etiam maiores vbi volũt de ↄſuetudie Ep̃i
conſecꝛantur vbi elegeꝛit metꝛovolitanꝰ ſᷣm
ray di. lxiij.c.fi.niſi aliud obuãdũ ſit de cõſue
tudĩe appꝛobata ſᷣm guiil. Et ſi in alia eccleſia
ꝙᷣ; metꝛopolitana ⁊ in pñtia metꝛopolitani fu
erit conſecꝛatꝰ.dʒ ſe pᷣntare merꝛopolitano in
fꝛa tres menſes a tꝑe ↄſecꝛatõis.di.lxiij. cũ lõ
ge. Datriaꝛchia aut pꝛimas ⁊ metropolitanus
7 quilibʒ lvruʒ debet ↄſecꝛari in eccleſiaſua ̃ʒ
ray.niſi neceſſitas aut conſuetudo aliud indu
cat ſᷣm guil.xxiiij.q.i.pudenda. Papa vero in
eccleſia ſua.i.vꝛle ſi fieꝛi põt.ale in q̃cunq; et
extꝛa vꝛ bẽ ſᷣm loſtien.vt di.xxiij.in nõie ⁊ ſᷣʒ
GBoff. conſeẽtur papa ab epᷣo lvſti.qͥ in ̊ vicẽ
metꝛopolitani obtinet. Si tñ ante aſſimptiõʒ
ad papatũ ſuiſſet epᷣs conſecꝛatus nõ ampliꝰ
conſecꝛaret᷑ ſ̃m pe.de pal.itẽ ᷣm Ray.innoc̃.
7 goff. Si qͥs nõ ſacerdos conſecꝛarer in epᷣm
nil recipet.qꝛ fundamentũ conſecz atõis epᷣa
lis eſt ſacerdotiũ Oñ opi.qͥlv.di. riũ ñ tenet
Sed ſi eſet ſaceꝛdos qcune alio oꝛdie ſibi de
ſiciente ↄſecꝛatus in epᷣm reciꝑet conſecꝛatõ
uẽ epᷣalẽ.⁊ omnes oꝛdines ↄferret ſioꝛdina⸗
ret excepto eo quẽ nõ hr̃et ̃m ray.⁊ alios.i.q
i. gra.talis tñ nõ deberet exeqͥ officiũ ſuũ añ re
ceptõʒoꝛdinis pᷣtermiſſi.
De coact»e FirViii
adordines velpᷣlatões. Mota ſm ray. lvſt.
in ſu nma.ꝙ dupler eſt coactio. Hna abſolu/⸗
ta.puta ſiquis omnino inuitꝰꝑ vim teneatur
ſub manibooꝛdinatoꝛis.⁊ hac coactõe ſi quis
oꝛdinat᷑ non recipit caracterẽ vñ nec oꝛdineʒ
ſiẽ nec baptiſmũ extꝛa de bap.c.maioꝛes. di.
l.c.pꝛeſpiteros.Et nullus h̊ modo debet aliquẽ
cogere ad oꝛdinem vel aliud ſacrm.Alia coac
tio eſt conditionata.q̃ fit ↄminatõe penaꝛum

et ↄminando moꝛtẽ vel incarceratõʒ.ſinõ per

mittat ſe dꝛdinari.Et qͥ oꝛcinat᷑ hac coactiõe
ductus.qꝛ hemõi coacta voluntas eſt ſaltẽ ĩdi

recta. rv. q. i. merito iõ talis recipir caraeter?
GSm ray.⁊ alios.ac etiã executionẽ illius ordis

ſi non opſtat ehud impedimentũ ᷣm pe. ð pa
lude qꝛ non eſt iusaliqð qð ipᷣm ſuſpendat.ſed

gꝛatiam nõ recipir.cũ fictus ⁊ inuoluntarius

accedat.nec etiã ̊ metu.ſ..penaxꝝ aliquis cogẽ

dus eſt ad oꝛdines. De coactione aũt ↄdi⸗

tionata ꝑ cenã iuris in ferendam ꝓpter ecce

vtilitatẽ dicit pe.de palu. Nidet᷑ ꝙ quis poſſit

cogi ꝑ ſupioꝛẽ ꝑ pᷣcepiũ ⁊ excõicatõʒ vt ſit ca

ratus vel epus ſiẽ aliqui heremite ꝑ epᷣm ſunt
cõpulſi. Cũ em̃ ad bonũ regimẽ eccleſie magꝭ
ſit oledienqñ pſidenti in ſpũ alibo q;ᷓ ad lvnuʒ
regimen in ſpanbopᷣſidẽn. ſiẽ aliquis in tpib
cogit᷑ ſuſciꝑe iutelã vel cuꝛ am pupilli vel furi⸗
oſi. qꝛ hmõ i reipublice intereſt. ⁊ multomag;
iudicandi in republica cũ ſit hc officiuʒ magis
neceſſariuʒ. vtputa ꝙ ſit pᷣpoſitus vel baliuꝰſi
reſpublica inciget/ cui ſalute bonus ciujeti

am moꝛti ſe debet erponere. multomagis ſjee
cleſia indiget pñt rveꝛſone cogi ad pᷣlaturaset

tenentur coacti obedire.qꝛ vᷣni gꝛes. Summũ
paſtorẽ ↄuincit᷑ non amare qui eius gꝛegeʒ re

mut paſcere.qin dirit Jo. vlnm. Paſce oues

meas.viij.q.i.in ſcꝛipiuꝛispe.qð vicet intelli
gendũ niſi ſit ineptus euidemer. D
idem petrus.ꝙ nullus eſt ſponſus eclie.i.epᷣs
vel curatus nec abbas nec pꝛioꝛ miſi aſſentiat
qꝛ q;uis legatũ acquirat de iuꝛe ciuili ignoꝛan

ti. tñ de iuxre canonico nullum ius vel bene fici⸗
um eccleſiaſticũ acquirit᷑ vĩ.quſq; aſſennat.
Pñ de pᷣbendis.c.ſi tihi abſenti.li.vi.dicituꝛ

ꝙ qñ abſenti beneficiũ confeꝛt᷑ quſqʒ ratũ ha

beat ſibi nullũ ius acqiuritur De coactöne
weꝛo ↄditionata ꝑ ſubt actionẽ beneſicij łLofi
cij.ver ſniam lominis.nota diſtinctionẽ in bu
iuſmodi ſᷣ̃m ꝛav.⁊ lvſt. in ſumma.Ant enim
epus cogit cleꝛicũ adſuſcipiendũ oꝛcinẽ q efſft
anneyrus de inxe vel conſuetudine beneſicio v
dignitati quã hʒ aliũ oꝛdinẽ. Et in pꝛeimo ca/

ſu. puta cũ epᷣus vult cogere elecũ in archiay

aconũ vt fiat dyaconus.⁊ electũ inarchipᷣſpi/

terum vel de canũ vel pᷣpoſitũ vel abbatẽ vtfi⸗

at ſacerdos.vtiq; põt cogiꝑ ſubtꝛactõʒ benefſi
cij vel dignitatis non exñte in eo impedimen

to poſt debitã momtionẽ ap.remota di.lx.ĩno
uamus.⁊ de elec.cum in cunctisexcepto eoqð
ibi dicituꝛ de epᷣo. Si aũt hʒʒ impedimemũpe.
de pal. diſtin guit ſic.d.qꝛ aut eſt tꝑale aur ꝑppe
tuum. ſi tꝑale q;diu durat.excuſat᷑.puta qꝛ in
firmus illo ceſſante idẽ qð ſupᷣ.ſieſt ꝑpetuum
et tunc aut pᷣce ſſit collanõʒ beneficij ⁊ ſuittale
quod nõ eſtſibi ius ac quiſuũ.⁊ tunc ſiue ſciuit
ſiue ignorauit pꝛiuanauseſt defacto ſicut deſa

cto tenet.puta vmicida vel illegumꝰ neſci
ebatur aliqd ð bmõi. Si fuit rale impedimey)

mNNMbr

icit tamẽ

1

röuttun
trunt

aflnſt
unmtt

vrmi

Nonhne
ugi

mtltie i
herecrheno⸗

7

icchac.

ctſnſecen
ſenſmnepor

Goelipm
acleſaniſe⸗

Uleſe Gi⸗

Meneſtec
Chetcocenen⸗

Pyoltasecce

MAotrerſti
IDimiche

durgarnece

Urtenlfet
Uliercknume

Moge neini
1 la
Ereinonte
INOodnens
Aſvndirir
fnringrine
cecnete,
We gaceb
(tericaliea

Gimadin

Uti. De
Ne
4

umonio

Mneten
lneli

e
Alſe
tin

AMirxr

Wonden⸗
Menoze

flnn

inmten

=

=. .
= .
S=
2 .
=
*
.

—
E;
— =22 S=
=
☛ =
8

dreinenſtan
4
miſinf

gkröpſten

=
☛

41

S==
=
—

tprſurnun
emnner niimngi

S=
—

recikkiinn
neielsare
dit Janimgitn
ſaingeginckin
epensenen Danmi

4bbosergdnlitſemen
egrinr eerien
micofnim anenin
Acquiri hi tſizent.
cKitittm ndn
neitücttniaſsm
BEII Deatie
übremoninnein e
nmns twndimtammin,

cin iſenmmintiit
Tloorirnurehnefinn
icrni nod
kcxtreti nuſtt
gokus tcklninch, 0
.

=—
—

ir riinſkaiff
wgitruüſr

ntnirnenihun

SeE
S=

mmig enann
õäs
aittzinwomn
agrala
umten ſt
tiſdſic ſeth
niswechtf
untli
mmert ufnn 4
Gicaniugin

0 Ururin

=
E
☛ ——

6

—
☛S6

— S=
☛ ☛ r n⸗ .

=
=

120,4

=
=

=
.

Sar ☚ S

Capitulum . decimũuſept 8

tum ꝙ ius ſihi acquiſitũ eſt.ſi ſciuit ⁊ tacuit.de
ler auferri tanq; ab indigno.vi qꝛ halet moꝛ
bum caducũ ⁊ Imõi. Si aũt ignoꝛauit tũc ita
eſt ac ſipueniſſer. ⁊ qꝛ bona fide ⁊ iuſto titulo
adeptuseſt. ſine ſua culpa pꝛiuaꝛi non veet.
Si aũtimedimentũ ſiꝑuenit ſine culpaſua.
qꝛ murilatus fuit in naſo aut oculo autfaciꝰle
pꝛoſus aſlicto nõ ẽ adiungenda aſlictio.⁊ tũc

non delet pꝛiuari. ſed de redditibo vicarius ſu

ſtentari vel alius aſſignari ⁊ ipᷣe ſic impeditus
de ipᷣis redditib ſuſtentari. Si aũtĩpedimen
tumſupuenit culpa ſua vt qꝛ ſe caſtrauit vt oꝛi
gent. vel qꝛ in ſtupꝛo inuentus caſtratus fuit
pꝛiuaꝛi debet ⁊ ſic intellligit᷑ de cle. egro. x totũ
lec omnia pe. Anſcðo vero caſu cũ ſcʒ vult
cogere ad ordinẽ non annerũ beneficio.⁊ tũc
hm ray.⁊ lvſti.aut loc exigit neceſſitas vł vti
litas eccleſie.tũc ſiclericus ercuſet ſe ſolo vo/
luntate.qꝛ.ſ.nõ vult ⁊ nõ aliarõnabili cauſa
debet cogi ꝑſubtractõʒ beneficij ⁊ officij.ð diſt.

lxxiiij.c.ij.⁊.c.iij.⁊ de eta.⁊ q̃li..c.queꝛis.Sed

ſiercuſat ſe clericus rõe cꝛimis ↄmiſſi.tũc vel
diſ enſare põt ſihabet auctoꝛitatẽ ⁊ałs eſtio
neus vel iᷣm remoueta beneficio qðᷣ obtinet
in eccleſia niſi eſet multum vtilis ⁊ neceſſari
us eccleſie. Si aũt allegat aliudimpedimẽtuʒ

ꝓueniens ſine culpe ſua.vt infirmitatẽ ſiam

non eſtcogendus. ſilłx ſiñ exigit ̊ neceſſitas
vel vtilitas eccleſie.non delet inuitos cogere
adoꝛdines ſuſcipiendos. als punienduseſſet
di. lxxiiij.c. ij.⁊ ad mitteret᷑ eoꝝ appellatio Di
citur aũt neceſſitas cuʒ nõ ſint alij quioꝛdinẽ
tur ⁊ eccleſia indiget vnhitas aũt cum ⁊ſiſũt
alij eccła tamẽ indiget ordinatis De ſic co
acto ad oꝛdinẽ ſacꝛatũ.vtꝝ teneat ↄtinerxe ðt
io.⁊ giiil.ꝙ ſi coactus fuit metu qui poſſet ca⸗
dere in conſtantem viꝝ non tenetur als ſic ex
vra quod metus cauſa.c.plaium qꝛ continen
tia non deberniſi voluntaria.di.xxxi. ante triẽ/
nium ⁊ maxime ſi eſt ꝓteſtat inſecrxeto łe nol
e continere.CLalisauũt ſic oꝛdinatns ſibabeat
vxoꝛẽ.gaude bit priuilegio clexicali ſi vult vi/

uere cleric aliter m ray.guil.⁊ hug. ar. illi?. c.
ſiqui veꝛo.di.xxxij.⁊ lvc niſi tꝛanſiret ad actuʒ

contrariũ. Oel aliter oicas dicit Raij.ſ. ꝙ ſic
coacceusnon teneatur ↄtinere q;tũ ſcʒ adoſuʒ

matꝛimonij ↄtꝛacti ante ſuſceptõʒz oꝛdinis ⁊ſi

vxoꝛ ↄtinere non vult gaudebit pꝛiuilegio ta
men clericali ſi cericaliterviuit. Non autem
gaudebit ſiipᷣa vult continere ⁊ ipᷣe non vult
Sedſitalis habeat vxoꝛẽ tenet᷑ pᷣciſe ↄtinere
ar. viſt. xlv. de indeis. ARegulares aũt oꝛdinari
non debent contravoluntatẽ pᷣ ati ſui m rax.
derem. oꝛ. ad aures. Debent gpᷣſentari a pla
tis ſius vel de licentia eoꝝqᷓ appareat. Item
Fᷣm raij.i eps cogereialiquẽ oꝛdinari exisen⸗

—

te eceleſie neceſſitate. nis reccet debettame

clerirus o bedire ceſſante legiti moimpedi nẽæ

to.qꝛ non eſt malum qð ei pᷣcipit᷑ immo iuſtũ
ri. q.iij.quid eꝛgo. De irregularitatiboq̃ impꝛ

diunt ꝓmonendii. balxsinfꝛa in ti. de xrregu⸗
laritate p to ux. De hiaqᷓ deunt vel ſuſen⸗

dunt iaʒ ꝓmotum hes in ti.de ſuſpenſione.

De penitentia ⁊ effectu eius ⁊ diffinitõe ⁊

impedimentis ⁊ remedis eius.

Capitulũ.xvij.

E penitentia inqnit

chꝛiſtus. OJathei. iij. Penitentiam
agite. ⁊c hec eſt virtus ⁊ ſact̃m.⁊ in
q́;unn ſact̃m tꝛia in ea cõſiderantur ſicut in a⸗
lijs. Onum. ſſ.qð eſt tm̃ ſacẽ̃m id ſcʒ qð exterxi

us geritur vt eſt abſolurio ꝓ ſoꝛma ⁊ ↄfeſſio

⁊ ſatiſfactio ꝓ materia?lliud eſt qð eſt ſacẽm
T res vt oꝛnatus ⁊ pñia interioꝛ.Aliud qðeſt
tantum res. vtremiſſ io peccatoꝝn. Quan⸗/

tum ad pꝛimũ.ſcs.id quod eſt ſacẽm tantum

ſic pnĩa non habet alia n materiã a ſuſcipien⸗
te.ſed ſolusactus veꝛboꝝ. Et rõ eſt m thomꝗ
in. iiij.qꝛ eum ſact᷑a ſint quedaʒ medicine ſpũ
ales.ſicut in coꝛwꝛalibo medicinis.quedamↄ
ſiſtunt in ſola paſſione vel receptiõe curati.vi
ſectio vulneris ⁊aappoſitio emplaſtꝛi. Et que⸗
dam conſiſtunt in actu laboꝛ antis.vt executõ
nes ⁊ hmõi. Ita in ſacr̃isquedã non reqrunt

»

actum eius qui ſanctiſcat᷑ q;tũ ad ſubam ſaz

menti.niſi ꝑ accidens.⁊ ſicut remouens.pꝛo/⸗
hibens. icut in baptiſmo conſirmarione ⁊ hu⸗
iuſ noch. Et in his ſacꝛamentis mateꝛia q̃ ſig
nifieat ⁊ cauſat. eſt quid exteriusappoſitum
Queda n veꝛo ſunt que per ſe ⁊ eſentialiter.
requirunt actum eius. qui ſuſcipit ſacuaamen/
tu n. vt in matꝛimonio ⁊ pnia.⁊ in hisnon eſt
materia aliquid extꝛa ſuſcipientem.ſedipᷣi ac

tus exterius exterius apparent ⁊ facunt quod

in alijs materia. Res ⁊ ſacꝛamentum eſt
penitentia interioꝛ id eſt contꝛitio ⁊ oꝛnat pe
nitentia emim ſacꝛamentuʒ non impꝛimit ca
racterem ſed oꝛnatu n. Et contꝛitioquidem
eſt diſpoſitio reſpeciu actuslibeꝛi arbitrij ⁊ res
⁊ ſacꝛamenmm reſpectugꝛatie gꝛatum faciẽ⸗
tis. Oꝛnatusautem reſpeciu gꝛatie ſacꝛamẽ/
talis. Et in attꝛito eſt oꝛnatus.aſi non contꝛi
tio. In contꝛito eſt etiam vnus oꝛnatus et
maioꝛ gꝛatia infundit reſectu duplicisdiſro/
ſitõis.i.ſacx᷑i qͥ fit per oꝛnatũ ⁊ libeꝛi aꝛbitꝛijqͥ
fit peꝛ contꝛinonem. De oꝛnaiu habes ſupꝛa
eodem ritulo. c. pꝛimo. Res tantũẽ remiſſio
pctõꝝ Obi ſcienqũ ᷣm tlv.ꝙ cã pꝛicipalis re

4

miſſionis pcti. ᷓ ad culpaʒ eſt veus meritoꝛia
remiſſio et paſſio xpᷣi.auſa formalis eſt gra

tia. Cauſa inſtrumentalis eſt multivlex. quia

ↄtritio inq;tuʒ eſt actus vᷣtutis pnie. eſt cã vt
remouens ꝓhibẽs. Sed pureſt ꝑs ſacti pnie
eſt cauſa inſtrumentał ⁊ ſur ↄfeſſo ⁊ ablutõſa

cerdotis eſt cauſa inſtrumentalis.Sic̃ ad foꝛ⸗
nicationẽ cutelli multa ↄcurrũt qꝛ ⁊ ars fabri
⁊ manus eiꝰ⁊ malleus ⁊ incus ⁊ ignis ⁊ alia.
ad remiſſionẽ pctĩ etiã q̊ ad pniaʒ oĩa pᷣdicta o

Pantur plus ⁊ mninus ᷣm deuotionẽ ⁊ conatũ

penitens remiſſa tñ prius oĩ culpa moꝛtali qꝛ
cũ mortali non eſt hõ capax remiſſionis alieꝰ
pene. Dalet etiã ad remiſſionẽ pene ſatiſtac/⸗
tio iniuncta.⁊ oĩa bonaopꝑa facta in charitate.
flagella patienter tolerata ⁊ indulgentie.

PBer penitentiam

⁊ pe.⁊ ray.qð etiã aug.de pe.diſt.v.qͥ vult.qð
ſic declarat pe.de pal.in.iiij. Oꝑa nr̃a dicũt
viua ⁊ mortua ⁊ moꝛ.⁊ viuifi.ꝑↄꝑgatõʒ ad ea
nüunt naturaliter.ſic em̃ illa dicunt viua nõ
olum q̃ hñt pꝛincipiũ vite.ſed oꝑatõʒ vt ocu
lus videndo ves ambuilado.moꝛiua q̃ neutrũ
hñt.Ooꝛtificata q̃ hñt pꝛincipiũ vite.ſʒ non
opatõʒ ꝓpter aliqð impedimentũ vt mebꝛũ

putridũ Niuiſicata ꝑ amotionẽ impedimenti

oꝑatõis vite redeuntad ſuas oꝑatões. Sico
pa nr̃a ſpnj aliter dicunt᷑ viua qꝛ ꝓcedũt a cha
ritate q̃ eſt principiũ vite ſpũalis.⁊ ꝑ merituʒ

v ſunt perducere ad vitam etern am. que eſt

veꝛa vita. Iſte enim eſt finalis actus
operum noſtrorum OJortug vero dicuntur
q̃ fiunt extꝛa charitatẽ ⁊ dicunt᷑ moꝛiua erx apti
iudine.qꝛ.ſ.potuerũt fieri in charitate ⁊ ſic fu
iſſent viua. OJoꝛtificata vero qꝗᷓ facta ſuerunt
in charitate.ſed ꝑ meritũ nõ pñt ad vitã glo/
rie ꝑducere efficaciter ꝓpter impedimentum

pẽti moꝛtalis ſuꝑvenientis. Ditificant autez

cum impedimentũ moꝛtificatiõis amouetrĩ H
eſt moꝛtale ſuꝑuenies. Sednota ſᷣm tlv.
ꝙ reſuꝛgens ꝑ pniai a moꝛtali nõ oʒꝙ reſur
gat in eodẽ gꝛ adn gre ⁊ charitatis quã amiſit
H põt reſurgere in eqᷓli maioꝛi ⁊ minoꝛi.ᷣʒ co
natuũ ipiꝰpenitentis Et ex ̊ oꝛit᷑ dubiũ quõ vi

uiſicent᷑ oꝑpa moꝛtificata in eo qͥ reſuegitĩ mi/

noꝛi chaꝛitate ⁊ in illo ſtatu moꝛitur. cñ pᷣmi

um recipiat᷑ m ſtatũ in moꝛte.nõ ſ̃m ſtatum
Pteritu. Sed rñdet pꝑe. de pal. ꝙ ꝑ penitentiaz

reuiinicere merita põt itelligi vupir. DHno mo
tu ad pᷣmiũ accidentale. ⁊ ſic nõ reuinſcũr.
niſi llius pᷣmij ſittalis conditio ꝙ requirat cõ
tinuuaté ⁊ ppetuitatẽ ſicut aureola ꝓgimtar?
Alio mõ q; tuʒ ad pmiũ enentiale? ſi ꝑ ſe lo

quendo reuiinſcut pſuppoſito ꝙ moꝛiat cũ tã

K.i.
reinuiſcũt opa mortificata ꝑ pctm̃ ſᷣm tivmã.

quartuſdeci.

to gradu charitatis.q;tũ amiſeꝛat qꝛ tunenõ
eſt tm̃ ex merito vltimo pꝛimo ⁊ ꝑ ſe ⁊expnia
ſicut ex remouente ꝓhibens ⁊ ex vltima cha⸗
ritate ſiẽ exnaturali viſpoſuõe neceſſaꝛia re⸗
cipit q̃ntitatẽ pᷣmij eſſentialis. Per accidens
aũt eſſe põt ꝙ nõ teuiiiſcunt ex indiſpoſinõe
recipientis à ad integꝛitatẽ.i.tantã quanita
tem pᷣmij ſ̃m em̃ tlv.ſuꝑ eplam ad romig.qn
titas pꝛemij eſſentialis qð ↄſiſtit in viſiõe tei
rñdet qnantitati charitaris in via.Et quanti⸗
tas pᷣmij accidentalis tñdii quãtitati latoris
bonoꝝ oꝑum. Et de loc intelligitur illud apo⸗
ſtoli. Onuſqᷣſq; ppriã mercedem accipier ̃ʒ
ſuum laboꝛem. HNota ꝙ pnia ⁊ plures alie vir

tutes dicunt ſundamentũ ſʒ diuerſis reſpecti⸗
bus.Cũm em̃ fundamentũ ſit pꝛima ꝑs ediſi

cij ⁊ ſuſtentatio totius edificij rõe pꝛioꝛitatis.
In ſpũalibus fides dicitur fundamemiũ vir⸗
niuũ ſunpliciter. Penitentia vᷣr fundamentũ
rõe pꝛioꝛitatis non ſimpliciteꝛ ſed in genere
eoꝛum que verrinent ad effecti.⁊ quo ad fugã

mali cõmiſſi.Cimor etiã dicit᷑ ſundamentum

q;tũ ad ſugã mali cõmittendi. Charitas dicit᷑
fundamẽtum rõe pꝛioꝛitatis q̃ ad ꝓſecutionẽ
loni. Sed rõe ſuſtẽtatõis dicitur bũilitas fun
ſamentũ in ꝓſpeꝛis. foꝛtitudo in diuerſis

g.ii

Clvmas in quarto.

Penitentia

autẽ ſic diffinit ſm Bꝛeg.⁊ Ambro. ꝙ eſt p⸗½

terita mala plangere. plangenda uerum nõ
cõmittere de pe.di.iij.que diffinitio daturper
duplicẽ actum eius ̃m tlv.vnus pꝛeſens te⸗

ſpicit. wloꝛ de ↄmiſſis. F.letus em ſumit᷑ pꝛo

loꝛe interioꝛi.Alius reſpicit ſutux.ſ.pꝛopoſi
tum non cõmittendi vlterius. Et ſic non cõ/
mittere intelli gitur quo ad propoſitũ ꝓtũc cñ
penitet. Hõ em requiritur ad veꝛaʒ pnĩam ꝙ;
aliquis vlterius non peccet.qꝛ de eſſentia ali⸗
cuius rei nõ eſt aliqind futun. Illeergo ancto
ritates de pe.di.iij.ille ⁊.c.ixriſoꝛ ⁊ alie que vi
dentur dicere ꝙ non eſt veꝛa pnia.ſed inanis
cu quis itex peccat.vel referunt ad idem tpᷣs.
pm ray.⁊ goff.quo quis penitet cũ.ſ.⁊ſi volʒ de
ↄmiſſo nõ iñ ꝓponit abſtinere vel ſi vere pem
teat ðꝛ inanis recidiuando.qꝛ pꝛiuat fine ſeu
ſꝛuciu eius qui eſta bſolutio ꝓptex peim ſuꝑ/⸗
ueniens. uod ant dic hiero. ꝙ ſecunda ta⸗

bula poſt naufragiũ eſt pñiazʒ ſen culpã ſunpli⸗

citerↄfiteri ð pe di.i.loqͥt᷑ methaplvrice ad ſi

militudinẽ nauigan tis qͥ ſeacta nam aurilo.

glicuꝰ tabule ducit᷑ ad poꝛti. Sic ſpnᷣaliter fra

cta inocẽtia baptiſmali pꝑ moꝛtale qᷓ eſtnauius
⁊ prima tabula nõ eſt alia via ſalut:.miſi peni⸗
iĩentig que ðꝛ ſecundatabula.ꝗq; tabulaeſtoſt
nauſagunm. ſed non ſecunea poſt pſun

Pntenteſen

finigit
nicencie
epoͦczclls
arirntfn
ſickhͤaen
ſichſeſecüin
ek w
Necke
.
riigninn
1Wnelig

diii asd

hntinte
Ueſ Molien

Kpiotetenoe

Pitcnnerion
Poecuntx

Aunonalin
iteſneg
äßntho⸗

enicenie

Renmmn

iofer

encid

enietef
ſmnnnge⸗
nſns
aiſn
ſinnel
hantif
plnid:
enſoin

nünplinerſttgn
matfeltittufe
wedidikinemmn
cönngend ſiuni
eaitrsda enntt
Künös dnn üllefn

Eistbnnminit

1n
da
n Drturdogeß
Nen tAirgenulenni
N.i gedifnrodannn
sfnI Mspeſner
miſs elpeninin
Arhotſinn ir
Endinirnis ffftnne
ur onpii,i

rcnmtrutresnin

uningNithi
nmntin, punt
i lei mnatteten
mntitnſtkftinn
vennti fi
rktfnernlienn
õõäü
no eilif
ickrin lhiſi
Sõ
nsgfalatelaln
ipni Sſpilluli
omrttkeie 1
alrnalitl ie
Ctnii iltn
eumapttu

—
— — =
=r — == ——
— ☛S☛r =

Capitulum decimũſeptimũ

QAuod aũt de xe. di. ij. dicitur p aug. ꝙ venite
reeſt venã tenere vt ſem ver puniat in ſe vleix-

ſcendoqð cõ niſit vt in. . ſi apłs. Obi diẽ ꝙ

penitensſempꝑ voleat ꝛc. Intelligendũ ẽ ̃ᷣn

Pe. non qͥdẽ pnia m exterioꝛẽ delere eſſe ppe

tuam nec eniã pnĩam inteꝛioꝛẽ actualem.i.
ſe mper actu wole at ſed hĩtualẽ.i.ſꝑ deberhabe

re hanc diſpoſitõz in mentee cũ menti occur

ar. Atem qꝛ dicit Aug.in dicto.5. ſi aplus

q venitens de wloꝛe gaudeat. Scisdũ ꝙ tꝛꝛ⸗/

paſſio concupiſcibilis. ſic ſimul nõ ſunt eti
ſap oꝛ ⁊ gaudiũ. Scðo accipit ꝓ

am de diuerſis ool

ſtitiacoꝛdis ↄtꝛiſtatio ałs ↄſtꝛictio coꝛdis.que

plici aciu voluntatis ⁊ tũc ꝓut ſunt de eodem
nõ ſunt ſil qꝛ Zriant᷑.⁊ ſilx ſiſunt de diueꝛſis nõ

ſuboꝛdinatis. ſz ꝓut ſunt oꝛdinatiita ꝙvnum
eſtro alterius ſic ſtant ſimul. Et ſiceſt in prpoſi

to ĩmo foꝛte ſunt vnus actus ſic finis ⁊ id qð
eſt ad finẽ qꝛ vbi duo ꝓpter vnũ vtꝛobiq; tm̃
vnñ. vñ ꝙ ðᷣt tv. vtꝛuq; non poſſe ſil eẽ eãlit
intelligendũ eſt q;tũ ad cauſalitatẽ⁊ pꝛĩcipa⸗
litatẽ nõ q;tũ ad intenſiõʒ ⁊ remiſſonẽ ſᷣmrẽ
ſi differũt vł m rõʒ ſiſimt vniusactus re.quia
vnũ eſt rõ alteri ꝰad intenſionẽ em̃ ⁊reminio
nẽ cauſe ſeqᷣf intenſio ⁊ remiſſio effectus.quã
toei plꝰ colʒ de pctõ tanto plgaudʒ ð wolore.

penitentie ſeu fructu Nota m pe. de pal. diſ.

riiij.ꝙ pmna veler oèn culpã aciualẽ moꝛtaleʒ
⁊ venialẽ cui applicat ſpẽaliter.vñ cꝛiſ.de pe.

Di.iij. Calis ðᷣt etiã ſi ad ſummuʒ qͥs puenerit
malor:⁊ inde reuerti velit ad vᷣturisviã ſuſci⸗
pit.ſ. deus libenter amplectit᷑ ⁊ oĩa facit qtenꝰ
ad pꝛioꝛẽ reuocet ſtatuʒ hec ille. ⁊ qꝛ moꝛtalia
hñt connerionem er ꝑte auerſionis qꝛ oĩa a
eo auertunt. vnũ nõ di mittit᷑ ſine alio ʒ tlv.
Sed mortalia pñt dimitti ſine venialibo ⁊vnũ
Veniale ſine alrero qꝛ nõ hñt connexionẽ adi/
uicẽ ᷣm tho. Scðo nota ꝙ pnia tollit pʒnam
eteꝛnã.penã aũt tꝑalẽ ſiꝑfecta ſit toralitrollit
vel ſaltem mmuit. Oñ ðᷣt ke. ꝙͤ ſiẽ qͥ vvĩiem ita
1 q deu offendit peccat dupł? qꝛ ↄ eqlitatẽ ami
citie in q;tũ debitũ affectũ nõ impẽdit ⁊ Z eali⸗

tatem iuſtitie inq;tũ rẽ vł lvĩem velobſequm

ſubtꝛabit oʒ ̊ neceſſario vtrunq; reſtituere ⁊
qquia reſtituta anucitia nõ ſtati reſtitui resab
lata.iõ p remiſſionẽ cłperemanet reat pene
ſatiſtactoꝛie.ſ. cõiter. ar. de peni. di. i. ſi peccatũ

dicendũ. Cercio nota ᷣm ꝑæ. de pal. ꝙ ſeqlaʒ

ad petm qð ẽ tra vre ad pcim⁊ reiraere a pec
caio ſi pnia qᷓ eſt virtus et ſactm ſit ꝑfecta.

ritpctm̃ ↄ miſſum.nõ acceptet ſ̊ ᷣjn rõʒ cvole

otu cordis qꝛ leticia eſt coꝛdis latitudo ⁊ tꝛi

duo enã ſimul eẽ nõ pñt.Ceꝛcio accipit᷑ ꝓ ſin

toraliter vlet iſt am ſequelã ⁊ iſtasreliquias.
Si aufe meſſet cõpleta pnia que eſt ſactᷣmn ⁊ ſ
ſequela cũ in mo nenro poſſit eiſe leta om /
nis vna non aũthĩtus malus acquiſitus. Seccd

ſipñia virtus eſſet ꝑfecta tunc ſequela eſato
taliter deleta quia habiius vitioſus totalit cor

ruptus Oaarto nota ʒʒ tlvm̃.⁊ pe. ꝙ reſtimuit

venitentia omnes virtutes neceſſarias ad ſa-

lurẽ quia re mouendo prohibens reſtituit gra⸗

tiam cum qua omnes virtutes infundunturſʒ-
neceſſarias ad dignitatem non infundũt nec
reſtituit Quinto ꝑ penitentiã vitantur flagel
la temporalia Llmbꝛoſius NHouit wninꝰmu

tare ſententiam ſim noueris mutare delictuʒ.
et de pe.diſt.prima ſed continuo ⁊ ca.imporxui⸗

na ⁊ ca.ſi agamus. Nltimo nota penuentia ñ
reſtiniit impunitatem in foro contentioſo ĩ⸗
mo habens bullam de abſolutione ab vomici⸗
dio nipilominus ſuſpendeꝛetur nec liberat ab

irregularitate Atem mortificata opera meri⸗/

toria per peccatũm.per penitentiaʒ reuiuiſcũt.

De impedimenti s. Füii

penitentie dicit petrus de palude poſt magiſt·

ſententiarum in.iiij.di. xvi. ꝙ bypocaiſis ⁊ lu
di ⁊ militia ⁊ negociatio imvediunt venitenti

am. Et hypocꝛiſis quidem impedit pꝛopter h̊

qꝛ eſt habii malꝰ q̊ͥ homo eſt ꝓmptus facere
lbona oꝑa ꝓpter lvies ⁊ ſie in clinat vt oꝑaq̃

alg eſſent digni fructus pnie nõ habe ant hũc

effectũ.Ludi taxilloꝛũ cloꝛeaꝝ hiſtrionũ ſpec/

taculox in haſtiludijs venationiba ⁊ hmõi im/
pediunt qꝛ nimis diſtrabũt mentẽ a deo ⁊ diſ/

ſoluunt vana leticia cũ tũ enitẽs debeat habe

re cor recollectum ad veũ ⁊ wlorẽ de pctõ Bi

litia vᷣo ⁊ negociatio enã ĩxdiũt ⁊ qꝛ mentezz

diſtrabũt ⁊ qꝛ menteʒ multis pctis cõiter im⸗

plicant. Oeꝝ qꝛ iſta aliqñ ſuntvemialia ⁊ aliqᷓ
ex lhis aliqñ licira ideo non impechunt de nece

ſitate penitentiã⁊ fructũ eius niſi cũ ſunt mor

talia vt de pꝑe.di.v.negocium Etde his mate

rijs habesin ſcðᷣa parfe in diuerſis. c. Sunt

alia impedi mẽta pñĩe interiota ⁊ fm Ray.

net/ erciũ eſt ſæs vana⁊ ſec tripix qͥa diu vi

uenqdiquia diuitias acqrendijt da miſericor/
Diã ↄſequendi fin aliter
niam obtinedi velpo!

1 i vel woſt veniã in bono pſeue⸗
ranci. Et ðſperatõʒz veme inducunt tria.ſ.
ↄſideratio grauitaspcti.ſiẽ cayn dixit Oaior

eſt iniquitas mea q;ᷓ vt ⁊c. Geneſis.iiij.com
eſtↄſideratõ frequẽtatõis. Cogitat em pecca

2 loſti. in ſumma ſunt q̃tuor. Primũ eſtvudo
ↄpfitedi qͥ retrabit ſupꝑbos du nolunt videri ma
li. Scõm eſt timor ſatiſfacciendi. Timent em̃
quidã ꝙ non wodſent facere pniam qᷓ eis impo

2

9

Uartũ ẽ vᷣſperatõre ⸗

2ðò

“?“o

toꝛ. Ald quid confitelvr. cras iteꝝ cadã in hõi.

Cereaum conſideratio diuturnitatis in pecca
co. Cogitat em̃ tamdiu ſteti in hoc reccato de
illo ꝙ nunq;ᷓ miſeꝛicoꝛdiaʒ obtinebo.

De remediſſ i.V
contꝛa dicta impedimẽta. Hota fim ray. alv
ſtien. contzꝛ a pudoꝛẽ eſt tꝛiplex remediũ conſi

deꝛationis. Pꝛimũ eſt conſideratõ rõls natu
mralis. Si em nõ eꝛubuiſti peccare, quod ma

lum ⁊ inlvueſtũ eſt.non debes eribeſcere. id ẽ
ꝓpteꝛ ruborem oimitteꝛe confeſſioneʒ pecca/
toꝛem qð bonũ ⁊ boneſtũ eſt. beꝛ. Omnia inſa
nia hoĩm pudet ablui.⁊ non pudat inquinari.

abſtergitur caliga ⁊ cõtemnit᷑ anima.Secun

dũ eſt virtus diuine intuitõis.Ad heb· iiij. ca.

ODinnia nuda ⁊ apta ſunt oculis eius. Cerciũ

2patio future ↄfuſionis. Nanʒ.iij. Reuelabo
pudenda tua in ↄſpectu oĩm narionũ. Con
tra falſim timoꝛẽ eſt eriaʒ tꝛiplex remediuʒ
Primũ eſt ꝑ conſiderationẽ pene pñtis pauci
tas.⁊ econtrario in futuꝛo pene multiplicitas

ps.OJulta flagella pcrõeis quia ignisſulplour
aſpectus demonũ.tenebꝛe vermis ⁊ alia. Se

cundũ eſt vene pñtisleuitas ⁊ econtꝛa ſiture a
ceꝛbitas. Yob. vi.qui timet pruinã ideſt penã
tꝑ alẽ.ixruet ſuꝑ eum nix.i.pena futuꝛa gꝛaui⸗

oꝛ. Cerxciũ eſt pene pñtis bꝛeuitas econuerſoĩ
futuo eteꝛnitas. OJath. xxv. Ite maledicti ĩ

ignem eternũ. Contra ſpem vanam eſt tꝛi

plex remediũ. Naã ꝗ ſpem diu viuendi eſt iliq
quod dicituꝛ ioco.iiij. Que eſt vita noſtꝛa va

poꝛ ad modicũ paꝛẽs⁊c.⁊ hnõi/Contꝛa ſpem
diuicias acqᷣꝛendi eſt illud. iob.xxvij. DHiues

cũ wꝛmieꝛit nihil ſecũ aufert ⁊c. Exẽplũ di⸗

uit dicẽtꝭ. Fia mea hẽs multa bonalc.uẽ

xij.Cõtra ſpẽ miſericordia ↄſeqndi eſt ilud
Ecci.v. Fili ne taꝛdes conuertiad dñm.⁊ ne
diffeꝛas ⁊c. Et illd hiere.aſſidue peccantunn
nec miſeꝛetuꝛ deus Contra deſgeꝛationem
de venia eſt triplex remediũ. Nã õ deſpeꝛ atõʒ

rõe gꝛauitat) pcti ẽ illud iob.vi. Duinã appẽ
deꝛentur pctã mea ⁊c.paſſ.o em̃ xpi eſt ſortior

da- 2e- —

ad diſſoluẽdũ q; q;tũcũq; pctm̃ ao obligãcũ.⸗

tꝛa deſeꝛationẽ rõę multitudinis pctõꝝ eſtil⸗
lud. Oarh. rviij. Mõ dico tibi ſepties. ſed vſ

q; ſeptuageſieſſepties.i.oĩa pctã ⁊ de pe.diſ.iij

Scdiau. Con tra deſpeꝛatõz rõe diuturnitatiseſt
illud Eʒechie. xviij. An qcunq; die conueꝛſus

fueꝛit peccatoꝛ. oĩ mi imquitratũ eius nõ recoꝛ⸗

cdaboꝛ. de pe. di. vij. ꝑ torim. Contꝛa deſpeꝛa

☛

tõnẽ ꝑſe nerandi in bono ſunt tria remecdha

Pꝛimũ eſt meditatõ moꝛtis vbi oĩa oſtendũ/

tur vana.Eccẽs.xi. Si multis annis vixerit o

*

mo ⁊c̃

no 1. Scm eſt ivſtis ebilitanio. qꝛ debilis
eſt hoſtis qui nõ vincit niſwolentẽ. immo nec

quartuſdeci.

in woꝛcos intꝛauit niſiꝑmiſſus.Et iſtam hiler
tatem oñdir.Amb.xv.q.i.non eſt.Ceꝛciũ re⸗

mediũ eſt vĩs fortitudo.qᷓ puenit ei ex quinq;
Expctõꝝ remiſſione.ex leticia ſpnali.ex aꝛma
mura ſpñali.ex exercitu bonoꝝ. ex dei ptectöe
De parubuſu HH.Ei.
penitentie. NHota ſᷣm pe. de pal. ꝙ pfia hʒtꝛia
genera ptiuin.ſ.wotentiales. eſſentiales ⁊ in⸗
tegrales. Pꝛimo quidẽ habet partes q̃ſi po⸗

tentiales quar ↄdino eſt. ꝙ vna continet ali⸗
am ⁊ plus, ſicut dicimus alatn. vt totũ potenti
ale diuidi in ſuas paꝛtes potentiales.in vege

tatiuum.ſenſitiũ ⁊ intellectiuum.⁊ ſenſitiuuʒ

tontinet in ſe vegetatiuum ⁊ plus.⁊ intellecni
uum vtꝛtũq; ⁊ plus etiã. Et ̃m has partes ac

cipitur diuiſio pñ̃ia data ab Aug.de pe.diſtt.i.

CTres ſunt actões.ſ.ꝙ eſt pñie ante baptiſmũ

TT hec ꝛequirit contꝛitõʒ pnia poſt baptiſinũ de
venialibi ⁊ hecconteitõʒ ⁊ ſanſfactionẽ.pnĩa
vſt bapti ſinum de mortahbo.⁊ hec requiꝛit cõ
tꝛitõʒ⁊ conſeſſionem.a ſatiſfactõ, Scðo pe

nitentia hʒ paꝛtes ſubiectiuas. ꝗᷓ rñdent toti

vniuerſali.ſiẽ indiuidua ſunt ſpẽi partes.haꝝ
conditio eſt ꝙ quelibet ꝑs continet totã natu
rã totius.ſiẽ ꝑe.⁊maꝛti.totã hĩs natuꝛam.Et
ſic pñia ſm ray.diuiditur in ſolennẽ publicaʒ
⁊pꝛ iuatã. DNPnia pꝛiuata eſtilla q̃ fit ſecreto cõ

feſſoꝛi.extꝛa de pe.⁊ re.c.omnis.⁊ vt dicit al⸗

leꝛ.in.iiij non tenet᷑ hmo ꝓ q̃libet pctõ ma⸗
nifeſto ꝓpter qð ſcandalizauit alios pnĩam ſu

am manifeſtare alij q;ᷓ ſaceꝛdoti.ſzqͥ ſeẽ ſcan⸗

lũ ĩ cõi tenet᷑ ad oñdẽdũ bonũ exẽplũ in cõiqʒ
eoipᷣo ꝙ vidʒ ſcãdaliʒatꝰ ꝑ malũ opꝰ ei lvnuʒ
exẽpluũ vite eiꝰ. pᷣſumere emẽdatõʒeiꝰ. Pe
nitentia publica ſ̃ᷣm ra y.ꝓprie ẽ q̃ fit in facie
ecclie.nõ qͥdẽ cũ obr̃uatõe eoꝝ qᷓ fint in ſolẽni

ſz cũ iniũgit ꝑ egrinatõ ꝑ mũdũ cũ baculo cu⸗
bitali Iſcapulari. vel veſte aliq̃ ad oſueta.et

hãc pnĩaʒ pᷣt iponere ſimpli ſaceꝛdos.⁊ pᷣtec̃i

vni clerico qñ cꝛimẽ ẽ publicũ ʒʒ tlv.in.iiij.⁊
beꝛ.ĩ glo. ð pe. ⁊ re.c.q̃ſit.lʒ ray.⁊ lvſt. õrium
dicãr. YAtẽ ðt ꝛvil. dur. ꝙ pniaz publicã ſedes
apłica nemi.agẽdã ĩdic.niſivbi ẽ enꝛia. ,ꝓva
dãt ſe vᷣlerãdo ꝑ ecclias certis die bo.pnia ſo
lẽn) qꝛ ablata ẽ ð vſuecle.iõ breuiſſime ꝑ tꝛã
ſeo lec fʒʒ ray ĩponitſolũ ab epo łð mãdato eꝰ
⁊ſolẽnis ec recõciliatõſeiꝰ reuat epo ⁊ iponi
iuꝛ ꝓcrimie enoꝛmi.⁊ vulgatiſſimo qð ↄmo/
uetvꝛbẽ ł villã.vt.xxvi.q.vi.c.fi. nec dʒ ĩppni
clerico niſi pꝰ vpoſuo.iqꝛ ipᷣa icnẽ irregularita
tẽ vt di.l.ↄfiꝛmãdũ.nec iterat hec pnia ſolẽnis

mſi ↄſuetudo ſitĩ Zꝛiũ de ꝑe.di.iij.reperũt.mo
dus aũt ꝗ imponebat.hẽt᷑.di.l.in capite.⁊ duʒ
durabat lc pnia nõ poterat itꝛaꝛe eccleſiã ni
ſi a qnt a feria i cena vñi vſq; ad octauã paſce

nnoe⸗

eicnnin⸗

inſethi

rpdngee

ſch e⸗

ichinin
irilnn
tiniſen
ſinnpen

tiiſope
allent
munun
ht
Pernriion

ctintatet

omme

fſesſunpruscl

lettwa⸗
Mnlͤftenci
focfatr
encſntime
ſeentecere
Nberanlfn
lnſcnen
cini⸗
Cütegurrin
gie Ccdone
ſoanco Terci

ncoſepoin

Cerinittn
gleroreſnen

ſeñn wfurn

noffe
ſſigenci b

Cnnntaiusk

HCönonſt
fenconarbat
Euonieder
ſönonei
fabponn
Apünmi
ſnkectn
cintons
ii
Nuhumgn
ſigtſiin
kahrantgg
ntatafe

en :ſuſini
Seſtbegnig iiine
emnuſmſüen
rin sannentin
men püitronimant
Mänrmnſchenigbin
umgeſtluiͤßtbenns
irONIs :Ndi
lemtäizältſosit
oiceii Mi eigiiniin
ta gmüpin
zpwneretmigire /
fnnat Freiifltſi
tfnbeemifßiihi
numi ricidiachen

lrteniinti ſtaad

en iiglhes ⸗i
miigttkäßfhnin
1 itiguttntum
lan gmintliſſcer
eninniguſen
Aisensdeh zſit
ſerke öhtuſinht
ibhitweiolönitnt
mue efiehoſ
i1rulaninot
miqni lelgfi
nfiitiliin
tertenm erptieſin
zirgnenndn
1, PNlon nna
periſuriil .
täinſooliul

Capituum derimũoctauum

Cercio pnĩa habet ptes integrales.ſ.contꝛi⸗

tionẽ. confeſſionẽ.⁊ ſatiſſactionẽ.inq;tũ ſcili⸗
cet pnĩa eſt ſaccrm. Dnde chꝛi verfecia pnia
cogitveccatoꝛẽ omnia libenter ſufferre.ĩ cor⸗
de em̃ contꝛitio in oꝛe confeſſio ĩ oꝑe tota hu

militas.ſ.ſatiſtactõis de pe.di.iij. Sʒ nota ſm

pe. de palu.ꝙ contritio dupliciter accipit᷑. vno
modo ꝓpꝛie ꝓ actu gra infoꝛmato. ſic non
eſt ꝑs ſacti.ſed ꝛes ſact̃i vel primus effectei

vt habiti in facto vel ſuſcepti. Scðo mõ acci⸗
pitur ꝓ actu liberi aꝛbitꝛij colentis de pctõ qui

non põt dici res. cum nõ ſit effectus eiꝰſʒ ẽ pꝛi
mũ pꝛincipiũ eius.⁊ ſic eſt ꝑs ſacti ꝓut exteri

us ſignat actu vel habitu. Et figurata eſt pnia
P tꝛiduũ q̃ xrpᷣs ꝑditus requiſitus inuentus eſt
Luce.ij. Et ꝑ tꝛiduũ de q̃ exo.iij.c. DPiã tꝛiũ di

„

erum ibimus in ſolitucie ⁊c. Et triduũ mor⸗

tis chꝛiſti

He contꝛinione ⁊ neceſſitate eius? quali⸗
tate. quãtitate ⁊ cauſalitate eius. Ca. xviij.

contritione ſcien

DdDdiuinm eſt ꝙ ſic diffinitur magiſtralit

Lontꝛitio eſt wloꝛ ꝓ peuis volũta⸗
rie aſſiunptus cũ ꝓpoſito ↄfitendi ⁊ ſatiffaciẽ/

tum cõfitendi ⁊ ſatiſfaciendi requirit᷑ in moꝛ
tali qꝛ q;tũ ad veniale nõ requirit᷑ ꝓpoſitũ cõ

fitendi niſi im̃ ꝑ accidens ratione pᷣceptiec⸗

cleſiaſtici. Nec etiã ꝓpoſitũ ſatiſtſaciendi. Sʒ
q hic nõ vult ſatiſfacere moꝛtali nõ vr eſſe
inſtatu ſalutiſ Et nota ᷣm de pal. poſt tlym
ꝙ cũ ad vnã contꝛitionẽ concuxrunt iſta qᷓmi⸗
oꝛ q̃ requirit iuſtificatio impij. Pꝛimo infuſio
ar̃e. Scðo motus liberi arbitꝛij in petm̃ dete⸗
ſtando.Lercio motus liberi arhitꝛij in deũ di⸗
gendoſuꝑ oĩa.Quarto ꝛemiſſio culve.q̃ ſimul

tpe ⁊ in inſtanti in vno ſunt.vnuʒ tñ pꝛecedit
alteꝝ oꝛdine natine ⁊ intellectus. ⁊ ̃m oꝛdi⸗

nem poſiuun in motuliberi aꝛbitꝛij ad deſtꝛuẽ
dum pctm̃ includitur ꝓpoſitũ confitendi ⁊ ſa
tiſfaciendi. DHic nota 'm pe. illa quatuoꝛq̃ cõ
cuꝛrunt ad iuſtificatõʒ impij q̃ notant inillo

ſu.Cõmoiiſſti dñe terrã.i.pctõꝛẽ⁊ G ꝑ ĩfuſionẽ

gre ⁊ continbaſti eñ ꝑ motũ woloꝛisde pctõ.ſa
na contꝛitões eius.ſ.dando remiſſionẽ culpe
qꝛcõmota eſt.i.ſimula totaliter mota a te di

ligendo ſuꝑ omnia ᷣm pꝑæ.in.iiij.ſicut in natu
ralibo ↄꝛ ourũ id qð reſiſtit actui vellapis mol

le quidẽ cedit vt caro ⁊ ceꝛafrangi aũt ⁊ atte

riqñ in gꝛoſas ꝑtesoiuidi tur conteri qñ ĩ mi/⸗
nutiſſimas ⁊ q̃ſi in puluerẽ. Sic ſpũaliter cox

dicitur diꝝ qð nõ cedit diuine inſpirationi q̃

ſi digito ſpuſancti ſe tangenii. ſed reſiſtit mol
le cũ cedit ⁊ aſentit. Eʒechie.xxxvi.?ᷣluferam

a vobis coꝛ lapideũ.⁊ dabo vobis coꝛ carneũ

Fꝛangi vero c atterit pꝑ gꝛoſſam impfecta
diſplicentiã peti. Scindite coꝛda vfa. Conte
ri vero cuʒ pctm̃ m omnẽ ſui ꝑtẽ diſplicet et

perfecte. ⁊totaliter reſiliens a pctõ pᷣs.l.Coꝛ
contritũ t hũlliatũ deus non deſpecies. Ex his
pʒ differentia inter contꝛtionẽt attritõʒ dupli

citer. Ono modo ex ꝑte liberi arbitrij qꝛ do⸗

loꝛ imꝑfectus dicitix attritõ ⁊ woloꝛ pfect di⸗
citur contꝛitio. Scðo expte dei qꝛ loꝛ gra ꝭ
foꝛmatus eſt contꝛitio.qᷓntũcũq; ſit modico
loꝛ. Qui nõ eſt gra informatꝰnõ põt dici ↄtꝛi
tio ſed attꝛitio.nã wloꝛ deſpeꝛatõis eſt maioꝛ

wloꝛe contꝛitõis.⁊ tñ nõ eſt cõtꝛitò.Et volox

de pctõ ꝓut eſt vnus actus numero.ſic nõ põt
attꝛitio fieꝛiſed contꝛitõ ſʒ ꝓut eſt vn actꝰpᷣm
ſpẽm. ſic attritio poteſt fieri ↄtꝛitõ.ſiẽ er mane
fit meridies.⁊ vnũ eſt diſpoſitõ ad aliud ſicut
in natuꝛalibo ꝓcedit᷑ de imꝑfecto ad ꝑfectum
Quãuis aũt ꝑ contꝛitõʒ ſolam hẽatur remiſ⸗

ſio pctĩ.nililominꝰ tñ talis tenet᷑ poſtmodum
confiteri tꝑe ſuo.⁊ ſatiſſacere. Et ſᷣ̃m th. iuʒ
rõe dubij.quia certus nõ eſt.ſi eſt contritꝰ.iuʒ
etiam rõe pꝛecepti de confeſſione facti.Si ãt

loc omittit faceꝛe tꝑe debito.pctã quidem ia,ꝝʒ

dimina non redeunt.ſʒj. ſᷣm hug.Lunc peccat
moꝛtaliter illud omittendo de pꝑe.di.i.masna
OQObiectũ aũt.i.materia ciꝛca quã eſt vloꝛ con

tritõis.ſm pe.de pal.poſt tv.eſt malum nõ na

tuꝛe nec vene.cũ contꝛitõ agat in pctm̃ ad de⸗
ſtruendũ ipᷣm.ſedmalum eſt culxe.nõ quideʒ

oꝛigin alis ſed actualis q eſt.Eſt etiã malũ
cłpe ꝓpꝛiũ nõ alienũ q;uis em̃ qͥsdebeat ð pec
cato ꝓximi wleꝛe. non tamen eſt ille ooloꝛ ꝰ
tꝛitio.Eſt ⁊ malũ pᷣteritũ ſeu ↄmiſſim nõ ſutu

rum quia de funmo eſt cautela non voloꝛ.et de

veniglibo ſufficit oloꝛ in generali.q;uis ⁊ vti⸗

lioꝛ ſit etiã in ꝑticulari.Sed de moꝛtalibꝰin ꝑ
ticulaꝛi ſixecoꝛdaiur ⁊ ad recoꝛdandũ dʒ adloi

beꝛe ſtudiũ ⁊ conatũ.Si eſt oblitus in geneꝛa
ſua ad pe

li ⁊ in pticulari wvleat de negligentia

8 .

nitendũ ꝓpter quã eſt oblitus

De neceſſitte Ki.
contꝛitionis. Sciendum vᷣm pe.in.iiij.ꝙ vᷣ o’ꝛ
peccato actuali moꝛtali neceſſario requuritur
contꝛitio. Ratio eſtquia in omm peccato moꝛ
tali eſt actualis auerſio voluntatis a deo ad pec
catũ.⁊ ideo cum contꝛaria cõtꝛarijs curentur.
opoꝛtet ꝙ in omni remiſſione peccati moꝛta
lis ſit actuahs auerſio a peccato ad deum hee
autem auerſio appellatur contꝛitrio. Duritia
enim voluntatis manentis in peccato non tol
litur niſi per voluntatis fꝛactionem ommmo⸗/
dam que appellatur cõtꝛitio. Concoꝛdat raij.
de regulis iuris.capitu.venia.libꝛo ſexto. Obi
diciturwenia non datur niſi coꝛrecto.⁊ de peꝛni

tentia diſtincti.pꝛima.neminem

eChe ams näsnes

C 2 Zar⸗foG,

M ð

Titulus

Sed nota ſᷣm pe.qꝙ lʒ de pciis oblitis.de quib⸗

quis roſt conatñ debitũ ad recordandũ non re
colit ſpẽalite.ſum̃ciat generalis cõtritio tam
de veccatis quoꝝ memoriꝗ hʒʒ ꝛequurit᷑ ſpeał cõ
tritio de ſingulis ſi tps hoʒ qᷣ poſſit de ſinglilis wv
lere ſpẽaliterſj ſitpᷣs nõ hʒ quia delis nõ reqrit
ab wvie niſiqð põt ⁊ in momento põt hõ auer
ti.nõ põt in momento de ſingulis conteri iõ
ſumicit tunc vna generalis contritõ. tho. autez
