in cõ nuni ad eccleſiã cõuenienti ꝑ ſe velꝑ ali

um. Pñ ðꝛ in. di. c. placuit.x.q.i.ꝙ poſtq; epi

clericos ſuos diſcuſſerint vel wcuerint.cõuo
cata plebe illius eccleſie oceant illas. vt erro
res idoloꝛum rim
adulterium.piurium. falſum teſtimonium.et
reliqua peccata moꝛtifera. et quod nolunt ſibi
eri alteri ne faciant. Et vt credant reſurre⸗

ctionẽ oĩm ⁊ diẽ iudicij in quo vnuſqinſe ᷣm
opga ſua recepturus ſit.et ſic poſtes epus de ec
cleſia illa ꝓficiſcatur ad aliã. Pꝛedicatio aũt
2amunis ⁊ apta ad wopulũ poteſteſſe vel de. x-ij
articulis fidei.vel. vij.vicijs capitalibus. vei

de.x. pꝛeceptis.vel de.vij.ſacramentis. vel de
vij.virtutibj.vel de. vij. vonis. vel de beatitu⸗
dinibus. vel de alijs materijs moꝛalib. pꝛout
videtur expedire ſcdᷣm qualitatem ⁊ capacita

tem audientiuʒz. viij. q.i. opoꝛtet. Si eccleſrfa·
eſt collegiata habẽs plures clericos vel cno
mcos ipᷣis capitulariter ↄgregatꝭ dicatꝑ mo
dum collatõis ꝗᷓ ꝑrinet ad ſtarũ eox agendu,zʒ

et ſi ſunt religioſi vel moniales. ſir in capitu⸗

bent ſubditos viſitare ad curandas infirmita⸗/ lo f.

tates vicioꝝ ad ſubleuãdas neceſſitates miſe

—

„

„

14

lo faciat exlvꝛratõʒ de ꝑtinẽtiboad religionẽ.
c qnilo hales multa ſupꝛa.inti. de religioſls.

ſua dioceſi. niſi ſint exempi a ſua iuriſditöne.
qui de huiuſmodi non habet ſe intromittere.

tes varie ſunt conditionis ⁊ ſtatus.et ideo va

fugiant.vel diuerſa crimina.i.

4

Nuni.
evletetin
eche ies
ſtſanene
. ininſen

tabirni
Onanninnat
M arſi⸗
ittiurmunenudi
neleninlnn

7
.

nmingnmene

Untonennperen

lie
ſternmnentii.
Gteizedelchen

(unptkber.

ſeunciaſatatere
Annmninat
ſeuokrihid
nhreiehuce
6ſacepnienät
ctlerbdint
pveniünneum
puntöeiöntin
etetut Ctrent
N.Ac ſobto⸗
Monna nitle
no Pmngentun
ittpumteit
ſlienione ti⸗
n gueliente en
Nreintinde
Vuiglonyng

fumag

Ueſtuöegbar

theſen
kminenſie
Wyencice
Meigeigan

enn
R
derketin
ſimtiätini
Nriadnen
ſeizenahn
vNn
fücnmen
mnnm
ceeenik
A lid

n Anint⸗
Kintuan

Capitulum

OQuantu ad terciũ. Hlſ.

pꝛincipale ꝗ eſt in corectõe dvfectun repi⸗

untur in viſitatoe. Sciendũ ꝙ in hmõi dz vti

miſcdia ⁊ ſeueritate. qð inunur in vc ꝗõ dici

.

tur. Mõ miſerearis om̃ibo q opantur iniqui⸗

tatẽ. Debʒ eni miſereri delinqntibo ſznõ omi⸗
bus. Mi recognoſcẽtibo defecta ſun ſine gecu

ſatöe t ſe huiliantibo eſt miſerenců. Hñ NPie
ro. Dbi peccatoꝛ intelligẽs vulnus ſuũ tradit

—

megico ſe curandu. iln nõ eſt virga neceſſa/

ria.ſʒ ſpñs lenitatis.de pe. di. j. impoꝛtuna. Et

ſilr in bis q ↄmittutur ex fragilitate.nõ ex ha
bituata malicia. que nec ſunt ſcandaloſa.pñt

eriã 2 debẽt miſericoꝛditer puniri. vt di.l.e.qꝛ.

Cörumaciby vero 1 er iupbia peccatiby nõ eſt
mierendu. Oñ. Brego. ij: q. iij. . quato. ait.

In atumacia pſiſtentibo ſernos eſſe nos oue

nir. m illud Dirgilij. Parcere ſubiectis ⁊ de⸗/

lellare ſuꝑbos. Sikr nõ eſt mierenaß his qui
opantur iniquitatẽ poſt plures adinonitoões
Pñ Siricius pap ait. Ferro neceſte eſt. vt ab
ſcindãtur vulnera q fomẽtoꝝ nõ ſumpſerint
medicinã. di. lxxxij c. plurimos. Siłr qul ope

rantur iniquitatẽ infectiuã alioꝝ. vt diſemi⸗/

nando voctrinã hereticã. nõ eſt miſerendũ ſʒ

ſeuere pumendũu. i. Coꝛin. v. Auferte malũ a

vobiſipis SJodicũ eni fermentũ tota manaʒ
coꝛrumpit. Et iero. Arrius vna ſeintilla in
alexandria ſuit. et qꝗꝛ cito noõ exiincia eſt.totũ

oꝛbem depopulata eſt flãma eius. xxij.q.iij. xe
ſecande. Sirr qñ aliqð ſcelus repitur diffuſuʒ

. .

in multos. pcipue clexi(os. nõ eſt miſerendũ.

—

6; ſeuere puniendũ cũ eſt mamfeſtu. qꝛ vt di⸗
cit lex. SJultis craſſantib opus eſt exem pO*

loc niſi imeatur maius ſcandalũ. er malũ ex

punitõe q vtilitas bonũ. ar. l. di. c. vt ↄſtitu⸗
eretur. Erbꝛeuiter vr ꝛ de cenſi. ct. romana.li.
vi. Ad lubduoꝝ emendatõʒ viſitãs ꝑ iglubꝛia
monira. nuc leuia nũc aſpa. iuxta data ſibi a
deo ꝓuidentigam oiligẽter intẽdat. Coꝛrigere
aur ⁊ punire pᷣt varijs modis.q ꝑ excõicatõʒ
ſuſpenſionẽ interdictũ., incarceratõʒ. flagel⸗

lationẽ. pen a pecuniariã. xeligatõʒ. dewoſitionẽ
Sm qualitatẽ excenun. de quibo penis habes
plene infra de cenſuris eceleſiaſticis in plurib

capituł.et ſic pumiẽdo dicere wtuit illuc ps.
Niſitabo in virga iniquitates ez.

ſim dioceſes ſuffraganeoꝝ. et ab epis ad
ſubditos ſuos. 1 de ꝓcurxatõibo eis fiendis.ha
beiur e de cenſi. . i. b. vi. Que hit ex inte gro
pone ur cũ veclaratõib⸗ coctoꝝ. et eſt hec. Ro⸗
inana eccia. et infra. Statuimus vt quilibet

— „₰ –

in viſitatõe ab archiepis quo ad ꝓpꝛi dioce⸗

archiepᷣs ſuam volens viſitare ꝓuinciam. pꝛi
us eccie ſue capitulũ ate; ceiuitatẽ et dioceſim
plene viſitare ꝓeuret ꝓpꝛiã. NHec ſit ſolũ erga
maioꝝ ſʒ etiã minoꝝ eccleſiaꝝ. nec circa clexi⸗
coꝛum tm̃ ſz etiã pploꝝ viſitatõʒ intẽtus. Et ſi

ↄiode vel abſq; difficultate accedere ad vnã

quãq; nõ poterit de pluribo locis ad vnn ↄgru⸗/
um clericos ⁊ laicos ſtudeat ↄuocare. ne in il⸗
lis viſitatio poſtponaf. Deinde licent ei ꝑ i0/
tã ꝓuinciã vel eius ꝑtẽ viſitaõis officin exer
cere.ciuitates ⁊ dioceſes.ſuſfraga neos ſuos.
et eoꝝ ſubditos.cathedraliũ ⁊ aliaꝝ eccleſiaꝝꝑ
capitula. monaſteria. eccias ⁊ alig religioſa ⁊
pia loca. clericos ⁊ ꝓpłos libere viſitando ac ꝓ
curatõn es a locis im recipe vſitatis. Exq̃ iñ
aliquẽ de ip̃ᷣis dioceſibo viſitare ceperit.nuncq;ᷓ
poſtea ſiue totũ ſiue ꝑtẽ eius viſitauerit.teuer
tatur cauſa viſitatõis ad illã pꝛius qᷓ oẽs reli⸗
que ipᷣius ꝓuincie dioceſes in toto vel in ꝑte
qͥs ſecure viſitare poterit. et ſuag denuo fuerint
viſitate. Oe ſi foꝛte eadẽ vioceſis vel aliqua ibi
eccia plus alus indiguerit viſitari. tũc aliaruʒ
viſitatõe intermiſſa redeat ad eandeʒ ſi a loci
dioreſano reqinſitus extiterit. vel de oim aur
maioris pnis epoꝝ eiuſdẽ ꝓuincie pꝛoceſerit
ↄſilio ⁊ aſien ſu.ad qð idẽ ꝓnos exhileant ne
aĩaꝝ ꝓfectus anq̃tenus negligat᷑. Si wro ma
licioſe in his difficultatẽ aliquã exhibuerint.
archiepᷣs licentiã ſuꝑ lvc a ſede aplica poſtu⸗
let ↄfidẽter. Poſti; aũt ſemel oẽs ꝓuicie ſue
dioceſis viſitauerit. licitũ ſit ei poſtea.pꝛiuſiñ
ſumraganeoꝝ ſuoꝝ reqſito ↄſilio. et ipius dif⸗
finitõe ſuꝑ loc habita. coꝛã eis qꝗᷓ in ſcripiis re
digi volumus. vt poſſint alijs eſte nota .viſita
tionẽ ꝑeandẽ reiterare ꝓuinciã uxta modũ
ſupius annotatũ.etiã ſi nõ interuenmiat in hoc
ſuffraganeor ipſoꝝ anſenſus. illam ſemꝑ ꝓui⸗
dentiam adloibendo. vt in poſterioꝛibo viſita⸗
tionibo illas eccleſias. eoſq; cleros 2 populos
pꝛius viſitet. qui nõ fuerant ab eo in pꝛioꝛibꝰ
viſitati. niſi magis ſit alis viſiratõnis officiuʒ
opoꝛtunum. Sane hmõi impenſurus officiuz
ꝓpoſito vbo dei querat de vta cõuerſatõne
miniſtrantium in eccleſis et locis alijs di/
uino cultui deputatis. ac ceteris que ad offici⸗
um ipſum ſpectant. abſq; coactione etexactio
ne qualibet iuramenti ad ipſoꝝ emendatio⸗
nem p ſalubꝛia monita. nunc leuia. nucaſpe/
ra. iu xta datã ſibi a deo ꝓuidentiã diligenter
intendens. O ſi de aliquibus oꝛta fuerit infa⸗/
mia cõtra eos oꝛdinarijs ipſoꝝ vt ſuꝑ bis di⸗
ligenter inqinrant. venuͦdet ſi viderit expedi⸗
re. Motoꝛia vero crimina que examinatõe nõ
egent. cum ſuper his inerito notare poſſit oꝛ⸗
dinarioꝛum negligentiam eoꝛundem libere
coꝛrigat. penam pꝛo illis debitain infligendo.

9

Titulus

Pꝛocuratões aũt recipiat ᷣm qð eſt in cano⸗/
nibus oſtitutũ. nullã tñ pecuniã ipſe vel aliqs
te ſua familia occaſione alicuius vel officij vel
oↄſuetudinis.ſeu quolibet alio mõ eaꝑꝝ noie
in victualibo tm̃ expenſaſ recipiat moderatas
Caueat inſipꝑ ne ipᷣe vel quiſq; ſuoꝝ aliqð mu
nus quodcũq; ſit ⁊ qualitercũq; offeratur pſu
mant recſpe vt nõ q̃ ſunt videat querere iʒ q̃
ieſu xpi. Oð ſi fuerit ↄtra pᷣſumptũ.recipiẽs
maledictõeʒ incurrat.a qua nunqᷓ; niſi duplũ
reſtituat uberet. Oolumus eni in his fraudeʒ
quãlibet pemitus euitari. DNãc aũt viſitãdi foꝛ⸗
mam ab vniuerſis etiã epᷣis alijſq; pᷣlatis oꝛ⸗
dinario iure ſubditos ſuos viſitãtibo plene ob
ſeruari pᷣcipimus. Saluis ſuꝑ hoc rõnabilibo ⁊
appꝛobatis religioſoꝝ ↄſuetudinibo ⁊ regula⸗

ribus inſtitutis.hec Anno. Breg. x. in cõalio

lugduñ.ↄſirmat dictã ↄſtõeʒ.et addit penã in
ↄtrafaciẽtes in.c.exigit.eo.ti.vbi ðꝛ. Statuẽ⸗
tes ꝙ vniuerſi ⁊ ſinguli qͥ ob ꝓcurarõʒ ſibi rõe
viſitatõis debitã erigere pecuniã u letiã a vo/
lente recipe au: als ↄſtõʒ ipᷣam recipiẽdo mu
nera ſue viſitatõis officio nõ impenſo ꝓcura
tionẽ in victualibo aut aliqͥd aliud ꝓcuratõis
occaſione violare pᷣſumpſerit.duplũ eius qð

recepit eccie a q̃ id receptũ fuerit infra men/

ſem reddere teneãtur. Alioquin extũc pr̃iar⸗
che.archiepi.epᷣi duplũ ipm v tra dictũ tpus

reſtituere vinerẽtes ingrenuʒ ſibi eccie intetr⸗

dictũ ſibi nouerĩt. Anferioꝛes vero ab officio
⁊ bñficio nouerint le ſuſpẽ ſos.quſiq; de duplo

lomõi grauatis eccleſijs plenariã ſatiſfactõem
unpendãt. nulla eis in hoc dantinʒ remiſſione

liberalitate ſeu gra valitura.hec ibi.

Declaratio dubioꝛu §. V.
circa p̃d c a. Nota pꝛimo ꝙ cñ nõ pᷣt viſitare
ꝑ ſe.pᷣt viſitare ꝑ alũ.de of.oꝛ.c.inter cetera.
er cũ viſitat ꝑ alũ ipᷣiviſitati vebẽt facere ex⸗
penſas victualiũ viſitanti. Et ipſi q́ epi ſuper
his q̊ͥs mittũt ad viſitandũ debẽt facere expẽ
ſas de alijs neceſſarijs.vt ðꝛ de of.oꝛdi.c.ſiepᷣs
li.vi.vbi dicit glo. ꝙ neceſſaria dicũtur.vt eqͥ
wſtes ⁊ familia.et hmõi.de quibo epᷣi debent
illis puidere.Epᷣi aũt nõ viſitãtes pſonaliter
nihil penitus pñt exigere a viſitatis. vt ðꝛ in
d. c. ſi es. Scðo nota i glo. ſuꝑ verbo ple⸗
ne ꝙ nulla prochia debz remanere inuiſitata
dum ↄmode poſt viſitari. et viſitatõis cauſa
ſubũit.et ſunt æc redigẽda ad arbitriũ boni vi
ri. Hec ſufficit ꝓ viſitatõe ſynoduin ↄuocare
et plene inquirere.qꝛ in tabꝛeui tꝑe nõ poſſet
ſinguloꝝ inquiſitio fieri.tũ etiã qꝛ nõ vemũt
ad ſynodũ oes viſitanch clerici ⁊ laici. tũ quia
ſubuciẽda eſt res ocuns.et ꝑſone pñtia mul⸗
tum oꝑatur.ſup de of.le.c.ñᷣ.HNota vᷣm Hoſti.

ꝙ non dicenur viſitatio nõ plena. oꝛ due vel
tres vel pauce remaneãt viſitãde. Allegat de
cõſe. di.ij. reuera. et. vij.qi.deniq;. Et dicit ꝙ
in his inſpiciẽdus eſt modus regionis Mo
ra tercio ſuꝑ verbo laicos. ꝙ yłs viſitatus ipe
nõ tenetur ad ꝓcuratõʒ ſ̊ eccia. vt.x. q.iij.pla
cuit.et ſic eſt ↄſuetudo. Etſi nõ pᷣr ad aliquaʒ
ecciaʒ accedere ſine difficultate.puta ſᷣm glo.
ꝓpter niues vel glaties.vel aliqð ſile. tunc ad
vnñ locũ ↄgruũ ⁊ lvneſtũ ⁊ 2 nunẽ pᷣt ↄuoca⸗

re clericos ⁊ laicos illiꝰ eccleſie. ad quã nõ pt

accedere ⁊ ibi viſitare. Nota qrto pm glo.
ſu ꝑ verbo pia loca.ꝑ hec intelligũtur hoſpi⸗
taha ⁊ xenodochia que ibi debent viſitari.
HNHota quinto ſuꝑ ullud puinciam. ꝙ licet
er. dixerit hoc verum. cum ſuffraganei ſunt
negligentes tñ contrariũ eſt verum. vt patet
eo.ti.c.fi.vbi dicitur.qꝙ archiepᷣs pᷣt ꝓuinciã
ſuam viſitare.etiam ſi ſuffraganei nõ fiuntne
gligentes. Et iterare viſitationem eandem ⁊
pꝛocurationẽ recipere a locis nõ obſtante cõ⸗
ſuetudine in contrarium. Mota ſexto ſup
illud libere glo.ſcʒ contrauictõne.pꝛeſcnptõne
velappellatõne non obſtantibus ſcʒ poteſt vi
ſitare archiepiſcopus.ſuffraganeos. extra de
pſcript.c.cũ ex officij.idem archidi.Et intelli⸗
guntar loca viſitata ſiue illa que pſonaliter vi
itat.ſiue illa que ad viſitationem conuocat.
Hota ſeptimo ſuꝑ illud conſilio et diffini⸗
tione.nõ dicit hic de aſſenſu.qꝛ ſiue ↄcoꝛdent

ſiue diſcoꝛdẽt ſuffraganei.hoc diffinire ad ar⸗

chiepiſcopũ ꝑtinet.que diffinitio ſic fiet.ſᷣin

nno.dicendo. Diffinimus pernos pꝛoce/

endum ad viſitationẽ ꝓuincie nr̃e. Eta tali

diffinitõe cum ſit ſuꝑ erxecutõne ſui officij nõ
poterit appellare.de of.oꝛ.c.ixrefragabili.ideʒ

archið. Dicit aũt Hoſti. ꝙ ideo ingeritur hec
Difficultas concilij et diffinitòms. vt archiepi
ſcopus non ſit negligens ad concilium cõuo⸗

candum.cum aliter concihũ defacili haleri ne

queat.nec ſine haac diffinitõne viſitare poteſt
per quod cõcluditur ꝙ archiepᷣs vix vel nun⸗
qᷓ; ſcõᷣam viſitationẽ faciet niſi conciliũ cele/

bꝛet Yo. an. in nouelł. Mota octauo ſuꝑ il/
lud coactione.glo.a pꝛincipio.nõ exigetur iu⸗

ramentum per quod occultum ꝓponere con/

ſtringatur. exquo iñ ſine iurameto referũtur

aliqua coꝛrigenda. poſtea poterit inquiſitoꝛ ſu
per his exigere iuramentũ. Et q;uis nõ debeat

cogere a pꝛincipio ad uramentũ.bñ tñ coget

venire et reſpondere.et ſibi in his que officiũ
raſpiciunt obedire m Ber. Inno. 1 Hoſtiẽ.
Jo.mo.vt archidi.alłs eni vluſoꝛia eſſet po⸗
teſtas vel iuriſditio viſitandi.ſi nullum coer⸗
tionem haleret.et q cui ↄmittitur paincipale

et acceſſoꝛiũ.de offi. dele. c. de caulis. Jo.anð.

erun i
pbinmninie
rsete⸗
Ao ſkini ſin

helcle
i⸗

nhiiidſ

V. Re
niuii

aln. Von
nirbonie 1
oſtin puincnd
Encintendae
ſcknegnesfi
inbeuneſann

(rum. Dolun-
ia dict hon.

tarchiepeinphnn
o.no,Abr 41
aamn nö ſtaine/
ſſia gteonffint.

cerſoetocit
ſſiorvngsoantt

tclet Holnt⸗

enkoneren
uͤsfflirtte

Reocahciens
ſinfinh
Craäänn
Prcafinande
Piſiortargzens
Töben. Pon
Jnro,ſpr
fare eniſtce
erog ueoſe
ig alocoineg

gll,elgti n.
M.Ort ſili
pliando,l,

penco.,ipist

tpcauſserne
Mohögitſpec⸗

fnunhis Vner⸗

ſfciatelisſtri

Unfſttis gen⸗
Mahennieſtn
fffil Man⸗
nnmnnal
fuseperenä
Moſtaniepe

iſfgnnie
eniNe
Milesni gin
mmm. tt
nchtntshn
renc
elear iet
ANiNN
igitmipen
xiſei inn
ge nt
1ediniri
Dnmneun
noni nrieti
gamiriifi⸗
oMCidit
gſt. n
Adfif:
Hoeet i
Conani rin

ſepati

Capitulum

Nota nono ꝙ cira viſitatõʒ clericoꝝ et po⸗
puloꝝ dʒ eſſe inrentus.dicit glo. ꝙ Rõ ſunul ʒ

m fiet. cum taliũ vita ſit ſeꝑata.xii.i.
duo.et melius ꝓcedit inquiſitio qñ fit ſigilla⸗

titm. c. inquiſitõiſ. de accu. Et lvc verũ ſi q̃lita⸗

negocij hoc expoſcit. als in genere ſit in quiſi /
tio. Et quo ad punitõʒ dicit Yo. an. in nouek.
ſup ſexto lvc intelligendũ.ſ.quantũ ad laicos
quo ad crimina eccleſiaſtica mr̃imonia ⁊ alia

q̃ ad ecciaʒ ꝑrinẽt. in alijs coꝛrigẽdis nõ vſur⸗/

pabit iuriſqtõz iudicij ſecularis.vr de iudi.no
uit. VAmpediẽtes autẽ nũcios qui mittũtur ad

2ↄuocandũ vel als iuriſditõʒ archießi viſitan /
tis. ꝑ eũ pñt puniri qð dicit.vt de penis. c. xo⸗

ma na.Ii. vi. Mota decimo ſuꝑ illud ciuita⸗
tes. m Hoſtiẽ. et Yo. mo. ꝙ ille oꝛdo ſeruan
dus ſit in ꝓuincia.ſ.quo ad eccleſiã pꝛincipa⸗
lem cimitatem ⁊ dioceſim metropolitani. In

ſuffraganeis tñ difficultas incõmoditas ſit.
in hoc oꝛdine ſeruãdo nõ putant oꝛdinẽ neceſ⸗

ſarium. Mota vndecimo ſuꝑ illud eoxꝝ ſub

ditos. dicit Ho. an. in nouel. ꝙ ſi ↄcurrat epᷣs
et archiep̃s in viſitando. m Inno. Hoſti. et
Vo. mo. Alber. ⁊ archið. ꝙ ambo admitrẽtur
cum nõ ſit a inre ꝓhibiti. et ſi diſcoꝛdarẽt in
ſnĩa ꝓ reo.niſi in cauſa fauoꝛabili.vt de pba.
c. ex ſris. et addit DHoſti. et alij. ꝙ ſi eccleſia nõ
ſufficit vtriq; ademittetur pꝛimo vniẽs. vt de
fo. cõpe. c. ꝓpoſinſti.cũ ↄcoꝛdan. Et ſi ↄcurrãt
ſimul veniedo.nec apparet qs pꝛioꝛ hq; videre
tur eps pferendus cui ſpecialis ineſt cura.x.
q.i regenda. pᷣdictis placet archiepᷣm pᷣferen/
dũ. xi. q. in. reſiſtit. er.c. ſeqñnbo. Si vero cõ
currar epᷣs c pꝛelato ſibi ſubiectoad quẽ etiã
ſpectet viſitatio. dicit archid. pꝛeferen ſi epᷣm
niſi obſtet ↄſuetudo. allegat. e. in lateranenſi.
de pben. Mota duodecimo m Yo. an. et
Inno. ſuꝑ verbo viſitatis qð intellisitur viſi⸗/
tfare etiã ſi vadat cauſa ↄſignãdi vel criſmãdi
pueros. ſiue ↄſectandi eccleſias. fiue ꝓ quo/
cũq; alio cõi negocio.vel qð tnultos tagit. Ar. x
q.ij. relatũ.m Inno. vel m Hoſti. vel Yo.
mo. O ſit ꝓ ſalute aiaꝝ vel pꝛo cultu diuino
ampliando. vel ꝓ ſtatu eccleſie mehus refoꝛ/
mancdo. x. q. i. placuit. Secus ᷣm Inno. ſi va
dit ꝓ cauſis expediendis. Oñ in his dʒ ſen⸗
ratio nõ aũt ſi vadat ꝓ reconciliatõe eccleſie.
ßm archið. Din. er audul. et Boft. Atẽ m
archið. cñ archieps ad vnã dioceſim cauſa vi⸗⸗
ſitãdi accedẽs.ſi trãſit ꝑ aliã nõ eſt ꝓcuradus
iure viſitatõis.q⁊ nõ viſitat iure aũt hopitali⸗
tatis nemim eſt deneganduʒ. xlij. di. .i. hot
tñ ſi pt. Mota tredecimo ſuꝑ verbo pcira/
tões.ibi. in victualibo.ꝙ ſi epᷣs vel archiepᷣus
viſitãs ꝑdit equũ.vei ſoluit vecturas equoꝝ ⁊
his ſił ia.nõ pt loc exigere a viſitatis nomine

1

ꝓcuratõis ſᷣm Inno. et archiõ Et multomi
nus nõ pᷣt petere expenſas s facit in via eu⸗
do viſitatõe faciẽda.tũ qꝛ hoc nullo iure ca⸗
uetur.tũ qꝛ ꝓpter id hʒ bona dignita tis. vt ꝗᷓ
ad dignitatis officiũ ſpectãt exerceat. Et talis
pꝛocuratio ve reſpcũ potius datur in ugnum
ſubiec:õis.et pꝛopter ivſpitalitatẽ quã de ne⸗
ceſſitate iuris naturalis cñ ſuos redditus ha
leat ⁊ ideo de illis viuat.cũ paupes eccias vi⸗

ſitat. O ſi vna die viſitationẽ expedire nõ pt

Dicit nno pluribo diebo. vt opoꝛtuerit
curandus erit. x.q.i.placuir. Nec obſtat.x.q.

iiij.c. inter cetera.q? illud intelligit᷑ cũ vna die

viſitatio pᷣt expediri. AIdẽ Hoſti. addẽs ꝙ in
nullo caſu eccia eſt grauãda. Mota decimo⸗
quarto ſuꝑ verbo. inquirat. ꝙ ep̃s tenetur fa⸗

cere hãc inquiſirõʒ ad de nũciatõʒ lplius archi⸗/

epi. ad hoc.i.q.v.inennã. Et ſi eps noller in⸗
quirere.dicũt aliqͥ ꝙ arcpiepᷣs inquirat.q? eu
ram eius hʒ. ad eius officiũ piinet ppter ne

— „ . .

gligentiã epi.ar.ix.q.iij.cũ ſimus. Zli tñ di⸗/
cut ꝙ pꝛopter eius negligentiã nõ deuolitur
ad archiepᷣm hec cognitio qꝛ in canombe non
eſt expᷣnuʒ. ita ponit Inno. allegas ad hoc ax.
x.q.iij.qꝛ cognouimus. Et ſi dicatur ꝙ ꝓpier
ſoc remanebũt crimina unpunita oiia illd de
ſen excõ. c. vt fame. Rndet ꝙ archiepus coger
epᷣm vt ꝓcedat ⁊ pumat qð pᷣt rõne negligen
tie pcẽi.xxxiiij.di.quoꝛundã. Nota decimo
quinto ſuꝑ verbo. notoꝛia. dicit Inno. ꝙ ſi du
biñ eſt iudici an crimma ſint notoꝛia. Primo
de loc inquiret. nec viðꝛ ꝙ ha beat aliud ꝓn u/
ciare.niſi qð ſuũ eſt pumre hec malencis quia

ſunt notoꝛia.qꝛ ſolũ in hoc videat᷑ cognoſcere
an ſit ſna iuriſditio puniẽdi .AZlrchið. dicit voc
notoꝛiñ intelligi cuius teſtis eſt ꝓpłus.allesat
xxxv.q.iij.quod ſcripſiet dicit nus crinims
Plm eſſe teſtem. e nã ſicrimen eſt notũ maio/
ri parti tm. allegat de coha. cle. c. veſtra. er ibi
Poſti.tractat de notoꝛio maniſeſto et occulto
NPota decimoſexto ſuper verbo pꝑecumam.
f̃m Yo. an. in nouelł. Si veri pheloloplan/
tes pecuniam contemnunt. xij..ij. ſocrates.
multofoꝛtius viſitantes.et ſi m Hoñien. i
nilis ſapieria peecionumario deloneſtarn nõ
debet. fl. de varis ⁊ extraoꝛ co. li.i. . eſt quidẽ
multominus canonica depꝛauanda.q muituʒ
repꝛehendit auariciã clericoꝝ.ſuxaa eo.c.ex ꝑ
te. Hic etiã nota ᷣm ↄſtõem ſtam romana ⁊
ſequen tez. ſcz exigit. ꝙ nulla pecunia poterat
exigi aut etiaʒ recipi a ſponte dare volenti ra⸗

tione pꝛocuratõis in viſitatione epᷣi vel archi⸗

—

epi. ſed tm in victualib expenſas moderatas
als incidebat in penam que ⁊ ha tur in. c. exi

—

git. Sed per conſtiutionẽ bomfacij. viu. qᷓ ha

. „7

betur in. c. ſequenti. et incipit felicis. hoc pꝛoa

LTitulus

pte remouetur. e. videlicet a volentibo eccle⸗
larũ ⁊ locoꝝ viſitatoꝝ rectoꝛbo ſeu ꝑſonis pe
cuniam licite recipere valent pꝛo ſumptibus
moderatis faciẽdis in victualibo diebo quib⸗
viſitatõis officiũ ꝓſonaliter exercebũt. Exq/
bus verbis patz ꝙ ſi viſitati ꝓcurationẽ in vi⸗
ctualibo ſoluere u lint pecunia ab eis exigi nõ
pr. Sʒ ſi ſponte velit ſoluere pecuniã cõgruen⸗
tẽ ꝓcuratõi acciꝑe pñt. Et ſumitur hic pecu⸗
nia nõ ſtricte ꝓ ea q̃ ↄſiſtit in numero. ſʒ etiaʒ
ꝓ reba q pñtpꝛecio eſtimari.ᷣm illud.i.q,/iij.
totũ. ñ cõcoꝛdare pñt in alijs vel hquichs.
velde boue. pullo vel re ſini danda ꝓ quãtitate
taxata, vel ſine alia ta xatõne.dũmodo ſeruef
moderamẽ. Nodie ꝑ ↄſtõʒ bñdicti.ri.q̃ inci⸗
pit vas electõis taxata eſt quãtitas ſᷣm diuer
fitatem puinciaꝝ diuerſaꝝ. q̃ ſoluẽda eſt ſine
victualibo.ſi a volẽtibo in pecunia in qua etiã
diſtinguitur. an ꝑ ſe an ꝓ alios viſitent.q eti⸗
am reſtringitur cũ ꝑ alios viſirãt. d
cimoſeptimo ſᷣm Jo. an. ſuꝑ verbo de familia
ſua occaſione officqͥ aut ↄſuetudinis. Perfa⸗
miliam intelligitur clericus vel laicus. eq̃ſter
vel pedeſter.ſ.qui eſt de wmo ſua. Noĩie offi⸗
cij intelligitur ſcriptoꝛ.ſigillatoꝛ.et ſilłes ſcðᷣm
glo.ibi. Et addit in nouellis.loc eſt verũ ſi ꝑe⸗
tatur rõne viſitatõ s ſʒ nõ intẽdir grauare cle⸗
ricũ ſi faciat lras.ſ.ſcnptoꝛ.et aliq̃d habeat ꝓ
laboꝛe.ar.xij.q.ij.eccleſiaſticis.Doſti.et In/
no. et lvc miſi de publico recipecet ſalariũ.quo
caſu ſtipendijs dʒ eſſe ↄtentus.xxiij.q.i.mili⸗
tare.HNec excuſat ↄſuetudo in talibo.qꝛ cenſe
tur irrõnabilis.exqͥ ꝑ ſedẽ apłicam repꝛobat
xi. di. c.q́s neſciat.⁊ ꝑ ↄſeqñs pᷣſcribi nõ pᷣt.de
cõſue.c.fi.
victuahbo.ſᷣm Vo. an.in nouel.hoꝝ noie cõti
netur eſus.votus.veſtis.ſtramẽta ⁊ oĩa lvi ne⸗
ceſſaria ad viuendũ.et lvſpiciũ ⁊ calciariũ.et
hec nõ vidẽtur remiſſa.etiã ſi de alimẽtis trãſ/⸗
actũ ſit niſi ſpeciſicẽtur. Dideãt tñ ne vltra fa
cul:atẽ grauẽt eccias.Et dicit Hiero.ad epᷣm

Coꝛnute ↄſidera. ne ſimilã ⁊ mella faſtidias.

qui natuſ. in pauꝑe vumo⁊ tugurio ruſticano
rugientẽ ventrẽ vix milio et cibario pane pote
ras ſaturare.xij/q.ij.gloꝛia. NMorta decimo⸗
nono ſuꝑ verbo aliqõ munus qðcũq; ſit. ᷣm
Jo. an. in nouel. GBtũs qͥ excutit manus ſuas
ab oi munere.i.q.i.ſunt nõnulli.Excipit Ho⸗
ſti.eſculentũ ⁊ ppeulentũ ⁊ enxenia.q̃ nõ extẽ⸗
duntur ad munerũ qualitates. ff. de of. ꝓcon.
l. iolent. Dicit emũ ꝙ mens huiuslie innu⸗

it ↄtrariũ.Conſultius ergo facit a talnbo abſti⸗

nere.tñ hmõi recipiẽs modica garſias.nõ cre
cnit ꝙ incidat in penã. Et ſi dicatur quõ enxeni
antur eſculentũ ⁊ poculentũ vt recipiat ꝓcu/⸗
ratione in victualibo.Rñnde: Jo.mo.ciũ.i.viñi.

Pota de⸗

Nota decimooctauo. ſuꝑ verbo

XX

tatus aliquid excellens. tale vltra cõesexpen⸗
ſas enxeniat.puto /ꝙ piculũ ſit recipe victua⸗
lia woꝛtãda.ſi poꝛtat aliqs capones. caſeos vel
flaſcos vini. ſ victualia ibi cõmedenda quã⸗
tumcũq; excellẽtia reciꝑe.nõ eſt piculũ pena⸗
rum infrapoſi ax.erigere tñ poſſʒ eſſe peccatũ
Mota viceſimo ſuꝑ verbo maledictõe; pᷣm
Jo an.in nouel.i.penã erernã.q̃ debertur ili p

moꝛtali.ex quo ſequit᷑ hãc tranſgreſſionẽ eſe

moꝛtale nec talis pt abſolui.niſi duplũ reſti⸗
man illi a gud naenie. ꝛi⸗
mo ſuꝑ vrbo oꝛdinario.pſᷣm JYo.an.delega
ſeruet foꝛmã mãdati.e reſe eene Dibann.
etiã ſi datus ſit ab alio q;ᷓ a papa.ita tñ dele
gatus qð nõ pᷣt nõ ↄmirtat. de iurepa.c.quod
aũt. Nõ putat aũt Hoſti.⁊ JYo.mo. hocin le
gato locũ hre triplici rõne.qꝛ vices pape gerit
xciijdi. c. . Scõa qꝛ maioꝛ eſt epo. de of. den
le.c.ſane.qui nõ incſuditur ſub clauſula gene⸗
rali.er̃ de ſen.excõ.c.qꝛ ꝑiculoſum.li vi.Cer⸗
cia qꝛ romana eccia ↄtra ſe ⁊ ſuos pꝛimilegia/
re nõ ↄſueuit.& cenſi.c.cũ mſtantia. NMota
vicenimoſcðo ſuꝑ verb. inſtitutis. Hoſti. dit.
ꝙ regularis denuciatio.i.ꝓclamatio.im.c.nõ
requirit.glo.quia nõ m iuris ſubtilitatẽ.ſed
m obſeruantias regulares ⁊ m diuerſas re⸗
ligioſoꝛum conſtitutões de plano.et ſimplici⸗
ter expeditur. in qua nec eſt appellatio admit⸗
tenda.ſupᷣ de apel.c.ad nr̃am. Dicit añt nõ
omittenduʒ. ꝙ ſi pꝛelatus q;ʒuis religioſus in
moꝛtali ↄſtitutus notoꝛius vel infamatus in⸗

coꝛrigibilis ſit.et ꝓpter hoc a ſuo ſubdito ap⸗

pelletur.aut appellatõi vferet.aut p tanto ex⸗
ceſſu ſatiſfacere cõꝑelletur.ſupꝛa de appel.c.de
pꝛioꝛe.quia nec ad talem pertinet iudicialis
coꝛrectio.iij.q.vi.iudicet. Ateʒ religioſi licet

ſint ſcõm regulam coꝛrigendi. miſericoꝛditer

tamen nec paſim moꝛe latronum in grauem
carcerem detrudendo ᷣm moꝛẽ pꝛaue ↄſuetu
dinis.que quaſi pꝛo lege in quibuſdã eccleſijs
inoleuit. extra de ſta. regu.c. ea qᷓ. Item licet
ad abbatẽ ſpectat coꝛrectio.ſi tñ nimis eſt gra
uis de conſilio cõuentus.i.capituli ſui tempe⸗

randa eſt. ſupꝛa de his que fi.a pꝛela. c. nouir.

Nult ergo finis huius ↄſtitutõis ꝙ ↄſuetudi
nes ꝑ quas fiunt viſitatõnes ⁊ coꝛrectõnes re
ligioſoꝛum.ſint rationabiles et appꝛobate.
Hota viceſimotercio ꝙ monaſteria moni
alium etiam ſi ſint exempta. debent per ſuos

oꝛdinarios ſingulis anms viſirari. vt de ſta.
mona.c.attenoentes.in cle.quod verũ eſt ni /

ſi habeant ex pꝛiuilegio. ꝙ nõ poſſint viſitari
ab oꝛdinarijs.quod pꝛiuilegiũ habent pꝛedica
toꝛes ⁊ mmoꝛes.de monaſterijs ſibi ſubditis
et plures alij de quibus ignoꝛatur. Ondeet
um loc allegant pꝛiuilegin debent oſtendere.

Nota viceſimopꝛi/

umn

Nim

ſe 4

Pintititil
unnne
eteo

cnnnonieto.
(tunftioſuoſie
Qponrentercd.

*

unſttlippethin

Decrtusſri

r wreligoſorfe

nterent ytpenl
euntpiſocapa⸗
cnreücnils.ln

Vnldetmier
enacnrſonc

Wedeerartwere.

eeſeridrin

Aenpetäen
ſanitorvor.

ſigtontasdur
Praa
ws

Mne, Anencen
mhtqoränefer
Wwelkefannane
Ctttaloceneiar,
nhetiiſeeaf
RWkrenwantip⸗
Murpſruanmnpdv
Ghttunpſtwe
dbankrpen
Clhtkinncſton
Abanwenbe
hünirimmne

iglermine

we „ P
amagän

1

Amertſene⸗
M

)

oNSTN
Ppenii⸗
öd
MAKenetu
iaticr zutii
1meNE

mcoftn

w ken in
––
ebri un
Gub tis
Nirisn
gnn
. inke,

Mota.xxiiij. ꝙ vſt. ðt locũ in congruñ ad quẽ

7 .

non fenetur ire ad viſitandum. ſed &bet rec/

toꝛẽ talis loci ⁊ wopulũ congꝛegare.ad aliũ lo

cum congꝛuñ qñ. ſ non ſurficit ile locus ad
curatöʒ archiepi. Sed archið. dicit a dicit ꝙ
omnes contribuent.ſ.alie eccleſie. Dicit g ar

chið. ꝙ iuſta cauſa conuocatõis non eſt pauꝑ

tas eccleſie. Mã ſi põt adlocũ accedere te⸗/

recipiet.i. q. jj. placuit.ſuis viſitet ſumptib⸗
qꝛ ad loc ſunt ſibi redditus epales deputati ſic
etiã notat beꝛ.eo.ti.cum aplus ⁊ io.goff. vin.
loſtien.eo.ti.cum inſtantia. Dnde penitus
ipotentẽ euidens pauꝑtas excuſat aditribuen
dum. Decxe talis aũt conquerente. e offi. or.
que ðᷣt moderate poſſe exigi. loquit᷑ de eccleſia
q cũ tꝛibuere põt.lieet non intotu ꝓcuraꝛe.hri
em̃ ſempeꝛ debet ratio. ne miniſtri eccleſie e /
geant. ar. de re. iu. in condemnatõe. MNora
vltimo ſup v̈bo ingꝛeſſum eccleſie interdic/
tum. ſuꝑ vᷣbo ſuſpenſos. in. c. exigit. DHiẽ glo
ſa. ꝙ ſi vdurante interdicto iſti moꝛiant᷑ nõ ſe⸗
pelientur in cimiterio. aſi interim celebꝛẽt in
eccleſia in officio ſuo ſicut pꝛius efficiunt irre
gulares. de ſent excõ. c. is cui.li.vi.inferioꝛes
reroſuſpenſi ꝓpter hmõi tꝛanſsꝛeſſionẽ.ſi in
terim celebꝛent vrpꝛius ſuntirregularesnec
poterunt ab alio ; apapa abſ. olui. ðſen. exco.
c. cum medicinalis. hi. vi. glo. ſuꝑ verbo auſa
dicit. facta & reſtitutõe duplici ſtati ſunt abſo

netur ad id.⁊ſi ecclia eſt paup.niloil exiget vel

tiſine aliaſen. de ſpon. c. non eſt. q; intellgen
du ſiſeruauerunt interea aute xeſtitutionem

factaʒ interdictũ vel ſuſpenſioneʒ. als ſi nõ ſer
uaſſent. incidiſent. ⁊ indigerẽt diſt. xenſatione
ſeu abſolunone.

De quibus ſint fiende inquiſitiones in vi /
ſitationibo ad diuerſos ſtatus. Ca. vi.
Via dictũ eſt ſup⸗

pra ꝙ poſt pᷣdicatõʒ ad populũ

—

vl collationẽ ad capitulũ cleri
cox rvel religioſoꝝ fieri debet inquiſtio in viſi⸗
tatione. Munc videndũ eſt pticulariter quo/

modo ⁊ q̊ ordine fiet inquiſitio. Qñ epus in/
trar eccleſia n. rectoꝛ eccleſie vel pꝛincipał in⸗
cathedꝛali offert

ert ei eꝛucezoſculandam ⁊ aſpſo
riñ aque bñdicte, ⁊ facta aſpſione incipit cata

xe ipᷣe rectoꝛ anthiplonã. Ecce ſacerdos mag

nus poſtea antiplonã ð ſancto cui intitulara
riſcdictõʒz eccleſie. Et qui bi audiunt confeſſo
nes et ſi ſunt ſufficentes adil ud et ſi conoci
cathedralem poſt oꝛõnẽ vt dictuimn eſt debet ire

eſt ecclefia ⁊ poſt verſiculũ eps cantat orõneʒ
de ullo ſancto. Et pꝛimo accedens ad eccleſiaʒ

ad locum venerabilis ſact̃i. ⁊ videre quõ ⁊ q;
lvnorhce ſitreconditũ.⁊ bene fumuʒ ⁊ clauſuʒ

2 H ſepe muret ne generet aliqua coꝛruptio

ſextum

veꝛmium coꝛroſio ex antiquitate.Et erĩde ſa
cꝛamentum extꝛeme vnctõis ac etiam haptiſ
mum ⁊ criſmatis.⁊ oleij cathecuminoxvſi ſunt
renouata illo anno ⁊ fontes baptiſmales. qñ
eceleſia eſt baptiſmalis.⁊ ſivaſa ſunt mancda
⁊ coꝛꝑalia pᷣcipue ⁊ calices ⁊ palle altaris
Etcũ reꝑit in hmõi defectũ dure increpei⁊ pii
niat plus ⁊ minus ᷣm qlitatẽ exceſſus. Inqͥ
rat ſi viſitans eſt archiepᷣs de vita epᷣi viſitan
ſuffꝛagenei ſui qui ad lvneſtatez ſui ⁊ familie
ſue. ⁊ qualiter ſe habeat in gubernatõe epᷣatus
⁊ eceleſie ſue ⁊ aliaꝝ eccleſiaꝝ ſibi ſubdirarimn

tam in ſpũ alibo q; in tꝑalilꝰ ⁊ p maxime ĩ col

latione oꝛdinũ vł beneficioꝝ quõ ſe hẽat. ſi in
dignus conferat. puta ſiante etatẽ legittimaʒ
vel illiteratis vel infamibuſ ſi ꝓ hmõi pecu
niam recipiat. Si bona eatus bene gubeꝛnat
non diſſipando ſed pauperibo diſpenſando ꝓ
ut valet ſi alienair aliqᷓ imobilia vł alie natio
nes in alijs eccleſęs ſine vebita cauſa ⁊ foꝛma
fieri permiſit. Interroget non quidem ipe e
piſcop. qꝛ teſti moniũ ferret deſe ipo ſzalij ma

curi ⁊ diſcꝛete ꝑſone qui cꝛedũt᷑ ſare cõuerſa

nonem eius ⁊ veritatẽ dicere debent. ſi eſt ne
gligens eirca diuinũ. cultũ vt diligenter exer
ceatur in ecdleſia maiori ⁊ in alijs.⁊ ꝙ eccleſi

aſtica ſacr̃a tꝑe loco⁊ modo debito populo mi

niſtrentur ⁊ pdicatões ĩeccleſiis iuxta lauda⸗
bilẽ conſuetuoinem tpibus delitis faciãt.
ſe vel ꝑ alios inquiratiir. Si eſt viligens Ene
gligens in coꝛrigendo exceſſus clericoꝝ etali
orum quoꝝ coꝛrxectio ſpectat ad eum de iure pᷣ
uilegio vlcõſuetudie. Si viſitat eceleſias ſue
dyoceſis non recipiendo niſi ꝓcurationẽ vic
Si confert ſacr̃m ↄfirmatõms tꝑe ſuo. Siẽ
rectus in iudicando vł iudicare faciendo per
vicari ita ꝙ vmcincqzadip tribunal recur
renti. miniſtꝛet iuſtinã er ſi uidiciñ gꝛatis red
dat.ſi cõſtitutões ſnodales aliqs hʒ et ſeruat
etſernare facit. Quo ad ſubditos eccleſie
cathedealis qratin ab aꝛchiepo velepo ſipre
poſitus vel alius platus et canonici et alijcle
rici ſunt eidem epoobedientes ⁊ ꝙ oes wortetr
tonſuram et habitu clericalẽ et ſi pacifice qe
te viuunt. Er ſialiqui ex ipisſimt riroſe et ſcã
daloſi et qᷓ ſunt uli.iteʒ ſi canonici et alij capel
lani et clexici obechant proſito ſen alteri pꝛela

to ipius ecckie in his ĩ quibus tenẽt. Si faciut

capitulũ et vbi et quonens et q ibi tractant
Etſi bene gubernant et conſeruant ura er iu

et alij clericiviunt doneſte er dicunt officunn
et confitentur de licentia epi vel eiꝰ qui poſit
dare. Si prebenge ſunt cões vel diſtincte. eqᷓ

les vloiſſimiles. Qan et qles ſunt redditus et

“
* A 4 . .
4. s
S

Litulis

pYuentus ſacriſte canonicox. eccleſie ⁊ in qͥʒj
bus oſiſtunt ⁊ adcmanuspueniant. quomo
vdiſpenſant. Si in chcta eccleſia off iciũ diur
num piter et noctuꝛnũ dicat᷑ continue debitis
tpꝑibus ⁊ debito modo.Et quot in die ex cano
nicis ⁊ capellanis in dicta eccleſia celebꝛãt
Deinde ũrat de inuentario.ſi hʒ ⁊ ᷣm ea q̃ ha
bentur inuentario ſibi collata in acceptõe ec/
cleſie vel officij ſacriſtie. ſic reſignet oĩa. O ſi
aliquid notabile defuerit ſeu ꝑditũ fuerit clpa
ſua ſupplere renef.ſecus ſi caſu ⁊ ſine defectu
ſuo.Et pꝛimo videat de rebaſacꝛiſtie.ꝑ quan⸗
titatẽ ⁊ qlitatẽ ⁊ ſigna diſtinctiua.calicescum
coꝛpoꝛalibo.caſillas cappas ſericas. ſeu pluui/
alia. talmaticas. iunicellas. albas. amictꝰ. ſto
las. manipulos.cingulos.ſuꝑpellicia.ſeu coc/
tas. woſſalia. altaria. pallas. tobalias. alia l“
modi.&t ſiſunt ↄfꝛacta ſaciat reꝑare. Ociſſa⸗

lia antiplvnaria. omeliaria.⁊ alios libꝛos diſ

ſuta. faciat refoꝛmare. Ateʒ ſi eſt eccha cathe
dealis vel als collegiatã. inqͥrat qͥt debent ibi
eſſe cononici vel alijin eadẽ eccleſia ſeruien/
tes ⁊ qͥs eſt in ea pᷣlatus. Et in ecclłlia cathedꝛa
li.qᷓ fint ibi dignitates. ſ. archipſpiteratus ⸗/
Ppoſitatus.aut archidiaconatus.⁊ quis hʒ inea
chrã pꝛincipaliter. ⁊ q ibi pᷣſentialiter reſidẽt
⁊ deſeruiunt ⁊ ſi eccleſia hʒ aliqᷓs conſtitutões
ab epo appꝛobatas. ⁊ quõ ſeruantur aſi fideli
ter dant diſtꝛibutões intereſſennibo officijs
Itez inargt q̃t ſimt ibi capelle ⁊ ſi ſint itimmla
te. qbo ⁊ qt reditus h̃t.⁊ ſi officianfpm ob
ligatõs quã hñt.vel als ſine obligatõe ↄpeten
ter vᷣm qntitate reddituũ. ⁊ſi patꝛonos habẽt
qᷓ non ↄmittant fꝛaudes circa redditus capel⸗
le. Si ha bent debita fulcimenta adcelebꝛãduʒ
⁊ hmõi. AInquirantur nõ ſolum clerici.ſed eri⸗
am layci aliq; de populo maturia diſcꝛeti. Si ẽ
in popiullo aliquis hereticus. vſurarius.ſymo⸗

niacus. ſoꝛlilegus concubinariꝰ. male fic pub

licus adulter. vel obſtinatus in excõicatõe. vel
in inimicitia moꝛtali. vel in non confitendo
annuatim ⁊ cõicando. ⁊ pᷣcipue qñ omiſit per
plures ãnos.⁊ alia hmõi.q̃ꝝ coꝛrectioſpectat
ac'epᷣm. Et circa hmõi ad moneat.coꝛrigat.
puniat.pacẽ ↄponat ꝓut dñs dederit. Et ſieſt
aliqð legatũ ad pias cauſas non mandatũ ex⸗

Eccutioni faciat impleꝛe. In viſitatõe eccleſi

—

aꝝ parochialiũ ſunt collegiate. pꝛimo vi
ſo ſacro euchariſtie. ⁊ alijs ſact̃is ſi diligenter
teneantur vt dictũ eſt ſup. fiat inq ſitio. aſi lu/
men continue tenet añ ſacr̃m. E rinde q̃rat.
ſi eccleſia hʒ patꝛonũ.⁊ quẽ vel qͥs ꝛ⁊ſi bñ ſe ha⸗
bent ad ipam vt non extoꝛqueant bona eiꝰvł
geauent in pꝛandijs. exẽnijs.⁊ hmõi.vltꝛa id

ad qõ tenent᷑ Et ſi rector ipᷣe canonice inſtiiu

ts eſt in ila ecctia. Et ſi cõmina eñ ali ſy ⸗

Hiceſimus

monia eñ patꝛonts vel conff enalore Er ſial
quis detinet aliq bona ip̃ius eccleſie. Itẽ ſtate
let ſolũ illã eccłiam parochialẽ vel pures

lLplures.
lures.ſi ſunt vmte vel non ⁊ſi non Eunrniſ

ſi habet ſup hoc diſpenſatõeʒ ꝗ papa. )am als

tenere non põt. Vñ diſpen ſatõʒ ipam oſte
dit ꝑ modũ ſufficientẽ. Itẽ ſiin dicta ecckeſ

ſunt alique capelle corafe. ⁊ fihñt carellanee⸗
ſeruientes m debitũ 2 de qnantinfetodein
um ipᷣius ecclie. ipᷣaꝝ capellar. Et ſihñt cali
ces. lbꝛoswl alia paramentapꝑ ſe dicte capel
le. YVtẽ q̃ in dicta eccleſia habeant oꝛnamnetq
calices.cruces.coꝛp alia. thuribula. planete 2
alie veſtes ſacre palle. tobalee. ꝛhmõi. de qui
bus ſuß ſibñ ⁊ ninde tenẽt. Itẽ ſireliqe ihi
habentur ⁊ qᷓles. Ytẽ ſi habentũr ibi aliq iſtꝛu/
menta ⁊ priuilegia ⁊ſi bene cuſtochunt. Ytem
ſi eccleſia velaltarig ſunt conſecrata. Singula
riter aut ĩterroget ipᷣe ſacerdos rectoꝛ eccle
ſie in abſentie iñ populi.ſed in pñtia alicuius
e ſocijs epi. quõ ſe halxeat circa ſacta. qemulti
