ad p x.v.c. Amplemini ſpirituſancro loquẽ
tes vobiſipᷣis in pſalmis et canticis ſpiritua⸗

ibus.vt ptʒ ꝙ frequentatio eoꝛum carnalia

deſipere facit.et nentes pſallentium ſpiritus
li vuotione reficit. triſticiã quoc ſeculi et fa

22 ih

Zitulus terciuſdecimus

ſtidiũ boni ab animis repellit. dicẽte Jacolv
aplo. v. c. Triſtatur aliqs ex vobis oꝛẽt eqno

lnum. Osuid ſymplvnides noſter pindar
et alcheus Haccus q̊e; catullus atq; ſerenus.
et oꝛpheus cheiſtũ lyra pſonat.et in decacoꝛ⸗
do pſalterio ab inferis ſuſcitatreſurgentem.
Fuerunt pꝛedicti quoꝝ noĩa hic ponit Hiero.
pete antique ſuauiter loquentes.ſic Hauid
ſuauiſſime et metrice pſalmos edidit ſcdᷣm
Hiero.et ſᷣm Aus.oẽs pᷣs.cl.ipᷣe cõpoſuit.q;
uis Nico.de lyra dicat nõ omnes ipᷣe dauid.
ſed aliquos.alios aũt Saphat et ydithum.et
quoſdam alios edidiſſe. Nicolaus etiam di⸗/
cit DHauid ſummũ ꝓpletarum ex lvc.quia co
pioſiuſ myſteria chꝛiſti deſcripſit q; aliquis a⸗
lius ꝓpheta. Omnes autẽ ꝓphete ad chꝛiſtũ
oꝛdinabant᷑ in ſuis ꝓphetijs. Sed Tho.ſe. ſe.

qxlxxiij.axti.iiij.in Rñ.ad pꝛimũ.dicit moy

ſen ſunpliciter fuiſe ma ximũ ꝓphetarũ er eo

ꝙ clarius diuina cõſperit.quia diuinaʒ eſſen)
tiam clare vt bene.ium quia copioſius q̃ ꝓcul

ſunta noſtra cognitõne. Dnde pꝛoplvta dicit
ſ.ꝓeul fans. qꝛ de pᷣteritis.vt de creatõe mũdi
et patriarchis. de qunbo in Beñ. agif. et de pñ
tibus occuitis. et de futuris vi rpᷣnmyſterijs
pᷣdixere.itũ qꝛ et miraculis multis que ex pꝑte
dei dicebat. occulta cõ firmauit.qð aliquo mõ
etiã ad ꝓphetiã ꝑtinet ꝑ ipᷣm etã legẽ dedit de
us. Sed dauid fuit marimus pꝛophetarũ ſᷣm
quid.i. q;tũ ad miſteria xpᷣi.de qinbo copioſiꝰ
qᷓ; alij ꝓpherauithmõi pſalmis. ꝓpterea ma⸗
gis aſſumpſiſſe in offticijs diuinis. vt in miſſa
et hoꝛis canonicis que quotidie dicunt᷑ qᷓ; ver

ba aliarũ ꝓphxtarũ.tum qꝛ mõ oꝛatiuo loquif

cõmuniter.etſi aliqũ mõ narratiuo.vt recolẽ
dogeſta ꝑ ꝓpł'm illũ.vt in pſalmis. Cõfitemi
mi.et Attendite et hmõi.loc agit vt in oꝛõne
diſcamus beneficia dei recolere.et deo gratias
agere. bella lapſus et pꝛofectus ſpũalia intelli

gendo deo humiliari ⁊c.tũ eriã quia de miſte

rãs rpᷣi plenius loquit᷑.quẽ maxime in oꝛõni

bus debemus meditari. etipᷣm oꝑe i:mitari.et
mõ diſtinctioꝛi qꝛ ꝑ verſus et còpendioſioꝛi.
quia in pauciſſimis verbis multe et magne
ſnĩe in diuerſis materis cõpꝛehendunt᷑ in q/
hus inrellectus pᷣt ſe viffundere. tũ ad indu/

cendũ peccatoꝛes ad ſrem venie. Dũ eius di
cta qui maximũ peccatũ cõmiſit.vt adulteriũ
et homiadiũ cõſiderant.cum magna vnera
tõne haberi. et reuerſuʒ ad penitentiqᷓ deusſu⸗
ſcepit.nec ſpiritu ꝓphetie pꝛiuauit. Sed et iu
ſti eius exemplo multũ habent timere.qin tm
virũ ſpiritu pꝛoplxtico plenũ.de quo vñs di⸗
rerat per Samuelem pꝛophetã.i.Reg.riij c.

Inueni vminẽ ſm coꝛ meinm. ita ſubito in

—

cenolururie demerſuz. Et intelligat qe oĩs ho
mo mendar. id eſt ex ſe aptus ad oẽ peccati.
aio.et pſallat.hec ille. HNHiero.in epła ad PBBauaurr
Bauid ipmpi er pins DHVe ceremonijs miſſe et expoſicionibus
Lopitulum. v.

Hter omnia officia
que agunf in eccleſia nil dignius
eſt et ſolẽnius miſſa. t de hac nũc
agendũ. Obi ſciendum. pꝛout dicit in rõnali
diuinoꝝ officioꝝ Oiſſam inſtituit dñs ieſus

qñ panẽ et vinũ in coꝛpus et ſanguinẽ ſuum
tranſmutauit dicens. Doc eſt ⁊c. Doc facite

in meã cõmemoꝛationẽ Oath. xxvi. Panc
miſſam adauxerũt apłi dicẽtes nõ ſolũverba

pᷣmiſſa. verumetiã oꝛõeʒ dñicã ſupaddentes
et in cañ.de cõſe. di. i. c. Vacobyfrater dñi. di⸗
citur. Tacobo frater dñi epᷣs hieroſolimitanꝰ
et Baſilius epᷣus ceſarienſis tradiderunt no⸗
bis oꝛdinem celebꝛandi miſſaʒ.qð intelligẽ⸗
dum eſt quo ad quedã.nõ quo ad oĩa. Et dici
tur ipe Jacob apłs pꝛimus miſſaʒ celebꝛaſ⸗
ſe.vel ſaiiẽ ponnficalter. Subſe quenii vero
tꝑe epiſtola tm̃ ⁊ euangelio recitatis miſſa ce

aduentũ chꝛiſti ſuſpirãtes pᷣmiſerunt deſde⸗

ideo verſus dicit᷑. qꝛ verſionẽ ad opus vel ad
introitũ ſignificat. Poſt operatiõʒ danda eſt

gloꝛia deo trinitati. Oñ ſequitur. Gloꝛia pa⸗

tri et filio et ſpiritui ſancto.que dici in o

eccleſiaſtico inuentũ fuit a Hiero.ſed ſtam

a Damaſo papa. reſunnit introſtus ad erpꝛij/

mendum magnitudinẽ deſiderũ chꝛiſtũ expe
ctannum. Dum autem introitus dicitur.e⸗

piſcopus vel ſacerdos de ſacra ede egredit᷑ in

dutus ſacris deſignans chꝛiſtum.quia aſſum

pta carne in mundũ intrauit. Diaconus anꝰ
tecedens eum deſignat legẽ et ꝓpheriã. Subę/
cdiaconus deſignat ſcribas ſeu legis coctoꝛes.
vel etiam Tohannẽ baptiſtam pꝛecurſoꝛeʒ.

Ceꝛoferari cum lũminaribo apoſtolos et di⸗

ſcipulos eius. Del melius diaconus et ſubę
diaconus apoſtoli et.lxxi. diſcipuli cerofera/

omnes ſos altare ad

rij.lex et pꝛophetia ʒ

quod accedit ſigniftatetcleſiã. oſculum alta

3

ris ↄiunctionẽ p dilectionẽ cum ea. DOuo coꝛ
nua altaris ſigmiſicant vuos populos. ſ.indai
quia pꝛimo venit ad iudeos

wy

finafii n

mmstlet an

ckaieline

Purignctomi

ſpatgameetin

Alilekerrichan

clitenndence

Cctielunfpnſori

6Rteagnenote

(chaqbedociuimus

lebꝛabat᷑. Introitus dicit᷑ pꝛincipiũ miſſe. nan· ſen aulg

dum camit᷑.ſacerdos miniſtraturus ad aitare
intrat.vel quia repꝛeſentat introitum filij dei

in mundũ.Et qꝛ ſancti patres et ꝓphete ante egonnttitelene

ria. opera ⁊ laudes. ad hoc inſinuandũ in ptlin an maini

cipio miſſe dicif introitus ſeu annplvna dei
gnans deſideriũ patrũ.Exinde verſus.et cõi⸗⸗
ter de pſalmis Dauid. Et ſignificat opera. et

erktinmmatenace

Enrenaneti,oan

Ontrionfaaricße

Pcienſmns den
fürnpre angenmnee

Plcſti ſgnatns

Tbilegenciekenaner

urtenwrzlacged

ſſtranwlſoaritstewo⸗

(aounceres fenan⸗

Koschriſtusmiſtant

nrones miraale.

migpunnichiin
Un Lenetaft diaco
nodinnvendum
fatimkagerlen

(ln ſanconöſen
Pphelawonptin

inftnet wann

nn aginfin

manaerenti; ma⸗
umeimd

füinttnedin

r Mocnoc

lunsſaanne
eümnn,
.

4

e

nnn,

nnanſe

nenckfin
unintnz

np
Mann

usetſangnninn
–
none athmn her

Midräaresniin

Noe diͤtiſ

AanenſsnüdtnmD
mniſczed
Minino dti ie
õ
l
Aunpenikntne e.
sdorNiinſen
ſrireiniin ia
AAbpenimiin
i. nicemisd
maffnfain:

ſoniA eni
Potogmni urii

Diſammr Ben
Gnan vedifefnn
ͦſni hin tfini.
amimmn

1doin
Nrmtägg.
ſinneze

Capitulũ qunitum

ideo pꝛius officiũ ſacerdos dicit in dertra pte

altaris.quia ſignãtur per dextrũ coꝛnu altaris
ꝓpter cultum veri dei.Et exinde vadit ad ſi⸗
niſtram. cum dicit᷑ euangeliũ.quia ad genn⸗
lein populũ tranſiuit deſignatũ ꝑ ſiniſtrũ coꝛ/
nu.et hoc ꝑ pꝛedicationẽ euangelicã.tandem

reuertit᷑ ad dextrũ circa finẽ miſſe.qꝛ iudei a

quibus nũc remota eſt fides euangelij tandẽ
circa finẽ mundi ↄuertent ad chꝛiſtũ.ectio

epiſtole ſigniſicat pꝛedicationẽ Yoh. baptiſte

velpꝛenunciationẽ legis et ꝓptarum. pᷣce⸗
dit autẽ vnus tm̃ accolitus ſubdiaconũ.quia
pauci ſecuti ſunt pꝛedicationẽ Yobhᷣ.et nemi⸗
nem ad ꝑfeciũ perduxit lex. Holuit aũt ſub/
diaconus faciẽ ad altare.quia pᷣdicatio YRo/
hannis et lex et ꝓplxtia adxpᷣm oꝛdinabatur
ſi gnificatũ p altare. Et dicitur epiſto la grece
latine ſupmiſſio.mina eſt enim ab apoſtolis
ſupꝛa legẽ et euangeliũ.dum autem legitur

epiſtola ſedendũ eſt.quia coctrina in ſientio

et quiete audienda eſt. Poſt epiſtolã ſequit
graduale ſeu reſponſoꝛiũ.quod ptinet ad ope
ra vite actiue.vt notet nos operib reſponde/
re his que audiuimus in epiſtola. Dicituret
reſponſoꝛiũ.quia graduale et verſus reſwonde
re debet in matena de qua hiagitur. Deinde
diciur euangeliñũ.quod latine dicit᷑ bonũ nũ⸗
cium. Et ſigmiſicat vc pᷣdicatoꝛes noui teſta⸗
menti. Sumit aũt euangeliũ de altari. id eſt
a verbo dei vnedictionẽ petit. qꝛ nemo debet
pᷣdicare miſi miſſus..egit aũt euangeliũ inſi
niſtra ꝑte. omia euangeliũ tranſiui ad gẽtes
P ſiniſirũ deſignatas. Supponit aũt pulpito.
vbi legendũ eſt euangeliũ.puluinar.quod de

ſignat tempoꝛalia que debent᷑ pdicatoꝛibo mi

niſtrari vel ſuauitatẽ coctrine chꝛiſti.DOuo ac

coliti cum cereis ſignãt vel diſcipulos binos
quos chꝛiſtus miſit ante ſe pꝛeferentes cho/

ruſcationes miraculoꝝ et odoꝛẽ virtutũ.vel
famã er virtutẽ chꝛiſti pcedentia eius coctri/
nam. Cenet aũt diaconus faciem verſus aq/
lonem.ad innuendum.ꝙ voctrina euangel/
ca oꝛdinat ad expellendũ diabolũ.Eſt autẽ au
diendum ſtando nõ ſedendo.vt de cõſe. di. i.
Apoſtolica.vt ꝓmptitudo noterur ad ſeruã/⸗
dum ſidem et coctrinã chꝛiſti. Capite auteʒ
diſcooperto. ad inſinuandũ intentionẽ ma⸗
gnam et reuerentiã magnã. HNDec omnia pᷣdi⸗/
cta extracta ſunt de libꝛo Guil. durandi. qui
dicitur. Rationale diuinox officioꝝ. Qmia
in lvc ſacramento quod in miſſa ꝓficit᷑ ſcõom
Clv.in.iij.pte.q.lxxxqjwr.iiij. In coꝛpoꝛeto
tum myſteriũ noſtre ſalutis cõpꝛehenditur.

ideo p ceteris ſacramentis cũ maioꝛi ſolenni
tate agit.Et quia in ſacramentis aliquid du
pliciter ſignificat.ſ.verbis et factis.ad lvc vt

ſit perfectioꝛ ſignificatio.
bꝛatione huius ſacramẽti ſeu in miſſa quedã
Ricunt er aguntur adrepreſentandũ xpi paſ/
ſicoe Ued coꝛpoꝛis chꝛiſti invſtici diſo⸗
Iitionem.quod ſignificain ipo ſacramento.
dueciã ꝑtinennaad ipius ſacramentireuerẽ
tiam et deuotionẽ. v
v. in. ii· di. viij.in erpoſitione iittere cir⸗
ca peincipium. omnis noſtra oꝑpatio a deo de
ler incipere. e circulariter in ipᷣm terminari.
icleo officiũ miſſe incipit ab oꝛõne. et temina
tur in gratiarñactionẽé. Onde tres ptes habs
pꝛincipales. pꝛincipiũ ſeʒ oꝛõnis ipᷣius. q̃ du⸗

rat vſa; ad eplaʒ. mediũ.ſ.celebꝛatõis ipius

q durat vſq; adpoff cõionẽ. et finẽ. vicʒ gratia
rigctionis. exinde vſq; in finẽ.

Nuantü igitur ad .i.

oꝛationẽ que ptinet ad pꝛincipiũ. pᷣparat po/
pulus ad eam per ea que pᷣmittunt tripliciter
Didelicet pꝛimop deuotõʒ ꝗᷓ excitatf᷑ in introi

tu mine. Vñ ör aliud ptinẽs adlaudẽ diui/
nã wl ꝑrinens ad ſolenniratẽ in cuiꝰ deuotõoz

wpu lus cõgregat. Et ſumit ve vt plurimũ
ps vel ſaltem cum pſalmuſ cantat.quia vt
dieit Dioniſiꝰ de eccleſiaſtica hierarchia pſal⸗
miꝑ modũ laudis cõpꝛelendunt quidqͥd cõj
tinet in ſacra ſcriptura. Et pm Giuil. duran.
Celeſtinus papa inuenit introitũ. Secundo
pparatur populus ad oꝛationẽ ꝑ humiliatõs
que ſirp levrie eleiſon. quod eſt nomẽ grecũ.
et latine eſt dñe miſerere. Oiſericoꝛdiã ant
petens miſericoꝛdiã ꝓfitet.et dicit᷑ ter ꝓ pio
na patxis. etter ꝓ perſona filij. ſ. chꝛiſte elei/
ſon. et ter p ꝑſona ſpirituſſancti.ſ.leyrie elei

ſon. cõtra triplicẽ noſtrã miſeriã. ſcʒ iguoꝛan

tie. culpe. ⁊ pene. Et qe qlibet pſona diuina in
ſe cõſiderat. et in oꝛdine ad aſias duas.vel e⸗

tiam dicit nonies ꝓpter nouẽ oꝛdines angelo⸗
rum. Et ſᷣm Guil.dñs Silueſter papa ſtatu⸗

it ve a populo et cdlero dici.ſed woſtea Bꝛego.

ſolum a clero. Cercio pᷣparat p rectã inten⸗
tionẽ.que ad celeſtẽ gloꝛiã dirigenda eſt. que
omnẽ rationẽ humanã excedit.Et loc fit per
gloꝛia in excelſis deo. quod canticũ chpꝛus ꝓp

ſequit᷑ ſacerdote incvante. Et ideo nõ dicick

niſi in ſolennitatibo que celeſtẽ repñtant ſolẽ
nitatẽ. In officijs vero luctus intermitnt. vt
2.lxx.vſq; ad paſca et alijs ferialibo diebo. Et

ſm Gnil.durã. reſiduum eius quod dixit an

gelus poſt bonevoluntatis cõ poſuit NHylarius
epiſcopus.vel ̃m alios Cheleſplvꝛus papa.
Sed Simmachus papa oꝛdinauit in feſtis
dici vbi pꝛius tm̃ in natali dicebatur. Dein⸗
de ſequitur oꝛgtio ad deum ꝓ popujlo fuſa. vt
digne habeant tãtis myſterijs.quã ſacerdos

DD iiij

Minc eſt ꝙ in cele⸗

tpatebit infra. Et qꝛ ᷣm

Titulus terciuſdecimus

publice pponit pꝛemiſſo wminus vobiſcum.
quod ſumitur de Ruth. c. ij. Pontifex auteʒ
dicit. Pax vobis.gerens typũ chꝛiſti qui di/
ſcipulos poſt reſurrectionẽ ſic allocutus eſt.et
vertit ſe ad populuʒ. Obi nota ꝙ quinquies
in miſſa ſe ad populũ ſacerdosvertit. ad ſigni
ficandũ quinq; a pparitões xp̃ᷣi ĩ die ſue reſur
rectõnis. Sed ſepties ſalutat.quinquies ver
tendo ſe ad populũ.et bis verſus altare.cEt de
ſignat ſeptifoꝛmẽ gratiã ſpirituſſancti quã po

pulo optat. Et ᷣm Guil.du. Belaſius papa

oꝛõnes a ſe vel ab aliüs factas oꝛdinauit. Sʒ

Beego. ſecluſis ſupfluis rõnabilia coaduna/

uit.addens et alias. Et dicif᷑ collecta. quia ſa
cerdos quaſi colligens intentionẽ populi ad
deũ poꝛrigit. Cerminant᷑ aũt ꝑ dñm ⁊c̃.tan/⸗
qᷓ; ꝑ merita humanitatis eius. ſ.ieſu chꝛiſti.
iii noſtri exaudiende.
Quantũ ad mediũ ꝭ.ii.
miſſe.i.celebꝛationẽ. Nota pᷣm lv. di. viij.
in.iiij.in expoſitõe littere circa mediũ. ꝙ iſta
ſecũda ꝑs habet etiãtres ꝑtes.
Pꝛima eſt populi inſtructiovſq; ad offertoꝛiũ
Secunda eſt materie oblatio vſq; ad pᷣfatõʒ.
Tercia eſt ſacramenti cõſummatio viq; poſt
cõmunionem.
Pꝛimũ.i.inſtructio fit ꝑ verhũ dei.quod
a deo ꝑ miniſtros ſuos ad opulũ puenit. Et
ideo que ed inſtructionẽ populi pꝑninẽt nõ di
cuntur a ſacerdote ſed a miniſtris. Oliniſte⸗
rium aũt verbi dei eſt triplex. Pꝛimũ ẽ aucto⸗
ritatis qð ↄpetit chꝛiſto qͥ dicit mimiſter. Ro.
xv.erat enĩ in poteſtate ccẽs.Math. vij. Se
cundũ eſt manifeſte veriatis qð cõpetit pᷣdi⸗
catoꝛibus noui teſtamenti. de quibo dicit.ij.
Moꝛinth.iij.OQui idoneos nos fecit miſtros
noui teſtamenti ⁊cc.Cerciũ figuratõis qð cõ/
petit pᷣdicatoꝛibus veteris teſtamẽti.et ideo
coctrinã chꝛiſti ꝓponit diaconus.Et quia nõ
ſolum eſt lomo ſed etiã eus.ideo diaconus
pᷣmittit Hominus vobiſcũ.vt ad ꝛpᷣm quaſi
ad deum homines attentos faciat. Doctrina
vero pꝛedicatoꝝ noui teſtamenti ꝓponit per
ſubdiaconum. Mec obſtat ꝙ aliqñ ab eis ali
quid legitur loco epiſtole de veteri teſtamẽto
quia pᷣdicatoꝛes noui teſtamẽti etiam vems
pꝛedicant. Doctrina vero pꝛedicatoꝝ veteris
ceſtamenti ꝑ inferioꝛes miniſtros legif.non
ſemp.ſed illis dieb quibus cõfiguratio no/
ni et veteris teſtamenti pᷣcipue deſisnatur. vt
in ieiunijs quattuoꝛ tempoꝛũ. Et quãdo aliqᷓ
celebꝛanfque in ve teri lege figurata ſunt vt
natiuitas. baptiſmus.paſſio. et hmõi. Et qꝛ

vtraq; coctrina oꝛdinat chꝛiſtũ.et eoꝛum qui

penbant.et eoꝝ qui ſequebant vt ptʒ Oast.

xxi. c. ideo coctrina chꝛiſti pꝛeronitur quaſi ſii

nis. Et ᷣm Buil. du. euangelia et epiſtolas
in mina dici quis pꝛimo ſtatuerit certum nõ
eſt. Hiero.tamẽ ipᷣa et alia que de veteri ⁊ no⸗

uo teſtamento in eccleſia. in miſſis et offics

7

magna ex pte oꝛdinauit pᷣter cantũ. Et Da =½

maſus papa appꝛobauit er ſeruari mandautt.
Zlddiderunt cantũ Gelaſius ⁊ Bꝛegoꝛius. et
alij. Ex voctrina aũt nos oꝛdinante ad xrm.
pm T. v. in. iiij.di.viij.in expoſitõe lr̃e.cira

mediuʒz. duplex effectus ſequit in nobis.quo

etiam pꝛeparat ad coctrinã chꝛiſti. ſ. ꝓfectus
virtutum qui ꝑ graduale ſignificaf. Oicitrr
enĩa gradu quo aſcendit᷑ de virtute m viriutẽ
vel a gradibo altaris ante quos dicif. Et exul
tatio habita de ſp eternoꝝ.quod inſinuat al?ꝰ
leluia. Onde et replicat᷑ ꝓpter ſtolam anime
et coꝛꝑis. In diebus vero ferialibo et offics

luctus intermittit᷑ alleluia.et loco eius dicit

tractus qui aſperitate vocis et ꝓlixitate verbo⸗
rum pñtis milerie incolatuʒ inſinat. .hatre

autẽ alleluia et gloꝛia in excelſis deo intermit
titur.a.lxx.vſq; ad paſca. ratio ponit᷑ de cõſe.

di.i. iduo. ſ. ppter lapſum vis. et miſenaz

incolatus hyuius.Cempoꝛe aũt reſurrectönis
duplex alleluia dicit᷑ ꝓpter gauciũ reſurex/

ctõnis capitis et membꝛoꝝ.Et ſᷣm Guii.gra
dualia ſeu reſponſoꝛia cũ alleluia cõpoſuerũt.

Belaſius. Almbꝛo. et Grego. ⁊ ad miſſaʒ can
tari inſtituerunt. Et interpꝛetat alleluia qd
eſt nomen hebꝛaicuin latine laudate dñm vel

deum. oco autẽ neume in magnis ſolenni⸗

tatibus ſtatuit Nicolaus papa cantari ſequz
tias. Et dicif neuma vox nõ ſignificatiua. cã⸗

tus.ſ.ille qui fit in fine alleluia ſupvltimũ a.

cõtinens plures notas. et ſigmificat gaudiuz

vite eterne qð nullis verbis poteſt eypꝛimi.
Effectus autẽ coctrine euangehce qui poſſet

dici tercius effectus reſpectu duoꝝ pꝛecedens

tium. Eſt cõfeſſio fidei ſᷣm Cho.in. iiij.di. viij
in expoſitõne littere circa mediũ.et hoc innui
tur ꝑ ſymbolũ ſeu Credo qð poſt euangeliuʒ
dicitur. Et qꝛ ſupꝛa rationẽ eſt fides a ſacer/

dote inclvatur ſimbolũ fidei ⁊ cvꝛus ꝓſequi

tur. ſicut etiã et gloꝛia in excelſis.vbi et ſpes
ſigmſicat ſeu erigitur. et Par vñi. vbi chari⸗
tas inſinuatur a ſacerdote inchoaf.quia iſta

a deo ſunt in nobis. Mõ autem dicitur ſimbo

lum miſi in ſolẽnitatibo.de quibus fir mentio
in ſimbolo.ſicut in natiuitate.xeſurrectõneet
huiuſmodi.vel de his qui fundauerunt fideʒ
vt apoſtoli. Et iſtud tedituz in cõ
cilio.Et pᷣm Buil.důᷣ. mandauerunt in miſſa

dici Damaſus papaet SJarcus papa. Sym
lolum aliud minus quod dicit ſecrete in pꝛi
ma?s cõpletoꝛio ediderũt apoſtoli. Aliudvero

ũ fuit edituʒ in cõ⸗

ſiginin uonnet

,,cicos diot.
lnicheedn

ſegennihrnetien

Gmſam urmmnine.
Cnnrqienimeim
ena niie ekon

bllnirglie ute

ſwimt ſfüinmnot
Gkintinmunthr

bſt do cepa

Duldiettponn
Caltringati En
CAae motrii
Ualpeteno egsle
Dpiniücanegn
ſenntanentorerte
Cunemirrlappeerk
Cehecdeoweanerp
Clrodpſte pooren

Arepeeſentuncü

Uwoodorecoltrs⸗

igfabſelesoie

Ggthurikcnoaltn
ur thunfcämto
lufbimannsſan
mſoanennpt

fgiandmemn
Nupens gveci

Amm pper
Mdepintean

(chingancen
dkor enn

Cronnacnre

Mpinian
fumanir

nos Rainant

ns keninnen,

wemnni cheſif e

ckammmi

ten: odnfnn

Gaar ppreſohmnn.
swweulb i
Metis et oen
eNEePiene
medlnn nſt e.
mineneclisdonamn
ala. Mopnidii

—

EhpümNt-I
enrenitEimendes

mtror. Eifhinn
Sdͦlelnwiea.
Btego 1Anien
timrerpretar And
mrnelandeetinn
umein megtis dende

bunsaogannn i

uwwrnöͦ ſonfitfiad

Uneallenaiprunit
s el ſanfuntgtn

wbis Pnt enn

neeumerhe l nie
teinnn dun uunn
ceifn IniN

PcmantdidbCId
Cnoggien

rmmiti fbn
Pii uit te g

aen Doatunſin⸗

,ralbloi nnn
inre eünmttünt .
uifmaentſt
=
Tenormnic

inci n
Aamneni n
wdin lin i

amrliatie ſi5
“
Cr mn pr Nſa

1

. Capitulũ quintum

Quicunq vult ſaluus eſſe Anathaſius edi/

dit. et eccleſia appꝛobauit.et dieb dñicis in

pꝛima dici ſtatuit.

Secundum perti S.iüi.
nens ad celebꝛationẽ ſacramẽti eſt materie
cõſiderande oblatio.et vc cõtinet tria ſcðm
Vl.in.iiij. pᷣmittit᷑ eni offerentiuʒ exultatio
quaſi pparatoꝛia.Et hoc in offertoꝛio qð di/

citur. DHilarẽ eni datoꝛẽ diligit deus. i.dad Co.
rinth. ix. c. Et im Guil.du.quis inſtituerit of

fertoꝛium ignoꝛat᷑. Et dicitur offertoꝛiũ a fer

ta qð eſt oblatio que in altari oſtertur. xel qe⸗

dum offerenda cantat᷑.ſacerdos accipit obla
tiones a populo ⁊ lvſtiaſ a miniſtris. Et nota
vſq; ad iſtum locum dicit᷑ miſſa cathecumi

noꝛum. quia vſaq; ad iſtũ paſſum cathecumi/

ni ſtant in ecdeſia. ⁊ ppſtea emittunt᷑ de eccle

ſia. et ſimiliter paganiet iudei. Onde de cõo⸗
ſe. di. i. c. epiſcopus. dici᷑. Epiſcopus nullum

pꝓhileat eccleſiã ingredi et audire verbũ dei.
ſiue gentilẽ.ſiue hereticum.ſiue iudeum. vſi;
ad miſſam catłcuminoꝝn. Cathecumini di/
cuntur qui erudiunf in fide anteq; baptiʒent᷑
PHeretici tamẽ rõe excõicationis nõ poſſunt
in diuinis adeſſe. ſed tantũ pꝛedicationi.
Erxpꝛimit᷑ ſecũdo ipᷣa oblatio dum dicit. Su
ſcipe ſancta trinitas ⁊c.vbi petit᷑ vt populi ob
latio ſit deo accepta.Dnde.i. Paralł.xxix.c.
Dauid dixit.Ego in ſimplicitate coꝛdis mei
obtuli vmuerſa c. Exinde ſacerdos thurifi/
cat altare. quod nõ facit quaſi vtens ceremo
niali pꝛecepto legis.ſed eccleſie ſtatuto ſcõm
Clv. in.iij.parte.q.lxxxiij.arti.v.ad ſecundũ
ſtatuit autem loc eccleſia. et ob reuerentiã ſa⸗
cramenti. vt ſcs ꝓpter bonum odoꝛẽ depellat
quicquid coꝛpoꝛaliter pꝛaui odoꝛis eſſet in lo
co quod poſſet ꝓuocare lvꝛroꝛẽ.Etetiã fit hoc
ad repꝛeſentandũ effectum gratie.qua ſicut
bono odoꝛe chꝛiſtus plenus fuit.⁊a chꝛiſto de
riuat᷑ ad fideles officio miniſtroꝝ.Et ideo vn
diq; thurincato altari ꝑ quod chꝛiſtus ſignifi
catur.thurificãtur omnes peroꝛdinẽ.Erinde
lauat ſibi manus ſacerdos.tumob reueren/⸗
tiam ſacramenti.vt mundius tractet.tum ad
ſignificandum emundationẽ etiam a mini/
mis peccatis.que cõgruit accedenti in lxc ſa⸗

cramentum. ꝓpter quod eriã fit cõfeſſio ge⸗/

neralis publice ante introitrũ. Petitur ter
cio oblationis acceptatio per oꝛationes ſecxe
co dictas. Hoc enim ſacerdotis tantũ deum
oꝛationibo placar Agao ſacerdos ſe pᷣpa/
rat per humiliatille Xẽs. In ſpiritu humi/
litatis.Et quia hec pꝛedicta exigunt mentis

erectionẽ ad deum.ideo omnibus tribus non

pꝛetermittitur. Hominusvobiſeum.ſed loeo

eius quãdo oꝛatio ſecreta facienda eſt dicitur

DOꝛate fratres.Et dicuntur ille oꝛationes ſei
quentes ſecrete pᷣm Buil.quia ſubmiſſe ſun-
dicende. Et hoctum nevileſcat officium miſ
ſe ſic omnibus manifeſtatũ.tum vt euotiuiuis
oꝛet ſacerdos ne habeat occaſionẽ cogitandi
placere populo in pꝛo latione. tum ad ſigniſi

candum oꝛationes chriſti ſecreto factas tem

pꝛe paſſionis. tum quia ipe ſilens fuit in paſ/
ſione.

Cerxcium pertinẽs ..iui
ad celebꝛationẽ eſt ſacramenti cõſummatio
Et hoc cõtinet tria.Pꝛimo pꝛeparationẽ. Se
cundo ſacramenti perfectionẽ. Cercio ſum/⸗

ptionẽ eius. Preparatio autem populi et mi/

niſtroꝛum et ſacerdotis aꝗ tantũ ſacramentũ
per deuotam dei laudem fit. Onde in pᷣfatio/
ne in qua cõtinetur dicta pꝛeparatio tria con
tinentur. Pꝛimo populi excitatio ad laudem

ci. Obi ſacerdos wominus vobiſcum dicit.

quod ad totam iſtã partem referendum eſt.
inuitat ad mentis erectionẽ dicens. Surſum
coꝛda.vbi dicit Cypꝛianus de cõſecra. di.i.c.
Quando ſtamus ad oꝛationẽ fratres dilectiſ⸗
ſimi inuigilare et incumbere ad pꝛeces toto
coꝛde debemus.cositatio hominis caꝛnalis ?
ſecularis abſcedat. nec quicq; tunc animus a⸗
liud qᷓ; id ſoluʒ cogitet quod pꝛecatur.et ideo
plebs reſpondet. Habemus ad ominum.
quo admonetur populus nil ſe aliud cogita/
re q;ᷓ deum debere. Deinde ad gratiarſactio/
nes dicens. Bratias agamuſ vomino deo no
ſtro. Secundo deum imploꝛat ad laudem ſu⸗
ſcipiendam. oſtendens laudis debitũ dicens
Bere dignum. ratione comini.vnde ſubdit.
comine lancte. Et iuſtum ratione paternita/
tis. vnde ſubditur. Pater omnipotens. equũ
ratione diuinita tis. Onde ſubdit.eterne de/
us. et ſalutare ratione redemptionis. Onde
ſequitur. per chꝛiſtum cominũ noſtruʒ. Quã
doq; vero adiungitur aliqua laudis materia
ſcõm cõgruentiam ſolennitatis.vt qui per re
ſurrectionẽ. et huiuſmodi. &t nota Buil. du.

ꝙpᷣfatões. ymnos ⁊ tractus gelaſius papa

cõpoſuit. et cantu ⁊ clinato ſermone dictauit
Et de cõſe.di.i. Inuenim.ponunf᷑ nouẽ pᷣfa⸗
tiones.ſ.de reſurrettõexpᷣi.de aſcẽſione.de pen
tcoſte.de trinitate. de natiuitate dñi.de evi⸗
phania. de cruce ſeu paſſione. de apłis.et de ie
iunio i
mum. ſcʒ de beata virgine. DPꝛoponit᷑ eriaʒ ex/
emplũ laudis.ſcꝭ in angelis dum ſubditur.pꝑ
quem maieſtatem tuãac. Cercio populus lau
des exoluit.et diuinitati aſſumens verba an
geloꝛum. ſcʒ. Sanctus ſanctus ſanctus do⸗

minus deus ſabbaoth ⁊c. Eſa. vi. Sabbaotla

n. xl. Sed vrbanus papa addidit deciA

—
—.

nomen eſt hebꝛaicuin. et latine interpꝛetatur
exercituũ vel militiarũ.ſ.angeloꝝ.vbi enã ex
pꝛimit myſteriũ trinitatis ꝓꝑſonaruʒ.quia di⸗
citur ter ſanctus et vnitas eſſentie. quia dſñs
deus et pñtia diuine maieſtatis.qꝛ pleni ſunt

⁊c̃.Exoluit etiã laudes humanitati chꝛiſti di
cens cum pueris kebꝛeoꝝ. Benedictus qͥ ve/
nit⁊c. Oath.xxi.Oſanna hebꝛaicũ nomẽè eſt

er latine interpꝛetat᷑ obſecro ſalua.a ſecundũ
BGuil. Sixius papa iſtud Sanctus ſtatint di/

cendum. Secundũ ꝑtinens ad ſacramenti
cõſummationẽ eſt eius ꝓfeſſio ſeu cõfectio.

et hec pars dunditur in tres ꝑtes. ſᷣm tria qᷓ
ꝑptinent ad integritatẽ ſacramenti.Aliquid.ſ.
quod eſt ſacramentũ tantũ.ſ.materie oblate

benedictio.et aliquid quod eſt res et ſacramẽ

tum. ſ. coꝛpus chꝛiſtiverum.et aliquid qð eſt

res tm.t ᷣm Buil.ne muſce vementes. id
eſt vane cogitatões ꝑdantſuauitatẽvnguen

ni.i.oꝛões.dici poteſt ꝙ canon debet dici expe/
due. nõ moꝛole. etne auditonbo tediũ gene/
retur.nõ iñ nimis feſtinãter.ne ſacrxificiũ fiat
ſine ſale diſcretõnis et euotõis. Debet etiaʒ
legi in libꝛo.ne vllus erroꝛ cõtingere poſſit.di

citur autẽ totũ iſtud.ſ. A te igit vſq; ad ↄmu/

nionẽ canon.quia regulis patrũ cõpoſit eſt.
Canon eni grece latine regula dicit.quia per

hunc ſit regulariter conſecrano ſacramenti.
Quantũ ad pꝛinũ petit ſacerdos oblatõnis

benedictionẽ di.Te igit᷑ clementiſſime ⁊c̃.Et

ſe inclinãs lvc oicit.ſignificat humilitateʒ
et obedientiam ex qua chꝛiſtus paſſus eſt. Et
benedicas hec vna qᷓ nobis a deo data ſunt.
pec munera.que.ſ.deo a nobis oblata. ſacriſi

cia ad noſtrã ſalutẽ ded a nobis ſacrificata.illi

bata dicunt.i.incoꝛtupta.et quo ad materiã

quia materia delet eſſe apta. et quo ad rẽ cõ/

tinendam.i.coꝛpus chꝛiſti. et quo ad coꝛpus
chꝛiſti myſticũ ibi ſignificatũ.Et nota ſcõm
TClv.in. iij.Pte.q.lxxxiij.arti.iij. ꝙ in cele⸗/
bꝛatõne mine.et pꝛecipue ab iſto loco vſq; ad
Pax dñi vtitur ſacerdos frequenter erucis ſij⸗
gnanoone ad expꝛimendã paſſionem chꝛiſtiqᷓ
eſt ad crucem terminata. Eſt autẽ paſſio chꝛi
ſti quaſi quibuſdã gradibus pacta. Nam pꝛi
mo fuitchꝛiſti tradino. que facta fuit a deo. a
Juda.eta iudeis.t hoc ſignat trina crucis ſi
gnatio ſuꝑiſta verba. bec na. Secunda fuit
chꝛiſti venditio.que facta fuit ſacerdonbo.ſcxi
bis et rhariſeis.ad quod deſignandũ fit iterũ
trina crucis ſignatio ſuꝑ illa verba. Genedi/
ctam ⁊c.Addit᷑ autẽ duplex cõſignatio ſuper
illa verba. vt coꝛpus ⁊c.ad deſignandũ perio/
nam venditi et venditoꝛis.Cercio fuit ꝑegri⸗

natio xpi facta in cena.ad quod deſignancuz

fiunt due cruces. vna in conſecratiõe coꝛpis.

alia in conſecratione ſanguinis. Quarto fuir

paſſio ipᷣa chꝛiſto erxhibita ad deſignandũ quĩ

q;iplagas chꝛiſti fit quintupler crucis ſignag,
tio ſuꝑ illa verba. Hoſtiã purã ⁊c. Quintore

R
2

4

pꝛeſentat᷑ extenſio coꝛꝑis in cruce. et effuſio
ſanguininis.⁊ fructus paſſionis.ſit triplex cõ

ſignatio ſuꝑ illa verba coꝛpus et ſanguinem

ſumpſerimus omm benedictõeſac. Sexto re
pꝛeſentaturtriplex oꝛatio quã fecit in cruce.

VDnã pꝛo ꝑſecutoꝛibo.cum dicit᷑. Paterigno
ſce.Luẽc.xxiij.c.Aliã ꝓ liberationea moꝛte.

cum dirit. Deus meus ¶uc.xriij.c.⁊c᷑. Cer/

ciamꝙ adeptõe gloꝛie cũ dixit. Pater in ma

nus tuas..uc.xxiij.e.⁊c.etad hoc ſigniſican/

dum fit trina crucis ſignatio ſuper illaverba.
Sanctiſi cas ⁊c. Septimo repꝛeſentanf tres
Ivꝛe quiboſtetit in cruce.ſ.a ſexta vſq; ad no
nam. xet ad lc ſignificandũ fit trina crucis ſi/

gnatio ad illa verba. Per ipᷣm cc. Octauo re

pꝛeſentat reparatio anime a coꝛwꝛe pꝑ duus

cxuuces ſubſequẽtes factas extra calicẽ. No/
no repꝛeſentat xpᷣi reſurrectio tercia die facta

Etres cruces.que finunt ad illa verba. Pax
Tnini.hec Clv.iij.pte.q.lxxxiij.arti.iiij.ęt. x
Beuertendo ad ſuꝑioꝛa poſtq; ſacerdos petijſt
benedictionẽ oblatõis di. Nec dona ⁊c. DOe⸗

inde petit ſalutem ꝓ offerentibo et his ꝓ qui/

bus offertur. cum dicit.in pꝛimis ⁊c. Obi pꝛi
mo cõmemoꝛat eos ꝓ quoꝝvtilitate offerf

—

vvſtia. tanq; ad generale ſtatutũ eccleſie. quẽ
q; ad ſpeciales ꝑſonas ibi memẽto. Oꝛatur

ergo pꝛimo ᷣm Guil.du.ꝓ eccleſia catlvlica

id eſt vniuerſali. Secundo ꝓ papa cum dici
Dna cum famulo tuo ⁊c.que verba addidit
Clemens papa. Cercio ꝓ epiſcop ſuo cum
dicitur. antiſtite. antiſtes tamẽ ipᷣe celebranſ
nõ delet ea dicere. Etin roma etiam dicinõ
debet antiſtite.qui antiſtes illius ciuitatis eſi

papa ipᷣe iam dictus. OQuarto ꝓ rege.Oꝛare

autem pro rectoꝛibus Tocet Apoſtolus.i.thi/

cleſiaſtica et ſecularis diſt. xcvi.duo. Auinto
oꝛat pꝛo omnibus oꝛtvdoxis.quod nomen

mo. ij. c. Poteſtas eius eſt duplex.ſalicet ec

eſt grecum. et interpꝛetat recte gloꝛians. Oꝛ/
thodoxus qin ſcʒ deum recte fidei confeſſone
gloꝛificat. OQuantum vero ad ſpeciales perſo⸗
nas dicit. emẽto wmine ⁊c. vbi poteſt o⸗

rare ſilenter ꝓ quo vult vno vel pluribus. nõ

tamen debet hic oꝛare pꝛo aliquo deſuncto.

pꝛo defunctis oꝛatur in ſecundo memento.et

cñ deus nihil ignoꝛet.uiiuiſcatur. dicitur

tamẽ ei vt recoꝛdetur.ſcilic ad miſerendum
DOꝛatur et ꝓ circumſtannbus cum dicitur. er
omniuin circumſtantium.vbi oſtendit᷑ vrili⸗

.

Ktirbacöme

iitcüſbſune
madrntief
Imtcod inpſon
ewüutmenoe
Aruun Pere
atbcöclocftamg
Undundur
lfn Boldu.
algzihis.l
Clanſerleng

0Wenmeherge
uncönne Pam
ninn Becico

eamoemenmn
folbi mceerne
fmnünotafmd
(licti,aſſente⸗
HMöitnmadide
nigdrömqn
(cigbommm

Epunihfmn
rrhn⸗
Misdplacan
il rae dis

ſſlnnreferm

llgixn

(nrtönt
PaAlngitefe
Merei,⸗
Mctrgtctc

s

1 D
ngunsA

mmmper

anmtne

inedſirſen

eliſennizt DWðW

.
1

Derpmni. Onte
nemerni Po
Eümmun deſn
unt is Uarin In
Neghui miian
wen ſöſeneu n
8 Hecdri e.
oferenniyais a
inpeüms. Den

ſnni

ſhen
. =

p quorvtlltarete

Be ſtaruti agtefeai
slbi mema. Oan
du. p eccleſiag latgn.
mmdoppep e
0. gemrhe Mt
no p epiſoioun

ſrslameſße alinan

nntomnaenan Daind
Pies Uiusaudnseld
Crer oe.. AH

NNAittaa

õ

vcs Ad nonen
giegonans.
õ
ad egles
Nnet. obi ietlo
monrlplurdus m06
9 arhoialn
ndo wenenA4
ilunn dinn
ſicz nonman
uscn didnMA
rtiotn n

. „ ₰ — =ès . — ⸗⸗ —
Capitlü quintum

pas magnain audiẽdo miſſum. rum pꝛo illis

ſpecialiter oꝛetur. ec onma Buil. di. Et quia
citius exaudit᷑ iuſtus q;ᷓ peccatoꝛ. ideo qtũ ad

oꝛõnes. melius eſt audire miſſam bom ſacer

itum ad virtutẽ ſacramenti et mimſterd pu

plici nõ ſit differẽtis inter bonũ et malũ mini

ſtrum. i. q. i. inter catlvlicã. Et nota ꝙ de con⸗/
ſe. di. i. de noĩibug. cum glo. eius dicit᷑ ꝙ nõ de

iet noiari is ꝓ dᷣ oꝛatio fit. nec in miſſa nec
in oꝛatiõe eius vel ſacrata miſſa. Secũdo ſᷣm

Tl.in.iiij.di.viij.in expoſitõe lr̃e cõmemo/⸗
rat eos in quox offert reuerentia. ibi. Cõmu⸗
nicantes ⁊c. Et ponit virgo que rõm in temm/⸗
plo obtulit. Awſtoli qͥ riiũ offerẽdi nobis tra
diderũt. OJartyres qᷓ ſeipos deo obtulerunt.
nõ aũt cõfeſſoꝛes. quiame eis antiquitus nõ

ſolenniʒabat eccleſia. xel quia nõ ſunt paſſi ſi⸗
cutchꝛiſtus.cuius paſſio hic recolit᷑.Et ſcõm

Buil. durã. coicantes addidit canoni Siric·

papa.Et in hac cõmemoꝛatõe ſanctoꝛũ ſer /
uat eccleſia quod antiquitus agere cõſueuit.
vt ſcʒ in oꝛõibo ſuis recolat patru memoꝛiã q
tenus eoꝝ meritis ſuffragãtibo facilius obti/
neat quod imploꝛat. Sicut moiſes oꝛando
interroſuit memoꝛiã patrũ dicens. Recoꝛda
re Abꝛaam A ſaac et Jacob ⁊c̃. Exo.xxxij.c.

— 2

iſtud m Ginl. du. adiunxit Leo papa. vñ
placatus accipias. Beatus vero Gꝛego. reſi/

dunn. dum dicif. Hanc igit᷑ oblationẽ ꝛc. Et

Aduutmvſq; iubeas grege numerari. Quam

oblationẽ. Hec ꝑs ad cõſecrationẽ ptinet.qᷓ
tria cõtinet. DPꝛimo eni imploꝛat cõſecrantis
virtus. Recũdo ꝓfici᷑ ↄſecratio.ibi.Oui pꝛi

dlie. ercio expꝛimit᷑ rei cõſecrate cõmemoꝛa

tioibi. vnde etmemoꝛes. Quantuzʒ igit ad
pꝛimũ.nota ſᷣm Cv. in. iiij. ꝙ lla verba. be/
nedictã. aſſcriptam. tatam ⁊c. pñt referri vno
mõ qᷓ;tum ad id quod eſt in ſacramẽto cõten
tum.i.ad xpᷣm qui eſt boſtia. Oñ dicit. Bene⸗
dictã ab ommi macula peccati immunis. Zſ⸗
ſcriptam.i. pfiauratã figuris veteris teſtamẽ

ti. etᷣdeſtinatõe dimna poꝛdinata. Ratã. qꝛ

mõ eſt tranſitoꝛia. Rationabilẽ. pꝛopter con/

gruitatẽ ad placandũ.lcceꝑtabilẽ. ꝓpter ef /
ficaciã. facere digneris.ru.ſ.deus pater.Alio

mõ poſſunt referri ad effectũ. Dnde dicit. be⸗
nedictã ꝑ quã bvenedicimur.et aſcriptã ꝑ quã

celis aſcribamur.ratã ꝑ quã in mẽbꝛis chꝛiſti

cenſeamur. rõnabilem.ꝑ quã a beſtiali ſenſu
eruimur. acceptabilẽ.p quã deo accepti ſumꝰ
Poſſunt erã re ipᷣam boſtiã que eſt ſa
cramentũ tm. Quantũ ad ſecundũ.ſ.qͥ pꝛi
dieqᷓ; pateret ꝛc. DPec verba Allexander pa/
pa vicitur addidiſſe ſm Guil. du. et ci ſacer⸗

ait chꝛi

Kercio cõcludit erpꝛeſe qð petat impetran/

dos dicit. accepit panẽ. delet ſumere lvſtiã in

manibus. que lvſtia de ↄmuni moꝛe fit rotun
da in modum de nariͥ pᷣm Buil. tum qꝛ chꝛi⸗/

audire miſſam bom ſacer ſtus qui ibi eſt poſt cõſecrationẽ. denaris ven
dotis ꝙ;ᷓ mali. ceteris paribo. m Allber. quis

ditus fuit.tũ quia ipᷣe vt denarius pꝛomitiit

in pꝛemiũ.tum quia foꝛma ſperica deſignat e⸗

ternitatẽ quã habet deus. Et eleuatis oculis

in celũ ⁊c. Nota ꝙ nõ reperitur ĩ euangelis

chꝛiſtum tunce eleuaſſe oculos in eelum. nec
enam in cõſecando ſanguineʒ dicit aliquis

euangeliſta ipᷣm diriſe hec duo. que ppynun/

tur in ſoꝛma cõſecranonis ſanguiniæ ſcʒ no⸗
ui eteterni teſtamenti. myſtenum fidei.Et
nihiulominus credendũ eſt ipᷣm ſic feciſſe ⁊ di

xiſle. Nam foꝛma ſpᷣa tradita eſt eccleſie a lbeaz

to Petro.et alijs apoſtolis.qui conſecrationi
inrterfuerũt. vt dicitur in decreta. ertra de ce/
lebꝛa. miſſ.c. Cum martle. Nec obſtat ꝙ eu
angeliſte hc non wonunt. OJulta enim omni/

ſerunt ſcribere de his que fecit ⁊ di xit chꝛiſtus

vtinudqnod diet Daulus Nerui rc⸗ vbi

m dixiſe. quia beatius eſt dare q

accipere.et quod narrat.i.Coꝛinth.xv.de chꝛi

ſto.qui viſus pluſq; quingentis fratribus ſi⸗

mul.et viſus eſt Jacobo.ſ. xeſuſcitatus.et ꝭo
hanms. xr. c. et Ll.iiij.ſenten. diſt. viij. q.
i.queſti.ii̊.ad.v.arti.ſic et iſta omiſerũt que
tamen fecit. vt dicitur in dicta decretali. Be/
nedivit etfregit ⁊c. Nota ſcdðᷣm Llv.in tercia

parte.q.lxxviij. articu.i.in Añ. ad.i.q euanꝰ

gehſte non ſemper eundem oꝛdinem in reci,)
tando ſeruauerunt. quo res geſte ſunt. vt va
tet per Auguſtinũ. Onde intelligendum eſt

oꝛdinem rei geſte huiuſinodi ſic erpꝛimi poſſe
Zlccipiens panem benedirit. dicens. NHoc eſt

coꝛpus meum. Deinde fregit ⁊ dedit diſcibu

ls ſuis dicens. Hoc eſt enim coꝛpus meum.

ſenſus eſt.quod cõtinetur ſub his accidenti/

bus.ſq; panis.eſt coꝛpus meum. Eſt autem

Hᷣm Clv. in.iij.parte vbi ſupꝛa.xæc ↄuenientiſ

ſima foꝛma. Opoꝛtet enim foꝛmam ſacramẽ
ti ſignificare.id quod in ſacramento efficitur

Nnge foꝛma cõſecrationis panis opoꝛtet
ſigniſicet ip̃am conuerſionem panis in coꝛ⸗
pus chꝛiſti. Non autem debuit ſignificari ta⸗
lis conuerſio in hac foꝛma.vt in fieri. ſed vot

in facto eſſe. Et ratio vna eſt. quia hec conuer

ſio nõ eſt ſuccemmua. ſed inſtantanea. In hu

