ouando in pꝛofunda nocte ſoleant iſta fieri.
Hos eriaʒ caſus ponit Ray. Sextus pᷣm Ho
ſti. eſt ſi habet duas eccleſias commendatas.
velvnam cõmendatam. er aliam intitulatẽ
pꝛopter paupertatem nec poteſt habere vicari
uim. et quilibet populus vult habere minaʒ in
ſua eccleſia.cum vtriq; equaliter teneatur.
vtrobiq; poteſt equaliter celebꝛare.Si etiam
occurrent eodem die due miſſe.vnam foꝛte
de feſto. aliam de ieiunio. vt contingit in. xl.

E inij

Titulus terciuſdecimus

et videtur iuſta cauſa celebꝛandi bis.ſi tamẽ
als non wteſt audire ſecundã. nõ tenet᷑.ſed
ſufficit de vno celebꝛare.et de alio officium te

nere. Et nota ꝙ in his caſibus nunq; licet

celebꝛare vltra binã vicem. niſi in natali vbi
ter cõceditur. Item intelligiuur. ꝙ poteſt di⸗
cere ſecundam miſſamin his caſibus ſi eſt ie
iunus.ita ꝙ nõ ſumpſerit ablutiõʒ als nõ poſ
ſet ſcvᷣo celebꝛare. Atẽ er ſi licet aliquãdo plu

ties celebꝛare. vt in dictis caſibus. in qubus
debet ſemper ſacramentuʒ ſumere. nũq; tamẽ

lcet in die pluries cõmunicare abſq; celebꝛa
tione. Item ſicut diciturvnum pꝛandium.et
vna cena vnifate coꝛdis.id eſt intentionis. li
cet ſint ibi multe wotationes. et comeſtiones
ſic ſi ſacerdos ſumat pꝛius ſub duabus ſpecie
bus fracrionis.et xoſtea calicem. vna eſt com
mimio. Similiter ſi ppter cuſtodie periculũ
ſacramenti ſumeret ſimul decem loſtias con
ſecratas non dicitur niſi ſemel cõmuuicare.
Vtem poſtq; celebꝛauit.vel als cõmunicauit
licet nõ plus commumicare intenderet. ſi ſit
penculum. licet ei ieiuno tamẽ loſtiam conſe
cratam ſumere.ar.de cõſe.di.ij. Cribus gradi

bus.hec omnia Pe. Item extrade cele. miſ.
c.ij.dicitur. ꝙ ꝓpter miſſam peculiarẽ, id eſt

ſpecialem ꝓ aliquo ſancto.vel ꝓ defuncto nõ
deber quis dimittere quin audit miſam pꝛo/
pꝛiam de die.quod intelligitur pm Buil.quã
do dies habet ꝓpꝛiam miſſam. etilla die te⸗
net audire. Item dicit Rav. vt in pꝛofeſtis
diebus. cum dicirur miſſa de le'ata virginevel
de ſpiritulancto.et huiuſinodi.non delet dici

gloꝛia in excelſis deo. nec credo in vnum deũ
vt fiat differẽtia inter ſolennitatem er cõme/⸗

moꝛationem.extra d cele. mi.c. Cõſilium.
vbi enam dicitur. ꝙ Ce deum regularius di⸗
mittitur. Sed dicit Hoſt. ꝙ in huiuſmocdi de

uotam cõſuetudinẽ nõ repꝛobamus. Itẽ

nota.ꝙ miſſa nõ delet celebꝛari miſi habeant
ommia queſſunt de cõmuniet vmuerlſali ritu
celebꝛatõms.et ꝙ adminus ſit vnus pᷣſens.
et ſufnicit ipᷣe et ſeruitoꝛ ᷣm Aller.et Hoſti.
et quod dicitur de cõſe.di.i. hc quocq;. ꝙ de⸗
lent eſe duo. abꝛogatum eſt per cõtrariam cõ
ſuetudinem. vt dicit Pe.de palu. Item non
celet celebꝛari ſine lumine pᷣm Hoſt.extra de
cele.miſ.c.n. Vnde depoſitus fuit ſacerdos

qui ſine igne celebꝛabat. vt ptʒ in. d.c. Atẽ ñ̃

debet celebꝛari ſine calice.qui licz olim mieret
e ligno.vel de vitro. nunc nõ licet. nec etiam
Vlet eſſe de ere. aut auricalco.aut cupꝛo.aut
plumbo. quia ꝓpter eruginem iſta vomitum
pꝛouocant. nec de ligno ꝓprer poꝛos ne ſubin
traret ſanguis.nec de vitro ppter fragilitatẽ.

nec de lapide pꝛopter ineptitudinẽ. deconſe.·
Di.i.vaſa.et.c.ſequenti.et quia in.c.vt calix
womini dicit᷑. ꝙ tam calixq; patena debet efe
de auro vel argento vel ſtagno. omnem aliam
materiam ꝓhibere videtur. debet etiam ipſe

calix eſſe cõſecratus et criſmate perunctus cũ

patena. nec licet in lvcepiſcopo diſpenſare.

ſic ſtatuit Silueſter papa.exttra de ſacra. ite⸗

ran.c.i.Et ſiquidem modica pars pedis aut

ciphi refectõne indiget ſine ſuperioꝛis partis

amotione cõſecratus manet. Si autẽ ciphus

a pede ex toto ſeparatus eſt. licʒ fractus nõ ſit

vtputa. quia iunctura toꝛnanilis ↄſecratione
indiget.hec Pe.de palu. Item vᷣm Archi. ſi

calix argenteus cõſecratus deauretur poſiea.

quia aliam ſuperficiem habet et cõſecratio fit
in ſuperficie.indiget cõſecratione. Ouod autẽ
dicit᷑ di.xcii.diaconi.ꝙ ſacerdotibus ſolen)
niter celebꝛantibus.nõ debent per ſe calicẽ acs
cipere niſi pꝛius per diaconos poꝛrigaf.moni

tio eſt nõ pꝛeceptuʒ ſᷣm Pe. Item debent ibi

eſſe palle in altari.que ſᷣm PBe.de pal.adminꝰ
debent eſe due. vt reſpondeant linthamini/
bus.quibus inuolutum fuit coꝛpus chꝛiſti

pluraliter nominant᷑. Debent autem ipᷣepa
le et coꝛpoꝛale eſſe nõ de ſerico ſed de panno li

no ſimplici.xxv. di, perlectis. O ad diaconñ

cõpetit cõponere menſam. Exponit Alber. id
eſt explicare et replicare coꝛwꝛale cum ſeruit

ſacerdoti.nec inferioꝛibo tangere licet. Et no

ta.qꝙ di.xxiij.c.ſacratas.dicitur ꝙ mulieres e⸗

tiam moniales nee pallas nec vaſa ſacra nec

coꝛpoꝛalia debent cõtingere.Et ſi ex deuotõne

lvc faciant.dicit Pe.de pal.ꝙ pꝛeſumptuoſa
et indiſcreta eſt deuotio. Sicut Oʒa qui teti⸗/

git archam.ij. Reg.vi.c.et.i. Paralip.xiij.c.

NDnde talia nec per laicos nec ꝑ mulieres ab⸗
luenda ſunt. Dicit tamen ꝙ cõſuetudo ex⸗
cuſat.cum ſcʒ moniales coꝛpoꝛalia lauant.et
multomagis de alijs veſtibus ſacris ⁊ cum re

ficiunt. Item ſine veſtibus ſacris nõ delet
miſſa celebꝛari.de cõſe.diſt.i.veſtimenta.Et

m Pe.de palu.ſpecialiter iſta ſex requirũtur.
ſcʒ ſtola manipulus. alba.amictus. cingulu,z
et caſula.i.planeta. Iſta enim benedicunt᷑ et

ſacrantur. Onde videntur eſſe de neceſſitate

pꝛecepti.nõ ſic de camiſia que nõ benedicitur

videtur ꝙde longo manipulo liceat facere ſto
lam. et econuerſo de bꝛeui ſtola manipulum
vel cingulum.quia omnia hec vera benedictõ

ne cõſecrantur. Et cum caſula eſt duplicata
cum poſſit eſſe ſimpla ſuper quamlibet parte,zʒ
ſit benedictio.vnde in celebꝛando verti pvoteſt
exvtraq; parte.Et ſivna pars amoueatur ab

olia. remanet benedicta. ⁊ poteſt in ea celebꝛa

— —

2SͤH

4
=

.
=—

erdupl⸗
eclito wſin
sgnon ful
eernareunpt
aunkſnte
Konnfafnen
en noctſa en
rnetinonene
ſetaekirar e
anrenudefn
goceoenocl
mnöolectatum
imtinge an
spuamentis de
Unflomr wn
ſorns nonacole
ſnſe griqnico⸗
grhenſens xſe
a Ktlucönguit
Ftmun,ſedpannn
Gmmum niſ tolige
Punnvs dſermte

—
—
=☛

SeE

—

Se

=
EE
—

= ==

—
—

7
7

.

SS =
S==
=

=

= = S=
—

oßrionöbene⸗

Irſerareſſetenech
e vetbis Once.
tererur nous.
onet wlenan⸗
Khaet wna ontateta
Kornbolsstenoun
Sereſtous vaſsla
entvolecwes Leiea
ſan Rchle dainen
Peerlorenin Dalthel
Uuoeſ ptheet De⸗

Wigbetinr varod⸗
Mrolncerrſans r

Nefnoet Geder
MMhnelencitibuhon
nnnotermmmne
lopetioſs oſeſz
ntatibus.eninde
Pedlnenns
buterpꝛeſe phyib
upeb githi
Uttirmmaculnen
Meſatfaerehn
nninpſus lgi⸗
lrni dimi
tomdſrantic
UIfreend nactzn

= =

ngſarertoidann

nödenprſechitt

aconos enigi

eipncennt inienn

nmſt Resſe
. Dem merie
nöſentoAdan
mens Atuln
enam. Epnd
Ucärecorente
eittangeelen
taa diciturANen
Nallas necah dnmm

nngere. Etſerdwwie
.depal peunpn

õ
ieti. Peraſp .
Eicosnerp nulicesO
Bamnen gcöſtennt ee
escNes li AEad
rihbes ſtmste
ewſttrs ſnsnid
le diti riäinmnn k

ter zlrwnmmur,

Aamins NAAe,

min kMecuntel

ur Ar deteſite

Eeni enrcſein

nicvo ſeatſneteſſ
Witoh nampolin
cirm bneltö
7dſleſ dupin
Enr rantiet

erarconen wt
ausinlellit

iptetctan

R
R

Lapitulu ſextum

ri. et ſimiliter de dupla ſtola. Item m eun/
dem He. quãdo veſtimenta reparant pꝓpter
paupertatem. videtur diſtinguendũ.qina aut ſi

tanta pars anota fuit. ꝙ ſi illa non lenedice/ da:uibue mancipant.et ſimiliter alba q ſi⸗
gm

tetuxvel celebꝛaretur.vttora manica vel pars

ſuperioꝛ. et tunc deſinit eſſe lenedicta. cum be
nedictio non fiat ſine verbis. nec niſi ab eßo. S

Siautem modica particula. cuius defectus

nec benedictionẽ im ꝑediret nec celebꝛationz
tunc licet celebꝛare. Mec vc eſt contra illud

quod dicitur exrra de facra vnc. quod in du⸗
biᷣs.vbi glo.ex eo quod dicitur in terxtu illius
t.oleum nõ ↄlecratum poreſt oleo ſacrato cõ

miſceri. ſumit inde argumentum qin reſi⸗

ciendis paramentis vel ſacris veſtibus. non

ſacrum filum vel pannum. licet ſacro aponi

nec eſt opus noua cõſecratione. Sed lvc nõ

eſt ſimile. quisa quãdo oleum admiſcef oleo

liquoꝛ pᷣeriſtens nõ deſierat eſſe ſacerxel bene
dictus. Et talia cõtiguitate fiunt cõtinua et

fiunt vnum. ſed pannus additus panno nõ
facit vnum niſi colligatione. Item iam pꝛi

mus pannus deſierat eſſe benedictus. ꝓpter
quod appoſitio nõ benedicti non benedicit illũ

gqui deſierat eſſe benedictꝰ. cum benedictio nõ

fiat ſine verbis Onde ſi anteq; remoueatur
ſuperſueretur noua. tunc nunq; deſijſet eſſe
benedicta et poſtea amota. adhuc remaneret
integra et vna.vnitate tali.qua nauis dicitur
vna per tabulas renouata. Apis autem ſa

cris veſtibus vel vaſis ſacris.nullo modo de⸗/
bent vti ſeculares. Del eis mutuari advſum

ſuum.de cõle.di.i.nemo.et.c.in ſancta. Pꝛo

pter hoc enim Balthaſar et vita et regno pꝛi⸗

uatus eſt. vt halet Dañ. v. Et in hiſtoꝛia tri/
partita legitur de quodam ſeculari.ꝙ cum in

theatro luderet ſacris veſtibo indutus. ſubito

moꝛtuus eſt. Sed et Archi.poſt Nug.in roſa

rio repꝛelendit abuſionem ſeculariũ.etiã mu
lierum modernarum.que cum vſe ſint veſti⸗/

bus pꝛecioſis pꝛo ſe factis in multis laſciuijs
et vanitatibus.erinde faciunt fieri de eis pa⸗
ramenta vel planetas.Et q;uis iſtud non re⸗
periatur expꝛeſſe ꝓhibitũimo er auro et argẽ
to ablato ab egiptijs q̊ͥ malevtebatur fabrica
tum eſt tabernaculum.tamen loneſtius ⁊ de⸗

centius eſſet facere huinſmodi ex his que nõ

Vnerunt in vſus laicoꝛum. Motandum
ſᷣm Cl.in.iiij.di.xxiiij.in fine.q; veſtes mi⸗
niſtroꝛum deſignant idoneitatem que requi⸗
ritur in eis ad tractandum diuina. Et quia

quedam ſunt que in ommibus requiruntur.
quedam vero tantũ in ſuperioꝛibus que non

ita in inferioꝛibus miniſtris exiguntur. ideo

quedam veſtes ſunt omnibus cõmunes.ſcʒ

paratis ſolenniter ad miſſam. quedam rero

eri

in extremitate tunice ſummi ſacerdotis. exo.
xxviij.c. Subdiaconi enĩ pꝛimi admittuntur

tuntum ſunt ſuperioꝛũ. Et omnibo quidẽ mi-

niſtris cõpetit amictus tegẽs humeros.qͥ de
ignat foꝛtitudinẽ ad diuina officia exequen?-

cat pauritatẽ vite et cingulũ quod ſignifi⸗
cat repꝛeſſionẽ carniſ. Hec vminibo ↄuenintt
Sed ſubdiaconus habʒ mampulũ in ſiniſtra
quo ſignificat exterſio minimarũ macularũ.

quia manipulus eſt quaſi ſudarium ad exter
gendum vulrũ. Ipe enim pꝛimus eſt qui ad⸗

mitnt ad ſacra tractanda. habet eriã tunicam
ſtrictam. p quã deſignat coctrina chꝛiſti. Oñ
n veteri lege enã tintinnabula habebant

ad voctꝛinã noue legis nunciandam.iſ.in epi⸗

ſtolis apoſtoloꝝ ſed diaconꝰhʒ amplius ſtolã
in ſiniſtro humero.in ſignũ ꝙ apphcat in mi⸗

niſteriũ in ipᷣis ſacramẽtis.et hʒ dalmaticaʒ.

q eſt veſtis larga ſic dicta.quia in dalmatie ꝑ⸗
tibus pꝛimo fuit eius vſus ad deſignandũ ꝙ;

ipe pꝛimo ad diſpenſandũ populũ.qꝛ ſic diſpẽ

ſat ſanguinẽ xpᷣi. AIn diſpen ſatõe aũt requiri

tur largitas.ſed ſacerdoti in vtroq; hmõi ſto
la ronit᷑. vt oſtendat᷑ ꝙ poteſtas diſpenſandi
ſacramenti ei dat᷑ plena.nõ vt miniſtro alte/

rius. Dabet etiã caſulã que ſignificat charita

tem quã dʒ habere.et qꝛ ſacr̃ᷣm ↄncit chritaiʒ

Nota ergo ſi .vi.
aliquod lvꝝ defuerit q̃ requirunf ad ritũ cele
bꝛatõis ſolẽnitate.vt calix cõſecratus.palle.

altare vel lumẽ. vel aliqua veſtis acra.vt ma

nipulꝰ ſtola et hmõi. potius dʒ dumittere miſ
ſam etiã die feſto.qᷓᷓ ſic celebꝛare.qꝛ ſic cele⸗
bꝛando aduertẽter q;uis ſine dubio cõficeret
exiſtentibo alijs ꝗᷓ ſunt de ſubſtãtia ↄſecratõis
tñ peccaret moꝛtaliter.et idẽ credo celebꝛan⸗/
do ſine miſſali ſeu hibꝛo.in quo fit ſaltẽ canõ.
als mente rerent dicẽdo. Nã et talis ſe exxo
nit piculo errandi in verbis canonis imo et
ↄſecratõis.cũ ⁊ optime memoꝛie viros aliqñ
fallar meõꝛia.tũ etiã qꝛ facit cõtra generaleʒ
eccleſie ↄſuetudinẽ.di.xi.in his.dimittẽdo e⸗
tiam ſtudioſe aliqð notabile de miſſa.vt euã⸗
geliũ.epłaʒ.et hmõi.puto etiã ꝙ eſſſ̊ʒ moꝛta

ſe. Itẽ nota ſᷣm Pe.de pal.ꝙ veſtes lacre pal
le.quibo a taria cooꝑiunt᷑.coꝛpalia.vela.coꝛti

ne eccleſie ⁊ altaris panni.q ſq; ante altare v½
ſuꝑ.vel circũcirca.vt in.xl.de piete ad ꝑietẽ.

extendunt᷑.et qͥ ad parietes eccleſie pendent

et oĩa alia ad cultũ dei ꝑtinentia.vt monaſte/⸗
riũ eccleſie et vſpitale nõ debent conuerti ad
vſus laicos vel ꝓphanos.xix.q.iij.que ſemel.
et pꝛedicti panni etcleſie cum vetuſtate con⸗
ſumpti.delent cõburi ałineres cixca eccleſiã

Zitulus Decimiſterciuns

retrudi. in aliquo loco vvneſtone pedibo con⸗
culcetur. de cõle. dDi.i.c. altaris.ſcuia aũt moꝛ
tuoꝛũ in eccleſia appenſa ꝓ neceſſiiate eccle/
ſie milites tollere poſſunt. ſicut dauid gladiũ
golie.i. Re. xxi. c.

Quedam alia re ꝭS.vii.
quirunf᷑ in celebꝛatõnevel cõmumone ad cõ
municantis vel celebꝛãtis idoneitatẽ. vt.ſ.di
gne operetur.et iſta ſunt tria pᷣm Clv. in. iij.
di. viij.q. vltima. in expoſitõne littere.ſ.puri⸗
tas mentis.deuotio actualis. ⁊ mundicia coꝛ
ris. Et quantum ad pꝛimum opoꝛtet ꝙ re
gulariter ſit cõtritus et confeſſus cum pꝛo/
wſito ohſeruandi mandata dei et eccleſie.et
quia eccleſia ꝓhibet a comunione excõmu⸗
nicatos excõicatione maioꝛi vel minoꝛi. etiã
et interdictos et ſuſpenſos ⁊ degradatos a ce⸗
lebꝛatione.ideo tales opoꝛtet ab hmõi abſti⸗
nere.als peccarent moꝛtaliter. et quia pecca⸗
tum eſt cõtra puritatẽ mentis.ideo accedexe
nõ debet ad celebꝛationẽ vel cõmunionẽ. niſi
pꝛius cõtritus⁊ cõfeſſus.quod eſt neceſſariũ
de moꝛtalbo. ſed et de venialibo vecẽs eſt cõ/⸗
teri.et ſi cõmode poteſt cõfiteri. q;uis non ſit
neceſiariũ.vnde dicitur de cõſe.diſ.ij.ſi non
ſint tanta veccata. vt exrõmunicef̃ quis.i.vt
poſſit excõmunicari.quod nõ fit niſi ꝓ moꝛta
li.nõ debet a medicina coꝛpoꝛis dñi ſeparari.

nõ debet.i.nõ tenetur.vt exponit Pe. quia et

ſi venialia nõ ſint cõtra charitatẽ. ſunt tamẽ
cõtra charitatis ſeruoꝛẽ.et impediũt actuali
tatem deuotionis.etꝑ cõſequens vel fructũ
impediũt vel minuunt. Sed etquãdoq; quod
putat᷑ veniale eſt moꝛtale. et ꝑ cõlemſonẽ ſfit
lvmo de attrito cõtritus. niſiponat obijcem.
Vtem nota pſᷣm Pe.de palu.in.nij.ꝙ acce
dere ad cõionem vel celebꝛare cñ peccato moꝛ
tali poteſt eſſe tripliciter. vno mõ quia illud
ignoꝛat.alio modo quia dubitat. tercio mõ.
quia illud cognoſcit. Pꝛimo caſu cum.ſ.nõ
eſt cõſcius de moꝛtah. poteſt eſſe dupliciter.
Nno mõ quia ſcit ſe cõmiſiſſe peccatũ.ſed re

putat ſibi fuiſe dimiſſum.qꝛ credit ſe eſſe cõ
tritum cũ nõ ſit. ſed attritus et talis ſi ſit con

feſſus nõ peccat accedendo.qꝛ vbi non poteſt
haberi certitudo plena.ſufficit ꝓbabilis con/
iectura.ſed ꝙ homo wleat de pterito. et caue
at ꝓ ꝓpoſitum de futuro.Yllio mõ quia neſcit
ſe cõmiſiſſe lvc peccatũ.et hoc iterũ contingit
dupliciter. Ono modo quia recolit de facto.

ſed nõ credit illud eſſe peccatũ moꝛtale ſed ve
male vel nullũ.vt puto foꝛnicationẽ ſimplicẽ

et tunc nõ excuſatur quin peccet accedendo.

quoniam ignoꝛantia que nõ excuſat facientẽ

a peccato dum facit. nõ excuſat eum a peccaj

to dum ſic ad ſacramentum accedit.ſed talis

eſt huiuſmodi ignoꝛantia. Non enim exeux.

ſat eum a peccato facientẽ.ex quo punimus
eum in peccato licet ignoꝛet.quia hinuſmodi

ignoꝛantia vel eſt iurisvel eſt parncularis cir
cumſtantie quã talis tenebatur ſcire.als nõö

peccaſſet.ergo peccat accedendo.llio mõ ne
ſcit cõmiſiſſe peccatum.quia.ſ.nõ recoꝛdatux

de facto. et hoc iterum cõtingit dupliciter. ge
aut diſcuſſit cõſcientiam ſuam pꝛius ſufficie

ter. et tamẽ nõ recolit illud factũ.ſed eſt obli⸗
tus.et tunc nõ peccat accedendo.imo ſoꝛtere
niam obliti cõ ſequitur ex vi ſacramenti. Di⸗

cit enim Aug. ꝙ coꝛpus chꝛiſtiviuificat mo:

tuos dum manducatur. Zut nõ diſcuſſit don

ſcientiam ſuã diligenter.et ob hoc non venit

in noticiam moꝛtalis cõmiſſi.et tunc peccat

moꝛtaliter.et ratio eſt.quia voluntaria omiſ
ſio circumſtantie que ad factum requirif nõ
erxcuſat ſed aggrauat. Sed diſcuſſio ↄſcientie
eſt cõditio que req miritur in ſuſcipiente hoc ſa
eramentũ.ſm ulud.i.Coꝛinth.xi.Pꝛolet aũt
ſeipᷣm homo ⁊c̃.ergo talis omiſſio nõ excuſat
quin accedat vt peccatoꝛ.nam et iuſtus acce⸗
dens ad hoc ſacrameniũ ſine diſcuſſione foꝛ⸗

te peccat niſi quod in iuſto qui conſueuit par“5
ſim ſcrutari cõſcientiam ſuã.ſu fficit bꝛeuisꝰ

tranſitoꝛia diſcuſſio qᷓ nõ ſufficit in alio. An
ſecundo caſu cum.ſ.dubitattunc oupliciier.

qꝛ aut credit ſe eſſe in moꝛtali ex conſcientia

ſcrupuloſa et temeraria.et tũc debet deponere

eam.ſed quouſq; nõ depoſuerit.abſtineat.qꝛ

cõſcientia erronea ligat ⁊ obligat.authoc cxe
dit ex ꝓbabili cõiectura.et tunc debet cõteri ꝛ

cõſiteri.als piculo ſe exponit.et ſic videt eſſe
moꝛtale ſi fecit quod debuit in diſcuſſione nõ
In ter

peccat.led ſibi dimittif.alłs ſecus.
cio caſu cum ſcʒ ſcitſe eſſe in moꝛtali.de quo
nõ cõterit᷑ vel etiã nõ cõfitetur cũ poſſi.tune
iterũ peccat moꝛtialiter.⁊ ratio huius eſt.qꝛ ir
reuerentia et abuſus tanti ſacramẽti non pᷣt
eſſe ſine moꝛtali.Eſt aſt magna irreuerentia
et abuſus ſacramẽti huius accedere ad ipᷣm

cũ moꝛtali.qð ptʒ tum ex modo ſumendi.qꝛ

fſumit᷑ vt cibo.Sed ſicut cibo coꝛpalis nõ ↄpe

tit niſi viuẽti coꝛ ꝓaliter.ſic nec iſte cibo ſpiriꝰ⸗
tualis niſi viuẽti ſpiritualiter. peccatoꝛ auteʒ

moꝛtuus eſt ſpiritualiter. Datet etiã ex reibi
ſignata ſcʒ coꝛpꝰ xpᷣi miſticũ Dñ quicũq; ad

lvc ſacramentũ accedit.pᷣtendit ſe volare ad
vnionẽ cñ xpᷣo ⁊ mẽbꝛis eius.Sʒ exiſtens in
ↄſcĩa moꝛtalis ad hc nõ tẽdit.ſed receditet
ſicleſt reus fictionis cum vnum intendat. et
aliud pꝛetendat. fictio reſpectu ſacramentit

ecuis endei⸗
rninmsclek
npuoinpetun
eeran onmmn
NeSetetßtumn
onheonnber⸗
ſſcoicſigalten
Tpapeginuk
Tturtedͤginiden
koeniſnteint
eſetſeandtmpe⸗
Geſortgtmrim
frmusgeutt⸗
woprervealuß

chalrretinr
ouchanitu o⸗

adeiraniunn a
ſopealis etaus
Golpalet am
Neticnöwetie
un ommeoertoeg
fagumktancgalon
nsRiichonn

Ganocu

tenirtoroſcone
mnuniegtioneeſtan
Noligund nntiat⸗
ni quianutnens
Piſtucſaorament

Untualterlerd

hmtettonegton
ſerön duotenn
Purwcsſe di⸗
fytoclilet n
umnilterdwon

uu ea fe

iis cömiſſan

Peagfcnmn g,⸗
0 .
neldſclifn

nm lepente⸗

MMidinhuhtni

AtlsOonine

Rra neit

—

vin akogngiae
entium ſui ilun

monöſifinnin

4.dubituur mee
ein mortslier ntann

amaetticrun
nö vpſhent dlnetg

1 ligat tobbgat uhre⸗
altura ettunedlertä
ſeawnt Afeniti

A Nbertindicteſi

nimtdlsſens Junt

keſe n mrnzl. e

cöfurmrei pſttn
ve: tmmpholuek e

Petmn umnin ,G=t
Haitmumunueentad
arz utde idipnn
mmr deni=I
rananpgls nöN
riunerſtecin ſtſ
muin nan
r rntſeroled

hris õ

nötlt ee eii4
m mmun mient 4

vinunm

W

l. Aüne
ekundnmn

Ememn fnedillinin

Lapiujlũ, ſertum

eſt moꝛtalis. Et eſt huiu ſmodi moꝛtale qᷓ;tũ

ad grauiſatem.mediũ inter peccata que com
mittuntur in deum.et que fiunt in pꝛoximũ.

ſicut homo aſſumptus eſt melius intertuum
et homines.et peccata quidem carnalia red/
dunt hominem magis indignũ et magis im⸗/

pediunt a ꝑceptione hinus ſacramenti q;ᷓ ſoi⸗

ritualia. quia plus menteʒ diſtrahunt 1 plus
ſcandalizant. ⁊ magis ſcitur in iſtis quid moꝛ
tale et quid veniale q; in illis.ſed ſpiritualia
ſunt minoꝛis culpe q; carnalia m Bꝛeg. et b
ideo plus impediunt ſpiritualia q;tum ad ge
nus peccati.xec omnia Pe. cui cõcoꝛ.Clv. et

He.Sed et q;tumcunq; contritus qui habet

moꝛtale.non debet celebꝛare vel cõmunicare

niſi confeſſus.alias peccaret moꝛtaliter. ſcõm

C. ⁊ Be.quia ad ſacramentũ eccleſie requi

ritur recõciliatio etiam ſᷣm iudicium eccleſie

et hoc niſivrgeret neceſſitas celebꝛandi. alias

eſſet ſcandalum populi et nõ haberet copiam

cõſfeſſoꝛis.tunc ſuſticit cõtritio. Similiter cũ
infirmus grauiter amiſit loquelam. nõ enim

pꝛopter lvc debet pꝛiuari cõmunione vel etiaʒ

ſi nõ haberet ſacerdotẽ.quia per diaconuʒ poſ

ſet euchariſtia deferri ⁊ huiuſmodi. DNe. de pa
lu. addit alium caſum cum imminet cõmu⸗

nio paſcalis.et quis non habet copiam cõfeſ⸗
ſoꝛis vel habet caſum reſeruatum epiſcopo ad

quẽ tũc nõ poteſt ire.ſed credo iſtud reſtringẽ
dum quando ex loc ꝙ abſtineret. ſequeretur
magnum ſcandalum. et haberef᷑ multum ſu
ſpectus de aliquo malo.tũc foꝛte poſſet.

Secundũ quod ꝭ.viii.

requiritur ad idoneam celebꝛationẽ vel com⸗

municationẽ eſt actualns uotio.ld lvc enĩ

vt aliquid nntriat.opoꝛtet ipᷣm aliquid coope

rari.quia nutriens agit in nutritum. Cum er
go iſtud ſacramentum detur ad nutriendum
ſpiritualiter licet deus operetur pꝛincipaliter

opoꝛtet tamẽ ꝙ lvmo operetur inſtrinnenta

liter ipin deuote amplectendo.iuxta illud qd

habetur de cõſe. di.ij.c.quia coꝛ pus.in fi.non

ergo quodlibet veniale.ſed illud quod impe/

dit actualiter deuotionẽ.id eſt quod diſtrahit
mentem ne actu feratur in deum. unpedit ſa
cramenti fructum.nec tamen facit incurrere
moꝛtale.quia non tenetur homo eam habere

actualiter de neceſſitate ſed habitualiter.ha⸗

bitus autem eius tollitur ſolum per moꝛtale

nõ per venialia etiam omnia. Dicitur auteʒ
Veuote cõmunicare ſi conatur omnem diſtra

ctionem et euaginationẽ mentis expellere ⁊
nõ deliberate eam tenet ſi occurrat Pe.de pa⸗

lu. t quia meditatio paſſionis chꝛiſti multũ
eſt inductiua deuotõis ſuꝑ alis. Onde Ber.

Super omnia te mihi ted didit amabilem o
lone ieſu calix quem bibiſti opus redemptio

nis noſtre. vc et deuotionẽ noſtram facilius

allicit. dulcius vrit et foꝛtius ſtringit ideo ac
cedenti ad cõmunionem.multũ cõgruit ip̃aʒ
meditari. Onde Zlugꝰ. de cõſe. di. q. ia ꝑ
moꝛtem wmini liberati ſumus.ideo huiꝰ rei
memoꝛes in edendo carnem et bibendo ſan/
ginnem debemus eſſe. Et ppter hoc vt deuo/
tius accedat. ſtatutũ eſt. vtneiunus quis cele⸗
bꝛet vel cõmunicet. quia aptioꝛ eſt vvmo ie/

iunus ad deuotiõʒ q; pꝛanſus. Nerum eſt ta⸗

men.ꝙ eſt alia cauſa magis pꝛincipalis hinꝰ

inſtitutõnis ᷣm Clv. et Pe.i. reuerentia ſa⸗

cramenti. vt ſcʒ pꝛius in os et ſtomachũ chꝛi
ſtiani intret coꝛpus chꝛiſti q;ᷓ alius cibus pꝛso
illa die.et habetur lvc de cõſe.di.ij.liquido.
Quod autem dicitur de cõſe.di.ij. ſacramen⸗
ta.a ieiunis ſumant᷑ excepto die cene.habuit
locum antiquitus.ſed nunc eſt abrogatus et

noõ ſeruandũ. Pe. Et q;uis ĩ aliquo caſij lice

at nõ ieiuno cõmunicare vt infirmo qui non

wteſt expectare ꝓpter piculuʒ moꝛtis vel fre

neſis. nunq; tamẽ licetnõ ieiuno celebꝛare.
nec pꝛopter infirmũ cõmunicandũ.nec xvter
vitandũ ſcandalũ qðcũq;.nec ꝓpter pᷣceptũ

niſi pape qui ſolus poſſet in lvc diſpenſare.

cum ſit pꝛeceptum poſitiuum. Vnge dicitur
vij.q.i.c.nihil.Nullus poſt q;dtumcũq; nimi⸗
um ſumptum cibum velpptum miſſas face/
re pꝛeſumat P. Sed bene liceret nõ ieiuno
ꝓſequi incatam poſt cõſecrationeʒ iam fa⸗
ctam. vt infra dicetur. vel ſupplere defectum
cõmiſſum iterum conſecrando. ſi ſuinpſit a⸗
quã ꝓ ſanguineet huiuſmodi.vt ſupꝛa dictũ
eſt. celebꝛando autem vel cõmumcandonon
ieiunus.eſt moꝛtale.Et intelligirur hoc ꝙ ſit

ieiunus ieiuno nature quo dicitur ieiunus

qui poſt mediam nocteʒ nihil ſumpſit adhuc
lbi et potus.etſi poſtea illa ſit die pluries co⸗
meſturus facta cõione ⁊nõ ſufficit ꝙ ſit ieiu⸗
nus ieiuno eccleſie. quo dicit᷑ ieiunus qͥ iam
comedit.ſi tm̃ ſemel illa die comedit. Et di⸗
cunt Cho. Pe.et Allb. et No. ꝙ poſt potũ aq̃
vel ſumptionẽ electuari vel medicine q̃ cõſi⸗
ſtit in cibo vel potu nõ licʒ celebꝛare velcõica⸗
re.qꝛ ſoluũt ieiuniũ.ſ.naturecum ſumit᷑.ſ.a

media nocte ⁊ citra. Quidã aũt Bof.⁊ Jo.

pari.vident᷑ tenere ꝙ ſumẽdo aliqͥd ꝑ modgu
medicine.vt modicũ in ʒinʒinberis et hinõöi.
qð nõ impedit ꝑceptionẽ euchariſtie.Dꝛohi
betur enĩ cibus ſᷣm iſtos ante cõionẽ q;tũ ad
pꝛincipalẽ vſum eius ꝓut.ſ.ſumitur pꝑ moduũn
cibi.i.ad nutriendũ.ſed nõ put ſumit᷑ ad alte
randũ eriã ꝑ modũ medicine.Sʒ PHe. de pa.

in.iiij. di.viij.q.ij.deſtruit iſtã opi.vt falſam

Titulus

cum rationibus. Mec eſt verum ꝙ pꝛohibea
tur ſolum cibus et potus ꝓut eſt ad nutrien⸗
dum.ſed ꝓlxbet ꝓpter reuerenniã ſacramẽti
vt ſtomachus pꝛo illa die ſit nouus. IAta aũt
nouitas iſta tollitur percibũ lumptũ ad alte⸗
randum ꝓ medicina ſicut ſumpiñ ad nutrien
dum. De reliquijs autẽ cibi que remanẽt in
oꝛe inter dentes ⁊ caſualter traijciunt ꝑ mo
dum ſahue.dicit Pe. de pał. ꝙ nõ impediũt
euchariſte ſumpnonẽ.ſecus ſi er intentione
tracerent. DHe reliquijs aque qua os abluit.
ex quo caſualiter et nõ ex ꝓpoſito traijciunf.
licet nõ ſint cõuerſe in ſalinã. nõ impediunt.
quia nõ ſumuntur ꝑ modum cibi vel potus.
nec lvc intẽditur. H on ſic de medicina. quia
ex intentione bibitur. et ſi nõ ad nutriendũ.
Herfundendo etiã dentes ſale ⁊ aceto ad me
dendum vel lauandũ.ſi nõ deglutitur.nõ in
pedit. De his etiam que ſumũtur per moduʒ
guſtatioms. ſicut tabernarũ er coci faciunt.
cibum vel potum ſupꝛa linguã ponunt lolum
ad ꝓbandum et ſtarim ꝓiciunt. videtur ꝙ

nõ umpediãt. ſicut ſi anquis velit pꝛobarev/

trum ſit aquavel vinum albũ.quod ſibi mini
ſtratur. quna nõ eſt potus vel cibus exquo nõ
deglutitur nec ꝑ ſe nec per accidens poteſt nu
trire. Ex decentia tamen debet quis a talibus
abſtinere qui vult cõmumicare. Si auteʒ ad
guſtanduũ ſlumeret.et pꝛeter intentione delcẽ
deret. viderur idem dicendũ.qð de reliquijs
aque cum abluituros.ſcʒ ꝙ non impedit. hec
omma Pe.

Poſt cõmunionẽ K.ix.

opoꝛtet gratias agere de tãto beneficio.nec ta⸗

men opꝛter ᷣm E. oiu ſtare ante ſumptio
nem cubi et potus.tum quia et ſpecies lacrxa⸗

menti cito al erantur. tumquia magis requi
ritur pꝛeparatio et actualis uotio ante ſum
ptionem q; poſt. quia in accenu deuoto ad ſa/
cramentũ. pcipitur eius fructus. DPoſtea poſt
aliquas oꝛationes et deuotionẽ. ſufficit ꝙ du
ret habitualis. multũ tamẽ debet ſibi cauere.
ne ſubito diuertat ad fabulas et vanitates.
Quod aute dicit᷑ de cõſe.di.ij.de tribus gra⸗
dibus ꝙ ſcʒ cõmunicans mane ieiunet vſq;
ad ſextam ⁊c.eſt abrogatũ per cõtrariam con
ſuetudinem. Et habuit locuʒ poſt pꝛiminuã
eccleſiatn. quãdo er maxima reuerentia raro
celebꝛabant vt tempoꝛe heremitaru. Pe.
autem quis poſt cibum et potum nõ wꝛmie/
rit vel nõ ſit facta digeſtio.nõ habet impedire
dummodo poſt mediam noctem nõ comede
rit vel biberit. licet etiam non multum deceat
bibere poſt cõpleioꝛium. et multominus co/

Decimuſtercius

medere.niſi neceſſitas vrgeat.non tamẽ imꝗꝰ

pedit ſi fat ante mediã noctẽ cum dicatur de
ſero. NMon obſtat.extra de accuſa. c. ſi cõſtite⸗
rit.vbi quidam qui pernoctauerat in taberna

ſine ſomno.pꝛiuatur eccleſia ꝓpter lvc. AIn
taberna enĩ ↄtinue appomt᷑ vinũ.⁊ ſic eſt veri
ſile ꝙ voſt mediã noctẽ bibit.et ſic celebꝛauit
ſic eſt pſumptio iuris ⁊ de iure cõtra quã nõ

admirtitur ꝓbatio vel ſaltem pꝛeſumptio iu/

ris cui ſtatur.quãdo cõtrarium nõ pꝛobatur.

quia tamdiu ſtetit vſq; ad diẽ.nec ſtetit quin

biberet Pe. de palu. Item nota ſcom Pe. de

palu. ꝙ ſacerdos poſt perceptionẽ.ſi viderit.

aliquaʒ parriculam euchariſtie tumcunq;
minimã. dummodo ſit ibi ſpecies panis. cũ

—

ibi ſit chꝛiſtus. nullo modo debet accipere ipe

cum nõ ſit ieiunus ſed debet in craſtinum re⸗
ſeruare vel alteri ieiuno et diſpoſito ad cõmu

nicandum tradere. Et ſic intelligendum eſt
qð dr de cõſe.di.ij.tribus.de miniſtris qui de

lent ſumere poꝛtiones remanentes ſaccamẽ

ti. ſcʒ ꝙ ſint ieiuni.

., * . —
Tercium quod cõ ꝭ.x
gruit cõ municanti vel celebꝛanti.eſt mundi⸗
cia coꝛpoꝛalis et lvc ppter reuerentiam ſacra
menti. Onde et miniſtri eccleſie lauant ſi⸗
bi manus anteq; induant᷑ ſacris veſtibus.ve
rum quia iſte eſt cibus mentis nõ coꝛpoꝛis.

mundicia coꝛpoꝛalis non eſt ita neceſſaria ſi⸗

cut ſpiritualis. Onde ſᷣm Pe.Clv.et Alber.

ſi immunditia coꝛpoꝛalis ſi ꝓ diuturna. vt le/

pꝛa.vel flurus ſanguinis. vel ſemis menſtrui
cõtinuus non impedit. Nec ex lvc abſtinere
debet nec pꝛohibetur. Si autem immundicia

eſt ad modicum tempus. vt menſtruum mu

lieris naturale vel aliud huiuſmodi. melius
eſt abſtinere propter reuerenniam. ſitamen
welit nõ xelet pꝛohiberi. ar. di. v. ad eimſ. Zlctꝰ
cõiugalis in reddendo debitum vel eigendo

cauia pꝛolis non impedit.ſed talis eſt in hoc

ſuo iudicio relinquendus ſc vᷣm Bꝛeg.xxxiij
q.iiij.vir cum pꝛopꝛia.quia nõ eſt ibi peccatũ
tamen cõſultius eſet abſtinere a cõmunione
Sed exigendo cauſa delectatioms. debet ab/

ſtinere.quia licet veniale tantũ vel ſola pollu

tio nõ impediat.vtrũq; ſimul impedit.xxxiij.
q.iiij.S. Si panes.tamen comumcando non
eſſet moꝛtale.ſedm PBe de palu.Quod auteʒ
dicitur de conſecdiſtin. ij. omnis vmo. ꝙ ſcʒ
debet abſtinere ab actu cõ iugali per aliquos
dies cõſiliũ eſt nõ pꝛeceptũ ſcvᷣm glo.ibi die
eadẽ poſt cõmunionẽ exact' cum diſficultate
iñ debet reddere non aũt exigere cõtrarium.

e,atildd.
indtenmnu
Zvdpni ule
ſercmmnctin

cmnni tili
cinianine

en

petetennctan

euter nne⸗
ſten ogtliren
ſßkurtfeniznit

Eelireigrt

Gömmtmmenub

hnctnatmens
nonepera ti⸗

Peftnnter
atrißſutgi
(ADinnoumn
Wiidetctin
lſtconiusetc
aotlseſtcöm
glͤſeſus tami

ooperraetmna
ewſt cötmnen
enſumma

ekelcaprla ge

Ptanticödoenn⸗
Gapretre nun
PesDwebich⸗

fſpbecataytgenten

lerſnen. Sep⸗
Enouhismnori

In Pimnsekna
Eifteunetcön
Ufretuni ſo
Uttem abſtine
tlancglüſtnon

ſcetdos etp

Ammilcldiedä

Maunnr erer
Iumn Delertar
mne fng
alirrereſſzel
Mrluman

ntnemtnen
rdinneäingi
Aſlem Drſinmmte

akeſis Ppeer .
Pomnkpini zſte⸗
nebibiterfi

dcnunn

Mnne.
endi nerſen n
Jumnonerd

Mpweptiint
nechmſrömmn

Coſtſtiſonts n d

loncodnann,
ſel runnitm
nder diſwſatiin
Ctſr inteligenun

bus N minitren

Weslemanentes ham
1.

gogc ſe

Erlcckteom etmncn
Apeertevermrun ſaa
nmitnerkefelbuantſi
mumi Kes entdns

Cbrs wendsn n.
Dsnmnctinnrceſima.
WefneTpad.
õ

cinms miſenenentnl
ur. Hete wiſin
Gianeminmmdi

npus ptnerfmnunme
Ad huuſmc en
nennniamn. finmen

Eniar din t

iumnlepenn
n⸗ Anke
as 5NI
4 urdef lilellad
tnen: enman
rleumons. Nrn

Gemmünlban

8finlinptnmn
mnmmmn
eri Ouli
i,omnsNug .
ziczi rdin

6
ne, oſfi
t erin

l

Laaaapiulũ quintum

tamen nõ eſſet moꝛtale pm Alber. Et lepꝛo⸗

ſus in occulto poteſt celebꝛare.dum mõ poſſit
ſine hiculo. De pollutione nocturna. ſiue

terminer᷑ in vigilia ſiue in ſomno quoquõ.

etſi nõ in ipᷣa.tamẽ ante ipᷣam vel wſſt cõtin⸗
git eſſe peccatũ.et quale.dictũ eſt ſupꝛa ſcõa

pare. in tractatu v ſinabo gule in fi. Qunc au
tem dicendum quãdo impedit a cõmunione.
Pꝛo cuius declaratõe eſt ſciendũ ꝙ poteſt ac

cidere quadruplici cauſa.quia vel er crapnla
vel pꝛecedenti cogitatõe turpiñ vel ſuꝑfluita
te naturevel illuſione diaboli.Er ſi eueniat ex
pᷣcedenti cogitatõne turpium.cui cogitatio⸗
ni pᷣbuit aſſenſuʒ.vel in opus vel in delectatõʒ

teneceſſitate habet abſtinere a celebꝛatiõe et

cõmunione. quia ibi ſimul cõcurrunt et im/
munditia et mentis diſtractio et impuritas

mentis pfecta. Et idem ſi cõtingatex crapu/
la. que ſit moꝛrale.hec Cl. iij. pte. q. lxxx. ar.

vij.et in.iiij.ſ.di.ix.q.i.arxti.iiij.q.ij.De.er Ri⸗
char. et Quran. oꝛdinis minoꝛũ. Sed Pe. de
pal.in.iiij.dicit.ꝙ talis ollutio impedit quo
uſq; ſit cõtritus et cõſeſſis.nec eodẽ die pec⸗
cati moꝛtalis eſt cõmunicandũ quis ſit cõtri
tus et cõfeſſus.tamẽ ſi cõtrariũ faceret.non
credo ꝙ peccaret moꝛtaliter.ſ.cõmunicando
tali die poſt cõtritionẽ et cõſeſſionẽ. Idem di
cit Pe.in ſumma.Si wero cõtingat ex cogita
tione vel crapula. que fuerit veniale. quia ibi
fuit tantũ cõplacentia ſenſualis.abſtinendũ
eſt ex honeſtate. niſi porioꝛ cauſa vrgeat ſcõᷣm
He.et ¶v.et Richar. celebꝛando tamẽ etiq
ſine cauſa vrgente.non peccabit niſi veniali⸗
ter ᷣm eos. Sed PNe.ſan.in ſumma.et Hu⸗
ran. oꝛdinis mninoꝛũ excipiunt iſtos duos cg
ſus. DNꝛimus eſt quando eſt dies feſtus.quo
ſcʒ cõſuetum eſt cõmunicare. et pꝛecipue qñ
accidit ſine turpi ſomno. a celebꝛatõne tamẽ
ecet talem abſtinere. Secundus eſt quãdo
eſſet ſcandalũ ſi non celebꝛaret. puta. qꝛ deeſt
alius ſacerdos et populus expectat. vel quia

pꝛelatus ⁊ tali die cõſuetum eſt pᷣlato celebꝛa

re eliciuntur hec ex dictis Bꝛego. vi. di teſta⸗/

mentum. Delet tamẽ talis pꝛius confiteri ſi
comode poteſt pᷣn Pe.ſan.hec tamẽ de cõgru

entia nõ de neceſſitate.Si autem euenerit ex

cquſa vbi nullum credit ꝓbabiliter fuiſſe pec
catum.puta ex auditu turpiũ in confeſſione
vlcoaitaiõne ad intelligendũ et cõferendũ
ſcolaſtice.etſine cõplacentia.vel ex ſupfluita/
ſe nature.vel er illuſione demonis. in ſua eſt

libertate celebꝛare et cõmunicare. et pꝛecipue

cum accidit ſine turpi imaginatione.nec mẽ⸗
tem diſtrahit. Et quia difficile eſt vt plurimũ
ꝓbabiliter ſare iſiã vel illã fuiſſe cauſam.lau

dabilius eſt ſcõm Cv. abſtinere. niſi wotio⸗
cauſa refoꝛmer pactũ vt magna deuorio ꝛ⁊ hu
iuſmodi. Et ſᷣm Allber. et Cv. delet quis ab/
ſtinere a cõmunione in lvc p.xxiiij. vꝛas. 2
infra iſtud tempus reputatur natura eſſe re-
oꝛdinata. Sed Pe.de palu.dicit abſtinendũ.
cum accidit circa mediã noctẽZ.

Quid debeat face F. ri.
re ſacerdos qui in miſſa recoꝛdatur ſe eſſe exr-

cõmunicatum vel ſuſpenſum vel inieiunum
vel aliquod moꝛtale nõ confeſſim. dicũr 2ll
ler. et C. in tercia parte.q.lxxxiij. arri. v. ad
ij.et in. iiij.ſ.di. xiij. in littera. er Pe. de palu.
ꝙ ſi poſt cõſecrationem iam ſacraʒ lvꝛum re⸗
coꝛdatur.nullo modo debet dimirtere ſed p/
ſequi.quia vbi difficultas occurrit ſemper ac
cipiendum eſt. quod minnus habet de periculo
ar. ad lvc diſt. xiij. nerui. axime autem eſt
periculoſum quod eſt cõtra perfectionẽ huius
ſacramenti.quia loc eſt immane ſacrilegiuz.

minus autem eſt quod pertinet ad equalita/

tem ſumentis. Debet ergo exquo iam conſe-
cranit pꝛedictis nõ obſtantibus perſicere ⁊ ſu
mere ſacramentum. et wolere de eo ꝙ non eſt
leiunus vel de peccato quod mẽti occurrit cũ
ꝓpoſito cõfitendi et ſatiffaciendi.et ſic nõ in/
digne ſed fructuoſe ſumit. Siſe meminerit
excõmunicatuʒ delet ſumere ꝓpoſitum peten⸗
di abſolutionem. et ſic per inuiſibilẽ pontificẽ
chꝛiſtum abſolueturq;tum ad hunc actum.
C. Si vero recoꝛdatur alicuius vꝛum ante
cõſecrationem.ſiquidem illud ſolum eſt vec⸗
catum nõ cõfeſſum.tunc ſᷣm Pe.de palł.etiaʒ
