Si ergo vult coꝛrigere vel emendare aliquid
epiſcopus ad quod tenerur ſᷣm foꝛmaʒ dicte

clemen. inquirat ⁊ non viſitet. Sed de viſitã/
ali woctoꝛes tenent cõtrarium. Mã Fed.

„

de ſenis in conſilio.cv. tenet quod epiſcopus
viſitando vel non viſitando curam debet ha
bere in hoſpitalibus ꝙ fiãt ibi ea ad que ſunt
inſtituta. dicit hoc pꝛobari in. ca. Gomana.
chidia. Et iſtud eſt verius. nee obſtat rõ pau⸗
i. Mam epiſcopus debet viſitare eccleſiã pau
herem non obſtante paupertate. 2 non deler
erigere in dicto caſu.vt dicto ca. vomana. ita

2 hoſpitaliaviſitet ⁊ mil eriger cum pauper in

telligatur. cuʒ omnis pauperib erogan debẽt
Atein non tenentur ad vcimas papales
hoſpitalia. Dicit enim glo. ſuper clemẽ.ſi be/
neſicioꝛum. de decimis quod hoc hocdie eſt ex
peditum per declararionem cle. Honoꝛij et
lmifacij.viij. vhi dicitur de redditibus puẽ/
nbus lepꝛoſoꝛum wmoꝛum dei hoſpitaliñ.
que in vſus pauperum ? infirmorũ conuer⸗
tuntur. decime non ſoluũtur. Sed quid ſi
conſtat hoſpitale edificatum ſed non conſtqr
auctoꝛitatate epiſcooi. nuj nquid cenſebit᷑
locus eccleſiaſticus cum alias vt dietum eſt.

pon Dicaturxr locus eccleſiaſticus hoſpitale ni⸗
ſi ſit facium auctoꝛitate epiſcopi. KReſpondet

apus. ꝙ Pecde. de ſenis in conſilio. c xvi. di ⸗/

cit ꝙ ex quo non aparet contrarium in du/

bio pꝛeſu mitur erquo vocatur hoſpitale ⁊ ha

tem Yohan. an. ar⸗

Atur ſentire ſic. qð etiam mihi placernon
obſtante ꝙ. c. cupientes locum non habeat.

duf. Sʒ decretalſtahm locſt dee .
ſtulatõibo. puiſiõibꝰ. ſz nõ pᷣt negari qꝛ hoſpi⸗
tali pꝛouideatur de rectoꝛe. de vſpitalibus. 1.

1

2

—

bet facieʒ loci eccleſiaſtici. vt colligitur de pꝛj⸗
uilegiis patentibus. vnde ⁊ notar archidi de
conſe. diſtin.i.ne moyſi. dubium eſt an in cõ
ſtitutõne eccleſie interuenerit auctoꝛitas epi
ſcopi.nec ne. debemus pꝛeſumere ꝙ interue
nerit exquo habet ſigna loci eccleſiaſtia ⁊ ma
rime ſi talis locus denomiatur a nomineali
cuius ſancti.puta dicitur hoſpitale ſancti pe
tri ⁊ canciani. immo ⁊ plus dicit Fede. ꝙ ſi
non ſit conſtructũ hoſpitale auctoꝛitate epi/
ſcopi.ad epiſcopum tamen ſi pectat curare. vt
ſeruenturin eo ea ad que deputatũ eſt cum p⸗
ſone degentes ibi ſint miſerabiles. ſub pꝛo⸗
tectione eccleſie eſſe dicantur. Sed querit
an in talibus hoſpitalibus halxat locumde.
diſpendioſam.de iudi.vt ſcilicet in eis pꝛoce
datur ſimpliciter ⁊ de plano ⁊ ſummarie ſine
ſtrepitu ⁊ figura iudicij.Reſrondet .apus ꝙ
hanc queſtõnem tangit glo. oꝛdinaria ⁊ tenet
ꝙ ſic. per verbũ officijs. quod eſt in dicta cle.
duare non eſt dubium quod rectoꝛestalium
locoꝛum dicũtur habere Sed nunquid in
iſtis fiet mimo in po ſeſſioneʒ cauſa cuſtodie.
cum in beneficiis nõ fiat. ertra de eo qui mit⸗
titur in woſſeſ. ca.i. ib. vi. Reſpondet Tapus
hãc queſtionẽ determinauit ominus meus

Lapus abbas.⁊ concludit ꝙ non fiat miſmſio

in poſſeſſionem.quia er quo wteſt pꝛocedi in
tali cauſa lite non conteſtata vr ſupꝛa dictum
eſt cum ſit dare viam oꝛdinariam. non recur⸗
ritur ad extraoꝛdinariaz. Quid ergo de cle.
ad compeſcendas de ſequeſtrati. nũquid ha

bhebit locum in iſtig hoſpitalibus. Reſpondet

Napus. Credo ꝙ ſic. per ydempritatem ratõ
nis. ⁊ per ea que norat wominus meus .ap.
abhas. in dicta queſtione. vbi dicit ꝙ nomie

fricii beneficii eccleſiaſhci venit locus cuʒ

ſit locus religioſus ⁊ eccleſiaſticus. ꝛ iure ec/
cleſiaſticoꝛum beneficioꝛũ cenſeri debet. nec

obſtat clemen. per litteras. de pꝛeben. cum ſi-

milibus. quia loquitur in ambitioſis ⁊ odio-
ſis. in quibus fit ſtricta interpꝛetatio. Seo

numquid clemẽ. cupientes. de elec. habeat lo
um in hoſpitalibus. Reſpondet Qapus. q

JYohan. an. barto. ⁊ Buil. dicunt ꝙ von.et

idem ſentit archidia. Yo. mo. quia aliud ẽ

hoſpitale aliud eccleſin. Eodem modopo

teſt queri.vtrũ ca.pꝛimũ de elec. lib. vi. habe/
at locenim in hoſpitali. Rñdet lapus abba. vi

nã illa loquit de cathedralibus ⁊ regularibus

=ð

öintimrin

ginfen
ehho⸗ ni
iccen
rinoclenn

ntimniſun

ttitenenleco⸗

un tmiennit

ſenienci tan
glinnint
Ktotbigbok.

l
mtgmiin
nemgeechto-
AMarhit
Pfeirerrdit
ugenenen
Cnlonneſ
begtzadpini
indlne
Dictnce gur
Lerherecent

ſos auer uoze

mn aunt ne
Porenn vtperees

Lien tet

Ulilesſonrlhe

teentonim,
fſecicr dn

GOdgtoſ

ſeanaklepee
naer dül
WEtlannenit
ſenennewn
Mnlnu le
Eghutumtnii
ſunttet.
ſteriifnn⸗
Deſtiricaneign
Erlhengetenun
ſts Bienzapn
focnseneiaten
ſieirgntoce
mealncfſe
coi bocſns
ſencocötun
Aiinapef bler
nhnn

S.,

Magppeima
nrtutunm
ManNI M
inng Autmdt
BRehn n
deihtitn ert
Neue
rNTiTeN
tne ddige
chefafn n,
terkkeſatemtn
Nidiittn:
tinan dun
purnmari
Pens ri t

. Beſpnuen

1t 5i nt
AP
en Eunn
miek.- Niid
is attn
Smanmthipben
Z ounN M
tituniilin

Nwtgrai
ienn,

Lapltulum

ergo intelligat. Adẽ ſentire vider᷑ paulus de

legatis ſaciis pꝛo hoſpitali tenendo. vel poſt

ipᷣm factũ eidem ſub diuerſis cõdinionibus.

Er pꝛimo queritur. quid ſi teſtaroꝛ relinqt

uit ibi teneri lectos ad hoſpitalitatem ſeruã/
dam ⁊ vnũ ſamulũ ad recipienduʒ pauperes

⁊ ſeruiendũ. nũquid porerit heres compelli ꝑ
epiſcopũ ad ſeruandũ hoc. Rñdet . ap.non

eſt dubiuʒz ꝙ poteſt. ſicut ⁊ in alijs legatis. de

teſta.ca.ſi herxedes.eũ ſi.immo pᷣm quoſdam
omne legatum eſt pium. ce ommdbo poteſt ſe
intromittere epiſcopus. vt de teſta.c. Yohan
nes. 7 no. archidia. xi. q. i. ſiueſter. immno nõ
woſſet heres vel aliꝰ dictã womũ ad aliũ vſum
deputare.non ex hoc quia locꝰſit religioſus.
erquo non eſt auctoꝛitate epᷣi factus ſed quia
legata ad pias cauſas facta nõ pñt ad ahum

vſum cõuerti qᷓ; diſpoſitũ ſita teſtatoꝛe.vt in

dicta cle.quia cõtingit.de reli.vv. ⁊ ita aſtrin
get heredem ad hoc faciendũ.⁊ ſuccedet ſpᷣe
ſi nõ faciet iſta cogere debet vt cõſeruet vt ad
eum ſtatum ad quem deputatũ eſt per teſta⸗

toꝛem vt pauperes recipiãtur et bene tract⸗/

tur ibidem.⁊ hoc nõ ſolum qua pſone miſe/⸗
rabiles ſunt ſub pꝛotectione epiſcopi.ſed qꝛ
etiqʒ executio pioꝛum legatoꝝ ad eum ſpectat
⁊ ſpe eſt iuder. Idem ſenii Federi.de ſems.

Sed qund ſi tali wmui relicte p manute/

nẽda lvſpitalitate ibidẽ reliq̃rit certas woſeſ

ſſões nud ille woſeiſiões tẽbuf ad falliaa 2
onera la cop. An.Lap. ſic. exquo locus nõ ẽ

religioſus.xamen illa ſoluit heres qui eſt ob⸗
ligatus ad hanc wmũ ⁊ poſſeſionem ad hũc
vſum ſeruare. Ille enim woſſeffiones ſunt p
tes vreditalis ⁊ ad ipᷣm heredem ſpectant ⁊
pꝛo ipſis obligitur. Sed nũqud poteſt eri
gi hoſpitale ⁊ i ſui fundatione oꝛdinari ꝙ oĩa
lvna ſibi relicta vel quecũq; obuenientia de/
leat alienare ⁊ eoꝛum pꝛeciũ erogare paupe/

rbus. Rñdet Qapus ꝙ non. quia hoſpita 'e
eſt locus eccleſiaſticus ⁊ religoſus.ergo debet
ſubijci regulis que habent ꝙ bona immobi/
lia ſine cauſa ⁊ c ſolennitate nõ alenentur.

vt.x.q: ij.S. hoc ius.immo non vidert᷑ valere
conſuerucio cõtraria. de rebus eccle. non alie.
ca.ſi qins pꝛeſ biteroꝛum. Sed contrariũ pu⸗
to verum. Non emm hoſpitalia hoc caſu in⸗
cedunt pari paſſu cũ eccleſiis pꝛopter diuer/
ſam rõnem. Nam bona eccleſiarum a pꝛinci

pio conſtituütur pꝛo ſeruiennbo 1 onenbus

epᷣalibus ⁊ papalibus ⁊ legatoꝛum clericoꝛũ

iine quooꝛdo leſiaſtehis confunderetur.
Sed bona hoſpitaliũ deputãtux pꝛopauperi
bus ſuſtentandis. vnde ſructus non faciunt
ſuos. vt pꝛelati rectoꝛes hoſpitaliumn. Pꝛete

— .

rea videmus hoc in religioſis mẽdicantibn.
ꝙ bona immobilia capiunt vt vendant ⁊ ſibi
de pꝛecio pꝛouideant. cum iſta retinere non
poſſimt. m ea que norantur de proba. ca. in
pꝛeſentia.⁊ de religio.do.ca. pꝛimo lib. vi.in
glo. hinc eſt ꝙ poteſt pꝛeſcrilere hoſpitale. &
capiat omnia legata relicta pauperibo in vna
ciuitate. vt reſert Noh. an. 1 Sſpeculatoꝛ. Et
huius occaſione querit Jo. an. an valeat ſta
tutum factum in cuitate.ꝙ legata talia ſolu
tur alteri hoſpitali.vel religioſo collegio in p
ludicium dicti hoſpitalis. allegat pꝛo ⁊ cõtra

ſoluendo tenet ꝙ non. per plura iura. ca. ve

ſtra. de locis. Itaq; per dictum ſtatutum nul

lum pꝛeiudicium poteſt generari pꝛedicto ho
ſpitali. Sed queritur quod potaſt frequen
ter contingere.. eſtatoꝛ iumit edificari hoſpi

tale vel eccleſiam vł monaſterium in cerio lo

co. nunquid poterit fieri in alo vel nunquid

poterit tale legatunn conuerti in aliud pium
opus.vel ex pꝛecio exponendo in ipa edifica⸗

tione reparare ſen augmentate aliud hoſpita

le. Fd hanc queſtionem que eſt trimem bꝛis
reſpondet Lapus ad pꝛimam partem: ſi
ne cauſa non licer. quia vltima voluntas te/
ſtatoꝛis pꝛo lege ſeruanda eſt. xii.queſtio. ij.
ca. vltimo. 1 glo.i. ⁊ ea que ad certum vſt um
largitione ſunt deputara fidelium ad illum de
lent ⁊ non ad alium ſalua ſedis apoſtolice au
cioꝛitate conuerti. de religio.w.quia contin/
git in clemen. Et ſicut hoc non licet in facto.
ia nec in modo nec in loco. de reſtitu. ſpolia.
ca.piſanis.Ex cauſa vero licet.puta quis non
poteſt in illo loco fieri hoc. extra de teſta. ca.
nos quidem. Et per epiſcovum vel alium in/

ferioꝛem a papa. Zld ſecũdã partem idem di
citur. ꝙ non poteſt per alium quã perpapaz
ſine cauſa. Ex cauſa tamen etiam per aliũ in⸗

ſerioꝛem. vt dictum eſt de pꝛimo caſii.Et ſu⸗

per hoc vide quod ſenbit apus abb. in de.
quia contingit. bar. de ſaro ferrato. in lilello
minoꝛicarũ.Ad partem terciam dicas idem
per ommia. Et facit hoc ad queſtionem quam
notrauit ſpeculatoꝛ. de inſtru. edi. S. nunc vero
verſi. quid ſi teſtatoꝛ. Et Yo. an. de illo qui re

licto herede ⁊ tribus commiſſarijs iuſſit edifi

cari ⁊ votari eccleſiam. quo moꝛtuo duo com
miſſari illud legatum conuertere volnerũt
in tranſferendo vnũ monaſteriũ male ſitua⸗

tum ad locũ alium.tercius cõmiſſarius ⁊ he
res diſſentiuit.⁊ loc tener ꝙ ne dum duo ex
tribus.ſed nec om̃es tres cõtra volutatem he

redis. quia in eccleſia nouiter cõſtructa. ius
debet acqͥri pronatus.⁊ p id memoꝛia defun/

cti cõſeruat᷑.⁊ remittii YJo.an.ad ea q no.in

ca.nos quidẽ. de teſta. veꝝ in pᷣdictis excludit᷑

r WErerr —¶— õs

CLitulus

guctoꝛ itas apoſto.ſedis.quia vt dicit guil.de let eligere decem es certos
ngrot h epgels 2an pauperesperpetuos pꝛo facultanbus hoſpie
talis. illos ſolos reficere vłhoſpitari ⁊ vno
eoꝛuʒ decedente alter ſubſtituatur. c enim
appoſitum in pꝛincipio nõ ẽ hcirũ. In re ſua
qinlibet eſt moderatoꝛ et arbiter. Et cuillbeer
eſt licitum in re ſua ponere cõditionem hone
ſtam ⁊ maxime auctoꝛitate epiſcopi etiam q̃
alias de iure cõmuni nõ pꝛocederer.vt de re⸗
religio.w. cõſtitutus. Onde ⁊ patronus in ec
cleſia poteſt ſibi reſeruare vocem conſentien

moõote L.aud. ſpſe poreſt in legatis ad pias cau
ſas quicquid vult facere. Sed vtrũ legati apo
ſtolice ſedis poſſunt iſta legara ſine cauſa con
uertere ad aliosvſus. Et tenet glo.oꝛdinaria
ſupꝑ cle.quia comingit. ꝙ nõ. Et idem Lap.
tale fieri in fundo ſuo ꝑ e xecutoꝛes ipᷣim; cv

tari ad vſum paupeꝝ. Executoꝛes autẽ aucto

ritate pꝛelati volunt facere vnam eccleſiã reli
gioſoꝛum.nũquid poſſunt hoc facere. Añdet
Lapus.ꝙ abb. tenet ꝙ nõ.Refert Jo.an.cũ

quibuſdam iuriſtis ↄſuluiſſe ↄtrarin aſſignãt

peo ratione quia qͥ magis ⁊ melius facit non
aliud ſed idem facit. ſed plus ẽ eccleſiam re

ligioſoꝛũ ſacere vel edificare q; vſoirale.

De rectore hoſpi J. Vii.

talis.quo ad modũ hoſpitalitatis. Et pꝛimo
qquueritur. vtrũ hoſpitando vł elemoſinas lar
giendo.poſſit pꝛeferre comunctos extarneis.
Heſpõdit apus. hec queſtio tangitur d co
loa.cle.c.i.Et deciditux ꝙ vtiq; pꝛeferẽdi ſunt
ꝓpinqui extraneis.qðẽ intelligendũ. ſi ege
ant.non autem ſi ſunt diunes vel vt diuites
faciat.Ad quod enã facit diſtin.xxxvi.nõ ſa⸗
tis.circa fi. contra tamẽ facere videtur diſtin.
xlij.ſiquis.vbi dicitur. ꝙ in hoſpitali non de
ber eẽ delectus pſonarum.id ẽ diſcretio.quod
poteſt tamẽ intelligi vt.ſ.nõ attendat᷑ ad qua

litatem perſone.puta quia amicus vel conſan
Sʒz nůͦ

guineus. ſed ad indigentiã magis.
quid hoſpitalarius roſſet eligere ad hoſpitã

dum ⁊ reficiendum ⁊ alios actus ad quos de

putatus eſt exercendũ certos pauperes ppe/
tuos. ita ꝙ illis viuentibus alius nõ admit⸗
tatur. Rñdet .apus ſi hoſpitale eſt deputatũ
ad hoſpitandũ ⁊ pauperes reficiendũ velad

aliũ actum charitatis exercendũ.non putoli

cite pꝛedictam electionẽ facere.qꝛ non videt
talis fuiſſe mens cõſtituentis.nec tantũ debʒ
dari vni vnde alij ſcrupuloſo coꝛde mouean
tur. In diſtribunione em̃ debent plura cõcur⸗

rere.⁊ cõſiderari diuerſa in indigentibus. vt

patet di.lxxxvi.c.non ſatis. Et de hac mate/
ria multa hales in ſecũda ꝑte ti.i.c.xxiiij.de
inhumanitate. ⁊ in quarta pꝑte tit.v.c.de mi
ſericoꝛdia. non ergo illa que delvnt obſeruari
in hmõi.qui totuin hoſpitalitatis officiuʒ ad
certas pſonas ↄuerteret ceteris excluſis. nã
alijs imuria fieri videret. Et roſſet hoc ꝑ epi
ſcopũ coꝛrigi taneq;ᷓ indiſcrete factum vt quia
vſum debite hoſpitalitatis mentẽ diſponen
tis puertit ſeu reſtringit. vt in cle. quia cõtin
git. Mon tamen nego qinn poſſit fundari ho⸗

ſpitale a pꝛincipio cuʒ iſto oꝛdine videlicet &

Sed òd ſi teſtaroꝛ legauit vnũ lvſpi

rum immobiliũ bo

.

„ — c êê . .
89 ,2 . . .

rectoꝛ tenet᷑ eligere decem vel plures certos

te epiſcopo.iurta ea que nota. in. ca. nobis. de
iurepatrona. Item ſepe fitin omibus depu
tatis pꝛo ſtudentibus pꝛout diſpoſuit. d. car

dina. ſabineñ. bono. 2 magnus ſeniſcalcus re

gni ſicilie pꝛope floꝛentiaʒ in monaſterio qð
fecit carthuſienſiuʒ.lvc etiam fieri conſueuit

in lepꝛoſarijs.vt certi lepꝛoſi. vſq; ad certum

numerumm certi eligũtur. vt in hoſ pitali ſan/
cti Euſebij iuxia floꝛentiam. Queriturex
inde.an reſeruatio generalis factade beneſi⸗

cijs. Voh. xxij. compꝛehendit vſpitalia cole

giata in quibus ſunt conuerſi laici eligentes
ſihi rectoꝛem quandoq; clericum. quandoq;
laicum. Reſpondet apus hanc queſtionem
mouet ꝓede.de ſenis in opere ſuo.et tenetꝙ

non. mouet eum quia nomine eccleſiarum.

monaſterioꝛum vel pꝛioratuum.non cõpꝛe/

hnduntur loſpitalia ſiue in materia fauora⸗
bili.ſiue in materia odioſa. Et ſempꝑ illa tria
videlicet monaſteria. eccleſie ⁊ pia loca pꝛnũ
turvt diuerſa.⁊ ſub diuerſis vocabulis nũcu
pantur.⁊ ſic non ſunt idem. quia ⁊ſi refoꝛmna
tio talium locoꝛum pertineret ad papam pꝛo
pter diutinam vacationem fraudaretur hoj⸗/
ſpitalitas contra mentem iuris.de religio.w.
in clemen. ij. ᷣm eum.
ſunt rectoꝛes hoſpitaliũ adminiſtrare velage
re.ante pꝛeſtitum iuramentum.⁊ ante con/
fectum inuentarium ad quem tenetur. in cle
men. quia contingit.Reſpõdit apus ꝙ hůac
queſtõnem monuet Paulus in dicta clemen.
dicit ꝙ non. ſicut nec tutoꝛ vel curatoꝛ. Et
omnia opponi poſſunt contra iſtos ſicut que
contra tutoꝛes ⁊ curatoꝛes opponi pñt reſſ
ctu iuramenti nõ pꝛeſtiti vel inuentarij. non
con fecti cũ inſtar eoꝛuʒ ad hec duo teneãtur ·

Sed nunquid poſ/

.

Sed nũquidvalet conſuetudo q̃ habet ꝙ ojia
bona hoſpitali relicta etiã im mobilia aliener
⁊ in vſum pauperũ deputet.ſRñdet lap.valet

vtiq;. Sed nũquid in alienatõne taliũ bono

ſgi⸗

tiur inhienatione reꝝ

nitas iuris que req

eccleſe. Reſpõdit lapus.qꝙ; pe.de bella. pꝛout
refert Pau.in clemé. quia cõringit. tenet
decretum eſt neceſſarium in immobilibns.

Seidinitcin
mlienhin

alis.xeqᷣritur illa ſolÜ2,

Phsn en
nlulſ .

Verencnen
unnmmnin
Vdſoutheyof⸗
r
Nlenf nmntſn
ilgluntinit
öitfennnin
ßſscitfumn
Agnineſlgonse
genlin iiin
dicänun
eyincid
Runubine
(ick Ceorene
rdenoftzfe
Gnci citnin
üimnkiemien

unppemirte.
pbtmulutrust
enonni diüp⸗
ii. Leonnmnd
Mnums i in

ſia kpyucvenn
MWngfkſtiaemve
phdiklptanr
Wicſelorſerlwri
ſeiraevaräde
llichelgin &
piäͤffricinens
Derdencämnere⸗

loloitenete⸗

Plpenstfimn

Riſcrlppcunii

olnoce ſiſtentae

nhonia r t
ſiiſiencfa en

.R mtonepiggefrri

lE acnio en,
mtignilngne
untlini hunr an
mtmenannſe
Norſodlnenthen
Cſckfernfnen
ſaſpitieneſte
nne
hiueiſizeen
eutiide
W
uegeznte
MNfnſigaie,

—
Nenmien
nlepwſſi
SW.kiliehn
wenmiam. e
dKnerals ind
meNefli
ModaI
SS
NisNeReigt
Pünmrentin
Nxammnmncr
unienmmnte
m tenglun
Mirkertan
—
WeNIKr

vemürs Nen

m. Led m
Bhäscmmntan
rznencunan
nAene
r etidtln
PaizENA
Ieurnu

Di q dbuenire cõtingit vel cõtingenter ipi ho
ſpitali et vigoꝛe dicte licentie pꝛuna vendit.

quiritur allegar. C. adini.iu.l.ꝙ tutoꝛes.
Etiſta faciũtad id qð obſeruathoſpitale ſan

cle marie noue de floꝛentia. cnius rectoꝛ con
ſueuit de triennio in trienniũ imꝑetrare licen

riã a dño archiepᷣo floꝛẽtino vedẽdi ⁊ alienã⸗

Querit᷑ nũquid iſtud de iure fieri pomt. Re

ſpõdet ap.nõ ẽ dubiũ ꝙ in bonis eccleſiarũ
nõ ſufficeret dicta licentia vbi reqri᷑ materia

ſcilʒ iuſta cã ⁊ foꝛma.ſ.tractatus inferioꝛis.et

auctoꝛitas ſuꝑioꝛis.ſed talis licentia daruſa.
vaga ⁊ incerta.nõ põr pᷣdicta includere.Sed
in hoſpitalibo puto idem ſi loᷓremur de cote
pꝛimaria qᷓ cõſtituta fuit et ſine qua eᷣus nõ
debet pati lvſpitale de nouo erigi vt ſupꝛa di⸗/
ctũ eſt. Sed de bonis obuenientibn ex relictis
vlꝑex elemoſinis fideliũ. iſta facilius poſſunt
vendi.qꝛ cã ſemꝑẽ vniuerſalis ꝓpetua ⁊ iu⸗
ſta.ſ.vt diſtribuatur in vſus pauperũ.⁊ ideo
dicta licentia generalis põt ſe legitime ad di
ctam ppetuã referre. Et ſivalet hec conſuetu⸗
v ꝑ ſe.multofoꝛtius cñ licentia epi.⁊ ſic dcĩi
obſeruantia dicti hoſpitalis videt᷑ poſſe ſuſti

neri. Sed nunquid hoſpitale poſſit pᷣſcribe

re decimas. Rñ. lap. ꝙ ſic. erquo eſt locusreli
gioſus.vtputa qꝛ erectus auctoꝛitate epᷣi.vn
talia iura pñt ſibi accidere.vt de pꝛeb.c.ꝑ lit⸗

teras.li.vi.Et ꝓbatur ꝑ cle.qꝛ contingit vbi

per cle.qꝛ cõtingit.tenet ꝙ nõ.etiaʒ ſeꝑatos

a ſolo.idem ʒen.ibidem. Sed quertt᷑ quot

pauperes ⁊ infirmos teneat᷑ hoſpitale recipe

EKñder lap. quot põt ex fructibo et facultatibo

nam aliã habilem vel haberi vel pꝛeſcribi ho

comode ſuſtentare ita dicimus de monialib-
recipiendis.vt de ſta.re.c.i.li.vi.ita ⁊ in cleri,
cis inſtituendis. extra de inſti. c. i. IAta 1 in p
curatione hñda eſt rõ facultatis. de cen.c.ſo?-
pite. Ata etiã no. zen. Et ꝑ hoc patet ꝙ plus
abundãs ad plures recpiendos tenet᷑ lvc tñ
ſm paulũ nõ halet locũ in lepꝛoſarijs.qꝛ ibi
ſunt cõtinui er anno ſterili nõ pñt nutriri. ab
inicio o debuerũt tot recipi quot potuerunt
comode ſuſtẽtari ſicut in alis eccleſiis. vt de

Yi.⁊ ho.cle.c.qm. Sed nũquid poterit pſo

ſpitale in pꝛopꝛietatem. Rñdet lap. ꝙ ſic. qꝛ

etiã eccleſia ſic põt pᷣſcribi extra vt lit.nõ ↄte.

4

c. ij.a eo. ti. ceũ qᷓ & vi. OMoꝛ tius hoc ĩ ho /

ſpitali.⁊ tunc regit ꝑ cuſtode vel famulos ec
cleſievel lociqͥ tale hoſpitale pſcripſerit. Adʒ

puto de menſa.et ea rõe qꝛ ſi eccleſia poteſt e⸗

lati eadem ratöne.

d.

„

te imenſa alterius 2 per illus regi ſine pꝛopꝛio
rectoꝛe.vt de exceſſi.pꝛela.c. frequens.in cle.

Et idem puio ꝙ poſier competere ponere ho

ſpitalariũ etremouere ad nutũ glicuius pꝛe⸗

De hoſpitalibus K.ix.

quo ad ſepulturas. Quid ſialiqs eligit ſepul

turam apud eccleſiam hoſpitalis. nũquid ecè

Aſig parochialis veiethalere canonicamn de
telictis eis. Reſpondet Tapus. m Hoſtien.

2⁊ JYo. an. eccleſia parochialis de omnibo reli
ciis eis pꝛo anuma delet habere canonicam. de
ſepul. c. in noſtra. Et hoc ſiue relinquatur ec/

cleſie. vel eccleſie ⁊ fratribus ibi moꝛantibo ſi
ue in genere ſiue in ſpecie ſiue dicatur. relin

quo hoc hoſpitali immo pᷣm quoſdam exquo

elegit apud hoſpitalarios ſepeliri etiam de re
licto hoſpitali etiaʒ ſi expꝛeſſe dicat. non pꝛo
animna ? ſepultura. vt æ ſepul. c. q his. Sʒz
quid ſiibi non elegit ſepulturã. ſed im de iu⸗
re ibi ſepeliendus eſt. vel quia ei dederit ſe et

eſia ſepe liturd iure ſine electöne. Quid
ſi ibi ſepeliri nõ wotuit p caſum foꝛtuiti puta
tontingit voi q; tpe moetis teſtatoꝛis locus ille erat occu⸗
loſſit pſcrilere ſepulturã pauperũ ⁊ habere ibi
pᷣ biterũ celebꝛantẽ diuina ⁊ adminiſtrantẽ
eccleſiaſtica ſar̃a. Sʒ nũquid rectoꝛes ip) Beſpondit . apus. ꝙ Hoſtiẽ
ſpitaliũ faciũt fructus ſuos.Rñ. lap. ꝙ gl. ſu cto. c. in noſtra halebit eccleſia parochialis de
omnibus canonicam. ſecus ſi dixiſſet. relin?/
quo hoc eccleſie in qua ſepeliar.⁊ illud hoſpbi
tali.tunc enim de relicto eccleſie vbi eligit ſe?⸗
pultur deducetur canonica poꝛtio non dere
licto hoſpitali quia hoſpitalaru ſunt exempti

patus ab hoſiibo. vel alia iuſta cauſa. vt quia

in bello moꝛtuus. nec potuit diſcerni coꝛpus.

Beſpondit apus.ꝙ Hoſtiẽ.⁊ YTo. an. in di

7 de his que legantur locis exemptis. miſi ibi

eligatur ſepultura. eccleſia parochialis nil ha
lebit. allegat de teſta. c. officij. ⁊ de ſepuſt. ECa
em̃ que ſic dimiſim ſunt hoſpitali relicta.non
videntur relicta pꝛo hoſpitali ſepultura. ſeo
alias pꝛo aima. Sed quid ſi nec de iure de
buit ſepeliri api:d hoſpitłarios nec ibi eligit
ſepeliri ſed de facto ibi alias ſepultus eſt. Re
ſpondet Tapus ꝙ ſᷣm Inno. Jo. an. i. dicto
c. in noſtra. ꝙ de relictis nec in totum nee in
partẽ reddet parochiali eccleſie. ſed coꝛpus
tantũ ⁊ oblatõnes ⁊ alia que ad ipos ratione

ſepulture vuenerũt. vt de ſepult. c. ex parte.
Quid ſi hoſpitale habet parochiam. id eſt

habet eccleſiam que ẽ hoſpitale. Reſpondeo
Im Inno. ꝙ in iſto caſu niſi eccleſia ſit exẽ⸗
pta. diuidetur legatum factuʒ eccleſie 5 ⁹

ſua.velquia factus eſt frater. vt extra de pꝛi⸗/
uileg.c. vt pꝛiuilegia. vel quig ibi erant ſepul
cra parentũ.eo.ti.c.j.Rñdet apus pᷣm Ho.
7 Yo. an. in. c, in noſtra. delet parochialis de
omnibo halvere canonicã erquo in eoꝛum ec-h

Titulus

percipietur canonica a legato ſacto hoſpitali

de quo mnil percipier. cum ſit exemptum. vt de

teſta. c. officij.ſed ila capitula jm aliquos ꝓꝑ
bant contrarius. Quid ſi teſtatoꝛ dicat.relin
gnuo lc vel illud ivſoitali.non pꝛo ſepultura
ſed alia iuſta cauſa. Reſiondit Aapus de tali
caſu nil percipiet eccleſia parochialis. niſi re/
linqueus ſe tranſtuliſſet ad hvſpitalarios. de
ſepultu. c. de his. vel niſi eccleſia hoſpitali ſit

vnita. ita ꝙ quicqu:id dicit᷑ de vno neceſſe ſit

vt intelligatur de alio.puta qꝛ vſpicale cum
eccleſia ſua exemptũ eſt nec in ſpnᷣahbus nec

in temꝑalibo eſt aliquod in eis diuiſum ſpeci
Item cum hmõi loca ad
pios vſus deputata diuerſis nominibo nucu⸗

aliter ⁊ deoꝛſum.

pentur ⁊ aliqua habeant altaria in quibo diui/
na celebꝛantur aliqua habeut ſimpliciter o⸗/
mos in quibo obſeruatur lvſpitalitas. Atem

eop aliqua ſunt deputata ad pios vſus p lay/

cos ſine auctoꝛitate epiſcopi ⁊ mu lta talibus
locis relinquũtur in vlumis voluntatibo pꝛo
remecdio aimaxꝝ ſubdiuerſis modis ⁊ verbis.
NQNueritur an epiſcopus de his po ſit petere q̃r

tam. Beſpondet . ne ſpᷣm. vo. Franciſcum

c(luſinũ in quodam ſuo opuſculo. ꝙ cũ om̃ia
pꝛedicta loca ſint pia.⁊ omnia pia loca ad qr

tam teneãtur. vt de teſta.c.officij. Concludit

om nia pꝛedicta loca ad quartam teneri. di/
cit Hoſtiẽ. hanc opinio. pꝛobare in ſumma.
de ſepultr. Et ↄcludit ꝙ de omnibo relictis pꝛo

gnima deletur quarta. Et ceclarat que dicant

pꝛo amima relicta illa videlicet que relinquũ

tur eccleſie vel pio loco ⁊ ſi de anima nulla fit

mẽtio in legato. IArem quicquid ab ertraneo

relinquitur pꝛelato. etiam ſi nomen pꝛelati ſit

expꝛeſſum m legato. Atem dicit deberi quar⸗
tfa de relicto hoſpitali iure inſtitutõis. Item

xeæ relictis pauperibo alicuius lvſpitalis. quia
legare pauperibo alicuius loſpitalisvel loc ẽ

legare lvſpitali vel loco.quod expꝛeſſe notat
Yo. an.de cõuer.coniu.c.dudũ.quãtumcũq;

de relicto ſuimpliciter pauperibo gabella nulla

ſolui vebeat. Ytem nõſolum de mobilibo. ſed
etiam de immobilibo que relinquit. in vltima

volũtate teſtatoꝛ. vt molẽdinis ⁊ hmõi alis
Aueritur ſi detur pecunia pꝛo hoſpitali ha
benco. vtrum cõmittatur ſimonia. Rñdit Qa

pus glo.i.q.vij.videtur ſentire ꝙ ſic.immo
etiam ſi detur pꝛo adminiſtratõne pauperuʒ.
2 videtur pꝛobari. vc.i.q.iij.ſaluatoꝛ. vbi da

re pecuniam pꝛo officio caſtaldi.aduocativel
iudicis eceleſie cõmittitur ſinonia. Et gl. ibi
tangit iſtam queſtione.⁊ ponit opiniones cõ/

tcrarias. Hugo dixit ꝙ in omm adminiſtratõ

ne eccleſiaſtice rei cõmittitur ſimonia. ſi de᷑

iiij. Ex ipo oꝛe b'hediciM patrem
opera virtuoſa pꝛopter deum operando. Kho
bie.iiij.omni tempꝛe benedic deum ſcʒ bene

xiü.

pꝛohihita Ali dicunt e ſimonia eſt ſieſt P
miniſtratio tgli⸗ nonig eſt ſieſt ach/
tis qnerum. facit quod notatur e xtra de ſimo

is que habeat aliquid ſpũalita

nia.c.conſulere.⁊ hoc videtur vern. Sed nũh

quid beneficiũ poteſt permurari. cum hoſpit
h. RBñdeo ſᷣm Feder.de ſenis ꝙ ſic. ſtoſpy,
tale conferatur in beneficiũ clercis. Secus ſi
lvſpitale ſit cõceſſuʒ laicis. Sʒ ſi clerico ſit co

miſnim vt bono iure non in beneficiʒ. putat
ꝙ poſſit fieri permutatio.quia non eſt titulus

totaliter pꝛophanus ſe eccleſiaſticus nec po
teſt cench ſine vicio ſimonie.

teſt vendi ſine vicio ſunor Si queritur
quid roſſet opponi contra rectoꝛes lonoꝛũ lv
ſpitaliũ.Reſpõdit .apus ꝙ woteſt opponi ꝙ
non fecit inuentariũ ſolenniter⁊ ꝙ ſit minoꝛ
xxv. annis. C. de epi. der. oꝛphanotropivs,
tem ꝙ eſt turpis perſong ⁊ ſuſpecte vite. v!
ꝙeſt ei interdicia adminiſtratio.iij. q. ij.c. qꝛ.
Sed infra quantũ tempus debet compleri v

ſpitale Rñdet .. apus. Hoſtien. dicit in ſum.

ꝙ infra annũ ſi fiat oꝛatoꝛiũ infra quinquen

niũ.in auten.de eccleſiaſticig ti. 5. ſi quis qutẽ

VItem queritur vltimo.vtrũ dioceſanus poſ⸗

ſet viſitare hoſpitalia infectoꝛum ſue dioceſis
habẽtia altaria oꝛatoꝛia ⁊ campanilia. Reſpõ

dit Lapus. ꝙ Fede. de ſenis in opereſuote⸗

net ꝙ ſiue ex teſtamentoſiue a pꝛincipio in/
ter viuos ordinatũ fuit ꝙ locus talis eſerde

putatus ad vſum hoſpitalitatis. ſine interue

nerit auctoꝛitas epiſcopi ſiue nõ. poteſi ꝑ epi

ſcopum viſitari. vt viſitando inquirat an ibi

illud fiat pꝛopter quod conſtitutũ eſt. ꝓpter

quod ibi fiũt elemoſine a fidelibo.⁊ manme
cum habeat ſigna. foꝛmã et ſtatum loci pij et
eccleſiaſtici. vel etiã ſic denominetur. ad hoe
de ſent. excom. c.ſi iudex.li.vi.⁊ quod no.ar.
de pꝛeben. c. cum de beneficio.li.vi.

Titulus. xij d eccleſtis patronis eap. Eccle
ſia trib modis ſumitur. Capitulũ pꝛimũ.

NH eccleſüis benedi

cite dvo. wmino de fontib iſralel.
plal. Ixvij. Mos. 1. fideles qui eſtis

de fontibus baptiſmalibus iſralexl.i.xpianita
tis.que deum vider ꝑ fidem. Sic.n. interpꝛe
tatur iſrahel. ſ. videns deum de fontibus dieo
leuarti ſiue renati benedicite deo. Bñdicit aũt
quis deũ coꝛde colendo ⁊ recte de eo ſentiẽdo
ps.pſalmo.cij.⁊.ciij. Benedic anima meaw

mino. Et Yob. Benecſcant deo in coꝛdibus
ſuis oꝛe ipĩumgudand a pꝛedicãdo. Yaco.
edicitmus deum et patrem.

(Werſc
mlcnzd
iutgtoo
mdktre

S Oinepteſene ſet

cekmmmniſdoe

(lkntncnen

fostſioe d
Gucirrninde
ſor Vemet
rrehnmnen
ſbiftiumam

WbeOuoslünen
ceeſneitinten
ediſeener Dien
Ebiſtite enna
Mnriſnnisnn
(homn fbitele
ectamimnn
eotwtare
Almdermnu
unfnkmm

Meirranfonn
Ppodrefrnanen
Peſteegeſpee
Piungurmn
Mtnerted
Vnwwinvbfiipete
ſnmmſnumendr

fthrnennnnti,
ſäeltenn ſonnnn
proſatejanai
Mnoflerepertip
Mmn msori te
. ſoofnnirn unsn
Aleti pel auod
MEGfnt nna
Muctncanur n
uuſlieſsfnock
egitapoſi

Prahinsde

mncein
urren

ſneſeekfte

hniſen

Emnüin
mnnaid
Drananmienon
e
Fewe Nſnrn
eſtamenirn
Pepiin ini
W., Ninb in
Nerguntaick
tekenoſrtithnen
raiamm
AKückt in
meteicin

enleſet mnat
üimin. Mi⸗

eliehn
õ
miDelitng
egn Al
gminn
gennntenan

Snedomdon

=

Aaopitulum

operuando. lxnedicſte inquit do in eccleſiis.
VDhbi nota ꝙ; eccleſia mipliciter accipitur.
Piꝛo collectione fidelium generaii.
Hꝛo cõgregatõe iuſtoꝝ ſpeciali. aſias ſpũali. atm

i. Chi.iij. Scias quomõ in womo dei opoꝛteat
te cõuerſari. oue eſt eccleſia dei vinn ic eſt õò⸗
gregatio fidelium. Hec eſign ſturparaboli/
cemath. riij. cum dici ſimie eſt regnum ce⸗
loꝛum id eſt pꝛeſens eccleſia ſagene miſſe in
mar et er omm genere piſcquz congreganti.
Bare pꝛeſens ſeculum. piſces homines. ſa/
gena ummiſſa wctrina euangelica. que erau
ctoꝛitatii connexis cõſtat. hec capit piſces bo
nos malos.qma ſub hac woctrina fidei con
cdudũtur muln boni ⁊ mali. ſed in fine diſcer
mnũtur. Onde grego. rriij. q. iiij ait. hec vita qᷓ
inter celum et infernuz ſita eſt ſicut in medio
ſubſiſtit.ita vtrarũq; partiũ ciues cõmuniter

recipit. Ouos taimen ſancta eccleſia indiſcre⸗/
te.id eſt indiſtincte ſuſcipit ⁊ poſtea in egreſ/
ſione diſcernet. Si ergo boni eſtis q;diu ĩ hac
vita ſubſiſtitis equanimiter tollerate malos
Nam quiſquis malos nõ tollerat ipſe ꝑ im
patienniam ſibi teſtis eſt.quia bonus non eſt
ſec ille. Iſta mirtura multipliciter figurata ẽ
⁊oppꝛeſſio ⁊ perſecutio bonoꝛum a malis per
opera ⁊ mala exempla vt per cayn ⁊ abel.quo
rum ex vno patre matre ⁊ vna womo Cayn
interfecit alel. ſic in archa Noe erx filijs vnus
repꝛobus inuẽrus eſt hã. in dmo vna aba
he yſaac qui ꝑpſe qeiebatur yſmael fratrẽ eius
Inn cmo yſaac vtexini iacob dilectus ⁊ eſau
õocdio habitus perſequẽs fratrem ſuum iacob
inm vvmo iacob filij perſequentes etvendẽtes
ieronimus. q
Fm carnem natus eſt perſe quebatur ſpñalẽ.
nunq; autem ſpiritualis cai nalẽ ꝓſequitur.
ſed ignoſcit ei quaſi ruſticano fratri. Scit.n.
poſſe pꝛoficere per tẽpus.xxiij.q.iiij. Iſta aũt
tollerantia maloꝛũ referenda eſt vel quo ad
ſocios in quibo quis non habet auctoꝛitatem
coercendi. vel quo ad ea que iudicialiter pu/
miri non poſſunt.quia nec ⁊ pꝛobari ſi ad pꝛe-⸗
latos ertendatur. Nam mali xpᷣiani qui aliss
noccent. diuerſis modis coerceri a ſuis inio/
lentijs delbent cuʒ poſſunt per rectoꝛeęs. quoo
vccer Auguſtinus dicens. xxiij.q. nij. Quid
faciet eccleſie medicina. ſalutem omniũ ma
terna caritate cõquirens tanqᷓ; in freneticos
2 litargicos eſtu. nuqgurd cõtemnere nũ⸗/
gnuid veſiſteret delet vel poreſt. ſ. a coꝛrectione
vrriſq; ſi necene eſt ſit moleſta que neutris ẽ
in cauſa. Maim ⁊ frenetici nolunt ligari 2 liꝰ

fratrem ſuum ioſeph. hinc

,
MZ .èù? ”

Secundomodo

„

targici nolunt excitari. Sed perſeuerat diligẽ
tia caritatis freneticum ligare litargicum ex⸗

citare. amlv offenduntur ambo diliguntur

bo moleſtari q;diu egri ſunt indignãtur.

ſed ambvſanati gratulantur. hec ule. Et põt
frenetſc' diciq aliis nocet. litargicus qui ceſ⸗
ſat a lvno ad quod tenetur. ille debet refrena
riz iſte ad bonñ debitum ſtimulari. Et dicit
hie eceleſia pꝛelatus eccl eſie. Na m vſitatum

eſt vts toto denominetur pars pꝛincpalioꝛ.

delium qmn ſunt per caritatem xpo incoꝛwa
ti. de quo poteſt itelligi ulud Pe plal. rrrie .
Confiteboꝛ tihi in eccleſia magna ſcilicet vir
tute. pꝛo id eſt in pppulo graui.ſ.moꝛibo vir
tuoſis audabo te. De hac Hiero. de pe. diſt.
i. eccleſia xpi eſt non halens maculam moꝛ/

talis culpe. nec rugam ſcilicet erroꝛis. Onde

qnieſt aliqua ſoꝛde peccati wolluutus. de eccle

ſia dicinon poteſt. nec rpᷣo ſubiectus. hec ille.

Ad idẽ facit quod ait Ambꝛoſius.di. xxiiij.
q.i. Oue dignioꝛ wmus apoſtolice predicati

onis ingreſſu q; ſancia eccleſia aut quis pꝛe/

ferendus magis omnibns videret᷑ q; rp̃s. qᷓ
pedes ſuis cõſueuit lanare boſpirbot rwi⸗
cunq; ſua ſuſceperit cvmo.ſcilʒ eccleſie.pollu
tis non patiatur habitare weſtigijs. ſed macu
loſos. licet vie pꝛioꝛis in reliquũ tamen di⸗
gnetur refoꝛmare pꝛoceſſus.hic eſt ſolus quẽ

nemo deler deſerere nemo mutare ad quẽ di/
atur. comine ad quẽ ibimus.verba vite eter

ne habes.hec ille.hec ẽ eccleſia que regitur a
ſpirituſancto. coꝛpus xp̃ᷣi miſticimn quod rve⸗

getatur ſpiritueius. pꝛo qua rpᷣs oꝛauit ne fi/

des deficeret. vnde ſem p firma manebit quo
uſq; tranſteratur torꝗ in triũhpantem de qua

⁊ Hieronimus ait.rniij.q.i. Oimnibo conſi⸗
cergtis. puito me non temere dicere aliquos
ita eſſe in wmo dei. vt ⁊ ipſi ſint ea vmꝰ dei.

ſcilicet eccleſia. vt dicit glo. que dicit edifica/

ri ſupꝛa firmam petram. ſcilicet xpᷣm.que vni

——

ca coluba appellatur. oue ſponſa pnlcra ſine
macula ⁊ ruga. Et oꝛtus cõcluſus.ſons ſisna

tus.puteus aque viue. paradiſus cum pomo
rum fructu. De hac womo dicitur. qui habi⸗

rare facit vnanimes in wmo. ſcilicet eccleſie

hec ille.t quãuis deceat miniſtros eccdleſie.

ſcilicet clericos in virtute laicos excedere.q?·
vndicit Hieronimus. NHalde eccleſiã dei de⸗

ſtruit laicos mehoꝛes eſſe qᷓ; clericos.viij.q.i.

AQualis.tamen ſi ſint mali quantũcũq; ma
lI dummodo tollerati conferunt veritatem z
viriutem ſacramentoꝛũ. ⁊ acceptantur adeo

oꝛatõnes ⁊ officdia publice cbrutn. i rgi

ſumitur eccleſia pꝛo congregatione bonoꝛũ fi

cit deus ad eccleſiaz cuius illi ſunt mim
ad eos qui ſunt in hoc vt inſtrumenta motaa

co ad iuſtificandum creaturam. Onde Zlug.
Spirituſſnctus in ſancta eccleſia ita opatur
vt repꝛobos ſugiat.et tamen per eoꝛum mini⸗

per iniuſtan excluſionem ab eccleſia que ſit a

pꝛelatis efficiur quis extra hanc cõmunioneʒ

nec per indebitam admiſſionem ſeu collatio⸗

nem ſacramentoꝛum efficitur quis intra eam

Vnde AAuguſt. Sicut is quem ſacerdos in ec
cleſia tolerat. eſt tamẽ extra eccleſiam extxra
coꝛpus cuiꝰ caput eſt chꝛiſtuſ.ſiei oſtiarius ſci
licet chꝛiſtus non aperit. Ita non extra eccle⸗
ſiam eſt ideo.et non eſtde coꝛpoꝛe ſi quis paſto
ris pꝛeiudicio compellitur foꝛis eſſe.i.q.i. Ot

euigente. . .
Zercio modo ſu .lij.

mitur ecclſiea pꝛo edificio materiali. qua.i.
Khimo.iij. Dolo in eccleſia oꝛatões ſieri. De
hac dicitur de cõſe. di.i. Hemo eccleſiam edi⸗

ficet anteq; ciuitatis epiſcopus veniat et ibi⸗/

dem crucem figat publice atrium deñgnet. Et
i.q.i.Placuit.dicitur. Onuſquiſq; epſicopoꝝ
meminerit. vt non prius dedicet eccleſiam ni
ſi ante cotem baſilice et obſequium ipſius per
wnationem confirmatũ accipiat. Ram non
leuis eſt ita temeritas vt ſine luminaribꝰ.vel
ſine ſubſtantiali ſuſtentatõne eoꝛũ qui ibi ſer⸗
nituri ſunt tanq; Comus pꝛiuata cõſecretur ec⸗
cleſig. Et hic de partibus edific atõnis qind ſi⸗
