de ſubſtantia. Eſt aũt libellus ſcripturamn qᷓ
conuinet res que pent᷑ ⁊ cauſa petendia no
men actoꝛis et rei.vt extra eo.ꝑ tomum.Et

ſemꝑ offerendus eſtiſte libellus iuchei pr

eum reo.vt ipſe reus denberare poſſit.iij.q.
iij. 5. o ferat. et in ſcript debet dari ⁊ in pꝛin
cipio litis.in modiq iñ cauſis ſcripiura nõ
requirit᷑.vt.xi.q.i.ſiquis cũ clenico.Eſt aũt
duplex libellus. ſcʒ poſtulatioms q dat indi
uilib; queſtiãtbo. extra eodẽ.c.i.Et accuſa
tionis.qͥᷓ dat᷑ in criminalbo acnonibo vt ij.
q.viij.p icripta.S.libeloꝝ Ber.

De appellatione. Capitulum.riiſ

quid bꝛeuiter videndũ eſt de q (5
fuſe agif.i. q. vi. ꝑ totum. Et ibi

dicit glo. ſummaria in pꝛincpio ſtiõis hec

que ſequunt᷑.Appellatio eſt ꝓuocatio iniqᷓ

ſentenne querelã õtinens. iñ eti in his
extra indiciñ agunt᷑.appellaf.vt in elecnö⸗

extra de appella. c.oſtituns. Eica appel.
ergo pꝛimo qrit.vtrũ valeat ſtatu ti ſeu oꝛ

dinamentũ alicuius mumceipq ꝙ nonpoſſt

appellari. niſi ad iudicẽ illius loci. ? videtur
ꝙ ſie. qꝛ ſtautũ eſt quidã cõſenſus ⁊ paciuũ
cimiũ illius loci vbi ſit Sedconſtat ꝙ qius:
põt remittere p pactum ius appellanch. K.
de tep. appel. l. n. Setp ſtatutus tollit ug eo
mune in illo munigpio.ff. munia. pdi. .
venditoꝛ. Sed contrarũ eſe rei vertas. Et
ratio eſt. quia iunſdino collata imn iuch; an
pellationẽ ꝑ legeʒ velpꝛinapem. non bolen
tolli vel mmuꝑ iubditos. di. xxi. c eno?.
imo pponitur neceſſitate obiequendi. exirs

—

==
S—

—

— —
n =

calleſt⸗
nvniiunſn
birapꝛine
ünpne⸗
eo valereſe
mitenoui
ſenetcſictt

=S
=

=
=

=
S=
=

=—☛2

—
— Seuk
—

—
—
=

Rů(enöeſerdn,
unnserceſee

—
—

ſliletkeceſe⸗
telteftiusſi⸗
ncnentes.
legenbic
Nponnr hene
Coicſtahans
gogelogtal⸗
Peſprathe⸗
Poloreos onn
Ppnindokt
Hocairoſp
r,ptertmaund
lo ſeg ſtn

iienlalen
renimnproc

7
Naerauen
ſſtcͤnyvert
huatcet. Bun
Wrk depr
Werdeienäde
Peözumaltuir
0Anntnſtateſen
erpitaen
Noliga nanen
Ulnunaumſo⸗
ffümnptenra
eopelapſnn
nemmaene
Lenlermimren
Glr here.)
etgiswlaſia
nnenlgeat i⸗
llrrloctipus

½

luln ettepn

—

7

=
——
=

= ☛
= =ẽs
☛ =

— —

ceniitſamert

—

ifniceſunmin
Augäſteria
uchr ſuen
herejul
ſelgeſtinmne

E=

= S=
—
SZ
= .

ns

— 8 1
n Mintin
1gbege N

nimie

Noſanne
Nriiennd

=
—

=

ẽ

4

4
.—

S

Hmieitni
kams nineh
ARdkennur
ungoermdn
nn getönai⸗
Weidiren
a Ctielusſn
Weeni tnün
6 ,ndr idi
nn ginitnl

R elen⸗es d
üpes epEN.

öc ma
NinNARN!

grlnim ſnnn

S
Lipelen
uhemnin,

ecnerti

güs ,
nni vinit

—
—

S

==

4

—

.
6
1

=E

==

—
E

.
4

—

⸗

1
8
4

SE

l
n tatiin
tn

4
4

alonin⸗ un,
* öwlann

6

de conſti. c. eccleſia. Vam em̃ ex loc videre
aur eneruari iuriſditio imperij etromane ec
cleſie. et vires pꝛincipalis negocij exbauri⸗
ri. C. de pci. impera. offe. l. iij. circa qð nulla
cõſuetudo valere põt.extra de ↄſue.c.i. Itẽ
pactum litigatoꝛũ facere nõ põt. ꝙ appella
tioni generaliter renunciet᷑ vel'remittatur
extra de appella. c.ij. ᷓ necꝑ ſtatutũ. Itẽ ta
le ſtatutũ eſſet diminutio iuriſchtionis ⁊ li⸗
bertanis eccleſie et imperij.et ideo ipſo iure
nullũ.et hec eſt vertas. qꝛ in ommibo ſemꝑ
intelligit᷑ ius ſuꝑioꝛis exceptuũ.extra de iure
iu. c. vnientes. Sʒ municipes nõ condẽdo
legem bñ roſſunt renunciare appellationi
vt notat Anno. in dicto. c. vemẽtes. Sed
quid ſi aliquis appellat ſunpir dicẽs. Ego
appello a tali vro pᷣcepto nec dicat ad quẽ
Reſpondit ſpecu. ꝙ valet. Et intelligit ap⸗
pellare ad ꝓrimũ ſuꝑioꝛẽ.ff.de appella.l.i.
Mam in dubis non eſt a iure recedendum
Noc aũt diſponit ius vt gradatim appelle⸗
tur. vt extra eo. dilecti. et idẽ ſi nõ dicat ap
pello. ſed ſubijcio me ſub ꝓtectõe ſedis apo
ſtolice vel alterius iudicis appellatiõis.ha⸗
lEeur enim pꝛo appellante.
Licet autem appel H.i.
latio ſit cõmune remediũ.iñ in multis caſi
bus reücit. Pꝛimo ſi non interpoſita ifra
decẽ dies. C. de appell. l. vlti. Sed hodie cur
runt a die ſentẽtie vt ibi notat᷑ quia tpᷣus
Loc iq;ium ad ſiu initiũ eſt vtile. vnde non
currit mſi a tꝑe ſententie.⁊ a tꝑe currit quo
agere põt. Sed q; tum ad ꝓgreſſum eſt con
tinuũñ.ij.q.vi.anterioꝛũ. Oñ ſpontanea ap
pellationis obmiſſio purgat ſentẽtie turpi⸗
tudinẽ vt notat extra de offi. dele.c.paſtoꝛa
lis. Ita ꝙ poſt lapſum decẽ dierũ.enã ſi in⸗
iuſta ſit ſententia.executioni mandatur.lꝗ
pſus em̃ termini renunciationeʒ inducit.ff.

de acquir. ere.l.qdiu in ni.et hoc niſi iuſta
cauſa etatis vel alia reſtitutionẽ ad appel/

landũ indulgeat.ff.de mino.ꝑ totum. Nec
põt iudęx loc tẽpus decẽ dieꝝ ad appellan⸗
dam ſtdtuiũ.et tẽpus anni vel biennij adꝓ
ſequendũ ipſam.et tẽpus reſtitunõis in in⸗
tegrũ cõceſum minuere.vt notat extra de
appella.c.cũ ſit.et idem ᷣm diſ.in omni di⸗
latione.qꝗ̃ dat ſine miniſterio iudicãtis.vt
notat exirg de re. iu.li.vi.quia induliũ a iu/
re beneſiciũ nemini eſt auferenduʒ. hinc eſt
ꝙ ſi iudex mangat nliculyt oluat aliquid
vel faciat infra &&ccẽ dies licebit ei appellare
Vngde licet ſententia ſit ſub condinone da
ta vel etiam ad terminũ maioꝛẽ q;ᷓ decẽ die
rum.debet tñ appellare infra deceʒ dies.licet

conditio in ſententia adiecta nondũ exiſtat
et terminus nondũ aduenerit. ff. qñ appel⸗/
la.ſit.l.i.Hon em̃ poſt decẽ dies licebit ap⸗
pellare. vt notat᷑ extra de appell. c. pᷣterea. 2
ibidẽ notat Inno. Sʒ cñ dat ita bꝛeuis ter
minus in quo nõ põt dellerare ad plenum
et ſic incidere põt in pꝛomptũ piculum. vt
puta triũ dierũ.vel alius minoꝛ decẽ dierũ
qui terminus modicus appellat.tunc lice⸗
bit a bꝛeuitate termini appellare.extra de di
la.c.i.et hoc niſi ex cauſa minoꝛ darer. q̃ tñ
cauſa eſt in dilatione expꝛimenda vt nota
tur in dicto.c.i. Secundo non appellaf a
iudicio momentanee poſſenionis.licet fᷣm
canones appellari pomit. ex de teſti. c. ſignifi)/
cauit. Item nõ appellat ̃m leges ab inter
locutoꝛia.vel ab aliquo grauamine añ ſen
tennã. C. quoꝝ appel.non reci.l.iij.niſi in
caſibo ibi notat?. ſed in iure canonico ſecus
CTercio non appellat a mero executoꝛe.
exira de appel. c. nouit. niſi modum excedat
velcitius exequat᷑ vt ibi notat᷑. Quarto
non appellat a creatione muner? wl noia /
tione quod eſt vtilitate tm̃ pꝛiuatũ.vt tute
la et cura.ff.qñ appell. ſit,l.i.S.ſi quis.ſed
a repꝛobatione executiõis põt appellari.vt
ibi. in alijs aũt muneribo publicis auioꝛita/
te et vtilitate.eſt ſecus Quinto nõ appel
lat a criminibo enoꝛmibo.q̃ legunt᷑.ff.de ap⸗
pellanone. l. conſtitutus. qð intellige vt ibi
notat᷑. Itẽ in heretico nõ appellat.extra de

lvreticis. c. vt inqͥ ſitionis.li. vi. Item in ra

ptoꝛe feminaꝝ. C. de rap. vir. l. . Item in
falſatoꝛe monete.et in eo qͥ fecit aliquẽ de
cuſtodia exire. C. de fal.mo.l.i. AItẽ in q buſ
dam alijs crimimbo in qbus leges ꝓhibent
ſpecialiter appellare. vi extra de elec.c.cum
in cunctis Sexto nõ põt appellari/ ꝓpter
naturã cauſe.ſ.cũ res dilationẽ nõ recipit
vtputa ne teſtamentũ aꝑiat.ne inſcriptus
heres in poſſeſionẽ mittat᷑.et ne pignus vẽ
dere liceat et quedã alia q̃ habent᷑.ſ.de ap/
pella. reci. l. f. Et idem videt᷑ dicendũ in ca⸗
bus in quibo ſummatim cognoſcit᷑.puta in
alimentoꝝ exhibitione. ⁊ in alijs caſib qui
celeritatẽ requirunt. als deſiderant. licet qͥ
dam aliter dicant. Septimo regulariter
nullus criminoſus appellat qñ tris interue
niunt ᷣm 2ʒzonem. ſ. ꝙ ſit cõnictus. conſeſ⸗
ſus et argumentis ſuꝑatus.ff.quoꝝ appel/
la.non reci.l.ij.ſed aliquo iſtoꝛũ deniciente
wteſt appellare ipſe vel alius pꝛo eo.ff. eo.
l.nõ tantũ. Nota tñ.ꝙ ſi nomine alicuius
quis appellat.ſiue in ciuili ſiue in crimina /
li.ſi is ꝓ quo appellat᷑ ratum haabeat. debet
ratiſicare infra ipᷣs appellatõis interponẽte

Et qð dictum eſt de cõfeſſione intelligi?᷑ de
confeſſione ſpontanea nõ in toꝛmẽtis. nec

terroꝛe toꝛmentoꝛũ facta.vt in dicta. l. iij.

Sed vider ꝙ cõfeſſus in iure canonico nõ
appellet.qꝛ confeſſio in iure facit notoꝛiu;ʒ.
et a notoꝛio non appellat᷑.extra eo.cum ſit

romana.et hec opi.videt innui.extra de ap⸗

pella.c. xomana.li.vi.Sed ↄtrariũ ponꝰ põt

ex illo.c.haberi. vnde iure canonico et ciui

li confitens appellat fi iuſtã appellationem
faciat.i.iuſtã cãm inferendo. puta quia er/
roꝛe vel, ppter territionẽ toꝛmentoꝝ.vłqꝛ
confeſſionẽ expoſitã declarare intendit. vel

aliquid aliud rationabile. vt. f. de appella.

l.creditoꝛ.als ſi a ſententia ſuꝑ cõſfeſſiõe la

ta appellat abſolute ſine expᷣſione cauſe nõ

audit᷑.vt dicit Archidia.eo.ti.romana.li.
vi. Octauo non appellat debiroꝛ fiſci ſeu

reipublice.C. quoꝛũ appel.nõ reci.l.fi. AItẽ

officialis crummaliter ↄdemnatus a ſuo iun
dice.eo ꝙ in officio ſuo male ſe habuiſſa nõ

appellat.C. eo.ti.l.nulli. Atẽ non appellat

debitoꝛ ex calculo fiſcali vł ex tributoꝛia fun

ctione.et ex alio caſu qͥ omnes legunt᷑.Cx.

ñ appella.nõ reci.l.abſtinendũ. Itẽ delin
quens a pena delicti nõ appellat. quia pene

certe ſinguloꝝ delictoꝝ ſunt. ff. de verbo. ſig.

I.ſi qua.ſed a mulcta bene appellat. vt ibi.

Item nõ appellat vere contumar.niſi veni
at iudice ſedente ꝓ tribunali. vel mſi ex iu/
ſta cauſavenire impediatf.vt.ff. de re iudi.l.
ↄtumaiia. Ficte aũt cõtumax appellat. De
re nũt ↄtumax dicit.cui iudex pᷣcepit vt ad
ſit. vt notaf.C. quomodo et qñ iudex.l.ceſ
ſante. Item qñ ꝑſonaliter eſt citatus.ſed
et cum citatus reſpondit ſe nõventurũ.non
eſt dubiñũ ꝙ eſt vere contumax vt notat.ff.
de appella.l.cum qͥ. Sed ficte cõtumax dici

tux qñ nõ fuit inuentus.puta citatus ad wo
mũ.vt ibi quo caſu tẽpus appellandi a die

a tꝑe ſcĩe cõputat᷑.et hoc intellige in contu
mace abſente. Cõtumax aũt pᷣſens.puta in

nõ exhibendo audit᷑ appellans.ff. eo.l. cre⸗
ditoꝛ. S.iuſſus.Dic tñ ꝙ in lvc audit᷑ appel

lans cõtumax.ſ.vt cãm ad ſuꝑioꝛẽ tranſte⸗
rat.nõ vt a ſentẽtia excõicanonis releuet
Yt extra de ſen.excõ.ꝑ tuas in glo.ſecunda.

Itẽ non appellat qͥ in iudicio ſe ꝓfitet nõ

appellaturi.ff. bus appel. nõ licet.l.ij. ſj er
iudiciũ nõ ſumicit renunciatio. niſi cum pa
cio cõueniat᷑ cũ aduerſario ſe nõ appellatu
rum. . de tempo. appella.l. fi. Ytẽ nõ appel⸗/

lat a delegato. qñ elegans ꝓhibet appells/
tnon. vt ſi dicai appellatõne remota. qð tim

ſolus pꝛinceps facit. Et idem ſi papa.extra
de off. dele. c. ſup queſtionũ.quo tñ caiu ſo

lum friuola appellatio interdicta philet v⸗
extra de appella. c. ſuꝑ eo. in glo. i. Dnde ni
hilominus a grauamine appyllabit. qe tüic

nõ contra reſcriptũ ſed cõtra iudicis mali⸗

ciam appellat. vt notat.ij.q. vi. . biduum.
Itẽ nõ appellat ꝓpter auctoꝛitatè iudican
niũ vt a pꝛincipe. vt in dicta. l.ij. Ytea ſena

tu.i.a toto ſenatoꝝ cetu. ᷣm lʒ0. Ate ap/
fecto pᷣtoꝛio.vt.ff.de offi. pfec. pto...i. Vrẽ

nõ appellat ab arbitro.qꝛ nulla eſteius ſen
tentia. C. de arbi. l. ij. Sed ᷣm canones põt
Aa ſentennia arbitri ſupplicari. vt. ij. q. vi. a
iudicibo. Atem nõ valet ſi appellet a coꝛre⸗/

ctoꝛe.extra de appella.c.repvnſibilis in fij
ne. et lvc niſi modũ excedat. Itẽ nõ appel
lat a citatione.exira eo.cum parati.niſig

bꝛeuitate termimi appeller.vel niſi fiat citaas

tio cõtra foꝛmã can onis.extra dereſcnipt/.

hl. vi. Atẽ nec licet tercio ꝓuocare.i. appel
lare. extra de appella. c. directe. In caſu tñ
ſemel tm appellat.vt in autẽti. de ſacroſan.

eccleſi.S.ſi quis. Iteʒ non valet appellatio
vᷣbotenus facta ſeu viua voce. ſed debet ſie

ri in ſcriptis.ff.eo.l.i.niſi fiat eadẽ die et iu

dice in eadẽ figura iudicij exiſtente.a tũcnõ
opoꝛtet in ſcriptis appellare.qð eſt vex iure
legũ.ſed iure canonũ ante ſententiam ap⸗/
pellando nõ valet appellatio in eodem die
etiã facta.niſi fiat in ſcriptis.qm̃ non vale
niſi cauſa inſerat.Quãdo ergo dĩ ꝙ vius

voce põt appellari.intelligit a ſentenia dif/
finitiua in qᷓ nõ opoꝛtet inſeri cauſam. Sed

ſi in appellatiõe facta ab interlocutoꝛia m
dicis viua voce appellans vᷣbotenus expꝛi
mat cãm legitimã.nõ video cãm quare nõ
valet. Atẽ non valet appellatio ante ſente
tiã.niſi cauſam ꝓbabilẽ cõnineat.vt.ff.. eo.
et capitulo vt æbitus eo.ti. Ytẽ nõ ꝓcedit
appellatõ ſuudex reuocat grauame a q̃ ap
pellat᷑.vt extra eo.cñ ceſſante.Dicit tamen

Inno. ꝙ iudex nõ põt reuocare ſentẽtiam

interlocutoꝛiã poſt decẽ dies ſine licenna il
lius ꝓ quo data eſt.ſed ante decẽ dies põt.
niſi appellans aliquas feciſſetexpenſas. qꝛ
tũc nõ põt niſi pꝛius ei reficiant᷑ expefe eis

em̃ nõ reſtitutis nõ videf reuocatũ graun.
men plene. Appellatio etiã nõ ꝓcediit ſi pe⸗

niteat appellãte. Atẽ dicũt aliqᷓ ꝙ nõ vʒap.
pellatio niſi ſint petiti apli extra eo.coꝛdi.li
vi. Sed dic ꝙ nõ eſtd ſubſtãtia appellatio
nis petitio aploꝝ.quia pñt peti infra.xx.di
es.extra eo.ab eoci.vi. Sgd ſi infra.xrj.oi
es.a die late ſententie cõpũtãdos.nõ a die
petitiõis aploꝝ nõ petant᷑.videt᷑ deſerta ap
pellatio. E. de appel.l. qm nonnulli. Item
non valet appellatio ſi ncit iu foꝛma. vt

cabaknno
Plnonsfon

tunen ieſe.

Pnrem en
eſnter
lenſpenti
nndrole
slicdcdi
nketih
ſtigſinne
rüciconee
Nallstnt
Teihurii
fucertn
Grlri
r tagiil
pon paletap
Gicnnmern
ininrgft
EHmerhe
ihipri
Ein 6
aſatn
glae
eßiſteg
Stenarden
fünnlein
imeregrln
pnllebran
tpiroguſn
Ulyerstorti⸗
enmnotpenn
tpedunataene
Pneſqnogze
Uienapprſe
lapfſnin
ftroeſtfun.
ſtlicſcecan
ürnn,din
,nnehi bele
krciiten
fonnetiyger
Aunrlred
urlincorg;
fulnſ
Clchnteepn

din ne
inocäenaa
eummmaprleie
micdnonissen.
letkmn
Turlardin
Wi.mnaniin
BENRE

nsne

mätöcpride

. 8

.— E
. , 4 T

„

oi Piriünihn
.) Glonntaui
UInkwe. elAte⸗ .
ncnitl

AY

quia non cõtinet a quo aquerſus quẽ ⁊ a qj

ienten tia ꝓt in dicta. ..i. Atẽ nõ valet ſinõ

◻

interwonit coꝛi eo a qͥ appellat. að feri de
let. vt. ff. doappel. l. cum qdam. mſi qñ eius
copia haleri nõ põt. qꝛ interim etiã tpa ap
pellationis non currunt.et miſi eius violé⸗

tia timeatf iuſte. vt in dicta.l. cum quidam
Kunc em ꝓ appellante reputat dummõ pu
blice ꝓteſtet᷑.vr.d.l.ùdam. Sed et tunc vi /

det᷑ ꝙ non teneat appellatio licet metuat

.*

eius violentiã ſi coꝛã eo nõ appellaf. cum

copia de eo habeni non põt, extra eo. c. n. ſe⸗
cus tñ de conſuetudine obſeruat᷑.põt tamẽ

iude x ad quẽ appellat᷑ adiri. ⁊ coꝛ am eo ap
pellari. Et dic vt plene notatur extra de ap

Vel. c: appellatio. li. vi. Arem uõ valet appel

latio ſi interpellaf ad iudicẽ inferioꝛẽ vel in

riſditionẽ equalem halentez. Delxt em̃ ad
maius tribunal appellari. diſ. xxi. inferioꝛ?.

IVtẽ licet ſit maio? is ad quẽ appellat tñ nõ
eſt iundex cõpetens inter ipſos linigantes.vt
appellat᷑ ad metropolitanũ ꝓuincie. cui nõ
ſubſunt lingantes. nec iudex a quo ꝓuoca/
tur. xi. q.ij.c.i. d offi.oꝛdi.c. paſtoꝛalis.I tẽ
non valet appellatio ſi nõ fiat ex oꝛdine et
gradatim. extra eo.c.dilecti.obmiſſis tamẽ
medijs. appellat ad pꝛineipé. Item dicunt
nõ valere qñ ſentenia a P
la. Mam ex lvc nõ videt iudiciñ deuolutũ

a qua appellatr eſt nul

—

ad iudicẽ äppellatiomis. imo pꝛimus iudex

Pnpnaarercognotait E. aus et qñ iudex
l. ſipſes. ſed veriis eſt ꝙ valeat appellatio.
er qiudex appellationis de nullitate poteſt

4

cidenter de nullitate querif. Hoc tñ eſt vex
ſi in appellatione de nullitate fit mentio vt

dem nullitate et poſt vecé dies. et qñcũq; p̈t
obijci et cognoſci hales. ertra ce offi indi.

celeg. c. paſtoꝛalia S.qꝛ vero. Et ᷣm Otto
nem.tanto tpe poteſt obijci de nullitate. q;⸗

to tpe durat acno cuius noie iudica:ũ fuit.
Poteſt quoq; obijci contra pꝑſonam iudicꝭ
ad quem appellaf. ꝙeſt excortatus interdi
ctus Vlſuſpenſus. v inſamis. vel ꝙ erꝰin⸗

17

elec:c.cõſiderammus.ſe ed vt nõ fiat niſi ca
nomice. bñ valet vtibi.

aut euid

ſtatü. reuocat

extra de appellanõe. c. coꝛdi.li.vi.de q̃ qui⸗

teſtimoniales.

tiſditio eſt funta.et alia que poſſent obijci
contra indicẽ cauſe pꝛeinapahs de quib di
Tit ſpean ti. de iudi. Itẽ nõ valet appellatio
ſi appellat ab electione vt non fiat extra de

once, Item ꝓhilenduũ
eſt appellare a delatione iuramenn neceſſa
rij vel iudicial 18. Süt : alij caſus quos no
tat ſpeculato? In titu de appella. Satem. Et
dicit ꝙ iudex appellarionis tenetur ſequi le
ses tempꝛis pꝛioꝛis ſiue loci vt notatur.

xij. diſtinctione illudq.

.

Oue ſint partes iu .. ii.

dicis a quo appellat, ſi fibi videt ꝙ appella

tio ſit fruſtratoꝛia.Et ſuꝑ vc diſungue.qe

nter apparet ꝙ ſit appellatio legi

tima. aut ꝙ ſit fruſtrato:ia et illegiia. aut

dubiu eſt de loc. Pꝛimo caſu eſt deferen⸗

du. abs qui non defert. pnnit ſᷣm leges pecu

nialiter in. xxx. pondo auri. vt. C. eo.l. qm̃.

Sʒ vᷣm canones deponit ab officio.ij.q. vi.
decreto. et extra de appellatione.c. de pꝛioꝛe
Et nibilominus oia attentata in pꝛiſtinuʒ
i. reuocat iudex appellationis exrſuo of
ſicio extra de iureiu. c. veniẽtes.qꝛ nil eſt in

nou andũ appellatione pendente. Sco

caſu non delet iuderx ei deferre.extra eo.c.cũ

appellationiby. li. vi. vnde ea non obſtante
exequat.q;tis iuder appellatiõis poſſit re⸗

tractare quod actum ẽ. vt notaf. ij. q. vi, ad

romana ibi videas. Si em imuſte appella/

tioni defert non eſſet reuerẽtia. ſed malicia
et impꝛudentia. ? ſic teneret.f. ve euic.l.ſi p
impꝛudentiã.et faceret liteʒ ſuam.vt inſti.
de obli. que ex quaſi delic.S. impij. In ter
cio caſu delet deferre. extra eo cñ ſpeciali.
poreſt iñ vti cautela verboꝝ q̃ lesit et notaf
eodẽ ti, cum ceſſante. Dicendo videlicʒ ad
mitto. ſi ⁊ in ;tuʒ de iure deleo. Et nota ꝙ
cum petunf apłi ſi nõ defert᷑ appellationi.
dicit iudex.appellationi non defero et apo
ſtolos refutatoꝛios concedo. Poteſt etiaʒ
iudex cum petunt apoſtoli ſumere ſibi vila⸗
tionem ad cogitandum ſeu deliberandũ ́s
apoſtolos dare voluerit. Si autẽ defertt ap
pellanoni debet dicere. appellationi defero
7 cñ petunt᷑ apoſtoli dicere. apoſtolos reue
rentiales cõcedo.Auando vᷣo appellatur
a ſententia.ſed in abſentia iuchcis. vt quia
timer᷑ ne eum ledat.tunc appellat coꝛã ali⸗
qua boneſta pſona.et dant᷑ ab ea pſona. qᷓ
nullam iuriſditionem habet in ea. apoſtoli
mmoni Item nota ꝙ ab vna et
eadem ſentẽtia vtraq; pars poteſt appella/

re quando ſcilicet illa ſententia cõtinet di⸗/
uerſa capitula. vt ĩ capi. Raynutius. extra
de teſta. Conſueuit em tunc q̃nbet pars ap
pellare a ſententia qtum ad illam partem
que facit contta eã. in alijs appꝛobare eã
vt verbigratia. Si iu dex det ſententiã diffi

nitiuã vna partiũ cum lvc ꝙ alia ꝑs cõ⸗

tra quã ſentenniatũ eſt. non teneat ei renñce
re eypeſas litigòfacti.vt quia haabint iuſta
biam poteiſta pars p?o qua eſt data ſen/

tentia appeilare. quo ad banc battenn

.ùe'w‧n
.
õä .
4 . fh2òð .e.e
. E

grauamine expenſar ſibi non reficiendarũ
et alia pars quo ad ſententiam datam con

ergem.—
Que ſint partes S.ii.

iudicis appellationis in inhibitionibo fien⸗

dis. Et circa huius dicit ſcu. valde plene
in ti.de appellatiõe.S.de officio.Sed tu dic

bꝛeuiter ꝙ cõſtituto appellatoꝛe coꝛam iu

dice appellatiõis añ omnia faciẽda ẽ fides
de ſua appellatione. als audiri nõ delxt. nec
ad citationẽ vel inhibitionẽ eſt aliquatenꝰ

ꝓcedendũ.quia non põt dici cauſe negoci
um ad eum deuolutum. niſi conſtet appella
tionem interpoſitã. extra de appel. c. roma⸗

na. li. vi. Onde tanqᷓ; ſit iudex incompetẽs
nihil valet qð agit. appellatione aũt coꝛaʒ

eo exhibita ſi quidẽ apparet interpoſita añ
ſententiã. nec eſt ibi cauſa inſerta. tunc ne
dum quid inhibeat.ſed nec ſuꝑ loc citat p⸗
tes.imo oĩno reijciat. vt in dicto.c. roma

na. Et idem ſi ſit interpoſita a diffinitiua. ⁊

apparet ꝙ ſit facta in caſibo a iure ꝓhibitis
expᷣſſe qͥ ponunt.ff.de appel.rxe.l.fi. Nel ſi fa
cta eſt ab eo vel abeis a qbus appellare nõ
licet.nã in his caſibo nõ eſt ad aliud ꝓcedẽ
dum. ſed reijcienda appellatio.ff. de appell.

reci.ꝑ totum. Si aũt de pꝛedictis nõ appa⸗

ret.ſed dubium ſit.tũc debet ꝑtes citare.qꝛ

vnoquoq; negocio pñtibus partibo ⁊c.
ff.d re iudi.l.in vnoq̊q;. Et appellato non

cõparente põt iudex inhilxre.nam ⁊ p nun

ciare põt in cauſa.ſᷣm Alʒo.altera parte ab

ſente. vt ipſe notat in ſumma eo.ti.glo.pe⸗

nult. Sed partibo pᷣſenti aliter cõſtitutis ſi⸗

qͥdem obijciat᷑ ꝙ appella tio a grauamie nõ
continet cãm legitimaʒ. vel ꝙ appeliatio a
grauamine vel a diffinitiua nõ fuerit inter/

poſita ifra.x.dies.et alia oppoſitio hmõi ſic

opponaf. ꝙ cauſe negoeium non eſt ad ap⸗

pellationis iudicem deuolutum. tunc non
eſt inhibitio facienda.niſi pꝛius conſtiterit

cãm ad ſe delatam. vt in dicto. S.ſi o. Hã

iudex appellationis nõ debet aliquid pᷣciꝑe
nec iuderx inferioꝛ bet executionem retar?

dare quouſq; conſtet ꝙ ad eum ſit deuolu/
ia iuriſditio.vt extra de reſcrip.c.dilectus.
Et idem ſi dicat appellatũ.vela diffinitiua
in caſibus ꝓhibitis.ſ.ſuꝑ notoꝛio.vel de q̊
cõfeſſus eſt et ſiminbo.Cunc em̃ quia er in⸗
ſpectione appellatiomis nõ patet de iuſta ap
pellatione vel imuſta. nõ debet inhilere niſi

woſtq; cognoſcere cepit de pᷣdictis.vt de ap
pellatione. c. romana. li. vi. Quando ant
appellatũ eſt añ ſententiã.obiciat ꝙ nõ eſt

emina ex cꝗ ꝓbabili. tunc ſi appareat pa/

Ponnme ꝓſequẽede appellatonis ẽ trip

tenter ꝓbabilis. puta in iure expᷣſſa põtin/
hibere ante ; ↄgnoſcat an ſit vera. vtexirg
de appella.c.nõ ſolũ.lib.vi.Et inhibitiõe fa
cta nil eſt innouandũ.extra vt lite pen. nij])
inno. c.i.et ideo reuocandũ ſi innouef. Sʒ

ſi dubitat᷑ an cã ſit ꝓbabilis.nõ delet inbi⸗

lxre onec incipiat cognoſcere. vt indicto.

re vt ſum ciat ſup hoc htem conteſtari. etex

tunc inhalbeat.qꝛ tunc iudiciũ cogninõis ſu
mit initiũ.que quidẽ litis conteſtatio fit in

cã appellationis.etiam vna parte abſente

Curca reuocationeʒ itaq; eius qð inno⸗
uatum eſt a die dimfinitiue ſentẽtie. ſiue aã

appellationẽ ſiue poſt ſemꝑ eſtꝑ appellano

ms iudiceʒ renocandũ. vr in dicto.c. nõ ſo⸗
lum. Illa vo q innouant poſt appellanonẽ
añ ſententiã interpoſitã nõ reuocant dnec
conſtet cãm in appellanone inſerã eſſe v

ram. niſi talis innouatio fieret poſt inbibi⸗

onẽ legitimã quia ſiue cauſa in appellano/

ne inſerta ſit vera ſiue non eſtreuocãda. vt

lbi dicitf᷑. Appellatiõe aũt interpoſita abaliꝰ
quo actu vel grauamine extraiudiciali nõ
debent reuocari innouata.q;uis de verita /
te cauſeiudex appellationis cognoſcere ce.c
perit. Nec ꝓpter hocofficium pꝛimi iudicʒ
impedit quin illud exequi poſſit Onde non
pꝛodeſt cauſe inſertio niſi de eius veritate
ꝓbetur.vt notat Archidi.in dicto.c. coma
na.poterit tñ ad finẽ. NHinc eſt qð dixit In/
no. ꝙ a tali grauamine extraiudhciali vel
actu.vt eſt electio.cõfirmatio.pᷣſentatio et
hmõi.nõ eſt neceſſe infra.x.dies appellare.
quia ſalua eſt ſibi oĩs exceptio et om̃e ius
q;iuns non appyllaret. vtipſe notat exira de

his q̃ fi. a ma.par. ca. c. ij. Et idẽ ſpecu. in ti.

de appel. Sed ivdie iure nouo inſra dece di

es a falibi opꝛtet appellare.poſtea vonon
ꝓ viãaappellanõis.ſed ꝑ cõtradictionem ⁊

alia remecia pñt reuocari. extra eo.cõcer/
tationi. h. vi. adinſtar ſententie arbitri aq
nõ licet appellari.põt tñ ei cõtradici etop⸗

ponuac etiã ſupplicari. vt nota.ij.q. vi.a iu
cicibo. J.i. De ꝓſecutiõe vel non ꝓMecu?
tione cauſe appellationis. circa c dic

. 4 — „

de ſen. et re iudi.cum cauſa. Secũdus ẽ ad .
ſtatint᷑ a lege.ſ.annus. vel bienmiu. Pzꝛimꝰ
ergo termmus et ſechndus pot pᷣngi ⁊ limi
tari tã a iudice q;ᷓ a pte.exira eo. coblate.
c.romana.li. vi.et tunc tenet appellans
ſequi cãm ſuã infra terminũ ſibipfixum. v

rkcsft

c leee⸗

lcteneruel

tſeetogele
ini ſnbnne
corigapreln⸗

ſcniptinden⸗
Plertitucen

ſihnatueſten
atus.

Denosos
incih

chonenon
loſen
Gfunnmman
Gicfuene
ſaiunis ſobnt
sſunttrdhmn
ſmrpl. Oon
letſnencanon
lcertemoveh
oneserereY
lecanontcs
fnhaincer

genſ
Pyhnoenprn
uce en
Giamun
ſaronbr
fopebtingn
pctnnltateh
Mnerlhir
lulggſenein
Ehoruntur den
Mnpoſoew
nmengiln
Ggnnjſſentde
Nhiciclncens

.Muingtena

(hidno
ſieuigt
nton
ſetſeige
ftetingnen
ugnnnmd⸗
ſsſſonmſo
lutizſd
di⸗ lickgen
nnnie

r n cil
MZU

epäſendehe
n P

nänö
niplnofeni

Smnordtoſen

lmnöeniinen

. ,ℳ 4
Iidini Naetdadd

tdendN

CeE—N

lare e
wrriIiEE

4 4 . eE
—

O

Capitulũ quindecimum

ihi dicif᷑. qð ſi nõ faciat ꝓcedit᷑.etfit vtno/⸗
tat in cle.ſepe.de verbo. ĩs.ĩ glo. Si vo nec
a iudice nec a ꝑte aſſignatus eſt terminus

tũc licet appellatoꝛi etiã añ finẽ anni vel bi

ennij impetrare iudicẽ.et cãm appellatiõis
coꝛã q appellans tenebat cõparere et cãʒ ꝓ
ſequi vtin dicto.c.abhate.miſi appellãs im

petratũ iudicem vt ſuſpectum recuſet.et ni⸗

ſißpmature fuerit ab appellato iudex impe⸗
tratus. H

De moco agendi ſine figura et ſtrepitu

iudicůõqd. CLapitulum. xpv.

E iudicio agendo
ſine figura et ſtrepitu iudicij.Sci
endũ ꝙ aliqñ ↄmittunt cãe cum
adiunctione qrundã terminoꝝ.aliqñ dr̃ ꝙ
ↄgnoſcant᷑ ſine figura et ſtrepitu iudicij.ali
qñ ſumm arie.aliqñ ſumpl᷑ ⁊ de plano. ali/
qñ de facto.aliqñ ſine oĩ ſolẽnitate ſeu nul
la iuris ſolennitate ſeruata.q̃ verba ſingu/
la ſunt declaranda Quõ intelligat᷑ verbũ

ſimplr. Mora ꝙ iſtud verbum ſimplrremo
net intricationẽ oꝛdinis iudiciarij.et ᷣm B
iudex remouebit coloſas ⁊ malicioſas ꝓte

lationes et exceptiones.ſed bona ſimplici⸗
tate canonica ꝓtelata pꝛocedet in iudicio
vm Pau. in cle.diſpendioſam de iudi.

de plano exponit
cta cle. diſpendioſam id eſt ſine ſtrepitu iu⸗
dicioꝛũ.et vt iuder non cõpellat ꝓ tribuna
li ſedere.et in foꝛo ⁊ loco cõſueto.ſed in d
mo vel alubi cognoſcere poſſit.et diebo feri
atis ob vnlitatẽ hoĩm. vt. fl.quis oꝛ.in bo.

wpſ. ſeruet. l. i. libellus tñ offeret. f. de adul.
l. miles.5. ſexaginta. Et ꝓbationes plures

requiruntur. de iudi. c. nouit. m Pau. ibi.
Bart. vᷣo loc verbũ in extrauaganti ad re/

pꝛimendã multipir capit.tractans q̃ cauſe
agitapi poſent de plano.et quid impoꝛtet h;
verbũ cõcludens ꝙ ſi cã eſt vilis qꝛ de vili
vel leui materia vel viliũ ꝑſonarũ.et tũc ac

vcipit᷑ de plano.ꝙ iudicet nõ ſedẽdo ꝓ tribu

nali.et ſic nõ in alto loco cognoſcit. Item

impoꝛtat ꝙ nõ ſeruerf᷑ ſtilus alius iucicioꝛũ

ſed ſine libello et alijs ſolennitanbo cogno
ſca veritas. vt notat Bar. in dicta extra/
uaganti in verbo de plauo. Sufficit em̃ ꝙ ta
lis q̃is narraſio ſeu petitio ᷣm Bald.in.l.

nec quicq;. . de plano. ff. de officio ꝓcõſul.

Si vᷣo cã eſt grauioꝛis ponderis et tunc de

bet agitari cã plene ⁊ ſolenniter cogmita ve

m Paulũ in dicta cle. di/

de ver. ſig. et licet habeat iniuſtas ſigni

ritate. .iudicis. C. de iudi. quod tñ fallit in
q buſdam caſibus qui notant᷑ m. c.nouit.ð

iudi. Dicit iñ Bart. in dicta extrauaganti.
non eſt neceſſe ꝙ iudex ſedeat ꝓ tribuna
li alto.ſed in camera poterit fieri.et ſic non
ſeruabit ea que ſunt de lem ſolẽmtate. ñ
pꝓcedit᷑ tunc in ferijs inductis. ob vtilitatẽ
lvim. Et hoc qñ tota cã debet agitari e pla⸗

no. Si vo querat᷑ de aliquo articulo.⁊ tũc
ſi querit᷑an poſſit ꝓcedi ⁊ quõ. Dicas ꝙ ta

lks articulus agitari poterit de plano, hoc ẽ
iucdice non ſedente ꝓ tribunali.et die feria

ta.ob vtilitatẽ hoĩm. vt per Bar. in dicta ex

trauagauti in verbo plano.

Duomodo intelli F. i.

gat᷑ verbũ ſine ſtrepitu iudicij. Nota qͥcqͥd

dicat Bar. in dicta extranagãti.Dicas ſᷣm

Pau.in dicta cle.diſpendioſam. ꝙ qñ dicit
ſine ſtrepitu iudicij.tũc iudex repꝛimet ad/

uocatoꝛũ.ꝓcuratoꝛũ.et ꝑnum clamoſam
garrulitatẽ et ſophiſticas caiillanões.⁊ ꝑ
nitioſam iuris ſolennitatẽ. facit ad hoc. ca.

nihil. de pᷣſcrip. Et ſacti veritatem pure ſim/

pliciter et de plano cõſiderabit.ar.c.dilecti

de iudi.et ita notat Hoſtiẽ.in.c.ea q̃an.j.

ꝙ ſi abbas de ſtatu mo. Repellit etiam exce

ptiones et appellationes dilatoꝛias ⁊ fru⸗

ſtra toꝛias.et ſuꝑfluã multitudinẽ teſtiũ re
frenabit. Et ſᷣm hoc dabit᷑ libellus. fiet litis
cõteſtatio.⁊ alia ſubſtãtialia ohſernabunt
ſed in non ſubſtantialibo iudicis officiũ exu

berabit nec ꝑ eoꝛum obmiſſionem viciabit
ꝓceſſus. V

Item quomodo S.iii.

intelligat᷑ verbum ſine figura iudicij. Quid
añt ſit figura ⁊ quõ capiat ꝑ voc.in ale ſene
ifica/
tiones.tñ hic accipit᷑ ꝓ actu examinatõnis
et deci ſionis cauſe.Figura ergo iudicij ẽ.ꝙ
partes ſine pacto ſui oꝛdinẽ debitũ et debi⸗
tam ꝓpoſitionẽ.et ex hac figura iudiciuʒ ca
pit ſuum ene. ⁊ ſuam ſubſtantiã. Dicas qͥc
quid dicat glo.⁊ Paulus in dicta cle.diſpẽ

dioſam. ꝙ ꝑ lec verba ſine figura iudicij iu

der releuaf᷑ ab omni ſigura ⁊ foꝛma iuditij
inducta a iure ciuili.et tenet᷑ obſeruare oẽʒ
foꝛmã ⁊ figuram iudicij inductã de iure gen
tiũ ſeu naturali.de quibo lo quit᷑ dicta cle.ſe
pe. Et eſt ꝑ h̊ neceſſe.pꝛimo ꝙ pars citet᷑ vt
patet in.c.paſtoꝛ alis.de iudi.qꝛ et hoc de iu
re naturali. Secundo neceſſe eſt ꝙ perſone
legitiment᷑.vt patet in dicta extrauaganti.
als eſſet abſurcdũñ ꝙ facto alterius non ha⸗/
bentis mãdatũ alter lederet.Cercio reqͥrit
lij

Vetitio. ſed non foꝛma libelli. Onde ſufficit
ſimpliciter petitio inſcriptis vel voce. q̃ ſuf
ficit ꝙ contineat ſolã narrationẽ non con
cluſionẽ.Auarto dicas.ꝙ ad impediendũ

pꝛoceſſum in tali cauſa poterit opponi exce/

ptio rei iudicate vel finite.qꝛ de iure natu⸗
rali nõ eſt vt bis iudieet᷑.poterit tamẽ iuderx

cunc repellere erceptiões.q̃ magis differũt

et fruſtrant᷑ cauſam q; veritatẽ ipſam reſpi
ciant ᷣm Bar. ibi. Mõ tñ cognoſcet ſimul
de exceptiõibus determinatoꝛijs et pꝑempto
rijs vel oꝛdine pᷣpoſtero.vt eſt caſus in ca.

exbibita de iudi. Quinto dicas ꝙ in talibo

caſibo ꝓcedetr᷑ diebus feriatis in vtilitateʒ
lominũ ⁊c̃. Sexto conclude in tali cã lis
non eſt cõteſtanda.qꝛ cõteſtatio eſt ſolẽni⸗/
tas ciuilis.eo tñ caſu quo merita cauſe tra
ctari incipiunt.vt qꝛ ꝓponunf exceptiones
emptoꝛie.vel fiunt poſinões et articuli ha
bet lis ꝓ conteſtata.vt haber᷑ in. c.i.de elec.
in. l.vi. et ibi glo. Septimo conclude ꝙ iu
randũ eſt de calũnia.ne veritas occultetur.

CL.de iura. calum. l.iij. Et eſtneceſarin ꝙp̃ᷣ

ſtet᷑ iuramentũ in tota cã. etiã de iure natu
rali et diuino.vt notaf extra de iureiur᷑.c.et
ſichꝛiſtus.et exo.xxij.Octauo conclude ꝙ
licʒ iudex in tan cauſa debeat abbꝛeuiare di
lationes.non iñ ſic quin ꝓbationes neceſ⸗

ſaria admittant᷑. ᷣm Bar. Mono conclude

ꝓin tali cauſa teſtes debent iurare.et iura⸗

bunt parte pᷣſente.Decimo dicas.ꝙ in tali

cauſa non poterit actoꝛ pꝑetere a no tario ꝙ
edat inſtrumenta.qꝛ hoc nõ eſt ſolũ ꝓhibi⸗
tũ iure ciuili.ſedetiã naturali equitate.cC.

de eden.l.qui accu. Dndecimo dicas ꝙ in

tali cauſa non reqinrit᷑ concluſio. nã ſtatiʒ
cũ liq̃t iudici acculatio.põt ſentẽtiare abſq;
alia cõcluſione.vt patʒ in illa ſniĩa.iij. Reg.
iij.c.nec eſt neceſſe dare terminũ ad allegã⸗
duũ. DOuo decimo ↄclude.ꝙ in tali cauſa de
bent ptes citari ad audiendũ ſententiã in/

relligit ſpãliter et limitate ad hoc. et ſumicit

citatio non pemptoꝛia et vnica ⁊ nõ tres.
CTredecimo cõclude.ꝙ lvc caſu non requi⸗
runt᷑ ſolẽnitates circa ſententiã q̃ a iure po

ſite ſunt. vnde non eſt neceſe ꝙ ferat iuci⸗

ce ſedente ꝓ tribunali. et valebit etiã ſi ſit
lata parte pᷣſentate vel abſente.

Mualiter intel S.iiü.

ligat᷑ iſtud verbum ſummarie. Circa oꝛdi⸗

neé ꝓcedẽéch cõclude ꝙ ſummarie delet intel
ligi.i. bꝛeuiter.ita iñ ꝙ totã ſubſtantiã ↄp/⸗

ſvendat.l.i.ff.de re.iu.vnde in ꝓceſſu nil de

iubſtannalibo debet obmitti. et ideo lbellus

deler eſſe na bñ foꝛmatus.ſicut cũ oꝛdina⸗

hibendum.

rie ꝓceditur. ff. ad erhilxn.l.iij. in pꝛincipio
Itẽ conteſtai his. Atẽ ſententia diffimmina
daf. Opat tñ iſtud verbũ effectũ. qꝛ licʒ als

nõ poſſent dilatiões abbꝛeuiari mſi cã ↄgni

ta tñ in his abbꝛeuiandisilla ſola cauſa eſt
ſufficiẽs.ſ.ꝙ debeat agitari ſummarie. nõ tñ
ita poſſent abbꝛeuiari dilanões. vt pbano

nes legitie pereãt. iñ lvc eſſet impeclre cau

ſe cognitionẽ. qð nõ põt.cũ cauſe cognino

ſit de ſubſtantia iudicij.C. de ſen. l. platam.
Si tñ exceptionesq̃ opponunt᷑ in ſc iudi⸗
cio requrũt altioꝛẽ indaginẽ.et tunc ſi pñt

p aliud indiaum examinari. nõ admittun⸗
tur ꝑ iudicẽ.ſed in alio indicio reſeruabun
tur. vt in. l. de teſta. ff. ad trebel. Si vero in

alio iudicio examinari non pñt.a tunc in il
lo examinabunt. vt. l. iij. S.ibidem. f. ad ex

Dugliter intel v.

ligat᷑ verbum defacto. Circa qð dic. ſi dicatk

ꝓcedas de facto ſq; eo modo vicʒ manure
gia.l.ij.in pꝛinci. ffde re iudi.et ſic obmiiſa
omm iuris ſolennitate.nõ aũt ꝙ iura alte/
rius vllo mõ ledant᷑ ↄtra naturalẽ eqͥtatẽ

vf tenet Bar. in extrauag.in verbo videbit

tñ ipſe Bar.in cõſilio.cxij.dicit ꝙ ſenſus ẽ.
ꝙ ſine cauſe cognitione et ſine ꝓbatiombo

deueniat᷑ ad ſentetiam. facit etiã qð ipſe no

at in.l.ſi ſocietatẽ in.S.arbitroꝝ.ff.ꝓ ſocio
Bald.vo in.l.ſolã in fine.C. de teſt. dicit ꝙ

qñ iudex halet arbitrium de iure de facto

tũc nõ põt crediteſti reddenti malã cãʒ ſen
nullã.ſi tñ eſſet ratio pſuaſiua ⁊ non plene

wnet ei in erere ar. c. ſtatutũ. S. aſſeſmoꝛem

—– .

de relcrip.li.vi.

intelligat verbũ ſine omni ſo lenitateſeuq
nullam ſolẽnitatẽ iuris ſeruet. Circa h cõ⸗

clude ꝙ per lec verba tollit᷑ oĩs ſolennitas
iuris ciuilis.Ea vᷣo que ſunt de iuregentiu

naturali vel diuino ſublata non ſunt.puta
in oꝛe duoꝝ vel tri ⁊c. Exquo infert ꝙ
tumc ſufficit conſtare ꝑ duos teſtes. ei. ff. de
teſta.mi. ſᷣm Gar. ibi non poterit tñ tollere
defen ſio neʒ cũ ſit de iure naturali.vt in cle.
paſtoꝛał.. ceterum. ð ſen. ⁊ re iudi. Onde
nõ poterit examinareteſtes parte abſente.

lene poterit reciꝑe abſq; iuramento et die⸗

bus feri atis in lonoꝛem dei.cum lxc ſolen⸗

mitas inducta ſit deiure ciulin. ̃m bar.in. l.

re ⁊c.duo dicta ꝓrime ſupꝛa. Item pote ·
rit vigoꝛe taliũ vboꝝ admittere teſtes? p

filiuſa. f. de wona. ſed hoc nõpꝛoceclt de iu /

Munei
ffelign⸗ lepn
mitnnnine

emrafit ſe
luscnbi⸗

tmetehgdn⸗

biokeſcrem

ſpraftegfſ

ſſrensllisi,

ngaril
nichienc⸗
Npo

(ocnekn

neontüer
ugencot
nciek
(coulrre
Untiteetin
lspatro
gotptonn

(renanre

(.wtiser
Demrenſe

4
N
i
(ſerikol
Kcitkelore
Uetiegpr
Ciciiunnan
Peneraali
lpchen ri
Mepirionezetr

mttonesſge

Nhntueſpnce
