1 „ 4 * —– . „ 4 .Z — . — . . 4 . —— 4 .
. 8₰ 1 + 3 W P . Do ee 6G. V- Be O= — 5
14 4 14 3 2 ..9. 6. ae .
E. s
1 . .0°

–

Ma * A4 2
4

4

vt in lymimibus.ſed iuſta ſupplicij conſtitu
tio. Rogat eum ergo ꝓpixta. vt nõ iudicet
eũ ᷣm rigoꝛẽ iuſticie quo meret puniri.ſed

ſub ranone poteſtas.ne qd agendũ pꝛiuſq;

cõmononis tpe iuſtũ putat omne qð fece,/
aproſito x. Zlmbzo. etiã ſic ait.
Ira etiaʒ innocentes ad crimẽ adducit.qꝛ
confidũt de ſua miſericoꝛdia erga eos.etiaʒz ? dum plus iuſto iraſcimur. ⁊ volumus alie
na coercere peccata. grauioꝛa cõmittimus
cutiones maloꝝ. tum etiã qꝛ tales male cõ, q.e. Et loqiutfibi Ambꝛo. de patrono Jo⸗
ſeph q̃ cum ab v xoꝛe ſua falſo accuſatꝰ ſu/
iſet ꝙ voluiſſet eam cognoſcere nimis cre
dulus. et ex ſloc turbatus iniuſte iudicauit

dicem in ꝓferendo ſentenniã debere ſedere
to debet eſe iuder rigidus in mnas inferen

phetas ꝑ flagella. Onde dicit. ſi conuer
ſi ſuerinis ſq a vicijs ad deũ.gladiũ ſuum v.
bꝛabit ſue vltioms cõmin ando. AVſaie.i.c.
Sinolueritis audire ait wvominus adiracũ⸗
diam guocauerius. gladius meus deuozꝛ a
epẽteloquarad

tur Tone. in. c. Et quia ad vibzatiané bus uhc
ius gladij.i.cõm utationẽ huius punuõme⸗ nun,
cõuerſi ſunt.deus reuocauiſententis Sii. ſanmkaln
iudex cum iudicat in cinhibus inter p rtes
ngulos dies multi ꝓ⸗ vt cõuertat᷑ ad pacem debet vibꝛare glachuz W
uocent eum ad iram ꝓpter ſcelera ſua.pꝛo oſtendendo diſpencia litigio? picnlum er

Si in criminalib ubet vibꝛare glacium.i.
gna reuerentia diſponis nos. Docuiſti cõminationes facere. et reo ei actoꝛ et te /
aũt populum tuum ꝑ talia opa.quoniã iu/ ſtibus pꝛo veritate hbabenda. Sicut Salo/
ſtum opoꝛter eſſe bumanum. Mec eſt cõtrs mon cum fecit iudicum inter vuas mere⸗

elrent
nunt n
tiriniel
eutinenes
nttlench
oinranirei
ſorirteno h
nseſteigi⸗
eMofſeser
mmnelin
Nume r 4
ſetigeiutee
Dbunceten
1
gren
Nſocot
Mruarr
aElnaicte
Gtatiſitenna
elteeie
ſecrionfcun

ſteſcponitn
ſeudesckn
ilerdtaene
Uom nreen
Nerrpirl
ictartuer
menloutn⸗
Ktſecpruaen
liwerniſentendn

euuſtolthanne
lgedäpn,
Wiuchanocnli

fenoinomnin
tigetramited
heſtatgo diat
Glenino icer
Wredtar.
Krnciigelt def,

lenltkmcn
aetiiqnntien
lerppetmnnre ſ
vrnmni ivel
DMeniſbeen

gi hetſtltnecf⸗

flterfllt
ngeritiu

n e

usneſ
smeſede
unümme⸗
hichiäi
Peupttäſttee
eqnninn
nl eunteſurr
mmnolanan din
tungragin
n rn
ankumni
enlleimgeitfn
Biemnnie

ipinrtanaene

rt kingl
tn neiciü
iliarinenanten
Küpunatonnnt
ruinmur.1N0lnns
tiSrdro Xpann,
R
ſann ommir
NA WNSIutuN
Nenrii RA
ümutziiR
l Drrnin Hiſ
InNig ll
arin IIsH
ns dadlsnnin
erus ..

8
—
S
—
—
—
—
=
=
—
S=

—
= ,
— —
—

— —
2 —
—
—
—
— —
äl
= — 2 —
„
— —
— —
EE=
,
SX — —

=

S= =

= — „
= S.
— — — — .
— — —— —
—
=
—
—
=

=
— —
—
—
—
=+☛
— =☛—
=S =
= =
=

—
☚
. —
.32 —-—
=
=
=. —
—
— S=
m =—

Capitulũ

trices litigantes de filijs. vbi ad inuenien⸗/
dum veritatẽ dixit Afferte mihi gladium 1

diudat᷑ ⁊c iij. Regũ iij.c.Et vere et iuſte iu

chcauit inueniẽs riinte Delr quo q; iu⸗
dex adducere cõninationes ad graues pe⸗
nas in tranſgreſſoꝛes legũ. et ad terroꝛem
alioꝝ inferre. pcipue cũ multis craſſantib
opus eſt exẽplo.vt dicit lex. Et ſeruauit iu

dex oyſes ex dei mandato. ad moꝛtẽ cõ⸗

demnans ligna ſabbato colligentẽ vt patʒ
Nume. xv.(¶ Debet ſexto iudex eſſe equꝰ
in decernendo.i.ſeruare equitatẽ que eſt ſe
ueritas iuſticie miſericoꝛdie tꝑata.ad quaʒ
debet iuder ſemꝑ attendere quod chꝛiſtꝰ de⸗
us obſeruat. Aſa. xI. Judicabit in iuſticia
paupes et arguet in eqtate. He due res ait
Caſſiodo.ſupꝑ pſalteriũ.ſ.miſericoꝛdia ⁊ ve
ritas.ideſt iuſticia in omni iudicio dei con⸗
uicta ſunt.et in harũ cõuictione cõſiſtit eqͥ

tas. Et loceſt qð ait pſal.Arcum ſuũ tetẽ⸗

dit. areũñ ſcilicet iudicij. Sic autẽ tendit᷑ ar/
cus ſeu baliſta. Cũ eni in eo fit coꝛda mol⸗
lis que ſignificat miſericoꝛdiã.et lignuʒ du
rum et rigidum ſignans ſeueritateʒ iuſticie
intenſione coꝛda mollis flectit hnisnum du
rum aliquantulũ erga ſe. Sic in iudicio de⸗
betdulcedo mſericoꝛdie tẽperare rigoꝛẽ ſe

ueritatis. Abacuch.iij. Cum iratus fueris

iuſte ſeʒ puniẽdo.miſericoꝛdie mnemoꝛ exis
ſcʒ tu deus caſtigando citra condignũ. Ita
etiudex debet equitatẽ ſeruare miſcẽdo ole
um cum vino. in vulnerbus ſauciati. Að
wocet Bꝛego. in li.moꝛa. dicens. Omnis q̃
iuſte iudicat ſtateram in manu geſtat. et in
vtroq; penſo iuſticiã et miſericoꝛdiam poꝛ
tat. ſed per iuſticiam reddit peccatis ſenten/
tiã.per miſericoꝛdiã peccati temꝑat penam

vt iuſto libꝛ amine.quedã ꝑ equitatem coꝛ

rigat.quedã per miſerationẽ indulgeat.qui
cei iudiciũ oculis ſuis ſemper timens ⁊ txe
mens in omni negocio foꝛmidat.et ne de
iuſticie tramite deuians cadat.hec ille.ld
loc facit qð dicit᷑ di.xlv.diſciplina. Me⸗
ber ſeptimo iudex eſſe maturus in viſcutien
do. Onde dicit. Parauit illũ arcuʒ.ſ.ad ſa⸗

gittandũ id eſt oiffiniedũ. Et iſta pparatio
eſt diligẽs inueſtigatio.et obſeruatio eoꝛũ

que reqrunt ad iudicij rectitudinem. Dñs

iudex iuſtus.qmia ei omnia ſunt nota non
eget aliqua infoꝛmatione in ſins iudiceijs.

nec poteſt errare ſed iudiciũ hominuʒ. qꝛ ex
infoꝛmationibo alioꝝ ucedit.erꝛare poteſt
Vunde Tnte e ſen. ex. c. A nobis. ꝙ dei iudi
ciũ nec fallit nec fallit᷑.ſed iudiciũ eccleſie ⁊
fallit et falli. Cum tamen facit iudex dihgẽ

ter que debet ſubtiliter inquiredo ⁊ ſeruan⸗

Primum

do debitum oꝛdinem, etſi erret. excuſai/Et
ꝓpterea ne iudices ſint leues vel peipites
in iudicando.deus ipſe qͥ omnia nomt.no⸗
luit peſſima opa Sodomitaꝝ iudicãdo cõ⸗
dẽnare niſi pꝛius per angelos in foꝛma hu⸗
mana deſtinatos manifeſte depꝛetengeret
1. De

eoꝛum ſcelera. Geneſis xix et.i.q. i. De⸗
us omnipotes. Obi dicitur. OJala audita
nulſuʒ moueant.nec paſſim dicta abſq; cer

ta ꝓbatione credantf.Sed ipſe deus incar⸗

natus ſiter a ſcribis et phariſeis vt iudi⸗
caret ac

In ſoc nos typice inſtruit dominus vt cũ

quelibet ꝓximoꝝ errata conſpiciamus.non
lee antea repꝛeſendendo iudicemus. q;ᷓ ad
conſcientiã noſtrã reuerſi humiliter digito
diſcretionis ſolenmiter exculpemus. et d
in ea conditoꝛi placeat. quidue diſpliceat

examinatione dirimamus. Idem Bꝛe

—rES

go. xi. q.iij.ſic ait. Summoꝑe pꝛecauendũ

eſt vt rectoꝛes eccleſie et qui publica iudi⸗

cia exercent in dictandis ſentẽtijs.nulla le⸗

uitate vel furoꝛe ducti ſint pᷣcipites.ſed cau
ſis pꝛius diligeter ventilatꝭ.cum res qͥ igno
rabat᷑ pleniter ad noticiam peruenerit.tuc
diuina et humana lex reſoluat.et ᷣm ꝙ ibi
conſtitutũ eſt remota ꝑſonarũ acceptione

diffinitiua ꝓſeratſentetia. Hinc eſt ꝙmoy

ſes q̃relas populi ad dvominum ſempꝑ taber⸗
naculum ingreſſus referebat.et ꝙ dñs im/
pabat iudicia ꝓponebat.ſæc ibi.Et vt dicit
Aug:qea.q;uis vera ſint quedam. tamen
iudici non ſunt credenda.niſi certꝭ indicijs
emonſtrent᷑. ¶ Octauo ⁊ vltimo debet iu /
dexrferre ſentennã cõdemnatiõis q̊ ad eos
Et loc eſt qð dicit.in eo parauit vaſa moꝛ
tis.i.inſtrumẽta punitiõis. Sic deus iudex
in ſuo udicio peccatoꝛes condẽnat. Heut.
xxxij.c.ait.Si arripuerit iudiciũ manꝰ mea

reddam vltionẽ hoſtibo meis. Et qualeʒ ibi

eclarat. Ignis.ſ.afflictionis ſuccenſus eſt
in furoꝛe meo.⁊ ardebit vſq; ad inferm no
uiſſima.i.hic incipietet in inferno durabit.
ceuoꝛabitq; terram.i.reum peccatoꝛẽ terte
num cum germine ſuo.id eſt oꝑibus ſuis.
Sic iudex ſicut ſoluere debet innocentes ita
condemnare reos.nec mala dimttere imè⸗
punita. Dum enim vni parcit incigno. ait
Ambꝛo.ad ꝓlapſus contagiũ ꝓuocat vni
uerſos. Facihtas enim venie incennuum

ulterã.pꝛius inclinãs ſe digito ſcri
bebat in terra.et ſollicitatus ꝓ reſponſione
dixit.Qui ſine peccato eſt veſtrũ pꝛimus in
illam lapidẽ mittat.&t iterum ſe inclinans
ſcribebat in terra. Demũ ream abſoluit. qꝛ
non erantidonei accuſatoꝛes. AJo.viij.ha
bef. quod tractans Bꝛego.in lib.moꝛal.ait

Litulus

pꝛeſtat delinquendi xxiij.q.iiij.eſt iniuſta.
Pec penas debitas debet iudex relaxare. mi
nuere. mutare. vel aggrauare. niſi ex rõna/
bili cauſa. etſi habeat poteſtatem. Nam. vt
ait Ambꝛo. luß blal. eati immaculati. bo
nus index nibil er arbitrio ſuo facit. et ppo⸗
ſitio womeſtice voluntatis. ſed iuxta leges
et iura ꝓnunciat.ſtatutis iuris obtẽperat.
non indulget ꝓpꝛie volũtati nihil paratuʒ
xel mediatũ de mo ſua defert. ſed ſicut au⸗
dit ita iudicat.⁊ ſicut ſe habet natura decer
nit. obſequitur legibo nõ aduerſat. examiat
cauſe merita.non mutat Diſcite iudices ſe
culi quẽ in iudicãdo tenere debetis affectuʒ.
quã ſanctitatẽ.quã ſobꝛietatẽ.quã ſinceri⸗

tateʒ. lec ille iij. q. vij. Judicet/Refert Pe.

de palu. in. iiij.de quodam iudice pagano.q̃
fuerat iuſtiſſimus in iudicando.cauens ſibi
ab omni iniuſticia.qui q;uis moꝛtuus fue⸗
rit in infidelitate.tñ pꝛeſeruatus fuit ꝑ lon
giſſima tꝑa a condẽnatione infernali. De⸗
mum quodam fodiente in agro ſuo ad pu⸗
teum vel aliud faciendũ.audita eſt vo x.iĩe⸗
uiter ꝑcute ne me ledas.quo interrogante
quis eſſet.reſpondit ſe ſuiſſe gentilem ⁊ iu⸗
dicem et ꝓpter iuſticiã ſuã a deo pᷣſeruatuʒ
quouſq; baptiſmũ reciꝑet. rogans eum vt
ꝓ epiſcopo mitteret vel iret vt baptiſmũ ei
cõferret.Quo facto ſubito in cinerẽ diſſol⸗
uerer᷑.caluaria eius integra erãt. et lingua
in ea viuens et recens et loquens. Qumbo
omnib ꝑactis ⁊ coꝛã ipſo clero ⁊ populo ꝑ
ipm declaratis haptiſmo recepto in cinereʒ
reſolutus eſt. ad beatitud nẽ anima eꝰ nul⸗
li dubiũ tendente Beati ergo ù cuſtodiunt

iudiciuʒ ⁊c. In quibo verbis ps.ſ.Beati qͥ ꝗ

cuſtodiunt ⁊c.pñt tria notari circa iudices

ibi. Begti qui cuſtoduurnr..
Secundo eliminent᷑ iudicium coꝛrũpentia
ibi. et faciunt iuſticiaam.
KCercio continuent iudiciũ ſtabilientia ibi
in omni tꝑe. Et his habitis ſequit᷑ beatitu
do in lominibo in futuro. M

Quantum nad K.l.
pꝛimum ſᷣm Cho. ſcvᷣa ſcðe.q.lx.ar.i. ⁊.ij. ꝙ
iudicin impoꝛtat actũ iudicis in q;tum eſt iu
dex. iudex aũt dicit᷑ quaſi ius dicẽs.ius au
tem eſt obiectũ iuſticie. ⁊ ideo iudicium im
woꝛtat ᷣm pꝛimã nominis impoſitionẽ diffi

Pꝛimo obſeruent᷑ ad iudicium cõcurretia

nitionẽ ſeu determinationẽ quandaʒ iuris

ſeu iuſti. O autẽ aliqͥs bene diffiniat ſeu de
terxminet aliquid in virtuoſis operibus p/
pꝛie ꝓcedit ex habitu vireutroen. caſtus
recte determinat ea que ꝑtinent ad caſtita⸗

r Irr- ſe. S

1 r = Rerene f.. r ſ re l

ℳ

Nonus

tem. Cum ergo iudiciũ impetet quandam
rectam determinationẽ eius quod eſt iuſtũ
ideo ꝓpꝛie ꝑtinet ad iuſticiã. Er ppter hoc

„

dicit phus in. meellicox gvmines cõfu⸗/
m nc

giunt adiudicem ſicut ad quandã iuſticiaʒ
ammatã/

ampliatũ eſt. vt ſigniſicet non ſolũ rectam

determinationez eoꝛum que ſunt iuſta. ſed

etiã rectã determinatione in q buſcũq; rebo

ſiue pꝛacticis ſiue ſpeculatiuis.Sicut ſapip-

ens medicus dicit᷑ habere bonũ iudiciũ dein
firmitate ſcʒ ad cognoſcẽdũ cauſas ⁊ reme⸗/

dia eius.Et bonus arnfex bonũ iudicium de

oꝑibus ſue artis.et virtuoſus bene iudicat
de actibo virtutũ/Sicut aũt eſt duplex iuſti⸗
cia.vna que ẽ virtus generalis imwꝛtans
q̃ndam rectitudinem.et in ſe et quo adali⸗
os:Et alia q̃ eſt virtus ſpecialis que oꝛdiat
lvminèe ad alterum. Ita eſt duplex indiciuʒ
NDnuʒz qð eſt actus generalis ilnus iuſticie
videhicet habere bonã et rectã determinatio
nem de omnib aenbo virtutu vᷣm de etre⸗

ctam rationẽ. de quo aplus.i.Civx.ij. ait.
Spũ alis id eſt virtuoſus iudicat ommia.i.

recta veterminat de omnib ſpñalibo cõcer/

nentib ſalutẽ. Aliud iudicium eſt quidam

actus ſpecialis virtutis iuſticie. que eſt ad
alterum. Et ad iſtud erxequendũ reqrit ali
qua ſupioꝛitatis auctoꝛitas erga illos veqᷣ
bus habet iudicare. De quo dicit᷑ Sapᷣi.
Diligite iuſticiã qͥ iudicatis terram.i.ſpies
Et q;uis verbũ ps. Beatiqͥ cuſtodiunt iu⸗

ſticiam ⁊c.poſſit intelligi de vtroq; iudicio

et iuſticia tamen ad pᷣſens ſumimus ꝓ iudi
cio foꝛi contentioſi/Et iſtud etiã iudiciũ als
uando dr ipſa diſcumio ⁊ examingtio cau
ſe. ᷣm illud.i. Chi.v.c. Mihil ſine pᷣiudicio
facies.i.ſine pᷣcedenti iudicio.ſ.examinati⸗

one/Aſiquando dicit᷑ determinatio ꝑ ſenꝰ
tentiã OJath. v. ui occiderit reus erit iu

dicio.id eſt dignus ſentẽtia cõdemnatiõis.
Sed hic vtrũq; compᷣlendat. Beati ergo qͥ
cuſtodiunt.i.obſeruant ea qᷓ ꝑtment ad re

ctum iudiciũ in examinãdo ei determinan/
do. Et vt dicit b. Cho. ſcoa ſcõe. q.lx. ar. j.
ad lvc vt iudicium ſit rectum ⁊ iuſtum tria

requirunt.

Pꝛimo vt ꝓcedat ex iuſticie inclinatione. .
Secundo vt pꝛocedat ex pꝛeſidentis iuriſ⸗

Cercio vt exeat ex pꝛudentie recta rõne.

ui ſit rectum opoꝛtet ꝙ ꝓcedat e
tia. Yudicare em eſt actus rationis qui ha

bet viſcutere et examinare. et determinare
quid ſit aggendum m rectitudinem. Pe'u:

ððẽ
. Eſ L n .
4 4 24 *

„ . — Mr. - Lo l. . . .
. efrenae * .
„.

exum nomẽ iſtud iudicij poſtea

Incipiendo abylimo a te ucici

rioppſtukuin
füinicmu⸗
lunninn
eipcoſeqnens
Sue er in
usveldubi⸗
Leunmmdlen
Penernguint
Dchmiansen
ſotüincicun
ghimoſespe
ui peneln
Eunnen
guunulni

(iAidder

Degnehran
nenncoensrt
ntenn Aruden⸗
lhrlimenmn
Cipueniat entae

octiudtico

1Slſannicar
eruncica⸗
ualiocenciio⸗
iſtenuna
Wnddifnd
Canftürnin
näcifenſgr
mennigne
Porniulmrnagn
torjtatslenne
ſunrrlercöcine
leceſeenii⸗
cunt, Giaren
cletyangile
ſoneſtſanata.
lum oncere,
Aliliriſubin
lultnlenoferf /
ͤrſſigti c

Alendiqtapi

tqnöpe
mnilenic

Cflnlin

leiiie „ „1. .— „⸗ .
— gentia autẽ eſt recra ratſo agwili. fin phi ſiudicium. Onde dicitxi. q.i. Clericñ. nul⸗
Nriit n loſophũ.et h virtutẽ ſineſim facit recte iuj lus pᷣſumat apud ſecularẽ iudicẽ non ꝑmit
Nn dicare. Oñ ſ⸗ iero.ſuꝑ Aſa.ait.qũ ait dñs tente epiſcopo ꝓpulſare. Si ꝓpulſatus ſue
nidi querite iudiciuʒ Iſa. ſcʒ pꝛimo.nõ eſſe oim rit nõ reſpondeat nec ꝓponaret ꝑ totam il
ice aue recte iudicare ſed eoꝛũqͥ ſunt pꝛudentes. lam. q.in multis.c.tc dicit᷑. Cerciuʒ 45
ratnuntind Deniq; Salomõ in viſione ꝑ ſomniũ.hoc eſt ſeruandũ ſiue cuſtodiẽdũ in iudicio ẽ ꝙ
nn nin a dño poſtulauit vt accepta ſapia iuſte po/ ꝓcedatr cum iuſticia. I. euit. xix. Auſte iudi
— pulũ iudicaret.c ille. Sapientiã hic ap/ ca ꝓximo tuo Et niſi ſufficienter Pbatum 1 Ae ⸗, 2,
ſmam ein pellat pꝛudentiã Eſt aũt cõtra pꝛudentiaʒ fuerit nullus debet condẽenari niſi confeſſus
r et ꝑ cõſequnens iudiciũ illicim ⁊ temerari’. vel conuictus. Onde Aug.tractansillud.
4. dii qñ iudex ex ſuſpinõibo vellet iudicare leunu Nnus ex vobis me traditurus eſt Oath.
— bus vel dubijs. Et de his loquit Oelchia / Nxvi. OJar. xiiij. Luce. xxij. c. ait. Bene dirit
rnitin des papa dicens.ij.q.i.c.i. Semꝑ oĩa dili ex vobis.non ex nobis.Ex vobis em̃ eſt a
nd genter inquirite. et cum iuſticia et claritate quibus per iudiciariam poteſtatem ↄuictus
Simtäücheng diffiniatis.neminẽ condẽnetis ante vex ⁊ vel confeſſus excluſus non eſt.a me vo eſt
unmsgenerdn iuſtũ iudiciũ.nullum iudicetis ſuſpitionis qui nullis indigeo argumẽtis.⁊ oĩa certiſſi
men etiniena, arbitrio ſed pꝛimũ ꝓbare et poſtea charita⸗ me noui ſeꝑatus eſt ⁊ diuiſus eſt. Cale ẽ ac
nrmsſorni tiuã ꝓferte ſententiã. Et ſᷣm glo.intelligit᷑ ſi diceret. Etſi ego ꝑ occultij iudicij ſentẽtiã
m Jueſtnen e ſuſpitione temeraria.vel eniam ꝓbabili. eum damnatum halvo. vos tamen illũ ad⸗
senenalisliet Secus d violenta que inducit condemna hyuc per tolerantiam ſuſtinete. æc ille.ij. q.i.
wünteinet tionẽ ⁊ cõuictionẽ.xxxij.q.i. Dixit dñs.Et Nnus.et Inno.ait. Gꝛaue nõ opoꝛtuit vi/
nmüftie Bꝛeg. in. c. Braue. dicit.xi.q.iij. Bꝛaue ẽ deri pijſſimis mentib veſtris cuiuſcunq; res
degweplsiini et ſansindecens vt in re dubia certa detur tractare iudicium. quia veritas ſepe exagita
ruisikcine ſentẽtia. Ad pꝛudentiã ꝑnnet iudicis bene ta magis ſplendeſcit in lucem.et pnicies re
mmmhſii et ſubtiliter examinare actoꝛẽ. reũ et teſtes uocata in iudiciñ grauius.etiã ſine peniten
mdmaamns vt inueniat᷑ veritas.Sic Daniel in eramiꝭ tia condẽnatur. Mã fructus diuinus eſt iu⸗
inslceg nando et iudicãdo accuſatoꝛes et teſtes cõ ſtigam ſepius recenſeri xxxv. qix. Gꝛaue. 2
Sntunsd n tra Suſannã cõuici alſitate Hañ. ¶ Poteſt autẽ ſentẽtia eſſe iniuſta triplici =è?
dit euit e er NeE e - Benreeenee eeen S c er
— xiij/Secundũ qõ ad dandũ rectũ iudicium ter vt ponit Gꝛatianus.xi.q.iij.eps.S.ſi ex⸗

7
„

1 * 2 4
Awis

Capitulũ

et cuſtodiendũ.i.obſeruandũ eſt iuriſditio
ſeu pſidentia iudicantis erga iudicandum.

Srimum

go iniuſte/videlicet er animo.ex cauſa.⁊ ex

— ſiden oꝛdine.et ibi ſemper percatum eſt in iudice
hris u Puius rõ eſt m Tho. ſcð et in iuſticia/Et ex animo qͥ dem.cñ videlicʒ
tiaium qꝛ cum iudiciũ ſit ferendũ ̃m leges ille qui iudex non ex ʒdo iuſticie dat ſententiã. ſed
Mrmm hg dſigt iudiciũ fert ſeʒ dando ſententiã dictũ legis ex odio vindicta liuoꝛe. vel vt laudetur
fn inn interpᷣtaf᷑ quodãmodo applicando ipᷣm ad abbominibus.nihilominus ſententia tenet
mifiſhueliſt particulare negociũ.Cum aũt ſit eiuſdẽ au ſi als iuſta eſt licʒ peccetcum aũt eſt iniuſta
nüntotcranm toꝛitatis legem interpptari.et legẽ condere. ex oꝛdine.quia ſcilicet non ſeruat᷑ oꝛdo iu⸗

ſicut lex cõdi non põt niſi publica autoꝛita
e que ſe extẽdit ad eos qſe ↄmunitati ſub

diciarius.peccat etiam et tenet ſententia.ſi

tamen ſunt ſeruata ea que ſunt de ſubſtanꝰ

odeidnmm dunt᷑. Sicut em̃ eſſet iniuſtũ cogere aliqu? tia oꝛdinis iudiciarij.als non teneret/Et
Quanna ad ſeruandũ legem.que publica autoꝛitate cauſa eſt iniuſta quando quis condemnat᷑
gusſninin non eſt ſancit a. ſeu ab eo qͥ nõ poteſt legez ꝓ cauſa que nõ eſt vera.puta ꝓ furto quod
gernnulki illam condere. Ita iniuſtuʒ eſt ꝙ aliqs co tamẽ non cõmiſit. we lin ciuili cauſa ad ſol⸗/
— gat aliquẽ ſubire bñfieũñ. quod publica au uendum qð ſoluere non tenet᷑.et etiã talis
ami toꝛitate nõ fert et dicifiudiciñ vſurpatuz. ſententia tenet licet peccet tinder Poteſtii.
EVvndẽꝛ illiciti. cõtra quẽ vſurpantẽ ſibi tag releuari p appellationẽ et ſoc ſcilicet te/ — 3. „
unetd le iuditciũ dicit aplus ad Do.riiij.c. Jaco neat talis ſententia verũ eſt. mſi contineat . e g
bi.iiijc. Cu aũt quis es.qͥ indicas alienum

,iigen geſtanz 1 intolerabilẽ exroꝛem.vel niſi ſit lata poſt le
amtitti . ſeruũ. ideſt quõ pꝛeſumis vſurpare iudici gitimam appellationez. De his tamen ple
atumtun um alterius. DHoc eſt mittere falcẽ in ſagit⸗ ninus dicef infra.

tam alienã.qð ominus ꝓhibuit Deu xxij M S
nni c. Galcem.ſiludicij nõ ſubditos ſibi. vt. vi. Quantum ad F.li.
nann Apen q. iij. Scripum eſt. &πia clerici nõ ſunt/ ſecundum in iudicio debent remoueri indi⸗/
v 7 e ſuhditi laicis. ideo nec in ciuilib nec in qᷓn/cium coꝛrumpentia.per que fit contra iuſti
annte⸗ luiicunq; criminalib poſſint iudicari abeis ciam. Dnde dicit᷑.qui cuſtodiunt iudiciuʒ
Mitl an, ſed moꝛtaliter peccarent vſurpã do ſibi hoc et faeiunt iuſticiam id eſt ita ſe halent in ui⸗
n , „— nij
ninen (— 7. * 5l. dr- E .. ℳ 11 ⸗
„ Er „ —rrn, 0 c fn —— .
4 4 1RI
9*7 . . 0
2 1 ι .„

dicio vt inde faciant vnicuiq iuſticiã. van
do vnicuiq; ſuum ius. Dicit em Bꝛes. ſum
mü bonum in rebus humanis eſt iuſticiam
colere. et ſua vnicuiq; iura ſeruare. rij. d. ij.
Cum deuotiſſimã. Et dicit idem Bꝛego. in
c. QAuatuoꝛ modis.xi.q.iij.quatuoꝛ modis
houmanũ iudiciuʒ ꝑuertitur. Cimoꝛe. dum
metu poteſtatis alicuius veritatem loqui ꝑ
timeſcimus. Cupiditate. dum pꝛemio ani/
mum alicuius coꝛrumpimus. Odio.dum

cõtra quẽlibet aduerſariũ molimur. Amo⸗/

re. dum amico vel ꝓpinquo aliquid pꝛeſta
re rendinue A ietloi alios quatu
oꝛ modosꝑuertendi ſeu coꝛrumpendi iudi
ciũ vt non fiat iuſticia a iudice videlicet ni.
mis compaſſio ad pauperem. Onde 2lmb.
in li.de offi.eſt iniuſta miſericoꝛdis. deniq;
in lege ſcriptunt᷑ eſt Exo. xxiij.c. de quodam
Hon miſereberis illius. ⁊ in li. regnoꝝ legi
tur. i. Begu. xv. c. ꝙ Saul cõtraxit offenſam
quia miſertus eſt Agag loſtiũ regẽ quem
ꝓhibuerat diuina ſentẽtia ſeruari.xiliij. d.
iiij. iniuſta/ Ouo alij modi ſunt mmia re⸗
miſſio vel nimia ſeueritas in iudicando. et
de his habes diffuſe diſtin.xlv. Diſcipling.
Quartus modus quo puertit᷑ iudiciuʒ eſt
impꝛudentia ſeu ignoꝛantia iudicis inſti.
de obli. 5. que ex delictis Qñ aut iudex tene
atur ad reſtitutionẽ de damnis latis ꝓpter
iniuſticiã ſuam. habes in ſequenti.c. S. i/ Et
quia ꝑ munera frequenter iudicia coꝛrum
punt et fiunt magne iniuſticie. Ideo notã
dum ꝙ munera etiã excecant ſapiẽétes. ⁊ fa
ciunt ſvies mutos ad dicendum veritatẽ et
coꝛrigendũ. Dnde dicit᷑ Exo.xxiij.c.de iu⸗
dice. NHon accipiet munera quia excecant
oculos ſapientũ et peruertunt verba iuſto⸗
rum. Et Ecci.xx. xenia et vona excecãt ocu
los iuſtoꝝ.⁊ quaſi mutus in oꝛe auertit coꝛ
rectionẽ eoꝛum.lpoſtolus Paulus noluit
acciꝑpe ſumptus ſeu elemoſynas ex quibus
ſuſtentaref cum ſocijs a Clvꝛinthijs quib-
pdicabat. quod tamẽè licite potuiſet. cum et
chꝛiſtus dixiſſet apoſtoł vt eun tesad pᷣdicã
dũ comederẽt que darent᷑ eis.quia dignus
eſt operarius mercede ſua Tuc.x.c.ſed ſibi
pꝓcurabat manibus laboꝛãdo. i. ad Coꝛin.
iij.c. Et hoc ꝓpterea vt liberius poſſet coꝛ⸗/

rigere vicia auditoꝝ. ne ex beniuolentia 6

cepta ꝓpter oblationem et receptionẽ mu

nerüũ remiſſius repᷣhenderet vicia eoꝝ. ODñ

dicebat.i.ad Coꝛinth.vi.c.Omnia mihi li
cent ſed ego ſub nullius redigar poteſtate.

recipere enim munus quodãmodo eſt ven⸗

dere vel ſubijcere ſe voluntati eius qui de⸗

r Wr. r e.

8 4 2.. P. Rrrr 2, j . / .: „₰
. AM H
— = I-
g 14

NNA

Prlrn r Pene. l

Heonus

munera dimittunt dare iuſtas ſenteias vei
coꝛrigere vicia dici᷑ Aſa.lvi.Canes muni
non valentes latrare. Interdui pꝛelatus
in viſitando vel als examinando.et inqͥren
do aliquẽ ſacerdotẽ parochialem ita latrat
contra eum ꝓpter ſuos exceſſus ꝙ videtur
ꝙ velit eum dveuoꝛare. Sed ſi ſacerdos pij⸗
cit in oꝛe eius aliquod munus.deficit latra
tus eius ⁊ effici᷑mutus ad coꝛrigendum ⁊
puniendũ eum. Dnde ⁊ Ouidius weta in
ibꝛo de arte amandi. SJunera crede mihi
placant homineſq; deoſq;. Qð cognoſcens
Yacob miſit munera ad Eſau fratre ſuum.
qui fuerat iratus maxime conira eñ dicẽs.
Placabo eum muneribo. vt patet Bene.
ic. ſhi acceptatoꝛes munerum inferũt
multa ⁊ grauis damna ꝑnbus in cauſis cõ
tra in fideliter et iniuſte indicantes ꝓpter
quod vt fures tenent᷑ ad ſatiſfactioneʒ oĩs
damni. Vnde dicitur Aſaie.i.c. Pꝛincipes
tui infideles.ſocij ſurum. om̃es diligũt mu
nera.ſequunt᷑ retributionẽ.pupillo noniu
dicant. cauſa vidue nõ ingredit᷑ adeos.qꝛ
ſcʒ non habent ad danduʒ eis munera. Dñ
Vſidoꝛus in libꝛo ve ſummo bono. pauꝑ dũ
non habet quod offerat. non ſolum audiri
contemnit᷑.ſed etiam contra iuſticiam op⸗/
pꝛimit᷑. Cito violat auro iuſticia. xi.q.iij.
Pauper Ei q;uis iudex ſit itacontans.
us non ꝑmittat ſe coꝛtũpi.tamen

munen
eſt pꝛeſumptio contra eum de coꝛruptione
quia ſᷣm Criſo. Sicut matrona non eſt ca⸗
ſta que cum ro gatur mũera accipit.ita nec
iudex munera accipiẽs unmunis coꝛrupti⸗
one iudicatur.pꝛopter quod quidaʒ iuder
cum in iudicando muneribus duceret.du⸗
obus habentibo cauſaʒ coꝛam eo. vnusob/
tulit ei vnum vitulum vt daret ſententiaʒ
pꝛo eo. alius vxoꝛi ꝓ munere vnã vaccaʒ
Ita tamen vt cõmendaret cauſam ſuã mari
to iuchci. Diſceptantibus ergo partiby co⸗
ram eo dixit pꝛimus. loquatur vitulus
me. quia iuſticiam habeo. Reſpondit iudex
Hon poreſt loqui.quia vacca eumnõ ſinit
quia ſcʒ maioꝛis valoꝛis erat munus datu
ab altero.ſ.vacca.et ideo pꝛo eo ddit ſenꝭ
tentiam. Sed vt dicit Yſa. v. . De quiiu
ſtificatis impium pꝛo muneribus et iuſtici ·
iuſti aufertis ab eo. Oe impoꝛtat ᷣm PHie⸗
ronymũ damnanonẽ eternam quod dñs
oſtendit dicens NReutro. xxyij. O aledict
ſcilicet a deo erit qm acepu funers. vt ber
cutiat animam innocentis Et qgms dicat
Bꝛegoꝛius. i, qheij. Sicut. ger oblanio nul

Aapedd. Kr = —

„ n— Q — fu 4 XENN 6
r oreer e.

He his iudicibo vel pꝛelatis qui ppte

utumi.
tliinine
menutſi

ſonnoli.

Codn

äcnyrkce
Grice
cieneire⸗
ſaninfmord
ſeepptenun

Noi
ſanne
ſonar end
lepniopfouurt
esquinnuis
Clitetſeuerge
pusſve nunen
hnaniſenen
Gmnulainula
Gcnnbcinon
Wonmndinlei
iſtchzenn
ſconei pknn
u Merhu
Munmnemg,
Elytinaniars
Gedingeisn

eogterminanlen
lerns eoumn erſ

bnwzeintenpn

i thi r⸗

Enirigenusine
ſsſontair

olceſt ri

ſcuro ngen
uDmnae
„Anſenngnege
W
W

4

Ahnemmin

elaggenn

nde

nnetpn

A

V
A 4

8

ſe
rmam
ne, —
Sehnmithiden

4 undiinii,
nnoseneſedn
En Sklſichigg
odnndte
Meeig

nnſs int
mentlii
NüretNi
mend pn he
Nttores mnandi,
damna pnbusna
timute nciam
ment ſanſtan
damn ſieit
inofenn-
frrdnone
martöingeln
AKdes
atn. i
tean un
wNitni
Ssrii
VoN i Ml
. Sictnmnu
oGtur ieii
1acupies nme
propter cgugt,
mdofnunenke.
canſa i⸗
nnluntINI.

Egyæ ptij conſiſi ſunt in ęthiopibus
pes quoq; vmcantur adᷣ anvyrijs
perbierunt.non dei ſed ſuarum virium arbi
trantes eſle victoꝛiam quam.ſ.habuerunt

Capitulũ Secundum

li maculam ingerit.que nõ ex ambientis pe
titione pꝛocenerit.Et lex dicat.ꝙ munera
nullum accipere inbumanũ. aliquando di/
ſcretum panim.et ab ommib auariſſimum.
tutius tamẽ et magis edificatoꝛiũ illud ob⸗
ſeruare quod dicit᷑ Aſaie.xxxiij. Qui excu⸗
tit manus ſuas ab omni munere.hic in ex⸗
celſis habitabit. Et dicit ab omni munere.
quia eſt munꝰa manu ſcilicet pecunie.Ou
nus a lingua ſcilicet laude vel pꝛece. Ou⸗
nus ab obſequio.de quibꝰ Gꝛegi.qi. Sũt

Quantum ad .ili.

tercium pꝛincipale de ſtabilitate iudicij. In
omni tꝑe. Nota ꝙ vebet index ſemper recte
iudicare ſiue eo tꝑe et caſu quo iudicat cau
ſam infimoꝛũ.ſiue eo tꝑe quo iudicat cau⸗
ſas potentum.vt nunq; deuiet a iuſticia.qꝛ
74— veri, regula iurꝭ extra de indicis.c.noint
Eleſencrce non eſt habenda acceptio
perſonap. Sicut de deo dicit apls. Hõ eſt ac
ceptio ꝑſonarum apud dvñ.Sunt quidã iu
dices qui in pꝛincipio officij recte ⁊ iuſte iu
clicãt.et ſeuere puniunt.poſtea in ꝓceſſu tẽ
poꝛis ſiue muneribus allecti.ſiue pꝛecibus
inclinati.ſeu amicitüs victi.vt eas nõ amit

tant multa iniuſta cõmittunt. et hi non fa⸗
ciunt iuſticiã in omni tꝑe /ſſed eus omni tẽ

poꝛe mundi iuſte iudicauit oꝛbem terraruʒ.
in iuſticia. ps. xcvij.expectauit ſiq̃deʒ tẽpus
idoneũ.poſt indicauit ſeuere puniẽdo ma/⸗/
los. Onde Abꝛaſe dixit de his idolatris.q̊
habitant in terra ꝓmiſſionis.non dũ cõple
te ſunt iniquitates amoꝛreoꝝ ⁊c Heneſis
xv. Sedimpletis. tunc deus diſperſit eos.
et exterminauit eos ꝑ iſralelitas dãdo eis
terras eoꝛum. cet ſic de aljs natiombus.de

tempoꝛe in tempus. Iteʒ vt ait Hiero.ſuꝑ

Iſaiã. Eſt hic oꝛdo pꝛouidennie dei.⁊ om̃e

lominũ genus ineffabili iudicio diſpenſan⸗

tis. Contra dei iram et iſrael ſperauit in da
maſcouid eſt.x.tribus iſrael fuit ſperans in
adiutoꝛio ſurgentis regis Syrie. cmus ca
put erat DHamaſcus. Diruatur ciuitas. ſ.

.dDamaſcena. que aduerſus dei voluntatem

impijs.ſ.iſrahelitis pꝛeſtabat auxiliuʒ. Ju⸗

das id eſt tribus Auda. cum rege ſuo ſpera

uit in Sgopeie vr eg pius deſtrueretur.ſ.
ipſa tribus Juda per Nabuchodonoſoꝛ
tloio
lv rij ſu

— **

— ◻ =

1

contra decem tribus iſrael quas durerune
in Miniuen et contra Hamaſcum. Etipſi

ſcilicet aſſyri vincantura B abyl on js Ba

bylon leuauit contra wdominum caput.et ip
ſa ſcilicet Babylon a &edis et PBerſis ſu⸗
peretur. quando ſcilicet Balthaſar filius
vel nepos NHabuchodonoſoꝛ occiſus eſt a
yro rege Perſarum et &edoꝛuʒ. Capta
bnpr lonie erſi. et Oedi ex parte perſecu

ti ſunt populum dei. et aries ſeniſſimus ad
oꝛientem et occidentẽ omnes populos vẽ⸗

tilabgt. ſ. rex Perſarum et medoꝛum/ DHe⸗/

niat Nyrcus Alerander.et conterat eum
pedibus/et iſte ſcilicet Alexander rex Gꝛe⸗
coꝛum vltra modum erectus.veneno pe⸗
reat.regnumq; eius diuidatur per partes.
Et cum multo tempoꝛe inter ſe colliſum fu
erit.romano vincente popyletur ſcilicet ꝑ
Octauianum imperatoꝛem.quia deuicit
Anthonium et Cleopatram.capta alexan
arig Komanus ipſe.ſcilicet imperatoꝛ fer⸗
ratis dentibus.vnginbuſq; ſanctoꝛum cru
ento oꝛe lacerabat.Excidatur lapis de mõ
te ſine manibus.et potentiſſimum pꝛimum

at fragile et infirmum.in teſtarum modum
id eſt fides chꝛiſti ſubijciat ſibi imperium ro
manum.quod et demum romanum impen
um. et lapis.ſ.chꝛiſtus.erit in montem maæa

aKaee⸗ eſt pꝛincipale ac ferreum deijci

gnum.quod declarabit᷑ infra.

De pluribus que pertinent ad iudicium
et ſalarijs iudicum. et aſſeſoꝛum.
LCapitulum ſecundum.

Do itellectu ſequẽ

tium. Mota ꝙ vt dicitur. ij. q.

i in gloſa. ſummaria pꝛima. Cau
ſarum duplex eſt genus ſcilicʒ eccleſiaſti ca⸗
rum et ſecularium. Eccleſiaſticarum vero

alia ſpiritualis.alia criminalis.alia ciuilis

dicitur. Spiritualis dicitur vbi agitur de de

cimis et matrimonijs.et huiuſmodi. Cri⸗
minalis vbi agitur de crimine eccleſiaſti/
co. ſcilicet vſura. ſy monia.⁊ huiuſmodi.vł
in futurum cuius examinatio ſpectat ad iu

dicem eccleſiaſticum. vi.q.ij.ca.i. Ciuilis
ſiue pecuniaria vbi agitur de rebus tempo/
ralibus.ar.ad lyanc.di.xvi.q.i.rater. Se⸗
culariũ aũt cãꝝ alia ciuilis.alia criminalis
Itẽ nota ſᷣm Iſið.de vᷣw.ſig. c. Foꝛus.q;
foꝛus eſt locus exercendaꝝ litiũ a fando di

ctus.vel Foꝛoneo rege. Conſtat aũt foꝛus
cauſa.lege, et iuchcio. Eauſa ant dicita ca⸗

74 — a .⸗

7 ae
—S

Ʒ”MVMW HH S 77
sä

’j’j
l
.—ð
,;ʒõ

S . *
õ

4 * 62 7. Y . n ſr- .9 „α.
.; . —

6

Titulus

ſu qno venit. Eſt materia et oꝛigo negocij.

ecati excunſioms examine patefacta. Que

₰

dum ꝓponit cauſa eſt. dñ diſcutit. iuchciuz.

dum finit.iuſticia.et vocabit᷑ iudiciũ quaſi

.

iuriſditio. Et iuſticia quaſi nus ſatns

nota m glo.ꝙ Aſido.appellat hic iuſticiã
qð pꝛius dixerat legẽ.lppellat aũt legẽ ſen
tentiã. Lex aũt dicitiuris ſtatus.qꝛ ꝑ ſentẽ
tiam ius nõ cõſtituit᷑.ſed ſtatus iuris decla
rat᷑.ff. ſi ſeruitus ven. Sequit᷑ dictũ IFſido.
in omni negocio.ſ.nõ notoꝛio.Oicit glo.
He ꝑſone querunf. Judex.reus. actoꝛ. et
tres teſtes. Yudex dicit᷑ quaſi ius dicẽs po/
pulo.vel qꝛ iure diſceptet. Aetoꝛ quaſi ac⸗
cuſatoꝛ. qꝛ ad cauſaʒ vocat. Reus a re q̃ pe
tit᷑.nuncupatr.etiã ſi nõ ſit cõſcius ſceleris.
Ceſtes ſuperſtites antiquitus dicebant᷑.eo
ꝙ ſuꝑ ſtatu cauſe ꝓferebant᷑.Et dicit glo.
; tres teſtes. dicit triplicẽ moduʒ ꝓbandi.
de quo pᷣdixerat ſcʒ ꝑ teſtes.ꝑ inſtrumenta
et ꝑ argumenta.i.ꝑ naturales ꝓbationes.
vel tercius modus ꝓbandi eſt ꝓpꝛia cõfeſ⸗
ſio. hec ibi. De peccatis q̃ ꝑpetrant᷑ a iudi
ce vel aduocato.vel ꝓcuratoꝛe vel accuſa⸗
toꝛe vel reo vel teſte habes infra eo.ti,de ad
uo. Et ſupꝛa ſeva pꝑte ti.i.c. De iniuſticia.
Lota pꝛimo ſᷣm R ay. in ſumma. ꝙ cũ
iudex fert iniuſtã ſententiã wloſe ſeu ſcien
ter. tenet leſo pᷣciſe ad omne intereſſe. niſi
poſſet inducere illũ ꝓ quo tulit ſententiam
ad plenariã reſtitutionẽ. C. de ꝑ.iu.qͥ ma.
l. fi.xi.q:iij.c.quatuoꝛ.Et ᷣm leges multas
alias penas debet ſuſtinere etiã pꝛeter reſti⸗
tutionem delet ei imponi penitẽtia tanq; ꝓ
grauiſſimo crimine.xi.q.iij.Quicũq;. Oñ
Buil. dicit ꝙ iſtud eſt grauius rapina.quia
abutẽdo auctoꝛitate diuina quam habet in
iudicando pᷣter iniuriã ꝓximi deo iniuriaf.
tſi eſt iudex eccleſiaſticus.ſi cõtra iuſtici⸗
am in grauamẽ alterius ꝑtis in iudicio qͥci⸗
qᷓ; facit ꝑ gratiã vel ſoꝛdes puta per pꝛcuni/
am.incurrit ſuſpẽſionẽ ꝑ annũ ab executio
ne officij. et debet cõdemnari ad eſtimatio

nem litis ꝑti.extra de ſen. et re.iudi.Cũ eter
ni. li.vi. De qua ſuſpenſione habes infra.
Si vo ꝑ ignoꝛantiaʒ iniuſte iudicat.tenet

Fm leges leſo.inq;tum bonũ et equũ vide⸗
bii religioni iudicantis.ff. de varijs ⁊ extra⸗

oꝛ.cogni.l.fi.Sed in iudicio anie tenet᷑. vt

in pꝛimo caſu Si in culpa fuit.ſ.qꝛ vłſciuit

vel ſcire debuit ſe inſufficientẽ.et tamẽ taleʒ
cauſam iudicare pᷣſumpſitSi tñ talis igno
rans fuit delegatus. et neceſſitate obedien/⸗
tie male iudicauit.ſed tñ bona fide et de cõ/

ilio peritoꝝ. nõ tenetur pᷣm Bml. Er idem

digit Ray. ſi talis iudex tulit iniquã ſenten

„

1* — GH roiH a.

Ar62 6, —
, ſr- .— 72
7- — Pf. e) . „₰ .. „ 9 i mr- Wesn
„ Pr. ——rre
. 5 SGS 2 —

AIͦ 2.4— — 3 .4 4 Nrnr . MR 7

Nonus

tiam. deceptus ꝑ aſſeſſoꝛẽ. talis q̊ͥ cõmuni⸗
ter ſufficiens putabat/Si aũt ꝑ negligenti
am male iudicauit.vt ſcʒ cum eſſet ſciẽs.et
valens.ſed neglexit ſtudere ⁊ videre qð de
buit ⁊ ideo erxrauit.idem iuris eſt m Kar⸗
ſicut de ignoꝛante. OJitius tñ agendũ cum
iſto.q; cum illo qͥ ſcienter fecit. ¶ Et ꝓ ma
ioꝛi declaratione dictoꝝ Nota ſᷣm Berñ.
extra de reſcrip.c.Sciſcitatus.ꝙ debet iuder
eſſe ita peritus ꝙ non habeat qrere ab alijs
quicq̃ͥd eum loqui opoꝛteat.extra de cõſan.
et gffi.c. Ex literis.Et tñ ſi illiteratus ſit. et
laaleat cõſuetudinẽ et peritiã iudicandi.po
teſt ei committi cauſa. C. de iuriſ.om. iudi.
NDbi dicitur ꝙ milites pñt eſſe iudices.⁊ ſic
dicit glo.xx.di.c.i. Sʒ iudex maxime eccle
ſiaſticus eſe nõ poteſt. niſi ſit ꝑitus ſaltẽ me
diocriter iuris ſcientia.extra de elec.ca. Cũ
nobis ohm.¶ Secũdo nota circa accepti⸗
onem pecunie in iudicãdo.qꝙ iudex ſi acce⸗
pit pecuniã vt male ſudicaret. m Ray. nõ
ſolum punit᷑ vt dictũ eſt. quia ſcienter ma⸗
le iudicauit.ſed ⁊ pecuniã ſic receptaʒ tenet

reſtituere non ei qͥ dedit.cum turpiter dede
rit.ſed ei in cuiue iniuriã recepit.i.qi. Ju⸗
lem'. et ar. xvij.q.iiij. Si quis in atrio. Sʒ
ſi accepit pꝑecuniã vt iudicaret. non vt ma⸗
le.ſed bene iudicaret.pᷣm Ray.tenet᷑ reſtitu
ere ei qui dedit.quia cũ ex oficio ſuo tenet
gratꝭ iudicare.⁊ bene.turpiter accepit.xuij.
q.v. Mon ſane.et crimen cõcuſſionis ↄmi⸗
ſit. Et idem dicit ſi ex aliqua cauſa opoꝛte⸗
bat eum iudicare.⁊ nihilominus vt nõ iu⸗
dicaret accepit aliqᷣd. i.q.i. Aubemus.extra
Pemo: cnerno g. . in: Dieit inguſtt.
MHon licet iudici vendere iuſtũ iudicium.et
ſi liceat aduocato vendere iuſtũ patrociniũ
et iuriſcõſulto iuſtũ cõſiliũ/Guil.tamen di
cit c ſcʒ de reſtitutione talis pecunie eſſe
quando hoc cõſtat in foꝛo cauſax.ſed in fo
ro conſcientie foꝛte eſt magis coſiliũ q;ᷓ ne
