erꝛoꝛes ↄmiitunt ex ignoꝛantia.q manmere
gnat in clero in ꝑnb italie. Singulariter .
go interroget᷑ q̃ ſint veꝛba ſubalia ad conſer

tionẽ euchariſtie. aſi ea mentetenus vic in li,

bꝛo ⁊ faciat eũ dicere ⁊ videat ſi in aliq vꝛlv

dDficit ei declarando. ꝙ fialiquid omitterernõ

conſecꝛaret. ⁊ pᷣcipue de ſoꝛma ↄſecꝛatõis ſãᷣ

giuinis qᷓ ꝓlixioꝛ eſt. nam durat vſq;. hbec ᷣnieſ

cunq; feceritis. Et ſimiliter interꝛoget de ſoꝛ⸗
mꝗa exiꝛeme vnctõis.⁊ quõ ſe habeat in colla⸗

toe eius. ⁊ multomagis de ſoꝛma bapriſmiſi

baptiʒzat. Inquirat eiiã ſi abet bꝛeuiaꝛium.

ſi dicii offii. ⁊ ſiſcit lene legere ⁊ oꝛdinate
ſi dicit miſſam ante matutinas.qð ꝓbitũẽet

nõ dicat officiũ aliqͥd manuale ſaciẽdo. Si
eſtluſoꝛ. negociatoꝛxel fꝛequentatoꝛ taberne
Pꝛecipue aunt fiat diligens inquiſitio circa au

dientiã ↄfeſſionũ.qꝛ ibi veꝛſatur ꝑiculiũ ⁊ ſalꝰ

animap. Onde interroget ſacerdos ci audt
confeſſiones. quẽ oꝛdinẽ teneranterroganco

peccatoꝛeʒ.Et ſi interrogat de decem pᷣceptis

et que ſunt illa.⁊ quõ interrogat ſup quollber
illoꝝꝛ qñ in eis peccatur moꝛialite: wl weig/
liteꝛ. vel de ſimplici foꝛnicatione. ſi ſacit cõſci

entiam confitentibo de moꝛtali eundo. ſcʒ. ad
mneretꝛices ⁊ hmõi.⁊ de peccatis cogitationũ
quando eſt ibi moꝛtale vel vemale.a de ſepteʒ

vicijs capitalibi aſi ſcitea diſtincte expꝛimere

et qñ ſunt moꝛtalia vel venialia ⁊ de pceptis⸗
mumb eccleſie. vt auditõnẽ miſſe et hun mo
di. et ſi in hõi errat voceat.et ad moneat ⁊/
curet lar̃e aliquẽ libellũ vel ſummã talia wcẽ
tem et ab alijs etiã inquiꝛat. Inteꝛroget enã
ſi audit alios q; ſuos parochianos ſine licetia
q non põt. Et ſi ſcit caſus renatos epo.De

iriennti

Ar ron

Avdlenfin

Ptiften

rran Mon

untiiel

Apmnen
mn tul n
mwstietn in⸗
girnanlno
a tlninieni⸗
nenerrolipen
gennreritpc

minin rin-

Getooghmnan
Uigknnn, r
ſintraeleni.

Aiconrainpar
Wanßahgacken
etiſhet Giain
ceſccersotem

ſtonsammintsf

unneciafart
or herſtie wondi
Cincetere,
Aaücranmentn
Wobhncerſee⸗
Waarihne⸗
on eenae
Eenteprienen
wpeloperſeen
lebotanecce
1ſconemaut
tiercitfale

Uteccleiorſnea
Urnpcni ame
Unenckeſirlo⸗
tceſenetin
kfunmtotcon
kenanincnius
Nnorgori,
naprochi
Mniſdictaec
Mnſenvel
lerſech
ſCrpenen

erſeun

un onmi
e t Vr .
tenſigpſg⸗
llgten mans

Mrierenſe
mufnmin
Keſnnnn
Eeruanſti
meraumin

.t. —

eenet itin.

CNON
aedin n
Fimunmed

Nongsinin
mlenammneg

Adbgen

i areen

mengind
niNEN
ömengi
wenten/
.tetane

õ

iſantuſi
uiamurlice
Muiinintl,
Ameu 1ill

tskflinſ⸗

del
EErchei in

1 ſi conſeruauit ſibi con

⁊camnpanã.

*

Capitulum

mũ de for na abſolutõls ſiſcit ex pꝛimere. ĩter
rogetur eriã ipᷣe ſi licentiã confitendi pecca

ta ſua.qꝛ ałz non woſſet.niſi religioſis expoſiq
adaucdiendũ confeſſionẽ m cle.dudũ de ſep.

Et quõ frequenter confiteatur adquod ad

mone atur. er quo frequenter celebꝛat. inter⸗
rogetur etiã quantũ populũ habeat. ⁊ſi viſirat
inſir nos.a ſact̃a exibet tꝑe congꝛuo. vt ſine

eis non decedant. Si annuati confitent ⁊ cõ
municant. ⁊ quot ſint q̃ remaneant.⁊ ꝑ quot
annos.Et ſi eſtaliquis in parochia maleficuſ

vel incantator vel notoꝛius ſeu manifeſt pec/

catoꝛ.vel inimicitias gꝛaues continuans. Si
admonet populũ pᷣcipue diebo feſtiuis.inter/⸗
rogentur eniã layci parochiani aliqui maglan

tiqui ⁊ diſcꝛeti de fama ⁊ vita ipius ſacerdot
Si eſt concubinarius vel ałs in voneſtus luſoꝛ

vagabundus. Si facit debitã reſidentiã fiof/
ficiat bene eccleſiã. Si eſt ſcandaloſus ⁊ litigi

oſus cũ ropulo. Si qͥ etiã volunt ponere que/
relã contꝛa ipm parochialẽ ð q̃cunq; re tꝑali

vel cꝛiminali audiat eos.⁊ examinet ⁊ iuſtitiã

adminiſtꝛet. Si aũt reꝑpit epᷣs in hmõi inquiſi

tione ſacerdotem defectuoſum coꝛrigat ⁊ pu⸗

niat plus ⁊ minus ʒ qualitatẽ fectus.⁊ pex
maxi me cũ deficit in foꝛ nis ſacroꝝ baptiſmi.

⁊euchariſtie.non dimittat impunitu.nec perx

mitrat celebꝛare. niſi bene ſciat ea. Et cautũ
eſt etiãoꝛdinare vt ippᷣi ſacerdotes rurales ha

leant verba conſecꝛatiõis literis gꝛ'oſſisañ ſe

deſcꝛipta ⁊ ipa legant. Nideantur etiã nõ ſo
lum.ſed eniã ⁊ mus quã inhabitat.ſi indi⸗
get reꝑatõe.⁊ oꝑã det adhoc cuʒ ſacerdore et
populo ꝓut fieri poteſt. Dideat inuentariũ de
rebus tam eccleſie.qᷓ; üptellecvbin win.
ignata. vel diminue /
rit. qᷓ ex cã ⁊ ſi aliq̃d immobile alienauit.

De. viſitatio/ne .i.

aũt eccleſiaꝝ ſine cura ⁊ oꝛatoꝛiũ hñtiũ altare
Primo ĩquirat᷑ quis fundauit dic
tam eccleſiãvel oꝛatoꝛiũ ⁊ a quanto tꝑe citra
⁊ ad quẽ ſpectet inſtitutio vel deſtitutio eiꝰ.ſeu
refoꝛmatio ⁊ confirmatio.qñ vacat.inquira
tux etiam in cuius eccleſie paꝛochia fundatuʒ
eſt dictũ oꝛatoꝛiũ.⁊ fuit fundatũ de cõſeuſu ſa

ceꝛdotis parochialis ⁊ auctoꝛtate epi. Item
inquirat᷑ ſi dicta eccleſia vel oratoꝛin tenet᷑ ad
aliquẽ cenſum vel onus.⁊ quod ſit illud ⁊ cui vðᷣ

ber ſoluere ſi ecckie paꝛochialis vel alteri et ſi

ſoluit de tpe m tempus. Querat᷑ etiã quõ ⁊ q̃

liter ſe habeat rectoꝛ in officiando dictã eccle
ſiam vel oꝛatoꝛiũ cũ quodliber beneſiciũ etiaʒ
ſine cura detur ꝓpter officiũ plus vel minusex
ercendũ quo ſcʒ ad oficiationẽ eccleſie ᷣʒ q̃n
titatem redditus. Nam quantum ad lvꝛasqᷓ;

ſextum

tũcũc;ᷓ minimũ ſit leneficiũ ad ipastenet᷑.vñ
⁊ de hoc interroget ſi dicit. IOtem inquirat de
quanritate reddimũ.a in quib conſtant ⁊ q/
mõ diſpenſent.etſi poneſſones bene gubeꝛnẽ
tur. aut aliqͥd fit alienatũ ſine legitima cauſa.
Item re param̃tis calicib ⁊ alijs oꝛnament
eccle aſtic? ⁊ lib?os qt hʒ vel calices ⁊ q̃lia.itẽ
ſi halvt patronos ⁊ qs hʒ. De eccleſijs curatꝭ
⁊ non cuꝛatis et rectoribbeaꝝꝑetpatꝛon.⁊ qͥd
ptineat ad eos ⁊ de conuerſatõe ⁊ moꝛibcle
ricoꝝet de modo cuxe ⁊ confeſſionibo audien⸗
clis.habes ſupᷣ ti.de confeſſoribꝛ ꝑ totum

De viſitatione cKüi

monaſterioꝝ ⁊ eccleſiaꝝ regulariũ tam mona

choꝝ qᷓ; monialiũ ⁊ inquiſitiõe. Pꝛimo inter

rogaudns eſt abbas et pꝛioꝛ vel abbatiſſa ⁊ p
oꝛiſſa quo ad monialesſoli in prenſentia tam
aliquoꝝ de familia epᷣi. qui ſunt ꝑſone mature
et modeſte vt vicariꝰeius.et aliquis ex cano
nicis vel canellanis.qui defectus quos audiũt
occultos.alijs non reuelent. Oeinde interro
gant ſigillatim ſingulos monachos vł monig
es in capitulovel alio loco honeſto. Pꝛimo g
querat a maiorib qt ſunt monachi ĩ dicto mo
naſterio. vel cononici regularesvel monialeſ

et quot debent ene.⁊ ſi nu nerus eſt ibi conſti⸗

turus. quam regulam ꝓſitentur. quot ſunt ibi
pfeſſi vel ꝓfeſie et nouicij vel noincie. ſi ba
itus pfeſiorum eſt diſtinctus ab habiiu no⸗

uicioꝛum vel indiſtinctus. Si faciunt ꝓfemmõʒ

temwre congꝛuo. Si obſeꝛuant regulaʒz quã
ꝓfeſſi vel ꝓfeſſe ſunt⁊ pꝛecipue quo ad ſubſtãꝗ
tialia vota. vt pauꝑtatem. caſtitatem ⁊ obedi
entiam. Si obſeꝛuant eam quo ad ceremoni
alia vt ſilentiu n obſeruatio ieiunioꝝ abſtinẽ
tia ab eſu carnium extra iufir nitatem. ⁊ vſu
laneoꝝ in camiſijs ⁊ lintheaminibus non line
o alig bmõi. Si habent aliquam diſpen
ſationem ſupeꝛ his ex conſtitutiomibi ſins apꝓ
baris vel a papa. Et ſi habent aliquas conſtu
turiones vltꝛa regulam appꝛobatas. et ſi eas
obſeruant. Nam ꝓſitentes regulam bean be
nedicti.tenent᷑ ad pꝛedicta ceremonialia obs
uanda. Sed ꝓſitentes regulam aus. eanoni⸗

ci regulares ſeu monac adilla non tenent.

ceremonialia que ſupra victa ſunt.ſcilicet ab

ſtinentiaa carnibus.a lineis niñ ex conſtituti
onibus ad regulã adelitis ad hoc obligarentur

Si eccleſia dicti monaſterij babet curam am
marum. inquiratur ſi dingenter exercetur rat
cuꝛ a. et ꝑ que. viruz ꝑ monachum velpᷣſpite

rum ſeculare m. quod fieri debet. ſez per ſaceꝛ/
dotem ſecularem magis q; ꝑ monacoum vel
regularem. niſi exercitium talis cure halerer
a papa.vel epᷣo et abbate. Et indiuratur i de

Titulus

putatus ad talẽ euꝛam ſcit eaqᷓ ad ip̃am peꝛti
nent vt dictů eſt ſup in coꝛwore hinus capun⸗
li. Ateʒ inquiratur ſi hꝛe cononice ⁊ miſſe de
bins tpibo celehrentuꝛ cantando vel legẽdo.
⁊ debito modo ſine diſſolutioniba ⁊ confahula
tionib aſioinnes conueniunt ad officũ vłre
manent ey negligentia. ⁊ qui vel que. ⁊ q;ᷓ fye⸗
quenter. Et ſi omittunt officiũ.Si babentoffi
ciales diſtinctos.vt camerariũ.ſacriſtã. celle
rarium. Et tales interrogentur de officijs ſuis

ſi diligenter erercẽt. ⁊ fideliter tꝛactant lna
monaſteꝛij ſi tenetuꝛ ↄpetens introitus ⁊ exi
tus ⁊ redditur rõciniũ pluꝛiesin annop came

rariũ ſeu ꝓcuratorem corã pᷣlato⁊ aliq bus ex
ſenioꝛibo monaſterij. J
quantitate reddituũ monaſterij ⁊ in quib cõ
ſiſtant ⁊ ſi bene diſpenſantur. ⁊ ꝙ nullus vłnul
la det aliͥd ↄſanguineis vel alijs ſine licentia
ſupioꝛis.ſed nec etiã ipᷣe ſupꝑioꝛ abbas vl pꝛi

oꝛ. vel abbatiſſa det bona monaſteria mobilia

vel inmobilia ſine conſenſu capituli rõna/
biliter. Atẽ ſi ſunt aliq alienata ex bonis ĩmo
bilibus ſine cauſa rõnabili ⁊ foꝛma debita. vt

conſenſu capituli ⁊ epi.Si fiunt reꝑatões ne/

ceſſarie inmonaſterio ⁊ wumibo eius.⁊ cultiua

tiones poſſeſionum. Atem inquirat de libꝛis

calicib). ⁊ paramentis. oꝛ namentis. a alijs ꝑ⸗
tinentib adeccliam.a ſi oiligenteꝛ ⁊ mũde te
neaninn ⁊ re ſarciãtur ⁊ alia hmõi ꝓut dictũ ẽ
ſupra in corpe capiiuli. Iteʒ ſi abbas ſen pꝛi
oꝛ vel abbatiſſa coꝛꝛigit defecius delinquenti⸗
um aſi tenet capitulu.⁊ q; ſepe. de quo dñt in/
teꝛꝛogari magis ſubditi ⁊ pᷣcipue ſenioꝛes S
ipᷣe pᷣlatus vel pᷣlati. Sed apᷣlato inquiri debet
quõ ſubditivel ſubdite ſint ⁊ obedientes ſeu re

uerentes. Et ſi ibi eſt al:quis vel aliq̃ᷓ ꝓpꝛieta

rius vel ꝓpꝛietaria⁊ ſi ſint ibi aliqui ſcandalo
ſiryel rixoſi. Si ꝓuider infirmis in neceſſ arijs
ꝛ in viſitatõibo ⁊ in ſacr̃is. Et ſiomnia habẽt
in cõi. ad quodinducat quantũ poteſt. Et ſi
wemiũt oẽs in eodẽ ꝛmitoꝛio ⁊ comedũt
in eodeʒ refectoꝛio. Inteꝛꝛogetf etiã de fama
eoꝛũ ⁊ hvneſtate.⁊ ſi hñt aliq̃s familiaritates
ſuſxctas. Si inſtrimneta iura 2 pꝛiuilegia mo
naſteꝛij bene cuſtodiuntur. Et de debitisquan
ta ſint. De religioſis ⁊ que pertineant ad ðbi
tam conuerſatõʒ eoꝛum ⁊ vitam lhabes diſtii/

g. ui.

ti.xvi.ꝑ totum.

e. Viſitꝗ tione

monialiũ.Quo ad monaſteria monialiũ in/

.

dulzenda ſunt. ab abbatiſa. pꝛioꝛiſſaz moniꝗ
les pene de omniby de qinb dictü eſtin. S. pce
cdenti. Sed vltra illa interꝛogandũ eſt ſi facta
eſt abbatiſſaꝑ aliquã ſymomã vel pꝛoꝛiſſa.et
ſi electa eſt canomire confirmata. Siↄmiſ/

nterrogentur etiaʒ de

——

ſa eſt ſyſhonig in receptõe monialin⸗ laciec
erpꝛeſſas pactões cũ conſangnineis ingꝛeſſe
ꝓipa recepftõe. Si agliqua coactio facta eſt ali
cui ad faciendũ pfeſſionẽ. Si monaſterũ loæ
bet debitã clauſinã. vt ey nulla parte oſter ali
qins ingredi. Pnde 2 circuire dʒ torü mong
ſteriuz vt hñ videat diſpoſitionẽ edificopen
ecentiiñ ſocieate puta duobus exſenioꝛibs
wliribus eñ aſociannib. eñ quibus ſolus u⸗
gꝛedi debet monaſteriũ omniby alijsremanẽ/
tib extꝛa. 7 cn abbatiſſa ſen pꝛioꝛiſſa ⁊ vna vł
vuabus antiqinoꝛibus interroger. ſioſt mo

naſterij ſub clamnbo clauſa tenent. quas clane

ipᷣa wl alia hyneſta ⁊ ꝓbata antiqua te
Si aliqiis in greditur vel aliq ne zine
ceſſitanis.vel ſi aliqua egꝛedit frele
quo exceſſi ſunt gꝛainter puniene e. Sitenent
habitũ continue extꝛa cellas.ſi vtint wom
in vſtibus.⁊ welis ⁊ hmõi ad modũ ſeculanu

vamis piſta faciendo. rencellas. hurſas vangs
et hmõi. Si comedunt ſimul habentes lectõʒ
in menſa. Suꝑ omnia ſi halent aliquã famili

Aritatẽ cum reſigioſis clericis ⁊ laycis nõ con

ſanguineis. que depꝛehendit eyr fꝛequenti eoꝝ
adinuicẽ locuniõne ſine cauſa vegent et er li,
terulis ⁊ ambaſiatis 2 muneribus. que omia
debent abſcindi. ⁊ oꝛdinari. vt momialis pꝛeci
pue iunenis non ſola loq̃tur ad ergtes ſedinp
ſentia et audim alicnius lvneſie monialialm
dinatõʒzſipioꝛũ. Vnquirat eriã qins ſit cö/
fenoꝛ eaꝝ.et q̃is ſi bone fame ⁊ ſufficiẽs ad di
rectionẽ eaꝝ. qͥs enam ſit pꝛocuraroꝛearum,

in tempoꝛalibus quotiens in anno confitent

et cõicant et ſiq remanentet huinſinodi

De viſitatione .K.iii.

lvſpitaliũ. OQueratuꝛ pꝛimo ſi halet patꝛonnʒ

vl patꝛonos et quos.Quãtos redchtus babe
at et ad quid ſit putatum. ad guleꝛnancum
infirmos vel ad ſuſcipiendum peregꝛinos
Si lvſpitalarius eſt inſtitu us a patꝛonis.⁊3
firmatus ab epo. ſi ei ſubditum eſt. St alid
alienatum eſt ex lonis immobilibus lvſpiiat
inde bite. Si aliquis vſurpaint vel etinet bo⸗
na ipſius quod aliquando faciunt patꝛonivel
vicini.ſirxedditus bene di ſpenlantur.ſcʒ pro in
fiꝛmis vł peregrinis. et videatur quot ſunt ibi
lecti et quales.⁊ cum quibus fulcimenuis.lin

teamimbus et hinuſmodi. ſi tenet ea munda

Si loneſtam conuerſationem tenet iple ho⸗
ſpitalarius. et pius ad infzꝛmos. et pauperes
adiuuandos. Si ꝛes habet per inuentarum ⁊
vetuſta innouat de tempoꝛe in tempus. Si in
ſtꝛumenta et alia eius bona conſeruat. Siec//
cleſiam wvel capellam halvt, et quis eum ofmi⸗

icentian

n qnibus exercitijs ſe occupant lvneſtis wj

2 ſczgprte
at

o

olon

engem. 5

Deſoen

,eirhnari
1 niſe
nn ſonnu

aeſon

Giitantban⸗

cwlommodehn
vNcegtone
niſher
pobſeru⸗
mnenmn en
icſeſesd un
Un ptehetenore⸗
eypſcnise ib
vVerecnpenüſn
is runſerch
mhult ͤlle n
lonſenutthn
nehateeclens
Wpns dgench
ivſonſtens,
(ectätunen n

consecnoneſtr.
De Debisintene
lle
Gme⸗
Nemoisrpar
ennkendftie
n.l, ehrnnones
werotſumſa
akſornsen
Humſpenmarn

cysblaßtlon

lunngencie,
iſtae Kich b⸗

Ilnte, unn
Mſerüiiſnren⸗
Mlmm acſetg

ſtnionnr,
Gponkcri
Weier pogreſtan
cnncbtinbesde

Mürenneni

igöindemete
fnmnticce
Mongebe
ſehnningo
nudi
natsnſzne
Venmnſen

e.

4 N. N 4
HM

. ☛ 4
eſeirin
. HH
Miatnnde
renseng
i Ammiini
sieiriit
„ N
Ls onenunee
Gcrmennindt

1

emegwin

e Qunn⸗
znsmi
niI
lNe—X
mi NANI
ntNe
Nutmnxi fieneidi
ertnnen eeſ-
B tN,i

õ

AsN nſtu

ciaf. ⁊ cuʒ quo redditu.⁊ ꝙ ꝓuideaſer ĩfir nis
te ſactr̃is cñ expedit. Oe ſi notabiliter deficeret

remoueatur. De lvſpitalarijs habes ſupra.

De ſocietatibus §. V

laycoꝝ q̃repiunti in multis eccleſijs Quera

tfitulo. xi.

m pꝛimo ſi habentuꝛ aliqᷓ̃ capitula aſi ſunt ap
pꝛobata ꝑ dyoceſanum.⁊ illa examinenturvt
ſi qua ſuꝑſtitioſa vel in congꝛua ibi habentur

qð aliqñ accidit puta in faciendo miſſas cãta

re de moꝛtuis diebo dñicis ⁊ feſtiuis.vel faciẽ
do congꝛegationẽ qñ celebꝛantur diuinaoffi

cia in eccleſijs ⁊ hmõi.Et ſi exigituꝛ iuramẽ/⸗

tum ꝓobſeruatione illoꝝ bonoꝝ omnia talia

remoueantur. Inquiratur ſi hʒ aliquos reddi

tus ⁊ quales ⁊ quantos. ⁊ ſi eos bene viſtribu

unt ꝓ reperatione eccleſie vel luminariby vel
elemoſijnis vel ſibi vſurpant. Dnde ⁊ faciar
videre conputũ ſingulis annis intꝛoitus ⁊ exi
tus coꝛam ſacerdote eccleſie.itẽ ſi dicta ſocie
tas habet calicẽ.miſſale ⁊ aliaoꝛnamenta.aſi
bene conſeruat bmõi. Poſteᷓ viſitauit eccle
ſiam epᷣs recedens.dicat ecchia.de ꝓfundꝭ ꝓ
defunctis. aſpgendo ſepulchꝛa aqua benedic/
ta cũ vᷣſi.conſuetis.⁊ pater noſter.⁊ oꝛõe ab/
ſolue aliqͥ tamen lvc faciunt in pꝛincipio viſi
tationis ſed non eſt vis ſeꝛuanda eſt conſuetu
w loci. De his interrogatoꝛijs tꝛactat lvſtiẽ.

Circa materiam .J§. Vi

viſitationis ⁊ ꝓcuratõis.inno.c.venerabilis

in ſumma ⁊ pleniꝰ guil.in ſpeculo.

extiꝛa de cen. diffuſe pſequit᷑ materiã. ⁊ lvſtiẽ.

in.c. ꝓcnrationes.que no. Jo.an.in nouelliſ
vonens caſum.ſuꝑ qͥ foꝛmat queſtionẽ ⁊ eſtta
lis. Epiſcopus educenſis acceſſit ad monaſte
rium ſancti martini in ſua dyoceſiſituʒ.man⸗

dans abbati ⁊ conuentui ꝙ pararent ſe ad ip

ſum recipiendũ ⁊ ꝓcurãdũ.qꝛ intendebat eoſ
viſitare. Añdit abbas.q nullo modo ſe ad vi

ſitationẽ et ꝓcurationẽ pararet.qꝛ ipᷣe ⁊ mo/

naſteriũ ſun ſunt exempti aſua iuriſqitione et
appellauit ad ſedeʒ apłicã ſiahiquo modo mo/
naſteriũ gꝛauaret hac occaſione adijtiens. q;

coꝛã ipᷣo vel corã papa ſi ei magis placeret.p

atus erat ꝓbare ſuam exemptionẽ.Epiſcopꝰ
vo non obſtãtibus pᷣdictisexcõicauit abłateʒ
⁊ interdixitconuentũ. Poſtea venit abbas et
egit epᷣm.de miuſta excõicatõe.vel potiꝰ nul
la ⁊ pꝑetit abſoluiadcautelã.Arguit᷑ multũ diſ⸗
ſuſe ꝓ ⁊ contꝛa abbatẽ ⁊ epᷣm.demũ ſic ſoluit
Si epus exeqns offriciũ ſuuũ.vt dicit᷑ in thema
te. vadat ad aliquod monaſteriũ viſitangum
in cuius poſſeſſione ſit viſtandi.q;tumcunqs
abbas monaſteri allegat ſe exemptũ ⁊ Bipᷣm

ſextum

offeratſe phaturum. dummodo eps ſciat ſe

quaſi poſſeſſionẽ habere.que non potuit amit

ti ſine animo eius.⁊ eo ſciente ſi per ſe woſ ide

tꝛadicat vel appellat abbas. ſemper viſitabit
epᷣus.Et ſi pertin aciter renuar. materialibus

armis defendat epᷣs poſſeſſonẽ ſuã.de lvc not.
de immu.eccleſie.c.i.⁊ enã ſpialibo armis.id
eſt cenſuxris vt de pᷣſcrip.c᷑.cum ex officij. Adẽ
videtur ſi in continenti epᷣs ꝛecuperet poneſſi⸗

onem. vt vereſtitin. ſw. c.olim. Ham yjm iura
ciuilia. licet vnicuiq; ſibi ius dicere in his caſi

generali.C.qñ licet cuiq; ſibi ius dicere. ſi ãt

eſſet in q̃ſi voſſeſſione talis iuris que potiiiſſet

amitti etiã ignoꝛante epo. vt ſi aliquod ius ꝑ
ꝓcuratoꝛẽ poſſidebat.qina id bene amitteret
epᷣs etiam ignoꝛans tunc bene poteſt differre
vti iure ſuo ſi vult ⁊ ſi non vultvtetu illo iure
⁊ contradictoꝛes excõicabit.Et ſi ppſtea appa

rebit coꝛ am illo iudice coꝛam quo agit᷑ de iiu⸗

ſta excõicatõe.ꝙ adhuc ſꝑe excõicatõis exatĩ
voſſeſſione viſitãdi vel alterius iuris rata ma⸗

nebitſententia. Si vero apparebit ꝙ nõ poſſi

debat tꝑe excõicationis. reuocabit᷑ ſententia

et tamen nonpuniet᷑ epᷣs de iniuſta exc õicatõ

nie vel milla ar.adlvc de offi.dele.c.ex literis ni
ſiappare at de eius malitia vel cꝛaſſa ignoꝛan⸗
tia que ſatis apparet hĩc ſi abbasſeriatim mo
dũ amiſſe oſſeſſionis dicebat ⁊ hoc ei oſtẽſuꝝ
offerebat. Nec obſtat huic opi.ꝙ dicit᷑ qe ſen
tentia excõicatõis non debet ferri ſine cauſe⸗
gnitione.⁊ ſine monitione.qꝛ illud habet locũ
quando ꝓcedit vt iudex.hic aũt ꝓcedit vt ꝑs
que iuꝛa ſua defendit mucꝛone ſuo ſpũali.naʒ

et als ſine cauſe cognitõe ⁊ monitione pꝛoce
qit vt iuder. hic aũt ꝓcedit excõicatio vt deof
fi. oꝛ.c.ſi ſacerdos.⁊.v.q.i.quidem ſemper ta

men munitio vr̃ neceſſaria vt de ſen.excõ.ca.
ſacro. Immo vt dicebat lvſti.iuſta cauſa ſub
eſt.qꝛ ſcʒ non admittitur epᷣs ad viſitationem
que ſibi ex iure debetur.nec eſt neceſſarig moĩ
no ex quo abbas dicit.ꝙ non ſuſcipiet eũ cim
per hoc pꝛobetur eiuscontumatia. Naʒ ĩ certiſ
non in incertis locus eſt coniecturis.f. de re.
iuris.l.ↄtumatia. Ct per loc ꝙ epᷣus exequẽs
ofticiũ ſuuʒ viſitandi non acmiſſus poteſt ſine
alia monitione excõicare re bellesvt de pſcꝛi.
c.cum ex officij. Sed ſi non exequens officiuʒ

ſiium viſitandi. ſed in iuditio vult agere epus
contꝛa abbatem ius ſibi eſſe viſitandi mona

ſterium illud. debet eligere arbitꝛos cuʒ abba

te. qui hanc cauſam dirimant. xi.q.i. ſi cleric
Et epᷣus coget abbatẽ ad aꝛbuꝛos eligendos
xi.q.i. veꝛuenit. ⁊ de offi.dele.c.ſuſpitõis.ſi aut

Zitulus

popalẽ in dict ierio. conueni
epᷣopalẽ habere in dictomonaſterio. conne
ekeni coꝛam iudice rei.ff. ad munici. de iure
⁊curato.l.i. Atez corã metꝛomlitano mona
ſterij ſm lvſti. Si aũt valet excõicatõis ſente/

tia. bñ conſtat monaſteriũ in dyoceſi eßi eẽ ſi
tum ſic videtur dicendũ qñ monaſteriũ ĩ alia

oceſieſſet ſuũ. dũ tamen epᷣs faciat qð ſit iĩ
daß wñneſſione iuris viſitandi illud.qð ſi vvc
corã ſupioꝛe non pꝛobet. facilis erit ſuꝑioꝛ ad
credendũ. ꝙ mala ſide tulit excõicationis ſen
tentiam.⁊ ad ipᷣm epᷣm puniendũ qð non eẽt

ſi in ſua dyoceſi ſitũ enet pᷣſumptõe iuris ẽᷣm

reuelante. &t loc nota.de veꝛbo. ſigni. c. ex pte

pꝛimo. Expdictis patet.ꝙ epᷣs cui inꝛa epi

ſcopalia qᷓ poſſidet denegant᷑.cqute ⁊ pꝛudent
agit ſi vt ꝑs.⁊ non vt iudex pꝓcedat.qꝛ ſinon
aſtringit ad iuris oꝛdinẽ obſeruandum.itẽ qꝛ
ex loc ſe reñ conſtituit ⁊ conſeruat.a aduerſa⸗/
riũ actoꝛẽ facit qui neceſſe habet conqueri deĩ
iuſta excõicatõe.vel nulla vt de offj.oꝛ.c. adre
pꝛimendaʒ.⁊ ſic in dubio abſoluet epᷣus.qꝛ fa⸗
uorabilioꝛes ſunt rei q; actores. ff.de re.iudi.l
fauoꝛabiliores.Obi veꝛo epᷣs non tamqᷓ; oꝛdi
narius vel ius ſuũ ꝓſequens ſed q̃ſi delegatus
a papa vel alio.deſcendit ad aliqð monaſteri⸗
ui viſitancum q;tũcũq; ſit delegatus. in veri
tate tamen nunqᷓ; eſtadmittendus de neceſſi
tate iuris.niſi fidẽ faciar de ſua delegatiõe nec
gliter tenet ercõicatõis ſnĩa ab eo lata. vt.C.
de inan.pꝛin.l.vnica.immo ⁊ reſti põt.⁊ ꝓba
tuꝛ in eo qð nora.d offi. dele. c. cum in iure. ex
cipe legatũ apłice ſedis de latere maxime qn
tum ad ꝓcurationẽ.di. xcvij.(.nobiliſſimus.q́
et in multis pꝛiuilegiatus exiſtit vt pʒ in eo qð
legit᷑ de offi.dele.c.officij.lib.vi. Sed qͥdſi
delegato ab epo vel metꝛopolitano dic at abbᷣ
ego ſum exemptus ⁊ in poſſeſſione libertatis.
Rñdeo.ſi delegatus rñdeat.⁊ ſentit delegãteʒ
a quo cãm hʒ viſitandi eſe in poſſeſſione viſi⸗
tandi.non obſtante loc viſitabit ⁊ excõicabit.

ar. lit. ven. .i. Sed quid ſieidem delegato ł

oꝛdinario viſitare volenti obijciat ꝙ eſt excõi

catus ⁊ ꝓbatio ſuꝑ lvc offerat᷑.⁊ qꝛ nõ admit

titur.appellat᷑.rñdeo.iuſta eſt appellatio.vt ð

appella.c.interpoſita:Et poñs ſñia excõicati

oms. woſt appellat. lata mulla eſt. de offi. dele.
.cũ olim. Et ex his pʒ ꝙ viſitans non tenetur
ad mittere exceptõʒ exemptionis. tamen te/
netur admittere exceptionẽ excõicatõis.quã⸗
uis autem quidã dixerint ſupꝛadicra im locuʒ

habere vbi quis exequit᷑ officiũ ſuũ vel exigit
ſibi debituz iure ſcꝛipto vel conſuemdine. Alij

tamen dicunt foꝛte melius ꝙ vnuſqſq; eps
id quod iuſte poſſidet. qdcunq fit illud poteſt
defende re p excõicatõis ſententiã. quincuq;

qualiter cunq; alius cõtꝛadicat.⁊ de iure ſuo

viceſimus

ꝓbationgs offeꝛat. De:bi gꝛatia. Zllig ee
wſſidet aliquẽ fundũñ. vultcolligere ſret⸗ eß⸗
aliqins ſe opponit. di. DOñe nõ colligatis iſtog
ſruc ius. ꝛ ſuncus eſt meus non veſteꝛ weqa
fero ꝓlhaiun vtiq ꝓpter aſſernonẽ vel contꝛa
qictõʒ.ſeu ꝓbatõis oblationẽ vela pellationẽ
ſi ꝓpter leẽ fieꝛi contingat nondiinitme efun
quin feuctus colligat.⁊ qum excõicet opponẽ⸗
tem.ſi ipᷣm in ſua woſſeſſione ptuꝛletxve inqᷣe
tet tenebit excõicatõis ſententia. dummoc
verum ſit ꝙꝙ eps ſit in woſſelſione ipſiꝰ fimi ſe
cus eſſet ſi eus non poſſideretſed alius licet
in veritate ad ep̃ᷣm ꝓpꝛietas ſundi peꝛinerer
Cunc em̃ licet woſſeſſoꝛio cotꝛadicere ⁊
lare ⁊ etiã armis reſiſtere epᷣo violento ⁊ crõ
quig poſſeſſoꝛ non eſt violenter eijciencus de
wſſeſſione ſua quam poteſt deſengere. ⁊ vi vi

repellere. C. de rei ven. l. fi. Sed et ſua q;uis de

pꝛopꝛietate liqueat. tamen ver vim recupera⸗
re non licet. C. vnde vi.l.ſiquis inrantam, et
xvi.q.iij.placuit. Sed quomodo adaptabit iu
ri ꝙ epus vetat aliquid tanq; pars.⁊ excõicet
rennentẽ. ſieĩ diẽ ꝙꝙ excõicat vt ꝑs et priuatꝰ
ſicut enam petit. ſic nulla eſt ſententia quiavt
priuatus excõicare non poteſt. Si autemer⸗
communicat vt iuder ſic ſententia eſt imuſta
qui non delet inpropria ⁊ pꝛiuata re iucicare
vt dictum eſt ſupꝛa.Cum eriam quia et qua

litati ⁊ foꝛme debet ſentennia cöuemire. vtno
ta. de oꝛ. cogni. cum dilectus. Dicendum igit

ꝙ vt eps poteſt petere ⁊ pꝛocedere in his que
notoria ſunt ⁊ vt epᷣs excommunicare. ſuper
quo vide quod no.de iu. ca. c. fi. ⁊ de teſtibo. c.
inſupeꝛ. verſiculo.inſtituantur.cuʒ ꝛemimnis ſinſ
NRota in fi. glo. circa fi. dicimr. ꝙ epiſcopus e
cuʒ viſitat eccleſias cuntatis. vel monaſteria.
et reuertirur ad œmum ſuam. puta qina pꝛo
pinqua illis eccleſijs. delerur eipꝛocuratiopᷣm
Boff. Et eſtrano vᷣm loſtien.qua qni ſemi
nat ſpiritualia. carr alia. id eſt temporalia de⸗
let metere.et quia pꝛocuratio eſt annexa viſñ
lationi. vt extra decenſi.c. cũ venerabilis
De procuratõibus gVi..
fiẽdis legitimis nuncijs apłicis T alijs pꝛelat
dicitur extꝛa de cenſi.c.cum inſtantia. Cuʒzom
nes eccleſie legatis ⁊ nuncijs ſedis apoſtolice
pꝛocurationes impendere teneantur.ab eatũ
pꝛeſtatione nullam volumus habere excuſatõ
nem. niſi foꝛte per ſpeciale pꝛimlegiun ſedis a
Pſtolice.quod non cꝛedimus ſint exempte.ec
ilõgo tempoꝛe pꝛocurationis obſeqmumnõ
impenderint.cui in talibus pꝛeſcꝛipiio ſibi lo
cum nequeat vendicare. quia nos a pꝛomnſiõe
paſtoꝛalis ſolicitudimis circa omnes eccleſias

ego poſſideonon vos,. Et hoc coꝛã vobis meof

ſacenoniifenn

Cannentendc
ſigretbpitnen
KpornoDust
onen tn
ſencinumta.

(ift ihnrſiif
(pnndhmrlene
MnNisrmnöl
Mgorniſ dan
ipbnvon piſt

ſgewtopſonante,
ſenereſeronm
Decſn rroni
Carigrorehsſp
Khtenic
iaſefno
ſriiut
llammimevtn
isopensend;
legatoronln
tnentomkpr
ininneranco.
ſllerinernch.
lumenſontin

edcitnn

bam phipnaſo⸗
geteapuntͤ
vetonunengs
ſkurnvienaien
ſesyelenengan⸗
ſgfrtsineicon
anmuned
ſüumtenmn
Rarünazſe
Eülamninn
ancung
bankenm
frnarzct
gen n
Nfnmmnef

Wriſerein
D

Weined

—e.

Mimön

eg wetzen
NK NNIN

n. ANücin

Maremrt.

nemer:
enana
yr r eenen r
e n den .
ℳAR 1 Ka

4
etarrtert

* .
ℳ—

“ä
Wb. nanmas

oAtinN N

Mmofn iei1

Crmie,

, , eur e

ntnmlin
mmtans0tſ
3 lost⸗

u AOY·NE
unzd

n1

nunqß aſpicere mentis oculo ceſſamus. inno.

iij.idem in concilio generali. Pꝛocurationes
que rõe viſitatõnis debentur epis.archidyaco
nis.vel quibuſlibet alijs.etiã ſedis apłice lega
tis aut nuncus. abſq; mamifeſta et neceſſaria
cauſa nullatenus exigantur. niſi quando ꝑſo
naliter officium viſitationisimpendunt ⁊ tũc
euectionũ ⁊ ꝑſonaꝝ mediocꝛitatẽ obſeruent ĩ
lateranenſiconcilio diffinitã lvc adhibito mo

deramine. vt cum oportuerit eos apud aliqueʒ
locũ aliquã moꝛã ſacere neceſſariam.ne locuſ

ꝓpter ipſos nimium aggꝛauef. ꝓcuratões re

cipiant moderatas ab alijs eccleſys. vel perſo

nis que nondũ fuerunt de ſuis ꝓcurationibus
aggrauate de cen.c. ꝓcuratões.vbi dicit gloſa
ſupꝑveꝛbo viſitatonisꝙ loc ideo dicit qꝛ tripłx
eſt ꝓcuratio.Pnaq̃ debet᷑ viſitatoꝛi rõe viſita
tionis vt hic.⁊.c.cum venerabilis.Alia ratõe
ↄſuetudinis.xviij.q.ij.ſeruitiũ.Cercia rõe pa
cti facti.qð appoſitũ fuit in fundatõe eccleſie.
capelle vł monaſterij.puta ꝙ det rectori eccle

ſie pꝛandiumvel enxeniũ cere.vel ↄmeſtibiliũ
patꝛonis ⁊ hmõi.xviij q.ij.eleuteriꝰ.lddi po

teſt ⁊ quarta.q̃ᷓ.ſ.daturlegatis ⁊ nũcijs apliciſ

etiaʒ cum non viſitant vt dicef. Et lvctangit

ſupeꝛ veꝛbo ꝑpſonaliter. glo vel etiã ꝑ anum cũ
ipſe inter eſſe non poſſit. ꝓpter latas ⁊ diffuſa

dyoceſim. vt de offi. oꝛ. Circa legatos inqͥt
ſo. an. in nouellis.ſupꝑ iſto.c.tenet ꝙ roſtmul
ca diẽ. Hoſtien ſic ſeruat᷑ ꝙ legati ſedis apol
ſtolice ſiue ſint de latere ſiue non tota lega
tione ſua leuant ꝓcuꝛatõz ſuam. Nec leuant
illam ratione viſitationis.ſedratione cõmu

nis oneris. vt de ꝓcurano.c. cum ꝓcauſa. Et

legatismon de latere ⁊ nuncijs curie certã qᷣn
titarem taxat ꝓ die.⁊ loc facit tam in ſtãdo qᷓ;

in itinerando. Tegatis veꝛo de latere taxare

ſolet itinerando.xl. floꝛenoꝝ ſed non in ſtãdo
Cumlem̃ ſunt in legatioe ſolent recipere.xxv.
reddituum. vt dicitur. Et ſic olim illa recipie
bant.vbi vna ſola ꝓuincia decreta erat. ſic ho

die recipiunt tcũq& ꝓuincias regant. Super

verbo numerus ꝓcurationũ. De his que con
ſiſtunt in victualibo. Mam ſi velit accipere ve
ſtes vel emendam equoꝝmoꝛſuoꝝ.vel ex pen
ſas factas in eñdo ad locũ vłſimilia. lec omia
petet ſupᷣ rationẽ expenſarum ad dies. Inno.
ſupverbo muneꝝ dierum vt ſi expendat centũ
ſolidos in die.⁊ morat᷑ ꝑ decẽ dies leuet centũ
ꝓcurationes.⁊ ſic quinqginta libꝛas ⁊ non vl

tꝛa.licet interdum õꝗ fiat T xecondatur ad ditã

dum parentes. qui qñq; exortis diſcoꝛdijs de

pauperaniur. immo etiã occidunt᷑ ̃ᷣm hoſtien.
⁊ ſi vna eccłia eſt potens peꝛſe ſoluere vnaʒ in
tegꝛam ꝓcurationem. puta centũ ſolidos ſol
uat.ſi non poteſt ſoluerxe niſiquinquaginta.iũ

garur ſibi alia. q ſibi ir equalis. T ſic vtꝛach fa

ciant ſimul vnam ꝓcurationeʒz integraʒ lega

to. Sed quid ſirectoꝛ eccleſie dicat ſe imro
tenteʒ. legatus chcat euʒ potentẽ. Rñdet lvſt.
aut euidenter liquet ð potentia ᷣm ↄmunem
famam. ar. ff. de flu. l.i. 1 ftunc ↄpellatur. Alut e
uidenter liquet quod eget.⁊ ſic non ↄoellet ar.
de ſolutioni. c. adoardus. Aut dubitatur.a tũc
pꝛelatus ſi vult poteſtab eo exigere iuꝛamẽtũ
ꝓ. dicat veritatem.⁊ ſtabiſux dicto ſuo de iure
iuꝛãdo.c.fi. Zlut poreſtillũ excõicare ſi halbea
ipſum ſiiſſpectũ ſub hac conditione ſi in faudẽ

reri habeat ipſum ſuſpectũ.⁊ relinquet euʒ con

ſcientie ſue.de iureiurando.c.mulieri cuʒ ſuis
concoꝛ. Sed quid de legatis vel nũcijs me
tropolitani.m lvſti.videtur ꝙ ſint tꝛanſeun
ůo ꝓ pꝛouinciam procurãdi.allegat de iureiu.

ca.ego em̃. Onde dicebat. Anno.ꝙ qñ aꝛchi

epᷣs ꝓ negocio totiꝰ prouĩcie in aliqͥ loco mo

ram trahit. eꝛit connnue pꝛocurandus adloc
de elec.vt pꝛeterite. Eadem em̃ ratio que ⁊ in

loco ergo idem ius.Sed diceres.licet vbi eſt
eadem ratio iuris cõis.⁊ idem iuscõe ſeq̃t nõ
tamen vbi eſt eadem ratio priuile gijeſt ⁊ idẽ
prunlegium niſi a pꝛiucipe impetꝛet᷑ vt de priui

le. c. ſane. Sed reſponderi poſſet aliuc in pꝛitu
legio non coꝛpe iuris clauſo quaʒ clauſo extra

de cenſuper torum. Oulta habentur li.vi.ca.
romana.⁊ ſequentibo de procuratõeprelatoꝝ
q̃ ſupꝛa declarata ſunt.S.pꝛecedenti

Eitulus. xri. de ſtatucardinalunn æ legatotnz.
Cardinales quid ſintreſpectu pupeꝛ·

Eapitulum pꝛimũ

Onmini ſunt cardi⸗
nes terre. poſuit ſuper eos oꝛbem.
i.. Begum. ij. Dêt dicitur in catlvlicõ
Cardo dicitur illud in quo motus oſtij fiemat
in claudendo ⁊ aperiendo. Onde dicitur pro
uer. xxvi. Sicut oſtium vertitur in cardine ſic
piger in lecto. Et dicitur cardo a cardian qð ẽ
coꝛ quia ſicut coꝛ huminem mouet ⁊regit.ita
illud ꝛegit ⁊ mouetianuam. Et ꝓpter lvc etiã
quatuoꝛ virtutes dicũtur cardinales.qꝛ ꝑ eas
verntur coꝛ humanũ. vt claudat᷑ vicijs ⁊ aperi
atur virtutibus.q̃ ꝑmaxime virtutes debent in
cardinalibus relucere in herẽtes firmiteroſtio
qui eſtxpᷣs d. Yo.x.ego ſum oſtium ac etiaʒpa
pa quieſt vicaãriusxpi. vt per conſilia ⁊ ſancta
opꝑa eoꝛum apiatur fidelibus regnumceloruzʒ
Dũi g pape ſunt cardines terre.qꝛ.ſ.cardina
les habet aſſiſtentes ſibi. Ooraliter terra eſt

8 ui

Titlus

eccleſia ſancta ⁊ ꝓpter ſii firmitatẽ. ecces.i.

terra in eteꝛnum ſtat. Er ꝓpter bonoꝝꝑ opum
multiplicẽ ſertilitatẽ. Beñn.i.Geꝛminet terra
herbam virentem. ⁊c. Et ꝓpter ſui humilita
tem celum ſuꝛſum ⁊ terra doꝛſum ab omnib⸗
conculcata ⁊ ſubdita in flurui celoꝝ. Cardines
huius rerre ſunt cardinales q ſicut in cardine
vertitur totum oſtiimm. ita in cardinalibo xer/
tuntur negocia c onſilia eccleſie vel mundi
aſſimt em̃ pape vt familiares ⁊ conſiliarij.oñ
dunt em̃ pape cardinales diuerſas vias ſuper
negocijs.ꝓpoſitis ſuper quibus ↄſiliũ vult ac/
cipere.⁊ poſtea ad ipᷣm papã ſpectat eligere et
determinare. quod magis eccłie videtur expe
diꝛe. Dicuntur aũt eſſe dñi tripłr. Pꝛimo qͥa
ſunt wmini dei peculiares ꝑ pfecium bonita
tem. Scðᷣo qꝛ ſunt dñi pape ſꝛatres ⁊ familia
res ꝑ eximiaʒ dignitatem.Ceꝛcio qꝛ ſunt dñi
mundi gubernatoꝛes ꝑ conſultabilitatem et
ſic cardines.i.cardinales ecche.ſunt vmini.⁊
pwſuit dñs ſuper eas oꝛbem.ſ.ad gubernanqũ

per eoꝛum conſilium
oꝛun.

ℳw Gℳ
.
Quantm ad primũ Ki.
cardinales ſunt.i.debent eſſe dñi dei amici ſin
gulares per vite pfectionem vt ſicut pꝛecellũt
alios indignitate ita excellant in ſanctitate
Et quas viriutes ⁊ ſanctitates debent habere
Pnit ber. ad eugeniũ terciũ dicens. Deĩiamꝰ
ad collaterales tuos ⁊ coadiutoꝛes.hi ſeduli ti
bi hi intimi ſunt.quãolꝛem ſi boni ſunt.iibi xo
tiſſimum ſunt ſi mali eque plus tibi ne te dixe
ris ſanum leutem latera. H eſt ne te dixeris
bnũ inalis innitentem. De cardinalibo. Aut
ſi bonus ſis bonitas tua ſolinis quem fruciũ af ⸗
ferre põt.⁊ hi quidem quos tu non elegiſti ſed
ipſi te prãtem non habent niſi quam tu eisqut
tribueꝛis aut peꝛmiſeris.Libi imputa quicqͥd
Priens ab eo.qui ſine te poteſt faceꝛe nihil
His exceptis de cetero non in conſiderate eli
gendi quiq; ſeu colligendi ſunt in opus mini⸗/
ſterij huius. Sane huic negocio non ſe inge /
kogans n la non ete agendũ eſt ad⸗
ulantem ⁊ adplacitũ cuiuſcũq; loquentẽ vnũ
de rogantibo. puta etiã ſi nibil rogauerit. Pa/
ripondere exiſtimaueris eius humilitatem qͥ
timet et eius qui ſpeꝛat. Ataq; non vo len
tes nec currentes aſſimito ſedcunctãtes ⁊ re
mentes etiã collige illos.⁊ ↄpelle intꝛare. AIn
talibo vt opinoꝛ.requieſcet ſpũs tuus.qui nõ
ſunt attrite fꝛontis.ſed verecundi ⁊ timorati.
preter deum tamen nimeant nihil. nilzil ſperẽt
niſi a deo qui aduentantiuz non manus atten
tant ſed neceſſitates qin ſtent viriliter ꝓ aflic
is. iudicent in equitate ꝓ manſueris terre.
Qui ſint com poſiti ad mores pꝛobati adſanc
nmomam, ꝑatiadobedientiaʒ. man ſueti ad

ſi in hoſpitio non diſſoluti. I

viceſimu opri ·

2
patientiam. ſuhiecti ad diſciplinatm. rigidi ad
cenſiram. catlvlici ad fidem. fideles ad diſpẽ
ſatõʒz ↄcoꝛdantes ad pacem. ↄfoꝛmes ad vni⸗
ratem.Qui ſunt in iuditio recti in conſilio
uidi in iubendo diſcꝛeti ĩ diſponendoindu

in agendo ſtrenui. in loquendo medeſti in ad,

uerſitate ſecuri in ꝓſperitare deuon. in zelo ſo
bꝛij miſericoꝛdia non remiſſi.in ocio non ocio

fuſi in cura rei ſamiliaris non anxij. rei aliene

non cupidi.ſue non ꝓdigi. vbiq; ⁊ omnibus

circumſpecn. Qui legatione ꝓppoſungi quo
tiens opus erit. nec iuſſi renuant.nec noniuſ

ſi afectent.Qui qð wrecunde excuſant. obſti

natius non ꝛecuſent.Qnui miſſi oſtaurumnõ
eant.ſed xpᷣm ſec uantur. Qui queſin legatõe
extiment. nec requirant datum ſed fructum,
Qiun regibus iohannẽ exhilvxant. egiptijs mo
Eſen foꝛnicantibus.phinees. h lyaz. yvsolatris
belyſeum auaris.petꝛum mentientibus. panlũ
blaſplemantibus ⁊ negociantibus ypᷣm. Qui

pvulgus non ſpeꝛnant. ſed woceant. duntes nõ

palpent.ſed terreant.pauperes non gꝛauẽt. ſ
foueant.minas pꝛincipuznon paueant ſed cõ
temnant.qui eccleſias non ſpolient ſedemẽ⸗

dent qui marſupia non exhauriant. ſed coꝛda

reficiant. ⁊ crimina coꝛigant fame pꝛouideãt

ſue nec innideant aliene. Qui oꝛandi ſtudiuuz
gerant.⁊ vſuʒ habeãt ac de re omni plus fidddduiu

