ſemp de furtis. Ex eſt rõ. qꝛ cõfeſſio inducit
notoꝛiũ.et in cõ leſſum nulle ſunt ꝑtes iudi
cis.nin in condenando. Et cum querit᷑ qñ

ii

iuder in queit de crimine tancq; notoꝛio an
ſit neceſſe ꝓbari notoꝛiũ. Quidã dicunt ꝙ
nõ. imo ſi iudex tanq; pꝛiuatus ſcit iſtud eẽ
notoꝛium. ſufficit.licet tanq; iuderignozet
vt notat Anno. in. c. interpoſita. de appella.
imo plus dicit ipſe Inno. ꝙ ſi iudex ꝓcedit
ſup notoꝛio.licet ignoꝛet illud eſe notoꝛii’ũ
ſuſfficit vt ipſe notat in.c.veſtra. de cohabi.
cle. et mu. Et cum querit᷑ an poſit eſſe noto
riũ niſi pbet faciũ qð dicit᷑ eſſe notoꝛiũ.lieʒ
quidaʒ dicint ꝙ non.alij dicũt cõtra. ꝙ eo
ipſo ꝙ ꝓbat᷑ notoꝛiũ. ꝓbar qð dĩ eſſe noto
riũ.eo ꝙ oẽs ita dicunt.aſſerunt ⁊ affirmat
nemine cõtradicente. Et hanc opimo. dicit
eſſe rrra.
Qui prohibeantur §. i.
accuſare habet.ij. q.i. ꝓhibent. Obi ſic dĩ li.
viij.ff. ti. de accu. ⁊ increpa. Pꝛohilenur ae
cuſare alij ꝓpter ſexũ vel etatem. vt mulier
et pupillus. alij ꝓpterſacramentũ. vi ſti⸗
pendium merent᷑.Alij ꝓpter magiſtratũ er
Ppteſtarẽ in qua agentes ſine fraude in ius
euocari non poſſunt.alij ꝓpter delictũ ꝓpꝛi

um. vt infames. alqᷓ pꝛopter turpem queſtũ

5 ₰

vt ̊ duo iudicia aduerſus duos reos ſub⸗
ſcripta habeãt. numos ad accuſandũ vel nõ
accuſandũ acceperint. alij ꝓpter conditio⸗

nem ſuam vt liberti contra patronos ſuos
alij ꝓpter ſuſpitionẽ calũnie. vt illi qͥ falſuʒ
teſtimonium ſuboꝛnati dixerũt. Nõnulli p
pter pauꝑtatem vt ſunt qui minus ꝙ;ᷓ quin

quaginta aureos halent.hi tñ oẽs ſi ſuã in⸗

iuriã ꝓſequant᷑.moꝛtẽ q; ꝓpinquoꝝ defen⸗

dant. ab hbac accuſanone nõ excludunt li⸗
beri libertiq; nõ ſunt ꝓhibendi ſuaꝝ rerũ de⸗

fendẽdaꝝ gratia de facto parentũ patrono/

rũue conqri.veluti ſi dicant ſe vi a poſſeſſio
ne eoꝛũ expulſos.nõ vt crimẽ in eos inten

dant.ſed tm̃ vtpoſſeſſionẽ recipiant. Nã et
filius de facto matris non eſt ꝓhibit?conq̃ᷓ

ri.ſi dicat ſuppoſitũ ab ea partuũ.q̃ magis co

heredem habvat ſed eâ reã. l. coꝛnelia face/
re ꝓhibent. Ab alio delatũ alius deferre nõ
Poteſt. ſed eum qͥ abolitione publica vel pꝛi
uata interueniente. aut accuſatoꝛe deſiſtẽ⸗

te vel de reis exemptus eſt. deferre nõ ꝓhibe

tur. Blo. ibi ꝓpter ſacramentũ. ſ. qð pſtant
ſ.ſe non vitaturos moꝛtẽ ꝓpter ſalutem rei

pubhice. propter magiſtratũ loquit᷑ de eo q;

añ adminiſtrationẽ deliquit. talis non põt

conueniri vũ eſt in adminiſtranõe. Del in⸗
teliigit᷑ hoc de maioꝛibo iudicibo.qͥ ⁊ſi nõ poſ/
ſint tunc in iudicio ↄueniri.pſtabunt tamẽ
cautionẽ de ſtando iuri poſt dvepoſitã admmni
ſtra tionẽ.ff. de adulteris.l.ſi adulterium.Si

De laicitis. Vtrum J.lii.
agdittant᷑ ad accuſationẽ clericop. ota—
ſuꝑ β glo. ſummaria. j. q. vij.i pꝛici. vbi ſit
mittunt ad accuſatiõeʒ clericor. ij.q. vij. cle

ſy mo.licʒ heli. Etſi
ſpecte. i. q.i.in pꝛimis. quia ſi accuſatus ẽ
vite ſuſpecte admittuntur laici male vite.
Si atem fuerit bone vite. tunc admitiun/
tur ſolũ laici bone vite.extra de ſy mo.c. per·
tuas Bar. Klerici o admittunt 5 clencos

pſumũt. et.c.ipſi apli. Lales mm ; ſunt irre/
gulares bñ admttunt ad ſtenfationẽ eon
q̊ ſunt eiuſdẽ oꝛdinis cũ eis vel inferioꝛis.
vt in victo. c,ipſi apłi. Sulr ipſimonachi au

ne fraude.i. ꝑena queſtũ.i.q̃ſtus ſuſpitione
Qui cepit duos accuſare et vult terciñ ac/
cuſare. pſumit᷑ ꝙ faciat cã queſtus.niſiſuaʒ
vl ſuoꝝ iniuriã ꝓſequat᷑. Sedet duosnõ

põt accuſare niſi diuerſis libellis. mii crimẽ
eſſet cõe vt adulteriũ.tunc em̃ in vno libel/
lo põt accuſaxe.Numos.qͥ dat pecuniã nõ

in cã ſanguinis haber p cõuicto. ij. q iij. 5.
notandũ. Sed in cã ſanguinis licʒ dare ac

cuſanti. ſed ſi iuſte accuſauit nõ licʒ in ſoꝛo
conſcie.ſed in foꝛo iudiciali. quia ſcʒ talis

nõ punit.accuſanti antẽ nunq; licet reapꝑe

ab accuſato.i.q.i.c.cõcuſſioms Qui faliuʒ
iſti repellunt.licʒ non ſint infames.extra de

oꝛ.cogni. c.cum dilectus. ꝓpter pauptatẽ
ꝓpter idem repellit teſtis.dũ iñ ranõe pau
ptatis ſit ſuſpectus.nõ vt crimẽ niſiatroceʒ

iniuriã feciſſent vel niſi noĩe alieno cõueni

rent᷑. Ablitione publica. tripliciter ſit aboli

tio. aut publice obedientie inſignẽ vel rẽ p

ſpere geſtã. aut pꝛiuatã aceuſatoꝛe peterie
gu ex lege qñ accuſatoꝛ deſiſtit vel moꝛiiꝰ

eſt. In publica abolitione põt actoꝛ repete

re reum fimitis ferijs infra. vxx. dies. ſed in
alijs duabo non admittit᷑ qͥ deſiſtit ſed alus

infra. xxx. dies admittit. ecoĩa in Blo.

ſiſunt done fame ac

ricos. Et Gꝛatianus idẽ ſentit. vt patʒ per

totã queſtionẽ.Alij dicũt ꝙ laicus ppꝛium

— . — —

platũ accuſare põt ꝓpter delictũ. de iua inj/
tereſt habere bonũ pꝛelatũ.vt.xxiij.diſt.(ll

lud. Certioꝛ ẽ opi.ꝙ nõ poſſit niſi ſuã imu/

riã ꝓſequat. vt.iiij.q. vi.oĩbo. extra deteſti.
c. decetero. Et loc niſi in crimine lreſis. et

in crimie ſy monie a leſemaieſtatixv. . t.
ſane. extra de ſymonia. Lanta ⁊ in crimine

ſacrilegij ſᷣm quoſdã.xvij.q.nij.ſiqs ſuade⸗
te. 5. q aut. An his aũt oibua temũ adimu/
tunt. ſi bono zelo denũcient crunen. exira e
Etſi accuſatus fuerit᷑ vite ſn

mſi fuerinte riminoſi velirreglares. i⸗d. vij
LCales imñ à ſunt irre⸗

diunt, extra de acch.c. ex parte. Et ec vra

nidog voe
Plorptg De⸗
Ptoneae
Ninshonis.
lurtügrisi
cimineopo
den dadnl
Aſinind.
Voninſeod
iuſrocipe
Cusgnnsa
uunmnn
Kiliamn
iccner
bienieun
ſocicnmini
Ctattonsu
Ganeptösrtt
Koclveyttt
ſeenlletel
Cgtnonekne
Gietiamcrt
otechcenst
epnerreni
Cunſtee
Cntepere
ſoheeiſtorna
Nhonimne

Maae
nnvniſcäi
mniguine
hgieſtmarn

ene Voin
Alironnesert
Amtreitiſn
Aeucniunta

Mfeter ſoro⸗
nmamnigette
nilane
glſiſcrelah
lnlpf

Sctauũᷓ

ueiiie ſunt de ſolenni accuſatione. Sciencũ eſt poꝛe cõtracti matrimonij tacuit modo vult
cinenh qaccuſano delet neeri in ſcriptꝭ.ij. q. viij. c. accuſare nunqd põt. Rñdeo ſi qñ bana vel
ien qui crimen, ſed wc nõ eſt ſemp neceſſariuz denunciatiões fuerunt facte. ipie erat extra
leni 1 puta in leuj crimie. f. de accu. l. leuia. Simni dyoceſim. vel als denunciatio nõ potuit ad
ieumeiiter in notoꝛio nõ requirit qꝛ in hmõi nec eũ ꝑuenire. puta ſi nimia infirmitate labo⸗
leri ntein accuſatoꝛ requirit.extra de accu. c. euiden rans non erat ſane mentis. vel ita puer vt
. mnde a.aa. Secus in nõ notoꝛijs. etiã ſi manifeſta talia ↄpᷣhendere non poſſet. vłalia legitima
shari n ſint. xi. q. iij. eox. Itẽ accuſatio debet expꝛi⸗ ca impeditus erat.eius accuſatio dʒ audiri
Aniſngns mi viua voce et pᷣſente accuſato.ij.q.viij. als cum rõnabiliter pᷣſumat ꝙ; denüciatio/

S
nnäntidin
Wigiie
Ngpeliisd,
HerNs3öNat
enrlniindies
none dubiich ide
Mei eniundit
musuni ü

lacnne.

loſunnriinfüki,
ine ügi
uarzi/id
Mer pni eruni..
mril. nüpſtn
— ee
n fienind⸗
efnwrr enn
bnoe, i

1 SN e
W „ , 14
141 Eiius

ptione.i.accuſatoꝛ debet ſe obligare ad pe/
nã talionis.vt.ij.q.viij.c.quiſq;. Excipiun
tur tñ quidã caſus. vt in leui crimine et in

crimine apoſtaſie. et cñ maritꝰ accuſat vro
rem de adulteno.ſ.quo ad ſeꝑationẽ tlvꝛi.

et ſimilibꝰ. Sciendũ tñ ꝙ etſi accuſatoꝛ

non inſcribat.ex natura tñ accuſatiõis hu⸗

iuſmodi pena calũme venit. C. de accu.l.fi.

Quõ accuſatio reddat᷑ vicioſa ꝑ calumniã

pᷣuaricationẽet tergiuerſatione habes ſup.
Et ibi etiam hales qñ qͥs tenet ad accuſan

dũ.et ꝙ non delet ob hoc recipere pecumiã.

et ibi etiã de accuſato młta habes. Mota
mñ ꝙ qñ crimẽ nõ directe opponit ꝑ modũ
accuſationis vel denunciatiõis.ſed per mo
dũ exceptiõis.vt cũ ⁊ obijcit᷑ accuſatoꝛi vel
teſti.ad hvc vt ab accuſanone vel teſtiſica/

tione repellat᷑ vel electo.vt a ꝓmotione ex
cludaf.non eſt neceſſaria inſcriptio.Sed ſi

obijciat᷑ iam confirmato.puta in conſecra
tione. obijciens ſe debet obligare ad penam

extraoꝛdinariã ad arbitriũ iudicꝭ citra vin
culum inſcriptiõis. Nam electus ſic ꝓbato

crimine ꝑdit quod ꝑ electionem et ↄfirma

tionẽ ei fuerat acq̃ſitum.ſed prius habita

non amittit.extra * accu.c.quali ter 7 qñ.
De acciſatione ꝭ.iui.

matrimonij.qñ accuſat ꝑ aliquod impedi/

mentũ quodin eo eſt vel fuit. Et pꝛimo vi

dendũ eſt qͥ matrimoniñ accuſare pñt. et qͥ
ꝓhileant. Obi ſciendũ ꝙ ꝓhibent vniuer

tertera. amita et tota ꝓgenies.xxxv.q.vi.

C(J.⁊.ij. Cuius rõ eſt.quia vnuſquiſq; gene

alogia ſuã ſcire laboꝛat.extra qͥ mrimo. ac/
cu. poſ.c. videf᷑. Conſanguineis aũt deficiẽ
tibo admitunf antiquioꝛes ⁊ vicinioꝛes vi

cini.quibo ea ꝓpinqͥtas nota eſt. vt in di⸗

cto.c.i.xxxv.q.vi. Atẽ tꝗ maritus q; vxoꝛ
pñt matrimoni accuſarẽ.nec vlla defendã
tur longinquitate annoꝝ.extra de cõſan. ⁊

—

p ſcripta. Itẽ debet fieri accuſatio cũ inſcri nẽ publice factã ipſe exiſtẽs in dyoceſi nõ
ignoꝛauerit.tanq; ſuſpectus eſt repellẽdus

niſi iurauerit ꝙ poſtea didicerit ꝙ obiecit.
etad loc ex malicia non ꝓcedit.qꝛ tũc etiã
ſi didiciſſet ab illis qͥ tꝑe denunciationis ta
cuerunt admitti debet. qm̃ licet illi nõ eſſent

admittendi.qꝛ fuerunt in culpa.iſte non dʒ

repelli cũ non ſit culpabili s. ar. extra q́ᷓ ma⸗
tri. accu. xoſ.cum in tua.AMccuſatio aũt mr̃i
monij in pᷣdicto caſu ſᷣm Ray.ĩpꝛopꝛie di⸗

cit᷑ accuſatio.qꝛ nõ fit inicriptio vbi accu⸗

ſatoꝛ ſe nõ obligat ad penã talionis. ſed dr
denuncianio q fit ꝓpter peccatũ in qᷓ iuncti
male ꝑmanent.Et põt etiã fieri ſine ſcriptꝭ

ſed melius eſt ꝙ fiat in ſcriptis.extra de re⸗

ſti.ſpo. in literꝭ.et qͥ mri.accu.poſ.c.a nobis
PHuius denunciationis foꝛma eſt hec. Ego
talis dnuncio vobis dñe epiſcope ꝙ ſtare
nõ põt mr̃imoniñ petri ⁊ agnetꝭ.qꝛ ſunt cõ⸗
ſanguinei in tali gradu deſignãdo ꝑſonas.

vwl ſi eſt alia cauia. vt affinitat ꝭ et hmõi. et
dat libellꝰ etiã ꝑti aduerſe.vt ſciat qͥ impeti
tur.qᷓ facto ꝓcedit in lite moꝛe ſolito. Et

no ta ꝙ in loc caſu cõtra cõtumacẽ lite non
teſta ta pᷣt ꝓcedi ad teſtiũ recepcionẽ et diſ⸗
fininuã ſentẽtiã. extra vt lit.nõ cõte.c.qm̃
frequenter.ſecus aũt enʒ ſi fieret accuſatio
vt de adulteri ilvꝛi ſeꝑatiõe.extra vt li.nõ
cõteſt.c.i.Om̃es aũt qͥ admittunt᷑ ad accu⸗
ſationẽ in cã mr᷑imoniali de qͥbo ſupꝛadictũ

eſt admittunt᷑ ad teſtimoniũ ᷣm Ray. et li/

cet pateret mẽ ſint y donei teſtes in ſvc ca⸗

in ꝙ philent vniner ſu vbi agit᷑ de federe mrimonij.ſ.vtrũ ſit ibi
ſaliter omnes ertranei qᷓ;diu ſunt aliq̃ con
ſanguinei. Et iſtud eſt ſpeciale ꝙ cõſangui/
nei admittunf ad accuſanonẽ. ſicut mater
pater. ſeater. ſoꝛoꝛ.patruus.auũculus.ma

conſanguinitas vel ſimile impedimentũ vt

extra qͥ matri. accu.poſ.c.videt.iñ ſi de ipo

cõtra agatf.ſ.vtꝝ mrimoniũ ſit inter eos cõ
tractũ tanq; ſuſpecti ſint repꝛllendi.niſi ille
vel illa cuiꝰ filius vel filia cõiuncta dicitur.
eſſet ſuꝑioꝛ in diuitijs.nobilitate.potentia.

et vvnoꝛe.qꝛ parẽtes videntur nilioꝑet nlii
garũ lonoꝛẽ diligere.extra de teſti.c.ſuꝑ eo.
Itẽ ĩ caſu pᷣdicto pᷣt eè idẽ accuſatoꝛ ⁊ teſt⸗

ar. xxxv.q.vi.eps in ſy nodo. Adẽ tlv.i.iiij.

Lontracio autem J. v.

2. extra de cõſan. ? imrimonio. qñ alter cõiugũ accuſat de adul
aſi.c.anon debet. Se qnid cũ aliquis tẽ terio. Hota ᷣm Ray. ꝙ licet tã ̃m leges

iiij

Litulus

cq; m canones. quililet bone fame admit/

tat ad accuſationẽ adulterq cij agit ad pena
legalé vel canonicã. iñ eũ agit ad ſepatõeʒ

clvꝛi. nullus admittit᷑ niſi maritus 2 vroꝛ.

ZYlccuſatio aũt hmõi ſic fieri delet. OJarit

polens vroꝛẽ accuſare ad penam legalẽ de
adulterio debet inſcribere. et ad pena taliõis
ſe obligare et nõ põt agere ꝑ ꝓcuratoꝛẽ.ſʒ
ſemetipm delet agere pᷣſentẽ. Sed ſi coꝛã iu
dice eccleſiaſtieo vult agere ad tlvꝛi ſeꝑa⸗
tionem. tenetr inſcribere et dare libellũ acceuè⸗
ſationis. ſed nõ dʒ ſe ad penã talionis obli⸗
gare. qm̃ ſiue ꝓbaret qð obiceret ſiue non
haleret qð vellet. qꝛ ſeꝑaretur ab vroꝛe.et
põt maritus agere et illa rñdere ꝑ ꝓcurato
rem. qꝛ etſi de crimine fiat accuſatio nõ eſt
criminalis.ſed quaſi mixta. ꝓbant᷑ hec erpᷣſ

ſe extra de ꝓcur̃.c.tue. Cũ aũt aliquis petit

ſin virũ vel aliqua in vxoꝛc.ſi querit᷑ quõ in
hac cauſa ſit ꝓcedẽdũ.Rñdit Ray.ꝙ ſi mu
lier petit aliquẽ tanq; virũ vel ecõtra.vidẽ
dũ eſt vtrũ velit agere petitoꝛio iudicio vel
poſſeſſoꝛio.i.an mulier dicat aliquẽ eſſe ſuũ
maritũ. quia cõtrarxit cũ ea.⁊ petit ſibi adiu

dicari in maritũ.qð eſt agere petitoꝛio q̃ſi
agat de ꝓpꝛietate. An penit ſibi reſtitui tan/

qᷓ̃ᷓᷓ fuerit iniuſte ab eo dimiſſa.et hoc eſt age

re poſſeſſoꝛio.qm petit poſſeſſonem viri ſui
Igit ſi agat petitoꝛio dicens aliquẽ eſe vi

rum ſuũ.et ille negat excipiendo ꝙ non pᷣt
eſſe vxoꝛ ꝓpter tale et tale impedimentuʒ.
pꝛius tractabif exceptio mariti. qꝛ ea ꝓba
ta queſtio pꝛincipalis pimit.erit em̃ abſol
uẽdus vir.extra de oꝛdinũ cogni.c.i.Sed ſi
gasgat poſſeſſoꝛio qñ.iſ.xetit ſibi marituʒ reſti⸗
tui.licet maritus obiciat impedimentuʒ de

conſanguinitate. vel alio impedimẽto. pꝛiꝰ

xeſtituno dʒ fieri mulieri qꝙ; ↄgnoſcat e ac⸗/
ceptione mariti extra de diuoꝛ.poꝛro. Hoc

tñ fallit in q buſdaʒ caſib⸗ in quibo reſtituno
non dz fieri. Pꝛimus eſt ſi obijcia mulieri
foꝛnicatio publica. de qᷓ ꝓbato ꝙ ſit noto⸗/

ria.ita ꝙ nulla poſſit tergiuerſatione celari

nö reſtituef. niſi iſa pꝛobauerit maritum
Qgulteriũ cõmiſiſſe.qꝛ tũc reſtitui dʒ etiam
ſi fuerit publice ſoꝛnicata.extra de diuoꝛ.c.
ſigniſcaſti. Secũdus caſus eſt ſi obijciat᷑ cõ
ſanguinitas maxime q̃ lege diuina ꝓhibita
eſt. et ꝓbationes offerant᷑ incõtineti para
te.in quo caſu debet recipi iuramentum ad
cautelaʒ. ne.ſ.hmõi obiectio malicioſe fiat.
et tuncfiat reſtieue o q;tum gdcobabinen .
onẽ nõ tñ q;tum adcarnis copulã.vt in di nuncs
3 eſtſt obiſclaterte generis ſceribit Ben. xxrvu. Yoſeph accu

cto.c.lr̃as.Lexcius caſus eſt ſi obijciaf erce

ꝓno rei iudicate.non em tunc eſtreſtituno
facienda.niſi pꝛius de illa exceptione ↄgno

autoꝛi
reſtitutionẽ. m NHincẽ. Bar. et P
reſtitui.et loc niſi fuerit publice foꝛmicata.
tunc em̃ nõ tener eam recipere. Beſtituiau
tẽ oʒ cõiunx ſpoliatus ad oĩa illa.de qͥbus p
bauerit ſe ſpoliatũ m Ray.vt gaudeatpaſ
cifica poſſeſſione et plena iecuritate.iij.qi.
reintegrãda. De alijs ꝑtinennbo admatri

puniat de qua videtur dictũ i. llud ene. Die

.

NKonus

ſcat᷑. ar. extrꝗa de offi. ele. ca. eam Quartus
ßß vir petit ſibi reſtitui vxoꝛẽ.et ula timnet
de ſeuitia viri debet qdem ei reſtimi ſuffice/
ti cautione recepta.ꝙ ei malũ non inferat.
extra de reſti. ſpol. ex tranſmiſ Q& vod ſinõ
poſſit de ſuncieti cautione ꝓuideri. nõ owꝛ
tet ei reſtitui. imo potius remoneri. IAdem
Clo. 1 Pe. In oibus aũt alijs caſfib credo
ꝙ mulieri virũ peteni et ecõuerſo ſit reſtiiu
tio facienda. dũmodo ꝓbati ſe in poſſeniõe
fuinſe. et a viro ſpoliatam ſine uris oꝛdine
bec duo haber ꝓbare. extra de om. dle. e. cõ
ſultatiõib-.ð ſi is ꝗͥ veti᷑ tan ꝙ cõiunx ne
gat matrimoni. Sm Ravy. ille q́ pponicha⸗/
her ꝓbare. alioòn ſuccũbit. exira de iurem.
. N.

Item ſi mulier recemita vno ppꝛla
tate ſine culpa viri. et nũc pent ipia

4

momũ habes ſupꝛa in pꝛimo ni.huius ter/
cie parus ꝑ totum. ”J”JJMUMN

De pꝓceſſu ꝑ denunciationẽ. Kapltnir.

pſlſtquã ſufficien⸗

ter de aceuſatione viſum eſt. Di
Aendũ nüc eſt de denunciatione.
Vbi notandum ꝙ duplex eſt denuncdano.
Vna q̃ fit pᷣlato.non tanqꝙ; iudici.ſed tan⸗

ℳ.

qᷓ; pꝛiuate pſone ᷣm exigetiã fraterne coꝛ⸗

rectionis de qua ſupꝛa dictũ eſtin ſcða pte
n. de accidia. c. de negligentig. vbi multa ha
bes de coꝛrectione fraterna. Allia eſt eenun

ciatio.ꝗᷓ fit plato tanq; indici. vtinquirar

eccleſie O ath. xviij. Scias ergo ſiglie

ſcit ſolus crimen alterius nõ tenet illudre⸗
uelare pᷣlato vt iudici.etiã ſi iurauit denun
ciare miſi poſſet ꝓbare. Mam eſſet pꝛochtoꝛ
criminis. q. q.i. c. ſi peccauerit. et. qg vij. ple⸗
runq;. et. vi. q.i.ſi tantũ. niſi vellet ei reue/

lare ſecreto. cum platus enam ſecreto hale.

at coꝛrigere criminoſos. elet quoc talib
indicare. qui magis poſſint ꝓdeſſe ꝙ; obeſſe

ſiue eum coꝛnigendo ſiue ꝓ eo oꝛãdo.qꝛ q/
lilet tenef ad tale denunciationé. ar. xxi,.

v. ſoc videt. De denuncigtõne aũtpeimi

lauit fratres ſuos apud patrem de crimine

xeſſimo. accuſatio ſumt denuncisnone.

Men
ntnehin
nüvictle
ſitelovatn

entont
fosgnolan
Dtant
ſyumoſn
iͤitnocin
Mifanes
acciecon
e
ACrd
Mé
(onett
o
nop⸗
uſome,
etgahe
niſſphe
e un
Idünoe
ltreiud
cmintart
umemta
lecencum
pina aho
Uſun nan

*

ean

nnn

iun

„ An
Cutipreiv
Mnubalei⸗

nktdierik
i⸗ teween
Agnaſbifeh
ſit
hfchaeſe
itn
Cnfmton⸗
igſacnnan
inmkgſt
Nariine
umtrh
Moplieng

ð

Aoenfüciidtene
xriecie ni tid
peniäirentdun
enfean
idn Deisgenem

Nei virinni 6

Chuihi

enci
nite glorefnut
„Seh 41
ant mi
. . c
lus Nα . *

mupſ n

õ le4
nan udn
3

K . 7
ne ia
o.

CLapitulũ

Poſiq;ᷓ enim nõ valuit fraterua coꝛrectio
patri denunciauit. qui efficacius coꝛrigere
Pꝛterat.Et no.ꝙ aliqui dicunt.ꝙ crimẽ peſ

ſimũ dieit coitus cum bꝛutis.ſed hoc eſt tur

pe dicerè de patriarchis dicit Hico. de lyra.
ibi. ſed dicitur hic crimẽ penmimũ odiũ ⁊ cõ/⸗
tentio inter illos.qꝛ ſilie lye deſpiciebãt fi⸗
lios ancillarũ. et putabãt eos quaſi ſeruos
NVngde et hebꝛaica lingua habet. retulit eoꝝ

riram peſſimam. ſicut em̃ charitas eſt opti⸗
mũ.ita odium pemimũ.hec ille. Queritur

an infames et cruninoſi admittunt ad de/
nunciationẽ Reſpondit glo.i.ſuꝑ.c.ſi pecca

uerit.ij.q.i.ſic dici᷑. Didet ꝙ ſic.quia oẽs

ad ſoc ex pꝛecepto tenent᷑. Hã a hereticus
admittit᷑.xxiiij.q.i.. quiſquis.et alie viles
coꝛrectionẽ.non e xigit᷑ tãtus rigoꝛ.ar. xxij.

q.v. loc videt᷑. Ecõtra videt ꝙ tm̃ vvneſtio

res ꝑſone admittant᷑xxxv.q.vi.epᷣs. ęt nõ

infames. extra de teſti. cogen. pᷣterea. Ram
et ad populares actõnes non admittuntur
niſi ꝑſone integri ſtatꝰ.ff.de populari actio/
ne.l.in populari. Ego credo quẽlibet admit
ti dũmodo bono ʒelo venũciet.extra dᷣ ſen.

et re iudi.c.cum Y.et Zl. Sed licʒ infames

admi ttanf et irregulares.non tñ criminoſi
cum em̃ tales non coꝛrexerint ſua crimina
credendum eſt ꝙ non bono ʒzelo denunciẽt

crimina alioꝛũ. De multis alijs ꝑtinentib
acdiſtam materiam habes ſupꝛa in. c. de inq́

ſitiõe.⁊ in. c. de gecuſatio.

De purgatione canica. Capitulũ.x.

Ebpurgatiõe cano

nica. Nota ꝙ tripler eſt purgatio

Vna eſtmoſayca.ſecunda ẽ vul

garis et dy abolica.tercia canomca. De
pꝛima habet᷑ Numeri.v. c. vbi vir habens

ſuſpectam vxoꝛẽ de adulterio. indicebat ei

purgationẽ ꝑ certum modũ ibi declaratum
et halet edmn ig ut-conunnuſtief. loc au
tem. Et dicit ibi E
gatio tꝑe veteris teſtamenti non erat illici/
ta.quia ibi fiebat diuinum miraculuʒ. quia
,‚ſi mulier fuiſet innocens ſipꝛius erat ſteri
ls. eſticiebat᷑ fecunda.ſi rea languebat vel
moꝛiebat. diuinum aũt miraculũ nõ fit ad
conſirmationẽ illicito ꝝ. Hodie autẽ ſicut
et alia ceremonialia ſeruare m literã eſet
iudaiʒare. et ſic moꝛtale. yſtice aũt deſi⸗/
gnat alam ſiupectaʒ & vereſi. vt pulchꝛe ex

ico. de lyra.ꝙ talis pur⸗

ponit Archið.i roſario ſuꝑ dicto.ꝭ. Pur

Satio vulgaris fit ꝑ taciñ ferri candẽtis. vel

Decimũ

potum aque bullientis.ᷣ vel per ſuſceptionẽ
duelli ad ꝓbandum innocentiam ſuam es

lec quia fabꝛicante dy abolo inuenta eſt. ꝓ
Hibita ẽ. ij.q.iiij.ↄſuluiſti.⁊.c.nmonomachiã

Eſt em̃ oc contra illud peeptum. NHon te⸗
tabis vominuʒ deum tuum. OJath. iiij. De
vicio tentandi deum habes in ſecunda par

te. ti. iij.c. x. Cercia purgatio eſt canoni⸗

ca et licita.et de hac nunc agit. Hec indici⸗
tur cum deficiente accuſatoꝛe reus laboꝛ at
infamia als non. vt. vi.q.v.quod autẽ.fa⸗

ma auteʒ oꝛta a detractoꝛibus vel malis nõ

inducit purgationem.xi .q.iij.in cũctis.nec

etiam oꝛta ab inimicis. extra de purga. ca⸗
noni.c.penult.ſed ſola illa que ex pꝛobabili
pꝛeſumptione oꝛta eſt. Item cum ſit inqui
ſitio de crimine. Si teſtes per quos fit inqui
ſitio ſemiplene pꝛobant.tunc indicitur pux
gatio. extra de purga. cano. inter ſohcitudis
nem. Sed ſi per dicta teſtium nulla eſt ſuſpi
tio contra eum non eſt tũc onerandus pux
gatus. ij. q. iiij.pꝛeſ biter. Yolpan. in glo.

—

Fienda eſt autem iſta purgatio. ſi eſt inſa⸗

matus apud populum. purgabit ſe in publi
co.ſi apud clerum enam coꝛam clero.extra

in vtro q; caſu coꝛam iuchce.ij.q.iiij. omni⸗
bus.Quod ſi non fuerit facta coꝛam iudi⸗

ce. vel ſi fuerit vulgaris.etiam ſi reus fuerit

abſolutus.tenebitur nibilominus iterum

canonice ſe purgare.extra de purga. cauo.
c.ex tuarum. Cum quot autem debeat ſe

quis purgare. Dicit Ray. ꝙ numerus cõł½

purgatoꝛuim taxabit᷑ ad arbitriũ iudicis bo
mni.qnq; em̃ maioꝛ numerus.⁊ qñq; minoꝝ

taxandus eſt. ſ̃m ꝙ magis vel minus infa⸗

mia vel crimẽ ſunt grauia.ij.q.iiij.pᷣſ biter

et.c. ommbo. Oñ Inno. indixit purgatõeʒ
cuidam decano.cum.xiiij.ſui oꝛdinis.extra
de purgatione canonica.inter ſolicitudinẽ.
et cuidam eppᷣo indixit purgationẽ cum du⸗
obus abbatibus tm̃.extra de purgatione ca
no.c.cum in iuuentute.Delent autem eſſe
cõpurgatoꝛes eiuſdem oꝛdinis ſiue digmi⸗

tatis.ſi pñt haleri vt in dicto.c.inter ſolici

cudinẽe. als puta quia illi ſunt inimici cum
alijs in ferioꝛis oꝛdinis.vel etiam cum lai⸗
cis põt ſe quis purgare.ij.q.v.ſi legitimi.de

lent m ene viri catlvlici etqͥ cõueriationeʒ
eius et vitã etiã trãſacto tꝑe nouerint.vt
in dicto.c.inter ſolicitudine.etiã cum muli
eribus religioſis et honeſtis poteſt ſe quis
purgare. xxviij. q. ij.in decima. Forma aut
pſtandi iuramenti in purgatione talis eſt.
Ego em̃ iuro ꝙ nõ feci tale quid ꝑ me nec
mandaui. nec cõſiliũ. nec fauoꝛc᷑. nec auẽta
tem dadi dil.l.ſi s viduã. ij.q.iiij. auditum

Titulus

Hoteſt etiam addi nec ratum habui qð no

mine meo faciũ fuerit.de reſti. ſool. cũ ad ſe⸗/

dem. Epurgatoꝛes So iurabũt ſic. Jura⸗

rauit. extra. eo.c. quotiens. Del bꝛeuiꝰ In

famatus iurabit ſe immunẽ a crimine de

infamaf. Et ↄpurgatoꝛes iurabũt ſe crede⸗
re verũ illũ iuraſſe. Si aũt infamatus defici
at in purgatione.puniet᷑ tanq; conuictus.
extra de accu.c.cum.p.et extra de ſymo.c.de
loc.Si vo purgationẽ rite ꝑfecerit iudex ſi
ne moꝛa et difficultate debet ſuſpenſioneʒ ſi
foꝛte facta fuerit relaxare.et eũ ab infamia
criminis abſoluere.extra de purga.cano.c.
ex tuarũ. Sũt añt duo caſus in qͥbus nõ de
bet recipi purgatio ab infamato cũ eumof⸗
fert. Pꝛimus eſt cũ crimen eſt notoꝛiũ.Ali
us eſt qñ eſt accuſatoꝛ et offert ppbanoneʒ.
extra de purga.cano.c.ij. Itẽ purgano illa
q̃ dat᷑ coꝛpus chꝛiſti ad ꝓbationẽ nõ eſt fiẽ
da. Dũñ illud.c.ij.q.uiij.ſepe eſt abꝛogatũ vt
dicit Cho.in.iiij.diſt.ix.ar.vlti.q.ij. Et.iij.
ꝑte.q.lxxx.ar.vi.in.Ru.ad vltimum.

Deteſtibet examinatiõe eoꝝ. Cap̃.xi.

ia in inquiſitiõe

gæccuſatione et denunciatione.et

purgatiõe admittunt teſtes. ideo

nüuc de teſtibo agenduz eſt. et pꝛimo de ipſis
q;tum ad numerũ. Obi ſciendũ ꝙ regulari
ter reqrunt᷑ duo teſtes.et ſufficiũt. OJath.

xviij. In oꝛe dvuoꝝ vel triũ.iiij.q.iij. . Iteʒ

in criminali icʒ aũt cõiter non ſufticiat
vnus teſtis. In quiuſdã tñ caſibo ſtat teſti⸗
monio vnius.⁊ in pꝛimo in his in qͥbus nõ
fit alteri piudiciuʒ.puta cũ dubitat᷑ de aliqᷓ
an ſit baptiʒatus.an eccleſia ſit cõſecrata.
an aliqͥs petierit confeſſoꝛẽ.et hmõi.de cõ⸗

ſe.diſ.iiij.paruuli.Secundo cũ h̊ eſt de con
ſenſu partiũ vt vnius ſtet᷑ teſtimonio.cũ et
teſtimonio aduerſarij ſtari pomt. AIteʒ cum

q̃ri᷑ an aliqͥs ſit emendatus de crimine.ſta⸗

tux teſtimonio ſacerdotꝭ. extra eo. teſtimo/

miũ. Item in coꝛrectiõe fraterna. ſuꝑ perſo
na charitatiua coꝛrectione. extra eo. in oĩ.
Itẽ licʒ vnꝰteſtis nõ faciat ꝓbationẽ.facit

in pᷣſumptionẽ.extra eo.de ſuc. Atem nulli
us qntũcunq; exercitate ꝑſone cõfeſſiom fi

des eſt adhibenda.ſ.in iudicio.miſi cõpeten

tes ꝓbationes babeat.vt.vi.q.ij.p totum.
nec etiã epo ſoli credif.vt in.c.placiit. In

aliqᷣbo tñ reqrunt plures q; duo. Mã in ies
ſtamẽt) reqrunt᷑ ſeptẽ. in legatꝭ iñ ad pias
cas duo ſumiciunt, Itẽ in vongtione cauſa

mus ꝙ credimus verũ eſſe illud qꝗð ipſe in⸗

Nonus

moꝛtis reqͥrunt quinq; teſtes.C. de wna.

cau. moꝛ. l.fi. IOtem in codicillis quinq;. E.

de codicillis.l.f. Itẽ requiruntf quinq; qñ
debitoꝛ vult ꝓbare ſolutũ debitũ. qd Kian

ptis fuit ſacth. C. eo. l. xeſtitui. Fem requi

runt᷑ quatuoꝛ cum vant᷑ ad repꝛobandũ in
ſtrumenta. ar. extra de fi. inſtru. c. eũ Yohã
nes. Atẽ tres in depoſita pecunia. in auten.
de fi. inſtru. F. ſi s igit. Atẽ cont. a q̃ſdaʒ p
ſonas reqrit᷑ maioꝛ numerus teſnũ. dr em
ij. q. v. pſul nõ danet niſi. Ixxij. teſtibo. pſ bi

.„

ter cardin alis niſi.xliiij. Ovyaconus cardi⸗

nalis niſi.xxviij. Subdyaconus.accolitus

exoꝛciſta. lectoꝛ.⁊ oſtiarius niſi.vij. Sʒ oe

habet locum in ep̃is et alijs clericis romane
eccleſie ꝓpter eius dignitatẽ.et hvc triplici

rõne quã ponit tlv.ſcða ſcðᷣe.q.lxx. arni.ij.

ibi vide.Sed qrit glo.ſuꝑ dicto.c.pᷣſul.nun

quid cõtra papã teſtes ſint duplicandi.a re

ſpondit ꝙ nõ.ſed duo ſufficint.et in cẽ de⸗
terioꝛis cõditionis ipſe.Alij quinciq; enã

epᷣi duoꝛum teſtimonio poſſunt cõdemna?–/

Quis poſſit eſſe i.

teſtis ⁊ pꝛincipaliter qͥdem requirunt᷑ in te

ſtibus cõditiones.q̃ in his verſibo cõtinent
Conditio ſexus etas diſcretio fama Etfoꝛ
tuna fides. in teſtibus iſta reqͥres. Pꝛimo
ergo reqrit᷑ condino.ſ.vt non ſit ſeruus.qꝛ
nõ recipit᷑ ad teſtimoniũ.C. eo.l.qm uberi.
MHa ſeruus metu dñaniis teſtimoniũ ſup/
pꝛimit veritatis.extra de ver. ſig. c. foꝛus. O.
teſtes.iiij.q.iij.S.in criminali.iij.q.v.c.ac⸗
cuſatoꝛes Fallit tñ lvc cum de facto ſerui qᷓ
rif.nõ iũ ꝓ dño vel contra dñm.vt iam di⸗
cto. S. Atem in crimin ali. verſi item ſerui.
Secundo requirit᷑ ſexus.qꝛ femina nõ ad
mittit ad teſtimoniũ in cã criminali. xxxiij.
q.v.c.mulierẽ.niſi cum de crimine ciuiliter
agit᷑.tunc em̃ admittunt᷑ etiã cõtra dlericos

extra eo.c.qm̃.et.c.tam literis.in cimlibus
aũt admittunt.xv.q.iij.S. Econtra. Nõ ad

admittunt᷑ etiã in teſtamenns.vt inſtituta
de teſtamens.S. teſtꝭ. Cercio requin etas.
nã in cinhbo nõ admittitur minoꝛ. xuij. an
nis.iiij.q.iij.c.i. In crimialibo vᷣo nõ mioꝛ
xx. anmis. vt ibideʒ dr.aitem in crimina.

Sſi.ite in teſtimonium. Quarto requrit᷑ di

icxetio.qꝛ nõ admitit ad teſtimonm furio
ſus ſiue mẽte captꝰ.ſicut nec ad iudicandũ

iij. q. vij. S. tria.qꝛ nõ eſt cõpos mentis.ft.qͥ

teſta.fa.po.l.q teſtimonio.S. nec furioſus.

Qunnto reqrit Ratvna . aioeuples vel

egenꝰ. vt lucxi cãlfaciat .ied hᷣͥ iudia ↄſide

randũ c.uij.q.lij.S.teſtis.vᷣſi.teſtimonium

—

coteel
ſinog
fintamess
tennii
fftipſun
hinccoli
mmfnen
ſoibidin
legereitnr
ſrciien

ei

en
nonii
diſgt
nic⸗
Lironea
ſvemnid
tinunct
uemuteon
eneynon
oeglen
nlle Pero
lpoluntrn
Arrumtt
tnonir
Iniageore
Penotcen
naan⸗
Mnsrnran
tpſeenn
Giiniune
tuatnpr
Enincauſd
binſuaraute
errecſecne
Pnctoincen
gkarg
llmerhn
. (ef de
tiza. 4
ſſtnmnänne
N
Celtiteſe
banckeg
ſannb gen

iin
Shfun
M adunsni
n Psclitgin
Kens deenimiag,
mt eſcetn
Lintgod
hieſkesinnne
Reddco ucheie,
nonisiſ. n
nncroin

heſce

Wpnimtcenenn

ensensdicrtoct
ninaneTIiini

uenen imntini.
nsedie

zi i Annne

ii oumstint
Hemuti ee
Etronmüntitonie
Heri aiund am

ei EmMMeni.

. 1
nens. *

ichma. umm,
martn

„ . P 4
2 * .

7

*
.

4

47

0
4

N
NeEe, ℳ₰

* N. 9.
tetnrien

—

Sexto reqinirit ſides quia infidelis contra
fidelẽ nõ admittif᷑.ij.q.vij.ſi herxetic? .xxiij.

q.ilij.ipſapietas. Septimo requirit᷑ fama.
na infames a teſtimonio rexllunt.extra de
teſtibo. c. pᷣterea. nec ꝓdeſt pnia.quig licʒ p

penitenniã aias ſaluare pomimus. inſamiaz

tñ nõ poſſumus abolere. ij.q.iij. enphemium

§. hinc colligit. nã et actus legitimi ſunt in⸗
famibo interdicti.extra eo. licet ex qdam. et

glo. ibidẽ. ⁊ loc intellige miſi pꝛius fueritin

tegre reſtitntus.iiij.q.iij.S.item in crimina
li.verſi.item.l. inlhia. ij. q. iij. . pnaricatoꝛé.
infi. Atem adeo debet teftis eſle ſine oi infa⸗
mia ꝙ etſi graus ia fuerit eius opinio ad te

ſnmoniũ admitti nõ delet. extra de excep. c.

ceniq;. et. ij. q. vij. teſtes. et pcipue in crimi
nali cã. ex̃eo.teſtimoniũ. IAtẽ delet eſſe ſine
crimine.nã criminoſus repellit᷑ ab omni te
ſtimonio q;diu in crimine ꝑſeuerat. Si vo

ſit emedatus nõ repelli in cauſa cimili. ſed
crimin ali talis repellit. ſi decrimine pꝛius
fuerat conuictus vel confeſus. vel nunc per
exceptionẽ conuincaf. vel grauata eſt eius

opinio ꝓ eo ꝙ aliqñ ſic fuit repulſus. als

vo qui emendatus eſt recipit᷑.etiã in crimi

nali. DHec oĩa in dicto.c.teſmoniũ. Nec

ergo ſunt pꝛincipalia in teſtibus conſiderã
da. que hic ſtanm ſequunt. OPꝛimo videli/
cet.vtrum ſit immicus eius ↄtra queʒ dat
teſtimoniũ. ve amicus eiusꝙ quo teſtiſica

tur. iiij. q.iij. teſtes. verſi. ideo q; in perſona.

Item obſcuri et ignoti non aamittunt vel

ſolum admittunt᷑ cum toꝛmẽtis vel verberi

bus.vt in auten.eo.l. ſancimus. Atẽ execu

toꝛes negocioꝝ vt pcuratoꝛes qui in ipſa
cã fuerũt actoꝛes vel reſwonſales.extra eo.
c.inſuper. AImmo.eniã qui fuit ꝓcuratoꝛ vł

aduocat m pꝛioꝛi iudicio.nõ recipit᷑ in te⸗/
ſtem in cauſa appella.extra eo. romana. li.
vi. NVirũñ quis poſſit admitti ad teſtimo/
niũ in ſua cauſa.Aſñdeo ꝙ nõ nec pꝛincipa
liter nec ſecundario. C. eo.l. ommbo. nñn
venditoꝛ in cauſa rei vendite non admitti᷑
ꝙ emptoꝛe.quia cã ꝓpꝛia venditionis eſſe
videt᷑.nec debitoꝛ in cauſa pignoꝛis ꝓ cre

ditoꝛe.ffj.de appell.l.ab ab executoꝛe.ꝭ.alio

Condenato. Fallit loc in legatarqs. ꝗ ferůr
teſtimomũ in cã teſtamẽti.cũ agit de xeredi
tate nõ delegatis et fideicõmiſſis.bñ tñ pint
ſexibi ⁊ eſſe teſtes in eodẽ teſtamẽto in que

eis ahquid legatũ eſt.C. de teſtamẽtis.l.di

ctantibo. Atem fallit mcollegijs er coꝛpibꝰ
in quibo ſingiſtares eoꝝ pſone ꝓ cã vniuer
ſitatꝭ ferre pñt teſtimonin.xuiij.q.ij.ſuꝑ pꝛu

denna. extra eo. in ſuꝑ.et.c. cũ nuncins. Et
loc ideo.quia cauſe vnuerſitatis non ſunt

.”. .êòẽB .

ſingulop.etſi cõmodũ otingat ſingulos. vt

xij. q.ij.c.qͥ manumittit᷑. Et intellige niſi fu

aqmitti velxat ad teſtimoniũ. Reſpodeo q
nõ. qꝛ cã cõls duoꝝ vtriuſq; eſt. ar. f. e ri⸗
tu nuptia.l.illud.et idẽ in ſocio criminis et

participe.iiij.q.iij.S.itẽ in criminali. vᷣſi. itẽ

liberi. extra eo. ꝗm̃. Ma illud eſt ſpeciale in
cauſa denunciationis. Del ibi admittunt

ſocij criminis ad pᷣCſumptionẽ.ex de adul.c.

ſigniſcaſti. Eredit᷑ etiam ſo cijs criminis in
exceptꝭ. vt in crimine leſe maieſtatis ⁊ hu
iuſmodi. yxix.diſ.ſi quis papa viuente.vi.

q.i. qro ergo.5. ſi qins milinbo. xv. q.iij. ne⸗
mini. extra de confeſſis. c.i. Dtrũ parẽtes
Vl liberi poſſint ꝓ vel contra ſe teſtimoniuʒ
ſferre. Rñ. generaliter ꝑ rectã lineã aſcendẽ

tes ⁊ dłeſcendẽtes ꝓ et contra ſe idonei te:
ſtes nõ ſunt.iiij.q.iij.S.itẽ in criminali vᷣſi.
Item teſtes. ff. eo.i.teſtis. idẽ eſt de matre.
Sed tñ ambo parẽtes in cã admittunt ꝓ fi⸗
lio.ſ.cñũ querit de etate vel natiuitate.extra

filij ſint legitimi.tranſmiſſe.et.c.per tuas.
IVltẽ vbi agit de impedimẽto matrimonijra

none cõſanguinitatis vel afſinitatis. extra

eo.qm̃. Si agit᷑ an matrimoniũ ſit cõtractũ

vel nõ. tũc mater ſupecta eſt ſi vir ſit ſupioꝛ
extra eo.ſeries.quẽ caſum habes ſupᷣ in pꝛi
mo titulo huius de marrimonio. Sunt ⁊ qᷓ
dam pſone q̃ aduerſus ↄiunctos ſuos teſti
moniũ dicere nõ cogunt᷑.vt aduerſus ſoce

rũ.geneꝝ. vitricũ.pꝛiuignũ.ſobꝛinũ. ſobꝛi
nã ſobꝛino notam. eoſq; qͥ in pꝛioꝛi gradu
ſunt. Atẽ aduerſus patronã ⁊ liberos eiꝰ. 5.
AItem in criminali.et alie enã ꝑſone. q̃ ibi⸗
dem computant᷑ ꝙ generaliter afferẽdo te⸗

ſtimoniũ ſunt exepte. Nitrũ teſtes ꝓduci
pñt de wmo actoꝛis. Rñdeo nec in domo
actoꝛis nec accuſatoꝛis. nec in cauſa ciuilẽ

nec criminali teſtes ꝓduci delent. quia eoꝝ

teſtimoniũ ſuſpectũ eſt.iij.q.v.ꝑ totũ.iiij.q.

iij. 5. YAtẽ in crimmali. vſi. Ate et in iure ci⸗

uili. Oẽs aũt pᷣdicti qͥ repelledi ſunt. debent
admitti.ſi is ↄtra quem ꝓducunt᷑ eoꝝ teſti

monmio in alio iudicio vius fuerit. niſi ini⸗
micitias poſtmo dũ exoꝛtas wcuerit vel ali

q̃d aliud legitimũ poſt emergens ſeu coꝛre⸗

ctionẽ. vt in pcheto. S. Atẽ in crimiali. ꝓſi.
itẽ ſi qs teſtib. et. C. eo.i.ſi qͥs teſtibb. No

ta ꝙ ſucerdos nõ debet eſſe teſt; ĩ inſttis cõ⸗

fectꝭ totaliter inter ſeculares.xiiij.q.ij.;;B.

PHoc intellige de honeſtate nõ de neceſſiiate
Et nota ꝙ teſtis qui ſciẽter ſe ſubſcribit ali
cui negocio piudicat ſibi. ita ꝙ cõtra id nõ
põt poſtea reclamare.quia appꝛobaſſe pſu⸗

mif ſecus ſi ſubſcribat ſe nomine alieno.q:
per hoe non intelligit ↄſenuire. extra de lois
que fiunt a pꝛela. c. ;to. Itez nota tres
tm ꝓductiones teſtin fieri in cauſis eccleſi
aſticis vel cinilibus.ſed non quarta niſi iu
ret ꝙ nõ didicerit teſtiſicata. quinta nullo
modo concedit᷑.extra eo.in cauſis. Et hoc
intelligas miſi ahquis teſtuum in pꝛimis ꝓ/⸗

ducti onibꝰ impeditus fuiſſet. nam pꝛobato

impedimento ſine aliquo ſacramẽto dabit᷑
alia ilatio etiã centeſima.ſᷣm Inno.⁊ ſic
intellige extra eo.c.vltra terciã. Itẽ no⸗
ta m Hoff. ꝙ quatuoꝛ ſunt que tollũt co
piam ꝓbandi ꝑ teſtes.ſ.publicatio atteſta
tionũ.extra.e.de teſtibo. Ite renunciatio ſi
ue concluſio.extra eo.fraternitatig. Item
quarta ꝓductio.vt iam dictũ eſt. Vtem nu
merus teſtiũ effrenatus.extra eo.c.cũ cau/⸗/
ſam. Et no ta ꝙ nulli q;tecunqꝙ; religiõis
fuerit.creditur.ſcʒ in cauſis.niſi iurauetit ex
eo.nuper.poteſt tñ remitti iuramentũ de cõ⸗/
ſenſu parnũ.extra eo.tuis.niſi in cã matri⸗
moniali.qꝛ nec cõfemioni coniugũ ſtaf.ex⸗
tra de eo qui cogno. conſangui.c. ſuꝑ eo. et

iurabunt tactis ſacroſanctis euangelijs. ni

ſi ſit epus qui iurabit ſolũ ꝓpſitis euange
lijs. extra de ura. calñ.c. m.. Hoc autẽ iura
bit teſtis.ſ.ꝙ dicet totam veriratẽ quã no⸗
uit de illa re. iij. q. ix. purg. Item addit᷑ de
conſuetudine quoꝛundã ꝙ nulli pandet te
ſtimoniũ.⁊ lvc bene.iiij.qiij.S.itẽ in crimi⸗
nali. Atẽ ꝙ dicet purã veritatẽ nulla falſi⸗
tate ãdiecta.iiij.q.iij.nullus. Cum teſtʒ
de facto non eſtcertus quõ debeat iurare.

Item quando qͥs teneat ad teſtimomũ fe⸗

rendũ. Item qñ liceat ſerre teſtimomũ. de
his quẽ in ſecreto ſibi ſunt cõmiſſa. Vteʒ ꝙ
