mus.⁊.i.q.i.emendari. Queritur demum
an ſola inequalitas beneficioꝛum ratõne red
dituum.ſiue onerum incũbentium beneſicio
⁊ alreri reddat permutationem nullam. qu
ſi frauge pꝛobata. Beſpõ.credo ꝙ nõ. ⁊ ſem
per fui in hac opi.non tamẽ nego quin ſit ali

Titulus

qualis pꝛeſumptio fraudis.quia non eſt pꝛe
ſum endũ ꝙ aliquig velit deſcendere. vel res
ſuas iactare. de renũ.ſupꝑ hoc. Sed nõ eſt ſußf⸗
ficiens pꝛobatio.t in hoc ſumme placet ꝙ
nota.io.m 0.7 io.an.eo.ti.c.i. AI. VDbi habe
tur etiam ꝙ nõ eſt pxrmutatio. nücio be⸗/
neſicio meo. vt habeas illud ⁊ tuũ detur nepo
ti meo. Dtrũ epiſcopus eſiã de cõſenſu ca
pituli ſui eccleſiam eximendo vel alteri con
cedendo. puta abbativel decano ꝓ ſua digni
tate recipieti poſſit.dato ꝙ velit et hoc expꝛi⸗
mat in ea iuriſditionẽ epiſcopalem a ſe in to
tum abdicare.excutere.vel remouere. Decõ
miſſione em̃ per viam allegatõnis non dubi
tatur. in qua ſemꝑ remanet idem ius penes
ipm ⁊ maius per ius reuocandi ⁊ reſumẽdi.
de pꝛelen. dudum. li.vi. xvi.q.ij.viſis. in gl.
plene.io.an. mouet hãc queſtionem erxtra de

cen.in nouel.⁊ dicit ꝙ glo.ſuꝑ dicto.c.de

na.paſtoꝛ lis in glo.penult. aperte innuit q;
non pteſt quo minus retineat hec quatuoꝛ.
ſ.viſitationem. ꝓcurationẽ. ꝓpter viſiratõnẽ
coꝛrectionem.a cathedꝛaticũ.idem hoſtiẽ.in
ſumma. Sed ad p̃dicta quatuoꝛ poſſunt ad⸗
di alia quatuoꝛ.ſ.de reuerentia.vt no.loſtiẽ.
⁊ facit quod no.d trãſac.pꝛeterea.Secñquʒ
caritatiuo ſubſidio.vt dixi in textu poſt hx⸗
ſtien. Cerciũ ſᷣm eñ de autoꝛiſabili inſtitutõ⸗

ne. vt diri in. ca. paſtoꝛalis. OQuartũ de his qᷓ
ſunt oꝛdinis epiſcopalis. vt nota. xvi.q.ij. in

ſumma.Et ſcripſi poſt innocẽ.de pꝛeben.c. de
monachis. Rationes gloſaꝑ ⁊ que eas coad⸗
iunant inter pꝛedicta ſunt. Epiſcopus nõ po
teſt aliʒ oꝛdinariũ facere in dio ceſi ſua. ſed
ſic tranſferẽdo ille in quẽ fieret talis tranſia⸗/
tio haberet oꝛdinariã epiſcopalẽ.ergo ⁊c. De
pꝛimo dixi. xi. q.i. experientie. extra ne p̃la.
vi. ſuas.c.ij.in glo.ij. Atem iuriiditio epiſco
pa lis eſt iuris publici.di.i.ius publicũ.Erea
que ſunt iuris pubhci.non remittũtur.ſf. de

pacti.l.ius publicum.⁊ no.de foꝛo compe.c.ſi

diligenti.in pꝛincipio. Item in conſecratio/⸗
ne epiſcopus ſe obligat ex toto ad curã aĩiaꝝ
⁊eccleſiarum.vt de renũ.ca.niſi.S.verum.et
patet.i.thimo:e. uij. AFllud autem votum ſic
inlvret oſibus eius. ꝙ illud excutere nõ põt
exira.de ſta.mo.cum ad monaſterium. hinc
eſt ꝙ ʒelo ſpũs ad religionem tranſiens. nõ
renüciat ſine licentia pape. e regularibo. c. li⸗/
cet. Item ſubditus epiſcopi nõ poteſt a ſe re/
ijcere iuriſditionem eius. vt de foꝛo cõpeten.
ca. ſidiligenti. ergo necepiſcopus iuriſdirõnẽ
quam habet in ſu bditum facit.C. de pa. po. l.
abdicato. Item epiſcopus non poteſt facere
exceptione in pꝛeiudiciũ inferioꝛis.puia ar/
chidiaconi.de excepti.pꝛela.c.ij.ergo multo⸗

.

2
minus in pꝛeiudiciui paris. vt ſucceſſoꝛis.

extra de elect.innotuit.nec mirum.quia ep/
ſcopus non poteſt facere alienatõnes. niſio

melioꝛa pꝛoſpiciat.vt.xij.q.ij.non liceat.er⸗
go nec loc fieri poteſt. Et q;uis ad partem cõ⸗
trariam arguatur per. c. conſtitutus de religi.
ůo. ibi tamen reſpondetur in glo.et ad alhas
obiectiones que fieri poſſent. Reſpondit io.
and.hic. ⁊ poſtea concludit.E& x pꝛedictis col⸗
lige tres modos quibo pꝛocedit plena abdi⸗
catio.Pꝛimo quando interuenit papalis con
firmatio ex certa ſcientia. vt in. d.c. conſtitu
tus. Secũdo quando ſic iudicatum ẽ nec ap
pellatũ vt in.c.cũ inter vos.nec reſtitutio pe
tita.de reſtitu.in integ.c.i.lib.vi.Cercõ quã
w ſic pꝛeſcriptum eſſet. alterius tamẽ nomi

ne.vt dixi poſt hoſtien.ſuper ea.glo.allegata.

alias teneo me cum glo.ahis que adcdidi ad

dicta glo.f.ꝙ non teneat plene renũciatio re

miſſio vel exemptio que ad caſus s in pꝛin
cipio dixi. Camen hoc puſo ꝙ vbi xerepiſco
pum cum conſenſu capiiuli ex caula etiã pꝛe
Dicti caſus excepti concederẽtux.excepto ca⸗

thedꝛatico reuerentia æ charitatiuo ſubſidio
valeret conceſſio. nedum perionalis de qua

dictum eſt in pꝛincipio.ſed etiam realis cõ⸗

Netens dignitati. ita tamen ꝙ per id non fi-

at abdicatio.ſed quedam vicarie commiſſio
licet perpetua. ⁊ facit quod notatur in di. ca.

conſtitutus poſt innocen. Onde ſingulos cao
ſus reſumendo dico ꝙ ſi viſitatonem ꝓcu⸗

rationem ⁊ coꝛrectionem abbatie vel alteri⸗

us dignitatis. conceſſerit abbas vel eius vi⸗

carius laciet pꝛedicta.ſed per lc non erunt

abdicata ab epiſcopo. qui poterit ſalteʒ negli/

gente abbate viſitare. Sic dico de inſtitutõe.

ꝙ licet illam faciat abbas.tamẽ ⁊ illam ſaces

re oſiet epiſcopus.per querelam vel per ab Sjgllspltn.

Eiſgoch
unrdſſtnte
Mle.veine:
Geritoin
AEblungre
ftumir

pellationem aditus.aſic nõ erit a bdicatavel

excuſa. De cathedratico vero dicit archidisc.
i. de pꝛeben. hib.vi. ꝙ licet generalis remiſ-

ſio non extendatur ad id. poſſit tamen ſpeci

aliter remitti.ioh.an.in.gio.xvi.q.vij. Qui⸗

cunq; contrarium tenet dicens.ꝙ nõ licet in
eius quantitate cuxrat pꝛeſcriptio.non tame

in toto cum non poſſit remitti.De reuerẽtia

charitatiuo ſu bſidio.ſatis placʒ quod dictũ
eſt illas ſcʒ non poſſe remitti. De inſtitutõne
auctoꝛiiabili. licet hoſtien. tenet illã nõ poſſe

pꝛeſcribi in pꝛedicto ca.cum ſatis.de offi.ar⸗

chidia. Contranum tamen ſeruarividemus

Et tamen dato ꝙ id verum eſſet.non tamen

ſequntur quin poſſet remitti per modum pꝛe
dictum.vt alius vice epiſcopi auctoꝛiſet.nõ
tamen pꝛopter hoc diceiur abdicata cum epi
ſcop petenti fidem ſieri opoꝛteat.ſacit quod

lkorirnue⸗
ſcorisoft
MWundlun⸗
dNtden
60 Oanres⸗

„

daneßen
niret
rhadeen
tiotiſon
taften
ſvoſofnep
ecnfene
igyn
,Ctſenuc⸗
ſenectenmtn
zurintelige
Gnrabanaa
ſſteimeabon

Titnlus
Copimlum⸗
ſöpennnun,

eiliklert
yrcunkiutin

.
dier⸗
Pmm.

Kwaßn

lunhcgtien
nodoſol

ſcen :ſecn

Enatten

=
=

S

N
Uelierſt
Iubunn
ron,
Tintei
mmnekh
lumiieg
WN
onnen

= =—,—,

N
end rtin d
intemn⸗
Nierhos der kſin
Megti.iTan⸗
eſet Arnigtmin
Unſamen hie
mebetdisgleei
tenentenentignne

=
S. ☛r 1—

=

—

oreiairignn
.

nbocſwogtüingi

— =

napig aägi

Aconcidainene

mrat dmutunltii
. Ninn Nannbr
Api Edenmnnnsd
nnnNONt
Aeumimeummie

1itdnuNA

tmom Diigied
dioginimnmen

tenncnenatbae ieſen

oneeſentikbesdel ied.
cchen prttkenen
Cep anptmrinen
are oNddiſftun
nam 8
erkr AH
ickniman
WnnmiowiNdf
girati
ra iiuit

=—

Anf NNARH⅓⅞

nnadulit
mmuptnnt
pütenmd

n en

S= –— ⁶ k

„

iermin Den.
Nſrn en li⸗

.

= —

=☛

caN ſõ
mmen Man

=Se
SE

S=

—
S=
—

tumm iun

.

„ 4

gtüag
Gun.
Derictmed

⁶ H

☛

Laptulim

nota. de re.ᷣ iu. ce. i. lib. vi. De receptione eoꝛũ
que ſuntepiſcopalis oꝛdinis idem dico.ꝙ. ſ.

valeat licentia cum conſenſu capituli ex cau

ſa dante pᷣlato. vr clerici vel monachi ſui poſ/
ſint illa reciære a quovoluerint epiſcopo nec
per hoc dicũtur abdicata.cuʒ illa ſit accumu⸗
latio tm̃. Conſtat enim ꝙ ipᷣe epiſcopus con⸗
ced ens ſine alterius hcentia vel dimiſſoꝛijs.
illos ſuo iure poterit oꝛdinare.vel alia epiſco

palia conferre. ec ioh.andr. vbi ſupꝛa. Dicit

lvſtiẽ.ꝙ ipᷣm ius viſitandi ⁊ pꝛocurandi nul
la conſuetudine contraria tolli poteſt. quia ra
lia nec remitti poſſunt nec pᷣſcribi. Quod vi⸗
etur intelligendum qᷓ;dtum ad hoc non viſi⸗
tetur ab aliquo. ſed bene poteſt pᷣſcribi ꝙ nõ
viſiteturab oꝛdinario ſed ab alio.

Citulus.xvi.de ſtatu religioſoꝛum.
Capitulum pꝛimũ d eſſentialibo religionis.
ſcʒ paupertate.caſtitate ⁊ obedientia.⁊ cere⸗
monialibus ⁊ tranſgreſſionibo.⁊ varijs regu

lis ⁊ conſtitutõnibus eoꝛum.

Eligioſitaſ cuſto
diet ⁊ iuſtiſic abit coꝛ Eccleſiaſtici.
pꝛimo. Status religionis denomi
nat ur a virtute quadam moꝛali. que vicitur
religio.cuius officium ſeu actus eſt erhibere
debitum cultum ⁊ recemoniam. aliqua offe/⸗
rendo vel faciendo ad dei honoꝛem.vt ſacriſi

cia. oblationes.inclinatõnes et huiu ſmodi.

Et nota ᷣm ioh.andr.ſuperſnubꝛica de regu

laribo.ꝙ religio ſumitur quadrupliciter. vno

modo ſolum pꝛo debito cultu veri dei quo ad
ſidem.⁊ ſie compꝛe vndit totam chriſtianita
tem que exhibet cultum vero deo. Tacobi. i.
Si quis putat ſe religioſuʒeſſe ⁊c. Et hine di
cit᷑ religio chriſtiana. De qua acceptõne ha⸗
betur diſtin. xcvij.c.i.⁊ extra de diuoꝛ.c.gSau⸗
demus. ⁊ extra de ſum.trinit. circa pꝛincipiũ
ca. Secũdo ſumitur religio pꝛo cultu veridei
non ſolum per fidem ſed etiam per bona ope/
ra.Et ſic ſumitur Actuũ.ij.Erantiin hieroſo⸗
limis viri religioſi ex omni natione que ſub
celo eſt ⁊c. Et ſic religio cõpꝛehendit vniuer
ſitatem bonoꝛum rpᷣianoꝛũ.Et de lvc. xvi.q.i.
iuxta.⁊ de conſtitu.c.eccleſia.Cercõ ſumitur
pꝛo ſtatu clericali.qͥa ſunt magis dediti cul⸗
tui diuino.⁊ de hac acceptione habet᷑.i.q.iij.
ſaluatoꝛ. .xij.q.i.c.i. Et in autẽ.de ſanc.epi.
§. damus.Auarro ſumitur ſtrictniſſime p ſta
tu illo qui per emiſſionem profeſſionis ſubij
cit ſe pꝛelati imperio rotum ſe dedicans deo.
extra de vo.c.ex multa. Et ſᷣm hanc acceptõ
nem vltimã hic tractans de religione.de qua

..

woteſt intelligi dicra auctoꝛitas. t derſuatrr
religioa religando quia vltra commune liga
men pꝛeceptoꝛum dei. religioſus eſt aſtric*

etiam vinculo voroꝛum. Del dicitur areli,/
gendo. quia frequenter et firmirer ceber eli /
gereid eſt pꝛoponere obſeruat ionẽ pꝛomiſo
rum etiam in minimis. Del dicitur a relegẽ
w.ouia ſepe delet legere ⁊ meditari quid debe

at obſeruare. Apa autem religio obſerugita
cuſtodit coꝛ a plurimis malis.⁊ in wnis con

ſeruat. Dicit enim Ber. ꝙ ibi homo cadit ra⸗

rius.ſurgit velocius.purgatur citins incedit

caucius.viuit quietius.irroꝛatur frequentiꝰ
moꝛitur confidentius. ⁊ remunerarur copio/
fius.hoꝛum expoſitionem habes infra. in vlt.
ca. In quo conſiſtat perfectio ſimpliciter
que eſt finis religionis. Sciendum pꝛimo ꝙ
perfectio impoꝛtat quandam vniuerſitatem.
HMHam pm phloſophũ. perfectum dicitur cui
nihil deeſt. vt vult Areſtoteles.in.iij.phiſic.

⁊ in. v. m etha. Et commentatoꝛ ibidem com
mento. xxi. lv. pꝛima par. q.iiij. ar. i. in coꝛ⸗
poꝛe articuli. Conſiſtit autẽ pfectio in adenii

one ꝑfecte chariratis.jiuxta illud C olłrij. ſu
per omnia charitatem habete que eſt vinculũ
rerfec/ioms. Amoꝛ enim habet virturez trãſ⸗

foꝛmatiuam a vnitiuam diligentis in dile⸗

ctum per intellectum ⁊ affectum. ⁊ in lve per

—

ficitur creatura ꝙ vniatur per affectum cum

creatoꝛe. cin nil loni deeſt. Eſt autem friplex
perfectio ̃m tho. ſecunda ſecun de.q.clxxriiij.

arti. j. in coꝛpoꝛe articuli. vna abſoluta q̃ nõ

ſolum atrenditur pm tofaliatem er parte di
ligentis. ſed etiam exr parte diligibilis. vf. ſcʒ

diligatur us ;tum eſt intelligibilis.xalis
perfectio nõ eſt poſſibilis alicui crearure.ſed
ſoli deo conuenit. in quo eſt lonum intearali

ter ⁊ eſſentialiter. Secunda perfectio eſt ab⸗

ſoluta m totalitatem abſolutam er parte di
ligentis.pꝛout ſcilicet affectio pᷣm totum ſuũ
poſſe ſemper actualiter ſeratur in deum. 2 ta⸗
lis perfectio non eſt poſſibilis in via.cum ho
mo ⁊ wꝛimat ⁊ alus occupetur.in quibo mẽs
actu non fertur in deum. ſed eſt perfectio pa⸗
trie. Et de hac dicit hiero. ꝙ pfectiſſima cha⸗
ritas in hacvita haleri non woreſt. de peniten.

diſt. ij. Charitas eſt. Cercia autem perſectio

eſt que neq; attenditur m totalitatem er ꝑp/

te diligibils. neq; ̃m totaliratem ex parte

Diligentis. vt. ſ.ſemper actu feratur in dum.
Sed q;tum ad hoc ꝙ excludãtur ea que moags

tui dilectionis in eum repugnant.de oua di
cit auguſtinus in lib. octuagintarriũ queſtio
nuũ. DHenenum charitatis eſt cupichtas. perſe
ctio charitatisvbi nulla cupiditas. Et hec po
teſt haberi in pꝛeſentivita. Et hoc dupliciter

Zuule s

Vno modo inquãtum ab effectu hominis
ercluditur omne illud quod charitati contra
riatur. ſicut eſt pccatum moꝛtale. vt. ſ. nihil
cogitet vel vllit dehberare. quod ſi diuine di
lectioni contrarium. Et ſine tali perfectione
charitas eſſe nõ poteſt. Alio modo vt homo
ſtudium ſuum deputet ad vacandum deo. et
rebus diuinis pꝛetermiſſis alijs.mſi quãtuʒ
neceſſitas vite pꝛeſentis requirit. Et ad iſtã

oꝛdinatur religio vt ad fineʒ. nec in omnidꝰ-

lonis reperitur.ſed in paucis.Vnde auguſti
nuslin epiſtola ad hiero. dicit. Charitas in qͥ
buſſdam perfecta eſt ⁊ in quibuſdam im ꝓꝑfe⸗
cta. Perfectiſſima autẽ in hac vita haberi nõ
Poreſt. de peniten. diſtin.ij. charitas. Dilectõ
etiam pꝛo ximi in via neceſſaria.ſed imperfe
cra dicitur illa.qua excluditur ab affectu vef/
fectu omne quood eſt contra dilec tionem ꝓpè/
ximi.vt ddium.iniuria ⁊ huiuſinodi. Sed ꝑ.
fecta eius charitas dicitur tripliciter. m tlo
mã ſecunda ſecunde.ꝗq. clxxxiiũ. articulo. ij.
in reſpon. ad iij. arg. Pꝛimo modo ſ̃ᷣm extẽ
ſionem. vt. ſ. non ſolum diligat amicos ⁊ no
tos.ſed eriam extraneos ⁊ inimicos. ſci licet
ſpeciali actu dilectionis vel beneficij non ſolũ
generaluer. Secundo modo ſᷣ̃m intenſionẽ
que oſtenditur.ex his que homo conte mnit.
vt ſcilicet nonſolum contemnat e xterioꝛa bo
na pꝛopter pꝛoximum.ſed etiam aſſſictõnes
coꝛpoꝛales.etiamipſam moꝛtem.Cercõ mo
w quãtum ad effectum dilectionis.vt ſcilicʒ
non ſol impendat pꝛo ximis ſempoꝛalia.ſed
etiam ſpiritualis. Et iſtevidetur eſſe fims re
ligionis pꝛedicatoꝛum. Item nota ſᷣm tho
mam ſecunda ſecunde.q.clxxxiiij.arti.ij.in
coꝛpore arti.ꝙ perfec io per ſe et eſſentialiter
conſiſtit in pꝛeceptis ſecundario ⁊ inſtrumẽ/

raliterin couſilijs. ⁊ tam pꝛ eceptoꝛum qᷓ; cõ

ſilioꝛum finis eſt charitas.Aliter tamen pᷣ/
cepta oꝛdinantur ad charitatem q; conſilia.
Nam pꝛecepta dei oꝛdinantur ad remouen/
du m ea que ſunt contraria charitati.cum qͥ

bus eſſe non poteſt ipᷣa charitas. Sed conſi⸗

lia oꝛdinantur ad remouendum impedimè/
ta actus charitatis.que tamen charitati non
contrariantur. vt matrimonium ⁊ occuꝑpatõ
rerum ſecularium. Mon ergo in paupertate.
abſtinentia et hinuſmodi con ſiſtit perſectio
charitatis eſſentialiter ſed diſpoſitiue. Onde
xpᷣus Oath. rix. uce. xviij.c. OJar. x.
(a non dirit ſolum. Si vis perfecius eſe da
pauper bo omnia ⁊c. ſed addit. ⁊ ſequere me

ſcilicet menns aftec u. quod ſit per charitatẽ.

Altem nota pᷣm h. vbi ſupꝛa. ꝙ pfectio
ĩpa dilectionis cadit lub pꝛecepto. Sed cum
ipᷣa perſectio haleat multos gradus.quocun

q; modo quis attingat ipᷣam perfectionẽ pᷣm
aliquem gradum eriam infimũ.non eſt trãſ⸗
greſſoꝛ pꝛecepti. Eſt autem infimus gradns
vt nil ſupꝛa deum vel contra denm velequa⸗

liter deo diligatur.qui hocnon ſeruat.tranſ⸗
greditur pꝛeceptum. aperfectio patrie inclu⸗

ditur etiam inlipᷣo pꝛecepto dilectionis.

De ſtam perfecõnis F. ſ.

Nota ꝙ ſtatus pꝛopꝛie pertinet ad condino
nem libertatis vel ſeruitutis. Spñalis auteʒ
lbertas vel ſeruitus poteſt in hmine at:endi
dupliciter. Ouomodop m id quod agitur in

terius. Et ſic accipitur conditio ſtatus ſpũa⸗/
lis in homine per compationem ad iudiciuz
dei. qui ſcrutatur coꝛda. vt dicatur ĩ ſtamn ſer

uili peccatoꝛ.⁊ in ſtatu libertatis iſtus.Zlio

modo accipitur ſtatus ſpũalis ſᷣm ea q̃ erte -
rius geruntur.per comꝑparionem ad eccleſiaʒ.

T ſic tũc eſt ſermo de ſiatibo.pꝛout ſi ex dinet
ſitate ſtatuũ quedam pulcritudo ereleſie cõ⸗

ſurgit. Et ad adipiſcendum hunc ſtatum re:
quiritur quedam obligatio abſoluta facta cũ

quadam ſolennitate.ſicut ⁊ in certis que in⸗

ter homines obtinent perpetuam firmitat.

quedam ſolennitas adhibetur. Sic igimr in
ſtatu perfec tionis dicitur eſſe aliquis ꝓpꝛie.

non ex hoc ꝙ habet actum dilectõnis perſe⸗
cte.ſed ex hoc ꝙ obligat ſe perpemuo cum ali

qua ſolennitate ad ea que ſunt perfectionie.
Contingit autem ꝙ aliqui ſe obligãt qui nõ
ſeruant.a aliqui implent ea ad queſe nõ ob⸗
ſennerunn. Eſto igitur modo ſunt in ſlatu ꝑ

fectionis rengioſi et epiſcopi quia ad ea q̃ as

perfectõnem pertinent ſunt obligati ppetuo

cum ſolennitate pꝛofeſſionis vel conſecra⸗

tionis. non autem alij curati. quig nõ habẽeit
huiuſmodi obligationem nã renũciare poſ/
ſunt ecclefiis. agis tamen epiſcopi dicũu⸗

tur eſſe in ſtatu perfectionis q;ᷓ religioſi.aſſu
munt autem homines ſiaſfum perfectionis.

non quaſi pꝛofitentes ſe eſſe pfectos.ſed qua
ſi pꝛofitenres ſe ad perfectioneʒ tendere. v/ſ ẽñ/
non committunt mendacium vel ſimulatio -
nem ex hoc ꝙ non ſunt perfecti qui ſtatuʒ ꝑ⸗

fecnionis aſſumunt. ſed ex eo ꝙ ab intentõe

perfecnoms animũ reuocant.ilo/ſecunda ſe
cunde. q.clxxxiiij. ar. v. in reſpon. ad. ij. argu.
AZd perfectionem pertinet aliquid triplicᷣ

ter ſᷣm tlv.ſecunda ſecunde.q.clxxxvi. ar. j.

in coꝛpore articuli. Ono modo eſſentialiter.

⁊ ſic ad perfectioneʒ pertinet perfecta obſer⸗
uantia pꝛeceptoꝛuʒ charitatis. Secũdo mo⸗

co conſequenter ſicut.illa oue cõſequũturer

perfectione charitatis. puta ꝙ aliquis bene⸗/

dicat maledicenti.a alia hmõi impleat.Que

ſechcsn
Binennis
gintafecue
hironte
fieligonis
unchantata
oerandane
Kteidendi⸗
ietonent
Mytsdezin
itcontem
ſoſea
domninere
ſſtnnſedadn
flegliui
fttnſeſegt
0Upnes umtel
ltafanen
detnir⸗
Wanantär⸗
inl
nſefn
tonito
Noaſtegen
nrin
leiigonisr
*
nochſge
pſanarn
Pemnhonen
lai
tulligoos
ſetshunoe
ſdoneririn
kipfeinn
rnNnm.
Nelnija
mmun
rier
ſtcanee
onitmn

dnh Sin Pparatione amimi intin prevepto. pt oledienfie. imilterſoſkeinckinlb ſerni
Bununndn ſiin pparatione animi ſint in pꝛecpto. vt oledientle. Similiter ſolief it homini cir⸗
umfümnge ſeʒ impleantur qudo neceſſitas requirit. ta nis inquietudo pꝛecipue nge vornuncir
Aunmn den mẽ ex ſupabuudantia charitatis pꝛocedit ꝙ ea tria. DPꝛnmo circa diſpenſationem exterſo
Amn mẽ ex ſupabuudantia chariratis pꝛocedit ꝙ ca tri E. que sinpuuatur vainent ſendtſi
ingunfnan etiã ertra neceſſitatem talia implea ur. er trum rex. que smmputatur p Pauperzatisvat
kindpn co modo pertiner ad pfectionem aliquid in Secundo circs gulvrnationem vrorisa flio
wenninin ſtrumentalitera diſſitiue. ſicat pauperras. rũ. que tollitur P canitarem. Tercõ per oiſo
erfeinie cõninentia. abſtinentia. æ hinõi. Ypa autem ſitionem e ioeum actun. que tollirur p olbe/
C pfect iocharitatis finis religioniſ. Status dientie vorumm. Sunnliter vlocauſtum di
emnzrn autem religionis eſt auedam diſciplina ⁊ er citur. cum ahquis totum qõ halet deo offerr
ſenmi gihn ercſti perueniendi ad pfectionẽ. ad quã ali, halet auit homo triplex wnj. Hrimũ eſt re
umeinbnnn qui puenire nitũtur omuerſis exercitijs, ſeut exterio:um quas to faliteroffert rop pauper
nahefni G heckicns ad ſanandũ vti poteſt diuerſis me tatem. Secũduz eſt bonum pꝛopꝛij cosporis. D
– dicamentis. OJanifeſtu eſt autem ꝙ illi qui quodoffert deo peecipue p votum caſtiratis
rain ier tur ad finem non ey neceſſitate cõuenit Po abreniciat inarxinis delectatölbo carnis
Hen gam aſterutus ſir finez. ſed requiritur ꝙ b Kercin eſt wn anme quod totaliter oferr
nmnen nrng vmunt tetde ad finẽ. Et igeo ille qᷓ ſia deo pꝛopꝛiam voluntatem. p quã homo vtit H
in unnatſu, aliqua vanm tendar ad fine. Et ideo illeꝗͥ ſiaa deo pꝛopꝛiam volun babitibus anime. Con
maßii tũ religionis aſſiimit nõ tenetur halbere perfe omnibus otentijs ⁊ habitil us anime. Con .
— ctam charitatem. ſed tenetur ad loc tendere nie mienter ergo ex his votis ſigtus religionis
— Zoperaim dare vt habeat fectam charitatezʒ. integratur. Omnes autem alie obſeruanne
Loſunmufnin aagen roõne non teneiur inplere ea que teligionum oꝛdinãtur ao Pꝛedicta tria voea.
undnetii pfectionem chariratis conſequũturſed tene Maim lalve manuñ mendicitas ao panumrr
en eaneneatſ atenasra tutk ne tatem. vigi ie. ieiuniii n2 diſciplina a caſtita
ncteawäen urvta⸗ Plencig itenat. c0 termit tem. 7 alia exerciciq vt lectio. oe atio. vi ſiano
facit contemnens.vñ nõ peccat ſi ea pᷣierm SS ſz Is preiz ese
mnrinintenm ae ſeoſ ea cõtemnat. Similiternõ tenetir infirmoꝝ a hinuſmodi ad obedientiã. Deter
nn enen toneengeregeitt⸗ quilo ao pfectionẽ pue/ minatio autem habitus pertinet ad omnia
mnscheen gren zitur. ſed a0 illa œtermiĩata q̃ ſunt ei taxata. tria pꝛedicta tanq; annz obligatéis „BDncde
s duntheigen. nne ulã auã pꝛofeſus eſt. Atem nota habitus regularis ſimul datur vel lbenecicit
Amumninite id vm ti. ſe. ſe. q. xxxvi. ar.ij. in reſpo. ad. ij. g⸗ cum pꝛofeſſione. Interioꝛes auteʒ acfus vir
Nbistm om es tam religioſi ; ſeculares tenẽtur ali tutis. vt humantas patieniia. hinõl.ideo
eadaaringinn olinigerſaenc uicqind boni woſſunt. Oiby nõ cadunt ſub voto religi onis. quia omninz
em gitehikai t men Ule ccl⸗ ir. Qnicqd poteſt ma virtutum mater eſt charitas. 20 quã oꝛdinat
ð em eiurid Ecc5. r. alictuis ſtatus religionis vt ao ſinem. Inter ipa aũt
minpenan nus tua inſtater opare. Eſt tamẽ aliquis mo ſtatus religioni. Ii 1 e.. , Alit
Gurnahtrnt dus loc pꝛeceptũ implendi quo vitaturpec⸗ tra vota beincipa ius eſſentialius religio,ͤů
loigunnbrnt dus loc pꝛecepiũ implendi quo vitaturpec/ tra vora peinc: IRAUI8 Te0
wſigtminiiteiß catum. ſ. ſi facit homo quid woteſt ᷣm ꝙ rej in eſt oledientig. Et lwe triplici rõe.⁊ m tp.
mNiAKN rit conditio ſui ſtatus. dũmodo contemptus ſe.ſe. . clexxvi. arti. viij. in coꝛpe arr. Pꝛimo H
mrpwſtſ en ei nõ aſſit agendi melioꝛa.p quem animus fir inlid dereataitte ürae. Serod d inen
jmd ri otra ſp'alem pꝛofectum. Status ſcilieet pꝛopꝛia, vol „ Ecd .οd voteen
— M Nensionte eſ nſärne aſiderari m tiv. ladieie cõtinet nn 1 e vota ſed nõ uer
——Uũ * eEilEl i ri. Hno titur. Lercõ qꝛ votũ o lentie pꝛopꝛie ſe er
r e. q.clrix vnarti. vij.in coꝛwꝛe arti. Ono titur. Lercõ qꝛ votũ oledientie pꝛopꝛie er
kevänrd rcrescri nd fendtsdgenis raprds pozummudainite.
— lgeronemeh lanu, eeonic, ni tanto melius. Prefert etis ipe ſtatus rei
m nag tacſnbd. Nercs moco m & eſt quodd hoo gionis virginitatiex voto ſeruate. m augtl.
1 – locauſtũ p quod aliquis ſea ſua offert deo. ? mlli. de virginitate. n ilv. quolilx. ii . v.
ſ vt ain Fpm loc in trib⸗ votis integratur ſtatus reli⸗/ Arg. ij. in coꝛpoꝛe articuli. in fi. —
um iomis Pruno quidem tä ad exercitiůͦ der Ye preeminétiag .iſ.
* PN.. fectionis reqͥritur ꝙ aliqͥs a ſe remoueat illa vnius teligionis dalia. Motg ßm eßt ſetG
ni e rer qͥ poſet impediri ne totaliter iaffectus eꝰ vnius religionis ad alia. ota pm thv. ſecr
AP DEN Per q po iſtit fectio chari da ſecũde.q.clxxxviij.ar. vi. im co xcel
tendar in eum. in quo conſiſtit ł fectio chari da ſecũde.q.clxxxviij.ar. vi. (0z. ar. ꝙ rcel
nnn taris. hmõi autem ſunt tria. Primũ quidey lentia vnius religionis ad aliã rõt attedi ouu
Gint e eſt cupiditas exterior bonop. que tolliturper pliciter. Ono mõ er pte fims. Et ſic illare
Dn ug votun pauptatis. Secundũ eſt cõcupiſcenj ligio dicit pfectio: alia qᷓ oꝛdinat ad weidee
eenn e ie alenſibilum delectationũ. inter quas pcel ſinem. Etß m hoc inter religiones illa q o⸗dii
ezſen geitH tia lenſibinum delectatiot 8 Pe mmem 8
Nchenae⸗ i lüt delectationes veneree. que ercluçũtur ꝑ natur ad wcencn p̃dicandũ tener ſummñ
Sr Nucedde votum cõtinentie. Terciũ eſt inordinatõ vo gradũ. Et rõ eſt. qꝛ q;uis pᷣdicare ⸗ wcere ſit
aſnhvorum ctinentie. Kercii eſt inotclinat vo tus vite acriue. pꝛocedit tñ er plenimucdine
unn luntatis humane.que e xcluditur per votum ac 4 *Peot Plemtudne
uhniiinpn g iij
92
* .

Titulus

xVI

alterã. ᷣm t. ſubdit.nos canoniſte nõ pon /

eratis hjis ſubtilitatibo ſolũ ſolemus aduer-

tere vhi ſit artioꝛ. ſtrictioꝛ.durioꝛ. vel ſoꝛtioꝛ

mogdus viuẽdi. Oñ in. c. licet de reg. v trꝗ. ad
reli. dr de artioꝛi vita ⁊ ſanctioꝛi ad quã licet

niã ſire er la rioꝛi licentia petita. Et ſic cñ om⸗
nes rehgiones ſint oꝛdinate ad ſummũ fineʒ

tus naſcit. Pꝛimn a diuitis ſepari nõ poteſt

ſiue ſint magne ſiue pue.neceſe ẽ hoĩem ali

qualiter ſolicitari de rebo erterioꝛnbo acqſitis
vel ↄſeruãdis.Sed ſi res exterioꝛes nõ que⸗

e*.

rãturniſi in modica quãtate quãtũ ſufficiat

ad ſimplicẽ victũ.talis ſoliciiudo nõ muliuʒ

impedi t hoĩem nec repugnat pfectioni vite

“

ctemplationis m greg. vñ pfertur ſimpli? fermodo viuendi. ð tñ teologi acmitterẽt niec⸗
ci cõtemplatõmi. ſicut maius eſt illuminare ſm notata.p.tho.ſe.ſe.q.vl.arxti.viij.in coꝛ ntene
q; lucere ſolũ.Et de hoe intelligit᷑.c.licet.eĩ de poꝛe arti. 7 addit poſt tho.ꝙ pauꝑias religio⸗ ſn ie
regu.vbi diei,. Sicu maius bonũ minoꝛip;ꝭ ms ex hoc ꝙ ẽ maioꝛ nõ pꝛopteres facit reli 9o .
wonitur a veitiſas coig Pelie⸗ in werecte gionẽ pfectioꝛem ſimplix alijs. bec io. an. ibi. Frcs
wnit᷑ cctrina ſilentio. ſolicitudo contempꝑpia RNDend 1 Ir -
tioni lalvꝛ deri. vñ̃ religiones adiſta veputa e haben 0 ali ellt, Shſul
te ſunt wingquiſſine pfectioni ep̃oꝝ.Secun⸗ q̃d in cõi qð minuat pfectionem religionis. ſtemien
dũñ gradi tenẽt ille q oꝛdinãturad cõtempla ꝓbatur.xij.q.i.c.illi aũt vbi dicit pꝛoſper. ſa⸗ untalk
tionẽ. Terciñ qᷓ occupantur circa exterioꝛes iis oſtẽditur 1 pꝛopꝛig debere pꝛopter pfectõ ſuuchen
res. Secude attendit excelléeia vm reli/ nem cotemm ſine impedimẽro ꝓfectionis ſeponme⸗
gionis ſup aliâ m ꝙ in eodem genere finis eceleſie poſſe facultates que ſunt pꝓpfecto cõ⸗ Werdiit
vng oꝛdinat ad elrioꝛẽ actus altera. puts ſi mumia poſſidere. In religione aũt illa que ẽ iiſpſene
religionũ q̃ oꝛdimãtur ad cõtemplatiuã. vna oꝛdinata ad tradẽdũ cõtemplata p cctrinaz ſalonm⸗
oꝛdine᷑ magis ad oꝛãdñ.et altera magisa d ⁊ pᷣdicanionẽ congruit ꝓmarxime illa pauper (Gnuniſven
legendũ.erit pfecrioꝛ pꝛima.qꝛ alrioꝛ cõtem tas que mobilig pꝛo temge reſeruat in com Uömun ſi
plationis é ofo ꝙ;ᷓ leetio. Et iner opera vite muni. qꝛ nõ reqrit mulia ſolicitudinẽ. et ia⸗ Ngeroren
actiue ronius ẽ redimere captiuos q recipere lis pauꝑtas.ſ.habere mobilia tm̃ in cõmuni ſtedpara
hyſpites. T ideo religie ꝗᷓ oꝛdinat ad redunẽ reſeruata fuit a xpᷣo ⁊ diſcipulis. Onde dicitt iſsfetruen
di captiuos. erit ercellétioꝛ ꝙ qᷓ oꝛdinat ad aug.ſup ioh. xij. trãſumitur in canone exẽé/ fſcnvromp
ſunſpites ſiſcipiécos cereris paribo. põt etiã plũ dñi accipite conuerſantis in terra. quare MoPnacge
gerendi iſta ercellentia vng illarñ ad plura habuit loculos cui angeli miniſtra:. niſi quia inanin
oꝛdinef alia. vf? odinaf vna ad legẽdn. eccleſia ĩius loculos habitura exat. xij.ft. i. pnonntiſu
Iaggd oꝛandũ. potioꝛ evit q illa qᷓ ſolũ ad lege⸗ Et in alio.c.dicit habebat dñs loculos a fide ravitege
dj’:. vel etiz ſi cenitore ſtam ta habeat ao libo oblata cõſeruas. vt ſins A aliox neceſſita Mrerener
caonéd Bné oß:. dicef perfetioꝛ alia qᷓ tibus ſubuemiref. P io. rxij. in ertrausg. fuit fot,
6yméinö bater. Terc attend'f peminen? bereſi damnatü. dicere 7 piinaciter aſſere⸗ ullistwuce
tfig religionis vnius av aliaz er pre exercicij. ve xpᷣin nõ habuiſſe aliquiꝰ in cõmuni. que 6finrna
nõ quidẽ q;tũ ad qnntatẽ ſed q ad gpoꝛtõͤö ẽ lyreſis fraticelloxꝝ. Pꝛo hor declaratõe di (rrra⸗
nem eius ad finẽ intentũ. in col. i. moy cit tho. ſecnda ſecũde..lxx xvii.arti. vij. in (cnereer
ſi. b. anthonius ppoſit diſcretionẽ q omnia coꝛpe. ꝙ pfectõ nõ cõſiſtit in pauptate. Sed (tiren
moderat vigi ijs. ieiunijg. 7 alis hmõi. 6 pr di ciur in.i. tolla. movſi. pauptas. vĩigiie. chne
ergo hoc ꝙ religio aliã heber artioꝛes obſer/ lectio.ieiunia. ⁊ hmõi. ſunt inſtrumenta pfe Ffänere
uãtias delet ſudicari porioꝛ. ſed er hoc ꝙ ma ctionis. Eñ ⁊ xpCs math. xix. ca.nõ dixit ſſf jm
ſiſoꝛ diſcretõe ſunt eius obſeruãtie oꝛdinate ſi vis pfectus eſſe oĩa que habes va paupiby enh
ad finẽ intentu religionis. Sicu maceratio ſed addidit ſequere me. Pauptꝗs aut ofſin met
carnis p abſtiuẽtis cibi z vorus ef icanus oꝛ ſtrumenii pfectõnis inqutũ ꝑ eã tollůtrr Aimtii
ddinatur ad continẽtiã & ſubtractionem vre impedimẽta quedã charitatis que ſunt tria. Lelinon
ſtiñ vel coꝰ palẽ labꝛẽ. io. an. in. ca. ſane. e? de. Pꝛimũ ẽ ſolicitudo quã ſecũ afferit diuiitie. rnſe
reg. rtraſ. ad religione. in nouei. poſti; poſu⸗ Secũqũ amo: qͥ ex diuitije. woſſeſſis anget. imngt
it pdictas peminentiasvnius religion s ad Terciũ ẽ inanis gloꝛia vel elatio que ex dilin (6iune

Alſtrnin
AAlikhi
ffipſannſc
iincoſor

ò charitas p quã cõigimur deo. vt in errra xpiane. Põ. n. oĩs ſoliciiudo a dño interdi⸗ Näben
nagan. Mo. Frij. ad cõditoꝛẽ Dr. Et ſie cum fiꝭ citur. OJath. vi. c. Lu. xi.ad philhppẽ. iiij. C. . ed
ms ſit idẽ ſolũ ponderamus artioꝛẽ modum ſed ſupflua et nocina. Z lia wero duo.ſ.amoꝛ ⸗
vjuendi. vñ ſi in vna religione ſit ſola cõtem ⁊ gloꝛiſicatõ yana nõ ſequũtur niſi magnas en
platio cũ artiſſimo mõ viuendi. poſſibili tñ ſi diuitias ⁊ abũdãtes. Differt vtx duntie que ligfmne
ne deſciendi piculo. nõ admirtemus tranſi⸗ hñtur abũdates vel moderate habeãtur in dlenik⸗

„ 7

tũ ad regionẽ. in qua eſſet cõtẽplatio ⁊ actio
etis p̃dicationis officiũ cũ laxo vel minus ar

pꝛio vel cõi. Hã ſolicitudo qᷓ circa ppꝛigs di⸗

uitias adhilef ꝑtinet ad amoꝛẽ pꝛiuatii quo

moen⸗

unuhiſchinttign
meobfünifinn
Bot itis ante
iſunimnmnnei
uerſmtntn
nmngiinnkinin
Closbetinnatgil.
Abaetadisbalende
isniirtiinnii
ignmivmi
i eretgenuinnien
ln. Portianie
aideiminii
ol A NN
1hrükmifnm
onih unigii⸗
üm enſe

ginasinioaitn

õõ

mcomifutt

Captulum

quis diligit ſeipᷣn tempaliter. Sed ſolicitu⸗/
wa/que adhibetur circa res cõmunes pertinet
ad amoꝛem charitatis que non querit q̃ ſua

ſumt.ſed eõmunibo intendit.Et quia religio
ad pſectionem charitatis oꝛdinatur. ouã per

ficit amoꝛ dei vſq; ad contemptum ſui.habere
aliqͥd pꝛopꝛiũ repugnat ꝓfectioni religionis
Sed ſolicitudo q̃ adhibetur circa ↄmunia po⸗

teſt pertinere ad charitatẽ. licet per hoc poſſit

etiam aliquis altioꝛ actus charitatis impedi
ri.puta cõtemplatõnis diuine aut inſtructio

nis pꝛoximoꝝ. Ex quo pater q; habere abun/

dantes diuitias in ↄmuni.ſiue in reb immo

bilibo ſiue mobilibo ẽ impedimentũ pfectio/

nis.licʒ nõ totaliter excludat. Sed habere in

txõmuni ſiue in rebo mobilibo ſiue immobili

bus q;tum ſufficit ad ſimplicẽ victũ nõ impe
dit pfectionem.Et hoc ſi cõſideretur pauꝑ⸗

tas in cõparatione ad cõmunẽ finem religio

nis.qͥ eſt vacare diuinis obſequũs. Sed ſi cõ
ſideretur pauꝑtas p ſpũales fines religionũ.
tanto vnaqueq; religio erit ᷣm pauꝑtatem
pfectioꝛ quãto haber pauptatem magis pꝛo/

woꝛtionatã ſuo fini. OJanifeſtũ eſt autem ꝙ&

opera vite actiue coꝛpalis indiget homo co⸗

pia reꝝ e xteriox. ad cõtemplationem panca
ſufficiũt. 10 contemplandũ aũt ⁊ cõtempla

ta alijs tradendũ ꝓ coctrinã et pᷣdicationem

reqͥritur maioꝛ ſolicitudo ſpñaliũ qᷓ in illa q

oꝛdinatur ad ↄtemplandũ ſolũ.vñ talem re

ligionẽ decet talis pauptas.q̃ minimã ſolici⸗

cudinẽ ingerit. manifeſtũ eſt aũt ꝙ minimã

ſolicitudinem ingerit conſeruare res vſui lvx

minũ neceſſarias tempe cõgruo pꝛocuratas

Sic igitur tribo gradib religionũ tripler gra
dus pauptatis cõpetit. Nam religionibo oꝛ⸗
dinatis ad opa coꝛpalia vite actiue com perit

habere abũdanriã diuitiarũ cõmuniũ. Illis
que ſuntoꝛdinate ad cõtemplandũ competit

halere poſſeſſiones moderatas. Illis que oꝛ
dinãtur ad cõtemplara alijs tradenduʒ cõpe/

tit vita marime ab erterioꝛibo ſolicititudini⸗
buserpeditam. Oð ſit dum modica que ſunt
neceſſaria vite cõgruo tempe pꝛocurata con

ſeruãtur.hũc modũ panpꝑtatis.ſ.habere pecu⸗

niã vel quaſcũq; res cõmunes ad ſuſtentatio

nẽ religioſoꝝ eiuſdẽ cõgregatõnis vel alioꝛũ

H pauper tenuere diſcipuli poſt reſurrectionem

xpᷣi.a qͥbo omnis religio ſumpſit oꝛigineʒ.naʒ

pcia pᷣdioꝝ cõſeruabãt ⁊ diſtribuebãtvnicui

clxxxviij.ar. vij. in coꝛ.art. Hoteſt em̃ dici
ſicꝙ ſunt tres gradus pauptatis. DPrimusq
renũciare cũ effectu tam mobilibq; immo

bilibo in pticulari. ſed in cõi vtraq poſſidere

moderate tñ ẽ monachvꝝ hũs aliqd viſcoſita

tis vel tenacitatis in rerra pꝛopter amoꝛẽ im
mobilin rerũ.cũ a viris nondũ ꝑfectis non
poſſit deo tota mẽte vacari.⁊ poſſeſſionum cu
ris intendi.ſicut dicit arch.xij.q.i.Certe ego
⁊P.c.diuerſis fallacijs.de cle.cõiuga. Terci
gradus q̃ eſt renũciare cũ effectu tammobili

bus q; immobilibo. tam in cõiq; in ꝑticulari

exceptis minimis vtenſilibus ſine quibꝰ hu
mana vita ſnſtentari nõ poteſt. ẽ fratrũ mino
rũ hñs aliqd tarditatis ⁊ anxietatis.cũ omni
die opoꝛteat coꝛ ꝓꝑalẽ viaticũ queri.qꝛ granñ
vinñ.oleñ.a denarios etiã per tempus bꝛeue
tenere nõ pñt.vt ĩ cle.Exiui.de vex.ſig. Secũ
dus tanqᷓ; mediũ tenẽs habetmultũ faculta⸗
tis ⁊ libertatis in eñ ⁊ ꝓximũ.a ideo ceteris
perfeetioꝛ. NHam habere aliquid in cõmuni.
moderate tamẽ quod ſufficere poſſit advictũ
⁊ veſtitũ ꝓ aliquo tempe nõ pꝛolixo.pfectio/
ni pauꝑtatis nõ derogat.cũ neccuram erxigat

magnã.nec ad ſui trahãt amoꝛẽ q̃ vſu conſu

mũtur.vt granũ.vinũ.denarij ⁊ hmõi.vt no.
io.an.in nouel.ſuꝑ.c.ſane.de regu.⁊ trãſ.ad
relig. Et hec ẽ pauꝑtas fratꝑ pᷣdicatoꝝ ſᷣm cõ
ſtitutõnes eoꝝ.⁊ talis ſuit pauptas pꝛimiti⸗
uoꝑ rpᷣianoꝑ in eccleſiis qͥ religioſe viuebãt.
vt habetur.xij.i.dilectiſſimis.
De triplici genere F.iii.
religio ſoꝛñ. Nota ᷣm hiero.⁊ Benedictum
in regula ꝙ tripler ẽ genus monaclvꝝ.qͥ oẽs
dicunt ſe xpᷣm ſequi.Pꝛimi dicuntur ſerabi⸗/
te diſcurrẽtes hincinde ⁊viuẽtes in ſpũ liber
tatis qui dicũt ſexpᷣm ſequi in eo ꝙ circuibat
pciuitates ⁊ caſtella.dicũtur eriã cireñcillio/
nes hi ſatis ꝓ tuperãtur a octoꝛibus.⁊ in iu
re.vt.vi.q.i.Auidã monachi.⁊.c.qui vere.
Secundi dicũtur anachoꝛice.i.ſolitarq̃ viuẽ
tes.q dicũt ſe pᷣm imitari in eo ꝙſſolus age⸗
bat in deſertis. OJath. iiij. Et in montẽ aſcẽ
dit ſolus oꝛare math.xiiij. Ni traxerũt initiũ
ab helia vel a Pohãne bap. de his dicit. xvi.
q.i.qui vere.⁊ pure ſolitariã vitam eligũt.et
digmi ſunt cõueniẽti ivnoꝛe.vbi dicit glo. q;

ſu bſunt ep̃is.vt.xciij.di.c.nulla rõne.⁊ gau⸗

dent pꝛiuilegio elericoꝝ.Et pñt vocari ad pꝛe

laturã monaclvp.extra de e ec.cũ monaſteriũ
traãſit em̃ a minus ſtricta ad magis ſtrictaz in
lvc ꝙ monachus abrenũciet ꝓpꝛus nõ autẽ

heremita. vnde ⁊ poteſt heremita facere teſta

