ſibi pode facere. vel nimis difficile. ꝓpter aõ
perit ſibi cõmutari. põt fieri etiã ſi alteri cõfi⸗
teat q; ei eã impoſuit. nec tenet ꝓpter hoc
iterũ cõfiteri illa pctã. vt dicit pe. de pa. ꝙ vxł
intelligendũ ſi pnia fuit Data ꝓ petis. a qbo
iſte abſoluere poruiſſet. Mã data ꝓ caſibo re
ſeruatis m gnil. nõ poſſet cõmutare niſi in
caſu neceſſitatis. puta qꝛ impletioilliꝰ pnie
poſſet illi eſſe piculoſa.vł cã infirmitatis vel
ruine ſpñalis.⁊ ipe penitẽs nõ cõmode poſſet
hr̃erecurſum ad illũ qͥ pꝛio iniũrxit.tuc.n. pẽe
ſumendũ ẽ ꝙ eẽt cõtentus de hmõi pꝓmuta
tõne pnĩe. HMõ aũt leuiter ⁊ ſine cã ſ̃m ray.
ſunt ꝓmutande pnie ſibi impoſite. vñ ſi peni
tens dubitat nõ poſſe implere. delet declara

re cõfeſſoꝛi.⁊ ↄfeſſoꝛ dʒ iniũgere talẽ quã crxe

dat eñ ſeruatur. Tripliciter aũt cõfeſſoꝛ i/

wui tpenitẽti aliqd: Ono mõ ꝑ modũ cõſi/
ij ⁊ exboꝛtatõis.ſicut cũ admonet eũ vt quo

ndie oꝛet. t indigentibo elinas c. ad iſta

nõ tenefer neceſſitate Allio mõ ꝑ modũ de⸗
claratõnis cõis obligatõnis. ſicut declarado
ꝙ reſtituat ablata. cõicet in paſcha. ſatiſtaci
et eſo. iſta ſi nõ obſeruat.euacuat ſibi fru⸗
ctũ ſacte ↄſeſſionis.nõ tñ ꝓpter loe tenet iteꝝ

cõfiteri.nec cõmittit petĩ inobedientie ſpãle

nz obediẽdo ſacerdoti. Cercõ mõ ꝑ ſpãlem
ſatiſfactõem p cõmiſſionẽ.Et ad iſtã tenerur
er pꝛecepto. als ẽ trãſgreſſoꝛ ⁊ cõmittit ſpale
peccatũ inoledientie ſi tũ iniũgeret ſacerdos
alicui ꝙ intraretreligionẽ. vel nõ cõtraheret

2 bmõi. nõ tenet eã acceptare. Sed ſi ſpon /

te ſe obligaret ad hoc.teneref᷑ rõne nõ peni⸗
tentie. ſed ſue ꝓmiſſionis. ꝙ ſi ſacerdos cre
Dit vel dubitar ꝙ cõſitẽs nõ agit pnĩam. vel
iſtud ad qð alias tenet.vt reſiituere ⁊ hmõi.
dicit guil. ꝙ nõ debet Ppter loc cõſeſfor exige

re pmiſſionẽ vel votũ vel iuramentum.ſed

ſuſficit ſi dicat ſe htᷣe pꝛopoſitũ faciendi.⁊ ſic

debet abſoluere ſimoliciter ⁊ ſine cõditõe. fa/
cta tñ ꝓteſtatõne ſi ſuſectus habef.ꝙ ſi non

faciet illud.enacuabit ſibi fructũ cõfeſlionis.
hec guil. Sec qꝛ multi decipiũt ſeipᷣos in om
ni confeſſione ꝓmittens reſtituere ⁊ hmõi.⁊?

ſempꝑ differũt. poſtq; cõfeſſoꝛ ꝓpendit tales
luries loc feciſſe. foꝛte eẽt bona cautelarali⸗
us dicere. ꝙ pꝛius reſtituãt et poſtea veniãt
ad cõfeſſionẽ ſeu ꝓ abſolutione.⁊ vł aſſigna
re eis aliqð cõgruũ tempus infra qð illud de
bitã erpdire. De conſeſſoꝛe oꝛdinario vni⸗
uſcuiuſq;.⁊ de modo iniũgendi penitẽtias.⁊
modo interrogãdi ⁊ de caſiboreſeruatis ep̃is
⁊de cõmiſſione audientie cõfeſſionis.⁊ de ſi
Sillo ↄfeſſionis ⁊ alijs multis habes infra ti.

De

cũtur.ſ.elemoſina.otro.iei

ſatiſtactöne 1 opilb eius. Cap. xr.

Eaquitur de ſatiſfa

CLcione dicit aug. ſatiſſactõ ẽ pec)

ſtion ibo aditñ non indulgere. de peni. dil. iij.

anf hel. aũt ſic diffinit. Sariſfacere ẽ lonoꝛeʒ

deo debitũ reddere. Iſtas dif finitõnes expo⸗
nens pe.ſic dicit. Satiſfactio curat peccata pj
terita recompenſando ⁊ pᷣſeruat a futuris ca
uendo. Et ideo p actũ primũ diffinit ab anſ⸗
bei. cũ dicit reddere lvnoꝛẽ deo debitũ.ſ.qð
peccatũ ablatũ fuerat. Sed P actũ ſcoᷣm difft

nitur ab aug. ſ. cauſas excidere æc. per q̃ ſitpᷣ

ſeruatio a futuris. Et vocat cauſas intrinſe⸗
cas radices er pctõ relictas. ſuggeſtiones vo
cat opoꝛtunitates extrinſecas. vt ipᷣus ⁊ locũ
Et nota ᷣm pe. de pa.in. iij.diſ.xv. Cũ ſa
tiſfactio ſit actus iuſticie ⁊ ideo eqlitas qdaꝭ
requirat᷑ inter offenſam ⁊ opus ſatiſfactõnis
qꝛ iuſticia conſiſtit in auadã eq̃litate. hõ ſᷣin

ſe non poſſet deo ſatiſfacere de offenſa. cuz ſit
infinita. ⁊ opus eius finitũ. ꝙ ergo poſſtt ſa ½

tiſfacere. pꝛima poſſibilitas ẽ ex graiia gratũ
faciente.q̃ eſt valoꝛis infiniti.⁊ reddit opus

eius deo acceptũ. Secũda ẽ ex merito paſſio

nis xpᷣi.qꝛ licet hũanitas eius non poſſit do
reddere equalẽs. tñ ſuppoſitũ qð eſt æus po

tuit. alias ꝓ alio ſariſfacere non potuiſſet.ſi ſe

totum debuiſſet. Fit aũt ſatiſfactio per opera

penalia. quia m pe. fit per huiuſmodi abſo
lutio emende debitepꝛo offenſa pꝛeterita et

pꝛeſeruatio a ſutura.a ſᷣm Ray. tria ſunt ge

nera opeꝝ ſatiffactõnis. oĩa alia ad iſta redu

— .„

reducũtur ad ieiuniũ.OViſericordie ant ope
ra ſpnñᷣalis ad oꝛationẽ. Oiſericoꝛdie opera

corpoꝛalis ad elemoſinam. Elemoſina ẽ con

tra auariciã. oro cõtra ſupbiã.ieiuniũ contra

luxuriam. Etper elemoſinã oꝛdinatur hõad

pꝛoximũ.per or̃onem ad deum. per ieiumiuʒ

in ſeipſo. Per elemoſinam ſati ſaciat deo de

bonis tempalibo.peroronem de bonis ani⸗
me internalibo.per ieiuniũ bonis coꝛꝑis.

Sed nota bene quod dicit pe. e pal. illa
opa penalia ad qq̃s tenet ex debito. vt.ſ. ieiu

nia eccleſie.elemoſine facte ex pꝛecepto.pu⸗
ta cñ q́s dat elemoſinã indigenni in ertrema
neceſſitate.⁊ de ſupfluo nõ ſunt ſatiſfactoꝛia
qꝛ tũc dare tenert᷑.⁊ ſi nõ daret moꝛtaliter pec

caret. Hñ quaſi nõ eſt ſuũ qð dat cñ ad idte

+☚

net. Cñ ergo peccatoꝛ ad ſatiſfaciẽdũ teneat
d aliqd ao q tenetur. qui nõ peccauit niꝗf/

noſil uniũ. vigilie diſci
pline. pegrinationeg ⁊ alia coꝛp affligentia

eilit
erni
eligrie
uinnk
rdiet
rrwwol
egi het.
eſefe
Glnaciel
Nnöenen
Utnerhe

Etuifif

nn
ertweint
ditcearthn
ſoſſmon.
Digtosſut
ptie n
im

ſiltt

natonen
Aucurwlane

mdst
utmia d
(thhenii

tmnmn
ſigaclti.
ſechöͤmn
Drwepſtrn
reani

Phisles

Wethodi⸗

Mtrenc

ctonend
tuteryr

tremna nece

cria ſed
weßmnuge

mſſie en
(ntſariſtn

riiſaſin
lithiceni
Pvela⸗
ifſfiten
apeatadp

Mupüͤn

ſcoioe
füi uine
firorirn
fanimn
kenii

Nen
ſrgci
Ul H

mihrmidſſitht,
emmedodhif
Sedpeniſtnf
iscticeler gi
Ctwaaisine
ritg gefee
emninſes Nhrnti
Ra inii iindin
nſtigen neiinig
miamn 10nnsſlnn
tin uadieihen
Eſfuen doſeit
Ausfmni gepnn.
Püdirpiagiue
Arsnfnitntike
iian
õ
Ftiͦiniin n
i iaidd
uunn tfndeue
Mins dinin itl
ginietni Wienn
Nes tlucn, ſien
mi lſinntü

”

apitulum

q; ſatiſfac ð illo ad qð ẽt ñ peccs tenet ⁊ qñ
cõfe ſſoꝛ iniũgit oĩa bõa q̃ faciet penitẽs ⁊c.in
telligit᷑ q̃ gratis ſpote ⁊ nõ ex debito.alsʒ ſi in
iñcti ſunt.xl.dies ie iunij acqͥetaret ſe cũ ieiu
narer.in qᷓdrageſina ad quã als tenetf. quod
nullꝰ dicit.ſ̊ qũ elia ẽ inpᷣcepto nõ ſimplici⸗
ter ⁊ abſolute.ſ̊ ꝑ hocipᷣm vt p eã ſatiſtaciat.
vt qñ ſacerdos iniũgit dare ehas pauꝑi. tũc
ełia ẽ ſatiſfactoꝛia.⁊ eriã ſi ex ſe dat elinaʒ in
eo caſu.cũ ẽ ſibi in cõſilio nõ in pᷣcepto.vt cũ
dat nõ extremã neceſſitatẽ patiẽti nec hʒ ſu/⸗
ua. er hoc axparet ⁊ aliqͥd eẽ meritoriũ.
qð nõ ẽ ſatiſfactoꝛiũ.ſicut impletio cuiuſlibet

pcepti charitate foꝛmata.ꝛ oĩs actꝰ vir tus

charitate infoꝛmat.eſt meritoꝛiꝰ p̃ᷣcepta aũt
dãt᷑ e actibo virrutũ.jõ ⁊c.nõ aũt iſte ẽ actus
ſariſfactoꝛi.ſi alias dẽbaf.qꝛ aliid eſt facere
dignos fructꝰ.aliueiĩ ẽ facere dignos fructus
pniĩe.ecõta aũt oĩs act ſatiſfactoꝛi eſt meri
toꝛi.qꝛ ẽ vnꝰ ⁊ charitare infoꝛmatus. qꝛ ſa

nſraccõ addit rõnem pene ſupᷣ rõeʒ honi. acci

piẽdo penale qͥ cqͥd ẽ pꝛiuatõ alicuiꝰ bom q;uis
placeat volũtati lec pe.de pa. ꝙ; dicit pꝑe. oꝑa
lona ad q;ᷓ qͥs ſenet er debito pcepti nõ eẽ ſa⸗
tiffactoꝛia. de p̃ceptis eccłie nõ vr̃ vex.nã di⸗

cit.th. in.iiij.di.xv.ꝙ pᷣceptũ ecclie pᷣt ad idẽ

oꝛdinari ad qð oꝛdinat᷑ ſatiſfactio.⁊ iõ ieiu⸗
niũ qð cadit ſub pᷣcepto pᷣt eẽ ſatiſfactoꝛiũ.

eec th. Nõ tñ ita ꝙ ieiunia eccłie penitẽs cõ

putare poſſit in nuero eoꝝx q̃ ſibi iniñgũt᷑ a ſa
cerdote in pnia.qꝛ de per ſe tener ad illa.ſʒ de
pᷣceptis legis nature. Et huic ſnĩe vr̃ cõcoꝛ⸗
dare tho. dicẽs. ꝙq ð cadit ſub pᷣcepto legis
nature nõ ẽ ſatiſſactoꝛin.ſed exigir ad ſa:iſta
crionẽ.vñ dicic ipe illaꝝ ełiaꝝ ad q̃s qs tene
turex debito. puta cũ videret paupem in erx

trema neceſſitate.illaꝝ largitio nõ eſt ſatiſfa⸗

ctoꝛia.ſed pambuluʒ ad ſanitfactõem.a hoc ẽ
veꝑ ſm rigoꝛẽ iuſticie. Mã ex largitare dĩne
miſcᷣie eriaʒ talia ad q̃ quis tenet᷑ er dehito
ſunt ſatiſfactoꝛia pᷣm opi.q̊ꝛũdã quã ponit.t.
in.iiij.⁊ frater Egidiꝰ romanus.nec eã repꝛo
bãt.hãc etiã ſeqͥ ṽ Ricar.oꝛ.mi.in.iiij.ſen.
EFlagella qbo a dño flagellamur ̃m th. in
iiij.ſi fiãt aliᷓ mõ ipᷣius pariẽtis inq;tũ.ſ.ea
acceptat ad purgatõem pctõꝝ eis vtẽs patiẽ
ter accipiũtvirtutẽ ſatiſtactõnis.Si aũt ſuſti
nẽs eo oĩno eis ꝑ impatĩam diſſentiat habẽt
ſolã vim vindicatõnis ⁊ nõ ſatiſfactõms. re
ſtitutio aũt alieni pᷣm th.ẽ ꝑs ſatiſfactionis
eiꝰ ſicut pambulũ ei.⁊ ſicut id ſine q̊ nõ va⸗
lerer als ſatiſfactio.ſed nõ ẽ ita ꝑs. ꝙ p ipᷣaʒ
hõ ſatiſfaciat ſoluẽdo depena debita pe cat
Aicar. dicit ꝙ reſtõ ſit ꝑs ſatiſfactõnis vt di
cũt qdã ẽ lvt magis er dei miſericoꝛdia qᷓ; er

iuſtiaa.

XX

— 9 ℳ₰
Satiſfactõ fierinõ .i.
poteſt per opera exrra charitatem facta pᷣm
tho. ⁊ pe. quia ſatiffactio eſt amotio offenſe.
reſtitutio amicicie. Hec autẽ fieri non poſ⸗
unt ſine gratia ꝛ charirate. Dñ.i. Coꝛinth.
xiij.dicitur. Si diſtribuero om̃es facultates
meas ⁊c. ⁊ charitatem nõ haleaʒ.mihil mihi
pꝛodeſt.ſ.ad meritum ⁊ ſatiſfactionem. Ta

lia enim orera nõ ſunt deo accepta. Et licet

homo nõ habeat certitudinẽ ꝙ ſit in charita/
te. a per cõſequens certe non eſe poſſit de ſa
tiffactione. ſufficit tamẽ certitudo pꝛobabi⸗

lis cõiecture. AOtemſpm tho. non poreſt quis

ſatiſfacere de moꝛtalibꝛ.niſipeniteat ommũ.
quia ſatſſfactio vt dictũ eſt. eſt amonio offen
ſe. ⁊ reſtitutõ amicitie. Onde ſi aliquid ſit in
lomine quod impediat reſtitutõnem amiti

cie.enam apud homines non eſt ſatiſtactio.

Quodlilet autẽ moꝛtale impedit amicitiam
lominis ad deũ.que per charitateʒ eſt. Pñ
eſt impoſſibile ꝙ ſatiſfactio fiat de vno moꝛ
tali ſine alio ſicut ſi quis peteret veniã comi
no leſo. ⁊ exinde daret ei alapaʒ pᷣm Znſllxl.
Deniale autẽ m ye.de palu.nõ impedit di
recte ſatſfactionẽ.nec de moꝛtali nec te alijs
ven ialbo. quia veniale nõ tollit dei accepta
tõnem.pꝛopter perſone indignitatem.ſed in
directe veniale. tollit ſat ſfactionem. ex par
re operis operati.ſicut ⁊ merituʒ tollendo.ſ.
lonitatẽ actus.puta ſi fiat oꝛatio ⁊ elemoſina
⁊ huiiuſmodi.in ſtatu gratie.ſʒ pꝛopter vanã

gloꝛiaʒ talis actus nec eſt meritoꝛius nec ſa

nifactoꝛius. Ntrum autem vnus poſſit ꝓ
alio ſanſfacere. Reſpondet pet.ꝙ cum ſit du
plex effectus ſatiffactõnis. vnus ſolutio debi
ti peccatoꝝꝑ commiſſoꝝ alius exciſio canſaruʒ
peccatoꝝ futuroꝝQuantũ ad ſecundũ eſtej/

ctum non poteſt vnus ſatiſfacere pꝛo alio. qꝛ

per ieiuniũ vnius non maceratur ⁊ refrenat
caro alteri*. Quaãtũ ad pꝛimũ effectũ viſtin⸗
guendum.aquia ſi quis eſt per ſe impotẽs ſa⸗
tiſfacere.tũc alius ẽ qui in charitate poreſt ſa
tiſſacere ſicut ⁊ confiteri pꝛo eo. Si vero eſt
rotens tũc opoꝛtʒ ꝙ ipᷣe ſanſfaciat pꝛo ſeip̃o
poteſt tamẽ iuuari per alterũ.⁊ addit Chv.qꝙ;
etiã ſi ſit pprens.poteſt alius ſatiſſacere p eo

——

ſed nõ eſt pmittendũ ꝙ aliquis pꝛo alio ſa,/

tiſfaciat.niſi appareat aliquis defectus in pe

mnitente. vel coꝛ poralis per quem ſit impotẽs

ad ſubſtituen um.vel ſpiritualis per quem
non ſit pꝛomptus ad poꝛtandum penam. au⸗
guſtinus eriam de peniten. diſtinc. vi. ca. i.

Conſuhlit confeſſoꝛi Nod adiuuet penitentẽ
it

wꝛtare on vnie.vt ſit ꝑnceps lalvꝛis ſi vult
eẽ ꝑticeps ⁊ gaudũi.Et q;tum ad ſatiffactõnẽ

Litulus

q̃ imponit᷑ in cõ ſeſſione. dicit pe. de pa. ſi cõ
feſſo? imponit aliqd fiendũ p ſe vel ꝑ alin. vt
jeiuniũ vel ofonẽ.vel alia ſᷣm oẽs ſiue ꝑ ſe ſi
ue p aliũ illud faciar. penitẽs ſatiſfacit deo et
ecckie. dũmõ illud fiat in charitate. ſine ſitvi
uus ſiue mertuꝰ. Sʒ ſi imponit ſibi pſe fien/
dũi.tũñc nõ pᷣ̃t ſanſfacere paliũ.qñ p ſe pᷣt. Sʒ
ſi nõ pt p ſe.ſiue qꝛ infirmꝰ ẽ.ſiue qꝛ inoꝛitf.
iic ſi imponit ipe penitẽs alteri. ⁊ ille ſuſcipi
at onus. faciat in charitate. vtiq; ſatiſfacit.

ꝗaaꝛ iſta vr̃ fuiſſevolũtas imponentis.qͥ noluit

ad impoſſibie obligare.nec voluit ad purga⸗
toꝛiũ mittere. Põt enã ille̊ vmiſit ꝓ eo ſa⸗/
tiſfacere. alteri volẽti illud imponere. vale
bit in charitate factũ. nec opoꝛtʒ eũ qͥ ſatiffa⸗
cit p alio ſiue viuo ſiuemoꝛtuo plus aliquid

addere. immo ſi ille qᷓ p aliquo ſatiſfacit. eſt

* 4

in maioꝛi charitate q;ᷓ ipᷣe pꝛo quo ſatiſfacit.
magis op ei erit ſatiſfactiuũ. Et ideo qͥ peni
tsẽtiã ſuã alteri imponit. debet ſaragere. vt nõ
ſolũu ipe ſit bonus.ſed ꝙ melioꝛ ſe. Ponit
idẽ pe. duos alios modos. qb penitẽs poteſt

pniam ſib iniũctã alteri acceptãti imponere
di qͥbo tñ nõ eſt ita certũ. Pꝛimus ẽ dũ ſe oc/
cupat interea in his qᷓ ſunt mag deo accepta
2 magis iuuãtia in remediñ j peccatũ.⁊ pꝛo

pter loc alteri imponit. ⁊ nõ ꝓpter amore car

mis. vt nõ ſuſtineat laboꝛẽ. vt opus pᷣdicatio
nis vellãdi cõtra lvſtes fidei ⁊ hinõi. Scðus
eſt cũ vult magis ſatiſfacere.⁊ ideo imponit
homini magis deo accepro. In oĩ caſu ſatiſfa
ens ꝓ alio viuo vel moꝛtuo pꝛo ſe meret᷑.
ſeopꝛo ſe tũc nõ ſatiffacit.hec petrus.

Etrum uero penitẽ S.ü.

riã ſeu ſatiſfactõnem impoſitã poſt abſolutio

nẽ debitã factã in pctõ moꝛtali vel in toto vł

in pte tenet᷑ hõ iterare. Super hoc ſunt varie
opi.in lvc tñ oẽs cõcoꝛdãt.qꝙ ſatiſfactio facta
in moꝛtali. ſicut nec alia oꝑa valẽt iſoꝛo dei
ad tollendũ vel minuendũ debitũ pene ꝓ pec
catis.ad qõ oꝛdinaf oĩs ſatiſfactio.qꝛ cũ non
ſit in amicicia cũ do.nõ pᷣt deo eẽ acceptii ta⸗
le op'. Sʒ vtx valeat in foꝛo eccleſie militan
tis. ita ꝙ nõ teneatr iterare.qꝛ cñ nõ wtuerit
ſatiffacere deo.nec eriã potuit ſatiſfacere ſa/
cerdoti qͥ in ꝑſona dei ſihi illud iniũrxit.ſᷣ pe.
de tar. ⁊ io.puſieñ. vidẽt ſimpliciter dicere ſi
ne diſtinctõe. ꝙ talis nõ tenet iterare talẽ ſa
t:ffactõem. qꝛ ſatiffecit ĩ ſoꝛo eccłe militanſ
in quo data ſunt.et vbi nõ iudicat de diſpõe
interioꝛi. Adẽ vr ſentire vin.iĩ ſpe. hiſto. li. x.
⁊ dñs hãbaldus ĩ.iiij.Et pꝛo iſta opi. latis vr
facere impoſitõ pnĩe ſeptẽnis.q fiebat resu⸗
lariter pꝛo qlibet moꝛtali. vt.xxij..i.pᷣdican⸗
dũ.⁊ nõ valẽti dare elemoſinã pꝛopter pauꝑ

uet illð de bi

XxIII

tatẽ. nec ieiunare pꝛopterdebilitatẽ. iniungi

oxoꝛtebit oroes.⁊ veriſile ẽ ꝙ ĩtãto ĩteruallo
aliqõ moꝛtale cõmirtebãt. vñ ſi opoꝛtuiſſi ite
rare. fuiſſet hoc laqũ inijcere aĩabo. tho cñ al
ber. magno diſtĩguit de ſatiſſactõe ĩ. nij. dicit
eĩ ꝙ ſunt q̃dã ſatiffactões erbo remanet ali

qͥs effecvꝰ ĩ ſatiffaciẽtibo.etiã poſtq; actus ſa⸗/

tiffactõis trãſiit.ſicut ex ieiunio remanet coꝛ

pis debilitatio. ex elia diminutõ ſubie. Et ta
les ſatiſfactões ĩ pctõ facte.nõ oʒ piterent.
qꝛ qtũ ad illud qð de eis manet.p pniam ſe⸗/
q̃ntẽ accepte fiũt. Alie ſatiifactões ſunt q̃ nõ

relinquũt effectũ ĩ ſatiffaciẽte. poſti act trã/
ſiit. ſicut ĩ or̃oe ⁊ hmõi.Actꝰ.n.ĩterioꝛ qͥ tota

liter tranſit nullo mõ viuificat᷑.vñ tales oʒ ꝙ
iterẽt. eĩdẽ opi.tʒ pe.de pa.magis declarans
Dicit.n. ꝙ ĩ ſauſfactõibo hñtibo effectũ reli/
ctñ poſt opus ſicut bapᷣmalis caracter hʒ effe
ctũ recedẽte fictõe. ſic ⁊ iſtud derelictũ ex ſa⸗
cr̃o ꝙ oꝑaf᷑ ex oꝑe opato. ĩcipit valere er ſe
qᷓnti eꝰ appꝛobatõe.⁊ ſacerdot ratihabi tõe.

—⏑ — — .

cũ illũ vere peĩtet.⁊ nõ ex ſimplici vjuificatõ

ne. qꝛ opꝰ opans moꝛtuñ nũq; viuificat ⁊ ſic
iſta pnia ſatiſfacit nõ ſolũ ĩ foꝛo eccĩe. ſj ena
in foꝛo dei.q;tũ ad illud derelictũ.vt nõ opoꝛ⸗

teat iterare.ſicut ieiuniũ.elina ⁊ hmõi. Sʒ ſi

nõ hʒ effectũ derelictũ. vt ẽ ofo.talis pnia ſa
cta ĩ mortahi ĩ nullo ſatiſfacit. qn hic vel alubi

opteat ſariſfacere. hec ille.qð vr ĩtelligẽduʒ ĩ
ſoꝛo dei. qꝛ nec rõe ipᷣiꝰ opꝑis cuʒ facit.nec rõe
dereli ci cñ poſtea peĩtet. cũ ñ hẽat effectů de⸗
relictũ. ĩ ſoꝛo eccłe ſatiffacit q; nõ ẽ neceſſe
ipᷣam iterare ſi vult eẽ ĩ ſtatu ſalut poſtea pe/
nitẽdo. ſicut neceſſe hẽbat ipam adiplere cũ
fuit ſibi ĩpoſita. vñ idẽ pe.dicit pauloſuꝑiñi

qñ hõ de oĩbo ẽ ↄtritꝰ cõfeſſus. ⁊ recipit pe/
nitẽtiã cũ abſolutõe.ſi recidiuas pagat eaʒ ĩ

pctõ moꝛtali.ipe qͥdẽ ſe liberat ab imiuũctõe ſa
cerdot?. nec ĩcurrit petm inobie qð ĩcurreret
ſi eã ñ ꝑfeciſſʒ. oꝛ ñ ẽ foꝛtiꝰ vinculũ cõſeſſor

i; dei vł eccle.ſ ĩ moꝛtali exñs implẽdo pce
ptũ dei de bonoꝛe pentũ.vel eccłie de ieiunio

ecchie ab illo abſolute ſe liberat. ac. lec pet.
Cũ ergo pnĩa iniũcta oꝛdinetur ad tollẽdum
vel diminuendũ debitum pene tempalis ta⸗
lis qui penitentiã ſibi impoſitã nõ habentem

effectũ derelictũ. vt oroes ꝑfecit in mortali.

ſi reuertif ad pnĩiam.⁊ tãdẽ moꝛit i ſtatu gre

ex q̊ illã nõ iterauit.cũ ꝑ ipᷣam nii ſit ſolutuʒ

de debito pene tem ꝑalis. ſoluet eam in pur⸗
gatoꝛio.niſi per alia bona opera hic ſatiſfece⸗
rit. ꝙ ſi nõ reuertatur ad penitentiã. qui pe⸗
nitentiam fecit in moꝛtali quantũc nq; fie
habentẽ ſiue nõ habentẽ effectũ derelictũ. ſol⸗

bitũ ĩ inferno. ſp. ſicut ille moꝛit
cũ moꝛtali ⁊ veĩalibo.de vtriſq; ſuſtinet penã

ni
emumn
Grendt
niten

ſineie⸗
rpnntn
lhenn in
Punlnn
arplfee
1 öchu

Vdune d'

aneſe
la ſnecs

endicc

onetoa

fuunsgitſ
Gonecptert

(fniſſaculps

lno prera⸗a

Edbitoꝛer

ſißniri iube
Pinegiͤer
ſngtinis.ſt⸗a
motnendt

pnier
Mdd
(indt

TEagnodu
Ctegatteld

Ainidin
Aulgei
ſsdinir
Mlbiliur⸗
a dr
fſonrrinne
ſtſeboſen
icluſtbo
ſüſentae
hntſtn
rſfarr
lhepdi
Mannin
Mign⸗
inrd
Uennn

A

nrbſtnin
e Piioie
jrnffinnin
ennnkiicdtdi
dſrſſmnieifiz

röserd G
deseräſnenn
h aiböne

Merſeimnionmu
“ . 6
nrnimmtiſtri
ͤ nözgien.
Nesmmnerpnint

Neſtrſünitinij
dnii Ianginnmi

D
ka ngsd
ſuͤdititſtüin

Nbgöniiscini
⸗Kiinimmnit
Neopato iinteee
Wöe.dſacerdetii.

.möer inpienuſi,
WorNiftiöifiif
tno ſiſwete ſl

AAeri Mi

ureimialmthnug

Neici Nitinnrgie

uloſrirr ndrnt

nne rleciffillitgi
bei gec i ene
a idiirffene
eclkebuſftct eneme
eijten ipſee

eceſehihn öentine
iirinunit,

NN öN tnnte
hriſmnn n
eitiklet bnn d.
mmminieta

U „
niiſen mmii

inamietvini

egeni Mer

4
7

in

—
—
E

—
—

t in

Yapitulum

.
eternam in inferno. Quãuis.n.veniali debe /
atur pena tꝑalis q̃ finẽ habet.tñ ꝑ accidẽs ẽ.
ꝓ veniale in inferno puniatf᷑ pena eterna. ſcʒ

rõne ſtatus. qꝛlin inferno nilla ẽ redẽptio.
Nõ.n.ẽ ille ſtatus expiãdi culpã.ad quã ſe⸗
q̃tur pena.⁊ iõ ſꝑ remanẽte culpa veniali.du
rat ⁊ pena.ita tenet tho.in.iiij.di.xxij. Sʒ de
pena tpali debita ꝓ moꝛtali woſt cõtritõnem
pe.de pal. ſic declarat in. iiij. peccatoꝛ poſtiq; ẽ
deo recõciliatus ẽ vebitoꝛ pene finite.nõ q̃li⸗
tercũq; ſoluende.ſed in ſtauu gratie in quo ẽ
ſoluz deo accepta. Alioq̊n ẽ debitoꝛ tãte pene

qquãtũ meret᷑ culpa.⁊ illa ẽ infinita.vñ pecca
toꝛi p ſe qͥ dẽ delebat᷑ pena inſinita ſi erat moꝛ

tale.ſed mutara fuit in rpalem ſupoſito ꝙ ꝑ

ſeueraret in amicicia. Acceptauit.n. deus ah
ſolutõem a pena eterna. ⁊ impoſitõnẽ pene fi

nite ſub cõdinione ſi in gra fieret.Et ſi quera
tur quare deꝰ magis acceptauit abſolutõneʒ
a cu lpa ſine cõditõe.q; abſolutõnem a pena.
dicendũ ꝙ culpa trãſit ⁊ macula trãſit.⁊ gr̃a
in momẽto aduenit.ſed ſatiſfactio futura eſt
Futuris aũt ſolet cõditio amoni.nõ aũt pñti

bus nec pᷣteritis.vel ſi apponat᷑ certa.Calis g

dimiſſa culpa puniet᷑ in inferno pena inſini⸗
ta.nõ ꝓter cõmutationẽ finite iafinitaʒ.ſed
qꝛ dehitoꝛ ẽ pene infinite.ex quo nõſoluit xe
nã finitã ſub cõditõne.quã delvt. ſicut ꝑdẽs

pꝛinilegiñ cleri incidit de foꝛo miti ad ſoꝛuʒ

ſanguinis.ſic qͥ declinat ſoꝝ eccleſie. incidẽs
in moꝛtale ad foꝝ iuſticie exterminãtis inue/⸗
nit penã erernã. Hoc qʒ dicit pe.vr intelligẽ⸗
dũ de eo.qͥ pniam imiũctã nõ habentem effe

ccũ derelictũ factuʒ in moꝛtali ſcito ab eo vel

de quo vubitat.ↄtemnit iterare vel etiam cũ
credat vel dubitat ſe debere iterare. ex negli⸗
gentia dimittit ⁊ er labꝛe recuſans hoc et in
purgatoꝛio facere emendã de eo halet. Sed
ſi qͥs dimittat iteratõnem talis pnĩe ex im/
oſſibilitate.qꝛ ei deſicit ipᷣus.vel etiã ſi habʒ

tfpᷣus.credit ſe eã feciſſe in ſtatu gratie. cũ tñ

fuetit in moꝛtali.in cognito ab eo. vel etiã ſi
ſcit ſe feciſſe in moꝛtali.iterare faci ꝑ illum

quẽ eredit bonũ.vel etiã et ſi nec ꝑ ſe nec per

aliũ iterat.credit ſibi ſufficere ad ſalurem qð

impleuit ſibi iniũctũ intendẽs ꝙ minus hic
fecit ſatiſfacere in purgatoꝛio.⁊ ſic deo facere

emend ĩ ꝑhmõi omiſſionẽ talis nõ dãnatur
vñ ⁊ ipe pe.diſ.xlv.dicit.ꝙ qͥ fecit pnĩam ſibi
iniũctam in moꝛtali ꝓ ſe. ꝓtãto nõ tenert ite
rare.qꝛ põt in purgatorio ſatiſfacere. Et ſi
dicat᷑.ꝙ videt᷑ incõueniẽs ꝙ tãtũ qͥs puniat

ꝓ peccato dimiſſo ſicut pꝛo nõ dimiſſo.quia

Vena eterna. ſicnon vider᷑ pꝛofuiſſe in aliq̃
cõtrito ⁊ cõfeſſo. Rñj.ꝑe.ꝙ licet tantũ punia⸗

tur e xtenſiue.non tñ intenſiue.ſicut pꝛo vno

XX

peccato tamdiu q;ᷓ pꝛo mille.ſed nõ tam acer
e. Si etiã ꝑtem penitẽtie fecit.ſ.in ſtatu gra
ne.⁊ vnus dies remãſit pꝛo illa die eternam
penã luet ſi nõ penitet nõ tñ ita acerlvxe. ac ſi
niq; cõtritus ⁊ cõfeſſus eẽt.nec in aliquo ſa

nſfteciſſet. als peccatũ rediret.xc pe. Mo/

ta ꝙ dũ qͥs facit pniam iniũctam.ſi labatur
in moꝛtale.q;uis bonũ ſit q;citius conſiteri.

tñ cũ ꝓ ſolã cõtritionẽ peccatum dimittat᷑

gratia reſti uaf᷑.;cito iſte moꝛiateriã ãteq;
cõnteat᷑ ꝓſeqᷓndo dietã pnĩam.etiã ſi ſit ta⸗
lis q̃ non relinquat effectũ wſt factũ. in foꝛo
dei realiter ſatiſfacit.qꝛ in ſtatu gr̃e eſt.vñ in

nullo tenet᷑ it erare.?ld tollendũ aũt om̃e du

biñ tutius vr.ꝙ cõfeſſoꝛ ⁊ ſi dat pnias diu⸗
tinas ieinnioꝝ.ełiaꝝ pegrinationũ.⁊ hmõi.

2.

pꝛout reqrũt pctã non tamen iniũgat diutur

nas pnias ofonũ ⁊ pꝛecipue de his deqͥbo po
teſt dubitare de recidiuo celeri.

Quid aũt ſit ma ciüi.
gis ſatiſfactoꝛiũ ełia.orᷣo.vłieiuniũ.Rñ.tho.
in.iii.ꝙ elia magis alijs.⁊ hoc duplici rõne
Pꝛima qꝛ ela cõſtituit debitoꝛẽ eũ cui datur
ad oꝛandũ ⁊ ieiunãdũ.⁊ alia bona facienduʒ
pꝛo datoꝛeę. Secũda.qꝛ elia haber vim or̃ois
qꝛ elemoſina data pꝛopter deũ ẽ q̃dã oblatõ
deo facta. Oblatio q̊ fit deo halbet vim orois
habet ⁊ vim ieiunij.qꝛ p ipᷣam ſubtrahuntur

tpalia.qbo ſuſtẽtaturcoꝛpus qð macerat᷑ per

ieiuniũ.vñ elia magis indicitur ſicut medi⸗/
cina magis vniuerſalis.Chob.iiij. EElemoſi⸗
na ab omni peccato liberat cc.Dañ.nij.pec
cata tua elæmoſinis redime.⁊ de pe.di.i.di⸗
cit Criſo. SO Tedicamẽ ũ foꝛtius qð maxrime
oꝑatur in pnĩa ẽ elia ⁊c̃.de pe.di.i.medicina
7. 5. Gobꝛem. Poſt elemoſinã magis ſanſfa
ctoꝛium ẽ of̃o qᷓ; ieiuniuʒi. qꝛ oꝛano continet

virtute ieiuniũ. Nam extẽſio intellectus ad

deum debilitateʒ parit. Item vᷣm tlv. in uij.
quia quanto opus ſatiſfactõis ẽ magis diffi⸗
cile.ita ꝙ diff icultas ſit ex qualitate operis.
per reſpectum ad conditõnem ſati ſſaciẽtis.
non er tepiditate ipᷣius. tanto eſt magis ſa
tiſfactoꝛium ceteris paribo. Sicut ieiunium
magis colerico q; flegmatico. Sed vbi diffi⸗

cultas in opere ſatiſfacient is pꝛocedit ex re⸗

miſſione voluntatis eſt minus fatiſtactoꝛiũ.
ſicut econuerſo. Si opus in ſe difficile rdda/
tur facile pꝛopter feruoꝛem faciẽtis fit ex vvc
magis ſatiſfactorium.quia in omnibus hu⸗
iuſmodi atrenditur ad volũtatem. vnde pꝛo
cedit.Oe elemoſina halxs ſupꝛa.in.ij.parte.
ti.i..xxiiij.de hu manitate. De ieiunio etiazʒ
in.ij.pte.de orone in.uij.parte.

Titulus

De operibus que J.qiii.

ſunt de genete bonox oper extra charitatem

factis. dicunt om nes ꝙ nõ reuiuiſcũt.nec qᷓ

ad meritũ ꝑ reſpectũ ad pᷣmiuʒgloꝛie.nec qᷣ
ad ſatiſfactõem er ſe.ſed moꝛtiſicata ꝑ moꝛ
tale.reuiuiſcũt ꝑ ſeq̃ntẽ pniam. Peccatuʒ iñ
moꝛtale ſᷣm pe.de pa.⁊ ſi impediat meritum
cõdigni reſpectu oĩs pᷣmi et merituʒ cõgrui
reſpectu pꝛemũ eterni ĩmediate ꝑcipiẽdi.qꝛ
nõ decet deñ dare gliam niſi gram hñti. ſed
nõ impedit meritũ cõgrui.reſpectu alteri pᷣ
mij.vñ ſm rav.talia de genere bonoꝑ facta
in moꝛtali valẽt ad qͥnq. Pꝛiĩo ad tpalẽ ꝓ/
ſpitatẽ.de pe. di.iij.cauendũ.⁊.xxij.q.ij.ſi q
lilet. Scðo vt q;citi ꝑ hoc illuſtrer̃᷑ ad pnĩaʒ
de pe. di. v. falſas. ĩ fi. Lercõ ad aſſuefactõeʒ
bonoꝝ oper.ſicut bapᷣmꝰ ioh.de cõ.di.iiij.nõ
regenerabantf.QAuarto ne diabolꝰ hẽat in eo
tantã ptãtem.exẽplũ ĩ iudeo.q̃ vꝛmiẽs ĩ tẽ
plo idoloꝝ.qꝛ ſe ſignauerat.vomões nõ pote
rãt ei nocere. Quĩto ad tolerabiliꝰ iudicium
ſubeũdũ.de pe.di.iij.ſi qs aũt.ſʒ hoc vltimuʒ
ẽ ſane ĩtelligẽdũ.nõ.n.ĩtelligit pᷣm.tlł.⁊ pe.
de pa. vt ꝑ illa opa minuat᷑ pena iã debita.ſʒ
qꝛ ſi nõ ſeciſſet illa lbona aliqñ feciſſet interi
aliq̃ mala ꝓ qͥbo hũiſſet ſpãlẽ penã quã vita
uit nõ faciẽdo illa mala.puta honoꝛauit pa/

rentes.ſi nõ honoꝛaſſet.delvnoꝛaſſ.fecit ele

moſinãſextremã neceſſitatẽ patienti.ſi nõ fe
ciſſet incurriſſet peccatũ crudelitatis.⁊ exlbis
hũiſſetſpãlem peninj.
CTitulꝰ.xv.de ſtatu bñficioꝑ.de dignitatibo
pꝛebendis a bñficijs.⁊ de collatõne eoꝝ.⁊ de
pluralitate. ⁊ diſpenſatõne ſuꝑ pluralitate ⁊

reſidẽtia ⁊ abñtia ĩ bũficjs. Capi.pꝛimũ.

Einge uidẽdũ de di

gnitatibo pᷣbẽdis.⁊ bñficijs clerico
rũ ⁊ p declaratõne bvꝑ noĩm. No
ta pꝛĩo pᷣm inno.⁊ loſti.ꝙ dignitas ecckiaſti /
ca ẽ q̃dam pᷣeminẽnia ĩgradu.a q̃ſi ꝓ eodem
ſumit dignitas ⁊ ꝓſonav.vt archidiacona⸗
tus.pᷣſbiteratꝰ.decanatꝰ.lomõi. Et ĩtelligit᷑
eẽ dignitas vł ꝑſonatꝰ ſᷣm inſtõem vel con/
ſuetudinẽ eccłie.nã poſſet eẽ. ꝙ aliqͥs ĩ eccła
aliqua e xercet officiũ archidiaconi cognoſcẽ
w de cauſis clericoꝝ ⁊ alijs.nõ tñ ob hoc ẽ re
putãdus eẽ ĩ dignitate.niſi vocef nomie qð
dignitatẽ ſonat.qðſſi vocaf alio noĩe dignita
tis.vell ꝓ ꝑſona ĩ dignitate cõſtituca repute
tur.lʒ nullũ dignitatꝭ miſteriũ faceret.repu⸗
tandẽ in dignitate dũ eã ꝑpetuo obtineat.
ex de ſta.mo.c.ij.⁊ fi.ſjpe.de anch. poſt guil.
laud.dicit ꝙ dignitas eſt q dam pᷣeminẽtia

XV

quo ad foꝝ cõtentioſum in eccleſia gradũ te

nẽs q̃ qñq; dicit᷑ pſonatus ab honoꝛificẽtig.
in quo ponit ꝑſonã.qñq; officiũ ab ipo offi/
cio qð exercet.denoĩatur.vt de cõ ſti.ca.cũ ac⸗
ceſſiſſent.qñq; aſſumit ſua ꝓpꝛia ⁊ ſpãlia no/
mia.ſicut hvc nomẽ cuſtodia.ſuceentoꝛia.de
canatus.pᷣpoſttura ⁊ ſilia. a nomĩe aũt nõ de

lent iſta iudicari.ſediex effectu.qͥ colligit᷑ ex

actibi.⁊ exercitis ĩ qͥbo verſat᷑.a ex talibo iu⸗

dicat᷑. Otx ſit dignitas necne.et᷑ de verb. ſig.
c.intelhia.Et ſufficit ad hoc ꝙ ſit cenſenda di

gnitas.ꝙ in modicis cauſis hẽat iuriſditio/
nem ſicut hñt in eccłia pictauienſi archipꝛe⸗
ſbiteri.nã excõicant.ſuſpẽdunt ⁊ abſoluũt.⁊

ſic ꝓpter talẽ gradũ dicũturhabere dignitatẽ.

etiã ſunt excluſi a pena. licet canõ de elec. ca.
ſtatutũ.li.vi.Si aũt nullã iuriſditõem hñt.
ſed tm̃ viſitãt ⁊ vt pice refet᷑tepᷣo.ſicut teſtes
ſinodales de qbo.xxxv.q.vi.epᷣs.tũc cẽſetur
hte ſimplex off iciũ ⁊ non dignitatẽ.

De pre benda et ca K.i.
nonia quid ſit. Nota ſ̃m boſti. ꝙ pꝛebenda
eſt ius ꝓcipiendi pꝛouentus in eccleſia cõpe
tens tanꝙ; vni de collegio.⁊ naſcitur ex cano
nia ſi c filia ex matre.quia ex quo quis ha⸗
betcanoniã. deberhabere pꝛebendã. extra eo.

relatum. Pꝛebenda igitur pꝛopꝛie cõſiſtit in
fructuũ perceptõne.anonia autem in iure

alicuius qui in canonicũ eſt receptus.ad qð

ius pertinet pꝛebenda.ſtallus in cꝛo.vox in

capitulo.vt in dicto.c.relatũ. Et nota ꝙ ĩ re
ceptione canonicoꝝx ⁊ in collatione pꝛebẽda
rui abſentes canonici vocandi ſunt ſi ↄmo
de fieri valeat.niſi conſuetudo habeat eos ad
talia nõ vocari.alias quod in abſentia eoꝛuʒ
fieret eis inſtantibo irritari delbet. extra eo. cũ
in eccleſiis.lib.vi. De officijs vero eccleſia /
ſticis.archidiaconatu.pꝛepoſitura. decanatu
⁊ huiuſmodi.dicit Ray.quia fere quot ſunt

eccleſie tot ſunt conſuetudines.extrade con

ſuetu.c.cum olim que in huiuſmodi ſeruãde

ſunt. Si tñ ſcire vis qͥd iura dicãt de talibo vi

de. xxi. di. cleros.⁊.xxv.di.ꝑlectis.⁊ erde of.
arch.pꝑ to.d etiã pᷣbẽda redditus deputatꝰ⁊
aſſignat*. deſeriiẽtibo clericis in eccleſiis ca/
thedralibovellcollegiatis in officis.q;uis illi
clerici nõ ſint canonici.ſed celebꝛant vel etiã
interſunt diuinis officijs.ſiue redditꝰille ſit

ex decimis ſeu ex poſſeſſionibo.vel per alum

modũ.

De beneficiis ſiue ꝗF. i.
eccleſiis. Nota pꝛimo ꝙ aliud eſt ſimplex.
quod ſcilicet nõ habet curam animax. aliuo

curatũ.qð.iſ.habet curã aĩaꝑ. dicit aũt regula

n
iin
termnnn
ſfunn,
eren
iemini,
ſtiinöh
6s0d eyn
rfai,n
tfeſnt
fin
intrrſhi

pbetil

ginnsnoe⸗
fmolutus.
ſereldignn
zocirenee

tati wet.

n inqno⸗
ſteztoeen
orartelis
ſilgus&
kenſedenn
fafate
Rä
Pwan
Renhen

X
Cancr
.hary
lyliſi
iteimann
hikpaeije
6oinehi

eidinnon

Hunfcic
ſaherus;
ſenmenon
ſicnifne
ſeftoidig

initore

Netngſ
WS .
ſüyent
ſeaikhia
Wiiign
mcni⸗
uomm
Clrgpen

nlacten
afn,onte
wenmainaltnie
Rtclesntimen
Emme Madgin
tmaginnntiſtti

Nöde (nmuneniie

cNiid rs ne
eiend kluntrwean
dicc en. awir
nicor tin olnnepetit
nomid wamdin i
nfi irnbheten
Aisctodindinie
Dnbpüntm Nrtotd
7. Deoftinnali

nmn enii iid

iahe. minun
irmnimenm
gaurtuei
siAimninbin,
mi entitl
iſintl⸗

apitulum 1

iuris in. vi. de reg. iu. ꝙ bñ ficiũ eccleſiaſticũ
nõ pᷣbt ſine inſtitutõe canonica roſſideri.per⸗
tinet aũt ad inſtitutõem canonicã.vt nõ ſo⸗

lũ cõferatur ab eo.qͥ de iure põt cõferre puta
pᷣlato eccleſiaſtico.nõ dño tꝑali. vt faciũt /

tidie tirãni. ſed eniã ꝙ ꝑ modũ debitũ ⁊ iu⸗
ridicũ nõ ꝑ ſimoniã ⁊ hmõi.ei.ſ.qui ſit habi

ſis ad lvc.puta vt nõ ſit irregu laris vel infra

legitim etatẽ.⁊ hmõi.alias qñ iniuſte tenet
leneficiñ.vt ꝑ intruſionẽ vel ꝑ ſimoniã.vel
qe alias inhabilis talis pᷣm Ray. cñ nõ ĩitret
Poſtiũ ẽ fur ⁊ latro.nec habet viã ſalutis.niſi
reſignãdo.vel ſi ẽ diſpẽſabile ſuũ impedimẽ/
tũñ. petat diſpẽſationẽ ab eo qͥ põt.⁊ ſi nõ poſ⸗
ſet obrinere oportʒ ꝙ oĩno dimittat.⁊ invtro
q; caſu agat pniaʒ de peccato cõmiſſo.⁊ fruetꝰ
pceptos tener reſtituere niſi ſibi remittãtur
a ſupioꝛibo. Idẽ de dignitatibo eccleſiaſticis.
Et nota ꝙ cũ ſcit qͥs poſſeſoꝛẽ eccleſie vłdi/
gnitatis nõ eẽ veꝑ pᷣlatũ.q in aliquo pᷣdicto
rũ inuolutus.talis ſciẽs et ſi ſubũciat illiec⸗
cleſie vel dignitati.tñ in foꝛo cõſcie nõ tenet᷑
ei obedire.nec ei ſoluere debet qð ecclie vel di⸗
gnitati vbet. nec ſoluẽdo liberat.et de ſen. ex
com. indãſitioni. In foꝛo cõtentioſo ſecus vr̃
qñ res ẽ occulta.ar.viij.q.iiij.c.i.⁊ qᷓuis nõ
abſoluat talis abſoluẽs defacto ignoꝛantẽ.oꝛ

noõ ẽ pᷣlatus.de pꝑen.vi.vi.c.placuit.nõ tñ aĩie
pereüũt.ſed ercuſant᷑ ignoꝛ ãtia facti.tñ qꝛ q̃n

tũ in ipᷣo fuit eos ꝑdidit ſanguis illoꝛũ ab eo
exigef. eẽ de off. oꝛ. irrefragabili.⁊ falis ſem⸗
per veccat moꝛtaliter exeq̃ndo officiũ illiꝰ ec/

eſie. vel etiam fructus pcipi endo vt fur.

De etate benefi S.qüiii.
ciandoꝝ. Mota ſ̃m pe. de pal. in. iij. di. xxv.
ꝙ ad hoc vt valeat ht̃e ſimplex bñficiũ vłñ
bendã ſufficit ꝙ maioꝛ ſit ſeptẽnio qꝛ pupill⸗
põt eẽ canonicus etiãi ecclia cathedꝛali.lʒ nõ
hẽat vocẽ ĩ electõe.et᷑ elect.c.ex eo li.vi.tñ

qᷓuis iure hũa no nõ irritef talis collatio.iu

re tñ diuino illicitũ eſt dare talia hñficia tali
bus.niſi qñ alij nõ ĩueniũtur.qꝛ ↄtra iuſticiã
diſtributiuã ẽ ſi def minꝰ digno. q;uis auteʒ
iſte puer non ſit indignus poſitiue gprer defe
ctũ.qꝛ ẽ innocẽs.xeſpectu tñ illius ẽ indignꝰ.
qꝛ alius ẽ dignioꝛ.vñ contẽpto melioꝛe ſan⸗
ctioꝛi iuſtioꝛe dare alteri.ẽ graue peccatus.vt

dicit aug.ſupleplam Yaco. De dignitate ve

ro nõ hñte curã aĩaꝑ põt epᷣus diſpẽſare cuʒ

illoqͥ ↄpleuit.xx.ãnũ.de eta.⁊ q̃li.c.i.li.vi.Et

ſic enã archidiaconat pᷣt dari tali qꝛ nõ habʒ
curã aiaꝑ in foꝛo pnĩe.vt opeꝛ:eat eẽ ſacerdo
tem qð req̃ritur.xxv.ãnũ.ſed ſolũ ĩ exterioꝛi
foꝛo ⁊ opoꝛtʒ eñ tm̃ eẽ diaconũ ad quod ſuffi
ciiit.xx.ãni.ſed q;uis als minoꝛ.xxv.annis.

cũ ex eo. lib.vi. I

nõ debeat iuder eẽ põt tamẽ eẽ archidiaconꝰ

dðẽ eẽ iudicẽ de cõſue udine.Nel dicendũ

hoc nõẽ de iure cõi ſed de diſpẽſatõe epi a
papa pmiſſn. De eccleſia auteʒ vel dignitate
cõſequẽte curã aĩarũ. Nota ꝙ delet qͥs habe⸗
re.xxv.annos.ad epᷣatũ tamẽ.xxx.nec põt in

w

ioc epᷣus diſpẽſare.ſ.ꝙ minoꝛ.xxv.ãnis ha /

lbeat eccliaʒ ꝑrochialẽ.ſiue beneficiũ cũ cura.
ſed talis collano ipo iure ẽ nulla. iĩmo etiam
ↄmẽda facta illi.qͥ nõ habet dietã etateʒ non
valet.ex.eo.c.q̊ canõ.li.vi.papa vero lʒ poſſir
diſpẽſare.nõ tñ intendit niſi expꝛimat. Vñ
q imperrauit bñficiũ cũ cura vel ſine cura.ni⸗
ſi tpe reſcripti impetrati hr̃et.xxvi.ãnos.nõ
põt ſibi ꝓuidere de bñſicio cũ cura.exr de re⸗
ſcrip.c.ſi ex aotꝑe.li.vi.Cenet᷑ etiã talis in⸗
ſra anũ ad ſacerdotiũ ꝓmoueri. alias eẽt ea
pꝛiuatus. Item nota ꝙ pt ꝑ epᷣm diſpen
ſari cũ curatis.vt laꝝ ſtudijs in ſiſtẽtes infra
ãanũ nõ teneãtur.mſi ad ſubdiaconatũ ꝓmo⸗
ueri.ſed poſt ſeptẽniũ tenẽtur ad ſacerdotiũ
ꝓmoueri ita ꝙ niſipꝛimo ãnofuerit oꝛdina
tus ĩ ſubdiaconũ ⁊ ifra octauũ qnũ ĩ ſacerdo
tem.epᷣo ſic diſpẽſante.vacat ipᷣo iure eccle
ſia. Sed eniã niſi ep̃s cũ eo diſpenſaret. vel ſi
diſpẽſaret.⁊ ille latux ſtudio non pſiſteret.
cũ aliter ep̃s nõ hẽat auctoꝛitatẽ diſpẽſandi.
tenet infra ãnũ oꝛdinari vſq; ad ſacerdotiuʒ
incluſiue. alias ipo iure ẽ pꝛiuatus de elec.c.
1 Item nota ꝙ qᷓ;uis tantũ
trãſeat de tꝑe ꝙ illo ãno nõ pᷣt fieri ſubdiaco
nus vel ſacerdos. nõ tñ vacat vſq; anno ela⸗
pſo.⁊ facit fructus ſuos.ſi hũit a pꝛincipio ĩ⸗
tentõem oꝛdinẽ recipiẽdi.alias nõ.niſi mu/⸗
tato ꝓpoſito.fecerit ſe oꝛdinari.Etq ſcienter
ſic aſfecto dedit. tenet᷑ eccleſiaʒ ſeruare indẽ⸗
nẽ.Annꝰ aũt ꝓ ſubdiaconatu vel ſacerdotio
nõ currit niſi a tpe quo fuit in poſſeſſione pa⸗
cifica.velꝑ eũ ſtetit. extũc etiaʒ ẽ annus vtil
qꝛ ñ currit niſi iuſto ĩxedimẽto ceſſante.ñ pᷣt

aut ſibi ↄferri eccha ſic vacans illa vice ⁊ illa
vacatõe.ſi.n.det᷑ alicui ñ acceptãti.adhuc va

cat pꝛĩa vice vacãdi.⁊ ſic ei ñ pᷣt ↄferri. ſilr ſi
facit illi dari qͥ ſtatĩ renũciabit ĩ fraudẽ. ſic Iʒ
ſcðᷣo vacet iſto reſignante ñ valet qͥ ad den.ſʒ
ſi bõa fide alteri collata illo moꝛtuo aut õᷣpo
ſito.ãt renũciãte vacauerit ſcvᷣo. tũc pᷣt ei cõ

ferri qꝛ ñ ẽ ei H ꝓhibitũ.ð elec.c.ↄmiſſa li.vi

De cura aũt nõ S.iii.
ſimplici in ecclũs collegiat.vtſſunt decani in
collegijs.pꝛioꝛes. abhates ĩ cõuẽtibo. NMota
ꝙ iſti nõ ligant iſto ſtatuto.de elec.c.ſtatutũ
li.vi.quia nõ erit tantũ ꝑiculũ ſi iſti nõ ſunt
ſaceꝛctes qꝛ mli ſunt ĩ collegijs ſaceꝛdotes
q̃ ex cõceſſiõe curatiñ ſacerdotis facerẽt.qð

Zitulus

faceret. nõ aũñt ſic in fimplici cura ſunt pa
e een ſacerdotes. qͥ pñ̃t eccleſiaſtica ſacra
mẽta miniſtrare. ꝓpter qð fnit magis neceſ/
ſariñ ibi awonere penã. Collegiũ vero hie lar

