in vna como poſiet eſe matrimomuʒ. ſicut
tales ꝑſonas pnominatas conungit ſimul

copabitare. cõcupiſcentia nõ haberet frenũ

ꝗed exquo matriponiũ fit impochbile inter
tales qꝛ ꝓhibitum. ce ſat cõcupiſcentia. ¶
(Kxrcia cõcluſio eſt ve ꝓhibitione iuͤr) poſit
m canonici.qꝛ illa iuris ciuilis mil ad ꝓpoſi
tum. cum circa ſacramenta lay ci mil pñt di/
Ipon ere. ergo iure nouo ꝓhibit eſt matri⸗/
mMöoniũ contrabi in quario gradu et infra.
in quinto aũt et vltra in linea tranſuerſali
pmiſlum eſt. vt de conſang. et afli. c.non de
bet. Alij gradus qͥ pꝛius erant ſunt ablati et
in omõi poteſt duſpenſare papa. et nõ alhus
qꝛ non eſt ꝑmiſſum epis ſicut in alijs. eius
em̃ eſt duiſpenſare in iure qui eſt ſupꝛa ius.
vel cui cõmiſſum eſt a iure. Onde in gradu
lege nature vel lege diuma ꝓbibito. ſolus
deus diſpenſare woteſt vel cin inſpiraret qui
tñ non legit᷑ dupenſaſſe cum quocuũq;. Ha⸗
pa aũt in his qꝗᷓ ſunt iur poſiiui. puta in q
to gradu et tercio.imo et in ſecundo quan
doq;. puta collateraliũ equaliter ꝙ contra
Pant diſpeniat. vtputa fili duoꝛũ fratrum
quod lege moꝝy ſi et iure cunh exat ꝑmiſum
Nec eſt ſumciens cã diſpenſatõis augmè/
tatio patrimonij.ſed pax vel concoꝛdia vel
aliquid hmõi. In linea aũt aſcendentium
et vicendenun in infinitünupnie ꝓphibenf.
Eſttamen dubium vtrũ papa poſſit diipen/
fiare in gradu lege dunna non naturali ꝓhbi
bito.et nq dem/ ꝓlebitio legis O Joſayce in
pinuſmodi eſſet pure iudidahs. non moꝛa
us.nõ higaret hodie.niſiinq;tum eſſet iure
canonica reiumpta talis lex.et ſic inommi⸗
bus ilhs gradibo papa poſſet diſpenſare.ſed
tere omnes gradus lege moſayca ꝓhibiti⸗
pident ꝓiibiti iure naturali., quia ad oes
illas pſonascobabitantes. eſt amicicia na
tutalis ſine aliquo federe. Onde qꝛ natu⸗
ria ni lil fruſtra racit. vbi ſunt mulieres alie

* 8

(Titulus Primus

ex quibus poſſit eſſe generatio ſine iſtis.fru
ſtra fit cum iſtis matrimoniũ quod vuon eſt
neceſſe. nec pꝛopter generationẽ n ꝓpter
amicicice; Pnde ꝓbabilius eſt anon
poteſt dubenſa en ilis gra i * Emſoe
diceret᷑. ꝙ ante legem ſcriptã erat diſpenſa⸗.
tio a deo. vt cñ illis cõtrałeref.excepto pꝛi⸗
mo gradu aſcendenuum et deſcendentium
Vnde adam inſpiratus a deo dixit. Relinꝰ⸗
quet homo patrem matrẽ.ceteras pꝑſonas
videt᷑ ꝑmiſiſe.que tamẽ iure naturali erãt
ꝓhibite. vt frater ⁊ ſoꝛoꝛ in quibus pꝛimũ
credendum eſt deuʒ oiſpenſaſe pꝛopter ne/
ceſſitatem.

¶ Capitulum. xv. d cognatione ſpirituali.
‚Ercia cognatio ẽ
pualis.ſcʒ cãpaternitas.et ꝓue
nit ex hoc.ꝙ aliqͥs confert ſacra⸗
menta baptiſmatis.cõ firmationisjvel ſuſci
pit ſiue tenet illum cui tale ſacramentũ cõ
ferturpꝑ alioꝛũ ſacramentoꝝ collaſtonẽ nõ
contrahit᷑ cognatio ſpnalis que habeat im
pedire et dirimere matrimonium. extra e
tua.c.fi. li.vi. Yo.an. DNer catheciſmuʒ vᷣo
contranit cognatio aliqualis videlicʒ que
habet impedire.ſed non dirimere matrimo
nium.eo.ti.c.ij.li.vi. Iſta aũt cognatio ha

bet tres lineas.
Drima eſt inter §.l.
baptiʒatum ⁊ illũ qͥ ad baptiſmũ ſuſcipitur
ac etiã vxoꝛẽ eius ſi tunc habet et carnali⸗
ter cognouit. Nã quando vnus cõiugum
ſiue maritus ſiue vxoꝛ.im tenet aliquẽ ad
baptiſmũ.cognatio ſpualis tranſit enã ad
alterũ non tenentẽconiugẽ ipſius teneniꝭ
ad baptiſmũ.et ſic inter tales nõ poteſt eſe
matrimoniũ.ſ.inter ſuſcipientcum coni

ge eius ſi baieterſuiceptum/im Ehamn di
cit beatus tlv.in qrto ſenten.diſ.xlij.q.i.ax

ti.iij.q.ij.in coꝛꝑe.q.ꝙ compatermitas trãa
ſit a viro in mulierem quãcunq; carnalter.
cognitam/iuis non ſit vxoꝛ Idem ſemſnt
glo.ſuꝑ.c.ſi quis ex coniugio iiij. di/.
cens & ꝑ foꝛnicarium coitum acqritur cõ.
paternitas.quia vna caro efricitur. Idem
tenet in. vi/Ræar. autin lii. diſti.
: vicit eſ alicui efriciantur vna caro per
oꝛmicariã copulã. non pꝛopter loc tranſit
compaternitas ab vno in alũñ.quia rxem
pure carnalem non cõſtahit᷑ cognatio ſpũ⸗
alis. YIdem tenet Pe.de paluin.uij, dicẽs.
cognatio ſpnalis dicit᷑ quia a ſpnalibus

1

1

ſ
i
inee
vng

d
mn

S
Ne

pi⸗
dene
ſteiie
ger,
M
non
Pen
ſione
ſr⸗
oiͤt
tue
cep
irae

Ca. Quindecimum

nef cauſa? Vnde verius videt.qꝙ nõ ſic foꝛni /⸗ oꝛum ſui patris ſpũalis.xxx.qlii ſup his.
Aee carij &nunicent ſibi actiones ſicut coniu⸗ ercia ſt r,.
d ges. quia in illis non eſt niſi carnale vincu r e elt . NI.
ndſnſ, lum ad tempus hic aũt ſpirituale et carna⸗ inter ſuſcipientem in baptiſmo/et parentes „
eredone le. vnde ſunt magis vnũ in carne vna. vn/ baptiʒati inter quos etiã nõ poteſt eſſe mr̃i/
—– Nei deet in cõputatione graduum pater et ma moniuʒz. Onde mater baptiʒati nunqꝙᷓ põt
dinden ter vna ꝑſonacõputꝗnt᷑.Quãuis autẽ eſſe eſſe vxoꝛ eins qui tenuit ipſum baptiʒat
aunden duos in carne vna equaliter ſit in foꝛnica ad baptiſmũ quia ↄmater eius eſt SSene
mnn, tione et cõiugio. tamẽ hic vbi querit᷑ de co ta ꝙ ſiqs. puta petrus ↄtra voluntatẽ vxo
— gnatione ſpirituali aliquid debet facere vin ris ſue puta marie tenet vel leuat de ſacro
Tumnni culum ſpũale.hec nto Ehuſun e. fonte filium alterius. puta iohannẽ filium
eperze, martinus.de cognatõe ſpnali refert vtrãq; martiniↄtra voluntatẽ ipſius martini/ſᷣm
opi.ſed hanc vltimaʒ dicit tenere Hug. eęt Jo. neapol in qðᷣlibet.ix. vtiq; cõtrahit ve⸗
, Archivᷣ. et Ao. an.eo. ti.c:i.in nouella lib. ra cognatio ſpũalis inter eos nõ obſtante
eſtt vi. Nec obſtat dicunt ipſi ꝙ copula foꝛni inuoluntatione ſeu cõtradictione illoꝝ ita
caria inducit affinitatem. ꝙ illud in affini/ petrus eſt ere cõpater martini. ⁊ maria
nao⸗; tate coꝛpoꝛali.que etiam ꝑ illicitam copu/ eſt vere cõmater ſpũ alis iopannis velit no
DNdN lam vt vinculum coꝛꝑale acquiri poteſt. ſe lit. NHuius ratio eſt m ipᷣm. qꝛ qð eſt er ſn
mlasgr cus in ſpũ ali.vt cõpaternitas quevſt vin/ puto eccleſie nõ dependèt ex volũtate ſubie
Conſente culum ſpirituale. QOñ abſonum eſt dicere. ctoꝛũ ſtatuto et ſtatuentis. Sed ex ſtatuto
nonisnt ꝙ ꝑ coitum foꝛnicariũ contrabat᷑. hec ille. eccleſie eſt ꝙ cognatio ſpũalis iranſeat ab
crameni; dem etiã tenetglo. Ra nno.vtranq; vno cõiugũ in alterũ cõſummato mrimo⸗
zoltoni õpi.panit.et neutrã alteri pſertOnde ſiq mio et ꝙ copaternitas acq̃rat patri carna ?
Scehgern inueniret tale matrimomuis n cõtractuʒ lip loc aliquis leuat 3NRNN eius de ſacxo
unN de pᷣſenti vel conſummatũ.exquo aliqui di/ fonte.ergo ⁊c. Item poſita cã ſufficienti co
nnſiye, cuntillud tenere. tuta via eſſz vt peteret oi gnanonis ſpũaſis opoꝛtet ponere cognatio
Gnuiz, ſpenſatio vl declaratio a dſo papa. quod ſi nem ſpũalem. Cauſa em̃ eſtad quã ſequit᷑
mn hbaleri nõ poſſit m resulã Hoſti. qᷓ dicitq', effectus. Sed paternitas ſpalis quã cõſe
ogado vbi reꝑiunt cõtrarie opi. de quo aliq matri? quit᷑ ꝑ actum ꝓpꝛium vnus cõiugũ eſt cau
monio vtrũ teneat velnõ adierendiu eſt il/ſa ſumciens alteri cõiugũ cognationis ſpñ
liq̃ inducat matrimoniũ tenere.niſi cõtra alis.poſtiq; eſt mfimoniũ cõſummatũ. ergo
ria opi.fulcire᷑ canonica auctoꝛitate expᷣſj ⁊c( Etnota ꝙ regulariter vnus delet tene
fitſehe ſa. m igifeum potius debent dimitti in ſuo e al haptili ſeui . vt de cõ
A eltannn coniugio q; ſeꝑari. vbi aũt tales nondũ cõ EAfhidlcnoplaures. Et ſi neceſſitas coge
us (ölien traxiſſent cõſulendũ eſſet eis.ꝙ abſtinerent Fet. vnus et idem ſoreſt tenere in baptiſm
ner diglen a cõtract NnsidcaE eBG E* et cõſirmatione fim Ray /Si aũt plures te
Titant re cum ſoꝛoꝛe fi ſiſui ſpirimalis. Nren nenr⸗ Diel ller n nd bec potius eſt ⸗½
nurli . illud/Atem ſpoteſt cõtrahere pater cum illa miſſio q;ᷓ ſtatutũ qð deleat appꝛobari.ꝑmit
— quã finus eius tenuit ad baptiſmũ.vt no/ tit᷑ aũt rõne amicicie q̃ contrahit᷑ intereos.
vuüplict tat᷑.xxx.q i:illud/;uis finius nõ pomit ↄtra/ becille. Obi ergo duo vel tres ex moꝛe pa⸗
ang re⸗ cũ illa quã tenuit pater ad baptiſmũ. trie tomutllter tenẽt. videt alergncet ſiy5
CGorne 1† & is ne peccato fſieri. tutius tñ eſſet habere ſuper
– d· baptiʒatũ ſiue ſit maſculus ſiue ſemina. ⁊ f habere tenẽtes ad bapiiſmũ.et cũ plures te
Gannagn. . lis naturales ſuſcipiẽtis ſiue ſint leginimi nent cñ oĩbus cõtrahit᷑ cognatio ſpũalis q̃
Enſän .ſiue üllegitimi Ondeinter eos non woterit impedit et dirimiuſm Hoſt/Sr vlligeſſter, (. O.
ngind, eſſe mrimoniũ.et quia cognatio ſpũalisnõ aduerte ꝙ opoꝛtet ꝙ teneant ſiue tangant
näluln .Hhabet gradus/q;iis nilius naturalis petri. ipm baptiʒandũ cñ baptiʒai. vel cũ de fonte
e Nen non poſſ cõ tralgere cum filia ſpũali ipſius leuat᷑ a ſacerdote immediate.ſi volunt eſſe
iinli petri.quã. ſ.teniit ad baptiſmũ vel ↄfirma compatres.aliter ex eo ꝙ extiterint ibi ſolũ
mma e tionẽ Pnei tñ cõtrahere cum filia filie ſp’ſa non tangẽdo et reſpõderint ꝓ puero. abre
bt an lisopſius petri.ax.) ii.ci/Vre fiii nuncio ⁊c.non eſſent topatreg. De par.
gscten oꝛũ cõpatrũ ſiueſint gemiti ante cõpaterni n aliquibus tamen locis ſacerdos aquãa/
Guanoſpi tatem ſiue poſtea pñt cöndlersachiuicer effundit baptiʒando.et qui volunt eſſe cõ/⸗
l dic⸗ cepta ſolũ illa pſonaꝑ quã capr nitas ẽ cõ patres ſpirituales tenent banrizanctm in
elmn tracta que nunqꝙ; poterit copulari alicui fili alijs tenet puerum ipſe ſacerdos cũ bapti⸗
—.
4 2 .
. . „* 0%
. £● .
4 1 .. .—
* ſ●
9 .
L 5

vrern e e. erre I. .n:. —— z. 4 D

Ae S Arei .
1

zat.quod pᷣcipne fit cum fit baptiſmus ver
immerſionẽ.Et tũc pꝛimo recipiẽtes bapti⸗
ʒatũ de ſacro fonte a ſacerdote in panno v
nuduʒ. ſunt patres ſpũales. vt notat DLug.
in decre/Et ſimulꝑ ꝓcuratoꝛẽ non põt cõ
trabi cõpaternitas ꝙ;tum ad cognat
ſpualem. vt ponit Archið.p. l.voſt moꝛ
de adoptionibp. Idem Yo. an. Si ant aliqͥs
teneat ſiue tãgat ad baptiſmmũ. quis nihil
reſpondeat.iñ effici pattinus et contrahit
ſunrad ſpualis imtte/

alis/ Nn aut plies
nent ad baptiſmũ non ꝓhilenf adinuicem

ↄtravre pi Auno. wnit Ae noia q lax
cus etiã qͥ baptiʒauit aliquaſiue in caſu ne
ceſſitatis ſiue extra nõ poteſt cõtrahere cum

illa quã baptiʒauit.extra eo.nedum. li. vi.
Motat etiã tlv.iiij.ſen.diſ.x q.i. ar. i coꝛ
wꝛe. q. ꝙ ſi mulier vel vir baptiʒet vl tenet
ad baptiſmũ filiũ ꝓpꝛiũ.ſi hoc facit in arti⸗
culo neceſſitatis ſeu ꝑ erroꝛẽ.non impedet
exigere vel reddere debitũ.extra eo.c.ſi vix
ſi vo facit ꝑ fraudem.impedit᷑ exigere.ſʒ te/⸗
iet᷑ reddere.ꝙ ſi vterqʒ fuit vł fecit in frau
dẽ.neuter põt exigere.et vterq; tenet exa/
ctus reddere vt dicit Hoſt. &t addit ꝙ me
lius eſſet ſi cõtinerẽtEodẽ eſiam mõ ſi vir
trenet aliquẽ filium vxoꝛis ſue.vel vxoꝛ fili
um marin ſui.ſi exignoꝛantia hoc facit.ex/
cuſaf.ſi ex malicianon poteſt exigere debitũ
Agdẽ Ricar/Credo tñ ꝙ ſuꝑ hoc poſſit epi⸗
ſcopus diſpenſare.ſ.quo ad exactionẽ debi
ti ꝑ ſimilitudinẽ de eo qͥ cognouit cõſangui
neam vxoꝛis.cum quo poteſt epiſcopus di
ſpenſare.quo ad debini exactionẽ.̃m Pe.de
al. vt habes ſupꝛ a de impedimẽto affinita/
ſis.ibi vide.¶¶ Itẽ nota ꝙ ſi vxoꝛ.puta io⸗
haãna vxoꝛ petri tenuit ad baptiſmuʒ filium
lerte. anteq;ᷓ cõmiſceret ſeu contraheret mr̃i
moniũ cũ ipſo petro.ipſa moꝛ tua poterit pe
trus habere in vxoꝛẽ ipſam bertã.et ſic ſuc⸗
ceſſiue iſto mõ poteſt qͥs habere duas cõma
tres in vxoꝛes.ſed ſi petrus cognouit iohã
nam anteq; teneret ad baptiſmũ filium ler
te. non poterit poſtea vnq; bertam halere in
vxoꝛem. (tẽ ille qͥ tenet adbaptiſmũ vel
ↄfirmationeę filiũ alicuius.puta petri ex mu
liere cõcubina vel vxoꝛe alia ſuſceptũ qᷓ; ex
ea quã nunc habet in vxoꝛẽ.nec efficit᷑ com
— pater iſtius vxoꝛis quã nunc habet ipſe pe⸗
. trus. Et idẽ de vxoꝛis alicuius ex alio

—

—

£

;uis aliũ nõ debeat tenere ad baptiſmũ. tñ
ſi defacto vel in neceſſitate tenet vł leuat vł
baptiʒat.nõ cõtrahit aliquã cognationem

ſpualem ſm tv. Pe. et Hicgr. Eracital
ber. ꝙ ſi alter comugũ eſt baptiʒatus.ꝑ euʒ

ı●
* 4. . 6 „ – — 2 ,,
PV— 77 —- „ „„ r— .

viro genitis.¶ Atẽ nota ꝙ nõ baptizatus

(Zitulus Oꝛimus

2 °,
tranſit cognatio ad eum q̊ non eſt baptiʒa⸗
tus.idem de ↄfirmatione. Sed ſibæptiʒatꝰ
tenet filium non baptiʒati.bñ contłahit cõ
paternitatẽ. R nota ꝙ non delez qͥs te⸗
nere ad baptiſmũ vel ad confirmationẽ fra

trem vel ſoꝛoꝛẽ qꝛ ſufficit inter tales vincu
lum carnale Die aut que dicta ſunt de te⸗

—

nente ad baptiſmũ ſeu defonte leuãte erga

ſuſceptũ vel eleuatũ.et parentes eius q ad
contralendã cognationẽ ſpñalẽ/intelligas
ſimiliter de baptiʒante erga baptiʒatũ ⁊ pa
rentes eius quo ad pᷣdictã cognationẽ. Et
oĩa que dicta ſunt de baptiſmo q;tum ad te
nentẽ ⁊ baptiʒantẽ in cõtrahenda ↄgnatio
ne ſpirituali cum baptiʒato.intelligas pari
foꝛmiter in cõfirmatiõe et tenente.ad con
firmationẽ in cõtrakendã cognationẽ ſpũña
lem cũ cõfirmãte et parennbo eius. Et diẽ
Boff. ꝓ iſta cognanio ſpũalis ſicut legalis
non habet ramos. vnde ꝑſonas cũ quihbus
contracte ſunt non egrediunf.ꝗ i ota igi
tur ꝙ quicunq; in aliquo iſtoꝛũ impedimẽ
toꝛũ detentus.ſcienter contrahit.moꝛtali⸗
ter peccat.Et in quattuoꝛ ex his inſtedime
tis eſt excõicatus ſcienter cõtrahens nec ta
lis dʒ abſolui.nec poſſet niſi ceſſet a tali ma
trimonio ſic contracte.vel petat diſpenſati
onẽ a papa vbi poteſt. et interim abſtineat
ab vſu mrimonijſic impediti.¶ Etnota ꝙ;
in nullo pꝛedictoꝛũ decem a ſeptemimpedi
mentoꝝ poteſt diſpenſare aliqͥs citra papaʒ
ſed et ipſe papa in aliqb vꝛũ non poteſt di
ſpenſare.ſ.in impedimẽto ligaminis.cum.ſ.
quis eſt alteri alligatus per verba de pᷣſenti
talis em̃ non poſſet cum alia cõtrahere etiã
diſpenſante papa¶ Atem in impedimento
erroꝛis ꝑpſone.et in impedimẽto violentie
vbi nullo mõ eſt cõſenſus.et in impedimen
to coeundi. omni mõ ex frigiditate natura
li.vel caſtratione vel maleficio.vel alia in⸗
diſpoſitione ꝓueniẽte.qꝛ in hmõi omnibus
nullũ eſt mẽimoniũ.nec poteſt facere papa.
vt ſit mrimoniũ.(ſOe impedimẽto coeun.
di videt᷑ dicere Pe.de pał. ꝙ ſit ex ſtatuto ec
cleſie.qꝛ id nõ pernnetãd ſubſtantiã matri
monij Et inde eſt ꝙ ſi ſciuerit alter tale im
pedimentũ et nihilominus cõtrahit eſtveꝝꝑ ·
mt᷑imoniũ.qð nõ eſſet ſi deeſſet aliqͥd de een·
tia matrimonij. Cum em̃ pꝛincipalis finis
matrimonij ſit ꝓles.nõ vitatio voꝛnicatio
nis.ſi poſſe coire eſſet de ſubſtãtia matrimo
nij.multomagis poſſe generare et ſic ſenes
nõ poſſent cõtrahere.quad eſt falſuz. EDe
impedimento erroꝛis cõditionis videf du⸗
bium ſᷣm PHug.tamẽ iſtud eſt de ſtatuto ec⸗
cleſie. Ydem dicit pe.de pal.i.ꝙ eſt de iure

4

reno
giagli
lhren
Neap
hftat
fante
ls
ſels
eſeg
olne
füne
Jvol
Nno
em
nuls
win
ſan
bunn
lomm

RP E.
Aizu⸗ poſitino.quod etiã videt᷑ ſentire Ricardus
Ne rch in.iidi vi. Dicit em̃ ꝙ erroꝛ deteri⸗/
iau oꝛis cõctionis.etſi nõ tollat ↄſanſum in ꝑ
nnnift ſonã. tñ multũ minuit.et quia roͤnale eſt. vt
B Dinen deceptis iura ſubueniant.et maxime qn eſt
llundee, deceptio in re graui.ideo naturali equitate
kulrene ſtatut eſt pionã cõqitionis ſeruilis eſſe il⸗
Bendi legittimã ad cõtrahlendũ cñ ꝑſona liberi q;/
ſürlie diu liberã credit.ipſe liber contrahens cũ ſer
Nlſi, ua. ledit᷑ em̃ enoꝛmiter in bonis mr̃imonij
utri in bono ꝓlis.qꝛ nõ habebar eam in ſua pote
unge⸗ ſtate. In bono fidei. quia nõ poterit ita lile
re reddere debitũ dño occupante ſeruũ. In
eligun bono ſacx᷑i.i.cohabitatõis iſeꝑabilitate.qꝛ
nre Aen vñs poſſet eam vẽdere.hec ille. ¶ MOe impe
mioriſi⸗ dimento voti ſolennis.in religione
dens Ki⸗ tlv. ſca ſcðe. q. lxxxv rti vlti n Be
ſatkez ar. tenent ꝙ nõ poteſt/Hug. Car. Hoſt. An
Uimnd iuſnodi,Et Ro, lumma cöfeſloan biet
di. nonnt de facto vidiſſe tale dilpelatõeʒ facta. At
Uanit etiꝗ ovi. ꝙ papa poſſit diſpenſare. tenere vi
WHZ deridẽ v. in. iiij.ſen. diſ.xxx viij.q.i. axti.
Kinsn iiij.q.ijiñ coꝛpe.q. Et Joh. neapoli i/
1 let, dicit hãc opi. ege ꝓbabilioꝛ . (Anin
* pedimento oꝛdinis tenẽt fere oẽs ꝙ poteſt
qᷓ;uis nõ cõſueuerit n impedimẽto cri
ſinng minis abſq; dubio poteſt. m Pe 44
Nnnmi Deimpedimẽto etlã q eſt publice loneſta
n n ts iuſticia cextũ eſt ꝙ woſſit cum ſit ex cõſtiꝰ
wnpet mtione eccleſie. ODñ Pe: palu. ſic dicit.
msan, papa poteſt oiſpẽſare ĩ oĩbus gradib publi
urien ce ſoneſtatis iuſticie q̊ ſumunt᷑ ſm gradus
rigneii cõſanguinitatis. Et loc patet.qꝛ nõ eſt ꝓhi
Münen bitũ lege naturali nec diuina. Dnde poteſt
wwer diſpẽſare. ꝙ qͥs cõtraheret cũ ſponſa vel vro
ningam re nõ cognita fratris vel patris/Et no ta ꝙ
ineimn Cñ aliq̊ còtrahũt mrimoniũ de facto. qð de
rliki iure nullũ eſt.ſi poſtea obtineãt diſpenſatio
nüni nẽ a papa ſuꝑ impedimẽto.nõ ꝓpterea ra⸗
fümnge. tificat᷑ pdictũ mr̃imoniũ quo ad deũ.etiam
tnipgen, ſi ante diſpẽſationẽ ſecuta erat copula car⸗
tnthues nalis.ſ̊ opoꝛtet ꝙ de nouo interueniat mu
nie temrmnuus cõ ſenſus interioꝛ in alterutrũ. et ſi cũ
mun loc ſequit᷑ copula carnalis nõ eſt neceſſaria
Petes⸗ ednoua expᷣſſo vᷣb.et hoc in fauoꝛẽ mrimo
lieden . ni pcvidetdicere Hacaren ii uiſt nl. in
Pisfuis quodã ſimili.tutjus tũ eſet ⁊ clar. vt etiã
Penicno de nouo ſeretr i ne xpᷣſſo verbox cõſenſuʒ
umumm + expꝛimentin. Oicit eniam Ricar. ꝙ cñ car/
gi es nalis vſus mulieris extra mimoniũ ſit cõ
,de tra ius naturalesdeo ibi locũ non habet p/
ſelder ſcriptio.vt.ſ.ex lvc ꝙ tenuit aliquã concu
u binam p. xxx. annos facta ſit ei licita talis
en cõmixtio.ſʒ ſemꝑ moꝛtaliter peccat. Ipm
.
= .„
— —
— .
„ .
497 .. .
* △
.
&

¶Capi. Sedecimum

etiã mr̃imoniũ.qꝛ eſt de iure diuino ⁊ natu

rali.ideo pᷣſcriptio facere nõ poteſt vt vale

at mrfimoniũ.qð a pꝛincipio fuit nullũ vel

ꝙ efficiat nullũ quod a pꝛincipio fuit verũ.
extra de oſan. affi 6 debet partim in tex.
e artim in glo.¶ Itẽ nota vᷣm Ho i.qñ
ct. diſcoꝛdant circa impedimentũ mr̃imo
ni vbicũq; woct. p glo.ſuas dicũt ſolui mr̃i.
moniũ.ſed nõ inducũtius expᷣſſum ptrari⸗

cui cõlugii cohabitare cũ altera, er ille cui

um dicẽte. adiereas. extra de teſti. licet ex qᷓ
am in fi. Itẽ nora ꝙ cñ eccleſia pcipit

pcipit ſciat eſſe impedimentũ ſᷣm DHug in H

caſu q;tũ ad reddendũ debitũ nõ tenet᷑ ole⸗

dire. tñ in cohabitatione et neceſſarioꝛum
exhibitione obedire debet 1 nõ negare ei cui
ſe de facto copulauit.
dit imꝑedimentũ eſe in er ſe et vroꝛem ᷣm

inqͥrere veritatẽ. als eſſet affectata ignoꝛan
tia que nõ excuſat et ſicõcipiat ꝓbabilem
opinionẽ de dicto alicuius.non deletexige

re debitũ licet teneat reddere.ſecus ſi ita in

ueniret veritatem qð eſſet impedimentũ in

ter eos.quod haberet ꝓ cõſtãti.tũc nec exi

gere nec redgere deberet

——

oꝛro qᷓ tale ĩpe/
dimentũ audit a viro fi

n audi edigno etiã iura⸗
to aut cõpatri ſuo aut ꝓpꝛio ſacerdoti aut

tẽ nota ꝙq̊ au/

no. et Ricar.in.iiij.tenẽt ꝙ poteſt er magna.. Buil. ſi audit a fidedignis ⁊ nõ ſuſpectis cũ
canſa. vt ex refoꝛmatione vmꝰ regni ⁊ hu/ non debeat eſſe negligens ſue ſalutis tenet

——

etiã publica fama. nõ ita tenet᷑ credere. x

peccet moꝛtaliter ſi nõ reddat.ſed veniali⸗

ter Buil.

2

aplin. xvi. de impedimẽtꝭ pluribo nõ tñ di

rimẽtibo mrimomũ.vt votoſimplici ⁊ hu⸗
iuſmodi.

St aliud genuſ im
pedimẽti.qð eſt impediẽs qͥ dem
mr̃imoniũ cõtrahendũ.ſed nõ di⸗
rimẽs cõtractũ.Et iſtud eſt minplex. Et pꝛi
mo q̊dem ↄctus clãdeſtinus ipſius mr̃imo

nij.extra de mrimonio ↄtrac,con, interdic

eccle. p to tu. Qui ergo ↄtrahunt cladeſtine
miimoni a peccãt Et mrimoniũ di

cit᷑ cõtra interdictũ eccleſie.qꝛ cõtra phibi
tionẽ eius eſt/Obi nota ſᷣm Pe. de pal.in
iiij.ꝙ hoc põt eſſe dupltr.
tutũ iuris.qꝛ tribo tꝑibo anni interdictis.de
qbo i.c. ſe efquia Eclãdeſtina deſpõſatio.
Pꝛohilet em̃ ne mrimonia fiantclam et ſi
ſine bãnis.extra de clã.deſpon.cũ inlibitio.
Vbi dicit ꝙ cñ delet fieri aliqð mrimomuʒ
debent in eccleſia banna publice ꝑ ſacerdo/
tes ꝓponi vt infra cõpetentẽ terminũ.qui
ſcit impedimentũ. ꝓponat et ſi apparleri

no mõ qꝛ 3 ſtas 2*
2 2

2

—

5 4
r. er
„ Sä

„
. . „ —
Zitulus ꝛimus
. iin
ꝛobabilis cõiectura contra co pulaʒ futu? terit vxoꝛe innitgger debiti quidẽ egnetur .
bikerdieaterpn conec cõſtet àd fieri dle reddere vxoꝛipetenti ſiue expꝛeſſe ſine in/
at.ałs ſi cõtra vꝛent ſine bannis vbi.ſ.talia terpᷣtatiue.ſᷣm tł.et Hiar in iie Sibiau n
ſernant aut poſt ꝓhibitionẽ ſi extiterit ĩpe gem petere. non lice als ̃m quo .. vt Hiꝰ n
„„ dimentũ.puta gradus ꝓhibitus.tũc filij di car.peccat moꝛtaliter quotiẽs debitu exigit
cent illegitimi.nec excuſabunt᷑ ꝓpter igno qꝛ adhucpᷣt etʒ ſeruare votũ q;tum in ip i
vantiã parentũ.et ſacerdos qͥ tales convuin ſo eſt/ Et dicit Poſti. ſti. ꝓ ſiquis habens tale Ui
ctiones inhibere cõtẽpſerit.vel regularis qᷓ votũ petat ab aliᷣ conſiliũ. vtrũ ſicõtrahe⸗
intereſſet hmõi punit᷑ vt patʒĩ dicta deexre. ret.tenerxet matrimoniũ nõ delet ſibi reſpõ H D
In aliqbo tñ locis nõ fiunt ſec bãna.ſed ſo dere clare. ſ. ꝙ tenegt. ne ex ſoc detur ſibi oc
ſium cotrabunt ſwnſalia ſolenniter ⁊ publi caſio frangendi votũ.ſed in hmõi debemus M ſ
ce multũ añ matrimoniũ. et interim pᷣt ma pꝛudenter eludere tales q̃rentes. vt wocei 1
nifeſtari. an ſit impedimentuʒ. Oñ̃ in talib Oꝛigenes dii.xliij.in mandatis. .
locis rõne cõtrarie cõſuetudinis/ſobmimo/⸗ Lercio .. „ 5 ſi
☛— el ſponſalitiũ factuz elt.

uant eſſet moꝛtale omittere io mõ d̃ cũ altera.niſi mutuo ꝑtes ſe abſoluant. vel
matrimoniũ ↄtra interdictũ eccleſie.qꝛ eſt ex altera partiũ ſit aliqͥd ex his. per q licite
cõtra pᷣceptũ lvĩis miniſtri iuris et eccleſie. ſponſalia poſſunt frangi talis etiam moꝛta⸗ “
Et iſte miniſter velẽ parochialis qͥ põt ma liter pecat.
trimoniũ diſpẽſare.etſi non iudicare. Apſe ¶

ſe 14R9 2„
em̃ habet inqͥrere de impedimento ⁊ inbibe⸗ 6 2 uarto tenere §F. lii.

nẽ bannoꝝ.puta non eſſe A vbi ſer

rxe.Aut eſt officialis epᷣi nõ ſacerdos.qͥ ſo/ vxel ſuſciꝑe aliquẽ vel aliquã ad cateciſſü
lus bñdicit nubentes vel archidiaconꝰ aut qui pcedit baptiſmũ.extra eo. ꝑ catxciſinũ 2
abbao.alrutes lec Oſuerandine . bei li⸗ vi . l di⸗
uilegio.ve habent iudicare etſi nõ diſpẽſa Misi DH„ lui
re.ſi nõ ſunt ſacerdotes.Aut eſt epᷣs vel ſu⸗ 1 2 uinto quedam .liii. n
perioꝛ eo.et hic habet iudicare et diſpenſa/ crimina. videlicet inceſtus poſt ↄtractũ ma ſa
re.iudicare rõne iuriſditiõis.diſpẽſare rõ⸗ trimoniũ cum affinib⸗ cõmiſſus.xxxij.q.vij k
ne oꝛdinis cum cura.Cõtralere gcõtra/ ſiqͥs viduã.et.c.cõ aluli e ſ cogno⸗ d1
hibitionẽ eccleſie vel miniſtri eſt moꝛtalę. atdn neã vxoꝛis ſue.vel cũ cognoſci
niſi fuerit diſpenſatũ ab eo q poteſt. Et ſiͥ/tur ſi mulier eſta cõſanguineo mariti ſui/ꝓp 4
dem facta fuerit inhibitio ab inferioꝛi 1 pa pterhuiuſmodi inceſtũ delinquens amituit e
pa.vt epᷣo vel parochiali.q;uis ſit peccatuʒ ius petẽdi debitũ.nõ ſolũ ab vroꝛe vel viro “””
tñ ſi nõ eſt aliud impedimentũ tener Ade; attinenti illi cũ quo ↄmiſit inceſtũ.ſed eniã 4
ſia papa facta eſt ſimplex inhibitio.qẽ non illa vxoꝛe vel viro moꝛtuo.ſi cõtraxitcum i
ppter hoc annullat᷑.ſed ſi hc ꝓhibuerit de altera ꝑſona.qð facere nõ delet ſine diſpen
cernẽs irritũ et inane.ſi ſecus ſactuʒ fuerit. ſatione epᷣi ab ea exigere nõ põ t. vt extra ð 4ð”?
tunc mr̃imoniũ eſt nullum.qꝛ ꝑ loc reddit eo q cog. conſan. vx. trãſmiſſe in vtro q; tů ie
eos inbabiles. DPlus eſt em reddere mitos caſu reddere tenet. ᷣm Ricar. in. iiij. di. xx⸗ dpe
inhabiles q; paucos.ſed ipſe ꝓhibens mri xiiij.põt tñ epᷣs diſpenſare. vt. ſ. talis pꝛiua⸗ WJ’”MU
moniũ pꝛopter cognatione legalẽ.ſpũaleʒ. tus iure exigendi poſſit exigere abſq; vecccA) s
vbcarnalẽ in gradu nõ pꝛolibito lege diui to. ̃m Pe. de pal in iiij ſen/ Eognoſcendo mon
eddit hmõi inbabiles. gO c. hec Pe. aut cõſanguineas ꝓpꝛias vel ꝑmittẽdo ſeʒ. ler
Secin do S lI. cosnoſci.q;uis nõ minus peccet.imo mag; *
— J votũ ſimplex J'ele nõ tñ repit in iure ꝙ pꝛiueferactio debiun. 4 4
qð quidẽ impedit cõtrahendo matrimoniũñ vel ꝙ impediat a ↄtrahendo.Ricar.etiã lve
ſed nõ runit e5racti ditxrpi btoruz i dicit. ſ. ꝙ inceſtus cum ↄſanguineis nõ ims. ſun
tex. et glo. Idẽ Ray. et tſvin.uij. talis ̊ q, pedit mrimoniũ ↄtrahendũ.nec pꝛiuat exa
habens votũ ſimplex nrlrac, ↄtrahit/moꝛ ctione debiti.ſicut inceſtus cũ aftinibo/Atẽ 2 N
taliter peccat.⁊ mibilominus adluc tene interfectio ꝓpꝛie vxoꝛisaxxiij.qxij.admo/⸗
implere votũ ſi nondũ ↄgnouit vxoꝛẽ ſuã. nere. et. c. interfectoꝛes.qð intelligit᷑ c oc
ch qua cõtraxit etiã ꝑ verba de pñti.quia ad cidit.vel in vindictam ꝓpter adulteriũ ab R
huc inplere põt. ſ. intrãdo religionẽ enaʒ ea cõmiſſiun. vel qꝛ als egm exoſaʒ hale p 8
vxoꝛe inuita. et ſic nõ poterit conſummare pter aliquẽ defectũ. et nõ ppter loc vt con a
matrimoniũ abſqʒ peccato moꝛtali Poſtq;ᷓ trahat cũ alia. quia tunc dirimeref illud ſe M
ant cõſummauerit religionẽ intrare nõ wꝭ quẽs.et idẽ m Pe de muliere qᷓ dat vne⸗ nn
4, „ .
00 .„ .
. *
. „ „

6 .

3
bſolumr
1. Mäi

4ü

catpiſs

ern
Hälndd
nmi)
ipmnsniet
rwelvi
töanton

tſine dan

t.Nenmt

in ſgi

alsiuu,
Ais Ma
Mπαα

anicoſe⸗

Unomng

cio Nrii.

metiloe

Neisnöin
tmna en
n Fe:
ieè
or det

cuienieb
tnh,
ve vtcon
eiilludſ⸗
da ne/

e

¶Ca. Decimumſeptimũ

3 num viro. vel alio mõ occidit eñ ¶Atem ra

4₰ 9

ptus ſponſe alterius.xxvij.q.ij.ſtatutuʒ ¶
D Iteſuſceptio ꝓpꝛij i Wrafder vel ad con

firmationẽ.q.ſ.qͥs h̊ facit inſidiando mr̃i⸗
moſtio.vt poſſit pꝛiuare alterũ debito cõiu⸗
gali. xxx. q.i. de eo. ¶ Atem interfectio ſacer
donis.extrã d pe.et re. qͥ pᷣſ biteꝝ. ¶ Itẽ ſo
lennis pnĩa. xxxiij.ij. de his. ¶ Atem ſiqs
monialẽ ſciẽter in vxoꝛeʒ accipiat.xxvij.
i. hi q Oẽs pᷣdictos caſus ponũt Rgy. alb.
1 . re.et etiã Hoſtiẽ.pᷣter vlimũ. quem
ſolus 4
impediant contrahendũ.ſi tamen timet de
incontinentia.delet eis epᷣs cõcedere licen

tiã nubẽdi.ar.xxxiij.q.ij.antiqͥ. et.c.in ado
leſcentia:extra de eo oß. (õſan. vx. ſue. c.
exIi Br Fm qð addit liil. ſumicit licẽtia
ꝓpꝛij ſacerdotis imo ꝙ de cõſuetudine nõ

oſti.addir licʒ aũt lec et foꝛte alia

cos Secundo quando valde nobilis igno
bilẽ ducit/Cercio cũ diues paupeʒ Auar⸗/
to eñ ſener iuuenẽ Aninto cum nimentpa
rentes. cũ iam cõtraxit. Sexto cũ diu ſic ſue
rint. et loc ꝓpter verecũdiã. Diſpenſat aũt
m loc eps de cõſuetudine ꝑ papã ſcita ⁊ diſ
vnulãdo apppꝛobata. als cum ſit ſta tutuz
generalis concilij ſolus papa diſpenſat. lec
etrus. 2=èðð

¶ Capitulĩ xviᷣ wimpedimẽto feria ñ
lu. xvij. qñ
ſ.non poſſunt fieri nuptie. 1 zec

ſeruat iſte rigoꝛ petẽdi licentiã/Rcar. autẽ
dicit in.iiij. de interfectoꝛe vxoꝛis ꝙ ſi con
trahit mrimoniũ.q;uis non ſit dirimendũ
cũ non obſtat aliquod impedimentũ.peccat
tñ contralendo cõtra eccleſie ſtatutuʒ. miſi
pꝛius ſuerit cũ eo diſpenſatũ Et ideʒ videt᷑
dicendũ de alijs caſibo ſupꝛadict⸗ e. pa
r in lii ponit vtranq; opinioneʒ. ſed decli
niat ad ſecundã dieẽs. ꝙ ſine diſpẽſatõe nõ
licʒ inuoluto in aliqᷓ pꝛedictoꝝ crſminũ cõ
traſere. vel debitũ petere ſine diſpenſanone/
et ꝙ nõ niſi epᷣs diſpenſat.nec valet cõſueʒ
tudo in cõtrariũjnniſi cõſtaret. ꝙ epᷣi longo

cleus peccat moꝛtaliter.

M. ota ym Be. de palu. in. H. v.
iiij. ꝙ cladeſtina d

deſponſatio dr fieri iex mo
is. vᷣm Peimo videlicet. qñ fit ſine
teſtibo. Scðo qñ cõueniũt clãdeſtine.ante
qᷓ; recipiant bñdictionẽ nuptialẽ ꝓ loco et
woꝛe.quo petere pñt/ſcercio qñ ſpõſalibus
non ſolutis ſed ſoluẽdis ſolũ autoꝛitate iu
dicis ſine licẽna eius cõtrahit aliud matri
moniũ/lnarto qñ cõtrahũt mrimomi añ
pubertatẽ ſine iuſta cã abſq; licẽtia epᷣi con

tra ꝓhibitionẽ q̃ fit de deſpon.impub. ij. et
Noceſt peccatum amicoꝝ qui Ivc pcurant.
./Quinto contra interdictum ſpeciale ſicut
. alicui interdicit᷑ ne contrahat cum aliqua.
.Ppter impedimentum ⁊ hmõi/Sertõ quan
cdo lvc fit omiſſias bannis.quodintelligit᷑.
vbi nõ eſt cõſuetudo in cõtrariũ.et quocũ

q; iſtoꝑ modoꝝx contrahat eſt culpa moꝛta
lis Eencetle Sed in ſex
caſibo poteſt iuſte dupenſari/ Vꝛimo cñ ma

gnaubo. quia eoꝛum matrimonia cum ma
gna deliberatione ſolent tractari per ami/

. 00.

tꝑe h̊ ſcientea diſſimularẽt. als cõtrariũ fa⸗

HPe. de palu.ſuꝑ.iij.di

nõ dirimere mr̃imomi.qð dicit᷑ mpedimẽ
tũ feriarũ. qð quidẽ impedit ſolũ celebꝛati⸗
one nuptiarũ et bũdicnonẽ nuptialẽ.ettrã
uctionem vxoꝛis in wmũ. Hon auũtim/

Zon aut im/
pedit cõtractũ matrimonij.vel de futuro vel

õ

M.. a Seseteee „. =6 .

—

etiam dep̃ſenti. qð fit ſolo conſenſu p ver⸗

ha expſſa. m Ray. et Boff a Flo. ſup. cg,. — 1
capellen ertra def is. niſi xepugnaret huu
ic patrie cõſuetudo/Hoſti.tñ videt᷑ dicere 6

nec enam iſtud licer. ſed pꝛimũ cõmuniꝰ
Ser/Pry-x al. in. iiij. dicit cõtrahere per
vrba de ſuturo nõ eſt ꝓhibitũ. et licet m

quoſdã. nec etiaʒ ꝑ erba e buti Md mm RPr-las be 9.c. l,,
vltimũ nõ videt᷑.quia iſte cõtractus nõ de „ r r⸗ gln zirnk
let fieri clãdeſtine. ſed in facie eccleſie. Ja —, Ae
facie aũt eccleſie nõ videf faciẽdũ ſicut nee AWur EE r.
ſidictio nuptialis. æcille. Credo in ̊ ſtan
um eſſe cõſuetudini patrie. ¶ Sciendum
igit ꝙ ĩ his tꝑib nõ poſſunt nuptie celebꝛa⸗
ri. videlicet ab aduentu vſq; ad epiphaniã
nec includit octauꝗ epiphanie cũ de ipſa nõ
ſit expᷣnuʒ in iure Atè eptuageſima vſq;
ad octauã paſche incluſiue. Item a tribus 2
diebus añ aſcenſionẽ vſq; ad octauas pen
tcoſtes.excludendo tñ ipſaʒ dñicam que
eſt octaua dies a pentlecoſte. quia ipᷣm fe
ſtum non habet octauã diem Dnde in ipſi
onunt nuptie celelebꝛari.extra de ferijs. ca

pellanus. in fi. x iij. q.luiijinõ opoꝛtet. et tri
bus.c.ſequẽnib.qui ant nuptias facit ĩbua Qe- P
iuſmodi tꝑiba moꝛtaliter peccat. quia ↄtra
generale ſtatutũ ecc

monio, cõtrac.cor

eſie facit. exira de mri/

tas nupnarũ eitinterdicta ab aduem vſqʒ
ad octauã epiphanie incluſiue.de alijs du⸗
obus tpib concoꝛdaicum pᷣdicns Ateʒ de
tercio tpe.ſ.a triduo ante aſcenſioneʒ vſq;
ad octauã pentiæ. dicit ꝙ nuptie ſuſpẽdunt᷑ .

2
600
CTitulus Pꝛimus
. . 1
vſc; ad feſtum trinitatis. ita tamen ꝙ non mo iniciat. ſ. per ſpõſalia ſiue per verba de ſu
a pꝛimis veſperis trinitatis licet cõtrahere turo. Secundo ratificat᷑ per verba de pᷣſenti ſpn
ficut veriu s. puto a mane in auroꝛa et lcy cio cõſummar ꝑ carnalẽ copulã. c com ör
*△ „ ita ſit de iuris ſubtilitate.qꝛ tñ cõſuetudo ẽſ muniter obſeruatnõ eſt tñ neceſſarin ꝙ ſpõo hle
optima legum interpꝛes. ideo ſequẽda eſt ſalia pcedant.quia abſqʒ. pꝛomiſſiõe facta G
terre cõſuetudo a pᷣlatis diu ſcita ⁊ diſimꝗ de futuro põt ds ſubito cõtralere p vba de innl
lata ſiue de celebꝛando nuptias in diebꝰ ixꝰ pᷣſenti. Similiter eii amad eſſentiam matri ior
lis extremis ſiue de abſinen do ſ temno monünon eſt neceſſaril. ꝙ ſequat copula 4
ta ꝙ feſta ᷣm nouam et veterẽ legem a ve / carnalis. Dnde inter OJariã ioſeph dici
ſpera vſqʒ ad veſperã celebꝛant.tamẽ in ſe/ tur fuiſſe ꝑfectum mrimoniũ.ſ.quo ad eius 1
ptuageſima officiũ ſibi ꝓpꝛium qð abdicat eſſentiam. etſi nõ quo ad eius ſigniſicatio⸗/ “”ä
cantica leticie non incipit in veſperꝭ. ſed in nẽ completã.cn m vter qʒ remãſerit virgo. . .
completoꝛio. quando pꝛimo intermittitur xxvij d cun erge⸗ quia cõtraxerant p
alleluia. Onde vſqʒ ad completoꝛium ex/ verba dep enti. fuerat em̃ reuelatum virgi⸗ iy
cluſiue licet contrahere. Sed officium adu m Oarie ꝗ ioſeph nunqᷓ;ᷓ exigeret ab ea ve
tus pꝛopꝛium perfecte incipit a veſperis ſab bitum.ſed ſi exigiſiʒ fuerat diuina autoꝛtta e
ban pꝛecedentis. Onde ey tũc non licet cõ te diſpenſatu. vt reddere nõ teneret/ei vna b
tihere. in diebus mo vltimis non ſoluʒ ve ex cauſis quare fuit virgo OJaria deſponſa nu⸗
ſpere imo completoꝛiũ ſunt de tempoꝛe pᷣce- ta. pᷣm Oꝛigenẽ.xxvij.q. inuenta.fuit.vi 4
denti per ſe lo quẽdo.licet ꝑ accidẽs ſuꝑue⸗ partus virginis dy abolo celaret. GBuis en re
niente maioꝛi feſto.nihil nat de illo in 2n ⁊ſi coꝛda hominũ nõ cognoſcat per ſe.tamẽ 4
pletoꝛio.vel ſolũ memoꝛia in wſperis. ſiuut coꝛpoꝛa quo ad exterioꝛa ſci tnõ tamẽ ſci⸗
apudillos qͥ faciũt feſtũ trinitai in ociaua re valuit.vtrũ ex ioſepl⸗ vel ſine viro õre⸗/ A
venthe. pꝑdit veſpas ⁊ completoꝛiũ.Et ſimi piſſet. nec ſi virgo pepꝑeriſſet vel non virgo. 2“
liter qñ celebꝛe feſtũ venit in octauã paſche et loc qꝛ ꝓpter nimiã ſanctitatem virginis Giat
nõ tñ pꝛopter loc licet in iſta veſꝑa. iʒ ſitut nõ ꝑmittebat᷑ appꝛorimare ei vel hcogno⸗ A
Dictũ eſt ſupꝛa in talibus eſt cõſuetudo ſer/ ſcere Ricax.iiin.( Nota ergo ꝙ matrimo
uanda. Nñ in multis terris etiam de nocte mũ imtiat᷑ per ſponſalia que ſunt futuraruʒz
ꝓfunda in vigilia aduentus et ſeptuageſi/ nuptiarũ pmuño rxxx:q v noſtrates: ̃ fi⸗
ine nuptias faciunt. ſed ſi poſt mediam no? unt multipliciter.aliqñ.ſ.nuda pmiſſione. n
ctem facerent eſʒ coꝛruptela. qꝛ mnedia no vt cum dicit vir. accipiam vel ducam te in un
cte moꝛe romano nox incipit. vt dicit. f. de meam vxoꝛc. illa reſpondeat. accipiã vel l
feri .lI.moꝛe. Oñ ſicut nulla cõſuetudo ex ducã te in virum et hmõi/ Atem aliquãdo Ne
cuſaret celebꝛ are ĩ mane die ſic nec poſt me non ſolum ꝓmiſſione.ſed enã appoſinõe iu we
diã noctẽ. ſed certum enʒ. quia cõtra ſancto ramẽti fiunt ſponſalia/ Ytem aliqñ fiunt da lnn
rum patrũ canones eſt EComiraãſentes au tis arris ſpõſalitijs ſnõ poſſunt autem con⸗ oe
tem nuptias iſtis tꝑibꝰ pꝛohibit debent pu⸗ trahi ſponſalia ex altera parte tm̃.nec clau⸗ ih
niri in quo eliquerunt. vt. ſ. ad tempus ſe/ dicare. ̃m Bml. Et ſi aliquis accipiat ma⸗ ſont.
parent.ied ſi ſit ꝑiculum incontinẽnie. alia num mu ieris. et dicat ipſi mulieri.nbi ſi fiem
penitentig imponat et in iſta viſpenſet a, gem meam de accipiendo te in vxoꝛc.et il⸗ miuinſn
cerdos aũt qui dedit benedictionẽ hui ſmo la nihil reſpõdeat nec alid mõ oſtedit ſe ac lenpl
di tpibo gram pena. licet arbitraria punien / ceptare.non ſunt ſponſalia.ille tamèe qui ta lcnerſc
dus eſt Eon aũt eſſet moꝛtale exigere tali liter dedlit fidem tenet eam ducere ſi illa vo · eeeeiggen
bus tpipus ab vxoꝛe pꝛius rite bñdicta de/ luerit. ſi nõ voluerit nõ eſt cõpellenda. et nnss
bitum. Pe, de palu/ Atẽ ⁊ ſi moꝛtale nit con? verũ niſi oſtẽderit aliq modo mulier ilaac. ee
