dit Greg.d. in fi diał. Quis fideliũ dubiũ pt dam. ihi dixi cõfiteboꝛ. Scdᷣo cõditionẽ. xõna
bfe in illo ieſu xpᷣi miniſterio.in ip̃a imola⸗ lem adhibendã.ibi.aduerſuʒ me ĩiuſticiãm.
tõnis hoꝛa ad ſacerdotis vocè celos aꝑiri an dño.Cercio innouationẽ ſpũalẽↄſequendã
geloꝝ clvꝛos adeſſe ſũma imis ſociari.ð ↄſe. ihi.tu remiſiſtiꝛc.DHe impedimẽtiſpnie⁊ re
di. ij. q ſit ſanguis. .qs fideliũ Oe ciuitate medũjs.cõtra ea habes plene infra.c.de pnĩa.

etiã eccleſie currunt vvies ad videndũ ſacra⸗ Quantũ ad pꝛmu . H.i.

Pohdee ↄſe.di.ij.nihil.ſicut potioꝛ eſt ĩ ceter? xit ioſue ad aclvꝛ.qͥ tranſgreſſus fuerat man⸗

ſtijs et ſacrificijs.ita potius excoli venerari datũ dei. Da gloꝛiã deo.cõfitere peccatũ. Jo⸗

ſue.vi. qſi diceret. Confitendo peccatũ tuũ

deben hinc daind coꝛã arca dñi.i.Reg.vi.ca.
Duẽè h̊ ſacramentũ ſignabat.qꝛ in ea rarvir

ti tui.vt de e ſua bonitate amoueata te.fa⸗

mãna carniſ puriſſimenud ſaltabat totisvi teris clementiã ⁊ miſericoꝛdiã ſuã.et ſic glo⸗

ribo er maxĩo feruoꝛeꝛ deuotõe.quid fieri dʒ rificas eũ. Dñ ſciendũ ꝙ oĩs lex nobis data

ad figuratũ ſi tm̃ egit ad figurã/Gᷣ etiã fuit

guratũ ĩ magmifico illo ↄuiuio.qð fec̃ aſſuerꝰ
interpꝛetat᷑ beatitudo.i.vvmꝰ.iij.ãno ĩperij

a deo camat nobis et mandat cõfeſſionẽ pec
catoꝛũ.Primo lex intrinſeca. Scðo lex mo⸗
ſaica.Cercio lex pphetica.OQuarto lex euãge

gre cũctis pꝛincipibo ſuis.qꝛ apłis exinde oi lex naturalis. HNecnobis dictat.vt confitea⸗
bus venne in womno ſua. ſcʒ eccleſia mirabi? mur deo peccatũ noſtrũ.ſc; recognoſcendo et
li oꝛnata.nec aliqͥs cogebat᷑ ad ſumendũ ⁊ꝛc. petẽdo veniã.quia enĩ ante incarnatiõʒ deus
beſter. ñaa. eernat purus ſpus. ideo erat cõtentus ↄfeſſio⸗
De pnia ⁊ ſpecialiter de cõfeſſone.Ca. vi. ne mentali hoĩs.nec plus exigebat.Sed poſt

Jri confite boꝛ ad‚⸗

er 4 a nobis etiã cõfeſſionẽ oꝛis.et qꝛ pñs nõ eſi
uerſum me iniuſticiã meã dño et coꝛꝑaliter.vultvt faciamus eã vicario ſio.ſ.
tu remiſiſti impietatẽ peccati mei. ſacerdoti. Dicit iob. xxxi.c.qui nõ fuit iude
ps.xxxi.Sicut petm̃ oꝛiginale nõ remittitur ſedgentilis lege naturali ad hoc motus. Si
niſi p baptiſinũ actu vel ꝓpoſito ſuſceptũ.ita erubui peccata mea in cõſpectu popuii cõſite⸗
actuale nõ remittit᷑ poſt baptiſmũ.pᷣcipue ni r.i.nõ exubui.et nõ dicit pplo.q cõfiteri pu
Pen ↄſpectu populi
luntatis ẽ arbiter cõſtitutꝰ nõ pᷣt nouã incho qꝛ nõ dʒ lvmo erubeſcere ꝙ ꝓpls ſciati pᷣt face
are vitã. niſi peniteat eũvteris vite.de ꝑe. di. re cõfeſſionẽ. ſicut aliqͥ ſapietes ſcm ſeculũ
i.c. tres ſunt actões.Et xpᷣs ait lu.vlti. Opoꝛ erubeſcũt videri in cõfeſſone.PBꝛimi paxen⸗
tuit xpᷣm pati ⁊ reſurgere a moꝛtuis die ter/ tes noſtri ꝑpetrata trãſgrefſione diuini pᷣce⸗
cia.⁊ pᷣdicare pniaʒ in remiſſionẽ peccatoꝝ in pti interrogati fuerũt de ea.vt cõſiterent pee
oës gentes.vt ait Cri.in omeł.de pe.di.iij. cata et veniã peterẽt.cũ dñs vocauit adã di⸗
Pnia cogit peccatoꝛẽ oĩa libẽter ſufferre. n cens.Adãvbi es.Geñ.iij.q.d.cõfitere pecca
coꝛde enĩ cõtritio.in oꝛe cõfeſſio.in oꝑe tota tũ tuũ.ſed ullivt ſuꝑbi noluerũt ſe accuſare.
humilitas ſcqʒ ſatiffactõis.hec eſt vera ⁊ frueri ſed excuſarũt ſe. qꝛ adã retoꝛſit culpã in euã
fera pnĩa.lvc eſt illud triduũ q̃̊ vocat nos de qᷓ ſibi ſuggeſſit eſum.et ſicquaſi in deũ qͥ de⸗
vt eamus in deſertũ. vr imolem deo noſtro dit talẽ ſociã. eua interrogata in ſerpentẽ re⸗
ſacrificiñ bonoꝝ opꝑm.cxo.iiij. Doc eſt illud toꝛſit.et qꝛ noluerũt humliter cõfiteri pecca
tiduũ quo xpᷣs amiſſus colendo reꝑpitur.lu. tum expulſi ſunt de paradiſo nudi mẽteꝛ coꝛ
ij.lec eſt via p quã exitur de carcere herodis poꝛe. Frequẽter lvc acciditot repꝛehenſus q̃s
infernalis.i.ſtatus peccati quo intẽdit altera a cõfeſſoꝛe vel alio de peccato ſuo nõ humili⸗

v.

ſcʒz de cõfeſſione fienda.qꝛ dicit. cõfiteboꝛ. Di

das gloꝛiã deo.nã manifeſtãdo miſeriã pecca

lica.Quinto lex canonica. Lex intrinſeca eſt

qᷓ; factus ẽ homo incarnatuſ ex virgine.erxigit

die. i.in vita futura ducere ad moꝛtẽ. Act.xrj cercõſitet.ſed excuſat ſeretoꝛquẽs in carnein

nonipßifan
Fricdvent!
ſorig vah⸗
Pilogkertan
t tnuryM
Prereepn

Vchrine n⸗

Pertormmn.
Enſonknne

cenia ene⸗

ſltralelepe

hteinnmmun

gtürncebatnd
nume ſbißſe
Encvgitatone
lſnceref wee
Uſrrere ns dhr
mnndielepeig
Dtergontad⸗
Wontüpaäfeſe
obverin
oten deisſ
eßzdſffcſediſ
Platzlyent.
funtzonpnn
eocwoſrtine

nöslemitt⸗

llcherigeſtöe
preni doniddi
Mincöͤfeſſione
fridii ſazini,
mmoowrtz no
Wra erator
Clmmpenr⸗
noſpränb

fſhſinelantin

Effennnödi
heſneſrrt⸗

mramne

mcima
Ktlnlin
fnin

22
=
☛ =
S-

Apeni /4

ngdinin

imnſariing

li öterie
. nimi
nmiveſiconiin

”

entigdis en
DSA MNNtitii
Kimmntn Sdee

pena Quawk:de

mmin ſarmiind
Ndhis Daet tnitan

õ

meimufENi

eent tennden

Aalattzik
mcamanſanerd
ſwniori ahiſi⸗

ſrimie

Ob. 1rNCAiitaad
umraiAeeH

ancöfen wriaa

ünn ui
gre. nl

l
rii hruiti

unienmin nN

7

miraiihdetn

ſeu ſenſualitatẽ ſignatã ꝑ euam. et ſimiliter
in deũ qui dedit ſibi fragilẽ carnẽ.vł in diabo

lum oui tentauit. Sed ſi nõ vis eijci e para⸗
diſo celeſti. tibi attribue et cõfitere Tex mo⸗

ſaica ſicut alia ſacramẽta ſic ⁊ cõfeſſionẽ con/
tinebat in figura. nam dũ mandabat in lege.

ꝙ cõmittens certa peccata offerret determis⸗

ta aĩalia ſacerdotibꝰ.qᷓ occiſa in ſacrificiũ ere
mabant.vt ptʒ leui.iiii.v.vi.et.vij.c.manitfe/
ſtabat in genere offerẽtis illud aĩal ↄmiſiſſe

moꝛtẽ rpᷣi figuratã in tali giali. Cõfeſſio enĩ
ſacramẽtalis a paſſione xpᷣi halet efficaciam
Ex iudicio eriã lepꝛe habita fuit figura ↄfeſ/⸗
ſionis.de qua habet᷑ leui.rii.c.et lepꝛa in ca⸗
pillis eſt ꝑeccatũ in cogitatiõe. epꝛa in cute
eſt peccatũ in carnali dilecrõe ſeu moꝛoſa de⸗
lectatõne. Lepꝛa in wſte exterioꝛi eſt peccatũ
in oparione.epꝛa in wvmo in qᷓ̊ cõtinue ha/

bitat. eſt peccatũ in ↄſuerudine. Qui ergo ha

lebat ſigna lepꝛe.delvxhat ſe ſacerdoti pñtare.

et ille de'vbat lene cõſiderare modũ lepꝛe.et

ſi videbar eſſe lepꝛã pſeuerantẽ ⁊ augeri.i.iu

cdccabat eñ immundũ et a ceteris ſeꝑandum

Si ar videbat nõ ꝑmanere lepꝛã iudicabat
mundũ.et lilberum dimittebat. Sic ſacerdos
peccatoꝛẽ ſibi pᷣſentatũ vel lepꝛoſum in aĩa ſi
ne ꝓ cogitationẽ vel delectatiõz el oꝑa ma/
la. ſi videt eũ volere nec ꝓponere in futurũ eũ
abſtinere. nõ debet eum abſoluere. ſed vt im
munmdũ et lepꝛã pſeuerantẽ iudicare. Sed ſi
wlet et pomit abſtinere. debet abſoluere. vt
mundũñ pꝑ cõfeſſionẽ iudicare. Aliqui et ã er
lxhꝛeis bene pitis aſſerũt ꝙ cũ ceperint ſacer
dotem de eis.ſq; de leuitico genere. qo tñ eſt

eis di

.

eo ꝙ ypᷣs dixit indeis. An lege veſtra ſcriptũ
eſt in pᷣs.lxxxi. Ego diri dij eſtis. qð tñ verbũ
in pphetia eſt pᷣs. xciiij.ſeu in pſalino dauid.
ipᷣe enĩ dauid dixit. Hꝛeoccupemus añ faciẽ
dñi in cõfeſſione.i.anteq;ᷓ cõpareamus ante
faciẽ dñi ſcʒ in iudicio particulati ꝓ moꝛtẽ.

in quo owoerʒz nos reddere rationẽ de debitis

noſtris. peccatoꝝ faciamꝰ cõfeſſionẽ.ꝓ eà enĩ
tolluntur pec ata ſcripta in tabula ↄſciẽtie.ſi⸗
cur p ſrongiã tabu la ſcripta.etenĩ oĩa in con⸗
feſſione lauant inqͥt b. laurentius. ⁊ ſalomõ
ꝓuer.xxviij.c.Qui abſcõdit ſcelera ſua ſcʒ nõ
cõſitendo. nõ diriget᷑ ſeʒ via ſalutis.Qu aũt
cõſeſſus fuerit ⁊ reliquerit ea.miſericoꝛdiaʒ
cõſequef et inueniet gratiã. hinc Eſa. xxiij. c.

Lapitulum ſextum

fficile diſcernere. cõfitent᷑ vocaliter eis

ciuitatẽ.nõ enĩ a caſu ſed diligẽter debet cir⸗
cumire ciuitatẽ eccleſie.vt inueniat bonñ cõ⸗

feſſoꝛẽ.vñ Zlug.Qui vult cõſiteri.vt inueni ClnR.

at gratiã ſacerdotẽ querat.qui ſciat ſoluere et
ligare.ne ſi negligens circa ſe ſuerit negligat᷑

ab illo quiſalubꝛiter monet eũ. vt cecu vitet

1 de pe. di. i. S. quẽ penitet Hanieli pplvte cõ

ne ambo in foueã Snart Bameſ, .c.ꝗq vult.
fitenti peccata populi dicẽdo. Peccauimꝰ. in/

. nſiſſe iuſte egimus. iniquitatẽ fecimus in oẽm iu/
aliqua peccata in genere. qᷓ expianda erãt per ſticiã tuã. reuelata ſibi fint dei placatio ⁊ libesz
rano a captiuitate babylonica. dañ.iij.ex
euãgelica de hac plemus loquit᷑.nã vt ðᷣ ine⸗

iij.Qui baptizabanf a iohanne baptiſla.⸗
tebant ſibi peccata ſua. Erar aũt baptiſmus
iohannis nõ ſacramentũ eccleſie.vñ nec pur
gat iuũ peccatox.ſed diſpoſitiuũ ad penitenti⸗

am et ideo dicebant᷑ baptiʒare in penitentiã

mõi añt iniungẽdo afeffionẽ dñs ieſus le

pꝛoſis decẽ.qui clamabãt miſerere noſtri. di⸗

t. Ate oſtedite vos ſacerdotibo.luc.xvij. et
eundo mũdatiſunt.ad innuendũ ꝙ le pec⸗
cati q̃ eſt er trãſgreſſione decalogi mundaf᷑.

oſteudẽdo ſe ſacerdoti in cõfeſ vonefer eins

ipᷣm ꝓpoſitũ verũ ↄfeſſionis mundet.vt ptʒ
ex ipᷣa figura hiſtoꝛie.opoꝛtʒ tñ vt tpe ſuo ſeqᷓ
tur eęffectus aliter recidiuaret in lepꝛã pecca⸗
ti/Autoꝛitatẽ aũt abſoluẽdi dedit dñs ſacer⸗
dotibo. cñ dirit diſcipulis in pſona oĩm ſacer
dotũ.Ouoꝝ remiſeritis peccata remiſſa ſune

⁊c. Jo.penł.ſcʒ claue nõ errante/erxpꝛeſſiis
ꝓmulgauit pꝛeceptũ hmõi igcobus apoſtolꝰ
dicẽs in canonica ſua.c.v. Cõfitemin' alter⸗
utrim peccata veſtra ſqʒ; habentibꝰ claues ec⸗
cleſie.vt ſunt ſacerdotes.Oñ ⁊ qui in caſu ex

tremo vt fit in piculis maris cõfitef laico.qᷓ
peccata ſug ante morrel er ꝓpłetica ad ve iis vrile ſit ſi nõ habvt copiã ſacerdotis. tũ ſi
innitat.qꝙ ſcripture ꝓpłtax dicant lex ptʒ ex euadat.debet poſtea illa ſacerdoti oↄſiteri er

aũt canonica loc mandat dicẽs ꝑ aug. Ju⸗
dicet ſe ſmo cũ pᷣt⁊ moꝛes cõuertat in meliꝰ

ne cũ nõ poterit pᷣter voluntatẽ a dño iudice

tur. Accedat ad antiſtites.i.ſacerdotes eccle
ſie.p quos eis claues adminiſtranf. de pe. di.
i. iudicer.Zlmbꝛoſiꝰ. DNenialis eſt culpa.i.di
gna venia.quã ſequit ↄſeſſio de lictoꝝ.di ea.
c.ſernens.Hõ enĩ meruit iuſtificari qui ꝑec/

cata ſua noluit cõfiteri idẽ di.ea. DPinc 2 Je⸗

ro.Quiſqs es que tibi alicuius peccati es cõ
ſcius.q;ẽto tꝑe deliquiſti. tãto tꝑe ſatiſſacito
deo in cõfeſſione penitẽtie.nõ expectes.vt hu
miliet te accuſaf ſathan.i.diabolus.di.ea.c.
vide Cps deferminat.quia omni anno ſal⸗
tim ſemel.et de pe.et remiſ.e. Omnis vtriuſ

Circumi cuniratẽ. ſume cytharã ꝗᷓ ſonitũ recd q; ſerus poſtq; ad annos diſcretõis puene/⸗

cidit.ſ.vocalis cõfeſſionis bene debite cõfitẽ⸗

Qo frequẽta cannicñ. Et nota ꝗy dicit circumi

rint. tenef omnis peccata ſua ꝓpꝛio ſacerdo⸗
ti cõfiteri.Oulta habes ad declarationẽ huiꝰ

9FIr

I. ) gfr

Titulus decimuſquartus

infra de cõfeſſione.et ſuꝑꝛa in ſecunda parte
ti. de accidia. c de negligẽtia cõſfeſi. Et qs ſit
pꝛius ſacerdos cuiuſſilet. hales viffuſe. in
ra in ti. de cõfefſoꝛim. Derũ in li. vi. de pe. et
xe.halvt ꝙ nulla ↄſuetudine pᷣt introduci vt
q̃s aſiteat alteri q;ᷓ peio ſacerdoti. Sunt ali
qui ſapiẽtes ſᷣm mundũ. qui extimãt nõ ne⸗
ceſſariã ſacerdotalẽ cõfeſſionẽ ſed ad bñ eſſe
Sed ſi iſtud aliqñ fuit in opinione.vt ponũt
ingt ſentẽ.in.iiij.di. xrv.⁊ gratianus de pe di.
i. p totũ.ſvdie tñ eſt in determinatõe eccleſie
ſq; eſſe neceſſariã ad ſalutẽ cõfeſſionẽ vocalẽ

et cõtrariñ tenere.ſ.nõ eſe neceſſariã. eſſet h

xeticũ ſᷣm ilv.in.iiij.vt halxs infra ĩ.c. de ſia⸗
tu confeſſoꝝ.de quadã muliere habet in ti. de
vij conis.ꝙ lapſa in pctm̃ carnis.qꝛ pᷣ verecũ
dia noluit cõſiteri. q;uis intrarer m onaſteri
uuim. vt magis ꝓniaʒ agerer de pctõ. et ibi ſi P

vixerit in maximis abſtinẽtijs et gemitib et

oꝛõibus. tñ moꝛtua aſparuit cuidã moniali
ſibi fami liari. reue as ſe eſſe damnatã ppte⸗
ren qꝛ nõ fuit iĩllud peccatũ cõfeſiun.
Quantũ ad ſecu ·F.ii.

dum ſcʒ de cõditionibus. qs delet hfe ↄfeſſio
vt ſit bñ facta.cuis infra plene declaretur de
Xvi.cõdi tionibo eius in ti. de ſtatu cõfeſloꝛũ

ꝓ nũc ſolũ ex verbis pᷣs. ꝓponẽ quattuoꝛ. vt

fiat pꝛimo Cũ matura diſcuſſione.ibi. diri

Cũ amara cõ punctione.ibi. aduerſum me.

Iñ ſincera denudatoe. ibi. iniuſticiã m. Cͦ

plena obeditione.ibi. vmno. ian⸗
ad pꝛimũ non debet quis facere confeſſonẽ
ſubito ſine aliqᷓh meditatione qꝛ modicũ vel
mi valeret.ſed cũ delileratõe et mẽtis erami
natõe. Et iõ anteq; wonat p̈s. verbũ. cõfiteboꝛ
pᷣmirtit.dirxi.et delileraui in mẽte mea. ita ex
ſonit Caſſioð/Et in iſta eliberatõe dʒ dicere
in coꝛde ſuo coꝛã deo pctã ſua diligenter exa
minãdo.m illð Eſa. xexviij. ꝙ dicit. Eʒechi⸗
as penitẽs de peccatiſ. Recogitabv ſcʒ deo oẽs
annos meos in amaritudie aĩe mee.i.oẽs a⸗

Quantum

ctus peccatoꝝ cogitatõis locutõis opatõnis

omiſſonis ꝑ me ppetratos toto tẽwꝛe vite
mee. et h̊ cũ diſplicetia ⁊ amaritudĩe.nõ aũt
cõplacentia delectatõnis/Et lvc eſt qð dicit
leo papa. de pe. di. i. Sufficiat penitẽti ↄfeſſio
q̃ pꝛimo deo offert ſq; dicẽdo ⁊ examinando
ſe in coꝛde ſuo. deinde ſacerdoti Ap delictis
peccanti peccatoꝛ accedit/Oanifeſtũ ẽ añt
cũ qs habet facere cõpu n alicuius admo⸗
nitõnis facte ꝑ eũ pꝛius ꝑ ſe examiĩat oẽs p⸗/
titas q̃ ſunt ſcripte in libro.quẽ hʒ coꝛã exigẽ
te rõeʒ pᷣſtare.vt bñ reddet ratiocimum mul
tomagis q̃ habes ſcripta in libꝛo cõſcientie

opa tus mala. pꝛius debes p te examinare vt

4
reddas cõputũ coꝛã erigente roem a te. ſ.co⸗
feſſoꝛi loco dei. Et cuidã qui fecerat cõfeſſio⸗
nem ſuã ſine pᷣcedenti debita examinatione
fuit dictũ in viſione.vt iterũ redderet caput
ſuũ.i. cõ fiteret in vitiſtratrũ/Scðo delet fie/
ri cũ amara cõpuncnone. Oſ dicit. cõfiteloꝛ
aduerſum me. Queſunt nobis aduerſa ⁊ cõ⸗
traria nobis diſplicẽt. er de eis colemus ⁊ qe
peccata ſunt maxime aduerſuʒ nos.i. nociua
et cõtraria nobis. debemus vt nociuaet ve /
ra ma a de eis in confeſſione lere. Sicut e⸗
ni cõtraria cotrarijs curant. cõplacentia ſcz
delectatõis peccati aufertꝑ diſplicentiã ⁊ W
loꝛem eius. Oñ aug. de pe. di. i. . penk. Quẽ
venitet. olmodo peniteat. et woloꝛẽ lacheymiſ
oſtẽdat p cõfeſſionẽ. DOeler aũt woloꝛ iſte eſſe
magnus. vnde dicit᷑ aĩe peccatrici Yere. vi.c.
Luctũ vmngenin fac nibi plantã amarũ.vtic
cũ mix amittir vnigenitũ ſuũ q̊ eſt totũ bonũ
ſuñ.a q̃ amat marie ooler maxie. Sʒ q;toma
gis hʒ dolere peccatoꝛ.qui p peccatũ amiſit er

bona oĩa ſpnalia.que excedũt valoꝛẽ oĩm tẽ⸗

woꝛaliũ ⁊ patriã ꝓpꝛiã ciuitatis ſupꝑne.et vitã

aie gratiã ⁊ im deũ qᷓ ſolꝰ ẽ ſolatiu ⁊ refugiũ
nrmꝛ totũ bonũ nr̃m.vñ amſ.in li. pe. Mi

hil ẽ cauſatã ſũmi woloꝛis ſit. q;ᷓ ſi recoꝛdet

quis vnde lapſus ſit ⁊ ꝙ ad iſta momẽtanea

T caduca ab illa celeſtis cõditionis intẽtiõse

defluxerit. Tertio debet eſſe ofeſſjo cum in
tegri:ate ſincera.i.non miſceat aligs materi⸗
as in cofeſſ ione. ſʒ in iuſticiã ſuã. oẽ peccatũ
eſt quedã ĩiuſticia cõrra deum vel ximũ vel
ſe ipſũ.Dic tu iniquitates tuas.vi iuſtificer
ſ. in cõfeſſione. yſa. xliij. c. Deler gũt integre
dicere iniuſticià ſuã. diẽ eni. Cren. iq. Effüde
ſicut aqua coꝛ tuũ ante conſpectum comini.

Sicut enim cum eſunditur aqua devaſe.nil

remanet in eo coꝛdis coloris vel ſapoꝛis. ita
de vaſe cordis aqua iniquitatis p os in con⸗
feſſione effundi delet. vt non aliqua circum/

ſtantia iniuſticie ſeu peccati. Dñ.aug. in li. ᷣ

peni. agit Conſideret peccatoꝛ qualitatem
criminis in loco in tẽwꝛe in pſeuerantia. in
varietate perſone ⁊ quali hoc fecerit tentatio
ne ⁊ ipſius vicij multiplici erecunone. Om⸗
mis iſta varietas conſitẽda eſt et wlẽda. DHo
lendum ẽ non ſolum quia peccauit. ſed etiã
qꝛ ſe virtute pꝛiuauit. woleat alioꝛum vitã in
ſua fuiſſe coꝛruptã ſq; exẽplo. voleat de triſti⸗
cia quã peccãdo lvnis intulit.hec ille de.pe.
di. iiij.c.ſina. DOe circumſtãrijs tamẽ peccato
rum que ſunt neceſſarie conſitenti.⁊ que nõ
habes infra. ti. de ſtatu conſeſſ. Quarto de⸗
bet eſſe cum plena obeditione. Onde dicit. ᷣ
mino confitelvꝛ. fit enĩ ſacerdoti loco womi⸗
ni.ſernus autẽ comino delet olegirevnde dr

WK
“

cebatur in veteri lege. deute. xvijc. Aui non

oboclerit ſacerdotis imperio. moꝛte moꝛiaf.

xi.q.iij.abſit.et pᷣcipue in eo qdð miuungit ſibi
in pnĩa d obedire ⁊ facere alias opoꝛteret eũ

iterare.vñ aug. Donat ſe cõfitẽs in arbitrio

ſacerdotis poteſtate iudicis.nil ſibi reſeruãs
ſin.vt oĩa faciat p euitãda aĩe moꝛte quecũq;
faceret ꝓ euitãda coꝛpis moꝛte.et hoc cũ gau

dio.qꝛ vitã recupat infinitã. de pe.di.i. O ſi
imungit ſibi ꝙ aliq de cauſa nõ poſſet exple/
re cʒ ſibi ſigniſicare inſuꝑ⁊ q̃ ſibi declarat ne⸗

cenrio faciẽda. vt reſtiurõz alienox fame
hmõi faciat integraliter. Et oꝛ nouit diabol

ꝙ nõvalet ↄfeſſio niſi fiat ſacerdori.eñ habet᷑

copia.iõ legit᷑ ꝙ diabolꝰ ſemel ſumpſit ſpeciẽ

ſacerdotis cũ ſcʒ quidã infirmus mitteret p
ſacerdote nunciũ.cui obuiãs in via diabolus
in foꝛma ſui ſacerdotis acceſſit ad infirmũ ⁊

impius ne videatur gloꝛiã dei. cõfeſſio aperit
paradhſuʒ. Almbꝛo. in hi. de padiſo. Ecce nũc
tps acceptabile in quo cõfeſſio apit paradi/⸗
ſum latroni in cruce cõſitenti peccatũ ſuũ di/⸗
cendo.Et nos quidẽ iuſte.nã digna ſactis re
cipimus.lu. xxuũͥ. Cui dictũ fuit.vdie mecũ
eris in Dac eiait⸗ peccatũ facit hĩem
ſeruũ dia loli ſeu filiñ. Aoh. viij. Dos ex pfe
diabolo eſtis. ſed cõfeſſio liberat a ſeruitute
diaboli.⁊ facit filiũ dei. In hmõi figurã legit
i. reg. xvi. ꝙ dauid ſonãte cythara ſaul qͥ vexa
baf a dia bolo.liberabaf ab illawratõe Cytha
ra ſignifcat cõfeſſionẽ. ſcõᷣm illud cõfitemi⸗
ni dño in cythara RarI Rumrs icannn
deturoat aĩaʒ ⁊ den igrat obſcurãdo mentẽ. ſʒ
cõſeſſio decoꝛat.vñ Yero.de pe. di. iij. ait. Cõ⸗
feſſio et vulchitudo coꝛã eo.qui fuerit pecca
ta ſua cõfeſſus dicẽs.coꝛrupte ſunt cicatriceſ

audiuit eũa abſoluit. Allo aũt moꝛiẽte dmo mee fechtatẽ vulnerũ inſanitatis mutet deco
anunsſugnee nes aiaz eius qrebant ducere ad infernũ. di rem. Et aug. h afeſſionẽ vmo w fedo fit pul⸗
riſcmndni cCcentes illũ nõ ſuiſſe cõfeſſum ſacerdoti.ln⸗ cer.in cuiꝰfigurã eſt naaman lepꝛoſus lotug
nmii geli woni ecõna excuſantes eũ.· qꝛ vt ſacerdoj ſepties in ioꝛdane.et reſtitutg eſt caro e? ſiẽ
nwozſtien n dialv lo ↄfeſſus erat. Demũ re vducta ad caro pueri puuli. iiij. reg. v. nterpꝛetat ioꝛ
rgadin iudiciũ dei. ſentẽtiatũ ẽ. vt aĩa redret ad co; danis riuus iudicij.et ſignificat iudiciũ peni/
pus. et wero ſacerdoti cõfiteref, vt ſaluari woſſ tentiale afeſſionis. in qͥ lotus ſepties.i.de oĩ⸗
en iin ſfſet.et ſic factũ eſt. qui reſuſcitatus cõſeſſus ẽ. bus peccatia vniuerſaliter mundat᷑ ⁊ decoꝛat
ſenſſtnn et wſtea quieuit in pace. H Sexro cõfeſſio illuiat. Nec eſt natatoꝛia ſiloe
nmiſenaliznen — 2 ,— §ß. Rr in q̊ͥ lorus cecus a xpᷣo miſſus illummat᷑. Yo.
ſiſ cin QDua ntu ad terciu * Um. ir. O q̃t illum inatões eccnlo⸗ lbi D
um ei einn i 5ecs da pꝑ cõfeſſionẽ di / multis eni q̃ nõ putabat eſſe peccata edocet᷑
s git ſcʒ de inuocatõe cõſequenda pꝑ cõfeſſionẽ di / multis en q̃ nõ put .
nes us. ilſifnn en Tu remiſiſti impietatẽ peccati mei. Per et inſtruit᷑ quõ deleat tentatõibo reſiſtere. oc⸗
ie. Dertairimn . coõfeſſionẽ fit peccatoꝛ nouus lvmo ſᷣm illud caſiones vicioꝝ vitare.quõ delvxat ſatiſſacere
eni Cren 6f apki. deponẽtes veterẽ lvĩeʒ induite nouñ lv⸗ et in oĩ ſua ſe cõuerſatione h̃i/Septiõ dimi
meconſcecnum wnr. n3 dr ũ creatus eſt. ad ephe.iiij. et nuit penas tꝑales vebitas ꝓ peccatis plus et
Emd. minẽ.qui ſᷣm deũ crea ep . Bated r ſes
mennmudrthl aͥĩesc coł. iij. c. Oulta ex ea cõſe uunt᷑ bona ſi / minus ſm qtitatẽ wol oꝛ? erulxſcẽne. aug.
neen an p peccatu mira nocummzta lvmo incurnt qmñ erulxſctia magna eſt pena. ſi dignus ve
nmnttan Pſmo pperca amittit qs viti gre. vm il? nia ieremiſſione Pned p Ro emleſciraß⸗
unm nan/ ſnd ſapi. Der maliciã occidit vmo aiam ſuã tendo. Oñ legit de quadã pulcra muliere. ꝗ
ummm Nii ſz pꝛiuddo eâ gratia. ſed p cõfeſſionẽ reſur/ cõöͤpuncta er Hclichtge aucdita Sofeneen e⸗
EeeEEAAten git ad graz. pᷣs.lxxxuij. Deritas de terra.i.de to wloꝛe et elleſeeti 0. 4. 8 ä enoianeror
unrntſumièH peccatoꝛe oꝛta eſt. ſc; cõfeſſionis peccatop. et et reuelarũ eſt ꝙ ſubita ad celũ euolauerit o
guemmü mſticiä de celo pſperit. i. iuſtificatio m aug. pena ſibi dimiſſa/ Octauo coꝛpoꝛa ſanar ali/ S
minanmine . Juſtificatio aũt fit ꝓ gratiã. iuxra illud apli qũñ.vt de pe.et remiſ.c. cũ inaum taa Paecii
dudanit dH Ad thirü.i.c. Nuſtif cati gra ipius. Alliqñ acj tur enĩ mecdicis coꝛwꝝ ꝙ cũ fuerint voe
mmrmſlei cecit às ad ofeſſion attritus et nõ cõtritus. ad infinnos inducãt eos ad ofeſſionẽ facien/
” ex rũc ſi nõ ponit obſtaculũ p afeſſionẽ iuſtiꝭ dam. vt ꝓ hoc nug ſanent inſrmiech ſuple
iia den dn iaf Berana Saog eieat⸗ indueit ad obſti ta cauſa keingueie⸗ etee S in 5 e⸗
simit er ſlen ,. nartionẽa moꝛtẽ eternã. ad Ro.vi. Stipendia multoriẽs e er Ses multiplicat nã ec⸗
miin unindud peccati moꝛs. 2 cõfeſſio a moꝛte gebenne edu interceſſiones leu oꝛões multiphcat. na ec/
e⸗ B o d is leſia oꝛõ facit ſvecialẽ ꝓ cõfeſſis dicẽs.Ex⸗
Fe nftenn1leſme cit eta ꝓfimdo obſtinatõis Oñ aug.tract ĩs na os ae Reclae S .
D illud pᷣs. Ne vrgear puteꝰ ſup me os ſuũ ait audi dñe ſirlienpcegier contentin tin Pee
mne uniii Puteus eſt ꝓ fune, n noieicuiraelei Znoie Cnliterii wicl wcon re⸗
Grrd, ND quẽ ſi cecderiſ. nõ claudet ſuꝑ te os ſuũ.ſnö net aug t e deſemnoſynas ciẽ⸗
tiranpryn, clauſeris os tuñ. de pe. diſ. i. Cõfitere ergo et Zdinner Garem⸗ oid0 Aemaß Vas ſar ⸗
euades ſcʒ de ꝓfundo inferni et obſtinatõis do et n die n tões dia boli. Oñ et
PKerco peccatũ claudit ꝑadiſiim. Eſa.Collat gnũ robur aĩe c . e g fi

Litulus decimuſquartus

et in figurã iudas machaleus ſurrerit vt leo
dux erercitus dei er habuit marim as victo⸗
xias ↄtra inimicos populi vei.qͥ ſunt demões

Judas interpᷣtat ↄfeſſio.qꝛ ꝑ eã halet vico

ria cõtra demonũ tentatõnes.nã deregunt in
ea eius in ſidie Hndecio dat ſpem ſalutis.
ambꝛo. Cõfeſſio ſpem ſalutis tribuit. ſicut e⸗
cõuerſo taciturnitas mducit deſperatõʒ. exẽ⸗
plui in caym. q vt dicit gratian de pe. diſ.i.
C.qꝛ peccatũ.dño interrogãte noluit cõſiteri.

in deſperatoʒ incidit.gen.iii/ niodecimo le
tificat penitentẽ et eccleſiã militantẽ. p̃s.xli.

ſantis.figura de ꝓdigo ̊ reuerſus ad patrẽ ⁊
coõſfeſſus dicẽs. Peccaui in celũꝛc. tora wmꝰ

feſtauit. luc. xv. cac.

dum ſermouis.

acerdotes tui in

ſ.Quanf iuſticiaʒ. et ſancti tui exil⸗
tent. pᷣs.cxxxi. Oꝛdo ſacer q;uis ſit

diſtinet in plures ptes.qꝛ in minoꝛes ⁊ ma
ioꝛes.eſt tñ vnũ ſacramentũ vnitate finis.
ꝗꝓꝛ oẽs oꝛdinant ad coꝛpus xp̃ᷣi verũ ↄficien⸗
dum in euchariſtia ⁊ coꝛpus xpᷣi miſticũ diri

gendũ in eccleſia ⁊ vtrã q; fit p ſacenſotiũ. ad

qgð coope ranf alij oꝛdines. Et aliqͥ quidẽ no⸗
uem ponũt eſſe oꝛdies coꝛreſpondẽtes nouẽ
oꝛdinibo angeloꝝ.ſicut eni angeli dicunt᷑ mi
niſtri dei. m illõ ad hebꝛe.i. c. Oẽs ſcʒ angeli
admiſtratoꝛes ſunt ſpũs ſcʒ dei. ſic clerici in
auibuſcũq; oꝛdinibo dicũtur miſtri dei.Eſa.
lxi. Dos aũt ſacerdotes dñi vocabimĩ mini⸗/
ſtri dei nri dicet᷑ vobis ſcʒ eſtis. et loquit᷑ ibi
æ ſacerdotibo. vñ oẽs vt angeli in magna pu

ritate miſtrare debẽt. Et dicũt hi pꝛimã ton⸗
ſin eẽ pꝛimũ oꝛdinẽ.⁊ vltimũ ponũt epatuʒ
Allij veo vt tv. in.iiij.di.xriiij.q.ij.ar.i.q.ij

PVponũt tm̃ eſſe ſeptẽ ꝓpꝛie ⁊ ſtricte loquẽdo p⸗

ut oꝛdinat ad ↄfeſſionẽ euchariſtie.⁊ nõ im

prꝛimit ꝑ eũ aliq̃s nouus caracter. et iſto mõ
nec pꝛim tonſura dicũt eſſe oꝛdinẽ ſed diſw
ſitionẽ ad oꝛdies.p epᷣatũ etiã nõ impꝛimit

nouũ caracterẽ. de vc tñ hales infra. c. de oꝛ/
dinibo. et ſic ſunt ſeptẽ oꝛdines.et ita pᷣſupo

nũt gratiã ſeptifoꝛmẽ ſpũſancti.i. ſeptẽ tw⸗

nonx ad hoc vt ad meritũ ſuſcipiant. et mini⸗/

ſtrer in eis. et ipᷣa gr̃a ſeptifoꝛmis auger ĩ ſu⸗
ſceptõe cuiuſſibet eoꝝ.ſi debito mõ ſuſcipiãt.
De ſacerdoribo ergo qͥ habẽt oẽs oꝛdines ſe
ptem et in qbus cõplet᷑ vc ſacr̃m. ðr ſacer⸗
otes ⁊c. vbĩ tria norant᷑. Peimo miſteriũ
alnuficñ p q̃ debẽt venerari. ibi. ſacerdotes.
Scvo pabitũ granificũ cũ qᷓ debent exoꝛna⸗
riibi, indutur iuſticiã Tercio pꝛemiũ glo

deinonioꝝ.ita falſus lvnoꝛ eis exhibebaf. S

De oꝛdinibus ſacris. capitulũ.vij. ꝑ mo⸗

dotes ⁊ miſtri nõ dei veri.ſed falſoꝝ deorñ. j.

ſacerdotes eccie ſunt ſacerdotes dei.Eſa. lxi.

c. Dog ſacerdotes dñi vocabimi. de qbus.i.
V.ij. Dos eſtis genꝰ electũ regale ſacerdotiũ

Dicit aũt ſacerdos ſacra woces velſacra dãs
vel ſacer dur qꝛ vicz debʒ pᷣbere ſacra weumẽ
ta.delet exhibere ſacra ſacramẽta.delet adlai⸗

lere exemplox oꝛnamnẽta. Ex his oñditur
ſit almũ eoꝝ miſteriũ. ⁊ almos.i.ſanetos ho⸗

mines faciẽs. Delet & pꝛimo pplłm ocere ve
agẽdis.inalah.ij.c. Labia enĩ ſacerdon cuſto
diũt ſcĩiam.i.cuſtodire dñt ⁊ legẽ requirũt de
oꝛe eiꝰſcʒ populivt ceãtur. Suꝑ q̊ Yero. in
ꝓlogo biblie. Sacerdor ? ẽ interrogãtũ rñde
re de lege. l. dei et eccleſie. Oñ in figurã man
dauit dñs.qꝙ tunica in q̃ indut?cũ magno ap
paratu ſacerdos intrabat ſancta ſanctoꝝ. ha⸗
beret ĩ exremitate inferioꝛi tintinnabula. vt

audiret ſonꝰ in tẽplo.e xo.xxiij.c. ZFld ſignifi⸗

candũ ꝙ ſacerdos dʒ in eccia ſomitũ reddere
pdicatõis Dt enĩ dicit greg.in paſto.officiũ
p̃eonis ſuſcipit quiſqs ad ſacerdotiũ accedit.
diſt. xliij.ſit rectoꝛ. Et in ↄcilio toletano ðr.
Ignoꝛãtia m, cunctoꝝ erroꝝ.maxiĩe in ſacer
otib) dei virãda eſt qͥ offciñ wocẽdi in pplło
ſuſcipint. Sciãt ꝙᷓ ſacerdotes ſacras ſœiptu⸗
ras ⁊ canones ⁊ om̃e eoꝝ opus in pᷣdicatõne
⁊ octrina ↄſiſtat.di.rxxviij.c.i.Alias ſi igno
rans ẽ.nec curat viſcere neceſſaria. dici ſibi
wrerit illð oſee.iiij.c.qꝛ tu ſciaʒ repuliſti.⁊ e⸗
go te repellã.ne ſacerdotio fungariſ mihji. Et
wrerit dici ſacerdos nõ dei ſed nanee de q̊ vr
qᷣ.mach. i. du x ipᷣe ⁊ erercitꝰ accidit in tẽplo
nanee. ↄſilio deceptus ſacerdotũ nanee. na⸗
nee interpᷣtat paſcua eox.ille g pᷣt dici ſacer⸗
doſ nanee.qui nõ qrit ſalutẽ aiaꝝ.ſed paſcua
coꝛpꝑis.hi dat ꝓpter ſuã ignoꝛantiã pꝛaua cõ⸗

ſili a. vñ cadũt ĩn peccata pꝛicipes cũ plis. er

—, ,—

qð perꝰ eſt.cñ ipi nõ wceãt ꝓpter ignoꝛantiã
vel inertiã.vlẽt ꝙ religioſi coceĩt ⁊ pdicent
Plo.ſimiles ſacerdotibo infideliñ inuidoꝝ
iudeoꝝ.de àbus vᷣr act.iiij.ꝙ pᷣdicantibo apo
ſtolis ſupuenerũt ſacerdotes wolẽtes ꝓ oce
rent ꝓpłm. Debet ſcðo ſacerdos exhibete tpe
ſuo ſacr̃a ſancta ⁊ oꝛationũ monumẽta. vñ

Sr ſacra dãs. Or eni dĩcit b. tlv. in.iij. pte. q.
xxij.ar.i.Sacerdos cõſtituif.vt mediatoꝛ in⸗

ter deñ ⁊ płm. nã ſacr̃a que ſunt dei dʒ pplo
miniſtrare. ⁊ oꝛões populi deo offerre. et ideo

delet ſancte ⁊ munda cõſcientia viuere. Eſa.

Quantũ ad primũ F.i.
ſacerdotes ſꝑ fuerũt in magno lvnoꝛe apud
oẽs.ſed ſicut ſacerdoreſ paganoꝝ fuerũt acer

eglon ol⸗
ſoneehiin

auntruni⸗

luni niiii
ſyſid went.
sleuitam oes

— ==eæ
— —

Sns ſaeercotẽ

S=

Ucpeltis mdhi

(n niſta Veri
ſtieunt
gunkbeprignc

(ilaunoecrt
ingriſägninſe⸗

rensſeda
niſrotppon
Gſcitgenedg
mnte⸗
Ders
ebo ptillud n
Gangelns dfiie
füſtmienepon
hor ſrertoti
Acfre ſedübn
cſtioſtünos de

ſeonlyd
napnĩvno

Wxemmmian

Amlcierinn

ſolinri Ber
Moninsdf
Mnpmn
WN
⸗

hen

—
—

—

Wtiſrän,
n
magn
—

rnſel lau

nnmeserhi

„ 4 8
uintlinn
selſndis
wilenſmmn,
n Gctmrinnt
füginsiſnent

labien

Neimn Shiin
coneinten iif
nminit'änen
nähſnſinnn,
eintnw mnndhiin

ei4. Aſne
Bmercs bnirrer

argeg in mtofri
sasſarrconianedi,

Ginycio Wennd..
eNN areiſen

Kiochen wic inn⸗
rendores ungsſan
mec: olsinöchecti
.rrmii i Aisſin
iier nereſlina doin
getn ſei eniiit
n vi unenit
eretat anntin in⸗

tus ſercorinner ⅓

mueor Myi nild
ruiumIN
untinzci liger
meit gterignoramn
igof Meit in
ctinitennnnin
ii c,5ciemndden
erdotrs mletesg
oſumnerhillhe
õ
munb. in iſ te
mntet neſini
ſiqe ſin io
lio oſerc
ieninnt

—

EINee

lij. Bundatini qui fertis vaſa dni.i.ſact̃a.

ſunt vaſa cõtentiua gratie dñi. Debent eti⸗/
an oꝛare ꝓ ppło. ᷣm illud Yoer.ĩ Inter 2
ſtibulũ ⁊ altare ploꝛabãt ſacerdotes dicẽtes.
arce dñe pplo tuo. Sed vt dicit greg. in pa
oꝛa. Cu is qᷓ diſplicet ad intercedendũ mit

nitur. irati animꝰ ꝓculdubio ad deterioꝛa p

uocat. Sacerdotes igit᷑ à immũdiſunt coꝛ/

poꝛevł mẽte. hi pñt dici ſt acerdotes beelfegoꝛ

8 eſt idolũ ignominie ſiłes ophni. ⁊ finees
Aiue beli. de quibo ſcribit. i. re. i. erat filij be

H lial neſcientes dñm.nec offiaũ ſacerdotũ ad

wprm. q̃ cũ mulieribo wꝛmiebãt q̃ veniebant

ad templũ. ſiͤ mala moꝛte pierũt. Deberter/

cio pᷣbere ducatũ alijs ſ ſt⸗ acru. vnde vr ſacer

dux. et hoc ꝑ oprima vite exẽpla. qᷓ vtiq; plius

mouẽt q; verba. Pꝛmis ei ſacerdonbo noui

teſtamẽen dictũ funt. Sath. v. Sic luceat lux

vr̃a coꝛã lvĩbo. vt videãt opꝑa vr̃a bonac. Si
eni ſcandaliʒãt malis exẽpliſ.dic̃ gres. ꝙ tot
moꝛtibo digni ſũt. q̃t exẽpla ad ſubditos traſ
mittũt ꝓditõiſ.xi. q. iij. c. pcipue. Sʒ wolencñ
eſt ꝙ illud inuenit.qð ait dñs ꝑ ere. vi. di⸗
cẽs. Zl minoꝛe vſq; ad maioꝛẽ à ſacerdotevſ
q; ad leuitam. oẽs auaricie ſtudẽt ⁊ a ꝓleta
vſq; ad ſacerdotẽ cũcti facit voluʒ.vendẽtes
ſacra.et qſi dicẽtes cũ iuda.mat.xxvi.Quic⸗
quid vultis nuhi dare. ⁊ ego eũ vobis tradã.
ſq in miſſa. Oerũ qtumcũq; ſũt mali tñ qꝛ
miniſiri der lunt. et pſonã eius repñtantes pᷣ
cipue in baptiʒando in abſoluẽdo in ↄfiten/
dovbi locuno eoꝝ ẽ in ꝑſona dei. Cũ enĩ mit
ti ur aliqs miniſter arege.nõ attendit ad qli
catẽ eius. ſed ad digniratẽmnittẽns. qui eum
in miſiro honoꝛat. Et q; tuʒ debeant honoꝛari
oñdit greg. i. q.i. ſacerdotibo. Pꝛĩo qꝛ ex ſcri⸗
tura ſacra vocat eos aliqñ deos. vt illud p̃ᷣs.
xxxi. Deus ſtetit i ſinagoga doꝝ. Allioñ an⸗
gelos. vtallud malach. i. c. la bia ſacerdot c
qꝛ angelus djñ̃ exercituũ eſt. Scðo ꝛſtantini
piſſimi exẽplo impatoꝛis. qui accuſatõesali
quoꝝ ſacerdotũ ſibi delatas in ſcriptiſ.noluit
aucdire. ſed cõburens igni ſcripta dixit. Nõ
eſt iuſtũ nos deos iudicare. Cercio q ⁊ paga
ni ſcerdotibo deooꝝ ligneoꝝn lapideoꝝ tribue
bãt magnũ lvnoꝛẽ.nõ ergo ꝓ vita eoꝑ mala
ebẽt ↄtemni aut ledi. vi.q.i.e.ſacetdotis.er
de lere. c. cũ ex iniuncto. Dicit enĩ vñs de eis
ʒacha. ij. . Qui vos tãgit. tangit qſi pupil/
oculi mei. Nec iudicare dñt eos laici in fo
ro ſuovel eos diffamare. vł eos cape ⁊ hmõi

NPñ nico. papa. Dobis qui laici eſtis. de ceri

cis quicq̃d acciderit iudicandũ nõ eſt. ſed epi

——

ſcoxoꝛũ iudicio reſeruandun. .

OQuantũu adi ecun F. ii.

dum ſcʒ vt habeat habitũ gratificũ cũ deo fa⸗
cientẽ. notat cũ vᷣr. induant iuſticiã. Juſticia
eſt oĩs virtus.vt ait ph̊s.et hãc dʒ hre nõ ſu

Pficialiter.ſed fixã habituatã in coꝛde.et iõ
dicit induant᷑.indumentũ vᷣr habituſ.Dheber
añt iuſticia indui.Ad malũ fugiẽdũ.ld bo⸗

nũ pagendũ.Ad ip̃ᷣm ꝓſequendũ. Pꝛima
igit ꝑs iuſticie eſt ꝙ euitet crimĩa.et hiber ſit

ab illis maculis ſpecialter alias ſpalitera
qiibo ſacerdos leuiticꝰex lege diuina debebat
eſſe ĩmunis.de omnbo habes di. xlix. Hinc ete/
nim. vbi ſic ðr.QOui habuerit maculas nõ of
ferat panes deo ſuo.nec accedat ad miſteriũ
eius.Exponit.xi.maculas ſeu defectus coꝛpa
les deſignãtes defect ſpũales peccatoꝑꝝ.vt ex
ponit greg.ĩ paſto.et habet di.xlix.hincetenĩ

Si fuerit cecus.Cecus eſt qͥ ſuꝑne lucis cõ⸗

templatõʒignoꝛat.q̃ pñtis vite tenebꝛis pᷣſ/
ſus dũventurã lucẽ nequaq; diligẽdo ↄſpicit

q̃ greſſum opis dirigat neſcit. Claudus eſt q̃

q̃ ꝓgere debeat. aſpicit. ſed ꝓ infirmitatẽ mẽ⸗
tis viã vite ꝓfecte nõ valet tenere.quã videt

ex defluxaoſuetudine. Paruo naſo eſtqͥ ad te

nendã viã diſcretõis idoneꝰ nõ eſt.naſo qͥp⸗
pe odoꝛes fetoꝛeſi; diſcernim.recte ꝑ na⸗
jlum diſcretio expꝛimit.ꝑ quã:vutes eligimꝰ

delicta repꝛobamus. Grandi aũta toꝛto naſo

ſignificat diſcretõis ſubtilitas ĩmoderata.q̃

dñ pluſq; decet exercuerit actõis ſue rectituj/
dinẽ ipᷣa ↄfundit. Fracto aũt pede velmmana

eſt. qͥ ꝑviã dñi oino nõ valet ꝓgere.atq; a bo

nis actibo exoꝛs vacat funditus.q̃tenꝰ cnõ
vt claudus.ſaltẽ cũ infirmitate teneat ſed ab

his oĩno alienꝰ exiſtat. Gibboſus eſt quẽ ter⸗
rene ſolicitudinis pond depꝛimit.nevnq; ad
ſuꝑna reſpiciat ſed ſolũ infimis q̃ calcant in
tendit. Lippuſ eſt cnius quidẽ ingeniũ ad co
gnitionẽ veritatis emicat.ſed h̊ carnalia opa
obſcurãt.Albuginẽ hʒʒ in oculo qͥ Wrfarzhes
men videre nõ ſinit᷑.qui arrogantia ſapie ſi⸗
ue iuſticie cecat.qꝛ ſenſus humane cogitatõ
nis ſe ſtultũ ſeq; peccatoꝛẽ intelligit. cognitõ
nẽ intime claritatis appꝛehẽdit.Si aũt can⸗
doꝛem ſapie ſeu iuſticie appꝛehendiſſe ſe exti
mat.a luce ſe ſuꝑne cognitõis excludit. Juè⸗
gem ſcabiẽ habet.cuius carnis petulãtia ſine
ceſſlatõe dñatur. In ſcabie enĩ feruoꝛ viſcerũ
ad cutẽtrahit᷑ ꝑ quã luxruria deſignat. Impe
tiginẽ hʒ in coꝛpe q̃ auaricia vaſtat in mẽte.
mpetigo ſine voloꝛe coꝛpus occupatet abſ/
B tedio occupãti excreſcẽs membꝛoꝝ decoꝛẽ
ſec at. qꝛ et auaricia capti aĩm dũ q̃ſi delectat
exulcerat.ſed decoꝛ mẽbꝛoꝝ ꝑcdit᷑.qꝛ aliaꝝ vir
tutũ ꝓ hanc pulcritudo depꝛauat. Pondero⸗
ſus eſt qui turpitudinẽ nõ exercet opere. ſed
ab hac cõtinua cogitatiõe ſine moderatione
a iiij

Zitulus decimuſquartus

grauatur in m Ete. xc greg. Facere bonũñ delet

exercẽdo ſe in actibꝰ virtutũ. qᷓ 3

wſitionẽ veſtiũ cõmuniũ q̃ſi eruens ſe vete/⸗

rem vĩem cũ actibo ſuis. et induens eũ.id ẽ

xpᷣm qui ſcõm deũ creatꝰ eſt in iuſticia ⁊ ſan 7
ctitate. Induat amictu pꝛudẽtie in capite rõ

nis. qᷓ eſt recta rõ agibiliñ. Zlmbꝛo. Sapiẽs
nunq; eſt inanis.ſed ſꝑ habet in ſe amictum
peudẽtie. de pe. di. ij. Induaf alba mundicie
leu tpantie ⁊ puritatis. Eccs.ix.c. Om̃i tpe
veſti nẽta tua ſint candida. Cingat cinculo

iuſticie. im illud Eſa.᷑ xi. Erit iuſticia cingulũ

luim box eius. vt veſtimẽra eius. i. opa nõ de/
fluant p ꝓdigalitatẽ. nec nimis ſtringant

um ad extergẽdas lachrymas vel ſlagellu acd
peutiendũ.vt ſcʒ deploꝛet peccata ſi ua ⁊ popu⸗

li:et puniat ſatiſfaciẽdo. pᷣs.ij.Alppꝛehendite

Diſciplinã. nequãdo iraſcat oñs. Induatur

ſuꝑ humeros vt iugũ:et ſibi aprat ante pe /
ctus in modũ crucis.quia ſi paſſio xpᷣi ad me
moꝛiã reducat.nil eſſ taʒ durũ qð equo aĩo
nõ toleret ait greg. Anduat caſula charitatiſ
que ponit ſupꝛa oẽs ſacras ve ſtes. et magis
ceteris oꝛnat. ſic charitas ſuper oẽs virtutes
eininet. Coł. iij. Sup oĩa charitatẽ halete. q̃
eſt vinculũ pfectõnis. Hec ſperica figura ſein
rotunda eſt.qꝛ charitas a deo incipit.ad ꝓxi⸗
