nõ ſit aliq̃d reale.tñ clauis oꝛdinis eſt aliquid
reale et indelibile. Et clauẽ oꝛdinis hʒ oĩs ſa⸗
cerdos.ſed clauẽ iuriſdictõ is nõ hʒ niſi halxat
ſubditũ.vñ et curatus nõ ſacerdos hʒ clauem
iuriſdictionis.et nõ clauẽ oꝛdinis. Itẽ clauis
eſt duplex ſcʒ clauis ſciẽtie ⁊ clauis potẽtievna
tamen eſſentialiter. „.¶
De modo abſoluẽdi J.i.
Nota ꝓꝙ dicit Pe.de palu.quia lomo neſcitv⸗
trum vnqᷓ; fecerit vnã ꝓfectã cõfeſſionem.ex⸗
pedit ꝙ in omni cõfeſſione ſacramentali poſt
quedã ſpecialiter enumerata ſequaf generaliſ
clauſula.ſ.de oĩbus alijs venialim et moꝛtali⸗
bus eõfeſſis ⁊ nõ ↄfeſſis.dico meã culpã.et ſie
abſolutio ſequaf.et ſic valebit ad reminmionem
pene ⁊ ceulpe etiã moꝛtalis oblite et etiã ſcire.
ad quã tñ nõ tenebatr alias in ſpeciali iterũ cõ

fiteri. qꝛ ſcqʒ ↄfeſſus eſt ſufficiẽter. Foꝛma au

tem abiolutõis ſᷣm tlv.in tractatu de foꝛma ab
ſolutionis eſt hec q;tũ ad ſubſtannaʒ. Abſoluo
te.Et cõſueuit addi.ego et a peccatis tuis. etſi
nõ diceret᷑ ſubintelligeret᷑. Quia enĩ in ſacra⸗
mentis verba hñt efficaciã ex inſtitutõe diui⸗
na.tenẽda ſunt determinata verha cõſonantia
inſtitutõi diuine. Inſtitutõni aũt diuine dicẽ
ti.Quecũq; ſolueris ⁊c. Iſta verba ↄueniunt
Ego te abſoluo. Idẽ Inno. et Hoſti. Et me,/
lius addit᷑ pᷣm Pe.de pał.ab oĩbo Percatis tuis
qᷓ; dicere ab oĩbo peccatis tuis cõfeſſis et obli⸗
tis. Et melius dicit᷑ ab oĩbo peccatis q cõfenus
es in generali vel ſpeciali de quibꝰ intendis.
Permittit᷑ aũt abſolutõni cõiter miſereat᷑ tui.
⁊c.et filius dei te abſoluat ⁊c̃.Nõ ſit neceſſa

rium. et de foꝛma abſolutõnis. vt quidã dixe⸗

runtet male.qð repꝛobat tlv.Sed ex cõgruen
tia vt.ſ.hmõi oꝛõem tollat.ſi aliqð eſſet obſta
culũ ex ꝑte penitẽtis ad pcipiendũ fructus ab⸗
ſolutõmis. Subiungit᷑ etiã ad abſolutionẽ cõ⸗
grue cõſignatio crucis ſuꝑ cõfeſſum cũ inuoca
tione trinitatis.ad innuendũ pᷣm tlv.in.iiij.ꝙ
ipᷣa remiſſio peccatoꝝ ſit auctoꝛitatiue ꝑ ſan⸗
cram trinitatẽ ⁊ meritoꝛie ꝑ paſſionẽ xpᷣi.Sed
im voſitio manus ſuꝑ caput cõſeſſi nõ cõuenis
pm tho.qꝛ iſtud ſacramentũ nõ datr᷑ ad aliquꝗ
excellentiã gre.ſicut illa vbi fi manus impoſi
tio. Et in fine multũ vtilit᷑ dicit.Quicqͥd boni
fecerꝭ ſit tihi ĩ reminſionẽ pctõꝝ tuoꝑ NHaãvt di
cit tv. in qpᷣlibet. ex ipis verbis. Omnia bong
q faciet in ſtatu gre valebũt ſibi ad expiand;

Litulus decimuſſepti.

1 ꝛeteritã ſeu diminuẽdũ de debito pene
aale er ipᷣa natura boni oꝑis. ſed ex virtu⸗
re etiã clauiũ.Qðlibet eni bonũ opus eſt ma/⸗
gis erpiatiuũ in erxpoſitõe cõfeſſoꝛis q;ᷓ idem ꝑ
ſe factũ.qꝛ ibi oꝑatur vixtus clauiũ et meritũ

paſſionis xpᷣi. Sieut enĩ cõfeſſoꝛ pᷣt imponere

pnĩaʒ ex ſe vel de cõſilio alteri.ita et de volun
tare cõ fitentis.puta cũ dicit.Si nõ pores face⸗
re loc vel nõ vis.facias lvc.Et huic eſt ſile cũ
diat.Quicqͥd boni ⁊c. Oñ vltra pnĩiam ſpecia
liter miunctã er illis verbis alia bona oꝑa ma
gis valebũt q;tũ quidẽ ad emendã culpe ↄmiſ
ſe.nõ aũt ad pᷣſeruandũ a futura. Pe.de pał.
dicit ꝙ enam debet confeſſoꝛ dicere. et mala
que ſuſtines et bona ꝗ ꝓponis facere ſint tibi
cc.Nõ quidẽ mtendẽdo eñ obligare ad faciẽ
dum qꝗᷓ ꝓconit facere. Sed vt ipᷣm ꝓpoſitũ fa/
ciendi ni ſibi ſaniſfactoꝛiũ.et bona que facier.
Itẽ nota ſᷣm Yo. et pe. de pał. ꝙ conkfeſſoꝛ
ſꝑ pꝛiꝰ dʒ abſoluere avinculo excõicatõis etiã
minoꝛis q; a peccatis.t multomagis a maio
ri ſi haler auẽceʒ. C ſinõ hʒ nõ ahſoluat a pec
cans. niſi pꝛius abſoluat᷑ ab excõicatione ꝑ eũ
qui pt eũ abſoluere ex hoc. Solet aũt dñs pa/
pa aliqñ quibuſdã tantã gratiã facere vt ſimpli
citer ab oĩ bus cen ſuris et penis iuris et lvis
poſſint abſolui in foꝛo ſaltẽ ↄſcie.Et tũc cõfeſ⸗
ſoꝛ poteſt iſta foꝛma vti.quã a curia romana re
cepi. et vſus valet.

De plenitudine pote ꝗ.ii.

ſtatis apłice cuius auẽrem p pñti gero. abſol
uo te ab oĩba cenſuris eccleſiaſticis ſententijs
et vinculis excõicationũ.ſuſpenſionũ. et intrer⸗
dicti.tã a iure q; ab lvie latis.necnon ab ommi
bus negligetiüs et fectibo cõmiſſis in admi⸗/
niſtratõe ſacramẽtoꝝ officijs ⁊ actibo tuis vel
noie tuo factis.ſupplendo de ſolita aplice ſedis
clemẽtia et oẽs defectus eoꝛundẽ. Alvleo etiã
oẽm maculã infamie et inbabilitatis vndecũ
q cõtractã.Diſpe nſoq; tecũ ſuꝑ omni irregu⸗
isritate.ſi momia. in oꝛdineet beneſicio actiueſł
pamue quacũq; occaſione vel cã. etiã circa te.
in collatõne oꝛdinũ et alioꝝ ſacr̃oꝝ vel ↄtract
ſeu cõ miina. Reſtituo te habituo te ad ſtatus
fatnã er honoꝛes.et executões off icioꝝ eccleſi⸗
aſticoꝑ quoꝛumcũqʒ. ac ad oẽs gradus dignita
tum et lvnoꝝ. ad bñſicia eccleſiaſtica habita et
habenda. etnibi de his qͥ habes de nouo puideo
relaran do tibi fructus qs male recepiſti ſeu
leſa ↄſcia ex eiſdẽ. ac alia qᷓ in ludo er ſucceſſio
nie ac alias ad te puenerũt.ꝗᷓ ſubiacent reſtitu
tioni vage in foꝛma pleniſi ima. In noĩe pr̃is
et filij et ſpũ ſancri amé. Si auraliqs dubi⸗
tat an ꝙ iſtis ſpeciglis exigat foꝛmg abſoluen
n neceſſaria.qui a ſede apłca hñt pꝛiulegium

Atrum vero peni ſ.iiii.

cy in articulmoꝛtis dumtarat ſemel pofnine

habere plenã remiſſionem ſuoꝝ Rercammi,i
pena et culpa vt alij expꝛimũt. Rñdet᷑ pm go
a magiſtris tã in cõcilio Cõſtantienſi qᷓ; Baſi/

lienſi dictũ fſuit ꝙ nõ.ſed ſufficit ꝙ ea oĩia ⁊ ſin

gula faciit o qͥb indulgẽtia pfata daf. put in
bullis vel pꝛiuilegis taliũ expꝛimit᷑.ec pu /

tet aliqͥs ꝙ qñ ſemel in arriculo moꝛtis fuitet
vſus eſt. ꝙ poſtea in alio articulo moꝛtiſ vri va

leat.miſi papa latioꝛẽ auẽtem daret ᷓ/ dat. qñ
wnit ꝙ in articulo moꝛtis dũtaxat ſemel. Et
ita rñſum eſt in cõcilio Cõſtatienſi a literatiſſi
mis viris pluribo de lvc requiſitis. Nec mirũ
qꝛ pꝛiuilegiũ de indulgẽtijs tantũ darctũ ſo/
nat.nõ aũt extendi dʒ vltra.
Sed quid de cofeſ .iii.

ſoꝛe qͥ abſoluit ſecularẽ vbi nõ potuit abſolue/

re.aut ex ignoꝛãtia vel ex verecũdia feſtinatõe

et hmõi.Et cõ feſſoꝛ poſtea erperitur ſe erraſſe
Nunqͥd tenet᷑ lc ſeculari dicere. Rñ. ſᷣm oẽs
ꝙ lecularis excuſat eſt. et coꝛã deo abſolutus
eſt. interim ꝙ neſcit.ſed cõfeſſoꝛ nõ. Ound er⸗
go facier. Collatio facta fuit de lvc cũ mulns

notabihbo wctoꝛibo txologie in cõcilio Baſi⸗

lenſi. Quidã dixerũt ꝙ delet auẽtem a ſupio⸗
ri impetrare abſoluẽdi eũñ.et ſi ſine magno ſcã⸗
qalo fieri pᷣt vocare nõ abſolutũ et ſibi dicere
ac eñ abſoluere poſt auditũ in cõfeſſione.vel ſi
magnũ ſcanda lũ timeret᷑. abſentẽ abſoluat ſi
ab vltima cõfeſſione ſperat ene in gratia. Ad⸗
huc aut et alijs placuit ſi magnũ nimeref ⁊ no
tabile ſcandalũ.ſummo deo ſacerdoti cõmit⸗
tat et pniam ſolã cõdignã ſacerdos ꝓ negligẽ⸗
tia agens. pᷣſertim qñ multitido ſiceſt negle/

cta.vel multi eox multũ diſtãt a loco. vbi reſi⸗

det cõfeſſoꝛ. Quid etiã ſenriendũ eſt de aliq
qui cõ fitet, et cõfenoꝛ eum nõ intelligit aut et
oꝛmitõe vel ex inperitia lingue. aut ex diſtra
ctõne nimia el er ſimili cauſa. RBñdet Yo. de
Hartenbergis antiquns coctoꝛ in qpᷣlileij ſuis
Sacraméètalis abſolntio pᷣerigit cõfeſſionem.
öfeſſio vero oĩs impoꝛtat relationẽ.q nonp̃t
eſe ſine relatõe vnius et ꝑceptione alterius.
Cũ ergo alrerũ iſtox.ſ.ꝑceptio ſacerdonis deſi
dat in pᷣfato caſu. credo de illo peccato nõ eſſe
cõfeſſionẽ et ꝑ cõſequens nec impendi abſolu

tionẽ. hec ille. Sed iſtud videt᷑ delere intelligi
vbi obaudita ſunt peccata grauia qͥ de neceſſi,/
tate ſalutis ſunt cõſitenda.nõ de alus q̃ cadunt

ſub cõcilio vt venialia. et vbi talia modica raro
obaudiunt ab eo. oui alias nouit pſonam.ſiue
noſcit. debet ergo cõfeſloꝛ facere iterare ea.q ex
ſumno nõ intellexit.

Dſtmngcnegtn

inenagl
ſnudue,
peſern
hubtokir⸗

encet anf
itgintefe
Amiaih

ſonerualo⸗
ſoptuiſſetie
ſchis Cinwe

(aſicbe Dun

autorenanen
aenm⸗
MMieunouner
mmtveteree
ertles ſnife
emman
lontennan ſe
le Kucnonen
fſroepotin
Pnöi Aemseni
lonöninfi
Cinesnerent.3

Mmmgsetk

luipeſectüd

ioneer

ghnbl apoſte
weſnalscar
lineſtetiſtl
Gureropeo
alasgoh
älimepere
Rhensoper
ichapnia
ſeſlgin⸗
rmatte
hbndaß
tgtotlen
fng

=

.— =
☛ =– E

☛⁵⁰—ͤ
—
=—
—
—
=W

—
—

““

NCifſ

S

RRE

— —
=
=

ſ

E
☛

wwiinih
eumdien zi,
7 5 . hln
Pt amidiin

ſatiniiin
nelgriikenen
tinmine,
mrodi
gnierg,
imbhietn
Rremntimtigd
—
mri iſi
nwrzNunii

Nsgnn Me

lnn ien
n
sGanRNN
s ſe

—

t
mnitliin
ntuiſni
iu rN
inmmn

1/0

vn 4

gentiatn ſeu ſatiſfactionẽ impoſitã ꝑ abſolutio
nem debitã in peccaro moꝛtali factã. vel in to⸗
to vel in ꝑte teneat̃᷑ vvmo iterare.Suꝑ lvc ſũt
varie opiniones. in lvctñ oẽs cõcoꝛdãt.ꝙ ſa⸗
ciſſacrio facta in moꝛtali. ita nõ valet ſicut nee

alia facta opa in moꝛtali valent in foꝛo dei ad

tollendum vel minuendũ vebitũ pene ꝓ pecca/
tis. ad qð oꝛdinatf oĩs ſatiſfactio.quia cum nõ
ſit in amicicia cũ deo.nõ poteſt eſſe acceptũ ta⸗
le opus ipᷣi deo ſic factũ. Sed vtrũ valeat in
foꝛo eccleſie militantis.ita ꝙ nõ teneat eã ite⸗
rare. In lot eſt varietas opinionũ.Aliqui di⸗
cunt ꝙ tenet iterare. qꝛ nõ potuerit ſatiſfacere
deo.nec eniã potuit ſatiffacere ſacerdoti.qui in
pſona xpi ſibi illud iniunxit. Sed De. de tha⸗

ran. 2 Vo. petri. vident ſimpliciter dicer? ſine

diſtinctõne. ꝙ talis nõ tenetr iterare rales ſa⸗
tiſfactiones.qꝛ ſatufecit in foꝛo eccleſie militã⸗
tis in qua date ſunt. vbi nõ iudicat᷑ de diſroſi⸗
tione interioꝛi. Adẽ videt᷑ ſentire Dincen. in
ſpecu.hiſto.li.ix.de hanibal.c.iii.Et ꝓ iſta opi
nione videt᷑ ſatiffacere impoſitio ſeptẽnis pnie
q̃ regulariter fiebat ꝓ qibet moꝛtali antiquit
vt. xxiij.q.i.pᷣdicandum.Et veriſimile eſt ꝙ in
tãto interuallo aliqð moꝛtale cõmittebãt.vñ
ſi opoꝛtui ſſiet iterare. fuiſſer laqueũ imponere
aĩabus. Llv. vero et Alb. in. ii. diſtinguũt de
ſatiſfactõe. Oicunt enĩ ꝙ quedã ſatiſfactõnes
in quibo remanet aliqͥs effectus in ſatiſfacien
tibus. etiã poſtq; actus ſatiſfactõis tranſit. vt
in ieiunio remanet coꝛpis maceratio vel debi⸗
litatto. et er elemoſyna ſubſtantie diminutio.
et tales ſatiſfactõ es in peccato nõ opoꝛtʒ itera
re.qꝛ q;tum ad illud quod ex eis remanet per
pemitentiam ſequenteʒ accepte ſunt.Alie vx/
ro ſati actiones q̃ nõ relinquũt effectũ in ſa⸗

tiffactõe poſtq; tranſit actus. ſicut in oꝛõne et

hmõi. ZYctus eni interioꝛ qui totaliter tranſit
nullo mõ viuificat.vñ opoꝛtet ꝙ tales ſatiffa⸗
ctiones iterent. Eandẽ opinionẽ tenet Pe.de
palu. magis declarans. dicit in ſatiffactõibo ha
bentib eſtectũ derelictũ poſt opus vr elemoſ⸗
na pꝛiuationẽ eris.ieiumiũ coꝛꝑis debilitatiõʒ
et hmõi.ſi poſtea peniteatet ꝑſeueret. Sicut
baptiſmalis caracter habet effectũ recedente fi
ctione. ſic et iſtud derelicrũ ex ſacramento qð
oꝑatur ex oꝑe operato incipitvalereer ſequen
ni eius appꝛobatõe et ſacerdoris ratihabitione
cũ illũ vere penitet.et nõ ex ſimplici viuiſicatio
ne.qꝛ opus operãs moꝛtuũ.nunqꝙᷓ; viuificatur.
Et ſie illa pnia ſatiſfacit.nõ ſolũ in foꝛo eccle/
ſie ſed etiã in foꝛo dei q;ᷓtũ ad illud derelictũ.vt
nõ opoꝛteat iterare.ſicut ieiuniũ elemoſyna ⁊
hmõi. Sed ſi nõ habent effeciũ derelictũ. vt o⸗
ratio talis pnĩa facta in moꝛtali nullo mõ ſatiſ

facit. quin hic vel alubi opoꝛteat latiſtacere. qð

vigef intelligendũ in foꝛo dei.quia nec ratõne
ip̃ᷣius oꝑis cũ facit.nec rõne derelicti.cũ poſtea
penitet en cum nõ habeat effecrũ derelictuũ. Sʒ

in foꝛo eccleſie ſatiſfacit.qꝛ nõ eſt neceſſe eam

iterare ſi vult eſſe in ſtatu ſalutis. poſtea peni⸗
tendo.ſicut neceſſe habebat ipam implere cũ

fuit ſibi impoſita. Oñ idẽ Pe.dicit pauloſuꝑi
ꝓꝙ qñ lvmo eſt de oibus cõtritus et eõfeſſus.et

accipit pnĩaʒ cũ abſolutõe ſi recidiuans pagat
eam in moꝛtali.ipe quidẽ ſe liberat ab iniun⸗
ctõne ſacerdotis.nec incurrit peccatũ inolxdi⸗

entie. qð incurreret ſi e nõ ꝑfecinet.quia non
eſt foꝛtius vinculũ cõfeſſionis q; deivel eccleſie

Sed in moꝛtali exiſtẽs implendo pᷣceptũ dei.

ſcʒ de vnoꝛe parentũ vel pceptũ eccleſie.vt de
ieiunio et de elemoſyna ab illo abſolute ſe libe⸗
rat.ergo ⁊c̃.hec Pe.Cum ergo pnĩia iniuncta

oꝛdinet̃ ad tollendũ vel diminuendũ vebitum

pene tꝑalis.talis qui penitentiã ſibi impoſitã
nõ habentẽ effectũ derelicrũ.vt oꝛõnes pꝓfecit
in moꝛtali.ſi reuertit᷑ ad pnĩiam. et tandẽ mo⸗
ritur in ſtatu gratie. exqᷓ illã nõ iterauit cum ꝑ
ipᷣaʒ nil ſit ſolntũ de debito pene tꝑalis.ſoluet
eũ in pnrgatoꝛio.niſi ꝑ alia bona ſic ſatiſtaciat.
ſi nõ reuertat ad pniam qui penitentiã ꝑfe

cit in moꝛtali quamcũq;. ſiue halventẽ eſfecenʒ

ſiue nõ habentẽ derelictũ ſoluet illud debitum
in inſerno ſemꝑ.ſicut illeqᷓ moꝛit cũ moꝛtali⸗
bus etvenialibi de vtriſq; ſoluet penꝗã eternã
in inferno. uãuis enĩ ꝓ veniali debeat᷑ pena
tpalis q̃ finẽ hʒ.tñ ꝓ accidens eſt ꝙ veniale pu
niatur in inferno pena eterna.ſ. rõe ſtatus. qꝛ
in inferno nulla eſt redemptio. Mõ enĩ eſt il⸗

le ſtatus expiandi culpã ad quã ſequit᷑ pena.et

ideo ſpꝑ remanẽte culpa veniali durat et pena.
Ita tenet tlv.in.iiij.di.xxij.Sed de pena tꝑali
debita ꝓ moꝛtali poſt cõtritionẽ Pe.de palu.
ſic declarat in ſcripro quarti. Peccatoꝛ poſtqᷓ;
eſt deo recõciliatus eſt debitoꝛ pene finite.non
qualitercũq; ſoluende.ſed in ſtatu gratie in ã̊
ſo lum eſt deo accepta.Alioquin eſt debitoꝛ pe⸗

ne tante.qua ntã meret᷑ culpa.et illa eſt infini⸗

ta. Dñ peccatoꝛi ꝑ ſe e epat᷑ quidẽ pena infi⸗
nita ſi erat in moꝛtali ſed mutata fuit in tꝑalẽ
ſuppoſito ꝙ ꝑſeuetaret in amicicia.Accepra/
it enĩ deus abſolutionẽ a pena eterna.⁊ impo

itionẽ pene finite.ſub cõditione ſi in gratia fie

ret. Et ſi querat᷑ quare deus magis acceptauit
abſolutionẽ a culpa ſine ↄditõne.iq; abſolutio
nem aſpena. Dicendũ eſt ꝙ culpa tran ſit ma⸗
cula tranſit et gratia in momẽto aduenit.ſʒ ſa⸗
tiſfactio futura eſt. Futuris aũt ſolet ↄditio ap
roni.nõ aũt pñtibus necpᷣteritis vel ſi appona
tur certa eſt.qꝛ ſi eſt in gratia ꝓtunc nõ poteſt
eſſe ſine gratia. Adeo re niſſio culꝑe fit ſine cõ

tradictõne.vel ſit fimpliciter qꝛ cõditio ſtit.

ſtituat.q;alto.

—

Litulus decimuſſepti.

vnde ſicut ꝑ ſacramentũ nõ remitteref̃ culpa
nele gratia.ſic nec poſtea ꝑ ſatiſfactionẽ

remunt pena.niſi adſit gratia. Calis ergo di⸗
mina culpa puniet in inferno pena infinita nõ
Apter cõmutationẽ finiti ĩ infinitũ ſʒ qꝛ debitoꝛ
eit pene infinite.exq̃ nõ ſoluit penã finitaʒ ſub
cõditione qua debint.Sicut ꝑdens pꝛiuilegiũ
cleri.incidit de foꝛo meriti ad ſoꝛũ ſanguinis.
ſic qui declinat foꝛũ eccleſie incidens in moꝛta
le ad fſoꝛũ iuſticie exterminãtis.inuenit penam
eternã.Hoc qð dicit Petrus videfintelligen⸗
dum æ eo qui pniam iniunctã nõ habente ef/⸗
fectũ derelictũ factã in moꝛtali.ſcito ab eo.vel
de quo dubitabat cõtemnit iterare.vel etiã cũ
credit wl dubitat ſe telere iterare. er negligẽ/
na dimittit et ex laboꝛe recuſans lvc et in pur⸗

gatoꝛio facere deo emendã deo. Sed ſi quis di

mittit tertionẽ tahs pnĩe ex impoſmſbilitate
qꝛ ei deficittꝑs vel credi ſe eam feenle in ſtatu

gratie.vel ſi fueri in moꝛtali cognito ab eo.vł

etiã ſiſcit eam feciſſe in moꝛtah. iterare facit

p ahliũ quẽ credit bnũ.wl etiam ſi nec ꝑ ſe nec

P ali ſterat. credit ſit i ſufficere ad ſalutem ꝙ
nmpleuit ſibi imunctã. intendẽs ꝙ hic minus
fact.ſatiſfacere owꝛtʒ in purga:oꝛio et ſic deo

facere emendã.ꝑ hmõi omiiſionẽ talis nõ da⸗

innatur. Oñ et ipe Be. dinit in ſcripto quarti.

Di.xlv.q.ij.ꝙ qͥ fant pnſam iniunctã in moꝛta

li ꝓ ſe.ꝓ tãto nõ tenet iterare. qꝛ pᷣt in purga
toꝛioſſatiſfacere. Et ſic dicat. ꝙ videt᷑ incõueni

ens ꝙ tantũ qͥs puniat ꝓ ꝑeccaro dimiſſo ſicut

ꝓ no dimiſſo. q; pena eterna. et ſic nõ videtur

in aliqᷓ ꝓfuiſſe ip̃a cõtrino atʒ cõfeſſio. Rñdet

He.ꝙ liq; tanto puniat extenſiue nõ iñ inten
ſue.ſicut ꝓ vno petõ ita diu q; ꝓ mille. ſj nõ

tamacerbe. Si enã ptẽ pnĩe fecit.ſ.in ſtatu gr̃e
et vnns dies remanſit ꝙ illo die luet penã eter

nam.ſi nõ penitet.iñ nõ tam acerbe acſi nũqᷓ;

rõtntus nec ↄfeſſus eſet.nec in aliq̃ ſanſteciſ

ſer. als peccatũ rediret.hec Pe. NHota tñ̃ ꝙ
dum qs facit pniaʒ ſibi innincram. ſi labat in

moꝛtale.q;uis bonũ ſit q;citius cõ fiteri.tñ euʒ

P ſolã cõtritionẽ peccatũ dimittar et gratia re

Banto ipe cõterit᷑ etiã anteq; cõſiteaf.
pꝛoſequẽdo dictã pniqm. cetiã ſi ſit talis pnĩia

g nõ re linquat effectũ poſt ſe. in foꝛo dei reali⸗

„

rer ſatiſtacit. qꝛ in ſtatu gratie eſt. vñ in nuilo

renet terare. id tollendũ aũt omne dubiũ.
rutius videt᷑.ꝙ confeiſoꝛ.etſi dat pnias diuti⸗

nas. det pnias vt ieiunioꝝ et elemoſ ynarũ at⸗
;ᷓ hesrinationũ et hinõi pꝛout requirũt pctã.

nõ tamẽ iniungat diuturnas pemtentias oꝛa⸗

tionũ. et pꝛecipue de his de quibo poreſt dubita
re de recidiuo.

Quamuis vero pe ..v.

nitentie iuiungẽde a cõſfeſſoꝛe penitentib loy
die ſint arbitrarie. et ad arbitri iudicis.i. con
fenoꝛis imponẽde. vt halet.xxvi. q. vij. tpa.et
de pe. di.i.inenſurã. Et hanc opinionè qppꝛo⸗
bat eõſuetudo et generaliter lvc ſeruat. vt di⸗
ait lvſti. in ſum. ti. de pe. et re. tñ vt ſacerdos
circa hmõi diſpenſationẽ cautius arbitret.no
tadi ſunt caſus in qinbo ꝑ canones certe pnie
imponunt᷑. Nã et canones pniales tenet ſeire
ſacerdos. ałs vix in eo nomẽ ſacerdotis cõſta⸗
bit. xxxviij.di.que ißpis.
Primus canon dicit ꝙ pᷣſpyter ſi foꝛnicatoõʒ
fecerit pniam. x. annoꝝ facere deber. hoc mõ ſit
incluſus.ſacco indutus.et humi ꝓſtratus.mi⸗
ſericoꝛdiã dei iugiter imploꝛãs.tuibus menſib⸗
cõtinuis de veſpa in wiperà pane er aqᷓ vtatur

exceptis diebus wominicis et pcipuis feſtiui⸗

tatibus.in qbus modico vino.piſciculis et le /

guminibus recreatr᷑. elapſis et finitis ſic tribur

menſibus exit de carcere. nõ tamẽ pꝛoceditin
publicũ.ne grer fidelis in eũ ſcandalũ patiat᷑
ꝑ boc apparet ꝙ loquitur de pubnco. poſt hec re
ſumpuis aliquantulũ viribus anno vno erdi
midio in pane ⁊ aqua peniteat exceptis dñicis
et alijs pᷣcipuis feſtis.in quibus vino ⁊ ſagimi
ne ouis et caſeo reficit. Finito ſic pꝛimo anno
et dimidio. ꝑriceps fit ſanguinis dñi et ad pa⸗
cem et ad pſalmos cũ alus fratribus cantãdoſ
in choꝛo admittit᷑.iñ ad coꝛnu altaris nõ acce⸗
dat.ſed minoꝛũ oꝛdinũ tm̃ officia gerat. De⸗
indelerpletionẽ ſeptuni annitres dies.ſ.ſecũ
da.quarta. et ſexta feria exceptis diebo paſca⸗

libus.qui ſunt quinquaginta. in pane et aqua

ieiunet.tñ ſecundã feriã vno pſalteriovel vno
vengrio poterit redimere. Si ſic ſeprimũ annũ
cõpleuerit.pᷣt eñ epᷣs ad gradũ pꝛiſtinũ reuo⸗/
cere.ita tñ ꝙ in tribus annis ſubſequentibus
omni ſexta feria nulla interueniẽte miſericoꝛ⸗
dia in pane et aqua ieiunet. Sacerdoti en p
quohilet peccato ſiue crimine quod depoſitio/
nem inducit. eſt cõſimilis pnia iniungẽda.pꝛo
bantur hec oĩa.lxxxij.di. pᷣſ byter ſi foꝛnicatiõʒ
fecerit.Et intelligũt quidã etiam ſi foꝛnicatio
ſimplex ſit. alij de adultenovel inceſtu.
Secũdus canõ dicit ꝙ ſacerdos cognoſcẽs
filiã ſuã ſpiritualẽ. ſ. quã baptiſauit vel ↄfinng
ri ſecit. vel in pnia audiuit. pniam. xij. annoꝛũ
agere dʒ.et eſt ſi in publicũ ꝓdierit deponendꝰ
Ep̃s aũt qͥ talia cõmiſit.quindecim annis pe
niteat.Oulier vero religioni tradẽda eſt.re⸗

bus ſuis paupiboer ogatis. xxx.q.i. ſi qͥsſacer

dos.et.c.nõ deler. .
Cercius canon dicit. ꝙ ſi qs ↄtra naturam
peccauerit et eſt clericus.deponi delet vel reli⸗
gioni tradi ſi coꝛrigibilis appareat ad ꝑpetuam

pniam ꝑagendam. ſi laicus ercõmunicari eta

Apoſtien
unlſili
lgnenm
annarrege

OAlinsgſis

ppnimnt
amgſiin
tpiinöktet
etgiriis

inns

m deunpene⸗

ſs nncspen⸗
Pirnmti
UNCKeicn.
Ceak genan
Kräenccrn
ſabenesſtrn
Ponnscſi
dimieatet.,1,
ſpemmoſenn
leopiti.
VDelin’ge

ſlepſntn
xtent iczpius

Pycerinus

euftliis

Doecind,

ſerlolevse
ſeleamcegl
Meutebliod
Wildigete,
fganelier

elſchnanti
aſat
„Csntann
ſbirennn

d ornlini
nutmofimd

miannimmnal

aenctsdn
ragnä nig
mene Siſthnii
Nssidendt
la manmirnii
eina Mnndi

eimiratenn

inikfünmgil
1niiener nanch

tamienimnſfng
Glenn aet.

itglac⸗ ad⸗

gtinti
Mint inii
Cti ennn
artenmncd
won ninin
Gta mi ie

Capitulum xxi.

cetu fidelium vſq; ad cõdignam ſatiſfactionẽ

delet fieri alienus. de exceſſi. p̃la. clerici. Jñge
qð notat infra eodẽ. verſi.qᷓ̃drageſimꝰ.hoc aũt
viciñ maius eſt q;ᷓ ſi quis matrẽ cognoſceret.
xxxiij.q.vij. adulterij. .
Auartus ꝙ ſacerdos qͥ intereſt clãdeſtinis
nuptijs triennio ſupendit.a ſi hoc culpa exige⸗
rit grauius puniaf.de clamde.deſpon. cũ inhoi/⸗
bitio. Der ↄſtitutõnes aũñt legatoꝝaplice ſedis
in puincia tales ſiue ſint clericici ſiue laici.ad
ſedẽ apłicam ſunt mittendi.nõ dicũt tamẽ ꝙ

ſint ercõicati.ſed ꝗ;citra ſedẽ apłicam abſolui

nõ pñt.intelligas iu a peccato. Cõſuetudo tñ
in pleriſq; locis tales excõicatos reputat qᷓuſ/⸗

q; ꝑ ſedẽ apłicam fuerint abſoluti.puto tñ ꝙ

aſſignanda ſit dies talibo infra quã iter arripi⸗

ant. q elapſo ſi nõ obedierint.ſunt ad hc ꝑ cen⸗
ſurai eccleſiaſticã cõ pellendi.Et exquo ꝓpter

hc ligati erant.nõ debent abſolui quſq; iter ꝑ
fecerint. ar. de aꝓpella. queſtione.

Quintus.ꝙ ſi qͥs votũ ſimplex violauerit.

mibo annis penitere dʒ. xxvij.di. ſi vir.

Sextus.ꝙ ſi s excõicatus celebꝛauerit.triẽ

nio penitere debet. et a vino et carnibus abſtine
re. xi.q.iij.de illis.

Septimus.ꝙ q̃ aliñ iniuſte accuſat ad moꝛ
cem. xl. dies in pane et aqua.et per ſeptem ſe/

quentes annos peniteat.et lvc ſi accuſat occi
ſus ſit.ſi vero membꝛũ tm̃ ꝑdidit ꝑ triennium
te accu. accuſaſti.

QOcaiu. ꝙ quicũqʒ filiã ſpiritualẽ vel cõma

nẽ ſuã cognoſcit.ꝑ.vij.annos pemiteat.⁊ ei cõ
ſentientes ſiłr. xxx.q.iij.nõ opoꝛtet.

Nonus.ꝙ ſi qͥs deſponſatã alij duxerit.eaʒ
dimittat.et.xl.dies in pane ⁊ aq̃ ieiunet.et ꝑꝓ
ſeptẽ annos ſequentes peniteat.de ſpon. duo.
accepiſti. . .
Hecim. ꝙ q̊ cognoſcit duas cõmarres ſo
roꝛes ſiue viuatvxoꝛ ſiue nõ ad minꝰ.vij.ãnis
peniteat. licʒ plus deberet. xxx. q. iii:.ſi pater.
VHndecimus.ꝙæ hvnncida volũtari ſine ſpe
reſtitutõis deponit᷑.et ſepteʒ annis peniteat.l.
di. miroꝛ.
Duodecimꝰ.ꝙ caſualis ꝑ quinq; annis pe

niteat. l. diſ.eos. er duobo ſequentibo capi.
TKredecim'. ꝙ ſi hoc factũ ſit ꝓpter neceſſi/
tatẽ eutabilẽ. ꝑ duos annos dʒ penitere.l. di.
ceæ his clericis.ſi eſſet ineuitabilis in nullo im/
putaref l.di.qꝛ te.qð verũ eſt quo ad ſpeccatũ
ſeclqad cautelã et innocentiã ſuã eccleſie oſtẽ⸗

dendã bonũ eſt penitere. de vvmici. c. ij. F. f. Sʒ
et ſi qͥs ꝑ inſaniã cõmittat homicidiũ nõ impu

tatur. iij.q.ix. indicas.xvi.q.i.aliquos.er.c.illi.

et. c.ſi ͥs inſaniens.Qui vero etiã intuitu di/

ſopline incaute pcutiendo occidit. deponit. de

lvmici.pᷣſpyterũ.xv.q.v.ſi qsnõ iratus.ſʒet

qui ligatum latronem interſicit deponitur. de

lvmici.ſuſcepimus. “
Quartuſdecimꝰ.ꝙ matricida per x.annos
peniteat ᷣm foꝛmã ſatis aſperã traditã.xxxiij
q: ijj.latoꝛẽ.vxoꝛicide aũt imponit maioꝛ pnia.
talis eni et qui dñm occidit nunq; equitat net
vehiculo depoꝛtat.vt ptʒ.xxxiij.q.ij. admonere
et.c.quicũq;.Quare dixit Hug.qꝙ maiꝰ pecca

tum eſt vxoꝛicidiũ q́; matricidiũ.cñ grau pu

nitur. ar. xxiiij. q. i. nõ offeramus. Ald ↄtra.
ideo maioꝛ pnĩa imponit᷑. q ꝓmptioꝛes ſunt

lviĩes ad occidendas vxoꝛes q;ᷓ matres. ar. ff.
de penis.l.aut facta. S. ſi.

Quintuſdecimus eſt. ꝙ piurus p.xl. dies

in pane et aq̃ ⁊ ꝑ ſeptẽ ſequẽtes annos penite

at.⁊ ſꝑ dʒ eſſe ĩ pnĩa.ſ.interioꝛi.vi.q.i.qͥ cũq;.
Sextuſdecimꝰ.in falſa mẽſura.xxx.dierum

in pane et aqua pnia eſt imponenda. de cõtra⸗

hen. emp. vt menſure.
Decimuſſeptim.ſi qͥs ſolenniter penituit.
de pe.di. v. ſi qͥ vero.
Decimuſoctau.qͥ deuotã ſeu monialẽ ↄgno
ſcit. r. annis peniteat.ðet ipᷣa ſilx pnĩaʒ agat. ſᷣm
foꝛmã traditã. xxvij.q.i.de filia.et.c.deuotã.l⸗
Decimuſnon.q cãtat miſſam ⁊ nõ cõicat
vno anno dʒ penitere.et interim a celebꝛatõe
miſſarũ ceſſare dʒ.de ↄſe.di.ij.ręlatũ.
DNigeſim.ſacerdos qͥ moꝛtuũ clericũ inuol
uit in palla altaris.x.annis et quinq; menſib
peniteat.Diaconꝰ vero triẽnio et dimidio ſi⸗
ue ſex menſibi.de ↄſe.di.i.nemo ꝑ ignoꝛantiã.
Digeſimuſpꝛimꝰ.q̃ cõmittit ſacrilegiũ invi
olando eccleſiã vel criſma.ſeu calicẽ ſacrũ pollu
tis manibo accipit vel ſił ia cõmittit. annis.vij
penitet.in duobo pꝛimis nõ intrat eccleſiã.et
vſq; ad quartũ nõ offert ⁊ tribo diebo in ebdo⸗
mada a vino ⁊ carnibo abſtinet ieiunãdo.ſʒet

et poſtea redijt ad vomitũ.x.annis peniteat.

alia cõſideranda ſunt.ſicut hvc plenius inueni

2

tur.xi.q.ij.de viro.
VNigeſimuſſecundus ſi ꝑentes frangũt ſpõ
ſalia filioꝝ triẽnio ſeꝑant᷑ a cõione filij ſiłr ſi
in culpa ſunt.ſed filij fm ꝓmiſſionẽ factõ ↄtra
xerunt.ercuſant᷑ vtriq;.qᷓ ad penã eccleſie intel
ligas. nõ qͥ ad reatũ exquo deder̃t oꝑam in cõ
ari. xxxi.q.iij.ſi qͥs ꝑentes.ar.de pe.diſt.i.

VNigeſinuſtercius.qͥ ducit in matrimonium

quã polluit ꝓ adulterin.v.annis peniteat.xxxi
q.i.ſi que vidua.
Nigeſimuſquart.ꝙ maledicus ↄtra deuʒ
vel aliquẽ ſanctoꝝ ſuoꝝ linguã ſuã publice in
blaſphemiã relaxans dʒ agere pniĩaʒ.p.vij.eb⸗
domadas.ſicut habet᷑ de maleð.ſtatuimus.
Nigeſimuſquintus.in ſacerdote denudãte

illũ qui ſibi cõfeſſus eſt verbovl ſigno.qꝛ deber

m iiq

——

Titulus decimulſepti.

a ſacerdotali officio deponi ad agendam penitẽ
ciam ꝓpetuam in artum monaſteriũ detrudi.
pe.ði.vi.ſacerdos. .
Nigeſimuſſextus.q cõpulſus ↄditionaliter
Piurat.ſi liler ſit.xl.diebo in pane ⁊ aq ieiunet
et ꝑ.vij.annos ſequẽtes peniteat.ſi ſeruus ſit

tribo annis.xxij.q.v.qui cõpulſus.

Nigeſimuſſeptim.q̃ ꝑiurat in manibo epᷣi

vel in cruce ſacrata tribo annis.qͥ nõ cõſecrata

vno anno peniteat.qͥ coactus ⁊ ꝑ ignoꝛantiam

tribo qᷓdrageſimis.xxij.q.v.c.ij. .
HNHigeſimuſoctauus.qͥ ſciẽter falſum iurat ł
aliñ iurare cõpellit.xl.diebus ieiunet in pane
et aqua.et ꝑ ſequẽtes.vij.annis peniteat.xxij.
q.v.ſi quis cõuictus.
Digeſimuſnonus. q̃ͥ in dicendis lvꝛis ca⸗
nonicis ⁊ alijs officũs diuinis a ↄſuetudie me
tropolitane ꝓpꝛie eccieſie diſcrepat.vi.mẽſibo
cõmunione pꝛiuat᷑.ſi ex cõtemptu loc accidat.
xij.diſt. de hiUs.
Crigeſimus.ep̃s qͥ oꝛdinat ſine iuſta cauſa
clericũ inuitũ abſolute vno anno ſuſpenditur.
Crigeſimuſpꝛimꝰ.epᷣs qui coꝛrectõʒ de vendi⸗/
tõne myſterioꝝ diſſimulat.ouobo menſibo. ſa
cerdos qᷓttuoꝛ.diaconi et ceteri ad arbitriũ iu⸗
dicis peniteãt.i.q.i.quicqͥd inuiſibilis.
KTrigeſimuſſecund“. ſoꝛtilegus.xl.dieb pe⸗/
niteat.ex᷑ de ſoꝛtilegij s.c.reqͥſiſti.
Krigeſunuſterci. qvidet in aſtrolabio. duo
bus annis penitet.de ſoꝛtil.c.er tuarũ.
TCrigeſimuſquartus. ſi ꝑ negligentiaʒz aliqͥd
de ſanguine xp̃i ſtillauerit in terrã.i.tabulã ter
re adierentẽ. lngua lambat.et tabu la radat᷑.ſi
nõ fuetittabula locus cõradat et cauando cõ/⸗
buratur.et cinis iuxta altare recõdatur.et ſa⸗
cerdos. xl.diebo peniteat. Si ſuꝑ altare ſtil la⸗
uerit calix.ſoꝛbeat miniſter ſtillã et tribo diebo
peniteat. Si ſuꝑ lint vxũ altaris et ad aliud ſtil
la puenerit. vij. diebus ſi vſq; ad tercium. r. ſi
vſq; ad quartũ. xx. diebus peniteat. et lint xa⸗
mina que tetigerit ſtilla tribo vicibo miniſter
abluat calice ſubterpoſito et aqᷓ ablutionis ſu/
mat.vel iuxta altare cõda:.ſi ſine ablvmina⸗
tõne ſumi nõ pᷣt.de ↄſe.di.ij.ſi ꝓꝑ negligentiã.
Krigeſimuiquintus.ſi p ebꝛietatẽ welvoꝛaci
tatẽ euchariſtià euomerit.xl. diebo ſi ſit laicꝰ.
clericus aũt.lxx. diebo.eps.xe. diebo peniteat.
ſi ꝓpter infirintratẽ lvc accidit. vij.diebus, de

+

oſe di. ij.ſi ͥs ꝑ ebꝛieratẽ.
Crigeſimuſſertus. qui pꝛeſt byterũ interfece
rit. xij.annis pemiteat.de pe. et re. c.ij.
Krigeſimuſſepnimus. qui comũ rel areã vo
luntarie ſuccendit ſublata vel incenſa oĩa reſti
tuaet trin annis peniteat. er de iniurijs. c. ſi
qus colnij. Canon tñ dicit ꝙ ſiex odio wel

vindicta lvc fecerit.excõicari debet. nec abſoluf
tur quouſq; ſatiſfecerit. pnia autẽ imponit᷑ vt
hieroſolymis vel in hiſpaniã vadat.in vei ſer⸗
uitio ꝑ annũ integrũ moeaturus. Si qͥs archi⸗
eps vel epiſcopus hoc relaxauerit.damnũ reſti
tuat.et ꝑ annũ ab officio epᷣali abſtineat.xxiiᷣ.
q.viij.peſſimã.lvdie poſtq;; denunciati ſunt nõ
poſſunt abſolui citra ſedẽ apoſtolicã. de ſen.er.
tua nos.
Crigeſimuſoctauꝰ.qui cõicat heretico inſci⸗
anno vno peniteat.qui ſciẽter.v.annos.Qui
Pmittit hereticũ cantare miſſam ignoꝛãter.xl.
dies. ſi ꝓ reuerẽtia eius ꝑ annũ.ſi in ſubuerſi
one fidei tanq;ᷓ herericus dam nat᷑.niſi p.xr. an⸗
nos peniteat. Si qͥs receſſerit ab eccleſia ad he
reticos fugiẽs et alios ad lec idẽ faciendũ in/
duxerit.xiᷣ.annis peniteat.tres extra ecdeſiã.
vij.inter audiẽtes.duos extra cõionẽ. et ſic. xij
anno cõmunionẽ ſine oblatõe ꝑcipiat.xxiiij.
q.i.ſi quis dederitt
Trigeſimuſnonus.qui ignoꝛanter cogno⸗
ſcit duas ſoꝛoꝛes.vel matrẽ et filiã.vel amitã
et neptẽ.vij.annis peniteat.ſi ſcieter ꝑpetuo ca
ret cõiugio.xxxiiij.q.ij.ſi qᷣs cũ duebb.
Quadrageſimꝰ.qͥ cũ brutis coierit.plus q;

p. vij. annos peniteat. Idèe ꝓ inceſtu. xxxiij.

j.c. hoc ipᷣm. et. S. ſequentibo.
Quadrageſimuſpꝛimus.patronus qui res
eccleſie dilapidat.anno vno penitet xvi.q vi.

*

Quadrageſimuſecũdus.qͥ luſtrat wmũ ſu
am cũ magicis ⁊ incantatõibo.v. annis penite⸗
at.xxvi.q.v.ꝗqᷓ Diuinatões.et.c.nõ liceat.
Quadrageſimuſtercius.ſimus comedat coꝛ
pus chꝛiſti.ſacerdos.xl. dies peniteat.ſi ꝑdidit
triginta dies.de cõſe.di.ij.qui bene. Si incau/
te dimiſit. ;uis nihil nefandũ inde acciderit.
tribo mẽſibus ab officio ſuſpendetr᷑.de cuſtodia
euchariſtie.eo.c.ij.
Quadrageſimuſquart qui iurat nõ facere
pacem cum ꝓximo ſuo.anno vno peniteat.et
ad pacem redeat.xxij.q.iiij.qͥ ſactco.
Quadrageſimuſquintus. ꝓ piurio. adulte/

rio.et lvmicidio dant᷑ regulariter ſeptẽ anni.

Idẽ te foꝛnicatõe licernõ ita aſpera pnĩa iniũ
gatur.xxij.q.i.pᷣcauẽdũ ałs incipit pᷣdicandũ.
xxxiij.q.ij.vcipm.eęt..ſequenti.
Quadrageſimuſſe xtus.qui ſciẽter rebapti⸗

ʒatur.vij.annis penitet faciẽdo tres quadra⸗

geſimas.et feria qrta ⁊ ſerta in pane et aq̃ ieiu
nando.ſvt ſi ꝓ vicio hereſis fecerit. ſi aũt p im
mundicia.i.ꝓ ſalute coꝛꝑiſobtinẽda.vt de axo
ſta. c.ij.tribo annis peniteat. cõſe.di.iiij.qui
his.et talis qui baptiʒatur vel etiam cõfirmaf
ſit de foꝛo ercleſie et cogit fieri regularis.de cõ⸗
ſe. di. iiij. dictum eſt.

“ ilitliibtrit
tlininon
(mnicdinrlisr

Wiſatlrhe

orcrrecnos

Cnnrdhnal
ohiaenitan
ge. Cdneend
nipliennian
enipue ſumiſn
elorcitoſons
ſediunordene
ſeetalqdiſoen
lontfinſace

(ͤlaprzeiwl
Melöſeſionis
ſſenmelige

D

Unelelrerſi
ſe ſarſſot.
uaeſttneſag

lſf .
Vnadic ect
Paiſchei
ſpefreno⸗
NRüinreni
dalggdret
eſtdeſeraſan
gſtenmnn
ſanuneinedi

dnmade

jaen
1 girin

ns. Nuge
nong
Müsineht

e ipreiru

' in i
oN d
mimu ſi,
mi nim ,
Iisina,
an

tione et ſigillo cõfeſſionis.

Decela
. Capitulum. xxij.

E celatõe confeſſio
nis. Nota pᷣm Cv.in.iiij.di.xxi.ꝙ
audies cõfeſſionẽ tenet celare eam.

erit exterius.eſt ñ⸗
ñ ſicut deus vĩ cõ⸗

. .

uia in ſacramẽtis id qðs
m ei qõ gerit interius. vñ ſi⸗
ti tegit peccatũ interius.ita et ſacerdos dʒ
erterius. Oñ tanq; violatoꝛ ſacramenti
fen ionis. Et ẽ alia rõ.qꝛ.ſ.lv/⸗
attrahunt ad cõſeſſonẽ et
vñ etſi aliqõ piculũ futu-
iret᷑ ſolũ ꝑ cõfenſionẽ.vt de
icoꝛrũpit fideles.vel de mrimomo
lũt cõtra yre.vel e ꝓditio
hoc debet reuelari cõfeſſio.
ſ.vt quidã dixerũt ſed fal
ere eos qͥ cõfitent. vt
ſiſtant. Et pᷣlato dicere. ꝙ vigi⸗/
ſuũ.et hmõi ſine vlla reueiatõne
d ſi iudex inquireret ab aliq̃ an
q de tali materia.ĩ ↄfeſione.vel ꝑ ali
um modũ.dicit guił.ꝙ ſi ſp̃t decliare aliomõ
cẽ.õt rñdere nihilinde ſcio.qꝛ ſub⸗
lvmo. vel eriã nihil ſcio eriã ꝑ cõ⸗
igit᷑ tibi reuelandũ.Sicut ex
De die illo et hoꝛa
lligiẽ reuelan⸗

eſt reuelatoꝛ cõfe⸗
mines ꝑ hoc magis
ſimplicius cõſitent

Ublcito. ꝗ quidã vo
ne fienda.nõ ꝓpter
ad inpediendũ mal
ſum eſt. Debet aut mon
obuient vel de
let ſuꝑ gregẽ

intelligit vt
feſſionẽ.qð intelligit tib
pomit᷑ ulud Oath. xxiij.
nemo ſeit nec filius lvvĩs.et inte
dum nobis. vel nihil ſcir. inq;tũ homo ꝑ ſciam
acquiſitã. et ſi ſciat p inſuſam. pᷣt etiã
re. Sed necetiã ᷣm Pe.de pal.in
licentiã aut pꝛeceptũ cuiuſcũq; ſuꝑioꝛis
pena excõicationis licet re/
Rſigillũ cõfeſſionis eſt de iu
re diuino ⁊ de neceſſitate ſacramẽti. papa aũt
licet aliqñ diſpenſet in pᷣceptis diuinis.vt invo
tis. nõ tñ in ſacramẽtis pᷣt diſpenſare. vt ꝙ qs
cõfiteat. O.ð dictũ eſt cela /
is eſſe de ſacramẽti neceſſitate.
lligit.ꝙ nõ ſit verũ ſacramentũ.etiã
tiq; verũ ſacem eſet ſi ſacer/
dos reuelaret ſicut etiã ſi deus nõ tegeret quia
ipᷣe nõ ſatiſfacit. Sed dicit celatio cõfeſſionis
ve neceſſitate ſacramẽti.quia natura ſacramẽ/⸗
ti neceſſitat eñ ad celandũ. Natura dico et q;⸗
tum ad id qo eſt ſacramentũ. qꝛ fit in occulto
ſolus cũ ſola.et q;tũ ad id qð eſt ſacẽ̃m et res
ſcʒ pnĩa interioꝛ.que etiã eſt occulta. Et qtuʒ
ad rẽ tm̃.remiſſionẽ pctõꝝ. Nota pᷣm pe.de
palu.qꝛ qð dicit ti. ꝙ occultatio cõfeſſionis
eſt de eſſentia ſacramẽti nõ ſic eſt intelligendũ
ſit eius materia vel eius foꝛma.ſed ꝙ eſt de
natura eius obligatio ad occultationẽ. Sicut
ſi diceremus de eſſentia leuis..eſt ferti ſurſum

etiã pape factũ ſub
uelare cõfeſſionẽ.q

nõ baptiʒet̃ vel nõ
tionẽ cõſeſſionis eſſe

velde eſſentia matrimon eſt reddere debitũ.

ideẽ obligatio ad hocißm. Eſt ãt peccatum

moꝛtale reuelare ↄfeſlionẽ.qꝛ cõtra ius dininũ
et poſitiuũ. vña grauiter punit ab eccleſia.s
de iure antiqᷓ debet talis deponi.et oibo diebus
vite ſue ignomimioſus fieri ⁊ ꝑegrinari.d pe.
di. vi. ſacerdos.ſed ſᷣm decretalẽ.ex de pe.et re.
omnis.debet deponi.et ad agendũ ppetuã peni
tẽtiã in artũ monaſtenũ detrudi.ſᷣm NHoſti.ſa
ciet pꝛimã certo tꝑe ⁊ exinde aliã.Sed hec pe
nitẽtia imponẽda eſt in iudicio.qñ qins ↄuin⸗/
citur de hoc vel fatetur in iure. Naã ałs in foꝛo
pnĩe videt᷑ eſe arbitraria pnĩia ꝓ hmõi pecca⸗
to ſicut ꝓ alijs peccatis. H

De licentia autẽ con .i.

fitentis quis peccatũ ſuũ poſſit cõfeſſoꝛ alteri
maniteſtare pᷣm tlv.et Pe.Camẽ nõ debet vti
tali licentia niſi ad vitandũ aliqðᷣ malũ.Cene
tur autem ille cui aliquid reuelatur de licentia

penitẽtiſ nõ reuelare ſed illud celare niſi foꝛte
peccatoꝛ velit ꝙ ille abſolute et libere ſe ciat. it
centiam tamẽ quã dat penitens cõfeſſoꝛi de re
