TWüAMürriitd
ntinen Nonce
möN

bensenemnn

nim miste
memn Sauin
catuliut
1NNNsen
wininn
inainf
Limpw
iurii
unmu

LCapltulum

quia nõ repᷣſentãt ymaginẽ rpᷣi cucifiri ſicut

crux q̃ dĩ ſignuʒ fili hominis. Oath. xxiiij.
Ninc ẽ ꝙ ymaginẽ crucis veneramur in qua
cunq; materia. nõ ant ymaginẽ clauoꝑ ⁊ hu
iuſmodi. Itẽ dr.xi.di.c.eccleſiaꝑ.q̃ ſcriptu⸗
ra ſalunfere crucis ſignaculo wocuit fideles
inſigniri.dicit glo. Nulla veteris vel nouite

ſtamenti.ſed habitũ ẽ hoc ad traditionẽ anti

quoꝝ.Et de ignat iter xpᷣi de celo in terrã.⁊ in

de in infernũ ⁊ tandẽ ad celũ.qꝛ fit a capite in

inferius ⁊ aſiniſtris in dextrũ.vt dicit glo.

De deuotione ⁊ oꝛnatu eccłiax. Cap̃. x.

Ebgelotõe que pre
uopue delet haleri in diuino officõ
ñ gre. xviij.q.ij. mninoſo dicit

ꝙ in dei ſeruoꝝ receptaculis.i.monachoꝛum
nulla popularis pᷣbeatur occaſio cõuentus qꝛ

nec expedit aimabus eoꝑ.Et hoc vt remons
veratõnibo ⁊ cũctis grauamibo diuinũ opus
cñ ſumma animi deuotõne perficiant.a extra
de cele. mina. c. volentes. pᷣcipit᷑ vt diuinum
officiũ nocturnũ parirer a diurnũ ſtudioſe di
catur ꝑiter ⁊ wuote. Doc tñ in.c.ſe. exponef.
Pꝛo huius declaratõne dicit Tlv. le. ſe. q.
lxxxij.ar.i.in coꝛpe ar. ꝙ deuotio d a deuouẽ

. Dñ deuoti dicũtur.qͥ ſeipos quodãmodo

deuouent deo. vt ei ſotaliter ſe ſubdant.et ſic
deuotio nihil aliud eſſe videtur q; volũtas q̃
dam pꝛompfe ſe trahẽdi ad ea q̃ ꝑtinent ad
dei famulatũ.Eſ qꝛ ad eandem virtutẽ ꝑtinet
opꝑari aliquid ⁊ habere pꝛomptã volũtatẽ ad
illud faciendũ ideo cñ oꝑani ea qᷓ ptinent ad
diuinũ culiũ. ꝓtinet ad virtutem religionis

etiã deuotio.qua homo habet p:omptã volũ/

tatem ad hec ꝓtinet ad religionẽ ſicut actus

eius. Eſt aũt deuotio piguedo anime. Dñ ſi/
cut piguedo coꝛpahs generat᷑ ꝑ caloꝛẽ natu

ralem digerentẽ ⁊ ipᷣm caloꝛẽ naturalem ſer⸗

uatur a augetur h amnicabili open exercinũ

deuotio igit᷑ ad ſanctos ad de referat. De
cauſa deuotõmis dicit tho. vbi ſupꝛa ſe. ſe. q.
lxxrij.ar. iij. in coꝛ. ar. ꝙ dupler ẽ cauſa ens.
NVns eſt intrinſeca ⁊ pꝛincipalis.⁊ iſta ẽ dens
qui vt dicit Ambꝛo.quẽ vuilt religioſum facit

aſi voluiſſet ſammaritanos ex indeuotis de/

notos feciſſet. Cauta inminſeca ex pte noſtra
opoꝛret ꝙ ſit meditatio vel contemplatio.eſt

enim deuotio quidaʒ actus volũtatis ad hoc

ꝓhõ pꝛompte ſe tradat ad diuinũ obiequiũn.

oſe aũt actus voluntatis ex aliqua conſidera

tione pꝛocecht. eo ꝙ bonum intellectum eſt

obiectum voluntatis. Et ideo neceſne eſt. vt

meditario ſit duotõnis cauſa inq;tum ſcili⸗

cet per meditationem homo cõcipit. ꝙ ſe tra H
dat diuino obſequio. Zld quod inducit᷑ du⸗
plex conſideratio. Ona eſt ex parte diuine bo

nitatis 2 beneficioꝛum eius. Juxta illud pᷣs.

lxxij. Oihi adherere deo honuz eſt ꝛc. Ei hec
conſideratio excitat dilectionem.que eſt pꝛo⸗
xima deuotionis cauſa. Alia eſt ex parte ho/

minis conſiderantis ſuos defectus er qinbus

indiget vt deo imitatur. iurta illud pſal. cxri.
Teuain oculos ⁊c. Et hec conſideratio exclu
dit pꝛe ſumptionem per quam aliquis impe⸗/

ditur. ne deo ſe ſubijciat. duz ſe virtut inniti⸗
tur. Et nota ꝙ quãuis ea que ſunt diuinita⸗
tis ſint ᷣm ſe maxime excitatiua ad dilectio
nem. ⁊ ver conſequens ad deuotionem. quia

deus eſt ſuper omnia diligendus.tamẽè quo

ad nos ex debilitate mentis humane ea que
pertinent ad chriſti humanitatem. per mo/

dum cuiuſdam manuductionis marime de/

uotionem excitant.quia ſicut homo indiget

manuduciad cognitionem diuinoꝛuʒ. ira ad

dilectionem per aliqua ſenſibilia nobis nota
inter que pꝛecipuũ eſt humanitas chriſti. vt
dum viſibiliter deum cognoſcimus per hunc

in inuiſihilium amoꝛem rapiamur. Cum ta

men deuotio circa ea que ſunt diuinitatis cõ

ſiſtat. Atem nota ꝙ ſciẽtia et quicquid aliuc
ad magnitudinem pertinet. occaſio eſt ꝙ ho

mo minus conſiderat deſeipᷣo.⁊ ideo non to⸗
taliter ſe deo tradat. Et inde ẽ ꝙ huiuſmodi
quandoq; occaſionaliter deuotionem impe/
diut. Et in ſimplicibus ⁊ mulienbus deuotõ
labundat elationem cõpꝛimendo. ſi tamen

ſcientiam et quãtum cunq; perfectionem doeoo

ſubdat.er hocipᷣa deuotio augetur.

De effecm deuotio .i.
uat quaſi eius nutrimentũ ſic deuotio cauſa
excaloꝛe caritanis. ex amoꝛe em quis reccit
p:omptus ad ſeruiendũ amico. ⁊ p deuorõeʒ
caritas nutrit. Sicut ⁊ quelibet amicicia ſer,/

nis qui eſt per ſe ⁊ pꝛincipaliter leticia ſpũa⸗
lis ex conſequent triſticia. NHam cum deuo/

tio pꝛocedit ex duplici conſideratione. et pꝛi⸗

mo et pꝛincipaliter ex conſideratione diuine

luni atis. Et ex hac parte ſequitur delectatio
Fm illud pſal. lrrvi. Semoꝛ fui dei 2 delecta
tus ſum. Sed per accidens cauſat triſticiamm
quandam inquantum non plene fenuur deo
Secundario pꝛocedit deuotio er cõſiderano
ne propꝛioꝛum defectuuz. Et hec conſidera
neo de ſe nata eſt cauſare triſticiam ⁊ per acci,ꝭ
dens leticiam per ſpem diuine ſubuennonis
2 gu xilij ⁊c.

„
„ –

Litulus

De ornatu eccleſie F.u.
Mora qð dicit amh̊.di.lxxxvi.nõ ſatis circa
fi. &% Tarime ſacerdoti loc cõuenit oꝛnare tẽ⸗
plũ dei lvnore cõgruovt etiã culta aula dei re
ſplendeat. hec ille. Mõ tamẽ dicit ꝙ fiant ſu
perfluitates pompe ⁊ multe vanitates armo

rum.picturarũ.vaſoꝛũ aureoꝛũ.⁊ hmõi. Oñ

idem ambꝛo. in eodeʒ li.ſ. de offics. ⁊ habet
rxũij.q.ij.aurũ.ſic dicit. Aurũ ſacranõ querunt

nec auro placent.que auro nõ emũtur.Oꝛna

tus ſacroꝝ. xedemptio capnuoꝛum eſt. ſed ⁊
HNiero.in.c.ſeq.⁊ incipit gloꝛia. tales rephẽ

dit dicens. Oulti edincant ꝑieies.colũnas
⁊ ecdeſie ſubtrahunt.marmoꝛa nitent. auro

ſplendent laquearia. gmis altare diſtinguit
2 miniſtroꝛũ xpᷣi nulla ẽ electio. Neq; vo mi

hialiquis opponat. diues in iudea templum
mhẽſam lucernas.thuribula. patellas. ciplos
moꝛtariola. et cetera ex auro fabꝛicata. Cune
lc pꝛobãtur a omino.quãdo ſacerdotes lv/
ſtias immolabãt.id ẽ dũ erat ille carnalis po⸗
pnlus. querebat᷑ cultus dei circa exterioꝛa et

ſenſibilia. Et ſequitur.Quãqᷓ; lc omnia pꝛe

ceſſerint ĩ figurã.ſcripta ſunt aũt propter nos
in quos ſines ſeculoꝛũ deuenerũt. Nũc vero
cum paupꝑptatem vomus ſue pauꝑ vominus
dedicauerit poꝛtemus crucem.⁊ delicias lutũ
putemus. bec ille. Ger. quoq; eni repꝛehecht
picturas vanas ⁊ mõſtruoſas eccleſiaꝝ.⁊ im/
mũqdiciã ⁊ incuriã reꝑ ſacraꝑ vt paramẽtoꝛu
2⁊ altariũ ⁊ hnlöc. . ..
De aqua benedicta.dui.
ſen ſancta q̃ debet eſſe in eccleſiis. de hunꝰ vir/
tutibus ſic dicit ale xander papa.de cõſe. diſ.
iij.Hquã ſale cõſperſam populis benedicimꝰ
vt ex ea cuncti aſperſi ſanctificẽtur ⁊ purificẽ
tur. quod ⁊ omnibus facerdotibus faciendũ
eſſe mandamus. Mã ſi cinis vitule aſperſus
populos ſanctificabat atq; mundabat.multo
magis aque ſale aſperſa diuiniſq; pᷣcibus ſa/
crata ꝓplum ſanctiſicat ⁊ mũdat.Et ſi ſale aſꝑ

ſo ꝑ Heliʒeũ ꝓphetam. ſterilitas aque ſana⸗

ta eſt. quãtomasis diuinis pꝛecibus ſacrat.
ſal ſterilitatem aufert rerũ mũdanaꝝ ⁊ inqui
natos ſanctificat ⁊ purgat. ⁊ cetera bona mul
tiplicat. ⁊ in ſidias diaboliauertit a phataſ
maricis verſutijs lomines deſenſat. hec ibi.

Et nota pᷣm t v.in. iiij. ꝙ agua bñdicta nõ ẽ

ſacramentũ. ſed ſacrainentale quaſi quedam

diſpo itio ad ſacramentũ. Hõ. n. directe oꝛ⸗

inaf ad remediũ pᷣſtan dũ.vt ſacr̃a.ſed ad re

mouendũ phibẽés. Oũñ dat contrg vemonũ

neqͥ tias omne qð effectũ ſacr̃oꝛũ impedire
oſiet.uõ etiã ꝑ ipam tollãtur venialia ha

les ſupꝛa.i. gte. Item m tho. in iiij. Cum
aqua nõ benedicta apponit᷑ bñdicte. ſotũ eſt

benedictũ.Dirtus.n. q acq̃ſita ẽ aque exbene
dictione ꝑuenit ad aquã additã. Item quod

dr in.v.c.aquaʒ. ꝙ cinis vitule ſanctiſicabar.
intelligendũ ẽ nõ ex oꝑe d ꝑato.vt ſacr̃a nr̃a
ſed ex oꝑe opante.i.ſide ⁊ deuotioneillud fa⸗

cientes.ſicut ⁊ alia ſacramenta vere.teſta.

De oblationibus eccleſiaſticis id eſt q fũ̃t

in eccleſis. Capituluũ Dndecimũ.

Dee oblatlonibus

dÄ füt in eccleſia. Nota ꝙ grego.
vij.de cõſe.diſti. i. ſic dicit. Omnis

ppᷣianus ꝓcuret ad miſſarũ ſolenmaa aliquid
deo offerre 1 durere ad memoꝛiaʒ.qꝛ deusp

moyſen dirit. Mõ axparebis in ↄſpectumeo

vacuus. Pꝛo cuius veclaratõne dicittho.
ſe. ſe.q.hxxvi. ꝙ nomẽ oblatõnis ẽ eeſun

ad omẽs res q̃ in dei cultũ exhibẽtur. ſi ali⸗

q̃d exhibeat in cultũ diuinũ quaſi in aliqð ſa

crũ qð inde fieri debeat ad ſumendũ dr ſacriñ
ciñ ⁊ oblatio.vt patet Leui.ij. Sivo exhibea

tur vt integrũ maneat diuino cultui depntan

dũ vel in vſus miniſtroꝝꝑ expendendum erit

oblatio ⁊ nõ ſacrificiũ. Nmõi aũtoblatõnes

de ſui rõne hñt ꝙ volũtarie offerãtur. vñ vici
tur Exo. xxv. Ab homine qͥ vltroneus offert
accipietis eas.cõcoꝛ.glo.d.c.omnis.d.q ad

lr̃am ẽ cõſiliũ. Poteſt tñ ↄtingere ꝙ aliquis
ad oblatõnes teneatur quadruplici rõne pᷣm

Clv.ſe.ſe.q.lxxvi.ar.i.in coꝛꝑe ar.Pꝛimo ex

p̃cedenti còuentione ſicut cu alicin cõceditur

aliquis fundus eccleſie vt certistempoꝛibus

certas oblatões:aciat.quod tamen habetra⸗

tionẽ cenſus. Secũdo pꝛopter pᷣcedẽtem de⸗

putatõem ſeu ꝓmiſſionẽ.ſicut cuʒ aliqͥs facit

onationẽ inter viuos. vel legat aliqͥd ecclie

mobile vel immobile.Cercõ ꝓpter eceliene

eſſiratẽ. vt cũ miniſtri nõhñt vñ ſnſtentent

Quarto pꝛoprter cõſuetudinẽ.tenent᷑.n.ſide⸗

les in aliq bus ſolennitatibus ad aliquas ec/

cleſias cõſuetas.in his tñ ouobvltii mis caſi
bus rem anebitoblatio qdamõ volũtaria.q;
tum ad q̃ntitatẽ vel ſpẽm rei oblate.thv. ꝙ ſi

laici nõ dant oblarõnes cũ debẽt.pñt eis ſubę-

trahi ſact̃a.nõ tñ ꝑ ipᷣm ſacerdotem. vt gl. di⸗
cit illius.c.ommis.ſed vt dicit tlv.eſuperio/
rem pᷣlatũ.qꝙ aũt laici pꝛohibenſur accige vel

comedere oliaroes ſce igerreiniealmna.
q.i.ſanctoꝛñ.⁊.c.ſe. Hierd.eniã dicit ea.q.q?

ſacerdotes pꝛo omnibus oꝛare dehẽt. quoꝛũ
oblatõnes ⁊ elemoſinas accipiũt.ua frõte
pꝛeſumũt laicioblatõnes ipſoꝝꝑ ↄmedere vel

n. Etnonn

. epattonisecceſ

Cicchitcenan⸗
mmnrwhichlade
gtoremmmsee

GVkrnin Oblrit
eetfunronet ing

ſoioailci
clnimienigrtit
Heohrrnidbare
hrepugemof
PpVocnortoneno

WMWupjiemthlden
enten ſen

vmnerrnie Poſu

mw oſ aihrn
Mulierlenno

plterr wauolirt⸗

imniby niiniin

ſichenanleſsca
MWhrßn hot
Waincinumſue
Gobzmidbl
iigatino⸗
Mulliimiwen
ſüumininme
Meſningehen⸗
iniptonrgunnc
hrnhN.
Ankeſisparochin
teſingaentone
elnolnugecen

===
E- S

☛ =

Utuvqvonm.
chun
Lyar
eſelect

nc
Unminc
kereteſe

cſedi i
Aumiihn
Pemrebisnt
onsriki
Anonidlnie
nmalkiethin

*

N Nine;
NNeigte

cicf wai
1wüneti
e
mminepeiß
r iNldii
Wen kien a
s 1A NG
riongrin
gniirii
ne 1
mielai ſinn

1
7

jmmirtifit

Capitulum

unlias cõcedere ⁊c. Dicit Tho. ꝙ hec. c. intelli
guüũtur poſtq; finſſent oblatõnes cõſecrate.qꝛ
tunc non ponunt cedere in vſus laicoꝛũ.ſicut
nec ſacre veſtes. vaſa.⁊ himõi.vel etiã poreſt
intelligi. qñ tana pꝛopꝛia auctoꝛitate auferũt
velcum rõne parentele recipiũt oblatõnes a
clericis ertra caſuʒ neceſſitatis alias aũt ißas

oblationes nõ ſolũ poteſt in vſus ſuos cõuer

tere ſed etiã poteſt⁊ deber alijs diſtribuere et
ptim in his q ꝑtinent ad cultũ diuinũ.ꝑtim

in vſus pauper cuaſtũ poteſt vel vendẽdo vel

conandoipᷣas oblatõnes. Niero.xvi.q.i.qm̃
quicqͥd hñt clerici pauveꝝ ẽ ⁊c. .xij.q.ij.qua

tuoꝛ. Et nota ꝙ quarũdam pꝑſonaꝝ pꝛohi/
bentur recipi ohlatões ad altare.⁊ hoc in de⸗

nes hmõi nõ debẽt recipi videlicet de oppꝛeſ

ſoꝛe paupep extra officiuʒ vel etiam in officio
poſt admonitionẽ non coxectus. Item deeo
qui vi extrahit de eccleſia ſeruũ ad eccleſiq cõ
fugientem. Item de vſurario publico. Iteʒ
v meretrice. Poſſunt famẽ iſti dare elemoſi
nam ſuo ſi halent. Item dicũt Rav.⁊ lv.
⁊ ſimiliter de heretcco ercõmunicato ⁊ iudeo.
ſimiliter ⁊ de quolibet alio notoꝛio 2 lvꝛrẽdo.
glo. tamẽ hoc vlrimũ nõ tener. Atem nota
cũ epᷣus in ercleſia cathedrali vel alia ꝑro
(hiali celebꝛat ᷣm Hoſt. oblatõnes que offe
runturde iure cõmum ſue ſunt.exita de ꝑro.

ca. ſuꝑ eo. Si tamẽ de cõſuetudine ẽ contra/

rniũ.ſequẽda eſt cõſuetudo.dum ta men epus
Accipiat ſuã canonicã poꝛtionẽ de omnibo.Sʒ

ſiepus nimq moꝛ in vno loco cõtraleeret
mimis frequẽter cele bꝛarer ſecus eſſet. Idẽ
in archiepiſcopo pꝛouinciã viſitante.extra de

cen. c. romana. hi. vi. Oblationes que ofe

tvtur eccleſiis parochialibo pᷣm Ray. Hoſt.

Dange ſunt ſacerdoti parochiali. ⁊ ſi alij ec⸗
deſie plato lluus eccleſie.x.q.i.Ouia ſacero

De patronis eccleſiarũ ⁊ que pertineãt ad

iuſparronatus quomõ hñt pñtare ⁊ hmõi.

Capitulum rij.

2 patronis benefi

cioꝛũ ſeu eccleſiarũ vltimo viden⸗

dur eſt. Dbi ſciendũ ᷣm Hoſtiẽ.

patronatus ẽ poteſtas pꝛeſentandi inſtitu
endũ ad bñficiũ ecdeſiaſticũ.⁊ ponit vt goffr.
Dicit ex eccleſiefandatone. wotatione. ſoli col

latione.xvi.q.vij.filijs.⁊.c.quicũq;. Hñ ver

ſus. Patronũ faciũt cos edificatio fundus.

Et iuſpatronatus ſᷣm diuerſas regiones di⸗

uerſimode nominatur quãdoq; em̃ dicif ad/
ocatio. extra eo.c.quia clericus.quãdoc vi⸗
cedominatus vel cuſtodia ſeu guardia extra
eo.pꝛeterea.quãdocq; dicit᷑ ius frequentatio
nis vel pꝛoceſſi onis. vi. q.vij.c. pie mentis.⁊
c.frigentius. hec em̃ nomina pꝛo eodem ſup/
Ponũt.extra de ſta.mo. c. in ſingulis.S. fi. Aus
aute quod compenit patrono eſt quadxuplex.
VDnde verſus. Datrono debet᷑ lvnoꝛ onus er
emolumentũ. Hꝛeſentet pꝛeſit defendat alat

egenus. Pꝛimũ ergo eſt. ꝙ ipe habet pꝛeſen/
tare inſtituendũ ad pꝛebendas. ſeu eccleſias

non collegiatas.e xtra eo.fere per totũ. in col
legiatis voblectioni non quidẽ faciende ſed
teſtationẽ criminis eoꝝ cũ.ſ eſt notoꝛiũ. Oñ
Ddicitur di. xc. Oblatõnes diſſidentiũ fratruʒ.
nec in ſacrario nec in gaʒophilatio recipiant᷑
Et dicit glo. cũ. ſ.odiũ ẽ apertũ ⁊ notoꝛiũ. Ex
expꝛimit etiã quedã alia vicia ꝑ que oblatio/

iam facte poſtulat aſſenſus patrom. extra eo.

nobis. Secñũdũ ẽ ꝙ quaſi pꝛina palis pꝛimus
in pꝛocemſone pꝛocedit. xvi. q.vij.c. pie men⸗

tis.Cerciũ eſt.ꝙ deſenſoꝛ pꝛecipuus eccleſie
eſt. ⁊ ideo tenetur eam defendere ab omniba

oppꝛeſſoꝛibo. xvi. q. vij.fils. Quartũ eſt ꝙ ſi
vergat ad inopiam alendus ẽ bonis ipᷣius ec⸗

cleſie. vt in dicto.c.filis. Item in ipſa fun⸗
datione poteſt patronus laicus de ↄſenſu epi

ſcopi certum cenſum tenere.extra eodem. an.
pꝛeterea.ij.ſed vltra nil debet exigere nece in

aliquo grauis eſſe.extra de ſta.mo.c.in ſingu

lis. Sed quando patronatus eſt locus religi

oſus.vt ſi aliqui monachi in pꝛopꝛio ſolo ⁊ p
pꝛijs expenſis eccleſiam ediſicauerũt. haber

in ea omnia tempoꝛalia ſicut epiſcopus om̃ia

ſpũᷣalia. vr. xvi.q.ij.ſtatuendum.⁊.c.ſane.ex⸗

tra de pꝛiuileg. ca. cum ⁊ plantare. 2 de capel⸗

lis mo.ca.pꝛuno.habent nihilommus et ius
pꝛeſentandi.ertra de ſupple.ne.pꝛela.c. ſicut
Delet autem patronus ſi eſt laicus pꝛeſen
tare infra quatuoꝛ menſes. ſi eſt eccleſia vel

monaſteriũ infra ſex menſes etiam ſi iuſpa/

tronatus habuit ertra eo. ſi laicus.li.vi.als

epiſcopus oꝛdinabit de eccleſia.extra eo. cunmn
pꝛopꝛius. ꝙ ſi patronus pᷣlentet pꝛimo vnũ
poſtea aliũ. ſi laicus ẽ patronus iudicio epi
ſcopi relinquitur. quem velit acceptare. ſed
ſi collegiũ vel eccleſiaſtica pſona variare nõ
põt.ſed pꝛimus pᷣferendus ex.e.cũ aduocat.

De preſentato. H.i.
Nota ꝙ ſi patronus pᷣſentat nõ idoneũ ſed
indignum ſi patronus eſt collegiũ. vel ꝑſona

eccleſiaſtica.pꝛ iuatus eſt pꝛo ea vice iure pe

ſentanGi. ex eo.c.cũ in cũciis.⁊ de ſupplłẽ.ne.
pᷣla.c.ſicut. Similiter etiam pᷣm quoſqã ſi pa

tronus eſt laicus pꝛiuatus ẽ iure pñtandi ꝓ
ea vice. ⁊ deuoluit᷑ ad ſuperioꝛem.vel ſaltem

priuari dʒ.tñ vt addit inno.bñ facit eps ſi ite
rũ remittat ꝓuiſionẽ laico prono. Item no.

2

Litulus

— kkäie ſir vdoneus. non pör
gq patronus q;uncũc ſit ydoneus non pot
pꝛeſentare ſeipᷣm. viij: q. i. in ſcripturis. extra

eo P noſiras. Sitamẽ plures ſunt parromi.
liñ ſuũ vel nepotẽ. dummo alias ſit idoneus.
m Ho.: quinponus videt pftandus ; alius
extra de coha. cle. c. i. concoꝛ. Inno. Item ſi
eccleſia vacante epᷣo vocat patroniʒ. et con/⸗/
fert ei momu ꝓpꝛio. itia q non habuint hoe oꝛigi
nem a patrono põt fien ᷣm Hoſ.ar. extra de

elec.c.cũ in iune.

De tranſlatione §F. it.
vel alienarõe patronatus. Hota ꝙ quatuoꝛ
modis iuſpatronatus tranſfertur in alterum
Pꝛimo pſ ucceſſionẽ hereditariã. Secũdo ex
ꝓminatione.qꝛ cũ alio ſpũali pmutari poteſt
xvi.q.vi.nemini.Cercio ex vonatione. Et ſi
onatf iuſpatronatus laico reqᷣritur cõſenſus
ep̃i.maxime quãdo dubitat᷑ ne fiat in fraudẽ
⁊ trãſferat᷑ in potentioꝛẽ.ex᷑ eo.c.pᷣterea.ſed ſi
conet dlerico.requirit᷑ cõſenſus epᷣi.extra.eo.
c.ex inſinuatione. Quarto ex venditione.qꝛ
licetnõ poſſit vendi ſpãliter.extra eo. QNHe iu
re tamen trãſit cũ vniuerſitate. miſi de ipo ſpe

tialiter excipiat᷑. ertra eo.ex litteris.⁊.c.cum

ſecundñ. Similiter raſit cü vninerſitate i cõ
ductione ad firmã ſiue ad penſioneʒ. vt in eo.

c.er litteris. Dtruʒ poſſi pignoꝛi obligari.
de hoc ſunt opi.quidã dicũt ꝙ poteſt obligari

cñ vnm uerſitate. vrioꝛ tamẽ videt opi. Inn.
ꝙ nec ſimpliciter nec cũ vniuerſitate põt pi⸗

gnoꝛ i obligari.ex eo ꝙ creditoꝛ nõ põt re vti

pignoꝛata. nec debitoꝛ qñ tranſtulit in credi/
toꝛem. ſic cũ neuter poſſer pñ̃tare ſieret den
menrũ eccleſie. quod non deler eſſe.d. c. cñ ſe
cundũ. pᷣm Ho. in feudũ poteſt dari cum vii
uerſitate.ſed nõ ſpecialiter ⁊ expꝛeſſe. Et dici

tinm ſpũᷣale hoc ius.qꝛ p ipm pᷣſtatur via ad cõ

cedendũ beneficiuʒ ſpnale. de ſimo. in hmõi.
vide ſupꝛa in.ij.pte ti.i.c(.. Sciendũ ꝙ pa
tronatus põt pnnere nõ ſolum ad clericos 2
religioſos.ſed etiã ad laicos. Sed obſtare vi⸗/

detur quod habet᷑.xvi.q.vuj. laicis. vbi dicit·

laicis q;uis religioſis nulla. de eccleſiaſticis
dignitatibo aliquid diſponendi legitur attri/

buta facultas. ſic videt᷑ ꝙ de eccleſus in nul

lo debeant ſe introm tfere. vñ nec pñtare qð
ptiner ad patronos. Añ. archi. ſup. d. c. No/
tandũ ꝙ duplex eſt dipoſino rerum eccleſie.
Vna eſt legis pꝛomulgade.⁊ hec nõ compe/

tit laicis de rebus eccleſie. vt hic ⁊ di. xcvi. be
ne quidem a extra de cõſti.c: eccleſia.quod xx
rü eſt de iure comuni. ſecus ſi alicin eiſet ſve
collatu ex pꝛimlegio.qð ducet.vt di.lxiij.in ſi

““

4 * .

nodo. Alia diſpoſitio eſt

7 .

ctoꝛitatis hec eſt ſolius epi.vt.ir.q.ij.p toti
Alis ẽ mimſterij.⁊ hec eſt iconomi.qui tamẽ
eſt vel eſſe debet clericus. vt. xvi.ꝗ.vii.noua.
vbi dicit archi. idẽ ꝙ ſires eccleſie nõ fuerũt
ſpũales.nec tales quibo adherent ſpũalia.le
ne poſſunt pꝛocurari ꝑ laicũ.ᷣm Hugo.ꝛ tũc
caſtaldus dicitur regere vt oꝑarius.Laudul.

etiam dicit ibidẽ ꝙ in extrinſecis rebo.vt poſ

ſeſſionibus bene põt conſtitui laicus ab eccle

ſia. ⁊ ric talis nõ eſt dicendus ĩconomus. ſeld
caſtaldus. 2 ſic nõ eſt contra qð dicit᷑.lxxxx.

diſtin. indicarum. a. cſe. duia la c loqunur
de iconomo.qui pꝛeeſt rebus ſpũalibi ecdle⸗

ſie anneris. vt iusdecimarũ.⁊ hmõi.Alia eſ᷑
pꝛouidẽntie ⁊ ſoliciiudinis.⁊ hec cõpetit lai,
cis.puta patronie ⁊ vicedominis. vt.xvi. q.
vii. c. filns.. lxxxix. diſ.volumus. Hi.n. hſt
pꝛeſentare in eccleſia mſtituendũ.nõ aurem

poſſunt er hoc res ipᷣius eccleſie ſibi vendica⸗

re. vel de eis diſponere. vt dicit᷑ in. ca. ſi qunis

pꝛmcipñ.xvi.q.vii. ⁊ in.c.ſeq. dicit᷑ pie men

tu haber hoc ius vr pꝛimus in pꝛocemione ſit
poſt rectoꝛem eccleſie.Omni xpiano dicit.qe
nõ iudeo vłpagano.ſed nec lerenco. Sed i
ſereticus reuertat᷑ ad fidẽ.eredit Oin. ꝙ eire
ſtituat᷑.vt no.archidia.i.q.vij.maximũ.dicit
etiã archi.⁊ Yo. an. ꝙ hoc ius.ſ.pꝛeſentandi
tolli non poreſt patronis. nec etiã a legato de
latere. ſed ſolũ a papa. qui etiaʒ boc nõ facit
ſine vrgenti cauſa. ⁊ hoc ne laici retrabant᷑ A

cõſtructõne ⁊ wonatione eccleſfain.

iit archi. in Roſis di. lrr. ſuper. . hoꝛtamur
an ius pꝛeſentandi poſſit pꝛeſiari a parochij/
anis in eccleſia parochiali.arguit pꝛo v cötra

moniũñ ſpuᷣale inter pſonas eligentiũ ⁊ electi
ertra de elec.· c. cñ inter cananſcos.qð quideʒ

matrimonuiß ſpſ̃ale laici cotraherenõ pĩt. 2
lvc ſentit IVnno. ler. et ſequaces. Secũda via

nodo. dng dipontoken adtniniſtratdis. ſeu

eermnni egoee

tis amplectẽda deuotio eſt. ⁊ in fine ſcintus
ſine dubio pꝛeter pꝛoceſſionis aditum qͥ omi
xpᷣiano debetur. nihil ibidem pꝛopꝛij iuris ſe
habituruz. s loquitur de patrono. Et appellat
7 dicit glo. ⁊ archidia. pꝛoceſſionis aditũ iuſſj/
patronatus quo habet pꝛeſentare inſtituẽduʒ
in eccleſia.⁊ ſic ꝑ ulã pꝛeſentationẽ adit᷑ 1 pH/½
uehitur eccleſia. Del ſic dicit᷑.q; ex patrona/

m huius certaminis ſoedũ. ꝙ plures ſun
viea iure inuente p ouas eccleſnis puidef re
rectoꝛe. Dꝛima via ẽ electio de elec. c.i.? per
totum. læc nulloſure poreſt pertinere adla,
cos. Et ratio eſt. qꝛ p eam cõtrahitur matn/

incsctfth
ekimggchli
Komek
eſticäibnnn
Dronttſnluik⸗

(Sannetkfn

clsſentftinn
Naknnlirn
Atcphatfimenven
ſnboftenini
Gſyn wigiſsn
GPwpolinötele

iediebarhnt

pls wertwemna

(lnnarinniei
i,, Alenin
eAuunmis/e,

odactnlcia
Wpnaggeitebts
Wropplawearid⸗
Uerapemme
Nencnsnni
Nonnchnerect
Gindnenkosn
rptemigiirnn
ſennlenrin
munnnleßent
eunſmmethofin

(rurcannum Ge
ſlamdcke wretſ.
umnb nſſorſin c

iſennc gdeſen

eunlri pemente
tonlsetſiecl

ktaniganonatns⸗
nunronellnin⸗
Phugroſeffi

»*

etimiden
AnA Riilis

nrdiwun
isertkeſeth⸗
ddere. t diat nn
Nroed iif
Atüin
bdenn
weemntt
hcn eint
Eilieamnp
. Deimin
Nene
cceie. N
mi ricntig

FAN .

ſolennis nominatio nõ cadit in laicũ. cũ per
eam etiã matrimoniũ ſpirituale cõtrahaf.vt
plene dici in glo.dicti.c.quãto.di.lxiij. Cer⸗
cia via eſt poſtulatio. de qua haber extra de po/
ſtul.c.bone.ij. et hec enã in laicũ nõ cadit. cuʒ
eã ad matrimoniũ ſpirituale puemar.et e⸗
ſectioni equiparer᷑.vt colligit᷑ ex.o.c. bone. in

fi. Quarta eſt collatio.que ſpecialiter ꝓtinet
ad pꝛelatũ.et hec nõ cadit in laicũ de iure cõ/
muni.vt di.lxiij.ſi ꝑ oꝛdinationẽ.ſed bene ca

dit ex pꝛiuilegio ſpeciali a papa alicin cõceſo.

qui laicos ad iſta pt habilitare.vt ptʒ di lxiij.

c.adrianus.et.c.in ſinodo. Quinta eſt pᷣſum⸗

ptio. de qua habef.xvi. q.vij. decernimus. de
re iudi.ce.cũ bartoldus.et hee cadit exvi iuxiſ/⸗

patronatus in laicũ patronu. extra de iurepa.

c.fi. Seyta via eſt ſimplicis petitionis.vt qñ
populus petit ſibi dari in rectoꝛẽ aliquẽ.et hec
pt cadere in laicos ſiue in pppulũ nõ patronũ
et de hac fit mentio extra de ſta.mo.c.qð dei.
Fm Goff.et di.xxiij.c.i.et in hc caſu intelligo
caſum. xvi.q.i.ſi qͥs monachus.vbi dicit glo.

ꝙ populi nõ eſt eligere.ſed teſtimoniũ dare.
Vngde dicebat GBratianus. ꝙ iura que dicũt

ꝙ ꝓls delet vocari ad electionẽ intelligunf.
vt cõſentiat ſimpliciter.nõ vt eligat.vt patet
diſ. xiij. S. electões. Cõcludo ergo. ꝙ ius p/

ſentationis ꝓpꝛie a ꝓpꝛietate ſumpto voca/
pulo nõ cadit in laicuũ ſeu populũ nõ patronũ

Sed peritio que fit abſq; alia pñtatione bene
cadit in populũ vr quãdo dicit populus. Re/⸗
uerende pater petimus. vt placeat paterni.
w.dare nobis vominũ cantianũ in rectoꝛẽ. q̃
pſona eſt nobis grata. Et ſic fuit factũ in p/
dicta decretali.qð dei.nõ tamẽ tenet pᷣlatus
darein recioꝛẽ talẽ a pppulo petitũ pluſq; ſibi

videatur.Et licet qiundã dicant.ꝙ vbi non eſt le

patronus populus pſentabit rectoꝛẽ. DNoc aſ⸗

ſerunt Inno. et Doſti. nõ eſe wrũ. quia nõ

eſt lvc iure cautum. Sed epᷣs tunc inſtituer.

vt extra de cle.pere.t. fi. et. xvi.q.vij.c.nullus

omnino.niſi foꝛſan ad ipᷣm populũ pertineret
mſpatronatꝰ.qð eſſe poteſt. vt ſatis notat H⸗u
go.xvi.q.vij.pie mentis.et tunc ꝓplłs pᷣſentat
vt patronus.et ſic cõcludit ꝙ nõ poſſit pᷣſcribi
a laicis iuſpatronatus etiã parochianiſ. Sed
VYVo.an.in nouella.in.vi.de re.iur.ſuꝑ regula
qð alicui gratioſe.diffuſe diſputãs hanc.q.te⸗
net cõtrariũ.deſtruẽs efficaciter rõnes archi.

et quod Inno. et Hoſti. vt allegatũ eſt cõce⸗

dit eſſe verũ de pppulo qui nõ poſſedit nec pꝛe

ſcripſit pᷣſentatiems actum. Facit ergo in fi.

VYo. an. hanc diſtiſſtrion?. aut cõſtat eccleſiaʒ
habere patronos.aut nõ cõſtat. Pꝛimo caſu

aut parochiani pᷣſentarunt cum patroniſaut

ſine. In vtroq; caſu ꝓpꝛie pᷣſcribitur contra

patronos. de capellis mo. c.i. et de pꝛeſcrip.c.
ad audientiã. Et ipoꝝ patiẽtia facit parochia
nos huius iuris poſſeſſoꝛes inſtiturõe ſecita
ad pꝛeſen tationẽ eoꝑ.iuxta eaqᷓ ſatis dirxi. de
reſti. in inte. c. ij. Si nõ cõſtat eccleſiã habere
patronos..ivc poteſt eſſe oupliciter. aut quia
cõſtat eccleſiã nõ habere patronos. aut qꝛne/
ſeitur. et lvc quod neſcit᷑ dicit nõ eſe. cõſe.

di.i.ſolennitates. Et ſic cum certũ ſit eccleſi

habuiſſe fundatoꝛes. niſi miraculoſe ſuiſſet
cõſtructa. pᷣſumemus eam p populum fuiſſe
fundatã potimſime. quia lvc eſt veriſimile ⁊ fie
ri ↄſueuit. de re iur.inſpicimus.Et pm hec cõ
cludam. ꝙ exercitiñ vnius actus cõpetentis
patrono.erit poſſeſſio patronatus.qð eſtregu⸗
lare vbi plures actus dependent ab aliquo iu⸗
re. de reli. . c. i. Et hoc exquo requirif actus

nõ apparent poſſideri ꝑ alin.nec ius cõmune

circa illud fundat intentionẽ alterius. Sic eti
am dicit determinaſſe Nicolaum quartũ in

huiuſmodicaſu.

De patronis dici S. uii.
tur. xvi, q.vij.et decernimꝰ ꝙ delent hre ſolici
ta curã de eccleſis.quaꝝ ſunt patroni.et ido⸗
neos rectoꝛes in eis pᷣſentare epiſcopo inſti⸗
tuendos. Et ſi eᷣus ipᷣis patronis ſpꝛetis in il
lis eccleſijs rectoꝛẽ inſtituerit.nil valebit il⸗
la inſtitutio.ſed roterũt patroni ꝓuidere de a⸗
lio. et dicit ipi glo.ſuper verbo idoneos. vt ſcʒ
ſit de eodẽ epatu ſi habet idoneos in ſuo. iu⸗
ſte woteſt eum repellere. ſed ſi nõ habet tůc de⸗
let illuz inſtiuere. Archi. et multomagis ſi of
ferunt nõ idoneũ etiam de illo epiſcopatu. po
teſtiet delet illum repellere. Non tamẽ ꝓpier
lc patroni pꝛiuãtur iure pꝛeſentandi.ſed de
ntalium pᷣſentare ſi ſunt laici.poſſent tamẽ
pꝛiuari per pꝛelatum cui pꝛeſentant. Dicirta
men Inno. ꝙ bene facit epiſcopus ſi repomit
eos in iure. Sed ſi ſunt ꝑſone eccleſiaſtice vel
collegia ipᷣo iure ſunt pꝛiuati ꝓ illa vice iure

pꝛeſentãdi. vt de elec.c.cum in cunctis. Et de

uoluitur ꝓuiſio ad ſuperioꝛem. Et idem dicũt

guidam de laicis. ſed pꝛimum cõmunius.
Quomodo autem fiat pꝛeſentatio per patro⸗

nos dicit Archi. ſuper dicto.c. decernimus. ꝗ⸗
eri ſoletot patroni ſiue parochiani ſi ſunt pa
troni cõueniant in eccleſia ſicut monachi in
capitulo.et cõſentiunt in aliquem.vt pꝛeſen⸗
tetur et ipᷣm eligunt in pꝛeſentandũ.quod fie

ri cõſueuit per ſcripturam. Poſſunt etiam pa⸗

troni cõpꝛomittere in aliquem. vt ipſe no⸗
mine eoꝛum eligat vel pꝛeſentat.pꝛout ſibi
videtur. Sed pertalem electionem nõ eſtins
queſitum electo.extra de iurepatro.c. fi. Arẽ
non obſtante pꝛedicta electione wilbn Znd

Titulus

troni alium pꝛeſentare. quia illa electio non
poteſt dici niſi quedã poſtulatio que anteqᷓ; ſu
perioꝛi pᷣſentaretur non impedit alia elecnio.
ertra de poſtu. c. bone.ij. Onde dicas.ꝙ ꝓ no/⸗
minationẽ ipᷣam ſeu electionẽ nõ acquirit no/
minato ius ne detur occaſio patronis vendi⸗
candi maioꝛẽ partẽ in eccleſijs q; vendicent.
quia ea que habent ſepius abutunt᷑. extra de
iurepa.quoniã, pᷣm Ber. et Cõpoſt. Et ideo
quia poteſt laicus variare pᷣſentatũ.ab eo ap/
pellare nõ poteſt. NMota tñ ꝙ ſi collegium vel
eccleſiaſtica ꝑſona eſt patrona.variare nõ pᷣt
ſed pꝛimus eſt pᷣferendus ſi alium poſtea eli
gerent et pſentarent.extra eo.cum aduocatꝰ
Cererũ ſi ſecundus nõ pꝛeſentef.pꝛimus ap
llare poſſet.ſi epiſcopus aliũ nõ pꝛeſentatũ

inſtitueret. Nam tunc agere poſſet cõtra in/

ſtitutum. vt remoueatur ad quod etiam pa⸗
troni agere poſſint. YItem preſentatus et nõ
admiſſus. agere pᷣt cõtra nõ admittentem.
eo.ti.c.paſtoꝛał.Et poſſet appellare ſᷣm Goff.
cum ſcʒ ſine cauſa iuſta repellif. Item no⸗
tat Archi.ibi ꝙ tribus modis ſpernit᷑ patro/
nus.cum nõ ſcʒ vocatur. cum poſſit cõmode
vocari et expectari. Del ſi vocat et adeſt. repel
litur.vel ſi adeſt.nõ auditur.nec admittit᷑ ad
conſilium. Si vero eſt abſens.ita ꝙ cõmode
erfeetan nõ poteſit eligent clerici ſibi rectoꝛẽ.
vel ſi nõ ſunt clerici ibi eligit wppulus.ſ.ſi eſt
patronus vel epiſcopus.cum ſcʒ infra quattu
oꝛ menſes patronus abſens nõ eligit. nec po
ſtea veniẽs poterit cõtradicere. Pꝛelatus tñ

debebit eum recognoſcerevt patronũ.ſcʒ hyno

rando et huiuſmodi. Querit Jo.an. in no
uella. ſup.c.quoniã. eo.ti.vtrum cõtemptus
alicuius patroni habeat impedire inſtitutio/

nem alicuius pꝛeſentati ab alijs. Et reſpon/

det ꝑ diſtinctionẽ vicʒ. quia ſi ad vniuerſita/
tis coꝛpusvel collegiũ ſpectet pᷣſentatio.tunc
impedit ſicut et in electionibus.vt extra de pᷣ⸗/
bendis.c.cum in eccleſũs.li.vi.Et ratio eſt.aꝛ
nõ ſinguli vt ſinguli. ſed vt coꝛpus habent p̃ᷣ⸗

ſentare.illoſ ergo de coꝛwꝛe exiſtentes neceſ

ſe eſt vocari et ſic ſeruat. Si vero pꝛeſentant
vt ſinguli.dato ꝙ aliqui pꝛeſentationẽ ſuam
faciant alijs nõ vocatis.tenet.Et illis nõ ve/
tatur.quin poſſet eundem vel aliũ pꝛeſenta⸗
re.et in inſtitutione ſerua bif.quod dicirur in
iſto.c.quoniã.ſ.vt ille qui pluresvoces halvxt
inſtituat᷑ ſi iloneus ẽ̊. Et nota ꝙ ſi pꝛimo
pᷣſentatus nõ fuit refutatus a pᷣlato.ſi poſtea
alium pᷣſentatum inſtituat tunc cum ius eſ/
ſet pꝛimo queſitũ tenetur epiſcopus ꝓuidere
pꝛimo pꝛeſentato ob volum ſuũ et puidebit
ei in beneficio cõpetenti in menſa ſua. et lvc
iuſtum.vt quia recuſauit idoneum. et ſic fecit

duodecimus

ei iniuriã.ſic debeat ei pꝛouidere.Et ve notat
JYo. in glo. ex. c. paſtoꝛalis.de iurepa. Sed dii
cit Archi. ꝙ illud.c.paſtoꝛalis.loqui quãdo
pꝛimo pᷣſentatus ſuit dignioꝛ ſecundo. Cete⸗

rum ſi ſecundus eſſet eque dignus etvariare

patrono cõcedatur. et epiſcopus halet in ve
liberũ arbitrium.vt in.c.cum autem. de iure

in ſumma.imo etiã ſi nõ ſiteque idoneus pvx

pꝛimus. dummõ idoneus. JYo. an. poſt Ho.
Item notat Archi. in dicto. c. ꝙ ſi pupil⸗
lus ſiue puer qui eſt patronus halens ſepteʒ
annos et vltra pꝛeſentat idoneũ. et eius tu⸗
toꝛ pᷣſentat alium q;uis equalẽ. pferri debet 7
admitti is qui pꝛelentatus eſt a pupillo. Et
eſt ratio ᷣm lv.quia pupillus eſt vminus
Idem Bar. bꝛix. NHotat eriã Archi. woſt Hu
go.in.c.ſi plures.ꝙ ſi eccleſia a ciuitate ve
pulo vel plebe rõne cõmunitatis vel vniuerſi
tatis cõſeruetur vel wcetur vel fundus. vt w⸗
tetur ei detur.nulli eoꝛũ ſingulariter iuſpano
natus debetur. ſed tantum vniuerſitati ſpi vel

ciuitati vel plebi. Et cum vniuerſitas ſecula,

ris que vocari debeat. puta.ad eligendus ſen
nominandũ rectoꝛẽ eccleſie omnes maioꝛes
xiiij.annis vocari debent.ſiue ſint mares ſiue
femine ſiuevirgines ſiue cõiugate ſiue vidue
et minoꝝ tutoꝛes.ff.ad munici.l.fili.ꝭ.fi.vi⸗
dua. Item etiã filifamilias vocandi ſunt. ſi
alubi qᷓ; in iudicio patris habent womiciliũ.

ſed tñ pater vocandus eſt ᷣm Inno. Iſtud
tamen.ſ.ꝙ vocent᷑ femine de populo ad eligæz

dum ↄmuniter nõ ſeruatur.Et in hoc ſtandũ
eſt cõſuetudini loci. Si qua amulier in parti⸗

culari haberet iuſpatronatus in aliqua eccle⸗

ſia bene ſpectat ad ipᷣ̃am pꝛeſentatio, ſicut ad
viros. ðYUMUã

Pro maiori decla .. v.
ratione eius de quo dictum eſt ſupꝛadvtranſ⸗
latione patronatus.Dicit Yo.an.p alienatõ
nem vniuerſitatis factam ꝑ laicũ.puta.ville
caſtri. et huiuſimodi per venditionẽ vel ona/

tionem.vel aliuʒ modũ in laicum tranſit iui⸗

patronatus cum vmiuerſitate niſi exceptum
ſit.vt dicit.c.ex littens.eo ti.tranſit etiaʒ ius

ſepulcri.vt.ff.de cõtrahen.emp.l.in modicis

Et alia iura que poſſunt per laicos poſſideri.

Secus eſt de decimis et alijs iuribo mere ſpi⸗/

ritualibo.illa enim cñ vniuerſitate nõ tran/

ſeunt. Eſt enim rõnabile. vt que poſſent poſſi

deri per tranſterentem tranſeant non autẽ il⸗
la que nõ poſſunt wonider Cum etiam iuſpa
cronatus nõ ſit mere ſpirituale.ſed ꝓtim tem
poꝛale ſᷣm Inno.nõ eſt mirum ſi annectiur

thaliby. et iranſit cñ ipis.vt de arbic.etugs.

iiilonnet eti

enicunenſepee

Agli iſflen
Mtipp⸗

onats

ſſemerpon. in⸗
Uietetäntchv
Tiſe Krdet
Dor grorepln
Alacſkrunnt
lomrns iiumn
Alein ueſin nere
Aſontrerkien
Gthaanſeunterid
cölltatombas.

cstenctonmi
MVllls,duntame
ilqos fundost
s vintilitnn
m ſteninnente
(Nres tolo ſt be⸗
eEpletitatsetiustl
e(ſkumaremſet
nen Ancier

fRwſolpwin
Rdrchodecugu
wwawwaghebar⸗
letleinſnalre
Dlbraincdn⸗
gröpfrſcan
Gtnieſetae
Gllmtnſecönven
Nenynſtiuſ anon
vinencli d ,
monmstunten
ſoſegnounnnone
lafhhnu nöalien
nbotignspeus
Meglardnſeſazs
ſociejalczen

a gind
W

—

Peauhnleg
Hermid
. gferbetn
de (ömmminn.
muwenenir
nlenifanin
üm
ne ie
Amielehennn
ges miinin
nifiäinian
CoNAi⸗
netsiftf
eni mirdut
niNN
niaSiumen
tufn genn

ſoidec

s Drrierin
ans Dn

ns N

Wine

Capitulũ d lodeciumu

Querit Jo. an.ſunp.c.i.i.eo.ti.li.vi.Ouid

cum aliquis vendit alteri villam vel caſtrum

in quo eſt altare vel eccleſia cum omni iuriſ/

ditione expꝛimendo etiã patronatũ.vtrũ trã
ſeat iu ſpatronatus cum vniuerſitate rel im/

pediat expꝛeſſione illius.arguit ꝓꝑ regulã.v⸗

tile. de re. iur.li.vi. Sed contra.qina iuſpa/
tronatusvendi nõ poteſt. DHemũ ſic cõcludit
Cõ ſulo teneri certũ.vt nõ fiat expᷣmo vendi⸗
tioni cõiuncta ſcʒ ꝑ quẽ dici poſſit illud expᷣſſe
venditũ. Sʒ in fine inſtrumenti recognoſcar

venditoꝛ iuſparronatus cum vniuerſitate trã

ſiſſe in emptoꝛẽ. Et fateatur ſe dixiſe eſſe pa

tronũ.et etiã poſſeſſionis cõmodũ et animuʒ
depoluiſſe. Et dicit Ho. ꝙ hcet verũ ſit quod
dicit Inno. de epiſcopo donante laico villaʒ
vel caſtrum in quo eſt eccleſia.ꝙ tranſit cum
illis wnatis iuſpatronat. ſed nõ decime rel
eccleſia.que ſunt mere ſpiritualia. Secus tñ
eſt ſi vnaret eccleſie vel loco religioſo. qꝛ tũc

omnia tranſeunt etiã ſpiritualia.vt de wnna.

c.cõſultatiomnbus. Dicit enã Inno.ꝙ cũ
aliqiisvendit omnia iura ſua que habet in a⸗
liqua villa. cum tame villa nõ ſit ſua ſi habet
ibi aliquos fundos et aliqua iura et iuſpatro⸗
natus.ꝙ in tali cõtractu nõ tranſit iuſpatro/⸗

natus. Eſt enim neceſſe ᷣm eũ ad vc ꝙ tran

ſeat.vt res talis ſit que etiam ſine expꝛemio/

