inſamiã. ꝓmptitudo obedientie ꝑ inobodien/
tiam ⁊ 3tumaciã. oꝛdo intentõis recte in frau
dulentiã. Inde eſt ꝙ legimus ſtellas immũ/

das.coꝛruptiuas.fi

miſteria tractant. ſine amoꝛe diſpenſant. ſine
pucdoꝛe frequentat miſteria. etiã angelicis po⸗
teſtatip reuerenda ⁊ manibo cruentis ⁊ labijs

rPollutis.oculis meretricijs.viſceribo venena /
tis. coꝛpibo fetidis. ſpiritibo moꝛtuis. ad ſacro⸗
ſanctũ chꝛiſti coꝛpus accedũt.cum dauid ſcũs
et pueri eius panẽ figuralẽ nõ auderent tãge⸗

re.niſi pꝛius abſtininſſent a mulieribo.et bñdi

cit in ↄſpectueius.qꝛ quidã eoꝝ et ſi caueãt pec

care in cõſpectu hvĩm.tñ in ↄſpcũ dei faciũt qð

turpe eſt dicere. tanto audacius quanto ſecre⸗
tius.ᷣſi tñ ſecretũ eſt. vbi iudex videt ⁊ angeli.
qui indignabundi recedũt.et aduerſarius qui
ſuggerit vt in oꝛe triũ teſtium ſe ſequatur iuſtlta
De ſcðo Apocalpᷣ.viij.

ſnia damnatõis.
Stella magna cui nomẽ abſintlunn. ardens
quaſi facula.cecidit in aqᷓs ⁊ multi vvĩes moꝛ
tui ſunt ex aquis qꝛ amare facte ſunt. magna
P ſuꝑbiã.ardens ꝑ luxuriã. ſicut facula fetens

pinfamiã. velut abſinthium amarus ⁊ coꝛru⸗
ptiuus ꝑ exempli mali influentiã.ſʒ ſᷣm Gre⸗
go. tot plati moꝛnib digni ſunt quot ꝑditõnis
exempla ad ſubditos tranſmittũt. ꝓptereali⸗ ſi
bꝛi laicoꝝ falſi vident᷑.qꝛ ſacerdotũ exempla⸗

ria coꝛrumpũtur. Criſoſto.in libꝛo de dignita⸗
te ſacerdotali.Certius puto aliquẽ laicoꝝ qui
gennens ꝓpeccatis ſuis ꝓbetur obnoxius ad⸗
iuuandũ eſſe ſufragio. q;ᷓ ſacerdotẽ cum accu
ſatur ꝓ alioꝝ delictis. Adem in eodem. Lan⸗
to indigent vulnera ſacerdotis auxilio. quan/
toſimul vniuerſi populi mulriiudo. Hon vi⸗/
deo ꝙ indigẽt amplioꝛi ſacrificio ſacerdotes

q; ppulus expiari. niſi grauioꝛes deberent eo/

rum culpecenſeri. Hrauioꝛes autem egs fa⸗
cit. non conditio vel genus operis. ſed digni⸗/
tas facientis. De tercio Yob. ix. Qui pꝛe⸗/

cipit ſoli ⁊ non oꝛitur. erſtelſas claudit ſub ſi-
gnaculo.iurat clericus ꝙ faciet ſe pꝛomoueri

ucceſſiue. et inobedientiã ſuam coloꝛat ꝑ pꝛe

ces vel falſasſuggeſtiones vel pꝛiinlegi un /

xas. exraticas. De pꝛi
mo JYob. xxv. Stelle nõ ſunt munde in con/
ſpeciu eius.Amiſit enĩ eccleſia munditiam in
ullis wctoꝛibo ⁊ ſacerdotibo, qui vacãt inconti
nentie.immundiſſime lururie vilitate. et vvc ſi
in conſpectu eius.qꝛ cum ſint foꝛnicatoꝛes.et
aliqñ notoꝛij ſine nmoꝛe ↄſecrant.ſine lvůnoꝛe

XXIi.
Eikarione etnon annrfl ſip prochienog.

et claudũtur ſtelle fixe. vel in ſeſplis vel alijs

officijs. et qð ꝑ ſeipos ſoluere noluerũt p x⸗
carios ſoluunt. Similes illis de quo hub.⸗
qui voluerunt habere agrum abimelech 1 n5
ruth. quia eccleſias etpꝛebendas halere volütt
ſed animas cmnare nolunt. nec ſemen ſuſcitag
re chꝛiſto. ſed vroꝛẽ ſuam.i.carnẽ cinn pñt vix
cijs adulterijs exwonentes. ꝙ abuſio eſſetin
vxoꝛe carnali.dicunt ꝙ tradunt vroꝛ Simpꝛe
gnandam.cum iñ ſpado non generet ſz denir
ginet nec pꝛoſtimuta paſſim pariet.ſed vbi efß
illud agatheni concicilij. Oyaconus vel pre,)
ſbyterſi ires ebdomadas ab ecdeeſia ſua den
lerit. triennio a cõmunione ſuſpendatur. et
illud Innoc.iij.in concilio generali. qui pxrrx
rochialem eccleſiam halet. non ꝑ vicanum.
ſed pꝑ ſeipſum illi deſeruiat in oꝛdine. quẽ ipſi-/
us eccleſie cura requirit. Hꝛocedithmõi ino-/
bedientia et contumacia vſq; ad quoſdam re
ligioſos.qui non ſunt contenti pꝛo multitudi
ne obedientie ſue.ſed impem quodam contra
gratiain currunt ad gratiam. vt impleatur il -
lud Oath. xriiij. Stelle cadent de celo et vire
tutes celoꝝ mouebuntur. Ata enĩ a ſupꝛemo
deſcendunt ad infimũ.vt a ſummo ↄtempla⸗
tionis cadunt ad inſimum terrene ſollicitdii⸗
nis.nec ſufficit eis exemptiones decimarum.
iinmunitates ꝓcurationum comtra deũ que/
rere.ſed etiam tpalia vſurpare. Nam multo
laboꝛe.multo pꝛecio vtuntur adeptis pꝛiuiles
gijs et epiſcopalibus inſignijs. mura. anulo ?
baculo et ſandalijs. ſed verius ſcandalis. Aeg
ſpondeatur mihi. ſed attenditurrerum digni /
tas.pꝛofeſſioni monachoꝛum hoc nõ congru /
puta ꝙ darent multam pecuniam ſi voſent
uinpetrare vt vocarentur epiſcopi. ſed laboꝛ
etlatebꝛe ⁊ voluntaria paupertas.hec ſunt in
ignia monachoꝛum. De quarto ſeilicet
fraudulentia velperfidia. Inde hiſuntſydera
errantia quibus caligo tenebꝛarum conſerua
ta eſt ineternũ. Sydera errantia dicuntur pla
nete. qui mouẽtur duplici mom contra frrma/
memum. et cum firmamento. ſacerdotes et
capellani ſunt.qui ouibus procurant paſcug. ·
tamen cum lupis diripiunt oinum ſpolia. Re
cipiunt enim adpredicationem pꝛedicatoꝛes
queſtuarios.qui abuſiones pꝛedicunt et cumn
eis participant pꝛecium. quaſi paſtoꝛes com/
municant cum lupis.vt ipſi lupi deuoꝛent oui
um carnes. et paſtoꝛes habeantlanam. et li
cetin hoc non ſint minoꝛes pꝛelati immunes
a culpa.tamẽ pꝛocedit hec nora ab epiſcopis.
qui dant eis ineaute litteras ſuas.imo ven⸗
dunt.⁊ ad conſiliarios epiſcopoꝝ, quirecigtt·
munera.Apocal.ix. Stella cecidit in terrã.et

Ciitn

ſornnset,
tfoigfirfll
Ptrentchmffie
Er onn eni,
mmnti nid
agechlnn

ſelarnnnitſß

Getuintnenos

cmitutullicn
cchiprſtacoer⸗
tnnottſion,
genaamsconane

Deconcliarnin

roNINusasle
etquihgbeanrcona

l
ſnochs⸗
cor

focsergetoit
els oſnali pen
vonr (peenig
mbceoes Mennet
Wtetractakon

igrdetieftaun
dſtininllianre
Cneparamimten

Arttnenisnn

Poniimn nigiſke
onttornügn
velocilemnseſt
Cölenencnnnni
leins ſcatonetil
Apeſinr erfe
Uoſopcögregan
aßcögregnnor
Aiponnocaplen
Abinonerſren
fronolirſnwe
Ppangeneriſgf
ſlunereggpefra
Napyeſdoeſg
lnonelorang
Cennaptnotarg
ieſietene
mteilega
4pan zelentine
Imns anenang
inifintenen
eſſet er ömße
Panedinnme
Dhlnaeng
Cosmnimmnn

mNN
nitn
n N.&
voGEHNMIII
rr

ismann,

an mnn
mnainſte,

514

Capitulum

. „ „ H . 9* —
datg eſt ei clauis putei abym. et aſcẽdit fumꝰ

et obſcura us eſt aer.er exierũt locuſte.et da⸗

ta eſtoĩs ptãs ſicut hñt ſcoꝛpiones terre.et cũ
deberent eos repꝛimere ⁊ ſubditos ſuos defen
dere. dant eis ptãtem ad diſcurrendũ et de⸗

uoꝛancũ.et inualeſcit hereſis.et reſuſcitatur
plaga egipti.et iõ ſol ⁊ luna obtenebꝛata ſunt

et ſtelle retrarerũt ſplendoꝛẽ ſuũ.et qꝛ veritas

cũ exvediat tacenda nõ eſt nec oxpꝛimatur.et
miſc vᷣia nullli deneganda.et qui coꝛrigit uinſe
ricoꝛdiã pꝛeſtat coꝛrecto vt ſe valeat emẽda⸗
re.ideo nõ abſcondi miſericoꝛdiã iuã et veri⸗

tatem tuam a concilio multo.

De concilijs vniuerſalib⸗ puincialibv 1ſxy

nodalibus adquos ptineat ipſa congregare.
et qui habeant conuenire. Capitulum. ij.

Vid ſit conciliũ vel

ſynodus ⁊ vñ dicatur. Dicit autem

Vſidoꝛus in.vi.ethimologiaꝝ.ꝙ

ſynodus ex greco interppᷣtatur comitatus vel

cetus. Concilij vero nomẽ tractũ eſt exroma⸗

no moꝛe.Tꝑe enĩquo agebatur cauſa.ſcʒ rei⸗

publice oẽs ↄueniebãt in vnũ.cõmuniq; intẽ
tione tractabant.Oñ ⁊ ↄcilium a cõmuni in/⸗
tentione dictũ eſt quaſiↄſiliũ.et conſili quaſi
conſidiũ.d.in.l.lr̃a tranſeunte.vel conailiũ di
ctum excõmuni intentõne.eo ꝙ in vnn diri⸗
gat omnẽ mentis intuitũ. Suꝑcilia enĩ ocu⸗/
loꝛum ſunt.vñ qui ſibimet diſentiut. omino
agunt concili.qꝛ⁊ nõ ↄſentiunt in vnũ.Cetuſ

vero cõuentus eſt velↄgregatio a coeundo.i.
cõueniendo in vnũ dicta.et ſicut ↄuenius eſt

cetus.ſic ⁊ conciliũ a ſocietate multoꝝ in vnũ
appellatur. pec Iſido.di. xv.c. i. NHon tñ oĩs ce
tus ſeu cõgregatio lvvĩm ðꝛ conciliũ vel ſyno⸗
dus.ſʒ cõgregatio pꝛelatoꝝ eccleſiaſticoꝝ ſub
aliquo vno capite ad tractandũ de ſalute aĩaꝑ

et debita ↄuerſatõe fideliũ.et q;uis ſynonima
ſint conciliũ ⁊ ſynodus.conſueuit tñ congrega

tio facta generalis ſub papa vel legato dici cõ
cilium.et ea que fit ab inferioꝛibo. vt me tro/⸗

Ppllitano vel dioceſano cũ clero ſuo dici ſyno/
dus. Concilioꝑꝝ auteʒ ſeu ſynodoꝝ triplex eſt
differentia. vt notat glo.diſti.xvi.in ſimma.

Quoddã enĩ eſt generale.vt illud qð fit pñte
papa vel eius legato ad hoc ſpãliter deputato

apapa. ↄuenientib ep̃is et alijs pᷣlatis pluri

mis ꝓur ipſe oꝛdinauit.et iſtud nõ pᷣt celebꝛa/⸗
xri niſi auẽte pape.vt ptʒ di.xvij.p to.als nullũ
eſſet.et nõ ↄciliũ.ſʒ cõciliabolũ ⁊ ſynagoga ſa
chane diceretur ⁊ eſſet. Oñ Pelagiuspapa.
Jultis de vno apłicis ⁊ canonicis ac eccleſi⸗

aſticis inſtruimurregulis nõ debere abſq; ſnia

*„W

romani wontificis concilig celebꝛari. ſc gene
ralia qnapꝛopfer nõ ↄciliũ ſs vrm cõuenticu⸗
lum wlconciliabolũ̃ caſſatur. qincquid in o
actũ eſt irritũ haletur ⁊ vacuum. di. xvij. Dec
ſcribit epis conſtantinopolitanis. DNinc et rer

theodoꝛicus cũ vocaſſet plurimos epᷣos de di⸗
uerſis puincijs ad conciliũ celebꝛandũ in v-
be. ꝓpter crimina que impingebantur abad⸗
uerſarijs ↄtra ſunmachũ adueniẽtes ob reue
rentiam regis dixerũt lvc fieri nõ poſſe.ſ. cele
bꝛare conciliũ.ſiſæctare ad ſinmachũ papas
qui impetebatur. Et ꝑpſuadẽribo ipis Symma
cho pape. vt ipſe ↄuocaret ſeu auctoꝛitate eiꝰ
cõsgregarentur in cõcilio aſſentit eis et eum
immunẽ ⁊ liberũ ab illis vicijs ꝓlatis contra
eñ declarauerũt.di.xvij.hinc etiã. et ea q̃ ſtatu
untur in hmõi concilijs generalibus. omnes
fideles aſtringunt.

CLonciliũ prouinciale 9. .

eſt. qð celebꝛatur a metropolitano cũ ſiis ſuſꝭ

fraganeis. vel a pꝛimate vel patriarcha. qui
eſt ip metrowlitanuʒ. pᷣr iũ metrowolitanus
celebꝛaꝛe ↄciliũ cñ ſuis ſufrraneiſ ſine auctoꝛi
tate pꝛimatis. vt di. xcij.ſi quis ep̃ᷣs. Et in ta⸗
liscilio pñt fieri ↄſtões ſeu oꝛdinatões cũ ſen
tẽtijs fulminatoꝛijs.q aſtringũt oẽs ilhꝰ ꝓꝛi⸗
cie ſeu metropol.clericos ⁊ laicos nõ exẽptos
Nam exẽmpn nõ tenẽtur ad illa.nec pñt co⸗
gi ad veniendum ad concilia. ſedomnes alij
epiſcopi et abbates illius pꝛouincie nõ exem⸗
pti debent accedere. ibi enam poſſimt rermi⸗
nari litigia.que haberent clexici contra ſuos
Conciliũ epiſcopale Flj.
quod magis conſueint diciſynodus eſt cõgre⸗
gatio quam facit epus clericoꝝ de dioceſiſna.
quodfacere poteſt irrequiſito ſuo metroxoltta
no.ad quod debent accedere omnes recoꝛes
eccleſiarum illius dioceſis.etalij clerici tam
e ciuitate q; de co mitatu.et enam religioſiæ—z2
abbates non exe npti.in quo fieri poſſunt cos
ſtitutiones que dicuntur ſynodales ab epiſco⸗
pis cum conſenſu ta nen capituli ſui. ſcili ca
nonicoꝛũ eccleſie cathedralis ⁊ ſententias ful
minare. que aſtringunt omnes illius dioceſis
etnon alios de inuſmodi concilio epiſcopali
ſeu ſyynodo ſen ꝓuunciali in. . ſequenti.

Adde et quartam S.üjſ.
ojfferentiam concilion 'm Zlnto. de butri. er
ohan. de imol. ſup. c. graue. de pꝛeben. valet
conciliumreligioſoꝛu n. de quo haberur deſta
tu mo. c. in ſingulis. et.c. en que. Sediſta ma/
gis conſueuerunt dici capitula generalig vel

Titules

Hnincialia. de quibo agitur in ↄſtintioniby eo⸗/
ner in dicto.c.in Krannln dicitur de trien /
nio in trinnium.ſed diuerſe religiones in hoc
diuerſo modo ſe habent. ..
De concilio parti.J.iiij.
culari. ꝓuinciali vel epali agitur di.xviij. p to
tum. vbi ð ad quid celebꝛentur ⁊ quo tpe et
qui debent venire.et ꝙ nihil epi debent enge/
re. Ad quid celebꝛẽtur delaraf. di. xviij. c.
ij. Dicit Teo papa.de ↄcilijs epalibo nõ aliud
dicimus qᷓ; ſancti pr̃es ſalubꝛiteroꝛdinauerũt
in quiba de omniboquerelis. q̃ in diuerſos ec/
cleſie oꝛdines naſci aſſolẽt. iudicetur. et di. ea.
dicit ↄciliũ laodicenſe.Nõ opꝛtʒ vocatos ad
conciliũ ↄtemnere.ſʒ adie delere. et aut wce
re aut cceri.qᷓ ſunt ad eccleſie ceteroꝛũq; coꝛ
rectionẽ vtilia. pñt ergo facere ſtatuta 2 me/⸗
tropolitani in ſins ↄcilijs puincialbo. 7 epi in
ſius dioceſibo. nec obina: q dicit Granus in
pꝛin.di.ſ. ꝙ ſunt inualida ad diffiniendũ 2 cõ
ſtiiuendũ.nõ aũtad coꝛrigendũ. quia vt dicit

glo. loc intelligitur de maioꝛib negocijs.ſ.ſpe
ctantib ad fidẽ.qꝛ lvc ſpectat ad papã.vt ſint
obligatoꝛia vniuerſaliter.qꝛ lvc ſpecrat ad cõ⸗
cilia generalig. Quantũ ad tpꝑus ſciendum
antiquitus celebꝛabãtur talia cõcilia bis in
anno. yt ptʒ ꝑ.c.i.di.eg.pꝛima vice ante qua
drageſimã.ſcdᷣa in autũno.vt patz. c. ij.di. ea.
ſed lodie nec ſemel in anno nec in ſpacio mul
toꝛum annoꝝ fiũt ermaxima negligẽtia pla⸗
toꝛun.q̃ in.c.quoniãquidẽ. di.xviij. repꝛehen
ditur. et er hmõi neglectu ſequunt᷑ multa ma
la in clero.debent aũt oẽs ſuſfrraganei eßi vni
re ad conciliũ ꝓuinciale. niſi impeditiſint. vn
de ðꝛ di.ea. Placuit vt quotie nſcũq; ↄcilium
congregñdũ eſt. ep̃ᷣi qui nec etate nec egritu /
dine nec alia gratnoꝛi neceſſitate impediũtur
2ↄvetenter occurrãt. ꝙ ſinõ poterũt ocurrere.
excuſatões ſuas literatoꝛie ſubſcribãt.etrõem
imxedimẽti.vbi dicit glo.ſuꝑ verlo egritudi/
ne. ſ. graui. vt di. ea. ſi quis epox. Don eni le/
ins febꝛicula vel quarrana vetu 8.glo. ſuꝑ ver
lo literatoꝛie velec cert nunciñ cui roſſit cre⸗
chi. vi. xcvij. nobiliſſimus. glo. ſup vrbo. rõem.

Nora ꝙ nõ ſufficicit dicere ſe nõ poſſe veni/

re. niſi rõnem impedimẽn aſſigner. ſic extra de
of. dele. . pꝛudentiã. et illã cauſam ꝓbabit. vt
iiij.q.v.quiſquis.et ꝑ vnũ teſtẽ ſufficit ꝓbare
um iuramẽto ſuo. Delent aũt accedere non
ſolu ep̃i. ſz etiã abbates nõ erempti. pñt ⁊ alij
clerici vemre.qui hñt cauſas diſcutiendas.vt
di. ea. decernimus. Qui aut nõ venirẽt ad cõ⸗
cilunn vel venietes recenerũt ante diſſolutõʒ
ↄcili Puniũtur. vt piz. c. ſi quus. et. .. ſe. di. eg.
t0O t aut metropolitani aiiquid exige

Alſimili ſunt adinuenta in religionib⸗ hiin
fiunt

nerale ſicut poſtea fact t. led en par
Sumlliter quia di. xvi. in pꝛinci.hit mnenno de
canombus apoſtoloꝝ recipiendis ſcʒ autenti⸗/
cis nõ apocryphis. Et oc viðꝛ. ꝙ apoſtolt ali
quando enam cõnenerunt.et ſie cõclium fe/
cerunt. Exrant enim omnesepiſcopi adcom⸗/
Pnendos illos canones. Ounnimo pꝛimum

XXII

4%

2 -—
re ab epᷣis ⁊ alijs venientibo ad ↄciliũ. vel cð⸗

iuncti de hoc delent reſtituere in quadruplñ. vt
ðꝛ di. ea Pquomiãquidẽ.in fi.Et Leo papa di
cit de eulogijs. i. muneno ad ſacra ociha defe
rendis. niloil innenimus a maioꝛbo determi⸗
natũ.ſʒ ſicut vnicniq; pᷣſpytero placuerit. ſ. den
ferat.di.ea.vbi ðꝛ in fi.c.ꝙ hmõi P bñdictõeſ

nec ſunt vt arbitroꝛ requirẽde nec vltra dela⸗

te reſpuende. et in. c. decernimus ðꝛ di. ea.

quuliler eps reuerſus de ↄcilio puinciali inſra

ſpaciñ ſer menſiũ dʒ cõuocare oẽs abbateset

clericos ⁊ totã plebẽ.et declarare eis ſeu inſi⸗

nuare.q oꝛdin ata ſunt in ipᷣo cõcilio als puni/
untur c omittẽetes. etqina iſta nõſernantur
ideo male. Deruʒp lvc nõ tollitur quin epᷣus
nõ poſſit celebꝛare conciliñ inſua dioceſt. nee
obſtat qð ðin. c. p eccleſiaſticas. diſt. riiij

illud intelligitur de concilijs ꝓuimcialibo.que

nõ facere ebent eßi ſʒ archiepi. Si añt archi
epiſcopi nõ cele bꝛẽt ↄciliũ puinciale. vr ele⸗

rent. tñ debent epi celebꝛare ſua cõcilia ſeu ſy/
nodum ⁊ cũcta q obſeruãda dicũtur in cõcilijs
ꝓuincialibo.ſeruari debent in epᷣalibo.ſ in eis
ↄueniũt epᷣs cũ omniborectoꝛi eccleſiaꝝ ab
batibus nõ exemptis reliquis clericis et ad
monere deber de agenchis pꝛo ſalute ammaꝝ
et declarare ſeu inſinugre ſuas cõſtitunones.
pitula generalia ⁊ puincialia. in quubus in
oꝛdinatões ſeruande. que dicuntur act q̃ob
ligant ad ſeruandũ vſq; ad ſequẽs capitulnm.

z debet ſuo conuentui intimare.

oſtiq; fuerint ꝓmulgate. de quibo quuililet pꝛi/-

De conciliſs gene F. v.

ralibus qñ inicin habuerũt. reſert Grananus

di. xv. in pꝛinci. Aſidoꝛus in li. ethimolo. vi.
aſſerere. ꝙ a tꝑe ↄſtantini impatoꝛis.vnde 2
Silueſtri pap?. Nam in pcedentib tpibus
ꝑſecutione infidelium cõtrachꝛiſtianos feruẽ
te wcendoꝝ plebium nõ dabatur facultas. et
quia non erat epiſcopis licentia cõceſſa cõue/

niendi in vnum. ideo eccleſia in diuerſas hey

reſes ſciſſa eſt. que ꝑ concilia poſtmodinn con

futate et damnate ſumt. Mon obſtat. c,placuè

i. rij. q. ij. in quo oſtengiturp melchiadem pa
pam celebꝛatũ conciliũ qui tamen pceſſit ve⸗

ſtrum. NHam vt dicit glo. et archid. Oe qis

conciliũ ſecerit melchiades.nõ tamen uage⸗

.

fuerũt.ſed cũ pancis

ſüienmmenn.
Tpguunnnann.
uſutiſ⸗
Telltgieert
tiurfti ign
dnnpetifumna.
cieigumer!
lalſcgetckenn
Coceccainar
Cähnktser
NN
roſndrer
Piſhend
teſenanliner
ſapongeſe
ef iieſtnrb
mniſ incuot
nilli poen el
wmnnm cnii
getenleftta
nſoregcentumn.
Gͤtennugeet
Tn niw.
heſttänſon
afin Taoa

ennrie
ren
tnat miu
ſnme
mmnci ſijtin
(XRnι

naähtrüm
etmnmer
. Emijien;
gleben ituin
eibini
W ceri

4
,

crarnus
sbani,
mmagll⸗
NaAMW

O

conciliũ eccleſie celebꝛatũ fuit hieroſolimis

ſub petro apoſtolo pꝛimo põtiſics ſummo.pᷣ⸗

ſente etiam ibi iacobo hieroſolimoꝑ patriar
cha ſeu archiep̃o.qñ.ſ.diſceptantib adinui/
cem paulo ⁊ barnaba cũñ cõuerſis a iudaiſmo
q̊ erant antiochie circa obſeruationẽ legaliũ.
Ntrüũ.ſ.fideles cõuerſi ex gentilitate delberẽet
ſeruare legalia.queſtõ hec delata ẽ ad apoſto/

los.qͥ erãt hieroſolimis.⁊ merito.ꝗꝛ de fidei

negocio agebat᷑.⁊ cõuenientes diſcipuli vi⸗
dere de verb hoc. petrus vt caput cõcilij 1 põ⸗/
tifer ſummus declarauit illos ad boc nõ eẽ in
dDucendos. Exinde iacobo apoſtolus.quaſi in

pſona omniũ alioꝝ cõgregatoꝛuʒ locutus eſt

aſſentiens ei. qd petrus veclarauerat 2 deter⸗

minauerat vt ſanctũ ⁊ iuſtũ.ſicut ⁊ nũc in cõ

cilis generalibo obſeruat᷑. vbi honit᷑ aliqͥd

inſtituendũ. Et ſi iuſtũ videt᷑.rũdent omnes

epᷣi ⁊ plati placet.vt patet.i.q.vij.c.cõueniẽ

tibo. vbi ad pꝛopoſitã in coneilio cõſtitutionẽ
fiendã ſctã ſinodus rñũdit. Placet oĩbo nobis
⁊ ſic determinatione factain dicto ↄcilio ſcri⸗
pſerũt ecdeſie antiochie. Diſum eſt nobis

ſoñiſancto. act. xv. Ex cõcilis igit᷑ genera/
libo quatuoꝛ dicũtur ceteris ſolẽnioꝛa ⁊ anti⸗

quioꝛa.ſ.nicenũ cõſtantinopolitanũ epheſinũ
⁊calcedoneſe. Hec totã pꝛincipaliter cõple /
ctũtur fidẽ. quaſi quatuoꝛ euãgelia wel foti⸗
dem padiſi flumina. de qͥbo ait greg. Sic ſan
cti euãgelij quatuoꝛ libꝛos.ſic quatuoꝛ conci

lia ſuſcꝑe celebrari als venerari me fateoꝛ
qꝛ in his velut in quadrato lapide fidei ſtru⸗

ctura cõſurgit.⁊ cui ſtibet vite atq; actõis noꝛ/⸗
ma exiſtit. l.in cõſtitutõnibo eox. di. xv. ſieut

Honp cõcilioꝑ pꝛimũ.cccxviij.epoꝝ ſub cõſtã
tino impatore pactum in quo arriane ꝑſidie
blaſphemia cõdemnata ẽ.quã de inequalita⸗
te ſanctiſſime trinitatis idẽ axrius aſſerebat.
ſcʒ patreʒ eſſe maioꝛc᷑.filiũ minoꝛẽ.⁊ ibi etiaʒ
editũ eſt ſimbolũ fidei qð cantat᷑ ſeu legit in

miſſa. in quo declaratũ ẽ filin eſſe cõſubſtan/⸗
tialẽ patri. Celebꝛatũ aũi fuit hoc cõciliũ ãno

vomimi.cccxiii. Secũda ſinodus ſeu cõciliuʒ

generale ſuit cõſtantinopoli.ſub theodoſio ſe

niore a centumquinquaginta patribo in qua

cõdemnata ẽ hereſis macedonj dicentis ſpi
ritũſanctũ minoꝛẽ filio ⁊ patre.ſed ibi decla⸗

ratũ eſt ſppũmſanctũ cõſubſtantialem eſſe pa

tri ⁊ filo. Lercia ſinodus epheſina pꝛima. cc.

patruʒ ſub theodoſio iunioꝛe auguſto.in qua

anathematizatus fuit neſtoꝛius aſſerẽs ĩ xpᷣo
duas pſonas diſtinctas.humanam.ſ.⁊ diui

nam in vna ꝑſona dñi noſtriileſu xpᷣi.Quar
ta ſinodus chalcedonenſis lexcentutriginta

ſacerdotũ.i.epᷣoꝑ ſub marti ano pꝛincipe.eu⸗/⸗

ticen abbatẽ coſtantinopolitanũ verbi dei er

camis vnã naturã pnũciantẽ ⁊ dioſcoꝝ eius

defenſoꝛẽ cñ alijs hereticis ↄdenauit.pᷣdicãs

ipᷣa ſinodus xpᷣm deũ ſic natum devirgine. vt
in eñ ſubiecia diuine ⁊ humane cõ fiteamur

nature. Be ſinodi pꝛincipales quatuoꝛ fidei

naturã pleniſſime pᷣ̃dicãtes. Sʒ ⁊ ſi qua ſumt
ſimilia cõcilis. qᷓ ſanceipr̃es ſpnſancto pleni

ſanxerũt om̃i manẽt ſtabilita vigoꝛe. lec diſ.

rv. c.i.r añt in di.xvi. Sancta octo vniuer⸗
ſalia cõcilis. vbi dicit glo. ꝙ iſta cõcilia deqͥ⸗

bus ẽ ſermo. aliqñ ene narro⸗ v ptʒ ſup
ex eo.ꝙ in qtuoꝛ loꝗ diuerſi

in is celebꝛata ſunt.
Aliqñ dicũtur octo.vt in dic.ca. ſancta octo.
er eo ꝙ octies fuerũt celebꝛata.⁊ in diuerſis
tpibo.ſed in vno ⁊ eodẽ loco vel ciuitate fue⸗

rũt pluries celebꝛata in diuerſo tpe. vt patʒ
in. d. c. ſancta octo. di. xvi. Beda etiã in li.xe

tpibo poſt pᷣ dicta concilia nũerar ⁊ alia. xxiiij.
cõcilia celebꝛata ſub diuerſis tꝑibo ⁊ ĩ diuer⸗

ſis locis ⁊ ſingulis ſtatuti ſunt diuerſi cano⸗
nes. vt patʒ di. xvi. c.vi. qͥ habẽtur diſperſi in
diuerſis pnbo coꝛ ꝑis iuris. aliqͥ etiam abie

rũt in diſuetudinẽ. De alus cõcilis celebꝛa/

tis vſq; ad annũ dñi milleſimũ nõ ita patet.

Circa annũ vero dñi milleſimũvictoꝛ genere

alamanus floꝛẽtie cõciliũ celebrauit.⁊ mul⸗
tos ep̃os pꝛopter ſimoniã ⁊ foꝛnicationẽ de,/

poſuit. Noõ poſt multũ tempis poſtea grego.
vij.cõciliũ celebrauit.⁊ henricũ im ꝑatoꝛẽ ter
ciũ ercõicauit.qꝛ ſe cõtra eccleſiam erexit.et
ſciſina ꝓcurauit aliũ papã ſaciẽs.poſt hũc vr
banus.ij.cõciliũ celebꝛauit apudclarũ mon⸗

tem. ⁊ ibi oꝛdinatũ fuit.vt dicerẽiur hoꝛe of
ficijs virginis marie oꝛdinarie. ſicut dicif oſ⸗/
ficiũ dñi noſtri. Exinde ſub Nicolao papa.

ij.hic fuit pꝛimus epᷣus floꝛentinus ſems ele

(tus.cõgregatũ ẽ cõciliñ cũ.cxiiij.epᷣis rome.

in berẽgariꝰ thuronẽſis abiurauit hereſim
ſuꝗ coꝛã nico. circa euchariſtiã. in q̃ dicebat
ibi tm̃ eẽ xpᷣm.vt in ſigno.de hvc de cõſe. di. ij.
ego berẽgari.⁊ hoc añ inno.ij.fuit.ãno dñi.
mexxiiij.ſinod ſub inno.ii.celebꝛafremis.
petrus leonis.qͥ ꝑ cõtentionẽ ⁊ ipᷣe oꝛdina

tus ẽ ſeu factꝰ papa.demũ repulſus eſt.ad qðᷣ

ſciſma tollẽdũ mitũ laboꝛauit.b.ber.a ita ꝓfe
cit.ꝙ extinctũ ẽ in illo eiecto petro.qͥ anacle/
tũ fecerat ſe noĩari.lið cõciliũ ĩ vꝛleromna⸗/
na celebꝛauit.ãno dñi.melxx.floꝛuit maęr᷑ pe⸗
trus lõbardepᷣs piſiñ.i.mgr ſen.⁊ petrus cõ
meſtoe Afeur iiſtoꝛi ſcholaſticã. anno dñi.
mclxii. Gratia monachus alias ep̃s de claſa
ciuitate tuſcie. Dicit martinus in ſua croni⸗
ca.ꝙ cõpilauit decretum. vt notat hug.ii.q.

vi. 5. foꝛina. dicit enim ꝙ floꝛuit alerãdꝛo in

theologia regente.anno dñi.mclciii.moꝛtuo
adriano elect canonice alexander.ui.Sene.

Ziuulrs

tenuit cathedram annis. xrxij.menſibn. ri. di
ebus. xv. 7 alter per ſciſma creatus qͥ dicebat
octauianus quintus.immo eſiã tres alij ſed
omnibo repuiſis remãſit demũ alerander pa
pa. qͥ duo cõcilia vniuerſalia celebꝛauit vnũ
turonis in frãcie. anno dñi. Oclrxiũ.aliudro

medictũ lateranẽſe.ſciſma tũc fuit.qð dura

uit. xvi. annis. 1 diſſenſſio magna inter alerã⸗

drũ ⁊ fridericũ.ſ.imꝑatoꝛẽ qð tñ ablatũ eſt ꝰ
facta pax inter eos.AQuatuoꝛ ergo antipapꝛ.
ſcʒ victoꝛ.paſcalis.calixtus ⁊ inno. defecerũůr
remanſit ſolus alexander. Cpe huius mar
tiriʒatus ẽ.s.thv.cantuariẽſis axcchiepᷣs ⁊ ca⸗
noniʒatus anno vomini. Occ.innoc.iij.ſub
quo ceperũt oꝛdines mendicãtiũ.Et ãno vo⸗

mini. ccxv.conciliũ lateranẽſe celebꝛauit
in quo ↄuenerũt.OIccxv.pᷣlati.ſ.patriarche
archiepᷣi.ep̃i ⁊ alij prelati.et multe ſalutifere
decretales ibi edite ſunt.ãno dñi.mccxxxriij.
greg.ix.beatũ cominicũ canoniʒauit a confir

matione oꝛdinis. xviij.⁊ a moꝛte ipins.b.o

minici anno.xiij.ac etiã. b.franciſcũ.õhic gre.
cõuocauit cõcih rome.ſediimꝑatoꝛ impedi⸗
uit.⁊ cepit duos cardinales ⁊ multos pᷣlatos

eos occidendo. Anno vomi.mccxl. vel cir/

ca inno.iij.ianuen ſis celebꝛauit cõcilium in

lugduno.⁊ imꝑatoꝛẽ fridericum excõicauit.

voſt quẽ fuit alexãder.iiij.ãno dñi.mcclxxiiij

Creatus ẽ papa grego x.natione lombardus

NPHie lusduni cõcilium celebꝛauit.vbi fuerũt
quingenii ep̃i.lx.abbates et alij pꝛelati circa
miulle.in quo grecoꝝ ⁊ thartaroꝝ nũcij inter/
fuerũt.⁊ greci aovnitatẽ redire eccleñe pꝛo⸗

miſerũt.in cuius ſignũ cõfeni ſunt ſpũmſan

ctũ a patre ⁊ filio ꝓcedere. Poſthunc ho
noꝛius.iiij.⁊ eſt vltimus in martiniana.ãno
dñi.m.cclxxxvii.poſt hos fuit celeſtinus.quẽ
ſeqͥtur bonifa.viij.⁊ eũ Benedic.xi.demũ cle
mens.v.ſub quo ↄciliũ vienẽſe io.xxii.vꝛba.
greg. xi. poſt quẽ ſciſma inter duos.ſ.vxrbanũ
ſub quo ytalia. vngaria ⁊ alamania fuerũt. ⁊
clementem. ſub quo francia hyſpania ⁊ aro⸗
gania fuerũt. vꝛbano ſucceſſit bonifaciꝰ.viii.
byunifacio inno. inno. greg. xii. Ex alia ꝑte cle
menti ſucceſit BGnedic.xvii.Et ſub his duob⸗
ſcʒ. gre.xii.⁊ lenedi.xiii.Factũ ẽ terciũ ſciſma
concilio celebꝛato piſis.vbi factus terciꝰ pa⸗
pa dicius alexander oꝛdinis minox.cui ſuc⸗
ceſſit ioh.xxiii.Et cõcilio generali congrega
to cõ ſtantie.greg.xii.ſpõte renũciauit.ioh.
yxiii.œpomitur.eſt ⁊ benedictus.xii.depoſitus
ꝓptercõtumaciã nolens cõparere.alcum ma
gna cõcordia cardinaliũ ipoꝝ triũ qui ſe pꝛo⸗
ſummis pontificibo gerebantur. ⁊ etiã adiun
ctis vocibo q buſdã nationũ.canonice ẽ elec/⸗
tus martinus.v.de como colũnẽſiũ.anno do

mini.mcccx vii.cui ſucceſſit Enugenius iiii.
natione venetus.ſub quo celebꝛatũ ẽ cõciliũ

generale ferrarie. ſed ꝓpter peſtẽ poſtea rãſla

tũ floꝛentie.in quo concilio generali reducti

ſunt greci ad fidem ⁊ cõfeſſionẽ verã de pꝛo⸗
ceſſiõe ſpũſſancti.⁊ armeni etiã reducti ſunt
ad quod cõciliũ venerũt patriarcha grecoꝛuʒ
cyoõſtantinopolitanus imperatoꝛ grecox. Et

in ipᷣo etiã cõcilio generali de baſilea in ferra⸗
riam.⁊ de ferraria in ffoꝛentiã trãſato ab eu⸗
genio pꝛopter reducuoneʒ grecoꝛũ.illi cõgre⸗
gati baſilee faciẽtes ſciſma.temerarie depoſun

erũt eugeniũ ⁊ ducem ſabandie dictum ama

deñ crau erũt vocantes felicẽ.ſed anno wmi
ni.Oacccc.xlix. de menſe apꝛilis renũciauit
papatui dictus felix.⁊ hvc moꝛtuo eugeni.
nico.v.ſuccedẽte ei in papatu.

Quod concilia ge J. vi.

neralia nõ poſſunt pᷣfigere legem pape. Mo⸗/

tat abbas de ſicilia ſuꝑ.c.ſignifcaſti. d elec.

Ocõcilia generalia nõ poſſunt ſtatuendo pfi

gere legem pape.immo in omnibus ſtatutis
cõcilii ĩtelligit᷑ tacite.e rcepta auctoꝛitas pa/

p. ⁊ textus huius decreta lis ſigniſicaſti. frte,-

quẽter allegatur.pᷣcipue ĩ materia vbi diſpu
tatur de ptãte cõcilij ⁊pape. Et vide de hoc bo

nũ tex.xi.q.iij.vbi dicitur. Nemo iudicabit

vel iudicare põt pꝛimã ſedẽ.iſ.papam.nec au.
guſtus nec populus nec clerus.a.c.glioꝛux.⁊

multa alia.c.ibi poſiia ad idem faciũt.Erper

iſtũ tex. argint io. an. ꝙ ſentẽtie papꝑeẽ ſtadũ
qñ cõtradicit ſentẽtie totius cõcili.Et remiti
tit ad notata in.c.in iſtis.di.iiij.⁊.c.ſicut.di.

xiiij. Infert etiãio.an.qꝙ ꝑ iſtũ terx. ſolum pa

pa põt interpᷣtari ſtatuta cõcilij.nec mirũ en
ſᷣm eũ poſſit ⁊ tollere ⁊ limitare.vt.c.ſtatutũ.

de reſcnip.li.vi. Dide bonã glo.in.c. vbi peri⸗
culũ.de elec.li.vi.q̃ dicit ꝙ licet nõ ſit licitũ.

ꝙ papa reuocat ſtatuta cõcilij ſine ſpᷣius cõ
lijconſilio.põt mñ ſi vult.ꝓ quo facit ter.hic⁊
ibi.tex.iſte ⁊ omia pᷣdicta.bebent limitari⁊ re
ſtringi ad ea.q̃ pendẽt a plena diſpoſitõe pa⸗

pe. Ham in his qᷓ ſuntiuris poſitiui indubi⸗

tanter ẽ papa ſupᷣ cõciliũ.qꝛ ipᷣe ẽ caputeccle
ſie. Oñ licet poteſtas ſit data pape et toti ec⸗

cleſie. pape tñ tributa ẽ fanq; capiti. vñ delet

coꝛpua moueria diſpoſitõne capitis. vide bv
nũ ter.ad pꝛedicta in.c.ita cminus. di.rix.
in no.teſtamẽto ⁊ ĩi.c.quis.di.jxi.⁊.xxiiij.
q.i.loquit᷑.⁊.c.pudenda. Sed in his q nõ de
pendenta plena poteſtate pape. nõ eſt ſimpli
ciſer dicendũ ꝙ papa ſit ſupꝛa ſtatuta cõcilij

ideo in cõcernẽtibo fidẽ. cõciliũ eſt ſupꝛa pa/

pam. Nñ papa nõ poteſt diſponerecõtra di⸗
pſita ꝑ cociliũ in hmõi vide bonũ tert.cum

Pimnninſente

7

oCnclinr

(teöfotank eg

gteichpfcende
ſrenciſtieehe,
Corinatnnanat⸗
Spepanece
Kia genie⸗
Tfteterptnouum
ptiet iigian

(eetConcſüene
ſienm cetnalf
Acleſa ſearepſen
(oſtninrertol

leesteneoſtin
ſonſaemanus.

fPannauren

nncmreccete,
Roec ince geen.
Wbaroctineca
(Rengererik
Reraadcorced
echaaucterre
Neruncdeer⸗
laſar isune
vnoſoloolgspec
nemcheigivbire
gis lſſeancale⸗
n ,Penvante
legſig ergon
leſtenmnenfch
Cinctemenn
ſoptpopgdiſwnen
Cndlifthamecon
Aleſeyt dictter,
GCbitelicomuta
non po
iininne
WN

panddiſne

Mnkranwnt⸗
ceſeſffteffin
lanſatönkin
nnerceſegn

Weccleſe ſn

an

mun Wrte
dnmdmfe
epitenitilnt
Pluimr
rti
R
ientnii
a nAiini
mni ngint
lkereimid
Menig
Hn. jniinrii
NEſtndid
ni
jminus,
—

tpeirimt

Capitulum

glo. di. xix. anaſtaſius. Ninc eſt ꝙ cilium p̃ᷣt
condemnare papã de hereſi. vt di.xl.ſi papa.
Poteſtenl eſſe hereticus papa ⁊ de hereſiiudi⸗

cari. Et dicunt cctoꝛes in.c.fidei fauoꝛem.de

here. li. vi. ꝙ ↄcilium eſt idex. puta tantũ. qꝙ;
ſipapa mouereiux melioꝛiboratõnib ⁊ aucto
ritatibus qᷓ; ↄciliũ ſtandũ tũc eſſet ſentẽtie pa

pe. Nam ⁊ conciliũ pᷣt exrare, ſicut als erra /

uit in facto matrimonijinter raptoꝛẽ ⁊ raptaʒ
declarans nõ poſſe eſſe matrimnomi.et dictuʒ

Hiero.melius ſentientis ſuit poſtea pᷣlatuʒ ſta

tuto concilij.vxvi.q.ij.tria.iuncto.c.placuit.

₰ ½

facit qð notaiur ⁊ legitf.di.xx.c.i.Nam in cõ⸗

cernentibo fidem dictũ etiã vnius pꝛiuati eſſʒ
ꝓferendũ ſnie pape.ſi melioꝛib rõnibo ⁊ au/⸗
ctoꝛitatiba noui et veteris teſtamẽti mouere⸗/
iur qᷓ; papa.nec ob.ſi dicatur ꝙ conciliũ non
pt errare qꝛ chꝛiſtus oꝛauit ꝓ eccleſia ſua ne
deficeret. vt notatur in.c. maioꝛes.extxra de ba
pti. et. xxiiij.q.i.a recta.et.c.pudenda. Nam
licet conciliũ generale totã eccleſiam vniuer

ſalem ↄcernat.imñ ibi vere nõ eſt vniuerſalis
eccleſia ſed repᷣſentatiue qꝛ vniuerſalis eccle

ſia ↄſtimuitur ex collectõe oĩm fideliũ. Dñ oẽs

ſideles terre ↄſtitnunt totam vniuerſalẽ eccle

ſiam. ſaltem cqius caput ⁊ ſponſus eſt ipᷣe chꝛi
ſtus. Papa aũt eſt vicarius ipᷣius chꝛiſti.et nõ
verum caput eccleſie.vt notat glo.ne romani
de elec. in cle.que etiã dicit. ꝙ moꝛtuo papa.
eccleſia nõ eſt ſine capite.qꝛ nõ eſt ſine chꝛiſto
qui eſt caput eius ⁊ iſta eccleſia eſt que nõ po⸗
teſt errare. de conſe. di. i. eccleſia. Oñ pombi⸗
le eſt ꝙ tota fides remaneret in vno ſolo. ita
verumm eſt dicere g fides nõ deficit in eccle
la. ſicut ius vmuerſitatis poreſt reſidere in
vno ſolo alijs peccantibo.lvc patuit poſt paſſio
nem chꝛiſti vbi remanſit in ſola virgine.quia
oẽs alij ſcandaliʒati ſunt.et tñ chꝛiſtus oꝛaue⸗
rat ꝓ Petro ante paſſionẽ vt non deficerer fi
des ſua.ergo nõ ðꝛ eccleſia deficere nec erra⸗
re ſiremaneat fides in vno ſolo. Atem di⸗
co ꝙ in cõcernentibo vniuerſalẽ ſtatũ eccleſie
nõ pt papa diſponere cõtra ſtatum generalis
conciliᷣ.ſi ſtatuẽdo decoloꝛareturx ſtatus ipᷣius
eccleſie vt dicit tex.i.q.vij.c.et ſi illa.et in hoc
caſu intelligo multas glo.que videntur velle
ꝙꝙ papa non poteſt diſponere contra vni⸗
uerſalem ſtatum eccleſie.vt notatur in.c.lite⸗
ras.de reſti.ſpo.et vide qð notat AInnoc̃.in.c.
quanto.de cõſue.vbi dicit.ꝙ nõ eſt papa per⸗
mittendus venirxe ↄtraſtatum vnuerſalẽ ec⸗
cleſie ſi inde infamaretur eccleſia. ſecus ſi ex
cauſa rõnabili papa vult venire limitãdo ſta
ium eccleſieſeu tollendo ſtatutũ ↄcilij ſuꝑ ſta⸗
tu eccleſie. ſic intelligo q notat glo.in.c. qᷓ ad
ꝑpetuã.xxv.q.i.ꝑc ille.Pe.de ancha.videtur

I

dicere. ꝙ papa p̈t tollere ſingula ſtatuta ec⸗
cleſie ſcʒ mere iuris poſitiui.qꝛ iſtud vel illud

H non oĩla ſinul.qꝛ lc eſt deſtruere ſtatũ vni⸗
uerſalem eccleſie. Idem abbas de ſicilia in⸗

Incit glo. ſuper. c.ſi papa.di.xl. vbi ðꝛ.ꝙ papa
pᷣt enã iudicari ꝓ quolibet moꝛtali notoꝛio in

quo eſſet incoꝛrigibilis et ſcandaliʒaret eccleſi
ain.qꝛ talis ↄtumacia reputat hereſis ⁊ mul⸗
ium opi.illius glo. axpꝛobat.ſed vtſupꝛa in ti.
de ſimmis pontificibo. dictũ eſt ꝑ Pe. de palu.

illa glo.nõ eſt vera qꝛ illa ꝑtinacia impꝛopꝛie

icimur hereſis. Sed cũ ðꝛ in dicto.c.ſi papa.
ip̃m de vreſi poſſe iudicari. intelligitur ꝓpꝛie
et ſtricte hereſis ꝓut impoꝛtat exroꝛẽ circa fi⸗
dem.nð ꝓ ꝑtinaci pmanentia in aliquo cri⸗
mine etiã noroꝛio. Derũ eſt ꝙ in concilio con

ſtantieñ.celebꝛato circa ãnos dñi.OJccccxvij

in quodã decreto qð incipi t.frequẽs.fuit ſtatu

uumm ꝙ non ſolũ in cauſa hereſis ſʒ etiã in cau⸗

ſa ſciſinatis ↄciliũ poſſet de papa iudicaxe ⁊ re
cre. qꝛ ſatis appꝛopinquat hereſi. differens ab
eo ſicur diſpoſitio ad habitũ.non tñ viðꝛ intel⸗
ligendũ de omni ſciſinate ſed de eo ꝗð oꝛtum

eſſet in electõne ipᷣius ſummi pontificis. vt cñ

dvubitaretur ꝓbabiliter. vtrũ canonice eſſz ſa⸗

cta an ꝑ violentiã ⁊ hmõi. ſicut accidit de ſciſ⸗
mate.qð timc in dicto cõcilio conſtantieñ fu⸗
it amotũ qð durauerat ꝑ annos.xl. vel circa.
etoꝛtũ hahuit poſt moꝛtẽ Gꝛego.xi. In creati
one ſucceſſoꝛis immediate qui dictuseſt vꝛba
nus.vi. ex eo ꝙ dicebatur illa electioꝑ mem.
qui cadere wterat in conſtantẽ virũ. vnde et
a cardinalibo recedentibo poſt menſes alids
ab eis creatus fuit alter in ciuitate fimdoꝝ in
confinibus regni ſicilie qui dictus eſt clemẽs.

vi.ſed nõ de ſciſnate qð oꝛiretux habito ſeu p
ſicẽte vno indubitato ſimmmo pontifice et hoc

ꝙ aliqui recederent ab obedientia eius ſtatu⸗

entes ſibi aliud caput.ſicut factũ eſt in conci⸗

lio baſilieñ. Effecto cõciliabolo temerarie de⸗

ponentibus Eugenium.iiij. vnicũ ⁊ indubita

tum vicariñ ieſu chꝛiſti. et erigennbo nepha⸗
rie idolũ quẽ axpellauerũt felicẽ pꝛius fubau⸗

ce ducem dictum amadeum.

Quando conciliũ 5. Vij.

ðꝛ legitime celebꝛatum circa qð norandũ.q;

tũc fit legitime generale conciliũ qñ fit de mꝗ
dato pape ipſo interueniente.vel alio de eius
ſpeciali mãdato.luxta id qð legitur etnotatur.
di. iij. F. poꝛro. et di. xvij. c.l. et. ij. Adem Tho.
vt ſupꝛa patuit in ti.pᷣcedenti. Sciendũ etiaʒ
ꝙ pꝛiſcis tꝑib in ↄgregatõne ↄcilioꝝ ſemper
interfuerũt imꝑatoꝛes. vt patʒ in.c.canones
di. xv. et di.xvij.ꝭ.hinc etiꝗ.dicitur de theode⸗

rico rege ↄuocante conciliũ et multa concilis

3

„

ZTitulus

ſuiſſe ver impatoꝛes ↄuocata. vt ptz in diſcur⸗
ſu hyſtoꝛie triptite.⁊ in libꝛo ↄcilioꝝ. ideo au
tem antiquitus impatoꝛes cõiter ↄcilia ↄgre⸗

gahant. q? tũc eccleſia male woterat vti ptãre

ſua ꝓpter aduerſitat es ⁊ diuerſitates q̃s pati

ebatur ab hereticis quibo eliqñ fauebanr ad

herebant magni pꝛincipes ⁊ reges. vñ ſtatun
cum wtuit loc coꝛrexit. et nõ ꝑ pꝛincipes ſʒ ꝑ
ſe ↄcilia ↄuocauit.et aliqñ ꝑ imꝑatoꝛes pᷣcipi

ente eccleſia celebꝛata ſunt cõcilia.aliqñ ipſa
rogante ⁊ woſtea auctoꝛiʒãte. aliqñ ipſa aucto

riʒante.aliqñ ipᷣa ratificante.vt di.xvij.p totũ
et maxime in.S.hinc eriã.⁊ aliqñ ↄſultu impe
ratoꝛis ⁊ ſui pꝛeſenniag. Dicunt autẽ aliqui ꝙ;
papa negligẽte ⁊ nolente ↄuocare ↄcilium ad
locum idoneum ꝓ aliqua cauſa ardua immi⸗
nenti.ptãs ↄgregandi conciliũ ſpectat pꝛimo
