Eignö nnler

Ulsinfamisnn

nticoneietni
Poadcöpullari
ipwerlo ices
alinoͤſolico⸗
ſen Soplvt
1tcomrwc

ſtrigne ͤſli

Utöenurgen⸗
1. ne
nbiniege
tunteefent⸗

Eulagii Nr

–—
„=

=—
—

Cffüuntoch

n. Minniinin
Bmenn
wäaiiN
mcai nini en
rs Votnnn ien
LRnmino e
Uömminnte
oted
eonini
n. Namzofia
õ
miGlnnic
un nnnaga
at⸗ ndudh;
li, un
mimun .
Cneßhan e ml

E E
☛ =

=
☛ =☛

apitulũ

minatr in occulto. erit locus idonee cautio
iii/Et ſi tanta ſit illi credulitas.ꝙ nõ põt per

cautionẽ mederi. dicit Doſti. ꝙ ſuſpendat

cenſura.vouec mutent᷑ tpꝑa.vel eus vłeius
vicarius apponat ↄſiliũ.et cõſulat tũc acto
ri.ꝙ ad tpᷣus deſiſtat.ar.ex᷑ de reſti.ſpo.c.Ex

tranſmiſſa. Si tñ ꝑ talem poteſtatẽ compe

ſci voſſet.et actoꝛ inſtaret.non eſſet iuſticie

weritas derelinquenda. Atemeo. ti. Sane.
ſummatim dicit. Cñ diuerſe l̃e ſub eadem

data et foꝛma cõtraria impetrant.et pñtat᷑
a diuerſis adeoſdem.ſuꝑſedetur vtriſq; o
nec papa cõſulatf. Jo.an.x ſi e alie con

trarie dicent᷑ emanaſſe ab altera partiũ. et

nõ exhibeant᷑.non tenetr᷑ delegatus credere

opponenti.eo.ti.c.Cũ in iure.quõ ſit litere

contrarie ibi vie.
Delegatus pape
impꝛditus poteſt ſubdelegare.Oñ Alexan/⸗
der tercius eo.ti.dicit. Si ꝓ debilitate vel

q̃libet alia graui neceſſitate tractandis cau

ſis que tibi ab apoſtolica ſede cõmittuntur
interſſe nõ poteris.liberũ tibi ſit pꝑſonis ido/
neis ⁊ diſcretis vices tuas cõmittere ita ꝙ;

ſi res tanti eſt.vt te conſulere debeant. niſi

foꝛte cauſe ita graues ſint ꝙ ſine pñtia tua

non poſſint cõmode terminari. Suꝑ verbo

nõ poteris YJoh. an. vel volueris. Iſta em̃
duo equipollent in vvc caſu ᷣm Boff. vt in
fra eo. Signiſicaſti. libeꝝ.i. ſine aliqᷓ rena vł

redargutione. Suꝑ verbo idoneis. Debent

em̃ tales eſſe in dignitate vel ꝑſonatu. vel
canonici eccleſiaꝝ cathledraliũ.et intra dyo
ceſim. vt extra de reſcrip.c.Statutuʒ. li.vi.
E quod.c.habet᷑ ꝙ non poſſint ſubdelegare
inuito actoꝛe extta dyoceſiʒ. ne auferat᷑ ei
dyoceſis quã papa dedit Sed inuito reo ſic

onſmodo nõ cõmittat᷑ vltra duas dietas.
Et quõ mulier.ſeruus.ignarus.menteca⸗/

ptus.infamis.minoꝛ.xx.vel.xviij.annis.nõ

ſunt idonei et nõ ſubditus et pꝛiuilegiatus

quo ad cõpulſationem.itractat hic Hoſtiẽ.
Sup verbo vices ſuas. Jo.an.et etiam ſen
tentiã.nõ ſolũ cognitionẽ ſeu examinatio/
nem. Suꝑ vᷣbo tanti eſt. vt. ſ. ↄſilio tuo ege

at. Suꝑ verbo cõſulere.putat Inno.ꝙ poſn
ſit delegatus cõſilium ſibi retinere.quo ca⸗

ſu ſi nõ requirat᷑ nõ tenet ſentẽtia.infra eo.

ti.Paſtoꝛalis.Sed ſi conſiliũ fuerit requiſi

tum tenebit ſentẽtia.q;uis contra conſiliñ
lata. lcet aliq̃ ↄtradicãt. Sed requiſito cõſi
lio ſi placueri delegato ſuhdelegatus fe/⸗
rat ſententiã ſllam ferat als non ſi ꝓhibeat

Pec vera ſunt quando conſulendus eſt iu⸗/

o I 5 —.
65
„
. △

gex. O dicit enam Inno.illud idem. qñ in

Lercium

dex cõmittit onec reuocet.vel ſinõ reuoca
uerit. vel vt ferat ſententiã ſi partibo placu⸗
erit. als remittat. Ham oibo his caſib pu/
tat poſſe iuriſditionẽ ſubdelegati per delega
tũ reuocari.et ad eũ appellari. Dicit em̃ ab
bas ꝙ ꝑ hanc foꝛmã cõmitto vices meas
conec reuocauero nõ intelligit᷑ cõmiſſa ſen
tentia. Etiã ᷣm Inno. ſi dicat. Cõmitto ti⸗
bi cauſam. et vt feras ſententiã niſi reuoca
uero. quaſi hec clauſula ſit cõtra ſubſtantiã
cõmiſſionis quo ad ſentẽtiã. Allegat de cõ

di. appo. c. fi. Hoſti. tñ dicit ꝙ non eſt verũ
poteſtas reuocandi impediat trãſlationẽ

ferende ſententie. De quibo dic vt eo.ti.c.
Si delegatus.liv.vi. Obi repꝛobat᷑ opinio
Inno. in his.et in eo ꝙ dixerat executionẽ
impedirinõ pone. DPutat etiã Innoc. ꝙ ſi⸗
cut delegatus ſubdelegando rennet ſibi cõ⸗
ſilium. ſic etiã poſſit reſeruate conſilium ter

cij. Poteſt em̃ certã legeʒ ſeu cõditionẽ ſue

cõmiſſioni dare ſeu imponere.dummõ non
faciat contra iura. Sic etiam delegatus pꝛei
mus põt. vt de reſcrip.c.i. O ſi delegat mã
dat ſubdelegato ꝙ ferat ſententiã. ſᷣm ꝙ ta

lis iuriſperitus dictauerit. q;iis Inno. di⸗

cat ꝙ hoc fieri non poteſt. tñ Hoſti.tenet cõö
trariũ. Nam ⁊ cõmittens foꝛmat ſententiã
ꝓut ſibi placet.vt de conſti.c.Cum omnes

quã foꝛmã neceſſe habet ſeqͥ̊ delegatus om̃i⸗

no. Sicut autẽ ipſe delegatus ipſam foꝛma
re poteſt. ſic et ipſe alij foꝛmandã relinque⸗
re.e.ti.c. Paſtoꝛalis. Nec obſtar.ff.de arbi.
l. Itẽ ſi vnus.quia natura arbitri talis eſt.
vt arbiter ꝓnunciet quicqͥd placet.et con⸗
tra iura et inique.ff.de arbi.l.Oiem. Sʒ iu
dex non niſi qð iuſtum eſt ꝓnunciare debet.
Et ideo ſi delegans timet.ne ſubdelegatus
erret in iure.ſatis videt᷑ ꝙ pᷣdicto mõ poſſit
ei ꝓuidere ꝙ poteſt locum habere.quando
nõ põt haberi ſubdelegatus ita ꝑitus.vt ex
pediret.etis qͥ habet dictare ſentenuã eſt pe

ritus.ar.eo.ti. c. Cum te cõſulente.Et ideo

eſt neceſſariũ officium aſſenoꝛũ.vt. C. de aſ
ſeſſio.l.i. Sed in ſpũalibo cauendum eſt.ne
is qui debet dictare ſententiaʒ ſit laicus. vt

de iudi.c. Decernimus. Nerũ eſt. nõ deber

pꝛonunciare ſententiã ᷣm cõſcientiã alte⸗

rius dictantis ipſam. conſcientia ꝓpꝛia re⸗

pugnante.etiã ſi ſibi hoc mandaret᷑. Nerũ⸗

tamen debet impitus conſcientiã ſuam foꝛ

mare iuxta conſiliuʒ periti. Mec eſt turpe ꝙ

impitus querat et ſequat᷑ conſiliũ peritoꝛũ

et voluntatem. vt infra eo.ti.pꝛudentiam
Si tamen nõ poteſt conſcientiã ſuam infoꝛ
mare vᷣm conſiliũ ſapientis.ſtudeat ꝙ a cõ

mimõe illa e xoneret᷑.infra eo.c. Si quãdo.

Zitulus Honus

O ſi loc obtinere nõ poteſt. conſcientiã ſu⸗
am ſequat.et non obediat.ſ.in dando ſentẽ
tiã contra conſcientiã. vt de tempo. oꝛð. c.
Zld aures. In. c. de cauſis. eo. ti. duo ſum
matim cõtinent. Pꝛimo ꝙ ſi cauſa aliꝗᷓ cõ⸗
mitiit determinanda et decidenda ſubdele/
gato infra certũ tempus.eo tranſacto expi⸗
rat iuriſditio cõmiſſa ſubdelegato.et reuer
tit ad delegantem. Poteſt tamẽ pꝛoꝛogarxi
terminus paixus à delegante. ſi accedat cõ
ſenſus vtriuſq; partis cuius eſt cauſa. Et
vt dicit glo. JTo. anð. DHec pꝛoꝛogatio ſiat
Ppꝛincipales. non ꝑ ꝓcuratoꝛes. Itẽ etiã
ſi nõ poſſet infra tpᷣus pᷣfixum pficere quod

mandat᷑.nihilominus expirat elapſo tẽxo⸗

re pᷣñxo.vt infra eo.ti.c.Cõſultationibo.ac
etiã ſi ꝑ maliciãalterius partis firmaf᷑ ter⸗
minus ᷣm Inno. Ypſa etiã ꝓꝛogatio tex
mini de conſenſu partiuz. opoꝛtet æ'fiat añ
lapſum diei pᷣfixe.vᷣm Spe.et Abb. Secun
do continet᷑ in dicto.c.ꝙ vbi certa pena ꝑ
ius ſtatuta non eſt. delegatus imponit arbi⸗
trariã. Obi dicit Jo. an. ꝙ ſi certa pena ſta
tuta eſt.non ſolũ ꝑ canones.ſed etiam ꝑ le
ges ſcriptas municipales.vel etiã leges cõ
luetudinarias.dũmodo canonibus vel ra⸗

tioni canonũ non obſiſtat.illam debet impo

nere. ſ. partibo quaꝝ ſibi cauſa eſt commimna
impedientibo vel offendennbo iuriſditioneʒ
ſuam. di.x.ꝑ totum. Nec mollioꝛẽ nec du⸗
rioꝛem debet imponere als fit infamis.C.ne
ſanctũ bap.l.iij.⁊ lc miſi ex cauſa tẽꝑer᷑ vel
exageret m Hoſti. Quo ad pꝛimũ To.
an. in nouell. mouet qſtionẽ. videlicet.An
delegatus qui infra terminũ ſibi ſtatutũ tu⸗
lit ſententiã. lapſo termino illam poſſit exe⸗

qui.et pᷣcipue delegatus qͥ als exequi ponet

e quo de ſo. cõpꝑe. c. Si qs cõtra. Circa qð
ponit opi.ſibi cõtrarias. PHã Damaſ.Can⸗
cre. Bar. bꝛix. tenent ꝙ ſic. DPug. Yohan.
Archi. contra has opi. contrarias. Jo. an.
ſic concoꝛdat ſcʒ ꝑ diſtinctionem.qꝛ.ſ.aut
terminus adijcit᷑ diffinitiõi el eciſioni cãe
et tunc ſic eſt vera pꝛima opi. q̃i papa ſim⸗
pliciter delegante cãm. ⁊ ſtatuente tempus
diffininonis fiẽde adhuc durat ptãs in exe
cutione. Si vᷣo terminus adijcit᷑ iuriſdinõi
tunc ſic eſt vera opi. NHug.et ſequaciũ.Et hᷣ
ſiue affirmatiue verba ꝓferat puta ꝙ nõ du
ret vltra annũ. Cum em̃ executio ſit de iu⸗
riſditione.infra eo. Si delegatus.li. vi. xe⸗
ſtat ꝙ iuriſditio finita. et ſic non poterit.
CLirca ſecundũ mouet aliã.q.videlicet an
delegatus poſſit mulctare.Circa quod dicit

Inno. hic. ꝙ delegatus 1 ſubdelegatus ne

dum partes. ſjed etiam extraneos iuriſditio

nem ſuam impedientes. et excõicare ⁊ mul
ctare poteſt. ſi aliter iuriſdtioneʒ ſuã defen/
dere vel expedire non poſſet. vt hit. et. c. pxi⸗

mo. Hoſti. at q;uisin ſumma contranum
dixerit.tamẽ in lecturxa.c.i.eo.ti.ſe coꝛrigit

et tenet cũ Juno dicene g ex virtute clau
ſule qua cenſura cõmittif id non poteſt. ſed
ex virtute commiſſionis hoc põt.vbi pena
non eſt ſtatuta. vt hic. Et lvc ſiue pars ve⸗
nire contemnat.ſiue nõ pareat.et demũ ad
ipſam mulctam extoꝛ quendã poteſt exerce⸗
re cenſurã.qð intelligit᷑ de parua mulcta et
temꝑata. non magna.qꝛ nõ tantã vt oꝛdi⸗

narius. In. c. Pꝛeterea eo.ti. ſummatim

habei ꝙ ꝑ ſimplicẽ cõmiſtioneʒ cauſe woteſt
dlegatus citare.cõ tumacẽ punire.et reliqᷓ
facere que ſpectant ad cãm.vñ ⁊ cogere po

teſtꝑ cenſurã.ꝑſ.eccleſiaſticã. ᷣm DHoſti.xN do
mnare in expenſis. ſ. condénando. J

naͤre mnexr . n. (.
Si qñ.eo.titu.ſummatim habetm Joh.

an. ꝙ ſi oꝛdinarius ſcit eum non canonice

inſtitutũ quẽ delegatus pape ſibi mandatin
poſſeſſionẽ induci.non reſiſtet violẽter. ſed

pcibo inſtabit vt differat. nec roman on

tifex cõſulat᷑ vbi Yo.an. ꝙ ſi delegatus loc

facere nollet. ſ. diferre neceſſe eſt obedite.

infra eo.c. Paſtoꝛ alis.quod intelligit Ho

ſti.quando illudeſt occultum.ſ.ꝙ non ẽ ca

nonice inſtitutus.qꝛ tunc epo non eſt cre⸗

denduzʒ. vi. q. ij. Sitm. Yn. c. Sane. eo.

ti. ſummatim haber ̃ᷣm Jo. an. ꝙ delegat
bapein cauſa ſibi cõmina.iunſcditionem ba
let ſuꝑ oꝛdinariũ.et quẽcunq; maioꝛe.etRᷣ
quia vices gerit pape in cã illa ſibi cõmiſſa
et ad ipſam ſpectannbo.⁊ ſibi relelles poteſt
punire. ſ.nõ obediendo in his q̃ pectantad
cauſam.ſiue ad cauſe executionem.ſiue im
pediant exequẽetes de mandato ipſius dele⸗
gati imuſte et violenter.vt inſra eo.c.Exli

teris. Si vo diceret quis executionẽ nõ fa

ciendã cãm aliquã iuſtam ptendens.ſuꝑ S

delegatus deberet eum audire et ſummaum

eyaminare. et hoc infra annum. qꝛ vltra. ex
quo diffimtiue ꝓnunciandũ eſt. non exten
qitur iuriſditio delegati. infra eo. Aueren
ti. In. c. ex parte.ij. ſummatim habet m
Jo. an. ꝙ ſi pꝛimꝰ impetrauit pꝛim digni⸗.
iatem in eccleſia vacaturã. ſcõᷣus impetra
uit certã dignitatem ipſius eccleſie cuinva·
caret. et illa poſtmodũ vacat pꝛimo non ſe
cundo debet. Obi dicit Yo. an. ꝙ, datg lite⸗
raꝝ eſtinſpicencgno plentano fm Pof.
qui ꝑ hanc literam multun infringit opi.
contrariam. Ycẽ Buil. Pe. et Abb. In

c. Ex parte tua ſummatim baler 'm Yob.
an.ꝙ vbi voluntas contrarig pap non ap

relan
Crortie
ſieOArdn
ſigite
ſopotban,⸗
ſnenſanh
Llanoto.
eler fm
ſetorolpe
60 Klegtrn
nnere Quo
Egtinltin
Votaft
ntk cue
ſesſeaſin
Einabiten
Kite tn
ſucn dat
ecfimie

1

contenu

iſgginen 8

Glterifſenn
lchtilokena
Glusieſornre
Een ſii⸗
toerutorsbrt
Glonrusen
fonisdartbi
Norent ptdeen
fen Tlktü,
ommue
Creriene
notasn
erallctrien
Mtln cAe
ltadoreinen

tpprlorſie

Cltracirikn⸗

Alamnarnnnd

tfn go m
Wolglinaca
Eibidjare
eucne une
üſinonialesz
nifpfteralie
lichſegt. T
nillnaninte
cſen inef ,
Elſcelsceng
huce ſkicn
inrdit
edldclil

—, –—
,

nns

ng
—
npa
slinntn
eaniinii
dnge
önniiine
nhetnin
RR1
Dimkigidn
amgieii
Pitönir in
Nuntaginie
lerlefihtiike⸗
mi NAN
mMteN
NamNiſtetvie
duminn dnerde
n adi de
Prtorianid
ludetanm
dm et
g . Si n
um ugs
unminuge
gennrnlili⸗
atmmh tile
Gotunronbsi
errdninacnſe

Capitulũ

paret. legatus iuris foꝛmaʒ ſeruare delet
et rationahiles exceptiones admittere.
An. c. Qudnia. ſummatim halvt m Yo.
an.ꝙ cũ delegatio facta dignitati.puta epi
ſcopo.abbati.et hmõi.nõ expᷣſo nomine ꝑ
ſone.ipſa trãſit ad ſucceſſoꝛe.eo.ſ.moꝛtuo
vel amoto. In. c. Suꝑp eo.ti. ſummatim
habet̃ ßm Yo. an. ꝙ ſi queſtionẽ de iure p /
lent andi papa delegat appellatione remo/
ta. delegatus ꝓnunciare poteſt ſed nõ inſti/
tuere.Quod ſi facere vellet is ad quem ſpe
ctat inſtitutio licite appellaret. DObi dicit
Hoſt. ꝙ ſi ſunt viri eccleſiaſtici inter quos
Vrtit᷑ queſtio.diffiniri debet infra ſer men /
ſes.ſed ſi ſunt latci infra qtuoꝛ.als epᷣus oꝛ
dinabit eccleſiam. vt extra de iurepatro. c.
Eã te. Et interim fructus eccleſie facit cu/
ſtochri. de ofli. oꝛdi. Cum vos.quod intel⸗
ligendũ vt ibi vicit᷑. Et ſi elegatꝰmandet ei
ꝗad quem ſpectat inſtitutio.ꝙ pᷣſentatũ ad/
mittat.et ipſe noluerit obedire.putat Hoſti
en. ꝙ niſi oſtendat rõnabiliter cauſam. dele
gatus id poterit exequi.infra eo.c. Pzudẽ/⸗
tiam. O ſi pᷣtẽdit cauſam quã delegatus nõ
putat rationabilem. ſi voluerit.et delegatꝰ
mhilominus exequet᷑.etterminus appella
tionis declarabit. quis ex eis rationabihbo
moueat. vt de appella. c. Ot debit;. ᷣm Ho
ſtien. Talis aũt pſentatus nõ eſt eramman
dus vel appꝛobandus pꝑ delegatũ ſed per oꝛ
dinariñũ.Camẽ ſi qͥd ſuerit dubij decidet de/
legatus quaſi non ſit fruitus officio ſuo wv
nec eccleſia ſuerit oꝛdinata.extra de clerico
non reſiden.c. Relatum. O ſi delegatus p/⸗
cedat ad oꝛdinationẽ eccleſie. et oꝛdinariꝰ
nõ appellat.ſi ho cſcimit ſibi impute᷑ non
contradixit m Inno.et Hoſtiẽ. In. c.

cauſam matrimonij.eo. ti. ſummatim bale

tur m Jo. an. ꝙ ſi ſimpliciter eſt delegata
duobo aliqua cauſa vnius ſentetia non te/
net. Et ibi dicit m Specu. et Buil. ꝙ de cõ

ſuetudine curie ſolũ epis cõmittunt cauſe

matrimoniales.papa iñ ad hoc nõ aſtringi⸗

tur qn woſſit et aljs cõmittere. quod et ali⸗

quãdo fecit. In. c. Cauſam. que ſumma

tim dxif ᷣm Yo.an. qꝙꝙ delegatus qui eſt w⸗

minus impetrantis recuſari poteſt. ſeʒ vt ſu

ſrectus. bi glo. ponitſex calus recuſandi

iudicem. Ibi em̃ dieit glo.ꝙ argumentum

euidens eſt. ꝙrationabilis eſt cã ſuſpinõis

ſi udex eſt dñs aduerſarij t.xi.qiij. Qua⸗

tuoꝛ. Et idem let ſi iudx eſſet impetrantꝭ

Yaſallus.xxij.q.v.de foꝛma. Idẽ ſi eſet cõ/
ſanguineus. vł aduocatus extiterit in eadẽ

cã ꝓ ipſo. vt de appell. c. Poſtremo. YAdem
videt᷑ ſi habet conſinmnlẽ cauia m. vt ertra de

Lercium

iudi.c.Cauſam.He cauſa tñ ſuſpitiõis tra
ctabit ibi Suſpitionis. De recuſatione hu
iuſmodi dicit᷑ li.vi.e.ti.c. Judex ab apoſto
lica ſede datus.q;uis leginime valeat recu
ſari vt ſuſpectus.poteſt licite vices ſuas cõ⸗
mittere.anteq; cõtra ipᷣm recuſatio ꝓpona
tur.etſi in totũ cõmiſerit recuſari vlterins.
aut facta ꝑ eum cõmiſſio impugnari nequi
bit.Quod poſſet ſi ſihi de iuriſditione aliqd
reſeruaſſet.poſt recuſationẽ quoq; ꝓpoſitã
cõmittere.niſi de recuſatoꝛis ꝓcedat aſſen
ſu.non poteſt. Sed eo volẽte loc poteſt. eniã
ſi recuſatio ipſa ſit iam ꝓbata. dummodo
pꝛonunciatũ non fuit ſuꝑ ea. Extunc em̃ cũ
iudex eſſe deſierit.nulla etiã cũ illius anen⸗/
ſu pofeſt fieri cõmiſſio ꝑ eundẽ.glo.ibi. Cũ
aũt ſibi aliquid reſeruando iuriſditõe re

maneat adhuc index de ſuſpitione ſubdele⸗

gati habet cognoſcere.⁊ poteſt ad ſe reuoca
re iuriſditionẽ. Onde adhuc poteſt recuſa⸗
ri.et cõmiſſio impugnari. In. c. Cum te.
eo.ti.ſummatim habet᷑ ſᷣm Jo.an.ꝙ ſi dele
gatus pape cõmittit cauſam.non in totum
de ſubdelegato appella adeum non ad pa
pam. Obi dicit ideʒ Jo. an. ꝙ idem eſt qñ
delegatus ſibi reſeruat executionem ſentẽ⸗
tie tm̃.qꝛ tunc ſipoſt ſententiam appellefad

eum appellabit. eo. ti. c. Si delegatus li.vi.

Fallit etiã ſlec decretalis in caſibo eo.ti. Si
is cui.et.e. Si a ſubdelegato.lib.vi. Dicit

etiã idem AHo. an. ꝙ ſi vnicus eſt delegatus
poteſt pluribo cãm delegare. Itẽ ſi ſunt plu⸗

res delegati poſſunt etiam delegare plurib·
; ſintipſi.Si vᷣo vnus ſolus ex pluribus.

ſocijs non ſubdelegantibo. ſubdelegat ipſe

pluribo. videt᷑ ꝙ valeat.quia nõ videt ꝓhi
bitum ᷣm Innoẽc.et Hoſti. Et q;uis dece
at et expediat ꝙ vni ſoli cõmittat ꝓpter ab⸗
ſurchtates que inde ſequerent᷑.ſi vellent cõ
traria non iñ neceſſariũ. In.c.gratũ.eo.
ti. ſummatim habet ̃ᷣm Yo. an.ꝙ ſi delega⸗
tus citauit añ moꝛtem delegantis.ppetua⸗
ta eſt eius iuriſditio. An. c.pꝛudetiã. eo.
ti. ſummatim habet᷑ m Ao.an.ꝙ ſi cãẽ com

mittit tribus delegatis cum clauſula. Ox ſi

non omnes poſſunt vel nolũt pꝛiuſq; appa

reat de impotenna vel de voluntate tercij.

duo ꝓcedere non pñt.et nil agũt ſi ꝓcedãt
Igdem in duobo datis cũ clauſula.ꝙ ſi am⸗

o ⁊c̃. Secundo ibi continet᷑.ꝙ ſi reus coꝛã

delegato citatus obijcit excõicationẽ acio⸗
ri quã non ꝓbat inira vebitum tpus. dele⸗
gatus abſoluet actoꝛem.ſi vo ꝓbat ſi excööi
catus eſt actoꝛ ꝓpter cauſam ſibi cõmiſa,z
idem erit. Sed ſi ꝓpter allam.nec eſt de ca⸗
ſibus reſeruatis pape ad euin ad auc ſpe⸗

modo ſit canonice deſtinat. Ite⸗ ib⸗
puobus cũ clauſula vos. vel alter veſtꝑ. an O oꝛe romst
es a medietate noctis incipiat.et in meddio
noctis deſinat ſubſequẽtis.et ibi dicit queg

re relegatus abſoluet. Et abſolutus ſup eo
re quo erat excõicatus. coꝛã excõmunica⸗

toꝛe parebit. Qui ſi maliciã adoiberet dele⸗
gatus de cauſa cognoſcet. Dieit añt ibi Po am perit inſtantig. tene ſe. C. de
di. l. Sancimus. Dincẽ. Sed Boſtiẽ dicit
Pteris. ſ. ſi volueris. dici᷑ enã in tex. NHos
eam lꝛã ꝓcedendi cõgruã intelligimus.ex

ſti. ꝙ licet glo. et alij cõ munit dican t. ꝙ nũ

aius in hmõi delet eſſe certe et ꝓbate ſidei.

im̃ nil obeſt. etiã ſi nuncius ſit infamis.dum

vnus altero irreèſito ꝓcedere poſſit. hoc eſt
exvedituʒ eo. ti. Cum plures.li.vi ibi vide
et in glo. ij. Dic ponit Yo. an. in nouella q;
plures. q. circa materiã excõicationis par/
tium litigantiũ coꝛã dele gato.ibi potes vi/
dere. &t multa alia ponit circa materiã hu⸗
ius. In. c. tũ caula. eo. ti. ſummatim ha/
let̃ m Jo. an. ꝙ ſi cz ſimpliciter delegatur
tribus. duo ſine ſubdelegatione tercij ꝓce⸗

gere non poſſunt. q ſi facerent ab eis pote

itt appellari. In ca. Conſuluit. eo. ti. ba/
bet ſummatim ſᷣm JYJo. an. ꝙ ſi iuriſditio de

.

legan expirat in ꝑemptoꝛio qð partib anſi
gnauit poſt cõgruã hoꝛã pemptoꝛij.nõ expe
ctabit cõ tumacẽ. Si vo non expirat oteſt

expectare et iteruz citare ſi vult. Obi notat

Jo. an.ꝙ vocatis partib a iudice die ſta⸗
futo. parsp̃ᷣſens licet aduerſari ſit abſens
actoꝛ vel reus ſine licentia iudicig nõ debet
recedere. vt de iudi. c.i.⁊.xi.q.iij. Certũ. Et
foc non ratione pene. qꝛ nullã incurrit exqᷣ
pars altera nõ venit.ſed ratione expenſarũ
quas tũc retere poterit. ſi licennã iuchkeis ex/
pectabit. O ſi citatus nõ venit ad diem aſſi
gnatã. ſed nec is qͥ eum citari fecit pñs fuit.
net cõpenſa tio hincinde.ita ꝙ neutra par⸗

tium eſt punienda. ff. de arbi. l. antepenulti. ctet dit ſe
nam vel interlocutoꝛiã de nocte latam te/

Vleʒz ſi dies feriata occurrat in die amſigna

ĩa. vel alia cauſa euidẽs ſubſit.ꝑ quã appa
ret ꝙ etſi citatus pñs eſſet.cedete non te recipi.et allegationes aun
ri. Et qð dicit᷑ in auten. de iudi.&ꝙ wſpe in⸗

net. vtiq; in tali caſu debet pᷣſes ſubuenire.
erxquo actoꝛis nõ intereſt citatum veniſſe.
Irem ſi iudex abeſt die aſſignata a loco in

quo partes citate ſunt.et pñtes. ex eqͥttate

hictc. et niſi aliud mandauerit iuder hbere poſ

ſunt recedere. ſicut et iudex moꝛtuus eſſet.
nec tenent᷑ eũ albi ꝗrere.ũ.q.vi. F. Bidunz.
Fm Inno. Ytem ſi iudex infirmer in eodẽ
oco.non delent ptes ſine licentia recedere

pt iñ inſtare vt ꝓcedat.vel ꝙ alius termi
nus aſſignet᷑. Et ſi non poſſet in his intende

re. poſſunt ptes ſine lcentia recedere. et ali
am cationẽ expectare. ff. de arbi. l. Arbiter
Sm Innoc̃.x ſi iuriſditio expixet in ꝑem

pono citationis.ſi pars non venerit hoꝛa

gat ülum remittet Qni ſin vult abſolue congrua. licet poſtea venerit. condemnabit

in expenſis m Hoſt. quia ter. dicit poteris

extunc exeqͥ. Dbi Johanes ditit. poteris 2

telebis. Jugex em ꝓpter cuius negligenti

am perijt inſtantia. tener parn leſe. C. de iu
q̃ poſſit ante noctis tenebꝛas ꝑfici qð incũ⸗
bit. Obi etiaʒ declaraf.ꝙ moꝛe romano di

dam glo. exiraoꝛdinaria. ꝙ ſi iudex ꝓcemii

in iudicio in tenebꝛis ad lumẽ candele. vel
tulit ſententiã. q;uis ſieti n
credit ꝙ valet ꝓceſſus. dnũmodo aliud nõ
impediat.et pᷣcipue ſi iudex ſit loneſtus.nec

fieri non debuit. tamẽ

loc in tex. dicit᷑. ꝙ ſi ꝓceſſuʒ fuerit de nocte
non valeat. Muita em̃ fien non debent q̃
facta tenent. Alqͥ foꝛte cõtra. Dicit enꝗibi
glo. oꝛdinaria ꝙ qtum ad contractus fieri
poſſunt qualibet oz a. ⁊ vſq; ad mediamno
ctem notarius aſcribet cõtractũ diepceden

ti. poſt mediã noctem aſcribet dieꝛ ſequenti

Fm JYohan. in nouell. Sed in ofcijs vide

tur dies incipe in veſperis. Dicit Poſtien.

hic. ꝙ quid dicat de cõſuietudine. indices
ſedẽt die noctuq;. et in vtroq; foꝛo. Et ſub

dit. ꝙ quia de nocte cõſuenerunt homines

exire loca publica. pᷣſumeret᷑ ꝙ iudex ſolns

publice fieri et. Qin etiam ſubcht c eo
maioꝛi parte in curus pꝛincipũ cefſat et ca

eſſet. et ꝑ conſequens occulte faceret quod

qquia faciunt tenebꝛas lucem. et ſempeſt ei

multitucdo. ⁊ ſic ceſlante dicta cà ceſare pol
ſet ꝓbibinio. de appel. t. C ceiſante Inno
cte tñ dcit. ꝙ non credit ſentenſia dminiti

nere nec litis conteſtationẽ.ſed fm eü lene
Poterunt teſtes recipi.et allegationes audi

dicabunt. intelligit ipſe ſupma lvꝛa ante te

nebꝛas. vt hic. Subdit ant Jo. an. ꝙ ibi

Delegat iurij Fii.

itio expirat decem modis. vt notat gloſ.

ſup. c. in literis. Pꝛimo ſinitur moꝛtuo illo

delegato iudice. cui ppꝛio nomine ſcribiiur

eo. ti. c. Om abbas. et a cõtrario ſenſu. Se
cundo pimoꝛtem eius contra quem litiere
mpetrant. re ihtegra exmete. vt de reſnp.
c. Signiſicamit. Cercio reuo cato mandato
fr de iudi.l.iudicin. uario ſoluit p ſecun/
das hiteras que de pꝛumis faciunt menuo⸗
nem expſſam. extra de reſceript. c. Cauſam.
BRar e XeEE&

rofftde
ccöniiſonn
ſolreintege
un Oldͤn
Nne
Planonertd
Puone ap

(ci, Degain
un itan
diakexan
umſentenn
ſar lerel
Pfunenn
ela be⸗
Usſueon
Clönylen
AVlinimn
AlAU
onuctcann
fumne,rlnt
Caiitrenm
nſtaeppeleni
Dennagcine
ſdior dſene
lpoſenitn
Migterſuctd⸗
Uiiodnen
nnapuun
(rooohen
UMnfrnn
Aſenele
Noygrucerl
Eſatenniste
GPcpepeecunn
Cenitune
Mkefetum
1 Helai.

Munmconninet
D letemouerd
placet dictum Doſtien. quodeſt pmiſſum.

egmnegleg

hfnſfbmnante

miinnata

ſcaffzm

. Eehltigeni

Auens dilitnian
Miöine
ncnsenehntintt
diani gnenr
menocisiniihie
mufdſeniizedei
nnnnne gſin,
nenctis A nige⸗
MMiSsN
ner geeſis dirht
tprefiincenirt
r. Gi peeſſignn

4

☛

mo ſi re integra moꝛiat᷑ delegãs. vt eo. n. c.

gratum, Octauo ꝑ legitimã recuſationem
vt e appel. c. cũ ſpali. Nono ꝑ legitimã ap
pellanonẽ. vt de appel. c. Ot vebitus. et ꝑ de

lanone appellationis. DHecimo es vlnimno

vVvbo functus eſt oficio. Dicit Jo.an.in no

uella. ꝙ hoc habet locũ ſiue iudex ſit lega⸗

tus ſiue oꝛdinarius.ſi ſentẽtia ideo ſit iniqᷓ.

Quinto ſi iuder remittat cauſam ſuperioꝛi
vt d offic. dele. c. Licz. Sexto elapſo termi/
no cõmiſwoms. vt eo.ti.c.de cauſis. Septi⸗

qñ pꝑ delegatum eſt data ſententia et erecu
nomm ãdata. vt in iſto. c. In literis. Obi
dicit ꝙ exquo iudex delegatus ꝑ ſe vel ꝑ ali
um ſententiã executioni mandanit vel ma
daripcepit, eius auctoꝛiias ⁊ iuriſditio ceſ
ſat. qꝛ ſemel eſt functus officio ſuo. Super

alteri.

Delega tus a papa .(F. ii.

cuſari. cum quililet ſit naturaliter obligatꝰ*

vſq; ad integrũ annũ ſententiam ſuã poteſt
exe qui.vr ſummatim dicit᷑ in.c. Querenti
co. tl. 'mm Yo. an. Obi dicit ideʒ Yo. de ſub
delegato delegati qͥ alid ſibi remittit dici
põt.ꝙ vſq; ad annũ ad delegatũ recurreiur
etiaʒ ſi reſeruauit ercõicationẽ tm̃. puta re

ſeruata nobis excõicationis ſententia ſuꝑ

ercuſanõe talis negocij. vobis cõmittumꝰ

vices noſtras.ar.hic.Si vo nil ſibi retinu⸗
it foꝛte vſq ad quadrimeſtre tpᷣus.tñ dura

bit hec poteſtas in ſubdelegato quaſi virtus
clauſule appellatione remota ꝑ ſubdelega,/
tum fuerit exinanita. Et ſi ſaluũ remanet

q:ꝛ cõ tra ius litigatoꝛis ẽ lata.Si em̃ nõ eſt ſoluʒ ius cõe qdrimeſtris tꝑis a contrario
appellatũ tran ſit in rem iudicatã. vt de ſen. litere lhuius dũ dicit vobis. Et ſic nõ trãſit
et re iudi.c. Cn inter vos. Si vᷣo appellatũ pꝛiuilegiũ in tercũ ſicut nec ercõicano. nec
eſt ad iudicẽ appellatõis ſpectat ſententiaz delegatus vlegati pꝛincipis eſt ſuus delega
affrmare. vel infirmare. de reſcrip. c. DHile/ tus. Erit añt annus iſte integer ⁊ cõtinuus

Allnen fennnn
1. Mtecötrn di
nrASN adcorn
e 1gn

mMNNöainin
wüinern Kamd

DnNNESeliit

ancgen iai
, * “
jemmintiniirtin
etocnsmildl
. We
Wennfe
20 . i
1 Arryarsriiit
t ücelal Di
üncecen
eduſenen
1 6 E
enfg WW,

lent efectum. vt eo. ti. Significaſti. et de p/

aus.ij. Et loc niſi tacite vel expᷣſe renuncia
tum ſit appeilatiõi.in quo caſu rata manet

ſententia acſi non eſſet appellatũ, ſaluo eo
qð dicit᷑ de ſen. excom. c. Denerabilibo. li.

vi. Si vᷣo ſentẽtia ſit nulla ipſo iure diſtin/

gulit᷑ uter iudicẽ delegatum ⁊ iudicẽ oꝛdina

nu. Nã oꝛdinanus itex a capite ipſam cau
ſam incipiet audire. C.quõ ⁊ quãdo iudex
l. Si pᷣles. Delegatus vᷣo quia functus eſt

officio ſuo.licet male nõ ſe intromittet am
pllius. , v arbitris. I. Qualeʒ. Erit ergo ad
eum qͥ ĩm telegatum dedit recurrendũ. C.
quõ et qñn iudex.l. Si vt ꝓponis. Et hec ve/
ra in ſententijs.ſecus in pceptis vłalijs fa/
cLiuis que pcedunt ſentennã vel ſine ſenten/

tia enn ttunt. Mam ila pñt iterari ſinõ ha/

cgelxv. dier. ſ. de verwv. iig. l. Anniculus. ij.
Pomit aũt glo.oꝛdin aria variũ terminum

ſeruandũ ſpis ad execunonẽ ſentenne. Ali

um in actiomb pſonalibo. aliuʒ in realibus

ahum m criminih. ibi vide. Oꝛdinarijs au
tem nõ pꝛefigit pᷣs ad exequendũ ſentẽtias

quia illoꝝ iuriſditio ẽ ꝑpetua. Dnde ſemꝑ

abſoluunt et exequunt᷑ ſententias. imo et

lentetias in melius refoꝛmare pñ̃t.de accu.
qualiter et quando.et loc niſi ſint ſuſſen

ſi vel excõicai.

Delegatus pape d. iii.

ſi ſubdelegat non in totũ pars a ſubdelega/
to nõ poterit appellare. ꝓpter hoc ſolum ꝙ

datus eſt ſine ſno cöſenſu. Et ſi eo caſu ſub
delegatus als leginme recuſa᷑. Delegarꝰ

kstnriani 4 ben, . Kelatũ. Yn. r. Inſinuate. e. ti. ſum/ cãm diſfiniet.Et ſi iuſtam recuſatiõis cau⸗
eie⸗ nnidan matim continet ꝙ ex noua cauſa ſuuem⸗ ſam delegatus noluerit admittere. ab eo po
Snainun, e eente remouet delegatus. et alus ſul ꝛzogat terit appellari. Sic ſummat YJ 9. an.i nouel.
mha n en am poſt litem cõteſtatã puta ſi peteret ꝑs c. Suꝑ queſtionũ.eo.n. Noſti.aũt magis
n S, a delegante allegando cõſangiinitatem v? ſpecincat caſum buus. c. in glo. ſua dicens.
muns EASD uimias familiarttatem. Hñ dieit hic glo. c. Cauſa quedaz fuit cõmiſia cuidam cũ clau⸗
7 l ”M familiaritas repellit iudicem ſicut ⁊ teſtem. ſula appellanone remota. ſubdelegata aũt
leda HMU Oodica tñ familiaritas non nocʒ.ff. de . fuit ab eo q buſdam ſine conſenſu alterius
u . ſig. l.late. Boc iñ aduertas ꝙ minoꝛ cauſa parnis rennuit tñ ſibi ſubdelegans diffiniti
pimiine , S repellit iucicem qᷓᷓ teſteʒ. qꝛ qlibet cõſlangui uam ſententiã. pars illa que nõ cõſenſerat
n l uilas repellit juchcẽé. ſed nõ teſte. de appel. c. venit coꝛam de legato.et allegans ſubde
me Miili Hoſtremo. Inno. bic diſtinguit inter pote/ legan erant ſuſpecni aliam recuſanõis cau⸗/
. MNNHe ſtatiuam fammiari tatentet extraneam. eo? ſam nõ ꝓponens appellauit ad papam. qdeꝛ
aaamin , tum.i.qui non ſunt in poteſtate. Mon ergo ſubdelegati non exant dat de ipſius cõſen⸗
m rNE, ſufticit exapere iudicé ſamiliarẽ vel ꝙ ſit ni iu. Supꝑ quo calu ſoꝛmant iſte tres qſtõöes
unolc⸗ us ꝓpicius. mſi ⁊ cauſa pꝛoponatur. vt li. Pꝛimo querit᷑ vtrũ ꝑ appellanonemimpe
Non conte, c. AMccedens. alłs quilibet ponz re diat mòr ꝓceilus. Et reiponder ꝙ nõ. Se

6αα . . ... . „Ha. 2.77
4 Sn, r re 2 5= α Tn . ſe

2 . 2.J A +

S D
—
* *£ .
4 * 9 * .„ .
ι

cundo ſi foꝛ fe recnſat inſte. an delegat wſ ſpectus Dnde ne valeat recuſari ouide ſta
ſit nililominus cãm diffinire. Et rñde tuimus. vt de partiũ der vłrecipiat aſenſu

ſic. Cercio ſriuſtã recuſatiõis cãm nolit de Dbi dicit Inno.quart. ꝙnõ appellat ebd

appellari. Et rñdet᷑ ꝙ ſic. Snꝑ quo caſu ſic cedant Secus in auditoꝛibus datis ad litẽ
deciſo videbant᷑ due decretales cõtrarie ſiꝭ conteſtandñ.vel ad maioꝛa. Dicunt᷑ auteʒ
bi qᷓs ſoluit ⁊ determin at. Ot em̃ dicit Hos dati ad media modum excedere.non ſoluʒ
ſtien. Iſta dno ſunt neceſſaria.ſ.ꝙ fiat cõ/ ſi fines mandati non ſeruant. ſed etiaʒ ſiin
miſſio a delegante ſubdelegato non in totũ inriã faciunt. vel ſi als grauãt. Mã qncũq;
et ꝑ delegatũ datũ ꝑ iſtam Innocentianaz grauant licʒ appellare. et nõ aliter. Et DHo⸗
cum clauſula appel.re t in his duob ſup ſtien. dicit ꝙ, grauare nonwreſt ſimpleraa
pler᷑ cõſtitutio alexandrina.que habet᷑ ſup. ditoꝛ niſi ceum modum excedit.cnm ſi qua
En re cöſulente giſti Gnnd. biſti, Kipica: et proerdit non iohtioſed om,
endũ. vt dicit quedã gloſ.qꝙ illa clanſula qᷓ mittentis mom. Et ſi cõmiſionis foꝛma
ponit᷑ cõ muniter in lis apoſtolicis alicuius fuit inuiuſta. nõ ab ipſo ſed a cõmittente
cõmiſſionis.ſ.appel.rxe.añ.ſententiaʒ nibhil debuit appellare. Et decretalis. vt debitus.
opat.ſed poſt lata ſententiã a delegaio mul nõ in auditoꝛe ſed in iudice loquit. Di⸗
tuin opat᷑. NHam ſi nõ ponerer iſta clanſula cit etiã glo.ꝙ iſta eſt differẽtia inter indice,z
et appellet a ſententia.ſi nõ æferaf᷑ appella oꝛdinariũ er delegatũ. qia oꝛdinariusenẽs
tioni ſed executioni mandefr᷑ pꝑ iudicẽ abſq ſi totã cauſam alteri ↄmittat põt eam ad ſe
cauſe cognitione retractabif.ſiue inſta fu/ reuocare qñcũq;. Sed delegatus ſi totãcã3ʒ
erit ſiue iniuſta ſententia.quia appellatõne alteri cõmittit ſeu ſubdelegat.qð põt.ſicut
pendente mihileſt innonãdũ.ij.q.vi.S. Rp et partem eius cũ niil ſibi renneat.nõ poteſt
pellatione. Sed ſi poſita ſit illa clanfula.po eam ad ſe reuoeare. Nec adeũ delegantem
terunt iudices poſt appellationẽ ſententiazʒ ſed ad papam appellat.vt dieirin ter. O
ſnam erecnutioni mandare. quoꝝ executio uet hic Yo. an. in nouella. ſex q̃ſtiones ars
non reuocabit᷑ abſq; cauſe cogninõe. Cũc ures ſunt ſimul dati
em appellatio ẽ remota. quo ad iudices nõ iudices delegati. ibi vicde. Ged ſi delegst
d̊ ad ꝑtes.executio tſ mwenci Klxt ciuſeg alteri nõ ſubdelegat cãʒ ex toto.ſed in par
cognuiũ ſit de cã appellatõis. vt ſi iniuſta in tẽ.puta ſi oĩa cõ mittit ei vſqʒ ad dirtimtio⸗
neniat. irritef.ſi iuſta. ↄfirmet/ In glo.etiã/ nẽ ſentẽtie excluſiue.tunc nõ ad papſʒ ad
djĩ.ꝙ ſi ſubdelegatꝰ eligit᷑a delegante.de cõꝭ delegantẽ a partibo appellabit᷑ cũ fuerit ap⸗
ſenſu parnũ.poſtea nõ poterit recuſari.pote pellancñ. Dicit eniã glo. ihi ꝙ ſi delegatus
rit tñ abeo appellari.Et hoc eſt argumentũ cõmittit alicui ꝑtem cauſe poteſt reuocare
ꝙaneſſoꝛ qꝛ participationẽ habet cauſe de cum vult. Sed ſi totã ſi ſubdelegatus eam
coõſenſu parnũ eſt eligẽdus.xi.q.i.c.iij. Sʒ ſuſcepit.nõ põtreuocare ſeureſumere. Sʒ
ſiptes non cõuenirẽt eligat iudex nõ ſuſpe/ ſi non ſuſcipit tunc poteſt reumere. Poteſt
clii.et illum ſuſcipiant ꝑtes enam inuite. etiã inuitispnibo delegatus cãm ſubdelega
Nota etiꝗ ꝙ in tex. huius.c.dicit Innoc. re.qꝛ nemiin facitinuriam qᷣ vtit iure ſuo
t iudicialis autoꝛitas liberius valeat exer

vtl! utoꝛzitas liber te extra de electione et electi põt.c. Cũ ecclia
ceri delegatus a nobis licite poteſt et pꝛinci Sie

vulterana rammnato
pium et mediũ et finẽ cauſe ſibi cõmiſſe.nõ nẽteſtiũ ſubdelegatꝰvel delegatus oꝛdina:
ſolum cõiunctim ſed et diuiſim alij delega⸗/ haler cõmittere non põt. vt de appell.e
re. Et vt dicit glo.hoc ᷣm canones. Nam (.Taãm ꝗqᷓ. Dicit enã PBe.ꝙ ſi teſtes non ſunt
Em leges iudex facit coꝛam ſe litem. conte⸗
ſtari. qð eſt pꝛincipiũ cauſe et ꝑ ſe fert ſentẽ
tiam. quod eſt fims cauſe. Oedia vo com
mittere põt conſiliarijs ſuis.ſemel tamen mums. SeeOe
etiã audit negociũ in medio cauſe.⁊ dicun cnarius rogatoꝛdinariũ cũ nõ poſſitimpa
tur media cauſe vt excepnones examinan xe. erarchieps delegati ſubdito ſuſtraganei
de. teſtes recipiendi allegationes auchẽde quẽ nõ co git. Dict etiã ꝙ ſi papa notet
Sed ſ̃m canones media poteſt cõmittere telegatus pomit quecuq; 2edere vt teſtes
cuieũ q;.et pꝛincipiũ et finem/Et ſequit᷑ in recipiat ⁊ ſic ſeruat᷑.putat tñ ꝙ id de iureno
tex. Cum aũt alcin media im̃ ↄmittunt ab pomt. ſed tm̃ rogare. Mota qli. vi, e.l.
ipio tanq; ab auditoꝛe ꝓuocari non poteſt dicit ſic in tex. e. Si duo. Si duo er inbus
niſi mandati fines excedat.vel merito ſit ſu a ſede apłica delegatis. duobus alijs nok

in loco iudicij ſubdelegatus põt rogare uun?
dicẽ ſub qᷓ degut vt reupiat teſtes. vt de fide .
inſtrumen. c. Yudices. Etille eos recipiet.

e=Aαν lk α V

Dir.5.r. —Kr — . .

huiflcl
sia —

6oleatſt

geſeteht
Cntim
Derellietie
ſotarenitg
Ouhiſtonn
uldegnt
Ettotum
Goppelan
04 ſcen
ſbaete
Il geno
ſodicin
cyoremte
Sörlenn
Monldent
Mlhftetn

ca ſubelegatos.qñ plures ſunt ſimul dati

icit enã Hoſt. ꝙ examinano

nõ auctoꝛitate.ſed iuris ↄmunis.Sicut oꝛ

Emifhtun
Eeferocndure
hleſffeltisd
fumniite
Uerunoftiecn
rtsteert⸗
ſoktmeren
ieſtinbt
lääpontck
WmnGn
Uuncndhrg
ltinner
ißnarif
ſtktenprl
rgtimnat⸗
letrrcnn
gfdecin
ſnoci Dion
ſbacegnrſe
oncollegen
Pogulröͤguc
enthofte
enpöt di
lcoſeiin⸗
lenn;
cinreron
. rueng
ngidin
fimnien
tennipſntt
allpttnge

2

ſneſktdifkritanm
Uemi, naetnt
mnmingtpie
ueer dlegalnein
mirihickegnt er
Waäniidrennen
unlninden
ecan. Mn eg
Gbekelegenan
icnmt
nrlufe ni
pard ritin
cuigtenaern
Sedn wiſitlc/
pötrum un
t epricn

in totũ ſubdelegauerũt vices ſuas ipiq; ſubb
delegati. cũ ſubdelegato tercio in cãa ꝓceſſe
rit delegata.ſi appellet᷑ ab ipſis.nõ ad ↄdele

gatos ſed ad pꝛimũ delegantẽ tmmodo ap⸗

pellan debebit. Obi dicit Yo. an. ĩ glo. hee

xccretalis editaeſt ad declaranonèe eoꝛuʒ ꝗᷓ

notauerũt Innoc. et Hoſtien. ſuꝑ iſto. ca.

Sup ſſtionn. Nic etiã notat arch. ꝙ ſi duo
ſint delegati. et vnus cõmittit ſeu ſubele /
Aß appellabif ad papꝗ. Et dicit ohan. in
glo. ꝙ idem ſi er duobo tm̃ delegatis vnus
ſubdelegauerit. ſed nõ ex toto. idem dicen

dum. In. c. Paſtoꝛ alis.e.ti.ſic in tex. di
cit Inno.iij. Cũ delegato a pꝛincipe iuriſdi/
