ter mali ſunt.qͥ decedũt in moꝛtali. Sed vt õt
pe.in.iiij.OJechocriter mali ⁊ mediocriter bo
ni ſunt idẽ.qͥ.ſ.decedũt cũ venialib ſolũ.vłqe
hic nõ ↄplete ſanſfecerũt.a ſi in gra trãſierũt
q̃ mediocriter mali dicũt᷑. imq;tũ denciũt a ꝑfe
cta mahitia.i.qꝛ nmõ hñt ſecũ moꝛtala. OTedio
criter aũt boni dicunt᷑ inᷓntũ defiaũt a pfecta
bon itate. qꝛ.ſ.nõ ſunt ſine wnialibus.nec ple
ne ſatiſfecerũt in vita.Et qð aug.ðᷣt in.d.c.tẽ
pus ꝙ pꝛoſunt ſuffragia anqinbo.vt tolerabi⸗
lioꝛ ſit ia dãnatio.nõ intelligic ꝙ pꝛoſint dã

ngtis in inferno ad mitigatõʒ pene.qꝛ nunq;

eis minuit.ſʒ ſnmit ibi dãnatõʒ pꝛo de putati
one ſeu adiudicatõe ad penã Sed ſic in mũwo
dãnari ðꝛ ⁊ ↄdẽnari nõ ſolũ qͥ ↄdẽnatad moꝛ
tẽ ſed ecẽ qͥ ↄdẽnaf ad carcerẽ ad tpᷣs vel ad pe
nã pecumariaʒ. de qᷓ aliqñ hberaf.ita ⁊ a udice
deo dãnat᷑ alquis ad penã moꝛt) infernal-. ali
us ad penã tpᷣalẽ.i.ad tpᷣs in purgatoꝛio.⁊ hu⸗
ic ſcdᷣo ſic dãnato pꝛoſunt ſuffragia.vel vt hibe
retux.vxl vt refrigeret.Et de B;intelligu Aug.
q́;uis m vſum loqndi dicamꝰ dãnatõʒ depu
tatõem ad iufernũ.nec ob.illud qð cantat in
miſſa pꝛo defunctis. vbi eccha oꝛat dicẽs. Libe
ra aĩas oim defunctoꝝ de penis inferm. am
infernus ſumit᷑ ihi large pꝛo purgatoꝛio.qꝛ in
fra eſt.i.ſub terra.⁊ cum ſubdit᷑.ne abſoꝛbeat
eas tartarus. intelligitur ne teneat abſoꝛpias
aias.i.ðᷣputatas ĩferno.i.purgatoꝛio.ſ̊ liᷣnt᷑.

Meritur etiam Vtru. Fiiſ.
ſuſfragia ꝑp malos pꝛoſint. RAñ.Pe.de pal.in
quarto . di.xlv.q.i.pꝛoſunt talia qui q; mõis
Pꝛimo ex opere opato.vt miſla boni quãtuʒ
mali.ſicut et baptiſmus. Secundo ex opere
operante vniuerſalis eccleſie cuius mimiſter
eſt peccatoꝛ. vt dicendo vigilias pꝛo moꝛtuis.
añ ſolij ꝓ ſui ꝑochianꝭ ecerneis qꝛ mini

Zitulus

●
gelen nõ ſolum himõi ecckie ſed vniuerſalis
Nertio ex ope opante eius qui rogatvl man

dat ꝓ ſe fieri ſiiit bonus dñs pꝑ malũ fuũanã

dat elemoſynã fieri. meret᷑ ⁊ ſatitacit.nec oh
ſtat ꝙ malitia nõ p̃t ſatiffacere ꝓ alio.qꝛ verũ
eſt lvc pꝛincipaliter agens. ſecus ſi in ſtrumen
tahter. Quarto ex oꝑe oꝑante alterius man
dantis. puta executoꝛis vel alterius ꝑ eandeʒ
rõnem.ſicut papa mãdat fieri ſolẽnes vigiliaſ
ꝓ deſuncto ſummo pontifice. de ele.c.vbi ma
ius li. vi. DPõt enã qͥs ſubdito ꝓ ſe ⁊ alijs oꝛa
tiones mniungere. ⁊ ec ↄfeſſoꝛ penitẽti vt oꝛet
ꝓ ſe.Quito ex ope opante mimſtri.9? ipᷣe oꝑ
atur aliq̊ mõ. Dñ ſi platus malꝰ iniũgat dice
re pſalteriũ ꝓ aliq̃ viuo vel moꝛtuo.⁊ bonꝰſub
ditus dicat als no dicturus intẽdẽs ꝓ illo di⸗
cere in ſpẽali ꝓ q̃ iniũctũ eſt vel pꝛo q̃ imũgẽſ
intẽdit ꝓdeſt illi.⁊ſi nõ exintẽtõe mãdãt.ta⸗
men mandatarij. Si aũt ſubditus diceret nõ
intẽdẽes dicere ꝓ ahqͥ. niſi ꝓ ſe ip̃o ad expletõʒ
obediẽtie.tũc nõ ꝓdeſſet extraneo illi ꝓ quoĩ
iungẽes intẽdebat.nec expꝛimebat. nec ex itꝭ
tiõe mãdantis qͥ indignus ẽ.nec mãdatarijqͥ
loc nõ intẽdit.ſed ſolũ ꝓpter vmonẽ charita⸗
tis eũ exeqnte. als generaliter nõ valẽt ſuffra
gia:facta ꝓ malos. qꝛ cũ isqͥ ad intercedendũ
mittit imimicus ſit.irati animus pꝛoculdubio
ad deterioꝛa pꝛouocat᷑.di. xlix.S.i.qð wruʒ eſt
p modũ vn onis.qꝛ vmtus nõ eſt.nec ꝓꝑ mo⸗
dum merit.qꝛ nõ meref. Sed qñq; ꝑ moduʒ
impetratõis valẽt.qꝛ oo peccatoꝛũ qñq; ẽ im
petratoꝛia pꝛo ſe ⁊ pꝛo alijs.vt pʒ in miraculis
ꝗ aliqñ fiũt ꝑ malos ad ↄuerſionẽ infidelium

ſiẽ iudas cũ alijs apłis ſanabat infirmos. ſed

plus valet ſuſtragiuʒ bom bono.qꝛ oĩbo modis
poſtmodũ plus loni malo qꝛ ꝑ modũ freq̃ntis
impetratõis.qꝛ volũtatẽ timennũ ſe faciet eẽ

po indignis. Lertio mali pꝛo lbono. Quarto

mali pꝛo malo. qꝛ deus
ſcilicet ſic ſicut iutos.
Vtrum ſuffragia .5. llii
pꝛoſint ei qui facit ipᷣa pꝛo alijs. Rñ.pe.de pa⸗
lu.in.nij.diſt.xlv.q.i.Et quideʒ ln merẽdo.ſi
Iit in charitate nilall ominus pꝛoſunt q; ſi pꝛo

peccatoꝛes non audit

lſe fierent ſᷣm illud. Oꝛatio mea ĩ ſinu meo cõ

uertetur. Et qñq; hõ plus meret᷑ celebꝛando
mo alio q;ᷓ pꝛo le.qꝛ maioꝛi feruoꝛe charitatis
accenſus.qͥ ſcinllas mittit ad alioſ ⁊ maxĩe ad
inimicos. Scðo valẽt facienti ſufſtragia ꝓ alijſ
B eſt ſi ſunt en ae ad ſatiſtaciendũ indirecte.
qñ.ſ.ille pꝛo qᷓ fitñ indiget.qꝛ ſaluatus eſtvel
qꝛ nõ eſt caparx.qꝛ dãnatꝰ.qñ.ſ.faciẽſ ẽ tał ĩtẽ
tõis in habitu ꝙ pꝛo ſe faceret.ſi crxederet non

pꝛo ficere illi pꝛo qͥ fiz ᷣm illud.Si ibi non fue

in filius pqc. pax vra ad vos reuertet. Luce

*

*△

T. c. Certõ ingirecte p eiin cui ſuffragiuz pꝛe

ſtatur. tenet ozare wel alia long agere pꝛo fſa
ciente ſum agiñ.als eſſet ingratꝰ no reddense
anthidota. ſu eſt ehꝰ oꝛsꝛe pꝛo moꝛtui qᷓ;
pꝛo viius.qͥ moꝛtin qñ erũt in padiſo. ⁊ ſcr.
illos à oꝛaueruat pꝛo eis vel alꝛa ſuffragia fe
cerunt ⁊ pꝛo eis oꝛabũt.ec ſi ſuffragãtes pꝛop
ter peccaiũ ſuũ illis nõ pꝛofuerũt. qꝛ amicitia
ↄſiderat affectü plusq; effectũ. ⁊ ſunt in cha⸗
ritate pfects.· Oꝛant ec ſancti pꝛotalibo.inqn
tũ eſt diuini bñplaciti.Quarto non ꝓdeſt ad
ſatiſtaciendũ directe.vt ſi eſt mihi inunctum
vnũ pſaltenũ.⁊ tibi aliud dicẽdo pꝛo te vnuʒ
adlouc ſum obligatus pꝛo me ad vnũ.ſic ſi ſu⸗
mus obligati ego ⁊ tu tino quilibet in. x. ſoluẽ⸗ꝰ
do pꝛo te remaneo obligatus pꝛo me ncio in
decẽ. ⁊ qð cũ qdᷣliyt bonũ opus factũ in chari
tate ſit ſi ł⁊ meritoꝛiũ inq;ntũ ex charitate pꝛo
ceoit ⁊ ſatiſſactoꝛiñ inq;tũ laborioſum ẽoẽ op ꝰ
virtuoſuʒ ſᷣm tho.in.iiij.inqntũ meritoꝛiũ.ita
pꝛodeſt faciẽti ec pꝛo alio.puta elemoſinã oꝛa

tõnem ieiuniũ ⁊ bmõi.ꝙ nõ alteri.ſed indnꝰ

m ſatſactoꝛiũ.ſeu pene erpiatm̃.pꝛodeſt ei p
fit.vñ ſi pꝛo ſe intẽdit ſatiſtacere ſibivalet.ſi
pꝛo aho viuo vel defuncto pꝛo illo ſanſſacit ſi
tamen eſt capax.i.in ſtatu graie.
Queritur etiam an./.ſ. v.
obſit ſuncto.ſi omittant᷑ ſuffragia ah eo mã⸗
data. Rñ pe. d pal. vbi ſupꝛa. Eqdẽ q̃ad me⸗
ritũ nihil obeſt qꝛ totũ in hac vita ↄꝑat᷑. reſpe
ciu cuius bona volũtas pꝛo oꝑe reputar᷑.ſi alia
vero vita meritũ nec augef nec minuit. Sed
vt ðꝛ Eccle. In quãcũqʒ ptẽ lignũ ceciderit.
ſiue ad auſtruʒ ſiue ad aqͥ onẽ. ibierit.i.hõ ĩ
ſtatu ceciderit in moꝛte ſiue in ſtam cgalitat;
ſignate ꝑ auſtrũ.vbi ẽ intenſus caloꝛ. lue i ſta
tu moꝛta lis culpe ſignate ꝑ aqͥlonẽ in q̃ regõe
eſt intenſum frigus ibi ꝑmanebit. Scðo non
obeſt ei q;tuʒ ad pene intenſionem.quia illa

pena cum anima egreditur ſic ei taxat᷑ ꝙ nec

augetur nec minitur.Tertio non obeſt quo
ad perpetuationem. Si aliquis ſit in carcere
pꝛo debito.quod alij ſoluendum cõmiſit.alio
non ſoluente.perpetuo ibi tenebitur. niſi ipſe
per ſe ſoluat. Sed ſi per ſe manendo in carcere
ſolueret.ſolutione peracta etiam pꝛocuratoꝛe
non ſoluente.ea facta liberabitur.et ſic hic eſt.

Sed ſi quis mandat ſolui foꝛefacta et non ſol

uantur ſi fuerit in moꝛa ſoluendi in vita ⁊ nõ
penitun.dam natur.retinendo opus mercen
narij vſq; mane.Si astem non fuerit in mo⸗
ra.vel ſi in moꝛa et pemtuiatunc non damna

bitur ſed ſtabit in purgatoꝛio minus. per hoc

ꝙ ſolui mandauit.iqᷓ; ſi per oblimionem venia⸗

lem.nec ſoluiſſet nec ſolun mandaſſet.

— —

Oun
aivtr
neliut
ſui. v
noctie
more
terſola
bbimo⸗
gopee
Cöanit
Ctarus.
anator
let noie
(an no
ſcerſue
gentaf
ſſtemo⸗
pſevl
ſegüthe
Weon
ſoone.
tut/
aag
ſchſunt
lixroren
plenntyr.
lnod
de weaden

me
Düfucn
funtqua
fntlo in
laner O
Umoci
Mrer⸗
nnltone
Ettpeopne
Porncp
Crnin
Giciitdic
Ulepirtut
bußnoto
Mlenött
ſenpelal
ſuscuie
Pnhnit
fenun
Muteme
tonolller
moniner
trimofe
hdſſft⸗
eſter
Pleſter

rernifil
ie
nsunenn
nicite
matren
ameiii
NnüNi
ierin
nhetn
wlekii

.

nbacmgi
ocgeni
einam4
4N
eſen utul
nrizcniin
Nnmtta
nminagil
r i
Lmnmtt
Wncmii⸗
tirntin it

△

●

Capituli

AQuarto nocet. ſi qð ſoluere oeuit in vita. vel

cito poſt moꝛtẽ.mandauit ſoꝛui tardius. Oñ
melius factunt 'q in vna ſua ſoluũt eſtamẽ:ũ
ſuũ.velanteq; bona ad heredeò puemãt quia
modicũ ſuffꝛagij in vita plug valet q; mita pꝰ
moꝛtẽ pꝰq; qntocitius.tãtomeliuſ.Auĩto no
cet ſo la negligẽtig ꝓcuratoꝛis. ad h̊ vt diutiꝰ
ibimsꝛ et᷑.qꝛ nec ex oꝑe oꝑato.qð nõ ẽ.nec
ex oꝑe oꝑante erecytoꝛe liberaf.ſic dñspõt ex
cõicari iuſte qñ citatis miſit ꝓcuratoꝛeʒ.qͥ no
ↄparuit.cũ ſit ↄtumatia vera vel pſumpta.erqᷓ
citatus.nec ꝑ ſe nec ꝑ aliñ ↄparuit.ſed qñ pꝛo
curatoꝛ diẽ accepit.⁊ ipe citatus ẽ.non dñs li
cet noĩe dñi. ꝓpter eius ↄtumatiã dñs excõi⸗
cari nõ dʒ cũ nõ ſit ↄtumax ipᷣe qͥ citatꝰ nõ eſt
licet fuerit negligens in ehigẽdo talẽ.qꝛ ꝓ negli
gentia ſine ↄtumatia nõ de quis excõicari.ſed
iſte moꝛtuus eſt obligatus ꝑ ſe.vñ ſi nõ ſoluit
ꝓ ſe vel ꝑ aliũ.derinebitquiq; ſoluerit ꝑ ſe.per

abeo mãdata.⁊ facta vel ab alijs erhibita ſua
ſponte. Oñ in decre. xiij.q.iec.qͥ oblatiões dici

cta ad pias cauſas tanq; necatoꝛes aĩaruʒ. qꝛ
ſcʒ ſunt cꝗã ꝙ demoꝛent in illis penis a quibuſ
liberarent᷑ citius ſi fierent.⁊ poſt annũ ſi nõĩ/
pleantur hmõi legata ꝑ executoꝛes ꝓtĩet exe

cutio ad dyoceſanum vt habes ſupꝛa in nitulo

de ecedentibus ab inteſſato. . .
Cum etiam queritur ſ. vi

Pirũ ſuffragia tantũ ꝓſint his ꝓ qinbo non

fiunt. quantũ ꝓ his qinbo ſpẽaliter fiunt. Añn.

ſm tlv.in.iiij.ꝙ ſuffragia valent defunctꝭ du
plicter. Ono mõ ꝑ modũ expiatõis.Alio mõ
ꝑ modũ ↄgratulatõis.Pꝛimo mõ extenditur
valoꝛ eoꝝ ad deſunctos ſᷣm intentõem faciẽtꝭ
⁊ mnltomagis ſui ſuꝑioꝛis ſeupᷣlati.vñ ſi itẽ
dit pꝛo vno tm̃ ille ſolus vr̃ hr̃e illũ valoꝛeʒ ex
piatm̃.ꝑ quẽ quis citius liberatur a pena pur/
gatoꝛij.v l laltẽ pꝛincipalius hʒʒ illum valoꝛeʒ
Si aũt dicat pꝛo.x.defunctis cũ ille valoꝛ ſit fi
mie virtuns ⁊ determinatoꝛũ graduũ.⁊ ſi no⸗
bis ignotoꝛũ.puta.x.qlibet halłbitvnũ gradũ
vnde nõ tm̃ quantũ ſipꝛo vno tm̃ dixiſſet miſ⸗
ſam. vel aliud ſuffragium feciſſet.q;uis em cri
ſtus qui eſt in ſacr̃o ſit infinite virtutis.nõ tñ
ibi infinite. ſed tute fimta opatur q;tum ad
effectum ſacramenti. aliquando ſi toram ſuã
virtutem exerceret vna miſſa omneſ de purga
toꝛio liberaret. Non ergo pꝛoſunt his pꝛoqͥbꝰ
non intenditur tantui ſicut pꝛo qiubo intẽdi

tur ĩmo foꝛte nihiłpꝛo quibonon intenditur ⁊

B de ſuffragio miſſe q;tũ ad valoꝛẽ pꝛincipaleʒ

qui eſt ex ſacrificio eius. Nã q;tũ ad valoꝛeꝛn

t nr⸗ debent excõicari nõ ſoluentes legata fa

valet omnis miſſa omnibus defunctis. qepꝛ
omnibusibi oꝛatur. Quantum aũut ad ſcʒ
mddum. ſcilicet cõgratulationis. ſic ſuffragiæa
facta ex intentõe pꝛo vno tantum. valent oĩbo
in purgatoꝛio.qꝛ cũ ipᷣi oẽs ſint in charitate ðᷣ

ommi ſuffragio facto cuilibet ꝑticulariter gaun

dent omnes. Et qui in maioꝛi chartate eſt
ibi magis gaudet.etiam de ſuffragio factio pꝛo
alio non pꝛo ſe. Et qᷓntum ad iſtam congratu
lationem intelligitur illud hiero. d conſe. diſ.
.v. non mechocriter. vbi dicit. Cum miſſa vel
pſalmus pꝛo centum animabus dicituꝛ. nihil
minus qᷓ; ſi pꝛo quolibet diceretur.accipit.icʒ
quo ad congratulationem ſᷣm tho.vel ᷣm glo.
ibi hoc refertur quo ad meritum celebꝛantis.
quia ceteris paribus tãtum meretur celebꝛã⸗
do pꝛo mille quantum pꝛo vno ⁊ econuerſo.

Sed notandum §. Vii

ſe aũt luendo penã ꝑ aliũ ꝑ ſuffragia alioum

fᷣm Petrum de palu. in quarto. ꝙ cuʒ dicitur
habens maioꝛem charitatem in purgatorio.
plus gaudet de ſuffragio etiam pꝛo alio facto.
tvc aliquo modo eſt verum aliquo modo non
Suffrasium em̃ et eſt bonum facientis ipſum
inq;tum eſt actus eius bonus reddens eunʒ ac

ceprum coꝛgin deo ? eſt bonuʒ eius pꝛo ù fit di

ctum ſufragium. Quantum igitur ad pꝛimã
lbonitatem intelligitur dictum.Clv.ſcilicet ꝙ
qui in maioꝛi charitate eſt plus gaudet te ſuſmw⸗
fragio quia ſuffragium per iſtum modum nõ
eſt magis vnius defuncti qᷓ; alterius.ſed ſoluʒ
facientis. Sed quantuin ad ſecundum valoꝛẽ
cũ ille valoꝛ ſit ſolum illius pꝛo q̊ fit ſuffrragiũ

et vnicuiq; magis amabile eſt pꝛopꝛiũ bonum
qixᷓ alienũ. AIdeo q;tum ad iſtam ↄſiderationẽ

plus gaudet ille pꝛo quo fit ſuffragium erſi ſit
in minoꝛi charitate qᷓ; ille pꝛo qᷓ nõ fit.et ſi in

maioꝛi charitate ſit. Ex eo autem ꝙ ðᷣt au⸗
gu. in encheridi.tempus qð ĩter lvis moꝛtẽ ⁊

vltimam reſurrecnonem interpoſitum ẽ ani⸗

mas abdnis receptaculis cõnnet.pꝛout vna

queq; requie vel erumna digna eſt.pꝛo eo qðᷣ
ſoꝛtita eſt in carne dum viuerer. Et habetur.
xiij.queſtõne.ij.tempus.thomas in quarto aſ

ſignat. v. genera receptaculoꝛum in alia vita
Pꝛimũ eſt locus dãnatoꝝ qii ðꝛ infernꝰ ſiue

gehenns. his non valent in aliquo ſuffragia,
ſicut nec demombus. DOnde non pꝛoeis deòqͥʒ

bus certe ſcitur oꝛandum vel aliud ſuffragiuʒ

fienduʒ eſt. Scitur autem decerto de infideli⸗
bus iudeis.ſcilicet paganis et hereties.in lve
moꝛientibus. Yohan. rertio.qui non credit
iam iudicatus eſt. O aũt Gꝛegoꝛi.oꝛauit pꝛo
trayano non in infidelirate moꝛtuo. dicũt wve
tores.ꝙ nõ erxat ſnĩa diffinitia dãnatꝰ a vðo qa
HBꝛego.deo inſpirante oꝛaturus erat pꝛo eo⸗

Zitulus rr...
De catlvlico añt qui eſt moꝛtuꝰ in notoꝛ io 5 „„ l
q̃ nõ pen tuit manifeſte. puta ſe occidit. ingrre .
ncitur in bello iniuſto moꝛtuus eſt cũ merètri,; ᷣ .
ce inuentus ⁊ hmõi dicit pꝑe. de pal.ꝙ pᷣt ꝓeo 6
orari occulte qꝛ wonuit in fine occulte penttere .
2 Bcũ pᷣſuppoſitõe.ſ.in cau q̃ penituerit in ſine
⁊ ſi occultũ ſit als non hcet ſed nõ debent fieri „ ——.
ſuſragia publice. vt miſſe vigilie ⁊ hmõi pꝛo)/
pter ſcandalũ.nec in eccłia ſepelri vel cimite
rio. Scom receptaculũ ẽ purgatoꝛiũ Idẽ em̃
ignis qin ↄhurit paleas purgat auruʒ de quib
dictũ ẽ. Qũño ꝑ alios pñ fieri ſuffragia.⁊ etiã
te hac materia hẽs in pꝛĩa pte ⁊ ibi multa de
hmõi. Certiũ receptaculũ eſt lymbo ꝑuuloꝛñũn „
cedennum ſine baptiſmo. in qᷓ oꝛiginali puiiꝛ
uantur viſione dei. nõ aũt ſuſtinent penã ſen⸗/
ſus vel ignis. ſed nec eẽ de pꝛiuatõe gloꝛie pe/ 2
nã hñt.qꝛ ſciunt ſe ſine culpa ſua pꝛiugtos
his nõ oʒ fieri ſuffragia.qꝛ mil valeret cñ ñ ſint
coꝛꝑe eccłie.Quartũ receptaculum eſtlyyyn·
bus patrũ veter teſtamẽti.q̃ dicebat ſin ꝰabꝛa S .
he.qͥ mõ eſt vacuus.qꝛ xpᷣCs ſoluto debito hũa/ *
ne nature.ſ. oꝛiginalis culxꝑe eos edurit de ilj/
lo carcere. ⁊ in veteri teſtõ qͥ decedebãt nõ ple
purgsti. ſz tñ in ſtatu gr̃e ibãt ad purgatoꝛiuʒ
q̃uſq; ibiſanſtacerẽt ⁊ iñ purgati aſcẽdebãt ad
lymbũ patrũ. ⁊ ꝓ eis wterant fieri ſuſfragia.
.ſ.oꝛõnum ⁊ elemoſin arũ.nõ miſſarũ.q̃ non
erant inſtitute.⁊ eos adiuuabãt Quintũ rece
ptaculũ ẽ celũ empyreũ locꝰ beatoꝛũ.⁊ hi ñ in
digent ſuffragijs. vñ ðꝛ er de cele.miiſ.c.cũ maaz
the. imuriã fac̃ martiri qͥ oꝛat ꝓ martire.pᷣt ãẽt
eẽ certũ aliqs eẽin pr̃ia.vñ nõ ſunt fienda ſuf
fragia ꝓ hmõi.vł ꝑ bibliaʒ vt ðt pe. de pal.de
aplis ⁊ pr̃iba veter teſtamenn. Et de his qͥ ꝓ
ſide ſuſtinẽt martinũ.vel qꝛ ꝑuulus poſt bap/⸗
ptiſmũ moꝛit᷑ nõ hñs vſum rois.vel ꝓ canoni
ʒatis. Ni pie credit᷑ ꝙ eccłia nõ errat in ca⸗
noniʒatõe. Ex h̊ aũt ſolo ꝙ fec miracula.nõ ẽ
ſuffidens cã ꝙ nõ debeãt neri ꝓ eo ſuffragia.
vt ðꝛ de beatis in ti.pꝛecedeni.

Pars ſumme tertia pꝛeſtantiſſimi Anthvni/
nũ floꝛentinenſis Eximij Accuratiſſime ꝑ pꝛo
.uidum virum Petmum trach conſularem ſpi
renſis cntatis. His ereis figuris Ampꝛeſſa
ſtudioſiſſimeq; admmnodum emendata. Anno
ſaluns. D.cccclxxxxviij. Se xto idfebruarij.

D
4
7. 6
2
.
*
DW

B . . 2 .* » .
* . 2 2 = * . *
. . . . . . — . 4 —
. 7 . . .7 7 . * 7. — 8 . L
. . 7 . . . —„ 8
. . 6. . HD
. .. — . . . . . =
4 17 . . . . 3 =
. „ . 22-
8 ı● . .
. – S . ● . . . „ . 7
.
.

☚ 7
S 5 —— . „ .
. 7. .
—
„
. „
–— 5
O . 6 D
. * „ 5
. — . — 2 —
—. * 7
H — . . .-.
2
. .
.

. „ . .
5
. * .
. . .
. 4 D

OD

.
—
1
4
2
.
4 3
4*
.
D
*
.
—„
„
4
.
1
ſ●
.
.
5
7
.
.
4
1
.

.
S .
„
*
£ .
. 0
⁶
9₰
.
5
1
,
.
7
—
.
—
.
9
6
5 .
.
X
—
*
4
.

68 fidinen

1 estalriert .

Bese zerlit. aus ob é, 2 , Juc., Do 5

1 Zuiisclien Ver Aerew piegel Cuet 1 äüaſt
2 2 / sdeen ſol 7 ſol. 7C. r.

3. 217is e 7 2 7 V ſol. 28

4. e Gien e. 23 o . ſe Zier
5. zr-adheen ſal. 45t. ſen. 16r
6. zi.- scleen (l. 429 v (l. Ao.
7 2 =Selisn (of. 661 v 1 ſol 6Ir

G. 2 Solien ſol. 195 6 ſol 1er.

E S

TIIn

UB Tübingen
restauriert KE

ͦ”
W

X

Jñcipit pꝛolosus tercie partis Sũme bea
n Anriar archiepᷣi floꝛẽtini.oꝛdinis p/
dicatoʒũ.ac ſacre ſcripture expoſuoͤꝛis dili⸗

gentiſſime.

Prologus

Ig nomine ſancte acindiuidue trinitatʒ

regina. quia vna eſt ſacroſaucta mater ee
cleſia. Onde cipꝛianus vnã eſſe eccleſiã in
ocantico cãticoꝝ ſpũſſanctus èr pſona chꝛiꝰ
ſti dñi deſignat.et dicit. Ona ẽ colũba mea

ꝑfecta mea.hanc eccleſie vnitatẽ et beatus

apoſtolus Paulus wocʒ et ſacramentũ vni

„6= μ 9
Vtitit regi⸗
na a dextris tuis in
veſtitu deaurato cir
, cundata varietate.
Ps.xliii. Derba iſta
ꝓplæte loquẽtis ad
wminũ deum exponi
poſſunt de virgie glo
rioſa.aduocata eccleſie.q̃regina eſt regali
ex ꝓgenie exoꝛta.mater regis angeloꝝ ſe re
cte regens.et interioꝛes et exterioꝛes ſen⸗
ſus dirigens. aſtans id eſt ſtans nunq; ca/
dens in aliquod eccatum. nec veniale.ſed
ſemꝑ recta ſtans añ deum aduocãdo ꝓ no
bis. Stat em̃ mater añ filiũ ait Berñ. a dex

tris gloꝛie oſtendens pectus et vbera cum

etiã eratin mũdo ꝑ ↄtẽplationẽ. in veſtitu
deaurato ſtola ĩmoꝛtalitatis pᷣcioſioꝛi oĩ pᷣ
mio beatoꝛũ.ſicut aurũ excellit omia metal
la.ſtola duplici.ſ.ſtoꝛie et coꝛpoꝛis gloꝛifi
cati ̃m Aug.⁊ Bern. in ſermonibo ſuis cix
cũdata varietate pꝛiuilegioꝛum. ſᷣm illud
Apoẽ.xij Oulier amicta ſole.ſ.virtutũ.qð
ptinet ad eius in pᷣſenti rectam couerſano
nem. Queregina aſtans eſt a dextris dei. et
luna ſub pedibuseius.id eſt omnis defectꝰ
ſub ea. Luna em̃ defectũ patitur per ſui mu
tationẽ.et omnes ſancti patiunt᷑ nunc defe
ctum gloꝛie coꝛpoꝝ ſuoꝛuũ.ſed hic defectus
ſub virgine eſt. qꝛ in veſtitu deaurato.i.glo
ria refulgenti etiã coꝛpoꝛis ad eius comple
tam beatificationẽ.et in capite eius coꝛona
ſtellarũ.xij.id eſt excellentia.xij.pꝛiuilegio
rum quoꝛum varietate eſt circumdata ad
eius exaltationem. Poſſunt etiam dicta
verba verificari de qualibet fideli anima qᷓ

membꝛum eccleſie vt regina aſtat a dextris
eii.rõne non paſſione ſe regẽs ad bona glo

tte in agendis. In veſtitu deaurato induta

„ —s

. ſcʒ dilectionis.cireñdata varietate.ſ.actuũ

. *

virtutum q es ſe exercet et alios nideles q̃

aun võuerſatione circũdatur. videt ſe exer

=
* E

cere.abiuos in actu humilitatis. aliquos
in actu miſericoꝛdie ⁊ liberalitatis.aliquos
in iuſticia.aliquos in abſtinentia. et ſic de
aldgs.et eos vel initat᷑ vel admirat᷑ vel in ſe
hbumiliatur. Sed cõmunius dicta verba et
ꝓpꝛius intelligunt dicta de eccleſia catlo/
lica in genetali. Ideo aũt in ſingulari dicit

tatis oſtendit dicens. Dnũ coꝛpus et vnꝰ
ſpũs ⁊ vna ſpes vocationis noſtre. Onus
dñs vna fides vnuʒ baptiſma vnus deus.
Quã vnitatẽ tenere firmiter et vendicare
debemus. marĩe nos ep̃i qͥ in eccleſia dei pᷣſi
demus.vt epiſcopatum quoq; ipſum vnuʒ
atq; indiuiſum ꝓbemus. Memo fraternita
tem fallat. Nemo fidei veritatẽ ꝑfida pᷣua
ricatione coꝛrumpat. Epiſcopatus vnus

*

eſt cuius ſingularis inſolidum pars tenefr.

⁊ eccleſia vna eſt q̃ in multitudinem latius

incremento fecunditatis extendit᷑.quomo

do radij multi ſunt ſed ꝓynñ lumẽ.⁊ ramiùr
vꝛis muln ſunt ſed robur vnum tenaci ra⸗
dice fetũdatũ.et quõ de fonte vno riui plu
rimi defluũt.et numeroſitas licet diffuſa vi
deat᷑ exundantis copie largitate.vnitas tñ
ſeruatur integra in oꝛigine. Auelle radiuʒ
ſolis a coꝛpoꝛe.diuiſionẽ vnitas nõ capit.
Ab arbore frange ramũ.fructus germinare
non poterit. A fonte pᷣcinde riuũ.pꝛeciſus
areſcit.Sic et eccleſia dmini luce ꝑfuſa ꝑp
to tum oꝛbem radios ſuos poꝛrigit
eſt qð vbiq; diffundit᷑ nec vnitas coꝛpoꝛis
ſeꝑat᷑ ramos ſuos ꝑ vniuerſuʒ oꝛbẽ copia
vbertatis oſtendit ꝓfluenter largitur riuos
ramos latius expandit.vnuʒ tamen caput
eſt et vna oꝛigo.et vna mater eccleſia fecũ
ditate copioſa. Adulterari non põt ſponſa
chꝛiſti.incoꝛrupta eſt etpudica.vnã wmũ
nouit et vnius cubiculi ſanctitatẽ in caſto
pudoꝛe cuſtodit. DPec cipꝛia.xxiiij.q.i.loq̃⸗
tur Et in dictis verbis.ps.tria notantur de
eccleſia.

oꝝ ſctitas.ibi. Aſtitit regĩa a dextrꝭ tuis

Cognitionũ clariras ibi ĩ veſtitu deaurato
Statuum mmultiplicitas.ibi.circũdata va⸗
rietate.

Quantũ ad primũ .ꝭ.i.

Eccleſia ſancta regina dici põt.rõne teſpõ

ſatioſlis.qꝛ chꝛiſto deſpõſata eſt.qͥ vt habe
tur Awoc. xix.c. Eſt rex regũ ⁊ dñs dñantiũ
Et.ij. coꝛin.xi.inquit apłs. Deſpondi vos
ſcʒ fideles oẽs qͥ ſunt ipſa eccleſia.ivᷣginem
caſtã exhibere chꝛiſto. PHec deus ꝓmiſerat
oſee ꝓpłætã.ij.c.dicẽs. Deſponſabo te mi
li in fide. Regina etiam dr ecclia rõe ꝓmiſ

ſionis.ꝗqꝛ ſibi ꝓmittit regnũ celoꝝ.ſ.cũctis

vere fideubo. HDero. ad mnici· ONihiſfelicr.
+₰

5 . ι — . 2
Se⸗ „ —
*
.
D
. *

nũ tñ

V

0

S T

R

O Balance Q

N

K

J

F G H

E

15

1

Focus

10

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard“

Copyright 4/1999 VXVMaster GmbaH wwW.yXyVmaster. Com