miſſoꝛũ ſeu exiſtentiũ.ita ꝙ in nullo pñtↄtia

eos ꝓcedere vel iudicare de eis.Et de pᷣdicatoꝛi
bus mihi cõſtat h̃e tale pꝛiuilegiũ.qð vulga
riter dic᷑ mare magnũ.cõceſſiim.a renouatũ
a pluribo ſummis pontificibo. Idẽ diet᷑ de mi
noꝛibus. et eiſterſienſibo.et multis alus oꝛdini
bus.vt heremitaniſ.carmelitis. ſeruit;. camal
duenſibo.vallis vmbꝛoſe. mõtis oliuaꝑ. cõgte
gatõis ſancte Juſtine.⁊ plurib alijs.quoꝝ tñ
pꝛiuilegia nõ vjdi. Dtrũ aũt legati de laterewoſ
ſint iudicare de hmõi pꝛiuilegianis vide infra
in n.de cardinalibo.c.delegatis. Motandũñ e⸗

tiã. ꝙ ex pꝛiuilegio in iure clauſo qð ſq; halet

Itẽ exempti nõ debẽt afſunne
re lites ſuoꝝ hvĩm eria cenſualiũ. vt in d.c. aunx
toꝛitatẽ.in fi. glo. Requirit᷑ ergo licẽnaſeu au-
toꝛitas pape vel etiã delegati de latere ad ̊ vt

inan
letenopen

leleſe
wi.
ri
lummn
ebaniot
Ginnniftumu

tvetsprobat

igjareccleſer

—————

ltieteto⸗
nihapins
lſatiente
hnmente
Wreeugenle
Kutſrenrinn
ſferuͤm
Geiarchos
Alſetäwmni⸗

ſſonirar⸗
Walpnnrill

ſmal uckth
ſlianefegn

uunicegmma⸗
(ſpuleendn
uhrſupſcint
Mrionaneecc

Ctrg ganent
Pkeſeann

»

Wiſtenan in

ſutiprite.r

folocnegut

ſſnniſai

=
☛E
E
—=
—
—
=s (qC
—

4 täſnfien

er ins ir
rRiidmn
ürntngim
nruimiſn
bantinli
taumnhint
mürerin miec
tinwoii
ingnmhin
rderd
eriine
niiatcſn
ufeh enn
Aniki

oapitulũ nouum

WVpriui.c.i his.fratres pᷣdicatoꝛes et minoꝛes
pñt vbicũq; ſint in altari poꝛtabili celebꝛare
abſq; epoꝝ illoꝝ locoꝝ licẽtia. ſine ꝓrochialis
tñ iuris pᷣiudicio. In d. c. in his, dicit poſt vin
centiũ ꝙ h̊ eſſet.ſ.in pᷣiudiciũ.ſi in ↄteptũ ec/
cleſiarũ recipiãt ad diuina ꝑꝛochianos eaxvel
cccimas wl oblatões defunctoꝝ. ſi iniungant
pniaʒ ꝑpꝛochianis aliarũ eccleſiaꝑ ⁊ hmõi. Di

cit enã Yo. an. ꝙ iſtud pꝛiuilegiũ de altari poꝛ

tabili. pᷣt dare eps in ſua dũtaxat dioceſi. ied
vniuerſaliter ſolus papa.

Ver que verba con F. ij.

cecdat erẽptio P panſialn neae exemptõʒ fa
cere nõ pt.niſi

hẽat ſuꝑ hmõi auẽteʒ ſpecialẽ
a papa ſoc dedlarat de pui.c. ſi papa. li. vi.vbi

ſic ait Boni. viij. Si papa in aliq̃ pꝛiuilegiovł

ſcriptura.nõ facta pꝛincipalit᷑ ſuꝑ vonatõe vel

ſnia exemptõis.ſeu etiã libertat ? alquã ecciaʒ
ad ius et ꝓpꝛietatẽ romane eccie ꝑtinere. cõ⸗

ſiłia verba narret.nõ ꝓpter h̊ illius eccle ſie ex

enmptio eſt appꝛobata niſi de libertaie aliter co/
ceat.Si aũt eccleſiexel monaſterio exemptõiſ
pꝛiuilegiũ acedẽdo.vel ſuꝑ ipᷣius exeptõelſſen/

tentiãdo.cũ de ipᷣius exemptõiſ negocio agere

tur. aſſerit ipᷣaʒ; eccleſiã foꝛe exemptã.aut eã iu

ris beati petri exiſtere.ſiue ad ius ⁊ ꝓpꝛietatẽ
romane eccleſie.vel ad romanã eccleſiã ſpẽali

ter aut ſine medio.vel eniã ſimpliciter ꝑtineie
lvc plene exẽpta dʒ eccleſia hmõi iuidicari.

ñ ei iure cõi oẽs ecdleſie ꝑ oꝛbem diffuſe ad
eccleſiã romanã ꝑtineãt.ſi id alicin cõcedat᷑ ec
cleſie.vel de ea ꝑ ſniaʒiudicet.ex H̊ ſpiꝰ cõpꝛo⸗/
bat᷑ exẽptiovt puilegij nihil aliaſ allatura ↄceſ
ſio ei cui ↄcedit᷑ ⁊ ſnĩa.nullũ aliter allarura ſub
ſidiũ eccleſie ꝓ qua fert pꝛogatiua.cũ verba de

beantialiqͥd opari. cõferant gre ſꝑecialis.Et eſt

idẽ ſi pꝛiuillegil cõtineat.vel ſpepane p modũ
expꝛimat ſupᷣſcriptũ.ꝙ eccleſia ſii libera.ſeu ꝙ
potiat᷑ romane eccleſie liberrate.vl ꝙ in hoc p
rogatiua gaudeat ſpã li.vel ſi dicat indiffimte
ꝙ ro.eccleſie annuũ cenſum ſoluat.ad ꝑcepte

iudiciũ hberta. ſiue ꝙ ip̃am eccleſiã eximit ab

oꝛdinarij ptãte.vel ꝙ nõ audeat ibi epᷣs cathe/
drã collocare.aut im perãdi ſeu oꝛdinatõʒ. q;/

uis leuiſſunã faciẽdi exercere aliquã ptãtẽ.
Siltr ſi aliq recipiant᷑ in ꝓpꝛios er ſpãles ſub/⸗
iectos cenſent exepti.nõ ſic ſi in ꝓpꝛios et ſpe⸗
ciales filios ro. eccleſie ſint ſuſcepti.ũ ales qp⸗

pe ꝓpterea exempri nõ exiſtũt. Si vero dicat
ſimpłr ꝙ ro eccleſie aliqᷓ eccleſia cenſuʒ annu⸗

um ſoluat. nõ ꝓpter eccleſia exẽpta dici dʒ.

Icsẽ dicimus ſi pꝛiuilegiũ cõcedat᷑ libertas

er clauſula de cenſu annuo pſoluẽdo ſequatvt
ſi aliquim ꝙ ab alio q; a papa vel eius legato
excõicari interdici.aut ſuſpendi nõ poſſint.vel

gli qͥd aliud ab apłica ſedi indultũ ſit. Oel ſi et
nã dicat ꝙ in ſpales ro.eccleſie filios ſunt ai⸗

ſumpti⁊ ſequat᷑ in pꝛiuilegio ꝙ eccleſie ro.ad
iudiciũ libertatis ꝑcepte annun cenſuʒ ſoluãt.

his enĩ ⁊ ſiłib caſibo ſic inſertis.in certis pꝛi⸗

uilegiati arniculis oꝛdinarioꝝ iuriſdictõi q;tuʒ

gSd alia ſunt ſubiecti licʒ aũt ſic dii erſos pꝛiui⸗

.

legioꝝ qͥbus eccleſie ⁊ monaſteria eximunf.

tenoꝛes ad linũ materiã amputandã duxnnꝰ
vſignãdos.ꝑ lvc tñ alijs exemptionũ.ſi repia

tur ſeu aliarũ libertatũ modis.vel eoxr effecti⸗
bus nolumꝰ aliquatenꝰ derogari.hec oĩa in tes

xtu vbi ſupᷣ. Dicit Yo an.in noueł.ſuꝑ lvc.c.

ꝙ hic ponunt.xiiij. foꝛme verbox q aſſertiue ꝓ

lata in pꝛuuilegijs ↄceſſis a papa.ſapiũt exem⸗

ptionẽ. Dicit etiã ꝙ idẽ eſt ꝑ oĩia in exemptõi⸗

bus oꝛdinũ:ſingulariũ ꝑſonarũ. Repꝛobat e⸗

tiã archi.hic qͥ dixerat ꝙ modꝰvel foꝛma q̃ ha
lerfin.c.ex oꝛi.eo.ti.ſ.ꝙ epᷣs a fratrib mona⸗/
ſterij cunuſdã aliqͥd iniuſte nõ exigat. ſ de his
debeat eſſe cõtentꝰq anteceſſoꝛes ip̃oꝝ fratruʒ
añcenoꝛibo ſuis cõſtat rõnabiliter ipendine ſa
bit exemptõʒz capitis nõ aũt membꝛor. Et 10

ditcit Yo. an. abſit ꝙ verba ſapiãt aliquam ex⸗

empcionem.

De eccleſiſſ ſeu ca J.iii.
pellis religioſoꝝ ſic dicit vrbanus.iij.de capel.
mo.c.i. An eccleſijsvbi monachi habitãt.po⸗

pulus ꝑ monachũ nõ regatf.ſed capellanus qͥ

ln regat ab eo ꝑpↄſilin monachoꝝ inſtituat

ita vtex loli epi arbitrio q; oꝛdinario eiꝰ q; de

ſitio et tonus vite pendeat cõuerſatio. Obi
dicit glo.ꝙ hiuc.c.nõ obſtat qð haber.xvi.q.i

Wctos.vbi ðr. ꝙ monachi pñt aſſumi ad regi⸗

mẽ eccleſiarũ.qꝛ illud intelligi᷑ qñ monachi p
fic unt᷑ eccleſs ꝓ inſtitutõʒ ep̃ᷣi⁊ ↄſenſum ſui

abbatis.qð fieri pt. Noc aũt.c.loquit᷑ qñ ſine

inſtiutõe ⁊ ↄſenſu abbanii.vel alas pᷣlatiſui Hᷣ
ſaciũt. Jo.an.in noueł.ſuꝑ d.c.dicit. ꝙ h̊ in⸗
telligit᷑ de eccleſijs pꝛochialibo ᷣm ab.qð patʒ

p ſequẽtia.et loquit᷑ de eccleſijs qͥ nõ pleno iu⸗
re ſpectãt ad monachos ſᷣm Yo. xvi.q.ij. Sane.

Ite ᷣm q̃ſdã ⁊ ſi pleno iure ſpectẽt ad mona⸗
chos dum mõ ꝓpis nõ ſit exempt.tũc etiã rõne

płi cuius cura ↄmittit epᷣs.eraĩabit ipᷣe epᷣus
inſtituet.et deſtituet.et ſie intelligit᷑ dictũ.e.ſa

ne. Alij intelligũt hoc.c.vbi abbas nõ ẽ patro⸗
nus.nec pᷣſ byter aliqͥd ab eo recipit.ſj im̃ a po
pulo.alias abbas ſacerdotẽ inſtitueret⁊ remo
ueret.ar. de p̃ben.i lata. Dicit aũt Inno.ꝙ qñ

cũq; ep̃ᷣs ↄcedit curã aĩaꝑ ſacerdoti.ſꝑ deſtitu⸗
tio ad ipᷣm ſpectatnõ ad abbatẽ. Nullus eĩ re
mouer niſi qͥ cõceſſit.niſi ex delegatõe.di.l.ſtu
deat.vel ex pꝛiuilegio.ſicut dicit᷑ de pᷣmonſtra⸗

tenſibus monachis et humilitatis.vel niſiic

12

Aitulus decimuſſertus

faceret epᷣi vicarius.vł archi.vt de offi.axhidi.
c.i.vei de ↄſuerudine pᷣſcripta pᷣm Inno.hoctñ
vlrimũ.ſ.de cõſuetudine expᷣſe repꝛobar.eo.
n. li.vĩ. vt infra dice? :Qð dicit᷑ dłe capellano
intelligit de cler co ſeculari.cui de redditibo aſ
ſignercõgrua poꝛtio.nulla cõſuetudine vel pᷣ⸗

ſcriptõne contraria obſtãte. dvepꝛe ben. t.de mo

nachis. Eps aũt inſtitutionẽ pᷣſentandi facit.
nõ reqͥſito vlterius monaclvꝝ cõſilio.et ſic er
ſcapitulũ totiuſvite ſue.viſitatio.coꝛrectio.oꝛ
dinatio. et inſtitutio. et deſtitutio.i.remotio.
ad epᷣm ſpꝑectat nõ ad monaclvs.q ð eſt verum
Sm Hoſti we eccleſis q̃ nõ pleno iure ſpectãt
ad monachos. vt de pben. c. auaritie. et.xvi.q.
ij. ci. ⁊ ſeqñ.Et di. Jo.an.ꝙ iſtud.c.male ſer
uat᷑.imo videmus in monaſterũs ſeu cõuen/
tibus ꝓꝛochiã habentibo monaclvs clauſtra/
les ad mandatũ epᷣi vel abbatis circũixe ꝑꝛo/⸗
ch'am. et miniſtrare ꝓplo ſacr̃a. Hec JYo. an.
NQuia iſtud igit ꝓhibet᷑ nõ debẽt monachi ſeu
alij religioſi hñtes cõuentus. ſeu monaſteria
hñtia curã animarũ ꝑ ſe exercere curã. ſed in/
ſtuuere curã. ſed inſtituere capellanũ ſeculareʒ
p̃ſoyterũ.qui curã exerceat vel ſi nõ pñtpᷣ pau

ꝑtate vel alia cauſa.conent᷑ licentiã habere ſu⸗

per loc a ſede apłica. Nota ꝙ in. vi. ti. de ca

pel. mo. dr. Pꝛeſ byteri qͥ ad curã ꝓpłi ꝑ inona

clys in eoreccleſis.pᷣſentant᷑ epis.et inſtituũ
tur ab ip̃ᷣis.cũ deleant eſſe ppetui cõſuetudine
vel ſta uto quis ↄrio nõ obſtante. ab eiſdẽ ne
queant ecdleſijs miſi ꝑ epᷣos et er cauiſa rõnabi
l remoueri. Obi gloſa dicit. O pᷣſentationeſ
tales neri debent a pᷣlato et cõuentude iure cõ
mum.Cõſuetudotñ pᷣt ↄtrariũ ĩducere.de his
que fiunt a pla.capi.ea noſcit᷑.et ꝙ dicit ipſis
intelligit epᷣis.ſᷣm glo.et ſic nõ pleno iure hñt
llas.cu ad ipos nõ ſpectet inſtitutio. de pꝛiui.
cũ et plantare.Reuocat aũt iſta cõſtitutio con
ſuetudines ⁊ ſtatuta.nõ aũt pꝛiuilegia. Et iõ
qui hoc habent ex pꝛinilegio vt humiliati lc e⸗
tiã nunc facere poterũt.Et dicit Yo.an.in no
uel.ſuꝑ dicto.c.qꝙ licet epo fiat pntatio ſolũ q̃
ad curãa populi quã halet eps cõmutere. ptine
bit eum ad eũ examnare vt repellat ſi inſuffi⸗
ciens eet talis vl ꝑmirioſus.Et habet loc lo /
cum.ſi etiã alias in ſpiritualibo ettꝑalibo ple⸗/
no iure haleãr eccleſiã ex ep̃i collatõe. Curam
eni ꝓpłi a ſe abdicare nõ woteris. alias. epaleʒ
iuriſdictõʒ a ſe abdicare po let.qð nõ licʒ.ff. de
offi.pᷣſi.l.pnuł. Oicit ant archi. ꝙ regulariter
p epm dñt in ꝑrochijs pᷣſ biteri coſti: ui.xvi.q
ij. ſane. et. x q.i.regẽda. niſi pñratio pertineret
ad patronũ.vt de iurepa. p totũ. Dicũt tñũ AIn
no.et hoſti.ꝙ ſi eceleſia eſt infra termios alte⸗
rius poſits epᷣs nõ ponet ibi miniſtrũ.ſʒ rectoꝛ

ꝑrochie pnñtabit. ð ſi neglexerit epᷣs ſupple⸗/

bit. qꝛ rõne prochievidet eſſe p:onus. Er fienn

bi muenit᷑ ꝙ alius fac at h.facit vt vicani epi

de off i. dele. c. ſuꝑ eo.Et aduerte ꝙ loquẽdo in
pꝛincipio hun.c.de pſ bitero.nõ diſtinguit an

ſit monachus an ſeculariſ. Dicit eniã Noh.an
in noueł.in.c.cũ ⁊ plãtare.de pꝛiui.ꝙ q;uis in
terdũ eccleſia ſpectat ad religioſos pleno iure

intm ꝙ in ea etiã rectoꝛẽ inſtituũt. tñ q; płe

nõ eſt erempt.opoꝛtet illũ rectoꝛẽ pñtari epᷣo.
vt ab ipᷣo recipiat curã ꝓphi.er de illa eura tm te
nebit᷑ rãdere epᷣo.Queret ergo ĩ viſitatõe ſua

epᷣs ab illo rectoꝛe talis eccleſie.quõ ꝓpko ce⸗

lebꝛet diuina officia.et quõi adminiſtret ſacra⸗

meta.et de reliͥs inquirat abbas monaſterj.

ad qð pleno iure etiã ſpectat eccleſis.etlvc niſi

ꝑ pꝛiuilegiũ ipᷣe ꝓpłs eſſet exẽptus.qð rariſſi⸗
mũ eſt.et in eo caſu epᷣs mil ibi facere halberet.
ſed abbas.enã quo ad populũ.

De pꝑtinentib adcõmendationem religio:-

nis. Sermo. Capitulum decimũ

De his que perti⸗

nent ad ↄmendationem religio
nis q̃ pꝛedicabilia ſunt.et laicis:

religioſis. ad qð p̃t iduci illud pᷣe
cxxxij. Ecce q́;bonũ et q́;iocundũ.habitare fra⸗

tres in vnũ.Et ſi illud pᷣs.de oĩbus vere fideli

bus poſſit intelligi habitantiba in vnũ.i.vnita

tem fidei.ſpei.et dilectõnis.vnius veri dei per

excellentiã.tñ ſᷣm augꝰ.de bonis religioſis xe/
rficat. BHonũ oĩa a ꝓpetũt pᷣm pb̊ᷣm. Et cũ lve

ſub triplici differẽtia reꝑiat᷑.qꝛ aut tale vtile.
aut delectabile. aut vneſtũ exiſtit.oĩa iſta bo⸗
na in religione repiunt᷑ q̃ et in his verbis pñt
cõpꝛelendi.Ecce q;bonũ. .
SGonũ vnlitatis ibi.ecce q;bonñ.
Bonũ ſuauitatis ibi.ecce q;iocunddꝛin.
Bonum lvneſtatis bi habitare fratres in vnũ
Qð eſt vrile hommi dicit᷑ bonũ. et diuitie qᷓ
valẽt ad multa.nã per ipᷣas hvmo ſuſtentat᷑ v
noꝛat.pꝛemiũ ꝑ elemoſvnas mercaf.Sed qꝛ

lvĩes cõiter abutunt eis.ideo fiũt lvibus ſce⸗

quentermultũ damnoſe anime et coꝛwꝛi.vñ
dicit Salomon. Diuitie cõgregate in malum
vmini ſui. Sed vere diuitieque halent in ſe

verũ bonñ et multiplex bonũ ſunt religiõe vt
Vere poſſit dici. ecce q;onum. Et ꝙ ibi ſit boe
multiplex bonum oſtendit deuotus Berñ. di⸗
cens de religione. Bonum eſt nos hic eſſe. ſc
m religione.qꝛibi homo viuit purius.caditra

rius.ſurgit velocius. incedit cautius. quieſcit
ſecurius.ixroꝛatur frequentius.purgatur eitiꝰ
moꝛitur cõfidentius.remuneratur copioſius.
Pꝛime tres ex iſtis nouem vrilitatibus cõcex⸗

mcerangot

torreſ
nnmn ii
ſerohts isog

Wrret oe

te Aufa u
Gnmmni
Pintneicgrin
Prſnuchſidt
Eotiante ptnn
penypernuma

.“ Hruche

nenurnisni
Ganeeän
Wrim
Webpnte
Ttomnetn
Dunn Tenn
Durpnptrid

AUhnj ineeren
Utfrefoinne
e. Qlivai
Enmntizefinf
lintepan dn
Uthnoninaref
snoſnrerßr

reonvtp

rpliibar.
(ſblenocaf

neffeune⸗

fpkndene
ſeniun
geepabn
mnn
unmnifgtte
ſenmir,

bhumne

Bune

hogep⸗

NANdI

ſen iui⸗
1 ,

dtiahinin
eönenund
15 dnetan
iif att
nege gatt
nrii niuis

mi.
cuit NN
ibirien
nnuii i
röerul
mnsnii

üind

enmitα
reicun
nung ali
nm agb
it s ,
matmhii
ii e
Mumn,
nrus ulg

7

Mtn
Gne

Capitulũ decimum

nunt initiũ religionis.ſecunde tres pꝓgreſſum
vltime tres eius terminũ. Pꝛima ergo ratõ
quare bonũ eſt et melius in religione q; in ſe⸗
culo cõuerſari.habet ex vc.qꝛ ibi viuit purius
q; in ſeculo.et lvc eſt ꝓpter tria bona religioniſ
eſſentialia.ſ.ppter olediẽtie integritatẽ. ꝓpt
caſtitatẽ.ꝓpter pauꝑtatẽ.Obediẽtia eni eradi

cat ꝓpꝛiã voluntatẽ.q eſt cã oĩm maloꝛũ. Oñ

7

Berñ. Ceſſet ppꝛia volũtas et ceſſabit infernꝰ

vñ Saul rex factus a dño.cũ cepit facere volũ

tatẽ ſuã nõ obediendo ſamueli in his q̃ impe⸗
rauerat ſibi er ꝑte dei.repꝛobatus fuit a deo. pꝓ
cedens poſtea demalo in peius vſq; ad interi⸗/
tulmn aie et coꝛꝑis.i.re.xv.Et q;uis oẽs fideles
haleãt obedire ſuꝑioꝛibo ſuis tñ in multis libe
ri relinquunt.vñ ſepeoffendunt. Sed religio⸗/
ſus in oibus ſiis oꝑibus eſt ſub volũtate p̃ᷣla
ti. die noctuq;.et obediendo nõ peccar.ſed me⸗
retur ſꝑ et viuit purius. Secũda rõ quare
vmuit puriꝰ eſt ꝓpter caſtitatẽ.que vtiq; puriſi⸗
cat et pulcrificat aiam ⁊ coꝛpus ab oĩ inquina
mento carnali. Sapᷣ.uij. O q;pulcra es caſta
generatio cũ claritate.cñ claritate dicit.i. cum
bona fama.qꝛ ſic deber cõuerſari religioſus vel
religioſa caute. vt nullus poſſit aliqͥd mali ſu/
ſpicari ꝓpter nimiã frequentiã cũ ꝑſonis.vñ
Mit malũ eſtimari. qð quidẽ inducit ſcanda⸗
— et multotiẽs ruinã. Et ſi aliquis gradus
caſtitatis repiat᷑ in cõiugio fideliter ſeruato.
tñ tot inoꝛdinatões fiũt in eoet beſtialitatesvt
vix ſine unpuritate peccati exerceaf.a quibus
actibo comugij abſtinẽdo ſine ↄparatõe viuit
purius. Cercia rõ eſt quare viui᷑ purius p⸗
pter paupꝑtatẽ.dicit Gꝛego.di.xlvij. Honoꝛuʒ
aucroꝛi inſxrere nõ valemꝰ niſi cupiditatẽ que
radix eſt oim maloxꝝ a nobis ſunditus euella⸗
mus.QAuãato aũt qs magis inlvret deo.ſ. ꝑ at᷑⸗
fectum.tãtojeff icit purioꝛ. Sed qͥ poſſidet iſta
tpalia vt ꝓpꝛia.difticile eſt et q̃ſi impoſſibile.
quin inoꝛdinate efficiat ad ea.et ꝑↄſequẽs mi
nus deo in eret. ſ religioſus cũ nil habeat. nec

habere poſſit vtꝓpꝛiũ ꝑticulari.etſi in cõi poſ⸗

ſunt multi habere.licitiſſime etiã immobrilia.
ideo ſublata occaſione cupiditatis totaliter pᷣt
deo inherere ꝑ puritatẽ.aici ꝑ iſtã cupiditatẽ
terrenoꝑefficiunt pleni malitijs.ſed ecõtra re
ligioſi boni pleni bona ſimplicitate terrena i⸗
ſta ↄtennẽtes.ſᷣm illud apłi.ij. Coꝛinth.viij.
Pauptas eoꝝ abundauit in diuitias ſimplici
tatis eoꝝ.Quia igit᷑ ꝑ obedientiã. caſtitateʒ et
pauꝑtatẽ fugit religloſus occaſiones maloꝛũ.
ideo merito ibi viuitur purius. Ecce igitur iᷓ

lunum vtile.

Secundum bonum ꝗ. i.

religionis eſt. qꝛ lvmo ibi cadit rarius.et h̊ eſt
Pꝓpter tria que ibi ſubtralount᷑ q̃ dutunt ad ca

id ẽ in religionevitant᷑.
Nicioſe occaſiones.
Dicioſe cõuerſatõnes.
Dicioſe aſſuefactiones.
Pꝛima cauſa q̃re rari cadũt ẽ. qꝛvitãt occa
ſiones ruine. Occaſiones maloꝝ vtiq; ſuntva

₰

ſum ruine que vtiq; abundãt in ſeculo.ibi.n.

na q ingerunt ſenſibus noſtris. Mõ eni ſatiat

oculus viſu. nec auris auditu. cẽs.i. et ſic
alijs ſenſibo. Sed vt dicit᷑ Creñ.iij.c. Sculus
meus depꝛedat eſt aiaʒ meã vane.ſ.vel curio⸗
ſe aſpiqẽdo.inde inſurgur ↄcupiſcentie in mẽ
tem.q̃ faciũt ruere.Figura ⁊ exemplũ in dyna
filia Tacob.q̃ egrena eſt de wmo ad videndũ
feĩias regionis et coꝛrupta inde a ſichen. Geñ.
xxxiiij.c. Sic aĩia egrediẽs de vmo rõis P ſen⸗/

ſus coꝛꝑis ad videndũ creaturas.coꝛrumpit ꝑ

inoꝛdinatũ amoꝛẽ ad eas. Iſte ergo occaſio⸗

nes q̃ ingerũt quotidie ſecularib.quia diſcur
runt hincinde ꝑ loca vana.ſubtralyunf religio⸗
ſis ſtantibo recluſis.etſi ereunt.ita diſciplina⸗

te et modeſte incedũt ꝙ nõ oftendunt rel pa/

rum. a rebo occurrentibo. Secũda cauſa q̃re
rarius cadũt eſt. quia vitant cõuerſariones vi
cioſas.ps.xvij.Cũ ſancto ſanctus eris.et cum
puerſo puerteris.cci.xiij. Qui cõmunica⸗
uerit ſuplo induet ſuperbiã.huiꝰrei exemplũ
ptʒ. Nã vt di. Beda. Petrus cũ fuit in lona ſo
cietate.ſ.cũ apiis.cõfeſſus eſt publice chꝛiſtuʒ
dicẽs. Cu es chriſtus filius dei viui. OJath.
xvi.Cũ aũt tpe paſſionis xpᷣ ſe reꝑit cũ iudeit
ꝑfidis ad ignẽ.chꝛiſtũ publice negauit.Sivnũ
womũ coꝛruptũ cũ alijs integriſ exiſtit alia pau
latim coꝛrumpit. multomagis multa marci⸗
da pauca bona cũ eis inficiẽt. undus ſemꝑ
fuit plenus malis hominibo.et ꝓꝑmarxime nũc.
videt᷑.cum ſumus in fine.et ideo nimis diffi⸗
cile eſt cõuerſari cũ talibo.et non infici ab eis.
niſi quis velletſolus manere et ſine ſocietate.
qð raro cõtingit. Sed ecõna in religione vbi
eſt ſocietas bonoꝝ.datur ſibi exemplũ bonoꝛũ
operũ.vt rarius cadat. TCercia cauſa.quia fu
git malas aſſueſactõnes. Conſuetudo inquit
ph&s.eſt altera natura et cum nõ reſiſtitur con/
ſuetudini.inquit Aug. in li. cõfeſſio.ſit neceſ⸗
ſitas. Cõſuetudines que ſunt in mundo ſunt
mentiendi.fraudandi.iurãdi.peierandi.luxu⸗
riandi. detrahendi. blaſphemandi. mala conſi⸗
lia dandi.ve lei aſſentiendi qui eſt in regimi⸗
ne.a quibo qᷓ; ſint pauci qui abſtineãt ſans vi⸗
detur.vt dici poſſit illud Hiere.xiij. Si muta⸗
re poteſt ethiops pellẽ ſuã aut pardus varieta⸗
tes ſuas.et vos poteritis benefacere cũ didice
ritis male.t ideo apłs ad hec wingmen exè
2 f

Titulus decimuſſextus

ns ad Epłæx. iiij. dicebat. Induitevos no
Ptal bominẽ.ſ.ꝓ religionẽ.qui ſᷣm deũ crea⸗

tus eſt in iuſticia ⁊ ſanctitate veritatis. Et ad

ſoc mirabiliter oparur ingreſſio in religionẽ.
Ren in ſeculo Sſtiurus nõ poterat abſtine⸗
re a ludis.mendacijs.ꝑiurijs.luxurus ⁊ hmõi
Mõſtitutꝰ i bona religione illa deteſtat vꝛret
et ſic vt dicit᷑ Ecci.i.Religioſitas cuſtodiet coꝛ
ſcʒ aboccaſionibus peccatoꝛum. ne cadat. Ec⸗

ce q;bonum ꝛc. „
Zercium bonum eſt g.ii.
Quia vmo ſurgit velocius. In multis offen
dimus oẽs dicit iaco. apłs in canonica ſua.c.
iij. Sed iſta eſt dr̃ia inter iuſtos etrepꝛobos.
q? iuſti cadũt añ ſe.vidẽt et cognoſcũt vbi ca/
dunt.et ideo reſurgut. pᷣm illud ꝓuer. xxiiij.c.
Septies in die cadit iuſtus et reſurgit. Sʒ re
probi cadũt retro et nõ vident vbi cadũt.non
cognoſcũt malũ.et ideo nõ reſurgũt. ſicut heli
ſacerdos.qui cades retro nunqᷓ ſurrexit ſed ex
pirauit. Sʒ adhuc inter iuſtos velocius reſur⸗

gunt religioſi q;ᷓ laici cõiter loquẽdo. Cria enĩ
ſuuãt ad reſurgendũ.
Nectio frequens.
Exlvꝛtatio feruẽs.
Exemplatio vrgens. .
Quantũ ad pꝛimũ in oĩ bona religione q̃ti⸗
die legunẽ ſanctarũ ſcriprurarũ wcumenta in
omcio.in menſa.extra menſam.ſicut mandãt
oꝛchnationes patrũ.frequẽter ꝑcipiunt reſur⸗
gentiũ pctõꝝ exẽpla.ſepe audiunt᷑ vicioꝝ detri
menta.q inferũt aie et coꝛpi damnatõʒ demũ
erternã. Oñ aia excitaf ad reſurgendũ. Surge
q̃ wꝛmis inqàt ſcriptura pauli. et exurge a moꝛ
tuis.et illum iabit te xpᷣs.ad Ephe.v. Scðin ad
iutoꝛiũ ad reſurgendu eſt exlvꝛtatio feruẽs ad
reſurgendũ a defectibo ſuis ad ſinceritatẽ vite
immaculate.ij. Coꝛinth. vlti. Fratres gaudete
pſecti eſtote exvꝛtamini.idipᷣm ſapite. Dicit
Ecẽs.iiij. Oe ſoli.qꝛ ſi ceciderit nõ hʒʒ ſe ſuble
nant᷑ẽ.qͥ.ſ.iuuet ad relurgendũ.ſi fuerint duo
fouebunt mutuo ꝑ exvꝛtatões. Terciũ ad/
iutoꝛiñ eſt exẽplũ alioꝝ.cũ videt religioſus ſo
cios bñ viuere.ſrequẽter cõfiteri. innocentes
pniaʒ agere⁊ feruẽter deo ᷣnire. bec vrgẽt wvieʒ
ad reſurgendũ. Exẽpla.n. ait Gꝛego. plus mo⸗
uent q; verba. Oultũ mouerũt aug. ad ↄuer
ſionẽ wrba Ambꝛoſij ſcripturã pdicantis.ſed
plus erẽpla Antonij ideote audita ſuarũ vir⸗
tutu peminentia. Sunt eni exẽpla bona tanqᷓ;
carbones ignin accedetes carlones extinctos
nuxta ſe. Reſurgit eriã tulis velociꝰ.qꝛ cadens
minus ledit. Nã p̃m tho. ſe. ſe. q. elxxxvi. ar.
x1. In eodẽ genere peccati leui eſt petm̃ reli⸗
gioſi qᷓ; laici.miſi faceret aliqͥd ↄtra vota eſſen⸗/

tialis religionis.ᷣ vel p cõtemptũ. vk pter ſeay
dalũ. NMaã vtiq; maiꝰ ſcandalũ daret peim̃ lv⸗

mimis religioſi notabile.qð deueniret ad noti
ciã alioꝝ q;ᷓ laici. puta blaſphemãdo.vel luden

do publiceꝛ himõi.ſed in alijs cadẽs minus le/
chtur.et ideo citius ſurgit.ſicut gutta aq̃ pijci⸗
tur in ignẽ ſubito abſoꝛlef et cõſumit.itaꝛ pec
catũ religioſi ꝓpter multa bona q̃ quotidie fa

cit abſoꝛlet ꝑ feruoꝛẽ ↄtritõis et dilectõnis. et

inde velocius ſurgit.ecõtra laici parũ legunt

ſeripturarũ vctrinas. modicuʒ exlvꝛtant niſi
foꝛte ad malu. ecempla nõ vidẽt.niſi mala lo⸗
minũ ↄuerſantiũ in mðo. Ecce igit᷑ q;onũ⁊c

Quartum bonu re Fiüi.

ligioms. et pcipue in pgreſſi.eſt tomno ince

dit cautius.nec mirũquia religio eſt vere ſapie
ſcola.in qua diſcit hono ſapientiã dei ꝑ
incedit cautius in via dei. Hidete quomo can⸗

te ambuletis.nõ quaſi inſi
entes. ait aplus ad Eplx. v. c. DHec autem ſa/

pientia per tria acquiri poteſt.que maxime exer

centur in religione.
Adeo ꝑ deuotã oꝛationõẽ.
A ꝓximo ꝑ mutuã inſtructionz. H
Aſeipᷣo p multã Pai Siau⸗ ””MWd
De pꝛimo dicit
diget ſapientia.ſ.ad incedenduʒ caute in via
Vvi. poſtulet a deo.ſ.in oꝛatione. et dabiturei.
In oꝛatione enim mens illuminaf ad cogno⸗
ſcendũ que agere debeat per lumen gratie ei in

fuſum. ſicut per lumen matenale illuſtrarux

quomõ caute incedat in via piculoſa ne cadat

Vnde augdicit ꝙ dubia melius ſoluuntoꝛan/
tione q; inquiſitione.Nõ vebet tamen religio

ſus de lvc cõfidere.añ de dubio poteſt ſufficien
ter a ſapiente certiſicari.qꝛ hvc ꝑtineret ad ſu⸗/
perbiã et eſſet tentare deũ.quia igit in religio⸗
ne marime frequentat oꝛatio. ideo magis illu
mmatur a vo ad caute incedendiũñ. Secun⸗
do a pꝛorimo illuminafſapientia. Nam in o
na religione adeſt pꝛelatus et alij patres. qui
admonent frequẽter de agẽdis. cautũ reddũt

piculis.coꝛrigunt de commiſiis. Ecci.xviij.

Qui habet miſericoꝛdiz.ſ.animarũ cocet ⁊ ern
cit quaſi paſtoꝛ gregẽ ſuum. Sic in vitiſpatrũ
legitur. ꝙ in monaſterio ſancti Oacharſj. dia
lus qui a paruerat ipᷣi OJachario in foꝛma
medici ferentis multas ampullas potionũ ac⸗

cedens ad fratres illius monaſterij.ad tentan

dum vnũ repent cui dedit potionẽ ꝑ tentatio/
nem ſqʒ; induceus in aliquod peccatũ. alijs fra⸗
tribus viriliter reſiſtẽnbus tentatiomibo ſuis.
O cum dialvlus adiuratus machario lvc retu
uiſſet. ip̃ᷣe macharius illũ ſuꝑatum a diabvlo
inſtruit.et cautũ ſecitet wcuit reſiſtere tenta⸗

quam
pientes ſed vt ſapi⸗

aco. i· Si quis veſtrũ in/

( sſaint
Alpizcuieze
Wi AAldieni
Mhenaemnii⸗
Axfonto inten
(piolisͤinn

nunmhint
utigons,
Antesdmonmne
il Gepodin
ſttenao.
ſoenzint

oler ſg ep

Nitnanfens
ppftnͤſent
gierimitste
hnrleluntet
ſeſenlirinsen
Aluenercisoe
iſetcüfcenr
Ciicgenngis n

tneeni⸗

Chren
Poneckai
Dllpowerhe.
ſseransa

„ †

Pinonegineen
Neitommorpe

lorvocgpero

QDuntüad pe

ningenyn

ffteksloifi

eriontone,

änmant

ſceserepi
iͤine

Annmen⸗

Mgtita

Dulſmmaten

cnlidnj
Eſecente

keſunpnmt

hubutin
mna win
n Nin
ensinmitn,
eninn
nen memeiim
tinmgarirag
Cbänerastr⸗
irrntwpetin
rarnnntgn
Eiadedi
virulnn
uns 4a
Humnis t
ilnmiori
n. n im
õ
utmintn
mispicnit⸗

mtien. Aenn
in

Capitulũ decimum
1*

tioni. adeo æ iterũ veniens diabplus ad tentã

dum fratres. inuenit eũ efficacius tentationi
teſiſtentẽ q; alij.vt retulit ei diabolꝰ machario
Tercio cautus redditur ꝑ exꝑientiã. que eſt

masgiſtra rerũ.edoctus ꝑ ſeiom nõ quidẽ audi

tu et narratõe belloꝝ.ſed exꝑientia pugne fit
lvmo edoctus in arte bellandi.et ſic in ſpiritua
li pugna.q̃ mundus caro ⁊ vemonia ↄtra nos
diuerſa mouẽt pᷣ lia. Oñ Ecci.xxxiiij. Qui nõ
eſt tẽtatus qualia recognoſcit. Dir in multis

expꝑtuſ cogitabit multa.et qͥ multa didicit enax

rabit.ſ.ꝓ exꝑientiã edoctus.qui nõ eſt erper⸗
tus.pauca recognoſcit. Nulla aũt maioꝛ expe/
rientia in xpᷣi malitia acqͥri pᷣt qᷓ; in cãpo.et lu⸗

cta religionis. Illic eni oẽs malitie ⁊ verſutie

et vires demonn effundunt. In ſeculo aũt q̃ſi

in egvpto.qð interpꝛetat᷑ tenebꝛe ignoꝛãt lai

ci qͥd ſit tentatio.qe ita occupari ſunt vicijs et
pᷣſſioccupatõnibo mundi.ꝙ nõ expectat tenta
tiones.ſed eas pueniũt.et demones ꝓuocant

ad tentandũ eos. Figura de iſfraelitis.qͥ in egy

pto poſiti nõ ſentiebãt bellũ.ſed ereuntes egy⸗
ptũ et intrãtes teſertũ.inſurrexerũt cõtra eos
plura bella. vt ptz in Exo. Et ſignificat deſerẽ/
tes ſeculũ ⁊ ingrediẽtes deſertũ religiomis.q̃s

bella tentatõis aggrediunt᷑ q̃ pꝛius nõ erxꝑie/

bant.ſed cõfidentes in adiutoꝛio dei vincunt.

et qtidie magis cauti reddunt ad cauendum

mala. Ecce q;onũ cautionis in religione.
„ .
Quintum bonũ re g.iui.
ligionis eſt. ꝙ q̃eſcit ſecurius. DPenite ad me
ait xpᷣs.math.xi. oẽs q̃ laboꝛatis et onerati e⸗
ſtis peccatis et anxietatibo muncdi.et ego reſi⸗
ciam vos ſpũaliter. Collite iugũ meũ.ſ.ſtatuʒ
religionis quẽ ego poꝛtaui. Paupertatẽ.caſti⸗
tatẽ.iet oledientiã pfectiſſime ſeruãdo. et in/⸗
uenietis requiẽ aĩab veſtris.et magnã quietẽ
et merito.qꝛ in religione nõ moleſtat᷑ lvmo a

tribo piculis qᷓ inueſtãt ſeculares et ꝓꝑturbant

Pꝛimo regimẽ et ſtatus ſecularis.
Secũdo amoꝛ parentalis.
Cercio occupatio mundialis.
Quantũ ad pꝛimũ de habentib regimen et

ſtatũ tpalem.vtiq;ʒ verificat illud.pꝛincipes tui

infideles ſocij furũ.oẽs diligũt mũera.ſequũ/⸗
turretributionẽ.ſ.talem.Eſa.i.Oñ expꝛimi
poſſet.q;ta mala ꝑpetrant᷑ ab his q in regimĩe
et officus ſe repiũt.qͥs in talibꝰ cõſtitutꝰↄtine

re ſe pt.ſcit⁊ vult.qͥn ꝙ comodo tꝑali ſupius

vel ſuoꝝ amicoꝝ.vel ſue cõatis.qð tñ eſt mi⸗
noꝛ ꝑs.nõ faciat multa cõtra iuſticias ⁊ leges

diuinas et humanas.ſꝑ pᷣponit᷑ bonũ tpale ⁊
coꝛpoꝛale bono aie et lonoꝛi diuino. et his ne⸗

ceſſe eſt iniuſticias facere.innocẽtes oꝓpꝛime/
re.ſectas nutrire.ꝑtialitates imitari. unpios

exaltare.iniquis cõdeſcendere.bella ſuſcitare.
leges iniquas cõdere vel ſeruare. eccleſie pᷣce⸗
pta cõtennere.excõicationes incurrere.Obli⸗
gatõnibus et reſtitutionib ſe ſubijcere.Quis
in regimine ſeculari poſitus iſta euadit. quis
iſta offina fugit. Quis eſt hic et laudabimus
eũ.fecit enĩ mirabilia in vita ſua.ſed certe q̃ſi
nullus.vt verũ ſit qd dicit᷑ Ecẽi xiij. Oui teti⸗
gerit picẽ̃.i.infectionẽ ſeculi.inquinabit ab ea
id ẽ maculabit᷑.Ab his malis lilerabit᷑ q̃s in
religione qᷓ vtiq; inquietãt nimis aĩaʒ et coꝛ./
pus. Quantũ ad ſecundũ certũ eſt ꝙ amoꝛ
parentuũ multũ inquietat vvĩes in ſeculo Qui
eni hʒ filos.filias et vxoꝛẽ.vt eos impinguet
dinitus. exaltet honoꝛibo. extollat in pompis.
ſeipᷣm obliuioni tradi: ⁊ iquietũ facit. Inqui
eratur vir ab vxoꝛe ꝙ eam nõ diligat. ꝙ ſibi
in veſtimennibo nõ puideat. Inquietat a fi⸗
lijs ludentibus vel alias male facientibo. In⸗
quietat in fratrũvel parentũ iniurijs. AInquie
tatur ab alijs amicis ſi nõ laboꝛat ꝓ eis in vin
dictis vel alijs malis. vt veruʒ oſtendatur. q
ait dñs OJath. x. Inimici vĩs omeſtici eiꝰ.
Sed ab his liber eſt verus religioſus.qꝛ moꝛ⸗
tuus eſt eis et abſolurus a cura parentũ ſuoꝝ.
vt quietius deo viuat. Quantũ ad tercium
occupatio mundi multũ inquietat mentes lv
minũ.martha ſolcita es:ait chriſtus.et turba⸗
ris erga plurima. Luc.x. Dec eſt vita actiua vi
ta ſeculi. Nunc enim rapit animũ inſatiabilis
amoꝛ.et ſpes lucroꝝ. Nuũc decit woloꝛ de amiſ
ſione bonoꝛũ. Nunc gaudiũ vanũ quãdo ſuc⸗
cedunt ad votũ cõcupita.nunc timoꝛ amitten
di optata.nunc decipit.nunc decipit᷑. nũc rapit
aliena.modo ſua auferunt᷑.nunc toꝛquet᷑ ſuſpi
riõibo.nũc iraſcit᷑ in qſſionibo.nũc ĩ wmo mo
leſtat᷑ qñ nõ fiunt q̃ vellet.nũc extra cvumũ qñ
nõ lvnoꝛatur.nunc pꝛo factis ſuis iraſcit᷑. nũc
aliems. vt poſſit merito dici illud Treñ.ij.
Dagna eſt velut mare ↄtritio tua.i.pturba⸗
tio q̃ cõterreris in iſtis paſſionibus.Sʒ ab his
liberat in religione.vt dicit illud Yob.v. ingreſ
ſus in abundãtia.ſ.virtutũ.ſepulchꝛũ.ſ.religi⸗
onis in requie opulenta.Ecce ergo q;onũñ eſt
lnũ quietis in religione.

Gextum bonüu eſt §. v.

qꝛ irroꝛat frequentius roꝛe celeſtis gratie ⁊ cõ⸗
ſolationis.Oñ ve eo dici pᷣt illud Cañ.v. c. Ca
put tuũ et mens tua plenũ eſt roꝛe.ſ.celeſti cõ
ſolatõne. Cria enĩ ſunt quibus tota vita inſi⸗
ſtit.pᷣcipue vñ irroꝛatur freqnẽtius ſpirituali
conſolatione.
Pꝛimo humilitas in intellectu.
Secundo puritas in affectu.
Cercio veritas in eſeciu.
le üij

Litulus decimuſſextus

Quantũ ad pꝛimũ religionis exercitiũ ad
hunc ꝓperat finẽ.vt ꝑ multas humiliatõnes
erxterioꝛes deueniat ad ſui verã cognitionem.
NQuãto eni qͥs magis ſe cognoſcit tãtomagis
inde humniliãs ſe. gra ⁊ celeſti ↄſolatõe inſun⸗
ditur. Oñ vᷣr Yaco.iiij.oumilib deus dat gra⸗
tiã. et Paulus apłs. Oeus qui cõſolat humi⸗
les.cõſolatus eſta nos.Sicut eni magnes tra
hit ad ſe fertũ.ita hũilitas gratiã et celeſtẽ cõ⸗
lolationẽ.Oũñ virgo maria hũilima ſpꝑ fuit.iõ
plena gratia et conſolatione celeſti. Quan⸗

tum ad ſecundnʒ ſciendum ꝙ religio ipᷣa alio

noie dicit ſanctitaſ.q̃ puritate aſtectꝰ impoꝛtat
NHiceſt enĩ finis ꝓximus religion is.vt ꝑue/⸗
niat ꝑ opa eius ad puritatẽ ꝑfecta. Ot dicirve
nerabihs Yo.caſſia. in colł pꝛima moiſi.ᷣm il
lud Luc.i. Seruiamus illi in ſanctitate et iu/
ſticia coꝛã ipᷣo. Si diſcurramus ꝑ viã ſanctoꝝ
inuenimus eos qꝗ fuerunt repleti roꝛe celeſtis
cõſolanionis.fuiſie religioſos et valde puros.
Beatus benedict pr̃ monachꝝ ꝓpter magnã
puritatẽ vidit aias ſancti germmami ſclolaſtice
ſoꝛoꝛis ſue celũ aſcẽdere ⁊ multa alia vñ mira
biliter cõſolatus eſt.Quantũ guſtauerit dini⸗
nas ↄſolatõnes deuotiſſimꝰ Berñ.pater ciſter

cienſin ꝑpendi pᷣt nõ ſolũ cũ puervidit xpᷣm de

virgine naſci.et ſenex imaginẽ crucifixi ſe am
plectantẽ.led etiã ex octrims melliſiuis eius.
Datriarcha mendicantiũ pdicatoꝝſanctiſſimꝰ
dñicus frequẽtiſſime irroꝛatus ſuit celeſti dul
cedine in ſuis contemplarionibo. et pꝛecipue
cũ celo ſibi aꝑto vicht ante iribunal xpᷣi pluri/
mos ex oibo reli gionibo.ſuos aũt ſub clamide

virginis int̃is eius.O q;tũ roꝛis diuini ꝓce⸗/

pit ſanctiſſimus ſeraphicꝰ Franciſcus qñ cru⸗
cifixus imp̃ſſit in coꝛꝑe ſuo ſtigmata paſſionis
in mõte auernie.Ex magna vtiq; puritate ad
iſta puenerũt. Quantũ ad terciũ cñ.ſ.ſubeſt

Vritas in anectu oꝑis.vt abijciat᷑ ois hypocri

ſis.tũc irroꝛat᷑ mẽs celeſti ↄſolatõne.dicit᷑ eniĩ
Sap̃.i.Spirituſſanctus diſcipline.i.mo:ũ.ef⸗
fugiet ſictũ.i.ſumulationẽ q vriq; abeſt in om̃i
Vera religione.xet ſic ſui roꝛis aſperſione fecun⸗
det ipe ſpiritus.Ecce q; wonũ eſt bonũ gratie et
cõſolationis in religione.
g. Vi.

Geptimü in reli⸗

gione qõ eſt pꝛimũ ex his q̃ ꝑtinẽt ad terminũ
religlons eſt ꝙ qͥ in ea eſt purgat᷑ citius. NMã
Dicit.iij. Beg. vii.p Salomon?. Mõ eſt ivmo
ſup terrã qui faciet bonũ et nõ peccet. Sʒ de his
ꝗ ſunt ĩ pĩ̃ᷣa ſuꝑna.dr Apoc̃.xiiij.ſine maciila
lun añ thaonũ dei. Nemo igit᷑ ingredip̃t in
ilaã mſi pꝛius purget maculis peccatoꝝ quo ad
culpꝗ. et quo ad debitu pene. ſed citius et ple/
mus in religione q; in ie culo pᷣt purgari.et lvc

per tres modos. ᷑

Per exercitia ſpũalia.
Per erercitia coꝛꝑalia.
Her exercitia tempoꝛalig.

Quantũ ad pꝛimũ plenius ſunt in religio⸗

ne erercitia ſpñalia q;ᷓ in ſeculo.hec ſunt dini⸗
nũ officũ.oꝛões pꝛiuate.meditatõnes myſte
rioꝛũ xpi et paſſionis eius. In eccleſia ↄſecra⸗

ta aſꝓſio aq̃ benedicte.cõfeſſio.cõio et hmöi.

Et ꝙ plus eſt ſue volũtatis expꝛopꝛiatio. vñ ⁊
tho. dicit in ſumma. ꝙ ꝑ ingreſſum religionis
id ẽ ꝓfeſſionẽ ꝓbabiliter oᷣr haberi remiſſio o⸗

inmiũ peccatoꝝ.ſ.qͥ ad culpã et penã. ſi tů ců de
uotõne ⁊ ꝓpoſito fiat.de quo hales ſup lc ĩipo.

xvi.t.c.iij.et.S.iij. Dicit enĩ ecci.i. Religioſ

tas iuſtificabit coꝛ.i.puriſicabir. Scðdᷣok̊ fa⸗

cit ꝑe xercitia coꝛpalia. vx ſunt vigilie ieiunis
abſtinẽtia diſciplina.voꝛmire veſtitus frigus

eſtus et itinera ⁊ alia incõmoda coꝛpalia.Oia

eni de genere bonox q̃ ſunt penalia facta in gr̃a

ſunt ſatiſfactoꝛia ⁊ ſic purgatoꝛia peccatoꝝ m
tlv. in.iiij.di.xvx.q.i.arx.iij.q.iij.et laboꝛ religi
onis oẽm aliã ſatiſtactionẽ tranſcẽdit. Dñ et

cuidã a ſtulplv dicto ꝓpter vxoꝛicidiũ grauiſſi⸗

ma pnia imponit.et ꝓ multos annos.ſʒ magy
ſibi cõſulit ad ingrediendũ religioneʒ. loco tãẽ
gaſpe pnie.et ſibi vtilius foꝛe.xxxiij.q.ij.admo

nere. Infra eni ᷣr. Relinque lvc malignũ ſe ⸗/
culũ.ingredere monaſterium.humiliare ſub
manu abbatis ⁊6. TCercio fit iſta purgatio ꝑ
erercitia manualia.vt mẽdicare qoverecundũ
eſt. facere coquinã. colere lvꝛtũ. facere pcura⸗
riã.exercere aliqð artiſciũ.hec vtiq; etiã debi⸗/
te facta valet ad purgationẽ.q;uis eni videan
tur oꝑa ſecularia.tñ qꝛ ꝓpter deũ fiũt et ppt
obedientiã.et nõ ppter iui cõmodũ.iõ et meri

toꝛia ſunt ⁊ purgatoꝛia. Oinus etiã bonisopi

bus qbuſcũq; inſidiat dialolus in religione ꝑ
ſuperhiã.nã religioſus hec faciẽs.cũ videat ſo⸗
cios iſta vel maioꝛa faciẽtes. nõ hʒʒ occaſionẽ
ſupbiendi.ſicut laicus cñ videt ſe facere bona
qᷓ ali nõ faciũt.fiũt etiã modeſtiꝰet oꝛdinatiꝰ
Hm illud apłi.i.ad Coꝛinth. xiiij..c. oĩa vne⸗
ſte ⁊ ̃m oꝛdinẽ fiqt invobis. Ecce igit q;onũ
purgatõis a maculis peccatoꝝ in relgione.

DOctauũ bonũ reli 9. vii.
gionis eſt.qꝛ moꝛit cõfidentiꝰ.Et vt ðᷣr in pᷣs.

cxvij. Bonũ eſt cõſidere in dño q; cõfidere in
vie. Nã in moꝛte nullus hõ pᷣt iuuare.oĩa de

ficiũt tpalia adiutoꝛio moꝛienti.ſed nõ deſicit

deus. Sʒ nũc maxie iuuat in moꝛte cõfidenti

in eo.nõ pᷣſumenti ſʒ verecõfidenti. Cria añt

ſũt q ĩducũt religioſo ĩ moꝛte magnã ↄfidẽniẽ.
onoꝝ multiplicitas. H
aloꝛ uin paucitas.

ſalnin,

H benelelati
ifnininu
encnbepaua⸗
tanmmsne
ſurndinia
niſan peſione
ci erodikon
Piennssofen
Tromeuu
