ſre OO tem et ꝓpꝛiam cõpletam ſigmificationem. et ri. Miniſter autem qi neceſſariorequirit᷑
nc pꝛopꝛiam et determinatam imnateriam. vnde ad cõficiendum hoc ſacramentum. eſt ſacer⸗
nriiſunn et pꝛopꝛiam operationem per ſe.et ideo queli dos baptiʒatus.ſ.et oꝛdinatus ad ſacerdoti⸗
annt. aſee bet foꝛma per ſe comsis ſuam operationem. um fᷣm foꝛmã eccleſie. NHam non baptiʒatuſ
nſengemg nec ſe mutuo expectãt. et ſub vrraq; ſpecie to/ ſacerdos eſſe non poteſt. nec per conſequens
lus * uus eſt chꝛiſtus. Si pꝛedicte foꝛme muten cõficere. Solis enĩ ſacerdotibus dara eſt iſta
ccint time EE
, Gie
5.5

Titulus terciuſdecimus

poteſtas.et non alijs etiam q;tumcuncq; ſan/
ctis. Onde nec virgo maria.nec angeli dei cõ
ſicere poſſent ſᷣm wc.ſed qui eſt oꝛdinatus in
ſacerdotem rite q;mumcunq; ſit malus. excõ/
municatus. hereticus.et degratus. vere conſi⸗/

it.ſi ſeruat debitã mateniã et foꝛmã et haber
intentionem. character enum ſacerdotalis in

gquo cõſiſtit poteſtas ↄſecrandi ab lvmine tol⸗

linõ poteſt. quia non datur ablvmine. ſeda
deo. licet mediante hvmine.ſ.epiſcopo qui o⸗
Pratur inſtrumentaliter. ſed vſus talis pote/
ſtans aufertur pꝛedictis per eccleſiã. Et ideo

ad ſui pernitiem cõſecrantr. ſed tamen conſe/

crant vt dicunt Clv.iij.parte.q.lxiii.arti.ix.
ad vltimũ Alber. Pe. et cõmuniter Theol. et
Hoſti. Onde opinio magiſtri ſententiarũ in

iij. diſt. xi. qin dicit cõtrarium.ſ. ꝙ hereticus

noõ cõlecrat. non tenetur. Opoꝛtet autẽ
lot intendat.nõ ſolũ enim verba foꝛme ſunt

adcõficiendum neceſſaria. ſed eniam requin⸗
tur intentio. quia pᷣm Zluguſtinuʒ ſine inten/

tione in ſacramento nihil agitur. Dnde ſcili /
cetlv. dicit. ꝙ ad perfectionẽ ſacramenti re
quiritur intẽtio mimſtri.qua ſe ſubijciat pꝛin
(pali agenti.vt ſcʒ intendat facere. quod fa⸗

cit eccleſia.et chꝛiſtꝰfecit.et dicit ꝙ nõ eſt ne

ceſſaria intentio actuahs. ſed ſuficit habitua

lis.vt confitiatur puta. vt ſi ſacerdos accedit
ad altare ad celebꝛanduʒ intendat facere qð

facit eccleſia. et chꝛiſtus lecit.perficitur ſacra⸗
mentum. ſi poſtea ſuſpendatur eius intentio

Pper aliam occurrentẽ cogitationem. ex virtu/

fe pꝛime intentionis. tamen ſtudioſe curare

debet miniſterſacramenti. vt etiam actualem
intentionem adhibeat. Et dicit v. ꝙ cum
ahauis nõ intendit ſacramentũ cõficere. ſed
deluſoꝛie aliquid agere.talis peruerſitas tol/⸗
lit virturem cõſecrandi.et virtutem ſacramẽ
ti. pꝛecipue quãdo intentionem exterius ma⸗
mfeſtat. Si autem intentio miniſtri peruerti
tur q;tum ad id quod ſequitur ſacramentum
puta.ſi ſacerdos intenderet conficere coꝛpus
chꝛiſti.vt eo adveneficia vteretur.quia pꝛius
nõ dependet a poſterioꝛi ꝑ alis intentionis per
nerſitas veritatem ſacramenti non tollit.ſed
miniſter tali intentione grauiter peccat. Pe.
tamen dicit. ꝙ ſacerdos cõſecrat q;tamcunq;
materi m. dum tamẽ intendat lvc facere ad

vſum. et alimentum fideliũ. als non. Sedo/

pinio T.lv. melioꝛ. Dicit tamen 2lber. ꝙ ſi
alique loſtie ex obliuione remaneãt in altari
aut alique vini gutte adhereant pedi calicis.
iacerdos cõficit.nõ ſunt ille cõſecrate.quia de
eis nõ intenditur. Durandus autem ponit
caſum.ꝓꝙ ſacerdos habeat coꝛam ſe vndecim

lvſtias. et intendit cõſecrare decem. querens
gquot ſint cõſecrate. Reſpondet. aut eſtdiſtin
guendo dicens. ꝙ loc poteſt pꝛimo duobus
ſolum in opinione. et nõ in intentione.in in⸗/
tentione autem ſit cõſecrarequicquid eſt coꝛnẽi
ſe.vt verbi gratia.vt ſi aliquis habeat coꝛam
ſe vndecim lvſtias.⁊ opinatur eſſe decem.ipᷣe
intendit cõſecrare quicquid eſt coꝛam ſe. non
obſtat ꝙ eius opinio fertur ad numerũ. On⸗
de quia effectus cõſecrationis ſequitur int/
tionem. et nõ opinionem. omnes ille boſtie
ſunt cõſecrate.Alio modo poteſt intelligi pꝛe

dictus caſus.quando ſacerdos habet coꝛã ſe

vndecii loſtias.et intendit cõſecrare decem
vt nõ opinio ſed intentio feraiur ad numerũ
ita ſcʒ ꝙ nõ velit cõſecrans plus q; decem. ſecd
tantũ decem cõſecrare.tunc in tali caſu pꝛedi

ctus coctoꝛ facit ſecundã diſtinctionẽ dicens
ꝙ duobus etias modis cõtingeret.Dno mo⸗

do ꝙ ſciat veritatem numeri. Alio modo

ignoꝛet veritatem numeri. et ſi ſciat writatẽ

numeri. ſcʒ. ꝙ hoſtie ſint vndecim. et ipſe de⸗

cem tantum cõ ſecrare intendit.aut vecem di

ſtincte intendit cõſecrare.i.diſtinguit decem
lvſtias.quas intendit conſecrare ab vna quã
nõ intendit cõſecrare.Et tunc dicendum eſi

ꝙ iſte decem tantum ſunt cõſecrate de quib⸗

intendit.et illa de qua nõ intendit nõ eſt con/
ſecrata.aut ſacerdos ſcit lvſtias eſe vndecim
et intendit cõſecrare decem. non diſtingunen
do. vel determinando quas decem intendit. et
quam vnam nõ intendhit. et ſic intendendo

decem er illis cõſecrare tunc nulla eſt conſe⸗

cata. eo ꝙ intentio nõ fuit ad aliquam deter-
minatam.etcum iſto dicto ſatis cõcoꝛ. ſan/
ctus Cl.in.iij.parte.queſti.lxiiij.arti.ix.aadd

pꝛimuin. vbi dicit ꝙ mimſterſacramentoꝛũ
eſt ſicut inſtrumentum pꝛincipalis agentis.

ſcʒ chꝛiſti vel eccleſie.Et cum tale inſttumen⸗
tum halæxat cognitionẽ.tequiritur ꝙ ꝑ inten⸗

tionem ſe dterminet ad opus.quod in virtu/
te pꝛincipalis agentis pꝛoducere debet. ideo
ſequitur ꝙ vbi nõ determinat ſe. nihil operat
Si vero lacerdos ignoꝛet numeruʒ vndecim
loſtiarum. et intendit decem lvſtias tantum
cõſecrare. dicit idem Durandus ꝙ eodem
modo diſtinguendum eſt. vtrum determinet

quas decem intendit.vel nõ determinet. Et
reſpondenduʒ eſt ſicut in pꝛecedenti caſu im⸗
mediate dicto. Sed dubitat᷑ quomodo ac
cidat.ꝙ numerus ignoretur.cui dubitationi

reſpondeiur.ꝙ poteſt caauin gere ꝙ decem lv⸗

ſtias videat extenſas.ẽt vna ibi lateat.ipᷣe au

tem intendat omnes quas videt ⁊ nullã alisẽ

ipfenore add
öſeunrei. auſi
ſemen ſundl

ontentnela⸗

inaineticen
nhihenins

mttan niaſch
naraiarentiom

ninotematene.

uperopinio

Cucamenimdian

Pnnnoceufgnife

Cpcacelſenlave
ſchren AM dicun
Koſgrenohe

Inncenmman
eliennuenöſer

ninatioptelem

Enſos bicanten

epartißinleni

cells ofſtcöne

ſtemaumms
Ghohonewialn

ffnchointmo

Paten avogn
Efnohuinin
tfarlien get
ſenömenfn
tlagffaren

Muirlearsn

eene Ulaſt

funn inoce

lettanfite

Mßakn

ums Dlsöden

Capitulũ ſextum

Vel poreſt eſſe ꝙ ipe decem poſuit. et vna e/

rat ibi quã neſciuit.ipᷣe vero intendat ſolum
illas quas poſuit.et redit hic caſus in caſi um
ſupꝛapoſitũ Alberti.quia tunc illa nõ eſt cõſe

cxata.quã neſciuit ibi eſſe. er omnes alie ſunt
coõſecrate. Si aũr ipᷣe vnam plus wbi poſuerit
ꝙᷓ; crediderit.vel alꝰ vndecim poſuerit.et ipᷣe

mandauerit pom decem. et nõ intendit cõſe

crare niſi decem tantũ. tunc nõ eſt determina

ta eius intentio. et ſicut ſupꝛa nulla ſparum

me nnnidi

Diktniniden
GscönngneD
numen. Aio nnn

ummndfti

fnnnenin ae

Wrentmneitalt NIN
emme.l dinn

wttnenreihnngt

r rundundind
minttätedn
Mnö mencnt oeſtn

Kitptwseſenndrn

Edennon Ninn
Cocnes dremintencitd

Merch. aſt inencene⸗

wmetmncnulget ee .

ANrAienn

dino ſans ( ſnd

Eecneſtinidnn lG

„

mmmſſterßemnid
mn pꝛinopgls e.
Gamtgeninen

ne egninurgomen

1dopbe enmn

wnner din d,

enmiwrlenhlepoe.
umen NAtin
rumn ves n.⅞
Ammum tenninqet

ni memmnel K

peretenn äſlin
Aubini oncnad
Cennr andubtnmm
Gered dl

Pmnatikten ſen “

MMB
l

eſt ↄſecrata. hec ille.Cui cõcoꝛ. JYo.neapo.in
viij.quodlibet.Et addit idem Yo.ꝙ ſicut di⸗
ctum eſt de quãtitate diſcreta.ſcʒ de numero
lvſtiarũ.ſic dicendũ eſt de qtitate cõtinua v⸗
nius et eiuſdẽ hoſtie.Si enim ſacerdos inten
dat cõſecrare medietatẽ ſoluʒ alicuius lvvſtie
determinatã. tamẽ vipote ſuperioꝛẽ ſoluʒ vel
inferioꝛẽ. ad dertram vel ſiniſtram. illã ſolum
cõſecraret. Sed ſiintenderet conſecrare me⸗

dietatem ſolum alicuius hoſtie.nõ determi⸗

nando intentionẽ ſuam ad aliquam partem

deſignatã pꝛedictis modis.vel alis quibuſeũ
i;. nihil penitus cõ ſecraret ꝓpter cauſam ſu

pꝛadictam.quia ſcʒ in tali caiu nõ eſſet deter⸗

minata intentio miniſtri reſpectu alicuius de
terminate materie. Sed Pe.de palu. dicit. q⸗

eſt dupler opinio circa iſtaz determinationẽ
Quidam enim dicunt.ꝙ opoꝛtʒ ꝙ fiat veter/
minatio.ſeu ſignificatio de parte lvſtie cõſe⸗

cranda. vel ſenſu. vel imaginatõne. als nõ cõ
ſecraret. Alij dicunt ꝙ ſufficit determinatio

iſta. vel ſignatio fiat intellectu. et ſi nõ ſenſu.
Intentio enim que exigitur eſt actus partis
intellectiue.nõ ſenſitiue. Et q;uis alia deter/
ininatio mtellectus ſit ᷣm determinationem
ſenſus.hic autẽ non opoꝛtʒ ꝙ ſit ſignatio cer
te partis ſᷣm ſenſum.qua nec per viſum. cũ

cecus poſſit cõſicere. nec pertactum. quia et

ſine tactu manus poteſt cõſecrare. nec ꝑ ima
ginationẽ vel alium ſenſum.quia indiuiſibi⸗
le ᷣm ꝙ huiulmodi nõ eſt ſenſu perceptibile
Id autem quo quid ↄtinui ab alijs diſtingui

tur. ᷣm ꝙ huiuſmodi eſt omnino indiuiſibi/
le.ſicut linea.que ſᷣm latitudinẽ eſt indiuiſi/
bilis.nõ tamen ſᷣm ꝙ vnam partem diuidit

ab alia. Sufficit ergo ſignatio ſᷣm intellectuʒ

quia intellectus parteʒ indiuiſibilẽ appꝛehen

dere poteſt. puta ſi de hoſtia plena intendat ſo
lum medietatẽ.que eſt a parte ſuperioꝛi ⁊ nõ
aliam vel huiſmodi. NHtrum autem plures

ſacerdotes poſſint eandẽ lvſtiam cõſecrare.

Dicit Pe.de pał.in.ijij di.xiij.ꝙ circa hoc eſt
duplex modus diceſ Onus eſt qui Allber.
eſt ꝙ vtiq; poſſunt ſcʒ ſimul.i.ſi verba conſe⸗

crationis ꝓferant. Ratio eſt. quia qua ratio/

ne vnus ſacerdosvere cõſecrat. ſi intendit. ea
dem ratione et alius qui ſimul ꝓfert verba.
et eadem intentio eſtnec ſunt due cõſecratio

nes. ſcʒ vna.quia diuina virtus poteſt ſin be/

neplacituʒ ſuum aliquid vnum facere per mi
niſterium vnius vel plurium. Si autem non
ſimul pꝛoferantverba. ſed vnus! pꝛius altero
nõ poſſunt.ſed pꝛius pꝛoferens cõſecrat. alij
non. Alius modus dicendi eſt bea. Cl.iiij.
ſ. di.xiij.q.i.ar.ij.q.i.in coꝛpoꝛe.q.in Reſpõ.
ad.i.eſt ꝙ etiam dato ꝙ nõ ſimul pferantxer
ba.ſed vnus poſt alium. tamen cõſecrant.et
huiuſmodi ratio eſt. quia ſacerdos cum oꝛdi
natur.cõſtituitur in gradu eoꝛuʒ. qui in cena
acceperunt poteſfatẽ cõſecrandi. ſed apoſtoli
qui acceperunt hanc poteſtatem conſecrandi

chꝛiſto cenanti cõcenauerunt. Et ideo noui

oꝛdinati im cõſuetudineʒ quarundam eccle
ſiariun epiſcopo celebꝛanti. cõcelebꝛant. nee

per loc iteratur cõſecratio ſuper eandem ma⸗

teriam. quia licet diuerſis rempoꝛibus pꝛofe
rant verba. tamen ſicut dicit Inno. tercius.
intentio debet ferri ad illud inſtans cõſecratio

nis.foꝛte ad illud in quo cõſecrat epiſcopus.

Ticet autẽ iſtam opinionem ſecundam. pꝛi⸗
ma repꝛolet per quaſdã rõnes.ipᷣe tamẽ Pe.
lene defendit eam vſtruendo illas rationes.
Dicit enim pꝛima opinio. ꝙ ille ritus de ſe⸗/
cunda opimione nõ poteſt dici cõſuetudo.ſed

coꝛruptela. et abuſio. quia quando fit conſe⸗

cratio euchariſtie in miſſa. adhuc nõ eſt com⸗
pleta oꝛdinatio ſacerdotum.ſed reſtant que⸗
dam fienda.vt impoſirio manuum cum pᷣſcri
pta forma verbo:um. accipite ſpiritum ſan tũ
⁊c. Irrationabile igitur eſt.ꝙ ſacerdos cele

bꝛet cum epiſcow.cum adhuc nõ ſit cõplera

oꝛdinatio eius. Ad quod reſpondet Pe.ꝙ in
hoc magis credendum eſt AInno.qui loc dicit
q;ᷓ illis.qui Inno.etiam dicit.qꝙ cõſueuerũt
pꝛeſbyteri cardinales circumſtare pontificẽ.
et cum eo pariter celebꝛare. Nec ex eo ꝙ con
ficiant. cum celebꝛantes ante completam ſui
oꝛdinationem poteſt dici hoc coꝛruptela.qᷓ;/
uis enim antecompletam oꝛdinationem ex/

equi non debeant.tamen etiam diſpenſatio

ſcit et diſſimulat.imo et:

eſt de cõſuetucne eceſsc romana eccleſia
bat exquo caracterem ſacerdotalem iam acce

perunt.etiam ſi nihil adderetur.conficere po/

teſt et debet in caſu ab eccleſia cõceſo. Dnde
et ſi non dicat niſi verba cõſecrationis.ercuſa
tur.ſi talis eſt mos illius eccleſie a romana
eccleſia ſitus.et nõ repꝛobatus. Item q;uis
omnia que ſunt de eſſentia alicinus effectus
opoꝛtet ſimul concurrere. Camen quia cum

nno. papa appꝛo⸗

Titulus terciuſdęcimus

pꝛincipale agens in ſacramentis ſitvirtus di
uina.que ex voluntate agit.ſic ſufficit ad verũ
ſacramentũ ea que aliquid agant cõcurrexe
ſicut deus vult. O ergo eccleſia ſpirituſancto
regitur ſuponimus cõſuetudines ab eccleſia
apꝛobatas eẽ.cõſoꝛmes dei volũtati.Quia
igit omnes ſimul ↄſecrantes intentionẽ ſuãꝗ
oꝛdinãt ad vꝛã ꝓlanonis pꝛincipalis. Micet
aliqui pꝛius. aliqui poſterius pferant. tũc tñ
eſt defectus ex dei oꝛdinatõe.q;;uis als ſcõᷣm
curſum cõmunem intentio nõ vomit anticipa
re vel tardare. Hoc tñ eſt wr. ꝙ pꝛim q̃ ver
ba ꝓfert nõ ↄſecrat añ alios ſi loc nõ intẽdit
Vnde ſi hvmo ꝓferat verba cõſecratõnis in/
tentione nõ cõſecrandi.nihil conſecrat. ergo
ſi ꝓferat intentõe nõ tune cõſecrandi.nõ tũc
cõſecrat.ſed quãdo eſt vitus que poſtea con⸗
ſecrat. Del poteſt dici ꝙ virtſubiectiue ma
net in aere ſubiecto vocis.que tranſit dei vir/
tute eain cõſeruante quouſq; omnia ſunt cõ⸗
pleta. Item ſicut ſpirituſſanctus in pꝛ imii
ua eccleſia diuerſas foꝛmas bapti mi oꝛdina
uit ꝓpter diuerſas rõnes.ſic oꝛdinare potuit
diuerſas foꝛmas in talibo eccleſijs.vbi ſunt
tales ritus.ſicut et aliter conſecrant greci.ali
ter nos. hec pe.de palu. 3

De defecti bus miſ S.qiii.

ſe et reꝑatione.Quid agendũ cum celebꝛãs
eficit in minſa vel moꝛte wel alia infirmiate
occupauis.Rñdeo ſ̃m ſtatutũ concilij toleta
ni. vij. q. i. c. Eihil. Si ſacerdos impediturvt
ceptum officiuʒ implere nõ poſſit anus ſacer
dos debet explere quod ille inchauit.Et mo/
dum declarant voctoꝛes. Si neſcit᷑ vbi dimi
ſit pꝛimus.tunc ſᷣm omnes delet a capite in⸗
Clvari.Et pſᷣm Inno.iij.ſi lvſtia iam eſt conſe
cxata.cõſultius eſt. vt illa ſeoꝛſiiin woſita ſuꝑ
aliam loſtiã. deinceps totum officiũ iteremur.
Si wro ſcitur vbi dimiſit tunc ſᷣm ZYlller. in
lbꝛo de miſia. ſi pꝛimus defecit añ canonẽ dʒ
alius reinceipere a capite et totũ rite pagere.
quia ea que dicunt ante canonẽ nõ ſunt de ſa
cramenti cõfectione.ſed de populi inſtructõe
Si autem iam incepit canoneʒ.ſed nondum
coõſecrauit. tunc alius ſacerdos nõ debet a capi
te inclvare. ſed ꝓſequi v bi ule dimiſit. et hoc
tamẽ ex parte populi.quia populus minusver
ba et ſigna canonis appꝛeciaret. ſi videret ea
tfaimfacile repen.taq; pꝛius dicta eſſent anul⸗
lata. Signa eni illa repñtant chꝛiſti paſſionẽ

que nunq; debet irrita reputari.tum etiam ex

parte ſacramenti. q;uis enim ex illis rerbis

et ſignis ſubſtantia panis ⁊ vini nõ tranſſub

ſtantietur.tamè ipamateria recipit ſanctita⸗

tem er illis. vt magis idonea fiat. vt nanſub
ſtantietur. Et hoc nõ eſt repetendũ ſuper illaʒ
lvſtiam.ne imiuria fiat virtuti verboꝛum. tan⸗
qꝙᷓ; nihil valuiſſent pꝛius dicta. Si ſacerdos
in ipᷣa ꝓlatione verboꝛum.que ſunr foꝛma ſa

cramenti deſciat verbis iam in parte pnunꝰ
ciatis.ſaluo iudicio ſententie maioꝛũ.conſu⸗

lerem ꝙ illa loſtia ꝓ reliquijs in altari ſerua⸗

retur.et miſſa alia ab alio ſacerdote ſuper ali
am hoſtiam celebꝛarer. Sed Inno. extra de

ſacra.iterã.c.vel nõ.dicit in glo.ſuper c.pꝛe⸗
ſbyter.ꝙ in hoc caſu alius ſacerdos debet in⸗
cipere ibi.qui pꝛidie ⁊c. Credo etiam ꝙ ſacer
dos ille poſt ſacramentũ ſumptum poſſer i⸗
lam hoſtiam ſumere.ſuper qua dicta ſuntver
ba alique cõſecrationis.et ſi non omma. Si

autem deficit quando iam cõſecratum eſt coꝛ
rus.ſed nondum calix.cõſilium coc. eſt. Di

cit Alber. ꝙ hoſtia conſecrata in coꝛpali mũ/

do reponatur. et ab illo loco.ſimili modo woſt

q; cenatum eſt ſuper calice rite pᷣparsto.canõ
ab alio ſacerdote ꝑagatur.et in ſine mine coꝛ

pus et ſanguis ab eo accipiaf.Si auteʒ ſacerꝰ-
dos deficit in ipᷣa pꝛolatione verboꝛum ſup ca
licem. tunc per alum faciendum eſt. ꝓut di/
ctum eſt de hoſtia.ſuꝑ qua dicta ſunt aliqua

wrba cõſecrationis.ſed non omnia. Sed in

in hoc caſu incipiet alius ſacerdos ſuper alinz
talicem pꝛeparatũ ab illo loco ſimili mõ ⁊c.

Cho.vero et Pe.de palu.dicunt ſimplicitera
indiſtincte.ꝙ cum ſcitur vbi dimiſſuʒ ſit.ibi

debet inepi per eum qui ſupplet.quod tamen
nõ eſt intelligendũ de verbis foꝛmaruʒ. ſed de
als verbis canonis vel mine. qꝛia ſi pꝛioꝛ di⸗/ .

xiſſet partẽ verboꝛum cõſecrationis coꝛwꝛis
et ſanguinis.et ſecũdus reſiduum. nullus eo
rum conſecrat.ſed opoꝛtet ꝙ vnus dicat totaʒ
foꝛmã coꝛpoꝛis et ſanguinis conſecrãdi.He⸗

lbet autem ſacerdos cõſecrans ſemperſumere
coꝛpus et ſanguinem ᷣm Cho.totiens quo⸗

nens celebꝛat. vt dicif de conſe. di. i. Relatũ.
quia ipᷣm ſacramentũ in ſumptõe cõplemen

tum ſue ſignificationis accipit.Et hoc intelli

gitur. niſi per violentiam vel infirmitatem.

vel aliquid huiuſmodi impediat. Si auteʒ tcG
tingeret aliquem infra miſſam infirmari ad
moꝛtem.nec haberet ſacerdos aliam hoſtianmm
q; iſtam quã conſecraret. nõ debet ppter hoc
ſacerdos a ſumptione abſtinere. ſed dimnſa o
ſtia vnam partem ſimat. aliam in firmo ſer/
ulet. Si muſca vel aranea in calicem cecide
nt. vel wnenum ibi eſſe epꝛehenderit. Dicit

iij.ꝙ ſi hoc cõtingit ante conſecrationẽ.delbet

vinum effundi. et abluto calice aliud atpon-

eſirr arantla
mleniranti
Genun Cnntſ
eſcramentinch
aum adtpoe
minglo. Gil

eent ſnrte

Nerrlpollommaln

awpemtenne

ſinii e Gwrn
aeitinterran
Ueſenbpeclbus
Prtec ettabo

Nknte,
kllnnöconculce
.

ratpecöſumari
Kuretſgterdosan⸗

ACiſupratareg
Ualentcchrſohr⸗
us dennspeniten
todalund ſc ln⸗

lebosentear Ar

penlet ſpn
enltegtlkt n
Pun eubos viah

Cppegblratcat

uneſunetwi
gnandictodone
lhnivape
Pünirſumg
umomdint
Unitgmeſlal
pninnen
anperön
mknun
sſegtok die
nufiun

oſan ln
Alr cöfliuma

Gonſennatgn onii
doloro ſmiinne
vnlne
nleneßenn,
Weunr atin ftenweg
denaaiiin
wimnmnenihnn
Gdintrin
e. d mnonni Sn
iabilo poinii.
Epaln diaminlan
1ſatmrt rbidininh
ncpiſuppler ctinn
idemtbisfummen
Slmie ue
orttIenng
CöEenmnesſengtudn.
m fn oNestO0.
Gifntostidili ,.
ninimtrtidenn
sapt leridli.
muun fniden.
in cin SneO0

Eummam nrinan

ctrt per

imeſ ilit
Te ſnfrnoe

nncaliten an
men Nhncen,
an . 1 i⸗

.

Elmſenmninitn

Gadeidn

Si autem loc cõtingit woſt cõſecrationem.ſi⸗
quidem perpendit ibi eſſe venenũ. vel animal
nenoſum. et per cõſequens ſanguinẽ infe/⸗
ctum eo. nullo modo debet ſumere. nec alteri
tradere ne calixvite in moꝛtẽ vertatur. ſed in
vaſe apto diligenter poni.et pꝛo reliquis ſer

uari. Et ne ſacramentũ remaneat imperfecrũ
calix de alio vino debet pꝛeparari et a verbis cõ

ſecrationis ſanguinis reincipere.ſi nondum
ſuimpſit lvſtiam. quia ſi ſumpſiſſet deberet ap

ponere etiam lvſtiam cõſecrandam cumvino
Si autem ammal nõvenenoſum fuerit.tunc
ebet beſtia vt muſca vel aranea ⁊ huiuſmodi

ſi poteſt. capi et lauari et poſtea cõburi. et lo/

tio et cineres in piſcinam poni.in qua.vt di/
cit Petrus de palu.ponuntur que cõtigerunt

coꝛpus vel ſanguinem mediate vel immedi

ate. Sed in qinbus tamen nihil eſt de coꝛ/
poꝛe cum ſanguine ſicut raſure tabule et fer⸗
re ſuper quam ſtillauit ſanguis chꝛiſti. Oii
lam bi debet. et poteſt a nõ ieiuno ſumi. Di⸗
cit etiam Clv. vt ſupꝛa ad vltimũ. occaſio⸗

ne ſacramenti. mibil abominabile debet ſumi.

ar. etiam ad hoc.de cõſe.di.ij.Si per negligen

tiam. in glo. Si ſanguis chꝛiſti ſtillauerit.
vel ceciderit ſuperterram. vel fabulam. vel al
tare. vwel pallam altaris. quid agendum.et de

ſtilla. et de pxenitentia fienda. de hoc habeturde

cõſe.di.ij.ſic. Si per negligennã de ſanguine
ſtullauerit in terram. vel ſuper tabulam. que
ſolet eſſe ſub pedibus ſacerdotis ſᷣm glo.lin/⸗
gua lambaf, et tabula radatur. Si non fuerit

tabula vt nõ conculcetur locus.tamen rada

tur.et igne cõſumatur ⁊ cinis iuxta altare cõ
getur. et ſacerdos quadraginta diebus peni⸗
teat. Si ſuper altare glo. non interpoſita palla
ſtullauerit calix.ſoꝛbeat miniſter ſtillam.⁊ tri⸗

bus diebus peniteat. Si ſuꝑ lintheum altaris

et ad aliud ſcʒ linteum ſtillauerit. quattuoꝛ
diebus peniteat.ſi vſq; ad terciũ nouem die

bus peniteat. ſi vſq; ad quartum viginti die
bus peniteat Et linteamina que tetigerunt

ſtillam tribus vicibus. miniſter. id eſt ſacer/
dos ipie abluat calice ſuꝓpoſito. Et aqua ab
lutionis ſumat᷑ vel iuxta altare cõdatur. Hec

omnia in dicto decreto Pij pape pꝛimi.Et di
cit Th. in tercia parte.ꝙ etiam illa aqua ab⸗
lutiõis poſſet ſumi a miniſtro.niſi ꝓpter abo

minationem dimuteret. Dicit etiam ꝙ cau

tum eſt. ꝙ pars illa lintei vel palle abſcinda
tur poſt ablutionem.et cõburatur.et cinis in

ℳ

altari Pnara⸗ Vuraagdien in Uin wile

uentur modo pꝛedicto.Oe h
tentijs ſcʒ ꝙ tot diebus peniteat.⁊ huiuſmo

i dicit lv. tercia parte. q. lxxxiij. arti. x. ꝓ

quidam dicunt iſtas penitentias taratas eſſe

ad cautelam. vt negligentia magis caneatur
et ideolcircumſtantijs penſatis poteſt addi vel

minui ad dictã penitentiz. Sed tutius eſt vt

dictam penitentiam peragat. Delet autẽ ᷣm
quoſdam diebus illis ieiunare et a cõmunio

ne ceſſare.quod etiam ponit gloſa ſuper dicto
c:et Chomas etiam lvc dicit in tercia parte.

Fateturtamen ꝙ woeſt vc penitẽtia minm
Wl ei addi ſᷣm negotij cõditionem.et perſone

Et dicit Buil. ꝙ ſufficit ieiunare ſicut ieiuna
tur in ſexta feria. wel. xl. In ſcriptis tamẽ di⸗
cit Chomaſ. ꝙ alij dicunt ꝙ his diebus debet
imungi penitentia arbitraria penſatis condi⸗
tionibus perſone et negocij: et lvc dicit vide⸗
ri ꝓbabilius. Si quis autem euomuerit eu/
chariſtiam dicit canon cõſe. Di. ij. c. ſi quis
per ebꝛietatem. vbi dicitur. Si quis p ebꝛie/
tatem.i.ꝙ lvc accidit pꝛopter ebꝛietatem vel
voꝛacitatẽ.ſi eſt laicus.xl.diebus peniteat.ſi
dlericus. vel monachus. Ixx. diebus penitear
ſi epiſcopus. xc. diebus peniteat. Sed ſi loc
accidat cauſa in firmitatis. ſeprem diebus pe
niteat. et dicit gloſa in dicto.c. ꝙ ꝓcauſa in⸗
firmitatis impomtur penitentia ad cautelaʒ
ſicut.xxxriiij.q.qᷣj:in lectum. et quia nõ debint
lu mere cum eſſet infirmus.i.ſtomaclv altera
tus. Et dicit Ray. ꝙ dʒ ille vomit ſumi dili⸗/
genter et cremari.et cineres iuxta altare re/

condi. Et ex ipſo.c. Si quis per ebꝛietatem

c arguit De.de palu.etrepꝛobat glo ſuper. c.
tribus gradibus. que dicit ꝙ vbi ſpecies ſa⸗
cramenti atteritur dentibus. chꝛiſtus ad ce/
lum rapitur quod dicere eſt hereticum. q;diu

enim maneret ſubſtantia panis ſi eſſet. tam

diu manet ibi coꝛpus chꝛiſti ſuccedens. et qᷓ
diu ibi maneret ſubſtantia vini ſi eſſet.tãdiu
ſanguis chꝛiſti. Sed ſubſtantia panis mane⸗
ret. non ſolum attrua dentibus. ſed etiam in
ſtomaclv rraiecta. vnde et dictum. c. dicit. ſi
quis euomuerit euchariſtiam. Hõ poteſt au⸗
tem euomi.niſi quod eſt in ſtomachum tra⸗

iectum. Et quod etiam dicit illa gloſa. ꝙ in

ſeceſſum non emittitur. ſed per ſudoꝛemvel
aliter emanat.fatuum eſt fingere. quia et ꝑ

ſeceſſum taliter emitn poſiunt ſpecies.ſicut e⸗

mitterentur ſubſtantia panis et vini.non ali
ter. Illa autem quãdoq; nõ coꝛrupta emnittẽ⸗
tur.vt in habentibus flurum. ergo et ſpecies

pꝛopter quod non eſt dande euchariſtia ha⸗
benti talem fluxum. quia ſcʒ emittit integruʒ

quod ſumit.ſicut nec habentivomitum. cum
iſtud magis cederet in irreuerentiam ſacra/
menti q; illud. Isitur coꝛpus chꝛiſti er ſan/
guis tamdiu manet in ventre: ſtomaclv vel

EEiij

782

Zitulus terciuſdecimus

vomitu.et quocũq; alubi.q;diu ſpecſies ma⸗
ner.ſicut ſubſtantia conuerſa manſiſſet. et ſi
ſpecies incoꝛrupte euomũtux vel egrechunt.
eſt ibi wre coꝛpus chꝛiſti. Et ſicut Bꝛegoꝛi⸗
non habet pꝛo incõuenienti ꝙ criſtus permi⸗
ſent ſe a diabolo in montẽ. et ſuper pinnaculũ
wꝛtari qui permiſit ſe g membꝛiſ diaboli cruci
figi.ſic m pꝛopoſito ma xime quia per omnia

lvc coꝛpus criſti manet incõtaminatuʒ. Et

dicit Zlug.in li.de remedio penitentie.de. cõ.
diſt. ij. c. Ot quid paras. ꝙ iſte cibus non va
dit in ventrem.ſed in mentem verunn eſt ſina
liter. quia eſt pꝛopter mentẽ.nonventrem oꝛ
dinatus.ſed illuc vadit ſacramentaliter. quo
localiter Si mus aur aliud animal pꝛopter
negligentem cuſtodiam ſpecies ſacramenti
comederit ille p cmneglientiã hoc accidit. de
det. xl. diebus penitere. vt dicitur. de. con. di.
ij. Oui bene. Debet autem his diebus penite
re modo dicto in. S. Si ſanguis criſti. ſecun⸗
dum. Cho. in ſcriptis. Et delet mus capi ſi po
teſt et cõburi.et cinis iuxta altare reponi Sed
Petrus de. pa.dicit ꝙ mus exenterari debet.
et mus quidem comburi et cinis in piſcinam
pꝛoijci pars autem loſtie ſi hmo eam lvꝛret
ſumere.debet in tabernaculo reuerẽter poni et
tamdiu ibi dimitti.quouſq; naturaliter cõſij
metur. Apſa autem ſvſna nequaq; delet ĩ pi
ſcinam pꝛoici. ſicut fecit quidam ſaceꝛdos de
muſca reperta poſt conſecrationem in calice.
nec etiam debet comburi ſicut fecit alus ſacer
dos. de hoſtis mucidis conſecratis er cinis ip
ſaruin in piſcinam pꝛonci.quia HGeſt immane
ſacrilegium. Et ideo quantumcumq; modica
particula inueniatur. debetreponi cum reuerẽ
tia.qina in ea totus eſt criſtus. &t ſi quidem
lvmo eſſet tanti ſeruoꝛis ꝙ huiuſmodi nõ lor
reret. ſed ſumeret ↄmẽdandus eſſet.ſi tñ eñnʒ
ieiunus. Sic beatus. NHug.cluniacus cõmen
dauit goderanũ ſumendo partiunculaſ lvſtie
quas lepꝛoſus cum viliſimo ſputo euomue/
rat.dicens craticulã laurentü ſuiſſe tolerabili
oꝛem.hec. De. Hec puto eos ſibi contratios
ſed dictũ. Cho. videruꝛ intelligendũ cum iã
videtur ſpecies ſacramenti alrerata.ſ.qꝙ debet
combun animal. Dictũ vero. Pe. cum factũ
eſt iia recens. ꝙ adhuc creditur ſpecies ſacra
mẽti permanere in ſtomacho et tunc debet er
enterari. Item ſi amiſſa fuerit hoſtia. vel
pars ſvſtie. vi inueniri nonpomt. rxx. diebus
lebet peniteri vt dicitur.de. cõſe. diſt. ij. Si q̃s
et modus penitentie ᷣm. Cho. intelligẽdus
eſt vt ſupꝛa.et intelligendum eſt quãdo acci/⸗
dit ex negligentia ſacerdotis. ſecus ſi er mira
culo.ſicut legitur de beata lꝛatherina de ſenis
de habitu. de penitẽtia beati Dominici quo

ſcʒ celebꝛante quodã frate ipᷣa pꝛeſente vna
pars hoſtie in fractione eius ꝓſilijt de manib
eius extra calicem. quam nunqᷓ; potuit inue⸗

nire. quia miraculoſe fuerat latherine delata.
Item dicit Hoſti. ꝙ ſi is ad quem ſ pectat cu

ſtodia euchariſtie incaute dimiſit euchariſtiã
q;uis inde nihil nefande acciderit.tribo men
ſibus ab officio ſuſſendatur..Et ſi per ei in/⸗
curiam aliquod neſandũ acciderit. grauioꝛis
penevltioni ſubiaceat.extra de cuſtodia eucha
nedã vero fiũt ꝗ.iiii.
in miſſa ad cõgruam ritus ſacramenti ſolen⸗
nitatem.vt certus locus.et certum tempus.

et certus modus. Quantum ergo ad locum
nota ſᷣm Ray. ꝙ miſſa non debet celebꝛari ni

ſi in eccleſia cõſecrata.ſi fieri poteſt. vel ſalteʒ

in altari cõ ſecrato.vel ſi hc nõ habetur ad mi

nus ſemper. habeatur parua tabula cõſecra,/

ta. Et dicit Guil. ꝙ hec tabula delet eſe lapi⸗
dea.nec cõſecrari debet niſi habeat capſulã. de
capſula autemilla cui cõpaginatur tabula nõ
refert vtrum ſit lapidea vellignea. vel de alia

materia ſolida. Et dicit Pe. depalu. ꝙ debes
cauere qui celebꝛat.ꝙ ſit tanta latitudo.et lõ
gitudo lapidis in capſula.ꝙ in eam poſſit ca⸗

pi pes calicis.et hoſtia cõſecranda.vel ꝙ in cõ

ficiendo cum in manibus paneʒ vel calicem
ſuper lapidem teneat.vt ſic ſuper lapidem cõ⸗
ficiat. Sed altare ſuper quod altare poꝛtabile
ponitur.nõ refertvtrum ſit ligneum feneſtra
vel hoſtium. Idem etiam. ꝙ extra eccleſiam
ſine neceſſitate nunqᷓ; licet celebꝛare ſine licõ

tia epiſcopi. cõſe. di.i.miſſarum. In nulla

autem necenſitate licet celebꝛare in mari.vel
ſuper fluinum vbi ꝓbabiliter ti metnrde effu
ſione ſanguinis. ꝓpter agitationem nauis.

Sed nõ habentibus capellas.licet potius ce⸗
lebꝛari ſub diuo.id eſt in campo.vel in cvvmibo

pꝛiuatis. vel capellis.dum tamen alia neceſ⸗
ſaria habesnt᷑ q; quidem miſſam dimittere.
quãdo nõ poteſt peti licentia abepiſcopo. n
tali enim necemtate dat papa licentia. et vbi
eecleſie cõſecrate ſunt deſtructe.in capellis.in
itinere.ſub diuo.aut in tentoꝛijs.de cõſe.di.

i. Cõcedimus. In exercitu chꝛiſtianoꝛuʒ idẽ
fiendum. maxime qꝛ cõmunicare debent qui
bus periculum moꝛtis im minet. Sed a pꝛin

cipio ſi comode poteſt peti licentia ab epiſcoꝛ

po debet peti. OVnde in camera.in aula.et hu⸗
iuſmodi.nõ licet celehꝛare niſi epiſcopo cõce
dente.hñt tñ pꝛediſ foõꝛes.et minoꝛes pꝛiui
legium vbicũq; fuerit ſuper altare viaticum
celebꝛare. Onde etiam ſine epiſcopi licentia
ſſunt in infirmaria cõi.et cameris pꝛiusatis

“

2

,giceteet
horbeti
Pene enna

=,=ͤã =ꝛ=
= =S
=

—,—

ithlanen
Lunhele
rlicon
e tttinn
inercoce N.
Municlenmn
tonvoinepun
iungrolgruns
ienioni dn
iigumſfani
Ginewmnintet
puatſenan ſen
Miernſewonn
ſoſt diat Bun
eden clinmne
ieranenetce
mmrhentenl
unnan.vt

Gafod norem.
e V
rdetgcarine
.

SE f

=

„
viicͤfteretun
geparctetrant
Npuikaap
ne dien ceerrare

inva. Gimater

fmoRdtanarn
Gewvaderka S⸗
Gieribusisn
ſetionnienadeer
Eininun daiſe
Gllonn nitorerel

MUntzcnafne
onkusſnilinun

fonpotnomma

Otfnanones elp

gbeunzinterſer
Elnijinnona
eſgagtenan
Emori. Be gii

ſeneswſſunta

tn wenam
erumdddieb⸗
rnmeſthe
mnalpe⸗
Dentſenenan

l
unfſtiucer opcen.
Eotdnan te
menan genmegein
np Mereelhen imOH
dlimnm Snnn
er elebeaen nmndH
õ
Eankalmma
cnanmeunonh
Bunmng ifnf
Utem niin Nii.
menuagichi
Eeurpehtidmid
urrtmneirnman
rtnunis iA
mintiſum
zirmie Setnn

mltennntpelii

nenf Gplpt

ernnwri

adintaau

Caputulü ſextum

altaria exigere.et in itinere in altari viatico.
celebꝛare. extra de pꝛiuile.c. In his. als ſi lvc
ſine epiſcopi licentia nõ poſtent.pꝛimlegium
illud nihil operaref. lec Pe. Quantũ acl lvꝛa
et tempus celebꝛandi. dicit Chv. ꝙ cõmuni/
ter loquẽdo miſſa debet dici de die ⁊ nõ de no
cte.quia lvc ſacaamentũ ad tempus gratie ꝑ⸗
tinet. quod per diem deſignatur. Juxta illud
ad Ro. xiij.c. Nox pꝛeceſſit et cetera. Dies

autem iudicatur in hoc.nõ ſolũ ab oꝛtu ſolis.

ſed exquo incipiunt ſigna oꝛituri ſolis mani⸗
feſtari per aliquam aeris manifeſtationẽ.vel

illuſtrationẽ. In duabus tamẽ noctib ꝓpter
pꝛiuilegium illarũ celebꝛatf.in nocte.ſ. in na⸗
tiuitate womini.et reſurrectõne.qᷓ;uis lvc nõ
opoꝛteat ſeruari ſemꝑ.Et de reſurrectione cõ
muniter nõ ſeruatur. ſed dicitur in ſabbato
ſancto. Et dicit Buil. Credo ꝙ qui ſcienter
ante diem celebꝛat.cum ſit cõtra generalem
cõſuetudinem eccleſie.moꝛtaliter peccat. niſi
ſit ſemper hoc per epiſcopum. vel ſuperioꝛẽ di

ſpenſatum in caſu.vt ſi aliquem cõtigerit in/

firmari ad moꝛtem. et nõ poſſet haleri eucha
riſtia. niſi cõſiceretur ante diem. De. autẽ de
palu. dicit ꝙ cardinales aliquãdo ex diſpenſa
tione pape celebꝛant ante diẽ. Et ſic dicit glo
ſa de pꝛiuił.capi.fi. li. vi. Epiſcopi itinerantes
ante diem celebꝛare ponunt. ne impedian/
tur in via. Similiter pꝛo communicando in
firmo.ſi aliter viaticum nõ habxatur.videtur
eſſe bona cauſa. Solennis autem celebꝛatio
miſſe tribus hvꝛis inſtituta eſt. tercia diebus
feſtis in ſexta diebus ꝓfeſtis. in nona dieb-
ieiunioꝛum.de cõſe.di.i.Nocte.et.c. Solent
quia m miſſa recolitur moꝛs chꝛiſti. quia lv⸗
ra tercia crucifxus eſt linguis iudeoꝛũ. ſexta
mamdbus militum.nona expirauit. Poteſt e/

tiam poſt nonam cantari miſſa.quando fiunt

oꝛdinationes.vel poteſt dici.quaãdo nõ eſt di
es ieiunij interſe xtam et terciam. erin diebꝰ
ieiunij in nona. OJiſſe autem pꝛiuatea ma/
ne vſq; ad terciam.vel vſi; ad nonã diebus
ieiunioꝛũ.He.aũt de palu.dicit.ꝙ miſſe non
ſolennes poſſunt ab auroꝛa vſq; ad ſextam ce⸗/
lebꝛari.vel etiam nonam.quod videt᷑ intelli
gendum de diebus ieiunioꝛũ vſq; ad nonam
An. de but. poſt Hoſti. dicit. ꝙ poſſunt dici vſ
q; ad ſextam. et diebus ieiunioꝝ vſq; ad no/
nam.Et dicit Pe.de palu. ꝙ qui credit ante
diem eſſe diem. autcredit nõ eſſe menidiem.

cum ſit cumiin talibus ſepe homo decipiat.;/

uis ex vna parte videatur accuſari.quia ſe di

ſcrimini exponit.ex alia camen ſi deuotio ex⸗·

poſcat et aliter miſſam habere nõ poteſt. excu
ſatur.quia quod paruʒ deeſt quaſi nihil deeſſe

videtur. Item non delet dici ab eo qui nõ di

Ait mnatunnum. licet poſſit audiri. als dicen⸗
do eſſet moꝛtale. quia cõtra cõſuetudineʒ ge⸗
neralem eccleñe. Huil. dicit. et etiam He. ꝙ
nõ delet dici ante pꝛimaʒ. niñ ſit conſuerudo
in cõtrarium. vel generalis. vt in miſſa etiam
ecunda natalis. vel particularis. vt in qui/

buſdam monaſterijs vbi dicitur miſſa ante

Nota qꝙ non licet . v.

niſi ſemel in die celebꝛare. vel ↄmunicare. vt
vel in oc vnica paſſio chꝛiſti repꝛeſentetur.
etvalde felix eſt. qui vnam digne celebꝛat. de
cõſe. di. i. ſufficit. et de cele. mil.c. Cõſuluiſti.
Ercipiuntur autem ſex caſus m He. depa⸗
lu. in quibus licet pluries celebꝛare. Pꝛimus
eſt in die natiuitatis comini. in qua quililbet
ter celebꝛare poteſt. et loc ad repꝛeſentandum
triplicem chꝛiſti natiuiratẽ. ſc; eternalẽ. tem/
poꝛalem.et mentalem. vel tres in chꝛiſto ſub
ſtantias. deitatem. animã. et carnem. Secun
us eſt ꝓpter defunctum. qui ſubito occcur/
rit poſt miſſam dictam. nec debet ſine miſſa ſe
Peliri ſi ſit tempoꝛe miſſe. puta. quia ſic ſe ha⸗
ber cõſuetudo loci.imo dicit Rap. ꝙ er inten
tione poreſt dicere vnam ꝓ viuis. et aliam ꝓ
defunctis. nõ quidem regulariter. nec omni
die.ſed ex cauſa rationabili. puta cum paro⸗
chianus.vwel cui tenetur petit anniuerſarium
vel annale.vel trigenale. necille woreſt como
de vicarium halere. Idẽ dicit Buil. niſi ſoc
ſit cõtra cõſuetudinẽ loci aꝓprobatã.vel ↄſti
tutionẽ ſinodalem. Cercius eſt pꝛo neceſſi⸗
tate in ſrmoꝛum viaticum perentium. ſi non
ſit coꝛpus dominireſeruatum.nec aliter roſ/
ſit haleri. tunc licet irerum celebꝛare. ſieſt ie⸗
iunus et pluribus ivſtũs. vtvltra eaam quam
ſunmit vnam poꝛtet infirmo.er aliam reſeruet
Quartus eſt pꝛo neceſſitate peregrinoꝛũ die

minico feſtiuo.quãdo omnes maxrume pe

grini debent audire minam.Quintus pꝛo nu
ptijs.quia laudabilis cõſuetudo nõ eſt niſi in
mina dare benedictionem nuptialem. q;ins
in quibuſdam parnbus poſt veſperas. erali/
