nuguerint ſiue ſentẽtia. puta quia iniq ꝓnun
ciant illũ ſuſpectũ qͥ ſuſpectus ꝓbatus non

eſt.vel ecõuerio.vel ante ſententiam. puta

minue be euẽ dilationeʒ dando. de dila. c. i.
quod eſt eoꝝ officiũ. Nota etiaʒ ibi in glo.

ꝙ ab arbitris qͥ cõpꝛomiſſarij vocant. 1 vo

luntate adducunt᷑ ab eis nõ appellaf.ſed ab
arbitris ꝗᷣ de neceſſitate iuris habent aſſumi
de quibo lo quit᷑ iſtud.c.ab his bñ appellat

vt patet hic

.„

Beiegata iuriſci Kriii.

no ad pſonas nõ cõpꝛehenſas in reſcripto.
eriã de ipſoꝝ conſenſu pꝛogari non põt.in
fſumma dieit in. c. per glo.eo.i. Querit hic
Hoſt.an poſſit renunciari bñneio ↄcilij ge⸗
momiione pᷣmuſſa ad reqᷣſitione aduerſarij
ferant᷑ tales ſentenie. et dicit ꝙ non. arg. de
fo. cõpꝑe. Si diligenti. Concoꝛ. Inno. plus

thac rõne puto hanc decre⸗/⸗
talem locũ łabere in arbitris electis ad au
diendũ cauſam. quã mouet epᷣs ↄtra ſubdi
mum ſuüi.cum etiã illo caſu de necenitate eli
gartt arbi tri. vr. xi. q.i. Si cleric?. Et de hoc
de offl. oꝛdi. c. IArrefragabili.

etiã dicens.ſ.excõicationẽ.vel interdictum
nunq; poſſe venire in pactum vel cõditionẽ

vt ſine cauſe cognitione.et cõtumacia ꝓfe

rat.bene põt oꝛdinarius eccleſiaſticus.cuiꝰ
iuriſditio eſt debite pꝛoꝛogata has ſenten⸗
tias ferre. Et poſt multa circa hanc materi⸗
am.ſ.an nõ ſoluẽs creditoꝛi in termino cõ⸗

uento cum eo.qð ſi nõ facit hoc. ſit excõica⸗
tus.ſi nõ poteſt aliquo modo ſoluere an in⸗
cidat.ſic cõcludit.Si quis ſibi vult caute/p .
uidere. debet ſibi cauere vt non ſolũ fiat ſibi
iuriſditionis ꝓꝛogatio.ſed ſtatim ꝑ iudicẽ
conſentiente et inſtanter petẽte tebitoꝛe.fe

ratur ſententia excõicationis.niſi infra ter⸗

minũ ſatiſtecerit.vt pꝛomiſit.tunc em̃ nul⸗
la monitio eſt necenaria. qꝛ dies pꝛo homi

*

ne interpellat. vt de loca.c.fi. Mec valebit

appellatio ſi appellat interniʒ. quia exquo ſe⸗
mel cõſenſit in altenꝰ pꝛeiudiciũ diſſentire

nõ põt.vt dłe pba.c.DPer tuas. Ponit etiam

bic Yo. an. in nouella. allegando Poſtiẽ.
multa genera ꝓpꝛogationũ.ſ.expᷣſſam ⁊ taci
tam. Expᷣſſam diuidit in qᷓ̃tuoꝛ ſpẽs ſcʒ de ꝑ

ſona ad pſonaʒ. de re ad rẽ. de loco ad locũ.
et de tʒe ad ſẽpus.ibi potes videre. In. c.
Cũ vigeſimũ.̊ ſummarie haler eo.ti. Pꝛi

mo ꝙ maioꝛ.vx. annoꝝ. a cu q; põt dari de
legai. Secũdo ꝗ: maioꝛ. xviij.annor. etii
dar a quocuncq; delegatus ſed nõ niſi de cõ⸗

ſenſu ꝑnũ.Cercio qꝛ pꝛinceps põt dare de⸗
legatum in quacunq; etate. An. c. ſequẽ

ti ſic habet in tex. Mno delegatoꝝ vel arbi⸗
trox. ſicut ꝓponis rebo humanis emmpto. eo
rum officiũ expirat., niſi aliud fuerit in tele⸗
gatõe,. vlcõpꝛomiſſo expᷣſuz. In. c. O.m
ad. eo. ti. ſummatim dici᷑ ꝙ delegatus pape
ſubdelegare pot. licet datſit ex oficio. vel
deꝑtiũ cõſeniu. vel cũ clauſula.ꝙ ſi nõ oẽs.
tu cũ altero ⁊c. Idẽ põt ↄſennennibo puib

is cui ↄmittit negociũ exeqncñ ꝑſonatr. p/

terq; in duobo canbo qͥ ponunt᷑ ĩ tex. vbi dẽ

pᷣterq; ſiinqͥtionẽ ſieri vel eccleſijs de platꝭ.

aut alijs miniſtris ꝓuidernmandemus. Cũ
in his caſib induſtriã ⁊ nidẽ ꝑſone cui tana
2ↄmittim. eligere videamur. Obi dicẽ Jo.
an. ꝙ loc iniungit expᷣſſe vel tacite.ſ.cũ nõ
põt iubdelegari. Expſſe vt de reſcrp. c. Cũ
Dilecta. de accu. c. fi. Lacite. cũ dephendi põt
ex mente reſcripti.puta cum dĩr de induſtria
tuns ⁊ circũſpectiõe cõndentes pleniꝰ ꝑ apo⸗
ſtolica reſcripta ac, Als ſi nec expꝛenie nec
tacite hoc iniungit᷑. poteſtas ſubdelegandi
amittit᷑. AIde vt ibi dicit᷑ in tex. Cui cõmiſ⸗/
ſum fuerit pᷣdicare crucẽ. extõmunicare vel
abloluere aliquos. vilſpenſare cum irregu⸗
larib-. imigete pemietas nõ licʒ alijs de⸗

C- rα. ſrr

7

——

X

4
.

G
.
,⸗—
—
.
1‚
2*
r .

Zitulus

mandate.i. ſubdelegare. quia nõ ſibi iuriſdi

tio ſed certũ miniſteriuʒz potius cõmittit᷑ in

ſvc. Item in ſexto eo.xri. ſic habet. Si cõtra

vnũ er duobo iudicibo cũ illa clauſula. ꝙ ſi
amb intereſſe non poſſunt.alter eoꝝ in cau
ſa ꝓcedat.a ſede apłlica delegatis ſuſpitio/
mis cauſa legitima ꝓponat.cauſa ipia ſuſpi

tionis coꝛã non recuſato coniudice ad quẽ

ex vipꝛedicteclauſule debet ipſius cauſe co⸗

gnitio prinere. ꝓbari et ab eo expechri debe⸗

bit. Obi vo non eſt dicta clanſula in reſcri
pto debet ſuꝑ loc ad arbitros recurſus hale

ri. ec ibiii

De delegatione . F. xriiu.

que fit p epos. Obi ſciendum ꝙ; que dicta

ſunt ſupꝛa in iſto.c.de delegati officio com⸗

muniter dicunt᷑ de delegatione q̃ fit ꝑ papã.
Gqᷓ;uis aliqua etiam cõueniant delegatis ali
oꝛum epor. et platoꝝ. Nnde circa delega/
tionẽ epoꝝ ſᷣm Ray. et Buil. diſtinguendũ

qꝛ q̃dam ſunt que ꝑtinent ad oꝛdinẽ epᷣalẽ

ſicut conſecratio. reconciliatio. eccleſiarũ

oꝛdinatio.et hmõi.Et iſta poteſt epᷣus dele
gare. non tamen niſi epiſcopis.vt d offi. oꝛ
di.c.Qð ſedem/Auedã alia ſunt q̃ ꝑnnẽt

QAd iuriſditionẽ.ſicut audiẽtia cauſaꝝ.et ab

ſolutio peccatoꝝ. Et iſta indubitanter dele

gare ſeu cõmittere poteſt. vt de conſecra.ec

cle.vel alta.c.MRqua. Ata tñ ꝙ criminales
cauſas clericoꝝ cum agit᷑ ad vepoſitionẽ.de⸗
legare nõ poteſt.niſi in cauſa ſcilicet ſi inci⸗
peret ab eſſe ꝓpter eccleſie ſue neceſſitateʒ
vel aliã magnã cauſam.et tunc cõmitteret
cognitionẽ tm̃ et non diffinitioneʒ. C. de pe⸗
da.iudi.l.ij.niſi ſi cõmitteret diffinitionem
totius cauſe alij epᷣo.quod facere põt.cum

Nonus

epᷣus delegare his qui ſunt in alieno epᷣatu
ea qᷓ ꝑtinent ad iuriſditionẽ voluntariaimn.
nõ tñ põt cogere eos ad ſuſcipxendũ ſedeg
que ꝑtinent ad iuriſditionẽ ↄtennoſam.nõ

põt illis delegare m Buil. Ireſicut ele

gatus a papa vela pꝛinepe balxra lege.

tione vel ꝓuiſiõe eccleſie de pᷣlatis ſeu alijs
miniſtris.qꝛ in his caſib vider electa indiu
ſtria. et fides pſone vt eo.ti. Qm̃ata delega
tus ab epo wlalio. a ſi nõ halxt a lege wote

põt alteri cauſam ſubdelegarxe.niſi in inqͥ ſi /

ſtatẽ ſubdelegandi.habere tñ põt ab omie.

videlicʒ ſi dlegatus ipſe datſibi illã aucto
ritatẽ ſubdelegandi. ar. de ꝓcu. c.i. . i. Sic

tenet Yo. an. ſup. c. Is cui.eo. t. li. vi.

De co nſerua toꝛiby. Capitulum. iii;. .

E cõſeruatoribus
Aꝗquia tales reputant᷑ iudices dele
gugagaii a papa. ideo de eis agit᷑ j. vi.
de officio dele. in. i.et. i. et vltimo.c. Nam
ſ̃m antiqua iura nil habebat᷑ deillis. Ethic
de eis bꝛeuiter tractabit᷑. Innoc.quartus.
Statuimus et cõſeruatoꝛes quos plerũq;
cõcedumus.a mamifeſtis iniurijs et violen
tijs defendere pñt illos q̊s eis ↄmitnmꝰ de/
fendẽdos.nec ad alia que iudicialẽ indagi⸗
nem exigunt.ſuã poſſint extẽdere poteſtateʒ
Jo.an.ibi in glo.ponit tria genera cõſerua
toꝛũ. Nam aliq̃s dicit dari conſeruatoꝛes
vt cõtra latrones velpᷣdones eos defendãt
Alios dari vt defendant eos contra infuin
gentes pꝛiuilegia ipſoꝝ.Zllij dant᷑ vt defen.
dant ab iniurijs et oftenſis.Et in nullo di⸗
ctoꝝ caſuum habent indicialẽ indaginẽ vt

non ei ſit inhibitũ/ Sunt qdam alie cauſe qᷓ bic. De manifeſtis & mniurijs ſolum hñt co

licet non ſint criminales. tñ ꝓpter eax ex⸗
cellentiam nõ debet eas delegare niſi cauia
multũ iuſta ⁊ neceſſaria ſit impechtus.vt cã

et affi.c.E x literis.in fine/Hon debet enaʒ
delegare diſpenſandi poteſtatẽ cũ irregulari
bus. Nec abſoluendi eos qͥ manus violen
tas iniecerunt in clericos.in caſib ſibi a iu
re conceſſis.vt de pueris.mulieribo ⁊ hmõi
Et licet iſta velegare non deleat. poteſt tñ cũ

non ſit ꝓhibitũ. imo de ꝑcutiẽnbo cdericos

cõcedit᷑.de offi.oꝛdi.Eis.Aſias vᷣo cauſas

minoꝛes etiam ſpũales.vt de ècimis.iure

patronatus. 1 ſimiles poteſt delegare. nõ tñ

laicis.ſed clericis im̃.extra de iudic. c. De⸗

foꝛte indiſtin ete delet delegare.nec in ta

occupari.ar.xi.q.i.Ce quidem/ voteſt aut

gnoſcerxe. Et intellige manifeſta.i.notoꝛia.
et ita patentia.ꝙ nulla pꝛobabili tergiuer/

ſatione celari poſſunt. vt de verbo. ſigni. a.
matrimonialis. et ſim les. extra de conian. Exparte. Si quis autem. qu. ſ.imuriatus

eſt. neget offenſam eſſe notoꝛiam cum ne/
gatione. videatur res fieni dubia.tuuc bene
recipiet pꝛobationes conſeruatoꝛ.an faciũ

ullud ſit notoꝛiũ.vt ſic videat an ſua ſit iu/.

riſditio.vt de reſcrip.ca. Super literis. Als
officium eoꝛum eſet inutile.Et ſiinuenit.
factum notozium pꝛocedat contra illos.
als deſiſtet. Mon enim habet poteſtatem de

fendendi iniuriam ſimpliciter ſed qualinꝗ/

ſeruatoꝛ vocare reum.et ſi confiteatur ſa⸗
ctum.bene quideʒ. Sinegat.ſuper notoꝛio
pꝛobationes recipiat. Si autem conſiteat
factum. ſed dicit ſe ſuo iure feciſſe. dicnut

. er r a.l.gar.
f· . .

(leruatorpo
ſccularis vt!
ogkencere.
mttenc P
(iniviole
ſetuator ph
ponireytd
ſawenceg
elentonmn
lulget
Nnpuugen⸗
awniean⸗
onineineunt
itcienuetel
pielgofsrtig

decälen
öalruntſene
heeſtbyue⸗
Eidina
hniftäer
Natospinid
htrrsntci
zudynuneti
ſlynnuhin,,
lenhnuni⸗
Gniitgaurter
lepſnoipſstch

se miniri
dant E ſ

rackeſaſtigch
mnſuglentnimi
killot doft r
afne diatg⸗
unpceſia nr⸗

ipenin uch
zämtſiccn
Chſfhmnnisda
Cnnnnnteni

eſumnnd
efucagttmen
ii an;
iniſpunon
erir nghro
gunigtdf,

Capitulũ Quartum
er. inguiſt nem. qñ factũ eſt noto X Neltt
e elerg ſoe en mittere non deler. inquiſi erit Item ſireus q; ſuerat a
. idam ꝙ vltra ſe intro pbarönes tur quis fecerit. Pern infra annũ appa
1 N Algeondtnataun anineme 4 8 Bo⸗ gemnatus er⸗ SHSõ 3 agnoſcet cõ
sgate W ſuꝑ notoꝛia offenſa. ad h ficiũ delude rea e ititate damni et hmõ.
eedstiint ſup notoꝛia o öſeruatoꝝ ofti li ſeruatoꝛ de quantitate A v
intge dndi⸗ ne. als facile eſſet cõſerus latoꝛi ꝓbabilis. ſer J antk H. II.
Aunſanonie Je. a saſe ideat᷑ conſeruatoꝛi ꝓbabil Miz. ectant a Holl⸗
defn Dn de re. idc edat.als puniat ſicutn. —1 jpoſſint eſſe conſer
1 enae We negatio non ꝓcedat.: öroe noſcit niſi de z; = et qui poſſint eſſe War ie
larinen e negat 6ſeruatoꝛz nõ cognoſcitn fficiũ cõſeruatoꝝ. ac cõſtitutio
Paanicke⸗ 2 cõſeru ari ſicut nec appel o ffi. deleg. hac cõ
unſibectn rium Et q oterit recuſari ſicut nec app. uatoꝛes ponunt de offi. deleg. hac c nenwe
è notoꝛijs.nõ poteri icit Ber. ꝙ talis natoꝛes po dicif. Hac conſtitutione ꝑ
ieerckke t ſioroꝛig. toꝛijs. Et dicit Ber. achij ne. li. vi. Obi dicit. öſeruatoꝛes qᷓ
ndis ene. eh lari põt in notoꝛijs.ſ e auxiliũ bꝛachij/) 10 valit ſancimus. vt cõſe alötic
ns irit arn teſt inuocare a bo tuo valitura ſancimt iniurijs et violẽtijs
eni (cölſernatoz poteſti ꝛdi. Ci. Blo. ſup verb abo. vt amaniſeſtis iniurijs er
Poneytegil din⸗ is. vt de off. oꝛdi. c. i. Blo. ſuꝑ cõ abhdbo. vt a maniſeſ lica conce⸗
n eti ularis. vt de off. oꝛd 5t de cõmina et ce leant. eoſdẽ plerũq; a ſede aplic: ſ esi
Nlend rſinid ſecula loc intelligi põt de cõr ad exerꝭ tueant.eoſdẽ p ſint. niſi epi
Nani ae N offendere. o n eos paratos ad exer⸗ dcetero deputari non poſſint. EP
mhi mittenda. Pone em̃ eos parat. eſt cõ dunt dcetero bbates ſeu dignits
n e mittenda. Pone en idã illis quoꝝ eſte ſuꝑioꝛes. aut abba
eſamslee cinũ ⁊ violentiã inferendã iincare ? vel eoꝛũ ſuꝑ gi drahbo vel collegt
R cinin vio tert excommumcare vl ꝑſonatus in cathe r tato .
Bn pumire vt de ſenté. excõ. c. Sacro. In Atis eccleſijs obtinẽtes. N öſeruatoz.
1cJsllain pumie vt de lentẽ. excõ.c leſiaſticã com atise is eſſe vale at cõſeruat
Di diſtinetionẽ eccleſiaſne leſo. ſihi conſernatoꝛis eſſe va i ſicut digni
ſa defendet ꝑ diſtinci t ſatiffaqant leſo. ſi c aliqgregiby et reginis, qui ſicu
nEntt — e toꝛes v HMec aliqᷣgregibo pꝛerogatiua
orb Cri pellendo muna j cando. Glo.ſuper S . dine pᷣeminent ſic pꝛe
e bꝛachiũ inuo tione ſeu exas tatis alntu re per gcrr, S at except)
et ſeculare bꝛacl ſe cognitionẽ ſeu exa/ tatis cõuemit eos añferri. dũtaxat b ſua
xEI C. I. caule de talib ſe in gratie couemt eos añferri. d ui ſub ſua
ſtte verbo indagin bia ſunt. et ſi de talib ſe 1, Or 6ſeruatoꝛẽ habeat eñ qin in ſtico
Geruatd atone. q: vabid ant. et tah Dant deinceps cõſeru .vvel diſtrictu eccleſiaſtico
Se, ttat incurrit penam. de q. j. 5. luri iuriiditione. dñio. Exid es añt huiuſ⸗
Wueswur tromitar ince ſolum a papa. et vt plu vel tꝑali cõ ſiſtat. Cõſeruatoꝛ in qbraig
aete, ſj 5ſeruatoꝛes lhin 8 . egiga. velt ali cõ ſij en eſes in qᷣbu
= n erran exẽptis circa ſua pein egia. mockentrs cuitate ſen n aunand⸗ ſen
MWnlati erpiand n B .2 J. ſisepre ati. v 6 P Iyri mi
umniitde De cõſeruatoribug Hl ſerm puter l ai Gralteune dfran
— quõ debeant ſe modeſe baler e Soe contra Aenegchee Geragrcrnide naere
saeoresget Auo KEra 9g. Alex. iiij. . 1I. —. nã dietã a ſin D itatiõiby et
nitznmztn ir bootra eos. Alex. enerentigz vna detgaſin ces qʒ ſuagcitatiõtby et
ANEii1 inneen inn; ditis. ob reuere 3 non pſumant. NDice dütaxat exceptis.
(mbicdadtganns ali dignitate p̈ imũ deferri cöne no i ſciatiombo dũtaxat xcep
Crpulegasi Ka cij q exerceèt plurimũ de cum ſentẽenaꝝ denucia Inulli ↄmitte/
I ſacrioffici q er ꝛari decet. vt cum mos valeãt exercerenulli 2m lis
Wer Mi iumti aeric lus alis lonoꝛari decet. quas pahos valeãt exerc it ex bñficio li⸗
Uluinetitetet nt. 7 eos plus ailis in eib' a ſede apoſto ſſiint.miſi hoc eis ↄꝑetierit ex bñſic ſeu
mt Miginninſtii e ibus vel cõſeruatoꝛib a ſee is re poſſint. m ic niſi infra ciuitates ſer
mindis nte a iudhcibus velce coactiões aliq̃s m. ſed nec tũc niſi in ſoniꝰs
Ningerunfrik lica deputatis. cõtra eos pe set moꝭ terarum. ſed necn ati fuerũt. a pſonis
iNi lea deputatis. ( dũ.gradus et mo loceſes in quibo deputati fi Dfricium
m iisnrNf ſi ſuerit pcedendũ. grae eis , dioceſes in quibo der ſte. infra. Ofticium/
Te e ue Nnas fuerit ſeede ceſu. ita ꝙ eis qᷓ nñ qᷓ ſupius ſunt expꝛeſſe. a infra. dnon
MNrs 0Re ſtia in hmõr cõſeruet pceſiu. ita e ingreſ tm qᷓ ſupius ſun atoꝝ ipſo iure q̊ adnon
5”ů an o ipſis eccleſie.vel ſacer fficio ſut cepta negocia ꝑ obł
npdirhe terdicat᷑ mimiſteriũ. ac

3 Eſas aſſeſſo,/
irca mũera vo expẽſas
cenſun expirare/ Circa müͤer ſtimonij cau⸗
uet cenſun expirare/ Circa t pſonas teſtimonij can
pendanf. Et ſubſe quenter aggrauer ce r ni res ac notarlos et pſo obſeruari in hmõos
Gsinmn ſpencknt. Kt õtra eos. niſi foꝛte alirer f ſa vocãdas. illa pcipim
miei aelenati inin cõtumacie ꝓteruitas.ſis ſa voe

ia. qᷓ in delegatis iudi⸗
.eleg. c,ij. Sup verbw aliter ernAorit Anob up edita EE
e H ve. es nrrtentelali⸗ Drernt. Anrei aut 3 Bniſ e egr alt D
n voint irca finẽ. D ntumelioſa decernit. 5tigerit oino Eein riIE
n o Artca . lurxias 27 co ttetari cõ tige a conſer
GNANNE modeſtia.vt qꝛ ini penis. c. Dilect“ qͥda a. c. ponit᷑ pena con .
keninchnng Erbagferri⸗ 5 ſeruata foꝛma huius oꝛibo qdem. vt ſi de intromiſe⸗
enn g Sed quid ſi iudex nõ . ſpendit epᷣm velex⸗ natoꝛib⸗ ai entijs ſcienter ſe intro
— 4 ’ conſtitunonis arnn ſul let⸗ epᷣo. tenet iniurijs et vi⸗
eu uf tömunicet. aut etia
iN, cõmunicet. af
4 S

uchcialé indaginez
lia que ad iudicialẽ ind Sinez
1 ſeu ad alia que ae . eolpoο annu
anrellan ephendendus rint. ſeu ac rederint ptatez. eotpo p ann
eeene ſentenna., die de kegeraendetal exigũt NcRanf Ar vreitfma nionnn
rnchin , iij. c. i. Vtem vm Inno. tꝙ ſuper vbo officio. et
. notoꝛ! 9. er 7—

L eit ſi boc ageret igno
ogat. ij. q.i. viſt. Pꝛeter. Et iden Pars autẽ que
woc qrat ꝓbatiènes. F les obnt. e tPedemestrrlentenam eeromen
amnn pꝛimis. eteſren deer Tin de iuren. eliateienrn Wei irn in ti. de excõꝛ.
ndi aliquis oꝛdo neceſarius ẽ. meanols meutr .
gtſing aliquiso- Simlnliter opoꝛtet ꝙ pcedat 44 Me rerr rd
S ad noſtrã. Sim . . C... 1 1 e „ Pr &*
R σ6 5 — £ EP. r hn trc ereEn
4 ℳ ℳ 2 „ E
MO.1 . .*

Litulus

Aoh. an. bi in glo ponit ex ipſo tex. ſex vel
quinq differentias inter conſeruatoꝛes
iudices. als dvelegatos. Quarũ pꝛima eſt. ꝙ
index delegatus põt eſſe canonicus eccleſie
catidralis cõſeruatoꝛ non. Scda eſt ꝙ eiꝰ
q eſt mibi iudex delegatus ſaluo iure recu⸗

ſationis.poſſim ei eſſe delegat iudex in alia
cã. Sed in cõſeruatoꝛe ſecus. etiã ſi nõ op⸗
ponat᷑ exceptio.Cercia eſt.qꝛ ſaluo iure re/

cuſationis ſubditũ rnitz Erte poſſum impe/

trare delegatũ. ſed nõ conſeruatoꝛẽ. Quax

ta eſt. qꝛ delegatus a pꝛincipe põt cãm ſibi
cõmiſſam in totum.vel in partem cõmitte/
re. vt de offi. del. c. Paſtoꝛ alis.ſed nõ cõſer
uatoꝛ. Liczʒ Guil. dixerit cõtrariñ in ſpecu.
Sed nõ tenefin hoc.cum text.iſte cõtradi/
cat. Quinta circa penam. qꝛ dato ꝙ legatꝰ
ſe intromitteret de his que nõ ſunt ſue iuriſ

ditionis.nõ ꝓpterea habet locũ pena in illũ

qꝛ nõ inuenit᷑ expᷣſſum. Sed cõſeruatoꝛ in
currit penam. vt patet in textu. Sexta põt
poni. qꝛ et ſi cõſeruatoꝛ haberet ex pꝛiuile⸗
gio ꝙ poſſet alteri delegare. non iñ hoc poſſit
niſi pſonis que haberent cõditiones ſupꝛa⸗
dictas cõſeruatoꝝ. Sed delegatus põt ſub⸗
delegare ei cui poruiſſet delegari. An oĩbus
alijs pᷣdictis ſex exceptis equiꝑant᷑ cõlerua
toꝛes alijs iudicibus delegatis. m Yo. an.
in glo. Item nota ꝙ cum plures conſer
uatoꝛes deputatiꝓ vno pᷣlato.monaſterio
ſeu eccleſia quo ad negocũ cepiũ poſt vnũ
illoꝝ cõſeruatoꝝ ꝑpetuatr iuriſditio in alijs
conſeruatoꝛibo.nõ obſtante moꝛte conce/
dentis. Item licet poteſtas executoꝛis da⸗
ti ad grãnã non pereat re integra moꝛtuo
papa. vt eo.ti.c. Si ſuꝑ gra.iñ poteſtas con
ſeruatoꝛis pꝛiuilegioꝝ in ůâbus cõtinentur

gre bene perit quo ad nõ cepta moꝛte cõce⸗

dentis. vt patʒ in tex. hec Jo.an. Que ſunt
intelligenda niſi in ipſa conceptione cõſer⸗

uatoꝛũ expꝛimeret᷑.ꝙ non obſtanre moꝛte
concedentis durarent ipſi ↄ⁊ ſeruatoꝛes da
ti.quod credo cõiter hodie k»eir.

cium. Lapitulum. v.

E officio oꝛdinarii
Alexan.iij. Floꝛentino epo.Cũ
ab eccleſiaꝝ platꝭ eccleſiaſtica ſen
tẽtia in malefactoꝛes aliquos ꝓmulgatur
rata delet et firma cõſiſtere.et vſq; ad ſani/
factionẽ digniſſima inuiolabilit obſeruari

⁊c.de offi.oꝛdi.c.Cum ab eccleſiarũ.Diqt

ibi glo. ꝙ quililbet pᷣlatus collegiate eccleſſe

De oꝛdinario ⁊ ptinentib ad ipſoxꝝ offi

Nonus

licet ſubſit epiſcopo eſt tamen iuder oꝛdina
rius et habet iuriſditionẽ cognoſcendi etex
cõicandi. vt patet in hoc.c.⁊.xv.q.iiij.c.i.?

de iudi. ca. DPecernimus.Et dico ullũ pꝛela
tũ hoc fſacere poſſe et habere talẽ iuriſditiõeʒ
qui electus eſt a collegio ſeu ab vniuerſita
te. Et idẽ intelligo ſi pᷣficiat᷑ vniuerſitati vł

collegio ab eo qͥ habet adminiſtrationẽ cũ

iuriſditione. Dñ et abbas excõicare põt ſeʒ
ſubditos.⁊ habet iuriſditionẽ vt deſymo.ſi
cut Et hoc niſi cõſuetudo cõtra tales eſſʒ in

contrariũ.nõ tñ poſſunt excõicare cum illa

ſolennitate qua epᷣi. Et de hac intelligunt
illud. ca. Debent. xi.q.iij.et.xvi.q.ij.viſis.

Allij vo dicunt ꝙ plati inferioꝛes epis ſub
ditos eis excõicare non poſſunt.niſi cõſue)

ꝙ tales excõicent ſæxempti aũt pᷣlati pꝛeci
pue religioſoꝝ.cñ habeant iuriſditionẽ qua
ſi eᷣ̃alem in ſubditos ſuos vtiq; ipſos exy/
cõmunicare poſſunt. De loc tñ.ſ.quis poſſit

tudo q̃ iuriſditionẽ dat ſit in cõtrarium. ſ.

excõicare. habes diffuſe in ti. de excõicatis.

Jo. an.in nouella ſic ſummat..ſi oꝛdina⸗
rius ſubiectus epᷣo in ſibi ſubditũ ferret iu

ſtam ſententiã.epus illã ſeruari faciat.⁊ eäö

ſine ſatiſſactione a illius conſcia nonrela⸗
xet.Camẽ vt dicit ibi glo.ſi ſecus faceret.ſ.
abſoluendo talem a iuſta ſentẽtia.et cõtra
voluntatẽ oꝛdinarij.exquo ſupioꝛ eius eſt

teneret abſolutio.ſed male faceretille epᷣs

⁊ cõqueri poſſet.ſicut fecit ille plebanꝰ ſan⸗
cti pangratij ↄtra epᷣm floꝛenuinũ in tali ca

ſu vt patet in dicto.c.et dicit glo.ſuꝑ vᷣ.in
ſrgene ꝙ ſi ſint malefactoꝛes eccle⸗

ſiaꝝ.ↄuenire eos pᷣlatipñt ſub à iudice ma
luerint.de fo.cõ.ca.cum ſit.et vtroq; gladio

vti contra eos ſi ſpectat ad eos.vt d ſen. ex

com.c.dilecto.li.vi. Suꝑ v.obſeruari di⸗

cit Yo. an. qð placet Inno. ꝙ minoꝛes iu

dices oꝛdinarij vel deſegati a pꝛincipe vł a

quocunq; iudice alio. et etiam ſubdelegati
ppñjt exequi ſententias ꝑ iuriſditionem quã

habent.i.excõicandi.interdicendi.vel ſimi/
lia. arg. de offi. deleg. c. ſigniſcaſti. Qñ vero
ſunt talia ꝙ non poſſunt facere iudices mi⸗

no⁊es vel ſubdelegati.ſicut in coꝛgaleʒpoſ⸗

ſemonem mittere. tunc non ipſi. ſed alij exe
quunt᷑.et ſic loquit᷑.l.ff. de re iudi.l.a diuo.
Et idem de maioꝛibus iudicibus qñ erecu
tio fienda eſt extra terminos ſue iuriſdirniò
nis. Super v.clericos vel laicos. habet er⸗/

so plebanus nedum curam laicoꝛum. ſed

etiam clericoꝛum parochigm ſuam inhabi
tantium. DHoſitt.v.

De ordiario iudice Hi.

1 —
Mirin

rU. 2Aaurnn 1 lyc⸗
õ
Pl I . Tarz -T .

ſbſont
Aleſer Fo⸗
(Ano
ginme he
Penietlen
Encifonin
ſen.eigan

lerſtatise
(ntheut
Alartaſl
fal anonit
liiscaliu
oneſoc
ſpuncereſt
ſunte Aen
teſtbeo.n
ſhann
A.
n

ſi nanor.
Nrhconr
cgloperlole
hrſnegnn
Ublege pnep⸗
lfocſerorere
Gnunentfne
nediiſuihae
älſktin
nönteröan
rintani
ntanlrdr⸗
urfnm
(nenttin
rirnneri
hlmnucten
ittnucit
(ntiequiaß⸗
upnlinege⸗
hanhahntne
tgepndfoee
Inecurencüe

ſe uc,,n

iuncollegio⸗
nſene
In ntf din
noenoſenn
„Aneylinect

inſenienni
Unſctonzian
ae iſkaßi
Afueppotet

eis lamii
ios temnnogen
Ciedſtſine

Capitulũ Ouintum

l R
mnkinil quis ſit. multa notat ſup dicto.q. Cum ab minũ coercendi et refren aãdi. ar. xi. q. iij. pꝛi⸗
ecceſiap. Vo. an. in Anno. et Hoſti. Di nilegin. lvc em erpedit reipublice vt ſit vn⸗
enat Inno. culli dicunt oꝛdinari lati vel ons eruon plures. Sed reru eſſ de facto
GiRI rectoꝛes. et halere oꝛdinari iurſchnõeʒ aliqñ ſimul cõgregan dicunt illud Sapie. i,
unt b vniuerſitate eligunt in platos et ſupio/ Sit foꝛntudo noſtra lex iuſticie. vñ tom
alibbeeni⸗ l reim cõſirmanoné recipiunt. vt in auten. de nos conculcant. et vechium gd alco
mſänninde defen. ci. .interiz. vñ ⁊ rectoꝛ cuiuſilet vni tum aut ad clericos ꝑtinet. nullus enam ex
Püincinn uerſitatis eſt oꝛdinarius. Et qͥ elgi᷑ ab bis electione iuriſdinonẽ cõſequit. mſi pꝛimo
züͤpimen Aͤͤiunt alicuius pfeſſionis. negociationis. a ſuꝑioꝛe confirmer᷑ vel appꝛolxt᷑ vt pater
uc⸗ R Ivl artis.ſicut ſunt piſtoꝛes.cerdones. phi in eo qð legit᷑ de elec.c. noſti. Exceptis q bu
en ſict, canoniſte et ſimiles. adeo ꝙ tam de pu dam caſibo. vt notat de appel. qꝛ nos/ Exqᷓ
m annn Plicis cauſis q;ᷓ de pꝛiuatis quas habent oc aũt appꝛobatus vel cõfirmatus eſt canoni
Aaſione ſocietatis. ſocij cogunt inter ſe re/ ce qͥs a ſupioꝛi ad leneficiñ cum cura. de iu
— Trin ſpondere ſubtali rectoꝛe nulla exceptiõe ob re cõmuni iuriſdinonẽ habet. vt hic. ſ. in. c.

7

rent Ennhiäin

ſtan te.Zlctoꝛes tñ nõ cogunt eos conueni

re ſub eo.imo ipſos cõuenire pñt coꝛam iu

cum ab eccleſiarũ. Is añt qͥ curã non haber

p conſequens nec iuriſdinonẽ oꝛdinariam

barmmI ice ſub quo wmiciliũ habent. vt yec omia cũ pꝛiuatus ſit. niſi a pꝛincipe oꝛdin ariꝰcõ⸗
ſtaioſioem ppbant. x. de jur. om.iudi...fi. Ande eſt ſm ſtituat.vt de reſtit. in inte.c.cã. NDel niſi ſir
im Deipcin HBoſtien.ꝙ ſcolares diuerſos iudices hñt. officialis vel vicarius oꝛdinarij.vc de offiẽ.
nhſeinnd eſt iñ in optione eoꝝ ſub quo reſwondeant. vica. c.i.vel niſi habeat ex conſuetudine. vt
Andnelgitfunnain vt de fo. compe. ꝙ cleric?/ Micit enã Inno. d offi. archi. c. fi. Que cõſuetudo et pꝛiua⸗
eNiS . APopa wl collegia alicuius artis. ſocie/ to canonico in familia ſua iurſdinonẽ dat
misiennmn tat] vel negociatiõis licita ſunt 1Q appꝛoba/ oꝛdinariã. quod dic vt notat de ſo. com-·
umerimen ta à lege. vnde wiſunt halere in his que ad c., eum cõtingat/ Hoc in ſcias muler vel
miint C(oötnunem 2 ſindici et iudicẽ. ſine pᷣiudicio teſt eccleſiaſticã cenſurã exercere. vt extrae
Minunmienbtrib tamẽ dñi ſin ſi quẽ habent. ar. C. de iuf. om. de maio.et obe. c. dilecta. m Hoſt. Sʒ In

ibſon itnur aantlei

npöerinini enn

iudi.l. fi. Et poſt multa ſubdit die poſſe foꝛ/
te nõ male nõ attendi in collegijs iſtoꝛũ pi
ſtoꝛũ.cerdonũ.et hmõi.ꝙ ſint de vna pꝛo/

nocen.aliter poſuit.Dicit enim ꝙ ad lvc ꝙ

p̃bolatus habeat iuriſdinonẽ oꝛdinariã in cle

ricos.opoꝛtet ꝙ vniuerſitas q̃ illum eligit
88 mm uincia wel de diuerſis vel ꝙ om̃es de vna ci ſit clericoꝝ vel religioſoꝝ.vel als idem pla⸗
. uitate ſint de vno collegio vel pluribus.ſed. tus iuriſditionẽ ab eccleſiaſtico pᷣlato et ꝙ;
esSNMei tim attendit ꝙ ſint tres vel plures qui cõöue electus ſu clericus vel religioſus.cũ als nec

nmeeos htiit

tscaNen

1eosiſlattd.

niant.vl vmuerſitatẽ faciant ꝓ iuſticia cu
iuinlibet ſeruanda. etſi in aliquo diſcoꝛdant

dare nec reciꝑe pñt ſpũ alẽ iuriſdinonẽ.ſ.et
iiuiſlibet ſeruanda. etſi in aliquo ant cõicandi. interdicendi. et ſimiliũ. Atẽ ꝙ eli
ſtandũ eſt maioꝛi parti. niſi minoꝛ ꝑs ra/ gatr in pᷣlatũ.nã ſi eligeret᷑ a d aliqũã digni⸗

pare. Et idecauis pᷣdſtta coꝛꝑa ſiue colle
glia ſint appꝛobata a iure.et iuſtũ ſu ꝙ wmi
mnnus eis ſua pꝛiuilegia ſeruer.ſi tñ incipiant
ſuos terminos excedere.et iura ſue iuriſdi⸗
pvonis dñi vſurpare. de iure lunt per ipᷣm o

mittat qui tamen habeat poteſtatẽ. ar. ff. de
iudli. l. cum pꝛetoꝛ. Et 'm Inno. lex dicit
dare iuriſditionem oꝛdinariã eoipſo ꝙ ali
quem anati vora ſet⸗ 7 a lege balet
Dñs iuriſditione oꝛdinariã in va ſallos.et

o Si tionabile quid piendatſc a ſi ſunta ti/ tatẽ in elcleſia.ad pꝛimiceriatũ archipꝛeſ bi
ag ga o pus potillime que carẽt iudicib ym Inno. teratũ.cuſtodiã et hmõi.nõ hñt oꝛdinariã
urr locum balentin quiby qñ non repi alius. mſi conſuetudo tribuat eis quod poteſt. de
Gincnt onn 2 eſt ad eᷣm dy oceſanum tanq; ad oꝛdinari exceſſi.pla. c.ij. Oꝛinceps aũt eoipio ꝙ cõ/
viinnmn ii , unm recurren dũ.etiã in tpahbo. vt in auten. ſentit tacite vel expꝛeſſe nõ errãs in iure vel
leräninni, vt dife iudl, in untanbus collaar Bli in facto.ꝙ aliqui fa cigtücollenliut qꝛ ſcri
Nner N lec iura collegioꝛũ ſeu coꝛpoꝝ vigent n ci/ bitex certa ſcia alicui vniuerſitati.vel ſindi
gunpininn uitati. pcipue tombardie.q̃ etſi dñm ha cum eoꝝ admittit. videf᷑ concedere eis ius
ttram ini , beeant. ipm tñ oñm vt expediret reipublice vniuerſitatis.quia vt oꝛdinariñ facit. Ta⸗
mmman li nonrecognoſcunt. Sic nec rex Francie v cite enã eoipſo ꝙ dat ſiue committit alicui
– BHDaoaemie. vt in. c.ꝑ venerabilẽ. fi ſint legi. aliquã ciuitatẽ vel caſtrũ vel villam. vt. ff.
at Glliß / Quicquid aũt ſcribat.oc putat Hoſti.iu/j de offi. pfec.vr.l.i. Adem cum papa dat dele
ne mumn ſul ſtum eſſe.ꝙ ciuitates vel alia loca que hñt ganonem in ꝓuincia. d offi. lega. c. ij. li. vi.
uc din ſpecialem. nõ debẽt vominiũ aliqð vel vel dat archidyaconatũ vel aliquid ſimile.
mtn n in iuriſditionẽ alquã in ſui dñi pᷣiudiciũ vſur idem mtelngas ſi ab alio cõferai vel cõ
—
NA.

4 11- N . . 4 .
WP G . c e. Orr ec. r O r e ͤ
„ 4 4 * . 1 .:.
. Irtn ,h, 1„AWρ 19 24. 22
ℳ6 9* . . . 1 . 7. c.
. . 2.
△

. .4 , .— 2*
. . — — ,
25 „ . . 1 S . . 7 4,
7* §. .
7 . .
e.

„ Awiekr
Rbitri eleeti a ſubdito et epo ſuo in eoſdez Si aũt conſcientiã deponere non poͤt q;uis reinc vol
ieden eus. Erconſihe Piclen tes. æ weierer dewnere. nullo moͤ contra conſcien. rbi
iudi.c.i. Et pᷣſidentes capitulis puinciali tiam debet iuchcare. De hac tñ materia dił gorreßo⸗
bus religioſoꝝ. de ſta. ino.c.ĩ ſingulis. et de fuſins ſupꝛa ti. eo. c. ij. . vi. Glo. ſuꝑ verbo (ſelleli
ma. et olx. c. cuin olim. aa piudicandũ. i. qe p oc non acqͦrit iunner fagem

&μ RHορ K(r ſecularis muocatus ius aliqð in pindieiuz enwſekoren
Oꝛdinarii perma H.i. eccleſie. vt. ſimwo ſter oſſit tali afng aucro intin
yime dicunt᷑ epi.⁊ hi debent punire crimina ritate attẽtare niſi de madato eccleſie. An⸗ (oteßlonio
et inuocare cum expedit bꝛachiũ ſeculare. no.aut alitere xponitillud ad piudicanduʒ. rrſilleſl
Vngde ex ſynodo Joh.pape dicit᷑.habesnt id eſt quia ſino ſſet index ſecularis inique un Orenia
epi ſingularũ. vꝛbiñ in ſuis ꝰyoceſibus hlhe agi auriliñ qne gabit. xi. q. iij. reſiſtit. nee ſotan
ram poteſtatem adulteria et ſcelera inquire eſt contra qð ſupꝛa dictuʒ eſt de offi. dele .. csinwic
re. vlciſci et iudicare ſᷣm ꝙ canones cẽſent paſtoꝛalis.quia ibi loquit᷑ de ſubditis ꝗͥ de/ ſecharedee⸗
abſq; impedimento alicuius. et cñ opus fſn bent exequi ſnias maioꝝ ſuop etiã iniuſtas. ſeclairte⸗
erit publicum cõuocent auxiliñ.nõ ad pᷣiu⸗ hic ai: lo quit de poteſtatibo ſecularibo q̃nõ dierin
dicandũ.ſed potius ad ea que ſunt deo pla ſunt ſubdite ſed pares. diſ. xc vi.cum ad ve⸗ cehtene
cita pſequendũ de offi. oꝛdi.c.i.vbi dic glo. ꝛrum. Idẽ eſt in alijs epiſcopis.vi ſi vn epi gonödei
ſuꝑ vꝓᷣw inquirere. tunc.ſ.qñ frequẽs a cla/ ſcopus ferat ſententiã iniuſtã. alius epus Elaume
moſa fama eſt ↄtra ſubditu. que obtinet vi nõ exequet ſi nouit iniuſtaʒ.qꝛ in bonis tm̃ oci
ces accuſatoꝛis. vt de accu.c.qualiter ⁊ qñ debet auxiliü impen dere. Di. x. cpenulti. Et
Sup verbo iudicare glo.vndecunq; ſit ille. intelligit jvc Inno. qñ ſine iudicio petit iu
Pꝛeſes em̃ ꝓuincie debet purgare ꝓuinciã dex eccleſiaſticus regemn vel aliũ rectoꝛem ſyrnonrtn
malis lvmibo. nec diſtinguit vndecũq; ſint aliquẽ ledi et iniuſte. Nam ſi in iudicio cõ⸗ ſtcitieſen
f.de off..pᷣſi. ꝓuin.pᷣſes.et.vi.q.iij.placuit. demnatũ petatcaſtigariꝑ regeʒ debet vcſa Pugrome
Supꝑ vᷣ. eanones.dicit glo. ꝙ cgnones di? cere. Et eſſet excõicãdus ſi hoc nõ faceret. ſcſgeneme
cunt vt ep̃i cãs ſy nodales ad epᷣm dferãt. xxiij.q.v.admimſtratoꝛes. Nec eius eſtin ſcſſaente
xxxv. q.vi.eps in ſy nodo. In ſynodo enizʒ quirere an ſentẽtia eius ſit iuſta necne.Di⸗ ühpereni
quã annuatim debet facere eps cũ clero vy cit etiam Anno.ꝙ ſiqᷣs elericus vel laicus errn
oceſis ſue debet cõſtituere aliquos in diuer non parei ſentẽtie ſui iudicis quem fateur· ethet
ſis parochijs ĩ ciuitate et extra.viros imo vel notoꝛiñ eſt eſſe ſuũ iudicẽ.nec coꝛaʒ ſi / fenntat
ratos clericos.et etiam ſeculares poteſt cõ/ perioꝛi appellationẽ velſupplicanonẽ ꝓſeqᷓ ſciran
ſmtuere qui dicunt᷑ teſtes ſy nodales. Et hi tur ̃m eum. nec aliqͥd rõnabile pꝛetendit ulcun
Abent referre epo in ſy nodo vel dieuʒ que m Poſti.eccleſiaſticus index poteritcenſu ſininmpt
ſciunt emergere in dyoceſi indigentia. coꝛ rã ſuaʒ exercere contra talẽ. Si veo ſit exe/ gltrbettin
rectione vel ꝓuiſione.DOitcit aũt ibi glo. ꝙ ptus non valet quod fit a pꝛelatis contra t Socan
ad epos pertinet inqrere de hmõi criminibꝰ eum.qð dic vt v priuil.c.i.li.vi. Illud aũt ſigforcſnne
eccleſiaſticis. de adulterijs. de cõſang. et aff. certũ eſtq; etiã ſi ſit rexr vel etiã imperatoꝛ. ſezteteutin
vi. et vxoꝛis.vt.xxxv.q.vi.epᷣus in ſynoꝭ ſempꝑ poſt monitionẽ canonicaʒ.excõicabit fin Inno⸗
do. Atem de lereſi. de he. c. excõicamus. DOe aboꝛdinarijs ꝓ notoꝛijs excemibo niſi pare uöeninone
crimie vſuraꝝ. ſy monia.ſacrilegio.et ſimi/ at.de iudi.c.nouit.niſi ſit nimis leuerus vt Pgedantle
lbo que ꝓpꝛie ſpectant ad iudicẽ eccleſiaſti iniurioſus. tunc em̃ papa vicariꝰ ſummi rei Cimabtene
cum. Et ꝑ epos debent puniri et de quocũ/ gis cognoſcetetiam de non notoꝛijsꝑ mo mn, In
q; moꝛtali peccato. vt de iudi.c.nouit. Atẽ/ cũñ accuſatonis vil denuncianois ᷣm S nigf ri
ex eo ꝙ dicit pumre ᷣm ꝙ canones cẽſent)/ no. Hoſtien. allegat deiuclic. nouut o. un igernen
eſt argu.ꝙ iudex debet iuchcare ſᷣm allegata per illud publicũ cõuocent guxiliuʒ alter al⸗ uchll

teri.i.iuder eccleſiaſticus ſeculari iudiei es . lulicn
Inducit ad lvc.c. ſummope. xi. q.iij.et.iij. econuerſo. Hec eſt vifferẽtia.qꝛ muderſetn Makei
q.vij.iudicet.et alia iura. Ponit circa hoc laris poteſt cogi per eccleſiaſticuiuadpt za hee
dDuplicẽ opi. aliqui dicũt cũ iudex habet añ dum ſibi auxiliuu ſed non ecõtra. eo. ſiàdd W

et m canones et leges etnõ ſᷣ̃m conſciam

ſe cãm quã ᷣm conſciam ſuã nouit iniuſtaz repꝛimenduʒ.et melius ve indi.c ualiter. “ innnr
ſed ym allegatiões ⁊ ꝓbationes ſuffricteter Hec mirum ſeom eum cuin ſecularis ſi in flont
apparet iuſta.nõ dʒ iudicare ſeu dare ſen⸗ inferioꝛ eo. Eſt etichn ſeeunds different g. fem ſe
ttetiam. ſed alteri delegare. Alij dcunt ⁊ me quia ſecularis nõ bhabet exammare ꝓce i5 ſontl
lius ꝙ iudicare habet non ſᷣm conſciam. qꝛ eccleſiaſtici. Eccleſiaſticus ve nunig men lluteo.
boc eſſet vt pꝛiuata pſona.ſed ᷣm allegata titioneʒ ſecularis excõmunicabit niſtex ekækæ Crrſtp
et ꝓbata iudicare habet vt publica ꝑions. rõnabili 2 ſeruata foꝛmacanonicg. ein net elidct
. pe = r s .r= r= Ü,r I N1 r; —α 4 S a
Zn r P ger P-e5 ——— 162 M-N 4 . * Go 4 „.
.— oAr p T . . L. .
2, Gorrr P a=P E rT enr v
n - XNa.— S . — .
90n . —, E- rn ws L. . L
A r Gn r r e Prer e.
reAA

E lon KR
n deimitn
cde mmun
zunsmſiiſt
Nbtanſttlide

Uln
Emädninshe ſur

nrufu
ſateſſeln
nnmdi
näsnngr frzii

N

AAures Nie

emennäiniuſtii

Wdn ren idlir
aeriitnsſdaiin
ſentinetnn Eni
Tlatoritimiadin
. ier uitintert

iiirrer elenin

Gmwe.

.
CAoOL NiMM
.

eetl
eraden W

ta qͥs fecit hoc vel illud ⁊c.Et dicunt In
cen. et Moſt. ꝙ de iure poteſt keri excõica/
tio generalis. v. q.i. quidam. generali tamẽé

ſeculare. nec cõpellere poteſt ad woc iudicez

Capitulũ

per pactũ poteſt renunciari. Nñ ſi excõicã⸗
dus aliquid voluerit obijcere audiet.xi.q.
inemo Et faciunt hec ad.q. YVoh. de monte
murlo.de epo.qͥ cũ excõicaſſet pᷣlatũ dyoce
ſis ſue.quia nõ recipiebat eum viſitantẽ. qᷓ
iñ qꝛ pꝛius appellauerat dicẽs ſe exemptũ.

et in poſſeſſione hbertatis et nunq; fuiſſe vi

ſitatum excõicationem cõtemnebat. ꝓpter
quod epᷣus inuocabat eõtra eũ bꝛachiũ ſe ⸗
culare. platusille dicit bꝛachiñ nõ eſſe pbᷣ
dum. Auerit᷑ quid iuris. OJulta inducit ꝓ
epᷣo ⁊cõtra epᷣin Demum ſoluẽdo dicit
eps in tali caſu non põt inuo care bꝛachiuz

ſecularẽ nec ↄpulſus tenet᷑ obedire.dicens
cõtraria iura loqui qñ iudex eccleſiaſticꝰ ꝓ
cedit ſeruato iuris oꝛdine ↄtra illos qͥ de fa
cto nõ de iure ſunt rebelles. vel cũ nõ eſt ap
pellatum ex iuſta cauſa.velille contra queʒ

PBradinarius qui c.ii.

ſcit non vt index vel vt homo. ſed vt deus

ſubditũ eſſe criminis reũ in determinate põt
ſed nõ nominatim eum arguere vel punire

iudiciarie vel exira iudiciarie. vc ſummati
in.c.ſi ſacerdos.de offi.oꝛ.ſᷣm JYo.an. Qð

„ .

