dicit᷑ indetermiate intelligit᷑ in genere.pu⸗

Inno

—

admonitione

lis excõicatio niſi ex cauſa rõ nabili. Sʒ in /
certitudo eſt rõnabilis cã.ff. rei ven.l. q̃ de

.„₰

mu. vbi Inno. dicit. Secure teneas fa⸗
cta pᷣſentatione de vno vel pluribo. licet lon
go tpe duret lis inter pᷣſentatos.epus non

oꝛdinabit eccleſiã lite pendente miſi de yco/
nomo.

Vn. c.ex parte tua.e.ti.ſummatiʒ

—

dicit᷑. ꝙ ſi oꝛdinario cõſtat ꝙ abſolutꝰ a pa

.

pa ſippᷣſſit veram excõicationis cauſam.re

mittit illũ ad papam. Si vo ſuſpitio tm̃ de
ſoc eſt. coget eũ ſe exinde purgare. Abbas

ponit exemplũ. puta quia factũ fuit graue.

vt qꝛ occidit ſacerdotẽ ſuũ parochialẽ.nec
in literis mandat fieri ſatiffactio.vt penitẽ
tia fieri ꝓ facto tãnequã.vel qꝛ poꝛtauit ꝛa
les literas epi. de qui⸗
pſentat epo nulla ſit metio. et hmõi. In
c.ſignificauit eo.ti.oꝛdinarius ꝓpter picu
lum anime ſupplet deſidiã vel maliciã dele/
gati. Et dicit Innoc. Hoſti. De. et Ab. ꝙ

in abiolutoꝛijs q̃s

78—— or „a. SS

idem ius. de tranſia. pla. c. ij.
turbat.ſed iuuat iuriſditio delegan. caſum

8 niſſa. de ſen. excom. roma⸗
na.li.vi.non tamẽ delet ferri etiam genera

In. c.cum vos eo.ti.ſummatim di⸗
cit.ꝙ ſi oꝛ dinatio differt er cã vacãte eccle
ſia. epᷣus ſeu alius platus ponet ibi ycono/
mũ.vhi

Quintum

non ſolũ in cauſa matrimonij ſeu diuoꝛtij
de qua in dictio. c. agit᷑.ſed enã ꝙꝓ quocunq;
alio crimine ꝓ quo aliqͥ fuerint excõicat.
p quod vertif᷑ ꝑiculuʒ anime.et de exempli
Enicie timet᷑ et ex quo poſſet ſcandalũ ſuſci
tari. et piculũ eſt in moꝛa.Locũ habet iſta
ſuppleno fienda ꝑ oꝛdinari in defectũ ne⸗/
gligentie delegan. quia vbi eſteadẽ rõ.ibi ⁊
Nec ꝑ loc per⸗

ibi plenius vide. Oꝛdinarius ſuppletne

gligentiã abbatis nõ reuocantis monachbu
vagabundũ. Obi Hoſt. dicit ꝙ licet mong

chus ſcurrilitatis ⁊ vagationis cauſa in cu

rijs eſſe nõ debeat. tamen de licentia abbatz
poteſt eſte quotidie in obſequio alicur pꝛin

cipis vel epi. tamen ꝓpter pꝛopꝛiu qð acq̊

ritet alias cauſas piculoſum eſtei. Inno.

aũt dicit hũc oꝛdinẽ eſſe ſeruandũ.qð intel

ligif in monaſterijs non exẽptis. Si negu⸗
gentes ſunt. dyoceſanus et abbas ad reuo

candũ monachũ vagabundũ. Archiepus
pꝛimo monebit abbatem. ꝙ reuocet mona
chũ talẽ cum ꝓpꝛio q tenet. O ſi abbas
nesligens fuerit monebit dyoceſanñ archi
epus vt ſuppleat negligennã abbatis et re
nocet. ipſe qui ſi negigens ſit monebit ar /½
chiepiſcopus monachũ ad redeundũ et re
ſign andũ ꝓpꝛiñ in mambo abbatis ſui. Oeſi
noluerit obedire tunc illuʒ ſuſpendet.vt hic
in iſto. c. Dicit tñ Doſti. cui concoꝛ. Pe. et
Zlbbas.ꝙ ſi eſt notoꝛiũ.ꝙ vix aliter ene po

teſt ſublato huius momitionis cirruitu. ſta

tim poreſt archiepiſcopus oc coꝛrigere. vt
cenſibo. c. romana. lb. vi. Sed vecens eſt
2 vt fiat monttio in notoꝛijs.neceſſarin au
tẽ in occultis.vt appareat de negligentia P
latoꝝ.qð apparebit ꝑ lapſum ternuni aſti
gnati. Dicit etiam Innoc. ꝙ in his q ſunt
regule magis ſpectat ad abbatẽ q; ad epum

coꝛrectio. Onde in eis debeat magis obedi

re abbati ꝙ; epiſcopo. diſt. viij. que contra.
Coꝛriget ergo monachu delinquentẽ ⁊ pu

miet. et tandẽ eñ expellet etiam de monaſte
rio ᷣm regulã a ſuꝑioꝛi appꝛobatã. qꝛ exq;

ſupioꝛ ipſam regulam appꝛobaunt videt ei
conceſſiſſe ꝙ exequat ea que in regula con
tinent᷑ E&t ſi abbas ad hoc nõ ſit ſumiciẽs im
ploꝛat auxilium epi. xviij.q.ij. abbates.
In. c. ad repꝛimendã. eo. n. ſummatun di/
citur ab vno epiſcopo excõicatus ab alio ẽ
vitandus. Et archiepus per querelã audi/
ens nõ abioluet miſi pꝛimo remittat. bi
dicit Yoh. an. in nouella. Cognoſcit ergo
archiepiſcopus de iniuſta excõicatione qua
fubditus conquerit᷑ de epiſcopo ercnn

mior PrT .rre Fr

Lituluus Honus

„

catione qua ſubditus cõquerit᷑ de epiſcoro

excõicante cuius epᷣi archiepiſcopus eſt iu
dex. Cognoſcens aũt ſi viderit ꝙ iuſte. re⸗
mittet eñ adexcõmunicatoꝛẽ ad mandata
eius ſeruanda. Si iniuſte ſic non remittet.

AVgdẽ in delegato cui ↄmiſſum ẽ ꝙ abſoluat

iñcta clauſula ꝙ audiat et diffiniat.et ſi qͥd

reſiduũ fuerat qſtionis. Sedquid ſi epi/

ſcopus petat p arehiepiſcopũ ſubditũ ſuuʒ

diſtringi ad mandata ſua ſeruãda vel puni

ri.quia contemnit ercõicationẽ ꝑ ſe latã in
ipſum.Rñ.non habet ſe epiſcopus de H in⸗
tro mittere.qꝛ nõ ẽ oꝛdinariꝰ ſubditi ſed de
bet adiri ad clericos arbifros.xi.q.i.ſi cleri⸗
cus contra clericeum. In. c.duo ſimul.e.

tit. ſummatim habet᷑.ꝙ priarcha nõ cogno⸗

ſcit de cauſis ſubditoꝝ archiepiſcopoꝛuʒ vel
epiſcopoꝝ ſuoꝝ.niſi de pꝛiuilegio vel cõſue⸗

tudine pꝛeſcripta vel appellatiõis remedio

——

In. xc.ꝙ ſedẽ.habet᷑ in ſumma ꝙœ archie⸗

piſcopus impeditus conſecrationem ſuffra

ganei committere poteſt. Obi glo. non im/

veditus non cõmittet.quod veruʒ eſt dicit
NHoſti.de lvneſtate non de necemitate.Ha

cum a iure loc habeat ̊ enam non unvedi⸗/
tus cõ mittere poteſt.
ti.ſummatim habet᷑.archiepiſcopus cauſaʒ
ad ſe ꝑ appellationẽ delatam ſubdito ſuſra
ganei ſui committere poteſt. ſed ad ſuſcipiẽ
dum non poteſt eñ ↄpellere. Atem moꝛtuo
delegato pape qui excõmunicauit reum vel

actoꝛem in poſeſſonẽ indnyxit ſi eius ſucceſ

ſoꝛ in delegatione ſuccedit abſoluere et poſ
ſeſionem reſtituere woterit Als ſolus papa
reſtituet et abſoluet pᷣterq; in moꝛtis arti⸗
culo.quod dicitur.quia in moꝛtis articulo
omnmis etiam ſimplex ſacerdos poteſt abſol
uere ab omni excõicatione. NHe tamen cur
rat annalis pꝛeſcriptio. reus coꝛaʒ oꝛdina
rio vel publicis ꝑſonis.ſ.in dignitate cõſti⸗
turis vel tabellionibo.de ſtando iuri pꝛebeat
cautionem. Obi glo. ponit ꝙ q;uis archie⸗
piſcopus habeat iuriſditionem archiepiſco

tglem in tota pꝛouincia. nõ tñ epiſcopalèe.

ec ſequitur ꝙ ſi archiepiſcopus ſit iudex
pꝛouincie.ergo et cuilibet de pꝛouincia. ſoc
patet in epiſcopo qui eſt oꝛchnarius dyoce⸗

etiam epus in ſubditos habeat iuriſditio⸗
nem. non tamen hʒ in alique iuriſditionis

exercitiũ vt eſt videre in eo qͥ eſt bonus ⁊ be
ne viuit.qui nec cõuenit nec conuenit᷑.nec
ozrectione eget. diſt. xxij. de conſtantinopo
litana. Sic archiepiſcopus ꝑ totam ꝓuin⸗
ciam iuriſditionem habet ſed non exercitiñ
miſiin caſibo quos ibi notat glo. de quibo ba

ſis.non tñ exemptoꝝ ſue dyoceſis.Et licet

2ð ſx Doch ſ1.. Renn MA.rre⸗

d.r- Ier ſe Kenin

—

In. c.paſtoꝛ alis e. G

Er ahe aliu dicet, ſarc tiepiſtopus
excõicat ſubditum ſuffraganei.

rũ ſuoꝛũ niſi i illis caſibus notatisin glo.
Dicit enã YJoh. an.hic ꝙ ſaluo iure ſpecia
li. de iure cõmuniin iuriſditione epi erpla⸗
n ſibi ſubiecti locus eſtpᷣuentioni. ner mirũ
quia et iuriſditio pape puenit ꝑ inferioꝛem

oꝛdinariũ.d appel.c.vt debitms. ergo ⁊ iu⸗

riſditio epiſcopi ꝑ ſuũ inferioꝛẽ oꝛdinariuʒ

De iure ſveciali ideo dixi.quia fateoꝛ inſe
rioꝛi pꝛelato de pꝛiuilegio vl ↄſuetudie wſ
ſe compꝑetere. ꝙ pꝛius debeat eſſe cauſa cos⸗
ram ipſo.Et in his func non poſſetꝑ eßum

pueniri. hoc pꝛobat᷑ de fo. compe. c. cñ ↄtin/
gat. als qui pꝛimo citauit.epiſcopꝰ vel in⸗
ferioꝛ oꝛchnariꝰ ille ꝓcedet.ꝙ ſiambo ſimul
citarẽt.ita ꝙ nõ appareret.quis pꝛimo pu

to ꝙ coꝛam epᷣo debeat ede iudicium argu.

in. c.ſia ſede.de pᷣben. li. v.. Olerit etiam
glo.quid ſi quis eſt excõicatꝰ et habet trãſ

fretare.vel eſt in loco obſeno. vt non woſit
ꝓ abſolutione accedere adeũ ad quem de

iuxe ſvectat oꝛdinariũ velpapã. vtruʒ woſſit
abſo lui a laico cum. ſ.ibi nõ ſit ſacerdos.e:

de tranſfretante tenet ꝙ non.imo nec a ſa⸗
cexrdote niſi eſſet in ꝑiculo nauſragij. et tũc/
ſacerdos ab omni vinculo abſoluit. enã pꝛ/
pe reſeruato. Sed ſi euadit opoꝛtei ꝙrecu

rat ad eum ad quẽ ſꝑectabat de iure abſolu

tio. A laico abſolui non poteſt. qꝛ nõ habet

claues nec oꝛdines nec iuriſdinionem. De

obſeſſo vbi eſt piculum moꝛtis idem dice/

dum. et idem de intrante bellum vel m belo

erxiſtente. ſi mm iuſtum eſt belluũ ex parte illa.
Ham als fiue obſidens ſiue obſenus. ſiue
bellans iniuſte. abſolui nõ poteſt.nec ab er⸗

cõicatione nec a peccatis.niſi foꝛte vulne⸗
ratus oſtenderet contritionẽ de eo pꝛopo/

nens abſtinere a tali bello ſieuadat. An

nouel.etiam querir. Quid de mulierapꝛe/

gnante an poſſit ab oꝛdinario.cum appꝛo⸗
pinquat ad ꝑtuʒ excõicata.ſ.ea.ſxæcie qſpe.

ctat ad papam.ſ.abſolutio eius.nec ꝑmuti
tur oꝛdinario ꝓpter ſexum. ne obſtet. c. mu
lieres.de ſen. excõ.Rñ.diſtinguendũ decon
ditione mulieris. qꝛ ſi habint alios filios.
et facile pepit nõ eſt abſoluenda.miſi alið pi
culũ ĩmineat. Si aũt alios npeꝑit et mul
tum timet partum. et ſoꝛte debilis eſt poteſt
abſolui. Concludit tamen ꝙ enã in pꝛimo
caſu.quna et tales moꝛiunt᷑.ideo pium eit

abſoluere. quia ſi euadunt.xeincidunt.niſi

N.. C5ͦνωι.πiαα α‿⅞.nN1I

aner A: ₰ .
„ . 4

ubantum lunraganei. ſentétia te /
neat Ticet ille ſi puniendꝰ. Innocẽ. tñ tʒ
con trariũ.vi.q.iij. Scitote.Non poteſt er⸗
go ſoluere vel ligare ſubditos ſuffraganeo/

ogtoenſon
Ciltetuchet
icoretielii
ſcigrinfum
Cr FTlenie
ſdlicmnunn
uimnscprs
Afeotori
letirarhot
ſctontiticet⸗
nzöſigenk
fingncäslie
ſenſarngne
re Numl
prginmnunt
rtinert
ſinſithntpvtta
itone nnn
Dortigde
e Incgfe
Gtohispphnd
Pnohhreschos
nnan oncebit
Eckrenterſacfa
ſiſhherecsl

ſomtyriibie

unmniwlvltr
Prumr n
ielgecnelt drcer
Pedheſedg⸗
afftehaf

ſetgeehrean
Mrgmnge ninen

llefenchnen
hchinmeſen.

4

Mer. .

rs

Meddisd
izdinſee
n
Mpunene de

gusne a
—
Weſchänft
saſ,
nigſinen
unnſärz,
aeiſnnnnn
n diziin

Mnfnnin

Anlegonin⸗
nNs ne ronnin,
utai h n
Mreret gii,
n Atſeilain
Ml
nGeMelen Nii

NmmeNINNNn

.Sed ianer
Aqguieſann
1bſolui npelgt

ee

NASWY
er 1Me
— N
crannn eA—

wiupmumſt

lum monet oꝛdinariũ

ſatiſſaciant ad mandatũ pape. vt de ſen. ex/
cõ. cſos qͥ.li. vi. In. c. licet. ſummatiʒ di
citꝙ bapa n reſcripiũ q̃ monetloꝛdinariuʒ
ſuñ officiũ exeqͥ non facit eum delegatũ. Et
ideo tunc abeo ad ꝓximũ ſuperioꝛẽ poterit
appellari. Obi dicit Aohb. an. in nouel.ꝙ ꝑ
lvc cognoſcit᷑. ꝙ papa ꝑ reſcriptũ ſun nõ ſo
ſuum exeqͥ officiũ ſu

um. ſed etiã vlegatũ facit, puta ſi in lis di
cat auẽte noſtra. Et loc planũ ẽ. de reſcrip.
c. cum aliquib. li. vi. Del ſi dicat. Cõmitti
mus. delegamus vel ſimile. Atẽ ſi dicat vel
apponat aliquid vltra ſoꝛma uuris vt in li/
teris de ſimplici iuſticia ſcribat᷑.ap.re. Obi
als de iure remota nõ eſt Inno. Ab. Mo
tat etiã Inno. ꝙ ſi papa icribit oꝛdinario
ꝙ audiat generaliter cas aliquoꝝ ſi ubdito⸗
m ſuoꝝ nõ ponendo aliqͥd de ſupꝛadiciis.
cedit vt oꝛdinarius. nõ vt legatx. In
ca.irrefragabili.ſummatim dr.pᷣlati ſubdi
tos coꝛrigunt et refoꝛmant appellatõe vel
cõſuetudine nõ obſtante. ſi tñ caplm cano
nicoꝝ excenus coꝛrigere cõſueuit. niſi hoc
faciat infra terminũ ab epᷣo pᷣfirũ epᷣus coꝛ
rigat. Ytem ſi canonici iine manifeſta et rõ
nabili cã maxime in contẽptum epᷣi ceſant
a diuinis eᷣus ceſſationem non ſeruabit.
ei metropolitanus de voc vice papꝑe cogno/⸗
ſcet. Et dicit Hoſtien. ꝙ pᷣlatus viſitans

inqrens ſi videt penam pecumariã mag ti

meri qᷓ; ſpũ alem.bñ põt illã imponere. delet

m in pias cãs illã cõuertere.nõ imburſare

„ *

ne videat ad queſtum id facere. miſi foꝛſan

„

egeret. HNã et mulcte qs inſtigit iuder ſecup/
laris ei qͥ vmit contra pceptum ſuu acqᷣrun
tur fiſco. tñ ille q imponunt᷑ ꝓ facinoꝛib iã
cõmiſſis ſunt publicis oꝑib⸗ deputãde ſicut
in refectione viarum ⁊ pontium et his ſimi
lia Dicit tñ ꝙ de facto ſini applicant has ⁊
illas. An. c. qm̃ eo.ii.ſummatim dr. ꝙ ci
uitas hñs ppłin diuerſe lingue nõ ꝑ loc haa
lebit plures epos. ſed epus m diuerſitatẽ
linguaꝝ ꝓuidebit viros idoneos qͥ officiẽt
celebꝛent et ſacta mimſtrent. DPoterit etiazʒ
ſibi ſtatuere epᷣs illiꝰ loci ſibi vitariũ.ꝓ exe
plo ponit.vt ſi ibi eſſent greci et latini.vł ci

tramõtani vel vltramõtani.et hmõi.vt di

citur de ciuitate Lridentina ⁊ ciuitate Litij
Mec intendit vicere. ꝙ epus faciat epᷣm in
ipſa dyoceſi ſed ꝙ vicarin faciat q ſit epᷣus
als ſi nõ eſſet eps non poſſz oꝛdinare.chꝛiſ
mare. et alia huin ſmodi facere t putat ho
ſtien. ꝙ epe grecus etiam exira quatuoꝛ te/
poꝛa poſſit oꝛdines maioꝛes conferre.quia
ritus iſte adlouc non eſt quo ad grecos re/
pꝛobatexpꝛeſie.de, q̊ remitut ad.c.ꝙ trani

lationem de temp.oꝛdi. e .
De pꝛedicatori F. liii.
bus ⁊ confeſſoꝛib oꝛdinadis in eccleſijs ꝑp
epᷣos ⁊ pꝛelatos etdeſiaꝝ. An.c.in ter cete/
ra ſummatim dicit. ꝙ in ca thedralibo 1 col
legians eccleſijs inſtituedi ſunt viri idonei
qͥbus cñ expedierit.epiſcopi poterũt cõmit⸗

tere viſitatiões. pꝛedicanões ⁊ cõfeſſionũ

audiẽtiã. In tex. ſic dr in pꝛin. c. Inter ce
tera que ad ſalutẽ ſpectant populi choziſtiani
pabulũ vbi dei pmaxime ſibi noſcit᷑ ncc̃iuʒ
ßm illud. Non in ſolo pane vunt homo 16.
OJath.iiij. Et in fi. c. pꝛecipiin tã in cathe⸗
dralibo q; in alijs cõuentualib⸗ eccleſus vi
rosidoneos oꝛdiari. quos epiſcopi poſſint
coadiutoꝛes et cooꝑatoꝛes habere nõ ſolũ
in pꝛedicationis officio. imo etiã in audie/⸗
dis cõfeſſioniby er penitentijs innungendis
ac ceteris que ad ſalutẽ ꝑninent aniaꝶꝝ. Si

quis aũt hoc negle xerit diſtricte ſubiaceat

vltioni. Ohi vicit o. an. p loc verbuz pꝛe
cipimus cũ fi.iunctũ elicitur. negligẽtes
conſtituti ſunt in moꝛtali. Et optat Doſtiẽ.

ꝙ miſericoꝛs den iſericoꝛditer agat in his
alijs multis laqueis impoſitis ꝑ hummana
ſtatuta.cũ tñ eccleſia nõ debeat inijcere laq/
os. 11vij. q. i, de viduis. ij. Et ſup vet. oꝛcha
narij. DHicit Hoſtiẽ. ꝙ ſi hi ad quos ptinet
ſoc nõ faciunt infra termnũ̃ cõgruũ eis ab
epiſcopo datũ.epiſcopꝰid faciet iure ſuo. cñ
ad ipſum ſpectet peccatoꝝ coꝛ tectio. Et lv/
rũ negligentiã etiã ſuppleret archiepiſco⸗

pus. Et loquut (õuetuahbo ſecularnb id

—

eſt collegiatis. Nã monachis nõ cõpetunt
dicta officia que dicunt hic.ſ.ex monacha⸗
tu ipſo ᷣm Pe. et Abb. Et addit Hoſtien.
ꝙ ſodie pꝛouiditpaclitus ꝑ oꝛdines pꝛedi
dicatoꝛũ ⁊ minor. Licz nõ oes capiãt vᷣbuʒ
iſtud. vt de pꝛiuiſl.c. in hie. Adde credoꝑ pᷣ
dictos ⁊? alios.vt heremitanos. carmelitas
ſeruitas ⁊ hmõi. multis ſubleuari in epiſco
pis onus iſtius peecepti ve pdicatoꝛibus
ↄſenoꝛib p̈cipue in ciuitatibo vbi abũdant
pꝛedicatoꝛes ⁊ cõfenioꝛes.de eta magunʒ
gia fructu re ſoꝛtarent.ſiope ſicut æ verbo
pdicarent. Delle tamen remote d cuntan/
bus lor magn Penuria habent. Sup verbo
neglexerit dicit Hoſt. talls negligetia eſt
quod ſane mielligendũ eſt. NMonem ois ne
gligetia moꝛtalis,led notabilis in lomõi nec
defacil poteſt determinari qn moꝛtalis ſit.
Circa glo.fi.q videt᷑ dicere.ꝙ delegati ⁊ nu
cij apoſtolie veberent ꝓuideri a curia mutẽ
te. Dicit Hoſti. ꝙ romanã ecclenã excuiat
necemtas. 1.n nõ puidet talb- inmg ab ea
a mlezn due del.ſ . R.¹. 1.0 n

ſcd cõmuniter ab aljs ꝓuidentur. ſ. ab eis

ad quos mittunt᷑.qꝛ nec de ſuo romana ec/

cleſia poſſet oibus pꝛouidere. Excuſat etiaʒ
pꝛiuilegiũ de antiqua conſuetudine iã ob/
tentuʒ. et dicit ꝙ epᷣi conant᷑ in loc imitari
qð eſſe nõ debet. vt in. c.i. de temp.oꝛ. Plu/⸗

ries clamaui ſubdit Yoh. an. intantũ ꝙ de

ſoc fuit ſermo in cõcilio Dieneñ.qð opta⸗
rem.qð eccleſia recipet vigeſimã teddituũ

totius cleri ꝑ oꝛbem ad ſuſtentationẽ pape

etr cardin aliñ.et nil exigi et recipi poſſet pꝛo
ſeruitijs platoꝛũ quos pꝛomouet exceptis

ſalarijs taxatis laboꝛ antiũ.puta ſcriptoꝛuʒ
et ſimilium.et tunc ꝓuideretpᷣlatis et nun
cijs de pꝛedicta quota.et abſtineret ab era⸗
ctione fructuũ pꝛimi anni.exaciionib deci
marũ et hmõi. que nunc pullulant. Sed de

liberaueruntpᷣlati in concilio et foꝛte bene
ꝙ tanta viget inſatiabilis cupiditas ꝙ ſi h

fieret hec et illa ꝑciperet.

palib que epiſcopi pñtexigere a clericis ⁊
religio ſis ſibi ſubiecij. Et que ſunt iura epi
ſcopalia hic declarat᷑ in.c.cõquerẽte.eo.ti.

vbi dicif. Decernim vt in eccleſijs ſeu ca
pellis tue dioceſis ad monaſteriñ ſpectanti

bus habeas canonicã obedientiã.ſubiectio
nẽ ⁊ reuerentiã.inſtitutionẽ.deſtitutionem
coꝛrectionẽ et refoꝛmationẽ.ac cenſuram

eccleſiaſticã. Juriſditionẽ quo q; oꝛdinari

am cãꝝ oĩm ad foꝛũ eccleſiaſticũ de iure ſpe⸗
ctantiũ.penitẽtias ⁊ ſacramentoꝝ oĩm que
ab epo recipiẽda ſunt collationẽ/Synodũ

⁊ ſy nodatici ſeu cathedratici noĩe duos ſo

lidos quartã quoq; decimationũ ac moꝛtu
arioꝛũᷣ. viſitationeʒ quoq; annuam. ita tñ
ꝙ cũ ad eas viſitandas acceſſeris. non am

plius ꝓcurationis nomie reqͥras ab eis.ni

ſi quantũ penſatis facultatibo earundẽ mo
derate poterunt e xhibere.ne plus ceteris ca
pellis eiuſdẽ dyoceſis onerenf. Nec ab eis
plus exigas pᷣter moderatũ auxiliuʒ.qð iu⸗

.—

xta foꝛmã Lateranẽſis concilij ſi manifeſta

et rõnabilis cꝗ extiterit.cũ charitate poſtu/
landũ ꝓ neceſſitate tꝑis ſuſtinemus.lec ibi

bi dicit glo.pꝑ talẽ ſpecificationẽ pꝛeclu⸗

dit᷑ via impoſterũ litigandi et lites diminu/

—₰U

unt᷑.quod debet facere iudex.vt de w. et cõ

tu.c.finem.et iudex debet diſcoꝛdie materi

am amputare. in auten. de man. pꝛin. 5. de /
inde.imo iudex pꝛimo loco partes ſi poteſt
ad concoꝛdiã reuocabit. xc. diſt. ſtudenduʒ
Jo. an. ſuꝑ verbo obediẽtiã.ꝑ loc recogno

ſcit eumcõcoꝛ. dil.x xiij. q; qᷓ;. Et ad hanc te

nent᷑ nedũ clerici iʒ enã laici.qᷓ;uis ſint ma⸗

ẽð

gis pꝛincipes ſed potimime cleri Em Poſtl.
Et ſonat hvc verbũ ꝙ mandatis epᷣi pareãt
bm Pe.et Ab. in his.ſ. q̃ ſpectãt ad ſtatum
clericatus. NHon em ſimãdarer ei vt det ſi⸗
bi res ſuas vel renunciet bñficio.tenefolbe/

dire. Suꝑ vᷣb ſubiectionẽ. Recognoſcit eñ

oñm.et ſoc de iure cõpetit epᷣo ſup oẽs eri⸗
ſtentes in ciuitate vel dioceſi. Ideo dr epi
ſcopus talium oꝛdinarius.xi.q.i.de ꝑſona.
Nec ꝓdeſtin talbopᷣſcriptio. vt e pſcrip.
c. ad audientiã. nec cõſuetudo. decõſuetu.
c.fi. ⁊ bꝛeuiter nil põt obſtare niſi pꝛiullegi
um exemptionis.eo.ti.c.duo.ałs non exe/
ptus obiuciendus eſt vt acephalus. di. xciij
nulla. Suꝑ verbo reuerentiã. Recognoſcit
em̃ eum patrẽ ⁊ hec ſemꝑ exhibenda eſt ſuv
rioꝛi.etiã ſi mulier ſit.de ma.⁊ obe.c. dilecta

Sup vᷣbo inſtitutionẽ et deſtitutionẽ ſcʒ au

ctoꝛiʒabilẽ.ᷣm Hoſti.q remittit ad.c.non

ſn Kiearchi. Ind cerortlone rini 4
„₰ 18 e oniſra &Q e Inũ. Befoꝛmationẽ.ſ.mor. cõtra hecnõ va⸗
De luribu s epiſ (0 FH. V. lier fueruco vel appvellano.eo.ti.irrefraga ?2

bili. Cenſurã eccleſiaſticã.noĩe compᷣhendi
tur excõicatio.ſiſenſio et interdictu.de ᷣ.
ſig. c. querenti. Juriſditionẽ ⁊c. de iure vel
cõſuetudine.de excep.c.ij.li.vi. Suꝑ vᷣbpe
nitẽtias Iſtud ⁊ ſequẽs reſpicitenã laicos
ꝑ quod nota ᷣm Inno.ꝙ petedo iura epi⸗
ſcopalia ab abhate. videoꝛ nõ ſolũ q̃ mihi
debent a monaſterio.ſedenam ad q̃ mibi te
nenf et clerici et laici ſuarũ capellarũ.vt de

offi. archi. c. fi. Suꝑ vᷣbo ſacẽo ꝝoĩm ⁊c. Si

cut oꝛdo cõſfixmatio in fronte. Et large ſu⸗
mendo ſacr̃m idẽ eſt de cõſecratione eccle⸗
ſiax. altarium a virginũ. Et idẽ 'm Poſti.
de diffmnitione mrimoni ſi qſtio ᷣtat eo.
vt de conſang. c. i. Et ̃m hoc adpᷣdicta re⸗
ſtringit verbu oĩm. Del vm loſti. illud oim
reſpicit oĩa.vij.ſacra.que ab epo vel cura⸗
to vel vicario ep̃i recipienda ſunt.Et dicit
ꝙ illi q ab alio illa recipiunt ſine ipſius vel
illius licentia non ſunt abſoluendi.qꝛ ſen/
tentia a non ſuo iudice lata ⁊c. Nec ꝓdeſt
conſuetudo contraria Calia em̃ nõ ſifnt cõ
mittenda niſi diligenter examinato et ido⸗

neo reꝑto.vt de ele.nihil.⁊.i.q.i.ſi s vere⸗·

tice. S. ecce. Si aũt dicat᷑ ꝙ aliqͥs cert pu⸗
ta abbas. decanus. archidiaconus. vel his
ſimilis nõ pꝛiuatus in dignitate conſtititꝰ
põt deconſuetudine ipſoꝝ conſeſſiones au
dire.talis cõſuetudo excuſat.qᷓ et curaʒ tri⸗
buit.Allegat notata de pem. tre. . ommis.
OJoꝛtuos aũtqͥ hoc non ſeruauerunt dicit
ſe nolle dãnare ſed dei iudicio reſeruatos.
Sup verbo ſynodũ dicit Doſtien. ꝙliczan
tiqui notauerunt ſynoduʒ videat ſpꝑectare

inlennts
etnn
Cinetveano⸗
ſongſenoninh
Mideienn
ſegeehdei⸗
Gnmapalo
Shen
ſ6göclacun
encs pare
Phreso
dkrnaf⸗
möhſen
ſerybolin
ſyſeßuotn
nneonn
Mi ta⸗
Cgadbetipe
ſoprurhein
tcihent
achnſnalag
Centcheſus
lennegtſmn
6önolekrrern
loſocivoct
ſeleelortnnn⸗
Prentconprli
ſythentasde
mteroeh
Unſtcheznm
oeelerzn

Phunptesn

Petnhictte
6dplonahbe
unckenif
Ppipgliagnon
unpteſtebe
Nthipreſbery
ſatennii dy
ſmpcamns, De
ugacſpee,
Nlesducii,
ſtongbercet

lgsleert,

ſenenange
ginigene

Pſegſtzzi
ellepisöig
ſenſntanon
hein enncee

s

.4.
gne
enſnä

Wen

oſe N
wrecöcre e
eimetönnlihſe

ndiſenptoe.
Ardöfenc
Anlhötodtnn

e⸗ .1

☚ A. Tn 1
Nonie eſin,

W.Soerecnn⸗

4 . , 4 .
miareucänoie

„ .1

. .
„Nweesen Nee
ne. Nmrh. NW

2 4
4 eer e,
„ „ .
. EEeP
4 11 — 4/1 1

4
NA c
„

.
ee ee
MNEE reeeee N N
41 114 GEEeRR
mmien “ 8

. .
“
t. NEN .
SN

%
S 1
nc. .. m,
e
. . 8 * 4
. . „ 4
₰ 4 . ute
1 1 1

E

W N
. *RK . 5

aieNYE/
on woro
. —

1

1 4 1 6
„
KRK 1 . e
rde
ue 4 4 c

eH.

Hne

Capitulũ

dad legem iuriſditiõis.quia ad ſynodũ veni⸗

re enã tenent᷑ abbates.nedum alij facerdo
tes et curat. Suꝑ verbo moꝛmarioꝝ.i.pꝛo
animabus a moꝛtuis relictoꝝ illis capellis
mon aſterioꝛũ ſubiectis epᷣo.alijs non. vt

dicã de teſta.c.omicij. Super verbo viſitatio

nẽ. hec eſt de lege iuriſditionis. quod patet
qꝛ monaſteria viſitant᷑ niſi ſint exempta et
omma pia loca vt de cenſi.c.romana.li.vi.

Sup vᷣ̈bo penſatis ita ꝙ a paupibo nil petat

1.q.ij.placuit. Alij dicunt ꝙ a pauꝑibo ẽ pe
tenda ꝓcuratio.ſed ne nimis grauarentur
plures cõgregabunt᷑ invnũ.vt de cẽſi. c. cũ
inſtanna. ᷣm Goff. Sedillud verñ in ꝓcu⸗
ratiõibi.ſecus ſuꝑ catlbedranco Inno. Su
per vᷣbo rõnabilis. Hoſt.ponit exempla pu
ta ſi epᷣus fecit magnã empnioneʒ vel ſubijt
grandes expenſas eundo ad papã vel impe
ratoꝛc.vel litigando ꝓ iuribo eccleſie.velqͥ/
cunq; caſus ſuꝑueniens incidit. ꝓpter quẽ
ſuppoꝛtare habet tale ſubſidiuʒ poſtulare ꝓ/
pter qð facienda ẽ contributio.arg.de ſta.
mo.c.in ſingulis.qð intelligit niſi caſum in

ciderit culpa ſua. Si em̃ ꝓprer ſui ꝓdigalit a

tem indiget ſibi imputer. Cũ charitate.id ẽ
nõ violẽter.nec a pauꝑibus ⁊ oppꝛeſſis.ſʒ

clero ſuo cõuocato expꝛimat cãm indigen⸗
tie ſue.ꝛtando ad ſubiectionẽ.et ꝙ nõ ex⸗
pectent compulſionẽ. Suꝑ verbo poſipoſito
ſ.penitentias.dicit glo.publicas criminũ q̃

„

rum abſolutio epis reſeruat᷑.vt de pemi. et

remiſi.c.ſi epᷣus.li.vi. Sunt em̃ plures ca⸗
ſus peccatoꝝ.quoꝝ abſolutio epᷣis reſeruat
te quibus hales in nitu. de confeſſi. De ca⸗
thedranco q̃ͥd ſit. et quantuʒ habes infra in
ni.de epiſcopis.ibi enam de quarta et hmõi

Notandũ enã vᷣm Joh. an. in iſto. c. ꝙ B
iura epᷣalia quo ad plura eoꝝ.alius etiã qᷓ;
epᷣus poteſt ea habere.vt archidiaconus et

archipꝛeſ biter vt de offi. archip.c.i. quo ad

obledientiã.de viſitatõe patet de offi. archi.
mandamus. De inſtitutione hales de offi.

delega.c.ſuꝑ.eo. De cenſura eccleſiaſtica.

de elec.c.dudũ.ij. De iuriſditione ſupꝛa eo.
ti.cum ab eccleſiaꝝ. IOdem ꝓmagna parte
de alijs.Aliter tñ ꝑninẽt iſta ad inferioꝛes
platos.qꝛ quaſi ſub alijs aliter ad maioꝛes
qꝛ ſunt iuꝑpioꝛes. Inferioꝛes em̃ pᷣlati ea q̃

ipſis et epis cõia ſunt exercere vident tan⸗

q; epiſcopi.et non ſub epᷣis.vbi ſic eſt de cõ
ſueiudine iia ꝙ ab eis nõ appellai ad epᷣm
led ad archiepm.extrcte no. ope. nũci. c. ſi⸗
snincantibus Et ibi ep̃i non cognoſcunt de
cauſis ꝑtinenbo ad ſubditos pᷣlatos.Et ibi

n minoꝛ iudexvnũ pᷣcipit in his que ſunt de
iuriidinone ſua. et epiſcopus aliud pot pa

iſta eſt differentia inter vtranq; .Ad

Quintum

retur minoꝛi iudici qᷓ; ep̃o. Exinde Yo. an.

poſt Inno. diſtuſe ponit quomõ ſubdit'epi
ſcopi poſſit pᷣſcribere aliqd de unbo epalbꝰ

et vnus plebanus de iure alterius plebani
et vnus archiepᷣus de uribo altenus archi

epiſcopi ibi pptes videre. ⸗ M
De duplici lege F. Vi.
epiſcopor.i.lege iuriſqitionis.cui ſubijciñ⸗
tur monaſteria.et lege d? oceſana.cui non

ſubijciunt monaſteria. in qbus cõſiſtit totũ

ius et ptãs epᷣoꝝ.Et de hac fit mentio.de of
fi.oꝛ.c.dilecius Dbi dicit glo.ij.et plene ꝙ
legem
iurniſditionis ꝑnnet dano cure aniaꝝ. deli⸗
ctoꝝ cohertio.oꝛdinatio eccleſiaꝑp.conſecra
tio earũ. altarium ⁊ virginũ et chꝛiſmatis.

et generaliter oiĩm ſacramentoꝝ et oꝛdinũ

collatio q conſiſtñt in dando.et alia plura
que enumerant᷑ in.S.pᷣcedenti.c.conquerẽ

te. vſq; ad verbũ ſynodaticũ.in quo verbo
incipit enumerare q̃dam q̃ ꝑtinent ad legẽ

dyoceſanã/Ad legem vo dyoceſis ſpectat
conuocare ad ſynodũ.ad ſepulturas moꝛ⸗

tuoꝝ.cathedranicũ tercia vel qrta moꝛtuari

orũ.decimationũ.hoſpiciũ et ſimilia.q cõſi⸗
ſiſtunt in reciqiendo. qñq; tñ lex dy oceſa⸗
na compᷣhendit legẽ iuriſditionis.vt de pꝛe
ſcrip.c.auditis Dicas g̊ ꝙ omnia monaſte
ria ipſo iure ſunt exẽpta a lege dyoceſana.

in fauoꝛẽ religionis.x.q.i.c.i.et.q.iij.inter

cetera.et.xviij. q.ij.qᷓ ſit.a lege vo iuriſdi
tionis nõ ſunt exempta niſi ſint munita ſpe

ciali pꝛiuilegio. Sed oĩa monaſteria ſunt

in dy oceſi ſubdita ſuntepᷣo ad legeʒ iuni
ditiõis.xviij.q.ij.hoc tm̃/Seculares vo ec

cleſie ſubſunt epᷣo q̊ ad vtrũq;.x.q.i.de his.
pᷣſtant tamẽ monaſteria aliqñ epᷣo ſeruiuũ

ex pꝛima cõſtructione eius.xviij.q.ij.eleun

therius. Et etiã ratione viſitationis quod
deberet ex conſuetudine.xviij.q.ij.ſeruitiuʒ
apelle vo monaclvꝝ ſiue regulariuʒ ſub/
lunt epᷣo.ſ.q;tum ad vtranq; legem. ſupꝛa
eo.conquerẽte.niſi pleno iure ſubſunt mo
naſterijs vt de pꝛiuił.c.qm/Capelle vo mo
naſterioꝛũ e xemptoꝛũ ſubſunt epᷣo ſicut et
alioꝛum.niſi exempta ſint ipſa monaſteria
cũ capellis ſuis.vt de pꝛiuiłc.exoꝛe. Onð
ratione capellaꝝ ad ſynodũ vemie tenent.
vt de maio.et obe.c.qð ſuꝑ.Et hoc intellige
de his qͥ populũ habent.et ſic non contradi

cit palea iſta. diſi. xviij.epᷣus. et.xviij.q.ij.S

h.q̃ intelligit᷑ de his que nõ habent. Addit
ad glo. Yo.an.ꝙ omnis inſtimutio et deſti⸗
tuno. cõnrmatio et inueſtitura ꝑtment ad
iegem iuriſdinonis. Item caulas audire.

L =α

1

Zitulis Honus

et omnia que circa iudicium agunt᷑.expedi
re. viſitare. coꝛrigere.excõicare. ſuſpendere
intercdlicere. ſtatuta facere.inquirere. tã de

vita clericoꝝ qᷓ; de ſtatu eccleſie et officijs.

Quod aũt dicit ad ſepulturas moꝛtuoꝛrum

refert hoc ad id qð fitin cathedralibo eccle⸗
ſijs in bus canonico moꝛtuo vłpᷣ̃ſ bitero

vocant᷑ pᷣſ biteri ciuitatis ad ſonũ cãpane.

Ad legem dyoceſanã addit Innoc. vltra
cõnumerata in glo.dicta Oiſſas publicas
vbi voluerit cantare et cathedrã ponere cã
pꝛedicandi vel cauſas audiendi a ſubditis
moderatũ auxiliũ petere.de cenſi.c.cñ apo⸗/

ſtolus.ꝙ negocijs eccleſie clericos mittere
et eis imꝑare. xij.q.i.quia tua fraternitas.

Et dicit Inno. ꝙ non alia rõne dicunt le⸗

ges dy oceſane et iuriſditiõis.niſi qꝛ a iure

aſſumpte ſunt et nominate.et potius a iure
mogerno decretaliũ q; anniquoꝝ canonuʒ.
Quia ergo ꝓpꝛia regula a inuariabilis o

ctrina de his dari nõ põt.ideo dicit has le⸗
ges per ſingula declarãdas.vt faciñũ eſt. Di

cit etiã ꝙ vocare ad ſynodũ magis videt
legis iuriſditionis q; dyoceſane.
vt iuxta.ſummatim dr.ꝙviſitans eps mo

naſteriũ non intro ducat ſeculares ſed du/
os vel tres canonicos cum aliqͥt religioſis
Pbi Noſti. dicit. O& cõſiderata mente hu⸗
ius legis nõ verbis huius legis plures po
terit vel paucioꝛes debebit ducere cõſidera

tis idoneitate et numero eoꝛundeʒ.A ddit
Jo.an.ꝙ hodie ↄciliũ Nienẽ.de ſtatu mo.

c.vecolẽtes. Dicit viſitatoꝛes monaſterio
rũ monialiũ cõtẽtos eſſe duobo notarijs et
duabus pſonis eccleſie ſue.et q̃tituoꝛ alijs
viris maturis et lvneſtis.et debent tales eẽ
in habitu honeſto. vt in cappa vel eo. quo
In. c. graues.

chor intrant. ̃m Hoſti. rg
ſummatim vr ꝙꝑ reſcriptũ.qð papa man⸗
dat oꝛdinario ꝙ coꝛrigat clericos ſue dyo⸗
ceſis.non dat ei iuriſditio ſuereremptos.
Obi dicit glo. ar. ꝙ ꝑ generalem mandatũ
pſterius conceſſum nõ derogat᷑ pꝛioꝛi ſpe⸗

ciali.de quo in generali mẽtio non haletur

Item ar. ꝙ ius cõmune non tollit pꝛiuile⸗
gium illi eccleſie q̃ eſt exempta a iuriſditiõe

epiſcopi. Atem ar.ꝙ papa per literas ſuas

non intendit pᷣiudicare alteri.vt de officio

delegati.c. ſuꝑ eo. Itẽ ex eo. ꝙ pᷣlatꝰ eccle⸗
le exempte eſt negligẽs ad coꝛrigendũ ſub
ditos. non ꝓpterea tranſtert ptãs coꝛrigẽ⸗
di qad epm. nec aliq iuriſditio in eos. Item
cũ ſit triplex iuriſcitio.ſ.oꝛdiaria deſegata
et arbitraria. ſ.ex cõpꝛomino te tercia. glo.
non tangit. quia non poteſt qͥs exea inter⸗
cdicere vl excõicare. etſi ats punire. Et ꝙ in

n. c.

demlita.

tex. dicitur ſententiã latam relares. exponit

glo.rela ratam eſſe oſtendas. qꝛmulla erat.

Del ſ̃ᷣm DHoſtien.ideo dicit relaxes. vt epi
ſcopus pꝛudęẽter et caute poſſit erroꝛem ſu⸗/
um coꝛrigere. nec cõfundat. Hñ poterit di⸗/
cere tales ſentẽtias.quas tuli de voluntate

pape relaxo cui opoꝛtet obecre.

Gꝛdinaru quid F. Ni,.

facere debeãt erga habentes plura leneficia

curata vel dignitates. In. c. oꝛdinarij. de
offi. oꝛ. li. vi. ſummatim ſoc dr ᷣm Jo. an.

Pic ſtatuit papa.ꝙ habentes plures digmni
tates vel alia beneſicia curã aiap halenna.
poꝛdinarios compellant᷑ oſtẽdere infra tẽ

pus cõpetens ſupioꝛis arbitrio ſtatuendd
diſpeniationẽ quã hñt ſuꝑ ſoc qð ſinõ oſte.

derint ꝓinde habeant acſinullas halerent
Si añt oſtenderint et ſufficientes.nonam

plius moleſtent᷑ ꝓuiſo in dictis bñſficijs.ne

cura animarũ negligatf.Si autẽ dubiter de/

diſpenſatione ad ſedẽ apłicã recurraf. Cali
bus plura beneficia talia obtinẽnbo. aliuc
non cõferaf᷑ bñſicium.niſi oſtenſa diſpxnſa
tione ſufficienti. Et tunc ita demum conſeg

„

rat ſi per diſpenſationẽ poſſit illud cum alſis
retinere. vel ſi pꝛioꝛi renunciauerit. Aliter
collatio facta non valeat. Et q;uis videeaf

loqui de ep̃ᷣis.tñ ᷣm glo.poſt Guil. et Bar.

ꝙ etiã cõpulſionẽ iſtà facere pñt qcunq; in

ferioꝛes.qͥ habent inſtitutionẽ.vt plebani

c.cum ab eccleſiarũ. Itẽ ex eo ꝙ dr intex.

aliqᷓ diſ.lxiij.ſi in plebibj.⁊ deoffi. deleg.. i
per eo. Apſi em oꝛdinarij ſunt vte offi. o2.

oꝛdinarij.impleri dicit glo.poſt Guil. ꝙ cn

qᷓs habet plura talia bñncia in diuerſis epᷣ/

ſcopanbo.qͥlibet oꝛdinarius eoꝝ in qͥbo ha⸗

let beneficium porerit illũ cõpellere ad exbi⸗

bitionẽ ſeu oſtenſionẽ ſue diſpenſaniõis cir
ca hmõi. Dicit etiã glo.nõ ſolũ papam di
ſpenſare in pluribo curatis. extra de pben. c.

tur habere. dubiñ non exiſtit qn in n et lo

co ipſius dyoceſis nõ exempto ꝑſe velper
aliuʒ pomt ꝓ tribunali ſedere. cauſas ad ee·
cleſiaſticũ foꝛum ſpectantes audire pꝑpſonas

eccleſiaſticas cũ eaꝝ exceſſus exegeritcape

ac carcerari.mãcipare.necnõ ⁊ cetera que
ſpectant ad eius officiũ lilere exercere Bec
ibi. vbi glo. dicit. ꝙ igem eſt in legato circa
ſuam legationẽ Idem in athiKpᷣo circa ſuẽ

ꝓꝓpꝛiam dyoceſim.ſed non quo ad pꝛouin
ciaʒ. eo. ti. i. Et cum intenno epᷣi in vve ſit
ſundata de iure cõmum qͥ dicitſe exemptuʒ

loc habet oſtendere.diſt.centeſima. c. ↄtra

In. vi. eo. ti. dĩ in. c. cũñ eps. in o
ta ſua dyoceſi iuriſdinonẽ oꝛdinariã noſea

en Eniocis
cen Nlon⸗
onelenere⸗

Debons

gi glecteſer
eneosga
ſort rſocia
ſnt phleru
nones Nlate
ſhatesſeut
leecpoügat
Cntinod
Werckeſts
Cloriore,
ſochipti
ocuica
lnnema
nmmie
rtuntuumn
Mperernn
wepfbummn
Eelucireiicet
atiorcblnes
Cnchitebrſ
eetentoee
ſrorennrſehe
ſgiſtenntie
UlegeKcöſva
tcnlbfaſrenen
tlenſern
Uunilsbnen
ſaulnarit
Cllſulkueunt
inntizeoror
Cuprnnn
ſtkeonme
Gnohcröpnn
Clſtnoneſfzge
ſs. amd

Ungensgnöre
nlat, Penin,
Unnmmtifn
hötſociknleeo
Ktiniein
Cen
lninſcgen
foliglennon .

ns

eniinn

—

0

eſeoſn
cnickodie
S
Nttönest,

1

—
—

8

=ẽ

—
.

=

R
4

—

☛

IA

4
4

2

—

atten.

ens
nnnte. ud
Ameithiiie
lporis mimn!
ecihitſio de
eirani acfinln,
rmtaſtficnnen
mimindiii
menrpiinn
neninobeni!
emtn mickeint
inneſttret
linmmnn
Nennons iaſ
franihiad
oneiriin
arntntmninie
Hiimim in!
Aini Frgaft
peen diatgo Ntd⸗
Nr tüici
hlerorcemnarusee:
mpeentilicee⸗
aſenforiſenie⸗
Riateni ganili
eN

. nn nitlni
cusoii Al

Capitulũ Sertũ 2

moꝛem. In locis aũt exemptis non poteſt
ijudicia exenere. vt. xviij. q. luminoſo.
De bonis digni.§. Viu.
tatũ vel eccleſiarum vacantiii nõ occupan
dis ꝑ eos ad quos ſpectat collatio.pᷣſenta⸗
tio vel cuſtodia.et pena contra tales habet᷑
de offi. oꝛdi.c.pñti.li.vi.vbi ſic dicit᷑. Pꝛe⸗
ſentni ꝓhibemus edicto.ne epi vel eoꝝ ſupe⸗
rioꝛes vt archiepᷣi ⁊ patriarhe. m glo. aut

abbates ſeu quis alij regulares vel ſecula/

res.pᷣlati aut eccleſiaſtice ꝑſone qcunq; va
cannbus dignitatib. pſonanbo. pꝛioꝛanib'
veleccleſijs buncũſq; ſibi ſubiectis.ſeu ad
collationé. oꝛdinationẽ. pᷣſentationeʒ. aut
cuſtodiã ptinenibo eoꝛundẽ bona moꝛien⸗

tibus eoꝛũ rectoꝛibo vel miniſtrꝭ in ipſis in

uenta.ſiue vacationis ipſoꝝ tꝑe obuenien
tia.que in vtilitatẽ eoꝛundẽ expendi.vł fu
turis debent ſucceſſoꝛibo fidehter reſeruari.
occupare.ac in vſus ſuos cõuertere.quoqᷓ
modo pſumant.niſi de ſpãli pꝛinilegio vel

cõ ſueiucine iã ſcripta legitime ſeu alia cau

ſa rationabili loc eis cõpetere dinoſcaf.ali⸗

₰☛ „

oquin epᷣi ⁊ eoꝝ ſuꝑpioꝛes ab ingreſſu eccle

ſie. ceteri vᷣo ab officio e t hñficio tadiu es
ipſo nouerint ſe ſuſpenſos.quouſq;ʒ reſtitu
tionẽ fecerint de pᷣdictis. Poꝛro vbi ex pꝛi
uilegio vel cõſuetudine vel alia de cauſa ra⸗
tionabili ſibi aliquis pᷣdictoꝛum aſſerit bo/
na comꝑetere ſupꝛadicta.loc ſolũmodo de⸗/
let de lis boms intelligi que ſolutis debitis
ſiqua ſunt et de his q̃ fuerint neceſſaria pꝛo
ſeruitoꝛibus et miniſtris. ac incũlbennbus
onerib vſq; adnouos redditus ſuppoꝛtan
dis cogrue reſeruatis ex ipſis reꝑta fuerint
ſupene. Hec omnia ibi in tex. Obi notan
dum ꝙ hic nõ ponitur pena laicis cõtra iſtã
conſtituuonẽ ſaciẽtibus.ſed tm̃ ꝑſonis ec/⸗
cleſiaſticis. Ham pena ſuſpenſionis non ca
dit mm laicos NDerũ et ipñ laici et ali qcun⸗
qq; qui vſurpant bona vacantiũ eccleſiaruʒ

etiam ſi ſint patroni.ſunt ipſo facto excõica
n. vt patet de elec. c. generali.li. vi. Ponit
enã hic glo. notabilis de fructibo eccleſiarãũ
iam ꝑceptis.quõ rectoꝛ poſſit diſponere in
moꝛie. Item in. c. ſi. ſacerdos.de offi.oꝛ.
