tem. Sed pone ꝙ permutãtes beneficia fu

erunt in culpa.vt quia ſciebant vel ſcire debe /

bant illa eſſe reſeruata.vel permurationem
non poſſe compleri.ex aliqua alia cauſa.ſal⸗
tẽ ꝑ ulũ coꝛã quo fiehat. Et hoc nõ obſtãte ſe

intrulſerũt in illa bũficia.⁊ moꝛtui ſunt.q̃rit

quomodo vacent. Rñ. ꝙ nec p moꝛtem nec

renũciationẽ.ſed per iuris pꝛiuationẽ.vt
barer de pꝛeben.eũ qui.li.vi.Aldde ſᷣm lapũ
lec habere locuʒ in beneficis in quibo habet
locũ.c.de multa.dicta ergo p renũciationem
vacauerũt ſimpliciter.ſi nõ fuerũt de illis.la⸗
pus. Sed cum dictũ ſit ſuxaa ꝙ ſi pmuta⸗
tio nõ tenuit.et culpa nõ poteſt aſeribi alicui
qð licitum ẽ ei qͥ nõ fuit in culpa ad ſuũ bene
ficiũ redire. Modo qritur an poſſit pꝛopꝛis
auctoꝛitate redire.an indigeat noua collatio
ne vel inſtitutione. Rñ. io. an. in nouel. di. ꝙ
e eqtate illius.e.ſi hñficia de pᷣbẽ.lib.vi.põt

redire ad ſuũ bñficiũ auctoꝛitate pꝛopꝛia al/

legar.C. e re.pmu.l.cñ pꝛecibo.Alij aũt con
tradicũt dicentes.ꝙ. c.ſi beneficia.nõ loqui⸗
tur de renuciatõne expꝛeſſa. ſed in pꝛiuatone

iuris quę effectũ non habuit ex quo nõ tenu

it adeotio ſecundi beneficij.vel fuit ibi dimi⸗
nutio facn ſine expꝛeſſa renũciatione. q̃ facti
diminu io nõ habuit vim tacite renũciatio⸗

nis ex iuo non fnit cũ effectu ſecuta adeptio
ſecund hñ ficij. Et pꝛo iſto dicto facit qð no.

in. v. L. eñ pꝛecibo. Si ergo in caſu noſtro per
renũciationẽ amiſit wvminiũ.ergo ẽ ſihbireſti

tuendũ. Sed iſta reſtitutio nö poteſt fier ſu
ne canonica inſtitutione. de regulis iur. hibꝛ.

vi. Hã ſeipᷣm quis inſtituere non põt.de iu⸗
ſti. c. fi. Opi.io.an.ẽ equioꝛ.qꝛ ꝑ eamvitatur

vacatio ⁊ circuitus.⁊ incõmoda beneficioꝛũ

ad hoc cle.auditoꝛ.de reſcrip. ⁊ nõ debert gra/⸗
uari iſte ſumptibo ⁊ laboꝛibo ⁊ quia bona fide
foꝛte ꝓpter beneficioꝝ vnlitatẽ iſte ad per/⸗
mutationẽ pꝛocedebat.vnde per legem non

debet iſti laaueus inici.xxvij.q.i.de viduis.

Queritur an ſi vnus exr ꝓmutãtib adin/

uicẽ bencficia.ſinõ habeat ius in bñficio.pu/

ta.qꝛ eſt ilud ſimoniace adeptũ.vel alias nõ
habet litulũ.nõ tñ iſtud bñficiuʒ pertinet ad
aliũ.nũquid acquirit ius in illo beneficio qð
anſequitur excauſa permutationis. Et dicen/

di eſt ꝙ nõ. duplici rõne. Pꝛima quia ex vꝑc

ſeq̃retur abſuraum.ſ.ꝙquis per fas ⁊ nefas
acquireret bñficiũ.⁊ videns ſe nõ poſſe tene⸗
re illud ſalua cõſqentia pmutaret cũ habẽte
ius in alio. Secũda qꝛ hic nõ contrahitur ꝑ/

glo.iiij. IOtem epiſcopus qͥ confert ei benefi⸗
ciñ.intendit ſibi hoc conferre loco eius qð di
mittit.ſed iſte nil dimitni.exquo ius nõ ha⸗
bebat in illo bñfiio. Oñ puto potuiſſet epᷣs
huic ſimpliciter cõferre l ũficiñ.ꝛ tñ nõ ↄtu⸗
rulit ſimplicirer. ſed er cauſa ꝓmutationis.
ille mihil conſeqintur. habet locũ quod po/
tuit noluit ⁊c.de oſ.æle.c.cũ ſuꝑ.Sed quid

xV

erit in caſu iſtoꝝ ſecũde pſone. cũ hoc fuerit

patefactii. R ñj.ꝙ ille qui ius habebat redibit

ad beneficiũ ſuũ.quod permutauerat cũ alio

⁊ iſteq̊ͥ nõ habebat ius non porerit benefieiũ
retin ere qð aſſecutum eſt vt dictum ẽ. Mec
poterit recupare antiquũ qꝛ nullũ ius ibi ha
bebat. Sed queritur. vtru pmuratio feri

wſſit cũ interuallo temꝑpis. verbigratia. Ego

tnhabemus beneſicia ĩ diuerſis dioceſibj.
volumus ea adinuicẽ er iuſta cauſa ꝑmuta/
re.via expedita eſſer ꝙ vnus epᷣus cõmirte⸗

ret alteri vel ambo vm. Et oĩa fierẽt in inſtan

ti. Sed pone ꝙ lvc fuit omiſſuʒ. qꝛ vadimus
ad epᷣm meuzʒ.⁊ ei dicimus. DLñe epe.ego ⁊

iſte intendimus bñficia iſta prmutare.Ego

ſum patus renũciare bñficio meoer eauſa p⸗
mutatõnis fiende. ⁊ cõferatis bñf iciũ meuʒ
fibi. poſtea ibimus adepm iſtius.a ipᷣe ſunili

ter faciet mihi de bñficio iſtius.&t epiſcopus
dicit ſe eẽ cõtentum.⁊ ſi recipiet renũciatio/

nem ineꝗ ex cauſa ꝑmutatõmis.⁊ cõfert bñfi
ci meũ ſic renũciatũ tibi.ette mittit in toſ⸗

ſeſſionẽ. Et tu dicis ꝙ es patus ſimiliter fa⸗

cere de benefieio coꝛã epᷣo tuo. queritur ergo
an ſimile interuallux poſſit interuenire. Rñ.
io.nul.⁊ io.an.ſuadẽt ; omnia iſta fierẽt in
inſtanti.vt.ſ.amlv ſint pᷣſentes qui tunc pꝛo
vno reputabũtur.extra de pꝛebẽ.c.pꝛo illorũ.
alias poſſent difficultates T intricarõnes in⸗

ſurgere. Nam eoipᷣo quovnus tenñciat bůõfi

cio ſuo. ponit aliũ in pacificã poſſeſſionẽ.ſi ẽ
curatuʒ.vr̃ iã vacare ſᷣm bñficiũ qð erat ſuñ

qð inteédit renũciare vt der alten p.qde mul
fa.de pᷣben. Ecõtrario vr.qꝛ erq renũciaui.,-
tibi collata ẽ poſſeſſio bñficij mei. nõ hoc ſum

pliciter ſed ex cã pmuratõn is fiende ⁊c. pꝛo

prer ad tollẽda dubig vtilius ẽ oĩa in inſtan⸗
ti fjeri. facit ad lvc qð no.io.an. in glo.xi.q.

ij. ſiq́s iam. Atem pone ꝙ pmutatio ẽ cõple

5

ta er pte vniꝰ. ſed ex ꝑte alteriꝰ cõpleri nõ pᷣt

verbigratia.itius habẽs eccleſiã ꝑrochia /

lem. pmutauit cñ hñte canonicatũ.vel atpa⸗

ret releruatũ. Nũqͥd ticiꝰ põt ad eccleſiã re⸗

Dire. rñ. ꝙ ſic. dũ tñ ꝓbabilis erroꝛ facti ercu
ſet eũ p. c.ſi bñficia de p̃bẽ.li.vDi. Ntrũ hñs

Iutarie ran 5 e oll bñficia wſſie illa vmutare cum vno. vel
mutatio.qꝛ rem alienã dans.nõ cõtrahit ꝑ
mutationẽ.vt no.d excep.cũ venerabilis.in

hñs duo poſſit illa pmurare cũ hñte alia diſo
rn.io.an.in.c.cũ venerahilis.de except. ſuper
verbo ꝛ eccleſijs.dicit ꝙ ſie in pꝛimo caſu. ſi⸗

cut rõne ꝓpꝛieratis due eccłie pñt ꝓ vnaper

mutari.ſic rõne tituli. allegat etiã in arginnẽ

tu q no. de mu. peſi.cij. ⁊ dicit ꝙ vc de feltõö
vidit. Sed certe plemns ẽ ſceraminãdu.xo
ne. n. ꝙ qͥs hẽatduo bñfcia curata er diſpẽſa
tõe vult pmutare cũ curatovſimplici certe
I fieri ñ poterit.qꝛ diſpeſatõ illẽ ꝑſonała i.

rtyean

nnrelteriu

itsſſ

ſitniqund

Nnnie

dabren

Foltolen
Ipnliucn
Fonenna

oden
drubre
Pftlcſeri

MMelin
(celMtdur

dnkrbrci

laesſmni
(ſfoxtesianon
Mee
Möͤfi nſun
eylciii
Dorhtaltont
Manor
ſlkonan

Ceteloeron

ßſrmeſe
Mlet

wde⸗
dſopchtn
kinn
Gnnnki
tcſfrdi
Camnere
den weg

F

Licermebffſinn

Meöniileg f5fi
iinoſtightein
Iti wihelenin
ntröns t nif
umntditenite
sgesgulzfnint

pütinmeni

ritgomniſhini

õ

tamdmti mwini
NrstNninef,
Dio netnictif
ii ineniti pſeſtniſ
õ

WenMän ANH

moridilnicn
ionmins ei
MhuENisitii
ACön iumn inul
dagenen iihenn

=

— S=—

Ps hiseliin

irchnianin

iedtwtnt At

i Ntraminmn

N

gapitulum

D
tranſtret ad ülũ cum quo vnlt permutare. vt

tepꝛiuile. ſane. cum ſi. Nec ep̃s in lvc po eſt

diſpẽſare. Sed dico ꝙ ſi is qui habet duo cu
rara er diſpenſatione vult illa pmutare einmn

hab te vnũ curatũ.vtiq; poreſt. Sed cauengs

qꝛ recipiendo aliud curatñ vacabit etiamm id
ce ſuis curatis cũ ſim olici certe wotenit ⁊ etiã
wterit retinere illud ſimpler. cũ ſuo curato.

faltem ex diſpenſatõne ep̃i.qui circa talia pxop

teſt diſpenſare de elect. dudũ.ij. ad fi. Eſt er/
go veꝑ in vtroqʒ queſito. ꝙ ſiue ex vng parte
ſiue er vtraq bñficia teneantur er diſpenſa/
tione papali. ibi nõ woreſt ꝑmutatio interue
nire. niſi id ſiat ꝑ papã.reuocãdo etiã diſpẽ/
ſationẽ de ꝓpſona ad pſonam. Si vero poteſt

talia aꝑpte tenere ex di i. ſi
ep̃m. ſi voluerit diſpẽſare. Si vero hincinde
worerat tenere beneficia iure cõmuni. res ẽ er
pedita. apus etiã dicir. ꝙ oxoꝛtet ꝗ; habens
duo curata etiaʒ cũ diſpenſatõe vt aliud poſ⸗
ſir recipe. ꝙ ambobo pꝛius renuneiet. Sed

querirur vlterius an habẽs ſolũ ius ab bñfi⸗

ciũ.voſſit ius iſtud ꝑmutare cũ halente bene/
ficiñ.⁊ nũquid duo habentes ſolũ ſus ad rẽ.
woſſint adimuicem permutare dicia ſua iura.

Riñ.io. an. eo. ri. . i. lib.vi:in nouel. ⁊ dicit ꝙ

nõ. quia beneficio adinuicẽ delet fieri ꝑmu
tatio quod hic non eſt. allegat.ff. eo. l. i. in fi.
Irem quia ceſſat iſtis caſibo ratio decrętalis.
qſicum eo. ti. quoꝰ declaro p lr̃as axoſtolicas
ihi deber beneficiũ.⁊ illud expectio. iu vero
hales bene ficiũ.quomõ mee litere apoſtolice
pñtad re trãſire. cum ſint pſongles, miſi pa⸗

pa mediãte. vt de offi. de leg. . C. . H. Atem
executoꝛapo tolicus datus mihi quõ pꝛoui/⸗

de it tibi. cñ non habeat in mandatis. ſic er
cederet foꝛmã mandati. addit apus. ꝙ exi⸗

ſtentes canonici auctoꝛitate apoſtolica. licet

vltra numerexpectantes pꝛe bendas vaca/⸗

turas tñ roſſunt permutare canonicatus in

ter ſe vel cũ alis etiã ad alia beneſicia. ⁊ hoc

poterũt autoꝛitate dioceſani. nec erũt woſtea

canonici autoꝛitate apoſtoliea. nec halebunt
ius advacaturas pꝛebẽdas nec habebitin eis
locũ reuocaoria.de pᷣben.quodã li.vi. Secus
eſnet ſi non eſſent canonici. ſederpectarẽt ca/
nonicatus ⁊ pᷣbendas vel alias eriſterent ex⸗
pectãtes. licet cũ decrero.tales em̃ permuta⸗

re nõ poſſunt quod nõ habent Sed nuquid
bene ficiuʒ cuʒ vſpitali vel pꝛeſtimonia poteſt

pmutari.Rũñ.io.an.in.vi.⁊ in cle.eo.tit.di⸗
cit ꝙ ſic. dũmõ lvſpitale vel pꝛeſtimonia cõ
cedatur in beneficius clericis.ſecus ſi laicis.
Sed pone ꝙ lvvſpitale nõ ſit conceſſum cleri⸗

ſpenſatione epᷣi.fiat ꝑꝓ

tco in beneficiũ ſed bono viro cõmiſſum.quia
cõmiſſionẽ nõ ꝓhibet conciliũ vieñ. Sʒ nũ⸗
quid talis cleticus põt ꝑmutare cũ beneficio
Certe nõ video ꝙ pꝛohileat.qꝛ licet hſpita,/
le non ſit beneficin.nõ tñ eſt titulus totaliter
phanus.ſed eccleſiaſticus. nec poſſet vendi
ſine vicio ſimonie.pꝑid qð no.de ſimo.c.con⸗
ſulere. Addit lapus ſupid qð dictũ eſt non
video ꝙ phibear.cũ nõ ꝑmittatur ꝓmutatio

ſpũa liũ ⁊ temꝑpaliũ.ſed beneſicioꝝ eccleſia“-

re.pmu.c.q̃ſiitũ.⁊ eo.ci.c.i.li.vi.⁊linlcle.eo.

ti. ne conceſſione. vt ſic fiat pmutatio de ſpũ
ali ad ſpũale.de beneficio eccleſiaſtico ad be/

neficiũ eccleſiaſticũ. ⁊ de tempali ad tempa

let tũ.Et nõ de xemꝑali ad ſpñale.vł nõ

bñficio ad beneficiũ. Oico tñ ꝙ de beneficio

curato ad nõ curatñ. ⁊ ecõtra põt fieri ꝑmu⸗/

tatio. Sed querit᷑ vtrũ habens beneſicium

in cõmendã ſᷣm foꝛmam.nemo deinceps.de

elec.li.vi.poſſit pmutare cũ beneficiato. Rñ.
foꝛte dici poſſet ꝙ ſie. cũ titulus cõmende ſit
can onicus.nec interim vacer eccleſia.vt.di.

ca. nemo.⁊ foꝛte eo mõ duo ↄmendatari po

terunt ſibinuicem ꝑmutare ecc eſias prochi
ales ſibi cõmendaias. Sed nũquid habẽ
tes beneficia manuslia poſſint adinuice per/
mutare. cũ ipᷣi poſſint pꝛo libitoa ſuis beneſi
cijs remoueri. Rñ.ꝙ ſic.quia licet ſint reuo⸗
cabiles.tamẽ interim ſunt rectoꝛes.⁊ ꝑ ipᷣo⸗
rum reuocationẽ vacant beneficia. vt in cle.
i.de ſup.neg.pꝛela.in glo.magna.Et ſivelles
tenere ꝙ folum be neficiati ꝑpetui pñt ꝑmu
tare adhuc iſti pñt hrmutare. quia pñt non
reuocari. Et lvc ſufficit.ſacit quodno.de re⸗
ſcrip.c.fi.li.vi. Sed nũauid hñtes bñſicia
immanualia.ſi illa ꝓmutẽt auctoꝛitate pape.
ponint poſtea n hibito ab lllis hñficijs reuoca
ri.ſicut pꝛius.Rñ.ꝙ ſic.qꝛ papa ꝓmutando
intendit alteꝝ in locũ alterius ſubſtituere. ⁊
ideo ſolet apponi clauſula in lrᷣis aplicis ⁊ nõ
plus iuris eis acqratur pꝑmutãtibo q; peimo
eis cõpeteret ad h̊ facit regła.is qͥ ĩ ius k. vi.
NMec papa intendit ↄſuetudines religionũ ?⁊
eccleſiaꝝ tollere.⁊ iuri pᷣdictarũ derogare.ni⸗

ſi hoc expꝛimat de cõſti.c.i.li.vi. Et hoc verũ

niſi qᷓ papa ercerta ſcientia intendit illum
ſuũ obedientiarũ facere ⁊ a poteſtate ſii p̃la

ti auferre. lvc erpꝛimit in ltis. Queritur

an in ꝑmutatione fieri debear mẽtio de alòs
bñſicqs que obtinent ꝑmutãtes.Rñ.ꝙ ſiꝑ

mutartio fiat auctoꝛitate diocelani. nõ eſt ne

ceſſe ꝙ ſiat mentio. Mam nec necede ẽ quã
o impetranio fit ab oꝛdinario.q fiat e hoc

mentio. of. oꝛdi. c.. Seð in legato in ↄr

pa ↄtrariũ vr.q; mnaioꝛ idoneitas ꝑſone reqͥ

Vitulus

ritur. DHone em̃ ꝙ habẽs dno bñficia fimpli
cia. vmutat vnũ ex illis cũ curato. Certũ eſt
ꝙ facilius pmittitur ꝙ auis habeat duo hbñ⸗
ficia fimplicia. vnũ ſimpler cũ curato. Sʒ
certe iſtud nõ obſtat. nꝛ licet iſte loco ſimpli/
cis recipiat curatũ.nõ tñ cũ ipſo intelligirur
piſpenſatñ vt retineat vtrũq; de pꝛelen. non
põtr. Ii. vi. Et ad iſtid qð dicitur. ꝙ foꝛte ille
nõ eſt ydoneus oꝛ ſupioꝛ nõ cõſentiet ꝓꝑmu/
tationi. Sup lxc quidã diſtinxerũt inter per
murationẽ q ſit fauoꝛe ꝑſonaꝝ ⁊ illaʒ q̃ fit ob
neceſſitatẽ vel vtiliratẽ eccleſiap. vt in pꝛima
delxatr fieri mentio.in ſecũda non.lii dicũt
ꝙ reeipiens pingue loco tenuis.delet facere
mentionẽ quaſi de ambitione noter᷑. ſecꝰecõ
tra. indiſſincte credo pmutationẽ factã non
habita mẽtione de alijs bñficijs valere boc
cũ nõ ſit impetratio nec collatio ſaluo ſimpli
citer ſtilo curie. Item ſi duo pᷣlati collegi⸗
atarum eccleſian volunt pꝓmutare an poſtint
ſvc facere inuitis ſuis capłis ⁊ cõuentibus.
Rñ. ſic ſi pmutatio fiat p papam. Hã exquo
papa põt pꝛelato inuito eecleſiã auferre.etiaʒ
põt eis inuitis.ſ.ſubditis eũ traſterre ergo ⁊
pmutare.⁊ de lvc nõ ẽ dubiñ. Adẽ de epo ꝗͥ
habet ↄſuetudine vel pꝛiuilegio hberã ordi
narionẽ eccleſiaꝝ.ꝛ in illo caſu non intereſt
collegioꝝ ad permutationẽ vocari. exquo ad
collationẽ non vocarẽtur. Remanet ergo du
biũ qñ ad capitulũ arinetcollatio.⁊ ad ſupe/

rioꝛẽ cöſirmario. Et tũc omnes de hoc tractã

tes dicũt.ꝙ illi ouoꝝ eſt electio collatio.⁊ p/

ſentatio habẽt cõſentire. Et ratio ẽ.quis nec

epiſtopus vel pᷣlarus poſſunt anferre collatio
nem collegio. ſed ſi pmutatio fieret eis inui
ris.iam indirecte haberẽt pꝛe atũ ſine ſua col
latione ⁊ pꝛiuarẽtur poteſtate eligendi. Mec
epiſcopus põt auferre ſuis ſubditis ius con
ferencdi vel pñtandi. de exceſ. p̃lat.c.ij.⁊.xvi.
q.vij. c. de cernimus hoc eſt enim pꝛiuileaiũ
pꝛincipis ⁊ pape.vt de reli.w. Cõſtitutus.ſ.
vt poſſit quem liber ſuo iure pꝛiuare Eccleſi⸗

aſticus eni oꝛdo cõfundit᷑ ſiſua vnicuiq; in/

riſditio nõ ſeruaf.xi.q.i.c.puenit. Sed nũ
ud legarus de latere de cõſenſu caploꝛũ eccle
ſiarũ collegiatarũ ean pꝛelatos poſſit permu

nõ põt pmutarionẽ ſacere. de re. pmu. c. qſi/
tũ. ⁊ eo.ti. c.i. li.vi. Sed legatus tales eccleſi⸗
gas cõferre nõ põt.nec de ipᷣaꝑx diſpoſitione ſe
intromittere.vt of.le.c.penul.li.vi.Oñ vr
eriã ſic e nhibitũ a diſpoſitõne ip̃aꝝ. ꝙ etiã

cñ cõſenſu capituloꝝ il or.⁊ eoꝑ quoꝝ inter/

eſtnõ rõt lvc ſacere ſecus in dioceſano qͥ lvc
põt de illoꝝ cõſenſu ᷣm io.an.ſed archi.cõtxra

tfur his que F. a pzelar.

in. d. e. vnico. Et ſm hoc põt dioceſanus qðᷣ

nõ põt legatus.ad idẽ. c.fi.e. ti. lib.vi. Dicen

dũ videtr᷑ circa hoc.qꝙ in nõ collegiatis põt le
gatus pꝓmutationẽ facere ſine alicuius cõſen
ſii cuius interſint.miſi eẽnt patroni laici.quia
tũc nõ poſſet plus qᷓ; dioceſanus.de of. le. di⸗

lectus. ? de iurepa. cũ dilectus. An collegia/

tis vero nõ poterit etiã cũ conſenſu illoꝝ quo

rum intereſt. Sed dioceſanus in collegiatis

⁊ alijs hoc poterit cũ conſenſu illoꝝ alias nõ.

niſi foꝛ ſe aliud dicatur in dioceſano qñ illud

vullt facere nõ in fauoꝛẽ ꝓ ſonax. ſed ꝓpter ne

ceſſitatẽ vel vtilitatẽ eccleſiarñ.⁊ ſacit qð no.
io.an.poſt hoſtiẽ.de poſt. ca.fi.lapus.Exinde

qᷓrituran ſufficiar cõſenſus maioꝛis ptis eoꝝ

quoꝝx eſt conſentire in hmõi ꝓmutatione.&ct

dicendũ ꝙ ſic quãdo p neceſſitatem vel vti /

litatem eccleſiarũ fit permutatio.ſecus ſi per
mutario fiat volũtaria ꝓ illud quod notatur
de cſti. c. cñ omnes io.an.in nouel.cũ hmõi
concoꝛ. Sed queri:nr ſi epiſcoꝑus nõ habe
at collationẽ vel confirmationem in ecdeſia
ſed capitulũ vel alius platus.an epᷣus poſſit

eypedire pꝓmutationem ſine illo.Rũñ. die
nõ vt no.io.an.e.ti.c.i.li.vi.Sed —
le inferioꝛ hvt põt ſine epo.hoſ.io.an.⁊ arch.
eo.ti.c.i.li.vi.dicũt ꝙ nõ.qꝛ cum permutatio

ſit regulariter ꝓhibita. de pꝛebẽ.c. maioꝛibo.

⁊in caſibo inueniatur epᷣis conceſſa. ergo in/

ferioꝛes epᷣo ſua auctoꝛitate hoc attemptare
nõ debent. An inferioꝛ epiſcopo poſſit ſibi
lvc ius pꝛeſcribere puta archid.velabbas in
eccleſãs ſibi ſubiectis.Et dicendum ꝙ ſic.qꝛ

ſſſte nõ ẽ actus qͥ ad oꝛdinẽ ptineat epᷣalẽ.ſed

potius ad dignitatẽ vł iuriſditõem. talia be
ne pᷣſcribũtur ꝑ inferioꝛes epᷣo.vt de pᷣſcript.
c. quditis. ⁊ exceſ.pᷣlat.c. accidẽtibo.⁊ eodem

nõ etiã pᷣſcribunt ius vniendi.vt not.io.an.
e ſta. re. c.i.in cle.ideʒ dicẽdũ de illis qui hñt

epᷣalẽ inriſditionẽ.velqſi in loco.et maxime

de qbuſdã abbatibo. qͥ nõ dicũtur eẽ ĩ aliquo
epatu.vt fareñ.glublaceñ.ad hoc facit de pꝛi⸗

mile. abbas. lib. vi. Ytẽſi ſimmme ſit vtilis
pmuratio ⁊ illi quoꝛñ intereſt nolũt ↄſentixe
an eps cũ ↄſenſu capłi poſſt pmutatõem in

llegis ſit pxrmu uitis illis facere. vr̃ ꝙ ſic qꝛ epᷣs cũ capitu⸗
tare. Fridericus vr ſentire ꝙ ſic. ⁊ ira cõmũi
ter obſeruaf. Sed cõtra qꝛ ù nõ põt cõferre.

loſuo põt maioꝛa facere.ſ.vnire et diuidere
ecchas ⁊ ppetuã ſubiectõem vni facere eccle
le. ⁊ alteri dare.de exceſ.pꝛela.ſicut ⁊ de reb

eccle. nõ alie. c.i.in cle. . e. ti. c.i.li. vi. Credo

tñ cõtrariũ.ſ.ꝙ nõ poſſit. Nura aũt allegata

rvencicãt ſibi locñ caſibo ſuis. Atẽ nõ peie

alienatio ſi de vna eccleſia ad aſiam traſfera/
aplica ſieut nõ ẽ

*

in caſu noſtro. Item alrerpõr aſuli veilitat

eccłiarũ.qᷓ; cũ pꝛeiudicio iuris eligẽtiũ puta

fodtegen
ſweoltäfe

ſinletenp

ipttnen
10lveſner
Dipllenvnn

6-Dbidien
(Iſewlmag
Vedatcog
ialteriusy
ſepnt re.

ſedicitfo
ſtiſuer/
ſpekcot
ngneno⸗

Föncwte
4 Nerſont

Pennimen
önmnd

edt
lkicumma
(6steopa
Mtin d
ſpheioft

4

rer G
Eexcoocfunv⸗
fffſiaieccle
iteibvna
ſeubce
torciin
fingtöſt
NRId.
Mman
ſönnnno
funh
Eicnmn
luimnci
fkiie

chſnſusnenteie
menbmäignumne

nurſumtt
mſtomemtolnin

Nümfltnee

esmninnnliiz
nnſeſigiit
Monmmnaignen n

Aüüsins nie

mmonnſteſeahin
neäciliniScdign

itſetnhennn

diaitniganpmne
kphbinrpti nnen⸗

eninmnezsneſte

Da aunwimehettenpe

Anminrepiehopſt
bereenmnhnile
temsfRiemung,⸗
adocnibtnenti
nnmtiinſctien tt
pirinmssea niif

☛n[ꝰp

ötrtawdithin

mtsminiN
ce Ge deicid in

õ
C niiii

thrit thin
m. Tiſimnii
oi nrn i
cni nſtnnin
rni er teii
frtt Nn
ſnbienden
encſinn
indenentiln

Capitulum 1

J .
ꝙ inutiles renũcient ⁊ ali eligantur. ſuffi⸗
cit ꝙ eligat᷑ bonus.licet melioꝛes inueniãtur
de elec. cũ nobis. Sed nũquid aliquid co/
gi inuiti poſſunt ad ꝓmutandũ.⁊ videt᷑ ꝙ nõ

qꝛ nemo inuitus cogit᷑ acciꝑe beneſiciumvel

dignitatẽ ecclefiaſticã. licet aliud ſit in hono
rib ſecularibo. vt no. inno. de his q̃ fi. a ma.
par. ca. c. i. Et hoc põt pꝛobari iure. de elect.
c.qð ſicut.⁊ in.c.ſi cõpꝛomiſſarius.eo.ti.lib.
vi. Sed in ꝑmutatõne accipit᷑ benenicium de
nouo ⁊ dimittitur antiquũ. ergo inuitus nõ
cogitur acciꝑe ad idem.lxxiiij.di.geſta. Sed

cotra. qꝛ inuitus qͥs cogitur acciꝑpe oꝛdines.

vt de eta. 1 qua.e.queris.⁊. vij.q.i.ſcias.me⸗

lius de re.pmu.ca.q̃ſitum. dicitur dari wote/⸗

ſtas epo trãfferendi ꝑſonas de loco ad locũ.

ſi ei vider expedire. vbi lvſtiẽ. ꝙ illa ꝓmuta

tio ẽ cõmendabilis.⁊ ad eã inuiti cõpellunt
ad loc facit di. xl.ante omnia,/⁊. xxiij.q.iiij
diſplicet.⁊.viij.q.i.in ſcripturis.⁊ qð ibi no.
lve etiã vider᷑ innuere inno.hoſt. de renũ.ec.
niſi. Obi dicit᷑ ꝙ ſi piculũ deſtructionis ec/
cleſie vel magnũſcandalũ imminet.niſi pᷣla⸗
tus cedat cogitur cedere dũ tamẽ bonũ cam
biũ alterius plature vel dignitatis aſſignet᷑.
allegat de re.iu.licet.⁊. vij.q̃ſt.i.mutatõnes.
Et ſic dieũt poſſe intelligi illuo de re.pmuta.
queſitũ.ſuper hoc dicit io.vij.q.i.remoto.q;
nõ poteſt cogi qͥs ꝓꝑ epᷣm trãſire ad maioꝛẽ lo
cum.qꝛ nemo cogitur c edere inuitus. bart.
ibi cõtra ꝙ poteſt qꝛ maioꝛa poteſt. allegat de
erceſ.pꝛela ſicut pau.placet opi.io.dicens.
ad equale beneficiũ trãſire poteſt inuitus nõ
aũt ad maius, dñs guido in quadã ſua diſpu
tatõne dicit. ꝙ nõ exedit ꝙ epᷣus poſſit coge⸗
re dlericum ad renũciãdum ſuo beneficio vt
vilius recipiat.archidi.aũt de reſcrip.c.ſi pꝛo

prer. in verbo vocabũt.li.vi.innuit. ꝙ quedã

pmutatio ẽ voluntaria.qdam neceſſnria q̃ fit
ſuptoꝛis officio quaſi fiat iſta ſecũda inuitis
leneficiatis.idẽ videt᷑ nominare.io.an.in.c.
ſi ꝓpter. Satis ſuſtineri poteſt ꝙ ſi nec datio⸗

ne coadiutoꝛis. nec alio modo poreſt cõſuli

vtilitati eccleſie.ꝙ inuitis poſſit trãſferri ita
ꝙ fiat ei bona compenſatio de aliquo beneficio
vt ſic publica vtilitas pᷣferatur pꝛiuate.vt de
ma.⁊ ob.cũ inferioꝛ. Nec mirũ.cũ ipᷣe bene/
ficiatus nõ ſit dñs ſed qͥdã diſpẽſatoꝛ ⁊ xcu
ratoꝛ. de vona. c. ij. epᷣs vero eſt pᷣoꝛdinatoꝛ in
cũctis. xxv. di. plectis. ⁊ cura totius dioceſis
ad eñ ptinet.xi.q.i.p totuʒ.hinc ẽ ꝙ fitvnio

nõ diminutio de re.ec.nõ alie.clemẽ.vnica.

Et ſiue fiar ꝑmutatio ſiue trãſiatio fiat cũ cõ
ſenſu capituli ſui. quẽadimnodũ hoc ſeruari de⸗
bet in collatõne ⁊ inſtitutione.de his que fiũt
a prela.ſine cõ.ca.c.nouit.⁊ hoc niſi hec vt ſo

lus faceret pꝛeſcripſiſſet.eo. tit.ea noſcif.⁊.
ca.iij.de cõſue.li.vi. AVntelligendo tñ hocnõ
ciſe.ſed vt de nolente fiat volẽs ꝑ fructuuʒ
ubtractionẽ. 1 finaliter ꝑ pꝛiuationeʒ vt ĩ.c.
queſitum.eo.tci. An vero vicarius vel offi⸗
cialis epiſcopi.qui als poteſt inſtiiuere ⁊ cõ
firmare. vt no.de ofri. vica.c.fi.li.vi.ſed non
conferre.vt no.poteſt ꝑmutare duos pᷣlatos
quoꝝ electionẽ ſi de nouo eẽnt elecri.poſſent:
confirmare. Oicendum ꝙ non duplici rõne
ſcðᷣm opimo. Innocen.⁊ quia conferre non
Pteſt. ⁊ in renuciatione cum pen nutatio fit.
loabet interuenire renũciatio ⁊ collatio.de re.

pmu.in cle.i. Sed cum dictuʒ ſit ꝙ in ꝓmu
tatione delet interuenire renũciatio ⁊ collatõ

Queritur ſi ſufficiat pꝛeſentibʒ ꝓmurare
volentibo ⁊ perentibo renũciationein admit/
ti.⁊ collationem hincinde fieri dicant.placet

nobis ⁊ pertutetis vos. Et videf ꝙ ſic qua⸗

ſi bꝛ euiloquio vide tur renũciaſſe ⁊ epiſopꝰ
acceptaſſe. ff. de vul. ⁊ pu.l.nam hoc iure. vñ

dicit innocen. ꝙ pmuta ntes habent ius in be
neſficijs pꝓmutatis ſtatim cum ſuꝑioꝛ interpo

nit ſuã auctoꝛiiatem. Optime facit quod no
tat hoſti.⁊.io.an.poſt ipᷣm. de his q̃ fl.a maio.
par. ca. ex oꝛe.vbi dieit ꝙ ſi epiſcopus cõfert
beneficiũ de voluntate leneſiciati.va let colla

tio. quia ille videtur renũciaſſe ⁊ epᷣus acce/

praſſe. De ſubtilitate iuris poſʒ ſuſtineri lec
opi tamẽ tutius eſtvt conſuluit ipᷣe hoſtiẽ.ꝙ
fiat renũciatio e xpꝛeſſa ⁊ collatio.⁊ ſic ſeruat
conſuetudo.⁊ in cle.i.de re. pmu. Sed nũ⸗

quid in pᷣbendis permutatis habet locũ optio

de qua loquitur.c.fi.d cõſuet.li.vi. Et videf
ꝙ ſic.q; in ꝑmutatione mteruenit renũcia⸗

iio tacita vt dictũ eſt ergo ⁊ locuʒ habet etiaʒ

optio.quia ſuꝑioꝛ etiã papa qͥ ꝓmutationeʒ
facit vlfieri mãdat nõ vr velle iſtã ↄſuetudi
nẽ tollere.vel pᷣiudicare rõnabilibo ſtatutis.
vłↄſuetudini eccłiaꝑ.vt de cõſti.c.i.li.vi.
Ergo nec ꝑ collatõnem q̃ in ipa ꝑmutatõne
interuenit.oœbet pᷣiudicari dicte conſuetudi⸗
ni. Item ꝑmutantes ſciuerũt vł ſcire dbue
rũt dic:ã cõſuetudinẽ eccleſie ⁊ ſic nõ poſſun:
ignoꝛantiã allegare.nec debet inpugnare qð
efendere tenet᷑.de natis exlibero vẽ.c.i. In
cõtrariũ videt̃ ꝙ nõ habeat locũ per.c.i.de re.
pmu.li.vi.⁊ e.ti.cle.i.dñs guido concoꝛ.di⸗
ſputans hanc queſtio.dixit.ꝙ de rigoꝛe iuris

habeat locum optio.paul.vero tenet contra/

riũ. Vo. an. in.. fi. de conſuet.in nouel. li. vi.
nõ eligit alterã haꝝ.ſed dimittit quaſi dubiã

Sevvd ego ſemꝑ tenui ⁊ teneo ꝙ nõ habeat lo

cum hec opno quia intẽtio fuit cõcilij veneñ.
ꝙ beneficia er cauſa permutatõms reſignata
necdũ nõ ↄferãtur alijs.ſeo etiã ꝙ cõferan/⸗

Litulus

tur ip̃is.qui ex ipᷣa cauſa reſignauerunr.Ois
ergo modus ex via ꝓ quã ꝑmutatõnes fru/
ſtrãtur ſuo voto in pretuũ. vel ad tempus in
toto vel in pte ꝓhibẽtur. alias alluderet᷑ eis
cõtra mentẽ ⁊ verba cõcilij.⁊ facit qð ihi no.
No. in glo.penł. Querit᷑ erinde infra q̊n⸗
tñ fſpᷣus ſupioꝛ in cuius manibo bñficia ſunt
reſignata.teneaf illa conferre. Suꝑ loc dicit
pau. in pᷣalleg.cle.vnica ꝙ circa hoc nõ ẽ tpᷣs
pꝛeſixũ a iure. ſed cõpellit᷑ p ſu pioꝛẽ cõferre
ſi ſirnegligẽs.ar.de iurepa.nullus. Adẽ dicit
paul.in ele.de reli.w.ꝙ nõ eſt tpᷣus pᷣfirvum a
inre infra q ð cõmutãtur hoſpitalia. Et idẽ in
electoꝛibb imꝑatoꝛis.vt no.io.an.poſt.hoſti.
Et in hoc tenencũ ẽ.ſ.ꝙ nõ ẽ tẽpus expᷣſſum
a iure.infra qð cõmutantur loſpialia.⁊ ideo
cõpeller̃ ꝑ ſupioꝛẽ. Et ſi monitus nõ exxedi⸗/

atinfra terminũ cõpetentẽ ſibiaſſignatũ.lvc

faciat ſupioꝛ ad hoc de offi.oꝛ.c.irrefragabi⸗
li. Item q̃tituran ꝑmutatio facta ꝑ em
cõtentis his quoꝑ intereſt. puta collatoꝛbo.
vel patronis ſit nulla ipᷣo iure vel annullãda
Reff.pau.ilcle.i.eo.ti.dicit ꝙ cõſenſus hoꝛũ

põt interuenire añ et poſtea.ex quo datur in /

telligi ꝙ nõ ſit nulla. ſed anullãda. NMam ſi
fuiſſer nulla nõ potniſſet ratificari ꝑ conſen⸗
lum iupueniẽtẽ.de elect.c.auditis.cñ ſi.⁊ ꝙ
ſit anullãda ꝑ ſnĩam.videtur ꝑ.c.ꝙ ſicut. de
elec. Sed cõtra de his qᷓ fi. a pla.ca. 1. 7. xj. ꝗ.
ij.ſine e xceptõe.⁊.xvi.q.vi.decernimus.qð
enim in pñtia aliquoꝝ neceſſe ẽ fieri. ſi illud
nõ fiat. nõ valet q agif.vt no.de offi. dele. c.
cãm mr̃imonij. Placet mihi ꝙ ſit anullãda.
nõ omninoſnulla per pᷣdicta inra. Et rõ ꝙ ſit
anullaca ẽ.qꝛ iſte actus ꝑmutandi ſeu auto/
rizandi.pꝛincipaliter ab epᷣo depender.qᷓ;uis
collatio ad eñ nõ rvernineat.licet male ſaciat
cõtemnere nlos. Nec obſtant iura qᷓ dicunt
collationẽ nullaʒ ſoꝛe.qꝛ loquũtur in eo caſu
in quo ep̃s debet reri.⁊ in quo epᷣs nõ habet
collationẽ.ſed in ꝓmutatõne ſecus. Hec ob⸗
ſtat.ca.ſine erceptõne.qꝛ põt dici ꝙ ibi ſit ca
ſus ſpãlis ad hoc vt bona eccleſie melius ſer/⸗
uẽtur.vel gm loſtiẽ.nõ ẽ nulla.ſed anullãda
Lapus tñ videf tenere cõtrariñ.iſ.ꝙ ſit nulla
Seo ꝗritur infra quãtũ tpᷣs pñt hi ò ſunt
cõtempti in ꝑmutarõne agere de contẽptu.
Et idem põt queri de eo qͥ fuit cõtemptus in
collatione. Dicendũ ꝙ ſipꝛimo tacite vel ex
pſſe cõſenſerũt.nõ audiẽtur.de his q̃ fi.a ma
ĩoꝛi pte.c.ex oꝛe.alias audiẽtur infra ſex mẽ
ſes a tpe ſcientie cõputandos.ſᷣm hoſtiẽ. al

legat de cõceſ.pꝛebẽ.qꝛ aduerſitatis. Dein

de qritur an in pmutatõne bñficioꝝ. quoruʒ
collatio ⁊ inſiitutio ptinet ad inferioꝛes epᷣo
renũciatio eoꝛũ ⁊ collatio.⁊ inſtitutio ꝑtinet

ad inferioꝛes epo.renuncſatio eoꝝ ⁊ collatio
debet fieri in maniby ep̃i.ad quos ptiner col⸗
latio ⁊ ſola autoꝛiʒatio pmutand ſpectet ad
ep̃m. RBñ.io.an.⁊ pau.in cle.i.e.ti.Et dicunt

ꝙ epᷣus toiuin eypediet.cõſentientibo tñ his
quoꝝ intereſt.⁊ hoc videf nbari ꝑ.c.q̃ſitum

in fi. eo.ti. Et ex hoc ſequit᷑ hoc nouũ ⁊ mira
bile. ꝙ eccleſia cõſueta refoꝛmari p viam ele
ctionis ⁊ cõfirmatõnis.vel ꝑ viã pᷣſentatio⸗
nis ⁊ inſtitutõnis nũc refoꝛmabit᷑ ꝑ viã colla

tionis. p ep̃m qᷓ alias nõ habebat cõfirmare.
velinſtituere.ſed certeer hoc nullũ incõue/
niẽs ſeqͥ tur. exquo ille aſſentiat. cmꝰintereſt

Et ſimile qð no.hoſtiẽ.in ſum.de intepa.vbi

dicit.ꝙ patronus põt recipe eccleſiã vacatẽ
ab epᷣo.licetad illũ nõ ptineat collatioilla ſʒ

inſtitutio. Et illud qð no.io.an. in.c.Pnias.
de iurepa. poſt euũ. Sed nunqͥd cũ ſint due
eccleſie canonice vnite menſe cuiuſdã mona

ſterij.ſi illaꝑ rectoꝛes volũt eas pmutare an
poſfint ⁊ maxime monaſterio nõ cõſentiente

Et ẽ dicẽdũ ꝙ nõ.qꝛ cũ iſte eccleſie ſint facre
de menſa ⁊ admodũ vacare nõ pñt.de exceſ.
pᷣla.c.i.ergo nõ põt interuenire pmutatio cũ
in ea fiat bñficioꝝ vacantiũ collatio.Et ex cõ⸗

trario ſeq̃retur abſurdum. qꝛ ſi iſti wſſunt ꝑ

mutare ergoa alij.⁊ ſic deinceps. Et ſic vnio

nõ haberet deſiderat eftectũ.⁊ nõ ſubijceret
inenſe monaſterij. cuius teniiias ſint cauſa

vnionis.⁊ idẽ dicendũ ẽ de hñficio errincto.

De hoc vltimo no.io.an.e.ti.c.ij.li.vi.in no

nel. Quenrt inſuꝑ ſi numerus canonicon

q̃ erat trigenarius. ẽ reſtrictus ad dnodena/

riũña hec reſtricrio ſacta ẽ legitime ⁊ ſurata.et
oꝛdinatũ ẽ in illa ꝙ cedentibo vel vcedẽtibꝰ

canonicis. nullus ſubſtituar. nec,ſit wuen
tũ ad numerũ duodenariũ. Modo aliqͥs de

num ero iſto exceſſiuo vult ꝓmurare auctoꝛi⸗/
tate legati nũquid põt.Rñ.credo ꝙ ſic.dum

tñ ex cauſa legitima velit p mutare.ar. eoꝑx qᷓ
notãtur. vt lit.pen. ca. eccleſia. Yrem per hoc
derogatur ſtatuto ⁊ mens debet inſpicideele.

c.ſi poſtq; li.vi.io.an.tenet cõtrariũ. Sed

retento eodẽ themate. ſi permutatio fiatp ij
los qui ſecerũt ſtatutum.an valeat pmutatõ

quaſi ꝓ actũ contrariũ videãtur reſuſcitaſſe

numeꝝ antiauũ de conſti.c. cũ accen iſſent in
fi. Rñ Solu. huius q̃ſtionis dependet ah illa
queſtione.an teneat receptio canomici cõtra

numerũ iuratũ. &t archidia. dicit ꝙ non. vt

no. de pꝛeben. ſi iſtud.⁊ io.an. dicir ꝙ ſuntꝑ
luri.ſed receptio fenet quaſi recipiendo capi
tulariter.tacite reuocẽt ſtatutũ.⁊ ſublato ſta
tuto iuramentũ nõ ligat. Sed obijcit contra
dictũ pau.qꝛ cũ iſtud ſtatutuʒ nõ potuerit v⸗

res habere.niſi autoꝛiʒante epo. de cõfue.ca.

nde.Etn
Ufcitͤſe
loſoan e
mm Vi⸗
ſopiptpel
faoräree
Plgeſſorpn
fitacapinn
ii Ad hor ſ
eſcnpen

libetoluni⸗

Ppominouman

öiddnopo

Alionn
uanbi
isden
lilitllin

WInmnkn

nnnädad
chen Deen
Npemman

Chiroteon

Pritoiehi

=
=
—
—
—=⸗
=,
S=
=S
— =⸗

=è
=
S=. £ O4 =

=☛
S
= 2S

ienee do di

☛ a

agbees..
egeenefii

d nen klm

5

1. Bednmnileiſn
emnenenſeaniſtine

Mespofſtesnnm

emonaſteroni ienn

Ai Meeniine

Dötinenenrond

„* „ 4

e een ee⸗ ſ.
*

*

4

. ,1
“

4

n Als d

ironrktonmrun

. 4

. Z g

sötwrisMrN
Erlateutla

17

cs N

mbicin d

Captulim

Vnul.quomõ poterũt canonici per actũ con⸗

trariũ reuocare ſtatutũ.quia nõ pñt expꝛeſſe

vñ videtur equioꝛ archi. Et quicqͥd fit cõtra
licitũ iuramentũ ſit nullũ.de pꝛeſcrip.ca.ſi di

ligenti. Et ſic in hoc non videf permu.vale⸗
re.de hoc no.io.an.de re.pmu.in nouel. Sed
ſi volumus receptionẽ canonici valere con /
tra iuramentũ. vt dicatur oꝛdinatio tac:te fu
iſſe ſublara. Ex lvc ꝙ ꝑmutanoni cõſenſerũt

q̃ ꝑmutationẽ fecerũt.tũc dicamus ꝓmulta/

tionem valere quaſi ꝓmutatio iuris.⁊ nũe/
rus trigenarius ſit ꝑ actũ cõtrariũ reſtitutus

vt in. c.cuᷣ acceſſiſſent.de cõſtit. Queritur

aun etiaʒ capitulũ ſede vacante poſſit recipere
reſignationem bñficioꝛũ. ad ſolam epiſcopi
collationẽ ꝑtinentiũ ex cauſa pᷣmutatõis fa⸗
ciende.Et videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ cum nõ poſſit talia
lxneficia cõferre.ſic nec pꝑmutationẽ ꝑficere

vt no.io.an.eo.ti.c.i.in cle.Sed cõtrariũ vi⸗
detur v. Dñ ꝛ capitulũ tanq;ᷓ vices gerens
epiſcopi.pᷣtpꝛiuare bñficiatos.⁊ ꝑ cõſequẽs

bñficioꝛũ reſignationẽ reciꝑe.Epiſcopus v.⸗
ro ſucceſſoꝛ ꝑrciet ꝓmutarionẽ.quaʒ ex cau⸗
ſa licita capitulum tanq; vices gerens inclva

uit. Ad hoc facit qð ꝑ inno.⁊ cõpoſtel. nota.
de reſcrip.c. eam te.AMut recurretur ad ſuꝑio⸗

rem epiſcopi. Caueant tamẽ ſibi pmurãtes
ne ante collationẽ ſibi factã adminiſtrent. ne

penam incurrant.ar. de elec. qualirer. Sed

nũquid duo volentes permutare poſſ int vnũ

ſolum ꝓcuratoꝛem conſtituere ad ſua bñfi⸗

ca pmutãda. Rñ.credo ꝙ poſſit.⁊ ſic pꝛacti/
cabitur. Dicet pꝛocuratoꝛ. Oñe epiſcoreego

vt ꝓeuratoꝛ merlini. renũcio talẽ eccleſiã ſuã
in manibovr̃is ercauſa pꝑmutatõis fiende cũ

thimotheo de tali cccleſia ſua.Et ego vt ꝓcu

ratoꝛ thimotli.renũcio talẽ eccleſiã ſuam ex

cauſa pmutatõnis fiende in merlino de tali

ſua eccleſia. Quibo reſignationibus receptis

epus confert idem ꝓcuratoꝛi vnam eccleſiaʒ
pꝛo tali.⁊ aliã pꝛo tali recipienti.Et etiã ſine

pꝛocuratoꝛe recipiente valeret collatio. de pᷣ⸗
len. in. c. ſinibi abſenti. Sed pone ꝙ quidã
tractãtes de ꝓꝑmutatione ſuoꝝ beneficioꝛum.

quã ſibi vtilẽ foꝛe credebãt. pmiſerunt ſibin
uicem fidedata ꝓcurare pmutationeʒ dicto
ruũ ſuoꝛũ bñ ficioꝝ ꝑfici ab illis quox intereſt.
⁊ qui autoꝛiʒare poſſunt. Alteruʒ vero huius
pꝓpmiſſionis penitet ⁊ nõ vult reſignare. OAue
xitur an inſtan e altero poſſit ille ad permuta

tionẽ cogi.videt ꝙ nõ.qꝛ in talibo deber ceſſa
re omnis pactio ⁊ cõuentio vr de pacti.c.fi.⁊
i.q.ij.q;pio. Sed cõtra qꝛ nõ ſimpliciter ↄue
nerũt.ſed pꝛomiſerũt dare operam.vt ꝑmu
tatio fieret per eos qui eam facere woteranr.

quod nõ videtur. de reſti.ſw.c olm. Item

.ſigni ficaſti. cuʒ ſi. J
ex parte accipientis pꝛomiſſum. cui nil ſibi

III

deidatio iuamentunn equipollentvt de his
que ſiuut.me.we. eau. c. lad aures. Irem iſta

ſunt ſeruanda que ſine interitu ſaluns eter⸗

ne ſeruari poſſunt. vt in.c. ſi vero. de iureiur.
VBñ̃. videtur dicendum ꝙ iſte qui inſtarer ꝑ⸗
mutationem ſieri vel perfici. non poteſt pete
re iine actiomis illum compelli ad prmutati
onem qui eſt pmtens. Nam a ſi ambo inſia
rent pꝛo permutatione facienda. non cogeret
ſuperioꝛ eam facere. ſed totũ pendet ex arbi⸗
trio ſuo.eo.ti. ca. queſitum. Sed male face⸗
ret ſuperioꝛ permutationi eoꝛum non õſen /
tiens. ſi ſit expediẽs et neceſſlaria eccleſiis. de
iutepatro. c. nullus. Sed ſuperioꝛ poteſt illuʒ
compellere. vt de nolente fiat volens. MHam
ſpſe contradicere non poteſt exrquo pꝛomiſit
fidedata. ſ. ad dandum opera permuranom.
arg. de ſpon. . requiſiuit. Hec obſtant iura qᷓ
pꝛohibent pactionem.que loquũturde pacti⸗
one illicita. Allegat hmõi lapus hic. facit qʒ
nota. de re. permu. cle.i. Yura enim que pꝛo/
hilent permutationem pꝛouenientem e pa
ctione partiũ ſiue auctoꝛitaie ſupioꝛis.iſtaud
non pꝛohibent quin ſuperioꝛ poſſit ipſuʒ cõ/
pellere ad permutandũ. Sed pone ꝙ vuus
ex permutantibus eſtgrauatus debitis noſe
eccleſie.⁊ tale debitum quo ad abſoluendum
eccleſia eſt efficaciter obligata. vule ꝙ ille cñ
quo debet permutare pꝛomittat. ꝙ ſi cõtingas
permutationem perfſiciſoluet debita pꝛedicta
foꝛte debitoꝛes conſanguinei.⁊ nõ vult ꝙ pa⸗
tiantur cõtradictionẽ er debitis illis. Que
ritur an talis pꝛomiſſio poſſit iure fieri. Et vi⸗
etur ꝙ ſic. ⁊ ſine pꝛomiſſione adipoc tenetur
ſcʒ.ſoluere debita eccleſie.⁊ quod ſubintelli⸗
gitur videtur poſſe deduci in pactum.ld lvc
facit quod no.de prelen.ſigniſicatũ.⁊ de elec.
tem hi nulla cupiditas

applicetur. Et nil veperit pꝛomittenti.quiajec
cleſia obligata eſt. alias ſufficiens ad ſoluen
dum. ſic de ſuo nil ſoluet. Sed contra quia
pars altera aliter non renũciaret niſi iſte ſvc

ei pꝛomitteret. Renũciatio autem delet eſſe

puta.nulla pactione pꝛecedente.de pac. c. fi.
led poſſet reſponderi. ꝙ intelligitur de pacti⸗
one i llicita.Oicenduʒ eſt. ꝙ quicquid ſit cõ⸗
ſulendum eſt abſtinerine fraus cõmittatur.
quia abſtinendum eſt etiam a re licita. quã⸗
ů halet ſpeeiem mali.vt de ſimonia. audiui
