.
Clerici quoq; indubitanter ſuccedunt ſuis
cõſanguineis.Religioſi ſilr ⁊ fratres pᷣdica
toꝛes lvc hñt ex pꝛiuilegijs q;uis ſint men/⸗

dicantes. Inter deſcẽdentes ꝗᷣ ad ſucceſ
ſionẽ ab inteſtato eſt talis oꝛdo. Nã inſſuc

cemſione moꝛtui patriſtamilias vel filijfami
lias.liberi eius ſi ſunt oĩb alijs pᷣferent᷑. Et
pꝛimi qͥdẽ gradus eq̃liter. Nerotes et vlte
rioꝛes in ſtirpes nõ diſtinguẽdo ſexũ vłius
paterne poteſtans.Succedunt ergo pꝛimu
filij ſi ſunt ſiue maſculus ſiue femina.equa⸗
liter. nepotes autẽ ſuccedũt in ſtirpẽ id eſt in
eam partẽ quã parẽtes eoꝝ ſi viuerẽt. erãt
habituri.C. de ſuc. et le. ꝑ. l.ij,. Aſcenden/⸗

tes vᷣo ab inteſtato.ſic ſuccedunt.defuncto

filio ſine liberis parẽtes ſi ſoli ſunt ſuccedũt
ſalua pꝛogatiua gradus. Et ſi pari gradu
ſunt pariter ſuccedunt.paterm in dimicha
et materni in alia dimidia.licʒ diſpar ſit nu
merus.Sed ſi cum parẽtibo ſint fratres vel
ſoꝛoꝛes.vocant᷑ cum aſcendenubo in gra⸗
du pꝛoximis in virilem poꝛnonem.C.ad ſe
na.cõſul.tercul.auten. defuncta. Collate
rales vo ſic ſuccedunt ceſſantibo aſcenden

nibus et deſcendentibo. Pꝛimo vocant fra⸗
tres.ſimiliter et filij alicuius fratris Eine
.

0

—

moꝛtui. Dico de fratre illo ⁊ eius filis. qui
dqdem fraterex vtro q; parente cõtingit eũ
d cuius bereditate agit᷑ et veniunt in bere/
ditatẽ dicti fratres et eoꝝ fili cum parenti

ℳ. -

bus defuncti et cũ ꝓximis gradu aſcenden⸗

eibo. Et dicti filij fratris pferunt᷑ illis fratri⸗

bus deſuncti.q ſunt ex vno tm̃ parente cõ⸗

iuncti defuncto. C. de le.h.autẽetica.ceſſan/

te. Poſt fratres ex vtroq; parente et eoꝛuʒ
filqs admittunt fratres et ſoꝛoꝛes et eoꝛu
filij q̊ ſunt ex vno lateretm. Er iſtietiã fra⸗
trum filijpferunt patruis defuncti ⁊alijs ſi
milibus. Poſt fratres 1 fratrũ filios admit

tunt qcñ & ſunt gradu primioꝛes. Et ſipa

res ſunt pariter admittuntur. . de le. . au
tẽ. poſt fratres.et extẽdit᷑ cõputatto vſq; ad
xæecimũ gradũ. vt dictũ eſt ſupꝛa. Natu⸗
rales autẽ filij ſuccedunt ab inteſtato patri

deficientibo legitimis filijs et legitima vxo

re.non in totuũ.ſed in ſexia ꝑte totius hlere/
ditat?. ita tñ ꝙ ſimater ſuꝑeſt virilis ei poꝛ
tio det. QAui vo ſunt ex danato coitu. ſ. vt
ex adulterio vel inceſtu. ab oĩ pꝛoꝛſus bene

ſicio excludunt᷑.vt.C. de nath.li. auten. licʒ

Item nota pater habet filios legitimos
Ccel naturales. ꝙ;uis naturales tunc nõ poſ

ſit inſtituere. voreſt tamen eis aliquid dare

vel relinquere. quia eis ⁊ matri vnciã vnaã
et non vltra vel ſoli cõcubine ſemiunciam.
C. de naturalibo. li.l.matxe. Si aũt non ha

bet legitime deſcẽdentes ſed aſcendẽtes tũc

legitima pte relicta aſcendẽtibo. reliꝗᷓ inter
naturales oiſponere poreſt. O ſi nec aſcen/
dentes nec deſcendẽtes habeat. tunc poteſt
inſolidum naturales eredes inſtituere.C.
de natu.li. autẽ.licet. Debent ergo natura⸗
les filij paſci arbitrio boni virxi.etiam ſi legi

time extent et ſuccedant.aut ſi comuge vi

ua alij ſunt heredes.et ipſi pᷣſtant idem pa/⸗
tri ſi opus ſit. vt in dicta.l.⁊ hec vera ſunt de

iure cõmuni. In diuerſis tñ locis ſunt alia

ſſtatuta vel conſuetudines pᷣſcripte. que ſi
non ſint cõtra rationẽ piudicant iuri cõmu
ni. et illis eſt ſtandũ et de eis inueſtigandũ.

Spurij añt id eſt nati ex higinter ds nõ po
tuinet tunc eſſe matrimoniũ.;uis omni be

neſicio excludant᷑. ſ̃m leges tamẽ epiſcopi

intereſt facere. ꝙ vterq; parentes eis neceſ
ſaria ſubmimſtrent. vᷣm ꝙ ſuppetũt faculta⸗

. . 4

tes. extra de eoqͥ duxit inmatrimonin quã
wl. per adul. et in hoc mitius agit canon ꝙq;
lex ciuilis. Si autem de cõſuetudine eſt ali
cuus patrie vł ciuitatis ꝙ moꝛtuo gliquo
ſine filijs oñs terre to tũ accipiat. Dicit v⸗
ſtien. talem conſuetudinẽ obſeruandã ſip⸗/
ſcripta ſit. poteſtenim cominus allegare ꝙ

ab initio loc pacrum fuerit. quia terra ſua
erat. eui. xxv. Cerra non vendat᷑ in perpe

tuum. quia mea eſtet vos aduene et coloę/-

ni mei eſtis. Heres autem m canones et
m conſcientiã tenet᷑ ad om̃ia debita deſun

cti ſiue fuerint ex cõtraciu vel quaſi ſiue fu⸗

erint ex maleficio vel quaſi ſiue res ꝑuene

rint ad vvyredem ſiue non ſiue lis fueritcon
teſtata vel non. xvi.q.vi.ſiepiſcopuʒ.extra

de pig. ex pᷣſenniũ.de ſolu.c.i.et de vſuxis.c.
tua nos Et locintellige ſi lereditas ſufficit

vltra enim ſufficientiã hereditatis nõ tenet

etiaʒ ſi non fecit inuentariũ q;uis ſecus ſit

ym leges. Diſtinguendũ m inter legata et

debita. quia debita tenentſine diminutiõe

pſoluere De legatis vo ſi ſint tot ꝙ nõ re⸗

maneat legitima woꝛtio. poteſt eã detraſere

etiterum quaxtam pᷣm quoſdaʒ. Vdẽ dieit

Poſti.ſi fuit inſtitutus leres.

De erecutione ſ. v.

teſtamentoꝝ fienda. Obi notanduz citca
cõcluſionẽ ſummariã que trahit ex illo.c. ſi

ſeredes. extra de teſta. m wo. Antho. et wo.

flo. verede nõ implẽte voluntatẽ teſtatorꝭ
eps eũ coget ad exequendũ⁊ ꝑ buc mo dũu.
vt res ipſi veredi relicte a teſtatoꝛe.ab epᷣo
ei interdicant᷑ Qð verũ eſt etiã ſi ipſe teſta

toꝛ ꝓhibuiſſet. ſ. ꝙ ad epᷣm non deuoluerer

talis ptãs exequendi. m Inno. Et er hoc

nota pꝛacticã ᷣm Do. anto. ↄpelli heredez
ad exequenduũ teſtamentũ defuncti. qꝛ. ſ. roN0

ſunt ei interdiei redditus ⁊ emolumenta.

auferri ei vt ſatiſfaciat voluntati defuncti.

Sciendum tñ ꝙ ea q̃ auferunt᷑ ab verede

nõ implente voluntatẽ defuncii. non appli
cant᷑ epo vt ſibi imburſet.ſed vt diſpenſet

diſtribuat vt voluntas defuntii impleatur
Niñ nõ debet illa in occulto apphendere. ſ
publice.ad hoc ꝗð notat j.I. nulla. C. de epi⸗

— .

ſcopis et cle. Notandñ etiã ꝙ beredes de

lent infra annũ a die admonitionis achim /
plere voluntatẽ defuncti. vt in aguten. de le⸗/

redi. et fal..ſiqs o. vbi dicit glo. y ſuffi⸗

cit vna monitio. qð cõmuniter tenet ⁊ hoc

nõ ſolũ in relictis ad pias cauſas, ſed etiaʒ
in relictis ad nõ pias cauſas. Poſt lapſum

aüut anni a die monitiõis ſibi facte ſuꝑ hu⸗
iuſmodi.ſi non impleuerint heredes volut
tatẽ teſtatoꝛis.poterint pꝛiuari hereditate
et oĩb bonis relictis, vtnotat Bar. bal. an⸗
gelus. et y mola ęt Anno. Sed q;tum aa
vt poſſit heredi anferri id euod eſt relictum
ad pias cauſas cum omni emolumento ip
ſius non requiritur lapſus anni. imo ſuſfi⸗
cit ei lapſus ſex menſium ab inſinuatõe ſeu

4

Hitlini
pertthn
ſonnann
ſieeetnoun
iiettretne⸗
Nterppencper
Netrinere
rhiſectlor⸗
Pecjineſens
Urrrinocrioh
penteßsfin
eteten Nll
listehensdn
tmoneteſere
Nnotar Yrol⸗
Uagron ſolen
ltüt wentver⸗
ſytatensdeo,
thuugam:
cliztengiii

glarzet

4

60ednc

ſnoethoni B
tiinnerletgt
n etctenni et⸗
ppfatknine⸗
Ccötnvolonur
neoendena
ateſle oen
Kütecgottbe
ſohtchenen
Wrcäknr.
Thliher
Megparam
ſalliaſtlinse
unintiinn
cpl usgoei⸗
6gufetmacdn
froſnteen i
leſigviigcriis⸗
Dentſeinnoni
onon Uisptn
Mhäpes enins

ernh,

föncmnones,
eteinromin
fnilce re⸗
Mmnntſe non

Käſispnſom
lam
hhenepoln

Argtlſi

Ne
nignniſn⸗
nie mſkt
mgniſchln,
i.diolntlen
Cnrlipeidnine,
Hamminnins:
atimerrii
inamäfiht
ritnenir
epinisboſſülthis
mwrno pertäd
runßn goſe
atumns enes

dene
Ma Winotuer
mAmigenahrt

Kunaegentü⸗giün
mümitr türin
ſedwirumne
cinAüf
Aürini i
iniſtns Ni
miine Munn

6
5

Amuugir
Gnö usle⸗

Nls

ſreſ

mNe
nN G

inn gus

eA

Capitulũ

publicatione teſtamenti. vt in auten. de ec⸗

cleſia.ti.l.ſi aũtlegatũ. ſ̃ᷣm ymol. Et plus
dici poterit.ꝙ ſi heres ſit negligens in adim
pledo defuncti voluntatẽ. poteritepᷣs etiaʒ
nõ expectato anni elapſu ei ĩterdicere qͥcqͥd
ei fuerit relictũ cum fructu et emolumento

vt ex hoc impleat᷑ voluntas defuncti. Et Hᷣ
videtur innuere tex. huius decre. 1 glo. vᷣm

vnã lec.Ct lvc volũt Do.anto.et w. flo.

turreqͥri aditio hereditatis. vt notat Bar.

Plterit epᷣs ſtatim moꝛtuo teſtatoꝛe mone

re veredeim. vel illum qͥ implere halet ſed in
alijs relictis.ſ.ad nõ pias cauſas. non pote

rit monere leredeʒ anteq; adeat᷑ lereditas

vt notat Imol. poſt Pe. de ancha. Et no

ta ꝙ non iolum in relictis ad pias cãs ſpe⸗

ctat defenſio et executio ad epᷣm.ſed etiam

in relictis ad non pias cauſas.Ad lec facit

tex.buius decreta. Si heredes. indiſtinete

loquẽs. ⁊ ęo.ti.indicante. Et hoc voluerũt
Inno. et Hoſti. Boff. et glo. huius. c, B vi⸗
getr᷑ innuere licet glo. aliud tenuerit.eo.ti.
c.tua. et. c.xelatũ, et foꝛte nõ bñ cũ negare

non poſſet ſaltẽ rõne delicti contracti veniẽ

do cõtra voluntateʒ defuncti ꝑtineat hocad
epm. ſupꝛa de iudi.c.nouit.ᷣm
quo

. n Boff. cum
reſidet Jo.an.q ex loc nõ videt᷑ tene

—

re cũ hac glo.Et hanc opi.ſequunt᷑ canom
ſte in. c. iohan.eo. tit.et.xi.q.i.ſilueſter.et

ibi p archið. m w. flo. ſ. zan.qͥ hanc opini.
ſequit.licʒ pe.de ancha.aliud tenuerit. Hoc

agutem pꝛacticatur cõiter in relict? ad pias
cauſas.in relictis añt adnõ pias cauſas nõ
pꝛacticat. Et licet hoc ſit magis impedituʒ.
m opi.huius glo.cõmuniter de iure tenetr᷑.

ꝓ qua facit ter.qð ꝓcedit qñ epᷣs vellet ex

officio facere ꝑ vià executioms ꝑ pᷣdicta.

als ſi ꝓ viã acnõis vel libelli adeat. tunc nõ

Ppoterit ſe intromittere cõtra laicos in reli⸗/
ctis non pᷣs. vt notat Jo. an. in dicto. c.

ohãanes.cuius opi.ſequunt᷑ cõiter cano⸗

niſte. et archið. ⁊ Do.flo.q̃ opi.ꝓcedere po

teſt m canones ᷣm quos epᷣs indiſtincte

poteſt ſe intromittere circa executionem te
ſtaméti. Onde hec opi. in terris eccleſie ſer

nanda eſt. ſed non ꝓcedit ſm leges.cñ Ple
ges ſatis puiſum ſit.cõtra negligennã non
umplentis voluntatẽ defuncti vt in auten.

vere. et fal. 5. ſis autẽ. Oñ m. l. ꝓcedit

opi.De.de ancha.qͥ tenuit ꝙ in relictis ad
non pias cãs epCs nõ poſſit ie intromittere.
mſi ſint relictaꝑſonis debilibo ⁊ miſerabili
bus.et ſic lc opi. in terris imꝑij ſeruanda
erit. ᷣm Imol.q tamen nõ ſe nrmat hic cũ
