filius pñt cõtra vre cũ matre et nilia. Et re ens omni carens parentela. Dico aũt car⸗
n licta viri qͥ fuit germanus vxoꝛis mee ipſa nali copula licita vel illicita. et omni dicit᷑
de moꝛtua. ſ. vxoꝛe mea. poteſt mihi ene vo carens parentela per ſe. licet per accidẽs ali
ne Cercium eſt ꝙ moꝛtua pꝑſona q̃ mediãte ter eſe poſſit.quia per accidens poteſt licite
ſit füit contracta amnitas. vtputa marito vel velillieite permiſceri conſanguinitas con/
n yxoꝛe cõcubitoꝛe vel cõcubina remanet af ſanguinitati. et affinitas affimtati.⁊ cõſan
14 finitas nibilominus qᷓ erat ad cõſanguine⸗ guinitas affinitati vt in inceſtu loth cum ſy
HM os eius, nec poterit inter eog eſſe mrimoni⸗ liabus.laaroli magni cum ſoꝛoꝛe ex qua ge
in nm. xxxv. q.x. fraternita t. Dicit em̃ Pe. de nuit rolandũ filium et nepotem e pater
N pal.ꝙſ empꝑ durat affinitas adeo ꝙ ſi reſur 7auunculiis qina frater maim ⸗ vt dicitur
% geret frater meus à fuerat vxoꝛatusq;uis et in inceſtu ude cum tham ar./exemplum
c9cH ipſe nõ ſit maritus amplius illius mulieris etiam in patre et filio.qui duxerunt matrez
e miimomũ per moꝛteʒ ſoluit. tamen nul et filiam in vroꝛes. cum mater eſſet cõſan⸗
la mulier eſt mibi affinis Vnde ⁊ in pꝛiſia guinea in tercio gradu patri cum diſpenſa
. erunt cõſangui ta tes et affinitates. lice 1 n5 tione ex qua genuit fili am et filium .vibi lici
jo nubant nec nubant.nec vacent generatiõi te ꝑmixta eſt affini tas affinitati et conſan⸗
ſe IyNHNonporeſt aũt contrahi mrimoniuz inter guinitas conſanguinitati.et conſanguinix
ze aulſfiues vſi; ad quartũ gradũ affimtatis in tas affinitati. Atem notandum eſt de rano
lan .cluſiue.extra de conſan. et aff ieſern con ne affiuitatis. Ratio huius ꝓpinquitatis
e . tralerét defacto. dirimit qꝛ nullu eſt ſed in⸗ hinc ſumitur .quia ſuper cõ municanonẽ
e d cRus. olim añt ponebar aliud genus affi? naturalẽ fundatur ami cicia naturalis. Cõ
R— nitatis et alij gradus. vt patet in deerens. municatio autem naturalis eſt duoba mo⸗
S, + xVv. q. i.. ger totu. qð impediebat mr̃imo⸗ dis ſcõm phᷣm viij.ethicoꝛũ. Dno mõ vᷣm
mum. ſed ſunt per decre. ablati. extra eo. no carnis ꝓpagationẽ.ſᷣm quẽ modũ vn eſt
“ beset ſic nõ remanet niſi pꝛimũ genus af⸗ ab alio. vt filius a pre. vel ambo a tercio. vt
d* nnitatis quod babet dirimere de quo dictu duo fratres. Alio mõ ꝑaiũcnionẽ oꝛdina⸗
4„ eſt. ¶ Et nota q contrahit ſcienter in ali tam a carmis pꝛopagatione que cõiunctie
N 2 — êð
E T. r . ‚ - e= „ ( .X1
Srr En ee ..
—„— d = r Trerelre ter
„
* „
0 N
. . ₰

3

eſt per carnis copulam. vel ꝑ matrimoniuʒ
in quo eſt mutua obligatio cõiugñ ad car/
nalem copulã. ꝓpter qð ibideʒ dicit philo
ſophus. ꝙ amicitia viri et vxoꝛis eſt natu⸗
ralis.⁊ ideo ſicut ꝑ ꝓpagationẽ carnis cau
ſat᷑ amicitia naturalis ꝗᷓ eſt cõſanguinitas
ita ꝑ carnalem copulã vel cõiuncnonead
toc oꝛdinatã. vt eſt matrimoniũ.cauſatur
vinculũ naturalis amicitie qð vocatr affini
tas. dum lvmo equaliter ſe habet ad cõſan
gnineos vxor ſue ſicut ad ſuos eo ꝙ vxoꝛ
eſt aliquo mõ vnum coꝛpus cum viro. ſed
qꝛ non eſt ſimpi vnum cum eo. ſed q̃ſi ab
extrinſeco adiuncta.ideo qcũq; attinet vi⸗
ro attinet vxoꝛi in eodem gradu.ſed qꝛ ab
extrinſeco adiuncta. ideo attinet ei alio ge

fines eiꝰvxoꝛis.nõ cõſanguineoꝝ ipſi vxo
ſis. et econuerſo õſanguinei vxoꝛis ſunt
gffines ipſius viri.nõ aũt cõſanguineoꝛis

hunt cũ matre et nilia. et duo fratres cũ du
abus ſoꝛoꝛibus.¶¶ Vltimo notandũ de di
ſpenſanõe pape ꝓhibita circa hoc. Circa qð

aſcendentiũ et deſcendentiũ ſicut ⁊ conſan
contra ius diumũ et naturale. qꝛ vxoꝛib⸗

bus noſtris. ᷓtẽ et in linea tranſuerſali in
pꝛimo gradu ꝓhibet mr̃̃imomiũ.ↄſanguini

pa diſpenſare põt. quia etiã quodamodoẽ

tuo. Dnde etiam ante legeʒ moſax cã mul
tiplicato genere humano ante dilumiũ vel
poſt creditur ſe abſtinuiſſie a ſoꝛoꝛibus.⁊ ab
vroꝛibus fratꝝ niſi ad ſuſcitandum ſeinen
fratris pᷣmoꝛtui. ſicut et iꝑe legis ficut
in thamar et nilijs iude/Hec obſtat de vxo
ribus abꝛae et ?ꝓfaac ꝗ

as vocauerunt ſo⸗
roꝛes.qꝛ.ſ.fuerunt cõſanguinee vel conſo
bꝛine ſicut et loth qͥ filius fiunt fratris abꝛae
dictus eſt frater ipſius.Hec etiã poſſz diſpẽ
ſare papa in vyroꝛe fratris moꝛtui ſine libe/
ris.quia licet olim liceret tñ diſpenſatiue li
cebat.que diſpẽſatio fiebat iure dinino nõ
ab lvĩe. nam lure diuino ↄmuniter abſtine
batur ab vxoꝛe fratris ſicut a ſoꝛoꝛe.ſed in
caſu illo pmittebat᷑. Dnde ſicut papa non
poſſet diſpeſare in pluralitate vxoꝛũ. ;uis
olim efſet licita.quia licita erat, ex dei diſpẽ
ſatione ꝓhibua iure cõmuni.ſic nec in ꝓpo
ſito Atẽ nec in ſecundo gradu tranſuerſa/⸗
lis ſupioꝛis vt cũ amita et matertera. qꝛ le

d . .12 19 C. = C/ 2 3

Nnatmnre

w. e e r 6 .
e. Gſirr „L. Kn .
t.d ge Seer r .e ê

nere attinentie.qꝛ cõ ſanguinei viri ſunt af

viri.et hinc eſt ꝙ pater et filius licife cõtra

Ddicit idem Pe. ꝙ in pꝛimo gradu affinitatꝭ
guinitatis papa diſpenſare nõ põt.quia eſt

parentũ exhibemus reuerentiaã ſicut parẽti⸗

tatis et affinitatis iure diuino. ODñ nec pa⸗

contra naturam. vt. ſ. quis contralat cum
germana ſua vł vxore germani ſui eo moꝛ

T&. J. Aα E. N,

— „ .
ðð

. ((Zitulus Orimus

ge diuina pbibitum. he⸗

iuj um. e De. Ex his acuer
te diligenter ꝙ cñ affinitas ↄtrahaf ſa per

foꝛnicationẽ ſicut ꝑ actum cõiugales. ille q̃

cognouitgliquã mulierẽ foꝛnicaue iõ põt
cõtrahere cum filia eius vel germana eius.
ſicut nec poſiet cõtrahere mrimoniũ cum fi⸗
lia vxoꝛis ſue ex alio viro.nec cum ſoꝛoꝛe
eius ea moꝛtua.et ᷣt Pe.papa in hoc di⸗/
ſpenſare nõ põt.qͥ tamen caſus ſepe puenit
ad audientiã cõfeſſoꝝrepitur tñ papa mar
tinus qntus diſpenſane cũ quodam qui cõ
traxerat et cõſummauerat mr̃imoniũ cum
quadã eius germana quã ↄgnouerat foꝛni

carie cũ magna tñ difficlłtate.et qꝛ res erat
occulta.nec ille erat aptus ad religionem
vel ad remota eũdeʒ. vñ ſcandalũ er diuoꝛ
tio. ſi factũ fuiſſ.ſequendũ erat. Pꝛius oꝛ

dinauit plures tologos et canoniſtas ſu
per hac xe habere collationẽ. vtꝝ ipſe poſſet
in loc diſpenſare. nec cõenerũt in ↄcluſio
nẽ.ſed aliqͥ dixerũt ꝙ poterat. alij cõtrariũ
affirmauerunt /et qꝛ tenendũ eſt certũ et doid

mittendũ incertũ. ᷣm Aug.de ꝑe. diſ. vij. ſi
s.et inſtar ſacrilegijẽ diſputare de foteſta
te pꝛincipis.pᷣcipue pape.xvijiquiiij.S.aↄmit

tit. et.c.ſequeti.vbi dicit Hico.papa.Ne⸗
mini eſt de ſedis aplicemudicio iudicare.aut
illius ſentẽtiam retractare ꝑmiſſum. videli
cet ꝓpter romane eccleſie pꝛimatuʒichꝛiſti
munere in beato vetro collatũ.vbi dic glo.
Nemini.ſ.qͥ ſit iferioꝛ papa.nã ipſemet pa
pa vel ſucceſſoꝛ eiꝰ pᷣt ſententiã ſuã vel alte
rius pape pᷣdeceſſoꝛis retractare. vt.xxxv.
ꝗ.lx. ſententiam. E xemplũ pꝑatet. qꝛ quod
pꝛi derermiatũ fuerat ꝑ eccleſiã.i.ↄſangui⸗
nitatẽ ⁊ affinitatẽ durare vſq; ad ſeptimuʒ
gradũ vt notãt Inð. Breg. v. q.
v.ad ſedẽ. Bꝛeg.ix.tetractauit ⁊ termiauit
nõ durare niſi vſq; ad qrtũ gradũ.er de cõ⸗
anetaff. no dler. E ſic lodie ſeruat q;iñ
ad ↄtralendũ mr̃imoniũ ideo nulli ↄſulen⸗
dũñ eſt.ſed oĩno ꝓhibendũ ꝓcurare diſpẽſa⸗
tionẽ etiã a papa cõtrahẽdi cũ tali.cuius.ſ.
matrẽ vel germanã carnaliter ↄgnouit.ſ̊ ſi

poſt cõtraciũ et multomagꝭ cõſummatũ ta.

le matrimoniũ obtinuit diſpenſationem t᷑e
manẽdi cũñ illa.dimittẽdũ eſt negociuʒ iudi.
dicio dei. nec cõdemnandum. ..
Capltulum. xij. de impotentia coeundi..·

mentũ eſt de ĩpotẽtia coendis eſt
Sm Ray. viciif aie vł coꝛꝑis vel
vtriuſq; q̊ qͥs ipedit᷑ alteri carnahter cõmi⸗
ſceri. Obi nota ꝙ tres ſunt ipotentie ſpẽs.ſ.

°

. .*
.
$

EAr—- △* 2 S Riumn,= - *„ .

— (.: — *
Midn f. „ — ●
14 *

vVodecimũ impedi⸗

in

=☛—G

☛

SBe

—

n
i

Duns
niſas
ſepſet
nchti⸗

lönmni

ermad
Mlpi/
D
d

iei
Gik
no
iwae
.
e q
ſangi
ſepan

I
ehhiſn
anu
Mußf

NA,

un

zinc,,
i.

4

eek
itel
öm/
ſhiu

ch

¶Ea. Duodecimum

naſũralis. accidentalis.et maleficialis. Et niñ. extra
quia iſta materia eſt turpis et non ita ſepe nõ põt nine graui ꝓiculo ſubuenirxi certe ſe
contiqunt caſus eius ideo truncabo.et ip⸗ parabit et poterit ſe copulari alteri cui foꝛſi
ſam plenius potes videre in ſummis. an apta foꝛet. wel cuius reſpectu ſubueniri
Orima ergo impo . i. wier c ſi per vfum ſecflatkhera ſr dconen
e ereen eXNAN8L, id eſt cognoſcibilis pꝛim reddetur pꝛio.
cẽtia.ſ.naturalis. que eſt in viro frigiditas etri ſi
ſeminis.vel frigiditas cõplexionis. vel indi quã in vc caſu dimittere delet et ad pꝛimꝗ
eſt talis imporentia impedit n aleni Piis pꝛimo vel ſi non ſine graui piculo mu
dirimit ↄtractũ.xxxiij.q.i.cei.⁊.ij.extr . lieris poteſt a pꝛimo c noſci. quod pote
laudabilẽ.illa tñ que eſt in ſene nõ impedit hgerepenrtit oſei. guock poteſt

2 ½
ipſe pꝛimus iã cum alia contraxerat

—

iter?/SipH

—.—

dabile. i . 1 t contingere pꝛopter indiſpoſitionẽ membꝛo
An: eic1. .c nuptigy, 2 et ſenes ſi na rum remanebit cum ſecundo/& ed pꝑe. de pa
turali caloꝛe deſtituant.ope tñ medicoꝝ po/ lu. dicit ꝙ opinio cõtraria que verioꝛ vide
pnoie frigiditgrig A e. de tureſt. ꝙ ſi poteſt ei ſubueniri ſine piculo ꝑp
pal. ꝙ noĩe frigiditatis inte lligit᷑etiam ca⸗ inciſionẽ ſiue velit ſiue nolit eſt impedimen
liditas.et quodcũq; aliud impediens actuz tũ tſpale nec dirimit. quia ſi ſodie non vule
ppetuocnõ aũt ſi effectũ generatioms impe crgs wteſt velle. Onde voluntas que non
diat tm̃ et non ꝗctum. vñ ꝛ ſtenles Cienter eſt tua non facit ppeluum impedimẽtũ.
pñt GStralere Pifferea idẽ Pe. de pal. ait fmmliter ſiꝑ vſum iſtius ſvminis de quo q̃̊/
ꝓille qᷓ ſcit in ſe vel in alio iinpotentiã (oe/ ritur poteſt fieri 2gnoſoibilis. tempoꝛale eſt
undi nõ wteſt inuito alio diſcedere ꝓpter nec dirimit. S Po nec ꝑ inciſionem. nec ꝑ
tale imedimentũ. ⁊ imputet ſibi qui talem vſum eius poteſt fieri cognoſcibilis ab iſto
elegit as aũt poſſet. puta ſiincontinẽter vi qᷓuis pote

cont . fieri cognoſcibilis per vſum al-
uleret aut als inloneſte. vel vir eã male tra terius non eſt ſeꝑanda ab illo ſecũdo ſi cũ
ctaret.vel alter ei venenũ pꝛeꝑaſſetnon tñ eo contraxit. nec reddenda pꝛimo. etiam ſi

ſeparent quo ad vinculum. qð vere fuit ex per alium fuit aptata. quia q;diu eſt iuncta/
quo vterqz ſimpliciter cõſenſit. ſed quo acal non poteſt alter ea vti. et ſic illud remediuʒ

cohabitationẽ.alłs non ponet ſeꝑari.exquo; eſt impombil

als non p .Ere ede iure diuino et poſitiuo.
fuit verũ matrimoniũ.niſi ob foꝛnicatõneʒ eſſet adulterium vel foꝛnicatio /Et 1muli⸗

vl timoꝛẽ moꝛtis vel religionẽ ſi mii er eſt ita arta ꝙ a nullo oꝛdinale ſit cogno⸗
um non fuit conſummatũ Si aũt ignoꝛat ſcibilis delet remanere

ut conſummat L remanere ſine ſpe coniugij. et
impotentiã etiam in ſeipſo. vt ſi vir crede/ viro datur licentia cum alia contrahendi.
bat non ſe impotentẽ.vel mulier nõ ſe artã/ Si autem eſt arta quo ad aliquem puta ſe

qñ ppenderunt poſunt allegare ꝓpꝛiaʒ im/ nem. cognoſcibilis autem per alium. puta
wotentia. ar. extra xe frignet maleft. ceie iuuenem.licentianda eſt ad aliũ. ſed quan
cõſultatioi. ¶ Atem nota ᷣm eundẽ Pe. do ſeꝑata eſt ab vno quia non poteſt ↄgno

pal.ꝙ qñ ſit ſepatio pꝛopter frigiditate,y ſci.et commixta alteri ſimilis conditionis.
viri.mulieri dafßü licentia cũ alio cõ trahẽdi/ pura ſimilis etatis 2 complerionis quia ec
viro aũt ſi eſt impotens ſimpłr.i.non vales cleſia tüc fuit decepta. quia veriſimile eſt
ſeminare vel Yalens ſoc. ſed nõ in loco de/ per longum vſum fuiſſet ſibi apta. tunc req/
bito. ſi loc eſt qͥ ad omnẽ fenunaʒ interdicit gdenda eſt pꝛimo. quia impedimentum fuit
ſimpliciter mtimomũ rapreſ ĩaũt im tempoꝛale. ſecus quando alius fuit diuerſe
ptens eſſz reſpectu iſtius tm.p ta quia eſt conditionis Hec Pe. ¶ tem ſi mulier di
virgo ſed ſi eſſet coꝛrupta ponʒ eã ↄgnoſce cat virum impotentem pꝛopter defectum

re.licẽtiandus eſt tũc cñ coꝛrupta. nec ſimn membꝛi. ̃m Poſtien. eſſet inſpiciendus xꝓ
ꝓliciter talis eſt ꝓhibendus quia nõ delbet ef viros lneſtos. ſicut dicitur de arta. ꝙ iny
.xfectus extẽdi vltra ſuã —— tamẽ? ſpicienda eſt per matronas ſoneſtas ſi aũi
tl.in.iiij. ꝙ ſiquis nõ poſſet co ulari cñ vir alleget exceſſum membꝛi eſſet conſulendus
Sine.ſʒ cũ oꝛrupta.poſſent medici aliter ců/ papa. Mec ſic dicitur malierinepta eſſe ad
aliquo inſtrumeto clauſtra pudoꝛis reſera matrimonium pꝛopter frigiditatem. ſicut
xi.nec hoc eſſet cõtra naturã quia RE pꝛopter artationẽ.quia mulier in concubi
tẽe
niri

exet ai vlectatione. ſz ad medicinã. ¶ tu eſt patiens. vnde ad reddendum debituʒ
ſi mulieri arte abt

abſcppiculo poteſt ſubuen viro ſufficit. ꝙ patiatur acnioneʒ viri in na
leneficio medicine vel ꝑ futuꝝ vſum viriꝙ turali membzo. hoc gut eius frigiditas non
ꝛtionati non impedit contrahere mrimo/ impedit.

ı
w.
.... 2
„ .
ℳ
. ι⁰

17 * „ . Wer

1

2

απ anone pꝛolis?

mücatio membꝛoꝝngenitalm̃. 2phei

Secunda impo Kli.

tentia. ſ. accidẽtalis ſine maleficio eſt ꝑ ca

ſtrationem ſupuenienteʒz. ꝓppter qð ſi tales
omnino ineptiſunt ad reddendũ debitũ cõ/
trabere non poſſunt. et ſi contraxerint diui⸗
dendi. quia nullum eſt matrimoni. exxra
eo.c. ꝙ ſedem. Sed ſi caſtratio cõtingeret

— .

poſi mammmoniũ contractũ p verba depſen

intelligitur iſta caſtrano m Rych. m. i
ucatio d
teſticulos ⁊ virgã/ Et de hoc eſt ouplex opi
nio ndã em dicunt. ꝙ iſtud ſi ſupueniat

mairimonio cõtracto de pᷣſenti ſed nõdum

ↄſummato. ꝙ habet virimere ſicut ⁊ ingreſ⸗
ſus religioms/

15 dirimit cõtracti iſtud ſupuenies. ſed ſo
fũ qñ erat hoc imprdimentũ anteq; cõtrahe

rer ꝑ verba depᷣſenti/Quidam enam dicſit
ꝙ ſi remanet virga q erigat᷑ etiam abſciſis
teſticulis ꝙ tũc tale miimoniũ nondũ con/⸗
ſummatñ nõ ſoluit᷑.ſicut dicit glo.de ſpado

ne. Mã talis ſanſiacit muheri. ſicut mulier

ſanſtacit viro ſuo ſiue reſoluat ſperma ſiue
non. nec requiri in matrimonio ꝙ ſemper
ſit ſpes filioꝝ. ſed ſufficit ꝙ nõ euitant pere
In ſoc ergo caute inceden⸗

iuiu eſt.et cũ maturo cõſilio. et quãdo tales

„ nas. In dicto. c.
●

xoſſunt induci vt ſe haberent vt ftrater et ſo

roꝛ caſte viuentes tuta via eilz/ Me caſtra
to et ſpadone dicit Pe.de palu.ꝙ ſi nõ in/

pediunt᷑ ab actu generationis. hcet eb effe⸗

ctu. quia ſcz in eis virga erigit et ſemẽ emit
titur.ſed inualidũ ad generandũ contrale⸗
re poſſuntſſed ſi non entſeen nõ poſ
ſunt cõtrahere ̃m quoſdam:xxxj.q. vij. hi
qui.neq; cõtrahit᷑ ꝑ vs afftinitas. JBeen

A non poteſt ſeminare in loco debito nõ po/

teſt cõtralere. q;uis et reliqᷓ.et dfloꝛare poſ
ſit. quia unpotetia coeund eſt abſolute. qñ
quis non poteſt carnalẽ copulam exercere.
WMon aute reputat᷑ miure carnalis copula
ſubſecuta.niſi ſit cõſummata ꝑ ſeminanio⸗
nem oꝛdmaria extra deſpon. c.f.

Zercia impotentia ..iii.
eſt p maleficiũ. Circa quod m tld. in. uij

et Hoſti. ſic tenendum eſt. ꝙ ſi maleſicium
ſupueniat matrimonio ante carnalẽ copu
lam.tunc ſi maleficiũ ſuꝑueniẽs miimomo
eſt ꝑpetuum. impedit et dirimit mrimoniuʒ
contracinta ꝙ celebꝛato diuoꝛtio vir ali/
am prerit ducere. ſumiliter ⁊ mulier poterit

cum aho contrahere. xxxiij.q.i.ſi pꝑer ioꝛtia/⸗

—

ĩ per ioꝛuarias dicit᷑ exp

Et vt dicit
ti non põt dirimi ſed durat mrimoniuʒ. Et
nüj.
0

ij dicunt et cõmunius &

ſe. ꝙ deo pmittente et diabolo opante. im⸗

pediri poteſt homo ne cognoſcat millerem.
Pe. de paluinaiiifi wv multi
pliciter. lgbet em̃ ex ſoc ꝙ eſt ſpinitus pote
ſtatem ſuper creaturam coꝛpoꝛalem ad mo
tũ localem ꝓhibendum vel facienduʒ/ Hñ
poteſt coꝛpoꝛa ĩpedire ne ſibi mutuo appꝛo
pinquent vel directe vel indirecte interpo⸗
nendo ſe inter eos coꝛpoꝛe aſſumpto. ſicut
accidit ſponſo qui deſponſauerat ydolum.⁊
nihilomimus cõtraxerat cum quadã iuuen
cula.nec potuit eam cognoſcere pꝛopter h̊.
¶ Secũudo modo poteſt inflamare ad actũ
illũ vłre frigerare ab actu illo adhibẽdo oc
culte virtutes rerũ.quas optime nouit ad
loc validas.¶Cercio modo turbãdo ima
ginationem et fantaſiam extimatiuã. qua
reddit mulierem exoſam. quia poteſt imagi
nation impꝛimere. ¶ Quarto modo ꝓhi
lendo directe rigoꝛẽ manbꝛi.ſicut et motũ
localem cuiuſcunq; oꝛgani uinto mõ
pꝛohibendo miſſioneʒ ſpiriuum admebꝛa
in quibus eſt virtus monua quaſi interclu
dendo vias ſemimis.ne ad vaſa generanio
nis deſcẽdat.vel ne ab eis recedat vel ne ex
cidat vel ne emittatur et mult) alijs modis
Plus aũt ꝑmittit deus ſuꝑ hunc actum per
quem peccaãatum pꝛimũ tranſſundit᷑ q; ſuper
alios humanos.et ſepius maleſiciat᷑ vir ip
mulier et magis pmiini deus in pꝑccatoꝛes

ſeuire demones q; in iuſtos. vt patet de ſe /

ptem maritis ſaray vxoꝛisthobie.iñ enam
aliqñ in iuſtos.exemplum in Yob. Et pꝛo⸗
pter hoc maleſician monent facere confeſſi
onem in dicto ca. ſi pꝑer ſoꝛtiarias. hec Pe.
de palu. cardus in.iiij.dicit ꝙ cõmu⸗

nis opinio tenet. ꝙ ſi certum eſſet. ꝙ eſſet

malenicium ſecutum matrunonium ratum
non tamen cõſummatum.non pꝛopter loc

dirimetur vinculum matrimoni/ In ſepa
rando autem maleficiatos ſimiliter ꝓcede
dum eſt ſicut in eparando meptos ꝓpter
frigiditatem. excepto ꝙ fuigido nõ datur li⸗
centia contrahendi cum altera.quia frigi?
ditas eſt impedimẽtum vnmiueriale., ſed ma.
lenciato datur.quia maleſcium eſt impedi
mentum particulare/X n mulier ipia pꝛo.
curauerit malencium.non poteſt petere di.

uoꝛtium.quia culpa lua ad hoc deuenit. lx..·
diſtin. ſi euangelica/ſi vero maleſiciuʒ ſit

tepoꝛale non impedit nec dirimit.et a pꝛin
cipio quidem ma lencin pꝛelumit tẽpoꝛale.
ſed poſtq; comuges ꝑ trienmũ ſimulsoha⸗
bitauerunt vantes operam carnah copule
ſi adiuc durat umpedimenti.quia ſcʒ ie co
gnoſcereñ potuerut.pſumit᷑ malenciuʒ eſſe

Pr. 71. —E. —-,, F- P S“
4 4 rsL a al⸗s

*

4

ſe im

n.
an
e
nad no

N
appꝛo
erpo⸗
Mo. ſian
dcun⸗
l
ene 8
Ed a
bahoe
enouitad
didoſn
mi. an
Merktnag
onoch
utermri
Aunmori
nacni
Acchen
urer
wug
öl
iri
Mnnes
Madſe
heüan
htne
e onſe
s, heß
i
ſet. ein
munun
Prde
liiſei
s
iml/
uſi/
ltn
Gapvl
end.

aitlo⸗⸗
azpen 4
iprale
1 c0e
hi
ſ e
gligete

Ca. Decimumterciñ

Pieſuũ.extra eo.c laudabilẽ. et ſic ſeꝑabit᷑.
Si aneſeꝑati pꝛopter maleſiciũ poſtꝙ; alia
matrinia contraxerint carnaliter ſe co⸗
gnoſcant reuocandi ſunt ad pꝛimũ matri/
monim. eo ꝙ ſententia diuoꝛtlata inter
eos fuit ꝑ erroꝛem.quia imedimentũ fuit
iudicatum inter eos.ꝑpetuũ ſᷣm pᷣſumptio
nem qð nõ erat ꝑpeum ſm rei veritateʒ.
et illud decretũ.xxxiij.q.i.ſi ꝑ ſoꝛtiarias nõ
teneret.ec Ricar.in.uij.¶ Hota ᷣm Pe.
de pal. O maleficiũ ſi poſt triennium durat
iudicat᷑ ꝑpetuũ.non quidem quia illud nõ
reſt tolli.vel a deo vel etiã oꝑe dy aboli.q̃
ſanat ex loc ꝙ toꝛquere ceſſat.Exemplum
in legenda beati Bartlolomei apoſtoli.ſed
quia non poteſt tolli oꝑe humano.quia nõ
eſt poteſtas ſuꝑ terram. imo nec ſuꝑ celum
poſt veũ.que lucifero valeat cõparari in na
turalibus.nec ſemꝑ exoꝛciſini liberꝗt.qñq;
q̃dem pꝛopter pecatum.qñq; aũt pter bo
nũ hominis cui non expedit nubere.Dñ nec
paulus fuit exauditꝰ Ac̃ nota ꝙ ſi ma

leficiũ nõ poteſt reuocari niſi ꝑ aliqð illicis/ a it j d ſoe lega e
tum. voꝑ demonis auxlliũ et omõi. Etiaʒ ſi pitulum. xiij. de cognatione legali.

ſciret᷑ ſic poſſe reuocari.nihilominus impe⸗
dimentũ ꝑvetuũ iudicabit᷑.qꝛ remediũ non
eſt licitũ Clv. Pe. Alb. et Poſti. Et addit
Poſti. O licʒ aliq remedia videant vana
tolerari tñ poteſt retũdere vana vanis nõ
aut dicit ltins Seni etiã km Pe. de⸗
Ar. ꝙ ſi maleſniciati vł als imprẽtes velint
cò manere veri cõiuges ſunt.ſicut maria et
ioſeph. Si aũt amlv pꝛoclamant. euiden
tiſimis ſignis impotentia ꝓbari poteſt nõ
expectat᷑ trienniũ ſed ſtanm ſeꝑantur/ſi au
tem non ſit euidens.opoꝛtet ꝙ per trienmũ
cõmoꝛati iurent ambo. vir qde ꝙ ſtudioſaʒ
operam dedit bona fide ſine fraude.ꝙ eã co
gnoſceret et nõ potuit ꝓficere.mulier ſimi⸗
liter ꝙ per eam non ſtetit nec fraudem adhi
buit quin cognoſceref a viro.ſed non fecit
Sacramentales autẽ iurabunt.ꝙ credunt
eos ve rum iuraſſe extra de purga.ca.c.inter
* ſolicitudines. De triennio iſto in autenco
de nup. 5. Per ccaſionen tinterdicit᷑ ma
trmoniũ impotẽti.cõ cedit᷑ potenti.xxxiij.q.
i. uod aute § requiſiſtr. textra eo. frater
nitatis Gi qũt mulier dicit. ꝙ vir nõ poteſt

—

eim cognoſcere. wit aſſerit ꝙ imoſſtandũ
eſt viro. quia caput eſt mulieris.xxxiij.q.i.

ſiquis acceꝑerit.et lc niſi mulier᷑ ꝓᷣlet con
trarin per aibectuz coꝛpoꝛis. extra de deſwon,. vero ſoluta ſcilicet moꝛte patris vel eman⸗

impa.c.continebatecontra ſi vir dicat ſe

non pone cognoſcore et ipſa anerit contra/

. 1 impedit. xxx.
rium viro non pꝛobante.ipſa abſoluitur. bidetut venntelligendum de

Sed videtur ꝙ quando allegat impotetiã
r hin. — 0. .. . . 1.Q◻☚ . — -il.

P ALrerrs.
F⸗. ä .I-R e11 4.. .
A er
. 32
.
„

—,—

△⬤
. 4* 2 4 . .—. . .— 4 „— R „

mulieris.qꝙ ipſa teneat᷑ ſe oſtendere inſpici
enam quia in cauſa diuoꝛtij vir ⁊ muli
er ad paria iudicantur ſicut vir allegãĩs mu
lierem artam auditur petens inſpici.ſic ecõ
uerſo mulier allegans virũ eunuchizatuz .
audit᷑ petens aſpectum coꝛpoꝛis. Et idemẽ
ſi dcat impotentiaʒ eius aſpectu eius poſſe
ꝓbari.hec Petrus de pain Anod ſi poſt tri
enmuʒ celebꝛato diuoꝛtio redeat potentia
le cognoſcendi.licet de loc ſint varie opini
ones tenendũ tamẽ ꝙ ſentire videtur tlv.
in. iiij.diſ.xxxiiij.q.i.argu.iij.ſcilicet ꝙ ſi maæ
enciũ fuit vniuerſale reſctu cuiuſtiberp⸗
ſone tunc ſi alteri nupſerit.oſtendit᷑ impedi
mentũ non fuiſſe perpetuñ. vnde debet redi⸗
re ad enum, i autem maleficiũ fuit par
ticulare ſcilicet reſpectu ſpecialis ꝑſone.tũe
cum vtriqʒ detur licentia coñtraſvndi i
alijs non poteſt ad pꝛiſtiaũ mr̃imoniũ rech
te.cuũi pꝛimũ matrimoniũ nullum fuerit ⁊ ſe
cundũ verum. tlv.in.iiij.vt ſupꝛa.

Erciũdecimum
impedimentũ eſt cognatio.quod
a .iiij.loco ponit᷑ in verſibo ſupꝛ adi⸗
cti.s Obi nota ꝙ triplex eſt ↄgnatio. ſcilicʒ
carnalis ſiue naturalis que dicitur conſan
guinitas lpiritualis que dicitur compater va⸗;
nitasjet legalis que dicitur adoptio vel ar
rogatio hieliler harum im edit et dirimit
matrimoniuʒ. ſed diuerſis modis. quia di
uerſos gradus habent. Cognatio legalis ẽ
que fit per adopttonem vel arrogationem
et habet tres ſpecies Paimi eit iſcen den
tium ⁊ deſcendentium. que eſt inter patreʒ
adoptantem. xet filium ſiue ſiliam. nepotem
wl nentem Eriſtiſino di adoptatos.et hec
indiſtincte impedit matrimonium et imppe
tuum vᷣm Petrum d palu. Inter patrè ta
men adoptantem. ⁊ patrem ⁊ matrem ado
ptati nulla cognatio contrahitur ̃ᷣm tho⸗
mam et Eetrum. Pater ergo adoptatoꝛ
non poteſt contrahere cum filia adoptata.
nec ⁊ cum nepte adoptiua.x xx.q.iij
ligere Secundã ſpecies collateralium.ſcili
cet inter finiam naturalem alicuius et filiuʒ
adoptiuum.et hec impedit matrimonium.
q; diu ſunt in eiuſdem patris poteſtate, ea

eh.e X⸗ r.e

cipatione filij naturalis vel adopnui non
ueſtione. iij.poſt ſuſceptum. KM
. is natu
ralibus legitimis.ſcincet ꝙ nõ poſſunt con
.

—

Qα°¾6 . Ve Ü 7-⸗ 1 44 AR⸗ ͤ 7 Pe F GE 5 Z
QAxz 2 SGFtef ly N. „ Lgn. 46 MreN 5 — e D

7 . ra
2 46 Prai* *Pr n⸗ eE 1.74 3C X 2 .

* R
r . — Cugir N— ec. SS — — X
. P- 3 01. f.5 .P * 4 — bH1 ..,. —–◻ 1. c Tor⸗
R. C a? 2 S, .

46 — . 2 . 3
. .*

. ☚ . 3 . 1. „, .
. Seirz .„ Wr erd Prt. 2·A1; X 2 † . .
.⸗ 2èð Ae. aAa 50 õ

.

*

7

itulus Primus

. 4
raſvte cñ filis vel filiabus adoptiuis patr? nis. Mam ſperma ᷣm medicos eſt ſanguis ð
es nliemu filius cũ filiaſlegitima puriſſimus/Et qð dictũ eſt carnaligaga/ ] ⸗D
patris ſui adoptiui cõralere Pcr no⸗ tione excludit euã a ↄſanguinitate ade. qꝛ
tat Hug. xxx. q: in n pꝛin. Ba Hoſt miraculoſa ⁊ ſupnaturali ꝓpagatione. ſecd
* „% X o Blearſtho enã ꝙ inter ouas perſo nõ excludit chꝛiſtũ a cognatione cõſangui)/ ii
nas adoptatas ab allquo in ſfilias põt eſe neoꝛũ beate marie. quia fuit carnalis ꝓpa⸗ hi
inueniat᷑ phileri.ſicut etiã duo ſili ſpales Moc aũt vinculũ ſiciſt et oĩs amicicia fun⸗ ”ZM
alicuius puta ꝑ ſuſceptionẽ in baptiſmo vl daf in cõmuniegtione triplici.ſ.nature. cu
confirmationé poſſint ↄtralere adinuicem. re ⁊ diſcipline. Nature qꝛ oẽs cõſanguinei —
⁊ ſpũales filij cũ adoptuis Si ergo adopti deſcendũt ꝑ carnis ꝓpagationẽ ab vno ſti⸗ 4
uus filius intimonin conttahit cum legiti/ pite.qui eſt cõmunis eoꝝ parens. Cure. qꝛ H

ma adoptant? dicit Huil. ꝙ uis udam oĩ cura parentũ pcedit ad filios non ſolñ im
xerint 8 nõ Oinerer iaſe mrimoniũ.tñ veri mediatos. ſed etiã ad filios filioꝛũ qtqᷣt vii⸗
us tenendũ eſt qð no. Dug.ſ.ꝙ ſolueretur. dere poſſunt. Diſcipline qꝛ ꝓles ſub paren
extra eo.c. vnico.et loc eſt verũ tã de ſinpli tũ poteſtate et ſubiectione eſſe debet. ¶ Se/
citer adoptato. q ſcʒ nõ tranſit in poteſtatẽ cunda concluno eſt de linea conſanguinita

doptantis. ꝙ;ᷓ de arrogato ͥ; trãſit in pote nis qd ſit ⁊ quõ dicaf. Eſt aũt oꝛdinata col Cc⸗
ate arrogantis/Cercia ſpes eſt qſi legalis lecnio gionarũ conſanguinitate cõiunctaꝝ.
filij adoptiui ſimiliter inter iiũ adoptiuuʒ tiũ.qꝛ loc includif᷑in conſanguinitate.Et ẽ

et vxoꝛeʒ patris adoptantis. et loc impedit triplex linea m triplicẽ habitudinc. quam
omni tpꝑe matrimomiuʒ.qm patex adoptãs habent cõſanguinei adinuicẽ Dna eſt pꝛin 4
nun i; põt cõtrahere cũ illa que fuit vxoꝛ fi cipiati ad pꝛincipiũ.vt filij ad patrẽ. auum
lij adoptiui.etiã poſt emancipationeʒ. ar. ff. pꝛoauuʒ et ſupꝛa. et m hanc accipit linea a„e
e ri. nup.lnã adoptiuus.et idẽ iuris eſt de aſcendentiũ.Alia eſt pꝛincipi ad pꝛincipi⸗ r
lio adoptiuo reipectu vxoꝛis adoptãtis. , atũ.vt patris ad filiũ.ſilepotẽ ꝓnepotẽ.⁊ in ððð
— . frra. et 'm hanc accipitur linea deſcendenti
¶ Capitulũ.xiiij. de cognatiõe naturali ſeu um. que non eſt alia alinea aſcendentium
de conſanguinitate. ſed aliter accepta ᷣm alium et alium modũ
— S õõ E vni acceptio ah in SS”ů
WMW Aſa 41ſRnI ferioꝛi aſcendeédo. m aliã ſit acceptio a ſu
E cõſangu inita te perioꝛi deſcendẽdo. Cercia eſt habitudo eo
ᷓ dr cognatio naturalis ſiue car/ rum qui ſunt ab vno pꝛincipio.ſicut fratrũ H
nalis impediens et dirimens ina qui ſunt ex vno patre vel matre ęt nepotuʒ
trimoniũ. tria videnda ſunt. Pꝛimo , ſit qui ſunt ex duobus fratribus vł ſoꝛoꝛibus O”
cõſanguinitas.linea et gradus in ea. Secl ⁊ ſic dinceps.et ſᷣm hanc accipit᷑ linea trãſ 1
do de cõputatione graduũ.Cercio de ꝓloibi uerſalis. que ſubdiuidit in eam. que eſt col
tione in qbus gradiboſ Et ;tuʒ ad pꝛimum lateralis aſcendennũ in qua ſunt auuncu⸗ RM
bm Pe pakiiii ern n brt⸗ lus. matertera ⁊ patruus ⁊c. Et eam que ẽ lul
ê nitas eſt vinculuũ pionar odez ſtipite collateralis deſcendẽnum in qua ſunt fra⸗/ ſf⸗
’” deſcendentin carnal ꝓpagatioue cõtractu ter. ſoꝛoꝛ. nepos et neptis ex nlio vel ex fi⸗ Ayufl
Bbi notandũ ꝙ nõ deberet dici cõſanguim lia 1 ſercia concluſio eſt quid ſit gra-. ennl
tas. ſed cõſanguineitas.ſed ꝓpter meloꝛẽ? dus.cet dicendum. ꝙ eſt habitudo determi⸗ ä mrii⸗
ſonũ dr cõſangumitas ⁊ noibo vtenduʒ eſt te diſtãtie a Biong. et alibet linea Halet ſu⸗-
vt plures. Pinculũ dicit᷑ qꝛ amici magisſe os grad.et Ilinea ⁊ gradꝰ in affinitate ſunt uhl
diligunt q; ernaner ſeet 7 ſnel nenge m habitudine ad ↄſanguĩtatẽ ⁊ nõ aliter. P“R inn
nõ bꝛuta.qꝛ homo eſt anĩal politicn. Ab eo antatane .. . lEf
dem pie dr, ſc; ppinquo als oës omies De com putatione Fr.
eſſent cõſanguinei.qꝛ ex vno. ſ. gda lecit de graduum. Et pꝛima coneluſio de-computa Mnul
us humanũ genus Acuarvi vij.C.arπli 9 tione cõmum iuriſtarum et canoniſtarum. * 1 lt
pagatione. vñ nõ eſt cõſanguinitas eoꝛuʒy. Mam illa yſidoꝛi ⁊ cetere que ponuntur in inte
q ver creationẽ a deo pꝛo ceſerunt/Hicifur litera. di. xj. quarti ſen. ⁊ in decretꝭ.xxxd.q. leti⸗
auũt conſanguinitas a cõmunitat ſangui/ iij.et.iiij.et .v. nNon lunt in viu. omputan Kiie
nis vel a conueniendo in ſanguine magꝭ ᷓ autem gradus conſanguimtans hoc modo uer
.iI carne. qꝛ ſanguis magis eſt materia ſemi In linea em aſcendentiũ et deſcendentiuʒ unt
Ma
X„
e „
.„. .
. ι
* „ . . G
£₰½

gllis
Nga
eg⸗
ne.ſ
ngui⸗
Ppal
arr,,
afng
Re, a
inei⸗
noſti
23
bfiin
dvil

paren
Fer

Cinin

cence
te. Cie
,quan
ipen
Ni linen
mnopi
Mri
denm
miun
nodi
Win
lio aſu
co en
Kami
epn
oas
nenriſ
jeeſteol
una,
maei
N i,
tierſt
ue
vem

A

leſunt
4
Npr
ſawun.
ntrin
S
unan
(no
Genng

—

coõputande ſunt ꝑſone medie inter illas de
quibo qrit.ꝙ ſi nulla ſit media ſunt in pꝛi⸗

mo geedu vt pater et filius deſcendẽdo. ⁊ fi ꝗ

lius ⁊ pater bendetco SIoEnieg
ſone medie cõputatis eis cum eſtremis qᷓt q

ſunt ꝑſone vna minus tot ſunt gradus. ver
bigratia Auuz et nepos diſtant ſecũdo gra
du ſiue aſcendedo ſi deſcendẽdo. qꝛ ſunt
tres ꝑſone.ſ.auus ⁊ nepos ⁊ qͥ eſt medio eo
rũ qui eſt pater reſpectu pꝛimi. et filius re⸗
ſectu ſecundi.xemoto igi᷑ vno remanent
Duo.eEt ſic nepos ⁊ auus ſunt in ſecũdo gra⸗
du.ꝓauus et ꝓnepos ſunt in quarto gradu
qꝛ ſunt qnq; ꝑpſone numerandecõ huius ẽ
q cũ gradus ñit certa diſtantia ꝓpinquita
tis gradus nõ poteſt enæ eiuſdẽ ad ſeipſun
ſicut nec ꝓpinqͥtas.et ideo gradus ſemꝑ pᷣ
ſupponit pſonã aliquã cui ſecũda addita fa
cit gradũ.et ꝑ eandè rationeʒ tercia addita
ſecunde et quarta ercie.et ſic ſemꝑſit nu⸗
merus graduũ m nu nerũ ꝑſonaruʒ. vna
excepta et c cõputatio graduum in linea
aſcendentiũ et deſcendentium eſt cõmunis
apud os Iñ linea vo collaterali que nõ
eſt eoꝛũ quoꝝ vnus de cendit ab altero ſed
eoꝛũ qui deſcedunt a ⁊mumi pꝛincipio. ali⸗
ter cõputant gradus m leges aliter m ca
nones. Scðm em̃ canones cõputant᷑ hoc
modo. NDidendũ vtrũ ꝑſone de quubo queri
tur equaliter diſtẽt a cõ muni ſtipite.aut in
equauiter.ſi equaliter quotto gradu queli⸗
bet earũ diſtet a. cõ muni ſtipite.totto gra⸗
du diſtãt inter ſe verbigta. ſit nobis ſoꝛtes
cõ munis parẽs ⁊ ſtiæ s. ego nepos pᷣm vng
lineã.tu vᷣo ꝓnepos ᷣm aliã lineã. Si q̃rit
quotto gradu ego diſto a te.delet reſponde
ri ꝙ tercio.qꝛ totto gradu tu qui es remo⸗
tioꝛ diſtas a cõ mum parẽte a quo ego non
diſto miſiſecundo gradu. Sed f̃m leges ali
ter cõputant᷑ gradus in linea tranſuerſali.
qꝛ ſ̃m eas duo fratres ſunt in ſecundo gra
du.filij duoꝝ fratrum ſunt in quarto. nepo⸗
tes in ſexio gradu. et ſic duplicant gradus
Fm cõputationẽe legale ſupꝛa ↄputationez
canonicã.ſed opimo canoniſtaꝝ ẽ rõönabili
oꝛ uia abſurdũ videt ponere ſecundũ gra
dum ſine pꝛimo.qð tñ ſequit m oꝑimionẽ
Aegiſtaꝝ. quia nõ eſt dare aliquè qͥᷣ ſit in pꝛi
mõò gradu linee tranſuerſalis eq̃lis.ð ſed pꝛi⸗
mus mn ea ꝗeſt frater e in ſecũdo gradu ᷣm
legiſtas.pꝛimus in traãſueriali inferioꝛi eſt
in tercio.ſ.ſilius fratris.et pꝛimus in tranſ
uerſali ſuꝑioꝛi eſt in tercio.vt pateret auꝰ
Et ideo canoniſte melius cõputant in trãſ
uerſali ponentes fratrẽ in pꝛimo gradu. fili
um fratris in ſecundo.ſ.deſcendendo.neo

.

. .. 00°
. Y
.
. ι

ecimumquartũ

$S

tem in tercio. ꝓnepotẽ in quarto. abnemtzꝭ
in quinto ⁊c. aſcendẽdo vo patruũ in ſecũ
o.ꝓpatruũ in tercio. abpatruũ in qrto 7
dilatando vo duoꝛũ fratrũ ſlios in ſecun
. nepotes in tercio ⁊c. ſicut ĩ genealogia
adamꝑ ſeth. et cayn.q ſunt in pꝛimo gradu
et alij eoꝝ in ſecundo ⁊c. Dõ diuerſitatis
lhius cõputatõis eſt iſta. vt dicit Alerx. pa
Pa. xxxv. q. v. ad ſedẽ. in legibo ob nihil
ud ipſa graduũ mentio facta eſt. niſi vt he⸗
reditas vel ſucceſſio ab vna ad alteraʒ pſo
nã interaſanguineos deferat. An canoni⸗
bus vo ah loc ꝓgenies co mputat᷑.vt apte
monſtret᷑ vſq; ad quottã generationẽ con
ſanguineoꝝ ſit nuptijs abſt nendũ vtrite ⁊
canonice nuptie celebꝛentur inter fideles.
ac igit᷑ de cã̊.quia hereditates nequeũt de

. —

ferri. miſi de vna ad alterã ꝑſe onã. idcirco c
rauit ſecularis impatoꝛin ſingulis ꝑſonis
ſngulas pficere gradus. qꝛ vo nuptie ſine
duabo ꝑſonis fieri non valẽt.ideo ſacri ca⸗
nones duas ꝑſonas in vno gradu conſtitu
ere curauerunt.æc ihi. O aũt ibi dicitur ꝗ;
vſq; ad ſeptimũ gradũ
tas ſ̃m cõputationẽ canonũ in qb gradibo
ſeptẽ ꝓhibet᷑ matrimoniũ.tunc verũ ſuit. ſʒ
lodie non durat ↄſanguinitas niſi vſq; ad
quartũ gradũ incluſiue.Hã Bꝛeg.ix. xe no
uit tres vltimos gradus.exeo ꝙ nõ be po?)
verant mẽti retineri tot gradus.et etiã erat
difficile ſatis vſq; ad ſeptimũ gradũ abſti⸗
nere a mrimonijs taliũ.vñ ſequebant᷑ ſepe
incõuenientia. halær ſoc ſtatutũ eccleſie e

7.

ꝑdurat cõſanguini/

de conſan. 7 affi. c. nõ delet, Bꝛ ad autẽ pßm
leges qᷓ ad ſuccemionẽ vreditat durãt.ſ. vſ

B ad. x. gradũ 2putado mõ legali vt dem .
Be prohibitione g.ü.

„

mẽr̃imonij inter ↄſanguineos. Nota ̃m pꝑe.
vbi ſupꝛa tres ↄcluſiões.¶ Pꝛima q; ↄſan
guinitas de iure naturali ᷣm lineaʒ rectam
aſcẽdẽnũ ⁊ vſcẽdetiuʒ ĩpediti mrimoniũ. ſʒ
plus nilij cũ mr̃e q;ᷓ ſñlie cñ pre ꝓpter reuerẽ
tiã. ꝓpter qõ videt᷑.ꝙ in linea recta in inſi⸗
mitũ ꝓhibeat mẽimoniũ.adeo vt ſi adã lv⸗
die viueret nõ inuemiret vxoꝛẽ pᷣm legiſtas
Rõ hui. qꝛ maioꝛ reuerẽtia delet ennbo
remotis Pchbinds vñ vulgo pr̃ nõ d dñs
ſed auus qdiu viint. et licet minoꝛ ꝓppinq;
tas.tñ maioꝛ reueretia q̃ plꝰ attẽdit᷑. Nam

cñ filia fratris poteſt m leges cõtralpi.ſʒ nõ
cu amita.q̃ tñ non eſt Renen Seii
irca

da cõcluſio de ꝓhibinoneiuris diulni circa
lvc ꝓhibent em̃ plures ꝑſone puta ſimłna⸗
turali federe cõmoꝛantes. et ſunt xij. q leui
lici.xviij:c.nũerant᷑.mater ouerca ſoꝛzoꝛ.

neptis. amita matertera vxoꝛ patrii. nu⸗
rus vxoꝛ fratris. niſi pꝛemoꝛtui ſine liberis.
pꝛuuigna fina pꝛuuigmi. vel pꝛiuisne ſoꝛoꝛ
vxoꝛis. q̃ in lege nature ꝑmittebat᷑.vti lya
et racel copulanis iacob. Duius rationeʒ
wci.aſſignant.quia matrimoniuz oꝛdinat᷑
ad repᷣnonẽ concupiſcentie. ſed cõcupeſcẽ⸗
nia non repꝛimit᷑.ſed magis auget. ſi inter il
las ꝑſonas quas cõuenit in eadẽ como cõ/
ueriari.eſſet conceſſa copula matrimonia/
lns. quare lex oiuina rönabiliter ꝓhibet ta/
lem copulã. Nam quia elecno non eſt miſi
poſſibiuũ eoipſo ꝙ cõcupiſcibile fit impom/
b.le minuit᷑ vel tolli᷑ concupiſcenna illius.
vnde q;diu cobabitantiũ viroꝝ ⁊ mulierũ
