ceſſitas. Buil.iñ dicit ꝙ de ſoc delet fieri ſi⸗
cut de alio turpi luero.¶¶ Er nota 'm Buil.
ꝙ crimẽ ↄcuſſonis eſt cũ qͥs in officio cõſti
tutus extoꝛq̃t aliqͥd ꝑ metũ a ſubditꝭ aut cũ
nõ vult facere ad qð tenet᷑. niſi datà pecu⸗
nia. aut cũñ aliquis officialis. aut iudex.aut
miles vltra ſibi conſtituta ſtipendia extoꝛꝰ
qt. ODñ Yo bap. dic milinbo.Eſtote cõtẽti.
ſtipẽdijs vris.neminẽ concutiatꝭ.Lu.iij.c.
vel cũ accuſat.vel cũ ab accuſatione veſiſtit

Pꝓpter pecuniaz. erct nota ꝙ ſi iudex

nullo mõ voluers ferre ſenvtiã. Opter B
aliqͥs amittit ius ſuũ ᷣm Ray. tenet iuder
et facit litẽ ſuã.i.tenet ad totã liiis eſtima⸗
tionem ei qui pꝛopter eius negligentiam
Iaer hn Mrsns r S
5 7 C
re. S — .
1 =g 8) 4 ſen Preſ c „ õ 64

drr —

r PYmX .

tYE Ar= N—

emi

ilrne,
ſallindge

Deoſc

ſoufrit
punhucien⸗
rentinſe

eGttiihi.
tetſtlonac

mgeinheſen
ſlialeſcns,
ctunſenten
Alsenſeinnen
Pos kneiſe
Pmscbeſen
ſuſteconiale
leſtiunone⸗
ieKtwenn
jCuogtter
lerſofih
Amcnn
olus nni
lcsſcemur!
ſofhaiinartn

seNcert!
Mret ili, aſena

niteene
klancneruucer
tinore Geoc
6 ſiteſelnn⸗
Pulancigicne
CGnontevohuirhe
Gun Adnncen
lenolunsſnö
lemeondcude
1e eſorthi
Noſlinindie
Uſclnondetiu

eige

ſteo Por⸗
ſſeceretlane
Kllltosſn
n Cencosn
a fen
Kaed
N

—

gtfueenitis
leltre

5
mnainiki⸗
Efirſiin

R eſ

—
=
—
—
4*
—
— = 5
3„. = = =
☛ =

Gerico non
aaN
Cicaret nänriti
encd
tii
mri—
C ndertioti
iinugenni

1

Wl W

— —
2

e 1 n
s enn,
. 8 . 9 . 6
ann nthe⸗

nmtifſiln
pehdein

,

§S. enultimo. Adem Buil.
De aſſeſſoꝛibus

d fo cõpe ꝑtotũ̃.
tione peccari efficit de foꝛo ecclene. Hiere.
*.c. Ecce ↄſtitui te ſuꝑ gentẽ.et regna.extra

Capitulum

miniſtratozes. in auten. Ot vifferen. iudi.

F.l.
Nota ſᷣm ay.ꝙ ſi wloſe ſeu ſciẽter indu⸗
xerunt indicem aliquẽ ad male iudicanduʒ
tenent᷑ ipſi aſſeſſoꝛes de omni damno ꝑti le
ſe cõtra iuſticiã. ſi als ſine eoꝝ conſilio ille
iudex ſic nõ iudicaſſet. Secꝰ ſi als ille iudex

male iudicaſſet.ita ꝙ nihil plus addidit cõ
ſiliũ aſſeſſoꝛis. quia ſi aliqd addidiſſz ad in

ꝛuſtam ſententiã ex cõſilio aſſeſoꝛis. quis
als ex ſe intendebat male indicare. ad illud

plus ten eei caſu quo iudex fuiſſet dece
ptrus ab aſſeſſo

ꝛe putans illũ ſibi ̃m iura ⁊
iuſte conſulere. e xeuſat ipſe a peccato eta
reſtiiutione.exquo bona conſcientia iudica

uit. Et hoc intelligendũ qñ iudex non fuiſʒ

in culpa talem eligendo aſſenoꝛc.qͥ cõmu/⸗

niter ſufficiẽs ⁊ bon ꝰrepurabat᷑ Na ſi ehig t

eum qͥ cõmuniter reputabat᷑ inſufficies.in⸗

iuſtus in hmõi.ſ.iudicãdo ⁊ cõſulendo.vel

mil cõſiderauit de ſumcientia ⁊ bonitate. vel
inſuficiẽria ⁊ maliciaſonũmodo haberet vñ
minus expenderet in ſalario⸗vel vt in H cõ

placeret illi aſenoꝛi.vel ex pꝛece anoꝝ.vel

cum talẽ queſiuit qui faceret eũ multuʒ lu⸗
crariſtunc nec iuder excuſaretr a pccato. et
reſtitutione. Sed qͥlibt eoꝝ teneret᷑ inſoli
Pi,i aũt aſſe oꝛ induceret iudicẽ ad ma/
le iudicandũ ꝑ ignoꝛannã ⁊ negligentiam.
qꝛ non reuoluit libꝛos.tunc tenetr᷑ ſicut di
ctum eſt de iudice in hmõi caſu. Audex aũt
erit excuſatus ſi nõ ſuit in culpa engedo ta
lem eo mõ quo dicium eſt ſupꝛa immedia
te.Aſeſſoꝛ em̃ eligit᷑ pecipue ꝓpter ſciam.ſʒ
nõ ſic in iudice.Oulti em̃ illiieran hñt iu⸗
riſctionẽ.et iuſte.q;uisuliterantunt. ⸗

De iudice eccle K.iü.
ſiaſtico. Eota ꝙ ꝑſona eccleſiaſtica poteſt
ene iudex.et cauſas vennlare.⁊ iudicare in
ter ſubditos in q bus halet inriſdinone. p/
ſertim clericos.vi.q.i c.i.⁊.c.Exꝑientie.cx
tẽ ꝙ oĩs chiſtianus ra

de iudi.c.Nouit. AIdeo ſi iudex laicꝰ negli⸗
git facere iuſticiã de ſubditis.poteſt iundex ec
cleſiaſticus cõpellere ulijd tenendũ iuſtici
am. et ſupplete defectũ eius cognoſcedo de
cã. Et ſic de ſubditis eius iudicare.extxa
fo.cõpꝑe. Ex trãſiniiſa.et. xxii.q.v.Admini
ſtratoꝛes. Ite glo. liummaria ꝗᷓ habet. xi.

WE õ XWr= E

Secundũ

j. D ominus. et. q. v. Ad⸗/

De iudice laico S.üi.

pꝛicipio. vltra caluz recõuetõis ponit anos

q.i.in pꝛincipio. Oltra caſum negligẽtie po
nit alios.ſ.ſi cõueniat ipᷣm ſub rebo ſpñali⸗
bus xel vbi ruſtici eccleſie ↄuemant/vl vbi
rapiunf res eccleſie.tunc em̃ ppnus ex con /
ſuetudine q; ex iure cõuemt᷑ ſub clerico/vlł
ſi ſuſpectus haberef iudex ſecularis vlſi Hꝗ
leret querela ↄtra eũ. Item index eccleſi
aſticus q;uis pirecte non poſſit de infidelibꝰ
liudicare ᷣm R ay. qꝛ foꝛis ſunt.ſ.aliq̃s reli
gionis regulas imponendo.indirecte tñ iu
dicat ſubtrahẽdo chꝛiſtianos ab eoꝝ ↄmu⸗
nione.vt patet de iudeis.et pꝛecipue ſiattẽ

deret ſubuertere fideles. IYtem platus ec
cleſiaſtirus ſi pabeat iuriſcinonẽ tꝑaleʒ ſᷣm

Ray. delet cõſtituere iudicè ſecularẽ qin au
diat cauſas ſanguinis pᷣeipuecui poteſt. er
debet dicere ꝙ faciat vmcuiq; inſticiaʒ/Etſi
ↄcurrente cã ſangums. intorrogaret᷑ quid *
agendũ. Reſpon dere delet ꝙ conſulat iurii
peri eorelhenach delegare alicui in ſpe
ciali ſuꝑ aliquo male ficio. vt hmiadio in
ſua iuriidinone cõmiio.vt inquiſita veri⸗
tate exe quatur iuſticiam. nec in hoc peccat.
nec efficit᷑ irregularis ſiinde ſequat᷑ moꝛs
extra ne dle.vel mo.c.Epus.li.vi.

9 % †

ꝙ non poteſt iuchegre de clericis. Quãuis
em̃ laicus poſit cõſtituere ſuum iucicẽ oẽm
qui als iuriſditione pꝛeeſtnon alium. Cle
ricus non poteſt in non ſuum iucicem con⸗
ſen tire. niſi ſit ꝑſona eccleſiaſtica et de con⸗
ſenſu epiſcopi.extra de ſo.cõ Ighificx
ſti. Mam ſecularis iudex nullaʒz poteſt in eo
halere iuriſditionem. nec in crimnalibus.
nec in ciuiibus. extra de foꝛo compe. Se⸗
culares.li.vi. Hec poteſt clericus renuncia
re huic pꝛiuilegio. Si autem renunciat cſlæ=
ricus foꝛo ſuo.ſ.ꝙ reſpondeat coꝛaʒ iudice
ſeculari. Si cauſa cinlis eſt. cadit a cauſa. W .* — ber Pe ,
alio quin locum ſuum amitiit. extra de foꝛ
ro comve. Si oilgenn. Iun crimmanbo vο
locum amittit. Et ſi non habet locum ſiue
dignitatem.poteſt als extraoꝛdinarie puni

ri. Et ſic patet ꝙ poteſt tacite renũciare Bq.
tum ad damnũ mum. ri: l. i: Placuit/Sʒz
multomagis puniendus eſt ſi expꝛeſſe con
ſentiat et reſpondeat/Excipitur tamen ad
loc cauſa reconuentionis cunlis. Nam ſi
clericus cõueniat laicum coꝛam iudice lai⸗
co.⁊ ille laicus reconueniat clericum ciuili
ter. ſi feratur ſentenna contra clericum be⸗
ne tenet.quia ſuus iuder eſt per reconuen⸗

tionẽ.ex de mutu.pe.c.i.⁊ dij.q.viq.c.Cuiꝰ
in agẽdo Blo. ummaria qᷓ ponit. xi. q. i. An

ſe l +—
1 „ . „ C * à —44—— 2. 6 ð
. 3

5

4 „

Zitulus

onus

ulieres religioſe pꝛeſertim que debent

duos.ſ in canſa feudi. etſi ſit incoꝛrigibilis eſt irtitum quicquid fit. vt ibi dicitur

Diſtin. x vij. Mec licuit/ Criminaliter vo lai
cus ſicut cõuenire nõ poteſt clericũ coꝛã iu
dice ſeculari.ita nec recõuenire poteſt. qe in
crimine recõuentio nõ admitti᷑ quo adcle

ricũ ꝑ laicũ.iij.q.xi. Ne aca e ſiinderlan .

eus indicat de clerico. debet pꝛiuar indicãdi
officio.ſi vocat clericũ ad iudiciñ ſuũ.xi.q.
i. Inolita. nec ſententia valebit. extra dein
di.c.Atſi clerici. Sed et is qͥ fecit eñ vocare
elet amittere cauſam. ꝑ ſententiã tñ. et de/
lbet excõicari.vt in dicto.c. Inolita.Et ᷣm
Poſt. ex ſola vocatione.exrquo clericꝰ tra⸗
ctus eſt aduerſarius panet᷑ dictam penam.
Sed iuder non miſi iudicauerit.vel foꝛte ci
tra litis cõteſtationẽ locus eſt penitentie.
Et peccat moꝛtaliter iuder iudicando. ad
uerſarias vocgndo.niſi ex ignoꝛãtia iuris
excuſaret᷑.Et clericus reſpondẽdo. niſi eſſʒ
in minoꝛibus et vellet clericatum dimitte/
re et deſerere.
De clerico capto S. üü.
ꝓpter maleficiũ a iudice laico.quẽ petit iu⸗
der eccleſiaſticus.vel cũ ipſe clericum ſe di
cens.petit ſe remitti ad curiã eccleſiaſticam
Hoike ꝙ quia de re ſpñali eccleſiaſtica agit
ad iudicẽ eccleſiaſticum ꝑtinet cognoſcere.
Sed debet vocari iudex ſecularis vel aliꝰ cu
ius intereſt. extra de ſen. excom.c. Si iudex
li.vi.Si aũt delet ꝓcedi in dicta.q.cñ.ſ.du
bitat᷑ vtrũ ſit clericusquia ſi notoꝛiñ eſt ꝙ
ille ſit clericus qui tali pꝛiuilegio gaudere
debegt. ſtatim abſq; aliq̃ ↄgnitione debet red

di ſi fama publica de hoc eſt. vel ipſe pꝛso

clerico cõmuniter habet᷑.vel ſi pꝛius non ſe
gerebat ꝓ laico.et depᷣhenſus fuit cum ton
ſura et habitu clericali.debet etiam reddi in
conninenti.nõ dico ſine cauſe cogninõe. ſʒ
cum cauſe cognitione de clericatu.ita tamẽ
ꝙ; ꝓhandi neceſſitate nõ ipſe ſed aduerſari
us conſtringat Si vo ante dephenſionẽ p
laico publice ſe gerebat.⁊.p tali cõmuniter
habebaf. etiam ſi tẽoꝛe depᷣhenſionis erat
in habitu clericali.non eſt reſtituẽdus q̃uſ⸗
q; fidem ſecerit de clericatu.ſed iñ interiʒ ꝓ
ceſſus iudicialis qͥeſcet.extra de ſen.excõ.c.
Si iudex.lb.vi.¶¶ Oulieres in iuciciuʒ ꝑ⸗
onaliter non poſſunt euocari vel trahi cau
ia teſtimonij.vel alia qcunq; que in iure nõ
expꝛimit᷑. Sed cum neceſſarium fuerit teſti
moniũ earum iudex etiam expẽſis ꝓducen
tis mittat talelhonẽ. aut aham perionã ido
neam.vel ſi hoc iure ꝓhibente nõ pomt.ꝑſo⸗
nahter ipſe vadar. vel ſinon deceat ire imit
tat allum. extra de iudi. ca. Oulieres. li. vi.

— — „ 4. 4 . — „
7 n. (. P 1) N1. lai⸗ hern 0 AAͦ

4. er IR. . IRa

D αια

7 P õ r⸗
.* . „ „,

2 7 N w 4—

2 OõG ——ErEeE* e ſe säs

X .! ag, A.
ſ 1 õ

— „ 4.
*P TR Af.. 2.

bclauſura moꝛari.non vocentur ad iudꝛ
cium perſonaliter ex quacunq; cauſa. etiaz
ſi velint als totum quod fit eſt irrimʒ. extra
eo. OJulieres.lib.vi.Qui autem fingit ca
ſum ali quem fraudulenter per quem iudex
vadat vel mittat ad aliquã mulierez pꝛo te
ſtimonio.eſt excommunicatus. vt dicto. c.
Bulieres.
De variatione F. v.
vel mutatione penax. Nota ſᷣm C¶ſo ſcõᷣa
ſcðe.q.lxvij.ar.iiij. in coꝛpoꝛe articuli.q iu
der dupliciter impedni poteſt ne penam reo
debitã valeat relaxare Pꝛima ex parte ach
cuſatoꝛis ad cuius ius quãdoq; pertinet
reus puniat᷑.puta per aliquam iniuxiam in
eum ↄmiſſam. HNuiuus em relaxatio non eſt
in arbitrio iudicis cum debeat vmcuiq; ius
ſuum reddere Alio mõ ex parte reipublice

ad cuius bonũ pertinet ꝙ malefacteꝛes pu
mnanrur/Bec biun adhoc eſt dinerentia
inter inferioꝛes iudices et ſupꝛemũ cein ple
narie reſpublica eſt cõmiſſa. Juderem̃in /
ferioꝛ non habet poteſtatem ſoluendi reum
a pena contra legem a ſuperioꝛi ſibi impoſi⸗
tam. Sed pꝛinceps qui halvt plenariam po
teſtatem ſuper republica poterit abſoluere
quando viderit reipublice expedixe.et cum
paſſus iniuriaʒ velit ius ſuũ amittereQuã
tum autẽ ad diminutionem pene. dicit Po
ſtien. ꝙ reo cõuicto ſi in iure certa pena in
ueniat᷑ ſilla delet imponiſls arbitrio ſuo cõ
mittit᷑.extra de tranſac.(.fina. Debet tamẽę
ſemper in humaniorẽ ptem declinare. et ſie
mingare. arg. diſtin ¶. Pongeret. in ſ. OJa
xime cum ſubeſt cauſa vt qꝛ a caſu culpa eſt
commina. aut pꝛopteretatem puerilem. ?
huiuſmodi.de quibus caſibus.i.alleuianti
bus culpam.habes infra.titu.xxix. Obi etiã
multa habes de penis inferendis que ibi vi
debis. Et hoc videtur habere locum in his
qui non habent plenariam poteſtatem. Nã
tales ſi poſſunt ex cauſa ranonabilh penam
ex toto relaxare. a foꝛ tioꝛi poterũt et dimii
nuere. ⁊ mutare eam quea iure determing-
ta eſt. Sed non debent ſine cauſa rationabi
li. als grauiter peccant. Et penam moꝛns
vᷣm Hoſtien.poſſunt mutare in quameunq;
grauem. dummodo er cauſa legitima faci⸗
tum autem ad ateumentunoicitur. ꝙ ali
quando augendꝗa eſt pena taxata ad terro⸗
rem alioꝝ.qm.ſ.ſiunt pꝛocliues ad talia. qꝛ
mult craſſannbo opus eſtexeplo.f. pe.l.

f.y , ePe 21
Rr I eS.
1— em. 6 Srſ.

A. r⸗2 Pee .

SOer ₰ „6 1.-X „ —.

r-n

enugfie
Pmmdl
cvicumn Ao.
netonftent
enente Funt
Creldininuin
ainrn
diclte,
Put
glesſettet⸗
Prenanſn
nn anindl
Gerinsdie
(Azaente⸗
Wuoloneſt
ſehokenpei⸗
Plo/gN
fimuumc,
ſMutenm auan
prteportdund

ſnigeumnin

hrncnan

ſuctgenuna
odfninre.

Neinnocn

cCfiucſäono
Riataderer⸗
Cnhnankenvrn
wäakinneene
llctcomgs
oultwmnene
t uimn
enbenumcog
Rriennsdiann

Mteerumdirn

Peſtdeinreiet

tan hin
leſn achiiin
nuc

brsocnet⸗

Muafonem hien
iuernn
ſalftepeetinne
Auſnmnsenken

ſllinmi⸗

bsnnnen
1
ellutnn
Seckoniade
4 nüzln
Garamnihte
. hrfllüftn
nhncn

. aß

—RK
N 1 N
7

2 =
. „

4 3 iNu

141
1

—

ſepninn i

munl

☛S

— =
,☛D

mcrbenen
H.

W

.
Ntiope e
mam eeten
ume nnn
sstnt
nnaer bqun
bunsemeinn:
aröer en
Escicesetſugrn
õ
mßNEünII
domimdGRN
irrinprte,
propentiſen

=

—
S=

=

nQnnene

Capitulum Secundũ

Aut facia. . fi et vvc in oꝛdinarijs iudicijs

In extraoꝛdinarijs dicit᷑ pena augeri. vel

qui eã petit et paratus eſt facere quicqͥd de⸗

bet. eti am ſi ti meret᷑ ne ſupueniret qͥ eriꝑet
eum. quia vtilius ſcandalũ naſci pmittitur
i veritas deſerat. exrra de reg. iut. Qui ſcã⸗
dalizauerit. et hoc niſi crederet ꝙ ille nõ ex
xeuo tione ſuh patibulo peteret ſacerdotem

ſed vt eriper interim ab amicis ſuꝑuenien⸗/

tibo.qͥ in carcere nunqᷓ petijt confiteri. Oñ̃

rei ft animaꝝ pᷣpoſiti et baliui.qui illis q̃s
ad moꝛtem vucunt petennibo confeſnoneʒ il
lam negant.cum dicat᷑ de lereti.c. Suꝑeo.
n. vi. ꝙ etiam relapſis qui ſine vlla audien
na ſunt tradendi iuſticie ſecłari eccleſia nõ

claudit gremium.qͥn. ſ.pemitentiam et viati

cum adminiſtret.

De innocente §. vi.

minui cum. udey non ſeruat id quodin ta/
libus eſt cõſuetũ. Obi etiã quis accuſatus
ſponte confiteref.et non meiu ꝓbationum
Dee mente vtriuſq; iuris eſt ꝙ iudex dimit
tat vel diminuat. Et hoc niſi imm
cyulã anie vel eccleſie f
lo iudice chꝛiſtiano eſt neganda confenio

mineret peri
m Hoſti. Et nota;
iij. diſti. xxij. ꝙa nul

—

qui in iudicio nocens ſeu malus conuincit

an iudex debeat vel poſſit abſq; peccato con⸗

demnare.ſunt varie opi. Cho. ſcðᷣa ſcve. q.

lxvi.ar.ij.in coꝛꝑe articuli.dicit ꝙ iudex in
iudicãdo magis debet ſeqͥ legiuma wocumẽ⸗
ta ꝑ inſtrumenta et teſtes.et huiuſmodi.q;
id quod nouit vt pꝛiuata perſona. Ex hac
tamen pꝛiuata cogninone iuuari poteſt vt
diſtricnus diſcutiat ꝓbatiões inductas vt
poſſit earum defectum inueſtigare. O ſi nõ
poteſt de iure repellere. debet eas in iudican
do ſequi. Et ſecunda ſecũde,.q.lxuij.ar.vi.
in reſpon. ad.iij.dicit idem Clo. ꝙ ſi aliquis
quem ſcit iudex innocentẽ conuincit᷑ falſis
teſtibus occidat᷑.ſiiudex non põt muenirxe
occaſionem liberandi innoxium.debet eum
ad ſuꝑioꝛẽ remittere iudicandũ.Si autem
nec r poteſt inuenire non peccat ſm alle/
gata ferens ſenten i Herkaet t iudex ↄtra
tllud & xo.xxiij. Vnnocentẽ non cõdemna
bis.quia non ipie eum.ſed illi qui aſſerunt
eum reum occidunt.Cõcoꝛ.Pe.in ſcriptꝭ.
et Rax.in ſumma.ꝙ fere omnes voctoꝛes
iuris canonici dicunt.ꝙ iudex poteſt iudica
re ᷣm allegaig.ſubdena ſi quis talem iu/⸗

dicaret non ãäuderet condemnare.q;uis ad

cautelã aliquam penam inumgeret/it ꝓ
iſta opi.multũ facit Ambꝛo.lij.q. vij. Zu⸗

dicert. vbi dicit inter cetera. ꝙ bonus iudex

. — 2. 9 7 —A *. . 2 WWW

2

₰◻) fſo/r A . 3 — „.h A W5ä Pn. —

3

ℳ
929 ☚ 68
92

—— — —
2 „ P2 — 5 r 2 „r

nihil ex arbitrio ſuo facit et ꝓpoſito wmeſti

ce voluntatis.ſed iuxta leges et iura ꝓnũ/⸗
ciat.et infra.ſicut audit ita iudicat. Et ena
ita determinat ibi glo. To.cum mulns alle

gationibus ad idem. Sed GBuilbᷣ.dicit. in i o

bꝛo ſuo.ꝙ ſi iuder ſcit veritatem negocij cũ
circumſtantijs. rxeputat impomibile quin ali
quam viam iuris inueniat ad liberandũ in⸗/

noxium niſi ſit ex impꝛudennia vel negligẽ/
tia iudicis. concludens ꝙ ſi nullam mueni

ret.nec poteſt actoꝛẽ et teſtes emolire ꝙ de
ſiſtant debet eum abſoluere a ſuo iudicio xo
teſtatem rehinquens cõmumitati vt deferãt
ad ſupioꝛem.ſi voluerint/t ideʒ addit
nec debet talem cõdemnare.nec ad ſuperio⸗
rem mittere.videtur tutũ.ſed ꝙ debeteñũ di
mittere qui ſi ſecus faceret nõ excuſaret a
moꝛtali.Et addit ꝙ nõ eſt còtra hoc.c. Pa⸗
ſtoꝛalis.extra de om.dele. vbi dicit᷑ ꝙ oꝛdi⸗
narius delet exequi ſententiam latam a de⸗
legato ad mandatum eius.q;uis oꝛdinari⸗
us ſciat eam iniuſtam niſi poſſit obtinere ꝙ
ab illo onere abſoluat᷑.quia loquit᷑ de cinili
bus ⁊ eccleſiaſticis.vbi nullus condemnat
éEnco. de lyra ſup. c. ſupꝛa allega
recitata opi. Cho.dicit ꝙ contrarium vide
tur veꝑ ↄcludens ꝙ ſi iudex quàtcunq; ſu⸗
perioꝛviã non poſſit inuenire ad liłranduz
innocentem a moꝛte debet pꝛius dignitaté

etofficiũ dimittere q; ſententiã moꝛnis cõo⸗

tra innocentẽ ferre.aliter perm̃ non eugde
ret vt videt. Et dr in illa auctoꝛitate. Ju⸗
ſtũ ꝓpter illũ qui iuſtus eſt in iudicio homi

nũñ. q;uis foꝛte ſit debitoꝛ apud deũ.et taleʒ
iudex non debet occidere q;uis ſciat eum ſe
crete dignũ moꝛte.qꝛ nõ eſt ei hcitũ vt ꝑſo
na ſinglar?. hec ille. pꝛima opi. cõius tenet᷑.

De miniſtris aut ꝗ. vii.
iudicũ qui exequunt ſentẽtias eoꝝ contra
innocente. dicit Cl. ſecũda ſcðᷣe.q.lruij.ꝗ

ſi ſniaiudicis ↄtinet infolerabile erroꝛe qñ
ↄdęẽnat innocentẽ.miſter nõ dʒ obedixe.als

excuſarent᷑ carninces martyres occidert.
5ſi ſnia nõ ↄtinet manifeſtã ininincã nõ
peccat pᷣceptũ exedndo. qꝛ nõ oʒ viſcutere

ſnĩam ſuꝑioꝛis.nec ipie ocedit innocenteʒ
Hß iudex cui ipſe miſtenũ adiibet/Gml. dicit

q in tali caſu dʒ deo potius q; homin obedi
te. vñ nullo mõ debet exequi mãdatũ iudlicꝭ
cñ illũ ſcit innocentẽ/ARayx.aũt ponit diſiin/
ctione ſuꝑ hboc diceès.ꝙ en munſter ſet pꝛ’'o
certo illũ innocẽtẽ.uõ dʒ exequi ma ndain.
Sʒ cñ dubitat iũc dʒ. E xcuſat᷑ em ꝓpter bo

Litulus

Quid culpatur/Et idem de officialibus et
alijs ſupcitis.
De ſalarüs iudi ꝭ.Viii.
cum Guil.in ſveculo.li.i.c. Pꝛelibatum eſt
ſic dicit Judicũ alijſunt oꝛdinarij.aut dele
gati. Si eſt delegatus ſubdiſtingue.qꝛ aut ẽ

delegatus a pꝛincipe aut ab oꝛdinario.Sia

pꝛincine vel alio q;ᷓ vbi degit ad iudicanduʒ
ꝓſiciſcit᷑. exigere poteſt a ꝑnbo expenſas q̃s
fecit in victu et vecturis equor et ſimilibo.
non m ſalari. extra de vi. et ho. cle. c. Cui
ab omni. xij.q.ij.charxitatẽ. quia nemo co⸗
git ſuis ſtipẽdijs miſirare. et mũera nõ ſum
ptus ꝓhibent.i. qau. Yudices. loc credo. li⸗
cet dñs meus.ſ. Hoſti. dixerit. ꝙ habentes
bñficia ſufficientia qͥbus cauſe a ſede apo⸗

ſto lica delegant. xecipiẽdo erpẽſas peccant.

vt in. ¶Cũ ab om̃i.e n de vi. 2 ho. cle He
tant aut moderatos ſumptus ⁊ non e
to vd ec ob. ꝙ mĩoꝛes facere potuiſſent. ff.
man. l. Si q́s impẽédig/O ſi aliqͥs equus oc
caſiõe cauſe moꝛit᷑.vel iudex ipſe cappa ſpo⸗
liatr᷑.vel eius familia infirmat᷑.ſicq; eũ opoꝛ
tet facere moꝛã longioꝛẽ.Circa hoc dicunt
quidam ꝙ nõ põt a partibo retere. ff. mada
n..l. Unter cauſas. 5§. Mõ oĩa. Alij vt Hoſ.
dicunt ꝙ põt. qtenꝰ plus q; in wmo ꝓpꝛia
expendit. extra de ꝓpcura. c. Cum ꝓ cauſa.
Sed nunqͥd ꝑtes ꝓcurabũt cõiter iudicẽ
NHñ.ſi ad peritionẽ alteriꝰꝑtis iuit vlira du
as dietas. ab ea ſola recipiet expẽſas.extra
xde reſcrip.c.nõnulli.Si vᷣo infra dietas du
as. dicit Ber, ꝙ habebit ab actoꝛe expẽſas.
qui eũ duxit niſi de conſenſu ꝑnuʒ fuerit im

ſcrip.c.Oiſpendia. lib. vi. Ego aũt ſentio ꝙ;
ſiue de cõſenſu partiũ,ſiue ꝑ alterã tm̃ ꝑniũ
fuerit impetratus.exqᷓ infra duas dietas ci
tat.cõiter ꝓcurabit᷑.quia eius officiũ ẽ cõe
xiiij.q.v. Non ſane/Poꝛro ſi in vmo ſua

—

vłin ciuitate ſua iudicat.nihil pꝛoꝛſus ſuo
nomiĩe ꝓ expenſis vel alio obninebit.nedũ
ſumptus querit᷑ pᷣdo craſſet᷑.xxiijiq.i.O⸗ 2
tare.imo etiã vt qͥdaʒ dicunt.expenſe q̃s fa
cturus eſſet.in wmo deduci debent. de expen
ſis quas facit cum extra locum ſuum pgit.
vt in auten. de indi. o autez. coll. vi.
Sed ſoc alij intelligunt in ozdinario⸗in an
ten. vt nulli iudi. 5. ulli co llir m le
ges tamẽ pedaneus debet habere ſwoꝛtulas.
.duos aureos in pꝛincipio cauſe.et duos
in fine. cum ſumma litis excedit ceniũ aure
os. qð Aʒo extẽdit tam ad iudices oꝛdina⸗

nos ch; ad Llegatog a,& Düeraur.
in pꝛin.(¶ Sed qͥd ſi elegatus aliquid exe

G. X. ð CQ. ſS. re- (W , — . — „
7 . — e
S * d. F.. 1., A5r L A
= 44 Rrr t.

. † 00 F. * „o 67. .4
3 2

Ef 4 40 6 *1 7 — H X
. ½ 7

git aut extoꝛſit. Rñ.aut id ſect nomine al D
terius.puta ꝓ aſſeſſoꝛe ſuo in cauſa et hoe
facere potuit aut fecit vt ſibi reijneat q̃ ca/

ſu tenet᷑ crimine excuſſionis.Si autẽ aliqd

ſponte offert ꝑ enxenia.ſi ſit moderatũ 7re
De eulogijs. aode⸗

cipe poteſt. diſt. xvi

ratũ autẽ intellige eſculentuʒ qð infra dies

ꝓximos conſumit᷑ff.de offi. pſi.l. Plebiſci⸗
to.quodq; trabi eceemt a muneris qnn

tem pſone dantis.et cui dat᷑.extra deſymo.
c. Et ſi qſtiones. OTultũ aũt ſeu magnũ nõ
debet recipere. Hodie aũt iudexqͥ recipit ſa
lariũ a publico.ſumptus nõ debet recipe/ q
ratione videt᷑ ꝙ nec oꝛdinarius qͥ haber ad
miniſtranonẽ. Pꝛedicta ꝓbant in autenti.
coll.ij.ſcriptuʒ exẽplar.et extra de vi. et v.
cle.c. Cum ab omm.i.q.i/Sicut Si vᷣo da
tur pecunia indici vt iniqᷓ iudicer. dic vt er

de ſen, et re. iudi.li.vi.ſ.Cuim eterni. Debet

tatem. Del dic ꝙ loc attendit ̃m qualita/

—

illam non reſntuere danti.nec ſibi rennere
ſed pauꝑib erogare. vwel ei in cuius imuritẽ
eſt data.¶ Sed qͥd ſiſcolari bononie velpa
riſꝰ cõmoꝛann cauſa ahqua a ſede apoſto
lica delegat.nunqͥdille poterit a ꝑnib expen
ſas exigere licet non opoꝛteat eum ide exire

Rñ.nonſvidetur cum nullas faciat occan

one huius cauſe expenſas. NMam nec teſt
habet niſi cum opoꝛteat eũ exrra wmiciluũ
ꝓficiſci.iiij.qiij.S.N nturletSei contra.
quia ſtuderet wel coꝛrigeret cum opoꝛtet eũ
cauſam audire.et ſic damnificat̃᷑ quod ene
non debet. er de ſideiuſſo.c. Peruenit. Nec
papa iutendit per ſuum reſcriptum alicui in
ferre pꝛeiudicium extra de offi.oꝛdl.c. heet.

petratus. iiij. q. iij. F. Denturis. extra de re// Super ivc dicunt quidam. ꝙ nilail telet ba

bere de ſtricto iure. itet ſir argu. cõtra. xij.q.
ij. Charitatem.niſi cum opoꝛtet eum pꝛoñ
ciſci.Heruntamen delegati de conſuetudi⸗/
ne quonidie recipiunt.et male ᷣm quoſdaʒ
ſi habent beneficia vnde poſſunt commode
ſuſtentari ſed ſi ſunt ſine beneficio. poſſunt
etiam ſalarium recipere. ̃ᷣm Egidium. ex/
tra de pꝛeſcript. c. Cume ci. quod non
placet.ſed expenſas ſic poſſunt recipereSi
delegatus eſt ab oꝛdinario quid iuris dice/⸗
tur infra/ Si Po mudexeſt oꝛdinarnũs. expe
ſas quas facit in victu.equitaturis.et ſimi
libus.non habebit cum ad aliquem locum
ſue iuriſditioms vadit. iuxta illud Luc. iij.
caplo. Eſtote contenn ſtipendijs veſtrꝭ ha
bet enim redditus ſai epiſcopatus ſeu alteri
us beneficij. vt ſtipendium ſuuim arg.ad hoc
extra de vi.et lone. cle. mni. et. r.
q.iij. Allud.nec ei licet vendere iuſtiã. xi.
q. iij. Non licʒ Voteſt iñ halere quod dat

Lan õ *4.f1 —7— SES

3 T S*⅓ 61 / ð
12 S l, ι⅓ An Wl .4 £ 7. ,
2

(— D 423 22a A90 .9 (Coe. A- . * ð

5ü
FTInn r “ . T

hhrete
Uegonuf
ſicepſan⸗

Ncelnntht
nebanenmnen
euiovetoin
Pnnleetid
ſipenbn
öcasſleigt
ſtnontenp
iünn
Garietdi
n nrad
miecanſar
grisepft
micen
nſasen
no loeni
Gfereteran
ſiwreir
Cettumeq
Opondlen
luruseinni
ſegöpeivagt
nſg enmde
oſteſnucei⸗
Dblaſenepen
Mendcwcias
Geunſonfe
ſee
6,Mhe.
emaA
Dkmaijute
ſiſſirspoc
Komeseſpeſns
6Holi
ſii. ſeteng
hinbeniſene
mne Pnin
alutateſion
ſkroezdant
Wups wno⸗
ſifſemeleccis

Wmnopgben

nnininth

liäeta

lungne
Wei
teingei
WS
lllinteer
Pesgan le
WV
nbhenten

u A 1e.

A

M Capitulum Secundũ

Kat nk a pitoꝛib et ſeriptoꝛibus. qui ſeribunt acra telegati de conſuetudine poterũt aliquid pe⸗
eddeſtoittn cauſe et buiuſmodi.et cogere partes. vt in tere ꝓ ſalario.et ſeruãda erit cõſuetudo lo
ncn eren pᷣdictis ꝑſonis ſaniſfaciãt in talibus Et hec ci vbi litigat᷑.dummõ nõ petat᷑ quid immo⸗
Di olim ſpoꝛtule vocabantur. et enam hodie deratũ. argu, extra ve ſymo, ad apoſtolicam. „
vocari poſſunt. Et vt quidam alins dicit. Sed cõtra h̊ videt tex. c. Cñ ab oi. extra de

icte ſunt ſpoꝛtule illa vaſa in quibus de- vi. a lv. cle. Obi of eſſe in oneſtũů aliqd ac⸗
Ne e llicin Er ſumit᷑ in hac ciꝑe ꝓ ſalario vltra expẽſas.etiã ſi in hoc
locutione continẽs ꝓ cõtento. vt dicantur ſit co nſuetudo. Et licʒ Guil, dicat in ſvecu.
ſpoꝛtule ea q̃ dant᷑ iudici.que olim in vaſis ꝙ cõſuetudo ibi repꝛobat᷑.qñ vicz fit pactũ
ilnswetabant ednec expenſas habebitp a iudice cum litigãtibo ſuꝑ ſalario. Et Pe.
dictas. ſi litigantes ſint pauꝑes. Salarium de ancho. dicat. ꝙ repꝛobat cõſuetudo pᷣ̈te⸗
ſat non recipiet. vt in pdicto.c. Cũ ab om̃i. rita. non Grura vein dictg c nt etiã dicit

Az ,. S 1 3 u ——r —
Si auũr oꝛdinarius det delegatũ ſubdiſtigue elec.c. Statutũ.in cleme/Sed quia h nõ

6.nmid ꝗqꝛ aut eſi delegatus ad vmiuerſitatẽ cauſa, eſt ceuin Ec vnbig-j. Krepꝛobat . enn S Ir- TIE r
gi rum. aut ad vnã ſpecialiter. Si ad vniuerſi dine per iura. intelligat repꝛobata pterigs
Prümn mi taté cauſan oaf vt accidir cõmuniter in vi conſuetudo non futura que Hoingucere
Bentramme carijs epiſcopoꝝ. tũc idẽ eſt qð in oꝛdinario Pteg Rard er dictis Jorv mol. poteſt 5Ś́”J”U½
mml D cum idem ſit conſiſtoꝛiũ. vt extra de apꝑel.c. ſic diſtingui. Aut cõſueiudo verſat circa ex „„ Mẽ
i Bnnc n Romana. li.vi. imo oꝛdinari dabit illi ex⸗ penſas. puta ꝙ etiã oꝛdinar ꝑcipere expen
Aa . penſas. extra we offi.oꝛdi.c. IAnter cetera. qᷓ ſas poſſint a litigannbo qñ ꝓficiſcunt extra.
— nis loc in qbuſdaz locis male ſeruet. vbi in ettunc poterit talis conſuetudo tolerari. vt

——
Cee nn⸗
ie
„

differéter expenſas recipiũt. AIn pꝛemiſſis in dicto. c. Cũ ab omi.vt dixit Bull. ſpecu.
mñ poteſtfoꝛtaſſe cõſuetudo valere.vt quid Autipſa cõſuetudo ſimpliciter habet ꝙ poſ⸗

attialnihen certum recipiat᷑. arg. de offj. oꝛdi. c. Dilectꝰ ſit aliqd pcipereꝙ ſalario. Et licet ſuper ſoc
daſe Si vo delegatus ſit ad ſpecialẽ cãm. ⁊ oꝛdi ſint opi. iñ videt᷑ ꝙ talis cõſuetudo nõ va⸗
—— narius ei malicioſe committit cauſam. tũc leat. ꝓut voluit glo. in clemen. Statutũ. de
cla idẽ qð pꝛius. quia.ſ.nõ recipiet aliqd exy elect. Et ad hoc facit tex. c. Cum ab omni.
NRN i penſis. extra de ogileg:c PMaſloꝛd lis. Si Et ſoc quo ad iudicem eccleſiaſticum In
aunſeenns n vo ſine fraude cõmtttit volens parcere la ſeculari vo iudice dicendum eſt ꝙ tolerari
moriaI toꝛibus foꝛte partium et expeſis. tunc foꝛte wſſet conſuerudo talis. vt in auten. de iud.
A A poſſet. dicit idẽ q in delegato a pꝛincipe ne S. Ne autẽ in glo. Pꝛo ſpoꝛtul dabant ouo
NR officium ſuum ſit illi damnoſum. et hoc te? aurei.i.ſloꝛeni in pꝛicipio cauſe.⁊ duo in fi
ramiH neir Mincen. vt. iij. q.ij. F. Deturis. . xliij ne. qñ cauſa excedebat ſummã. .aureoꝛij.
Aricenin q. v. Mon ſane. Et ea dicta ſunt pcedi Nam in minoꝛib minus dabattt. .
WiEiM de iure vt dicit/Sed de 15 ſuetudine induci D ſ. I. S
umaTofen, poteſt vt tã pᷣlati.et ſic oꝛdinarij q; delegati 6 9 rio ”s r —
NMEnn Anin. pficiſcẽtes pꝛo cauſis extra womicilum pe/ aſſeſſoꝛis. Nota ſᷣm Buil. in ſpeculo. 5, de
r Merii tãt omes eypẽſas ᷣm Boffre. imo plus di/ aſſeſſoꝛe.ꝙ licet quidam dixerint. ꝙ aſſeſſ
WMiNCPEAN cit Gimil. in ſpeclo in parte iſta de ſalarüs iun ſoꝛ ſalarium non poſſit recipere a partibus.
— dicũ. Dicit em ꝙ cõſuetudo vni cuiuſq;fo ſicut nec iudex.extra de vi. et ho. cle. c. Cum
Etupiuntdufßl, ri in hmõi ſeruet᷑.que ᷣm locoꝝ varietatẽ ab omni,iu dic contra per. c.xi. q. iij. Non li
ian viur a variat. Nam in patrimonio beati Petri ei cet. Dũnde licet legatus moꝛiatur antec caꝗ
Arirent in ciuitate Romãdiole ſtatim poſt lins con terminetur. nihilo minus aſſeſſoꝛes ſua ſa⸗
eſtationez vant denarij. rij. libꝛa. q ſunt laria babebunt. quia non cogitur quis ſuis
en mmiuptn quarta ꝑs bononei.et alicubi.xxin terr? co ſtipendus militare. i. ad Coꝛinth. ix. nec de
ilers mitiſſe maltidis medietas.Et repꝛobo qrũ ſuo facere beneficium.x.q.ij.pꝛecarie.et ex/
engniin dam curiaꝝ abuſum. vbi ex ̊ pars aliqueʒ tra te pꝛeſcript.c. Cñ ex offici.nec illud. ca.

AeO
ANN

terminũ recipit.Imõi ſalaria exigunf enaz Cum ab omni.eſt contra, quia lo quitur cũ
Sd Ante lité cöteſtatã cum litis ↄteſtano ſit ini in fraudem queritur aſſeſoꝛ. Sed vtple

gtiaunamns

In 1, cna num cauſe. C. etiã notat in bello ſuo.ꝙ licʒ nius materia dilucidetur. nota diſtinctio⸗
M eccleſiarũ pꝛelati decimã ꝑtem vel alã ꝑteʒ nem ſᷣm BGBuil.quia aut loquitur de aſſeſſo⸗
wmnmnn litis non pñt reciꝑe.vt in dicto.c. Cum ab re iudicis delegati.aut de aſeſſoꝛe iudicꝭ oꝛ⸗
– nn omni.tñ maderatas epẽſas pñt halere et dinarij.Et pꝛimo caſu poteſt aſſeſſoꝛ accipe
umu ll ina ꝓ eis pignoꝛa recipe.xec Guil. (Sed Jo yre mercedem ſeu ſalarium. Etſiin fraudem
nimdnl han. an. Anto. de bu. Pe. de ancho. Fra. de aſſumptus eſt. puta ꝙ non ipſum opveratur
MmeMi zamb.toc vident᷑ tenere.ꝙ tã oꝛdinarij i;ᷓ ſed dedt no nen aſumendi. vt ſic pꝛo eo

S. PEr e

ſe Dr, —290— — / 6 S e rp Irrr — X 71. Te⸗ (. ſ..

.
,
△
. 1
₰
2

Litulus

gccipet ſalarium. vel etiam ſi operatus ẽ eñ
iudex. tamen non egebat quia peritus erxat.
et per ſe poterat. ſed vt grauaret partes ac/
cepit. recipiet aſſeſſoꝛ ſalarium a iudice nõ
a partibus. vt in dicto.c. Cum ab omni.et
extra de reſcrip.c. Scatutum.li.vi.Si vᷣo ſfe

cit ſine fraude. vt quia non erat pitus ſufti
ciẽter.vel quia infirmus vel ałs impeditus

recipiet aſſeſſoꝛ ſalariũ a parnb litigantibꝰ
quod pꝛo eo.ſ.aſſeſſoꝛe exiget iudex ipſe a
partibo. et ſoluere coget. moderatum tamẽ

vt erp̃ſſe habet in dicto.c. Statutum.de re⸗
ſcrip.li.vi. In ſecundo caſu cum.ſ.eſt aſſeſ⸗

ſoꝛ iudicis oꝛdinarij.et tunc nõ poteſt acci ⸗
pere ſalarium a partibo nec ipſe oꝛdinarius

exiget ꝓ aſſeſſoꝛe a partibus.ſed de ſuo ſol
uet. quua debet eſſe pitus et nõ ignoꝛare ca⸗

nones. x. q.iij. quia cognommus. xet diſ. xx.
F. . et de conſang. et affi. c. i. Et ſcien do ca⸗/
nones raro poterit euenire caſus aliqͥs in q̊

nõ ſciat iudicare. cum ᷣm canones in foꝛo

eius ſint cauſe termmande. vt de foꝛo com
pe. c.quod clericꝭ. Et ſi aliqs caſus talis oc
curreret debebit de ſuo ſoluere. cum habeat
redditus eccleſiaſticos ex quibus poteſt ſu /
per loc ꝓuidere.argu.ex iſto.c. Cum ab oĩ.
Et loc teniit Yohã. de monte murio. in q̃̊/
dam q̃ſtione diſputata ꝑ eũ ꝓut referi Yo.
an. ita reſidens.idem an ſpecu. et ̊ in
oꝛdinario eccleſiaſtico. ¶ Oꝛdinarius vᷣo
ſecularis cum nõ tenetr ſcire ſed ſufficiat ꝙ
hoaleat expientiam de cauſis ꝓut habet. ¶.
de iudi.l.Certi. Poterit ſalarium ꝓ aſſeſſo⸗
re petere.ad hoc quod ꝓbat᷑ in auten.de iu⸗
di. circa pꝛincipiuʒ ᷣm Yo. de IYmo. qui tñ̃
dicit ꝙ ſuper hoc eſt ↄſuetudo ãttendenda.
hec ie Sianr etiam Buil.in ſpecu. ꝙ ſi poſt
concluſionem partes ante ſententiã cõpo⸗
nant.nihilominus aſſeſſoꝛ habebit ſuum ſa
lariũ.et iudex ad hoc poterit cogere partes
q.i.eſt ſibi a partibus dandũ/Hotat etiã
ꝙ pꝑſone que debent ſalaria reciꝑe debent ea
añ calculuʒ ſententie exigere. Partes nãq;
fallacibus aduocatoꝝ ꝓmiſiomb conclu
ſe in cauſa victoꝛie ſe foꝛe exiſtimantes ad
ſentennã ꝓperant.et libenter ſalaria ſoluũt
qnod nõ facerẽt condẽnate. Et qð aſſeſſoꝛ
lucraf ex hmõi officio ſeu exercino. ſi eſt fili
uſfamilias.erit illud quaſi caſtrẽſe.C. de of
ſ. aſſeſſoꝛis.l.velut.J
ſoꝛ inpoꝛtunus eſt in eractione ſalarij et ni
inis peteret ꝑ iudicem moderari debet. Sed
nec iudices ſibi delent aſſeſoꝛũ ſalana reti
nere. ſed nec partem deſfalcare. licet plerũq;
contrariũ faciant. Et m hoc poteſt intelligi
.Cum abomni.¶ Sed quid ſi duobi aſſei⸗

22.
rne r err

Orecnnn

tẽ nota ꝙ ſi aſſeſ /

Nonus

conſilio ꝓnunciet adinuicè diſcoꝛdantibo.

tercius amſim at. vnde habebit iſte ſalariu⸗
Dic wy illi eleniſalarium ſuuz participare
ne wlo ſuo cõmodũ repoꝛtent. Qõð fieret ſi

eis fingentibo ſe concoꝛdari nõ
cius aſſumatin eop exronerationez. vt ſepe
ſit vt ptes ülli ſoluere teneant Et buic ſiau
di iudex obuiet.¶ Sed qͥd ſi alter ingatoꝝ

dicit iudici. DOñe conſulatis ꝑitos ſupꝑ tali

—

articulo. Nunqͥd alus delet ſoluere parteʒ

eius quod dar peritis ꝓ conſilio. H. dich
Pteſt. quia aut peto aliquid quod mihi ſo

lum ꝓſuturum eſt. et ſic non delet alter ſol⸗

uere partẽ.ar.ff. de edẽ.l. Pꝛetoꝛ.Aut peto

aliquid quod mili et aduerſario eſt pfutu
rum. et tunc łebet ſoluere etiam alter.ar. ff

*„

fimiũ regn.l. Sed loci. NHon autem telet iu

dex grauare in ſolutione huunꝰſalarij vnam

.

icijs eq̃litas eſt ſeruanda. etibi detet acto⸗
ns et rei equa eſſe conditio.extrade iudi.c.
NHouit/ IAtem iudex bene põt leuarei. acciꝰ
pere expenſas factasin conſiliarijs. vt. niij.
q.v. Hon ſane. et imittendo ad diuerſa lo
ca ꝓ conſilio inqͥrendo.ec Buiaulul.

rez er glla alleuiare ꝓut ſepꝛ ſit.quia in in

e officio ludicis de
legari. Obi pꝛimo ſciendũ vtno
tat YJo. an. in nouella. ꝙ ᷣm Cã⸗

cre. Boffre. delegatus dr is cui a ſummo

pontifice oꝛdinario vel delegato pꝛinci is
2 ele

cauſa cõmitnt. Hoſti. aũt ſic deſcribit
gatus eſt is cui cauſa cõmittit᷑ terminanda

—

vel exequẽda vices delegantis rep̈ſen tans

a iuriſditione nil ꝓpꝛium halens. ff. woffi.
eius cui man.eſt iuriſdino.l.i. Pꝛopterea

aũt in decretaliba pᷣmittit ti.de offi. dele. ti. ð

of. lega. et n. de offi. oꝛdi.quia delegatꝰ pa⸗

pe eſt maioꝛ legato vel oꝛnario qͥ ad cãm
ſibi cõmiſſam. vt extra de offi. lega.c.ſtudui
ſti Oelegatus pape poteſtatem recipitnon
ſolum in ꝑtes qſcʒ hñt cãm ſeu litigium in/

ter ſe. ſed etiam in alios qui ſuaʒ iunſditio
nẽ impediunt. PH

2

c.i.de offic. dele. m Yo. an. Quiergo deti/

nent actoꝛes taliuʒ cauſaꝝ.vel nimis deter
rent ad inſtantiã ꝑtinet.cum hoc eſt notoꝛi
um ſrel ſi occulte faciunt. tamen actoꝛ hoc
aſſerit.et ſunt ꝓbabiles ad hocqiecture nec
volũt licennare actoꝛẽ ad mandatũ delega

ti.vt ſcilicet accedat ad ipᷣm.ꝓ ſuo mire pñnt
coerceriietſi potens licentiat in publico ſed
TDP PE

Eer Pr YI r
„ 1 br= g X ρ
Br —„ ſ.
. .

oc ſummatim habet᷑ extra

7
iueronau
iani
coreſne er
imwretnn
ſenmmnnn
galinsd
unbnceSin
ſipſetetdet
ertas dtein
unmatmdie
taetſonmin
zoinerſtsage
necpopa 6
tedicent.
nd Chlrunt
ottruneibi

y⸗

inninamet
rrnuvn
Sergigaune
ſelnetbiebert
enferöperi
ſisr digenonie
slantiekre
Cetanſeitagrn
Glſintcönos
ſipeeis Fohe
Moecliplentin
ſten gtr
Ulugeones
eßilleseſenn⸗
ſoniienkin
ſtmame
Muchatr
Ulloacoreert
goeſsqninn
Ninodo noö
