nis ⁊ vinũ.quoꝝ vtrũq; eſt coꝛpus.Sʒ qñ fer⸗
rum ignitur. vtuq; ignitio nõ eſt aliud q; vehe⸗
mens alteratio ferri a qualitatibo igms.ita q;
pᷣt aliud ignixe.ſj vbi eſt ferrũ ibi nõ eſt igms.
ſed ardoꝛ ⁊ cauma.ſi que tñ poꝛoſitates eſſent

in ferro. ibiml ꝓhibereteſſe ignẽ vel in mate
ra geris pꝛius ibi e xiſtentis generatus. vel in

ſubnlibo pnbus que reſoluũtur a ferro.⁊ ſic de
vipa ⁊c. Oñ ergo duo coꝛ pꝑa ſunt ſimul in eo
dem loco. ↄmunioꝛ modus dicendi ſcõᷣm woc.
et magis ↄcoꝛdans ſcripture ſcvᷣm ſuꝑficiem
lirere. quod ꝓbatur er multis. Pꝛimo qꝛ chꝛi/

quo hic ponitur eſt ralis quãtitasp coꝛpu

eſtactus eius quaſi cauſe foꝛmalis. Secunduũ

6 ι
ſtus natlis eſt ge virgine clauſo vteromattis,

Nemanſiłeni virgo poſt partm. ſed illud ſie

ri nõ poruit. niſican Es chꝛiſti naſcendo eſſet

ſimulꝛuim oꝛpe virqimis matris eius.ð ideo
⁊c̃. Secundo quia chꝛiſius ſurrexit clauſo ſe⸗
pulchꝛo. quod non poſſet eſſe niſi coꝛpus chꝛig
ſtieſſe ſimul cum lapidib ſepulchꝛi. ergo ꝛc.

Kercio quia chꝛiſtus poſt reſt urrectionem in⸗

irguit ad diſcipulos clauſis ianuis. Quarto
cum coꝛpus celeſte nõ poſſet diuidt ſaltem
quantũ ad ſubſtantiam ſperarum. ſed chꝛiſius
aſcendit in celuin empirreum. ergo ſimul fuit
coꝛpus eius cum coꝛpe celeſti. NMoe

paratum ad locum habet duo facere ſcʒ redde
re coꝛpusquantũ ⁊ occuꝑare locum.Et pꝛimñ

eſt actus eius quaſi canſe efficienns.Exr quo
roteſt ſic argui. ſicut ſe habet caloꝛ ad calefaci⸗
endinm. ſic ſe habet quantitas ad occupancuʒ
locum ſed virtute diuina fieri woreſt. vt caloꝛ

pꝛeſens cale factibili nõ calefaciat ipm. vt ſa⸗
ctum eſt in foꝛnace babylonis reſpectu trium

pueroꝝ. ergo eadẽ virtute poteſt fieri ꝙ quan
titas ſit pꝛeſens loco.et tñ non occuper locum.
et ſic alia quantitas erit ſimul cum ea. Secun;

o ſic.virtute diuina fieri poteſt. vt amoto po⸗

ſterioꝛi remaneat pꝛius.cum hocnõ implicet
contradictionẽ velrepngnantiã intellectuum

ſeg dare quantũ eſſe ſubiecto ꝑ prius cõuenit

quantitati q; occupare locũ.quia ille eſtactus

foꝛinalis qui ſimui eſt cum foꝛma in ſubiecto.

Alius tamẽ eſt actus eius. vt cauſe efficdẽtis
reſpectu alterius qui eſtfrequenter iꝑe poſte⸗
rioꝛ. ergo virtute diuina fieri pᷣt. vt coꝛpus re⸗
maneat quantũ et tamẽ non occupet locimn.

Aliquando tamẽ dicunt ꝙ nulla virture fieri

poteſt ꝙ duo coꝛꝑa ſint ſimul imeodem loco.
et ad omnes illas ratõnes reſpondent ſʒ quia
tales expoſitões quas illi faciunt de chꝛiſto na
ſcente de virgine ⁊ de ſepulchꝛo exeunte. vel
in celum aſcendente quaſi via naturali potue
rit eſſe nõ ſic accipiũtur a ↄmunitate. Lutius

eſt tenere modum pꝛius dictum ſcʒ ꝙ virine
diinna duo coꝛꝑa poſſint eſſe in eodem loco ſi⸗
mul.ſicut accidit in dictis miſterijs chꝛiſti na⸗
ſcentis. reſurgentis ⁊ hmõi.in talibus eni me
lius eſt captiuare intellectũ ſuum q; pᷣſumptu
oſum aliquid aſſerere contra cõmune dictuz.
etiam ſi non ſit expꝛeſſe contra ſcripturam. lec
onnia He. vbiſuu.

De dote agilitatis O.iſ.

quid ſit. et ꝑ quid. et vtrum motus coꝛpoꝝ glo⸗
riñcatoꝛumm ſit in inſtanti. Et quantuz ad pei⸗
mum.ſm PBe. vbi ſupꝛa.q.iiij.ſciendum m

Pyſaſſertent
“ Uemſnim
Ahrlenntend

Ciciffnolnann

nmntenenup⸗
itſetggiln

onenoꝛtmag

(ybnomorenn

Cencerfmn ot⸗
Wrnckam
Wenderno
Aharirärck
Fkaseradi

eſſbieräſor

Urad consns
oret iceonr
lpſeaönſpt
wrimpeſſbile
new/ gfecnon

Mei yt nown
ſeſunganonece
IINVolontaris,
Weſtoinoclamn

ahlansgcop

ſeodasguſeren

Knsloego
nande obe
Kahlausſpa
anſfeii 9
naldotſun
Unginögn

Corpngonoſ

((oꝛplsgrne

ufenpet
ölleſenine
wnmifenge
Anm
Ummamende
mrimanve,

Eumtwniie

Vmmimnekenmn
derogwrsdcten
cn. Pelecſta

P. Nicce eſtn

fecpenapen
adenſenon
miworocN
mANEN1
Efnunant
Geeseper /

gitortmnt

ſrnum
Mini
BNAG9.
Ncſeruumdo
õ
intiugenin

Et eſt differentia inter iſto Hꝛi
pꝛincipiũ pꝛimi motus eſt ex ꝑte coꝛpis tm̃ nõ

gnmine eſt dupler motus. Onus pᷣm naturaz

elementi pᷣdominantis quo moueur naſura/
liter deoꝛſuʒ.ſicut cetera grauia.Alius eſt mo⸗
tus cinus pꝛincipiũ eſt a mat eſt iuus
s motuſ. Pꝛimo qꝛ

coꝛpis nõ vt coꝛꝑis ſed vt aĩati coꝛꝑis.vñ ta⸗

lis motus nõ ↄveteret coꝛpoꝛi ſine aĩia.ſed bñ

pꝛimi motuſ.Scðo qꝛ pꝛimus motus eſt ad de
terminatutz vbi ⁊ vnifmiter qꝛ ſequitur foꝛ
mam naturalẽ. ſed ſeus motus eſt ad viuerſa

ſiuuin ꝑ cognitiones que foꝛmatur imagini. ſʒ
non p̈t ſiſtere motũ pꝛimum qui ſcʒ eſt ̃m na⸗
turam elementi pdominantis. Si enĩ homo
eſſet ſurſum caderet niſi eſſz quid retinẽs nec
poſſet ſiſtere talem motũ quin caderet.Ex hvc
ad ꝓpoſituʒ agilitas dicit habilitatẽ in coꝛpe
ad faciliter mouencũ ſe ̃m motũ localem.nõ
quidẽ pᷣm motũ quo animal mouetur ſ̃m na⸗
turam elementi pꝛedominantiſ.qꝛ ſic coꝛpus
moꝛtuũ eſſet agilius q;ᷓ viuum. tñ nullus,. dicit
coꝛpus moꝛtuũ agile. Atem agilitas videtur
eſſe ↄditio mouentis ſeipᷣm ſola aũt animata
mouentſe ⁊ ᷣm motũ ꝓgreſſiuũ. ꝓpter quod
agllitas eſt facultas in coꝛꝑe adfaciliter ⁊ pm
pte ſe mouendũ motu ꝓgreſſiuo. Hanc auteʒ
agilitatẽ rõnale eſt ponere in coꝛꝑibus gloꝛi ⸗/
ficatis qꝛ vt dictũ eſt in beatis coꝛpus erit ple

ne ſubiectũ ſpiritui. ſpũs aũt ſeu aĩia compara

tur ad coꝛpus nõ ſo lum vt foꝛma ſʒ etiã vt mo
toꝛ. et ideo delet eſſe ſubiectũ non ſolũ foꝛma
li ꝑfectõni ſ̊ vt motoꝛi. ꝓpter qð ſicut coꝛpus

per impaſſibilitarẽ pleneſubijcitur aie. vt foꝛn)

me vel ꝑfectioni.ſic per agilitatẽ plene ſubijci

tmur ei vt motoꝛi adeo vt ꝓmpte et faciliter ſi /
ne fatigatione celerrime moueatur fm impe⸗
rium voluntatis. Per quid aũt ſit iſta agilitas

non eſt oĩno clarum. viðꝛ ꝙ ſit g ablatõnem
grautatis a coꝛpis beatoꝝ. qð piʒ ꝑ auctoꝛita

tem Aug.xxij.li. de cim. cei. dicenns. ꝙ& omipo

tens deus auferet a beatis vondus graintatis
Et q;uis hoc qð diciũ eſt ſit ꝓbabile.pᷣt iñ ſu/

ſtineri ꝙ hec obedientia ſit nõ ꝑ amotionem

grauitatis ſ ꝑ addinonẽ qualitatis que unpe⸗
ci atreſiſtennã grauitatis reſpectuj ahoꝛũ mo⸗
tuum ad deoꝛſum. et a Mitet ad motuʒ deoꝛ⸗
ſum plus q; grauitassvedeiusenim mouetur
coꝛpus gloꝛioſum imperioſe a celo ad terrã qᷓ;

coꝛpus graue.ceteris paribo.et amõi nõ eſſet

ꝓpterinclinationeʒ grauitatis. ergo pꝛopter

vbi 1 diuerſimode tarde ſeʒ vel velociter. Cer
cio qꝛ lvmo vel ani malpᷣt ſiſtere motũ ꝓgreſ

*

aliqind aliud. Ei dicatur ꝙ woe eſt pprer viui

nam virtutẽ aſſiſtentem ꝓhibentẽ ne mediuʒ
reſiſtat coꝛpi gloꝛioſo tantum quantũ ſaceret

coꝛpoꝰ nõ gloꝛioſo nõ ſufficit. qꝛ era pficit na⸗
turam ſᷣm modũ eius.Cui erao ſit natũ red
di bene mobile ab anima pꝑ aliqð intrinſecum
putaſpiritũ ⁊ bonas diſpoſitõnes in neruis et
muſculis.ergo ꝓbabile eſt ꝙ pꝑ intrinſecũ poſi
tiuum faciat ſic mohile ⁊ agile.Erũt enĩ hoĩes
pares angelishabentesp gr̃am impaſſibilita⸗
tis qð illi habent ꝑ naturã ⁊ ſimiliter ꝑ aglli/
tateim ⁊ ſubtilitatẽ. Sicut ergo coꝛpus eſtſub⸗
iectum angelo ad motũ localem.nõ ꝑ ſolam
virtuteʒ diuinã ꝓhibentẽ reſiſtentiã vel amo:
uentem qualitatẽ inclinantẽ ad ↄtrarium ſed
ꝓ intraneã naturaʒ.ſicut ⁊ graue obedit natus
re ſupioꝛi ad ſupplendũ vacuuʒ inanente ſua
grauitate.qꝛ ꝑ intrinſecã naturam eſt ſibi loc
inditum.ſic ꝑ gr̃am intrinſecã erxit coꝛpus hu
manum obediens ſpũi ad motũ ſine amotõe

grauitatis. Ad auẽtem Aug.ſupꝛa poſitam in

contrariũ. Rñ.ꝙ deus auferet pondus a coꝛpo
ribus biĩs nõ quo ad eſſentiã.ſ quo ad impe⸗

dimentum.ſicut ðꝛ ꝙ caro ⁊ ſanguis regnum

dei nõ poſſidebũt quo ad culpam ſʒ quo adna⸗

turam. Cenendũ eſt aũt m He.vbi ſupꝛa ꝙ

coꝛpa gloꝛiſicata qñq; mouebuntur localiter.

qð eſiã de ipſo chꝛiſto cridebile eſt. Oñ ⁊ bea/
tus Cho. dicit ꝙ qñ chaſtus ſapparuit Paulo

beato in via ad damaſcum ꝓſtrato ad terrazʒ
dicẽs. Ego ſum chꝛiſtua. deſcendit chꝛiſtus de
celo coꝛꝑaliter pᷣm pñtiam ſuam coꝛpalem.
yñ et tanq;ᷓ teſtimonium de viſo reddens ait.
MNouiſſime tanqᷓ;ᷓ aboꝛtiuo apparuit mihi.i.
Coꝛn.xv. Ratio huius ꝙ coꝛꝑa beatoꝝ moue
antur localiter eſt. qꝛ virrus ꝓcedens in actũ
exercitatũ de potentia ꝑfectioꝛ apparet q; ſi nõ
exiret in actum.actus eni mamfeſtat virtuteʒ
Cum igitur in beatis ſit virtus motiua ꝑfecta
ex ꝑte anime.et ſumma abilitas ex ꝑte coꝛꝑis
rõnale eſt ꝙ qñq; demonſtretur p effeciiumn ?æ?
ita ꝓbabile eſt ꝙ ſancti moueãtur aliqñ motu
progreſſino.qui ſolũ apparet in nobis cauſatꝰ
ab aĩa ꝑ appꝛehenſionẽ appetitus ⁊ exercitus
determinataꝝ motionem ꝑptium coꝛꝑis que
oꝛganice huic motui deſeruunt. Dtrum autẽ
cõpetat eis alius motus quo mouetux coꝛpus
ab anima nõ oꝛganice.i.nõ pars poſtpartem
ſicut nunc fit. ſed totũ ſimul exquo.ſicut gra
ue deſcendit deoꝛſum et leue aſcendit ſurſum.
viðꝛ quibuſdã ꝙ ſic. et videtur opinio vera.ſ.

ꝙ q;uis coꝛpus gloꝛificatũ poſſ it moueri oꝛga

nice ⁊ ꝓgreſſiue ſicut modo.nillominustñ et
totũ ſimul porerit moueri.vt leue ſurſuʒ ꝛgra⸗/
ue deoꝛ ſuʒ. ſicur ⁊ angelus mouet coꝛpꝑ aſlum⸗/
ptum ⁊ non ailumpin. ᷓlis non ſit vtga gig

—

Zitilus

ſimile. qꝛ celum non poſſet moueri niſi circula
riter. Cum eni dicit ſeriptura de chꝛiſto ꝙ fere/
batur in celũ.non videſut ꝙ pederentim qua⸗
ſiꝑ gradus ſcale aſcenderet.nõ ꝙ in acte ve/
ſtigia figere nõ woſſet.qꝛ moꝛtalis ſup aquas
ibat.ſ̊ ideo qꝛ nõ videtur ꝙ non vnã nibiam
voſt aliã moueret.ſicut fit currendo roſſer glo⸗
rioſuim coꝛpus ita cito moueri.ſicut dicitur eſ-
ſe mobile. Mõ eni ſic ↄprimendo paſſus ſuos

wſſet tpe im verceptibili eſcendere de celo vel

aſcendere. ſicut ergo angelus womini poꝛtauit

Abacuclꝛ ⁊ repoꝛtauit.et ſpũs rapuit philipñ
ſic lbeati gloꝛificati in coꝛpe mouentur qñ vo⸗
lunt ꝓgreſſiue 1 nõ ꝓgreſſiue ⁊ quẽadmnoduʒ
ſcintille in arundinero diſcurrent. DOe tempe
motus coꝛpm gloꝛificatoꝝ dicenduʒ pᷣm PBe.
vbi ſupꝛa. motus eoꝝ nõ erit in inſtanti ſed

in tpe. quia omms motus qui eſt de erremoin

exiremũ p mediuʒ neceſſario eſt in tꝑe. ſz om/
nes motus coꝛꝑm gloꝛioſoꝑ! unt hmõi. gac.
Oaioꝛ ptʒ.quia ratio medijeſtquod prius at
nngitur a mobili q; ad ertremuʒ. vt patet ex.
v. phiſicoꝝ.pꝛius aũt ⁊ poſterius non ſunt niſi

in tempoꝛe. Oinoꝛ pꝛobatur.qꝛ nulla virtus
creata poteſt mutare curſum nature in motulo

cali ſʒ curſus nature in motu locali eſt ꝙ ſit de
extremo in extremũ ꝑ mediũ.Nirtus autem

motiua coꝛpoꝛũ gloꝛificatoꝛũ ẽ virtus creata

ſcʒ virtus anime.quare neceſſeeſt ꝙ ille mo⸗

nuus ſit in tempoꝛe. Eſt igitur comumns opinio
ꝓ non moue buntur in inſtanti ſed temꝑe im

perceptibili qñ volent et moꝛoſe ꝓut volent.
Et ꝙ Augꝰ. dicit q vbi voluerit eſſe ſpũs ibi

ſtatim erit coꝛpuſ.ſtatim nõ dicit inſtans poſt

cito. Et q;uis poſt reſurrecrõem non ſit tpus
qð eſt paſſio pꝛimi moblilis.quia tunc ceſſabit
motus pꝛimi mobilis.eſt tamẽ poſtea tempus

1

qð eſt moꝛa continua ⁊ ſucceſſiua monunz qui

fient tun. —— ..
De dote claritatis J. iiij.

Coꝛꝑa beatoꝝ erunt lucidiſſima coloꝛibo pul⸗

cerrina ⁊ puia. Quantũ adpꝛimũ dicit Pe.
de pal.di.xliiij.q.v.ꝙ nomen claritatis quan
tuin ad ſuam pꝛimã impoſitõem impoꝛtar p⸗
pꝛietatem luminis ſicut ⁊ ſuum oppoſitũ.ſ. ob
ſcuritas impoꝛtat ꝓpꝛietatẽ oppoſttaʒ gratie

velpꝛiuationẽ luminis.ſed qꝛ mediante lumi

ne ꝓficitur in nobis potiſſina cognitio ſenſiti

ua exterioꝛ quã habemus ſcʒ viſiua.p quã res

nobis potiſſime manifeſtantur. et eins nomẽe
ad omes alias cognitões tranſtertur. P quam

nobis aliqua veritas manifeſtatur.etideo no

miue claritatis tranſfer: ur ad manifeſtatõem
yeritatis. vnde omnẽ veritatẽ nobis mamfe/
ſtam dicimus eſſe claram. erpoſeqñsqðᷣ eſt

et politis. et er incidentia racioꝝ ſoli
rius coꝛpis luminoſiq claritas eſt vald

. —

ſin lene manifeſtatimim dicimus eſſe clarinn
Et ſe vo pᷣddici ꝙ claritas dupliciter erit in coꝛ
poꝛibus gloꝛoſis. ꝛimo ſm vltimũ mocuʒ
ſcʒ ina ſanſuʒz cn Dicitur illud q ſeipſimn
manifeſtal tani; habens puritatẽ nature ſine
ſvciei. ſic enĩ coꝛpa gloꝛioſa erunt clara. quia
qualitates eoꝝ maxime ad viſum Ptinentes
vt coloꝛ et figura erunt puriſſime nihil impuri
tatis habentes adinixiũ.et hoc nullus negar.
Sedquantũ adpꝛimũ modum p̃t dici ; clari
tas erit in coꝛpibus groꝛioſis dupli citer. Ono
modo ſicut eſt claritas in coꝛpibus bene terſis

gna ſi coꝛpus ſit bene terſinn politum. vt NR
tum. auru n. argentũ et hmõi. Conſtar aũt
coꝛpa gloꝛioſa erunt multũ polug et terſa p⸗

pter qð ex incidentia ſolis ⁊ alnoꝝ luminarir

fulgebunt marima claritate. nec iſtud etiã ha
buit dubium. Scvo ergo modo mnitur a qui⸗
buſdam claritas dicentibi. ꝙ ficut eſt qualitas
intranea ſolis vel alicuius alrerius coꝛpis lu⸗
minoſi. ſic claritas in coꝛpibo gloꝛioſis 7 iſtud
eſt difficilius ad intelligendũ. DPꝛimo qꝛ talis
qualitas nõ videtur ponenda in coꝛpibo glo⸗
rioſis ꝓpter hoc ꝙ magis delectet viſum aſpi
cienſium. qꝛ nosg expimur ꝙ maioꝛ delectatis
eſt pulcri ndinẽ figure ⁊ coloꝛem hois aſpicien
doq; claritatẽ ſolis. etiã ſi claritas eius nõ le⸗

geret. Sc vðo quod dinicile eſt videre quõ co⸗
loꝛ eſt lur intenſa qualis ᷣm hãc opi. ponitux
in beatis ponitur enun equalis luci ſolis poſſir

ſtare cum coloꝛe.nihilominus non eſt negan⸗/
duim quin deus romi dare talem claritate coꝝ
wꝛibus gloꝛioſis. Cuius ratio eſt. qꝛ illa que
m naturam pomimt ſtare ſimul vtroq; wel al⸗
tero exiſtente in gradu remiſſo ſue ſpeciei. poſ⸗
ſunt virtute diuina ſimul eſſe vtroerſtente

——

in gradu intenſiſſimo ſue ſpeciei.ſed luret co⸗

loꝛ ſunt in eodem ſubiectoꝑ naturã vtroq; vel
altero exiſtente in gradu remmno ſue ſpecier.
ergo vtruq; pt eſſe ſimul virtute duina in gra

du intenſiſſimo. vnde in noctilucis ſtani ſimul

coloꝛet lux Erunt ergo coꝛpa gloola lucida

non ſolum p refulgentiã velalioꝝ luminariuʒ
incidentiũ ſupꝑ illa terſa ⁊ polinſima ſicut vi⸗
trum ſed ꝑ intrinſecam inherentiã lucis ma⸗
nentis inp̃ne virtute dina als nõ lucerent
mſipñti luminari. cõtra nlud Alpoca. xx..c. Cr
nitas illa non eget ſole necluna ⁊c. Ad obie/
ctionem de dlectatoõne. Rñ. qꝛ pulcrituoineʒ
candoꝛis lucis delecAbilis admirabitur ocu⸗
lus ſipoſitus ꝙ nõ keee. ſea cõfoꝛtet plus q;ᷓ

—

quemcũq; coloꝛẽ ſeu figuras qꝛ delectano cau⸗

ſatur ex cõmirtione ↄueniens cũ cõuemente.
NHihil anẽ eſt cõueniẽtius potenue ; ſumnni

El alte *

s Coetan

d

porninnn, n
tenntunds
enon
Monschnunt

onemnnannre.

(öiröcnnrik

raenetin
Nicpaſtere ſi
gisineisigiun
ubennaſtang
moꝛaerwren

ii

Wolllisinſer
(ponnl Oiuut
Opananoscſ
(ueden.
ordrrar
Merieir
Aqgelueanrin
lovemninm
nlnontynöet
Mcniſivocen
ſGcnnaiachn
Domagnadr
ſe celen yert
iiventalizln
fbns ucere
paca, prſtelt
ſiorhiſnpai
pyirss ſcnt
ll vigerece
meſtopac pf
Kimncominor
DAeramnareng
Onfanßtfan
J ☛
Dleſagdſc⸗
rukun
Eetpoſeleſs
viget
Etdlheegnen

=–

”ð

NtGe Nrille
npIN

Wmgfareſtn

nsiense
endarcch,
edeni
Wemr
dehakehmngicn
ahsfin min
EMNalti
rnit
denian
Cuismiclrh
noſeſat

õ

d mirin
Irlre
wet
iwäe
Wtnirinn
mürmiin
enuninen,
rimiA
Rie
IsiN
waifrnne
Ntge dlui
S
1 enef

Duekt

ſibilitate ſimulatę lucis radioſe et peruletate.
HNon en eſt difficile quomodo cum iſta perui
erate luceant ſicut aer. Sed quõ fulgeant aut
radios emittant.lvc enĩ cum ſit ꝑfectionis in
luminarib nõ eſt de eis negandũ. Onde ⁊ coꝛ
pus chꝛiſti vocatur lucerna Apoc. lucerna eiꝰ
ſcʒ ciuitatis eſt agnus.ſcʒ chꝛiſtus. Et ibi ſunt

pꝛim arium obiectum. Pꝛimum autem obie⸗
ctun viſus nõ eſt figura. que eſt ſenſibile non
ppꝛium ſed cõmune uæccaloꝛ ſed lux. quia pꝛi
munn in vnoquoqs eſt cauſa aliox in fllo gene⸗
re videtur añt coloꝛ ꝑ lucem ⁊ non ecõuerſo.
vñ nõ pt videri coloꝛ ſine luce ſʒ hñ ecõuerſo.
et ideo dulce lumen ⁊ delectabile eſt oculis vi
ere ſolem plus q; alium coloꝛem. Scðo.ſ.de
coloꝛe ſciendum ꝙ nonſolũ erunt fulgida 2 lu
centia ſed etiã coloꝛata pulcerrimis coloꝛihus
et viuaciſſimis. et cum̃ luxibi erit ꝑfectiſima
trunq; ſimul videbitur. qꝛ quicquid pulcxri
tugrfis eſt in alijs ⁊ nobilitatis excellenter de

eſſe in illis. Cõſtat autẽ ꝙ lux eſt coꝛ to⸗
ius.Coloꝛ etiam eſt pulcritudo omnis mirxti
terminati. vnde vtrunq; erit ibi. Non ſolum

aũt erunt lucida ⁊ coloꝛata ſed etiã peruia. nõ
ꝓpter poꝛostm̃.qꝛ licet ibi ſint ꝑfecta foꝛami

na oꝛis aurium ⁊ hmõi.que ꝑtinent ad verfe/⸗

ctionem nature. tñ wꝛi per quos ſudoꝛ e xijt ⁊
hHmõi nõ erunt ibi. quia ibi imꝑfectio non erit
ſoc autem eſt impfectõis. Onde celi ſolidim⸗
mi quaſi ere fuſi ſunt ſine voꝛis qð eſt ꝑfecttio
nis in eis. igitur illa coꝛpa gloꝛificata erunt to
ta peruia ſicut vitrum. Hñ Breg. dicit. xviij.
moꝛal exponens illud Yob. Hõ adequabitur
ei aurum aut vitrum.quod patebit in coꝛꝑpali
bus oculis ipſa etiã interioꝛ armonia.Et lwo
cal.penul.Ciuitas illa equiꝑ atur vitro mun⸗

do.non quo ad fragilitatẽ ſed quo ad puritatẽ
et puietatem. NMotandum eriã deſcva poſ/

duo magna luminaria ſcʒ coꝛpus eius et mr̃is

ſue. ceteri vero eruntſicut ſtelle.vnde non in
digent alijs luminaribo. Didemus aut in coꝛ⸗/

poꝛibus lucere ⁊ illuminare ſimul ſola coꝛꝛa

opaca. vt ſtella que eſt depᷣſſioꝛ vel denſioꝛ ꝑs
ſiui oꝛbiſ.nõ aũt trãſparẽtia vt igniſ ĩ ſpera ſua
eſt ꝑuius.ſicut diaphanus ꝓpter qð non imn /
pedit videre celũ ⁊ ſtellas.ſed in materia alie
ns eſt opac. vñ impedit videre pietẽ poſterio

rẽ in camino in ſpera lucet.et nõ illumiat in

aliena materia. puta in flamma illuminat ſed
deus ſicut pᷣt facere ꝑfectuʒ coloꝛẽ et lucem in

eodem ſubiecto que re pectu natuxe acquirunt

diuerſas diſpoſitões conꝶtrarias. ſic ⁊ in coꝛpo
ribus beatoꝝ peruijæfacit lucem intenſiſſimã
et ꝑ ↄſequens radiatiuam. Pie etiã tenendeuʒ
vigetur. ꝙ ſicut viſus habebit ſuã ꝑfectioneʒ
et delectationẽ in videndo pulcerrima. ita alij

ſenſus. Mam 2 de auditti dicitur in cinitate coꝰ

miniiuaiter ſonant oꝛgana ſanctoꝝ.ibi ange⸗

li agrchangeli hymnũ deo decantãt. q ⁊ſi ſpi
ritualiter intelligi o woꝛteat in angelis qꝛ non
habent coꝛpa.ſed ſancti cum habebunt coꝛpa
miſericoꝛdias dñi ineternũ cantabunt. etiaxʒ

voce coꝛpali.non ex aere cauſata qꝛ ibi nõ eſt

ſed p alum modũ er dei oꝑe cui ni eſt imroſ⸗

ſibile. Er de odoꝛatu canitur. Sancti tui foꝛe
bũt ſicut lilium qð eſt valde fragrans. et ſicut

odoꝛ balſami erunt ante te. Guſtus enã ſenti⸗
et quandam mirabilẽ oulcedinẽ abſq; cõme⸗

ſtione cuiuſe rei.que ibi nõ erit neceſſaria.ſi

cuit nec moiſifuit in monte ſinay cum angelo
p quadragenã loquenti. Contractus etiã qui⸗
dam loneſtiſſunus nõ ↄmixtionis.qꝛ ibi nec
nubent nec nubentur ſed erunt ſicut angeli dei
SDath. xxij. Beneratio eni ibi non erit.cum
finitus ſit numerus electoꝝ a deo pꝛedeſtina⸗/

toꝛum ob quẽ fiendum eſt oꝛdinata ipſa cõmi

xtio.nec ibi inſurget aliquis mimmus ſtimu/⸗

lus cõcupiſcentie ſenſualitatis omimode ſub

dita rõni in cuius etiã remediũ poſt peccatuʒ
pꝛimum eſt conceſſa copula ↄiugalis. Sʒ qui⸗
dam caſtiſſimus etſanctiſſimus amplexus eo
modo quo ſancti viri ſe viſitantes mutuo am⸗
plexati ⁊ oſculati ſunt inuicem vt Joſeph fra

tres ſuos et virgo Oaria filium.

De aureolis in generali et ſxciali.

Capitulum. viij.

e aureolis et primo
in genere. Sciendum igitur ſcom
H Pe. de pal. in. iiij. diſt. xlix. q. viij. q⸗
aureola eſt quoddain gaudium de opibus a ſe
factis.que habent rõnem excellentis victo⸗
rie. Onde differt ab aurea que eſt pꝛemiũ eſ/

ſentiale ſcʒ gaudiuʒ de deo. et debetur victoꝛie

in cõmuni.Et ſicut aurea pꝛincipaliter eſt in
anima ſic et aureola. ſed ꝑ redundantiam in
coꝛpe exit quedam decentia ⁊ foꝛtitudo ſingu
laris repᷣſentatiua aureole pꝛedicatoꝛi in oꝛe.
virginibus in illa ꝓte.martiribus in cicatrici
bus vel alis partibus coꝛꝑis ſᷣm genus mar/⸗
tirij. vt ſtatim er aſpectu coꝛpis ſciatur qualis
quiſq; fuerit martir.virgo vl coctoꝛ. Sunt au

tem tres m anime vires ſeʒ rõnalem iraſci⸗
bilem ⁊ ↄcupiſcibilem.et tres contra victoꝛi⸗

as excellentes ſeʒ mundi.diawli ⁊ carnis. pᷣe
minet enĩ ſimpliciter aureola martirij plus qᷓ

illa voctor.quod patet in cathalago ſanctoꝝ.
In lethanijs eni eccleſia pᷣfert martyres do⸗

ctoꝛibus.et octoꝛes virginibus. Ona aitem
aureola eiuſdem ſpeciei pꝛeferiur alteri ᷣm

excellentiã acius. vt qui acerbius martixiun

iulerit.aut qui:puxioꝛẽ virginitateʒ habuerxit
lolo iij

Zitulus

. vitando occaſiones. aut qui plures ſaluat pꝛe⸗
dicando. aut qui frequentius pꝛedicat. Vnde

Paulus qui dicit plus oĩbo alijſ laboꝛaui.⁊ ipᷣe
at. de reliquo rexoſita eſt mihi coꝛona inticie
NMNon comvetit aũt chꝛiſto ꝓpꝛie nec angelis

qꝛ in eis nõ eſt pugnacum ſunt immoꝛtales ⁊
incoꝛpales. de virgine aũt maria ſecus.

De aureola in ſpeci Nj.

gali et pꝛimo martirij. Obi notanduʒ ᷣm Pe.

vbi ſupꝛa.ꝙ tria requiruntur ad iſtam aureo⸗
lam ſcilicet pena.cauſa et voluntas. Nam cõ

ditio vel diſpoſitio charitatis ſcʒ ꝙ opoꝛtet ha

bere charitatem adaureolam conſequendaʒ.
iſtud eſt cõmune omnibo aureolis.nam aureo
ila pᷣſupponit auream. DHebetur ergo aureola
martirij ſolum ꝓ penam moꝛtis. Onde patet
nec obedientibo debetur q;uis ꝑ obedienti

umm mactetur ꝓpꝛia voluntas. etiam ſi durat

obedientia vſq; ad moꝛtem nec pauperibus
qᷓ;uis moꝛiantur mundo.nec ꝑ penitentiã qᷓ;⸗
uis penitentes crucifigant carnem ſuam.nec
leata virgo q;uis plus oluerit.q; marxtir eam
habet.nec btũs Dominicus qui ſitiebat mar

tiriumm. ſicut ſitit ceruus ad aque fluuium. nec

Jo. qui calicẽ paſſionis voluntarie bibit. nec
pueri in camino foꝛnacis babylonice. nec ſil⸗

ueſter qui non ex paſſonib obijt q;uis ſuſti⸗/

nuerit toꝛmẽta.nec Lucretia romana que ſe
interfecit illicite.Quedam autẽ virgines que
ne coꝛrumpentur ſe ſubmerſerunt.quia conſi⸗
lio ſpũſſancti creditur eas lvc egiſſe.de quibus
dicit Zlug.de ciui.dei.Et ſampſon ſimiliter et
machabei qui ſuſtinuerunt moꝛtem ne legem
violarent in eſu carnis poꝛcine. Oartiriũ enĩ
eſt circa moꝛtem ab alio illatam. vnde nec ra
ʒias qui ſe occidit.Si quis autem genus moꝛ⸗
tis ſibi elegerit. vt beatus PHetruſ qui petijt vt
verſis pedib crucifigeretur. ne ſimili pena ſer
uus puniretur. vt dñs non pdit aureolam. Si

aut ppter ſeipſum elegerir. vt tolerabilioꝛeʒ

moꝛtem ſeu facilioꝛem babe at perdit aureolã
ſicut ſecit Seneca quem Mero occidit. quem

dicit Hiero.ꝙ fuiſſʒ martir niſi genus moꝛtis

elegiſſet optione ſibi data.vtſcilicʒ in balneo
vtroq; bꝛachio minueretur. et ſic ſenſibiliter
erir. Pprer quod vt dicitur in.iij. dya⸗
logoꝛum. quidam ſanctus traditus longobar/
dus vt occideretur moꝛtis optione ſibi data

nullam eligere voluit.ſed dixit illam toleratu
rum quam dñs ꝑmitteret quem tamen womi

nusa moꝛte eripuit miraculoſe. Mec refert
vtrum moꝛs ſtatim aur poſtea ſequatur. dum

tamen ꝓpter illud moꝛs cauſetur vel accelere

ii. vnde de moꝛtuis in carcere vel exiliomar⸗
uiria celebꝛantur. quia emõi moꝛtes accele⸗

-
—— .

ſus eſt. et JYo. bapnſta qui ꝓpter virtu
ſtitatis ↄmendandam ⁊ repᷣhendendo

—
4
. . .

raſſe pꝛeſinntintur. Si autem martir ſuſcite
tur ⁊ iteruʒ giartiriſetur certũ eſt ꝙ de vtrad
moꝛte gaudiuʒz habebit et duplicam vel nume

2

raliter æl virtuati: ſic ꝑ duas moꝛtes viðꝛ
. Sebaſtianus duas aureolas martirij habu⸗
iſſe. Scm quod requiritur ad aureolam mar/

tirij eſt cauſa.quia eni teſtis eſt martir in cau⸗
ſaſidei eccleſia. p quocunq ani. fidei vlin
re eccleſie vel quacunq; virtute. quia virtuti⸗

bus deſponſatur eccleſia chꝛiſto moꝛiatur.vere
eſt martir. Onde ⁊.b.Cho.cantuarienp. epᷣs
qui ꝙ mrihus eccleſie ſue defendendas. occi⸗
(

dem de inceſtu decapitatus eſt. Cercium qu
requiritur eſt voluntas.quia ſi quis dꝛmien
aut fugiens occideretur aut ſe defendens inui
tus martir non eſt. Onde O auricius cum ſo⸗
cijs piecerunt arma quando viderunt venire
ſatellites ad ſe occidendum. vt martires fie⸗
rent. De innocentibustamẽ vt de martiriba
ſolenniʒat eccleſia. Et certum eſt ꝙ gaudiuʒ
ſpeciale habent de moꝛte ꝓpter chꝛiſtum ſuſce
pta licet non electa. vnde non eſt completa
in eis ratio aureole.Qui autem cruce ſigna⸗
ti in bello vſtium chꝛiſti pugnando pereunt
martires fiunt.qꝛ non ſeſedchꝛiſtum ⁊ eccle⸗
ſiam defendendo moꝛiuntur. vnde moꝛteʒ nõ
fugiunt ſed eligunt. MDU!
Hif.

De aureola docto

rum. Sciendum ſcm Pe. vbiſupꝛa. ꝙ cocto

ribus debetur aureola.Dañ.xij.qui ad iuſtici⸗
am erudiũt plurimos quaſi ſtelle in perpetuas
eternitates. Sedſi queratur quibus voctoꝛib
debetur. dicendum ꝙ nõ ſolum pꝛelatis ⁊ ma⸗
giſtris in theologia.ſed etiaʒ alijs. dum tamẽ
miſſis nec illis niſiactu pꝛedicantibus. Secũ⸗
do cui ctrine conueniat iſta aureola. et dicẽ
dum ꝙ ccentibus de ꝑtinentibusadſalutem
Vnde licet laudabile viteq; neceſſarium ho⸗
minum aduocatõnis officium maxime pꝛin⸗
cipalibusſeruitijsopoꝛteat remunerari.C. de
aduo.di.iu.lꝗudabile.non tamen habebunt

gureolam. e᷑idem de medicis.phiſicis et alijs

imo nec theologi dum phiſicam cocent.niſi ꝓ

ut his vtuntur ad declarationemtheologie ca
ptiuantes animi intellectum in obſeqinum fi

dei ſicut paulus vtitur dictis poetarum pꝛedi

cando. Cercio de modo.quia ſiue ſcripto ſiue
verbo legendo vel pꝛedicando dum tamẽ pu
blice merentur eam Mnde mulier hanc au⸗
reolam habere non toteſt. cui pdicare non li⸗

cet.nec etiam fraterne coꝛrectõniſolum debe
tur. Quarto de fine.qꝛ ſi ꝓpter vanam gloꝛiã

vel lucrum tꝑale pᷣdicat.recepit mercedẽ ſuõ

Aevdanszſll
genobcerare
gimmnenſur
puſioferwit
nnl teaupont
feſecanſidn
(tiinepzbitt
Akuchisin non
lniſuntin pr
ieräſiwoſe⸗
ponna.et wie
ſnßnenenten
fnöbalentan
Iifnohßt pß
Wahkenttnal
Ws

0rccniden
GreikeRNgn
tomektace⸗
Mupnaletſe
weersteſtan
cisenoͤnid⸗

eckannptis
Depversbe
no halenra

paſnooes jt

(ſanegcſzlnn
Depcügint
Uurcpeſun
iginitasae

Ptſalnar. Ve⸗
Uuninöhabin
Alumgchucl

uspeiuatö

Definc

uunsnpamna.
fkuene udi
fieknnis
ocgeaſent

ſrgteroen
Webescaſti

„
QLapitulum . 1
icn Ae “ 1 = . . S . S H H . „.
r nõ viuificat moꝛtua.dicũtur aũt᷑ moꝛtua opa nd.lx. aliud centeſimũ.&a B. riij. Dñ aurea
n non ſolũ ſine charitato facta ſed etiam ſine re eſt æudiũ de deo. ATlureola eſt gaudiũ te trium 4
einen Abio imertong. ,,,.. Kusuiereriſtio: da Eiccratio ſpnalis noleut-
mem ſen . D „ 4 olga Lireg 1. ſvecialiter illi qui abdicauit a ſe caernalem aſſe
rind kE* fe gureo 2 Virgi „F.lt · cctum. Si queritur cui virtuti fruetus delbean⸗
– mititatis. Dirginitas aũt duo impoꝛtat.ſ.men⸗ ann. Bñdeo m voct. ſicut aureola nõ debetur
Nan ins puritatẽ ⁊ carnis integritatẽ.in ſpeciali aut victoꝛie cuililet. ſ excellenti ⁊ in materia ex⸗
virgo btã ꝓpter puguã hoſtis.Abel nõ habu⸗ cellenti ſic et fructus ſuo modo. Quia eni im

Wmm

um

mN

ung

1.
1Diiinnii
Nöbingten
Lenezanr
dicaigi
iatiſamum
ginntmlin
pim,
Funnamnen
unmam
hcsphinstt

vianet .

it aureolã qꝛ ꝓpoſitũ habuir nubendi ⁊ ꝓcrxeã⸗

xif. alioquin peccaſſet niſi inſpiratus a
ncto ↄtinuaſſet. Hiere.aũt.vt dicit hie/
virginitate ſua viruʒ euangelicu xpᷣi eccle⸗

ie dedicans ↄſilio ſpũſſancti lege pꝛiuata ↄti⸗
nens habet qureolã.nõ aũt filia iepte que vir/
ginitatem ſuã defleuit. helyas aũt ſic. Sʒ de op
peeſſis ſi ex poſtfacto ↄſentiãt. ⁊ finaliter peni
teant.recuꝑant aureolã.qꝛ ↄſenſus ſeqñs nõ
pt eſſe cauſa actus pᷣcedentis.ſj̊ qñ illa duo cõ
currũt irreꝑabiliter amittitur virginitas. De
eunuchis in nouo teſtõ viðꝛ ꝙ babeãt aureo⸗
lam ſi ſunt in ꝓpoſito nõ exꝑiendi actũ vene/
reiũ.etiã ſi poſent. Qui vero wolent de ſua im

wtentia. et volent ꝙ nõ pñt exercere actũ il/

lum ſʒ vellent eſſe potẽtes ad exꝑiendũ actum
illũ nõ babent aureolã. Pꝛimi enã enuchi qui
minus bñt de pugna q; alij minus habet de co
rona. habent tñ aliqualẽ qꝛ eſt excellens victo
ria. vñ Rereus ⁊ Achilleus eunuchi cũ aure⸗
ola martiri habent eniã aureolã virgimitatis.
qꝛ veri ile eſt. ꝙ ſi woniſſent nõ cõtraxiſſent qᷣ
tam efficaciſer vomicelle ꝑſuaſerunt abijcere

nuptiaſ.et ſic de Jo. ⁊ Pau.Sed de eumichis

veteris teſtamẽn ſecus eſt. vt Danniel er ſo⸗
cijs qꝛ nõ viðꝛ ꝙ haberent ꝓxoſitum ſcʒ abſti
nẽédi a nnuptis. qꝛ tꝑs tũc nõ erat virginitaʒ.
De pueris baptiſatis moꝛientib. Sciendum

cnõ habent aureolam. et ſi arguatur ꝙ in ba

ptiſmo oes virtutes inſundunnir que ſunr ne
ceſſarie ad ſalutẽ. vñ ⁊ virgiuitas cũ virtus ſit
Hicendũ ꝙ in baptiſmo oẽs virtutes infun⸗
Ccuntur que ſunt neceſſarie adſglutẽ. vnde nõ
vrirrginitas que nõ eſt neceſſari?. qꝛ cõiugatus
pt ſaluari. Del etiã dicendũ ꝙ aureola deber
actui nõ habitui vel pꝛuatõni. DPuer añt nullũ
actum adhuc habet.quia carnis integritas in

actus pꝛiuatõne conſiſtit.

De fruciibus caſti Liiij.
tatis in patria. Scienue ᷣm Pe. vbi ſupꝛa.ꝙ
fructus ꝓut diſtingniiue ab aurea ab gureo
la eſt pꝛimũ qð ſpealirer debetur homini ex
hoc ꝙ er ſemine verbi dei in ſpiritualitatẽ con
furgit excolendi carnẽ ſuam. ralitur hoc ex

verbis chꝛiſti in euangelio loquẽus de terra bo

voꝛtat delectatõeʒ debitã ſpernẽti delectatõem

ildeo debetur illi virtuti. non que ſpernit mino/

res delectatõnes.vr guſtus puta abſtinentie.
ſed ei que ſpernit maioꝛes telectatões ſcʒ ve⸗

nexeas.ſicut ↄtinentie ⁊ caſtitatis. De di⸗

uiſione aũt fructuũ ſciendũ.ꝙ cum fructus de⸗

bee atur ↄtinentie ſᷣm diuerſos modos ↄtinen
cdi ſunt diuerſi fructus ↄtinentie. Continenti
enĩ ↄtinentia eſt neceſſaria ad ſalutẽ qua mi⸗

noꝛ nõ ſufficit.ſicut eſt caſtitas cõiugalis debe

tur fructus.xxx. Continẽti vero abundanti cõ⸗

tinentia pᷣm dererminatũ ips ſicut eſt caſtitas
vidualis que abſtinet a ſcis nuptijs debetur

fructus. xl. Continẽti aũt ſimpliciter ⁊ natura
liter qõ eſt per ꝑfectionẽ virginalem debemr
fructus centeſunus. et ſicut ad aureolã nõ ſuf⸗
ficit votũ ſeu ꝓpoſitũ ſine eſectu ſic nec ad ſru

ctum. vñ ſi quis in moꝛte peniteat cum ꝓpoſi⸗
to ↄtinendi auream quidẽ habet ſʒ nõ fructu.
qui vero coꝛruptus veccaio penitens vixit ſa⸗
nus cum ꝓpoſuo cõtinendi mſi matrimonia⸗

liter babet fructñ.xxx.ſed cum ꝓpoſito ↄtinen
gi ſimpliciter habetfructũ. xl. nam centeſimñ
habere nõ pᷣt.exquo ſemel coꝛruptus mente ⁊
coꝛꝑe.ſicut nec aureolam ⁊c.

Citulus. xxri. De dinerſis ſtatibo com⸗
pꝛehenſoꝝ. chꝛiſtus eſt caput eccleſie et

oim hoĩm ᷣm ouerſos gradus. Capkm. i.

Ddomine ſuſce
ptoꝛ meus es gloꝛia mea ⁊ exal⸗
tans caput meũ.pᷣs.iij. DPec ver⸗
ba pſalmiſte pñt eſſe ⁊ chꝛiſti ho⸗
minis ad deũ ⁊ eccleſie militantis ac triũphan
tis ad ipᷣm deũ.Eſt enĩ dñs deus ſuſceptoꝛ ec⸗
cleſie.qꝛ ſuſcepit naturã hũanaʒ.ſuſcipit ipᷣaʒ
ad miſcðᷣam.ſuſcipit ad veniã.Eſt ⁊ gloꝛia ec⸗
cleſie qꝛ cauſa gloꝛie eam ↄferens ⁊ id in quo
vere hic gloꝛiatur.⁊ in quo in futuro gloꝛifica⸗
tur. Eſt ⁊ exaltãs dñs caput ecc̃ie qð eſt xpᷣus
ipᷣm enĩ ait apłs ad Ephe. dedit caput eccleſie.
qꝛ vt ðꝛ phił.ij.deus exaltauit illũ.ſ.xpᷣm et de⸗
dit illi nomèe qð eſt ſuꝑ om̃e nomẽ. vt in noĩe
ieſu omne genu flectatur celeſtiũ rerreſtrium
hho iii

Zitilus

ee infernop. &t qꝛ idem apls ait caput rpᷣi de/

us.i.pũamtatis xpᷣi.ideo ᷣm vtrãdq; naturamn
xpᷣs pᷣt dici caput eccie m Dinc.in re ſto.
li. vi.nam ᷣm ꝙ dens eſt caput oĩm beatoʒꝝ qꝛ

ſpũaliter eos viuiſicat.ſciſicat ⁊ xegit vtẽs eis

ad libitũ ſuũ ſicut caput mẽbꝛis ſins.⁊ ſᷣm hoc
tora frinitas eſt vmi caput eccie vmiuerſalig
ſcez angeloꝝ ⁊ hoĩm. poꝛro ſᷣm hũanaʒ naturã
ðꝛ methaplvꝛice capi eccleſie ex hoĩb collcẽ
Pppter nature ↄfoꝛmitatẽ quã opoꝛtz caput ad
mẽbꝛa hr̃e ſeu coꝛpus.ac etiã qꝛ oẽs ſenſus et
motusſpũales ꝓcedũt in eccleſia ab eo. vt in
coꝛꝑe naturali a capite ꝓfluit motus ⁊ ſenſus
in mẽbꝛa ᷣm qð etiã ðꝛ caput angeloꝝ.Sʒ no
tandiun cũ ðᷣꝛ axpᷣo hoĩe.vt acapite oẽm ſen⸗

ſum ſpũaleʒ ⁊ motũ gre in coꝛpus eccleſie fiue
re vel ꝓcedere.lvc nõ eſt intelligendũ ꝑ mo/

dũ auctoꝛitatis ⁊ cauſe efficiẽtis. Nam ſcdᷣm
D vyo. a ſola deitate ꝓcedit gra in eccleſia.ſed
iſte flurus ⁊ ꝓceſſis ꝑ modũ meriti. qꝛ nobis
rpᷣs meruit oĩa criſmata.a⁊ ꝑ modũ fidei ſilitu⸗
dinis. qꝛ ꝑ fidẽ qua in eũ credimus ei aſſimla⸗
mur.tum etiã inquantũ hõ ꝓpter plenitudi/

nem gẽaꝝ eſt expᷣſſſſime ſilis deo. et pꝛimũ in

vnoquoq; genere eſt cauia ⁊ regula ⁊ exẽplar
oiĩm creaturax. Ante quidẽ incarnatõneʒ fiut
xpᷣs caput oĩm ſcõꝑ ſᷣm huũanitateʒ. nõ quideʒ
ſimpliciter exiſtentẽ ſed creditã. vñ caput ſint
Abeltpe Abel m hnanitateʒ. nõ que tũc enʒ
in actu ſʒ q erat in fide Abel. Fides enieſt ſupᷣ
tpus.⁊ hũ amtas que ſignatur in ſide cõiterſe
extendit ad ome tꝑpus.Abelita
dit xpᷣin foꝛe chꝛiſin anibo plenũ ⁊ deo ſnilimũ
ei ani milari voluit ⁊ aſſimuatus eſt ideo P fi/
dem iſtã aliquid in eñ de ſilitudine eius fiuxit.
et ſic de alijs ſcis veteris teſtamẽti.hec Hinc.
vbi ſupꝛa. Iſtud ergo capur eccie deus mi⸗
rabihter exaltauit.vt nõ ſolũ fueritet ſit in eo
oĩs plenitudo ſapiẽtie gre ⁊ gloꝛie inquantuʒ
hõ ſz oĩs ſtatus eccleſie triũphantis ⁊ militan
tis aliquo modo pin in eo.ſuit eni ſimul ⁊
viatoꝛ ⁊ ↄp̃hẽſoꝛ.Oñ merito inquit Ambꝛo.
Dis aĩa accedat ad xpᷣm qꝛ oĩia nobis factus
xpᷣs.ᷣſi celum deſideras.ᷣ via eſt. ſitenebꝛas Ivꝛ
res lux eſt.ſi infirmitate grauaris medcus eſt.

ſi febꝛib eſtuas fons eſt. ſi moꝛteʒ times vita
eſt. ſi quietẽ pax eſt. Sʒ reſumẽdo oẽs ſtatus

ſupꝛa deſcriptos eccie militantis inueniemus
in eo ⁊ poſtea etiã eos qui ſunt in eccleſia triñ/⸗

——

phanti.Nꝛimo eni ipᷣe tanq; ſponſus pcedẽs

,

e thalaino ſuo copulauit ſibi eccleſiã non hs

maculã nec rugã. YJp̈e ꝑ vnginitarẽ flos cam

pi ⁊ liliũ ↄualliũ ſcripaun hʒ in femoꝛe ſi uo. rex

rxegi ⁊ oñs wominantiuʒ.qui aſcendẽs officia

ſuis diſtripint quo ſdã eni dedi taplos alios pa

ſtoꝛes ⁊c. Ypſe dux celeſiis exercitus terre⸗

TLegatũ miſit ad gẽtes dñm ieſum. Summis

q1 ꝑ fidẽ credi⸗/

ſtus ad contemplandu

*

9

ſtris qui pugnat ꝓ nobis.et vicit leo de trihin
iuda.mgr̃ e vnus eſt 1xps.ait ipᷣe.quẽ nobis
ctoꝛẽ iuſticie aguocgtũ habemus apud pfeʒ
ieſum ꝛiſtuʒ. inquit Yol. in canomea. Et qꝛ
nõ eſtopus valenbo medicus ſʒ male hãnbus
miſit dñs ieſum nobis.vt mederetmur ↄtritos
coꝛde. Judex ↄſtitutus eſt a deo viuop ⁊ moꝛ/ J
tuoꝛuʒ reddens vnicuiq; ſᷣmopa ſua. Hic eſt
