tionem peccan. dun ſceʒ pʒna vmus redundar

in om̃es quaſi oẽs ſint vnũ coꝛpus exemplun
de peccato Elclvꝛ. Joſue. vij. te vt dicit 2

tianus. xxiij.q.v. §. vlti. aliqñ deus pumir ma⸗

los ꝑ legitimã ptãtem gerentes ex mandato

ſuo.et ſicũ merito punientiũ.ſicut puniuit pec

cata Chananeop p ppłm ſun. aliqñ punit etſi

P plos ſuo iuſſi exciratos.ð non iñ intencẽtes
deo cõſequi ſʒ ſue ſanſfacere cupiditati. ideo

cum ſui damnatõe.ſicut punit ꝓpłm ſuũ p alie
nigenas Quacũq; aũt de canſa quis puniatur
ſi nõ ſuſtinet patiẽter penas. ſunt flagella non
ad ſanſfacrionẽ ſʒ ad vindiciã tm̃.i.punitionẽ.
iuxta illud Heur.xxxij Isgnis ſcz vene tpalis
ſuccenſis eſt in furoꝛe meo.i.
debit vſi ad inferni nouiſſima.i.vincicta hic
incipiet ⁊ ardebit vſq; adertremã damnartõʒ

vt exponit Aug. de peni. Olſt. iiij. S. autoꝛitas.

*

ſcðᷣa ſcðe.q.(viij.DPꝛimo qͥdẽ inquantũ vnus

hõ taliter eſt res alterius ⁊ ita in penã eius ⁊
ipſe punitur.ſicut filij ᷣm coꝛpus ſunt quedaʒ
res pr̃is.et ſerui ⁊ aialia res vſji e ſic filij pu
niuntur qñq; ꝓ parentibi.ſicut fi
adulterio OHauid moꝛtuus fiiit q;citius.et aia⸗
lia Amalechitaꝝ iuſſa ſunt interfici.q;uis ⁊ in
bmõi ſi rõ miſtica.vt habetur. i.q. iij. 5. paruu

lius natus ex

tex. et glo. ſummaria

Sed ſi patienter ſerãtur ipᷣa ffagella ⁊ ſit pan⸗
ens in ſtatu gfe hʒʒ locum ſanſfacrõis. vt dicir

Cho. in. iij. etiã ſiquis pumretura iudice pꝛo

pter maleficiũ ↄmiſſum ⁊ hmmõi plus ⁊ minus
ſᷣ̃m deuotõneʒ patieẽtis qualitatẽ criminis.
moꝛs aui naturalis cum fit vltimũ ternbilinʒ
nõ tñ eſt ſatiſfactoꝛia.qꝛ p natura inoliutin pe
nam oꝛiginalis peccan.ſʒ moꝛs violenta enã

ſi quis eam meruit eſt ſaniffactoꝛia ſi patien/

ter ſuſtineatur ꝛ in gra. Clv. in. uiſ.

— „ C
Sciendum etiaʒ q; O.iij.
ꝑeccata dimiſſa a deo nunq;ᷓ redeunt p culpaʒ
ſequentẽ neaquo ad penã. vt quidã direrunt.
nec etiã in aliquo genere peccati pᷣm opi.quo⸗
runcdam qui hoc oixerũt ꝓpter peccatũ ſequẽs
odij vel apoſtaſie wel ↄtemptus ↄfeſſ onis vel
pꝑnitentie.vñ pſus. Fratres odit. apoſtata ſit
ſpernitq; ſateri. Peniunſſe piget.pꝛiſtina cul⸗
pa redit.Que opi.ponũtur de pem. diſt. iiij. in
reuertũtur tm̃ quantũ
ad quendã grauatõi effectũ ᷣm CIv. in. iij.
di.xxij. exeo videlice eqũñs peccatũ poſt re⸗
miſſionẽ pcedentiñ hʒ quand defoꝛmitatẽ in
gratitudinis ꝓpter bũficium perceptũ remiſſi
onis,.vñ grauius redditur ipſiim peccatuʒ q; ſj

„* aſeſticol

—.—.

ꝛe meo.i.in punitõe.et ar

ſekute
incznfertur

cogit

ſogitortin
in üte
ſier rſti
genndictoottcen
titſctproytfil
tinchcnoſtut⸗
ſescunlanonit
eecvamoeener⸗
pen mocsſvech
ſnaerlowertpe,
Cünaueterenen,
Ctengveſtillar

inſnt. ge vice

ſattiosum

Müͤnr ſöſceran

Ciketaenoguan
reeniczlter
dönwer
Klvmmmindcznn
Peinanſeuphra
derazd
Müi Cero,

AMsſiferunqun
UINTöcapitep

(lexiiacapite
mneſtpponi
safigtinge
flidinrnig non
Minr Qino⸗
Muignocusvel
uruspnmän
iſttvolennal
Meeſofnn
Mlnlanoge
Mulecziere⸗
fpeſto
inaenn
nmnmnſe⸗

niſſennur

ſideiſkragghnn
mnenosninsee
ſetiidenin
Eummneblaref

O

Capitu lun

eſſet ſine tali defoꝛmitate ingrafitydinisnon
tñ ꝙ talis aggrauatio er illa circũſfantia ſaciat
peccatuʒ illud vignũ tanta pena quãta digna

erãt oĩa dimiſſa.et ſic p iſtĩ modũ aggrauatõ⸗
nis dicũtur peccata dimiſſaredire. vt ſonare
videntur auctoꝛitates plures ſanctoꝝ que ha⸗
bentur de ve. di. iin. in pꝛin.

In foꝛo bumano .iiij.

ſiue ſeculari ſiue eccleſiaſtico p culpã tm̃ men

tali nunq; infertur pena. vñ dicit lex canoni/

GnNn , zata de pe. di. i. cogitatõis penã nemo patiatur

Wanngeh
—
feen
enrzernee

niſngnn

fü if miaf
Mrßfnenans
echni ac
mmugnite⸗
Nigunn
nsinſtin
narininm
dener
wemmimn,
iiſun
Ppa ſaelnin
ſinſzaöann
mmrewraper
1hröphnmn
Ipinimmt
nosrmuc
ſfnorniee

CDhn“

ine
iremn,
lmminm
n,
ni ais
Piitet
rwoar inft
anpſul
mümmmigan
iinin.ni⸗
anipn
i rinnia/
reyien
nuni

cum. ſ. eſt ↄtẽta cogitano terminis ſuis.o ccul/
t eni cognitoꝛ ⁊ iudex eſt deus di.xxxij.erube
ſe Culpa aũt exterioꝛ variatur quadru/⸗

* pliciter. qꝛ cõſiſtit in facto. vt furta et cedes.
aut in dicto.vt cõuicia ⁊ inique aduocatõnes.

aut in ſcripto vt falſa inſtra vel famoſi libelli.
aut in cõſilio ſicut ↄiuratões vel cũ quiseſt cõ
ſcius cum latronib ⁊ ſuadet vel fauet eis.Et
lec quatuoꝛ genera culpaꝝoſideranda ſunt ſe⸗
ptem modis ſiue circũſtantis.ſ.ex cauſa.exꝑ
ſona. ex loco.ex tꝑe.ex facti qualitate. ex facti
quãtitate.et ex euentu. Pꝛimo ex cauſa ſicut
verberaque ſi illata ſunt a mr̃e velparente im
punita ſunt. qꝛ videntur facta emendatõnis
cauſa ⁊ aĩo.ſʒ cum fiunt ꝑ iram ab ertra certe

puniũtur. Cõſideranda eſt ſcᷣa ꝑſona ⁊ illius

qui fecit et eius qua paſſus eſt.aliter enĩ puni⸗
untur ſerui q; liberi. aliter qui ↄtra dñm vel pa
rentes qᷓ; qui ↄtra extraneũ.aliter qui ↄtra cõ
ſtitutum in dignitate ſiue rectoꝛẽ q; qui cõtra
pꝛiuatũ ſeu pꝛiuatã pſonã.ꝑtinet etiã ad hanc
ↄſideratõʒ de ꝑpſona etas facientis et patietis

iniuriã. Lercio ↄſideranduseſt locus. nã ideʒ

actus ſi fiet in quolibet loco ⁊ nõ ſacro erit fur
tum ⁊ nõ capite pumendũ.ſi in eccleſia erit ſa

crilegiũ ⁊ capite puniendũ. Quarto ↄſideran

dum eſttps.nã ꝓpter lvc diſcerni ſolẽt eman
ſoꝛes a fugitiuis.et tꝑs diſcernit effractoꝛẽ vel
furẽ diurnũ a nocturno ⁊ nocturnꝰ qͥdẽ acrius
punitur. Quintooſideranda eſt qualitas facti.
p quã atrocius vel leuius eſt.vt furta manife
ſta acrius pumiũtur qᷓ; nõ manifeſſa ⁊ craſſatu

ra ꝗ̃eſt violentia illata a latronibo. grauius qᷓ;

rixa que eſt ↄflicius altercatio.ꝑ lvc etiã diſcer
miur expilatio.que eſt ſubtracno rerũ heredi/

tariaꝑ anreq; vrechtas adeatur aſurto.et petu

lantia que fit ꝑ quandã laſciuiã diſtinguitura

violẽtia. Sexto ↄſideraturquãtitas ꝑ quã di⸗

ſcernitur abigeus.i.qin gc gẽ rapit a fure qui
vnñ ſuem rapit. Septimnoſideratur euentus
id eſt ſires habuit effe

vt ſi aliquid eſt de/
mens.nirus eſt aliquid ↄtra alin ⁊ res habuit
effeciũ ↄdẽnabitur.ſi nõ habuit effectũ nõ cõ⸗
deimmnabitur. niſi in aliquibo atrocibus que ad

aliquem actũ ertrinſecũ pcedunt. vt ſiquis oc
cidendi cauſa cñ telo peuſſerit.vel ſi quis attẽ

tauerit rape moniales pmr̃imonio ⁊ alia huu

iuſmnodi. HNec omnia halentur de pe. di. i. cir/
à peincipiuuu.

Sena auteʒz que in 6. v.

fligitux in ſoꝛo iudiciali ſiue hũano eſt ſub tri⸗

plici genere. Pꝛimũ genus eſt pena ſpũalis.
ſxc eſt quadruplex. excepta vltima ſolũñ infer⸗
tur in foꝛo ecciaſtico. Et pꝛima eſt increpatio.

di. xc. placuit.que eſt quaſi pambulũ ad ſequẽ/
tem.hec etiã viðꝛ hĩe locum in foꝛo ſeculari.
Scva eſt cenſura ecciaſtica.i.excõicatio.in⸗

terdictũ ſuſpenſio. de ver. ſig. c. querẽti. et pe⸗
na excõicario nis nunq; pumiẽdus eſt vnus ꝓ
peccato alterius.vt expſſe dicit Aug.xxiiij.q.

iij.ſi habes. nec inferenda eſt talis pena miſi ꝓ

culpa vera vel pᷣſimpta ſiue ꝓbata. Pena au
tẽ ſuſpenſionis ⁊ interdicti punitur ſepe quis ſi⸗
ne culpa ſua.nã interdicitur ciuitas ꝓ peccato
dñi et ſuſpenditur clericus ab officio pꝛopter

amiſſionẽ viſus vel lepꝛã. Cercia eſt pena de⸗
poſitõnis vel degradatõis.di.l.ſiepᷣs.qꝛ nõ im

Pnitur niſi ꝓcrimine ꝓpꝛio ⁊ notabili.et vbi

ꝓ ↄtumacia im ponitur.pꝛimo talis dʒ ſuſpẽdi

vſtmodũ creſcẽte ↄtumacia excõicari.deinde

deponi. xxiij.q.iiij.ſoꝛte.vbi aũt fertur depoſuõ
ꝓ crimine et ſi coꝛrigibilis aparet poſt hãc pe
nam nõ excõicatur. QAuarta eſt pena infamie

qua punitur quis qñq; ſine culpa ſua.nã ⁊ ſan
cti viri aliqñ de facto infamãtur.qð deus per⸗/
mittit ad eoꝝ humiliatõʒ ne extollãtur ex lau⸗

de eis exhibita.aliqñ vltra eoꝝ merita. vt di⸗
cit Grego. vi.q.i.ſunt plurimi.ſʒ in iudicio hu
mano hac non punitur niſi ꝓ culpa vel ſua.vt
vi.q.i.infames.vel alterius.vt in crimine le⸗
ſe maieſtatis.vi.q.i.ſi quiscũ militibo.

Secundũ genus pe ꝭ. vj.

narũ eſt vt pena coꝛꝑalis.et hec quidẽ eſt mul

tiplex. Pꝛima quidẽ incarceratõmis vel abſti⸗
nentie ſiue ieiunij.que ſolet infligi incarcera/
tis ꝓ eoꝝ ſceleribo in vtroq; foꝛo de hac pᷣt in⸗
telligiillud.c.ſi quis ↄtriſtatus.di.xc.et.xxvij.
q.i.ſi hõ eſſes. Scða eſt pena verberatõis que
etiã in vtroq; foꝛo inſertur.ſʒ nõ niſi ꝓ pecca⸗/
to ꝓpꝛio.vt.xlv.di.S.ſalonen.xxiij.q.v.circũ/
celliones. Cercia eſt truncatõis membꝛoꝛuʒ.
Quarta eſt moꝛuis.et hac duplici pena:nõ vti
tur ecciaſticũ iudiciũ.dictũ eſteni Petro ↄuerx
te gladiũ in vaginã. Oatt.xxvi.imno eccia dʒ
intercedere etiã ꝓ eis neoccidãtur.moderate

tñ.xxiij.q.v.reos ſanguinis. In iudicio aur ſe
culari nunq; oʒ inferri pena mutilatõis vel oc⸗/
ciſionis ſine culpa ꝓpꝛia ↄmiſſa ̃ᷣm Clv. ſcõᷣa

ff ii

nun ⁊ iuſnim imꝑium ex ſe vel ex delagatõne.

DAQiunnta eſt veng erllij qua vtitur vreres ſoꝛus
di. Ixii.. in ſynodo. Erilium auũt lvc pᷣt eſſe tri/
plex. vnũ eſtin certo loco vt cum qins detrudi
tur in monaſteriũ. extra de adulterijſ.c. puemt
Alliud a loco certo.qñ ſcʒ philetur ſtare in lo/
co certo.ij.q.i.in pꝛimis.Cerciũ eſt ab omilo
co vt interdicitur quubuſdã penitentibo ne mo

de pe. di. vi. ſacerdoſ.pena eriã ſeruitutis im

nuitur 2 leges ꝛ1 p canones in certis caſibp.
ZLerciũ genus pe S.vij.
ne eſt ſubſtãtie tpalis vel dignitatis. et lvc eti
anm infertur in ſoꝛo ecciaſtico ⁊ ſeculari ⁊ aliqñ

8

ſine culpa ꝓpꝛia.nam ꝓprercrimẽ leſe ma⸗
ſeſtatis amittũt filij hereditatẽ paternã T ille/
gitimi ſvnoꝛib pꝛiuãtur eccleſiaſticis ⁊ ſecu⸗/

ſimpliciter.

ſaribun Etaffich quidẽ infertur alicin hec pena

noꝛiun ſicut in lereticis. di. viij. quo iure. di.
hliiij.adrianus. Aliqñ infertur in certa pte vel
dquantitate ꝓ iniuria ulata pſone vel loco. vt
xvij.q iiij.ſi quis ↄtumax.et.c.ſiquis in atrio.
que tñ̃ quãtitas arbitrio iudicis relinqñda eſt.
Alliqñ vero ꝓ ſatiffactõe illati dammi impom
tln. vt pꝛofurto vel rapina ⁊ hmõi. Et nora
Em Buil. ꝙ cũ pena oↄuentõnalis de cõi ↄſen/
lſpartiũ axpomtur loco intereſe peti pr ſine
peccato quantũ eſt intereſſe cui pꝓmina eſt vel
umpedimento. fj. de acf. empti. et vendi. l. pꝛe⸗/
dia. Si vero aponatur pena p ↄtumacia peti
pᷣt in totũ. ff. de coll. bo. l.ij. Si werro apponatur
pena in fraudẽ vſuraꝑ nompt pen extra de em⸗/
pti. et ven. ad nr̃am. Cõcoꝛ.oẽs Ber.extra de
arhi. in glo.ſuꝑ.c.dilecti.et idem dicit exrpᷣſe
AInnnno. extra de pe. in glo.ſuꝑ.c.ſuam.et addit.
AItem credimus ſi pena intereſſe excedat.licii/
te tota petitur. Satis etiã viðꝛ Moſti. in glo.
ibidem ↄcoꝛdare ſpecialiter de pena indiciali.
et addit. ꝙ ſi aliqᷓ pena parti de adimplendo
dietũ arbitrop fecitqð potuit. ſed tñ pauptate
vel imporentia pꝛeſſa totũ implerenõ potint.
licet mero iure teneatur ad penam in ſoliduʒ.
lhil eſt vltra q56

iñ de benignitate canonica mihil eſt vltra
inrerſit exigendũ.ſic intelligas extra de penis.

peti pᷣt quantu intereſt niſi apponatur in fran/
dem. Ireʒ in pᷣdictis nõ ita licer clericis emũ
gere crude liter. Arem Hoſtiẽ. in ſumma ſua

Dicit. ꝙ rel gioſi pñt petere penã ab eoq̃ nõſer
nat arbitriũ ſiue in pecunia cõſiſtat ſiue in alio

— „ .

peti pt.xij.q.ij.c.epus qui. Item iudicialem

et hmoi. et ipſe ſu
et vbi eſſet alteri ſac RMnin ns 3
rlletremittere vt dicit Cv. ſcvᷣa ſcðe.q.lxvij
vt.iq.vij.quotiens. Pena etiã a ure ꝓmiſſa Poſſet etiã augere penam aliqñ ad terroꝛẽ ali
oꝛũ qui ꝓni ſunt adculpã q muli? craſſlannbo

eſſamn talem wteſt infer, werere wiunt. eöentionalis atez peti oteſt

qn erehrhocointerenſe ſec n cauſa auari⸗
cie et in dvetrimenti alterius ptis exrra de pꝛe
ben. c. Mucie. Et Ber. et Boff. ſinpliciter di

cunt ꝙ pſone eccleſiaſtice pnñt exigere penas

tam a iure inductag q; ouentionales. pena aun
treñjn ſolita vr vicit Hoſti. in ſimmma nõ ſtabit

cõtractus ſiſe ſententia arbitri niſi in compꝛo

mino dirceũ ſit ꝙ renag ſoluta remaneat ſentẽ⸗

na rata. . dve tran ſact. l. cum ꝓpponas. idem
Rar. Rie m gm Budl. tam oñi q milites ec
cleſiaſce pſone pfitretinere illas venas quas
leuant ᷣm conſuetudinẽ leginmã ſtamtare*

gionis. nec peccant qñ in hac ꝑte ſubeſt cauſa
et cõſeruatur iuris oꝛdo. et fit non pp

ditatem ſed ꝓpter zelum iuſticie. nec ob. ꝙ pe
na excedit damnũ. quia hmõi non ſolũ pꝓprer
intereſſe ſtatute ſunt. ſed enaʒ ꝓpter crimina
pumenda ſunt iñ temꝑande peniatis circum⸗

ſtatijs ſ ⁊ ſecurius eſſei hmõi exceſſus emen⸗

darum in pios vſus erogari. Atem cum reus
meretur moꝛtẽ.iudex ex iuſta cauſa nõ infert
eam ei ad vtilitatẽ ſcʒ reipublice habens ſu
hoc ptãtem.ſi cõmunicatillam penã in pecuni

ariam. nõ ex auaricia ſed ex iuſticia nõ peccar.

Et dicit Hoſtieñ.ſiom̃ia bona ſua exrigeret nõ
viðꝛ nimis.qꝛ vt dicitur Yob.i. cũcta que ha
bet homo dabit ꝙ anima iua.i.vita. et ſi quis

ꝓpter maleficiũ æcunia mulctatusnõ poſtet

ſoluere. poteſt ei cõmutari in coꝛpalem incar⸗

cerationẽ. ſcʒ p verberationẽ. ruii.ꝗ. vi. ſi res.
ad penas auũt legum woſitas cõtratranigre ſſo⸗
res non teneiux ipe tranſgreſoꝛ. miſi Poſteq; fu

erint adudicale id eſt poſtq; reus fuerir ꝑ ſen⸗

tentiam iudicis cõdemnatus. vr dicit Ray. er
CTho. ſc ða ſcðę.q.lxvij.arti.vlti.ſed ſufct

pꝛeſtet emendã rei ablate velimurie facte ad

aurbitriñ boni viri. Beneraliter aũt iudices pi⸗
mire pñt ſuos ſubditos iuxra qualitatẽ culpari

et nullus alius.xvi.q.vi.c.i.nam iuriſditio ſi⸗

ne coertione nulla eſt. de oti dele. c. paſtoꝛalis

Scias tñ ꝙ łenas maioꝛes vt deponere quo

ad foꝛũ eccleſiaſticũ.vel decapitare quo ad fo⸗

rum ſeculase non pnñt iudices niſi maioꝛes qui
eria dicnitur habere merum im pium vt eßtin
eccleſiaſticis. di. xxv. plectis. et crimine ꝓbato

vt dicit Hoſtienã. Si cera vena reꝑiturin iu⸗

icu. ne unelligas extra de penis. re illa infligenda eſt non mollioꝛ neq; durioꝛ.

alioquin infamis fit iudex miſi loc faceret ſcili⸗

cet in remittendo vel dimitendo penã. cũ vi⸗

det reipublice expegire ⁊ ſrandalũ tollengum
coc habet plengã poteſtatẽ

mniuria paſſus iniuriã

aesetenp
ntr in
beentn
Utit nitt
uguiſinne
mtqiͤeni
Grenkitcdun
el i lpa

olnwct

otaſi

ſeſnraren
iigraenpen⸗
piobeniwn
ſvvretoifihc
0on velebeei⸗
telignsſerwee
Abröctoſeenn
oacioeſifun
Citiongtserenſe
Gdneſtwrepti,
dleyniopen
niſt tmnin n
Vñſi klet ſno⸗
oßſiwßper
onlarmeoinin
Peoreerhend
Ppvenninne
gainankren
Hancxrecnozin
Atinſeclaeaer
veſgnunsnant
lwrotivereur.
mulcton ſcz⸗
ſöͤcuſpae enue
nwaſie ,
nlo ſeſtnlins
nccui
ſltoötcaparen
Aceoßmeoyd
Keena dpenas.
ligerſtoning
Mencooem db
Keprixlwm.
Meevelnoac
doaganenire
Eeni epnn
Cusfannneſtn
bindlgenge
Cinatan
Ghponnmn
nalſſcni

ni

üigin⸗
NN
Wefwn N

aöngi

S=

4
–
mrlnnin
Atlatimin
mu ighnz
nſtliinten
mül utſh
MIaI
mGin
wſtören
muns Mint
A Niti,
bineneinmeint
eriträi l⸗
Bin uid n
Nnunmlt
inimreni⸗
õ
Ariar
unsnii nnMo
mmmngNNn
mattunnen
Sem zunpin
mlrneg tn,
guipetemi
ſentälitlene

11Petis

pnul/ o

opus eſt exemplo.ff. de penis. l. affert. ꝙ ſiplu
res pene targte ſimt, tunc arbitrio iudicis re/
linquitur ⁊ debet illã imponere gue magis ti⸗/
merur. extra vt lit.nõ cõteſta.c. qm̃ frequẽter.
Si vero certa pena ſtatuta nõ eſt ſʒ iudici ↄmit

nitur debet equitate ſeruata ſemꝑ in hbumamo

reñm partẽ declinare. extra de tranſac. c. ex ꝑte.
in penis eni benignioꝛ eſt interpᷣtatio faciẽda.
extra de re iudi.in penis.li.vi.et maxime miti⸗
gare delet cũ cauſaſubeſt. puta qꝛ nõ ex ꝓpoſi⸗

to ſed caſu culpa cõmiſſa eſt vel ꝓpter etatem

re Toth qui voluit filias ꝓſtituere vt hoſeles
liberaret.di.xriiij. ꝙ ait. velꝑ fauoꝛc᷑. xv....i.ali⸗

quos. vel ꝑ ebꝛietatẽ. xv. q.i.inebꝛiaueriit. et

intelligas ſi ex toto tales ſunt mente alienati
als nõ exonſarẽtur a toto ſa tanto. Scðm eſt

coactio.que ſi fuit abſoluta excuſat a totaſi cõ

ditionata excuſata tanta. di.l. pᷣſbyteros. Ter
cium eſt deceptio.vt ſifoꝛte aliquis colo alteri
us deceptus ꝑ erroꝛẽ ꝓbabilẽ fecit aliquid vel
omiſit. xxxiiij.q.ij.in leciuʒ. lvc tñ fallit in his
que nõ licet ignoꝛare.vt que ſint cõtra fidem
vel expᷣſa dei pcepta.xvi.q.i.ſi cupis.Auartũ
eſt multitudo in ſili peccato.ſ vc nõ excuſat a

pecato nec a pena ditimni iudicij. Oñ Augꝰ.nö
pꝓpoterea mnus ardebit qui cũ multis ardebit
ij.q.i.multi. Greleuat hic aliqualiter ad penãj.

nam coꝛrectio aliq omittitur cinn multtudo
eſt in ſcelere ad vitrandũ ſcandalum ſciſmatis
vel gramus mali.di.xliiij.cõmeſſationes.⁊ di.
l. vt ↄſtitueretur. Siłr m Anno. et cõſuetudo
excuſat qñq; ſcʒ a pena pali.di.iiij.deniq;. ſed
nõ culpa ⁊ pena eternali.imo auget culpã.ex⸗
tra de ↄſue.c.fi. Quinto eſtetas ⁊ hec excuſat
a toto.ſi eſt infans vel puer non oli capax. xv.

.i. illuid relatũ.qñq; iñ non a toto excuſat. vt

leſt wvli capax.exira de delic. pug.c.i. alie vero
etates ᷣm eoꝝ varietatẽ attenũanvet grauãt
peccata ⁊ penas.ar.lxxxvi.di.tanta. Sexiũ eſt
caſus. et ſi ↄtingat dando oꝑpam rei licue ⁊ ad⸗
lyibendo oẽm debitã diligentiã exciſatur a to⸗/
to.exira de lvmi. c. JYo. Sʒ ſi dabat opam rei

illicite vel nõ adiapunt debitã diligentiã dan/

do oꝑam etiã rei lieite excuſatur a tanto. di.l.

clerico. Septimũ eſt iosatioſiue ludus et ſilu

dus noxius eſt vel e oneſtus ſʒnõ cum de⸗/
bita diligentia excuſat a tanto.xv.q.i.illud.
Et nota ꝙ poſtq; quis ſemelpunitus eſtpꝛo
aliquo crimie ſᷣm Ray.nõ debet ei aliqua pe

Npre ſunt que excuſantapena ſie a culpa.
Hꝛimũ eſt mentis alienatio que tripliciter cõ⸗
tingit. qꝛ vel p ſtupoꝛẽ ⁊ ſic viðꝛ Aug.excuſa/

õ

Naum. ij. et nemno delet duplici Stritione c⸗

reri.extra de iudi.c.at ſi clerici.multoriens tñ

Headẽ culpa imponitur mutipler pena ſimul

in eodem iucdhcio. nam tũtc oẽs ille pene acci⸗
piuntir ꝓ aliqua vna. qũ pꝑ ſe ſufficies nõ fu⸗
iſſet. Sed in diuerſis iudicijg nõ licet bis in id
ipᷣm iudicare.vt dictuʒ eſt. mſi foꝛte creſceret

cõtumacia. vt lit.nõ ↄteſta.qm̃ ſreqñter. ſic et

diuina dementia peccata ↄimſſain vltionez
Vnire nõ patit᷑.xxiij.q.iii.ſi ulłe. De penis
que inferũtur a iudicibo habes enã ſup in hac

tercia ꝑte.ti.de iudicibꝛ.

De multiplici viſiatione dei ꝓ penas in vi
ta pꝛeſenti et in purgatoꝛio. Capituln. i.

e Lage eS„*ς
Eunus Viſitabit ple
llerm ſuam. uc. vij. pᷣs. lxxxviij. Di
ſiitabo in virga iniquitates eoꝝ. et
in verberibo peccata ait us. DPꝛimunm reſera
tur ad penas vite pñtis. Scom de verberibo ad
penas purgatoꝛij.et ſubdit.miſcðiam aũt me

am nõ auferam ab eo. Niſitabit aũt 2 viſi

tat tripliciter. Hꝛimo p ſpũalium bonoxꝝ colla
tionem.ſicut amicus amicũ ↄſolando. iuxia

illð Luẽc.i. DNiſitabit nos oꝛiẽs ex alto.et Eʒe⸗

chieł. Diſitabo oues meas ſicut paſtoꝛ viſitat
gregem ſuũ. ⁊c. ſcʒ cõferendo eis paſtũ ſalini⸗
ferum ⁊ alia ei neceſſaria.Scðo viſitat ꝑ fla⸗
gellationẽ ſicut medicus viſitat inſrmũ dan⸗
co dietã ⁊ potiones amaras ⁊ cauteriũ et huu⸗
iuſmodi.ponendo infirmũ vt ſanet.et vies de

us viſitat diuerſis tribulationibus. iuxta illud

Job. x.c.viſitatio tua cuſtodiuit ſym meum.
et aliqñ ꝓpter eos etiã irrationabilia puniun
tur. Cercio viſitat ꝑ malon ablationẽ. et ſic e

gitur Eroð.iiij.c.ꝙ auchentes filij iſrael viſi⸗

tauit dñs eos ſcʒ tractando liberationẽ eoꝝ de
ſeruitute pharaonis pꝛoni adoꝛauerunt.et ꝙ
irratiobilia ⁊ inſenſibilia exercẽtur vel anathe
matiʒẽtur vel moꝛte puniẽtur ałs ꝑdantur fit.
vt dicit Br̃anus.i.q.iiij.ꝭ.is itaq;.nõ ꝑticipa⸗
tione peccatiſzcauia ſact᷑i vel deteſtatõe pecca
ti vel ſagello delinquentiũ. Et cauſa quideʒ

ſacxri.i. ſpũalis ſignircatõis. teſauri YJericho

7 aĩalia Amalechitaꝝ. Yericlv eni lunainter
pꝛeratur ⁊ ſignificat mundGũ iſtũ. Amalechite
interpᷣtatur lingẽtes ſanguinẽ ⁊ ſignificat cu/⸗

pidos 7 auaros etiã demones. Aſraelite inter

pᷣtantur viri vendẽtes deñ ⁊ ſiguſicat mulu⸗

tudinẽ ſcõꝝ. Lapides ergo Nericlvo tſaurt
anatlvmatiſaniur. aialia amalechitaꝝ interſi

ci iubentur ad examinandà cupichtatẽiſraeliti
ce plebis. et vt ſignificaretur ꝙ muri vicioꝛuʒ

et theſauri unus mũdi qui , lapides theſaug

ros Yericho deſignan turirrationabiles quoc
vicioꝝ mnotus qui paĩalia Amalechita intel
liguntur.nõ debent tranſire in ſoꝛtem ſanctox.
aĩalia vero egyptioꝝ ⁊ poſſeſſiones eon etpꝛi⸗
mogenita grandine ⁊ moꝛte ↄſumpta ſint vr
in ülis punirẽtur quoꝝ felicitate letabamurer
vt dare ſur intelligi ꝙ mundus interibit ⁊ ſub
ſtantia eius. Sʒ ⁊ terra iſfraelitaꝝ in ſalſugine
verſa eſt. ſegenbus eoꝝ ymbꝛes aduerſi ſunt.
aialia eoꝝ ſterilitate ⁊ moꝛbis ↄfecta ſunt. vt

autoꝛẽ ſuum quẽ ꝑ bñficis cognoſcexe nolue/⸗
runt ſaltẽ inter ſuſpiria ſentixet. In deteſtatio

nem vero peccati pecuma ſymonis danata eſt
cin dictũ eſt.pecimia tua tecũ ſit in paitlone.qe

exiſtimaſti onum dei ⁊c. An deteſtationẽ qʒ

eiuſdẽ eriminis altare v eccleſia q; p ſymoniz

2ſecrãtur nõ tam ↄſecrari qᷓ execrari dicũ ur.
Arca vero ⁊ ꝓplvte peccatoꝝ ſuoꝝ cimũ graui
tate lvſtib traditi ſunt.electi q́ʒ qui murmure

eoꝝ impediti ſunt nõ in penã criminis ſʒine
perimentũ ⁊ exemplũ patientie c paſſiſunt.
Item pplus qui ꝓ pcco Ylclvꝛ ⁊ filioꝝ hely in
manib loſtiũ traditus eſt. ſiguificãt ſubditos

coꝛꝑaliter flagellari. vt inter ipᷣa flagella pᷣla
toꝛum feriãtur.ſicut Aclvꝛ ſoꝛte depᷣhenſus la⸗

pigdibus obꝛutus eſt ſie ⁊ nauicula Yone picli⸗
tatur. vt fugitiuns ſoꝛte dephenſus flucnibo un⸗
mergatur. Ahqñ ꝓmeritis pᷣlatoꝝ vita ſub⸗

ditoꝝ vt pᷣlatis ſuis ſubditi ſauentes ad malũ

cum eis ſimul coꝛruãt ſicut filij Iſrael diu poꝛ⸗
tantes peccata ſacerdotũ tande cum eis ceci
derunt in manibo loſtin. Ytem Hauid pn
nu merauit.quo peccato gladius dñi deſeuit in

xvłm. ſed ſicut in lata gente gloꝛia regis eſt ita

in diminutõne plebis cõtritio pꝛincipis.Aui
ergo de ninneroſitate ſue gentisſupbit iure in
eius diminutõe punitus eſt. Item paruulos

ipſoꝑꝝ ſodomitaꝝ nõ excuſauit ignoꝛãtia. quin

ꝓ paternoſcelere celeſti igne cõſumerenmr.

Sʒ hoc igne pena illis diminuta eſt.quibo ſuc/
ceſio paterni ſceleris eſt adempta. piter etiaʒ
monſtratũ eſt peccatis parentũ puuios aliqñ

coꝛꝑaliter flagellari. Illnd idẽ intelligenduʒ
i ꝓ xeccatis Dathanet Aby/
ron viui deſcenderũt ad inferos. Item Eayn
peccante Canaan filius eius malecicit. Gy/

eſt de puulis

eʒi delinquete lepꝛa ꝑcunus tranſmittitur ad

rum pene mõꝛtis chꝛiſti auiecte ſunt. Achab
quoq; peccante poſteri eius ſoliũ regni amiſe/
runt. et qui de eius ſemine in regno iude nani
ſunt vſq; ad purgatã lalem illius familie a ge⸗/
nealogia vmi excluſi ſunt. Odium q̃ʒ Eſau. vt
alachias teſtatur. tranſunt ad Aaumeos.

Er quuntp omiby colligiim q ignoꝛqtia Necati cns nationiſ aſſiumpfis duerebat ulisin ꝑnn

XXIE

non exenſat aliquẽ.ſz his exemplis non ꝓbaꝶ

cie eoꝝ. Olieni de ſemine Eſau a ceteroꝝ ad
deñ cõuerſi paternã maliciã deteſtatiſunt.nõ
odiũ ſʒ dei clementiã expti ſunt. Areʒ vi Alm⸗

b20. ait, iurbatim nauicula Petriin qua udas

qui ſins meritis erat firmus turbatus eſt aliez

nis. Ignoꝛabat auũt Petruspecẽm
ergo ignoꝛãtiaillum exsuſanit.ſsturbatio hec.
5 peccati coinquinatio ſed coꝛpalis pſeitio
ibi intelligitur. qꝛ meritis maloꝝ nõnunq;ᷓ a
deo vni puniũtur.vt eoꝝꝑ tixbetur infirmitas.
Item nota ꝙ puniũtur peccata triplicite
Pꝛimo ſacerdotes locũ dei teneres diͦ re ſ⸗

gitur in pnitẽétia ſatiffactio. Scvðᷣo puniũtur
h vies ſicin ꝑ iudices ecciaſticos ⁊ ſeculares,.
Ferxcio pꝑ los der ira excitatos.et hic aliqñ ꝑ
neſigtes aliqñ ꝑ ſciẽtes. Dñ
q. v. y. Diac notanci. dicit. aliqñ punit qus
neſciẽtes giqñ pſcientes. Berſneſcientes

7

quidẽ pcc̃apineli.ſcutꝑ Sẽnacherib ⁊ Ha

uclvdonoioꝛ ⁊ p Antiochũ ⁊ p pꝛincip's ro/-
manoꝛum 1 p nõnullos reges gentilin ꝙłm
iſraeliticũ delinquentẽ aliañ affiixit aliqn ca/
ptiuauit. Oñ ipie oñjs ait ꝑ ꝓplxtã. Dirga ſn⸗
roꝛis mei in aſſur. ipe aũt nõcognouit.Aſſur
erat virga ſuroꝛis dñi qꝛ ꝑ eum innumeras
gẽtes diuina iuſticia flagellare diſpoſint. ipſe
vero nõ cognoint qꝛ in ſuꝑbiã eleuatus victo
riam quã aſſecutus fuerat.nõ diuine potẽétie.

ude non

fanus. 1xiij.

ſeignnncoflli
.—— Wemtalninun
mtaſenitorien

ſz ſuis virib attribuit. Oñ ↄira eius ſupbiam

biunt mercedẽ ſue ſerintutis a deo nõ niſi pa

oñs loquiiur dicens. nüquid gloꝛiabitur ſerra
2tra eñ qui ſecat in ea. aut nüquid exaltabitur
ſecuris cõtra eum qin cedit in ea. qinba fihtudi
nibo ſatis ꝑſpicue oñditur ꝙ ſicut ſerra ⁊ ſecu⸗
ris nec ſecare nec cedere ligna poſſunt niſi ab
alio regantur. et ideo cõtra regentẽ ſe nõ lice
ſupbire.ſic illi ꝑ quoſ deus punit abſq; nutu di
uine diſpoſitõis mil agere valent. ac ideo ↄtra
regentẽ ſe ſuꝑbire nõ licer. tales in eo ꝙ pruni
unt deo ſerure dicutur. in eo aũt ꝙ ignoꝛãtes
ſeſe eſſe miniſtros dei de impia wannate ſupy

lem inuemunt. penã veroſuꝑbie ſue nõ efu⸗
guumt. Dñ cum dñs diceret ad ꝓphetã de a
buchodonoſoꝛ. quid dabo ei pꝛo laboꝛe quo ſer
nin nuunt mihi apud Cyrum. Statim ſubiungit da
vſteros.iuceis clamãtibo ſanguis eius ſuper loc eſt dato ſibi ꝓunnciã. Egypiũ Ethiopiam
nos ⁊ ſuꝑ filios nros relinquitur ⁊ relquie eo

Cum aũt in coꝛde ſuo ſuꝑbiens poſtea dice,-

ret. nõne hec Babylan quã ego ↄdidi in robo⸗/
le regm mei ⁊c̃.ſtati unmutauit deus rõna⸗
lem mentẽ eius. et ind
yvt ab hoibo ſugiens eñ beſtijs viueret. Per an
tiochum q cum idolatriã iudaice plebis dñe
pumirxet. et pacẽ quã ex lege dei abiectia ⁊ exſa⸗

eum ſeua beſtialiate

erſcenes

fiooſtaavonr
apnenenzetch

tnnſferileſit

gertnemm.
Pnlepenttenn
perfunincennt,
oontaſen

Diclentbeuan.

Ponetlunquerere

ſouciech
eungtiavcn

nndnonpopols

ſpemsterramec

Nnenherecttan
Nirortinacpem.

CAcnurſe wprlus

puacpmnciten
uecſepen
Pngachräng
Ccbatrigrwrdn
lun oneran
Crocpeecenn
ettetengaiwprl
Pterounloinſun
Cteypraspſenn

Aetone hon een
rlonrompwrey
MIMinrime
ehanunnen
Mnenci ccat
ectosipſi

Mamlegturd
Ohaclanins

eos dls
mllamoccupan

mmntenn diutin
haſtoetetp 3

(onurhneihere
esdgkenine

rumnmorine
pegnnmn

Perpelin
Sinnchendnn
Sſsseellie
e rib
Micr AA
anmunns
Kntſtige
Hiphitanren
uinnpit.
Nipmemigm
icrpehmſe
Anutenitir
Adtna uhſ
mgünkmnee
eigewinnid
iuncnituin
Lant
eutn tN
ANNNN
Imnii ghoants
irmmet
mmli
nigtr ſenon
Nan tnidi
mwangit
guun tügld
i tlonmn
ns pfen dic
niunnn
ndrsl
nukſi
Erunnut
e hli;
Mipitieh
Uia lint

H

ciem vertere. qꝛ dei diſpoſitionẽ ignoꝛans ſue

facultati deuaſtationẽ illius plebis gtiribmir.

impcatur in eum ꝑ ꝓphetam dieeme. Effun/

de iram muã in gentes que te nõ nouerunt. et

in regna que nõ inuocauerũt nomen tni. ne

foꝛte dicant in gentibo vbi eſt deus eop. Simi
liter cum ꝑromanos peccatũ moꝛtis chꝛiſti de

us punire decreuiſſet vꝛbis excidiũ et iudaice

Debismiſeran capirale ſiis viktita aſcri⸗

eceperant. vnde cõtra eos ꝓpheta pᷣcatur.

d. Leua manus tuas in ſuperbias eoꝛuʒz qui te

ocerunt et qui multa maligne opati monu⸗

enta ſue victoꝛie poſuerunt in medio atrio

Hilios iſrael voluit pumre peccara Amoꝛreoꝝ
et Chananeoꝝ et aliaꝝ gentimn quarum ter⸗
ram iſraelitis poſſidendain dedit.quib etiam

pꝛecepit vt nemini eoꝛunm parcerent. ſed om/
nes moꝛti traderent.quod ꝓpter peccata eoꝝ
illis contigiſſe ex verbis dñi apparet. qui diimn
diceret ad Abꝛaam. Semini iuo dabo terrazʒ

hanc.veluti quereret.quare non modo das

eam mili.audiint. Nondum enĩ ſunt conſuun
mata cum populus ille de egyptiaca ſeruitute
liberatus terram eoꝛuʒz ſicut ꝓmiſſum fuerat
Abꝛae in hereditatem accepit. Cum ergo ſic
diuino uſſu ad puniendum peccata populi exx
citantur. ſic populus ille iudaicus eſt ercita,/
tus ad occupandũ terram ꝓmiſſionis et ad de
lendas gentes peccatrices ſine culpa norius
ſanguis eſfſunditur. et quod ab eis male poſſi/

debatur in ius ⁊ domimiũ rite tranſeunt bono/
rum. Cum ergoocculto inſtinctu aliqui mouẽ
tur ad ꝑſequencuʒ malos.ſicut Sennacherib
et ceteri qui vppuluʒ delinquentẽ ꝑſecuti ſunt

licer occulto inſtinctu oꝑante illoꝝ meritis in⸗
citentur ad ꝑſequendum. iamẽ quia pꝛauain/

tentione non peccata delinquentiũ punire ſed
illoꝝ bona rapere velſue ditioni ſubijcere que/
runt non ſunt immunes a cnimine. De:qui

bus eriam notandum eſt. ꝙ aliqñ excitantur

ad puniendũ peccata bonoꝝ.vt tandem ꝑ bo⸗/
nos coꝛrectos ipſi quoq; puniantar. ſicut in li.

iudicum legitux de Jabin rege Chananeoꝛuʒ

et e &cadhanitis ppter icolairiam popiiii ſi

ſcitauit eos deus vi hieruſalè affligerẽt ⁊ ter /
ram illam occuparent.Cum aũt ꝓplus dei ſub

mamb eoꝝ diutius afflictus peccaiũ ſuum re

cognoſceret.et ꝑ penitentiã deuʒ ſibi placaret
to et Barach comitatus Delboꝛã
ꝓmiſſam vxoꝛem Tan P Jabin regem
Chananeopꝑ et Siʒarae
contriui et Bedgeon et ʒebee et Salmanare
ges Saadianitarum et Oꝛeb et zeba duces

ex dei pcepto et

coꝛum moꝛti tradidit. Aꝑpparet ergo ꝙ aliquã⸗

Perſcientes peccata pumũtur. ſicut ꝑ

ucem exercitus ſui

. 1 3 .
— . .
— .
.

per populos diuino iuſſii excitaros mali p pec⸗
catis ſuis non ſolum flagellantur. mon *
rire pauntu Heceſt contrariũ illud Alug. quo
ad OJarcellinũ ꝓ circũcelliombo ſupplicans
rogabat.vt verberib eos coerceret nõ moꝛte
Pcderet.quis enĩ ſuplicando ſpaciuʒvite eis
reſeruari wopoſcit. non tamen legum ſeuerita
tem qua tales moꝛte plectuntur non obſeruãs

De mulnplici nomine dei ſinnpto p'eſſen?⸗

tiam ꝓ adoptionem etp falſam eſtimationẽ.
Euus ſtent in lina
UMYMM goga deoꝛiin.in medio autem de
os diiudicat. p̃s. lxxxi. Sapiẽtiſ-
ê ſimus Salomon loquẽs deſſum /
mo deo qui cuncta gubernat inqint puerb. xxr.
Quod nomen eſteius.etqð nomen ſilij eius

ſi noſti. ꝗq.d.non.cin concoꝛ.Dyoni.in li.de d’i

ui.no.dicens. NHec eſt nomẽ eius nec opinio.

quomodo ergo Hauidipſum ſummum comè

num ſic nommat. d. deus ſtetit. Sed ad hoc re,/
ſpondenir ꝙ ea ratione dicitur deum nomen
non habere.quia eius eſſentia eſt ſupꝛa idqð

de deointelligimus et vocem ſignincamus. tax

men ipſum pꝛout valemus nominamus. ⁊ no
men eiusſepe inuocamus dicenco. Deus in
adiuioꝛiũ meũ intende.Obi ſciencũ.ꝙ deus

ꝛ iripliciter. Ono modo ꝓpꝛie ⁊ ſingulariter

et ſic deus ſtetit. Scðo modo large ⁊ ꝑpticipaliꝰ

ter. et ſic in medio deoꝝ.Lercio mõ opinione
et fallaciter.et ſic in medio deus diiudicat.

Ouantũu ad primũ ſ.ſ.

ſumendo ꝓpꝛie aſtricte iſtud nomẽ deus quã⸗
tum ad id ad quod eſtimpoſuũ nomẽ ad ſigni

ficandum. ſſic eſt vnus ſngulariter. Audi ifral

deus tuus vnus eſt. Exo. xx. vnde et ſingulari/
ter dicit deus ſtetit. DNicit aut Ambꝛo. ꝙ deus
nomen eſt nature. Pꝛo cuius declaraiõne di⸗

cit Cho.in pꝛima parie.qj.xiij.arti.viij. ꝙ de⸗
us verus nõ eſt nobis notus in ſin natura. ſech
nobis innoteſcit ex oꝑibus et effectibus euus

et exhis poſſumus eum nominare.Onde lvc

nomẽ deus nõ eſt nomẽ oꝑationis quantũ ad
ida quo imponitur ad ſignificandũ. IAmponi,/½
tur enĩ loc nomẽ ab vniuerſali reꝝꝑ ꝓuidentis
omneseni de deo loquentes lvc intelligũt no
minare deũ.ꝙ hʒ ꝓpuidentiã vniuerſale de re⸗
bus. Vñ ei OD yoni. vicit. ꝙ deitas eſt que vi /
dit oĩa ꝓuideniia ⁊ bonitare perfecta. Exhac
N t. lpe / aũt oꝑanone hoc nomẽ deus aſſumptũ impoſi
doꝑ legitimam poteſtatez gentes. aliquando

tum ad ſignifſicancũ naturã diuinam.xet ſi non

Titulus

woſituimn. Onde ⁊ Oam aſce.dicitin.i.li.ꝙ ᷑e
us dicit ab ytin qð eſt curare ⁊ fouere. ſcz vul⸗ .

nerla. vel abatſxyn gre ce quod eſt grgere El

deus ſtetit vt notetur ꝓfectio nõ tranſitio tem

oꝛis.nulla enĩ creatura ſtat immutabiliter ſʒ

cõtinuo mouetur de vno ad aliud.etſi non tꝑe
ſaltim affectu ⁊ cogitatu mouetur. Goeniꝰ de

pliloſophica conſolatõe ait. ſtabiliiq; manẽs
dans cuncta moueri.O qui ꝑpetua mundun
rõne gubernas.ſcʒ deus. Hnde Yob ðꝛ. Eece
qui ſeruiunt ei nõ ſunt ſtahiles.et in angelis
ſuis inuenit pꝛauitatẽ.qꝛ tñ confirmati fuerũt
in gra ſicut et ſancti cadere nõ poſſint in pecca
tum. Poteſt dici conditio ſtatus eoꝝ ſᷣm illud
Abacuclꝛ.iij. Sol ⁊ luna ſteterũt in habitacu⸗/
lo ſuo.Sol chꝛiſtus.luna eccleſia triunphans
cuius tabernaculuʒ eſt gloꝛia beatitudims. ad
quod inbabitandũ eſt facta.⁊ hec militat. Eſt
autẽ beatitudo ſtatus ommũ bonop aggrega⸗/
tione pfectus.Status autẽ varij ſunt qin ſunt
in eccleſia imihtanti. de quibus dictum eſt. quo

tidie mutatur de vno in aliud. ſed ego ſto ad

oſtium ⁊ pulſo.Alpocal.iij.inuirans ad nupti/

as vel cenam. vbi oia bona Pata. ſumt. et ideo
apiendum eſt ⁊ cum eo ſtandun.
Secundo mõ large J.ij.
ſcʒ ſumendo iſtud nomen deus nic non de vno
ſolo dicitur qui habet diuinaʒ naturam ſed de
multis ſcʒ de his qui aliquid ꝑticipant de dui⸗
na verfectione vltra eſſe. Pꝛocuius declarati⸗

one dicit Cho. in.i.parte.q.xiij.arti.ix. ꝙ ali/
gquod nomen poteſt eſſe cõmunicabile dupli/

citer ſcʒ ꝓpꝛie ⁊ ꝑ ſiniiudinem. Pꝛopꝛie
eſt cõmumcabile. quod ſc vᷣm totam ſiginſica⸗
tioneʒ nois poteſt multuis cõmunic ari.ſicut no

men leonis cõmunicatur.et viciiur pꝛopꝛie de

omnibus qui habent cõmunicari quod eſt cõ⸗
municabile ſᷣm aliquid eoꝝ que includuntur
in ſigniſicatõne nominis. et ſic hoc nomẽ leo
ↄinumeatur et his qin nõ habẽt naturã leoni/

ſic iſtud nomẽ deus ꝓpꝛie ðꝛ de hñte totã natu⸗
ram diuinã ⁊ hic eſt vnus. Per ſilitudineʒ
vero ðꝛ de his qin ꝑticipãt de ↄditõibo eius. nö
oiĩby ſʒ pfectioꝛ.iboqᷓ excecũr naturã cõem. et
m lvc dicutur dij pꝛuno angeli bom a oẽs ſci rum adoꝛabant ge
qui pticipãt glam eius ᷣm illud. Deus deoꝛnz
oñs locuiꝰ eſt. deus o†a. onñs angelop ? ſcõö⸗
rum. Dicntur euã oi oes qin pticipant gram
eius grati facieme ᷣmn ilð. Ego diri dij eſttis
ſcʒ vos oes qii babetis gram eius. qꝛ vt dꝛ.i.

quale ⁊ quantũ ſit illud lonũ.Si eni ſingula bo
na delectabilia ſunt. cogita in te q;ᷓ delectabe

num ſibi defuturum.

.
4 .

cerdotibo. ᷣm qualibet acceptõz hmõi ſletit et

ſtat deus verus in lynagoga deox. ſ. angelon 2
ſanctoꝝ a bonon ↄgregatoͤne. noͤ eni ſolitarius

vi. Ausadleret deo vnus ſpũs eſt cũ eo.
Tercio vicunin vij q ptieipãt ptateʒ eius ⁊ pe
pue in ſpnenly. Dñn in rerer lege vꝛ vijs no
ſt ſt cetrahes.i. ſacerdoribo. exponit Greg. ij. q. i. ſa/
eni xeus ↄſumens ignis omnẽ mahcia. vel a
taſte qð eſt conſiderare oĩa.que cücta verri⸗/
