ni n nio iudicabit.⁊ ſi im̃ vnꝰaiugũ ponat taleʒ tione qᷓ halefin ↄtrabẽdo mr̃imoniũ. qꝛ p̃t
N cõditionẽ. vel alter cõtradicit vl tacet. iu⸗/ ipi eſſe et meritũ et petm̃ ⁊ moꝛtale et veni⸗
ſeſtfein dicabit᷑ ppo mirimonio. vt in victo.c,aliqñ ale ̃m varietatẽ intẽtõis.¶ Circa finẽ er⸗
eledini Pꝛedicta aſſiunpta ſint de Ray. Cv. An⸗ go et intennonẽ mrimonij nota ſm PBe. de
d no. et Hoſti. ¶ Quid ſi q̃s ſigniſcet pfi ab pal.in. iiij. di. xxxi.quinq; cõcluſiões Et pꝛi
ſliuil ſiipſipri placuerit. et anteq; ipſe pf᷑ cõſenti pſeq pꝛie eſt finis ipſ mr̃imonij intẽtus
ief at penitet. ſed p? cõentiet. nunqd erit mr̃i⸗ ab eo qͥ matrimoniñ inſtituit. et ab oĩ recte
mitini moniũ.Reſpondendũ ſᷣm Ginl.dicendũ 6 mr̃imoniũ ↄtrabẽte pᷣm potimimũ ſtatũ ma
mmns nõ gꝛ nõ videt ꝙ deleat vici conſenſus niſñ trimonij pſe acceptũ et iſte eſt generatio p
Hiitnida duret duſq; pr ↄſentiat. tñ antecq; tranſeat lis. Oñ adã ꝓphætiʒãs dixit adixrebit vxro
lwön ad ſecũda vo ta dz cõpelli ſiue induci vt illã ri ſue et erunt duo in carne vna ſ. generan
ranou recipiat.exqᷓ ſemel in eã cõſenſit ſub ↄditio da. Beñ. ij. Et deꝰ bñdictionẽ nuptialeʒ tri
nemi cord ne q̃ extitit.ar. ex de deſ 5:ĩpu. c. de ill. Adeʒ buẽs dixit. Creſcite et multiplicamini/Ali
Diainni Hoſti. et Ber. ¶¶ Auid ſi qs cõtrabat ſpõo/, us eſt finis p accidẽs.ſ.quem intẽdit côtra⸗
ſungnent, ſalia ſub congitione. ſi pmiſeris coitũ. Re/ ſens. et ſic ſinis no ꝓpꝛie ipſiꝰ mr̃imonij/
untcödie ſpondeo ſᷣm Buil. ſi conditio illa intelligat trabẽtis Et bic finis qñq ẽ lonus. qñ 6
6sponbi & coitu foꝛnicario ꝓ non adiecta dzʒ hr̃i cũ malus. ſicut finis wm qᷓ fit eſt inbabitatio
1ſpuenn. ſit turpis. extra de cõdi.ap.c.fi. ſic erit pàο finis vomiſicãt foꝛte eſt aliud vt lucrum.
Dieanto: mr̃imonio iudicandũ.et inłtofoꝛtiꝰ ſi intel⸗ (S ecun d Vii.
mmonid cin ligat de coitu legitimo et maritali. eteodeʒ tconcluſio ẽ Ne VII.⸗
riüirunan mõ ſi dixit ↄtralhã tecũ ſi vnq; cõtraxero ſi ꝙ matrimoniũ ſemꝑ eſtonum vel non eſt
fnsir in ꝓmiſeris ꝛc¶¶ Qid ſi dicat accipiã te vel malum er pꝛimo fine non ſecũdo qꝛ cum fi
l nccihio ie iinienia te vginẽ woſtea ſequt nis bonus eſtubm quoc bonn eſt. loquẽdo
i,Kenar coitꝰ.et nõ inuemĩ virgo.Rñdeo m In⸗/ de fine ꝑ ſe nõ ꝑ accidẽs.ſicut ſcientie medi
i ſeen no. HBer,. et Hoſti.iudicandũ eſt meimo/ cine et uris ſunt ſcientie bone ꝑ ſe.qꝛ finis
mud di mo ſicut et in pcedẽti.Et addit Hoſti. ꝙli pꝑ ſe bonus eſt. vt ſanitas coꝛwoꝛis. et iuſta
iſte⸗ cet ſic iudicare opoꝛteat in foꝛo iudiciali p diſtrbutio tempoꝛalium licet halentes ſciẽ⸗
— ptex hᷣ ꝙ nõ pñt haleri alie ꝓbatiões.tñ in tiam ponint eſſe mali ex abuſu eius et malꝗ
uc . utdicio die nõ eſt rineicArta Pncl. intentione.
olon. ap.cc illig et. c. ſuꝑ eo.e⸗ (E! ugs. Mam ,* — 0
inffii ⁊ bñ eſt nlici eim fraude mẽtita fuit. de erciq czcuſio g. Viii
eumgni ceptaremaneat et vno ſubuenigt. q foꝛſij finis matrimonij perſe meritoꝛie intendit᷑
nſslen⸗ tan istendit bigamiã vitare.¶ QAuic ſi di ſinue ſit finis per ſe. Et pꝛimo finis eius vt
enin p cat accipio te in vroꝛẽ vel da nbi centuz eſt bonum pꝛolis ſiue finis per ſe.ſed non
bſelun et ſequat᷑ carnalis copula. nundd pᷣſumer pꝛimo ſed ſecun agrio intentus. vt vitatio
nöeete mᷣimonio. Rñdeo 'm Guul. nõ credo. foꝛnicationis. Nam ſola generatio pꝛoj «
1cN Zã cũ ille qͥ dixit hãc optione lierare le lis dicitur finis pꝛimo et pet ſe. quia iſte
. IT -ir⸗
44 ℳ . 8
— „ — .
„ .. %
„ ı● . .
4 . —H
4 .*
1 ..

6

t finis in pꝛimaria ſui inſtitutione. etiaʒ
Miotn ind centie. Et de iſto cõ cedũt oẽs
ꝙ ſine peccato. imo cum merito poteſt intẽ⸗
di pzincipaliter izand aut foꝛnicatiõis
liq ſit nmis p ſe nõ tñ pꝛimus ſed ſecũdarn
qꝛ poſt pctm fuit mr̃imoniũ inſnitutũ nõſo/
li in officiũ.ſ. generãdi ſed etiã in remediũ
dicẽte aplo.i.Coꝛin. vij. ꝓPpter foꝛnicatio/⸗
né. ſ. vitandaz vnuſquiſq; habeat ſua. Et ſi
iſte ninis ſecundario intendat᷑ certum eſt
adluc meritoꝛiũ eſt et nõ petm.qꝛ nulla de
oꝛdinatio eſt/ Sed ſi vitatio foꝛnicatõnis
pꝛincipalite intẽdar adlouc nõ eſt peccatuzʒ
moꝛtale. qꝛ nec tali fine cognoſcere vxoꝛeʒ
eſt moꝛtale/Sed ad ſciendũ an ſit veniale.
vigder diſtinguendũ. quia aut eſt talis qͥ pᷣt
ꝓlẽ halere m ſpem cõem. et tũc venialter
peccattra rõis oꝛdinẽ agẽs finẽ ſecundari
um ꝓponẽdo pꝛimo fini et pꝛincipali. ſicut
etiã peccaret cognoſcẽs vxoꝛẽ ꝓpter hanc

cauſamnõ curãs de ꝓle vbi crederet ſe pol

ſe generareeci ſenex non põt generare
nec eſtſpes de pꝛole ſed nmoꝛ de foꝛnicatio
netunc nullũ petm̃ videt.qꝛ alio mõ nõ voſ
ſent ſenes ↄtralære mrimoniũ ſine peccato
Ridiculũ eſt em ꝙ illi qͥ nõ ſperant nec cre⸗
dunt ſe poſſe generare et contrahãt ſola vel

pꝛincipali intentione generandi cũ ſpes vel

intẽtio vel electio nõ ſit de impoſſibili.ſubla

to aut fine pꝛincipali. licet facere de ſecũda
rio pꝛincipali pluſq;ᷓ de tercio vel de quarto
Vñ cũ poſt ꝓle pꝛimus finis ſit vitatio foꝛ
micationis. illa poteſt pꝛincipaliter attendi
vbi ꝓles ſperat unpoſſ bilis haberi.

Quarta concluſio F. ix.

eſt de alijs cauſis ſeu intẽnõibo. vt refoꝛma
tio pacis. acqſitio amncitie ex parẽtela. vel
duunarũ ex wote pulcritudo et hmõi. Et re
foꝛmano qͥdem pacis e loneſta cã in ſe. ſed
nõ in mĩunonio ſi pꝛimo et ꝑ ſe intẽdat᷑ cũ
miimoniñ ad b ſit oꝛdinatuʒ pꝛincipaliter.
ſicut vir ↄgnoſcẽs vxoꝛẽ ꝓpter ſamitatẽ pec
cat.⁊ qᷓ baptizat vt ſaner.ſʒ ſecũdario pᷣt il⸗
lud intedi.non tñ

–

pꝛincipal ter intenderet, ſicut nec etiã oiui/

— .

tias vel pulcritudine pꝛincipir intenderet.

cũ hõ nolit talia niſi mõ lcito.etiã ſi als nõ

enz ↄtracturus mrimoniũ /ſicut etiã nõ pec

cat moꝛtalirer cognoſcẽs vxoꝛẽ ꝓpter de⸗/

¶ Zitulus Primus

faciẽdũ. nõ curãs de gĩa baptiſinali. õ eſſʒ
ſoc ſine cõtẽptu iniuria.et irreuerẽtia ſacxi
et abuſu etus

eſſet moꝛtale ſi enã illud

abiſac ſunamitez. ſolũ vt calefaceret eũ. et
nõ ſpe ꝓlis nec timoꝛe foꝛnicatiõis. qꝛ nõ
cognouit eã nec peccauit.
dario intẽdant᷑ vt ꝓles meliꝰ educentur.⁊

Zinitie ſi ſecũ

ℳ

onera mr̃imoni meli ſuppoꝛtent᷑.nullũ eſt
perac ſiliter ſi pulcritudo eſtſecundario
intẽ
illa vitatio põt pꝛincipaliter intẽdi.non fa
cit petm̃ etiã veualee
derer᷑ ad volupratẽ-
ſir diuitie imoderate.licʒ ſecũdario intẽte.

¶Qulnta cõcluſio eſt F. r.

dato ↄtralyxre ꝓpter voluptatẽ pꝛin/

a ad foꝛnicationẽ vitandã.ĩ caſu in ᷣ

ſi ſecidario inten/

acit pctm̃ veniale. Et

eſʒ petm̃ moꝛtale.nõ tñ ↄgnoſce⸗

Pyiet vouptaie eig moꝛtale dũmõ nõ
eſſet idẽ cñ alia facturxꝰ.qꝛ nõ eſt ita dãnabi
lis abuſus rei cõis ſiẽ rei ſacre ſicut vibens
cũ ciplv cõi ꝓpter voluptarẽ.nõ ẽ in ſe niſi
veniale.ſʒ nõ ꝓpter ̊ ſequit᷑ ꝙ poꝛtãs cali⸗

cẽ ad tabernã ad bibenelũ ꝓpiter voluptatẽ

qͥn peccet moꝛtałr et ̊ ꝓpter abuſuz rei ſa /
cre.Qui aũt cõtrahit mrimoniũ ꝑ vᷣba de
pſenti. ꝓpter finẽ indebitũ abutit᷑ re ſacra.
qꝛ eẽntia ſact̃i q̃ ibi ↄſiſtit.ſʒ qͥ ↄgnoſcit vxo
rẽ ſuã fineĩdebito.abutit᷑ re nõ ſacra.i.mu⸗

liere.qꝛ eẽntia ſacti trãſit.vñ non adeo pec
cat/Et ẽ argumẽtũ ꝙ ſi iudex pena pꝑecunia

ria punit malefactoꝛes.dũ tñ eſſʒ als puni
turxus.licʒ q̃rat pecuniã vel nõ cogitãs actu
de iuſticia.dũ tñ nõ ſit factuxrꝰ imiuſte nõ eſt
niſi ve ni ale. Nã ſi pponeret expᷣſſe.als ipli⸗

cite pecumiã iuſticie.nõ eſſʒ excuſatꝰamoꝛ
tali/Et ſilr canonicꝰ nõ als iturꝰ ad ecchaʒ

niſi vt lucret diſtributionẽ.ñ peccat moꝛta

liter.dũ tñ nollet eã illicite lucrari. etpara

ins enʒ ire.ſi deꝰ vleccha pcipꝑet. n. a x.
t. in,iiij.di.xxx.dicit in expon iõe lre in
fi.loãns de iacobqͥ ↄxit cũ rachele que ęrat·
pulcra vt patʒ Geñ.xxix. c. ꝙ decoꝛ facleiñ
fuit cã pꝛincipal talis ↄctꝰmr᷑imonij ſʒ ſecii

daria. ⁊ G̊ bñ põt eſſe ſine pctõ.vł qnq; ętiꝰẽ.

— 2

cũ pctõ veniali.ſi aũt enʒ pꝛiceipał cã nbido .
pulcritudinis. ñ excuſareæt᷑ a moꝛtali ſieſſet
effren ata libido hec tlv. Yta. ſ. ibi oſtitue

lectatione infra limites mrimonij/videtur
tñ alłs ꝙ cũ mrimoniũ ſit verũ ſacẽm ꝙ nõ
põt ſine peccato moꝛtali pꝛincipaliter intẽ/
di finis extrane in eo.et ꝑ accidẽs oĩ inſti⸗
tutiom mrimonij totaliter. ſicut ſi às pꝛin⸗
cipaliter hapuizaret pter ſamitatẽ vel qſtũ

ret finẽſq;uis aũt aliq zpãt mrimoniuʒ p/⸗
pter ſetũdarias cãs qᷓicũq; dictas nopꝛin/⸗
cipaliter ꝓpter pꝛimã. Ron hʒz iſtud viciare
mr̃imoniũ ↄtractuʒ ſᷣm Ray.ſed ſufficit ꝙ

cõtrahãt ꝑ vᷣba de pſenti.et cõtrabkere intẽ
dant. vt xxxij ·ij. Solet.

Sed iſta ſnia eſt mitũ dura &l.e
qꝛ młos inuoluit. Et vider eſſe Z illud qð
habet᷑.iij. Regi.i. Obi dauid duxit in vxoꝛẽ

nlne
1 Kl⸗

Dlun
cbie
ſennn
Cvengen
mntte⸗
milee
Keisan

icötrat

tolga.

Woiad

Penüin

„

Algiv⸗

,.„.

.

Capi. viceſimum

ł l 6 ri. tione eopel a H
₰ *Lr. Wnent᷑ caſus & in Iin & 4 $ ⏑—
nl ef ( Addemus ſerta ge. Palu. in mortale merm, Scðo eege norinng SðDð
einnſif conclu ſionẽ ex melianbfus Here malu. in le. Cercio Aiſen oe ſeernam de nuptijs et ”
RWN iiij.ſ. æ a here mrimo tali ſiue viro ſile quando indiff Ppſian oecunaris Eunit O& e
kzincd ti ei qᷓ eſt in vece to mo orrſe Dicit emñ̃ le Banmtihangs imu Ii.C αααα⅓ ð
durltinpti muheri videre epetm inoꝛtale. Di uali R tu 9 P Pee .
imleſe Aug. ꝙ ſacr̃a talia naen lecit ſai⸗ Dan iif r R iij. woſni⸗ ole, (errn.
Mrfi mEmemonidi nderſten Beie. BPibarinatänrre kein ncraiugali.
Dideſtſeh cum g̊ mr̃imo in cõtractu ꝑ verba caf im eſt qtũ ad intẽtõis ino⸗ lationẽ
Esengutnnonin . . tu ad intẽtõis õ
ec a eius cõſiſtat in cõtr iſ (Et pꝛim eſt GHtü ain intẽtio er limi
deſtſeaner⸗ ſet veru matrimonii Irr. in moꝛta tes mtĩ monij.idẽ. J dẽ ſi nõ eſſz ſua vxoꝛ
3:.N e ſor ſe cõtrahens in m bi occurreret.vel cũ ea ta⸗
nciiſin riã et ioſeph. ſequit᷑ ꝙ at. imo idem bi occur luptati ſue vłipſi delec
— jfmatri diti taliter peccat. im t ſatiſfaceret volupta ni vltio Er iden
Aintict nene li matrimoniũ ft j. q. ij. videt tenere vt inberés vt fini vltio Et ideo
riler n. ii .. Arig e? E neree inſerẽs vt fi . ane
Ehdanoinnn Pe. de al. in. iiij. diſ. vij. q. eſſaria etiã tioni vnen es iudicio. i. m ration
Gm venige 6 nõ ſufficiat cõ tritio fuſceptiõe ſa⸗ . nõ aectu. ſ. pammõe v
krüderomin cõ feſſo Dicit em̃ ꝙ ij bſeruãdũ eſt hoc ei in eo ĩpet?voluptat;. nec Ppceps
. cramẽti poſt bap 2 ꝛtaliter vt non 22 ſeij „een iiij oꝛlgo. Sʒz v
6 Aboſt bap 4 mü ner ſacramentũ incontrit ſa n actibo n⸗ habi meem uür rae
holwptnin accedat sſacla ↄleſſionẽ. et rõ eſt. qꝛ ſeut H intelligedũ qñ actu t cog 2
Non a Bi, Fmnns eſt ianua oĩm ſactoꝝ n ſeeii bat.ſ.talis inoꝛdinationẽ nolren viin de
Nlale dünin baptiſmuse let. ita penitẽtia . dopni Edũ qñ vxoꝛẽↄgno „.0.
le dun ñ ſuſcigi põt vel delet. ita pen fragi viget oicẽ un an vx 5 carnaliter dili⸗
nöeſt indi ſuſci bot fragiũ. Oñ poſt naufrag ad aliã intẽdit dus carnaliter d
N d akda nmeagnninaſe ertire vxoꝛe cũ ad aliũ mẽtẽ figit. ii.
menöintn um.i. me re ad ſacr̃m ali ani; gite HW .
igwz etiã ↄtritꝰ erreefegeren ꝑficit᷑ pnia.iniq; ecundus caſus ẽ q;dtum Je⸗ „
NRM ſi cõfe ſuis. in ↄfemmon iſtruz eccleſie dat et . ty exercet. vicz ĩ loco ſa 1.
enen tum ſacr̃m.i ſchminil. ruʒ q.ij.Addit tñ ad locũ in ꝗ talis t Ricar. in. iij. diſtin/ *
al ſoluit/ AVdem otcit diſrvij. õ cro. Circa h tñ qda vt ran c diſtin
mmi,Kde abſo 5 tñ moꝛtalr vecca . Sò givYS uut. ⁊ dic ipᷣe ꝙ ne . K 1 O
ii in h. ꝙ nõ tñ me B contritus ẽ. cũ guut. diẽ iße ire nõ pñt ꝓ longo
mninſan. ibi in n. ad ſacr̃m /coſtq; co ỹ ſi ĩ aliq̃ͥ loco ſacro vn ex .
* miniſtrãdo ſa Rre⸗ Dñ et ofeſ ſi NeN. ddere debitũ. qꝛ
gir el niniſtra nctus ęt venitens. iri/ tne. licz vtriq; exigere et re ſdici
AN 4 do cõiunctus . tq̊ ad euchari/ ne. lic etX laqᷓus aiab- Ppter mũdcici
Eühmin ſit ia ſito tñſufceret qᷓ ad e m no eſtinijciẽdus laqᷓ ſc deber vtine⸗
vicande in/ phoſno be ã cõfeſſoꝛũ ᷣm ſacri. Sʒ ſi puo tpe tüc debẽt oti
vütonadnn ſus lonẽ. habeédo copiã Str am loci ſacri. Sʒ ſi ꝑ bulatöis. )a noe —
renn n ſtie ſumptionẽ. habe⸗ timo nota ꝙ cõtra itatis ? tribulatõis. ſt ‚dES
rzns k Es alios. ¶ Sep 5 poſſit re tꝑe neceſ ita ribu luui E
dH& lv. et oẽ zitj eſtine. ita ſ. ꝙ nõ po j ei“* coꝛa ↄtinuer̃t tꝑe di iui cie c-8„ 3
nieſß demn lvns inr᷑imoniñ cladeſtine. zrra 5 ⁊ filij eiꝰ ⁊ pecoꝛ iſtã diſtinctioné et dicit 317
Nalen ens infim iter qꝛ cõtra pceptum de par bat iſtã diſtinction it
nö oglisi vn peccat moꝛtaliter ꝗ . lte tn de pal. repꝛo ſi nõ põt aliũn
. ar peccat noꝛta trahit ſiue occu llicitũ ⁊ moꝛtale. qꝛ etſi nõ p
emnſetid ſie agit. Atẽ q̊ conn ſed de ſimpliri natn 7 noꝛtale ñ ſacrũ polluere.
Pſe de eccleſie a⸗ 5 intendẽs ↄtralvere ſe oci hfe nõ oʒ ꝓpter ̊ locũ ſac
teißſe hii ſiue maniſeſte. nõ nuenges⸗ hmõi peccat locu re tatis ſic ibi emitterevꝛinã
ennſee ulã ⁊ bhmõi p n h nõ ſit neceſitatis c wi emitte fi alis
Bencuſa inn ge ad extoꝛquendã copila 7 e Eet in da cñ B nõ ſi el enõ poſſit h̃i ali
Bxnmdd eadek = aiadnnonnaſuens ie, e
inuar nũ alteriꝰ Itẽ ꝛ qͥ vo t et qͥ cogit ali?ꝭ us de et alter lud q reddi nõ poteſt
euan ael Nuan p diſoenſet. Itẽ et q regcdere tenet alte illud ad Bidiger
lelvanne ſtitatis anteq; diſ 15 e abſoluta vel condi Stia loci ſacri.nã ꝓpter Pidig
/En alen ere coactiõe abſo lliter cũ mf ſine irreuerẽti Btuz exnatura
, ue cõ tra ere coactiõ notabiliter cũ inG̃GãK 5ciliatiõe m An. Gtuz exna
ewielienn *qgus cofta uriat em̃ ei Dili aetcleatise en g 2 nz ſ igeat
egt .— onneTarn Eſe liera Eniers. Nes ſaetriic Race eiair cse iu
mnſlei, WmommA. EN ciente gield l öciliatõe. ät mêrian . 15
leniei Aexcõicatus Aitinerer taaatliſns faciãt metionẽ ni ärallune
nniggl nn Ksfntmnaatone mr̃imoni racenes padulteni extra ecdeina ne⸗
lcnchet Decöſumm ꝛtale. ⁊ nouẽ modis rteNX icũt de effuſõe ſa
n i. 0%6. ñ eſt noꝛtale.2 nouem rtñ iuxra noua dicũ ndſat E
rekcͤ iugali. qð alreñ eſt noꝛtg itulũ. xx. ter tñ iurane uſio ſanguis etiã ſi fiat a nõ
rinnl 11 gali. 7. . ullũ ͤap * . ſiẽ eftu 10 ang 14
ntal ſeſe li niale.aliqñ nullũ. ſp ſemis. vñ ſiẽ̃ ls lʒ. locũ ſacꝑ vio
nrufen . aliqñ ve 8 n ar uato. ſ. a iudice. cui als Hʒ. e nen V
lnt e ſtquam gctuʒ eſt Fe nen Kfanguusſicadati ſna .
n — eitiS öſationẽ ſe ã ſemis effuſio ſiue ab ertero 4
nimhe . dq ad deſpõſ ſemĩs effuſio rlere .
1 de nfimonio.q⸗ ficatõeʒ ſeu etiã ſi cadat i terrẽö
us uͤßt 31 qᷓ ad ratifica top lluit loci,eẽ 1e
. — futuro. 2 ad rari mario pollt
ugu 4. ea Pin nuͤt vigen we⸗ ſumn: mon rr er al. ,
Cb--L.. TrrC
—
₰ * * *
„ * π△ „
1

Pr- „ a Kr Rrrr s I,
Tn. acre er e A i l5

ilt MSiar z e

„ —
5, „1s“ b56

2

—

„α☛

O

Eſo. 2 Be in. i dicunt ſimpliciter ꝙ& non
tenet᷑ cõiunx reddere B
qꝛ non ita tenet᷑ omni loco ſicut omni iꝑe.
MHã tpᷣus violari nõ pwteſt ſicut locus ꝑ oc
violat. ſed nec in omni alio loco niſ ſerua /
ta debita loneſtate. qꝛ nõ in publico. Ntrũ
aũt moꝛtale vel vemiale ſu hoc nibil dicunr.

Lerciuſ caſus eſt q;dtum g.iii.
ad modũ.cũ.ſ.eſt modus contra naturam
Sed dicit . in. iiij. diſ. xxxiin erpoſinone
litere ꝙ vſus cõmugj cõtra naturã pot dici
duplr. Dno mõ cũ pᷣtermittit debitũ vas.
et hoc ſemꝑ ẽ moꝛtale ᷣm oẽs coct.eo
les ſequi non poteſt. et tota intentio nature
fruſtrat. Oñ et Aug'. xxxiᷣ. q. vij: adulterij.
ſt aliquas ſpecies luxurie nominatas ſub
dit. Smniũ lvꝛipeſſimuʒ eſt qð contra na
turã fit. vt ſi mulieris mebꝛo ad loc nõ cõ/
ceno vir vti voluerit. ec ibi Dñ nullo mõ
vxoꝛ debet viro in hmõi aſſentire. Non em̃/
excuſaret᷑ a moꝛtali peccato q;tumeunq; cſ
amm diſplicẽtia loc faceret. nec timoꝛ vel
ſufferẽna verberũ vel futura incõtinẽtia vi/
xi eã excuſaret niſi ei violennia abſoluta in
ferret᷑ a qua ſe nõ po. ̊ defendere. ſed ex hoc
in futurum licite ei podet debitum denegare
¶Secundus modus contra naturã eſt. qñ
ſeruato debito vaſe ptermun᷑ modus a na
tura inſtitutus q;tũ ad ſitũ. SJodusem a
natura inſtitutus q;tum ad ſituʒ vt dicitur
in ſumma cõſeſſoꝛũ/eſt/vt mulier iaceat in
wꝛſo. et vir ſuꝑgrediat᷑ ſuꝑ ventreʒ eius.et
ſoc mõ aptioꝛ nit cõceptio.n ergo recedi
tur ab iſto mõ ſituali/oicunt aliqui ꝙ ſi ſer⸗
uet᷑ modus cõtrariꝰ.vt qꝛ vir nubit in femi
nã.i. mulier ſuꝑgredit᷑ virũ.ꝙ peccat moꝛ/
taliter. vt Pe. de pal.⁊ Heunicus bohic. ſuꝑ
c. Indſinoni de len excõ. Idem videt ſen
tire Biul. et Blo. Paraldiin ſumma vitio
rũ. Ziſignant rône quia talis modus nõ
cõuemit ſemimis infuſioni quo ad vnũ.nec
ſeminis receptioni q̊ ad mulierẽ.⁊ ſic vide
tur unpediri ꝓlis generatio intenta a natu /
xa/ Si aũt alio mõ indebito ſeruato tamen
„cebito vaſe vtat. diſtinguit Pe. de palu. qꝛ
ut ſoc facit pᷣciſe cauſa voluptatis.ſine ali
qua cauſa necemitatis vel rõnabili. et tunc
dicit ſimpłr etiam eſſe moꝛtale.quia nõ eſt
vxoꝛ eius niſi q̊ͥ ad actus naturales. aliter
agedo abutit᷑ ſiacramẽto comiugij.. ſicut qͥ ꝑ.
uerteret vſum ⁊ ritũ alterius ſacramẽn ſei
enter. enet tranſgrenoꝛ pcepti nõ ſolum in
enennalibus ſed enam in accidentahbus.
ut ſoc nit ex cã rationabili.puta,/ppter pi
culum ſuffovationis partus/ꝓpter quod ti

—

dere debitũ in loco ſacro.

met modo debito ad vxoꝛẽ accedere. ſed ex
alia parte accedit q;ᷓ debita. ſeruato tñ va⸗
ſculo muliebri.nec ſcienter ſemen ꝗp extxa
effundat.nõ erit moꝛtale.idem ſi ho⁊ faciat
ex alia infirmitate. Buil. etiaz in glo. Ray.
dicit ꝙ cũ hoc fit ꝓpter ꝑiculum ſuffocatio
nis vel egritudinẽ vedaliam indiſpoſitioneʒ
coꝛꝑis. põteſſe ſine pꝑeccato/q;to aũt ma,/

gis recedit᷑ a naturalitate modi.tantogra⸗
uius pecca Sed lb.magnus in.iiij.d..

nihil eoꝝ que facit vir cũ vxoꝛe in actu cõ
iugali ſeruato debito vaſe eſt de ſe moꝛtale
ſed poteſt eſſe ſignũ moꝛtalis cõcupiſcentie
qñ ei nõ ſufficit modus determinatus a na⸗
tura.ſed aliuz inuenit cauſa ſe delectãdi.cũ
non ſubeſt cã infirmitai? vel alia rõnabilis.
Ex quibus dictis videt᷑ ſentire Albᷣ.qnon
imqtgeneratio ꝓlis ꝑ tales modos inde
bitos:ſeruato debito vaſe.qᷓ fuit maximus
ps. Et hãc rationẽ vident᷑ amignare qᷣ di⸗
cũt alios mo dos eſſe mnoꝛiale.ſ.impedimẽ
tũ pꝛolis excipiende Mure ergo in tah ex
ceſſu rephendendi ſunt coniuges. ꝙ abſti
neãt cñ nõ ſubeſt cauſa. inducede ſunt ad hᷣ
vxoꝛeꝗ ꝙ viris a bus cõmuniter iſta vce
dunt nõ ↄſenniant in omõi.ſi tamẽ timoꝛe
verberũ. wl incõtinentie viroꝝ eis aſſenti⸗
ant.nõ pñt ex ̊ argui de moꝛtali:ex ſᷣm al
ler. de ſe illud moꝛtale non eſt. Nam de in/
tentione viri exigentis q̃litercunq;. nõ ha
bet ipia iudicare.vt per hoc poſſit ei debitum
denegare. nec de facili eſt pᷣcipitanda ſenten
tia de tali mõ.qð ſit moꝛtale in ſe. 2.

09 rtuſ caſus eſt ratiõe S.liii.

aboꝛſus tꝑe conceptus vel parius.ſi ꝓba⸗
biliter timet᷑. qꝛ ↄtra caritatem ẽ.ꝙ qͥs ve⸗
lit delectari cum ꝑnitie vite ꝓlis. Sed pꝛo
maioꝛi declaratione hinus ſciendũ.ꝙ ſᷣm
e. et Ricar. in. iiij tpe pᷣgnationis redde/
re debitum non eſt peccatũ. et reddere debet
ſi non eſt ꝑiculum aboꝛſus.poteſt eniam exi
gere in dicto caſu abſq; moꝛtali.quia mĩi⸗
momũ non ſolum eſt in ofciũ.ſed etiaʒin.
remediũ.vt dictũ eſt.ſed vbi eſet ꝑiculũ ꝓ.
babile aboꝛſus.nec deber exigi nec reddi.alz⸗
eſt moꝛ tale.ᷣm Pe.de pal Cui etiaʒ dicit
ꝙ petere debitum tali tpe eſt ſemꝑ venfale.
ſi tamẽ nõ ſit ꝑiculum aboꝛſus.et marie mu
lieri.quia ſᷣm medicos impᷣgnate magꝭ ap
petunt coitum. Sed valde rephenſibile ẽ
vt vvmines nõ contineant tꝑe comeptus.
quo d beſtie faciunt. Nam elephas adunpᷣ
gnata non accedit/Et plinius vicit. ꝙtꝑe
cõceptus cerue feminea maribo diſcedunt
wneca partu purgentur. Et vt dicit frater
.

/im- r ze Ze Pr PPrr fe J". ſu el

( „„*

F

*

2219 „. 1

1

ohin
uc
ſtvule

lciͦ
hillan
Aepit
alnat⸗
ſina
eadh⸗
diel
Wnc⸗
1ne
teft
tusſ
inpt
tiẽ
ir,
lele
ſe
ſer
töͤn
tot
7ti
tetwr
uelli
bindi
Mnen
no
ͤc-
leen
nen
mnt
rhen
Aißin
ßmnt
rK
Uneſent,
chinter
Lenitxpn
ſſe
ercötn
Adebns⸗
fnnrp
citlennl
uden
iinnen

4

Muunave

ethmoi,

Aen

Q⸗

lempor

.
D .

we

%

4

Capitulũ viceſimum
Jabenes de.s. geminiano. in li. v. de ſimili quia ſi naturalis et q̃ſi continuus ſit hmõi ne = Se enhrss Finet,
ece Fudinilv. Mota exigẽte materia Guns non fluxus. a quo mulier dĩr emoꝛroiſſa/nõ in? ernrνenerr 3 Imees 7 ð
NW. ſit pulcruʒ dicere. vel audire. vtile tñ eſt ſci terdicit petitio vel redditio debiti.

re.ꝙ i;uis matrix mulieris poſt imᷣgnatio infirmitas ↄtinua vel nimis diuturna. pi⸗

ſtcin nẽ claiRlat. tũñ ex electatione mouet᷑ aliñ culoſum eſſet cõiugatis aliqbo philere. tũc „„
fohn. et aꝑit᷑.vt di.Auicẽna.et ideo imminet pi etiã mulier ↄciꝑe non põt ſᷣm qͥſdam. et ſic
foend culũ aboꝛſus qð etiã refert idẽ ꝑe. de pal. vbi ns Rree ꝓli.Oñ tũc eſt veniale petere cñ
Gunaneg ſupꝛa. Et ꝓpterea Higro. vitupat acceden noõ ſheret ꝓles. imo nec vemiale, ſi fiat pꝛo⸗
GOüRE tẽ ad pᷣgnantẽ xxxijqulij. Oꝛzigo.⁊ magꝭ vi pter vitandã foꝛnicationẽ. in ſe vel in alio.
og det᷑ eſſe piculũ cixca pꝛincipiũ cõceptus.qꝛ et in loc cõcoꝛ.dc/Sed ſi uxus ſit natura
nncid tunc aliqñ matrix ꝓpter dlectationẽ apit. lis. qð eſt cõmuniter ſemel in meſe pᷣm Ri⸗
in nd 2 materia nondũ ꝑfecte coagulata diſpdit᷑ car. tũc circa loc ſunt varie opi.⁊ contrarie
enund“ et effundit᷑⸗t inſtãte partu eſt ꝑiculũ.ne par ꝓpter qð dicit Buil. ꝙ ↄfeſſoꝛ in hmõi nõ
oſenien tus ſuffo ce/ Poſt partũ aũt oñ eſt nulier debet pcipitare ſententiã. ſed rephendere et
nansare S in puerꝑio.exigere vel reddere debitũ.neu/ ꝓhibere Gtum poteſt. nec ppter loc delet ne
Nenidſd ee—α rri moꝛ? tale. niſi adhuc młier ex partu eſſʒ gare abſolutionẽ nolẽti ab hmõi abſtinere
Aröbiii infirma.et ꝓpter ſvc eſſet ei pieulum moꝛtꝭ exactiõe.ſ.vl redditione debiti. in tali pe.
Agnmn vlaggrauationis infrmitatis. ᷣm DPe. de / NHam PBe. wna. et Hug. dicũt ꝙ tunc exrige . aren e en,at yrnr
nodose aln n ſatis ↄcoꝛ.Ricar.in.iiij.di: ꝙ mu re ſcienter eſt moꝛtale pct̃.tũ quia contr?
itmanmus Rer ſi eſt puriſicata abillis coꝛruptionbo 2 pceptum legis Teuit.xviij. Cum ꝓpter pi⸗
gnardi cõmotionibus.que ſunt in mulieribo aliq̃n culum infectionis ꝓlis.ſi tunc cõcipꝑet᷑ ſed
Lingdni to tꝑe poſt partu.reddendũ eſt debitũ ſi pta reddere nõ eſt moꝛtale/Pe. vo de palu. in.
omle tur. et petere põt abſq; peccato. quis nõdũ iiij. diſ. xxrij. plenius declaratiſtã materiaʒ.
31 ſit implstũ tps puriſicationis.ſ.xl.dierum. et dicit ꝙnõ videt moꝛtale ſciẽter tunc pe⸗
leſent u 23 Sed añ illud tps.ſ.talis imundicie abſtine tere vłreddere.q;uis hiero.dicat ſuꝑ Iſai
NRRZM re delet vterq. ſaltẽ Ebi agrutatls.er ſi am. ꝙ tũc cõcipiunt membꝛis pꝛiuati.ceci
miim intelligendu eſt illuc;c. Hꝛeg. ad eius cõcu claudi. lepꝛoſi. vt qꝛ parẽtes nõ erubuerũt
, gem bitũ.diſ.v. Adẽ Ginl. Et q;uis decens eſſet in cõclaui ↄmiſceri.eoꝛum peccatum ate⸗ D Oð
iatiindl abſtinere d cõmuni cõſenſu ab actu coniu ter et aꝑte redarguat in paruulis Günlier P- n . DPa
Danden gali quouſq; abſtinet ab ingreſſu eccleſie. ergo ſi ſine ſcandalo viri poteſt ſe excuſare D
ni nõ tñ̃ eſt neceſſariuʒ. ſed imo exgctus tenet debet ſubterfugere aliter nõ peccat cñ wloꝛe
Hükwr reddere. niſi obſter infirmitas/Et q;tum ad reddendo. ᷣm Bonauẽ et Be. Sed ditunt HRM
enen ingreſſum in eccleſia.poſit mulier Allele engere ſcieter eſt moꝛtale.Sed ł̊ nõ vi⸗
gtan. expectare.vbi eſt talis cõſuetudo.nec tene det᷑.qꝛ nõ eſt maioꝛ timoꝛ de infectiõe ꝓlis
„ tur interim ad auditionẽ diuinoꝛũ.Poteſt tpe meéſtruoꝝq;ᷓ tpe lepꝛe. petere añt tpe le
l etiã q;citꝰ purgata eſt poſt partũ templũ in pꝛe nõ eſt moꝛtale.g nec ſpe menſtruoꝛum
N. e trare ſi vult ex deuotione ſua abſq; peccato /Hec valet ſolutio eoꝝ dicentiũ qꝛ lepꝛa eſt
–—☛ vt di. v. Ki enixa. et extra de puri. poſt par. moꝛbo cõtinuus. menſtruũ mometaneus.
migien c.i. Nec ob. ꝙ in vetere lege mulier in par/ qꝛ? Exponere ſe piculo generandi lepꝛoſum.
gisin tu maſculini.xl.diebꝰ oĩno arcebatur ab ac enet moꝛtale de le. vbicũq; eſſet ꝑiculũ illð.
m en ceſſu in tẽplum. et p. lxxx. in partufemine. eſſet idẽ peccatũ.et licet facere in ſuo qð no
mistcͤh Z.euit. xviij.c. quia illud fuit ceremoniale. cet in alieno. dum tñ loc nõ intẽdat. ¶ Et
nundn Nñ nõ ligat.nec ex eo.quia in lege h̊ halet᷑ pamnopoſt circa ſt materiã ponitiſtas qnq;
elmmen ſed ex cõſuetudine ab eccleſia tolerata. pᷣt cõclu iones/ Pꝛima eſt ꝙ non eſt moꝛtale a „“
gl uſi xl.diebus abſtinere ab ingreſſu i eccleſiaʒ reddere etiãſcienter ex ꝑte mulieris. nec ꝑ
illanin ſi vnlt. vt dictũ eſt/Oodus at introducẽ 2ſequẽs ex ꝑte viri. exq certioꝛ nõ vult abYI
ſroiclig Qi talẽ mulierẽ in eccleſiã ꝑ ſ/ acerdotẽ. nul/ linere Getwuch eſt ꝙ non eſt pctm̃ petere
ernctla, Jus determinatus eſt ab eccleſia. Oñ ſeruã ignoꝛanti nſntat errigeſt ꝙ ſciẽs in
ieicfoh dus ẽ mos patrie. et ſi etiã ſine tali ceremo ſirmitatẽ. ſed neſciẽs mõſtrũ ſolere genera
n et. . nia intraret.nõ ex contẽptu.ſed vel exigno ri. quando nõ erat facturus ſi ſciret. etiam

einunen „ rantia.vel qnia nõ habet copiã ſacerdotis. non peccat maxime moꝛtaliter arta
artte et hmõi.non credo eſſe pctm̃.ſaltẽ moꝛtale ſciens non generari vel ꝓbabiliter credens

imde⸗ dæbet amẽ ſeruari conſuetudo. diſ.xi. Illa. mcis enerelng ment tunc cõcipere
elnneſci, AR imitr tũc nõ peccat ſaltẽ moꝛtaliter/uin
nun uintus caſus el V. ta eſt enam ſi credens ꝙ ꝓbabiliter ↄceptu
zncl N tempoꝛe mẽeſtruoꝝ.circa qð diſtinguendũ. ra ſit enã monſtru.nõ Nccat moꝛtalxr ſicut .
Ntoltnin a Pſcr- ) aAbſi. O Da e⸗ h. rrat⸗
6— ¹ erkt Krc srS -K
* .— „ -
4 — 9
14 . 0 . .

u emmmne N 10 ðèð

in lepꝛa in qua eſt maiuspiculum q; in mè

ſtruata naturaliter. Circũſtantia em̃ q non

mutat ſoeciẽ nunq; facit de veniali moꝛtale

Circũſtantia aũt tpis nunqᷓ; facit aliã ſci
em. DOnde cũ loc nõ ſit moꝛtale ſi ſit.niſi
pter ꝓlẽ.⁊ eſt idẽ nõ minus ꝑiculũ in lepꝛo
ſa q; in mẽſtruoſa. g̊ ⁊c. Qð aũt dr ꝙ hic ha
beret nimis cõtinere.putaꝑ totã vitã elle
aũt cuius vxoꝛ eſt menſtruata ꝑ paucos di

es nõ variat ſpeciẽ lu xurie.quia cognoſce/⸗

re qñq; eã que paritura ẽ mõſtrũ nõ differt
ſpẽ in genere moꝛis. Rationis cã que ꝓhi⸗
let ad tpᷣs accedere qñ eſt tpalis. ꝓhibet in
Pvpetuum qñ eſt ꝑpetua.quia pᷣcepta nega⸗
cuua obligant ſemp et ad ſemꝑp. Nñ ſi eſ ꝓ
hibitũ accedere ad pariturã monſtrũ ad ſp
obligaret/Poteſt etiã dici ꝙ illud pᷣceptũ
Neuit.xviij.ad mulierẽ menſtruatã non a

ſua vxoꝛe ſʒ alia muliere.¶ Conſulendũ

eſt igit ſic mulieri.aut mulier ſcit vel ꝓbabi

liter credit virum ſe exoſam habituruʒ. au/⸗
diẽs ab ea de mẽſtruo ſuo.et tũc non tenet
reuelare.ſed reddet debituʒ ſine pctõ et ille

ꝓpter ignoꝛantiã nõ peccat at no crecit .
bzopier ebalrbit en rotaz ſen crect (Oeptimus caſus 9. Vi.

nõ ꝓpter loc dimittet qn cognoſcat eã.
et tũc etiã nõ debet dicere ne eũ faciat graui
us peccare. et tũc vterq; excuſat᷑ a moꝛtali.

det hoc pᷣt ꝑpendere vxoꝛ ex alijs vicibo.qby

renuẽti nõ acqeuit/aut neutzꝝ.i.credit ꝙ ex

re. ſed reddecamIIISR-Tzcredit ꝓabſti
neat et tunc ſibi dicat.ꝙ ſi audiẽgnõ e⸗

ſcat reddens non peccat.ſed petẽs pecca

reuelatione mẽeſtrui.nec ꝓpter lvc habebit

adulterabit᷑ vel peius facit. nõ dʒ etiã dice⸗

exoſam.nec eã cognoſcet. et tũc ſicredit ꝙ; ſenſi

15
tamen moꝛtaliter. xec peA.

Sextus eſt quãdo ſ.vi.

cõiunx voluptatẽ pᷣuenit et ꝓuocat diuer⸗
ſis modis.vt manibus vel cogitationibus.

Zitulus Dꝛimus.

animalia ſe pꝛonocant vt colũbi et vꝛn. vł
aliqbus alijs tactibo in quibo nõ qrit ꝓpter
ſe delectari. ſed ſolũ ad actũ illũ pᷣpætari nõ
videt pctm̃ qꝛ licet iuuare ngturam coꝛpis
ad obedièdũ recte ratio nieſpe faci·
vt ſit potens cognoſcere vxoꝛẽ ꝓpter dele⸗

Eaes ſit iudiciale.vñ mõ non ligat.vel nõ⸗

ctationẽ quã tñ nollet cum alia exꝑiri. tũc
grauius peccat pueniẽdo delectationẽ.non
tñ moꝛtaliter.qꝛ no qrit in hac ꝓuocatio
ne delectari.ſed in actu coniugali.vñ videt
idẽ ſpecie qð de fine.¶ Atẽ qui ſemẽ fundit
extra ne habeat plures filios iio nutrire
non poſſit. xem deteſtabilẽ cñ filio iude ſacit

et ẽ moꝛtale et reducit ad vſum pꝛimũ cõ⸗ ⸗

tra naturã//Si añt añ ↄplenonẽ actus ſe re
tralꝛit nec ſemen emittit eadẽ intẽtione.nõ
videt᷑ moꝛtaliter peccareniſi foꝛte ex H̊ mu

lier ad ſeminandũ ꝓuocaret/Sʒ ſi ꝓł
obmittit cognoſcere vxoꝛẽ ex cõmuni ↄſen

ſu.neqnegat debitũ.nõ videt᷑ ꝙ peccet etiaʒ

venialiter.qꝛ licet appetere nõ plures habe/
re filios q; poſſit nutrire.nec tenet ipſe debi
tum petere.nec aciũ inchoatũ ↄſummare ni

ſi vxoꝛe petẽte. Hec oĩa Be.excepio qð di

cit Alber.

—

eſt circa actũ ↄiugalẽ.ꝗð eſt moꝛtale in de⸗
negãte debitũ petenti oĩno.ſi nõ haleat cau
ſam rõnabilẽ excuſan tẽ.cũ ſcriptũ ſit.i. Co
rin. vij. Dix vxoꝛi debitũ reddat et vxoꝛ vi
ro. Nolite fraudare inuicẽ niſi foꝛte ex con
vt vacetis oꝛation aſſignat ad B
alu. in. iiij. diſ. uplicẽ rationeʒ.
a2 ſicut ſeruns eſt in ptãte dñi.
ita vnus cõiugũ in poteſtate alteriꝰ quo ad
redditionẽ debiti. Onde dicit aplus.i.Co⸗
rin. vij. Dir nõ habet ptãtem ſui coꝛꝑis 7
mulier.et ecõuerſo. Sed ſeruus tenet᷑ de ne
ceſſitate pᷣcepti exhibere dño ſuo obſequiũ

debitũ ſeruitutis.ꝗet vnus coniugũ alteri.
cða rõ eſt. qꝛ ſicut eſt ↄtra iuſticiã alienã te

vel vtendo calidis et incẽtiuis vt poſit plu raꝑe inuito dño.ita ↄtra iuſticiã eſt/alienũ

ries coire
cũ eſt.ſed qñ in talibo pᷣparatoꝛijs ꝓpter ſe
delectat/ſicut ſi cõfricationibo impudic mẽ
bꝛa attractando ſequat᷑ pollutio extra vas
debitũnõ eſt dubiũ ꝙ eſt moꝛtale.qꝛ om̃is

pollutio extraoꝛdinaria eſt peccatũ moꝛta⸗

le.qᷓ vigilando ꝓcurat᷑.Arẽ videt ſi diu in

X=ſiſtat in bmõi. nõ intendedo venire ad actũ
galé. ſed finez in bis ponere/ Sed ſis
cauſa generãde pꝛolis vel vitandle foꝛnica

—

coõilugalẽ. ſed fineʒ in his

tionis in ſe vel in ſocio aut debitũ reddedi.

ſRcũ als ſit impotens ſe uocet eſu vel potu ca

lefactoꝝ. aut oſculis et amplexibo. qb etiã

eu⸗ WPuasme 2 28 mee e r *1. R onbz

7

oc tñ nõ ſimpliciter intelligen

»

4

perenti non reddere. niſi cõtra hoc legitima
exceptio habeat᷑.ſed pꝛimũ eſt moꝛtale.ꝗO27
ſecundũ.Sʒ coꝛpꝰvniꝰcõiugũ eſt res alte⸗
rius.q;tũ ad actũ mr̃imonij.ꝗ̊ qui negat cõ
iugũ alteri coꝛpus ſuũ q;;tũ ad actũ mr̃ime

nũ.peccat moꝛtaliter niſi vt dictuʒ ẽ halxat
legitimã cãm denegãdi. vt dicef.¶ Debet·
Z alter alteri reddere âuε me. etiãâ ſacro.

vt in qdrageſima.in ſolennitatibi.et hmõi
qꝛ nõ refert quõcũqʒ qͥs vpoluntatẽ ſuã ex⸗
pꝛimat. ideo ſiue expᷣſſe ſiue interpᷣeatiue.
vt per nutus.et hmõi.quis petat. tenetux
alter reddere. quia vt dictum eſt nõ refer

Lrs ſncn. W T de-pa

Sʒſi Ppterß

.

nin
ſel
lun
ſnt
i
heria
uci.

Crmn
Wvs
actiſn
Kmm

ei
N odie
cen n
n dpis
iieſe,⸗
ppterden
enſii i⸗
one non
ſprocario
di iiet
ſeniſtnei
los mun⸗
eaeus e
N 15
mrerdn
5Eener-
munioeen
Nein
neripſen
fummaren
eot

ſle .

wend
iNenen
Ninti
taN
ionedn
igel
nptätedi
lenot

Vlul
ncopet
usenſtr
ſochenn
oniiie.
aicient
ück alen
pelgin
wriee 1
atesgle,

güetttö

inint
min
til Da⸗

niſn
GinANi

uuiſtien/
nenjnti
einoen

4
1*

Cede„„ideo nõ ita dicif de eis? Sʒ in aliqñ offen

luult. et ſcandalizant ex negatiõe. male ſ a papa. Sʒ de loc vide diffuſe i ſca ꝑte.ti.
. nterrutr morral rndckalforeien de voto. et pleniꝰinfra.ti.xvi.hinus tercie

geſima vel ſolennitas magna.vel foꝛte vo

°

Capitulũ viceſimum

quõcuuq; qͥs volũtatẽ ſuã expꝛimat.vᷣbis nere. hec omnia intelliguntf de conſilio reue
vel faxtis. ff. de legi.l.de qͥbus. et maxime va rentie. ꝛet vtro q; cõſentiẽte.vt dicit Bꝛaci⸗
ſculo infirmioꝛi in loc cõpatiendũ ẽ.qꝛ vIanus. xxxiij.q.iiij.S. hec añt.⁊ ᷣm Archiõ.in

recũdius eſt mulieri petere/Er qciq; intẽ roß. et ilx et Ricar. in. iiij. et non de neceſſi
toneulter cõiugũ petat debuũ.ſiue cã ꝓlis tate obedienne. Oñ nõ ſeruãdo erigens de
bitũnon peccat moꝛtaliter.ſed vmale põt

ſiue cã ſatiãde libidinis.vñmõ naturaliter/
nõ debet denegare ali ?nõ habendo cãm ſuffi eſe. niſi lvc faceret in contemptuʒ feſti. vel
eccleſie.quia tunc moꝛtale eſſet.ſed reddẽs

cienter excuſantẽ.Nec hoc ẽ reddere glach/
umfurioſo.ſed mag? ꝓindere.ne incidat in in nullo veccat.ſed tene ad voc de necemta
te. alłs grauiter peccaret. nõ em̃ eccleſia ini⸗

damnabiles coꝛruptelas.ſicut in teutonia.
vxoꝛe mlitis negaãtis in vigilia paſce qbi cit laqueos aĩabo. xxvij q.i. DNiduas. ſʒ ad
melioꝛa ꝓuocat exſvꝛtãdo. nõ pᷣeipiendo.

bitũ.quia cõtinuerat tota qdrageſima. fra⸗
tre eius impetiuit. negãtẽ iugulauit. ⁊ re/ Cauti g delent eſſe pdicatoꝛes ⁊ cõ feſſoꝛes
in hac materia.⁊ ita hoꝛtari ad caſtimoniã,

uerſa ad virũ dixit.hoc tu feciſti.qꝛ me ſace
6 ꝙ non inducãt ad iuſticiã vnũ.et alterũ ad

Std 3, SSe= 2

re coegiſti.ſ.nõ reddẽdo debitũ/Alia ſuꝑpo
luit ennnet Nñ et Eng 1 thicoꝝ diẽ incontinentiam.
cocupilcetie wnereoꝝ qbuſdaʒ inſanias V 2T1
Rastc ſoc miſi dignagtscelfare faceres Sctau us caſu 9 H§. Viii.
ab exactione de cõſenſu eius. Adeʒ Ricar. eſt cũ hũs impedimentũexigendi rõne voki V10 A- l.-
Pe.ettho/⸗ ui etiã dicit. ꝙ vir nõ debet ade wl affinitatis. exigit. Dã q;uis hñs votuiuz
monere vel mãdare vxoꝛi vt non “ ſimplex.ſi ↄtrahat teneat mrimoniũ.tñ exi
ob rõnabilem cãm.nec petentẽ debet auerte gere nõ põt debitũ.ſed exactus tenet᷑ redde
re cñ multa inſtãtia.id ẽ negare/ꝓpter mul re.et exigẽdo q;uis To,. an. in decre. videa
ta picala/Eſotã ꝙ MHug de anco. ſuꝑ epi tur qſi ôenere ꝙ non peccet. ſubdit tñ. ꝙ gꝛ
ſtolas pauli dicit ꝙ tripliciter ↄtingit vxo/ Tlo. in.iiij.ſ.diſt.xxxviij.qi.ar.iij.q.ij.ad.
rẽ debiiũ petere a viro. OHno mõ vᷣbi eypᷣſſi iij.tenetꝙ talis peccat moꝛtalr. qꝛ facit cõ
one qñ loc petit. Sedo ex ſigni demõſtratio tra votũ.cũ adhuc poſſitillud implere. q;tũ
ne. qñ hoc vir ꝑpẽdit ex aliqᷓ ſigno vel nutu. eſt ex pte ſui.ſ.vt non exigat.ideo teneamꝰ
Cercio ex nature cõdinone.qñ ſcitnaturazʒ cũ eo.⁊ ̊ niſi diſpenſet. Et qꝛ in voto ir,

locrõnabiliter delere petere. ſciẽs tñ ipſam nentie ſolꝰpapa diſpẽſat. ideo a papa petẽ⸗
eſſe verecũde nature. et ꝓpter verecundiã da eſt diſpeſatio.qiis aliqͥ vt Buil. dicant
