quod infra declarabitur in alio.S. Satis cõcoꝛ
dat Guilielmus ꝗᷣ dicit. ꝙ aliqua ſtatunts ſunt
„ i

Titulus ſexttuſdecimus

ſub pꝛecepto.etſi per verba pꝛeceptoꝛia nõ ex/
pꝛimantut ſi cõſtat ꝙ tanq; pꝛincipalia funda
menta oꝛdinè illũ in ſpe rengiomis cõſtituen/⸗
tia.ſicut ſtatuta vt inmolabiliter obſeruentur
Secunda ranio eſt talis. Cõſuetudo nõ ſolum
cõſtituit ius.vt dicit᷑ diſt. xi.in his.et alijs. c.
led etiam tollit ius poſitiuũ.vt patʒ per exem/
plum de ieiumo in quinquageſima a clericis
inclvando. di. iii. ſtaruimus. et de ieiunio in
feſto dierũ rogationũ.de cõſe.diſ.iij.rogatões
et de qinbuſdam diebus feriatis. de cõſe. diſt.
iij.c. ꝓnunciandũ.que omnia per cõtrariam
cõſueiudinem ſunt abrogata pᷣm glo. ipᷣoꝛum
c. Soed iam ꝑ antiquã cõſuetudinẽ a.l. annis
et vltra. introductum eſt cõuentus halere poſ⸗
ſenſiones et redditus. cuiꝰ phibitio eſt de iure
wñriuo. ergo ⁊c. Szad lvc rñdet ꝙ ↄſuetudo
piudicet iuri poſituo. requirunturinulta. pꝛe//
cipue vt ſit rõna bilis et pꝛeſcripta. extra de cõ/⸗
ſue.c.fi Sed iſta cõſuetudo que ponius dicen⸗
da eſt coꝛruptela nõ habxt has cõditiones. nã
interrupta eſt freqauenter ꝑ ꝓhibinionem capi
ruloꝛum generalium. Reqiurirur etiam ꝙ res
ſit pꝛeſcnptibilis et pꝛeſcripta. de qua agitur
extra de teſta. c. ij. qualis nõ eſt ſtatus rengio/
nis. vnde cõſtitutionũ cuncta pꝛincipalia nul
la cõſuetudo poteſt introduci.vt de eſu carniũ
de equitando et huiuſinodi.et multomagis de
ſieſionibo habendis.quod eſt ſtrictius Thi
bitum. Onde et JYo.an. in.c.cum ad monaſſe
rium. extra de ſta. mo. dicit. ꝙ ſicut cõtra vota
non va et cõſuetudo.ſic nec cõtra relhgionem.
et concludit cum Hoſtien. ꝙ monachi delent
abſtinere ab eſu carnium no n obſtante con/
ſuet udine wl ſcandalo fratrum. Opoꝛtet etiã
ꝙ cõſuetudo ſit rõnabilis.et ꝙ cõtincat naru⸗
ralem equitate. extra de cõſue. c. ex parte. Sed
loc nõ halxt talis cõſuetudo. ergo nõ tollit in

loc conſuetudo dictum ius. Terca ratio eſt.
ci papa om nia ſura in ſcrmmio pectoꝛis ſui cen

leatur habere.C. de leſta. I. om mus. et extra de
cõſti. c. i. li. vi. quo ſcʒ; ad interpꝛetatonẽ 1 inu
tationẽ in poſi tuis.⁊ cum oĩ lege humana poſ
ſit diſp niare ᷣm omnes. papa diſpenſauit in
loc quod eſt p ſinuũ ius.quod pat⸗ p plurima
pꝛimleg ia oꝛdini indul a et pꝛecipue in peiui⸗
legio a plurib us ſummis pontifieibus renoua
to.quod cõmuniter dicitur mare magnuz vbi
indirecre et inpublice videtur loc halen. Sʒz
ad hoc reſpon pꝛeſatus wminus JYo. co. ꝙ lec
pꝛiuilegia ſiqua eſſent nõ valerent pluriby ra/
tionibus. et pꝛecipue. quia pꝛiuilegium cõtra
cõſuetudinem vel conſtitutionem impetratuʒ
vVigoꝛe caret. niſi de ipa cõſuetudme et conſti⸗
ſutione expꝛeſſam faciat mentionem. extra de
cõſti. c.i.li.vi.let extra de his que fiunt a ma/⸗

ioꝛi ꝑte ca.c. cum nos.Sced in dictis pꝛinile/
gujs nec de cõſtitunone nec de cõſuetudine ſit
mentio.igitur nõ ſunt valida in loc. Itẽ pꝛi⸗
uilegium per ſurreptionem obtentum vigoꝛe
caret.de relcrip. c. i uper litteris. Sed tale pꝛiun⸗
legium ſuit ſubrepticiũ.quia cauſe friuole aſ⸗
ſignate.puta qina elemoſyne fidelium ſunt at
tenuate. et nõ cuia lvc eſt deo. quia male vi⸗
uunt. et tacentue uig vera ſcienter. que ſi papa
ſciret nunq; talia daret. Ende lapus de caſtik.
coctoꝛ conſultus ſuper xe dixit. ꝙ ſi loc eſſet
conceſſum oꝛdini per mocum pꝛiuilegij. expe
ctanda eſet ſecunda iuſſio. Hon enim pꝛeſu⸗
intur a curia emanaſie. quia cõtra ſigmuta eſt
religioſoꝛum. extra de cõſirmatione vtili vel
imuti.c.pꝛrecta. Non enim pꝛeſumitur ꝙ pa

pa vnico wro tollere voluerit tot lalvꝛibus 2„
ntiuʒ.extra

vigilijs ſtatutum firmatũ mendica
de electi. c. eccleſia.ij. Adem poſt eum confir⸗

mauit Rohannes de ligna. pfundus ctoꝛv⸗
triuſq; iure dicens dietum pꝛimlegiñ no rvg.

lere et ene ſubrepticum. quia tacuerunt impe
t antes maledictionem hkati Hominici et cõ⸗

ſttunones ꝓhilentes. Conſtitutiones autez

cum ſint ſacn. et de facto cõſiſtant. pꝛeſumun⸗
tura peincip ignoꝛari. extra de conſtitu. c.i. li.
Vl. etgo ⁊c.

ſiones erannusſles redditus. wſtiᷓ fratres vi
uendo regulariter et viuendoſi uperfuas expen

las in ecifeijs. in conuiuijs. in veſtibus. in
motiombus et huiuſmodi. ac etiam vacanco

ſaluti pꝛorimoꝛumn pꝛedicationi audientie cõ⸗
emon m et himnſmodi experti ſuerunt in ſu⸗
1s oooειπQο us non inuariſen vjuere poſ
ſe ſine rec diribus.quod nõ credit ipe euenire
runc woſeſſiones acceptent mod erate ex earũ
viu vinentes. et nul um peccatus erit. ania ne⸗

ceſiias non haler legem. 1. q. i. c. remiſſionẽ.

rt exira obieruatione ieiunioꝛum. c. conſi⸗
lium. quia et rem alienam accipere licet in ne⸗
cenitate et vti ea. exna de furtis. c. Si quis p⸗
pjer neceſſ itatẽ.et hoc. qina tunc omnia ſunt

coninuma. diſt. xlviij. c. Sicut. in fi. cum ſeʒ ſi ⸗/

bi aliter xꝛouideri non poſſit. de conſecra. di⸗
ſtinc.v. Oiopulos. vc ipe. Tutius tamen eſ

ſet ꝙ etiam in neceſſitate. quandonõ eſſet ex⸗

trema. accedat diſpenſatio ſuper lvc ſuperioꝛũ
mno requintur. Hota quinto tenet idem
o. ꝙ in lxc nõ poſſit diſpenſare niſiſolus pa

pa:non autem pꝛelati cꝛdinis. nec magiſter
pſe.nec capi ulum generale. nec generaliſi⸗

mum.mſi auctoꝛitate papeillud celebꝛaremr
O ſi dicatur ꝙ par in parem non halet impet

rium. xextra de elect. AVnnetuit. argu.diſtin. xix.

c. Nulli cum glo.ſins. ergo capitulum gene⸗

. HMota quarto ꝙ in eo caſu dieit
lidem ominus o. lcitum eſſe habere poſleſ/

Htlucnins

ſgener u

ltcinir
uinmn
0nepgmucar
n N

(tolewet

tteranvalt

fhündb
ſenlterbmön

plenene

ſſetenvrpeen
Phatweenn,

henens

“

wmeen
Meedane
Dencin
Muniverin
getimon
peetcatoni.
lindectg
Cguun

(onphne
dötonoe
leicun .

mrpram

Ndit
(aracverere
Mpl dvene.
Mbſinapen
fpnnadeet
ſͤseeeno
fdanir

NWtrray
Mneer

onn in

Palgfſies
oln Cen

=☛ B»
S

nſe ligcin in⸗
ma d i
Aermnn
nsRiclnſin

=

4

—

=t
S=
=

S
☛

4

SS=

,
—

—
R⸗
=

„

S

1

=
ee
=

„

Mrnts ſaſnnn
anſwilne
Womenmndening
mardtoaſi
eens pföſge
Merufkmtigfie
San nnnennike
Ibuminai ram
Nrn äcinade

—
8

7

E
—
=

=

—

—
—
S==

=

5”

unbreninmiating

tts Cradnöcnttſen.

ati⸗
AKntnnruti
Anulum gumzannn

atl
lher eem gumie
emanne rinein

.
umtlermadzrutte

tabeANNN

rhnicSrniant

Cenmmnpft kiaimn

a erfelnenn
nutſimtealtiifl

pe

——

diſeniroſne
Pacumim

vir dinnimni

S

EE

—

mmmn

S

.☛

8
eu. nnntm
is apenninn

apitulũ ptimum

rali ſrimnum nõ potuit ligare manus alteri ca⸗

pi. gen eraliſſimo.quod fieret ſi in huiuſmodi
diſpenſaret ſeu dictam cõſtitutionem tolleret.
Reſpondeo ꝙ illud capitulum generaliſimũ
pꝛimũ fuit auctoꝛitate pape celebꝛatũ.in quo
ſtatuit et dicit im.c.imo papa.nolo ꝙ aliud

c.etiam generaliſſimũ poſſit reuocare iſtã cõ⸗

ſtitutionem de poſſeſſionibus nõ habendis.ſe
quitur ꝙ quodcũq; aliud capitulũ generaliſſi⸗
mum ſit inferius alio pꝛimo.et nõ par.et ꝑ cõ
ſequens nõ poſſit reuocare cõſtitutionem illã
niſi etiam ipm fuerit auctoꝛitate pape celebꝛa
tum. Item totus oꝛdo renunciauir auctoꝛita/

ti quoꝛ umcunq; capituloꝛum in hac parte no/
minaliter et erpꝛeſſe que poſſent oꝛdini poſſeſ

ſiones cõcedereaut redditus annuales. ergo

talis auctoꝛitas neq; eſt in toto oꝛdie.nec po⸗

teſt ene niſi per ſpecialem licentiã nõ ſubꝛepti
cie impetratain.ſed ſponte et de certa ſcientia
cum legitima cauſa a ſummo pontifice datã.

ibec Yo. w. Mota ſexto. ꝙ ſi cõuentus poſ⸗

ſer cõpetenter viuere in decenti numero et er⸗
ercitio ſue vocationis ſine poſſeſſonibo ⁊ red/
ditibus annuahbus ſicut de facto erperientia
cocet in pluribus locis.tunc petere diſpenſatõ
nem ſuper hmõi vel vtiobtenta.durante tali
cõſtitutione nõ excuſarentur a peccato. qꝛ lvc

eſſet retro aſpicere quod ꝓhibetur.de pe. di. ij.

pennata.lvc enim eſſet declinare et minui a ſta
tu ꝑfectionis et paupertatis chꝛiſti et apoſtolo
rum.et tollere ab oꝛdine ſtatum mendicantiũ

Nunde Lapus de caſtü. dicit ꝙ in hoc differũt

mendicantes ab alijs religioſis.quia nec in cõ
muni nec in particulari poſſunt habere ꝓpꝛiũ

id eſt immobilia et redditus q;tum ad oꝛdinẽ

pꝛedicatoꝛũ.ec glo.extra de elect.quoꝛundam

li.vi. dicit. ꝙ mendicantes ꝓpꝛie ſunt quibus
ad cõgruam ſuſtentanonem redditus aut poſ

ſeſſiones habere eoꝛum ꝓfeſſio vel regula vel

cõſtitutio vetat.Sed ꝑ queſtum publicum tri⸗

buere victum ſolet incerta mendicitas.vt ha⸗
betur tex. extra de religi.w. c.i. Et Yo. an. poſt
archið. dicit. mẽdicare eſt egere.et ab alis ne
ceſaria querere. Onde mendicus dicitur q̃ſi
manu dicens. Et Yo. an.glo. in noueł.illud
in altiſſima paupertate. extra de pꝛiuile. Ni⸗
mis pꝛaua dicit. loquens de pꝛedicatoꝛibus.
quia nec poſſeſſiones habent nec redditus ſed
er ſolis elemoſynis ſuſtentantur. NHinc deuo⸗
tus Ber. in libꝛo de diſpenſatone et pꝛecepto
dicit de plato. DPota mea nõ augeat ſine mea
voluntate.nec minuat ſine certa neceſſitate.
alioquin nõ erit diſpenſatio ſeu diiſpatio.Et

peccabit cõcedens et vtens. Nota ſeptimo

ꝙ ſiad cõuentus ꝑueniunt bona immobilia

iüciantur ſeu dimittantur.

vt poſſeſſiones.redditus annuales iure legati
rel ex herediraria ſucceſſione. Nam et fratres
noſtri adire poſſunt lereditateʒ parentum ex
pꝛiuilegijs Clementis quarti. imo nec poſſunt
exheredari. vt.xix.q.ij.c.ſ. Mon negat comi⸗
nus Jo. w. quin poſſint fratres ſuſcipere. Sʒ
loc dicit eſſe ſeruandum.quia ſi libere dimittũ
tur G;eitius dvebent vendi.nõ cauillando diu ie
nendo ꝓ pꝛecio habendo maioꝛi. ſicut fa iunt
ſeculareſ auari. ſeruetur dictũ HPiero.ad pau⸗
linum. Si habes rem in poteſtate tua vende.
ſi non habes pꝛoice. De pꝛecio vero p:ouiſo
neceſſitatibus cõuentus nõ ſuperfimtatibus
reſiduum pauperibo erogetur. vel pꝛopinquis

legantis dentur ſi indigent. argu. xij.q.i.quia

tua.et.c. expedit. Nec debet ſine neceſſitate
que caſum reſpiciat de ꝓpinquo multa pecus
nia ſub depoſuo ſeruari.argu.xi.queſt.i.nolo.
Si autem legantur cum conditione loc poteſt
ene multipliciter. Et ſi cõditio eſt talis.vides
lcetiœ pꝛecium conuertatur in fabꝛicam vel
oꝛnamentum eccleſie.vel veſtes ⁊ leciſternia
et huiuſmodi.hvc fieri debet q;citius cõmode
poteſt. dummodo non ſit contra ↄſtitutiones
et humilitatem oꝛdinatam.argu.xiij.q.i.c.vl

timo. Sed ſi conditie ſit talis ꝙ nõ poſſit ven

di ſiue alias alienari.vt quia de redditibus te-
bet annuatim ꝓuideri fabꝛice tectis.infirnis
pitantijs. veſtibus fratrum. et huiuſmodi.
credo tenere legatum et cõditionem pꝛo non
adiectam haberi. ſicut poteſt aſimili inueniri
in capi.tua nobis.extra de teſti. Nam condi⸗
tio illa ꝙ fratres ſemper teneant illam poſſeſ⸗
ſionẽ.eſt ↄtra cõſtitutiones eoꝝ et pꝛofeſſionẽ
et ideo obligant eas ad peccandum. Et ex a⸗

lia parte loc facit contra ad oꝛandum pꝛo ſe.

Sed cum peccatoꝛes deus non audiat. patet
ꝙ teſtatoꝛ periuit contraria.vnde nõ eſt audi⸗
endus. Simile notat archidia.xxiij.queſt. vij
capi.i.et.ij.Et quia vt dicit regula iuris.de re⸗
gu. iutr.lipᷣ.vi. Non debet vtile per inutile vi⸗
ciaxi.Et pꝛiuata diſpoſitio teſtatoꝛis nõ poteſt
generalem diſpoſitionem legis vel canoms.
ummutare.vt de teſta.c.xequiſiſti.et.ff.de legi ⸗
bus.l.nemo woteſt. Dalebit legatum et con/
ditio nõ tenebit.et ſic vendatur.qꝙ ſi hvx nõ ad
mittatura iuriſtis.vel permittatur ab executo
ribus.vel etiam ſi fiat pꝛohibitio alienationis
ſub certa pena.puta ꝙ deuoluatur ad aliuʒ in
caſu alienationis vel incurrat aliam penam.
nullo modo pꝛopter hoc faciendum eſt contra
cõſt itutionem.et ideo ſi non poſſuntvendi ab⸗
Mota octauo „
ſi legara nõ ſnnt facta in fraudem fratres poſ⸗
ſunt illas elemoſynas petere vt alias ſponte⸗
„i

Zituhis ſertuſdecinus

oblata. Sed caueant per ſe rel ꝑ ſuos pꝛocura quando oꝛdinant dari franibus de galellis et hnti
toꝛes cõtra nõ dantes ciuiliter placitare quo alijs introitibus. Nam talia ſunt pure elemo nſ ſan
ag immobilia. O. ſi dicatur ꝙ er vc dabitur ſyne. Mam ipe cõcedens ad placitum poteſit ſs⸗ .
occaſio ꝑſonis nõ ſoluendi leegata. ſed detinen reuocare talemn dationem, cum ſponte det ⁊ nõ glut
di imuſte aliena. Reſpon. ꝙ peccatum interiuſ ex aliqua obligatione ad illos, nõ obſtante ꝙ ſoufen .
iam cõmiſſum nõ euadit talis a quo repetun/ illi qui ſuntſuper dictis gabellis teneantur ex nnni
tur. et vltra loc multa alia adduntur in placiꝭ bito dare fratribus rõne oꝛdinanionis dñi. ſnache
tatione.vt odia.xixe.mendacia. periuria. de · Idem dicit ipᷣe Pe.d cenſibus annuis ace/ geſohnl
tractiones.iniuſticie.et vltta iſtud ſcandaluz iſiam de redditibus fratrum ad vitam. quia ſcʒ nunni
cõmune laicoꝛum videntium mendicantes li noõ licet exigere ea abſq; diſpenſatõne. que fie gſbiſ,g
tigare qui alias cõſihia pꝛedicare nõ ceſſat. lai? ri non velet niſi pꝛopter neceſſitatẽ. ſed obla⸗ iegetiſt
ci autem ſi in iudicio ſuo reputant.nõ ſcanda⸗ ta licet recipere. Et addit ꝙ iſtud pꝛiuilegiuʒ mtiletonm
liʒant laicos inqtuin litigantes et ſua repeten quo cõceditus ꝙ fratres pomint recipe legata mweſtinſie
tes.quin etiam clericus perens debita lona ec ꝓpetua ad cultum diuininn. non expꝛimit de ſelentofi
cleſie ſue nõ peccet.ſed debet loc facerevt notat ſegatis ꝑppetuis factis ꝓ pirantijs aut indumẽ iröfe
Archi. x.q.ij.epiſcopus.ideo eſt. quia eccleſia tis ꝙ poſſint ea recipere.Cimeo etiam neil⸗ blonere
loc ei mandat.nec etiam tenetur ad ſtatum ꝑ lud pꝛiuilegium parum valeat ad ꝓpoſitum. itsen
fecnionis vt religioſi. endicantibus autem quia ibi nõ expꝛunitur contraria cõſtitutione toömer
nõ mandat.ſed potius interdicit ꝑ cõſtituto/ rel cõſuetudine nou obſtante. vc ipe. No ftrongi
nes ſuas.et magis et pꝛius debet quis pꝛouiꝗ ta decimo ꝙ cum aliqui cœcti viri aliter ſenti⸗/ ennle
gere ſaluti ſue ſeruando regulam ſuam et cõ ant.ideo ſimplices fratres id eſt illiterati qui Minizchia
ſtitutiones q; aloꝛum ꝓcurando ne retineãt in dicto oꝛdine degunt.in cõuentibus poſſeſſio n nponde
legata eoꝛũ.hec Yo. o. Cõſiliuʒ eſt et optimũ natis. alias religioſe mumtes. cum videant Mdieneth
tamen ſi etiam in iudicio exigerent᷑ ⁊ q;cinus peritos et bonos ſic viuere. ſatis videntur ex⸗ cMroſi
venderentur.nõ videtur eſſe cõtra cõſtitutio/ cuſari. Similiter qui ex obedientia oꝛdinis aſ egruenin
nes vel iura cõmunia. Ne.autẽ de pal.in qua,/ ſignantur in huiuſmodi cõuentibus rõne ſtu Motern
dam epiſtola reſwonſali ad magiſtrũ oꝛdinis dij vel pꝛedicationis et ſine ſcandalo non poſ Perongti
fratrem Dugonem ſuper iſta materia woneſ/ ſent ſe ſubtrahere. etiam videntur poſſe ercuſa (Wrneenſt
fſonum et reddituum viot magiſtruʒ oꝛdinis ri manendo in cõuentibus poſſeſſ ionatis. nö cmonne n
et ꝓuincialem ex cauſa rationabili. pura in ca diſpemiatis ſuper huiuſmodi. Similiteret alij fſcetvsni
nſu neceſſiranis.que legem nõ habet. poſe cun cocti qin manent in hinuſmodi conuentibus beeru
aliquibus cõniuentibo diſpenſare. ſicut ex cau/ etcqtum in eis eſt ſunt parati ꝙ poſſeſſiones Gnmmm
ſa rationabiliiſpenſare valent in carmb co/ wl redditus huiuſmodi alienent et operam ſngeren
medendis. Sed ſi qͥs bene aduertit calus ſunt dant. ſed alij nõ conſentiũt cum alienatio ha⸗ Al nioie
multum din imiles. Ham per cõſtirutiones beat fieriꝑ maioꝛem partem capituli conſen⸗ ſiſihſene
claratur ꝙ pꝛelatiwſſint de carnibus diſpꝛn tientem excuſari videntur. Et multomagis Gudienie
ſare.nõ ſic de wſſeſſombus. imo expꝛeſſe ꝓhi ſi pꝛelatus ſuperioꝛi hoc ꝓhilet. ſcʒ fieri alie⸗ Cnirent
betur eis diſpenſatio.et ideo tutioꝛ et rõnabi? nationem. Satis vtile et rationabile eſſet fgilinizen
lioꝛ vtcletur opi. Yo. w. ſupꝛapoſita. Mora exquo in multis religiomibus d glattolenie iil i
nono ꝙ de anniuerſarus perpetuis lic dicit idẽ viuere nõ poſſunt fratres eriam religioſe ſe ha ſllſtent
Per. in dicta epiſtola. O vIili videtur ꝙ ſicut bentes. tum pꝛopter grauamina laicoꝛum mul asnnute
nõ eſt cõtra oꝛdinem imo de oꝛdine recipere ᷓ tiplicata er guerris. tum ppter diminutionẽ ine en
tidianas elemoſynas. ita enam anniuerſaria charitatis refrigeſcentis.tum ꝓpter multipli⸗ ſeniireen
perpetua. nec loc eſt habere redditus in reci?ꝰ cationem pauperum queſtuantium. pꝛocura⸗ ſſgſtoni⸗
piendo gratis. et in petendo extra iudicium. retur dilpen ſatio a papa per pꝛelatos oꝛdinis (onis
nec in hoc eſt neceſſaria diſpenſatio.ſicut nec et papa ſatis rationabiliter diſpenſaret. et pꝛe ginlti
in quotidie mendicando. Sed repetere ea in cipue in locis vbi ꝑ experientiam videt ꝙ ele linnen
iudicio tanq; redditus ſibi debitos nõ li;ʒ abſ moſyne non ſufficunt. ?
q; diſpenſatione.Que diſpenſatio fieri nõ de,/ Du t tẽ d 6 lii MWD lnn
let. nec illud dimimulari niſi ex cauſa neceſfſii⸗ an um agu e 9 1 § A DE nnen
tatis. puta in lociſ vbi ita refriguit charitas ꝙ conſtitutiones fratrum pꝛedicatoꝛũ. Si frater chnn
fratres ſeminantes ſpiritualia nõ poſſunt ali? aliquam tranſgreditur oꝛdinationem ꝓhibi⸗ antu
ter metere tempoꝛalia. c Pe.Et idem vide? tam ſub pꝛecepto in virtute ſpirituſſancn vel wn
tur dicendum. imo et foꝛ tius de certis elemo ſub pena excõmunicatiomis vel carceris. clari m⸗
lynis annualbus. quas reges et pꝛincipes ali eſt ꝙ moꝛtaliter peccat. Non aũt aliteranl⸗ nnn
„

an dnninn
8 funntckſim

oeNse nnt
AN Ksntnng
Nigchteni gu
mumNAkieduir
nsdirindb
. AINNNRan
coenispeſnti
erhunind ine
nrnheufwtonente

ſt ſuntan ieſen

nuſnNiiemiage
Eennitniienne,

en ren cite

ncen ANIN
mani i l

Seet tontte

lelpoins anſt

riamaanthlii
aniuanun

õä

ſeNsNN

mmn etN
4 mrunm

Ianimnanc
—

owitnien4
nm im

nanitt

un rumidin

Capitulũ primum

grediendo ſine cõtemptu ꝓprer id quod dici⸗
tur in plogo. Cõſtitutiones noſtre nõ obligẽt
nos ad culpĩ velad penam niſi ꝓpter pᷣceptũ
vel cõtemptum Sed ꝓ loꝛum declaratione
nota pᷣm Yo.c. ꝙ in cõſtitutionibo aliq ſup⸗
ponuntur vt per ſe.nõ vt foꝛma.habitus ⁊ co⸗
loꝛ.et obſeruatio caſtitatis et hmõi.et tranſ/
greſſio hoꝛũ eſſet moꝛtale.quia cõtra votũ ⁊ oꝛ
dinationẽ eccleſie. Alia ponunt᷑ in ↄſtitutione
et ſub triplici differẽtia.quia quedã memoꝛa⸗
tiue.quedã ſimplicitet negatiue.quedã oꝛdi⸗

natiue ⁊ oꝛnatiue. Pꝛima ſunt vt ieiunia ab

eccleſia inſtituta ⁊ alia hmõi. Et iſta talia trãſ
grediendo facta penitẽtia cõſtitutionũ vel p̃la⸗
ti vel nõ facta adloyuc culpa remanet.niſi ꝑ cõ⸗
fenionẽ deleat᷑ et cõtritionem. Daturet mhilo
minus penitentia ſ̃m cõſtitutiones.non quia
egit cõtra eccleſiã.ſed etiam quia fecit cõtra cõ
ſtitutiones.et ſic multa ſunt in cõſtitutionibo
que tranſgreſvꝛes non ſolum ad penam cõſti
tutionis obligant.ſed eni ad culpam vel moꝛ

talem. vt pcutiendo fratrẽ.ve cõtumelioſaver

ba dicendo.ethmõi.velvenialem. vt dicendo
verba ocioſa. Alla vero que ponunt᷑ ſimplicit
et negatiue nulla adhibita pe ia tarata velta/
xando nõ recõpenſantur pena vnde ipᷣa tranſ⸗
grediendo a graui peccato ercuſari nõ poſſunt
vt ſunt que exiſtunt cõtra omnẽ olbedientiam
etextra omnẽ auctoꝛitatẽ.et exemplificat de

pſſeſſionibus nõ habendis vel red ſitibus an

nualibus. et illa dicit eſſe moꝛtalia. Illa autẽ
ue ponuntur in cõſtitutionibus oꝛdinatiue.
unt que de ſe nõ eriſtunt de genere bonoꝛum
aut maloꝛũ.ſed de oꝛnatu et decentia religio/
nis ſicut ſunt ieiunia.eſus carniũ.negatꝰ mo⸗
dus dicendi ve cantandi officium.ſilentiũ.in
clinatõnes.a hinõi.p hs taxantur pene in cõ
ſtitutionibus vel cõmittunt᷑ taxandea pᷣlatis.
quas qui fecerit et a tranſgreſſ ione ceſſauerit
ſine culpa erit.puta ſi comedit carnes ſine licẽ
tia et magna neceſſitate.ſi eniã petat.et ſi in
ducitur ꝙ woleat de culpa cõmiſſa. faciendo pe
nitentiã taratam mundar a culpa.et ſatiſfacit
tranſgreſſionibus eoꝝ que ꝑtinẽt ad oꝛnatum
religionis. Er poreſt nõ eſſe culpa. puta ſi fiat
ex rõnabili cauſa.vel foꝛte ex inaduertẽtia et
obliuionehtra huiuſmodi ſtatuta.et ꝓpterea
dicitur.nõ obligent nos ad culpam.qð ſi nõ
Diceretur etiã in dieto caſu obligarent ad cul⸗
pam. Et poreſt in ipᷣis tranſgreſſionibus eſſe
culpa vel leuis ſi ex leuitate ⁊ fragilitate fran/
gantur huiuſnodi ſtatuta.et ꝓpterea ponitur
capitulũ de leui culpa.vel grauis ſi er malicia
fiat parua.vel grauioꝛ ſi ex grauioꝛi malicia.et
pꝛopterea ponuntur.c. de graui culpa. et.c.de

grauioꝛi. Similiter.c. quotidianũ dicitur.c. de
culpis.c ille Clv. eriam ſe. ſe.q.cl xxrvi. di⸗
cit ꝙ in huiuſinodi rranſgreſſionibo poreſt eſe
culpa.vel venialis ſi fiat ex negligẽria. vel etiã
moꝛtalis ſi fiant vel ex cõtemptu vel ex libidi⸗
ne.i. cõplacentia fruitionis.ſic ſumif.xrv.di.
§. alias ea. Si quis aũt nõ fecent penitẽtiaſ ta
xatas a conſtitutionibavel raxandis a pꝛelatis
ꝓ hbunuſinodi tranſgreſſionibo obligat unc ad
culpam. Et ſi in hoc ꝑſeuerat. non parstus e⸗
mendare ſe.nee penitentias ꝓ huiuſmodi cõ⸗
ſtitutonis vel pꝛelatoꝛũ ſubite debitas. hic ſie
agendo contennit m wminũ Yo. wo. DHtrũ
fratres oꝛdimiſ pꝛedicatoꝛum tenent facere cõ
tenta in regula⁊ conſtitutionibo ip̃ᷣius oꝛdimi
dato ꝙ pꝛelatus ſuus nõ mandet ſeu dicat ei
ꝙ leruet. Et pꝛimo videtur ꝙ non.qꝛ non te⸗
netur ea ſeruare obligatione cõmuni ſibi et a⸗
lijs chꝛiſtiſdelibus qui nõ ſunt obligati ad ſer
uandum ipᷣa.nec etiã nonvidetur obligations
ſpeciali quam fecit in ꝓfeſſione.quia in ea nõ
ꝓmiſit ſeruare regulaʒ ⁊ cõſtitutiones ſeu cõ
tenta in eis et in ea.ſed ꝓmiſit ſolummodo

oledire pꝛelato ſuo ᷣm regulam er ↄſtitutio⸗

nes. ergo ſi pꝛelatus non mandat et nõ dicit ei
ꝓ ſeruet ipᷣa.non videt᷑ ꝙ teneat᷑ ip̃a ſeruare.
Sed cõtra. idem iudicium eſt de fratribo pꝛedi
catoꝛum ⁊ alijs religioſis. Sed alij religioſi te
nentur ſeruare regulas et ſtatuta ſue religio⸗

nis abſq; lvc ꝙ pꝛelatus eoꝛũ dicat vel man⸗

det eis.ꝙ talia ſeruent.ergo et fratres pꝛedics
toꝛes. Reſpondeo ſcom Johan. nea polin quo
libet.xiiij.q.xvi.ꝙ fratres predicatoꝛes tenen⸗
tur ſeruare omnia cõtenta in regula. et in con⸗
ſtitutionibus ſui oꝛdinis. pꝛout ſunt in eis et
in ea contenta.c pꝛecepta vt pꝛecepta et ſta⸗

tuta ſimplicia. dato etiaʒ ꝙ pꝛelatus ſuus nõ

mandet.nec dicat ei ꝙ ſeruet ipᷣa.quod poteſt
ꝓbari ad pꝛeſens multipliciter. Pꝛimo quia
quilibertenetur ſeruare ꝑtinentia ad ſtatum
ſuum. ſicut pꝛelatus.quod pertinet ad graduʒ
pꝛelationis.et ſacerdos ad gradum oꝛdinis ſa
cerdotalis.Et ſimiliter quilibet religio ſus te⸗
netur.ſeruare regulam er ſtatuta ſue religio-
nis. Secundo ꝓbatur per rationẽ. ꝙ quilibee
exiſtens in aliquo gradu vel ſtatu eccleſie tene
tur facere impoſita exiſtentibus in tali gradu
vel ſtatu eccleſie tenetur facere impoſita exiſtẽ
tibus in tali gradu vel ſtatu a ſuperioꝛe poten⸗
te ei imponere. Sed papa tanqᷓ; vicarius chꝛi⸗
ſti et ſupꝛemus pꝛelatus totius vniuerſalis ec
deſie potuit imponere.⁊ de facto impoſuii ſta
tuendo. vel ſaltem appꝛobandovel cõfoꝛman⸗
doe xiſtentibus in omni ſtatu et gradu eccleſie
omnia ſpectantia ad talem gradũ ſer Narum
„ 1

—

Citulus ſertuſdecimus

o quililet exiſtens in quocunq;; gradu ſeu
men Aaone tenef facere ea que ſrectãt ad ta
lem gradũ ſeu ſtatũ. Sed dicetur ad hanc ra /
tionem. ꝙ maioꝛ eſt vera de fratribo pꝛedica/
tbn kt ratio eſt.quia vᷣm decretalẽ extra de
regu.et tran.c. woꝛrectũ.habitus nõ facit mo
nachum ſed ꝓfeſſio regularis. Adem ergo iu⸗/
dicium de ꝓfeſſione alicuius religionis ꝑ quã
aliquis efficitur religioſus.et de religione ipᷣa
ſeu de ſtatu ip̃ius religionis. Sed frater oꝛdi/
mis pꝛedicatoꝑ ex ꝓfeſſione ſua tenet᷑ ſolum
obedirxe pꝛelato ſuo ſᷣm regulã et cõſtitutioneſ
et nõ tener ſeruare regulã et cõſtitutiones.qꝛ

quãdo pꝛofitef̃ pmittit pꝛimũ.ſ.obedire.⁊ nõ

ꝓmittit ſecundũ ſcʒ ſeruare.ergo ex ſtam ſue
religionis obligat ad pꝛimũ nõ ad ſecundum
Sed lxc reſponſio nõ valet.quia etiã pꝛelatus
pelectionẽ et cõſfirmationẽ et: conſecrationẽ
nit pꝛelatus.factus pᷣlatus tenetur ſeruare ſpe
ctantia ad ſtatũ pꝛelationis.que tamẽ ſeruare
nõ ꝓmiſit expꝛeſſe quãdo factus eſt pꝛelatus
Et nimiliter ſacerdos tenetur ſeruare ſpectan/
na ad gradũ oꝛdinis ſacerdotalis.que tñ ſerua

re nõ ꝓmiſit quãdo factus eſt ſacerdos.Et ſi /
militer chꝛiſtianus tenet᷑ ſeruare omnia ſtatu

ta chꝛiſtianoꝝ.que tamẽ nõ ꝓmiſit expꝛeſſe in
baptiſmo quãdo factus eſt chꝛiſtianus. Sed

eomᷣo ꝙ aliquis ſuſcipit bapnſma vel ſacerdo

tium vel pꝛelationẽ. et vult eſſe chꝛiſtianꝰ vel
ſacerdos vel pꝛelatus. vult unplicite et er con
ſequẽti ⁊ ꝓmitut ſeruare om nia ſyæctãtia ad

chꝛiſtianos ieu ſacerdotes ſeu pꝛelatos. Et ſi/

militer dicendũ eſt in ꝓpoſito. ꝙ eoipo ꝙ ali⸗
quis ꝓſitetur oꝛdinem fratrũ pꝛedicatoꝝ er p
mittit eſſe et eſt frater pꝛedicatoꝛ. ꝓmittit ex
cõſequenni ſeruare ſpectantia ad ipᷣm oꝛdinẽ
licet in tali pꝛofeſſione h̊ͥ nõ ꝓmittatexpꝛene
Sed cõtra iſta poteſt argin. quia tranſgrediẽs
votum peccat moꝛtaliter. Sed ſi ex voto ꝓſeſ
ſionis ſue frarer tenet᷑ ſeruare cõtenta in regu
la et in cõſtitutionibus.tranſgrediendo quod⸗
cũq; eoꝛũ tranſgrederet᷑ votum.ergo ſemꝑ pec
caret moꝛtaliter omittendo vel tranſgrediẽdo
quodcũq; tale.quod eſt incõueniẽs.d quod
dicendũ eſt ꝙ vouens aliquid ſimpliciter ſeu
abſolute et tranſgrediens ſeu omittens illud
peccaret moꝛtaliter. Sed ſi voueret illudnon
abſolute.ſed ſub hac cõditione ꝙ ſi omitteret
vel tranſgrederet illud.nõ incurreret culpam
venialẽ ſed penam aliquã determinatã.quã pe
nam ſi omitteret incurreret culpam venialem
tantu et nõ moꝛtalẽ.talis omittendo vel tranſ
grediendo illud quod voint.nõ peccaret mo⸗-⸗/
taliter. ſed penam illã ſubire deberet. et eam o⸗
mittendo peccaret venialiter tantũ etnõ moꝛ

taliter. quia ſolum iſtarn ꝓtmiſit in voto ſuo.

et ad iſtam ſolum ſe obligauit. et ſic eſt in ppo⸗
ſito. Ide videtur dicendũ de cõſtirutionibus
aliarũ religionũ que nõ ſunt in p̃cepto.

De iingreſſu ad religionem tria Poſſint eõ/

ſiderari. Capitulum ſecundum.

masna delilvracio cirea huiuſmodi.
HBeſpondet . ſcðᷣa ſcõe.q.vlti. ꝙ diuturna

delileratio et multa cõſilia requirunf in ma⸗/
gnis dubijs.vt dicit pᷣs.in.iij.ethic. In his
aũt que ſuntceria et veterminata nõ requirit᷑
cõſilium. Circa autem ingreſſum religionis
tria poſſunt cõſiderari. Pꝛumum eſt ipe ingre
ſus religionis m ſe. et ſic eſt certum ꝙ eſt me
lius bonum. Et qui de hoc duhitat q;tum in ſe
eſt derogat chꝛiſto.qui hoc cõſilium dedit. Se⸗
cundo pteſt cõſidetari religionis ingrefus

per cõparationem ad vires eius qui eſt ingre/
urus. ſic non eſt locus dubitationis.quia il
li qui ingrediuntur religionem nõ confidunt

evirtute ſua. ſed diuina. ſcõᷣm illud Eſa.xl.
Qui ſperant in comino mutabũt ſoꝛtitudinẽ
⁊c̃.Si tamẽ eſſet aliquod ſpeciale impedimen
tum. puta in firmitas coꝛpoꝛalisvel onera debi
toꝛum vel aliquid huiuſmodi.vbi requirit᷑ de⸗

liberatio et cõnnium cum his quibus ſperatur

ꝙ pꝛoſint ernõ impediant. Ecci.xxxvij.um

viro religioſo tracta ve ſanctitate ⁊c.et eſt locu
no yromca in quibus nõ eſt diuturna delibera
tio habenda.iuxta illud Hiero. vrenti in ſalo

nauicule funẽ magis pᷣcide q; ſolue.Cerciopo

teſt cõſiderari ingreſſus religionis q;tũ ad mo
dum.et qnam religionem quis ingredi delæat
et in tanbus poteſt halvri conſilium cum his
qui non impediunt. Hec tlvmas. Sed pene
omnes que ſua ſunt querũt.non que ieſu chꝛi
ſti ſuam religionem omnibus pꝛeferentes.ei

plerunq; quod pems eſt alijs derogantes. non

attendentes ad quam vocetura comino.que⸗
rentes ſuſcitare ſemen nõ fratri chꝛiſto moꝛ⸗

tuo.ſed ſibi cõtra legem dei.viij.qi.olim. Et

pbi quis ex ignoꝛantiavel erroꝛe intenderet i
lam ingredi in qua non bene viuitur.crudeli⸗

tas eſſet nõ reddere eum cautum era ꝓpoſito
ſuo reuoeare.di.lxxxiij.ꝭ.i.Sed vbi inſtiga/

tur et multum inclinatur ad vnam que ſit bo⸗
na non ſine magna cauſa reuocandus eſt ab
ea.et ad ahnam mducendus.vt enim dicitur.xx
q.iij.pꝛeſens.Quod quis nõ elegeritvel optat

pꝛoſecto non diligit. Quod autem non diligit

d onem. Et pꝛimo vtrum ſit halbenda

ſ6lelendve

mbnevma
eentaoo,
Afclonen
(Ehitäig
6erechbsrn

Aniͤcenc⸗
Nöcecnun⸗
ſuntegdk
publccnun
Ptouncbe.
Cöfloun.
nes auan

Nrieumar
kloſarolt

ſe luvreeetl

odhalttun
MnlsPue

gelirur nor

Mbnrſeuln
iſfumme
imt.

eſ

Uen l
nnln
WMehenne
eidatgiͤe
immmn
Met e

ii igie mim
õ
Tbaiſwasinanid
man henbsan
im. Kiämiſ

meaerden

dosöct dummudi
ilug hen mmin
gu dale⸗ ſelenn
vinsrigngiid
en s ihn

1t batona a
rntuni
õ
etaiN
mmnds nai
ℳ. nn
nnmvleret,
non wnn

apitulũ ſeoaindum

facile cõtemnit. De inducendoad religio/
nis ingreſſuʒ. Nota ſᷣm TClv. ſecunda ſcðᷣe.q.
vlri. arti.vlti.ꝙ inducentes ad lvc non ſolum

nõ peccant.imo magnum pꝛemiũ merentur.
iuxta illud Yacobi.v. Qui conuerti fecerit pec
catoꝛem ab erroꝛe vie ſue.llerabit aĩam eius

amoꝛte. pꝛopter mnultitudinem peccatoꝛum.

Ad boc etiam facit quod dicitur diſtin. xlv. c.
tria ſunt. Poſſet tamen cõtingere triplex inoꝛ
dinatio circa hanc inductionem. Pꝛima eſt ſi
violenter aliquis alium ad religionem coge⸗

ret. quod pꝛohibetur.xx.q. iij.pꝛeſens. et Hie/

roninus dicit de cõſe. diſt. v. Quicquid neceſ
ſitate fit cito ſoluitur quod voluntate perſeue⸗

rat. Secundo ſi aliquis ſymoniace alium ad

religionem trahat muneribus vatis pꝛopter
loc.quod ꝓhiletur.i.q.ij.qᷓ pio.Nec tamẽ ad

ioc pettinet ſi quis alicui pauperi neceſſaria

miniſtret in ſeculo nutriens eum ad religio/
nem rel ſine deccato aliqua munuſcula tribu⸗
at ad captandaʒ familiaritatem. Cercio ſi mẽ⸗
dacis eum alliciat. I mminet enim ſic indu⸗
cto periculum. Ne cum ſe deceptum deuene⸗
rit retrocedat.a ſic fiant nouiſſuna illius peio

ra pꝛioꝛibus.Cv.ſed etiam abſq; loc periculo

nõ licet ſe inducere.quia vt dicit Aug.ad ſalu
tem ſempiterna n nullus ducendus eſt opitu

lante mendacio xxij. q. i primum. Et loqint
e officioſo mendcio quod eſt vemale. IJn⸗/

greſſus religionis non ſolum cõgruit et erpe⸗

dit exercitatis in obſeruantia pꝛeceptoꝛum. vt
ad maioꝛem pfectionem ꝑueniant.ſed etiamn

nõ exercitatis et ccatoꝛibus. ſm tſv. ſecuda
ſecunde.q.vlti. Nam et vminus Oattheuʒ

publicanum qui non erat exercitatus in pꝛece/

ptoꝛum obſerxuantia. vocauit ad obſeruantiaʒ
cõſilioꝛum.facilius enim qui fuerunt peccato
res peccata vitant in religione vt patet.quia
per ieiunia vigilias obedientiam. et alia opera
religioſa tolluntur occaſiones peccatoꝛum gu
le. luxurie et huiuiuſmodi. Clv. ad quod facit

quod habetur. xxrid. q. ij. admnonere. vbi Ste /

phanus papa cõſulit cuidam vroꝛicide.ꝙ in⸗

grediarur monaſterium dicens. Relinque ve

malum ſeculum quod te traxit ad tam imma

niſſimum peccati facinus ingredere monaſte

Ingreſſus religio K.i⸗
mis vel opera obedientie in ipa vtrũ ſint prerer
mittenda ꝓpter obſequia exlibenda parenti/
bus. Reſpondet tlv.in quoliler.iij.q.vi. ar. ij.
et dicit ꝙ aliter dicendum eſt de eo qui nondũ
intrauitxeligionem.aliter de eo qui iam intra

nit et ꝓfeſus eſt. Nam in ſecundo caſu cum

P pꝛofeſſionẽ ſit moꝛtuus mnundo. deobli afa
cura impendenda parentibus. ſicut deobligar

P coꝛwꝛalẽ moꝛtem.eęt ideo nõ peccat nec ſa⸗

cit cõtra dei pꝛeceptũ.ſi in clauſtro remaneat

ad pꝛeceptum pꝛelati pᷣtermina cura parentũ

Eſt eni factus imporens ad reddendũ debituʒ

parentibo abſq; ꝓpꝛia culpa.Delet tamen in
q;tum poteſt ſalua oꝛdinis obedientia ſatagere
vtꝑ ſe vel ꝑ alios ſuis parentibo ſubueniat᷑ ſi
in neceſſitate fuerint. In oꝑibus vero ſpiritua
libus ⁊ oꝛõnibus tenetur eis ſeruire in religio
ne.Si aũt nondũ intrauit tunc diſtinguit.qꝛ
aut videt ſe poſſe in ſecũdo remanere abſq; im
minenti periculo peccati moꝛtalis. aut videt ſe

nõ poſſe ſine peccato moꝛtali remanere. et in
ſecundo caſu tenetur magis ſaluti anime ſue
pꝓuidere qᷓ; coꝛpoꝛali neceſſitati parentũ non

opoꝛtet retardare ab ingteſſu religionis ꝓpter
pꝛouiſionẽ parentũ. AIn pꝛimo caſuniterũ ſub/
diſtinguendũ eſt.quia aut ſine eius obſequio
parentes eius nullo mõviuere poſſunt.Et ſic
tenetur eis ſeruire et alia ꝑfectionis opꝑa pꝛe⸗
termittere.et peccaret dimitrendo eos.aut ſi⸗/

ne eius obſequio poſſunt eius parentes ſuſtẽ
tari.q;uis nõ ita lvnoꝛifice et abundanter. et

tunc nõ tenetur dimittere ingreſſuʒ religionis

et alia oꝑa ꝑfectionis.et idẽ eſt dicendũ ſi pa
rentibus in q;tacũq; neceſſitate cõſtitutis poſ
ſet ꝓcurare ꝙ eis ꝓuideretr᷑ per aliquẽ.tũc eniĩ

poreſt ingredi religionẽ. Yo.neapo. in quo⸗
libet.obmiſſa diſtinctõe de piculo peccati moꝛ⸗
talis vel non ꝑiculo ſimpliciter dicit.ꝙ nõ ſo⸗
lum habens ꝓpoſitum ingredi religionein.ſed

etiam habens de vc vorũ tenetur differre un⸗
pletionem voti.i.ingreſſum religionis in du⸗
plici genere indigentia parentũ.vicʒ in maxi⸗

ma.puta quãdo parentes ſui nullo modo ſine
eo poſſunt viuere vel moꝛerent fame vel nudi

tate et ſimilibus.qꝛ ſcʒ ſunt infirmi vel incar/
cere. vel alia ſimili calamitate. in mediocri in⸗

digentia puta quia ſine eo poſſent viuere.ſed
cum notabili iactura ſeu detrimento ſui ſtatuſ
velconditionis ſue.puta quia opoꝛtet en men
dicare vel alijs ſeruire cum magna indecentia

ſtatus ſui. In his duobus modis indigentie

delet differre ingreſum quouſq; ceſſet indigẽ
tia. O ſi nunqᷓ;ᷓ ceſſat debet ex toto dimittere
Et ratio eſt ̃m eum.quia ea que ſunt neceſſi⸗
tatis et pꝛecepti nõ debent dimitti pꝛopter ea
q̃ ſunt ſinpererogatioms cõſilij. Sed obſequi
entib eſt neceſſitatis ⁊ pᷣcepti iuris diuini⁊

naturalis. de vnoꝛarõe ꝑntũ.qͥ honoꝛ mag cõ

ſiſtit in eox ſuſtentatõe et coꝛpoꝝ obſequij pᷣa
ſtatione q; in reuerẽtie erhibitõe. Angreſſus
autreligionis eſt opus cõſilijet ſuꝑerogatõis

Zitulus ſettuſdecimus

ngo delet differri pꝛopterobſequia parentum
FVcri⸗ caſibus. Si autem dicat ꝙ imple⸗
re votum eſt neceſſitatis er pᷣcepti no conſilij
Sed talis fecit votũ de ingreſſu.ergo ⁊c̃.Rñ.
YVo. ipᷣe et dicit.ꝙ neceſſiias eſt implere votũ
licitum.nõ autẽ illicitũ.ſuppoſita aũt indigen

na parentũ in dictis duobus mochs filius vo

