nõ eſt ex alio miſi qꝛ de necemſrate ſequit.ha

gain.qꝛ vᷣba repugnãtia repiunt᷑ in legato.

ſicut ꝓbat.f. de vſufru. er habi. l. ꝑ ſeruum

ſufructu. Iſta aut repugãtia

R„

atet g. qre ponmit fruẽdi.qꝛ hñs vſuʒ

let vſuiruciũ.g halet vſum. Derũ eſt ſiẽ

r sr

Dn da⸗

gquunt cõſtitutõnes Joh. xxij. Edite cõtra
fraticellos oſumus ymaginari q̃druplici/
ten Dꝛimo mõ poteſt dici vſus nudꝰ facni.
ꝓpter oĩs iuris nudationẽ.Scðo ꝓpter ꝓ
pꝛietatis excluſionẽ. Cercio ꝓpter oĩs vnli
tanis pꝛiuanonẽ. Quarto ꝓpter actiõis in
ludicio abdicationẽ. Exemplũ oĩm iſtoꝛuʒ
De pꝛimo ſi ego eqͥtarem equũ cuius ego
non eſem dñs.nec haberè aliqð ius eqͥ tãdi

equũ tũc haberẽ vſum nudũ eqtanõis eͥ ꝑ

oĩs iuris nudationẽ. Et iſto mõ fur ⁊ latro
hʒ vſum nudũ facti in re furnua.qꝛ hʒvſuʒ
denudatuũ facti ꝓpꝛietate.qꝛ ꝓpꝛietas nõ ẽ
in eo ſʒ alteriꝰ.ſinulr᷑ de eq.et tũc poſiuim dici

lr̃e vſum nudũ facti ꝑ ꝓpꝛietans excluſio/

efacc tra ille nõ hret nudũ vium ꝗ haabe
ret ꝓpꝛietatẽ. re Erampiij de tetcio qñ
aliquis habet vſu
aliquã rem et tñ caret oĩ fructu ⁊ vᷣtilitate
que poſſet ſibi ex iali vſu ꝓuenire. Sicut ſi
ſeruus vteret aliqͥb inſtrumetꝭ ad coleduʒ
terrã dñi iui.talis vius poʒ dictmmudus qᷓ
tũ ad fructu vel vtilitate ſerui qꝛ ex tali vſu
vel oꝑe nullus fruct“ꝰ vel comoditas acqrit
ſeruo.ſed dño.Similx famulꝰcãpioꝛis tota

dſecheref.
hugtil
ſarus
en ren⸗
nultit.
Cnrillüimn
crinceung
Dn ſunde
ſen kikei

Tarcun

alicuius rei. vel circa.

ledc

lolunernt
hmurt
Dior
adicktan
ſctett
uminn
Mnialot.
reicopeur
is acninti
ſmevenei
Ntgyancot
Clankus N
ſtimſenn
ſopeedrexer.
ſumscmin
hlenuͤeno

—
—
=
=
S e

läci lensnin
wur Uenanni
nö conſtimince
mdimtanbonödin
mmnerepſpin
idiſhngnt vſnen
Wruüeſtſedi
DNNn onin

minnnn i
nippltemorrhene
nes mar

WsNIGiee

pteſtdin ns nc
cnoni edo
mi Lannoppterin

Dumnd ppetane

Geimen eieſn

,pechamia blanll
Noct chkiintind
Gcintinuntiri,

„7

pprrr luiſil

ibensmenutll
minel

Aums ie. N

anmnifln i

V

ihutrunen Nole
ee
gtuteſen ſel u
e
mrprd ih

Capitulum

die coputat monetã dñi.et vtilitas nõ ap⸗/
plicatſtbi ſed dño.Calis poſſet dici nudus
vſurarius
onem/&Gremplũ de quarto. Si aliqans ha⸗
leret aliquã rẽ.et cum auferret᷑ ſibi nõ ponʒ
contra illũ in iudicio agere.vel ex voto vel
ex alia q̃cunq; cã.tũc poſſet dici habere nu⸗
dum vſum ꝑ actiomis miudicio abdicatio
nem. Et hec ſufficiant adpñs de vſu.

Lercium autẽ eſt S.qii.

ſſeſſio. q̃ ſic deſcnbit. Poſſeſſio eſt coꝛpa⸗
is rei detẽtio coꝛꝑis et animiuris admini
culo in terue niente. ſic deſcribit Ho
ſum.de cau.poſ.⁊ ꝓpꝛi.DNicit᷑ añt coꝛꝑałre

qꝛ ſm iuriſtas incoꝛꝑalia non poſſident᷑.ſʒ
qſi. Dicit aũt detentio.quia poſſeſſio ᷣm iu

ra dicit quaſipedũ ſeſſio.aliter nõ acqrit᷑ ni
ſi coꝛꝑe ⁊ animo interueniente. Dñ ſi alte
rum defiqt nõ eſt poſſeſſio/Itẽ diciffiurꝭ ad
miniculo ⁊c.quia dicit᷑ ;ins aliquis alicui
rei coꝛꝑe et ammo inſiſtat.cũ nõ haleat iu⸗
ris adminiculũ.nõ dẽ ꝓpꝛie poſſidere. Dñ
m eos poſſeſſio aliqũ habet plurimũ iuris.
vt quando acqͥri᷑ ꝑ ſeruuʒ dño in rebus pꝑe
culiaribus. Nam ſine actu wmini acquiri
tur ſibi poſſeſſio.etiã ipfo ignoꝛãte.et viuca
pio ꝓcedit er ea.OQñq; halet multuʒ iuris.
ſed minus qᷓ; pꝛima.ſicut illa q̃ mibi ꝑ ꝓcu⸗
ra.acùᷣrit etiã ignoꝛãti.ſed ex illa vſucapio
non ꝓcedit.Quãdo q; habet parũ iuris.ſed
plurimũ facti in acqͥrendo.vt illa quã mihi
per meipm acqͥro.ſediſta in retinẽdo habet
multñ iuris et parum facti.quia ſolo aĩo re
tinet.ſed non acqriturmiſi aio et coꝛꝑe in⸗
terueniẽte.vt hec omnia notant diffuſius
E Ger. gloſatoꝛẽ.extra de cõceſ.pᷣben.c. cum

noſtris. Sem ſſeſſio halet iuris admi
niculũ, Sed ↄtra loc videt᷑ qꝛ fur et raptoꝛ

halent poſſeſſionem rei furate ⁊ rapte. et tñ
nullũ habent iuris adminiculũ vnde ſint re
ſtiuendi. vt ꝓbai. extra de reſti. ſpo. cin ii
teris.. ft de vi et vi gr. l.. . a me.ꝗ nõ ſꝑ
in poneſſione interuenit iuris admimiculu.
Reſpondeo et dico. ꝙ fur et raptoꝛ nõ dicũ

tur ꝓpꝛie poſſidere ſed ſolũ imuſte derinere

ſedſunt reſtituendi ex alia cauſa foꝛte.et ſi⸗
uie foꝛte. loc ſtututum eſt ita in odium ſpoli
.antium et auferennũ violenter res ſuas lo
minibus. Onde ᷣm qð dicit illa decre. in li
teris.hc fiit introductum vſᷣm iuris rigoꝛẽ
contra iuris cõmunis equitatem. que qñq;
pfertur rigoꝛi. vt ibi dicit glo. Et ideo dicit
Innoc. in eadem decrè m opi. ꝓbabilem
multoꝛum.ſi conſtaret tunc ꝑ ſuam conſeſ⸗
nonem ipium eſſe pꝛedonem, vel conſtaret

ex omnis vnlitatis pꝛiuatiꝰ

lien. in

. .
.
2
2.
.„

Terciũ

de ppꝛietaterei.eſſz pꝛedoni reſtitutio dene

ganda.et loc ideo.quia nunq; vrre poſſedit
nec naturaliter nec ciuiliter.ſed ſolum detẽ
tionem habnit iniuſtam. quia etiam nemo
poteſt eſſe iudex in cauſa ſua.et ideo rẽ ſfur⸗
nuam nõ debeo a fure accipere. mſi auctoꝛi⸗
tatosudicis coꝛam quo oſtendam rem eſſe
furnuam. quare 27.

Nuartum quod ꝗ. ii.

inuenit cirea aliquã rem eſt ppꝛietas. que
ſic deſeribit ab eodem Hoſt. ibidẽ. Pꝛ opꝛiꝰ

etas eſt wmini rei iuſtis modis queſitum
Acquirit᷑ aũt dominiũ iuregentiũ et iure ci⸗
uili. Juregentiũ ꝑ occupanonẽ ſicut in his
que nõ ſunt in bonis alicuius lminis qᷓoc⸗
cupanti ↄcedunt ſicut ſunt fere.beſtie.aues

—

et piſces.que in terra.in mgri.in aere capis o

umſ.et in his que cõmunia ſunt vt in mari
et in litoꝛe maris et lapillis ⁊ gemmis que
der

ſuntibi vt patet inſti.de reꝝ dip totum. ta⸗

men ſunt multe conſuetuchines in diuerſis
tem in his que ab

regionibo contra iura.
lvſtibus capiunt/Jure autem ciuili acqui⸗
ritur wminium multipliciter.pᷣſcriptione.
vlucapione.arrogatione.monachatione.
teſtatione.ſuccenſione. et alijs mulus mo⸗

— 1 „
.
4

cha de iure ciuili inductis. L
°1

Quintum quod .ꝭ.iiii.
reqnt circa aliquã rẽ eſt vmium. Oomimũ
em̃ m alis wc. et ius idem dicunt in re.
qꝛ tantũ habet aliqͥs de cminio in re. q̃ntũ
halet de iure. Qñ ſi habet ius in re halet co⸗

mimũ in re. Si habet tm̃ ins in vſu rei. ha⸗
bet wminiñ in vſu rei Alaucu⸗ aüt we.
videt᷑ oppoſituʒ. et tota rõ ẽ.qꝛ ſᷣm ph̊m et

Simpliciũ in pᷣdicamẽt:.xelano dñij ẽ rela⸗

tio ſuꝑpoſitõis.⁊ iõ nullꝰ or̃ h̃e dñiuʒ mn ali

q niſi ſit ſibi ſuppoſit*.ſʒ aliq̃s nõ pᷣt he ius
in aliqᷣ cui nõ eſt ſuppoſitꝰ.imo ecõtra.ſicui
filiuſamilias habet ius in pre.ſimilr ſeruus
in dño.qꝛ teneteis ad alimẽtationẽ.ſimilx
monachus in monaſterio.ſubditus in pꝛe
lato.quia tenerf᷑ ſibi ad ſacrxoꝝ adminiſtrati

onẽ.gꝗ ius ⁊ dñiũ nõ ſunt ide.imo ᷣm iſtos

ius ſe habet in plus q; dñium.qꝛ dñiũ om̃e
ẽ ius. Sʒ nõ oẽ ius eſt dvñnſium. Dñium em̃
videt᷑ ſibi addere ius qndam ſuꝑioꝛitatẽ ⁊?
autoꝛitatẽ. Et iõ ẽm iſtos dñium deſcribit
ſic. Dñiuʒ ẽ ius hñdi poſſidendl ⁊ vtẽdi ali
q̃ re ſimpił ꝓ libito volũtatꝭ vl m aliquẽ
cœterminain modũ ex qdã ſuꝑioꝛitate ⁊ au
toꝛitate.dĩ aũt in dictadeſcripnione ius.qꝙ
ſi aliqs denneret vel vteret aliq̃ re ſine iur⸗
ſicut fur et pꝛedo.talis nõ haberet domimi

R . 1 1 . 2„ err. „° Pmn 4
Tra6 X .

. .
2
„

Hicit᷑ius wſſidendi ꝛc. et e debet intelligi

iure ꝓpꝛio nõ alieno.q? ꝓcuratoꝛ vcono⸗/

mus ſeu diſpẽſatoꝛ vnit᷑ iuſte et licite rebus

vñoꝝ ſuoꝛũ.ſed hoc nõ facit iure ꝓpꝛio ſed
iure dñi. Atẽ dr̃ ꝓ libito volũtatis ſimptirxr.
q;tum ad oñium rerũ ꝓpꝛiñ ⁊ pfectũ.pꝗqðᷣ
qs habet ius in re. q;tum ad ꝓpꝛietats ſin
pliciter et qtũ ad oẽm vſum qͥ natus
ca rem.qꝛ põt eam vendere et vnare et di⸗/
ſtrahere ſicut placet. Dicitur aũt vel ̃m ali
quẽ certũ determinatũ modum ꝓpter duo
Pꝛimo ꝓpter dñia cõditionata. puta cum
q̊s eſt dñs rei ̊ ad ꝓpꝛietatẽ et vſum ſimtł.
ſed t̃ nõ põt vendere niſicertis ꝑſonis. pu
ta ꝓpinqmioꝛi de genere et determiato inõ
ſeruando legitimã liberis ̃m leges.vel ſpe⸗
ciales patrie conſuetudines. Scðo ꝓpter
dñium imꝑfectũ. Dſufructuarius em̃ vſu⸗
rarius licet nõ pabeat dñiuʒ ꝑfectũ tñ plenũ
ꝓ eo ꝙ habet. etſi nõ habet iusĩ ꝓpꝛietate
rei. tñ habet verũ cominiũ.ſR imꝑpfectum.ꝓ
eo ꝙ verũ ius habent in vſu vel vſufructu
rei licʒ nõ ĩ rei ꝓpꝛietate.alioq̊n nõ poſſent
in re iure ſuo vẽdere vel alienare vſum vel
vſufructũ. Jura aũt cauẽtia.ꝙ vſurarius
et vſufructuariꝰ non habent dñium ſimpttx
in ꝓpꝛietate rei dicunt ipſos nõ habere o⸗/
mimũ.licʒ ſᷣm veritatẽ ſint dñi ipſius vſus
vel vſufructus. Itẽ dr᷑ cũ quadã ſuꝑioꝛita⸗
te et autoꝛitate.cũ ſit relatio ſuꝑpoſitionis
Eſt añt ſciendñ. ꝙ cominij ad pñs ponſu⸗
mus acciꝑe tres diuiſiões. Pꝛima eſt cum

dñium ſit ius habendi rem cum q̃dã ſuꝑio/

ritate et autoꝛitate ad eã.ſicut ſtatim decla⸗
ratum eſt. ſicut eſt duplex ius ſic eſt duplex
dñium. Jus aũt pꝛima ſui diuiſiõe diuidit
a philoſoplv.v.ethicoꝝ in ius naturale et
ius poſitiuũ.qð vocat ph̊s ſᷣm legis poſitio
nem. Et ſᷣm ; eſt ouplex dñiuʒ.quoddã na
turale.et quoddã politicũ ſiue ciuile DOni⸗
um aüſt naturale eſt ius. qð cõpetit dlicui a
natura habendi et vtendi aliq̃re cũ quadaʒ

ſupꝑioꝛitate et autoꝛitate ad eã.ſicut eſtius

patris ſuꝑ pꝛolẽ.et viri ſuꝑ vxoꝛẽ.⁊ dñi ſu
per ſeruũ.ſi ſit ſeruus a natura.Eodẽ mõ qᷓ
loquit᷑ Areſto.i.politice.ꝙ qͥ põt mẽte ꝓui⸗
dere et pᷣualere.i.rõne viuere pꝛincipãs na
tu.et dñs natura.qui aũt nõ põt lvc coꝛpe
facit ſubditũ et natura ſeruũ.et ſir dñium
qð hʒ aut habuit lomo in ſtatu nature inte
gre ſuꝑ aĩalia irrationalia De quo legitur
Beñ.i. Hominamini piſcibo maris et vo⸗
latilibo celi. fuit dñium naturale qꝛ tale ius
Coõbpetit homini a natura
liicum ſiue ciuile dici᷑ ius cum ſuꝑioꝛita
tepᷣdicta. quod non cõuenit alicui per na⸗

t cir

ominm aut po

turã. ſed mere ꝑ adinuentionẽ collatiõe,z
humanã vel diuinã ſpnalẽ etſuꝑnaturalez
ominiũ vñi ꝑpetuũ ab ſomie. pᷣt dii
ci wſium inile m legis agigne ſee⸗
cunda lis. qꝛ

Ruiſio eſt dñij politici ſei cnn

quoddã eſt ver vommũ ⁊ pfectũ.quoddaʒ
vo.ſ.impfectũ.ſicut iã aliqliter tactum eſt.
Nõ impfectũ.ſed pectum dominiũ ẽ qñ qͥs

habet commiũ in rei ꝓpꝛietate etin vin erꝰ

quia poteſt eam vſu ꝓpꝛio cõſumere vende
re et alienare. et ea vti ꝓut vult. Homini
um vo impfectũ eſt cũ non habet ius in rei
Pꝓpꝛietate. ſed ſolum in vſufructu vl vſu.
NVñ̃ talis non põt dici dñs rei.ſʒ dũs vſus

vel frnetn T dinid qꝛ dnium x
rum habet multos modos diſtinctos. quia

quoddã eſt ſuꝑius et mediatũ.quoddã al⸗

tum. quoddã baſſum. quoddã vtile. quod/
dam directũ.et ſic de alijs modis ⁊ in eandezʒ

re. Et iõ ſciendũ ꝙ licet eiuſdẽ rei nõ pñt e
plures dñi ſimul.qlibet in ſolidũ ᷣm eundẽ

modũ et eandẽ rationẽ vvminij.vt dicit᷑ i

pdicto.c.licet.et.l.pᷣdicta poſſideri.tñ ſᷣm di
uerſos modos ominij ⁊ diuerſa iura vmꝰ*
et eiuſdem rei pñt plures eſſe oñi ⁊ diſtincti
Sicut campi.ſRuſti cus habet dñnum vnle.
dñium. OJiles dñium baſſum. Rex wmini
mi altu. er ſi patet qͥd eſt vminium.
SGextum et vltimũ §. v.
quod reꝑit᷑ circa rẽ eſt ius.et qꝛ dñium ad/
dit ſolũ ſupꝛa ius ſuꝑioꝛitatẽ et autoꝛitatẽ
ideo poſſet veſcribi ius eadẽ rõne ſicut vmi
nium dempta illa conditione cum qdaʒ ſu⸗
perioꝛitate. Del poſſumus ſic deſcribere. ꝙ
ius eſt poteſtas exercendi aliquem actũ ax
ca reĩ. Onde ſi licite poſum vendere libꝝ.
Habeo ius in vendinone libꝛi.ſi licite poſſuʒ
in eo legere et ſtudere habeo ſoluʒz ius in le
ctione et ſtudio libꝛi.⁊ ſic generaliter con/⸗
cludendo.quantum habeo de poteſtate lici
ta circa rem. tantum halbeo de iurecixca eã.
Et ꝙ loc ſit verum declaro bꝛeuiter ſic. Ho
mo cixca rem aliquam ve nientem in vſum

vite humane.non habet niſi duplex poſe. ſ.
lmo

ponſe facti ſeu executionis quo poteſt hmo
vti illa re licite.ſed poſſe ſolius faci non or
cit pᷣciſe poſſe iuns.ergo poſſe licitẽ dieit voſ
ſe uuris. a patet. qꝛ nõ video & circa
aliquã rem homo poſſit habere aliquod poſ⸗

ſe miſi vel pone facn abſolute.quo poteſt vni
enam ilicite vel pone licite. Sgg minoꝛ ſa⸗
ciliter pꝛobatur. auia illud quòd fit de iu⸗
re licite fit. ergo pone factinon eſt poſſe iu⸗
rls. Relinquiturergo. quod poſte licite ſis
.,.§N,-⸗,
6 1 *
„ W

Burgẽſis vo habetin eodẽ campo directuz

”

ſeinekte
ikenetbe
ntiſtrtlll
lcieneci⸗
is Krotn
Molanuſonn
1hon
ſſannine
binone N
none Did
inppp
nnehce⸗
coylkſe
loͤem alen
truppſeint
teſt alaue
pöt dinne
ptutenlon
tbonim.
lemnitrſi
Nöidennne
Pagöcnidiänn
übictparch
Pynmmnaen
orenger
ſcamentncin

„
.

Clyntäenn

Rnathunnnen

Spnlmnanmri

pdoftoniun

hlnſunn
Gerdin

. marchanicon

talesdia
peſdicuntdi,
tlegthniigi
öſtaen an
nnn Shoni

Edöonen

„₰
— —

Mai

idläſnermenn
Eehm dnini
1Ppwieinteenſte
lppno Göſorenn
In purpal Den
ttünonhani .
mnnvſafmnnh,
diadasri ftiti
AiRufogine
8nodosdiſinei
un quoccile
Talismodstn
liceeiuſceminii
llerinſolidifne
WMone Dmnni
HHacapſden i
pares eſenn
es Nün Ni

metini

aictradimt
tus ſugieemndn
mbiinsenie
ila conciitrd
linndstr,
hateſpfuntna,
— uen

SS
= — —

☛

=

Capitulum

poſſe iuris. Eſt em̃ hic ſciendũ.qꝙ frequẽter
aliqð nomẽ cõe pluribo ſᷣm rem ſ̃ᷣm modũ
quo cõiter accipit᷑.retinet ſibi nomẽ ꝓpꝛiuʒ

condiſtintũ ↄtra aliã.ſicut pᷣſcia q̃ jm rem

eſt cõis. eſtnoticia appꝛobatiõis noꝑ et
repꝛobatiõis malox. ſicut patet et ad Ro.
viij. Obi dicif qs pᷣſciuit hos et pᷣdeſtinauit

⁊2 ad Ro.xi. Nõ repellet dñs plebẽ ſuã qm

pᷣſciuit.tñ ſᷣm cõmunẽ acceptionẽ retinet ſi

bi nomẽ ꝓpꝛiũ cõdiſtinctũ cõtra pᷣdeſtina?/

nonẽ. DOñ ſol mali dicunt᷑ pᷣſciti⸗
eſt in ꝓpoſito.ꝙ poſſe facti.licec

mune licite ⁊ ntite vtenti

tra poſſe iuris.dicẽdo ꝙ ille põt de facto qͥ po

teſt aliquẽ actu exercere.ſ illicite. IOlle aũt

põt de iure.qͥ põt actũ ſoluʒ licite exercere.

Patet ergo ꝙ ius nõ dicit aliqͥd aliud niſi

ptãtem licite exercendi aliqͥd aliud actam.
Et h̊ etiã dicit Rug.xxij.q.ij. Vaciat.Et eſt
in lib.demẽdatiõ:Nbi dicit ſic.faciat homo
qð pᷣt ꝓ tꝑali ſalute vvim.cum aũt ad H̊ vẽ
tũ fuerit vt tali ſaluti miſi peccãdo cõſulere
nõ poſſit.iã extimet ſe non habere.qð faciat
qñ id reliquũ ene ꝓſpexerit qð recte faciet.
Per qð etiã dicũt iurite.ꝙ illud poſſumus
ſolũ qð de iure poſſum.qð etiã ꝓbo adhuc.
Omis act?ꝰ qͥ põt eſſe arca aliquã rem. vel
põt exerceri licite velillicite.ex qͥ ſupponit᷑.
ꝙ põt exerceri.qꝛ pꝛinatiue oppoſita in ſub
lecto apto nato epallent contradictoꝛijs.
vt patet.iiij.methaphiſice. Sʒ ius circa ali
quẽ actũ dat aliqð poſſe.vłſaltẽ ſic pone.cir
ca illũ actũ.ſed certũ eſt ꝙ nõ dat poſſe illici
te.imo nõ ſtat cũ poſſe illicite.ergo ius dat
one licite ⁊c.hec om̃ia quidã magnus ma⸗
giſter in libello contra fraticellos.cuius no
men adhuc non inueni.

Capitulum quartũ. de diuerſis vicijs o
minoxr et officialium eoꝝ.

Hodiuerſis regio⸗

ic recte
n rẽ ſit cõ
.q̃ libet em̃ de fa/
cto vtit ſiue licite ſiue illicite vtatur.tñ ᷣm
cõem acceptionẽ cõdiuidimꝰpoſſe facti cõ⸗

eo. vt in OJarchia et Romancdhola Ferrtns

ria et hmõi Miuililet g clet m modũ ſue nn Kde. ſear
iuriſditiõis dñari et nõ excedere terminos 7 e
ſue poteſtatis. Et qꝛ in multis locis.vt ' lo

rẽtie iurant qñ officin ſuſcipiũt ſeruare ſta⸗
tuta ꝗuitatis., et quedã etiam determinate

tunc Expᷣſſa attẽdant diligenter et ſeruẽt ne
piuri nueniant. et quotiens aliqð eoꝛum —
tranſgrediunt᷑. moꝛtale ſine dubio eſt. Ju·
dicare etiã et intromittere ſe de his ad que
ſe non extendit officium eoꝛuʒ ſm ſtatuta
loc determinantia eſt graue peccatũ.vt vᷣbi
gratia. Ex ſtatuto habet. ꝙ wmini pꝛioꝛes
non debent ſe intronnttere incauſis ciuiibꝰ
cum habeant officiales adhec deputatos t
poteſtatem.capitaneũ.⁊ huinſmodi.Ciues
aũt habentes adinuicẽ cauſas ciuiles.dant
coꝛam eis petitiones.vnuscontra aliũ cõ
tinentes cauſam criminalẽ.vt ꝙ verberaut
eum et iniurias fecit. cum ſit falſum mani⸗
feſte. et ̊ ipſi ſciunt.etr ſic pꝛetextu cauſecri⸗
minalis admittunt petinones illas falſas.
acſi eſſent criminales cauſe.et cogunt parꝰ
tes facere cõpꝛomiſſum.q;uis em pium vi
deat᷑ loc.qꝛ ꝑ hãc viã miti impptẽtes ⁊ op-
pꝛeſſi a maioꝛibo ſe iuuant.ꝗᷣ foꝛte ałs non
poſſent obtinere iuſticiã vel cũ diuturnitate
tpia et magnis expẽſis.tamẽ vt dicit apius
ad Ro.iij.c.⁊.xiiij.q.v.c.foꝛte.Nõ ſunt ſao⸗
cRenda mala vteueniãt bona. OJalũ vuqʒ
eſt dicere mẽdacium etmaxime in iudicio.
Nñ nec ipſi poꝛrigentes pet tionem. excu-
ſant a peccato. Salum eſt intromittere ie
de ꝓhibitisꝑ ſtatuta eoꝛũ q̃ iurant ſeruare.
Et oſtendunt ſe velle illa durare in roboꝛe
ſuo. Nam ſi pꝛoponerent petitiones in caiꝝ
ſa ciuili non admuterent eas.quia dicerxẽt
non pertinere ad eos. et tamen ſciunt vere
eſſe ciuiles.et ſic faciunt contra illam regix
lam certum eſt. de re.iurx.li:vi.¶ Atẽ ſolent n W ⸗
excedere in hoc.qꝙ non pmittuntcõ ſilia eſſ̃·
libera.ſed ꝑ violentiã extoꝛquent ꝑ multaʒ
impoꝛtunitatẽ facientem fabas oſtendere.
Sed et ipſigrauiter pꝑeccãt ↄtra honeſtatem

nibo ſunt oiuerſi modi pꝛincipan agẽtes bone ciuilitans et à lilertat/etſi iu⸗
nn ln. cdi et dñandi. Nã regna regunt ꝑ ra:t dare cooꝑtas. periuri ſunt contrarium
nen enl vnũ regem.aliq enã wmimap vnũ vuce. faciẽtes. ⁊ peccant moꝛtłr. nec ercuſat eos
ee e. marchioné. com tẽ. et hmõi regunt/ Aliq ei nmoꝛ diſplicẽtie vel incurſionis damnivel
knnni 6 uitates ⁊ dnia ſunt qͥ regunt ꝑ plures etad odij.qꝛ debet qͥs ponius omnia mala ſuſi ne
H. fps dicunt dñi pꝛioꝛes velantiani vel cõ re q́;ᷓ pctõ conſentire. xxxij. q. v. ita ne. Et q
ſules a hmoi. qui etiã ad viſwonedũ de fact; eos ad hoc inducunt. ei int occaſio piurij
amthuln unnt coõitatem cõcernetibo habent ſecũ collegas eop. xeccãt moꝛtalr.Bre cu ſuſcipiut ſeu Irm
aglne cin ſupb diuerſis nomibo osicioꝛũ.vt in IAtalia inducũt alios collegas er cõſiliarios ad iu⸗
n ulud iagl Floꝛẽtie Senis in terris eccleſie vice pa/ ſcipiedũ bella miuſta vel ad imonedũ imu⸗
vmi ſiii⸗ p dñant᷑.vel vnus gulernatoꝛ inſntutꝰ ab ſta onera vel ad ↄſentetiandũ ſiue in exiliũ .

. .
—— .
1 * 4 ι
4 „ * .
* . ι
j △
.

nata eſt

mittendũ aliquos ſine iuſta cauſa. vter in

nidia. odio.leui ſuſpitione. vltra peccatũ te

nenut᷑ de dãnis. De q̊ vide ſupꝛa in ſecunda

pte tereſtit. et infra in ti. de bello.

De officialibſus K.i.
djññoꝝ vidẽdũ eſt. ſi dñs ſit vnus vel prrues
Rſi officia dedit vel tallias vel gabellaser hu
iuſmodi ꝑſonis. de q bus põt pᷣſumi ꝙ non
ſint vtiles et iuſti in taliba oficijs vel actibꝰ

velſi vendidi tpᷣcio tãto. ꝙ emptoꝛes recu⸗
perare non poſſint ſine grauamine ſubdito
rumain vtroq; em̃ caſu peccauit et tenet᷑ de
damnis inde ſecutisals autem licet tole/
rari poſſet h̊ ſcilicet

ſcia. C.v. in epiſtola ad ndas duciſſam.

Item ſi mutuum ꝭ.ii.
det ſubditus ſuꝑioꝛib dñis.vtexr mutuo ſi
bi darer᷑ officiũ ex quo officio ſatiſfaciat ſi
bi. vel ſi mutuo accepit ipſe a ſuis ſubditis.
lvc pacto. vt det eis omficiũ ex ofrcio ſatiſ
facilat eis in vtroqʒ; caſu pactum vſurariũ
CTlv. vide nnisSJren ſi officiales/
os poſuit.vel impe
ritos negocioꝛũ ſcienter vel exnegligentia

malos. tyrannos ⁊ inũ

Del etiã vt minus expenderet peccat graui

ter. ei tenet de dammis q̃ inde ſequunt᷑. qꝛ
8 occaſionem damni dat damnũ quoq; de

diſſe videtur.ij.q.i.notum.in.

Item ſi dominus

eef Arluns vłcollectas exigere a ſub

cñ añcenſoꝛibo ſuis bona fide et ſine vlla co
aunctione/ſi in inſtrumẽto vel pacto determi⸗
9

uantitas

finita continet in inſtro vel pacto. ꝙ poſſit
exigere.nimis grauatinſpecta conchnone.
et loc arbitrio boni viri

cContrariũ.tñ nõ implet dñs illud ꝓpter qð
inſtituta. vtputa ſi deberet tenere officiñ vr
viam ſecuram vel vefendere eos. quod nõ

facit er negligentia. auaricia vel ꝓpꝛia ma⸗

icia. Cogendo ad hmõ exactiões directe
h ſe velſuos rapinã facit ⁊ tenetur reſtin/

ndere huiuſmodi offi
cia.nõ tamen expedit nec habet bonam ſpe/
ciem ideo potius eligendi ſunt ad officium
idonei et cogendi.qᷓ; ſint vendenda talia of o⸗
os non dimiſit diſponere de bonis ſuis in
moeꝛte vt eis placuit. vel eis moꝛtuis teſta⸗
tis vel inteſtatis eoꝝ bona vſurpauit rapia

Ste Siüi.
eſt vnus velplures. non debent iniuſtas vel

dit (Eſt aũt hmõi tallia vel collecta velera
ctio iniuſta et indebita.qñ videlicet eſt vl⸗
tra id de quo cõueniunt ſecum ſubditi. vel

is/ Simir eſt iniuſta qñ er⸗
ſ̃ii non eſſet quantitas determinata ſed inde

cit vel ad 7 bong.
etiam iniuſta ſij vel bona ꝑegrinoxr in locis cedẽtiũ rapia
nouam exigit et cã iuſta neſcit᷑ et HnöiEſt Grer
etiã iniuſta qñcunq; nõ extitit memoꝛ ain;

ere. Et dicit indirecte cogere qñ ꝓpter hoc
Cao 1.. 126 „ mal-⸗e St Vs ”
KY 7„710 ð .i=ſ
rae el, wr n d⸗Fn ſere
CO =MD ₰△W . ſ. pe *

negat eis iuſticiã vel non defendit eas ⁊ hu
iuſmodi. Sponte ablata vlla fraude poteſt
accipe. i. q.ij. placuit Binl. [Item ſi ſpo/
liauit ſuos volentes ad aliũ locum vel w⸗

minũ ſe coferre rapina eſt. niſi eirũ eſſet ꝙ
a pꝛincipe in conceſſione terre fuiſſet impo

ſitũ iale onus expᷣſſe quia rũc tolerari poſz.
Et idem qñ eſſet conſueiũ etiã vt aceꝑent
quantũ vellent de mobilibo ſuoꝝ ſubditoꝛũ

dumodo eos vltra modũ nõ grauet rema⸗
nentes vel recedentes Buill.

Item ſi dominus Liui.
eã que erãt cõitatꝭ ſibi vſurpauit. vt ſiluas
campos.paſcua et hmõi rapina eſt et tenet

dimittere.⁊ de fructibus male ablatis ſatiſ

faciat.xiiij.q.vi.c.ſi res. Ateʒz ſi ſuos ſubdi⸗

tos vel ꝑegrinos nõ halentes cõſanguine⸗

eſt, et tenet reſtituere vel paupib erogare.

neis ⁊ cãpis ſiue ducere ligna vł victualia
ad comũ et hmõi.velanĩalia eoꝝ varigãdo
in factꝭ ſuis ꝓpꝛijs ⁊ nõ ſoluit eis ebitum
pᷣcium ſui laboꝛis rãpinã ↄmiſit. Et ſi talia
fecit fieri diebus feſtiuis adpuc aliud petm̃
eſt. diſ.lxxxvi.an putat:.niſi talia ſponte fa
cerent gratis.vel eis aliquo mõ recõpenſa
ret in alio Atem ſi coegiteos vẽdere ei vi

ctualia vel alia.qᷓndo ſunt in bono foꝛo vt

meſſiũ tꝑe.cũ illi vellent ea reſeruare et ad
emendũ qð nollẽt.in vtro qʒ; caſu grauiter

peccat. et tenet᷑ eis de damno quod inde ſu
ſcipiunt

tem ſi terra ſua ſuſtineat menſu
ras vel pondera iniuſta.iniuſtũ pᷣci rerum
venaliũ.particeps eſt crimis.imo q̃ſi pꝛinci
pal.vnde tenetur ad ſatiſfaciendũ. ¶ Iteʒ

ſi officiales vel alios de familia ſua offendẽ
tes nõ puniuit et ſatiſfacere fecit quia tene

tur. Rlug. ad Euſtoch. Pꝛo ommibo nbi ſub
ditis qͥ in wmo tua ſunt opoꝛtʒ re reddere
riane. ſ ſtem ſi ſoliauit vel ſpoliare fe
fauitnaufragantes bona eoꝝ
ve
eſt IOtem ſi aliquam imuriam fecit año vł
alienando feudum vel diminuendò et huᷣ
iuſmodi.vel ſi obſequiuʒ debitũ non p̃ſtitit·

vltra pactum. tenef ad ſatiſtactionem.

Item ſi dominus J. v.
unmunitatẽ eccleſigũ violauerſt. vt faciẽ⸗
do extrahere ꝑ vim cõfugientes ad eccleſiã
debitoꝛes vel etiaʒ maletacioꝛes.miſi eſſent
Di v/. 2 De 4 AKE. *Sr. X XE
Duar Puap —. „ 6 , 29 5 FAe
DeE aſ . G.

α☛6 veb. ANortta LX . o i
2 AJunS . — F 2.
☚ ℳ. pe— 6 K
ℳR* ca

= A14 —. 4 EEP rere 9

— ℳ ſSutA

¶ Item ſi a vaſallis vel alijs ſubditis exi⸗
git ſeruitia indebita.ſ.faciẽdo laboꝛareĩ vi

ntn

ſilten
huun
tkün,
5

geskſon
(Feſin
nociſtosg
ſiferinn
enapee
Penanin
geie
ſonicit
oenn
runmn
Mpnnmn/
Meliert
Eriubladt.
Hoslltennen
Chemergn
Nſorcesnen
tonsbtirn

(rndisf
Tnernaur
Npnerr
mnmi
Aunnn
tluagtfn
Gideis
Pagusen
Elguſasyiv
Goftonpent
ſoagreſnnune
ugacen
Enoinal
Uſere yltrac⸗
Mmfmn Kap

mnonete

negronſolt
ſerrenrſce

bulgemmide
Denlrenen

Mlonate
ttitniin
ſenogni
ſutieina

fnunnn

in uſi
n kenezizen

ponered daigi
mi wleisnan
N Dna pfunun

neeweipaupie
Wseltlisſubin
Dnincitolie

NNAeegnln
ANAiilnen
Nizg nöſoliuer
mofini i iſ
õ
nALiin
Eleisim inäd
en ſicnemene!
Löndolneie
Hiwllemaranr
Net in vaogle
eis de danm ſutn
item ſuaſemn
iniuſta ininifin
pseſterini,

Tur adannſand

hos d nbutl

tetſanſnanitun

lia Ponoi
woi immmgtt
umipiumg unn
Gitnan1

mriadiluluiin

RK
, aalralis⸗

g

. 9 NR
————è 541
4— A
—,. N 1

tiones ⁊ aucupia ↄculca

getes alioꝛũ.qꝛ peccat et tenet ad emendã ca mediũ.extra de cẽ.c.cũ aplus.. Oloibem?*

ſi qui im

et non abſtulit vt poti

Sciendum igitur ꝗ. vi.

ꝙ quando dñs ſine iuſta cã extoꝛqt a ſub⸗

ſi vultire ad pꝛincipe p obnnendò per

—

— .

Capitulã

publici latrones vel nocturni populatoꝛes
agroꝝ vł iniuriã feciſſent loco ſacro ſeu ałls
rmniſtrãtibo. de quubo videinfra in ti.xij.cg.
iij.de immu.eccl.⁊ in ſummis. qꝛ ſacrilegiũ

cõmiſit et nortan peccamt xvijee ti:: auiſ⸗
q̃̊s. Wes ſi ꝓpter euʒ ciuitãs vel terra fuit
r

interdicto ſuppoſita.in quo caſu multa ma/

tẽ ſi faciẽdo vena⸗

la ſuper ſe clamauit.et de cauſa interdi/

cti poſita.et ſiſeruauit

„

¶ WGtẽ ſi nimis talibus vacant.et in huiuſ

modi ſuos grauauit ſubditos. et maxime ſi

fecit fieri in diebus dñicis et feſtis.et ꝑ hoe
retraxit ſuos a diuinis.quia eoꝛũ peccata ſi
bi etiam imputant᷑.diſ.lxxxvi.an putatis.
Itẽ ſi coegit ſubditos ↄtrahendũ matri
moniñ cõtra voluntatẽ eoꝝ.vel cum quali
pꝑſona nõ placebat.quia peccauit moꝛtali⸗
ter et damna et mala q̃ inde ꝓueniuns ſibi
imputant /Aem ſi induxit vel ſuſtinuit ma
las cõſuetudines cum ertirpare potuit ſine
periculo ſcandali.vt ludũ in natali ad taxil

los ludos noxios in carniſpꝛiuio et hmõi.
qꝛ grauiter peccauit et reus eſtilloꝝ malo/

enenanſelen⸗ ſi ſedinones et
2

ias necnon ⁊ partialitates nutriuit
it dignũ ⁊ idoneũ.

diſco

dins.tenet᷑ ad reſtitutionẽ ᷣm Ray. Nñ ſi

velis Indemwelliee vires ad natiuitatezʒ

exponere/vel ſiĩ bello quod ex parte ſua in⸗

iuſtum erat cogat᷑ ſe redimere tunc ſiq̃d per

eñ vel eiusofficiales a ſubdins exactum eſt
et ad dños ipſos puenit.tenent reſtituere

illis a quibus exaciũ eſt.ſiſciunt᷑.als in pi

as cauſas vł vnlitatẽ cõmunem/Si aũt ad
eos non ꝑuenit nililo minus officiales ſu/

os ad reſtitutionẽ cõpellet.Cõ. Cv. in

ſtola quadam ad duciſſam Lot

v. ine
adan otloꝛingi ;
Et no.ꝙ in aliqb caſib põt dñs a ſubdĩn

exigere vltra cõſuetũ.vel vltra cõmune ſta
tutum ᷣm Ray. ec Hoſtien. E&t pꝛimo qͥdẽ

ꝓ defonſione terre ſue. Ad ſoc enim tenent

omnes non ſolũ de rebo ſed etiã coꝛꝑaliter

læpoꝛare ut ſic ſeipſos ſoluẽt.xxiij.q.iij.Foꝛ
titudo.extra inmn erctnafienit.
.dñs vult ire in exercitũ indictuʒ ab eccleſia
vel pꝛinciꝑe contra lereticos vel paganos

nec ſuſticit ad expẽſas põt a ſubditis exige/⸗

re moderatũ auxilium. Itẽ ſi in bello ex ꝑte

ſua iuſtefuit captus ꝗb boſtibus.nec ſuſti⸗
cit ſe redimere abſq; graui damno.

õz
=õ † α Iaai 6 ſ2 +☚ Dan ars, ſ we
—6 = X WAL, e T. „ 5 “ 56,2)

£
QAne—.

—. — AAR xnR,V O 4% 6d. „ .- n.
₰+½ 4 4 ₰ F

—TMrd—H

et vmrum wel quat

tem ſi 2

Atez ⸗
nile

NSH */ Re- p. „ „. C XSH L* „☚ ℳ ℳ.

2
..
...
Q

Quartü

gio ꝓtectionis ſpãlis pꝛo ſe et ſubditis. et
non poteſt comode expenſas ad hoc facere

neceſſarias.et ſi qua alia canſa ſimilis emer

ſibi amicos et affinesAut qñ facit filiũ mi

HH quando maritat filiã. nam acqͥrit 2

litem/aut accipit quod erat feudũ ſuum/ xæ I

tus eſt vel obligatus/dum tñ ſemꝑ modera

uit ꝑſe vłꝑ ſuos ſe te et nõ ad grauamẽ exrigat. x.q.iij. vnio.cir⸗

xxij.q.v. de foꝛma fidelitatis.
pendant legato vel alqs maioꝛibus.deinde
ꝓpter hoc plus a ſubditꝭ extoꝛqant q; expe⸗
dant.tenent᷑ extoꝛta reſtituere et tantundẽ

paupꝑib erogare. Supꝑpioꝛ etiã cui fuerit de

loc querela depoꝛtata.ſi in hoc negligens fu
exit canonice ſubiaceat vltioni.extra de im
mi.ec. c. Quia pleriq;. .
Queritur vtrum .q Vii.
peccet pꝛinceps vel dñs ↄcedendo alicuiin
terra ſua.ꝙ mutuet pecuniã ad vſuraʒ Re⸗
ſpondet Aoh. neapol. in qoᷣlibet. x. ꝙ differẽ
tia eſt inter conceſſionẽ.ꝑ quam de non lici
to fit licitũ vt ſi papa ↄcederet alicui licen‚⸗

tiã. ꝙ ↄmederet carnes in.xl.ex aliqua cau
ſa rationabili.vel vt contraheret in gradu
ꝓbibito.⁊ ꝑ mimſionẽ ꝑ quã tolerat᷑ ſeu diſ
ſimulatr᷑ et nõ punit᷑.ꝙ alłs puniret᷑ ſi non ꝑꝓ
mnitere;/ Ban

ꝛinceps igit̃ ſi concedit talem

licentiam pꝛimo mõ peccat.et hoc ꝓbat᷑ du
.£⁵½

olici ratione ꝛzima qꝛ qð eſt ꝓhibitũ per
ſuperioꝛẽ et legem eius.nõ põt ↄcedi ꝑ infe
rioꝛẽ et legẽ eiꝰ licite.etſi ↄcedit de facto pec

cat ſed mutuare ad vſurã eſt ꝓhi
et ꝑ legem eius.ergo ⁊c/ Secũda ratio eſt.
quia qð eſt iniuſtũ de ſul natura nõ põt fſie
xi iuſtũ vel licitũ ꝑ pꝛincipem velꝑ legeʒ eiꝰ
quia ius poſitiuũ non eſt contrariũ iuri na⸗
turali.ſed determinatio eiꝰ.ſed mutuare ad

cundo mõ.ſ.cũ concedit.i.tolerat ſeu diſſi⸗
mulat et nõ punit illicitũ. q̃ dicitur potiꝰꝑ/⸗
miſſio q;ᷓ cõceſſio.videt᷑ licitũ q;tũ ad ꝑmit
tentem.nõ aũt q;tum ad facientẽ actũ illuʒ
illicitũ/Si ergo pꝛinceps ꝑmittit ſubditis

ſuis mutuare ad vſurã vider ꝙ liceat. Du
ius rõ eſt.qꝛ illud qð expedit multitudini

pmittat᷑.ſi pꝛinceps ꝑmittat non peccat.
in bonum multitudinis debet intẽdere vr
nẽ regiminis.ſed ꝙ aliqͥ mutuent ad vſu

ram expedit multitudini.quia ſi phiberent

diſtricte vſure.multe vtilitates multoꝛum

te.quia pauci reperiunt᷑ qͥ mutuent ſine lu/

,9) X * S †T r .

„

f.

X

noniude cariiſcslad refectionẽ ponnũ
do ſine culpa depauꝑa⸗/⸗

C 44 Rſi

5

do.

44
7

Q. A

vſuram eſt iniuſtũ de ſui natura. ̊ eSe⸗

.

„ /ατπr»[H67 a ϑnνú G . 43 ftZA15 A „αe 6⁶
R

—

Pes õ ſef. da⸗

iudicat loc ſubditis expedire. æcille
ꝙ di. Pe. pal. ꝙ vñi talliant iue

alienigenas vſurarios.ꝗ
o cipes vel comites non pñt cõducere vłtene

t r gliqui
eſt.

cro. non ergo peccat pꝛinceps pꝑmittendo ſi

nent ad reſtituendũ his a quibo extoꝛſerũt

vſurari illas ſicut et pꝛiuate ꝑſone. Guil.

plus addit d.ꝙ reges et pꝛincipꝑes q̃ cũ poſ⸗

Etno.
P. t iudeos vl
alios qs ſciunt nihil habere niſi de vſuris te

ſint non cõpellunt ſuos ad reſtituendũ vᷣſu⸗
ras. tenent etiã ſi nil ꝑuenit ad eos/Franc.
de ʒzaãbarel. dicit ꝙ pꝛincipes ſeclares pñt co
gere indeos et ad reſtituendum vſuras. er

de vſuris. poſt miſerabilẽ. ꝙ ſinegligeẽtes fu
erint ꝓcedit iuder eccleſiaſticus iuxta teno

rẽ. extra eo.ca.q;to. Obi aũt eccleſia halet

iuriſditionẽ tpalem poteſt etiã ſine negligẽ⸗
tia pꝛincipis ſecularis iudex eccleſiaſticus
ꝓcedere contra iudeos vel chꝛiſtianos vel
ota etiã ꝙ pꝛĩ

re iudeos vel chꝛiſtianos vel alienigenas
ad exercendum publicum fenus ſine licẽtia
pape. Et loc infra dicetur in ti. de excõ.

Caphkm quintũ. de F eudis a feudatarijs

ceſſio rei immobilis Keeran ſomagio extra

de ſy mo. ex diligenii.Et aliud eſt paternuʒ
quod.ſ.a patre ve q̃cũq; de ſuꝑioꝛibo eſtac
quiſitũ. Aliud maternuʒ. ſ. quod de femĩa ẽ

acquiſitũ/ AItem feudoꝝ aliud eſt ↄditiona/⸗
le.ſ.quod dat᷑ ad certũ ſeruitiũ ſeu cõditio⸗
nẽ.aliud non conditionale.

dam non

Aia multidomini
loaabent feuda a ſuis ſupioꝛibꝰ. et
etiã ipſi dant feuda ſuis ſubditꝭ.
d bꝛeuiter de iſta materia videndum
bi pꝛimo ſciencũ eſt. ꝙ feuduʒ eſt cõ⸗

nale./ Itẽ quoddaʒ
eſt ꝑpetuum qð.ſ.tranſit ad heredes.quod⸗
ciendũ eciam ꝙ ſunt quedam

incoꝛꝑalia.que quandoq; dant᷑ loco feudi

vt guardia vel caſtaſclia. ora etiam ꝙ
res immobilis eccleſie non põt de nouo da
ri in feudum. NMam et pꝛelati loc iurant. ſz
res que pꝛius erant feudales poſſunt iteruʒ
infeudari.puta ſi vaſallus ꝓpter aliquam

cãm ꝑdat feudum vel moꝛiatur.poterit pꝛe
latus concedere filijs eius vel alteri. extxa

de fen te. Mota ſecũdo. ᷣm HBoſti.

inueſtiturã.puta cũ aliq̃s tradit alicui poi⸗
ſemionẽ rei immobilis coꝛꝑaliter/vel cũ ha
ſta aut baculo aut aliquo tali.qͥ dicit ſe per
loc inueſtireSecũdo acqͥrit᷑ ꝑ id quod lo⸗

co inueſtiture habet᷑ et cum dñs dicit alicui

Nage in poſſeſſioneʒ talis fundi.et teneas

ED ĩ feudo nõ ſuccedit.ᷣm Ho⸗

pꝛo feudo ſrercſo acaritur pſerinnione. dt
ſi. xxx. annis tenuit feudũ et dño ſeruiuerit

licet non fuerit inueſtitus/Auarto acquiri

tur ſucceſſione. non dem ex teſtameto ſed

potiꝰabiñteſtato. Non em̃ valet aliqua oꝛ
dinatio defũcti in feudo facta/MNatura aũt
lomõi ſuccemionis talis eſt.ꝙ es
ſuccedunt in ſeudo.nuta pater filio. deſcen
dentes vo ſic.et pꝛimo qdem filius patri æ
non filia.itẽ nepos filio et nõ neptis. et ſi
vſq; in infinitũ gradũ/poſtea vo ſuccedunt
collaterales/ Sed iſti de cõſuetudine imꝑij
non ſuccedunt.ſed ſolus ſilius.q̊ decienie
reuertit᷑ feudũ ad imperatoꝛẽ.et confert cui

ſtien. niſi de pacto vel aliqᷓ cõditione ſeudi.

vVel niſi filia poſt moꝛtem patris redemeris

feudũ a dño.aut dñs mueſtierit eam de bñ
ficio patris. ꝓpter amoꝛẽ patris.vt in con

ſtitunone Federici. Quemadmodi.

De modo inueſti Ki.

ture feudi. Nota ſᷣm Hoſti.ꝙ põt fieri inꝰ

ueſtitura tã a femina q;ᷓa maſculo etmino
re. xxv. annis.ſi feudũ ſit vetus.ſi vᷣo ſitno
uum nõ põta minoꝛi fieri. niſi ſit pules et
iurauerit nõ cõtrauenire/Inueſtiri aũt pᷣt
qͥlibet etiam ſeruus. niſi minus ignoꝛaue
rit eũ ſeruum. Poteſt añt quisinueſtire ali
um. tam ꝑ ſe q; ꝑ alium vt ꝑ ꝓcuratoꝛem.
In oĩ aũt feudo ſtatim facta inueſtitura re
quirit᷑ iuramẽtũ fidelitatis niſiex pacto re
miſſum ſit.et fit his verbis vel ſimilib.Ego
talis iuro ad ſancta dei euãgelia ꝙ ab hine
in antea ero fidelis tali.ſieut eſe debet va⸗
ſallus vomino ſuo.nec id qð mihi cõmiſe⸗

rit ſub noĩe fidelitatis.pandã alijs ad eius

detrimentum me ſciente. Et hoc ſufficit. ¶
Et nota ꝙ vaſallus obligat᷑ dño ſuo.ſᷣm
qð conuentum eſt. ⁊ m qð feudi natura ⁊
regionis ipſius vel vicinoꝝ eius conſuetu
do requirit qͥbus deficiennibo poterit vti iu⸗/
re ſcripto. Cõiter aũt obligat᷑ vaſallus do⸗
mino in ſex. de quib habes ſupꝛa in ſecũda
.i. Atem licet vaſallus non debet eſſe
ꝓp alijs in iudicio contra dñm ſuumextra
le poſtu. c. fi. tñ ꝓ ſe et ſuis ommbus poteſt
petere et defendere ius ſuum.ar. exixa.eiu.

reiur.petitio.

ꝙ feudũ acqrit᷑ quadrupliciter Ono mõꝑ

C k Rs s ℳ l X ſare EE.

1 ₰ . 3 6 „„
2 ſün 6 3 ſ ..

A . ₰ „* 1 ℳ

. c8 — 1„ —
RMrn— ſvr Le2 ſ. X 8 .„. W. /26

õ 4XA11 ſν⅓.‿à

MWMultis autem J. ü.
x& cauſis amittit᷑ feudum. Et pꝛimo qdem
ſi vaſallus fiat clericus vel religioſus.quia
nec tales ſuccedunt is feudo.xxiij.N. viij.c.

i. Item ſecundo amittit ſiheres vaſalli ſte

„

terit ꝑ annum ⁊ diem ꝙ non petierit a dño
A 1. ſum —9 .A †1 H
7 e ℳ₰ C fu anmta-

.
. X

WMWire

ſekwen
nar
evnm
lriane,⸗
Gonnorann
telaenfn
ptemtoh
ihiaſace
Ctinnelic
Paapitde
ſumallege
oꝛampe
Ctamsft
dispen
