ſi ſine ſcandalo poſſet dimittere miſſaʒ incva
tam non debet. ed ſufficit cõtritio cum ꝓwoſi⸗
to confitendi.Cõcoꝛ.Clv. Sed ſi cõmode ha
bere cõfenſoꝛem et ſine notaquo ad aſtantes
et ante ſecreta.credo ꝙ deberet qrere. Si autẽ
eſt excõmunicatus.vel quia non eſt ieiunus.
v. dicit ꝙ tutiꝰ putaret. ꝙ dimitteret miſ⸗
ſam inchooatã.niſi graue ſcandalum oꝛiret᷑.
Pe.autem de palu.dicit ꝙ deber dimittere o⸗
mnino ſi poteſt ſine ſcandalo.ſed cum ſcanda
lo ponit rationem ad vtranq; partem.ſed ma
gis videtuxr declinare ad affirmatiuam.ſ. q;
dimittat.Et hoc intelligendum quo ad excõ/⸗
municationem.cum nõ poſſet habere oui ab/
ſolueret in vmptu. In omm autẽcauſa ſem
per delet cauere ne ſimulet conſecrare. id eſt
oſtendat ſe conſecrare et non conſecret. quia

in ſacramento veritatis nõ dʒ eſſe auq̃ ficrio

ſm Cho.et Pe. nec delet qtum in ipa eſt fa⸗
cere idolatrare.vñ et decretalis dicit. ꝙ abiX

Titulus Decimiſtercius

cienda ſunt falſa remedia. que veris ſunt pi⸗
culis grauioꝛa. extra de celebra. miſſ.capi. de
vmine. „1. .
trum autẽ liceat riüi.
ſacerdoti omnino a celebꝛatõe abſtinere. Re
ſvondet ad hoc Cl.iiij.ſen.di.xij.q. iij.ar. ij.
q.i.et in.iij.parte.q.lxxx.arti.x. licʒ quidazy
dicant ꝙ nõ peccat qui dimittu celebꝛationẽ
niſi vopulum habeat ſibi cõmiſſum velex obe
dientia teneatur celebꝛare. tamen quia dicit
Bꝛegoꝛiꝰ. cum creſcunt ona creſcunt ⁊ ratio
nes conoꝛum.ideo cum ſacerdoti ſit data xo
teſtas nobiliſima. reus negligentie euit. niſi
illa vtatur ad honoꝛẽ deiet ſlalutẽ animarum
viuoꝛum ⁊ defunctoꝛũ.ſᷣm illud.i. Pe.iiij.(.
vnuſquiſq;. ꝓut accepit granã in alterutrum
illam admimſtrantes ac. miſi foꝛte aliquis ex
familiari cõſilio ſpirituſ ancti dimitteret. ſi⸗
cut legitur in viniſparrũ æ quodã ſancto pa⸗
tre. qui oꝛdinatus nunq; celebꝛamt. Secus
eſt de alijs actibꝰ oꝛdinis qin pertinẽt ad coꝛ⸗
poꝛis chꝛiſti miſticũ.vt ligare.ſoluere. bapti/⸗

zare et cere.nam qin nõ tenetur alijs pꝛela

tione vel ſubiectõne poteſt ab illis aciib ſine
peccato ceſſare.celebꝛare autẽ tenetur. vi deo
ſacrificiũ reddat etiam ſi nulhvminũ tenea⸗
tur. Sacerdotibus enim pꝛeceptũ eſt. lvc faci
te in meam cõmemoꝛationẽ.Et in tere a ꝑte
Aagdit. ꝙ ſaltern videtur ꝙ teneatur celeb:a/
re in pꝛecipuis feſtis. ⁊ maxrime in ilis diebo
in quibus fideles cõſueuerunt cõmimicare.
Dicit Pe.de palu.ſ.ꝙ cum teneatur quilibee
nöõ muanum gratiã recipere.ij. ad Coꝛinh. vi
c. et ſacerdotiũ ſit maxima gratia. vane habet
ſi nõvtitur ad finem ad què eſt. Et q;uis iſta
nõ ſit demonſtratio. tamẽ quia exira de cele.
miſ.c clẽtes. repꝛehendũtur qui vix quater
in anno celebꝛant.et pꝛecipit tala coꝛrigi.vn
de niſi ter vel pluries celebꝛent.quãdo ⁊ mu
ſeres religioſe ⁊ cõuerſi cõmunicant.peccãt.
Hpinio tamẽ quoꝛundã canoniſtarum diceè
tium.ꝙ moꝛtaliter peccat qui ex negligentia
dimiitat quotidie celebꝛare.nõ videtur vra
ſed nimis dura. nec pꝛedien woctoꝛes Cho. er
PBe.lvc dicunt.imo Zllber. dicit ꝙ mechum
tenere latum eſt. ſ. aliquàdo celebꝛando. ali
quando dimittendo. mi officium erxigat. vt
omni cominico die celebꝛet.ſed beatꝰ eſt quo
tidie deuote celebꝛare. cum per loc ſibi et mul

ns ꝓſit valde. Onde Zlmbꝛo. Ego qui quo⸗

tidie pecco. quotidie debeo accipere medicinã
te cõſe.di.ij. ſi quotiens. Idem accipe quoti/
die quod tibi pꝛoſit.ſed ſic viue. vt quotidie
poſſis recpere.hec ille.cõſilium eſt.

Miſſa prodeſt (xiii.

multis multiplicter. Pꝛodeſt quide lbean

—£

ad quoꝑ honoꝛẽ offert. Oñ in collecta. ficnut tu
is ſanctis ad gloꝛiã ⁊c.ſcʒ ꝓdeſt.qð intelligi

tur de gloꝛia accidentali. qmia gaudẽt de omni
lono quod ſciunt fieri ad laudeʒ dei maxime

de illo qð hʒ ſpecialẽ oꝛdinẽ ad eos.qñ ꝓpterſe
et in ſevidẽt deũ honoꝛari. Pꝛodeſt his qͥ ſunę

in purgatoꝛio. et nil eſt in hac vita qð tantuʒ

ſar ſraciat inoꝛtuis. ᷣm Aug'. exempla ſunx

in. iiij.dialogoꝝ. Pꝛodeſt ⁊ viuis nõ ſolũ ce⸗
lebꝛantilo digne.ſed etiã ꝓ his pꝛo quibo di
citur miſſa. valet ad remiſſionẽ culpe moꝛtał
uð eſt in eius cõſcientia.et hoc ꝑ modũ ſacri
ficij ex merito chꝛiſti.er quo ſibi venia unpe⸗
tratur.i. gratia contritionis. Onde maius o

num nõ poteſt homo lomini dare.q; miſſaʒ ꝓ
eo dicere vł dare. Pꝛodeſteriã ad remiſſonẽ
peneculꝑe moꝛtalis ⁊ vemialis ſibi et alis vi

nis et defunctis rõne ſacramẽti ⁊ pꝑ modum

ſacrificij. DPꝛodeſt etiã ad liberandũ a diuer⸗

ſis malis. ⁊ ad oĩa alia ad que ꝓdeſt digna cõ
municatio.de quibo. j.ti.ſequẽ. c.i. Et vt dicit
Ambꝛo.c.panis.de cõſe.di.ij. Panis in alta
ri viſitatus ante ↄſecrationẽ.de pane fit caro
xpᷣi verbis foꝛme ꝓlatis.Eſt aũt ibi ᷣm Civ.

et Be. rp̃s totus realiter qͥ eſt in celo.et non

vr ſignatũ tm̃ ſiue in figura. qað eſt hereticũ di
cere. vt ptʒ de ↄſe. di. ij. ego berengarius. ⁊ qe

ibi remanẽt ſpecies ſeu accidẽtia panisvt pꝛi
us. Hinc eſt ꝙ a coctoꝛibo dicit panis. q;uis
ihi nõ ſit ſubſtãtia panis. vnde Ambꝛo. de

cõſe.di.ij.hunc illũ intelligo panẽ.qͥ invrero

virginis fuit foꝛmatus.a igne paſſionis fuit

decoctus. Eſt aũt ibi cum ſua qtitate.ſed nõ
mõ q;titatiuo.qꝛ nõ vtit ea occupãdo locum
ſicut nec vtit᷑ claritate ſua iluminãdo aerem

Eretiã in quahbet pticula hoſtie totus xpᷣs ita

ꝙ ex vna plures poſſent cõicare. Sed ſi fieret
diuiſio in tãtas ꝑtes.ꝙ ibi nõ remanet ſpeci
es panis.tunc deſineret ibi eſſe coꝛpus chꝛiſti
et idẽ de ſanguine xpᷣi. Et q;uis exvi ſcramen
ti ſub ſpecie panis ſit tm̃ coꝛpus ⁊ nõ ſanguis.
ſub ſpecie vini tm̃ ſanguis.tñ ex naturali cõ
comitãtia ſub vtraq ſpecie ẽ totũ ⁊ coꝛpus et
ſanguis ⁊ aia ⁊ deitas. Seoꝛſum aũt cõſecrat
alterũ ab altero. Oñ apli ſi cõſecraſſent in il⸗/
lo rriduo moꝛtis rpᷣi.conſecraſſent coꝛpſine
ſanguine ſicuti erat ⁊ xpᷣs inſtituẽdo ſacramẽ
tum conſecrauit coꝛpus paſſibile et moꝛtale.
pꝛout tunc erat.nunc autem immoꝛtale cõſe
cratur pꝛout eſt. Et ſi fuiſſet ſeruatũ ſacramẽ
tum tpe paſſioniſ.ipᷣe xpᷣs vloꝛẽ quidẽ illatũ

ab extra. vt irriſiones et verbera et hmõi. nõ

ſenſulet in ſacramento exiſtens.ſed woloꝛem

cmntbicleii

Cntenam ioe⸗
lpſibſikerſee
panenerpnum in⸗

ſefreepilihtt

ilsſintnlnd

lecöleNa
õ
Uandi iatuines
Eroertomntaon

n,wmutarione⸗

erodoentonen
un nocleimwin
Neyn dusopretur
iter Ctnotaßm
ongocoperaliricer
bcmmenn tmoet,
ſpechucnsplenn
Alenmonoge⸗
Petteno nianöeſt
Vleutenvienin
Cngrenutateiun
Gchtſivca purck
Nanon K Nlnseſe
beiis Fennetg
la non eſtibi nos
enocnsmentz

inſanmenone
Mmhlanöeſtr

lpa heedenon
mecfcegectin
monncel lvni⸗

unnllabig .
nellebblia ſan
idnleſ o
ns dnone
fumnmin, ne⸗

ſt faunatum vt criſticiaʒ habuiſſet et in ſacramẽ
Poc⸗ , H to exiſtens duin erat in cruce. wluiſſet 1 moꝛ
Nn eſalim tuus fuiſſet 1 nõ punctus. Quãdo etiam apo
en ſiolos cöõmunicauit. nõ fuit in ſacramento ex⸗
6 eh e iſtens attritus.quia diuiſio et attritio nõ re⸗
iduagnidzn cCcidpiuntur niſi in quanto et modo quantitati
Knuced Uo. hꝛiſtus aurem nõ eſt ſic in ſacramento.
e Ntetcige Hon celebꝛantibo miniſtratur tantũ coꝛ/
n Ppeſtri prus chꝛ iſti. et nõ ſanguis pꝛopter reuerentiä
naerncn ſacramenti. etad eintandum periculum effu
ng amn ſienis. licet greci dent vtrunq; populo. nec ta/
tnongnſi men latini laici minꝰ recipiñũt qꝙᷓ; ſacerdotes
eni phemen Auomogdo auteʒ cõuertitur. dico ꝙ deus
heniſmilinn operatur hac cõuerſionem pꝛindpaliter. qui
ngeetiegi plus facere põt q; creatura intelligere.vt di⸗
nergroſthmtn cunt etiam philoſoppi. Vnde Euſebius.
mnons Menn Innſibiliter ſacerdos viſibiles creaturas. ſ.
Aemmiriönie panem etvinum in ſubſtantiã coꝛpoꝛis ⁊ ſan
weſteninnz, guinis ſui verbo ſuo ſecreta woteſtate conner
1Nmals fba titt.de cõſe. diſ.ij.qꝛ coꝛpus.vbi pulcra de iſta
8 amäim materia ponuntur. Am bꝛo. etiam in. c. reue/
— ra.ea.di. inducit rꝗnes per exempla ſcriptu/
dare icn rrte de diuerſis mutationibus factis ſupꝛa na⸗
lni e Mratn. vt de mutatione virge in ſerpent et e/
E näühen conuerſo. de crestione rerum.xet als. ad oſten
G. dii Piden gaendum no eſſe im poſſibilẽ hanc cõuerſionẽ
ninne nm um earm deus operetur ſacerdos aurẽ inſtru⸗
ns. Eſaittah mentaliter. Einota m Pe.de palu. ꝙ chꝛi ⸗/
lnerzeſt nnehanm ſtus oculo coꝛwꝛali videri nõ poreſt vᷣm ꝙ eſt
fomadeſfan in ſacramento ratio eſt. quia eſt velatus ſub
cgo erergm, ſpeciebus opacis vltra quas viſus figi nõ po/
en accciam teſt. Utem nec oculo gloꝛificato. vt beate ma⸗
wrid dir mnnin rie.Et ratio.quia nõ eſt ibi modo quantitati
panis. nte ntnd uo.coloꝛ autein videri non poteſt niſi quãtus
raligo eni iim id eſt in quantitate ſundatus. Atem nec ocu
ne, 11gne aſeno lus chꝛiſti videt ꝓut eſt extra ſacramentum.
oum ſa qttuAH guig non eſt viſus eſſe intelligibilis. ſedeſne
mteonlneean ſenſibilis. Item necpꝛout eſt in ſacramento
eſugilumnicon ina non eſtibi modo viſiuo oculus chꝛiſti.
naulg vketanjenn iien oculus mentalis viatoꝛis coꝛpus chꝛi
miaoſn ſtiin ſacramento. videre non poteſt in ſacra⸗
guimmſi mento. quia nõ eſt hoc per ſe notum vt pꝛima
tlickeeusi pꝛincipig, nec demonſtrabile. vt per cõcluſio⸗
usraniumnn nem. ſed fide creditur. Item nec oculus na/
mioprstnöen turalis angeli boni vel mali. quia ſupernatu/
gi⸗ ananrifd ralia intelligibilia ſunt. naturaliter angelus
rinitreo no videt quale eſt coꝛpus chꝛiſti in ſacramẽ
uinii dim to. Sed qis demones nõ videant loc in ſe
ioetnſemi ſicut nec trinitatẽ. nec vnionem cu m carne.
. cuſentto ir tamen ſciunt indirecte. quia per miracula cõ
nac i qnmnm iecturant quod impoſſibile eſt non eſſe. Sed
ſlennt odculus mentalis beati angeli et hominis lvc
ſaſch elit vigdet. quig q audiuit lve et credidir. clare
enmn n vicgebit. Idem eſt de oculo angeli. ipſi enim
ſtſn Qaeare vident omnia de quibus crededis nos
— mimuſri· ualluminant arniculos tame incarnatönis nõ
mieminben

Leapinjli quintum

vident clare ſed ꝑ reuelationẽ.

Lum autem in S.ꝑærüii.
altari ſiue ſacramẽto appareat caro. vt factuʒ
eſt Bꝛego.cõmunicare volẽti quandã matro
nain. vel foꝛma pueri. vt factũ eſt cuidã patri
ad rollendum temptationẽ ſeu dubitationeʒ
eius circa hoc. vt habef in vitiſpatrum. dicũt
Th. et Pe. ꝙ ꝓbabilius dicitur. ꝙ in ꝓpꝛia
ſpecie nunqᷓ; videtur ibi. ſed in illa figura la/

tetiſpecies ſacramenti ſub qua cõtinetur coꝛ
pus chꝛiſti. et illa ſpecies ſacramenti circum⸗
funditur quibuſdam accidentibus carnis vel

pueri.que nõ ſunt ꝓpꝛia accidentia vel linea⸗

menta coꝛpoꝛis chꝛiſti. Onde nõ videtur in

ꝛia ſpecie etiam expꝛeſſioꝛi ſigno.Et qꝛ ᷣm
Elv. huius ſacramenti vſus eſt per mandu⸗
cationẽ.ideo quãdo ſic apparet cum nõ habe

at.tunc cibi rõnem.nõ debet aſſumi ab eo cui

ſic aparet.ſed abillo cui in ſpecie panis axpa
ret. Si autem omnibus apparet in ſpecie car⸗

nis nõ debet ſumi. Sed pꝛo reliquijs ſeruari.
Et dicit Alber.ſacerdos cui celebꝛanti ſic ap
paret. debet iterum celebꝛare ⁊ ſic ſumere.de

cõſe.di.ij.c.xelatuʒs.et ſi ſecũdo accidit.tereiio
celebꝛare.Auidã dicunt ꝙ in hoc caſu ſuffi⸗

cit ſpiritualis mãducatio.vt Pe.de palu.qui
dicit.ꝙ nie ſpecies carnis vel pueri non ſunt
in coꝛpoꝛe vpᷣi.ſed ſpecies ſuperinducte coꝛru
ptis pꝛioꝛibo.Et ſi dicat ꝙ mutatis ſpeciebo
ſenſibilibo cum ſint ipᷣe de rõne ſacramẽti.nõ
manet ſacramentũ.ergo nectũc ibi eſſet chꝛi
ſtus.Reſpondet ꝙ q;uis qualitates mutentf.

puta. ꝙ ſpecies denigrent᷑ a fumo.vel ſpecies

vini infrigidẽtur vel calefiant.dum tñ q;titas
remaneat.ſempꝑ eſt ibi coꝛpus chꝛiſti. Cũ er⸗/
go hic remaneat q;titas.eadẽ numero rema

net etiã coꝛpus xpᷣi.quia licet ſpecies ſenſibi

ls ſit de rõne ſacramenti.nõ iñ iſta vel illa de
terminate.de rõe enĩ eſt q;titas cũ aliquo co

loꝛe ⁊ figura.ſed acciditei ꝙ ſit iſte vel cõtra

rius.ec ille.Sed tho.videt᷑ dicere ꝙ ille pꝛio
res ſpecies.puta.albedo figura et hmõi.porniꝰ

— )

carnis.qᷓ; coꝛtumpanf᷑.

1 ⸗ , —
Inductiua adfre .xv.
quẽter celebꝛãdũ. Pꝛimũ nobilitas ſacramẽ
ti. Sacrũ enĩ coꝛpꝰ xpᷣi eſt redemptõis nr̃e⁊

occultent᷑ ſeu cooperant᷑ illis ſpeciebꝰ puerixel

redẽptõis nr̃e memoꝛiale dulcin imũ pignꝰ

hereditatiſ eterne.future iocũditatꝭ amabile
pꝛeludiũ.arra ſpõſe.iocale diuinũ celitꝰ ei w

natũ.eccleſie militãtis cũ triumphãte ſuaue

glutmũ.et vnio fraternalis dulcedinis dum
eandem dulcedinem qua ille fruitur ſine ve

lamento.iſte habet ſub mirabili ſacxramento.

Titulus Decimuſtercius

Secundum eſt ſuauitas ⁊ vti litas. Quan

te enim iocunditatis et dulcedinis eſt. tante

rei ſacramentum verbo conficere. habere pꝛe
oculis. contrectare manibus oꝛe ſumere et
alijs miniſtrare Quid enim iocundius dul
cius et delectabilius eſſe roteſt. q; habere per
ſonaliter et coꝛwꝛaliter pꝛeſentem cvominum
ileſum criſtum wnuz vtiq; excellentiſſmum
et totius ſpiritualis dulcedinis obiectuʒ ſeu
materiam. cauſam efficienteʒ et finem.et in
lvc tranſcendit alia ſacramenta. Hoc eſt qð
ſolet accendere deſiderium. humili tateʒ inge
rere. conpunctionem inducere.pꝛe alijs fidu
ciam ⁊ ſpem erigere ad moꝛtẽ. inflamare in
fundere gaudium. ad reuerentiã excitare.to⸗
tatn mentem hquefacere et oblectare. Pꝛo⸗
pter hlec enĩ excuanda in nobis tanti boni pꝛe
ſentia indulta eſt. Et licet aliquando cele⸗
bꝛans ocaſioneʒ diſtractionis habeat. puta ex

tumultu populi circumſtantis.ceteris tamem

paribus ene non poteſt ꝙquis maius pꝛomo
tiuum habeat ad deuotionem per alia media
quam per iſtud cum hic ſit fons totius dulco
ris et gratie et gloꝛie. Tertium eſt beniuo⸗

lentia quaʒ celebꝛãs nõ indigne a ſwonſo ſuo

chꝛiſto et ſwonſa eccleſia repoꝛtat. Eſt enim
paranymphus amoꝛis ⁊ mediatoꝛ inter ſpõ
ſum et iponſam. Gꝛata enim vota ſponſo qui⸗
libet dilecti ſui pꝛeſentiã vehementer affectat

ſxonſe ſimul deferre vel referre. et mox repoꝛ⸗
tare ſponſe plenã ſponſi gratiam. qua paratuſ

eſt ei dederium coꝛdis eius tribuere. exhile
re ꝑnitentiã imo miniſtro ↄmittere ipſum

ſpnſum.vt ſponſe pꝛeſentet. Quomodo au/⸗

tem poteſt ſponſa nõ amare tam vtilem ſibi
miniſterium. quin eum ſponſo coꝛdialiter re
cõmendet.Zlut quomodo ſponſus nõ diliget
eum in tãgrato officio occupatũ. Quartũ
allectiuum eſt multiplex fruciuoſitas in ani⸗
ſtentibus celebꝛationi. Dat emm celebꝛans
occaſionẽ uotis aftecnbus ſuſpirijs et com
punctiombus. Seruit fidelibus ad multas
oblectationes ſpirituales. quas habent miſſe
aſtando.coꝛpus chꝛiſti videndo. reuerenter
adoꝛando et memoꝛiã agendo ſue ſacratiſſi⸗
me pamoms. Et ex loc ipe miniſter ſperare
poteſt et debet. ꝙ fideles deuotiones quas eo
mimſtrante pereipiunt. nonnũq;. ſalteʒ optã
do in eum refunditat. Quintum inducti⸗
uum quodeſt quaſi cogens officij cõmiſſi ſi/
delis executio. Eſt emm cõmiſſum tanti mi/
ſterij ommcium. vt offerant pꝛo viuis et moꝛ⸗/
tuis.et in memoꝛiam ominice paſſonis. Si
igitur ofricunm huius neceſſariũ eſt vel vtile

—

lanen matre eccleſie.cur volũt matri hoc ſub

trabere vel negligere. Si autem non reputane
neceſlarium vel vtile. curillud aſſumere vo⸗/
luerunt. Sextum eſt beneficioꝛũ ⁊ eccleſia

rum recõpenſatio. conducti enim videntur

per chꝛiſtum fideles.qui ex hoc ſacerdonb vi
te ſtipendia conferunt et beneficia. vt ab alijs

magis liberi hoc ſacrificium acceptabile pꝛo
ipᷣoꝝ ſalute offerãt.Alie oꝛationes eoꝛũ non

plus valent oꝛationibus deuotoꝛum ſunph⸗
cium.niſi inquantũ ingerunrofficium repꝛe
ſentandi perſonam eccleſie. Sed in nullo me
lius pꝛo benefactoꝛibo oꝛatoꝛibus et amicis

ſatiſtacere.nec aliquid gratius exhibere eis ꝓ
ipoꝛum et ꝓpꝛis peccatis poſſunt.q; iſtud ſa

criſicium. Septimũ eſt periculum moꝛe.
quia defacili irregularitas vel infirmitas vel
alius defectꝰ aut imnpedimentũ poterit ocur⸗
rere.ita ꝙ diu aut foꝛte nunq; celebꝛare con⸗

tinget.qᷓ;uis ergo ſit aliquis laboꝛibus graua

tus et curis occupatus.tamen quin poſſitoffi

cujs celabꝛandis vacare et his que ad hoc ne⸗
ceſſaria ſunt. vtpote diſcuſſioni pꝛopꝛie con⸗
ſcientie vvminis et cõfeſſoni et oꝛationibus
ex debito dicendis.q;uis ratione dicte inte⸗
rioꝛis vel extenioꝛis occupationis minus de

Dulci affectu ſentiat.nõ video qua de cauſa de

beat abſtinere. Aliud eſtenim deſideriũ.ali⸗

ſine deſiderio nemo debet accedere. Cum au⸗
tem chꝛiſtianum ſic viuere deceat. vt ſemnper

mereatur accipere nunqᷓ; debet eſſe ſine deſide

rio tunc et totiens ſumendi.quando et quo⸗

tiens cõuenienter poterit et crediderit erpedi

re.et in lvc multi errant.qui ſolent ſibi preſi
gere in animo.nõ niſi totiens in anno vel ſe⸗
ptimana celebrare. Sed hoc eſt vonere obicẽ

gratie ⁊ am monitioni dei ⁊ quaſi tempus mi

ſerationũ womini in ſua poteſtate cõſtituere.
Si quis autem illam diſwſitioneʒ in ſe indi
care voluerit ex ſenſibili coꝛdis cõpunctione

pꝛofuſione lachꝛymarũ.feruoꝛe mentis et ſij
milibus ſentimentis.ita ꝙ tunc credat ſe di⸗/

ſpoſitum.quando tale quid ſentit et quando

nõ percipit indiſpoſituʒ. incaute valde ambu
labat.et ſepiſſime decipitur. Oultotiens qui

nil talium habent ſunt in magno ſtatu gratie
et qui habent ſunt omnino extra gratiaꝭ gra

tum facienteʒ. Sepe enim contingit homin
ab huiuſmodi feruoꝛis affectibus impediri ſi
ne omni culpa ſua imo cum magno merito.
nõ enim poſſunt hvmines cõmuniter cõfecti

ſenio. languẽtes coꝛpoꝛe.grauati magnis cu

ris et laboꝛibus pꝛedicando.cõfeſſiones audi
endo. curam infirmoꝛum aut alia neceſſaria

gerendo. Oagnas in oꝛatione percixrre xI

tatauletgznn

Ernn

(aoſeckſrchet,
firuollniel

mmaussnonſ⸗

uvut Hineſſac-
eſimenchrnn ed

Ninconinei
ſienennn donon
misſedenamin d
glciencoetinal,

Hintuclbusch⸗
er contenpyern
dietdnoni
isnesapckekcin
Plinrmwsan
wperlor ninsden

urinegmtpntas

ſtlteaninichinſe

Uilisauns preg
tobͤnidiligen

Ubapitweſugutan
icrangetagn

G6incdetgg nulati
iars Erpeimor

örecaneiamter

ſatienenper

phklunannnen
iüfnuopznenra

Vtometemam pbe

Poletternortar:

Usneranr pene

Imnſgagltieten
coerguncoczor
Wk aonnroniet
Iudſceroilnus
üelargſſtöner
Mdſtenblebon
luugteptemnsg
imnmt eptis
iniipennni
Macct diſcan
Mfisurbasa
Mndſnnton⸗
iimmnsali
mumſente ſec
Mempng did
nſſebnöͤid
oſrzeycele

leſtnlez
uöthier,fn

Mumnn h

Amummme.
lrmknlffmninen

mmeni nemn ſpiritualibus q; coꝛwoꝛalibo poteſt reperiri. Er ctione eius infirmitatem ꝛ inſecurirarem co⸗
Gnemnnödennm licet contemplatun cõmumter ſint magisfer gnoſcar. Item nota ꝙ hmõi affectus ſeu
alinns intaom Uidi et deuoti non tamen ꝓpter hoc actiuis bo dulcedines ſpirituales inſacramentis perce /
Ns tumencyinftiſ nis neganda eſtcõmunio. cum etiam cõtem/ ptis vel inalijs operibo de genere bonox ali⸗/

areet histeghee
ſoni enen
Mökeſoni etonnine
Fs mnone eeel

s ocupetonis nined

4

8 expec tare dulcedines Et ſic impium eſſe 1 l 0 5
minem ꝓ his overihus remonere a ſacramen

to pietatis.et illum in ſacramentali refectõne

pꝛiuari. Qui autemer obedientia voluntaria

cogitur.aut ex charitate eligit pꝛopter ſaluteʒ

Pꝓrimoꝛum a dulci contemplatõnis et oꝛatõis

ſtudio ſe abſtrahere.et lalvꝛioſas tedioſas ⁊ a
marasoccupatõesad dei gloꝛiam tolerat. vel
cum quis non poteſt ſe ad hmõi effectus exer⸗

cere. Nam et ſi ſacramentum ſit cimn deuotio

ne ſumendum. qꝛ deuotio non eſt aliucd ; pm
ptitudo animi a feruoꝛ bone voluntatis ad ſer
uiendum deo. non ſolum in ſuſpirijs ⁊ lachꝛy⸗

mis. ſedetiam in pꝛedicando et confeſſiones

audiendo. et in alijs operibus miſericoꝛdie fã

platiuoꝝ ſit vnus deuotioꝛ altero. nec tamen

Pppter hoc minus deuotus tenetur abſtinere.

maxime cum bonitas lvminis plus cõſiſtat in

virtute animi qᷓ; in feruoꝛe. Sed ⁊ aliquan⸗

do in illis curis pꝛegrauatus ſolum cõtempla⸗
tioni ⁊ oꝛõni diligenter intentus. parum aut

O
I
. ——
,

vanam gloꝛiam. xer talibus eni gratäs magna

ſere ſinmtir occaſio adeo e quitali ſemper cõ⸗

ſolarione gauderent difficillime roſſunt a va⸗/

mitate ſpiritus ⁊ inani gloꝛia pꝛeſeruari.niſi re
fena renturp tentatöõnem. vt Paulus. ſtimu
lo. vel ꝑ tentationes erterioꝛes. Et q;nis non

niſi virtute diuini auxilij nobis celeſtia ſapiãt
Eet terrena vileſcant. et deus poſſet ꝑ ſuam gra
tliam omnem difficulratem qmonere et face/

re ꝙ ſolum ſernper celeſtia nobis ſaperent non

tamen vult ſic pure nobiſcum ſupnaturaliter

*

gasere.ſed etian humano modo ſalutem no/
ſtram operari. ne toꝛpeamusocio. ſed excite⸗
mMur. vt ex dulcedine cum habet eam gratiam
ci cognoſcens fiduciam accipiat. et ex ſubtra⸗

quando veniunt pꝛetergratiam. Mam et iu⸗
dei et gentiles in ritib ſuis ſacriſicijs lachꝛy
Ings fundunt ex affectõe ad illa qñq; in lvc co
operante diabolo. Aliquando cum grata ve⸗
niunt.ſed non ex gratia vt cum aliquis etiã im

tnintengungin tioni ⁊ oꝛõni dilig untentus. parum alit perfectus ſine oꝛatione ⁊ hmõi trapitur in ma
Wefenin rſtni5 nil peipit de ſuatnitate ſacramenti. qð fit er ma gnum affectum diuine dulcedinis. Aliquan/⸗
nanmnmiin. gna dei gratia. et ad magnum bonum eoꝛum. do veniunt er gratia et wno dei. Onge ex de⸗

oEirmrecer Cumen

nm deitAnn
mö eſeſrerſt

erteteticdentenne enge! rur ne tam inh bon men nõ wteſt ſcire vel debet credere. niſi ali⸗
manefee in finuro pꝛiuetur. ac eo ardentius tendat ad qualiter euidenti ratione. Sed ſi crederet ve⸗
iminsnIII Veitam erernam. vbiſemper adberendum eſt. riſimiliter pꝛopter peccata recentia vel pꝛete⸗
gan peetmet Vôqalet tercio vt per ſigem ununlantesardol rita ſed non emandata hoc pati. tunc abſtinẽ⸗
miritnſenam us mereamur. pleriq eni zlan uauitate org, qum eſſet. Ata etiaz econuerſo ſentiendo hu⸗
rſia eitriiint ti magis guſtui et experientie ſtudentinniti qᷓ iuſmodi affectus 2 dulcedines.nõ debet ſe pu

Z
15

qm̃ valet ad multa ſubtracnio huius gratie et
ſuauitatis. Et pꝛimo vt tentatione vel tribu⸗
latõne gaudium tpemus.a mens lominis ne

laſciuiet tempetur Dalet ſecũdo vt lvmini ti

moꝛ incutiatur ne tam delectabili bono hicet

ſidei et quandoq; occupatõnes et alia oꝑa fu⸗

giunt. ac oꝛationi et contemplationi vacant

fectu buiuſinodi conſolationum non debet di⸗
mitti cõ munio vel celebꝛatio. etiam ſiquis ſci
ret vel crederet huiuſmodi conſolatõnem ſibi
ſubtractam ex eccatis diu pꝛeteritis. quodta

tare ex hoc magis ſecurum ⁊ diſpoſitum ad ſu⸗

ſceptionẽ hinus ſacramenti. Nam et magni

ſ e ́MU plus deſiderio illius conſolatõnis q; pꝛo gloꝛia peccatoꝛes aliquando habent huiuſinodi affe

mi Ddei vel acquiſitöne virtutis. Dalet quarto vt 1s. Ponit exemplu
n i vel acquiſitõne virtutis. Dalet quarto vt ctus ꝑpleuerantes in malis. Ponit exemplum
kuſann n tam deſiderabile bonum feruentus deſidere/ de quodam qui ronnntiretn lacegmabii
len niteintl mus. acceptemus gratantius 1 cautius cuſto/ ter ac eſtuabat deſiderijs bomis.nec tamen re/
u Mntnli diamus ⁊ acceptius. Oalet quinto.vt nos vi,/ nunciabat pompis mundi et vanitatibus.nec
e trgdde détes quia peiuati illa mox graues ad bona ſu⸗ labebat voluntatez dimittendi peccata moꝛ
nnnn me mus et pigri diſcamus et grati eſſe gratie dei talia et occaſiones immediatas. et media ad
mmen ahni non niĩis viribus aſcribere quonens nos pin ega inducentia.et ſic cum eſſet extra ſtatuʒ gra
em mm peos in dei ſeruitio reperimus. Oalet ſexto vt tie. tamen huiuſinodi affectus aliquando ſen⸗
vannn eoꝛum ſegmtie. ſed magis compatiamur eis. teſtimomiũ conſcientie. ꝙ examinans nõ, hʒ
wlinlnnn vävrtpulte a gratia dei deſertis. Dalet ſeptimo. qꝛ remoꝛſuʒ. Ego accipio ſub hoc ſeuſu. ꝙ cauen
un pꝛouidet in hmõi diinna miſeratio indiſcretõ/ dum eſt ne quis ex ſola conſuetudine exterio
nco feſn 4 mni noſtre ne videlicet illam dulcedinem ſenti ris oꝑis moueatur adcelebꝛandũ. non aduer
. il n erntes ſectantes. vires noſtras vltra modum tencdo an indiſpoſitus vel minus diſpoſitus ſit
vutone .ρ⅞ ö irratõnabiliter ↄſinnamus. Dalet octauo ad ſeu an ex celebꝛatõne pꝛoſiciat vel tepeſc at. ſi⸗
onſeruandinn humilitatem executiendam ne an habeat cauſam rationabilẽ abſtinendi

de

Titulus

pel non. hoc enim eſſetrepꝛobabile. Gratias
o ad hoc deuenimus. Nunc ergo dicit
quid eſtquod te retralit.quando quis nõ vult

de veccatis ſatiſtacere ſeu quando nõ vult ceſ⸗

ſare. ſeu qñ eſt in peccandi voluntate. Quiſ/
quis vero vult realiter emendare peccata et
furura vitare. magis dehet ſe putare vignum
q; omnino indignum celebꝛare.Aui wro nõ

vult nec habet voluntatem emendandihabʒ

quid faciat. Quilibet enim vſum rationisha
bens. ſemper quando vult. p̃t aliquid ad emẽ⸗
dationem facere.quia woteſt oolere aut diſpli/
cennam balere de eis nolle amplius peccare.
eſiderare gratiam. oꝛare ⁊ bumliare coꝛam
deo et ſimilia. Si habes ſcrupulum vel dubiñ
as de quanto hoc eſtex oulpa tua confitearis.
ſaltem ad cautelam et ad ſatiſfaciendum ſub/
mittas te puro iudicio boni confeſſoꝛis.ſi copiã
eius labes vel paratus ſis ad hoc q; pꝛunũ poſ⸗
ſis talem habere qui te dirigere valeat in hoc
caſu. Si aurem credis aut times te indiſpoſi/
tmum iterum habes quidfacias. vt videlicet te
qcitius diſponere ſtudioſe coneris. Si times
negligentia cõmittenda. adhibe diligenniã

etↄmitte te dei gratie. vnde cum in omnibus

que te roſſunt retrahere habeas quidagenduʒ
ſit. et ſi illa feceris pꝛo poſſe tuo.ſufficit nec eſt
aliud periculum ſalutis. Et cum quis non eſt ſʒ

credit ſe contritum de peccatis. ſed eſt ſoluʒ at
tritus. Guis eſſet indignus et in peccatis. qiia
ranẽ facererquodin ſe eſt nec indigne ſume⸗
ret nec de nouo pꝑeccaret moꝛtaliter accedẽdo.
Igitur manifeſtum eſt ꝙ quandocunq huic
ofricio cõmode ⁊ optime vacare potes nec qli
quod canonicumobſtat nullam poteris dimit
tendi cauſam habere. niſi maliciam vel negli
gentiam aut pigritiam tuam. que ſunt cauſe ir
ration abiles ?⁊ damnoſe. NMon eſtomnium
vnus diſponendi modus,. ſed alius incipienti⸗
um. alius pꝛoficientiuʒ. alius pfectoꝛum. In⸗
cipiens et nouiter conuerſus ad œæum pꝛobet
ſe ante peccaſſe. et wleat conſeſſuis ſalteʒ pe
cata moꝛtalia vel ſaltem quod in ipſo eſt para
tus ſit confiteri.penitenciam ſubire ⁊ ſanſface:
re. et vtrum habeat bonam voluntatem vitã⸗
cdch pcca.ſexuiẽdi deo.⁊ an faciat ad h̊ diligenti
am ſuam pꝛo opoꝛtunitate loci tempoꝛis ⁊ vi
rium. q; diu emm in iſtis defecerit nunq; deber
accedere. Heinde pꝛobet an de pꝛo ximo fue⸗
rit in aliquo graun peccato de quo licet in ratio⸗
ne vleat. ꝙ adhuc affectus ſuus non ſi bene
purgatus.ſ̊ͤ occupata ſit fantaſia et memoꝛia
delectationibus ac cõmotionibus pꝛiſtinis et
peeter voluntatem grauiter inquinata ⁊ incli
nata caro adouc nimis vebementer inpediat

ſpiritum. et ei non ſoluin ad deuotionem non
ſeruiat ſed rebeller. Deinde pꝛobet ſi non hale
at ex culpaſua vel negligentia notabile deno⸗
tionis impedimentuz. vrpote pollutionem coꝛ
weꝛis vel mnagnam diſtractionem animi. Po
ſtremo ſi non ſit nimis indiſpoſiius ad omneʒ
xeuotionem et pꝛeter culpam ſuam. vtpote ſi
eſſet grauatus capite. pꝛeſſus ſomnolẽtia. aut
mimium tedioſus.hec etiam ſunt pꝛo quibus
a (cõmunione eſt abſtinendum quandocunq;
nõ eſt aliqua neceſſtas. Nam lin neceſſitatis
articulo.vt in vericulo moꝛtis ſufficit habere
iſta pꝛimo deſcripta. ſi iſta immediate poſita
habere non poſſit. Pꝛoficienti vero qualis

debet eſſe omnis qui ſepe aut frequenter com⸗
municare pꝛoponit.non ſufficiunt hec pꝛedi⸗

cta.ſed tota vita eius debet eſſe pꝛeparatioad
ſuſceptionem tante reiet pꝛecipue in moꝛtifi⸗
nes peccatoꝛum etiam leuium 1 vemialiuʒ oe
cupationes non neceſſarias in quibus poteſt

homo auerti a ſerioſa cuſtodia coꝛdis ſui.nec⸗

non exercendo in virtunbus ⁊ excitando ſe p
medlitationem adimmenſum timoꝛem pꝛo⸗
ſfunde humilitatis. amoꝛem ardentem feruẽs
eſiderium ſupernoꝛum inſerendo ſe vulneri⸗
bus ieſu chꝛiſti compatiendo peccatoꝛibus cõ
mendando ſe ſancte matri eccleſie.in nullo de
ſe aut de ſuis meritis ſed de eius pietate vehe⸗/
menter confidendo. Per quodcunq; ergoex⸗
ercitium homo adiſtam amplius ꝓmouetur
ſiue ſit lectio. meditatio. oꝛatio. pᷣdicatio. oxus
iniſericoꝛdie ſpirituale et coꝛpoꝛale per illud
mggis ad cõmunionem diſponimr. Et ex hoc

patet erroꝛ plurimoꝛum qui multum affligũt

ſe.ieinnant. oꝛ ant aut vigilant. etiam intantũ
ꝓſenſus obruitur et ab omni deuotione impe⸗
ditur potiuſq; pꝛomouestur et habent aliqua

vicia in ſe vel afſlictiones mundanas.que nõ

curant moꝛtificare vtpote aliquam maliciam
vel candaloſam conſuetudinem. amoꝛem vel
rancoꝛem ad homines complacentiaʒ ad lau

des.aut alias conſolationes aut concupiſcen“⸗

tiamm ad diuitias.que ſi dimittunt adtempus
nullatenus tamen renunciare pꝛoponunt ſed
pꝛompnſũme redeunt et quandoq; feruenti⸗
us q; antea. Poꝛum autem contemptus dete
ſtatio ⁊ moꝛii 3 atio ple' valeret eis. et eos ma

gis diſponeret qᷓ; iſtis retentis cantando mil⸗

le pialmoꝛum. NMonnulli etiam communicati
ſe volunt abſtrahere. ac recuſant homines in
arto poſitos etiam in neceſſarus ⁊ ſalubꝛibus
expedire ꝙ eum vtiq; qui ſin iuris eſtet nouit
2c ꝓdeſſe poteſt miſero.potius reddit indiſxo⸗
ſitum q; viſpoſitum. Qiui vero pfectiſunt. ita
qiam appꝛehenderut ea adꝗᷓ tendit ꝓficiens

S
S

mirutiigtepum

it li ninn⸗
womn ueninr

nuneninti

SS —

ſeblrkererſte

voegcrcelod

ſe gchpnsc

chanpſuü mus

—

(ünncinchmien
fglonertiurinp

Ucpnscikinn
innreirſofuin

Doenccmrmum.
cANMArenaneAr
eſwmeincnwze

Putecmmnilan
ſbſtaorapamisn

irinſtlenie
ſpbſminononn
Wlotumnie n⸗
ren emaninn
reeisqanec
M ecun vriq;
ikßtalignidea
entisilludag
ſonapansch
Fommarenaer
opccſabſta
mmilnoeot
hn bit,
Uſtſnapen
(ſicen

kſiufonapan

kencc
Endetnlet
Mönnpen
(htuſte⸗
Ppkmntiante

Mlsſtinng

Per awwannpn

ſten mmpins nan

dee er oen

viglanttimndan
abomnnidnen
Ney methetan

nesnNce
wtezinannhdn

CenmwinennNend

sAoNaanig/
urezan npien/
feimiun dlenea6
mwmurpuprunte
1aencoc; ellen
õl
nalreteis elehsi
geniscmhinieh
licianconnnin
Xlectſnt honſrin

4
.

miiil ſa en

modo quo poſſunt eius frui pe aſ
ad ample xus. vetunt oſculũ. videre cupiunt. et

nsdineſeniene
eietpetienn
encorenitren
unlumnt D
efarasin nlke
rumrhistenidt
immerſonimang
morn MNh
npahencoutS
emamagtiae
sſeddeisien

apitulum

pꝛe vehementi deſiderio quod habent ad chai
ſtum non poſſunt abſtinere eius pñ̃riam. Et qꝛ
non pñt eum reuelata facie cõtemplari in glo
ria. ſaltem p conſolatõne ſua volunt eodem

☛☚W „

erpimentaliter guſtare ꝙ;ᷓ ſuauis ſit vñs vt in
oiſcoꝛe ſuauitatis er in foꝛtimuidine cibi illius
ambulent vſq; ad montem deiſcʒ leatitudinẽ
ſempiternã ad quam conſequendã ꝓ viatico

datum eſt coꝛpus dñi noſtri ieſu chꝛiſti. qui cũ

patre ⁊ ſpirituſancto viuit ⁊ regnat ꝑ infinita
ſecula amen. DHec omnia ſcʒ cõtenta in pꝛori/
mis quatuoꝛ. 5. extracta ſunt ex quodaʒ libello
pmodum dyalogi editto.

Duodecim autezʒ F. xvj.

mirabilia repiuntur in iſto ſacramento. vt po

nit Yohã. de ſancto HBeminiano in ſermone

gquodam que iñ ſunt ſententie.b. Cho. in. iiij.

Pꝛimum eni mirabile eſt ꝙ coꝛpus chꝛiſti

in celo localiter exiſtens incipit eſſe in altari.

abſq; hoc ꝙ de celo deſcendat. quod certe ideo

eſſe pt. ꝙ coꝛous chꝛiſti nõ incipit de nouo eſ⸗
ſe inaltari ꝑ ſui mutationẽ localem. ſed ꝑ hoc
wwaliquid in altari exiſtens. ſcʒ ſubſtantia pa⸗
nis conuertirur in ipᷣm ⁊ diuina virtute effici⸗
mur coꝛpus chꝛiſti. ſicut ignis incipit de nouo eſ⸗

ſe in aere abſq; ſui mutatione locali qñ aer in
ignem conuertitur. Secunduz mirabile eſt
q; mhil remanei de panis ſubſtantia facta cõ⸗

Uerſione in coꝛous chꝛiſti. et tñ non eſt coꝛru⸗

pta nec annihilata. hoc auteʒ ideo eſt. qꝛ to ta

ſubſtantia panis tranſſubſtantiatur ⁊ conuer⸗/
titur in ſubſtantiã coꝛꝑpis chꝛiſti. licet enĩ trãſ⸗

ſubſtantiatio non poſſit fieri virtute nature qꝛ
agens naturale nõ pᷣt agere niſi ad trãſfoꝛma
nonem ſoꝛma nin materia. poteſt tamen fieri
virtute eius qui eſt totius entis creatoꝛet au/
cioꝛ.qꝛ cum vtriq; materie ſcʒpanis ⁊ coꝛꝑis
chꝛiſti ſit aliquid cõmune nature entis. poteſt

actoꝛ entis illud quod eſt enutatiſ in materia
vel foꝛma pams cõuertere adillud qð eſt enni
tatis in materia et foꝛma coꝛꝑis chꝛiſti. ſubla⸗/
toeo ꝑ quod ſubſtantia diſtingue batur ab illa
Nanm ſublato eo ꝑ quod ſubſtantia panis di/
ſtinguitur a ſubſtantia coꝛpis. tic entitas que
fuit ſubſtantia panis. rem anet entitas coꝛꝑis

chꝛiſti. Onde Zlmbꝛo.in li. de ſacramentis di

cit. licet figura panis ⁊ vim videatur. nihil trů
aliud q; caro chꝛiſti ⁊ ſanguis poſt conuerſio /
nem credenda eſt. Tercium mirabile eſt. ꝙ
quis materia panis cõuertatur in materniam
coꝛpis chꝛiſti et foꝛma in foꝛmam non iñ con
nertitur in aiam rationaleʒ. quanq; aminara
ionalis ſit ſoꝛma coꝛpoꝛis coꝛiſti.Et hoc ideo.

quia anima eſt foꝛma coꝛpoꝛis. dans ei totinn
eſſe pfecte ſcʒ et eſſe animamum ⁊ eſſe roꝛpoꝛe⸗
um. et ſic de alijs. Conuerrinm ergo foꝛma pa⸗
ſua volunt eodem nis infoꝛmam coꝛvoꝛis chꝛiſti. ſm ꝙꝙ dat eſte
us frui pꝛeſentia. aſpiräẽt coꝛpoꝛeum non aũtipm ꝙ dat eſſe animatum
tali anime. Eſt autem anima ex vi ſacramen?

ti ſub ſacramentoinquantũ dat eſſe coꝛwꝛeũ

non ant inquantũ dat eſſe animatim.et ſic in
gquantum animg non eſt ibi ex vi ſacramenti.
ſed cõcomitatur. Onde licet ſit ibi realiter er
eſſentialiterfoꝛma et anima. non eſt mñ termi

natio cõuerſionis inquantũ animaſed inquã⸗
tum foꝛma coꝛpoꝛeitatis.qꝛ dato ꝙ illa eſſen⸗

tia non eſſet anima ſed eſſet foꝛma coꝛwoꝛei⸗
tatia adiuc cõuerteretur in eam foꝛma panis
ſed ſi econuerſo eſſer anima ⁊ nõ ſoꝛma coꝛro
reita tis non cõuerteretur in eam.quia verha
ſacramenti efficiunt quod ſignific ant.ſignifi⸗
cant autem conuerſionẽ fieri in coꝛpus.qꝛ di⸗

cit hoc eſt coꝛpus meum.et coꝛpus nõ eſt ani⸗

ma. Quartũ mirabile quia quotcũq; loſtie
cõuertantur in coꝛpus chꝛiſti ipimn tamen nul⸗

lo modo augetur nec immutatur.lvc aũt ideo

accidit quia ᷣm pᷣm in pꝛimo de generatõe.
Alugmentum eſt quantitatis pꝛee riſtentis ad

ditamentum.dico aũt additamentũ alterius
