ſic viuit ꝙ animũ redeundi depoſuiſſe oſtẽdit.
ff. de re mili. dveſertoꝛẽ tamẽ ꝑ ſolam temera/
riam habitus dimiſſionẽ.cum hoc facit eſt ex /
cõmunicatus. ſi redierit recipietur in mo⸗
naſteriũ ſᷣm ꝙ in regula cõtinetur.hoc intelli⸗
gitur ſi monaſteriũ regulariter viuat. alias in
Diſtrictius monaſteriũ cum vſufructu rerum
quas cõtulit pꝛimo monaſterio.que res poſtea
ad pꝛimũ monaſteriũ redibunt.xvi.q.i.ſi qua

Eert. rvi. q. vi. de lapſis. Alij vero oicunt res en

runt ſimphciter ſecundi monaſterij. O ſi nul/
lum monaſteriũ vult eũ recipere. dicit Inno.
eiectus taliter nulli acquirit.nec tenet con⸗
tractus eius. poſſet tamẽ dici ꝙ acquirit epi⸗
ſcopo a cuius iuriſdictõne nõ abſoluitur. Et ta
les eiecti qui nõ inuemunt religionẽ in qua re
cipiantur.debent nihilominus viuere regulari
ter et vvneſte ᷣm Ray. = S=ð
d.liii.

De boniſ que ac
gquirunt apoſtate. Nota p̃ᷣm coc. ꝙ ſi abbas no
luit eum recipere vel etiam neglexerit eũ reuo

care et ſic Ccenerit denegabit monaſterio re⸗
petitio bonoꝛum illius.exquo malicioſe dene⸗/
gauit alimenta.extra de infan.⁊ langui.c.i. Ex
Pꝓtinebunt bona illa ad ſecundũ monaſterium

ſi ingrediatur.alias ad epᷣm.t ipe inteligen⸗

dum eſt ſicõuent tomus deliquit in lvc. aligs
delictũ ꝑſone ſcʒ pꝛelati nõ debet in damnum

eccleſie redundare.xvi.q.vi c.ſi epᷣm. Si vero

„

nõ renuit euʒ reci

tionibusvarjs quas incurrunt religioſi. paleſ

infra in ti.de excõ.in diuerſis.c. AVncurrũt eni
inducendo perſonas ad vouendu vel iurandũ
vel ꝓmittendũ de non mutando ſepulturam
apud eos electam vel ad eligendum apudeos
Ziem cõferendo ſacramenta euchariſtie ⁊ ex⸗
treme vnctionis vel ſolenniʒando matrimoni
um abſa licentia ꝓpꝛu ſacerdotis. Item ab/

ſoluendi a ſententis per ſtatuta ſinodalia ve
pꝛouincialia ꝓmulgatis.vel excõmunicatos a
canone in caſibus nõ cõceſſis. YItem inquiſi/
toꝛes qui odio gratia vel amoꝛe vel lucro con⸗

tra iuſticiam et cõſcientiam omiſerunt pꝛoce⸗/
dere cõtra aliquem lereticum.vel alicui impo

nerent ꝑereſim ip̃am vel imponerent ꝙ impe⸗

diret officium inquiſitionis. Item mendican⸗

tes pꝛofeſſi tranſeuntes ad anquem oꝛdinem

monachalem niſi carthuſieñ.ſine diſpenſatio

ne pape.he omnes ſunt papales. Item ſepe

liẽtes coꝛpoꝛa in cimiterijs vel locis ſacris te⸗
poꝛe interdicti in caſibus nõ conceſſis velexcõ

municatos publice vel nominatim interdi⸗
ctos vel vſurarios manifeſtos ſcienter ſepeli⸗
unt. YItem audientes leges phyſicam. Irem
dimittentes habitum temerarie. Item acce⸗

dentes ad ſtudia generalia ſine licentiaſui p/

lati cum conſilio maioꝛis partis capituli. Itẽ

non habentes adminiſtranonem conſerentes
ſe ad curias pꝛincipum ſine licentia pꝛelato-

rum.vt inferant damnum monaſterijs vel pꝛe

latis ſuis. Atem poꝛtantes arma infra ſepta
monaſterij ſine licentig. Item ↄtralentes ma

trimonium de facto. Atem non ſeruantes in⸗

terdictum quod ſeruat matrix eccleſia. Its di

centes aliqua vt retrahant audientesa ſolu⸗

tione decimarum. Atem reupientes de nouo

loca vel wmos ad habitanduʒ vel recepta mu
tantes.item nõ facientes cõſcientiam cõfiten
tibus ſibi de decimis ſoluendis ſcienter veo⸗
mittendo.ſi pꝛedicant poſtea anteq; faciant pᷣ⸗
dictis cõſcientiam.ſi c cõmode poſſunt. Itẽ
minoꝛes qui tempoꝛe interdicti recipiũt ad

teuz recipere quicquid acquiſiuit ſuo
monaſterio acquiſiuit ſicut ſeruus dño.xviij.
q. ij. c. abbates.

hneraaimet
Eemintereperp⸗
cgirunicanon

u.

Cetumscuran
Tkaenim
Aigbanütiarn

Wuniecnl
Wnſteticdn

UAtnamnmi
goennne

pNlderora
Obeſtonidtenmn
Hponoclencon
Ygntnvo
WrsOvoan tr
hl poetcänz
UNtikatelais

Mioll ub
Wöneſei
6cenrincanh

(lroguums
Unenscius he
WCKtania
Egbſimidin
omrpnate⸗
ligier inen
UMenmſpeſtt
Wrſgito
na

ceſs en

imei
enmnminni
raneiu
inrn i
inmns n
lesN An
Mheiili

tens elne l
begnörſen
AIwnnun
õ
KSaſkrnß
en n

muirlinuif
mani
ſmmunmns

niriami en

nmuienangt

1rtd
me

nkpſn

— 5

cle.vl mo. grauis. quam lvd

diuina fratres vel ſoꝛoꝛes. ſeq; de terio oꝛdine
Item ingredientes monaſteria monialium

oꝛdinis pꝛedicatoꝛum vel minoꝛum niſi in cer

tis caſibus. De bis omnibus habes diffuſe in

fra in n.de eccomunicatione maioꝛi in ſuis.c.

De multis pertinentibus ad religionẽ. vt
de habitu. de ſtudio. de mendicatõne. de labo/⸗
re manuum.d eſu carnium.de cõtractibus et

obligationibus eoꝝꝑ. Capitulum ſextum.

Ebuibuſdã concer

d nentibus religioſos. Et pꝛimno de
habitu religionis neceſſario deferẽ⸗

do a religioſis. Nota ꝙ quilibet religioſus

tenetur deferre patenter habitum ſue religio⸗
nis. cum pꝛodit in publicum. Alias iplum

dimittendo peccaret moꝛtaliter niſi iuſta cau⸗

ſa illum dimitteret. puta ad euitandum ali⸗
quod periculum vt capture et inſidiarum
cum tranſfoꝛmaret haabitum. vel cum enet in
balneis vel ſtufisvel huiuſmodi. Si autem di
mitteret vel occultaret habirum ne depꝛehen/
deretur in ſcelere perpetrãdo.nõ euaderet moꝛ
tale et excõmunicationem. de qua infra in ti.
ce excom. Sed queſtio eſt. vtruʒ religioſus
pꝛecipue habens curam animarum in eccleſia
ſeculari vt ſeconfoꝛinet cum alijs clericis ſe⸗
cularibus.poſſit licite vti habitu clericoꝛum ſe
cularium ab extra. lubtus clamydem tenendo
habitum ſue religionis. Et ſi hoc faciendo inci

dat in canonem uũlum temerarie dimiſſo habi

tu. Yo. an. in nouella. ſuper regula certum eſt
in. vi. dicit. & Buutł. de pe. la. diſputans hanc
queſtionẽ terminauit. ꝙ deferens habitum
monachalem coopertum habitu clericali. eſt

eſt apoſtata.quod videtur vdie appꝛobatum
per cle.quoniam. de vi. et v. cle. Et poſt multa

argu.pꝛo et cõtra.tandem concludit. Solutio

cum talis religioſus iuſtam cauſam tranſfoꝛ/

mationis ſui habitus nõ alleget. indubitãter
dicoipᷣm eſſe apoſtatam. Et quia tali habitu

nõ vteretur in clauſtro. vt in extrauagante ne

ie nõ habemus

.

licet mens eius habeatur in parte. ne cle. vel

mo.c.ij.Et quia deferri debet deſuper. de vi. et

lv. cle. c clerici.ij. Et quia publice debet aba/

lijs diſtingui.de iudeis.c.in nõnullis.et quia
nõ dicitur poꝛtare. non woꝛtando vt debet. de re
iudi.qui ex timoꝛe.Et quis recipit habitum
quem non poteſt halere cum pꝛimo pꝛioꝛi re
nunciat ipo factoar.de pꝛeben. capi.de multa.

De ſtudio in re⸗

Idem Jo.an.in nouei.ſuper.c.quod dei tino

ſertum

rem. de ſta. mo. dicit ꝙq monachus aſſumptus

ad curam eccleſie ſecularis.non abſoluitur ab

habitu.ſ.monachalideferendo quia illud non
eſt ↄtrarium eccleſie ſeculari.quia non habet
determinatũ haabitum pꝛo clericis ſuis licet de
beat eſſe talaris.xxiij.diſ.non liceat. Et ceteri

coloꝛes veſtiũ. vt virides rubei. et hmõi ſunt

pꝛolomiti. de vit᷑.⁊ ho.cle.c.clerici.et idem dic
Arbloi.diſt. xxiij.ſanctimonialis. Quod auteʒ
dicit glo.xvi.q.vij.noua.ꝙ tales poſſunt mu/
tare habitum quo ad habitum intrinſecum.
licet ex toro non deleant.dicit Archi.eſſe verũ
quando inde eſſer ſcãdalum ex velatione talis

habitus monachalis inter clericos. vt de vi. z

hoo.cle.deus qui.Sed nullum ſcandalum vide⸗
tur oꝛiri ex hoc ꝙ religioſus deferat habitum

ſuum inter clericos ſeculares. Idem dicit co⸗

minicus de ſancto gemi.ꝙ ob ſcãdalum vitã⸗
dum licet monacho aſſumpto ad curam in ali/
quo ſe confoꝛmare habitui clericoꝛum ſecula⸗
rium.quod fieri poteſt poꝛtando chlamydem
ſed clauſam in antea cum feneſtris lateralib
vt faciunt lvneſti ſacerdotes ſecnlares ⁊ capu⸗
tium. et ſi non totum ſaltẽ quo ad illam pteʒ
qua cooperitur caput appareat ab extra clami⸗

culum retro. Sed ſi huiuſinodi monachi vtãt
habitu clericoꝛum ſecularium. vt non appare-

ant monachi de lvoc erubeſcentes. vel vt cogno⸗

ſcant pꝛopter vanitatem non euadunt moꝛta

le peccatum et cenſuram excommunicationis
Igdemœ monialibus dimittentibus habituʒ
ſuum etiam ſi expellantur de monaſterijs ſuis
et datur eis licentia. erxtra monaſterium ma/
nere.tenentur habitum deferre. qð notanduʒ
quia frequenter in vc offendunt religioſi ⁊ re
ligioſe. MUĩ

ligione HNiero.xvi.q.i.dicit multo tempoꝛe di

ſcas ꝙ poſtea poſſis wocere.ne ſis miles anteq;

tvro et magiſter anteq; diſcipulus.Oihi pla/⸗
cet vt neq; teipſum voceas. Et aug.in reg. Co

dices ſingulis diebus certa lvꝛa petantur.

Nbi nona ſcdᷣm Chomam ſecunda ſecunde.q
clxxxviij.arti.v. ſtudium comperit religioni
tripliciter. Et pꝛuino q;tũ ad id qð eſt pꝛopꝛiũ

cõtemplatiue vite. nam ipᷣm ſtudium adiu/

uat cõtemplationem directe et indirecte. Et
directe quidem illuminando inte lecrũ. O?⸗
dinatur enim cõtemplatio ad ↄſiderationem

diuinoꝛum in qua dirigirur per ſtudium. In⸗

directe autem quia ſtudium remouet cotem/
plationis pericula. ſc erroꝛes qui ſepe in con/
templatione accidunt his oui ſcripturas isno
rant. Onde Gꝛego.l. vi. moꝛał.dicit. non
1ui

nulli dumn plus erquirunt cõtemplando q; ca⸗
piant vſq; ad puerſa cogmata erumpuͤt. Se/
cundo ſtudiũ eſt neceſſariũ rel igiom inſtitute

ad pꝛedicandũ et hmõi alia exercendũ. vñ ad

TChi.i.dicit᷑ de epiſcopo cnius eſt hmõi actus
exercere.vt rotẽs ſit exhvꝛtari in vocrrina ſana
et eos qui cõtradicunt arguere.vnde et diſt.
xxxviij.dicit. AIgnoꝛantia que mater eſt cun/

cctoꝛũ erroꝛũ a cunctis viranda eſt et marime

ab his quiofficiũ cẽdi in populo ſuſceperũt

c. NMec obſtat ꝙ abſq; ſtudio literarũ ad pꝛe⸗/
dicandũ ſunt niſſi.quia vt dicit Hiero. Quic⸗

qquid alis quotidiana in lege dñi exercitatio
mribuere ſolet. vc apłis ſuggerebat ſpirituſſan
ctus.Cercio ſtudiũ literarũ congruit religioni
q;tum ad id quod eſt cõmune omni.valet eni
pꝛuno ad vitandũ carnis laſciuiã. vnde Hie/
ro. Alnma ſtudia literarũ etcarnis vicia nõ ama
bis. de cõſe. di. v.nunq;. Secundo valet ad au

ferendũ cupiditatẽ diuitiaꝝ Miero. Socrates

ille txbanus cum ad philoſophandũ pꝑgeret

magnũ auri pond abiecit. xi.q.ij. gloꝛia. Cer⸗

cio valet ad obediẽtie ccumentũ.Alugꝰ. Que
Puerſitas eſt illa lectiom nolle obtpare dum
vult ei vacare. Docet etiam de modo etoꝛdi⸗

ne obediendi. de quo.viij.q.i.ſciendñ. Nõ ob⸗

ſtar ꝙ ait ꝓphta. ps. lxr. Quoniã nõ cognoin
lireraturã introibo in potẽtias dñi.i.in virtutẽ

chꝛiſtianã. ſed lvc ma rime cõgruit religiom.

ergo eis nõ cõuenit vacare literature. Hamve
Dicit Yo. an. in noueł.ſup. c. ſane. de regu. Il
lud pᷣs.nõ intelligi᷑ de quacũqʒ literatura ſeu
Wctrina. ſed de literatura iudeoꝝ. de qua apłs
iij. Coꝛinth. iij. e. ait. litera occidit obſeruare. ſ.
ceremomalia p̃m literã que nunc ceſſant. Sed
literatura ſanctarũ ſcriptarũ bene intellectarũ
et aliarũ ſcientiaru iuuat ad introeundũ in po

rentias dñi ad cõtemplandũ. vnde Hiero. ait

Diſcamus in terris quoꝝ ſcientia nobis ꝓſe⸗
ueret in celis. Hec A:an er gd dir que ſupꝛa
dicta ſuut ꝑ tv. Zlduertendũ tamẽ ꝙ non
omne ſtudiũ cõgruit omnibo religioſis. NHam
in religionibo nõ deputatis ad pꝛedicandũ et
legendum et diſputandũ. vt in monachalibo
chafmaldulenſibus magis cõgruit ſtudiuʒ ſeu
lectio ſcripturarũ ſacrarũ a deuotoꝛũ libꝛopqᷓ;
ſeculares ſcie vel ſcie iuris. In religiombo de
putatis ad pꝛedicandũ. vt ſunt mendicãtes q;ᷓ

uis liceat in ſcientijs ſecularibus ſtudere. non

tamẽ delent in illis ouieſcere.et ꝓ totũ tps vi
te ſue his vacare.ſed ſtudio ſcripturarũ erhis
ex quibus poſſint cõſulere in foꝛo animarimn
cauendo ſibi ſempꝑ a curioſitate et inani gloꝛia
Et ex his non ſolum alijs ſed eriã ſibi ſumere
eumenta vite.

De elèmoſiniſ K.ü.

viuere religioſis aliquo modo licet et aliquo
modo nõ licet. ꝓ cuius declaratione dieit tiv.
ſe. ſe. q. clx xxvij. ar. iij. ꝙ vnicuiq; viuere licet
de eo quod ſuũ eſt vel ſibi debitũ.Fit aũt ali⸗
quid alieuius ex libertate cnantis. Sunt añt

conate monaſterio multe poſſeſſiones et danr

quotidie et bona mobilia. de qunbus ſuſtentan
tur religioſi. Et quia hõi beneficia religioſis

videntur eſſe collata vt liberius religioſis a⸗

cribus inſiſtere poſſint. Quoꝛum cupiunt ſe

fore pricipes qui tpalia ſubminiſtrant redde⸗
retur eis vſus pꝛedictoꝛũ vonoꝛũ illicitus ſi
ab actibus religioſis deſiſterẽt quia q;tum eſit

de ſe defraudarent intentionẽ illoꝑ.qui talia be
neficia cõtulerũit Debitũ autẽ eſt aliquid a⸗
licui dupliciter. Ono mõ ꝓpter neceſſitatem
que facit omnia ↄmunia. vt dicit Ambꝛo. d.
xlvij.ſicut hi.et ideo ne religioſi neceſſitatem
patiant᷑ licite woſſint de elemoſynis viuere.q̃
neceſſitas poteſt eſſe tripliciter. Pꝛimo quidẽ
ꝓter coꝛpis neceſſitatẽ ⁊ infirmitatẽ erquacõ
tingit ꝙ nõ poſſint ſibi laꝛe manuũ victum
querere.Secundo ſi id quod ex opemanuum

acquirunt. nõ eis ſufficiat ad victimn. Cereio

ꝓpter pꝛiſtinã cõuerſationẽ eoꝛũ qui non cõ⸗
ſueuerunt mainbus labvꝛare. et de his duobuſ
loquit᷑ lugꝰ. in li.de opibus monaclvx. Secũ
do modo fit aliquid alicui vebitũ ex eo qꝙ ipſe

erhibet. ſiue illua ſit ſpirituale ſiue tempoꝛale.

pᷣm illud apłi.i. Coꝛinth.ir. Si vobis ſpiritua⸗/

lia ſeminauimus.magnũ eſt ſicarnalia meta-

mus. Et ſ̃m lvc poſſunt religioſi quadruplicis
ter ł elemoſinis viuere quaſi ſibi debitis. Pꝛi
mo ſi pꝛechcent.q;uis enim eis nõ cõpetat vr

ex officio ſicut pᷣlatiſ.poteſt tamẽ ↄpetereexcõ

miſſione pꝛelatox. vt dicitur.ij.ad thimo. ij. c.
Taboꝛantẽ agricolã opoꝛtet ꝑcipere de fructibo
Secundo ſi ſint miniſtri altaris.quia vt dici
i. Coꝛinth.ix.Aui altario deſeruiũt cum alta/
ri ꝑticipant. Sacramentũ altaris vbicũq; aga

tur cõtmune eſt toti ropulo fidelium. Cercio ſi

inſiſtãt ſtudio ſacre ſeripture ad vtilitatẽ totiꝰ
eccleſie.vnde hiero. Oiq; lvdie pſeueraroſue
tudo nõ ſolum apud nos ſed etiã adpud He⸗
bꝛeos.vt qui in lege comini meditant᷑ nocte
ac die et patrem nõ habent in terra niſi eum.

oꝛbis foueant miniſtris. OQuarto ſi bona tem⸗
pꝛalia que habebant in ſeculo monaſterio lar

giuntur.poſſunt de elemoſinis factis monaſte
rio viuere.vt etiã dicit Auguſtinꝰ in li.de ope/
ribus monaclvꝛum.ſReligioſi autem qui abſ/

; neceſſitate wel vtilitate quam afferant.vo⸗

luntocioſi de elemoſynis viuere. que dantur
pauperibus vc eſt illirirum. vnde Auguſtin

finen atoſt⸗
miſrinti
(ſinikrtonmne
rrſtiwun
8 tod
6cſnineten
((le 1 nß
uminennen
cninn noſene
(eninsree

=

ncunzcgn

wnmararii.

fommohun
(pcesſrletetm

agammgaro⸗

(flſerentcare

lelheriantrc

MnTVllzf

Enfnepikchrgi
lgahenmf
Dlerenerär
Merenenchore
Noanapſia⸗
Cleris nveren

Mninencume

Giannoscnnni,
bonomnchoeran

Epglungidinein
fſnengorn e
(ſtrepe iih
mMan giqnis
MHle inet i
ulndtanna
ſpkiendunn
imfterend
Mcöſuuonor
Aüten

Gkunett

Mor

erninni 4
ie *
tegenn
Farnnanle
ſnmigigu
Gnnenen

opbsnnnen

lan ninog

möcianun
eekien

sannesnich
wreimiz
dirihni
ngmdn

nims Nn
DHNI

tiius nihe
Nzweganſt
tl i

cularibus ita et religioſis.

De labore manun S.iij.

Capitulum

in dicto li. QHullo modo decetvt iſt ea vita.v⸗/

bi ſenatoꝛes fiunt laboꝛioſi. fiunt opifices ocio/⸗

ſi. hee tho.et ad lvc facitdictum Hiero.xij.q. j.
gloꝛia. Natus in tugurio in ruſticana cmo qᷓ

vixrugientẽ ventrẽ milio et cibario pane ſatu⸗
rare poterã.nunc ſimilam et mello faſtidio.Er

tales vt dicit idem. xvi. q.ij. quoniam. quicqͥd

eſt pauperum accipiũt ꝑ abuſionẽ talium. iu⸗
dicium ſibi manducãt et bibunt.

De mendicatione S.iii.

religioſoꝛum quomõ licet vel nõ. Nota ſcõᷣm
tlv.ſecunda ſe.q.cl xxxvij.circa mendicitarem
duo poſſunt conſiderari.vnum ex parte actus
ipius mendicatõnis.que habet quandã abie⸗
ctionẽ ſibi cõiunctã. Vlli enim videntur abie /
ctiſſimi inter lvminèes eſſe qui nõ ſolum ſu it
pauperes.ſed intantũ egenteſ ꝙ neceſſe habẽt
ab alis vicrum acquirere. Et ᷣm hoc cauſa hu
militatis aliqui laudabiliter mendicant.quaſi

efficaciſ imã medicinã cõtra ſuꝑbiam lvc ſu⸗

mentes.quã vel in ſeipᷣis vel etiã in alijs pee
exemplum extinguere volũt.vnde de pe.diſ.ij.
dicitur. Siquis ſemel notatus fuerit inuidie

velcõtentionis vel elationis vicio. opoꝛtet euʒ
per cõtraria curari.i.p humilitatis exercitiuʒ.

Exercitia vero humilitatis ſunt ſi ſe vilioꝛib⸗

officijs ſubdet et miniſtris indignioꝛibo tra/
der. Ita nanq; arrogantie et humane gloꝛie

vicium porerit curare. Cõpetit etiam mendica
re religioſis.vt chꝛiſtũ imitẽtur qui dicit. Ego

aurem inendicus ſum et paup. pᷣa. In ꝑſona

enim chꝛiſti loquimr ibi pᷣs. ᷣm Hiero. Sed
quia humilitas ſicut et cetere virtutes abſq;
diſcretione nõ debent. itaoroꝛtet diſcrete ſu⸗
mere mendicitatem ad humiliationẽ.vt inde
notam cupiditacis nõ incurrant vel cuiuſcũq;
alterius indecentie. Alio modo poteſt cõſide⸗

rari mendicitas ex parte eius quod quis men
cdicando acquirit. Et ſic ad mendicandũ poreſt

homo mduci er duobus. Ono mõ ercupidita

te habendi diuitias vel victum ocioſum. Et ta
lis mencicitas eſt illicita. Alio modo exne/
ceſſitate vel vtilitate. Ex neceſſitate quidem
ſicut cum aliquis non poteſt aliunde Hhabe/

re vnde viuat.niſi mendicer. Exvtilitate

autem vt cum aliquis intendit ad aliquidv/
tile perficiendum. quod ſine elemoſynis fide/
lium facere nõ poreſt. ſicut perunt̃ elemoſyne

ꝓpter cõſtructionem pontis vel eccleſie velqͥ

buſcunq; alijs operibus ad cõmunem vtilita⸗

tem.et lvc modo mendicitas eſt licita ſicut ſe

ſertum

umm in religione vel extra quomodoet quando
ſit neceſſe. Nota pm ilv.ſecu. ſe. q. clrxxvij. ꝙ

ſub opere manuali cum manus ſit oꝛganũ oꝛ⸗

ganoꝛum. intelligitur omnis operatio et oia
humana offica ex quibus liete vminesvictũ
lucrantur ſiue manibus ſiue pedibus ſiue lin⸗
gua fiant vt vigiles. cuſtodes. aduocati et hou⸗
ruſinodi. Oꝛzdinat᷑ autem laboꝛ manualis ad
quattuoꝛ. Pꝛimo ⁊ pꝛincipaliter ad victum
querendũ. Onqe et pꝛimo hvmini dictum eſt
n ſudoꝛe vultꝰtin veſceris pane tuo. Et ſᷣm H
laboꝛ manualis cadit ſub necemirate pꝛecepti.
ꝓut ſes neceſſariñ eſt talem fineʒ. Er ideo qui
nõ habet vnde poſſit aliunde viuere tenet mas
nibu s operari cuiuſcũi ſit cõditionis.et loc ſi

gnãt verba apli dicẽtis. Oui non vult opera⸗

ri.nõ manducet.q.d.ea neceſſitate tenetur a⸗/
liqins ad operandum manibus qua tenef ad
manducanduʒ. Et eadem ratio eſt de illis qui
non habent alias vnde licite roſſint viuere.
Secundo oꝛdinatur labvꝛ manualis ad tollen
dum ocium er quo multa mala oꝛiuntur. On⸗
de dicitur Eccleſiaſtici.xxxiij. Oitte ſeruum
in operationẽ ne vacet. OJultam enim malici
am docuit ocioſitas.⁊ ſecundum lvc opus ma⸗
nuale pᷣm ſe cõſideratum.nõ cadit ſub neceſſi
tate pꝛecepti.ſi alijs modis poteſt tolli ocium
vt per meditationes ſcripturarum et laudes
diuinas et huiuſmodi. et ideo ꝓpter cauſam
non tenentur religioſi ad opera manualia. ſiẽ
nec ſeculares miſi foꝛte ad hbec ſtatuta ſui oꝛdi⸗
nis obligentur.ſicut DHiero.dioit ad ruſticum
Egyptioꝛum monaſteria hunc tenent modũ

vr nulluʒz abſq; opere aur laboꝛe ſuſcipiant. nõ
tam pꝛopter victus neceſſitatem qᷓ; pꝛoptera⸗

mime ſalutem.ne vagentur permitioſis cogita⸗
tionibus. et habetur de conſe.diſt. v.nunqᷓ;.
CTercio oꝛdinarur laboꝛ manualis ad elemoſy
nas faciendas.vñ dicit᷑ ad Ep æp.iiij.la boꝛeni

oꝑando manibus ſuis.ſ.fideles.qð bonum eſt
vt habeant vñ tribuant neceſſiratem patienti.

Et ſᷣm hve awꝛ manualis nõ cacht ſub neceſ⸗
ſitate pᷣcepti.niſi foꝛte er neceſſitate in aliquo

caſu in q̃ aliqiis elemoſynas facere teneret ⁊
nõ poſſet alias habere nõ pauꝑibus ſubueniret

In quo obligarent ſimiliter religioſi ⁊ ſecula
res ad opera manualia exequenda QAuarto

oꝛdinatur laboꝛ manualis ad cõcupiſcentiam

repꝛimendam inq;tum per hoc maceratur coꝛ⸗

pus. vnde.ij. Coꝛinth. vi. dicitur. in laboꝛibus
in ieiunijs. in vigilijs. in caſtitate.et ſecunduʒ

lvc etiam lalꝛ non cadit ſub neceſſitate pꝛece
pti.quia multis alijs modis poteſt caro mace
rari. Ot per ieiunia.vigihas. et huiuſmodi.

nec tenentur religioſi ad aha quam ſeculares

Litulus decimuſſextus

niſi pꝛopter regule pꝛofeſſionem. et ideo ſi in

ſtatutis regule nõ contineat aliquid de opere

manuali. nõ tenentur aliterad operandũ ma/

mibus religioſi q; ſeculares. Oaũt apoſtoli ma

nibus laboꝛauerũt aliqñ fuit neceſſitatis.quia

aliũde victũ inuenire nõ poterãt.aliqñ ſupero

gationis. vt ptzʒ.i. Coꝛinth.ix. Et q;tũ ad iſtud
ſecundũ nõ tenentlreligioſi in hc apim imita
ri.ſicut nec quo ad oẽs ſuꝑerogatões. Que
autẽ oꝑa ↄgruant religionie. oſtendix Niero.
de cõſe.di.v.dicens.Nunq;ᷓ de manu aut ocu/
lis tuis liber pſalterijs diſcedat.dicat᷑ ad verbñ
oꝛatio.vbi dicit glo.i.iuxta verbũ vt intentio

ad id qð dicitur. dirigaf.vel ad verbũ.i.nõ trãſ

curſe. ſed tractim ſingula dicendo. aſinfra. Spꝑ
aliqͥd boni facito. vt diabolus te inueniat occu

patũ. Fiſcellã tere iunco vel camſſtrũ lẽtis ple⸗

cte viminius.ſerat humus areole.equo himi
ne diuidant in quibus cum olera iactata fue/
rint. ſemina vel plante ꝑ oꝛdinẽ poſite aque du
cantur irrigue. inſerant᷑ frucruole arboꝛes vel
geminijs vel ſurculis. vt ꝑuo tunc tꝑe laboꝛis
tui dulcia poma decerpas.apum fabꝛicare al⸗
uearia. texantur et lina capiendis piſcibo.ſcri⸗
bantur ⁊ libꝛi er vt manus oꝑetur cibos ⁊ ani⸗
ma ſatietur lectõne.lxc ille.

De eſu carnum K.V.
in religione. Nota ꝙ dicit᷑ de cõſe.di.v. carnẽ
cuiq; monaclv nec guſtandi nec ſumendi eſt
cõceſſa licentia.nõ quia creaturã dei iudicemꝰ
indignã.ſed quia carnis abſtinẽtia apta ⁊ vti⸗
lis monachis eſtimef. ſeruato tñ moderami/⸗
ne pietatis erga egrotos.lc ibi.et idẽ dicitur
deſt. mo. cum ad monaſteriuz. Sed querit
tlv.in quolibet.i.q.ix.ar.iiij.vtrũ monachus
ſine cauſa rõnabili.ſ.infirmitatis et licentia pᷣ⸗
lati comedẽs camẽſ peccet moꝛtaliter.⁊ arguit
ꝙ ſic. ex iſto.c.carnẽ.in fi.vbi ponit᷑ pena carce⸗
ris et pnie ꝑ ſex menſes cõtrariũ facienti. Sʒ
talis pnĩa nõ imponit᷑ niſiꝓ moꝛtali.ergo ⁊c̃.
Rñ.idem tlv. ꝙ de ſe nõ eſt moꝛtale.ſicut etiã
necfrangere ſilentiũ. cuʒ hmõi ceremonialia
cõmuniter nõ ſint in pᷣcepto. Poſſet tamẽ lvc
eſſe moꝛtale rõne cõtemptus vel cõtra pᷣceptũ
cum fieret a pꝛelato faciendo hmõi et ſic intel
ligitur in tali caſu penitẽtia imponẽdoin dicto
c.pᷣm ipᷣm.&r qꝛ inregula leati Benedicti di⸗
citur ꝙ carniũ quadrupedũ omnino ab oĩbus
abſtineat comeſtio. Ex lvc arguunt aliqui ꝙ
carnibo bipedum vel gallinis et alijs auibovti
licet.ꝑ ar.a cõtrarijs qð eſt foꝛtiſſimũ regulari

ter.quod tamẽ aliqñ fallit.ſicut. C. de epis et

cle.l. cuenticulã. Et ſimiliter fallir ar. vcᷣm

Jo.an.quicõtradicit tali intellectui rõ nati⸗
ralis.et.c.xxxvi.ipᷣius regule. Nots qͥ pynir

ℳe

o an. nouelł.de obſeruatõne ieiunij. Cõ/⸗
ilum in defenſionc oꝛdinis carthuſieñ. qui e/
tiam in extrema neceſſitate poſiticarnes nullo
mõ comedunt. ꝓpter quod quidã emuli eoꝛũ
dicebant ſtatũ illũ ꝓiculoſum ex defectu chari

tatis.cõtra quos magiſter Arnoldus ſummꝰ

medicus et Chodoꝛus dicit ꝙ boc aſſerere eſt
falſum et fantaſticn. ꝓbat ꝙ ſic ſapiat lereſim
nam aduerſat appꝛobationi ⁊ tolerantie roma
ne eccleſie ⁊ fingit nouum ⁊ogma in ptinen⸗

tibus ad vtilẽ ſtatũ fideliũ ppnẽdoqñq; a moꝛ

tis ꝑiculo non poſſe ſine vſu carni iverari. er
ſic ad vite longitudinẽ carniũoſum neceſſariñn
ð eſt falſum. Nam vt dicit virtus vitalis de,⸗/

cit aut ꝓꝑ maliciã moꝛbi illã reſoluentis aui
ꝓpter defectũ alimenn ꝑ quod habet cõſerua⸗
ri vel reſtaurari. Pꝛimo caſu ꝓbat per dictum
yrocratis dicentis.ꝙ ſi pꝛe furia moꝛbi cibus
exlibeatur ſuffocatõnis vel alterius grauami⸗
ne ſuperaddito cogunt vitamfinire celerius.
deficientibus autem pꝛopter penuriam alimẽ
ti ſi dnegetur cibus et medicationi ſubdant.
expirant velocius tabefacti patet per id ꝙ deſi⸗
cienti pꝛopter moꝛbi magnitudinem nõ pꝛo⸗

ſunt.ſed nocent carneſ. Sed veficientibns pꝛio

pter alimenti penuriam pꝛoſunt. Sed pꝛobat

plus competere vinum mediocriter maxime

aromaticum et vitella ouoꝛũ mediocriter mol
lia.ideo ꝙ velocimima digeſtione cõuertuntur
in laudabilem ſanguinem et multum et quaſi
ſine fecibus.Acarnibus autẽ et ceteris alimẽ
tis aliqua pꝛedictarum cõditionum deeſt. Cõ⸗

cludit ergo ꝙ ad virtutẽ vitalem vel cogniti

uam plus conferunt ſupꝛadicta qᷓ; carnes licet
fateatur ꝙ ad cõfoꝛtandum virtutem motiuã
plus competant carnes. quam dicit inducen⸗
do galienum.ſcʒ cõfoꝛtatione virtutis motiue
non eſſe in egris neceſſariam.quia modicum

egent ipᷣius operatione.ergo necegent neceſſa

rio vſu carnium ſed bene vſij vini. Apoſtolus
moclico vino vtere propter ſtomachũ ⁊c. Di⸗
num enim letificat coꝛ lvvminis. Coꝛ autẽ eſt

pꝛincipium virtutis.vitalis.que cõfoꝛtatur per
coꝛdis leticiam. Sed et in dicto oꝛdine multi
ſeneſcunt et viuunt etiam octogenarij.Et an⸗

te diluuium nõ comedebantur carnes.diſtin.
xxxv.ab exoꝛdio.et longius viuebant.hec om
nia Yoh. an. ibidem. Et hec ſcripta ſunt. vtre⸗

ligioſi qui ſcõᷣm regulam ſuam vel cõſtitutio⸗/

nes ſuas non debent carmibus veſci. credant ꝑ
talem abſtinentiã carnium nõ ſibi abbꝛeuia⸗

re dies ſi hvc obſeruant.nec ꝓ quacunq; debili
tate carnes comedanr. et contra illos qui hoc

Nu
ſecsizen
mus Nalechi⸗
fſudigie
A nati fune
ſtuinriglirun
nl vmrig'en

See —— =—

ni i
anin
glintii⸗
nimntuſnin
(piͤin i in
leniin ſ

nrodirt inh
ſtncanaſanon
Eunenpepent
sesntum te
Anakepnſana
Congeagebnti
Geronotump

ylinätſen
AaAdſinswwe

ahengpun⸗
eſtpnöichigni

clilorſeo⸗
Mriloptgu
(Neeleſe,t.

Atabopensan

lcinne Pi⸗
cAmnnriniſektt
enſcoitanenn

ℳ

e lamwgeon
blacngſre

—
=n

ekuſpinpt
npnnfigeoff
Petamggenöt

ffngtenuntne

=,☛ ⸗e⸗ ==
E =

6 pomini D

epumnie

mignehs

Aur

niiin

aniian
rnnne

awlinen

Vail nd

efmnnie

unim
ninminten
aum

emaick

nnir i
mNiN
unräwoörmn
“
bosiaasi
mGCNNNN
ſenmönnn
WcuIWNUN

un unnn
EEderiHENSâ⅞

üum uumnen
eaptenert
mriin inn

—

manent

LbmENN.
is iin

Qapinilum ſertum

nõ obſetuant ad ercuſandui excuſationes in

ccatis allegates ſine eſu carnium ſanos nõ

poſie viuere. Religioſus ſimpier iuder eſe
nõ poteſt. f. de iudi...cum pꝛetoꝛ.nec ꝑ cõpꝛo⸗
miſſum poteſt recipere arbitriũ qꝛ nõ debet eſſe

diſceptatoꝛ foꝛenſiũ negocioꝝ.xvi.q.i.mona/⸗
chi. et.c.de pꝛeſentium.ſed arbitatoꝛ ſeu ami⸗
cabilis cõpoſitoꝛeſſep̃t.xi.q iij.inmiſtũ. Et hvt
intelligendũ eſt de imperio ſui pꝛelati. vt extra
de poſtu. c. i. hec eſt ſententia Guil. Duran.et
Hoſti.Religioſus ſi eſt oꝛdinis minoꝛũ nõ pᷣt
eſſe executoꝛ.vt in cle.exiui.de verbo.ſigni.Si

eſt alterius oꝛdinis nõ pᷣt eſſe executoꝛ niſi pe

tita licentia: obtẽta.vt de teſta. religioſos. li.
vi. talis quoq; etiã ſi ſit exempꝑtus vel pᷣlatus.
tenef᷑ reddere rationẽ oꝛdinaxio.et oꝛdinarius

tenetur exigere. de teſta. c. religioſis. in cle. Re⸗/

ligioſus qͥ; ᷣm Yo.an.ſup.c.vt officiũ.de he⸗
reti..li.vi.nõ roteſt exercere off icium tabellio
natus in alijs q;ᷓ cõtra vreticos. Sed Guibł.in
ſpeculo dicit. ꝙwetera inſtrumenta cõplere po
teſt. nõ autẽ aſumere noua.Ceſtis q; eſſe põt
ſi requirat ad lilerandũ lominẽ a moꝛte iniu⸗
ſta vel quacũq; pena vel falſa infamia vel aln

damno. a delet in hmõi teſtiñcari.dvummodo
nõ ſit in cauſa ſanguinis.xi.q.iij.quiſqͥs. NHi⸗

de tamẽ de lvc plenius ſupꝛa ti.eo.Religioſus

factus ep̃s vtrum teneat᷑ ad obſeruantias re
gulares. Reſpon. ſanctus Clv. aquino. ſe. ſe. q.
clxxxv.ꝙ ea que ſunt in regularibo obſeruãtijs
que nõ impediunt pontificale officiũ.ſed ma⸗
gies valent ad pfectionis cuſtodiã.vt pauꝑtas

et caſtitas.ad hec remanet obligatus et ꝑ con⸗
ſequens ad poꝛtandũ habitũ ſue religionis q;
eſt hmõi obligatõnis ſignũ. Et quis habeat
redditus roſſeſiones⁊ hmõi eccleſie.nõ tamnẽ
habet illa vt ꝓpꝛia ſed vt diſpenſatoꝛ omnniũ bo⸗
noꝛum eccleſie.xij.q.ij.ſi pꝛiuatũ. Pnde non
eſt abſolutus a voto pauptatis ſicut nec a vo/
to obedientie. Nã ꝑ accidẽs eſt ꝙ obedire nõ
tenetur ſi nõ habet ſuperioꝛẽ.ſicut abbas mo/

naſterij qui tamen nõ eſt abſolutus a voto obe

diẽtie.Ea vero que officio pontificali repugnãt
ſicut ſolitudo.vigilie.ſilentiũ.abſtinentie gra⸗
ues.ex quibd impotẽs redderetur ad exequen⸗
dum pontificale officiũ ad hee nõ tenetur. In

alijs etiam que nõ repugnãt pᷣt diſpenſatione

vti ſᷣm ꝙrequirit neceſſitas perſone vel officij

et cõditio hvyminũ cum quib viuit per modum

quo et pꝛelati religionum ſecũ diſpenſare pñt
in hmõi. Satis his videt᷑ cõcoꝛ. Hoſti.

De contractibus
maleficijs.Nota pᷣm AInno.et Doſti. ꝙ ex cõ⸗

X

g. vi.

obligationibo vel pmiſſis factis cum alijs vel

tractibus initis cĩẽ monacho vel abbate obli⸗/
gatur quis monaſterio.quia pᷣt monachꝰ actõ
nem acquirere.ſed nõ pwteſt obligare mona
ſterium. Onde q;uis abbas ſeu monaſterium

poſſiragere.tñ non tenet᷑ reſwondere niſi de eoo

quod ad eum ꝑuenit. Et licet omms cõtractꝰ

ꝓhibitus monaclv ſit. niſi imperante abbate

ij.q.iĩ.nõ dicatis.et.xvi.q.i.ſunt nõnulli.ho
intelligitur inq;tum monaſteriũ obliget.ſed
obligatio alterius ad monaſteriũ poteſt ꝑx mo⸗
nachum acquiri.et ſimiliter po ſeſſio p mona/
chum fugitiuũ.ff.e acqui. poſſeſ.l.i. Si tamẽ
monac v ſit cõmiſſa adminiſtratio.tunc ex cõ⸗
tractu ipius monachi obligatur ipᷣeſed nõ co⸗
gitur ſoluere.quia nõ habet vnde.extra de ſo.
Odoardus.ſecus de maleſñcio cõmino ꝑ mo
nacum vel abbatem ſᷣm Inno.et Hoſti.quia
delictum ꝑſone in damnũ eccleſie redundare
nõ debet. de re. iu. e. delictum. li. vi. niſi q;tũ ad
monaſteriũ ꝑueniſſetvel in eius vtilitatẽ ver⸗
ſum eſſet.ar.x.q.ij.S.hoc ius.·r

De re buſ ablatiſ F. Vii.
monach. dicunt Ynno. et Boſti. ꝙ ſi res e⸗
rant monaſterij vel etiam alterius monaſte⸗
rium ad reſtitutionem tenebat tunc aget mo/⸗
naſteriũ.ſi vero nec eius erant nec ad reſtitu⸗
tionem tenebat᷑ tunc aget ille qui eſt wminꝰ
rerũ.ita tamẽ ꝙ ſi res erant depſite apud mo
naſterium et abbas vidit eas ſubtralai ⁊ facile
erat abbati eas liberari.ſatis credit Anno.ꝗ⸗

abbas tenetur inſolidũ ꝓpter wlum.ſed ſi nõ

vidit nec ꝓhilvyre ponuit.nõ videtur etiã ſi mo
nachus abſtuliſſet. quia non obligatur ex eius
maleficio.vt dictum eſt. Item dicit Yoh.in
glo.xij.q.i.nõ dicatis ꝓ monachus agere non
poteſt nec cõueniri rõne ↄtractus ſicut ille qui
ceſſit bonis.et de lvc notat᷑ in glo.xi.q.i.de ꝑſo⸗
na. Item agere nõ pᷣt de iniuria ſibi illata. ſed
tñ eius pᷣlatus agere pᷣt.miſi platus abſit vel ni
ſi: reliquerit ꝓcuratoꝛẽ inſtar filijfamilias. ff.

de iniurijs.l. ſed ſivnus. habent tamẽ monachi

ius eligendi et ius accuſandi ſuũ abbatẽ ſine
licenria eius.qꝛ lvc eis a iure cõcedit᷑.

Monachuſ factus 9.vViüi.
rectoꝛ eccleſie ſecularis ſᷣm Hoſti.ſi talis eccle
ſia pleno iure ſpectat ad monaclvs pꝛefectus
monachus remanet in ea ſubiectus abbati.⁊
ſeruabit oĩavt pꝛiꝰ pꝛeter tria ſcilicet ieiuniũ.
ſilentium.et vigilias.que cõmode ſeruari nõ
poſunt in eccleſna ſeculari. argu. xvi. queſtio.i.

nemo pᷣt eccleſiaſticis obſequijs deſeruiret in

Zitulus decimuſſextus

monacłvꝛũ regula oꝛdinate pſiſtere vt ipᷣe di/

ſtrictionem monaſterij teneat. ait Bꝛego. Si
eccleſia non ſpectarad monachos ſed ad epᷣm

tunc monachus inſtitutus a tribo ſubſtantiali
bus nõ abſoluitur ſimphciter.nã et cõtinentiã

ſeruare tenet.et ſi ab obedientia abbatis abſol
uitur tñ imperio epiſcopi ſubijcit᷑qui de cetero
erit abbas ſuus.et talia diſpenſabit rõne com
miſſe adminiſtratõis.Et ſi habet ſociũ nõ ex ⸗
cuſatur ab eſu carniũ.de ſta.mo.c.qð dei timo
rem..et hoc niſi ſit infirmus.de cõſe.di.v.car⸗
nẽ. vel niſi imperante epo qui abbas ſuus eſt.
Si aũt ſociũ nõ habet.c õfoꝛmare ſe poteſt cũ

his cum quibo viuit.ar.di.xli.quiſqͥs.in omni
tñ caſu habitũ deferre vebet. nec poteſt dimitte⸗/

re temerarie.alias eſſet excõmunicatus.vt di⸗
ctum eſt ſupꝛa in pꝛimo. S. hunꝰ.c. Et dicit In
nocen. ꝙ talis rectoꝛ factus nõ delet eſſe ſine
ſocio monaclv.qð intelligit ſi cõmode fieri pᷣt
de ſta. mo.qð dei timoꝛẽ.et hvc vtiq; melius et
tutius.ſed ſi nõ poteſt cõmode tunc non tenet
halere ſocium Boſti.

De pꝛelatis religioſoꝝ.abbate.abbatiſſa.et

quõ deleant inſtrui nouiti. Capitulũ.vũij.

E peelatis religio⸗
d ſoꝛum. Mota ꝙ nõ ꝑ ep̃m ſed per
monachos debet abbas ſeu pꝛelatuſ

inſtitui oꝛdinarie. vt dicit. xviij.q.ij. P toturn
niſi in ſuis ↄſtitutionim aliud caueat. Oñ gre⸗

go.abbatẽ cuilibet monaſterio nõ aliũ ſed quẽ

dignũ moꝛib er actibo monaſtice diſcipline
cõ mum conſenſuↄgregatio popoſcerit oꝛdina
ri volumus.O Jonsſteria tñ et monaclvꝝ di⸗
ſciplina ꝑtinent ad epiſcopũ in cuius territo/
rio ſunt.vt dicit᷑.xviij.q.ũ.Ad ipᷣm enĩ ꝑtinet
cura oĩs dioceſis.ix.q.iij.c.ij.t hvc eſt veruʒ
niſi ſint exempti vel in ve pꝛiuilegiati.vt ſunt
mendicantes ⁊ multe alie religiones mona/
ovꝛum ⁊ alij.qꝛ? tunc de his in quibo ſunt pꝛi⸗
uilegiati nõ habent ſe intromittere. Qui enĩ
nõ ſunt exempti pñt ab epᷣo a dignitate abba⸗
tie deponi.ſi nõ bene ſehabent. Oñ.xviij.q.ij.
dicif. Si qͥs abbas cautus in regimine.humi⸗
lis.caſtus.imiſericoꝛs.diſcretus.ſobꝛiuiqʒ nõ
fuerit.ac diuiua pᷣcepta verbis et exemplis nõ
oſtẽderit ab epo in cuius territoꝛio cõſiſtit. et
a vicinis abbatibo.et ceteris deũ timennbus.
a ſuo arceat᷑ vvnoꝛe.etiã ſi oĩs ↄgregano vicijs
ſuis cõſentiens abbatẽ eũ halere voluerit. Et
in ſe.c. dicit᷑. Abbates ꝙ hulitate religionis
in ep̃oꝝ poteſtate cõſiſtant.et ſi qͥd extra regu⸗
lam fecerint.ab epᷣis coꝛriganf. Si aũt epus

voluerit monachũ inſtituere in eccleſia ſeeuuxz

lari et abbas nolit. monachus obediet potius
abbati q; epo. xvi.q.i. eum ꝓ vnlirare. Si rñ

eccleſie vtilitas loc engit. cogendus eſt abbas
P ſuũ ſuꝑioꝛẽ vt cõſentiat. Atẽ ſi monachus

velit cõſfiteri epiſcop.vel pemitẽtiario eius.nö
pᷣt abbas ꝓhibere. cũ epus ſit oꝛdinarius oim
ſue dioceſie.et hoc miſi eſſent erempti.vel yra
riũ ſit in eoꝝc õſtitutionibo cõfirmaris a ppppa
vel hoc habeant ex pꝛiuilegio.Abbas in colla-

tione alicuius pꝛioꝛatus nõ pᷣt aliqð onus no
uum im ponere. de ſup. ne.pᷣ. qꝛ regulares.in

cle.Abbas⁊ quilibet pᷣlatus ↄuentualis dʒ re,
quirere monachos fugitiuos ⁊ ad clauſtrũ re⸗

ducere.ſalua oꝛdinis diſciplina. de reg.c.neva

gandi religioſi. Quos oꝛdineſ poſſit abbas co

