beri. tic ligati ꝑ illas nõ egent abſolutõe. Si
aut im reuocat.ſic ligati egẽt abſolutõe. Bꝛa⸗

XXIII

dibo.ſ.iiij.vel citerioꝛi. Canonica, foꝛtius di⸗
uina de reſti. ſo. lras. Ofimonialiter. p hãc
raʒ viðꝛ ꝙ coactus ad ↄtrahendũ nõ incurrat

haãc penã et de abſoluta coactõe certũ eſt. DHe
cõditionali vero licʒ taliq̃ cadere debuerat in

ↄſtantẽ virũ viðꝛ ligari.p.c.ſacuis. ex de his q̃

vi me.cau.ſi.ſʒ cũ nõ ſu matrimoniũ deficiẽte

2ſenſu. & eùtate viꝛtalis nõ ligari. facit de
ſen. excõ.ſignificauit. Yo.an.idẽ Pau.Cõtra

n. c. vno. in cle, os. Hota ꝙ& hoere. ſecus ſi ſponſaliꝗ tm̃ ↄtrahat.niſi ſeqtur
caſib hic expᷣſis tm locũ hʒʒ hec ↄſtõ ⁊ eius pe/

copula.q̃ cũ inducat pᷣſumptã voluntatẽ mr̃i⸗

monij deſpon.c.is q iudicet etiã penã.Rõ pꝛe

dicti eſt.qꝛ iſtud cñ ſit penale reſtringendũ eſt.

tideamei ieEt negari nõ t

ꝙ aliud eſt mrimoniũ aiiud ſponſalia.pau.et

o. an. Religioſos. ꝑ ꝓfeſſionẽ tacitã vel ex/
pſſaʒ religioni appꝛobate obligatos in gene⸗
re velin ſpẽ.ex de regula.c.non ſolũ.li.vi. Yo.
an. Pau. Et moniales. ſz nõne de monialib-
ſatis intelligebat᷑.ſ.vbi imponit penã cum eis
ↄtrahẽtibo.tñ ex ꝑticipatõe ipᷣe ligẽtur eadem
Ppena. de ſen. excõ. nup. Bñ. licet momar exꝑ/
neipatõe eſſzercõicata qñ ↄtraheret cñ ſciete.
nõ tñ qñ ↄtraheret cũ ignoꝛãte.qꝛ ille nõliga
retur.vt ergo momalis nullo caſu euitet penã.
loc addit.vel dic ꝙ tũc ꝑricipans cñ crimino
ſo eſt excõicatus cũ ꝑucipat poſt latã ſniaʒ. vt
in. c.ſi ↄcubine.deſen.excõ.Sʒ lec nõ ꝑticpar
Pwſt. ſʒ in actu ꝓ quo ligatur.g ⁊c.vel dic ꝙ li /
cet ꝑticipãs in crimie criminoſo ſitexcõicatꝰ.
nõ tñ ꝑticipãs in aciuillo ꝓ quo alter ligatur.
als ſupflue adderetur hec la q̃ nõ diſtinguir.
an monialis ↄtrahat cũ ſciẽte velignoꝛãte cũ
exr ꝑte eius nõ poſſit pᷣtendi ignoꝛãtia.facit de
ſen. excõ.cõtingit.i.vbi ꝑticipãs in actu ꝓ q̃̊
alter excõicatus eſt excõicari mandatf. Pau.
et de loc vltimo pũcto habes ſupᷣ in excõicatõöe
pꝛitna ſacris.ſ.ſubdiaconatu ⁊ ſupᷣ.pau.Con⸗
tralvntes nõ repetit ſciẽter qꝛ in tali ꝓpꝛio fa⸗
cto nõ cadit ꝓbabilis ignoꝛãtia in illis religio
ſis vel clericis. vbi vero ꝓbabilis eſſzignoꝛã⸗
tia.vt oꝛdinato in ſacris in amẽtia vel vꝛmi/
tione vel infra pulertatẽ. puto ꝙ nõ eſſz locus
luic pene. Yo.an. Et ideʒ dicit ꝙ in tali ſnia

excõicatõis ꝑ epᷣmpt abſolui.addens ꝙ non

ſufficit ſatiſractio in G.niſi ecẽ ſeq̃tur abſolutio.

Excõicatio ↄtra ꝑticipãtes ſciẽter excõica

to noĩatim in crimie criminoſo. Capᷣ.xxxv.

Iguis noiaum excõi

catoſcienter in crimine criminoſo ei
conſilium impendendo aurilium vel fauoꝛeʒ
cum ratione damnati criminis videatur de/

linquere qui damnauit.ab eo vel eius ſupeno
re merito delicti erxit abſoluno requirenda.

.

eransckto
nunͤ iin⸗
GNenendlne
enisſtünin
öcneimumlen
ſeni gehnu
ittrni on
enceröcgnons
Tinmntünöfrſt
Ktgtorbern
ſpnocurihbn⸗
ſne ſecno winen
efdatgeni⸗
benewolcarnit

mn aunhueſpben

ceeteroönarns ,,
temneha fuenn⸗
lienönaninun
Wüͤcnnme
Cadwemaiernane
Gimgegen
caoraminie
t gocnfun
Dotfuoenum
Megalelslenm
Pecvanrhawant
lennginoguetit

(cpſgcinan

fpeercöeian
Moplichise
ſicbltnckſclery
olötanone.din
Mocrininoſoing
ſenſueenraten
inſreintſubenn
elnnmr enäſi
ſtinsſtin l
Wuumn gtonun
Eumnntigerte
agſtanmedͤe
uſgchfinc
genrſchrfn⸗
Ginuniaingie
Uoabſchemn

Enlctgnig
eila R

Nningln

laenne
ſolüling .

Snedenmni
ncnien
elgänrare
änonte,
rrtiſi
Ae glbnie
ahenun
dainn
minn
en
Woſteöe,
Nolrie.

ine. .

Genelgiei,
gäs der
Gpisn u
n mmdipn.
ſüß naniad⸗
1i l
nileni
iunond
ngüüchin
gutiſi⸗
iintlind.
ſiürretöll
m.

N
ecininhe
m we dn
vicenn⸗
gleiptn

etita infra.qiis eni ⁊ tiinc nõ iudicis ſʒ iuris

ſnia excõicato cõicans ſit ligatus qꝛ tñ condi⸗

toꝛ canonis eius abſolutionẽ ſibi ſpãliter nõ

retinuit eoipᷣo viðꝛ ↄceſſiſſe alijs faculiatẽ re⸗

laxandi. et infra. verũ ſi difficile ſit ex aliã̃ iu⸗

ſta cauſa ꝙ ad ipᷣm excõicatoꝛẽ abſoluẽdus ac

cedat. ↄcedimus indulgentiã. vt pᷣſtita iurta
foꝛmã eccie cautõe.qꝙ excõicatoꝛis mandato

parebir a ſuo abſoluatur epo vel ꝓpꝛio ſacer /

dote Inno. iij. de ſen. excõ.nup. Conſiliũ non

tenetur quis de cõſilio.niſi ille aliter nõ ſinſſʒ
facturus vel niſi fuiſſet ↄſiliũ fraudulent̃.glo.
Sʒpe. de ancha. dicit ꝙ cõcluſio eſt wctoꝝ. ꝗ
impendẽs ↄſiliũ delinqñti in crimĩie ꝓ quo eſt

., exxcõicatus incurrit excõicatõʒ ſiue eſſet facuu
rus als ſiue nõ.qꝛ pticipat in crimine.?ælbbas

dicit vvc certũ.ſi cõſiliũ datũ eſt directe ad cri⸗
men qð excõicationẽ inducit.puta ad clericuʒ

verberandũ nõ ſic ſi daret ↄſiliũ in facto ꝓquo

exrcõicatio nõ erat vel auxiliũↄira oſſendentẽ
Inno. auxiliũ. intelligitur de directa ꝑticipa⸗

tnone.ſecus de indirecta vt ſi quis excõicatus
eſt. qꝛ facit guerrã ↄtra eccleſiã vel clericũ.po⸗/
ſte a ego illi guerrã facio.tuↄtra me iuuas il-
lum auxiliũ ei pbens.qꝛ ꝑ hoc melius guerrã
faciet excõicatus.tunc nõ eſtexcõicatus qꝛ nõ

loc intẽdis. Fatetur etiã Hoſti.ꝙ dñs auxiliũ
vgſalli excõicati inuocari pᷣt ꝓpter fidelitatis
debitũu qð remanet. Inno. enã dicebat ꝙ li⸗
cet nibi ↄtra inimicũ iuũ inuocare auxiliũ ex /
cõicati ꝓpter guerram. ita ꝙ ſibi etiaʒ in ſua
guerra auxiliũ pᷣſtes.qð tñ Hoſtieñ.rxepꝛehen
dit Jo. an. Fauoꝛẽ in laudatõe facti. Ebbas
dicit fauoꝛem impendi facit. Abſolutio.dicit
laic glo.talis ligatur ſnĩa hoĩs nõ canonis. Sʒ
Pe.de ancha. vicit ꝙ dicũt oc. ꝙ iſta eſt ſen⸗
tenna iuris que tñ trahit executionẽ a ſnĩa iu⸗
dicis ſq; cũ quis ꝑticipat in crimine criminoſo

PYypter qð excõicatus eſtille ab lvĩe.Eſt tñ ve/
rxum ꝙ vbi aliquis epᷣus abſoluit a ſnĩa iuris

nõ ab iſta abſoluet vt lr̃a dicit.ſed abſoluetur
ab excõicatione.vñ remanet ↄcluſio.ꝙ ꝑtici⸗
pans criminoſo in crimine incurrit excõicati⸗
onem ſiue extra territoꝛiũ excõicantis ſiue in⸗
tra.ſiue ſunt ſubchti ſiue nõ.qꝛ iuris autoꝛita⸗
te ligantur. etiã ſi ꝓnulgans cõicaret.qꝛ non
ſua ſed iurxis ſnĩia ligatur. glo. Obiecta facile
tolluntur.qꝛ totum oꝑatur diſpoſitio iuris qꝛ
ſententia lvis extenditur adalios ex recolle/
ctis ſub eo vc qð eſt. Idẽ dicit Anno.⁊ Jo.
an. ſcʒ ꝙ eſt ſnĩa iſta canoms. Conceſſiſſe vi⸗

detur. abetur jſtud ꝓregula. An om̃i ſnia ex⸗

cõmunicatõnislata a canonẽé.qꝛpᷣt oꝛdinari
us abſoluerere niſi ꝑ papã fuerit abſolutio re⸗
ſeruata.in alijs aũt ſententijs ſecus.et ꝑhoc

inferas,. ꝙ ſipᷣta qualiber ſnia canonisgenera

iſtam decretalem.

XXXV

liter lata potius poterit abſoluere ajſententia
excõicationis latap ↄſtõʒ ſynodalẽ ſpecialem
VHngde ſi ſubditi epᷣi bononienſis incurrãt ſen
tentiam excõicatõis ꝑ ↄſtöõʒ epi mutinenſis

veniens bonomã poterit abſolui a bonon ieſi

Vo. de lig. Excipit tñ pe. de anchs. ab hac reglie
caſim ſnpꝛadictũ. Si difficile. Rñ. ꝓpter ni⸗

miam diſtantiã. vel piculimn moꝛtis. No. an.

et Pe.de ancha.Cautionẽ iuramẽti. Jo.an.

Erxcõicatio cõtra ſacientes vel mãdantes
aliquẽ interfici p aſſeſmſins. Cap. vrrvi.

Latuimus ut qui⸗
cCcuũq; pꝛinceps pᷣlar ſen queuis alia
eEcecccleſiaſtica ſeculari ſue ꝑpſona quęz
piam chꝛiſtianoꝝ pꝑ pꝛedictos aſſaſinos interfi
cifecerit vel mandauerit.quanq; moꝛs ex hoe
foꝛſitan nõ ſequati.aut eos receptauerit veb
defenderit vel occultauerit excõicatõis ſentẽ⸗
tiam depoſitõis a dignitate.oꝛdine.lvnoꝛe.
officio ⁊ bñficio incurrant ipſo. facto. Annoc.
iiij.de homicidio.c.ꝓ humani.li.vi.Pꝛelatus
etiã epᷣs.Decretalis enĩ.qꝛ piculoſi de ſen.
excõ.nõ eximit eos aſnĩa excõicatõis. To.an.
Aſſafinos.hoc eſt veſſimũ genus hoĩm. et pñt
dici a ſcindo ſcindis.qꝛ abſcindũt aĩam de coꝛ
wꝛe iuxta velle ⁊ mandatũ dñi ſui cuiuſtiber
chꝛiſtiani.et cũ de iſtis ſunpliciter expꝛimat ad

alios homicidas nõ extẽdetur qð iſto.c.ↄtine

tur in his penis di.xxv.q̃lis.archi. Oandaue

rit. ſi mãdauit ergo cogitatio ſtetit in fimibo ſu⸗

is.et nõ mirũ ſi pimitur.als ſecus.de peni.di.i
cogitatõis.etputo ꝙ etiã ſireuocauerit mãda⸗/
tum re integra ꝙ nihilominus incurrat pena
cũ ex ſolo mãdato iã pꝛius ligatus eſſet.et ad
ſoc facit qð ſequitux ſtatim Jo.an.Recepta⸗
uerit. patẽter vt differat a ſequẽti.ſ.occultaue
rit.et iſti receptatoꝛes tanq; aggreſſoꝛes tenẽ
tur.C. de his ꝗ latro. occul.li.i.et.ij. Archidi.
Excõicamus exquo papa ſibi nõ reſeruat ab⸗
ſolutionẽ credo ꝙ oꝛdinarius poſſit abſoluere
de ſen. excõ.nuꝑp. Jo.an.Er nota ꝙ in ſumma
piſana ſic dicitur. Aſſaſini fuerunt ⁊ foꝛte ad/
huuc ſunt quidã infideles qui ex duibuſdã falſis
opinionibo.quibofuerũt enutriti de facili mit
tebantur ad occidendũ quoſcũq; chꝛiſtianoꝝ.
nõ curantes ſi ob loc occidendi eſſent iſti.con
tra quoꝛum peſtem ſtatuit Innocentius.iiij.

Excõmunicatio contra ꝓcurantes ꝙ con⸗
ſeruatoꝛes ſe intro mittant de alijs q; manife⸗
ſtis iniurijs ſcienter.
ð Capitulum.xxxvij.

Zitulilts XXIIII.
Oetinnie
E 84 1ε ſi = loc niſi aliuck⸗ exprimeretur in lris eins. vr i di liteunn
cernimus ut 1c0 cto.c. Itẽ ſciendũ pᷣm Inno. ꝙ licʒ Zirunto rnnii
ſeruaroꝛes de alijs qᷓ de manifeſtis res nõ habeãt udicialẽ indaginem in notoꝛijs irenn
iilmurijs ⁊ violentijs ſciẽter ſe introę tñ bñ pñt.qꝛ oĩa illa ſine quibo eoꝝiuriſditio nõ ⸗ Palikrt
miſerint ſeu ad alia que iudicialẽ indaginẽ ex poſſz explcari intelligũtur eis eſſe ↄmiſia,. Nñ nibl i
igunt. ſuã exrẽderint ptãtem. eoipo ꝙ vnũ ppr citare 2 cõtumaces pimre. de of. dele c. de ing
annũ ab officio ſint ſuſpenſi.ꝑs vero q̃ lc fie cauſis. Itẽ ſi maleficiũ eſt notoꝛiũ alijs ⁊ non ſounnſ⸗
ri ꝓcurabit excõicatõis ſnĩamm incurrat. a qua iuchci, opoꝛtʒ ꝙ ſuꝑ hoc querat ꝓbatões 2 co⸗. inerhie
nõ poſſit abſolin niſi ei quẽ ſic fatigauit inde gat teſtes.ij.q.i.in pꝛimis. Itẽ qꝛ in notoꝛijs nnt
bite pꝛimo ſariſſaciat integraliter de ervenſis eſt aliqͥsoꝛdo iudiciarius neceſſarius. Iteʒ ſi
extra de offi. vele. hac ↄſtõe. Scienter. ſiigno⸗ reus ↄfitetur faciũ ⁊ dicat ꝙ vſus eſt iure ſuo
rantia eſſet iuris vel craſſa wl affectata.idem in lvc caſu admittet ꝓbationẽʒ als eni poſſet O
eſſet de re.iu.ignoꝛãria. Vndaginẽ.i.inquiſiti implere mriſditionẽ ſibi cõmiſſam. Silx owꝛ ezopet
onemoffico et a bñſcio.qð eſteius ſequela. tet ꝙ ꝓcedat ad inquiſitõz qñ factũ eſt notoꝛi⸗ nentl
Xrxij.di. pter hec. Suſpenſi.ecce quintũ ſpecia um ſ̊ neſcitur qͥs fecerit. Atẽ ad repellendäÄäDin· M
le in cõſeruatoꝛe qð nõ eſt in delegato.qꝛ da/ iriã pᷣr inuocare bꝛachiũ ſeculare ſicnt alij in⸗ . Mnnielo nu
to ꝙ delegatus intromittat ſe de eo qõ nõ eſt dices. Atẽ ſi reus qui ſueratodẽnatus ⁊ excõi ionnenn
ſue iuriſditõis nõ ppter lvc locũ hʒpena. qꝛ catus copareat infra annũ 2 dicat ſe velle ſa⸗ nnſendn
no inuenitur expᷣna in eo. Jo. an. De exnenſiſ tiſfacere cognoſcet cõſeruatoꝛ dequãtitate da ſnit üſaln⸗
adideʒ de im mu. eccle.c.qm.in fi. li. vi. Dicit mni. hec Inno. YItẽ ſireus negat maleficiũ et nnlimgiunn
Pe. de ancha. ꝙ ↄſeruatoꝛeſt iudex datus ad actoꝛ veſit ꝓbare eſſe noroꝛiũ.cõſeruatoꝛ co- nſſenſnun
tuendũ aliquos cõtra mamfeſtas iniurias.op gnoſcet. als inutile eſſet ſuñ officiũ.qꝛ quilibʒ Gbeb uent
mneg vl certas iudiciali vtens indagine. Et poſſet negare. Silxſireus fatetur maleficũ. 3 niinnlati
dicit Yo. an. ꝙ ſolus papa pt dare lvsↄſerna dicitnõ eſſe notoꝛiũ.qꝛ ꝑ eius confeſſionẽ ſa/ teſteuctſin
toꝛes. Ipſox aut ↄſeruatoꝝ iuriſditio et ptůs cnum eſt notoꝛiũ. de coha.cle. vo. es pta leſtiale
ependet a foꝛma liaꝝ. et latioꝛ foꝛma eſt adi’n Excõicatio ↄtra wctoꝛes qui admittunt ad fngnſennn
eta poſtoſtõz. Statuimus. de offi. er po. iu. dele. lectões legũ religioſos ſine ha bitu. vel ad ppi rtonüterteur.
li. vi. et ↄſti. fi. Atrendatur ergo tenoꝛ lr̃aꝝ ſi ſicam.i. medicinã. Capitulũ.xxxviij. ntanſtnu⸗
cut ⁊ pꝛiuilegioꝝ. AItẽ ſᷣm Pe.de ancha.tales D X.. —U. Gekorsirſan un
eereucee bin ngrariſg⸗ Sie nota ꝙ C tores ſiue magi Lreun
ruatoꝛes eſſe nõ poſſint niſi ſint epᷣi ⁊ eoꝝ ſtri q̊ religioſos habitu ſuo dimiſſi- ntäſaheai
ſuꝑioꝛes abbates vel qui in cathedralibo ele “ wl Wohea maſeine Kunne⸗ infimirki
ſijs vel collegiatis obtinẽt ꝑſonatus vel digni wcere aur in ſclvlis ſuis pᷣſumpſerint retine⸗ fapngfgim⸗
tates.nec aliquis pᷣt eſſe cõſeruatoꝛ ſui cõſer/ re. ſili eompo ſint ſnia innodati.ne cle vl mo. upirtnſi
ugtoꝛis.nec aliqins pᷣr hr̃e ↄſernatoꝛẽ eũ qui ſtatutũ.li.vi. Oumiſſo.quid ſinõ dimiſerit ha⸗ Cocheerebthgeu
eſt ſuh eius iuriſditõe ſeu wominio vel aſtrictu bitũ. ðꝛ ꝙ iunc nõ ſint excõicati woctoꝛes. qꝛ Nöſttenunaut
eccleſiaſtico vel tpali. exceptis regibus ⁊ regi hec pena nõ eſt amplianda. de re. iu. in penis Moql ſin
nis. de offi. dele. c. hac inſtitutõe.li.vi. Itẽ ra,/ Dic contra qꝛ cõicat in crimine.et ſic eadẽ er Cnurlaralönea
les cõſeruatoꝛes nõ pñt ↄmitere vices ſuus nõ minoꝛi excõicatõe ligatur.extra eo. ſicon / Ludtlonthauma
exceptis citatõmb⸗ T ſententiaꝝ. denunciatio cubine. Er in lvcpᷣt dici venire potius ad delg Cocons pennego
mb miſialiud eis p las cõmitteretur. ettunc rationem veteris iuris q;ᷓ noui caſum po- ſini weibe
cõmittere pñt infra loca in quibo fuerint depyu nere. Yo. an. Scienter. vbi incederet in habi ͤbiroſurner
tari. et ꝑſonis ſupꝛadictis. Atẽ nõ pñt ꝓcede/ tunon haleret locum ignoꝛantia. ſed vbi ince punienicinn
re cõtra aliquos extra ciuitatem vel dioceſun geret ſine habimu tunc ꝓbabiliter poterit igno Naltoe yer,ſig.
quibo ſuerint deputati. nec pñt aliquos cirare rare Jo.an.Retinere.no.officium wvr.ſe lvla iin Frno.n
vltra vnã dietaʒ a fine illaꝝ dioceſum de offi. rem de ſcholis expellere.et per idquod dicit re jnnnsdhitanr
dele. c. pac ↄſtõe. li. vi. Itez ſi cöſeruatoꝛes tinere. dicas ꝙ licet wctoꝛ ſciat monachum la erleniroe,
intromittũtſe de alijs q; de manifeſtis iniurjs omum halere iuxtaſclvlas lectoꝛis in womo unſmemg B.
nõ ſolu incurrüt penamſuſpenſionis vt dici ꝓpꝛia audire excõmunicatus noneſt. quod di Ariticiere
eſt. ſed etiã ipi ꝓceſus nõ valẽt. q; excecũt fii ri infra de re. iu. locupletari. Quid ſi tahs lmniaiei
nes nandati.ex de reſcrip.cũ dilecta. et ſiceora monachus non vult erire ſcholas. videiur q/ wigt
e IgtO*ει tan ”6 notozia offenſa per hanc literaʒ. ꝙ licite inde poſſit expelli. ad öetinin
urlgai crcbicnunt. Si coſtar. iezin hoc de ſen. excom. c. veniens. Et loc manime ſoneetden
m Inn 6 nõ fuiſſe manifeſta nõ ẽ excõicat“. ſi vera eſſet opi.ꝙ excõmunicatus non gaude diateſe n
moꝛte cone Atẽ expirat officiũ ↄſeruatoꝛis ret pꝛimlegio canonis quod non eſt verũ fn dtenieti
econcedentis. quo ad negocia incepta. ? Jo. et Ber. qui no. xvij:. ii ſiquis deinceps. iefift⸗

Aedgniigen
Snegc niefei
Wwncöemane
iochrüe⸗
sermierei,
eiptonfeſni
Aleria⸗

.

esalaenin

hutinrreiev,
ſenn
Emagi
Minſiodenſſ⸗
imditsſinne
npenn kenn
Ngiecde, A
idinödenſent
rin a⸗
A,ri
nirpiett
6NN
neren ri
mnu luntie
herunpo
fummibt
rastre
r norecun
Norsin ono
nelt oad
Quidſino
s. videlrg
pltennh
thoc mam:
Anusrong
on etvenfſt
naamme

Capitulum H

O uid ſi non pᷣt exvelli exeat ctoꝛ ſclas
ad inſtar eius.qð dicimus cum ercõicatus in
trat eccleſiazʒ. vt no.xi.q.iij.ſiſut apłi. Jo.an.
Similiter qꝛ cõicant in crimine.vt diri.Etqꝛ
conditoꝛ canonis ſibi nõ reſeruat abſolutõem
alijs indulſiſſe videtur. facit quod no. ſup eo.

ſuperſpecula. Jo. an.

CTontra magiſtros et ſchvlares hnonieñ.
conducentes lvſpicia irrequiſitis inquilinis.

Capitulum.xxxix.

Onſtitutionẽ factã

ab ep wꝛtuenſi. ap. ſe. legato et a

peꝛedicto tuſculano poſtmodũ cõfir⸗

matam videlicʒ vt nullus magiſtroꝝ ſiue ſcho
lariũ ſup conducendis alioꝝ hoſpicijs in leſio⸗
nem vel pᷣiudiciũ habitantiũ audeãt hoſpitem
cõuenire.niſi pꝛius ↄſtiterit iꝑs ↄductõis ela,/
pſum vel inquilini in loc ſuũ fauoꝛem pᷣſtaue/

rint ⁊ ↄſenſum.cũ idem poꝛtuenſis ſub excõi⸗
catõe H̊ ꝓhibuerit. ⁊ alter ſub penaanathema
tis idẽ decreuit obſeruãdũratũ eſſe decernimꝰ
id eſt auctoꝛitate ap.cõnrimamus. Statuen⸗
tes. vt a te frater epᷣe ⁊ tuo quolibet ſucceſſoꝛe
toc ſingulis annis in cõi audientia magiſtroꝝ

et ſchvlariũ recitetur. Clemens.iij.de loca. et

condu.c.ex reſcripto. Conſtitutionẽ. et ſic no.
q; legatus in ſua ꝓuinciapᷣt ↄſtõʒ facere etiaʒ
ſub ppetuo anathemate.e offi. le. c. fi. Ad con
firmatã.i.axpꝛobatã ⁊ innouatã.qꝛ ſolus ſupe
rioꝛ ↄfirmat.de offi.le.ſtucuiſti. Sclvlariũ.ſo⸗
li ergo mgtr̃i ⁊ ſcvlarxes ꝓhibentur conducere
loſpicia ⁊ alioꝝſclvlariũ.ſʒ alij nõ ꝓpibentur
cõducere hvſpicia ſcvlarin ꝓpter potentioꝛes

ↄſtõ iſta emanauit.Et ꝑ hãc l̃am viðꝛ ꝙ ſcri⸗

ptoꝛes qui nõ ſunt ſcvlares ſʒ vroꝛati nõ obli
gantur hac ↄſtõne cum de illis nõ fiat mentio.
Taudul.dixit hanc penam extendiad eos.qui
gaudent pꝛiuilegio ſcvlaſtico large ſumpto
ſclvlariũ vocabulo.et gra ſcivlarium ibi ſunt
dũmõ ibi nõ ſint meretriceſ. Nec obijcias ꝙ
pena nõ dʒ extẽdi.qꝛ pene s hdie ampliãtur

Ar. ad hoc. de ver. ſig. cũ in ꝑtibo.audul.et cũ

eo cõcoꝛ. Anno.ſʒ non credo ꝙ ad ſcriptoꝛes

vxoꝛ atos extẽdatur hec ↄſtõ licʒ ſint ꝓpter ſcho

lares. Eadẽ eni rõe extẽderetur ad cartarios.

et raſoꝛes cartaꝝ. Berñ. Conuenire.i.alloqui

vel de habitatõe tractari.glo.interł. Sub ercõ
municatõe iã lata glo.interli.Et nota.ꝙ An
no. Boff. 1 Abb. 1 pe. de veruſio dicunt. ꝙiſta

ↄſtõ ⁊ excõicatio eſt localis.et hx locũ ſolũ bo⸗/
nonie.et lvcetiã magis placʒ Yo. an. ſ Ho⸗

ſti.dicit eſſe generalẽ.nam qꝛ fauoꝛabilẽ.ideo

dici excã extẽdẽda,.ſʒ cõitex nõ tenet opi.eiꝰ

ꝓelectione pag.

Ercõicatio ↄtra mittẽtes ſeripturã ve nun⸗
ciũ ſecrete alicui cardinaliũ dum ſit in cõclaui

etere velſcripturã qui wro dtralece/
rit ſceripturã mitrẽdo vel nunciũ aut ali̊ ipᷣoꝝ

ſecrete loqñdo.ipᷣo facto ſnĩ am ercõicatõis in

currat. Grego.x.ex de elec.c.vbi piculũ.li.vi.

Cardinalibo.ſ.incluſis in ↄclaui ꝓ electõne fi

enda ſummi pontificis ſecrete loqñdo niſi qui

de volũtate oĩm cardinaliũ inibi pñ̃riuʒ ꝓ his

tm̃ que ad electõis inſtantiã negociuʒ ꝑtinet

vocaretur.vt ðꝛ ſupꝛa in ter.ſicut puta ãduo-
cati.iuriſpiti.vel religioſi.vel tabelliones. In

currat canonem late ſententie.ſed oꝛdinarius

uit. Yo. andree.

abſolnere poterit exquo papa ſibi nonreſerua

Excõicatio ↄtra dños officiales ⁊ rectoꝛes

vbi fit electio pape ſi nõ ſeruãt ↄſtõeʒ capituli

vbi ꝑiculum.de elec.li.vi. Capitulum. xli.

ijciendo ſancimus.vt dñs alijq; re⸗

cCLctoꝛes ⁊ officiales ciuitatis illiuſ in
qua ro.pon.eęlectio fuit celebꝛanda autoꝛitate
nt᷑̃a ⁊ eiuſdẽ appꝛobarõe concilij ptãte ſibi ra
dita pꝛemiſſa oĩa ⁊ ſingula plene ac inuiolabi
liter et ſine fraude ⁊ wolo aliquo faciant obſer

uare.nec cardinales vltraq; permittitur arta⸗
re pꝛeſumant.Super his autem taliter obſer⸗

uandis ſtatim audito ſunmmi pontificis obitu
coꝛam clero et populo vniuerſo ipſius cimita/⸗
tis ad lvc ſoccialiter cõuocandis pꝛeſtent coꝛ
woꝛaliter iuramentum.ꝙ ſi pꝛemin diligen⸗
ter obſeruauerint.aut fraudem in eis vel circa
ea commiſerint.cu uſcunq; ſint pꝛeeminen/
tie conditionis aut ſtatus omni ceſſante pꝛiui
legio. eoipſo ſententiam ercõ minicationis
incurrant et perpetuo ſint infames.extra de
elec.vbi periculum.li.vi. Celebꝛanda.ſcomn

diſtinctionem ſuꝑerius faciam. Yohan. an.

Pꝛeſumant quia tunc eſſent excõmunicati.ſi
cut ⁊ in ſe defendendo modũ excedens.quo
dic vt ſupꝛa de reſti.ſvo. olim. Et nota caſumn
in quo laicus auctoꝛitate canonis poteſtatem
lhabet in clericum contra illud.xcvi.di.bñ qui
dem. Jo.an.pꝛemiſſa ſcilicer que dicra ſunt
ſupꝛa de incluſione fiendacardinalium in con

claui et adminiſtratione neceſſarioꝛum cum

certa reguila et modo qui vomitur in tex. ipſ29⸗
us capitulli.·

Capitulum. rl.

OAlhulli fas ſit ipſis car

dinalibo vel epoꝝ alicui nunciũ mit

Titulus

Excõicatio ↄrra beghinos et beghardos. et
aſſumentes vitã fraticelloꝝ eis fauentes
Capitulumm. xlij.

Acrxa romana ac

cet immeriti pᷣſidemus.ſicut religi⸗

oſa ⁊ pia loca benigno fauere pſequitur ſicſu/

ꝓPſtitioſos conatus inſolentiũ vim deteſtatur

vicʒ ne ſub ouina pelle gregẽ dñi cũ truculẽra

lupi rapaces inuadãt ſub pietatis imagine vi

ſcus heretice pꝛauitatis obrepar.et ſub pᷣtextu

ↄuerſatõis angelice in cautis nentibo mali⸗

gnus ſpũs illudat.Cuius rei gra ſacris cano-

nibus eſt interdictũ ne aliqs nouũ oꝛdinẽ vel

religionẽ inueniat.vel habitũ noue religionis

aſſin nat.ſʒ quicũq; ad religionẽ vemre volue
xit ingrediatur vnã de religiomb⸗ appꝛobatis.
NHoõnulli tñ ꝓphane multitudinis viri qͥ vut/

gariter fraticelli ſeu frẽs de paupe vita aur bi/
ʒochi ſiue beghini.aut alijs noĩbo nuncupãtur

in ꝑtib it alie. necnõ in inſula ſicilie comita/
tu ꝓuincie narboneñ.a thoſolane ciuitatibdet
ꝓuincijs alijſq; diuerſis cirramarinis ⁊ vltra

marinis ꝑubo ↄtra dictos canones habitũ no

ue religionis aſſimere.ↄgregatões ⁊ cõuenti

cula facere.et ſuꝑioꝛes ſibipis eligere qs mi⸗

niſtros.cuſtodes. ſeu guardianos aut noibus

alijs apꝓpellãt plurimos ad eoꝝ ſectã reciꝑe lo

ca enã de nouo cõſtruere ſeu ↄſtructa reciꝑe.
iu quibo habitãt incõi publice mendicãtes q̃/

ſi eoꝝ ſecta eccia foꝛet. et vna de reigionib⸗
p ſe appꝛobans temeritate dãnabili pᷣiumpſe

rũt ⁊ pᷣſumunt etiã inceſſanter.et vt ipſoꝝ er/
xoꝛ veritas ⁊ impietas religio reputetur. pluri
mi eoꝝ regulã fratrũ minoꝑ quã ſcũs Franci.

inſtituit ſe ꝓſiteri.et ad lr̃am ſe ↄſeruare cõſu

giunt quanqꝙ; in obedieẽtia generał. vel ꝓuinci
aliu n miniſtroꝝ ipᷣius oꝛdinis nõ moꝛetur pᷣ⸗
tendẽtes ſe a ſcẽ memoꝛie Celeſtino papa.v.
pᷣ de.nto hmõi ſtatus ſeu vite pꝛiuilegiũ habu
iſſe qð tñ etiã ſi oſtenderẽt nõ valeret cũ bone
me moꝛie Bonifacius papa.viij.pᷣdeceſſoꝛ nt
ex certis cauſis rõnabilibi.oĩa ab ſpo celeſti⸗
no pᷣdeceſſoꝛe nro ↄceſſa.q̃ ꝑ iᷣm bonifa.non
cõtingeret appꝛobari viribo pemius vacuaue/
rit.Ociũq; vite pꝛiuilegiũ nõ inueniatur p eũ⸗
dẽ Bonifa. appꝛobatũ. Quidã aũt eoꝝ dictuʒ
laabitũ ⁊ viuendi ritũ a quibuſdã ep̃is ſeu eoꝝ
ſupioꝛibo vel aliap ecciaꝝ pᷣlatis ↄcedere licu⸗

it ↄtra foꝛmã cõcilij generalis. Nõnulli etiaʒ

er ip̃is aſſerentesſe eſſe de tercio oꝛdine. bea.
fran.pnie cũ voto.pᷣdictũ ſtatũ ⁊ ritũ eoꝝ ſub

vela nine talis noĩs ſaragũt palliare cũ tñ in

regula ipᷣius tercij oꝛdinis talis vinendi ritus
nullatenus ſit ↄceſſus ⁊ qꝛ in eoꝝ baratrũ faci

. OQ

XxXII

liter würgel ↄceptus ꝗpꝛios patrũ djffinitõi⸗
bu ipſoꝝ q; plurimi ſicut fidedigna
relatõe ꝓcepimꝰ. a veritate catlvlice fidei de/
uiãtes ſact̃a ecc̃iaſtica deſpiciũt ac erroꝛes ali
XSESe os ſtudẽt multipłr ſemĩare.Cũ itaq; taliũ dã⸗
vniuerſalis eccia cin fanẽte dño li /

bus añpon

nada temeritas in eiuſdẽ fide detrimeniũ fide
liũ ſcandalũ pᷣfati minoꝛis ⁊ alion oꝛdinũ ob/⸗

pꝛobꝛiñ ⁊ in ſuaꝑ ⁊ alioꝝ multaꝝ aĩan pnicieʒ
redũdare noſcat. Nos ſectã ritũ a ſtatũ hmõi
nõ obſtãtibo pᷣmiſſis eoꝝ excuſatõiby q̃s friuo⸗

2à2

uolas reputamꝰ.⁊ qᷣcqͥd ꝑ eos cõiter vel diii⸗

onis noĩe vel coloꝛe attentatũ extitit vel exi⸗

ſim ſub regionibo ↄuẽtus collegij ſeu ↄgregati

ſtit de frarrũ nr̃oꝝ ↄſilio auẽte apłica nuliꝰ fu-
iſſe vel eſe decernim firmuatiſ. ⁊ qtenus de
facto ꝓceſſerũt.de ↄſilio ⁊ auẽte pᷣmiſſa reuo-

camus oĩno ac ꝑpetue ꝓhibitõni ſubüjcim et

abeccia deipenitus abolem eiſdẽ ꝑſonis ⁊ an“
lijs qbuſcũq;.ſub pena excõicatõisquã in eas
ſi ſecus fecerint. incurrere volumꝰ ipᷣo facto

iniungẽtes expꝛeſſe nõ ſtatũ ſiue ſectã ⁊ ritum

Himõi ab ip̃ᷣis aſſumptũ ſectef vlterius vł ipm

nouo aſſumere quoqͥmodo pᷣſumãt.Epos

ʒ ⁊ eoꝝ ſupioꝛes ⁊ etiã alios platos q̃ſcunq;
qui pᷣdicns ꝑſonis vel alijs ritũ viuendi 2 ba/
bitũ ſupᷣdictos pᷣterſecialẽ ap.ſe. auctoꝛitatẽ
deinceps ↄceſſerint.pᷣdicte excoĩcatõnis iune
ecernimꝰ ſubiacere. Dignũ eſt enĩ adulteri⸗
nas plantatõnes q̃s nõ pr celeſtis ſʒ hũane te
meritanis audacia plantat aplci cuiminiscen
ſura diuellar. nec panatur in agro dñico puer⸗
ſe ↄgregatõis vepꝛes excreſcere cui ppeiʒ eſt
duuna opitulãte gr̃a vtutes ſerere ac viciara
dicitus extirpare. Nulli & ⁊c. datũ auinioni in

lers. ignuarij anno.ij. Ao. xxij. Fran. de zab. in

cle.cũ de qinbuſdã. de reli.v.allegat iſtã extra⸗

uagentẽ.et etiã Pau.dicẽtes ꝙ hic repꝛobat

ſtatus quoꝛũdaʒ qͥ vulgariter appellãtir frani
celli ſeufrẽs de paupꝑe vita. aut biʒochi aut be
ghini ſeu alijs noniinib aſſumenni nouere⸗/
ligionis habitum.ſuperioꝛes ſibi eligenriũ cõ
gregationis et cõuenticula faciennũ.non obo

ſtante ꝙ oꝛdinẽ ſeuinſtitutionẽoꝛainis a cer
tis dicantur epᷣis habuiſſe cum talis vinendi
modus nullatenus ſit ↄceſſus.ꝑ lvc dic Pau.
ꝙ etiã ibi repꝛobatur ſtatus beghinalis.qꝛ vi⸗
detur quedã noua religio pᷣter auctoꝛitateʒ ſe.
ap.inſtituta.Et hoc infert ꝙ etiaʒ ſi renuncia⸗

rent ꝓpꝛijs nõ ex loc erũt apꝛobate nec reli/
gioſe. exquo nõ habent regulãa ſede apoſtoli⸗
ca appꝛobataʒ.eo.ti.li.vi.Oicit enã idẽ fran.

ꝙ in wmo ſua pñt mulieres agentes peniten

nã vri habitu quo voluerint.ꝑ hoc enĩ ꝙ viun

tur habitu etiam ſimili ad beglinas nõ ſunt

beghine exquo non cõgreganturx cũ eis vnde

non eſt ꝑiculum aliquod loc caſu.

nialiü notfoe

Cnenineinne

umum ekrieta

nßsvälie⸗
ninſineſt
ninnopterorin
mntitalanrlaſ
mnontien occll
mtnt ofrofi

MWana Aen

Coiorhnäneny
oriönnene
ſuemmimti
aatchenſcid
1 elecciuman

Etröſernoch

a

Homan
öſumot

fſacnoniomre

onsſtinsſenove
fonseroſueruch
Mnnöpaltuns.et
eimors d
funednngr
Nucatnm
ſetäunn
naldibrficie
iemmien
nnſtnieſri

mcnnin

nmemnlen
A

„

umtied.

meſiſin

Möcaösenin
enfe
küfteſnim
Aerphemnonf
ngeopini
ipfili
mnrnt,
epe mnd
mniinine
Mietniunnn
iferisſine
uNinmsen
mmImaer
mrni n
Umesterinen
GrAiunn
amifndet

malegntaon

esgheup
nterapelinin
a n Nd
aüinremite,
esſtiezenul
Ualreni d
orinuns/
Pontiynind
ſprna
Eldni
anmmeſſe.
stenonco
laettt
Gteni cifin
Nentes vnin,
gptenign
inpin
Hiur hern
aſn

„ „

Ercõmunicatio cõtra ſumentes dignitatẽ
ſenaroꝛis vel aliud regimenvrbis ſmne licentia
pape. Capitulum. xlii.

Allus imperator
ſeu rex romanox vel alius imꝑa/
toꝛ.rex.pꝛincepſ.marchio.dux.co
mes.aut baro.qui altenius nota/

bilis potẽtie. pᷣeminẽtie ſeu poteſtatis et excel⸗

lentie ſeu dignitatis exiſtat. Frater filiꝰ vel ne
pos eoꝝ ad tꝑs vel in ꝑpetuum ſeu qͥuis alius

vltra annuale ſpaciũ.quouis mõ coloꝛe vł cau

ſaꝑ ſe vel per aliam ꝑſonã quõlibet ſubmitten
dam in ſenatoꝛẽ.cꝗpitanen.patritiũ.aut recto

rxem. vel ad eiuſdẽ vrbis regimen ſeu officiumn

noĩetur eligat.ſeu alias etiã aſſumat᷑ abſq li⸗
centia ſedis apłice ſeciali. ipius ſedis lr̃as cõ⸗
ceſſionẽ licentiehmõi ſpecialiter expꝛimentes.

qð ſi ſecus factũ fuerit nominationẽ. electõʒ.

et aſſumptionẽ hmõi decernim eſſe nullas.ve
rum etiã noĩati electi et aſſumpti.ſihmõi no⸗
minationi electõi et aſſumptõni cõſenſerint.
aut ſe de ipᷣis quõlibet intromiſerint. intendẽ

tes et obediẽtes eiſdẽ.et in hc dantes ipᷣis no-

minatoꝛibo electoꝛib et aſſumptoꝛibo. aut no
minatis electis vel aſſumptis. auxiliũ vel ſauo
rem. publice vel occulte. cuiuſcũq cõditionis
extiterint.ipᷣo facto ſniam excõicationis incur
rant.et in fra. Cõtem ptoꝛes qz ſeu violatoꝛes
alicuius pᷣmiſſoꝝ ab hmõi excõicationis ſnia
pꝛerterq; in moꝛtis articulo abſolui nõ pñt m⸗
ſiꝑ romanũ pontificẽ vel de ipius petita licen⸗
tia et obtẽta ſpeciali.nõ obſtantibo pꝛiuilesus
⁊c.de elec.c.fundamenta.

Excõicatio cõtra impediẽtes viſitatoꝛes mo
nialiũ in officio eoꝝ poſt monitionẽ tñn. ·

Capitulum.xliii.

JYquis viſitatore
monialiũ ipos in pᷣmiſſis impedire
p̃ſſumpſerit.ſeu in aliquo pᷣmiſſoꝛuʒ
niſi admonitioni reſipiſcant ipᷣo ſacto excõica⸗
tionis ſnias ſe nouerint incurſuros.pꝛiui legijs
ſtatutis. et ↄſuetudinibo quibumbet in cõtrari
um nõ valituris. ex de ſta.mo. attendentes. in
cle. Diſitatoꝛes. de viſitatoꝛ ib loquit᷑ monia/
lium qͥ debent ſingulis annis viſitare monaſte
xia. ita ꝙ oꝛdinarij debent viſitare monaſteria
nõ exempta.et exẽpta etiã illa q̃ nõ recogno/⸗
ſcunt ſupioꝛem niſi papaʒ. Oonaſteria vero
exempta.que.ſ.ſunt oꝛdinum exemptoꝝ.vt ca

maldulenſiũ. ciſterſientiũ. carthuſienſin. men

dicantium habent viſitare pꝛelat: eoꝛum. qui
in viſitatõe hmoi debent inquirere ⁊ videre de

veſtitu ne ſitvanitas in eis.de clauſura. de cõti
nentia et hmõi.et cõpellere eas ad religionem
ſeruandã remedũs opoꝛtunis.qð totũ pt trahi
ex ipᷣo tertu decretalis.ipᷣos oꝛdinarios viſitan
tes auctoꝛitate apłica vel ꝓꝛia vel ſuꝑioꝛes
ipoꝝ monaſterioꝝ. Jo. an. AImpedire. ꝑ hanc

litterã puto. ꝙ neceſſe ſit impedimentũ pcede/
re et admonitionẽ ſequi.ad lvc vt ſit loc huic
pene.lc dico.qꝛ vidi qñi; pꝛelatos ſcribentes

mnonielo pexent ſe cerra oie ad recipiendũ
viſitatione ipᷣoꝝ.et in eiſdẽ litteris faciũt ad/

monitionẽ. ꝙ nullus impediat.talis enĩ moni

tio fieri debet vt deſiſtãt ab illato unpedimento

vr lotus ſit huic pene. facit qð ſcripſi.de cõceſ.

pᷣben. c. cũ noſtris.glo.ij. Sed nunqͥd illato im
pedimento fiet monitio noĩatim.an ſufficit ge

neralis ꝓ⁊ ↄtra.facitde vi.et hv.cle.c.i. AOo.an.

IJðo facto.Eſt ergo iſte caſus quo ſufficit mo⸗
nitio.et abſoluet oꝛdinarius exquo papa non
reſeruat. Yo. an.

ulenter quo iudex mittat velvadat ꝓ teſtimo
nio ad mulierem, Ladienuan. r.

Vi fingit fraudulen
ter aliquẽ caſum ꝑ quẽ aliqͥs iudex
mittit ad aliquã mulierẽ ꝓ teſtuno

nio vel ip̃e iudex fraudulenter vadẽs excõica⸗

tus eſt. ex de iudic.mulieres.li.vi.

Excõmunicatio cõtra ſe ingerentes ad offi

ciandum lvies alterius lingue irrequiſito dio

Capitulum.xlvi.

Vandoqʒ vna ciui
tas vel dioceſis habet populos diuer
ſfarum linguarũ habentes ſub vna fi

de varios ritus emꝛ modos.tunc rontifex loci ſi

vrgẽs neceſſitas fuerit pꝛeſulẽ nationib⸗ illis
cõfoꝛmem. qui diuina illis officia celebꝛet.et

eccleſiaſtica ſacramenta mimſtret. inſtruendo

eos verbo piteret eremplo ſibi vicariũ in pᷣdi⸗
ctis ↄſtituere pᷣt.qͥ ſibi ꝑ oĩa ſit olediens ſub
iectus. Si quis aut ſe aliter ingerit eſt ipo iure
excõicatus.de offi.iudi.oꝛ.c.qm̃ in pleriſcd.

Coötra abſolutos ab. excõicatis in articulo
neceſſitatis.ſi poſtea cũ poſſunt nõ ſe pꝛeſentãt
eis q ui oꝛdinarie debebant abſoluere.
Capitulum. xlvij. ,
Os qui a ſententia
canonis vel lvĩs cũ ad illũ a quo ałs
de iure fuerãt abſolnendi. mellciſt

.

Titulus viceſimuſquar.

erimminentẽ moꝛt articulũ. aut aliud
kanend legitimũ ꝓ abſolutõis beneficio
halere recurſuʒ ab alio abſoluant᷑.ſic ceſſante
roitea piculo vł ipedimẽto hmõi ſe illi a q̊ his
ceſſantibo abſolui debebãt.q;cito cõmode rote
rũt ↄtempſerint pñtare mandatũ ipᷣius ſuꝑil
lis ꝓ quibo excõicati erãt humiliter recepturi
et ſatiffacturi.ut iuſticia ſuadebir. Oecerni⸗
mus ne ſic cenſure illudãt eccleſiaſtice.eandẽ

ſententiã reincidere ipᷣo iurxe.de ſen.excõ.c.eos

li.vi. Adẽ ſtatuimus de his qͥ bo cũ a ſe. ap.vel

legatis ipᷣius abſolutõis beneficiũ a qͥbuſuis

ſentẽtijs cõſequunt᷑iniungit.vt oꝛdinarioꝛuʒ
ſuoꝑ vel alioꝝ qrumlibet ſuſcepturi pniam ab
eiſdẽ ſe cõſpectibo repñtent.et paſſis iniuniam.
ſeu his quibo ꝓpter lvc obligati exiſtũt.ſaniſta⸗
ctionẽ exhileir cõpetentẽ.ſi hoc cũ pꝛimũ com
mode potert.nõ curauerint adimplere. vbi ſu
pꝛa Canonis. hic Yo. an. dinumerat. xxxij. cat
ſua ercoõicationis q̃s trabit er li. vi. q oẽs ſup̃
wſiti ſunt excepris duoboqͥ infra ponunt᷑.⁊ ex/

ceptis qttuoꝛ.ſ.ſnĩsm ſeu excõmunicationẽ il

lam ꝗq̃ᷓ eſt cõtra fridericũ impatoꝛẽ.de ſen.et re
iud. ad apłice. et illa qᷓ eſt e reh. c. c. i. et duaſ
q monun? in. c.i. de ſaſma. ⁊ ſunt ↄtra Yacobũ
er Petrũ de calumna cardinales. et ↄtra tenẽ/
tes eos ꝓ cardinalibo ⁊ fouẽtes ſciſma iductũ
p eos.q quattuoꝛ ſnie ideo non ſunt poſite.aꝛ
nõ videbar expediẽs vel vtile. Pe. de ancha.
ſuꝑ iſto.c. eos. plura notabilia bonit.et omiſſo
pꝛimo ſubdit.Secũdo nota ꝙ qñq; qͥs non pᷣt
abſolui ab eoa q; de iure fuerat abſoluendus.ſʒ
q̃ͥs eſt illecui d iure hc cõpetit. dic ꝙ a ſnĩa ca
noms ille abſoluit cui canon reſeruauit alias.
id eſt ſi nemini reſeruauit abſoluit oꝛdinarius
Bi vero eſt ſnia lvis.ille qͥ ꝓtulit deber abſolue
re. ſed in eius defectu vel negligẽtia ſi eſt dele/
gat addit᷑ legãs. ſi oꝛdinarn addif ſuꝑioꝛ.Gᷣ
ꝓbanw ofi. vle. pꝛudentiã. et offi.odi.ad re
peimend. Hota. iij. ꝙ Ppter uſtũ impedi⸗/
mentũ pᷣt qͥs abſolui ab alio q; ab eo a qͥ de iu⸗

re fuerat abſoluendus. Imminẽs añt piculũ

moꝛtis dici iuſtũ impedimentũ ſi immineat

aliter q; ꝑ infirmitate. puta timet ſvſtẽ capita
lem. vel cbſeſſus. vel eſt in mambo pdonisvł
tvyranmi.vel nauigaturus eſt ꝑpiculoſa nauigia.
vel pati naufragiũ.vel iturus eſt p loca Picu⸗
loſa.ff. v wona.cau.moꝛ.l.iij. Iſtos et alios ca
ſus vide ereodẽ ꝙ de his.hec Pe. Inno. ve⸗
ro ſup.c.q;uis.d ſen.excõ.declarat quoſdã ca⸗
ſus in quib⸗ abſoluendus ꝑ ſe.ap. regulariter
ꝓ violenta manuũñũ iniectõe abſolui pᷣt in pᷣdi⸗
tis caſilm citra ſedẽ aplicam. taliter añt abſo⸗

lutus tenet ceſſante dicto caſu ſe pñtare ſedi

apłice. DHDꝛimus eſt ſi incidat infirmiratẽ. etiaʒ
æqua nõ imminet ꝑiculũ moꝛtis.vt podogra

meati

nis. glo. aũt penul. ibi J

+☚„

vel quartana febꝛis. Secund ini micitia ꝗᷓ ri

n vict. Cercius inopia. vt ſi ita paup eſt
ꝙ nõ poſſit habere expenſas itineris. nã nõ eſi
ſibi pᷣcipiendũ vt mendicet. Quartus ſenilis
etas ſeu mẽbꝛop deſtitutõibo impeditus. ſi eni
ſeneſcit liq; foꝛtis videat᷑ ad ſulxundũ laiꝛem
tñ qꝛ piculoſuʒ eſt. abſoluet. Itẽ ſi teneret in

vinculis. Ray. etiã dicit in ſumma. de his

magne porẽtie ſunt ita delicati vel ilitan ꝙ
laboꝛẽ eundi ad curiã nequeũt ſuſtinere papa

eſt cõſulend intimatis ſibi circũſtantijs facti

et ꝑſone ⁊ iuxta ipiꝰↄſiliũ eſt agendũ dicit ibi.

glo. ꝙ hoc eſt intelligendũ.qñ nequeũt ire defa
cili.qð ad arbitriũ boni viri eſt referendũ. ſi aut

oino nõ pññ̃t papa nõ requjſuo pñt abſolui. ſie

notauit. Alanus in. c. mulſeres. Er qrit hie

Pe. de ancha.vnũ iſta abſolutio qᷓ fieni ht. pt
iuſtũ impedimentũ ab alio q;ᷓ; ab eo qͥ deber. da

beat locũ in ercõicatis alia rõne qᷓ; p iniectionẽ

manuũ.et Anno.quidẽ dicit ꝙ hʒ locũ ſolũ in

excõicans ꝓ manuũ iniectõe.ſed ſi alias ſit er
