ex hoc inquceret coꝛrectio iuriũ. que vitan

Tercium

da eſt. de elec.c. cñ expediat.li. vi. Dnde re

ducendo talia iura ad cõcoꝛdiã dicit p di/
ſtinctionẽ.quia aut ipſe epᷣus data negligẽ
nia heredis etiaʒ in relictis ad nõ pias cau⸗
ſas vult ſe intromittere in ſubtra endo fru
ctus ⁊ alia emolumẽta. vt voluntas defun
cti impleat.nõ aũt ad pꝛiuationẽ heredita⸗
tis ⁊ hoc poterit epᷣs facere.⁊ ita ꝓcedit tex.

8 Et. Er Pe hyuius.c. Si ep̃s.aut vult epᷣs ſe intromit⸗
Ite cũ in relictis ad bins cauſas nõ videa
ch

tere pꝛiuãdo hereditate herede. et in vvc nõ
poterit ſe intromittere.ſcʒ ad finẽ.vt capiat

hereditatẽ et diſtribuat. ſed monendo vt de

ferat ꝑſonis de quibo in autenuco loc am/
plius et facere poterit. Sed q;uis pomi tepi⸗
ſcopus in hoc caſu monere. nõ tñ poterit ſe
intromittere vt ſibi applicet.cũ nõ reꝑiat᷑ hᷣ
iure cautũ in relictis ad nõ pias cãs.et ita
còiter pꝛacticat᷑.vt in relicnsad non pias
cas ep̃i non ſe intromittãt.etſi epᷣus ſit ne⸗

gligens in exequendo. recurrendum eſt ad

metropolitauũ q ſuccedit e xecutiõi teſtamẽ

ti. vt in auten.d eccleſia.ti.s.ſiq̃s autẽ.ſᷣm

Hoſtien. ⁊ Yo. an.qͥ etiã dicunt ꝗ; licitum
eſt cuilibet hanc q̃ſtionẽ mouere et ſolicita⸗
re vt cauſe pie modis oib impleant. Noc
etiã voluit Imol.poſt Pe.de ancha.dicẽs

etiaz ꝙ ſi tertius poſſideat bona teſtatoꝛis q́

relqt certã quantitatẽ pauꝑib. et ſic ad pi

am cauſam poterit epᷣus illuũ cogere ad ſol⸗
uendũ ⁊ dimittendũ bona vt notat Bal.

Vtrum filius vel

.. Vi.

alius extraneus inſtitutus heres. ſi non im

plet relicta ad pias cauſas.pꝛiuet᷑ tota here

ditate etiam legitima.glo.ſuꝑ dicto.c.ſi he⸗
res.ponit diuerias opi. Sed PHoſti. dicit ꝙ
non ſolũ extraneus ſed etiã finus vel alius
attinens.ſi non unplet relicta ad pias cau⸗/
ſas pꝛiuat᷑ tota vreditate ſi ſit cõtumax.et
loc in fauoꝛẽ relictoꝛum ad pias cauſasvt
vota defuncti impleant᷑ introductum ſit.vt
creſcẽte eius cõtumacia poſſit pꝛiuari tota
lereditate.et etiam naturali dvehito. Nã et
in talibꝰ relietis ceſſat falcidia. C. ad.l.falci
diã. auten. ſi tñ eñ peniteat.non denegat᷑ ei
elemoſyna.ſᷣm Hoſti. cũ quo reſidet Jo.

In.hic.quã opi.ſequi vider᷑ etiã archið. in

c.ſilueſter. xi. q.i. Et cal.in q̃daʒ diſputano
ne. et Pe.de anch.et w. anto. qͥ concludit

ꝙ ſñ relictũ ſit factuʒ ad piam cãm.pꝛactica

erit cõtra ipſum heredem negligentẽ imple
re ꝙ pꝛimo interdicantei redchtus et eis ſi
at ſoluno ſi ex illis ſanſſieri pomt.ſi auteʒ ex
illis ſatiſti eri non pomit ⁊ adhuc ꝑſeueret in
cõtumacia.tunc exigẽte cõtumacia. poterit
tota xreditate pꝛiuari.ſiue ſit filius E al

Litulus

erit lvæc via. vt pꝛimo ſanſfaciat de reddibo.

er woſtea pcedat ad pꝛiuationẽ etiam ex to

☛

co. ſi iit extraneus leres et in contumacis p

ſeueret. Si vo ſilius et hmõi tunc relicta ſi
bi legi tima pꝛiuabit᷑ toto reſiduo. Sed w.
Qdſo. tenet ꝙ filius tam in relictad nõ pias
cguſas q́; eti am in relictis ad pias cãs.non
pꝛiuet᷑ legitima ꝓpter hmõi negligentiam
vel contumaciã. cum illa non ꝓueniat ſibi
ex voluntate defuncti.ſed ex diſpoſitiõe iu⸗
ris. Sed ymol.poſt Pe. de anch. dicit ꝙ ſi
ſores eſt negliges in implẽdo relicta ad pi⸗
as cauſas.tunc deuoluitur lereditas et exe
cutio relictoꝝ pioꝛñ ad epᷣum. vt hic in. c. ſi
ſyvredes In alijs relictis q;ᷓ ad pias cauſas
tunc deuoluit᷑ executio et emolumentũ ad
pſonas de quibo in dicta auten. ſcðᷣa. , ſiᷣs
non implês. niſi teſtatoꝛ deputauerit ſpecia
lem executoꝛẽ.ꝑ quod appareat ꝙ ipſe te⸗
ſtatoꝛ pꝛiuauit leredem ipᷣm poteſtate exe⸗/
quendi. nam tunc non implens non pꝛiua
tur lvreditate. vt notat Bar. in dicta autẽ.

ſoc amplius. et hoc quando heres pꝛiuat he

reditate ex diſpoſitione iuris ꝓpter negligẽ

tiam nõ implendi. Si vo pꝛiuer ex diſpoſi⸗/

tione defuncti.vt quia teſtatoꝛ appoſuit pe
nam pꝛiuationis in caſu negligentie vel de
licti. et tunc ſi pꝛouidit ad quem deuoluaf.
pereditas ad illum deuoluit.ſed ſi non pꝛo
uidit cui applicef. xecurrendũ eſt ad notata
PBar. in. l. vxoꝛc.ꝭ.leges.ff.de leg.iij.

De teſtamento
q fit coꝛã ſacerdote ſuo parochiali ⁊ duo
bus vel tribus ydoneis teſtibo im. vtruz ſit
valien. c. cũ eſſes de teſta. Do.flo. ſummat
q; eſt validñ.nec in terris eccleſie valet cõ⸗

ſuetudo in cõtrariũ. NDbi ſciendũ, ꝙ glo.

ibi tãgit q̃tu oꝛ opini.circa loc ſeu lecturas
lhuius capi. Pꝛima eſt ꝙ lo quatr᷑ ſolũ in re
lictis ad pias cauſas et nõ alijs.⁊ hec repꝛo
bat᷑. Scdða ẽ ꝙ loquat᷑ generaliter et inch⸗
ſtincte.ſ.ꝙ ſit validũ tale teſtameniũ vbiq;
et ſic deroget oĩbus legibꝰ dicẽnbo contrari
um. t læc fuit opi.Ala. GBoff. Lau. Hoſti.

Bar. Bꝛix. quã etiã dicit Do.anto.eſſe ma

gis de iure.lʒ contrariũ ſit in pꝛactica. Ter
cia lectura eſt. ꝙ in foꝛo eccleſiaſtico ſerue
tur hoc vbiq;. ſ. ꝙ ſit validum teſtm̃.ſed ĩ fo
ro ſeculari vbi ᷣm leges iudicã᷑ non habe
at locum. Quarta opi.eſt vt ſummatũ eſt.
1. ꝙ tale teſtm̃ ſit validum in terris eccleſie

mm. nde Jo. an. declarando materiã. di

cit vc cõmumiter obſeruari.quia aut loqui

H. Vi.

Degmus

us teſcendes ſiue ſit extraneus. In relict; mur in relictis ad pias cauſas. et tunc ſuffi
po adnon pias cauſas ſimiliter eligenda ciunt duo teſtes y donei ſiue in foꝛo eccleſi

aſtico ſiue ſeculari.p id qð haber in. c. rela⸗

tnm.ij.aut loqmur in relictis ad non pias

cauſas.et tune aut loqͥmur in terris ſubdi⸗

tis eccleſie. et ſeruanda erit decretalis.cum

eſſes vt.ſ.valeat teſtamentũ cum pᷣſ bitero
parochiali cum duob teſtib). aut loqͥmur
in terris imꝑij.et tunc dicit ſeruari ꝙ teſta⸗
mentũ nõ valet niſi interueniat ſolẽnitas

req̃ſita ꝑ legem ciuilem. ei hec opi.cõſuetu

cdine roboꝛata ſeruanda videtur ꝑ illud qð
habet ff. de legi. l. minime. ſ⸗
det Feð.de ſenis in conſil. Pe.de puſio es
Be. de ancha. et w. anto. ⁊ w. flo. cõcludẽs
cyin terris eccleſie teſtamentũ etiam qͥ ad
Oiſpoſita nõ ad pias cauſas.dũtñ ſiat coꝛã

anc opi.ſeqͥ vi

pᷣſbitero parochiali et duobus teſtibo ydo

neis ſit validum. Et ſ̃m hoc receditur a iu⸗
re ciuili ſolum.etin hbis terminis ad c ve
enitet᷑ legũ coꝛrectio. In diſpoſitis vo ad
pias cauſas valet vltima voluntas etiam
in terris imꝑpij cum duobus teſtibus.etiam

ſine pᷣſbitero parochiali.

Teſtamentum ꝗ.Viu.
vel vltima voluntas ad pigs cauſas valest
factũ coꝛã duobo teſtibus. Hoc ſummatim

laberf in.c.relatum.i.m Jo.an.⁊ flo.vbi
nota ꝙ opoꝛtet ꝙ ſint hi duo teſtes legiti⸗
mi. vnde nõ ſufficeret ſi eſſent minoꝛis eta
tis vel infames ⁊ hmõi.tñ ſi eſſent mulieres
lhi duo ſufficerent.quia in relictis ad pias
cãs.mulieres ſint ydonei ⁊ legitimi teſtes
m Bar. et bal.in.l.i.C.de ſacxoſanc.eccle.

dicit ꝙ in relictis ad pias cauſas ceſſat oĩs

ſolennitas iuris poſitiui et ſufficit ſolenni/

tas iuriſgentiũ ⁊ diuini. Et loc videt eſſe

de mente Yo. an.dũ dicit ꝙ ſufficiant duo
teſtes ydonei in relictꝭ ad pias cãs in oĩ ſo

ro.etia in terris imꝑij. AIOtem nota ꝙ cãpia

ſeu eccleſiaſtica ſi tractet coꝛã iudiceſecu⸗
lari.terminari debet ̃m cauones etnõ ſᷣm
leges. et loc cõiter tenent ctoꝛes et non
ſo lũ in terris eccleſie ſed in terris imperij.
ymoł poſt Oo.anto.dicit etiam ꝙ ſi ſtatu⸗/
to cauet ꝙ non valeat teſtamenin vel vki
ma voluntas niſi fuerit poſitũ in memoꝛia⸗
libus vel regiſtratũ. tale ſtatutuʒ non habx

locum in relictis ad pias cauſas.quia laic

in bmõi nõ potuit ſtatuere. Similiter ſi ſta

tutum dicat e mylier non poſſitteſtariſine
conſenſu cõſangunneox. iamẽpoterit teſta⸗
ri quo ad pias cauſas et valebit. Item

vlnma voluntas tendens adpiam cauſaʒ

tinet ad iudicem eccleſiaſti cij.et coꝛs co

ſſpbrenil
iechii,
ſeluenswene
6cſenfhn
telialans
Uratoepunke
ſcuscoriſio
wſeſionen
ilrilerebes
olutfonne
kiateltensin
ſea fn Do.
Cinteligunt
cliſaaotori
(ühelemen
Pbocisnore
ſitſareuo
unſovteln
Cſiruunta
ſenbolmert
Coenefuengo
riiſchfen
Ncner omin
niterunn
isſeltonnen

cnatckaen

tüftuinep
niglon
Nenkzete
Mhnlchmen
Npitsaning
Dunnwnn
Fivglrien
ntlkuuzanre
girliuenosn
tinnneſnnaä
Gns Teedann
iteſnn P
witenipre
lunpamcin
figisweegt
galegntaa
Mneigeſtama
tn. geleet
meint Ce.
lnnats
tglinerelen
Mlnlinef
efumengetmne
hülſpſnenlne
ſoliſerinn
nlgfoninene
huee Ulain
heden

lnmmhai,
cnisnlnt
da nin d
Aleieriamnin
gustaliki,
Nhitliatdactat,
namndisemn,
ecnd. Indi
Netyinni rol
Gn werstiſe

enm
Nis rr

elmmmt ſ h
eergnitie

SEES

—

6
nesthniiicen
es inl n

4

=
—

daliniltn.

icnis 4 dh
anütdimn n
ſo ntinulgiin
gein ent
ics imnuttninii
n eemtan Mnn
irran rezl
m iifM

6

—-—

= =
☛n

—

=

S=

=

6
1
4

S
Se

S=
e

E

voluit ymol.poſt Pe. de ancha. J
cut in relictis ad pias cauſas ſufficiũt duo
teſtes. ᷣm Do. fio.ꝑ regulã de re iu. qð ali

ad pias cauſas. valet ſᷣm ymot.
regulariter relicta in teſtamento non vale
Ant. niſi adeaf lereditas vt.l.ſi nemo.ff. de
teſtamentis.tamen legata facta in teſtamẽ
to ad pias cauſas valent. nec reqͥrunt adi⸗/
tionẽ hereditans ad eo? cõfirmanonẽ cum
in ipſis relictis ad pias cauſas cenſent ſolẽ
niltates luris ciuilis.m Bar. et bal. vt re⸗
fert Pe. de ancha. q nõ tranſit ſine dubi⸗

Lapitulũ

ppeſt tractari.qð facit vt relictum eccleſie
rl paupi enã laico poſſit peti etiã coꝛam iu

dice eccleſiaſtico.eniã ſi ꝓ tali relicto ſit pꝛi

us laicus veniendus. vt voluit Do. anto.
in.c. ſignificaſti de offi.dele. Et plus tenuit
bal. in.l.ſiquis.C. de epiſ.et cle.ꝙ epᷣs.vt/p
curatoꝛ pauperũ vel eius ꝓcuratoꝛ ſeu ſin⸗
dicus coꝛã ſuo vicario poſſit petere ſe mitti
in poſſeſſionem ex edicto.ſi pauꝑes ſunt in⸗

ſtituti heredes.et ita quotidie pꝛacticat᷑.et
Item ſi

qui intelligunt quando pꝛius relicthñ fuit.

etliã facto coꝛã duob teſtibo. Nã ſi fuinʒ fa
ctũ ꝑ teſtamentũ ſolenne in relictis ad nõ
pias cãs.nõ reuocarer opꝑe exceptionis ni/
ſi ſit facta reuocatio coꝛaʒ qnq; teſtibo.reli⸗
ctum ſeu teſtamentũ factũ ad nõ pias cãs.

Sed ſi fuerunt facta relicta ad nõ pias cau

ſas ꝑ ſolenne teſtamentũ. et poſtea fit reuo
catio eoꝝ faciendo teſtamentũ ad pias cãs

Prelictũ ſeðo factũ ad pias cãs.ſᷣm Pe. de

ancha. et Jo. an. in additõe ſpeculi. Itẽ
ſimiliter ſi voluntas fuit ꝑfecta rõne volũ
tatis. ſed non publica ꝓut teſtatoꝛ voluit.
vt quia teſtatoꝛ teſtamentũ manu ſua con

ſcripſit volens poſtea illud redigi in publicã

foꝛmã ꝑ tabellionẽ.ſed moꝛte vel furoꝛe pᷣ⸗/
uentus eſt anteqꝙᷓ; tabellio et teſtes veniret.
vglebit teſtamentũ tale inter liberos ⁊ quo
ad pias cauſas.dũmodo conſtet fuiſſe ſcri
ptum nmanu illius teſtatoꝛis. ̃ᷣm ymoł.
Itẽ regulariter nõ poſſet decedere quis par

tim teſtatus et parum inteſtatus. vt.ff. de

reg.iur.l.ius noſtrum. iñ in relictis ad pias
cãs.poteſt qͥs decedere partim teſtatꝰ ⁊ par
tim inteſtatus. cũ de iure naturali non ſit ꝙ

quis decedat vel in totũ inteſtatus vel in to

m teſtatus. Oñ ſiqͥs diſponat expꝛenſſe. ꝙ

velit certã ꝑteʒ ſuoꝝ bonoꝝ deuemire ad cer

tam viam cãm. puta dimidiã ꝑtẽ et non to
t.talis decedit ꝓ ꝑte teſtatus.ſcʒ ꝓ illa di⸗
midia legata ad piã cauſam et valebit.⁊ p
parte inteſtatus.ſ. ꝓ reſiduo.ſᷣm PBe.de an

cha. Itẽ licet inſtitutio facta ꝑ mutũ nõ
valeat. vt.C. eo.ti.l.iubemus.tñ inenes
tẽ licʒ

tatione 'm ymoł. Cõmittens extremam

voluntatẽ ſuã diſpoſitioni alterius.nõ dici

tur decedere inteſtatus. ſed teſtatus ad pi⸗
as tñ cauſas.ſic ſummat Anno.c.cum tibi
de teſtamẽtis Obi nota ꝙ multe ⁊ varie le
cture ponunf a diuerſis et varijs octoꝛibo
hyuius decretalis. quaꝝ aliq̃ notant in glo.

alias tangũt alij. Sed obmiſſis oibus alijs

Inno. dicit ꝙ ꝑ bec verba ſcʒ cñ quis dicit
voluntatem meã ↄmitto diſpoſitioni talis
intelligit᷑ voluiſſe.ꝙ omnia bong ſus ꝑ talẽ
in pauꝑes ⁊ pias cãs expendant᷑.⁊ ideo vi
der᷑ decedere teſtatꝰ. Si añt voluiſſet expen

di alio mõ qᷓ; in pias cauſas.et tunc decede

ret inteſtatus. ̃ᷣm Inno. ꝓut refert YJoh.
cñũ hac lectura tranſiens q̃ cõmuniter tene⸗

tur. Hoſtien. tñ dicit aliter ſcilicet ꝙ inten

dens teſtari cñ dicit omnia bona mea com
mitto diſpoſitiom Petri vel ꝑ vᷣba ſimilia.
intelligit teſtatus. Sufficit em̃ ꝙ expꝛimat

ad quẽ vel ad s vult bona ſua conuenire.

L. eo ti.l. fi. MNã ſufficit teſtatoꝛi dicere he⸗
reditatis mee vominus eſto.licet non dicat
ſeres eſto. de verbis enim non eſt diſputan

dũ.vtꝓrurat᷑ petitio. Nã teſtatoꝛes aliqñ
abuſiue loquunf et neſciunt dicere inſtituo

f. de lega.l.iij.et remittitipſie Hoſti.ad no⸗

tata in lumma ſua eo.ti.S. q̃liter. et hec le/⸗

ctura Hoſtien. ſatis videt eſſe de mẽte glo.
1 placet Do.ſflo.⁊ magis videt᷑ adaptari li
tere huiꝰ capi.qᷓ; p̃cedens.vñ et de iure vi⸗
det verioꝛ. ſᷣm ymol.Sed licet hec lectura
ſit verioꝛ.de iure tñ cõiter appꝛobatur opi.

Inno.dicentis ꝙ ꝑ talia vᷣha in textu hu

ius capi. expᷣſſe ille cuius diſpoſitioni cõmit

tit᷑.intelligĩ᷑ leres inſtitutus.cũ hoc vtad
pias cauſas diſtribuat.ſᷣm anto.et do.flo.
vnde pꝛactica erit obſeruanda.eſto ꝙ nõ
bñ ꝓber iure. Eſt em̃ fauoꝛabilis anime. et
ideo amplectenda.ſ̃m ymol.Et hanc opi.
cõmunem videtf᷑ tenere Bar. in.l.centurio.

ff. de vulg. et pupil. Idẽ etiaʒ bar. dicit ꝙ ſi

teſtatoꝛ dicat bona mmea ⁊ aĩam cõmitto in
mambo titij.valet talis diſpoſitio et interp⸗
tabit᷑ vt teſtatoꝛ intelligat᷑ dixiſſe.facio ti⸗

tium leredẽ ꝓ pauꝑibo chꝛiſti. qð etiam te

net Pe. de anch. Itẽ qñ teſtatoꝛ inſtituit
heredes ſuos ſimpliciter non dato aliqᷓ exe
cutoꝛe.veniunt noĩie leredũ pauꝑes mi
cilij teſtatoꝛis.vt no.ꝑ glo.in.c.i.e.ti.li.vi.
et loco ipſoꝝ pauꝑum veniet epus loci. q̃̊

loco leredis habebit᷑ ad diſtribuendñũ inde
pauperibo. Sed ſi ſit datus executoꝛ ad eli⸗
gendũ ⁊ diſtribuen dũ inter ipſos pauperes
tic talis executoꝛ ſeu cõminarius habebit
loco vredis directi. ꝑ no. in iſto.c.et in ſpe

ui

- * 2*
. „ 7
. W 4 1

enlo in ti. de inſtru. Em Pe. de ancha. etii executeꝛẽ eſt. velp ſubttactionẽ emolumẽ .
Dicit. ꝙ talis põt eligere in paupem cõſan n relieri ſibi a teſtatoꝛe. als nõ relicto. vel g. miuie
guineũ ſuũ ſi ſit paup.diſ.lxxxvi/non ſatis cenſurã eccleſiaſtica. vel ꝑ penã arbitrariaz iglinin
vr eniam ſpuriũ vſq; ad quantitatẽ ſuſicie W boc ſat; in ſeculo. Et hoc mſier ez emer ſtnn
tem ꝓ alimentis et non vltra. Si aut teſta genti petat ipſe executoꝛ ab epo exonerari unninſin
1oꝛ nõ inſtituat paupes chꝛiſti ſedꝗ chꝛiſtuzʒ H. ꝓcu. l. ſi poſt datũ. Et ponit lex caſuʒz de nnnorkii
teredẽ. tunc veniet vi heres eccleſie cathe/ ſupueniennib inimicitijs. Offici ergoexe inilgini
dralis comicilij teſtatoꝛis. ſm IJFmol. Ité cutoꝛis teſiamenti 2 pcuratoꝛis et arbitri hiſiif
ſi teſtatoꝛ dixit ꝙ volebat executiom man ym bongagiri in hoc cõuemiũt a pꝛincipio vo ſeetentoi
dsari.q diſpoſuerat quad in ſcedula cõmen luntariiũ ex poſtfacto neceſſariũ addebat ⁊ line in
data guardiano minop. ſi conſter illã ſcedu caſum executlõe voti paterni. vt de vo ufn ſon⸗
lam manu teſtatoꝛis ſcriptã cõpatione lite c. licet. Et ꝑ hoc argue ꝙ nõ ſolĩ arbiterſed clheetſ
rarũ vel alio mõ.executioni mandabuntur etiã arbitratoꝛ põt cogiſententiã dicere. de ſetpctzin
in illa cõtenta vel ſcripta cum v aleat talis loc in ſpeculo de arbitro. 5. fi. Mota quin pomoetauos
oiſpoſitio. vt notat Smol. poſt Bar. to executoꝛ es dari poſſunt in numero pa nucadn
wvo ororitozihuia 68.1 ri. ſicut ⁊ ꝓcuratoꝛes ⁊ cõpꝛomiſſa onoficon
2 e executoꝛibus H.ix. gendũ. Nõ em̃ refert an ſn iitiid Crinanft
teſtamentoꝝ multa notands ponit Jo.an. ſolus.Eſt iñ conſiliuʒ ꝙ talia cõmittant in Deſtonar⸗
ſup. c. Yohannes de teſtamentis cõmentã numero umpari. vfr ve arbi. .i. Sexto no. lt iilin
do illà decre. Sic aũt ſummat. Exe cutoꝛ fi?“ wauerunt Inno. Poſti. et Abb. an execu nutinn
deicõmiſſarius qui ſuſcepit ofrciũ illud ere tioꝛ poſſit agere cõtra heredes.ſ. ad implen/ Iirennllin
qui cõpelli᷑. NDbi pꝛimo nota ꝙ executo dum legatum. Rñdeo ꝙ in relictis ad pias ſfonsvinoce
res teſtamento plunbn oĩbo nuncupanf᷑. cauſas.planũ eſt ꝙ põt.et in hoc oẽs cõcoꝛ ſonladagnti.
Aliañ em dicunt cõmiſſarij. aliqñ fideicõ/ dant. et cõtra heredes agere põt et exigere fonnekiern
miſſarij. interdũ diuiſoꝛes. interdũ diſtribu reucte. K. d epi, et cle.l.ſi quis.etſi nullus Godlosantn
toꝛes.interdũ gradiatoꝛes. vt notat ſpecué⸗ ſu leres.executoꝛ põt totam bereditatẽ vẽ Däekumt.
latoꝛ. Et vt dicit Bof. bi nõ dicunt᷑ ſunplr dicare. vt nulla deduc ta falcidia voluntatẽ Alira eenn
executoꝛes ſed executoꝛes vltimarũ volũ teſuncti exequai.vt ibi. Si vᷣo nõ ad pias ilseniterun
tatũ. Ha ꝓpꝛie executoꝛes ſunt hi q ſentẽ/ cauſas ſed ad alios vſus voluit teſtatoꝛ ex mingeſoi
tias exequunt᷑.C. de execu. rei iudi.l.fi. pendi relictũ.et tunc aut e xecutoꝛ eſt mini ihenerſpos
Secundo nota ꝙ dicit tex. poſt ſuſceptũ.nõ ſter im̃.aut miniſter et particeps relicu. In leltolegir
anteq; ſuſcipiat execunonẽ põt cogi ad exe pꝛimo caſu nõ agit contra heredes. m In huimmeſede
quenqũ.ꝑ ſi nõ vult ſuſcipe tale ofmcium exe no. et Abb. Sed ſi eres gratis ſoluit. exe/ nhiriore.
quendi. et pcipue ſi nil ſint ſibi relictũ vel ſi cutoꝛ diſtribuit iter illos s teſtatoꝛ diſtri⸗ Gkndaetan d
aliqͥd relici nõ agnouit. Et loquit᷑ de exe bui voluut niſi teſtatoꝛ eypſſe illud conceſſe nfgeranto
cutoꝛe dimiſſo ꝑ teſtatoꝛc. ſecus de datniuo rit. fl. dele. l. cñ qbuſdã. In ſecũdo caſu etiã Werosbara
legiumo de q̊ ſpeculatoꝛ eo.ii. Sed poſtᷓ cũ particeps eſt relicti.puta ꝙ teſtatoꝛ fal N
ſuſcepit execunonẽ expᷣſie vel tacite.vi ſi iiẽ cicdhã vel alã quotiã adeum ptinere volu⸗/ haluchapenn
alicui creditoꝛi ſatiſfecit vel legatũ ſoluit vł it. et m omnes agit. ff. de le. i. l. ſiqs titio. Ornginisipſne
aliquid. vt executoꝛ geſſit.iunc cogi põtad Sed Poſt. dicit ꝙ ſoc eſt dimnare. tenen ltinld
ereqndũ. ſᷣm Ynn. nõ iñ ſufſicit ꝗᷓ pꝛeſens ꝙ m canones executoꝛ et cõtta heredes ſi Pte Alj
fuerit in conſtuutione ſui.puta cũ teſtatoꝛ ſmt. et cõtra oẽs alios agere poſit. in his qᷓ fuunſtoktrruin
inſtuuit eum executoꝛẽ et tacuerit.fl. de ar/ ad vltime voluntans ſpectantexecunioneʒ ileesipfius.ſe
bi. l. põpomus. Si aũñt non tacuit ſed eypᷣſſe et eis negligennbo. loc faciat dyoceſanus. as de
Aac(cepiaimt. tenet ex ꝓmiſſione. Iteʒ nota vt exira de teſta. c. tua.⁊. c. ſi heredes. Nꝛis ſopisiplinse
tercio ꝙ nõ ſol dyoceſanus de quo in hoc mã diſtinctionẽ tenet ſpeculatoꝛ-. ota Rkinbene
c.dicit᷑.ſed etiã hñs iuriſditionẽ epᷣalem vłp ſeptimo ꝙ q;uis clerici curas ſecularium ſünhnei,
qquaſi. põt executoꝛẽ compellere ad exequ? actuũ vel ne gocioꝝ ſuſcpe nõ debeãt. vt di. (uneratec 1
dum. Succedit etiam in hac iuriſditiõe cö⸗ lxxx vlij. eps. et. .i. q. i. te dez, nec elente? ſümialin
pelledi capim moꝛtuo epo. vr de ma. ⁊ ol-. minmſtri laicoxꝝ. Iſiud iñ eſt ſpecisle inere, lfn
c. lis q ꝓ eccleſia. ſi negaret in officio exetu cutoꝛe ad pias cas. vt illa clericus vel mo / lir d
tonis gtime q cõperit epo capim ſucce/ nachus exequat vt de teſta. c. i. l. vi. Heli/ agugie
dere t – opi.in ſpeclo. Infirmo gioſus tñ de cõſeffſu platnin et non aliter. le ider
iit epo we ente. capim vc non põt. cũñ cu iſtud ſit ſuffragiũ aie. ad qd clerici tenen gnſihned,
In lis caſibus iuriſdino non tranſeat in ca tur. et eſt officiũ miſeri coꝛdie.qð oĩibus eſt glateß W
pitulũ. Ouarto nota. ꝙ modus cogendi cõe. vt. lxxxvi. dil.c. non ſatis. Aliqbo viſe. infauenn
9 ₰ £
du

ics

Enti
—

tiim
Nmmintnis
Mnit ne
Wonnfni,
nöennenn
oTubennti
mnNNabi. N
In hotia
mn. Hitneneie
nickg ietndhes
Arncesagere ils
en Acel nanack
wRtdntr
denſernn
Nii Nt ginit
c nos s pkikked
rönnpnsn
d.Seti nagtnit
nifrtamazſeinn

. L 3 3
mes Gl.

=

—

—

Ae
nes anuntiien
——
rmtadsſMnn,
enAet
titniſplun
*0 4 Ne .

Lapitulũ Lercium

tur qꝙ clericus ⁊ monachus oẽm executio⸗/
nem vltime voluntatis etiaʒ vltra relicta
ad pias cauſas agere poſſit. ꝓ quibꝰ facit de
teſta. c.ij.Et appꝛobat cõſuetudo et põt to
lerari. dum tñ ꝑ id nõ abſtrabaf a ſeruitio
diuinoꝝ. Et q;uis religioſus inſtitut exe⸗
cutoꝛ acceptaſſet executionẽ cum ↄſenſu p

lati ſui.iñ ſi poſtea platus phileat ꝓſecutio

nẽ executionis.nõ põt exeqͥ. licet pꝛelatus

nõ bene faceret ſine vꝛgente cã eum ꝓhibẽ
do. ᷣm Yo. an. Frater minoꝛ tñ non poteſt
executoꝛ exiſtere. de ver. ſig. c. exiuit. in ge.
licet poſſit ↄſulere quõ executio fiar. Itẽ

nota octano.ꝙ in executione hinõi poſſunt
ſimul eſſe clerici ⁊ laici.nec obſtat. ꝙ in eo⸗/

dem officio nõ debet eſſe viſpar ꝓfeſſio. xvi.

q.vij.noua.ſed clerici et laici ſunt diuerſe
pꝓfeſſionis.vt.xij.q.i.duo ſunt. Nam vbi⸗
cunq; ad aliqͥd agendu admittimus diuer/
ſa capita.nõ vt collegiũ vel coꝛpus vnicnuʒ
noõ refert an illi ſint eiuſdem vel diuerſe ꝓ/⸗
feſſioms duũmodo vtraq; ꝓfeſſio ꝑ ſe ſit abi
lis adid agendũ.vt de ſeruientibo cardina/
lium inclutoꝝ.nil em̃ impedit in eodem fa⸗

cto duos ꝓcuratoꝛes inſtitui.alterum cle-

ricũ alium laicum. Idem in teſtibo. Idẽ in
arbitris. YIdemin cò ſiliarijs ⁊ ſimilibo. Ju
Lices etiã ⁊ executoꝛes gratiarum pñt ene

diuerſar ꝓfeſſionũ. vt ꝓbat p diuerſa iura
vbi vo inter ipſos gerentes eſt vnio reſpe /
ctu eiuſdẽ collegij vel coꝛꝑis.illud tale coꝛ

pus nõ delet eſſe diuerſe ꝓfeſſiõis. vt dictũ
eſt in obieciione. Hota nono cum dicit
in hac decretal Yohannes. ꝙ per dyoceſa
num ſiat executio ſeu cõpulſio.Querit᷑ q̃s
dyoceſanus habeat loc explere. Reſpõdeo
Circa executionẽ legitimã teſtamenti.quã
habet eps.planum eſt ꝙ intelligitur de epᷣo
oꝛiginis ipſius teſtatoꝛis.Sed ſi alubi ha⸗
bet vomicili dicunt dam ꝙ vterq; exequi
poteſt. ANlij ꝙ eps omicilij ſi in totum illud

tranſtulit.niſi in loco oꝛiginis eſſent facul

tates ipſius.ſedquo ad cõpulſioneʒ execu⸗
toꝛis de qua decretalis loquit᷑.puto ꝙ epi/

ſcopirs ipſius exactoꝛis habet illum cõpel⸗

lere. Exquo ergo ſuſcepit officiũ exequendi
ſibi imputet ſi iñ ipſe executoꝛ ſuſcepit offi

cium exequẽdi in wmicilio teſtatoꝛis. epᷣs

.ipſius comicilij rõne iliꝰq̃ſi contractus eũ
coõpellet. ſi inuenit eñ ibidẽ. als ſeruabit᷑ qð

dicit᷑.de ſo.compe.c.romana.li.vi.vł dic ꝙ

exquo ipſe abſens eſt collega exequer. et ſi

collegã nõ halet nec ꝗ‚liter teſtatoꝛ ꝓuidit

noõ inſtabimus cõpulſioni abſentis. ſed exe
quat epus teſtatoꝛis. vt de teſta. c. ij. li. vi.
Etꝑ pᷣoicta erpedit᷑ quod querit coꝛã qle/

gatariu 8c5 ueniat executoꝛẽ?. de quo in ſpe⸗

culo. Querit᷑ decimo quid ſi teſtatoꝛ ve⸗
tat executoꝛẽ reddere ratonẽ ſue executio
nis.nundd iſtud ſit ſeruandũ.ita ꝙ epᷣs nõ
valeat exigete rõneʒ ſue executionis ab eo

Rñdit Hoſti. in. c. fua. d teſta. putat taleʒ
executoꝛẽ qui nõ neceſſario ſed volũtarie
ſuſcipit officiũ.vt hic teneri ad rõneʒ reddẽ

dam ex bono et equo iudicis arbitrio faciẽ⸗

dam. ar. de ma. re. c. qin filium. Sic em̃ pon/

tificali auẽte decet impleri volãtatẽ defun⸗/

cti.etiã ſi actio deficiat.ff de peti. gere. l. here
ditas. Yudex ergo pẽſata fama et cõditiõe
executoꝛis q;titate et qualitate articuli de
quo querit᷑ in aliqͥbi credet ipſius iuramen
to. in aliq bus plenã ꝓbationem requiret.
CL. de epi. et cler.l.nulli.et arbitrabit᷑ taliter

ꝙ nõ ſit locus fraudi.nec minus plene exe

cutionis.et talis videf᷑ fuiſſe nens teſtato

ris.clauſulã illã apronentis. Nec em̃ eſt ve

riſimile ꝙ illã excluſionẽ volũtatis ſue vel
officq̊ põtificalis oppoſuerit.ſed magis vti
voluiſſe fide vtriuſq;. Et ſi aliqͥd coloſe fe
cerit de volo poterit cõueniri et queri. cũ in

tali remiſſiõe nõ veniat remiſſio wli et etiã

de relict; que apud ipᷣm eſſent ᷣm w. anto.
non obſtante ꝙ teſtatoꝛ vetuerit miſiſillud
ſibi reliquiſſet. Dndecimo nota ꝙ lʒ exe
cutoꝛ deleat exequi infra annuʒ ꝓut notaf

de teſta. c. ſi redes.tamen poterit epᷣus eũ
cõpellere poſt annũ ad exequendũ.cum an/⸗
nus ſit datus nõ eius fauoꝛe.ſe vltima vo

luntas ᷣm wo. Flo. ſcʒ zʒambarellem.

De ſubſtitutione JF. x.

heredis. Nota ᷣm glo.ſuꝑ.c.R anutius..ex
de teſta. ꝙ multiplexeſt modus ſubſtitutio
nis.quedã em̃ d̃ vulgaris.quedã pupilla
ris.quedã exemplaris.quedã cõpendioſa.

Et i ſte ſubſtitutiões dicunt᷑ directe. IOtem
eſt ⁊ fideicõmiſſaria. Subſtitutio vulgaris
ẽ que fit ab oibo vulgaribo.et fitſub hac foꝛ
ma inſtituo ie heredẽ ⁊ ſi tu nõ eris ille ſit.

HPec appellat expꝛena vulgaris inſtitut. de

vulsg.ſubſti.in pꝛin. Pupillaris eſt q̃ ſt ſub
talibo p̈bis. filuus meus mihi heres eſto. et
ſn tu non eris.vel ſi eris et infra ſpᷣus puber/

tatis deceſſerit ille ſit leres inſti. de pupil.
ſubſti.in pꝛin.Exẽplaris eſt q̃ fit ad exẽplũ

Pupillar q fit furioſo ſub his verbis. ſi fili
us meus deceſſerit anteqᷓ; reuertat ad ſanã

mentẽ.ille talis ſit lres inſti.de pupil.ſub/

us meus deceſſerit ille ſit heres. Fideicom2
miſſaria dr que ni ſic.iſtituo te xredẽ.et ro

go vt reſtituas lereditatẽ nitio tali die vel

—

Litulus

ſub tali cõditione. ſcʒ ſi dceſſeris ſine fils
et lc ſubſtitutio poteſt fieri a quocunq; et
cuicuq; et ante pubertatẽ et poſt. inſti. de pn⸗
pil. ſubſti. 5. fi. Et talis fuit inſtitutio et ſub
ſtitutio. que habef in dicto.c. Asynutius.

Vulgaris ſubſtitutio expirat q; cito eſt adi
ta herecitas. C. de impub. et ali. ſubſti. poſt

agitam. Pupillaris ſtatim expirar poſt tpᷣs
pulvrtat?. inſti. de pubil. ſubſti.in pꝛin. Hec

fuit fideicõmiſſaꝛia ſub n.ſeu pᷣcaria de qua

in iſto. c. Ray nutius. Et hec incerta condi/⸗
tio.potuit ſoꝛoꝛ ſoꝛoꝛi remittere.licet ſit cõ

tra voluntatẽ teſtatoꝛis.C.de pac.l.i.⁊ hoc

ꝓpter votũ.i.deſideriũ captanduʒ moꝛtis.

C. de trãſact.l.fideicõmiſſo.nec põt aliena/
re talitet grauatus.C. cõia deleg.l.fi.niſi in
certis caſibus in auten.ibi poſinis. Que
rit vtrũ indiſtincte ꝑ religionis ingreſſum
expirai ſubſtitutio facta in efectum liberoꝝ
glo. fi.dicit ꝙ aut ſubſtituit᷑ pſona pꝛiuata

et euaneſcit.qꝛ hoc caſu ingreſſus monaſte
rium fingit᷑ habere he redẽ. vt hic et in autẽ.
de ſanc. epiſ. S. ſed hec pᷣſenti. Si aũt ſubſti⸗

tuit᷑ eccleſia ſeu locus religoſus vel inbet
expendere in pias cauſas.iunc non expirat

ſubſtitutio ſeu fideicõmiſſum per religionis

ſtinctio ſeu differentia ꝓbat. Et eſt diuerſi

tatis ratio. qꝛ ꝙ expiret ſubſtitutio ꝑ religi
onis ingreſſum inducim eſt cõtra ꝓpꝛiam ſi

gnificationẽ verboꝛũ in fauoꝛẽ pie cãe. Obi

ergo ſubſtitutio ſeu fideicõmiſſum dʒ expẽ

di in piã cauſam.ceſſat dicta rõ.cum nõ de/
beamus impꝛopꝛiare v̈ba in fauoꝛẽ pie cãe

ſeu religionis in pᷣiudiciũ alterius religiõis

ſeu pie cauſe.ad lhoc.c.cũ cã.de pᷣben. pꝛiui⸗/

legiatus enim nõ vtit᷑ pꝛiuilegio ſuo cõtra

pariter pꝛunlegiatum.niſi pariter cõcurrit
pꝛiuilegiũ vtriuſq;. vt in dicto.ꝭ.ſed hec pᷣ/

ſenti. Et plenę ꝑ Bar. in auten. C. de ſacro/
ſan. eccle. Faciunt etiã pdicta ad aliaʒ qᷓ

ſtionẽ ſatis notabilẽ.Quid ſi teſtatoꝛ dedit
ſubſtitutũ ſub condinone.ſi inſtitutus dece

deret ſine liberis ex ſe leginme deſcendenn/
bus velex coꝛꝑe ſuo naicenubs.nunqͥd eua

neſcat ſubſtituno per ingreſſim religionis
PHec queſtio ſans pulcra et quotidiana eſt
Et ideʒ põt dici qñ teſtatoꝛ ꝑ slia verba cõ
tinentia naturalitatẽ fecii ſubſtuunonem.
Doctoꝛes ſummi varij fuerũt in hac opi.
Naã Vacobo de bel. diſputat hãc q̃ſtione et
poſuit in dicto.j.ſed hec.Et concluſit ſubſti
iunonẽ dicto modo cõceptã nõ expirare ꝑ

ingrenſſum religioms.qꝛ teſtatoꝛ ꝑ illa ᷣba

ehigit naturahtate nec reliquit voluntateʒ
ſuã interpꝛetatomi iuris. Secus qñ fuit lo

in.l. ſi ita qs. f. de le. ij.
ten.niſi rogati. et ĩ.l.ſi ita qͥs pall. et ſic poſt

ingreſſuz. vt in dicto.S.ſed hec. Obi hec di⸗

Decimis

eſtↄiecturis.de re.iu.c.eſtote. In hac opi
accedere videnf Oga. Sil. et Hoſt. er do.

an.vt notat᷑ ꝑ eũ in.c.Raynaldus.de teſta.

Contrariũ tenuit qdaʒ bangons dum enſs

bononie hec queſtio defacto. et Dij. ſequit᷑
icar. ⁊ Bar. in au

12

modũ eleganter cõſuluitin qſtione facti.
Pꝛimo per rationẽ quã faciebat Dy. Ex/
pᷣmio enim eoꝛũ que tacite inſunt nil opat᷑.
t. de le. iij.et. ca. ſigmificaſti. de elee. Sed ſyc
verba ex ſuo coꝛpelvel erſe legitime natis
inſunt in illis verbis ſi ſine liberis deceſſerit

⁊c.nõ veniunt filij legitimi tm̃. vt dicta.leſi

ita quis.S.fi.ergo ſoluʒ intelligunt᷑ de natu⸗

ralibus.et tñ fauoꝛe monaſterij expirat ta⸗
lis ſubſtitutio ꝑ religionis ingreſſum. Se⸗
cundo mouetr ꝑ ratonẽ Rycardi OJaluʒz.

iſtud fideicõmiſſum vel ſubitiutio ſi veceſje
rit ſine liberis ⁊c.tepꝛobatr᷑ et ꝓ non ſriot⸗

halet.non ideo qꝛ monaſteriũ nõ habet lo⸗
co filij.ſed qꝛ pᷣbet impedimentũ vite cõtem
platiue ſeu retralita vita cõtemplatiua eli

genda.nã ſubſtiiutus timẽs ne bona ſua co
gat reſtituere ſi decederet ſine liberis induci
tur ad mr̃imoniũ cõtrahendũ.et remouef a
ꝓpoſito religionis et caſtitatis. Et ideo im
Ratoꝛ voluit tale grauamen habere p non
adiecto. Et hic voluit text. in dieto. S. ſed
lcpᷣſenti.dñ dicit tales oꝛdinatões inua⸗
lidas et ꝓ nõ ſcriptas. Sed lec cõditio de q̃

in. q.ntᷣa eſt plus multo ↄtraria vite cõtem
platiue caſtitan ⁊ relgiom.q; illa de q̃ m o⸗

cto. S. ſed lec pᷣſenn. Et hic ergo foꝛtius dʒ
iſta haberi ꝓ nõ adiecta. et ita etiã tenet et
refert Cynus in dicto autenrico miſi rogati
Cercio ꝓbat a ſimili. Allud qð relinqui
tux cã cotꝭ.de neceſſitate intelligii ꝓ mrumo
nio carnali ſine quo nõ põt dici wos.vt in.

cutus generaliter vt ſi ſine lileris deceſſerit
⁊c̃.tunc ſuccedit iuris interpᷣtatio qceſſat
in caſu certo.qꝛ in incertis nõ certis opus

l.iij.ff.de iure w. 2. c.et ſi neceſſe.de wna. in

ter vi.et vx. Naã ꝓ introitu monaſterij nõ

dat wos. de ſymo.c.nõ ſatꝭ.⁊.c.vemẽs.⁊ iñ

illa ↄditio ſeu cã remittit inſtiiuto ſeu lega

tario intrãte monaſteriũ.licet nõ ponʒ dici
ꝙ ciuiliter impleat.vt in dicto.. ied ſec.
licʒ in caſu q̃ſtiõis nr̃e nõ ponʒ dici impleta
ↄditio cunliter ꝙ monaſteriũ dicatr᷑ ex ſe na

tũ nibilominꝰ rõne pᷣdicta debent bona apð

monaſteri remanere. Ide dʒ et pᷣt dici de
eo qð relinquit᷑ cã gonatõts ppter nuptias
vt habet ĩ dicto..Quarxto ꝓbat ſic. Inter

monaſteriũ et monachũ nõ dĩ mrimomuʒ

ſpujale.cñ ſolus abbas dici᷑ ſpõſus.d elec.

clis pptet..
iguun
legalillen
teinsfcelin
otparlte
t Atoftil
erhuirt ,et
giecöenpeue
Ctcjnifoten
o inf ſoni
elmurmlent
lpſetgrotee
ſeſafſtancdis
b. enenn
lence.Xn
Gor derſfn
Fetckrncunt
lecöenn
li tkens
egeteonhte
Gultäplau
len,
nleeſfinugeuf
Gr gielunel
ſoynuptentein
ſinoclegenimg
ſeertfontann
llr oruͤtdt
ſpnnocamnaliot
Uiſitlierpie
Mulns.et
hnonaſteni
Cpuis quiaſon
Hunnſesehe
Eenenonaſtenun
ſtmnanſam ra
üfnin Enre
höpanntcari
nnliorſeri
ſaroagtline
inſecäbunne
Kalennütelge
desppllsteſn
Piclamlecun
upnnverfranis
Gſmreeganen
NNDͦ calt
. üunn
M alegio
olnines
Uboſce

pnentieftſalie

iseipnten

Aöfüuinttee

onenifeeng,
nennin
M eginmin,
Soſoltzinrien
Woreſolliinn
nisonlsnige
Audmne Aflak,
Wumiſtbſtm
mtrnacöen
ommininminnnn
1ossdgtnns er
NMKNrI.nna
Merta aumain
BRELDNenNEuI
11ini Jugen
ccſtate rigpti⸗
e oni in
Ni pprmn mmun
Aiſ niſn
irnnintni,
gki nn din ſi
esuntunn,

6 .

Capitulũ CLercium

c.quia ꝓpter. Sed fideicõmiſſum relinqui
tur ſub conditione ſi nuptias cõtra xerint.

et ille grauatus monaſteriũ ingrediat᷑.non
tenet᷑ ad ſideicõmiſſuʒ. vt in dicto.ꝭ.ſed hec
ergo apparet ꝙ nõ eſt ideo ꝙ videat defe /
ciſſe ↄditio fideicõmiſſi.ſed ideo tale graua
men haber᷑ ꝓ nõladiecto.et ꝓ nõ ſcripto cũ
vite cõtemplatiue cõtrariat᷑.ergo idem di
cendũ in q̃ſtione noſtra. Quinto ⁊ vlti⸗
mo ꝓbatr iſto mõ. Ego video ꝙ ſi aliquid
relinquit᷑ muliere cũ onere reſtituẽdi. ſi nõ
nupſerit ꝙ nõ tenet reſtituere.ſi nupſit.l.q
tiens.f.decondi.et demon.l.cum ita legatũ
cum.l.ſequenti.qð tñ limita ꝓut notat᷑ in
auten.cui.C.de indi.vidui.ergo multoma
gGis nõ valet iſtud grauamẽ. de quo in q̃ſtio
ne noſtra cum ſit impedimentuʒ teligionis
et vite cõtemplatiue q̃ longemelioꝛ eſt qᷓ;
actiua.Et hec opini.placʒ co. Anto.licʒ nõ
alleget conſilium ⁊ motiua Bar. que mitʒi
multũ placent.⁊ ipſam veritatẽ ↄtine re vi
dent.Pꝛo hac cõcluſione vide lonũ terx.in
l.titie ſi nupſerit.ff.de condi ⁊ demon.vbi di
cit᷑ ꝙ ſi teſtatoꝛ relinquit titie ducentos ſi
non nupfſerit.et ſi nupierit relinquit ceniũ
ſi tina elegerit nupnas delet habere ducen⸗
tos et tñ non adimpleuit eonditionẽꝭ. Sed
ula halbet᷑ ꝓ nõ adchecta.quia retrabit a ma
trimonio carnali cõtralendo. idem et foꝛti
us ſi a ſpali.er ꝑ hec clariſſime patetintel⸗

lectus huius. 5. led hec.et huiꝰ. c. Obtinet

ergo hic monaſteriũ non qꝛ haber loco filij
vel redis.quia fuit illa allegatio partꝭ.vt

ſupꝛa dixi.ſed qꝛ habet ꝙ nõ adiecta ſi vult
intrare monaſterium.et infert̃ad deciſionẽ

q̃ſtionum ſupꝛa tractatarũ et multarũ alia
rũ ſimilium. Expeditis ⁊ ſuppletis glo.ex qͥ
bus patuit clariſime intellectus huius. c.
et multoꝝ iuriũ ciuiliũ et canonicoꝝ deſcẽ
dendo ad alã non minus vtilẽ materiã ex
trinſecã huius. c. que verſat᷑ circa bona in/
gredientiũ religionè cõdito vel nõ cõdito
Peos pꝛius teſtamento. Nec omnia Abb.
ůe ſicilia in lectura.Ald idem vidi ſolene cõ
ſinu vniuerſitanis bonoñ.et habet in cõuen
tu ſancte arie noulle floꝛentie. Oaulti
etiam ſolennes ⁊coc.alij idem conſuluerũt
ſcʒ ꝙ in hmõi caſu euaneſcat ſubſtitutio.

Fallit in fratribo minoꝛibo non in pꝛedica

ioꝛibo.Ratio diuerſitans eſt. quia pᷣdica⸗
toꝛes ex pꝛuulegio ſunt lereditatis capa/

tenendus in ſoluendo creditoꝛiboaut lega
tarijs. Reſpondeo ᷣm Ray.ſi creditoꝛes et

hberedem. non tamen

legatarij ſimul veniant pꝛimo ſatiſſacien⸗
dum creditoꝛibo. ſed ſi eniaut ſeꝑatim lile

rat heres ſoluendo ꝑ illũ oꝛdinẽ quo vene⸗

runt dum tñ nõ faciat in wlo.⁊ creditoꝛes
poſtmo dũ venientes non debentinquierare
lredem niſi remanſerit ei te yxreditate.ſed
habent ius ſuum ſaluum contra legatarios
Si tñ heres ſcit vel credit ſiue dubitai ꝙ læx
reditas nõ extẽdit᷑ vltra debita.ſiue fuerint

ex contractu.ſiue ex maleficio vel quaſi nil

delet dare legatarijs vonec ſatiſfaciat credi⸗
toꝛibo. Etidẽ modꝰ tenẽdꝰẽ in ſanſtaciẽdo
