den hee Et. iüj. die menſis dicebatf tercio nonas. qxr⸗ ceſſib iudicij talis ſcripſi.Sed in ſententijs
Mwritnt innt to die ſco nonas vel pꝛidie nonas. ⁊ in. v. cõfeſſionibo ⁊ hmõi cõſueuit ſniam ꝓferes
ni temſem dilebart nonis talis menſis. Quo ad mẽſes vel confitens loqͥ loc mõ. Ego talis in tali
nis glliſikin babẽtes ſex dies viſtantes a nonis diceba cã ſic ꝓnuncio vel ſic conſiteoꝛ et dico. Ect
honis Niticene iur ſcdᷣa die meſis.vi.nonas talis menſis poſtea ſubiungit. An cnirèi teſtimoniũ 2 fu
mnmnttinſenorg Boſtea wſt nonas dinüerabãt dies ab ydi mentũ p talẽ notariũ ſcriptuʒ fieri iuſi. Et
AMien bus. Nã poſt diem nonarũ dicebat᷑ octauo ſlec in ſentẽtia oꝛdinarij.Et nota ꝙ ſꝑ nota
— hen ꝓydus talis menſis.et ſequẽti die dicebatur Lind delef dicere in inſtrumento ſe fuiſſe ro
eſnin ſeptimo ydus.et ſic deinceps vſq; ad octa⸗ gatũ.(¶ Mono in fine omniũ poſt omnia ſu
anſgnln i unum diẽ et tũc dicebat ydibus talis mẽſis. um appbnat talellio ſignũ vt ꝑ illud et alia
dhiſſnine die gũt pᷣcedenti im dicehat᷑ pridie ydus euidẽtius cõꝑpanio fieri poſſit.cũ neceſſe fue
nemis Nnf, vl ſecũda vdus talis mẽſis.reliqͥ dies mẽ/ rit. In qͥbuſdã tñ locis vt narbone talxllio⸗
Wefmuſrenf ſis denoĩabant᷑ a lꝛalẽdis futurꝭ ᷣm nume⸗ nes nõ vttunt᷑ aliqͥbo ſignis. et in hmõi eſt
us üguifn rũ dierũ qinb diſtant ab eis. vt dicat᷑ poſt ſtandum conſuetudini locoꝝ. Nomen no
aintnii ᷣdus quo ad alids menſes. xviij. alẽdis tarij ſolet poni in fine inſtrumenti cõmum⸗
neir gunn talis mẽſis noĩando ſequentẽ mẽſem ⁊ die ter.alia vᷣo in pꝛincipio. vt annum womini
danciimiit ſequenti dr. xvij.etſic deinceps vſq; vltimũ inditionem. diem. locum. teſtes. Sed etiaʒ
c etnigta⸗ diẽ.⁊ tunc dĩ pꝛidie lꝛalẽdas mẽſis ſequẽtꝭ in loc conſuetudo regionis ſeruanda Hec
Inſeämmaii De mgi Sanur verſus alesernanag omnia Binul. H
ionüi mitin, maius octoler iunius ⁊ mars Quatuoꝛ ad D 2 „r rer, K er
anini relid tenet ydus qͥlibet octo Duimts voſt efec tus et Vitia §. Vi.
ðõ diem ponit᷑ nomẽ pape in terris ſuis velum/ que cõ mittunt᷑ in exercitio notariatus ⁊2,p
erſenmm gin⸗ Nratoꝛis in impio vel regis inregno.S̊ mõ curatus PMꝛimo qñ cõficiunt inſtrumenta
mci nons di pſidenti tali papa vel taliimpatoꝛe velrege inepta et ↄfuſa ſeu defectiua et mualida.qꝛ
ſrsbindni regnante. In curia etiam ponunt᷑ anni qui non habent debitas ſolennitates.ex qbo per
mentihd bus papa reſedit. puta ano dni Silleſimo ſone damnificant᷑ vel litigia incurrunt. qð
a mti dringenteſimoqᷓdrageſimooctauo dicitur ſolet accidere ex ignoꝛanna ipſoꝝ tabellio/⸗
ung ale Ppontificatus ſanctiſſimi dñi Nicolai.v. an nũ Seðo qñ ex certa ſcia confingunt falſa
esilliil no ſecundo. (Sexto apponendus eſt loc“ inſtrumeta. vt in teſtamẽtis.ſolntiõibo.vel
0. n ſilin⸗ in recitat inſtrumenti.locus aũt qͥ eſt exx hmõi.qͥ er ſvc graui ter a legbo puniuntur.

enidinnn pꝛimendus eſt duplex. ſ. generalis et ſpecla ¶Cercio ſi ex malicia occultant ſcripturas a⸗
miznni fi — lis. generalis puta ciuitatis caſtri vel ville lisneceſſarias ⁊ vtiles.et pᷣcipue ad inſtã/
en. e in in quò recitat inſtrumenũ. Et ſpecialis lo/ triam alioꝝ qiibus obſunt. vt legata ad pi⸗
e . cus puta actũ eſt viterbij in omo Johan as cauſas wl alijs facta. vel etiam de a ls

Nimmin, nis qndam gerardi in camera ſupioꝛi eiuſj negocijs Quarto qñ ꝑrendũt cõtractuʒ ſie
. ut ne AIꝗẽ dom. Nel in parochia ſancti Laurẽtij ripexte ꝛſionẽ violennam ſeu fraude.⁊ tñ 4
mnunſii i ſub wꝛticu talis womus. J Septimo poſt rogantet nõ declarant factũ ſuum nõ intel/
es in tißt G locũ ponnat a teſtes. es qñq; ſub nomie no ligenti.que ſolent cõtingi in mulieribo ado
ianghe inſ i mingtiui caſus puta interuerunt ad hoc te/ leſcẽtulis. ⁊ ydiotis quo adrenuncianonẽ
faliin ſies He. et io. ad ̊ vocati et rogati. Qñq; alicuius ſui iuris.velin cõtraetu matrimo⸗
nnli tine i ꝑ genitinii. vt cũ dr in pᷣſentia talis et talis nij cum apparet de violentia vel in teſtõ cũ *
iſſlhic, ieſtis. vl coꝛã talibus teſtibus vel pᷣſentiby nõ habet vſum rõnis et bhmõi/ ue qñ/
. Pchen Acade 7„ 7.-d ip Rna cpn 5 + *. A
—
„ 2
ſ . °
*
“S „ .
—

Titulus

coponunt inſtrumenta vſuraria. vel in frau
dẽ vſurarũ ſcienter/ Sexto qñ ſunt vocati
ad conficiendũ aliqð inſtrẽm et nolũt facere
ne diſpliceãt amicis vel potẽtib qs timent.
nec aꝑte aliter pñt inuenire notarium/Se

ptimo qñ paupꝑibo nõ valẽtibo ſibr ſoluere ꝓp

de laboꝛe nolũt rogati cõ ficere inſtrumenta
ſua. vel ↄfecta nolũt eis dare in publica foꝛ

mã.vt poſſint ſe in iudicio zuuaere /efgiic 7

ſ de miniſterio ſuo nimiũ ſalarium extoꝛ⸗
nt. in qᷓͥ attẽdunt᷑ ⁊ laboꝛ induſtria ⁊ qnti
cas cãe 1 ↄſuetudo regionis Inhis om̃ibo
ꝓbi dãniſicat᷑ qͥs ex ſuo oꝑpe. videf tenere
ad ſatiſtactionẽ leſo.ex de iniu.⁊ dã.da.c.ſi.

Pꝛocuratores F. Vii.
añt offendũt vtnotat Alanus.in li.de plã⸗
ctu leti im qͥdẽ ſi exercent tale offi
ciũ qͥbus alege ꝓhibef. vt minoꝛ.xxv. an/
nor ad iudicia minoꝛ. xvij.ad negocia. ff.
Te ꝓcura.l.minoꝛ. extra de ꝓcur. c. qui ge⸗

neraliter. i. vi te nõ põt eſſe ꝓcuratoꝛ fu

xioſus.infamis. ſurdus.mutus. accuſatus
de crimine. miles.ſeruus.excõicatus vel cõ⸗
ſtitutꝰ ab excõicato.qð ſi fieret tñ in oceu
to. teneret. extra e pcura. c. auditis/ Atezʒ
nec regularis niſi in caſu ſui monaſterij iu⸗
bente ſuo pᷣlato.vt de ꝓcur.cũ religioſus.in
clemẽ/Arẽ clericus in q̃libet gradu cõſtitu/
gus q̊ ad ciuiles cãs.ſecus autẽ in ſpũalibo.

Sed ⁊ in ciuilib põt eſſe ꝓ ꝑſonis miſera⸗
bilib⸗ fm Poni (50 Ranr ꝓcurato⸗/

res.cum nõ appellãt qñ debẽt.puta qñ ſunt

grauati in cã cõtra iuſticiã vel dño ſuo non

nunciãt ꝙ appellet. extra eo. non iniuſte.
. CTercio qꝛ plene dñm ſuum nõ defendũt qꝛ

oĩa debent facere q̃ ſaceret dñs ſi pñs eſſʒ.et
maioꝛẽ diligentiã habere debet q; in ſuis ne
gocis.vt.C.mãdati.l.in re.mãdata.qð in
telligendũ eſt ſalua ſemꝑ iuſticia ſeu cõſciẽ
tia. Cenetr᷑ aũt ad tria ꝓcuratoꝛ. ſ. vocans
ad iudiciũ venire. iuſtis pᷣceptis parere ⁊ ſi
ne licẽtia nõ recedere.xi.q.iij.certũ/aöuar
to offendũt cũ cõfitent᷑ cõira dñm ſuũ mali
cioſe.qð non debent fateri coꝛrupti ab alia
pte.et cõfeſſio ꝓcuratoꝛis nocet dño.er de
poſtulã. c.i. — ſi falſi ꝓcuratoꝛes ſunt
id eſt nõ habentes mãdatũ vel fallum man
datũ habẽtes.⁊ ſi in alijs habeãt.extra de re
ſcrip.c.cũ dilecta. DPtruʒ aũt pᷣiudicet dño
quod facit ꝓcuratoꝛ ↄtra ius vel iniurioſe
cõtra eũ ſine ſpeciali mãdato.extra eo. dile
ct. ſᷣm IUnno. vide eptino.qꝛ extoꝛ
quent nimis magna ſalaria in ꝗ́ᷓ tenent de

ſuꝑ ſluo. ruij.q. v. nõ ſane. De ſalario con⸗
gtuo dictum eſt ſupꝛa. S.uij Mctauo.quia

Septimus

41

intromittunt ſe de offieũs aduocãdi cũ paꝝ in
vel nihil ſciant iuris. vñ in culpa ſunt vſur⸗ ünnſe
pantes officiñ alienũ ⁊ cũꝑ loc dinificant A
dños ſuos.tenent eis.ax. exira de homi. (g. onorl
maſth ono qꝛ in fauoꝛẽ dñoꝝ ſuoꝛũ multa Honore
rte ſua mẽdacia et ꝑiuria dicunt ⁊ pat Ponor
tẽ aliã decipiũt/Hecimo qꝛ cauillanõibo et one
falſis poſinõibi et allegatiõibo vtunf. vñ et ince⸗
in his tenent᷑ deo ⁊ ꝓximo extra de crimine Augri
ſalfi. c.i. Et bꝛeuiter in oĩbi in qb offendũt ed.
mali aduocati.pꝑeccãt ⁊ maliꝓcurstoꝛes. in i,
Citulus ſeptimus de ſtatu medicoꝛum. nn⸗
Quãuenerandi ſunt medici in ſua ꝓfeſſio Ven
ne. Capitulum primum. ehe
Anquid mediciſu
J ſcitabũt ⁊ cõſitebunt᷑ fini. pᷣs.xxx⸗ entr
rvij. Sient dens gloꝛioſus creay ſrlunr
nit medicina lia. Oñ dt᷑ Ecẽi. rxrviij.c.altiſ- ſenlonin
ſimus de ferra creauit medicins et vir pꝛu üſogs
dẽs nõ ablverebit eã. ita er inſe pꝛunn au/ Ceuütſnen
ctoꝛ extitir arnia er ſcie medicinalis. Nã a inſeerin
teo habnerũt illuſtrado naturalem infelle etitnen
ctũ ad inueſtigandũ viręs herbaꝝ aliarusʒ gnͤpene⸗
rerũ et expiendũ ear effectũ. Pꝛimi aucto Nintetoe
res medieine. vt Apollo 2 eſculapꝰ quẽſe⸗ ſninnrk
cuti ſunt HNHypocras et Galienꝰ et Auicẽna Pemre
antiqui artis medicine ſcriptoꝛes er exinde Lilen
ali. Applicãdo ã medicinalia ad inſirinũ a hänin
deo creata.medicꝰ ſic curat egrotũ vtiſtẽn niußiie
dei ſiue nature.et ſancti viri fuerunt medici Dl
vt Lucas euange.de q̃ ait qnłʒ ad Col. ii iun ne
c. Salutat vos lucas medic'chariſim. Et ſißcet
ſet viri vſi ſunt medicinalibus.legi em̃ d zmeebi
Vohãne euãg.ꝙ eyñs in balneis vidẽs cł ſiſtceni⸗
rinthũ hereticũ.dirit ſocija.fugiam ine ne tüöſt
balnes coꝛruãtin ba cerinthus ſii viald cirien
li lauat. xriiij q.i oĩsd ſanct* Berman“ fͤbeninie
epᷣs capuanꝰ ad balnes cũ infirmirat cã ac ſeoni
cedẽs innenit ibi aĩaʒ naſcaſĩ in ſpẽ hůsna nnnnl
ſeruientẽ ac. vtrefert Bꝛeg. in dy alogoſꝑet fiizin
Aug.in regulaloq̃ns religio ſis dic. ꝙ Nnn6 “
cEcertũ de infirmitate alicinꝰfratrꝭ meditæõ dderi
ſulat. vt.ſ. m aſiliũ ſuñ ei intuͦ pot hera p eundh
uideat. De medicg loquẽs pᷣs. ait. un, . imri
q̃d med ci 77. q..et ſi eoꝝ ſit curare non tñ Pee
reſuſcitare. In b tria poſſunt notari. us
Pꝛimo ꝓfeſſio wneranda.ibi.medici. aini,
Secundo eſfectio nirada biſeeſeunb i. l ii e
Tercio cõfeſſio imirãda.ibi.et?õfitebunnr. chnfe
R — 1 — 7 kolan
Quantũ ad primũ Ki. Umafun
vtiq pfenio ſen exerciratio medicox ẽo iiſ
noꝛãda. Nã 2 ̊ vſus h. et dicit Sapiens funnnti
Werdinma Ad.n C G vſ. ſr— . are N
.
.* ..
£ * 5 G
☛ 4

Capſktulſ

Primum

nicin Ecẽi.xxxviij.c.vonoꝛa medicũ ꝓpter neceſ/ ſtringi pᷣt. vñ ⁊ moꝛtuus eſt. vt refert Aug.
malſanin ſitatẽ.ĩ:q; nibi eſt neceſſaricñ ſepꝑe infirmet tciui. dei li.ij.c xxiij/ Seu triſticie excemiue
dchobde diſi hõ varig lãguoꝛibo. Obi aduertẽdũ qꝙme ſicut iir Ainnond regi qᷓ ex nimia triſti 0
r, em dhnn dicꝰeſt triplici honoꝛe venerãdus videlicet cia quã incurrit. qꝛ nõ lhabuerat ꝓſperũ ſuc
dſoeſlginn Honoꝛe ſubuenientie. ceſſum in eo ꝙ qſierat expoliare ciuitatẽ n
AMradnng Honoꝛe obedientie. dã elimaidã. decidit in lectũ ſomnũ nõ capi
noccclmibe NHonoꝛe reuerentie. ens. vt halert. i. iſrel etiã ꝓpter in
Mmröhmmin Monoꝛ ſubueniẽtie eſt vt detf ſibi ſalariũ oꝛdinatũ cõcupiſcẽtie amoꝛẽ.ſicui habet de
rmdemdn vt inde ſibi ſubueniat᷑ de laboꝛe ſuo. Onde amon dauid ꝓpter amoꝛẽ carnalẽ queè hba
moinncpeckni⸗ Aug.repᷣhendit eos qͥ nolũt medico ꝓuide bebat ad thamar ſoꝛoꝛẽ ex pr̃e.ij.Regũ.iij.
dnannrs re. d. Quidã nolũt dare medico honoꝛẽ ſu Caueat tñ medic"ne det tale remedium qdð N. e as. gen
um. xiiij.q.v.nõ ſane.oñdens ibi qð pᷣt illð dedit ionadab ipſi amon.ſcʒ vt ↄcuberet cũ ⸗ g
SNmnren. exigere enã ab inuito.qð intelligendũ eſt ſi ea.qꝛ grauiſſime peccaꝛet Melet etiã mani
mminNip- põt. Nã paupibo nõ valẽtibo ſoluere gratʒ feſtare vite ſue moꝛẽ et vſuʒ. Sicut dr de q́
unnnm. delet mederi.⁊ nõ ſe abeoꝝ cura ſubtrahere dã qui ſolitꝰ erat euacuare loca neceſſaria.
aꝛ heſſet indirecte occidere.Ooꝛtẽ em̃ ꝓ⸗ ⁊ cũtrãſiſſʒ ꝑ loca plena aromanbo vt ꝑ re⸗
T12,1 bat lãguennbo inferre qͥ hãc cũ põt non ex altũ venetiaꝝ ex tãto odoꝛe infirmat? ẽ ⁊ qᷓ
000 mit cludit.inq̃t Sugarhuepena:drelrig F.. ſi deficiẽs.⁊ cũ nõ poſſet intelligi cã ſue infir
ziebmnmeg Hec ex h̊ ꝙ medicus accipit et petit ſalariũ mitatis. vñ nec curari.q dã medicꝰ acutꝰ in
ſctebm l dir vendere ſciam ſuã vel ſanitatẽ q̃ ſpnalia terrogans de erercitio ſuo eo intellecto iuſ
udnsgllte⸗ ſunt.ſʒ loeat oꝑpas ſuas ꝓ laboꝛe ſuo habito ſit eũ poniiuxta locũ talẽ.ſ.ſtercoꝛũ et ſubi⸗
Füfttmmn tũc vel pꝛiꝰin ſtudẽdo q̃rit mercedẽ Nemo to vires reſumpſit. Et iõ bonñ eſt recurrere
miäi em̃ de ſuo cogit facere bñficiũ.x.q.qj.pᷣcarie. ad medicũ cõſuetum q nouit pleniond
tüntſtenſt O aũt ſanen medici Coſmas ei Hamian modũ regiminis honeſtũ matuꝝ ⁊ practicũ W
erſiemiemzle/ nil ſuſceperint cũ curabant infirmos.hoc iõ Exinde dʒ medicũ ſonoꝛare ei obediendo Ol-oe ds eln
Ericonmmin ſecerũt ne viderent vondere graʒ ſanitatũ. Ausg ſu Jo. de chꝛiſto. Auantũ eſt in me ..
nü riranian qꝛ nõ vᷣtute ⁊ induſtria hñana. ſʒ infuſione / dico ſanare venit egrotum. Ypſe ſe intrer T 4
jeer niun diuina edocti fuerãt illã artẽ et miraculoſe mitqꝗ pᷣcepta medici ſeruare non vult. De
B,r i ſanabãt vt ſeruarẽt illud chꝛiſti mãdatum let R obedire medlico in licitis et ſvneſtꝭnõ
as in ddlin Bꝛatis accepiſtis grat dar arherfrut aũt in malis infirmꝰ Quõ ꝗ̊ debeat medico
NaarineN etiꝗ leliſeus pꝓpheta naamã curatũ a lepꝛa oledire. vide infra in..ſi aũt q̃rif Et q;uis M
inenmaufen eñ nil tꝑale accipe voluit ⁊ gieʒi qͥ ex aua nõ ſanet qᷣs niſi deo diſponẽte hic tñ ẽ mo ele⸗ re 7 1
rrImitk ricia pᷣcin occulte accepit.iſ.ſine ſcitu heliſei dus a do oꝛdinatus vt obediat às medico nnαmn . agetr ei e,
rdNXX lepꝛa Bengus eſt i Re Hamian ant NDñ diẽ Bꝛatianꝰ q;uis certiſſime ſciamꝰ
exianr, q̃ munꝰ accepit a muliere ab eis curata qꝛ neminẽ vltra terminũ ſibi a deo pfixum eſſe
nrdchi nõ ob p̈ciũ ſed ob di reuerentiã ob quã per viceturũ oĩho tñ languẽtibo nõ incõgrue me
””ñůõ nomẽ er ulla adiurauerat ad accipiendũ et demur. xxiij.q.iiij.de thirijs. ſe. Nã vt di.
eisrigner ſatiſfaciendũ deuotioni endin nullo pecca Tl. ſcva. ſe E. q.lxxxiij. arti. ij. a diuina p⸗
ſieieti⸗ uit. et iõ frater eiꝰ coſmas q; ̊ audito ita de/ uidentia nõ ſolũ diſponit᷑ qͥ effecius fiãt. I
151 Urcriwetd teſtatꝰfuerat ꝙ mãdauerat ipᷣm Damianũ etiã ex qͥb cauſis ꝓcedãt et a q̊ oꝛdine eue
in e ehen noõ ſepeliri ſecũ. admonitꝰ fuit in ſomnis ꝙꝙ niant. Inter has aũt cauſas qrundam effe
erenit in eo nõ peccauerat DHamian cũ accepiſiʒ ctuũ cauſe ſunt acthñani. ſicut comedere ⁊
n giſn ob deuotionẽ. nõ ex auaritia. q etiãp loqᷓ/ bilxre eſt cã buius. ſ. cõſeruationis vite. et
biii ne lãaialis irrõnalis poſt martyriũ eoꝝ fuerit vſus medicinaꝝ cauſa ſanitatis ſecũdaria.
mnin ee vgaratũ De ſalarijs medicoꝝ hales infra Opter ꝙ lvĩes aliq̃ agere. nõ vt ꝑ actus ſu
bin el, De ſecũdo.ſ.vonoꝛe obediẽtie. Sciendũ os diuinã diſpoſitionẽ immutẽt q immuta⸗
mnrtin ken ꝙ; pꝛimo et añ oĩa infirm de eo qð nouit dʒ bilis ẽ. ſed vt p actus ſuos adimpleãt q̃ſdã
iidi . Letegere medico ſuã infirmitate. Oñ hia effectus ſm oꝛdinẽ a deo diſpoſitum Quãs
ng a Bortin. Bionas medicãtis expectas ne uis gipſe deus ſit qͥ vulnerat et medet᷑. vt
ni ſtn e ceſe ẽ vt vulnꝰœtegas.in li.dephiloſophij/ dr̃ Nob. v. c. ipſe ſanat oẽs infirmitates
vmupcloi ca cõſolatiõe.et h̊ q;tũ ad locũñ in q̊ paut᷑ et ane ſo⸗ tñ agit cõiter ꝑ cauſas ſcdᷣa⸗
Gnm . wrecũde ñ ea loneſtate ij Teret lhu, ad rias. vt medicias ⁊ hmõi.⁊ iõ hmõi vn de⸗
Fruui e, cãm vel occaſionẽ vt crap lã nimiã luxuri⸗ bemus tpe opoꝛtuno.licet aliqũ pᷣter natu/⸗
nirlicſ am. ex q multi infirmant paſſiones ex qbo rã etꝑ viam miraculi hoc opet. Sʒ vt dicit
inoꝛdiati hoĩes grauiter infirmant. ſiue ie Gratianus mracula diuina ſunt admiran .
49 4 ehe exiᷓ nimia ſille dirutus eſt angiis nec re⸗ qa nõ in exeplũ nr̃e actionis rraben daalii,
110 n 2 i
. C 4 . W. I — M. dn Peu. 5
4 7 LA6 C,6 n3X – B —
De r. Kr.- 1
. .

Litulus

q. iij. fi. F. Sis ſigitalibo indigẽs nõ vellet
talibo vti. qꝛ expectaret a deo ſanitatẽ. graui
ter peccaret. qꝛ deũ tẽtaret.niſi ſuꝑ haberet
familiare cõſiliũ.ſ.ſicut be. Agatha.ciũ dixit
medicinã carnalem coꝛꝑi meo nunqᷓ; exhi
biu. Ergt em̃ exꝑta diuinã beniuolentiam.
Dicit Cho. ſcða ſcõe.q.xcvij.arxti.i. vt vel
infirmitates nõ pateret᷑ quibo coꝛpah me⸗
dicina indigeret. vel ſubito ſentiret in ſe di⸗/
uine ſanationis effectũ.¶ De tercio lvno
re reuerẽtie dʒ etiã medicꝰ venerari.Quili⸗
bet em̃ bñficiatus dʒ honoꝛare ſuũ bñfacto/
xẽ. Et cñ dt̃ Ecci.xxx.c. Nõ eſt cẽſus ſup ſa
nitatẽ.cũ lvc bnñficiũ recipiatꝑ medicũ debet
eũ lonoꝛare reuerẽdo.Ecci.xxx viij.c. Di⸗
ſciplina medici exaltabit caput eius.i.faci⸗
et eum honoꝛari et reuereri et in medio ma
gnatũ collaudabt᷑. In tãto honoꝛe ⁊ reue
rentia habiti ſunt medici ab oĩbus. vt pꝛi⸗

mos inuẽtoꝛes medicine artis.ſ. Apollinẽ

et Eſculapiũ lvĩes vt deos colerent ⁊ habe
rxent.q̃ſi quoddã diuinũ medicinã reputan
tes. Sʒ dij eſſe nõ poterãt qͥ moꝛtales erãt.
ſed veri dei miniſtri ⁊ inſtr̃a.ipᷣm aũt deũ au
ctoꝛẽ oĩs ſcĩe et artis eſe cõſtat. Solent iu
riſte ⁊ medici q̃ſtionẽ facere inter ſe qs ma
gis debeat lonoꝛari medicus vel iuriſta. Et
loc eſt querere q̃ ſciẽtia ſit nobilioꝛ ⁊ ꝑfecti
oꝛ ſcialiuris vel medicine.de q̃ vide in ti. de
magiſtris ⁊ voctoꝛibo.. iii.
F. ii.

Duantum ad ſe

cundũ pꝛincipale qð eſt efectus admirãd
videlicet viuiſicatio. Dtiq; admirãdus eſt
iſte effectus.ſ.reſuſcitatio.qꝛ ſupꝛa virtutẽ
nature.de pꝛiuanõe em̃ ad habitũ nõ eſt re
greſſus ᷣm phᷣm in poſtpᷣdicamẽtis natura/⸗
liter Munqͥd ꝗᷓ ſuſcitabũt medici.vtiq;.ſed
nõ oẽs.¶ Sciendũ igit᷑ ꝙ eſt triplex medicꝰ
ſuꝑnaturalis.ſpũali õ E
dei filius.de q̃ ipſe ait ath.ix. Non ẽ opꝰ
valentibo medic ſed male bñnbo.Et Aug.
Cüc venit de celo magnus medicus qñ ꝑ to
tũ mundũ magnus iacebat egrotꝰ. Hic me
dicus ſolus eſt qͥ reſuſcitat.pᷣs.cvi.miſit ver
bũ ſuuʒ.i.filiũ et ſanauit eos.et eripuit eos
de interitionibo eoꝝ.i.moꝛtibo.et ſic ipſe re⸗

ſuſcitat coꝛpus ⁊ aiam ⁊ oẽm quẽ in mũdo
cõuerſatꝰ reſuſcitauit et ſanauit.ſimł in aia

et coꝛꝑe viuũ et ſanũ fecit.vt dicit Aug. de
ni. diſ.iij.c.ſunt plures.ita etiaʒ ipſe qͥ eſt
pꝛincipahter ſanat. &edicus aut oꝑat vt
inſtim ſuñ qð dʒ multũ notares medicus ⁊
infirmus. medicus vt non gloꝛief de ſua cu
ra.nec de ſcia ſua ſolũ cõndat. Nñ dicit Au
. Ycõtra ſuꝑle pollicitãtes ſalutẽ.inuigi⸗

— 12 a
. 4 65
CL 2 . d. L,ane 7 ſenr

i ſel laſn. Srr⸗ Pe

— ⸗ . Aſele Sao — 4

iiij.c. egerũt non ꝓpꝛia vtute.led dei/

Septimus

lat illud dic. s: a De meũ annũciabit
4

laudẽ tuã.tota die ſalutare ſuũ/ Infirmus
aũt.vt ad veũ recurrat nõ ſolũ ad medicum
coꝛpalẽ. Dñ Bꝛegvi. Ad deũ pꝛimo con
fugiendũ eſt q nte poſſit curare aie paſſiões
ſed hoĩes oꝛdinẽ pᷣwſtero añ ſibi opẽ ab lv⸗
minibo accerſiũt. d conſe. diſ.i. omis. Rep̃⸗
hendit᷑ Aſa rex iſrael. eo ꝙ infirmatus ma
gis ↄfiſus eſt in arte medicoꝝ qᷓ;ᷓ dei auxilio
et moꝛtuus eſt.ij.Paralip.xvi.Sicut gnõ
ſuſcitabũt medici.ita nec ſanabunt niſi doo
auxiliãte Oedlicus ſpũalis eſt ſacerdos
medicina ſpũalis eſt pnia et alia ſacr̃a.Dñ
Teo papa.ꝑ pnĩe medicinã ſpes vite repa⸗/

rat᷑ eterne.de pe.diſ.i.multiplex. Sacerdos

eſt medicꝰ qͥ applicat medicinã infirmo vel
moꝛituro. Oñ Hiero.de ſacerdote ait Obi
peccatoꝛ intelliges vulnus ſuũ.i.peccatum
medico tradiderit ſe curanduʒ.i.ſacerdoti.
ibi nõ virga diſtrictionis neceſſaria eſt. ſed
ſpũalis lenitatis.de peni.diſt.i. umpoꝛtuna.
Sicut medicus coꝛpis ſipõt pꝑ ſuamia etle⸗
uia curat.ſed vbi eſt necene etiã aſpa appo
nit vt cauterium et hmõi.ſic in cura ſpũali
ferro em̃ neceſſe eſt vt abſcindant vuinera
q̃ fomẽtoꝝ nõ ſenſerũt medicinã.diſ.lxxxij.
plurimos. SJedici ergo ſpuales mediante

penitentie medicina ⁊ cõfeſſione reſuſcitãt

moꝛtuos in peccatis. Hõ ſolũ infirmos ſa⸗
nant.hoc m̃ nõ ex ſe ſeder virtute dei
eſt quod dicit/unqͥd medici ſuſetabunt.
q.d. non ex ſe. gra em̃ dei reuiuiſcunt medi
ante tñ cõfeſſione. Etideo ſit pᷣceptũ medi
cis coꝛpoꝝ vt cũ viſitãt infirmos anteq; cu
rent.inducãt eos vt vocent aiaꝑ medicos
id eſt ſacerdotes ꝓ cõfeſſione fienda.vt ſa⸗
luti anime ⁊ coꝛꝑi meliꝰ ꝓuideat᷑ xeni.⁊
re.c. cum infirmitas. cuius declarationẽ ha
bes infra eo.ti. Et q;uis medicis coꝛꝝqͥ/
dam infirmitates ſunt incurabiles.iñ ꝑ me
dicũ ſpũalẽ et medicinã ſpũalẽ oĩs languoꝛ
curat᷑ ⁊ totiẽs quotiẽs. Dñ Aug.Nidemꝰ

adhuc q̃tidie in eccleſia ſepe febꝛicitãtes.ſe

pꝑe lãguidos.ſepe varijs infirmitatbus ca⸗
ptos.poſſe liberari.vt appareat totiẽs opꝰ
miſerẽetis ůnens ↄfeſſio ſit penitẽns.Quõ
coꝛpus qð vilius eſt ⁊ ab ipſo dimmihꝰſehe·
ſanaret ⁊ nõ aĩaʒ digmoꝛẽ ⁊ a ſe redemptã
nõ totiẽs liberaret.medicũ ſe vocat.de peij.
dleii adluc. OJedicus coꝛꝑalis moꝛtu
os q̃deʒ coꝛpaliter ſuſcitare nõ põt nec vl/
la creatura.qꝛ ſupᷣ autẽ eſt naigre.Et ſci
ſi alĩ̊s moꝛtuos ſuicitauer̃t vt petrꝰ ⁊ pau
lus.vt patet actuũ aploꝝ.xx.c.et helias ⁊ lx

õ 9

liſeus.vt haber.iij. Reg.xvij.c.et. uij. Reg·

sRtane ſc 3rn. 1 —
„

oez; .
5 ree 17 e ι

„ „

4

—

ſeniuen
Inping
ſeenen
lcica⸗
nidzuen
oniziid
Nepigent
Deiene
fvesat
Attpmm
gineti
(Mäann
Tnawv
aGe
N
bänciea
ſtͤthn
ſoni
ltete
enb⸗
ſunqd/
lemi
gaina ef
ſochräͤtn⸗
ſhrotſont
Punneto
ſtei zg
Gaiſnandee
hatmg
intic⸗
Mhere
MN
8cehen
eſtcſ
mniſie
octcen
nicſernar
Prrahiu
inaniſel
ltholenſonn

iipoonr,

Nuur
Amlg

„Me
Elnglgenn

lkeſthle

.

4

lo

A;
neſcl .
hcnsſtäülgtie
nisentütic,
ümngade
. dſrertorr
nunusſiinen
erandh
monsneceſni

Amdiſt m

iiinnſetniaſg
nabrackmann
eſtwetandnin

niaergobilninn

cans tänmn⸗

aſeimmnt.

4
„

r Eicufn
iniinimei
nweniit:

cötſonefena⸗

neid puteni n
1 Alids dl
izuntun,
funinchnut
vonis Nieken

Nlekebnin

ſirmitates tñ deſperatas in quib ̃m iudici
um ſvim habent᷑ ꝓ moꝛtuo.aliqͥs curat di
ligẽs medixꝰ aliqñ ſed raro.Et ſic põt expo⸗
ni lud. kundd mediei ſuſcitabũt.ſ.moꝛti
adiudicatos.q.d.raro. Et iõ vſq; ad vlti⸗
mũ dʒ facere medicꝰqð põt ad curã infirmi
nunq; m̃ dãdo remecia cõtra aĩe ſalutẽ vł
Barnee e peni. ⁊ remiſ.c.cñ infirmitas

De tercio medicis ſuꝑnis ſuſcitãtibo ho⸗
ines ad gram ⁊ fidẽ deo.ſ.et angelis coo⸗
pantibo miiſter a iter. vt raphael qᷣ inter⸗
Prar medicina væi qͥ curauit thobis. Tho.xi.
c. Dñ et dixerunt angeli Hiere.li. c. curaui
mus babilonẽ ⁊ nõ eſt curata. recedamꝰ ab
ea.Sed lvĩes reſuſcitati vᷣtualiter raro et
vix cõſitent᷑.recognoſcũt et laudant tantũ
bñficiũ curatiõis medicis ſacerdotalibo ſu⸗
ſcitãtibo ꝑ inſtructionẽ ⁊ pᷣdicationẽ et oꝛa
tionẽ.hoies inde ↄfitent᷑ pctã ſua cum diffi
cultate.tñ medicis coꝛpoꝛũ magnas curas
faciẽtibo ⁊ infirmitates moꝛtales curãtibo.
nunqd ↄfitent deo ab eo recognoſcẽtes.cer
te raro.ſʒ ibi attribuũt.(¶ Eſt aũt triplex me
dicina qꝛ ſicut medici coꝛꝑales ita ⁊ ſpña⸗
les curãt inſirmitates deſꝑatas et ſic ſuſci⸗
tant et ſuſcitati cõfitens dño gras agentes.
Pꝛima eſt diſpoſiniua ad curã. vt ſiropi.Gᷣ
eſt vᷣbũ vei. Sapᷣ xvi.c. Mõ herba nec mala
gma ſanauiteroiſe dſermo tuꝰ qͥ ſanat oĩa
Sca eſt purgatiua bũoꝝ maloꝝ.i.expulſi
na vitioꝝ. h eſtpnia. Cri. Sicut in pceptꝭ
medlcine medicameniũ multas hʒ berbas.
VHnã aũt dñatiſimã.ſic in pnia.de peni. diſ.
c megicina. F. medicanentiͦ aEt ler eit 6
fectio q̃ſi reubarbaꝝ qð facit vomere Ke
cia eſt cõſeruatiua.vt electuariũ et ̊ eſt ſa
cramẽtũ eulꝛariſtie. Ambᷣ. Ego qͥ q̃tidie pec
co qtidie debeo acciꝑe medicinã. de cõſe.diſ.
ij.c. ſi qtiẽſcue.et loquit᷑ de eulꝛariſtia. vel
etiã pᷣſeruatiua a malis futuris. Et ſic intel
ligit.ſit ablutio ſcelerũ.ſ.ne cõmittant᷑.Ab
ſtinetia etiꝗ eſt optima mediciaꝝ.ſ. abſtine
re ab occaſiomibo peccatoꝝ. Salutat.i.ſalu⸗
tẽ ꝑ lvcoptat lucas medicꝰchariſſimus.

* „ . . . 1
De diuerſis vicijs medicoꝛuʒ et ſalarijs

xomum. Capitulum ſecundum.

Edici in multis ſo
lent delinqre ĩ arte ſua. Et pꝛimo
D ( Ea curã coꝛnale infirmoꝝ in qᷓ
offendũt aliqñ ex ignoꝛantia. aliqñ ex negli
gentia.aliqñ ex malicia.¶ Pꝛimo g reqͥrit

wꝓw medicus ſic ꝑitus in arte.ita ꝙ a ꝑitis ta
lis facultatis cõiter reputet idone. nec ſuf

. 7 . 14 114 0
WMedium vſ ae 42) . ſi⸗ „ Q.. „ z
Qr = = Q0 e ſen Dz

r Ween P
* . DEA
„ .. P5„
△

tunc di ſacere qñ ſequit᷑ traditiões artis/et

ſicit ꝙ ſit wctoꝛatus cũ multi ſvdie in oĩ fa
cultate magiſtrent et doctoꝛent᷑ indigni in
dãnationẽ ſui ⁊ ꝓmouentium eos.als vbi 0
ey ignoꝛãtia notabili in curꝭ ſuis no cẽt in⸗/
rmis ſꝑ peccãt moꝛtalt faciẽtes cõtra illð
Pceptũ nõ occides.de pꝑe.diſ.i.hmicidium.
Nec excuſant ex hvc pillud nõ intendunt.
qꝛ volũtarie ſe ponũt ad illud vñ hoc ſequit
ar. xv. q.i. merito. ⁊. S.ſed obijcit e lamecl-
imo enã ſi ſequat᷑ anitas.nõ excuſantur a
pccato.qꝛ exponũt ſe ꝑiculo pcti moꝛtalis
ei.ſ.opꝑi.vñ põt ſeqͥ notabile nocumentũ ꝓ
rimo. ¶ Scõo dʒ medicꝰadhibere debitã di
ligentiã.vñ qᷓntũcunq; ſit ꝑitus.ſicõmittat
no tabilẽ negligentiã in reuidẽdo libꝛos.in
viſitãdo infirmũ in q̃litate medicinaliũ re
rum et hꝑec vñ ſequat moꝛs peccat moꝛtali
ter et eſt sgnlarief etis ſequat᷑ magna
agsrauatio infirmitatis ex hoc etſi nõ moꝛ⸗
tis nõ excuſat a moꝛtali.Et ideo vt dicẽ Rn

to. de bu. ſ⸗ unet⸗ tua nos.extra de vomici ig
adhibere in hmõi oẽm diligentiaʒ. qð

—

ꝙinfirmũ viſitet ꝑſonaliter ⁊ ꝙ dietã ſuaz
et regimẽ dictet ſibi.nec tenetur ei ad cuſto
diam perſonaliter continuã vt dicit Hoſt.
ſi dubitat de medicina quia nõ conſtat
ei ᷣm artem medicine.vtrum debeat ei no)
cere vłpꝛodeſſe.male facit dando.quia vx
dicit Innoc̃. In dubio potius debet dimit⸗
tere infirmum in manu creatoꝛis q; exrpone
medicine d qua neſcit.extxra de homici.ca.
petitio. ¶ Cercio debet medicus q́; citius po
teſt curare infirmum. NDnde ſi er induſtria
obmittit debitam medicinã ⁊ cito curatiuã
vt dimittendo eum in infirmitate amplius
lucretur.grauiter peccat et furatur quod ſio
bi lucratur/t ſimiliter ſi in cõpoſitiõe me/
dicine permittit aromatarium ponere vetu
ſtas ſpecies ⁊ huiuſmodi parum vel nil op
rantes.vt faciat illum lucrari.cum poſſet ⁊
eleret alias ponere. grauiter peccat.et ſi qðᷣ
detrimenti inde accidat infirmo imputatu
vtriq;.imo non deberet medicus conſidere
de aromarario in componẽdis medicinis.
niſi eum ſcirxet timoꝛate conſcientie et bene
doctum et pꝛacticum in huiuſmodi.ſed in
pꝛeſentia ſui deberet facere ſieri ⁊ bene vide
re que ponit.

MDedici etiã moꝛta . i. P ian en een, d.

n. D1. O

liter peccant.ſi dant aliqð cõſiliũ vel reme⸗/
diũ ꝓ ſalute coꝛꝑis in periculum anie.vt. ſ.
fiat aliquid contra diuina pꝛecepta. puta
ꝙ cognoſcat mulierem ertra mrimomũ. vł .
ꝙ inebꝛiet᷑ et hmõi.Et q;uis eis hoc ꝓlil-⸗

. u. ) —
T..

—

be⸗ ,a1.

„ 2.D 4Ben ℳ T y . .

NNKXα&N C.t u14. ——

A.ka.6 ſ —n.n ſu 6 ſr. MDPy K D. e

Qusza* Dale d/*2*α 11 — E 226 v * ADri.

. S

. S — f A ’
PIr G ααα .cDin w 1 Hat.

e

„.

a . 444— Oe, Y DA /

E õ „IS al-a6
raee a

atur ꝑ ius canonicũ ſub pena excõicatiõis
q ↄminatio eſt ſnie. extra de peni. et remiſ.
cũ inſirmitas.tñ abſq; illo pcepto eſt illud

petm̃ moꝛtale ⁊ infirmo ⁊ medico.qꝛ cõtra

oꝛdinẽ charitat ᷣm quẽpᷣponẽda eſt ſalus
aĩe coꝛpi.d peñ.diſ.ij.Sexgo.⁊.xxij.q.ij.ſa
ciat.nec excuſaret in hoc ignoꝛãtia Et dicit
Yo. an.poſt Dincẽ.in nouella ſuꝑ dicto de
ecmecſcn⸗ q dicit infirmo. nõ cõſulo.
ſed ſiaccederes aliquã mulierem ſanaberis

trãſgredit᷑ illã conſtitutionẽ. Nã et cũ ven⸗
do nbi aliqͥd adijciens. ſi vitioſum ẽ. ſi leſuʒ
eſt.nolo teneri cũ ſciã illud eſſe tale teneoꝛ
ff. ve act. et emp.⁊ vendi.l.i.Oebet g cauere
ſibi medicus in loquẽdo. ne ex aſſignatiõe

cauſe ninnitatis le incitet᷑ ad aliqð ma⸗
lü agenduʒ.¶ YF
ieiunijs eccleſie aſerentes hmõi deſtruere
coꝛꝑa.qð eſt falſiſſimũ.qꝛ eccleſia ĩ ſuis oꝛ
dinationibo regit᷑ illuſtratiõe gre ſpũſſancti
gra aũt nõ deſtruit naturã talibo imputant
oẽs trãſgreſſiões qᷓs vvĩes faciunt ex ſua pe
ſtifera ꝑſuaſione.ar.de pe.diſ.i.noli putare.
et tenent ſi ↄmode pñt eos q̃̊s ſciũt ſuo ver
bo puertiſſe.veediſicare/Item quo ad inſir
mos ſeu debiles nõ debent ſine cauſa ⁊ rõne
inducere eos ad frangendũ ieiuniũ vłↄme
dendũ carnes diebo ꝓhibitig. qꝛ imputaret
eis ad pctm̃.in dubio tñ infirmus excuſat/⸗
medici conſiliũ ſequdo. ,
Medqici Vero vel SF.ü.
alij in dando medicinas pᷣgnannbo ad ꝓcu
randũ aloꝛſum ⁊ moꝛtẽ eius vt occultetur

petm̃.moꝛtałx veccãt. Sʒ ſi faciũt h̊ ad pᷣſer
uandũ pᷣgnanteʒ a ꝑiculo moꝛus in q eſt ex

puerꝑpio. tunc ᷣm Joh. neapol. in. x. qolibet.

diſtinguendũ eſt dẽ puerpio.qꝛ aut eſt aĩa⸗
tum aut nõ dũ eſt aĩ atũ aĩa rõnali.Et ſiqͥdẽ
erat aĩ atũ.dando talẽ medicinã. medicus
peccat moꝛtałr. Rõ eſt qꝛ cã moꝛtis puerpe
rij coꝛꝑalis ⁊ ſpñalis.Nõ dãdo aũt medici
nã nõ põt dici cã moꝛtꝭ ipſe ſed moꝛbo. Nõ
em̃ eſt cã directe.qꝛ actu ſuo nõ interfecit.
Nec indirecte. ſicut nauta dt cã indirecte
ſubmerſiõis nauis.cũ potuit et debuit guler
nare nauim et nõ fecit. qꝛ licet dãdo medi/⸗
cinã potuiſſet mrez a moꝛte pᷣſeruare.nõ tñ
tenebat.imo nõ debuit cũ dãdo cã moꝛtis
eſʒ puerperij.ar. xiii B. Dbi dicit
mb. Si nõ põt alteri ſubuemiri niſi alter

ali ponet tunc et deberet dare taleʒ

ledat.cõmochꝰ ẽ ertugre Kalterum
grauate / Gi aüt puernin non ieſt aniatũ

ania rõi

medicinã. q licet impediret aiationẽ talis fri

AKn6 =M XAR Abe 2 ſandt: G

6

agenduʒ.¶ Atẽ ſunt aliqͥ medici q ſibi et
etiã alijs ſanis aciũt cõſcientiã groſſam de

Septimus

fetus.nõ tñ eſſet cã moꝛtis alicuiꝰlvĩs.et Hᷣ
bonũ ſequit᷑.qꝛ liberat mr̃eʒ a moꝛte.iõ inta
li caſu dʒ dare nõ in pꝛimo.ſec ille ſi du
biñ eſt de puerꝑio. vtꝝ ſit aiatũ del inaiatũ

aia rõnali. dãdo talẽ medicinã videt᷑ ꝙ pee

cet moꝛtalr.qꝛ exponit ſe periculo peti moꝛ
tał.i.homicidij.⁊ qͥ amat ꝑiculũ vt ſcriptuʒ
ẽ incidit in illud. vñ in talicaſu nõ dʒ dari.

Salarium autẽ F.iii.

ſeu mercedẽ ſui laboꝛis iuſte petere pñt. vtʒ
u. x.c. Dignus eſt em opari mercede ſua
et. xij. q. ij. Auici q;. Aut igit medici ſunt ſa
lariati a cõitate ita ꝙ nil debeãt ab infirmis

acciꝑe.aut nõ ſalariati ſʒ limitati ꝑ ſtatutũ

cõitatis vel dñi.ꝙ nõ accipiãt niſi tantum.
aut nec ſalariũ nec limitati in aliqᷣ/ Et ĩ pꝛi
mo caſu nõ pñt acciꝑe.et ſi non ſufficit eis
ſalariũ imputent exqͥ ſic ↄuenerunt. Pacta
em̃ exↄuẽtione legẽ accipiũt.q̃ et ſeruanda
ſunt.ęx de pac.c.i.⁊ H̊ niſi mutate eſſentren
din öes An leo caſu nõ plꝰ acciꝑe debet
niſi qntũ ſtatutũ eſt. niſi ipᷣm ſtatutũ eſſtʒ ab
rogatũ ꝑ cõtrariã cõſuetudinẽ.ex᷑ de ↄſue.c.
fi. In tertio caſu pñt accipere ⁊ oñterigere
moderatũ ſalariũ q moderamẽ attẽditur
m qlitatẽ cure ⁊ laboꝛẽ mediciet induſtriã
et ↄſcĩaʒ ei ⁊ facultatẽ infirmia cõſuetudi
nẽ 1oc. (Sʒ q̃rit᷑ qͥd cũ fit pactũ cũ medico
de certa mercede ⁊ dãda poſt liberatiõeʒ.vtꝑ
infirmũ ſan atũ ⁊ poſtea recidiuantẽ tenẽ p.

eodẽ ſalario curare. Buil. in ſpeclo. li. i. c. f..

arguitꝓ ⁊ cõtra.demũ rñdet ſᷣm Pe.qͥ diſſi
guit an incõtinẽti redierit egritudo ⁊ iũc te
neat᷑. Nõ eĩ videt᷑ egritudo receſſiſe qſtan
redir.nec plene liberat᷑ qͥ ex toto nõ liberaf.

de peñ. di.iij.ſunt ples.an ex interuallo redi
erit.⁊ tuc ñ tenet᷑.ar.de peñ.di.i.ꝭO.diuoꝛtiũ

Nl dic ꝙ ſi culpa egri recidiuaiuit nõ tenet
qꝛ tal euẽtꝰnõ dʒ ei ĩputari alioqn ſic.de re.

r e! s ſug culba 1 Yte qd ſi monachu
bononie ſtudentẽ egrũ factũ aliqͥs curamt.
aĩo tñ repetẽdi expẽſas q̃s etiã fuit ꝓteſtatꝰ

demũ moꝛtuꝰẽ monachus.nũqͥd poter̃t peti
expẽſe ab abbare ſuo.an a pr̃e naturali.Et

peedat qſtio qũ monachde licẽtia abbatiz

ſui tacita vł expᷣſſa erat in ſtudio.als nõ tz?

netur.ar.ff. ð re.mili.l.deſertoꝛes. Arguitõ

abhatẽ ꝙ teneatr᷑ et ↄtra patrẽ ꝙ teneat ipᷣe
⁊ nõ abbas.Demũ ſoluit ſic. Negari ñ põt
q̃n negociũ vtriuſq;. Sʒ diſtingue cuiꝰ ↄtẽ⸗
platiõe factũ ẽ.vtalle teneat᷑.Gt ſi vtriuſq;
Pterq; tenet᷑.videt᷑ tñ magis teneri abbas
Dicitem̃ monachus ſeruus monaſterij.di
ſtin. liiij. vñ eũ alere tenef. Ytẽ abbas ẽ vſu

rtuctuarius qꝛ ei acqrit ex re ſua vel oꝑis.

.

. Ees ſrr P1-ſalar. —

Gnn
ſone

leſie
let imo,
alentſc
Gicnscur⸗
ſetias
ſmusen
iberip
leinsct
ſesan
Göuchue
enihn
lepkhe
Noff-
linha
Moſraa⸗
Nifnten
ſuneam
Clapöteiin
mmirn

1 Derei

☛

licſtzdn
De
totvhnn

bongeſde
Ancens
Nſcheir

Ten

ntiini⸗
Aene
MMipCNN
Mlertedin
is ptcan
Mpidohf
Npimme
wopocarie
nncgcätpt
Röfienrin
tiopalaz
Gliätgſfn
Ghldiat
iaiize
totlefrne
koſein
Alenzin
etütnnn
nfterrepi⸗
nn wlii,
Kdnle

b
ſita

. .

Wsin
fa 1
—
nmnzrſe
dfinini
ſechanin

——
=
w

☛ =
.
S=

==—
—

nldei
Enanhiniſt
Pno atdinnün
rlimtaninii
pe etſinonit
Micennn

EEAE
E
S=2

—
☛ .

Kaapiäͤt, aig

„Wniämutatesr
Nocinnöl n⸗
Ucdnähnſtann
nicfentni
ricdoenner
n Aiin
inanki
urare Audnd
mEmiiſi
üitdin e
õ
wighitinnin
e untit
nneegii i el
iemiiget

enonen

.coꝛꝑalis ĩminet vtrũ ꝓ vindicta vel pi
rione cõtingat.iudiciũ dei in ̊ ignoꝛat.vij.
q.i.ne deterꝰ. ne maioꝛẽ infirmitatẽ incur

Capitulum Secundum

fſi halet cõmodũ expenſe ſue infirmitatis.

¶Anfirmis aũt nõ valentibi ſoluere.tenemur

grans mederi q̃nimo et medicias ꝓ eisſol

nuere ſi valeat et ipſi infirmi facultatẽ no ha

bent. imo vt di. glo. lxxxiij.di F.i etiã dinitẽ
valentẽ ſoluere ⁊ nolente infirmũ debetme

dicus curare.et ſi expedit medicinas neceſ

ſarias ꝓ eo ſoluere.qð intelligo qñ ipſein⸗
firmus ex anaricia nõ vult expendere. ſʒ bñ

als et ipſius curã medici ⁊ remedia et nõ al
terius q̃rit.Et poſtmodum poterit petere im

peſas ⁊ medicinarũ et ſui laboꝛis.nõ ſolũ ſi
cõualuerit qꝛ vnliter gem̃t negociũ eius.ſʒ

eniã ſi moꝛtuus fuent. qꝛ ſufficit ꝙ vtiliter

cepit gerere negociũ.etñ nõ ſit ſecutꝰ euen⸗
tus. .. de neg. geſ.l.ſed an vinmo/ Hec põt
Obijci ꝙ cã pietatis ſumptus egerit in firmo
miſi eſſet ei ꝓpin quus.C. eo.l.ꝗlimẽta.imo
etiã ſi infirmus ꝓbilet ne ei dent vlle mech

cine.mechcus vocatus ab eo vel ꝓpinquis
eius põt eũ inmitũ curare. ſicut inuitꝰ debet
extrabi ve vomo ruitura. xxiij. q. uij ipſa pie
tas. Deber em̃ pꝛeſumi vtfunoſus.inuito

etiã qñ; dandũ eſt bñſiciũ.diſ.xlv.⁊ q̊ͥ emẽ
dat/HNõ aũut tener᷑ om̃ibb medicus inſirmis

fa pib ſimplir᷑ ⁊ indiſtincte ꝓuidere.ſed ꝓ
oco ⁊ tpe ſibi occurrẽnbo ꝓut dictũ eſtiup
We aduocans.5S. vi. 2 put dt de alijs opibus

miſcðie ſupꝛa in ſcðᷣa pte ti.vij.c.iin.ꝭ.v.

.„ % ₰

Zenentur quoqʒ ꝭ.iii.

medici adſeruanduʒz decreta qᷓ habenfextra

vVW pe.et remiſ.c.cũ inſirmitas.vbi dr.Cñ in

nrmitas coꝛpalis nonnunq; erpctõ ꝓueni

at dicente dño languido. vade et non am/

plius peccarene deterius tibi aliud ↄtingat

Vo. viij.c.pñti decreto ſtatuim et diſtricte

pcipimꝰ medicis coꝛpor. vt cũ eos ad infir⸗
mos vocari cõtingat ipſos añ oĩa moneãt
et inducãt. vt medicos aduocèt aniarũ. vt

ſi. q. i. c. i. Sed vſufructunarius tenel

er greſſoꝛ fuerit poſtq; fuerit perplatos puj
blicata.tadiu arceat ab ingreſu eccleſie wᷣ
nec ſatiſtecerit lvc cõpetenter. qð intelli⸗
gnnt Inno. et Boſti. ꝙ ꝑ ſentẽtiaʒ arceat᷑.
Et dlar amerſ epetee ad rmtein iudi
cis ch certa ꝑſona no expꝛimat᷑ ᷣm Yo. an.
Etnota ꝙꝓ aliqͥ medici hoc en or cir
