ne ſciendũ ᷣm aug.de ancho.in li.de poteſta
te pape.ꝙ ſanctum aliquẽ canoniſare nõ eſt
aliud qᷓ; ſanctita ẽ alicuius wnerãdã ⁊ appꝛo
bandam manitfeſtare pꝛopter fidem eccle ſie

eius oꝑa imitantis et beneficia recipientis.
X ria ergo pꝛincipaliter reqruntur ad canoni
ſationẽ ſlancti. Pꝛimũ ẽ eius ſanctitatis ap⸗

pꝛobatio. Secũdum ẽ ſanctitatis eius acce/
pte a populo xpᷣiano veneratio. Cerciũ eſt ſi

dei totius eccleſie beneficia illius ſaneri poſcẽ
tis confirmatio. Iſta aũt tria ſolum ad ſum

mñ pontiſicem pertinent̊ eſt caput eccleſie.
Nã ſicut ſo lius chriſti ẽ hominẽ ſanctificare

cau ſando ſanctitatẽ.ſᷣm illud Teui.xri. ego

dñs ſanctiſico eos. ſic ſolius pape qui eſt vi⸗

carius rpᷣi vuminũ ſanctitatẽ apꝛobare ma

nifeſtare. Similiter ſicut ſolus papa ẽ caput
tocius eccleſie.ita ſolũ ad ipſum ptiner mẽ
bꝛis eccleſie mãdare ſanctũ aliquẽ ſub vene

ratione haberi. Pterr ſicut oꝑa philent te⸗

ſtimoniũ ſanctitati alicinus cũ ſidei eccleſie
innitunt:᷑.ita ad illũ prinet hmõi ſanctũ cano
niſare ad quẽ ꝓtinet q̃ſtiones fidei termi
nare qð qdẽ planũ ẽ ſpectare ad ſummũ põ/
tiſicẽ.ſicut patʒ.xxiiij.q.i.c.quotiens rõ fidei
ventilat᷑.Et q;uis mandare ſanctũ aliquem
vlr a toto ppło venerari ꝑptcineat ad ſolũ illuʒ
qᷓ pꝛeeſt toti eccłie.i.pape.tñ q;tũ ad eos qui
inr canoniſati ꝑ ectłiam.quoꝝ feſtiuitates
nõ pñt vłr celepꝛari.nec eis vigilia oꝛdinari
æ talibus põt epᷣs in ſua dioceſi oꝛdinare q;
certa die eoꝛũ feſtiuitas celebꝛet et vigilia de
putet᷑.aſentiente tñ clero ⁊ ppbo vt dr de oſe.
di. iij. pnũciandũ.circa fi. De mõ aũt ca⸗
noniſatõnis dicit vvſtiẽ.et᷑ de reli.⁊ vene.ꝙ
in canoniſatione ſancti ᷣm moꝛẽ quẽ nũc te
net eccleſia.xij.ꝑ oꝛdinẽ ſunt ſeruãda. Pꝛi⸗
ẽ freqns denũciatio.vt nõ ſolũ ſemel.ſʒ plu⸗/
ries pape denũciet᷑.q̊ ꝓ ſancto debeat venera
ri vt ſic mulciplicatisinterceſſoꝛibo largiatur
qð perit᷑. Secundũ ẽ cõmiſſio.ſ.examinatio/
nis fiende.Cerciũ ẽ cõmiſſionis inꝗſitio.ſ.ꝑ

teſtes iuratos ⁊ fideles. nartũ ẽ inqᷣſitõis

Pꝛeo huius declaratio

lacte telatio. Ouintũ ẽ relationis dilisẽs ex

aminatio.Se xtũ ẽ examinatõis facte ꝑ cõſi
ſtoꝛiũ diſcuſſio. Septimuʒẽ ſecreta diſt initõ
⁊ terminatio.Octauũ ẽ manifeſta publicatõ
NHNonũ ẽ diei canoniſationis aſſignatio. He

cimũ eſt ipſius pape⁊ aſſiſtentiũ genuflerio
⁊ oronis deuotio.ne eus ꝑmittat eccleſiam

ſuã decipi vel errare. ODndecimũ eſt ſermoci

natio ⁊ miraculoꝝ ac opeꝑ miſericoꝛdie reci⸗

ta: io. necnõ ipſius ſancti in cathalogo ſctõꝝ

cõſeriptio. Duodecimũ ẽ miſſe in honorem

ſancti celebꝛatio ⁊ canticis ſpalib pſonatõ
In pꝛimitiua tñ eccleſia nõ ſeruabàtur iſta

pꝛopter duo. Pꝛĩo qꝛ ibi ſancti vt in plurib

erãt martires.in q bo nõ req̃rebatur talis ex

aminatio.ſicut in cõfeſſoꝛibo. Secũdo qꝛex

la ⁊ alia opa ſic erat euidẽtia.ꝙ nõ porerant
tergiuerſatõne celari. Si aũt qratur. vrrũ
in canoniſatõne reqͥrat᷑ reqͥſitio cardinaliũ ⁊

cõſiliũ eoꝝ.R ñ.aug.de anclv.vbi ſupꝛa.ꝙ de

neceſſario nõ reqͥritur. nã ptãs pape nõ limi⸗
tatur in aliquo nec depẽdeta collegio.ſed po

pe ꝑ modũ determinatõnis ſeu limitatõnis
o reſtatis eius.ſeo magis ꝑ modũ miniſte⸗
rij ⁊ con ſilij.vt debito mõ hmõi ptãtem exeqᷓ

tur. Sed ſi qratur de congruo. puto ꝙ magis

tener̃ reqͥrere collegiũ in cali cauſa ;ᷓ in aliqᷓ

alia.qꝛ in his q̃ ſunt fidei tanto cautius ⁊ täa⸗

to maturius ẽ agendũ quãto olus et fraus ẽ

ſatio alicu ſancti ꝓcuref turpis lucri cauſa
vel hũane gloꝛie põpa non ſolũ cũ reqſirõne
collegij.verũetiã cũ reqͥſirione venerabiliũ vi
roꝛũ de eccleſia.papa in tali cã debet ꝓcedere
exẽplo aſſueri.qͥ qʒʒ ethnicus ĩterrogauit ſapi
entes ſuos ſuꝑ q̃dã agẽdo. q̊x cõſilio cuncta
faciebat ſciennũ leges ac iura maioꝛũ heſter
i.. Mõ de bet aũt papa ſtatimaliquẽ ſan⸗/
ctũ ſibi denunciatũ canoniſare. Et lvc ppter
tria ſᷣm aug.de ancho.Pꝛimo ꝓpter miracu⸗
loꝛũ raritatẽ q̃ ſunt ſigna atteſtationis,. dicit

em̃ aug.in li.de vera reli.ꝙ iõ miracula in no

ſtra tpa durare ꝓmiſſa ñ ſunt.ne aĩa ſp viſi/
bilia qreret.⁊ eoꝝ ↄſuetudiĩe frigeſceret genꝰ
hũanũ.qꝛ igr vera miracula nũc rato fiũt.ne
ficta narrẽt᷑ turpis lucri cꝗ. vel hũane laudis
appetitus gloꝛia.nũc bñ videnduʒ ẽ qͥb cre/⸗

dẽdũ ſit de diuinis miraculis ⁊ iuiſibuibbͤre

bus.Aliqñ.n.fiũt miracula non vera.ſed ap
parentia ꝑ demonũ inuocactionex. ſicut ma/
gi pharaonis aliqũ ꝑ malos homines ex in⸗
uocatõne xpᷣi ⁊ noĩm ſctõꝝ.vñ dt math.vij.a
qᷣ buſdã repꝛobis xpᷣo.Oñe nõne ĩ noie tuo
virtutes multas fecimus. Aliqũ fuit vera

feruoꝛe fidei ⁊ ex meritis xpᷣi ⁊ aploʒ miracu

magis circa hmiõi vitãda. Ne ergo canoni?—

*△

Tuulus

miraeiila cũvane gloꝛie vel.elatõnis infectõe
ſic glo. NHumeri. xx. ꝙ moyſes ⁊ aaron qñ per

pcumionẽ virge fece rũtaquã decurrere de pe/

t a habu erũt quandã vanã gloꝛiã. ⁊ ideo me

ruerũt audire. quia non credidiſtis mihi vt
ſanctificaretis me ⁊cc.nõ exgo miracula om̃ia

ſunt ſufficiẽter demonſtrat:iua ſanctitatis. et
ideoetiã ip̃a examinanda. Secũdo nõ debet

ſtatim aliqs ſanctus venũciatus canoniʒari

ꝓpter opis arduitatẽ. Nã quãto opus ẽ ma/⸗
gis arduũ.tanto cũ maiori tarditate ⁊ matu⸗
ritate faciendũ. vñ nec rpᷣus ſtatim laʒarum
ſuſcitauit ſed pꝛemiſſis multis circũſtantijs
NHoõ ergo canoniaatõ ſanctoꝝ cũ ſit opus val
de arduũ ſtatim. ſed per menſes ⁊ annos eſt
Differendũ.⁊ de oꝑibeius interim inqͥrẽdũ.
Nec.n.ſufficitꝙ habuerit magnã ſcientiaʒ.
qꝛ ſcientia nõ facit hoĩem bonũ ſimpliciter.
ſcʒ quo ad bonitatẽ volũtatis q eſt ꝓ charita⸗
rem.ſeꝰ bonũ ſ̃m qͥd.ſ.quo adiintellectum.

vñ.i.coꝛin.xiij.Si habuero omnẽ ſcientiam.

charitatem autẽ nõ habuero nihil ſum. Nec

etiam ꝙ habuerit wonũ ꝓp xtie.qꝛ ꝓphetia cõ

munis ẽ bonis ⁊ malis. vt paſet in balaam.
aug.i.q.i.ꝓphłetiſauit.ſaul cũ eſſermalus.
⁊ ſanctũ dauid pſequeretur. Nec etiaʒ ex fa⸗
ma alicuius oꝛta ex populo ⁊ turba pꝛoceden
dũ eſt. ſed teſtimonio maioꝝ qͥ ſunt ſanioꝛis
cõcilij ⁊ verioꝛis iudicij.Cercõ nõ eſt ſtatim
fienda canoniʒatio ppter firmitatẽ. dicit. n.
Criſo.qꝙ ideo rpᷣs chananeã clamantem nõ
ſtatim exaudiuit.quia nolebat fideʒ illius oc⸗
cultari.ſed in palam fieri.E xpecranda ergo ẽ
frequens oꝑatio miraculoꝝ ⁊ diuulgatio fa/
me operũ mi ericoꝛdie alicuius anteqᷓ; cano
niſetur.vt fides de eius ſanctitate in coꝛdib
xpᷣiani wopuli firmetur ⁊ roboꝛef. Et ad lvc
facit qð ait leo papa diſti.lri. Niramur ait ſi

ad lvnoꝛes mũdi ſine ſuffrragatõne tempoꝛis
ſine merito laboꝛis indignuʒ eſt pꝛeueniri.

notari ambitus ſolet.quos ꝓbitatis wocumẽ
ta nõ adiuuant.qᷓ;diligens ⁊ q;pꝛudens ha⸗
benda ẽ diſpenſatio diuinoꝝ munerũ ⁊ cele⸗
ſtium dignitatũ.ita vt in pꝛioꝛi vita teſtimo
niũ perhibeat ꝓllaboꝛibo muliis. pꝛo moꝛibo
caſtis.pꝛo actibo ſtrenuis celſioꝛis loci pᷣmiũ
nulli debeatur. Sciendu ꝙ nullus patrũ ve/
teris teſtamenti ẽ canomſatus a papa.Etrõ

huius ẽ ſᷣm aug.de ancho.quia cauſa ſemver
pcedit effectuʒ ſuũ.⁊ nõ ſequitur. ſed funda

mentũ ⁊cauſa omniũ ſanctoꝛũ fuitxpᷣus.ipᷣe
enim eſt ſanctus ſanctoꝝ.vt dicitur Dañ.ix.
Nullus ergo debuit canomſari pꝛo ſancto qͥ
fuit ante rpi nariuitatẽ. Appellat tamẽ eccle⸗
ſia illos ſanctos. ⁊ eoꝛũ ſanctitatẽ exẽmplari
ter pꝛoponit initandam. nec oꝛationibo eoꝝ

pa va leat erxii

ſe cõmendałeoꝝ tamen ſanctitatem nõ ſolꝭ
niʒat ſeu canoniſat. Secunda rõ que tamen
includitur in pꝛima eſt. quia ſancti patres ve

teris teſtamenti quantacũq; ſan critate pol/

lerent.non fuerunt in temroꝛe plenitudinis

gratie q̃ ver xpᷣm facta eſt. Noh.i. ſed plenim

w gratie in illa lege quaſi fenebatur incluſa

figuratiue. Onde auguſti. in libh. de ſunbolo

ſuꝑ illud. Domũ tuam decet ſancuitudo di⸗
cit. ꝙ nullius ſolennitatem eccleſia ſolẽniʒat

pꝛiuſq; domus ſanctitatis fundaretur ⁊ ideo
in tempe plenitudinis gratie potius ſanctita
tem beate OJarie. Yoh. baptiſte eccdeſia ſo⸗

lenniſat qᷓ; alicuius alterius.quia illa ſanctũ

ſanctoꝝ generauit.⁊ ille digiro demonſtrauit
Cercia ratio quare eccleſia illoꝝ ſanctitatem

non ſolenniſat eſt.quia quantũcunq; pſona

liter eſſent ſancti.claritas tamen diuine viſi
onis eis fuit clauſa nondũ ſoluto pꝛecio hu⸗
mane nature per xpᷣm. NDtrum autem eccle/
ſia woſſit errare in canoniſatione ſanctoꝛum

Be ſupꝛa ti. xij.c.vij.de reli. ſanctoꝛũ.

e poteſtate pa Vi.

pe erga inferos qui notari poſſunt per piſces

maris.quia ſicut piſcis moꝛatur continue in

ffuctib aquarum. que mare dicũtur pꝛopter

amaritudinem ideſt ſalſedinem. ita qͥ ſunt

inpurgatoꝛio continue moꝛantur afdictõniꝰ
bus penarum. ſed ſubiecit deus pape etiam
piſces maris.id eſt eos qui ſunt in purgato
rio ad ſubueniendũ eis per indulgẽtias. Sci
endũ ergo ꝙ hi qui ſuntin purgatoꝛio ad ſub
ueniendũ ꝓ indulgẽtias ᷣm aug. vbiſupꝛa.
q;uis q;tũ ad meritũ eſſentiale abſolutũ quo

qͥs meret vitã eternã opatõne ꝑradicẽ cha⸗
ritatis nõ ſint in ſtatu merendi.ta e.n.meri⸗
tũ nõ dependet ab ope alterius ſed ab opere

pꝛopꝛio.tñ q;tũ ad meritũ cõdionale quoqͥs

meref᷑ pene remiſſionẽ vel liberatõnis accele

rationẽ.dũmõ alij ꝓ eis faciãt illa q̃ inſtiru
ta ſunt ab eccleſia ad pene remiſſionẽ ↄſejn
dam illi qͥ ſunt in puraatoꝛio mereri pñt. cuz
pendeat ab ope alteriꝰ ⁊ adhuc viatoꝛes ſint
7 foꝛo pape.vñ põt eis de theſauro eccleſie ꝑ
cõicationẽ indulgentie ſubuẽiri.qð nõ ſic ẽ

inte lligẽdũ ſoie indulgẽtia data etiã a pa/
entibus in purgatoꝛio. faciẽte
aliquo pꝛo ipᷣo qui eſt in purgatoꝛio illud qð
continet indulgentia fiendum.puta ieiuniũ
vel elemoſinam vehviſitationem eccleſie nõ
ſufficit intentio illa acientis ⁊ aſplicãtis ad
eum qui eſt in purgatoꝛio.ſed reqͥ enur intẽ⸗/

tio pape lvc explicantis per bullã. ſ. ꝙ qͥ faci
tale ehinã vel vadirad talẽ ecchiam. ↄſequat᷑

tãtũ de ĩidulgẽtia ipſe vłꝓ quo fece:it viuus

mm
ANetee
jniſtlſenſiin
ron d. biin
ifenbee vteie

c,ſaketrart

Fticrenn

erglensehonn

CoisCinntiete
iiepentoni
(ciet Primofn
Fobltatbiſtihln,

gürn arichniont

bortſcrkänüſguif
agletleouin
Siqnn eroeſen

piſſentſattament
Imnescibapriſn
nieſthiunſiron
ntes amievs /
lieentuntttuni
Ugaezanos wlet⸗
Unndſeonnug
WäWcenpſai
Wenendope⸗
Vodſumapn
Phcnerizdern
Giiteonpeh⸗
Horipſacni gten
Aboolvirraani
etpomukofrn
genne vretebe
twoengil
ſrrſiſtengi
idſo wro
Drutameinsere
Nrrſlucfzcere
Euiin önbiſs
Weridammnon.
Nlontttlemn⸗
antelleeretat
üipkimanmne
nchmeage⸗
fn en
N
nchunmnp
ebin

tn
Bncgi
ned
nmiiſin
ncnein
nreaili

taen

gosne

eneE
Ntent
eſteeannnd
üeenne.
Nrt
Ulgifnt
Miſenidtti,

teunea
behenmebir
Deifi
r monri
z

,
R

Nw'tee

NsEN

mmun ,
Atelfen7

Capitulum

vel deſunctus. q;uis aliqͥ dicant indulgẽtias
nõ poſſe ad moꝛtuos ertendi.qꝛ Vs dicit.q̃⸗
cunq; ſolueris ſup terram. ſed põt rñderi du
pliciter. Ono mõ ꝙ lvy ſup terrãreferatur ad
ſoluentem. vt ſit ſen ſüs. q̃ cũq; tu erñs ſuper
terram ſolueris ac. Mõ.n. vava moꝛtuus põt

ligare ⁊ ſoluere.ſed viuus.Yllio mõ ſi refera

tur ly ſuꝑ certam ad abſolutos.ſ.exñtes ſuꝑ

terram. eñ purgandi ſint intra vel circa terrã
diti pñt ſuper terram. qꝛ nõ in celo.Et ita de⸗

terminar.be.tho. in. iiij.ſ. ꝙ indulgentie pñt

ertendi ad eos qͥ ſunt in purgatoꝛio mow di

cto. Et ſi querat᷑ vtrũ papalſpoſſit ꝑ excõica

tionẽ indulgentie totũ purgatoꝛiũ expoliare.

aug. de anclv. vbi ſupꝛa rñdet ꝑ diſtinctionẽ

trimembꝛẽ. videlicet qꝛ aut hocintelligit᷑ ;/

tum ad eius abſolutã iuriſditionẽ. aut q;tuʒ
ad eius oꝛdinatã executionẽ. aut q;tũ ad di⸗
uinã accenptationẽ. ita vt ſi faceret ꝙ deus ac⸗
ceptaret. DPꝛimo mõ putat ꝙ wreſt exwlia/
re vurgatoꝛiũ.rum ad oinnes illos qͥ ſubqᷣ⸗
ciũtur iuriſditioni ſue ſᷣm meritũ cõditiona

le. vt ſint aliq̃ qui faciũt p illis de purgatoꝛio

ea ꝓprerque oꝛdinate ſunt indulgẽtie valere
Si qui ergo eſſent in purgatoꝛio qͥ non rece⸗
piſſent ſacramentũ baptiſmi. vt adulti rece/
dentes cũ baptiſmo fiaminis cũ non ſintpꝛo

pꝛie ſub iuriſditione pape. uli etiã qui nõ ha

lvntes amicos facientes ꝓ eis id ꝓ quo dat
indulgentia iſtis nõ valeret. q;tum auteʒ ad
omnes alios poſſet papa purgatoꝛiũ erwia

re. quod ſic ꝓbaturqꝛ papa põt oĩm illoꝛum
pen tollere ꝑ ſatigactioneʒ ⁊ cõicationẽ in⸗

dulgentie in qbo põt vti clauiho eccleſie in oĩ⸗
bus qͥ ſunt in purgatoꝛio ſibi ſubiectis.⁊ ſim
pliciter rpᷣs dicit petro. tibi dabo claues res
gni celoꝛũ.pꝛobat etiam loc arguendo a foꝛ
tioꝛi ꝑ factũ.gꝗrego.pape.qui ꝑ ſuam ofonem
abſoluit traianũ a pena inferni q̃ eſt infinita
ergo multofoꝛtius papa ꝑ excõicationẽ ĩdul⸗
gentie poteſtabſoluere omneaq̃ͥ ſunt in pur

gatoꝛio a pena illa q̃ ẽ finita. Sed ad hoc poſ⸗

ſet reſpõderi ꝙ illud fuit pꝛeter legẽ cõmunẽ
TLoquẽdo vero de poteſtate pape q;tum adoꝛ
dinatam eius executionẽ papa nõ pteſt nec
debet illud facere. Ratio eſt. quia potentia pa
pe iuſta ⁊ rönabilis non reducitur nec reduci
debet ad actum ꝑ volũtariã affectionem.ſed
Prationabilem rõnem. Seo ſiꝑ talem potẽ

tiam reduceret ad actum vt ꝙ totũ purgato⸗

riũ ſpoliaret non eſſet ibi legitima rõ ſeo po

tius voluntaria aſectio. ergotali legitima po

teſtate papa nõ poreſt necdebet purgatoꝛium
ſpoliare. Sed tercio mõ.ſ.q;tum ad diuinaʒ
acceptationem. hoc ẽ ſi papa illud faceret vo
lendo totũ purga oriũ expoliare ꝑ indulgen/

V

tiam an deus haleret acceptum dico igno

tum eſt mihi.⁊ puto ꝙ ignotũ ſit cuilibet cre
ature aipſi papꝑ. Nec credo ꝙ papa poſſit ſci
re totum quod facere poteſtper potentiam ſu
am.⁊ pꝛecipue quod poteſt facere per cõmu⸗
nicationem theſauri eccleſie. Huius ratõ eſt
quia illa potẽtia eſt lvvmini ignota que eſt in

virtute voluntatis etequitatis ſibi ignote.
ſed papa agit invirtute ⁊ equitate vei que eſt

ſibiignota.ergo ſiliter poſſe pape eſt ſibi igno
tum. beatus thomas. in quarto dicit ſimplici

ter papam non poſſe per indulgentiaʒ purga

toꝛium expoliare.quia ad indulgenriam dan

Dam requiritur cauſa ratõnalis 2 diſcreta. ad
loc vt valeat.illa autem videtur irrationabi

lis ⁊ indiſcreta.cum nec ipſe chriſtus deſcen
dens ad inferos purgatoꝛium expoliauit pᷣm

thom a. iij. parte. quod etiam tener ipſe augu

ſtinus de ancho. Pueris autẽ qui ſunt in iim
w non poteſt papa cõmunicare indulgẽtias.

vt ſint participes earum ſᷣm auguſti. de anc.

E tratio eſt.quia non habuerũt perſonalem
in dulgentiam in mundo. cum nõ habuerũs

oſum liberi arbitrũ nec ſacramentalem.quia

ſine baptiſmo moꝛtui ſunt ſʒ ſine gratia nõ

pteſt quis eſſe particeps indulgentie. ergo
⁊c̃.⁊ multominus his qui ſunt in inferno.

Atru papa per ꝭ.vVii.

communicarionem indulgentie poſſit contri

tosa confeſſos ſic a tota pena et culpa abſol⸗

uere ꝙ non tran ſeant per ignem purgatorij
puta dando indulgentiam plenariam. BRe⸗
ſpondet auguſtinus de anch. vbi ſupꝛa ꝙ ad

hoc ꝙ cõmunicario indulgentie habeat com
pletum ⁊ vninerſalem effectum quantus ad

totam remiſſionem peccatoꝛiun in cõtritos

cõfeſſos.ita vt decedẽtes ſtatim euolent et

non franſeũt per ignem purgatoꝛij. Aliqua

requirũtur exparte indulgentiam conferen

tis. Aliqua er parte indulgentiam recipiẽtis

lliqua er pte retardarõms pene eoꝛũ qbo ta⸗
lem indulgẽtiam conferentis cõſecuti rerar

dantur. Er parte quidem conferentis in⸗
dulgenriam tria req̃runtur. DPꝛimũ ẽ eius vo

lũtatis applicantis determinata intentio. Cũ
em̃ papa ſit vłis diſpẽſatoꝛ thſauri eccleſie
nõ põt pᷣdictũ theſaurũ erogare apiendo per
claues eccleſie cõferendo indulgentiam niſi
applicet intentionẽ ſuã ad prẽ vel totã remiſ⸗

ſionẽ pctõꝝ eis b cõfert indulgentiam. Se

cundũ eſt clauis potentie recta ⁊ œtermina⸗
ta ſuriſditio.ſi enim excederet terminos in/

riſditionis ſuę faciendo indulgentiam qbus
nõ põt.vel deqbus nõ põt nõ cõplete valerẽt

vel nihil. Terciũ ẽ clauis ſeĩe. tectus vſus et

Litules

dehiea diſcretio. vt.ſ. indulgentiã facſat non
pꝛo libito volũtatis ⁊ ꝓpꝛia affecrõe. ſed pᷣm
cauſam iuſtã. vrilẽ ⁊ rénalem. ſi aliqð hoꝛum
triũ defuerit indulgẽtia nõ conſequer effectũ
ſuũñ ſal em torũ ⁊ cõplete. Er ꝑte etiaʒ reci⸗
pientis indulgentiam tia redtuntin ad cõſe
cutionẽ eius. Primũ ꝙ habeat fidẽ in intel⸗
lectu.ĩ. ꝙ ecclia poſſit illã indulgentiã cõfer⸗
re credat.ania ſi illud nõ crederet nil recipe⸗/
rer. Secũdũ ꝙ habeat charitatẽ in affectu.ſ.
ꝙ ſit vere contritus ⁊ cõfeſſus.nã pꝓ contriti
onem recõciliatur deo.p confeſſionẽ eccleſie
tũc numero et merito ẽ de numero milituʒ
eccleſie.quibꝰ theſaurus eccleſie apiri debet n
ſatiſfactione pene. Terciũ ꝙ habeat cõpletio
nem cauſe pꝛo qua fit indulsentia in effectu
vt cõpleuerit voto.i. ꝓpoſito et effectu illud.
puta vt vadat v tra mare cruce ſignatus. vel
ad ſepulchrũ rpᷣi ⁊ hmõi.ſi aliquod lvx defue
rit.puta ꝙ eius effectũ totũ non cõſequetur.
E rpte tercij ſciendũ ꝙ quatuoꝛ ſunt que
faciũt rerardare cõſequẽtes talem indulgen⸗
tiam ne ſtatim euolent. Pꝛimũ ẽ foꝛme in⸗
Dulgentie taxatio.vt ſidicatur.ĩndulgentiaʒ
tbi plenã omniũ peccatoꝝ ſuoꝝ de penitẽtia
ſibi iniũcta indulgemus.tũc ſi moꝛererur nõ
ſtatim euolaret qꝛ'maioꝛ ſibi pnia fuerat in/
iungenda q;ᷓ ſibi fuerit imiũcta.⁊ vigoꝛe ĩdul⸗
gẽtie nõ ſihi remitritur niſi pena ſibi iniũcta
aconfeſſoꝛe. Pꝛo illa ergo parte pene aue ſi⸗
bi plus debeat imiũai in foꝛo penitẽtie luet in
purgatoꝛio. Secũdũ eſt alicuiꝰ ꝑeccati omiſ/
ſio p obliuionẽ vel ignoꝛantiã.ſ.ꝙ nõ fuit de
eo cõfeſſus.⁊ lc pꝛecipue videtur habere lo⸗
cñ oñ d in ſoꝛma indulgentie.ꝙ haleat re/
miſſionem omniñ reccatoꝝ de quibo eſt coꝛde
cõtritus ⁊ oꝛe cõſeſſus.quia nõ valet quo'ad
peccata nõ cõfeſſa. Cerciũ eſt alicuius moꝛ⸗
talis poſt cõſecutionem indu gẽtie pperratio
de illo em̃ licet poſtea confiteatur ⁊ ſatiſfaciat
tamẽ non habet indugentiã quo ad illud ſe/
nẽs. Quartũ eſt culpe venialis inerpuraa⸗
tio.i.quia decedit cũ aliqua culpa vniuerſali
de qua non ẽ cõrritus.ſed firus in affectirerꝰ.
ſtant.n.venialia cũ gratia. ⁊ cũ eis poteſt qͥs
decedere ⁊ in purgatoꝛium ire.Nõ.n.põt re
mitti pena remanẽte culpa.vnde indulaẽtia
qquo adtalia venialia quibo ẽ in affectu firus
non valet. ſed ſi iſta cõcurrãt. puta qꝛ papa a
tota culpa ⁊ pena abſoluere poſſir.ira ꝙ talis
euolabit. Puius rõ ẽ qꝛ xpᷣs põt tollere totaʒ
pnãꝗ. ergo et papa vicariua eius: cui cõmiſſa
eſt diſpẽſario theſauri eccleſie. ſuꝑ.ij. coꝛint.
ij. Si qͥd vobis cõdonaui npter vos in pſo⸗
na xpi.dicit glo.i.tanq; ſi xrᷣus vonaſſet.im/
pꝛopꝛie tñ dicitur ꝑ indulgenniã culpã remir

XXII

tere. qꝛ ſolus xpᷣus remittit Culpã pꝛincipali
ter. de coſ ſe. di. iiij. c. nemo ſacerdos.ꝑ ſacra

menta inſtrumentaliter.

De ptate pape-
erga eos q̃ ſunt in terra.ſ.paganos qͥ ſianant᷑
p pecoꝛa campi. Audeos ⁊ lvreticos qͥ ſignã/
tur ꝑ boues.⁊ xppianos qui ſignãtur p oues,
oẽs lvs ſubiecitdeus pape ſuh pedib eius.i.

(.iljf.

ſub iuriſditione eius. vt declara bit᷑ pᷣm illud

pᷣs. Omnia ſubieciſti ſub pedibo eius. oues
wues. De ptãte quã halet papa ſup hereni
cos.ſciſinaticos iudeos et paganos ⁊ terras
eox habes multa pulcra notata. p ioh.an. in
nouel.ſup.c.qꝙ; ſuꝑ his de voto.poſt. innocẽ.
q̃ hñtur ſupꝛa ti.iu.de dñis tpalibo.qꝙ; paga⸗
m ſubſint pape pbat aug.de anclv. vbi ſup.
ſic. Papa qꝛ pᷣeſt mũdo vice rpᷣi. xpᷣs aũt haj
bet plenã iuriſditionẽ ſuꝑ omnẽ creaturam.
cuʒ in nomine eius flecfatur omne genu ce⸗

leſtiñ. terreſtriũ ⁊c. ad philip.ij.c.xpᷣus.n.per
paſſionem ſuam menut iudiciariã poteſtate

ſup omnẽ creaturã. vnde ipſe reſurgens ait.
math.vlti. Data eſt mihi omnis poteſtas in
celo ⁊ in terra.Cum autẽ vicarius xpii ſit pa/
pa.nullus poteſt ſe ſubtrahere ab obedientia
eius de inre. ſicut nullus de iure poteſt ſe ſub

trahere ab obediẽtia dei.Et ſicuitrecepit rᷣ=ns
a parre ducatum ⁊ ſceprrũ eccleſie genn ex
iſrahel egrediens ſuꝑ omnẽ pꝛincipatũ 1 po

teſtatem.⁊ ſuper omne quoncũqeſt. vtei ge

nua cũcta curuentur.ſic ipᷣe pemo⁊ ſucceſo/

riba eius pleniſſimã poteſtatẽ commiſit vt di
cit Cyrillus patriarcha alerandeinus in lib.

theſauroꝛũ. Et qᷓ;uis npagani p?xrercõmum/

cationem vel a bſolutionẽ in confeſſione ſol/
ui xl ligari non poſſunt. tamen poteſtate cla
uiũ ligati ſunt p eccleſiam iudicati damnati
ſic ſi vellent euigilare ⁊ ad fidem reuerti po
teſtate elauiuʒ abſolui poſſent. Similiter q⸗

uis de eccleſia dici non poſſ int merito fidei ꝰ
bvne opationia. tamẽ de eccleſia dici poſſunt

judiciaria poreſtate ⁊ occaſionali vtilitate.nõ

autẽ poteſt papa auferre cominia ⁊ iuriſditio

nes a paganis oue iuſte vetinent. Ratõ hui
eſt m auguſti. de anclv. quia ſᷣm philoſo.i.
woliticox. ominiũvnius ſuper alterum inter
lbeneficia naturalia cõputaf. Sunt.n.qdã na
turaliter wmimi alioꝝ.ò.ſ. intellectu vigent.
⁊ mẽte alũs nindere pñt alij vᷣo ſunt natura

literſerni. viribo nauralibo pollẽt. et intel⸗

lectu deficiñt. benrficiũ autẽ iuris ꝑ ma nine
naturales nemini ẽ auſerendum e re. iu.
hb. vj. G ficia. n. naturalia nedi infidelib-.

ſed nec etiã demonib ſubtracta ſunf. Oꝛdo

igitur pꝛincipandi cũ ſit nature bñficũ om̃i

iteragonostl
nuhinnueirn

Fyitin ohiſt

Ntanufte: Ged

Wnngopninong
önee nici
Mancönalegemn
unn nöpit.

Gtlitregton pen⸗
ilmete rlrit ien
lleinepi. Ne⸗
Nonspwpterſi
Gcdſpenponinpe
Nacdedncamani⸗
GAepaawrana
ipſounmwe
Dunmpagumnfn
Ardipiaecm
bosrobſemantis
ten ſni ſaurnn
ſincöplencie
NmoetCYkuEpee
Nſtin uuſupſ⸗
fonen eimuere
nſinunmem
Ilrammonsſi
ecfimt
Uhijaltanngen
Nhc nceign
Pürceſſmdinein
ibengttihisd
Muſitienͤie,
W
Mnch
nnten
oplancenche⸗
ſtreiuin

nmchnei
fenmm
iindinie
RNemirn
Meiniinen

iNe

Mn dbiat
veiNN
t eNT
r. mIr
pemeim tun

NipitE
rtoin
mr

—

n .
nimutn
4 11 an,

—

Mre. 3
Gurtemie,
gäinunti

Capitulim

humane creature ↄceſſum.nec ꝑ dapã necpꝑ

alios reges xpianoꝝ ab infidelibo ſubtraben⸗
duin ẽ. cnius dei iudicium eccleſia imitatur.
qui beneficia nature cõmuniter ⁊ bonis 1 ma
lis largitur. Mec ẽ contra ꝙ eccleſia ꝑſeqᷣtur
ſaracenos ⁊ hmõi qꝛ hoc facit eccleſia vel xpᷣi
ani inquantũ illi impugnãt ma eccleſiaſlica

⁊occupãt terras rpᷣianis debitas. vt terram

ſanctam amulta alia q̃ ꝑtinẽt adxpᷣianos.et
qꝛ moleſtant ipos xpᷣianos ꝑ mare ⁊ ꝑ terrã
capientes et ſeruituti adijciẽtes cũ poſunt.a
talia wminia ⁊ iuriſditiones vſurpatas lici⸗
tum ẽ rpᷣianis ab eis recuꝑare.a quouſqʒ re⸗
ſtituãt vel cõponãt acaꝑe quecũq; ſua cũ bel⸗
lum ſit iuſtũ ex ꝑte rpᷣianoꝝ.ar.di.i.iuſgẽtiũ
Item vm aug.de anchv. vbi ſupꝛa papa põt
punire paganos ⁊ barbaras natiões cũ agũt
ↄtra legẽ natutalẽ in manifeſtis.qꝛ vnuſqͥ ſ⸗
q; nõt pumiri ꝓ trãſgreſſione legis quã req⸗
pit et pꝛofite᷑. Sed lex naturalis ẽ ita coꝛdi
inſerra ꝙ deponi non poteſt. vt ſi furarentur.
vel cõmitterẽt viciũ ſodomie ⁊ hmõiſed pꝛo
eo ꝙ faciãt contra legẽ diuinã.ſ.vete.vel no.
teſta.aut cõtra legem poſitiuã cũ neutrã reci⸗
piãat.puniri nõ pñt. Si tñ pagani ſunt ſubie

cti aliqᷣb regibo ⁊ pꝛincipibo xpᷣianis. dignuʒ

ẽ vt viuere debeãt lesib qͥbo viuũt alij ſubdi
ti illoꝝꝑ pꝛincipũ. Ne videantur mehoꝛis cõ

ditionis pꝛop ter ſuã infidelitatẽ q; xpᷣiani.⁊

cogi ad lvc ⁊ puniri pñt.puta ꝙ cũ ſtatutũ ge
nerale ẽ in aliqua ciuitate vbi tales habitãt
ꝙ qui poꝛtat arma incidat de lvc cõuictus in
penã. x. floꝛe noꝝ poterit de trãgreſſiõe hmõi
puniri paganus ſicutxpᷣianus in tali ciuitate
ar.di.viij.que cõtra moꝛẽ ſeruatis tñ eis riti⸗
bus ⁊ obſeruantũs ſue ſuꝑſutionis ſᷣm mo/⸗
rem ſuũ.ſicut.n.nõ poteſt cogi ad fidẽ.ita nõ
ſunt cõpellendi ad faciendũ ceremonias.et
ritus ⁊ cultus xpianoꝝ. nec tñ aliquid facere
pñt in ſua ſupſtitõne ꝑfidie qð vergat in cõ⸗
fuſionem ⁊ irreuerenſiam fidei xpᷣiane.als
roſſent puniri extra de iude.⁊ ſarac.c.in cle.
⁊ in matrimonijs ſuis dimittũtur in ritibo ſu⸗
is. Nec eſt cõtra qð ſcribitur.xi.q.i.ſi qͥs.et
di. lxiij.adꝛianus.⁊.xxiij.q.viij.cõuenioꝛ.in
quibo.c.videt᷑ ꝙ im ꝑatoꝛ poſſit natõnibꝛim
perare.qꝛ illno intelligi:ur de natõnibus ſibi
ſubiectis. Et q;uis pagani puniri nõ poſſint
pena ſpũali excõicationis ⁊ hmõi.pñt tamẽ
puniri ab eccleſia pena pecumiaria.⁊ a pꝛinci
pib eni pena coꝛꝑali. ⸗·
De poteſtate pape F.ix.
in iudeos deſignatos ꝑ wues. qꝛ iugo legis

moyſaice adhuc tenẽt colla ſubiecta ⁊ boues
iſtos etiã deus ſubiecit ſub pedibo pape. Nã

pꝛohibuit nulla officia publica iniũgi iude
is. di. liiij.nulla.a ſtatuit penã in contra faciẽ

tes. extra de iudeis. Item phibuit eos eme
re mancipia xp̃ᷣiana.di.liiij.mãcipia. ꝙ ſi ſe⸗
cus fecerint. quã penam incurrãt ibi vide in
ter. ⁊ glo. Atem pꝛohibet rpᷣianis vt iudeo
Xum cõuiuia vitẽt.nec eos ad ſua cõuiuia re⸗
cipiãt. vt. xxviij.q.i.omnes.Secũdo ne cum
eis cohabitent aut in eodẽ balneo ſe lauent
ercio ne in ſins in firmitatibo xp̃ᷣiani iude/
os vocent vel eoꝑ medicinas ſuſcipiant. nec

eoꝝ aʒina ↄmedãt. xxviij.q.i.nullus.Quar

to ne in teſtamẽto eis aliqͥd relinquãt.Ouin
to vt in dieb lamentanonuʒ ⁊ dñice paſſio⸗
mas feneſtras ⁊ oſtia aꝑta nõ teneãt.vel ip̃i in

publico appareãt. Sexto vt vtriuſq; ſerus in

omni xpᷣianoꝛũ luincie omni tempe habi

in qualifate pubſice ab ali s diſtinguãtur. ex
de iudeis.c.in nõnullis. Septimo vt teſtimo
niu ipoꝑ contra aliquẽ xpᷣianũ nõ recipiatur
in die ſabbati. Octauo ne nutrices vel ſeruiẽ
tes rpianas habeant. eo. ti. ⁊ ſi iudeos. cõtra⸗
rin facientes puniri pñt nõ quidẽ pena excõ⸗
mumtcatioms cu extra eccleſisʒ ſint. ſed pena
tempali vt pecuniaria. vel coꝛpal vr flagella
tõmbus deputentur. xxviij.q.i.ſepy. JFndire⸗/

cte au punire poteſt eccleſia ſudeos ꝑena ſpi
riiuah excõicando. ſ. xianos pꝛincipes qbo
ipi iudei ſubdũtur ſi negligũt eos pumire pe⸗
na temꝑali.quãdo ipᷣi in xpianos foꝛe faciũt
Ad fide wro ſuſcipiendum nõ debet papa vl
alius iudeos cõpellere. cũ fidẽ infundere ſit
ſolius dei.⁊ loc dicit᷑ diſ.xlv. de iudeis pꝛeci⸗
pit ſancta ſinodus nemini deinceps ad cre⸗
dendu vim inferre.dicit tamẽ aus. de ancho.
ꝓ ſi ſperet aliquoꝝ cõuerſio ꝑ terroꝛes ⁊ fa⸗
gella cõpelli poſſent. nõ quidẽ ad fidem ſuſci⸗
piendũ.ſed ad obicem nõ pꝛebendũ p obſti
natam volũtate m.nã in cõuerſione inſideliũ
eccleſia delet iudiciũ dei imitari. de quo dicit
ausg.c.xxiij.q.vi.ſciſmatici.dicũt cui x̃o vn
q vim mtulit quẽ cogit. Ecce habẽr apoſto⸗
lũ paulũ agnoſcãt in eũ pꝛius cogentẽ xpᷣm.
wſtea ocentẽ. pꝛius ferientẽ. poſtea cõſolan
tem. O Jirũ ẽ quõnlle qͥ pena coꝛꝑis ad euã⸗
geliũ coactus intrauit. plus oibo lalvꝛauit. ?=
q;ins aug. loquat de ſciſmaticis. tñ exemplũ
mduciũ ẽ optime ad ꝓpoſitũ de iudeis cũ pau
lus udeus eẽt. Quantũ vero ad iudeos q
iam coacti ſunt ad fidẽ.i.ſuſciꝑe baptſmum
ſicoact i ſunt coactione abſoluta. cũ ſactimn nõ
Eceperint nõ ſunt cogendiad tenendũ xp̃ia⸗
niſmũ.Si vero ſunt coacti coactione cõditõ
nali cogendi ſunt ad renendũ qð ꝓmiſerunt
q coacta volũtas cõditionalis eſt volũras.⸗
hec diſtinctio etiã habet diſt. xlv. de indeis in
.

Litulus

glo. Item nota m aug. de anclv. vbi ſu⸗
pꝛa ꝙ iudei qͥ ſubdũtur wominio xpᷣiane fidei
debẽt ꝑ papã et alios pꝛincipes rpᷣianos qᷣbo
ipi ſubdũtur cogi ad labꝛandũ manibo ſuis.
alias vidẽtur eſſe ꝑticixꝑes ꝑeccatoꝛũ ⁊ turpis

lucri ſectatoꝛes.vel ꝙ ipi fraudãtur eoꝛũ red
ditibo debitis eis er collectis vel ↄdemnatio
nibus ipᷣoꝛũ.Ratio iſtius eſt qꝛ ſi nõ cogũtur

manibo laborarevñ honeſte lucrentur ſolum

lucrũ vſurax ad ipſos iudeos puenier ꝓprer

qð ſi cõtingat ipios iudeos ſoꝛefacere.cu eo⸗
rñ culpa nõ deleat trãſixe impunita.neceſſa⸗
riũ erit in maleficijs q̃ nõ merẽtur moꝛtẽ vel
mutilationẽ mẽbꝛi.vt pena pecuniaria mul⸗
ctentur. q̃ quidẽ pecunie nomĩe pene ab eis
ablata tanq;ᷓ vſuraria ꝑ iudices et pꝛincipes
xpᷣianos rerineri nõ pot.ſed reddẽda eſt illis
pſonis a qͥbo extoꝛte ſunt vſure.vel pᷣm conſi
lin dioceſani impios vſus debet erogari. Et
lvc quidẽ intelligendũ eſt de collectis eis im
poſitis.q ſi ad manus iudicũ vel pꝛincipũ ve⸗
nerint.ab eis retineri nõ pñt.ne ergo ipſi pꝛi
ciꝑes ſic dãnificẽt᷑. nõlſint negligẽtes eos cõ
pellere manibo laboꝛare ad victũ lucrandum
varijs artificijs.vt nõ ocioſe viuẽtes de ſolis
vſuris ditẽtur.nec eſt cõtra ex de iudeis.ca.ſi
cutr. vbi dicit᷑. ꝙ nullus exigat a iudeis coa/
cta ſeruicia.niſi que ipſi tpe pꝛeterito facere
conſueuerũt. Intelligit᷑ eni illud de ſeruitijs
coactis vltra debitũ q eſſent in cõmodũ vno
rum ⁊ detrimentũ irrõnabile iudeoꝝ.ſed ta⸗
lis coactio nõ eſt hmõi. ꝙ ꝑuuli iudeoꝝ non
ſint baptizandi cõira volũtatẽ parentuʒ ⁊ de
multis als iudaiſſmũ cõcernentes habet in
ij.parte.ti.fi. NHtrum aũt poſſint recipi ele
moſine a iudeis.diſtinguenduʒ ẽ ſᷣm aug.de
anclv.qꝛ aut hñt bona nõ obno xia reſtitutio⸗
ni.putalqꝛ de ſuis lvneſtis laboꝛibo acq̃ſita.⁊
e illis poſſ int recipi elemoſine.aut ſunt ob⸗
noria reſtitutionn.vt qꝛ ꝑ vſurã extoꝛta.⁊ tũc
pñt recipi elemoſine hac intentione vt reſti⸗
tuaf illis pſonis pecunia a ꝗbo extoꝛta ẽ. vel
etiã qꝛ ꝓbabiliter pꝛeſumit᷑ ꝙ xpᷣiani quoꝛũ
lbona hñnt iudei per vſurariã pꝛauitatẽ potius
paupes xpᷣianos deceat hr̃e bona illavłrecto
res ciuiratũ q; ꝙ remaneãt apud iudeos a qᷣ⸗
bus nullã reſtiiutionẽ ſperẽt.ſed iſtud ſecũ⸗
dum vider᷑ habere locũ in paruis reb vt ele
moſinis quotidianis ſeo in notabili quãtita
te nõ eſſet tutum.

Depoteſtate pape K. x.
in hereticos ⁊ ſciſmaticos ſignatos etiã ꝑ bo⸗
ues inq;tũ coꝛnuſupbie reſiſtũt veritati. hbous
etiã houes deus ſubiecit pedibo eius.ad puni
endũ quadrupliciter.ſ.excõicatione.depoſitõ

ne rerum teum pꝑaliũñ ablatione.a militari
ſecutõne. ſed hoꝑ declaratõnẽ habes ſupꝛa in
ij. Pre. ti. fi. e. de here. Et i;uis wel confeſſis de
eſi ſi abiurent hereſi ⁊ conuertãtur vere ad

dem pꝛo pꝛima vice eis pcatur. tñ relapſis

non parcitur. ſed ſine vlla penitus audientia

relinauatn iudicõ ſeculari ad moꝛtem dam

nandi.extra de hereti. Sed vtrñ baptiſan⸗/
tes imagines ⁊ violatoꝛes ſacramẽtox.puto
vtentes eis in malefics ſintpꝑ papam lyre⸗
tici iudicandi. Rñ. aug. de anch. vbi ſupꝛa.
ſi tales credũñtur illa q̃ faciũt baptiſmũ ⁊ glia
ſact̃a ad maleficia ⁊ facinoꝛoſos actus oꝛdi⸗
nari.⁊ ꝑ ipᷣa ſacr̃a talibus maleficijs et faci⸗
noꝛoſis actib patrociniũ pꝛeſtari planuʒ eſt
etiam de deo male credũt qꝛ deus ad tales
actus ſacr̃a nõ oꝛdinauit. Neſcit.n.diuina
iuſticia patrociniũ pꝛeſtare crimibus ait Cri
ſoſto. alſa ſimili tercredũt de woctrina q̃ per
tinetad edificationẽ fidei.qꝛ ſᷣm wctrina fi/
dei nos cõfitemurvnũ baptiſma in remiſſio⸗

nẽ pꝑeccatoꝝ.nõ in ppetratõne ſcelex ⁊ male

ficioꝝ. vñ talis nõ ſolñ indirecte.ſed eriã di⸗
recte infideles ⁊ errantes in fide reputari de
lent ſi ſic credũt vt opantur.Sed tũc ꝓ here⸗
ticis iudicãdi eſſent.qñ peſtifera talia vᷣgma
ta emendare nollẽt.et deſendere pertinaciter
eſent ꝑati.xxiiij.q.i.heretici. Item querit
vtrũ dubius in fide ſit cenſendus hereticus.

videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ extra de bere. dicif. Dubius in

de ẽ infidelis. In cõtranũ ẽ. qꝛ tlvmas fiit
Dubius in fide.⁊ tñ nõ dicit hereticus.rñ. au

guſti. de ancho. ꝙ dubiuz eſle in fide cõtingit

q̃nq; modis. Pꝛimo mõ ſubrepticia tẽptatõ
ne.⁊ lvc nõ facit ĩem herencũ.nõ.n.ẽ in w
teſtate hom inis qͥd ſuꝑueniat ei ad cogitadũ
vñ ſi ſubito ſubrepticie vel diabolica illuſiõe.
ꝗs incipiat dubitare de aliquo articulo. vel de
lis q̃ ſunt fidei ſi ſtatim captiuat intelleciuʒ
ſuũ in obſequiũ xpᷣi.vt lvc delilerat credere

qð credit eccleſia non cedu ſibi talis dubita

tio ad defectũ.ſed ad ꝓfectuʒ.Nñ apli ꝓpter
lomõi tẽptationis impulſum petebant.Oñe
adauge nobis fideʒ.ſemp.n. debemus rogare
deũ vt adiuuet incredulitatẽ noſtrã. Secun⸗
ů mõ vritatis elucidatione dubitat᷑.et hot

nõ facit hoĩem hereticũ ſedẽ xpᷣiane ꝑſectõ

nis. Ponunt.n.vocto.xpᷣiane ſidei illa q ſunt
magis terminata in fide ſub dubitatione
qõnũ. rões ꝓ ⁊ ↄtra ad illa adducẽdo.nõ ꝙ
de ipſa cõclunone dubitet. ſed yt veritas di⸗
cte cõcluſionis magis elucidet᷑.ſᷣm quẽ mo/
dũñ dicit philo.ꝙ dubitare de ſingulis nõ erit
inunile. es p.
inducẽdo ad illa q̃ ſunt fidei veritas piis ho⸗
minibus opitula t.et cõtra impios defendit.

nens Ulltnecehe

mnecceſeat l
frpllmdlg

Per tale s.n. dubitanones ꝓ ⁊ cõrm

iſnenwonſipun
Quimoncdtd
ſoaeſfonisahefi
erlit näſunrfhe.
eſs ſeoptnund
Anltpoftſſtepen
Uupimus naleſen
iils ſin iteis

Deſaltne

wnes te ſupbie

R by ſinsptiten
iſ dupler weele
ſctüinis rienn
(nnitosalferesd

Gſtps Prüenn
Wispinmensizuun
Nhrwhnh
epcachrienien
Hoppinrneodtn
ſtmeinlebls
ehlscöſaetpti
lofet wsoni
fumerlleſeſede
laltyſanen

c1inMute

ſconnes reiſtene
lpſpmenezne

MWmniteins uoin
Plcghoſeito

ſgignuscönoct

olientatinet
klintalsrſgt
ſtſruncnaſtin,

enumtne fe,
rngſeennne
agnchenen
larmngge
iiſimmneſte,
llopenntzie

pnimmatſie

Mittünnidan

unmäde
nifleigfn
um Midr
öbünrnt
ai

rngm Ai

eni iini
ane
glemn ſn⸗
ememn d
ten mniti
vieut

benntut.

den in
ienmn
inne⸗

õ

nal imki⸗
neimlurn
genine

nmanfi

druninnn

7

vt dicit aug. Cercõ mõ dicitur dubius adhe⸗
ſione impfecta.⁊ hvcetiã nõ facit hominẽ he
reticũ.ſed peccatoꝛẽ ⁊ malũ xpᷣianũ.Sẽs.n.

peccãtes ſᷣm Criſo.im ꝑfecte credũt.eo ꝙ nõ

viuũt ᷣm ea qͥ credũt. Nam ſi ꝑfecte adhe/

rerent his q̃ credũt ſic viuerẽt quaſi poſt mo

dicñ trãſituri de mũdo. nõ quaſi ineternum
mãſuri.Auarto mõ dicit᷑ dubius in fide vo⸗/
lũtaria heſitatione.⁊ lvc ſacit hoĩem incredu
lum ⁊ errantẽ.nõ tñ hereticñ.eo.n.ipſo ꝙ ali
quis ehgit volũtarie credere qð vult.⁊ diſce

Vre nõ vult.nec ẽ paratus in oib ſeqͥ ctri

nam eccleſie.ac ꝑ cõſequens errãs et ĩnſide
lis reputandus ẽ.vt fuit tvmas apłus.nõ tñ
ẽ hereticus niſi ptinax ſit in his q̃ male facit
Quinto mõ dicit᷑ dubius in fide ꝑtinacia de

fenſionis.⁊ lvc facit hereticũ.qꝛ nõ ſolum nõ

credit ea qᷓ ſunt fidei.⁊ q̃ incõcuſſe tenet ec⸗
cleſia.ſed ptinax nõ ẽ in ſuo erroꝛe.a illud de

fendit poſt ſuſceptũ rpᷣianiſmũ.nã iudeus vł

paganus male ſentiens de fide nõ dicit᷑ here⸗

ticus.⁊ ſi inſidelis ſit.
1 . ( ur
De ſciſmaticis F. xi.
p wues rõe ſuꝑbie deſignatatos.papa ſubij/
cit pedibo ſuis ptatem exercẽs in eos. Nam
