Ver ſal.pꝛomo.c.i.Anto.de butrio.extra de tẽé⸗
Poꝛi. oꝛ. vel non eſt compos. Pau. de leaʒa. et
Fran. de zamb. ſuꝑ cle. generalem. hi omnes
ODlcunt ꝙ talis non eſt ipſo iure ſuſpenſus. ſed
ſuſpendendus. et interdicenda eſt ei aſſecutio

oꝛcdinis recepti ante legirimam etatem vſq;

ad etatem legitimã.et ſi poſtq; fuerit ei inter⸗

dxeclarat

dicta executio a iudice ſuo fuerit vſijs oꝛdine
tali ane legitimam etatem. erit irregularis.
ſi autęn non fuerit ei interdicta. et ſic vtituroꝛ
din ante legitimã etatem recepto non eſt ir⸗

regllaris. vt dictum eſt. Adem etiam audiui

a qinbuſdam periitus.

Deirregularitate pꝛopter ipmicidium vel

Ontra hitur etiã in

,minilationemm

.₰ „ .

cidiuz vyl
Preui

animo occidendi. tame nõ ſequitir effectnᷣs

moꝛtis vel mutilationis. non incurrit irregu⸗

laritatẽ. etiam ſi vulneraret. ⁊ certũ ſit ꝙ non

eſt moꝛs ſecuta vel amimio membꝛi neq; dire
cte vel indirxecte.quod ꝓpterea dico. qꝛ ſi vni

nus intuliſſet non deſe moꝛtale ⁊ vulneratus
vel ꝓpter imperitiam medici vel pꝛopter de⸗
fectũ cuſtodie.quia ſcilicet non cauet ſibi ano⸗

xijs. moꝛtuus eſt. viulnerans eſt irregularie.
ſcðm Taudul.extra oe homici.c. Petrus. quod
dictum allegat Pe. de ancha. Nam ſi vulne⸗
ratum ad moꝛtem nouo ictu accelero moꝛteʒ.

vel alio modo homicida veputoꝛ. dicit idem.
Illi autem qui interſunt vindicte ſanguinis.

ſeu moꝛti ⁊ non pꝛeſtant conſilium vel aucto-⸗
ritatem.non ſunt irregulares ᷣm Innoõẽ et
Bui, etiam ſi apeterent ulius moꝛtem. Atẽ
qui videt aliquem occidi et delectatur. et poſ⸗

ſet etiam ſineſin periculo lberare ſi vellet. q;/

nis peſſime faciat.non tamẽ eſt irre gularis.ſi⸗

cut nec etiam medicus qui dimittit infirmuʒ
moꝛi nolẽs mederi.et diues qii dimiitit pau⸗

perem fame moꝛi.xv.q.v. ſi quis non iratus.
Verbo autem contralitur irregularitas tri⸗

pliciter.ſcilicet mandato.defenſione et conſi⸗

lio. andato quidem quãdo mandat occidi
gliquem vel mutilari ⁊ ſequitur effectus.di..·

et expꝛeſſe et ſine vlla fictione ꝓhibuit. et an⸗
teqᷓ; ſequeref̃ effecius. non eſt irregularis. m

IVInnoc. extra de ſinm. ſicut tuis. Sed ⁊ ſi quis

mandat aliquem verberari inbibens erpꝛene
ne occidat vel munlet.et ille niilominnsoc/⸗

cidit vel munilat.eſt irregularis mandatoꝛ ſi⸗/
cut execitoꝛ.quia mandando in culpa ſuit.ex⸗
tra eo.is qui.li.vi. Atem epiſcopus vel alius
pꝛelatus qui habet iuriſditioneʒ tempoꝛalem

.
=

nbꝛ⸗
bꝛi mutilatio fieri contingat mente ſolum ver
bo et opere. ſi ſolum mente fiat. nunqᷓ inducit
irregularitatem. quia lex ꝓmotionis faenʒ re
quirit.xv.q/i.c.ſ.imoet ſi quis vibꝛet gladinʒ

M

erſtie
ialiehrneh
ſetprele

ſelt h t,
gimunnt
ſnnnennnn
Acnuineemn
Cmnrlncret

—1

1

Mleſtorones

nſcenns
nnumhor
ſteclttſtp
WNE
ſtenhhca
firueferenns
ſenuneki⸗

Wieiſo
yicſiſone

Gtegnlarschins

opoceſmnagan
bennosſet

ſebensvelpe

ſalbensyel die
lnivonues
ntturinnanca
ſanoetenmne
nſeiſinhni
Keisen Bor.
Wrd
encracre

Mdäncnn

.

.

rianrdrrt
ninme

fomia

nſoniacin

Cia dlencirc⸗
l ornsgch⸗
eſunun
Kloniggnaa
Rreſſenit
Wüggiuſe ge
mhunſecſino⸗
lapeßnßin
tgtsqui v
Wcunrerive
Tenmnanr,

===
=ͤ

aſcngrine

fmndlfl
ellneretce
tlmenins
glickenagn

eandnte
rſennnn

Capitulum·

„
1 S5 . . 8 O. 8 .
. 3 1 .
4 —ð
. .*

Neniel webet conſtituere iucicem ſecularem qui audi petant ſibi fieri ⁊ puiderine talia pꝛeſimnan⸗
eentn debet pꝛecipere ꝙ faciat vnicuiq; iniciam. ſi ferate xigente iuſticia nõ ſunt irregulares di⸗
Neenenmn 6 autem talis iuder interroget eum in Peciali cti clerici. ſi ꝓreſtati ſunt erpᷣſſe ꝙ renam ſan⸗
gquid agenduin in tali qin ſcilicʒ meretue penã guims nõ mmtendunt. extra eo.ti. pᷣlatis.li.vi.
ſanguinis. poteſtreſpondere conſile peritos. Item licitũ eſt pᷣlatis eceleſiaſticis ob vefenſ
Nannit et caueat ne pꝛopter ſuam reſponſionem dire õnẽ rep eccleſie vel fidei inuocare cõtra violẽ⸗
unan ctam vel indirectam ille intelligat ꝙ debet eũ tos bꝛachiñ ſecinare ⁊ lvꝛtari fales quidez ne
L ſanguine punire 'ᷣm & ay. Si ex hac ſe cilicz re occident vulnerent vel mucilẽt.qꝛ lvc eſſet di

„ irregularis. DHoteſt etiã pꝛelatus delegare ali ficlem defendãt liberet.et terrã ab infidelibooc
peeree ein ſpecialiter ſuper aliquo maleficio.vt lvmici cupatã ad chꝛiſtũ reducãt. et ſip oc eccia fa⸗
e. E SS ſua cõmiſſo. vt inqui/ cit magnas remiſſiones ⁊ licz bincinde aliqui
midünn iſta veſſ ſie iiticiam exequatur. et ſi ci com occidàtur nõ eſt plato imputandiũ. imo pecca⸗
unen ur S mittitur ſic exequatur et occidat.nõ ꝓpterea ret niſi vtra talesſe opponeret.de homi. poſtu⸗
einms ille pꝛelatus eſt irregularis. extra ne cleri. vel laſti. et. xxiij. .iij.c. maximianus. et. q. viij. igi
ikninte . Trregllaris q;uis ſit recta intentione et debi⸗/ Vomicidiũ verbo Heij.
Knnnllih to pꝛoceſſu agat.iuſte faciat ⁊ meritoꝛie. di.li. ↄſultatis ↄmittitur rñſione.ꝑſuaſione et ap/
Anamn gliquantos. ſed etiam aſſeſſoꝛ. teſtis.notarius pꝛobatõe. Rñſione quidẽ. puia querẽti an lice
. mien ſcribens vel ꝓſerens ſententiaʒ vel ſcribens atoccidere paganũ vel iudici malefactoꝛeʒ. ſi
ünnttttn gtreſtationes vel legens dum publicantur vel rñdeat ꝙ licʒ. ppendẽs ꝓbabiliter ipᷣe reſron
enogi ſcribens vel dictans literas pꝛo vindicta ſanj dens ꝙ interrogãs veli facere ſᷣm ↄſiliũ eius
ſenar innr guinis omnes hi irregulares ſunt.quia coope/ irregularis eſt. di.l.ſi q́s.ſecus autẽ de rñſione
nmunnunn rantur in mandato ſententie ſcm Ray. di.I. generali cognitõis vel opinionis. ex qua non
müumanſin ſi qins. et extra ne cleri.vel mona.c.ſententi/ credit aliquẽ inde iudicandũ vel occidendũ.di
mdnan aqm. ſed ſiin hmõi ſententia nõ eſſet ſecutus cit Archi. xxiij.q.viij.peſſimã. ꝙ ſi iudex laicus
Lhmukang effectus ᷣm Buit. q;uis ſintirregulares. epus interroget clericũquid agendũ de aliq qui eſſʒ
Pmrtminne Prteſtſup loc diſpenſare. Pꝛinceps auteʒ qui pena ſanguinis de iure pumendus. Poteſt cle
Win. legem concdidit. (mus auctoꝛitate vies ſunt ricus rñdere.hoc nõ ꝑtinet ad me cõſularis pe
c rndaie, taditi moꝛti.non efficitur pꝛopter hoc irregu ritos et caueat ſibi clericus ne ppter ſuam re⸗
umdriG laris. vt dicunt quidam ⁊ bene. quia incertam ſponſionem directam vel indirectaʒ intelligi
mIcdämkä . perſonã non anunaduertit.ita notat Archiðd. iudex ꝙ debet ſanguine puniri fᷣm Ray. Di⸗
lraft en xxiij.q.v.officia. 1ð H Prel dicere Pbrpranra⸗
— ð Homicidium vVerbo §. . puniat eum ad ſangiinẽ vel moꝛtez. vt norar
blberrins xefenſionis cõmittitur tripliciter. Ono modo Hug.di.iij.omnis.Sʒ ipſe Archi.ſuꝑ dicto.c.
nicknan quia defendit cauſam ſanguinis.i.mutilatois ommis. vicitiſtud diciñ ſeʒ NHugoms poteſt in
iNae Wl moꝛtis aduocando.et hvc ſiue aduocet pꝛo telligi eſſe verũ. qñ crunen uõ minimũ em̃ pu
nnund actoꝛe ſiue ꝓreo.cum actoꝛ obligetur ad pʒnã miendum. alioquin ſi ex cõſilio ſuo.ſ. rñdendo
* RM talionis. quia agendo ꝓreo agit cõtra actoꝛẽ. ſiue ſpãali ſiue generali ſequi wpinquũ Ivmici
. kaun, Vnge ſiſequitur effectus eſtirregularis quã/ dium.ixregularis eſt ᷣm Hoſti.extra de homi.
nimmg M tumcuq; inſte aduocet indiſpenſabilis niſi ꝑ ſicut dignum. Appꝛobatõe. vt cum quis ain
rtirrlin papam ſed ſi nõ ſequitur effec tus eſt diſpenſa dit aliqnos velle facere lvmicichũ ſiue nomi⸗
nmdn kis p epᷣm ſᷣm Bint. Scðᷣo mocdh eſt cũ quis ne ſuo ſiue alterius et ipſe appꝛobar vel cũ tra
miingl ſuuadet his qui volebãt defendere occiſum ne ctatura pluribus de moꝛte alicuius in conſilio
Maſeſune defendant.et loc facit coꝛrupta intennone vt et ipᷣe cñ alijʒ aſſentit ⁊ ex loc ſequiiur lomici
ettnne ille moꝛiatur. NMam ſi pater vel mater vel ali dium. ſecus ſi ꝓhiberet. Similiter ſi quis con
dtnalru us conſanguineus ſeu amicus retrahet ami/ ſulit alteri ꝙ occidat.et ante factũ reuocat cõ⸗
aetce (um ſinyn vel filii volentem a moꝛte liberare ſilium. ſed firmiter credit ꝙ illa reuocatio nõ
niencis qꝛ timet ne ipſe ibi adiuuando occidatur. nõ valet ad impediendũ vmicidiũ.ſninõ indicar
enlonm eſt irregularis. Lercio modo cum pꝛelati vel eiqui eſtoccidendus. vt ſibi caueat. eſt irregu
Hisnmntn, galij clerici ad defenſionẽ rerum ſuaꝝ ponũt que laris.ſi auteʒ ſolã reuocationẽ firmiter credit
Anali rreelam de malefactoꝛibo ſins. ſeu qui eos dam/ ſuſticere.non eſt irregularis.exquo reuocauit
Nnmng mnmnincquenint penes iudicẽ ſecularè et emendaãa conſilium. u q. uij. qina pꝛeſulatus. in Inno.

ſponſione reus occideret᷑ vel mutilaretur eſſñ

recte ad lvmicidiũ ꝓuocare.ſʒ eccleſiã. patriẽ⸗

PYPerſuaſione conſilij ↄmittitur homicichuʒz
ſiue incurritur irregularxitaſ.ſi quis pſuadet ali
cui vt exponat ſe ꝙ piculo ꝓ iure ſuo vel ꝓpa
tria.ſiſcit eum vriſi'r moꝛiturũ ⁊ moꝛs ſequa⸗ n
tur iregularis eſt Im Inno.et Poſti.ſecus ſi

ſulens poc nõ eſtimabat. xxiij. d. ii. pmem/
bꝛis.Sʒ ſi quis ſuadet alicui ꝙ incubitãter ſe

moꝛti expvonat ꝓ chꝛiſto ⁊ ecdqleſia. nõerit irre

gularia. licet ſequatur moꝛs m Inno. 2 DPo⸗/
ſtieñ. Atem ſi volenni fugere inimicos ꝓpter
timoꝛẽ moꝛtis ↄſulet quis ꝙ remaneat ⁊ pcu

rabit pacem. et ſie remanẽs occiſus eſt. ſcᷣm
Buil.ſi nõ halet ꝓbabilẽ cauſam credendi

.

ſecus ſi habuit ꝓbabilẽ cauſam credendi.puj⸗

ta qꝛ ini mitci illius erãt ei adeo ↄumcti ꝙ ine
rito potuit pſumere ꝙ poſſʒ eos cohibere. Atẽ

ſi quis cõſulit nõ lvmicidiũ quidẽ. ſed aliud vn

de ſecutũ eſt lomicidiũ ſᷣm Neno vititgine
t. de Wwerin. teſtimare ꝙ inde ſe
quebatur moꝛs irreguluris eſt. vr ſi ſuaſit ia/
ctum machine vel baliſte wl ꝙ eatur ad capi/
endum caſtrũ qð non poterit de facili capi ſine

dum eſt.qꝛ ſi veriſiłr potuit e

moꝛte lvĩm.et ſic moꝛs eſt ſecnta. Si vero nõ
wruit eſtumari ꝙ nec veriſimile erat ꝙ ſeque
retur inoꝛs.tunc ſicõſulut ſupꝑ re illicita eſt ir⸗
regularis ſi ſequuur moꝛs. extra eo.cõtineba⸗
tur.et idem ſi mandat. Secus aur ſi cõſulitræ
licitam.et eo modo diſtinguimr ſi is cui cõſuli
tur nõ occidit ſed occiditux. Item qui cõſulit
ꝙ infir nus vertatur vt infirmus citius moꝛia
tin. ſi ex tali tranſuerſione citius moꝛitur cõſu
lens eſt irregularis.et qii hoc facit enam ᷣm
Buił. Arem ſi quis clamet latrones. ſi oc fa
cit ꝓpter tiinoꝛẽ coꝛpis ſui.nam timet ne ali
qui velint eim occidere nõ eſtirregnlaris. qꝛ
nõ intendit moꝛtẽ alicuius ſed ſui liberationz
ꝓ qua licet imploꝛare auxiliũ ſᷣm Inno. ſʒ ſi

non pꝛopter lvc facit et intelligere poterat ꝙ
er cla noꝛe vel alio actuſuo lvvmicidium ſequi

roterat.ixregularis eſt. idem NHoſti. Item ſi
cum ducitur latro captus dicit ei aliquis claus
dite ei os ne clamet.et latro occiditur. credit
Buil. ꝙ qui illud d nt ſit irregularis.qꝛ iimiit

ducentes dando conſilium.et eodem modo ſi

ſciens ꝙ ad moꝛtem quereretuurr.

Homicidium facto Kiij.

cõ nittitur tripliciter.qꝛ necemitate. cauſalita
te ⁊ voluntate. Homicidiũ necemitate eſt du⸗
plex.qꝛ aut necenitas eſt ineuitabilis aureni /
tabuis. Si q ergo occidat vel munlerneceſ-

8

iitate ineint abili. ideſt iia artatus vel angula⸗/

tus ꝙ ner fugere nec clamare nec aliter wteſt

irregular

7

ſe inuare niſi occidat vel munilet. non eſt talvis

ꝙ talis nõ fugiẽs ꝓpter pᷣdicta nec alit

vt dicit illa. cle. Et dicit He ve ancha. q ide,ʒ
eſt de maioꝛiſeptẽnio ſi nõ eſt wolicapar. xv. .
i.c.merito. et.(.ſe.ſecus ſi eſſet volicapax. Si
autẽ eſt neceſſitas euitabilis. puta quia aliter
euadere pᷣt. vel qꝛ ponutrecedere de loco vbi
expectabat inimicos eius venturos.iũc effici /
tur irregularis. nec ad maioꝛes oꝛdines aſcc⸗
det imo nec in ſuſceptis.niſi ex magna diſyen
ſatione ꝑmittitur mimſtrare. et q;uis ʒen. di /
cat ſi fugiendo fuga erat ſibi vituperoſa et acad
dedecus.et ſi nõ ad piculum perſone. et ꝓpter
hoc nõ fugit.et pꝛopter hoc occidit. talis eu.,y
dit irregularitatẽ. De. de ancha. nõ credit hoc
verum ſcʒ ꝙ talis euitet irregularitatẽ.et hoc .

magis videtur verin. .
Vomicidiũ caſua J. iiſ.
le ad ſciendũ qñ inciducit irregilaritatẽ.
ta diſtinctionẽ. aut quis datoperam rei illiceite
aut licite. ſi licite et tũc Dupliciter.qꝛ aut adi ·
bet omnẽ diligentiã quã debet aut nõ. in pꝛiꝰ
mo ergo calu dando operam rei.iſ.illicite. dvto
VWpter omnẽ voluntatẽ eius ſipueniac homi
cidium vel mutilatio exope eius eſt rregula,⸗
ris.vnde ſiclericus exercitatione vel venanaea
ne igculum mittit et caſu hominem occidit, efſft
irregularis.quia talia opera debent abeoeſſe

penuus aliena.l. diſt. clerico. Similiter ſi ludo

.

dan coniln. et eodem modoſi impegit lapidez contra aliquem et ille volens
querentes malefactoꝛẽ indieauit eum. miſi foꝛ
te iguoꝛauit.et ignoꝛare ꝓbabiliter potuit ne⸗

dec linare impegit in alum lapidẽ et moꝛtuus
eſt. ꝓiectoꝛ eſtirregularis. quia ludus noxrius
erat.et idem de ſumihnby. An ſecunco caſu ſi aaG
hibet omnẽ diligentiã dando operã rei liceite.
nullã culpam vxl irre gilaritaté incurrit ſi con
timngat inde homicidin. puta reparabat wni
poſint ſigna ante eã ⁊ clamauit antecq;ᷓ ꝓijce x
ret᷑ iꝑe congruent ꝑiranſeunnbus wel incidit
arboꝛem et cecidit in partem contra commun,
nem eſtim ationẽ ⁊c. omnes eni calus foꝛtii ti ⸗.
Pꝓiilder non poſſimt. extra eo. Jo. et. c. quida.

extra de hmců.c.ſi ſurioſus.in cle.
H vim vi repellere licet cũ modera,
ulpate tutele. di. i.us naturale. ſed ſi
loc facbret ad defenſionẽ paren ũ ſuon vel ſoꝛ⸗
cioꝛũ nõ euaderet irregularita tẽ ᷣm Jo. gn.
in addi.ſpe.idẽ ſi o defenſione rerũ ſuan. Atez
ſi fugere poſſet ſ fugiẽti piculũ imminerẽ poſ,/
ſet. puta caſure vel velæioꝛis curſus inimici
inſeqũñtis qui audacioꝛ factus ꝓpter fugã pt de
facili ſugientẽ a tergo vulnerare ⁊ ad terrãẽ ꝓ .
ſtrare occidere. di xit zen. vt allegat Pe. de
ancha. ſip cle. ſi furioſuis. ꝙ ꝓbahiliter diideg
dere pᷣt. ſioceidir nõ eſt irregularis. Sʒ inſans
et furioſus occidẽs quocunq;. nõ eſt irregularii

eſreneti
eiteſnvere te⸗

riient ino
Gneinencatno⸗
beniſtet
ſſcamnſangun
etctmſſpie
ſenr mo⸗⸗
Pokirsſecusa
lcuntenit A
rtninethind
ig genſiclenn
rcerlacapto
aneisnſotßi
chhchkeiveen
ſtanpnſrane
Wörachgtital
Urnegfn d
etacyrorr
Gloſeniierfin
iandſuftin
nenitgnerne
Ainonaſofn
Meriumntvepe
ſlbenictitzl
ecer migr,
ipperinonna
Ponns dz
feict hono
nneneanil

tatſploe pbe

tonntippone
elannerit
Mnneenes
ölnetgecunry⸗
halenpeis
ernadene
Ioerbes.
mtgpengtn
be inafonen
Düinni

Wſ
enriͤ

riran
N
ierd

Glöckntain
erntg
eKrnicgni
ngnii
letendho

Nennite

rsetsti
Mmeinurg
ſirmntt
un
Moccn ten

Niregir.
MMI
Npen e
mmnii
ienui
Nerrfmgln
Nmenivenn
wmum aitic
Nntenthnni
Diuetii⸗
rallem
Wohe
güamwait
orini
e mamtnn
pasbaN
onlei; ,1
Pbasin
und do

Capitulun

vnde ſicerima. equus nel aliudanfinal aliqu?z

occidit pᷣm Inno. nõ eſt irregularis dñs eius
dum maliciã vel culpam in moꝛtem nò habu⸗
erit. di. l. hi qui arboꝛem. In tercio caſi
nõ adhibetur debita diligentia etiã in oe li/

cito mcurrit irregularitatẽ. Onde ᷣm Poſti.

pꝛeſ byter qui mittit puerũ ad aquandũ equũ

monẽs ꝙ caueretde funnmne et iñ ſubmerſus
eſt. iudicat eum culpabllem. ſic etia viaconus
qui nõ remouet falcẽ qud accinctus erat cum

.

. ſciret ludi ↄſuetudine m.extra de homici.c.cõ⸗

m a coꝛrigia cum qua verberabat famulum.

Eira aucdientiã. Item ſiclericus

ciat ei reſtituere res ablatas quas als rehabe

re nõ poterat.ſi nõ habet intentionẽ coꝛruptã

ſcʒ vtintendat moꝛtẽ furis ipſe capiens ⁊ ſu⸗
per loc eriã facit ꝓteſtationeʒ ꝙ non intendit

vindictam ſanguinis ſed ſuũ rehabere. et non

habet cauſam ſuſpicandi ꝙ hoc ↄtingere pote/

rat. ſiſequatur moꝛs illius capti furis non exit
irregularis.ſecus auũt ſialiqð hoꝝ defuerit. pu /

ta quia poterat aliter rehabere ſua vel nõ fecit

ꝓteſtationẽ ⁊ hmõi.extra de lvmici.c.ſuſcepi
mus. Atem ſi clericus ſciebat ꝙ aliquis capi
atur et ex illa captõe ſequatur moꝛs vel trun /
catio eius ipſo tñ ignoꝛante factum ⁊ cauſam

ſm PHoſtieñ. videtur irregularis.qꝛ debuit ſu⸗

ſpicari loc poſſe euenire. Atem ſiquis vel ffeu
lbotomar aliquẽ cauſa mecncine. et inde ſequa-

tur moꝛs m Biil. ſi inciſoꝛ erat peritus artiſ
et adhibint debitã dilgentiã. nõ tenetur in ali

quo.ſimiliter ſiincidendus nõ habet conſue⸗
tam diſpoſitionẽ membꝛoꝝ velneruor vel ve

narũ ⁊ ꝓpter inciſionẽ moꝛitur nõ renetu in
aliquo inciſoꝛ ᷣm Inno.ſi in hc nõ exrauit ꝓ
pterſuam inexꝑgentiã. nec irregularis eſt. po⸗/
tius enĩ caſuq; culpa in hmõi pᷣſumitur moꝛs

accidere.xxiij.q.v.c.de occidendis.ſecus autẽ

vbi ꝓpter imꝑitiam acciciſſet vel ꝓpter ne⸗/

gligentiam. Item qñ dubitat medhicus in ali

quo. potius debʒ dmittere qᷓ; incidere.m Ho
ſneñ.et Anno. Phiſici vel chirurgici erant pe
riti in arie ⁊ nil de ↄtingenuboomiſerũt. et ha⸗
bent ſuꝑ hoc ꝓbabilem ↄſcientiam. non ꝓhi⸗
bentur a ꝓmotione q;uis moꝛiui ſint inſrmi
quos curauerũt.ſecus autem qñ ſunt imperiti
vel negligentes circa infirmos, et ex hoc ꝓba

biliter credunt vel dubitont infirmos moꝛiu⸗/
os vel membꝛis deꝑditos.qꝛ ſunt irregulares

extra de eta. et quali.c.ad aures. Eteſt ↄſiliuʒ
Inno.et Boff.ꝙ qui volũt ꝓmoueri abſtine

ant a pꝛactica medicine. ⁊ pcipue achirurgia
que inciſionẽ vel aduſtionẽ requirxit.qꝛ in nul/
lo debet vacillare ↄſciẽnia ꝓmouendi.di.xxxiij.

Homicidiũe

I

laici. Item cuſtodientes infirmum vel ſerui /

toꝛes eius qui vocauerũt minutoꝛẽ vel wꝛxrre /

xerũt ei vinũ vel aquã vel nõ bñ cuſtodierunt
vñ illi er freneſi ſe piecerunt ethmõi infirmi

moꝛtui ſunt.ſ̊ ᷣm Buil.in om̃ibohis vbi bo-

na fide fiat. nõ dʒ defacili quis habere ↄſcien
tiam ſcrupuloſam.niſiſit culpa lata et negligz
tia diſſoluta.puta ſi cuſtos infirmi frenetici xel

furioſi dimiſit eum vtiret in plateã ad luden)

dum.velals dat operã rei illicire aut er nimia
crapula vel ebꝛietate vigilare nõ ponit.maxri
me cũ eſſet deputatus ad cuſtodias infirmi. nãa
ſi certum eſt ꝙ inde ex hac culpa moꝛs ſecuia

audientiã. Item ſiclericus eſt. tales erunt irregulares. als nõ. et ſi Habet

quis ↄſcientiã ſcrupuloſam. deponat ad conſi
lium boni viirr. sä

volũtate ſpontanea ſiquis 2 mittit veneno ſi
ue gladio ſiue quocũq; etiã ſine pcc̃o incidit ir

regularitgtẽ.et talis nõ ſolum nõ debet pmo⸗
ueri. ſed ſi ꝓmotus eſt in pperun deponi. de ho⸗
mici. c. ſicut dignũ.et.l.di.c.ſi quig vicuã.ideʒ
iudiciũ etiã ſi interſiciatſarracenũ vel paga /
num. di. l. clericum. et cum tali nunq; diſpben /
ſat in oꝛdie vel officio.di.l.miroꝛ.etiã ſi ſiti oc
cultus miniſtrare in oꝛdĩe ſuo nõ pᷣf.de tẽp.oꝛ.

c.fi. poterit iñ cum tali diſpẽſari in bñficio. de

cle. pu.in du. c.ij. NHec excuſat᷑ ſeu euitat irre/

gularitatẽ ſi hoc facit ex pᷣ cepto iudicis.vt ſa,
telles q;uisnõ peccet obediẽdo ſi iuſta ſnia eſft·
xxiij.q.v.cũ miles. Siliter nõ eiitãt irregula
niatẽ qui iuris ignari zʒelo fidei ⁊ pꝓpter induau
gentiã hñdam q̃ dat aferẽtibo ligna ad ↄbuſti

onẽ hereticox. atiulerũt ligna adcrem andũ lx⸗

reticoſ.ſi illa materia illata lignon cooꝑpata eſf᷑

ad ↄbuſtionẽ ⁊ moꝛtẽ hereticoꝝꝛ ᷣm Guił ſedſi
illa materia nõ eſt cooꝑpata.puta qꝛ iã moꝛiui
erãt qñ ligna attulit vel ãteq; accẽderef᷑ ignis
in illa materia nõ ſunt irregulares. Si ant de
lvc dubitat᷑.melius eſttenere ceriũ ⁊ ſe repu⸗
tare vt irre gularè, ex de tẽwo.oꝛ.adaures. IAde
de clericis q cũ alijs trapũt ad mãganellũ. vñ
creditur ꝓbabiliter aliquis moꝛtuus.qꝛ. ſ. pim
Buik.meliuseſt tenere certũ.vt dictnʒeſt. ar.

de peni.diſt.ij.ſiquis. AItem qui percutit miun·
herem pꝛegnantem vel dat ei aliquid vt fac

ataboꝛſum ſiex huiuſmodi perceſſione velrei
datione illa aboꝛtitur. ſi i erat foꝛmatus cõ⸗

ceptus.eſt irregularis.ſecus ſi nõdum erat foꝛꝛ

matum puerperium ꝙ ſi dubitatur vtrum er
percuſſione vel rei ſumptione ſecurus fuerit
aboꝛſus vel alia cauſa. Del virum eſet pu/⸗
erperium foꝛmatum vel non. Si pꝛobabi⸗

lier dubitat. debet a pꝛ'omonone et imni

ſterio abſt nere ne periculo ſe committat.

et multomagis ſi hoc omnnino credit. ſi aũr ba⸗
let temerariã opinionẽ deponet eã Buil. Itẽ

ſiquis aliquid facit vel dicit vnde acceleretur

aliein moꝛs eſto ꝙ oĩno eſſet als moꝛiturus.
efficitur rregularis.ſi hoc eſt certũ.puta volu

it infir nũ vt citius moꝛiatur. dicit decapitãdo
vt ponat caput in cipo.et ex hoc citius ponit.

plures habeat recipe ictus et fit hmõi.ar.di.l.
ſiquis viduam. IAtem qui aſſociant homici⸗
dam vt ſiopoꝛtet defendant.q;uis nil aliud fa
ciãt.ſunt irregulares ſiſequitur moꝛs vel me⸗
bꝛi muti latio.quinimo etiã ſi diſſuaſerunt pꝛi
us illi homicide vt nõ faceret.et tñ pure vole
tem aſſociauerũt.extra de cle.pu.in du. c. Hen

ricus.vnde oẽs illi qui de familia rectoꝛs va⸗

unt aſſociandũ malefactoꝛẽ.cum ducitur ad

moꝛrẽ ſine equeſtres ſiue pedeſtres cũ vadant
pꝓ defenſione ſi opoꝛteret cuncti ſunt irregula/⸗

res. QAui etiã trabunt ad coꝛdam vel aliã toꝛ/
turam reum ad fatendum maleficiũ et er hoc
fatetur ⁊ occiditur eſt irregularis.Qui etiam
acuit vel poꝛtauit magnariã cum quis eſt deca

pitandus vel mutuat vel poꝛtat ſcalas vel poꝛ
tat fines ꝓ aliquo ſuſpendendo. ſititer. qe qun
libet hoꝝ dat cauſam ꝓpinquam moꝛn alte/
rius. diſt. l. ſi quus viduamn. ſecus de eoqin fecit

ſcala, vel funes vel gladiũ non admot inj
ſerendã. ſed ad oẽs vſus et caſiſpoſtea aliquis
j ij. q. v. de occiden⸗
dis. Qin eriã ſe mutilat ex impatientia vel ſi
vc facit ʒelo caſtitatis ſibi virilia amputando

vtitur ipſis ad occiſionẽ.xxi

eſt irregularis. di. lv. ſiquis ptem. Irem dicit

Archið. xv. q.i. ſie uis clericus gio irato vadit

ad occidendũ

—

pram et repiens ipm moꝛium ab alijs vt ſatiſ⸗

faciat aioſuo ainputat cadaueri caput q;uis

videri ponit irregularis qꝛ lex pm otionis fa⸗

cium requix.t. vt dicit vc capitulũ et pꝛopter
intentionẽ cum ope ſubſecino. extra de biga.
c.nup. q etiã tenet Yo. in glo. de peni. diſt. i.

periculoſe. mñ ᷣm ꝙ còiter tenent coctoꝛes nõ

eſt irregularis qꝛ hõ moꝛtuus nõ eſt vmo.et
hec eſt veritas als ſequeretur ꝙ oẽs medici 4
faciunt noromiã eſſent irregulares qð non eſt
verum nec reꝑitur iſta irregularitas poſita et
pene ſunt reſtringende nõ ampliande. Archi.

Erx homicidio vel J. Vj.

munrilatõe que cõtinguntin bello quò a quan

do bellatoꝛes efficiantur irregulares quantũ

:an.in noueł.extra de homici. c.petitio. ſic

Diſtin guit clericus aut vtitur arinis incõtinen

ti re vellendo vim vi cum moderamme debi

dicit aliquis ſatellin vt aptet magnariam ne

iĩ aliquẽ. puta ppter iniuriã rece⸗/

mutilet nomeſtirregularis cuim ſeʒ ſacit ad ſii
defenſionẽé. di.i. ius naturale. ſi aliter facit. fũc

licentla pape aut ꝓpꝛio motu. ſi de
ave. puto ꝙ in bello iuſto vri poſſit ar
enſilibo. nam inter aliaque facuunt bej
ſtü. eſt auctoꝛitas pape vel pꝛincipis et
tunc ſi occidit vel mutilat nõ eſt irregularis ex
quo papa dedit ſibi lcentiã.nam cũ irregulari

tas ſit pena ꝑ conſtões canonicas introcucta

exquo papa potuit datè licentiaz clerico et au
ctoꝛitatem vtendi armis qinbiſcũq; eti ſine
metu irregularitatis dando huiuſmodi licen/

tiam viðꝛ sbi lit ab eo incurſionẽ Kesri⸗
ritans quod pᷣr.quia cum volu Vamici

da poteſt viſpenſare. de conſe. di.i. c.i. qñ papa
hoc expꝛimeret verũ videtur ałs ſecus. Si p⸗
pꝛio motu clericus vtitur armis.tũc aut in bel⸗
lo vtitur iniuſto aut in bello iu ſto. ſi in bello in
iuſto tunc planum eſt ꝙ non eſt ſibi licitum ſi⸗
ue ſuis fauoꝛem pꝛeſtet ſiue timoꝛeʒ incutiat
aduerſarijs.et ſi ihi aliqui ſunt occiſi vel muti⸗
lati. irregularis eſt. xxiij.q.viij.c.i.et.ij. Si in
bello iuſto. puta pꝛo defenſione patrie vel ali⸗
oꝛum.xxiij.q.iij.foꝛtitudo.et iunc poterit in⸗
tereſſe cum armis defenſionis nõ debet tamẽ
pugnare ſed hoꝛtari poterit.vt.xxiij.q.viij. vt
pꝛidem et oꝛationibus intercedere. xxxvi. di.
c.fi. ſed cum armis offenſilibus non debet ibi
eſſe. niſi eg intentione vtſe defendat. non vt
pugnet impediente oꝛdinis pꝛofeſſione.xxiij.
q.i.c.clerici.et ſi in tali bello eſt aliquisocciſus
vel mutilatus ab ipſo clericoeſt irregularis.ſi
autem ipſe neminem occiderit vel mutilaue/
rit non eſt irregularis licet quis ab alijs occi⸗
ſus ſit vel mutilatus.ad tollendum autem du
plicitatem ambiguam adcautelam hoc caſu
Pteſt ſibi impom penitentia et ſic intelligatur

de cle. percu.c.pꝛeſentnium. vt ibi notatur in vl

tima glo.Et hoc credo verum quicquid notat

in ſpeculo.ni.ij. Si autem in tali bello clericus

vulnerauitaliquem ſed non occidit vel mutila

uit. diſtingue. aut talis vulneratus fuit poſtea
occiſus ab alijs et tunc ſubdiſtineue. quia aur
labuit animum occidendi dictus clericus qui
vulnerauit.et ſic eſt irregularis. eo.ti.ſignifi-
caſti.ij ibi et ſi pxrcuſſoꝛ voluntatem. c. xriij.
q. fi.c. fi. aut non habuit animum occidendi et
iſtud etiã ſubddiſtingue.quia aut vulnus ipſi⸗

us clerici poteſt diſcerni ab alijs vulneribus ?

tunc non eſt irregularis ſi vulnus nõ eſt moꝛ/
tale.vt eo.ti.ſigmſicaſti.aut nõ poteſt diſcerni
et tuc ꝓpter dubiũ irregularis iudicatur. vt in
eo.ver.ꝙ ſi diſcerni.xes aũt ſuas non videtur

licitum armis defendere cum alioꝛum offenſi-

one.eo.ti.ſuſcepimus.hec omma. Yo.cal.ſed

in pꝛincipio ſunt aliquantulum abbeeniats.

Gnetanſtarn
6derſellien
ſtepeſnaes⸗

(ſldaühafe

erantfncchaetk
Nc oean
geceſtteatenan
eſenvalgeln
Eelseralapann
ſetinferſegoꝛes!
les ietrolunn
pncönistacn
6 eni Rche
eklenerin p⸗
Powenartudere
ſennackſecn
Miemigec⸗

unigfnehn

Cbeininuoben
Nemnniſtsienre
Wrimeglansen
ſn Honf dinor
Cgiftakgur
Cteneipanſtaln

Mlevorociteſknr

ce, Henfcer
hſteſctofer
ſwhetinegtlarn
ſonNl ſarisv
Untechncinvel

niewenl ptt⸗

icltpnni
nmnnarun
Wyumere
tuöentnters
lorlonicts t
eſtngeſzeſen
betortfnn

aſngelien
Godesnoze

—E—

kdiie

iſene .

Enig ital
kiinn
Reſtſbihemn
Weinngn
inudu
Anmliaze
nieen;
oAicpentn
orstöan
memmng
beurt
Nſerneng
inistingt
eloctüsnſ
emoetngas
Cicennn
telen p
lenman
NMCeNd
misctirinke
nninu
NNH
nuhins
Nunii
nmpüprt
1lsN
usn
Nmutid,
numidig
BarnE
Annnent
ustöeft ni
öpet oſen
cicnn N
46 Ho ng
ma Jod
nehuln⸗

Capitulum ·

MNota tũ qꝙ er ſve ꝙ papa dat lientiam cle

ricis ꝙ interſint bello non tñ viðꝛ ex loc licere

clericis vti armis niſi adſe defendendũ nõ au

tem ad occidencũ aggrediendo nec etiã paga

ninn ſed pfit iñ inereſſe ad lvꝛtancum alios.
xxxiij.q.viij.omni.et.c.ſeqñ. O ſi orciderent

vel murilarẽer etiã in bello iuſto ſunt irregula⸗

res. vt dicit Yob. de lig. Dicunt etiã Ynno. et

Noſti.qꝙ pñt clamare capite ⁊pugnate ſ¶ non

occidite. Atem dicit Pſtiẽ. ꝙ in bello inſto
clericus pᷣt dare lanceã pugnanti ante ↄfficiũ

„ non auñt in lello iniuſto. Itẽ dicit Ray. in

ſiamma.qꝙ vbi plures reperiuntur in pugna in

al usterſecti vel mutilati neſci⸗
cur a quibo.quantũ ad irregularitatẽ om̃es cẽ

ſentur irregulares.etqi ſunt ex ꝑte iniurian⸗/

tium.etqui ſunt ex ꝑte recipientiũ ſi illi erant
clerici et ſic illicite mouerũt arma.di. li.ſiquis
poſtbaptiſma. Sed Archi. dicit. xxiij. q.fi. c. f.

ꝙ iſtud dictũ Ray.quidã intelligunt qñ cleri/

ci erant in culpa.et loc patʒex verbis eius dũ
dicit. ouerũt arma quaſi voluntarie ⁊ ſine
necemſtate. nam ſi defengerẽtſe vel ſocios ne/
ceſſarios. licz aliquis ad æfendenqũ ſit inter⸗

fectus ex alia parte reliqui non interfeciſſent

nec interfectoꝛes inuaſiſſent nõ eſſent irregn/⸗
lares.licet voluntatẽ occidendi habuiſſent qꝛ

lex ꝓmotõnis factũ requirit.xv.q.i.ſiquis.et

c.fi. Ipſe tñ Archi. diſtinguit inter inferentẽ

et repellentẽ vim. vt repellens ex diſpenſatõe

ꝓmoueatur ⁊ toleretur in ſuſceptis.dũ tñ cõ/
ſtet nõ ꝑcuſſiſſe eum.inferens.ſecus qꝛ in cul/⸗
pa ẽ.ar.xvi.q.iij.poꝛro. Notat etiã archi.diſ.
xxxvi.ꝙ ſᷣm AInno.et Hoſti.ſiquis ꝑcumit ali

quem in iuſto bello.ſi nõ ſit inde moꝛtuns vel

neminẽ ſiuns icnbo occidat vel mutilet nõ effici

tur irregularis.etiã ſi alij feriant ⁊ occidant.et

bin Boff. du modo nõ ꝓcurauerit eos.eo.ti.

ſigniſicaſti.lddunt Inno. et Ber. ꝙ ſi gio oc

712

cidendi ꝑcuſſit aliquè licet non letalter ſ alij
roſtea occidũt eſt uregulaxis.qꝛ aurihũ moꝛti
pꝛebet. Item ſi derncus cõmodet baliſtam in

bello ſiue iuſto ſiue iniuſto et ex hoc ſequatur
moꝛs eſtirregularis.qꝛ pᷣſtat cauſaʒ ꝓpinquã

moꝛti.di.l.ſiquis viduã. Idẽ ᷣm Buil. de mu
tante gladiũ vel enſem in bello ipſo. Dicit

etiam Taudul.vt allegat Fran.de ʒab. in cle.

vnica.de hoinici.ꝙ illos qui detrudũt hoĩes in

carcerem ita artum et aſperum ꝙ incarcerati

nõ vinunt vltra ſex vel octo menſes ꝓpter ax

catõnem carceris reputat exponẽtes tales ad
hoc lvmicidas et irregulares. Hecenipena
eſtinggis aſfflictiua q; ſi ponerentur in patibu/

lo.et hoc eſt contra pꝛelatos qui detiucunt cle⸗

ricos in gabia. vbi veriſum le eſt. ꝙ infra pau⸗/
cos dies moꝛietur. Fran. et zen, et Henricus

—

Hec autem irregularitas homicidij quomo⸗

docunq; et quotienſcũq; ſit contracta ante boz

ptiſinum pꝑ baptiſmũ deletur. di. li. ſi qins poſt
baptiſinum.ſcᷣm Annoc. Boflre. et Buil. ſʒ
pſt baptiſnũ p ſolũ papã diſnenſaturqð etiax

non facile facit. di. l. miroꝛ. Adem p totummn de
mutilatione membꝛi. De homicidio quo aad

peccatum et penam.habes in ſcðᷣa ꝑte.

De irre gularitate bigamie ⁊ quõ octo mo
dis contrabitur.

inducit bigamia que multis modis
contrabitur. Pꝛimo quidem cim

quis ſucceſſiue et diuerſis tempoꝛiba habet on

as vxoꝛes et vtraſq; cognoſcit.xxxi.q.i.axeris

ant. Si qutem alteram nõ cognouiſſet. puta.
quia ante conſummationẽ matrimonij deſun
cta eſt non eſt irregularis m Tho.in.iiij.diſ.

xxvij.q.iij. ar. i. .i.adtercin.lic magiſter ſens
tentiarum aliter dicat. ſed nõ tenetur in boe

opinio eius.Secundo cum quis diuerſis tem

poꝛibus habet duas vxoꝛes vnam de iure gliẽ
de facto puta contrahit cum conſanguinea er
vtrãq; cognouit.hic enim cenſetur bigamus

pꝛopter intentõnis affectum cum opere ſubſe

cuto. extta de biga.c. nuper. Cercio quando plu

res habet eodem tempoꝛe vnam de iure aliaʒ
de facto et vtranq; cognoſcit.puta ↄtracio ma

trimonio cum vna et conſuinmato contrabhi
etiam cum alia.vel contrahit ciin duab us de

Capituluimn. iiſ.

Kregularitate etiaʒ

facto.puta cum ↄſanguineis et cognoſciteas.

vt in dicto.c.nuper.eo.ti.Quarto cum cõtra⸗
hit cum vidua ab altero viro cognita. lecus ſi
fuiſſet relicta virgo.xxxij.di. ſeriatim. Quin⸗

to quando contrahit cum coꝛrupta ab alo et

cognoſcit eam ethoc ſiue ſciuerit ilam coꝛru⸗

ptam ſiue ignoꝛauerit.di.xxxiiij.c. curancum

Sed ſiipſe ſolus defloꝛaſſet.et poſtea contra
heret cum ea non cenſeiur bigamus. diſxxvi

acutius.ar.extra qui fi. ſint le.c.tanta. Sert

quando vxoꝛem cognoſcit ꝓpꝛiam ſiue ſcien

ter ſiue ignoꝛanter poſtq; cognita eſt ab akeræ⸗
diſt. xx xuij.c.ſi cuius.et.c.ſe. FOrem ſi vir etiaʒ
accuſaret vxoꝛem de adulterio et pendente ea
accuſatõne ad pꝛeceptum eccleſie vir debituʒ
redderet adultere irregularis eſtqꝛ bigamus
ſcõm Cho. Ray. et NHoſtieñ. Septimo ciam

quis duxit vxoꝛem vilem mulierem. puta an/
cillam velioculatricem vel aliquã ex illisque

publicis ſpecraculis mancipantur.licet virgi⸗
nem repellimur ab oꝛdine. di. xxxiiij. ſi quis. vix
duam. Octauo cum quis in ſacris conſtiiuius
vel poſt pꝛofe mſ onem factam inreligione con
trabit cum coꝛtupta. extra eo. ι nobis.

ſunt de iure naturali et ea que ſunt de neceſſita
te ſacramentoꝝ ⁊ fidei.ſed in alijs pᷣt cum ha⸗

beat eandem ptãtem eccleſia nunc ſicut ⁊ tũc

autẽ obijci poſſet decretalis.ertra eo.nuꝑ.

rantia excuſat eũ.ar. C. de teſta.l.i. vñ durãte

tali ignoꝛãtia nõ peccat faciendo ſe ꝓmoueri
vel hereditarẽ adeundo.ſʒ cũ ſcit ſumiciẽter q;⸗

uis ali s occultũ enet ⁊ diſpenſatõe indiget qᷓ

R—
,
Zitulius XxvnI. ́”MYMVNB
Ratio aũt pꝛincipalis quare bigamus ꝓhi laudabiles magis.diſt. lvi. nunq; tñ iura adag Aetioci⸗
beiur ꝓmoueri eſt defectus ſacramẽti qui eſtin ptantur ſ̃m eg que vt in pluribo accidunr. vn noicen
eo.qꝛ ſcʒ cõiunctio ↄiugalis ꝑ eum facta nõ po dignitatiby tñ ſetularibo tales nõ ſemꝑ reſel- i mmraniti
teſt ſignifi care illam ſpũalem ↄiunctionẽ chꝛi lũtur.ff.de decur.l.ſpurij. Allegin mi etiã ſᷣm reinten⸗
ſti ⁊ eccleſie. qui eſt vnus ſponſus in eccleſia. iura hereditare nõ pñt qð ſtattũ eſtin ſauo⸗ tfarp nl
que eſt vna ſponſa.nam cũ diinſerit carnẽ ſuĩ rem mrimonij⁊ vt dicit Pe.de ancha.ſi fierer n ines
in plures vxoꝛes non eſt vnus vnius.dj.xxvi. in aliqua ciuitate ſtatutũ ꝙ illegitimi poſſer nnn iig
acutius.Coniunctio aũt foꝛnicaria nõ ſignifi/ hereditare nõ valeret qꝛ eſſet cotra bnosmo 8 nstknts
cat illam ↄiunctionẽ chꝛiſti ⁊ eccleſie.ſstm̃ cõ res⁊ nutritiuũ lurxurie tñ quo ad deũ et virtu⸗ n 3tenials
iunctio ↄiugalis. ideo qui nõ cõtraxit ſed foꝛni tum opa nil nocet illeſirimatio ſi in ſe bonis ſenirnc
Pec añt irregularitas nõ tollituxr ꝑ bapriſmũ quentibo. Dicitur aũt illegitimus qui non eſt iſ⸗ tii puta
ſicut irregularitas lvmicidij.ratio qꝛ cõtrahi/ natus de legitimo matrimonio.vel qð repug· nnelecnnatn
tur ex matrimonio.et bapuſmũ nõ ſoluit ma, bauir legitimum m Ray. exuαα☛+4u- (Uin 13 ſiea
* trimoniinm. vi. xxvi. deinde. Dnde qui habuit ter. Onde ſi vir ⁊ mulier ↄtra xerint in facie ec — t
vnam vroꝛem ante baptiſmum aliam woſt cleñe bonaſide credentes ſe legitime copulaa x e il ſer
baptiſinũ vel ambas ante baptiſmũ irregula tos cum tñ non eſſeut.puta ꝓpter impedimẽ/ hnan zine
riset bigamus eſt. viſ.xxvi. acutius eſt. Exui- tum oſanguinitatiſ.veletiã ſi alter eoꝝ tm̃ vc ſſenef
tur aũt bigamus omi pꝛiuilegio clericali ⁊ ada credebat.ſ.legitimã copulationẽ. puta qꝛ conę Wrs Han as
diturfoꝛo ſeculari nõ obſtante cõſuetudine.⁊ ctraxit cũ eo quẽ neſciebat h̃e aliam vxoꝛẽ ta eelic
eis ſub pena excõmunicationis inhibitũ eſt de his reputaturlegitimus et vtriq; parẽti ſucceA) lnd eiin
ferre tonſuraʒ.extra eo.altercatõnis.li.vi. So dit.exeo.ex tenoꝛe.ſecus ſi clãdeſtine ↄtraniſ⸗ lenſirler
