NHlnimũ eoꝝ q̃ habere iubet Plutarchꝰ pꝛin eſt eccleſiaſtice diſcipline cõfoꝛmis. Et ſẽd Wamt
cipem. eſt amoꝛ ſubditoꝝ. Codrus em̃ ælthe tur/Mget in ea oibus diebus vite ſue. Eſt ſuga
nienſiũ rex ꝓ victoꝛia populi ſui ſeipſuʒ tra ergo pꝛincipi neceſſaria ꝑitia lraꝝ. qᷓ die dei nn h
didit. Nã mutato reg? habitu ſarmẽta col legeʒ nõ legerit nõ ei dies vite eſt. ſed dies nin
ligens.caſtra loſtiũ ingreſſus/a muliere.qm moꝛtis. Et ſequit gonelene⸗ coꝛ eius Mncmr
falce in iurgio pcuſſerat. interfectus ẽ. Hũ in ſuꝑbiã ſuꝑ fratres ſuos. Nunq; humili/ gun⸗ n
⁊ illud poeticũ. Et iurgia codri Ercn du/ tas ſatis videt cõmẽdari pꝛincipibus.quia Kelin dime⸗
ceęe romanoꝛũ ſepꝛo ſuis exercinb moꝛti de difficilimũ eſt vt gradus honoꝛis nõ pariat eumaſpäland
uouiſſe pcelebꝛe en Eiimns ceſar dicere ſo tumoꝛẽ in anio pᷣſidentis/Carqͥnum a re⸗ hutinhunen
litus erat.dux qᷓ non laboꝛat.vt militibo ca gno ſuꝑbia deiecit. In iure romano cautũ aebtts
rus ſit militẽ neſcit amare.neſcit humanita eſt. vt quis ſe facilẽ in adeundo ſe pᷣbeat. c5 Kenh
tem ducis in exercitu. Idem em̃ piſtoꝛeʒ in temni aũt non ſe patia Pꝛincipes.vt me⸗ Mdfinm g,
vincula cõiecit.eo ꝙ mehioꝛẽ paneʒ ſibi ;ᷓ dici nunqᷓ; debent grauibᷣ vti remedis niſi püsllenſunt
militibo in mẽſa poſuerat. Hec oĩa Helina/ cñ leinũ beneficio deſiderata ſanitas deſpat᷑ ALeinaminſtze
dus. qͥ etiã de moꝛibus pꝛincipũ airMmI DNüclaudianus. Sis pri pꝛimis. ĩ fite ux Mnacd yind
nus cõſtituẽdo regẽ faciẽs ſermonem ppło ſtus et hoſtis. Nam cñ vincamur in oĩmi mzolb .
ſuo. Deut.xvij.c.ait.Cũ fuerit rex nõ mul nere dato. Sola deog eq̃t ſꝑ clementiano. . nnerdn
tiplicahit ſibi equos.quoꝝ.ſ.numeroſitate bis.Sequit᷑ ibi/E 5 Renn en n ptem Rck⸗ „ . Wlitcniſt
ſit ſubditis oneroſus. Equos multiplicare ram aut ſin iſt?æam. Declinare ad dexteram inged
. eękeeſt plures q; necemitas exigat. vane gloꝛie ẽnon dei gratie ſed ſibi tribuere velle.quod ſoöͤdheſt
cauſa vel erroꝛe alterius cõgregare/Oula rectum eſt Hel declinare in dexterã vel ſini * oge Fm
tomin“ꝰ ergo licet ei multiplicare canes aut ſtrã eſt ꝓpler eoꝝ felicitatem.q̃ apꝑtuntur ünſinenn
volucres rapaces. aut beſtias truces. autqᷓ aut ꝓpter eoꝛũ infelietatẽ que fugfunt᷑ pec tnn nl
libet woꝛtẽta nature/e hiſtriombo autẽ ni cEeld dexteram declinare eſt virtunib- ine nn
mus. ſcurris. lenonibo et meretricibo. et huꝓ ipſis vehementerinſiſtere. et in ipſis vtuo⸗ . l
. iuſmodi ꝓdigijs hominũ q̃ pꝛinceps potius ſis oꝑibus que in modo cõſiſtunt modum ebe
C-s lrs X* -- s - ð Ml
6 &; Ac. .— .
—„—☛n .
„ 9 4
„ . 4
● 6
2N .

nics —
den. Mintteann
meoaefte
n Moob
Kamnyugn

EDe

onden Qulic⸗
Mummm genniß
znänafceenene
ulmi dnloren
lenhalnet
insſtſeiſudain
ernſclone
õ
enprniegeng
Pmimnignennecn
vosuurmi
ſtimmgmhüfii
iplinirn
us detlsnll ,
miapinnkin d
ndies et d
Hnekruer er
os Monöön
nümnrahbeg
õ
Henadmetile
panai

ridnuimuinſ
snininsiini

mathaif.

nmriſheeid
Siemgend

—?ͦJ”ÿMU

Capitulũ

erxcedere. Et pbus. Caue quod eſt nimiuz.
Ois em̃ vehementia ſalun inimica eſt et ex

cenugoĩs in culpa. Bonarũq; rerũ conſue⸗
tudo nimia peſſima eſt. Oñ Salomõ Holi
eſſe nns iuſtus/Ad ſiniſtrã snucclinat qͥ
manſuetudini nimis indulget/NHel ad dex
teram qͥ amoꝛe, ad ſiniſtrã qu odio ad iudi
cãdũ mouet/Et ſequit᷑.vt lõgo tꝑe regnet
ipſe et fihus eius. de Nirtute nanq; parentũ

ſepe ꝓtendit᷑ ſuccemio filioꝝ.et urcecenl h ligi pñt/Sʒ er ols ptãs a deo e oꝛdiata. ODñ

tehcitas ex decedentiũ imquitate ꝓced
Juxta ilud. Imuſti diſpexibũt,. et ſimul re
iquie impioꝝ interibunt. Bec oia lelinã⸗
dus. Dt de ceteris taceã quantũ dilexit deꝰ
pater rempublicã qui ꝓpter eã filio ꝓpꝛio
nõ ꝑeꝑcit ſed ꝓ nobis tradidit illum.

Capitulum ſecundũ de wminio ciuitam

et regnoꝛũ quõ ſit introductũ.

E dominio ciuita
tũ ⁊ regnoꝝ quõ introductũ ſit et
quõ trãſterat᷑ ⁊ trãſatũ ſit de vna

ciuitate ad aliam. ſeu de vno dño ad alium

Dñm.vel quõ licite acqͥrat᷑ vel etiã pdatur.
NHota circa huiuſmodi.q̃ vonit To.an.ĩ no
uel.in.c.qð ſuꝑ his. poſt Inno. et Hoſtie.
nerit a pꝛincipio res et poſeſſiões in nul
lius his.niſi dei.erideo occupãni cõcedebã

tur a iure.Et dictũ eſt DHeut.xi. Ois locuis

quẽ calcauerit pes veſter. veſter erit/ſʒ exè
ſemel occupata eràt non licebat ea alijs oc
cupare. ꝓhibete h̊ lege naturali.qꝛ vmicui⸗
q; dictũ.ne ſaciaraliſ ſibi non vult fieri.
vt in pꝛin. decretoꝝ. Et ꝓuer.xxij. He trãſ

grediaris terminos antiq̃s quos poſuerũt
pfres ebuarhten pꝛimi parentes ᷣ
minia ſpãla ꝑ diuiſiones inter eos factas.
ſicut apparetin Abꝛaam et Loth. quoꝛuzʒ

vn gecepit ad dexterã. ahꝰ ad ſiniſtrã. Geñ.
Fii ug wies vᷣo tanqᷓ; ſunſerni nuliꝰha
Pun dñuum añ ius gentũ. Natura em̃ oẽs
lvĩes liberi ſunt.inſti.de lib.ꝭ.i. Auriſdino
nẽ etiam iuſtã et cãm lego Dbi dĩ gladius
datus ad vindictã maloꝝ et laude bonoꝛũ
N ma. 1 olx. c. ſolite/Sʒ quõ ceperit neſcio

—

mꝛte niſi qꝛ deus dedit aliquẽ vel aliqs qͥᷓ fa

cexent iuſticiã ſuꝑ delinquetes. ᷣm Anno.

dẽ tñ videt᷑ h̊ notare.i.qͥ tpe ̊ ceperit. de
fo.cõ de.c.licet ſuꝑ ver.imꝑio.qð dic vt ibi
notat Oʒ de ure nature vt etiã dirit inno
prfamilias ſuꝑ oẽʒ familiã ſuã uriſdinone
babuita pꝛincipio Gt h̊ reipicit cretii n/

iij. ellij. Ouo iſta noiaſuis hocdie nõ haè

₰
-— = -A.
4

leant niſi in leinbh. vt. ff dwe fur. l. ſec inde in

gimus. Patʒ er pmiſis ꝙ poſemnões. dina

tra legẽ nature veccabãt.puniti ſunt a deo

oès ? dolatras punire põt et delet. NHatura

.
„
2

Secundũ

fi. C. De pꝛima wote. ↄgruentius / Hoc aut
EELE ₰— M 4
certũ ẽ ꝙ ipie de p ſe a pꝛmncipio lunſdino⸗
nẽ exercuit. et iuſticiã fecit in celo expellen
do angelos. ⁊ in paduio expelledo ſviem. et
in mo mittedo diluni. ſicut ꝓbat᷑ de pꝛio
Eʒech. xxviij. Aia.ruij. &t de ſco. Ben ij.
Eede tercio Beñ. vij. ca. Et multa ala ſunt
exẽpla qͥ in diuerſis loc ſacre ſcripture col/

qͥ ptãti eſiſtit dei oꝛdinatõi reſiſtit Ie
ctionẽ aſtituunt pꝛincipes ſup vies ſic ptz

in Saul..Reg.ix. ⁊ mult alijs. viij.q. i. Iʒ.
7.6C. audacter, in mł alijs.c.⁊.xciij.diſ. le

iuriſditões ꝑñt eẽ ſine pctõ apð infideles
Hec em̃ nõ tm ꝓ fidelibo.ſʒ ꝓ oĩ rõnali cre
atura a deo ſunt oꝛdiata.qᷓ ſolẽ ſuũ oꝛiri fa
cit.nõ ſolũ ſuꝑ bonos ſʒ etiã ſuꝑ malos.oia
volatilia paſeit OTat.vi.pᷣs. Aui dat eſcã
oi carni/Jõ dicẽdũ ꝙ nõ lʒ ſine cã uſta fi⸗
delibynec enã papa auferre indelibo poſſet⸗
ſiones ſeu dñia vel inriſdiniões iq̃s tenet.qꝛ
ipſa ſine peccato pomdẽt. Nñ et iter pcepta
dñi d indiſtincte Exo.xx.HNõ furtu facies.
in qᷓͥ oĩs rapina oĩis violẽtia ꝓhibet. vt patz
riiij.q.v.c.i.et ſeq̃nnbi vſq; ad.S.Cõtra in
Exodo/Credim tñ imo ſcimꝰ ꝙ papaẽ ge⸗
nerał vicariꝰ ieſu chꝛiſti.de trãſla.epi.C(l.⁊
ij.et etiã ſuꝑ oẽs ifideles. E tem̃ chꝛił ple⸗
nariã recepit prãtem. Dñ pᷣs.Deꝰiudiciuʒ
tuũ regi da.et iu.tu.n.re.Et math.vl. Da
ta ẽ mibi oĩs ptãsĩ celo et ĩ terra.HNõ vide
ret᷑ diligens ſeu ſapiẽs pr̃famił.niſi et vica⸗
rio ſuo.quẽè in terra dimiſit.plenã ſuꝑ om̃s
dimiſiſſet ptãteʒ.vt ptʒ in eo qð dt̃ de hmi

cidio.c.ꝙ bũam.li.vi. Yõ et dr de papa ꝙ
nõ ſolu hʒ ptatem ſed ⁊ plenitudiue ptãtis

de vſu pal. c.ad honoꝛc᷑.qꝛ Petro et ſucceſ
claues dedit regni celoꝝ dicens. Qð

cũq; ligauerꝭ ⁊c. Oues aũt nõ lunt fideles

ſed etiã innideles ꝑ creationẽ licʒ nõ ſint de

et iuriſditione d iure. hHʒñ de factoEt ꝓbat
ſoc in eo ꝙ legit᷑ de elec.c.ſigniſicatt.de ma.
et obe. ſolite. et de iudic. nouit.
ptãtem quã hʒ papã dicendũ è.ꝙ getiles et
ſi nõ hñt lege niſi nature ſi tñ g ipiam legeʒ
nature faciãt.licite ꝑ papam pumriponunt

gr. Beñx. Dbi hales ꝙ ſodomute qꝛ con

ouili.vñ a ſequit.ꝙ papa ſuꝑ oes hʒ ptateʒ

Hñ cu iudicia dei nobis ſint exẽplaria.non
occurit ratio quare papa ꝗᷣ e chꝛut vican
B nõ ponit et eveat.dũmõ facultas amſt.iõ ⁊?

mopa )Ce C n . ere. 9
CS —Kl;d.n 6 murIn. RſenG”

3

Titulus Tercius
le eſ eĩ vnũ a ſolũ deũ colere et ns creatu tioni ſubſuntjet etia eos in totu extingnere nn
r.a8. Ange eſt etiaz papa iudicat punit iuriſcitione 1 cominid 45 ſup eos Haher faimee
iliudeos. ſi cõ tra legè facit in moꝛalibo. qũ ſed h̊nõ niſi ex magna cꝗ. Debet em eos qt Getloce
plati eoꝛũ ipſos nõ puniũt:et eo mõ punit tum põt tolerare. dumnd non ſit piculũ chꝛi G
ros. ſi cötra legẽ ſuam lereſes inuenignt et ſtiams. n Exinde graue ſcandalit gneret. cmeüeni⸗
bſeruant Et hac rone moti papa Gꝛeg.er licet enã infideles peiſe non cogant ad ſdẽ ioritirora
Aino. iii. muͤdaueruͦt cburi ibꝛiͦ queu⸗ oes ſunt llere arbitrio relinquech et ſo⸗ mnite
dei vocant Chalmuth. in ů mite bereſe? cõ la dei gra vocent ad hdẽ. xlv. viſ. d iudeis. cplrite
deunin illos weerent ulas bere, xriij : v⸗ad fide Hoin pupe mädare infi inis
ſes velſeruarẽt/ OHe libꝛo illo videre poter? de b in terris ſuis ſue intiſditionis euã Aanrer
in diſputatione Petri alfonſi et hiſto. ſpec. gelij pdicatoꝛes admittat. Nam cũ oĩs ce n
in xxvi,ccxxviiſeetſequen/ De cheiſtianis atura rönaliefa cta ſi ad veum laudanduz. mmti
ne paeos iudicare põ iuxta illud. pᷣs. audate dñm oẽs ge nunnlul
non ẽ dubiũ ꝙ papa eos iudicare põt et pu ud. Pps. audate dvum oés genſes. 7 lentin
non ſi cötra legem euangelicã faciant. vel itep. Oie ipſs laudet dõm. Certuz eſt fi ieivg
als grauiter peccẽt etiã tpaliter vtpatet in pagam pᷣdicatoꝛes ꝓhibeant pᷣdicare peccat nune
eo. qðᷣ no. in c. licet. et de iudi.nonit. S.l. Et eo a papa ſunt pumẽdi. vt ſupꝛa no. ieil z1
uib ofmitat paupa aliqñ penas iuſias 2 te (In oibo aur pdictis caſpus etin omnibu⸗ aeren
Itns oib pdictis inſerédas. vel qꝛ faculta ais in qbo pape licet alid madare infideli n le⸗
* t&nõ halet coercdi. vel ꝓpter ꝑicula ſcã/ busetcõpellere ſiue punire ſi non oleclant en
: gala q incumbunt. vel euenire retinent. vel papæſolus a nuliꝰalius niſi de iure ſuo con E
qꝛ multitudini parcit. de temp. oꝛdi. c.ij. de ſe⸗ deret lellũ eis indicere.et cõtra ipſos ſe anae
cle. exrcõ. c. latoꝛ es Eit tñ poteſtas faciendi culare bꝛachi inuocare z Pira ae ſicut gegren
fe apud den. O aũñt papa illis qͥ vadũt ad dicit aplus.i.ad Coꝛin. v. c. Hihil ad nos teani
vefendendũ vel recuꝑandũ terrã ſanctã dat e bis foꝛis ſum . d auln So. wun6 llitualtl
indulgentias.et etiã infidelib terrã illã voſ/ excõicando vel ad fidẽ peiie cõpellẽdo cim ati

ſola gratia dei vocãdi ſunt.xlv.diſ. iude⸗
is. Zlls aut ſi nos velĩos pturbent ſeu in⸗
qetent ſeu bona noſtra occupẽt. multumad
nos. q dic vt legitet notat æ diuoꝛtijs. c.
gaudemus.5.i. 2 in pmimis g dibned Sʒ
dices exquo licet nob reperere terra ſancta Nbdi
et alias regiones q́s impatores olim acqſi inune
uerũt et ſibi ſubiugauerut. ꝓ eo ꝙ impato⸗ hnl
res ſemel in eis dnati ſunt. quare non licet mnzi

ſidentib bellũ indicin licite facit papa et iu⸗
ſtam cãm habet. cum illa terra cõſecrata ſit.
natiuitate. conuerſatione. et moꝛte dñi nĩi
ieſu chꝛiſti. ⁊ in q̃ nõ colit᷑ chꝛiſtꝰ. ſ̊ Oaclv
metus. Dñ q;uis in fideles ipſam poſſideãt/
iuſte tñ exinde expellunt᷑.vt incolat a chꝛi⸗/
ſtianis et ad ipſoꝛum dñiuʒ reuocef. NPã ?
pᷣdicatione aploꝝ et iuſto bello victa fuit ⁊
acqͥ ſita.et ab impatoꝛe romano poſt moꝛ⸗

ſaaapllen
NNN

tem chꝛiſti. etideo papa röne impij romani co mõ infidelib repetere tota Italiã 2 DPi Mumun
q obtinerpõt et velet ipſam ad fuã iuriſdi ſpamiã in b olim dñus habueruͦt/ Hſceo lünlit
tionem reuocare. qꝛ iniuſte abullis q de iu/ Rem har terrarũ cũ pr ls ſuis ouerſi ſunt. nunaſin⸗
re loc nõ potuerũt facere. noſcit ſpoliatus (aſemur iñ.ꝙ ſi pplus alicuius magmi pein unumpnii
Erbeers ſuſtteirin oibd alas terne in abus , cipis infidelis cõuerteret ſed vñis ininſide grnint
nonnunq; romani impatoꝛes inltue litate ſua pmaneret bñ poſſet papa ſup fide W
kabucrune AMer obllarſidiea eccleſia nõ les iuriſdinonẽ et dñium relinãre oño in fi⸗ amen vide
balet inpium niſi in occidete. xcvi. diſ. Cõ eli. ar. lad Chi. vi.in pꝛin. Sed ſi chꝛiſtia mnoꝛetoſs,
ſtanninus. qꝛ illud lo quit q̊ͥ ad ꝓpꝛietatezʒ. nos grauaret miuſte poſet ipm compeſcere nſtiioden
ſecus quo ad tuitionẽ et defenſionem. Hoc vt dictum eſt. ſec et ꝓpter periculü fidei vel lnemam
em̃ certũ eſt. ꝙ vbiq; vnus gladlalteri aſſi/ etiam eoꝛundẽ ſideliũ poſſit cogi dñs ad re ſkonniinfis
ſtere dʒ.pᷣcedit tñ ſpũalis.vt pt᷑ et ngr᷑̃. Dñ cipiẽdũ pꝛeciũ vel cõmutatione .infia e iu † kanibtng
pst ſupplere et punire tpalem negligentiaʒ deis.c.fl. Hã ſepe qs amittit res ſuas ſiſe teſacticr
et delictů. xcvi. diſ. 3 s dubitet. Poteſtetiã culpa ſua. licet nõ ſine cã. puta fauoss liler. mnne
papa amiſtere regi Hieruſalẽ ad quẽ ſpectat tatis. . ui.cau.ſer.acci i. lber. Terer . Gunainserd

de lure ſicut credendũ eſtexq̊ cõtrariũ nõ ap totũ.et multo ſoꝛtius fauoꝛe nidei et o funtguie
paret qᷓmimo et contra alios infideles. etſi- nis. qꝛ ſumms Rtn q pipſa facit. ff. derelii ſiffſ

DHiximus ꝙ mſideles te⸗ etnſnſct

nõ teneant terrã in quã iuriſditionẽ habue gi. ſun plone. ¶¶ Di⸗ 2
runt pꝛinapes chꝛiſtiani. etpõt tamẽ papa nent pncatoꝛe ſidei admittere nundd enghneti
iuſte ſacere pceptũ et conſtitutionẽ. ꝙnon et eodem mõ chꝛiſtian tenent re he phi⸗ nis Meen,
moleſtetiniuſte chꝛiſtianos. q eopiuriſdi? catoꝛes Sgacvmen. vtic nunc; eodlem mürrnn
* r A20 44 4ar “ „ „ . 2 3 ar
Prt Pee PNer Fs er e see⸗d r rra⸗ wer
. e e erertr onuras r Xsſtrs
on. Pr r nKe α 2₰ K, .26
grr ST VO 4.1 Ade l 1ſle⸗ Cd.
☛nm ☚⏑
„D .
£ . 1
2 RM
. .

äl S è

Capitulum Secundũ

mnünnfnan n5. jmo nec vllo mõ. cũ em̃i ꝛeet ctus eius. Huiuſinodi autem regni et ſa
N mõö mo aamo üei e nendeſt dotij pꝛincipatũ verreruñ cõmiſit Rlmna dei
Ar iiininno etnosin ver r. ar. in eo ꝙ legi Petro et ſucceſſoꝛibus eius.vt patet
Nongrne eſt ꝙ ad imparia iudicemur. ar. in eo if et notatur e xtra de lvomi.c.pꝛo hu
nonftitich r et notat᷑ de diuoꝛtio.c. qᷓto. S.ſi em̃ alꝰ qð legit᷑ et notaturextra dxej rabile.
tur etnotat de dnoꝛt10. . Brn. de mam.li. vi. et qͥ fil. ſint legit. per venerabile.
eſancäihien ter. ¶¶ Sʒareres quõ põt eccleſiggomana mani. li. vi. etꝗ fil. Eie⸗
noncognegegg ter. ¶Sxter 4 ſtiani licite tenere ea. Htionibus per ofum- etmarime ver. ⸗
W et alie et etiã ali̊ chꝛii ir cü impatoꝛes Tnce conſtanter aſſerimus. ꝙ de iure inf⸗ S
Noningniie q̃ tenẽt in occidente aliubi. violentia oc del&s debent ſubijci fidehibus non econuer⸗
En dil diulee rromani ibi omnia cu arinis ꝑ de tenu ſo. t per id quod notatur de iudeis.c.
nnan K ſe Eiit ſeut. ꝙ mala fide tenu ſo. vt patet per id quodn 5 29
mſchamichef cupauerũt. Etita conent. ꝙ malande lenu 10. ltoꝛũ.et.c.etſi iudeos. .inhibem
Weinnſtinan in jerbigᷓ nt vident᷑ ſuccemiſe. i. et.c.multoꝛũ.et.c.etſi indeos.S.inhiben
emnſtiine erunt. in q ethiq tenent rn Fit ſte occupa/ Conceditur tamen ꝙ inſideles qui vmini
Emmcen Reſpondeo. neſcimus. vtrü delemus va um eccleſie recognoſcũt ſunt ab eccleſia to
tutdm Mang nerũt. et in dubio ſupponefe? Arn der lerandi. quia nec ad fidem pꝛeciſe cogendi
ntnn fuerunriure ſuo annaelt te wtrim ſunt vt ſupꝛa dictũ eſt. Cales enim poſſunt
Kninſengeef violentiam miſerant dl de eie, hꝛabere poſeſſiones et colonos chꝛiſtianos
Ehleniann nia vel wnationes vel aliogcber ſtea in eteniam iuriſditionẽ ⁊ extolerantia eccle ſie
a. deos legitime ꝑuenerũt.licʒ poſtea i . „ abutunt ſi⸗
— õ nerint. et habuerũt ¶Et ſihis contenti non ſunt vel abutunt ſie
aibusetnonhe eis młtos rebelles inuenexint. et babtieri bi imputent.ſñi amittere cogunt᷑ ⁊c̃. Super
usetnamn icerunt/ Et ꝓbat loc. C. rei ven. indeis. c. multoꝝ
, e.l. c 1,6 O i. Pto. A n. 4 .1 1 tis dici
Dumire nonokde lI. n. et de tit X ele anfrg de eſe. iſ. c. et in talchus ſcilicʒ ab eccleſia to lera 1
usniſt dimeſne⸗ L... i. et in eo. q le Leccleſis ant conſtat mus locum halvre illud apoſtoli Petrni pꝛi
er chrii c martle Teuf poſſident.quia nõ cõ mi.c.ij. Serui obedite in omni timoꝛe vomi
ne Ri ꝓea que tenent iuſte woliclent. quun dᷓ ins non tm̃ bonis et mo deſtis.ſed etiam di⸗
ehtn ſtat quis añ occupationẽ dñũs fuerit. In q̃̊ none Pnund Ehimo. vi. in pꝛincipio.
.d CEllolaen kan leſie. et potiſſi e facen? ſcolis. et infra ad Chimo. vi. in pꝛincipio
ie. et potiſſime pape facier S.* mminosſuos
Tun Son zaſi plato eccleſie erſot ne ĩo. Oñ ? Quicũq; ſunt ſub iugo ſerui œmmosſuos
— õ reſtitn tio tanq; chriſti vicarie .2 2 3 arbitrenf c. et om̃es
ieeilitn da eſt reſtituti. nident. iuſte woſidentar. omni lonoꝛe dignos arbitrent ac. et omes
—— q̃ᷓ ꝓpꝛia poſſident. iuſte pomident ar. n. Alios autez inf de
aſunt n l, Eegdcleſie ᷓ ꝓpꝛia ſte poni det.et in eo ꝙ legitẽ conſimiles autoꝛitates .
Ciniosi de acq.poſ.l. iuſte poſidet.et in eo ꝙ legit q̊ nec ptãtem eccleſie romane nec womi
ipiosen ſ. de ris. C. tu. 5. i. ver. vel bis nõ les.qᷓ nec ptãtem eccleſie romanen .
en onn 1 Nittiptecad atudiennd 5d. niä recognol cuntnecolecutt indignosre
ere erciſeau alid tnurpann H Kich chmte losguterran⸗ ſanctam vel
nöriur S a vt ibi dicit. qcquid p̃t clerici paupeꝝ iudicamus. a illos q qᷣſiuerũ t occupãt v½
nebetrenidc oà Ere. ie ae⸗ e et eccle, alias pꝑtes chꝛiſtiani acq ſiuerũ
nnod Wermähk m quicqd. Dñ et pape e . er E
nmamn enablterdenent no tans genia oecunuta minfre urekeog a taen
ren nqr, ſed tanq;ᷓ cõmunia poſſident. extra de pben. impugnari.et gaper wide qð notat in
nun in meen Ratio. vt in omnibo lominibũs neceſſitatẽ ticos e pagano⸗ excõicam. Etin. 5,liter
ne migali halentibus ſubueniant. Gona autem ſere ſum. de vre in. c. exc s in pace dege⸗
Er N e alentibus lubuen l. zſſi netur. Alios aũt inſideles in pace degẽé/
fünghetnennſ ke icoꝛum et ſciſmaticoꝛũ autoꝛitate cõſtitu Tetinetur. llios an tenemus. nõ per
nen 3A, nonmm incipũ hoc concedentiũ recupan tes ⁊ etiq illos qꝗs ſeruos tener d ñpꝑ pdi⸗
ianlens Mnn tionum pꝛincipu loc concedent totũ:m bellum nõ ꝑ violentiã aliquã.led tm pꝑ pch⸗
ps nence, Wr. vli; aiſequa eita dlevwei ſnaſt/ 5 cation ẽᷓ dicimus ↄuerti deberetetſi pdicato
renerei. etienn Inno. cuius eſt łc tota glo. v 1.5209 ° z qdmittãt eos wſſe ↄveſci p papã vt
– Fraen videturꝙ in aduentu chꝛiſt oE regn gamitta eoosole Bpan un⸗ dñio
gtüinnniin nor et ene unetniſin ecrmrilli nan deliũ bitat. dbo nec reſiſtere pñt. neceſſe
n Dicn iuriſditio de iure et e a iuſta. et per patiẽtiã habeãt. 1 de facto iplox dmum
Ninnen Rern ſ anum habet.nec exrare p. ẽ ꝙ patiẽtiã habeãt.⁊ de facto ipioꝝ S
erN qui ſupꝛemam manum habet. ne ſcãt. et ſic pᷣt itelligi dictũ apłi de q̃
ſepenn e An mpor deli ſubtracta fuerit et ad ſide recognoſcãt. et ſic pᷣt ite ei „frolie
rrmmaif teſt. omni infideli ſu uerite 4 k ñ H̊ moderamie determia itelliges
er n les tuz luſta cauſa fuerit. pꝛobat nota ⁊ cũ ̊ moderamie detern
int les trãſata.ꝙ hec iuſta c⸗ K. srdgßn in ſuꝑioꝛibo ẽ notaiũ¶ Sʒ
ceipſtn ”Mẽ eſiaſtici. x. Regnum a gente in gentem qͥcqͥd ſᷣm Inno. in ſuxʒ oe e e⸗
nnun e eſac Propterimuſticias imurias 2 cum lodie princeps raniten 1 q vn
renn anil 3 . cramnelas et diuerſos volos. ꝙ hoc factũ guerraſ ꝓpꝛia cer et ab antiq̊ poiſedit/
inilin N .. fuerit. pbat de cõſti. trã lato. In loc in per? iuſte et pacſce wſide ccupet vſurper⸗ ni
rreie ſonã cꝛiſti fil dei viui.qina non ſolum ſa⸗? ali“de nouo violeter o eoꝝ petã q;tnis
aiete ſonã chꝛiſti nilj dei viui.quia n cipi hilominꝰa ſuis cõfeſſoꝛiboa eoꝝ pctꝗ q;imis
mnilin . cerdos fuit.ſed et rex.uce.i.Ecce concipi hilominꝰa ſui itbo 1 diſimulaͤrbo et ab eiſ
uigpnlne⸗ e8 ies c. vſq; ⁊ regni eius non erit fi notoꝛia palpitãt lemollnas ſeiz
Ad Necin es et paries ⁊c.vſq; ⁊ xxi. Auferer dẽè caſtra poſemões et alias elemonnas tcè⸗
Dmnsd, nis. Onde et ipſe dicit SJath.xxi. Auferef de caſtra pomn byabſoluant.i ↄns pſcribi
ne avobis regnum,et vabttürgenti faciet irn enter recipierby abloluant. ons
, N SS 49 ρne pr.à AE E* hicze belte
ſun i 4 8 1 — – -rrP. 69 L . .
mi. M GFi f ers . er, aen Zerke, . *
—A
0ι .
C

d pſcrip..fi. Quis excuſabit iſta. Ne
ciò veſwondere. Qaueant ipſi ſibi et cõſulãt/
alioqͥn timendũ eſt. ne careruatim ad infer
nos innumerabiles pplos ſeciũ ralautl
diſ.ſi papa. Peniteant ꝗ. et q ſciunt alie/
num eſſe reſtituant. Nec em̃ dimittit᷑ pecca

tum miſi reſtituat ablatum. xiiij.q.v.per to/

tum. Poſſunt tñ ꝑ veram penitennãà repari
de ſumma mni.c.i.S.ſacẽm. hec omma ibi.
Circa dominium JF. i.
aũt rerũ ⁊ vſum. Nota ꝙ JYo. de rip. oꝛ. ni
no.in ddam ſuo tractatu boc ponit.

Eñm̃ ꝙ tria circa loc videnda ſunt. Pꝛimuʒ
ꝙ nullo mõ expedit oĩa eſſe cõmunia ꝓ ſta ⸗

tu nature lapſe. Scõm videndum eſt vnde
rexꝝ dñia diſtincta ſint.Cerciũ quõ iſta diui
ſio fuit iuſta.(¶ Vꝛimũ ꝓbar ſic.illud nullo
mõ expedit reipublice ꝑ qð terre in ſoltudi
nẽ verterent᷑. ꝑ ꝗð via aꝑiret fraudibus et
malicijs.et per quod boni ſemꝑ haberẽt peiꝰ
et mali melius et ꝙ enʒ efficax occaſio nun
q; halendi pacẽ.Sʒ cõitas oĩm in repu. iſta
induceret. ⁊c.maioꝛ patet ex terminis.mi
noꝛ ꝓbat᷑ qᷓ ad om̃es ſui ꝑtes/Pꝛimo qᷓ ad
loc ꝙ terre in ſolitudinẽ verterent᷑. Si eniʒ
agri oĩbus eſſent cões ergo ⁊ agros colere
et ſeminare eſſet cõe. Sed patenn erꝑimen
to videmus ꝙ de cõibo nulꝰcurat niſi modi
cũ valde. Itẽ aut oẽs ſimłcolerent et ſere⸗
rent.et h̊ ſtatim apparet impomibile ⁊ incõ⸗

ueniẽs.aut aliqͥ et cũ frucius debeãt eſe cõ

munes.nullꝰ inueniref à vellet ſibi appꝛo⸗
pꝛiare laboꝛẽ culture cũ cõitate fructuuʒ/;

eodẽe minoꝛ qᷣ ad ſecundũ.ſ.ꝙ ꝑ loc via ape
rtiret᷑ fraudibo et malicijs.qꝛ foꝛtioꝛes plus

debito de bonis cõmunibo occuparent.mali
cioſi etiam et aſtuti cum eſſent oĩa ↄmunia
non poſſent puniri.eo ꝙ diceret ſe nõ recipe
re alienũ.ſed tãto inchgereſer ꝑ loc patʒ ꝑs
tercia.ſ.ꝙ bonis eſſet peius.qꝛ nollent acci
pere niſi neceſſaria ſibi.⁊ malis eſſet melius
qꝛ nõ ſolum neceſſaria.ſed ⁊ mulia ſuꝑflua
agsregarent/ Patet et q̃rta ꝑs.ſcʒ ꝙ tałcõi
tas eſſet efficax occaſio litigq dupliciter.

Pꝛumo qꝛ inducerent occaſionaliter maxi

mã inequalitatẽ vt patet in p̃cedennbus.
Secundo quia ↄtingeret frequẽter ꝙ eadẽ
repu.eodẽ e vel como et ſic de alijs plures
rellet ſimul vti. et ſic cũ q̃libet pari iure fun⸗
geret. qꝛ res eſſet cõis vellet qͥlibet obune⸗
re. et ſic litigiũ eſſetet bꝛiga. Sic igit patet.
talis cõitas nullo modo reipublice expe⸗
it. Qui vult de iſta materia ample vide⸗

nequeũt. vt patetin eo qð legit᷑ et notgter
3 eh/

LZercius

re. vident in. . Pol flr⸗n
pwliciam platonis.qꝛ ponebat oĩa cõmunia
viceit eniam qðᷣlibet.iiij. DPenricise Ban/
Lirca. ſecundum ·.(. ii.

vtrũ rerum dña ſint diſtincta. pono tres cõ

cluſiones. Pꝛima eſt ꝙ in ſtatu nature la⸗/

pie rerũ dñia non ſunt diſtincta iure natu⸗
rali.iſtã pꝓbo. Ampoſſibile ẽ naturã ad oppo
ſita inclinare. ſed in ſtatu innocẽtie de iure
naturahli oia erãt cõia ergo ⁊ poſt lapſuʒ cũ
eadẽ ſii. Oaioꝛ patet.minoꝛ ꝓbat.qꝛ ⁊ eo
dẽ modo fuinʒ vſus reꝑ in ſtatu innocẽtie
quomõ plus valuiſſet ad nature ſuſtenta⸗

tonẽ.et pacificã cõuerſationẽ. Sed ꝓ ſta⸗

tu pꝛimo plus valuinſet cõitas oĩm. cum qᷓ
lilet eſſet rectus et nõ occuparet de cõibus.

mſi qntum indiguiſſet ergo ⁊c. Scðo idem

ꝓbar ꝑ illud decretuʒ diſ.viij.cꝗ
1

Hciure nature ſunt oĩa cõia oibo.¶¶Secũ
da concluſio eſt iſta. ꝙ iure diuino nõ ſunt

dñia diſtincta. Iſta ꝓbaꝑ ar.pᷣdicti cane
nis. Quo iure defendunt vies.ſ. villas di⸗
uino aut humano. Onde qͥlibet penſat qð
roſidet eſt humana voluntate. Mã iure di

uino Domim eſt eangaplenſtuco eineg

Cercia concluſio eſt reꝑ dñig ſunt diſti

cta iure poſitiuo humano. Iſta paterꝑ lo⸗

c( a vunſione. qꝛ erqᷓ ſunt piſtincta et non
iure naturali nec dimino. ergo iure hũano.
Pꝛima ꝓbarꝑ illud decretuz quo iure. diſ.

viij. Aure regu pomident poſſemõ es. Et ibi

gem rolle iura imꝑatoꝝ. quis diceret. bec

villa mea eſt.

Lercio videndum ſ.ii.

quomodo iſta diuiſio fieri potuit aſiqua le
ge poſitiua. Circa quod ſciendum. ꝙ lex ad
loc vt ſit iuſta requirit in legiſatoꝛe pꝛudẽ
nam et autoꝛitatem. Pꝛudennam ad hoc
vt lex lene feratur. ERutoꝛitatem ad hoc vt
liget. Lex enim dicitur a ligando. Senten⸗
na autem cinuſcnnq; pꝛudentis ſiue ſtatu⸗
tum non liget alique.ſuꝑ quem nullã ha⸗
let autoꝛitatem. Quomodo autem in legiſ/

latoꝛe pꝛudenna poſſit ene.ſatis patèt. Sʒ

quomodo poſſit autoꝛitatem ligandi ſuper
alios habere. cum natura omnes lvuines.

equales genueru.eſt dubium. pꝛopter qd .
eſt ſciendum ꝙ ᷣm Areſtotele pꝛuno politiꝰ

coꝛum duplexr eſt pꝛincipatus. paternus. ſ.
et politicus. Paternus oꝛium halet a natu⸗
rali generanone. Eſt emm pateriuis pꝛin/
cipatus ille quo pater pꝛincipat᷑ Rlijs. Et

ν¹α ga A e,E

lit. Areſt. vbi repꝛobat

ℳ

—

ſeäherte
Pyinpnus⸗
uſcer in
ſancelre
iartinpl
ſetsürgi
ſoneſenint
Pncinsit
ntaſence
Plonvfeen
scölntall
1clemanon
gnnant
erora⸗
Pmncgunt
chaüpſe
Gſuaeſe
tonano,
ſieſediin
Cente ſort⸗
luiifſen
mumtsntrt

irnſ
liſo dwinun
Clantſunle
ſtreuremm⸗
Uunonnin
luataliatt⸗
ns
ſuni
Vonomt
Ptnibrupn
iniveint
ſpnmurifr
MMiiclenis
gattus dus
nfergore,
fmmownidu
bnoclinſtemk
ißeimdiſt
mipöteſeiſ
Kontn nop

elkkptrcg
ſppn .

uenſn
eeigo 1. Schtin
Bdfpin en gn
oiäcöoſn d

Capitulum

iſte cũ ſice lege naturali. patet ꝙ ſit iuſtus

Pꝛincipatus aũt politicus eſt duplex. Del
quna reſiqet in vna perſona ſicut in regno
Francievèreſidet in vna cõitate: ſicut in
italia. vbi vt plurimũ ciuitates pꝛincipant
Patet aũt ꝙ iſtoꝛũ qͥlibet põt eſſe iuſtus. ſi

ſponte ſe velint aliqui ſipijcere dñio alicuiꝰ

pꝛudẽtis vel aliciuus cõitatis. Yuſtum eſt
em̃ vtqͥ ſe regere neſciũt vel non pñt ſint au

xilio vel directiõe alicuius ꝑſone vel alicu⸗

ius cõitatis.illi ſe ſubijciant quo ad regimẽ
gubernationẽ.Cõueniẽtes g ab inino ali
qui ad conſtruendã aliquã ciuitatẽ iuſte po
tuerunt eligere aliquẽ vᷣtuoſuʒ vel alids ad
pꝛincipandũ eis Eth̊ vel cõferentes ei pꝛin
cipatũ ꝓ ſe ⁊ leredibus ſuis.vel ꝓ ſe tm̃.vł

ꝙ ſucceſſoꝛes eiꝰeligerent᷑.ſicut fuitĩ repu.

romanoꝝ/His pᷣmiſſis patet. ꝙ dici põt iu
ſtã eſſe diuiſionẽ dniokzdel qꝛ a patre eiui

Fiurediunotii dente. ſicut foꝛte ſecit Moe filijs ſuis poſt di
bagaröcn luuiñ/vel a pꝛincipꝑe h̊ ſtatuente.in quẽ cõ/
mn vies ſepll munis conſenſus populi tranſtulerat hanc
Meö belue prarem Panit eiii tercio mõ iuſta eſſe di
mnobnna Bing uiſio de cõmuni conſenſu eoꝝ q cõiter poſſi
mienha/ debant ſicut legii in Beñ.de Abꝛaã et loth
rdiini Et ſie patent tria declaxanda in iſta qſtione
dummg Tlmn n Ad ar.in oppoſitum rñdeo.cũ dicit᷑.ꝙ cũ cõ
eriinntnnernon munitas talis ⁊c.patet oppoſitũ in ſcðo ar.
— gün huius qᷓſtionis. „
Lonſequéter que J. iini.
ator n Nin ro an dñia ren ab initio iuſte diuiſa iuſte poſ.
ſint in alios a pꝛimis dñis vel cwominijs trãſ
4 ferri. Argu.pꝛimo ꝙ nõ.qꝛ qͥ iuſte poſſidet
ſen nõ põt ceſſare a iuſta poſſeſione niſi iniuſte
6en pill i iz ſi vminia trãſterrent᷑ iſte ceſſaret pomide
weſtenchn re illa q iuſte poſſidebat.ergo ⁊c. Cõtra mul
Pnrmn legtana ti ↄtractus.qͥbus trãſferunt᷑ dñia iuſti repu
n. Peucmuuß tant ergo ⁊c. ¶ In iſta qſtione ita ꝓcedaʒ
r Annnulzt pꝛimo ponã duds diſtinctões. ſcdᷣo tracta⸗
e bo modũ iuſte trãſlationis ᷣm vtrunq; mẽ⸗
—— bꝛũ. Pꝛima diſtinctio eſt iſta ꝙ trãſlatio co
— minqͥ põt eſſe q̊ ad dñium reruʒ vel quo ad
ge n vſum tm̃ d mõ penes ipᷣm totaliter rema/
Aum un i nente et vtraq; trãſlatio alias a alias regu
1pinielli ni las DalrSa diſtinctio eſtiſta. ꝙ tranſſa
mmum elllln. tio ñij põt fieri vel autoꝛitate publica pꝛin
umuims Nii cipis. vel autoꝛitate pꝛiuata dñi imediate
4ANbn. ohr, ipſius rei. Si pꝛimo fiat trãanatio dñij. ſ.au
rininmn toꝛitate publica/ſic hic vnã regulam ge
inmpul ainli neralem. ꝙ trãſatio di autoꝛitate legꝭ iu
mmsmn iunl ſta eſt. iſtg patet qꝛ ſicut ler iuſte potiit ab
imnf initio diſtinguere cvminia.vt patet.q.pᷣce⸗
ur pinpn s, denti..ita põt diſtincta vominia iuſte traſſfer
2 re.Ex iſta aũt regula ſequit᷑.ꝙ pᷣſcriptio in
N. immobilibus. vſucapio in mobilibus eſt
—3
☛R* /
1 * *
£
1 £△ .

ZTerciũ

iuſta tranſſatio. pꝛobatur autoꝛitate extra
de pſcrip.c.vigilãti in glo.ſuꝑ illud abiecit.

Del aliter ꝓbat etiã ranone ſic. Allud po⸗

teſt a pꝛincipe i uſte ſtatui quod ẽ necenariũ
ad paciſicam ſubditoꝛũ ↄuerſationẽ.ſed do
minia tempoꝛaliũ rerum que tanto tempo/

re neßtzlisunt traſferri videt omnino neceſ⸗
ſarium ad pacificã ſubditoꝛũ gubernationẽ

ergo ⁊c. Oaioꝛ patet cum pax ſit illud qð
marime expediens et neceſſariũ reipu. iudi
cat. Oinoꝛ ꝓbat.ſi em̃ nõ trãſterret᷑ comi⸗
nium in occupanteʒ. ſed ſemꝑ poſt quantũ
cũq; tempus remaneret vominiũ apudpꝛu⸗
mum lites fierent innũerabiles. Poſſet em̃

pꝛimus vominus poſt quãtũcuncq; tẽpus re
petere rem illã vel heres ſuus.et valde diffi
cile imo quaſi impoſſibile eſſet ꝓbatiões ſuf
ficientes ad talia habere. ⁊ per conſequens
nec lites diſcindere. et ſic generarent odia
veterea pꝛinceps iuꝗ

et multa alia mala
ſte poſſet legem tranſgredientẽ punire. cuiꝰ
tranſgreſſio vertitur in damnum reipu. nõ

ſolum in rebus imo in perſona.ſed tanto tẽ

woꝛe dimittere rem ſuam eſſʒ negligentiaet
tranſgreſſio valde nocitiua reipu. ergo ⁊c.

Oaioꝛ patet.minoꝛ pꝛobaf.tum quia pa⸗

cis impedimentũ.tum quia ex cultura ter⸗
rarum germinanf ea.quibus reſpu.ſuſtẽta
tur. igitur negligens multum tranſgredit᷑.
Ex bDis patet tercio. ꝙ poſſidens aliqͥd iure
pᷣſcriptionis iuſte poſſidet.qꝛ autoꝛitate le⸗
gis iuſte poſſidet. Et ideo rem leginme pꝛe

ſcriptam vel vſucaptam reſtituere tius
ſupererogationis qᷓ; neceſſitatis/Si autem

fiat trãſatio wuminij a perſona pꝛiuata. pu
ta a cvmino rei ĩmechateſhoc pone fieri di⸗
citur.vel liberali tranſlatõe puta illa in qua
nihil ex hocexpectatur.et cõmuniter vocat
datio vel vonatio Del ex tranſiatione illibe

rali puta per enptionem ⁊ venditionemꝑ

mutationem et humuſmodi. Sed de his di⸗
cetur infra in titulo de mercatoꝛibus et arti

ficibus.

Capitulum tercium de declaratione ter⸗

minoꝛum vſufructus. vſus poſſeſſionis. ꝓ

pꝛietatis.dvominij et iuris.

Irca aliquaʒ rem
ponſunt iſta concurrere vſufructꝰ
vſus.poſſeſſio.pꝛopꝛietas.domi⸗

niũm̃ et ius. Oſufructus auteʒ ᷣm iuriſtas
deſcribitur ſic. Oſufructus eſt ius vtendi

fruendi alienis rebus.ſalua rerum ſubſtan

na. vt patet. ff. de vſufruct. lege pꝛima.

. .

Honitur añt in iſta deſcriptione alienis re/
bus ᷣ m mriſtas quia ſua res nemini ſeruit
Et ideo in re ꝓpꝛia nõ habet aliqͥs vſufru⸗
ctũ. Scõm eos em in rebus conſtituif du/⸗
plex ſeruitus.ꝑſonalis et realis/Realis qñ
res inanimata ſerint rei inaniate. vt ager
agro. pᷣdiuʒ pᷣdio/ Perſonalis qñ ſersit rei
aniate ſicut homimi.qꝛ ergo in re ꝓpꝛia nõ

põt cõſtitui ſeruitus. ideo vſufructus ſꝑ ẽ

Fniſc ge myl põt dari.Si vſus viridarij
ſit t

7

dicit inſti.de vſufru.⁊lbabi.S.minus. Sicut

2 . „ „

in alienis rebus.et ideo ſi habeo vſufructũ
in vno viridario ⁊ poſtea ad me pueniat ꝓ
pꝛietas. habita pꝛopꝛietate expirat vſufru
cius. Ateʒ ponit᷑ ſalua rerũñ ſubſtantia.et iõ
m iuriſtas nunq; in rebo vſu ↄſumpnbili⸗
bus conſtitiit᷑ vſufructus ꝓpꝛie.qꝛ nõ ma
nent poſt vſum.inſti. de pſufru. S.cõſtitint᷑
Atẽ ponit᷑ ius vtendi ad diſferentiã vtilis
vñ̃ij.qð qñqʒ in reb alienis habert᷑.ſicut em
phiteota.⁊ feclatarius hñt vnile dñiuʒ rei
cuius dñium directe ꝑtinet ad dñm ſuꝑio
xem a quo res tenet᷑ in emphiteoſim vel in
feudũ/tẽ ponit᷑ fruẽdi ad diſferentiã nudi
vſus.qꝛ minus ẽ in vſu qᷓ; in vſufructu.vt

dat᷑ exemplũ in grege ad ſtercoꝛandũ agrũ
er lac et lanã et fetus recipiendũ ⁊ diſtrahẽ
dum ſicut volueris Fetus em̃ in iumentis
et vecudibo et qdᷣlibet aial irranonale cõpu
taf in fructu.ſed non in ancillis. Dñ ſi ha⸗
bes vſufructũ in ancilla. partus ancille nõ

ipſi dicũt. ꝙ aliquis ſimpliciter legauit vſu⸗
fructũ.⁊ poſtea ademit ad vſum. valet lega
tũ.qꝛ habuit bonũ initiũ et adeptio dr nul⸗
la.ſicu atet in pᷣallegatis iuribnde g
ſequit᷑ habet vſuſructũ.ergo habet vſum Sʒ

nõ cõuertit᷑.habet vſum. ergo habet vſufru

ctũ.imo eſt ſallaciggſaquerii arguẽdo a ſu
pioꝛi ad inferius Mirmãdo ſic. eſt anial ꝙ
eſt homo. Sic patet qͥd ẽ vſufructus. Ju
riſte autẽ diſtinguũt duplicẽ vſufructũ.ſcili
cet cauſalem et foꝛmalẽ. Sed iſta ſufficiant

adpᷣſens de vſufructu nobis theologis.qui

parum habemus de iſta materia.

ſus autem K.i.

m iuriſtas eſt ius vtẽdi alienis rebus.ſalꝰ
ua rerũ ſuba. Et qꝛ ponit᷑ alienis rebus.pa

tet ᷣm eos ꝙ vſus nõ conſtituifin rebus.
q̃ vſu cõſumunt.quia in talib nõ põt rerũ
ſubſtantia ſalua remanere poſt vſuʒ. Atem
qꝛ nõ ponit᷑ fruendi diſtinguit᷑ vſus ab vſu⸗
fructn.vt ſupꝛa declaratũ eſt.ſed q;tũ mihi
videt᷑. egiſte iſto mõ vſum accipiũtnimis
ſtricte ſcilicet ꝓ vſu ꝓ quo cõpetit ſeruitus
Igeo accipiẽdo vſum ᷣm naturã reietma
gis large et ̃m iura canonica cũ ſ̃m rei ve
ritatẽ aliqͥs vtafre mua ſicut aliena. Yterũ
vtat pane cũ eũ ↄſumit et comedit.ais nõ
cõſumeret vſu niſi poſſet circa comeſtioneʒ
panis habere vſus. Sic g accipiendo vſuʒ

ꝑptinet ad vſufructuariũ.ſicut dicit.l.fi.ff.d videt᷑ mihii ꝙ vſum nudu facti. de quo lo⸗

vſufru.l.veſtis. Et eſt ratio legis optima.

qꝛ abſurdũ ertimauit natura lominẽ in fru

ctu eſſe.cũ oẽs fructus gra lvĩs cõꝑauerit.

ibi relictus roſas ⁊ floꝛes viridarij pote
ris ſumere ad vſum tuũ.ſed alteri nõ poterꝭ

vẽdere aut dare.ſed ſi vſufructus ſit nibi re

lictus et vendere et dare et ad opus tuñ re

ninere poteris. Similiter ſi in oꝛto aliqͥ ſit ti

bi vſus legatus. vteris oleribo ad vſum tu

um. ſʒ alij nõ dabis aut vendes. Si vᷣo vſu
fructus et vendes et dabis.et adopus tuuʒ

retinebis. ſicut iſta ꝓbant᷑ et.f. de vſufruc. l.

ſi funch.et inſti. de vſufruc et habi. S. ſed mi

nus. P

ſolũ põt vn ꝓ ſe.ſj nõ frui.qꝛ nõ põt dare

alijs vel vendere. Et ideo videt᷑ mihi.ꝙ qͥ

cunq; habet vſufructũ. neceſario hʒ vſum

et hoc etiã dicũt iuriſte.dicũt em̃ ꝙ ſi alicui

legat᷑ vſufructꝰ. deducto vſu. nihil valet le/

§. fi. ſed ſi de vſ
