dño grecoꝝ leonida exiſtẽte. HPoc viciũ eſt
mulieri nolle regi.ſed furioſe agere.⁊ ſequi
impetus ſuos ſine quacũq; pierate.it᷑ Se
neca in ꝑſona furioſe medee.Quid aĩe ceſ/

ſas.ſequere felicẽ impetũ.ꝑs iſta vltionjs q;.

gaudes.iqtta eſt ⁊c.vbi multa pomt oñdẽs.

ꝙ mulier nõ Enlijrasneescere .
legit muli⸗

etiã in damnũ ſuũ.ſicut de mi
eribo q̃ vłob amoꝛẽ vłwloꝛẽ qꝛ vindictas
facere nõ potuerũt.ſeipſas occderũt Di

ceſimaſecũda lr̃a eſt y.qnotat ꝙ eſt ymago

vdoloꝝ.ſic em̃ ſe pingit et oꝛnat vt ydola.
imo nec eccleſia œi iia oꝛnat᷑ auro ⁊ lapid

*„ .
*
—— —

lle liber eſ Par-leges im
ponit. pᷣſcribit. iubet.vetat.qð ei videt nec il

ſien
erd
turd
7el
ſinus
heya
ſorm!
nisaro
i
ſrur
W
.
ſl
len
t
D
gön
ol
Mrag
ſohaen
lenteſa
Ilhentp
Frnno⸗
focuner
mlenme
ſuemnin

mnliun
hrita S
Midiinnn
ncnei Sinigi
eni niinin
röͤpunͤtitein
lnens Pararp⸗
ſulit. Sel;
müinpadonß,
1TEe
gbeivicein
rykanderk⸗
ihmnüſene,
amniitnn
uaideds
in. Ded
egechdnni
chüonannini
BA AUs M
ieſt
nidiligennidn
ei Meſſicl
1dnolisi
Wererishin
noornttun
blingüni
ftüitt⸗

mtetreſelni

e Nde
e Atiech
. Enünſe
Anpnto

ſrige nlli⸗
getena
nrar oll
nimoil

Nlni .

ECapitulũ viceſimũſertũ

pᷣcioſo. ſicut miſera mulier. Eſt etiã ymago
vdaloꝝ.quia plus ydola colit qᷓ; alia crea⸗
iura etfaſcinanões facit. Quid de porentia

mulierum dicã ꝑ ſuas incãtatiães et artes
masgitãs. Ait em̃ apuleiꝰde aʒino aureo de
iſdam maga meroes noĩe.ꝙ potẽs eſt celuʒ
Teponere. terrã ſuſpendere.fontes haurire.

deos ĩfirmare.manęs ſublimare.ſidera exi

Peree tartaꝝ ipᷣm illuminare. Sʒet in.i.

eg.penul.c.habet᷑ de phitoniſſa q̃ ſuſcitare

ſfecit ſamuelẽ adinſtantiã ſaulis. Et de ma/⸗
ga circe legit᷑.ꝙ q̃dam potiõe faciebat homi
nes ↄuerti in beſtias. Dnde Lucanꝰ. ẽs
hauſti nulla ſanie polluta veneni incãtata
perit.xxvi.q.vi.necmiꝝ.Et plus dyabolus

cipit ꝑ bec ſoꝛtilegia mulieres q; viros.

ex dicto antioclv etiã fecit occidi

Niceſimatercia et vltima lr̃a eſt ʒ. et in⸗

ſinuat ꝙ ẽ ʒelus ʒelonipus et tota ʒelat. ſic̃

de laodice narrat NHiero.ſuꝑ Dañ.q̃ exiſtẽs

v xoꝛ antiochi regis ſyrie zelãs.neplꝰ ama
ret beronicẽ quã etiã hẽbat vxoꝛẽ ſeipᷣaʒ ve

neno occidit:Beronicẽ viro et filium eius

pakernitas in celo et in terra nomiar᷑ vt ait
aplus ad epiæ.iij.c. IAdeo ad ſciẽdũ.qꝙ mul⸗
tiplex eſt filiano ᷣm ꝙ multipler eſt pater⸗
nitas. Sunt em coꝛrelatiua pr̃ et filius. et
qꝛ finis pꝛincipalis mrimoniqj eſt filiatio.iõ .£
pſt mr̃imoniũ de loc agit.
ſt filiatio eterna ⁊ ineffabilis.
iliatio diuina et cõmunicabilis.
Filiatio humana et variabiliss.
Pꝛima a nobis adoꝛãda.ſcõg ꝗ nobis ꝓcu
randa. tercia a nobis indaganda. Et qꝛ vt
or Yo. xvi. Apſe pater amat vos. debet 2 fi
lij diligere ecõuerſo patrẽ bonum.
e pꝛima breuiter F§. 1.
expediẽdo.qꝛ nõ eſt pñtis opꝑis.ait pᷣs.in ꝑ⸗
ſona filij loquẽtis de pr̃e eterno. Dñs dixit
ad me filius meus es tu.ego lodie genui te
ps.ij. Oñs.ſ.deus pr̃ dixit nõ voce.qꝛ ſpyls
eſt deꝰ ſʒ mẽte.ad me.ſ.ſfiliũ ſuũ vnicũ ⁊ cõ⸗
ſubſtãtialẽ.Et loc ſuũ dicere nõ eſt alið ᷓ d
verbũ ſuũ pducere ſeu fili gignere. ſicut⁊

oc igi
tur alphabetũ eſt de malis mulieribo.de qua

⁊ eiꝰ cctrina d Ecci.:ix.HNõ ʒeles mulierẽ
ſinus tui ne oſtẽdat ſuꝑ te maliciã octrine
nequã. Mam vt ur. Ois malicia bꝛeuis re
ſpectu malicie mulieris. Et qꝛ Salomõ ni⸗

mis ardẽti amoꝛe adleſit mulieribo. didicit

3

dola eaꝑDʒ3
bitur. de cuiꝰ laudibo legit᷑ ꝓuer.vlti. ꝑ totũ
illud. c. Sʒ oẽs nõ ſolũ mulieres ſed et vi⸗
ros ⁊ angelos exceſſit in ſanctitate vᷣgo glo
rioſa Oaria. Et ideo ſibi dictuʒ eſt. Bñndi

malã cctrinã abeis.et ex ſapientiſſimo in
fatuatus eſt amoꝛe illaruʒ vſq; ad colenda

mulier timẽs deñ ipſa lauda

cta tu in mulieribo. Et vt ait Hiero. Cotũ

qð intulit mali maledictio Eue.cã hanꝰal/
phabeti.totũ abſtulit bñdictio Oarie.inſu
pPer et gratiã nobis ↄtuhit chꝛiſt* oꝛtus.quã
nõ hbabuit pꝛius oĩis mũdus. Etiõ ibi in ve
teri teſtamẽeto ſcripture mala lo quuntur de
mulieribo ꝓpter primã ⁊ unitatrices eius

In nouo ieſtameto ꝓptermariã multa bo/
na dicuntur vt patet in euãgelio Et pꝛimo

mulieri matri eius.et poſtea magdalene.q̃
plus amabat reſurgensſe manifeſtauit.

. De multiplici filiatione. Capi.xxvi.

ℳ.m dà . .„₰ . .
o diri dü eſtis et
niiq excelſi om̃es.pᷣs. lxxxi. Dij qᷣ⸗
gem ſuat lvies boni.non eſſentia
ſed ꝑticipanõe.ſed oẽs tã boni q; mali ſunt
nilij excelſi creatione. Et qꝛ a deo pr̃e om̃is

.
ι
.* . ●
. —

noscũ alidd intelligimus vᷣbn in mẽte ſoꝛ⸗
mamus.ſed qꝛ tranſitoꝛia mẽs mutabilis
et tꝑalis.ac determinate vᷣtutꝭ.ideo bum
nt̃m mentale trãſitoꝛiũ eſt et mutabile hñs
pꝛincipiũ ⁊ determinatã virturẽ. Sed mẽs
pfna ẽ eterna incõmutabilis et infinite vir
tutis.et ideo verbũ ſuũ eternũ ꝑmanens ⁊
ſubſiſtẽs ac infinite virtutis pᷣs. cxviij. In
eternuʒz wo. ꝑma.ver. tuũ. Dicere g er. ſinꝰ
meuses tu.ũ filiũ ſuũ ſibi coeq̃lẽ ⁊ cõſubſtã
tialẽ generare.vñ ⁊ ipſe pr̃ de eo incarnato
teſtimoniũ ꝑhibens in bapnſmo ait. Hic ẽ
filius meus dilectus in qͥ mihi bñ cõplacui
OJath.iij. QAuãuis em̃ nt̃am naturã aſſum
pſerit. nõ tñ eſt in chꝛiſto aliud ſuppoſitũ qᷓ;
ipſa ꝑſona diuina in duabs naturis.non in
duab pſonis ſubſiſtẽs Perfectionẽ aũtno
tat ipſius finationis ſeu generationis cum
ſubdit.ego hodie genui te.i.eternalr. Eter/
mitati em̃ totũ eſt pñs.et ſic ſemꝑ ibieſt ho⸗
die.genui te eſt tꝑis pᷣteriti ꝑfecn.et ſigniſi
cat eius ꝑfectione non tꝑalitatem Sed ge
nerationem eius qͥs enarrabit. Iſaie. liij. ⁊
Zctuũñ.viij.c.q.d. nullus.qꝛ ineſtabilis et a
nobis incõpꝛehẽſibilis eſt. Oñ Ambꝛo tu
digitũ oꝛi admoue.ſcrutari nõ licet diuina
mʒy ſteria.ſ.curioſe credere licet ꝙ natus ſit
ſed non licet inueſtigare quomõ natus ſit.
ſed debemus adoꝛ are. Nam et angelis dici
tur de filio dei incarnato. Adoꝛent eum oẽs
angeli dei.et eccleſia.adoꝛ amus te chꝛiſte ⁊

lenedicimus tibi ⁊c. —
̃De filiatiõe diuina S.ii.

F üij“

. O
. Zitulus Lꝛimus
mmnicabili dici ANoh. i dedit eis pote? Filiatio naturalis. ſuni
. et coᷣmunicabili vicit ob⸗ xedit eis wee/ Piuario natiralls. inrni
ſate lios wi feri. Et ſta nianio trwler. (Filiatio ſpiritua Kiiii. rint
Feiliatio rer cregaiorm. äſ een „ S “
Filiatio per gloꝛificationen. is que fiꝑp oĩes etiã tripłorraloit et diſti infin
Filiatio per iuſtificationen. guenda videtf. qꝛ a ſacto fia wo thie vbo/ Gnnctinin
2 Per creationẽ vtiq; oẽs ſumus fil dei. extimatione ſeu moꝝ exemplo. ¶ In ſacra b
qꝛ creati ab eo Deutro. xxxuᷣ. Nunqᷣd non mẽto em̃ baptiſmiet cõfirmatiõis.is à ba⸗ u de
ipſe eſt pr tuus qui poſſedit a fecit a creanit ptiʒat ſeu ↄnirmat᷑ eſt lius ſpũalis eiꝰ qͥ ba ſenuna
te. Sed ꝓ maioꝛi ꝑte ſunt ingrati et mali fi ptiʒat vel cõfirmat. ac etiã eiꝰq tenet ad ba ſam
lij. Dñ wbi dicit᷑ generatio em̃ puerſa eſt et ptiſinũ vel confirmationẽ qui d patrinus. fd.
infideles filij Erqae oẽs amat gubernando. et ſiẽ inter patrẽ et filiã nõ põt cõtrahi mr̃i lonone
Sgapᷣ ri. c. Diligꝭ em̃ oĩa qᷓ ſunt etnibil odi moniũ.ſic nec interprem ſpualem et filium nnio
leb metnoo delgetnue delWer lon ſpũalẽ.Et de H̊ diffuſe ſupꝛa.c.de impedimẽ/⸗ nnian
ficationẽ ſunt fil oẽs beati et ſancti et an/ to cognatiõis ſpñalis. Silr qͥ audit aliquẽ nltdto
geli. Ro. viij. c. Creatura liberabit᷑ a ſeruitu in cõfeſſione ſacerdos dr̃ pr eius Palie et Rici
te coꝛruptionis in libertatẽ gloꝛie fiioꝝ dei cõfitens dvĩ filius ipſꝰ. Oñ dicit ſimmachꝰ Wrii
Et d angelis dẽ Job penl. Obi eras cum Eard és q̊s in pnĩa ſuſcipimus ita noſtri netſue
me laudarent aſtra matutina. et iubilarent ſpnales ſunt filij vtipſi ãs vel nobis ſuſcipi tthi
ges filij dei Filij deji dicunt qͥ ſiles ei ſunt.i. entibo. vel ſub trine immerſiõis vocabulo ſenent
gloꝛioſi et impeccabiles. et eis data eſt pa mergẽeſibo vnda ſacri baptiſmat regenera⸗ de
terna hereditas. ᷣm illud pᷣs. cxxvi. Cumde uit. xxx.q.i.oẽs.vbi etiã ponit grauis pena 1, pet
derit dilectis ſuis ſomnũ. ecce reditas w ſacerdoti cognoſcẽti filiã ſuæ ſpũalem. quã nen
mini.ſ.gloꝛia filij merces.ſ.oꝑis boni hic fa ſ. audiuit in cõfemione.et in duobo.c.ſequẽ aciztt
cti. fructus ventris marie matris, et cert ẽ tibo pomi talis pnia.xv. vel.xij. annoet ei ipſeetn⸗
ꝙ pater amat tales et ipſi eũ.(¶ Mer iuſtifi?ꝰ qͥ carnaliter cognoſcit cõmatrem ſuam.pe⸗ yſtoces
cationẽ ſunt filij dei in mũdo allqͥ tripłr.̃m ðð lai ſie
BPeèatia. de pe, di. iiij. S. hoc em̃ wo⸗Afſqenz NHodie tñ ſunt he pnie xxbitrarie. vt de alijs foꝛreneg
ſunt pᷣdeſtinatione tm. de qbus ð᷑ Joh.xi. peccatig Cales pres ſpũales qui tenẽt ſo Geiſeus di
Jeſus moꝛiturꝰerat.vt filos q̃ diꝑſi erãt. mines in baptiſmo cũ ꝓmittũt ꝓ eis crede⸗ etopran
ſ.pꝑ varios ritus gentiliũ cõgregaretin vnũ reet abꝛenũciare dy abolo etpompis eiꝰ.de⸗ glilletqven
Pꝛedeſtinati qͥdem erãt ad gram et gloꝛiã. bent opam dare vt cñ filij eoꝝ ſpũales vene nim⸗
ſed nõdũ adluc habuerant ipſam/Alid im rint ad vſum rõnis.admoneãt eos circa ea Wänchne
filij ſunt ̃m pñtem iuſticiã. qͥ. ſ. ꝓ aliq̃ tꝑe que ſunt ſidei.et bonos moꝛes.et illi debẽt D
bñt gram. ſed nõ pſeuerẽt in ea. deqbo pt in liben ter audire. ꝓuer.i.c. Fili audi diſcipli N
telligi illud qð dñs dicit yſaieęi.Filios enn nam patris tui.2 e dimittas legem matr) ſine
triui et exaltaui.ſꝑ fidem et granã. ipſi aãt tue.i.eccleſie/ ui autem ſunt patres ex au ſuuftrr
ſpꝛeuerunt mellq ſunt filij dei ꝑ pᷣdeſtina ditõe cõfeſſionis debent aduertere vtnutri füteſen
tionẽ et pᷣſentem iuſticiã.qͥ.i.ſunt in ga pꝑ ant nõ occidant filios ſuos.qð faciũt dum Bfßra
manent in ea. vt demũ ad gloꝛiã pueniant. abſoluunt dsnõ debent. vel dant eis ꝓpter vicetur⸗
Et de loc dixit chꝛiſtꝰdiſcipulis ſuis Filioli ignoꝛantiã malacfa. Brtt etunh . ſafliati
adhuc modicũ vobiſcũ ſum. et nunc mãdo pater ſpũalis alicuiꝰ qͥ inducit eum ad con⸗/ Piinop
vobis vt diligatis inuicẽ Joh.xij.ca. Per uerſionẽ fidei vel bonoꝝ moꝛũ ꝑ ctrinam Lecnco
hãc vt ſignũ efficaciſſimũ diſcermt᷑ et gno pᷣdicatioms vel admonitionis q̃fit apᷣlat;. ſergogle
ſcit iſta iliatio dei.ad Gabiiij. Oiſit deꝰ m Mñ aplus.i.ad Coꝛim.iiij.c.ait.Etſi centuʒ rvolen,
coꝛda noſtra ſpũm adoptonis. in qͥ clama milia pedagogoꝝ babeatis. ſed nõ mios pa . ſacept
mus abba pr̃.Et ſic ꝑ hanc ſilij excelſi om̃s tres.in chꝛiſto em̃ ego vos genui ꝑ euãsge · Yynno
habentes eam filianonẽ. ⁊ pater amat vos lium.et ad GBałl.iiij.c. Gilioli qs iterum ꝑtu emmllinn
talibo oonis remunerando. Et vos diligat; rio wonec chꝛiſt' foꝛmef in vobis. Et greg.? lmcie
eum. qm̃ pꝛioꝛ dilexit vos. ait de rectoꝛibus eccleſiaꝝ.qui habent aua „ Iͦ nlenſi
De fuiati one hu .üi liset ſacta etmonitiones pᷣꝑre. Quis du ainen
— Srd. DFilll: bitat ſacerdotes chꝛiſti regumpꝛincipuʒ et lniſe
mang dicit ſpũſſanctus.p.iiij. Filij vminũ oim fideliũ pres cenſeri et magiſtros.non S ͦt⸗ i⸗
vſq;qᷣ graui coꝛde. Et eſt triplex. ne miſerabilis inſanie eſſe dinoſcit.ſiſhus 8
Ziliatio ſpiritualis. patrem. diſcipulus mag ſtrum ſibi cnetur T t
Aliatio legalis. ſubiugare di,xcvi. Et anacleius papa inqͥt Gien
2 X .
—– . *. . H
— — * „. 4
1

114
Rſii.
id
d
Poſrſm
mskibr
ͤnenntn
Aidianmng
mcökthi
ſpilengfin
t Enini
ikiutigi
Keinfiige
Gpimusſunetn
lnobisſt,
föis vocdnd
nnatjregenn
vnif gunsn
urſpälenn
induod c. ſ
. mannond
manenſum,
wocne
Arorne
ie Kiad din
niuslvennn
nümpanesern
cuenere vinun
0s. ficinn
ldent as e

4 t un

cvataun ro
morignemm
inoneihihl.
AAnenh
Nsltninlishd

Neknihebgte

isirundin

. ubn
e Quan

N.
Nrmmmgt

edinoſan.
um bihenn

Nene

miẽdo oppꝛeſſerat.iij. Reg.iij. ¶¶ Ex.
⁊ imitatione dicitur qͥs filius alicuius qͥ ſi
imitat᷑ opera eius.vt em dicit Bꝛatia. de . P
di.i. cnius oꝑa qͥ ſq; facit.eius filius eſſe cõo⸗ S
pꝛobatf.vnde etiã zacheus publicanus con
erſus ad pnĩam dicit filius abꝛae.Lu. xir.
Et Miero. dicit. Non ſunt filij ſanctoꝛuʒ q

In veter lege mãdauit dñs Deu.
vir accepta vxoꝛe ſi moꝛiebat᷑ ſine liberis
ꝓpinquioꝛ erꝰ germanus vel alrꝰdeberet re⸗

Capitulum

ſententia tham fil Noe damnant.q̃ ſuoꝝ

pᷣpſimꝝ vel wctoꝛũ culpã ꝓdunt. ceu chã
qui verenda patris non operuit.ſed ridens

mõſtrꝗiur. Señ.ix.c. et.ij.q.vij. Signiſicat

em̃ chaſn filios ſpnales q derident et publi⸗

cant crimina ſuoꝛũ patrũ.ſ.ctoꝛum et pᷣ⸗
lato pilet bi patres etiam debent cauere. ſ. p⸗
lati et pᷣdicatoꝛes.nea uos gignunt vᷣbo oc
cidant maloꝛũ operum exeplo. ſicut in figu

ra illa.mulier que contendebatcoꝛam Sa⸗

lomone ꝙ filius eiꝰviueret q̃ tñ nocte wꝛ⸗/
Exemplo

tenent loca eoꝛum. ſed qͥ exercent opa eoꝝ
diſ. xl. non eſt. ſicu tecõtra chꝛiſtus alt iude

is.vos ex patre dyabolo eſtis.ſ.ꝑ imitatio-

nem Yo.viij.Et Ambꝛo.oẽs qͥ dicunt mẽ

inefnt orali mi d v cauete.q
ipſe eſt mendax et pater er.i.mẽdacij.ſic ⁊
cunſtodes Saulis wꝛmiẽtꝭ dicunt᷑ fili moꝛ
tis.i. Reg.xxvi.quia faciebant opera digna

moꝛte negligenter cuſtodientes regem. et

chꝛiſtus dicitur filius olei. yſa. v. quia faci⸗
ebat opera miſericoꝛdie vel ſpnũſſancti. Siẽ

quilibet querit habere bonũ patrẽ et lvynoꝛa

bilem. ita qlibet debet bonos et tuoſos imi

tari.non malos.et tales filij excelſi omnes.

¶ De filiatione lega.F§. V.

li d inter eos qͥ natura.et eos qͥ adoptõne

ſunt ſilij. venerãde leges romane non ꝑmit
tũt eſſe mrimoni.xxx.q.iijaita diligere. de
H m̃ quomõ impedlat miimomiũ talłfiliatio
vide ſupꝛa.c.de cognatõe legali.et pᷣt enaʒ
iſta filiatio legalis triplexaſſignari.

Pꝛimo ꝑ legem moſaycam.
Secundo ꝑ legem canonicam.
Cercio ꝑ legem imperiacam,.

v. q

uctam illã mulierẽ acciꝑe ſibi in vxoꝛeʒ ad

Nuſeitandũ ſemen fratri ſuo. Oñ pꝛimus ſili
us ꝗqᷣ ei naſcebat᷑ ex illa dicebat filius defun

—

ctci ſᷣm legem. ꝓuls aliũ patrẽ naturalẽ ha

—

beret. à.ſ.eũ genuerat.q̃ tñ lex hodie ſeruari
nõ põt.

In lege canonica e? de pba.c. in
pñtig. qð tñ trahit ex autentica. ꝙ ingreſſo
i We npteſſo wonaſtenu, habet loco
filij ſctione iuris. vñ cũ moꝛit ſiue ciuiliter

pꝓfeſſionẽ. ſiue naturaliterpꝑ anie a coꝛpo
re ſepaiionẽ.nõ dicit᷑moꝛi ſine filijs. ꝓpter

quod ſi hereditas vel lega tum fuerit illi di⸗

miſſa cum ſubſtitutione. vt in caſu ꝙ mo⸗
rerer ſine liberis vreditas illa vel legatũ de⸗

uolueret ad alium. euaneſcit ſubſtitutio.qꝛ
nop intelligitur moꝛi ſine filijs. cum in ſve
caſu monaſterium habeat᷑ loco filij.qᷣ mo⸗
naſteriũ non moꝛit. De ſoc infra in titulo.
e decedentibus. ca. de teſtamentis. Per le/
genn autem ciuilem velunperialez eſt intro
ducta filiatio. que dicitur adoptio vel arro
gatio. Circa quod tria videnda ſunt.

ꝛimo quid ſit et quomodo fit.
Secundo quis poteſt vel non poteſttaleʒ ſi

liationem facere.

rcio quis ſit effectus eus.

Et q;tum ad pꝛ imum ſic diffinitur. Ado⸗.
ptio eſt extranee perſone in filium vel nepo
tẽ.ſiue deinceps aſſumptio legitima. quia.

,Per adopnioneʒ qui filius non eſt halet
filio. Et huiuſmodi ſunt due pecies. Dua
dieitur arrogatio et eſt quando ille qui nõ
halet patrem. et ſeu eciam qui emancipatꝰ
eſt tranſit cum rebus ſuis in poteſtateʒ arro
gantis.et halet fieri auctoꝛitate pꝛincipis.
Alia ſpecies eſt que vocat᷑ communi nomi
ne.ſ. adoptio.cum.ſ.adoptatur qui eſt in vo
teſtate patris.nec tranſit in poteſtatem ado

Ptantis. et hvc fit imperio magiſtratus.ff e.
l. ij. et. l. ſi patri. O autem aliquis in wmo

perſe vel coꝛam vminibus aliquibus. ali⸗/

»„

uem recipit in filiuʒ vel filis nulla eſt ado
ptio. C. de pꝛoba.l.nonnullig. a extra de co

—

gna. le. ci. in glo. verum quod ei pꝛom ttit
ſeruare delet. cum ex nuda pmiſſione oꝛiat

actio.ſᷣm canones. vt.xij. q.ij.quicunq; .et.

xxij.q.v. iuramenti. . autem victum eit ſu
pꝛa in diffininone. ꝙ eſt aſſumptio perſone

extranee. intelligitur que.ſ.non eſt in Pote/

ſtate adoptantis.q;uis ałs eſlet conſangui
neus. nam nepos poteſt adoptari in filium.

Suñmitur enam aliquando adoptio large.
pꝛout compꝛelvndit arrogationem. Ali⸗
quando ſtricte. pꝛout diſtinguitur contra

egm. et tunc diſtert ab ea vt dictum eſt.
(Duantum ad ſecundum ſciendum ꝙ po
teſt adoptare paterfamilias.qui ſui iuris e,

et qui generare poſunt. qui emim generare
non ponunt ſi hoc eſt ppter unpedimentum
naturale nõ poterũt adoptare. ſed h̊ ſi cẽ

ꝓpter iĩpedimentũ accidẽtale vt ſpado ſiue

lello caſtratpñt. ff. e... Ite non põr adopta
re minoꝛ.lx. annis.niſi iuſta cã interuemien
te. ff. e. lſi pr. J tem mulier adoptare non

Qd.pn-
6

¶Titulus SPrimus

põt niſi ex reſcripto pꝛincipis in ſolaciũ lirę nem vel oꝛdinis ſacri ſuſceptionẽ.ſi cut acci

—

ropꝝ amiſſoꝝ in lello. C. e. l. mulieré. Adopi ditſancto Benebaldo q factus ep laudo/

tari aũt põt qibet tã maſculus q; femia. dũ nenſis viſitans vxoꝛem ſuam neptẽ ſancti
moõ minoꝛ ſit pr̃e adoptante ꝙ eius fili na Kemigaſactl ſanctimonialẽ inſtigãte dia⸗

turalis eẽ poſz. ff. e. l.adoptio.Adoptat᷑ aũt bolo c

gnouit eam. et cõcipiẽs Rꝑit filium

quem vocauit latronem qui poſtea ob ſan⸗

ñs ⁊ volſtariꝰ tm̃.vt.ff.e. l.neq; abſens. onem qui poſtea ob ſan⸗
(Auanth ad terciũ effect adoptiomis eſt vt ctitatem ꝓoſt moꝛtẽ patris factus eſtibi epi
nabeat᷑ ꝑ oĩa vt filiꝰeius qͥ eſt adopta.ita ſcopus.Ntrũ talis filius cenſendus ſit ille⸗

vt ab inteſtato ſuccedat.C. e.l.fi. Atẽ ſi fit gitimus.ſunt opin:᷑. Aliqui dicũt legitimũ

teſtatẽ arrogãtis.ſecꝰ ſi ſolũ adoptat᷑. Ate, Sed dicit Pe.idem ꝙ poteſt dici ꝙ ſit legi⸗

arrogatꝰ eius. filij et nepotes traſeunt in o eſſe quo ad ſpiritualia non quo ad ciuilia.
3 „ .
arrogatoꝛ tenet᷑ dimittere arrogato/qrtaz timus ſimpliciter. quia de legitimo mr̃imo⸗

ptrẽ oĩm bonoꝝ q hʒ. et h̊ ſiue in teſtamento vioKaz Megitif icõmuniter ſunt malo

ſiue vlit eñ emancipare. ſed adoptatoꝛ nil

rum moꝛum. vt dicit᷑ Sapᷣiiij.et di.lvi. ſi

tenet᷑ relinq̃re filio adoptino niſi velit.C. e.
l.i.et. ij. Sed ab inteſtato ſuccedit etiã ado

muus adoptãti Ricar.in.iiij.et thoibi.

De filiatione na S. Vi.
turali De q̃ dꝰ Beñ iiij. Adã cognouit enã
vxoꝛẽ ſuam.et genuit i ayn. et poſtea Abel

Et lec eſt triplter.
Filiatio legitima.
Filiatio illegitima.

lliatio legitimata.

——

Filiatio luma eſt s ex lũmo mr̃imonio.
idẽ vroꝛe ſuſcipit ſ 1
xpᷣi.Oat.i.vbi dr Abꝛaã genuit yſaac fili

huʒ. vtʒ in genealogia

um ex ſara vxoꝛe ſua.et y ſaac iacob filiũ ex

rrebecca vxoꝛe ſua ⁊c. Derũ nõ ſolũqͥ gene/
rant ab aliq dicunt᷑ fili eꝰ.ſed etiã nevotes

lij adã Ecci.xl. Gꝛaue iugũ ſuꝑ filios adã a

oẽs deſcẽdentes abeo. Nñ oẽs dicunf fi

die exit de vẽtre miis ſue in diẽ Et ex hᷣ xpᷣs

gine ſine virili ſemine/ O& aũt dicatioſepl

vxr filiꝰ dauid in euãgelijs.qꝛ deſcẽdit a da⸗
nid ſ̃m coꝛpulentã ne quã traxit de vir

pfr̃ eius..u.ij.Ego et pr tuꝰ.ſanoſeplo q̃reba⸗

mus te. dictũ eſt. qꝛ nutritiꝰeiꝰ.vt dic Oꝛi⸗
genes. vel ſic a vulgo extimabatf. Oñ iudei

etphariſei vilipedentes eũ dicebãt. Mõne

hic ẽ fabꝛi filiꝰ.ſ.ioſep. eathei.xiij. Et de
his dr Ecci.vij.c. filij ſunt nibi erudi illos.

IVllegitimusẽ qͥ natꝰnõ eſt de limo mr̃i⸗

momo iʒꝑ foꝛnicationẽ.adulteriũ.ſiue in/

ceſtũ. Et q naſcunt᷑ ex cõcubinis in dubita

in nullo ſuccedunt.et dicunf enam innatu offfert ſeipᷣm deſiciẽte ꝓle luima.nꝗ
licerer ſe offerre i;i pri liceret o
ſum.(¶. Auartus ẽ deſiciẽte ꝓle luma pater

to effectu retẽtis.nõ aũt ex meretricibus et

teſtato cũ mĩibo ſuis ĩ duabꝰvncijs.i.vi.ꝑte

vt digit Pe. pa.m.iii. Dicunt᷑ aũt illegi
nmi q́ᷓ ↄtra legẽ matrimonij nan ſnn⸗ Ha/

ti aũt ꝑ adulteriũ vel inceſtũ dicunt᷑ ſpurij ⁊

rales.quia naturalis ratio talem copulam

Prima de

legitimatione iuris ciuilis in ſex caſibus.

damnat/qui autẽ naſcunt᷑ de matrimonio

ſed celebꝛato diuoꝛtio qᷣ ad tlvꝝ ꝑ religio⸗

gens angloꝛũ/et ab vvnoꝛibus et dignitati
bus ciuilibus et eccleſiaſticis ac oꝛdine re⸗

pellunt. vi,lvi:. Nerum.vt ait Aug. vnde/
cunq; naſcant᷑ ſvmines ſi parentum vicia
non ſeqnant᷑ lvneſti et ſalui erunt. Et Yo.

Criſoſt. Ex meretrice natus et adultera. ſi
pꝛopꝛia auctoꝛitate decoꝛetur parentuʒ ſu

oꝛum non dedecoꝛet᷑ obpꝛobꝛijs.diſti lvi.

nunqᷓ;.¶¶ Legitimatus eſt qui natus illegi
tnimus p modum datum a lege fit legitimꝰ.

de quo videndum infra.de oinnibo his exce
ptis filijs diaboli qui.ſ.imitant᷑ maliciaʒ eiꝰ

dici poteſt illud. Sij eſtis ꝑ gloꝛiam partici

patam et filij excelſi mnes per gratiam cõ⸗/

municatã a chꝛiſto vnico et dei pꝛimo filio
nominato. vt ſit ioſe pꝛimogenitus in mul
tis fratribo.i.pꝛincipalis et maximus digni

De legitimatiõe illegitimox. Ca. xxvij.

E legitimatione il
egitimoꝝ. Nota ſᷣm Pe.de pal
in.iiij.di.xli.q.ii’j. Pꝛimo de legi

timatiõe que fit ſeu inſtituta eſt per ius ci⸗

uile. Sciendũ igit᷑ ꝙ q;tum ad legitimatio⸗
nem iuris tres ſunt cõcluſiones.

Pꝛimus modus fm iura ciuilia eſtqñ pa⸗

im rerens.n emeret et ter filium naturalẽ ex cõcubina ſuſceptum/
ſcoꝛt.hol illegitimi ſuccedũt parẽnbo abin⸗/ rradit curie cimtatis ſue vel curie metrop/

—

litane.et fit officialis in ea quod fit ꝑ vno

rem curie. ¶ Scõðs eſt giSeer filiaʒ natu⸗
ralem mungit officiali criè ſue cij
metropolitane.¶ CTerci ꝰeſt qñ fili naturał

e ciuitatis vł

Ernn,

cum cõcubina offert ꝓ eo legitimãdo pᷣces

5
. . .

keelulcrt

llnei
(En

vi
AmN
ſloecte
ſecign
(aſnſin
ficet
Kan
ſotiss
1
buser
leges
Aonsd
ſesit
ſonk
hole
inutu
ulele
ſohesen
lenokate
fraußs
Wan
ſekni

n
lie
Unval
ſtpaor
Püntn
Urerba
ad
ſoose

60

eldi⸗
lunre
Negtn
Phahe
Kori
loniſ⸗
ſſſpn⸗
Cräzabt
lllrer
☚

nunse
.
kelm⸗

Lapitulum xxvi.

ſ luu pꝛincipi pꝛinceps eas ad mittat. (Quin als meretrir cõis ſiue mediate ſiue immedi
ingeſn reqnpr in ſuo teſtamento ſolenniter ſacto ate ducta fuerit aliter nunq;/ Vbi vernt a/
„ edin eum vocat nati ralẽ legitimuz. (Sextus Eſtio dñicalis bartlolom ei. ſuppoſito pꝛi⸗
n Ntn npaggeen inſtrumẽto publico vppꝛia ma mogenit lmus delbeat hre regnũ.qs deleat „
ſnn Acbfn nu ↄfecto halente ſubſerptionẽ triũ teſtiun, halexre.an pꝛimogenitꝰnaturalis ex 2cubi⸗ .
alseſtſbien fidedignoꝛũ dixerit eum filiũ legi müͤſet H na añ moꝛtẽ ducta in cõiugiũ.an ſecũdoge
arſentlaſtlie caſu ſiin hoc pater teſtimoniuʒ phibuit vni nieus ſemp lrimus. 1 q; uis multa dicta ſint
ndiätkgtmi ex filijs naturalibo ſi ticit ad legitimationẽ ꝓ et cõtro. tñ iſtõ videt᷑ wriꝰꝙ ſi ius pꝛimo
WN Et de his habent expᷣſe iura ciuiliaĩ varis genitmre ſit tale ꝙ cedat añ moꝛteʒ pf̃is.vt
Ewiigſtt locis/Sed iſtud nõ tenet hodie ꝓpter duo. qꝛ poſt moꝛiẽs trãſmittat ius ſuccedendi in
Negidnin PHꝛimo qꝛ nõ ſunt leges canoniʒate. In reꝓ regno pr̃is ad nepotes.excluſo ſcvogenito.
W bus em̃ nõ eccleſiaſticis nec ſpñalibo igant tũc nõ ſufficit cõcurrere añ moꝛtẽ pꝛimoge⸗
A⸗ leges impatoꝝ niſi ſint ver papã repꝛobate niturã er lmitarẽ.niſi iſtud ins naſcẽdo ac
Monbunedginn als nõ. qꝛ leges nõ de’dignanf ſacros cano auirat᷑. Dñ eñ ſcðogenitꝰnaſcẽdo ̊ ius acꝭ
naſücsundn nes imitari. ſed in eccleſiaſticis et ſpñalibꝰ q ſierit.qꝛ añ ſe aliũ ltimũ nõ habuit. Itiima
Mytar une non hñ̃t efficaciã niſi ſint p canones appꝛoꝭ ↄñs legitimũ ius q̃ſirũ nõ tollit. Si aũt ins
eSparnm bate. q;uis als ſint rõnabiles et boneſte. ſiẽ pꝛimogeniture eſt talis nature. ꝙ añ moꝛ⸗
ilmenn ,. in rebus eccleſie nõ alienãdis. De heretic; tem patris non cedit. quia teimpoꝛe moꝛtis
natusetalln nulle leges valent. niſi in ᷓtum ſunt p ca / verũ eſt dicere iſtum pꝛimogenitũ et legiti⸗
wennfun none aneno a e eui ſ non eren aller mũ wvide ꝙ vᷣlxat p̃ferri.
Robeizz dii, repꝛobate. vñ c cauſa mrimonialis 2 legi D 1 7 PrI 6 ſyyß
–— timatõis ſit eccleſiaſtica. nec incidẽteretiã uoantu ad texciu I it.
nalegeftleg⸗ ptineat ad iudiciũ ſeculare. Ergo qͥ cͤd de delegitimatiõe ſvĩis ſunt tres cõclnſiões. —
aXornmihee legitimatõe leges cauentnõ valet niſi inq;ᷓ /Hꝛima de legitimatione epi.et dẽ q;tũ ad ραα
mitmnimng tum eſty. papꝗ appꝛobatũ. Moõ ſunt añt ali epm certũ eſt. ꝙ põt legitimare q ad mino⸗/
Kspcoinmn cui illi ſex modi Pcanones appꝛobati. imo res oꝛdines.et ſimplicia bñficig. . nõ ſunt
BmesEnIö illi modi receſſerũt ; aula. qꝛ nec in curijs cure aiaꝝ nec dignitat. d fi. pᷣſli.c.i. Poc
niarmmiß Mpatoꝝ nec ciuiratũ nec pꝛincipum tenet aũt intelligendũ eſt de ſubdifis.qꝛ nõ ſubdi⸗
penentalnll a viſum ẽ ꝙ in ſpurijs de wmo reg vole tũ nemo nõt ſoluere nec abſoluere. ſiẽ nec
Abaninn bat rex halere ſucceſionẽ ſicut in alijs. ligare. DOñ eũ legirimare ſira vena iuris ab
pter dedicationẽ curie imꝑatoꝛis non repu ſoluerenullus põt non ſubditũ lũmare.p/⸗
. tar eos legitima ds. pter qð nõ ſubdito ſpurio epᷣs nõ põt dare

kñficiñ.nec minoꝛũ oꝛdinũ executionẽ niſi
pꝛius a ſuo epᷣo fuerit ltimatus. qð ſi factũ
fuerit tũc nõta q̃eunq; hñficiari ſeu oꝛdina
ri.cũ literis dimiſoꝛijs.ſic̃ et ltimus. Dñ ſi

itine; ſan

mationt

Secunda cõcluſio J. ii.
eſt de legitimatõe ꝓpꝛia iuris q̃ eſt ꝑ ingreſ
ſumreligiõis qͥ eos lmat q;tũ ad oẽs oꝛdi

ufnhern nes nulla dignit atẽ pꝛie dictaʒ. vt ꝙꝙ ſit eps ſciẽfer ſubdito ſuo illegifimo 2ferat oꝛ
o nbery, platus ꝑ electionẽ.de fi.pᷣſ hi.c.i. DHã curaz qnes vel bñ̃ficiũ. eoipſo diſpẽſare videtur.
— aiaꝝ iure oꝛdinario ſiue p elecfionez ſiue p /Nullus aũt platpapa in ferio? pt lkimare
nſhmtzeſtmiug cõmiſſionẽ hr̃e nõ põt/Et ꝙ aliqͥ dicunt. ad ſucceſſionẽ hereditat:. qꝛ nõ ei pmiſuʒ.
ium Akpinndo cũ ſpurio religioſo epᷣus diſpẽſare woſſir ad ad ſeqntia aũt videf᷑ lIr mat. erq̃ ẽ ad añce/
öchines curã ⁊ abbaciã nõ legi/Silr ꝙ poſſit er h ſuc dẽtia Oñ qꝛ canonici marſe cathedraliũ ec
⸗ cedere vel oꝛdo eo ꝗͥ ſuccederet ſi ipſe eſſz cleſiar in iudices imvtranf. videt ſ ałs
ltimus.C. de ſa. ſan. ec.l. deo nobis.nõ legi illeginmi iudices eſſe ſ oſent. qꝛ deł ſunt
iutitraſtls neccredo ꝙ h eſt ſtricii iuris. DOñ ſi eſt legi opi.tñ eoipſo ꝙ canonici ſunt.in indices ſi
mtaniuettihh . timatus q ad oꝛdines. non ꝓpter h̊ quo ad cutet ceteri impetrari pñr.2 non dz cui qð
mntie ſnecellione. Yntelligit aut ingrenſus cũ effe aus eſt lcer. q minus eſt nõ licere.
ierianenenge xtiu.d.ꝑ ꝓfeſſionẽ tacitã vel expᷣſſam. Prorleiſs (K(S
iiln . ¶Terci m ne ſi lexj „„ (Gecunda cõcluſio J. V. Pr-
ii unfüihtu elcig Celuſio eſt gelii. eſt de legitimatione pare. qꝛ papa. eriũ efſf!·
nunm . de legitimatione cõi iure canonico ⁊ ciuili. ad omnẽ oꝛdinem leneſiciũ dignitatẽ ech
n etgifluum vvß eſt tercius modus vtriuſq; iurꝭ qñ cõcu cleſiaſticã legitimare põt quia ad ̊ lĩmare
NelimSn binataj nati ſunt llij pꝛius ducimꝰ in mfi nõ eſt aliud q; impedimenta iuris canonici
vihemtefkne, moniũ.p ſequens em̃ mrimoniũ filij pꝛiꝰſu amouere ſibi. et a penis canonũ qiibo liga⸗
irpelüneu ſcepti ex illa fiũt legitimi d ad oĩa.ſi tpe cõ/ tus eſt ipm ſoluere. ſed papa pr ab oĩ pena
evlegamuois ceptionis poterat eſſe vxoꝛ legitima. q;uis canonis abſoluere. et omne impedimentuʒ
J.
, * . „
„ 2
. ———
☛☚ £△ .

. „
. Zitulus

poſitiuũ amouere.&. Papa g legitimat
et ad actus ſeculares ⁊ ad actus ſpügles. 7
ad ſucceſſionẽ hereditariaz in terra ſibi ſub
dita Sed vtrũ lec legitimatio valeat quo
ad ſucceſſionẽ in terris pape nõ ſubdi fis du
binñ eſt. Quidã em̃ dicũt ꝙ exquo alids legi
timaf a papa in ſpũ alib videt᷑ legitimatp
cõſequentiã quandã et in tpalibo.ne ſi? ab
ſurdum et quaſi mõſtruoſui vt legitimat⸗
ad ſpalia. illegitimatus ad tpalia cenſeat
multa em per conſequentiam obtinent. Et
hanc opi.tenet Boff. in ſumma. cõcoꝛ. cl
illo. c. p venerabile. Alij dicũt ꝙ in terr? nõ

pſſit eſſe ↄſeruatoꝛ.vl hmõi.ſe

añt intelligendum eſt reſpectu iuris qᷓxendi
vt qñ filius legitimat᷑ pr̃e viuenteſqn etiaz
ↄſtat de mète pape.qͥ expꝛimitq̃ſi ad iucceni
ouẽ. ꝗłs ęt ad oĩa ipm legitimat et reſtituit.
NHaã ſi expꝛimat aliq̃ ad que legitididt. non
ꝓpter lvc ad alia intelligit lũmare.niſi qñũ;
ſunt mĩoꝛa.et nõ ſunt in alterius pᷣiudiciũ.
ſicut ſi legitinat ad dignitates ꝑ H
nõ ꝓpter
ſoc ꝙ parẽnbo ſuccedat etiã ſi ſimpłx ⁊ quo
ad oĩa legitimaret᷑.miſi ſucceſſionẽ expꝛime

ret.adhuc intelligeref ſaluo iure alterius.⁊

per ↄſequẽs nõ extẽderet᷑ ad ſucceſſionem.

ſubditis tpali iuriſdinoni papæ. legitimatio /Si aut querat᷑ de iure queſito.vt puta de le⸗

facta ꝑ eum nõ valet quo ad ſucceſſionẽ.q
eſſet piudicialis leginimatio lerech. licʒ va
leat quo ad actus ſpũ ales in dignitates ſe
culares Et loc teniut de facto in regno frã/
cie.qꝛ pꝛimogenius comitiſſe flãdrie legi⸗

alius minoꝛ qͥ erat legitimus/Heriꝰ aut vi
det᷑ ꝙ in terra eccleſie non ſubdita tpaliter.
papa põt legitimare qtuʒ ad officia publi⸗
ca.in qͥbo nulli parat᷑ piudiciũ vt quisa ſit iu
derx oꝛdinarius vel delegatus.ad qð non re
quirit᷑ ꝙ ſit dñs tpaliũ.cũ lvc non ſit alicui
ius ſpale auferre tẽ etiã ꝙ ſuccedat in bo
nis tpalibus in terris laicoꝝ.non ſibi ſubie

timatus ꝑ papã nõ ſucceſſit in comitatu.ſI turalis di cẽtis rẽ iuſte q̃ſuã ſine culpa ⁊ fa/

ctis. dato ꝙ non habeat vominiũ tꝑale tale

quale imꝑatoꝛ.qꝛ ſi iſte nõ ꝑdit ſucceſſione
niſi ꝑ loc ꝙ eſt illegitimus. et illegitimitas
eſt poſitiua et humana.vt qꝛ parẽtes eiꝰ cõ
traxerunt in gradu ꝑ ſolũ ſtatutũ eccleſie/p
hibito.vel alio impedimento pure poſitiuo.
et iſtud ẽ mere canonicũ.qꝛ iusciuile nõ po
teſt facere ꝑſonas inhabiles ad mrimonin
ſed oẽ impedimentũ a iure canonico impoſi
tũ papa pᷣt amouere.g ⁊c̃.¶ Si dicat ꝙ pa
pa põt amouere a pꝛincipid.non ex poſt fa
cto. dicendũ ꝙ imo non. ꝙ ipſe faciat ꝙ fu⸗
erit natus de legitimo mr̃imonio q nõ fuit.
ſed qꝛ non repellit᷑ a ſuccemſone niſi ꝑ vc
cenſet ilegitimusille cõditoꝛ legis qͥ iudi⸗
cat eũ illegitimũ põt eum mdicare legitimũ
iĩ aũt ſit illegitimus lege diuina vel natu⸗
turali.ide eſt ꝑ id qð tactũ eſt mõ. qꝛ cũ nõ
pꝛiuet᷑ ꝑ loc ꝙ natus eſt illegitime. qꝛ tũt
a cunq; legitimat pꝛiu arer.ſʒ ꝑ hoc ꝙ nũc
iudicatf illeginmusjeccleſia cinus eſt iudi/
care.an ſit illegitimus eniã ad h̊ ꝙ ſuccedat.
ipſa põt eũ facere haberi ꝓ leginmo.ſi aliqͥs
loc poſſit facere.nõ ꝙ q cunq; pt iudicare de
leginmitate poſſit ammare ed ſuppo ⸗/
ſito ꝙ aliqͥs legitimare pomt.qui non poſſit
de leginmitate cognoſcere. et iura punien/
tia illegitimitatẽ tollere.põt eã efficere.lvc

De legitimanone ꝗg. Vii.

gitimando filiũ poſt moꝛtẽ patris ad ſucce⸗

dendũ illi quando legitimis eſt iam ius q̃⸗
ſitum. aliud eſt.quia hic obſtat nõ ſolũ im/
pedimentũ iuris poſini dicentis ipſuʒ non
debere ſuccedere.ſed impedimentũ iuris na⸗

cto ſuo debere pdere.qð nõ põt facere papa
niſi ſit vmin tpalium in caſuin quo pꝛin⸗/
ceps lvoc poſſet. . I

Zercia concluſio .F. vi.

eſt de legitimatõe pꝛincipis ſecularis. Obi
depꝛincipe ſeculari eſt ſciendũ.qꝙ non pᷣt le
gitimare ad ahquid ſpũale.necplus tolle/
re vinculũ illegtimitatis quo ad ſpiritua⸗
lia.q; abſoluere ab excõmunicatione.quia
non poteſt directe amouere impedimentuʒ
eccleſiaſticũ niſi iudex ecaleſiaſticus. poteſt
tamen legitimare omnẽ ſuũ ſubditũ.qᷣcũq;
in tpalibus non halet ſupioꝛem uminum
empozalé. fiue ſit inꝑpatoꝛ ſiue rex Frãcie.

ſiue aãnus.quiã exquo in tempoꝛahbus nõ
lhabet ſuperioꝛẽ reſpectu tempoꝛaliuʒ.poteſt
ipie penas tempoꝛales ſuoꝛum ſubditoꝛum
ſtatuere vel deſtituere ſicut vult.nec alius
eis nõ ſuperioꝛ poteſt ſubditis imponere pe⸗
nas niſi in q;tum appꝛobat ſᷣm illud.Cuq̃
es qui iudicas alienum ſeruũ. Si ergo lex
ciuilis dieit ſpurium nõ ſuccedere vel iudi⸗/
care. non ligat ſpurium francie niſi inq;tuʒ
placet regi francie. Dnde q;tum ad hoc pᷣt.
legitimare.i.q;tum ad hanc pʒꝛnamnonim ·.
putare illegtimitatem.et hoc ſimpliciterre
ſpectu iur qrendi vł ꝓpter vmuerſitatẽ de
minij.iʒ nõ reſpecciu iuris iã acquiſiti.

.

quõ fieriiſi p papi impatoꝛein vłalioæ
Ber ſup. cp w nerabilé. ex qͥ f.. ſint or

*

P An d bu. ſic ſummasz de papa loqſido de
legitumatiõe q̃ fin ꝑ eierut loc circa ꝓleʒ
futuraʒ aut circa pꝛole

m illeginme natam

ftinte

Entlei

eſ
Guniert
Gtmuin
Ulmten
Wirlon
Gränr,
Gaoin
nens
Mrine
Mrcitn
ſungimm.
4

nlhue

niknii
iſötolere
niunsaſtin
ſthiſngunit
liipneteden
ginlyelen
nihnobene

QR
y, Mninünonii
Alla r

Undne
ain

mugbeſ⸗

nlngeen

imseſtinng:
tobſtatnöſgin
Acennsipſezne
hmentülnenn
ni ſne alpurt
göpötfitenn
caſninquomn

ſſo
ans Wei
Cömnde gn
nourmamnei
eyiihas e

W

Wiſtiſan ii

—,—

Tüpien
irn Fi
nporalblun
vencraluzpt
norum ſabctn
ſnt vultaan
ſtbcinemn,
obatfndi
nſemi Aee
Sſucahrnii
nimngendni
eéun
mezranmcII .
wrinptatere
ermwerftni
Siinriſt

waroren , o⸗
4 ſnt
Lhapaloch
Ti vcrtn
vltgnnen

. ðmultomag in tergeccleſi

mand

Capitulum

Et eireꝗ pꝛolem futurã pot legitimare et in
terris eccleſie et in terris imꝑij.et generali⸗

ter vʒ remouẽdo aliquẽ gradũ coſanguini⸗

tatis vel aminitatis.⁊ lois q̃ ſunt eiure po/
ſitiuo. ſicut Bꝛeg.ix. remouit qnnum et. vi.
gradũ generaliter. vt extra de cõſan. et affi.
nõ dʒ.vel diſrenſando gieifſiet cũ aliq⸗
us vt cõtrahãt in terdio vel qrto gradu ai
tinẽtes.et ſic legitimare dt᷑ quo ad ꝓlẽ futu
ram vt habeant᷑ legi timi ꝗ als eſſent illegiti

mi.et ſpalibo et tp alibꝛ ſimpł tales erunt

leginmi n gradib aũt q ſunt v iure diui
no vel naturali. papa ꝑ huc modũ legitima

re nõ poſſt SS ant de ꝓle illegitime
nata.tũc aut ̊ eſt faciedo ↄſtitutionẽ vel le

gẽ factã abimꝑatoꝛe ↄfrmando vt nati de
loluto ⁊ ſoluta ſi tales genitoꝛes cõtrahãt
mr̃imoniũ legitime ſilij qͥ pꝛius erãt illegiti
miſint et intelligant᷑ eſſe legitimi. et certuʒ
eſt ꝙ põt vbiq; et ſic ſeruat/ Aut qꝛ illegiti⸗
mo exiſtẽti cõcedit iura legitimanoonis.⁊ in
ſpñalibo qͥdẽ põt papa tales legitimare vbi
q;.ſ.etiã in terris impij.puta vt poſſint pꝛo⸗
moueri ad oꝛdines ⁊ dignita tes eccleſiaſti
tas Ef fpalibo añt.ſ.q̊ ad ſucceſſionẽ here
ditariã et ſonoꝛes.ſupdiſtingue.Aut papa
legitimat in terris ſibł ſubiectꝭ.et tũc poteſt

Alut in terrꝭ imꝑij.et tũc ſi legitimat ſibi ſup

poſitũ vel de ꝓximo ſupponendũ. puta cleri
c factũ vel de ꝓximo clericandũ.et tunc le
gitimãdo ſimpir ingelligit legitimatus etiã
in tꝑalib.Si leginmat laic remanenteʒ.qͥ
