ſummare matrimomũ tempoꝛe tali. iñ poſtceptare qð agebat. VBnge ſi ante fidem ſic iſ
pꝛimã copulam iteꝝ cognoſcẽdo nõ peccat datã tractabat de ſponſalibꝛ vel mrimonio? (cic⸗
moꝛtaliter niſi oc faceret in contemptum) intereos. et ipſa requiſita ſponte manũ r
ecclene oꝛdinãtis Pe.de palu. dit ad nidẽ recipienoã et hmõi.tũc eſſent cõ nii
tir tracta ſr wnſalia Ieſil ſinis añ pubertatem . uine
¶ Capitulũ.x viij. de ſponſalibus. contrabit mrimoniũ ꝑ verba de pꝛeſenti in E. fre
. “l telligunt᷑ ente ſponſalia.et hoc nin eſſen ꝓxi de
Irca cont ctũ ma mi pulertati. et malicia euppleret etaſtz. drꝛ “=“
Ilcg tractun tunc eſſet matrimoniũ. exrra de deſpon. im/ H”ß szð
. trimonij.nota ꝙ matrimonium pꝛi b. duo. ⸗ nota ꝙ poſt ſeptenmin coõ⸗ cin
Sy ser. 3it.⸗ „„* .
8. Fl,s, CcTPE ..
ı * . .
* . 4
9 .„. . .
. 5 „K
* .* * „
⸗ * .*½ ¹,

tr
Nſenti
n
iecon
ncſ
liöe en
epebd
manman
Micoh
ſedd
oglei
ſenihann
lenin
omrumt
elenmnig
lgemded
WInd oet
madſ
Heniuin
ret. nse
NAperſetmi
Pöanin
me vitori“
WInon ni
menyinn
eilbean
woynan⸗
timmng
curs ii
Gmcmun
at Atdiin
Enalqid⸗
japſitͤei
Miqiifummn
1 autem or
eim. netcl
ulen pun⸗
iunmial/
göͦolittk
Pumigoiss
rfilsvo⸗
lntzei
mierll
nrin ie⸗
Aninnono:,
enmnide
uͤteſems

4
prit
eſeng ng
maul

n, i/
inen

ſtennig

**

¶KCa. Decimumoctauum

trabi poſſunt ſvonſalia de futuro.extra de de
ſomimpub.ſi infantes.li.vi.et extũc valẽt
ſi at alter vel ambo minoꝛ eſt ſeptennio.⁊
cõtrahũt ſvonſalia ipſi vel parẽtes ꝓ eis ni
hil agit.niſi poſtea ratificent.ſi aũt inultum
appꝛopinqrent adtẽpus ſeptẽnij.q;uis nõ
impleuerint ſeptẽ Ponos tenẽt ſpõſalia ſᷣm
thomã .i.iiij.ſ.diſtin.xx vij.q.i.ar.ij. ad vlt.
qꝛ ᷣm pᷣm in.ij.phi ſicoꝝ. qð parũ deeſt q̃ſi
nibil deeſſe videt᷑ Bec aũt appꝛopinq̃no de
terminãda eſt m cõditionẽ cõtrahentium

cũ in quibuſdã citius in àbuſdam tardiꝰ p/
ueniat intẽtio ſeu cõplacentia nuptiarum.
tho.et Hoſt/Camẽ erpiſe de iure non halet

ꝙ ſps ſeptẽnij poſſit pueniri.ille tñ qͥ maioꝛ
eſt ſeptẽnio.cõtrabit ſponſalia cũ minoꝛi ſe
ptẽnio.licet nõ tenuerit etiã ex parte maio
ris.qꝛ claudicare nõ debent.qꝛ tñ iuſte ma⸗
ioꝛ fidẽ dedit.tenet᷑ maioꝛ minoꝛeexpecta/
re. ſi foꝛte welit ſtare in eodem ꝓpoſito. als
peccaret ꝓpter fidẽ mentitã.et tenet᷑ penitẽ

tiã agere de ſide mẽti ta Bie inter abſentes
pñt contrahi ſpõſalia ꝑ nunciũ velꝑ as.ſi
ue ꝓcuratoꝛẽ ſuꝑ loc.ſi abſens loc ſciat.vt
eng niſi nuncinm vel de cõſe tiennta ſua fit
ve eg ratu halyt.xxxij.q.ij. vnoꝛantur
¶Item ſi dinis me lgite atẽ ch
hit mr̃imoniũ ſponſalia eſſe intelligant.
Item nota ꝙ ſi abſens miſit nunciũ vel ꝓ
curatoꝛẽ ad cõtrahendũ ſpõſalia.et poſtea
reuocat.nõ ſolũ ſi ruocatio pueniat ad p/⸗
curatoꝛẽ.antq; puella cõſentiat nihil agit
ar. extra de ꝓcura. in noſtra. et.c. mandato,

imo eniã ſi reuocatio pueniat ad ꝓcurato⸗
rem poſtq; puella conſenſit.ſi tñ ꝓcuratoꝛ

rtatẽ cõtra

affinitatẽ contractã. imo qð plus eſt ſicon
tẽplatione pᷣcedentis cõtractus cõ mxtio fa

cta eſt eſſet mrimonium. extra eo.qͥ dux.in
matri.ſignificauit/Sed qd ſiquis ſar al⸗/
teri dare ſibi vnã ex filiab ſuis.et determi⸗
t quꝗ et ſiillã haſere nõ poſſit pmittit ſi⸗
Pr aliã. Reſpondet PHoſtiẽ.ꝙ tenef ei dare
peimaʒ. et ad loc laloꝛare bona fide.extra de
ſwn. ad audientiã. ꝙ ſi non põtſtunc diſtin
guendũ. qꝛ ſi pꝛima cõſenſit ſpõſalibo expᷣſ⸗
ſe wl tacite.vtputa qꝛ ipſa pᷣſente.et nõ cõ
tradicente fuerunt contracta ſſ vonſalia. vel
poſtea ipſa ratificante ſoꝛoꝛeʒ illius halere
no põt. quia cũ pꝛima cõtra xit ſvonſalia ꝓ
pter impedimentũ publice loneſtatis iuſſi/
CIa. vt in dicto. c. ad audientiã. etiam ſi illa
pꝛuna ſponſalia foꝛte ꝓpter conſanguinita
tẽ aliquã cum pꝛima non tenuiſſent. ſi do
.pꝛima nullatenus ↄſenſit ſponſalibus.tene
tur ei ſecunda. extra de ſpon. ex lis. ¶Sʒ
querit᷑ quid iuris de penis q ponunt allqñ ĩ
ſponſalibo. Reſpõdeo m Ray. licer ſponſa⸗
lia woſſint cõtrahi ſub cõditione ꝓmiſſe pe⸗/
cunie.non tñ poteſt pecunia ꝓmitti per mo
dũ pene.et ſi ꝓmiſſa fuerit non tener ꝓmiſʒ
io.nec poteſt peti.vt ſi dicatur niſi tecũ con
traxero. dabo nibi centũ marchas.nã cõiu⸗
gia debent eſſe libera. extra eo. reqͥ ſiuit. et. c

germina. IAdem tlv. in. ni diſ. xxvij Hota

tn ꝙ arre ſponſalicie ab ea ꝑte qᷓ cãm pᷣſtat.
vt nuptie nõ ſequant᷑.amitiuntur. recepte
vo reſtituunt᷑ in duplũ. . de ſpon.l.arris.
Quinetiã ſi quis vellet ſpõſalia riterale
ligare p̃t ſic facere ſᷣm Hoſt. ſ. vt det magnã
Intitatẽ ꝓ arris et ſtipulet᷑ eas in quadru/⸗

reuocatus fuerat anteqᷓ; Gſentiret puella⸗ plum. qꝛ tantũ poteſt ſtipulari et nõ ampli⸗

nihil eſt actů. bec Hoſti/Atem q̃ ↄtraxerũt
ſponſalia qᷓ tenuerũt vt quia in etate debita
fuerunt ↄtracta tenent᷑ cõtrahere mr̃imoni
um ſimul.nec põt alter eoꝝ cõtrahere cũ al
tera ꝑſona ſi tñ ↄtraxerint ꝑ verba de pᷣſenti
tenet ſcõm mr̃imoniũ.extxa eo:ſicut.ſed te
net᷑ agere penitẽtiã de fide mentita.et mito
magis ſi pꝛimo interuenerit iuramentum.
ertra eg er üis. (Eec ſi quis iurat alteri
vnã de filiabo ſuis dare in coniugẽ non no
minãdo aliquã determinate. Rñdet Hoſt

dare tenet.ſed quãcunq; det.liberat.quiã ꝓ

miſſoꝛis eſt electio.ſicutet in aljs ꝓmiſſio
mibus. de re. iu.c. in alternatiuis.et ſi om̃es
moꝛiant᷑ pter vnã. ad illã dandã tenerar.

le nõ ac ptet cui ꝓmiſſum ẽ.lile⸗

nſuper notandũ

et tunc ſi ſteteritꝑ recipientẽ quominꝰ mt̃i
moniũ ſequat reſtituet eas in q̃druplũ. ¶
eo.li.n.cenat tamẽ pena arrarũ in quibuſ⸗
dam caſibo.vt ſi tᷣs appoſitũ la pſum ſit tũc
em is ꝑ quẽ nõ ſtetit.nubat impune. Iteʒ
ceſſat ni ſwonſus impeditus fuerit.dũ tamen
cãm impedimẽti nõ pᷣbueritceſſat etiã pꝛo⸗
pter cauſaʒ legibus interdictã.puta ſi de iu⸗
re mr̃imoniũ ſeqͥ nõ pteſt. E. o vlti No
ta igit᷑ ꝙ ſi in ſpõſalib appoſitn eſt tps infra
qð ſieri debeat mrimominnll per quem non

ſtetit impune nubit.ſed alij dat penitẽtia de
fide mẽnta extra eo.ſicut.
i.

et ſine peccato m Ray/Pꝛim ꝰſi alter ſpõ⸗

ff. eg e erte loco.l.ij:ſed ſi vnã ex ipſis ofꝓ ꝙ in nouẽ caſibus ſoluunt ſponſalia de iure
fers et il

ratus eſt ꝓmiſſoꝛ etiã a iuramẽto. ff. de cõ⸗
di.indebi. cũ is, ꝙ ſi vnã ex illis carnaliter
tognouerit nullã aliã habere poteri ꝓpter

ſoꝛum tranſit ad religionem. qð etiã face

re poteſt cõtracto matrimonio de pꝛeſenti
et nondũ cõſummato. etiam altero muito
iiij

Srunatn zlernn ne⸗ ſer.

—

et ſic ille qui remanet in ſeculo ſoluit᷑ a ſpõ
ſalibo.et etiã a matrimonio/Secundus eſt
qñ ſponſus nõ inuenit᷑.qꝛ trãſtulit ſe ad ali
am regionẽ.et ſi terminus in ſponſalibꝰ nõ
fuit appoſitus de cõtrahendo.tũc ſᷣm leges

pſens non tenef᷑ expectare abſentẽ niſi per

bienniũ.tamẽ ſᷣm Hoſti. iudex poteritꝓpl⸗/
gare velabꝛeuiare tpᷣs inſpecta qualitate ꝑ
iſonarumCercius eſt ſi alter ſponſoꝛuʒ poſt
ↄtracta ſponſalia incurrat lepꝛ am vel para
liſim amittat oculum vel naſum ſeu qͥcqᷓ; ei
turpius eueniat.extra de coniu.lepꝛo.c.vl.
extra deiureiur.c. quẽadmodũ. vbi innuit
ꝙſi enã iurauit non tene᷑ Marius ſi ſuꝑ
uenit affinitas.puta qꝛ ſponſus ↄgnouit cõ
ſanguineã ſponſe. vel econuerſo. xxvij.q/ij.
quidam deſponſauit. Et ad loc ꝓbandũu ſuf

1 it ſola fama.et m Hoſtiẽ.ſufficit vnus
teſti Æοintus ſimnutuo ſe abſoluãt ſicut

q̃ͥ ſocietatem fide interpoſita cõtralaunt. et᷑
poſtea ſibi eam remittunt.extra eodeʒ. pꝛe⸗
terea.et hoc ᷣm Ray. Boff. et Allber. tſv. pe.
et ARycarſSextus ſialter eoꝛũ ſuerit ſoꝛni⸗
catus poſt ſponſalia. in quo caſu licet alteri

(EZitulus Oꝛimus

„
tum ſimplex continentie. ¶ Sed vtrũ tene .
ant ſponſalia iuramẽtofirmata per mejũ fa ſ
cta. qui cadit in conſtantẽ virũ.dubii eſt/ p
pter iuramentũ additũ.et Ricar.in.ilij. ſi ſi
ſoc ponit duplicẽ opinionẽ.Aſiqii eim u
cunt ꝙ pᷣdicta ſponſalia non tenẽt ipſo iure ,
nec in foꝛo exterioꝛi.nec in foꝛo cõſcientie
q? nec deus nec eccleſia tale iuramentũ vo
luerunt eſſe obligatoꝛiũ reſpectu eoꝝ in àb
maxime requirit᷑ libertas. de quoꝝ numero in
eſt contractus ſponſaliũ et in religione ꝓfeſ 8
ſi. xv. q.i.non eſt Alq vᷣo dicũt ꝙ talia ſpõ f
ſalia tenent et obligant contrahentẽ in fo eNb
ro cõſcientie.q;uis in foꝛo exterioꝛi nõ re/⸗
putef obligatus eo ꝙ eccleſia pſumeret cõ
ſenſuʒ interioꝛẽ nõ aſfſuiſſe.⁊ rõ eſt ̃m eos
quia qͥ ꝑ iuramentũ ꝓmſit ſe aliquã duetu
rũ in vxoꝛem.ſi qð iurauit non implet.pꝑiu
rat.ad quod ſequit᷑ ꝙ moꝛtaliter peccat.ſj
quilibet obligafad vitandũ moꝛtale pecca⸗
tum. ergo n. xcille ſ utioꝛ via eſſet vt pe .
teret᷑ a ſuꝑioꝛi diſpenſatio a tali iuramẽto. j

ſati
Pe. Bunlet Bug no tandũ ꝙ in tri⸗ 1
bus pᷣdictis caſibus ſoluuntur ſponiflia ip⸗ ſ⸗

repellere foꝛnicantẽ. extra de iureiuran. quẽ ſo iure.ſ.quando tranſit ad religionem al/ n.
admodum. et loc de foꝛnicatione carnali et ter/a quando contralit cum alia per verba iur
multomag deſpirituali. ſcilicet hereſi velin de pꝛeſentiet per foꝛnicatidnem ſi eſt noto etd
fęqelitate. Pꝛo foꝛnicatione vᷣo non volñ rium In ceteris vᷣo caſibus ſoluenda ſunt ni
tarie ↄmiſſa.puta ſi ſponſa violẽter ab alio auctoꝛitate epiſcopi.ar.extra e ſron.im · ſie
cognita fuit ᷣm Hoſtien. non debet repxelli pu. acceſſit! ſm Hoſtien. Et hoc vllimü in⸗ in
ſponſa. vir etiam cogi non debet ducere talẽ telligit Ricar. in. iiij. quando ipſa ſponſalia
ſed ꝓ foꝛnicatiõe cõmina añ ſponſalia non ſunt celebꝛata in facie eccleſie.vel coꝛaʒ te⸗ .
debet diniitti ſpõſa niſi m Hug.ſi tẽwoꝛe de ſtibus. Nam ſi omnino eſſent clandeſtina 4
ſpõſationis credebat eam eſſe virginem. et etiaʒ ſine iudicio eccleſie poſſunt diſſolui in 4
poſtea conſtint e coꝛruptam Entec alx dictis caſibus. 1
ret per verba dep ſpes quan do (B 4 ſ h
ſponſus vel ſponſa contrahit cum altero vi tem nota .. ell. e
ro per verba de pᷣſenti.vll etiaʒ per verba de ſponſalia poſſunt contrahi ᷣm Ricar. in. ve
futuro. et ſequit᷑ carnalis copula. peccauit uiij.ſex modis ꝛimo modo.nuda ꝓmiſſi⸗ igio
talis tñ moꝛtaliter qui fidem fregit. ſi autẽ one. cũ dicit vir accipiam temineas. 7 mu⸗ ſalia
contrahit cũ vno vel vna ſponſalia de futu lier accipiam te in meumn/ ecudo dat ar⸗ vco
xo ſine interpoſitione iuramenti: et cũ ſecũ ris ſponſalitijs.vt pecuni iocalib et hmõi ſoet
ga ſimiliter de futuro ſed cũ iuramẽto debet et ſi ex defeciu vnius frangunt ſpon ſalitia ſi . ſ
remanere cũ pꝛima. ᷣm Ray.et DHoſtien. ne deſectu alterius.ille qui cõmiſit defectũ
Rycar. in.iiij:et.xxij.q.nij.in malis pꝛomiſ frangendo fidem. ꝑdit arras ſi dedit. et reſti⸗ unn
ſis. et peccauit tñ moꝛtaliter cũ ſecunda cõ tuit duplicatas ſi recepitercio anuli ſüb⸗ te⸗
trahendo /Mctauus quando impubes qͥ cõ arratione. alicubi tame datur anulus qñ. ,An
trahit ſponſalia venit ad etatem adultam. æ contrabit ꝑ verba de plenti. ei tunc nõ ſunt. . An
petit abſolui a vinculo ſponſalium et dari ſponſalia. ſed pfectum matrimoni/at. inl
ſibi licentiã nubendi. extra de deſpon. impu. to quando ꝓmiſſio de couiraheudo matri/
de illis omnes pdictos caſus ponit ray. ⁊ l„ momio ſirmaf iuramẽto/ Qρunto qñ dar fi
ſtiẽ/ Monus pᷣm lvſti. ſi fama habeat qð in des ab alterutro, quod tinere videt ad iu HM
ter eos ſit aliquod impedimeniũ et de ſama ramentu/Et vtru ponialia iuramẽtowal/
wceat᷑.exira de ſen.⁊ re iudi.cum erſch lata facia per metum.qi cadit in conſtan⸗/
dit Ricar.in.iij. pdictis caſibus decimũ ᷣm tem virum teneant et obligent. ponit idem .
quoſdam.i, cum ſponſalibus ſuperuenit vo Ricar. in. nij. diſ. xxix. duplicẽ opi.vt ſupꝛ .
· — 7† 77 v. 2 3 S. l.. . V
* .
S —
. 6
* * 4

„
a. Decimünonum
A .
n dirtũ eſt Auidã dicunt ꝙ obligant in foꝛo ptijs.et pꝛima ſunt conſummanda non ſe/
i conctientie.nõ in foꝛo eccleſie.Alij ꝙ nec ĩ runda. ſic in ſonſalibo et voto ſinplici me
foꝛò eccleſie nec conſcie.ponit rõnes et re⸗ luseſſet conſeruare votum q; conſumma
Rned. ſponhones ꝓ vtraq; vAteſgen hũt ſwon re ſponſalia. ſed vcnon niſi per ꝓfeſſionem . „
iin ſalia ſub conditione. QOboi nota ꝙ cũ ſpoſa in religione. Quod etiam dictum eſt in pꝛi
N. lia fiunt ſub conditiõe.ſi ↄditio eſt lneſta mo caſu.ſ.ꝙ votum pꝛecedẽs ſponſalia im
enn⸗ vel vtilis vt cũ dicit᷑ accipiã te ſi parẽtibus podit et dirimit.intelligit᷑ quo ad deuz. quia
tiane placet vel ſi dabis contũ exiſtente cõditiõe. talis non poteſt licite contralere. ⁊ ſi cõtra
— tunc ſtat ꝓmiſſum firmu. Si vo cõditio ſit bit etiam matrimoniũ per verba de pꝛeſen
bonen inſvneſta ⁊ ↄtraria bonis matrimonij vtac ni non poteſt licite cõſummare ipſum. ſec te
gareſff cipiã te.ſi veneno ſterilitatẽ ꝓcuras. tunc netur religioneʒ intrare.ſi tamẽ de facto cõ
Aniifi ſponſalia nõ ↄtrabunt.ſi furtis meis cõſen⸗ trabat tenet matrimonium. ¶e voto ſo
tntin tias tunc extat ꝓmimo. ſed tollẽda eſt cõdi lenni quomodo impediat vel dirimat dictũ
Nmind r tio ſᷣm tlv.et Ricar.in niEXnπvo; eſt ſupꝛa.et de contracto per verba de pſen/
— ſimplex im Xdiat ſmonſaliꝗ. Hhenric lvvxch. ti quomodo woſſet diſſolui etiam ibi. Itez
hefünen ſupꝑ.c.rxurſus.extra qͥ cle.vł vo.circa ſoc pꝛi nota eille qui cõtraxit ſponſalia.ſi vult re
nmidun mo dat ouas regulas. qrũ pꝛima eſt. Quo/ cedere ab eis extra caſus pdictos. delet mo
hundeign tiens ↄtrabunt᷑ ouo vincula equalis poten neri pꝛius ad obſeruandum. extra eo.reò ſi
kerum, tie incõpam̃bilia.pꝛimũ pꝛeiudicat ſecũdo uit. tandem poteſt cogtper cenſ ramcrtr xtra
Ntalenn Secũda regula eſt ſi duo vincula diſparis eo, ex lfis.tamen cogendus nõ eſt. vbi pꝛ o
geſein potentie incõpaſſibilia cõtrahunt᷑. foꝛtiꝰre babiliter timetur difficilis exit.puta vxo⸗/
Hiummit pvellit minus foꝛte vt ꝓbat᷑ extra de ſpon. ſi ricidium. et huiuſmodi. vt in dicto.c.xequi
ndäcinn inter. Cü ergo querit.an vofũ ſimpler diſ/ ſiuit.peccat tamen moꝛtaliter ᷣm tſomam.
ſpnſchi; ſoluc ſponſalia de futuro. oiſtingue. qꝛ ant recedens ab ipſis.etiam ſi non cogatur per
Acionm votũ ſimplexpᷣcedit ſponſalia ipſa aut leq/ eccleſiam.
ne, tur.ſi pꝛecedit votũ ſponſalia tunc impedit . .
nitnn et diri mit etiã ſpomalia de futuro iurata.vt apitulum xir de contractu matrimo/⸗
binuin in iſto. c. rurſus.qꝛ loc caſu iuramentuʒz eſt nij depreſenti. Z
“ iüillicitũ. cum füiret ſeere 4 r ic au vor — , .
Guninne uerat.vñ non ſeruandũ.xxij.q.iiij. 5% A . ,„ Ey
itin tera. ſicut alłs in ſponſalibypꝛioꝛa ſponſalia . trimonium r9 ti
enre ſunt ↄſummãua. vt e ſron. ſicut ex lis.qð ficat ſiue cõtrahitur per verba de
1arteie eſt vrũ. etiã ſi in pꝛimis nõ interueneritu pꝛeſenti expꝛimẽtia mutuã oſen⸗
Ntoiſoi ramentum. et in ſecundis interuenerit. m ſum. vel nam per literas abſentũ ſignificã⸗/
Inno. Hoſt. Abb.et Jo:an/Aut ſponſa tes mutuũñ cõſenſum. vel per alia ſigna ma,/
6 lia pᷣcedunt votũ ſimplex.et tunc votuʒ nõ mieſta in ullis qͥ nõ pñt loqͥ vel Bndire Tec- C.r.n n.
4 impedit vel dirimit ſponſalia ſʒ eo caſu cogi rit gpꝛimo et pꝛincipalr ↄſenſus ani iſen n.e) Te. e , Pr
8,0, xebet vel votũ ſolenniʒare ſcʒ ꝓfitẽdo in re intentio cõtrahendi ex vtraq; parte. NDñ ſi rn ₰ 1 ⅜
irhiu, ligione. ⁊ ſic eſent ſoluta ſponſalia.vel ſpõ aliquis cõtrabit ſponſalia.vel etiã cõtrahit
uni ſalia ꝓfiteri.i. contralere matrimoniuʒ. vt P Pha de pſenti. non labẽs intentionẽ con
MR de cõöuerſione ↄiugatoꝛũ e arte, ſimn An trahendi, ſed extoꝛquendi carnalẽ copulaʒ
r un no. et Hoſti. Ad loc vider᷑ intelligen et ſic cognoſcitillaʒ q;uis pᷣſumi debeat pꝛo
g dũ qñ alter co niugũ vvc petit.i.illun cogi. mr᷑̃imonio.vt extra e ſpõ ſa. tua.et ita iudi
Fiti⸗, Nam ſi vellet votũ unplere etiam in ſecio caret᷑ in fo zidleſelt eit s ſi de ver⸗
– .reæmanendo. i. cont nere. et mutuo ſe volũ bis illoꝝ cõtralentiñ cõſti terit compellet il⸗
Kungti tarie abſoluerent ab obligatione ſpõſaliuʒ lum ſtare cum illa cũ de intẽtione ipſieccle
mniſ auctoꝛitate eccleſieſeri poteſt. qnimo cum ſie cõ ſtare nõ ponit. Onde nõ credereteis.
unsld adouc poſnt votum ſuũ implere.etiam ſi al etiam ſiambo dicerẽt ſe non intẽdiſſe cõtra
nd ier nõ abſoluit a talibus ſponſalibus. qꝛ po here. qꝛ qlilet ſic poſſet dicere. et ſic dimitte
iunt teſt religione in are. tenet votum quo ad re vroꝛem ad placitum. loc niſi ſignis eui
Nebnun . um et loc ſi votũ eſſet foꝛtius vinculũ q;ᷓ dentibus appareat ſe illos non intendiſe.
ogdetn iuramentũ vel ꝓmiſſio ſponſaliũ vt videf. ſed ſimulaſie. tunc em iudicabit nõ eſſe ma
nuiul ſſedvt in directoꝛio iuris dicit. m Inno. teimomum. als verbis eoꝝ ſtabit vt dictuʒ
ninril vſti. 2 Bof. videntur eſſe vincula equalis &q̃ſi wre et cum intentione dicta ſint. In
rloſſun potentie. et ideo dicunt ꝙ pꝛimũ pꝛeualet. foꝛo tñ penitẽtie ſi ille qͥ ſic cõtraxit ſimlate
mtie ſicut pꝛima ſponſalia pᷣualent ſecundis nu, nõ ꝓpoſuit eꝗ ducere. nec vnc; cõſenſitin. .
pii⸗ l
.
4 „. .
— . .
„₰ . „„ 0%
4 2
. * .
1 .
.
. .
.—464 „

eam nõ delet ex illo ſacto iudicari mfimoni

Kl. et Ricar. in. uij

¶Titulus Primus

ee 2 ,
ficauerit ſiue ſignificando illi q̊ miſit Kas ſi
ue alij dicendo.¶ Itẽ añ quaxtũdecimũ an
nũ maſculus et an.xij.ſemina ↄtraſere non

ℳ—

põt.ex de ſpon. impu.puberes.⁊ ſihñtra⸗
lhũt nõ eſt mrimoniũ.ſed erũt ſponſalia.niſi
eẽnt ꝓximi pubertati ⁊ ita ꝙ malicia ſupple
ret etatẽ.extra de deſpõ.impu.e illig.Dicit
aũt Pe. de pal. ꝙ ſi nõ diſtent pluſ per ſex

niũ cõtraxiſſe. qm̃ ex altera pte wolus affint

.

et defuit oĩno cõſenſus.ſine quo nequeunt
fedus efficere cõiugale.vt in dicto.ca. tug.
Idẽ Pe. tlv. alb Et addunt ꝙ illa expte
Anus nõ eſt oolus excuſat᷑ apeccato. ſed de/
otoꝰ ſi veram vult facere pnĩam. neceſſe
habet illã ſine ſictione ducerxe.quantũ in eo

eſt vl oare ſibi virñ ↄuenientẽ. aut aliter ſa mẽſes. vel malicia ſuppleat etateʒ et poſſint
tiſacere/Addit iñ tiv. ꝙ ad hoc tenet᷑ ſi vir carnaliter cõmiſceri tenet mtimomiũ cõtra

.

ſit equalis cõditionis cũ illa. nã ſi ſi multo
mehoꝛis cõditiõis q; illa vel ſi aliud ſignũ
euidẽs fraudis apparuit. poteſt ꝓbabiliter
pſumi ꝙ ſponſa non fuit decepta ſed ſe deci
pi finxerit. et iũc nõ tenet᷑ ad pᷣdicta ᷣm qſ/⸗
dam. Itẽ nota ſᷣm Ricar. in. ij. ꝙ cũ quis
cognbicit eã cum q̃ ↄtraxit ſolũ pꝑ vᷣba de fu
turo. i;uis ſit ibi miimomiũ pꝛeſumptũ ſᷣim
iudiciñ eccleſie.tir miudiciũ dei nõ eſt ibi
mt̃imoniũ.qꝛ matrimoniu ᷣm rei veritatẽ
ſine reali conſenſu de pñti cõtrali non põt.
Vunde ſi talis cõtraheret cũ aliaꝑ verba de
pᷣienti. cũ ipſaſecũda remanere debet. et licʒ
eccleſia iudicaret ꝓ pꝛimo.et cogeret ſecũ/⸗
dã dimittere et ad pꝛimã redire ipſe iñ qui
ſcit factũ ſuũ.nullo mõ debet dimittere ſecũ
dã et ſtare cũ ipſa qꝛ adulteriũ cõmitteret
et potius debet pati exrcoicatlond Et licet p⸗
latꝰ eccleſie nõ peccet in iudicando ſic.qꝛ iu G
dicare habet m ꝓbationes exterioꝛes.iſte woꝛis incrementũ Gof. dicit ꝙρ aſpectum
enã nõ peccabit ꝓ illo ſpe q abſtinet a diui coꝛꝑis ⁊ ei q̃litatẽ.pubertas ꝓbari dʒ ⁊ q̃n
nis et ſactis ꝓpter talẽ excõicationẽ/Nina to tꝑe anni determiati pueniri pñ̃t. dicit ar⸗
ergo cõſenſus amnim pꝛincipaliter reqritur bitrio iudicis relinquendũ. vtipſe qlitateʒ
in mrimomo. binc eſt ꝙ furioſus vłinſan* ꝑſone pꝛudentiã ⁊ maliciã menat᷑. Namet
dicendo vᷣba expꝛimentia cõſenſum matri pubertas plerũq; annos anticipat.et poten
monij.nõ ꝓpter hoc cõtrahit. qꝛ.i.talis con nia coeũdi. extra eo.puleres. et.ca. a nobis.

ſenure non põt.xxxij.q.vij. Nec lurioſus. /Hoſti. vo dicit ꝙ nunq;ᷓ dr potẽs niſi ꝓlet
qð intellgedũ eſt dũ eſt in Earee a ſi ba

ꝑ euidentiã. ;tũcunq; ſit ꝓximꝰ pubeꝛtati.
leat dilucida interualla.tũc ↄtralere poteſt NDñ nõ põt pᷣueniri ipᷣs duodeci annoꝝ in
C. 2 Kicar, Ytẽ ebꝛius ſi na ebꝛius eſt ꝙ femia ⁊ q̃tuoꝛdecim in vixo mſif⸗
nelcit qͥd agat nõ põt ↄtrahere. niſi að fecit adimẽdo
in ebꝛietate poſtea ram haberet. ſʒz ſi nõ au⸗
terat vſus rois ꝓpter ebꝛietate Ziralere pt
tẽ inter abſentes nõ
põt cõtrahli niſi ꝑ Fras expꝛimẽtes cõſeniuʒ
vel ꝑ ꝓcuratoꝛe. qͥ ſuꝑ hoc habeat ſpãle mã
daiu. nec põt aliũ iubintuere. miſi ſit ei ſpe/
cialiter cominum.qͥ ꝓcuratoꝛ ſi fuerit reuo
catꝰ anteqᷓ; ↄtrahant non tenet miimomn
poſtea ↄtractũ ꝑ ipᷣm ꝓcuratoꝛc̃.q;uis igno
rauerat reuocatione.ex de ꝓcu. ꝓcuratoꝛ.

li.vi. HNoſti/Cnñ aũt mrimonii inter abſen

ctũ.extra de deſpõ.ĩpu.c.puberes. Ray.aũt
dicit ꝙ non dʒ diſtare a pubertate vura ſex
mẽſes licet alia cõcurrant.ar. ex᷑ de ſpõ.i⸗
pu.cõtinebat᷑.qð dicũt pleriq; oc. Hoc ve
rũ niſi eſent carnaliter coplati.tũc em̃ cre
do tunꝰ dicit Yo. in ſumma ↄfeſ.ꝓ mr̃imo
nio iudicandũ.etiã ſi vltra ſex meſes a legi
gitima etate diſtarent.extra de deſpon ipu.
c. a nobes. Cõcoꝛ. Inno. in glo. ſup. c. coõn⸗
nebat/Sʒ 2llb. in. nij. ſic dicit. OZihi vide
tur de diſtaniia ponꝰ i pl'et minus qᷓ; deter⸗/
minandũ ſit ᷣm diuerſam diſpoſitionẽ mẽs⸗
bꝛoꝝ ⁊ ſagacitatis qꝛ ego vidi puellꝑʒ de qᷓ
teſtimoniũ ꝑhibebat ꝙ erat nouẽ annoꝝ.qᷓ
ↄcepit ⁊ peꝑit cũ decimũ implere ĩceꝑit. Et
phᷣi dicũt ꝙ qͥdaʒ naſcunt᷑ dentati lanugino
ſi et piloſiĩ genitalibi.q; citiꝰ alijs ſunt apti
ad coitũ et puto ꝙ variant᷑ hec in locis cali

ponat factũ vel cõditio ↄ̊ ſubam et bona mr̃i
monij nil agit᷑.vt ſi dicat aliqͥs. Cõtralote
cũ ſiue accipio te in meã vxoꝛẽ ſi generati⸗

Naãpꝛima aditio eſt contra pꝛimuʒ bonum
matrimonij quod diciturpꝛoles. Secũda
condlitio contra ſecundum bonuʒ mr̃monij

quod dicit ſaccẽm.Cercia ↄditio eſt ᷓ terci

tes cõtraloit ꝑ las ſolũ.dicit Ray.ſi illa v bonuʒ mr̃imonij qð dicit ides

ille cui mittunt lenulli expꝛimi cõſenſum fidem ꝓlem et iacramentũ ponii Auguſti⸗
iun credo ſine piudicio q;tũcunq; ↄſentiat nus eſie bona matrimonij.xxvij.q. ij. Lom̃e

nõ eſſe mimomiũ.ſed bñ demũ erit.qñ noti et in pꝛole intelligitur vt amater iuicipiat᷑

2 4 E — . 3. „ 92. . rr reſer 22 2

alli

dis et frigidis.ſicut ⁊ ipſa impᷣgnatio et coꝛ

onẽ ꝓlis euites.vel wnec mueniã aliã diè
gnioꝛẽ vel ſi ꝓ q̃ſtu te adulterandã tradas

ta thla. ſ.

do/ Et qꝛ ᷣm ꝙ rerit᷑ in mfimonio 1 R= E.
ↄtrabẽdo ẽ expᷣſſio ↄſenſusꝑ vᷣba vlpeqò, r=
pollẽtia.iõ nota ꝙ ſi in ipſa expᷣmõe vᷣboꝛũ.

Ea. Decimũnonum

iint Treligioſe educer in fide ne cũ alia vel alio ciant ſufficere delent ſigna etia in loquente
amm m ſſceat᷑.in ſacramẽto.vt mrimoniũ oſtq; NDů et ſi ſcribat voluntateʒ ſuã ſine vxrbis
Kunm cõſummatũ fuerit nõ ſeparet vſq; ad moꝛ etiã ſufficit.¶ Atẽ nota ᷣm Buil. ꝙ cũ q̃̊s
wg cẽ.licet no ad actum poſit ſepari.vl ex cõi pteſtat᷑ coꝛã pluribo ꝙ qᷣcqͥd faciet vłdicet
hllanm ↄſenſa wl ꝓpter foꝛnicationẽ Oñ ergo ali nõ faciet aio cõtrahẽdi ⁊ poſtea contrabat
aaſppe qua cõditio ponit ↄtra aliqð pꝛedictoꝝ nõ cũ illa dicẽs. Cõſentio in te et hmõi. ſi h cõ
ls Diit tenet matrimoniũ.extra de SSdi amer .. ſtat iudici.ſ.iudicialiter iudicabit ꝓ matri⸗
ſönſe ed ſi cõtrahens in ẽdit nõ ſeruare ſidem moͤnio. qꝛ recurrẽdũ eſt ad cõem intellectũ
Bapfn ſed adulterari nililominꝰ tenet.ſi ̊ nõ du/ verbox Et interpᷣtano eſt faciẽda ↄtra eũ q̃
Wmniin cat᷑ in pactũ.Similt᷑ intẽtio ꝓlem vitandi. wlũ adhibuit.et q;uis pteſtationem ꝓler.
dii maxime ſi ducafin pactũ ᷣm Pe.excludit potuit tñ poſtea recedere ab ea ⁊ conſentire
mreymmber manimonli.ed interſo nõ ancacht ern in illam. U
eirds nõ excludit nec etiã deſatio ꝓlis. Itẽ in 5 KAſſIA.—
debe tentio nunq; exigedi debitũ 'im Biil. non ſt gutẽ effectus ..ii.
tͤteiin viciat ↄtractũ.imo etiã intentio negandi mr̃imonij ↄtracti ꝑ verba de pᷣſenti inter ſi⸗/
n dũmõ nõ ducat᷑ in pactũ. Itẽ intẽtio ducẽ⸗ delesmuitiplex ̃ᷣm Rav. In peimis qͥdeʒ
tneſesn di aliã vxoꝛẽ dimiſſa illa cũ qua trahit vi qꝛ marit nõ põtdimittere vxoꝛẽ.nec vxoꝛ
edſn ciat cõtractij. Ed ipſa retenta tenet mfimo virũ ſiue efficiat cecus ſiue lepꝛoſus vel he⸗
alce, niñ añfin erpſſionewrivr wngeroch reringrrri d r⸗ Doaffcnaniſitfi ca fo⸗
e 4 tio in honeſta vel impoſſibilis.nõ thorn ai/ nicationis.⁊ tunc ſi dimittat manetſine cõ
usce na matrimonij tenet mr̃imoniñ. ⁊ illa da iuge vel recõ aliet᷑ ei.xxxij.q.iii.Dirit.⁊ in
nen, 0 e reli
rin Pro maiort dec 3 H H.i. to. et ille q̊ͥ remanet in ſeculo neceſſe haber
–W ratione eius qð dictũ eſt de expᷣſſione ↄſen illũ expectare vſq; ad ꝓfeſſionẽ poſtea ſolu
min ſus ꝑexterioꝛa ſigna. Dicit Pe. ineiii dil. tus eſt. Nam ſi ille reuertet ad ſeculũ ante
i . xxvij. ꝙ nõ mffict cus interioꝛ eſſe ſa ꝓfeſſionẽ durat mrimoniũ.et ſi remanens
mi cramẽéti. ſed requirit ignũ exterius expᷣſſuʒ / in ſeculo cõtraxiſſet cũ alia ꝑſona ⁊ etiã cõ

N
RAükan

et q;uis iſta expſio cõuenientius fiat ꝑ ver
ba.põt tñ fieri et ꝑ aliũmodũ pᷣcipue in mri
monio/vt ꝑ l̃as abſentiũ vel ꝑ euidentia ſi

ſummaſſet matrimoniũ coger̃illũ dimitte

re ⁊ ſuſciꝑe egreſſum de religione/ſi aũt ta⸗
lis pollueret vxoꝛeʒ extra clauſtra pudoꝛis

Uenden gna pñtiuʒ nõ.valentiũ loqͥ vt mutoꝝ.vel nõ impedit᷑ ꝑ hoc ab ingreſſu religionis.qꝛ
nitdann etiã loquentiũ.vt dicit t.et Anno.Dicit nõ ↄſummauit ꝑ bve mr̃imoniũ pᷣm Archi.
neiinn ide Herxir: dicy in his qͥ ſunt ſui iuris reꝗSivo vroꝛẽ volentẽ ingredi religionẽ vel
nni An rif ↄſenſus ꝑ eos expſſus.ſed in his qͥ ſunt iam ingreſſaʒ.ſed nouiciã cum qua cõtraxe
Dei iuris alieni. vt in filifamilias ſufficit taci ratꝑ verba depᷣſenti cognouit etiã ꝑ violẽ/
LcAanon tus cũ expᷣſiõe eoꝝ in quoꝝ ſunt poteſtate. anſh nõ põt ingredi religionẽ vel rema
is nie vt patzʒ. xxxij.ꝗ. Wwnoꝛant. Ideiv.2 In nere ſi iam intrauit cõtra voluntatẽ alteriꝰ
neurnn no. et Fiiiliſ eti — talem caſum ein. coniugis m Ricar.et Doſti. lrer
eiinw uid ſi vir dicat mulieri. accipio te in me CMR 1
Uüigene— EH illa nibil reſpondeat.dico ꝓſi Secudus effectus ſ. iii.
Iniwno // mulier cõſentiat aĩo ſedex verecũdia tace/ eſt ꝙ mulier ptãtem ſui coꝛꝑis nõ habet. ſʒ
tpec n at. p mittit tñ ſe ſubarrari ꝑ anuli imiſſioneʒ vir et ecõuerſo.i.Coꝛin.vij. Onde nõ põt
ſetmi voluũtarie vł ctari ipſa taciturnitate ⁊ pba cõtinentiã vouere altero inuito.xxxiij.q.v.
uni. ciẽtia cõſenſus eius expꝛimit etiã ſilingua ꝑtotũ.qð videt᷑ intelligendũ qtũ i
ſüne . dceat. vt notat Pug.xxvij .ij.c. vlt. Der tioneʒ debiti. ſecus quo ad exactionẽ. Atẽ
ſenenni ba em̃ in mr̃imonio nõ ſunt ita d ſubſtãtia quia cõpellendus eſt reddere debitum vxo
Aiid ⁊ ſacramẽti vt in baptiſmo et euchariſtia.ſed nilicet nunqᷓ; cognouerit eam et ecõuerio.
CnR . erba et nutus vel alia indicia ſunt neceſſa nõ obſtante ſuperueniente affinitate. extra
mineon ria ad loc vt cõſtet eceleſie de ↄſenſu matri de eo qui cogno.conſan.vxo.ſue.ca. diſcre
Rlgn monlali.Kocoꝛav. vicen⸗ in hmõi caſu ꝙ tionem. Ille tamen coniunx qui eſt inno⸗/
gmmn ſufficit ꝙ nõ ↄtradicat/Si anñt nulla eſſent cens admonendus eſt vt ↄtineat.qð ſi no-
Gzenin. inchcia de conſenſu eius niſi ꝙ alter ꝓrulit lit tunc nocens tenetur ei debitum penitus
Sigchan. verba. noͤ credo at Guil.pᷣſumendũ ꝓ mri reddere.ſʒ exigere nunqᷓ dʒ miſi ſecũ diſpen
t⸗ monio. DHoſtie.eriã dieit in ſummaa ĩ glo. ſet.et põt in h̊ diſpẽſare epᷣs ᷣm Ne.depalł.
gücni y v̈ba re quirunt vt ꝓlet cõſenſus q ſi defn⸗ Quid ſi dicat alter velleingredi religionex
.„
*
ee „ —
61
.* %
N .
. ι ι
4 .
. . *
. . .
— 4r .

io iudicis. puta ep̃i aſſignabit᷑ cõueni
bini infra caut intret aut conſummet
mrt᷑̃imoniuʒ. als excõicabit᷑.et tali caſu non
obediẽdo eccleſie peccat moꝛtaliter nec ſuſ⸗
ficeret ꝙ intret aliqð heremitoꝛium.xvel ſu
meret terciũ habitũ oꝛdinis pᷣdicatoꝛũ vel
minoꝝr. ſed opoꝛtet ꝙ intret in vnã dereligi
appꝛobat) ⁊ obligãnb ad tria vòta.

ꝙ; vnus cõiugũ nõ pᷣt oꝛare ſine cõſenſu al
terius.qð intelligit᷑ de oꝛatiõe tã lõga ꝙ eſ
ſet impeditiua debiti ↄiugalis.xxxiij.q.ij.s
xeus. ſecus de oꝛatiõe ſolẽni.vt imniſe iꝑe a

.

nombo diffinita. De ↄſe. di. ij. Omnmis.

contracto ſub conditõe certo mõ vel cã qñ

al-n-⸗kemn, Pr.n Wr⸗

„

w —
„pSant · a-ti,

„ 2*

vm Guil. ꝙ quẽamo dũ alij ↄtractꝰqᷣ nõ fi
unt abiolute et libere pñt eſe aliqñ ſub con
ditione vt ono vel vendo nibi ſoc ſi feceris
hoc.vel ſi vc fuerit/tẽ pñt ene ſubmõ. vt
ſi dicat ono vel vendo.vt facis hec velillð.
alioqͥn reuocet qð vonaui ⁊c Iteʒz pñt eſſe
cũ appoſitõe cauſe,. vt ſi dicat cno vel ven
do.qꝛ loc eſt vel fuitſet cõditio qdem fit ꝑ
ſi.modus ꝑ vt.cauſa ꝑ qꝛ/Sic etiaʒ et mii⸗
moniũ qnq; abſolute.qñq; ſub mõ vel con
ditione neri vel ↄtrabi põt/On gmrimoni

in.iiij.ſi modus eſt cõtrarius mrimonio vi
ciat ↄttactũ.vt ſi dico accipio vel aceipiã te

rpoſt Zctum appomit᷑ talis modusꝑ pactum
q;tũcũq; incõninenti.tũcnõ viciat mrimo⸗
niñ pcedens q;tũcũq; ſut ſubam eius. qꝛ
eode momẽto q̊ vba cõplent᷑.a deo coniũ/⸗
gitur et ꝑſicit᷑.vt ſi ſtaum poſt mfimomũ cõ
tractũ dicat vnus volo ꝙ ꝓcures venena
ſteriliiatis.als nõ ſu miimomũ et alius cõ
ſentit. nihiil valet pactũ.et mibilominus te
net mrimomi 1s nõ cõtrarier
mr̃imomo.iũc aut eſt impom̃bilis. vt ſi di⸗
co acoipio vel acoipiã te vt celebꝛes miſſaʒ.
vl celũ digito tãgas.et tũc halbetꝓ nõ ad⸗
iecto.et pure et ſunpitx tenet cõtractꝰ in fo

expꝛimit᷑ eſt neceſſariꝰ. vt ſi dicã accipio te

ẽ.nõ tñ ↄrius mrimonio habet᷑ ꝓ ñ adiecto
te vt furin facias/ Si poſt ñc
nõ ſuſpedit obligatonẽ.qꝛ natura medij ẽ

.
. .

¶ Titulus Orimus

vt poſterii mpleaf ſed ſi ex fauoꝛe apponẽtꝭ

neat velnon. videndũ eſt. Scienduʒ igit

modus nõ cõtrariet᷑ʒ guimnea ⁊ hmõi, Et iſte etiã cõdinões intel⸗

ro exterioꝛi.ſed in foꝛo cõſciẽtie nõ tenet.ſi ſtin.
nõ intẽderet in lvc ↄſenure Aut modus qͥ e ſis ſec

vt moꝛiaris.vel aliud bmõi.et tũc habet ꝓ
eto i rei

tenef implere ali celebꝛato mr̃imonio. vt
ſi dicat accipio te. ſi des cẽtũ noĩe wris/nõ
aũñt ſi ex gra ſui.vt accipio te cũ decẽ libꝛis.
vt habeas vñ emas tibi fundũ.nõ tener᷑ ta⸗
lis nec antea nec poſt emere.ff. de cõdi.l. ni⸗
cio/Cũñ vᷣo in zctũ mr̃imonij fiat appoſino
cauſe.iũc ſᷣm Pe.de pal.cã ſiue ſit vera ſiue
falſa ꝓ nõ adiecta halert᷑.⁊ pure intelligunt
cõtraloi mrimoniũ ⁊ ſpõſalia.vt ſi dico.ac⸗
cipio te vel accipiã.qꝛ pt᷑ tuꝰ deſponſauit te
mihi vel me tibi.⁊ nolo venire g cõſiliuʒ eiꝰ
etiã ſi illud nõ ſit ꝝ.nihilominꝰ ẽ mr̃imo
niũ vel ſpõſalia/Odẽ enã ſi ppnatfin futuro
cã vt accipio te:quia dabis mihi decẽ ꝓ o

õſtratio.qͥꝛ ſiue ſit honeſta ſiue inſvne⸗
ſta ſiue ↄtraria matrimonio ſiue nõ.ſiue de⸗
pᷣſenti ſiue de futuro.ꝑ ſe nunqᷓ; impedit vel
ſuſpenelit mrimoniũ.iʒ habet ꝓ nõ adiecta
vt vᷣbigtᷣa.accipio vel accipiã filiã tuã q̃ ꝓ⸗
curauit venena ſterilitatis velq̃ eſt ſterilis.
vel q̃ eſt virgo.vel quã audiui eſſediuitẽ. et

lomõi. Nã falla demõſtratio nõ vicut lega

tũ.ff. de adi.et mon.l.falſa.necꝑ cõſeq̃ns
mr᷑ᷣimoniũ.ſed ſi demõſtratio ferat ad cõdi

tionẽ.tũcĩpedit.nõ rõge demõſtratõis ſʒ er

roꝛis.vt ſi dico accipio vel acupiã filiã tuã

ulberã.ſiqͥdẽ ſciretillã ancillã. nibil ominus

teneret mr̃imoniũ.ſed ſi ignoꝛat tũc nõ va

um ↄtrahit᷑ ſub certo mõ.iũc ſᷣm Pe.de pa. Aet int᷑imoniũ rõne exroꝛis.enã ſi demõſtra

tio fuiſſet omiſſa.et idẽ ſi dmõſtra tio refer
tur ad ſubam.qꝛ erroꝛ ſubſtante vel condi

ſi ꝓcures venena ſterilitatis et hmõi/ſed ſi tiõis unpedit.nõ aũt q̃litatꝭ.¶¶ Qñ aũt mĩi

moniũ ſit ſub cõditione.tũc diſtinguenduʒ
de cõchtõe ¶ Pꝛimo i
generales qͥ ſꝑ debẽt intelligi. qs ponit b.ia⸗

ſunt conditões de his q̃ in mrimonio oĩino
ſunt neceſſarie.⁊ als mrimoniũ ipedirẽt vt
ſi es chꝛiſtiana. aut ſi nõ es affinis vel ↄſan

ligi debẽt appoſite.nec viciãt ctũ.¶ ercia
ẽ aliq̃ cõditio de futuro neceſiaria vt ſolem

oꝛiri cras. Oñ ſi vicat.ↄlv tecũ ſi ſol oꝛiat
cras.õctũ ẽ mrimomi.vt tlv.ponit i.iiij. di.
naEr⸗ talia futura ſunt iã pñnia.ĩ cau:
uch

loneſta q̃pᷣt apponi ⁊ nõ apponi.vt ſi pr̃me

Alomöi, ett us voluerit.aut ſi dabis mihi centuʒ hmõi
ut eſt pomibilis.a tũc ſi in oneſtus ſiapponat ſuſpendit miimoniũ vſq; ad euẽ

t condinoms. miſi mterim conſenſug de p

α

⁊ tenet mtimomiũ ſicut in legatꝭ vt acipio ſenti.vel carnalis copule fuerit ſubſecuta.
ſbilis ⁊ loneſt? tũceo ꝙ tales viden

cõdi.appo.c.d illis.et.c.ſuꝑ eo.⁊.c.ꝑ tuas

ꝛimo em̃ q̃dã ſunt cõchtões

(¶Quarta ẽ cõditio cõtingẽææ &

freceſſiſe a cõdinõe er̃ de

em etiã eſt qñ in tali contractu ponit᷑ e ga-

co. lij.c. in fi. vt ſi voluerit deꝰ a ſi vixerimꝰ.
et hcnullũ octũ ſuſpendũt. (¶ Quedam pbo⸗

.

.

—

.

ſe
ſi
t/
non
ſic⸗
We
G
ei
4
ſit
utn
ſtup
niino
ſgard
nöͤſide
zmiſer
lcpio
liteet
Ber

öſeen

gin
pherb
. t
pecd
1bie
Eeprat
tinine
dtaee
etſeg
Nic

. 4

¶ Ea. Decimunonum

emen (Auinta htiolulpneſta ſeg tñ dan woſſet vtrũq; patiẽdo.nõ recolo pᷣſumptio/
Jiſb. eſt tra ſubſtantia ion reurtuz fe, nẽ eſſe inductã a iure ꝙ intelligat recedere
tcei eriga wi ſi wiem inter Ereris. ec A . aboptione ꝑ carnalẽ copulã. Muid ſi vD S „ „
dcſ ⸗ nat delxt halxri ꝓ nõ adiecta.et tene i n/ cat ꝓmitto ꝙ nunqᷓ; deficiã tibiĩ vita meg
pſto d ſalia ſiue etia nomtibi. Farintellia oz de et ſecuta eſt carnalis copula Reſpõdeo ᷣm
ſnſte Po c,fi m qy notat ibl. Ade intelligi dʒ v· Buil.no d pᷣſumi ꝓ miimonio cũ ſpõſalia
einslian’ ꝛaditione ĩpoſſibili.ſex Kalri 15 cheren an matrimoniũ nõ ſoleãt ↄtrahi ꝑ ꝓmiſſio
Nidina vt ſi digito celũ tengeris. extae condi nes negatiuas niſi ſoꝛte cõſtaret ꝙ p loc in
ſrſne tio inloneſta. et ſu am * bona no. tendebat ſpõſalia cõtralvre. Auid ſi di/
iͤftinen vt ſi dicat ↄtralo tecũ genergtio s is cat ducã te poſt annũ 1ſecuta eſt carnab co
Win euites.qꝛ lvc eſt cõtra bonũ ꝓlis. F enet pula. Rñdeo ſᷣm Guil. cxredo pᷣſumendo ꝓ
minin inueniã alia dignioꝛẽ. qꝛ eſt re i ti mrimonio.qꝛ ꝓbpter carnalẽ copulã bſe/
thid⸗ . inſeꝑabilitatis. vel ſi te ꝓ q̃ſtu a. ſ teran d cuta vicet renſiciaſſe dilatöͤi tpis. (uid
mnunlie tradas. et hͤ eſt bon ce. Hñ tales d/ ſiqs ↄtrabat cñ aliqᷓ ſub cõditiòe. deinde añ
– ditiones apponant al oll agt 7* är e euẽtii otrahit cũ alia pure. Añdeo nõ dʒ re
eriſird ter (eterg. xxxl. ..j. aliqn. et. c,ſolet q̃rt mnere cñ ſcᷣa eẽ ſi ſit ↄſanguinea pꝛime.
ed ůe ↄdi. appo.c.ſfi. Si tñ poſtea talis ↄditio re 3 ſe 5 4
Bimmdnn mittat᷑ et ſequat᷑ carnalis copula mr̃imo 2 ine en inten . V .
