nendo ingredi religionẽ faceret votũ illicitum
Et ratio eſt.quia res alteri obligata nõ poteſt

alreri ꝓmitti licite.ꝑſona autẽ filij in illis ca⸗

ſibus eſt obligata parentibo ad ſubueniendũñ
ideo ⁊c. Si aũt vouiſſet ante indigentiã parẽ
mum. et poſtea incurrerẽt talem indigentiã. ta⸗
le vorũ eſt implere illicitũ.et rõ eſt.qꝛ res alte
ri obligata etiam alreri ꝓmiiſſa delxt illa alte⸗
ri rradi quia ꝑ pmiſſione nõ tranſferf wmi⸗
mũ rei que ꝓmitit.Et ſi poſt votum eminum
mutat cõditio ꝑſone vouentis.nõ velbet votũ
adimpleri.vt ſi quis ſanus eriſiẽs voueret ie⸗
munare m pane auua et poſtea infirmaret.ita
ꝙ illud ieiuniũ eſſer ſibi ꝑiculoſum moꝛtis.ta
le votũ nõ debet impleri.quia iuramentũ er vo
tum nõ ſunt vinculũ iniouitatiſ.vt.xxij.q.iiij
c.inter cetera.Sic in ꝓpoſito quia poſt votum
emiſum de ingreſſu reigionis ꝓſona vouens
pter nouã indigentiã ſupuenientẽ de nouo
eſt oblig ata parennbo ad ſubueniendũ. ergo
⁊c̃. Sed ſi indigentia parentũ eſſet pua.vt qꝛ
nõ ita vnoꝛabiliter et ample viuere poſunt
ſicut welent et ſitut viuunt alij equalis cõdi/
tionis ꝓpter lvc nõ debet filius dimittere in⸗
greſum religioms ꝓpter hmõi indigentiã pa
rentũ. hlec Yo. neap Si autẽ eſſet iam ingreſ⸗
ſus religionẽ ſed nondũ ꝓfeſſus.videt idẽ di⸗
cenduʒ quod de eo qui nondũ eſt ingreſſus.qñ
ſcʒ indigentie parentũ pꝛecipue maxime nõ
pncraſrer ſubueniri.nec monaſieriũ vellet il
inuidere quod piũ eſſet ſi woſſer. Parẽtes
aũt oꝛ habent rationẽ pꝛincipij.inq;tũ hmõi
ſe eis cõuenit vt filioꝝ curã haleant. Et ꝓpter
luc nõ liceret alicui finos habenti pꝛetermiſſa
cura hhoꝝ om mno religionẽ ingredi.i.nõ pui
ſo qualiter educarivaleant. Dicit᷑ eni.i. Chi.
v. i qins ſuop et maxime comeſticoꝝ curam
nõ habet fidẽ negauit.ilv.ſcðᷣa ſcðᷣe.q.clxxxix

Et ad hoc facit.c.Si q̃s dereliquerit filios di.

xxx.vbi hoc ꝓhibet ſub pena excõicationis.nee
obſtat huic di.xxx.c.i.vbi dicitur. Si qui filij
deſernierint parentes marme fideles occaſio
ne cultus dei anathema ſit. quia vt dicit Gꝛa⸗/

ria. illud fuit ſtatutũ in deteſtationem hereſis

quoꝛundam. Qui vt dicit glo.dicti.c.purabãt
c eſſe neceſſarium ad ſalutem. er eo ꝙ chꝛi⸗
ſius dirit. Qui nõ reliquerit preʒ⁊ matrꝛc.

De ingreſſu ad reli ſii.
gionẽ quo ad epiſcopos archidiaconos ⁊ alios
curatos. ota ergo m tiv. ſe. E. q. fi. obli⸗
gatio voti ꝑperui ad vacandum diuinis obſe⸗

quijs cõpetit ꝓpꝛie ep̃is et religioſis. Pꝛeſ by⸗

teri autẽ curati et archidiaconi nõ obligantur

voto ppetuo et ſolenni ad curã animarũ retiꝰ
nenda.ſicut ep̃i obligãt vñ epiſcopi pᷣulatũ de

ſerere nõ pon unt abſq; autoꝛ itate romani põᷣ
tificis. extra de re. iu. licer. Archidiaconi etp⸗

ſbyteri curati poſſunt libere abrenunciare epo
curã eis cõmiſſam abſq; licẽtia pape.qui ſolus
poteſt in vons ppetuis diſpenſare.vñ maniſe

ſtũ eſt ꝙ archidiaconis. pᷣſ byteriſ curans licz
ad religionẽ tranſire etià ep̃o cõtradicente. vt
xix.q.ij.c.due ſunt. Beneſicia autẽ alicuius ta
lium toto tꝑe vbariorne nõ debet alteri cõferi
niſi de iius ↄſenſu. wel niſi cõſtet ꝙ abſolute

voluerit vitã mutare vel pꝛofeſſionem fecerie
vel habitũ ꝓfeſſoꝝ recepent. interim ſeruietur
beneficio ꝑ aliũ cui de poꝛtione ipᷣius beneficij

ꝓuidebit.extra de teg.iu.c.leneficiu.li.vi.

De ingreſſn ad re F. ifW.
ligionem quo ad obligatos. Dota ſi quis eſt
obligatus ad ratiocinia reipub. nõ eſt recipiẽ⸗

dus in religione. mſi pꝛiꝰ ſe erpediat de ratio
cinijs.di. liij. . i. Obligati enã ad rõcinia pꝛi
uatoꝛũ lvneſtũ eſt enã ꝙ pꝛius ſe expediant.

Obligatus ad aliquid ſoluendũ pm Ray. iny

gredi poteſt nõ obſtante obligatõne vel iura⸗
mento. dummodo nõ exleuitate nec intentio
ne ſubtrahendi debitũ lvc faciat ſed ex feruoꝛe
caritatiſ. nec facit ĩmuriã creditoꝛi. qꝛ facit anto
ritateſpũſſancti cui reſiſtere nemo pt. xix. q.ij.
due ſunt. et extra de regula.c. licet. Sed mong/
ſterium tenetur ſatiſfacere de his que contulit
monaſterio.xix.q.iij. Si qua mulier. O ſini⸗
hil cõtulit mona erio.quia mihil habebat. in/
anis eſt actio quam erxcludit inopia debitoꝛis
riiij.q.vi.Si res. Si tamẽ poſt ingreſſum eius
monaſteriũ aliqͥd acquireret octaſione erꝰ. pu
faꝑ ſucceſſionẽ vreditariã oonatiõeʒ vel ex te
ſtamento. tenet monaſteriũ q;tũ ad illuq.arg.
in dicto. c. ſi qua mulier. Cõcoꝛ. Inno. 7 tlv.
Hoterit etiã pᷣm Raymũ.in monaſterio aliqd
ſicrilere. velaliud honeſiũ opus facere ad lie⸗
randũ ſe.dummodo ꝑ venõ negligat diuinñ
officium. diſt. xci.c. Clericus. et ecucentur er⸗
penſe. ne ſit oneroſus monaſterio. vt dicitur

xvi.queſtione.vi.capitu.de lapſis.Fliqui ta⸗

men dicunt non educendas expenſas quod

uslriii
naſn

tdetro
4

ilmnigſen
Bnnn
rmen
funeniin
Eiueir

aahlini
Neresom

eeitmnunl

fentinonn

/

obli

pic us
facnrartt
4

(Eye d

gnnſner⸗
unnd

Mimnimn

ulunN.
intöris

(eda

Wrndͤitin
un Dir
Amtepgene
loſfueſnen

D enmtereni
min

fkgcärachen
UIeno
kenmaer
Mettneinnme

Mkötn

nerdel
furenick
(ismuri
Mnpent
MWlanern
Kdiire
Illende
lenfirin
Kanaar
Eeimm

id r
8
e L
r

ninnen

Wützdänun
ernuitnn

nnnirdini

alnf än

NE

.
rcnz⸗

8

Nobee uſ

1Obhen niglicn

eſteni gnutanin

Dbſane chiüren
cdonöakaigerenen
rbeüe waltate
timigrimginn

mnriſrerwin

1xegachas
ſrſrar dDee

A Sicamn ſi

õ
madernped
Simmiptigtinde
Nacpimwantiirti

rcrmingign

onaeniqzitiie
nuie AAN Ne
Birni nmmini
meſi cgle tit

Popenösmmn

Csdtlalh

ebs ai⸗
Sutnmnief

Capitulũ ſecundum

pꝛobabilius eſt. dummodo nõ impediatur ob
ſeruãtia. DPetrus v palu. in quarto dicit ſim⸗/
pliciter. ꝙ talis nõ tenetur in religione opera
! Item obligarus ad ali/
quid faciendũ.vt ſccilendum vel pingendum

xi vt ſoluat debita.

m Hoſti.mhilominus ingredi poreſt. et ꝑfi/
ciat quod ꝓmiſit.Et ſi vve nõ Poreſt ſaltẽ ꝑ a⸗

lium niſi manus eius ſpecialiter enet electa.

ℳ

quia tunc nõ poteſt per alium facere niſi de liẽ
tia eius cui p'niſit. extra de offic. delegat.c. fi.
PHoteſt etiam ſatiſfacere ei cui ꝓmiſit ſiue e
lonis que cõtulit monaſterio.ſiue oꝑando ali
quid. vt ei ſatiſfaciat vt oictũ eſt. Obligatus
er iura mento ad regendũ ciuitatè perannum.
vel magiſer ad legen dũ.pel capellanus ad ſer

uiendum in capella 'm Raymun. nõ obſtäte
iuramẽeto poſſunt ingredi religionẽ. Non eni

iuramentũ violat qui illud in melius comu/

tat. de iureiurã. c. puemit. j. AIdẽ Ynno. Bof.
et Hoſti.qui tñ addit.Cõſu lo ramẽ pꝛius im/
pleat qð ꝓmiſit. extra de iureiurã. debitoꝛes.
loc enĩ titius niſi ab illis quibus iurauit poſ⸗
ſit licentiam obtinere.

Se obligante ſe S. üi.
vVer votã ad ing reſſum religionis ſᷣm tho. ſe.
ſe.q.cxxxix. arti.ij.boc de ſe laudabile eſt. quia

idem opus bonũ factum ervoro laudabiliꝰeſt
q;ᷓ factum ſine voro. Sed nota ꝙ obligans

ſe ad ſoc aut eſt impubes aut pubes. Et ſi im/
pubes.i. maioꝛ. xiiij.annis completig quo ad

maſculu m. vel. xij. quo ad feminas. ſi halet v/

ſum rõnis. quia poreſt ſe obligare deo ꝑ votuʒ
ſicut et diabolo ꝑ peccatũ.ideo ſi parer vel tu⸗
toꝛ nõ irritat ſed ranficat. teneturad intran⸗
dum. Si vero irritat nõ tenet᷑ nec debet intrare
ante pubertatẽ. Oe ſi intrauerit ſiue ex voto fa⸗

cco ſiue ſine voto inuitis parentibo.poſſunt eũñ

ertra vre etiã cõtra voluntatẽ ſuã de religione

vſip ad vnũ annũ et vnam diẽ.xx.q.ij.puella

Eſt aũt aduertendũ ſᷣm Pe.de palu.ꝙ pater
xel tutoꝛ nõ delet cum violentia ꝓpꝛia aucto⸗
x tate extrahere. ſed auctoꝛitate eius qui habet
poteſtatẽ in monaſterio.nec etiã magiſter filij
famitł.lvc pᷣt.nec quicſq; alius cuſtos.licʒ au
tem pater vel tutoꝛ poſſit pupillũ inuitũ diſci⸗

plinare etiã clericuin.nõ tñ poſſunt eũ coꝛrige/

re alijs iniuriã inferendo quod fieret ſi habitũ

diſrumperent. eel de monaſterio vi ertralerẽt.
quod iam erat in eius poſſeſſione. Dec Pe. de

pał. Si aũt eſt adultus renef implere etiaʒ cõ⸗
tradicente patre. et pcipienti patri in hoc non
tenet᷑ obedire. xi.q.iij. Si dñũs.Et ſi vouit ſin
pliciter et abſolute.tenet̃ q;citius poteſt cõmo
de intrare.alias ex moꝛa peccat. Si vouit con⸗

ditionaliter.i. ſub certa cõdinoone er certo tne⸗
tun cadueniente tempoꝛe et condit one tene⸗
tur. alias non. Si autem religio illa eſfer re⸗/

pꝛobata vel illi nolunt eum recipere.ſi obliga⸗/

tio fuit abſolute ad religionem. licet nò mien
diſſet niſi de iſta. ea refutante vel pereunte ob/

ligatus eſt ad aliam.quia obligatio nõ ſuit cer

te ſpeciei ſed generis. ſicut qui pꝛomittit dare

equum licet nõ intendat emere alienum ſed
dare ſuum.ſi omnes ſui pereant.tenetur tamẽ

dare alium. Si autem nõ intendebat ſe obli⸗/

gare niſi ad iſtam religionem pꝛeciſe. videtur
quibuſdam ꝙ illa refutante liberarus eſt. quia
per eum non ſtat. et ſibi impoſſibile factuʒz eſt

quod vouit.etſimiliter ſi ipᷣa totaliter repꝛsole

tur. Sed iſtud nõ videtur. quia ille qui vouit
certam religionem. quia cum lvc nõ ſtat vita
ſeculi.per cõſequens videtur vouere dimitte⸗
re ſeculum. vnde ſi illaʒ religionẽ nõ poteſt ha⸗

bere. vel quia ipa nõ vult. ſed qe ꝓhibiti ſunt
recipere ad ꝓfeſſionem.quia tenetur nõ redi⸗
re ad ſeculum. videtur per cõſequens ꝙ in a⸗

lia religione deleat remanere. Pe. de palu. in

uij. Sed Clomas ſecunda ſecunde tenet pꝛio/

rem opinionem.ſcilicet ꝙ non teneatur ada/
liam. Et licet De.ſit tutioꝛ. Chomas tamẽ ra
tionabilioꝛ. Obliga: us autein ex vinculo ma⸗
trunonũ cõſummati. quomodo poſſit intrare
religionem et quomodo non. halbes ſupꝛati.
i. huius tercie partis. Item quivouit vel iu

rauir intrarereligionem minoꝛem determina
te. licite poteſt intrare maioꝛem. quia in maio

ri incduditur minus. Et licite poteſt per alium

ad loc induci. niſi ſit aliquidſpeciale quod im/

pediat. puta infirmitas. vel ſves maioꝛis pꝛofe
ctus in minoꝛi. Sed ille qui obligaturvoto vel
iuramento ad ingreſſum maioꝛis. non poteſt
licite intrare. nec debet induci ad minoꝛem niſi
er aliqua euſidenti cauſa et cum diſpenſanone
ſuperioꝛis. Choinas ſecunda ſecunde. q.vlti.
Item ſcõᷣm Tho. ſecunda ſecunde.q.fina-
vouens intrare religionem ſi intendlir ſe obli⸗

gare non ſolum ad ingrenum. ſed etiam adꝓ

pertuo remanendum tenetur perpetuo rema/
nere. Si autem intendit ſe obligare ad ingreſ
ſum cauſa experiendi ſed cum libertate rema⸗
nendi vel non remanendi. manifeſtum eſt ꝙ&
non tenetur. Si autez in vouendo nihil de hoe
cogitauit. viderur obligari ad ingreſſum ſecũ⸗
dum foꝛmam iuris cõmunis.que eſt vt ingre
dientibus derur annus pꝛobationis. Onde
non tenetur perpetuo remanere. Sitamen
rali intentione intraret vel exixet ſtatim.

non videtur ſariſfactum voto. Quia in voę
uendo hoc non intendebat. Et ideo tenetur

◻

Titulus ſeruuſdecimus

vt ſaltem velit experirt an ei expediat remane/

te. Ponunt etiã parentes offerre filios impu/

leres monaſterijs ad ſuſcipiendũ habitũ.ſj cũ
peruemunt ad annos pulertatis eſt in liberta/
te eoꝛum ſi volunt remanere vel nõ. Non eni
oiimt cogi ad lvc.xx.q.i. illud. vnde. xx. q. i
c.i.dicif᷑.ꝙ cum ſunt in.xv. anno qui eſt ann
ꝓbatõnis.delent interrogari ſi volunt rema⸗
nere.Er ſi loc elegerint ꝑ pꝛofeſſonẽ expꝛei⸗

ſam vel taciram ꝑ lapſum anni.tunc cogutur

remanere.nec ponunt redire ad ſeculum.et ſic
intelligunt.c.addiſtis. cum.c.duobo ſequenti

bus.et.c.que ꝓgenitoꝛes.vt dicunt glo.Quã

luus aũt liceat tales recipe quod etiam beatus
Benedicrus fecit.tñ expientia rerũ magiſtra
cet. qꝛ nõ expedit moderniſ tꝑibus in q bo
coꝛpa ⁊ menta noſtra defeceꝛũt.di.xxxiiu.fra
rer nitans. Sic ſeruant omnes cuiuſcũq; ꝓfeſ
ſionis regulariter viuẽtes. Cogunt᷑ enim mul
ras inuenire medicings multoꝛũ erꝑimenta
moꝛboꝛũ.l. diſt. vt cõſtitueref. Beacus tlomaſ
in quolibet.iij.q.v.arti.i.et ſe.ſe.q.clxxxix.ar.
v. ꝓbat per plurima argu.licite et laudabiliter
pueros reciopi poſſe.quod intelligendũ eſt niſi
per cõſtitutionem alicuius religionis ꝓhibeat
vt m pluribus reperitur. vt in carthuſieñ. ⁊ oꝛ
dine lancte Brigide. aũt in cõſtitutione p
dicatoꝛuin cauerur ꝙ nullus recipiatur ante
xviij. annũ. illud intelligi᷑ de conuerſis in illo
oꝛdine.nõ de clericis put fuit declaratum per

acta capituli generalis. Ingreſſus aliquaʒ

rehgionẽ q;diu eſt nouitius in ꝓbatione poſi/
tus redire poteſt ad ſeculũ libere infra tempus

nouciatus ſeu annũ pꝛeterq; in his caſibus.
Peimus eſt ſi ſoeter receꝑerit habitũ. qui da
ri ꝓfitentibus cõſueuir. Et in illo habitu tri⸗
duo voluntarius pᷣſerueret.OQuod halet locũ
in illis religiom vbi habitus nouitioꝛuʒ eſt

Diſtincius ab habitu ꝓfeſſoꝛum.quia ꝑ talem
ſucceſſionẽ intelligit᷑ ꝓfeſſus tacite. et obliga⸗
tur reugioni in genere nõ illi ſpecialiter. extra
œ regu a. cõſtitutionc.li.vi. Secundus eſt ſi fe
cit ꝓfeſſionẽ infra annũ expꝛeſam. er ſi ivc
facit in oꝛdinibo mendicantiũ eſt obligatus re
ugioni in genere nõ ill quam pꝛofeſſus eſt in
ſpecie. Sed in alijs oꝛdimbo eſt etiam in ſpecie
ulii obligarus quã ꝓfitet.extra de regu.c.nõ ſo

lIum. li.vi. Tercius eſt ſi euidenter aꝓparet

ialis voluerit vitã mutare.quod tamẽ nõ pᷣſu⸗

initur niſi clara ꝓbatione vel cõpetentibo indi
chjs oſtendatur. puta quia foꝛte wnationẽ fe/
cerat de ſuis et hmõi. Quartus eſt cum ſuſci⸗
pit habitũ alicinus religionis nõ animo pꝛo/
bandi. ſed cum firmo ꝓpoſito pmanendi. tũc
lc e unpollet voto ſimplici er vi ſtatuiti eccle

R

er abuſum.

palu. et Francil.de zab. obligatur autem reli/
gioni ſaltem in genere. de hoc etiã ſupꝛa libꝛo

ſiaſtici. extra de regu. ſtatuimus. ſcm Pe. dN

ij.titu. penuł. Pꝛo plenioꝛi declaratõne du

oꝛum caſuum vltimo poſitoꝛũ exceptis ꝗ regu

la illa ſupꝛadicta. Nota.i.text. illius.ce. vbi ſic

ait Gꝛego.ix. Statuimus nouitios in ꝓbatõ/
ne poſitos ante ſuſceptum religionis habitũ.
qin dari pꝛofitentibus cõſuenit. vel ante pꝛo⸗

fenfionem emiſſam ad pꝛioꝛeʒ ſtatum poſſe re
dire libere infra annum. niſi euidenterappare⸗

at ꝙ tales abſolute voluerint vitam mutare.

et in religione ꝑppetuo comino deſeruire. cum
quilibet renunciare valeat iuri quod pp ſe no-ꝛ

ſcitur introdutctũ. Et poſt addit. ꝙ in religioni
bus vbi nõ eſt diſtinctus patẽter habitus no
uitioꝛum ab habitu pꝛoſeſſoꝛum. in pꝛofeſſio
ne veſtes eoruin. ſcʒ ſcapulare et hmõi oælent
lxneclci vt ſic ſit diſimctus habitus ꝓfeſſoꝛũ
ab habitu nouitioꝛum ſaltem per loc eſt be/
necdictus habitus ꝓfenoꝛum nõ autem habi⸗

tus nouitioꝛum. pꝛout fit in oꝛdine pꝛedicato
rum.ct ex his videtur lvc bere ſeruariꝙ no
uitijs quando recipiũtur ad habitum oꝛ an
non detur ſcapulare benedictum. ſed nouum.
vel ſaltem nõ alias lenedictum. pꝛofeſſi autẽ
quando de nouo ſibi faciunt ſcapularia. dele⸗
rent a pꝛelatis ſuis ea facere lenecicere. quia

ſcapulare benedictum eſt habitus pꝛoſeſſoꝛuzʒ

ttamen quotidie contrarium per ignoꝛannã

lum infra annum qun intrauit animo etpꝛopo

ſito ſrmo remanendi in religioneet woſſit con

traere matrimomum. vel ſit voto aſtrictuslad

religione m. er ſi voto ſi mplici vel ſolenni obli

geturad religionem. In capi. conſulti. eo. ti.
dicit Vnno. iij.in tex.ꝙ in pꝛincipio ſue rece⸗
ptionis debet recipiendus publice pꝛoteſtari
an ammo pꝛobandi auſteritates religionis in
grediatur. vt ſit liber ad egredienduʒ ſi ſibi pla
gerit exire. an animo perpemo ibi remanendi
In pꝛimo caſu libere poterit egredi et cõtrahe⸗
re matrimonium. In ſecundo non poſſit. ſed
ad reljgionem ſit obligatus in genere. Et q⸗

uis iſta vera ſint. tamen Yoh. an. in nouel. ſu⸗
per dicto capi. refert Innocen.iiij. et Poſtis.
oſt glo. ibi dicere lvc nõ eſſe neceſſanium ſcʒ
ſfacere talem pꝛoteſtationem.nec fieri conſue/
uit. Et aſſignat Innocen. quadruplicem ratio

*

nem. Pꝛima quia ſecundum id omnes pꝛote⸗
ſtarentur pꝛo egreſſo. et ſic multi poſſent po⸗/
ſtea hre occaſionẽ erxeundi ſine mivꝛe et veſa

cto exiret alias ſoꝛſits remãſuri. Secũda.qꝛ p
imitti debet in dubio eſua ↄſcia teſtificari.nee

m. Sed reuertamur ad dubiñ pꝛin
cipale.vtrũ ſcilicet libere pomit redire ad ſecu

Mmhoſntprlne
toniſtne
Un ttnufonudis
iatnmetum .
ice Quagen⸗

.
erak eigenen

—

Ncenkencenter

rentam murare.

Mne o. bipn
e nceicetenin
exrkeſechlum din
ltſCentenetescl
cmhnnovelkbip⸗

cligente nienter.

en umen.

wenereſtishartn

M ſenlun n
LKimingenun

aleaſinenn
Wmnapetommn
Wancordeman
helonfgnen
Wurſemn. O
Quurhegele
honftortten
Nöckuetagner

MWllmner
Eher mntaonne
Mnlnots
eſentdnnifn

uricnöſcbm

intnamnüetie
ſruinstenet
chtn i aui
(ßselinpoln

Nefanrfnuins

fvoblisne⸗

hnuchgentmann
Kenpemeno .
hnggendaſc
nlnpprſeſl
utftlenth
Bkindun
nnſpintel

benrin
Gnidn

Riur,
Aatnn

n

ſatin n
eſoln nif
Pre ehei

ns in

eſt anmniſen
mmmg
emmnmrudtün
repſrergin

uNenn

neigenenpſin
wlürrwrvstnne

nptun lne
nap. anitant

Ppemppſene

Cus bie etn

ſenmun iiſef
nn ii

teen

Capitulũ ſecundum

aliter pbari poſſet. de ymici. c. Significaſti.
In hac ergo vita ſit ſibi iuder et teſtis.cauę⸗
at tamen ſibi in futuro iudicio. Cercia quia pᷣ⸗/
ſumitur ꝙ ex ruboꝛe omilſerit ꝓteſtari.Quar⸗
ta quia tinere potuit ne pꝛopter talem ꝓteſta
tionem ſibi ꝓbationis habitus non daret. hec
ibi. Si autem per pꝛelatum recipientem ad ha
bitum anignetur ſibi annus appꝛobationis in
fra quem liera eſt religio ad emittendum. cũ
et ipe liber ſit ad exeundũ vt fit in oꝛdine pꝛe⸗
dicatoꝛum vᷣm cõſtitutiones.ſi tamen hoc nõ
obſtante is qui habitum intendit remanere
tenetur ad religionẽ.vt declarabitur. et multo
magis ſi nec pꝛelatus aliquid dicit.nec ipᷣe ꝓ⸗
teſtationẽ facit ꝙ intendit eſſe liber ad exeun⸗
dum. Et multoinagis obligatur ad religioneʒ
ſi fecit votum etiam occultum ꝑmanendi in
religione.Quod ergo textus illius.c.ſtatuimꝰ
dicit. niſi euidenter appareat ꝙ abſolute vo/
luerit vitam mutare. et in religione perpetuo
ceſeruire. Glo. ibi ponit duos modos hinꝰ eui
dentie.videlicet quãdo in ſua receptione dicit
le velle ſeculum dimittere.vel quia tunc reci⸗
pit ſcientervſſtes que dantur ꝓfitennbo. Jo.
an.mi nouella. ibi poſt glo. wnit ahos modos

euidentie videlicet.ſi nũc cum vult exire reli⸗
gionem. vel cum eſi egreſſus cõfitetur ꝙ tem/

poꝛe ingreſſus habebat firmum animũ dimit/⸗
tendi ſeculum. ſᷣm Inno. et ſi nil de lvc tunc
Dirit. ꝙ ſi in ingreſi illud expꝛeſſit. Del pᷣm
Poſti.qꝛ ſe et ſua expꝛeſſe monaſterio obtulit
vel quia ꝓpꝛijs omnino renunciauit.xvel caſti⸗
tatem et obedientiam pmiſerit. hec enim ⁊ ſi⸗
imlia ſunt ſigna euidentia ſpᷣm eum ꝙ quis di
mittat ſeculũ. Querit enim ibi Johã.an·
Quid his que legauit vel dimiſit miniſ e⸗
rio iningreſſu eius. Rñ.ꝙ ſi nil ꝓteſtatus eſt
nõ eſt queſtio.quod per ſoc patet ꝙ vo uit vi
tam mutare.Sed ſi ꝓteſtatus fuit ꝙ cõditio⸗
naliter intrabat omma recuperabit.quia pᷣſu/
mitur cauſa moꝛtis vonaſſe niſi aliud in vna
nione fuerit dictũ pᷣm Hoſti. Nõ obſiat quod
habetur in. c.nõ ſolum co. ti.li.vi.vbi dicit᷑ ꝙ

preſt infra annũ et ſeculum libere redire. nec

poteſt inintus teneri a recipientibbeum. quia
illud habet locũ quãdo nõ apparet manifeſtis
indicijs eum voluine ſeculũ mutare. non eni
Poteſt tunc inuitus detineri.exquo ꝓbari non
oteſt de obligatõne eius.Er vt dicit glo. Ber.
ſi nõ apparent manifeſta indicia pᷣſumitur ab

eccleſia ꝙ anuno ꝓbandi intrauerit.ſi contra

rium ꝓpꝛie nõ aſſerat.quia nemo pꝛeſumitur
immemoꝛ ꝓpꝛie ſalutis.vt dicif.i.q.vij. San
cimus.et ſic cogi nõ poteſt intrare religionem
Sed qtum ad deum et in foꝛo cõſcientie ſi fir
mum ꝓpoſitus haabuit permanendi obligatur

ad religionem in genere. Sed ꝙ obligetur vo

to ſolenni ad loc durum videt dicexe.cum la/

queus magnus videatur animabo inijci quod
eccleſia nõ facit.xxvij.q.i.de viduis.vnde mi⸗
hi magis placet opi.ſurpa adicta He de palu.et
Fran. de zab. videli cet ꝙ obhger vi voti ſim⸗
plicis. quod vtiq; impedit fed nõ dirunir ma⸗
trimonium cõtractum Cõmuniter tamen ca⸗/
noniſte videntur dicere ꝙ illud hab'at vimvo

ti ſolennis ꝙ ſi eſtet matrimani cõtractum
et cõſummatum dirimeret.verum quia lhoc eſ

ſet ex ſtatuto eccleſie ſicut et de voto cõtinen⸗/
tie in oꝛdinibus ſacris.ideo papa poſſet cũ ta⸗
libus diſpenſaꝛe in cõtralendo.quod aliquan⸗
do ſacit et aliquado nõ ſacit. Ingreſſi mo⸗
naſterium ſe et ſua dedicant deo. omnia enim
eoꝛum bona intelligunt monaſterio eſſe colla

ta. C. de epi. et cle. l. ingreſſi. et.xix.q.iij. QAui
ingredientibus. Sed nota pᷣm Pe. de pal.in

iiij.qñ iura loquutur de ingrenu religionis.lo
quuntur de ingreſu ꝑ ꝓfeſſionem. tunc enim

perfecte fit rengioſus ⁊ moꝛitur mũdo. Et tũe

halvxt locum quod dictum eſt de bonis eoꝛum
ſialiter de eis nõ diſpoſuit. In nouitiatu tamẽ
habet plenariã hbertatem diſponendi de eis.

nõ autem poſt pfeſſionem etiam tacitam. vt

notatnr glo.dicti.c.quia. AIn quibuſdã autem
locis eſt ↄſuetudo ꝙ exqno quis ingreſſus eſt
religionem. pꝛopinqui eius bona immobilia
occupant niſi quatenus de illis dedit monaſte
rio.Ahicubi etiam idem fit crca mobilia ᷣm
cõſuetudinem regionis.⁊ ſᷣm Ray.ſi dicta cõ
ſuetudo eſt appꝛobata et obtenta per.xl. an/
nos.Nailn et a minoꝛi tempoꝛe nõ currit con⸗
tra eccleſiam pꝛeſcriptio. Item nota ꝙ vi⸗
cium ingratitudinis pꝛopter quod rotumet fſiᷓ
lius vel fila exheredari a patre vel matre.tol⸗
litur per ijngreſſim religionis. ita ꝙ talis non
poteſt exlyredari.vt.xix.q.iij.c.finali.cum glo
la.et in.c.ſi qua mulier.cum glo.plura haben⸗
tur de diſpoſitione bonoꝛum ingredientiũ reli⸗
gionem. Illi qui cõſtruunt lvſpitalia mu⸗
tant habituin et accipiunt certum ſignum. ſi
loc faciunt auctoꝛirate epiſcopi et pꝛomittũt.
oledientiã et caſte vmere cum vxoꝛe ⁊ ea moꝛ
tua aliam nõ ducere et pꝛopꝛium non habere
eccleſiaſtiee ſunt perſone. et quodammodo
reiigioſi dici xoſunt. Nec obſtat ꝙ vroꝛem
talis habet. Mam intelligirur caſte viuere. ds
ſtin. xxxi. nicena. Item non obſtat ꝙ quaſi ꝓ
pꝛium haber.qma illud poteſt babere ratione
adminiſtrationis. Mon tamen religioſus pꝛo
pꝛie dici poteſt. niſi ꝓmittat aliquam appꝛoba
tam regulam. erxtra de reh. wo. capi. finali. Hee
poteſt tali cõmitti adminiſtratio ſpiritualiuʒ
ſi laicus eſt, Sed ſi læc pꝛedicta facerent ſine

Titulus ſexttuſ. decimus

puctoꝛitate epiſcopi.nec religioſi nec ꝑſone ee

cleſiaſtice dicende ſunt.di.xciiij.nulla. Statuſ
quoꝛundã mulierũ que canonice appellantur.
nec ſunt ꝓfeſſe et habẽt ꝓpꝛiũ.imo et mamimo
mũ cõtrahere pñt.ſᷣm Inno.et Ber. ſatis re⸗

pꝛobat᷑.xviij.q.ij.ꝓnitioſam.nec ſunt cenſen

ge rehgioſe niſi foꝛte aliud oſtendãt.t debẽt
poꝛdinarios viſitari auctoꝛitate pꝛopꝛia vel ſi
lvunt erempte auctoꝛitate pape.vt in cle.de ſta.
mo.c.attendẽtes.circa fi.Quedã alie que di⸗
cebant beghine et beghari aſſumẽtes certũ ha⸗
bitũ.nulli ꝓmittentes obedientiã. nec renun⸗
ciantes pꝛijs nec regulã habentes. licet reli/
gioſis quibuſdã adlereãt.q etiã habentes cer⸗
tos xrenicos erroꝛes.ſunt excõicate ipe et reli
gioſi qui fouẽt eas in illo beghinagio. de here.
c.ad noſtrã.in cle.nec ſubhis includ ant veſti⸗
te de pnĩa beati Oñici.nec ſoꝛoꝛes de texciooꝛ
cn. leati Franciſci.et vtraq; regula a ppꝛoba
ta eſt.

De ꝓfeſſione erpꝛeſſa et e in oꝛdine men
dicantiñ requiritur annus ꝓbationis cõtinu⸗
us. Capitulum tercium.

E pro batõne et pri
d mo de (õſeſſione expᷣſſa q̃ fit verbis
ad modũ vmagij. qinbus aliqͥs ꝓ⸗
mittit oledientiã wel cõuerſionẽ moꝛũ ſm re⸗
gulã appꝛobatã. Et ſit talis ꝓfeſſio erpꝛeſſa in
manu abbans ſeu alicuius pᷣlati recipiẽtis eñ
vel in manu eius quẽ pᷣ atus ad loc munt. ex
e regu.c ad apłicam. Nota ergo ᷣm thv. ſe.
ſe.q.hxxxviij.arti.vij.ꝙ ꝓfeſſio eſt ſlolẽne votũ
qð ſacit aliquẽ eſße monachũvel religioſuʒ.qð

quidẽ ſubditoꝛdinationi eccleſie ꝓpter ſolen⸗/

nitatẽ quã habet annexã.Et quia eccleſia reſpi
cit illud qð eſt in pluribꝛ. P?ofeſſio ante tꝑs
pubertatis facta q;tumcũq; aliqͥs habeat vſum
rõnis plenũ vel ſit oli capaxnõ habet ſuũ efte
ctum.vt faciat pꝓfitentẽ eſſe religioſuzʒ. lvxc ſta⸗
tutum eccleſie haber.xx.q.i.c.i.vbi dicit᷑.Fir⸗
ma tunc erit ꝓfeſſiovirginitatis exquo adulta
lam etas eſſe ceperit.vbi glo.dicit.nõ intelli⸗
gas cu ceperit atringere.xiiij.annũ maſculꝰxel
femina.xij.ſed cũñ iam eſt in ſine.xiiu.vel.xij.
Et q;uis Rya.dixerit ꝙ in hoc malicia pᷣt ſup⸗
plere etatẽ.ita ꝙ etiã pules ſi eſſet coli capax
porerat ꝓfiteri et tenebat ꝓfeſſio.quã opinio⸗

nem enav idet᷑ ſequi Pe.de pał.in.iiij.arguẽſ

a ſimili in matrimonio carnali.extra de deſpõ.
impub.c puberes. lvc verum fuit quãdo curre

bat pꝛioꝛ cõpilatio decretaliũ.quia tvc traheba
mr ex vrbis decretalis poſtulaſti. extra de re/

guł. Sed nunc de illa decretali particula illa

ſublata ẽ.vt dicit glo.ſummaria.xx.q.i.Et bäce
ſententiã tlv. firmat glo. ſupꝑ cle. eos. de reguk.

Dbi dicit ꝙ requirit etas cõſummata.ſriiiʒ
annox in viro.et.xij.in muliere nec ſufficit
pꝛudentia wl malicia ſuppleat etatẽ. Pꝛo/
feſſio expꝛenſa in religionib mendicantin reci⸗
pi nõpᷣ̃t ante legittimũ tempus ꝓbatõis.ſcʒ
nouiciatus. qð eſt tpsvnius anmi integri.qui
annus nõ poteſt inciꝑe ante.xiiij.annũ cõple⸗

tum. vñ vir ante.xv. annũ cõpletũ nõ pᷣt ꝓfi⸗

teri valide.nec opoꝛtet ꝙ addat vna dies vt q̃
dam dicũt.qꝛ hoc nuſq; legit.et ſumma eſtro
q ꝓ religione fadt ita dicit Pe.de pał in.iiij.⁊
ita firmat To. an in cle. eos de regul. Si qͥ au
tem receperut aliquẽ infra annũ ꝓbatõis ad
ꝓfeſſionẽ.ſuſpenſi ſunt a receptõne cuiuſcũq;
ad ꝓfeſſionẽ ⁊ peccant moꝛtaliter faciẽtes cõ⸗
tra pꝛeceptũ eccleſie.qð habet᷑ de regu.c.nõ ſo

lum. li. vi. et. c. cõſtitutionẽ. et debent puniri pe
na q ſolet infligi ꝓ grauioꝛibo culpis. Ille ve⸗

ro qui ſiceſt receptus ꝑ illã ꝓfeſſionẽ.nõ obli
gatur illi oꝛdimi in ſpecie ſed religioni in gene⸗

re. ita ꝙ ad ſeculũ redire nõp̃t. Et nota ꝙ mẽ

dicantes hic dicunt᷑ tm̃ p̃dicatoꝛes ⁊ minoꝛeſ

Em Pe.de pal. i. iij. quibo nõ habentibo poſſeſ

ſiones nec reddit ex ſua pfeſſione incerta mẽ
dicitas victũ p̃bet. vñ ſec eſt de illis oꝛdinibui
qui ex ſua ꝓfeſſione redditꝰ ⁊ poſſeſſiones ha

bent wel habere poſſunt.et nihilominus mendi

cant. In talibo enĩ religiomib alijs quibuſ⸗

cunq;.exceptis vt dictũ eſt. oꝛdine pꝛedicatoꝝ

et minoꝝ.pt fieri ꝓfeſſio expꝛeſa infra annũ

ꝓbationis que ligatilli oꝛdini in ſꝑecie.et pr

cõſequens fieri pᷣt cõpletũ.xnij. Item nota
ſm PBe.de pał.in.nij.di.xxxviij.ꝙ iſtud qð di
ctum eſt de oꝛdinibo pᷣdicatoꝝ ⁊ minoꝑ nõ ha⸗
let locũ in monialibo dictoꝛuʒ oꝛdinũ.quia nõ
ſunt mendicantes.Et q;uis cõcena ſint eis o⸗
mnia pꝛiuilegia fratrum. tamẽ non ꝓpter loc
obliganf ad iſtud. cum loc nõ ſit pꝛiuilegium.
Et quis cõuenit fratribus.vt ſint mendicãtes
in quo diſtinguũt ab eis qui habent redditus
poſſeſſiones vñ infra annũ ꝓbationis poſſunt
erpꝛeſſe ꝓfiteri. Pꝛofeſſio expꝛeſſa cũ mala
intentione vel expꝛeſſione illiciti facta.aliquã⸗
do tenet aliqñ nõ. Si eni ꝓfitendo intẽdit es
rehngioſus.ſed cum lvc intendit furari vel foꝛnt
cari vel rebellare.vel ideo ꝓfitemur ⁊ intendit
eſſere ligioſus.vt ſic pomit fieri epᷣs vel aliquid
mgle facere pꝛofeſſio tenet.quia intẽdit ſe ob
ligare ad vota licet intendat nõ ſoluere quod
pꝛomittit.tñ cõſentit in ꝓmittẽdo.Sola autẽ
obligatio ad vota nõ imoletio eſt eſſentia re⸗
lisionis. Item ſi expꝛimat in ꝓfeſſione aliqͥd

iginar

ihnſcnch,
igiröt

ninonn cam 3

ngii itt

Chſailtarft,

lrsifbino
meiünnen
chlnico vetbe
iichtſlud man
iuriun religio
(clerevotis re
mMmtni oteſtat
Wlunſemuaren
Mnrpoiſe,pn

unr peſilsa

fſoiln Hk
Hönmtalet

Cretoecner aic

(öhnmndn

Cooochnenn
Wwennerer
Pennäincänen
Glionahes
Dſfinümami,
Glenernalee
Dietodifininn
furſibtiiincc
Nerhe

rahifpte

Minnmerronas
rotescöe

oſehlanben
inſhromenatc⸗
frendtemin
ubdentn Pib
rente iie
pencicznn

.

etnhinmnanen

onitiis en

eſtoxieneum
veprnitni
vorcimnin ean
eüm. Pnm
migitrc
Mortl

ilitern
nminn /h
Nnöinuinnn
Ghamtuann
iſtennugſn

ſventbinn

eihan unt
fen nin
Nurimnnin
pfeninodi
kmitite

hpiel Priß

Capitulũ ter cuun

auod nõ fit strarium eſſentie religionis puta
quia de licentia pᷣlati cuſtodiat pecuniã vel ali
quid tale.valet ꝓfemio.Si vero nõ ſolũ nõ in⸗

tendit caſte viuere.imo nec intendit ſe obliga
re ad lvc.tunc nõ eſſet ꝓſeſſus.quia lxæc inten
tio repugnat eſſentie religionis.et idem eſt de
alijs votis.Si vero expꝛimat aliqͥd repugnãs
et inhoneſtũ eſſentiali.puta ꝙnõ intendit ſe
obligare ad caſtitatẽ.vel aliquid tale.nõ valet
ꝓfeſſio.ſicut nec valet ꝓpter ſolã intentionẽ.
Etidẽ eſt ſi dicat.Nõ intedo ſeruare caſtita/
tẽ ꝓmiſſam q;tumcũq; pꝛomittã. Et hec expᷣſ⸗
ſa nocẽt.nõ expᷣſſa non nocẽt ad ſimilitudinz

matrinonij carnalis. ec oĩa Pe. de pal. in. ii
di.xxvi.q.iij.Sed ſicut in matrimonio carna⸗

li.eccleſia iudicat ſᷣm actus exterioꝛes. nõ in⸗
terioꝛes qui ſibi nõ poſſunt innoteſci.vñ q;tũ⸗

2.

cunq; qs nõ intendat ↄtralere matrimoniũ.
tñ expꝛimẽdo verba matrimonij contrahendi
iucdicabit illud matrimoniũ et coget cũ illa ha

bitare.ita in religione q;tumcũq; nõ intẽdat

ſe obligare voris religionis. exquo ſponte ꝓfi
tetur ⁊ nõ pꝛoteſtat᷑ aliquid in ↄtrariũ eccleſia

coget illum ſeruare pꝛofeſſonẽ pᷣſumit᷑ eni ſo/

lenni ter vouiſſe. vnde ſicut excõicat eum qui

eſt tacite ꝓfeſſis ad hoc vt remaneat in clau/
ſtro. ita hunc.Guił.dicit ꝙ ſi expꝛimat᷑ condi⸗
tio cõtra particularẽ auſteritatẽ.vt ꝙ liceat ei
comedere carnes ſi ſcit lvc cõrineri in regula
ſeu cõſtitutionibo quas pꝛofitet᷑ renet᷑.ſecus ſi
neſcit id cõtineri in eisB. Pꝛofeſſio facta ꝑ
ma:?ẽ in monaſterio monialiũ vel ecõuerſo p
feminã in cõuentu fratrũ.puta ſimulato ſexu.
q;uis matteus dicat ꝙ non teneat ꝑ textũ.c.

diffinimus. xviij.q.ij.tamẽ. Fran. de zab. dicit

ꝗ tenet. quia licet ibi eſſe nõ poſſit.ei hoc eſt ꝙ

dicit. c. diſt inimus. tñ cum moniales ꝓfitean
tur ſubſtãtialia. obligatus eſt ex tali pfemio/

ne. ar. ad lvc. xxvij. di. quod interrogaſti. vbi

tenet archi. poſt Bar. bꝛix. ꝙ qui fingens ſe fe/
minã intrat monaſteriũ monialiũ vt coꝛrum/
pat moniales cõpellendus eſt ad monaſteriũ
monaclvꝝ.Poteſt etiã fieri nfeſſio expreſſa ab
aliquo.ſeculari habitu nõ mutato que alis oꝛ
dinibo nõ mendicantibo obligabit ad illam re
ligionem eteꝛminate.ſed fieri nõ delet niſi p⸗
ſentibo duabo ꝑtibus cõuentus ⁊ maioꝛi Pte
cõſentiente.aliter tñ facta tenet. Sed in oꝛdi⸗
mbus mendicantiũ nõ delettalis ꝓfeſſio reci
pi.ᷣm Pe. pal. Itẽ faciendo talem ꝓfeſſio
nem expꝛeſiam in religione plyibita q;uis illi
nõ obligef. obligat tamẽ religioni in genere.
Irẽ ꝙ dicit lv. in quibuſdam locis nõ fit
pꝛofeſſio ante.xviij.annum ſcõᷣm quandã de⸗

cretalem. dicit Pe. de palu. illam decretale re⸗

uocatam per p ymiũ ſexti.

De profefſione taci .i.

taque fit pluribus modis. Ono modo ſi poꝛ/
tat per annum cõtinuum habitum noucioꝛñ
wſt. xiiij. annum cõplenun in quacũq; religi⸗

one.vbi nõ eſt diſunctus habitus nouicioꝛũ
ab habitu pꝛofeſſoꝛum diſtinetione patenti.
Puta in ſciſſura vel coloꝛe.q;uis eſiet diſtinet

diſtinctione occulta. vt in oꝛdine pꝛedicatoꝛũ
vbi differentia eſt inter habitum pfeſoꝛum
et nouicioꝛum.quia habitus ꝓfeſſoꝛum eſt lbe
nedictus. habitus nouitioꝛum nõ eſt benedi⸗

ctus.que diſtinctio occulta eſt. Et non opoꝛtet
anno addere diem. pᷣm PBe.de palu. niſi in an

no biſextili.ſed hc eſt quia ille annus excedit

alios annos in vna die, tamen de integritate
illius anni eſt illa dies. Pꝛofeſſio autem huiꝰ

tacita obligat etiam illi religioni in ſpecie ſeu

eterminate.extra de regu.c.eos.in cle.Et hoc

intellige niſi infra annum facta fuerit ꝓteſta.
tio in cõtrarium.ſcʒ ꝙ per lapſum anm nõ in⸗
telligatur eſſe pꝛofeſſus.quia tunc nõ eſſet. Sʒ
in illis oꝛdimibus vbi eſt diſtinctus habitꝰ no
uitioꝛum ab habitu ꝓfeſſoꝛum diſtinctõne pa
tenti.ſcʒ in coloꝛe.vt quia nouitij habitum al⸗
bum.pꝛoſfeſſi nigrum vel griſeum. et vtmonia

les nouitie velum album. pꝛofene velum ni/

grum conſueuerũt poꝛtare æel in ſciſſuta vt in
oꝛdine minoꝛum in quo nouitij poꝛtant cum
caputijs aliquanrulum haſte.qu od non vefe⸗
vunt pꝛofeſſi.tunc quãtocũq; tempoꝛe defera⸗
tur talis habitus nouitioꝛum. nõ inducit pꝛo⸗
fenſionem.ut in dicta cle. IYtem in illis oꝛdi

nibusvbi eſt diſtinctio habitus nouitioꝛuʒ ab

habitu pꝛofeſſoꝛuʒ etiam ſi indiſtinctus ſit ha
bims eoꝛum ab habitu alioꝛũ cum eis vitam
ducentium cõmunem ſicut ſi eſſent canonici
regulares et clerici ſeculares.cum eis in chꝛo
et refectoꝛio vtentes ſuperpelliceis.de latio ha⸗
bitus per annum integrum poſt. xiiij. inducit
pꝛofeſſionem tacitam. Sed ſi nulla ſit diſtin/⸗
ctio habitus nouicioꝛum et ꝓfeſſoꝛum et lai⸗

coꝛum cum eis degentium.ſicut foꝛte apud ilꝰ

las moniales que ſe dicunt canonice regula⸗
res.tunc delatio talis habituſ in huiuſmodi re
ligioſis per annum. nõ inducit pꝛofeſionem
ſecundũ Pe. de palu. AItem ſuſcipiendo habi⸗
tum pꝛofeſſoꝛum in alijs oꝛdimbus qᷓ; mendi⸗
camium. infra annum ſuſcipiens ſi eſt etatis
apte. vt ſi fuit ſciens et voluntarius et in illo
habitu pꝛofeſſoꝛuʒ triduo perſeuerat.talis ob⸗
ligatur raligioni in genere non autem in ſpe⸗/
cie id eſt illi cuius habitum ſic ſuſcepit. ertra

de regu. c cõſtitutionem.li.vi. DNec etiam Jo.

in glo.illius lle.

Zitulus ſexttuſdecimus

De profeſſione taci F. ii

eoꝛum qui impuberes ſunt religionem in/
greſſt. Mora ergo ꝙ ſiimpubes patre vel tuto

ꝛe inuito vel ignoꝛante intrauit infra vnuʒ an⸗
um er vnam diem uſte reperere wſſunt. xx.
ij.puella. etreddi deben etiam imuitus. Sed
4 ab eis ſcientibus infra annum et viẽ nõ eſt
extractus.q;tum ad illos ꝓfeſſus eſt tacite.e⸗
nam impulvxs enſtens.quia vicʒ ipᷣim amodo
extrahere nõ poſſunt vel ꝑetere.ſed q;tum ad ſe
nulla pꝛofeſſionẽ tacita vel expꝛeſſam facere
poteſt ante.xiiij.annũ cõpletũ maſculus.vel
ante cõpletum.xij.ſi eſt femina.que valeat vt
ſolennis. O ſi de facto ſecerit tunc factus pu⸗
les ſi ratã eam habet vel de nouo ꝓfiteatur.vel

pꝛofeſſoꝛũ habitũ ꝑ triduum poꝛiet. ſi ſit pfeſ⸗

