ꝓ hoc non licet reciꝑe pecuniam. Habes de
his oibo in.ij.ꝑte.ti.x.c.de YFuramento. Cũ
ꝓcedit᷑ per inquiſitionem velꝑ accuſanõeʒ
habes ſupꝛa in ſuis capituis.

De diſcordia

teſtium qñ infirmat teſtimoniuʒ et qñ non.
Nota vſᷣm Guil.teſtes delent cõcoꝛdare in
circũſtantijs.q̃ in hoc verſu ↄtinent᷑. Aes ꝑ
ſona locus gradus hec ſunt conſona tpᷣus.

Res. qꝛ ſi vnus dicit de vna re vel de vno

facto.alius de alio.teſtimonia ſunt ſingula
ria. extra de ꝓba.ca. Licet. Perſona.nã ſi
de diuerſis ꝑionis loquant᷑.ſingularia ſunt

teſtimonia. extra de reſcriptꝭ. Rodulphus.

Et dicit Poſ.ꝙ ſi ponexent᷑ certe locutões
non obeſlet erroꝛ noĩis. Locus etiaʒ reddit
teſtimomiũ inefrcax. vt patet in exeplo Ha
nielis in cauia Suianne Dañ̃.xiij. Bꝛadꝰ

4 7 3 5 4 8 WES
. .

quia ſi in qſtione matrimonũ teſtes depon ie
diuerſos gradus cõſanguitatis vel affinita
tis. non valet teſtimomiũ. xxxv. q. vi. de pa⸗
rentela. Cempus. niſi vnũ dictum includa
tur in altero. vt ſi vnus dicat diem.aliꝰ v⸗
ram eiuſdẽ diei. vel niſi factum ſit durabile
Sicut em̃ euangeliſte cõcoꝛdant, quoꝛum

vnus dicit.ſ.Oarcus xpᷣm crucifixũ hoꝛa

tercia. ucas vo lvꝛa ſexta. Chomas voſe

cunda ſcðᷣe.q.lxx.dicit.ꝙ diſcoꝛdia teſtiũ

in aliquibo pꝛincipalibo circũſtantijs,qᷓ va/
riant ſubſtantiam facii.puta in loco.in tpe
vel in pſona. de bo agit. aufert emcaciãẽ te
ſtimonij.ſed diſcoꝛdia in aliquib non ꝑn⸗
nentib ad ſubſtantiã facti.puta ꝙ ipᷣs iũe
fuerit ſerenũ vel nebuloſum. vel wmus pi⸗
cia vel non picta.⁊ hmõi.talia nõ piudicãt
teſtimonio quia circa talia nõ conſiueuerũt
lvmines ſohcitari vñ facile a memoꝛia ela

bunt᷑.quinimo diſcoꝛdia in talib facit teſtit

moniũ credibilius. vt Criſoſto. dicit ſuper
OJath.qꝛ ſi cõcoꝛdarent in oiĩbus etiã mi⸗
nimis.viderent᷑ excondicto eundẽ ſermo⸗/
nẽ ꝓferre.qð tñ pꝛudentie iudicis relinqui
tur diſcernendũ. Et vt plene pateat mate
ria huius.qꝛ nõ ſolũ in foꝛenſi iudicio. ſed
etiã in capitulis religioſoꝛuʒ eſt neceſaria.

Sciendum ꝙ vbi teſtes diuerſa dicant. ſi

vnus teſtis expᷣſſe contradicit ſibipſi nõ va
let teſtimonium.de ꝓba.c.Licet. Si aũtin
parte falſus teſtis inuemat᷑.in nullo credi⸗/
tur ſibi ſicut in ſacramentis. niſi hoc faciat
incontinenti coꝛrigendo ſe extra de teſtibo/
cogen.c.pꝛeterea. Ide NHoſtien. ſed addit
videt᷑ tamẽ ꝙ ſi in vno dicat verum inalio
falſum. valet ſaltem q;tum ad illam panẽ·
in qua verũ dicit.ar. diſ.xxx vij.turbat. 2, .

ſi quid. Si vᷣo vnus teſtis cõtradicit pluri

bus non obſtat eius cõtrarietas.quia vnꝰ

teſtis nec iuſtiſicat nec ↄdenat. miſi ↄtradi

cat pluribo cũ qbo ipᷣe ſcripiꝰ ẽ in aliqͥ inſtro
Si aũt plures teſtes cõtradicunt pluribi te

ſtib.ſiue oẽs ſint ꝓducti ex eadẽ parte ſiue

ex oppoſi ꝑnibo.iudex ſi poterit cõcoꝛdabit
teſtimonioꝝ ↄꝛietatẽ. Sicut Augꝰ. Noꝛdat
dieta euãgelioꝝ.ex᷑ eodẽ cũ tu. Si nõ pᷣt te

ſtimoniñ ↄcoꝛdare.teſtimomiũ plurin pua/

lebit.niſi ex altera ꝑte ſit tãta dignitas ꝑſo /
naꝝ ꝙ merito debeat pᷣiudicare nũero.vł ni
ſi pautioꝛes dicãt veriſimilioꝛ a et apnoꝛa
negocio.vel ꝙ ꝑ paucioꝛes plura ꝓbent qi;
plures. vt ſi plures teſtes ꝓbant me woſ/
ſediſſe re.xl. anmis. Paucioꝛes ꝓbant poſles⸗
diſſe ꝑ.l.annos ⁊ vltra. DHoc nituli pomide/
di tunc pꝛeualet teſtimomum paucoꝛum.
extra eo.in noſtra. Sed ſi ad ꝓbanoij dicta

—

lgn
ſitonn döſte

bnekiun
Paleſib
eieſhhe⸗
nhinn iunt
lfiiine
Coleſrsſan
ccoerdigtitä
gndpnd
ſoetincnſit
,weenmin
ſelerpſicet
Uigtoettte
res Dlic
mon Wterdd
ſaneiͤchen
fakergaif
Rploch⸗
ſtunento⸗
Geelu⸗
ſes tlen
ſoſpctaiul
lce onten
fput teltee
ercogftt
ſoneigenie
Cunektinſenn
flopuatwo⸗
Uncetn iſenn
Wreckuunert
nenbetehe
Cſcknänan
ehuring
Chlltalen
ngcirte
nfunofrini
Ahhpnneit
lagle
nfthonpe
ettus
henungkn
Unhidiar

Meralce ſſe

ſorpemo⸗eost
trbatcontn

dennnne
teinmin
Weninn
Näse
ininiſne
SS
didegi t
Adſbrdlgäin
abimniſn
in thri
aananuni
tomm vifnalen
mo dirraint
Ws nlob⸗
MniN
M
Plunsrigtſhtel
ngee

A. .
. 4. ☚ 4
lus vnsmmnandet

4 N
Mum bomansMANI
. „ be 8
nnennarnenenn

mfinnar
Nrürnäm

ün ANN
nottadnn
rfi Mi
4 „m 22 e
E nl
„ 14 . er
l
virw,
Nii Nn 2
Kaum giii
.
nchiw .
ores M ℳ
„. röN,
Al n dai
otiake
1t?

4

=

Capitulũ vndecimũ

pꝛioꝛuim teſtium inducant᷑ ſecundi teſtes.
opoꝛtet iſtos ſecundos plures eſſe er longe
melioꝛis fame ꝙ ſint pꝛ imi quia poſt publi
cationẽ atteſtationũ magis pᷣiumit᷑ de ſuboꝛ
natu teſtiũ q; añ.extra de ꝓba. c. Licet. Si
Vrro teſtes ſunt pares ex omni parte in nu
mero et dignitate tunc ſententia fert ꝓ reo
extra de ꝓba. c. Ex litteris. niſi in matrimo/
nio et in cauſa litertatis et in teſtamento 2
ꝓ Tte extra de ſen. et re iudica.c.fi. Siaſt
neuter poſſidetrem. ſed vterq; eaʒ exigit ab

aliquo eytraneo teſtes vi dictumeſt ſunt
pares.diuidat᷑ res ſi poteſt. ſicut fecit Salo
mon inter meretrices. extra de pᷣſump. c. af
ferte.iij. Regñ.iij. Si nõ poteſt diuidi. woteſt

iudex gratiſicare et dare cui vult.ar. extra

de paroch. c.i. Si aũt teſtes cõtradicunt in⸗
ſtrumento. ſemꝑ teſtes p̃ualent.niſi in his
que melius ꝓbant᷑ ꝑ inſtrumeniu q; per te/

ſtes. vt ſententia lata et arbitriũ et cõmiſj

ſio ſacra iudicibo.Et niſi in inuentario pu/
blice confecto cõtra illud enim non admit

tunt᷑ reſtes. et niſi in inſtrumento in mu⸗
lier confitet᷑ ſe recepiſe pęcumã ꝓ interceſ⸗

ſoone ſideiuſſoꝛis.iunc em̃ ommno creden
dum eſt inſtrumẽto. Opoꝛtet aute ꝙ ad mi

nus ꝑ quatuoꝛ teſtes inſtrumentũ repꝛobe

tur. quia inſtrumentũ obtinet vicem duo⸗
rum teſtium.et tabellio epollet. vel eſt ma
ioꝛ vno teſte. Hec ſumpta ſunt de ſumma
confeſſoꝛũ.li.ij.ti.v.q.clxxxvi.Et oꝛigina⸗
liter habent in glo.iiij.q.iij.teſtes.et per to⸗
tam ulla cauſam de teſtibo agi᷑̃. Itẽ notã
dum ꝙ cũ teſtis pꝛimo extra iudicium dicit
vnum et in iudidqo dicit oppoſitũ.vᷣm Bar.

debet puniri de falſo.quia ſtat᷑ pꝛimo dicto
eius.p.l.eos.C. de fal. cau. Sed Bal. loc aſ
lerit ene falſum ꝑ gloſam in.c.cum (auſam
extra de teſtibus.quod etiam tenet Johãa.
an.in mercurial.in regula. Non eſt.de re iu

di.li.vi.vbi dicit.ꝙ ea que in iuchcio vel ex

minus valide aſſerunt᷑.ſtatur vltimo dicto
non pꝛimo.l.eos ſuꝑ allegata ꝑ Bar.quia
ibi veniebat contra ꝓpꝛiñ ſigiliũ.et ſic con
tra rem autenncã et appꝛobatã. Nec etiaʒ
obſtat extra de pᷣſump.c.lr̃as. Obi glo. dicit

.ſtatur pꝛimo dicto teſtis.quia hoc eſt ve⸗
rum qñ illud qð dixit teſtis in iudicio. Di/
xit ita ꝙ eſt validũ teſtmomũ.nam tunc ſi⸗/
ue in iuchcio ſiue extra iudiciũ dicat poſtea
contrariũ.ſtatur pꝛimo dicto. Sed ſecus ẽ
cum teſtis pꝛimo extra iudicium dicit aliqͥd

et poſtea in udmio dicittontra. Nã pꝛimo

Dictuũ extra iudiciũ non eſt validũ.qꝛ nõ eſt
ſolenniter dictũ.et coꝛã iuchce.qð requiri
tur.vt faciat nide in iudicio.extra d teſti.c.

veniens. Ad eſſentiaz em̃ dicti teſtis. vt ſit
validũ requini᷑ iuramentuʒ. et coꝛã iudice

competẽte examinatio eius qð nõ reꝑit᷑ in

eo.qð dixit teſtis ęxtra iudiciũ. Dñ nõ re⸗
putat᷑ pꝛuno dictũ niſi qð pꝛimo dixit in iu
dicio. nec talis põt puniri de crimie falſi. qꝛ
non eſt pꝛobatũ loc quod dicit nũc in iudi
cio eſſe ſalſum.qꝛ potuiteſſe falſuʒ illud qð
pꝛimo dixit extra iuchciũ.de equo non pum

ref de falſo.quia ſimplex locutio eſſet.tñ ta⸗

lis ſuſpectus de falſo ſi duo teſtes deponerẽt

contra illum in dicto caſu. poſſz pom ad toꝛ

turam m Joh. an.
De teſtimonio F. üi.
in iudicio. Eota ſᷣm Bal. de peruſio. ꝙ fal⸗
ſus teſtis punitur pena talionis.l.i.fl.ad.l.
coꝛ.de ſica.et notat᷑.ij.q.iiij.in glo. ſumme
Et eſt teſtis falſus qui iuratus et examina
tus falſum loquit᷑.xxij.q.ij.ne quis arbiire
tur.Q ui aũt non eſt examinatus. licet lati
tet vt non inueniat᷑ veritas.non eſt falſus.
ſed oloſus.et ſic non tenet᷑ ꝑena illa.Ceſtꝭ
em̃ non punit᷑ de falſo anteꝙ; teſtimonium
dicat. vt notaf.xxxv.q.vi. Notificamus in
glo. Et pᷣſumi colus in tacendo. ſi teſtꝭ ad
interrogata nõ vult reſpõdere. In ſeriptu
ris tamẽ ille qui verũ celat.falſum cõmittit
ff. de fal. l.i. Ceſtis non debet de imꝑtinẽnbo·
interrogari. teſtis tñ qͥ lo quit᷑ obicure.non
lalet᷑ ꝓ falſo.ſed ꝓ ſuſpecto. vt notat.iiij.
q.iij. teſtis in glo. pꝛima. Et ideo poteſt peti
ꝙ declaret.niſi iudex ex cauſis nolit hoc fa⸗
cere.vt notatur.iiij.q.iij.S.in criminali.Et
iſtud ꝙ ponſit iudex ſub obſcuritate tranſire
non eſt notabile.tamẽ cauſa põt eſſe vel in
ipſo qui ſuſpectus eſt vel in ꝓducente.qꝛ ꝙ
ducit teſtem ſuꝑ incerto. Itẽ nota. ꝙ qñ
teſtis dicit vnum ex quo aliquid ſequitur
ſemper vtrunq; depoluiſſe dicitur. DNude ſi
teſtis dicit aliquem tenuiſe vomum ex coꝛ
poꝛ ali detẽtione.pꝛeſumitur vera poſſeſtio.
vt notatur. vij.q.i. pontifices.et per Anno.
Item nota ꝓ ſi teſtis negatiue dicu. nõ
videtur mihi. non ſequitur.ergo nõ eſt. vt
notat᷑ xxxiij.q.iiij.c.ij.in glo. Item teſt)
quando ſuper diuerſis facns teſtincat.nul⸗
la eſt contrarietas inter eos. Dnde ſingu⸗
lares dici poſſunt ſic.ſed non contrariuʒ. de
peni. di. i. Periculoſa. Nota tamen ꝙ in ci⸗
uili et criminal dari ponunt intertogatoꝛia
ſed iudex ea non debet abſcondere parti. vt
notatur.ij.q.i.in pꝛimis in glo. teſtes.
Item nota ꝙ interrogatoꝛijs delet qs co⸗
gi adpetitione partis. ad reſpondendũ in cip-
uili vel criminali poſt litis conteſtationẽ.

Zitulus

„* -ẽ

AItem nota qy teſtis ͥ non dicit totũ fa⸗/
ctum non peobar. vude iterum interrogat
vt notat᷑ xx. q. ii. Pſens. Ité nota &̈ pil⸗
blicatio teſtiũ nõ ligat uchceé, ex eo ex of
ſicio facit. vt notatur. ij. q/xi. F. Cauſa.
Item teſte falſum metus nõ excuſat. xv.q.
vi auctoꝛitate. Item nota. ꝙ interdimm
vni teſti crechtquig ali deſunt. wl quado
e conſcientia in articulo moꝛtis agit. vt.
xxvi. q. vi.c. His qui. Ite qui vocant ad
teſtimoniũ eoipſo vident᷑ appꝛobari ꝑ euʒ
q̃ aduo cari fecit. et debent examinari. vt no⸗
taf. xviij.q.ij. An dvecima. Qmd ſi ꝓbai
ꝙ teſtis fuerit inſtructus.vt ↄfirmet vł ne⸗
get. et tunc eſt ſuboꝛdinatio aut velit affix/
mare vel negare.ꝙ vtat᷑ vera et cõgrua ra⸗
cione.et tunc non eſt ſuboꝛdingtio. Sed
quid ſi teſtis ꝓmiſit teſtificare.Reſpondeo
aut ꝓmiſit certũ et repellit᷑.aut non dicen⸗
do quid et tunc non repellit.niſi accepiſſʒ pᷣ
cium.quia tunc pſumitur coꝛruptus.

Motandum etiã ꝭ.iiii.
teſtis poteſt falſum deponere et verum. 2
nec verũ nec falſum in omib decẽ pᷣdicamẽ
tis notatis ab Areſtotele in hiᷣ.de pꝛedica⸗
mentis. Et in ſubſtantia quidem. vt cũ te⸗
ſtis dicit.ꝙ homo dedit damnũ.cũ non ſu⸗
exit homo.ſed aliud animal. Itẽ ſi dicit
Citius pcuſſit ſeruuũ cum ferro et fuerit cũ
lapide.iſte depomt falſum in ſubſtantia.xes
em̃ et perſone ſubſtanna appellanf. Etſi in
terrogaf de cauſa illius ſubſtãtie.i.quõ ſcit
ꝙ eſſet ſubſtãtia lapidis.vel ꝙ eſet hbmo.
ſuricit ꝙ dicat.quia vidit. In quantita
te diſcreta atteſtat᷑ quis vt cum dicit ꝙ ap
pollo ꝓ miſit Citio decẽ cum non ꝓmiſit ni
ſi quinq;. vel de quãtitate continua.vt ſi di/
xi ꝓmiſi vel vendidi tibi terrã vſq; ad talezʒ
arbꝛem. et nõ ꝓmiſi tantũ ſed minus. Et
ſi interrogef teſtis.qͥd eſt quantitas.nõ te⸗
net reſpondere. quia in teſte nõ requirit tã
ia peritia ꝙ ſciat diffinire pᷣſertim ea que
ſunt ad materiam phiſice diſputationis et
diſpoſitionẽ iuris pertinent.vt notat᷑.ff. de
e verbo. obli. l. ſtipulatio. An qualitate
ceponit teſtis falſum.ſi dicat ꝙ frimentum
mutuatũ erat opumũ.cñ eſer minus bonũ.
Iſtg eſt qualitas intrinſeca. Del ſi dicat
furtũ factũ fuerit noctis tempoꝛe.cum nox
aggrauat maleficin.cũ ſuerit de die.Et ſi in
tertoget᷑ teſtis quomodo ſcit ꝙ fuerit de no
cte. Et reſpõdet quia vidit.qina fuit poſt lu
cis occaſum, vel quia erant tenebꝛe bona ẽ
ratio.qꝛ ſufficit ꝙ reddat rationem groſſo

nonibus. Pꝛimo qmia directe poteſt vide⸗.

. — — . .„
. . .
„* .2 „ „ “ ... 68

modo. licet non loquat cum peritia gree
xxiiij.q.iij.ſi hales in gloſa. Et ita nortie
ſicit dicere niſi ratio aſſignet. xxv. q· ij. c. fiß
nali. Sed non requirit᷑ ꝙ ranq; legiſta vej
philoſophus ſciat reſpondere ad difficiles
qſtiones.imo ſi interrogef de talibo. poteſt
dicere neſcio. Nec pꝑ hoc ratio reddita p eñ
& viſu viciaf. Si quis aũt non eſt verus te
ſtis pꝛincipaliter ſi iñ eſt teſtis cum iudicis
beneficio admixto ſeu artificio. vt medic⸗
ſupꝑ cicatrice et obſtetrix ⁊c. Interrogdus
eſt ſubtiliter et talem qlemĩe aſſerir. DPec
excuſat᷑ a teſtimonio falſo qꝛ teſtificatur p
verbum credo. qð verbũ eſt indifferens ad
verum et ad fallum. Nam interdũ verbum
credo facit ꝓbationẽ ex addita rõne.qꝛ pᷣſu
mimus ꝙ non ſine rõne. Ot qñ a perito p/
fert in arte ſua. et tunc ꝓ aſſertione habet
et punit.quia credere nõ debuit id quododi
it eſſe. qd nõ ſic eſt. NHam rõne pentie art
ſumtn walustn eo ꝙ abutit peritia ſug.
on em̃ pᷣſumit᷑ quis credere qð nõ delet.
et ꝙ homines cõmuniter illius ꝓfeſſionis
et artis facere debent. nõ credunt nec ratio
ne aliqua.vel bona coniectura faciliter. ar.
ff.de acqui. here. l. cum qdam. 5. quod dicit.
Quartum pᷣdicamentum eſt relatio. Eſi
añt relatio duoꝛum extremoꝛũ adinuicem
facta collatio Sub loc pᷣdicamento claudi
tur ꝓbatio fraternitans filioꝝ. Atem ma⸗
trimonioꝛzum. Item ſoꝛoꝛitatis. Ytem re
rum omnium que habent reſpectum ad alij/
ud in comꝑanone literarum. Et eſtnotan
dum in iſtis coꝛrelatiuis vel reſpectiuis vel
adinucem ſuboꝛdinatis vel compatatisad
inincem. Et nota ꝙ vbi teſtes toꝛquentur
ſufficit toꝛ queri duos vel tres fadum ſcic/⸗
tes. quia refrenanda eſttoꝛtura. Dbieſt
quinium pꝛedicamentuʒ deponit teſtis fal
ſum.ſi interrogatus vbi.dxit in wmo. 1 fu⸗
it in agro.nam comus fuit locus intentatꝰ
Inſultus vicitur factus in wmo quando
eſt factus intra poꝛticus.in oſtio vero non
eſt intus nec extra pꝛopꝛie. & peni. diſtin.i.
S. loc quo q;. Et grauius eſt malefeum ſi

quis in wmo offendat q; in agro. Et ſi in /

ferrogatus quomodo ſcir. c'illa eſtet wm? .
Reſpondet ꝙ vidit.bona eſt rano tribus ra

ri. Secundo quia viſus multas diflerenn/

gs dmõſtrat. pꝛimo methaphiſice. Cercio

ꝙ vilus eſt ſenſus generalis vnde reddru

tio cauſe per vuumeſt magis generalis c;
aliqua. vt notatur. iij. q. ix. teſtes. et quan?·/
do ratio includitur in oicto teſtis nõ æber
interrogsri de ratione. Quãdoq; em̃ dictůũ·

ſenſenise⸗
un na
8 Ptoriders
ſonettiuns t
Cprtetcenun
Ganentüekf
ntſdicn
oſtoindo
dicönikun
encin
Nerdbe⸗
interriorn
ſtelespd
honlterr
honee.eut
i la el
uſas iſit
ſetetgo nt
GMömuuepr
oricocren
linoufue
henoꝛ ſrit
enat ven
Pnphugen
Pnnſäfrne
ſentgrnns
in uden
Gſcoindenn
neſe
Ne aui
legultonten
zaore⸗ lhen

A(pcdatusn
(onnrehls
Muryurrlgfunrn
eyri quod di
Aeshale o

ſllgtonſitnd
W
Kinnkhunſit

Mlynnenn

n gtgwlfn
Mganrlfun
hlmnginetn

RN
“

Ermonofäſog,

ii

n meröne i⸗

ret Dimi

1 enwereenen⸗
.

„
eg Se weec e

1N

emaeſ WE.
.S

4

rne Nee
. de RN
*“ 4 IDEGN . ,7
1t
oA
. e cd Eker
meicek 6 n 4
0RO Cric
Sn

Capitulã vndecimũ

teſtis incipit a ratione. quandoq; a dicto

quandoq; ſimul ſunt iñcta vt oictum ⁊ ra⸗
tio in eadem conſtructione verboꝛũñ. Qñ

eſt ſe xtũ pᷣdicamentũ.et in h̊ poteſt facile te

ſtis incurrere ꝑiurium ſi artet ad diem.niſi

enet inſignis dies. vt extra de accu.c.quali
erp Inno. Et qñ eſt qſtio de tpe debet te⸗/
pus ꝓbari. de reſcrip. c. vone in cle. Secus ſi
non eſt iuris rano conſtituta in tꝑe.qꝛ nõ

terp

opoꝛtet certum tᷣus ꝓbari. Septimũ p⸗

dicamentũ eſt ſitus.ſuꝑ ſitu cadit teſtimoni
um.vt ſi dicat maleficium cõmiſſium in lo⸗
co ſito in dyoceſi floꝛentina.vel ecõtra di⸗
cat᷑ cõmiſtum in dyoceſi lucana.vel ſi ↄſtat
maleficiũ cõmiſſum in agro Cinano. et ſic
ↄſtet de loco. Anterrogamꝰ an ille locus ſit
in territoꝛio peruſino vl eugubino. Super
qͥ teſtes ꝓducti debent anſignare cauſaʒ. etiã
non interrogati.quia ꝓducunt᷑ ſuꝑ iuriſdi
tione. ſicut ſi uudicarent᷑ ad ꝓbandũ domi⸗
miũ.quia teſtes debent reddere rationes per
cauſas cõſiſtentes in facto nõ in ure. Red/
det ergo rationẽ de iuriſditione. vt quia vi
dit cõmune ꝑuſijfurcas ibi erigere.maleſa⸗
ctoꝛẽ capere.mandatis obedire tam in faciẽ

do q; non faciendo.licʒ in faciendo maioꝛ

et plenioꝛ ſit ſubiectio. IOtem bona rõ ſi dI/
cit. ꝙ vidit homines illius loci ſoluere col/
lecias.⁊ vbiagit ce iuriſditione ꝓbanda in
genere. ſufficu teſtimoniũ diuerloꝛũ in ſpe
cie.vt quia vnus dicit ꝙ vidit ibi aliũ exo
culari. alius dicit ꝙ vicit ibi alium ſuſpen/
cdch.ſ.p iudicem talis territoꝛij de quo queri
tur. Secus ſi agitur de ꝓbatione cern actꝰ*

vt de accu.c.qualiter et qũ. Atem quia cõ⸗

mune ꝑuſij conſuenit ſe gerẽre pꝛo dño ta/

lis loci longo tꝑe ⁊ hmõi. Juriſchno ergo
eſt quoddam ius mixtum e rerũ et ꝑſonaꝝ
et qñq; in rebus.quandoq; in ꝑtonis.qñ⸗

q; in vtriq; ſinul exercef. Octauũ pᷣdi/
camentũ quod dicit᷑ habere ſeu habitꝰ. enã
Pteſtes halet ꝓbationẽ.ſed quia habere in

mulus conſiſtit.diuerſo enã modo. Debet
ratio reddi m ſubiectã materiã de qua lo⸗

quimur. Mam ſi teſtis vult ꝓbare ꝙ aliqs

habeat virtutem vel vicium. vel ꝙ ſit ebꝛi⸗
us. ꝓdigus vel furioſus.que ſunt pamiões

anim radicate et infixe intrinſiecus. debet
vnignare rationẽ que inferat de necemitate

Vngde nõ iurxet de crudelitate vbi exigitra⸗
no inferens neceſſario.quia iuramentũ eſt

induſtriale. de hocꝑ Inno.i.c.cũ cauſam
exirxa de teſtibuæ Secũdo dicitur quis bha-

lere magnuudinem. vnde ſi teſtis vult pꝛo
bare ꝙ quis habeat magnitudinem decem

bitoꝛum debet rationeʒ reddere. quia vi

dit eum menſurari.Cercio modo dicit᷑ s
habere veſtimẽta.et hoc pꝛobatur per viſum
quo ad halere facti.ſed quo ad habere iur
in iure non ſufficit viſus. Quarto dicitur
quis habere membꝛa et huiuſmodi. et hoc
pꝛobat᷑ per viſum. ſed virtus intrinſeca mẽ
bꝛi.puta ad actum generationis. vt frigidi
tas vel non frigiditas non poteſt eſſe ſubie
cta viſui.ſed debet experimetari.extra de fri/
gi. c. fraternitatis.quo d ſane intellige.ſ.per
acium coniugalem vt dicunt iura.non per
actum foꝛninariuz. vel molliciei. Dnde te⸗
ſtis bene poteſt per viſum pꝛobare. ꝙ quis
non habeat oculum. vt quia vidit efoſinzʒ.
ſed non ſic defacili pꝛobat ꝙ habens oculũ
non videat inde.Quinto modo dicitur ba
bere continens contentũ. vt veges vinum.
et hoc etiam oculus videt. manus tangit.
guſtus guſtat. odoꝛatus odoꝛat. ſed men⸗
ſura pꝛobanda eſt per mẽſurationẽ. Serxto
dicitur quis habere poſſeſſionem vel ppꝛie
tatem vel obligationẽé. Et nota ꝙ verbum
halere pꝛopꝛietatem et affectum habendi
ſignificat Et ſi queratur cum actoꝛ facit du
os ꝗrticulos ſuper quibus teſtes interrogẽ
tur. vnus de contractu vel debito. al? de ob
ligatione. Et teſtis in pꝛimo interrogatus
dicit ꝙ verum eſt ſcincet debitum vel cõtra
ctum. quia vidit vel audiuit. An ſecũdo di-
cit ſe nil ſcire.querxitux an pꝛolet talis teſtꝭ
et vi detur ꝙ non. Nampoſito contractu
wl debito.neceſſario ſequitur obligatio.
Sed contrarium eſt verum. Nam licet di⸗
cat ſe mil ſcire de ſecundo verum dicit. quia
licet dicat ſe nil ſcire vere dixit. quia tanqᷓ;
teſtis nihil ſcit de iure ſed de facto. Nam ſci
re ius ponus eſt iudicũ q; teſtium. Et intel-
ligit᷑ miil ſcire.ſ.aliud q; dixerit.nam debe
mus interpꝛetari.vt ſibi non contradicat.
Septimo dicitur quis habere vxoꝛem. ſili⸗
os.fratres et huiuſmodi.et de iſtis poteſt in
terdum reddi ratio neceſſaria. vt ſcio ꝙ eſt

vxoꝛ.quia interfui quando contraxit per

„

vrba de pꝛeſenti et anuli datiõe. Nam cũ
aliquo pꝛeſuppoſito et conceſſo aliquid p⸗

babiliter ſequitur. tunc ratio eſt pꝛobabilis
et ſufficiens Mam dico ꝙ eſt filus quia vi

di eum naſci in wmo vt ñilius. vicinis ſcis⸗
entibus Poteſt poni ahud exemplum. dico
ꝙ berta eſt meretrix. quia vidi ſeꝑ de no/

cte intrantibus ianuam aperire. Mam locꝰ

a commumiter accedẽtibus eſt multum ꝓ⸗
babilis in materia tertus.vt pꝛobat.C. de

pꝛoba.l.neq;. Octauo dicitur quis habere
in famiam vel inhabilitatem. ſed ula eſt wo⸗

tius pꝛiuatio q; habitus.Sili mõ dicimus

WS
1
.

ſiue incurrit. Nam inulti vident moꝛtui

non ſunt Dnde teſtis deponens ſuꝑ homici

dio interrogatus quõ ſcit.habet reſpondere
ꝙ coꝛpus eius carebat pulſu.motu. et erat
frigidum.putridũ.vel ſimile.q̃ ſolent moꝛ⸗
tuis accidere. Nam receſſus amime a coꝛ⸗
poꝛe videri non poteſt. quia anima incoꝛru
ptibilis et inuiſibilis eſt.ſicut angelus inui
ſiibilis. Hec omnia Bal. de puſio.

De ſententijs ferendis. . Capitulũ. xij.

E ſententia tandẽ

vvilgendũ eſt. Dicit Aug'. ij. q. i. e.

i. Mos in quẽqᷓ; ſentennaʒ ferre

nõ poſſumus niſi aut cõuictũ aut ſponte cõ
feſſum. Et de ſententia quidẽ dicit glo.ſum
maria in pꝛincipio queſtionis ꝙ triplex eſt
ſentẽtia.ſcilicʒ interlocutoꝛia.diffinitiua ⁊

pᷣcepti. Ray.exemplificat dicens ꝙ inter⸗
locutoꝛia ſentẽtia dicit᷑.que nõ ſuper pꝛin/
cipali ſed ſuꝑ alijs q̃ſtionibus ꝓfertur inter
pꝛincipiũ cauſe et finem emergennbo. vt ẽ

de teſte repellendo. vel de dilatione danda

vel non et hmõi. Del foꝛte dicitur interlo
cutoꝛia quia inter partes loquendo /ꝓfert

ſine ſcripture ſolennitate. Diffinitiua autẽ
ſententia dicit᷑ quãdo pꝛincipalis queſtio
diffinitur. ff. de re. iuchca. l.i. Sententia pꝛe
cepti eſt qñ maioꝛ pᷣcipit mioꝛi. Sequitur
in glo. Si ſentẽtia diffinitiua fuerit lata ob
miſſo oꝛdine iuris.ipſo iure nulla eſt vt.ij.
q.vi.Si quando.ꝭ.diffinitiua. Hoc tñ ſci⸗
as ꝙ duplex eſt oꝛdo iuris. Onus qui ẽ de
neceſſaria ſubſtantia iudicioꝛum. vt.ſ.qͥs
poſt citationẽ habeat indutias vt fiat li cõ
teſtatio et teſtes recipiant᷑.Si contra hũc
oꝛdinẽ ferat ſentẽtia.non tenet.Eſt alius
oꝛdo qui non eſt de ſubſtantia iudicioꝛum
vt ſcilicet ſententiaſnon ferat᷑ ſub conditõe
et vt pꝛius non ꝓnunciet᷑ de poſſeſſoꝛio als
Pſſeſſione qᷓ; de ꝓpꝛietate.ſi tamen loc nõ
leruer.tenet ſententia. vt.ij.q.vi.A nterio
rum. 5. biduum. Bem ſententia interlo⸗
cutoꝛia ſiue ſit excõicationis ſiue ſuſpenſio
nis ſiue miſſionis in oſſemionem requirit

Aſte habet bannuʒ de tali ciuitate. Hoc nõ
eſt ꝓpꝛie habere ſed carere.ſicut et dicit᷑ ha
bere febꝛem vł moꝛtem. Ciuitas aũt habere
ciues poteſt per inſtrumenta ꝓbari et teſtes
Agere etiã et pati ſeu actio et paſſio ſunt
vltima duo pdicamenta.et hec etiaʒ pñtꝓ
bari ꝑ teſtes facilius tũ ꝓbaf agere q; pati
Facilius em̃ cõpꝛehendimus ictum quem
quis inſert q; moꝛtem quã quis inde pant᷑

oꝛdo iuris. De oꝛdine excõicatiõie hales
extra de ſenten. excõ. c. ſacro. De oꝛdine ſu
ſpenſionis habes.jij. qi.notum. Si tamenil
le oꝛdo nõ fuerit ſeruatus.tenèt ſentenng.
vt. xi.q.iũ.ſiepus. Item in ſentetia un
miſſionis in poſſeſſionẽ requirit ſemiplena

cauſe cognitio.extra vt lit.nõ conte.c. qm̃

et ſiue talis oꝛdo fuerit ſeruatus ſiue non.
ſiabſens poteſt ꝓbare ſe non fuiſſe cõtuma
cem.talis ſententia retractat.extra de ſentt
tia. et re iudi.c.ceum Bertoldus. Senten
tia pcepii eſt vt cum iudexpcipit alicui ſine
cauſe cognitione vt ſoluat alieui.x.q̃ pit.
ſi ille ſoluat et pecunia illa indebita eſt. g
iudex iniuſte pᷣceꝑat.tñ nõ põt repeti pecu/
nia illa. ff. qð metus cã.l.fi. lec in glo. Crr
ca ſentennã pᷣcepti.HNota ſᷣm Ray.vidẽda
ſunt tria.ſ.in quibo conſiſtit maioꝛitas. in
quibus conſiſtit obedientia. et de neceſſita⸗â
te pᷣcepti. aioꝛitas ſᷣm Ray. attendifin
pꝛogatiua oꝛdinis.conſecratõis. diſpenſa
tionis.i.adminiſtratiõis ⁊ antiq tans.exra
de elec.c.dudum. Pꝛerogatiua oꝛdims p/
ſbiter eſtmaioꝛ dycono.di.xciij.c.legimus
Pꝛerogatiua cõſecrationis.eps eſt maieꝛ
pſbitero.diſ.xcv.olim. ⁊. c.eps in eccleſfia
vbi dicitur ꝙ in cõceſſu pᷣſ biteroꝝ ſublinn /
oꝛ ſedeat epᷣus.intra wmum vo collegam
eoxr ſe eſſe cognoſcat. Pꝛerogatiua diſpen /
ſatõis.archidiaconus eſt maioꝛ pᷣſ bitero
diſt. xxv.ꝑlectis.vbi dicit᷑ ꝙ archidiacono

ſubeſt archipᷣſ biter eteius mãdatis obxdire

debet. Pꝛeroganiua antiqͥtat? maioꝛ eſt qaui

pꝛius fuit oꝛdinatus.vel als pᷣcedit ſꝑe vel
etate.extra de maio.et obe.c.i. Obedien⸗/
tia aũt conſiſtit in tribus.in reuerentia.iiu
dicio.et pᷣcepto. Et reueretia deber ei qͥ pʒe
cedit oꝛdine velantiquitate.inferioꝛ em de

let ſupioꝛi iu talib reuerentiaʒ vtſcʒ aſſur

gat ei dando pꝛimũ locum in cloꝛo.in me⸗
ia.in ſedendo.in eũdo.et hmõi niſi maioꝛ
diſpenſatio ſit cõmiſſa in mioꝛi oꝛdie vlan
tiquitate. vt archidiaconus diacono. tunc
emim nõ ſolum pᷣſ bueri.ſʒ archipᷣſ biteride⸗

bentreuerentiam archidiacono.diłxxv. .
ꝑlectis. Obediẽtia pᷣcept etiudieij let im̃
el qui pꝛeeſt ↄſecratione vel diſpenſatione.

Sentẽtia em a nõ ſuo iudlice lata nulla eſt

extra de iudi.c.at ſi clerici.⁊ idem in pᷣcepto.

vij.q.i.quia frater.Aue aũñt ſint illa ꝑ que

plena ſubiecno declaraf. habes exira de ſen.
et re iudi.c.cum inter.et de offi.oꝛ.c.cõque
rente.tam in gloſanp in texm. Duplici aut
ex cauſa ᷣm Chomã ſcõa ſcõe.q.cuiijar.v.
ſubditus non tenetur obedire ſuꝑioꝛi etinz
in licitis Ona eſt cũ maioꝛ poteſtas ſuꝑio?-ꝛ

CoNeatnoxts.
gumtfſ
Gookvmgnün
rhistikaetl
Tiranigon
Pendoig⸗

paruorſun

ſezmmrepim
dicentigen
fointeihten
ih itd
ionerpihe
ſpno Pe
Etanon⸗
bitroch
Allecurge
igiizib
onuanori
i hemmn
prerfotniant
Nonö,tmi
laptſifulnn⸗

Vilneocele.

lpltto nosgl
lnetlocwun
blonfteoen
Innwlencoln
fuinccſckumine

Ullinrhnſisrer

(fncmernrin
Uſpeſtamer
Cleaninte
Cohlirurcin
Hiirhts,
Ahierrnugne

nen

ſfiämpon

ſongbeglio aian

R ſepötpralumn

1 uutiflen
Ni locopubli
ueſ ſneni

Ulnntni, een

plſctusr ſoen
nhmini
nihetnilng
Pocchniſin fn

eepn Hufnhe
ensfn R
mnimöstenten
Nhicennemri
n gunena Neſe

Muhrmmtusn
zapn etnnnennn

Niiden
õ
Nnn
inn

ne ſcriptis valet. vt i
bit. Caſus ſti quibus valet ſentẽtia diffi
nitiua ſine ſcripto. m Johan. an. ſunt iſti,
Pꝛumo quando cauſe bꝛeues ſunt etmaxi
me vnliũ ꝑſonax. Et poteſt dici bꝛeuis duo
rũ aureoꝝ.ff.de olo.l.qdeſt. Inſpiciat᷑ añt

apikul

vtriuſq; mandant contrariũ. diſti. viij. que
contra moes. Secũda eſt cñ pꝛecipitid in
quo non eſt ei ſubiectus. vt que pertinent
ad motum animi interioꝛẽ et buſdã alijs
xe his iñ habes plene ſupꝛa in ſecũda parte
ti. de inani gloꝛia. In dubijs debet obedire.

Item dicit glo. ſup dicto.cinos in quenq;.

ꝙ quatuoꝛ ſunt modi cõuincendi reuʒ.aut

icʒ ure vt inſtrumentis et teſtibo.aut facti

H enidentia. extra de coha.cleri.c.tua.aut iu⸗
ris interptatione. vt ſepius citatum eſſe re
mm.Tiij.q.ix. decreuimus. aut violẽta ſuſpi/

tione.xxxij.q.i.dixit. Et nota ꝙ triplex eſt

ſuſpitio. Pꝛima eſt temeraria et de hac dit

cit canon. Nullum iudicetis ſuſpinõis ar⸗
bitrio.ij.q.i.pꝛimo.Secũda eſt pꝛobabilis
et hec purgationẽ inducit.nõ aũt pꝛima. vt

ijj.qqj.iiij.pᷣſ biter. Cercia eſt violenta q con/
demnationẽ inducit. et de hac intelligit᷑ di⸗

ctũ Hieronymi ſcʒ ꝙ vxoꝛ dimitti poteſt p
pter foꝛnicationẽ.aut foꝛnicanionis ſuſpi⸗

tionẽ. xxxij.q-i.dixit.qð intelligit̃ de violẽ
ta. vt ſi ſuſpectus cũ ſuſpecta.nudus cñ nu⸗
da in eodẽ lecto. Itẽ dieit gloſa ſuꝑ dicto
capitulo nos. ꝙ ſentẽtig ferẽda eſt in cõfeſ/
ſum. et loc verum etiaʒ ſi aduocatus alicu⸗
ius confiteatf.nec reuocet cõfeſſionẽ ſuam.
extra d cen. c.olim. Et eſt ferenda ſenten⸗
tia in cõfeſſum in cã ciuili et in cauſa crimi
nali.niſi aliqs mem toꝛmẽtoꝝ cõfiteat dũ
eſt in carcere. tali em̃ cõfeſſioni non ſtatur.
niſipoſt toꝛmenta in confeſſione ꝑſeueret.
Que autẽ confeſſio repugnet his verſibus
continetur. aioꝛ ſponte ſciens contra ſe

vbi iuſſit ⁊ hoſtis. Nec natura negat fauoꝛ
et lis iusæ repugnet.

De ſententia autẽ .i.
diffinitiua. Nota ꝙ debet ꝓferri a iuciceet
non ab alio. als nõ valet. niſi ſit epᷣs iudex
ille põt per alium recitare adinſtar illuſtriũ.
extra eo.Etſi.li.vi. Dhebet etiã ferri ſedẽdo

Itẽ in loco publico et honeſto.iij.q. iij.in⸗

gucie. . ſpaciñũ. Item debet ferri de die et nõ
in tenebꝛis.
me feſtiuis ⁊ ſolennibo. Atem non delet fer
riꝑ venalitatẽ.ij.q.vi.ſi quando.s.diffiniti
ua. Dec ⁊ multa ala reqiurunt᷑ quoxꝝ ſi ali
gqguod obmiſſum fuerit ſentẽtia non valet.

Ite nec dieb feriatis.et maxi

Item debet ferri in ſcriptis. aliqñ tñ etiaʒ ſi
mmediate infra pate/

bus ꝑſonalibus mandet᷑ executioni infra 4

qualitas pſonarũ.et relinquaf arbitrio iu
dicis.extra de officio dele.c, de cauſis.vel in⸗

ſpiciat conſuetudo loci vel foꝛi. diſt.xi.con

ſuetudinis. Secundo valet cũ e pᷣus de cau
ſa ciuili iudicat inter clericos ſuos.xi. q.i.

ſi quis cum clerico. Tercio cũ pꝛeſes depoſi

to officio ↄuenit᷑ vt reddat admimiſtratio
nem. in autẽtico.vt iudi.ſi quo.ſuffra..ne
ceſſitatẽ. Quarto cũ papaꝑ ſe ꝓnũciat va
let em̃ licʒ ipſam non tulerit i ſcriptis ipſe
em̃ ſolutus eſt legibus. Qmnto valet ᷣm
quoſdam ſi ſit lata in cauſa matrimoniali.
extra de teſti. Albericus. Cum aũt ſunt duo
iudices et ꝓferunt diuerſas ſentẽtias. Di
cunt Ray. 1 Hoſtien. ꝙ ſi ex iuriſditiõe oꝛ
dinaria ꝓceſſerunt.tenet ſentẽtiap reo nõ
ꝓ actoꝛe.niſi in cauſa fauoꝛabili.vt in ma
trimonio et ꝓ dote et p libertate et ꝓ teſta⸗

mento. ſi ꝓ ipſo fuerit ꝓmulgata. Si vero

ex poteſtate delegata eſt lata ſentẽtia.vtra⸗

qʒ pendet ex arbitrio delegantis. Si aũt ex

cõpꝛomiſſo.neutradebet habere vigoꝛez. ex
te ſen. et re iudi.c.duobo. Effecius aũt ſnie
Fm Ray. eſt multiplex. Pꝛimus eſt ꝙ p ve
ritate accipiat q;tuʒ ad illos inter quos la

ta eſt. Et intelligit᷑ poſtq; ſententia irãſit in

rem iudicatã.ſ.ꝙ ab ea appellari non poſſit

quod eſt poſt decẽ dies.ff.de re iudi.l.res iu
dicata. Secundus effectus eſt ꝙ in actioni
tuoꝛ mẽſes.extra de offi.dele.c.q̃renti. et e
eo.ꝙ ad cõſultationẽ. In actionibo vᷣo re

alibo cũ res certa petita eſt. puta liber. ager.

equus.vomus.⁊ himõi.delet executiõi mãa⸗

dari ſtatim poſt. x. dies qͥ ſunt cõcem̃ ad apᷣ-
pellandũ.et loc ſi res eſt in pᷣſentia. Inſti.
de offl. iudi.in pꝛincipio.Et idem delet fieri

in actionibo criminalibi. neq; em̃ in talbo

eſt executio differẽda.ij.q.vi.Anterioꝛuʒ.
Fallit tñ loc in q̃tuoꝛ caſib.P
pꝛinceps ex vindicta fert ſeuerius ſententi
am. quia differt᷑ executio ad minus ꝑ. xxx.
dies.vt locꝰ poſſit miſericoꝛdie eſſe.etſi res
exigit penitentẽ.xi.q.iij.cum apud theſſolo
nicã. Itẽ cum ſententia lata eſt in muliere

ꝛimus cum

pᷣgnante. difert em̃ vſq; ad ipᷣs partus. ff.

de re. iudi.l.pᷣgnãtis. Atem ſi capitalis ſen⸗

tentia eſt lata in ſeruñ oiffert executio qᷓuſ/

qꝙᷓ; reddiderit ratiocinia adminiſtrationis.
quam geſſit.C. de bonis ꝓ. l. Atem cum s
eſt confeſſus de crimine et inde negat.tetru
dat᷑ in carcerẽ.vt poſtea reductꝰ apud acta

audiatf.et iteret confeſſionem. Sunt et alij
plutes effectus ſententie qui dimittunt᷑ ob
bꝛeuitatẽ. Et nota ᷣm Ray. ꝙ reglariter
nec ſententia. nec res inter alios actayel

ſudicata pᷣiudicat alis extra te fi. inſtru. ca.
inter dilectos. Fallit tñ in multis caſibo.ſ.
cum cauſe cõnexe ſunt. diſ.lxxxi.tantis.iij.

q.vi. hbec ppe. et extra de accuſatione. c. ad

etitionẽ. Até in cauſa libertat. f. de ſta. ho.

la ino fficioſi teſtamẽti.ff.eodẽ ti.ꝙ papini⸗
anus. Ytem m Ray. regulariter. nec ſen
tentia nec alis res inter alios acta alteri p/

deſt. Fallit tñ hoc in certis caſim. Pꝛimo in

qquerela inofficioſi teſtamẽti. ff. eodẽ ti. l.pa
pinianꝰ. Ite in re duiſibili. n. ſi ſeruitꝰ ven.
l. loci. S. competit. Itẽ in re cõmuni cũ pu⸗

pillo.ij. q. vi. 5. diffiitius. YItem ꝓdeſt vbi
res eſt ↄmunis cũ fiſco.hec habenf extra. eo.

c. fi. Subleuat aũt ſentẽtia ᷣm Ray. qtu
oꝛ modis. Pꝛ imo ꝑ appellationẽ.ij.q. vi.

c.i.Et de hac dicet᷑ in ſe.c. Secundo ꝑ ſup⸗/
plicationẽ.vt cum lata eſt a pꝛincipe.vel ab
alio a quo nõ licʒ appellare. xxv. q.ix. veni
am. Cercio ꝑ querelã falſi. vt ſi dicaf̃f lata

P falſos teſtes et alias falſas ꝓbationes.

extra de teſt. c. ſicut nobis. Quarto ꝑ in in)

tegrũ reſtitutionẽ.extra de in integ.reſti.

totũ. Et dicit Guil. ꝙ qrela falſi halet locũ

vſq; ad viginti annos. E. de fal. l. qrela.

De lits conteſtatione. Capitulũ. xiij.

litis conteſtatio

ne dicit Bꝛegoꝛius nonus.ꝙ nõ
pPpPpſitiones et reſponſiões adeas
ſed ꝑ vetinonẽ in iure ꝓpoſitam.i.in iudicio

et reſponſionẽ ſecutam litis conteſtatio fit.
extra eo.c.i. Dbi dicit glo.ꝙ litis ↄteſtatio
exoꝛduũ videlicet lins ſiue cauſe pꝛincipũ
appellaf et vbi pꝛincipiũ deeſt.nil põt ſugꝑe

dificari.i.q.i.cũ paulus.⁊ cuiunibet rei pꝛin
cipium maxima ꝑs eſt. Et licet liuis cõteſta
tio ſit pꝛincipiũ.tamen necene eſt ibellũ ꝓ⸗
cedere ſuꝑ quo fiat litis cõteſtatio. vt extra

de libel. ob. c.i. Eſt aũt litis cõteſtano nego⸗
cij pꝛincipalis hincinde apud iudiceʒ facta

narrano et ſubſecuta reſponſio ſiue negan⸗

do ſiue concedẽdo,qð eſt intelligendũ vt fi
at animo ꝓcedendi in cã. et ea intentione
Ddirecte et ex ꝓpoſito. Dnde ſi aliqͥs ꝓponat

facium coꝛã iudice non ea mente vt reſpõ⸗

dear᷑ ſaluo iure ſuo et ſine pᷣiudicio nõ erit
ꝓpterea lius conteſtano ſacta.cum hec fi⸗/
nnt nõ ad iudicis interrogationẽ.ſed motu
ꝓpꝛio. Cõteſtatio aũt fieri debet ĩrerrogãte

iudice actoꝛe ꝓponente ſuã actionẽ.⁊ reo

Itẽ in cã filiationis.fj.de libris
agno. l.i. Itẽ qñ quis pᷣſens ſuit et ſciebat
cãm agi. ſt. de re iucica.l.ſepe. Atẽ in quere

.

reſtondente ad interrogation iudicis. vt
mos eſt. Obi ergo litis conteſtatio non p

cedit.nihil valet qð agitur.vt extra eo.c.i.

Et põt tõ aſſignari p poſiniões et reſwonſio
nes ad eas.non fit lins cõteſtatio. Qui em̃
vonit aliquod dictũ vel factũ. nihil pent ab
aduerſario.nec oſtencht per hocſe velle age
re. Etita ꝑ loc nõ poſſetfieri ſentetia abſo⸗
lutionis vel cõdenationis cum mipetitum
ſit ꝑ roſitionem. ſed oſtendif aliquideſſe ſa
ciñ vel dictum vel ꝓmiſſum. etſentenna ſp
foꝛmanda eſt ᷣm modũ agendi.extxra de ac
cu.c.qualiter et qñ ad ni.et cõdemnauo nõ

eſt facienda niſi ad hoc ſit actũ.extra de oꝛ.

cog. c. cũ dilectus in ſfine Ber. Tibelli ob
latio.vtrũ ſit de ſubſtantia oꝛdims idicia
arij pomt Ber. in glo. extra de libel.obla.c.i.
opiniões recitat ꝓ et cõtta.et cõcludit tan

dem.ꝙ melius videf de iure canonico ꝙſi

