mũ extendit.et ad deũ reuertit. qꝛ ꝓpter deũñ
Diligendus eſt ꝓrimus q̃ vtiq; charitas ſine
ſide et ſpe eſſe nõ p̃t.ct lvc eſt terciũ ſcqʒ iᷣm
bonũ pſequendũ.qꝛ vt dicit grego.in. i, mo/
rat. Ancaſſum lvnũ agitur. ſi ante vite ter⸗/
minũ delerat. ideo er hãc veſtẽ tha arẽ olimi
tam vt in figurã legit iacob fuiſſe ſuo dilecto
ilio ioſeph. Geñ. xxxvij.c. id ẽ pſeuerantiam
in virtuoſa ↄuerſatione. q̃ ſignificat in veſte
polimita.i.de diuerſis coloꝛibo virtutũ conte
xta. et lvc vſq; ad pedes.i.vſq; ad finẽ vite.ſi
cut ipᷣas ſacras habet caſulã ⁊ albã vſq; ad pe
des ꝓtenſas. Sic igit ſacerdotes dej. induan
tur iuſticia.i.oĩ virtute. pᷣm illud Eccł.l.c.cũ
dicit In accipiẽdo ipᷣam ſtolã gloꝛieꝛ Wſtiri
eũ ↄſinnmatõe virtutis ⁊ aſſenfu altaris ſan
cti gloꝛiã dedit ſanctitatis alnictũ.i. ex iſto a⸗
mictu qui facit vĩeʒ ſanctũ.dedit dñs gloꝛiã
ſupnam.qð ptinet ad terciũ.

Quantũ ad terciũ.F. in.

peincipale ſcq; gloꝛificũ pꝛemiñ. ait. ᷣs. cxlix.
Exultabũt ſancti in gloꝛia. vñ ſubdit᷑. et ſan/
cti tui erultẽt. q. d. ſacerdotes ſi induti erunt
lhac iuſticia et ꝑ lvc facti ſancti. erultabũt in
aglia vita. Nec enĩ eſt vera exultatio niſi ibi.

i. qᷓ deſignant per

nã de gaudlo mundi vr ꝓuer. xiiij. Riſus oo⸗
loꝛe miſcebit.et extrema gaudij luctus occu⸗

pat. No. xvi. c. ibi gaudebit coꝛ veſtrũ. x gau⸗
cdiũ veſtrũ nemo tollet a vobis. Sacerdotes
eius induã ſalutari.i. ↄuerſarõne virtuoſa ie
ſu. nã ieſus hebꝛaice latine i nterpꝛetat ſalu⸗
taris. i.ſaluatoꝛ vr.ld qð etiam lvꝛtat apłs

☛ä

ro. xiij. AVnduimini dñm ieſum Xpm. Kepᷣſen

tat aut ſacerdos ĩ celebꝛatõe miſſe pmarime
dñm ieſum. vt eovideat indutꝰ q̃ſ alter ip̃ᷣe

eius de ſacrario ſignificat incarnatõʒz 1 mani⸗
feſtationẽ ſui in mundo.qð pcedit introituſ

p in cheo deſignãs deſideriũ patrũ hoc woſtulã⸗
auariciã. Anduat manipulo qui eſt vt ſudari

tii. Bis ðr. vt notet petitio priarcharũ et po⸗

ſtea ꝓplvytarũ. Cantus lyrielenſon ſigniſicat

materiq petita ⁊ obtentu cõna peccata cõmil⸗
ſa coꝛce oꝛe et ope ↄra pſongs diuinas. q

ex infirmitate ↄtra pr̃em.ex ignoꝛãtia cõtræ
ſtola foꝛtitudinis ⁊ patiẽtie. Oñ eã ſibi ponit fil

iu: er malicia ↄtra ſpiritũſanctũ. Dã patri
attribuit porẽtia filio ſapia.ſpñſancto bonitaſ
VDñ ter trib vicib ðr. ꝓ natiuitatẽ xpᷣi. aſt

virtualiter. et vt in eã inpenqi t mia ⁊ remiſ

ſio ꝑ quã venit ad nouẽ oꝛdies angelox. nñ

ſequit. gloꝛia in excelſis deo. qð angeli decan⸗
tauerũt in natiuitate xp̃i. q̃ſi cõgaudentes de
nf̃a ſubleuatõe a miſeria. Aduenis xpᷣs w
euit nos oꝛare ſuo erẽplo et verwo. vñ ſequit᷑
oꝛõ. Docuit ⁊ modũ ſcʒ pr̃ noſter.qᷓ oꝛõ ðᷣr in
miſſa. Tegit epla ſigmſicas coctrin apkoꝝ ⁊
Perar. qcz; audiri a fidelibo. Inde gradua
e.1/ ceſſus oꝑm ex coctrina de vtute in vir
tute ⁊ vc nõ terreno reſpectu. ſed amoꝛe cele

ſtium. Oñ ſequit alleluia. cant⸗ ſupne pr̃ie.

Deinde euãgelm̃.qð deſignat eſt pᷣdicatio
rpᷣi facta in mudo.quã coctrinã ⁊ pᷣdicationẽ
ꝓbauit ⁊ firmauit innuineris miracuł B

fuiſt recepta a credita in mũdo vmuerſo. ex qᷓ

ſeqtur ↄſemo fidei xpᷣane. Dñ ðr credo. qd
cotinet totã ſubſtanniã fidei. Deinde rvertit
ſe ad płm dicẽs. dñs vobiſcñ. Dñ̃ ſcienduʒ
ꝙ ſeptieſ ſalutatipłm. bis nõ ſe voluẽdo ad
łm.ſignificat ſeprifoꝛmẽ gratiã ſpũſſancti
quã ſalutẽ ꝓcurauit ꝓpło p ſeptẽ ſact̃a inſti⸗/
tuta ab eo. quibo ſalutẽ opatur 2 ſicoffertoꝛi
um ſeqtur qð deſignat oblatõʒ quã qͥs dʒ deo
offerre. et de rebo tꝑalibo ⁊ de coꝛpe ⁊ de men

te adoꝛãdo recognoſcendo ipᷣm auctoꝛẽ o⸗

mniũ.ſic et xpᷣs fecit. Haã et p ipo facta ſuit
oblano in tẽplo. lu. ij. c. Dicit woſt oꝛoões pfa

tio.in qᷓ exlvꝛtam̃ ad grax actoões de bñficijs

PBeeptis. et ibi ronũttirrões er bñficijs de qᷣᷣ

bus ibi fit mẽtio. Inducũtur exeplo angelox

in ſanaus. er poſſea pueroꝝ rpm laudantiñ6
in tamis palmari,math.xx. Erxinde repſ̃tat

er totn pceſſum ſue mcearnatõis ⁊ ↄuerſatio
ms et demũ aſcenſionis in celuʒ. nã egreſſus

iſiklife
ſpärmrittun

pncinn,
Eripoli

Uhhet. ſ
Men bicho
ſedeſienfen
ettaseſtmceln
Clegnoͤhten
rlac lur

Pitnitwsird
mtchrvwe
(fbltbntsd fin

4

,tafcrteinm

(hdlibaiſauir

Pfitinen Der
ſmnar qſangan
nrnoser dii
elennonis
eſußzinpont
ſeditwornt
ffartptzCtmn
ſtiprocorrur.
Gaernceektade⸗
ſrhnido tt
amenenerni
ſchaetgpgger
mſeipeehenr⸗
enichrone Geei
fagtizennn
ſenmtgcrnpe⸗
ſennicofßiel
ſgkre Qlftun
feitſänicze⸗
cothosgetwale
oͤmenſatime
inſunwrozſi
ltſcpng
nals gorin
hena
Mumͤſemnor

by

boan

Msn
ntnen
Aien

nafitn Tiemnii
erwanm dpannn
wirſen Manmtt
Artnuan igref

Gaſenart eſſ dn

iwanni: Scinidd

munensmnialn)
mnmüdorniaha,
ine. Vf Nanchg
ni ſce Demm
s wobiſei. Diint
m. bsnöenhine
ſorni mißiſim
Gho bnr af inti
MMipemtigfenni
Mchtizmniis dn
Ndenget ene
lercopnanan
Diapfofuſt
Dornkouͤgff

anan tehi⸗tkG

Lapitulum octaunum

poſſionis xpi totꝰ pceſſus in crucis ſignis j

fit totvicibo.de qͥ bus oĩbus habes iuß in ti.

ꝓrimo pᷣſertim.c.vi.ĩ tractatu de miſſa.ibi.

vide. Deinde dicit. paxvobis. deſignãs reſur
rectionẽ in qᷓ ſalutauit aplłos. Fractio aũt lx

ſtie q̃ pꝛececit ſigmficat triplicẽ ſtatũ eccie ⁊

ſanctop. Ouinquies aũt ſexvertit ad ꝓpłm. ad
ſigniſcandũ qnq; apparitõeſ xpi in die ſue re
ſurrectõis. Demũ ꝓoſt oꝛões dicto.ite miſſa

eſt. vt ſc płs ſetur xpᷣm cuius ſacrificiñ eſt
eo obla:ũ.⁊ miſſa oꝛõ ad deũ pꝛo pplo. De

mũ data bñdictõne reuertit in ſacriſtiã qꝛ et
p̃s die aſcenſionis data bñdictõne apłis re⸗
uerſus eſt in celũ.et ſedet ad derterã patris.

ECcce quõ ſacerdotes induunt ſalutari. Sed

et veſtes eiꝰ ſacre ſigniſicãt inſtr̃a paſſionis.

Naã ami tus in capite coꝛonã ſpineã. alba ve
ſtimentũ qð herodes induit eũ in deriſioneʒ.

cingulu funis qͥ fuit ligatus in captõe. mani
pulũ flagellũ q̃ fun flagellatus ad columnq.

.

ſtola qᷓ ponit in humeris.et poſtea exrtẽcitur
p totũ coꝛpus in modũ crucis ſignificat cru⸗

cem quã baiulauit in hüeris.et poſtea exten⸗
ſus fuit in ea. Demũ caſula rulbea charitateʒ

deſignat.q̃ ſanguinẽ ſuũ rubeũ fudir. Hec oĩa

ter nos ex dilectõe ſuſ inuit.vt dictũ eſt.
De cerimonijs miſſe et ſigniſicatõib hales

plene ſupᷣ in pᷣdicto fractatu de mina. ul⸗/

tũ dñt vnoꝛari dñn ſacerdotes.cñ xpm re⸗
pñtẽt.vt ptʒ.Et miſſaʒ frequẽter audire.nul⸗

libi aptiꝰ adoꝛatur.cũ ibi realiter ſit xrp̃ᷣs.qui

adoꝛnand“ eſt adoꝛatõe latrie.qꝛ verus eus
in ſacramẽto. Et cũ ſanctis magis offerẽda
ſunt munera aurũ thus ⁊ myrra. ANurũ qð de
ſignat ſapiĩaz ꝓpter ſin ſulgoꝛẽ.⁊ in pꝛima pte
miſſe inde hauriẽdo agendoꝑ er credendoꝝ
eruditionẽ. Secũdo myrrã q̃ ſigniſicat m oꝛti
ficatõʒ.qꝛ pe nitur in coꝛꝑib⸗ moꝛtuoꝑ. et pᷣ⸗/
ſeruat a coꝛruptõe.et hoc in ſecũda pte miſe
ſequẽdo rpᷣi paſſionẽ ibi repᷣſentarãabi. Te
igit᷑ ⁊c. Qui ſunt pᷣi ait apłs.carnẽ ſuã cruci
ſixerũt cñ vicijs⁊ ↄcupiſcẽtijs.ad gał.v. Ter
cio thus actualis deuorõis. ps. cxl. Dirigat
oꝛõ mea ſicut incenſum ĩ ↄſpectu tuo ⁊c et H
circa ſumptõʒ ſacr̃i vel aſpectionẽ ĩ tercia ꝑte
miſſe. Et ſicxpᷣm adoꝛãtes in terris imus.cũ

„

eũ in celis adoꝛãtes cũ angelis.amen.

De ertrema vncnone. Capitulu. viij.

per modũ ſermonis.

,Mpinguaſti in o⸗

i ·leo caput meñ. et calix me inebꝛi
Auns q; pclarus eſt. pᷣs. xxij. Cũ ca⸗

put meris nfe impinguatur deuotõe intima

exoleo diuine gratie. tunc ſeqᷣtur vinũ feruo

ris dilectõnis inebꝛians aiamn. vt terenoꝛũ

obliuiſcatf.qᷣ quidẽ vinũ eſt valde pꝛeclarũ.
nã ducit ad claritatẽ eternã. et in pñti etiam
clarifcat inte leciũ. Siunit eni ↄtinẽs pꝓ cõ⸗
tẽto.cũi ᷣr calix inebꝛiãs.i.vinij qð ↄtinetur
in calice. nõ enĩ calix qͥ eſt argenteus vel ſta⸗
neus inebꝛjarept. ſe vinũ cõtentum in eo.
bi ſciendũ. ꝙ tripler eſt inunctio opuli q̃
elicitur er dcretali. cñ vniſſent.extra deſa.
vnc. Pꝛnma eſt ſpirituans oim electoꝛũ.

—

Segc da eſt elemẽtalis oĩm cathecuminoę/
m. Cercia eſt ſact̃i ſpecialis inſfrmor.

De brima dicitur .KF. i.

de xpo. vnxit te deꝰ ðs tu oleo leticie.pᷣs.xliiij
et ad heb. i. c. ſ. gẽa ſpñ ſancti.q dat leticiam

ſpiritualẽ. Oñ quaſi erwonẽs petrus apls ait
actuũ., Jeium naʒarenũ quẽ vnrit deus ſpiri

tuſancto. Hanc vncrionẽ vniuerſalẽ hñt oẽs
veri fideles.i.ioh.i.c. Pos vnctõʒ habetis a
ſancto ſpũ et noſtis oĩa ſcʒ vohis neceſſaria
vnctõʒ ſcʒ gratie ⁊ dilectõis. Gratiꝗ enĩ ⁊ di⸗
lectio iõ oleo cõparantur.qꝛ ſicut oleũ enatat
ſuꝑ oẽs liquoꝛes.ita diuma gr̃a 2 dilectio ſu
per oĩa vona ſpũᷣalia. et ſicut oleũ eſt curſiuũ ⁊
ſenetrariun lummis nutritiuũ.ita gr̃a di
ectio facit hĩem pmptũ facilẽ ad bene ope⸗
randũ.et illumĩat m agẽdis.et qꝛ quinq; vix
gines fatue nõ milerunt oleũ ſecum invaſis.
quo lampades permanẽt accenſe euntibo adᷣ
ſponſum clauſa fuit ianua cvmns nuptiarũ.
alijs auteʒ que habuerũt oleum fuit aperta.
mat. xxv. ad ſignifcandũ ꝙ quicũq; nõ ha⸗
bet oleum gratie vel dilectõnis exc uditura

regno dei. et ꝓpterea ðr Ecẽs.ix. Oleũ de ca⸗

P ie tuo nõ defciat.i.dilectio de mente nõ de
nelat. J mpinguaſti in hoc oleo caput meũ.
Secunduũ oleum F.ii.
eſt materiale ⁊ inuncrio cum eo viſibiſis. Eſt
autem nõ ſacramentũ.ſed quid ſacramenta⸗
le diſponens ad gratiaʒ lvc materiale conſe⸗
crato ab epiſcopo in cena vmim mũgitur ca⸗
thecumin ante baptiſinũ in pecroꝛe in ſca⸗
ulis.ad innuendũ ꝙ fidelis delet habere di
ectionẽ dei ⁊ ꝓximi in coꝛde ⁊ coꝛpe. poꝛtan
do leuiter onera aliox. Sacerdotes quoqʒ cũ
oꝛdinãtur manus eoꝛũ inungũtur hoc oleo.
ad cõſecrandũ manus eoꝝ q̃ hñt ſacramẽta
dñica tangere et vt oꝑa eoꝛũ ſint plena oleo
dilectõnis et amoꝛis ad ꝓximos. An wreri
autẽ teſtamẽio inungebatur nõ ſolum ſacer
dotes.ſed et reges et ꝓplvte.oleo tñ puro ſi⸗

„

ne alia lenedictõe eius. Sic legimus dauid

munctũ regẽ ſuꝑ iſrael a ſamuale.i. re. xvi.⁊

—

ijj. re. v. et belzʒeu inunctũ in pplxtã ab elia

Litulus d ecimuſquartus

iij. re. xix. c. et aaꝛon.et filios inunctos a moi⸗
ſe in ſacerdotes. leui.vij.et. viij. c. Nũc auteʒ
etiã reges inungunt ab ep̃is oleo ſancto.ſ.in
hũero vel bꝛachio ad veſignandũ eoꝝ miſte/
riũ qꝛ ſq; pꝛincipatus ſignificat ꝑ humeꝝ ꝓ
bꝛachiũ foꝛtitudo ad expugnandũ inimicos
Dad uꝑ ⁊ altaria cũ cõſecranf.inungunt oleo
ancto ac etiã criſmate.qð eſt oleũ mixtũ bal
ſamo ab ep̈o cõſecratũ.quo etiã calices ⁊ paſ/
tene inungunt.cuũ cõſecrant eccleſie in. xij.
locis.et eps in coꝛona capitis ꝑ totũ cũ cõſe/
cratur ab ep̃is. et baptiʒati etiã a ſacerdote
loc criſinate inungunt in vertice.q̃ inunctio⸗/
nes oẽs nõ ſunt ſact̃a ſed ſacramẽtalia.vt ex
de ſa. vnc. ca.i.et valet bene diſpoſitis ad gra⸗
tiam et deuotionẽ impinguaſti ergoꝛẽ.

Tercia inunctio Feiii.
eſt ſacrẽm ſpeciale vnũ ex.vij. quo iaco.apo⸗

ſtolus in canonica ſua.c.v. Anfirmat qͥs in
vobis.inducat pᷣſbiteros de eccleſia qui oꝛent

ꝓ eo.vngentes eũ oleo ſancro.et oꝛõ alleuia

bit infir nũ. Et loc vr oleũ infirmoꝝ qð dat
infirmis ad moꝛtẽ.q ꝑuenerũt ad vſuʒ rõis.

Hã cũ detur ↄtra reliquias peccatoꝝ tollẽdaſ
et baptiʒati ante vſuʒ rõis nõ poſſint peccare.

vt vr. xv. q.i.Oꝛiginale aũt ſit eis dimiſſium

baptiſmũ.iõ nõ ↄgruit puulis. Sumit aũt
effectꝰhuiꝰ ſact̃i.qð nõ ẽ dandũ niſiꝑ ſacer⸗

dotes ex ꝓpꝛierate materie ei'.q̃ ẽolen. Nã

pꝛimo oleũ ẽ medicinale ⁊ ſic ſanitatis ĩducti

uũ. qð fit remota ĩfirmitate. Oñ in figurã. ſa

maritanus in vulneribo ſauciati ad ſanandũ

——

infudit oleũ.luc.x. Doc igitur ſacrin deuote

ſumptũ auget graʒ.q eſt ſanitas aĩe.quiimo
etiã aliqñ tollit infirmitatẽ coꝛpis.paulatim
vires reꝑando.qñ ſc qs dʒ de infirmitate e⸗

uadere.et ſi Enan ſaluti aĩe.qð eſt pꝛincipali

ter qᷓrendũ. Sʒ ⁊ ſi moꝛi debẽt.nõ tñ er ſum⸗
ptõne ſacr̃i hinꝰ accelerat᷑ moꝛs.vt qiibuſdã

fatuis videf. Nec dʒ expectari ad vltimũ qñ

nullũ ſenſum ⁊ deuotõʒ hote pᷣt. q;uis etiã et
freneticis ⁊ alienatis a ſenſu dari poſſit et de⸗
beat. enã renitentibꝛ dummõ ſit penitẽs.⁊ ſa

cramẽta petierit ſaltẽ ĩ generali.vel appareãt

ſigna pnie in eo.et ſi loquelã amiſerit nec in

aliq̃ notoꝛio moꝛtali inueniat᷑.tñ q;tũ cũ ma
ioꝛi deuorõe ſuſcipit᷑. tãto maioꝛẽ fructũ inde
recipit. Ideo aũt fiũt inunctões in oĩbo oꝛga

nis ſenſuũ in oculis narib auribi labijs ma/
nidbus pedibo ⁊ renibus. qꝛ ſenſus ſunt pꝛia
pꝛincipia peccatoꝝ.q̃ſi pꝛte quibo vicia igre/
diñtur ad aĩaʒ. Et in pedibo datur ꝓpter vim

motiuã.in renibo ſeu ſpatulis loco reꝝ ꝓpter
vim ↄcupiſcibilẽ. Et qꝛ ſenſus oẽs ſunt in ca
pite.apte dici pᷣt. impinguaſti in oleo capu·

meũ.nã plures ibi fiũt ⁊ ſi nõ oẽs. Sicut en
oleũ mareriale impinguat ſeu facit cibũ ſapi
duma delectabilẽ.ita iſtud ſacr̃ᷣm extremevn
ctionis facit mentẽ pinguẽ deuotõe et leticia
ſpũali. pᷣs.vt exhilaret faciẽ in oleo. Nã ᷣm
tlv.ĩ iiij.datur ad tollendũ reliqas peccatoꝝ
q̃ ſunt quedã ebetudo mẽtis relicta ex pecca⸗
tis circa diuina. et remiſſio affect circa cele⸗
ſtẽ głaʒ et inoꝛdinatꝰ amoꝛ circa terrena ⁊ vi
tã tpalẽ.⁊ ſi citra deũ in multis nõ apparet ta
lis affectus.⁊ loc qꝛ nõ bñ ↄtriti vel cõfeſſi ſu
ſcipiũt.vel qꝛ nõ debita deuotõne⁊ pᷣparatõe
Et qꝛ gratia ↄfertur in iſto ſicut in alijs ſacra

mẽns.ꝗᷓ valet ad remiſſonẽ peccatoꝛũ. ideo
etiã ꝑ ipᷣm remittũtur pctã ⁊ venialia plus ⁊

minus ſm deuotõʒ ſuſcipiẽtis.et moꝛtalia qᷓ

cõtritus p ↄfeſſionẽ.ſi tñ nõ ponat obſtaculũ

ipi gre ſacramẽtali firus manẽdo ĩ aliq̊ moꝛ

tali.ſicut oleũ eſt purgatiuũ macularũ nõ qui

dẽ p ſe ſed mixtũ cũ cinere.vt in ſapone qͥ fit
de oſeo et cinere. ſic extrema vnctio cũ ↄpun⸗
ctione ſumpta purgat maculas.Scðo oleum

eſt pugilũ inungitiuũ. NDñ reges in nouoet

veteri teſtamẽto inungũtur.vt ptʒ de ſaule da

uid ieſu et alijs.et lvc in ſignũ victoꝛie.vñ ⁊
oliua deferfad denunciandũ victoꝛiã. Sed ⁊

apud ethnicos pugiles ĩungebãtur.vt aptio
res eſſent ad pugnã. ⁊ lvc ↄgruit affectui hu⸗
ius ſacramẽti. HNã in moꝛte cũ datur iſtud
ſact̃ᷣm.inſtat maximũ bellũ demonũ ↄxra ani
mã.vnde in figurã dictũ fuit pꝛimo ſerpenti

antiquo.geñ.iij.Cu inſidiaberis calcaneo eiꝰ

ſcʒ mulieris.i.aĩe.Calcaneus qͥ eſt finis coꝛ⸗
poꝛis.ſignificat finẽ vite eui diabolus inſidia
tur.ſcit enĩ nõ ſibi ſuꝑeſſe tẽpus poſtea ad tẽ

tandũ.adeo hoc eſt vninerſale vt adchꝛiſtuʒ

diabolus accederet in cruce.vt ſi qͥd in eo poſ
ſet inuenire. ꝓpter qð dixit Jo.xiiij. Denit
pꝛinceps mũdi huius ſq; diabol“.⁊ in me nõ
iʒʒ quicq;.i.nõ inueniet quicq; peccati.vt ex/⸗
ronit greg. Centat aũt maxie de fide vł deſpe
ratõe vel taciturnitate peccatoꝝ.et ideo eſt v⸗
tile iſtud ſacr̃m qꝛ er eo recipit᷑ foꝛtitudo cõ⸗
tra tentões dialvli. Beato martino ſanctiſſi⸗
mo appuit diabolꝰĩ moꝛte ſi ſoꝛte ad aliqvi
ciũ inducere poſſet. Sʒ etiã qcitiꝰ cognoſcẽs
eũ martinꝰait.qͥd hic agis cruẽta beſtia.nihil
in me repiat inimic.ſed ſinus abꝛae me ſii⸗
lariar üu ſact̃ᷣm valet ad robur ↄna dia
bolica bella.Cercio oleum eſt diffuſiuũ.canti
co.i.oleñ effuſum nomẽ tuũ.mirabiliter enĩ
penetrat ⁊ dilataf.ſicut ptʒ cñ cadit ſuꝑ pan
nũ.multũ dilatatur macula eiꝰ.ſic iſtð ſactẽᷣm

cum deuote ſuſcipitur. dilatat deſiderium ad

amoꝛẽ ſuꝑne gloꝛie.vt dicerevaleat cũ apło

—i.

Dnunnon

Thewnetkts

ebt

ſmin i,
(pdit

ieriepere

ſppuomnoinns lit

neeſe
. naneſi⸗

miine⸗
nſ
cisrgnotin

„

ppſianiſntnn
iiiſeeti
iſuiftfuni
ipin Phiſd
(hinſitintenr⸗
fbicirusfruc

Flnlterex tent

ieſneg iattato
iniierſemie
naq noͤ ern.
mnne ocephnst

ſtigt heapt

irüimepriti
(petdNmedn

ſhcnwsend

ſteons
Mnnmißeli

ifhanninst

ſaliftimi
ninmuleraa
ſihdin
ſetgänin
lni Punmeen
mliyrcoprla,i
lnn Oteni
honllbiisge

intidannn
nainimunci⸗

iiſnefati

ſcheftunnmn

1

ghieſinm

tonnmmtn

nenmidſüinn
Gnni malrinia

mmere ptinſie .

memapnetoiign,

naalss Sdn

n. Meges nm
men Kphſten

rin ſninonee

maminmil

Esinngebinn en

1boe nitaftmnibul
nnoete i Munriſnd
ürlüdenonäonam
Nciin pmnd ſenn

õ

(Amens efnu
ineai unilg ifin
ſeſetihns oſenni

mienſiient acnin
nance iidnaN

Pödint on Den
uſorin tninn
ſet unaß; plal en
zütmatericen

Neſpnlea naſ
annſ imnid
umwkrig

phit. Cupiodiſſolui ꝛ eſſe cñ r̃o. Et wit

albertus magn.ꝙ beata virgo maria ĩ moꝛ/⸗

te ſe fecerit inungi.ſicut etiã cõicauit.et q̊ͥ nõ

qꝛ indigeret cũ nullũ pctĩ etniã veniale nec
reliquie peccati eſſent in ea.ſed vt pᷣberet fide
libus in oĩbus exemplũ humilitatis et vite
xpᷣiane.et ſic deus impinguat deuotõe et au/
ginẽto gratie ſuſcipientẽ iſtud ſacramentũ.

De matrimonio. Capitulũ nonũ.

Nia de ſacramẽto

A mfitmoniij dictũ eſt ſupꝛa diffuſe ĩ
i.ti.ſ.de cõiugatis et ꝑ modũ pᷣdi⸗

catõis ⁊ ꝑ modũ voctrine.iõ bꝛeuiſſime aliqᷓ
eæ hoc ponẽt. Et ad hoc pᷣt induci illð pᷣs.cvi.

Fecerũt fructũ natiuitat ?*: bñdixit eis ⁊ mul
tiplicati ſunt nimis. Et loquit᷑ pᷣs.de filijs iſj
rael qͥ fgurabãt fideles eccleſie. fideles nãq;
iſti faciũt fructũ natiuitatis ⁊ deus bñdicit ⁊

multiplicat. Obi ſciendũ ꝙ fructꝰqui naſcit᷑

er vibo ſũt filij eoꝝ.vñ eliʒabeth dixit ad ma

ria. bñdictus fruct ventris tui. luc.i.c. Sicut
naturaliter ex terra fructus nõ naſcit niſi ex
ſemie in ea iactato deo tñ oꝑante.ſic filij na /

ſcunt niſi ex ſemie viri dei prute excepto filio
virginis.qͥ nõ ex virili ſemiĩe ſed miſtico ſpi⸗

ramine.ↄceptus ⁊ natus eſt. Oñ Yero.ↄtra

ruff inũ ait. Recepit terra.i.vulua qð ſuũ eſt
ſemẽ viri recepti cõfouet ⁊ cõfotũ coꝛwꝛat.
coꝛpoꝛatũ in mẽbꝛa diſtinguit. et inter illas

ſtricti ventris anguſtias dei manus ſp opat.

idẽq; eſt coꝛpis creatoꝛ ⁊aĩe. Noli deſpicere
bomtatẽ figuli.qͥ te fecit plaſinauit.vt voluit
ipᷣa dei virtus ⁊ ſapiĩa qͥ in vtero virginis edi
ficauit ſibi wmũ.di.lvi. Naſci faciũt ꝗ fru⸗

ctũ vira mulier carnali copula. ſed nõ fructũ

natiuitatꝭ.i.naturalẽ nõ degenerẽ.vt expoĩt
lo. faciũt. niſi legittĩe.i.p mr̃imoniũ copu/
ati. Naturale enĩ dicimꝰ qð eſt ſᷣm rõʒ natu
ralẽ vt copula ↄiugalis nõ foꝛnicariavel adul
terina.Ot enĩ õr di.lvi.c.ſi gẽs.Si ſpꝛetis le

galibo ↄnubijs adulterãdo ⁊ luxuriãdo bvies

fedã vitã duxerint. tali cõmirtione mere⸗

rricũ extimandũ eſt degeneres pplłos ⁊ igno⸗
biles libidine furẽtes ſoꝛe ꝓcreandos. Aſte
ergo eſt fructꝰ natiuitatis ⁊ ᷣm rõʒ naturalẽ

q̃ ſequit er ſacramẽto cõĩugij ſq; cõiugati. be⸗

nedicunt᷑⁊ multiplicant᷑.et a deo quidẽ ſunt

bñdicti.ꝓut mr̃imoniũ eſt in officiũ ⁊ reme

diũ.et multiplicati in bomis naturalibo.i. in fi
lijs.nã vt ðr geñ.i.maſculũ ⁊ feminã creauit
eos.ſ.deꝰ.et bñdirit eis.et ait.Creſateꝛ mul

tiplicamĩ. Oñ ⁊ Yero.dicit.ꝙ nuptie replẽt
terrã ſq; filijs. Et tũc mr̃imoniũ ſolũ erat in

officiũ ſe; ꝓcreãdi. nulla enĩ ↄcupiſcentia vr
gebant.nec tñ adã cognouit euã. niſi eiectus

de padiſo in terrã iſtam habitabile, q ab eis

implera eſt filijs. Poſt diluuiũ aũt cũ remã⸗

ſiſſent ſolü noe cũ trim filijs et vroꝛes eoꝛuʒ
de etiã bñdixit dicẽs. Creſcite 1 multiplica/

mini ⁊ replete terrã. geñ.ix.ca.⁊ factũ ẽ. Mã
ex filijs ſem ipleta eſt aſia. er filijs aphet eu

ropa. et ex filijs cham affrica. Et mrimonii
erat nõ ſolũ in officiũ.ſed enã in remediũ ꝓ
2ↄcupiſcentig. ꝓpter qð ait apłs. ꝓpter foꝛnica
rionẽ ſcʒ vitandã vnuſqͥ ſq; haleat ſuã.i.coꝑ.

vij. ſe vroꝛẽ. Scõo ſunt a xpᷣo bñdicti ↄiuga
ti inq;tũ ↄiugiũ eſt eccleſie ſact̃ᷣm inſtitutũ a
xpo ſcʒvt ſit eccie ſacr̃m.ſict oĩa alia ſacr̃ain
ſtituir. Gñdixit añt ĩ ſua pñtia ⁊ miraculo de⸗
coꝛãdo ↄuertẽdo aquã in vinũ in nuptijs in

chana galilee celebꝛatis Jo.ij. Sacrẽ̃ᷣm añt ẽ

ſacre rei ſign Sianſfiegt auͤtaingin duplicẽ

verba de pñti. qᷓ vn cõſentit in aliũ ſigniſi/
cat ↄiunctionẽ aĩe fidelis cũ xpᷣo p charitatẽ

et qꝛ iſta ↄiñctio ſepari pᷣt.eũ ſcʒ aĩa recedit a

ceo ꝑ pctm̃.hinc eſt ꝙ ⁊ in᷑imoniũ loc ſigni

ficis ſepari pᷣt totalter ſcqʒ ꝑ ingreſſuʒ religio

nis nõ aliter. Cõiũctio aũt ꝑ carnalẽ copulẽ
ſignificat ↄiunctõʒ xp̃i cũ eccia ꝑ aſſumptio⸗

nẽ humanitat?.et qꝛ dei filius poſtq; naturã

nt̃aʒ aſſumpſit.nũq; dimiſit.nec etiã in moꝛ⸗
te.qꝛ diuinitas erat cñ coꝛpe in ſepulcro.⁊ cũ
aĩa in limbo.licqʒ coꝛpꝰ aia realiter abinuicẽ
eſſent ſcʒ ſeꝑata. iðo mr̃imoniũ ↄſummatũ
nullo caſu pᷣt diſſolui q̊ ad vinculũ et ſi q̃ ad

top. Oñ apls ait. Hoc autem dico magnũ
ſacr̃m in xpᷣo eccia. Declarauit iſtud dns ie
ſus qñ interrogantibo ipʒʒ iudeis ſi liceret di⸗

mittere vxoꝛẽ quacũq; ex cã.rñdit. Noõne le⸗

giſtis ꝙ qͥ fecit ab initio maſculũ ⁊ feminã di
xit ſcʒ ꝑ adã. DHopter hoc relinquet hõ pr̃eʒ

et matrxẽ.⁊ adlyrebit vxoꝛi ſue.et erũi duo in
carne vng.i. ad ꝓcreandũ vnã carnẽ.i.filiũ.
qͥs deus ↄiũxit.hõ nõ ſepet.et math.xix.bñ

chixit ergo xpᷣs talẽ ſtatũ inq;tũ in eo infudi
graʒ put ẽ ſacr̃m eccie ab eo inſtitutũ. Pu
lus eſſectꝰgr̃e ẽ vt ſciat vnuſquiſq; vas ſuũ.i.

vxoꝛẽ in vvnoꝛẽ poſſidere.nõ in paſſione deſi

derij ſicẽ ⁊ gẽtes q̃ ignoꝛãt deñ.ad ephe.iii.c.

vt vir ſit ↄtentus ſuavxroꝛe.⁊ eã honeſte ↄgno

ſcat.etex lvc mulniplicant᷑ boni fideles vius3
do virtuoſe. Cercio bñdicunt a ſacerdote in
miſſa veputata ad h̊ anñ ↄſummatõʒ mr̃imo⸗
nij ſitñ nõ ſint bigami.nã ſacerdos bñdicẽs
ſcðᷣas nuptias pumit᷑.ex᷑ de ſecũ.nup.c.i.Nec
ꝑ religioſos poteſt fieri talis lbenedictio cõiu⸗
galis.niſi de licẽtia ꝓpꝛij ꝑrochialis ſacerdo⸗
tis vel epiſcopi.vel niſi ipi eſſent curati qᷓ ad
xopulũ ſuñ alhias inciderẽt in ſniaʒ excõis. æ

q citra ſedẽ aplicã abſolui ñ poſſent. extra de

ã̊ ↄiunctio aĩoꝝ q̃ fit in ↄtractu xꝑ

Zitulus decimuſquartus

pꝛiui.c.xeligioſi.ĩ cle. Oultiplicant e ã loni
cõiugati in lonis tpalibus quo advitã ciuilẽ

Ni vir in ſeculo q̊ ad regimẽ wvmꝰ ⁊ coꝛpis

ſui nõ ita bũñ ſibi pᷣt puidere circa ſuppellecni/
lẽ. et mulier ſine viro etiã ĩ exterioꝛibo nõ ſuf
ficit ſibi.ſed vireã dirigit. Sequũt et cõmo/⸗
da multa ex affinitate ⁊ ↄſanguinitate vtriuſ
q;⁊ amicicia maltiplicaf. Notandũ ſᷣm aug.
in li.de ci.dei.⁊.xxxv.q.ði.cũ igit᷑. ꝙ copulatio
maris ⁊ feĩe ;tũ attinet ad genus humanũ
quodã ſeminariũ eſt charitatis. Celeſtis ve/
ro ciuſitaſ opꝰpʒvt noxã generatõis euadat.i.
vt a peccato oꝛiginali.qð ꝑ generatõʒ ↄtralit
emunder vt ad celeſtẽ ciitatẽ lvmo pueni/⸗
at. vt erponit glo.⁊ ꝙ ꝓpſone nõ ↄſanguineis
ſed ertraneis cõiungunt in mr̃imonio.dicit
idẽ aug.eſſe factũ ad augendũ ⁊ dilatanduʒ
charitatẽ in plures.vñ dicit in dicto.c. Habi⸗
ta eſt certiſſima rõ charitat :.vt lvĩes q bo eſſʒ
vtilis atq; honeſtiſſima ↄcoꝛdia.diuerſaꝝ ne⸗

ceſſitudinũ vincuł necterent᷑.nec vnꝰ invno

haberet młtas.ſj ſingule ſpargerent᷑ in ſingu
los.acſi ad ſocialẽ vitã diligẽti plurime pluri
mos obtinerẽt.pr̃ qpe ⁊ ſocer duarũ ſunt ne
ceſſtudind noĩa.DOũ ergo qͥs haber alium pa
trem.alium ſocerũ. numeroſius ſe charitas
wꝛrigit. xec ihdii

De conuerſatone

cõiugatoꝑ.quõ ſe dexãt hr̃e adinuicẽ.Sciẽ⸗

duʒ ꝙ q;uis ad actũ ↄiugalẽ vir ⁊ vxoꝛ nõ ad

ĩparia nõ iudicent.tñ in alijs vir ẽ caput mu
lieris.et maxĩe in gubernatõe com. xxriij.q
v.maiſeſtũ.et.c.noluit.Et vt dicit rob. vlcot

ſuꝑ li.ſapᷣ.dʒ vxoꝛ regi m ĩſuete.coꝛrigi ſecre⸗

te. dirigi ↄplete. Pꝛimo enĩ dʒ vxoꝛ regi mã⸗

ſuete.nõ cũ tyrãnide auſteritat a rigoꝛe.⁊ ver
bis nõ verberibo. amoꝛe ⁊ nõ timoꝛe.dulcedi
ne nõ amaritudie.ad coł.iij. Nolite eẽ ama
ri ad illas. dicit apłsviris. Oñ pꝛima mulier

foꝛmata eſt nõ de pede qe nõ dʒ eẽ ancilla. nec

de capite qꝛ nõ dʒ eſſe dña.ſjͥ ð latere tanq; ſo

cia viro ſuo vt notat mgjr in.q ſentẽ.et dʒ ſi⸗

bi ꝓuidere ſufficiẽter. alias peccat.niſi ̊ age

ret ex iwotetia.ipᷣa tñ nõ pᷣt facere elymoſinaʒ
notabilẽ ſine licẽtia viri.niſi haleret parafer/
nalia velartẽ multũ lucro ſaʒ vt hales ſupᷣ in
ſcõa pte ti.i.c.de furto. Itẽ ᷣm guilheł. ſi ha⸗
beret filios de pꝛioꝛi mrimomo.qui nõ habe/
rent aliquã actionẽ cõtra ip̃am matrẽ nõ poſ

ſer aliquid eis dare ↄtra phibitionẽ mariti.

Sed ſi haberẽt actionẽ ↄtra matrẽ. vt qꝛ obli
gata ẽ eos alere.cũ ſint impuleres vel ambo

cõiuges poſſidẽt bona illox.vel alia iuſta cau

ſrmaritus quidẽ tenef eos alere. q; matercũ
ſuis oneribo ad marirũ trãſiuit ſcm quoꝛun

dẽ cõſuetudinẽ. Sed tñ quia maritus hʒad⸗

miniſtrationẽ vxoꝛis.cõtra illius phibinonẽ
nõ delet eos alere.miſi in extrema neceſſitate
pᷣt tñ pꝛocurare ꝙ maritus ad lvc ꝑ iudicem
cõpellat.hec guil. Itẽ ſi vroꝛ halens virũ p⸗
digũ celat de bonis cõibo q̃s halet cñ viro ali
quid ſibi.ſi facit bona fide. vt ſibi et viro vel
familie loco et tẽoꝛe ꝓuideat.qꝛ ea vir ſi uus
male coſumeret.pſᷣm guilheł.nõ peccat.nec te
netur obedire viro ſi ꝓhibeat ſcʒ celatõeʒ. aut
ſi ſibi tradi petat. Scõo mõ dʒ coꝛrigere ſecre
te nõ cũ ↄfuſione ⁊ verecundia publice vel cõ
temptibiliter. In loc ſolẽt viri multũ offen
dere dicẽdo eis ↄtumelias cũ verbis turpibo
ſed ecõuerſo ipᷣe vxoꝛes offendũt nõ reuerẽ⸗
do viros ⁊ ſuſcipiẽdo coꝛrectões.ſed ſuperle
reſpondẽdo ⁊ cõtendendo. DOebent nihilomi
nus ⁊ ipe mulieres repꝛehendere viros ſuos
qñ vident eos errare.ſed cũ humilitate⸗ qñ
credũt eos audire ⁊ coꝛrigi ⁊ nõ ſcandaliʒari
Hoteſt eriã vir nõ ſolũ verbis ſed etiã aliqñ
verberibo coꝛrigere vxoꝛẽ ᷣm qualitatẽ deſe⸗

ctus.nõ tamẽ ita atrociter ꝙ mutilet ei aliq

me nbꝛũ vel faciat eĩ grauiter infirmari. et
multominꝰ liq; occidere. etiã in adulterio dej

pꝛehenſam. Oñ etiã tali occidenti vxoꝛẽ in⸗

iungit maioꝛ pnĩia in iure canonico q; matri⸗
cide. xxxiij.q.ij. admonere. Et ſoc ideo nõ ge
ſit maius peccatũ vxoꝛicidiũ qᷓ; matricidiũ.
ſed qꝛ maioꝛ pnitas eſt in vĩe ad vroꝛicidiũ
PB matricidiũ ſᷣm tlv.et richar.in. iiij. necer
cuſaret᷑ talis a peccato ſi leges ſeculares H̊ p⸗
mitterẽt Cercio debʒ diligi ↄplete ſeu pfecte
iut᷑ ilud apłi. Diligitevxoꝛes vr̃as ſicut xõs
dile xit eccleſiã ⁊ ecõuerſo vroꝛ virũ. Dec enĩ
debẽt hre amoꝛẽ zelotypũ ad alterũ.qꝛ ex hoc
oꝛiunt poſtea male inſidie ⁊ male ſuſpitões
et falſa iudicia et multa ſcãdala et dialvlica
opa.vbi innumera pctã et grauia ↄmittunt
et dana tpalia ſequunf.Et ipᷣe amoꝛ inoꝛdĩa
tus ẽ pctm̃ moꝛtale.ſi deopᷣponeret.ita ꝙ pa⸗

ratus ſit trãſgredi diuina pᷣcepta vroplaceat
cõiuge ſue ſiue amoꝛe amicicie.vt adã aſſen⸗

ties eue. ſiue amoꝛe ↄcupiſcẽtie vt multi qti⸗
die faciũt. Oñ Vero. dicit allegãs ſextũ phi.

ꝙ ois adulter ẽ in vroꝛẽ ſuã amatoꝛ ardẽtioꝛ

xxxiij.q.iiij.oꝛigo.et in his hʒ poteſtatẽ demo
mii vt dixit raphael ilvbie. ⁊ patuit exemplñ
in.vij.vir ſarevroꝛis tlvbie.Clvb. iij. c. Itẽ

nec dʒ hr̃e amoꝛẽ remiſſum vt ſcʒ nõ curetal

ter de altero ꝙ adulteref. Oñ et ille mulieres
fatue q̃ dãt licentiã viris ad remota euntibo
ꝙ ſe ĩxediãt cũ a lijs feminis moꝛtaliter pe
cant/ Siłr ille q̃ ꝓmittũt vel cũ ancillis earũ

rlalijs feminis viros turpiter agere. et non
impediũt qtũ poſſint. Similiter viri qui ꝑN

Samnt

Mmunironiein
ſiſtofi

ſens,innten
nes Oinamn

consbeutore
mnlos feie
r. Yningl
ßlcunfen
Mͦ diſpenſn
norrs ofe/
xtiln/l⸗
AUuag iuobetga i
Ndllannci
Wrin famtia
aclinantin,
yptmuntiphea
Uuunt ſbi drſn
iefceir dlan
ptocs ſocr tn
heräinfice
Aiceſno Aer⸗
haallefgoutuin
(EDN/GNrie
AEseſennaleen
ſäſenſüpde
dtecnmnn ir
ldrmalsgscit
euleſaetdtan
fultnimnoni
fprfjmoniütan

fſwri e bah
infarnn
Mpyfi iry
ficknmnoni
iitmiin gbin

Munfomin

4 ſtaltäciäz,

Gdſon

”

9 mnig eiſin⸗

e.Eeich hamiimnf
icrſginöͤſenßn

1

rmifnnutinh

mocter Aummnniinld

Nieivön

Nnere. E velten nog

tmadi ö namti
npie Wywrifj

teand mnii ne
dſlegesſenlmwz,
dig gerllger
Hatenwes jisſlſ⸗

rirhEi I
lenicer ngl iſatg
Wpriet gand,ni
mmnt töeaneinddd
õ
õ

miiinatoeg

wieapammtn

tbel bi

Miaienmin

mmnsnmikt

iridialnn

mmirt ge

— Denniſm

—

mittũt vroꝛesvti nimis vanitſtib ? adoꝛna
gbo. et ire ad loca diſſolutõibo plena ſine cau

m.nõ ſunt imunes a culpa.Heler aũt vterq;

bpr̃e amoꝛẽ. ⁊ curꝗ ad filios educandũ ſᷣm deũ
et infoꝛmandũ ᷣ̃m bonos moꝛes. ar. xxiij.q.

nij.c.duo ſunt.Quid ſit mrimoniũ diffiniti

ueet vtrũ cõferat gratiã ſicur alia ſacramẽta
vide ſup ti.i.huius.iij.ꝑtis.ca.ij. ”MU

Sciendum quod ·..ii.
matrimoniũ in lege ciuili canoniʒaf. rxvij. q
ij.S.i.ſic diffinit. Oatrimoniũ eſt vin ⁊ mu

lieris ↄiunctio indiuiduã vite ↄſuetudinẽ re
tinẽs. Niri ⁊ mulieris r ad di erentiã ↄiun
crionis bꝛutoꝝ et ſodomitarũ vi maſculi in
maſcuj os ⁊ feĩe in feminas turv udinẽ ope⸗
tant. In ſingulari etiã ᷣr viri ⁊ nulieris. qꝛ
nũq; licuit femĩe hr̃e pluresviros.nec in lve
vnq; diſpenſauit deus.nec vlli viro licuit plu
res vxoꝛes hre.niſi ex dei diſpenſatõne.extra

ůæ diuoꝛ.c.gaudemꝰ.in q̃ diſpenſati ſunt plu
res patres veteris teſtamenti.vt abꝛaã erga

duas.iacob erga q̃ttuoꝛ.dauid erga plures.
vcad dilatandũ dei cultũ.qui ſolſvere ſerua
batur in familia illoꝝ patrũ.alijs ad idolatri
am declinantib. OJultiplicabatf᷑ aũt dei cul/
tus mu tiplicationẽ carnalẽ ꝓlis illox.tũ
etiã ad vſignãdũ eccleſie miſteria ſcʒ ꝙ xpᷣs
eberet ſibi deſponſare eccleſi ĩ.nõ ſolũ vnã v⸗

nitate fidei ⁊ dilectõis. ſed plures reſpectu di

uerſitatis locoꝝ ⁊ rituũ. Oñ aſſumpn ſunt ⁊
in quibo eniã in fide ↄuerſanf. Na alij vocati
er iudaiſmo.alij er gẽnlitate.et alios ritꝰ ha⸗
bet eccleſia oꝛiẽtalis alios occidẽtalis.Cõiun
ctio vðr.qꝛ vbiq; mr̃imoniũ q;tũ ad pfectõʒ
eius eſſentialẽ efficit ꝑ cõiunctionẽ animoꝝ
ſq; cõſenſuũ p verba erpᷣſſoꝝ.etiã abſiʒ ↄiun
ctõne coꝛpoꝝ.xxvij.q.ij.ſufficiat.ipᷣa tũ copu
la carnalis addit q;tum ad ꝑfectionẽ ſigniſi⸗

catõis.qꝛ ſignificat pfectius.ↄiunctõʒ xpᷣi cũ

eccleſia. et deitatis cũ hũanitate indiuiſibilẽ
ſicut mr̃imoniũ cõſummarũ eſt inſepabile.
ſi mr̃imoniũ ratiſicatũ ꝑ vba de pñti⁊ nõ cõ

ſũmatũ.eſt ſepabile.puta ꝑ ĩgreſſũ religiõis

et ſignificat vnionẽ aĩe fidelis cũ deo p dile⸗
ctionẽ.qᷓ tñ ab eo ſexꝑe ꝓ peccatũ moꝛtale ſe/⸗
paraf in pñti. in vita aũt beata vbi cõſiunma
tũ eſt matrimoniũñ iſtud nunqᷓ; pᷣt ſepari.DHi
cit etiã pꝑe.de pał.in.iiij.di.xxvi ꝙ cõ ſunctio
q̃ eſt eſſentia matrimonij.nõ eſt coꝛpox.cũ il
la ſequaf nec fuit in maria ⁊ ioſeph.vbi fuit
verũ mr̃imomũ.nec cõſenſus pᷣcedẽs cñ illa
ſit cauſa efficiẽs extrinſeca.ſed ↄiunctio liga
minis media quã deus efficit.ſicut ⁊ cetera q̃

ſunt res ⁊ ſacĩin in alijs ſacramẽtis. ad quẽ
cõſenſus diſponit ſicut aqᷓ ⁊ verba ad baptiſ⸗

Capitulumnonum

mi catacterẽ. Addit magiſter ſentẽ. ad dictꝗ
diffininionc.maritał.qð diar᷑ ad diſferentiã
cõcubinatus.qͥ eriã ſi duraret vſq; ad moꝛtẽ
etfidẽ ſibi ſeruarẽt.nõ eſt mrunomñ ſed foꝛ
nicatio. Nec obſtat ꝙ abraꝗ iſaac ⁊ iacob et
dauid dicunt habuiſie ↄcubinaa.et tñ nõ foꝛ
nicarie. ſed licite fuiſie eis vſus.nã femine ’
le aliqñ vxoꝛes dicunt in ſcriptura.aliquãdo
cõcubine.Oroꝛes quidẽ inq;tũ cognoſcebãa
tur vroꝛio effectu.et cõſenſu maritali.ſeu qᷓ;
tũ ad debitũ cõiugale. Cõcubine aũt dicunt᷑
q;tũ ad regimẽ comus ⁊ gulernatõʒ familie
qꝛ nõ erãt pꝛincipales in lvc.ſed vna.ſ. pſo⸗
na. alie vt abſecundãtes ſn nico.de lyra ſip
geñ. Sequit᷑ in diffinitõe. indiuiduã vite cõ
ſuetudinẽ retinẽs.i. ꝙ intelligat pᷣm nwſi⸗
tum et debituʒ. debent eſſe illius proſiti ꝙ;
nunq; diuidan ſm hoſtieñ, Oñ non delent
diſrumpere cõiugalis cõpaginis vnitatẽ. iij.

d.v.c.femine. Sicut imꝑatoꝛ or auguſtus q

diuidit᷑.et pꝛinceps nõ ſemꝑ auget imperiũ

vt cõſtãtinus.de cuius vvnatõne ꝓpter lvxc &ẽ

vubiñ.dicit pe.in.iiij.Dite ð r.qꝛ moꝛs oĩ

ſoluit. moꝛtuo enĩ viro ſoluta ẽ a lege viri. vt

dicit apls.i. x. vij. Sʒ eo viuẽte ſine eo nõ
p̃t oꝛare ita.ſ.ꝙ ꝓpter lve exigenti debĩtũ de

neget. nec vouere. et ecõuerſo vir ſine vxoꝛe

auo ſcilicet ad caſtitatem. in quo non ad in
paria iudicantur. Onde ſi cõiugatus moꝛ/
tuus reſuſcitaretur vt laʒarus que erat vxoꝛ
eius.nõ eſſet amplius vxoꝛ niſi iterũ ⁊ de no⸗
no ↄtra vendo. Et qꝛ quoddã matrimoniũ ſpi
rituale eſt inter pꝛelatũ et eccleſiã ſuã. qð fi⸗
nitur moꝛte.ideo dicendũ de hmõi loc eſt. ſi
plebanꝰ pꝛioꝛ vel ẽᷣs moꝛtuus ſuſcitaf.opoꝛ
tet ꝙ de nouo eligat in illa p̃latura ſcõm pe.
de palu.in.iiij.et idẽ dicit de religioſo reſuſci⸗
tato ꝙ nõ eſt obligatꝰ religioni. Fuit añt ma
trimoniũ inſtitutũ a deo.diſt. xxvi. deinde.in
pacliſo terreſiri dicẽte adã er inſtinctu ſpiri⸗
tuſſancti. Hũc os ex oſſibo meis ⁊ caro de car
ne mea.geñ.ij. Et ante perm̃ quidẽ ſolũ ad
multiplicatõeʒ; ꝓlis poſt petm̃ etiã advitatio

nẽ foꝛnicatõis.i.coꝛint.vij. Pꝛopter foꝛnica

tionẽ ſceʒ vitandã vnuſqͥſq; habeat ſu ꝛc. p⸗
pter alias etiã cauſas contrahit᷑.ſed ille ſunt
pꝛincipales.Et ðr matrimoniũ ãſi mr̃is mu
niũ.i.officiũ.qꝛ dat mulierib eſſe matres.et
dñs. xxxiij.q.v.S.hc imago.tñ matrimoniũ
plus aſcribit᷑ mr̃i qᷓ patri.qm̃ ei ꝰoff iciũ plus
apparet in matre q; officiũ viri. Nã ante pꝑtãũ
oneroſus in partu wloꝛoſus.et poſt partũ la
boꝛioſus ſibi noſci᷑ ꝓat.vt de cõuer.cõiuga,

licet pater generatõis ſit auctoꝛa pene vxoꝛiſ

capitu.ex lrfis.

9 6
Hota quod licet · ..iii.
iuriſte dicãt et etiã magiſter ſentẽ. videat᷑ di
cere. ꝙ matrimoniũ large dicit᷑ ſacramentũ
inq;rũ ſcʒ eſt ſignũ ſacratiſſime rei.ſed nõ cõ
fertur in eo gratia ſicut in alijs.tho.pe. de pa.
et ala.tolo.tenẽt cõiter ↄtrariũ ſcʒ ꝙ ibi cõ
ferat᷑ gratia ad iſtũ vicʒ effectũ.vt ſciat vnuſ
quiſq; vas ſuũlwſſidere in lvnoꝛe nõ paſſio⸗
ne deſiderij.qð ſic intelligit᷑.qꝛ habet minne⸗
re et refrenare ↄcupiſcentiã.nõ p lvc ſolũ ꝙ
ſatiſrit ↄcupiſcẽtie ꝑ actũ cõiugalẽ.qꝛ iſtud ẽ
naturale ſed p dei granã ibi opantẽ ᷣm JYo.

pariſeñ.vt ſcʒ ſit cõrentus coniuge ſua.et nõ

feraf ad cõcupiſcenciã alteri et magis amet
cõſoꝛtẽ etiã turpiſſim ã facie q; alienã pulcer⸗
rimã. autẽ in multis ſecus ſit. lvc accidit.
vel qꝛ ponũt obſtaculũ gratie ſacramẽtali vel

gquia raceptã nõ ↄſeruãt vt in alijs ſacramẽ/

tis. Eſt igit᷑ ꝓpꝛie ⁊ ſtricte ſacramentũ. Om̃e
enĩ ſenſibile a deo inſtitutũ in remediũ ↄtra
peccatũ ↄferens gratiã er oꝑe operato ſigni
ficans eã. eſt ſacramentũ noue legis. Sʒ oĩa
hec cõöueniũt matrimonio. ergo eſt ſacẽm p⸗

pꝛie ⁊ ſtricte. Sed hũ verũ eſt ꝙ habet minus

de ſpñalitate qᷓ alia.⁊ minoꝛ gfa cõfert᷑.ſᷣm
pe.de pał. Ampꝛimit aũt matrimoniũ ꝓut ẽ
ſacrm noue legis oꝛnatũ qͥ vocat᷑ vinculũ vł
nexus.qð nõ ſolũ eſt relatio rõnis.ſed aliqͥd
abſolurũ diſponẽs ad gr̃aʒ.qui oꝛnaf nõ im/⸗
