impꝑatoꝛẽ recognoſcit in ſupioꝛẽ.⁊ tunc nõ
põt ſine cõſenſu imꝑatoꝛis qͥ pꝛeeſt illi. Et
iſtam opi.tenet Bart.i. l. qui in ꝓuinciã..
de nup. ſ. ꝙ in terris imꝑij papa nõ poſſit in

1 libo egitimare. „
De imperatoꝛe §. Viü.

certũ eſt ꝙ nõ põt legitimare ſuꝑ ꝓle futura
qꝛ nõ põt tollere ꝑ legẽ ſuã gradus conſan
guinitatis ⁊ affinitatis nec diſpẽſare in gra
diba cõſanguinitat; et affinitatis.qꝛ nõ ha⸗

let diſponere de mẽimonio.Etſi ſuꝑ H̊ cõde/

ret legẽ mil valeret talis legiimatio. niſi ec
cleſia appꝛobaret ꝙ nati ex foꝛnicatiõe ha
vant legitimi ſipoſtea genitoꝛes cõtrahũt

inuůtcẽ miimoniũ. Inſuper in terris ſuis. et

7

e nõ põt inꝑatoꝛ
legitiare in ſpũalibo.vt.ſ. ꝓmoueri poſſint
ad oꝛdines. Sed legitimatꝰſimpłr ab imꝑa
toꝛe.vel ab eo qͥ habet hanc auẽtem legiti⸗
bipſo indiget diſpenſatiõe pape ſi
vult ad oẽs oꝛdines vel bñficia curata ⁊ di
gnitates ꝓmoueri. In tꝑalib aũt vtĩ ſuc⸗

ceſſiõiby ⁊ honoꝛib ſeculi põt legitimare in

2.
xxvii.

terris ſuis.ſed nõ in terris eccleſie.qꝛ abſur
dũ eſt dicere ꝙ imꝑatoꝛ haberet maioꝛẽ po/
teſtatẽ in terris eccleſie q;ᷓ papa in terrꝭ im⸗
pNeriͥ. Sint g ↄtẽti terminis erꝰ. Et hec ꝓce⸗
dũt de imꝑatoꝛe iã coꝛonato.ſʒ de nõ coꝛo⸗
nato magis dubitat. Dicit iñ Ya.de are.et
o. n.in ſpe.in ti.de reſcri.Etidẽ eſt de his
qͥ hñt poteſtatẽ legitimãdi ab impatoꝛe.qꝛ
pñt in caſibo in bus ille pᷣt ᷣm vᷣba pꝛiuile
gij. Oñ vbi ille nõ pᷣt.nec illi pñt cũ habeant
auẽtem ab eo. Dicit enã An.de bu.ꝙ habẽ
tes ptãteʒ a papa vel imꝑatoꝛe leginmãdi.
nõ pñt legitimare ad piudiciñ alteriꝰ. qꝛ ta
les cõceſſiones intelligunt᷑ ſine alioꝝ pᷣiudi
cio· vt de offi. dele.c. Suꝑ eo.et de pꝛiuił.c.

Paſtoꝛalis. eſolẽmitate legitimatõis
dicit An. de bu. ꝙ opoꝛtet ꝙ illegitimus im

petrãs expꝛimat q̃litatẽ illegitimatiõis.ſ.an ⸗
ſit ſpuriꝰvel inceſtuoſus.qꝛ oifficilius diſpẽ
ſatf̃ cũ ſpurio vłĩceſtuoſo qᷓ; cũ naturali tm̃
NPñ et Jo. an. in ſpe. dicit. ꝙ ſi quis dicit ſe
ſpuriũ impetrãdo legitimanionẽ ſi iſte ẽ ſpu
rius duplicaiꝰvt qꝛ ex vxoꝛato et vxoꝛata
cũ als nõ valeat impetratio ſi ̊ nõ exrpꝛima
tur ſʒ reputat ſubꝛepticia.vt in cle.illa.eo.
ti.⁊ de fi.pᷣſ bi.c.fi. Atẽ cũ q̃rit᷑ an in legiti
matiõe alicuiꝰ debeãt citari illi in q̊r pᷣiudici
um fit ſeu qbo pᷣiuditatf᷑.An.de bu.diſtiguit.
qꝛ aliqñ legitimatio fitĩ vita pr̃is.et tũc pᷣt
diſponere de hereditate qð vult ad pᷣiudiciũ
ſperãtis hereditatẽ et valet tał legiſiatio nõ

vocata ꝑte.Sʒ exigit᷑ ꝙ in ipſa ltimanõe ſi

ſcðo S vo fiat lũmatio ad inſtãtiã filij ⁊ i⸗

at mẽtio agnatoꝝ.nec ſufficeret pꝛimũ cum
tuitu pr̃is.⁊ ſat pᷣGt dici ꝙ nõ reqͥrat eoꝝ aſ⸗

ſenſus. etiã ſi illi legitimi eſſent confratres.

Diẽ tñ idẽ An.ꝙ ñ valeret lmatio niſi ap
pareret pꝛincipẽ certificatũ ꝙ alios liberos
ipſe hr̃et.qꝛ iſta ẽ cã inductiua.faciliꝰ ad cõ
cedendũ limationẽ eo.ſ.qꝙ nõ hʒ alios li⸗
beros ſed facta expꝛeſſõe bñ valeret hec im
petratio/Adẽ.ſ.ꝙ ſi nõ ſeret mẽtio de agna
tis nõ valeret imretratio.tenuit Yo. an. in
addi.ſpe.Reqͥ rit᷑ enã anenſus ipſiꝰ patris a
pꝛincipio.vel expoſt facto./Si aũt fiat legi
timatio poſt moꝛtẽ pt᷑is de cniꝰſucceſſiõe agi

tur. 1 tũc ẽ dubiũ an ltĩmatio illa retrotra⸗/

hatur.et ſi retrotrahatux vtrum tollat ius

alteri queſitum medio tempoꝛe. Et dicit ip

ſe An. ꝙ ſi fiat per verba non reſtrictiua le
gitimatio.vt dicendo conferimus tibi legi⸗
timationem.tunc legitimatio retro non tra
hitur Si autem fiat per verba reſtrictua vt
dicendo.integramus te ad omnia pꝛimeua
nature.acſi legtime natus eſſes.que ſic nie
ri debet quando vult totaliter integrareipᷣe

.
. π

. (XZitulus Secundqus

legitimans.et tunc legitiimnatio retrotrahit᷑ ad caſtitatẽ ꝓginalẽ.nõ tñ ita ſunt ſimiles Emifit
Sed vtrũ ſic retrotrabat ꝙ tollat ius alteri TCam virgines aut q vidue ad cheiſtũ pu . ifuk
medio tꝑe acqͥſitum. ſunt opi.Quidã dicũt niũt.q nimo et honi cõiugati.ſed adducunt Noſuicon
c ſic. Bar. tenet ↄtrariñ in.:.gallus.ff.de li/ adxpᷣn ꝓgies dei gẽ a adiuuãte et ipſism ezet
„ lbe. et poſt. Et b ſi aliqͥd ſibi.ſ.legitrimato ſpeę⸗ gis laboꝛãtiip ad ↄſeruationẽ eil. Nidue WC
* cificef reſtitutũ.⁊ iſtã opi.vt verã appꝛobat aũt afferunt cũ adiutoꝛio etiam gr̃e.ſed nõ (ſiſten
ipſe An.ad h̊ de reſcrip.c.q;uis.li.vi.Et iſtã tantũ conatũ exercẽtibi.nec tñ vᷣgo nec vi⸗ mtäpat
ſniam tenet Jo.an. in addi.ſpe.Et dtc ipe dua caſtitateʒ virmte ꝓpꝛia ſeruãt.ſʒ cvno fonm Kun
Ant.ꝙ tenẽdo ꝙ ipſa legitimatio retrorra di.⁊ ideo dic̃ adducent᷑ ⁊ offerent᷑.ſ.ab illo Parncſn
haf ad pᷣiudiciñ illius cui iã acqͥſta erat he/ xvicʒ vono dei. Sʒ pꝛiꝰ de vᷣginib agẽdũ eſt. (govr
reditas.iũc diſtinguendũ qꝛ aut filiꝰlegiti/ Ti ſtur an —– . undaf
mare ſe fecit ex tacita voluntate pr̃is qꝗͥ de/ E ici ur gute Virgo KF. i. ptene
clarauit ipᷣm velle ſuccedere in teſtamento qſi vir agẽs.i.repellens.vt nõ ꝑmittat ſe co dNin
et tũc nõ exigit᷑ ꝙ illi vocent qͥbus pᷣiudica gnoſci carnaliter ab eo. Ille em̃ eſt moddus (cii
tur. aut nõ apparet illud. et tũc diẽ ꝙ exigi᷑ naturalis q̊ͥ amittit vginitas.q;uis ꝑ alios Min
ꝙ citent᷑illi qbo pᷣiudicaf.imo exigitur eoꝝ etiã modos poſſit amitti.vt diceroł dicitur ſon
cõſenſus.alłat.C.de nat.reſti.l.penult. Et vᷣgo a viroꝛe fᷣm tlv.qꝛ nõ eſt exꝑta aduſti uc
hec vera niſi appareat de expᷣſſa volũtate onẽ.i.actũ veneree delectatiõis.ſicut arve auin
o pꝛincipis.ꝙ vęluerit pᷣiudicare alijs in he/ or viridis.q̃ g caloꝛe non deſiccat in folis. hifnr
reditate.ſed ſi nõ expꝛimat aliud de iure al /VEI dt dicit Fulgẽtiꝰad Pꝛobãin li.de vir⸗ Nohan
teri acqͥſito.vʒ legitimatio.ſed nõ ad pᷣiudi ginitate. Dirgo dicit᷑ q̃ſ virago.virago dẽ lonser
ciũ eiꝰ de cuius pᷣiudicio agit᷑.et hec vera de a viro.vixr aũt avtute. Claret igit inter ce⸗ ſcltt
legitimatõe quã facit in terris ſuis.Si aũt teras eccleſie conationes illius pcipuũ mnu itkrnnmn
alubi legitimaret.nõ poſſet etiã citatis illis nus ſpñᷣalis eſſe cariſma.vbi virt ipſa in ſiicn
qͥb ius eſt q̃ſitũ niſi ipſi ↄſenniãt. Scienduʒ tegritatis ꝑfectio meret᷑ vocabulo cenſeri tniner
. etuaatis agnoſcimus culmẽ. pudicitie cõiuga⸗ 8 r
¶ Kitulus ſecũdus de ſtatu continentiũ vi lis aſſerimus crimẽ.ſed ſanctã vᷣginitatem
delicet virginũ et viduarũ. De virginita/ dici merito potioꝛe diſtare a cõiugali vita.
tis poſſeſſione. dignificatione et coꝛonatio quantũ diſtant a bonis melioꝛa. a terrenis ſten
ne. Capitulũ pꝛimum. celeſtia.a carne ſpñs.ab infirmitate virtus P
L an ; gsininitate carnis et ſpiritus fidelium cõiu⸗
du cetur reg 1 Vir gatoꝛum. licet a deo toncemam diſtare con Amu
gines. poſt eã ꝓxime eius offeren cubitum. quantum ſimilitudo peccatoꝛũ ab ſunar
tur tibi. pᷣs.xliiij. o gquit.ps.de ec imitatione diſcernitur angeloꝛũ. In vno Aune
cleſia q̃ viq; eſt m̃ et go. r quidẽ oĩm quippe ad terrã ſpiritus terrena carnis vo
fideliũ s genuit in bapiſmo ꝑ fidẽ. Dirgo luptate depꝛimitur. in altero terrena caro ſunmſtc
P integritatẽ mẽtis.et libera a coꝛruptione celeſti delectatione ſpiritus ad celeſtia ſub⸗ Unſittt
peccati moꝛtalig. Oñ Aplus.ij. Coꝛin. xi. leuatur. Hec FFulgentius.Et in decre. diſt. cckntm
dicit. de fidelibo. Oeſpõdi em̃ vos vni viro xxr.ca. Hec ſcripſimus. dicitur. Mos vir/ ſeſlͤdlen
virginẽ caſtꝗᷓ exhibere chꝛiſto poſt eaʒ vt fiꝭ ginitatẽ cum humilitate admiramur. et cõ Enaolii
lie adducunt᷑ vᷣgines regi dño ieſu xypo. vt tinentiam cũ caſtitate et religionẽ deo acce fntiſe
ſponſo earũ. Oñ et de ſanctis vᷣgimbo canit ptiſſimam dicimus. ulidojni

nlpenno⸗

eccleſia.Agnũ ſponſuʒ vginũ venite adoꝛe wN—
mus dñm ieſum in Ps t etiã iſtud poſtea Ad laudem et

. .. .
im xpin H i .§F. ü. . . Mpginiun
referri ad vginẽ mariã q ſola mĩ eſtet vgo commendationem virginitatis ait Hiexo ne

et pꝛimiceria.et ſpeculũ virginũ.q̃ vtiq; poſ nymus ad Euſtochium. Haleant nupiie. lonünc
ſidet aureolã vᷣginitatꝭ. qꝛ etſi nõ habuit a pe ſuunn. rirnus mihr vukinte i. (inen
de he pugnã ꝓpter religationẽ vel extictio Oaria dedicatur. et cheiſo dicat aliquis. n
plena dat aureola. habuit tñ ab hoſteciuus nedicte ſunt. non eſt detralere nuptijs. cum nuninn
Poites eo ſuggeſtionis cõtrunt ſola illis virgimtas antefertur. Bloꝛiuit et nu miein
Segainee ve Hets pulios ſequunt vir/ pte cum a virginibus ſint ſeeũde. creſcatet ngli
gue güt dienn chꝛiſto adducuntur regi. Di fmulniplicef ille qui impleturus eſt teram. namminmn
. unt ꝓxime erꝰ. qꝛ appꝛopinqnt tuum agmẽ in celis. Poſt paradiſum ⁊a nu⸗ lluffigne⸗
eW.

Etatöfs
non dſrrnin

.

lbinin
GKvirago v
Chretigi
Mesllinsii
mnl.pbi vin
wni vocdbnlot
Dnikndlzn
mni tiartis
.ſet ſmnipnrn
diirttägint,
ismint trmen
6,4nmNeT
munmänwon
ſpinns cnmdin
coneeſunditenn

mlinch Ntcatnit

angelori. n
us verena cmmn
nmoEnme
Pinmsadcekiit
ennus.rmduot
nus. Nant. En
Nitate adniunmn d
lectneligonedodt

a ü
ntanmns bi.

onh ngnic
1crcTi A
rces doni
mmar nintel
nm. Ysttln
iſnce geſct
Grnmuckun,
otpemdſin

D ¶Capitulum Primum

ditatẽ ſint folia auſpicantia pꝛuriginem nu
ptiarũ nubat et nubatfille qͥ in ſudoꝛe vul⸗
tus ſui comedit panẽ ſuñũ.cinꝰ terra ſpinas
generaree tribulos. cuius lerba ſentibo ſuf
focat. Oeñ ſemẽ cẽtenaria fruge fecunduʒ
eſt. Cõſuant tunicas q̃ inconſutã deſurſum
tunicã pdiderunt qᷓs vagitus delectat infan
tium. Eua in ꝑadiſo pirgo fuit. Cua regio
paradiſus ẽ.ſerua ꝙ nata es. Dirgo naſcit᷑

caro de nuptijs. virgo eſt mr̃ dñi ſimpliciter
pura ⁊ ſincera nullo extrinſecus germie co

berente et ad ſimilitudinẽ dei vnitate fecun

da. Nirgo flos chꝛiſtus eſt dicẽs. Ego flos

cãpi ⁊c. Canti.ij.⁊c᷑. Laudo nuptias ſed qꝛ
mihi virgines generant. Rego de ſpinis ro
ſam. de terra aurũ.de concha margaritam.
Quid inuides mater filie tue indignaris ꝙ
noluit mulier militis eſſe.ſed regis.grande
tibi bñſiciũ pꝛeſtitit.ſocrus dei eſſe cepiſti.
apls Paulus vᷣgo fuit. Dñ dicit.dico autẽ
innuptis et viduis.bonũ eſt illis ſi ſit ꝑma/⸗
neant vt ego.i.qad Coxꝝ.vij.c. AIdeo aũt di/
cit ſe de virginitatẽ pcepiũ dñi nõ habere qꝛ
ſi virginitas fuiſſet imperata. nuptie vide⸗
banft ablate et duriſſimũ erat cõtra naturã
cogere.angeloꝝq; vitã ab oibo extoꝛquere
ir⸗ S x liſels ꝓgo. Dirgies mul⸗

Kccpe.et ad quãlibet tamẽ virginẽ eccleſia
iſt pſalmiſte adaptat videlʒ adducent᷑ ⁊c
Vbi tria videndꝗ ſunt de virginitate.
Pꝛimo quõ virginitas coꝛonatur.
Secundo quomodo poſſideatur.
CTercio quomõ ipſa ſignificatur.

Z . 4
Quantum ad pꝛi · J.iii.
mum dicit aplus.ij. Chi. ij. c. Nõ coꝛonabi
tur niſi qͥ legitime certauerit. ita certet vt

vincat vt aũt canit eccleſia.mũdus caro
moniaſoiuerſa mouẽt pᷣlia ↄtra nos. Et

ꝓ;tũ ad pᷣliũ carnis ſicut nõ coꝛonatf aurea
ꝗqeſt pᷣmiũ eſſentiale aĩe.niſiqͥs habuerit vi
ctoꝛiã de oĩ vicio carnali abſtinendo ab eo

Bieremias vxoꝛẽ ꝓhiletur

vela ꝑpetrato penitẽdocita nõ coꝛona au⸗
reola vᷣginitatis qᷓ eſt pᷣmiũ accidentale ꝗqð
vãat in So pter excellentẽ pugne ex car
Ae victoꝛiã 6 qs liler fuerit a voluntaria
coꝛruptione carnis tentatiões vincendo.

remotã q eſt integritas tarlis ſe materiaʒ
Pꝓpinquã q̃ eſt expięntia veneree volupta⸗
tis. ineſt a natura ⁊ natiuitate.qꝛ omes na

ſcunt᷑ virgineset inexꝑti voluntate ſᷣm pe.

pal. in.iiij. di. xxxiij. Sed q;tum ad cõple/⸗

Wi SW
.
. . 8
„ „
—

Quãuis em̃ viginitas;tũ ad eiꝰ initiũ et
ſeminarium.i.inclinationẽ naturalẽ inſtel
natura.ſicut et oĩs virt?ꝰſ⁊ idtũ ad materiã

mentũ actuale velhabituale.et ſic virgini⸗

tas nõ eſt a natiuitate vel a natura pluſ q;

alie vᷣtutes. nã puer naſcens nõ halet actũ
nec habitũ virginitatis pluſqᷓ; liberalitatis.
ſed ẽ ſicẽ alie moꝛales ꝑ acqͥ ſitionẽ et infuſi⸗
onẽ. Nõ em̃ quicũq; hʒ integritateʒ carnis

7

*
7

VW. r-rr . .

cum venerit ad annos pubertatꝭ ſi eligat in/

carne incoꝛruptibiliter viuere.ſtãtimꝑ loc

habet habitũ virgimtaſis. Sʒ qñ cũ ſoc ha⸗
bituali ꝓxoſito frequẽter vmauerit mot⸗

carnis.adgenerat᷑ in eo Habit?. ſicut nec vi⸗
ua ſtatim moꝛtuo marito hʒ habitũ conti
nentie vidualis licʒ eligat ſic vinere an f⸗

re
quentẽ wmationẽ paſſionũ cũ ꝓpoſitola⸗
bitũ acq̃rit differentẽ ab Pabier caſtitatꝭ cõ
iugalis.nõ tñ meref nomẽ vꝓᷣtutis ſpãlis q̃
nõ puenit ad Pleelioniſceſ igit᷑ habitꝰcon
tinentie vidualishabitus differẽs a conti⸗

nentia ↄiugali.hñs ſoãle?rõnem boni ⁊ di

Heultacti ſce abuſcli eſt placitũ et facile in
cõiugio viuere caſte.qͥbo non eſt facile nec
placitũ viuere.vel a cõiugio abſtinere.ſʒ m̃
nõ eſt virtus ſpãlis.imo caſtitas ẽ vna vir

Cah⸗ H. J. T1T 777

tus q̃ minoꝛẽ hʒ gradũ in mtimonio.etꝑfe
ctius ſaluat in vicuirate, Bilt tſtitas giir Caſtanas 7· gil — y

galis nõ ſtatim innaſcif᷑. cũ qͥs eligit ab alie
na abſtinere. Sʒ cũ freãnter ab

liena te
tus eligit non acqeſcere.et leralzaſety
dicit wrn an diſ. xlix. An cõtinẽdo ſᷣm ali

qͥd maioꝛẽ pugnã ſuſtinet vᷣgines.⁊ ſᷣm qͥd
vidue ceterꝭ paribo/NHirgnibo em̃ ↄcupiſcẽ
tiã inflamãt ⁊ exꝑiendi deſideriũ.qð ex ãdã

iſi curioſitate ꝓcedit. q̃ etiã fit vt hõ liben

tius videat q̃ nunq; vidit/ct etiã in eis ↄcu
piſcentiã auget extimatio maioꝛis delecta⸗
tionis qᷓ; ſit ᷣm veritatẽ.⁊ incõſideratio eo
rũ incõmodoꝝ q̃ delectatiõi hmõi augent᷑ ⁊

adiungunt/t q;tũ ad q̊ vidue maioꝛẽ ſu/⸗

ſtinẽtpugnã. maioꝛẽ aũt ꝓpter delectanõis
memoꝛiã.⁊ in diuerſis vnũ alteri pᷣiudicat
ſ̃m hoĩm diuerſas diſpoſitões.qꝛ q dã magꝰ
mouent᷑ lvc.qͥdã alio.Quicqͥd aũt ſit de q̃n

titate pugne. t h̊ certũ qð ꝑfectioꝛ ẽ victo

riavirginũ q; viduaꝝ. Perfectiſſimũ em̃ ge
nus victoꝛie ẽ ⁊ pulcerrimũ nũq; hoſti 9
ſiſe. Coꝛona aũt ñ deber pugne. ſʒ victoꝛie

de pugna.nõ ꝗᷓ coꝛonabit niſi qͥ legitie 1 .
„ —— „ „₰ 9 ⸗ *
Quõ in diuerſis J.liii.
tꝑibo hoĩes diuerſimode ſe habuer̃t ad vᷣgi
nitatẽ ſeruãdã. Pe de pal.i.iiij.di.xxxiij.dic.
in ſtatu innocenne non licuiſſet cõtine/⸗

re vſq; ad ſufficientẽ muluplicationem hu
mani generis.quia tunc erat pꝛeceptũ. cre⸗

ſcite et muluplicamini. nec m peccauit adã

cõtinendo in ꝑadiio qꝛ modico tꝑe fuit ibi.

. „
Zitulus

Sed ilv.dicit ꝙ roſt multiplicationem ſine
peccato poruiſſet qͥs eſſe virgo. Cõtra. qꝛ
tunc pᷣferebat᷑ virginitati cõugium. qꝛ ba /
bebat fecunditatẽ cũ puritate.fuiſſet aũt cõ
tra rationẽ eligere minus bonuʒ.et ipſi non
erant facturi ↄtra rationẽ.puta tot fuiſſent
maſculi qt femine vt eſſet vna vni.g ſycon
tinuiſſet feciſſet cõtra inem mr̃imonij ⁊ pa
cis. Sempꝑ etiã fuiſſet multiplicatio neceſſa
ria.quia nõ videf ꝓbabile ꝙ parẽtes pꝛimi
retardarent a gloꝛia vſq; ad finem mũdi.
cũ ſolũ petm̃ ſit cã retardatiõis.vtoꝛigina/⸗
le vel actuale aut pʒna. Onde pꝛimis parẽ
tibus trãſſatis in gloꝛiaʒ opoꝛtebat ſueceſſo
res vacare generationi ſicut pꝛimi inclva/
uerant tꝑe vᷣo nature lapſe.ſ.tpe legis na⸗
ture fuit virginitas licita mulnplicato ge/
nere Hũa ed ſemꝑ añ euãgeliũ meliꝰerat
coniusiñ niſi vbi ſpecialiter aliud reuelaba
tur. An paruulis aũt erat ᷣginitas carnis
nõ metisERe lapſe nature ante multi
plicationẽ fuit in pᷣcepto ꝓhibitio. Nec tñ
peccauit Abel go moꝛiens.quia adhuc iu
uenis exat.nec aptus cõiugio qñn moꝛtuus
fuit/Ham nec chayn libidinoſus adhuc ge
nerauerat.fuit tñ abel moꝛtuꝰ virgo carne.
ſed nõ mẽte.quia tũc non erat tps virgimi/⸗
tatis niſi s dicit ꝙ deus pᷣſcius moꝛtis eiꝰ
ſibi inſpirauit virginitatẽ. vt caput eccleſie
pꝛimũ haberet virginitatẽ. et ſic haberet au
reolã virginitatis/Sʒ poſt multiplicationẽ
licuit.nõ tñ habemus e xẽpluʒ nec in enoch

q ꝑ coitum generãs etꝑ coitũ gemitus eſt.
nec in alio foꝛte. äheent diluuij ſicut pꝛi
us fuit illicita vſq; ad młtiplicationẽ homi
nũ.Poſtea vo licita.nõ tñ extat exempluʒ
niſi foꝛte de melchiſedech.Sed ſi fuit Sem
ſilius noe vt dicũt hebꝛei non fuit virgo¶¶
pe vᷣo legis ſcripte Sciendũ ꝙ licuit ſer
uare virginitatẽ.qꝛ iã filij irahel multipli⸗
cati creuerant nimis vt arena maris. non
tñ laudabat᷑.imo filia iepte fleuit gimtatẽ
vt habet᷑ Judi.c.xi.Et maledictus erat nõ
relinq̃ns ſemen maledicniõe.ſ.obpꝛobꝛij tẽ

poꝛalis.niſi conſilio ſpiſſancni.vt Helyas
dedicans ᷣm Biero Sau apud einles
erroꝛ increbꝛuerat derat eos deꝰ in re⸗
pꝛobum ſenſum. vt licita putarẽtillicita et
ecõuerſo vt foꝛnicationẽ eſſe licitã. Plato
vo ſanctiſficauit ſe. non quia putaret virgi
nitatẽ illicitã. Oude nec deſeruit eam.iʒ vt
ſatſfaceret plebi. Na opinio ſuit apud phi
loſophos ꝓpter ſcandalũ vitanduʒ. facere
multa que ſceiebant non eſſe facienda. ſicut
adoꝛabãt ydola cq;uis ſcirent nihil religio/
nis eſſe in ſtipite ne lapidarentur. ſicut Ei

pdere iſam.

Secundus

thagoꝛas apud athenas reus habitus ẽ. qe
vocauit lapidẽ ignẽ ardẽtẽ. Ipſi em̃ neſci⸗
ebant aliã vitã et ꝓpter hoc nimis ttimebãt
Kpe vo euãgelijſemꝑ licu⸗
it et licebit tenexe virginitatẽ. obes
lucifer fuit virgo añ ſoleʒ ⁊ nõ venus/ O a
ria em̃ pꝛimiceria virginitatisfuit. Dñ in
ps.Adducen᷑ regi virgines poſt aam. Cꝑpe
etiã gloꝛie erũt oẽs virgines.qꝛ.ſ.nec nu⸗
lentnec nubenf. imo tpe gfe vt res melioꝛ
cadit ſub conſilio ᷣm illud.i.Cloxꝝ.vij. De

virginibo pᷣceptũ dñi nõ habeo. cõſiliũ autẽ
w. Qð cõſiliũ Yo. euangeliſta ſeruauit cũ

vxoꝛẽ ꝓ q̃iã in vom

lũ traducta nuptias face
ret. vt haler Yoh.ij. intactaʒ pmiſit.et vᷣgo
in euũ ꝑmãſiũ.pꝛiuilegio amoꝛis a chꝛiſto
dilectus. hanc ioſeph ſponſus OJarie ſerua
uit.vt dicit Aug.et vouit cũ OJaria ſpõſa
ſua.xxvij q.i.S. Beata OJarig. ¶¶Et vas
elecſionmis vᷣgo fint. Oñ dicit. i. Rn vij.

ℳ₰ ũ

Nolo oẽs ies ſicẽ me.ſ.vgines. Sʒ vnuſ
quiſq; habet ꝓpꝛiũ vonũ a chꝛiſtus habuit
VHnde Canti.ij.c.Ego flos campi et lilium
conuallium.

Notandum etiã K. v.

ꝙ virginitas ineſt ᷣm Pe.de palł.vbi ſupꝛa
Pinfuſionẽ ſicut alie vᷣtures moꝛales Et ſa

tis videtr ex ſpãli gra ꝙ Yohãnes bapuſta

et beata vᷣgo et hieremias in vtero p ſancti
ficatonẽ receperint tutem virginitatis.
quã erãt ſeruaturi. Sec de baptiſno flumi
mis et ſanguinis.in qb nõ ſolũ infundun
neceſſaria ad ſalutẽ.ſed et oĩa ꝑfecnua in q̊
bus nõ eſt obex in recipiẽte.vt remiſſio cul⸗
pe venialis et pene.videt᷑ ꝙ in ꝑuulis in qͥ⸗
kusnullusedolen mncken ranntagel
nocentibo.nõ tñ ꝙ eis debeaf aureola. qꝛ il⸗
la reſpicit actum n6 habitũ. De adult? aũt
videt᷑ ꝙ oñs ſua liberalitate infundatomni
lvmini id quod ad ſe diſponit Dñ qui cum
ꝓpoſito ꝓginitats venit ad baptiſmũ vład
aliud ſactᷣm recipit habituʒ ꝓginitanis ſicut
ceteras vtutes.qꝛ em̃ in oĩ ſact̃o noue le

gis infundit᷑ nõ ſoln id qð eſt neceſapxũ ad
ſalutẽ.ſed enã qð eſt vtile ᷣm capacitate ? ·
diſpoſinonẽ digne recpiens. Inde eſt ꝙe
cipiẽs ſact̃m noue legꝭ nõ cõtrariũ vixsgini:.
tati.qð dico ꝓpter matrimomiũ.recipit oẽʒ
virtutẽ ad quã eſt diſpoſimis et cuius eſtca
pax/Si auitem eſt coꝛruptus mente et coꝛ/
poꝛe q;uis peniteat nõ eſt tamen capax vir
gimtans quia recuperari non potet. Sed
ſi non eſt coꝛruptus ſtiſi mente et penitens
pꝛoponit conninere tunc recipit. Hec Pes

2=

Lr- C * W lenneer iee e n, en, n e e Silereene
er P anr Aghr ) ſea ne ) n a eRabe .
18*

Wrgee en , .

ℳ 1 icne, asr . Preer, .

5„ .
—— „
£D

mnunulin
üärahri

=
=
S=

Natic

4

ſg
a 4.
ſire⸗
Nridan
eltengon
daretune
lendtin
atecꝛrn
enciend
ſischety
coteco⸗
oſonim

— = –
☛ = —
— — —
— —

—

ſinerun
e ſpenne
lumnfek
li girdhn
voto tine

leſehalenet
Nloc hlemi
Purschani
naſekeben
Ugkannze
Ceande
Plrktrr
Megr
Agei⸗
iftimn
ſcginr
Ennnnt
DAlntinnen
Vnimen
bnwen
artſnumn
tuti en
infremwnig
igenenn

ilſlknftr

Ninaneder

rdai
, Mlncio

Lunn
ccileun
hmüngn
Aiin
Gllcigtne,

ggenneg
minnen,

. 4 4.

nes. glirt
e inni
J Kkn
nmiitgnun
ammgie
aninte

go mnngideh

fwriisInie

untei nfe
Ami
NdiI
ſbenes
nüicheiſtusdt
9foscampiak

₰
demmn ub/
vmenrNNN
ttem W

Sel ewoW.

waroisphinuu
pir. Neniin
cergin pnlun
Aone
SNrgilin
Rütmeininan
ediſnt Dinn
ni lgtnii
Pabiuztoneſi
nein imurt,

Capitulũ
Notandum autẽ . Vi.

eit qð dicit idẽ VPe.ꝙth.in ſcripto.ſ. in.iii
diſ. xxxiij. q. iij. ar. ij. Ad. iiij.ar.et in.uiij.ſ. iſ.
xlix. q. V. ar. iij.q.i.in coꝛ. qtenet votũ de eſ
ſennia virginitans nõ eſſe. An ſumma pᷣo
videt᷑ dicere oppoſitũ ſecũda ſecũde.q.clij.
ar. ij. ad.iiij. ar. Sicutam̃ ſeruare caſtitatẽ
et pauꝑtatẽ ſine voto vt nouitius nõ face
ret religioſum.ſic virginitas ſine voto non

—

daret aureolã.¶ Sed cõtra.qꝛ licʒ ꝓpoſitũ

nubendi impediret q;uis ꝓponeret non illi/
cite cõꝛrũpi tñ firmũ ꝓpoſitũ ꝑpetuo conti
nendi etiã ſine voto facit virtutẽ virginita
tis.nec votũ trahit ad aliã virtutẽ q;ᷓ ad ſu
am.iſ.latriã.als ageret contra ſpeciẽ Dñ bñ
cõcedo.ꝙ votũ non facit dłe actu nõ virtu/
oſo virtuoſum.et ꝙ aciũ trahat ad altioꝛeʒ

virtutẽ nõ in eodẽ genere ſed alio.ſicut vo

tũ trahit ieiumũ ad altioꝛẽ virtutẽ q; ſit ab
ſtinẽtia vel ſobꝛietas.ſed hoc nõ eſt in gene
re tꝑantie.ſed iiiſticie. Oñ votũ nõ facit ie
iumiũ eſſe ſpecialẽ virtutẽ.ſed trahit ad alte
rã. Sic ⁊ in ꝓpoſito ſi virginitas haberet ex
voto rõneʒ virtutis.non eſſet ſpecies tꝑan
tie ſe habens ad caſtita tẽ.ſicut magnificen/⸗
tia ad liberalitatẽ.ſediolum eſet actus ca⸗
ſtitatis elicitiue et latrie impetra tiue.Pꝛe⸗
terea ſic ſe habet ꝓginitas ad caſtitatẽ ſicut
magnificentia ad liberalitatẽ. ſed illa eſt ſpe
cialis ꝓtus.nõ ex loc ꝙ vota ſed ſoluʒ ex H
qꝙ habet ſpãlem difficultatẽ et bonitatẽ.g ⁊c
Zld argumentũ dicendũ ꝙ nõ eſt ſile. qꝛ
ad religionẽ nõ ſufficit firmitas ꝓpoſiti.ſed
reqͥrit᷑ firmitas facti.Et religio nomĩat ſta
tũ ad quã reqrit᷑ immobilitas facti et ꝑ cõ⸗
ſequens voti/Sʒ adrationẽ virtutis nõ re
quirit᷑ immobilitas facti. cñ quis poſſit a ve
ra virtute decidere et mutari de ve re vtuo⸗
ſo in vere vicioſum. Et ideo ſi vᷣginitas di/⸗
ceret ſtatum nõ halatu oſner viceri reqᷣre
ret votũ.Sed ſi dicat habitũ vᷣtutis ſpãlis
nõ req̃ri᷑ votũ qðᷣcunq;. Ad firmitatẽ etiã
in religione requirit᷑ voſũ ſolẽne.in virgi⸗

nitatę ſaltem ſimplr. ODñ qð Aug.dicitin

diſtinitione de voto ponit ſoc nõ ꝙ ſit de ne
cgſſitate vᷣginitatis ſed eſt de ꝑpfectione.qꝛ
deſtanſata chꝛiſto ꝑ votũ eſt ꝑfectioꝛ.

Quanium ad ſe J. Vii.

cundũ.ſ.quõ poſſideat᷑ virginitatis virtus.
Sciendum ꝙ multis medijs.Dñ dicit pᷣs.
Adduent᷑. Et pꝛimo qͥdem opoꝛtet ꝙ ad/
ducat ad hoca deo inſpirante et pꝛincipali
agente.Sap̃. viij.c. Nõ poſſum eſſe ↄtinẽs
niſi tu dederis.ſ.deus.¶ Secundo opoꝛtz ꝙm

„ L
. 4 .
——

wWwymicille virginitateʒz.

Primum

adducaf ad lvc a rõne iſtud ꝓpoſitum firmi
ter eligente et ꝑpetuo.quod patet ex diffini

tione dũ dicit᷑ ꝙ virgnuas eſt in carne coꝛ ½ =

rupnibili ꝑpetue coꝛrupnonis meditatio.i.
ꝓpoſitũ ꝑpetuo abſtinẽdia delectanone ve
nerea. nec dũ expꝑerta. Dn virgines coꝛꝑe
q̃ indũt tpe ſuo nubere nõ hñt habitũ vir⸗
ginitat? nec aureolã. nec ꝑuuli qͥ licʒ nõ co⸗
gitent de nubendo nõ tñ halere ponunt ꝓpo
ſitum ↄnnẽdi. Eunuchi enã vel frigidi ſi in⸗
tenderẽt exꝑiri delectationẽ venereã ꝑ mr̃i
moniũ vel alium modu ſi poſſent.nõ habent
lhabitũ hmõi virtutis nec aureolã. Sʒ ſi in
tendunt ab hmõi abſtinere ſi ponent vtiqʒ
habent ſicut põt credi de eunuchis qs fecit
Nabuclv donoſoꝛ.ſ.danielẽ et ſocijs eius
Dañ.i.De nereo et archileo qͥ ꝑſuaſerunt
¶ Tercio opoꝛtet ꝙ
adducant᷑ ad loc a recta intione.ſ. ꝓpter

deũ nõ ꝓpter mundi laudẽ aut ꝓpter hono

rem ydoloꝝ ſicut virgines de veſte. Onde
virgines qnq; q̃ nõ ſumpſerũt oleũ in lam
padibo deſignans caritatẽ dei in coꝛchbo. ex⸗/
cluſe ſunt a ſponſo et clauſa eſt ianua Oat.

xxv. c. ¶ Quarto opoꝛtet ꝙ adducant ꝑ vi

as aliq̃rũ virtutũ vt humilitatis. Ambꝛo/
decet vt virgo quanto caſtioꝛ tãto humili⸗
oꝛ.vñ de qdam ſancto viro legit᷑ꝙ vſq; ad
ſexageſimũ etatis ſue annũ ſeruans virgini
tatẽ/elatus in ſuꝑbiã eam ꝑdidit.(¶ Quin
to ꝑ viaʒ ſobꝛietatis.qꝛ ſᷣm Ber.in delicijs
piclitat᷑ caſtitas.ꝓpterea aplus vt virgo ꝑ
ſeueraret vicebat. Caſtigo coꝛpꝰ meñ et in
ſeruitutẽ redigo.ij. Clvꝛinxi.( Sexto ꝑ vi
am modeſtie.ſ.cauendo ſe ab auditu et di⸗

ſcurſu vanis. Coꝛrũpũt bonos moꝛes col,-

loquia mala.i.ad Clvꝛin.xv:ca.Et Dyna
q̃ egreſſa eſt vmũ ad videndũ mulieres re

gionis amiſit ꝓginitatẽ coꝛrupta a ſychen

Beñ.xxxiiij.c.clmbᷣ.in omel. Diſcite virgi
nes non curſitare p alienas domos.nõ ali⸗
q̊s in publico miſcere ſermones. Quõ añt
pdet᷑ vᷣginitas dicef᷑ in vltimo.ꝭ.

Duantũ ad ter

cium.ſ.quõ eius dignitas ↄmendat᷑ et q;tũ
oſtendit᷑ cũ dicit᷑.Regi adducent᷑ vere ⁊ ve⸗
ri gies regi.ſ.dño ieſu xpᷣo qͥ eſtrex reguʒ
vt ſint ſpõſe eiꝰ. Oagna dignitas iſta. vñ
beata agnes dicebat. Apſi ſum deſpõſata. ſ.
chꝛiſto. Et nobilitatẽ huius ſponſi oñdit di
cens vt refert Amb. in libꝛo de virginitate
cui angeli ſeruiũt cuius pulcritudinẽ ſol et
luna mirant᷑.i.mirabilẽ oſtendũt. Cuiꝰ imt
virgo eſt.cmus pater feminã neſcit.cuius

poteſtas celſioꝛ.aſpæct pulcrioꝛ smo na⸗

l

Litulus

uioꝛ et omni gratia elegantioꝛ. cuius opes

nunqᷓ; marceſcũt. nunqᷓ; decreſcũt. Et de oꝛ

namentis ſibi ab eo collatis ſubdit. Indu

it me dñs ciclade auro texta.ſ.ſapientie vel

dilectionis et ĩimenſis momiibo decoꝛauit

me.ſ.vtutum anulo ſuo.ſ.fidei ſubarrauit

me.et coꝛonauit me coꝛona.ſ.ſpei etenoꝝ
Tradidit auribus meis inextimabiles mar
garitas.ſ.verbox ſacre woctrine. Oel et lac
ab eius oꝛe ſuſcepi.ſ.dulcedinis ſpũalis.et

puritatis ꝑ inſpirationem. Sanguis ei oꝛ

nauit genas meas.i.paſſio eius induxit ad
opa patientie maxime oſtendunt ruboꝛẽ
ſanctitatis. Poſuit ſignũ in faciẽ meam vt
nullũ pꝛeter eum amatoꝛẽ admittã.inq;tũ
ſ.œdit faciẽ erxectam ad celũ.vt ipᷣm cõtem

pler et ad ꝑfectũ dirigã.non ad terrena re⸗/

ſpiciam. Nerba ſunt Ambꝛo. Speculũ de /

dit vniuerſitatłs creaturaꝝ quo poteſtintu
eri pulcritudinẽ non ſolũ ſponſi.ſed ⁊ ſuam
cum oiĩia ꝓpter ipᷣm fecerit.⁊ omnia in ipſo

reperiant Cingulũ tꝑantie amictũ ſeu veſti
tum pꝛudetie. HNHuic gᷓ regi tamnobili addu
cent᷑ vere virgines vt ſponſe eius.¶¶Et licʒ
virginitas nõ ſit ſimpliciter excellẽtioꝛ oĩb⸗
alijs vᷣtunbo.quia nõ maioꝛ tologicq nec

pꝛudẽtia iuſticia vel foꝛtitudine et humili⸗
tate. eſt tñ pᷣcipua in genere ſꝑantie et mul/ do gu
tum cõmendabilis ⁊ peminẽs ex ſex que w le vel alijs vicijs. Nec obſtat ꝙ natura pꝛi

nit Pe.de pal.in.iiij.diſ.xxxiij. Patet.¶ Et
pꝛimo ad pmiũ accidẽtale qð dt̃᷑ aureola.
quia nulli ꝑti tꝑantie debet᷑ fructus nec au⸗
reola niſi caſtitati.nec aureola ⁊ fructus cẽ

teſimus niſi vᷣginati ſoli Onde Apoca.xiiij

dẽ. ꝙ nemo poterat cãtareillud canticũ no

uum niſi illa cẽtũquadragintaquatuoꝛ mi⸗

lia qͥ virgines pmanſerunt.Canticũ illð au

reola ẽ.i.quoddã gaudiũ ſpũale qð habẽt
viraincs ummdcntalr 1

e alij ſancti nõ

virgines. etſi maius pᷣmium eſſentiale ha⸗

beant. ¶ Secundo quo ad eſſentiã.qꝛ ma⸗

xime diſponit ad acqͥſitionem ſcientie et ſa⸗

pientie. Onde Yoh. euangeliſta virgo ma

gnam de diuinis pᷣ ceteris habuit ↄgmtionẽ

vt de verbo dei. ¶ Cercio quo ad pulcritudi
nem ſpũalem non ex eo tm ꝙ paſſiones cõ⸗
cupiſeibiles ſint cõmunes nobis et bꝛutis.
ſicut eſe ſuribundum in cane.et vindicati⸗
num in leone ſed quia magis abſoꝛbet iudi
ciũ rõnis que eſt pulcritudo homis. in q̃ eſt
imago deie uarto quo ad ſimilitudineʒ
in pluribus.quia hi ſequuntur agnũ, ſ. chꝛi
ſtum quocunqʒierit. integre. ſ. coꝛpe et mẽ
te. ſicut chꝛiſtus. Et incoꝛruptio facit ꝓxi⸗
mum deo. vt or̃ ſapie.mente et coꝛpoꝛe ⁊ de

us incoꝛrupnibilis eſt. AQuinto quo ad ſi

Secundus

multatem. quia iſta virtus nõ eſt ſine aliſ5

ſed bene ecõuerſo.poteſt em̃ qͥs hr̃e vtutes

alias ſine iſta. ſicut habuit petrus apłs ſine
iſta/Erſi dr vtutes oẽs eſe cõnezas ſm
magiſtrũ in tercio ſentẽtiaꝝ.intelligit᷑ vł de

virtutibo neceffarijs ad ſalutẽ ilis iſta nõ ẽ
ſicut nec magnificentia. vel ꝙ ſint ↄnexe in
radice caritatis cuif iſto.ſ.ꝓpoſito.vt ſi eẽt
a deo pᷣceptũ ſeruare virginitatẽ et nõdum
fregiſſet. obediret eã ſeruãdo.¶ Sexto quo
advaritatẽ.Apoc.vij. Didi turbã magnam

quã nemo dinumerare poterat.ſ.ſanctoꝛũ

Ponit᷑ aũt ibi numerus determinatus vir⸗

ginũ.qꝛ centũquadragintaq̃tuoꝛ milia qui

virgines pꝑmanſerunt ꝓ indeterninato.qꝛ
plures ſunt/Et hamõi ratio eſt.qꝛ vᷣtus iſta
non poteſt recuꝑari amiſſa materialt.et ſi

amiſia quo ad mentẽ ſolum reparat᷑ ꝑ peni

tentiã. alie aũt repant᷑ ꝑ venitennã. tũ etiẽ

qvjuia difficilioꝛ ad ſeruãn dũ. ibi em̃ freᷓns
pugna.et rara victoꝛia.Amne raꝝ carum.

Quãuis em̃ aliqui per accidens magis ten
tent de gula.ali de alijs vicijs ꝙ; de luxuria.
ᷣm qualitatem cõplexionis vel dei diſpenſa
tione.tamen ꝑ ſe loquẽdo maioꝛ eſt tenta⸗

tio luxurie. Ratio poteſt eſſe. qꝛ natura ma

gis intenditoſeruatiònem ſpeciei q; indiui/
dui.cui indiuiduo ꝓuidet᷑ ſatiſtaciendo gu

us retinet neceſſaria ad nutritiuã et augmẽ
tatiuã q; trãſmitt at ad generatiuaʒ.quia B

noõ eſt q̃ſi magis ſo licita ſit de indiuiduo q;

de ſpecie.imo ecõuerſo.ſed quia non aliter
ageret indiuiduũ ad conſeruandũ ſpeciẽ ni
ſi iᷣm indiuiduũ cõſiſteret. Onde quodeſt
hic pꝛius in intentione eſt poſterius in ge ⸗/
neratione. Sed loc eſt qꝛ virtuoſi minꝰ ſtu
dent ſobꝛietati q; caſtita ti.⁊ ꝓpter hoc exer
citium fit facile qð inexpto èſt oifficile. Aõ
autem q̃re magis vᷣtuo ſi ſtudent caſtitati q;
ſobꝛietati eſt.quia caſtitas nõ amittit᷑ ſine
moꝛtali.poſſunt auteʒ deficere a ſobꝛietate
p veniale.quia illa conſiſtit in medio quod
eſt latum. iſta ſcilicʒ caſtitas eſt in extreno
quod eſt indiuiſibile „

De voluntaria K.ilr⸗
rrecuꝑabili amiſſione vrginitatis. PHs ·
lin:iiij.di:xxxii.ſic gait. Oulier perdit ·

eti
de pal. in.iiij.d
virginitatẽ ꝑ

ꝙ coꝛrüpitur mente et coꝛ/

we altero de tribo modispᷣuta ꝑ loc ꝙ ſo/
1

um clauſtra frangunt ſibi voluntaxie. etiã
ſi nõ ſeminaret necſemẽ reciꝑet. Mã cõcu
piſcentia ſpadonis oꝛauit ginem. v/
ſcribit᷑ qͥ licet nõ poſſet ſeminare poterat tñ
clauſtra frangere/Secundo mõ ꝑ ſeminis
Wee 3¹½.

6

—

uſeil
ohuſt.
mnbton

ne
plann
ünnon
e
mlere
lgnne
Pcna
lon
gloch

de

in
yu⸗
D
ſncrd
niitifin
Oonanten
Clͤſenluren
Eiucrarzzi
Mlerpplet
ſclatemn
ctconp⸗
MWaii
hende
wunt
ſennanne
Amin
aiſnu
ltsdruc
car nfen
Eykpolr
Pntüan
teer. Hid⸗

ani
ſcoſementr

inietnoöglin
numt npns
ine n
ſemeſen
ſſchilan
hunmm
Aaulen
iſe

ern⸗ Nee
7

inninani
sNeNiei

Entnämnnen

inndetctn
Amiſamairitt,
lunpri;n
PEemitenni it

uunci. dieii
4QAnmnernian
tatidensnann

sichsch deln
norisdeidant
nedommoret?

EReſe enuun

mmenſanzin
widerintn
Neretüun
einirand;
AANi
Ceontnundäfi
iim Dreq
Neeſ hoſtennent⸗
igerirmoin
mnnarpehe,
nengtkin
uitmsuinn i
lerdeic nel
AOräkmtrtpdid
õ

its

uningkdl
em nn,

ſenna e⸗
mhno⸗

defhl

Capitulũ W

virilis ſuſceptionẽ.quia ſi ita reciperet ſal/
uo clauſtro ſicut mẽſtruũ emittit nec ſemia
ret.nihllominus vᷣgo non eſſet. qꝛ ſic poſſet
ↄciꝑe.puta ſi ͥs cognoſceret virginem/ vo

luntari.m loc ceirca clauſtra pudoꝛis et ſe
men ad matricẽ attrableret pᷣgnantẽ em̃ per

naturã nullã diceret virginem., xet tñ mulie

res aliq̃ concipiunt q̃ nõ ſeminãt/Cercio ſi
ex velementia ardoꝛiſine fractiõe clauſtri
ipſa ſeminat/pũfã volũtarie cogitãs de cõ/⸗
mixtione turpi et hmõi abſqʒcõmixtiõe cũ
alijs/et talis q̃ coꝛrũpit ſeipiam vel ab alia

Secundũ

carnẽ in plures/ Itẽ nota ꝙ integritas car
nis in exꝑientia voluptans electio actua/
lisꝑ violennã demonis vel vĩs. mſirimta
tem vel ſomnũ a hmõi ꝑdi põt.ſed ꝑ h̊ non
ꝑdit virtus virgimtans. Dñ bene põt eſſe
pater vᷣgoꝑ ſemen emiſum a wemete. de/
mone ſuccubo recipiente. et poſtea ꝑ eundẽ
denſonẽ incubũ factũ trãſtuſum in feminaʒ.
cum etiã ſuſcipiẽdo ſemẽ virile ſaluo clau⸗
ſtro mulier poſſit cõcipe.ſed in Ptu ꝑdit in⸗
tegritatẽ.ſed virgimtatis vᷣtuteʒ rennebit
pr pᷣdictuset vi etiã oppᷣla pariens aureo/

muliere volũtarie coꝛrupta non debet inter? lam enam vterqʒ habebit Dñ in chꝛonica

virgines cõſecrari.etiã ad tollendũ ſcanda

Oartimana legit᷑ de &erlino. ꝙ ſiut filꝰ

li.quia non ẽ virgo.vt habet.ij. ꝑte.c. de ſcã diaboli. qꝛ ſcʒ cõceptus monialẽ ex demoe
dalo.non tamen faceret bigamũ virũ cum ſuccubo ⁊ icubo ipſiꝰEt de annixpᷣo aliqͥ di/

quo cõtraberet mrimoniũ.

De coꝛrupnone EF.xr.
autẽ voluntaria ſciendũ ꝙ nõ ꝑdit᷑ vngini
tas ꝑ quãcunqʒ coꝛruptionẽ inuoluntariã
coꝛꝑis enam in muliere.vt qñ oppꝛimit᷑ ⁊
frangunt᷑ clauſtra pudoꝛis et ſemen viri re

cunt ꝙ ſimili mõ cõcipierf. Oñ dicit eũ apo/
ſtolus filiũ ꝑditiõis. Quãuis ant dicant q̃
dam vᷣgimtatẽ ſtatũ dicers nõ ᷣtuteʒ ſpãale
ſcõmunioꝛ eſt opinio ꝙ ſit vtus ſpecialis.q̃
amiſſa ſemel nõ recuꝑat᷑. Dñ Hiero.Cum
poſſit oia deus. virginẽ nõ põt ſuſcitare poſt

cipit eniã ſi inde cõcipiat et pariat. Itẽ nec
ꝓpꝛiam ſemmnationé. quando nõ ꝓcedit
ex cõſenſu/nec acceptat a conſenſu.qñ ha⸗
let udiciuʒ rõnis. Si em̃ wꝛmiens vir vel
mulier polluat᷑ nõ pdi? virginitas etiã ſi in

vigilia terminet pollutio niſi poſtq; termĩa

ta eſt complaceat ᷣm deliberationẽ ratiõis
Nicqder᷑ eriã aliqbus ꝙ cñ vᷣginitas mentis
reipiciat futurũ.ſi quis cõplaceat ſibi in p5
terita pollutione que non ex electione ꝓceſ
ſit. virgimtas nõ ꝑdit᷑ coꝛꝑe ſed mente. p/
tunc em̃ nõ ꝑdit coꝛꝑe.quia illa coꝛrupno

tranſit. DPꝛius aũt non fuit ꝑdita. quia con

ſenſus defuit/Keqͥrit᷑ ergo vt conſenſus p/⸗
cedat.vt ſi ſi nuens ſe calefactuʒ obdoꝛmi
ret vt pollueret muler oppꝛimeret/ Mkre⸗
quirit᷑ ꝙ cõcurrat tempoꝛe quo poteſt cõtra
dicere. HNã durãte ſeminanõe nõ hʒ iudici
um rationiset mulier q oppꝛimit᷑ ſi ſuſcipi
endo ſemen vel als qñcunqʒ cõſentiat/niſi
ſolo eo tꝑe quo inuite excitata ſeminat: qñ

ſine culpa ſua caret iudicio rõnis pdt vᷣgi/

nitate etnõ aliter. Oñ dixit lucia. Mõ coꝛ

ad patm̃ vel amimionẽ virginitatis

ruinam. Dalet qͥdem de pena liberare ſʒ nõ
valet coꝛonare coꝛruptam.xxxij.q.v. Si
paulus.
De conſecratione virginum et cautelis
ꝓ ſui cuſtodia. Capli ſecundũ

Onſecratio virgi
num ptinet ad epᷣm nõ ad inferi /
oꝛes.q̃ tñ cõſecratio nõ eſt ſactẽᷣm
nec ꝑ eam character impꝛimit᷑.ſʒ eſt quod/
dã ſacramentale ꝑ qð cõferf ̃m tlv.gra.⁊

„

oꝑat᷑ ad remimionẽ venialiũ.ſicut in vncti⸗
