ob aliam cauſaʒ tꝑalem ſtatim reuerſurus ad
pꝓpꝛiam parrochiam.quia tũc ſecus. de ſexul.

c.his qui.li.vi. Dreſ biteri. Yo. an.puto iumi

cere licentiam prochiani.qui adiuc pᷣſbyter
noõ eſt. qꝛ eſt infra annũ vel oiſpenſaiuʒ eſt cũ
iplo pᷣm foꝛmaʒ decretalis cum exeo. de elec.
li.vi. vel ex parrochiali collegio.eo. ti. ſtatui⸗
mus. viðꝛ etiã ſufficere licenna vicarij geren

tis curam ꝑ modũ decretalis pᷣdicte cũ ex eo.

puto etiã woſt factũ a penis excuſan illum qui
hoc fecit auctoꝛitate dioceſani.facit ad hoc de

peni. et re.c.ij.li.vi.Nam dioceſanus eſtꝑro⸗
chialis eius.et lvc foꝛtius qñ vacat parrochi

galis eccleſia. Sed qñ nõ vacat.ante faciũ cõ⸗

ſulo abſtinere.et ex licentia epᷣi vel archipi by
teri ciuitatis lvc modo fieri.ſicet ab alijs reci⸗
pi poſſint. DPau.dicit etiã ꝙ licet hec vera ſint
lcʒ ꝙ ſufficiat licentia pᷣqdictoꝝ.tutius eſta lta

le
on ni
ſ

7
4

Cpin

* eooblenaſi

rleggeiait
gel Joan.

fenronifu⸗
GoNſactane
legiorpcäcn

.

t Neen Pan.
(ctecg tchiepon

.

Eſenereon un
Gl lcir o⸗n
leſtrelenſpel

ſeſencknafte

Dbinnelian
(pcictövemman

Wfäclakgi
Mdre Gaäne
Morphhn
ronepnn
euctl Kerd

PrEenternan

(loctenet ſen

Eligierperſic
onnunge
WNicorna l⸗

eſanasſta
ipoimnrel oe

Ntavcng d

AmnnAnni
wintpſenbe

umrenta anſt

Mönie E

Pedeitdecon
orſcietin
Wwananmt
Ukiian
infflntin
Eeinnnn

Prichnan
gignnnn
Polumen

—

E
= =

—,
— –
— =—
— —
— 2 „
— —
— „
===

—
=
S
-

=
=

E
—
=
S
S= 2=

llieh
mhfnngn
Mamosſn
Nemn dDin.
Cno iteninant
d Hhtufe

zhgrſsrcinn

minhant
tn vnnetet
emio
Pscbſtnne,
eaghr
IrRdhsfrii
mman

EYrininan

ecM n
atinſomunn
Aur ewctbf
Ps vacni i
ntellgantte,
Icärſinnnirn
ſunmit
niitn l
Puh
ual ilir
utmiunti
unmit.
garunſün
mn laen
Hmnieleo,
1 lun cl

aorsdoede

Neſannseſn
nan onht
ane iii
iveinlte
ſcetataknn/
etlani

SE

tmdoa quibusreci a n
eſt locus huic pene. de reli. w. quia contingir.
in cle. que cõceſſio ſacramentoꝝ. tunc nõ com
petit rõne parrochie. cuius fauoꝛe hoc videturx
ſtatutum. Speciali. Pau.ſufficit ꝙ parrochi⸗
ano detur licentia facta ſpecificatõne ſacramẽ
ti.puta de euchariſtia vel alio. licet nõ expꝛi/
matur nomẽ religioſi. Iten
religioſo licentia facta ſpeciſicatõe ſacramen⸗

—
=ẽ = =
S =

„
Capitulum

non recedere. Et addit Pau.hchc conſtitutio
nem locum nõ habere in illis qui pᷣdicta ſarra I
menta recipiunta certa pſona ratione cõſuie
mnudiuis pꝛiuilegio vel alio quouis modo.ſupᷣ
vereli. w. qꝛ contingit. in fi, exemplum extra
de ſta. regu..c. ne in agro. S, ſane. Hec ꝓcedũt
Fpm Fran. de zab. niſi aliud habeat conſuetu/
do. Mam vt dicit Pau. ſi certa eſſet conſue/

penturhec ſacramenta nõ

Item ſufficit ꝙ derur

tox.licet prochiani nõ expꝛimantur. ar. de tẽ

po. O2. . i. Jo. an. etiam dicit ꝙ credit ꝑ taleʒ
ſpecinicanonẽ factam ꝙ euitetur pena. Et ad⸗
QLit ꝙ de ſacramẽto baptiſmi et penitentie nõ

₰R

intelligitur pdicta pena. quia hic nõ expꝛimũ/
tur. Adem Dau. ä1 canone. Yo. an. quotienſ⸗

.

cunq archieps vel ſacerdos poſſit abſoluere

de ſen. excom. nuper. De e xcõicatis a canone

An ꝓcedat quo ad omes ſoluit Laudul. ꝙ ſic

»

ſiue ſit religioſus eiuſdeʒ oꝛdinis ſiue alierius

ſiue ſint clerici ſiue laici ſiue mulieres. Fran.
tde ʒzab. Et intelligunt audul et apus. de ex
coõtnumcatõne maioꝛi nõ de minoꝛi. Abſoluẽ
tes excõicatos ꝑ ſtatuta legatoꝝ.tenet zen. ꝙ
incidunt. Si autre ligioſi abſoluant ſnia hois

quod non ponunt.nonhabet locum pena cum

iſtud non expꝛimatur. Idem Pau. et zen. et
Aaudul Et ex hoc infertur ꝙ excõmunicatus
per ſententiam pape. non eſt locus huic cle.
quod tenet ?. audul.quia ſi voluiſſz de hoc in
telligi expꝛeſſiſſet. Fran. de zab. Sententis.
HZo. an. puto ꝙ omnem ſniam includat excõ
mnunicationis. ſiſpenſionis ⁊ interdicti.cuius
neceſſaris ſit abſolutio. Quenq;. YJo. an. etiã
religioſinn vel ſocium. Nihil eni excipit qui
dicit quodcuncq;. de maio. et obe. Solite. An⸗
currant. QAuerũt hic Yo. an. et Pau. quid iu/
ris de recipientibus abſolutionẽ vel pꝛedicta
fſacramenta. an ſint ligati eadẽ ſententia rõne

pticipatõnis. Et NHau.quidem remitnt adid
nod dicit conſang. et affini. eos. in cle. ibi

autem ſic dicit in quodam ſumili caſu tunc par
ncipans in crimine criminoſo eſt excõmuni⸗
catus. ſi participet poſt latam ſententiam. vt
in. .ſi concubine. ſed hic non participat poſt
ſdin aciu pꝛo quo ligatur. glo. Oel dicꝙ licet
participans in crimine criminoſo ſit excõmu⸗
nicatus. non tamen participans in actuillo p
qguo ligatur alter. becibi. Jo. an. xemittit ad

carentextra grticulum neceſſitatis 2t.

iqquod dicit teſenten. excõmu. Continglt.i.

dem Fran. de zab. ſeilicet ꝙ illud de partici
patione in crimine habet locum quando par⸗
ticipatur poſt actum damnatum non in ipſo
actu. Queritidem ſcilicet Franciſcus de
ʒab. vtrum religioſus ignoꝛans penam d qua

hic et ałs homoſancte vite. ſi miniſiret eucha
riſtiam ſine licentia parrochislis pꝛeſ byteri

non tamen in contemptum ipſius.incidat in
penam.Et videtur ꝙ ſic.quia ignoꝛantig iu⸗
ris non excuſat.in regula ignoꝛ antia. h. vi.
Contrarium conſului.dicit idem Franciſcus.
per hanc lireram in verbo pꝛeſumpſerint.que
notant volum et temeritatem miniſtrantis.
ſicut enim miles armate militie excuſatur ab

ignoꝛantia iuxis. C. de iuris et fact.igno. l. i.
ita et hũc poſſinnus excuſare, et hoc pᷣcipue in

foꝛo pniali.in quo credendum eſt aſterenti

hoc ignoꝛaſſe. quando tamen in hoc foꝛte ali⸗

quid contradicerent.quod eoipſo eſt pꝛeſum⸗
ptio ꝙ fecit contra hanc cle.tutius eſt ꝙ peta⸗

tur abſolutio. Otamur. Jolan. an ð. et Dan.

concoꝛdat. de heret᷑.acceuſatus.S.illo. liᷣ. vi.

Papa tamen omnem delcti penam vere cõ⸗

triti dimittere woteſt. facit de cõſecrca. diſtin.

iiij.c. baptiſmi. NHicem.et hanc concedit cru⸗

ce ſignatis in voto vltramarino. vt notat Ho

ſtien. de iudeis et ſaracenis ad liberandaʒ. et

in anno centenario.vt patet etiam in exira⸗
uagante Gomifaci. licet antiquoꝝ. Conceſ⸗

ſum. Idem videtur ſi conſuetudine lvc obti

tineat. ar. ſupꝛa de reli. w. qꝛ contingit. Etiaʒ

JYo. an.dicit ꝙ hoc videtur ſcʒ de conſuetucdi⸗

ne. IJdem dicit eſſe quia tamen ponit obſtan

tiam ad iſtud de conſuetudine. et videtur ad
aliam ptem declinare. vel ſaltem dubiã relin/
quere.Apoſtolica.generali pꝛiuilegio circa h.
ſcʒ totum oꝛbem reſpiciens ſolus papa cõceclit
ſpeciale.tamen quo ad ſuam dioceſim conce⸗
deret epiſcopus ey cauſa.quod dicit vt de re⸗
li.. Dicit etiam Laudul.et allegat Pe. de
ancha. ꝙ pꝛeſ byter parrocialis quantuncũ/

q; ſimplex cura ſit ei comminſa. in adiutoꝛium

ipſius cure poterit aſſimere ſibi ad tempus pᷣ⸗
ſbyterum quemcunq; rel gioſum vel alium ſi
ne cunuſq; ſnpioꝛis licentia qui ipſimm iuuer
foꝛſitan in quadrageſima ad audiendum ſub/
ditos ſuos in confeſſione.ec dandum eucha⸗
riſtiam in paſcha. velimiſſis celebꝛandis ſeu
alus vt hic. hec ule. Et dato ꝙ mendicantes
gucre non debeant ſine licentia ſuoꝛum pꝛela
toꝛuim.ſi auchrent et mimſtrarent ſacramen⸗
ta. cum licentia hoꝛum ullieſſent abſoluti nec
ipſi excõmunicationem incuxrerent. licet pecè⸗

—— 2

Zitulus

E xcõicatio contra religioſos retralentes

bomines verbis a ſolurione decimarum.
apitulum.lv.

LAlos etiam religio

ſos qui aliq vt audiẽtes a decimaꝝ
eccleſis debitax ſoluere ↄtrabãt in
ſermonibyiſiis vel alubi ꝓferre pᷣſumũt excõi⸗
catõis ſnie ſupiacere decernimus ipſo facto.
de de. cupiẽteſ. in cle.illos religioſos qͥ in vmo

mibvł alubi ꝓferũt aliqᷓ vtretralãt a ſolutõ⸗
ne decimaꝝ.e xcõicat Yo. an.⁊ Pau. SJendi

ãꝗtes ⁊ nõ mendicãtes ineludit.Clericos aũt
ſecularesnõ ↄpᷣendit.nec laicos artat hac pe⸗
na ⁊ ↄcoꝛ.exixa de ſen.ex.c.i.Retrahãt.Pau.
vt habeat locũ pena de qua fſequitur duo requi⸗
runtur. Primũ ꝙ talia dicãt vt aliquos retra
hant a ſolurõe decimaꝝ debitax eccleſijs qua
ſi ſecus ſi dicerẽt alia intentõne. vel ſi debite
nõ ceſent eccleſijs ſ alijs cunq; mõ. Scvᷣm
eſt ꝙ audientes ſint obligati ad ſolutionẽ deci⸗

marũ.vñ ſi talia ꝓferrent audientib nõ obli

gatis ceſſat pena ↄſtõis.
Excõicatio contra religioſos nõ ſeruantes
interdictum quod ſeruat matrix eccleſia.
AAapitulum. lvi.
elligioſi oẽs tam er
eñmpti qꝙᷓ; nõ exempti cniuſcũq; oꝛ/
uuinis ⁊ ↄditõis exiſtãt. cũ viderint
vel ſciuerint catxdralẽ vel matricẽ ſeu parro
chialem loci eccleſiã ſeruare interdictũ qðᷣcũ
q; poſitũ auẽte ſedis aplice vel oꝛdinarioꝝ de/
lent ⁊ ipſiſeruare nõ obſtãtibo quibuſcũq; ap⸗
pellatõibo antea etiã ad eaudẽ ſedeʒ vel alium
vl alios interiectis ⁊ alijs obiectõibo quibuſ⸗
ciiq;. alioquin nõ ſeruãtes excõicatõeʒ incur⸗
rũt ipſo facto. Idẽ etiã interdictis ⁊ ceſſatõni
bus. et diuinis interdictis ꝑ ꝓunncialiũ ↄcilio
rum ſtatuta vel ipſoꝝ auẽte volumus obſerua⸗
re. Adẽ generalib ceſſatõibo a diuinis cimta
tu terraꝝ ⁊ alioꝝ locoꝝ q̃s aliqñ ex ↄſuetudine
vl als capitula.collegia.vel ↄuentus ſeculari
um ac regulariñ eccleſiaꝝ ſibi vendicãt. Idẽ
inte lligimus obſeruandũ nõ obſtantibo pꝛiui
legijs ↄceſſis eis ↄueniẽtibo ſtatutis ↄſuetu⸗
dinib qbuſſiber.q̃ ↄtra pᷣmiſſa religioſis ipᷣis
in nullo volumus ſuffragari. de ſen. ex. in cle.
ex freqñ tibo.Oꝛdinarijs. Pau.Fram aduerte
qꝛ vt ſit locus huic pene requirit᷑ ꝙ interdictũ
ſit roſitũ anẽte pape.qð intelligo eſſe ſi fiat ꝑp
eius velegatũ. de pᷣben. c. ſi aplice. li. vi. velꝙ
it roſitũ a iure cõi.vel ꝓꝑ oꝛdinariũ. vel ↄcilin
innciale. vel ꝙ ꝑ ipᷣm vlꝑ aliũ ad quẽ ſpe⸗
ctet fiat ceſſatio a di uinis.ꝓ qð viðꝛ ꝙ lvc nõ

— „

lhabeat locũ in interdicto poſuoa ſingulari ꝑ⸗

ſona. que lvopoſſit ex freciali ↄſuetudine cle

„.*

ialis nõ faciat auẽte apłica nec ſit oꝛdinarii

Igdem viðꝛ in interdicto poſitop delegatũ oꝛ
dinarij. d? nõ vipꝛ tũc poſitũ ꝑ oꝛdinariũ Re⸗

ligioſi aiicũqg Vo. an. nencncates vel nõ er
lvc ptʒ. ꝙ clericos ſeculares nõſſeruãtesin

terdictũ vel ceſſatõeʒ quã ſeruar mmartix eccie⸗
ſia nõ ligat ec ↄſtõ. Oatricẽ. Paii.i. bapuiſy
malem velloci maioꝛẽ.queę ideo vðꝛmatrix ge
regenerat ꝑ baptiſmũ.et ſic catdralis ꝑ ba⸗
ptiſmum in ciintate ⁊ matrix in alio loco que

ad lc coopantur. et merito. qꝛ alłs pena bec

nõ haberet locũ.niſi in interdicto cinitatis.nec
curo vtrũ matix ecclaſia ſit ryngioſis ſnbiecta
quo ad aliqᷓ tpalia vel ſpñalia. vel nõ ſit ſubie⸗
cta ſcʒ ꝙ ſi in loco nõ eſt aliq̃ cathedralis vel
matrix eccleſia.qꝛ foꝛte eſt in alio loco. velibi
ſumt plures equaliter ſuis ꝑrochianis baptii⸗

ma alia ſacra miniſtrãſes diſtingnendir. qe

ſi oẽs ille ſeruãt locus eſthuic pene.ſi vermali⸗
que ſeruãt alique nõ.tune nõ eſt locus pene.ſi
cut faceret.ſi in tal loco nõ eſſet eccleſia reli⸗
gioſoꝛum. Dicitur aũt hic eccleſia cathedra
lis vel marrix eccleſia muroꝝ ambitu ↄpꝛehen
ſa exquo ſi in eccleſia celebꝛaturcõtinue iann
is aꝑtis ⁊c. ſine ꝑ pᷣlatum ſiue ꝑ capitulũ totũ

vel pteʒ ſiue ꝑ alios clericos eccleſie nõ eſtljo2-

cus ibi pene. Ideʒ Yo. an. Et addit Pau.pł⸗

—

to iñ ꝙ ſi in matrice eceleſia celebꝛatur ab al

quibo extraneis inuitis pᷣlatis et capitulis
niloilominus ſit ibi locus pene. Idem etiã di⸗
eit ꝙ interdicta metropolitana eccleſia nõ in⸗
telligitur interdicta matrix eccia. IYdẽ ſi inter
dicta puincia vel vna dioceſis in aliquibaci⸗
uitatibus vel caſtris matrix eccleſia ſernat in⸗
terdictũ.in aliquibo vero nõ dicendũ ꝙ in lo⸗
cis in qͥb ſeruat locus eſt huic pene in alijs nõ
Sceiuerũt Yo. an. alio ſenſu q;ᷓ; ꝑ viſuʒ. de quo

pᷣmiſit ꝓbabiliter. ꝗᷓ ignoꝛãtes talẽ obſeruan

tiã nõ ligat ad penã. Miðꝛ. Pau.ſcʒ videndo

»*

in cathedrali ⁊ matrici eccia celelebꝛari ianu⸗
is clauſis.et voce ſubmiſſa excõicans ⁊ inter
dictis excluſis. O bſeruare. No. an. ar. atra
rio ſenſu ceſſat ibi illius argumentũ.ↄtraninz
requiritur in iure vt ſcripſi de elec. c. publicato
ſipꝑ vlti. glo. YItẽ ↄtrarioꝝ nõ eſt eadẽ diſcipl
na. vbi mens ⁊ verba reſiſtũt. de ver. ſig. c. ſi.
Exceſſus clericoꝝ matricis eccie nõ dabit re⸗
ligioſis materiam velinquendi. Intelligo au
tem illos ſeruare qñ abſtinet amimoobſerus
di.Appellatõnibo. Yo. an.non dicit ꝙ pꝛece⸗

dens appellatio nõ viciet interdiciũ ne coꝛri

git. de appel. c. ad hec. Sʒ dicit ꝙ uis interdi⸗
ctum ſir millinn ꝓpter pᷣcedentẽ appellationẽ
vel aliã cauſam.ex quo tñ matrix ercleſia il⸗

lud ſeruat. religioſi violantes ſunt excõicati.

AWinein
Lpcpiniitei
albſetioly
utthirn
tebmrebi
kais:

eenenie

mittheigfüin
nin iim
intiqnd

tuckeisſeca e

znemäguh
egreni
Alitan
Pahnang
giasrine

det
rni.
ninun
6 Fueliht
ai
nca/
cinine co
chlisſtin
zapyelrn
nreute
Intail.

Subiacere. Yo. an. er Pau. S

fatrere ce ſoluendis decimis ab offi/

Subiacere. Jo. an. et DPau. So ſentẽtia inter/
ccti vere ligat et matrix eccleſia illã nõ ſeruat

alq que halent c erceſ.pla. c. ſ.de heililc. au⸗

Ercõtmunicatio cõtra teligioſos nõ facien/

tes cõſcientiã his qui confitent eis de decimis
cum certo modo. Kapitulum. lvij.

ſuerũt cõfitentibo cõſcienriaʒ

cio pdicationis tamdiu mmaneant ipo facto ſu⸗
ſrenſi. oonec ↄſitentibo ipis.ſi hoc ipᷣm ſibi dicẽ

di cõmode facultatẽ habuerit conſcientiã fece

rint. exinde excõicationis incurſuri ſententiã

ipo facto ſi pdicare pſumpſerint pdicta negli⸗/
gentia vt pinittit nõ purgata. ad religioſos iñ
monaſterioꝝ vel eccleſiarũ decnias pcipietes

volumus lvc extendi.et᷑ de peniſ.cupientes.in

de Scienter. Pau: ſecus ſi ĩgnoꝛater ſen p ob

linion? et hoc intellige. ſi ipi cõfeſſi apatis ec
de ſiaru fuerint requiſiti ſuꝑ loc vt faciat aſciẽ

tian ſibi ↄfitentibo de vcimis dandis. Dau.

et Pe.de ancha. Suſpenſi. Yo. an. No. noua

ſpeciẽ ſuſpenſionis. ibi porit de muluplici ſpe
cie ſuſpenſionis. Cõmode DHau.ergo incõmno⸗/

DOlinoꝛ tñ hic cõmoditas excuſat.vñ nõ tene·
tur eos ſeq; qui nõ ſunt in loco.vel ſi ſunt et hi

„ 3 —

nõ pñ̃t ſine magna vagatõne vel ſine alia incõ

moditate. durate ergo incõmoditate. dtrabit
ſecerint. qua facta wl incomoclitate ſuguenie/
te ceſſat ſuſpenſio. Megligetia. Hau. PNora ieic
caſum ꝙ veniẽs cõtra ſuſpenſionẽ a certo offi/

Qo eſt excõicatus nõ aut irregularis. Sed ſi po

ea celebꝛat ſic. de cler. er. poſtulaſtis. Percipi

entes. Jo. an. ſoli eni nõ pcipientes ſolent in
His deii quere. Dicendli. Oan. nota ↄtraria
cõtrarijs purgari.de vre. c. i.li. vi. Peccatum
ergo tacendi dicendi purgatur. xliij. diſtinc. ſit

recto.

Exrcõm unicatio cõtra monacelve et canoni/
cos regulares qui nõ habentes adminiſtratio
nẽ cõferit ſe ad curias pꝛincipũ api. lviij.

c edicto petpetuo
Pprhhilemus ne monachi aut regula/

quam nõ habentes. ad curias pꝛincipũ abſq;

ſeciali pꝛelatoꝝ ſuoꝛũ licentia ſe nõ cõferanr

CLCapitulum xrüii.

ſinpenſio wonet de ſoluedis decinis cõſciennlä Retate.
ntntttte monachvs infra ſepta monaſte,
riijſine licentia abbatũ ſuoꝝ arma te
nentes decernim“ ſubiacere. extrade ſta. mo.

—— .

ꝙ; ſi ſecöͤferre pſimmpſerint vt danũ aliqd in⸗/
ferant ſuis pᷣlatis aut monaſterio.excõicatõis

ſniaʒ eos incurrere volumus ipſo facto. pgtis
eoꝛu diſtricte nibilominus imũgetes. vt ſpᷣos
acunarũ pdictap acceſſu ⁊ alijs quibuſniet va
gat iomby a diſcurſu diligẽter aeſcere. ar ſup
lc nõ parẽtes eiſdem ſeuere coꝛrigere nõ ob
mittant. et᷑ de ſta.mo.c.ne in agro. in cle. Ca⸗
nonici. de hac ergo pte nõ dubitamus quin li⸗
gat monaclvs etiã nõ nigros Jo. an. Nõ ha⸗
ben tes. ollos qui habent adminiſiratõez qſic
ꝓ ipᷣaruʒ adminiſtrationũ cauſis illie ire opoꝛ
tet.qᷓs ꝓſequi pñt.licʒ nõ ſint ꝓpemi. de iudi.

c.cũ deputati No.an. Curias pꝛincipũ hoc no.

Fa aner ponit duodecim auſiones clauſtri
num ibi vide. Speciali. generalis ergo puita ꝙ
poſſit ſe q voluerit abſentare. nõ ſuffiat YJo.
an. Ypo facto ad hanc excõicationẽ ↄtravxndã
duo vident᷑ neceſiaria. ſ. ꝙ intrauerit curiã. et
ꝙ cauſa damnificandi monaſteriũ vel pꝛelatũ

Husgo. et. xij. abuſiones ſeculi ſᷣmiCypꝛia

licentiã habere vel nõ habere nõ puto ponderan

dum cũ lvc nõ reputat᷑.hinc eſt ꝙ etiã de licen

tis plan intrans curiã.ꝑ ſi ad lvc intrat ligatus
eſt. Ex ſolo igitur exitu clauſtri ob hãc cauſam

noõ ligatur. Itẽ exquo intrauit ob hanc cauſaʒ
licʒ damnũ nõ intulerit. ſiue q; nõ potuit. ſiue
quia pemtuit ligatus eſt. ſinile de homici.c. ꝓ
humani. li.ꝛliiiii.

Excõicatio ↄtra religioſos tenentes arma
infra ſepta monaſterij ſine licentia abbatis.

hefate quoqʒ ſentẽ

c., ne in agro. in cle. & Jonachvs nõ repetit ⁊ ca
nonic os regulares. Oñ videtur ꝙ licet ſentẽ⸗/
tia excõicationis de qua ſupꝛadixerat arcentux
in caſu pᷣcedenti.nõ tñ in iſto.ſed cũ oquatux
generaliter videt oẽs includere monacivs al⸗
lvs et nigros.etiam ſi vocentur iuxtra vulsa⸗
re fratres Pau. Septa.i. clauſa dicta a ſepio is
vt eſt clauſtrum refecroꝛium vel voꝛmitoꝛium
et cetere officine ad vſum monachoꝛum depu⸗
tate.xij.queſt.i.neceſſaria. Ydemvidetur de a⸗
trio. rij. queſti. i. nulla. et de oꝛto et area poſitis
iurxta eccleſiam. de cen. c. i. Hau. Infra pꝛo in
tra. Et patet per loc ꝙ extra tenens. ſcilicet ar⸗
ma penam non incurrit. Arma in communi ſi
gn iſcatione cõpꝛehenduntur tela. ſed dicunt
arma ſtricte bus defendimur. tela qbus ĩput
gnaimnus. I. coꝛnelia. de vmi. ſi pfodiẽs. Sz vt

ibi notat .armoxr awpellstõe fuſtes ⁊ lapides

titur. nõ tñ puto autoꝛẽ ſic latiſſ me intelleriſ⸗

ſe Yo.an. Bau.vero dicit. ꝙ armoꝝ aꝓpellatio
Saan ſolũ ſcutos gladios et galeas.ſed

fuſtes et lapides et telũ ꝙ appellaturid qð ab

arcu vel manu mittit᷑.et ſicvidet᷑ iſtud intelligi

te armis militaribo.nõ clericoꝛuʒ que ſunt la⸗/

chꝛyme. xxij.q.fi.c.i.et addit. Sed nunqͥd ap/

pellatio armoꝛũ ita late ſumit᷑ hic.puto ꝙ ſic ſi

teneant᷑ advſum pugne.als ſi in cameravel in
fra ſepta monachus habeat lapides ad alium

vſum rel cultellũ antiquatũ ad coquinã vela/
liquod ſimile.nõ credo ꝙ ſit de mente talia ꝓ
hilere. als ſic. Qõ eni ſi iuxta feneſtrã ſupꝛa ia

nuam habeat aceruũ lapidũ ad impugnanduʒ

veloſſendendũ veniẽtes.certe tunc includunt

Idẽ dico de arcu fexreo. ligneo. et ſimilibus.

Dñ opoꝛtet videri ſi ex foꝛma mõ et alijs cir⸗

cumſtantijs ea tenear. vt arma offenſibilia ſeu
xxfenſibilia. aut alia vtenſilia. tales tñ cõiectu⸗

re nõ ſunt neceſſatie in notoꝛis et maioꝛibus
armis. vt gladijs. lanceis.loꝛicis.ſcutis. bali/

ſtis et ſimiibo. Pau. Cenentes vemẽtes defo⸗
ris ad clauſtrũ cũ armis nõ aĩo tenendi.nec te
net er delatõe nõ videt ligari.qꝛ verbũ tenen/
tes intelligit cum effectu. Yo. et
centia intelligo petita et obtenta. Pau.

Pau. Sine li

Exrcõmunicatio cõtra mendicãtes religio⸗
ſos capientes loca ad habitanduũ vel dimitten

tes ſine licentia paope. Capitulum.lx.
Hanſgerſſores con

ſtitutionis que religioſis mendican

D tibus cmoſad habitandũ de nouo
vel loca quecũq; recipere. ſeu recepta hucuſq;
mutare vel ea trãfferre in alios vlus cuiuſuis
alienatõnis titulo.et quõcunq; excõicationis
ſentẽlie decernimus ſubiacere. Cõſtitutionis
Jo. an. Cõſtitutionis Bonifa. que habetur de

exceſ.pᷣla.c.vno.li.vi.ibi dicit idẽ vo.in glo.i.
Calis cõſtitutio hoc dict.q; mendicãtes nõ poſ
ſuntacquirere noua loca ad habitandũ vel an⸗

tiqua allenare vel mutare. abſq; ſpeciali pape li
centia.ꝗᷓ de hac ꝓbibuõne faciat mentionẽ in

acqurentibo tñ loca ꝓ heremitica vita ducẽda

ceſſat ꝓhibino. Adẽ in ſecũda qᷓ incipit men⸗/
dicantes. Hi dicunt mendicãtes.quibo victuʒ

tribuit incerta mendictas. et qͥ reddit aut poſ

ſeſſiones er regula vel aſtitutioniby habere nõ
pñjt. ex de reli.c. c.vno.hi.vi.quo ad caſũ decre.
hulius videt in oibo mendicãtibo idẽ ius.dicit
Hau. ꝙ ſi vomus coꝛruat cuius tñ ſolũ ↄtinue
reumanet in dñio ipoꝝꝑ mendicantiñ. lics de no

uo redincet nõ incurnit excõicatione. Secns

4

Titulus viceſimuſquar.

commpꝛe endit et omne qð arcu et manu mit, aut ſi locus eti? nõ diruptus deſierit eſſe de ipo

rum dñio et habitatõe.et poſtea nouo iureil/
lud acquirant.qꝛ tũc incurrit. Et no.ꝙ ecc
ſias.oꝛatoꝛ ia et alia edificia fratres p̃dicatoꝛes
viſibo ſuis pñt cõſtruere ⁊ edificare in locis.ſ.
eis cõceſſis.et ꝙ tam pᷣlati ↄtra edificãtes⁊ cõ
ſtruẽtes ercõicationis ſnĩam ferre nõ pñt.Ale
xander. Atẽ nulh de oꝛdinibo pauptatis. liq; o⸗
ratoiũ vel ecclefiã cõſtituere ſeu cõſtructã re⸗
ciꝑe iuxta eccleſias pᷣdicatoꝝ et oꝛatoꝛia eoꝛuʒ
infra ſpaciũ centũquadraginta cannarũ. et ſi
ſecus factũ fuerit.dirimat. Clemẽs.qꝛ pleriq;
Itẽ fratres pᷣdicatoꝛes in mutatõe locoꝝ pñt
ſecũ deferre oẽm edificiox matęriã.exceptis ec
cleſijs dedicatis libꝛos.calices.ꝑamẽta.et alia
bona et edificia relicta cũ ſolo alijs pᷣter eccle
ſias vendere.et pᷣciũ in eoꝝvtilitates ↄuertere
nõ ob.quoꝛũcunq; pᷣlatoꝝ contradictione. HBo
nitf. a. virtute.

Excõicatio cõtra religioſos fauentes beghit
nas in ſtatu illorepꝛob. Capitulum. lIxi.

Acro approbante co

cilio ꝑpetuo ꝓhibendũ duximus. a dei

eccleſia penitus abolendũ.eiſdẽ et alis mulie

ribus qii buſcũq; ſub pena excõicatõis.quã in
cõtrariũ facientes incurrere volumus ipᷣo fa⸗/
cto iniunẽgreſexpᷣſſe.ne ſtatũ hmõi dudũ foꝛ

te ab ipᷣis amſſumptũ quoquo mõ ſectent᷑ vlteri

us.vel ipᷣm aliquaten de nouo aſſumant. Pꝛe
dictis wero religioſis ꝑ quos eedem mulieres
in himõi ſtatu fouere beghinali ad ipᷣm ſuſcipiẽ
dum dud dicuntur ſub ſili excõicationis pena
quã eoipᷣo ſi ſecus egerint ſe nouerint incurſu⸗
ros.diſtrictius inhibemus.ne mulieres aliq̃s

pꝛedictũ ſtatũ aſſumptũ ſectantes velde nouo

aſſumentes quoqᷣ mõ acmittant pᷣbentes ſuꝑ

loc auxiliũ et fauoꝛẽ.de reli.v.c.i.in cle.videt

ꝙ hec cõſtitutio ſoꝛoꝛes minoꝛũ que dicunt ter

cij oꝛdinis nõ includat.cũ ille ꝓmittãt obediẽ

tiam et habeant regulam non pꝛopꝛie quo ad
tria ſubſtantialia.ſed quendam modum viuẽ

di per ſedem apoſtolicam axpꝛobatuʒ quod mui

hi cõſtat. et facit infra de ſenten.excõ.c.cum ex
eo. Secũdus oꝛdo.ſ.minoꝛũ eſt ſoꝛoꝛũ ſancte

clare.q̃ᷓ ꝓfitent ſubſtãtia. ſed diſterũt a pꝛimo

qꝛ habent ꝓpꝛiñ in cõmuni qð nõ habet oꝛdo
fratrũ minoꝛũ. Yo.an. Nec aũt beghine q̃ hic

repꝛobant᷑.nec obedientiam pꝛomittũt nec re
gulam aliquam appꝛobatam pꝛofitentur. et o⸗
pimones cativlice fidei contrarias introdu/⸗
cunt. vt dicitur ſupꝛa in tex. dicte clemẽ. Sed
nec ſoꝛoꝛes de penitẽtia beati Dominici inclu⸗

dit hec cõſtitutio.cũ ille ꝓmittãt oledientiã et

eccle

unglie⸗
uniften
eheerniekn
hehirsſpern

foniſa
„ Un zuni

fnttde ſte

Ginecynneeti
unianfin Ben
tantelionte
nlcennato
Nöanorieſet
opimeretüi⸗
Ggtioneguiaſole
llaanco⸗
ſendenlonm
ectincinara
seſerin nu

Ccheſceacnn
Untancoen
täreince
c6Phiinia
lluetwmneck
MMethntpe
ſuenegfuirue
glncebrrr⸗
Noton en de

Ktünnitoc

fffantudnar

N

mus

tero⸗
Wſubwten

eüite
Kanläggnor
ſiathistpe
gſſtnnt
Cchibia
Geelnhai

shmninni

Grüizinnt

Uoliarsgene
Z

”
Cyninn,

bonra
imn
Batigäne
MNizisain
eNünme
NNIN
mäßnig

lienicnons Di

mmI
nairudf
ienmneth
mm inul,
r nnti
nmmiai
ufutchil
um oN

CNangin

nnni
tai
immmn

kon

Capidlum lrii.

regulã baleant a ſede apoſtolica appꝛobatz qaö
mihi cô ſtat. Atem hic non ꝓhi beut mulieres

ſige es. que Pminla cõtinentia vel nõ ꝓmiſſaʒ
penitentis agere volut et in humilitatis ſoiri⸗
tu dño deleruire. vt dicitur in ſine huius cle.
Francil. de zab. in lectura ſuꝑ illa cle. querit. an
quodlilet eoꝝ que hic numerant᷑. vicz pmiſſio
obedientie. vel renunciatio ꝓpꝛioꝛũ. aut ꝓfeſ⸗
ſio regule appꝛobate ſufficiat ad hoc vt beghine

nõ tenerent.et dicit ꝙ nõ q;tuʒ ad pꝛima duo

etiam ſi religioſe niſi ꝓfiteant᷑ regulãa ſedea/

roſtolica appꝛobatã. de vo. c. vnico.li.vi. Si tmũ

☛

habent regulã vel vitã ꝑ papã aꝓpꝛobatã. hoc
ſnfficeret etiã ſine renunciatõe ꝓpꝛij.vt de ſo⸗
roꝛibus terxcij oꝛqinis minoꝝ. Dicit glo.quain
hic habes ſupꝛa.&t idẽ Pauj.qui allegat extra⸗
uagantẽ Yo. xxij. ſancta romana. et hãc habes
infra.Et dicit idẽ ꝙ religioſi ꝑticipantes cum
talibo beghinie etiã nõ in crimine ſunt excom⸗
municati ᷣm Pau. Sed T.audul.ʒen. et O Jat
theus intelligunt loc de ꝑticipationibocrimine
et criminoſis.i.fouentiboeas in beshinatu.vł
inducentibo ad hoc ſuſcipiendũ. Er q;uis hauic
excõicationi eſſet locus ꝑ.c.nup.etiã ſi hic nõ
expꝛimeret᷑.tñ ideo hic expꝛeſſitde excõmuni/
catione.quia ſolet plus timeri ⁊c̃.xxiij.di.quã⸗
qᷓ;. Del ſaluando pꝛioꝛẽ intellectũ.dic ꝓ eo ꝙ
littera dic vllo mõ etiã ſi ſauoꝛ nõ pꝛeſtet dire
cte ſed indirecte.adhuc eſt locus huic pene.qð
ſecus eſſet in. c.nuꝑ.et ſic dicemus ꝙ eoipᷣo ꝙ
religioſi eaſdẽ admittunt ad aliquã cõmunio/
nem tol erando eas.in lvc ſtatu dicunt fauere
etſi nõ dent fauoꝛẽ directe et ſic incidunt inex⸗
cõmunicatõnẽ. ..aici vero ꝑticipantes cum ta
libus in crimine criminoſo.nõ eſt dubium q
incidunt ꝑ.c.nuꝑ.Sed ꝑticipantes alio mõvł
fauentes indirectenõ incidunt p ar. a ↄtrarijjs
quia cle.loquit᷑ de religioſis... audul.et ʒen.et
dicit idem ʒen.de epᷣo.

Excõmunicatio cõtra fratres minoꝛes ſi ad
mittant ad diuina tpe interdicti. illos de tercio
oꝛdine eoꝝ. Capitulum.lxij.

Iſtrictius inhibe⸗
mus fratribus minoꝛibovt de ce⸗
tero aliquẽ vel aliquã ex fratribo

vel ſoꝛoꝛibo de tercio oꝛdine. quẽ beatꝰ Franci

ſcus inſtituit.et etiã ſi ſup hoc hivel illi pꝛiuile
güs cuiuſcũq; moniti extiterint. ad diuina in
ſuis eccleſis tpe interdicti quoquo mõ admit/
ant.qð ſi fecerĩt excõicationis ſentẽtie eoipᷣo
ſe nouerint ſubiacere.de ſentẽ.excò.cũ er eo.in
cle. Oinoꝛibo.alios vero nõ ligat hec cõſtitutio
JYe.an.Hi.velilli.hi fratres minoꝛes vel illi.

ſ.fratres et ſoꝛoꝛes fercij oꝛdinis.Et eſt mira⸗
bile.quia in eo caſu in alijs eccleſijs re ipi pñt
ſi pꝛiuilegiũ eſt generale. Yo. an. Suis eccle/

ſus ꝑ lvc verbũ qð etiã ſupꝛa ꝓmiſit.dico ꝙ ſi

in alenis eccleſũs lvc facerẽt ceſſat hec pena.
poſſet tamen hic locuʒ habere alia pena excõi/
cationis. JYo.an.Admittãt. niſi inq;tũ illis et
alijs ꝑmittit. ſm. c.fi. eo.ti.li.vi. Yo.an. Sub
iacere.ab hac ſentẽtia nõ pñt abſolui niſi ꝑro⸗
manũ pontificẽ vel ſat ffactionẽ pᷣmiſſa ꝑ loco
rum epos. vt dicit in fine huius clemẽ. Que
ritur a coctoꝛibo vtrũ iſti de tercio oꝛdine beati
Franciſci.gaudeãt clexicali pꝛimlegio.de quo

xvij.q.iiij.ſi quis ſuadente.vel foꝛi.de quo.ij.
q.i.c.i.et Jo.cal. in quodã coſilio ſuo tenet.ꝙ

nullo eoꝝ gaudent. ar. xij. q.i. duo. Nõ enim
ſunt clerici nec religioſi. id ẽ religati religioni.
ſtricte ſumpto vocabulo.i.obligati ad tria vo⸗

ta. vnde ſᷣm Fran. de zab. cõtra ere pñt matri⸗

moniũ et vti cõtracto.ergo ⁊c.idẽ tenet au/⸗

dul.zen. vero et Buido tenẽt ꝙ gaudent pꝛiui⸗

legio clericali pſonali.ſ.ꝙ inijtiens manꝰ vio⸗

lentas in eos eſt excõicatꝰ.quia ſunt pſone ec
4

cleſiaſtice. apus et Bart. plus dicunt ꝙ gau⸗
dent tales pꝛuulegio foꝛi ſen reali.i. ꝙ nõ de⸗
bent cõueniri ſub iudice ſeculari. nec cus laicis
ſoluere collectas. Dicit tũ idem Bar. iſtud vl /
timũ paruſij nõ ſeruari quia cõuemiunt᷑ ſub iu
dice ſeculari. allegãr iſta Pe. de ancha. et Frã.
de ʒeb. ſupꝑ hac cle. Cum aũt fratres et ſoꝛoꝛes
terci oꝛdinis beati Oñici habeãt regulã appꝛo
batã pᷣm illũ modũ viuencdi ab eccleſia. quia ꝑ
Bomfa. ſicut ⁊ iſti. imo in hvc ſunt magis illis
pꝛiuilegiati. qꝛ tꝑe interdicti admitti pñt ad di
uina fratrũ. nõ video quare noni debent gau⸗

dere ſimili pꝛiuilegio ſicutilli.

Excõmunicatio cõtra oẽs vtriuſq ſexus qᷓ
pactũ fecerint vel ꝓmiſerint aliquid in cuxia
p aliqua gratia vel uſticia obtinenda.
Capitulum. lxiij.

xcõmunicamus et
anathematizamus ex nte dei omni⸗
potentis pf̃is et filij pirituſſancti
auctoꝛitate q́; apłoꝝ Petri et Pauli et noſtra
oẽs clericos et religioſos et laicos vtriuſq; ſe⸗
xus ſiue ſint familiares curie ſiue alͥ vndecũ⸗

q; qui aliqð pactũ fecerint.ſeu aliqð magnum

vel paruũ ꝓmiſerint. vel ꝓmiſſione recperint
aut er pacto ſeu pmiſſione occulta vel manife
ſta ſub generalibo plenarieñ expᷣſſis. ſiue ſub
ſpecialibo et erpᷣſſis aꝑtis verbis quicqͥd dede⸗
rint aut receperint magnũ vel pun. vel ꝓmiſ⸗
ſionem de quacũq; re vel vtilitate pꝛopier bvc

cõſequenda fecerint vel receperint pꝛo aliqua

Titulus viceſimuſquax.

ſuſticia ſiue gratia. p ſe vel p alio in cauſis ius
dicijs ſeu alijs ꝓ ltᷣis aplicis.et q̃ buicũq; mo
dis apud ſedẽ apłicam obtinenda.et hac ſen⸗
tennã ad ꝓmittentes et acceptãtes etaccipiẽ/

tes duximus exrendendã. Decernimus etiazʒ

vt nullꝰhãc incurre ne ſententiã excõicatio⸗
nis ꝓ pᷣdictis vel aliq pꝛedictoꝝ. abſq; ſpecia

li mãdato nr̃o abſolutõis bene ficiũ valeat obti

nere mſi foꝛte ad nos acceſſũ hr̃e nõ poſſet in
moꝛtꝭ articulo aſtitutꝰ.nec etiã ad abſolutõis
gratiã admittat᷑.niſi pꝛius qtũ dederitvelrece
perit integraliter pauperibo largiat. Auſticiam
Vro vel gratiã ſic obtentã nullius ꝓrſus eſſe
momẽn volumus.eãq; carere ſtatiimus effe
ctu et roboꝛe firmitatis. Sed et ſciẽter vtẽtes
illis ſiłis ſentẽtia excõicationis aſtringimus.
et refrenantes nobis abſolutionẽ eoꝝ cũ pꝛe/
miſſis in oĩb ad penas ſimiles obligam. JYo.
an. in lectura ſuꝑ.c.nemo.de ſymo.iſtã allegat
ſic dicẽs.hodie qͥ recipit vel facit vpmiſſionẽ ce
aliqᷓ re recipienda p gra im petrada.vel iuſti⸗

cia cõſequenda in curia romana. eſtercõicatꝰ

ipᷣo iure ꝑ ertrauagantẽ bonifacij q̃ incipit.ex/
cõmunicamus. Itẽ in li.qui dicit᷑. dixectoꝛiũ
iuris.allegat᷑ et ponit᷑ excõicatio hmõi extra⸗
uagantis. Anto. de but.allegat et dicit eã du⸗
rare. Sed Yo. de lig. in lec.ſuꝑ dicto.c.nemo.
elymo.dicit ſᷣm To.cal.fuiile hanc extraua⸗
gantẽ reuocatã. Pe. de pał.m.iiij.dicit.ꝙ dici
tur fuine iſtã extrauagantẽ bomfacij renouatã.
per clementẽ quintũ.quod autem lvꝛum veri

—

us ſit. neſcio.

Exxcõmunicatio cõtra exenterãtes et ſcindẽ

tes coꝛpus vefuncti ꝓ oſſibus eius tranfferen
qis.et eſt abſolutio pape reſeruata.
Capitulum. lxiiij.

Andatur ut nullus
cuiuſcuq; deſuncti coꝛpus exentera⸗
re. vel in fruſta cõcidere leu decoque⸗
re. vel incidere. aut oſſa de carnibo euellere pꝛe
ſummat.vt oſſa eius ad ꝑtes alias deferant ;
tumcũq; vefunctus ibi ehgeret ſepulturaʒ ſed
aut ſimpliciter aut ad tẽpus vbi teceſſerit.vel
iili vicino loco eccleſiaſtice ſepulture tradatur
ita ꝙ demũ in cimiterio coꝛpe tũc ad locũ vbi
ſepulturã elegeri dewꝛtet et ſepeliat in eis ſi
qs aũt etiã ſi vontificali dignitate pſulgear cõ
trafacerer ipo facto eſt excõicatus cuius abſo⸗
luno reſeruat᷑ pape niſi in moꝛtis articulo. ive
In quadã decreta Bonifa.ij. que incipit deteſtã
dum. Audiui a pitis ꝙ ſi quis incideret coꝛpꝰ
deſuneti ad ſuꝑſtionẽ faciendũ. quns grauius
Peccaret q; ſi ſaceret lvc ob tranſferendũ ꝓpter
lepulaũ nõ tñ incidetet in ſententiam. qꝛ pe⸗

ne nõ ſunt egendende vltia ppꝛios caſus. de
pe. di. i. H. pene. SðJMUBk

xcõmunicatio cõtra ſymoniacos in oꝛdini
bus vel beneficijs. Capitulum.lxv.

Ulte cõtra ſimonia
cam pꝛauitatẽ abolite ſunt ↄſtitutio
nes quibo moꝛbo ille nõ potuit ertir
pari.volentes de cetero vt poſſumus ꝓuidere
ſacro appꝛobante cõcilio declaramus.qꝙoꝛdina
ti ſymomiace ab executõe ſuoꝛũ oꝛdinũ ſint eo
ipᷣo ſuſpenſi. Electões aũt poſtulatões ↄfirma
tiones.et quis ꝓuiſiones ſymwoniace eccleſiax
monaſterioꝝ et dignitatũ ꝓſonatuũ offidoꝛũ

et beneſicioꝛũ quoꝛumcũq; deinceps facte nul/

le ſint ipᷣo iure nullumq; per illas ius cuicunq;
acrat᷑ nec ꝓmoti ↄfirmati ac ꝓuiſi faciũt fru/
ctus ſuos ſed ad illoꝝ reſtitutiõeʒ tanq; inique
teneant᷑ ablatoꝝ pcipientes. ſiatuentes inſup
ꝙ dantes et recipiẽtes.ipᷣo facto ſnĩam excõ⸗
municatiõ is incurrãt enã ſi pontiſicali aut car
dinalatus pᷣfulgeant dignitate. Oartinus.v.
in cõcilio cõſtantienſi.

Excõmunicatio cõtra nõ reuelantẽ ſymno⸗
niam quã nouit. Capitulum.lxvi.

Tatuimus et preci
pimus vt oẽs cuiuſcũq; ſtatus cõdi⸗
.— tionis peminentie vel dignitatis ex
iſtant qͥ ſciunt aliquem ſymomiã cõmiſiſſe.in
fra duos dies naturales poſtq; ad ſui noticiaʒ
deductũ extiterit teneat ſi pꝛeſens fuerit in roi
mana curia.nobis vel apoſtolice ledis camera
rio ſuo aut vices gerenu. et tunc in vmus vel

duox teſtiũ pꝛeſentia reuelare ſub eiſdem er⸗

cõmunicationis.ſuſpenſionis. alijſq; cenſuns
et penis quibus vt pꝛefert ipᷣm auctoꝛẽ ſymo/⸗
nie eſſe volumus mnodatũ quas dictus nõ re
uelas.vt pꝛedicitf᷑.ſeu tegens ſymoniaʒ tanqᷓ;
eiuſdẽ fautoꝛ ſceleris incurrat ipſo facto cuiꝰ
abſolutionẽ nobis ⁊ ſucceſſoꝛiba noſtris ſpecia
liter reſeruamus. Hecernẽtes extunc irnium
et inane ſi ſecus ſuꝑ his a quoq;ᷓ q;uis auctoꝛi

tate ſcienter ignoꝛanterconngenit attemptari

Oartinus.v.in pᷣdicta extrauagãti q̃ vocat.

Cõtra dantes vel recipientes aliqui in⸗
greſſu monaſter.j. CLapitulum. ixvij.

Miuerſis et ſingulis
abbatibo.pꝛioꝛibus.decams.pᷣpoſit
et mgtr̃is.necnõ abbatiſſis poꝛuſis

—

igniunln,
niehan
ntn Nosen
ſalinzponeſt
PMerölcanonn
pehyulaſen o
nnigenfnu
Gteizinmorns⸗
Glirmfei
Mrauggmei quncp
ginig fcedens.
deere wletate
Pniſducsgefin
Unenanamalag
önmniton.

ftümmdar
cietinne
l
lnen
S
Mnieſutiſtin
ſelenönecanon
Ninwoiedei tals
Heinermmng
ſgianönclt.

trömnundant
ſollcemennmn
urndcat,

7
Lol
ſentes
en
emnin⸗
uhmnanpae

anennfi

Pofnfin

Wupnruin

ennendrkee
ſnoniiniißn
ptzuii
itenfannn

fohekerunn

Anrumu
gane lbeine
inaiißnin
zi asnnrfi
e
ſahtuſet
anmi M
z un

in papã etiã ante ſuã coꝛonationem.

Capilulum

ect alus pꝛelatis quouie nomine nuncupentur
et eoꝝ officialib inhibemus. vłn pſonis tam
maribo p̊ mulieribo religionẽ ingredi volenti⸗

bus eoꝑ ecleſias.monaſteria.pꝛioꝛat.comos
ſeu loca in earundẽ ꝑpſonarũ receptionẽ aut

ante vel poſt nulla quecũ q; paſtus.pꝛandia ſi⸗
ue cenas.pecunias.iocalia aut res alias etiamm

ad eccleſiaſticũ q; nisvſum piũ deputata ſeu de
putanda.decetero directe vel indirecte petere
vel exigere qᷓuis mõ pᷣſumat ſed eas potius cũ

omnimoda charitate recpiãt et in victu ⁊ ve⸗
ſtitu ſicut alias ꝑſonas eccleſiarũ ſuarũ.mona
ſterioꝝ. pꝛioꝛatuũ.vomoꝝ.alioꝛũq; locoꝝ ſin /
cera charitate ꝑtractent iila dumtarat q̃ͥ ipe ꝑ
ſone ingrediẽt pure ac ſponte ac plena liber/
