in baptiſmo caraterem talem. Caracter emʒ
eſt dilpoſitio neceſitans ad graniam niſiſuꝑ
ueniat impedimentum pꝛolibens eam ⁊ iſtð
eſt ſictio qua remota remouetur effectus ide
c i

Zuulus quartusdecimuſ

2„ » — L „ „ . .
impedimentũ gꝛatie quo ablato reeipit effee
n baptiſini totũ.⁊ hanc opi. firmat pe.idẽ
tanqꝙ; veriorẽ addendo. ꝙ in ſacf̃is impeimẽ/
tibus caracterẽ.eſtſpẽalis neceſſitas ꝙ ſoꝛtiã

cur effectuʒ ſuum recedente fictõe ałs nõ poſ/

ſit eoꝝ effectus hr̃i.quia non poſſimt iteꝛari.
ſed non ſic in alijs ſacr̃is qꝛ cnʒ ronſint iterari.
poteſt effectus eoꝛum haberials ſumendo
Addit etiã eniã ꝙ ſumicit attꝛitio ad tolleneñ
illam fictõz. ⁊ tunc virute baptiſini etiã fictio
moꝛtalis culpa ⁊ oĩa alia ſequentia delentur q
ad culpã ⁊ penã eternã,q̃ hñt conneronẽelicet
ałs moꝛtale poſtbaptiſmum commiſſum non

remittitur ſine contritõe ſed lvc eſtꝑ accidẽs

ven eſtramen ꝙ moꝛtale commiſſimn p bap
niſinñ confitenqũ eſt non qꝛ aliteꝛ non remit⸗
taturqꝛ remimit ꝑ remotionẽ fictõis ex natu⸗
rali concomitantia.ſed ꝓpter pᷣceptũ de con⸗
fitendo vel ponet dici econuerſo.ꝙ lʒ als attri
tio nunc tamen moꝛtale adiunctuz ipedit ne
ſuſfficiat ꝛtunc ꝓpter vtrũq; ſacẽm pᷣteritnm
⁊ fiturum bapuſſni ⁊ pñie remittũt᷑ oia moꝛ/
talia. Sed differunt qꝛ bapnſmũ pᷣcedẽtia di
recte ſequentia aũt ex naturali concomitan⸗
na econtrario aũt ꝓpteꝛ penitentiaʒ in voto.

qui ⁊ de fictione in baptiſmo habet confiteri.

7 ſolum de peccatis poſtbaptiſnũ. Sed de pec
catis ante baptiſmus.non hʒʒ nonfiteri hecper.
O ſi diceret᷑ ꝙ effecius in actu requirit cauſã
in actu. ⁊c. Rñdet pet.lvc eſſe ver de cauſa ĩ
eſſe ⁊ de efectuimmechato.non de cauſa infie
ri. i. diſpoſiriua. Dñ cauſa in acm gre efficiẽs
eſt deus diſponens aũt eſt caꝛacter.vñ ſic pa⸗
ter reliquit in vteꝛo matris illud. viꝛtute cinꝰ
eo mortuo generat᷑ poſthumus.qꝛ pater ẽ cau
ſa pꝛolis non ĩmediate ſed mediante diſpoſi
tõe cuius genus eſt cauſa fieri ⁊ nõ in eſſe.vñ
ipᷣo mortuo viris foꝛmariua opatur ſic in re
generatõe ſpũali ꝑ baptiſmiʒ ſicut ꝑ cauſam
in fieri ꝓducit᷑ caracter qui recedente ficnõe
eſt diſpoſit io ad gram

De vnitate

bapti ſmi. Nota ꝙ baptiſinus non delet itera
ri.? hoc m thv.in.iiij.di.vi.q.ij.ar.i.q.i.in coꝛ
wꝛe.iq.quadruplici rõe.ium qꝛ impꝛimit cara
cterem indehbileʒ tum qꝛ dat᷑ contꝛa oꝛigina
le quod ſemel contrabit᷑ ium qꝛ ili lvmo cõſi
guratuꝛ moꝛti xpᷣi q̃ ſemel facta eſt.ium qꝛ eſt
ſpualisgeneratio que ſemel facta eſt Si gᷓ ceꝛ
tum oia que ſunr de ſubſtantia ſacr̃i concuriſſe
EHl cetera q ſunt de ſolenmitate defuerint. puta
qꝛ? vetula vba ve ⁊ bñ ꝓiulit ⁊ in aquã imer⸗
ſit ſed de ſuerunt cathecumus ⁊ exoꝛciſmus nul
lo modo eſt amplius baptiʒancius.ſᷣm peix. de
pal.nec ſimpliciter nec ſub condictõe, leg cau

5F. xü

.
te etiã ſupplendũ uod ex neceſſitate relĩ cau

te fuit omiſſim. puta exorciſimusa catlxciſmꝰ
Si autem ↄſtat aliquid de ſubſtantialib ðᷣſu⸗
iſſe tunc oĩa ſubſtantialia que ſimul oporter cõ

currere ſunt iteranda q̃ iã fuerũt adibita eẽ
alia qᷓ ſunt de ſolennitate ᷣmtheologos.qꝛ qñ

vnũ ſacrm confertur ⁊ tpᷣs patit᷑.debita ſolen
nitas eſt adhibenda. ⁊ nu de cõcurrentib eſto

m ittendũ.nec eſtvis ſi repetunt᷑ q̃ ſacr̃a non

ſunt ⁊ etiã qᷓ ſunt de ſubſtantia qñ mihil eſt fac⸗

tum. a p conſequens nõ fuit ſactm nec ſacmẽ
toſit iniuria. Juriſte vere dicunt nihilẽ ite

☛

randi.ſed ſolũ eſt ſupplendũ quod ſueꝛat pꝛe

termiſſim. Sed pari rõe.nec ſi aliquid deſub
ſtantialibo fuiſſet adhibitũ.illud eſſet repeten⸗
dum ⁊ ſic nõ eſſẽt ven ſcðᷣa vice ppteromiſſio
nẽ eius quod non eſt adhibitũ ſicutnec fuerat
pꝛima vice.nec ꝓpteꝛ omiſſionẽ eius.qð nũe
eſt ſuppletũ.Si aũt ꝓbabiliter dubiñ vt quia
puer in nemoꝛe erpoſitus innemiur bapniʒan
dus eſt ſubditõe que hẽt extra eo.ca.ij.pmiſſa
negatiua. Si tin es baptiʒatus nõ te baptiʒo ⁊
cete. Idẽ ðᷣt Ricaꝛ. in.iiij. expoſito de qne
ſcitur a quo ſit erpoſitus.a a qͥ ſit baptiʒatus te

nendum. Dicit etiã Rich. in. iiij. ꝙ ſiexñſ⸗

in ponte cũ ꝑuulo. cũ als non habeat aquã ad
baptiʒandũ intendens ſaluti eius ꝓuidere cũ
videat ipᷣm moꝛi.ſi pijciat in aquã dicens ſoꝛ
mam baptiſmi cum intentiõe baptiʒandi.tał
non eſt baptiʒatus. Et rõ.qꝛ ꝓximuzmateria
baptiſmi eſt ablutio in aqua ꝙ aũt abimit᷑ pꝛi⸗
mo coopit aqua in toto vel parte poſtea diſco
opitur. Dñ peꝛ pꝛimũ bapuiſmũ repñtatchri⸗
ſti ſepilimurã ꝑ ſcvᷣm reſurrectionẽ. ;uis auteʒ

in caſu pᷣdicto puer ꝑ acnum illius qui pijcitᷣ

adquã mergat non tamen eſt actus oꝛdinatus
ex ſui natura ad̊ vt puer abluat᷑.ſ̊ vtſubmer

gatnr. Onde ſieuaditbaptiʒanduseſt. De

illo qui exxpᷣianis eſt natus ⁊ inter ypianoscõ
uerſatus non eſt in dubium reuocancñ ʒ pe.
de pal. niſinon baptiʒatus enidentiſime pba
retur.extꝛa de pᷣſpitero non baptiʒato.c.ſi. Si

alt vno teſte. puta obſtetꝛice aſerente bapti

zatus ꝓber bene cꝛedencũ eſt. Pena rebap
tizantis eſt. ꝙ qui ſcienter vel ꝑ ignoꝛannam
iuris lvc faceret vel in faciendo iunerit irregu
laris eſt.⁊ non niſi ꝑ papam diſpenſandꝰ nõ
eſt dubium ꝙ peccat moꝛtaliteꝛ enꝛa de apo⸗

ſta.c.ij. Si aut per ignorantiã facti ꝓbabiliter

excuſatur ſed re baptiʒatus ex eo.quia ignora
bat ſe tunc ſuiſe bapniʒatum eſt irregularisvt
halvtde con. di.iiij.qui bis.ſed pꝛꝛ epm poteſt
diſpenſari. immo etiam qincã dicunt talenõ
eſſe irregulareiqꝛ ignoꝛaniia ſact excuſat eiʒ
IVllud em fint olim ſeruatũin ocnu rebaptiʒa

iin nunc non tenet.Cenenco pꝛimã opimnöz3.

que eſt magis cõſona texiui.ſi querat qre bap

nttnanme

(Wncepump

Geromatern
itrgrcremnoet
ontrinre
asſonentth

liſcntſe e,

Deoaln

weutibusban
wpi.,ortiiihi
ktunturelte
ſfempſqg a.
hlaercauna
lenupirrfi
fenl Geancon

cſeſſriamnr Te

fent danſczn
Nſcergenttto
Ahriaunnege⸗
Wßrrins
tetſnedinon
Autenmercein
tenbyrim
lueffenier
Cülisſepokun
NKona,,
baſe Dein
finme
flfnmnnetpt
kitficeiwi
wprenntat
iſtife n
hkiſgoen
Mubeinte⸗

teron inn .
n
tehinnting
pfimsimenintmne
betemmenniii

Npnällgfökigne

mii depinre

enͤſtlwene
tenädichinitgit.

Eſilnens Ntend.
ſiirnmlidinnſn

Nnemöebengcitst
Ktügfrnuhnaene
vintgngtitiüninn⸗
tooniprepſendſ⸗

mibapnſnitinntnn

nurünenoni nsan

Ipacuntlusniied
tmmmetaotin

ertblui hntitnin

Crbeprenclset N.

nunstinttijinoel
utunmrwemdihn
nmnstnan il
ewroldend c0

blrnieterneta i
ncick, Pentetan

Benerwle orhtan
nbencdennren

pondipnin nO

mmozabuerenaen
Anscrto l ii

un ckinerilcom

u ſercnen pe
7apeldiunt iin
s hchenl
uinocini
ſeneonn ll;
uliunſin

Capiulum texciumdeci.

eo facto illieto. magis debeat puniri agens qᷓ;
patiens.põt rñderi.ꝙ lvc ideo eſtqꝛ nõ inue
niiur in iure cautun.ꝙ haptiʒãs qͥ nęſcit bap

tiſatum fiat irregularis ſicut inuenit᷑ de ipore

baptiʒzato. ⁊ pene non ſunt extendende.vłeti

am de ipo rebaptiʒzato poteſt dici ꝙ tunc fit ir⸗

regularis.ſic poſtq; ſciuit.ratũ habuit ſᷣm vnã

gloſam illius c. ẽ nota ꝙ etiã ĩ vtero ſan

crificati ſunt baptizandi. m tIv. in. iiij.ſ.diſt.

vi. q.i.ax.i.q.iij.in corpore.q.Et pe.tum vt cõ
ſoꝛment alijs. Onde ex baptiʒo recipiunt ca⸗
racterem.non aũt emundatõʒ ab oꝛiginali qꝛ

iam per ſanctificationẽ e mundati ſunt nec de
nouo accipiunt pꝛimã gram.qꝛ iam recexeꝛũt

in vtero materno ⁊ in tanto robore.vt nõ poſ
ſint peccare moꝛtaliter. ſed augmentũ gie per

cipiunt tenẽtur em̃ ad loc ex pᷣcepto.qꝛ ſancti

tas non excuſat lvminẽ ab obſeruatione pᷣce
pti ſicut nec a ieiunijs eccleÄlſie

De aduliuis

petentibus baptiſmũ. Dicit tlv.in. ij pte. q.

lxviij.arti.iiij.in cor.aꝛti.ꝙ non ſtati cuin cõ⸗

uerluntur eſt eis baptiſinus dandus ſed debet

oifferri vſq; ad aliquodcertum tempus. lvc

triplici er cauſa Pꝛimo ꝓpter cautelam eccle
ſie.ne decipiat ficte accedentib tꝛibuens ſac/
mentũ. Secũdo vt ante baptiſmũ de fide ple/⸗
ne inſtruatur. Lercio ꝓpter reuerentiã ſacꝛa
menti. dum ſcʒ in pᷣcipuis ſolennitatibus.vt

paſclx ⁊ pentxcoſtes ad baptiſmum lvmines

admittuntur ſiramen plene eſſent inſtructi.
vel ĩfirmitas vel aliud moꝛtis ꝑiculũ immine
ret.ſine dilatione eſſent baptizandi. Statut

autem eccleſia pᷣdictũ tempus ad ſolennita,/

tem haptiſmi.non ad neceſſitateʒ eius.qꝛ ha

let efficatiã ex viꝛtute ſpũſſanti et paſſ õe rpᷣi.

cuius ſepuliure lvmo configurat᷑ in baptiſ no

vrpʒ Roma. via iceoi penttecoſie vigilijs.
paſce Deuiudeis añt ⁊ paganis dicit oſt.

in ſumma. ꝙ ſiex moꝛa ſeu dllatione baptiſ⸗
mi im minet piculum qꝛ ſcqʒ conuerſus timet.
ne alij iudei vel pagani ipᷣm interficiant.ſilvc
perpenelunt ⁊ tunc eſt citius haptiʒandus expo
ſua ſibi fide. ꝓut poreſt ſi aũt non inminer pe
riculũ aliquodtunc ſunt ꝑ octo menſes vłals

arbitꝛarie inteꝛ catycuminos retinendi.ð cõ

ſecꝛ. di iiij.ne quod abſit. ⁊.c. iudei. ⁊. c.ſeqnti.
De catheciſmo .J.xiüi.
dicit pe.in.iiij.qꝙ cũ baptiſmi ſaluatio ſit per fi
dem merito requirunt᷑ a baptiʒato eaq̃ ſunt ðᷣ
neceſſ tate fidei.Et hec ſunt tria ſcʒ fidei ſuſce/
ptõnuei ꝓfeſſno ⁊ fidei obſeruatõ Et ꝓpter hᷣ
tria catixciſmus inuentus eſt.in quo ſit inſtru

ctio de articulis Zmimiho diſtincra ad fidei ſun⸗

ſceptionem. Fit ⁊ ſwonſio ad fidei profeſſionẽ
fit etiã ſponſio ad fidei obſeruationem. Et qꝛ
adultus veccatũ pꝛopꝛiũ halet ⁊ per ſe cꝛedete
Preſtrequiritur vvc ab eo er neceſſi:ate ⁊ per
ſeipᷣm. Quia vero paruulus peccatum actua/
le non habet nec per ſe credere poteſt. requiri
tur ve ab eo ⁊ qᷣ congꝛuitate ⁊ peꝛ vicariũ ſci/
licet per patrinũ.quia patrinus non reſpondet

2 ,

in pꝛopꝛia verſona ſed in peꝛſona paruuli Et ẽ
ſenſus credo.i. pꝛeſto ſum ſacramentinn fidei
ſuſcipeꝛe Zugu. expoſitionem. vel intelligitur
de obſern antia fidei in futurum Et ſic m tiv
minam duplex poteſt eſſe ſenſus. Pꝛimus ẽ cꝛe
do ideſt quando ad perfectam etatem veniaz
fidei aſſentiam Secundus eſt cꝛedo ideſt op
ram dabo ꝙ ipᷣe cꝛedat ⁊ ſic obligatur puer ip⸗
ſe et patꝛinus quia de illis ad que omnestenẽ
tur non eſt in conueniens ꝙ vnus obliget ali
um. Secus eſt in his ad que non omnes tenẽ
tuꝛ nec ex vvcſequitur magnium periculum in
tenente ad baptiſmnum q;tum ad modeꝛnuʒ.
tempus m tlv.quia paꝛentes ſui ſunt xpiani
⁊ ꝓbabiliter extimari poteſt. ꝙ eum ĩ fide nu
tꝛient ⁊ ab alijs quibus coninuit fidẽ addiſcet
Secus auteʒ eꝛat in primitiua eccleſia vbi pu
eri cum infidelibus conuerſabãtur ⁊ ſimiliter
eſſet nunc. ſi parentes eſſent ſuſpecti de infide
lirate tunc enim diligentioꝛ cuꝛa eſſeta patri
no adoibenda. Idem albertis
De exorciimo KexrvV
dicit thv.⁊ pe.ꝙ licet circa lvc pluꝛes fuerit o⸗
piniones.OJelius tamen dicendum videtur
habet effectuʒ in coꝛpoꝛe ⁊ anima qꝛ minu/
it voteſtatem demonis ne tantum romt in ho
minem. ſicut ante baptiſmum ⁊ ne baptiſmũ
⁊ glia hona ĩ ediatſed pꝛedicta poteſtas totali

ter in baptiſmotollitur. de cõ. dl.iii.c. nec quẽ

;. Vbi ponitur figura dephaꝛaone qui pꝛiꝰ

flagelſatus eſt. voſtea ſubmerſus

„

ſacramentalium que fiunt in baptiſino ſic diẽ
Penus. Ante baptiſinum fumt quaioꝛ. ſig
niſicant quatuoꝛ fienda in bapnſno Hamer

—

De ſignificatione c. xvi

ſuſiatio ⁊ inſuſſatio ſignificat ſpirituis malig⸗/

m expulſionem ⁊ ſpũſancni infuſionem. Sa⸗/
lis linitio gꝛatiam ⁊ ſapientiam ⁊ pᷣſeruatiõʒ

A peccatoꝛum futuꝛorũ putredine.ſaliue con/

tactus circa aures ⁊ nares ſenſuum ſpirituali

ui n avernonem. Onctio olei in pecoꝛe. in/

ter ſcapulas legis dei amoꝛem ⁊ deuotam ſub
iectionem.Allia tria fiunt poſtbaptiſmum ſcʒ
cꝛiſmatice in vertice ⁊ ſignificat xpᷣi gratiaʒ ⁊
confoꝛmitatẽ in mente.cCerei impoſitõ ſigni
c unn

Titultrs quartusdecimuſ

ſicat fidei ⁊ moꝛum claritarem. Meſtis candi

da que ſignificat innocencie reſtiitunonem

De confirmatione ⁊ miniſtro eius ⁊ mateꝛia
et foꝛma ⁊ effeciu

Capitulum.xiiij.

equitur de confir
mnimngtione de qua dicit. Actuum. viij
AIilmponebant manus ſuper illos ſci
licet axoſtoli ⁊ accipiebant ſpm̃nanctũ. Et di
citur iſtud ſacẽ̃m chꝛiſma rõe matexie ↄfiꝛma
tio ratione effectus. manus impoſitio exmo⸗
w dandi. Onde dicitur de con. di. v omnes ſi
deles. poſt baptiſmum recipere debent pering

nus im poſicionem ſpirituſſancti.vt pleni xpia

ni inueniantur ſit ſacꝛamentum pꝛobatur
quia omne ſacꝛans menteʒ cum ſigno viſibili
ad ſpecialem effecium eſt ſaceaamen: um. ſz cõ
firmanio eſt tale.vt infra patebit. Dnde ð cõ
ſe. di.v. de his dicitur. Scitote vtꝛumq; ſcilicʒ
baptiſmum ⁊ chriſma magnum eſſe ſacꝛamẽ

tum. Inſtitint aũtxpᷣs ſᷣm . de pal. ipm cumn

paruulis manꝰ imponeret.Luce. xviij. Figu⸗
ratiue tamen. Onde non videtur. ꝙ eis con/
tulerit illud ſacꝛamentũ.qꝛ eius vſus non cõ/⸗
ueniebar ante miſſionem ſpũſſancti. Delefi
am als inſtituit illud ſacrm. licec non ſit ſcrip
tum. avoſtoli aũt chꝛiſmati fueꝛunt die penthe
coſtes ſine chꝛiſinate deſcendente ſpuſancto
in igneis linguis. Si em̃xpᷣs ſᷣm ꝙ lvmo po⸗
tuit dare effeccũ ſact᷑i ſine materia ſact̃i mul⸗
tomagis ſpũſſanctus.nec aliã confirmationẽ
illi.cxx. habuerunt ⁊ caꝛacterem receperunt ſiẽ
nec apłi aliam oꝛdinatõʒ recepeꝛut.q; illaʒ.de
qua dicitur O athei.rrvi. Hoc facite in meaʒ
cõmemoꝛationem. Quando añt apoſtoli ce⸗

teris manus iponebant confirmantes vel ceiſ

mate vtebant᷑. vel ſi nõ vtebant᷑ qꝛ tunc daba
tur.ſ. ſ. ſigno viſibili. Hoc fuit diſpenſarõe. ſ.ſ.
ſicut etiã diſpenſatiue baptiʒabãt in noĩe ilxiu
Sed qꝛ ceſſat cauſa cuʒ non deni ſpũſſanctus
viſibiliter ceſſat ⁊ diſpenſatio.necmodo.PBe.
ſine chꝛiſinate confiꝛmaꝛet hec ommia Peix.

ibi idem
De neceſſitate .i.
luius ſacr̃i. Nota ſᷣm PBe de pal.ꝙ non ẽ ſim
pliciter neceſſaꝛiũ.vt dicunt iuriſte. nec ex iſti
muiione pꝛopter effectũ eius.q eſt robur ſpna⸗
le. qꝛ de facto ⁊ meꝛitoꝛie poteſt lvmo cõſiteri
ſidem tꝑe ꝑſecutõis ꝑ foꝛtitudinẽ ⁊ charitatẽ

q̃ datur in baptiſimno.cij minima chaꝛitge ſufſfſ,

ciat ad re ſiſten dũ cuicũq; temptatiõi. Arẽnõ
eſt neceſſaria ex inſtiiutõe xpᷣi.qꝛ xpᷣs nõ ꝓmł
gauit lc ſub cõminatõe damnatõis vtbaptiſ
mum ⁊ pen itentiã. Hec ex pᷣceptione ſicut en
chaꝛiſtiã ꝓpter quod iſta tria dicunturneceſſi
tatis. Sed videt᷑ loc neceſſarium ex oꝛdinatõ
ne eccłie ita ꝙ ſicut hmo exoꝛdinatõe eccle⸗
ſie renet᷑ ſemel ĩ anno conñteri ⁊ communica
re.aliter peccat mortaliteꝛ.eriã ex ecclie oꝛdi
natione.⁊ ſi nunq; occurrat confeſno peꝛſecu⸗
tionis.tamen tenetur homo ſemelin vita con
firmari ⁊ ſi poſſit ⁊ negligat. licet ſacramentũ
aliter non ↄtnat.moꝛtaliter peccat ⁊ dãnatux
moꝛiens.niſi confiꝛ metur tunc ſinpliciteꝛ vł
niſipemiteat. ⁊ confite atur de lc quod in ſani
tate potuit ⁊ neglexit.Similiter ſi qins bellumm
moꝛtale intrat qui pꝛius confirmare womitet
neglexit dʒ deloc confiteri vel confrmari ſixo

teſt. 2 ſic infelligitur illud de con. diſti. v. vt ie⸗/

iuni. Non erit xpᷣianus.qni non fuerit epiſco
pan vnctione chꝛiſinatus ſupple ſi voteꝛit.

Materia §. li
autem huius ſacꝛamenti eſtchꝛiſina conſec/
tum ab epiſcoroPChꝛiſma autem illud opoꝛtʒ
ꝙ ſit comwſium exoleo ohuarum quos teſi⸗
gnat nitoꝛem conſcientie.⁊ balſamo quod de
ſignat odoꝛeʒ bone ſame.extxa de ſacꝛa vnctio
ne capi.i.Oroꝛtet etiam ꝙ ſit taliscompoſitõ
ab epiſcopo conſecꝛata.Qina em̃ xpᷣs non eſt
vſus illa materia. nec iſto ſacꝛame toſic nec
etiaʒ oleo ſancto.iõ inciget cõſecꝛatõe hmõi

mateꝛia ex quo peꝛ contactum eius nõ eſt cõ⸗
ſecꝛata.ſicut aqua bapnſmi.et ſacꝛamentum

altaris.pᷣs etiam actus ommum oꝛdinum in
ſua perſona exercuit ⁊ ſic ex vſu ſacramẽti illi

us etiam ſine materia cõſecꝛamt mateꝛiaʒ ſa

cramentioꝛdinis. ldſaceamentum em̃ quod
habet materiam ex ꝛa actum ſuſcipientis req;
rens mimiſtrum conſecratum pꝛe exigiiu: de
neceſſtate ſacꝛ amenni matene exterioꝛis cõ
ſecꝛatio.Si eꝛgo non fiat inuncnio chrumate

ab epiſcopo nil fit. Item ſi ab epiſcopo ⁊ chꝛiſ

mate ſed non coniecrato non eſtibi ſacꝛamẽ
tum confiꝛmationisnec poteſtelectus confi⸗
ceꝛe chꝛiſma.ſed oxoꝛtec ꝙ ſie conſecꝛatus e⸗
piſcopus. Mon eſt autem de neceſſitate ſacꝛa
menti ꝙ ſit chꝛiſma confectuʒ in die cene vł

illo anno ſed eſt lvc de neceſſirate pꝛecepn qꝛ

ſolum in die cene eſt conſicienaumæ de cꝛhiſ⸗
mate conſectoꝛ conſecratoillo anno.ar.de cõ
ſe. diſti.iiij.ſiquis de alio.⁊ vetus eſt intra ec⸗
cleſiam exurenoum.

hre Gon

ettcineſen
nnelernun

ſnicoteen

eſchrsinnon
enſoemunnon

ndtoneton
Pcpoſolocene

litnt,
rudic wbiak

iuu praſnnen

obapninM
bwaurcuno

unponerirt
“ Plmeunmaſe
uericiceod⸗

orechaiſnare
ces finsinien
ſisnedinei
tenineferna

(ineſcrneicen
ioneſornedap

Eſens
Mennfunie
toper ymis

Cinenconiſrna

nrasgigub
ctorſanen
aken impznn

nliranelign

Mlpernanens

nisetegeſt
Gfeennamg

intzo wlsio

henneniens

Pcrucerediſ

nisſecraen
mennin

ſpunnbin

sſnnmin

Ciniinituin
MA
nusnfnann
nftenmienfe

. lnonfentge

sfppleſ.

weniiektchifnt etd

Deinmunenimenn
cokoctummngtr

Gente tidine r
ſame amiIl.

eumngünanſiif
M1 Qunei hetare

nec ſoſscane ehr.
ncigetiteien,)
znmmamreisziktch.
bapeimetſaraneum

NNMNouImn
r Kerrübami⸗

mutiſnmmnurg
Sdücsmmmnein n

ruAIene
hamaumnec
nnnurrennnand⸗

gin nmnirſmne
Iemitpgnſlaſ

emm liſnt
T feenſegagrt

õ
onſeemgnelte.
Ereeſinepeen

oniernumn ron
urtolMoNOA
Darpunseſtüinen

4

Se

Thn
urmnninn

Capitulum quartudecimum

etiam detuꝛ dererminatam habet iſtud ſacꝛ am̃
tum. quia licet ſacꝛamenta que non hahẽt ma

teriam aliam extꝛa ſuſcipientem.non ſic reqͥ/

rant dererminatã foꝛmam veꝛwꝛum ſicut pe /

nitentia ⁊ matrimonium. tamen quecunq; re

quirunt determinatam materiam exterioꝛem

ſuſcipienti applicandam. requiꝛunt etiã deter
minatam foꝛmam veꝛboꝛuʒ vt baptiſmus ex

trema vnctio.euchaꝛiſtia ⁊ confirmatio ⁊ hu/⸗
iuſmodi. Mon eſt autem foꝛma conſecrano
materie. Solum em̃ ſacꝛ amentum euchari⸗
ſtie eſt cuius eſſentia conſiſtit in conſecꝛanõe
materie.cetera vero nõ Eſt igitur foꝛ na iſta
Conſigno te ſigno eꝛucis.cõfirmo te chꝛiſina

te ſalutis in nomine patris ⁊ fi.ꝛ.ſ.ſ. Danc au
tem ſoꝛmam non habemus ab euangeliſtis ſʒ

a tꝛaditione romane eccleſie. que eaʒ accepit

ab apoſtolisqui eam a rpᷣo acceperunt. Juxta
illud.i. Corinth.xi. Ego accepi a dño quodet
tradidi vobis. Et ſiapłi nõ fuerunt vſi hac foꝛ
ma.ſoc diſpenſatiue fuit factum.ſicut tunc ſoꝛ
ma baptiſmi. O agis tamen vſi cꝛedunt᷑. licʒ
non legatur.quna occultabant ſoꝛmas ſacꝛam̃
toꝛum propter irriſiones gentiliũ. Et qꝛ in ſig

no crucis omma ſact̃a ꝑficiuntur.de con.diſ.

v.nunquid ideo ðꝛ conſigno te ſigno cꝛucꝭ cõ
ſirmo te chꝛiſmate ſalutis. notaf ibhi materia
ſalutis.finis qui eſteffectus ſact̃i. Vn nomĩie

patꝛis.⁊c dicituꝛ adeſignandũ cauſam pꝛin⸗
cipalem in effectu confeꝛendo ſacrt̃i. De mu/

tatione forme idem ſentiendum quod demu

tatione foꝛme baptiſmi de qua ſupꝛa.

Effects Fiiüi

autem confiꝛmationis m pe.de pal. poſttlv.
eſt tꝛiplex. Pꝛimus eſtimpꝛeſſio caracteris

Cum em confir matio ſit ſactẽᷣm. quo homo de
putatur ad aliquod ſacꝛum puta ad cofeſſionẽ
fidei et conſtantem eius defenſionem ideo ca
racterem impꝛimit ſicut videmus ꝙ his qui

ad militiam eliguntur impꝛimitur aliquod ſig
num permanens.puta ꝙ aureis para nentis

in ar nis et equeſtribus inſtru nentisvtuntux

ad differentiam alioꝛum. Etolim militibus

in brachio vel alio loco. cauterium imprime

bant Conueniens eſt igitur ⁊ miles chriſti ali

quo caractere diſtingui et conſignari. Eſt ãt

diuerſusiſte caracter a caractere baptiſnali 2

ordinis. et preſuponit caractereʒ bapnſmi ad

eſſe. qiia non bapnʒatus non eſt ſuſceptibilis
confirmationis. Sed caracter confirmatiõis
preſupponuur ad caractereʒ ordims ad bene
enle.quia etiam ſine ipſo ſiquis ordinaretur re

ciperet ordinem. et quiaicaracter indelibils ẽ
ideo iſtud ſacramentum non eſt iterandum.

vt prima queſtio prima manus impoſitio.

HReconfirmattis tamen ignoranter non eſt ir
reaularis. ſicut rebaptizatus ignoranter. Et

ratio quia.c.qin bis de conſecratione. diſtincti
one quarta.loquitur de re baptiʒato etnon de

reconfirmsto. et penitentie non ſunt extendẽ
d.et maxime irregularitatis vt dicitur de ſen

tentie excommunicarionis capitulo is qui li⸗

ro ſerto. Secundus effectus confirmatio

niseſt gratia ſacramentalis que eſt diſtincta

a graria ſacramentali baptiſmi. Oe enim per

iſtud ſacramentum lvmo deputatur ad aliqᷣ
ieri non poteſt.

ſacruʒ quod digne ſine gratia
qua non eſt ſpecioſa laus in ore peccatoris.
Item quia veputat ad opus ardiſſimũ. mo
rime charitatisſcilicet ponere animam ꝓpcri
ſto cum deus non deficiat in neceſſarijs. Aðo

in ivc ſacramẽto datur gratia ⁊ plenituco gra
cie precipue ad robur vt de cõſecratione diſti

ctione quinta noinſſime.perficit autem gratia

ſacramentalis confirmationis gratiam ſacra

mentalem baptiſmi. ſicut vna virtus perficit
aliama ſe differentem. ſicut fortior minꝰ for
tem. Onde de conſecratione diſtinctione qͥn
ta.de his. dicitux ꝙ vninn ſine altero perfici ñ
poteſt id eſt baptiſmus ſine confirmatõne q̃n

do ſcilicet poteſt haberi ſicut nec liberalitas ſi

ne magnanimitate. Gratia vero gratum faci

ens que eſt vna in omnibus ſacramentis.col

lata in bapnſmo ſi perſeuerat confirmatione
perficitur quia eſſenti aliter augef.vr aucta me

reat perfici. Et propter lvc dicitur qins per cõ

firmationem eſſe plenus rpᷣianus vt de conſe
cratione diſtinctione quinta.omnes. Ter
cius effecuus eſt cognatio ſpiritualis non ſolũ
unpechens contrahendum matrimonium ſed
etiam dirimens contractum. Ethec cognatio
in confirmatione contralitur inter confrma

tum. et eum vel eos qui tenent ad confirmatõ

nem. Item inter ipſum confirmatuʒ ⁊ filios
naturales tenentĩs ad confirmationem cuʒcõ

iugibus ſuis De loc tamen vide ſupra. tit.i.
c.xv. Sʒintipᷣos tenẽtes ad confrmationẽ ſic

nec etiam inter tenentes ad bapuſmum con
tralꝛitur ad inuicem cognatio ſpiritualis. Et
qᷓ;uis regulariter vnus tantum debear tenere
ad confirmationem ſicut ⁊ ad baptiſmum vt
de conſecratione diſtinctione quarta non plu
res tamen ſiplures tenentesſint adomnesex
tenditur cognatio iſta.

Item necvir vxorem. nec vxor virum ali
ocui iure pereno debitum carebunt Si ſeiẽ
ter ſacerent. ſecus ſi ignorant triceſima queſt:
one prima de his. De ſoc etiam ſupra ti.i.itẽ
ↄſanguinei vł affines nõ dñt ſe mutuo tenexæ

teʒ non confirma
tus non debet tenere confrmandum.ar.de cõö
ſecratõne diſtiinctione quarta in bapnʒanteę

WW

Zitulus

quia ſifficit vinculum carnale vel naturale
Quibus K. V
delet dari confiꝛmgꝗtio.⁊ de circumſtantũs cir
ca dationem eius. Mota ̃m pe.de pallude
ꝛimo ꝙ debet dari omnih baptizatis. non
autem non baptizatis.? lve ðꝛ de con. diſti. v.
omnes fideles. qui omne dicit nihilexcludit

Vnde ⁊ mulieribus ſicut virisandũ eſt.q? ⁊

mulieres ꝓrpᷣo vimicauerũt ⁊ moͤſtruoſi her
mophꝛoditi ⁊ ſurdi ⁊ muti. Ites infirmi ⁊ mo
riẽtes poſſint ⁊ debentofirmari qꝛ tunc immi
net pugna inuiſibilis contra hoſtem ⁊ q;uis ꝰ
tra talem pugnam non detur confirmatio.ex
pedit nihilominus vt moꝛientes ad numeren

tur militie xpᷣi.⁊ inde magis nobilitent᷑ extali

ſigno. Eſt em caracter quilibet ̃m tlv.beatis
ad augmentũ glorie accidentalis ſicut ⁊ dã ⸗/
natis ad augmentũ pene. Nota ſcðo ꝙꝓ
uuli etiam poſſunt confirmari quia ſi non tũc
tamen poſtea habebũt foꝛte confiteri ⁊ minꝰ
habent de fictiõe tamen qꝛ lc ſacẽ̃m iterari ñ
debet. 1⁊ non ſic pᷣſumit᷑ e conuerſato interxpᷣi
anos.ꝙ cꝛhiſmatus. ſiẽ ꝙſit baptiʒaius iõ nõ
expedit ꝙ paruulicõfirment añ ſeptenniuʒ vt
vſſint melius recordari poſtea confirmati qͥ/
bus ⁊ pꝓpter lvc ſolet dari alapa. ſaluanf tam
puuli baptiʒati etiã ſine confiꝛmatiõe. Nota
tercio. ꝙ eſt facienda tm in fꝛonte talis chꝛiſ⸗/
matio ſeu munctio.extꝛa de ſaẽc vnctõe.c.i.qꝛ
vt magis audacrer ⁊ ſine timoꝛe ⁊ robore ho/
mo ↄfiteaf xpᷣm. datur confiꝛmatõ ⁊ iõ potiuſ
in fꝛonte fieri debet vbi magis apparent hinꝰ
modi paſſiones. MNota quaꝛto.ꝙ debet ſꝛõs
ligari quouſq; chꝛiſma deſiccefnon opoꝛtet ãt
ꝙ pãnus.vij.diebo ligato capite poꝛtet ſed ꝙ
ſeptẽ die bus caput a lotione ſeꝛuet᷑ ⁊ lvc pꝛop
ter reuerentiã chriſinatis⁊ ꝓpter ſeptẽ dona

ſpũſſancri. Nota quinto ꝙ dʒ ab aliq̊ teneri qᷓ

confirmat᷑.nec tamen iſta tentio eſt de neceſſi
tate ſact᷑i.qꝛ ⁊ ſine ipᷣa daref.ſed ex pᷣcepto.ſi
adſit facultas. Cõgꝛuit aũt tentio huic ſact̃o.
qꝛ confiꝛmandus vt infiꝛmus ↄfiꝛmari petit ⁊
iõ alio vt baculo ſuſtentat᷑ q̃ſi inſimus ⁊ mu⸗
lier erxiã tenere põt. Nota ſexto ꝙ adlti admo
nendi ſunt pᷣtermittere ↄfeſſionẽ añ ↄfirmati
onem vt con. di.v. vt ięiuni. ⁊ ̊ in omni ſu
ſceptõe ſacti voſt baptiſinũ obſexuandũ eſt ah
eoqui pꝰbapriſinũ peccauit moꝛtaliter qꝛ ſecũ
da tabula poſt naufragiũ eſt penitentia. vt dicẽ
hiero.de pe. dii. Et iõ ponit naufragiũ.i.moꝛ
talelpoſt bapriſinũ ↄmiſſum ad eã pꝛiuſiq; ada
liud ſacẽm recurrendũ eſt Dñ contꝛitus añq;ᷓ
ↄfeſſis ſi ↄmode põt nec euchaꝛiſtiã nec extꝛe
mã vnctõʒ necoꝛdinẽ nec ↄfiꝛmatõs ſnſcipere
ceber. Motaſeptio ꝙ ieiums ⁊ a ieiunis dari

quartuſdeci.

debet a ſuſcipi de con. di. v. vt ieiuni 2. c ſeqnẽ.

F. V

quod de ommi ſacto intelligendũ eſt. Vñ nec
poſt pꝛandiũ ſine magna ⁊ iuſta cauſa aleſſio
facienda eſt.maxiĩe de moꝛtalibo. Eſt añt iuſta

cauſa ſi homo timeat obluiſci peccatum diſſe
rens in cꝛaſtinuʒ vel ſe non habium temp ita
opoꝛtune. ſilr ſi eps debegt mane recedere. q̃
poſt pꝛandiũ pazatuseſt ↄfiꝛmare. Hotgocta
uo ꝙ inomniloco dũtñ decenti ⁊ voneſto por
eps ↄfimaꝛe ſine peccato. non ſolũ in eccha.
ſed ertra licet chꝛiſmna ſoli in eccłia ↄfici debe
at. qꝛ: qð non eſt pꝛohibiiũ eſtconceſſim. non

tamen extra locũ ſue dioceſis debet confirma⸗

re. ſicut nec alia ſacr̃a vel ſaceamentalia mini
ſtꝛare etiam ſubditis. Nec archiepᷣs ſubditoſ

ſuffꝛaganeoꝝ ſuoꝝ dũ viſitat. ſed nec ĩ dioceſi
ſua debet alterius dyoceſani ſubditoscõfirma

re. ar. xvi.q.i.interdicimus.⁊ lvc niſiexeom/
miſſione vel licentia. iñ ↄfirmando non ſubdi
tos.vere ſacẽm pᷣſtat Et licet peccet non ta⸗

men efficit᷑ irregularis vel ſuſpnſus. NMo⸗
ta nono. ꝙ the interdicti dari põt. ſiẽ ⁊ baptiſ

mus ⁊ chꝛiſma ↄfici exira de ſen.exco.c. ſuper

eo.ti. qm li.vi.omnia IJdempe.

De miniſto

louius ſact̃i Nota ꝙ ſoluse pᷣs halet ex officio

confirmare ſicut ⁊ chꝛiſma conficere. Eſtaũt

magna queſtio inter oc.vtrum ſumplex ſacer
dos poſſit confirmare. ⁊ omnes in loc concoꝛ
dent.ꝙ ſine diſpenſariõe ſeuↄmiſſione papeñ
Preſt. ⁊ ſi facit nilil agit ſed exↄmiſſione pa⸗
pe non poteſt ſimplex ſaceꝛdos cõferre confir/
imnationem ⁊ minoꝛesoꝛdines.vt tʒ tlv.⁊ pet.
de pal. ⁊ glo.di.xcv.puenit. Vñ gꝛeg. pap di
ſpenſauii ꝑmiſit ad tollẽdũ ſcandalũ ſaceroo
tes chꝛiſmare.nec eſt cꝛedencũ ꝙ ĩ hoc diſpẽ
ſaſſet ſi non potuiſſet nec dicendũ ꝙ eꝛrauerit
Poteſt gↄmittere papa vt dicit pe.de pal.ſi ẽ
conſecꝛatus ſunplici ſaceꝛdon conſeꝛre cõfiꝛ⸗
mationẽ ⁊ oꝛdines minoꝛes qꝛ hec ſunt ordi⸗
nata ad coꝛpus rpᷣi miſticũ.ſuꝑ quod eſt pleni
tudo poteſtatis ↄmittentis.Et ↄmiſſarius eſt
capax ptãtis perfecte ſuper corpusxpᷣi miſticũ

cñ habeat poteſtatẽ ſupverum. Sed papa non

Pteſtcõmittere ſaceꝛdoti poteſtatem conſe/⸗

rendi maioꝛes oꝛdines.non quia commiſſari
us non ſit capax.ſed quia committens non ha
let plenitudinem poteſtatis reſpecin eius qꝗJ

cõmittit ideſtreſpeccu coꝛwꝛis veꝛi.adquod
habet actum quaſi unmediatum omnes ma⸗
ioꝛes oꝛdines. Gratianus diſtinccione nona
geſuna quinnta. S. ſed illua dicit ꝙ ſoꝛte in er/

iꝛema ne ceſlitate et conſueiudie in abſenna

ep.ſcopi ponunt pꝛeipitericzſma conferre

(nihctun
mrrtparcnif
mneniinune
cmniſi ie
ceton Grec

icAenap
fſtene,tſt

ii
i gaiſuen
aſeur⸗

ednhnmnon

iſepoecaract

ſmmerſa
ſtriqſackſb
Alenſröe pe

Getdanlonin

0nſunno

nlſletnlreit
ede Pipor

halfcinen
(cunzlc
Anenren

Peli Oreſon

Mbigthtl
Wfeinle

Gatſonnnn

zivenſeian

NMhneropecinn

UIntynerce
uunheßiton
Pprancailt

ferensnaſa
mmunlii

Apodenn,
umleſeiß

tfebſote

öleen
ugam
ifſgerd⸗

(ſehe

Epſeher

lnannn

epgen
lforin

namngrſeign

Liiginnnchfnſt

. Etheetpnan
nſſini
tiaidar ötſfiin
nſen nn
n eng.

n

ſebjehihin fin

tchafmimntan ſnit
termnmmſnpetre

are tnmtsnieenn
ſſöeſmnoenj

Nlagtſcayniſtneg

kerſensdhemrintn
sonndes hinn
en Vigeg n
Awlici ancniſun

CekrtencigihAali.

unetnirniienun

Adaln ni

ſteunontenif
nmnmzgirnii
mihiipanteieri

õ

Neinunezßinffl

ignm Seiſchiin

end Pllamit

nrs ingiſihfiil J

=
CtN,d
nicmnmnin

l

beotg ſarit
curnurnckiln
nutinnnmn

Capitulum quitudecimum

Segd deqetalis qnto de conſue. vᷣt contraꝛiz.
a dnperis eſt ⁊ nil agit. YVdẽ ðt glo. ſup
c. puenit di.rcv. ⁊ ita tenent tſæologi. Notaꝗ
inillo.c. puenit ꝙ gꝛeg. ad tollendũ ſcandalũ
diſpenſaunt ꝙ pᷣſpiteri ↄferrẽt chꝛiſina. Ytẽ
papa nõ poteſt ↄmittere inferiori ſacerdoti2
firmare. ⁊ oꝛdines minoꝛes dare.nõ ꝓpter ð
fectũconmittentis.ſed qꝛ ↄmiſſarius nõ ẽ ca

pax ptãtis perfecte ſuꝑ coꝛpus rp̃ᷣi miſticuʒad
quam ptinet ↄfirmare ⁊ oꝛdines minoꝛes da
re qð ſolis ep̃ᷣis reſeruatur.eo ꝙ ñ hʒ ptãtẽ per
fectã ſuꝑ coꝛpus rpᷣi veꝝ.ſ.adoſicienduʒ. Sed

contꝛa pdictam concluſionẽ ab alijs qͥ ſunt cõ
trarie opi.arguit᷑ ſic.de integꝛitate cuiuſibʒ ſa

cꝛamenti ſunt materia ⁊ forma ⁊ miniſter ſed

per papã nõ põt imutari materia ⁊ forma ſaẽ/
mentoꝝ.nec miniſterↄfirmationis eſt epᷣs.
⁊ ſic alteri papa ↄmittere nõ põt.aut ſimplex
ſacerdos.⁊ſic abſi; papeofirmatõe lvc poteſt

ſed iſtud aboĩbo negat᷑. ſeqͥt primũ. Rñdet
dẽ ꝑe. ꝙ cũſacerdos fiat epᷣs.⁊ miniſter huiuſ
ſacr̃i ſit ſaceꝛdos epᷣs qꝛ nec põt eẽ epᷣs niſiſit
ſaceꝛdos.immo nõ videf alius caracter ſʒ idẽ
iñ plenioꝛ caracter ſacerdotis h.ſ. diſpenſan⸗
do ꝙ ſimpler ſaceꝛdos ↄfirmet non ẽ murare
miniſtrũ qͥ ad ſubſtantiã. Sciendũ eſt ꝙ foꝛte
er diſpenſatõe pape exchꝛiſmate nõ conſeẽcto
voſſet dari confirinatio ⁊ exoleo nõ ſanctificꝗ
to fieri inunctio.qꝛ illa ↄſecꝛatio eſt quid ſac/
mentale ⁊ nil reale addit.ſed purã relationeʒ
rõis ðt. Vñ põt dici ꝙ xpᷣs inſtituit materiaʒ
⁊ ſancnficatõʒeccłie ↄmiſitqꝛ ſic xpᷣs inſtiniit
woleum vel chriſmaſit materia illoꝝ duoꝝ ſa
cramentoꝝ eo modo q̊ fuit ꝑ eccleſiã vᷣtermi
matũ Onde foꝛte nõ eſt idẽ modus conſecẽndi
apudoẽs.⁊ qꝛ conſecratio illa nõ eſt ſacr̃ᷣm ſ
quid ſacr̃ale.iõ nõ videt in diſpoſitõe eccleſie
Sed ſicut nullum eſt matꝛimoniũ inter perſo
nas q̊s eccleſia reddit illegitimas.ſic nõ eſſet
ↄfirmatio nec inunctio ſi fieretde mateꝛia con
tra ritum eccleſie pꝛeparata. Similiter ſi con

citur coꝛꝑixpᷣi miſtico ſit ſimplex ſacerdos ſi
ſic axpᷣo eterininatũ. ꝙ ſit ſaceꝛdos ʒ ꝙ pla

cuerit eccleſie ipʒ conſecꝛare. Nnde qin peſt

eccieſie toti põt ei ↄmittere ſine hac conſecꝛa
tõe.Sed qꝛ generaliter ſtatuit ꝙ epᷣs vc non
faciat qui contra lvc agit nihil facit, determia
tionẽ em̃ ſacerdotis rpᷣc eccheↄmiſit.ſed ꝙ ſa
cerdos eſſet hic determinauit. Dnde pap foꝛ
te ponſet faceꝛe ꝙ ſimplices ſacerdotes epimn⸗
ſecraꝛent ſed reſpeciu alioꝝ ſacramentorum.
que re ſpiciunt corpus xpᷣi verum. xpᷣs ðᷣtermi
nauit non ſolum ꝙ eſſet ſacerdos ſed etiã q̃t
acerdos. qꝛ epᷣs in ritum eccleſie conſectus

DOnde modum conſecrandi epᷣm eccleſie ↄmi
ſit.ſed eũ conſecꝛatum voluit eſſe vlteoꝛi ritu
qᷓ; ſinplicem ſacerdotẽ.⁊ q;is iſta nonpꝛobẽ
tur tñ iſto modo eſſe potuit. ⁊ iſto modo ſalua⸗
ri põt ꝙ eccleſia romana facit de qua ſupponẽ
dum eſt ꝙ non erꝛat. Dicit idem per. ꝙ papa
habet plemitudinẽ poteſtatis etiam q;tinn ad
conſecrationem in qua etiam alij ſibi nõ eq̃n
tur quia licet omnia ſacꝛamẽta poſſint alij epi
conferre ſicut ipᷣe tñ in ſacr̃isconferendis alij
tenentur ad modos conſecradni ad quos ipſe
non tenet ⁊ in multis cõſecxationibo habʒ po⸗
teſtatem excellentie quia ſine illis poteſt res
conſecꝛa re.ex quo conſecratio eſt 1p inſtitutõ
nem eccleſie. Habet etiam ſᷣm om̃s plenini⸗
cdinem poteſtatis q;mm ad iuriſditõʒ in q̃ nul

lus ei equatur. ⁊ ad iſtam iuriſditõz pertinet ↄ

miſſio omnis.quia vt ðꝛ. ff. de iuriſdic. om. iu.
l. e. in iuriſditõe continer᷑ iudicis dandi licen
tia. Onde licet confirmare ⁊ cõſecꝛare ſit cõ
ſecꝛationis, committere tamen iſta eſt iuriſ⸗
dictionis
De exnema vnctione quo ad materiain foꝛ⸗

mam miniſtrum effectum

Capitulumxrv.

5

xtreme vnctionis
ſacramentũ inſtituitxpᷣs.ſed apoſto
lus Yaco.ꝓmulgauit di.v.c.ſue epi
ſtole Infirmat aliquis in vobis inducar pᷣſpi/
teros eccłie qͥ oꝛent ſuꝑ eũ vngentes eũ oleo
in noĩe dñi ⁊ oꝛõ fidei ſaluabit infiꝛmũ vt diſ.
rcv.allud ðᷣt Belaſius. ꝙ nõ penitennbo vnc⸗
tio iſta ſundi non põt quia genus eſt ſacramẽ
ti. Et notanduʒ ᷣm pe.de pal.in.iiij.diſ.xxiij.

vriple x eſt inũctio eccleſie. Dna que necẽ
ſecꝛatio epᷣi non ſit ſactm ſed ſacr̃alevr̃ ꝙ pa⸗
pa poſſir circa illud diſpenſare vt ſcʒ mimiſter
conferensilla ſacramenta quibus aliquis/

ſacꝛamenium nec ſacꝛamentale qꝛ nec per ſe
gratiã cquſatinec ad aliquod ſacꝛamentum ſu
ſcipiendum vel ꝑficiendũ oꝛdinat᷑⁊ hec eſt vn
nio regum. Onde non opoꝛtet ꝙ fiat de mate
ria conſecꝛata ⁊ multominus cum chꝛiſmate
nec in capite fit vnctioſed in humero vel aꝛio
Secunda vnctio eſt ſaceamentalis. ſed nõ ſa
cꝛamentum quia ſcilicet ad ſacꝛamentum oꝛ
dinatur vel ſuſcipiendumvt olei vnctio ad ca
tcuminos vel perficiendum vel digne cuſto

diendum ſicut vnctio qua baptiʒatus inungi

tur in vertice chri ſmate etquia epiſcopꝰ chꝛiſ
mate in capite er manibꝰa altare chꝛiſmste.
et preſpiteri oleoin mambus vngitur Vn

de ⁊ Boſtienſis reprobat opinionem. Goſiꝛe
ch.qͥ ðt ꝙ manꝰ pᷣſpireri inungũt chriſmate.

Zitulus

Tercia inunctio eſt ſacem ꝑ ſe. ⁊ illa eſt dupłx
qꝛ vel chꝛiſinatis in fꝛeõteꝑ epᷣm velolei ſanc/
ti ꝑ ſacerdotem in oꝛganis ſenſuũ infiꝛmis ꝑ

ſacerdotẽ. ⁊ quelilet hax eſt ſacẽm ꝑſe. de his
vnctionibo⁊ ſignificatiõe e arũ hẽturer.deſaẽ

vnctõe.c.i. Et licet fiantplures vnctiones.ẽ
tamen ṽᷣm tho. vnum ſacẽm vnitate.que ẽ ex

parte finis.qꝛ ad vnũ cauſandũ ⁊ ſignificãdũ

oꝛdinantur. ſcʒ ſanationem ſpiritualem.
Pltima tamen vnctio eſt foꝛmalisreſpe⸗
ctu pꝛecedentium ⁊ agit inviꝛtute earumet
