wocet. Sertus in repugnante clerico ipᷣm
impulſante cũ imoderamine in culpate iute⸗
le.in.c.ſi vero.eo.ti.Ratio fallendi eſt.quia
eſt inductũ ſe defendere iure naturali. Item
ſiquis a clerico ludente ſecũ gꝛauiteꝛ ꝑcuſſis.
⁊ ꝓpter loc moms ſine dehbeꝛatiõe reꝑcutit
eum gꝛauiter incontinenti iraius animo vin
dicandi nõ facturus ſi deliberaſſet. Dicit fꝛat
B. ꝙ nõ põt dici ſine deliberatõe feciſſe. exqᷣ

libidine vindicte fecit vñ incidit in canoneʒ.

Si aũt eſſettanta ſurrepcio.ꝙ nec ſe vindi⸗
care nec imuriare intẽderet nõ incidit.pe.de
cen.eccle.idem dicunt quidã. qͥbo magis aſẽ
tit. inno.ſuꝑ dicta decre. cũ qins verberat vel
ledit clericñ ob tuitionem patꝛisvel matꝛis łt

vroris vel filie vel familie ſue vłetiã exiꝛane

oꝛũ. qꝛ. ſ. talis nõ eſt excõicatus.nã ⁊ ſocij ĩiu
ria ꝓpulſanda eſt. xxiij.q.iij.nõ inferenda.et
ca.foꝛtimido. Alij dicũt ꝙ eſt ven de defenſiõe
illaꝝ ꝑſonaꝝ tm̃ ijs nobis fieri iniuria intelli
gitur.ſicut ſunt vxoꝛ. filij.⁊ ſerui ⁊ hmõi.ino.
etiaʒ diẽ ꝙ ſiquis occideret clericũ defendẽ/
w aliũ.ne clericus.ſ.illũ occideret ⁊ nõ iuci⸗
deret in canonẽ. ſed eniã irregularis.ꝓdeſen⸗
ſione aũt ſuaꝝ rerũ occidendonõ vitaretex
cõicatõʒ. ⁊ diẽ io.an.in nouel.ſupꝑ.d.c.ſivero.
ꝙ ſi clericus ꝑcumir laicũ nõ intẽdes plus ꝑcu
tere eũ.⁊ hoc ↄſtat laico non debet percuiere

clericũ.ſi veroclericus venitad repcutiendiʒ

laicu n.vel de b̊ laicus ꝓbabiliter dubiteſ.iuc
lʒ laico pcutere clericũ ad imminente violen

niã repeſiendã.dic enã io.de lig. in tꝛactatu ðꝰ

bello pticulari. ꝙ ſi laicus ꝓrebusſuis defen⸗

dendis inijciat manũ in clericũ.ſi ats nõ poſ/
ſet vim vi repellere.⁊ hoc facit cũ mocerami

ne inculpate tutele. q; credit nõ eſſe excõica
mum. allegat inno. ; dicentẽ in.jij. de reſti. ſoo.
Nõ em eſt ibi manus violenta. vt dicit canõ
ſiquis ſuadente. ſ violentie repulſoꝛia. idem
ðr ene ſi mnijciat manũ in clericũ ſic violẽtiaʒ

9

—

ke

—

ypulſondr retn rrin i. ſq; talisns eſt er

cõicatus.nã hcitũ eſt. ol uiare erroꝛi. vbi ob⸗

Viare põt.als ↄſenfire vider᷑.di.xxxiij erroꝛ

Septimus in repiente clericũ in adulte⸗
rio vel ſtupꝛo.(ũ vx.m.ſoꝛore.vel filia.vt in
ca.ſi vero primo cũ ea enã q̃ putat̃ vroꝛ. mnõ
eſtidẽ ðð.⁊ hoc tenet vin.⁊ gofl.jin.d.c.No
mine etiã vxoꝛ) intelligit᷑ ſpon ſa de pñti.vttʒ
glo.noĩe vo matꝛis.viv intelligant᷑ oẽs aſcẽ
dentes. ⁊ noĩe filie veſcendentes.tʒ gloſa.
ꝙ nõ hoc caſu.qꝛ nõ dʒ extendi linie.vſnen
oᷣt hoc iutius.io.de lig.⁊ ʒ.vᷣp.nõ ſoluʒ ad
coitũ eſt reſtꝛingendũ ſed ad amplerus ⁊ de
oſculationes.⁊ qñqins pᷣparatſe adopus car
nis ſi iñ non in loco ſuſpxcĩo. ſed in publico Rᷣ
faciat.ſiẽ fit qnq; ludendo tunc vᷣberãs hmõi
incideret in canonẽ.ite nꝑ ſigna apta ⁊ ꝓpi/
qua negotio.conſtat a clerico tuꝛpitudinẽ coi
eus ibi añ expletã ſtatũ enſe cũ pᷣdictis, verbe⸗
rãs hmõi non incideret.ſi h̊ facit incõtinenti
añiᷓ; diueꝛtat adalia.nam poſtea verberãsin
cideret.⁊ H̊ intellige de attinenubopᷣdict. itẽ
ſi clericus tangat mulierẽ inuitã ꝓpter iurpi
tudinẽ.ſiilla ſe defencẽs cñ moderamie incł
pate intele re eũ ꝑcunat.nõ incicht ĩ canonẽ
Fm. vᷣv.Octauus in eo qͥ auẽtate ſue pᷣlatio
nis vel de mandato pᷣlati inijcit manũ in cle
riculũ eo.ii.ex.tenoꝛe.⁊.c.vmuerſitanis.⁊in
telligas im pᷣlato coꝛrigente.nõ tamẽ mociuʒ
excedẽte.als foꝛet locus appellatõi.⁊ pumret
ſic excedens.leuis em̃ coꝛrectio eſt ꝑmiſſa.ſi
aũt pᷣlatus mandat clericũ berari vei adtoꝛ
mentũ poniꝑ laicũ. vterq; eſt excõicaſus. vt
in.c.vniuerſitatis.⁊ loc mſi talis clericus eſʒ
incoꝛrigibihs. ſiue qꝛ nõ bñ põt capi ꝑ cleri⸗
cũ de mandato ſuipᷣlati.itẽ ðᷣt axch.di.xlv.ꝙ;

nõ eſt iutũ nec honeſtũ monachũ vᷣberari per

conueꝛſum laicũ. MHonus in ſen ioꝛibec⸗
cleſie.qui pueros coꝛrigere pñt.vtin.c.cũ vo
lũta. eo.ti hc intelligit᷑. modũ nõ excedendo
Decimus in ñis coꝛrigetuibi.cũ coꝛrigũt

dñi ſubditos ſuos.ex.eo.cũ voluntate.ibi diẽ

glo.ꝙ dñs comus põt coꝛrigere. clericos ife
rioꝑoꝛdinũ.ſme penaexcõicatõis. Quilibet
eĩ familiã ſuã coꝛrigere debet.xxiij.q.iiij. duo
iſta. Dndecimus in ꝓpinquis.ex.eo.cũ vo

luntate. vbi vᷣt.glo.ꝙ nõ ſolũ pater.ſed enã

ꝓpinqui. vmeſticos ſuos coꝛrigere dñt. C.
de emenda. ꝓpinqͥn. .vna Duodecim
in patꝛihus coꝛrigenubo nlios.h̊ mmtelligo dũ⸗

mõ nõ ſint conſtuuti in ſacꝛis.naʒ ſacer oꝛdo
libeꝛat a pr̃ia ptãte.⁊ enã ſeriuli.qᷓ ad manuũ
iniectione.luij.di.er aniiquis.⁊.c.ſꝛequens.

Si aũt tales ꝑſone excecãt mocũ ienei slo.

ꝙ nõ ſuntexcõicati in.c.cuᷣ volũtate mouet᷑.
qꝛ canon erigit coli.ſine q violentanõ mit

liltcnrnnäcſerit

Niconabirdilarnn
ccmoemmseſtonn
Grticilivibbin⸗
ſmwhsäͤfeinm
cnchcomm
ihakpinſegiͤde⸗
homo. Feinn
Adettabpenmegi⸗
ſil. Deoumns
nismimorſip i.
nnmmoreröcan.
ieſocii iĩ lenan
otans noemeeen
cnirgiewiwt
ſſchngudiienn
WGnr Nanedi⸗
mineſſinreche
Mmiͤhſone
Cſteriginunen
(embrpeinem
6oppeerpamnor
on ohentgen
iiſthnrnune,
ſontſtuseritn
lunnolentginp
fſlnctenpani

Vunonot

torthuteſticc
Meppeaineenonen
Hspteſtanenee
Cnnnekvp

neng

olgltti,
echpanegt
fnniin
mmenſbzan
enmien
Nergnien
ndcrinn
neſtjſtn
mNminee
utrſitg i
ötanimoen

Höiapungen.
Woeria

DumMa
entöcals,,
dnsdenae
ihirchgen
dmnng
Nictüfmn,
Asinſbinn,/
tepi A
üln

wureme

lntut
din
unan
nuin⸗
wlrleleni

eit..
Pahmn

CLapitulum

titin. ſed hee manus ſunt charitaniue. lʒ modꝰ
ercedat᷑.ego non cꝛedo glo.verã.nã limitata

coꝛrectio ꝑmuſſa eſt patꝛib erga ſilios ⁊ dñnis
erga ſeruos. ſicut platis erga ſubditosp ſup.

◻

allegata.& xceſſus ꝗ inducit penã io.de lig. ve.
de paru tenet ꝙ etiã in ſacris exiſtentẽ. pater
wreſt veꝛlerare cauſa coꝛrectõis.ᷣpꝛi.opi.tu/
tior ſed ſca rõnabilioꝛ.vt.ſ.poſſint parenteſ/

veꝛleꝛaꝛe etiã exiſtentes in ſacris cã coꝛrecni

tum tꝛadhtũ curie ſeculari. de iudi.c. nõ ab ho

miã contꝛahit.di.lxxxiiij.c.quiſquis.⁊ not.q;

bigamus exutus eſtomni pꝛiuilegio clericali. ſi
vt de bi. c. i. li. vi. ibi tñ dicit in glo.io.an.q; B
eſt vep de his q̊ ſic in minoꝛiboↄtꝛaxerũt.ſ.cũ
duabo vl cũ coꝛrupta.ſecus ſi in ſacꝛis qꝛ tunc

nõ pdĩt pꝛimlegiũ clericale.idẽ arclaidi. guil
gaꝛ.io.mo. Itẽ intrans religioneʒbigamus

gaudet tali pꝛiuilegio. ̃m io.an.in.q. mercu
riali. Decimusquintus nota m ricar. oꝛ

dinis minoꝝ ſipꝑ.iiij.ſen. di. xviij. ꝙ nõ incur
ritur maioꝛ excõicatio.qñ aliquis nõ ex delibe

ꝛatõe ſociũ ſuñ clericuʒ leniter impellit. q;ins

ſit urbatus.moꝛtale em̃ petm̃ nõ ↄmittit᷑ ni⸗

ſi ex ælibeꝛatõe vel poſt tpᷣs humane fꝛagilita
ti ſufficiens aq deliberandũ.cũ factũ eſt taleꝙ

lomo non obſtante hũana fꝛagilitati et infir
mitate tenet᷑ de neceſſitate delibeꝛare. vt ꝑde

liberariõʒ ab illo oꝑe illicito retꝛahat᷑.nulſus

aũt excõicat a iuxe niſi ꝓpteꝛ pctm̃ moꝛtale.

(ñ em̃ iura pᷣcipiant ꝙ a iudice nõ mfligaf. ni
ſi ꝓpter pcim̃ moꝛtale. videt ꝙ conditoꝛ.iur⸗
non voluerit. ꝙ excõicatio a iure incurreret.

niſi ꝓpter moꝛtale pctm. Sedecimus ca⸗
ſus in àbus excõicatus ꝓpter iiectioneʒ ma
nuum violentaʒ in ꝑſonas eccleſiaſticas põt

aobſo lui citꝛ a pupi.

Quinto notand S.iii

eſt. ꝙ in quibuſdã caſib aſi incidat quis in ca

nonẽ ꝓpter iniectionẽ manuũ violentã in pᷣ⸗

dictos.poteſt tamen abſolui cicra ſedẽ apłicã
Ct primus eſt de ꝑiculo moꝛtis vbi nota.qꝙ ĩ
elligiiuꝛ tale piculũ nõ ſolũ ꝓpter iĩfiꝛmita
teʒ.ſed etiã ſi ſit in q̃cunq; ꝑiculo vicino moꝛ
ti.puta ſitimeat lvſtẽ vel pdonẽ vłcrudelita

tem potẽtis. vel ſi nauigaturus ſit. ⁊ loca iſi

dioſa trãſitinus.ff. de vona.cã. moꝛ.l.iij. ⁊.inij.
Igẽ lvſti. Et addit idẽ eſt. ſiobſeſſus ſit vl
obſideat vbi iaciunt machime vel baliſte. eſt
tamenimungenduʒ ei. ꝙ ſi euaſerit pñtetſe

ſeci aplice vel ei qui poſſit eũ abſoluere man

mn tꝛac B o ertꝛa de vo. ꝙ ſupbis.
mine.hic punctus ſupꝛa eſt tacrus. Deci⸗

musqrtus in eo òͥ inijcit manũ in clericun ſe ſe
ad vitã contꝛariã clericatui dantẽ vt cũ biga

primim

datũ eius ſup lvc recepturus ex. de ſen excõi.

(.a nobis.ij.Et idẽ in caſibus ſeqnubo remo
to. ſimpechmen fo prerch in puero vt de ſen.
excõi.de cerero in fi.⁊ c.ea noſcit᷑in fi.aſi ceſ⸗
ſante impedimento nõ ſe pñtant.incidũt in
eandẽ ſniam excõicatõis.ex. de ſen. ex eos li.
vi. Scõs caſus eſt cũ quis hʒ inimicitias.
capitales vł als iuſtas excuſanões ꝓpter qð

14 coꝛreci non poteſt ſe ſedi aplice pñtare. de ſen. ex. de
onis.quã etiã tenet pau.⁊ da. Decim rer
tius in eo qui inijcit manus in clericuʒ depoſi

cetero. De iſta excuſatõe.ſtabit arbitꝛio bo⸗
m viri.f· de vbo. obli. l. connnuus. 5. cuʒ ita.
ercius in oſtiarijs
qui ptextu officij clericũ nõ gꝛauiter leſit. de
en. excõ.ſi vero. Et nota ꝙ ſi talis non caſu

foꝛtiito. ſeder deliberatõe peuſſiſſet elericum

gꝛauiter a papa debet abſolui.ex. de ſen. excõ.

ſi vo. idẽ de officiali Quartus in officiali q
in arcendo tuꝛbã non ex ꝓpoſito.ſed non ſine

culpa aliquẽ clericũ ꝑcuſerit.vt in. d c. ſipo
O ſi clericus armatus venit ad bellandũ ⁊ fa

it inſultũ.⁊ is ↄ quẽ venit ipᷣm capit ſᷣm inn.

ſiſcienter hoc facit. excõicatus eſt. ſed ad papã
nõ mittitur.ſi tamen lvc fit ad defenſionem.
nõ eſt excõicatus.dũ tñ ceſſante cã defenſiõis

ip̃m libere abire pmittat vt lvſt. dicit. ſi etiaʒ

officialis publicus talẽ capiat auẽtate ꝓpꝛia
qui alitex non voterat compeſci ab ĩiuꝛia alte
rius. NHon eſt excõicatus immo meretur
xxiij.q.iij.foꝛtitudo.⁊.c.ſe.Et lvc dico ſi pᷣlatꝰ
non eſt ibi qͥ hoc faciat.a ipᷣe eũ a pᷣlato q;citi

us põt reſtiiuat.alioquin contra ſen. ex. vt fa

me.5.laici. Et nota eiiã pe.de paru.ſup.d.ca.

vt fame· ꝙ nõ ſolũ iudici ſeculari licitũ eſt ca
pere clericũ delinquentem.ne ſugiat.ſed vtpᷣ

ſentet epᷣo.ſed etiã leſo cuicunq; alij.ſᷣm ino
cen.qui etiã dicit.qꝙ ſi laicus haber clericũ ſex
uientẽ quẽ habet ſuſpectũ defurto.qꝙ illũ cape
detineꝛe. QAuintus ſi ſit mulier nec diſti
gui deber. vte ſoꝛtis vel debilis. ⁊ nota ſʒʒ. vxp )
ꝙ inptãte ep̃ieſt mittere vłnõ.qꝛ nõ diſting
uitur cixrca eas inter attꝛocẽ ⁊ nõ attrocẽ iniu
riã. Sextus ſi ſit ſenex ⁊ valitudinarius
Septimus ſi ſit mẽbris deſtituius.ita.ſ.ꝙ ad
ſedẽ aplłicã accedere non poſſit.tꝛes caſus ꝓx
ime dicti habent.ex. de ſen. exc.c.mulierxes.⁊
c.ea noſcit.⁊.c.q;is. QOctauus de infirmo
qui.ſ.ppetuũ habet infirmitatis impedimẽtũ
vel euã tꝑale.ſi timer᷑ ꝙ acceleret᷑ moꝛs.ex.

de ſen. ex. ꝙ dehis. Monus in paupe. quem

opoꝛtet mendicare vt in. d.c. ꝙ de his. Et de
his quatuoꝛ caſibo habes etiam infꝛa. c.lij.

Decimus ſi regularis veꝛberat regularem de

ſen. exc. monachi. ⁊.c. cum illoꝝ ⁊ etiã ſiꝑcuſ
ſiſſer ſecularẽ. de ſen. exc. xeligioſ li. vi. Vn
decimus in his qui non ſunt ſui iuris.ſicut ſilij

ſamilias. ſerui.de ſen.excõ.mulieres. De

7.iij

TZitulus

lio famił⁊ ſeruo nota.qꝙ intelligencũ eſt ꝙ ñ
cebent mitti. qñ loc eſſet in pᷣiudiciũ patris vł
dñi niſi fuiſſet tam enoꝛinis exceſſis. ꝙ pꝛo⸗
pter vitã dũ ſcandalũ eſſet adſedẽ apłicam.
mittendi. de ſen. ex. xelatuʒ. Et intelligenduʒ
eſt de ſeruis. ſ. qui ſunt ſennlis conditõis.nõ
cæ famulis ſeruientibi.ſed ⁊ de filis famił in/
telligir. inno. ſi ſunt impuberes. als ſiſunt ad
ilti. licet ſint in patꝛia ptãte. mittẽdi ſimut ad
curia. qꝛ ĩ lvc ſin iuris ſunt. qꝛ pñt ire ͥ volũt
DHDuogecimus in impulere. de ſen. exc. c. i.
et lvc eriã ſi poſt pubeꝛtatẽ poſtulant ſe abſol
ui. vt eo.ti. ca. finali. Er nota. ſi non ſunt
wolicapaces non inciderunt ſi ſunt wolicapa
ces tunc incidunt. Si animo in iuriandi aut
vindictandi ꝑcutiunt.Sed roſtq; ꝑuenerũt
ad pubertatẽ.vtin.xv.vel.xvi.anno.ſi adhuc
tales ſunt. ꝙ ſine pꝑiculo ad ſedẽ apłicam irę
nõ pñt ꝓpter imbecillitatẽ coꝛpis vel defectũ
diſcꝛetõiſab epᷣo pñt abſolui recepto iuramẽ
to. ꝙ impedimẽeto ſublato ſe pñtabunt.vt no
ta. de ſen. exc.c.fi. Dicit pe. de palu.in.ij.ſuĩa
rum. ꝙ pueri ⁊ mulieres.q̃ ꝓbabiliter igno/⸗

rant iura poſitiua.pcutientes clericũ ſcienteſ

eſe cleꝛicũ ⁊ neſcientes penã canonis nec ſci
re debentes.nõ em̃ peccant. qꝛ neſciunt cano
nem. ſi quis ſuadente. c.nibilominus. qꝛ cõ

tra legẽ natuꝛe faciũt.cuʒ venaz legis nature

incurrerunt etiã pena legis poſitiue.q;uis ex
cuſabiliter ignorent. Decimuſtercius de
cleꝛicis qui cõiter viuunt ⁊ ſub eodẽ tecio woꝛ
miunt ⁊ in eadẽ vomo veſcunt.de viig. ⁊ ho⸗
neſtate clericoꝝ.qm̃.qð cõiter exponit᷑.qm̃ ſu⸗
mul viuunt in aliquo collegio Decimuſqr
tus in monigalibo. de ſen. ercõ. de monialibus
Decimuſquintus in hoſpitalaris ſancti io

han.hieroſolimitani.ex. de ſen. ex. c. canoni⸗/

ca Pltimuſcaſus eſt de inferentib dlericis
leuẽ iniuriã. extꝛa eo.ꝑuenit. Et lʒ qdem dix
erint decꝛetalẽ hanc continere pꝛiuilegiũ nõ
ius cõe dicit io.an.in nouel.ſuꝑ.d.c.ꝙ con⸗/

ſuetudoqᷓ eſt optima legũ inteꝛpres interpᷣ/
tatur ius cõe.ꝙ ius cõe contineat.⁊ ꝙ epi in

leuibus poſſint abſoluere.⁊ hoc credo. ⁊ ad cõ

riggrion ſolutionem diſtinguo inter leuẽ. me/⸗

diocꝛem ⁊ gꝛauẽ.ſiue enoꝛmẽ offenſam.vt ĩ
leui oẽs indifferenter abſoluant. in mediocxi

certas pſonas pꝛiuilegiatas vt oſtiarios. offi

ciales.ſeruos ⁊ clexicos cõiter viuẽtes.⁊ pꝛo
feſſos in enoꝛmibus nullos niſi in caſibus in
quibus papa nõ põt adire.lc io.an. idẽ ioh.
de lig. ⁊ de enoꝛmi iniuria exemplificat io.an.
ſuꝑ.c.cum illoꝝ.eo.ti.dicens Enoꝛmis eſt
ſi eſodiat oculos.ſi vulneret.ſi in thatro vel
foꝛo veliↄſpectu iudic? ꝑcutiat multoſoꝛ. ſiĩ
cimiterio vel oꝛmitoꝛio vulnerer.als verle/
retur.ſi quocunq; membꝛo muunlet.ſi ad effu

Viceſimuſquar. .

ſionẽ ſan hinis grauer a er gꝛari icin pueniẽ
tem puenigtur.ſi in epᷣm ab batẽ velſecularẽ

clericũ ꝑ religioſum manus inijciat᷑ ſiexma
nus iniectione ſcandalũ oꝛiat. Atẽ ſi in pꝛio⸗
rem ſiue abbafẽ vellocũ tenentẽ manus inie
cerit.Et dieit hoſtien.idẽ intelligenqũ.q̃tiẽs
inferioꝛ ⁊ ſubditus in ſupiorẽ manus inijcit.⁊

P lc videt᷑ ſolui qõ de monaclv. qui abſente
abbate pcuſſit vicariũ quẽ abbas dimiſerati
clauſtro.aliũ tũ clauſtꝛalẽ.hec ibi.pe.etiã de pa
rm. ſup.d.c.pᷣdicta ponit ⁊ ſvecialiter hoc.qꝙ ſi

abbas ſe abſentando loco ſin dimittit aliquẽ
vicaꝛiũ inijtiens manũ in eũ.reputaf.enoꝛ⸗
mẽ iniuriã ↄmiſiſſe vt abſolui non roſſit citra
ſedẽ apłi.⁊ in diꝛectoꝛio iuᷣrꝭ. ðꝛ ꝙ pᷣchcatoꝛeſ
⁊ minoꝛes.in hnõi enoꝛmib imurijs.ſeu peꝛ
cuſſionibus incidentes vigoꝛe ſuoꝝ pꝛiuilegi
orum non pñt abſolui a ſuꝑioꝛib ordinis ſin.
Et in eo.li.ðꝛ ꝙ idẽ eſt.i.enoꝛmis iniuria qñ
cunq; in ferioꝛ in ſuñ ſuꝑioꝛẽ manus inijcit.⸗
io. de lig. ſup.d.c.cũ illoꝝ dicit. ꝙ cũ religioſꝰ
pcuuit clericũ ſecularẽ.hodie põt abſolui per

epm in caſu q̊; poſſet abſoluere aliũ clericũ eo

deʒ ti. religioſo. li.vi.dũ.ſ.pcuſſura eſt len lv.
vt.ꝙ iudiciũ de leui iniuria velenoꝛmi eſtto
tũ epi arbitꝛio ↄmittendũ. allegat extꝛauagã
teʒ ꝑlectis.⁊ addiſ.Caueat tñ ſibi te axbitrio

tem oerato. Qui g ep̃os nõ pñt abſolui vel

perſuos pᷣlatos ſedi aplice reſeruanf. Sed

vtp legati de latere iure legatõis valeant qſ/

liber ꝑ hmõi abſoluere ſunt varie opi.vv. in
ſpe. tenet. ꝙ nõ pñt abſoluere ꝓatroci.Etin
telligit atrocẽ homicidiũ vel munlatõʒ mem
bꝛi non ſimplicẽ ſanguinis eſſuſionẽ.etiã cus
oſſiũ fꝛactõe.idẽ lvſti.in.c.ꝙ tꝛanſia ionẽ de

oſti. legati. Abbas tenet ꝙ q̊ſnbet ⁊ phbet

pcuſſione.vt in.c.ad eminentiã.⁊.c.ea noſei
tux.eo.ti.io.an.⁊ io.de lig. dicunt.ꝙ lxc opiñ.
vr vera ſi ponderet᷑ ter.ↄſtitutionũ.qͥ loqͥr᷑ ge⸗

neraliter ⁊ eciã qꝛ conceſſum legatis ⁊ ſic vt

lbeneficiũ latiſſime interpᷣtandũ.vt.:.ſi benefi
cio.f. de conſti. pꝛin. eriã. qꝛ lvc eſt ſaugꝛ ablle

animabo. ſicnõ reſtringendũ. Stat regu⸗
la.ꝙ ꝓ ſolũ ſumnmũ pontificẽ vel legatũ de la

tere abſoluantur tales. Qui legani de latere
pape miſſ.dũ ſunt extra terminos ſue legati⸗/
onis dũmodo ſunt in via.tales abſoluere poſ/
ſunt.etiã ſi tales excõicati aliunde vniant ex
tra d offi. leg. excõicatis.ſed legati qͥ nõ mit
tunt᷑ de latere pape. dum ſunt extra terminos

ſue legatõis neminẽ talẽ abſoluare pñt.ſʒ dũ

ſunt infea teꝛminos ꝓuincie ſibiↄmiſſe pñt

abſoluere :im eriſtentes de ꝓvincia ſibiomiſ
ſa non aliunde venientes. Et ſm io.an. dicñ
tur legati de latere ſolũ carcinales.alij vñcũ⸗

q; miſſi ſunt. non dicunt᷑ delatere. ν aozes
etiã penitentiarij in curia ac minoꝛes pñti ab

= =
—

ußtebolee ,
giſfeſtun

„

ctmmt iſet
Gupilltetfen
tenvrſoch.

Igi
ſuclees
erroman
Pirerfuentinſen
Criplientſane
ſeerihabuutrani.
Nun aut wſtentenr
iarteuncetn
ſeksdrnoftinn

(akdanſtuern

fotemſimmmn
eneeumriͤiiſcp
unpwrckelugaton
Nitſorönobinere

Dniſsciee

leprſerkcreſn
zmiunn
renofecemtoti
fuineſezpſi⸗
ßoſniaz erie
inn Inſend
Miſßdeinſeant⸗
n o Poſtiin
Pialswlpubiie
nnigti,nci
leinetcodjnön
tenwüceniceſin
Pociſe Fo⸗
ſoafennpif
nnekwmteif,
fwontitro⸗
ſgferſtimmnne
Ggöeezafn
ino ſenazan
Mootenpetee

dgene
whmnmneſan
Norſunuie

poiherente

enenfnm

Weſnenrsſeni⸗
dl gaänke
waepöradiny
rereſicen
ſgatihreten
mineront
ülggenen
TNiidetin
i ahilimg

Aeroni, Ged

nüsntemtſe
weopiwin

ne eudKn

Umnhönn
cchſond enin

1Grdete

giſint
inennit A
Adangr
mni
chnla
zeninhnh
eretarte
Cnui GntN
iinlolir
uurhete
mnelelllnt

tolnepf

=
— — = =

— =–

—

Gncernienid

ermaternt
arepff,

Capitulum

ſoluere tm̃ exiſtentes de puincia ſipi cõmiſſa
nõ aliunde veniẽtes. Et ᷣm Yo. an. dicũtur le
gati de latere ſolũ cardin ales. alij vndecunqʒ
miſſi ſunt nõ dicũtur de latere. aioꝛes etiã
penitẽtiarij in curia ac minoꝛes pñt abſolue⸗
re de enoꝛmi leſione facta in ꝑſonis clericoꝝ
etiã ſi mutilaſſent vel occidiſſent dñmodo nõ
pᷣlatos occiderint vel mutilauerint.pñt auteʒ
ſoc ſi ſunt pñtes ipſi qͥ debent abſolui.et ↄſilio
pꝛius habito ↄſenſu cũ cardinali.ſ.ſiunmo pe⸗
nitẽtiario. Et multomagis loc pᷣt ipſe ſunmmꝰ
penitẽtiarius nõ tñ occiſoꝛes velmunlatoꝛes
platoꝝ pᷣt abſoluere ſine ↄſenſu pape. ſic rep⸗
peri in lbello caſuum ipſoꝝ penitentiarioꝝ. Et
loc dico quantũ adiſtud de penitentiaris.
Excõicanturx qui ſcẽ romane eccleſie cardi⸗

dinales lvſtiliter fuerint inſecuti vel ceperint
vel fuerint ſocij. Capitulum.ij.

N uis deincepſ in

c ſacrlegi genusirrepſerit ꝙ ſan
cte romane eccleſie cardinales ho/
ſtiliter fuerit inſecutus vel pcuſerit aut ceꝑpit
vel ſocius fuerit faciẽris aut fieri mandauerit
aut factũ habuit ratũ.aut ↄſiliũ dederit vel ſa⸗
noꝛem.aut poſtea receptauerit vel defenſaue⸗
rit ſciẽter eundẽ. ſicut in crimine leſe maieſta
tis reus ppetuo ſit infamis ⁊c.⁊ infra.Ex inſe
cutione pdicta ſicut ex miectõe manuũ violẽ
ta ipo facto ſm am excõicatõis qͥs incurrat.tã
ipſe inſecutoꝛ q;ᷓ alij ſupᷣdicti tanti mali ꝑtici⸗
pes nec ab alioq; a romano põuifice pñt bñfi⸗
ciũ abſolutõis obtinere niſi in articulo moꝛiᷣ.
Bonifa. ex de pe.c.feliciſ.li.vi.⁊ infra.Si pꝛin
ceps.ſenatoꝛ.ↄſul.ptãs vel alius dñs ſiue re/
ctoꝛ ↄtra pᷣumptoꝛes pᷣdictos pñtis ↄſtõis te
noꝛẽ nõ fecerit obvᷣuari.tã ipᷣe qᷓ; officialeſeiꝰ
infra mẽſeʒ roſtq;ᷓ res ad eoꝝ noticiã venerit
eonpᷣo ſnĩaʒ excõicatõiſ incurrãt. Bonifa. vbi
ſupꝛa. Anſecutꝰ depſecutõe a captõe nõ erit
dubiũ ſʒde inſecutõne hic ſpãliter ſtaruitur hec
pena. Yo. Doſtiliter.i.ſicut hoſtis et inimicus
capitalis vel publice ⁊ maniſeſte.ſic eriã ſumi
tur. xi. q.iij. quicũq;. archi. Percuſſerit. vve de
illo intelligo qͥ nõ iuſte fecit.putaſe nõ defen⸗
dendo:tũc eni ceſſaret pena.qꝛ vim vi repelle
re licʒ cuilibet. No. an. Ceperit. caꝑe hoc intel
ligo cũ effectu.vñ ſi mõ capiat.ſʒ fiat ei inſul/
tus ad vomũu. vtei fiat imuria. vel obſident eñ
in como vel caſtro nõ vt eñ ihi cuſtodiãt.ſʒ vt
inferãt ei verecundiã nõ credo tũc habere lo /
cũ qð hic dicit ᷣm id qð nota.ꝑ Innoẽ. in. c.

nup.de ſen.ex. Ratu habuit. vc intelligo cũ
eius ↄtemplatõe el noie ſit faciũ.vt infra de

re. iu. rarum. Yo. an. idem Archi. Fauoꝛem.
non nudũ vel ſimplicẽ.t nudñ ↄſiliũ vel ſim
plex fanoꝛ intelligitur illius qui ad maleficuzʒ
faciendqũñ nihil adijcit. Yovᷣ.an. Et tales hanc
ſniĩam nõ incurrũt. vt ðꝛ in tex. ipſius ↄſtõis.
recept auerit. Pari eni pena ſunt puniendire
ceptatoꝛes.ſine quibo latere diu nõ pñt delin⸗

quentes. ff. de recep.l.i.niſi eſſent ↄſanguinei

vel affines.ff.eo.l.ij. Yo.an. Nota etiax ꝙ
ſic delinquẽtes incurrũt ⁊ alias penas multas
tꝑales.et nõ ſolũ ipᷣi ſʒ ⁊ filij ⁊ nepotes eoꝝ.qs

Potes videre in tex. Dicit tñ Archi. ꝙ quan⸗
tũ ad infamiã ⁊ bonoꝝ ↄfiſcationẽ effeciualem
et penã coꝛꝑalẽ infligendã neceſſaria eſt ſen⸗

tentia ſaltẽ generalis.vt.ſ.ꝓnũcietur eũ cxi⸗
minoſum eſſe crimine leſe maieſtatis.alłe q;⸗
uis vmmiũ bonoxꝝ ſuoꝝ ipo iuxe vel ipo facto
etiã pꝛius amittat ex die cõmiſſi crininis.nõ
iñ ei auferẽmr.nec fier executio ablatõnis hbo⸗
noꝛum ſuoꝝ vel alterius vene. niſi poſt ſnĩiam
ſaltez generalẽ. Poſte; res ad noticiã denue
nit. pᷣt loc triplititer intelligi. Ono modo ſic.
qſi velit dicere. ꝙ ſi aliqᷓs accuſatoꝛ exiſtat. de
leat ad inſtantiã huius eſſe criminalis.exquo

—

fuit ↄteſtata infra ſpaciũ menſis ꝑ ſniam ter⸗

minari ⁊ executioni mandari.alio quin iſti in⸗
currũt penas impoſitas et hic inſertas. Scðᷣo
mõp̃t intelligi qð dicit de noticia ⁊ abſe; ac⸗
cuſatoꝛe aliquo denũcianit ſibi ꝙ tale facinus

pvetratũ fuit.et lc ſiue aliquis de officialibus

ſuis hoc nunciauerit ipſi iudici ſiue quicunq;
alius q;uis pꝛiuatus. Oebuit ergo iudex ſta⸗

tim vt audiuit tali nunciatõne recepta pꝛoce

dere ad inquiſitionem ⁊ teſtium receptioneʒ

ex vicino. in quo tale facinus dicebatur perpe⸗
tratum quos teſtes indicabit ſibi denuncians.

et ſinon omnes tamen aliquos.etſi iudex ne
glexerit. ꝙ nõinquiſierit et veritatem non in
ueſtigauerit et ſententiam condemnatoꝛiam

non iulerit. et executus eam non ſuerit a tem⸗/

poꝛe nunciatõnis pꝛedicte ſibi facte ⁊ menſis
rint iſti pene ſubijcit hic impoſite et inſerte tã
ipe q; eiusofficiales. vc tũ intellige. namqñ
res ignoꝛatur debet plenius ad noticiam iudi/
cis aduenire. et tunc diuina et humana lex re⸗
ſoluatur. et ſcõm ꝙ ibi conſtitutum eſt remo⸗
ta acceptõne ꝑſonarum diffinitiuaſententia

„ 72

ꝓferatur. xi. q. ij. ſimopere. Cercio modo pᷣtin

telligi quod hic dicitur ꝑ noticiamꝑ famã. vt

iſte menſis incipiat currere ex die.ex qua iſta
fama aurib iudicis innotuit.q;uis nõ ſit.tun
enim ſtarim debetiudex pꝛocedere ex officio
ſuo ad inquiſitionem.hec Archi. et ibi ponit
plures obſtantias adpꝛedicta ⁊ ess ſoluit.et᷑
wbi multa dicit. ᷣà

TLitulus

Cõtra bãniẽtes epᷣos ⁊ ad hoc coopantes.

Capitulum.iij.

—

bolo in hoc ſacrilegij genus pꝛori/
perit. ꝙ quemuis iniurioſe pontiſi/⸗

cem vel temere peuſſerit acceꝑit ſeu bãniue⸗

rit vel hvc mandauerit fieri aut facta ab alijs

rata habuerit vel ſocius in his fuerit faciennis
ant aſiliũ in his dederit aut ſauoꝛẽ ſeuſcienter
defenſauerit eundẽ in illis caſibo de pᷣdictis.in
quib excõicatõʒ ꝑ iã editos canones nõ ſubi

ret ſit hmõi nte ↄſtõis auctoꝛitate anathema⸗

tis mucrone pcuſſus.ac non queat niſi ꝑ ſum
mũ pontificẽ.pᷣterqᷓ; in moꝛtis aꝛticulo abſol⸗

ui.⁊ in fra. Ptãs vero ↄſiliarij baliui ſcabini ad
uocati rectoꝛes ↄſules ⁊ officiales ciuitatis q
in epᷣm ſuũ ↄmiſerint aliquid pᷣminoꝝ. quocũ
q; noje cẽſeantur in pᷣmiſſis culpabiles exiſtẽ
tes.ſite excõicatõis ſnĩe aqua niſi vt pᷣmittit.
valeãt abſolutõis bñficiũ obtinere ſint ſubie⸗
cti.Clemẽs er̃ de pe.ſiquis.in cle. Diabvlo.ꝙ
ſinõ fieret ſuaſione diabolica.puta ignoꝛãter

nõ eſſet locus penis infraſcriptis. de ſen.ex. ſi

vero paulus.Quẽuis pontificẽ. Allos ergo q̃
renũciauerũt loco.nõ oꝛdini vidꝛ includere q̃
ad ercõicatõʒ incurrendã. Yo.an. Idẽ Pau.
quantũ ad electos nõ ↄſecratos. Temere ille
igitur qͥ ꝑcuteret ſe fengẽdo. nõ ligatur his
penis Yo. an. Hãniuerit. Nota ꝙ plus hʒ iſta
decre. ꝙᷓ illa felicis.e.ti.li.vi.in eo ꝙ punit bã
mentẽ. qð illa nõ facit Yo. an. et iſtud banni
re ꝓcedit de ↄſuetudine ciuitatũ. Oñ piculuʒ
qð imminet bannitis eſt diuerſum ſᷣm varie
tatẽ bannor.quibuſdã eni ſi capiantur immi
net moꝛtis ꝑiculũ quibuſdã ſolurõnis pecunie
et quidã pñt impune offendi.Pau.anda⸗
nerit. hic viðꝛ ſolũ mãdatũ pumire.etia ſi mã⸗
datũ non ſequatur effectũ.ſʒ ſatis durũ eſt vc
tenere. ideo poſſet expom lr̃a.vt.ſ.ci ſſ.ones
captões vel banna ſint facta.vt ſic requiratur
faciũ pfectũ.Pau.idem JYo. an. Rata. opoꝛ/
tet ergo ꝙ hec facta ſint eins ↄtemplatõne.als
ratũ hr̃e nõ poſſet. de re.iu.li.vi.ratũ. Yo.an.
Idem Pau.⁊ archi.in.c.felicis.eo.ti.li.vi.in
quodã ſił. Socius hic ſtricte puto ſumi ſociu
ꝓ agẽte qui aliquid cooꝑatur ad actũ peuſſio⸗
nis caprõis vel banni.Et licʒ in delinquendo
ſint plures ſocij qñq;. quoꝝ nullus eſt pꝛinci/
palioꝛ. et tales includũtur ſub agẽtibo.de qinba
pꝛemiſit. quandoq; iñ vnus eſt pꝛincipalis et
alter cooꝑans. xet ſic ſumitur hic ſoci us. qð pa
tet qꝛ de facieéte pmiſerat Yo. an. Conſilium
frauaulentũ nõ nudũuũ.et ðꝛ nudũ qð mhil adij
cit ad peccandi. vt no.in. c. nuper. de ſen. excõ.

in.ij.glo.Conſiliũ aut pᷣſtatur ſuadẽdo.rogan

XXIIII

I uis ſuadete dia

do et impa enco. inſſruendo vel vtaitare in⸗
de ſeciturã oſtẽdendo. vt no. Inno. de lvmi.
c.ad aundientiã. De nudo vero ↄſilio hic nõ p

uidenir. Pau. Fauoꝛem. Sciendũ ꝙ eſt ſun/

pler fanoꝛ qui nil adijci: adpeccandunm. de tali
vro viðꝛ hic intelligenduz. et qꝛ lra hic dicit
in his.i.pcuſſione captõe vel banno.patet

ſauens huie delinquẽti poſt delictũ pter defen 1
ſoꝛẽ.de quo ſequimir nõ incurrit hãc penã. ſ in

materia hereticoꝝ lanins recipiũtur fantoꝛes.
vthabes infra. YJo. an. DHefenſauerit. puto q
enã defenſoꝛẽ poſt maleficiũ punire intendit.
Eſt ergo quidã defenſoꝛ.i.auctoꝛiʒatoꝛ delicti
et talis grauius ptmitur q;ᷓ agẽs.ri.q.iij.qͥ com

ſentit. Et alius deſfen ſoꝛ. qui eriã woſi dehctuz

defendit. puta impediendo ne dvlinquens ad
manus iudicis deueniat eraminãdus vel pu⸗

niendus. xxvij.q.i.ſi cuſtos.vel impediẽdo ne

at execuiio.lvc etiã intẽdit includere.⁊ ꝓba

tur eo.ti.fehcis.li.vi. Non puto ꝓis qui alẽ
defenderet ne ledatur a pꝛiuato. nedũ.iij.ſj il⸗

lo offenſo puta epo vel eisↄſangainneis vindi
care volentib includatur hac pena. De illo qᷓ

defendit in iudicio patrocinãdo.vide qð diri

roſt Hoſti. de cleri.ex. ꝓpoſint.ſuꝑ verbo fauto
rem. Paulus aũt hoc pſequitur⸗ declarat p
diſtinctionẽ.qꝛ.ſ.aut aduocaſus vel ꝓcuratoꝛ

talis defendit iuſte. qꝛ.ſ. vurat eñ incnlpabileʒ
iura pꝛe eo allegando.⁊ oſtẽdendoeũ innocẽ
tem. et ſic non ligatur aliqᷓ pena. eniã ſi woſtea

apareat eũ cuilpabilẽ. rõ eſt. qꝛ in talib iuſta
efenſio reſeruatur. de excep. cñ inter.aut ↄtra
iuſticiã ⁊ 2ſcientiaʒ, defendit.ð etſic ligamxrhac

pena. de here. ſiaduerſus. Calesenĩ defenſo⸗
res appellantur. xviij.q.i. de pñtium. Pau.

Excõicatur quicuni; ſemet in bereſimn dam
natam labitur.

Wtere ſiue nouã ſequatur hereſim excõicatus
eſtlicʒ ſitoccujtus. Mota ꝙ occultus hic intel

3 ligẽdus eſt reſpcũ pluriũ non reſpectu acins

exterioꝛis. Nam iᷣm Pe.de pal. in.iiij. p ſolo
aciu interioꝛi.quo iñ ſolo homo eſt ꝑfecfus he
reticus.nõ incurritur excõicatio. ſz ſi aliᷣ aciu
exterioꝛi mamfeſtat delictuʒ ſiũ quantũcunq;

occultũ tunc incurrit. Oniuerſos qui de ſacmis
aliter ſentire aut woere nõ memuujt. qᷓ ſacrox
ſancta romana eccleſia pᷣdicat etobſeruar. et

generaliter quoſcunq; eadẽ romana eccleſia

velſinguli epip dioceſes ſuas cũ cõſilio clerix
coꝛum vel cleric ipſi ſede vacante cum cõſilio .

— Capitulum.itij.
Nicũqʒ ſemel in he
reſim damnatã labitur einſ: damnag

öne ſeipm innoluir. Belaſius pa⸗/
pa.xriiij.q.i.c.i.t glo.ſummaria ðꝛ.ꝙ ſiue

valgaſtge⸗
ſtenlseßst

— ſconſrimtit

nentoceron⸗
ühtfeſten
ſeierneoclenen
Anprristoneken
Noceſamicömiten

xwcha. Dlbi

canchcontgornin

cunonicatnaet

enna epſoph

xerto emiorin

Naulocoatulen
rienalenane
Mddacbſops
n Dinügen
ſeunenemmner
MWotnnnſn.
heknennngn
ſranncaneäiten
Glon donendr
teneeſeltench
Mpanmrinerde
ereücumeig
ſercöffonicann
erleſaparn
ltgnifrniter⸗
iſliopelronna
Klangeinettn
iareſewn
ügofnnnu
Mnams in
lnniscligf
kymmni
Mntenentian
Keine
ſeſiſtl,

Mtinbaerih

l

An eii ij

Snane

tun Der
inipehi

apinrtdin
AAlp,/u
Maimubetk

enchenwi
m euſemſter

Gintzüinaſa
maam,N
edichcer.
Aeseni dſene
tün bun.

wimrinn
ſcani

Cnentr

timhem
Z
nrKhe

mrinendan

antehrir/
neſemas
uii gl
etperns
geftihäaen
chutßdung
vCli dſoß
it. bn
Kobſengt
nanneiiß
icöſtpen
ueunito

Capltulũ

ſiopoꝛtuit epiſcopoꝝ vicinor h eeticos ſudi⸗/

cauerint vinculo nverpetui anatmatis inno⸗
damus. Luciuſ.iij.in.c. ad abolendꝗ. de here.
Diciuir in quadã glo.ſuꝑ verbo iudicauerint
ideſt in hereſim iam damnatã et indubitataʒ
incidine als eniĩ ſi de articulis fidei dubitatio
oꝛiretur.et dubium ſit.quod bene vel male di

ceret ſola romana eccleſia habetvterminare

xriiij.q.i.quotiens.Et dicit Pe.de ancha.no⸗
ta. epᷣm cum conſilio clericoꝝ roſſe de hereſi co
gnoſcere et punire.ergo ep̃ᷣi vbi etiam de fide

agitur ſunt oꝛdinarij.et de officio tenenmir in⸗
quirere. ſ. eo. excõmunicamus. dubia iñ fidei

non poſſunt decidere. ſed reſeruanda ſint pa⸗

pe. et qꝛ cauſa hereſis eſt ardua.pater ꝙ in ſen

tentia pferenda epᷣs requirit conſiliũ capitu⸗

li licet conſenſinn nõ erpectet. de his que fi. p⸗/
la.nouit. Nodie non pᷣt epᷣs ferre ſentennã in

cauſa hereſis ſine inauiſuoꝛe heretice pꝛalita
tis.infra eo.clemen.i. Nota ꝙ pꝛiuilegiũ er⸗
emptõnis non exemit exemptum a iuriſditõe

dioceſani cõmittentem crimen hereſis. Pe.

e ancha. Dubitatur an quicũch tenet vbi⸗
cunq; contra articulos pariſius damnatos ſit

excõmunicatus.et videtur ꝙ ſic. et ſinon ſen/
tentia epiſcopi.qui uon ligat non ſubditos

necextra territoꝛimm.ſaltem ſententiahuius
decretalis ad abolendam.que dicit. Dinculo

perpetui anathematis obligamus omnes qui

P ſingulos epiſcopos tanq;ᷓ leretici ſunt dam
nati. Dicendũ ꝙ epiſco

dubios ⁊ periculoſos.tum quia multi catholi⸗
ci eos tenent.tum qꝛ non excõmunicauerunt
ſed denunciauerũt excomunicatos. tum quia
nõ ſolum dogmatiſantes ſedetiam alitercre⸗
dentes eſſent excõmunicati. tum quis ad ſolũ
papam pertinet determinare generaliter quid
eſt hereticum et quid catholicum. Hon eſt er⸗
go excõmunicatus a iure qui tenet illud quod

vna eccleſia particularis iudicat eſſe hexeticũ

ſed qui firmiter adheret ei quod eccleſia vni⸗
uerſalis vel romana diffiniuit eſſe herericum.
ad quam ptinet lvc.quia q;diu adheret homo
fidei eccleſie romane.quecũq alia eccleſia te
netoppoſitum nunqᷓ; eſthereticus.de ſimm.tri.
c.damnamus.in fi. quia illa non poteſterra⸗
re ſed omnis alia ſic. ſicut tota eccleſia grecoꝝ
Vnde determinãs contra tales articulos nõ
incurrit ſententiam iuris. Si vero quera⸗

tur vtrum ſententiam epiſcopi incurrit con⸗/

tra eius pꝛopibinonem faciens.cerium eſt ꝗ⸗
fic.ſi eſtſubditus in loco ſubdito.et idem eſt ſi
exemptus enaʒ in loco exempto.et multoma
gis ſi nõ exẽptus in loco exepinto. qiiia in tali
bus que ſunt fidei non pꝛodeſt exempnio. Si

non intendit om
nes articulos damnare ſicut hereticos.ſʒ ſicut

IIII

auitem ſit non ſubditus iure commmuni vel ſub
ditus in loco extra territoꝛium non incurrit.
Si vero erraneus in loco dioceſis.aut eſt ta⸗
lis qui non ſoꝛtitur foꝛim ratione delicti. ſicut
foꝛte archiepiſcopus.et ſic non incidit.aut ta⸗
lia qui ſoꝛntur.et tunc ſi eſt de axriculis per ec⸗
cleſiam romanam da nnatis tũc incidit.ſi aun
tem non eſt de illis non incidit.quia non rec⸗
cat per inobedientiam. quia iunc non eſtſub⸗
dims. Er nota. ꝙ ex coꝛ poꝛeiuris non vi⸗
detur haberi.ꝙ abſolutionem ab excõmuni⸗
catione pꝛopter hereſim contractam papa ſi/
bi reſeruauerit. exrquo argui poſſet ꝙ ab epi⸗/⸗
ſcopis poſſent abſolui.per.c.nuper. de ſenten.
excom.ſed per pꝛoceſſum pave. qui fit annua,-
tim in curia ſibi reſeruat eoꝛum abſolutioneʒ
vt patebit.infra in ipſo pꝛoceſſi. Quot mo⸗
dis dicatur quis hereticus et quis pꝛopꝛie ſi-
hereticus.et quotſint hereſes iam conſicte.
et quot modis puniantur et qualiter erquan⸗
do ad miſericoꝛdiam recipiantur. vide in ſe⸗
cunda parte.ti.xij.c.de hereſi. Excõmun
catio cõtra fautoꝛes ⁊ receptatoꝛes xxeticoꝝ.

Excõmunicamus §. ſ.

omnes hereticos etfautoꝛes et receptatoꝛes

et defenſoꝛes eoꝛum. Honoꝛius.iij.de ſentẽ.

excom.nouerit. Dicit Petrus de pal.in.iiij.
ꝙ credentes hereticoꝛum ſunt.qui licet nulli
hereſi expꝛeſſe adhereant.credunt tamen he
rencos eſſe bonos homines et habere bonan
fidem.ſicut ſunt apud nos ſimplices. non ha⸗
bentes erplicitam hereſim.ſicut quidam her
ticalis captus cum vno heretico verfecto. in
terroga/ us dicebat. Holo moꝛi in fide tumi⸗
ni Builbel ni lan. Sic enim vocabanirillep
ſectus hereticus.iſte erat credens ꝓpꝛieſſe
fenſoꝛes autem ſunt qui verſonam defenaune
vt aduocati pꝛeſtando patrociniu n. vel tabei
liones faciendo inſtrumenta vel iuranfes al⸗
iuuantes in caula.qui auteʒ non ꝑſonan ſed

hereſim defendit hereſiarcha el
ſunt.qui in vomo vel terra ſugeo s repiunt.
ſemel velpluries publice vel pꝛiuate/Fautos⸗
res ſunt qui aliquando fauent facto mmtten do
alimonia n ⁊ hmõi.aliquando verbo.vi di e⸗
do. Iſti ſunt boni homines.iniuſtum eſt age⸗
re contra eos.erinquiſitoꝛes imvwonut eismYgx
ligne conficta. Atem cõmiſſone qñũ qu poe⸗
ſtate fungituriñ capiendo.et ałs nõ ſuuent in
quiſitoꝛibo ſicut debent. O mnes iſn ſuit ercõi⸗
cati ipſo facto ſicut heretici.quo imtelligendũ
eſt dum tamẽ vicium ſuum aliquo acti pqe⸗
at exterioꝛi publice vel occulte. Otem qin in
poteſtate e xiſtes omittit facere quod oe bet. li

cet ni il exterius agat incurcit.quiaad idemn

Titulus

iudiciumptinet habitus ⁊ pꝛiuatio.bc ille.di.

xiij. Quõ exponantur dicta vocabula.ſcʒfau⸗/

toꝛes.receptatoꝛes.vide in.c.ſe.

Excõicatio cõtra ſepelientes bereticos rece

— 2

ptatoꝛes vel ſautoꝛeseon. Capitulum.v.

abſolutõis bñficiũ mereantur niſi ꝓpꝛijs ma/

nibus extumulent publice ⁊ pijciat hmõi coꝛ
wꝛa damnatoꝝ.et locus ille ꝑpetuo caregt ſe

pultura.de heref.li.vi. Quicũq; laici vel cleri
ci cũ vniuerſalit᷑ dicar.quicũq;.et ita nullũ ex⸗
cipiat.Credẽtes.illi dicũtur credẽtes hexretico

