in ſuis bonis.niſi talia eſſent alijs obligata.vt
cenſuaria.tributaria vel legata cñ cerioone/
re.et hmõi etiã Anno.iiij.deddit eis pꝛimle⸗
gium exemptõis ⁊ incipit pꝛiuilegiũ illud.nec

ſecularia. Et ex his ptʒ. ꝙ dictũ laudul. feðᷣ.

o. cal. in cõſil.et pau.ſ.ꝙ tales non ſunt pſo
ne ecciaſtice. nec gaudent pꝛiuilegio clericali
nõ eſt tenendũ.⁊ ſvc foꝛte.qꝛ nõ viderũt eoꝝ

rxegulã vel pꝛiuilegiũ.ideo ſic ↄſuluerũt.

De veſtitis de pnia 9..v.
ſeu pinʒocharis vtriuſq; ſexus.b. Dñiciidem
dicendũ quia de ſimilibo idẽ eſt iucicuum. vt de
tranſia. inter coꝛꝑalia.hñ̃t etiã ⁊ ipᷣe regulaʒ
ꝓfitẽtur.illũ modũ vi⸗
nuendi et cũ tali habitu inſtimuit.b. Do.et dice
braäter fratres de militiaqꝛ militabãt ↄtra here
nicos in ꝑnbo francie ⁊ hiſpanie. vbi.b. Dñi⸗

axppꝛobatã a papa.quã

cus pᷣdicabat.quẽ habitũ album in tunicis.ni⸗

grum in chlamidibo ⁊ capuceis geſtant tã ma
res q; mulieres huius tercij oꝛdinis.et regulã
ſuam arppꝛo batã ab lvnoꝛio papa.qui oꝛdineʒ

pᷣdicatoꝝ appꝛobauit.et poſt reconfirmata per

BGonifa.ix.et Inno. ꝓfitẽtur ↄtinentẽ certas
obſeruãtias ad quas tenẽtur.quaꝝ tñ trãſgreſ⸗
ſio nõ obligat ad moꝛtale. In qua regulaↄti/
netur. ꝙ poſt ꝓfeſſionẽ eius nõ liceat eis ad ſe
culum redire.nec cõiugari talẽ ſtatũ aſſinnere
pñt.niſi de licẽtia ⁊ ↄſenſu mutuo ambox.qui
cõiugati matrimonio vti pñt.ſʒ ſoluti in dicto
atu cõtralyre nõ pñt.tñ ſi ↄtraherent tene⸗
ret matrimonium.licet peccarent moꝛtaliter.
quia aſſumpno talis ſtatus cum pꝛofeſſione

habet vimoti ſimplicis. quod impedit con⸗
trahendum ſznõ vininit atracti. vt. diſ vij.
c.i.et ꝑ totũ. OJanere aut pñt in vmibo pꝛo/
pzisethalere Ppꝛiiſ,at etia collegialiter ⁊ in
cõmuni viuere.

um vil ivolunt pꝛopꝛia ſponte non
ex vi regule.Et fran.zab.hoc aſſerit de illis de

tercio oꝛ.b.fran.ſcʒ ꝙ pñt vti matrimonio cõ⸗

tracto.ideo autem coc. non loquñtur de tercio
oꝛdine. b. dñici ſicut de tercio oꝛ.b. fran.q? pun
ci ſunt in ꝑtib iſtis.et pene nulli in ſeru maſcu

lino.ſedmulti in vtroq; ſexu de tercio oꝛ. bea⸗

ti fran. et heremite ⁊ hoſpitalarij ⁊ in ↄgrega

tione viuentes ſubtali habituet regula mili⸗
tant.q;uis autem hi de tercio oꝛ.ſiue.b.fran.ſi
ue beati dñici a quibuſdã nuncupentur bighi⸗
ne.quaꝝ ſta tus repꝛobatur ꝓpter erroꝛes ea⸗
rum.de here.ad nt̃m.in cle.cum nõ habeant er

roꝛes earum.quod quidem declaratuʒ fiut per
Yo. xxi̊.in exirauaganti ſcʒ ꝙ nõ includũtur

ſub noĩe illarum repꝛobatar.habent q̊ʒiſte ve

ſtite ſeupinzochere de tercio oꝛ.b.dñici pꝛiui

legium.qð ipſe vidi.ꝙ tꝑe interdicni poſſimt

admitti ad diuina fratrinn pꝛedicatoꝝ.qð qui
dem pꝛuilegium non habent ille de tercio oꝛ.

b. fran. quinimo incurrerent excõmunicatõeʒ
tam ipſi fratres admittentes ad diuina ſua.qᷓ;

ipſi de tercio oꝛdine accedentes.ſeuꝑticipan⸗
tes in eoꝛum diuims. vt haletur de ſen. excõ.
ex eo.in cle.Et hoc niſi eo tꝑe admitterẽtur in

terdicti.quo admittũtur enã oẽs laici.vt in fe
ſtis reſurrectõnis natiuitatis dũi ⁊ pentheco⸗

ſtes.aſſinnptõnis. b. marie. vt de ſen. excõ.c.
Alima. li.vi. Et in feſto coꝛpis chꝛiſti p extra/⸗

uagantem martini.v. Cauſa autem illius cõ
ſtitutõis.ſ.ne admittãtur ad diuinatꝑe inter⸗
dicti hide tercio oꝛ.be.fran. fint ne vileſceret
cenſura eccleſiaſtica. ſi nõ ſeruaretur a talib-.

Nam multi ⁊ multe ſunt ſub tali habitu.ter /

cij. oꝛ. in itanig. De mantellatis qͥʒ ſeu pin
ʒocheris de tercio oꝛ.heremitax dicẽgũ eſt qð

et de pᷣfatis.Et vidi ego pꝛiuilegiũ in bulla pliũ
bata ↄceſſum pꝛimo a bonifa.ix. in ſua obediẽ

tia. poſtea ↄfirmatũ a martino.v. et a ſucceſſo
rxe eius eugenio.iiij.in quo datur facultas pᷣ/

ſidentibus dicti oꝛdinis hexemiaꝝ ꝙ poſſint

tam virginibus q; matronis ⁊ viduis tradere

talem habitũ ſqʒ pin:ocherax qualem habent
ille de tercio oꝛ.b. DHomi.et fran.qui tamẽ eſt
coloꝛis nigri et ꝙ dicte mantellate ſint erem⸗
pte ⁊ gaudeant pꝛiuilegijs ⁊ immunitatibus

dictioꝛdinis heremitarum.

Que aũt hoſpita.F. Vj.

lia vel oꝛatoꝛia dicantur religioſa ⁊ ecciaſtica

gaudẽtia ecc̃iaſtica imunitate ⁊ ꝓphana ⁊ nõö

ſubdita dioce ſanis.plene iractat᷑ ꝑ ludouicũ

oortut
uiſ enlliel

ſthumin 4
niſtocetethn
Eettiſtnann⸗
enenin Gaodts
rCtamgc tnc⸗
Imtlökftlene
ſeGrlcgeni
Pendoſrechenen
ſoipit,nioen
ſve naretneeßt
Den Ner dn
ſct et.
eluſiigsadnar.

fparur aön

icetüeeßſfſenin:
6Cclentegdeniͦ
Ken cA nmno⸗
rercocromme.
legtenincaenin
WNüaN

£

Piwherauris

Mcimefotſcoon⸗

vtlein ſne
Pfilrſengenee
cotateſſnen
ſtauaontnecpi/
nnenleſaſtin
untencieſtaui
Unfnniartelisl
crciſtanneſoe
ſſtöpneraimniten
(ffilhnnoreſon
Uröeqnitgli
metſertoniat
e lnconn
Knmglacger
ſnpniſcnrienn

ſniniintnn
efumni i
luſeſniri

nnrehggnn

beharii.

mnnde
Mearenceen

Miiinene
Ninmfun
Orönchcin
bentigiſten

v d d

merchen Mn
edcang ö
lilexterte

terömumdis

Ndilzſu⸗
ra ergnapen

raen eni;

Wniterinrin
Elndi Ninſe
dai
deſen. erche⸗
n em
ARenitusc⸗
Duinarpeme

furne ve=en

marent t
buun tu
elusen
nddet
nicgitrg
t niubrni
uruifitn
MuEnalmz
nuzy ſn

11 eiit
Ponmt
udd

Capitulum

de roma in quodam conſilio ſuo.Cera quor de
clarationẽ ſciendũ pꝛimo.qꝙ licʒ de ure ciinli
locus efficiatur religioſus ex hoc ſolũ ꝙ cada⸗
uer hoĩs ſeyelitur ihi pcipue chꝛiſtiani. vt. ff.
de re. diui. l. intantũ.5.rxeligioſi.tñ iure cano

nico derogatũ ẽ ĩ Hᷣ ciuili.vt no.glo.oꝛ.xiij.q.ij.

in ecciaſtico. ſiẽ ⁊ ilłł iuribo derogatũ ẽ ciuilib⸗

qo dicebatur loca ſacracapta ab lvſtibo deſi/
nere eſſe ſacra qð erpᷣſſe ðꝛ.ff.de reli.lo.l.cunn

loca.cinus contrariũ pomt glo.ſingularis.vij.

q.c.paſtoꝛalis.arguẽs hoc ex.c.qð quidã.i.q.i.
Scðdo notandum ꝙ ad loc ꝙ lvſpitale vel

oꝛ atoꝛiũ ſit locus religioſus gaudens immuni
tate eccleſiaſtica.opoꝛtz ꝙ in ↄſtructõe eius
interueniat auctoꝛiras epᷣi.vt de reli.w.c. ad

hec. Et cum loc ↄſtat.certũ eſtm oẽs voc.lo⸗

cum talẽ lvſpitalis vel oꝛ atoꝛij eccleſiaſticum

ene. Simplicia eni lvſpiralia ad pauꝑes reci
piendos ſine altari cimiterio vel alio iure epi⸗

ſcopali pñt ↄſtrui ꝑ quaſcũq; pꝛiuatas pſonas
ſine auctoꝛitate epi ⁊ licẽtia.vt no. Inno.in

dicto.c.ad hec.et glo.in.c.quidẽ.xviij.q.ij.et
in cle.qꝛ ↄtingit.de reli.w. Ouimimo et ibi ſi⸗

ne cuiuſcũq; auctoꝛitate ↄſtrin pᷣtoꝛatoꝛiũ ſim
plex vt oꝛetur.licʒ nõ voſſit ibi miſſa celebꝛari

nõ accedẽte epᷣiaſſenſii.vt de cõſe.di.i.vnicui
q;.et.c.cleriros.qð etiã notat Roſtiẽ.et Jobᷣ.

an. de cen. c.fi.quinimo nec in tali oꝛatoꝛio pᷣt
fieri erectio campanaꝝ.vt expᷣſſe halet᷑.de pꝛi⸗
ui.c.patentibo.glo.etiã in cle.qꝛ ↄtingit.de re
li.o.dicit.ꝙ qin domũ ad lvſpitahtatẽ pauꝑxe
vum dedicauit.deputauit ſine auctoꝛitare epᷣi
pᷣt enitere er ad vſus ꝓphanos ↄuerrtere.qð

miuime foꝛet.ſi locus religioſus eſſet effecius

vt de re.iu. c. ſemel deo. Tercio aduerrendũ
ꝙſi hoſpitale vel oꝛatoꝛiũ non cõſtat eſſe epᷣi

auctoꝛitate ↄſtructũ ad iudicandñ de eo. vtruʒ

ſit auctoꝛitate epᷣi ↄſtructũ ⁊ ꝑ ↄſequẽs cẽſen

dum eccleſiaſticũ vel non cũ aucroꝛitate ep̃i.

recurrendũ eſt adpᷣſumptõeʒ ex qualitate cir⸗
cumſtantiaꝝ talis loci. Nam vbi reꝑiunt om

nes circũſtantie loci ꝓphani ⁊ nõ eccleſiaſtici

vt ſi nõ habet cimiteri vel ſepulture ſignum.
Et ſi inſtitutio vel datio talis hvſpitalis fit per
laicos nõ requiſita licẽtia dioceſani vel aucto

ritate.et ſi ex bonis illius loſpitalis ſoluantur

collecte cõitati laicoꝛum. Si oꝛatoꝛiñ ibi poſi⸗
tum regatur ꝑ laicos.et ſi nõ hʒ campanile vel

campanã ſuꝑ tectũ eius.cũ ↄcurrũt oĩa iſta ſi

mul. erit vtiq;ʒ ꝓphanus locus. quis talis lo⸗
cuseſſet celebꝛatõni ⁊ oꝛõni deputamis. ꝓut
fere eſtin om̃ibo patatijs magnaꝝ pionaꝝ. vt

capelle ſoꝛmã habeãt ⁊ oꝛatoꝛij nec cenſeri lo⸗
cum religioſum.nec ad curã ep̃i ꝑtinere cum
nõ halvxat ↄſuetaſigna loci eccleſiaſtici Si aũt
lvſpitale baberet oꝛatoꝛiũ edificatũ in foꝛma

V

eccleſie et canpanile erectũ ſup tectum eum
camnpana.que pulſatur cũ ibi celebꝛatur 1 al-
tare in foꝛma lapidea ſicut hñt alie eccleſie ibi
ꝑ ſacerdotes ⁊ alios clericos celebꝛatur pii⸗
hlice.pᷣſumendũ eſt locũ religioſum eſſe.et q;
ipa auctoꝛitas interuenerit oiaq; legitime cõ
currerint. .ita notat ⁊ determinat archið.de cõ
ſe. di. i. nemo. et eũ ſequit᷑ Jo.calde.in cõſilio
ſuo.ar.c.qð interrogaſti. di.xxvij.et.xxvij.qj.
i.c. viqua.et de regu.c.vidua. Hon enĩ pñt hec
ſine ep̃i auctoꝛitate fieri. Siliter ſi ſit ibi cimi⸗
reriũ vel ſignũ ſepultire pᷣſumitur locus eccle

ſiaſticus. Quãuis enĩ ꝑceptio decimaꝝ oblati

onũ ⁊ onus baptiʒandi ⁊ ſepeliendi nõ cenſeã
tur facere eccleſiã curatã.vt elegãter determi
nãt Hoſti.et Yo. an.in nouel.in.c.qꝛ nõnul⸗
li.de cle.nõ reſi.qð ſequitur fredericus in cõſi⸗
lijs ſins nihilo minus arguũt locũ ipᷣm eccleſi
aſticũ ⁊ religioſum. vt no.glo.in cle.qꝛ cõtin/
git. de reli. w. ver. alrare. HNec oĩa elegãter in⸗
ducit AYo.cal.in ↄſilijs ſuis. Qð aũt dicit Ar⸗
chið.in.c.diffiniuit.xvij.q.iiij.quẽ referẽdo ſe
quitur Bal.in.l.ſi quis ad decl nandnm. C. de
epiſco.et cleri.ſeilicet ꝙ fugiens ad lvſpitale
tutus eſt aiudice ſeculari.ſicut ſi fugiſet ad ec⸗
cleſiam. intelligi debet de hoſpitali auctoꝛita
te iudicis eccleſiaſtici.ſeilicet epiſcopi conſti
tuto. Allud enim pꝛiu legijs omnibus vti po⸗
terit. vteccleſia.vt.C. de epiſco.et cle.l.om̃ia
licet ergo aliqua pia opera in aliquo locoexer
ceantur.vt elemoſyne et oꝛõnes ⁊ tamen ibi
non ſunt clerici officiantes nec campane nee
altare ſcilicet firum nec epᷣus eſt in woneſſio/
nem exercendi cõiter epᷣalia.tũc cũ plura con
currãt ad iudicandũ ad que etiã accedãt.que
notãtur ꝑ cle.ꝑ Kas.de pᷣlen.iudicari pᷣt locus
ꝓphanus.Pꝛo illo eni ponꝰ iudicandũ eſt ꝓ
quo faciũt plures rões.vt de deci.c.ſuggeſtum.

in fi. fredericus in conſilio.cxxv. Et ex pᷣdictis

ſatis colligi pt.ꝙ ex loc ſolo.ꝙ lvſpitale non
habet campamle ſupꝛa tecium vł nomẽ laici
vt dñi Bom facij vel legini ⁊ nõ nomẽ ſancti.
velqꝛ datur ꝑ laicos ⁊ adminiſtratur in tꝑali⸗
bus. debeat cenſeri ꝓphanus. qñ vicʒ cñ his of
ficiatur ꝑ clericos in lvꝛis celebꝛantur ibi cõ⸗/
tinue mine. habet cimiterinm vel ſepulruraʒ.
HNHam ic ex potioꝛibo circũſtantijs ceſebitur
religioſa cvmus. et viſitabitur a dioceſano ni
ſiſit exemptũ ⁊ tũc ſeruaneũ qð habet᷑ in cle.
qꝛ ↄtingit.de reli.do. Idem ludouĩcus in ſius
ſingularibus dicit. ꝙ ſiin loſpitali de quo dn/
bitatur.vlrum ſit ↄĩtructũ auctoꝛitate epᷣi eo
ipo ꝙ miſſe celebꝛãtur pᷣſumitur auctoꝛiate
epᷣi ediſicatũ.dictũ eſt ſu gulare. archi. de ↄſe.
di.i.nemo.ſe lvc ſolum nõ vidꝛ ſufficcre.ciũẽ
in aliquibo locis ꝓpłams dicantur aliquãco

Titulus

miſſe.ſed qñ ↄtinuarẽtur.et ꝑ clericos in ho⸗
ris officiaret᷑.vel alijs adminiculis de qbo ſupᷣ.

Querit idem dñs ludouicus de romain di/
cro cõſilio.vtrum de relictis pmõi lvſpitalibo.

ſeufraternitatibo.que nõ ſunt ↄſtructe aucto⸗

ritate ep̃i.debeatur ipᷣi eᷣo canonica poꝛtio.i.

quarta.et rñdet ꝙ nõ. t pꝛima rñſio eius eſt

qꝛ ad hoc vt debeaturepᷣo de relictis canonica
ꝛtio.ſ.quarta neceſſe eſt loca illa eſſe religio

ſa ⁊ pia atqʒ ſibi ſubiecta. Oñ exempta ad ſol⸗
uendũ bmõionus nõ tenẽtur vt ↄcludũt In/
no. et Yo. an. in. c. officij. de teſta. ⁊ fredericus

in cõſilio.vi.ſʒ tale hoſpitale nõ eſt ſubiectum

epᷣo.qꝛ ꝓphanũ.ergo nõ tenetur. Scõarñſio
eſt qꝛ q;uis derelictis pauꝑibi certi lvſpitalis

religioſi.qꝛ ſcʒ ↄſtructũ eſt auctoꝛitate ep̃i.de⸗
leatur epᷣo canonica poꝛtio. vt determiat Jo.
an. in.c.dudum.de ↄuer.cõiu.in nouel.quaſi
videatur eis relictũ ↄtemplatõe lvſpitalis il⸗
lius.ff. an. le.l.annuã. tñ de relictis paupib
certi loſpitalis non religioſi nec epᷣo ſubiecti.
non debetur ei canonica poꝛtio.qm̃ de relictis
ꝓ aĩia alicuius pijs ac miſerabilibipſonis non

ſolum noĩatim.qꝛ tunc eſſetclaruin.ſedetiaʒ
in genere.vt no. GBal.in autẽtico.Siłitex epi

ſcopo canonica poꝛtio nõ debet.vt no. glo. oꝛ.
c.ij.de ſepul.Cercia rñſio eſtqꝛ canonica ppꝛ⸗

tio debetur epo rõne ſpũalis iuriſditõis ⁊ cure
quãhʒ epᷣs in eccleſijs ſuis vt tradit YJo. an.
in d.c.officij.ac etiã rõe cõionis.quã hqʒ in ec⸗

cleſijs ſuis in quib fit relictũ.vt in.c.in nr̃a.de

ſepul. Sʒ in hmmõi lvſpitalib phanis nullam
lʒ iuriſditionẽ ſpũalem nec onus nec cõionẽ

igitur ſibi nõ debetur. Oltimo accedit ad lvc

xeterminatio fede.in ↄſilio.cxlv. dicentis. qꝙ;
de relictis womui in q̃ moꝛãtur lepꝛoſi ad hooc
nõ fundata auctoꝛitate epᷣi ſa mera laici volũ
tate. Iteʒ de relictis loco mulieꝝ. de terciooꝛ.

b. fran. ſine auctoꝛitate dioceſani inſtituto nõ

ebetur quarta ſeu canonica poꝛtio epᷣo. ⁊ lvc

qꝛ oĩno ſunt libera ab epᷣali iuriſditõe. Notan
dum aũt ꝙ iſta canonica poꝛtio debita epi de

relictis eccleſijs ſubditis in aliquibo dioceſibo

n5 datur.vt floꝛentie. et in illis locis ↄtraria
ↄſueiudo excuſat a ſolutõe hmõi.

Kirulus. xxiiij. de erxcõicatione maioꝛi que⸗/

dam ꝑmodũ ꝓlogi.et deinde de ſingulis excõi
catõibo.q̃ hñtur in coꝛꝑe iuriſ ⁊ extrauagãtib⸗

xcòmunicatio di
citur excluſio.ſ.a cõione ſicut au
tem eſt triplex cõinio fideliũ.ſ.in
2ujuerſatõne vel loquela cibo ſalu
tatione ⁊ hmõi.in ſacramentoꝝ ſuſceptõne et

in bonoꝛu ſpiritualinm participatione. que
fiunt in eccleſia. iuxta illud. DParticipem mme

fac deus omnium timentium te. p̈s. cxviij. ⁊c.

Sic triplex roteſt dici excommuncatio alijs
omiſſis. Et pꝛima excõmunicatio maioꝛ.que
et iam dicitur anathema et excludit a pꝛedi⸗
cta triplici cõmunione de hac.iij.q.iiij.engel⸗
trudam. et.xi.q.iij.ſicut apoſtoli.et.c.nihil. Se
cundaeſtexcõmunicatio minoꝛ. que excludit
a participatione et a cõmunione ſacramento
rum.paſſiua tamen ſcõm YJo. delig. vt de cle.

excom.mi.c.ſi celebꝛatur.et de hac. xi.q.iij.cũ

excomimunicato.et.iij.q.iiij.engeltrudã.Cex

cia eſtexcõmunicatio data a deo ſcilicet inſli⸗

cta ner quodlibet moꝛtale.et de hac.xi.q.iij.au

di. Iſta ergoquarta pars tractat de cenſuris

eccleſiaſticis. et ſex timlos habet. In pꝛimo
tractabitur de excõmunicatione maioꝝ. In

ſecundo de minoꝛi excõmunicatione. In ter

cio de interdicto. In quarto de ſuſpenſione.

In quinto de irregularita. In ſexto de penis

ingenere. Quantum ad pꝛimum ſcien/
dum.qꝙ excõmunicatio maioꝛ quancdloq; infer
tur ab homine ſiue a iudice.⁊ quig iſta poteſt

inferri pꝛo varijs ⁊ innumeris caſibus etiam

iniuſtis.ideo poni non pñt caſus ipſius.Ouan
doq; infertur a iure particulari per conſtituti⸗
ones.videlicʒ ſynodales alicuius dioceſis vel
pꝛouinciales factas ſcilicet in concilio pꝛouin⸗
ciali vel per legatum alicuius pꝛouincie. que
non extenduntur ad alia loca extra pꝛomciam
vel dyoceſim. Et quia hec variantur etiam
multis modis.quia quot dioceſes.tot quodã⸗
modo conſtitunones. ideo ipſe etiam omit⸗
tantur.Quandoq; vero infertur excõmunica
tio a iure communi. ſcom conſtitutiones fa⸗
ctas in concilijs vniuerſalibus. vela ſummis
pontificibus. que aſtringunt et ligant vbie
terrarinn fideles.quarum quedam haabentur
in coꝛpoꝛe iuris.Onde Hoſtieñ.De ſenten⸗
tia excommunicatio nis in pꝛinci.xxx.enume⸗
rat excõmunicationis collectas ex dcrxe.et de⸗
cretalibus. Yohan.wro an.in. c. eos. de ſentẽ.

excõ.li.vi.in glo.numeratr.xxxij.que haben⸗

tur in ipſo.vi.li.et idem in cle.i.de ſent.excõ.
numerat. lij.que habentur in cle. Quedam
alie ſunt per extrauagantes diuerſoꝛum ſum/⸗
moꝛum ponuiſicum. Etiterum quedam alie
ſunt que annuatim fiunt in curia a ſimmo põ
tifice contra quaſdam perſonas ſeu cõmitten⸗
tes quedam vicia.vt infra patebit. Ygitur cir
ca iſtam materiam excõicatõnis maioꝛis ſic
ꝓcedetur. NHꝛimoponẽtur caſus ipᷣi ꝓpter q̃s
incurritur ipᷣa excõicatio maioꝛ quoꝝ quidaʒ
ſunt ſedi apłice reſeruati.quantũ ad abſolun/
onem. Secũdo tractabuur de ipᷣa excõicatõe.

ahrize
märlie
rfitin
n⸗

gitie nln
wumn nt
ggbis
ſoohph
inevnent. 4
namgvghent
ejlloltbicti⸗1
olner me
ocorſeri⸗
filapiat inno
ſoſanngginchro⸗

S

ſedabiscöprer

igo.archipen
muheres Scck
or relgols⸗
ſton. Gurcrr
adceneickia di
Nugtcerſtvprui
Chnpcenaminipn
cicreedersnon
ghacurde⸗
Goennlindrnn
e. Ninntäre
leictniſetrere
Nbiiſoſltitne

Mrlogtenune

lichenicallente
lrannpenneg⸗
liſeneeansnces
tflantagand

iſnsſbaite

llag wei
Agienenens⸗
Muithabtuch
Unniine prin,
ſcbegpanduo
Minmenarßer
Wnenrece
hntnenbabin

S N

weſananen
umg
M nan,
miniſe
Wſleri
undeſns
ahm
Wnenun
UCa one d 8
deſſßenin
Unſerodn

Apeimunſan

agniſtn,
ensläſtlann
islule
rmenſin
goeb
nomnloperie
Cemuponin
KWNNE
eeſes adn
pe enmmon
urertönn
Dnſtuunnh
mn aluntß;
Gtri nen
Inmngeune
NA
CENN.
mi ge en
Kirlenend
nteAun
mumin
Neten lie
eſonnope

ſeuchfnilen

dttYorne
isinne)
i
ng
ante

Cercio de ip̃ius abſolutione. Im nendo ãt
ipos caſus excõicatõis iuris pꝛius auget᷑ de il
lis in quibus fꝛequentius incuꝛxitur ercõica⸗
tio cñ aliquali declaratõe.m nota. ꝓ cocto.⁊
exinde de alijs bꝛeinſſime expedief᷑. Demum
ponentur e wꝛlv ad vꝛbũ quedã extꝛauagã
tes ⁊ ipᷣe pꝛoceſſus qui ſit annuatim in curia.
per papam continens plures excõicatöes

De excõicatõe contꝛa in iſcientes manus vi

olentas in perſonas eccleſiaſticas.

Capitulũ pꝛimũ ß
Yquis ſuadente di
abolo hmõi ſacꝛilegij viciũ vel cꝛim̃
incurrerit. ꝙ inclericuʒ vlmona

chum manus violentas iniecerit. anathema
cis vinculo ſubijciatf.⁊ nullus epᷣorillʒ pꝛeſu

mat abſoluere.niſi moꝛtis vꝛgente ꝑiculo v

nec aplico conſpectui pᷣſenteur. eius mãda

» „£

tum ſuſcipiat.inno.ij.xvij.q.iiij. Sup hoc de
creto ſunt quinq; notanda. Pꝛimũ eſt.ꝙ ſub
noie ſiquis.cõprehendit᷑ etiã femina. vt dicit
ibi glo.⁊ archi.⁊ patet exemplũ in.c.de ſent.
excõ. mulieres. Scðo notancũ eſt. ſiquiscle

ricus vel religioſus gaudeat iſto pꝛiiilegio ⁊

quis non. Super quo iohan. de ligna. in tꝛac

tatu de cen.ecchia.dicit ꝙ monachusnon cle
ricus gaudet iſto pꝛiuilegio.ſ.ꝙ inijtiens ma
num violentam in ipᷣm eſt excõicutus.itẽ ca
nonicus regularis non clericus. item nouitiꝰ
religioſus gaudet hoc pꝛiinlegio.vt in.ca. reli
gio. eo. ti. li. vi. itern moniales ⁊ conuerſe eaꝝ
er. de ſen excõi. c. de monialibus. itẽ conuerſi
religionũ.ſed de ↄuerſis ſecularium remanet
dubiũ.hvſti.aũtin.c.nõ dubiũ de ſen.ex.dicit
ꝙ ↄuerſus qͥ remanet in omo ſua viuensvt
laicus nõ gaudeat hac immunitate.xxvij.q.i
vt lex continentie.Si vᷣo ſu cõuerſus tracñs
ſe ⁊ ſua ↄſecꝛatus incedens.hoꝛas audiens ho

neſte viuens.tal gaudet hac ĩmunitate.xvij.

q.iiij.ſiqtis ꝓbat hec ſol. in. c. vt pꝛilegia de

pꝛiuilegijs.vſi.hoc aũt.⁊ hanc cꝛedo verã.io.
de lig. item clericus ↄiugatius nõ bigamus in

cedens in habitu clerical ⁊ tõſura gaudʒ hac
immunitate. vt in. c.vno.de cleri.coniug.li.
vi. ⁊ hoc quo ad duo.i.qꝛ ꝓcunens eũ.incidit
in canonem ⁊ rñdere nõ hʒʒ in iudicio ſeculari
De pꝑcutiente clericũ ↄiugatũ nõ bigamũ
dimittentem habitũ ⁊ tonſurã ⁊ poſtea reaſſu
mentem, vin talis incidat in canonẽ.ſunt opi
ni. Et quidã dicunt ꝙ nõ. Nã ſaus eſt ꝙ ſe/

mel elegerit ſibi vitã laicalẽ ꝓfeſſtione.vi in

regula qð ſemel. de regu.iu.li.vi.Alij dicunt

contꝛariũ.ꝙ.ſ.iuſta pnia nemimi eſt auferen

da.ij..v.ſiquis,. ꝓ lvc faciunt nota ꝑ innoc̃.

primum

In. cq.fi. de vi.⁊ lone. cle. qui dicit clericos pri

uatos pꝛiinlegio qꝛ ſe immiſcent negocia/
tionibꝰ illud reaſſinnere dimittendo. io. mo.
⁊ archi.tenent hanc partem.hanc enᷓ vbat
cle. de vita 1 bone. cle. ſila intelligat vm rec
tum ⁊ contimnmmn intellectũ. Ha ini dicit fex
tus qcii in miſſis exiſtant vłinſiſtãt eorpo
amittant ⁊ ille verſus ſᷣm ver intelleciũ refer
tur ad oĩa pcedentig. vt in. .1..c. i. requir
appel. Confirmat ſvc. qꝛ illa conſtituſio ẽ.
penalis. ideo in dubio delet recipe interp̃ᷣtati
onem in partẽ mitioꝛẽ.io.de lig.De pcucien
te vpoſitumn. dicimt io. delig. ⁊ Pug. vl. l.acce
dens.qꝙ incidit in canonẽ.⁊ idẽ beꝛ.⁊ hoſtien.
ſed bar. enet aiũ. q vr appaobanip. c ve
gꝛadatio. de pe.li. i.io.an.in.d.ᷣc. deg?ꝛ adatio
dicit pꝛimã opi.eſſe veram. indepoſito veꝛba

liter. ſed in actualter depoſito eſt Ya cõtraria

opi.io.de lig. Peꝛcutiens clericũ ꝑ ſaltuʒ ꝓ
motum incidit in canoneʒ.qꝛ talis recipitca
racterẽ Clericus peutiens ſeipᷣm irato ani
mo incidit in canonẽ. qð ꝓbatur.xrxiij.q.v. ſi
non licer. Pꝛeterea tale priuilegiũ eſt indłiũ
toti oꝛdini clericali.cui renunciare nõ pᷣſ.ioh.
de lig. idem archi ⁊ io. an. Percuniens cle
rieũ excõicatũ vtrꝝ incidat inca.dicũt aliq̊ ꝙ
non p.c.excõicatoꝝ.xxiij.q.v.⁊.ij.q.i.multi.ſj
in jriũ eſt cõis opi. Mam excõicatus retinet

oꝛqinem. rõe cinus inducta eſt inmunitas er

go durat durante cꝗ. hanc opi.fenent io.ideʒ
Vin. ⁊ goff.inno.⁊ ioh.an.ſxxculatoꝛ. Per
cutiens clericũ incedenteʒ ſine habitu.ſi mo
nitus fueꝛit ⁊ habitũ non aſſumpſerit nõ inci
dit in canonẽ.Si aũt non fuerit admonit.⁊
ipim percuſſerit.non in aciu belli aggꝛeſſire

iñc incidit. etiam ſi clericus habito diſpoſito

ſe alijs im miſcuerat.ſed ſiipᷣm pcuſſerit in ac
tu belli. et aggreſſure tũc nõ incidit ̃ᷣm inno.
ic ramen putarẽ ↄſideran cũ ⁊ pnderãduʒ
quis dedit cãm bello ⁊ aggꝛeſſure. NHã ſi cleri
cus iniuſte cãm dederit.iunc indubitatũ ẽ.q
illi contꝛã quos venit elericus.nõ iucidunt ex

capite defenſe pmiſe. vt in. c.ſi vro. de ſent.
ex. ⁊ ceteri fanentes agꝛeſſo etiã non incidũt

itẽ ſi tercius contra tercium et clericus teme
re ſe immiteat habiti depoſito. et inc cꝛede
rem ꝑcutientes in liminibus agareſſure non
foꝛe exchicatos. Et ſic intelligo opiinno. 10
han. de lig. Percutiens oꝛdmatũ non bap
tiʒatũ non incidit. qꝛ nõ hʒ caractereʒ. Per
cutiens oꝛdin atũ inuiiũ coacſõe abſoluta nõ
incidit in canoneʒ.qꝛ talis nõ recipit caracte

rem.extꝛa de bapiiſmo maioꝛes in glo. ſedĩ
intum coactione condinon ali.niſi poſtea rati
ficet eypꝛeſſe vel tacite talem ꝑcunens.nõ in
cidit in canoneʒ.io.de lig. Deunens clerici⸗
T

Titulls vViceſimuſquar.

aſwoꝛtantem res ſuas vel alienas apud ſe te

locũ deſtinatu. adeptus ſuerit poſſeſſionem
rerum illaꝝ ꝑfecte incidit ̃m pe. de cen. ecle.

Lertio notandum I.i
eſt ꝙ in quibuſdã caſipus.quis non aciuali
ter inijtiat quis manũ violentã. incidit in ca
nonẽ. ꝓpter quoſdã actus iniurioſos perſona
les factos contra tales.ſicut cũ quis pcutit cle

ricũ ſubijciente ſe veꝛbeꝛibꝛ eius pemẽda of-

fenſe ↄmiſſe. de ſen. excõ.c. contingit. Cleꝛi⸗
cus vꝛo ſe ſubijciẽs verberibo. vr enã ꝙ ercõ
municatus ſit.vt dicit io.an.in noue. 2 Ptici
pat in crini. damnato. ex. eo. c. nup. ⁊ſi cõcu⸗
bine. Niſi dicas ꝙ pricipiũ als ꝑticipatio in
cꝛimĩe tunc inducit excõicatõʒ in participan
te. qñ pticipat cũ ercõicato. nò in illo actu rã
tum ꝓ quo principalis excõicacõʒ incurrit ad
vc infꝛa eo.ſi concubine ibi poſt latã ſniazʒ.
decꝛetg. nuꝑ ponit etiã illũ e xcõicatũ iꝑe cõi
oni 8. PS ec ob. ſi dicas ꝙ mandans vel coope⸗
rans pcunenti ſit excõicaius.qꝛ non eſt ex vi
Piicipij.ſed ex ꝓpꝛio facto.quo eriã qñq; ex⸗/
coicatus eſt non ꝓhibens infꝛa eo. q;to velni
ſi dicas ꝙ ſummittere nõ ſit pticipare crimi
ni. qꝛ ꝓbabiliter cꝛedere poterati llu remiſſi
rum pꝛioꝛ tamen ſolutio nõ vider᷑ ſufficiẽs

vbi ictus iterant.cñ ex pꝛimo ictu ſit excõica⸗ Vere põt ſine ſui piculo.extra eo.quante. Do

ta circa hunc caſum varie ſunt opi. Quidam

tus. hec io. an. item paulus in clẽ. eos deoſan

ui.⁊ affi. Et ſic vident dicere. ꝙ nõ ſirercõi⸗/⸗

catus.ve. vo de pari. dicit ꝙ talis clericſi per
mittit ſe ꝑſecuri vna pcuſſione tm̃. tunc nõ li
gatur maioꝛi.qꝛ anteqᷓ ſequat᷑ leſio Peurienſ
nõ eſt excòcatius. ⁊ ſic ſe ſubijciendonõ pari
cipat excõicatio.ſed excõicando. Si añt ſubi
cit ſe pluribus pcuſſionibo. tunc ligat maioꝛi

qꝛ pticipat excõicato ⁊ ĩ cꝛeimine. Et iſta pꝛi⸗
ma ſolunio facit ad qõnẽ quã faciunt pᷣdicti vo

cto. eo qͥ recipit cõioneʒ a religioio ſine li
centia eius.a quo debet hr̃e vtruʒ.ſ.ſit excõica

tus ſicut ⁊ ipᷣa religioſus. remittunt ad nota.
circa iſtã decꝛera. contingir. Item repuat
quaſimanus violenta. cñ quistetinet clericũ
incarceratũ vel in cuſtodia vel vinculatũ. vtĩ
c.nup. Includens clericũ violenter ne abini
micis ipᷣm querentib occidat.non incidit in

canonæ?. ꝗꝛ licet aſſit violentia. nò tamẽ woluſ
dad ſalutẽ ipᷣius fit.nõ aũt ad imiuriã lvc iʒ
nno.in.c.nuꝑ. Ouo em̃ requirunt᷑ ad hoc
vt quis incidat in canonẽ illũ.ſiquis ſuaden

te. xvij. q.iiij.ſ.snimus wwloſus. fatti ꝑpet:a

el alienas apt⸗ tio. vt pr ipo tert. Etio. an. etistenet. q; i
wWwſitas ꝑ violentiꝗ ⁊ auferens eo inuifo.non
incidit in canonẽ.ſi ei auferat dinn eſtĩ aſrꝛ
tando anteqᷓ;ᷓ ſe recipiat ad locñ deſtinatũ Si
aũt lvc faceret exinteruallo poſtq; puenitrad

penã lare ſnie nullus incidat p ſola attentatõ
nem. mſipueneꝛit ad actus ↄſumationẽ p.c.
perpetue. de ele. li. vi. Oñ vibꝛans glaciuz vt
percuteret clericũ qui tamen non peuſſitoꝛ ij

le ictũ vit auit. nou incidit in cononẽ ioh ð lig

na. Si aliqui inimici deri obſident ſp in
caſtro ælĩ omo. foꝛte alianus mulier clau
dant ip̃ᷣm. ⁊ non vt illuʒ cuſtodiant.ſed ptilli

Wrecundiãfaciant.non dicent illum tenere.

in cuſtodiã vl carcerẽ.qꝛ nec vc intencimt
Item nec violentiã inferunt pſone vel rebo
adherentib us.ec ſuntveꝛba inno. neſcio tam̃

ſi per hee verba intendit inno. dicere los non

foꝛe excõicatos. licʒ lvc vᷣideat per veꝛba illa
nec violentiã ⁊c̃.qð requirit canon.credo tñ

in obſidente ponderãdũ ꝓpter qðᷣfiatobſeſ

—⏑

ſio.ſ. an ꝓptercaſtrũ habendũ ⁊ non pſona

violandam.a tunc cꝛedoꝙ nõ incideret. Si

aũt fieret obſeſſio.ſ.an ꝓpter pſonam. vt vi

oletur.iunc inciderer De claudante vero ᷣ
munm imulieris ad verecundiã clericidetegẽ
Qai crederẽ ipᷣm includemẽ excõicatm. nan
fi iniuria perſone clerici incluſi io de lig.

Item reputat q̃ſi manns violenta. vt eñ ᷣs

mandat capi vł verberari tales. ⁊ ſequut effec
ius. vt in. -. pꝓpendimus. tere re
tatur clericn cum quis rataʒ habet pcuſſio nẽ

Item pcutere repii
clerici factã noĩe ſuo. vt. c. cum quis.eo.tit.li

vi. YItem peutere reputatur clericuʒ. cum nõ
defendit clericũ cũ ledituꝛꝑſonaliter ⁊ defen

em vt ioh. ler. in glo. ſip. c. quante. in gloſa

2. v. dieimt. iſtud ſqʒ non efendere cleꝛi
cos abiniurijs pſonalibus cũ fieri pomt indu
it. eni ercõicatõòz q;tum adofficiales. ad q̃rũ

officeiuz ptinet eos defendere. rriijq. v. adini

inſtꝛatoꝛes. xxiiij. q.v. foꝛte. Hoſtien. vo ðᷣt
in ſummg loc eſſe intelligendũ generalit de

cuocnq; etiã ſinon teneret adivc exofficio

dummocdo nudo verbo tantuz phiberi poſſit

vt ſidiceret illi qui vellet iniuriari. caueas ti
bi vel non facias ⁊ ille abſtineret.ax. ad hex

ira eo. dilecto.libꝛo.vi. Idem videtuꝛſenti

re. io. de lig. ſip. c. quanie. innocen. po reci
rat vtꝛ anq opi.⁊ dicit ꝙ ſialiquis verberare
iur in nomine meo.a er negligentia non pꝛo
hiberẽ ſine wolo. non inciderem in canonem
ci neceſſarius ſit wolus.ſecus ſit ex ꝓpoſitõ

non pꝛolilxo.io.an. in nonel.in.d.c.quãte.
Dicit ꝙ vin.

bb. et ſvſti. finalter tenent. ꝙ
ſiue qinis halx at verberantẽnin ptãte ſiue non

lue ille veꝛ leꝛetur noie illius ſine non incidit
in canonem,qñ põt ꝓlilere ⁊ nõ ꝓhilet. du

—

ſniminn

ſr .

uigntan
bim gſtene
urlenolr Poon⸗
Centorpſore.
rmntvcenidli⸗
ſretynocrern
ſenhri eanenn
ſoccensegomncn
ſenereſtesio
Gſeröſcams. n
ſyieiininniaer
Peſceraeſt,1ech⸗
nnnſegeneap⸗
ingt.dſeneer.
ſer condarnn
enalis ppeergo
hotmplanchts,e
ire encouma⸗
Ker wrern iloe
Ggi danans
Gaunsevw⸗
Rectunalin
taſetncipeaal
eparvureme
geenencatp
iſnttrincanone
elg Fugensm
Weretſensderch
DRfuczarancterih
C.Kreconmsr
Uun⸗Panbiceg
ſefftenpoinſnren
lelob. liannſ
ſſimeleſonete
hfepngerandi
ldtiisgralite
odmnaptnota,
ſiobrbaret⸗
egtenetlont
akgneincnar
ſachrai
lende g.
Naztalep
eltndmnili
kleniinin
Ndot inni

Eemcätni
enigiii
namren
miäktig
Smmn
s ntſ
NLAner
Taintcem,
epning
maennh
elntond
Nenet
non dſnm
scifentin
oſftunti
Cere ninm
me hinf
leuamt
rei Uſen

=

Ninunaiden

iimizi
ſernulij
innn tolen/
usrabene
eenianonpe
enincanonen
ſtet oMi
Arerteren/
puͤrtein
ſhennni

niin

modo wloſe dimittat. als non. M addit vnũ

icrũ multũ notabile dicens.in hunc em̃ vel

aliũ canonẽ nullus incidit ſine wolo.ar.ff. de

adul.l.penul.ff. de ſicca.l.i.idem io.de ligna

Spuens in faciẽ clerici eſt exc õicatus ᷣm lo

ſtien. ⁊ ledens cũ pede vt alia ꝑte coꝛpis ſiłr.
ſcʒ animo iniuriandi q;tum ad vtrũq;. ideʒ ſi
effundant aquã ſuꝑ eñũã. Detinens clexicuʒ
peꝛ veſtẽ vłfꝛenũ equi.ne clericus liber tꝛan⸗
ſeat.is. inno.ꝙ ſit excõicatus in.d.c.nuꝑ mo
uemur.qꝛ violat᷑ pſona.licet mediantibi reb
adherentibus ꝑpſone. Idẽ de auferentibores
de manibo clerici.⁊ ſiauferat foꝛte dñs vłroſ

ſeſſoꝛ.ſed ↄmodauerar clerico vſq; ad certisʒ

tpᷣs ⁊ hmõi.qꝛ ante finitũ vſum non delet fol
li.Occidens equm cui inſidet clericus. vłla
cerans veſtes q̃s loʒ indutas dicunt quidam.
ꝙ ſit excõicatus. ſi hoc fiat ad ĩiuriam clerici
Nã vider᷑ iniuria fieri ꝑſone.q̃ fit veſtibo qui
bus ĩduta eſt.⁊ equo cui inſedet.ſecꝰ ſi veſtes
fuerint ſeꝑate a peꝛſona ⁊ equo.allegant.ca.
contingit. de ſen. ex. Hanc opi.cxedo veꝛam
licet alij contꝛariũ dicant nam licet canõ ſit
penalis. ꝓpter qð videretur eſſe reſtꝛingẽdꝰ
ion ampliandus. eſt iñ fauorabilis attento
oꝛdine clericoꝛum cui indulget᷑.⁊ iõ ampliã/
dus. ex. de regu.iu.odia.io.de lig. Furanteʒ
coꝛxigiã.cũ q̃ cinctus eſt clericus.vel veſtes qͥ
bus eſt indutus eo wꝛmiente.dicit inno.nõ
eſſe excõicatũ.qꝛ nullã infert violẽtiã ꝑſone
q̃ nonſentit. An loc caſu crederẽ contꝛ ariuʒ.
etego credo ꝙ ſit de mente canonis ꝙ qliteꝛ
cunq; quis contingat ꝑſonã clerici iniurioſe.
etiã incidat in canonẽ vt nota.archia.in.d.e
io.de lig. Fugiens inimicos.⁊ vt faciliꝰ eua⸗

deret. eijciens cericũ de equo ⁊ iᷣjm aſcendẽſ

vt fugiat.an ſit excõicatus ꝓ ⁊ contꝛa põt ar⸗
gui.ꝛzedo tutius tenendũ ipᷣm eſſe excõica⸗
tum. Nam hic eſt imectio.⁊ violenta. nec iu
re fit.ergo inſuꝛgunt veꝛba canonis.⁊ mens
nec.ob. ꝙ licitũ ſit ſibi ſe defendere.hoc veꝛuʒ
eſt ſine leſione tercij.putarẽ tñ in impoſiiõe
pnie ronderandã qualitatẽ neceſſitatꝭ.an in
euitabilis.qꝛ aliter euadere nõ poterat.an cõ
moditas.vt nota.cle.de lvmi.io.d lig. Hãc
opi.i bar. bꝛix.⁊ tan.ſed pe.de cenſiis eccle⸗
ſiaſticis tenet contꝛariũ.⁊ inter ceteras rati
ones hanc inducit.q̃ notanda eſt etiam in a⸗
lijs caſibus. Dicit em̃ non credo aliquẽ ſapiẽ
tem dictuꝛuʒ talẽ ꝑeccare moꝛtaliter.ꝗ̊ neceſ
ſe hẽbit dicere illũ non eſſe excõicatũ.nã cuʒ
excõictio ſit eterne moꝛtis damnatio.vt. xi.q
iij.nemo non infligit᷑ niſi ꝓ morrali. Com
peillentẽ clericũ.vt exeat de ſundo ꝑ metũ vt

ſihi aliquid der. vt voſtea ipᷣe ingꝛeaiatur fun
duᷣ dicit. inno. nõ eſſe excõicatũ.qꝛ nõ fit ma

nus iniectio in clericũ.nec in res aderentes
ei. qð credo verũ ſi ſit metus veꝛbalis.ſecus
ſi realia. als p contꝛactũ pſone etiã ſine vio
lentiapᷣciſa.io.de lig. De illo voqͥ p ſequi

₰ —

tur clericũ ſugientes. vt pcutiar. ⁊ clericꝰ ſine

peꝛcuſſione cadit ⁊ ledit᷑.dicit.v.ꝙ nõ credit
ꝙ incidat in canonẽ.ſecus ſi ipᷣe clericus ſnai
ens qſi coactus pᷣcipitat ſe in aquã ve'ſn alið
peꝛiculũ ſe ingerat.vt euadar.qꝛ tunc incidit.
Quindecimus caſus in quibinijtiens ma⸗
nuis violentas non eſt erxcõicatus.

ODuarto notanduz t

eſt ꝙ in quibuſdã caſibus peutiens clexicum

vłreligioſum non incidit in canoneʒ.⁊ loc iõ
qꝛ non fit ſuadente dyabolo vt dicit ter. decꝛe
ti.vłqꝛ non eſt manus violenta.Et hi.xv.(a
ſus ſunt. Pꝛimus eſt cũ quis ꝑcutit cleꝛicũ in
cedentẽ in habit laicali.quẽ ignoꝛat clericẽ
vt in.c.ſi vero.ij.eo.ti.⁊ ſᷣm inno.⁊ io.an.eti
am ſiocciderʒ ñ ĩcederʒ in can.qꝛ ad h̊ reqͥrit
ůolus vr quis incurrat.nã ꝓbabilis ignoꝛan
tia excuſat.ſi aũt pcunens vidit tonſurã.⁊ tñ
noncꝛedit ipᷣm dlericũ tunc incidit. vt notat.

glo. in pᷣdict.c. Et lvc veꝝ eſtniſi phabił ig,/

ꝛantia excuſet ⁊ exruꝛgat ermoꝛe pa rie.qͥ de⸗
bet attendi. NHã alicubi laici tꝑe caloꝛis defe⸗
runt tonſurã. Si aũt quis intendeꝛet vercute
re clericũ.⁊ ꝑcutiat laicum.glo.in.c.ſi vo.te
net ꝙ incida: ſed contꝛariũ videf.nam debet
nõ iudicaxe ſᷣm ꝙ quis ſacere intendit.ſʒ ſᷣm
ꝙ fif.⁊ hanc ꝑprem cꝛedo verã.ſedſiintendẽſ
Pcutere nitiuʒ laicũ erransin perſona.pcum̃t
gaiũ clericũ.Alanus dicit.ꝙ incidit.qꝛ iniuri
ari volint. ff. de ſur. l. vlti. tan. tz contꝛariũ.per
ca.ſivero.cxedo opi.veriorẽ. Cã.moueoꝛ.qꝛ
vt vendicet ſibi pena canonis.debet pᷣcedere
per ſuaſio d ꝓabolica q̃ hic non pceſſitcirca de
ricũ. io.de lig. Scðs eſt. cũ quis ꝑcutit cle⸗
ricũ incedentẽ in habitulaicali.nec aliquid ẽ
cle ricatuoſtendentẽ.tercio monitũ nõ corre
cium.vt in.c.contingit. Idem in clerico.qui
ↄtemptu habitu fert ar na ⁊ tercio momtꝰnõ
coꝛrigit᷑.vt in.c.in audientia.quiimo ⁊ ſi nõ
ſit admonitus ⁊ immiſceatſe tyꝛannidi.vtĩ
ca.cũ non ab hmine eoti. Tercus eſtin
clerico gerente adminiſtrationẽ rerũ ſecula⸗

rium. vt in. c. ſaceꝛdonbus.ne cletici vel mo

nachi quod quidã ichſtincte ſumit.ꝙ nõ eſt
verum. ſed pꝛius requiritur monitio vt in.ce.
in audientia.ſic tenet.v.inno.⁊ loſt.⁊ lvcxe
rum eſt. niſi epᷣus in ſynodo mandaſſet ſub pe
na priuilegij clexicalis illud.qꝛ hoc habeꝛet lo
cum tꝛine admonuõis.io. de lig. Auartus
eſt in eo qui iocoſe mijcit manus in clericos.
vt in. ca.i.eo.ti.debettamen ponderari quali
7 1

fas ioci.⁊ ratio ſallendi qꝛ in vena canon re
quiꝛitur ꝑ ſuaſio dyalolcia quã excludit iocuſ
ĩius qualitate ponderata notatoꝛum. In
ca. de pſump.io.de lig. Quintus in magfo
qu cauſa diſcipline pcutit ſcholareʒ. c. i. eo. ti
mu. vebet tamen ponderari modus pcuſſionis
qꝛ leuis ꝑ mittitur mgr̃o in.c.cum voluntatę
eo.ti. Et dicit.Vib.ꝙ męt᷑ ch ita ꝑcutiatex qͥ

cæuſa coꝛꝛectionis hoc facit. non incidit in ca⸗

nonẽ. Addit eriã ꝙ ſi pꝛincipalis męr̃ ꝓhibe
at mgro vłalij cui ↄmittit aliquos pueros do
cendos. ꝙ non pcutiat. tñ pcutit eos exiſtẽ⸗
tes clericos. ſed cauſa diſcipline. credit ꝙ ſic
ꝓbibitus non incidit in canonẽ.q;uis ſit ꝑci
tiens qꝛ ꝑ hmõi ꝓhibitõnẽ nõ põt eiauferre
beneficiũ ſuris.qð eſt coꝛrigere poſſe.quosqͥs
