dioꝛum relinquatur hereditas. Bubernatio

pli illi tradatur quẽ deus eligit homini. ſ.ta⸗
li.qui habet ſom̃ dei in ſemetipᷣo.et pꝛecepta
dei in ↄſpectu eius ſunt.Qui moiſi valde no⸗
tus ⁊ famliaris ſit.id eſt in quo ſit claritas eiꝰ
legis ⁊ ſcientie.vt poſtint eum audire ſilij iſra

el. viij.q.i.ſi ergo fantus. Illud inferendum

eſt aduerſus eos.qui de epᷣatu intumeſcũt et

pultant ſe nõ diſpen ſationẽ chꝛiſti ſed imperi⸗
um ↄſecutos.qꝛ non ſtatim oinmibo illis me⸗
lioꝛes ſunt.quicunq; nõ fuerunt epiſcopi oꝛ/
dinati. Ex eo ꝙ ip̃i epi electi ſunt ſe magis erx

riment cõpꝛobatros. Si auteʒ peccata filioꝝ ab
epiſcopatu iuſtum pꝛohibent. quantomagis
vnuſqunſq; ſe ↄſiderans ⁊ ſciens qꝛ potẽs po/

tenter foꝛmenta patiẽter retrahit ſe ab hmõi
non tam honoꝛe q́; onere et alioꝝ locum qui
magis digni ſunt.nõ ambigit occupare. Hie⸗
ronym'.viij.q.i.nllud.

De electione ad prelaturam. quis wteſt et
quis non poteſt eligere de tempoꝛe et loco.
CLapitulum. ij.
Via ad dignitates
oꝛdinarie venitur per electionez vel
voſtulationẽ ⁊ ↄfirmationẽ.ideo de

his agendũu. er pꝛimo de electõe. Eſt añt ele⸗

cno pſone ad dignitatẽ vocatio.vt colligitur
e elec. cum in cuncris.et.c.qꝛ ꝓpter. Per⸗
tinet aut electio de iure cõi ad collegiũ.etiã ſi

XIX

ſolnʒ duo vel tres fuerint. exrtra eo. c. i et de cõʒ

ſue.cum dilectus.lriij.di.adrianus. Sʒ ſi cle
rici nõ ſunt in eccleſia vt collegrũ ſed vt ſingiu

lares pſone.tunc ſuꝑioꝛ puidebit ꝑ ſe vel ad

pñtationem patrom.ſi quis ſit.vt de iurepa⸗
tro.paſtoꝛalis. Et elecrio quidẽ nonſolum ad

collegiũ ꝑtinet ſed plerũq; de cõſuetudine vel

pꝛiuilegio alieni vocantur. extra eo. cumana.
vñ ⁊ qui eſt in poſſeſſione iuris eligendi elige

re poteſt. etiamſi poſtea poſſeſſonẽ amittat.de

iurepatro.ↄſultatõnibo.et.c.cum oꝓpter. et. c.
querelam. Item eligere p̃t pꝛelatus ⁊ quili⸗
ber clericus.in quẽ ↄpꝛomiſſum fuerit.vt ha⸗

betur infra. 5F. x. Quns aür non woſſitelige⸗

re. Nota ꝙ excõicatus maioꝛi non pᷣt elge⸗
re.de appelł.ↄſtitutis.ſecus ſi minoꝛi.de cleri.
excõ.mi.c.vlti. Itẽ nec ſuſpenſus.de conſue.
cum dilectus. Atem nec interdictus. extra e.
cũ inter. Itẽ nec illi qui ſciẽter celebꝛauit in
loco interdicto.de ſen.excõ.is qͥ. li.vi. Itẽ illi
quibo interdictũ eſt eligire abſq; ſuꝑioꝛis licẽ
tia.ex eo.c.vlti. AItẽ nec illi qͥ in eꝗ vacatõne
elegerũt ſciẽter indianũ extra eo.cũ in cñctis.
et.c.innotuit.in fi. Mã tales ſunt ipᷣo iureea
vice ptãte eligendi pꝛiuati.t idem dicendũ
ſi peccauerint in poſtulando. et eo. ſcriptũ.Et
hoc verũ eſt oñ facta noĩatione ſequitur ele/
ctio vel poſtulatio. ſecus ſi nõ ſecuatur.qꝛ tüc
nõ eſent ꝓpter loc pꝛiuati.extra eo.ppetuo.
li.vi. Atẽ eſigere nõ pñt.qui peccauerut in foꝛ
ma electõiſ.qꝛ dñt pꝛiuari iure eligẽdi.exe.qꝛ
ꝓPter. IAtẽ nec illi qͥ neglexerũt vſq; ad lapiuʒ
tpus.d q̊ vide in. S. ꝓximo. Itẽ non pñ̃t eli⸗
gere pupilli. nec etiã in locis regularibo.qͥ nõ
ſunt ꝓfeſſi tacite vel erpᷣſſe.ſ neq; cõuerſi.et
e elec.ex eo.li.vi. AItem in cathedralibo col⸗
legiatis ſecularibo vel regaularibo eccleſijs vo⸗
cẽ nõ hñt.qui nõ ſunt ſubdiaconi nec in eligẽ
do nec in alijs factis capituli. etiã ſi ab alijs

libere concedatur.vt de eta.et qualita.vt hi.

in clemen.

Infra quantum H. ſ.
tempoꝛis debeat fieri electio. Nota ꝙ in ec/
cleſia cathedrali vel regulari habent electo/
res tempus trium menſium. inſra quos ſi in
ſto impedimento ceſſante non elegerint. ad

ꝓximum ſuperioꝛem deuoluitur. extra eoð.

ne pꝛo defectu. Deinde debent electoꝛes pꝛe

ſentare electũ et petere conſenſum eius infra

octo dies woſti cõmode pñt alioqn negligen⸗
tea excludũtur a pſecutõe pceſſus. a ſũt ſu⸗
ſpẽſi ꝑ tres ãnos ab oĩbo bñficijs ipᷣius eccie.
ex eo.cupientes.lib.vi. Electus vero tene⸗
tur conſentire infra menſem a preſentano⸗
ne.alłs priuatus eſt iure electõis electus imi

—

ntſktr,i
(Kfn

ſte⸗
Cetitſlte,t,
berlenvtnn
Tnrlinteminn
eſi,pebenn.

ol

rcio Yid-

ubendtyhret
tRtencnierr

„

(dkrästperprecen
uamnigiun Sel
(ntenpnt,vr.r

(eaeieneſepultn

Menenone dti
Aumscnimauuta
Atcnewtowſen

cN Jengn
fN panl N
min pincapir

Gnabordeofnt
Grnrſwdenn
Ahoemmaſanan
Mernseoserpen
Ccunnonis Adl
cinenotenetur.
lömmerere nipe
ſanlbereorini
foolcupunrnn
Ulnin, nöan
Ppfllzvel mae⸗
ftöonngiratn
nmusincömifn
Cnnopget O
ſumr pſectaluüg
nbligtnſi.
tennirig
MePanſmuln
Uarpzbſen⸗
Undnme d
dbnnſuſke
tiniſcdee⸗
is

k⸗

Nninſnet,
kasſinmnde
enigeen
iſin
aaösili

Ahiien

mianwdäri
Ninesfrire
Dm funne
lmatien ſri
n rineti
hiniunci
rimae
öiruerent
Mum reckini
rkariun
Knn Fimnit
n wneh!
eiſeiit
Zenndtent⸗
inurbett,
mtitcunen
anni iit⸗
1rmanl

Capitulum

foꝛte ea ſit electi conditio ꝙ nõ poſſit conſen⸗

tire abſe; licentia ſuꝑioꝛis. quo caſu tenetur
electus vel electoꝛes petere licentiã. cũ ea cele

ritate quã ſuꝑioꝛis abſentia vel pñria vatitur.

et ſi nõ habeatur extũc ad electionẽ ipᷣam ꝓ /
cedant. Quilibet etiã clericus electus infra

tres menſes poſt cõſenſum tenetur peere cõ
firmationẽ. als irrita eſt electio. extra de eler.

qᷓ; ſit.li.vi. Idem ſi perenda ſit cõfirmario a
papa. qꝛ tunc electus tenetur infra menſem
oſt ↄſenſum. vel ſi nõ fuerit ei electo pñtata

infra menſem a noticia iter arriꝑe verſus cu/
riam. et ſic petere ↄfirmationẽ ac negociũ pꝛo

ſequi.vt in pᷣdicto. c. cupientes. In alijs v

ro eccleſijs debet puidere infra iex menſes.

als eodẽ pꝛedicto modo ad ꝓximũ ſuꝑioꝛem
deuoluitur.extra de pꝛeben. de multa.et de cõ/
ceſſi.pꝛeben.nulla eccle a.

In quo loco fieri F.iſj.

e er electio. Nota ꝙ p̃t fieri in eccleſia vel ca

pitulo vel alio hneſto loco ſiłi. et ma xime iu⸗

xta ↄſuetudinẽ.extra eo.in cauſis.Sed tamẽ
electões epoꝝ pꝛecipue in eccleſia fieri ſolent
extra eo.ꝙ ſicut.Sed ex cauſa etiã extra ciui⸗
tatem fieri pñr. vt. xxiij.di.in noĩe.t nõ de⸗
lent fieri ante ſepulturã pᷣ decenoꝛis.extra eo.
lone memoꝛie.ſi tñ fierent valerent. Oẽs
electoꝛes qui in ciuitate ſunt delent vocari ad
electionẽ verbo vel ſcripto vel conſueto ſigno
campane. Item qui ſunt in loꝛtis cinitatis.
ar. ff. de ꝓcura. l.i. Itẽ vebent vocari os qui
ſunt in ꝓuincia ꝑ lras vel ꝑ nunci. extra eo.
coꝛam.hoc dico ᷣm conſueiudinẽ obieman/
dum.Et ſi vocati ad co mpetente terminu eis

aduocantibo afſignatũ nõ veniant nõ opoꝛtet

vlterius eos expectari.extra eo. cum inter. et
c.cum nobis. Abſens aũt electoꝛ ſi iuſto impe
dimento tenetur. pᷣt inſtituere ꝓcuratoꝛe et
cõmittere vni vel pluribus vices ſua s. dum

tñ cuilibet eoꝝ inſonidum ⁊ erit mehioꝛ condi⸗

tio occupantis. ꝙ ſi am bo concurrãt ⁊ petant
admitti.nõ admittantur ambo. ſed ille quem

capituluz vel maioꝛ ꝑs capituli elegerit. Et

ſi nõ concoꝛdãt admttetur ille qui pꝛimo no

minatus in cõmiſſione. atſi nullus ſit inſoli⸗
dum. nõ valet. Qñ aut ꝓcuratoꝛ vnum no⸗/

minar ꝓ ſe et aliũ pꝛo ꝑtenllius qui ſibi cõ mi
ſit nihil agit miſi de certa ꝓſona habuerit ſpe⸗/
ciale m ndatũ.qꝛ tũc ali noie ſuo poterit eli
gere. Poꝛro ſi nullus de collegio vult eſſe ꝓcu
ratoꝛ non pt abſens nolente capitulo extrane
um deputare.Hõ etiam pᷣt ꝑ lras expꝛimere
votum ſuũ.hec oĩa de elec.ſi quis iuſto.li.vi.
Si aũt aliquis electoꝝ contemprus nec voca
tus eſt ad electõeʒ.ad petinonẽ eius caſſanda

—..

II

eſt electio. woteſt tamen ſi vnlt eam ratam ha
bere. ertra eo.ꝙ ſicut. Poteſt aũt electoꝛ qii⸗

libet renunciare voci ſue.qꝛ et pᷣt renuncare

luri ſuo. Et talis qð poſtea fit ꝑ alios nõ pote⸗
rit impugnare.Si tñ talis accedat electõe nõ⸗
dum facta admittendus eſt. etiã in oib que
reſtant faciẽda circa ipᷣam ex.eo.eccia vra.

De foꝛma ſeu mõ S.iij.

electõnis. Mota ꝙ eſt triplex modus ſcʒ per

ſcrutiniũ.ꝑ cõpꝛomiſſum er ꝑ cõem inſpiria⸗

tionem.et de his dicit Inno. exira de elec. qꝛ
ꝓPter. Statuunus vt cum electio fuerit cele⸗

bꝛanda. pñtibo ommbo qin volunt ⁊ debent et

pñt commode intereſe. aſfumãtur tres de col⸗

legio ſidedigni.qui ſecreto et ſigillatim vota
cunctoꝛum dihgenter examinent et exqui⸗/
rant.et in ſcriptis redacta mox publicent in
commum.nullo pꝛoꝛius appellatioms obſta⸗
culoninteriecto. vt is collatione habua eliga⸗
tur. in quem omnes vel maioꝛ pars et ſanioꝛ
capituli cõ ſennit. vel ſaltim eligendi wteſtas
aliquibus viris idoneis committatur qui vi⸗
ce om nium eccleſie viduitate pꝛouideant de
pa ſtoꝛe.aliter electio facta non valeat niſi foꝛ
te cõmumter eſſet ab omnibus quaſi pꝑ inſpi⸗

rarionem abſq; vicio celebꝛata.Oin vero cõ⸗
tra pꝛeſcriptas foꝛmas eligere attentauerint

eligendi ea vice woteſtate pꝛiuentur. hec om⸗
nia Innoc. in. . quia pꝛopter. bi pꝛimo

nota ſcvᷣm Hoſtieñ.ꝙ hec decretalis locũ ſibi
venchcat in ommbus beneſicis quoꝛum col⸗

latio ſpect at ad collegium ahquod. dummo⸗

do tot ſint de collegio ꝙ ſeruari pomit. Pnde

ſi eſſent tmi rres de collegio non poteſt ſeruari

foꝛma. Onde tunc inſimul engẽt. et duo ſcru

tabuntur tercium. vel ſi vuo ſunt tantu vnus

alium ſcrutabitur ꝙ ſi ſolus ſit in quẽ cecidit
ius eligendi ille ſolus vocatis teſtibus expꝛi⸗
met vorum ſuum et poſtea elget. et electio⸗

nem publicabit. Onde Inno.in glo. nõ cre⸗

cht ꝙ iſtud ſq; ꝙ ſint tm̃ tres.et ꝙ ſint d colle
gio. ſit de ſubſta ntia foꝛme.Sʒ Hoſti.⁊ Boff.
contrarium dicunt. cum ſcilicet poteſt ſerua⸗
ri.Collige ergo.ꝙ de ſubſtantia foꝛme cum ꝓ

ceditur per ſcrutimi ſunt iſta. Pꝛimo ꝙ ele⸗
ctoꝛes congregentur. Secundo ꝙ aliqui ſcru⸗
tatoꝛes anumantur. Et regulariter debent eſ⸗/
le tres qui ſimul vebent vota ſinguloꝛum in

ſecreto exquirere. Et primo ſeipſos płcruta⸗
buntur. dinde alios ſigillatim ⁊ ſecreto. ⁊ hoc
vt quihbet hberius dicat votũ ſuũ. ꝙ ſi fieret
inquiſitio votoꝛum in publico nõ valeret ele

ctio etiam ſi omnes conſentirent.extra eoð.
in geneſi. Onde et requiritur tercio. ꝙ lecre⸗
to exrquirant vota ſigillatun q;uis non obñit

Zitulus

ſi aliqui in capitulo exiſtentes nõ reſpondeãt
vel caprio⸗ e reſpondeãt. Nec obeſt. ſi aliqui
de capitulo nõ requirãtur dum modo ſuũ con
temptum nõ ꝓſequantur. Quarto ꝙ vota in
ſcriptis redigãtur.et hoc ꝑ notariũ.vel ꝙ me/
ljus eſt vnus de ſcrutatoꝛibo ſcribet videntibo
alis duobo. Et ſi quis vellet cõtradicere.ſta⸗
bitur ſcripture.extra de teſti. pᷣterea. Quinto
ꝙ vora ſcripta mox publicẽtur in cõi.ſcʒ in ca
pitulo ſeu loco vbi fit electio. Nec obeſt ſi in

capitulo ſunt aliqui extranei religioſi velalij.

Sexto ꝙ collatio habeatur ſaltim de numero
ad numerũ.quis ſit maioꝛ.ꝙ ſi om̃es vnũ leli
gunt habenda eſt collatio. Si aliquis eſt con
temptus vel aliquis admiſſus nõ vocalis vel
de conditõe eleci.ſed ſᷣm quoſdã ſi hec colla⸗
tio admittitur. tenet electio qñ om̃es vnum
elignut ſecus ſi nõ oẽs vnum ſed viuerſos. et
tũc facienda eſt triplex collatio.ſciliʒ numeri
ri ad numerum. ʒeli ad zelum.meriti ad me/⸗
ritum. Si tñ vna ꝑs eligennũ ſit duplo ma/
loꝛ in numero altera nõ pᷣt ei opponi de exte⸗
nuatione ʒeli vel numeri.et᷑ eo.ſi qñ.li.vi.Si
aũt occurrit aliqðᷣ dubiũ diſcutiatur plene.ex
tra eo.cum terra. Et in numero eligentiũ nõ

ptt ↄputari electus.qꝛ nullus pᷣt ſe eligere.de

elec. cumana. Septimo ꝙ ſequat᷑ electio cõ⸗
munis.et niet ab vno vice oĩm eligentiũ illuʒ
nominatũ. Octauo ꝙ eligatur ille in quẽ ma

ioꝛ ⁊ ſanioꝛ pars cõlenſerit. Nota etiaʒ ſcõᷣm
Goff. ꝙ pubricato ſcrutinio illi ꝙ ſunt de ma⸗

ioꝛi ⁊ ſanioꝛi numero.ſcum ſcʒ vota diuidun/⸗
tur in diuerſos nõ pñt variare vota ſua ⁊ acce
dere ad mimnoꝛẽ ꝑtem. Sʒ illi qui ſunt de mi⸗
no:i numero accedere pñt ad illos de maioꝛi
numero.qꝛ is debet eligi in quẽ maioꝛ ꝑs cõ/⸗
ſentit. Oñ publicato/ſcrutimo ⁊ facta electõe
tũc maioꝛ ꝑs dicet minoꝛi.qꝛ maioꝛ ꝑs ↄſen
tit in talẽ.vñ ille debet ehgi.ſᷣ placet vobis cõ
muniter eũ elegamus. Et ſi acquieuerint om
nes tũc vnus electoꝝ cñ ꝓnũciabit electũ di⸗
cet. Ego talis vice mea et oĩm electoꝝ eligo

talẽ. Si au᷑t aliquis nõ acquieuerit dicet. Ego

talis vice mea ⁊ oĩm alioꝝ qui mecũ ↄſentiũt
eligotalem ⁊c. Et nota ꝙ electio facta cõtra
pꝛedictã foꝛmã.i.ſi aliquid omiſſum eſt.ixxi⸗
tatur ⁊ annullatur.et pᷣm Inno.ipᷣo iure. Sʒ
hſᷣm Poſti. et Ber. ꝑ ſententiã ſupioꝛis eſt irri
tanda.extra eo.cumana. et lvc magis platet.

ſi ꝑ viã facti ſcrutinij nullus ponʒ eligi.pu

ta qꝛ ſunt in pari numero pᷣt ꝓcedi ad ſcðᷣm
et terciũ ſerunmiũ wnec aliquis eligi poſſit.
Item nota ꝙ electõnibo vota incerta ⁊ cõ
dinonata nõ valent. et debent haberi ꝓ non
adiectis.puta cum dicitur.cõſentio in illum.
in quẽ conſentit talis.vel ſi petrũ habere non

.
pwtero conſentio in Johannem et ſunilia. de
elec.in electõnibo.li.vi. Atem in omni electi

one vel poſtulatione.ſi dicatur. eligo talẽ po⸗
ſtulando vel poſtulandũ vel in poſtulandum.

ſeu poſtulo eligendo vel eligendũ vel in eligẽ⸗
dũ nil agitur. Et ſimiliter ſub hac foꝛma. Eli⸗

go ⁊ poſtulo.ꝓut melius de iure fieri poteſt ni
ſi qũ ꝓbabiliter dubitetur. vtrũ aliqͥs ſit eli⸗
gendus vel poſtulanduſ. Quo caſu fit electus
vel poſtulatus teneatur vnam tm̃ determina
tam viam acceptare. extra de poſtuł. ppetuo.
li.vi.Electio aũt ſemꝑ debet ſieri pꝑ vrba nu
meri ſingularis.ſiue ſiat ꝑ ſcrutiniũ ſiue com
pꝛomiſſum alias facta nõ valet. extra eo.c.ſi⸗
cut. li. vi. Quando poteſtas ehgendi deuol
uitur in alium. Mota ꝙ in cathedralibo eccle

ſijs ſi infra tpus trium menſiũ non eligant.de

uoluitur ad ꝓrimum ſuꝑioꝛem. Qui ſi infra
tres menſes nõ elegerit deuoluitur ad ahũ ſu⸗
perioꝛem.cet ſic vſq; ad papam. Si vero eli⸗/
gant ſcienter indignũ ſic ſunt priuati iure eli
gendi.vel pꝛiuentur per ſententiam.quia nõ

ſeruant debitam foꝛmam. etad papam deuol/

uitur.extra eo.quanq;.li.vi.

CZaſſanda eſt eie Ciüij.

ctio illius oui requiſitus anteq; eſſet electus

conſentit electioni de ſe faciende.quia pꝛeſu⸗

mitur ambitioſus.extra eo.jcum poſt petitaʒ.
Vtem quando maioꝛ pars capituli deſieitin
electiene.ſcʒ cõmittendo viciũ.electio deuol⸗
uitur ad pautioꝛes. vt notatur extra de poſtul.
c.iũ. Item etiã deuoluũtur ad vnũ ꝓpter oĩm
alioꝝ delictũ.lxv.di.ſi foꝛte.extra eo.bone.ꝙ
ſi om̃es deliquerũt. deuoluitur ad ſupioꝛem.

Electiones clandeſtine repꝛobantur ertra

eo.qꝛ ꝓpter. Et dicuntur clandeſtine.que in
cameris ꝑ occulta ↄuentieula fiũt. lxxix.diſ.

c.ij.et.c.ſi tranſitus.Similiter ⁊ ille quas ele

ctoꝛes inter ſe ſecretas tenent. cum celebꝛita
te debeant ſolenniter publicari.vt in.d.c.quia
pꝛopter. Mota ꝙ qui ſciẽter eligit indignu
nulli dubiñ ꝙ peccat moꝛta liter. qꝛſinfideli⸗

ter agit ↄtra charitatem cum inferat notabile

damnum eccleſie. cum nemo amplius in ec⸗
cleſia noceat q; malus pꝛelarus. ſcdm Bre⸗
go. diſt. lxx xii.nemo. Nnde et leo papa. Si⸗
cut bonum ſui operis fructum ſibi comparat
qui rectuʒ tenet in eligendo iudicium ita gra⸗

ui ſemetipſum afficit damno.qui ac ſue di ⸗/
gnitatis collegiũ ſuhlimat indignum. diſ.lri.

miramur. Et ſcõᷣm Cho. ſcᷣa ſcde.o.clxv.
nõ debet eligi ad oignitatẽ vel regnum meli/
oꝛ ſimpliciter.i.qui habet maioꝛem charita⸗

tem ſed melioꝛ ſcõᷣm quid.i.ad illud officiuzʒ

qui ſeʒ ſciat et poſſit eccleſiaʒ melius iuuuare.

ſe

Mannlin

iciencse⸗

2 el
imecetttoe⸗
gclſterkeo

gdbetenrr.
nors wtope
rbebereenmna⸗

i Mun. abelt
cHiſantepenn

Illcioeonus q

(ialtnun digut

ſtneignracai⸗

inimnicetuil
Cönoffnomn
uol tenn aber
llten. Bbhe
telgreneß
Vyneglerpanus.
fehonnapapen

aporncaennes
RNMncnopan
Gawwüdenean
Hlleehood⸗
Nrumphmeig.

Qulven
Aig i Pöß⸗
tmwagpeloinn
uomminoniqniſ
chetelernoern
bunr Nen nerit

undtnimnſe
Wuonſne aund
. ſpelomuiain

ſlkorffantcn
mtspmi

ieigore
Aufnimn
Punmufnptin
tntihnnnd
Zerügige,
atlkͤe hit
hfncſhnn
ſceniepie f

peisiknn
nancgernhr
nnefünnien
nigcen Aifn⸗
niktinnn
rermmm

tee
ing Nithen
eivann gintn
NDNCNAANRN“⅓
Dün N N
iſnemneN
ee
ennuiiM
Siidet
emne
in
Am in
EnCEEN

—Z
irs

Pnkurihi

num 6

Capitulum

te endere et inſtruere et ediſicare. Item qui
eligit aliquẽ ad aliquam dignitatateʒ vel of⸗s
ficium pꝛopter odium ⁊ ingratitudinẽ. tene⸗
tur ei ad omne damnum. aquod ei accidit in⸗
de pᷣm glo.di.lxrniij.honoꝛatus.et.C.ſi ꝑ ini
micicias creatio facta ſit.l.vna.et peccat moꝛ⸗
taliter.quia cõtra charitatem.

Quiſ poteſt eligg S. V.

Rñ.eligendus eſt octioꝛ ⁊ ſanctioꝛ. cuius cõ
paratione ceteri grex dicãtur.viij.q.i.licet er⸗
go.et qui ſit de legitimo matrimonio ⁊ etatis
legitime.extra eo.cum in cuncus.nam epiſco
pus debet eligi.xxx. annoꝛum completoꝛum
Vnferioꝛes vero pꝛelati et ali qui curam de/⸗

bent habere animar. requiritur ꝙ attigerint

xxv. annum. als eligentes ſunt ꝓoteſtate eli⸗
gendi illa vice pꝛiuati. vt dictum eſt ſupra.
Subdiaconus quoq; poteſt eligi in epiſco⸗
pum. extra de eta. et qualita. a mulns. Item
qui advnam dignitateʒ reputatur dignus. ſi
poſtea eligitur ad ahkam dignus debet reputa
ri.di.lxxiiij.geſta.fallit qũq; quia licet tolere⸗
tur quis in ofricio minoꝛi non pꝛopter hoc in
maioꝛi tolerari debet indignus.xij.di.nos cõ
ſuetudinem. Abhas quoq; exemptus bene
poteſt eligi ſiue in epᷣm ſiue in abbatem eiuſ⸗
dem regule ⁊ habitus. Sed non poteſt tranſi⸗
re ſine licentia pape vel legati de latere. ſſi ſit
in pꝛouincia.e xtra eo.ſi abbatem.li.vi. Ae
ligioſus quoq; licet non expꝛeſſe ꝓfeſſus qͥn
etiã nouitius eligi pᷣt ad epiſcopatũ.extra eo.
nullus.libꝛo.vi.De clericis alterius dioceſis
vtrum poſſint eligi.vide infra poſtulatio.

Quiſ non pote t 3 H. Vj.

eligi. Rñ. Nõ pᷣt eligi ercõicatus maoꝛi.ex⸗

tra de appel. ↄſtitutus pꝛimo. Arẽ nec excõica⸗
tus minoꝛi qui ſcienter electus fuerit caſſan/

da eſt electio.extra de clexi.excõ. mini.ſi cele⸗

bꝛat. Item nec ſuſpenſus neec interdictus. qꝛ

interdictũ non ſeruauit.extra de woſtu. c. i. et
de conſue. cum dilectus. Item non debereli⸗/
gi perſona cui aiiquid obſiſtit de inpedimẽtis
circa oꝛdinandos.de quibo habetur ſup de oꝛ/
dinandis ꝑ rotũ. Item nec qui ꝑ viciũ ꝑſo/⸗

ne ſemel repꝛobatus fuit. talis enĩ nec ibrnec

alubi eligi pᷣt.extra eo.ſuꝑ eo. Secus autẽ ſi

caſſata fuit electio ꝓpter vicioſum ꝓceſſum.

qꝛ tunc nõ inpeditur ꝓmotio eius etiã in ea

dem eccleſia.- vt in. d. c. ſuꝑ eo. et. c. innotuit.

Item nõ pt eligi eps.ſ.qui iam eſt alligatus
alteri eccleſie. ſʒ pᷣt poſtulari.ſ.papa.extra de
poſtu.c.fi. AItem in pꝛelatũ religioſoꝝ non pᷣt

eligi niſi expᷣſe pfeſus ałs nõ valet electio.

extra eo.nullus.li.vi.Nec etiã aliquis qui ſit

—

II

alterius religionis vel habitus.extra eo.cum
rõni. in cle. IOtem nullus religioſus pᷣt eligi.
ſi tranſit de oꝛdine mendicantiũ:ad nõ lmen/⸗

dicantes. vt habes ſup in ti. religio. Ele⸗

crus poſt ↄſenſum cõiungitur vt ſponſus ec/⸗
cleſie iudicate. er eo.cum inter.et de tranſiat.
inter coꝛꝑpalia.S.i.et.ij. Atẽ electio gignit con
firmationẽ. extra eo. Cò firmano dat adin/
niſtrationẽ. e xtra eo. tranſmiſſam. De cõfir/
matõe vide infra. Cõfirmatio electoꝛꝝ. Si
electus añ ↄfirmationẽ adminiſtrat.remouẽ⸗
dus eſt. extra eo. qᷓliter. niſi in ſimmo pontiſi
ce. qui eligẽdo ↄfrmar᷑.diſ.xxiij.in noĩe dñi.

rVel miſi ſic adminiſtrãti parcatur.extra eo.no

ſti. vel niſi ꝓtineat ad papam cõſirmatio ⁊ ſit
valde remotus a ſede aplica.qꝛ tales ſi ſint in

ↄcoꝛdia electi adminiſtrare pñt eriã ante. ita
tñ ꝙ nihil pemtus alienet.ex eo.mil. Nec

pt eis cõmitti adminiſtratio ſub noĩie ycono
miatus vel ꝓcuratõis ⁊ hmõi.nec in ꝑre nec
in toto.nec in ſpnᷣalibo nec in tpalibi.qð ſi ſu⸗
ſceperint pꝛiuati ſunt oi iure ipius electõms.
extra eo.auaritie.li.vi. Duas electõnes in
vna eccia de ſe factas.nemo pᷣt ꝓſequi ſ vnã

tm eligat. extra eo. vrquis. li. v.

An religioſo ac .F. Vij.

quiratur ius electõis extra oꝛdinẽ ſuũ. No/⸗
ta ꝙ nulli religioſo.pᷣdicatoꝝ.minoꝝ.herxemmni
tarum. et quoꝛũlibet mendicantiũ ex electõe

ꝓuiſione.poſtulatõe ſeu vocatõe ad pꝛelatu⸗
ram extra ſuũ oꝛdinem in diſcoꝛdia ſacta ius

aliqð acquiritur. nec ipᷣe ↄſentuixe pᷣt etiã hicẽ⸗

tia hita.ex eo.quoꝛũdã.li.vi.Et dʒ intelligi in
diſcoꝛdia que eſſ·j ſiue de iure ſiue de facto. vt
in cle.eo.ti.ꝙ circa. Et mota ꝙ ſi relgioſus
electioni de ie facte ad pꝛelationẽ aliquã ex/⸗
tra ſuum monaſteriũ vel eccleſiam nõ petita
licentia ⁊ obtenta ↄſenſerit.cõſenſus nõ va/⸗
let.et electio ipᷣa iuribꝰvacuatur.Sʒ nota ꝙ
pꝛelati religioſoꝝ irrequiſuis ↄuentibo pñt hu
luſmodi licẽtiã da re.ex eo.ſi relhgioſus.li.vi.
Non aũt valeret licentia que cõcederetur ꝓ
futura electõne quã fieri contigerit.extra.eo.
cum cõceſſa.in cle.nec aliquis religioſus po⸗

teſt pꝛefici in aliqua eccleſia que clero careat

et ꝓpło chꝛiſtiano.vt in cle.e.t.m pꝑleriſq;.
Qind ſi due electões fiãt. Rñ.ᷣm. Hoſti.
ſi ſimul ⁊ in continẽti fiunt puta qꝛ in ſcruti⸗
mo diuiſa ſunt noĩa tũc illa valet.ꝗᷓ melioꝛi⸗
bus ⁊ inmmo:ibo meritis adiuuatur. extra. eo. h

cet.in fi.et. e. dudum. Si vero electões fiant
ex interuallo ⁊ pꝛima fuerit rite facta illa vo⸗/
let.imo etiam ſi pꝛima annullanda ſit ſecunꝰ
da nibilounnus caſſari debet. extra eo. bone
memoꝛie.niſi gra fiat ſeut quidã intelligunt

ee

Titulus

ertra eo. vne mem oꝛie. Similiter etiam caſ/

ſanda eſt ſcᷣa eriã ſi pꝛima nulla fuit pꝛopter
cauſam nondũ patentem. extra eo. cõſiders/
mus.et. c. auditis. O ſi pꝛima ex cauſa noto/
ria nulla fuit valebit ſca rite facta. extra de
ſu plen. ne.c. fi. et extra eo. venerabilẽ. Süt
caſus in quivus electoꝛes iterum pñjt eligere.

vtputa ſi electus nõ vult conſentire. et ſi woſt

conſenſum renũciat iuri ſuo.vel moꝛitur. vel
ꝓpter occultũ eius vicium irritatur.et in his
caſibo habent electoꝛes integrũ tꝑus a diſſen
ſu vel renunciatõne vel moꝛte ſeu irritatõne

ac ſi vacatio non eſſet. dummodo nil egenint

fraudulenter.extra eo. ſi electio.li.vi.
Cirxca electõneſ S. viij.
momalium. Mota ꝙ nulla debet ad electio⸗

nem admitti niſi.xi.annũ pegerit.et ꝓfeſſa
fuerit tacite vel expꝛeſſe. Nec in abbatiſſam

vel pꝛioꝛiſſam. vbi p pꝛioꝛiſſam gubernatur.

eligi pt.niſi poſt trigeſimũ annũ.etr niſi fuerit
expꝛeſſe pfeſſa. Item nota ꝙ cum ꝑ ſeru⸗
tinium ꝓceditur illa electio que a duabo par⸗
tibus fuerit celebꝛata nõ obſtante appellatõe
partis altenus. pꝛemiſſa tñ diligenn exami⸗

nsatione.ſi słs fuerit inuenta canonica. cõfir/
mertur.et benedicenda bñdicatur. ſi aũt nul/

la elecnionũ eſſet a duabus ꝑtibus celebꝛata.
tunc nõ obſtante.ꝙ ſit publicatũ ſcrutinium

aut etiã ad electöonem ꝓceſſum. poſſunt alie

moniales anteqᷓ; ad actus extraneos diuer/
tant ad illam accedere que a maioꝛi numero

eit electa.et ſi ꝑ hoc vemarnrx ad duas partes
cõfirmetur.vt pꝛius dictum eſt.ſed nibilomi
nus cõtra eam ſic confirmatã wſtq; fuerit in

adminiſtratõne oterũt alie opponere in mo⸗

dum denunciatõnis vel accuſatõis vr a digni
tate remoueatur. O ſi ad aliam que a maio/
ri ꝑte electa eſt alie nolũt accedere.vel nõ tot

ꝙ aſcendant ad duas partes tũc ſuꝑ obieciis
que faceret pars alrera et ſuꝑ alijs que ſunt in

quirenda plane ⁊ ſine ſtrepitu iucicij p ſuperi

oꝛem inquiratur anteq; cõfirmetur ſed ipia

imterim in ſpũalibo et tpalbus adminiſtret.

ita tũ ꝙ de rebus monaſterij nihil aliener.nec

monialem recipiat. Siqua vero a minoꝛi bar

te noĩata vel electa fuerit nõ valet nec pᷣt pꝛe

clicto modo ad eam accedi. Item nora
nunq; in electõnibus monialin debet neri col
latio zeli ad zelum. nec meriti ad meritũ ſed

ſolum numeri ad numerũ. Si vero ꝓceditur
p foꝛmam cõpꝛomiſſi.ſi minoꝛ pars ſe oppo
nit electe.nibilominus cõfirinetur et bñdica

tur ↄtradictõne partis nõ obſtante. Si auteʒ

mgioꝛ pars ſe opponet differeiur confirmatio
vel infirmano conec de obiectis et alijs fuerit

xIX

inauiſitum ſed interim adminiſtrabit vtei ꝑ

mittitur. Miſi pars o pponentiũ fuerit dupio

maioꝛ qꝛ tunc nõ adminiſtrabit ſed expecta⸗

bit litis euentim. IYtem nota ꝙ ſi mn hmõi
electõnibo contigerit ad curiã appellari debẽt
cauſe expꝛimi ſcm modum conſtitutõis vt
extra eo.qui contra li.vi.ſed nõ debent ipᷣe ire
quinpotius ꝓcuratoꝛes cõſtituere. Item
li qui euocantur ad dirigendas moniales in
electioniba.mſi abſtineant ab his per que in⸗
ter eas oꝛiri poſſet circa lvc diſcoꝛdia vel nu⸗
triri excõmunicati ſunt.et hec omnia pꝛedi⸗

cta habent locũ etiam apud mulieres que vi
uunt quaſi canonice.excepto de ꝓfeſſione. qꝛ

tales nõ pꝛo fitentur.hec om̃ia extra eo.inde⸗
mnitatibo. hb. vi. De confirmatõe electõnis.
habes infra cõfirmatio electoꝝ ꝑ totum. De
electione pape infra de ſymonia que cõmitti⸗
tur in electione. et quomodo nõ valet. ſupꝛa
in ſcdᷣa ꝓte.ti.i.c.v.et.c. xx. De excõicatõne

quã incurrunt iln qui grauant electoꝛes in ſe

vel ſuis conſanguineis in ꝑſona velrebus ꝓ
eo ꝙ noluerunt eligere illum quem volobãt.
habes ſupꝛa.

De electione per

compꝛomiſſionẽ. ligendi poteſtas pᷣt alicui

vel aliquibo cõ mitti.extra eo.cum ad neſtrã.

ſed cõpetentius cõmittatur in numero impa
ri. extra eo. in cauſis. et.c.cum dilecti.et.c.cũ
in iure. Et vni cõmitti poreſt etiã non pꝛe lato
extra de renunci. poſt tranſlationẽ. Mec requi

ritur.ꝙ hi quibo cõmittitur ſint de collegio.erx
tra eo. cauſam que.Sed tñ in hac comiſio/⸗
ne.ſi vnus diſentiat nõ ſeruatur foꝛma nee
valet.extra eo.quia pꝛopter.et.c.cum dilecti.
nec enĩ cogitur quis iuri ſuo renunciare inui⸗
tus.extra quod metus cau. abbas. er.c.ad au

dientiam. Itez nota ꝙ inre intesra talis
poteſtas reuocari poteſt. extra eo.in cauſis.
Illi in quos poreſtas eligendi cõmitittur

pñt de ꝑſona cinuſq; loci pꝛouidere.arg.lxiij.
di. lectis. et.c.reatina. Cutius tamẽ ⁊ meli⸗
us eſt. ꝙ de ipſa eccleſia eligant.extra eo. ꝙ ſi
cut.et.xxiij.di.in noĩe dñi. Non valet cõmiſ⸗
ſio ſub hac ſoꝛma.vt quis queſitis vonis in ſe
creto illum eligat in auem plures conſenſe⸗
rint.extra eo.ſi cui. hh.vi. An cõpꝛomiſſari
oſſint vnũ de ſe eligere. Reſpon. ſi habeturer

foꝛ ma cempꝛomiſſi poſſunt. als non. extra ᷣ&
ſoꝛtił.c. vlt. et eẽ eo. cumana. Siuehmiſſu

ſit vni ſiue pluribus.elecxtio debet ſieri ꝑ ver⸗
ba finguris numeri. als non valet. extra eo.ſi
cut. li. vnet de ſenten. et re iudi. cunn ab vno.
libꝛo. vi. Compꝛomiſiarius ſi nõ eligat in⸗
fra tpus electõnis a ureſtatunũ ad ſuꝑioꝛem

,

utſaninprehn
niſonarſieni⸗

Nettaom

cnieſc/mune
MWMiin viu no ret
cien onodoche
(Wnelegores dan

ginwent ſuffil

utmni hoe lo

„

(eocies ſimul

eeſtevrn.or nulus

D eicip ſtunm
6ſeletoportet

ſcletandictett
argendeni
üscszrd
Cnnſdemtarden
bornndenge
Gurltengnem
fümurgetin
chonisielebar
Algennim ptwi

Mmon e eſteſeci

Orunſrageon⸗
Poron wlen. ſe
ſünt verlbtenns
egenum ſatane

Prtälsqvediatn
Depftknone,

ſtn

Fni
egbebis b⸗
hüſtlennltte

nodir
meennnn

efi

Wonclo nd
un Nernien
Glrinemme

4

ea

S. dcanntei
neiänd
mIN Mir

*

Olün kind
nin
SNNE

NIs Tedi

ANeNN
Nts eid .

„

Lismmie

—–
b leſhinx
Picnu
üntiu
mnmd Sn

ns
montt

6
r i.

rſiil

4
4
4

==

=

—

4
d

LCa pitulum

wteſtas deuoluitur. Si vero eligat indignum
ſiue ſcienter ſiue ignoꝛanter elig endi ptãs re⸗
uertitur ad electoꝛes niſi ſcienter electionẽ fa
ctam ratã haberent. et eodẽ modo reuertitur
ad eos ſi eligit iloneum. et ille nõ conſentit.
Poꝛro cõpꝛomiſſarius qñ eligit ſcienter indi
gnum nõ puniũtur ↄpꝛomitten tes miſi ratuʒ
habuerint ſed ipᷣe ſuſpenſus eſt triennio a be

neſicijs que obtinet in illa eccleſia quã ſic eli⸗

gendo offendit Sed hoc nõ halet locũ ſi ↄpꝛo
minarius ſit ep̃us.extra eo.ſi cõpꝛomiſſarius
li.vi. Et nota ſᷣm archi. ꝙ ſi is in quẽ ↄpꝛo
mittitur habet ptãtem ↄfirmãdi. ſi acceptat
cõpꝛomiſſum iu ſe factũ. nõ eſt neceſſe ꝙ pꝛi⸗
us eligat poſtea cõſirmat ſed ſufficit ꝙ inſti⸗
tuat illum in pꝛelatũ vigoꝛe ſue pꝛelatõnis ⁊
ↄmiſſionis ⁊ ſue actatis de quo ſibi viðꝛ.

De tercio modo ele A. x.
ctionis ſcʒ ꝑ ↄmunẽ inſpirationẽ.qui nõ eſt
multũ in vſi nõ repitur vterminata foꝛma.

et ideo auomodocũq; declarent ſuam volun/

tatem elecroꝛes dũmodo ſunt inſunul cõgre⸗
gati vt debent ſufficit.ſiue quihibet dicat vnus
poſt vnũ. Ego eligo talem in pꝛelatũ talhs lo/
ci ſiue om̃es ſimul.Ego eligo talem.Eſt tñ ne
ceſſarium.vt nullus diſcrepet electoꝝ a volũ
tate ꝓcedẽdi ꝑ iſtum modũ.alłs ſi enã vnus
nõ vellet opoꝛtet vcedere ꝑ viam ſcrutinij.
ſicut etiam dictũ eſt cum fit ꝑ cõpꝛom ſſum.
De decreto electõis dicit Gratianus in. c.

e ſuis epũs.lxi.di.i.ſed aliud eſt.qꝙ electio fit

cum ſolennitate decreti oĩm ſubſciiptõibo ro⸗
boꝛati.qð ꝓbat ꝑ.c.ſequẽs.Decretũ hic dici
tur littera que mittitur ſuꝑioꝛi qui habet cõ⸗
firmare electũ. in qua expꝛimitur modus ele/
ctionis celebꝛate.et noĩa electoꝝ ſeu electi et
eligentium.vt poſſit ſupioꝛ cõpꝛehendere. ſi
canonice eſt electio celebꝛata.Et qrit ibi glo.

Ntrum ſit adeo necefſariũ hoc decretũ ꝙ ſine

ipᷣo non valeat. Reſpondet ꝙ nõ.quia et ſine
ipo valet.Onde qñ ſuꝑioꝛ eſt pñs in vomo.re
citant verbotenus.geſta in electõne ꝑ vnum

elegentium.ſed quando eſt abſens tunc mit

titur talis que dicitur veccetum.
Dewppſtulatione.
HSHſtulatio quid ſit.
Bñ. ſᷣm Hoſtieñ.licʒ Goff. dicat ꝙ

prſtu latio eſt gratie petitio. exira
eo.bone.tu dic ꝙ poſtulatio eſt alicuius ꝑſo/

Capitulum. iij.

ne. que eligi ꝓhibetur. non ꝓpter vicinʒ ſed

ꝓpter defectum qui tñ poſtulatu nõ omnino
inabilem reddit ad ꝓuidendũ eccleſie cõcoꝛs

et certa petitio capituli. Quis ſit poſtulan⸗

dus vel nõ. Re ſron. Hoſti. In primis quidẽ
non pᷣt poſtulari criminoſus.puta piu us.ho⸗

micida vel inobediens. tales enĩ nec eligi nec

poſtulaxi pñt.extra eo.c.i. Nota t illud.c.
i. loq uitur de inobedientia ↄtumacie cũ quis
non paret ſententis ſuoꝝ pꝛelatoꝝ.et qð dici

fur de ꝑiurio.credo ꝙ intelligitur de eo qui pꝓ

ſententiã eſt iudicatus periurus.nõ de periu⸗
rio quod fit in cõmuni ſermone velals nõ no
toꝛio. Item nõ ꝓfeſſus tacite nec expꝛeſſe nõ
poſtu latur in regularẽ pꝛelatum.ſicut nec eli⸗
gitur. extra de elec.cum cauſam. et.c.cum ad
nr̃am.niſi neceſſitate inſtantre.qꝛ tune poſet
dummodo in regula fuerit cõpetenter inſtru
ctus ⁊ bene eruditus.ſicut pᷣt intelligi.extra de
elec. cum monaſſerif.et.c. officij.. fi. Atem
nõ poſtulatur epilenticus ſicut nõ eligitnr.ex
tra de elec. cum inter ca. niſi foꝛte ſit hieratus
ita ꝙ ꝓ annum iam funt hber. xxxin.di. com/⸗
muniter. Atem nec mutilatus. ꝛ talis om/
nino inabilis eſt. extra de coꝛpo. vieia.expoſu/
iſti. De coꝛpe viciatis habes infra in tinlo de
irregularitate. Atem bigamus virregularis.
quia talia et ſimilia oino inabilem reddunt.
ſi talis defectus eſt.ꝙ nõ reddit oino ina/⸗
bilem.admirnitur poſtulatio.ideo poſtulan po

feſt. ſi wfectus ſit in etate.extra de elec. cũ no

bis. S. pennł.et vlti. AItem ſi defecrus ſit in oꝛ⸗/

dimbus. Mam ad oẽs dignitates habentes

curam poſtulandus eſt qui eſt in ſacris. extra

de elec.c.dudum.pꝛimo.extra de eta.⁊ qnalhi.

c.muleis. Atem ſi ſit eſectus in naturahhus

eſt woſtulandus. extra de e ec.ce. innotuit. Itẽ

ſi ſit eᷣus.extra eo.c.ſi.et ſi tahs eligeretur nõ
valeret electio.vt infra habetur.eſt ergo poſtu
landus. us al
poſtulãdus vel poſſit eligi. Rñ. ᷣm Ber. extra
eo.et ſi vnanimiter.ꝙ q;iis clerici nõ poſſint
dimittere eccleſias ſine ↄſenſu epiſcopoꝝ ſuo
rum.nihilominus eligi poſſunt ſiue in ſua ſi
ue in aliena dioceſi.extra de electi. cum inter
canonicos. NHirum religioſus veleat poſtu
lari ⁊ eligi.Rñ.Diuerſe fuerũt hactenus opi⸗

niones.lvdie tenet indiſtincte. ꝙ ſiue in ſuo
monaſterio ſiuę exira.ſine eriꝗ ad epiſcopalẽ

dignitatẽ eligi pᷣt.notatux ꝓ Ro.an.extra de
elec.nullus.li.vi.Si aliquis eligat poſtulan⸗
do vel poſtulandũ.vel in poſtulandũ. vel po⸗
ſtulet eligendo vel in eligendum ⁊ hmõi.ha⸗
bes ſupꝛa.c.q.S.iij.
Aquoſic ſit aliquis ꝗ.ſ.
poſtulandus.Rñ.ſi ſit eᷣus.a papa poſtulan⸗
dus eſt. extra eo.c.fi. Si vero patiatur defectũ
in oꝛdine vel etate debet poſtulari ab eo qui in
P

Pirnz clericus alſene dioceſis ſir

Zitulus

hac pte diſpenſare pᷣt. Oñ ſi aliquis.xx.an⸗

noꝛũ poſiuleturad dignitatẽ ſine cura ab epᷣo
pt poſtu ari.ſi cũ cura a papa.Si vero ſit defe
crus o eſt clericus aliene dioceſis. vel ſubeſt
alteri vt religioſus ⁊ hmõi.nõ opoꝛtʒ ꝙ poſtu⸗
letur.ſ elgi pᷣr.vt dictũ eſt ſupꝛa. Quis po
teſt roſtulare. Bñ.ſ m Hoſti.qui eligere pᷣt.ex
eo. bone.ij.S.ceterũ.et ꝑ totu.extra de elec.in
nonnt.et valet ſiue admittit᷑ poſtulatio.ſi con
coꝛs fuerit.ſ.ſi ab oĩbo fiat.vel ſaltim ſi due ꝑ
tes conſentiũt.qꝛ tũc idem eſt ac ſi oẽs cõcoꝛ⸗
darent. als nõ facile admittitur/ extra de ele.
ſcriptñ.S.fi.nec requiritur foꝛma ↄcilij.extra
de elec.qꝛ ꝓpter.ſ.vt ſiat ꝑx modũ ſcrutinij et
ſoꝛmatõĩs decreti.q;uis ᷣm quoſdã reqratur
et tutius ſir. Quis ſit effectus poſtulatõnis

hHñ. ꝛ wſtulatõe admiſſa tanq; rite facta po⸗

terit poſtulatus cõfirmari acſi electus ſuiſſet.

extra de elec.cũ ad monaſteriũ. Ntrũ p wo⸗/

ſtulationẽ aliað ſus acquirat᷑ çoſtulato. Rñ̃.

Ffm Yo. an. ſuꝑ ſexto.poſtulatio ſi cõcoꝛs fu⸗

exit vel ſaltim a duab ptibo facta. pendet qui
dein a gra generah.tñ ſᷣm quoſdã pꝑeti pᷣt con/⸗
fiumano. extra de elee. cum monaſt eriũ. et. c.
officij.5. fi. Et ſitalẽ admiſerit ſuꝑioꝛ dicetur
facere gr̃am.et ſi nõ admiſerit facit imuriã.ff.
de aq̃ ouoti.⁊ eſti.l.i.S.penulł.Si aũt nõ ſit fa⸗
cta in cõcoꝛdia vel a duab ꝑnbo.ſed ex cauiſa
tũc pendet a gra ſpeciali.extra eo.poſtulatõʒ.
et.c. bone memone. Dituũ poſtulãtes varia
re poſſint.Rñ.ſᷣm Hoſti. variare pñt re inte⸗
gra.ſ.quouiq; miſerint p ↄfirmatõe petenda

Zlliqui tñ dicũt ꝙ; nõ.ſieut de electõe.vt ſupᷣ.

de elec.ſi tñ poſtulãtes ⁊ ſuꝑioꝛ a quo poſtula⸗
tur pñi reſilire nõ obſtante ↄtradictõe poſtu/⸗
lati. Poſtulati a papa qui panũtur in oꝛdi⸗
nihus vel in etate vefectũ.tenẽtur in magna
pte ſeruare ↄſtõz extra d elec.cupiẽteſ.de qua
Dierũ eſt ſupᷣ de electõe. Nota pᷣm Ao. an. hi.

ſexio. ꝙ epᷣs poſtulatus ad aliaʒ ecciam d bet

rñdere.nec conſentio nec diſſentio.ſed in hoc

me voluntati dñi pape ſuppono.ld hoc.viij.
