ͤſinge,tſie⸗
ns ſnore ſecis⸗
fedfodiſvnene
Ruänme
penge ſonttana
rinmſnmn
Wnlsniunn,
Wwdefdueinalti,
in Andefuman
Nmmiſindffli
Ferauſime
Vichren

enninmmmknd
tiantwtiiin

nini

mmgen

Aite
merina
e in

tenchee

emnelgirrü
ensil

rmnme inm

nK
anngrn
nmian
NeNNEN
iamtntn
migigin⸗
i ate
nmnptiene
tenmn
hräninn
meirib
Augioaur
s:hronnut,
1 züton⸗

Vnge grego.inquit.Romana eceſia vices
ſuas ita aljs impartiuit eccleſiis.vt in ꝑtem
ſint vocate ſolicitudinis nõ in plenitudineʒ
oteſtatis.ij.q. vi. decreto. ⁊ c. ſe. Ad quodde
ſianandũ papa ſemꝑ et vbiq; vtitur palleo.
alij vero pꝛelati certis dieba et locis.vt extra
de vſu pal.c.ad lvnoꝛẽ. Nanc poteſtatẽ petro
cõtulit xpᷣus cũ ait.paſce oues meas.ſᷣm pe.
de pa.que poteſtas extendit ad omnia dubia

iuris diuini vel naturalis declarando omnia
iura poſitiua ſtaruendo ⁊ abrogãdo.oĩa pꝛiui

legia condonãda de omnibo vtroq; foꝛo qui
ſunt in eccleſia ſententiãdo penas omnes tẽ
poꝛales ꝓ peccans debitas per indulgentias
relaxando. etniaʒ quo ad defunctos.et multa
alia de bus declaratũ eſt ſupꝛa q̃ nullus aliꝰ
poteſt.⁊ ideo ipᷣi ſoli dictñ ẽ.tibi dabo claues.
Et ad hoc ſunt plures auctoꝛitates vt pelagij
pape dicentis. di. xxi.q;uis vniuerſe ꝓ oꝛbẽ
catholice eccleſie vnus thalamus vpi ſit ſit tñ
ſancta romana eccleſia catlvlica ⁊ apoſtolica
nullis ſinodocis conſtitutis ceteris eccleſiis
pꝛelata ẽ ſed euãgelica voce ⁊ ſaluatoꝛis no⸗
ſtri pꝛimatũ obtinuit.u es inquiẽs petrus.
⁊ ſup hanc petrã edificabo eccleſiã meam.Et
di. xxij.inquit Nicolaus papa.Omnes ſiue
patriarche ſiue in cuiuſilvt apicẽ ſiue metro
poleos pꝛimatus aut epiſcopatuʒ cathedꝛas
vel eccleſia eũ cuiuſcũq; oꝛdinis digniratem
inſtituit romana eccleſia. Illã vero ſoſus ip̃e

fundauit ⁊ ſapꝛa petraʒ fidei mox naſceniis
ererit qui beato eterne vite clauigero.ſ.petro
rerreni ſimul et celeſtis imperij iura cõmiſit.

Non ergo quelibet ierrena ſententia ſed il⸗
lud verbum quo conſtrnctũ ẽ celũ et terra.ꝑ
qð deniq; omnia ſunt cõdita elementa roma
nam fundauit eccleſiã. illius certe pꝛiuilegio
fungitur illius anctoꝛirate fulcitur.et in fi. c.
dicit᷑.ſanctus ambꝛo.ſe in omnibo ſeqͥ magi
ſtrã romanã eccleſiã ꝓfiteiur. in.c.ſe. dicit
anacletus in fi. Hec apoſtolica ſedes caput et
cardo. vt pꝛefatũ eſt a dmino ⁊ nõ ab alijs

cõ ſtituta ẽ.⁊ ſicut cardine hoſtium regitur.ſic

huius ſancte ſedis auctoꝛitate omnes eccle⸗
ſie dño diſponente regũtur ⁊ agato papa diſ.
xix.ait.ſic omnes apoſtolice ſedis ſanctiones
accipiende ſunt tanq; ipſius diuiua voce pe⸗

tri fimmate. Atem ambꝛo.Et ſi alůs imperat

diſcipulis.vt laxent rethia ſua.ſoli tamen pe⸗/
tro dicif.duc in altũ.i.in ꝓfundũ diſputatio
nũ.Quid em̃ tamaltũ q; altitudinẽ diuitiaꝝ
videre.i.ſcire dei filiũ ⁊ pꝛofeſſionem diuine
genetationis aſſumere.xxiiij.q.i.nõ turbat᷑.
PNiñ ad papam referũtur dubia fidei pꝛo de⸗
terminanone.vt dicit inno.ea.q.c.quotiens
idẽ ambꝛo.Eſt aliud apoſtolicũ piſcandi genꝰ

IIII

quo genere ſoluʒ petrum cominus piſcari ſu
bet dicens mitte hamũ ⁊ eum piſcem qͥ pꝛi⸗
mum aſcenderit folle.xxiiij.q.i.vbi dicit gl.
ꝙ per hamũ intelligitur iuriſditio oua petꝰ
alijs pꝛefuit IOtem eo papa ea.q. Beatiſſi⸗
mus petrus apoſtolus accepit a wmino pꝛin⸗
cipatuũ ⁊ romana eccleſia in eius parmanet
inſtitutis. Ytem Cmillus in lib. theſauroꝝ di

cit ſup illud. Cu es petrus. ſᷣm hanc comini

pꝛomiſſionẽ eccleſia apoſtolica petri ab omni
ſeditione et heretica circũuentione ĩmacula⸗

ta manet ſuper om̃es pꝛepoſitos a epiſcopos

ſuꝑ omnes pꝛimates eccleſiarũ ⁊ pppuloꝝ
in ſuis pontificib in fide pleniſſina ⁊ auctoꝛi
tate petri. Item er ſinodo niceno. que ſemꝑ
fuit magne auctoꝛitatis apud grecos et lan⸗
nos dicitur.eccleſia romana ſemꝑ pꝛimatuʒ
habuit.ſemperq; habere debet quod intelligẽ
dum eſt poſtq; petrus in ea ſedit. Itẽ ex alio
concilio diciiur wneramur ſ̃m ſcripturas ⁊
canonũ diffinitione ſanctiſſimñ antique ro⸗
mane epiſcopũ pꝛimũ eſſe ⁊ maximũ epiſco/
rũ omniun.Nicit aũt antique romane ad dlf⸗
ferentiã cõſtantinopolis quã conſtantinus il
luc ſedem ſuam tranſferens.⁊ pꝛiuilegijs vꝛ
bis romane extollens nouam romã appella/
ri voluit. Item ex auctoꝛitate ↄcilij calcedo.
inter ceteſa legit ibi geſta ꝙ tota ſinodus ac⸗
clamauit Leoni pape. Leo ſanctiſſimus apo/
ſtolicus ⁊ icomenicos.id eſtvniuerſalis patri
archa ꝑ multos annos viuat. Quod autem

epiſcopi ſucceſſerint loco apoſtoloꝝ ⁊ curati ⁊

oimnes ſuꝑioꝛes pꝛelati loco diſcipuloꝝ ꝓba
tur di.xxi.in nouo.⁊.lx.di.foꝛis. Vtem max
celus papa.xxiiij.q.i.rogamus. dicit de petro
ipᷣe eſt caput totius eccleſie.cui uminus ait.
u es petrus ⁊c̃. huius ſedis pꝛimatus fuit
apud vos.ſ.antiochie que poſtea inbente dño
romã trãſlata eſt. Pũc autem iuſſum wmi⸗
ni exponit innocen.erxtra qui fil.ſint legit.per
venerabilem. dum dicit ſic. locus quẽ eligit
cominus apoſtolica ſedes eſſe dinoſcitur.cũ
ergo petrus vꝛbem exiuiſet volens cvminus
eum ad locum quem elegerat reuocare inter
rogatus ab eo wvmine quo vadis. reſpondit
venio romam iterũ crucfigi quod intelligẽs
pro ſe dictum ad locuʒ pꝛiſtinũ eſtreuerſus.
otus enim petrus lacrimis rpᷣianoꝝ a fa⸗
cie neronis fugiens aliam ſedem ſoꝛte elige⸗
re volebat ſᷣm illud maih.x.cum vos ꝑſecuti
fuerint in vna ciuitate fugite in alias. ſed lvc
dñs ꝓhibuit volens ibi ſedeʒ petri fmaliter
pmanere. vñ nõ ex petri ſed exr xpᷣi electõne

eccleſia romana facta ẽ ſedes petri.quare nõ

põt ſedes apoſtolica a petro murari ſicut ele
git dñs ſion.vñ templũ facere alubi nõ licuit
ł v iiij

Litulus

etiam ſummo ſacerwti. vnde peccauit helia
chim in epoleos egipti ſimile templuʒ faciẽs

illi hieroſolimoꝛũ.vt refert ioſephꝰ. Sine cã
añt rõnabili ſedem ſuã a veo rome fundataʒ

nõ poſſet ipᷣe papa euertere nec in alio trãſ/

ferre.⁊ ſi faceret immo etiã q;tũcũq; cauſa/p
babilis qꝛ nõ niſi cõtraria dei iuſſione mutã
da ẽ ꝙ ſemel iuſſit ſine aſſenſu generalis cõ⸗
cilij ſuꝑ loc ſpãliter cõuocari.⁊ dei reuelatõe
ſuꝑ lvc inuocata nõ eſſet tranſlatio facieda.
qꝛ nec ꝓpter tranſgreſſionẽ nec ꝓpter captiui

tatem populi dei.ꝑ.lxx.annos licuit locũ tẽ⸗

pli quem dñs elegerat immutari. Nec eſt ſi
mile de mutatione ſedis antiochie quia illaʒ
ſedem pemus elegit motu ꝓpꝛio. Nec etiaʒ ẽ

ſimile de trãſatione ſedis impꝑialis.eius.n.

auctoꝛitas eſt a populo romano qui ius ſuuʒ
poteſtatẽ in imꝑatoꝛẽ trãſtulit.inſtituta de
iu. na. . ſed quod auctoꝛitates em̃ quedaʒ q̃

vidẽtur ponere equalitatem poteſtatis in p

tro ⁊ alijs apoſtolis ſane intelligende er⸗
nende ſunt.dicit.n. Cipꝛianus.xriiij.q.i.loq̃
tur.q;uis xpCᷣs omnib poſt reſurrectionẽ ſuã
parem ptãtem tribuat ⁊ dicat. ſicut miſit me
pater ⁊ ego mitto vos.lccipite ſpũm ſanctũ
tñ vt vnitatẽ manifeſtaret poteſtatis eiuſdeʒ
oꝛiginem ab vno incipientem ſua auctoꝛita⸗
te diſpoſuit loc erant vtiq ceteri apoſtoli. qð
petrus fuit pari conſoꝛtio p̃dicati ⁊ vnoꝛis ⁊
poteſtatis ſed exoꝛdiũ ab vnitate ꝓniciſcitur.
vt eccleſia xpᷣi vna monſtretur. Vñ vni dicit
ſcʒ petro.iu es petrus⁊c.ſuꝑ vnũ edificat ec⸗
cle ſiam. ꝑc ille. Sed iſta parilitas et equali/
fas pote ſtatis ⁊ hvnoꝛis intelligenda ẽ de p/
teſtate oꝛdinis ⁊ cõſecratõnis non ð poteſta
te iuriſditioms. Item quod ait ambꝛo. ij.q.
vij.leati petrus ⁊ paulus eminent inter apo⸗
ſtolos vmuerſos ⁊ quadã p̃ᷣrogatiua pᷣcellant
puto añt illos equales eſie in meritis.qꝛ eq̃/
les ſunt in paſſiõe. Hi duo dicũtur alios axo
ſKolos p̈cellere.nõ quidem in woteſtate ordi
nis ſed in veneratione gentiũ ⁊ qꝛ vꝛbeʒ ſuo

martirio cõſecrauerũt in paſſione ſocijexiſte

tes.vt dicit.xxij.di.ſacroſancta.vñ ⁊ de conſi
lio curie romane mmdulgentijs dicit de bealo⸗
rum petri ⁊ pauli apoſtoloꝝ auctoꝛitate cõfi⸗

ſi ⁊c. Dares aũt dicũtur iſti duo nõ iuriſditio

ne ſed merito ⁊ ſanctitate martirij.et ſic etiã
intelligitur illud hiero.ij.q.vij.paulus petrũ
repꝛehẽdit qð nõ auderet mſiſe nõ inparẽ
ſciret.vhi ſubdit grarianus ꝙ lvc nõ ẽ de of⸗
ficio eccleſieſtice dignitatis. ſed de woteſtate
Vite ⁊ conuerſationis intelligitur.⁊ ſic etiam
qugli.in.c.puita ea.q.cipꝛianũ petro apoſtolo
cõparat.ſ.q;tũ ad martirij coꝛonã nõ q;tũ ad
iuriſditionis potennã. Item q dicit berñ. in

XXII

li. iij. de coſi. ad eugeniũ. Si vt in ſumma ita
1 ſolam inſtitutã a deo.ſ.veſtrã apoſtolicã dix
gnitatem eriſtimas ſi hoc ſentis diſſentis ab

ipᷣo qui ait.nõ ẽ poteſtas niſi a deo.⁊ oĩs gni
ma ſublimioꝛibo poteſtatibo ſubdita ſit. non
ait ſublimioꝛi tanq; in vno ſed ſublimioꝛbj

tanq; in multis. non ergo ſola tug poteſtas

vvmino.ſunt et mediocrxes et inferioꝛes. Si

iſtud intelligatur de poteſtare oꝛdinis ſacerę

*

vtales ⁊ pontificalis ſipapa exiſtimarer pore
ſtatem ſuã ſacerdotalẽ ⁊ pontificalem ſolam

eſſea deo cõſtitutã excludẽdo poteſtateʒ oꝛdi⸗

nis alioꝝ põnficũ ⁊ ſacerdotũ dicendo iloꝛnz

nõ eſſe eque immediate a deo ſicut ſuã. exra⸗
ret.qꝛ vt dictũ ẽ.ptãs oꝛdinis in omnib eqᷓ
luer ẽ a deo. Atem ſi papa exiſtimaret ptaͤteʒ
ſue iuriiditionis ſola eſſe a deo, omnẽq; ali
ptãtem iuriſditionis eccleſiaſtice nõ eè a doo
nec immecdiate nec mediate erraret.ſed ſi ex

iſtimat ſuã eſſea doo immediate. alioꝛũ vxero

eſſe a deo ſed mediãte. ſ. ſua nõ errat. Itẽex
eoꝙ legit act. viij.ſ. ꝙ miſerunt apoſſoli qui

riam ad cõfirmãduʒ baptiſatos. vider ex vc
petrũ inferioꝛẽ apoſtolis eſſe quia cõmuniter

erant hieroſolimis petrũ ⁊ iohannẽ in ſamaę

mittitur inferioꝛ a ſuꝑioꝛe. Sed rñdetur q;

miſſio que fit per auctoꝛitatem vtiq; ẽ aſiſpi/
oꝛe.ſicut papa mittit legatũ.⁊rexbaliuiũ ed

miſſio qᷓ fit ꝑ cõciliũ ⁊ ſuaſionẽ poteſt eẽ etiãẽ
ab inferioꝛe.⁊ ſic conciliarij dicũtur mittere

regem qñ vadit alicubi de cõſilio ſubditoꝛuz
quia ꝑ conſiliũ mouent eum ad illud facien

dum. Et ſic axoſtoli ⁊ ſenioꝛes miſerũt petrũ

ſalute populi. Atem er eo ꝙ legit act. xv.

⁊ iohanneʒ ivc perſuadendo et cõſulendo p

iacobo minoꝛ tulit ſententiã in queſtione le

galiũ vbi erãt petrus ⁊ alij in concilio congre
gati.Ex lvc maioꝛ vider᷑ fuiſſe petro quia ma

ĩioꝛ ẽ qͥ iudicat inter om̃es. Sed wteſt duplię⸗

citer reipõderi. Pꝛimo ꝙ iacobus iudicanit

nõ vt iudex omniũ ſed tanq; iudex illius lo⸗

ci ſpãliter nõ q̃n petrus potuiſſet iudicare ſed
qꝛ voluit illi v'ferre loco ſuo. ſicut papa qñ ẽ

in aliqua ciuitate poſſe: omnia audire ⁊ iudi
care ſed in multis nõ facit.vt deferat epo lo⸗

ei.Alio mõ põt dici ꝙ iacobo p̃e nõ dedit ſen
tentiã in illa materia legaliuz ſed pemus qui
pꝛius locutus fuerat qd agenqũ eſier.poſtmo
du aut iacobo addidit ⁊ ſentẽtiã ſuã nõ quaſi
auctoꝛiſans ſed vt aſentiens ⁊ cõfirmas ſen

tentiã petri ꝓ ꝑte omniũ aliox.ſicut fit in cõ

cilijs in qͥ ba foꝛmatis decretis ſeu canonibus
P papã. rndetur ab oĩbi platis ꝑ pla et. Iteʒ

dẽ dij. xxi.in nouo.ꝙ apli pꝛincipẽ ſuũ eſſe

voluerũt petrũ.⁊ p cõſeq̃ns totius eccleſie.⁊
ſic non apo ſed abapłis videtur petrus ha⸗

(cHafttnnint
flinunini
ſſiillnmn nn

lopſtninten
ttnigtini
glighanohonnege
hüſcorehen
lrſeoinperoe
Phtilennsgan
Pnioriünecooorn

(ridcänere

Wunarto
Nſtencdncwi
lenbtriiann⸗
ſeiſſiſvendon
flenatdirins
teppeeteſephe
lenarbiriao⸗
man ſeſtieſt
nucolimnonfern
1ſinplnnligon
ehomnneſltt
huntreflawinee
ſapfttmneci
nre ceveinad
füfſinaſervel,
ſtenſeinptent
fminengens⸗
idaſeonninoin
riſunnis
Cntnrnmcaſe
Cnmeheiree
önufrſtpe
ſenentie

Merinnne

d

N

ANAe

4

mnein n
.

r.innömi
ELgmamgt

4

inpn Si
runneng

Nmgri 4

intiinint

tnabe cääna

orarenglar
ae
rſaerine
sSt iin

eMeien

toies
niini/
eprin
–
ng vbid
mi ar

õ

Gcrttnnei
nnüik. 0,

ohinst,),

„ MU

e

QLapitulum

*

buiſſe pꝛim atũ.Rñ.ꝙ apoſtoli hoc voluerũt

volũtate conſequẽti ⁊ acceptanti dei oꝛdina/
tionẽ nõ aũt voluntare ãtecedẽte ſeu cauſan
te ipᷣam auctoꝛitatẽ.nã hoc labuitla rpᷣo.vt

Queritur utrum §.ii.

papa poſſit renũciare papatui. vider̃ ꝙ non.
qꝛ papatus ẽ a ſolo deo immediate. vt ſupꝛa
oſtenſum ẽ ſed gð a ſolo deo ẽ nõ poteſt tolli
p aliquem niſi ſit deus efe non poteſt renũ
ciari ꝑ papã qͥ ẽ homo. In contrariũ habet.
extra de renũ.c.i.li.vi.vbi erpꝛeſſe determia⸗
tur ꝙ poteſt papa renũciare papatui.Ald iſtã
q̃ſtionẽ ſic rñdit augu.de anclv.in ſumma de

poteſtate pape ꝙvtiq; renũciare poteſt nõ ob

ſtante ꝙ papatus ſit a deo àa hoc eſt ita a doo
etiã ab homine cooperãte in iſto vel in illo
q; coopante eius conſenſu ⁊ volitione talia
enim tolli pñt ⁊ diſſolui illius homiĩis diſen/
ſu ⁊ cõtraria volitione. Pꝛobat aũt hoc per
empla in naturalibo.in moꝛalibo. in artificia
libo.t in naturalibo qͥdeʒ.quia anima rõna⸗
lis ſingularirera deo infunditur coꝛpoꝛi. cum
nullus poſſit infundere ⁊ creare ip̃am mſi de
us.⁊ tamð qꝛ inſundit᷑ a deo coopante hoĩe
quia homo hominẽ generat ⁊ ſol ſᷣm philo/
ſophũ.ideo opere humano poteſt aĩa a coꝛpe
tolli ⁊ ſeꝑari.vt per occiſioneʒ. In moꝛalibo
vero videmus ꝙ gratia ſingulariter a deo in⸗
funditur aime cooꝑante tñ homine.vñ illud
ſuꝑ Creñ.iiij.cõuerte nos dñe ad te.⁊ cõuer⸗
temur.dicit glo. ꝙ gratia dei nõ cõuertimur
niſi ex noſtra volũtate cõuertamur.ſ.liberta⸗
te arbitrii ipſam acceptando. ſicut ergo gra⸗
tie infuſio ẽ a deo ꝑ hominis tñ conſenſum ꝛ
liberi arbitrii cõuerſionẽ.ita ſeꝑatio eius gra
tie poteſt eſe ꝑ hominis diſſenſum.⁊ eius li⸗
beri arbitrij a vo auerſioneʒ. In artificialibo
manifeſtũ eſt ꝙ templũ ſalomonis et taber ⸗/
naculũ moyſi ex mandato dei fabꝛicata ſunt
⁊ ſingula in illis oꝑpata.⁊ tamẽ quia coopan⸗
te homineiilla fabꝛicata ſunt. Cooꝑante etiã

hojmine illa deſtructa ſunt. Sic etiã papatus

⁊ ſi a deo ſit.tamẽ cõſenſu ipᷣius pape coope⸗
rante.⁊ ideoeius diſſenſu renunciari poteſt.
etiã ſi iuraſſet vel vouinet nõ renũciare ⁊ ipᷣe
videret ſe impotentẽ ad talẽ curã.pꝛopter in⸗
firmitatem grauẽ ⁊ incurabilem. vel cogno⸗
ſceret ſe omnino inſufficiẽteʒ. Et de quatuoꝛ
quidẽ ſummis põtificibo in geſtis ſanctoꝝ le
gimus renunciaſſe papatui.ſ.clementẽ ciria⸗
cũ marcellinũ ⁊ celeſtinũ.nõſtamen ex eodẽ
fonte ſeu cauſa ꝓceſſit illa renũciatio. Naʒ
clemens renũciauit pꝛopter mali exẽpli im/
poſterũ vitationem.cum fuerit inſtitutus pa

IIII

pa a lxato petro. NMe quid ſimileattemprare
tura ſucceſſoꝛibus. vnde renunciauit et loco

eius factus eſt linus.⁊ poſt euʒ clerus.⁊ poſt

eos idem clemens.vt notatur.viii.q.i.cixia⸗

cus vero renũciauit pꝛopter martirij coꝛona

tionem aſſocians ſe.xi.milibo virginuʒ leate
vꝛſule ⁊ ſociabo er reuelatione angelica.mar/
cellinus autem renũciauit pꝛopter ydolatri

am operationem ponens thura ydolis. Oñ

penitens in cõſilio iudicauit ſe deponẽdum
anathematiſans qui coꝛpus ſuum ſepeliret.
vt habetur diſti. xxi. ſeo celeſtinus qui pꝛius
dictus eſt petrus de murrone renũciauit pa/
patui pꝛopter inſufficientie recognitionem
conſilio ducrusvt creditur ſpũſſancti vs om
nes canonilſauit eccleſia et aſſcripſit cathala⸗
go ſanctoꝝꝑ. Onde noneſt credendum in ipᷣa
renũciatione erraſſe ⁊ feciſſe ꝙ nõ potutuiſ/
ſent. Et licet dantes poeta vulgaris repᷣben/
dat celeſtinũ de illa renũciatione.Rectius de
ipᷣa loquitur franciſcus patriarcha.⁊ ſentit fi

delius in libꝛo de vita ſolitaria ipᷣm cõmen⸗

dans. pe.de palu.in lib de poteſtate pape. idẽ
concludit ſed ſubtilius dicit enĩ qð papa põr

cedere papatui.⁊ cedendo deſinere eſe papa

ſic cardinales acceptent alias non. Sunt em
in hac acceptione papatus duo. vnuʒ eſt ius
ſuum quod ei acquiritur ex canonica electio/

ne.aliud eſt ius eccleſie cui obligatur.cuililet
autem licet iuri ſuo renunciare in omni eo in
quo non eſt alteri obligatus vel ſubditus.C.

de pact.l.ſi quis.ſed qui ſemel ſeobligauit.
non poteſt ſe ad libitum liberare. igitur papa
ex parte quidem ſua renũciare poteſt papa /
tui ſed quia ſemel ſe obligauit eccleſie erx illa
parte renũciare nõ poteſt niſi de aſſenſu car⸗
dinalium qui in omnibus que ad papar ſpe
crant repꝛeſentant vices eccleſie.Eſt em̃ pa⸗

pa obligatus erquo acceptauit eccleſiam re/
gere. vñ niſi eccleſia quitet eum ⁊ conſentiat

ſcilicet per cardinales.videtur ꝙ nõ poſſit re⸗
nunciare ſed cõſentientibo illis poteſt. ⁊ ᷣm
hanc diſtinctionem debet intelligi illa deter⸗
minatio de renuncia.ca.i.libꝛo.vi.Sed con⸗
tra ſic arguitur matrimonium in quo eſt vin
culum diuinum.⁊ non conſummatum nulla
renunciatione poteſt tolli. ergo nec vinculuʒ
inter papam et eccleſiam quod eſt vinculum
diniuũ ſed papatus eſt de iure diuino cuʒ ſit
inter eos matrimonium ſpũale.et ipſe papa
ſit: ſponſus eccleſie nulla renunciatõne vel re
ſignatione tolli ppoteſt eadem ratione.Sʒ ad
loc reſpondet idem pe.ſcilicet ꝙ non eſt ſimi

le vinculum. quiain matrimonio carnaliꝑ

cõſenſum mutuũ expᷣſſum ꝑ verba de pñtiꝗͥ
ſunt veꝑ ſacramẽetũ ſequitur vinculũ diuinũ

—

Zuulus

auod ẽ ſubiectiue non in anima tm̃ ſed in ſo⸗
to cõpoſiito. vñ tamdiu durat vrrũq; ſuppoſi
tum vnde illud quod ẽqͥd diuinũ ⁊ res ſacra
mẽti ſeauẽs nõ mutuũ cõſenſum ſed ſacra⸗
mentũ integratũ ex cõſenſu ⁊ verbis in perſo
nis habilibus non poteſt ab homine diſſolui.
ſm illud. ouos deus cõiunxit lvmo nõ ſepet
ſed cõſenſus cardinaliũ eligentiũ repᷣſentã⸗
tiũ cõſenſum ſponſe ex vna pꝑte et cõſenſum
electi quaſi ſponſi er alia ꝑ quecũq; verba ex
pꝛeſſus nõ eſt ſacramentũ nec ſacramentale
vñ er ope opato habet effectuʒ diuinum quo
ad vinculũ.ſed manet illud vinculum pure
humanũ ſolo conſenſu hominũ.vñ conſenſu
cõtrario tolli poteſt eadẽ rõne qua ⁊ ſponſalia
de futuro. Poteſtas ergo papalis putẽ in ſe⸗/
de romana habet ſundamẽtũ ðiuinũ nõ hu⸗
manũ.⁊ ideo nunqᷓ; deſtruitur. ſed pꝛout illa
ptãs eſt in pſona que ẽ in ſede ſolũ ꝑ conſem⸗
ſum humanũ habet fundamentũ humanum
duplex. ſ. pm lvminẽ ⁊ illũ ↄſenſum q̃ ſunt
deſtructibilia. vnde quolibet eoꝑ deſtructo de
ſtruit᷑ ptãs non in ſe. ſed in illa pſona in qua

erat p accidens per lvc.ſ.ꝙ erat in ſede.quia

igit᷑ nihiltã naturale q;ᷓ vnũqðq; diſſoluieo
genere quo ligatũ ẽ ꝓpter quod obligationes
que ſolo conſenſu cõtrahũtur cõſenſu cõtra⸗
rio diſtrabhũtur ⁊ etiã diſoluũtur re eriſtente

integra. Inde eſtꝙ vinculũ obligatõnis in/

ter papã ⁊ eccleſiꝗ ſolo cõſenſu cõtractũ con
trario cõſenſu diſſoluif. ⁊ renũciando in ma⸗
nib cardinaliũ acceptantiũ deſinit eſſe in ſe
de. ⁊ pdit per conſequens ptãtem que rema⸗
net in ſede.⁊ acquiritur ſuccedenti in ſede er

ipᷣamet ſucceſſione. Rõ aũt quare nõ ſic diſy-

ſoluatur ↄſenſus mutuus expꝛeſſus in matri
monio de pñti p diſſenſum iam aſſignata eſt
nec papa ſtatuere poſſet ꝙ nõ poſſit renũciare
papatui ſᷣm aug.de ancb,
Queritur utrum .ii.
papa poſſit deponi pꝛo quocũq; crimine noto
rio.⁊ videt ꝙ ſic dr.n.di.rl.ſi papa.q hmõi
culpas redarguere pꝛeſumit moꝛtaliũ null'.
aꝛ cũctos ip̃e iudicaturus a nemine iudican
dus niſi dep̃hendat a fide deuius. ergo videt
ꝙ ſaltem ꝓ hereſipoſſt deponi. immo etglo.
ſuꝑ dicto.c.dicit.ꝙ pꝛo quocunq; alio crimi
ne notorio adulterij.ſimon:ie.⁊ hmõi ſi eſſet

incoꝛrigibilis ⁊ ſcandaliſaret eccleſiaʒ.roſſet

deponi. In contrariũ ẽ quod dicit anacletus
di. lxxix. Eiectionẽ ſummoꝝ pontificũ ſibi wo
minus reſeruauit.licet eoꝑ electionem bonis
ſacerdotib ⁊ ſpñalibo ꝓpłis conceſſiſſer.⁊. ix.
q.iij.dicit᷑. nemo iudicabit pꝛimã ſedẽ. NMe⸗
B.n.ab auguſto nec ab ommi clero nec a regi

XXII

bus nec a opulo iuder iudicahitur.i. papa.
vbi glo.dicit.ꝙ conciliũ non põt iudicare pa
pam.vt er᷑ de elec.ca.ſignificaſii.⁊ hoc niſi ſe
ſub mitteret iudicio aliquox. vt.ĩ.q.vij.nos.
Item ſimmachus papa ait.ix.O.iij. Aloꝛuʒ
ſvminũ cauſas deus voluit ꝑ hominestermi
nare.ſedis iſtius pᷣſidem ſuo ſine queſtione
reſeruauit arbitrio voluit beati petri ſucceſſo
res celo tantũ debere innocentiaʒ et ſubtiliſſi
mi diſcuſſoꝛis indagini inuolutas halvrecõ⸗

ſcientiã. Dicendũ ſm aug.de anclv. vbi ſu
papa pꝛo crimine q;tũcũq; notoꝛio nõ eſt

deponendus.qꝛ talis depoſitio vel accuſatio re
dundaret in malũ totius eccleſie cũ ſiaudire

tur eius acccuſatio eccł ia remaneret acepha

⁊ hoc niſi pꝛo peccato hreſis.de qua etiam ſi
vellet ſe coꝛrigere ⁊ emendare nõ debere dew

ni. vt notat huguitio diſ.xxi.a ideo ep̃i in cõ

cilio cõgregati marcellinũ cõfeſſum de hereſi

⁊ idolatria nõ depoſuerũt.qparatus era: coꝛ

rigi ſuã ſententiaʒ reuocare qð ⁊ fecit. Pꝛo
ipᷣa aũt hereſi congrue ipᷣo facto deronitur. qꝛ
Fope eligitur in caput totius eccdleſie.iurta il
u

d ephe.i.ipᷣm ſcilicet chriſtũ dedit caputſu

per omnẽ eccleſiam.que eſt coꝛpus eiuis. pa/
pa aunt repꝛeſentat perſonam chriſti. Vnde
⁊petrũ chriſtus vocauit cephas id eſt caput
capitis autem eſt influere vitaʒ omnibo mẽ/⸗

bꝛis. Principiũ aũt vite ſpũalis eſt fides. qꝛ
ſine fide impoſſibile eſt placere deo. ait apoſto
lus. Si ergo papa dephendaf a fide demus.
moꝛtuus eſt ip̃e papa vita ſpũali.ꝛ per conſe

uens alijs vitam influere non poteſt. vnde

.

ſupꝛa.ꝙ papa nullo caſu q;diu ẽ papa ꝓꝑqð⸗
ciiq; crimen non poteſt a concjlio nec a tota
eccleſia nec a toto mũdo deponi.⁊ hoc non ſo

lũ qꝛ ẽ ſſupioꝛ ⁊ nullũ lvĩem habet ſußſe q en

valeat iudicare.ſed q; eſt a doqͥ ſibi romani
pᷣſulis q;diu pᷣſul ẽiudicium reſeruauit.ix.q.

iij · alioꝝ. ſed qñ labit᷑ in hereſim tũc eoipᷣoẽ
pᷣciſus ab eccłia deſiniteſſe caput. ⁊ tunc de
wonit de facto.nõ de iure.qꝛ qͥ nõ cedit iã iu/

dicatẽ de iure. ſed hoc ẽañ iudiciũ qꝛ eo ipſo
ꝙ hereticus ẽ ab ecchia ẽ pᷣciſus.nõ põt autẽ

(aput axcoꝛpe pᷣciſum qᷓ;diu eſt pᷣciſum caput

eſſe nlius coꝛpis a quo ẽp̃ciſum.vñ papa per
loc deſinit eẽ caput coꝛpis eccłie.⁊ ſic hereti/
cus nõ põt eẽ nec manere papa.quia extra ee

cleſiam non poſſunt haberi claues eccleſie.x

alia autem peccara papa eſt caput lan guidũ.
qð non pꝛopter lvc deſinit eẽ caput.nec põt

a membꝛis pↄſequẽs iudicari. DOicit aũt pę.
ꝙ illa glo.ſuꝑ.c.ſi papa.ſuꝑius inducta que

icut hvmo moꝛtuus non eſt homo. ita papa

m hereſi depꝛehenſus nõ eſt papa. quia io
facto eſt depoſitus. Idem dicitpe.de pa. vbi

ſi ornig
gaidathwee
ich wltdopnn
Gbetosglute
enu
1ppretereics
tnrhriil
li. Audige
Glnorſtisd
vepa ge duper

Popgticprn

incgneebatget
uarönelegali
lͤerisnecos ſa
ig vi ala
Mbetiencicſdten
ſi Wiſpan
Wepnmninſis
Weenaurdee
NMcdnäi⸗
Paiuſcagl ine
tenociiiee⸗
gapiörultou⸗
8lonoiedicki
Grignis. Oun
orngbiliaton
er wl meto
aſeſiiſu vſp
cͤtmeiconaji
agent oiln
lr vtremnegi
kimſettier
gerplüßarnr
ſnpn fnen⸗
ſchcopaie
wüfnugn
Wböii ener
ſentannt,

eilantlan

lumtidcn

N 1 WR
nng

Nelniifin,

Brnariit
Weicicne

rttinse

n ectemne
AMiNN!

nepii n

mmerue
e t
isnichma
nnun
loinis⸗
peeinonin
lüien wt
noete

ininkn Sn

initt

mnzuiſinn

n l

Capitulum v

dicit ꝙ pꝛo quocãq; alio ccrimine notoꝛio ſi ẽ

incoꝛ rigibilis papa põt deponi esiudicari eſt
falſa.Et rõnei eius aſſignat.dicit.n.illa gl.
ꝙ erquo papa ẽ incoꝛtigibilis cuʒ cõtumacia
dicatur hereſig.⁊ ipᷣe ex hoc ſit contuma x per

cõſequẽs ẽ infidelis ⁊ hereticus. Sed dicen⸗

dũ ẽ ᷣm pe.ꝙ cũ cõtumacia dicat᷑ hereſis. ſii
mitur arge bereſis ſicut⁊ ſimonia etiã large
dicit hereſis ꝓpter aliquã ſimilitudinẽ.Num
aũt dĩ papã poſſe deponi vel eſſe depwſitũ pꝛo⸗

pter hereſim ſumituribi pꝛopꝛie ⁊ ſtricte here

ſis.ſ.perroꝛe firo eoꝝ q̃ ſunt fidei. nõ ergo ꝓ
pter alia peccata quãtũcũq; ſit incoꝛrigibilis
põt deponi. Idẽ dicit aug.de ancho. circa gl.
illã. Addit tñ ꝙ poſſet ſaluari illa glo.videlicʒ
ꝙ cũ dicit ꝙ ꝓpter incoꝛrigibilitatem alicuiꝰ
vicij poſſit veponi.intelligatur qñ ſic ẽ incoꝛri
gibilis ꝙ illud peccatũ quod cõmittit moꝛta/
le credit ⁊ dicit nõ eẽ peccatũ.tũc.n.eẽt vere

1,pꝓpꝛie heretieus.⁊ ſic poſſer deponi.nõ auteʒ

pꝛopter hoc ſolũ ꝙ nõ deſiſtit ab actu pecca⸗
ti. Ouid igit ſit fiendũ qꝗñ papa ẽ ita mal
mo ꝛiboſuis deſtruit ecclłiam dei. dicit pet.
de pa. ꝙ ẽ duplex remediũ. Pꝛimũ eſt exem⸗

plo pauli qͥ potro in facie ei reſtitit antiochie

a inducebat gẽtes quaſi að iudaiʒandũ ĩ ob

ſeruatõne legaliũ nimis cõdeſcẽdẽs iudeis

cõuerſis ne eos ſcãdaliſaret.vt hr̃ ad gala.ij.
7. ii.q.vii.paulus.ſic pape in malis non eſſet
obediendũ.ſed reſiſtenañ ꝓ lvneſtã repꝛehẽ
ſionẽ. Oñ ſi panpa vellet totũ theſauꝑ eccleſie
dare parentibo ſuis vel eccleſiam ſancti petri

Vſtruere. aut dare parentibo patrimoniũ pe

cri vel aliqͥd hmõi qð nõ lʒ.ñ eẽt ꝑmittendũ
ſyei reſiſtẽdũ. ſine ipiꝰ tñ depoſitione. Scõm
remediũ ẽ erẽplo beati hilarij q̃ cõtra Leonẽ
papã pᷣualuit oꝛido. Aſte leo fuit.vt cedo.q̃
alio noĩe dicit᷑ libexrius papa qͥ fauit hereticis
arrianis. Oꝛandũ ergo eſſet ꝓ tali papa in⸗
coꝛrigibili a tota eccleſia vt deus illum coꝛri
get vel de medio amoueret.nec vnq; deus ſie
eccleſiã ſuã deſpiceret qͥn eã exaudiret.et eẽt
cõtra eũ conciliũ cõuocandũ.ſi ipᷣe nollet cõ

uocare vt ꝑ illud moueret᷑ vel deug imploꝛa/
reiur. vt remediũ apponeretf in reſiſtendoma
lis q̃ vellet facere.ne eccleſia piclitarerf.aliud

exemplũ halxtur de hoc remedio. de anaſta⸗
ſio papa. qͥ fauens hereticis aſſellãdo diuino
iudicio ꝑcuſſus eſt.xix.diſ.anaſtaſius. IOtem

nota ſᷣm augu.de ancho.ꝙ dñ papa eſt papa

inis cõciliũ generale cõgregari nõ poſſit.ni

ſi eius auctoꝛitate.vt patet di.xvij.ꝑ totum.
tainẽ qꝛ papa pꝛoptercrimẽ hereſis nõ eſt pa
pa.ideo in tali caſu eius auctoꝛitas nõ reqͥre
tur.ſeðd ſufficeret auctoꝛitas collegi̊ cardina

hum a alioꝑ epoꝝʒ ⁊ wctoꝑꝝ. Atẽ dicit ꝙ ſi no

toꝛium ſit papa moꝛtuũ hereſim ⁊ puerſum
gia cocuiſſe vel nutriuiſſe. in eccleſia duʒ
viuebat.nec ſe coꝛrexit poſt moꝛtem etiã po/

teſt accuſari ⁊ damnari.ar.xxiiij.qiij.ſi exra

De poteſtate pape que ẽ maioꝛ omni pote
te cresta. Capitulum.v. H

Ec ptate pape que ẽ
maioꝛ omni alia creata poſt ptãtẽ
Fypi. aliquo modo extendens ſe ad
celeſtia. terreſtria infernalia. vt de eo vwoſſit
illud verificari dictũ de xpᷣo in pſal. viij. Dĩa
ſubieciſti ſub pedib eius oues ⁊ boues vni⸗
uerſas inſuꝑ ⁊ pe.cã. Do.ce.⁊ pi.ma.⁊ apte.
quia ipᷣe eſtvicarius xpᷣi.quo ad terreſtria di
cit oues ⁊c.quo adceleſtia volucres.quo ao
infernalia dicit piſces maris. ꝑ volucres ce⸗
li de ſignari angelos bonos et malos.habetur
in euãgelio.Oicũtur autem ei ſubiecti.quia
maioꝛ eis in quam oꝛ.videlicet.Pꝛimo in iu
riſditione. Secundo in ſacramentoꝛum ad/
miniſtratõne.Cercõ in cognitõne.Quarto
in pꝛ emio. Onde Criſoſto.ait. homimi moꝛ
tali omniũ que in celo ⁊ quein terra ſunt po/
teſtatem commiſit deus.⁊ validioꝛẽ celo ec⸗
cleſiam eſſe monſtrauit.
Pro intellectu c.i.
pꝛime partis queritur vtrum papa ſit maioꝛ
angelo in iuriſditione.⁊ videtur ꝙ n õ.quia
natuta ſpiritualis halxtiuriſditõnem. ſuper
naturam coꝛpoꝛa em ex ſue nature conditõe

ſed angelus eſt nature ſpũalis. ergo habet iu

riſditionem ſupꝛa papam qui eſt nature coꝛ⸗
poꝛalis. Sed in contrarium eſt quod dicitur

ad Hebꝛe. ij. in perſona chriſti. cuius papavi

carius exiſtit. non angelis ſubiecit deus oꝛbẽ
terre futurum ei de quo loquimur.au boc re⸗
ſpondet auguſtinꝰ de ancho.vbi ſupꝛa.q; ma
ioꝛ eſt iuriſditio pape qᷓ; cuiuſlibet angeli.eſt
enim triplex regimẽ ſᷣm pliloſopphum. Pꝛi⸗
mum eſt ethicum ⁊ moꝛale. Secundum eſt
familie ⁊ paternale.Tercium eſt politicum ⁊

regale.Pꝛimum reſpicit curam vniuſcuiuſ⸗

—

lvmimis in ſe per virtutum regulationem
Secundum reſpicit regimen wmus ⁊ fami
lie per paternalem monitionem. Cerciuʒ re
ſpicit tegimen pꝛouinciarum ⁊ regnoꝛum ꝑ.
penarum cõmiſſionem. Pꝛimñ regimen cõ⸗

miſſum ẽ angelis.q? vnaqueq; anima ab oꝛ⸗/

tu ſue natiuitatis habʒ agelũ ad ſuii cuſtodiã
⁊ exercitiũ ſᷣm hiero. Scõm ↄmiſſum eſt ar
changelis.q; ẽ familias ⁊ eiuitates dirigere

⁊gubernare. vñ reqͥſit raphael archagelus 8

Thobja. an ſciret viã eundi ad ciuitatẽ me/

wꝛũ. nirit ſe itine ra oĩa illꝰ frequẽter abus⸗

laſſe.Terciũ cõuenit pꝛincipatibo.quoꝝ ẽ ꝓ

uincias ⁊ regna miro oꝛdine diſonere. Dñ
dirit angelus qͥ loqbatur danieli. Pꝛinceps
regni pſarũ reſtſtit mihi.xxi. diebo Dañ.iu.
NHulili ergo ãgelo cõmina ẽ iuriſditio et cura
totius oꝛbis ſed pape torius mũdi iuriſditio
⁊cura cõmiſſa ẽ.nõ ſolũ vt noĩe mũdi impor
tatur terra.ſed etiã vt noĩie mũdi impoꝛtatur
celũ.qꝛ ſup celũ ⁊ terrã iuriſditioneʒ accepit
vñ dẽ ꝙ celeſtis ⁊ terreni impij penro chriſtꝰ
iura cõceſſir. di. xxi.oẽs.Ad qð facit qð Cri
ſoſto ait in li.de lau dib pauli.pᷣfert em̃ pau
lũ cuilibet angelo in iuriſdinone dicẽs. ꝙ an
gelis diuerſaꝝ gẽtiũ cura cõmiſſa ẽ.ſed nullꝰ
eoꝝ ita credcitũ ſibi ꝓpłm gubernauit. vt pau/
lus vniuerſum oꝛbẽ.nã michaeli gẽs ↄmiſſa

ẽ iudeoꝛũ.paulo vero terre ⁊ maris atq; vni⸗
uerſi oꝛbis habitatio.ipᷣmq; deſertuʒ. Si igit

Iuriſditio pauli maioꝛ ſuit iuriſditione oĩm

angeloꝛũ multofoꝛtius intelligẽdũ h̊ ẽ de pe/

tro. cuiꝰ papa pſonã repñtar.⁊ idẽ Criſo.ſu⸗
xer io.dicit.petrũ totius oꝛbis oꝛdinat ing'm

7 wctoꝛẽë. cuiptãtem deditvmiuerſoꝝ. Ad ar

gumentũ aũt rñder᷑. ꝙ licet angelus ſᷣm gra
dũñ nature ſit ſuꝑioꝛ vĩe.etiã papa ⁊ ixſiꝰ na

ture cõditione.diuina tamẽ auctoꝛitate ⁊ cõ

miſſione poteſt ad pluraſſe exrendere wuriſdi
tio hvminis.⁊ pꝛecipue pape q; angei.

Secundo papa eſt S.ii.

maioꝛ angelo in ſacroꝝ adminiſtratõne.ad⸗
miniſtratio.n. ſacr̃oꝑ nõ eſt cõmiſſa angelis

de lege cõi. ſed ſacerdotibo ⁊ ep̃is.de ſingula⸗
ri aũt mandato dei poſſet angelus vnus ſa⸗
cramenta miniſtrare. vt baptiſare ⁊ eccłiam
cõſecrare. ſicut legitur de eccłia ſancti micha
elis ab ipᷣo archãgelo ↄſecrata ⁊ q;uis cõiter
dicat᷑ ꝙ tał nõ dr̃et iteꝑ baptiʒari.nec eccłia

iteꝑꝝ cõſecrari.qñ egiſſet bonus ãgelus.tamẽ
dꝗqꝗꝛ ſathanas trãſfigurat ſe in angelũ lucis.tu

tius eſſet quo ad baptiſmũ illũ iterare.et liq;
in octrina ⁊ in his q̃ ſe tenẽt ex ꝑte intelle⸗
d(lus hõ reducat᷑ aliqñ in deũ per angelos. vt
patet de aparitionibo et reuelationibo factis
per angelos antiq̃s patribo. tñ in charitate 2

in his q̃ ſe tenẽt ex ꝑte affectus hõ reducitur

i den imediate ꝑ ipᷣmmetpꝛicipaliter 1 mini
ſterialiter p papam ⁊ alios miſtros eccleſieqͥ
ſunt adminiſtratoꝛes ſac toꝝ in qͥ bo gĩꝗ no
coõſfertur. Oꝛigo aũt admiſtrationis ipſius ẽ
in papa.

Lerci

ne aliquo mõ papa ẽ inaioꝛ anselo. Dñ ſuꝑ

o in cognitõ Liii.

XXII

ſllo verbo. begtus es ſimon bariona.qꝛ ca. et
ſan.nõ re.tibĩ.ſed pa.me. dicit glo.vere beuiꝰ
qꝛ tale qͥd reuelatũ eſt petro.cinus papa ſuc⸗
ceſſoꝛ exiſtit.ꝙ nec angelus nec hõ ſcire pom
it. De miniſterio.n.incarnatõnis ⁊ paſſõis
angelis accreuit aliqua cognitio per pꝛedica
tionem aploꝑ.quoꝝ caput fuit perus.cimus
papa ẽ ſuccenoꝛ.licet.n.ſcirent angeh filim
dei concipiendũ de virgine.tũ modus conci⸗
piendi vel grauidanonis eos latint. Sed pꝛe
dicantibo aplis multa cognouerunt circail-⸗
lud miſteriũ qᷓ ante ignoꝛabãt.qð etiã notat
aplus epheij.⁊ hiero.dicit angelicas virtu ⸗/
tes miſteriũ incarnatiõs ad plenũ ñ intelle/
xiſſe.conec paſſio xpᷣi ꝑ apłosfuit pᷣdicata.Et
q;uis Dioni. dicat pꝛimãa hierarchiã illumi
nare lecũdã.⁊ ſecundã teraã. terciã homies
vñ ⁊ papã.tñ ex hoc oꝛdine cõi nõ artat᷑ ſpiri
tuſſanctus.ꝙ nõ poſſit ocere ⁊ illuminare.

pfiuere hoĩes abſq; tali oꝛdine. In miłtis.n.

apłi immediate fuerunt edocti a ſpuͦſancio.
de loc concludit.

Quarto papa ẽ Fiiüi.

maio: angelo quo.ſ. ad multa.ſ.in pꝛemio.

ſcʒ in pquemendoad głam. dr.n. matl..xxij.
de ſanctis. Erũt ſicut ãgeli dei in celo.⁊ alubi.
equales ſunt angelis de i.Cũ.n.vᷣm grego. di
uerſi ſanctiad diuerſoꝛũ oꝛdines angeloꝛuʒ
aſſumit᷑ ᷣm eoꝝ merita maioꝛa vel minoꝛa.
⁊ tot hoĩes aſſumũtur ad gloꝛiã quot ãgeli re
mãſerũt. dicere oportʒ ꝙad oꝛdinẽe leraphin
plures aſcenc̃t.qð rõnabiliter credendũ eſt

de apłis quoꝝ petrus fuit caput. vñ ⁊ ipᷣe pa

pa ſucceſſoꝛ eius.Certum ẽ autẽ ꝙ ſeraphin
lſunt maioꝛes ĩ pꝛemio alijs angelis ergo ⁊c.
PDbienã ſciendum ꝙ q;uis quo ad nature
condirionem angelus ſit maioꝛ quolibeiſpu/
ro homie etiã papa.nõ tñ q;tũ ad repñtatio⸗
nẽ dei.in ipa.n. pfectius repñtat dein natu⸗
ra hũana q;ᷓ angelica. ⁊ p̃eipue lõgemel de
repñtatux ꝑ papã.⁊ q;tũ ad nature ↄfoꝛmita⸗
tem.qꝛ dei filius nũq; igelos appꝛehẽdit.ſeo

ſemẽ abꝛalx.⁊ q;iũ ad officij ptatem. qꝛ nulꝰ
li angeloꝝ cõceſſit claues ligãdi ⁊ ſoluendi.ſi

cut petro ⁊ ſucceſioꝛibo eius.et ideo non mioꝛ
lvnoꝛ debet pape qᷓ; angelis. Dñ papa reci⸗
pit a fidelibo adoꝛatões.pꝛoſtratões.⁊ oſcu⸗
la pedũ.quod nõ ꝑmiſit angelus a Jo.euã⸗
ge nſta ſibi fieri axoca. vlt. Sraũt ꝑ volucres
celi intelligãtur angeli mali. ᷣm illud Tuce.
viũᷣ.volucres celi comederunt illud: Sic eti
am deus ſu biecit pape hinus volucres et de⸗

mones. ⁊ q;tum ad effectum ſpnalem perpᷣ/
dicationes ⁊ adminiſtratões ſac foꝝ qͥb de⸗
mones abaiabo expellutur.et q;tũ ad effectũ

a

minntpi,

önmmnini
dn enen
itnutei⸗

Zrenn

Nrfenp⸗
n mminl
inercltale

greum ln

in ,ſnns,
rſienli man.

nelnnnin
Mnnniſin
usONNinntnd
finagopinpi
(aneſancn Pe

ſunctun

Pobito⸗ Gelicl

tegpopniotpin

deitotius ecleſ⸗

iisconfnmano.
miipncfcenpe
Plſarſolusch

Guſandoſamenta
disſanenfweos,
ntsrikommni
iMre. Simiter
laeckeſe taſ
WKdeſenidne
Wei Vr⸗
mmnignatrn
inmmmmimnn
Niſaendanig
naregasepen
tißfcs ſuutpag.
wnnile Etq̃t
UAratrog'y
nakmat
Untcanoniſti
töpnevercelen
Xlaſbvs poter
lendie wi ſe
Nii pnicianc
oniſgtönisdie
ncnoniſarone
meetei. Ij

.

N

0 e
imde un

eN

S
1 4
nien

—
=☛

tnnihent
Mieminni
Aonetöniri
ibin

Ne
l.R Wula
MANN
Ndiinine
NITN
MINgrüäce
Phgararni
Füöntin an
Cmmiwige
molsei
on inn
s
tnen
tche Ki ie
hangun,
men Ni,
iani
nünete
mmagnun ,
urt,
irnurs tie

4.

Capitulum

coꝛpalem vel abijciendo eos ab ꝓbſeſſis coꝛ

poꝛibo.vt fecit paulus a phitoniſſa.Et per ex
cõmunicationẽ immittẽdo demonẽ ad vexã⸗

dDam coꝛpus peccatoꝛis. vt patet.i.coꝛint.v.

hũc tradidi ſathane ⁊c̃.

De canoniſatöne §. V.

ſanctoꝑꝝ fienda ꝑ papã. Si ꝑ volucres celi in

telllig antur ſancti viri.ᷣm illud Oath. xiij.
Polucxes celi reqͥeſcunt in ramis eius.ſ.ſi⸗

napis. Sic etiam ſubiecit deus volueres celi

pape qtum ad canoniſationẽ.vt venerẽtur
a fidelibꝰ ꝓ ſanctis.
