rum.qui oꝛe ꝑpꝛio dicunt ſe credere erroꝛibo
eoꝝ d pe. di.i. fieri pᷣr. ⁊ lvc indubitatũ eſt.et
batõe nõ indiget. Itẽ qͥ adoꝛauerint ⁊ reue⸗

xennã ſuo mõ exhibuerint ↄſolationẽ vel cõi⸗

onem ab lereticis acceꝑint vel ſiłia ꝑpetrant

q̃ᷓ ad ritũ eoꝝ ꝑtinent credẽtes merito pñt di⸗

ci factis quibo exroꝛ expꝛimitur.vt poſui exem
pla. Itẽ qui ſermones ⁊ pᷣdicatões eoꝝ audie
rint.ſi ſemel tm̃ audierint.et nunq; amplius
redieriĩt.nõ debent iudicari hereticoꝝ credẽtes
nec enĩ vidẽtur appꝛobaſſe qñ poſtea vitarent

ar. efficax ad hoc.i.q.i.ↄſtat. Atem ſi quiseos
viſitauit alimoniã dedit.ducatũ pᷣſtitit vel ſi⸗
milia fecit in quibo nil de ritu eoꝝ oſtenditur.
nõ credo ꝙ poſſint credẽtes iudicari.Nã hec
fiũt qñ q; interuẽtu pecunie.ſecus ſipꝛius erãt
lapſi ⁊ poſtea iſta facerẽt.de here.li.vi.accuſa⸗

tus.oẽs tñ pᷣdictos quos dixi nõ debere iudica⸗
ri credẽtes.fateoꝛ ſuſpitõe maxima nõ carere
et ideo poſſe eis indicipurgationeʒ canonicã

iuxta canonicas ſanctões. Atẽ qui libꝛos here

ricoꝝ ſuſcipiũt.ſi ſtatim eos deſtruxerint incen

dio vel alio mõ innoxios iudicandos credo.ſ.

deſtruẽtes.v..i.(.i.als ſi ſuſpecti ſunt ⁊ nõ de

ſtruũt eſt eis indicẽda purgario canonica. ZFlrꝭ
chið. Receptatoꝛes.glo.arxchi. illi dicuntur
tales qͥ ſrienter recipiũt.et ſi nõ freqũter. ar.

efficax de venis. felicis. li. vi. NHam verbũ fre
quentatiuũ in iure ꝓ ſimplici ᷣw ponit. vt re

ceptare pꝛo reciꝑe.Hoꝝ autẽ qui ſciẽter rece⸗

ptant.quidã ſunt in culpa.quidã nõ. Hicno⸗
tandu ſane vioꝛ. ꝙ iura ciuilia vidẽtur illũ in⸗
telligere eſſe receptatoꝛẽ.qͥ latenter recipit
celat ⁊ cõſeruat vt manus ludicis euadat.vt
innuitur. fl, de recept. l.i. Defenſoꝛem glo.
archi. Si defenderit quis erroꝛẽ ip̃ᷣm. dãna⸗
bilioꝛ eſt eoq errat.et nõ ſoli lerencus ſʒ etia

4

Nicunqʒ hereticos
credentes receptatoꝛes vel fautro/
res eon ſciẽter pᷣ ſumpſerit ecciaſti
ce tradere ſepulture.vſq; ad ſaniſſactõʒ idone
am.excõicatõiſ ſnĩa ſe nouerit ſubiacere.nec

4
XXIIII

hereſiarcha dinittn. xxiiij.q. iij. qui aliox. Si we

ro defenderit ꝑſonã reſiſtens virib vel pten
tis ne ad manus iudicis veniat pumiẽdus vel
eerxaminandus. pᷣf ↄtra hmõi defenſoꝛes ꝓcedi
e ad excõicationẽ.et ꝓlemõi pᷣſumptõe poſſet ei
ndici purgatio canonica. F.

ad eos qui ptãte fungñũtur. Et hoc verũ niſi fn

erint pꝛiuate pſone tales.ꝙ iuramẽto ſe aſtri

xerint.Si eni iurauerũt indicure ⁊ celant.nõ

nego eos fautoꝛes. Atem ſi quis excuſat here

ticum non ex lingue lubꝛico nec per iocum ſed

in cõuenticulis vel inter laicos.ſicut multiſe⸗
pe dicentes. Iſti non ſunt tales quales dicůqãd
tur.nec negant iſta velilla.vel foꝛte qꝛ aduo⸗
cati ſimt aliq̃ͥ.et defendendo eos excuſant eoꝝ
pꝓceſſus pñt dici fautoꝛes.cõſideratõe habita
Eſonaꝝ loci ⁊ tempoꝝ. Item ſiquis facto fa
ueat ꝓbatõne nõ eget.puta in eo qui tali ali
moniam pꝛeſtat ⁊ ꝓcurat quiliberat. qui eapꝑ
que liberatur ſubminiſtrat et ſiqua ſunt ſimi⸗
lia. Idem in eo qui pᷣcibo liberatur. xriiij.q. vi.

c.i. Scienter ergoſi lvc neſciebatipᷣe tumu

lans. non ligatur hac pena qꝛ facti ignoꝛantia
vnumquẽq; excuſat. Eccleſiaſtice ſepulture
vult dicere lr̃a iſta ꝙ taliũ cadauera nõ debẽt

in cimiterio eccleſiaſtico tumulari nec alubi

ad modũ chꝛiſtianoꝝ ſʒ foꝛas iactari ab eccle-
ſiaſtica ſepultura in ſignũ ꝑpetue damnatõis.
EYlrchidi. Pꝛopꝛijs manibuſ.ergo non alienis
Imponuntur pꝛedictiset alie pene.quas po-

res videre in tenu.

Ercõmunicatio cõtra rectoꝛes impediétes
vel nõ inuantes epos ⁊ inquiſitoꝛes in inquiſi

tione hereticop ei fautoꝝ T receptatop.

inquiſuõnis ne⸗
goclum contra hereticam pꝛauita/

ſtimitione ſunt plures conſtiiute ercõmunica⸗

tiones. Primo om̃es poteſtates vomini tem⸗

pvꝛales ⁊ rectoꝛes quibuſcũq; dignitaubo vel

officijs noibo cenſeantur. et eonofficiales ?
baliui qͥ dioceſanis vel epᷣis vel inſitoꝛibo he

rxerice pꝛaintatis nõ obediunt in hereticoꝝ vel
ipſoꝝ credemtiũ vel defenſoꝝ.receptatoꝝ fau
toꝛum inueſtigatõne.capnone let cuſtodia vi
ligeri.cũ ab eis fuerint reqᷣſiti ſunt excõſcati.

gatio canonica. Fautoꝛes glo. ar
chidi. q̊ publica ptãte fungñtur.vt pᷣlati⁊ ptin
cipes ex ſola omiſſione pñt dici fautoꝛes puta
ſi ab eccleſia ↄdẽnatos nõ fugant ⁊ puniũt ſi/
cut debent. xriij. q.iij. qui pt. Pꝛiuate vero pſo⸗
ne in loc caſu ſi nõ capiunt.ſi pꝛetereũtes nõ
detinẽt. fautoꝛes dici nõ pñt. Nam lvc ꝑtinet

Capitulum. vi.

tem ad dei gloꝛiam ⁊ augmeniũ fi⸗
dei noſtris tempoꝛibs ꝓſpereturet in qua cõ /

igmnaze

godenref

corſen
iseorktiapenn
cmnſinenmnſr
ſpcicni Gon
inereſtetcefic
ochrepenmnſin
Pwciciſeerecne
eſanis vlinqſno⸗
iſrmmrofain

iniſftvnancne

erlindinmeimn
enno irſ.
Uempöer⸗
Wümiöſln⸗
ſehan iſnige
nirhmniſt
mimmn
Cinegfnctv
1Nnefrds
ſNOſes Wpei⸗
Gehirvsdſceii
Pniicos gli⸗
dantinmancan
ſycennneridl
giſinsyfüi
ſßt prino ſ⸗
chreſemat abt
lenlabſolvere i

rätatocont⸗
Cſoennamen⸗
mmmpteſe

ſar
4

E
lelmn

neegendn
nsſannite
esgiad

mün
iüteiat
Enſansſin
mcdie
len gwen
aſuinſn

annniien

itujeun
miorf
ſieſcplure.

mnnd Nd
S
enedecceſ

Nedenmös
Nwonondien

Qapitulũ

Scðdo oinnes pᷣdic ti rectoꝛes ſi peictas perſo

nas peſtiferas nõ durerint vel duci fecerint ſi
ne moꝛa roſtqᷓ fuerint requiſiti in ptãteʒ ſeu
carcerẽ epopĩquiſitoꝝ vł ad locũ aliũ aliqueʒ
de q̊ ipi vel aliqui ex ipis mandauerint inſra
eoꝝ dñoꝝ vel recton diſtrictũ.vhi ꝑ viros ca⸗
tivlicos a pᷣſatis epᷣis vel inquiſitoꝛibus.łeo
rundem aliq̊s deputatos ſub arta ⁊ diligenti
cuſtodia teneant᷑.conec eoꝝ negociũ ꝑ iudici
um eccleſie terminet.ſunt ercõicati. Cercio

oẽs ſupdicti rectores ⁊ eoꝝ officiales ⁊ nun/

49

cij. ſi de hereſi ab epis vel inſitoꝛnbus dem/⸗

natos ⁊ eoꝝ bꝛachio derelictos nõ ſtatĩ cepe⸗
rint indelate aiaduerſione debita pnniẽ os
non obſtantibus appellatõibus quſcũq; pᷣdi
ctop.ſunt excõicati. Quarto oẽs ſupᷣdicti rec
toꝛes ⁊ officiales.ſi captos ꝓ cꝛimie hereſis
abſq; dictor epox ſeu inquiſitoꝝ qut ſalteʒ al
teꝛius eoꝝ lnĩa vł mandato a captione vłcar
cere liberquerint. ſunt excõicati. Qinnto oẽs
ſup dicti ißonch ofciales.ſi de cemine hereſis
cũ mere ſit eccleſiaſticũ.cognouerint q̃mo/
vłiudic auerint ſunt excõicati.Sexto oẽs ſu⸗
pꝛadicti ſiexecutionẽ ꝓ hmõi cꝛamine a dyo
ceſanis vłinqſitoꝛe imniunctã ꝓmpte ꝓut ad
ſuũ ſvectatoff ciuʒ facere detꝛactẽt vł dioceſis
vel inqͥſitoris iudiciũ.ſnĩam ſeu ꝓceſſuʒ dire
cte vel indirecte impedire pᷣſumãt.ſunt excõi

cati. Septimo oẽs ſupᷣdicii.qu ſcienter inpᷣ

dictis velaliqͥ pdictoꝝ mqui ſirõisofficiũ de
derint auxiliũ cõſiliũ vł fauoꝛẽ.ſunt excõica⸗
ti.oẽs pᷣdicti.ſiſnĩas excõicatõis inquã incux
riſſent oĩno ꝑ annũ ſuſtinuerint. extũc velut
beretici ↄdemnant᷑. hec omnia in pᷣdicta ↄſti

tutione.qᷓ incipit. vt inquiſitõis extꝛa de here.

2

l. vi. vt in q̃ſitõis.vbi heretici dicunf᷑.admirii
fidelibus. d loc facienda eſt inqinſitio vt a fi
delibus diſcernãt᷑.⁊ inuenti coꝛrigant᷑. arhið
Puniẽdos.ꝙ ſi inquiſitoꝛ ⁊ oꝛdinariꝰ diſcoꝛ
dant in mandato.qꝛ vnus mandat puniri ꝑ
ſe ↄdemnatũ.alter mandat relaxari ꝑ ſe abſo
lum ſatis vi ſuꝑſedendũ vonec conſulat᷑ papᷣ
ſupᷣ.c.ꝓximo.io.an.Canon eſtſnie late.⁊ qͥa
non reſeruat᷑ abſolutio pape.oꝛdinarius po
terit abſoluere.ſupᷣ de ſen.excõ.nuꝑ.io.an.

Ercõicatio contꝛa inquiſitoꝛes male ⁊ cõtra

conſcientiam exercentes tale officiu z2tza r
dam pape reſeruatur abſolutio.

Capitulum. vij
Naquiſitoꝛes et alij

addicti officij erecutionẽ cõſtituti.
ſiodij.gr̃e vel amox; lucri ⁊ ↄmodi

4

tpalis obtentuq iuſticiã.⁊ 2ſciam ſuam omi

ſeptimum

ſerunt Z quẽq;ᷓ pcedere.vt ſuerit cedencu

ſuꝑ binõi pꝛaintate.ſ. here tica aut obiento eo

dem pᷣmtatẽ ip̃am. aut imvedimentũ oſficij.
ſui alicui imponendo eũ ſuꝑ lvc pᷣſumpſerit
quoqᷣmõ verare.pꝛeter alias penas excõicari
onis ſnĩam eoipᷣo incurrant. a q̃ niſi ꝑx roma
nũ pontificeʒ neqᷓant pᷣterq; in moꝛtis arti uj

lo ⁊ tunc ſanſfactione pᷣmiſſa abſ lui.nulloĩ

hac pte pꝛiuilegio ſuſꝛ agante. Clemẽs in. c
mul.e lere.in cle. Obtentu. vbi g nõ ꝓprt
alterũ pᷣdictoꝝ vel ſoꝛte timoꝛe ꝓpter vitã
dum ſcandalũ hvc admitterent nõ eſt locꝰ pe
ne.io.an.Et ↄſciam.nota ꝙ copulat q iuſti
tiã ⁊ conſcĩiam. Eodẽ.ſ.odij.ar̃e ⁊c.vt ſupra
Ex quo patet aperte ꝙ ↄſtiiuno eccłie militã
tis ligat crimen omnino occuliũ ad penaʒ ſu

ſpenſionis ⁊ excõicationis. inducit ad hoc inł

ta iura ⁊ ſuhdit.Ex his vider᷑ indubitatũ.qð
archi. habebat ꝓ dubio ⁊ diſpuratõm derelin
quebat an ſereticus oĩno occullius ſit excom
municatua. Yo.tʒz ꝙꝙ ſic. xxiiij.q.i.in ſum. et
ingloſa.ſe placet etiam. goff.⁊ ray.in ſummʒ
Exinde inducit multa iura q̃ vident᷑ fe cere in
contrarium. xrxij. diſt. erubeſcant ꝛc. tandem
io.an.concludit ſic de plano fate amur.ꝙ con
ſtuutio militãtis eccleſie oĩaocculta ligat nõ
tñ noĩ atim de illis iudicat tribunal eccleſie ĩ
mo ipᷣa eccleſia inq;tum ꝑ hiem iudicat ho
minem noĩatim. ⁊ in q;tum eſt collectio fide
lium ligatos ſic occultos habet ꝓſoluiio.ð ſẽ
ten. ercom.a nobis.⁊ ſic loquuntur contraria
Hota vᷣm pe.de ancha.ſuꝑ cle.de vſuxis ex

graui ꝙ actus fenerandi nõ ſapit hereſiz. nec

ptinet ad inquiſitoꝛem ⁊ tũ ptinaciter aſſere
re ̊ nõ eſſe petm̃ eſt hereticuũ. Rõneʒ collige
ex glo. non ſolum. cũ q̃ concoꝛ.pau.Exqᷣ col
lige deciſionẽ eius dubitabat. QAuidam em̃ ð
iſtis bizocholis in publicis pᷣc canoml uſcon
citando tuꝛbam ⁊ ſeditioneʒ clex vr fertur
aſſeꝛuit erloꝛtãdo ꝙ laici nõ tenebant᷑ ſolue
re decimas nec eis confiteri nec ob latones
dare.⁊ ꝙ peccabant contꝛarium facieno. eñ
eſſent omnesclerici mali ⁊ de eccleſys remo
unendi. Querebatur. an iſta alia q;pluza eſ

ſent heretica ⁊ ꝓcedi poſet comra eum tanc;

contra hereticũ.⁊ fiꝛmatũ ſin ꝑ omnes ſacre
txologie octores. ⁊ coctoꝛes viriuſq; iuris
ibi exiſtentesꝙ ſic.⁊ bene per cctrinam i*
gloſe Sapiebat enim pertinaciter tenebat
diuerſas et falſas opiniones.rxepꝛobatas per
ſacros canones et canonicas ſanctiones. ex
go ⁊ cetera. vt in ea pater. Et pai..clarius lo

quens dicit. DHereticus eſt non ſolum quima

le ſentit et vocet de articulĩs fidei et ſacramẽ
tis eccleſie. ſed etiam qui falſamete xtoꝛtam
expoſitionem in icripturis diuuns woni con
tra id quod tenet eccłis. diiti. l. ſiqs diaconꝰ.

4

Titulus viceſimuſquar.

Et tntellige iſtũ tex.cle.ex gꝛaui.qñ ſimpl ⁊
vciſe quis aſſerit nõ eẽ pet̃ fenerare.ſed qꝛ

ſunt nonnulli caſus in quibo ꝓbabilirer dubi⸗

tatur.vtꝝ in iſto vel in illo caſu ſit vſura non
eſſet yretic qͥ teneret opi.etiã foꝛte nõ veraʒ
vt ſupᷣ.ca.nauiganti.de vſur? pe. Et nota. ſᷣm
pau.in cle.ꝙ dicit ꝑtinaciter.ꝑtinax ðꝛqͥ val
de ⁊ impudenter aliqd tenet ⁊ affirmat. vnð
ſiioco vel ꝑ lubꝛicũ lingue loc diceret.nõ eẽt
hereticus.xxiiij.q.i.ait.⁊ ſic ꝓtinatia in malo

pſeuerãtia in wno. iudei aũt q;uis affirmẽt

vſurã nõ eſſe petm̃ nõ tñ pñt dici heretici. nec
aliter ↄtra eos vcedit rõ eſt. qꝛ in eis nõ cadit
hereſis.ꝗᷓ idẽ qð eliſio vel diuiſio.xxiiij.q.iij
vreſis. Cũ em̃ non ſint de gꝛemio eccle.diui
ſionẽ ab eo facere nõ pñt.ſi tñ talẽ errorẽ cog
matiʒarent.aſi nõ vtõ hereticos. tñ per alios
modos poſſent ꝑ eccleſiã pumri.ſicut ⁊ ĩ alijs
caſibus qñ offendunt fidẽ. pau. nota etiã m
pau.vbi ſupᷣ in cle.er gꝛaui de vſuꝛis. ꝙ qͥ diẽ
Ptinaciter vſurã eſſe pctm̃.ſed facta reſtituti
one nõ eſſe ↄfitenduʒ ſicut qͥ eſt obligatus ex

ↄtꝛ actu licito.eſt hereticũ in contractuenun

obligamur quis tm̃ lviĩ in vſura aũtoffenditet
obligat deo. ⁊ vĩ. ⁊ iõ poſt reſtitutõʒ adhouc te
netur penitere.itẽ ̃m eundẽ qͥ male credit ſʒ
Darus eſt coꝛigi ⁊ ſequi certioꝛatus fidẽ eccle
ſie.nõ eſt hereticus. xxij.q.ij. leatus paulus.

Excõicatio 5 inqinſitoꝛes 7 ↄmiſſarios eo

mum illicite exrtoꝛqqntes pecuniã ſubptertu m

Naquiſitoreſ etipſo
rum vlepᷣoꝝſen capituloꝝ ſede va
. cante ſup hoc deputati cõmiſſarij. ſi
ptextu officij inquiſitionis quibo vis modis il
licitis ab aliquibo pecuniã extoꝛquent aut ſciẽ

ter attẽptant eccleſiaꝝ bona ob clericoꝝ delic

— 7

tũ pᷣdicti occaſione offcij fiſco eccleſie appli⸗
care.ſunt excõicati ⁊ obſolini nõ pñt pᷣterq; in
moꝛtis articulo wnec illis a quiboextoꝛſerint
plene ſariffecerint de pecuma ſic ertoꝛta. mnk
pꝛiuilegijs pactis aut remiſſionib ſuꝑ ̊ vali
turis. cle. in. c. nolentes. de vre. in lle. Cõ
miſſarij.dant g inqͥſitoꝛes ↄminaꝛios q̃s vi⸗
carios vocamus v' ſubſtitutosſupᷣ. c. primo
io. an Kõmiſſarij de epis loqui nõ vf. ʒetiaz
ab his deleant abſtinere. pena tñ qᷓ ſequit nõ
halet locũ in ipᷣis. io.an.pᷣtertui ſi g nõ eo pꝛe
textu ilticite erigit.lʒ faciat male. nõ t locuſ
eſtpenę.io.an. Pecumiã intelligo large.i. q.
i. totu. eccliaꝝ.de bonis ergo clericoꝝ ꝓpꝛijſ
non phiber. Eccleſie multominus ſibipſis

ipo iure bona laicoꝝ dãnatoꝝ.de lvreſi.io.an
abſolui ꝑ oꝛdinarios cũ ſibi f ffuet pa.io.an.

Satiſſecermt ſihñt vñ. als in vc panpertas

ercuſat. de vſuris cum ti. io. an Oeplatos ecx⸗

cleſiaꝝ cogi nõ oſſimus ad ofici inqſitiõis

exercencũ. bonifa. vſute ↄſpicuos O mgr oꝛ
inis in tota oꝛdine ⁊ quilibet pꝛioꝛ ꝓuinciał
t⁊ eius vicarius in ſua puincia pñt fꝛatꝛes ſu
os ꝑ ſedẽ aplicã depuratos ad pᷣdicancũñ cru⸗
cem vel adinquirendũ contꝛa hereticã pꝛaui⸗

tatem reuocare. remouere ⁊ tꝛanſterre. vel ꝙ
ſupſedeant imiungere. alios quoq; ſu bſtitue⸗
re ſi eis viſum fuerit expedire. ⁊ in eos ſi con
tꝛauenerint cenſurã eccleſiaſticã exercere nõ

obſtannib lr̃is apłicis impetꝛatis vłimpetrã

dis.q de in inculto oc eypſſam non fecerint
mentionem. bonifa. virtuete

De irritatione oꝛdinationũ aboctaiianoet

guidone hereſiarchis facaͦz.

Excõicatio cõtꝛa alienatões ⁊ oꝛdinatões

factas a ſciſmaticis de rebus eccłiaſticis

Capitulum. irr

ſidinationeſa boc

toguiano. ⁊ guidone hereſiarchis ſac
tas et aboꝛdinatisab eis irritas eẽ
cenſemus adijcientes. vt qͥ dignitates eccle
ſiaſticas ſeu beneficia peꝛ pᷣdictosſeſmaticos

acceperunt. careant impetꝛatis.Allienatiões
quoq; ꝗᷓ ꝑ p̃os ſeſmaticos ſiue peꝛ laicos fac

te ſunt de rebus eccleſiaſticis omm careant.

firmitate ⁊ ad eccleſiã ſine omni onere reuer
tantur.ſiquis contꝛarie pᷣſumpſerint excõica
tioni ſe noueꝛit ſubiacere. extra de ſciſmaticꝭʒ

9*

capi.i. Zlguidone cum ſciſſerunt eccleſiaʒ
qui non dicuntur ſciſmatici.immo potius di
cñtur tales qui diuerrũtur ab eis hereſiarchis.
ideſtſciſmaticis Inno. ab eis oꝛdinatis ꝑ oꝛ
dinatos ab eis videridẽ cum ſit eadem ratio
defectus.ſ.executionis. quam dare non põt.
qui non habet. Jo. an. Laicos. auctoꝛitate ip
ſoꝛum ſciſmaticor.als emens non eſſet excõi
catus.ſed excõicandus.ſᷣm lvſtien Firmita⸗
te.qꝛ eccłia q;diu habæt paſtorẽ heꝛeticũ łſciſ⸗
maticũ.vacare dicitur. Dnde non valentq̃ a
tali pꝛelato fiunt in pꝛeiudicium eccleſie ſita

mẽ acquirit talis pꝛelatus eccleſie tenet nec

ceſſabitur. 2 lvc in ſauoꝛem eccleſie Bernar.
Reuertantur ergo reuertuntur talia ad ecele

ſiam nullo dato pꝛecio. DPetrus deancharañ.

Sedemptoꝛ halet recurſum ad venditoꝛem
pꝛo pꝛecio.ſᷣm NDincentium. Si quis contꝛa

1 Phibet. E re ideſtoꝛdines exequendo.beneficia rerinẽ⸗
officialibo vel fiſco ſeculari cini applicata ſunr d

o vel bona alienata ᷣm Hoſtie. Subiacere

illi ſciſmatici qui ab vnitate eccleſie recedũt
vt gꝛeci excommunicati ſunt, xix. diſtinc.nna

Snötarioconcnas

töͤeſenni

ereconones.n
com. Z
ia
cerecde

Aorerck
ones? RMNG,

lencienaamms

Nlc o,r⸗
Gcin gfmntuen
PanttRempe⸗
oncexunach
Aei aepecnen
Cenadhaomaes
ſnencnre
dicentodcite
ſtiftetndos
ſedicctioanin
Memnpiorthanrte
lecononinöſen
ſnia hienoeſt
ns ꝛſc xhmnd
nſernceſtie.
gſtecfrcnone
itifnnmn
ler nijqi g
uliemnen
uftepunin
Agpöefiguf
ſagkchzr erd
Nahkien
ſicnnez
tliergenn
ſionatſetnn
Marmoru

Möez oncn
Wengkaſt⸗
mr

heſabe
nehmeſunchit
naabessiniise
awee
NMgſiſnani
1 Plenanöes
uprlitcefi
onmcnenn.
ommoneretene
WEumeräte
emmofſiſnan,

ſeienmeek

mropusn
besarſann
desgang:

.

1Osamni)
nsrthimi
kinfpin
imi
ENN/
nantteli
cnetret
Hemer.
Bünaterce
Nuncharnd.
Avncinoren
ggistoni
eſcigrenmn
e. Gbinn
(eſe men

dil

elligi. HNõ em̃ qui ſic ex vꝛtat ꝛ⁊c

Dicebat lvſtien.illos ſciſmaticob tm̃ aͤſe er
tollunt. 3 romana eccłiam. ⁊ ab illa ſe ſepant
eſſe excõicatos cũ adherennibus.⁊ dicunt᷑ ta⸗
les heretici illi.ſ. volũt Z epᷣm aliquẽ mnſir⸗
gere epᷣatũ tenere. ⁊ clericos ſigs facere et
excõicancdi ſunt.pe.de ancha. NMota ꝙ qui
oꝛdines vel beneficia rececerũta ſciſmaticis
ipo iuꝛe excõicati ſunt.⁊ ſic eſt canon late ſen
tentie.qð q̃dã.vt lvſti.intelligunt de adheren
nbo ⁊ fauentiboipᷣis ſciſmaticis. Dicas eos
qͥ als nõ adherent nec fauẽt ſciſmaticis illis.ſ.
q̊ excedũt ab vnitate eccleſie nec extollenteſ
ſe romanã eccłiazʒ. ⁊ſi ð alios nõ excõicatos
ipo iure.ſed ſunt excõicandi.pe.de ancha. itẽ
nota.qꝙ excõicati ſeint ommnes ſeq̃ces adleren

tes. vel fauentes publice vel occulte ſciſma/

ti dãnatoin conſilio cõſtantienſi. DBetꝛi de lu

na abſolutio pape reſeruat᷑.vtʒĩ ꝓceſ.curiali.

Exrxõicatio contra aſſerentes romanam ec

cleſiã nõ eſſe caput aliaꝝ eccliaꝝ.⁊ non poſſe

condere canones.⁊ decreta. vłnõ eſſe obedi
endum. Capitulũ decimum.
£
Vi aſſerit conuma
citer eccleſiã romanã nõ eſſe caput
aliaꝝ ecchiaꝝ.⁊ non poſſe condere
canones ⁊ decꝛets. ⁊ etiã ſibi tanq; capiti nõ
obediendũ excõicatus eſt.xir.di.nulli fas.no
ta ꝙ iſtud.c. loqͥt᷑ de ↄtẽpioꝛiba canonũ ⁊ tꝛãſ
gꝛeſſoꝛib.Sʒ ᷣm hugo.ibidẽ ⁊ pau.in cle.du
pliciter ðꝛ qͥs ↄtemptoꝛ canonũ.vno mõ qͥa
apkicam ſedẽ ↄtumaciter negat eſſe caput ec

cleſiaꝛũ.⁊ hte ptãtem condendi canones de

cꝛeta ⁊ ſtatuta eius nõ eſſe obſeruanda ⁊ taliſ
eſtſciſmaticus ⁊ hereticus ⁊ excõicatꝰ.Et ſic ĩ
telligendo dictũ.c.eſtcanon late ſnie.Et ad
idẽ facit.xxij.diſt. oẽs.xxv.q.i.violatoꝛes.Et
idẽ dicũt io.an.inno.⁊ loſt. Scðo mõ vᷣr ouiſ
ↄtemptoꝛ ⁊ tꝛanſgꝛeſſoꝛ canonũ.qͥ ipa mãda
ta canonũ nõ ſeꝛuat.q;ius cꝛedat ⁊ dicat eſſe
ſeruãda.hic nõ eſt ſciſmaticꝰ ꝓpꝛie nec excõi
catus.⁊ ſic de hmõi intelligendo capiiulũ ẽ ca
non feꝛenge ſnĩe.⁊ vt dicit pau.in cle.ſi quis
tꝛanſgꝛedit᷑ canones ⁊ ſtatuta ↄunentiapᷣcep
ia ſiue affirmatiua ſiue neganua. veccat moꝛ
taliter. xiiij.q.i.ꝙ pᷣcipit.ſecus ſi eſſet cauſa⸗
ſilij.intellige tunc canonẽ loqͥ de conſilio quã
do lvc ibi expꝛimiim vel alia rõ ſuadet ſic in
'ff de hisqui
no.infa.obhec veꝛba.cũ autpꝛeceptoꝛie loqͥt
vt ce lebꝛatõe miſſa.c.wlentes.⁊ de eta.et
qli.c.cum eccleſie.̊ tꝛanſgꝛediẽs peccat mor
taliter.qꝛipedit finẽ queʒ lator legꝭ intendit
als tꝛ anigꝛenoꝛ canonũ ex rõnabili cauſa nõ
peccat moꝛtaliter ſᷣm ilv lxc pau.in cle.

Erxrcõicatio contꝛa incendiarios eccleſia
rñ vłpioꝝ locoꝝ.aſi fuerint denunciati.pape
reſoluatur abſoluio.

ſunt p eccleſie ſniam publicati pꝛo
abſolutionis bñficio ad ſedẽ axłicã
ſunt mittendi.cle.in extꝛauaganti.ex.de ſen.
excõi.c.tua. Glo.ſuꝑ verbo pułlici.in.fin.ſit
dicit. non cꝛedo.qꝙ omnes incendiarij gene
raliter ſint excõicati.miſi incendiarijs eccleſia
rum.cum de alijs non inueniam. Etpeꝛ hanc
ecꝛetalem non pꝛobatur ꝙ iure ſint excõica
ti.ſed illis pꝛimo excõicatis ab epᷣis ſubſecu

ta publicatione ⁊ denunciatione per hanc de

cretalem ſibi papa eoꝛum ſeruat abſolutionẽ
ad teꝛroꝛem.ałs epᷣi poſſunt ahſoluere omneſ

incendiarios. extꝛa eo. nuper. Aay. Boſt. ⁊ x
ſtien.in ſummis ſuis.⁊ io.de lig.dicunt ꝗy in
cendiarij eccleſieum vel locoꝛum religioſoꝝ

vel cimiteri vel ſpacijpꝛimilegiati in circuiiu
eccleſie ſeu locum conniguũ pꝛinilegiatis ſüt
ipo iure excommunicati. vt in dicta decxera
li.⁊.xvij.q.iiij.icut acquiſitus.Eſt aũt ſpaciũ
pꝛiuilegiatũ in circiniiu eccleſie.xxxr.paſſus vł
xl.q̊ ad matꝛicẽ eccleſiã.ſed anteq; denunciẽ
tur pñt ahſolui p oꝛdinarios. Poſtq;ᷓ o fu⸗
erũt denunciati nõ niſi a papa.⁊ ̃m io.an.ta
les abſolui nõ pnñ̃ta legat ex iure legatõis
ier incendiaria ſic denunciaia ab epi
copo abſolui nõ põt. ⁊ſi poſſit abſolui ab ĩiie
ctõe manuũ violenta in clericũ ᷣm guil.ioh.
an. H dicit deincendiarijs ecchiaꝝ. ginl etiã ðt
ꝙ incendiarij alioꝝ locoꝝ ſtq; ſuerũt etiaʒ
venunciati.pñt abſolui ab epo vt cõiter dicnt
coc. pe. de ancha. ðt ſimpliciter de incendiarij
excõicatis ⁊ benũciat.ꝙ ſunt mittendi ad
papã cõioꝛ pꝛimaopi.ſcða tiutoor/ncẽdiarij

po alioꝝ locorũ nõ ſumt ipo facto ẽxcõicati.ſ

excõicandi de iure cõi.xxiij.q.vlti.c.peſſim az.
Ray. de ure aũt pticulari ſeuſynodali in qmi
buſdã locis tales etiãſunt excõicati.i qbuſaazʒ
alijs ex ↄſue icĩe hñt ꝓ excõicatꝭ q;ins rene
ra nõ inferat᷑ excõicatio abſq; ſnia ᷣm ginlet
hi incendiarij poſtq; fuerũt lenunciati. xſſut
abſolui ab epis ſuis ᷣm quoſdã. vt qmnl.⁊ Zll.

ſ m alios nõ niſia papa. 1 B ð in ſũmapiſ.

— *

Yo. an. ðt tm̃ de incendiarijs ecciag. Sed qᷓ
ſiter intelligenda ſit iſta dennciatõ. Diẽ ginl.
ſm quoſdam intelligiur ſifuerit denunci
atus noiatim.i.exrp ſſo nomine ſecus. vt di⸗/
cunt. ſiin generali. vt cum ðꝛ ſub hac foꝛma
Excõicamꝰ oẽsillos q fecer̃t tale inceneium

—

Et ſubdit.Cꝛedo ꝙ ſiue in generali ſiue ĩ ſp
ciali denũcięf incendiariꝰ a ſola papa eſt ab⸗
ſoluen cusß erti cũ ðt hug. ⁊ iuriſperiti. ꝙ qñ
fert᷑ ſnĩa ſub hac foꝛma.excõicamꝰ oẽsqͥ fece
rũt H.illudoẽs intelligunt noĩatiʒ excõican.
q̃cũq; iudice fiat iſta denunciatio/ðꝛ in cen
dinariꝰ ᷣm ray.qᷓ auẽtate ꝓpꝛia iuitarẽ łvil
lã vł mãſum vłſegetẽ vłrẽ ſilies malo ſtudio
incendit.exponit glo.eiꝰ. incenqit vel incẽdi
facit.aut incendiarijs ↄſiliũ vł auxiliũ ſcieter

impendit quẽtate ꝓpꝛia.i.cũ nõ hẽat ius mo
uendi bellũ vel eendidannan velſege

tẽ. ſ. alienã. ſecus ſi ppꝛiã. qꝛ tunc nõ tenerer
pena incendiarij niſi olo malo h̊ faceret vt.
ꝑ incendiũ rei ſue.aliena incenderent᷑. malo

ſtudio qꝛ ſi ſceret Hernegligentia. Iʒ peccꝗ⸗/
ret.ñ tñ incendiariꝰ v ocaret᷑.guilſifẽ q in be
lo iuſto ignẽ ĩponit abſeq; pᷣcepto indictoꝛ) bel
li incendiariꝰẽ. ʒ dãnũ nõ teneat᷑ reſarcire qͥ

vero in bello iniuſto ec expᷣcepto.incẽdiarius
Etr nota ꝙ qͥ in bel·

eſt ⁊ dãnũ tenet reſarcire
lo iuſto villã vel caſtꝝ incndit. ſi ibi eccła in
caute ↄbuꝛat᷑ ⁊ eſtmoleſtũ ei.nõ eſt excõica⸗
tus.ſ̊ dãnũ reſracire teſitẽ qͥ pnit ignem ilo
co religioſo eſt excõicat.q̃ vero in alia wvmo
habitabili vel in gꝛano eſt excõicandꝰ.alij ve
ro incẽdiarij paleax.feni lignoꝝ.⁊ hmõi ñ di
cunt᷑ incẽdiarij.lapꝰ ſuꝑ.ca.de emu.ec.c.qꝛ ñ
nulli.li vi.ðt hic dicẽdũ vr̃ ꝙ appellatiõe ec⸗

cleſiarũ includant nedũ monaſteria ſʒ ec oia

pia loca.nã iſta eqꝑant᷑.ſupᷣ.de teſt. req ſiſti.
facit qð ſcrtpſit.d.m.pꝰ archi.ſupᷣ eo.li.de reſt.
in inte.c.fi. Didi dubitari an incendiarij vej
ſꝛactoꝛes mop ſitaꝝ inſea ambitũ eccharũ
pꝛiuilegiatũ.de qᷓ hẽs.xvij.q.iiij.ſiẽ antiqͥtꝰſt᷑
ipo iuꝛe excõican ſiẽ incendiarij ⁊ emeactoreſ
eccłiaꝝ q eẽ poſtq; fuerũt denũciati nõ pñt.ſ.
ipᷣi abſolui niſiꝑ papã. ⁊. vr ꝙ ſic ꝑ dictũ.c.ſiẽ
e ſen. excõ.ↄqſti.ſiꝑ HG̊ ↄſultus cñ qͥbꝰdaʒ iuri
ſtis ↄſului.ꝙ talis.ſ.fꝛan gens velↄbuꝛens
mũ ſitã infꝛa ambitũ ⁊ ↄfines dicti.c ſiẽ anti
quitus.lʒ talis ſit violatoꝛ emunitat ecclje et

vt ſacrilegus puniendꝰ.nõ tñ eſt excõicatꝰ.⁊

BH ꝑ iſtð.c.ſ.ñnulli.⁊.c.ↄq̃ſti.dc ille

Excõicatio q effꝛactoꝛes locoꝝ ſacroꝝ pa

rerefuatur abſolutio poſt denunciationẽ eoꝝ

„.

Capituluz.xij.

2 .
Emoratos ſacrile
gos qꝗ.ſ.ↄfꝛigeꝛãt violenter q̃ſdam
eccłlias ⁊ expoliauerãt.excõicatos
nuncietis. ⁊ faciat ſiẽ excõicatos arti euita⸗
ri wnec paſſis inimꝛiã ↄgꝛue ſatiſſacianta dã
na data reſarciant.⁊ cũ lr̃is vr̃is rei veritateʒ

Cꝛedo etiã ꝙ pap ẽ reuãda hec abſolutiog

pape reuatur abſolutio Ca.

—
.

ↄtinentibvplico ſe ↄſpectui repñ̃tent. extra
de ſen. excõ. ↄq̃ſti.glo.excõicatos.ᷓ vr exb. q/
ipo iure ſint ex cõicati hmõi ſacrilegi.qð ẽ ve
rũ de effꝛactorib ecchaꝝ ⁊ incendiarijs repñ
tent.exqᷓ em̃ incendiatij.⁊ effꝛ actoꝛes ecchia

rum denunciati ſumt. nõ pñt abſolui niſig pß
ſed añq; denũcient᷑ bene pñt abſolui.ſi ſatiſa

„4 ”cü

Zitulis viceſimuſquar.

cere volunt.vt in.c.nuꝑ eo.ii.idẽ archiadi.?ꝰ

goff. io. an. aũt ⁊ pe. de ancha. ſic ſinnãt. q cnʒ
effꝛactione ſpoliant eccleſias.excõicati ſunt⁊

pꝰqᷓ; ſt denunciati.ſuntꝑ papaʒ abſolnenthh

dam ęxtendebant iſtũ caſum ad ſacientes in

⁊ dirripiẽdo coꝛp?xpᷣi vel rapiẽdo bona ipᷣaꝝ
ſm hoſti.⁊ goff. in ſum mis ſuis.⁊ io.de lig.in
tꝛactatu de cẽ.ec ðt ꝙ tales nõ ſunt ipo iure

excõicati.ſed excõicandi. Et nota qð guil.

eccleſia multũ enoꝛmia. vt fꝛangendo cruce,ʒ

dicit. Credo ꝙ eſſꝛactoꝛ eccleſie iudicãdꝰ eſi

qui colo malo aut pĩ iuriã violẽter parietẽ fo
dit aut ſuffodit aut vitterã fen eſtraʒ fregerit

aut ſeraturꝗᷓ aut oſtia aut cardines aut veeten
dũ tenent oſtia firmata aut ipᷣm tectũ eccie.

Et nota ſm ꝗinl.ꝙ q vadit adfꝛangẽdi ecle
ſiam ⁊ furandi ⁊ tñ nõ fꝛangunt qꝛ inueniant

als feactã vel aꝑtã. ⁊ ſic intrant vel aſpoꝛtant
bona ipᷣiꝰ.nõ incidũt in iſtũ canoneʒ.

Excõicatio falſarios l̃aꝛũ papalium. ⁊

xiij.

Os omnes falſari

os laꝝ nraꝝ arncaꝝ q ꝑ ſe velper
alios viciũ falſitatis exercent cũ de

fenſoꝛibo ⁊ fautoꝛibo ſins anatlematꝭ vinculo
decernimus innodatos ⁊c.inno.iij.extꝛa ðᷣ cei
mi.fal.ad falſarioꝝ.innodatos.⁊ ſiceſt canon

late ſnĩe ᷣm inn.⁊ lvſtinſiꝑ ⁊ clerici officijs
beneficijs ſunt pꝛiuati ⁊ degꝛadandi ſuntet
ſeculari curie tꝛadendi ̃m ↄſtõneʒ legittime
puniendi ꝑ quã ⁊ laici legitime ↄincti puniẽ

tur. vt ðꝛ in text.⁊ cõiter ðꝛ ꝙ abſolutio a tali

excõicatõe pape reſerua.ex.eo.dura. in fine.

Nota ſm pe. ancha.in.c. c. ꝙ ille qui ſciẽter
impetrat reſcripiũ ſurrepticiũ.⁊ illo vtit. non

incidit in illã penam ſed ſolũ punit᷑ꝙ careat

2modo reſcripti ⁊ in expenſis ↄdemnet.de re
ſcrip.c.ſuꝑ lr̃is.ſed falſans reſcriptũ vel vtẽs

falſo excertaſcia velꝑ ignoꝛantiã pcedentẽ

ſup.iiij.diſt.xviij. ꝙimpetꝛans ̃as a dñopa

pa tacita.veritate vel ſuggeſta falſitate.ſiune

facit impetrans ſcienter ſiue ignoꝛanter.ſi ta
lis veꝛitastaceatur.vel talis falſitas ſugera

ex negligentia incidif. Et nora m Ricar

lur qua veritate mamfeſta vel falſitate nom

ſuggeſta cominus papa non concederet.

hn n
ſn innfn
emntlantult
ſcenin nmchn
natenonnon⸗
Gritanoympte
efſfi r
Kll
(inlete,
ent an
Gtrgnoranteren
nnötpengsitſe
nſiinevce
1Srſcauiſckente
balofcſfnigeſt
dicr toſten bce
ſturtalihhlitens
bpninaenrere,⸗

Iſſolivsemri⸗

nperrin arn
Wenezeniin
ſcndener
Ndndnin⸗
fibenimries
N
dſfiehihnen
lemntelrpiſel
gelvelainenet
Fnonl peente
Mooliernſeh
Ainerarn
eremtpen⸗.
ſaſcoſfeſilſeel
minleserpom
Mnkdesſironn
Cronmnuftcan
Prcpclesſenben
fewlapar

ckräines nn
öönteniat,
ätalfngidtt
Mantheinein
nm Wntn
ſiame;

frizmniin
u n

sfolſn

cmipen,

.
unzelenenin
SMainer tint

eimmonienntn

alstfrtun
mptckrifi
ninpumire,
fn fintonn
kormeva
megtepeni
Urentmnift.
Acgiemiſi
mmilmi
gimine
iwennt. Ne
Eitmina is
amni eedeni
mmfnbhien

NlKas ien

ſ ſlimf
jgnoemne
falſtrien
pelſikto
conuetan

teris apłicis vtuntur ſub alio nomineĩpema⸗/
tis.qꝛ q;uis tam iſti qᷓ illi digni ſunt magna
pena ⁊ confuſione. nõ tñ opoꝛtuit ius condere
ꝙ tales eſſent ercõicati.qꝛ talis feaus a par/⸗
te aduerſa vel a indice contꝛa vtentes talibuſ
literis faciliter ⁊ certiudinaliter põt perepi.
q;uis ã ſic impetrans falſarius ſit.ertendẽdo
falſaꝛij nomen vt ſinnit᷑.xxv.q.ij.dicenti.nõ
eſt tamen falſarius lr̃aꝝ dñi pape. qꝛ veꝛiſgꝗs.
literas impetrat.q;uis falſa ſuggeſtione.⁊ſic.

5

non eſt excommunicatus.

„ . *

Excõicatio ↄtravtentes ſcienter lfis papa
libus falſls. . Capitulum. xiij.
Di litteris vni volu
t. erint eas pꝛimo diligenter erami
nent. qm̃ ſi falſis literis ſe vſos dix

erint ignoꝛanter.earuz ſera penitẽtia euirari
nequibit penas inſerius annorattgs In

no.iij.in eodẽ.c.ad falſarioꝝ.ibi ðꝛ de illis pe

nis ⁊ ſic qui ſcienter vtitur l̃is apłicis etiam
ab alio falſatis.eſt excõicatus. Et nota
dicit hoſtien. ibidẽ ꝙ ſi ſimplex ignoꝛanteꝛ v
titur taliboliſteris falſis nõ excuſat: qꝛ ꝑ alios
debuit inqiirere. H ar.di. xxtvij.c.fi.ideʒ ber.
ſed ſi falſiias erat ita latens.ꝙ de facili ꝑcipi.
non porerat in apeꝛto ſiꝑ ſe ⁊ alios adhibuit
diligentiaʒz quã votuit ⁊ nilil ꝑcipit.excuſai
eſt auoquin non ex. de lvmi.c.ioh. Cunc em̃
hm pe.de ancha. ibidem cenſet᷑ iuſta ignoꝛan
tia q̃ h excuſare ſi adhibuit diligentiã quã po
tuit ⁊ debuir.qꝛ lvc idagaiit a peritioꝛibo. rliij
diſti. epheſijs.non em̃ poterat diinnare falſita
tem reſcripti. ſed ſiignoraui t er negligentia.
qꝛ lvc cꝛimen eſt. ideo punũt᷑ ⁊ lo ↄpatur.

ff.man..l. fideiuſſoꝛ. ⁊ in. c. dura. eo. ti. ðꝛ ſi

falſas literas ſe bt̃e cognoſcit infꝛa.xx.diea.
aut deſtruat aut reſignet ſipenã ercõicatõis e
nadere voluerit.⁊ lvc intelligimr m loſtiẽ.

quando lr̃e falſe aliquo caſu ad deum ꝓꝑuene⸗

runt.tales ergo non ſunt ipſo iure excõicati ſʒ
poſt. xx.dies ſinon reſignant.pe.de ancha.
Excommunicatio contꝛa recipientes lite
ras papales ſeu bullas in curia.non demani
bis vaͤpe wel tepuͤraii aclrrr
CLapitulum. xv.

Pchibemuſ ne quiſ
dpud ſedem aplicam as nr̃as niſi
aàQ nobis vel de mamibus illoriz reci
piant qui de mandato noſtꝛo ad illudſunt offi
tium deputati peꝛſone ſolennes per nunciũ re
ciꝑe pnt de manibus pꝛedictoꝝ tꝛanſgreſſoꝛ

hin“ ſi laicus ẽ excõicatõi ſubiaceat. ſiclericꝰ

oſticijs vel bñficijs prinat* dãnet᷑.inno.iij.de

pPſlſtienſis in ſum/

Laplitulum quindecimũn

NHon eſt excbicareus inre cõi. nec kria illi q̃ li⸗

cꝛi. fal. c. dira. Apud ſedẽ apłicã. illi eꝛgoqᷣ ſi
ſunt axud ſedẽ aroſtolicã ſeu in curia non i⸗
gantur hac conſtõne.⁊ aptica ſedes eſtvbi eſt
papa.lvſti.⁊ io.an. Excõicatõi ſubiaceat. di⸗
as ꝙ ſpᷣo iuxre irrogat᷑ hac pena layco ⁊ etiaʒ
clerico. ꝙ aũt clericus officijs binchs dam
netur ipapena imponenda eſt ꝑ ſententiam
nec imonitur ipo iuꝛe. ſed excòicatio ipᷣo iu
tre imponini etiã clerico.pe. de anchara Et
nota ꝙ dicit glo. ber. ibideʒ non cꝛedo. ꝙ ſit
excõicatus qͥ lc nonſeruat immo indifferẽ⸗
ter videmus ꝙ quiliberꝑ nunciũ impetꝛat li
feras.⁊ vc papaſcit ⁊ tolerat nec aliquẽ tveł
lit niſi eſſet excõicatus. ſed loc intellige lit
tere de manibus pape vel bullatoꝛis tm̃ ſunt
recipiende etiã vłvicecancellarij vel alteriꝰ
adivc deputati. als falſe ſimt. ⁊ qin ſic recipei
eſſet excõicatus.io. an. ꝛpe. de ancba. dicut ꝗ
lvc quod dicit iſta decre.ſvdie curia nõ ſeꝛuat

imo qinlibet parue auctoꝛitatis mittit ad bul
latoꝛem etrecioꝛiit
Excoimunicatio cont: a coꝛrigentes. ap
Nuenes remouentes aliquid de is papa

libus. 2 pape reſeruatur abſolutio.

Capitulum. xvi

ms ſic ait. Podie pᷣcepiũ eſt ꝙ ĩ lit
ieris dñi pape nec in magno nec in
modico qͥs manñ apponere. etiã lĩam vnicã
Yłpunctũ vnicñ coꝛrigendo.exceptis officia
libo.qᷣbo ̊ eſt ↄmiſſim.Alioqͥn manus appo⸗
nens ex canone lato in curia ipᷣo facto ſniaʒ.
excõicatõis incurit q̃ ꝑ aliquẽ citꝛa ſedẽ apꝰ
ſtolicã relarari nõ põt.idẽ goff. Queꝛit ri⸗
car.in.iiij.diſt.xviij. vtꝝ inueniens l̃am dñi
pape cꝰeffitatia iã expiramit.⁊ ludo nõ intẽtõe
vtẽdi aliquã l̃am in eo foꝛmatã refoꝛmet vł
pñciũ faciet łꝑ quẽcũq; aliũ modũ aliqͥd ĩ ea
imutet.ſit excõicatꝰ ipᷣo iure rñdeo vbi ſupꝛa
adiſtã qſtionẽ. dicũt aliqͥ ꝙ tałñẽ ercõicat ꝰip
ſo iuꝛe.qꝛ illa excõicatõ ñ ĩtelligit᷑ niſi ð hisqᷓ
pñt alicui eẽ vtiles.pᷣcicta eẽ q̊ͥ ad oẽʒ vviemn
eẽt inutił h̊ ſic argui pᷣt q;iug illa lĩa ñ imu
tata facta ſit inutiłtñ ꝑ raſurã ſic mutari poſſj
vt vnił apparerer/vbi gfa ſiibi eꝛat ſcꝛptum

p'triẽniũ minĩe valitur:.⁊ ꝓſꝛiẽmo poneret

q̃nquẽniũ.iã appareret vtilq̃priꝰeꝛat inuti⸗
cũ gcũq; mutatõ ſiue a ꝑua ſiue magna õ li
terã ⁊ volũtatẽ dñi papᷣ.ꝑ q; pmutatõʒ ppᷣt ap
paꝛere vtił plꝰq; erat łl vnł cũ añ ñ erat ſu pꝛo
libita ſub pẽa excõicatõis iã laie.vt ꝙ immu
tans aliqͥa 2 aʒ pape ð qꝗ ẽ q ſit excõicatus.
ipo iuꝛe.qð mihi ↄcedẽcũ videtnꝛ.vt enã ha
leiuꝛ extꝛa de crimi.ſal.in capitulo ad falſario
rum.in gloſa.ſupeꝛ illud peꝛ raſuꝛam tenuem

Zitulns viceſimuſter. .

OQnicunq; radit vl immutat reſcriptũ pap-

excõicatus eſt.⁊ falſarius.⁊ in hoc nullam di

ſhincnonẽ adlabeo. &t inſra ſic dicit. de liteꝛis
iñ que ꝑ nullam raſiã poſſent vtilesapare/
re.vtpote Fa cnꝛatoꝛia data a ducentis ãniſ
vel.ccc. aliter eſſet iudicancũ.qꝛ ſitota rade/

reiur de nouo non poſſet apparere vtilis pꝛo
pterx bullã.qꝛ incꝛeatõe cuiuſubet noui pape a

liquid contra bullã immutat᷑.nomen em̃ eiuſ

ponitur in bulla

Excõicatio contra facientes ſtatuta g eccleſi
aſticã libertatẽ. ⁊ ſeruari ea facientes ⁊ ſcꝛip
tores eoꝝ ⁊ officiales iudicantes ᷣm eaa
CLapitulũ.xvij.

EFErcommunicamuſ

omnes qui de cetero ſᷣuari fecerint
ſtatuta edita ⁊ conſuetudines vłpo

tius abuſio nes intꝛoductas contꝛa eccdleſia⸗

ſticam hbertatẽ niſi ea de capitularibꝰ ſuis in/⸗
fra duos menſes poſt hmõi publicatiõʒ ſentẽ
tie fecerint amonere Excommunicamus
ſtatuorios ⁊ ſcriptoꝛes ſtatutoꝝ ipᷣoꝝ.necnon
et ptãtes ⁊ conſules ⁊ rectoꝛes ⁊ conſularioſ
locov. vbi de cetero hmõiſtatuta ⁊ conſuetu/
dines edite fuerint ⁊ obſeruate.necnon etil⸗
los qͥ ᷣm eapᷣſumſerint iudicare.vel in publi
cam foꝛmã ſcꝛibere iudicata. hono.iij. de ſen.
ercõi. noueri Eccleſiã lavci hexemite ⁊ reclu
ſi. hic ſub noĩe ecckie non conprelvndunt niſi
ſe ſubiecerint alicui ꝓbate religioni. ginl. li
veꝛtatem que conſiſtit in pꝛimilegijs conceſſ
ſuꝑ ſpũ alib vłpalib generaliter vł ſingula
riter ſiue a deo ſiue a papa ſiue ab alijs pꝛinci
pibus ᷣm inno.⁊ loſtien abba.Et a deo qͥ/
dẽ ↄceſſa ſunt młta vt illud qdcunqʒ ligauer⸗

ſup terram ⁊c.⁊ lc q;ntũ ad ꝑſonã pape.ex

tenditur ad interpᷣtationẽ oĩm dubioꝝ ex. qᷓ f

li. ſint legi.c.ꝑ venerabilẽ.item ꝙ decime 25

mitie ad clericos ſpectent.xvi.q.i.reuertimĩ
itẽ ꝙ eccle.ſola res eccle.mi.xvi.q.i.ſiĩpar.
Item ꝙ de ſpnahbus ius condere ⁊ iudicare
põt ⁊ muilta alia pꝛiuilegia q̃ continentur in
no.⁊ ve.teſta/A papa pꝛiniegia conceſſaſũt
vt qiun inijcit ingnũ violentã in clericũ.ſit ex⸗
cõicatus/item ꝙ in legatis ad pias cauſasſuf
ficiunt duo teſtes .ex.de teſta. c. xelatũ.⁊ mul

—

ta alia pꝛimlegia que a o ePiunen

habentur in uine canonico/Ate ab impato⸗
