ligitur derogatum pꝛiuilegio tali eccleſiarum
vt in earum piudiciũ poſſint populi ſtauuere.
Item ſic intelligendo eſſet contra libertatem
eccleſie.extrate cõſt.c.eccleſia.Et ſifuiſſeter
pꝛeſſum ſtatuentes ⁊ qui ſeruare facerent eſſj⸗
ſent excõmunicati.vt eo.ii. Nouerint.Et di
cit Yo. an. ꝙ nõ eẽt abſurdũ dicere ꝙ iudexr
eccleſiaſticus poſſet cogere illos ad quos pti/
net.ad declarandũ ſtatutũ illud non reſpice ·
re contractus faciendos cum eccleſia. quia et
ſi non de iure tamen de facto impeditur vtili⸗/
tas eccleſie per illud. vt de arbi.c.puenit.idẽe
determinauit Oldra. dequo ponit Feder. de
Senis in opere ſuo cõſilio.lxxxvij. Ipe au

tem Franciſcus de ʒab. ad hanc addu queſtõ

nem videlicet diſponit ſtatutum piſtoꝛij. ꝙ
wnatio ſit ſpᷣo iure nulla niſi ſit denũciata po
teſtati infra mẽſeʒ.Aueritur an vonatio fctä
eccleſie et non denũciata tali modo ſit nulla.

Heſpondet ⁊ dicitꝙ Yo. cald. diſputauit hãc

queſtionem licet ſubalũs terminis.videliʒ
ꝙ bnoñ. ſtatutum diſponit teſtamentũ nõ

valere quod non fuerit regiſtratum in mẽo⸗

rialibus cõmunis infra certam diem ſiecde⸗/

ſie fuerit inſtituta yres.nõ ſeruata illaqua⸗

lirate.vtrum valeat teſtamentum.Ettenuit
quo ad eccleſiam ſtatutum non legare per ra
tiones ſupꝛa roſitas. In contrariũ ipᷣe Frãa
ciſcus de ʒab.ſic ſtatutum poteſt qualiſicare cõ
tractum laicoꝛum. Per hoc etiaʒ quod notat
barto. ff. de mu.⁊ ho.l.xeſcripto.ꝭ.fi.vbi dicit

apponi poſſe remediũ ne pꝛedia tranfferant
in eccleſiã.niſi cum onere vt teneatur eccle⸗

ſia ad tributa ⁊ vectigaha.⁊ datmodum ꝙſi

an t omnia pꝛedia ciuiuʒ tributaxia cõmunis
⁊ tunc tranſeant cum onere tali.ad quodin/⸗

ducit nota.per. Inno.in. ca. Poſtulaſti. Sed
masis ad hoc facit.ca.paſtoꝛalis.de decimis ?

de pigno.c.ex litteris. Demũ poſt plures ra⸗

tiones inductas dicit ꝙ tunc demũ talia ſta⸗

tuta non tenent.cum apparere poreſt ea ver /

gere in derogationem eccleſiaſtice libertatis
Si autem queraturquando dicantur verge?
re talia ſtatuta in derogationem eccleſiaſtice
libertatis. diſtinguendũu ſic. quia aliquãdo fie

mentio de eccleſia æl eccleſiaſticis perſonis.

in illis ſtatutis aliquando non fit mentio. et
ſi fiat mentio dico ꝙ eoipᷣo apparet ꝙ ſunt cõ
tra libertatem eccleſie in eo ꝙ laici ſtatuũt de·

non pertinentibo ad ſe.per dictum.c.fi.de re.

eccle.non alienan. Si autem nulla fiat men⸗/

tio.vt in duabo pꝛedictis egionnilr tüc aut
ſtatutũ non ſimplicitor phi contractũ.ſed

certꝗ foꝛmaʒ reqrit.vt in queſtione pꝛemiſſa.

eno,nl
ſunmntſuan
icrſeſtten
imur ilio

hllnmnnei
(micidfn
iog umil

nifinrun

nemadfialtae⸗

Uilloeſeunmmalt

uudtftts uo
mſannuihin
mMmöce nonpelnne
intg ntinumnt
ienrartn

(vepfoncen.
cragriaundenan
lregtkeulne
Cerdipſtones
Uumtwmnente
tfununtkie⸗
pontinenſentard
Nrwitaichen
Ariſtscuiniin
ueſcligbwali
nuti eorqoinnah
Atrönabinscanſa.
Geritnbiuumet
untans. Gtinnn
untene mmunmn
grofnsmitr⸗

R Wiernsſrenn

uduhernicen
tanensmnie
Phenrloineſen
laftnhnonet
ſummnennnnan
Oleluti anttn,
6nueneerhirn
hfitnen nii
Canrhocinle
knupingineisge⸗
Kiperior dactn
Pfinni nonfint
nlunſcbeienone
oiatinnmnsne
Pgenmrpniten

con 1

rmlaniiſni
Oenmm
EnStsl
Poal din
daüsternmn
mdintle
wenrriimm
1eres, döfene⸗
ſtannmmuen
18. AMmmi
Euurtite
n. Panungtu
thol eunſäun
irra
cAN
CiACNNi
moeti1
nonn a Pokt

A Araisa

16. Denipt

tgrmiu

mnn ei

wnatio.niſiin

LQLapitulum

.

.
.

cum ſellicet i⸗

ctui quide ſui natura eſt de foꝛo eccleſiaſtico.
vt ſuper legatum ad pias cauſas.vel alijs cõ⸗
tractibo factis ad pias cauſas aut adijcitur al

tanqᷓ; de non pertinentibo ad iuriſditionẽ ſta

iudicem ſpectet. vt de teſta. c. Nos quidem. ?
C. de epiſco.⁊ cleri.l.nulli. Sr autem adijcit

contractui qui de natura ſin eſt de foꝛo iudicis

ſecularis. vt regulariter ſunt omnes contra⸗/
ctus ⁊ diſpoſitiones laicoꝛuʒ.tunc per hoc nõ
violatur hiertas eceleſie in aliquo.q;uis enm

onat ſtatutum ꝙ non valegt
natio. inuara poteſtati.aliquãdo ſiimn
pliciter pꝛohibet contractũ. Et in pꝛimo caſu C
aliquãdo foꝛma eſtobſeruabilis ſine magna
difticultate.aliquando non obſeruabilis ſine
magna difficultate. Si ſine magna diffieulta
te obſeruari poteſt. aut foꝛina adijcitur cõtra?“

1⸗ ₰

.iii.

ſtantie ex quib actus variaturvt ve iureur-
um quidam. Si vo ſtarutũ ſimpliciter p/

hilet contractũ. vt c diſpomit bona non pſe
tranfferri in nõ ſubditũ vł nõ ſubentem one/

ra cõmumtatis tunc ſi cõtractus eſt ve facto
eccleſie. tũcinon tenet ſtatutũ. ſirut dictum ẽ

in alio pꝛecedenti mẽbꝛo. Sed ſi nõ eſt de ſo⸗-
ro eccleſiaſtico. vt cuʒ pꝛole lvt vendi non ſu/

ad pi ſtinenti onera communitatis tunc autex ob
teri contractui.Peimo caſu dico ꝙ non tenet

ſeruantia eius mmultũ pꝛeiudicat᷑ eccleſie. aur

ſta parũ vel nilil. &t pꝛimo caſu non extẽditur
tuentis cum talium regulatio ad eccleſiaſticũ

ſtatutũ ad eccleſiam vel clericos ſicut eſt pꝛe⸗/

dictiũi ſtatutũ qð pꝛohilet vendi non ſubeũti)
bus onera cõmumtatis. Maz licet clerici nõö

ſuſtineant onera cõmumtatis. vt extra de im

ſit fauendum eccleſiis ⁊ perſonis eccleſiaſticeis

non tainen ita vt turbemr iuriſditio laicoꝛuzʒ
vt de iudi.c. Nouit.Et marime lvc dico.quia

ex iuſtis cauſis ppſunt iuſtificari talia ſtatu/

ta.ne ſciliq bona alienẽti in nõ ſubditis ad

nutũ eoꝝ qui bona habent. ſed ſolum cũ ſub⸗

—

eſtrõnabilis cauſa. alias deſacili woſſet ciui/

tas erui tributarijs ⁊ ſuſtinennibo onera cõ⸗

munitatis. Et idcirco ſi diſwponat ſtaturtum

ꝙ non teneat venditio niſi fiat pꝛoclamatio
in palatio ſi quis velit cõtradicere in aliquo

facta in eccleſiam nõ ſeruata tali foꝛma. quia

muni. eccle.c. Nõ minus. nõ tamẽ pꝛopter
loc debent minus bene tractari q; laici ſuſti/

nentes.alias pꝛiuilegiñ eccleſie eſſet dmno

ſum. contra illud de re. iur. c. quodob granã.
li. vi. Atem er hoc violarer liberiags immuni
tatis ece leſie.ex quo pꝑ eam efficerentur dere

rioꝛes cõditionis.vt de pꝛiuił.c. Quãto. ſed

ſi nullũ vel paruũ pꝛeiudiciũ inferret ex ob?-
ſeruantia eius poſſer ſuſtineriſtatutũ. puta ſi

diſponit arma nõ alienari in nõſubditos. x?I
quid ſimile de his que clericis pꝛohibẽtur de

iure vt ꝙ reciperentur gabelle ab omnibo qui

deferunt res cauſa negociationis 2 hmõi ex
irs ne de.vel mo.per totũ.immo etiã ſi ſun
vel niſi alienans ſit annoꝛũ.vxx. vel niſi ſint
inter duo pꝛoximioꝛes.non tenehit alienatõ

in hoc nullo iure ſpeciali.munita eſt eccleſia

nec in aliquo per hoc ſibi pᷣiudicabit᷑. Si æro

foꝛma adiecta non eſt ſine magna facultate

obſeruabilis.dico idem ſicut etquando con/
tractus pꝛeciſe pꝛohiletur cõparando in hoc
difficultatem impoſſibilirati. vt de iureiurã.
(.bꝛeui.Et hoc intelligendo de difficultate qᷓ
ſit maxima ⁊ talis ꝙ“ cenſeaturimpoſſibilitas

Et per lvc deciditur alia queſtõ.cum enim
fit ſtatutũ ꝙ non fiat tranſatio immobilium

in non ſubeũtem onera cõmunitatis. niſi d

licentia cõmums vel habentis ius cõmunis
Si queritur vtrũ teneat tranſlatio facta inec

nulla. Reſpondet ꝙ tenet talis trã ſlatio nec
poieſt dici nulla.quia cum talis obtentio licẽ
tie dependeat ab vno ſolo.pꝛo impoſſibili ha

betur. Onde ſtatutum tale quodeſt Padue li

mitandum. ita.ſ. ꝙ nõ extendatur ad eccleſi

as. Et idem dien g i ifficultas ſit magna
en ꝙ ceſſſeatur pꝛo impoſſibi

Guis ⁊ ſi nõ tahen ꝙ ce impo
li. Quando autem dicatur talis difficultas 2
quando nõ patet per exempia ſupꝛa et infra

talia q vñt cõpetere clericis.dũ tñ nõ ſit nora
bile pᷣudiciũñ eccleſiaꝝ ⁊ apareat cauſarõnas
bihs gliqᷓ ꝓpter quã moti ſunt ſtatuẽtes. idẽ
Dicerẽ. puta diſponit ſtatutuʒ ꝙ certa bona qG

ſunt in cõfimbo.nõ alienẽtur in nõ ſuſtinenꝰ

tes onera.ne ponſtitotingere ſines variari.vel

certe comus qᷓ ſunt ad vſum publicũ. licʒ
int ſinguloꝝ.nõ poſſint trãſferri in nõ ſubdi⸗

—

tũ ne poſſet cõtingere ꝙ a tali in quẽ trãſata

foret nõ poſſet hr̃e cõe in locatõem ꝝ vſu pu/

blico.qꝛ ille locare nollet vel nõ ſine magno
emolumero in quo magnũ ſieret cõi pꝛeiudi

dũ. Iſtis caſiba ⁊ ſiłibo dico ꝙ in eccliam ſa⸗

cra alienatio nõ tenebit, ꝓcedũr hec de radico

iuris a nitũtur marima eòtare. vt eccle ↄſerꝰ-
in ẽtur in iureſſuo ⁊ laicoꝝ iuriſditõ nõ ex ꝛoto
cleſiam ita ꝙ non ſeruata illa ſoꝛma dicatur

cõfundatur. Et accedit ad hoc.xi.q.i.puenit.
ens ꝓhibere trãſiationẽ rerũ in nõ ſubditum
nec pꝑ hoc agitur.cõtra libertatẽ eccleſie. non

ſimpliciter ẽ veiũ,ſed diſtinguenduʒ. qꝛ aur

nõ ſubditus dicit᷑. qꝛ de alio territoꝛio ẽ. pura

de bononia. tale ſtatutum ſit floꝛentie.⁊ tũc
eſt ver nec cõcedendũ.qꝛ pꝛimilegiũ elericoꝝ

nõ delet eis eſſe damnoſum qð eſſet ſi exclug

derẽtur a bñnicõ qd habẽt ciues ⁊ ſubditi quo

Litulus

etis ipſi debent gaudere. de fo. cõpe. dilecti. di.

xtũ etiã bar. ſupꝛa allega. nõ ꝓcedit in ꝓtalia

cum in ea pᷣdia nõ ſunt tributaria. C. de epi.
cleri.l.de his. Sed ſie generaliter faciendo
omnia pꝛedia tributaria. appareret factuʒ in
fraudem ⁊ in grauamen eccleſie maxime qũ
tributum eſt maximũ.a ſolum eſſer impoſitũ
non exigeretur. Onde cõmunitera moder
nis tenetur illud conſilium bar. licite fieri nõ
poſſe. Et ex hoc aparet ſtatutum factũ flo
rentie anno wmini. O. ccccxxv. vel circa. ꝙ&
omnia bona immobilia que tunc inueniebã
tur apud laicos ſeu poꝛtantes onera cõmuni
tatis in quemcunq; tranſterentur. tranſirent
cum onere impoſitionũ cõmunitatis non po
teſt extendi ad eccleſias vel c ericos.ſcilicʒ
ſi emantur ab eccleſiis.vł conentur aut legã
tur eiſdem per teſfſamẽtum talia immobilia

ſubijciantur oneribus cõmunitatis.cum nõ
fuerint ab ãnquo tributaria.nec ſeruatus ſit
modus datus a barto. qui tamen necreputa
tur licitus quia in fraudem factus et hocecẽt

contra libertatem eccleſie.de unmu.eccle. per

totũ.Et ſi allegatur.ꝙ per hoc multe fraudes
fiant.quia multi vonant eccleſie. vł legant fi
mulate vt euadant onera cõmunitatis. RBe/⸗

ſpondeo ꝙ fraus ⁊ volus nemini patrocinari

debent. vnde talibusdetectis puniantur. Sed
negari non poteſt quin ad eccleſias ⁊ hoſpita
lia multa im mobilia licite ⁊ ſine fraude.ſed

iuſtis titulis legati vel emptõnis nomine ꝑ ⸗/

ueniant que vtu; debent gaudere pꝛiuilegijs

eccleſiarum.alias violaretur libertas eccleſia

ſtica.⁊ pꝛinceps pꝛouiciarum facta eſſet ſub

tributo. Q uoddam etiam ſtatutum floꝛẽtie

factum fuitanno vomini.OJ.cccexliij.vł cir⸗
ca.quo cauebat᷑ ꝙ nullus foꝛenſis quiſcilicet
non eſſet de ciuitate vel diſtrictu floꝛẽtino poſ
ſer obtinere vel poſeſſionem capere cuiuſcũ/
qʒ beneficij eccleſiaſtici ſibi collati pxr quem/
cũq;.niſi pꝛius in conſilio obtineretur ꝑ par/
titum habendo. xxxvi. fabas nigras. Et licer
aliqui dicerent non eſſe hoc ſtatutum contra
libertatem eccleſie tamẽ cõmuniter fuitdeter
minatum contrariũ,.⁊ ſic declaratum per pa
pam.vnde opoꝛtuit annullare illud ſtaturũ.
alias nõ poterant abſolui ab exeõmunicatio/
ne contracta. quia contra libertatem eccleſie

exat.

ruii.

rian nõ. Heſpondit, reddite que ſunt ceſaris
ceſari. ⁊ que ſunt dei deo OLath. xxij.oſtendit
exemplo quando iter faciendo cum diſcipu
lis qui exigebat a trãſeuntibus tribumm vl
pedagium vel vectigal hoc petẽs a petro. oſtẽ.

chriſtus ïi petro ſe lilberum eſſe ab huius ſo

lutionis debito. Et ſubdit vt non ſcandaliſe/

mus eos. vade ad marea mitte hamũ.r euʒ
piſcem quem pꝛimo capies.accipiens inue/
nies in oꝛe eius ſtateraʒ.id eſt certam mone

tam.⁊ illud ſumens da illis. ſcilicet exigenti
bus.quod ⁊ factuʒ eſtvt habetur OJath.xvij.
Ad idem apoſtolus as Roma. xiij. Reddite
omnibus debita. cui lonoꝛ em lvnoꝛem. cui
tributum tributum. cui vectigal vectigal. Er
Auguſtinus tractans illud apoſtoli ad Ro.
xiij.ca.Omnis anima poteſtatibus ſublimi/
oꝛibus ſubdita ſit ſic dicit.⁊ vos ſubdities de
letis.ideo ⁊ tributa pꝛeſtatis.quia hec eſt p
batio ſubie:tionis.extra de cenſi.ca.omnis.⁊
dicit glo. hoc dictum laicis eſt. ⁊ woteſterten/
di ad clericos non omnes.ſed eos quipoſſi /
dent ciuitates ⁊ caſtra a laicis data cũ aliqua
ſubiectione obſequij tempoꝛalis. Hinc Am/
bꝛoſius ait.xi.q̃ſt.i. agnum quidem eſt
ſpeciale documentum. quo chriſtiani viri po/

teſtatibus ſublimioꝛibus wocentur debereeſſe

ſubiecti.ne quis cõſtitutõnẽ terreni regis eẽ
ſoluendam. Si enim cenſum filius dei ſoluit
vt patet ex exemplo poſito. quistu tantus es
qui putas non eſſe ſoluendum. Obi dicit gl.
quod chriſtus ſoluit cenſum non er debito.

quia cuin cenſus ſit ſignũ ſubiectionis.chri)/

ſtus autem nemini erat ſubiectus ſed vomi⸗
nus omniũ.ideo non exat obligatus ad illu⸗
ſed ad tollẽdum ſcandalum pupiuloꝛum.ſol⸗
uit. Et pedagia quidem ⁊ gabellas ⁊ collectas
vel tallias non poſſe erigi a cleritis ⁊ eccleſtis
vel imponi abſuʒ licentia pape per cõmunita
tes ⁊ principes ſeculares ſub pena excommu⸗
nicationis. habetur infraſin titulo de excomu.
maioꝛi. QAuomodo autem imponendum ſit
laiciset erigendnm. habes ſupꝛann ſecunda
parte titu. i.ca.de rapina. Sed cenſus ſeu tri⸗

ſed eriam a clerids. Mam eccleſie repertur
obligate ad cenſum vel tributum ſoluenduʒ.

De cenſibo ⁊ tributis eccleſiarũ.Capᷣ.iiij. tron anSser gccidir. gliqdij

.

tronis. qð frequẽter accidit. aliqñ pꝛincipib

’â’ͦſeularibo. ſi ab atiquo repiũtur ſicobligate
Enſum ſeu tributũ
eeſſe ſoluendũ ei cui debetur. oſten /
dDitrt rpus verbo ſuo quãdo interro
satus a quibuſdam.ſi licet cenſum dare ceſa

ſoluere debẽt. vñ Ambꝛo. Si tibutũ petit im

Ferato. no negamu agri ecgleſie ſoluũttri⸗/
butum.Si agros deſiderat i patoꝛ. poteſta/

tẽ hʒ vẽdicãdoꝝ tollat eos ſi libitũ ẽ ĩ Patoꝛi.
nõ cvno.ſz nõ nego. 1i. i. glo. ic ſup w

2: X .

butum que pꝛo eodem ſupponuntur. deben)/
tur ⁊ poſſunt licite exigi.non a laicis tantum.

.
oroptetzsfn
omnnfifnn

Gcorpalterme
(hereneni o

ſulantis cont

fnis nrllofnod ſo
mmndlt Aleiln

ßüseerniteni⸗
ute Npulein
Pnalegledshit
Vodiotnsmnone,
Pnmne ecteii⸗
inpatoenwhnt⸗
geſeptblinutti

ſuliefii

gatnirtiut h
tpnierſizſio ⸗
eſpveufiuſus o⸗

Wrenei ſti nos
fFumtuiceſinse
6Fczeniet, geius
iOnctonnt
(eſüioeeſedia
eutidigtadi
(mnidonoindete

Cnechr Dennen
Nuknns n
Nurimunk
Nſondreme
—
NEE
tvenrDtanae
Menlanepemmme
nultsſuisenend

0Mnnercleſaretc
ſendatenlſtseſ.
epſſssſnventns
fenntononwn
Mlseceeſepreem

Atſre prdinins
ncſpopenoetn
nml tebuse
fhuinseſtpn

nr mi
Aprefats r
emde en
mcs eſt /
nanmeg ſeden
tiWungr
Nmn. ocrine,
Siin
wopin e
ſeſnn R
voitcine
sitſie
nmiarienen
echigut
tmn igane i

Eengtinet
Nentapeee

aesſhgui
rnimmt
m rzi,
a in

minmn

4 .

6. Dn mane

ptat ꝙ intelligit facto nõ de inre.nã ſine
auẽte pꝛincipis ſiue alteri quis detineat res
ecde ſacrilegꝰẽ miireſtituat.rij.q.iij.quiſqͥs.
NHec eti ex hoc ꝙ pꝛedia eccleſie ceſſent a tri
buto.pꝛopterea pñt vendi.xvi.q.i.generali/⸗
ter. .nouaꝑ.Et ſuꝑ verbo nõ nego. dicit glo.
ſcq; coꝛꝑaliter me opponendo qꝛ pꝛo tꝑalibus
opponere me nõ deleo.idẽ Ambꝛo.impatoꝛi
poſtulanti ab eo vnã eccleſiã pꝛo hereticis ar/
rnianis. nullo mõ voluit aſſentire.ſed inter ce
tera dixit.ZYlllegatur imꝑatoꝛi licere omnia

ipᷣius eẽ vniuerſa.Rñdeo.noli grauare te im

peratoꝛ. vt putes te in ea qᷓ̃ diuina ſunt im/
periale aliqð ius he noli te extollere.ſʒ ſi iu
vis diutius impare.eſto deo ſubditus. Scri⸗
ptum ẽ.reddite q dei deo.q celaris ceſari.ad
impꝑatoꝛem palatia ꝑtinent.ad ſacerdotẽ ec⸗
cleſie. publicoꝛũ tibi meniũ ius cõmittit᷑.nõ
ſacroꝝ. Naboth poſtulatus a rege.ſ. achab ꝓ

vinea ſua. Rñdit abſit.vt ego patrũ meoꝛuʒ

tradam hereditatẽ. vt h.iij.lib.reg.ſanctus

naboth vites ſuas ſuo ꝓpꝛio cruoꝛe defendit.

qꝛ.ſ.pꝛo eo iniuſtus occiſus eſi. Si ille nõ tra

didit vineã ſnã. nos trademus eccleſiã xpᷣi.⁊
infra tributũ ceſaris ẽ.nõ negatur.Ecclia dei
nõ vtiq; ei delef. qꝛ ius ceſaris nõ põt eſſe tẽ/

plum dei. Quid honoꝛiſicentius qᷓ; vt imꝑa

toꝛ filius eccleſie dicatureſſe.qð.n.dicit᷑ ſine

peccato dr.cũ gratia dĩi. AVmpatoꝛ. n. intra ec
cleſiam ẽ. bonus imꝑatoꝛ q̃rit auxiliñ eccleſie

non refutar. Si de meo aliqͥ d roſcaf aut fun/

dus aut vomus. aut aurum vel argentum io
quod mei iuris eſſet ier offerrem templo dei

nil poſſum decerpere. vel trahere cuʒz illud cu⸗

ſtodiendũ non tradendum accepi. hecom̃ia
halvntur. xxiij.q.viij.cõuenioꝛ.Ad idem fa/⸗
cit quod dicit Oxbanus.q.ea.tributum ĩ oꝛe

piſcis piſcante petro muentum eſt.quia de er
terioꝛibus ſuis.que palam cunctis apxparent

tributum eccleſia reddit. non autem totum

piſcem dare iuſſus eſt. ſed tantũ ſtatereʒ qui
in oꝛe piſcis inuentus eſt.quia nõ eccleſia da
ri imperatoꝛi.non ponnficalis apex. qui in oꝛe

capitis eccleſie pꝛeeminet.ſubijciregibo põt.

Sed ſane.vt diximus. ꝙ in oꝛe piſcis inuen
ium eſt pꝛo petro.et mino dari iubetur. qꝛ
de exterioꝛibus rebus eccleſie.quod conſtitu⸗
tum antiquitus eſt pꝛo pace ⁊ quiete.qꝛ nos

tueri ⁊ defenſari debent.imperatoꝛibo perſol/

uendum eſt. hec in glo.ſuper verbo exterioꝛi⸗/
bus id eſt non de rebus eccleſie. Nam exquo
ſemel dictum eſt ecdeſie ſancta ſanctoꝛũ erũt
comino.xij.q.ia Mulli svel de exterioꝛibus.
id eſt inquãtum ad ea que pꝛius erant tribu/⸗
taria qina cum onere peruenient ad eccleſiã
vt de decimis.ca.cum non ſit. Onde ⁊ gratia

liii.

nus dicit. xxiij. q. vi. ſeᷣm canonicaz.5. hine

datur. ꝙ de his que a qͥbuſtiber eccleſia eme⸗
rit᷑ vel viuoꝝ conationibo acceperit. pꝛincipi
bus conſueta deberobſequia. vt ⁊ annua per⸗
ſoluat tributa. Et idem Gratianus.5. ſec no
tanqum. ea. queſtio.ſi in moꝛtæ. dicit ꝙ ſumt
quidam epiſcopi qui non contenti deenmmis er
Pꝛimitijs pꝛedia. villas caſtella 2 cinitates
wſnſident. ex quibus ceſari delent tributa. et
huiuſinodi. niſilbenignitate imperiali. ꝓme
ruerunt immunitatem ab huiuſmodi. debẽt
vtiq; tributa ſoluere quibus a vomino dicit᷑.
Reddite que ſunt ceſaris ceſari.

De cenſibus F.l.
⁊ pꝛocuratõnibus habetur titulus ſpeciglis in
decretis cum multis.ca.⁊ in.vi.⁊ cle.⁊ pꝛeci⸗
pue quo ad pꝛocuratõnes. E x quibus elicin⸗
tur alique concluſiones magis cõmunes. cõ
tentioſa foꝛi iudicigalis dimittẽdo aduocatis.
In ca. Sancitum dicit Yo.an.in nouella
qe cte eccleſie ꝙ ãtiquitus fundatores eccle⸗
ſiarum conſueuerunt aliquem cenſum pro⸗
fundo in wotem aſſignato recipere. illum de⸗
bent dimittere.argu.ex hoc. ca.⁊.x.q.i.ca.i.
Et ſi remittunt pꝛo remiſo ⁊ ſide nouo impo
nunt.pꝛo non impoſito habetur argu.ex eiſldẽ
iuribus.ſed ſi alij erat tributariũ quod datur
pꝛo vte non erit eccleſia liberata.ſed eccleſia
non deler illam terram recipere pꝛo wte. niſi
pꝛius ſit liberata a tributo.⁊ potius eſt ab edi⸗
ficatione ceſſandum. En Innoen. De tri
butis terre que dantur ecdleſie pꝛo wote dixit
Poſtien.ꝙ ſi afſignatio cotis talis fuit facta
ſine conſenſu womini illius. ſcilcet cui dele
batur tributum. non valuir arg. de loca. ⁊ cõ
duc.ca.potuit. Si autem de conſenſu tunc ſi
non retinuit tributum illud videtur dediſſe.
Diſtinct.liiũ.ſi ſeruus. ⁊ ſic intelligatur opj.
Ala.cum iuribus ſuis.aut ipſuʒ excepit.⁊ tũc
ſibi imputet eccleſia que rem tributariam re
cepit. cum ⁊ womino licuerit retinere. In
ca.licet habetur. ꝙ cecus ad collecias perſo
nales cogi non delet. quod Innocen. intelli
git de perſonalibus tantum. non derealibus.
Sed PHoſti.intelligit generaliter de collectis
que fiunt in terra. vt fodꝛum.allergaria. xegi
um ⁊ ſimilia. Puta enim ꝙ tales pſone mi
ſerabiles nonſolum a perſonalibus ſed eiiãẽ
a realibus extraoꝛdinarijs debeãt eſſe immu
nes.argu.lxxxix.di.iudicatũ.in realibo aũt oꝛ
dinarijs nõ ſunt immunes fatetur tñ ꝙ tales
les ſi teneant aliquaʒ terrã cenſualem vel tri
butariã. ꝙ debent ſoluere tributũ vel cẽſum.

xvi.q.i.ſi quis.q;uis pie ſaciat dñs ſipꝛo pau

pertate oppꝛeſſo hoc remittat.cx.c.pᷣterea ht

Titulus

c,
2 . 2

tim poſi moꝛtem eccleſiam ſuam conſtituere
renſualem. quod ſi faciat ſine ſuperioꝛis au/
ctoꝛitate.non ourat poſtinoꝛtem vt de trala.
c. decetero. Ex. c. eceleſuis habetur ꝙ er hoc

wꝓꝙepiſcopus er piat aliquaʒz eccleſiam de ma
nu laicoꝛiun vel quo ad iuſpatronatus quod

ininſte tenebant. vel quo ad fructus quos ſi/
bi vſiurpabant. non ramen ex hoc poreſt epi/
ſcopus aliquid cenſus de nouo imponere. te
nebatur enim epiſcopus ex officio ad hoc libe
rare eccleſiam ve manu laicoꝛum vtextra de
relig. w. c. de renodochijs. In ca. innoua
mus halerur qꝙ. c. illud quod alias fuit ſtaru⸗
tum de theloneis.de pedagijs.xxiiij.q.iij. Si
quis romipetas.pꝛecipitur obſeruari. vtſci⸗
licet noua pedagia ſine auctoꝛitate regum et
pꝛincipum non conſtituantur. Obi dicit glo.
ꝙ eges ⁊ pꝛincipes tantũ habent poteſtatem
noua pedagia inſtiruendi. f. de publica.et ve⸗
cCcctiga.l.vectigalia.Alia autez omnia pedagia
interdicta intelliguntur niſiex conſuetudine
chnius non extat memoꝛia in contrarium. eri
gantur. de verbo. ſig. c. ſuper. Et tales hodie a
pa pa in curia romana excõmunicantur. pᷣm
Hoſtis. Sed querit Jo.an. Otrum tale pe⸗
vagium pꝛohibitum recipiens ſit ercõmuni⸗
catus.non ramen hoc ſtatuẽs.Reſpondit ꝙ
ſic ſaltim ex mente.argu.d ſenten. excom.c.
quia piculoſum.lib. vi. vel iuſta ignoꝛantia.
vt de cler. excom. c. apoſtolice. Hoſtie. Et di⸗/
cit ler. C. venoua vectigalia. l.i.ij. 7. iij. ꝙ ſine
im ꝑatoꝛis pꝛecepto.nec pꝛeſidi nec curatoꝛi.
nec curie conſtituere licet ea.neq; pꝛeceden⸗
tia refoꝛmare.vel his addere vel minuere.de
pedagus famen vide ſupꝛa in ſecunda parte.
ti.i.de rapina. Mon debetur cenſus cuius
cauſa ignoꝛatur.hoc dicit.c. Peruenit de cẽ/
ſibus.ſub his verbis. Cenſus ignoꝛantie.id
eſt cuius ignoꝛ antig.vt dicit gl. nec diuinis
nec humanis legibus inuenitur. glo. ſupple
quod ſolui debeat ſine cauſa, et ideo qui petit
alleget cauſam. Obi dicit Inno. ꝙ ſi eſtcer⸗/

tum cenſum deben etiaʒ ſi nulla cauſa ſubeẽt.

ſolui debet. vt de cenſi. c. quanto. Dicit auteʒ
Hoſtien.ꝙ epiſcopus ſolum ꝑ ſe ſicut nec pa
tientia ꝑ ſe nec negligentia obligationẽ taleʒ
inducit.ſed negligentia cum temꝑe obliga/⸗
tionem tollit. vt de pꝛeſcrip.per totum. ⁊ pati
entia cum remꝑe obligationem inducit.Qi⸗/
eit enim Hoſtien. ꝙ inepte petit quis cenſuzʒ
dicendo. Neto cenſum qꝛ mqhipᷣſtitũ ẽ ꝑ an⸗
nos. ri. ſed ſi dicat peto talẽ cẽſum er rali cau/
ſa impoſitũ ad q ð ꝓbandũ all. ſolutõem cõti
nuj. rl. ãnoꝝ. bñ petit a obeinebit ſolu. illã /
bando. Caueat tm talis ſubdit ho. de cõſcia ꝙ

6 ₰
— 1 3 *° 4 2 5

1 . — ,

c fi. Bidet & ſino ẽ memoꝛia inicij peeptio
nis vel caule ſufficit dicere er iuſta c inmpoñ

nõ exp:imat vel fingat falſam cam deplcrip.

tũ. ad qð pꝛobãdũ inducat tps cuius non exr

tat memoꝛia ar. ad hoc de pꝛeſcrip.c.i. lib. vi
betente.cũ nõ ſit veriſimile aliquẽ ceſum ſine
cã ⁊ ſine qᷓrela tãto tpe pᷣſtitiſſe.ar.ff. de pba.
l. cñ de indebito. Item incertitudo impoſſi
bilitas merito e xcuſat. hoc caſu nõ erxpꝛimen
tem ſpãlem cãm.de re.iu.nemopoteſt.li. vi.
nec his contradicit tex.ipſius.c.q;ꝛ nõ ẽ talis
cenſus ignoꝛantie ꝗᷓ preſcriptus ẽ.et ſi cauſa
ignoretur. Ho. Sed ab.de ſialia ſup. c. ad
audientiã. de pꝛeſcrip.q̃rit vtrũ cõtra pꝛeſta⸗
tionẽ cenſus currat pᷣſcnptio. Rñderꝑ diſtin
ctionẽ pꝛius declarando pᷣm glo.⁊ bar. ꝙ tri⸗
butũ ⁊ cenſus ſunt ſinonima. Aut ergo pᷣſta
turcẽſua pꝛincipi in ſignũ ſupᷣme poteſtans
cominij.⁊ tunc nõ põt pᷣſcribi.ſicut nec ſubie
ctio ipᷣa.vt de pᷣſcrip.c.cũ ex officij.autcenſus
detur alia cõſideratõe.⁊ tũc põt pᷣſcribi.vt in

ipo.c. ad audientiã. de pꝛeſcrip. Et no. Cy.in

d. cõpent. C. de pꝛeſcrip. Sicur. n. alia iura

eccleſie vel pꝛineipis pñt pᷣſcribi. ita ⁊ cẽſus.

erquo ceſſat cã pᷣdicta.⁊ ꝑ pᷣdicta puto ꝙ vbi
põt pᷣſeribi ſubiectio puta ep̃i vel alterius cir/
ca pꝛincipẽ poterit enã picribi ⁊ cẽſus.⁊ etiaʒ
ſi pꝛeſtaret in ſignũ ſubiectionis. Si em põt
pᷣſcribi ſuhiectio.ita ⁊ foꝛtius ſubiectõnis ſi⸗
gnũ ne foꝛtius ſit ſignũ q; ſignatũ.ad qð no/
ta de cathedratico.in.c.cũ olim.⁊.c.cũ vene/
rabilis. de cenſi. Dubitat m.an remanẽte
ſubiectõne poſſit in totũ pᷣſcr bi ſubiectionis
ſignũ. Et dicit ꝙ ſupꝛema poteſtas pyſcribi nõ
põt.ſicut nec cõtra veñ cuius vices papa ge⸗/
rit.vt notãter dicit AInn.in.c.bone.de poſtul.
DOñicus de ſancto geminiano ſic vr diſtingue

re.vt audiui.qꝛ aut certũ ẽ cenſuminſti:utu,ʒ

in ſignũ ſubiectõis ⁊ tũc pᷣſcribi nõ põt ſicut

nec ſubiectõ ea durã te. aut ob aliã cãm ẽ cer

⁊ tũc qꝛ pᷣſumit᷑ in ſignũ ſubiectõis inſtitutũ
non poterit pᷣſcribi. In.c.ſigniſicauit ſum
marie hr̃ ꝙ is qͥ recipit iuramẽtũ de nouo im
rolito eccleſie ſoluẽdo cõpellit᷑ urantẽ abſol⸗
uere. vbi dieit Ho. ꝙ ſicenſus ille erarinde//
bitus. nõ aſtringebat iuramẽtũ illũ a q̃ pete/

tũ fuiſſe inſtitutũ.a tũc pᷣſeribi põt. aut dubiũ

bat᷑ abſoluẽdũ. interdirit aũt eps ĩ caſu diete

ectetalis ſacerdoti talis eccłe ne ſolueretcen
ſuʒ illu mõachis qͥ exigebãt ipᷣm.qꝛ monachi
ignoꝛãte epᷣo cuius auẽte ⁊ nõ ĩferioꝛis eo cẽ
ſus ẽ eccłie unponẽqus. vt s. ti. c. pꝛetereg.
Zunc cenſum acquiſierant. ſic clandeſtinũ
wnidebãt. nec eccdleſia erat obligata ſed is qͥ
ſoluit im̃.qꝛ ſacerdos nõ potuit eccla oblare

Tiranentton
umnmi elele.

Hec ob. ꝙ nõ ſpecificat cã. qe pſumptioẽ ꝓ
mlifͤri
iglloenün nit
6oletter Horenin
i noleno wfeo⸗

Cots Nrel
inelltli
entüton

utpphieregtl

trrusekfilen

Eclutteſerciß
ſtirpetuneton
tcnndn ſant
lecpeieſfendwe
lercoetinwmae
ictenenroreean
ſolineriane her
igonsintni l
ſere verſiegtopug
Poorcenſunne!
Ahrapeliegu
ſten viceturoneene
Ulirſint
liucad n ent
Wsſedutlbenn
Cmen dond⸗
Rayaengan⸗
Weocinorobe
lentnünunten
ſtheganar
ſbeoſbinöenin
Atroſri ſlne
Cipelatoſeneie
eſſundioei,

Aſseiglenti

uni Oumtien
uultapelireo
Urlvodwrebaen
ſocſaad ſyrnore
Alipiſaneonn
igeleronisſen
mehevonncentus
Ml horenin a
ninfecrſecogn
ellnmtm
nnlinlninn
lintintlitoenn
Pſeſimnen Seg
flatſſen 4

en
meſtren, non

fennizlup

rKnoINN,
iinſonäſtin
hötpferbin
mtchexoft
Menücpöt

ei
* .*

.iizirie
Domänn
Enijh
ſpenmi riszi
uiaise
nin
ieniicint
1nitjchif
Nrir. Mitdiin
airjin
nign iriun

violenter/

ALapitulum

nec ei quo ad poſſeſſionẽ p̃iudicare niſi ltimꝰ

modus vt de arhi. c. ꝑ tuas.vel dic ꝙ ſatis No

tuit acquiri poſſeſſio monachis ꝑ ſolutõnem
ſacerdonis.vt de capel.mo.ca.ij. Sed epiſto⸗
pus lene ſciebat illũ cenſum non deberi de iju/
re.⁊ iuramentũ non obſtare.quia fuit pᷣſtitũ
in detrimentũ eccleſie.de iureiux c.i.Et id eo

potuit pꝛohibere epiſcopus ne ſolueret. qꝛ cõ
ſtabat ꝙ monachi imuſte ⁊ mala fide poſſide/

bant.ſecus ſi pᷣciperet ꝙ poſſemio rei coꝛꝑalis
quã alius etiam mala fide tenet.auferetur ei
ocem̃ malũ pꝛeceptum eſſet.qꝛ
etiã violen:o poſſeſſoꝛi nõ eſt vis inferendũ.

iij.q. ij. S. fi. Et eodẽ modo cui de nouocenſus

ſubtractus eſt violenter. ⁊ cñ armis recupera

re vellet. Et eſſet idẽ foꝛſitan cũ armis recupe

randũ.de iure tamẽ contra ipᷣm agendũ.licet
alij contradicãr. ſi aũt monachi qui cenſum

recipiebãt eſſent bone fidei poſſeſſoꝛes.tũc ſa

cerdos ⁊ ſi in ventate cenſum nõ debeat. ipᷣm
tũc tenetur ſoluere.quia ſicut non licet aliquẽ

liare aliqua re.ſic nec poſſemiõe.C. vñ vi.
I.ſi quis in tantã. vel cenſum de nouo ſubtra/

here. veꝝ ſi epiſcopus pꝛecipiat ſacerdoti.ne

ſoluat cenſum bone fidei poſſeſſoꝛi. ſacerdos
cbet appellare.quia iniuſtũ eſt pꝛeceptũ. Et

idem videtur dicendũ. vbi epiſcopus pcipit
alicui de ſua dioceſi ꝙ preſtaret ei obedientiã
velaliud ad ipᷣm ſpectãs de iure cõmumi ſed

ſubditus ſe dicit liberum pꝛiuilegio velpꝛe/
ſcxriptione vel alio mõ. In hoc tamen caſu ſi

epiſcopus etiã poſt apellationẽ ⁊ ſine aliqua
caule cognitione ſubditũ excõmunicet.tamẽ
tenet excõmunicatio. dummõ vexꝝ ſit ꝙ non
ſit liber. quia quod pent epiſcopus iuris eſt. et
ideo ibi nõ requiritur iuris oꝛdo.de iureiur.
c. ad noſtrꝗ. ſed in notorus ⁊ falſis non valet
aꝑpellatio ſecus ſi hoc petat a clerico qui non

eſt de ſua dioceſi. vel etiam a clerico ſue dio/

ceſis ea que ad ipᷣm non ſpectant de iure cõſ/
muni. Nam tüc non teneret excõmunicatio
lata poſt apellationem. ⁊ ſi in veritate debere
tur quod ꝑetebatur.quia ꝑ appellationem ne
gociũ ad ſupꝑerioꝛis audiennã eſt deuolutum
Aliqui famẽ contradicũt aſſerentes ꝙ in ca
ſu appellationis ſententia ſemperx ligat. ⁊ ma

xunme in eo cui cenſus quem poſſidebat ſubtra

hitur. Hoc enim caſu etiam poſt appellatio//
nem ſine cauſe cognitione.poteſt excõmuni
care ſubtrahentem.⁊ ſic defendet poſſeſſioneʒ
ſuam ꝑ excõmunicationẽ. vt de reſti.ſpolia. c.
olim. appellatio enim nõ debet alicui auferre
roſſeſionem. Sed gꝗuid ſi abbas excõmu⸗
nicat ſacerdotefn cenſſariũ ſuũ halbens in eo

Ppriteſtatem. ſi non ſoſuit ⁊ epᷣus excõmimicat

ſi ſoluit. Rñdeo appellet ſacerdos. ⁊ ſic tutus

—

„ o₰D%

erit. ar. ꝑ id quod no.de appel.c.pꝛeterea ⁊ nũ

q; obliget eccleſiam nec cenſum ſoluat.miſi/ p

babilem et manifeſtam credulitatem habear
ꝙ ſoluere deleat ᷣm Inno. cuius tota mẽs

eſt hec glo. ſed nec ver omnia placẽt iſta. Quo
modo enim ᷣm Hoſtien. potero ſcire de inen
te ſubtrahentis cenſum.qua intẽtione hoc fa

ciat vriq; hocipᷣo ꝙ ſubtrahit cenſum poſſum
agere contra ipᷣm poſſeſſoꝛio vel petitoꝛio.qð
Dic vt plene nota.ca.peruenit.eo. tit.ſed nec
placet quod dixit ſeilicer ꝙ in his que de iure

petuntur poſt appellationem interpoſitam te⸗

neat ercõmunicatio. Noc enimverum eſſet ſi
ſubditus appellaret pꝛo eo ꝙ liber eſt. a liber/
tatem non pꝛobaret. ſi auteʒ appellet. quia in
dubio non delet epiſcopus ſibi ius dicere be⸗/
ne defendet eum appellatio. Et dicit Hoſti.
ꝓꝙ non ſolum reqiurũtur hec duo auctoꝛitas.
ſcilicet epiſcopi ⁊ iuſta cauſa ad cenſum unpe
tendũ.ſed ⁊ ꝙ capitulum cõſentiat.vt extra
de his que fi. a pꝛela.c. tua.⁊.c. Paſtoꝛalis. ?ꝓ

etiam conſenſus eccleſie cui cenſus imponit

ſi eſt conuentualis. vt de rebus eccl.non alie.
c.fi. atetur tamen ꝙ ſola auctoꝛitas epiſco
pi ſufticit. maxime cum cauſa ad tranſferen/
dum iuſtum tituluʒ pꝛeſcribendi.Et ſic poteſt
intellligi de cona. c. apoſtolice. NMec pᷣſcribẽs
ſuper hoc delet habere malam fidem cum ful⸗
ciatur auctoꝛitate paxe.qui hoc ius cõſtituit
maxime cũ de tali re agatur quaʒ papa poſſer
tollere.⁊ contrariũ eius conſtituere. ſcilicʒ ꝙ
auctoꝛitas epiſcopi ſufficeret ad plenum ius
tranſterendum. ſi tamen haberet conſcientiẽ
remoꝛdentem.q;uis ſcrupuloſum illã ſequa
tur. vt de ſimo.c.per tuas. Item dicit Hoſti.
ꝙ ſi conſcientia dictat ei a quo petitur cenſus
ꝙ debeatur. ſoluat ipſe rectoꝛ. ſi dictat contra
rium non ſoluatr.ſi dubitat in tali caſu obedi/
at.cum ei pꝛecipitur vt ſoluat.vt de tem. oꝛd.
c.ad aures. Item goffre. Ytem querit Ho.
quid ſi conſtare poſſit ꝙ olim pꝛeſtabatur ex
cauſa.ſed tainen ceſſatum ſuit a ſolutõe eius
legitimo vel longiſſino tempoꝛe pꝛeſcriptio⸗
nis.nunc vero renouatus eſt aucroꝛitate epi
ſcopi.nũquid ſit ſoluendum.⁊ videtux ꝙ nõ
quia obſtat pꝛeſcriptio.eo.ti.c.olim. Sed te⸗
net ipſe contrarium. Et hoc tenet.quia cen/
ſus non pꝛeſcribitur.C. de pꝛeſcrip.xxx.ãno.
l. male. de reli. v. c. cõſtitutus. Cum qꝛ aliud
eſt de nouo imponere.⁊ aliud renouare.vt de
iudi.c.nouit.cum concoꝛ.tum qu ia non vide
tur facta deterioꝛ conditio eccleſie.ſiad id qð
ab inicio ſibi impoſitum fuit reuertarur. diſt.
liiij.c. generalis. tum quia caſus videtur hic

nortari. de cenſi. c. cũ venerabilis. DHec omnia

Jo. an. in noella.

—

Diſt.i.vnicuiq;.de licentia tamẽ ep̃i poreſt ibi

8

De diminitione ꝗ.

cenſiie nõ fieuda.a de pcurationibus, c,olimn
w cenſi. ſic ſuninat Yo. an. Soluẽdi ſunt cẽ
ſus ad antiquã monetã in qua conſtituti fue
rũt niſi ſit in alterius monete ſolutone p̃ᷣſcri⸗
C. de pꝛeſcrip.xtx.anno.l.male agit᷑. Sic nec
diminui ſaltem ab eo qui habet malã ſidem.
arg. e reli. . t. conſtitutus. q etiam tenuit
gof. ſed ſi nõ halet malam fidem videt woſſe
rꝛeſcribi viminutio p illuq c.olim. An.c.
cũ canonicis.ſic ſunmat Yo. an. ad anmiquã
monetã vel eiuseſtimanonẽ ſoluende ſunt

penſatõnes antique. Capitulũ ſi. de cen, ſic

ſummat Yo. an. pꝛopter pꝛinatũ oꝛatoꝛiũ ꝓ
curatio nò debetur. Pec eſtaũt differentia in
ter eccleſiã ⁊ oꝛatoꝛiũ.qꝛ dicit eccleſia vbi ſta
tuta eſt certa cos pꝛo rectoꝛe. clericis et alis
neceſſarijs. de conſe. di. i. . NHemo. Ozatoꝛi
vo quod nõ eſt otatũ nec edcificatũ ad miſ/
ſam celebꝛandam.ſed ad adoꝛandũ.de cõſe.

qñq; celebravi. Sed in maioꝛibo feſtuitatibo

nõ dabit hac licentiã ᷣm Inno. Si vo eſſet
in oꝛatoꝛio aliquis rectoꝛ cõſtitutus velaliqᷓ

certa pſona vel vna de certis q̃ debent oꝛato/

rio deſeruire. nõ viget Inno. quare epᷣus nõ
poſſit viſitare ⁊ pꝛocurationẽ ſuã exigere.et᷑
de reli. w. c. de xenodochijs. Mam q;uis tale

oꝛa toꝛiũ ſit gratia uotõnis factũ ſeculariuʒ

tamen miniſter er erat pñtandus epo. Sed
ali cõtradicũt. In dle. de cen. c. i. halet
religioſi quicũis pꝛo monaſteris et eccleſus.
q̃ ad eos quocũcq; ſint ti.euoluta pꝛocuratio⸗
nes legatoꝝ ſedis apoſtolice iura epᷣalia ⁊ alia
pꝛeſtare pꝛo ipis ãteq; ad eos ꝑueniſſent ſol/
licicis pꝛompte ſoluere ſtudeãt. niſi foꝛte ſe⸗
Dis apoſtolice pꝛunlegio exemptione.ſ. ſacta
ſpecialiter de hmõi pꝛocuratõnibo nõ ſoluen⸗/
dis vel alia cauſa legitima ſe ab his valeant
ſummar Yo. an. Qui tenétur pꝛocurarefra/
tres alicuius wmus. liq illoꝛ numerus nũc
creuerit ꝓcurabũt omes. Sed ſi ex eo nimiũ
grauarẽtur. eis piofficiũ iudicis conſulef. Et
dicif ibi. ꝙ ᷣm pe. ⁊ ab.eſt hic ax. ad qſtionẽę
de illo qui halxbit furnũ a molendinũ in em/
phitheoſun ſub pacio molendi coquẽdi gra
tis womino 2 familie ſue habuit poſtea vomi
nus dæcem ſilios. 2 quijilet flius decez filios
alios.vñ ſi omnibo molat ⁊ coquar. emphitbe immobilin eccl.
cõſenſus epᷣi ⁊ cap

ota expedit ſibi magis nõ habere qᷓ; habere. de

Hire ſtricto tñ dicijr illi teneri. ſed iudicis of/
eio ſibi nuidebit. vt nõ teneat᷑ vitra pꝛrimã
menſir.ſed Ho. dict hanc ecretalẽ ſun

c, olim. eo. ti. licet multa
trariñ allegair.

