lato enĩ pꝛincipali ceſſant oĩa acceſſoꝛia. cum
ergo relaxatio loci interdicti nõ habe at certaʒ
foema. ſans finit e ꝓſerens dirit ꝙ intence⸗
bat rela xare ſz vbi pꝛoſferẽs hoc nõ dixit. licet

in mente gereret relaxare tc putare ipſumer

4

„ (ſofiites
Eetns
iliß
nanin,

in te
„ (AIluſurln
nnetcefenn

Zchinll
rünfenn
iſtinoctesali,
Cocect ho alg⸗
nnnn ge
ſon Noe
Cecteſacrccner
eridieunſere
ticnnsiene
Atgencpelaurg
lecgöinteſnec
Ahorfnidſen⸗
ſnileinnninn
ſaehidaren
nſcanrmmni.
Gen nne
uscaäneni
hrdeenihtn
ynacarang
NOlanenn
teicnſtzgor⸗
hohinſtſenina
itifſneſkaii⸗
NVlntann
ppninrinchann
nataforngcinr
hiclebeat nonen
ſtolmwſtane
pnaturceſta
ibeoqgniöttn
fwrpzfnteſigie
tfnn Fo ane
erieqneribod
mesteſlanonee
nltustntercher
Mucimncorzn
ſthuſtvnrle
nrerco
ninttico
ſngind
o nsgſo

öngeknmn
gnlgn
Wiſemae
unnich
ZM
Meiicke
einegmeai

ſancre he
Jmrcäse
ilmii tn
mencend

legicntntli
me eiſmn
rhit ,
Rals Meis
eINAN
fübanenmimen
in. lin
Pinerudu;
Vumml
Nonnnitnerſt
rnmglaues 6
1 Aeſona
nöhebenaen
nt n,
utonn/
epulaie

ſpeciale interdictũ poſitũ in aliqua eccle

Capitulum

glios nõ ſeruãtes eſſe irregulares. qꝛ ſicut ver

baliter fuit lata ſnia interdicti ira ꝓbo debuitſt
eri relaxatio.de re.iu.c.i. Hoc verũ eſtpꝛeter⸗
q́ᷓ; in papa qui nõ ſubiacet legibo. f-. de legi.1.
PHꝛinceps.vnde ſi in mente gerit interdictuʒ
relaxare.licet verba nõ expꝛimat poſtea ibi ce

lebꝛãtes nõ eſſent irregulares. Si tñ loc igno
rent ⁊ celebꝛant credentes durare interdictuʒ

grauiter peccant et ſi nõ ſintirregulares. Jo.

cal. Iteʒ ſi interdicitur aliqua eccleſia.nec in
capella eius poterit celebꝛari.nec in cimiterio

quis ſepeliri.ſi ipſa cavella vel cimite⸗

Nium ſint eccleſie ↄiuncta. als ſecus. extra eo.

Si ciuitas.li.vi. Itẽ in eccleſia ſpecialiter
terdicta q;uis honeſtius ſit ibi nõ baptiſari.
niſi incõmoditas aliud ſuadeat.ↄtrariũ tñ faci

ens credit YJo. cal. ꝙ nõ incurrat irregularita
tem.qꝛ a quouis interdicto hoc eſt exceptũ.ex⸗

tra de ſpon. c.nõ eſt idem de chꝛiſmate. Item
in eccleſia ſpecialiter interdicta non pñtr̃ cele/⸗
bꝛari diuiua ſeruatafoꝛma decretalis alma.S.
Adcdicimus.de ſen.excõ.li.vi.rõ eſt.qꝛ dictuʒ.
c.Alma.loquitur cũ locus fuerit interdictus.

et tale appellatur generale interdictũ.de pe. et

re. c. qð in te. ſiue cõmune qðin ideʒ ſonat. bñ
ad hoc facit de ſen. excõ. Pꝛeſenti. li.vi. Sez
a eccleſia. ;/
uis archi. dicat ꝙ nõ poſſit relaxari ad caute⸗
lam ſʒ dicatur nulii. Vo. mo. dicit ↄtrariñ
qð faretur Yo.an.videri ſibi verius.⁊ lvc etiã

placet JYo. cal qꝛ.c.pñti.de ſen. exc 6.li.vi. lo/

quitur de generali interdicto ꝙ. ſ. nõ poſſit re⸗

laxari ad cautelam.ſecus ergo de ſpeciali.xxv.

di.AQualis.et idem in ꝑticulari.vel ſingulari
interdicto.ſcʒ ꝑſone. Atẽ etſi ꝓpecuniario de
bito nõ poſſit fieri interdictũ in loco ſiue gene

rale pᷣttñ ferre ſpeciale ſiue cõtra eccleſias ali
Iteʒ cum

quam vel aliquas ꝓ dicta cauſa.
imponitur in ahquaeccleſia ceſſatio a diuinis
ſeruata foꝛma.c.ixrefragabili.de offi.oꝛ.ſiq̃s
ibi celebꝛat non eſt irregularis. et rõ.qꝛ talis
ceſſatio impoſita nõ eſt vera ſnĩa interdicti.ſ
ſiimponatur ceſſatioa diuinis generalis.ſ.in
loco ab eo quipᷣt tunc hʒ effectũ interdicti.et
de hac dʒ intelligi glo. Anno.in. c. Nõ eſt. de
ſpon.pᷣm Yo.an.et lvc placet qð pꝛobatur in
cle.Ex frequẽtibo de ſen.excõ.q̃ equiparat ge/
nerales ceſſationes inductas ab eo qui pᷣt.ge⸗
neralibus interdictis nõ aũt ſpeciales.i.cete/⸗
rarum eccleſiaꝝ Yo.cal. Itẽ cum ꝓmulgatur
interdictũ in cõmune ꝓpen ciues. incolas vel
vniuerſitatẽ.i.ſub pᷣdictis appellatõibus.vel
gliqua ipſaꝝ intelligitur iſtud generale inter⸗
dictum. de ſen. excom.alma.S.illis.li.vi.Et qꝛ
cum interdicto loco ꝓpter delictũ ꝓpłi vel ciui
uim. ſingulares ꝑſone loci intelligatur gene/

—

III

raliter interdicte. vt ſic dicatur generale inter
dictum. vt in. c. ¶

qꝛ pᷣdictum interdictñ ſuꝑius ideo ðꝛ genera⸗
qꝛe vniuerſitatẽ vel ꝓĩm loci complectitur.
Sʒ ꝓpter ꝗð vnnquodq; tale eritud magis.

xix. di. c,i. Yo. cal. Atem qñinterdicitur cle

rus alicuius loci.nõ ex vc ðꝛ ꝓpłus illius loci

interdictus.qꝛ hec ſunt diuerſa. ⁊ ecõuerſo. ex/
tra de ſen. ex. c. ſi ſnia. li. vi. AIntelligo autẽ ap⸗

pellatõne cleri ↄtineri non ſolum ꝓmotos qd

oꝛdines ſʒ etiã religioſos ⁊ religioſas. ↄuerſos

vlo ꝓpꝛie dici non pñt.xij.q.i.duo ſunt. Yo.
cal. Atẽ cum interdictur ppłs alicuius ter⸗
re ſingulares pſone illius ppłi cum ſint inter⸗

chicte nec in illa terra nec alubi woterũt ad diui
na wl eccleſiaſtica ſackẽa. niſi in caſiboa iure ex

pꝛeſſis admitti.extra de ſen.excõ. ſiſmia.li.vi.
tem cum interdicitur terra alicuius dñi, in/
felligitur de ea q eſt ſua quo ad dñium iuriſdi⸗
tionale.multofoꝛtius ſi terra eſʒ illius dñi ſun
pliciter ⁊ abſolute ꝓpꝛia. Ateʒ intelligitur de
terra quã ab alio tenet in feudũ velin emphi⸗
theoſim.qꝛ in illis caſibo ad eum ſpectet vnle
cominiũ. Atem intelligitur de terra que perti

net ad ipᷣm̃ dñm rõne vvtis vxoꝛis qꝛ maritus

ↄſtante mr̃imonio eſtoñs wotis vxoꝛis. Itẽ
intelligitur de terra ſibi pignoꝛata. ſi ꝓferens
dixit interdico terrã quam talis tenet.ſecus ſi
dixit interdico terrã ſuam. Jo.an. Item ſi ta

aleuIm. vt in. c. Cum in ptibo. de verbo. ſig. eo
modo ⁊ iſtud dʒ dici generale. imo et foꝛnus.

et cõuerſas.qui ita ad eccleſiã tranſlati. q; de

lis dñs cuius terra interdicitur hʒ terrã in di/

uerſis ꝓuincijs.vel diuerſis locis ſi habet eaʒ
ꝓ parte ⁊ ꝓ diuiſo om̃es ille partes ſubiacent
interdicto.Sʒ ſi ꝓ indiuiſo ſecus ne innocens
puniatur.ar.i.q.iij.c.fi. Si aũt talis dñs po⸗
ſtea acquirat nouã terram talis terra nõ ſub⸗
iacet interdicto.niſi latoꝛ ſnĩe expᷣſſiſet vel in
tenderet tam de ea quã habebat qᷓ; de ea quã
nõ habiturus eſſet.Si aũt vendit terrã inter⸗

dictã velꝑdit eam nõ ꝓprer loc tollitur inter

dictum.cum onus huius rei tranſeat cũ ipᷣa.de
decimis.(.paſtoꝛalis.Nec eni iſte eſt modus

interdictũ tollendi qð debet relaxari ꝑ iudiceʒ

qui tñ ceſſante cauſa ⁊ fraude interdictiſe faci
lem erhibebit Jo. calð. AItem ſi interdica
tur populus.vel vniuerſitas collegium vel cõ⸗
mune alicuiuſ loci.nõ ꝓ loc intelligitur locus

ille interdictus ſ̃m Yo. an. in. c. ſi ſnia.eo. tif.
li.vi.qꝛ aliud eſt inferdictũ loci.aliud vniuer⸗

ſitatis vel collegij.de vſu. c.i.li.vi.poterit er⸗
go celebꝛ ari alta voce in illo loco vt pꝛius in⸗
terdictis tñ excluſis.qꝛ vc nõ leeſt ꝓhibituz ſ
licet dictũ hmõi.ſ. Yo.an. ꝓcedat de iure ſcri
pro tñ pꝛeſtare viðꝛ occaſionẽ piculi audient᷑
eni voces celebꝛantiũ publice ab interdictis.

erp ſvc vilivendetur cenſurg eccleſie. vñ pſu⸗
lendum eſet clericis. vt tali iuterdicto duran

te abſtinerent a publica celebꝛatöe. No. chal.

Iien ſialiquis de vninerſitgte interclicta
ſe tranſfert ad aliquẽ locimn pꝛimo dimiſſo. ſi

eſt ſpecialiter interdictus aut de ꝓplo interdi/

cto.ita ꝙ fuit in culpa ppter quã latuʒ fuit in/
terdictũ.quocũq; ſe tranfferat remanet inter /⸗

dictus.de ſen.excõ. Alma.S.illis.li.vi. Si ve⸗

ro nõ fuit culpabilis.et ex toto deſinit eſſe de po

pulo interdicto credo ceſſare interdictuʒ circa

eum.aqꝛ in eo ceſſat cauſa efficiens. et ↄſeruãs
ergo ⁊ effectus.lxi.di.neophitus. Yovᷣ.chal.

Item ſi exiſtens de ppło nõ interdicto factus

eſt poſtea de ppybo vel vniuerſitate interdicta.
credo ꝙ ertunc ligatus eſt. ſicut ⁊ alij cum fa/
ctus ſit membꝛũñ illius coꝛꝑis.et ſic delet eodẽ

iure cenſeri. di. xij. c. i. Yo. cal. Item ſi eriſtẽs
de pplo interdicto.vel vniuerſiiate ſi bannia,-/

tur ſimpliciter ⁊ nõ ad tpus ceſſat interdictũ

circa eum qꝛ cenſetur nõ amplius de vmuer⸗

ſitate vel populo ſʒ cõfinatus.vel relegatus be

ne remaneti nterdictus. qꝛ adhuc cenſetur de
coꝛpe vniuerſitatis. No. cal. Atem ſi talis de

vniuerſitate vel popillo interdicto ſi ingredia
tur monaſteriũ poſt ꝓfeſſionẽ indubitãter ro⸗
terit oꝛdinari qꝛ deſinit eſſe de vopulo totalifer
ante ꝓfeſſionẽ tutũ eſt conſiliũ ꝙ nõ oꝛdi⸗/

netur.ſ.tali interdicto vurãte. Si tñ fuerit oꝛ⸗
dinatus puto illã tenere.ar. de ſen. ercõ. Beli

gioſo. li. vi. Yo. cal. AUtem de abſente tpe late
ſie interdicti in vniuerſitatẽ vel vopulũ.⁊ de
pñtibo nõ ↄſentientib ſed cõtradicentibo alio
rum culpa ꝓpter quã latũ eſt iuterdict an h/
gentur.dicit Yo. an. in. c.ſi ſnia. eo. ti, li. vi. ꝗ;
quidam religioſi tenent talem nõ ligari. etiaʒ
quo ad eccleſiã qꝛ abſens ⁊ ignoꝛans ex ma⸗

leſicio nõ obligatur.xv.q.i.Alliquos.⁊.c.Nõ
eſt. et qaꝛ penaſuos debet tenere auctoꝛes.de pe..

di.i. NHemo.Sed dicit ipſe ꝙ iſti nõ ponderãt
ꝙ vena interdicti etiã puniũtur qui nõ veccaue

runt.de ſpon. c. Non eſt. vñ tenet ipſe abſen /

tes ⁊ ↄtradicentes ligari qð ꝓbat.c. Si ſnĩa
fatetur tñ illos inſontes quo ad deñ.et lve pla

cet Jo.cal. Atem ſi talis abſens eſt de alia eci
nitate vel vopulo. licet gratioſe receptus fuerit
in ciuem.vel popularẽ populi interdicti.vt fa⸗

ciunt veneti.et ſoꝛte ibi nunqᷓ; habitauit cre⸗

do ꝙ dicto ropulo interdicto intelligatur in/
terdictus. Item habitãtes in ciuitate non ci⸗
ues.nec de populo illius planũ eſt ꝙ nõ incluüG2l
duntur in interdicto illius vniuerſitatis vel vro
plili.vt in.c.ſi ſententia.ſi tñ locus eſſet inter⸗

dicms in eo nõ poſſimt audiri diumna ſʒ extra
locũ ilum JYo. an. J

nein . ſtem ſi interdicatur locus
iub appellaĩòe regñi.ꝓunncie.ciuitatis.ca ſtri

rel ville. ſuihrbia ? cõtinentia edificia illius

loci interdicta intelligñtur. de ſen. excõ, ſi ciuig

tas.li. vi.etiã ſi dicta ſuburbia ⁊ ↄnnentia ed
ficia in nullo erant ſubiecta dicto loco inter⸗

icto. vel vniuerſitati. ſi mñ pferens interdicti

babe bat iuriſditionẽ tpalem in dictis ſubur⸗

bijs. Si aũt nõ habebat muriſditionẽ licet de iu

re ſcripto nõ videantur interdicta dicta ſubix
bia. iñ wonderata rõne. c. ſi cinitas. poſſet dici
vetiã tũc intelligũtur interdicta non ab hoi=e
ſed aiure. de ſen. excõ. nupꝑ. intelligũtur aureʒ

ſuburbia burgi extra ⁊ ꝓpe ciuitatẽ in ꝗ
winus ſunt cõtigue.Continẽtia vero kaiſie

tigue. Del dicũtur ſuburbia P que iter eſtr
ctum ↄtinẽtia vero ediſicia que ſunt ꝓpe cim
tatem. vel locũ interdictum inter ſuburbia,
tẽ interdicto loco ſub appellatõe cimtatis ca
ri. ville vel hmoi.nõ ſunt intercicn ciues il⸗
lius ciuitatis. ſei hoĩes illins caſtri vel ville.

cum p̃dictus locus eſt interdictus ꝓpter deli)/
ctum dñi. vel alicinus p icularis pſone, vnde

etſi nõ in illo loco interqicto. alubi tñ poterũt
andixe diuina.et hoc niſi tales ꝑſone ſint cin⸗
pabiles ⁊ dederint cauſaʒ interchcto. eo. ti. al⸗

ma.5F. ihs. tales enĩ ſunt interdicti vbiq;. er
idem enã eſt ſi interdictũ ſit latum ꝓprer deli
ctui populi vel ciniũ vel vniuerſitans ipſius
loci. de ſen. excõ.c.ſiſnĩa.li.vi. Jo.cal. ARrem
ciues habitãtes cõtin no extra cuntatẽ ſubur

bia vel ↄtinentia edificia interdicto populo,.

vel cimnbo ciuitatis intelligũtur ꝛipſi interdi/
cti.etiã vbicũe habitẽt.exquo ponũtur ciues.
vel de vmuerſitate interchcti. Yo. cal. Atẽ no⸗

iuſmocdi habitãtes in tali cinitate ſi ſunt de po
pulo interdicio vel de dicta vmuerſitate quod

piʒ ex eo qꝛ ſubeant onera ⁊ habẽtes vvnoꝛes
ſicut alij ligantur ſnia interdicti.et idem ſi per

pꝛiuile gium eſſent exempti ab oneribo.ſecus

aũt ſi eſent ſui iuris.velex con ſuetudine.vel

pꝛiilegio imꝑiali.ita ꝙ dicte vmuerſitati tã

4½

Chalde.

; d ip ius coꝛꝑe in nullo ꝑnciparent. Johã.

De effecm interdicti ſeʒ quõ ſit obſernan/
dum ⁊ a quibo ſit abſtinennũ. Capłn. iij.
Aantuzʒ ad tercium
peiꝛꝛincipale.i.efeciũ interdicti. Sci?⸗
eernduzʒ pꝛimo ꝙ in loco ſuppoſito ec⸗
cleſiaſtico interdictæpm antiqua iura nullap/
mittebantur eccleſiaſtica officia celebꝛari xel
audiri.ex de pe.et re.qð in te.et de ſpon.c. Nõ
eſt vobiſ.niſi ſemel imn ebdomada celebꝛari cꝗ
ↄficiendi coꝛpus chꝛiſti.de ſen.excõ.c.ꝑmitti
mus. Sed ꝑ noua iura iſtud exuut moderatũ

4

dicũtur womus vltra burgũ ſepate.et nõ con

“ nsdſ,

niſrn ni
toniainlr ierei
Cttenentan
ctofioſo nn
Nleiamfe

oanet 7

rolinlefi

anenei
Gcofarttüilen

aalgſonatcan
alleſe thrbiae
Kinckinineten
ſſrtcletißie
finoelebuird⸗
natamniglrnx.
wedin voͦ
ſoneſilgnulenn
Gerdte ibim
ſolchinigis
gaglizinſern
arterarlocare
ſbihrtirt
Meckrema
(rewſtinera
neſccenth
ſengnndckitn
etſetootigpe
obbonannänen
mofeletſprd⸗
NRlMotentoreß
Gntenncomka
lwinſtinmnenae
Cheraleinterdini,
heſonanrden
kmins caſni
liröſantine
Mnldetelebrin
Ukluntrreigon
Unſein Deh
ütfcenisgn
funprintercie
mnüatime

nctnglnim
here Nmi

tgotleneſce
eldein⸗

Pinanntn

uin eiri

Nds wNdn

üedſne n
u. Anie
Knesdſonſ
Bimetarneu;
iſtmgn
vel mirini

Kn n
venracriſin

da intemmn
igänntiint
cncn Fal ſin
onräkileifl

üdnmefin

Aummin
Nrenaidti,

peni

dererirnen
enieñdi

l tiun
i

ArNNn

Kinnmnd
boo nel
muuunli⸗
Fuctu

annu

Capitulum

exrita de ſen. excom. Alma. li.vi. iſtũ videli⸗
cet mocũ ꝙ ſingulis die bo in tan loco debẽt

„

ſeu poſſint in eccleſijg ⁊ monaſteriᷣs Pſſe et

alia officia celebꝛariſicut pꝛius. Sʒ cũ his q̃t/
tuoꝛ ↄditõnibo.ſ.ſubmiſſa voce.ianuis clauſis
non pulſatis campanis.excõicatis ⁊ interdi⸗

ctis excluſis.vñ ꝑ quãlibet haꝝ quatuoꝛ cõdi⸗

tionũ ſcʒz de p ſe ſi nõ ſeruetur alijs tribo ſerua
tis violatur interdictũ ⁊ eſt irregularis ibi ſic

celebꝛans. vel aliquid agens alicuius oꝛdinis

vt in officio ſuo.puta ſipulſatis campanis ce

at veletiam ſialtia voce tm̃. et hmõi.ᷣm
I. Jo. an. et Jo. Chal. qii addit ſic. et li⸗

cet hec dura videã ur.iñ ſufficit ita ſcriptũ eſſe

M...di. memoꝛiã? Itẽ ſi clericus in loco inter⸗

dicto facit tm̃ alterũ pᷣdictoꝝ alijs celebꝛanti
bus.puta ſonat campanã. vel aperit ianuas
eccleſie ⁊ hmõi credo ipᷣm irregularẽ qꝛ ptici⸗

pat in crimine criminoſo. de ſen.ex. nup.ſecus
ſi facit alterũ pᷣdictoꝝ. vt celebꝛẽtur diuina ꝗᷓ
4

tñ nõ celebꝛãtur de facto.cũ irregularitas re
rat actũ ꝑfectũ.xv.q.i.c.fi. Atẽ ſi cericus ſcit
interdictũ loci qð tñ nõ publicũ eſt ꝑ denũcia
tionẽ ſi illud nõ ſeruat eſt irregularis ſᷣm archi
di. ar. de re.iu. Eum. li. vi. et hoc verũ niſi iſtud
eſſz occultũ.vi.q.ij. Si tm̃.nec obſtat cle.i.de
ſen. ex.qꝛ licʒ in ſeruando interdictũ qð ſeruat
matrix eccia loca religioſa ſe debeãt ↄfoꝛma⸗
ri.nõ ſeqtur tñ ꝙ vbi matrix eccig non ſeruat
qꝛ nõ ei eſt denunciatũ.alij qꝛ ſcinſtnõ debeãt
obſeruare vt ſibi notoꝛiũ.qꝛ ſᷣm hoc idẽ infer⸗

reiur enã ſi eſſet publicũ ⁊ matrir eccia nõ obę⸗
ſeruarxet qð eſt abſurdũ.dicit tñ Yo.an.qð ex

pediret ꝑ ↄſtõʒ ꝓuideri clericos nõ teneri ad
obſeruantiã interdictoꝝpᷣlator a iure. niſi pꝛi
mo fieret ipſoꝝ declaratio ꝑ id qð hẽtur de cẽ.
c.q;qᷓ. li.vi.et in cle.pñti.eo.ti. AItẽ nota ꝙ di
cta moderatio ⁊ effectus interdicti nõ hʒ locũ
in interdicto ppłi.ſeu vniuerſitatis.nõ expᷣſſo

locoin ſnĩa interdicti.q;uis enĩ ⁊ illud dicatur
generale interdictũ.iñ.c.Alma.cũ ſua mode

ratione loquitur de interdicto generali loci et

vmuerſitatis.caſtri.ville.regni ⁊ hmõi. Ateʒ
laici qui nõ ſunt interdicti nõ pñt admitii ad
diuina que celebꝛãtur cum dicta moderatõne

in loco interdicto niſiſint ſuper hoc ſpecialiter

pꝛiuilegiati. De clericis vero extraneis. ſeu

alubi bñficiatis an poſſint admitu in eccleſia

ſita in loco interdicto ad celebꝛandũñ vel ↄcele

bꝛandũ.Archi.tenet ꝙ nõ. Yo.an.tenet ꝙ du

rum eſt. et qui nimis emi git ⁊c̃.et ſic viðꝛ te
nere ↄtrariũ qð ↄtrariũ Jo.cal. ꝓbat ꝑ mul⸗
tgs rõnes et idem viðꝛ vicendũ de religioſis.
Vrein tam canonici q; clerici eccleſiaꝑ in qui
bus diſttibu:ões quotidiane diſtribuũiur ilus
qui interſunt vꝛis ſi nõ venerint amittẽt eas

ſicut amitterent ſinon eſſet interdictũ. Atemm
miſſe nõ cõuentuales ſed reculiares celebꝛari

pñt the interdicti in ecclefijs ↄuentualiv ſer⸗
uata pᷣdicta moderatõe. Item ſi in tali eccle⸗
ſia deficiunt omnes pꝛeter vnum. Yo. an. poſt

Hoſti.dicit ille moterit cebꝛare cum farnili⸗

ari. Archi. dicit ꝙ nõ audet ſve tenere ſed pri
mum placet.fateoꝛ iñ ꝙ in pꝛiuilegio connen

tus de celebꝛando tꝑe interdicti nõ includunꝰ
tur familiares ↄuentus ſed in caſu pꝛedicto ilꝰ
le ſolus adhibere poterit familiarem ſeuſernin
toꝛem vigoꝛe ꝑmiſſionis in.S.Aduũcimus.ne

ceſſitate ad hoc cogente Yo. cal. Si tamẽ alio
cui ſingulari pſone ſit concemim. veltpe inter

dicti poſſit celebꝛare vel audire diuina in vo⸗

ce ſubmiſſa. tũc familiares eius ad audienůn,z
cum illo ⁊ adcelebꝛandum ſibi admirtuntur.
niſi eſſet talis cuius culpa wolo vel fraude ſir
lata ſententia interdicn. vel ad dictam culpbiö
dediſſet auxilium conſilium vel fauoꝛem. de

pꝛiuit.c.licet.li.vi. Item per dictum. c.Al
ma.de ſen. excom. extat alia moderatio circa
interdictum.videlicet ꝙ in feſtiuitatibo ſoluʒ
natiuitatis.reſurrectionis.penthecoſtes.⁊ aſꝰ
ſumptionis beate Za arie campane pulſentur
et ianuis apertis.alta voce diuina celebꝛẽtur
in locis interdictis excõmunicatis excluſis ſʒ
interdictis admiſſis.ita tamen ꝙ illi pꝛopter
quos latum eſt interdictum altari non appꝛo)
pinquent non obſtantibus quibuſcunq; pꝛiii/⸗
legijs q̃ reuocantur qꝛ ſufficere debet omnibo
ꝙ celebꝛetur vt dictũ eſt. Itẽ nota ꝙ pᷣdictis
quattuoꝛ ſolennitatibo.de quibohẽtur in dicto.
c.Alma.Zlddita eſt ſolennitas coꝛꝑis clłꝛiſti ꝑ
extrauagantẽ Oarti.v. in qua interrumpit
interdictũ ſeu ſuſpenditur.vt in quatuoꝛ pᷣdi
ctis.Obi pꝛimo nota ꝙ illud qð dictuʒ eſt de

dictis feſtiuitatibus intelligi dʒ de vna die im̃

ꝓqualibet feſtiuitate. Oñ ⁊ woc. querũt qñ in
cipiat talis dies.et quantũ ad pꝛincipinʒ diei
ↄcoꝛdant quaſioẽs.ſ.ꝙ incipit in veſpis vigi⸗
le. Sedquantũ ad finẽ ſunt varie opi.et Ar⸗
chidi.tenet ꝙ terminetur in ↄpletoꝛio feſti in⸗
cluſiue.qꝛ in bñficijs eſtlargainterpᷣtatio ſaci-
ena⸗ Bo. an. tenet in dicto.c. Alma.glo. an⸗
penultina ꝙ terminetur in veſpis ipᷣius feſti.
et ſic ↄcludit cõpletoꝛiũ que opi.placet etiam
Yo. calde. Atem notandũ ꝙ in pdictis feſtini
tatibus non pᷣt licite dari coꝛpus chꝛiſti.ſencõ
municari in loco interdicto niſi ſicut ⁊ alijs dis
ebus ſcʒ infirmis decedennbo.deſen. excom. c.
Reſponſo. vnde qð ðꝛ in canone de conſe. di.
ij. Et ſinõ frequentius.et depe.et re. omms. ſ.
ꝙ fideles debent cõmunicare in paſcate. na,-
tali.et penthecoſttes.intelligendum eſt inter⸗

dicto ⁊ aliapꝛolabitione cenantibus.et idem

Titulus

* dicendum eſt de ertreina vnctõe. ꝙ. ſ.non eſt
Danda iſtis dieb Archi. et Yo. an. Vtẽ ⁊ ſiin

dietis feſtiuitatibohoneſtius ⁊ iuſtius ſir ſalteʒ
quantũ ad pꝛincipalẽ miſſam q̃ in eccleſia ce/

——

lebꝛat de ipo feſto ꝓpꝛio dicet qꝛ id eſt inductũ

in honoꝛẽ illax ſolennitatũ.⁊ ideo de eis cele⸗
bꝛancn. de ↄſe. di. i.c. ad ſvc. et de cele. miſ. c.

ij.pt tñ alia miſſa dici q;ᷓ de ipo feſto. YJohã.
cal. Atẽ in dictis feſtiuitatibus credo poſſit
aqᷓ ſolenniter bñdici et aſpſio fieri. panes fru⸗
ctuſe; bñdici.⁊ laicis etiã interdictis miniſtra
ri.qꝛ iſta de ſe nõ ꝓhibentur tpe interdicti. et

ipoꝝ bñdictioeſt officiũ diuinũ.qð generali⸗

ger in pdictis feſtiuitatibo pmittit Joß. an.
Itẽ in feſto aſſimptõis virginis marie ſemp

tpe interdicti nuptie pñt ſolẽniter bñdici.qð

aglus dieb ꝑe interdicti non pᷣt fieri ᷣm Ho⸗
ſti. et hoc ideo. qꝛ talis bñdicno ptinet ad diui
nũ officiũ. qð illa die Pmittitur iolenniter ce/

lebꝛ ari. DOe alijs tribo feſtiuitatibo nõ opoꝛtet
querere. qꝛ nuptie in ipis philen tur celebꝛa/
riin oĩ loco.et ab omnibo fidelibo. xrxiij.q. iiij.

nõ opoꝛtet. Vo. cal. Atẽ in dictis feſtiuiratib⸗
pñt virgines ⁊ altaria cõſecrari vel bñdici. et
calices ⁊ paramẽta ⁊ abbates ⁊ abbatiſſe quia

lhmõi bñdictões nõ ſunt ſacr̃ꝗ ꝓpꝛie. ſʒ oꝛões

er certaofficia Yo. cal. Atem dictis diebo ſe/

ſtiuis in loco inferdicto vtrum vroſſint admitti

ad eccleſiaſticã ſepulturã Ao. an. dicit. ꝙ pu⸗
tat ꝙ nõ.licet multotiens ſierit ↄtrariũ obſex

uatũ.Et ſubdit poſt pauca Jo. cal. Scio ꝙ; v.⸗
deretur temerarium reſiſtere opi. dñi pfig
mei maxune ꝙ nõ viderim ꝑ aliquẽ ↄtrariũ
ſeriptũ.Atiñ mea puſilla intelligẽtia iudicat
in dictis feſtiuitatibo nõ obſtante interdicto
roſſe publice ⁊ ſolẽniter moꝛtuos ſepeliri. vbi

aliud nõ obſtat. puta qꝛ nõ eſt ſpãliter aut no⸗

minatim interdictus ralis. aut aꝛ fuit in culpa
velqꝛ ad lvc dedit conſiliũ aurxiliñ vel fauoꝛẽ.

ꝓpter qꝗð latum eſt interdictum. oueoꝛ ad
dicendũ.qꝛ ꝓpter generale interdictũ ꝓhibe

tur eccleſiaſtica ſepultura. qꝛ ipſa accedit ad

oſticiũ diuinũ.nam cũ offici

bus ſolẽniter celebꝛari. I
ducit ꝙ ⁊ cõtra circa hoc. J

etſi ꝓlibita ſi B
tamen habet multas exceptõnes. Ham pꝛi/

mo excipitur baptiſina. non ſolũ paruuloꝛuz.

led enam adultoꝝ. extra eo.Quoniam. i. vi.
AVtem excipitur confirmatio. extra eo. RKñſo.

tem excipitur penitentia nõ tm̃ moꝛientiũ.

ſed etiã viuoꝝ⁊ ſanoꝛinn. oũmodo nõ fuerint
ercoicati qin non pñt admitti niſiin moꝛte. et
exceptis illis pꝛopter quoꝝ culpam vel wlum

o diuino debet fer
ri funus ad eccleſiã. vt habetur. xiij. q. ij. Qui
diuing. Sed duinũ officiũ ꝑmittitur his die
o.cal. qin multa in/
tem tꝑe interdicti
t miniſtratiõ ſacramentoꝝ illud

XXxVI

lata eſt ſententia interdicti. velp̃phuerunt con

ſilium. aurflium vel fauoꝛem. ſinon pꝛius ſa/
tiſtecerint. vel æ ſatiffaciendo dederint ido/
neam cautionem. aut ſi hoc non poſſunt niſiin
rauerint.quod cum potuerunt ſatiſfacient. et
adſatiſfactionem faciendam per illos qui te⸗/
nentur. dabunt conſilium auxilium et ꝓ wſſe
laboꝛ abunt.nec pꝛopter aliquod pꝛedictoꝛuʒ
fieri debet relaratio interdicti.extxa eo. alma.
li.vi. IAᷣtem ⁊ catheciſmus qui pꝛecedit baptiſ⸗
munn ſieri poteſt. quia permiſſo baptiſmo in/
telliguntur permiſſa omnia ꝑ que peruenin
ad illud.et ſine quibus expedirinon ᷣ
iuſmodi autem eſt catheciſmus. de conſe. diſt.

iiij. ante baptiſmum. Item permittitur con?

ctio chꝛiſmatis in die cene quo vtendum eſt *
in bapuſmoet confirmatione. extra eo. Re⸗
ſponſo. Atem permittitur euchariſtia dari de
cedentibus.de pe.et re.Ouod in te.nec enim
debet alicui penitenti denegari.l.di.penitens

Sanis etiam damnatis ad moꝛtem dari po⸗
teſt ſpe interdicti.quia cenſentur tũc in arti⸗
culo moꝛtis. Jo.cal. Sʒ laicis vel clericis nõ
interdictis. ſ in loco interdicto poſitis an poſ⸗
ſit oari euchariſtia pꝛeterq; in articulo moꝛtis
dubium eſt. exceptis pꝛeſ byteris tamen miſ⸗
ſam cantãtibo.als celebꝛãtib.iũ ſoꝛma ſerua⸗
ta.c.alma.celebꝛãtes enĩ tenẽtur ſumere coꝛ⸗
pus chꝛiſti. de cõſe. di.ij. comꝑimus. De glijs

vero dicit Jo.cal.trepido ferre ſniam cum vi
derim generaliter religioſos ſiis fratribus. ſo
roꝛibus. vel monialibo quax curã gerunt tem
wꝛe interdicti indifferenter concedere eucha
riſtie ſacramẽta. Sed quo iure faciant ipſi di⸗
ſcernant. cum cõtrarium videtur de iure ſeri⸗
pto. In edictis enĩꝑmiſſoꝛijs certoꝝ caſuuʒ
quod rõne non inuenitur expꝛeſſum.ſʒ ꝓpmiſ/
ſum ſubiacet regule ꝓhibi tiue.ij.q.v. conſulu
ſſti.et eſt expꝛeſſum in cle. Exriui. de ver. ſigm.
§. Poꝛro. Cinn ſit pmiſſinn tpe interdicti ſpe⸗
cialiter coꝛpus chaiſti inquantũ ðꝛ viaticũ.i.
inquantũ datur dececentibo. igitur ⁊c. Et ad/
dit idem Jo. ꝙ cũ poꝛtatur euchariſtig ad in/
firmum.iunc crecht ꝙ deleat poꝛtari cũ pulſa⸗
tione campanelle ⁊ linnine pcedente. ⁊ alijs
cõſuetis.qꝛ cũ aliquid pmunitur niſi aliud ap
pare at intelligitur foꝛe pmiſum fſᷣm ꝙ ius di
ſponit illud fieri ⁊ vſus obſeruat. ar. ad lvc.iiij
di. Erit añt.xij.di.illa.Sed de poꝛtatõe lum⸗
mis diſponit ius.de cele.miſ. Sane. De pulſa
none aũt cãpanelle halbet generalis ↄſuetudo
g cc. Poterit autẽ dare tale viaticum inſir/
mom pñtia aſtamiũ ⁊ veniennn.vt pꝑmiſio
intelligatur ᷣm conditionẽ ſtatus pſone infir
mne. xhi. diſt. Qunſquis. De mulieribus ergo
pꝛegnantib et partui appꝛopinquantibus, g

4

lnl elfen
ſangipveln⸗
H recoetgen
töſnienre
Ctiter tistgi

ren lhͦſtle

llineieretern

Gunwontercico

ep leg
colig det e
ineiſcönin
No Aamergnn

ſrſec olenris v
ißenhahen

greſſerintercicwus
ter Joen Deſu,
lvooꝛcocöſempt!
ligs roeb
nentamuntre.

Ulipſetͤekn

ſicginekinternan
Eaneertiensp
Cebachenerarnna
worachenäanc
pmehnai
Gonmlaani
Wn pereoſe
nlerciciwenin
Mberfurslaf
Geltantullsvy
in gon gen

Vepglurtanserc

Wancgenrem
ſinerdininen
Nüiaiibn
Cnrcbobhruntursb⸗
Inmhentaneine
gauamnef
Klentſignapr
ſinmnlin
lignmunrſere
W
Cunggcitnive
lltptnänerg
cimnonnnage
ſckii Anng
lepcheggene

Mandebrinn
cusniemn
ennar mntrut
eKig
ſunginnt
Nuine
nrzinl p
uraialu
mntn,lodi
. AA
ptmie vnn
ſone Depll
Nennls Nenn
nandn iin
emiRpnt⸗
imnspoen

eis. Bõ eſt. qꝛ tales nõ ꝓpꝛie dici pñ̃t æcedẽ/

Capitulunm

tpe interdicti poſſit dari euchariſtia. viðꝛ Yo.
an. dicere ꝙ nõ niſi aliud piculũ ùnmineat in
tes ex appꝛopinquarõe ad ꝑrum. ſed nõ mſi de
cedentib cõceditur euchariſtia in tali ipe. ſcʒ

interdicti. & adez rõne idem putat Jo. cal. de
intrantibo mare. vel bellum campeſtre. vel ob

ſeſſis. et facit qð no.de offi.oꝛdi.paſtoꝛalis. ij.
rñſo.in glo. Extrema vnctio indubitanter eſt

ꝓlhibita tpe interdicti. Sʒ an clericis vel reli⸗
gioſis. maribo vel feminis nõ interdictis. ſ de

interdicto. et qui ſeruauerũt interdictum

APoſiit cõferri ertrema vnctio a quibuſdam

dubitatur. dñs ⁊ pr̃ meus veritatis ⁊ iuſticie
ltoꝛ.in.c.qð iſtte.de pe.et re.dicit ꝙ nõ.qð
i multi male aduertunt YJo. cal. Jatrimo/

mium vero interchicto ſpe Pinittitur. qꝛ ↄtraloi

pᷣt quocũq; pe ꝑ legitimn ↄſenſum viria imu
lieris.etiã ſi cõtrahentes eſſent interdicti ſᷣm

Inno. Nam et ꝑ infideles ⁊ excõicatos 2tra

Pipᷣt ſed ſolennis bũdictio nuptiaꝝ tunc fieri
nõpt ᷣm Hoſti.eniã ſialter tm.ſ.vir vel muli

er eſſet interdictus. et in loco nõ interchcto fie

ret. Jo. cal. De ſacro oꝛdinis ſcienduʒ ꝙ nul⸗
lus oꝛdo cõferri pᷣt in loco interdicto clericis ⁊

ſaicis. ⁊ rõ eſt.qꝛ ꝓhibentur ibi eccleſiaſtica ſa

cramenta miniſtrari.exceptis quibuſdã caſib-

Te quibo iſte nõ eſt. vt in.c.non eſt.de ſpon. Si

aut pplus eſt interdictus cum ꝓpter hoc nõ ſit
clericus interdictus.orerũt clerici illius loci
extra locũ interdictũ adoꝛdines ſuꝑioꝛes pꝛo⸗
moueri.ab eo tñ qui hoc de iure pomit. Item ſi
locus tim̃ eſt interchctus.hcet ibi nullus vale⸗
at oꝛdinari.laici tñ qui non fuerũt culpabiles
delicti ꝓpter qð latũ eſt interdictũ extra locuʒ
interdictũ poterũt oꝛdinari.niſi ꝓpterx delictũ
vmiuerſitatis lata fuiſſet ſnia interdicti in loco
qꝛ tunc nullus de dicta vniuerſitate poſſz oꝛdi
nari. Jo. cal. Atem tꝑe generalis interdicti
denegatur laicis eccleſi aſtica ſepultura.eriã ſi
pniam egerint extra de pe.et re.qð in te. Ratõ
eſt.qꝛ interdictiſunt tales.etiã ſi pęccatoꝛes nõ
ſint. xvij.q.iiij. iroꝛ. Sed illi interdicti qui
tunc abſoluuntur ab aliqua excõmunicatõne.

remanent tamẽ interdicti adhuc vonec ſolua⸗

tux intexdictum.eęt ſiin moꝛientibo interdictis

axpparuerint ſigna pnie.et poſtmodũ ſuerit ab/

ſolutũ interdictũ.iunc talium coꝛꝑa erũt apud
eccleſiam tranſferenda.ar.extra de ſent.excõ.
.c.cum illoꝝ.et ſi apud eccleſiã ſtante interdi⸗
cto ſepulti fnerint nõ eruis poſtea exoumandi
cum ad eũ ſtatũ venerit resa quo incꝑe po/
tuu ꝓ hmõi interdictis ſcilicʒ qui penituerint
licet moꝛtuaria acciꝑeac ꝓ eis oꝛandum eſt.
ij.q.iij.Qiicunq;. Sed ſi non penituerint.
nec pꝛo eisoꝛanqum eſt nec moꝛiuaria recipi

IIII

enda. xxxviij di.c. f. Clericis vero qin in tali

generalitate nõ ſunt interdicti. non negatur

eceleſiaſtica ſepultura.ita tamen ꝙ fiat ſine
pulſatione campaꝝ a ceſſante omni ſolenniia
te.extra eo.ti.quod in te.⁊ qð ibi dicitur ecum
ſilentio.nõ videtur hoc intelligendus de ſilen⸗
tio officij funeralis.quia cum cõceditur quod
maius eſt ſcilicet dicere miſſam et hoꝛas ſub⸗
miſſe. et de officio funerali concedi videtur.
Item quando aliqua eccleſia eſt ſingulariter
interdicta.ſiquidem eſt interdicta pꝛopter de⸗
lictum dlericoꝝ tantum.vel quia violata fuit.
tunc paxrochiani poſſunt in alia eccleſia non
interdicta eligere ſepulturam. et audire diui⸗

naſed ſi ſit interdicta in penam populi. etiam

ſi mulri ex eis non deliquerint. ſed foꝛte vni⸗
uerſitas. vel magna pars. velqina foꝛte deli⸗

quit wminus.et in hoc pumtur tunc parrochi

ani non poſſunt in alia eccleſia etiam non in⸗
terdicta eligere ſevulturam niſi foꝛte ex pꝛiui⸗
legio. Innoceñ. Atem ſicut tempoꝛe interdi⸗
cti in ecdeſia non ſunt laici ſepeliendi.ita nec
in eius cimiterio,extra de pꝛiuitł.c. Ot pꝛiuile⸗
gia.Et licet ſtephanus dicat ꝙ ſumicit ꝙ ſit lo
cus ad ſepulturam deputatus.licet non ſu bñ⸗
dictus vt dicatur cimiteriun. tamen Jo. an.
dicit ꝙ eſt locus ad vſum cimiterij per epiſco/

pum benedictus.de cõſecra.di.i. Nemo. Jo.

etiam calde.dicit.ꝙ non ſufficit ꝙ locus ſii ad
ſepulturam deputatus. niſi auctoꝛitate epiſco
piſuerit ad ſepulturam deſtinatus.et hoc owoꝛ
tet fateri quantum adpenam excõmunicati⸗

onis que ponitur per cle. Eos. Adem laici nõ

interdicti non poſſint in cimiterio ſito in loco

interdicio cum clericoꝝ officio ſub ſilentio ceſ⸗

ſantibus ſolennitatibo alijs ſepeliri. Ranio eſt
qꝛ illud ex gratia cõcedimr clericis ergo alijs
intelligitur denegatum. JYo.calde. IYtem lpꝛi⸗
inlegiatus ꝑ.c.Alma.ſuꝑ auditione viuinox.

et ꝑceptione ſacramentoꝝ.vel etiam ſip pce⸗
ptione ſacramentox ſine mentione de aliciti⸗
one diuinoꝛuʒ.puto ꝙ ex loc poſſit admittiad

eccleſiaſticã ſepuliuram.q;uis de ipſa non fiat

mentio.Sʒ ſi pꝛiuilegiũ eſſet ↄceſſum ſup au⸗

diiione dunnoꝝ.nõ facia mennoone de pcepti⸗

one ſacramentoꝝſatis videturx dubiũ.tamen

placet ꝙ per illud pꝛiuilegium ſit cõcenſa eccle⸗
ſiaſtica ſepultura. per regulam cui cõmunica⸗
mus viuo ⁊c.xxiiij.q.ij. Sane. Solennitati⸗
bus tamen ceſſannbus.vr dicitur de clexicis.
VYVo. cal. Item ſepeliètes extra eccleſiã ⁊ cimi⸗
terium interdictã pſonam.vel nõ interdictaʒ.

ſed in loco interdicto cum officio diuino. cleri
ci ulud officium celebꝛantes ſunt irregulares.

ſed ſine officio diuino bene poſſimt intercici
extra eccias et cimiteria ſepelixi.nec eni debet

4
„

Titulus

tis interdictuʒ ſi eſt clericuseſt iſta m Hoſti.

qꝛ ſciẽter celebꝛãs in loco interdicto. vndecũ

q; ſit efficit᷑ irregularis.etr eſt ſuſſenſus.et᷑ de

cle.excõ.mi.c.ſtulaſti.ꝭ.fi.et ex eo.is qui.li.
vi.vñ nõ pᷣt bñficia ↄſferrxe.extra de ↄceſ.pᷣben.

c.qꝛ diuer itat. Adẽ IVnno. Ber. Ate talis
nõ pᷣt eligi nec eſigere.vt in dicto.c.ĩs qᷣ.et de
ↄſue. c. dilectus. Arẽ nec pᷣt poſtulari.extra de

roſtu. c.i. Atẽ qin nõ ſeruat interdiciũ remonẽ
dus eſt a bnſicio.extra de cle.excõ mi. poſtula/
ſtis. Si aũt talis ſit religio ſus ⁊ ad nullũ oꝛdi

nem adiuc oꝛdinatus eſt. et ſi irregularitateʒ

nõ incurxrat.qꝛ nõ eſt expſſi in iure. NHam.c.

is qͥ. agit de ſola irreglaritate qᷓ ꝓceditex ſola
celebꝛatõe diuinoꝝ. velexecutõe oꝛdinũ pote

rit tñ aliter puniri et recludi in artioꝛi mona⸗
ſterio ad pniam ꝑa gendã et idẽ viðꝛ dicẽdũ

de moniali nõ ſeruãte interdictũ qͥlibertñ lvꝝ

ſcʒ religioſus nõ hñs oꝛdinẽ ⁊ religioſa ſi vio⸗

lãt interdictũ ſunt ineligibiles actiue ⁊ paſſi⸗

ne.nã etſinõ hñt oꝛdinẽ clericalẽ.rõe tñ ipſoꝝ
ſtatus hñt officiũ celebꝛãdi diuina ᷣm ↄditio⸗
nem ipſoꝝ.vñ violando interdictũ illã penaʒ
incurrũt. cuius ſunt capaces. ad hoc de biga.c.

debitu. Vo. cal. DPurus vere laicus violãs in⸗

—

terdictn.q;uis irregularitatẽ nõ incurrat. vel
ſuſpenſionẽ ᷣm Inno. grauiter tñ peccat. ⁊ pu
niendus eſt pena arbitraria ꝑ eccleſiaſticũ iu/

dicẽ.de ſen.excõ.c.grauis.in de: Tie oĩs qui
ſciẽter celebꝛat in loco interdicto.ſiue coꝛã ꝑ⸗
ſonis interdictis a iure vel a iudice velrecipi⸗
ens publice interdictos ad diuina officia. vel
ſacr̃a vel ſepulturã.etiã ſi nõ ſit irregnlaris eſt
interdictus ab ingreſſu eccie.de pꝛimnł.c. epoꝝ
li.vi.et ſi in eaſe ingerit in officio ſuo fit irre⸗
gulaxis.eo.c.is cii.li.vi. Nota ꝙ lʒoĩbo pᷣdi⸗
cuis in vlt.S.ſit interdictꝰ ingreſſus eccie ꝑ.c.
epᷣoꝝ er de pꝛiui.li.vi.Eſttñ dt̃a int er eos.nã
celebꝛas in loco interdicto eſt eriã irregularis
admitxtentes vero adſepulturam nominatim
interdictos vel publice excõmuinicatos ſunt
excõmunicani.in cle.eos.de ſepult᷑. Et etiam
qui tꝑe interdicti ſepeliunt defunctos in cimi⸗
terijs vel eccleſijs in caſibꝛ non conceſſis. vt
patet in ea.cle.Allijs vero de quibo fit mennio
interdicimr ſoluʒ ingreſſus eccleſie modo pꝛe
dicto. Dicitur aut agere vel ingerere ſe in offi
cio ſuo ſicut pꝛius.et ꝑ conſequẽs violare in/
terdictũ cũ.ſ.dicit ſoleniter hoꝛas diurnas vel
nociurnas vł miſſaʒ vł alhud officiũ qð ↄperit
rõne aliciius oꝛdimis quẽ habet. xi. q. iij.epus
Et idem notat Annoc.et alij poſt eum. weer⸗/
cemn.pla. c. m.. Piſalmiſta interdictus vel nõ

inter aictus. ſed in loco interdicto ſi celebꝛat
id eſt ſi ſoleſmniter agit in officio ſuo. vtrum ſit
per hocirre gularis. Sic ridet Yohan. calde.
ſm theðſogos talis nõ eſtirrregularis. qꝛ pſal
miſtatus ᷣm eos non eſt oꝛdo.ſecus ſcᷣm ca⸗
noniſtas qui tenentpſalmiſtatum eſſe oꝛdinẽ

xxi.di. Clericos.et tali oꝛdini comperit canta⸗
re ſcilicet in choꝛo pſalmiʒando. lectiones et

reſponſoꝛia legendo. Ideo.talis hmõi agen/⸗

cunt/ et placet Inno. ꝙ ſi conſuetudoeſt in ec
cleſia.ꝙ ſine diſtincrione oꝛdinis quiſq; legat
epiſtolam.vel poꝛtet cereos.vel faciat

do gernlutet Pano vf addit ꝙ quidain di

aliud pertinens ad aliquod officium nõ erit ir⸗

regularis is qui illud officium facit. Et ſubet
Jo. calde.q illa diſtinctio nõ tollitur quind
ſure talia competant ratione alicuius oꝛdinis

vnde Yo. an. et alij in.c. Cum medicinalis. di

cunttalem eſſe irregularem. Hoſti. et Speẽ.

putant habentem pꝛimam tonſurazʒ tm̃ ſi can

tet in officio ſuo eſſe irregularẽ.xxiij.di. Pſal⸗
miſta. Sed ſi quis faciat ea que non ſunt ali⸗
cui oꝛdini vel officio deputata.vtſi in matuti⸗
nis legit lectiones.vel cantet reſponſoꝛia. di⸗
cunt Hoſti.et Guil. nõ eſſe irregularem. In
