ſummauim dr.ſᷣm Jo.an.ꝙ archiepᷣus nõ

põt ſibi cõſtuuere ofſiciale in dio cen ſuffra

ganeoꝝ ſuoꝛũ.etiam ꝓ futuris cauſis ꝑ ap
pellanonem deuoluend ad eum. niſi de cõ
iuetudine hocabeat. er tunc tales officia/

les inhilere non pñt pꝛiuſq; fuerit appella⸗
ium. Secundario dr. ꝙ Tonec archiepᷣs p̃t

laleri defacili. vt qꝛ eſt in ꝓuincia ſua vel
circa illam.officiales eius non pñt ꝓferte

ſententias excoicatiõis. ſuſpenſionis vetł in
terdicti.in ſuſfraganeos ſuos.ꝓpter pontt
ſicalis oꝛdinis reuerentiam. dicit᷑ em ibi in
pꝛincipio.c.ꝙ cum metropolitani ſuoꝝ ſuf
fraganeoꝝ non ingrediant᷑ dyoceſim vt in
eis auctoꝛitate ꝓpꝛia iudicent. diſponant
aliquid wel aliud agant.q̃ canonica phibe⸗
Int inſtituta nequaq; hec pñt in illis ꝑ ali
os exercere. Obi glo. dicit. ꝙ loc intelligi

ſ. ꝙnon intrent in dioceſim ſuſtraganeoꝛũ
in caſib non ꝑpmiſſis. NHam et cã vifitatio

nis habentingredi et ꝓcurari. et tũc ⁊ alijs
cauſis ꝓut habetur in iure iudicent.glo. ꝓ

tribunali ſedendo diſponant extra iudiciuʒ

faciendo coꝛã ſe celebꝛari et añ ſe recogno
ſci contractus.d fo.cõpe.c. romana. li. vi.

7

Agant. puta cõferendo oꝛdines et ſacramẽ
ta ſimilia faciendo.

De arbitris. Capitulum Sextum.

£ arbitris habe⸗

tur ex eo ꝙ totũ.⁊.ij.q.vi.a ſu⸗

dicib dr̃ Judicũ.Alij ſunt arbi⸗

trari. alĩ arbitrij. Oꝛdinarij ſunt qͥ ab apłi⸗

co vt eccleſiaſtici.vel ab imꝑatoꝛe vipote

ſeculares legitimã ptãtem receperunt. Ar⸗
bitrarij ſunt qͥ nullã ptãtẽ habentes, cũ ↄſen

ſu litigannũ in iudices eligunf in s ↄpꝛo

mittit. vt eoꝝ ſentẽtie ſtet.ſox alij ſunt oꝛ⸗/
diarij et axbitri.alij arbitrarij tm̃. Obi dicit
glo. ꝙ oꝛdinarius nõ ſolũ põt inter partes
amicabiliter ⸗ponere. v. q. ij. ſi pꝛimates. ſʒ
etiam ſᷣm canones pᷣt arbitriũ ſuſciꝑe. ſi a
ptibo eligat.extra de arbitris.c.cum iꝑe.Ex

idẽ poteſt etià delegatus. lex aũt q̃ videt᷑ hu
ic ſententie cõtradicere.iij.q.vij.s.tria.in⸗

telligit᷑. ꝙ oꝛdinarius non põt iubere ꝙ par
tes cõpꝛomittãt in eũ.et ſic non eſt contra.
Arbitroꝛũ autem duo ſunt genera.uidã
dicuntur arbitri et quidam arbitratoꝛes.
Sed arbitri etiam ſunt dupliciter.quia ꝗ/
dam dicuntur arbitri iuris. qui videlicʒ eli
gunf a partibo ex recuſatione iudicis oꝛdi
narij vel delegati Et tales debet ſeruare foꝛ
mã iuris i execunone iuſticie.⁊ ab eis a
pellat.Alrbi tri aũt ſimpliciter ſuntqͥ eligun
tur a partib q̃ ſ non conſentiunt ſententie

eius reducunt ſe ad arbitrium boni viri.qui

ſunt vt amicabiles cõpoſitoꝛes.et hi etiã te
nent ſeruare foꝛmã iuris in executione iu⸗
ſticie. Sed arbitratoꝛ nõ tenet᷑ ſeruare foꝛ⸗

mam iuris in executione iuſncie.⁊ ꝓmiitũt

ꝑtes non recedere ab arburio er ſub certa
pena.quã opoꝛtz ſoluere.ſi nõ pareret ſnie.

S
R
H
M
„

LZitulus

De lvc diſſuſe Ant. de but. ſup. c. qntanal/
lis.extra de ure u.Arbiter aũñt ſi per colñũ tu

lit ſententiã.etſi nõ retractat ꝑ appellatio

nem.tũ ꝑ exceptionẽ retractaf.ffeo.nõ di
ſting. Atem extra ve arbi. c.i.dicit. ꝙ delent
eligi arbitri vnus vel tres.⁊ vbi tres eligun
tur duoꝝ ſententia retinet vigoꝛẽc̃. vbi diẽ
glo.ꝙ loc dicit ex bpneſtate nõ ex necemita⸗
te. MHam ſi duo etiã ehgerenf in quos com
pꝛomitteret᷑ tenet cõpꝛomiſſuʒ. Et ſi nõ cõ
coꝛdauerunt.cogendi ſunt vt concoꝛdant
vel terciã ꝑſonã anumant. Atẽ ſufficit ſnĩa
duoꝝ cũ tres ehgunt.pñte iñ tercio etiam
ſi ille diſſentiant. Eo tñ abſente non valet

ſentẽtia.ff. eo.l.ſi in tres.mſi in cõpꝛomiſſo

ſit expꝛeſſum. ꝙ duo ſine tercio ꝓcedant.
Igdem in iudicibo velegatis. Item nota
Em Berũñ.eo.tit.Expoſita in glo.ꝙ ſiue qͥs
ſit arbitratoꝛ ſiue amicabilis cõpoſitoꝛ ſiue
etiã arbiter.non eſt ſtandũ iniquo arbitrio
ſed reducendũ eſt ad arbitriũ boni viri.i.iu⸗

chcis loci.fl.ꝓ ſocio.l.ſi ſocietatẽ.imo et ſi

iuraſſet debet reuocari.extra de iureiuran. c.
qͥntauallis Berñ.nõ tñ ꝓpꝛia auctoꝛitate
wniet contra iurameniũ. NMota ſᷣm In
no.c.qͥntauallis.de iureiurã.ꝙ iſta eſt diſe

rentia inter axbitrũ.de quo hic eſt ſermo et

arbitratoꝛẽ.qꝛ arbiter dr qͥ eligit᷑ vt iuder.

vt.ſ. ꝓcedat ſeruato in ſubſtantialibo oꝛdi⸗
ne iudiciario. et litem dirimat coꝛ am ſe ce

ptã vel coꝛã alio. ſed oꝛdine iudiciario ſer⸗
uato.licet poſſet eã dirimere ſi vult enã ini

que. f. de axbi.l.i, nec eſt vis ſi ſit cõpꝛomiſ
ſum cũñ pena vel ſine pena. vel enã ſine vlla

ſtipulatione electus ſimpliciter. Cuius ar/⸗
bitriũ emologat᷑.vel taciturnitate.x.dierũ
vel expꝛeſſe.C. de axbi.l.penult.Omnes em̃
iſti oꝛdinẽ ſeruare debent.et agef ad obſer/⸗
uantiã arhitrij.ſiue ſtipulatione.ſiue excõi

catione.ex.l.vt notat᷑ de arbi.C. dilecti.Ar

tratoꝛ añt eſt qui eligit᷑.vt aliquid eſtimet

vt pciũ veloꝑas vel ꝑtes ſocietatis. vel qͥd

ſibi videat᷑ de aliqᷓ re ſine oꝛdine iudiciario
dicat.vel vt ſuꝑ ea arbitref.ff.ꝓ ſocio.l.ſi

ſocietatẽ.et de ver.obli.l.ſiquis arbitratu.

Rec facio vim an ꝑtes iurauerint ſtare di
cto hmõi arbitratoꝛis.vel qꝛ non ſemꝑ re/
cdigendũ eſt ad arbitriũ bom viri. ff. de vbo.
obli.l.ſiq̃s.Quidã dicunt idẽ et ſi ſub pʒna

ſtipulate ſunt ſtare huius arbitratoꝛis ar/

bitrio.ſ.ꝙ nunq;ᷓ põtpetere penã niſi cena⸗/
uerit ſoluere id ad qð ꝑ arbitrium boni viri

redactum eſt dictuʒ arbitratoꝛis ar. ꝓ his.
quia nõ obſtante iuramento et ſuipulatiõe
ſine pena poſſunt petere. ꝙ dictum eius re⸗
disat ad arbitrium boni viri.eadem ranõe

*

Nonus

et ſi cum pena ꝓmiſit. Alij tñ contradicunt
Itẽ non ſacio vim vtr iſte arbitraroꝛ fece
rit litem cõteſtari in ꝑtes.vel eriã ſi ſenten/
tiam inſcriptis nunciauerit.vel ſimplici⸗
ter nudo verbo. qð ſibi viſum fuent direrit.

HMHam coꝛ am eo nõ eſt iudici w q̃ſi tuckci

um. ſed totũ poſitũ eſt in ſua volutate. Pꝛe
dictarũ añt ſolennitatũ obſeruatio non eſi
niſi coꝛã iudice vel arbitro.⁊ ita nõ põt di⸗/
i lit conteſtatio. vel ſententia. Sech qg
dices ſi cõpꝛ omiſſum ſic faciñ eſt vt poſmſtp
cedere ſeruato oꝛdine iudiciario et non ſer
uato. Re. bee verbs ſic ſunt interpᷣtanda. vt
cõpꝛomittaf in eũ tanq; in arbiruʒ. Et ſve
innuũt illa vᷣba ſeruato oꝛdine.et etiã tan
q; arbitratoꝛc.quod verba illa innuunt vel
non ſeruato. Si pꝛoceſſerit vt arbiter. ſ. ſer
uato oꝛdine non rediget᷑ dictũ eius.ad ar⸗
bitrium boni viri. Item nota.ꝙ ſi dicũt
partes. Eligimus eum in arbitrum ſimpli⸗
citer nõ mitelligit᷑ vt arbitratoꝛ electus.ni⸗
ſiex alijs verbis appareat de contraria intẽ
tione.puta quia dixerunt ꝙ poſſit pꝛocede⸗
re non ſeruato oꝛdine iudiciario. Item ſi

dicunt eligimus talem in arbitrato?e velin

bonũ virũ qui determinet queſtiones nras

nõ intelligit᷑ electus arbiter. niſiappareat
exalijs verbis. Item nota ꝙ dictũ arbi

tratoꝛis nunqᷓ; emologat tacciturmtate de
cem dieꝝ.ſed ſi eppᷣſſeillud confirment par
tes.perit exceptio quaſi tranſactionis vłpa

cti.Dictum arbitri pꝛocedentis oꝛdine iu

diciario electi ſine vna emologat᷑. C. dear
bi. l.penul.nec vnqᷓ. et ſi iniquũ ſit. redigit
ad arbitrium boni viri. AItem non mutatur
dictuʒ arbitratoꝛis niſiin modico ledat.ſj.
de op. liler. l. ſi liertus. YVtem dictum arbi⸗
tri non mutatur etiaʒ ſi grauiter ledat.imo
ſipena fuit ꝓmiſſa agitur ad ipſam. C. de ar
bi.l.i. Et ſi non fuit ꝓmiſſa etſupulano in/
ter partes ſit. agitur ad intereſſe. ff. ð arbi..

diem ꝓferre. Et ſi ſimpliciter cõpꝛommſiʒ

—

ſit. et ſententia erpᷣſſe ꝑ partes emolagata
fuerit.vel infra decem dies nulla pars con⸗
tradixerit. oꝛit er ſentẽtia actio et excepio
vt. C. de arbi. l.ne in arbitris. in fi. xe omia
Innocen. Item nota. ꝙ qui iurat ſtare

dicto arbitri ſub pena.enadit peruunium ſol.
uendo penam. dum tñ ante deccendiũ con/

tradixerit.ſi arbitri penale poteſt emologa
ri als iuxramẽtuʒ mutaret obligationẽ. Oñ
etqui tranſegit ſubauramenp ⁊ pena tene

tur pꝛeciſe tranſacnonem ſexuare quia hec
eſt natura raniactionis. OQi autem iu/
raint dare ſtichum aut parinlum tubpena

non pꝛopter lvc tenetur dare ſtichuz.

ſriſetſerti
itodſtnnn

Skirarenat.

giſtacn

rn.non

=ꝛ

ſencicenn

atſalſunte
roucertes
Abterala
lonsweruzi
(Gmomun
Phtencipp
Rengurbn
Onmniiunſ
lenigton⸗
MWeleuta
inatu
Gopolte
ſettonopeet⸗

llumaſanerce,

fwaticute
ſicecöpron
Gnninoeprncn
es Deſunp
ſetvenoſtein
Clſtnnrife
stöonitete
Lusiortarnen
Gerclsrhare
Ulerötgtie
eſkniline
ſtllignc r⸗
Ccencande
inſonvden
untpgertten
l Ponnq
nlamaſe
Pldlicetdien⸗
gengkbi
hunſeggatoris,
Uunſsconceni⸗
ſe Cpötcog

—
S=
—

= =E == = =çũ,“ —

Aiſſcgeſii

Enanatpunte
Rlbengunſ
letſanziznune
enenſieiner
eoldinſe

ſellesnſek oef

une ſende
enautneini
bllpanen de⸗
Uuiri Keſicö

wnd Neſtkco

Se

H. Yenne
NNSrnib
mlgintimntne
mmnnddn
FNESüNTNiN
ndmnmin
feetmrmnnn
unchengim
Kükeikitinn
Reepa Wencwne
una
rm ainnii
mon n Jemmn
marisnän ocne
ünnns Jenm
nntg
non iit niltetet
ne. Eifiminn
macfelman
ni⸗ Entiniid
ortin iinin

N.LrNINNN
inn bend
un Minmkid
iraminuhit
et .
—
W.
taut
peen ,

Capitulũ

Non em̃ videtfur farere de alternatiua ab/

ſolutã.ſed foꝛ tificat ſolñ.hec Pe.de pał. in

qrto. diſtin. xxviij.q.i.argu.i.cõcluſiõe.iiij
Alrbitramentũ latum abſente parte et irre⸗/

quiſita.ᷣm Pe.de verbo. obliga. l. ſiquis ar

bitratu. non valet. Adem Cy. et Bar. Itẽ
ſciendũ ꝙ arbiter non poteſt punire teſtẽ qᷓ
dicit falſum teſtimoniũ coꝛã eo.vel partes

pꝛoducentes falſa inſtrumenta. ſi ſolum ẽ

arbiter vel arbitratoꝛ. et nõ alius iudex ha
bens meruʒz impium. quia et aliqñ in tales

cõpꝛomittitur. Et ẽ ratio.quia punitio ſeu
puniendi poteſtas non eſt mſi per iuriſditio
nem attributa. ſed arbiter vt arbiter caret
omni iuriſditione.quod patet qꝛ ab ei ſen
tentia non appellat.nec ex ea oꝛitur actio
vel executio.vt.l.i.C.d arbi. Iteʒ poteſtas
arbitri eſt ita limitata ꝙ de rebo extra cõpꝛo
minſum et partes cõpꝛomiitẽtes nullo mo
do cognoſcit.ſed teſtis in eũ non cõpꝛomi⸗
ſit. ergo nõ poteſt eũñ punire. NMec obſtat ꝙ

arbitria ſunt redacta inſtar iudicioꝛũ.vt.l.
i. fl. de arbi. quia loc eſt verum q;tum ad ea
Im que cõpꝛomittunt᷑. Sed falſitas teſtis ẽ
omnino extra cauſam ? ꝑpſonas cõpꝛomit

tentes. De ſumptibo tñ poteſt condemnare

licet vvc nõ ſit cõpꝛomiſium expꝛeſſe.quia
caulſa ſumptuũ non eſt extra cauſam et ꝑſo

nas cõpꝛomittẽtes. Sed ſi eſet arbiter ha

bens iuriſdinonem a ſtatuto ciuitatꝭ. vel iu

dex als ⁊ haberet merum impium poſſet pu
mire nõ vt arbiter. ſed vt iudex teſtem depo
nentem ſalſum coꝛam arbitrio punit.C. de
teſti. l.cũ apud.hec Ange. de Peru. Itez
extra eo.i.cum dilectus. dicitux ꝙ arbitri
iudicare non valent niſi de his tm̃ ſuper qui
bus in eos extiterat cõpꝛomiſſum Dbi di⸗

cit gloſa. NHota ꝙ arbitri aſtricta via ince/
dunt. Nam id ſolum venit in arbitrium. de
quo ſcilicet dictuʒ eſt vt veniat.ff. eo.l.ſi cũ
dies. Atem arbiter nõ põt pumre cõtuma⸗

ciam litigatoꝛis.ſcilicet mulctando.ſed in

expenſis condẽnãdo põt.qꝛ cognoſcit dein⸗

tereſſe nec põt cogere. niſi in caſu q̊ habent
de off. deleg. c. ſuſpitiõis. Et hoc eſt verum.
ꝙ non põt punire contumacẽ.niſi cõtume

lis ad loc actum ſit. f. de iudl. 1. ij. Vte arbi⸗/
ter non põt ꝓnunciare.miſi vtraq; parte p
ſente niſi loc inter litigatoꝛes conuenerit.

fr.eo.l. diem. ꝭ. ſiquis. AItem non põt cita⸗
re ꝑtes mſi ad locũ in qquo cõpꝛomiſſnʒ fa⸗

ctum eſt. ff. eo.L. ſi cũ dies. Sufficit tñ ꝙ in
eadem ciuitate in qᷓ factum eſt ↄpꝛomiiuʒ.
citet partes. Itẽ arbiternon põt delegare
arbitriũ f.e.il.i cõpꝛomiſſum. Ateʒ ſanida

tio nõ pꝛeſtat᷑ coꝛã axbitro.qꝛ iufficit pene

Septimũ

ꝓmiſſio. Cũ em̃ partes cõuenerũt ſtare ſen
tẽtie arbitri ſub certa gna. põt peti pena po
ſita ab ea parte q recedit a ſententia qua pe⸗
na ſoluta cogi non poteſt vt tali ſtet ſenten
tie.niſi in cõpꝛonuſſo dictum ſit vt etiã pe
na ſoluta vel nõ ſtet arbitrio nihilominꝰ.
xxvi.q.v.qcunq;. Ber.in glo.ſuꝑ.c.dilecti
eo.ti. Atẽ in arbitrio moꝛa nõ põt purgari.
vbi pᷣſixus eſt dies ab lvĩe.ff.eo.l.celſus.ſe

cus in iudicijs. Atem ſen tẽtia arbitri nõ in

famat.et hoc idẽo qꝛ nõ põt cognoſcere de
crimie qð infamet.ff. eo.l.nõ diſtinguemꝰ.
In his omnibus diſcrepãt arbitria a iudi⸗
eijs. Item et in alio.nam ſi partes renunci
ant apyellationi et pactũ faciunt de nõ rece
dẽdo ab arbitrio nibilominusrecedere pñt
ſoluta pena appoſita. vt dictũ eſt. ſecus cir
ca iudicia.ſed in àbuſdam cõueniunt. qꝛ ꝑ
vtrũq; interrũpii pᷣſcriptio.et q;tum adiu⸗
ramentum de calumnia. Berfr. Item
extra eo. contingit.dicit᷑ generaliter ꝓhibe⸗
mus.ne ſuꝑ rebus ſpñnahbus cõpꝛomittat

in laicuʒ. Obi dicit glo. ꝙ in laicũ de rebus

mere ciuilibo qͥbus nullũ ſpũñale eſt anne xũ

lenept cõpꝛomitti in eccleſiaſticis ſpalibꝰ

rebus ar.hic quia ꝓhibet tm̃ de ſpuůalbo re⸗/

bus. quia qð de vno ꝓhiber de altero con⸗/

cedif᷑.di.xxv.c.q̃lis. Si o cõpꝛomittat᷑ in

laicũ de rebus ſpũalibus non tenet arbitri⸗

um. vt hic. Sed ſi cõpꝛomittat᷑ in clericuam
et laicum ſine auctoꝛitate dem ſuperioꝛis.
etiã ſic non valert. Sed interuemente auto

ritate epiſcopi. non poteſt in laicum tm̃ cõ⸗
pꝛomitti.ſed ſolum auctoꝛitate pape. diſti.

xxxij.pꝛeterx hoc.S.verum.et.ij.q.v.menn
VDnde dico ꝙ laicus nullo modo de rebus
ſpiritualbus iudicare poteſt. nec pꝛincipali
ter nec incidenter Berñ. Atem ſoluitur cõ

pꝛ omiſſum per moꝛtem alterius compꝛo/

mittentis.extra eo.ex parte.et etigʒ ꝑ moꝛ

tem alterius arbitroꝛũ.extra de offi. deleg.

c. vno delegatoꝛum Et loc verum niſi fiat
menno in compꝛomiſſo.ꝙ tranſeat ad he⸗/
redes vtriuſq; partis compꝛomittẽtis. Se
eus in iudicijs.quia illa tranſeunt ad here⸗/

des.etſi de ipſis non fiat mentio. Berñ. Itẽ

cum ab vno de pluribus arbitris vel iuicdici
bus alijs pꝛeſentibus etiam mãdantibus.

ſcripta ſententia recitatur. pꝛo eodem eſt.

acſi ab ommbus eſſet recitata. Opoꝛtet au
tem vt recitans non vtatur verbis ſingu⸗

laris numeri. ſed pluralis dicẽdo Nos ta⸗
les arbitri vłiudices pꝛonunciamus ⁊c. ni

ſi ĩ arbitrꝭ ſuꝑ electiõe.q̃ dʒ fieri ab vno vi
ce oim. ex de ien.⁊ re.iudi.ca.cũ ab vno.li.
vi: Ite nota vᷣm berñ.ex᷑ de offi.oꝛdi.ĩ glo.

in. c. cum ab eccleſiag. ꝙ quilibet platus col

lesgiare eceleſie licet ſubſit epo eſt iuder oꝛ⸗
difiarius. et h iuriſditionẽ cognoſcendi et

excõicandi vt in iſto. c. Et ille platus veſa
cere põt et habet talẽ iuriſditionẽ.qͥ eſt ele⸗
crꝰa collegio ſeu vniuerſitate.extra ð elec.
c.i. Et idem inielligo ſi pficiat᷑ collegio vel
vniuerſitati ab eo qͥ habet adminiſtratiõeʒ

cñ iuriſditione. puta epo Berñ.

De tiiplici modo ꝓcedendi in iudicio.
pꝛimo de modo pꝛocedendi per inquiſitio?
nem. CLapitulum ſeptimum.

cõtra aliquẽ ꝓcedit᷑ tribw mocdls

pꝛincipaliter in iudicijs. videlicʒ

paccuſationẽ. denunciationẽ et inqͥſitionẽ
Et ad accuſationem reùrit᷑ inſcriptio. De

nunciationẽ debet pᷣcedere charitatnua mo⸗
nitio. Inq ſitionẽ debet pᷣcedere clamoſa ĩiſi
nuatio.extra de accu.c.ſuꝑ bis et.c.quali⸗

ter et qñ. HPõt et addi qrtus modus. cũ cri

men.ſ. obijcit᷑t inmodum exceptionis. eo.

ti.c.inquiſitionis.

De inquiſitione F.i.
vicioꝛũ facienda ſic ait Inno.ii.in conci⸗
lio generali. extra de accu.c.qusaliteret qñ.
xebeat pᷣlatus ꝓ cedere ad inrendũ et puni

endũ ſubditoꝛũ exceſſus.ex auctoꝛitatibus

noui et veteris teſtamẽti collegi᷑ euidẽter

ex àbus poſtea ꝓceſſerũt canonice ſanctio
nes. Legit em̃ in euãgelio u.xvi.c. ꝙ vil

licusille qᷓ diffamatus erat apud oñ̃m ſuũ.
quaſi diſſipaſſet bona ipſins. audiuit abeo.
q̃d ̊ audio de te.Redde tationẽ villicatio⸗

nis tue.iam em̃ nõ poteris amplius villica

re. Ei in Beñ. xviij.c. dñs ait. Deſcendam
et videbo.vtrũ clamoꝛẽ qͥ venit adme ope

cõpleuerint.Ex qͥbus autoꝛitatibo manife
ſte ꝓbat.ꝙ nõ ſolũ cũ ſubditꝰ. verũetiã cñ
pꝛelatus excedit.ſi ꝑ clamoꝛẽ ⁊ famã ad au

res ſuꝑioꝛis ꝑuenerit.nõ qdeʒ a maliuolis
et maledictis.ſed a ꝓuidis.nec ſemel tm̃.ſʒ
ſepe.qð clamoꝛ innuit.⁊ diffamatio mani
feſtat.debet coꝛã eccleſie ſenioꝛibꝰ veritateʒ
diligentius ꝑſcrutari.vt ſirei popoſcerit q̃li⸗
tas.canomica diſtrictio culpam feriat velin
q̃ntis.non tñ idẽ ſit actoꝛ et iudex.ſed q̃ſi de

nunciãte fama vel deferente clamoꝛe officij
ſui debitũ exequat᷑.licet autem loc ſit obſer
uandũ in ſubditis. diligentius tñ obſeruã/
dum eſt in pᷣlans.qui quaſñi ſignũ poſin ſunt
ad ſagittam. qꝛ non ponunt oibus cõplace

re. cum ex officio ſuo teneant᷑ nõ ſolñ argu
ere ſed etiã increpare.qñũq; etiã intetdũ ſu⸗

ſpndere nonnunc; vo ligare frequenter

odiũ multoꝝ incurrũt.et inſidias patiunt·

Et iõ ſancti patres pꝛoni deſtatuerũt. vtac
cuſatio pᷣlatoꝛñ nõ facile admittat. ne con
cuſſis colũnis coꝛruat edificiuʒ niſi diligẽs
adhibeat᷑ cautela ꝑ quã non ſoluʒ falſe.ſed
etiã maligne criminationi ianua pᷣcludar.
Herũ ita voluerũt ꝓuidere pᷣlatis. ne cri/
minaretf iniuſte.vt tñ cauerẽt.ne delinque⸗/
rent inſolẽter ↄ moꝛbũ vtrũq; ↄgruã medi
cinã inuenientes. Hota ſᷣm Ange epu
ſio. O inqͥſitionũ alia generalis alia ſpeliaj⸗
lis.Et generalis diuiditur in qtuoꝛ ſpecies
Pꝛima eſt generalis quo ad delicta etq̃ad
pſonas.vt cũ pꝛeſes inquirit. ſi ſint hoĩes
facinoꝛoſi pena disni. ð hac loquit ler cõ
gruit.ff. offi.pᷣſi.ad.l.iuli.repę Auedã ve
ro eſt inqſitio generalis ad perſonas. ſed
ſpãlis q̊ ad delicta. vt cũ pᷣſes inquirit con
tra illos qui Titiũ occiderũt, Et de hac lo)
quit᷑ lex mãdatis.ft.de condi.ob tur.cauſaʒ.
Quedaã eſt generalis quo ad vlicta.ſed ſx
cialis qᷓ ad pſonas. vt cum inqͥrit ꝑ viſita⸗
toꝛem eccleſie cõtra ꝑſonas exiſtetes in ec

cleſia ad inueſtigandum ⁊ puniendũ crimẽ

per aliquẽ eoꝛũ cõmiſſum p quod delet mo
naſterium reſfoꝛmari in aliquo. De bac lo/

.

quit᷑.c.ꝑ inquiſitionẽ.extra de accu. Qñq;
tamen eſt inquiſitio generalis quo ad ꝑſo⸗
nas de neceſſitate.vt cum inquiritur de ali
quo maleficio contra cinitateʒ et homines
ulius.nec ſunt lomines ſpeciſicandi.de hac
loqui poteſt.C.de mono...i.Specialis autẽ
inquiſitio quo ad perſonas et delicta eſt. vt
cum de certo et limitato delicto pᷣſes ſeu pᷣ⸗
latus inqͥrit cõtra cextã et limitatãpſonaʒ.
De hacloquit᷑ lex ea qͥdem.C. de gcon.
De foꝛmis dictandis in hmõi inquiſitioni
bus. Foꝛma inq ſitionis generalis quo ad
perionas.ſpecialis quo ad delicta hmõi eſt.
Pec eſt inquiſitio que fit. et fieri intendit
p. A. poteſtatem. et. M.eius iudicẽ malefici
oꝛum ex eoꝝ ⁊ cinuſcunq; eoꝛũ offitio arbi
trio ⁊ balia contra omnes ⁊ ſingulos illos
q̃ tali loco et tꝑe Cicium occiderunt. etoc
cidenubo pᷣſtiterũt aurilium. cõſiliu vel fa/
uoꝛem. Hec foꝛma ſumit᷑ ex dictis Innot.
Foꝛma inqſinonis generalis. quo ad deli
cta. ipecialis quo ad ꝑſonas eſt ialis Hec
eſt inquiſino que ſit et fieri intẽcht per. N.

—

ſindicu. ⁊ ſindicatoꝛẽ elecſi er anumptũ p

cõmune Perui ij ad ſindicandu.A. olim w

teſtatẽ dicte ciuitat ꝭ p iex menboi elapnis

*

nchvans a7:5ocʒa ſingulos iuos iudices

Voafnlie
hinliſnie
ico tgelle
feſtaseld
omgſu
otkicene
s4e Ooln
ſones batate
ſaauis.auät
(nfie de
ti dili
Connance⸗
Vetunn
nchüſo
elitoͤſuenst
zcenoine
(ſos ſtost
ao ſecin

πnAe/
—-à S=

Anenonin
lhoͤnene⸗
Nihsentonee

N, aen

olllonblenf

Cönnens⸗,

leleotonns
iſemnsii
icnrcinzen
Cllnfterens
WMaenagt
ſonnieklein
Uoennnure
Mwcireunt
Ctinmfine
ipunttcvn
Mlnuneratnun
lſannndo.
ſegaoadſon

=

tocuiſe

☛2

0Eltalsann
Weinscötratal
ſcüentia
ſalliereteſeren
Palalglet
gankspetgon
Nbemenil
mangnti a
hunletntitneh
etipphſteti,
Mbonenicön

s

g.
n es ſaſen
S

Mnnöken

noni ingenak
enin
õ
nadis. 15 N
Md Eerlsnn
Tü adnit
mmidnst emdt
Gckenmisond
Adktniſreren
Anerdantuis
ð
eteie
AridONNiNN
necirrne
s dilan i

2 CahsNn,
inggniinnfrn
— ee
N (ON SIM

4 R 6

15 4

1 mnaintte

CLapitulũ Septimũ

dnnn notarios. milites, wmicellos. bexruarios.
. 4 .

et familiã vniuerſam dicti olim poteſtatis

In eo. de eo. ei ſuꝑ eo. ꝙ ad aures dicii ſin
cicatoꝛis pluries puenit. ꝙ dictus. A. olis

poteſtas et dicti eius iudices.mihites.nota

rij.domncelli. berruarij. in dici? in dicto pal
latio reſidentie eoꝝ poſito infra tales confi
nes ⁊c.OJultas diuerſas et varias extoꝛ⸗
ſiones. baraterias.furta et falſitates cõmi
ſerunt. Et dictus dñs ptãs nõ tenuit tora,z
familiã. quã tenere tebuit ᷣm foꝛmam ele/
ctionis de eo facte. Et ꝙ dict“ dñs poteſtas
⁊ dicti dñi iudices multos abſoluerunt cõ
demnandos. et multos innocẽtes cõgem⸗
uerunt.qͥ debuerũt abſolui. nec vnerũt ad

banchũ ſolitũ ꝓ iure reddendo lvꝛis debitꝭ

et cõſuetis m foꝛmã electionis pᷣdicte. Et
p̃ᷣdicta oĩa cõmiſſa ⁊ ꝑpetrata fuerunt ꝑ di
ctos ſuos nominatos.in locis pᷣdictis.et p
Qicto ſpe cõtra foꝛmã iuris ſtatutoꝝ.et oꝛ
dinationũ dicti cõis. Suꝑ qbus oĩbo ſin⸗/
gulis cõnexis et dependennbo ab eiſdẽ ⁊ pe/
nitus extraneis. dictus ſindicatoꝛ inqͥrit et
intendit ꝓcedere ⁊ cõdẽnare.⁊ punire reꝑ
tos culpabiles. ᷣm foꝛmã iuris et ſtatutoꝝ
dicti cõmunis. Hanc foꝛmꝗ appꝛobat con
ſuetudo totius Ytalie.hec foꝛma vbiq ſer
uat᷑. Inuentis aũt malefactoꝛibo ſpãlibus
fit inq ſitio cõtra eos ſpecials. Et ex iſta ſe/
cunda inqͥ ſitione ad cõdemnanone deueni
tur. nõ ex pꝛima.vt notatur in dicto.ſ.bone

memoꝛie. Etoẽs teſtes qui in pꝛima mqſi⸗

none exgminan fuerunt. examin ari debent
wſtmodũ in ſecunda.qꝛ aliter ex pꝛimis at

teſtatiomibo inqͥ ſitus damnari nõ põt cũ te⸗
ſtes dewſuerint.eo nõ citato.et ſic teſtimo
niũ eoꝛum erat null in eius piudiqauʒ. C.

de teſti.l.ſi quando. Hmõi foꝛma inqͥntõis
ſpãlis.quo ad pſonas.et quo ad loca ẽ lec.
Inqͥ ſitio quã faciunt ſeu facere intendunt
ptãs. HM. talis ciuitatis et iudex maleficio/

rum eius cõtra talem. In eo. de eo. et ſuper

eo.ꝙ fama publica pᷣcedente. ⁊ clamoſa in

ſinuatione referente. nõ qindem a maliuo
lis et ſuſpectis.ſed ab honeſtis ⁊ fidedignis

ad aures pᷣdictoꝛuʒ ꝑuenit.ꝙ dictus Ciciꝰ

loc anno de mẽſe Oaij dicti anni arma⸗
tus cum quodã cultello de ferro.quẽ euagi
natũ et nudũ tenebat in manu woloſe ſcien
ter ⁊ appenſate aio etintentione infraſcri⸗
ptũ vmicidiñ cõmittenq ſpũ dy abolico.et
deum pᷣ oculis eöᷣ̊ habendo. ſed humam ge
neris immicũ.fecit impetum iniultuma ag
greſummouedo ſe de loco ad locũ in ⁊ cõ/⸗
tra pſonaʒ. H. et ipm vulnerauit in capite
dicti.N.cũ dicto cultello.vna ꝑcuſſione ⁊

vulnere ex qua pꝑcuſſione dictus. H.incõ⸗/
tinenti moꝛtuus eſt. &tpᷣdicta oimnia com
miſſa et pvetrata fuerunt ꝑ ipᷣm. N. in pſo:
nã dicti. N. tpe ſupꝛadicto.anĩo et intetio
ne pᷣdiectis in ciuitate Peruſij.tali loco ꝓpe-
tales cõfines. contra foꝛmã iuris ſtatutoꝝ
oꝛdinaniõis dicte ciuitans. Hac aũt foꝛn
mã ꝓbat.l.libelloꝝ. ff. de accuia. quã obſer⸗
uat pꝛactica. Ideo aũt ponit᷑ locus et tſpᷣus
quia hec ſunt de ſubſtantia inqͥ ſitiõis.ſicut
ei de ſubſtãtia accuſatonis. Adeo pom᷑ fa⸗
ma publica pᷣcedente.quia fama loco accu⸗
ſanionis ſuccedit. Oñ niſi pᷣcedat nõ debet

inquiri.extra de gccuſa.c.cum opoꝛteat.⁊.c.

qualiter et qñ. Ideo dicit᷑ a fidedignis. qꝛ
ſi non ſunt fidedigni facientes famã. ſed iu
ſpe ti.mahicioſi.vel maliuoh.ex eoꝛuʒ ſama
nõ delet ad inqͥ ſinonẽ pcedi. vt in dicto. c.
qliteret qñ. hodie tñ Peruſijde cõſuetucſe
non ſeruat.qꝛ pars nunq; petit copiã fame

ſibi dari.eo ꝙ ex foꝛma ſtatutoꝛũ põt de oĩ

crimine inquiri. Oñ in dieta ciuitate inqui
ſitio eſt auxiliũ regłare ſicut accuſano. eſ
ſante ſtatuto ⁊ conſuetudine.bene ponet xe

ti copia dieta.Si fieret inqͥſinio de alijs cri⸗

minib buſcunq; a ſimili debet fieri 'm ea
que cõcurrunt ad actꝰ illos expꝛimẽtia ma

.

leficium ſiue delicã.

In quibus cau Fal.
ſis poſſit fieri in quiſñtio.ᷣlnge. de Peruſio
circa hoc ponit varias opiniones.et pꝛimo
opinio.glo.iuris ciuilis dicit in.S.ſi publi⸗
co. ꝙ non põt fieri inquiſitio niſi in his ca
ſibus. Dꝛimo rõne iniurie illate pᷣſ biteris
aut eoꝝ mimiſtcis etiã in loco occulto eriſtẽ
tibus.vt in.l.ſiquis in hoc genus.C. de epi.
et cler. Secundus caſus in crimine iuſpecti
tutoꝛis.l.iiij.S.pᷣterea.ff.de ſuſpe.tu.Cereiꝰ

in charta falſa ꝓducta coꝛã iudice.l.iulbemꝰ

C. de ꝓba. Quarto in falſo teſte. C. de falſ.
I. vbi.Quint in crimine notoꝛio.l.ea qde

C.de ꝓba. Se xtꝰin caſibo notatꝭ) in dicto.

ſi pubhico. Zllia opi.dicit.ꝙ licʒ H̊ vrũ nit
de iure. de ↄſuetudine tñ de quohbet crumie

põt inquiri fama publica pꝛecedẽete.et cla⸗

moſa inſinuatõe referete. Et ita refert Al.
de Badino. Sʒ opi. glo.pꝛimo poſitã ange.

repꝛobat in voc ꝙ dicit im̃ in dictis canbꝰ

woſſe inqͥri ⁊ nõ in alijs, ponit emet ipſe an⸗

os caſus in quibo pᷣt inqri.ſcʒ ↄtra oein ſa⸗
crilegu. latronẽ. plagiarin.i. uij. 5. madatz;
ff. ad.l.iul. pecuł. Itẽ cõtra faciente ledino

2

ne in cimtate. in aute. de mada. pꝛin J. nna.
Ite videt poſſe inqri reguluriter ↄtra oem
malum lomiem. l.congruit. R de ofti. pꝛeli.

Litulus

MHicox. de Macta in quadã ſua diſputa,

tione recedens ab illa opi. glo. ponit ſex ca/

ſus in bus poteſt indſitio feri. quos Bar.

ſibi aſſumit ꝓ regulis in dicto. 5. ſi publico

quoꝝ pꝛimus eſt ad denunciationẽ ofticia⸗
lis.ſ.publici ad hoc deputati. vt cum per ſta

tutum deputant᷑ in comitatu officiales. ne

maleficia cõmittant.vt.l.diuus.ff. de cuſt.

reox. Scðus poteſt inquiri ꝓpter pᷣceden/⸗

—

tẽ incidentẽ ↄgnitionẽ.vt in falſo teſte. C.

e teſtibi.l.nullũ.Cercius ꝓptex pᷣcedentẽ
generalẽ inqſitionẽ. als fruſtra fieret.l.con
gruit. ff. de offi. pſi. Opoꝛtet tñ inuento ma⸗
lefactoꝛe.fieri circa eũ ſvecialẽ inqiiſinõeʒ
ad hoc vt cõdẽnari pomit.Quartus vbi ma
leficium coꝛã iudice cõmittit᷑.vt falſa char
ta.C. de ꝓbati.l. iubemus. Quintus ꝓpier
atrocitatẽ criminis et iniuria facta clericis
vt in.l.ſiquis in hvc genus.C. de epi.et cle.
Sextus ꝓpter criminis notoꝛietatẽ.vt di⸗
cta.l. ea. Addit Bar. ſeptimũ. vbicunq; ſine
metu calũnie ex ſine ſolenmitate inſcriptio
nis ꝓcedit accuſatio.ibi etiam põt inquiri
qð ꝓbat pꝑ rationes. Sed iſtud ſeptimũ re

pꝛobat Ainge.a addit aliũ caſum.i.in crimi
ne ſuſpecti tutoꝛis. Alioꝝ opim. eſt ꝙ du

plex eſt inq̃ſitio. Ona q̃ pꝛincipaliter nt /
pter ſe ex officio iudicis nobih. Alia mercẽ
naria ſeu incidens.que fit ex officio iudicis
mercẽnario ſeu incidenter. Et pꝛima inqͥſi
tio fit tribus modis. Pꝛimo quãdo ꝑ famã
imploꝛat᷑.vt in.l.inſinuas. C. de off. xec. ꝓ
uin. Nam fama tenet locũ accuſatoꝛis. vt
in.c.qualiter ⁊ qñ.de accu.Scðo qñ ꝑꝓmo
toꝛẽ ꝓuocatf᷑.extra de accu.c.cum opoꝛteat.

Tercio qñ ꝑ publicã denuncianonẽ excitat
l.ea qͥdẽ.C. de accu.Et ſubdit Ange. lvꝛuʒ

opi.iure canonico credo verã.quo iure in⸗
q̃ſitio eſt remediũ oꝛdinariuʒ. extra de ſen.
excõ.c.cñ deſideres.Sʒ iurxe ciuili ex ſola ſa
ma nõ inqrif. Demũ ipſe Ange. ponit ſu
am determinationẽ ꝑ diſtincnonem. Dicit

em̃ ꝙ inquiſitio fit duabus de cauſis.qꝛ aut

ad pꝛiuatã vtiltatẽ pꝛincipaliter. Aut ad
publicã. Ad pꝛiuatã aũt vtilitatẽ regularxi⸗
ter non fit inqͥ ſitio.quia qᷓ in iudicio agunt᷑
ad ꝑtis poſtulatione agenda ſunt. nõ ex of⸗
ficio.ff.d iudi.l.qͥ ſemel. Fallit hoc in caſib⸗
ſcilicet ſuſpecti tutoꝛis.q̃ ad vtilitatẽ pupil
li inqᷣrit᷑ nemine poſtulãte.Et in datiõe tu⸗
toꝛis qͥ dari põt ex officio nemine pꝑetente.

AItem et cenſitoꝛ poteſt ad vnilitatẽ pꝛiua⸗

tam inquirere. Itẽ ⁊ pᷣtoꝛ inquirit contra

executoꝛes publicos ad pꝛiuatã vtilitatem
ne interim tributis et alijs vexent᷑ vexatiõi
bus. vt in auten. de manda. pꝛin. S. coges.

keonus

Item epus in cauſa vſurarũ inquiritↄtra
vſurariũ.vt vſuras pꝛiliato reſtituat. vt de
iureiuran. c. ad noſtrã. Si ad publicã vnli
tatẽ fit inquiſitio.tunc aũt in cauſis ciuili
bus. aut in criminalibꝰ. Si in ciuſnbyregu⸗/
la eſt ꝙ in ommb cauſis mere ciuilib ⁊ nſu
merarxijs pꝛincipaliter vtilitateʒ reipublice
concernẽtib poteſt pꝛocedi ꝑ inqſitionem.
vt. C. de bo. w.l. ſi qs. In cauſis vo crim/
nahibus o quatuoꝛ regulas.quaruʒ pꝛime
tres ſunt affirmatiue.qrta negatiua. Pꝛi
ma regula eſt. ꝙ vbicunq; crimẽ eſt tale. q/
accuſando iuris ſolẽnitas relaxat.de illo w
teſt inquiri. ꝓbat᷑ lec regła.C. e accu.l.eg.
VHunde qꝛ cũ ꝓcedit ꝑ accuſationẽ.in mult,;
ſolennitas iuris relarat᷑.ideo deeo põt ind

rni.quod etiã notat Innocẽ.in.c.veſtra. de

coha.cle.⁊ muli.Et inde eſt ꝙ ad denuncia
tionẽ publici oficialis põt inquiri.qꝛ ꝑ ta
lem denũciationẽ fit crimẽ notoꝛiũ.Scda
regula eſt ꝙ vbicunq; cõmitit᷑ crimen coꝛi”i
iudice.ita ꝙ offendat᷑ pars vel udicis ma
ieſtas põt inùri de eo. ꝓbaf vc.C. de teſit.
l.nullũ. Nnde ſi quis coꝛ am iudice pdnett
falſum teſtem vel vtit᷑ falſo inſtro.qꝛ ofen
dit aures iudicis merito ꝓpteroffenſam in abn
1 Mte R

2

dicis maieſtatis ⁊ ꝑtis pᷣtã eũ inqrere.er

cia regula eſt. vbicun crimẽ eſt e atro;

cioꝛib ſama publica pᷣcedẽte a fidedigmis

põt inàᷣri. ꝓbat᷑ hoc. l. nij.. mandatis. f. ad
l.iuli.pẽcu.video em in iſtis actionibo iuns

ſolennitatem relaxari.ergo poterit inqiun.
Intereſt em̃ reipu.atrotioꝛa delicta punin
vt ꝓuincia malis lvibo purgata peccata re⸗
maneat Et reputat inter atrotioꝛa miuna

que fit clericꝭ.vt.C. de epiſ.et cle.l.ſi’quis in
locgenus.QAuarta regula eſtneganua.i-
in his caſibo exceptis nõ põt in criminali bꝰ-

cauſisreqͥri. ꝓbat᷑ lvc ꝑ.l.xeſcripto.j.ſiqᷣs

accuſatus.ſi.de mu.et ſvno. Hoc videt in/
telligendũ qñ iudex inqrit ad qnunciatöe,z
et inſtantiã alterius.nõ aũt ex mero ofiso

ſuo lhoc agit. vel intelligendũ hoc de mre eiui

li.ſecus de iure canonico.quia pᷣt et in alis

caſib inqͥri ⁊ ita pꝛacticat.qð etiamn decla⸗

raf in. 5.ſequẽti. DPoteſt aũt inqͥſino impun
gnari ſemꝑ cum in aliq eoꝝ q̃ſunt de ſubſtã
ria inq̃ſitionis deſicit.ſicut accuſatio.cũ de⸗
fectus ſit in ſubſtantialibo.Et tunc ex hmoi
defectu ſubſtantialiũ nõ poſſet ꝓcech ad cõö ni

demnationẽ. qð verũ eſt niſinqſitus ſit cõ

feſſus crimẽ vel opponat talẽ vefectũ ſub

ſtantialiũ. Ma ex inq ſitõe cefieiente in ſub
ſtantialibo cõtra cõfeſſum crimẽ.non oppo
nentem defectum ſubſtantialiũ põr ſeq con
demnano.vt expᷣne dr.c.de cõfeiſ.li. vi.

Ptſe

Urerpenee

otanſtoni,

Citrnsdn⸗
ſͤtetfröſfna
riſcenan

eamti vſuut

Elpbnalſe
Nitere,anige⸗
ticitonif
acenter
liͤrerenecen
Kols Prat
nhlomc
Piuncon
ſawerime
ſioniEtpr⸗
Mnos en
Aleriz. G
pitxlitea
Ganluli
Nnipiucſili

(lgennenn

Ungpo iuhce

erenceſt,n
ſhmrinua

Cflerisacrrbſie

nlmmkprton
lſcliectcchrüe
Pandinnun
noneptimnet
nipmimin
yumnmni nt
utnminnten.
Annitatrie
Enuoisttult
UIgnüriretn
in oeorieten
Nllri. Irc

rniſneſt

Phennsquogd
nnauninn
Penetenten,

rigocrea
nindeun
droren

Wead
utene

aer
eine
fkplanon u

ſhon nin

–
17/
2
= =☛ä
— —
☛

=
— =—

tüneti
Müsner ch
—
ireminne,
is Fanife
Kare⸗ a
HZMZM
tengn,
unsſolennustchni
huirenfle
iedrganimnti,
unstrimriicende
lwwtnr Fmnginit
nuln Eintterte
MNRNMaimenor
nueſt emmzni
Euma etnieiltte
n. pbai Nli un
m. icitt
MeürpeANN

— =

=☛
—–

urmiee

ℳ
sQOnegnine.

vin de n
giten n
1
Aernnwstis Nn
gmiaennsniin

* nrlen 1

vte OANNAN.

4 ATTEN Ml

„**

1

Capitulũu

De ſubſtantiali Fiii.
bus inquiſitionis.dicit Ange. ꝙ qnq; ſunt
neceſſarig. Pꝛimũ eſt ex parte iudicis in
qmirentis. loc eſt ꝙ ſit cõpetens iudex. al?
nõ tenet inq ſitio. vt de re.in. ea qᷓ fiunt. hbᷣ.
vi. Dbi ſcienduz Fm ipm. & in cauſis meri
imrij. vt ſunt criminales cauſe. ſolus iu⸗
derhabens merũ imꝑium poteſt pꝛincipalr
inqrere. quia eins negocij ſolus ipſe habet

7 .

iuruditionẽ. ff. de iuriſd

ſnèrere de cauſis meri imperij. C. de teſti. l.
nullũ Dt cũ teſt deponit falſuz coꝛa iudice
cunlium cãn. et non babente meru imperiũ

NMaã tunc rõne incidentis cognitionis can/
ſa meri imperij deuoluta eſt adſuam iuriſdi
inqrens inq ſituʒ. m
aliquos pena ertraoꝛ dinarig. Sm alios oꝛ/
dinaria. Sed bic notandũ. ꝙ ſi clericꝰ de
ponit falſu: coꝛã laico q;uis ĩ hoc caſu gloſ.
in dicta.l.nullũ.⁊ m Cx. clericus poſſit pu
miri p indicẽ laicũ.Ray.contrariñ dicit per

tionẽ.Et punit talis i

——

c. ſi diligenti. extra de fo. cõpe. Ei iu re dez
antiquo ciuili glo.et eam ſequẽtes veru di

cunt. ſed iure canomco Ray. verũ dicit. et
ſic tenendũ eſt. vr. C. de epi.et cle.et in au⸗
ten. ſtatuimus. In cauſis vo ciuilibo 2 pe⸗

cumarijs ad publicaz vnlitate ſpectäãtihus

inquirere poteſt omnis iudex. ad (uius iu⸗
riſditionẽ omciũ et cognitionẽ talis cauſa
ſpectat.Ad pꝛiuatã aũt vtilitatem.vt ad re
mouendũ tutoꝛẽ vl curatoꝛem. tanq; ſu⸗
ſpectũ rome pᷣtoꝛ inqͥrit vel ſubdelegatus.

in pꝛouincia pconſul.E&t cũ lodie poteſta/
tes terrarũ in terra.quã regunt teneãt lo/⸗

cum pꝛeſidis. coꝛã eis agẽda eſt queſtio ſu⸗
ſpecti tutoꝛis et ad inrendũ vᷣo cotra vſu
rariũ.vt vſurã reſtituat poſſunt inqᷣrere oꝛ⸗
dinarij locoꝛũ et eoꝛum vicarij.vt de vſurʒ

cad noſtrjã. Srdm q reqmirit q eſt er
parte inqͥſiti eſt vt ſit de iuriſditione iudicJ
inqrentis quo ad iſtum articulũ.als nõ poſ
ſet conia ipᷣm inquirere.extra de ſo.cõpꝑe. ſi

diligenti.et auten. ſtatuimus de epiſ.et cle.

.Cerciũ quod requirit eſt ex parte cauſe

ſeu matene de qua inqrit᷑ qð ꝓ tanto dicit᷑.

quia non ſemꝑ in omni negocio põt ꝓcedi

p inquiſitionẽ.ſed tm̃ in q buſdam.d q bus

dittũ eſt in. 5. pcedenti. Quartũ qdreꝗ
dr ꝓtanto. quiæfama publica. et clamoſa

inſinuano a ſidedignis ꝓcedens. incitat in
dices ad inqͥrendũ. adeo ꝙ inquiſitio fieri
non põt.niſi pcedat diffamatio a viris ho⸗

li. om. iudic. l. iubere.
Incidenter aut iuder ciuiliũ cauſax poteſt

mel ſed pluries. ⁊ ꝙ ſit tanta ꝙ ſcandalum
generet.nec tolerari poſſʒz ſine piculo.vt in
c.qualiter etquãdo.in fi. de accuſa. Poc titi
fallit in certis caſib. Oꝛimo vbi inrir ad
remortionẽ prelatoꝝ regulariũ. quia tũc nõ
eſt necenſe. ꝙ diſtamatio ſit tanta ꝙ ſine i
culo vitari non poſſit.vel ꝙ ſcandalũ gene⸗
ret.Et eſt rõ.qꝛ tales facilius remouent᷑ ab
officijs ſuis. vt in dicto. c.qualiter. de accu.
Item fallit vbi inqͥ ſitio fit pᷣſente ꝑte ⁊ nõ
apponente ſe diffamatũ non eſſe. vel diſta/
mationẽ pᷣceſſiſſe non legitime. vt de accuſ.
c.ij. li.vi. IAtem fallit vbi inquiſitio foꝛma
tur contra confeſſum crimen. c.i.de confeſ.
li. vi. YItem fallit in inquiſitione generali 3
