vicariu pape.vł epᷣi elegerũt. nõ hñt reddere
rõnẽ.qꝛ ꝑ eñ nõ ſtetit qᷣminꝰ eos audiret.ſʒ ꝑ
ſupioꝛẽ qͥ ei coadiutoꝛes dedit ⁊ ꝑ paꝛochianũ
q eñ elegit.h̊ Pe.Ditcit etiã Clv.in.iiij.ſ.diſt.

xvij.q.iij.ar.iij.q.v.qꝙ ſi alicui cõcedat᷑ ptãs a

ſuꝑioꝛi audire cõfeſſiones pꝛochianoꝝ alicinꝰ
curati.ex hoc nõ fit illi pᷣiudiciũ.qꝛ ptãs iuriſ⸗
dictõis nõ eſt cõmiſſa alicui in fauoꝛẽ ſui.ſed
in vrilitatẽ ꝓpłi et hnoꝛẽ dei. Idẽ etiaʒ tenet

Jo.an.e de pe. er re.ſi epᷣs.li.vi.in glo.i. Adẽ

etiã in cle.dudũ.de ſepul.vt ſupᷣ patuit.ſ.q; nõ
tenet᷑ petere licentiã a ſuo curato. qͥ vult ipᷣis
fratribo cõfiteri. Adẽ pau.Oñ glo. Berñ.qᷓ lvc
dicebat dãnaſa fuit tanq; falſa ꝓ clementẽ.iiij
inquodã pꝛiuilegio.qð incipit.Quidã temere
Scv&õs efectꝰhuius cõmiſſionis pᷣt audire
ↄtra ꝓhibitionẽ alteriꝰ pᷣlati. In q̃ eſt differẽ/
tia inter inferioꝛẽ ⁊ ſupꝑioꝛẽ.Nã inferioꝛ q̊ in⸗
hibitionẽ ſupioꝛis nõ pᷣt alij cõmittere. ſicut
nec ꝓ ſemetipᷣm audire eũ.cũ ita poſſit eum ſu
ſpẽdere ab audiẽna ↄfemſonũ ꝑ aliũ ſicut ꝑ ſe
metipᷣm.ecõuerſo añt ↄ inhibitionẽ inferioꝛ
ſupioꝛ pᷣt ↄmittere.ſicut etiã eo inuito audire.

Silrt ſi eſſent duo curatia vterq; inſolidũ.vnꝰ

cõtra inhibitionẽ alteriꝰ pᷣt audire 2 ↄmittere.

qꝛ par in parẽ nõ hʒ imperiũ. Oñ g inferioꝛ p

hibet ne ſubditꝰ cõfiteat᷑ cuicũq; ſine ſin licen/

tia.dʒ excipe niſi ſuꝑioꝛi.vł eiusvicario.alias

temere agit.niſi loq̃ref talibo q̃ bñ ſciũt ꝙ non

intẽdit.vel ꝙ nõ pᷣt ꝓhibere qͥn cõfiteat᷑ talis
ſupioꝛi ſuo.Sicu in religionibo cũ pꝛioꝛ ꝓhi
bet ne q̃s cõfiteat᷑ de tali pctõ ſine licentia ſua.
certũ eſt oĩbo ꝙ nõ intẽdit quin ponit cõfiteri
magiſtro oꝛdmis vel ꝓuiĩtiali.vel eoꝝ vicarijs
qꝛ ſi ꝓhiberet ſpueremſibi in faciẽ.Et multo/

magis ſuppꝛioꝛ qui non põt dare licẽtiã alteri

cõ fitẽdi.cũ ſit vicarius vĩs.qdiu pꝛioꝛ viuit.
ſi inhiberet ne q̊s ſineſui licentia cõfiteref.de⸗
rideret. Sʒ moꝛtuo vel amoto pꝛioꝛe vices ei
gerit p cõſtitutiones. vñ reputat oꝛdinarius.
Curatus g ꝓhibẽs ſuhdito ſuo ne alreri cõſi⸗

nonum

teat᷑.delet ercipeepᷣm.papã.legatũ.ſummũ pe⸗
nitẽtiariũ.⁊ archiepᷣm dũ viſitat et hñtes ab
eis poteſtatẽ. Eps vero nõ debet excipe oẽs pᷣ⸗
dictos.miſi ſe ipᷣm.⁊ ſic quilibet ercipiat ſuos
ſupioꝛes a rali ꝓhibitõe. CTerci effectꝰ hur
cõmiſſioms eſt. ꝙ tenet᷑ curatꝰ ei euchariſtiaʒ
miniſtrare.⁊ alia ſacr̃a.exqͥ dicit ſe cõſeſſũ illi
qui votuit eũ abſoluere.Nec eſt abſurdum ꝙ
t ei euchariſtiã cuiꝰ ignoꝛat cõſcientiam. Sʒ
cui eque bona et tuta conſcientia. imo tuti⸗
oꝛi põt eũ cõicare. q̃ cõfeſſus ſine licentia ſua
hñti ptãtẽ. ſicut illi qͥ ↄfeſſus eſt de licẽiia ſua
vel ſibi. qꝛ nec etiã vicarius curati reuelat ſibi
cõfeſſioẽz.cũ idẽ curatꝰ dat illi ↄmunionẽ. t
deletcurat/ pſumere. ꝙ melius eſt cõfeſſus. q́
cõfeſſus eſt ei quẽ papa.vłepᷣs elegit cõfenſo⸗
rem ꝑtotũ mũdũ vel dioceſim ſuã.q; qͥ ↄſeſſuſ
eſt ili. quẽ elegit ipᷣe puidẽdo de ipſo ſuis ſub⸗
dit ?.cũ epᷣs nõ delet lvc ↄmittere niſi viris po
tẽtibo.opere.⁊ ſermõe.vt de offi.oꝛdi.c. AInter
cetera. Del etiã Gei qui cõfeſſus eſt illi quẽ ip
ſe eligit ꝓpꝛio arbitrio de licẽtia curati genera⸗
lis.Et lvc niſi cũ eſſet ercõicat.vel notoꝛiꝰ pec
catoꝛ. Nã tũc anqᷓ; det euchariſtiã. debʒ ei cõſta
re clare de abſolutõe ab hmõi. QAuart“ effe⸗
ctus eſt.ꝙ pcca ↄfeſſa habẽti dictã cõmiſſiõeʒ
nõ tenet itexcõſiteri ꝓpꝛio ſacerdoti.vt etiã
declarat. Yo. xxij. in extrauagãti.que incipit
vas electõis. Quĩtꝰ effectus eſt.ꝙ ꝑ hãc cõ
miſſiõeʒ ſit iudex. q̃ pꝛius nõ erat. Cũ enĩ ad
abſoluẽdũ reqͥrat᷑ ptãs oꝛdis et iuriſdictõis.
lʒ ab hñte oꝛdinẽa iuriſdictõeʒ liuriſdictõʒ im̃
poſſit ec audiẽtia cõmitti habẽti oꝛdinẽ.licet
nõ habeat iuriſdictõeʒ.puta ſimplici ſacerdoti
ita nõ curato.ſicut curato nõ tñ ecõuerſo.ſacer
dos nõ curatꝰpõt lvc cõmittere.vel curato vł
ſacerdoti. ⁊ rõ diuerſitatis eſt. qe nõ eq̃liter he
due ptãtes trãſfundũt᷑.habẽs enĩ oꝛdinẽ exſo⸗
la cõmiſſione.nõ trãſfert oꝛdinẽ.ſed ſolum oꝛ⸗
dinat o ſacramẽtalis tranſfert.ſiue ſit iudex ſi⸗
ue nõ.ſed iuriſdictio ab habẽte eam oꝛdinarie
ſola cõmiſſione trãſfertur indifferẽter pꝛiuato
qui nullam habebat.⁊ ei qui habebat aliquam
led non illam reſpectu iſtius. Sextus effectꝰ
eſt. ꝙ qui audit confeſſiones non iure ſuo.per
dit poteſtatẽ ſuam delegãte moꝛtuo vel amoto.
Et idẽ foꝛte eſt ipſo excõicato vel ſuſpenſo.niſi
incõfeſſione iam inchvata quã audiuit.extunc
q̃ſi ex iũre ſuo.ſicut enã ꝓdit poteſtatem ſuam
illo reuocante.q ſoluit᷑ iudiciũ ꝓhibente illo
quii iudicare iuſſit.vñ ſicut epiſcoro moꝛtuo vł
tranſſato.officialis ceſſat in cauſis.ſic debet ceſ⸗
ſare pemtentiarius in confeſſiombus audien
dis.niſi ꝙ abſoluere debet de peccatis iam au⸗/
ditis. glo.in.c. Gꝛatum.⁊.c.relatum. de offi.et
poteſtate iudicis dele.qꝛ; mandatum epirar 5
39

Zitulus decimuſſepti.

mostem mandatoꝛis. Similiter ſi dedit cõfeſ⸗
ſoꝛem monialibus. expirat poteſtas. niſi eſſet
rectoꝛ earũ cui ex officio q̃ſi pꝛioꝛatus.vł recto
rie eſſet audientia annera.et tunceſſet q̃ſi oꝛ⸗
dinarius. Didet᷑ tñ ꝙ nõ ſiłr ita expirat ptãs
delegati de legante excõicato vel ſuſpenſo. ſicut
moꝛtuo vel amoto.quia in pꝛimo caſu retinet
delegatus iuriſdictionẽ.licet nõ vſum. An ſe⸗
cundo aũt neutrũ retinet.Ad lvc aũt ꝙ delega
tns vtatur iuriſdictõne requiritur ꝙ delega⸗
tus in delegandũ quidẽ halvxat iuriſdictionẽ ⁊
vſum gind⸗ delegare eſt vſus iuriſdietionis.
ſed poſte; deleg .
qꝛ vſus eius nihil facit.ergo ⁊c. DPoſſet tñ dici

babiirer i. epᷣs nõ exiſtens excõicatus.ł

uſpenſus.inſtituit officialẽ ⁊ pnĩariũ.et poſtea
erxcõicetur nihilominus vterq; pᷣt ꝓcedere in
officio ſuo.qꝛ vtit᷑ vice eius.qui iuriſdictionẽ
habet. licet nõ vſum ꝑ ſe. Si aũt iam erat ex/
cõicatus officialis nil agit.qꝛ inſtitutio vel cõ/
miſſio nõ tenuit.De pniario veroſecus vide⸗
tur.qꝛ etiã nõ ſacerdos.vel nõ cõſecratus.qui
minꝰ hʒ q; excõicatꝰ cõmittere p̃t.qꝛ nõ minꝰ
eſt ↄmiſſio q; ꝑmiſſio.qꝛ iure ſuo ſacerdos au
dit cõfeſſionẽ. et cõmiitẽs im̃ eſt cauſalſine q̃.
nõ ꝓpter diuiſionẽ prochiarũ et eccleſie phi⸗
bitionẽ. Oñ aũt cõmittens moꝛit᷑ vel amouet
nõ eſt differẽtia inter cõmiſſariũ in foꝛo peni /
tentiali aut iudiciali.qꝛ vtriuſq; poteſtas expi⸗
rat q;tũ ad negocia nõ incepta. S
Dinsfferũt fratres pñtati tenoꝛe cle. dudum
et ſacerdotes curati. Capitulũ.x.

RKatres ordinis pre
dicatoꝝ habent pꝛiuilegium. ꝙ ip̃is

mmoꝛtiis qᷓ ipis ſuã aurẽ dederũt.vł
ↄmiſer̃t pñtvti illa auẽte vſiã fuent eccleſie

ꝓuiſum de paſtoꝛe. Itẽ nota.ꝙ iſtos effectus

nõ hʒ cõmiſſio in ꝑſonis oꝛdinũ repꝛobatoꝛũ
de quibo dicit de reli.c.c.i.li.vi. Hec pe.de pa
lu. Nota vlterius differentiã inter pdictos
fratres pñtatos.et ſacerdotes curatos. aã p̃⸗
dicti fratres ex tali pſentatõne vel cõmiſſione
pñi audire oẽs pꝛochianos volẽtes eis cũſite
rioĩm curatoꝝ illius diocẽſis vbi ſunt pñtati.
ſed nõ aliarũ dioceſum.Et nõ pñt hoc cõtmitte

re alicui.Sed curati nõ pñt audire inq;tũ cura

ti.niſi ſuos ꝑrochianos tm.alios nõ. niſi cum

licenna epi. vel curaroꝝ illoꝝ. Et pñt ↄmittere

alteri.ſ.audire ſuos parochianos. Mota eti
am aliã differennã pᷣm au. Fran. am. in
de. Dudũ. Hi curari pñit audire cõfeſſiones
et eoꝝvicario ſuoꝝ ſubditoꝝ in dioceſi ſui epᷣi
etextra dioceſim.ſ̊ fratres elecn et pñtati ᷣm
foꝛinã cle.OHudũ.de qua ſuᷣ nõ pñ̃t audire leu
abſoluere. extra dioceſim vbi ſunt pñtati.Et

egauit nõ reguirit᷑ ꝙ habeatvſum

ſiſecus fierck. qzuis cofeſſi poſſint excuſari er
ignoꝛantia.tñ quo ad eccleſiã nõ eſſent abſolu

ri. Sed etſi cõſtaret eie. delent iterũ cõfieri.
vel intra dioceſim abſolui a pᷣdictis. Sed ſi ſi⸗
ne dieta ſolennitate cõmitteret᷑ fratribab epi
ſcopo vela curatis.auctoꝛitas audiendi cõfeſ⸗
ſionẽ ſimpliciter.tũc poſſent etiã extra dioce⸗
ſim audire.ſicut alij vicarij eoꝛundẽ. A caſib⸗

ant epᷣis reſeruatis.nec curati nec dien fratres
pᷣſentati pñt abſoluere.niſi inq;tũ fuerit eisꝗ

dioceſanis cõceſſum.Et de his inõ ggendũ.

De caſibus reſeruatis epiſcopis.
Capitulum vndecimum.

Ecaſibus reſerua⸗

tis ep̃is.de quibo dicitur in fine cle.

DNDudũ.varie ſunt opi.oc.aliqͥ enĩ
ponũt plures.alij pautioꝛes.vñ materia non
eſt bene clara. Et in ſumma piſana dicit᷑.ꝙ be⸗

nedictus.xi.in extrauaganti.inter cunctas de⸗
clarauit eſſe.iij.caſus epicopales de iure. Pꝛi
mus.ſ.peccatũ clerici.ꝓpter qð incurriſlet ir/⸗
regularitatẽ. Secũdus de incendiarijs. Cerci *
de peccato.ꝓpter qð eſſet indicẽda ſolennis p·
nitẽtia.Quartus de excõicatis maioꝛi excõica
tõe. Itẽ declarauit.v.eẽ caſus reſeruatoſ ap
pꝛobata cõſuetudine.Oꝛimo hommicide volun⸗
tarij. Secũdo falſari.Cercio violatoꝛes eccle⸗
ſiaſtice libertatis. Quarto violatoꝛes eccleſia⸗
ſtice emunitatis. Quinto ſoꝛtilegi ⁊ diuinato
res. Quãuis aũt dicta extrauagãs fuerit re
uocata ꝑ cle.dudũ.tñ q;tũ ad diccos caſus nil
fuit immutatũ.etſi alia ibi cõtenta.etſic videt
ꝙ adhuc illi remaneãt.et addit᷑ in piſanella.
ꝙ pñt nihilominus ep̃ᷣi in ſuis epᷣatibo caſus
eis reſeruare.ꝓut eis videt᷑ e xpedire.ſicut pñt
cõſtitutiones facere.et multomagis cocilium
ſinodale vel ꝓuinciale.a quoꝝ ſentẽtijs religi
oſi nõ valent abſoluere. To. an. er de pe. et
re.ſi eps.li.vi.glo.iũ.de pꝛidictis caſibo ponit
crimen enoꝛme.et publicũ hvmicidiũ.et ſoꝛti⸗
legiũ.et addit iſtos alios.Oppꝛeſſio pueroꝛũ
etiã ex caſu inceſtus.coꝛruptio monialiñ.coi/
tus cũ bꝛutis. matrimoniũ clamdeſtinũ.vel ʒ

interdictũ eccleſie cõtractũ.piuriũ.falſum te⸗

ſtimonin. et blaſphemia dei.et ſanctoꝝ. Ho⸗
ſtien.in ſumma ſua ponit omnes pᷣdictos. Et
addit peccatũ cõtra naturã.et etiã qpᷣlibet enoꝛ
me.qð generalis vel ꝑticularis cõſuetudo re/

ſeruat ep̃is. In quibo aliqñ epiſcopi remittũt
peccatoꝛẽ ad ſedẽ apoſtolicã ꝓpter enoꝛmitatẽ
criminũ.et ad terroꝛẽ alioꝛum.hec Hoſti. Eso

tamẽ adhuc nõ legi eſſe aliquod peccatũ pꝛec
ſeita enoꝛme.a quo nõ poſit abſoluere epiſco
pus ſubditum. dum tamẽ nõ habeatſententiò

iannannan
enfi in
nemnder
raanoponen
ſecoritetnngen

trſbreutedie
Eifnüpoigle ard
nena Etän
(Nlp ianäch

rdArſierd
. dblicgfi
lgionseſtcie
noibuscaſlo,
Coerteſe nt
gain aubrrn
pbetercicn

(lrre eterce

Keumnozesporn

WReetbai
Pöſſiimrt

ſcſthrceri
esWaſn
unſtcdenn
leetifſchdi
lurfeeduci
ſurctibern
ſaköhnaerr.
ſeßinlonnzen

Hönſemmngn
Ntnimiren

ffſurßtüfſrera

Mitianiime
benzeano

ffnrnnoti⸗
fraftlsfnn.
feireſtnen

unipri
igigen
nit

mmeetan

umie

niunmeg

Uninnſigie

Z
Scieenp

1ece

ſeſinie

OH
R

mörsun

rn

nibigtr
dernti
—
uidinnein
XAmäii
tlicni
emmisit

ios mien
Nni nii

mi iinn

A.
itonnin,
migaiiun
ienziilli
ianipn

fvnmma
4 4 ht

iw rt,

Lapitulnn vndecimum

aliquam annexã. Quãuis aũt roſſit abſolue/

re.ꝙ mittũt aliqñ benefaciũr. SGinł. Duran.
ſpeculatoꝛ in reꝑtoꝛio ſuo.vltra pᷣdictos caſus
addit alios caſus.ſ.defloꝛantes virgines vi op
pꝛenas. vel ſeductas. Cõtrahentes poſt vo⸗/
tum caſtitatis. foꝛnicatio cum iudea et ſarace

na. Cõcipiens per adulterium quẽ vi credit

ſuum. ꝓcurans aboꝛſumm.xel ſterilitaremn in ſe
wel in alio. Cõtrahenſ matrunoniũ poſt ſponſa
lia iuramẽto firmata. Cognoſcens carnaliter
baptiſatã ab eo.vel cuius cõfeſſionẽ audiuit.
Tenens ad baptiſmũ.vel cõſirmanonẽ fihũ.
vel filiã extra articulũ neceſſitatis. Baptiʒans
filios ſuos er eaſuʒ neceſſitatis. Oerberans pa
trem et matrẽ.et vſurarius.et tandẽ ſic cõclu⸗
dit.Cot caſus ponere. nõeſt aliud q; ptãtem
ſacerdotũ reſtringere.q̃ eis plenarie eſt data a
xpᷣo.vñ breuiter dico. Sacerdotes oĩa poſſe qᷓ
ad foꝛũ pnĩale.q̃ nõ ſunt ſpẽaliter in iure epᷣis
reſeruata.Et q̃ nõ ſunt ipᷣis ſacerdonibo dire/⸗
cte.vel ꝓ aliquã cõſequentiã interdicta. ar.ex
de iuð. At ſi. et de ſentẽ. excõ. Nuꝑ. lvc tñ fa⸗
teoꝛ.qꝙ vbicũ q; fuerit graue delictũxl enoꝛme
ſuꝑioꝛis eſt iudiciũ requirenduʒ. Et idẽ dico
in oĩbus caſibo. de quibo eſt generalis cõſuetu
do eccleſie.ꝙ ſint epᷣis reſeruara. JYo. de li⸗/
gna.in declaratõne quadã ſuꝑ.c.oĩs.de pe.et
re.ꝓbat.et cõcludit ex dictis ĩimediate a guitł.
ſpeculatoꝛe.et ex ce.Oudũ. Fratres pᷣdicato/
res et minoꝛes pñtatos ꝓ audiẽtia ↄfeſſionuʒ
poſſe abſoluere ab oĩbo caſibo peccatox. exce/
ptis pciſe q̃ in iure reſeruant epis.ſed a caſibi
q̃s epi ſibi reſeruãt.vel de cõſuetudine ſue dio
ceſis.vel ex ſuo bñplacito.vel ꝑ cõſtitutiones
ſuas ſynodales vel ꝑ ꝓuinciales poſſe abſolue
re.etiã ſi epi dictos caſus nõ cõcedant. Et ꝓ⸗

bat ſic.Cle.dudũ ſtatuit.ꝙ dicti fratres nõ poſ

ſint abſoluere niſi a caſiba qͥbus poſſunt cura

ti abſoluere vere..q eis ꝓmitttunt in iure.ni⸗
ſi ep̃i vellent aliquid plus eis cõferre. Sʒ guił.

dicit. ꝙ nõ obſtate ꝙ woc. ponãt multos caſus
epᷣis reſeruatos.curati pñt abſoluere ab oĩib

occultis.qᷓ in iure nõ ſunt epᷣis reſeruata.et q̃

nõ ſunt ipis ſacerdonbus directe velꝑ cõſe⸗
quentiã aliquã interdicta. Licet ergo epi poſ⸗
ſint reſeruare certos caſus.qͥ de iure cõpetunt
inferioꝛibo.nõ tñ lvc pñt ſimpliciter miſi in du
obus caſibus ſᷣm Guitł.ſ.directe.vt cũ aliqui

fuerint legitime in crimine depᷣhenſi. ꝙ mern⸗

to fuerint tali ptãte pꝛiuati.Sc ðo indirecte ꝑ
aliquã ↄſequentiq.vt cũ aliqs caſus euenerit.
in q̃ ad vtilitatẽ cõmunẽ expediat.ꝙ talem ca

ſunm retineat et gler nõ.xxv.q.ij.de eccleſiaſti

cis pꝛinilegijs.HNõ aũt expeditvtilitari ↄmu⸗

ni reſeruare tot caſus.ſed loc eſt ponere laque⸗

um in via ſalutis.Sed ſi aliq̃ͥs pure vult defen

dere plures caſus poſſe epos rõnabiliter ſerua
reqᷓ ad ſacerdotes parochiales.cũ ſint de fo»o
epoꝝ et eoꝑ ↄſuetudinibo ſubiecti.tñ lvc non
poſſunt facere ep̃i erga pᷣdictos fratres.qꝛ exẽ⸗
pti ſunt.nec eoꝝ oꝛdinatõibo ſubiecti.vt er de
exceſ.pᷣla. imis pꝛaua.Cu ergo non roſſint
dicti fratres abſoluere a caſibo reſeruatiſ in iu
re epᷣis.vt dicit᷑ in cle. Illa.ergo pñt aboĩbus
alis. vrputa reſeruatis ex ↄſuetudine ꝑnicula⸗
ri loci.vel ſinodali ↄſtitutõe.qꝛ vnũ negando
aliud tacendo cõceſſit.di.xxv.Qualis. nec pñt
pᷣlati dictã cõceſſionẽ reuocare vel vfalcare.
Hõ directe denegãdo lnĩaʒ audiẽdi qꝛ mihilo
minꝰhñt ꝑ cle.nõ idirecte ꝓhibẽdo ꝓꝛochia
lis ne ↄſfireant᷑ eis.ex de pꝛi.q;to. Nec ꝑ reten
tionẽ multoꝝ caſuũ qꝛ fieret ĩ fraudẽ legis.qð
fieri nõ delet. et̃ de cõceſ.pᷣlben. ↄſtitutus. Sile
at ergo hic Yo.mo.qui dicit ꝙ ſi epᷣus pᷣtarta

re ptãtem oꝛdinariã curatoꝝ.pᷣt multomag? ar

tare poteſtatẽ ertraoꝛdinariã ipᷣoꝝ fratrũ.qnia
qð ꝑ ſuꝑioꝛẽ cõcedit᷑.ꝑ inferioꝛẽ arrari.vel re
uocari nõ pᷣt.vt ptʒ di.xxi. Anferioꝛ. Ad cõ
ſtitutionẽ aũt cle.de pꝛiui.Religioſis.vt dicit
ꝙ a caſiboꝛdinarũs reſeruatis quẽqᷓ; abſolue
re nõ pꝛeſumãt.Rñdendũ eſt ꝙ loc eſt intelli
gendũ de caſib reſeruatis in iure.ſicut inten⸗
di? iſta cle.Oudũ.nõ aũt de reſeruatis ꝑ ↄſue

tudines vel ſtatuta alioꝝ pᷣlatoꝝ.qꝛ illa remo⸗

uet papa.vt in dicta cle. Oudũ.aqbus poſſũt
dicti frates abſoluere.et ꝑ ↄſequens videtur
quicqͥd dicat᷑ ꝑ modernos.vel antiq̃s de rali⸗
buscaſibo ꝑ epᷣos reſeruatis.torũ reuocat᷑ per
cle.dudũ.ſpecialiterq;tũ ad dictos fratres.Si
enĩ cõſtitutio poſterioꝛ.licʒ nõ faciat menſionẽ
de pꝛioꝛi.ipᷣaʒ reuocare noſcat.c.licʒ.de ↄſtitu.
li.vi. Oulromagiſreuocari debent dicta cocto
rum ſi in cõtrariũ ꝓmulgent.hec Jo.de ligna.
Sed Fran.ʒamb.vwſt ¶andul.dicit.ꝙ de ca
ſibus epᷣalibus nõ pᷣt dari octrina.cũ vepende

at ex ſtatutis ipᷣoꝝ epᷣoꝑ et octrinis.Et q;uis

Tandul.dicat ꝙ habyens irregularitatẽ.quã ſo⸗
lus papa tollere pᷣt.nõ poſſit abſolui a peccato
ante diſpenſationẽ. Fran. ʒ-amb. dicit ↄtrariũ
ſ. ꝙ pᷣt abſoluia peccato.etiã remanẽte macu⸗
la irregularitatis.Ouia ergo non eſt clarũ qui
ſint caſus reſeruati epᷣis in iure ↄvmuni. Ideo
tutioꝛ eſt via in hmõi.ꝙ fratres ſi pñt ab epᷣo
quos caſus ſibi vult reſeruare. et de illis ſe nõ
audeant impedire.oẽs vero alios ſibi cõcedere

faciãt. Certũ eſt aũt ᷣm oẽg. ꝙ abſolutio ab
excõicatione maioꝛi reſeruar epᷣis. Itẽ diſpxen

ſatio vel cõmutatio votoꝛũ. AItẽrelaratio qᷓᷣrun
dam mramentoꝝ. De diſpenſatione incertoꝝ
halbes ſupᷣ in.ij. ꝑte.ti.ij.de reſtitutõe.c.iiij.ibi
diffuſe. ran.ʒamnb in cle.dudum.in glo.ſuꝑ
verbo. ↄceſſa. dicit glo.ſ. Jo.an..andul. pau.

iiij

Stepha.et zʒen. tenere. q; eus poſſit reſeruare
caſus de qͥbo curati poterãt ante hac ↄſtitutiõʒ

ſ.dudũ abſoluere ita ꝙ reſeruatio piudicet fra⸗

—⏑

tribo. i. ꝙ nõ poterũt tũc etiã ab illis reſeruat-

abſoluere. quod eſt ↄtra lvc qð dicit hic Yo. de
lig. Et intelligit᷑ iſta reſeruatio caſuũ epalium

e actibus exterioꝛibus et cum effectu non de
actibus interioꝛibo. Si qͥs enĩ deſidergauit vel

etiã q ſiuit occidere aliũ iſtud homicidiũ coꝛdiſ
nõ eſt de reſeruat ? epᷣis. Dicit etiã DPe de pał.
ꝙ inceſtus qͥ cõmittif a pueris qᷣ nõ hñũtvſum
rõis.nõ reſeruat epᷣis.qꝛ nec ꝑ hoc tollit᷑ virgi⸗
nitas.nec cauſat᷑ affinitas.

De eo qui aliquẽ abſoluit a caſu a quo ab⸗
ſoluere nõ poteſt. Capitulum.xij.

Z nota qꝛ quicũq;
abſoluit aliquẽ ab aliqᷓ pctõ ĩ caſuin
quo nõ pᷣt.ſiue qꝛ reſeruatuſ eſt epᷣo
ſiue qꝛ nullã hʒ ptãtem vel auctem.iq;uis gra⸗
inter peccet.pcipue qñ abſoluit ſciẽter.vel etiã
ex ignoꝛ ãtia iuris craſſa.nõ tñ cenſurã aliquã
ſeu excõicationẽ ex lvc incurrit.ſiue ſit clericus
ſecularis ſiue religioſus dictus abſoluẽs ſcðᷣm
Fran. ʒamb. et ʒenʒe. Sed tenet illũ quẽ ſic ab
ſoluit auiſare de erroꝛe ſuo.ſi cognoſcit. vel pᷣt
inuenire. Ille tñ ᷣ ad vũ excuſat᷑ dũ lvc igno
rat. Et qõ dictũ eſt ꝙ eõfeſſoꝛ debz illũ auiſare
quẽ abſoluit cũ nõ poſſet.intelligit᷑ qñ fieri pᷣt

ſine ſcandalo notabili.Hñ in ↄcilio Baſileñ.

quidã multũ periti habita ſuꝑ lve collatione
dirxerunt.ꝙ talis cõ feſſoꝛ petat auctoꝛitẽ a ſu⸗

perioꝛi ſuꝑ loc caſu a q̊ nõ potuit abſoluere. et
tñ abſoluit.q̃ habita vocet illũ quẽ abſoluerat

cũ nõ poſſer.et ꝑ aliquẽ modũ coopertũ inter/
roget de aliquib.q̃ ſibi cõfeſſus eſt q̃ſi meliue
volẽs infoꝛmari.acſi nõ plene intelleriſſet et ſi
q̃ alia cõmiſit crimina poſtea.⁊ ſic abſoluat ab
Oibus iterũ.et tunc et pꝛius alias auditis. vel
ſi magnũ ſcandalũ ex hoc timerer᷑.qꝛ pᷣdictus
modus ſeruari nõ poſſet. abſoluat abſentẽ ſi
ab vlcima ↄfeſſione adhuc credit᷑ ꝑſeuerare in
gratia.lut vt alijs placet.cũ ex loc timeretur
notabile ſcandalũ euenire. cõmitat ſummo
ſacerdoti.ſ.xpᷣo.pꝛeſertim qñ multitudo ẽ ſie
neglecta.vel multũ diſtãt a loco. vbi eſt cõfeſ⸗
ſoꝛ. Religioſus aũt ſi abſolueret aliq̃ ſnia ex⸗

cõicationis. ſuſpenſionis vel interdicti in iure

oſita.incurreret excõicationẽ.a q̃ nõ poſet ab
ſolui citra ſedẽ apłicam. et᷑ de pꝛiui. Religioſi
in dle. Secus ſi abſolueret a ſnia vĩs.quia tũc
nõ incurreret ᷣm Pau.q;uis gramter pecca⸗/
vet. Sed clerici ſeculares abſoluendo a ſenten
tCyqs iuris. q;uis et ipſi malefaciant. nõ tamen
cenſuram incurrunr.

Arn in gemrali Sceſſione cõtineat ſperialis

Capitulum. xiij.

Jo. an.extra de offi.vica. ſuꝑ.c.tua
nobis.in glo. Si epᷣus dedit vicarũ
generaleʒ.⁊ in mãdato expꝛeſſit aliqͥd de illis
qð requirit ſpeciale mandatũ ſecuta generali
clauſula.&t omnia alia que per nos poſſumus

etiã ſi mandartũ exigat ſpeciale pᷣm NHoſti ſaris

videt᷑.ꝙ ralis etiã ſpecialia poſſit inſtar pcura

toꝛis. Secus ſi aliqͥd de ſpiritualibo nõ fuiſſet

expꝛeſſum.hec ibi. Quod videt intelligendũ
qtum eſt de virtute verboꝛum. et in foꝛo cõten
tioſo. Nam in foꝛo cõſcientie ſi alicui conſta/

ret de intentione cõferentis auctoꝛitatẽ ꝙ hoc
intenderit etiam ſi nõ expꝛeſſiſet aliquod ſp·

ciale in generali cõfeſſione.intelligerent᷑ ſpe ⸗

cialia.xxij.q.v. Humane.Et lvc idem dici ſo½

teſt o auetoꝛitate data ab epo cõfeſſoꝛibus.qꝛ
ſcʒ dicendo. o vobis auctoꝛitatẽ meam in cõ⸗
feſſionibus.nõ intelligitur ꝑ lvc cõcemiſſe ca⸗

ſus ſuos.niſi alicui cõſtaret ꝙ per hec verba ge

neralia intendit caſus ſuos cõcedere. Sed di⸗
cendo ↄcedo iſtũ. et illum. et oes alios meos
caſustunc intelligit᷑ totũ dediiſle.

Quid poſſint penitentiarij curie romane.
CLapitulum. riiij.

X nota quod peni⸗/
teoeontiarij minoꝛes in curia pñt ab
Poluere vndecũq; venientes ab o⸗
mnibus caſibus peccatoꝛum.et ſententijs epi
ſcopis reſeruatis. habent enim auctoꝛitatem
quaſuepiſcopalem in foꝛo penitentie. et maio⸗
rem quo ad quoſdam caſus ercõmunicatio/
num et diſpenſationũ. Summus autẽ peniꝛẽ/

tiarius adhuc habet maioꝛẽ in pluribus alijs

caſibo excõicationũ et diſpenſationũ.

Quid fiendum quãdo cõfeſſoꝛ nõ intelligit
penitentem. Capitulum. xv.

ODtavVero qꝛcum cõ
feſſoꝛ nõ intelligit cõſitentem. aut
ex imperitia lingue. aut ex wꝛmitio
ne. aut ex diſtractione mentis ad alia a ꝓplica⸗

te.vel ſimili cauſa ᷣm JYo. neapoł. in qᷣlilbett

ꝙ cum ſacramentalis abſolutio pꝛeexigat cõ⸗
feſſionem. Cõfeſſio vero impoꝛtat reuelatio⸗
nem.quẽ nõ poteſt eſſe ſine relatione vnius.
ſcʒ cõfitentis.et perceptione alterius.ſeʒ cõſeſ⸗
ſoꝛis.quia alterũ iſtoꝛum deficit in pfato caſis

Dta etiã qꝛ ut dicit

F⸗
Tliantueit

Slins eſi⸗

emodirt C
Ph a

Mßumteſt
inmſtncin
mmin eu oift
ene oir hn

ockynamnenen

ennitacguil
ſin Deh⸗
mince.

Npndte
Glhtsgante
MininAvg
Nhnnfsioder!

MWiriaedicirn
rltaee het ſci
Mdbteſe vrſc
(Muprcatüetir

ſrihoeſßdu

Erumerad gi
(ontener ſgcen⸗

lunaneſnnta
urunasetque
Wondigtiten
mnocöſeſſo
muſiunn
fuctiitner
uiſom

Umordinm

nlmnm

aca

mime
erignennt

anNiN
Aainü

n is min

ni ai
nuniel
dinlni
laumnn.
1

ngt uſen

QLapitulũ decimumquintu

ccedo de illo peecato nõ eſſe factat cõſeſſionẽ.

et ꝑ cõſequensnõ impendi abſolutionẽ.hec il⸗
le. Et pᷣm lvc tenetur dicere illi ꝙ iteret cõfeſ
ſionem. Si tñ nõ facit cõfeſſus qui de lvc nõ ꝑ

pendit. abſolutus eſt coꝛã deo.nec tenetur ite/⸗
rare quouſq; neſcit illum nõ percepiſſe ſeu in⸗

tellexiſſe peccata ſua.Et hec vera ſunt de pecca⸗

tis grauioꝛibus.i.moꝛtalibus.que ſunt de ne/⸗

ceſſtate cõfitenda.non de venialibus ad que
quis de neceſſitate nõ tenetur.t vbi taliamo⸗

dica raro obaudiuntur ab eo qui alias noſcit

perſonam.

De ſcientia quã debet halere cõfeſſoꝛ.
Capitulum.xvi.

Iccto de poteſtate

cõfeſſoꝛis. Nunc in ſecunda ꝑte

pꝛincipali huius ti. videndũ eſt

de ſcientia eius. Eſt enĩ duplex clauis oꝛdinis

ſcʒ clauis potẽtie.et clauis ſciẽtie.vnde chꝛiſt
Betro dixit.Cibi dabo elaues regni celoꝝ ⁊c.
math.xvi. Nota tñ ꝙ ſciẽtia nõ dicitur clauis
ſed ipᷣa poteſtas diſcernendi ſiue examinandi
et cognoſcendi in foꝛo ↄſcientie.et poteſtas de
terminãdi ſeu diffiniendi cauſam.i.ligandi et
ſoluendi dicit᷑ clauis potẽtie. Iſta duplex pote
ſtas eſt vna in eſſentia. ſed duplex in effectu.
Scientia aũt acquiſita nõ eſt clauis ſed iuuat
bene vti claui. De his clauibus habes.di.xx.ꝑ

rotum. vbi vide.

De quantitate ſcien §. 1.
tie cõfeſſoꝛis.quantam ſcʒ opoꝛtet eam habere
peritiam. Ditit Zlug.de pe. di. vi. c. . Opoꝛtet
vt ſpiritualis iuder ſciat cognoſcere quicquid
debet iudicaxe.dieit thv.iu.iiij.di.rxvij.in expoſi⸗

tione littere.vc ſcientia etſi nõ ſit maioꝛ. tñ
tanta debet eſſe vt ſciat diſcernere inter pecca/
tum et peccatũ et inter veniale et moꝛtale. Et
ſi in aliquo eſſ̊ dubitatio.ſciat dubitare vt poſ
ſeer recurrere ad ꝑitioꝛes.Albᷣ.aũt in. iiij.dicit
; non tenet᷑ ſacerdos ſcire diſcernere. niſi in
coõlnuni.que ſint capiralia.et que ſint moꝛta⸗
lia cõmunia et que venialia ex genere.ſed hec

neſciens dicit idem.puto ꝙ peccat moꝛtaliter

audiendocõfeſſiones. Et eum inſtituẽs plus
peccat q; ipᷣe.Et eum ꝑmittens inſtitutũ mi⸗
niſtrare ſi ſua intereſt talem ꝓhibere. Dicit e⸗
niam ꝙ in ꝑplexis caſibus.ſacerdos prochia⸗
lies eccleſie debet ita eſſe diſcretus.vt talia difti⸗
cilia eſſe ſciat.nec ꝓcedendum in eis ſine ſupe
rioꝛis cõſilio vel auctoꝛitate. hec Alber. in. iiij.

Duran. oꝛdinis minoꝝ in ſumma ſua dicit

Vquotiens cõfeſſoꝛ ſe ingerit ad cõfeſſiones

audiendas.totiẽs ſe offert ad reſpondendum
de quoliber.et interdũ de caſibo inopinatis.et
alias inauditis.et de queſtionibo ꝑplexis vade
eber ergo cõfeſſoꝛ ſcire diſcern ere inter pee
cata ⁊ dinerẽtias peccatoꝝ.vnde ſcire debet ſi
ea q̃ expꝛimit ſibi penitẽs ſint peccata vel nõ.
puta an bella pꝛincipũ et ipᷣoꝝ exactõnes ſint
licita velnõ. et vtrũ cõtractus quos facit ſint
licitivel illiciti.Et qñ tenet᷑ ad reſtitutionẽ vel
nõ.et vtrũ debeat ipᷣm ꝓhibere a cõione.vel cõ
cedere cõmunionẽ.qꝛ ſi cõfenſoꝛ iudicat licitũ
qð eſt illicitũ.tã cõfenoꝛ q; penitẽs in foueam
cadunt.niſi foꝛte eũ ꝓbabilis ignoꝛantia excu⸗
ſat.puta ſi haber aliquẽ octoꝛẽ autenticũ ⁊ fa⸗
moſum.cuius opinione innitit᷑.vñ ſi cõfeſſoꝛ
nõ eſt exꝑtus in caſibo ita ꝙ nec ꝓ ſe ſcit iudi⸗
care.nec nouit dubitare.cuim periculo anime
ſue audit ↄfeſſiones. Pe.de palu.in.nij.di.
xix.oſtendit plus ſcientie requiri in eo qui ſe
ingerit.q;ᷓ in eo qui ponitur ad lvc a ſuperioꝛi
busſuis ex obediẽtia iniunctione. Et de pꝛimo
poteſt in telligi dictum rigoꝛoſum duran.de ſe
cundo dictũ tlv.et Alber. dicit enim ſic ipᷣe pe.
Omnis ſacerdos habet clauẽ ſcientie.ſicut et
Prtentie.i.auctoꝛitatem diſcernendi ſicut potẽ
tiam ligandi et ſoluendi.licet multi non habe
ant ſcientiã debitam et ecõuerſo Oulti vero
ſacerdotes habent ſcientiã qui nõ habent au⸗
ctoꝛitatem diſcernedi. Secundi quidem ſine
peccato.ſed pꝛimi cum peccato.ſi hve ꝓcura“ß
rent.alias ſi inuiti excuſati ſunt.ſi ꝓpoſuerunt
impediinentũ.nec ſunt auditi. unus enim
id eſt officium iudicandi neceſſariuʒ eſt. Et po
teſt ad hoc cõpelli.ſ.ad officiũ iudicandi et ad
pꝛelationem.carens ſcia.et tũc non peccat.ſiẽ
in religionibus fieri conſueuit.Et quod dicit
BGBꝛegoroq ſi indignus eſt. non debet obedite. et
ſi dignus. deber obedire. intelligendũ eſt de illo.
qui habet defeeꝰqui ſũt iuris videlicet irregula
ritas.et tunc non debet obedire.niſiab eo ꝑ di
ſvenſationẽ moueatur als. tenetur religioſus
obedire.alioquin quiliber religioſus hbonus qui
reputaret ſe indignũ refugeret.aſic ſoli ĩidigni

pꝓmouerẽtur ⁊ ponerxenf.Qui ergo nõ coactus

ſronte accipit poteſtatem.ſiue pꝛelationis.ſeu
audiendi confeſſionem.non halens ſufficiẽtẽ
ſcientiam.peccat.Sed qui inuitus etx coaetus
nõ accipit ſedlſuſcipitmõ peccat Onde ſine pec
cato ab inſcio haberi et ſuſcipi poteſt. ſed acci⸗
pi nõ poteſt roteſtas iudicandi.ec Pe. Si ta⸗
men in eo eſſet tanta ignoꝛantia. ꝙ oinmnino
inceptus eſſet.quia nec etiam ſcit.que tho.exr
Zllber. dicunt ſupꝛacredo ꝙ nõ excuſaretur a
peccato.etiam ſi ex obedientia iniuncta pone/

ret ſe ad id ad quod eſt omnino ineptus cuam

periculo animarũ.

Zitulus decimuſſepti.

Utrum autem con ii.

fenoꝛ teneat᷑ ſcire de omnibo qᷓ ſibi dicuntur in
cõfeſione. an ſint moꝛtalia vel venialia. Den
ricus boich in qpᷣlibet. rñdet diſtinguẽdo.pecca
ta ſunt in duplici genere. Quedã ſunt pctã.
qꝛ ꝓhibita. qꝛ ſi nõ eſſent ꝓhibita non eſſent
peccata.vt ſunt oĩa qᷓ̃ ſunt mere de iure poſiti⸗/
uo. vt audire miſſam die dñica.ſemel cõfiteri
et cõicari in anno ⁊ hmõi.Et talia tenet᷑ quili

betcõfeſoꝛ ſcire.niſi habeat cauſam rõnabilẽ.

q̃ eũ excuſet.vt ſi foꝛte tꝑe ꝓhibitõnis erat in
terra longinqua vel in carcere. Alia ſunt pecca
ta.non qꝛ ꝓhibita ſcꝭ ab lvie.ſed qꝛ de natura
ſui mala ſunt.etiã ſinõ ꝓhibeant. Et hoꝛũ que
dã ſunt capitalia. et iſta tenet᷑ quilibet cõfenoꝛ
ſcire ſaltẽ in generali.ſ.ꝙ ſunt ſeptẽ peccata ca
pitalia. ſeʒ ſuꝑbia luxuria ⁊c. Hec enĩ ſunt q̃ñ
lemẽta ? pꝛincipia q̃ de neceſſitate opoꝛtet ſei
re.Quedã aũt peccata ſunt.q ſunt ſpẽs capita
liñ.vt illa q recipiũt lvꝛũ pᷣdicationẽ.vt foꝛni⸗
catio ebꝛietas ⁊ hinõi. Floenicatio eni eſt q̃dã
ſpecies luxurie.et ebꝛietas quedã ſpecies gule.
Et lvꝛũ peccatoꝝ qͥ ſunt ſpecies.quedã ſuint q
impoꝛtat malũ de ſubſtãtia ſui actus.eo ꝙ ſta⸗
tim noĩata habent annexũ malũ.vt foꝛnicano.
Et de talibo etiã cõfeſſoꝛ ſcire tenef.vtrũ ſint

moꝛtalia vel nõ. Quedã aũt de ſubſtantia ſui

actus nõ hñt deſoꝛmitatẽ ſed ex libidine faciẽ/
tis.ſicut cognoſcere vxoꝛẽ ꝓpꝛiã.qð nõ eſt pec
catũ de ſe. tñ poſſet cognoſcere cũ rãta libidinę
ꝙ eſſet moꝛtale.vt ſi eã cognoſcerer etiã ſi nõ

eſſet ſua. Et de talibo nõ opoꝛtet ꝙ cõſfeſſoꝛ ſci

at vtrum ſint moꝛtalia vel venialia. Alia ſunt
peccata qᷓ ſunt filie peccatoꝝ capitaliñ.vt illa
peccata quoꝝ fines terminant᷑ et oꝛdinant᷑ ad
fines capitaliũ.ſicut volus et acquiſitio tei in⸗
iuſte. Et de talibo peccatis frequẽteropiniones

cõtrarie ſunt inter octoꝛes.et detalbo nõ te⸗/

netur ſimpliciter curatus nõ oꝛdinarius ſcire.
vtrũ ſint moꝛtalia vel nõ. Curatus aũt oꝛdina
rius. vt epᷣs.et archiep̃s.et ceteri alij ſuꝑioꝛes
plati tenent᷑ ſcire.qꝛ ipᷣi ſunt purgatoꝛes.ette⸗
nentur alios purgare. vel purgari facere. pfice
re ⁊ illuminare.et ideo tenent᷑ nouũ et vetus
teſtamentüũ ſcire. hec ille. Caueat aut cõfeſ/⸗
ſoꝛ ne ſit pꝛeceps ad dandũ ſentennã de moꝛ/
tali qñ nõ eſt certus et clarus.Et vbi in aliqua
materia ſunt varie opimones. q;plurimũ ⁊ ſo
lenniũ coctoꝝ.vttũ ſit liciſũ vel illicitũ.ſicut de
nõ ſoluendo decimas.vbi nõ eſt de moꝛe. pati

tñ ſemꝑ an dancũ ſi eccleſia peteret qð qindã

dicũt eos in ſtatu damnatõis.vt Inno.Alij

ꝙ; nõ. vt beat tlv. YJo. an. et archi. Et de emptõ

ne iuni iu mõte fioꝛenne. vel impꝛeſtitorꝝ ve⸗
netiarũ.qð quidã eſſe vſurã dicũt.Alij aũt lici

tumm dicũt. etee multis alis himõi. Koͤſulat ſp

qð totius eſt ſeʒ ꝙ a talibo abſtineãt. extra de

ſpon.iuuenis.Nõ tñ cõdemnet cõtrariũ faci
entes.ſeu cõtrariã opinionẽ tenentes. Nec
pter hoc deneget abſolurionẽ.Sʒ vt dicit guił.
dicat cõfeſſoꝛ ꝙ illud faciẽdo nõ eſt tutũ.ſʒ du

bium.et ideo ſibi bene ꝓuideat.Si aũt oino cõ

ſcientia cõfeſſoꝛis dictaret illud eſſe moꝛtale.
nec poſſet ↄſcientiã deponere.qð m̃ deberet ad
cõſiliũ ſapientũ.nullo mõ debet facere ↄrra cõ⸗
ſcientiã.qꝛ peccaret moꝛtaliter.xxviij.q.i.c.oẽs
deinceps. ꝭ.ex his.iuncta glo.Sed cũ illud ta
le eſſet cõtra cõem opinionem ctoꝝet com

muniter ſic ſeruat᷑ a ſapientioꝛibus.q;uis gli⸗

quem c.audiret cõtrarium tenere.nõ de leui
deberilli adherere.Quomõ etiam quis debet de
nere in hmõti cõſcientiã exroneã.vel ſcrupu
oſam.habes ſupꝛa in pꝛima parte ti.ij.capi.
de cõſcientia.

De bonitateconfeſſoꝛis in ſe.et quõ deleat
ſe habere ad penitentẽt.
CLapitulum. xvij.

E bonitate confeſſo

ris in ſe.et in erercitio talis officij.

huius ti.dicit Aug.de pe.di.vi.c.Qui vult. .
Sacerdos ante quem ſtatuit᷑ ois languoꝛ.in
nullo illoꝝ ſit iudicandus.que in alio iudicare
eſt ꝓmptus. Audicãs enim aliũ qui eſt iudi/
candus.cõdemnat ſeipᷣm. Cognoſcatigiturſe
et purget in ſe.qð videt alios ſibi offerre. Cu⸗

ret᷑ vta ſe ꝓijciet quicquid in alio damnoſum
repperit. Fnimaduertat qð dicit.qui ſine pecca
to eſt veſtrũ pꝛimus in illam lapidem mittat.

Igeo eni liberauit xpᷣs peccatricẽ.quia non e

rar qui ꝓijceret lapidem. Quomõ lapidaret q̃

ſeipᷣm lapidandũ cognoſceret.nullus eni erat
ſine peccato.in quo intelligitur omnes fuiſſe

reos.nam venialia ſemper remittebanturpꝛo

ceremonias.ſiquid ergo in eis peccatum erat

criminale erat. Dererioꝛeſitaq; in lvc ſunt ſa
cerdotes.ſe pꝛius nõ ediſicantes illis.qui v⸗

minum obſeruabant inſidijs. xc ille. Scðm
enim Cl.in.iiij.etalios.audiens ↄfeſſiones
cum cõſcientia moꝛtalis.ſ.peccati.moꝛtaliter
peccat. Camen eſtectum ſacramenti confert

cum ſacramento. Si non eſt pꝛeciſus.vel ſu⸗
ſpenſus.q;tumcuncq;ʒ alias malus. Onde Zclu/
guſti.i.q.i.Dictũ eſt a dño in Numeus ada⸗
aron. Bos ponite nomen meũ ſuꝑ filios iſrra⸗

el. et ego wvminus benedicam eos.vr gratiam
traditam per miniſterium oꝛdinati tranffun/

dant hoĩbus. nec voluntas ſacerdotis ꝓdeſe

q;tum ad rerciã partẽ pꝛincipalem

nie ſ
4Otlinin
iitnlime
ufnnlimnn

hti

R genuglnſt
Nginne
Inttpini ſ
vintiplodi
lnſanfß.
Aatlengen
onheſtonid
Aſonsguctun
criceotitmmore
ereelingerete
Vinfoni⸗
ſoutlelenena
nnrlneroneſi
Gufurlopmre
Finrioccui
Ginachoſuas,
bͦfſtt 5
nittintpaſt⸗
ſuiſpnns ſung
AVbEpn
fifkelninimne
Ponchünk,
ct näänemt
(teſravri
Wkntni⸗
feadidaͤe
Pecetonem
Giwee Der
Cnraghunn

Qona

lnedkeucen
plcitoktnu
Vyſbnlumet
fhepenrprne
Akeets vö d
Miuos
grerſerion
lſthöe erl
Miinmnnetere
rdn pevi

indefr

ii
ANANN
deirfh inl
aüni
mu SNi
nilan we
Srmifin

wien Alwaid
mmIIN
wiar Eua
ntatrpit

crurzialn

tnute rle

Gsnuc

NEn
mimmii

Lapitul nn decimuſſepti.

vel obeſſe poſſit. ſed meritũ benedickionẽ poſcen

tis.Qð aũt dicit᷑ eadẽ.q.Remiſſionẽ peccato

rñ auari nõ dant et ſimilia. intelligit᷑ ſ̃m glo.
velſimpliciter de pciſis.vel incelligat᷑ de tolera
tis.tales non dant ex merito vite.i.non ſunt
Digni vare.

Debet autem preci Fi.
pue duo halere.ſ.timoꝛẽ vnde fiat circumſpꝑe
ctus.et ʒelũ amimarũ vñ ſit ſollicitus.Quan⸗
tum ad pꝛimũ ↄſiderare debet.qꝛ ipᷣe eſtvt ma
re eneũ in tẽplo dñi.vbi lauabant᷑ aialia offe/
rẽda in ſacriſiciũ.vñ ex immũdicis a quibus
illud abluebat efficiebat immundũ. Oñ Bꝛe/

go. in paſtoꝛali dicit. ꝙ ſit plerũq; vt animus

piſtoꝛis audita tentato e ouis.et iᷣe ienterur.
et ideo eñ timoꝛe et tremoꝛe debet poni nõ ſe po
nere et ingerere.et cũ leuitate ⁊ riſibo ibi ſta⸗
re.Dñ in ſigurã Ooiſes vt habvet᷑.Exo.xxxviiᷣ
fecit labeũ eneũ de ſpeculis mulierũ.in q̃ laua⸗

rent᷑ ſacerdotes ſancta ſanctoꝝ ingreſſuri.et ſi⸗

ghificat ſcripturam vbi ſunt exẽpla ſanctaruʒ
animarũ.ad quã ſepe debet inſpicere ad viden⸗
dũ maculas ſuas et intelligendũ inſidias dia
bol. Dñ ſubdit Gꝛego.vbi ſupᷣ̊. Hec nequaq;ᷓ

timẽda ſunt paſtoꝛi. ꝛ tantocitiusqͥs liberat a
ſua.q;tomag fatigaf aliena. Quantũ ad celũ

dicit Gꝛego. ꝙ nullũ ſacꝛinciũ eſt deo ita acce⸗
ptũ.vt delus animarũ.Et fructũ hmõi oſtẽdit
JYaco.v.c.vbi poſt ꝓmulganonẽ confeſſionis
dicit. Qui cõuerti fecerit ꝑeccatoꝛẽ ab erroꝛe
vie ſue ſaluabit aiam eius a moꝛte.et operit
multituchnẽ peccarox. Mõ minus trahuntur
aĩe ad deũ ꝑ cõfeſſionẽ.qũ diligenter fit q; per
pꝛedicationẽ moderno tempoꝛe.vt experien/
tia cocet. Debet igitux nõ tardare quando vo⸗
catur ad hunuſmodi.

Quomodo autẽ ha .ü.
bereſe debet ad penitentem. oñdit Aug'. de pe.
di.vi.c.i.poſt mediũ dicẽs. Diligens inquiſi⸗
