At onrra ea out et membꝛa eccleſie alicuiꝰ
ciuitatis.caſtri vel loci.de delicto in genere
de quo loquit᷑ c.i.extra de offi.oꝛ.et ita te⸗
net Hoſti.in ſumma. Et ꝑ loc patʒ ꝙ ſinch
catoꝛes rectoꝝ qͥ ſindicant caput et e mẽ/
bꝛa puta poteſtatẽ.capitaneum vl eius offi
ciales. pñt ↄtra eos inqrere in genere deee
lictis cõmiſſis ꝑ eos in eoꝛũ officio.non pᷣ/
cedente fama publica. vel clamoſa inſinua
tione.et ita de conſuetudine ſeruat. Fallit
etiam qñ per inquiſitoꝛẽ ꝓcedit᷑ ad denun⸗
ciationẽ publici officialis vt de offi.cuſto.c.
in fi. et ita tenet Hoſt. Item fallit cũ iudex
inquirit ex mero et puro officio. et nõ ad in
ſtigationẽ alterius.vt in.c.i.de offi.oꝛ.Et ꝑ
loc ſint cauti rectoꝛes terrarũ.ꝙ ad loc vt
ab eis nõ poſſit pe:i copia diffamationis.ſꝑ
cum foꝛmant in quiſitiones dicant Hec eſt
inquiſitio quam facit talis. H. conta talẽ.
O. ex ſuo mero officio. Item fallit vbi in⸗
dex ex neceſſitate ſui officij in quirit.vel vbi
vertit᷑ periculum animarũ.ibi non eſt neceſ
ſaria diffamatio 'm foꝛmam pꝛedictã. An
criminali o in quo iudex ꝓcedit er neceſ⸗
ſitate officij.non eſt neceſſaria diffamano.
quod notandum ꝓ inqſitomibo que fiunt
ſogie per rectoꝛes terrarum. an ſit necene
diframationẽ pꝛecedere. Nam ſi de neceſſi
tate officij inquirere tenetur. non eſt neceſ
ſaria diffamatio. Sed ſi inquirit ex volũta
te.non neceſſitate. tunc ſi inqrit ad petuitioy
nem alterius ẽ neceſſaria dinamatio.ſi vᷣo
er mero officio vel ad denunciationem pu⸗
blici ofricials. non eſt neceſſe diffamatio⸗
nem pꝛecedere vt dictum eſt. Quintum
quod requiritur de ſubſtantia inquintõms
eſt ex parte foꝛme, vt ſcilicet inquiſitio ſit
apte concepta.et habeat debitam toꝛmam.
als non põt ſequi condemnatio.vt in.c. q̃⸗
liter. et.c.inquintioms. et.c. cum opoꝛteat.

mngan neſtis. non maliuolis et malencis. uon ſe/ de accu. de bo foꝛmis dicti eſt ſupꝛa in. J..

Zitulus Nonus

Debet ergo in inquiſitione apponi locus
tempus delicti tanq; ſubſtan tialia. alia vo
opoꝛtuna ſubſtantialia in libello accuſatio ⸗/
imns m foꝛmã lilellor inſtituta.de publi.iu
dic.ſm glo.ibi.et ᷣm Innocen.non delent
obſernari in inquiſinõne. Sed Jac. But.
quẽ ſequit᷑ Aug. dicit.qꝙ exceptã inſcriptio
ne omnis alia ſolẽnitas q̃ ſeruaf in accuſa
tione ſeruanda eſt in inq ſiione. Item in

inquiſitione debet ꝓcedi contra pᷣſenteʒ.nã

ſi abſens eſtet ſe px contumacã non abſen/
tauerit. citandus eſt. Sed hoc de conſuetu⸗/

Qine non ſeruat.quia ſemꝑ inquiritur de de
llcto. ſiue inqͥſitus ſit pᷣſens ſiue abſens per
contumeliã vl non. Item q;uis litis cõ te⸗
ſtatio fieri nõ delet in caſu inquiſitiõis.qꝛ
ceonteſtatio litis fit per interrogationem vł
reſponſionem rei animo litem conteſtandi.
vt. l. i. C. de lit. cõteſta. ſed hic non eſtactoꝛ
ergo non eſt dare litis conteſtationeʒ. fieri
lamen debet ꝑ iudicem interrogatio 1 peuʒ
reſponſio. Itẽ quãauis inqrendus debeat in
terrogari de his.de qinbo iuderx debet inqre/

re.ad hoc vt ipſe habeat facultatem ſe defen
dendi. et poſtea ſe inqͥ ſitio vuat foꝛmari. ſi
oꝛdo iſte ꝑpuertit᷑. ſ.ꝙ pꝛius fiat inquiſitio

ÿ̃ indqſitus interroget.inq ſitio eſt nulla vt
in dicto. c.qliter. Sed hoc de conſuetudine

nõ leruaf.ſed contrarin. Atem ſi iuder mnqͥ/

rat ex ofnicio non tenet ſe inſcribere.ſed cha

ritatiuam denuncigtionem facere. Atem
in inq̃ſitione inquirens facit concluſioneʒ

ꝑ lec verba. Suꝑ quibus oib et ſingulis

dependennbo et connexis abeiſdeʒ. et pꝛoꝛ

lus extraneis dictus iudex inquirit. vt ſupᷣ
dictum eſt. Et eſt valde vnile hãc cõcluſio

nem facere.quia ꝑ hanc concluſionẽ iudex

intentat certã legem in puniendo.et hvc no

tat Bar. Item cum iudex inquirit de ſvm/⸗

—

cidio cõtra TCiciũ fuine culpab ilem de furto
vb adulterio.d illis.ſ.furto ⁊ adulterio cõ

demnarinon poteſt. quia reſpectu furti vel

adulterij nullus eſt cõſirmatus locus.nul/⸗
lumq; tempus deductum g c. Quod verũ
eſt miſi de crimine conſtaret ꝑ ꝓpꝛiam con
feſſionem. quia tunc licet illud crimen non
in inquiſinone deductum rõne confeſſõis
pPoteſt ſequi condemnatio.extra de confeſſ.

c.ij.li.vi.Et rõ eſt qꝛ tũc nulle ſunt partes
iudicis in confeſſum niſi in condemnando
AQue aũñt ꝓbationes reqͥrant.vt ex inqͥ⸗
ſitione poſſit ſequi condemnano. dic ꝙ qñ

in quinitur cõtra laicum de crimiue reqͥrun/
tur ꝓbationes apte et neceſſario concludẽ

tes. vt in. l. ſciant. C. de ꝓba. Si vo contra

religioſos inqrit de crimine requirunt ꝓ⸗

li cet. Et contra religio
diuerſimode req̃runt᷑. NHam autaliqͥd inq⸗

batiões magis exacte. vtextra de ſimo. c,

ſum ipᷣm ꝓbationes

rit᷑ contra religioſum ad coꝛrectionẽ m re

gulam et tunc m eandẽ de plana fienda ẽ
non ſeruata foꝛma pᷣdicti.c.qualiter. vtno
taf de appella. c. rephenſibilis Aut inqrit ve

ab adminiſtratione remoueat. et tunc qñ
asgitur de pꝛioꝛe vel abbate curã habete an
ctoꝛitate dyoceſani inſtituto. eſt q̃ ad qd
ſeruanda foꝛma dicti.c. qualiter. licet non
quo ad omnia. q;ꝛ non vocabit modo pᷣdi

cto vt ſe poſſt defendere. vt de accu. c. ad pe

titionẽ. Et remoueripoteſt a pdicta admi/
mſtratiõe leuiuser᷑ ex leuioꝛibus cauſis q;

clerici ſeculares. Et in hocſpectanda eſt cõ⸗
ſuetudo ſpãlis locoꝛum religioſox.vtin .
quia nos de appel.Quando vᷣo agit de pi*ꝰ-
oꝛe ſimplici. vel alio officiali. tunc talis ins
ſtiruit et deſtituit᷑ ad abbatis arburium. vt
nota. Inno. in dicto. c. qualiter. de gecu.

Quando autem H.iiii.
et quõ ſit ꝓcxedendum. Hota ꝙ cum ſubd
tus aliqs vel etiam pᷣlatus offendit. ſi ꝑ dda

moꝛẽ ⁊ famã ad aures ſupioꝛis peruenerit

non qͥdeʒ oꝛtã a maliuolis ſed ꝓuidis ⁊ lv

neſtis. ⁊ nõ ſolũ ſemel ſed ſemꝑ delet verita
tem diligentius ꝑſcrutari.vt puniat ſi opoꝛ

teat nec ex lvc ſequit᷑ꝙ ideʒ ſint accuſatoꝛ

⁊ iudex.ſed fama eſt loco accuſatoꝛis.exia

de ſimo.c.licet hely. Et ꝓ maioꝛi huiꝰ de⸗

claratione dicit Ricar.in.niij.di.xix.q; fama
mala quãdoq; eſt a certo motoꝛe.qᷓndoq;
ab incerto.de conſe.diſ.iij.ſanctum Qñ hʒ
oꝛtum ab incerto moto ꝛe.ſi ad aures plati

deuenerit ꝑ clamoſam inſinuanonẽ. et ex

eaſcandalum in populo generet debet pce /
dere ad inquiſitionẽ q;uis nullus ſit qui ſe
offerat ad accuſandũ.ſactũ vel famã. Scien
dum tñ ꝙ malã famã non faciunt dicta pau
coꝝ talẽ.vt ꝓpter illã pᷣlatus delrat ꝓcede⸗
re ad inquiſitionẽ. extra de accu.c. inqſitõis
in glo. vbi dr.dicta paucoꝝ non infamãt.ſa
ma em debet eſſe ꝑ villam ſiue ꝑ parochiaʒ
ad loc vt fiat inquiſitio.ij.q.i.deus om̃ipo⸗/

tens. Et cum ncedit ad inquirendum. inq;
rinõ delet de qbo inſamia nõ ꝓceſmt. Si aũt
Habet oꝛtũ a certo motoꝛe vel certis moto
ribus tunc ſi illi non ſunt inimici ſed pꝛoui

di et vvneſti delbet pꝛelatus ꝓcedere ad inqſi

tionèé?.Si autẽ ſuꝑt inimic ⁊ maliuoli tunc

aut conſtat ita eſſe non ceſtitudine.ſedꝑpᷣ

ſumptiones nõ violentas et tunc etiam pᷣ
latus ad inquiſitionẽ ꝓcedere debet. Si aüt
conſtat eſſe tales per legimas pꝛobauões

enfnen
ſonezlnſfn
ſaertborenot
etaedenre
nabtumin

Nntc cel

gecentücti
nonicaphrc
ſandolurner
Geſotgete
famigorli
Atelmaluo
maſno evs
ulanor⸗
Coratena
tare ne p
ſtmnirmi⸗
otenohx
let ſepunet
chmnttn
diknua fi
lenpentali⸗
Cuunone t
elscont⸗
Ue, trſnn
lktlocofn
nſſname⸗
Meonntnn
Wisnannr
chenifen
anlinanin
Mhnunton
frgtnmn
Minfmche
lpinenie
Mlilkerckei
Hkrnnntta
bcidlect E
Tlinredocn

knceretn

nriigne

Ra

mni. nt,
depr.Qmnd
. Nlelooffts,

rrewete

N
t winn eg
niüit
Ibgenarsinuntrt
rer ocimi, in
nedidtͦaniie
1 igettenddr
nNNN
InRIN
A iulimiilui⸗
ſmn eeeN

,NTe

. „
naIiOMG/Mꝛ
, r M.
. ( . ,
e wet ſN

. „*
wHSOD euntlemeln
* U! 5 1

— 7

,
tde aen

2 1,4
Hend enlöle,,

2 mes t. ,
K “ , dN
(Qlltoe.

.

. eve,
ote a
n, K

1hebkr

lelcant. 7.ij.q. v. cõſulunſti.

Ad inquiſitionem ꝗſ. v.

apitulũ

vel eoꝛũ confeſſionẽ vel violentas pꝛeſum
ptiones et infamatus als fuerit loni nomi

nis.et ꝑſoua notabilis.non credo ꝙ pᷣlatꝰ

ꝓcedere deleat ad inqiiſitionem. extra de
pur.ca.c.cum in ſuuentute.Quidam tamẽ

dicunt.ꝙ vndecũq; oꝛta fuerit mala fama

ꝓcedendũ eſt ad inquiſinonẽ. et infamato

canonica purgatio indicẽda eſt ſaltẽ ꝓpter
lcandalum. extra de accu. c. qualiter et qñ.
infamia oꝛtũ habuit non ꝓbanteſſe inimi
ci vel maliuoli. Hec Ricar. in quarto. diſt.
inſino quã facit udex alio ꝓcurante ſiue
ꝓmouẽte.et ea quã ipſe facit ex officio ſuo

udelamoꝛem fame in hoc. ꝙ vbi fiat alio ꝓ

curante non eſt cogendus aduerſarius iu/

rare. ne ꝓppter boc ꝓmotoꝛ inquiſitiõis poſ

ſit inſtrii.ſed ipſe ſtenetur ꝓbare ſuam intẽ
nionem.als puniret ſuſpennõe.vel aliter w
nec ſe purgauerit ꝙ nõ animo calumnian

di crimina impoſuit. extra de calum. c Rcum

dilectus. Atẽ publicatis atteſtationiboinõ

recipientf alij teſtes.quia ttmerer de ſuboꝛ⸗

dinatione Sed vbi iuder inqrit ex officio.

tunc is contra quem inquirit᷑ eſt cogendus

iurare. ꝙ reſpondeat veritaté ad interroga⸗
ta. Et hoc dico ſiue inquirat᷑ contra pꝛiua⸗

tam pſonam ſiue contra cõuentũ. Ite pu⸗

blicatis atteſtatiõnbo poteſt denuo ab alijs
teſtinus inquirere veritatem.ij.q.v. haler.
et.c.mennã. Foꝛma aũtiuramenti teſtium
in cauſa inquiſitionis eſt lec. Si eſt contra
perſonam crimen determinatũ. Jurat te

ſtis ꝙ ſuper cnimen dicet plenã writatem.

extra de ſy mo.c,.licet heli. Si vero eſt inqſi⸗
tio ſuper ſtatu eccleſie iurat dicere. que icit
Wl credit de eccleſia refoꝛmanda. vel ꝙ re⸗

ſpõdeat ventatẽ ad interrogata. extra de ac

cuſa.cũ dilectꝰ. Et in talib iuramenns nõ
letiurare de occultꝭ. Nam ſecretor ſolus
eus eſt iudex et cognitoꝛ. diſtin. xxxij.eru/

iudicis. Otrum teneat᷑ inquiſitus de omni

hus aperire writats et maniſeſtare de qbus
fuerit interrogatꝰ. Mota circa hmõi diſtin

ctionem Pet. de pal. in quarto diſtinct. xir.
Aut certum eſt ꝙ iudexin quirit de crimie

in caſu in quo poteſt e iure. ⁊ tunc tenetur
ſibi hmo dicerg verirate ta de ſe q de alio.
quia mentiri in iudicio eſt moꝛtale Aut eſit
certum ꝙ ipſe iniuſte inquirit. vtputa quia
nõ pceſſit accuſatio nec venũciario. nec cla

moſa inſinuatio.nec infamia illius.nec fa⸗

etum eſt diuulgatum nec tenunciatu. Mec

in ſpeciali puta talis fecit tale erimen. vbi
iacet occiſus.ſed neſcit᷑ a quo NHec im gene

rali. puta tale monaſteriñ eſt diffamatũ de
dimipatione religionis.tunc em non tene
tur nec de ſe nec de alio.quia ille in hc nõ

eſt ſuus iudex. Si ſit dubium vel wuris vel

facti.pᷣſumeudũ eſt ꝓ iuſticia iudicis.et de
let ſibi omo dicere veritatẽ vel magis po⸗
nere in ipſius iudicio.cum ſciat tale crimen
qð nullus alius ſcit. niſi ſoꝛte vnus ꝙ ha⸗
beat conſiliũ. vtrũ teneatur nominare pſo
nam. et ſicut ille iudicauerit ua faciat.quia

ruſſus iuchcis in vubijs excuſat. Similiter
de latrone qͥ toꝛquet. Si em̃ tale crimen eſt

in ſe vel in alio ꝙ iuſte pomt ſubijci inquiſi/

tioni. tenet᷑ dicere tam de ſe q; de alo. Alæ
nec de ſe nec de alio. Eo autẽ ipſo ꝙ homo

vnicũ crimẽ halet pꝛopter qð iuder iuſte pꝓ
cedit contra eum in illo crimine inqrendo

ex ſocipſo et de alijs poteſt inquirere. quia
non ꝓpter occultationẽ peccati.iſed pecca/
toꝛis de occultis hmo ꝓhibetur iudicare.
Obi ergo iam ꝑ vnicum crimẽ eſt difama

tus. et de alijs delet dicere ventatem. ⁊ ſimi
liter ſi ſocij ſui ſunt in tali ſtatu ꝙ iuſte con

tra illos agi poteſt ꝓ vmco crimine. etiam
de alijs omnibus.et poteſt et debet eos ꝓde

re.quando eoꝛum coꝛrectionem non ſpe⸗/

rat.maxime cum peccatum illoꝝ ſit in ꝑicu⸗

lum cõmunitatis. vt quia icit eos fures et

latrones et impenitentes. NHam illum qui

iam penituit accuſare nõ debet niſi uſte no⸗

minatim de eo interrogaret.hec PBe. de palʒ
NQualiter ſit ꝓcedencñ qñ ſit cõtra ſingu
lare Pſonam. Hota pꝛimo ꝙꝙ delet ſieri inq
ſitio in loco in quo cõuerſata eſt ꝓſona. cõ
tra quam inqͥrendum eſt. xxiij.q.i.paratus.

et extra de pſump.c.quoſdã. Citabit᷑ auteʒ

is cõtra quẽ inq̃rendũ eſt.et ſic delet eſe pᷣ
ſens.niſi ſe per contumaciam abſentauerit
Et debet fieri coꝛam eccleſie ſemoꝛibus.
Item expnenda ſunt ei illa capitula de

qui fuerit mqrendus. vt facultatẽ babe⸗/
at defendencd ſe. Et non ſolum dicta teſtiũ

ſunt ei danda. ſed etiam noia, vt quid 2 a
ᷣ ſit dictum appareat. et ne ꝑ iuppꝛefſionẽ
nominn def᷑ audacia difamandi. Dicit An

ge peruſio. ꝙ nomina teſtium ſunt danda

inqͥſiio poſt depoſitionẽ eoꝛum.i. atteſtatio
nem. et ante dari nõ debent. vt ceſſet om̃is
materia coꝛrumpendi teſtes. Ata notat o
ſtien. ſuper. c. qualiter et quando. de accu.
Item nota ᷣm Buidonem et Angeluz

wꝓꝙieſtes non poſſunt examiari.parte non ci

tata.ꝑ.l.ſi quando.c. de teſti. nã teſtegers

ſ 1 2 itulus

minati parte non citata. non inferunt Piu)
diciũ non citato. IAtem a admittende ſunt
eius exceptiones et replicationes legitime
VYec oĩia extra de accu.c.qualiter et quãdo

et. v. q. ij. ſi pꝛimates. Et talis poteſt oppo⸗

nere contra inquiſitoꝛeʒ de ſuſpecto. vel ꝑ

talis ſit criminoſus. et contra denunciatio/
nem velliteras ad inquiren dũ impetratas.
et contra teſtes et dicta eoꝛum.extra de ae/
cuſa. cum opoꝛteat. NMam nõ debent admit
ti teſtes niſi legitimi. Item inquiſitoꝛ de
let facere iurare et teſtin care etiam illos qᷓ

cœnunciauerunt. extra de ſy mo. c.licet heli.

Secus eſt in via accuſatiois.quia accuſa⸗
toꝛ non poeſt eſſe teſtis. de accu.c. cum. p.
tem ſciendum ꝙ in nullo crimine põt
pꝛocedi ad inquirendum ex denũciatione.
niſi pꝛeceſſerit fraterna coꝛrectio. vt in di⸗

cto.c.licet heii.

Qualiter pꝛocedẽ 5. Vi.

Dum ſit in in quiſitione generali.cum ↄmit
utur alicui inquiſitio eccleſie tam in capite
qᷓ; in mẽbꝛis. Dic ꝙ debet ꝓcedi de plano ⁊
ſine ſtrepitu iudicij.cum nõ deceat ſeruos
dei talibus implicari. extra de accuſa.c.olim
non tñ ꝙ oꝛdo iudiciarius om̃ino ptermit⸗

tatur.ſed ꝑ modum q̃ dicet infra.c. ꝓxi.F. i.

Altem in tali iudicio reꝑientur teſtes. qles
m eccleſia inueniunf. quia que womi ſunt
per comeſticos ꝓbari opoꝛtet. extra de teſti.
c. veniens. Qñ aũt fit inquiſitio aliquo ma
trimonio ꝓuidebit᷑ de expenſis inquiſitoꝛĩ.

vel monachis. qui ꝑſequunt᷑ contra abba/

tem monaſteriũ de reb ſuis. et nõ tm̃ denũ
ciannibus et accuſantibo. ſed etiam qs iudi
ces ad ꝑſecutionem negocij idoneos duxe
rint aſſumẽdos.extra de accuſa.c.ex parte.
Durante vᷣ inquiſitione debent monachi
obedire abbati in licitis et honeſtis.dũmo/
do non impediat᷑ ꝓſecutio negocij.extra ðᷣ
accuſa.c. olim. Atem nota ꝙ nõ poteſt pla⸗
tus ſuis ſubditis interdicere. ne reuelet ſta
tum ſuum. vel eccleſie aut ꝑſonarum his q;
miſſi ſunt ad inquirendũ.coꝛrigen dũ et re⸗
foꝛmandũ. Nec tenent ſentẽtie excõicatio
nis.ſuſpenſionis et interd icti cõtra hos la/
ie. Nec etiam iuramenta ꝓmiſſiones ⁊ ob
ligationes alique facte ad celandũ. AInſuꝑ

ab inquiſitoꝛibus talis temeritas aiaduer
ſione digna pᷣcipit᷑ caſtigari.extra de offi.oꝛ

di.c.quia eniq; ll. vi. Eiectus aurt indi
ſiniomse
vel habentè adminiſtranoneʒ et conuincit᷑

pena eius eſt remotio, exemplo villici diffa
mati cui dictum eſt. Jam nõ poteris ampli

lic.qꝛ ſi inquirit᷑ contra platum

”õs

us villicare. Luce. xvi. extra de accu. c. qli⸗
teret qñ. Si vᷣo non habet adminiſtrationẽ
pena eſt arbitraria ᷣm merita pſone et qus

nis. in fi. Sed loc fallit in criminibus enoꝛ
mibus.q̃oꝛdinis executionẽ et beneficij re⸗/

tentionẽ poſt pactam penitentiã impediunt
vt eſt in ſymoniaco in oꝛdlne et beneficto.
extra de accu. canquiſitionis. Que dicant
enoꝛmia habes infra parte ea.ti.de ſuſpenſi
one. De inquiſitione hereticoꝛũ hales ſuß

in. i.parte.ti. xi..de inſidelitate. c. iiſ.

Cixca inquiſino .J.vVii.

nem religioſoꝝ vel etiam clericoꝝ. ſic dicit

mgr̃᷑ Sy mon.AKut inquifitio fit in genera⸗

li ſuꝑ ſtatu eccleſie wel capituli. aut cõtra de
terminatã pſonam. Etſi in generali ab oi⸗
pus tunc eſt inquirendũ.Et ſuntomnes tã

beniuoli q; maliuoli audiendi. et extranei
poſſunt omnino xepelli.⁊ ſimiliter infames
Et qñ ſic ꝓcedat᷑.ſ.contra ꝑſonam determi
natã. deponentes contra eam.in pꝛimis iu⸗

rent anteq; eoꝛum teſtimoniũ vel depoſino
admittatf.iij.q.ix.vꝛtamur.et extra de ac
cu.c.qualiter et qñ. Si vᷣo in hmõi inquiſi
tione omnes vel multi dicãt ſe nihil ſcire de
pſona per certam ſcientiã.ſed ſoluʒ ꝑ ſamã
et foꝛtaſſe credulitatem.non ꝑ lvcnit conui

ctio.nec ꝑ hoc poterit in aliquo puniri.quia

nihilꝑ bhmõi vepoſinionẽ ꝓbatur niſi ſola fa

ma.que ad punien dũ nõ ſufficit. Et niſi ad/
ſint teſtes alij.ſolummõ eſt tali pfone infa/

mate purgatio indicenda. m arbitrin iudi
cis.et ꝑſone qlitatem et modũ infamie ſu⸗
ſcitate. Iſtud habet᷑ exira de aceu.c:inquiſi

tionis. ⁊.ij.q: v. pᷣſ biter. et per toum. Cũ
aũt fit in quiſitio cõtra determingtã pſonsz
ad pꝑetitione partis agentis contra es. Pꝛi

mo iudex deſcendens ad inquiſinonẽ habi
ta ꝑſona pᷣſente.inquirere debet de fama p /½

ſone delate. etſiinuenerit eam infamatam
ꝓcedat teſtes admittendo.aliter non eſtin

inquiſitionis negocio ꝓcedendum contra

ipm. extra eo. cum opoꝛteat. Et ;uis actoꝛ

ꝓbauent eam infamatã. adhucꝑſona rea

ꝓbare potent ſe bone fame extra de accu. e.

cum opoꝛteat. Et tunc pᷣſtantius erit pꝛiui

legium bone fame q; ꝓbate infamie. Et oc
tenendũ eſt. niſi ꝓleturfactum. ꝙ ſi pꝛoba⸗

n non poterit ꝓcurans inqſitionem graui

us puniat᷑.extra desalum. c. gum dilectus.

Fama vo inuenta de ꝑſonâ apud paucos

vkleues ꝑſonas ñ cogit nec dat occaſionẽ

pᷣlato ad inquirendũ. papue de perſona.
prius fiit clare et vone fame. Secus.ſispH

eskotos
uu
gbre ud
n hinet
clecapaen
Phleken
öteidubier
onisoſteſ⸗
löntapſoni
Hiteumwe!
gulartse
ſuisihſech
Kritgtede
eepge⸗
ſietconin
Poponttn
Ppeeptun
plerpen
a
Mtuna⸗
itnlelleni
Ctagappfron
Elertsgn
Uehſenotn
ſtſeronnem
Pnſunneſn
iſten⸗
Wnnppunt.
ſſfarenake
Piscoredn
Speibveine
Fprendrt
llorpett
Plpbnignt;
Cefeiuc
ultunüenn
trödr
finaſtgiet
Eihrſeſu dn

egneos tepyn
Mmmopiön
roöztobrenin

Hiitdnnna

R ehſei gal

pen
noſe Ennenid⸗
Rniennie
gniſno
Nietimnienit
Dunngufmnine
ceiert cdpttrin⸗
Nan. Etſin gnn
Mrendi. Etſune
WRMienci.
mmdNAtfmi
Aomag.
WrzCNNeAMiIn
emmeinonänd
magi. doni
nemmſamtikrin
EAENNNYENNAE
ocpemiI
Anoindhcentiii
eiitntemenan
d bari ennin
Khwe E
mfnocönn
nepanns Elul
mindenih
ne. Aünmden
rirsunime

—

plies lvnos er graues quia fama apnd ta
les ſuſpitionib vlolentis ̃m conditioneʒ
pſone de qua agit᷑ facit quodaãmõ ꝓpbatio⸗
nem. Mam etſi ſingula nõ pomnt. ſimul tñ
collecta valent.extra de teſtibo. ca. pterea.
NHihil eſtem̃ aliud in hac materig ꝓbatio
e rei dubie p teſtes vel inſtta. vel pumpti⸗
onis oſtẽſio. xxij. q.i.dixit. Sic ergo ꝓcedẽs
cõtra ꝑſonã inqrendo ex fama. pꝛimo cita
bit eam vel vocabit m modũ religioſoꝛuzʒ
qui artius obligant᷑ ad obedientiam pᷣlatis
ſuis q; ſeculares.et faciet iurare eum ſuper

writate dicenda de his de qui bus infamat*

eſt. extra eo. c. cum dilecti. Zlliqͥ tñ religio/
ſi ex conſuetudine obmittunt iuramentũ 7
ponunt tales aderxamẽ ſuꝑ veritate dicẽda
ꝑ pceptum. etaddunt qñq; excõicationem
ꝓpter ꝑtinacem inobedientiã ainquoꝝ. Et
ſuꝑ dicto.c.cum dilecti.dicit.qꝙ; cum fit in⸗
qſitio ſolum ad coꝛrecnonẽ ſiue ad penitẽ⸗
tiã valde liberius eſt ꝓcedendũ qᷓ; qñ ꝓcedi
tur ad dewſitionẽ et ad penã.⸗ maxime cir⸗
ca ſeculares.qꝛ tunc.ſ.in pꝛimo caſu ꝓcedi
tur in fauoꝛẽ eius contra quẽ agit᷑ Mon ſie
agũt ſemꝑ in ſecundo caſu. Benedictus.
rij.in ſtatutis ſuꝑ ſtatum fratrum minoꝛuzʒ
c.x vi. ſic ait. Si exceſſus enoꝛmes.occltos
tamen ꝑ vnum ſolũ ↄtra aliquẽ dicti oꝛdi
nis fratrem. als bone fame alicui ſuꝑioꝛis
ipſius ſecrere denunciari con tigerit. non re
dpiaf huiuſmodi denuncia tio ad fratrẽ.vt
Pꝓpterea adiinqͥ; ſitionem ſeu iudicialem di
ſcuſionẽ ꝓcedat.niſi denuncians requiſitꝰ
E ſupioꝛe eundẽ.ſe dicat foꝛe paratum ea
que ſic dicat. et ꝓut ea denunciat eponere.
vt teſtis ⁊ in pᷣſentia denunciati iurare.nec
regiſtret hmõi denũciatio in libꝛis oꝛdinis
niſi pᷣfatus ſuꝑioꝛ veriſimilr credat vel eſti⸗
inet poſſe ſuꝑ denunciati exceſſus teſtes ali
os idoneos reꝑpiri.poſſet iñ ſuꝑ eis hmõi de
nunciatio ꝑ ipᷣm ſuꝑioꝛem recipi. et denun
ciatio q;to bꝛeuius poterit in ſecreto mane
At. et ꝓut diſcretioni ſue videbit᷑ facienduʒ
OBbi ant denunciatoꝛ alius vel teſttidoneꝰ
ſuper hnõn occultis exceſſibus poſtea appa
reret ad ſecretã ſi ei viſum ſuerit etiam ſi de

mnunciatus abſens etremotus extiterit in⸗

foꝛmationẽ ꝓcedere.⁊ tam pꝛimũ qᷓ; ſcõm
et quoſcunq; alios teſtes idoneos reciꝑe.
recepto ptius ab eo coꝛꝑali iuramento in
ſoꝛmari. Infra tamen bienmũ tenet᷑ prela
tus dvenunciat vocare vi ꝓceſſuʒ habitu

exponere. ac iuſticiã cixta eñ facere. als elg

pſo biennio ipſi denũciato nocere nõ pomt
Si vo plurium ſingulanum ꝑſonarũ teſti
monia cõtra fratrẽ aliquem ſuper exceſub⸗

CLapitulũ

Se ptim i

eiuſdem generis labeant: ex quit us ꝓba
biliter reddit ſuſpectus tunc ad veritans in
quiſitionẽ plemioꝛem etiã ſi expediẽs vide/
bit ꝑ artationeʒz pi. one cõtra quã halebun
tur bmõi teſtimoma. ꝓpcedatr᷑.ſᷣm modum
ſuſpinonis et qualitates exceſſus.ac ſtatũ
concditionis pione. Et ſi crimen ꝑ hmõr in
quiſitionẽ non ꝓbetur.ipſe dennciatus re⸗
maneat infamatus indicat᷑ ei purgatio vel
alio modo ꝓindeat᷑ oꝛdinis honeſtati. ⁊ fa
me denunciati. Obi aduertendũ ꝙ in toto
iſto ꝓcenu oꝛdinato ad iſtos religioſos q̃/
ſi niil nouñ eſt. ſed antiqura ad eos ſunt
rõnabiliter applicata. „ M
Notandum etiã .,J. viii.
m pᷣdietum Symonẽ.ꝙ cum querit vtrũ
pᷣlatus teneat᷑ ꝓcedere ad inquiſitionẽ.qñ
non ſperat inde ꝓfectum. Reſpondert᷑ ꝙ dut
plex eſt inquiſinio pᷣlati.Ona eſt quã tenetr
facere certis ſpibus generaliter ſuper ſtatn
eccleſiaꝝ curie ſue vt in viſitatione fit. E t
cum ad hanc obligetur exofficio non delet
dimitte re ſiue credat pꝓpficere ſiue nõ vt di.
xviij.c.qm̃quidem. Zllia inq ſitio eſt ſpecia⸗
lis que fit contra determinatã pſonã. Et ad
hanie non tenet᷑ niſi fama acclamante. vel
aliqua perſona deferente. Et tunc tenet᷑ ad
eam faciendã ſᷣm foꝛmã iuris.vt dictuʒz eſt
ſupꝛa.ſiuę credat ex ea inquiſitum ꝓſicere
ſiue non. Nam ſi non ꝓficiet circa illã. ꝓfi
ciet circa alias ꝑſonas.q ſunt ſcandaliʒate
ex fama audita tonec viderint circa eam fi
eri qð iura viſwonunt.Si aũt interillos ali
os qui ſunt in congregatione ſunt aliqui q̃
bus cedit ad vtilitateʒ. alij quib eſt ad ſcã⸗
dalum vel damnũ anie. differri poteſt. ⁊ qñ
opoꝛtumtas faciendi eam fuerit coꝛã illis.
quibo cedere poterit ad bonũ.ita tñ ꝙ fina⸗
liter non ſuꝑiedeat᷑ ab actu iuſticie. ꝓpter
malum aliquoxæ.et maxime cum bonum in
de ſequens maius reputer᷑ q; damnuũ in ge/
nere ſuo. Del niſi foꝛte młtitudo ſit in cul⸗
pa et nmeat ꝙ wlit inſurgere ad vefenden
dum eam.tunc eſt ſuꝑſedendũ ad ſpᷣus. di.

lxxrij.plurimos. VItem notandñ vᷣm ipᷣm

Symo.ꝙ clericũ vel religioſum vehemeter
pſumptum de crimine.et nolentẽ recogno/⸗
ſcere weritatem.licet vtiq; ponere ad qſtio⸗

nese.i.toꝛmenta,.q;uis em̃ ſᷣm iura ciuilia li

ber lomo non deleat pom ad toꝛturam ſʒ ſo
rnm ſerui. vt. fl. de queſtionib⸗ per totuů De
lum quua dicitur Yo. viij. Qui facit pecca⸗/
tüſſeruus eſt peccati. ideo talis clericus vel
religioſus cum innoreſcit de aliquo enoꝛ/
mi crimine et vee menter ſuſpectus K. vt

Litulus

deſtruat. Nam q;diu illud remanet.ſpes ſꝑ
remanet de coꝛrectione alioꝛũ defectuũ.ar.

qʒ maritus excipiuido cõdemnat de lenoci

nio.ff. de adult.l.i. Quintoqñc; calumnia

„ 22 as ad ſtiones f. 1. i. C. i apicibus iuris poſſint libere ꝓcedere pꝛela ſhnn⸗
ſeruus pot poni e ionet Senann cöfir; ti ad coꝛrectionẽ vicioꝛu.non per lecverba Prlotelie
et pñt arreſtari vel dein dicti. xͥ. ad minos tollif. nec per huiuſmodi eximunt᷑ a iure cõ⸗ Perolncon
mat ꝑ ſtatutum vñi benedicti.x d enen nad q omnes catlplici tenent extt⸗ nove toln
mat Pitaigtinmhe is artari. vt patz in mum.ad qð omnes catho lei tenent. extra Adnone
xes oicentis.ꝙ poteſt talis artari. vt patʒ in conſti. e. i. Sed non tenent ad ea, que n fetorrv⸗
res dE en nullo modo eſta qſtioni de conſti. . i. Sednon tenent ad ea. que nõ ſfeit
5. precenti namerr iur. cum in contem/ ſunt de ſubſtantia iuris ſeu oꝛdinis iudicia ſonkuden
bus incvandu. de en eſt quia ſiue platus rij ſine quibus non poteſt ꝓcedi in iudicio ncoper
platione. Eum Snanckato qui clerico pa contentioſo. Sicut et cum dicit᷑in conſtim ſerteto
ſiue alius de ie ire voleti vim infert. ex tionibus fratrum pdicatoꝛũ. ꝙ elecnones hne geit
rato coꝛrigi et tra we ſen. excõ. vniuer? Rant m foꝛmam canonicã alijs ſolennita leſtletteg
cõmumcatus e 1, ſtiẽ et Archi. Si em̃̃ tibus iuris relegatis. ſi aliquid dimitteret le peecite
ſitatis. vc reuene Pfum tione precedente cum ꝓcedit ꝑ ſcrutiniũ.quodſit de ſubſtan⸗ ſerees
ſtanim fieret nu ndteg⸗ vi. non ſolent. tia foꝛme.caſſaret᷑ electio.ſʒ ea que nõ ſunt ſot pbar
eſſet locus apre ane 1.. er cos debent de ſubſtantia foꝛme vt collatio zeli ad zelũ onc
ͤeſtionetn nhet r piculum excõicag et huiuſmodi. pꝑilla verba tollunt. Item Jondin
eſe moderare. et ppter Picutu peſnimu eſt in. c, qᷓuis de penis li. vi. diait. ꝙ hnis car?. etanin
tionis. et ꝓpter vvc & in vel er ertoꝛ ta cõſeſ cer ſit deputatus ad cuſtodia reoꝛum. ſita ſgecion⸗
q ꝓcedit er ſuſpitione x i aotins men pꝛelatus clericos ↄfeſſos velↄuictos Gechtan
ſione. ſeut e Wenerus ait ue, decriminibus eoꝛum exceſſibus a perſonis lueni
te. m. e queſtion Rem . eenonchpnehß abẽ ceteriſq; circumſtantijs ꝓuida deliberanõe ſalhmuin
ſtioni fidem non emhn at. QAue em res ? Venſans. imppetuum veladtempuscarceri rualehm
dam sitntini⸗ lanonem fallit. am mancipet non eſtimpꝛobandũ. Non tamẽ liggentin
fragilis ⁊ picu ge uritia toꝛmentop ita defacili eſt cler us carcerimãcipandus. qe Tchatrenmn
pleriq; pacietig ne ouetir ꝛimi ab eis ve excõicatus eſt qͥ iniurioſe detiner clencum. Ahtihlinse
fosmenta (Iernnimt acientia ſibi erxtra de ſen. excõ. nuper. nec eſt a qcũq; exi (cifmpies
ritas non poſſit. Alij tantai 8 wti' to? ſiimandũ. ꝙ boc quis inafmisefficiat, ſtin
uſcipiunt raeinents. Z enwaris mõ carceri mancipatus cum qñq;.vt dr Ecẽs. ſcuri et
mentapan wlintien 5 etiã alios cri iiij.c. de carcere et cathenis quis egredit ad ſupnnie
fateant, vt non tã ſeipſos ꝙ; cüs coꝛrigen regnum. vt patz in Joſeph incarcerato in Cnfensonn
minent. Arem dicit in diche deereg inſte. Ben. 1VIx. Bet peinceps aphop incar lcthin
ttioneelmocdo puntioine- modo pumni rij-c. Et ſimiliter vas electioms. vt patet. Iotiofin
ſegnenca el catnernco ct in WDl ren ij.ad Choꝛin. xi. c. et JYohãnes baptiſta. vt egffrtenn
endi crimina. Nec deler p ans elali patet OJath.xiiij. SOarẽ.vi. Luce. iij. Yo. Puunniurr⸗
re nouam conſuetudinem ſimpir. vel alicu tö . iurnanm
ius alterſus loci ad punienduʒ ꝓpier b vj erne 8“YYWUN- ipiinhe
in ricknon hmt rr de mwain * De modo pꝛocedendiper accuſatio⸗ iſtaf
lũ oꝛiatur.quia 1 ,„ — UEI octattim. J
elatür. n! ñr ſuſi octauum. ne
Iare ſcandala. Circa religioſos pꝛecipu — &ò Gnnaſek,
moderandaſunt eorertoneg ne reſlian Udicis nõ eſt ſine elue
totaliter a ſtam bono. TCria aũtſunt —rrrn A i7
ralan fong que integrant virum pfectuʒ accuſatoꝛe danare. qu tarhe ſallngtin
lonũ in religione. Etſi circa particulare bo⸗ anm cum fuiſſet fur. quig non eſt ſloifn
nü ſic fat refoꝛmatio. ꝙ nat dfoꝛmatio vel accuſatommime abiecit. vt habetr. .in innlns
deſtructio alterius boni. iam teficit rõ boni mamifeſta. vbi dicit glo. ꝙ nemo e codem lntcrltvcen
deſtructio alterius boni.ia rõ boni oe fallith in. viij .
integri ⁊ pfecti. Nam ſᷣm DOyoniſiuʒ &a nandus ſine accuſatoꝛe Sed fallith in. vi alanſtteſtwn
grl 7ectl. vo er perfecta et caſibo. Pꝛimo in charta ſuſpecta. cui fides Pbiſee
lum ommfariã eſt. bonum vᷣo ex perfecta et caſibo. Mꝛimo in charta ſuſer vo cum te WNN
inn⸗ 4 tollendu eſt maluz non fit. E. de ꝓba. . iulemus. Scðo cum te inganene
gra cauſa. Sic ergo tollendu eſt maluz non nt. C. de pba.. uemide det. C. de tes W
inobedientie vel incontinentie. vel ꝓpꝛieta ſtis fraudulenter ⁊ ꝓcaciter rndet. . & ⸗ kftünmne
inobedientie vel incontinentie.vel ꝓpꝛieta ſtis fra eeſieto. K. de ſn ennllon
ns in religioſi iqua pars boni integri ſti. l.nullus. Cercio in tutoꝛe luſpecto. n. de Negnf
tis in regioſis vt aliqua pars boni integri . n jit. g. i. qe ea. Quarto qñ ſonig en
remaneat. ⁊ pᷣcipue obedientia nullatenus ſuſpe.tuto.l.iij.⁊.iij.q.ij.q; eg. b.

xxiij.q.v.quid ergo.⁊.xi.q.iij.nolite recele toꝛ punif. T. we caln. l.i. Serto ein gbut a⸗ lutinrtnt
re. Item notanduʒ ꝙ cum in pꝛiuilegjs men p inquiſitionem. exixa m deficit reus WN
religioſoꝛum dicit᷑. ꝙ poſipoſitis rinulis ? liter et quanpo. Septimo cu ginndi

apitulã Sctauũ

Mni⸗
— in purgatiõe. extra de ſymo. c. de loc. Octa⸗ notoꝛio iuris.i.in notoꝛio iudicati.et tunc
— Uo in notoꝛiᷣs.vt in iſto.c.in manifeſti. cum iſtud notoꝛiumſſit incidens nõ mutat .
—— De notoꝛio ſic di. Ambꝛo. Oamifeſta ac/ foꝛmam iudicij.et ideo ſ̃m foꝛmã negocijẽ
n Clergiige cuſatione nõ indigẽt. vt halet.ij.q.i.in ma cedendũ de ꝓbationibo et de teſtibo. Aut
⸗ — nifeſta. vbi Glo. ꝙ aliud eſt fama ſeu famo eſt notoꝛium facti.⁊ tunc ſi iſtud notoꝛiim
Wſretende ſum. aliud manifeſtũ.aliud notoꝛiũ. Fama ſit omibus. ita ꝙ nec celari nec infici poſſit

mmpdini⸗
dmücnin
nmeytcoln,
eensi..n digit
ns Maſodlinn
E kencos leſeen
Seorun exceſiten
WrWade
WAtimpbil
tinpamnien
weidnunoſedanen
Egra MNe
NN inta
alunes. MAns⸗
mihter N

modααi
—

Voni⸗

Nimnnag

4

a rnnn li⸗

mrmn i
„

1

quandoq; ex ſcia.qñq; ex ſuſpitione ꝓcedit
qnq; ex cexio auctoꝛe.qñq; ex incerto au/
ctoꝛe ꝓcedit.vt de cõſe.dii.iij.ſanctũ. Oa
mifeſtu eſt. ꝙ ſemꝑ ex ſciẽtia et certo aucto
re ꝓcedit.et qð põt ꝓbari vt.C. de teſta. l.
heredes. Idem etiã dicif᷑ qñq; occuliuʒ qð
põt ꝓbari.C. de appella.eas. Et occuliũ dr
qð quinq; ſciunt. vt de peni. diſ.i.S.hec aũt.
Item dr manifeſtũ qð pꝑ cõfemionẽ vel ꝓ/⸗
bationẽ vel ꝑ euidentiã rei.extra de veriv.
ſig. c. cñ olim. et ſic ſumit hic.ſ. ꝓ notoꝛio.
Seld nota ꝙniplex eſt notoꝛiũ.notoꝛiñ
facti.notoꝛiũ iuris.et notoꝛiũ pꝛeſumpno
nis.Motoꝛium facti eſt qð exhilet ſe et of
fert oculis vminũ.i.ꝙ ita habet euidentiã
facti. ꝙ non põt negari.ſ.ꝓbabiliter.extra
ce coha. cle. et muli. c.veſtra.et in tali non
audit᷑ apellans.extra de appella. c. pᷣterea. ⁊
credit᷑ ſimplici aſſertione officialis.vt.iiij.
q.iiij.S.aliqñ.nec requirit᷑ hec ſcientia oim
ſed pluriũ. Eſt aũt quoddã factum ↄtinuũ.
ſiue ꝑmanẽs.quoddã interpolatũ.quoddã
tranſiens ſtanm. In notoꝛio facni cõtinui
nullus oꝛdo iur requirit᷑.vt extra de coha.
cle.et.mu.tua.et in iſto.c.ĩ manifeſta. In
notoꝛio facti interpolati ſemiplena/ ꝓbatio
requiref.extra de vſuris.c.cum in dyoceſi
Notoꝛiũ actu nõ ꝑmanens ꝓhabiliter po
teſt negari.extra de ſoꝛt.ex tuarũ.Notoꝛiũ
iuris eſt. de quo eſt aliquis condẽnatꝰ vel
confeſſus.tñ iſto notoꝛio qñq; contra ne⸗
gantem ſe eſſe cõuictũ requiri ꝓbatio. vt
extra de ſen. en re iudi.c.ſieut Item quã/⸗
doq; non ſufficit.ꝙ quis ſit cõſenus miſi ſit
confeſſus ⁊ cõuictus.vt.ij.q.vi.ꝭ.ſunt qᷣrũ
Ho toꝛiũ pᷣſumptũ eſt. vt ſi quis habitus
eſt ꝓ filio alicuius publice ibi non requirit
alius oꝛdo iuris. extra de filijs pᷣſ biteroꝛũ
c.micłael. hoc em̃ ꝙ aliquis ſit filius alteri
us non poteſt vere ꝓbari.ff. e ↄdi.et demõ.

l.lutius.ſed potius ꝓ pᷣſumpnoones.hec oĩa

in glo.dicti. c.in mamifeſta.que etiam poni
tur in ſumma confeſſoꝛũ Sed Anto.de bu.
ſuper.c. veſtra. fecit diffuſum tractatum de

P ATJer .
Quomodo under KF. i⸗
pꝛocedere debeat ſuꝑ crimine notoꝛio in iu
dicio. Suꝑ h̊ Zinge.de ꝑuſio ponit ſententi

am aliquoꝝ dicennũ.quia aut loqmur in

nis. vel infra ſed in alijs in quubo apponuni
pene relegationis et ſupꝛa.tunc qꝛ abſens
dãnari non põt. licʒ ſit hc notoꝛiũ.q dicta
ſunt non pñt ꝓcedere.niſi ille qͥ dãnat hoc
ſuppleat de plenitudine ptãtis Queritur
aũt cũ iudex inqͥrit de crimie velut notoꝛio

non requirit᷑ aliquis oꝛdo iuris.nec etiam
citatio.quia citatio ſolum fit ad hunc eſte⸗
c(tum. vt citatus ſe pomit defendere. ſed ibi
nulla cadit defenſie ꝓpter noroꝛietatẽ. Si
autem ſit notoꝛinʒ negabile in iudicio.tũc
neceſſatia eſt partis citatio.et ſi pars habe/
at legitimã excuſationeʒ ſentẽtia eſt in ipio
iure nulla. et hanc excuſationẽ pars põt al

legare in cã nullitatis.ſecus ſi fuiſſet citata

et cõtumax. ſᷣm Inno.in. c. veſtra. de coha.
cler.et mu. Itẽ ſi qͥd allegat eſſc noioꝛiũ et
negat et nõ ꝓbatf.ꝓcenus eſt nullus. qꝛ fa
ctus pter ſolennitatem oꝛdinis iudicioꝛuʒ
ym Inno. Et hanc nullitatẽ poſet citatus
vel non citatꝰ in cã nullitatis allegare et, p/⸗
bare Aut ergo allegat᷑ nullitas ex eo ꝙ nõ
eſt notoꝛiũ.et loc pᷣt allegari et,pbari in cã

nullitatis indiſtincte. aut allegat nullitas.

quia licʒ ſit notoꝛiũ.tñ cõpetebat defenſio.

puta notoꝛiũ eſt ꝙ ego occidi niium.cũ re

uera eñ occiderim ad meã defenſioneʒ. Et

iſto caſu ſi nõ fui citatus potero allegare in
cã nullitatis.aut fui citatus et non potero.
Et aduerte.quia iſta poſſunt tolerari in cri

minibo. in q bus imponunt᷑ pene relegatio⸗

₰

qð cõſtat iudici tñ nõ ↄſtat ꝙ crimẽ ſit no/⸗
toꝛium.cum querit᷑.an poſſit ſeq ex ea inſtã

tia condẽnatio. Rñdet᷑ ꝑ diſtinctionẽ quia
aut iudex ꝓcemit taliter ꝙ tenet pꝛocenus
etiã ſi nõ eſſet notoꝛiũ de crimine.et crimen
eſt tale de q̊ põt inqͥri enãſi nõ eſſet notoꝛiũ
Et qꝛ q̃litates notoꝛietatis nõ mutant deli

ciũ nec penã.⁊ ſic ſeqͥ põt cõdẽnatio.Aut/p

cenus factus eſt nullus vbi crimen non eſt
notoꝛiũ.veleſt crimen tale.vbi nõ põt inqͥ

ri. niſi rõne notoꝛietatis.et tunc non põt ex

eadẽ inſtãtia ſeꝗ cõdẽnatio Et hoc videtur
fuiſſe de mente Inno. in. c. ſiatnmus, de of
fi.dele. li.vi. OQð intellige mſi crimẽ ↄſtaret
Pconfeſſionẽ partis. vel pars renunciaſſet
executioni huic. vt notat Inno. in.e. cum
