ſine cura animarum quod requirit cerrum re
inij

LDitulus

quatn ſpectat illud conferre, non credo re-
ad quam ſpectat illud conferre.non credo re⸗
lidſo poſſe conferri.quia non ceſſat pꝛohibi
tio.nec credo valereconſuetudinem in hoc.

ſicut nec valeret in hoc ꝙ religioſus pꝛefice/

rerur beneſicio ſimpliei. Sed quid de con/
uerſis religionum que nonſunt pꝛineipaliter
inſtitute ad hoſpitalitatem nunquid poſſunt
pꝛefici hoſpitali.eo caſu quo non poteſt pꝛe/

fſici monachus. Reſpondet apus ſi eſt lai

cus ⁊ illiteratus poteſt ei committi. nam cõ⸗
mititur ei cultura agroꝛũ edificare ⁊ alia me/
chanica. foꝛtius officium curandi pauperes.
Ceſſat enim in eo caſu pꝛohibitionis.am
hec cura non facit in eo ceſſare contemplatio

nem vel pꝛedicationem. quia hec non exer/
cet in monaſterio. Sʒ ſicõuerſus eſſet cleric
⁊ litteratus.quia tenetur ad officium vt mo/
nachi.non poſſet talis pꝛeſici hoſpirali Sʒ
nun quid wteſt cõmitti reginen hoſpitalis.
mulieri. Reſpondet apus. ꝙ poteſt ſieſt ho
ſpitale ſine cura animarum. Et ratio.quia nõ
eſt dare in iure regulas hoc pꝛohibentes ⁊ ꝙ
non eſtpꝛohibitum intelligitur eſſe conceſſuʒ
xiij.queſtio.i.ca.ſed ⁊ mulieribo committitut
cura ⁊ regimen monaſterij. que halent anne

ra loſpitalia ⁊ ſic regunt vtrũq; ergo foꝛtius
hoſpitale tantum. et hoc puto rerum ſieſſet

hoſpitale deputatum ad receptionem mulie⸗

rum.quo caſu eſſethoneſtiſimum. cCredo ta

men ꝙ conſuetum regi per maſculos nõ poſ⸗

ſet cõmitti mulieribus.quia mutatur per ve

ſtatus beneficiᷣ. Et ſi obijceretur clemen. quia
contingit. de religio. w. que dicit ꝙ commit/
tantur pꝛouidis viris ⁊c. ergo non mulieribo
Poteſt reſponderi.qꝙ ibi maſculinũ concipit
femininũ ſiccut ⁊ de elec.ca.generali. lib.vi.
7. xvij.q.iiij.ſi quis ſuadente. .
Ki.

Nunquid poteſt

regimen hoſpitalig committi duobus. Re/

ſponder apus ꝙ ſic. Nam tales equiparan
tur tutoꝛibus. et inſtar tutoꝛum delent face/
re inuentarium ⁊ aſſignare rationeʒ ſingulis
annis. vt in clemen.quia contingit. de religi.

. Sed conſtat. ꝙ plutes tutoꝛes poſſunt da
ri vni pupillo et quilibet eoꝛum adminiſtrare

inſoliduʒ miſicertus modus ⁊ foꝛma alia a te
ſtatoꝛe quomodo ſe habeant in adminiſtran/
imponatur. Onde ⁊ tales rectoꝛes hoſpita
lium dicuntur ponius habere beneficium quã
officinm. quod puto verum in hoſpitalibus.
que non conferũtur in beneficium eccleſiaſti/

cum. ſed ad curam 2 gulernanonem pm cle.
quia contingit. Et poteſt commitn cura inſo

lidum vel etiam ꝙ vnus ſine alio nõ admi/
niſtret quod congruentius eſet. Sed que cõ

feruntur in beneficſum vendicant ſibi locnmn
Eim regulam leneficioꝛum eccleſiaſticonnn.
ideſt vr tm vni conſerantur. piito etiain qſſi
conſuenit gulernari per vnum non poeſt eõ⸗
mitti vuobus. Sed cinn committitur duoby

nundquid poreſt commitri. itgꝗ ꝙ vnus ſit ma

ſculus alius femina. Reſpondet Napus e ſſ
eſt verum quod ſupꝛa firmatum eſt ſcilicz ꝙ
femine poſſit committi et hoc. etmaxime qñ
vſpitalia ſunt diſtincta. vt illud quod eſt „
mulieribo gubernemur per hoſpitaliſſam. q
eſt pꝛ oviris per hoſpitalarium. Meceſſet vc
abſonum ꝙ hoc expꝛimeretur in commiſſio/

ne. Et ſie maritus et v xoꝛ poſſent pꝛefici vni

hoſpitali. ita ꝙ maritus eſſet hoſpitalarius
Pꝛ?oOvvrris. ⁊ vroꝛ hoſpitaliſſa pꝛo mulienbus
⁊ ma xime in his hoſpitalibus que habẽt ha
bitatõnes diuiſas viroꝛum et mulierum qui
ibirecipiuntur ad hoſpinuzʒ. Sec quentur
viceuerſa.vtrum vnus poſſit pꝛeſici in duo⸗
bus hoſpitalibo. ⁊ quãuis pꝛima facie videa
tur ꝙ non. quia videntur incõpanſibilis cum
vtrunq; requirat perſonalem reſidentiam. ert
ſie in vtroq; deſeruire non po ſunt. vt dicitur
a ſimili de leneficijs in. c. e multa. de pꝛebẽ.
Kontrarium tamen dicit Lapus. quod vide
tur wrum. Et ratio eſt quia di i non woreſt q
de ſure communi hoſpitale requirat perſona
lem reſidennam de neceſſitate ⁊ marime con
rinuam. Mam poſſet deſeruire per alium. et
ſic equaliter in vtroq; ſe collocare. pꝛouidere
⁊ aſſiſtere ⁊ conſulere in occurrentibus.⁊ ad
hoc facit quod notat Johan. Cal.in. ca.ſuꝑ
inoꝛdinata.de pꝛeben. vbi dicit ꝙ voteſt quis
habere eccleſiam non curatam. in. riiij. anno
etatis.quia ⁊ ſi in tali erate non poſſet ipſe di
cere miſſaʒ per ſe ad quod oꝛdinatur eccleſia.
woreſt tamen dicere per alium nec ius artar
rectoꝛem eccleſie vt per ſe hoc faciat. ſie oſ/
ſet quis habere plura leneficia ſumplicia. qðᷣ
communiter ſeruatur. ⁊ deſeruire ꝑ alium in

vno eoꝛum cum non poreſt per ſe. multoſoꝛ

tius hoc in hoſpitalibus ad ſimilitudinez tu/
toꝛum.qui poſſunt ſimul plures tutelas gere

re ⁊ pꝛo vtroq; cauere ⁊ vrriq per ſe.diligen

ter ⁊ alias vacare.et maxime cuim hoſpitalia
ſunt in vna dioceſi. et foꝛtius ĩ vna parochig

⁊ multomagis in vno fundo vel vna via viqᷣ
na. Et quod dicii Yohan. an. de conceſli. b.

in Rubꝛica.ꝙ habens beneſicium curatum re
cipiens ſecundum.quod de ſtatuto vel alias
requirit reſidentiam. nõ ex hoc vacat pꝛimũ
ed eſt pꝛius in ha caſu nexeſſaria admomi⸗
tio.Et idem tenet Inno.⁊ Poc idem intelli/

gendumm eſt de hoſpitalibo que conſerũtur in

beneſicium. a ea ratione ſinõ ſunt curata vel

ſetſguee
E ſet,
nnn
Gergeleme
Uemgen
Ceſcctiame
Gbinrautib
Cnitohunt
winren
Tenleiisantia
Glpediuntg
Careepkope
Kcmnſerwn
ecnchnd
Nnetd
Dropeke
ſtengope
Clkenſgr⸗
limoltnin
ſagmnetim
Ntolſacnnpe
lneſtunmne
Mlrt Neonn
Pictmehopin
tahtgreeptſo
Aateinsra
Mntelenonge
agligponinte
Neſler Toem
Meoceeſto⸗
enbeſte ſenn

eumemnetln

tbenenn
teloldseneen
lttummte
p eſ ci
unzute

Snmi

moſean
Monedn

nmmnda

Knrnit winir
wan dir
niniderin
unnmngtnmant
1enrde
d Sallng
1Ae Nn
denmNi
Atinaie
akeeA
rpen einin
õ
nammprtrikt
hohritl⸗NA
wgremg
EeAnumtAN
1nweit inisin
enwinhnl,
i Then NrCNd
n Ar
nia ot Mi
1 ⸗

N
mol,
amnurini n

Lapitrlum

habentia collegium. quia tunc idem eſt iudi/⸗
cium habendum. vt de pꝛeben. ca. e multa. ?
ꝙ vnus poſſinhabere plura hoſpitalia ſimul

tenet guil.de monte laud.in clemen.perliute
ras.depben. Fateoꝛ tamen concludit apus

hoc no eſſe vtile nec honeſtum. Er poſſit epi

ſcopus cogere rectoꝛem ad dimittendum al
terum. maxime ſi minus diligenter pꝛouide
ret vtriqʒ.ouod in beneficus ſimplicibus dici
ſolet. Sed nũquid poteſt qͥs habere bene⸗

ficium curatum ⁊ hoſpitale.Reſpõdit lapus

ꝙ ſiceadem ratione.Et multofoꝛtius hoſpi⸗

tale et ſimplex beneficium. omnia enim iſta
habent rationem quia non eſt cautum in in

re hoſpitalarios ad perſonalem reſicentiam

artari. Sed queriiur nũquid poteſt quiubz

erigere hoſpitale pꝛo libito voluntans. Re/
ſxondit lapus qiilibet poteſt wvomũ ſuam fa/
ctam vel fendam deputari ad hoſpitalitates
⁊ ad tempus hoſpitare pauperes. ſicut et alia
opera elemoſinarum facere. Sed talis locus
nõ erit religioſus nec gaudebit emunitate ec
cleſiaſtica.nec inter lora eccleſiaſtica compu⸗
tabitur.necerit ſub iuriſditione epiſcopi ⁊ po
terit ad humanos vſus redixe ⁊ etiam vendi
wvnari.⁊ emi. Ita notat Hoſtiẽ.in ſumma
e eccleſiis ediſicandis pe ⁊ Innocen.⁊ ea iu
ra que dicunt ꝙ talia fieri nõ ponunt ſine au
ctoꝛitate epiſcopi.intellige vt ſint eccleſiaſti⸗

ca alas vt ſint pꝛophana bene fieri voſſunt.

⁊ hoc dicit glo. in clemen. quia contingit. de
religio. w. Et YJoh. an. poſt Vin. 2 Tancre.
Dicit ꝙ poteſt quis habere oꝛatoꝛium ⁊ ho/⸗
ſpitale in pꝛopꝛia wmo. non tamẽ poteſt ibi
celebrari facere ſine auctoꝛitate epiſcopi. de
conſecra. diſtin.i.vnicuiqʒ. Dicit tamen Ho
ſtien. ꝙ poteſt interuenire conſenſus epiſco
pi ⁊ poſt factum poſt; auteʒ auctoꝛitate epi

ſcopi eſt factum.non poteſt ad alios vſus de/
putari.vt eo.ti:u.ad huiuſmodi. Sed nũ/

quid tale hoſpitale vel oꝛatoꝛium factum au
ctoꝛitare epiſcopi gaudebit emunitate eccle/
ſiaſtica ⁊ eius rectoꝛ. Hoſtien. notat. ꝙ oꝛato
rium tale non gaudeat emunitate eccleſiaſti
ca.quia non intelligitur dedicatus deo neclo

cus ſacer. Idem tenet guil.⁊ ʒen.quia enim

.quod hodie eſt oꝛatoꝛiuʒ cras poterit fieri ca
mera.goffre. ſentit contrarium non enim ali

ter derenminat lapus niſi ꝙ hoſpitali compe

tit beneficium reſtitutõnis in integrum. De
rectoꝛibus autem talium hoſpitalium. vtrũ
gaudeãt emunitate eccleſiaſtica. Dicit guil.
in ſpe. ꝙ ſic. ſi cit hocMctoꝛitate epiſcopi.
etiam ſi ſint vxoꝛati alias non. hoc idem te/
net Poſtien. in ſumma de hoſpitali ⁊ rectoꝛe

—

oꝛdinarium ſpectat de iure. vt extra eodeʒ.de

eius ⁊ ꝙ gaudeant emũitate eccleſiaſticavter
q;. Dicit guilhel. in Spec.ouinimmo pꝛiuile

gium canonis ſi quis ſuadente.xvij.queſtõ.

iiij.alias non. vt dictum eſt. quia ſequere tur
abſurdum.poſſet enim per hoc quilibet ruſii

cus aſſumere ſibi habitum religioſum alcon⸗

ſtituere ſibi regulam quam velleret fraudare
minos ſuos tallijs ⁊ als debitis ſerunijs.
Sedpd nunquid habet hoſpitale beneficius
in integrum reſtitutionis ſi ledi contingat.vt
habetur etiam. de reſtitu.in integ.c.i. Reſpõ

det lapus. hec queſtio tangitur per Johã. an.
in nouell.ca.ij. de in intes. reſtitu. vbi dicir q;
nomine eccleſie includuntur non ſolum mo/
naſterium. ſed ⁊ omnis pius locus omiaiſta
equiparantur.de teſta.ca.requiſiſit. Et
cum loſpitalia fuerint inuenta vt pauperes
infectiq; lepꝛa in eis recipiantur ⁊ ex eoꝛum
pꝛouentu ſuſtententur. Queritur vtrus
omnia hoſpitalia teneantur paſcere paupe⸗/
res veſtire ⁊ hoſpitare eos. Reſpondet lapus
ꝙ hec lvſpitalia differunt re ⁊ nomine. nam
ſicut diuerſis nominibus nũcupantur. vt di

ctum eſt ſupꝛa. ita ⁊ ad diuerſa officia eputã⸗

tur. Et pᷣm hoc tenentur aliqua ad veſtes dã/

das.aliqua ad ſuſcipiendus expoſitos.aliqua

ad educandum vel ſuſcipiendam infirmos. ⁊?

ſic que dicuntur in clemen.quia contingit re

ferantur ſingula ſingulis. Si enim eſt hoſpi⸗
tale ad recipiendum peregrinos non tenetur
ad infirmos niſi in caſu neceſſitatis.quando

per alia ſubueniri non poſſet ⁊ illud poſſet.

Ad quem ſpectat Nl.

dictoꝛum locoꝛum receptoꝛuʒ in eis cura ſeu
coꝛrectio.ſeu refoꝛmatio ⁊ emẽdatio. Reſpõ

det Lapus poteſt hoc ſpectare ad diuerſos et
diuerſis modis poteſt ſpectare ex ſtatuto ap⸗

poſito in fundatione. poteſt ſpectare excõſue

tudine vl pꝛiuilegio ſedis apoſto. vt in dicta

clemen.quia contingit.his ceſſantibo ad loci
xenodochis.⁊.xvi.queſtio.vij.omnes baſili⸗
ce. Et addit ʒen. etiaʒ ad patronos poteſt ſpe⸗/
ctare ⁊ eoꝛum liberus.vt.xvi.queſtione.vũᷣ.
fiis Sed quid ſpectat ad officium talium
Beſpondet Lapus in loc tebent curare. ne re
ctoꝛes illoꝛum locoꝛum inhumaniter recipi
ent dictos pauperes. ne pꝛouentus in ſuos
vſus conuertant ⁊ ipſa loca in pꝛedictis ſalu⸗
bꝛiter refoꝛmare atq; occupata deperdita et
alienata indebite ĩ ſtatũ reduci debitũ facere.
7 ad ipᷣaꝑ miſerabiliũ ꝑſonaꝝ receptõnem ⁊

ſuſtẽtatõeʒ debitã iux facultatẽ locoꝝ ↄpellexe

—,—

Litulus

rectoꝛ es. vt in dicta cle. qꝛ cõtingit.⁊ vbi pdi

ctinegligt pᷣdicta facere. puta proni loſpita

liũ vel alij ad quos hoc ſpecat tunc ᷣm J.ap.
iniungitur oꝛdinarijs locoꝛum. ꝙ etiaz ſi pia
loca pᷣdicta ſint pꝛiuilegio exemptioms mu
nita per ſeipſos velalios impleant omnia et

ſingula pꝛemiſſa. ⁊ rectoꝛes eoſdem vtiq; nõ
eremptos pꝛopꝛia exemptos autem ⁊ pꝛiuile
giatos apoſtolica ad id compellere debent au
ctoꝛirate. Contradictoꝛes cuiuſcunq; ſtatus
vel conditionis exiſtant.atq; pꝛebentes cõtra
premiſſa conſilium auxilium vel fauoꝛem per
cenſuram eccleſiaſticam. alia iuris remedia
compeſcendo.attamen nullum exr hoc pꝛiuile
gũs ſeu exemptõnibo eoꝛum pꝛeiudicium ge
nerando.Et dicit Yohan.an.in gloſa ſuꝑ cle
men. quia continsgit. in eo calu eſſe hoc pꝛe
ceptum oꝛdinarijs. vt faciant quod dicitur.

Et ſi rales ad quos ſpectat pꝛouidere defecti

biis hoſpitalium negligun:.⁊ non ſint ſub iu
riſditione oꝛdinarij compeller tamen eos au
ctoꝛitate dicte clemen.quia contingitipſe oꝛ⸗
dinarius. ſed vbi nõ ſit negligentia in huiuſ
modi exemptis.non haber ſe intromittere oꝛ
dinarius. Seo vbi is qui habet pꝛouidere
hoſpitali ſit laicus ⁊ rectoꝛ hoſpitalis ſir clexi
cus.quomodo poterit laicus cõpellere cleri/⸗
cum cõtra illud.lxxxxvi.diſtinctione.beneqͥ
dem. Reſpondetapus. poreſt dici ̃m zen.ꝙ

pꝛedictam compulſionem nõ faciat per ſe lay

cus ſed per alium. puta epiſcopum ad inſtan
tiam eius. Onde in illa clemen. quia contin
gir. erponitur verbin compelli. id eſt compel

Ir facere. Et ſi queratur quomodo pate
bitde negligentia pꝛedictoꝛum in quo caſu te
nerur oꝛdinarius pꝛedicta facere.Reſpondet

glo. in clemen.quia contingit.ex perſecto no⸗

toꝛio.vt de cenſi.ca. Romæna.libꝛo.vi. ve

aſſignationem termini ad hoc pᷣſiri ⁊ elapſi.
idẽ ʒzen.⁊ multi alij. An dicta loca poſſint

conferri in beneficium. id eſt in titulum bene

ficij clericis ſecularibus. Reſpondet Lapus.

non.quia hoc pꝛohibet dicta clemen.quia cõ
tingit.nec valet contraria conſuetudo.obſer⸗

uata niſi in duobus caſibus. videlicet quan/
ů in fundarõe dictoꝛum hoſpitalium. ſecus
conſtitutũ fuerit ſeu per electionem ſit de hu⸗
iuſmodi rectoꝛe pꝛouidendum. Cuius auteʒ
conditionis debeant eſſe per quos regantur.
gubernantur hoſpitalia monitur in dicta cle
men.quia contingit.de religio.vo. Dicit᷑.n.
ibi ꝙ debet committi eoꝛum gubernatioviris
pꝛouidis ⁊ ydoneis ⁊ boni teſtimonij qui ſci
ant ⁊ velint ⁊ valeanr loca ipᷣa et bona eoꝛum
ac ſura vtiliter requirere eoꝛum redditus et
pꝛouentus in vſum miſerabilium perſonarij

fideliter diſpenſare ⁊ ꝙ in vſus alios conner
texe pꝛedicta pꝛeſumptio veriſumilis non ex
iſtat ſuper quo onerantur conſcientie eoꝛum
ad quos ipſoꝛum locoꝛum cõmiſſio pertinet
lxc ibi. Et dicit ibi glo.oꝛdinaria ꝙ ſignãater
dicit committere non conferre.quia collatio
nit in perpetuum.ſed commimſoad tempus.
⁊ ideo beneficia dicũtur conferri.quia dãtur
in perpetuum.id eſt durante vita illius cui
confertur ⁊ tutoꝛibo.quia ſunt temppꝛales.di
cũtur committi adminiſtratões. Et m loc
rectoꝛes hoſpitalium enent tempoꝛales. Sʒ

vi dicit gloſa.conſuetudo non adtnittit hanc

lec.immo inſtituũtur perpetui rectoꝛes in ta
libus locis. Recuperus autem in quodã ſuo
conſilio dicit de mente clemen. eſt ꝙ non
ſint perpetui. Et licet glo. dicat ꝙ cõſuetudo
hec non patiatur.tamen vbi nulla eſt conſue
tudo optime poſſet ad tẽpus cõmittitalisad
miniſtratio. Paulus autem dicit in dicta cle/
men.ꝙ conferre ⁊ committere aliquando ſu
muntur vt diuerſa.aliquando vt idem et ſic
ſumuntur in littera ſcilicet pꝛo eodem. ⁊ qʒ
tantum prohilxtur. ſi fiat id eſt ſi deturin le⸗
nencium. Ylſſignat autem Paulus vt refert

Tapus rationem quare pꝛohibetur hoſpita⸗/

le dari in beneficium. videlicet quia ad bene
ficium habendum opoꝛtet eſſe clericum. ex⸗

tra de tranſac.c.ex litieris. Et talis ſcilicet cle

ricus beneficiatus. facit fructus ſuos er tene
tur ad horas ⁊ ad alia ad que alij clerici ſedſi

gubernatio ſimpliciter cõmittitut hoſpitalis

ceſſant iſta. YItem beneficium debʒ conferri
infra certum tempus.⁊ in eo eſt neceſſaria in
ſtitutio.non ſic autem in commiſſione hoſpi
talis eta beneficio repelleretur quis vꝛopter
bigamiam vlł alios defecius.non aurem a gu
bernatione hoſpitalis. Item beneficium qũ

q; datur in ſuſtentationem eius cui confer.

vt in.ca.ij.de cle.pu.in duello.Sed non ho/
ſpitale.quia in hoc attenditur panuperum ꝓ/
uiſio. non hoſpitalarij ſuſtentatio. Po/
ſito autem caſu. ꝙ laicus edificet hoſpitale
de licentia epiſcopi cum oꝛatoꝛio vel ſineeo ꝓ
pter quod locus ille dicitur religioſus ediſi
catoꝛ efficiiur patronus.vt de iurepatro.c.no

bis.ad quem ſpectabit pꝛouiſio rectoꝛisillij.
us hoſpitalig ad patronum. vel ad epiſcopũ’.

Reſpondet ..apus.quod ſolus patronus po

nit ibi rectoꝛem. Etratio eſt. quia in talibus
vt dictum eſt ſupꝛa.nõ ẽ neceſſaria canonica

inſtitutio nec habet tempus himitatum ad cõ
mittẽdum talem guaernatõnon vnde nõ eſt
neceſſe ꝙ pter hoc recurratix ad epᷣm. Nec
obſtat ꝙ de iurepronatus.ſolũ pronis acqᷣn⸗

tur ius pnñ̃tandi. qꝛ illud h locuʒ in eclleſiSö

Pcztbiſee
mmnmis
Hapnintole

Abdne

Aeracnſeeue
aloritietten
Hunwyi, ſun⸗
nncöfimmdtl
ſpetiiitt
taminencien⸗
ſenicfnel
ſiunlynrini
Grltrareihur
ſto um ignn
Cdnraeninen
Kniſtene
uffmminene
niiz iefn
Cigldgi
Urikfannagn
okeukici
Nrſißloninne
Nuiſhennenl

“ Antnonionccere

MMunhliuwete
Ponpharais
ufntaensreicn
Hnipeiancgad
ctlopue Ponn
Galreciſeninr
hnſeſos ſn⸗
ebhunanen
nmn Jegſn
liniicenis

gamgdanne

Cteminiqni

intene

mmſi wen
dem iidelſa

MNCI Ni n

õ
ANN6riind
etwen
11muti G
ingnine
Zrnbeum he
ws Nee

tais nern

denmuirendsdi.
de ndh An
intimn
19, ms iliin
menmnn in
enur eipl
—–
mn ann

ſun

alijs locſs vbi requiritur inſtitutio canoni⸗
ca vel confimmatõ. Sed in hmmõi hoſpitalibus
nõ requiritur hoc. hoc eniam ſentire videtur

zen.in dicta clemẽ.quia contingit.dicit.n. ꝓ
patrono acquiritur ius ſᷣm naturam rei cin
eſt patronus. Ham in eccleſia collegiata nõ
acquiritur ius pꝛeſentandi. ſed cõ ſentiendi
electiom facte in capella acquirit᷑ ius pꝛeſen

tandi.vt de iurepa.c.nobis. Sed in hoſpita⸗
li acquiritur patrono ius cõmittendi guber/
nationem hoſpitalis.Et ſᷣm hoc nõ indiget

tglis rectoꝛ cõfirmatõne epali ſi in io hoſpi

tali nõ reqͥritur inſtitutio canonica.hoc autẽ
dicit quia ſi hoſpitale haberet curam anima
rũ.tũc indigeret cõfirmatõne epiſcopali.niſi
eſſet exemptũ vel aliter pꝛinilegiatũ.dicit tũ
idem ..apus. ꝙ; vbi in ahquo loco emanauit

galiqua conſuetudo generalis vel ſpecialis cix

ca hoc illa eſt ſernãda. Sed in caſu quoad
patronũ hoſpitalis ſpectaret pᷣſentatio.etad

epᷣm cõfirmatio.de cõſuetudine vel aliquo iu

reſpeciali. Hũquid ante cõfirmationẽ eſt pꝛe
termittendũ edictũ generale vł ſpeciale ſᷣm
foꝛmã. c.fi.de elec. ARñdet lapus ꝙ in illis ho
ſpitalibo q̃ non ↄferũtur in beneficiũ nõ opoꝛ
ter ſeruare illud.ſ.de pꝛetermittendo edictũ
Et hoc qꝛ hic nõ ſit eleciid vel collatio.ſed cõ
miiſio.tum etiã quia nõ cõmittitur cura ani
marum. Nnde ⁊ iam conſului ꝙad capellam
ſeu altare erectũ in eccleſia de licentia ep̃i po
teſt deputari ſacerdos ad miſſas celebꝛãdas
ſine cõfirmatõne vel edicto.niſi alia cõſuetu
wobſtaret. Ideʒ ſentire videtur ʒen.ac guil.
qui guil.dicit.q ſi hoſpitale nõ ſit pꝛincipali
ter edificatum ad miſſam celebꝛandã vel ali
quod eccleſiaſticũ ſacramentũ exhibendum.
nec ſit ibi conſtitutus perpetuus vicarius ſeu
vs aſſignata pꝛo eo.licetibi ſit altare et de li
centia epiſcopi celebret ibi edificatũ pꝛo oꝛa
toꝛio.nihil ibi poteſt eᷣus vendicare.mſi in⸗
itum poſſet de alijs pijs locis legatis ꝓ ani⸗
ma ſundatoꝛis relictis. pꝛobantur hec.de cõ /
ſe.di.i.vnicuiq;.⁊ de teſta.c.leredes.Et con⸗
cludit lapus. Non intelligas iſta de hoſpita⸗/
libus.que cõferũtur in beneſiciũ ſeu que regũ
turpꝑ religioſos.ſeu que habent ecdleſiam. ſed
de illis ſolum que laicis gubernanda cõmit/

tuntur. Sed nunquid talia hoſpitalia poſ/
ſunt cõmitti clericis gubernanda. Reſpõdet
lapus vtiq;. dummodo nõ in beneficin. Di⸗
cit emim clemẽ.quia cõtingit ꝙ cõmittantur

pꝛouidis viris nec dicit laicis. Ex quo ergo

cle. nõ diſtĩguit.nec nos debem diſtinguere.

xxxi.qii.ſi quiaæ Adem entit ʒen.⁊ Pau.

De hoſpualibus er . iii.

— S — . —2 .
2 . 8 * . B f. —

epmtis.vel religioſoꝝ exemptoꝛum. Et pꝛi⸗
mo queritur cñ hoſpitale ſit exemptũ ⁊ im /
mediate ſubiectum romano pontifici nuluz
halens ſuperioꝛem. vel alin ad quem coꝛre/

ctio velrefoꝛmatio pertineat illius ⁊ cuiug x
ctoꝛ negligit illa facere ad queʒ tenetur. Nũ

quid oꝛdinarnus poterit ſupplere et coꝛrigere.
Heſpondet lapus ꝙ non. Nam clemnẽ. quia

contingit.que concedit oꝛdinarijs. auctoꝛita

te apoſtolica in e xemptis in defectum eoꝛuim
ad quos ſpectat talis coꝛrectio.Et in caſu no/
ſtro pꝛopomitur nullũ eſſe ad queʒ ſpectat coꝛ⸗
rectio. ergo nullius defectus vel negligentia
ſuxpleri poteſt. Nec obſtat ꝙ habet ſuperioꝛẽ

papam. immo facit pꝛo.quia nunq; papa di⸗

citur negligentiam cõmitrere. ſi ſllam com
mittat. nullus illam ſupplere poreſt vel debet.
Ipe enim ſupplet negligentiam alioꝛum ne
mo ſuam de elec. c. licer. .ix. q. iii. aliox. In

non exemptis autem puto quantũcuũq; non

habeãt aliquos ad quos ſpectet coꝛrectio vel
refoꝛmatio.ad epiſcopum ſpectat. vt de reli.
w. ca. de xenodochuis. Quid ſi hoſpitale ali

quoꝛum religioſoꝛum immecdiate ſubiectoꝝ

ſedi apoſtolice. non habens aliquem ſuperio
rem ahum ſeu ad quem de iure ſpeciaret coꝛ⸗
rectio ⁊ cetera. vt ſupꝛa. Cuius rectoꝛ deſicit
in exercendis his ad que tenetur ſᷣm foꝛmã
clemen. quia contingit. NHunquid potent co
gi per oꝛdinarium loci. Reſpondet apils g
in talibus hoſpitalibus epiſcopus nalaäfin
vel apoſtolicam habeat auctoritatem. moue
oꝛ.quia dicta exemptio fuit libera. Vnde ſi
pꝛouiſio poſtea facta de illis coꝛrigendis ꝑ ſu/
perioꝛes ſuos. non vendicat ſibi locum in il/
lis.non tamen ceſſat diſpoſitio dicte exempti
onis.quia poruit alia eſſe ratio. Et licet ſupe⸗
rioꝛes fuerint cauſa impulſiua. tamenilla ceſ·
ſante non ceſſat diſpoſitio.ar. eoꝛum que no
tant᷑.in.c.inter coꝛꝑpalia ex de tranna.pla.Ex
pluribus etiã aliis capłis nõ potetũt tales re
ligioſi ꝑ epᷣm refoꝛmari. Ono qꝛ exquo ſunt
exempti ⁊ eoꝛũ ſuꝑioꝛ non eſt in culpa vel de
fectu nõ eſt locus cõceſſionis facte oꝛdinario
quia fit ſub certo modo. Illo ergo deſiciente
deficit cõmiſſio. Atem quia papa ẽ ſupioꝛ.q̃
de ſe non intellexit. Item qꝛ eius negligen
tiã nemo ſupplet.Et hoc puto v eruz. ⁊ ſic ſer
uari feci in curia archiepiſcopali floꝛentina.qᷓ
P dictam clemen. pꝛotcedat cõtra hoſpitala⸗
riũ ſancti galli immediate ſubieciũ ſedi apo/⸗
ſtolice.⁊ ẽ relgioſonqͥ ꝓfitẽt᷑ regulã.b. aug.

De rectoribus ho d.q iii.
ſpitaliñ quo ad ſatiſdatõem ⁊ iuramẽtũ cuʒ
ↄmutit᷑ eis gubernatio ⁊ diuina a⁊ ſacr̃a. dicix

Tapus.ᷣꝙ tales ad inſtax tutoꝛum ⁊ curatoꝛũ
dbent iuramentunn pꝛeſtare. ac de locoꝝ ipo
rum lonis inuentaria facere ⁊ oꝛdinaris ſeu
alijs.quibus dicta loca ſubſunt.vel veputan:⸗

dis ab eis annis ſingulis de adminiſtratõne

ſua reddere rationem. vt in dicta clemen. qꝛ
contingit. Sed nuuquid ſatiſdabũt adquod
tenentur tutozes ⁊ curatoꝛes. Reſpondet la
pus glo. oꝛdinaria victe clemen. tenet ꝙ nõ
niſi eſſent ſiſſpecti pꝛopter vroꝛem er filios.
Sed vt dicit ihi glo. talibus ſuſpectis non de
bet cõmitti gubernatio talium hoſpitaliũ.er⸗
go a talibus nõ erxigitur ſatiſdatio. Sʒ nũ/
quid iurabunt ad inſtar tutorum ſcilicet vti/
lia facere ipſis hoſpitalibus ad que deputan⸗
tur. ⁊ inutilia pꝛerermittere ꝑſonas et res ad
com modum ⁊ vnlitatem eoꝛũ bona fide cu/⸗

ſtodire.⁊ in vſum miſerabiliũ perſonarum cõ

uertere. ⁊ inuentarium de bonis ipᷣius facere
alia facere ad aue tenenturmaxime ſᷣm foꝛ
mam clemen. Diecit lapus.ꝙ ſi committan/
tur talia hoſpitalia alijs factis qᷓ; in dicta cle.
dicantur ſeu conferantur in beneficium cleri
cis ſecularibus videtur eſſe irrita ipᷣo iure ta
lis commiſſio ⁊ ita viderur ſentire glo.in di⸗
cta clemen. Quod ſi tales non fecerint inuẽ
tarium nec iurauerint. vel rationem reddere
noluerint tempoꝛe congruo.quãuis ſᷣm glo.
dictum videatur pꝛobabilis intellectus dicte
clemẽ.ꝙ ex hoc ſit irrita talis commiſſio ta⸗
men communiter non ſic intelligitur. ſed ta/
men illis ceſſantibus pꝛedicta facere poterũt
cogi ⁊ compelli remedijs opoꝛtunis. etiam ꝑ
remorõnem illarum perſonarum a dictis lo
cis tanq; ſuſpecti ⁊ ſicut ad inſtar turoꝛum pᷣ
ficiũtur ſic ad inſtar tutoꝛum remoueantur.
Segd nunquid tales rectoꝛes tenentur ſin
gulis annis reddere rationem per ſe etiã nõ
requiſiti.Reſpondet .apus ꝙ ſufficit ꝙ reqͥ⸗

ſiti hoc faciant ⁊ ita renet glo.et ſic ſeruatur.

Sed quis celebꝛabit diuina officia ⁊ mini
ſtrabit eccleſiaſtica ſacramenta rectoꝛi fami /
lie pauperibus ⁊ infirmis talium hoſpitaliũ.
Reſpondet ..¶apus ſi talia hoſpitalia habeant
altaria ſeu cimiteria abantiquo ⁊ plures ce/
lebrantes ⁊ eccleſiaſtica ſacramẽta rectoꝛiet

familie et pauperibo hoſpitalium admiſtrã

tes.ſeu parochiales rectoꝛes conſueuerũt in
illis exercere pꝛemiſſa.eſt ſeruanda antiqua
conſuetudo quo ad exercenda ⁊ adminiſtrã/
da ſpirirualia.vt in dicta clemen.quia cõtin
git in fi. Oe iure ergo cõmuni fundat matrix
eccleſia in hoſoitalibus ſitis in parochia ſua
intentionem ſuam quo ad iſta ſpũalia tame

lacerdotem faciãt.vi no.ibi glo.

Dunqdid poſſtt .

poſſunt pꝛeſeribere. vt hec per ſi uum pꝛopꝛiũ

41:
. — „
4 . * 0 — . 4 .
— .êſõ —
“ „

erigi hoſpitale in parochia matricis eccleſie.
auctoꝛitate epiſcopi.nõ eſt dubium nam qͥ

libet poteſt deputare omum ſuam ad hoſpi/⸗

talitatem muito epiſcopo. ⁊ multofoꝛtius in/

uito rectoꝛe matricis eccleſie.Quod intelli⸗
ge quando vt pꝛiuatas comos ſic deputanr.
Sea ſi ſub effigie vel ſigno vel denominatio⸗
ne loci eccleſiaſtici.non eſſer licitum. immo
wſſerepiſcopus loca illa deſtruere. quia con/
tra iuris pꝛohibitionem factum eſt.ſacit qð
notat Inno. de religio. vo. ea. ad lc. et tenet
cardina. floꝛẽ. hoc. Sed ſi loquimur de facto
cum capella rel ve lyoſpitali perperuo. ſalliet
cum auctoꝛitate epiſcopi ita ꝙ ſit locugeccle
ſiaſticus. v hoc conſueuit dubitari. Qam li
cet ſit regu lare ꝙ vna eccleſia in pꝛeiudiciumn
alterius conſtituenda non ſit. xvi. q.ic. eccle
ſie. ⁊.ca.quicunc;. quod ſi fiat. deſtruenda eſt
marime ſi operis noui nunciatio rite facta ß
ceſſerit. tamẽ illa iura loquũtur de eccleſianõ
de hoſpitali ſiue eccleſia vel capell a.t illaẽ
ratio. ne aliqins iuris antiquioꝛis ecdleſieno
ne acquiratur.vt in dicto.c.eccleſie. ⁊.ca.qui

cunq;. que ratio ceſſat in hoſpitalibypdicnis.

Contrarium tamen eſt verum. ſcilicer gnul
lus locus eccleſiaſticus poteſt erigi in aliqilæ
parochia ea inuita ſcilicet antiquioꝛi eccleſia

Et iſto caſu nomine eccleſie veniunthoſpita

lia ex quo fauoꝛ eccleſiarum reſpicitur. quod
eriam tenet Qapus. Mec ceſſat racio pꝛeiu⸗
dicij quia hoſpitale delet halere wtem de qua
deeima non ſoluitur. Atem ſi halet capellam
vel oꝛatoꝛiũ accedunt oblatõnes.⁊ ſic videt
minui digmitas et vnlitas rectoꝛis ãtique ec
cleſie. Onde de facto vidi queſtionem ꝙ que
dam imago beate O Jane picta in pariete w

mus cuiuſdam lavci fecit miraculim. ꝓprer

quod ma ximusconcurſus oblationũ fuit.ſu
per quibus mota eſt queſtio ⁊ ſentẽtiatũ ſuit
pꝛo parochia.Et eſt ſimilis queſtio que nota

tur de cele.miſſa.ſuꝑ Rubꝛica. Sed quid ſi

erigatux hoſpitale in limite eccleſie veteris.
Rñdet Lapus ꝙ acqͥritur iuſpatronatus.ex
hoc ipſi eccleſie.vt.xij.queſtõe.ij.apoſtolicos
7.xvij.queſtio.iiij.queſti.⁊ nota Hoſtien.in
ſumma. Sed queritur vtrum hoſpitali de
beat certa wos aſſignari. Reſpondet apus ꝙ
non. Yohan an. poſt Hoſtien. ꝙ hoſpitali ſi

cut ⁊ eccleſie in cõſtitutione eius delet certa

cos aſſignari.vñ : Reum Medet lhlellus ta
lis peto hoſpitale cũ ꝓtinẽtijs Nuien innehiil
tũc de dote tm̃.q de iure ad vſpitale ꝑtiet.eti

Gnetlonnt⸗
aitun,
lenartaemtan

itennihſen
tunteechtnun

Gerbapir

Inumteninſni
jrreole

Aunc.
timmmmmtoic⸗
rſcleeinnproan
oumonckdite
Cteishnttnd⸗
cretanpaten.
anſſototatnt
Plerlöerteße
Peſecäitranenn
een
ſonſonman
ürlrnatpir
Periknatann
ctinntnmid
Mmuznmgnie
nmmn eitaift
uirmmumn
Nſredslunnrin
Gnninkeneng
0lelatrnedcn⸗

ſülopepeſenper

Uhhklentbumin
0nl. dpreken i
Phon lonrecönn
Puhrſolun wlrn
Mlsbnrlocunn
MSjanenin
Enlalgrtes pron

Aundanbene

Ptkern
keninmn
Drnnn gniap
Uutfenihni,,
fhäſenunri A
Mergoſohad

Hinigänn
ekianitin
mico .anti
eſarin oheift
veneſtenmien
as rienn
ſallictannnne
meentkeienn
s. Dehun
Nernamn
r en iun
Amodiner ir
EMütEigi
imnnd wim,
Earnak
miennmm,
GnrNisiäill

CLCapuuum

ꝗratur de quãtitate votis. ſ. quãta debeat eſſe.
Beſpondet A.arus recurretur ad ar. a ſumli.
de conſe. eccle. cum ſieut.et quod ibi nota.in
glo. oꝛdins ria quia alia vos requiritur in eccle
ſia. alia in monaſteno. vt ibi. ſicut alia in o
ſpitali. Conta em debet eſſe wos in eccleſia. ꝙ

* 5

ſufeiciat ad hummaria 7 ad vitam miniſtroꝑ.

xvi.q.vi.pie mentis ex ſtimatio eſt epiſcopi

In hac ſcriicet hoſpitalis cote habebiturre/

ſpectus alioꝛum lvſpitslium.ar. in auten. de
eccleſiaſticis. tiu. Sſi quis. Delent aute p/

uideri. vt haleant aftirmas.id eſtpꝛouiſiões
rerum neceſariarum. Et in hoc conſiderabi⸗

nun ſpes hoſpitalis. Nam ſi ſit deputatuʒ a0

hoſpitandũ pauperes. unc pꝛincipalis curg

erit in lectis. Allia ſunt deputata ad curandu

infirmos. 1 tuc pꝛ incipalis cura enit in bonis.
1I duotis miniſtris.⁊ erpertis n opere medi
cine ⁊ ſic de ſingulis.⁊ ſᷣin hoc erit pꝛouiden⸗

dum de wteens. , „
De conceſſione .vi.
perlitteras appſtolicas vel legatoꝛum ſedis
apoſtolice ſuper pꝛouiſione quoꝛumcũq; cle⸗
ricoꝛum concenia directas. Nunquid ꝑ has
poterit eis pꝛouideri de hoſpitali. Reſpondet
Napus non. pex clemẽ.per litteras. de pꝛebẽ.
etiam ſi oſpitalia ſlla habeant eccleſias vł ca
pellas. vl alia iura ſpiritua lia annexa. niſi de
eis ſpecialitercaueatur. vt in dicta clemẽ. per
litteras. ⁊ hoc verum eſtſi littere ſint gratio/
ſe ſiue in foꝛma pauperum. vt dicit pau. Sʒ
quid de litteris avoſtolicis ſuper reſeruatõne
fructuũ beneſiciorum. Reſpondet Lapus hãc
queſtionem tangit glo. ſuper dicta elemẽ. ver
litteras.a dicit ꝙ talia nò includũtur niſi ex⸗
pꝛimant᷑. Et eſt ratõ ̃m glo.quia erquo ſunt
cæputati ad certum vſum fine expꝛeſſa licen/
tia pape.ad alium vſum conuerti non debẽt.
vt in dicta clemen.quia contingit. Sed nũ⸗
quid talia beneficia vacantia per moꝛtem of

ficialis pape ſeu per obitũ vecedentiuz in cu/

ria habent locum in eis decretalis pꝛima ⁊ ſe
cunda. de pꝛeben. lib.vi. Reſpondet apus.
ꝙ non de iure cõmuni quia illa ca.allegata lo
quũtur ſolum de beneficiis ⁊ dignitatibo.ergo
non habent locum in hoſpitalibus ratõne lã
dicta. Si autem ſuper beneficiis emanarent
extrauagantes. pꝛout emanauerũt reſeruatõ
nes circa dicta beneficia. eoꝛum tenoꝛ eẽt in⸗
ſpiciencus.extra de pꝛiuile.c.poꝛro.⁊ niſi fie⸗
ret expꝛeſſa mentio in illis non includerẽtur
Mecmirum quia pꝛedicta iura loquentia de
beneficijs vamntibo Muria ineludunt bene
ficia ſpectantia ad patronos laicos vt videt
innuere glo, luper dicta decretali.⁊ de pꝛebẽ.

— —

l.vi. Et m loc de hoſpitalibo habẽtihus pa⸗
tronos laicos non eſſet dubium. Sed nii
quid in illis duobus caſibus poſſint con ferri
clericis in beneficium. de quibus in dicta cle
men.quia contingit.includuntur in litteris.
ſuper pꝛouiſione facienda im petrantibo cleii

cis. Reſpondet Lapus glo.in dicta clemen.

per litteras.tenet ꝙ non. Sed nunquidẽ
generaliter verum qð in liiteris ad beneſicia
impetratis non imncludantur lvſpitalia. Re/
ſpondeo diſtinguendum eſt m lapum vt di
ſtin guir glo.in clemen.per litteras.quis aut
hoſpitale eſt pꝛincipale cni accedit eccleſiavel

capella. tunc per de tas litteras non debet᷑.

Oi vero eccleſia ſit pꝛincipalis habens anne
xum hoſpitale tunc vhetur per tales litteres
⁊ venit ratione acceſſoruquod pꝛincipaliter
non veniretr. facit eodem tit. ſuper eodem li.
vi. in dubio vero quig extat eccleſia ⁊ hoſpita
le.nec conſtat quod ſit pꝛincipale.⁊ quod ac⸗
ceſſoꝛium dicit pꝛedicta glo.ꝙ ſi awaret poſ⸗
ſeſſio ⁊ denominatio ⁊ cetera ce pꝛeben.c.cuʒ
de beneficio. libꝛo.vi. Si non apparet repel⸗
lerur impetrãs. Conſtat enim pꝛincipale ho
ſpitale. nec conſtat illud acceſſoꝛium eccleſie.
certnʒ eſt ꝙ ſi hoſpitale ⁊ eccleſia eſſent an⸗
nexa ita quod neutrum eſt pꝛincipale habe/
ret locui dicta clemen.per litteras. ᷣm glo.
pꝛedictam. Sed nunquid legati de atere poſ
ſunt conferre dicta hoſpitalia. Reſpondet la
pus ſi ſunt hoſpitalia in quibus laici obrinẽt
iuſpatronatus non eſidubium.ꝙ ſicut nõ cõ
ferũt eccleſias collegiatas eadem ratõne nec
hoſpitalia collegiata. Sed in hoſpitalibo ſpe⸗

ctantibus ad eccleſias collegiatoꝛum vel ad
clericoꝛum diſpoſitionem.videtur dubium.
quia ſicut poſſunt conferre talia beneficia ita
⁊ hoſpitalia.glo.tamen oꝛdinaria ſuper dicta
clemen.per liiteras. videtur ſentire cõtrarin
Et hoc idem notat paulus.ibi.Didi tamẽ cõ
trariũ delfacto/ſepe.⁊ legati de latere talia ho
ſpitalia conferunt. Sed licet talia hoſpitalia
non includantur in litteris apoſtolicis vel le⸗
gatoꝛum eis ad beneficia impetratis. nũqͥd

in litteris epiſcopoꝛum includentur. Reſpõᷣ

det lapus ſcõm ʒen. in dicta clemẽ.non niſi ꝓ
ut hodie cauetur in dicia clemen. de religio.
w. Sed guil. de monte laud. dicit ꝙ oꝛdina/

rij ea poſſunt conſerre clericis et eis aſignare
pꝛo titulis perpetuis. dum tamen conſuetuzʒ

ſit periplures de antiquo regi tanquã haben⸗/

tia curam animarum vel altaria. vel hoc con
ſtitutum fuit a fundatõne vel quis ꝑ electio

nem creeturin ipſis locis.

De quibuſdam (ſ. vii.

Litulus

ad que non tenentur hoſpitalari ſeu hoſpita
lia. de qainhus poſſet vubitari. Et pꝛimo ſcien
dum ſᷣm Lapum. ꝙ hoſpitalarij quibus cõ⸗
mittũtur hoſpitalia gulernanda.inquãtũ ſv

ſpitalari non tenerurad diuinũ officium ſeu

hoꝛas. Nam ⁊ laici etiam vxoꝛati poſſunt eẽ
hoſpitalaru qui ad officium nõ tenentur. Et
ratio eſt.quia non eſt iure cautum ꝙ teneã/
tur. Sed dlerici quibus collata ſunt hoſpita⸗
lia in beneficium tenẽtur. quia beneſctum da
turpꝛopterofficium. Et ſimiliter ſi hoſpitala
rius eſſet m ſacris cõſtitutus q;uis illud non
baberet in beneſiciuz. Mon etiam tenentur
talia hoſpitalia ad cathedraticum. ſᷣm Pau⸗
lum in clemen. quia contingit. Er ratio. quia
luna talium locoꝛum tenentur. ad ſuſtenratõ
nen tm. ergo non ad aliud. vnde non ad ca⸗
thedraticum quia non eſthoc iure expꝛeſſuʒ
nec cos ꝑ hoc a pꝛincipio fuit inſtituta. Itẽ
Mon tenentur ad pꝛocurationem cum epiſco⸗
pus viſitat. ſᷣm paulum in dicta clemẽ. quia
contingit.Ex hoc pꝛobatur ꝙ epiſcopus non
oſſit viſttare talia hoſpitalia quando ſcilicer
Pꝛocuratio debetur pꝛopter viſitarionem ſed
ad pꝛocurationem non tenentur hoſpitalia.
