Gb464_fol-3
author: Antonin, Florenz, Erzbischof, Heiliger

N12311118056 021

TI —

U8 Tübingen

55
“ £
.’”
.
.
2
.
.
.
=
„△
4 .
6 . . .
=S .
——
—

ini

●
£●

inthon

In nomine ſancte ac indiuidue trinitatʒ
Jñcipit pꝛologus tercie partis Sũme bea
n Antionini archiep̃i floꝛẽtini.oꝛdinis p/
dicatoz. àc ſacxe ſcripture expoſuòꝛis dili⸗

Prologus

regina. quia vna eſt ſacroſaucta mater ee
cleſia. Onde cipꝛianus vnã eſſe eccleſiã in

ocantico cãticoꝝ ſpũſſanctus èx ꝑſona chꝛi⸗

—

i dñi deſignat.et dicit. Ona ẽ colũba mea
pfecta mea.hanc eccieſie vnitatẽ et beatus.

apoſtolus Paulus wcʒ et ſacramentũ vni

gentiſſime.
EVtitit regi⸗

na a dextris tuis in
* veſtitu deaurato cir
cundata varietate.
ps.xliiij. Derba iſta
ꝓplete loquẽtis ad
wminũ deum exponi
poſſunt de virgie glo
rioſa. aduocata eccleſie.q̃regina eſt regali
ex ꝓgenie exoꝛta. mater regis angeloꝝ ſe re
cte regens.et interioꝛes et exterioꝛes ſen⸗
ſus dirigens. aſtans id eſt ſtans nunqᷓ ca/
dens in aliquod eccatum. nec veniale.ſed
ſemꝑ recta ſtans añ deum aduocãdo ꝓ no
bis. Stat em̃ mater añ filiũ ait Berñ. a dex
tris gloꝛie oſtendens pectus et vbera cum
etiã eratin mũdo ꝑ ↄtẽplationẽ. in veſtitu
deaurato ſtola ĩmoꝛtalitatis pᷣcioſioꝛi oĩ p
mio beatoꝛũ.ſicut aurũ excellit om̃ia metal
la.ſtola duplici.ſ.ſoꝛie et coꝛpoꝛis gloꝛifi
cati ̃m Aug.⁊ Bern. in ſermonibo ſuis cix
cũdata varietate pꝛiuilegioꝛum. ſᷣmillud
Apoc̃.xij. Oulier amicta ſole.ſ.virxtutũ.qð
ꝑtinet ad eius in pᷣſenti rectam còuerſatnio
nem. Queregina aſtans eſt a dextris dei. et
luna ſub pedibus eius.id eſt omnis defectꝰ
ſub ea. Luna em̃ defectũ patitur per ſui mu
tationẽ.et omnes ſancti patiunt᷑ nunc defe
ctum gloꝛie coꝛpoꝝ ſuoꝛũ.ſed hic defectus
ſub virgine eſt. qꝛ in veſtitu deaurato.i.glo
ria refulgenti etiã coꝛpoꝛis ad eius comple
tam beatificationẽ.et in capite eius coꝛona
ſtellarũ.xij.id eſt excellentia.xij.pꝛiuilegio
rum quoꝛum varietate eſt circumdata ad
eius exaltationem. Poſſunt etiam dicta
verba verificari de qualibet fideli anima q̃ᷓ
membꝛum eccleſie vt regina aſtat a dextris
cei.rõne non paſſione ſe regẽs ad bona glo
tie in agendis. In veſtitu deaurato induta
o ðſcʒ dilectionis.cireñdata varietate.i.actuũ
/ x cvixtutum qͥ elis ſe exercet et alios ndeles q
aun, ebuerſatione circũdatur. videt ſe exer
cere.alquos in actu humilitatis. aliquos
in actu miſericoꝛdie ⁊ liberalitatis.aliquos
in juſticia.aliquos in abſtinentia. et ſic de
algs.et eos vel initat᷑ vel admirat᷑ vel in ſe
bumiliatur. Sed cõmunius dicta verba et
pꝓpꝛius intelligunt᷑ dicta de eccleſia catlv/⸗
lica in genetali. Ideo aũt in ſingulari dicit᷑

.

tatis oſtendit dicens. Dnũ coꝛpus et vnꝰ
ſpũs ⁊ vna ſpes vocationis noſtre. Onus
dñs vna fides vnuʒ baptiſma vnus deus.
Quã vnitatẽ tenere firmiter et vendicare
debemus. maxĩe nos epi qᷣ in eccleſia dei pᷣſi
demus.vt epiſcopatum quoq; ipſum vnuʒ
atq; indiuiſum ꝓbemus. Memo fraternita
tem fallat. Nemo fidei veritatẽ ꝑfida pᷣua
ricatione coꝛrumpat. Epiſcopatus vnus
eſt cuius ſingularis inſolidum pars tenet᷑.
⁊ eccleſia vna eſt q̃ in multitudinem latius
incremento fecunditatis extendit᷑.quomo
do radu multi ſunt ſed ꝓynñ lumẽ.⁊ ramiur
vꝛis multii ſunt ſed robur vnum tenaci ra⸗
dice fetũdatũ.et quõ de fonte vno riui plu
rimi deſluũt.et numeroſitas licet diffuſa vi
leat exundantis copie largitate. vnitas tñ
leruatur integra in oꝛigine. Auelle radiuʒ
ſolis a coꝛwꝛe.diuiſionẽ vnitas nõ capit.
Ab arbore frange ramũ. fructus germinare
non poterit. A ſonte pᷣcinde riuũ.pꝛeciſus
areſcit. Sic et eccleſia wmini luce ꝑfuſa ꝑꝓ
totum oꝛbem radios ſuos poꝛrigii Dnũ tñ
eſt qð vbiq; diffundit᷑ nec vnitas coꝛpoꝛis
ſeꝑat᷑ ramos ſuos ꝑ vniuerſuʒ oꝛbẽ copia
vbertatis oſtendit ꝓfluenter largitur riuos .
ramos latius expandit.vnuʒ tamen caput
eſt et vna oꝛigo.et vna mater eccleſia fecũ
ditate copioſa. Adulterari non põt ſponſa
chꝛiſti.incoꝛrupta eſt etpudica.vnã domũ
nouit et vnius cubiculi ſanctitatẽ in caſto
pudoꝛe cuſtodit. Pec cipꝛia.xxiiij.q.i.loqͥ⸗
tur Et in dictis verbis.pᷣs.tria notantur de
eccleſia.
OJoꝝ ſctĩtas.ibi.Aſtitit regĩa a dextrꝭ tuis
Cognitionũ clariras ibi ĩ veſtitu deaurato
Srituum multiplicitas.ibi.circũdata va⸗
rietate.

Quantũ ad primũJ.i..
Eccleſia ſancta regina dici põt.rõne teſpõ
ſatioſlis.qꝛ chꝛiſto deſpõſata eſt.q̃ vt habe
tur Awc. xix.c. Eſt rex regũ ⁊ dñs dñantiũ
Et.ij. coꝛin. xi.inquit apłs. DHeſpondi vos
ſcʒ fideles oẽs qͥ ſunt ipſa eccleſia. vginem
caſtã exhilere chꝛiſto. DHec deus ꝓmiſerat
ꝑoſee ꝓpłxtã.ij.c.dicẽs. Deſponſabo te mi
hi in ſide.Regina etiam dr ecchia rõe ꝓmiſ
nionis.ꝗqꝛ ſibi ꝓmittit regnũ celoꝝ.ſ.cuctis
vere fidelibo. Hero.ad rſuca. Oihilkfelicr. .
. .

ℳ„

* £△ A
2 AA
„ * rr
. arN ι „ 1 N .
* 3 4
„ 600
△— .„
. ι
*
N
. „ .

chꝛiſtiano cui ꝓ mittit᷑ regnũ celoꝛũ. Dnde
ipſe rex dñs noſter ieſus chꝛiſtus dicturus
eeſt fidelibo ſui. Denite bñcheti pris mei ꝑ.
tipite regnũ vobis paratũ SJath. xxv. Di
cit᷑ etiã eccleſia regina rõne recte ſue guber⸗
nationis.qꝛ bene ſe regit in ſuis actiombo
FSFm rationèe ages non paſmionib ſupat. Ma
vävävt dicit Micolaus papa. Rex dici nõ Pöteſt
q̃ nullo ſalubꝛi regimine coꝛpus regit. ſed
lubꝛica eneruatione magis illicitis ei mo/
tibus cedit.ij.q.i.ſcelus. Etiã ſi talis habe⸗
ret regiã dignitatẽ taleʒ. Sʒ ecõtra vt diẽ
Begda. Nauꝑ in occulto regnat habendo de
um.ſ.ꝑ granã. Oñ ⁊ clerici qͥ ſunt pꝛincipa
les in eccleſia poꝛtãt tonſurã in modũ coꝛo
ne tanq; reges ſpũales.iq ſe et alios virtu
tibus regere debent et bonis exemplis. vt vi
cit Hiero.xij.q.i.duo ſunt.Auidã etiam ſa
mwaens ait: Si aio.i.rõne te rexeris.rex eris.
ſi coꝛpoꝛe ſeruus. Ecce pꝛincipiũ ſancntas
c aũt

2 —— —

moꝛũ viuere et agere m rõnem. He
regina eccleſia aſtat.i.ſtat añ denzʒ ad ei ob
ſeqndũ. Stat & recta nõ cadit in aliqð cri⸗
minale. Etſi in vemalia labatur q̃ ponꝰſunt
impulſus et ceſpitationes ad cadendum qᷓ;
caſus. m illud ps. Ampulſus, ſ.a dy abolo
et euerſus ſum.ſ.a ſenſualitate quaſi ꝓpin⸗
quus ad caſum ꝑ ↄplacentiã eius vt cade
rem.ſ.in moꝛtale et dñs ſuſcepit me.ſ.ren
nens ne cadere. Mam. vt ait apoſtolus. o/
minus elegit ſibi ſponſaʒ eccleniã nõ haben/
trt maculã moꝛtalis peccati nec rugã errorꝭ
Vonge dicit Hiero. Qui eſt aliqᷓ ſoꝛde pcti
pollutus. ſ.moꝛtalis. de eccleſa dici nõ põt
nerc chꝛiſto ſubiect*. de ꝑe. diſ.i.ecchia. Quã
mus g aliq bom deeccleſia cadãt. ſemꝑ tñ ec
Ccleſia ſtat recta in bonis qͥ remanent in gr̃a
et hi dicunt eccleſia numero ⁊ merito. Hñ
Eccleſiaſtes.i. Generatio pᷣterit eoꝝ.ſ.q̃ re
cedunt ab eccleſia peccando. generatio ad
nNenit eoꝝ.ſ.ꝗ ad finẽ vel penitentiã reuerꝰ
tunt᷑ et in de nouo vemũt ad eccleſiã. terra
aũt.i.eccleſia ine ternũ ſtat.ſ.xecta et mrma
Stat aũt eccleſia añ dveũ ſemꝑ in mẽte euʒ
habens acſi videat pᷣſentẽ ᷣmillð pᷣs. Pꝛo
niqdebã dominum in conſpectu meo ſemp.
NPmde 1 Hierommus. omma que faciunt
ſancti in conipectu deifaciunt.ſiue nmndu/
cent ſue bibant ſiue aliud faciãt. Etiã ſi iſti
malũ aliqñ faciũt.malũ coꝛã deo et in con/
ſoectu eius faciũt ſicut ille qͥ dixit.ſ. Dauid
Olalũ coꝛaʒ te feci q ſcʒ ↄnnuo penitet.i.
qcitius echcut peccaui. Peccatoꝛes aũt ſu
giut a facie dei cñ peccãt.qꝛ neſciũt ad peni⸗
tentiaʒ reuerti.ſic legit᷑ de chayn.de pe.di.i.
et venit. Aſtat regia eccleſia coꝛã ꝓm⸗
△

Prologis

alijs. Sapie. viij. dr. pclaritas in cõicatiõe
ſermonũ illius.i.ſapie. In conſpectu hom/

pta ad obediendũ mãdatis eius et ſonoꝛa

dũ eũ ⁊ aduocandũ ꝓ filijs ſuis oꝛ Ao cuiꝰ
petitiones ſemꝑ ſunt deo grate ⁊ ałtepte q;
uis minſte eiꝰaliqñ ſint pꝛaui. Bec eſt re⸗
gina leſtet Heſter. viij. ea. Que oꝛſiata et
decoꝛata valde aſtitit añ aſſuerũ ſponſuʒ ſu
um q̃ q;uis ex magnyudie potẽtie ſue exter
nita fuerit.tñ ex dulcesline locutiõis eiꝰ cõ⸗
ſolata.fiducia reſumpta petijt et obtinuit li
berationẽ generis ſui.Sic eccleſia ſtat oꝛã
do añ xpᷣim mũdi monarchã. ſedattẽta ma
gintudine ſua et receitudie q̃ſi e łꝑcit timẽs
et tremens ob reuerentiã. ſed cũ hiducia pe
tens liberationẽ populi ſui.i.electoꝝ de ma⸗
nibus diaboli et interitu moꝛtis eterne ob⸗
tinet. Aſtat aũt a dextris nõ a ſiniſtrꝭ vt ſy/

nagoga. q̃ ad tempozalia reſpiciebat ſigna/

taꝑ ſiniſtrã. Sed eccleſia in ſpñalibus pᷣa/⸗
pue ſe exercet.que ſignant᷑ per dextrã.Et in
agendis nõ habet intenjoneʒ ad mundũ ſʒ
ad ſuꝑnã gloꝛiã q̃ ſignat ꝑ dextrã ̃m illud.
OJato. xxv. Statuet oues a Rxtrꝭ adiplẽs

illud apli.Oĩa q cunq; facit in vᷣbo vel ope

oĩa in gooꝛia dei facite. a dextris aſtst ſuper
na cõtemplãs.Et ex magnitudine pᷣmioꝛũ
et ſpꝑe eoꝝ laboꝛ are et oꝑa bona continuare
non ceſſans q dextra dæœit᷑ ſ̃m illud &Jath.
vi. Neſciat ſiniſtra tua qͥd ſaciat dextra.i.in
bonis oꝑibo ſe nõ immiſceat ſiniſtra inten⸗
no Et ſic patet ſanctitas moꝛũ in illis tribo
Pbis.regina ꝑ regimẽ vᷣtutũ.aſtitit ꝑ vita
tionẽ vicioꝝ.a dextris ꝑ aſtestũ ſuꝑnoꝛũ.

Secundo oſten .ii.

ditur cognitionũ claritas. cũ dicit veſtitaʒ

eſſe reginã iſta veſte deaurata.i.habitu ſapi

entie. Sigmificat em̃ aurũ ᷣm Bꝛeg. ſapiẽ
nam/ꝓpter fulgoꝛẽ ſue claritatis Sicutem̃
aurũ eſt pcio ſius cunctis metallis et clariꝰ

ita ⁊ ſapiennia pᷣcioſioꝛ eſt cunctis oꝑibus

oia q deſiderant᷑ huic nõ valẽt compari.
NHaber aũt claritatẽ ſapia in ſe. Clara ẽ em̃
ſapia et q̃ nunq; marceſcit. vt d Sapᷣ. vi.
In intellectu dat claritatem noticie in ſe æ

nũ dat claritatẽ fame Sapie.viij. Halebo.
ꝓpter hanc claritatẽ ad turigs 1 ĩ noꝛem .
apud ſemoꝛes.⁊ demũ ꝑducit ad dee·
aſpectũ. Sapᷣ. vi. Cõcupiſcẽtia ſaplentie
ducit ad regnũ ꝑpetuũ. Pec aũt ſapiẽnia qᷓ
ẽ veſti deaurateccleſie.eſt noncia diuunno
rũ et agendoꝝ cũ guſtu eoꝝ q̃ vtiq; non eſt
ſine gra ⁊ dei dilecnone Mñ dẽ Sapie. vij.
ꝙ ſapia in aias ſanctas ſe tranſtert et amo
cos dei conſtituit.⁊ de hac loquit᷑ ibi ſapiẽs

—

ι “D
* SH
SS 6
N

*

894

in pᷣluribus ca. Apparet aũñt ſapiẽtia mi

rabiljs eccleſie in multis.pᷣcipue in tribus.
In euis ocumentis.

De eiiʒ ſacramentis .

Ex eius toꝛmentis. „

Documenta eius principalia ſunt lex ve

tus ⁊ noua ſane intellecta cũ alijs libꝛis ſa
cre pagine. q̃ ſunt da a diuina ſapia reue/
lata.Deutro.iiij. Hec ẽ vera ſapĩa et intel

lectꝰ coꝛã pplis vt audiẽtes vniuerſi dicãt
En populus ſapiẽs ⁊ intelligẽs gẽs magna
q̃ hʒ deqs appꝛopinquantes ſibi.ſ.docendo

eum.Clta eſt ſapiaſcripture ſacre.tãta p/⸗

funditas eius.vt nullus valeat plene intel
ligere. Cot innũerabiles libꝛi editi ſunt ad
eius expoſitionẽ ⁊ quotidie noui ſenſus re
piunf.Ooctoꝛes habuit eccleſia plurimos
in oĩ tꝑe ſapiẽnſſimos in oĩ ſcia etiaʒ mũdi
quoꝛũ ſapiẽtie nõ potuerũt reſiſtere hereti⸗
ci.iudei.vel pagani.cũ oĩbus ſuis philoſo⸗
pPhijs vel eloquentijs et argumentis. Sed
ſicut in figura vᷣga moy ſi verſa in ſerpentez
ceuoeauit vᷣgas magoꝝ verſas in ſerpẽtes
Exo. vij. Ita woctrina ſeu ſapiẽtiachꝛiſti q̃

rectckeſt vt virga. deuoꝛ auit.i.cõfudit et de
ſtruxit ſapientiã.q̃ recta videbat᷑ imꝑitꝭ ar

gutã et aſtutã philoſoplvꝝ ⁊ mũdanoꝛum
ſm illud pᷣs. Om:s ſapia eoꝝ deuoꝛata eſt.
Et boc eſt qð ꝓmiſit chꝛiſtus ſapia patris
diſcipulis ſuis.Ego dabo vobis os et ſapi /
entiã cui nõ poterũt reſiſtere omnes aduer

ſarij veſtri Luce. xxi. Nulla lex eſt alicuius

natiõis.nula coctrina cuiuſcũq; ſecte que
ita ſit ̃m philoſopiã moꝛalẽ. q̃ ita ſapieter
viuat vt lex chꝛiſtianoꝝ ꝓpter qð maximi
philoſoplai de oĩ natione ad eccleſiã cõuer
ſi cõfugerũt relicts erroꝛibus. Dñ in figu⸗
ra dr.i.Oacha. vi.refulſit ſolĩ clipxos au
reos et foꝛtitudo gentiñ diſſi ipata eſt. qꝛ cũ
lumẽ fidei reſulſit in ſapia octoꝛũ qͥ pꝛius
erant gentiles foꝛtitudo rationũ gentiliuʒ
annullata eſt. Secundo apparet ſapien
tia ma xĩa eccleſie in ſacramẽet ſuis. Hihil
em̃ fit circa ſacramẽtaſveteris et noui teſta
menti vbi nõ aſlignetrõ magne ſapiẽtie.et
ſimiliter in om̃bo ceremonijs et cultu chꝛi⸗

ſtiane religionis.Quare em̃ ſint ſeptẽ ⁊ nõ

plura ſacramẽta et q̃re ĩ talib materijs ma

ER alijs.quã efficaciã habeãt et vnde

ſignincent reſpectu pᷣteritox. pᷣſennũ
vel fuufroꝝ omnia ſunt plena ſapietia. FRn
cuius figurã dr̃ ꝙ nil erat in tẽplo qð auro

nẽ tegeret.ſic in tẽplo eccleſie nil ẽ in q̊ nõ
reluceat aurũ ſapientie diuine. Oñ et regi
na Saba ſapiẽs multũ cũ veniẽs hieroſoli
mã vidiuet wmũ ſalomonis et oꝛdinẽ do
£ ı —
.
*X .
—„ .„ *⁹
.“ 9 .
£
„₰

Prologiis . .

noõ ſatiſfaceret.iij.

mus etcibos menſe a oꝛdinẽ miniſtrantiu,
mirabiliter cõmendauit ſapientiã eius ſtu⸗
pefacta. ec de aliq intervogauit ad qð ei
ſatiſfa Reg. x. Sic gennlitas in
ſuis ſapiẽtibs ppᷣis audiens famã ſapientię
chꝛiſti cũ acceſſit ad eũ ꝑ ſidẽ et vidit oꝛdi⸗
ne mus.i. eccleſie et miniſtroꝝ diſtinctio
nes. et ſacramẽtoꝝ refectiões vt cibos. ad⸗
mirata eſt ſapientiã eiꝰdicẽs. aioꝛ eſt ſa
pientia tua q; rumoꝛ quem audiui in terra
mea ⁊ nõ poterã credere narrãnbo ⁊c. Ter
cio apparet er laboꝛibo et toꝛmẽtis.ꝑ paciẽ
nam dinoſcitſapia viri ait ſapiẽs. Sapiẽs
non cõturbabit᷑ quicqͥd aduerſi acciderit ei
ait Seneca.Quis numerare poſſet laboꝛ es
et wloꝛes.cruciatus duriſſimos multipli⸗/
Kces et diutinos q̊s ꝑpena eſt eccleſia ꝓ con
ſeruatione veritanis woctrine ſue. Et vnde
martires tãta tolerauerunt niſi ex clam et
certa noticia quã halebãt diuinoꝝ etſi uper
noꝝ ꝓmiſſoꝝ.Canq; auꝝ in foꝛnace ꝓba/
uit electos dñs dicit᷑ Sapĩe.iij.QAuia ſieut
aurũ ꝑ hoc ꝙ in igne diu moꝛat᷑ nõ cõſumit᷑
ſed ꝑncit᷑ et lucidiꝰ reddit᷑ita fideles in foꝛ
nace tribulationis nõ defecerũt in ſapia. ſʒ
magis claruerũt creſcẽtes in dei cognitõne
et alios traxerũt ad dei noticiã Et ſic patet
veſtitus deauratus ſapietie eccle‚ſe.·
Lercio varietas S. ii.
ſtatuũ notat᷑ cũ addat᷑ circũdata varietate
ſ.ſtatuũ officioꝝ et gratiaꝝ vt em̃ ait aplus
i. Coꝛinth. xij. Oiuiſiones gratiaꝝ ſunt vi⸗
delicʒ in eccleſia.idẽ aũt ſpũs eas cõferens
Et diuiſiones adminiſtrationũ ſunt. idem
aut oñs. Et diuiſiones oꝑantiũ ſunt.ideʒ
vᷣo deus qͥ operaf oĩa in ommnib ꝓut vult.
SBꝛatia qͥdeʒ gratũ faciẽs in oĩbo fidelibaqͥ
ſunt in eccleſia merito eſt. Sʒ gre grat dal
te vt ꝓpletia.oꝑatio miraculoꝝ et hmõi.
in eccleſia qͥdeʒ ſunt ſed nõ oẽs eas habẽt
imo pauci et vnus vnã. alius alterã. admi⸗
miſtrationes etiã officia et ſtatus fidelium
ſunt varij. Motandũ etiã ꝙ eccleſia no⸗
mẽ eſt grecũ et latine dt cõuocatio ᷣm Iſi
do. in li. etbimo.qꝛ ſcʒ oẽs ad ſe vocat. Et
or catlvlica qð interptat᷑ vmuerſalis Oni
uerſale aũt dr qð młta diuerſa et varia cõ⸗
pꝛehendit in vnũ.ſieut oĩa anjalia ſunt qᷓ
ſiinnũera ⁊ varia ↄphendunt᷑ ⁊ cõueniunt
in:vno genere aĩalitatis. Sic eccleſia ita ẽ
circũdata varietate locoꝝ tẽpoꝝ ſtatuñ ſeu
ↄditionũ hminũ ꝙ vmtatẽ jeruat fidei et
dilectiõis vnius.vnũ verũ den colẽs et ad
ipſum vt ad vltimũ finẽ tendes Darietas
gecchie in locis oſtẽdit᷑.qꝛ nõ ſoluʒ in vno

2 A ij“

loco ſed vbiq; terraꝝ diffuſa eſt per vniuer

ſum oꝛbẽ vt ſicut ſponſus eius eſt dñs vni⸗/

nerſox ̃m illud Job Opus manuum eius
ſunt vniuerſi ſieut ait pᷣs. Cõuertent᷑ ad vo
minũ vniuerſi fines terre.ſ.ad fidẽ eccleſie

ęt adoꝛahbũt eñ vniuerſe familie gentium.
Pinc et Hiero.ad euandrũ. Nec altera ro
mane vꝛlijs eccleſia altera totius oꝛbisæſt
et Ballie ⁊ Bꝛitanie et affrica ⁊ ꝑpſis et oꝛi
ens et india vnũ xpᷣm adoꝛãt. vnã regulaʒ

ſeruãt veritatis dii.xciij. legimus. Atten
dit᷑ ſecũdo iſta varietas reſpectu tempoꝝ. ꝑ
varia em̃ ta.pꝑ varias etates q̃ſi ꝑ ſeptem

dies magne ebdomade toti tꝑis in pᷣſenti

mulitat vita vt pꝛimus dies ſit etas ab adã
vſq; ad noe. ſecũdus a noe vſq; ad abꝛaã.
tercius ab abꝛaã vſq; ad dauid.quartus a
dauid vſq; ad tranſmigratione babilonis.
quintus a rãſmigranòe vſqʒ ad chꝛiſtum
ſepus a xpᷣo vſq; aq antixpm.ſeptimus ab

mõ largi

eſt applicams. Et ſic ſumit titulus Htis hu⸗
ius.ꝓpꝛie igitet ſtricte loquendo ſtatus in

coꝛꝑalib impoꝛtat rectitudinẽ homini cõſe

quẽtialẽ et q etudinẽ difficile mobilẽ. vt ſcʒ
hõ ſic in coꝛꝑe ſe habeat vt caput eius in ſu

Perioꝛa tendat et cetera mẽbꝛa cõuenienti

oꝛdine diſponant᷑ ⁊ vt hõ quieſcat. Dñ ia⸗
cẽs vel ſedẽs nõ dĩ ſtare. ſed qñ rectus ma
net. Et qͥ etiã recti ſunt nõ dicunt᷑ Nare niſi

qeſcãt nõ diſcurrãt. Pꝛo pꝛimo dr Eʒzech.
ij.. Fili lvĩs ſta ſuꝑ pedes tuos.ꝓ ſecũdo dẽ
i.Coꝝ. xv. Stabiles eſtote et imobiles ßᷣm

tho. Et ſie ꝓpꝛie ⁊ ſtricte ſtatus impoꝛtat q̃n
dã firmi:atẽ in eſſe ſpũjali er obligatõne cũ
idam iolennitate ſicut in religioſis ⁊ ep̃is.

Cixca ſtatũ ̊ ſpũalẽ tria notant᷑ videlicʒ

antixpᷣo vſq; ad finè mũdi. Pec eccleſia pxr* Euidentia eſſennie. 0

vineam deſignata in ꝑabola a chriſto dicta
SBoJat li.xx. Ab abel iuſto vſqʒ advltimum
electũ qui naſciturus eſt in fine mundi. q̃t
ſanctos ꝓtulit tot q̃ſi palmites miſit inqͥt
Bꝛego. in omehlia. Dicif eccleſia potius in
c( vaſſe in Abel qᷓ; in adã qꝛ adã etſi pꝛimo
innocẽs et plenus gła ſuerit et poſt lapſum
de peccaco penituerit vt dr in li.ſapie.⁊ Zu
guſ. de peni, diſ.i.ſicut pꝛimi.tñ qꝛ ꝑ inobedi
entiã eius infeciũ fuit totũ genus humanũ
oꝛiginali peccato. ideo nõ videt᷑ congruere
pꝛincipiũ eccleſie ſibi ne eccleſia videat᷑ ini
ciũ habuiſſe a peccato ſeu peccatoꝛe.ſzʒ Alel
ſanctus ⁊ iuſtus fuit iniuſte ꝑſecutioneʒet
moꝛtẽ a germano ſuſtinẽs. In H enã figu⸗
rans quia eccleſia et collectio bonoꝝ a fra⸗
tribo ſuis ꝑpſecutiones et tribulanões paſiu
ra eſt. ODñ Bꝛego. Abel eſſe renuit quẽ cha
yn malicia nõ exercet.vij.q.i.penuliia. Di
cit᷑ etiã eccleſia inchoaſſe aliqñ ab aduentu
ſpũſſancti in diſcipulos in die penthecoſtes
qð ponit Iſido. Et loc nõ ſimpł ſed qtuʒ
ad plenitudine in diſcipuloꝝ ꝑſonis et gra
tijs et q;tum ad dilationẽ eius ꝑ oꝛbẽ et fi
dẽ explicitã articuloꝝ q̃ in veteri teſtamẽto
fuerat implicita. eadẽ tñ in ſubſtãtia vt ait
Aug. Attendit᷑ tercio iſta varietas rõne
ſtatuñ et conditionũ ⁊ officioꝛum fid aiũ q̃

ſunt varia vt dicet᷑ infra.et ideo dicitur cir

cundata variette.
PBro maiori de ¶g.iiü.
claratione huius materie ſtatus ad quã in
titulat᷑ iſta pars tercia Mota ꝙ ſtatus o
teſt ſumi mipliciter. Ono mõ ꝓpꝛie et ſtri⸗

Conuenienna exiſtentie.

Disſterentia inlerẽtie.

——

NQuantũ ad pꝛimũ ſtatũ cinilẽ et cipne

ſpũalis ꝑfectiõis tria reqͥrunt᷑.ſ.ↄdiiſo.ob
ligatio et ſo leniʒatio.Et q;tuʒ ad conditio
nẽ rerit᷑ ꝙ ſit ſui iuris vtliber.nõ alteri vt
ſeruꝰ. Eſt aũt duplex ſeititꝰſpũalis ſicut ee
duplex lilertas. Eſt em̃ ſeruitꝰ peti.cũ q̃s ex
habitu inclinat᷑ ad malum.et ſeruitus iuſii
cie.cũ quis ex habitu iuſticie inchnat ad bo

nũ. Simfſliter ẽ duplex libertas a pctõ. vide
licet cũ qs ex inchinatiõe quã halet ad ma⸗

lũ nõ ſuꝑat ab eo ꝓpter iuſticiã et vᷣuteʒ q̃
eſt in eo. lilertas et iuſticia ecõtra cũqͥs ꝓ
pter amoꝛẽ iuſticie ñ retardat a malo.et de
vtraq; ᷣuitute et libertate ait apłs ad Ro.

vi. Cuü em̃ ſerui eſſetis peccati.liberi fuiſtꝭ iu

ſticie. Nunc vᷣo liberan a ꝑccato.ſerui añt
facti deo habetis fructũ veſtꝝ in ſanctifica⸗
tionẽ. Deruntñ quia homo ſᷣm naturalem
inclinationẽ inclinat᷑ ad iuſticiaʒ. petm̃ añt
eſt cõtra naturalẽ rationẽ.cõſeq̃ns eſt vt li
bertas a peccato ſit vera hbertas qᷓͥ cõiungit

ſumit m thv. in iſto. S. Secundo
ius. ſic ſumit m Aug. de anco. in
ſequẽn.j.Cercio mõ largiſſime et ĩpʒopꝛie
ap exercitio vel officio vel mõ Vinsae qs

ſeruituti iuſticie. qꝛ ꝑ vtrũqʒ tẽdit in id qd
eſt cõueniẽs ſibi.et ſeruitus peccati eſt vra
ſeruit. cui cõiungif libertas a iuſticia. a iſt«“

dñi ſeruitus iuſticieet libertas a peccato cõ
iñgit hominẽ in ſtatu ſpũali qͥ ad xumqͥ i
Secũdo ad oſtẽdendũñ ſtaſſp⸗·.

tuet᷑ coꝛ.

46

alem q́ᷓ ad eccleſiã reqrit aliqᷓ obligatio vel

abſolutio. cũ em̃ aliqs ſeruit alicui efficeit·

eius ſeruꝰvel ſtatus ſeruiis. Mã ⁊ liberi ſex
uiũt in aliq̃bo alijs ad Gꝗlla. State et noli
te iteꝝ iugo ſeruitutis cõſineri.ſed ꝑ chari
tate ſpũs ſeruite inuicẽ. Neq; ex loc ꝙᷣ deſi

— .
* N

nst ſeruire efficit liler. ſicut patʒ de ſeruis fu
gitiuis.ſʒ ꝓpꝛie ille eſt ſeruus qͥ obli zat᷑ ad
ſerundũ.et ille liber qͥ abſoluit᷑ a leruituteę
CKeryopio requirit ad hoc ſolẽm satio qᷓdam
oxtet em̃ ꝙ pᷣdicta obligaticum aliq̃ ſo
lennitate fiat.ſicut ⁊ ceteris q̃ inter bmies

adoibæt.et xc fit in veligioſis ꝑ pfeſſionem
epᷣis ꝑ conſecratiònẽ Ray ne. poſt tlo. ſcða
ſtðe.q.clxxxij. Quantũ ad ſecundũ.ſ.de
. cõuenientia ⁊ de exiſtentia diuerſoꝝ ſtatuũ
in ea. Sciendũ ꝙ xecuit in eccleſia enle di
uerſitlẽ ſtatuũ.officioꝛũ et graduũ ꝓpter
tria bona q̃ inde ſequunt.ſcilicet.
Ad ꝑpfectionem maioꝛem.
Ad actionem expeditioꝛem.
Ad decoꝛem excellentiooeeem.
Pꝛimũ ſcʒ ꝙ decuerit varietas ſtatuũ in
eccleſia ad maioꝛẽ ꝑfectionẽ ſic declaratur
Sicut in oꝛdine rerum naturaliſi ꝑfectio q̃
eſtin deo ſimplier vm foꝛm ter inuemit. in

ł vniuerſitate aũt creaturarũ non poteſt niſi

Diſffoꝛ miter et multipliciter reꝑiri. ita ⁊ ple
nitugo gre qᷓ in chꝛiſto ſicut in capite adu⸗
nar diuerſimode ⁊ multipliciter redundat
ad mebꝛa eius Et loc eſt qð dicit aplus ad
Ep x.iiij. Vpſe d lit quoſdã qͥdem aplos.
qſdam aũt ꝓphetas. alios aũt euãgeliſtas.
alios aũt paſtoꝛes ⁊ woctoꝛes.ad ↄſumma
tionẽ ſanctoꝝ in opus mimſterij in ediſica
tionem coꝛꝑis chꝛiſti myſtici.i.cleſie ad
circũuentioneʒ erroꝛis. Scðo varietas
ſtatuñ ꝑtin᷑t ad necemtatẽ actionũ q̃ ſunt
neceſſarie eccleſie. Ranio eſt. quia ad diuer
ſas actiõ es eccleſie opoꝛtʒ diuerſos homies
deputari ad lvc. ꝙ expeditius et ſine cõ fuſi⸗
1 one oĩa pagunf. Dũ aplus ad Ro. rij. Si⸗
14 cut in vno coꝛꝑe mita mebꝛa habemus nõ
autẽ omnia membꝛa vnũ actuʒ halent. ita
. multi ſumus vnũ coꝛpꝰ in chꝛiſto. Et moy
. ſi fuit a Jetro conſultũ ne ſtulto laboꝛe cõ
ſumeret. ꝙ cõſtitueret ꝓuide de omm gen/
te viros ſapiẽtes et timentes deũ tribunos
centuriones.qnquagenario S. et decanos.
officiales diuerſos ad gubernationem po/
puli. Exoð. xvi. Tercio loc cõgruit pꝛo/⸗
J pter maioꝛẽ pulcritudinẽ que cõſiſtitin va
.qrietate cum quodã oꝛdine Dã.ij.thimo.ij.
AIn magna domo.ſ.eccleſia nõ ſolum ſunt
vaſa aurea ⁊ argentea. ſed et lignea et ficti
lia. quòd eſt ad decoꝛẽ womus. Et in laudeʒ
eccleſie ſvonſe d in pᷣs.circũamicta varie⸗

lesit ꝙ regina Qaba videns wmũ ſalomo
ms q̃ ſignificat eccleſiam.et oꝛdinem mini
ſtrantiũ nõ xemã ſit in ea ſpũs.ſ.pᷣ ſtupoꝛe.

habẽt ꝑpetuã firmitatẽ.quedaʒ ſolennitas

tgte.ſcʒ ſtatuũ et officioꝝ. AIn cuius figurã

bec tñ multiplicitas ſtatuũ officioꝛũ et ritii
um q̃ ſunt in eccleſia nõ tollit vnitatẽ eius
qpficit᷑p vnitatẽ fidei. coaritatis et pacis
m ullud Epix.iiij.Ex qͥ totũ coꝛpus cõne⸗

rum ꝑ charitarẽ.ↄpactũ ꝑ fidẽ per omnẽ ſẽ

cturã ſubminiſtrationis.dũ.ſ.vnus alij ſer
Rayne. poſt tlv. vbi ſupꝛa. AAuantuz
ad terciũ.ſ.de diſterẽtia inxrentie. Scien⸗
dũ ꝙ hec duo diſterũt ꝑfectio ꝑſone,. ſta⸗
tus perfectionis. eo ꝙ quicunqʒ perfectus
eſt in ſtatu perfectõis eſt. nec econtra. DHoe
pꝛobatur tripliciter. ARatione. inductione.
et auctoꝛitate. Ratio ad lvc.quia homo di
citur perfectus ex eo ꝙ babet actum perfe⸗
ctum dilectionis et gratie. Sed dicitur eſſe
in ſtatu perfectiõis ex eo ꝙ; obligat ſe ad ea
q̃ ſunt ꝑfectionis cũ aliqᷓ ſolennitate vt di⸗
ctuũ eſt. hec aũt ſunt diuerſa. IApductiõe p⸗/

batur diuerſitas eoꝛum. Aliqui enim funt

o in ſtatu perfectionis qui carent charitate ⁊
grania. ſicut mali epiſcopi et mali religio⸗
ſi Econtra aliqui ſunt qui habent perfectio
nem gratie et dilectionis et tamen nõ ſunt
in ſtatu perſectionis vt ſunt ſeculares ver⸗
fecti.ſicut fuit udouicus ſancius rex fran
coꝛum. lꝛarolus magnus rex romanoꝛum
Auctoꝛitate pꝛobat᷑ quia aliqui obligant
ſe ad id quod non ſeruant. Et econtra ali⸗/

qui obſeruant id ad quod ſe non obligaue

runt vt patʒ in parabola Oathei. xxi. de du⸗
obus nilijs quoꝛum vnus imperanti patri
et dicenti vade in vineam 1 0 perare. reſpõ
dit nolo. poſtea iuit Et alter dicẽs eo et nõ
iuit. Sic vt ait Oꝛigenes multi pꝛomittũt
deo multa facere et parum operantur. Et
econtra plures parum pꝛomittunt et mul
ta faciunt. Motandum enã ꝙ multi poſ⸗
ſunt dici eſſe in aliquo ſtatu perfectionis.
Mam in ſtatum perfectionis ponit homi⸗
nem oblgatio pꝛopꝛia cum ſolẽnitate ad
ea que ſunt perfectionis.et hanc obligatio
nem habent religioſi et epiſcopi.non auteʒz
ali curati clerici vel ſeculares.etiam perfe⸗/
cri vin Rayne.poſt tho. vbi ſupaa.

ſtatum ſecundo modo et largius. ſ. ſᷣm ꝓ

homo conſtituitur perpetuo ad cultum tes

perpetua obligatione. Sciendum ꝙom
nis ſtatus ꝑfectio eſt a chꝛiſto effectiue in⸗
clvata. Pꝛo cuius declaratiõe dicit Aug'.
e Anclona. li.de poteſtate eccleſiaſtica.
ſtatus nunc ſumit᷑ ᷣm ꝙ ex ptãte eccleſiaſti
ca velex aliquo ſacramento in vita ſpüali
lvꝰmo conſtituitur et oꝛdinat᷑ ad cultũ de
ι

Perfectũ aũt dicit᷑ ppꝛieid qð poteſt attin
gere ppꝛie vᷣtun ⁊ ꝓpꝛio fini vt of.vij.phoi
ſicoꝝ. Finẽ aũt ur̃e beatitndinis nõ attinge
mus niſiꝑ rpᷣm iuxta illud ad Heb. x. Pa’
lentes fratres fiduciã in introitu ſanctoꝛuʒ
in ſanguine chꝛiſti Poteſt ů dici ꝙ, in vita
ſp ali aliqs acqrit ſtatũ cõmunis cult’chꝛi
t anoꝝ ci ꝓpꝛia obligatõe ? eſt iſte ſtatas
cõiugatoꝝ. Alius acqrit ſtatũ cũ diuini cul
tus adminiſtrati one.etẽ iſte ſtar clexicoꝛũ
Alius acq̃rit ſtarũ cũ opeꝝ ꝑfectiõe ſeu ſup
erogatione et iſte eſt ſtatus religioſoꝝ. Ali

us acqͥrit ſtatũ cũ aiaꝝ ꝓpꝛia inſtructione.

et iſte eſt ſtama platoꝝ. Sratũ aũt cõiuga/

toꝛũ xpCᷣs rectincamt OJath. v. cũ dixit. di⸗

cctũ eſt antiqͥs Quicũq; dimiſerit vxoꝛẽ ſu/

am facit eã mechari. aũt miimomũn ha
beat ſpñalẽ ꝑfectionẽ annexa ↄſequit᷑ ex eo
ꝙ eſt ſacramentũ eccleſie et tale ſacramen/

tũ eſt ꝑfectũ in chꝛiſti incarnatione qñ co/

pulata eſt diuina natura humane quã conꝰ

iunctionẽ ſigniſicat miimoniũ. Stam cle⸗
ricoꝝ chꝛiſtus cõpleuit et terminauit cum
ait &ath. v. Diſi aladauerit iuſticia vra

plus ꝙᷓ; ſcribaꝝ ⁊ phariſeoꝝ nõ intrabitꝭ in

regnũ celoꝝ. vbi dicit glo. ꝙ oſtẽdit chꝛiſt

diſcipulos ſuos ꝑfecnoꝛes eſſe męr̃is vete
ris legis q? illoꝝ erat iuſticia figurata.iſto/

.

rũ cõpleta ⁊ terminata. illoꝝ iuſticia erat in

verbo iſton mm ope 2 ſermone. Statũ religi
oſoꝝxpᷣs ſpecificaint qñ adoleſceti interro⸗
gann qᷣd ſibi deeſſet ad vitam ſpnalẽ rñdit.

Sath. xix. Si vis pfectus eſſe vede oĩia et

da pauꝑibo et ſeare me. Sʒ ſtatũ platoꝝ tri

na cõfeſſione firmamt qn Petrũ ter inter⸗/

—

rogando ſi eñ diligeret plus alijset ipſo re
ſpõdente. Tu ſcis qꝛz amo te. dixit ei ter. pa
ſce oues meas Joh. vlt. Cunc eſt verus p

latus ⁊ paſtoꝛ noie et re qñ dilectioneʒ ple

Gumẽ

nã habet. vt ſubſtannã coꝛpus et vuuam po/⸗
nat ꝓ grege ad paſcendũ ipſum vᷣbo exeplo
et coꝛꝑahl cibo q;tuʒ põt.et ſic oĩs ſtatus ꝑ⸗/
fectio ⁊ rectificatio eſt a chꝛiſto effectiue in

choata. ——
do ſtati .§. Vi.

tercio mõ reꝑit eſſe multiplex. qꝛ aliqͥ ſunt
cæditi vite actiue vt cõiter lay ci. Alg vite

cõtemplatiue vt clerici ⁊ religioſi. Alij viè⸗

„

te mixte vt pᷣlani.de his tribo or in ſiguram
Eʒech. Si fuerint hi tres Hoe Job ⁊ Da
niel in medio eius hi ſaluabũt anias ſuas.

Moe qͥ rexit arcã in diluino ſigniñcat pla/

tos qͥ regunt arcã eccleſie in aqs tribulauo

nis. Yob ↄiugatus et opib miſericoꝛche de

ditus ſignincat actinos. Oaniel qͥ funt ab⸗

N

. Prologus

ſtinens et oꝛationibo et viſionib deditũůs.

ſignificat cõtẽplatiuos ⁊ hi ſcʒ actiui. aꝝy

cai contẽplatiui clerici et religioſi et pᷣlati ſi
ſuimt in medio eccleſie.i.in vnitate vRᷣtute
degentes.ſatiant anĩas ſuas.Quilibesloꝝ
ſtatuũ diſtinguunt᷑ in diuerſa officia ⁊ exer
citia. Nã lavyci aliqͥ ſunt cõiugati. alij virgi

nes. ali in viduitate Yteʒ alij dñi.alij mili-

tes.alij coctoꝛes.alij medici. alij artiſices.

alij agricultoꝛes.Clericoꝝ eniã alij ſacerdo
tes.alijdiaconi.alij ſubdiaconi.alij ĩ mino⸗

ribo. Et hoꝝ al̊ decani, alij archidigconi. a⸗

lij cãtoꝛes.alij vicarij.alij delegati et hmõi.
Religioſoꝝ etiã ancſvꝛue.alij cenobite et
monachi. alij canonici regulares.alij mẽdi
cantes.Et loꝝ etiã ſunt diuerſi modi viuẽ

cl ᷣm varias regulas ⁊ cõſtitutiones ſuas

vt pᷣdicatoꝝ minoꝝ leꝛemitarum ⁊ hmõi.
Prelatoꝝ etiã diuerſi ſunt gradus:.qꝛ alij
epi.alij arshiepᷣi.alij priarche.alij cardina⸗/
les.Heniq; ſupᷣmus eſt ſianmus pontifex.
NDñ aplus ad Ro.xij.et.i.Coꝛinth.xij.loq̃
tur de eccleſia ad ſunilitudineʒ coꝛꝑis hũa⸗
ni. Niuerſa igit᷑ mẽbꝛa diuerſi fideles in di
uerſis ſtanbo.actus eoꝝ diuerſi ſunt Ziuer⸗
ſa officia et exercitia eoꝝ er mẽbꝛa qͥdẽ ex/
cellentioꝛa.puta oculi vel caput nõ cõtem
nunt inferioꝛa.vt pedes?ſed diligunt ea qꝛ
⁊ neceſſaria ſunt eis in actibo ſius.ita ſuꝑi
oꝛis gradus vel officij pᷣlati et dñi nõ debẽi

cõtemnexe ſubditos. Atẽ quodlibet mẽbꝛũ

cõtentaf de officio ſuo.nec ſe intromittit de
officio alterius niſi in adiutoꝛtũ. ita qͥlibet
debet contentari de ſtatu ſuo.nec debet intro
mittere ſe vel auferre eius officũ.ſed iuua⸗
re. Itẽ gaudet qðlibet mebꝛũ de bono alte
rius et wolet et cõpani᷑ e malo illius ita qͥ/
libet dʒ gaudere cũ gaudẽtib in bonis eoꝝ.
et flere cũ flẽtibꝛ in malis.Et ſic eccleſia re
gina aſtat a dextris dei moꝝ loneſtate.in ve
ſtitu deaurato ſapiẽtie.claritate circundata
varietate ſtatuũ et officioꝛũ et exercinoꝛũ
diuerſitate vnde reſultatpulcritudo. Et de

ſop ſingulis eſt dicendum ab inferioꝛibus

inchoando. Explicit pꝛologus.

7
.
☛△
☚
ON
* ð
„ .
9 . .
●
°
ı
ι

☚

8 “
“M
“

.

nini que habet titulos.xxrůꝗü.

, -
Litulus primus de ſta⸗
tu coniugatoꝛum. „
Capitulũ pꝛimũ ee matrimonio.i.cõiugio
immaculato. pꝛèmio eius vltimato.et eſfe
ctu deriuato.in quẽ oꝛdinat᷑.iuxta ꝓpheti⸗
cum illud. Beatus es et bñ tibi erit. DOxoꝛ
tua ſicut vitis abundans in lateribo cmꝰ
tue. Nilij tui ſicut nouelle oliuax.

Capitulũ ſcõm de mr̃imoniq qͥdditate.et de

triplici erroꝛe.ſ.ꝑſone.foꝛtune.et cõditõis
ꝓut eſt pꝛimũ impedimẽtuʒ mr̃imo nij qͥ ad
ſui contractionẽ ⁊ effectum. Relinquet nẽ
pꝑe lvmo patrẽ ⁊ matrem et adherebit vxoꝛi
ſue.et erunt duo in carne vna.
Ca.iij.de ſecundo impediments mr̃imonij
Imo dirimẽsʒctũ vicʒ ſeruili ↄditiõe ſub
triplici dr̃ia notata. Et de ſᷣuitute pꝰ gctuʒ
atq; ↄſũmatũ mr̃imoniũ ſpõtaneeinita.
Ca.iiij.de tercio mẽimonij impedimento /ſ.
voli ſolennis.ſiue ꝓfemmonis ſolennis taci
te vel expᷣſſe alicuius religiõis appꝛobate.
Ca. v. de quinto impedimẽto vicʒ criminis
Naã quartũ im edimentũ ꝓpter ſui ꝓlixita
tem vltimo reſeruatr᷑. Cria etem̃ crimĩa im
pediũt ↄtraxendũ ⁊ dirimũt iam ↄtractuʒ.ſ.
machinatio in moꝛtẽ.pollutio adulteriuʒ
et viuente pꝛima ſcòm coniugium.

Ca.vi.de diſparitate cultꝰ.ſexto impedimẽz

to etiã diximẽte iã ↄtractũ ſub triplici diffe

rẽtia Et ſi poſſint infideles vnius ritus cõ⸗

trahere cũ infidelib alterius ritus.puta ſa
raceni cũ tartaris vel turcis.
Ca.vij.de ſeptimo imꝑedimẽto ſcilicet vio⸗
lentia vel metu. ſub determinatione triplic;
coactiõis.ſceʒ abſolute. ↄditionate ꝑ metũ
iſufficiẽtẽ ⁊ ſufficietẽ in ↄſtãtẽ virũ cadẽtẽ.
Ca.viij.de octauo impedimẽto videlicʒ oꝛ
cimis ſacri ꝓpter ſui implicitum votũ ſolẽ

ne ex cõſtitutione eccleſie ſub triplici cõclu

ſione. ꝓpter differentiã oꝛiẽtalis et occidẽ
talis.et ꝓfemſi onẽ religioni1ꝛñis.

Ca.ix.de nono ĩpedimẽto ligaminis.cũ q̃s

* gAlteri cõiugi E 1 vᷣba de pñti obligatus. nö
2 NW obſtãte qntũcũq; receſſu alterꝰ.aut pᷣſum/

„2 Ptiò ne moꝛtis cã ꝓbabili aut violentt.

.
5

Ca. x?de decimo mrimonij imꝑedimto. vicʒ
publice honeſtatis iuſticia.et q̃re hoc impe⸗

imentũ ſit ab eecleſia inſtitutum.

a.xi.x vndeimo impedimẽto.etiã diri⸗
mente iã contractũ.ſ.affinitate iuxta ſii cõ
tralenniã efficientiã.et ꝑmanentiã. Et qͥb⸗

Incſpit tabulatercie partis ſumme Alny gradiby papa poſſit diſpefſarre.

*

a.xij. eQ duodecimo imedimento matri⸗
monij.videlicet impotentia coeũdi.ſub tri
plici ſæcieꝝ ſuaꝝ differẽtia. puta naturali.
accidentali.et maleficiali.
apitulu m. xriij. de quarto im Tdimeto ma
imonij.ſ.de co gnatiõe que vlnidit᷑ in car⸗
nalem. ſpũale n. et legalem Et de deſcriptio

nibus earundem.

Capi.xiiij.de cognatio ne naturali ſiue car/
nali.i.conſanguinitate ſub triplici termi⸗
natione.videlicet qͥd ſit conſanguinitatis
linea vel gradus De cõputatione graduuz
et ꝓhibitione in qͥbus gradibus.
Ca.xv. de cognatione ſpirituali.i.compa⸗

ternitate. vnde ꝓueniat ꝙ matrimoniũ im

pediat.et inter quos cõ trabaf.et quis debe
at alium tenere.et qui non atq; quos non
ad baptiſmũ.vel a onfirmationem.
Ca. xvi. de plurimis impedimentis. non ta
men dirimentibus iam contractum. vt vo
to ſimplici ⁊ ſimilibꝰ Et ꝙ clãdeſtina deſpõ
ſatio dicatſex modis fieri.

2

Ca. xvij.e impedimento feriaruʒ.q.ſ.nu⸗
ptie fieri non poſſunt.
Capitulũ.x vnij. de ſponſalib quo ad ſui de⸗
ſcriptionem qũ contrabi poſſunt De penis
ſuꝑpoſitis ſua ſponte et de noueʒ caſibus in
quibus ſoluunt. Et quot modis contrahi
Ca. xix. de cõtractu mrimonij ꝑ verba depꝛe
et intentione contra

ſenti. effectibus ſuis.
hendi ſub ſer concluſionibo.
Ca.xx.de cõſummatione matrimonij ⁊ eiꝰ
actu ↄiugali.ꝓut in nouẽ caſibus eſt petm̃
moꝛtale ĩ ſex caſibus ſolum veniale.in aliqᷓ
bus nullum. imo aliqñ meritoꝛius
Capi.xxi.de diſſolunõe matrimonij ſiue di
unoꝛtio per moꝛtem naturalem. ſiue ciuileʒ

ideſt ingreſſum religionis. et quibus caſi⸗

bus ingredi licet coniugato religionem al/
tero inuito.Et de diuoꝛtio iudiciali quo ad
thoꝛum. licet non quo ad vinculum. Et de
caſib in quibus vxoꝛ etiam ꝓpter adulte⸗
rium non poteſt dimitti. ”MB
Capitulum. xxij. de votis coniugatoꝛuʒ tã
reugrinationis q;ᷓ et continentie. Et ſi aq
paria in hoc iudicant᷑ aut alter alteri debet
obtempare. M
Ca.xxiiũ.de otib et cnationibo ꝓpter nu
ptias.in quibus caſibo lucrat᷑ maritꝰ cotem
Cui et qñ ſit reſtinenda wos. ꝓpter diuoꝛ
tium ex adulterio efectum.
Ca.xxiiij.e vigintiquinq; diuerſis vicijs
coniugatoꝛũ in genere

nere m literas alppabeti adaptatis. Ecce.
