nõ petere. Nonſoluʒ g pꝛimo et ſco caſu. epᷣm in hoc caſu poſſe diſpenſare. Silr⸗
ſed ⁊ tercio mõ petẽni debet reddere.qꝛ inq;/ ↄgnouit cõſanguineam vxoꝛis. poſtq; ↄtra
tum põt vir let conari vt faciat vxoꝛẽ cõ xitꝑ vᷣba de pñti cũ ea.licet mtimoniũ iam
tentã.tam debitũ reddẽdo. qᷓ; ſigna beniuo? cõtractũ ꝑ loc nõ dirimat᷑.tñ talis ꝓphibetur
lentie eioſtẽdẽdo.⁊ cũ ea familiariter con) abexacnõe debiti vxoꝛis.ſednõ a redditio
uerſando. Adẽ de vxoꝛe erga virum intelli ne. et ſi petat.peccat moꝛtaliter.q̃uſq; ſecũ
gendũ.ſed qꝛ nõ ita verecundant viri in ; in h;̊ diſpenſet. Et di. Pe/ pali. liij. ꝙ epᷣs
in h̊ pᷣt diſpẽſare.qð tñ nõ eſt clarũ.de papa
nõ eſt dubiũ.¶ Qui etiã ingreſſus eſt religi
onẽ aliquã appꝛobatã.nõ aĩo ꝓbandi. ſed
firmiter ꝑſeuerãdi.et poſtea egreſſus añ ꝓ/⸗
feſſionẽ ↄlat.qꝛ talis ingreſſus halet vi vo r . .
ti ſimplicis.vel ̃m alios vim voti ſolẽnis. /⸗I li.·
erigẽdo debitũ ab vxoꝛe peccat moꝛtaliter.
Et ſi haberet vim voti ſolẽnis nec etiãpfo/
ſet reddere abſq; moꝛtali niſi ſecũ diſpenſet

dunt vxoꝛes. qꝛ ex ira vel indignatione cõ
tra viros ſine cã rõnabili denegant debitũ.
Et aliq ſub pᷣtextu deuotõis.vt qꝛ eſt q̃dra

lunt cõmunicare in aliqͥ feſto. denegant de⸗
biti.Et ſiq dem loc fadũt rogando et ꝑſua
deudo viris vt volũtarie abſtineãt. lauda
.vbile eſt. Si aũt nõ acqͥeſcunt ſed h̊ oĩno vo

M

pꝛincipio qdrageſime Egredlat ſponſus de ptis de ſtatu religiolon. 6] Bieit enta gun. Qn..8 ,ſa. L-. ſe⸗

cubili ſuo.et ſponſa de thalamo ſuo. JTolxł. winillis locis vbi cõſueũ eſt ꝙ pꝛius addi == b⸗de Mre;
ij. et. xxxiij.q.uij.c: i.et ſequẽti. ꝙ in vigiljs beatf bñdicnio nuptialis añ ↄſummationez
⁊ ſolennitanbo debent cõmges abſtinere ab mr̃imonij.ſi abſq; diſpenſatiõe B vtat᷑ cõiu
actu cõiugali.et dtonſe.diſ.ij.Omnis hõ gio añ ipᷣam bñdictionẽ et ſine iuſta cã. pec⸗
dicit.ꝙ ꝑ tres.quatuoꝛ.velſeptẽ dies ante cat moꝛtaliter.Sed Ricar.in. iij. magis de
cõmumonẽ ſumendã.debent cõiuges contig clarãs dicit ꝙ q;uis act cõiugalis renla⸗ .
° —

₰B

— lien⸗ LAX PB-= 2 α& Pirt ,

in.iiij. di. ꝙ ſi ſpõſa admittat ſpon

qꝛ tuc nõ peccat m archi poſt Her.
recitat Yo. in ſumma ofeſ

illa foꝛnica

riter ſit licitus. tñ aliͦ mõ vel the p accidẽs
pt eſſe illicitꝰ. et H ꝓpter ſcãdalũ ppu. vt in
clãdeſtino mrimonio anteq; ecclie innote
ſcat. vel ꝓpter eccłie ꝓhibitionẽ ꝗ alicui ꝓ

hibet cõiuges carnaliter cõmiſceri an ſolen

nitatẽ mrimonij.quã tñ ſolennitatẽ qdã di

cũt obſeruandã. et ↄꝛiũ faciẽs ꝓhiberi reſp

ctu actꝰ petẽdi debitũnnõ reſpeciu reddendi.

vñ peccaret tũc exigẽs ⁊ nõ reddes Et licet
aß bãdictionẽ hmõi exigẽs moꝛtair᷑ pecce
m poſtiq; ſemel exesit nõ peccabit vlteri m

quoſdã. niſi Etiã tlõ.
uz ad actũ

cõiugalẽ añ bñdictionẽ credens eum velle

nouo exigat ↄtẽptu,

2⸗2

mrimoniũ ↄſummare.nõ peccat. niſi ſigna

appareant fraudis expſſa. vt ſi ſit conditio
multũ diſtãs ꝓpter nobilitatẽ vel diuitias

tñnõ tener reddere de neceſſitate.
F. lr.
qñ alter cõiugũ manet in adulterio maniſe

Nonus caſus eſt

Kal ur ali ſciẽs certe non põt exigere nec
re

dere debitũ in adulterio ꝑmanéti. dũ.ſ.ẽ

— .

incoꝛrigibilis. Pꝛeſumit᷑ aũt incoꝛrigibilis

Fm ricar. qñ ptinaci aĩo coꝛrigi renuit.aut

qñ coꝛrectionẽ ꝓmittẽs ex cõſuetudine re⸗

—w

labitf. als exigẽdo vel reddẽédo moꝛtalł pec/
cat.qꝛ facit ꝗ cõſtitutioneʒ ecckie ſm Hus.

„ 4. —

xrxi. qij. Siqs vxoꝛẽ. et in alis.c/Quidam
m excipiũt huc caſuʒ qñ.ſ.exigeretqͥ ẽ inno
cẽsſtimoꝛe incõ tinẽtie ne incurreret ĩ ipſaʒ
x. qð etiã
Adulterãs autẽ
qꝛ peccâdo in lege mr̃imonij actui cõiugali
indignũ ſe reddit.non dʒ exigere niſi purga
ta culpa. als peccat.reddere iñ tenet̃ exaci⸗
m Rav¶ Circa hac materiã hũanius
Pe. pał.in.iiij.ſic v(ẽs. ꝙ ſunt quinq; ca

„

ſus in bus innocẽs tenet᷑ dimittere adulte
rantẽ ↄiugẽ lʒ poſſit. E
t. qꝛ ceſſat rõ de ſcãdalo.¶¶ Scðo qñ coꝛre
cta ẽ vłẽ ſpes de coꝛrectõei Cercio qñ ĩcoꝛ

rigibile aĩo pᷣt cõpeſcere includẽdo.et ſic co⸗
hibẽdo ne exeat.et ꝙ nullus intret niſi ipſe
Quarto qñ plus cohibet ſaltẽ ꝓpter h. ꝙ
retinet᷑ q; expoſita.q̃ eoipſo ꝓſtituet.¶ Quĩ
to qñ tiimet ſibi de incõninẽtia.qꝛ non tenet
plus vir coꝛrigere v xoꝛẽ q; dñs famulum.
Piã ſeruũ excõicatũ nõ tenet expellere. ſʒ li
cite pᷣt ab eo debitũ ſeruitiũ expetere ⁊ iñ eſt
minus debitũ dño qᷓ; ab vxoꝛe viro. Sic g
vir cũ detrimẽto iuris ſui et ꝑiculo nõ tene
tur expellere / Sʒ qꝛ hic timet ſcãdalũ.et ꝓ/⸗
pter ſcãdalũ phariſeoꝝ non tenet hõ dimit
tere Ine iuiſp:ius Gerronere illis qͥ ſciunt
iã nõ. vt foen tulã in crimi

M2 F. „ ſ. —O 9. cb * 2ð

loqt

ꝛimo.ſ.qñ ẽ occul

Zitulus Peimis

ne. ſed mag? vt eã meliꝰ cohibeat a pefõiu⸗
xta ſe retinet et cũ &̊ ſit veriſimile. Si s ex
ſvc ſcãdalizat᷑ nõ eſt ſcãdalũ puſilloꝛũ.⁊ cũ
nõ pᷣt dimittere ſine piculo ſuo licite pᷣt reti
nere/ZFuctoꝛitates igit qᷓ dicũt.ꝙ ñ lʒ eã re
tinere. lo quunt.qñ nõ pᷣt ſine ſcãdalo.vł ꝓ
pter ꝙ retinef deterioꝛ efficit. vl qñ nõ
pter ſun piculũ hᷣ ſaccit. G De muliere dicit
idẽ pe.ꝙ nõ ſic ipſa tenet vix dimittere. qe
nõ hʒ ſic coꝛrigere facto. et eſt veriſimile ꝙ
qñ accedẽs ad vxoꝛẽ.tãtominus accedens
ꝗad foꝛnicariã. vñ cũ iſto caſu lʒ viro adulte
rã retinere. młtomag econuerſo ⁊ plus.qꝛ
cũñ ipſa nõ habeat vix coꝛrigere facto ſʒ ver
tbo. nõ tenef eñ dimitteremin qñ noller eam
cognoſcere.niſi innaturalr. tunc em ꝓpter
hac foꝛnicationẽ innaturalẽ tenet᷑ dimittẽ
q̊ ad thor. ſic ꝙ pꝛiꝰ piittat ſe occich. q;

ↄſentiat ſe ſic abuti e ꝓpter foꝛnicatio . α

nẽ ſpũalẽ ſi timet ne cohabitãdo ipſaz puer zun ⸗

tatenã à ad oomũ tenet eñ dimittere. als ſi e oun⸗

nõ timeret de Hius ſuñ petere ñ ꝓhibef. ma ⸗=e 1rr
xime ꝓpter piculũ incõtinẽtie.èbp ⸗ r =Ierr
aſus autem in F. xr. —
quibo ↄiũx nõ tenet᷑ reddere dbitũ alteri pe
tẽti nec peccat nõ reddedo. Nonit pe. d pa
lu.in.iiij.di.xxxij.eẽ qtuoꝛ ¶ Et pꝛimꝰeſt.lʒ
ipe ponat in ſecũdo loco/cũ ex h̊ ſequit ꝑien
lũ bpſone reggent,⸗ debitũ. Mã nõ tenet ad
niſi ſalua ↄſiſtẽti a ſubiecti.ſicut natura pꝛi
mo retinet nutriue ⁊ augmẽetatiue gĩa ſub⸗
iecti quã miniſtret generatiue gra ſpẽi. Im
minet aũt ex multo coitu ꝑiculuʒ. Oñ phᷣs
de lõgitudine ⁊ bꝛeuitate vite.c. fi. d. P20/
pter. dicit ꝙ ſpermaſepi als ampli?emiſſuʒ
deſiccat et ſeneſcit cito. ꝓpter qð nullꝰ lõgi
oꝛis vite eſt eq̊ et aſino ex àùb geniteſt. Et
femelle maſculis ſi maſculi ſint coitiui pꝛo⸗
pter qð paſſeres maſcłi bꝛeuioꝛis vite ſunt
femellisSi aũt infirmꝰ vel vulnerat eſſet
coii ſibi moꝛtalis eſſe poſſetEt idẽ dr ĩ bal
neis vela balneis aliqbo ſubito reuertenitt.
vñ tüc reddere nõ enetg Ers Piiſſcipio .s
dicũt etiã aliqͥ ꝓbabiliter ꝙ ſi vir ẽfur et in · 9 39
coꝛrigibilis. ꝓpter qð vxoꝛ cũ eo qtidie ꝑi/

clitat᷑ ad moꝛtẽ ꝑ iuſticiã rectoꝝ.ꝙ pᷣt ſuge⸗
re et eñ relinq̃re.ne moꝛiat᷑ cũ Ser
ſus ẽ de ĩpotẽtia coeũdi ꝓpter quã qͥs ex᷑u⸗.
ſaf.qꝛ ᷣm iura. ff. e re. iur. ſſibiluum
Impoſibiliũ nulla ẽ obligaro.ſiue p aciuʒ
pcedentẽ.qð tñ in mliere locũ nõ hqʒ cõiter/
ſiue ꝑ aliã cãm.ita tñ ꝙ ſi epter culp ſuam
peccaut. reddẽdo ſe unpotenteʒ. indiſcreta
afflictione vel pnia.iputat ſibi. ſi ꝓpter lvc
glius incidit in dãnabilẽ coꝛruptelszʒ. Sed

C Prſd eo an 2 a:ga X. 5 7

ℳ „

*

—+

nl

en
rin
ſn⸗
liarſ⸗
ninerer⸗
amn
unt
tonssͤͤ⸗
dei
(roſ
uhier
i
. i l
Rnöt
blliterin
der ꝛn
nötandi
Ueniesn
farſo
edbin
Ue 4

1
.„Ql
Pro/

.

wß
m
engm
erdnine

c 60
tere AB
bilri,n⸗

5 * „ ,ee

iinlmt
itren
zunet
atn
e S
munp
eſnſh
l

DVi
Peniſt
ſdnwl ii
Eennit/
tcoN

A.

Fri
ncpio

münn
imniziin

: i

ℳ

1 Capitulũ

multominus excuſat᷑ ſi impotẽs eſt effectus

ſit immtõs ad reddendũ debitũ vrꝛi iuuen
cule.et feruenti.puta ieiunia et vigilie q̃ de
ſiccãt ſperma HMaã multũ vigilãtes raro ſper
matiʒãt.nec in ſomno meridiano.qͥ ẽ tenu
is.fit reſolutio.nec imſomno ſolliciti dele/
ci. ione.vel ſermone.ſʒ in ſomno ꝓfundo
mayĩe in auroꝛa digeſtiõe facta.⁊ ſpꝛa ſan
guinis.et ꝓpter ieiunia minuit᷑. Dñ raro
in q̃drageſima.et ſine cena.Retulit medicꝰ
q̃dam. viꝝ q̃ndã ad ſiccitatẽ tiſice deductuz
qꝛ poſt pꝛandiũ ſtatim ↄſueuerat cognoſce
e et

re vxoꝛẽ 2 .
tãgraues pnias. vt reddat᷑ defoꝛmis ſuo vi
ro. ne ꝓpter Zenoner gern⸗ ſue ꝓlis. vl

—

lidis vt ſit potes. ſ⸗

teddi ſine peccato. rõne loci vel voti piter
facti de cõtinẽdo.vel alia cã q̃ ſit ĩpoſſibilis

impedimẽtũ ↄcept mec m̃ tenet vir vti ca/

nõ facias ſe im

a vxoꝛi ↄſulẽdũ eſt facere

onñc caſuʒ reducit᷑ qñcũq; nõ pᷣt

vrceſimum

nõ obſtante ſili generet lepꝛoſus. Oe⸗

iure ſuo vti.q;uis inde alteri malũ eueniat

.

Pptealias illicitas cauſas vłcoꝛruptelas lius eſt em ſic eſſe q; nõ eſſe. nec aliꝰ ꝓhilet
Rec & viro iniungenda tãgrauis pnia. ꝙ i .

tꝑale.maxime ſi ſibi imineat piculũ ſpũale.

puta incidere in dãnabilẽ coꝛruptelã.qꝛ le⸗
ro ꝓpter interioꝛẽ caloꝛẽ dicunt multũ
ap
in como cũ lepꝛoſo.qꝛ mag in ficerert᷑ ex di⸗

tere actũ illũ.non tñ tenet cohabitare

utina cõuerſatõe qᷓ; ex vna cõmixtione ſed

d pꝑe comñ manere. m Ala. cõemopi.
Boff. tñ dicit ꝙ manẽete lepꝛoſo ſepa Hiaf a

lepꝛoſis.cõiunx ſana tenet᷑ cohabitare. nõ
aũt ſi maneat cñ lepꝛoſis. ſʒ ꝛima opinio
ra de cõiu.lepꝛo.ciij

ꝓbabilioꝛ. extra de

En lecundo prin (.ri.

cipali vidẽdi ſunt caſus. in qͥb actus cõiu⸗

BHBe.de pal. in. iiij.diſ. xxxi ꝛimus ẽ qñ pᷣce
lit aliq deoꝛdinatio rõms. ſed nõ tãta.ſicut
in pᷣdictis caſibs in qͥba ẽ moꝛtale. puta pete
re tꝑe ſacro.et ſi reſpectꝰ ſit ad delectationẽ

deiure. era caſus ẽ de foꝛnicatiõę. q⁊ grauis ẽ culpa.venialis tñ. ſi ad lubꝛicuʒ et

foꝛnicãſ nõ tenet aliꝰ debitũ reddere. cñ wo
minus pꝑmittat obfoꝛnicationẽ dimitti. ſ.
q ad actũ ↄiugij/Et h̊ niſi et ipſe foꝛnicetur

ſtea. qꝛ paria delictà mutua ↄpẽſatõe tol

unt/aut debitũ penierit. et ſic ſibi reconcilia
uerit. vt di.papa de Lothario et thebercha
xxxi.q.ij. Lotharius. Et ad iſtũ caſuz redu
cit᷑ oẽ crimẽ. ꝓpter qð cõiunx ꝑditius petẽ⸗
di debitũ.puta ſi ſfiẽter alter baptiʒat. vłte
neat ad baptiſmũ extra neceſſitatẽ ꝓpꝛium
filũ.vel teneat in cõfrmatione lmõi. qꝛ
exq actoꝛ ꝑdit ius petẽdi.reus hʒʒ ius nõ de⸗
bench et negãdi.ſed excipiẽdi.et de ſvc infra
pleni? (uaris caſus ẽ in lepꝛoſo.qñ.ſ.
ex h̊ iminet ſano ꝑiculũ moꝛtis.vel ſimł in/
fectõis ex redditione.nec etiã tenef coha⸗
bitare ſanꝰ qñ etiã ex ipſa cohabitatiõe im
mineret tale ꝑiculũ.qͥ ſuppoſito lo quunt iu
ra. extra v cõm, lepꝛo. c. i/trũ aunt ex red
chtione debiti in hnõi imineat ꝑiculũ infe/⸗

ctionis.qᷓrendũ eſſet a medici. ⁊ eis creden

H. Niii aũt medici ꝙ viro accedente ad
lepꝛoſam̃.ĩminet ei mag piculũ infectiõis
ÿ mulieri ſi gnoſcatura viro lepꝛoſo. Et
ii vdus vider᷑ dubiuz. qñ mulier eſt infecta
vltima ſpecie lepꝛe q̃ dĩ leonina. in qͥ caſu
vir nõ tenet᷑ reddere Si vᷣo nõ eſſet nota⸗
biliter infecta ꝙ ĩmineat piculũ. tenet᷑red⸗
dere.⁊ multo mag mulier viro lepꝛoſo. cũ
nõ tanti immeat ei ꝑitulũ.Lepꝛa em̃ ſup/⸗
ueniẽs nõ ſoluit mrimmoniũ ↄtractũ te ñti
ſicut ſo luit ſponſalia. nec excuſat a redditio
ne debiti. niſi vt dictu eſt.cũ ꝑiculũ ĩminet.

U.⸗ „ — aMRX& r. — Wn

infirmitatẽ ſue mẽtꝭ cuiꝰ ẽ cõſcius ẽ minus
veniale. Dir tñ cõtingit ꝙ in pᷣcipuis feſti⸗
uitanibo ſit graue.ſed veniale vᷣm Bonauẽ.
cõs eſt petere cã delectationis intra limi
tes tñ mr̃imonij ſp eſt veniale.ſicut comede
re ꝓpter voluptatẽ. O em̃ cibb ad ſalutem
vĩs.ſ.indiuidui ẽ neceſſarius.Sᷣ coitꝰad ſa⸗

galis eſt pctm̃ veniale. et ſunt ſex caſus ſᷣmꝰ

α-r. r

lutẽ generis. dicit Aug /Kerci cũ fit cã in? 3

firmitat; vitãde. q; q;uis vtriq; liceat ſeoꝛ
ſum appetere.nõ tñ vnũ ꝛopter alter
iſta cauda nõ ẽ huius vnili
pit petere vł? reddere bona intẽtione. poſtea
mutet intẽtionẽ.ita ꝙ nũc vellet cã delecta

lartꝰqñ inci

tionis. et hoc extra ipꝛã deciſionis ſeminis.

qꝛ tuc nõ hqʒ vſuʒz rõnis
ud intẽdat q; idad qð oꝛchnat cõiugiñ.ſ.vł
ad ꝓlẽ.vel adreddendũ debitũ/
qñ h̊ agit cã vitãde fſoꝛmicatõislicʒ hac in⸗
tẽtione ↄtrahere nõ ſit eniã veniale.¶?
circa h̊ vt diẽ̃ pe.de palł.ſunt due opi/
ꝙ petere cã vitade foꝛnicatõis in ſè nõ in
altero.ſꝑ eſt pctm̃.qꝛ oĩs ſuꝑpabũdãtia paſſi
oms ẽpctm̃.ſʒ hicẽ ſuꝑabũdantia paſſiõis
hac cꝗ petere./Alij ſimpłr dicũt ꝙ non eſt
petm̃ Ricar. in. iiij. vtrãq; ponit neutrã pᷣ
fert. Pe. vᷣo de pał vbi ſupꝛa P diſtin. qndã
vtrãq; cõcoꝛdat ſeu ſoluat.aut em talis co
gnoſcit vxoꝛẽ cã foꝛnicatõnis vitãde in ſe.
;uis poſſit alio mõ vitare.mẽti occurrẽte.
ſed mag) vult iſto mõ delectabili vitare ;G
mõ nõ delectabili.vt cwmãdo carnẽ fugien
do cõ ſoꝛtia incitãtia.et hmõi.q̃ wiſet facili
ter vitare. ſz vult cũ voluptate vitare. ⁊ ſic

lers 5P iyi Ker SNr ei =lize N— er dJo Iar,

.

—
. *
△
0
.
.

exius eſt /

. (Eitulus einus
4 ſi veniale. qꝛ pfert voluptatem carnis ab les. 2 ſa fm. Nñ̃ Aug. dicit.
Anentenetone ei. q ↄſeruat vſum röms bonüůfuit in parẽnb⸗ chꝛiſti. fides. ples a ſa
“ et attingit ad finẽ. Et ARug. ponit inter pectla cramentũ. Pꝛolẽ cognouim dnñmxp̃m. ſi⸗ ”?”ZM
.„0 er nialia vii cõiugio nõ debita intẽtione. di dẽ. qꝛ nunu gdulterin. ſacrm. qꝛ nullij ibi di “
ſtin. xxv. F. Alias ea. ſic ẽ vera pꝛima opi. uoꝛtii. Solũ ibi ille carnalis cõcubiſus nõ t
Aut ille exercet talẽ actũ ad vitandã foꝛni fuit xxxij.g. Ome (ꝛ cui'declaratö⸗ i⸗
nioné. nõ qe delectabilioꝛ. ſed qꝛ tic mon vi. Be. de pal in ude lnl i. ꝙ eñ actuũ 1
t alio mõ meli eũ vitare. ita eꝙ voluptas hñanon ſit triplex orm. qꝛ da ſun boniin
nõ mouet eñ ſed amoꝛ vitãde foꝛnicatõis le. vt de colere. honoꝛare parẽtes. ethmõi.

quã ꝓtũc nõ pᷣtmelivitare.puta qꝛ hʒ loe dͤdã mali ex ſe. vt blaſphemare. peierare. et

in ſecreto alij mulieri. de ᷓ exptẽ ſe tẽtari. hmõi.q dam indifferentes. vt comedere.le
bmõi. et tc nullũ ẽ petm̃ ſi ꝓles nõ ſperat. uare ſeſtucã. hmõi. Goni actus de ſe nõ in
qꝛ tũc ſp illa eſſet ̃mittẽda intẽtio.⁊ ſic ve⸗ digẽt excuſatõe.qꝛ nõ ſunt mali. nec hñt in

rificat᷑ pꝛima opinio q dicit nõ eſſe pceiß. ſe ſpeciẽ mali. mali act'de ſe nõ capiũt excu⸗
S ſeet ( ltionez. qe exq̊ mali jm ſe ſunt.excuſaria
In tercio unt H. rü. malo nõ pur. Reſtat igit ꝙ actus indifferẽ⸗
explicãdi caſus in qͥbo act'cõiugalis eſt me tes. q.ſ. pñt bñ ⁊ male fieri. indiget excuſa⸗
exitũ.vel ſi nõ eſt meritũ nullũ pctm̃/Et Pe. tione cũ hĩtſpeciẽ mali.exeo ꝙ m ſpeꝛ naꝛ
4 r te palin. iii di.x?xij.q.ii ponit in pꝛincipio ture ſunt idẽ cũ actib malis. Et ea ᷓ talem
37 4 N. „— ſ. . AI

dStuo: caſus in b act, zugar ẽ meritoꝛiue actũ excuſant. ſunt circuſtantie finis ⁊ obie
Etr bꝛimus . qñ qͥs hñs graz. reddit debitũ cti. ⁊ hmõi. trahũt actũ ad meclũ vir
95⁵ eſt act iuſticie. qꝛ reddit qð Dz Beds E tutis S3 clenduʒ ꝙ ẽ indi erẽs alis act
gqñ petit cã generãde ꝓlis.⁊ ad cultũ deiedu dup citer. Ono mõ poĩmod eqlitatè ab,
cãde tpe ⁊ mõ debitis.⁊ hic ẽ aci latrie ſeu ſtrahendi a bono ⁊ malo.et tali aciiti nõ aſ⸗
religionis Kerciu . qñ facit ad cõſeruãẽ ſignant᷑ bona excuſantia. ſicut leuare ſeſtu/
3 dũ ↄparẽ ſuũ a foꝛnicatiõe. et hẽ act cari) cã. vel come dere. ita em̃ pñt bñ fieri ſiẽ ma⸗
tatis/Mart. qñ facit cã vitande foꝛnica⸗ le/Alio mõ ſic ẽ aliqactρο indifferẽs ꝙ qᷓ
tionis in ſe. quã ꝓbabiliter credit nõ altter uis poſſit bñ et male fieri. mag tñ de ſe ten⸗/
vitandã. vt dictũ eſt in pcedẽti. S. et videẽ dit ad malũ q; ad bonũ. et ſibi relicii eſt ma
actus pꝛudẽi vel caſtimonie. ¶¶ Qñqs v0o lu. mſi ali addito trahat ad bonuʒ. ſicut in
actꝰcõiugalis eſt indifferẽs.i.nec meritoꝛi· ſomno ⁊ woꝛmitõe.qᷓ põt bñ ⁊ male eligi.iñn
nec demeritoꝛi. puta cũ cõiunx vno de qtu qe in eo ligat luex arbitrih. vt nõ poſſit cꝛ/½
tuoꝛ modis nũc dict exercet illum. qꝛ ols mẽdo bñ cogitare. vel male velle. habet de⸗
actus qͥ ẽ meritoꝛiꝰ h̃ti grazʒ.eſt indifferẽs trimetũ boni rõnis annerũ. Dñ ſᷣm ſomnũ

nõ hñti eã. Mõ em eſt meritoꝛi ꝓpter carẽ in ſe ↄſideratũ.nõ differt felix a miſero. m
tiã gre.qᷓ eſt pꝛincipiũ merẽdi.nec demerito pm. ij. eti. Oñ nõ pᷣt ſomneligi niſi male
rius ꝓpter carennã culpe.in tali actu cui ſo niſi ꝓpter aliqð bonũ recõpenſans ill tp2
lũ deler pena/ & poſſit cõiugin eſſe ſine pctõ le daãnũ rõnis aſſumaf.puta qꝛ poſt ſomnũ
qtũ ad actũ eius ꝓbat Inno vlrrvi⸗ De lbõ ꝓmptioꝛ ſurgit ad bonũ vut. qꝛ nimia
inde. ꝑ h̊ ꝙ de inſtituit 1 m auit actũ cõy/ viggllia etiã vſuʒ rõnis ꝑdit.Etideo ſomn?
iugi. dicena. Creſcite et multlplicamini.et ex h̊ ſpaliter de ſii natura reqrit bona exeu⸗
an lapſin. Beßler poſt viluuiũ Ken vii ſantia ipᷣm. puta ↄſeruationẽ indiuidui.qᷣe
c/Et ſi arguat ꝙ hoõ erubeſcit de tali aem. g tationẽ viriũ naturaliũ. foꝛtificanonẽ dige
ẽpcim̃.q; erubeſcẽtia ẽ de turpi. qð reſpicit ſtionis.⁊ hmõi.Et ſic eſt in cõiugio. qꝛ vai
nipi hſaͤ ꝙ̈ erubeſcẽtia nõ ſolum eſt de cãs cõiugio cogitat q̃ mũdi ſunt.et diiiſus
turpitudine pnnẽte ad culpã. ſsenã de ea qᷓ eſt. in illo actu nibil t intelligerẽ ſdeo ta ·
hʒ ipem culpæ. talis aũt ẽ act' mrimonij. eo lis actus indiget bonia pdict ercuſantbaa
ꝙ e eiuſdẽ nature in ſpè cũ actu foꝛnicatio pctõ. Dñ Hiero. ſip Ogan Cõnubig lesi

nis ſed excuſai ꝓpter bona mrimonij.vt di mima carẽt q̃dẽ pctõ.non tñ illo tpe q carna ...
cet᷑ Eſt enã eruleſcẽtia non ſolũ de mał cul les actus gerunt. dabit pᷣſentia ſpuͦſſancti.
pe. et de hnbo ſpẽm mali. ſed etiã de oib de etiã ſi ophe ta ille videat qui obſequit gen iel
fectib⸗ nauin eſt et hmõi. ranõis oflicio.xxxij.q/ij. Könubigen bi iii
, 3DdẽaS nSS Ldicit glo. nõ infelligit & gra ſpu aneti in il⸗ KD”?
1 otandum fe * xui. lo acm amittatf.ſed qᷣꝛ actus ꝓplłxtũdi ⁊ ſy·z N
etiã quõ actus cõiugalis dr excuſari a pctõ culãdi tũc intermitut. aꝛ totus ibi hõ carne R du
. vpter tria bona miimonij.q̃ ſunt fides.pꝛo us efficit. Sufhcietia ait hon bononexca AN
a nGt t rer, Kr er trrasdhset. Cr e, -Git e: = r - H
ı . .
— * * .
9 Q „. . —
. „„ 8
e 3
● 9₰

alics
ilimic⸗
Cltinö
mareſeirn
Beniſen
fiz/
jrſeten
ctüeſtma
Kcnn
Rei⸗
nöP
lehard
jßmſoni
miſeten
iͤriite⸗
n e,
4
n
enepr
aucl e
nmiee
gcio⸗d
anet
o
lianh
linne
oricn
üſnt
geuten
tuttlin
inmn,
klien
rwn

¶CLapitulũ viceſimũpꝛimũ .

ſantiñ ſic ſumit m Pe. vbi ſupꝛa. Ofimo

niüũ eſt in officiũ nature. et jm hoc habet bo⸗
nũ ꝓlis pꝛo ſine intẽto pꝛincipaliter. quia

natura intẽdit ↄſeruationẽ ſpẽi.q̃ nõ eſt ni⸗
ſiꝑ generationẽ in coꝛpiby. (Sed matri
momũ eſt in fedus hũane ſocietatis.vt dr̃.
C. de cxi: expil.here.l. Aduerſus.qꝛ vxoꝛ eli
git᷑ ſocia diuine et hũane womꝰ. Et ethicoꝝ
nij.dr.ꝙ amicicia vori ⁊ mulier eſt natura

lis. et includit in ſe bonũ vtile.delectabile et

oneſtü. et ſic hʒ bonũ fidei ꝓut fides eſt fa/
cere dicta.i.ꝓmiſſa ſeruare reddẽdo debitũ

et alteri ſe nõ cõmiſceri Cercio eſt ſactẽm
eccleſie. et ſic in eo eſt bonũ ſacri ꝓut ſua in⸗

cdiuiſibilitate ſignificat cõiunctionẽ chꝛiſti

et eccleſie.et qꝛ illa ſignificatio fuit inſepa⸗

bilis et ẽ.ideo inſepabilitatẽ vſh ad moꝛ/
tẽ efficit bonũ ſacri/Et bonũ quidẽ ꝓlis et ſi
dei nõ ſemꝑ habef.nec durat vſq; ad moꝛtẽ

qꝛ? aliqñ nõ generat᷑ ꝓles et adulteriũ pmit

nit᷑.ſed ſacti lonũ.iſ.indiuiſibilitas qᷓ ad vin
culũ durat vſq; ad moꝛtẽ/Et q̃d ſit ilõ vin
culũ declarat m tres opi.qꝛ ſm aliqᷣs ẽ ſo⸗
la et pura relatio. et foꝛte rõ nigm anos.
ꝙ vinculũ eſt aliq̃d abſolutũ et in coꝛpe.i.
aliq̃ diſpoſitio ad gr̃am.et ſic in pꝛima vłſe
cunda ſpẽ qualitatis/ᷣm alios qð eſt aliud
reale.ſed ẽ ſubiectine in aĩa.qꝛ diſpoſitio ad
gratiã gratũfaciẽtẽq̃lis ẽ diſpoſitio ſact̃alis

„*

De ãrto.ſ.de nuptijs in qbo conſummat᷑

aſbi potes videre.ſubtilis materia eſt.

7
—
.

fumomũ. Dñ dicant᷑ nuptie oñdit Ambᷣ.
in li.d priarchm. v. Dec illud ocioſuʒ. ꝙ; cũ
relecca venire vidit Iſaac deambulantẽ. et
cognito ꝙ ille erat cui duceref᷑ vxoꝛ. deſeẽ⸗/
dit ⁊ caput ſuũ obnulere cepit Beñ rriii C
ccẽs verecundiã nuptijs pire debere. in de
et nuptie dicte eo ꝙ pudoꝛis gr̃a ſe puelle
obnu ret. : v. Nlec illud. Et qꝛ de lvc
latis diciũ eſt ſupꝛa in tractatu impedimen
toꝝ ipſaꝝ nuptiaꝝ.ideo alia hic nõ ponemꝰ

(ve dlunan ſen diuoꝛtio matrimo, Secundum eſt
niij.

Capitulum. i.

. . 1
E diſſolutione ſeu
diuoꝛtio mrimonij ↄtracti ꝑ ver
ba de pñ̃ ni q̊ ad vinculũ.vel ↄſum
i q ad tioꝑ. Circa ꝗqð vidẽda ſunt tria.
ꝛimu q omne mrimoniuz ſiue carnale
ſiue ſpuale ꝑ religion eſeu pᷣlationẽ. ſiue ra
tũ tm ſiue cõſummatũ diſſoluirꝑ moꝛtẽ na
turau ᷣm ius ↄmune. ᷣm Pe. pabin. nij
diſ.xxvij.q.iij.qꝛ nfſoꝛs oĩa ſoluit.in auten.

nuptijs. S. Deinceps. Onde poſt moꝛ teʒ

—

ſurgẽti

vnius alter viuẽs ↄtrahere pᷣt cñ alio.Ro.

vij. OJoꝛtuo viro ſoluta eſt a lege viri. cui

vult nubat.tm̃ in dño.i.leginme. Er qꝛ ob

ligatio ſemel extincta nõ reuiuiſcit. Ydeo ſi

cõiugatꝰ moꝛtuus reſuſcitet nõ eſt mr̃imo/
nio obligatꝰ.et q;uis in ſacramẽt impꝛimẽ
tibo caracterẽ in reſuſcitato nõ debeat itera
roſacr̃m. qꝛ baptiʒatus vel cõfirmatꝰvel oꝛ
dinꝗtreſuſcitanõ iterũ bapnʒat vel ↄfir⸗
mat wloꝛdinat. et lvc ꝓpter caracterẽ im

pſnum indelibilẽ. mr̃imoniũ tñ qꝛ caracterẽ

no liinpꝛimit. ⁊ vinculũ eiꝰ coꝛpale ⁊ co?:⸗
pus reſpicit. lic aliqͥ mõ etiã ſit ſpnale/mq;
tum ẽ diſoſitio ad gẽam. et ſic videt eſſe in

ute intellectiua. iõ ſicut in coꝛꝑe coꝛrupto.

moꝛte coꝛrũpunt᷑ potẽtie oꝛganice nõ alie.
ſic ſacramẽtũ carnale mrimonij. nõ alia ſa⸗
cramẽta.aʒarus igit᷑ reſuſcitams ſi halæe⸗
bat vxoꝛcẽ̃.nõ eã recuj
na qteſta tus fuiſſʒ. recu
peraſſet. quia in wnatione cã moꝛtis plus
ſe q; alium cui wnat vult halere. Oñ intel

Eſi
acceperit in defertum leredũ.qꝛ ſi fi

gii. qr ſi iſtus pa
renti ꝓpinq; reddere tenet.mi

Pari rõne mrimomũ ſpũ
uit ꝑ moꝛtẽ naturalẽ. vicʒ ingreſſum rehgi⸗
onis cũ obligatiõe ꝓfeſſiõis. Nam religio⸗
ſus reſuſcitatus nõ tene᷑ ad obſeruantiam
religionis.qꝛ ſeruitꝰ ꝑſonalis q̃ debef a ꝑſo⸗
na rõne ꝑſone.vtin mr̃imonio etreligione

„„2 ₰

exſinguunt moꝛte.qð etia patet ex vᷣbisꝓ

△

feſſionis aliq̊ꝝ q̃ͥ ꝓmittũt in pfemiõe obedi
re vſq; ad mostEN curatus et epᷣus

reſuſcitatus q;uis retineat cõſecranonem
non tamẽ retinet eccleſiꝗ niſi ſibi noua ele
ctione vel ꝓiiſiõe ↄferat᷑.qꝛ moꝛtuus ẽ ſpõ
ſe ſue.i.eccleſie quã halebat.lec Pe.
.
„H. i.
ꝙEmoꝛtẽ.i.ꝓfeſſionẽ tacitã velexpᷣſſaʒ in
religione appꝛobata diſſoliit᷑ miimoniuʒ
carnale ↄtractũ per ba de pñti q̃ ad vincu
lũ.ita ꝙ remanẽs in ſeculo pᷣt cũ alio lilere

ↄtrahere. niſi iple ſeꝑ votũ aliganertſ coöo
ſummatũ q̊ ad thoꝝ.i.colpabitationẽ et tebi

tũ.qñ ingreſſus religiõis fit cũ debitis circũ
ſtãtijs. non aũt qad vinculũ diſſoluit.vt. ſ.
remanẽs in ſeculo poſſitcũ alia here viuẽ

te ↄiuge ᷣm Pe.d pal.in.iiij.diſ.xxvij.q.i
Dbi notat ipſe q̃tuoꝛ caſus us licʒ cõ

iugato religionẽ ingredi.¶¶ Pꝛimꝰ qñ poſt
miimomũ cõſummatũ alter cõiugũ foꝛni⸗

— . — — — „ . V „ E

Sfagzar, R Flzfr r Pe

aſſet niſi de nouo vũn

den

ei re⸗
ale diſol⸗

6)

(. —-

èèðñͤð
* r ve -ſae S=S=S

. 8. +

= J*. -. .

—— 22 õ

¶Titulus

cat. qꝛ foꝛnicãte etiã inuito alter põt Ingre
di religionẽ.miſi ⁊ ipſe in ſoc delrit vel ſibi
wpſt foꝛ nicationẽ recõciliauerit. vicʒ exigẽ⸗
do vłreddẽdo debitũ.ſi em̃ licʒ diſcedere in
ſeculo remanenti, multomagis in clauſtro.
exẽplũ in Paulo ſimplice.Ad iſtũ tñ caſuʒ
addũt c. diſtinctionẽ. Dicit em tho. in.iii
ꝙ talis cũ eſt cerius de foꝛnicanõe cõiusis·
p̃t dimit tere q̃ͥ ad thoꝛũ.ſ.denegado debituʒ
pꝓpꝛia auẽte.ſʒ q̊ͥ ad cohabitationeʒ nõ põt
ipſe dimittere. vñ nec religionẽ intrare.niſi
in iudicio eccleſie. et ſi dimiſerit debet cogi
ad recipiendũ. Et h̊ vt dicit Doſti. niſi incõ
tinẽti vellet ꝓbare foꝛnicaiionẽ. Et ſi ꝓbet
inſra octo dies nõ reſtimner.ſi nõ ꝓbet coge
tur reciꝑe. et ſic põt intelligi illud.xxv.q.ij.
Eccleſiaſtice. Addit enã Hoſti. ꝙ ſiẽ no to

er = à sCn e ae-e ria foꝛnicatio. põt dimittere en ꝓpꝛia au
t. s, e- a-r- = T,ſrr rede.e. nno it en Buil. ꝙ etiã ſi ſit notoꝛi
= F. G*α. adultero. nö põt dumitn mſi iudicio ecclie.
2èOsäD Lalen, d ad cohabitationẽ.ał pt dimintere/Et ſu⸗
ð militer ſi poſtq; illũ vel illam foꝛnicantẽ ſeu
— adulterãtẽ dimiſit notoꝛie foꝛniceĩ.et ſi nõ
moꝛetr cũ adultero ppt dimittere ⁊ intrare re

ligionẽ.¶¶ Scðs caſus ẽ.qñ mrimonio cõ⸗/
ſummato de cõi aſſenſu intrẽt ambo reliino
nẽ.ille viroꝝ.a illa monialiũ.et ꝓſitent.ſiẽ
pluries factũ ẽ.⁊ tũc diſolutũ ẽ mrimoniũ
q̃̊ ad tlvꝝ 1 cohabitationẽ. nõ q̊ ad vincin /
vñ ſi diabolo inſtigãte vneox egrederet᷑.ñ
ꝓpterea pᷣt alter exire ad reqͥ ſiiionẽ erꝰ.ſed
Dz ↄpelli ad reditũ.nec ecẽ̃ ſi in viſitãdo vnꝰ
ab altero exigeret. dʒ alter redderevt fecit
epᷣs lugduñn. Genebal. viſitãs vxoꝛẽ ſuã
monialẽ.ex qᷓ ſuſcepit finũ.vocãs eũ latro⸗
nẽ.ſed pctõ ↄfeſſo ſcõ Remigio.et pnia ſibi
impoſita. pacta. interim ſanctꝰ Remigi gu /
bernãti eccłiaʒ ſuã.qꝛ eũ ſuſpẽderat ab exe/
cutione ofricij.angelo ſibi reuelãte peim̃ òù
miſſum. ſanctꝰ remigieũ reſtituit ſue digni
tati¶ erciꝰ caſus ẽ.qñ altero ↄſennẽte ⁊
in ſeculo remanẽte.vbi nõ ẽ timoꝛ inconti
nẽtie.puta qꝛ ẽ młii tꝑis ⁊ loneſte vite.aliꝰ
intrat religionẽ.et tũc ſi ſit cõſummatũ mr̃i
moni qᷓ remanet non põt cũ alo ↄtrahere
mr̃imoniũ.qꝛ adhuc durat vinculũ cõmga
le.imo nec eo moꝛtuo:qꝛ intelligit᷑ cũ eo cõ
tinentiã ꝓmittere.ſʒ ſi ẽ timoꝛ de incõnne⸗/
tia remanét).qð ſatis pᷣſumitr᷑ cñ ẽ iuuenis.
vel qꝛ leuis ⁊ ſuſpectꝰ.nõ dʒ alter ſine alte/
ro intrare.vłrecipi vt dr.xxvij.qij.Agatho
ſa. ¶ Quartꝰ caſus ẽ.qñ mrimomo nõ con
ſummato alter intrat ſcete vel ignorãte. vl
inuuo altero.ꝙ põt.in q̊ caſu remanens in

60 —r6
£●

rari abbꝛeuiari ſpᷣs ꝓbanõis ꝓpter picu
lũ incõtinẽtie eiꝰ remanet.⁊ ad fraude tol

Pꝛimus

ſeculo delet eypectare ad ꝓfeſſionẽ coͤiug!

ingreſſus ẽ ad religionẽ. ̃m oẽs. na ſi egre⸗
deref᷑ añ ꝓfemſionẽ tenefeñ recipe.ſidiã cõ

traxiſſet ⁊ ↄſummaſſet mrimoni.q; ꝑ moꝛ
tẽ ciuilẽ.t ꝓfeſſionc.q s moꝛit᷑ aeti car⸗

nalib diſoluit᷑ vinculũ mr̃imonij.nõ pꝛiꝰ.
Sʒz vtp tp̃s ꝓbatõis in tali debeat abbꝛe
uiari eſt tripler opimo.Aliqͥ dicũt vt Ber.
in glo.ex᷑ ð regu.c.Statuimꝰ.ꝙ ꝑepᷣm dʒ ta

lendã.qꝛ poſſi intrãs poſtq; intraſſet in vnũ

monaſteriuʒ in fine anni ire ad aliud.et ſic
fraudaref expectãs
q? ſi de volũtate remãnetis in ſeculo alter
intrat. dʒ expectare ꝑ annũ.nec tpᷣs expecta⸗
tionis ẽ abbꝛeuian dũ. Si aũt ignoꝛãte

Ali dicut vt Jo.ĩ glo.
nſatã.ꝙ ẽ diſtinguendum

vel

— —— —— . .—-

inuita intrat. dʒz certũ tpᷣs pᷣfigi infra qð ꝓ⸗

.

fiteafiuec ẽ incõueniẽs tpᷣus a iure ſtannũ

abbꝛeuiari. qꝛ ſpãle ẽ in iſto caſu ꝓpter ꝑpi ·
eulũ incõtinẽtie remanẽtis in ſeculo/Cerciqʒ

i.in ſumma. ꝙ exò ius pmit/
tit talẽ intrare religionẽ.et ipᷣs ꝓbaniõis ſit
induciũ.nõ ſolũ in fauoꝛẽ cõnerſi.ſd eniaʒ
in fauoꝛẽ religionis.vt erꝑiant᷑ moꝛes con
uerſi. ideo nõ dzillð ſpᷣs abbꝛeuiari.niſiap
pareat fraus. vt eñ iret diſcurrendo de vno
in aliud. Hec pe ſt dici ꝙ cñ loe
ptãte ſua.⁊ capituli.facere pñt qð eis vide
tur. abbꝛeuiare tp̃ᷣs.i.añ annũ facere ꝓfeſſi
onẽ.ſi capitulũ et ingreſſus volũt.et enam
expectare annũCv.i.iiij.ſ.di.xxxij.q.i.ar.
ii: gli. mme icãtes.tñ añ annũ ñ poſſent
recipe enã talẽ ad ꝓfeſſionẽ ſine

ta ſine diſpẽſatio
ne paꝑe. als incurrerẽt pꝑenã iuris. (¶ In 0
bus aũt caſibo in q bo poſt cõſummatũ matri

moniũ licʒ intrare religionẽ.lirer etiã adſa m S
cros oꝛdines ꝓmoueri.enã ad epᷣatnʒ.exẽ vvvdNn
plũ in btõ Hilario.q habẽs fihã et vroꝛem
ſuit epᷣs. Qñ aũt nõ licet religionẽ intrare.
multofoꝛtius nõ licʒ ↄiugato adſacros oꝛ⸗
dines ꝓ moueri ſʒ eſſet ſuſpenius abexecuti/
one oꝛchnis.lqʒ caracterẽ reciper ema
trimonio aũt ↄſummato violẽter. puta cũᷣ
qͥs eã cũ q̃ cõ traxerat ꝑ vᷣba de pñn. v lẽtẽ

ingrech monaſteriũ voluntate ſuã chßno —
ſcit. dicit Hoſti. ꝙ ñ põt ingredi religione ̊ αι P

.

volun tãteʒ viri.et ſi ingrederer fm Ne. fũ

duret vinculũ cõiugale.nec poſſit diſoluꝑ . 16 „ R

2

e *4

ingreſuʒ religmõis. remanẽs in ſeclo nõ poſ ·
„*

ſet cũ alia cõtrahere.etoſſet ilam iniitã de

une aeJ Se
mon aſterio reuocare. DHanc. q optime tra ,77
ctat Bar. bꝛir. in. d. mer et mi. Rrl.

Motandum etiam .Fil.⸗n

017/ 7„71*

— . 2
.*
.₰ . 1 .

— / 5 1

— — — — — — —G

(Capitulum xri. 2

il ſoiugatus ingreſſus religionẽ. qñ tenet exri onẽ ingreſſus ante pꝛofeſſionẽ ſiue poſt p⸗
icz xe. c qñ nõ põt.et qñ eſt liler ad exeundũ vł ſeſſionẽ. nõ licet tñ de monaſterio eũ rapere
dnee remanendũ.Fm He. de pal.in.iiij.di. xxvij. Mecobextra de rap.e Cũ cauſa. qꝛ narrat
Fe ꝗ.lij. Tener quide exire religiope etiam a q rapuit. ſ ñ dicit qð licuit. Poſſet em vir
röhen. cLta Pſeſſione. c õiugatꝰ ad coniugẽ in ſeclo vxoꝛẽ vi de vico ad dmuʒ adducere.qꝛ hʒ —
rabbe⸗ remanentẽ.qñ repetit in ſeculo exiſtẽs. eum in ea coꝛrectionẽ.ſʒ nõ poſſet eã pꝛiuato q̃ſi
dee. qillicite ingreſſus .vel qꝛ innoxio ꝓhiben Vſmdẽti vieriꝑe.et multomin* de monaſte
Nn te ſeu igwdte deſeeſentiche fragili q; eſt ſu rio ertraſere foꝛes frã gẽdo. aut habitũ vio
n ſpectus de incõtinẽa iuuenis a laſciuus re lenter lacerãdo. vłcũ iniuria lo ci ſacri eam
ei mianẽs in ſeculo.qꝛ nõ pot itin eis piudi- accipiẽdo.licet alie peccauerint ipſam reci⸗
nImſi ciũ vouere. vel ꝓfiteri. (Ate ſi licite ingreſ —— C. Nñ vi. l. Si qͥs in tantam.
derſt ſus fuit. qꝛ de li étia rehcti. reuera penitu⸗ Quinto videndũ eſt de regreiſu ad religio⸗/
bich. it.ſ. qũ anñ emiſſum ſolẽne votũ in ſeculo re nẽ qñ tenet. Et dicit Pe. vbi ſupꝛa ꝙ in tri
Ee⸗ manẽs. vel de ong exiens. alter repetitt bus ca ſib. ¶ Pꝛimo qñ illicite egreſſus eſt.
lo er en. tenet exire. ¶ S ecũdo tenet nõ egredi. viwte cñ alio ziuge in religione remanẽte
endn ſed remanere. qñ licite emiſit votũ ſimplex pPſt ꝓfeſſionẽ egreſſus eſt. vel eris in ſeculo
drien Vvl ſolẽne. vlillicite ingreſſus ẽ.ſed aliꝰ nõ re anéte 2 ſvneſte cũ cõſenſu eiꝰ ꝓfeſſus ẽ.
Wl repetit en qꝛ ratificãdo cõfirmat. Tercio 4 Secũdo qñ licite egreſſus qꝛ ad reqͥ ſitip⸗
eſn liber ẽ in egrediedo vel remanẽdo.qñ mullo nẽ vxoꝛis ſine licẽtia eis igrenus ẽ ̊ poſtea
mõ ingreſſus religionẽ eſt aſtrictus religiõi vxoaꝛ penitet de reuocatione et ipſa mouer.
ine 4 tacite vł eypᷣſſe.vt qꝛ nec vouit nec ꝓſeſſus (¶ CTercio qñ poſt votũ ad eã egreſſus moꝛ⸗
ſ ẽnec vxoꝛ eũxepetit.aut ſi rexetit foꝛnicata tua ẽ ipſa vxoꝛ.nꝗ tũc tenet᷑ regredi vt im⸗
ſnshnn eſt antea velpoſt notoꝛi AQmñ vo votũ ſim pleat votũ n ſi talis à poſt votũ ſo
kancſei plex emiſit ingreſſus nõ oléne vel ſolenne / lene reuocatus ab vroꝛe ad ſechn moꝛtua
iſeten te facto nõ de iure. puta qꝛ infra ipᷣ sꝓbatio vxoꝛe zxit inrt̃imomiũ.vtrũ teneat Pe.vbi
wrtotn nis coꝛã eo qͥ nõ potuit reciꝑe ad ꝓfeſſionẽ/ ſupꝛa facit talẽ diſtinctionẽ.qꝛ ſi inita vxo⸗
minſep vxoꝛe nõ repetẽte egredi nõ põt.ſed qͥ adec re fuit ſolẽniter ꝓfeſſus.cũñ illa ꝓfeſſio q;tũ
veo cleſiã põt. maxie ſi votũ ꝓbari nõ boͤr in a⸗ ad ſolennitatẽ nõ valuerit eccleſia hoc ꝓhi
NEE caſu retinẽs clericũ inuitũ eſt e xcõicatꝰ.di⸗ bente. ideo talis moꝛtua vxoꝛe nõ poteſt cõ
asvice co retinẽtes nõ ſolũ manꝰ in eũ inijciẽdo ſʒ trahere. qꝛ hʒ in ſe vom̃ ſimpler röne illꝰ ꝓ
edſeni etiã veſte ſeclari negata ſine q̃ cõmode egre femſõis. peccat moꝛtalx Sndo exigen⸗
Keran di nõ põt.pſuaſjõibo iñ eũ retinere pñf. Et do.tenet tñ mrimomũ.nec pᷣt eñ tanq; ax
iir. idẽ intelligenq de vxoꝛe ingreſſa. ̊ ad viꝝ ſtatã religio pſeq̊. Sʒ ſi vroꝛe cõſentiẽte fu
no regetete¶ uarto de debito. qꝛ egreſus it ꝓfeſſus.ſʒ poſtea qꝛ vxoꝛ iuuẽcula vñ et
ſpeſato de religione qñq; nõ põt reddere nee exige / ſuſpecta eũ Eeugeantingnolmt in h caſu/p
(Nnol re. vt qñ illicite egreſſus ẽ poſt pfemionẽ. vt feſſionẽ ĩhilere ſimolr ſ ſolũ inq;tũ erat ad
aiwwen in caſib· Oictis. et qñ cõiũx ſciẽs et tacens ꝑ vitã eiꝰ.vñ ſimpłr fuit ĩ pᷣiudiciũ erꝰvotũ ſo
enitlt/ tiſit ꝓfiteri. tũc em ſeruitutẽ remiſit. vt o lẽneñ ĩ piudicin vxorꝭ. vñ ea moꝛtua ẽ apa
epa minus cui ſerueo ſciẽte ⁊ ꝑmittẽte oꝛdiat᷑ ſtata ſiñ redijt ad mõaſteriũ 1 mrimoniũ ſi
rmen vl ꝓfitet. Dico aũt ulicite ꝓpter votũ ri⸗ Zhlt cũ alia nõ tʒ. vt dic goff. DHec pe. ð pal.
inr. te ſolẽniʒatũ/Añq; ⁊ petere ⁊ reddere pöt. erciibñ ↄſiderãdu ẽ Dix pᷣt ¶ lii
* vt qñ libere reſſus fuit nullovoto aſtrict⸗ Epdictos duoſ modos. ſ. ?
Kenecn. religiõi. ſicut nouin ſolutus egrediẽs religi moꝛtẽ naturalẽ ⁊ moꝛ tẽ cuilẽ qͥ ẽ ꝑ ingreſ⸗
NN onemimoniu 5vreßpt. ſzputo ꝙ intelligat ſi um religiõis.i. ꝓfeſſionẽ ſit ahmodus ſol
Gendd tde tali nouitio qͥ intrauit aio ꝓbãdi.nõ impꝑ uẽdi mrimomũ ratũ.i.õctũ ꝑ vba de 39
l i werd bi remanẽdi.Naã ⁊ lpſe Pe. tʒ ꝓÿtal ad vincłm. Obi pe. ponit q̃tuoꝛ cõclu./PBꝛi
, NDingrẽſſus.ſ.aio nõ ꝓbãdiſ̊ ſrmo pſeuerãg maẽ ꝙ ſeruitus ſuꝑpuemis tali miimonio
n ſeze“ aædi habeat vim von ſimplicꝭ ſaltẽ Alij aũt ꝙ rato ñ ſoluit ipᷣm.&tratio eſt qꝛ p loc non
hoſtni epʒa ſolenis voti habeat vim vñ nõ poſſz cõ moꝛif ad actus carnales. Nã ⁊ pᷣt de nouo
. Sꝛ ꝑ·* travre tal vel e xigere ſi Z3xit. Sʒ de hac ma Sere. Et generaliter de ceter ipedimẽtis qᷓ
fopin . teria habes ſupꝛa in ſcðᷣa ꝑte ni.xi.de voto. dirmũt miimoniũ poſt zctũ.intelligẽdũ ẽ ꝙ
con „ et diffuſi infra de ſtatu relgioſoꝝꝑ/qñq; Po mhil tale ſuꝑuemiẽs drimit pꝛrꝰↄtractũ. iʒ
ninudd 9, egreſus pt reddere ſʒ nõ exigere.vt qñ ecõ ſolũmõ poſt cõtractũ. Derbigra. cognoſcẽs
unel 5 ſenſmpſius de cuii cõtinẽtia eſt nimoꝛ vo cõſ anguineã eiꝰ cñ qua iã cõtraxit ꝑ verba
7, tũ ſi nylex emiſit. tuc em̃ illi nõ biuchcaung deplenn. et ſi nõ adpuc cõſummauerit d⸗
, Et nota ᷣm Pe. vbi ſupꝛa. ꝙ in canibus in rimu tale inrimoniũ. q dirimeret ſi an ,
Mere, abus licet repetere cõ ſoꝛte ſui religi ctũ ꝑ vba de pñn ill ↄgun ꝓpt ammtatg ».

KW 2 . .. ₰„ A1.. ſi⸗ r-

nuere. ꝙ ſponſi non

. Zitulus

¶ Secũñda cõcluſio eſt ꝙ tale mrimoniũ.ſ.
ratificatũ ꝑ verba d pᷣſenti nõ ſoluif ꝑ vo⸗
tũ ſimplex. vñ tenet᷑ vel intrare religionem

vel reddere debitũ vxoꝛe petente. ſz peccat
moꝛtaliter reddẽdo. qꝛ adhuc pᷣt religionẽ

intrare añ cõſummationẽ eiꝰ.nec ſufficeret

ingreſſus religõis in tercio habitu bii dñi⸗

