expimentalẽ cognitõeʒ deilla cognuõc et in
tueri illam in ꝓpꝛia naturꝗ.qe licʒ habitũ ſup
naturalem nõ cognoſcat hõ naturaliter. tamẽéę
oem actũ ſuum pᷣ ꝑ exꝑiennã natura liter co
gnoſcere. et tunc iſte actus refle xus diſtert ab

. * . — 2
. * „ ð —. *2
. „

actu pꝛimo a ab actureflero pꝛimo mmodo diy-

cto.ſicut comitio veſptina a cognitõe beatifi⸗
ca ⁊ matutina. Siliter amare dilecrõʒ patrie

et delecrari electatõe patrie pt eſſe duplici

ter. qꝛ vel dilectõe autↄplacentia ſupnatura⸗
dilectõz ⁊ ꝓpter ipſummet deñ. et ſicut dele/
ctatur ⁊ quietatur in deo. ita delectatur in ipſa
delectatõe ꝓpter deũ.⁊ hic eſt vnus actus nu/
mero.ſicut ⁊ in via.vt dictũ eſt. Alio modo di
ligo ⁊ cõplaceo mili iſtiſtis inquantũ ſunt bo
num meñ ꝓpꝛiũ ⁊ foꝛmale ⁊ dilectõe naturali

etiſte actus reflexus differt a recto ⁊ a pꝛimo

reſtexo. ſicut ditcñ eſt de viſione reſtera. Quõ
cũq; allt accipiatux actus reſexus in patria ſmm

qu antũ hmõi.in ipᷣo nõ ↄſiſtit heatitudo put

emi vicit actũi naturalẽ viſtinct realiter aba⸗
ctijrecto videndi. diligẽdi ⁊ fruendi ceo. ſic in
ipſo nõ ↄſiſtit buitudo nec eſſentialiter nec ac⸗
cidentaliter.nec ꝑ ialiter ec at.

pꝛimo ⁊ p ſe ſzquaſiꝑ accidẽs. Si aũt loqua

mur de acture flexo ̃ᷣm qdeſt vnus actus cim
acturecto.tũc ᷣm rem cũſit vnus ⁊ idẽ actus

cũ recto.ſicut ↄſiſtit btitudo in actu recto.itaet

in tali reflexo.Si aũt loquamur ᷣm rõem nõ

pᷣt beatitudoeſſentialiter ↄſiſtere in actureſle⸗
xo.qꝛ eſſentialis biitudo hʒ deñ ꝓ obiecto im⸗
mediato ⁊ termino.actus auteʒ reſterus vt ſic
habet ꝓ immedlato obiecto termino actum

rectum ⁊ creatũ.vñ ⁊c. Queritur vtrũ oẽs

ſumme ⁊ de necemſtate appetãt beatitudinem
KRñ. Pe. de pal.in.iiij.di.xlix.q.vij.arti.ij.de
gppetitu beatitudinis actu elicito.ſunt circa
hoc tres opiniones. Pꝛima eſt ꝙ volũtasnõ
vult ex neceſſitate beatitudinem ſibi pꝛopoſi⸗

tam ſiue in vniuerſali ſiue in particulari. ſed

libere er ꝓbationem huius opi. cauſa bꝛein/
tatis omitio ibi potes videre. Secunda opi.

et volũtas creata dupliciter accipipᷣtſeʒ pur

eſt in patria velpꝛont eſt in via. Si loquimur
de voluntate diuinaſeu increata.dicendum ꝙ
ipſa neceſſario vult ſuam beatitudinem. quia
leam poſſes non velle. poſſet deus non eſſe ꝑp

fecte beatus.delectatio enim perficit bantu/⸗

dinẽ. ſic pulcritudo iuuentutẽ.vt ðꝛ.iiij.ethic̃.

Si ait dens woſſz nõ velle ſna biitudinẽ woſſet
nõ delectari de ea. qre ⁊c. Pꝛeterea ſi deus poſ⸗
ſet nõ amare btitudinẽ ſuã. poſſet nõ amare
ſeipm qͥ eſt ſua britudo.qð eſt incõueniẽs qᷣre
⁊c6. Si aũt loquimur æ volũtate creata p ſta
tu patne adoncralis volu eceſt
rio beatiiudinẽ. Cinuse eſt qnia ſi talis poſʒ
non velle beatitudinẽ poſſer nõ delectari cum
xlectatio ſit actus volũtatis de bono volito.
Iſtud aut non eſt woſſibile m naturam ſcʒ

voluntas vult neceſſa⸗/

accidẽs. qꝛ nõ conſequitur

permuſaan

mscin

gövolente⸗ett⸗

böſtreteſtane
.. mnl roliſl
mnetkbennima
plcter Ononn
tpenr riniuco
cocoptacp gen
onnlentincims
(gere gAnſben
Panomoe⸗
Aebeglincotoni
eceſenovultlen
ineenamnole.
Pz ecdeinont

lnm n Aufr
guoerecoſſte
paustotaen⸗

(ouem wren
WiseRton

Wncnehatent n
n Etrarockt⸗
Wahenonparokt
Wolonckeorin
Pekfanelecre
leſeenontem
Undfffclwant
Nerhonntlunne
Ublognnſcinr
Vnnlnwenggro,
ſichtögang
bonecöunen Sis

Ynrizinent⸗

Mmeſrapennng

ffaragieſt
ckronsgeren

flunerflrane
Peitunneceſſg
1
1

Augpoſtamſol

tldnitan de
hnichenbonn,
Neummiſthe
lnmſinneun
togenneg

fearftnckn

chnnautsen
nün nrin
WWDNiNetnn
aguntff in
r Arnumn,
Mdzi ann
memrineſt
tenmmm
. Lmnnid
ſggeituum
NAMrAri
Atu eiianinat
nmaeſt le,
mninemting
hunson Atn
nichn. nt
eſſgcrn,mnn
phummuni
Ieiznisum
nmnENdII
n rinann A
Eyſingigit
Uammmi l
Eiiinnn
Fumſihti
ignni ni
Setnͤeſil⸗
ün en
atpii
ſmnintn/
ndetai
inmun

Capitulum

videns deũ ſicut beati vident nõ delectetur de

deo viſo. qꝛ quanqᷓ; foꝛte dus de Pofen tia abſo
luta poſſet a tali viſione delecratõʒz ſuſpendere

hoc iñ non pᷣt farere creanng. Ie be eug. pés
bat in. xiij.de trinitate.ꝙ nõ eſt beatitudo quã

aliquis amittere pᷣt volens aut nolens.ſ̊ nõ

pᷣt quis eã amittere ſiue volẽs ſiue nolẽſ.Sed
ſibeatus nõ vellet neceſſario ſuã beatidinẽ.ſʒ

ponet eam nolle aut ſuſpendere ſuũ velle. ſe⸗/
queremir ꝙ beatitudo poſſet amitti a volente

vel nõ volente.ergo en pombtle eſt ꝙ beatitu

do nõ ſit neceſigrio volita a beatis. Si aũt lo/

quamiq de volũtate ꝓ ſtatu vie. ſic diſtinguẽ/
dqum eſt de beatimdine. qꝛ beatitudo pᷣt accipi
Aulpliciter. Ono modo in ſpeciali ꝓ eo in quo

vere beatitudo ↄſiſtit.vt eſt viſio diuina.Alio

modo pᷣt accpi generalter ⁊ ̃ᷣm cõem ratio/
nem beatitucinis que eſt bene habere er malo ſe
cgrere.qð Zlnſhelmus vocat comodũ. Sier

go pꝛimo modo ſcʒin ſpꝑeciali ꝓ eo in quo ve/⸗
re begtitudo conſiſtit. ſic volũtas viatoꝛis nõ
neceſſario vult beatimdinẽ.ſʒ pᷣt nõ velle nega

tiue ⁊ etiam nolle. O poſſit nõ velle negatiue

ptʒ.qꝛ qð oĩ no incognitũ eſt.eſt oĩno nõ voli⸗
tum pᷣm Auguſtinũ. ſed bũtudo vᷣm illud in
quo vere cõſiſtit eſt mulus ignota oĩino ⁊ val
de paucis nota.ergo a multis eſt non vohta.
Oe autem poſſit eſe nolia patet ſic.omne il⸗
lud cuius aſſecutioni adiũcta eſt diſſicultas et
multa que habent rationem mali pwteſt eſſe
nolitum. Et ratio eſt quia ſicut voluntas fer⸗
iur in bonum per volitionem. pꝛopter quod

vbi malum eſt coniuncium bono. voluntas
wteſt ferri in llud volendo vel non volendo.
ſed aſſecutioni beatitudinis eſt adiuncta mul
ta difficultas et multa mala pene. que cõmu⸗

niter hoꝛrent homines.ersgo in beatitudine qᷓ;
uis cognita ſc ðᷣm ꝓpꝛiam rationem poteſt fer
ri voluntas viatoꝛis volendo eam vel nõ vo⸗
lendo nõ quidem ꝓpter ipſam. ſed ꝓpter ma
lapene cõluncta. Si aũt accipiaiur beatitudo
ſfm ↄmunẽ rõnem leatitudinis. ſic diſtinguẽ⸗
dqum eſt de apetu.quia quidã eſt actus appe
titus efficax qui eſt de re habita.vs delectatio.
vel eſt motus ad rem habendã.vt deſiderium
efficaciter inclinans ad ꝓſeciionẽ rei.et tali

appetitu nõ neceſſario volumus beatituchneʒ

nobis ꝓpoſitam ſolũ ᷣm ↄmunẽ rõnem bea⸗/
titudinis.qꝛ tam deſideriũ q; delectatuio efficax
ſunt reſpectu hom ꝓ poſiui in ꝑticulari.in quo
delectamur ſi ſit habitum.⁊ in quod tencimus
ſi non ſit habitum. habith enim rei vel plecu
nio ad eam reſpicit ſinauia. Eſt ahus acius
appetiius ſeu voluntatis.qii noneſt velle ef⸗

ficax ſed velle condinonatum.ſeu quedã vel/
leitas qua diemur quãdoq es velle que ſunt

iimpoſſibilis. et hc modoomnes volunt leati⸗
midinem ᷣm omunẽ rõnem leatitucinis. Pp9
vſito enĩ cuicũq; quod bonũ eſt bene habere.
et malo carere.nullus eſt quin quadax vellei-
tate tendat in hoc.ſedqꝛ nõ efficar eſtideo nõ
euidẽter expꝛimitur quin potius viðꝛ velle eſ⸗
ſe habituale magis q; actuale ⁊ foꝛte eſt. tamẽ
ↄcoꝛdãt cñ pꝛima opi.quo ad pꝛimũ articulu,
et hec videturintenno Zlug.in.xiij.de ciuita.
dei. c. viij. qii ꝓbat ꝙ ſieut omnes volunt eſſe
beati.ita volunt eſſe immoꝛtales.Conſtat aui
tem ꝙ illud velle nõ eſt efficaxſed quedã vel/
leitas.qꝛ nullus vellet bono carere.ſed potius
ſemꝑ bonũ habere.ita vellet ſemꝑ eſſe qꝛ ſine
eſſe nõ poſſet bene habere. Cercia opinio eſt
beatitudinẽ pꝛeſentatã in ↄmuni via vel vi⸗
ſam in ſpeciali in patria voluntas nõ poteſt er

ſe reſpuere nec acius volẽdi nec fruendi vtro/⸗

biq; ſuſpendi.ſed nõ actus reſpuendi vel dete⸗
ſtatõne haberi. Et pꝛima concluſio quantũ ad
beatitudinem in cõmuni pñtatam in via patʒ
ꝑ iam dicta.ſed quo ad pꝛeſentatã in patria ꝓ
batur ſic.ſicut ſe habet pꝛincipiñ in ſpꝛculabili
bus ſic ſe habet finis in agibilibus.ſed intelle⸗
ctus non pᷣt nõ aſſentire pꝛimo pꝛincipio.er⸗

go nec voluntas nõ ferri in vltimũ fineʒ clare

pᷣſentatũ ꝓbatur ſicut ſe habet volũtas viato
ris ad beatitudinẽ in cõmuni ſic volũtas ↄpᷣhẽ
ſoꝛ is ad beatitudinẽ que eſtin deo. cũ ibi ſi in
eritate quicquid eſt in beatitudine pᷣmↄmu⸗

nem eſtimationẽ ſed nullus poreſt non amare

beatitudinẽ pꝛeſentatã in cõmuni in via.ergo
nec in patria pñrtatam.Quantũ ad ſcõam cõ⸗l
cluſionem dicunt ꝙ ꝑ nuraculũ de potentia ab
ſoluta deus pᷣt lvc ſcʒ actũ volũtatis ſuſpende⸗
re pñtata btĩtudine clare in patria vel in gene
rali in via. Ratio eſt. qꝛ natura volũtatis dici⸗
tur ferri in obiectum ſibi pꝛeſentatũ ſuppoſita
cõmuni influentia dei ſine qua nillum agens
creatum agere poteſt. Si ergo deus ſubtrabat
inſtuentiam ab actione voluntatis et non ab
actione intellectus erit vna ſine alig natura⸗
liter.et non ſolum nõ violenter.niſi qilla na
tura eſt vt raro.ſed eus nõ poſſet ſᷣm iſtos im⸗
mittere in voluntate actum contrariuʒ. ſcʒ ꝙ
voluntas reſpuat beatitudinem oblatam in
communi.vel clare viſam in ſpecialiaut ꝙ tri
ſtetur in ea. Rano linus eſt ꝙ dens non poteſt
facere ꝙ potentia feratur in non obiectum.
puta ꝙ oculis videret ſonum.velꝙ potentia
cale factiua frigefaceret.obiecium autem vo/
luntatis adreſpueneñ vel deteſtandum eſtma
lum ⁊ non bonũ vt bonuʒ. ergo impoſnbile eſt
ꝙ reſpectu beatiindinis in qua mi mali appas⸗
rere Poteſt. voluntas feratur vel reſpuendo

vel deteſtando. De dãnatis dicit idez Pe. ꝙ

ð Uð Z ..êẽ⁴ol

cum in eis remaneat natura integra naturali

7

vtiq; appetitu appetũt beantudinẽ. Et ſi dicat.

aipe titus naturalis non pᷣt eſſe fruſtra. dicẽ
duim ꝙ verũ eſt ꝑ ſe. ꝑ accidens ant appetiins
naturalis pᷣt fruſtrari.vel ꝑ libertatẽ arbitrij ſe

ipſo abutentis.et hoc vmiuerſaliter ⁊ in pluri/
bus ſveciebo vel a caſu. In naturalibo nõ qͥdẽ

vniuerſaliter ⁊ in tota ſpecie.ſj raro ⁊ in aliqui
bus indiuiduis ſpeciei.DOe axpetitu aũt qui eſt

actus elicitus.dicendũ ꝙ dãnati nõ appetunt

leatitudinẽ in ſpeciali appe tiiu efficaci laboꝛã/⸗
do ⁊ conando ad beatitudinẽ.cũ ſciant hoc ſibi
mpoſiibile. ſ appetitu cõditionato appetũt eã
inquantũ hñt rõnem cõmodi.vellent enim ſi
eſſet poſſibile eam habere inquantũ ſcʒ quod/
dam cõmodum.etſimili modo appetũt beati/

tudinem in generali ſcʒ bene babere.

Atrum beattudo Hiſ.
ſanctox ſit futura maoꝛ poſt reſurrectõʒ coꝛpo
rum qᷓ; modo ſit. Rñdet.Pe.depał.in.iiij. diſ.
xlix.q.vi.ꝙ beatitidinẽ ſanctoꝝ augeri poſtre
ſurrectõeʒ coꝛpoꝝ pᷣt intelligi dupliciter. DHno
modo extenſiue vt qꝛ ſit in pluribo.AMlio modo Eſt ergo tercia opi.verioꝛ be.Cho.in.iiij. di.
intenſiue vt ſcʒ aia beata reaſſinmnpto coꝛpe vi reaſt
deat deum limpidius ⁊ ipm diligat intenſius
qᷓᷓ nũc ſine coꝛpe. Et quantũ ad pꝛimũ mo⸗
dum oẽs ↄuemũt dicentes ꝙ extenſiue auge/
bitur beatitudo tunc.qꝛ beanficabitur tũc ho⸗
mo nõ ſoluʒ in aia quo ad vires ſuꝑioꝛes que

ſunt intellectus ⁊ volũtas.ſʒ etiã quo ad infe⸗

rioꝛes ſenſitiuaſ.et in coꝛpꝑe quantũ ad votes
ſuas ſicut ecõuerſo damnati af fligẽtur tũc non
ſolũ in aĩa quo adintellectũ et voluntatẽ.ſed

eriã in coꝛꝑe quo adſenſualitatẽ. ⁊ ſic loquitur

glo.ſuꝑ illud ZFlroc.vi.Didi ſub altari dei ani/⸗
mas interfectoꝝ.que dicit ꝙ aĩe ſanctoꝝ mo/

do ſunt in minoꝛi dignitate q; fii ure ſint poſt

reſurrectioneʒ. Et Hiero. dicit ꝙ ꝑacto finali
iudicio deus amplioꝛ ẽ gloꝛiam demonſtrabit
ſanctis. hec enĩ maioꝛ dignitas vel amplioꝛ
gloꝛia erit ſᷣm extenſionem que erit ad plura.
Et ſi in contrariũ arguatur ſic.ſimnmũ bonum
nõ augetur.ſicut nec albiſſimũ magis dvealba⸗

tur. ergo nõ poreſt beatitudo que eſt ſummuʒ
bonum augeri. Reſpondeo ꝙ leatitudo dei eſt

ſummmũ bonum ſimpliciter vnde ipſa nullomo
do augetur. nec etiã extenſiue quocunq ſihi
addito.nam licet beatitudo diuina chꝛiſti ſit

extenſa vſq; ad animã ⁊ coꝛpus chꝛiſti. tamẽ

leatitudo eius creata cum beatitudine increa⸗
ta nõ eſt aliquid melius. vnde eius beatitudo
non cremt etiã extenſiue. Sed beatitudo ani/
me eſt ſummũ bonum in genere ſpirituum et

creaturaruz. vnde creſcit extenſiue. leatitudo

aũt hoĩs eſi ſinmũ bonum eius ꝓut compꝛe⸗

hendit virũq; non alternm im̃.ſient enim pfe

ctum bonũ ois m naturã noneſt ſola aia ſed

compoſiũ.qꝛ ꝑfectũ ex omnibn pribo eius cõ⸗
ſtat. ſic ſummi bonum eius nõ niſiaggregatuzʒ

ex viraq; beatitudine. q eſt vnñ p accidens.
et ſinõ p ſe. Hoc eſt enĩ ſummũ lonũ creatu⸗

re.qð ſibi taratũ eſt a diuina pᷣdeſtinatõe.quia
abſolute qualibet beatitudine angelica pᷣt eſe
maioꝛ.ſed nõ de potentia oꝛdinata.denus aũt p
deſtinauit homini vtranq; beatitudinem ideo
76. Quantũ ad ſrönkn
tenſiuum. in hoc eſttriplex opinio. Pꝛima aſj⸗

ne dei augebitur intenſiue poſt reſurrectionẽ
ita ꝙ limpidius deum cognoſcent ⁊ intenſiu?

diligent q; nũc. Scðvᷣa opi.dicit beatitudo poſt
reſurrectionẽ exit ꝑfectioꝛ.nõ quidem intenſi

ue.vt dicit pꝛima opi.ſedqiia magis ꝓmpte
et expedite anima exercebit ſuam oꝑationẽ re

ſumpto coꝛpe q; nunc.quia nunc retardatura
quodã naturali appetitu ipſius aĩie ad reſumen

dum coꝛpus. Rõnes vtriuſq; opi. omitto.quia
vtraq; cõiter repꝛobatur.vt pi ibi efficaciter

xlix.q.i.ax.iiij.q.i.q anima reaſſimpto coꝛwo
re non intenſius videbit deum nec expeditius
Gᷓ; aĩa ſeꝑata.et vltra alias rõnes ibi poſitas
multas ad hoc.hec eſt ſatis cõmunis ⁊ efficax

et eſt talis.ſi aĩe beatoꝝ intenſius ⁊ liberius vi

derent deũ reſumptis coꝛpib qᷓ; ante. loc eſſj̊ʒ

vel ex parte potentie cognoſcentis. qꝛ illare⸗
manet penitus eadem nõ intenſa nec remiſſa

nec ex parte luminis pꝛopter eandem cauſoaʒ.
nec ex ꝑte obiecti.quia tunc nõ repꝛeſentabi⸗
tur aliter.nec ex ꝑte alicuiuſ impedimẽti.quia

nulluũ eſt in aia ſeꝑata plus q; comuncta.ergo

anima reſimnpto coꝛꝑe nõ videbit intenſius
aut liberius.Appetitus enĩ anime ſeparate de
adminiſtrando coꝛpus et reunione in nullo

minuit vel diſtrahit viſioneʒ et fruitionẽ dei.

qꝛ illud nõ appetit niſi put videt placere diui⸗
ne voluntan.quã intuetur ⁊ qua fruiturx. O aii
tem Auguſtinus lvc videtur dicere ſcilicet ꝙ&
retardet tales appetitus loquitur inquiſiniue
non aſſertuuue.

Dequatuoꝛ dotibus coꝛpoꝛum beatoꝛum

gloꝛificatoꝛum. Lapitulum ſeptimum

SBStes corporũ bea
S toxreſur Enuũ qtuoꝛ aſſignant. ſcz
QQaarit as.immpaſſibilitas. ſubtiluas 7
agilitas.que notari poſſunt in quatuoꝛ ꝓpꝛie

tatibus ſolis.cui comparantur ſancni gloꝛifica

odũ augmẽti ſcʒ inꝰ

„

ſerit beatitudo eſſentialis que conſiſtit in viſio ꝰ

Hinnißtelttl
R ſensroconchin

(hunnſevte

ſiig
ſgtubin .

ſneretcl⸗
ſii nn

4

ſMuningatt
cfnartaente
ſrobekelnnan
ieldeanr,⸗

erneſenna

ſifockeenil
nenmrenektin
oletriſtac nt
letpekenonn
Aunnerkeiſte
ſlrereoſine
nmumſbno
lenocacentenn.
vnrurbbils e
geigbenthoien
Nrunkicuttres:
un ctſapeacoe
Unfdogcsde⸗
Aptncneenk
Rwröra
GMenieen
Pacennäͤſche
Citen gnir
(e. 6nynanma
tus glſezgen

ulinäe

Conpbenchen
inroogoni
ſoncerpucen
Afeſaat mene⸗
ſontetfonninci
Gnrcnaſunpat
Urhömpefton⸗
nüſtceqnag
Cönienci.
Clgianfaclen
Gtheetanco
tfaniſennlle
Ghldertholer⸗
Urnonauraan
nokegnde
ſeneſtlane
Morumn nen

ſein Kunc ſcilie in vltima reſurrectione fulgebũt ſulgebunt. Ympaſſibilitas ſeu ineoꝛruptibili/
iuſti ſiein ſol in regnopatris ſui. ad ſpe po/ tas immmtijr cũ ſupdit iuſti. iuſticia eni eſt on
önſaene teſt adaptari illua p̃s. Chꝛonuſ eius ſicut ſol in ſtans ⁊ ppetua voluntas reddendi cuiq; quocd .
mniuin conſpeciun meo et ſicut lung Hfecta inelernuz. ſinun eſt. et ſic ha ler ſe ad pervetintatẽ ſez in x
müimin Chꝛonus chꝛiſti de quio ibi loqintur ſuni ſancti. poſito. in qᷓ ſigniicat inpaſſibilitas et ineo?
in quibo requieuit⁊ re qineſcit p gratiã ⁊ gloꝛi ruptio. Subtilitas oſtenditur. einn diciur ſcin
n n amnſub eo ſunt vt t nonilsſiib ſedenie. er ulle. iolieet ignis que ſumt valde ſubtiles ſe
nmn Wi iſti ſunt reſplẽdetes etiã G;tũ adcoꝛpa geifica/ acute. Agilitas inſinuaruwr in diſcurſim quiga dix
mhänm aw o zen una uſert⸗ que toeſ iene ſcurrunt. Ot enim dicit Aus. vbi voluerit ſpij/
äugnett ſed uluminara aſole.ita eccleſia achꝛiſto in/ ritus ſcilicet eſſe ibi erit coꝛpus quaſi ſtarim ꝓ

ò Srer Tasikan ☛ 5 2 ſ43 8 Peg FPS . H7 “ —
mmrun deficiẽter gloꝛiſicata.Sol in ſe et in radioſuo pter ſubitũ diſcurſun. Iſtas quatuoꝛ doteſ

eumſckrni *

nimenn
Deſtentnnt
Nalkeandn
Knöqnteninr
nanugs N
bieſunn D
aNeeinttr
Dienin
ohioniN
Lnpobiefian
mbe Donmin
maramnpve
isrirsli
miönmnp teft
mnüstlhenisn
ghhömnte e
ſtents. gelat
merſanetten!
neremcenint
unt nöetnt
Mi
N it,
eno ntent in⸗
ni nineſg
enmml
ſreze iluni
Mruihkr
rtautmu
mnnrſini
ntpin

uniiin

h
gic/
Puliin

nncpnm

pꝛimo habet maxim claritate. quid eni luci/ ſigillati expꝛimit ⁊ ſatis clare aplus.i. Coꝛin.

dius ſole. dicitur Ecci.vij.q.d.nilil.Secumndo

habet in eſſentia ſua impambilitatẽ.nõ eimimm
boꝛrumpi pt et rachus eius ꝑ immunda tran/
ſiens nõ coinquinatur. ait Zlug. Cercio habet
ſol in ſuo eſeciu ſubtilitatẽ.nam et radius pe/
netrat feneſtrã vitream ſine aptione.⁊ virtus
eius trãſit ad viſcera terre ad generandu me/
talla ⁊ pꝛeſtanaũ vigoꝛem herbis ⁊ arboꝛibus
Auarto habei ſol eniaʒ in ſuo mom ⁊ diſcurſu
agilitatem ſeu velocitatẽ. nam ⁊ ipſum coꝛpus
ſolare velociſſume mouetur.et radius eius de
mane cum ſubito oꝛitur extenditur ab oꝛien/
te in occidentem. Coꝛreſpondent aũt qua/
tuoꝛ virtutibus cardinaliboicom Cho. in. nij.

que habent hoĩem bene regulare in ſe adpꝛo
rimum. ſicut tres vtes anime. de quibus di/
ctum eſt ſupꝛa coꝛreſpondent tribus virtuti/⸗
bus txologicis.de quibus infra. Coꝛintheoꝝ.

riij.nunc manent fides. ſpes et charitas tria

bec. De cardinalbo aut dicitur Sapieñ. viij.

Sobꝛietatẽ.i.temperantiã ⁊ ſcienuã cocet.i.
pꝛudentiã. inſttciã ſpecialẽ ⁊ virtutẽ.i.foꝛtitu/
aqinem.quibo nil mehusin vita honumbo. Et
qꝛ ſᷣm vnam accepnonẽ iuſticia eſt omis vir/
rus ꝓut ſcʒ generahter accipitur. et ideo dici/
iur iuſti fulgebunt ⁊c̃.ſcʒ ꝑ viriutes quatuoꝛ qᷓ
comphenduntur in iuſnicia genexal qua ꝑue
nitur ad gloꝛiã ⁊ wtes coꝛpis. Claritas coꝛre/
ſpondet pꝛudentie que eſtrecta ratio agibiiu
er ſic facit mentẽ clarã. Impaſſibiliras coꝛre⸗/
ſpondet foꝛuitudini ⁊ patiẽtie.ꝑ dquã quis red/
lcitur quaſi unpambilis. ita ſcʒ vion decuca⸗/
tur hõ in paſſones ire. Subtilitas coꝛreſpon/
get iuſticie qua quis ſubtiliter examinat quud

cuiq; tribuencũ. lgiltas temperantie que fa

cit hoĩiem facilem ⁊ ꝓmptum ad obediencũ

et benefaciendũã. Bñt etiꝗ iſte quatuoꝛ do/

tes elci ex auctoꝛitate. Sap.iij. lulgebut iuſti

eæt tanq; ſcintille in arundineto viſcurrent. vt

eni dicit Ro berius lvlclłot. ſupillo textu. Cla
ritas notatur cum diot fllgebunt. eiſi diuerſi⸗
mode.qꝛ vt dicit aplus.i.Coꝛin.xv. ſtella dif/

fert a ſtella in claritate.ſic erit reſurrecno moꝛ
moꝛum. qina magis vel innus reſurgentes

xv.cum ait.ſic erit reſurrectio moꝛtuoꝛum.ſe

minatur in coꝛruptione ſurget in incoꝛruptio
ne. ſeminatur in ignobilitate. ſurget in gloꝛla
ſeminatur in infirmitate. ſurget in viriute. ſes
minatur coꝛpus animale. ſurget coꝛpus ſpirix
tuale ac. Apſis votibus. vt dicunt qindam.
vſus eſt chꝛiſius adiouc moꝛtalis. Qain woteʒ
claritatis oſtendit in tranffiguratone quando
reſplenduit facies eius vt ſol. Satthei.xvij.

Dotem agiliratis quando ambulabat ſuper

aquas ſiccis veſtigijs intrans in nauem ad di/
ſcipulos. Saatt h. xiiij. Ootem impaſſibilite⸗
tis qu ando dechit ſeipſum in vltima cena in ci
bum ⁊ potum.ibi enim in ſacramento exiſtẽs
non patiebatur attritionem a dentibus viſci⸗
puloꝛum vel aliquam alterationem. DHotem
ſubtilitatis quãdo exiuit de vtero virgims na⸗
ſcens per clauſam poꝛtam id eſt ſaluo ſignacu⸗
lo virginali.q;uis pꝛopꝛie loquendo hoc nõ ꝑ⸗

tineat ad otem ſubtilitatis intrare vel exire

de loco claulo oĩno.ſed fuit ꝑſpeciale miraculũ

diune trinitans. vt in fra vicetur. Sicut ergo
chꝛiſtus ſurrexit a moꝛtuis ꝑ gloꝛiam patris.

ita vos in nointate vite ambuletis id eſt ſicut
chꝛiſtus reſurrexit in coꝛꝑe gloꝛificato cũ iſtis
quatuoꝛ woubo. ſta fideles dimittentes veterẽ
vitam peccatoꝝ. nouam inclvent ſe exercen

do in actibus quatuoꝛ virtutum que ſignãtur
et coꝛre ſpondẽt quatuoꝛ alijs vonibo. et ꝓ eas
pueniatur adeas. Sufficientia baꝝ votum

quare ſcʒ ſunt quatuoꝛ ⁊ nõ plures nec pantio
res. De.de pal.in.iij.di.xlinij.q.v.ſic amignat

Bratia perfcitnaturam ᷣm moduʒ eius. ſicut

ergo coꝛpoꝛis naiuxa cõſtat ex quatuoꝛ elemẽé
tis et humoꝛibus.ſicet eius gloꝛia ex quatuoꝛ
integratur. vnde quia finiſ nobilioꝛ eſthis que
ſunt ad finem. et excellentius continet bonita

tes eoꝝ ⁊ ꝑfectiones.coꝛpoꝛa aũt ſanctoꝛum

ſunt pfecuoꝛa ſicut finis omniũ coꝛpoꝛũ.ideo

debent habere pfectões alioꝝ. Cum ergo coꝛ⸗
pus humanum ſit coꝛpus et ſit coꝛpus amma
tum. animatum autem differt ab inanimato
motu et ſentu. Ande eſt ꝙ qina in coꝛpoꝛi⸗
bus inannmatis perfectio eſt incoꝛtuptio.quia

* pprer longe diſtare a do fiunt entia coꝛrupti⸗
bilia. et lux eſt puriſina qualitas poꝛpter que

duo coꝛpa celeſtia eminet. Ata coꝛpus gloꝛi⸗
oſum delet habere coréſubrilitatis ppter pꝛi/
Eum er wrem clantatis ppferin- Aing-
fecta aũt aĩalia ꝓpter ſenſum eminẽt plant
et inter illa que plures hñ̃t ꝑſpicatioꝛes. Itez
interipſa que habent inotuũ ꝓgreſſiuũ ſunt ꝑ/⸗
fectioꝛa. et ſic coꝛpus inquantũ animatũ habʒ

ůotem ſubtilitatis ꝑ quã redditur ad oẽs ope/

rationes ſenſinuas parxatiſſimũ. vt viſn exce⸗
dat lincem ⁊ aquilã ⁊ ſic de alijs. et ꝓpter wotẽ
agilitatis aquilis et vento ſunt velocioꝛes ᷣm
illud volaut ſuꝑ pennas vẽtoꝝ.ſ.coꝛpus chꝛi⸗
ſti gloꝛificatũ cũ aſcendit in celun.

tatis. Sciendũ ᷣm Be.de pał in.iiij di.xliiij.

ꝙ; cum pambilitas ⁊ paſſo ſibi coꝛreſpondeãt.
vt potentia ⁊ actus.ſicut paſſio ðꝛ dupliciter.
ſic et panibilitas. DPaſſio accipitur vno modo
large ꝓ receptõe foꝛme quantũcunq; cõueni/
enti nature rei. Scðo modo accipiui magis

ſtricte ꝓ amiſſione foꝛme ↄuenientis ᷣm na⸗

turam ⁊ receptionẽ foꝛme diſconueniẽtis ⁊ cõ

trarie m naturã. Et ſimili modo paſibilitas
ðꝛ dupliciter.ſ. potẽtia ſuſceptiua pꝛime paſſi⸗
oms aut ſcve.loquendo de paſſone vel paſſi⸗
bilitate pꝛuno modo dicta.ſic coꝛꝑa ſanctoꝛũ

Pſt reſurrectionẽ nõ erunt impaſſbilia. Pri/⸗

mo qꝛ in coꝛpibus gloꝛiſcatis erit vius ſenſij
um.iʒ talis vſus non pᷣt fieri ſine receptõe ſpe

ciei ſenſibilis. ergo in beatis erit paſſio que eſt
receptio ſoꝛme cõuenientis. Scðo qꝛ coꝛpa
gloꝛioſa aſſimilabũtur coꝛꝑibo celeſtibus que
ſunt incoꝛruptibilia m naturã.ſʒ copibo ceie

ſtibo nõ repugnat paſſio q̃ eſt receptio foꝛme
cõuenientis ⁊ pꝑficientis.ſicut videmus de lu⸗
na que illuminatur a ſole.et ceteris planetis
er ſtellis.vt innuitur in libꝛo de ꝓpꝛietatibus

elementoꝝ ergo 2c Sed loquedo ſcõo modo
de pamone ⁊ pamſibilitate ſcʒ ꝓ receptõne foꝛ⸗

me dſconueniẽtis ⁊ cõtrarie nature ⁊ abiecti
one ſoꝛmne cõuenientis. ſic ſunt impamſibilia.
qꝛ cum in eis ponatur qð eſt ꝑfectionis.et re⸗

moueatur qõ eſtinꝑfectõis ipſa erunt panibi

lia palmnone que eſt ſalus ⁊ perfectio. non illa
que magis facta abijcit a ſubſtãtia. vt ðꝛ in ſe⸗
cundo de aig. Seq eſt videndum ꝑ quid ſint
ipa coꝛpoꝛa impamibilia. Ad qð ðꝛ ꝙ hoc erit

uut p peiuation peincipij paſſiui. aut p impeci

mentum pamonis. Pꝛimo modo dixerũt ali/
qui ꝙ coꝛpa illa erũt impaſſibilia. qꝛ in eis nõ
erunt qualitates elementoꝝ actiue et pammue
que ſunt in coꝛꝑibus mixtis caiila actionis et
paſſioms. Credebant enĩ poſt reſurrecno/

um eminẽt plantis

„*

eſt verũ qꝛ qeulalitates elementoꝝ non rema⸗

neant in coꝛpibv gloꝛioſis qe gloꝛia non tollit

eaque ſunt pfectõne nature ſed qualtates
elementoꝝ ſunt de pfectione mirxti ſaltem ac⸗

cidentali. ergo nõ tollentur ꝑ gloꝛiã. Rema⸗
nebunt ergo elementa in coꝛpibo gloꝛiſicatis
Fm ſuas qualitates ſcʒ calidũ. frigidum.humi
dum ⁊ ſiccum.ſ̊ nõ alterabuntur nec patien⸗

tur alterum ab altero.qꝛ cum poſt reſurrectio

nem ceſſet motus celi opoꝛteret ꝙ illud qdᷣſe⸗

mel pateretur ſemꝑ ab altero pateretur, etſi

pcedente paſſone finaliter ſequeretur coꝛru/

ptio.quod nõ eſt verum. Impaſſibilitas ergo
reſurgentiũ coꝛpoꝝ nõ erxit ꝓpter carentiã qua

litatuzelementariũ. Quidergo iſtud ſitꝑ qð
fiunt impaſſibilia coꝛpa illa. circa lvc eſtou⸗

plex opinio.quidã eni dicunt ꝙ hoe erit ꝑ foꝛ⸗
mam inberemẽ ⁊ exiſtentẽ in ipſis coꝛꝑibus.
qð ſic ꝓbant. Alnima nõ pᷣt habere aliqð wo⸗
minium ſupꝑ coꝛpus liunc magis qᷓ; nunc. niſi

coꝛpus ſit immutatũ.ſed aia poſt reſurrectõeʒ
habebit ꝑfectũ oominiũ ſuꝑ coꝛpus.ita vt coꝛ
wꝛi nil poſſit accidere pᷣter voluntatẽ anime.
glioquin nõ eſſet perfecte beata. ergo coꝛpus
erit omino immutatũ ſʒ mutatio terminatur

ad aliquã foꝛmam.ergo coꝛpus gloꝛificatuʒ p
aliquã foꝛmam quã habebit reddeturunpaſſi⸗

bile. Ad quod etiam facit qð ait Zlug.ſcʒ in

coꝛꝑibus gloꝛificatis exit ꝑpetua ſanitas ⁊ in⸗

coꝛruptionis vigoꝛ.ſʒ ſanitas eſt ꝑ aliquã foꝛ⸗

mam inherentẽ.ergo ⁊c.Eſt alius modus di⸗

cendi ſcʒ ꝙ impaſſibilitas coꝛpoꝝ gloꝛificatoꝝ
nõ eritꝑ aliquã foꝛmã inherente.ſed ſolum ꝓ
diuinam viriutẽ aſſiſtentẽ begtis ⁊ phibeniẽ
actionem cuiunibet extrinſeci inferentis paſ⸗/
ſionẽ.qð ꝓbantꝑ dictuʒ Aug. ſic ſcribentis in

9

epiſtola ad Gonſentiũ.ſicut ab igne foꝛnacis

chaldeoꝝ abſtulit deus virtutem comburendi

ille ignis cõrebat ligna. ita auferet deus ab
lomimbo coꝛrupnionẽ ⁊ dimittet eis naturaʒ
modo pᷣdicto ſeʒ impediendo exceſſimn actõis
in pᷣſeruando ab omni nociuo extrinſeco. Ex qᷓ
ptʒ ꝙ intentio Aug.eſt ꝙ incoꝛruptibilitas er
impaiſibilitas eſt in coꝛpibus leator. p lvcꝙ
diuina virtus aſſiſtens læatis impediet actõeʒ
cinuſnibet inferentis oꝛruptionẽ. Onde adra
tionẽ factam ꝓ aliavpi. pᷣt dici ꝙ ablatio de/
feciuum paſſionis que ſſt in coꝛ i gloꝛifica
tis pᷣt fieri ꝑ ſolam virtutẽ diuina aſſiſtente boez
ans ad meritn. vnde non opoxret q fiat pfoꝛ⸗
matm inberenté. Erit ergo tc coꝛpue ſubchitii

mennbom eis m ſuas ſubſtantias et non
FEn qualltates acriuas 2 paſſiuas ſʒiſtud non

ibitni pt
sſenteuas pttel

Oneincenlessſ

Gun tcgaöne
Yrloiorshand

ngſubriein

ctneſſeeti

tuntöne gtan

Miont eni runmn

gumfnlun
Wkhnmüfn

Mwanalen
unirid
Preſfimngopnan⸗

Wſoclaigt

MNeqſͤbetee

Abrlemmfne

Mni Ktrt in
ſitogamm prcrns

dilſcgeticle en

Ehgiunſunzin
pricbinnite⸗
thanccinon
AEſtias cognipin
un wptpene

cpaegli

tuminkellen
Qhn Yurta
dendldur
anktſett
tmnpnevene
P niginn⸗
Chreg enſke
nopyſneſe
eizwen
unherldi

Wltnn
ergnig
werchſtin
länden
mgee
teinps e

ASSI

üptrinn
onnn
rpmig

rewn

In
nsen
maun
naegge
1kpirn,r
miaseſgii
KCKainewun
herenle eln,
mſeänem
l
iut winn
mnkiilin
—
mnelen un,
Ceein it⸗
nwemend
unpebiens
ginlil
aki
nitiiu
irumnß

CLapitulum

anime aliter q;ᷓ nuncqaꝛ tunc pfectiſſime. ſed
nõ opoꝛtet ꝙ bmõi ſubiectio fiatpſouam foꝛ
mam inherentẽ. ſ ſufficix ꝙ fit ꝑ diuinã ꝓui/
dentian aſſiſtentẽ que ibẽt illa quenmmu
tant coꝛpus ad coꝛruptõʒ. Et qð dicit Aug.de
ſanitate ⁊ vigoꝛe hoc poterit eſſe ꝑ impedimẽ/

— »

tum cuiuſcucq; extri

non e ſit illa ſanitas Ken rermnerni

dum etiã beati nunqᷓ; ſcient per exꝑientiãquid
eſt malñ nec hoc ꝑtinebit ad imꝑfectõem.ali

oquin deus eſet valde ſnperfecius i
ſciuit malũ ꝑ expientiam in ſeipo. Expientis

eniin hnantũ impoꝛtat cognirionẽ impoꝛtat ꝑ

feconẽ. et ſic eſt in deo ⁊ ſicerit in beatis.ſed

omnia Pe.de pal.in.iiij.vbi ſupꝛa.

De dote ſübnilita H.ij.

tis. Sciendũ ſᷣm Pe.de pal.in.uiij.diſ.xliiij.q.
iij. Dicunt quidã vos ſubulitatis ᷣm omes eſt
ad ſubijciendũ coꝛpus aĩe ad oꝑatões oꝛgani
cas ſenſiriuas.vt remota omni groſſitie et in
eptitudine ad eas potentie ſubtilitate rõniobe
diant ⁊ adoꝑatõnes ſuas purius exercendas

virtuoſioꝛes fiant. Pꝛo quoꝝ vclaratõe dicũt
quidam ꝙ ſubtile in coꝛpibo opponitur ei qbÿ

eſt groſſim eſſe.etiã vtrũq; reꝑitur in coꝛpoꝛi
bus tam rõne quantitatis ꝙ; rõne qualitatis.
Ratione enĩ quantitatis illud ↄꝛ ſubtile qð
eſt paruum m latitidinẽ et ꝓfunditatẽ. da⸗
to ꝙ ſi magnũ ſᷣm longitudinẽ ⁊ ꝓfunditatẽ
Boe vero qualitatis ðꝛ aliquid ſubtile qð eſt
rarum ⁊ paruũ.vt aer. groſſum vero qõ eſt de
pꝛeſiim ⁊ opacũ. vtterra. Inſubtili autez et
groſſo quocũq; iſton modoꝝ accepto hoc eſt cõ
mune qð ſubtile eſtfacile penetranuũ alterius
Subtile vero ᷣm quantitatẽ ꝓpter figurã acu
tam quã habet ſi nõ ſit latum ⁊ ꝓfunduʒ q;uis

ſit longum vtſtilus ⁊ acus. Calis eni figura eſt

diuiſiua ⁊ facile penetratiua ꝓpter diuiſibilita
tem ꝑtium ſuaꝝ in partes paruas woꝛos illoꝝ
coꝛpoꝝ ſubintrãtes.vt aer.aqua ⁊ hmõi.iet ⸗

pterhanc ↄditionem nomẽ tractum eſt ad po/
tentias cognitiuaſ. Ille eni dicium hr̃e acinũ

— —.

viſum ꝗpt penetrare ad videndũ parua ? lon
ginqua que alij non vident. Et ille 52 habere
acutum intellectũ qui penetrat ad cognitõeʒ

occultor. Juxta hunc etiã modum ſubſtantie

„—

ſpũales dicũtur ſubniles qꝛ maxime elongan⸗

cur a groſſitie coꝛꝑ ali qualiterenq; accipiatur.
et maxime penetrat ad cognoſcenduʒ intima

rei. Occaſione autẽ hoꝝ fuerunt duo erroꝛes

circa cotem ſubtilitass coꝛꝑm gloꝛificatoꝛuʒ.

quoꝝ vnus eſt dicentiũ. ꝙ poſt reſirrectioneʒ

còꝛpa auertunmr in ſpiritũ. occaſionẽ ſinnen/
nuin ex dictis apł.i. Coꝝ. xv. vbi ðꝛ ſemina/

nſeci inferentis pamonem

quantũ impoꝛtat paſſionẽ nõ eritin eis. hec

tur coꝛpus animale.ſurgetſpũale.et hic erroꝛ
pꝛimo ↄu ncitur qꝛ foꝛte non eſt wſſibile qua-/
cũq; virtute cõuerti coꝛpus in ſpm̃. Scðo qeuia

etſi eſet woſſibile et ſic fieret. tunc jvmo nõ re

ſurgeret.qꝛ lvmno dicit quid ↄwſituz ex anima

et coꝛꝑe et nõ alterũ ſolum. Hec motiunʒ eſt
ſumiciens.qꝛ ſicut apls dicit ꝙ coꝛpus ſpũale
reſurget ita dicit ꝙ ſeminatuxr animale.iʒ nũc
nõ dicitur coꝛpus aĩale qꝛ ↄuerſinn ſit in aſiam
ergo nec tũc dicetur ſpũaleex eo ꝙ cõuerſun
ſit in ſpiritũ. Ahus erroꝛ ſuir dicentiimn ꝙꝙ poſt
reſurrectionẽ coꝛꝑa beatoꝝ erunt ſuhtilia. qꝛ
erunt rara ad modũ geris.qð patʒ eſſe errone
um.qꝛ ialia coꝛꝑpanõ ſunt palpabilia. Coꝛpui
auteʒ chꝛiſtypoſtpaſſonẽ ſuam fuit palpabile.

vñ dirit diſcipulis palpate ⁊ videte.⁊c. Atem

veritas humam coꝛpis requirit carnẽ et oſfſa.
que nõ ↄpanũtur ſalem raritatẽ ⁊ ideo hicer,/

roꝛ damnatur a Breg. ix. noꝛal. Dicendũ

eſt igitur aliter. ſcʒ ꝙ poſt reſurrectõeʒ coꝛpus
erit plene ſubdituʒ anime ſpiritui. Comꝑatur
aũt anima adcoꝛpus tripliciter. Pꝛimo quan
tum ad eſſe qꝛ aia eſt actus ⁊ foꝛina coꝛpoꝛis.

Scðo quantũ ad oꝑationes quibus aĩa vtitur

coꝛpꝑe vt ſubiecto ſicut ſunt oꝑatõnes ſenſiti⸗
ue.Cercio quantũ ad motũ localem.aĩa enin
nõ ſolũ eſt actus coꝛpis ſedetiã motoꝛ aliquo
modo. pᷣt igitur ſubiectio coꝛꝑis ad aiam con
ſiderari quantũ ad eſe ꝑrinet ad orẽ impamni
bilitatis. xõne cuius nihil pᷣt accidere in coꝛꝑe
qð fit ad ſepationẽ coꝛꝑis ab anima. ſʒ pfecta
ſubie ctio coꝛꝑis ad ammã vt ad motoꝛẽ. pti⸗
net ad agilitatẽ. vt infra dicetur. Perfecta ve⸗
ro ſubiectio eius ad aĩiam quo adoꝑatõnes co
gnitiuas ⁊ appetitiuas videtur ꝑtinere ad ſub
tilitatem. Et hec ſubiectio pᷣt intelligi vel quã/
tum ad oꝑationes ſenſitiuas pꝛeciſe. vt niil
ſit in coꝛꝑe quo puritas talium oꝑationiʒ im⸗
pediat.ſicut nũc ſit in nobis ꝓpter groſſitiem
et impuritatẽ ſpirirituũ deſeruientin oꝑationi
bus ſenſitiuis.talis enĩ impuritas oĩno tolle⸗/
tur a coꝛꝑibus gloꝛoſis. Delp̃t intelligi ſubie
ctio ꝓpter obecientiã. meram et ꝑfectamquã
tunc habebunt vires ſenſitiue ad rõnem. que
obedlentia nõ eſt modo.cum caro cõcupiſcat
aduerſus ſpm̃. Et ob hoc coꝛpus ðꝛ animale
ab animalitate qꝛ motus aiales magis ſunt
in nobis ᷣm impetũ ſenſualitatis q; ̃m dicta⸗
men rõnis. Sedtunc dicetur coꝛpus ſpũale.
qꝛ oẽs tales motus erunt ſubditi plene ſpiri/
eimn. Quocunq; aũt dictoꝝ modoꝝ accipiatur
ſubiilitas non viðꝛ neceſlariũ ꝙ dicat aliquã
qualitatẽ ſuꝑnaturalẽ inperentẽ coꝛꝑibus glo
rincans qꝛ ſubtiliias pꝛino mo lo accepta pᷣt
eſſe ꝑ ſolam puritatẽ humoꝝ ⁊ ſpirtuũ. en ie⸗
cundo modo accepta pᷣt eſſe ꝑ diuinã ꝓuiden/⸗
J 119

Titulus

tiam aſſiſtentez. Sed quicquid iſti dicat vi?2
ꝓbabilius ꝙ iſta ſubtilitas ſit aliquid roſitiuũ

exiſtens in ipſis potentijs ꝑ modũ habiſus.qꝛ
gra pficit naturã ᷣm quod natga eſt pfid. potẽ/

tie aũt anime inferioꝛes nate ſunt ꝑfici ad ſu /

as opationes etad obediendũ rõm pꝑ habitus
naturaliter acquiſibiles. igitur vt iſta fiant per
fectius ↄueniens eſt infundi habitus ſupnatu⸗
rales.ſiue ſint vnũ ſiue plures cotes vnius no
mine deſignantur ꝓpter vniuerſitatẽ finis in
generali. Quia ergo nõ eſt dubiũ ꝙ ꝑ gloꝛiaʒ

Ppficientur eaꝝ opationes. vt delectatões pfe
ctioꝛes ſequantur. ꝓbabile eſt ꝙ lc fiat ꝑ ha⸗

bitus qui et facit opationẽ generalioꝛẽ ⁊ ꝑ cõ/
ſequens pmptioꝛẽ. facilioꝛẽ ⁊ delectabilioꝛẽ.
AItem ſciendũ ꝙ coꝛpus gloꝛificatũ intrat
cimũ ianuis clauſis ⁊ feneſtris.ſeu ꝙ ſit in eo
dem loco cũ alio coꝛꝑe localiter vc nõ ꝑtinet

àad tem ſubnlitatis. nec loc eſt poſſibile per

vijiã nature coꝛpꝑis gloꝛificati.niſi addatur ſpeci

ale miraculũ .qð ſic ꝓbatur. Illud qð nõ tol⸗

lit acoꝛꝑe gloꝛioſo quantitatẽ eius nec actum
eius impedit. nõ tollit quin coꝛpus gloꝛioſiim
expellat aliud coꝛpus de loco ſuo ſi illuc intrat

et ſic nõ poterit ſimul eſſe cũ alio.ſʒ os ſubtilis⸗

tatis eſt hmõi.ergo ⁊c.OI aioꝛ ptʒ.qꝛ illud qð

facit diſtare coꝛpus a coꝛꝑe ſᷣm locũ ⁊ ſineſt

Pla quantitas. vnde ⁊ pbᷣs dicit.iiij. phiſic. ꝙ;
ſi acoꝛꝑe circũſcribantur oẽs paſſonẽs ⁊ qua
litates.adhuc coꝛpus occupabit locũ ⁊ nõ po⸗
terit eſſe ſimul cum alio.ſʒ neceſſario diſtaret
Fßm ſitum et lociun. Ex ꝑte ergo quãtitatis eſt
diſtantia coꝛꝑin quantũ ad locũ qð ergonon

tollit quantitatẽ nec eius oꝑationem nõ tol⸗

lit quin vnũ coꝛpus expellet aliud de loco ſuo.

Oaioꝛ ꝓbat.ſcʒ ꝙ nulla qualitas tollar acoꝛ

Veꝛe gloꝛioſo ſuam quantitatẽ nec eius vſum
de quantitate patʒ.qꝛ ſi tolleretur coꝛpus ma/
nerer inciuiſibile. Yreʒ nõ haberet qualitates
ſenſihiles que requirũt quantitatẽ ꝓ immedi
ato obiecto que oĩa ſunt abſurda, nec etiã tol⸗
lit actũ eius.g ⁊c. Nece dicendũ eſt ꝙ in ferro
ignito ſint ſimul in eodẽ loco ignis ⁊ ferrũ. aut
ꝙ vipa.i.pane in tincto in vino ſint ſimul pa⸗
