ritatis.quã ſareinã ſi nullus impomit papien⸗
de atq; intuende vacandũ eſt veritati. ſi autẽ
imponitur ſuſcipiẽda eſt.ꝑ neceſſitatẽ charita
tis deſiderãda eſt. Sʒ nec ſic oĩno writats di⸗
lectio deſerenda eſt.ne ſubtrahatur illa ſuaui⸗

tas ⁊ oppꝛimatur iuſia neceſſitaſ.Aug.vii.q.

i.qui epatuzʒ. Et oꝛ? ſepe dũñ pᷣdicatio modis cõ
gruentibo vbertim funditur ap ud ſemenpᷣm
de oſtẽſione ſui occulta leticia loqũtis anunuſ
ſubleuatur. magna cura neceſſe eſt vt timoꝛiſ
laceratõe ſe moꝛdeat.ne qͥ alioꝝ vulnera me⸗
dendo ad ſalutẽ reuocat.ipᷣe ꝑ negligentiam
ſue ſalutis intumeſcat.ne ꝓrimos iuuãdo ſe
eſerat.ne alios erigẽs cadat. N qiibuſq; ſe
pe magnitudo virtutis occaſio ꝑditõis ſuit.vt
cñ de ↄfidentia virniũ inoꝛdin ate ſccuri ſunt.ꝑ
negligentiam inoꝛdinate moꝛerentur. hec de
libꝛo.nij.paſtoꝛał. Grego.c.i.

De archipreſ bite O. viij.

ris. decanis ⁊ alijs curatis quid pꝑtineat ad cu
ram quã lhñt ſuꝑ lvc Yo.an.in nouelł.de pe.
et re.oĩs.allegat ł oſti.ſic diffinientẽ curam.
Cura ẽ vigil oneroſa ac ſollici a cuſtodia aĩa⸗
rum ↄmina alicui. vt curet ne peant ſʒ ſaluen
tur.que ↄpetit ex lege vl ↄmiſſione canonica
aut ↄſuetudine ſeu pᷣſcriptõe ꝑ ſedẽ apłicam
nõ impꝛobata. Hec añt er diuerſis iuribo col⸗
ligunt.vñ dicit.Cura eſt vigiloneroſa ęgc ſolli
cita cuſtodia aĩax.hoc colligit᷑ exeo qð legitur
de eta.⁊ q li.c. intelleximus.viij.q.i.ii epa⸗
tum.et alijs iuribo cõmiſſa alicui.vt curet ne
peant ⁊cc.inſtruẽdo.ſ.ſibi ↄmiſſoſ in fide ⁊ mo

ribus. necnõ de vicijs fugiẽdis ac virtutibo et
lbomsſoꝑibo exercẽdis. vt patet. x. .i. placuit.

2

fNinffifgie⸗
(hoinaninſun

ſereteyyn hor⸗
mninin .
Dmnfünlhe .
laentofpg ſpe

hent ſtii
ſenimmmte
I idesin
Curtari Nd.
(rptaſtueut
ſorcl.ooterete
itenorilyecclar
ſiſocicsinſtiut,
htetinissint

ngiittnr o
chwriceree
Nernnghitmi
Wpocſhed
tnoneidd
ontiias prech
Cpitercinn
ſantkt ehaccn
noneſutben⸗
niſionecanom
ilterfii ſautp
feinninzen
Nter tenierea
Rolwdd
ple e nti
Vlrfſar nis ar
Pumtmemepol
Puncgteziin a
tntſcieonir
Wicri
ſifffnensce
Mömnigggrit.
nevedſeynrde
N
Ctznüäfrur
Hbeſennna
lpbrinne

enhens
Abrlunmng
Dimornte

üſtnti
mcietwn
Gunſttieme
eibeenki
nNTNeE
ACnenteanir
aier
iwerEt

7

leſbie
nmts e a
Ne k
ufrmie,
S
en min min

d, e
ree

9

qͥ cuſtodit iſrł.nec mi

ſatis. et in alijs iuribo.

a pitulum

et in eo qð no. de vi. et v. de. ot quiſeß. ex quo

ſequit ꝙ ſi male vel negligẽter curxet. obligat
deo. ar. inſti.de inuti.ſtip.S.ſi s. cũ exinde te⸗

netur reddere rõem. vt de of. oꝛ. irrefragabili.

et de ſta. mo. cũ ad monaſteriũ. Hoc aũt dʒ cu
rare pdictis modiſ. necnõ viſitãdo.coꝛrigẽdo
punjẽdo.ſacr̃a ecciaſtica erxhibẽdo. vt de elec.
dudũ.et de pe.⁊ re.c.cũ infirmiraſ.Caueat igi

tur ꝙ ſꝑ hãc obligatõʒ pᷣ oculis habeat.nec re/

periatut negligẽs. vꝛmiẽs vel woꝛ mitãs. ODñ
ps. pſalmo. cxx. Hõ wꝛmitabit neq; woꝛmiet
rũ ꝙ ſiẽ dic. b. Ber. Nõ
cꝛmitar nec wꝛmit qui impugnar iirl. Ydeo
curatoꝛ ðꝛ ꝓuer/vi.Fil ſi ſoponderis ꝓ ami

co tuo.defixiſti ghid ertraneũ manũ tuã.i.opꝰ

ſollicitudinis. illaqatus es verbis oꝛis tui.Et

ſequit᷑.teipᷣm libera. diſcurre.feſtina. ſuſcita

amicũ tuũ.nec dederis ſomnũ oculis tuis nec

woꝛmitẽt palpebꝛe tue. Oe ſi hoc diligẽter ſer⸗/

uauerit. eſto ꝙ Ppter duriciã plebis nõ ꝓficiat

tutus erit. vt ꝓbat᷑.xliij. di. ſit rectoꝛ. ⁊.c. ephe
ſis. Sʒ nõ otmittat ſeculare bꝛachiũ inuocare
eſto ꝙ pccoꝛes ſine effuſione ſanguims neq/

ant coartari vt de lvmi. poſtulaſti. qᷓ cõpetit ex
lege ſcripta ſiue iure cõi.ſicut patʒ in epis.vt

æof. oꝛdi.ↄquerẽte.⁊ pᷣlatisqͥ ꝑ elcõz creantf.

etiã rectoꝛibo ecciaꝑ ꝑrochialin.exq̃ ſunt auẽte
ſui iudicis inſtituti. vt hic ptʒ.de of. archið. cũ
Motanduʒ ꝙ hmõi
cura extẽditur ad oẽs hitantes infra limites
p̃dicroꝑ q̃ rõe ⁊ ꝓuentus ſpũales exinde ꝓue
niẽtes peipiũt in vſus neceſſarios ↄuertẽdos
vt de pro. c. ſuꝑ eo.niſi in aliquib obſtet ↄſue
tudo.vt er de deci. cũ ſint hoies. Hi aũt limies
quantũ ad ꝓrochias ꝓ diſpoſitõe epoꝝ extẽ⸗
di pñt ex cã ⁊ reſtringi. vt legit᷑ de exceſ.pla.c.
ſicut. Et de hac cura tenẽtur curati reddere ra⸗
nonẽ. ſicut legitur de pꝛimlegũs.c.ii.vl com⸗
miſſione canonica ab epᷣo generaliter vel ſpe
cialiter fcã.ſicut ptʒ in archið.de of.archið.c.
fi. et in vicarijs ecciaꝑ ꝓpetuis.vt de off.vica.
ad hec.Et eriã ex cã ad tꝑs ↄſtitutis.vt de app.

puenit. vel a papa per pꝛiuilegiũ generale vel

pãle. vel ꝑ ↄpoſitõʒ ex certa ſcia ↄfrmatñ.vt
de trãſac.veniẽs.aut ↄſuetudine ſeu pᷣſcriptõe
Nam 1 metropolirami in ſua ⁊ etiã in aliena
ꝓuincia ⁊ ep̃i in alienis dioceſibo. et abbates
et archidiaconi ⁊ capellani ⁊ ſiles iura epᷣalia
er prochialẽ curã ad hmõiꝑtinẽtia.inquantũ
iſta pñt in eos cadere ꝑ ↄſuetudinẽ ⁊ p pᷣſcri⸗
prionẽ acquirũt. ſicut de cõſuetudine ꝓbatur
in eo qð legitur de elec.dudũ.et de pᷣſcrip.au⸗
dins. Et aliqͥ dicũt. ꝙ ꝑ ↄroſitõeʒ nõ acquirit
cura.niſi ſit ꝑ apłicam ſedẽ appꝛobata.quibo
nõ aſſentimus.qꝛ iura ↄtradicũt. Sʒ quantũ
ad ꝑſonã pꝛiuaiã bñ repꝛobatur ↄſuetudo.vt

xr

nec ciram acquirat ex conſuetudine. nec ſibi
eligat confeſſoꝛẽ.pec omnia Ao. an. in nouel.
Queritur an abbas vel aſius inſerioꝛ epᷣo

poſſit pᷣſcribere inſtõeʒ.ſ.in eccleſᷣs.et dare cu

ram aiaꝑ. Circa hoc repitur quoddã ↄſiliũ ad
lomõi materiã. ꝓoſitu datũ ꝑ dñũm recuperu
eximiũ woc. cin aſſentit Yob. an. in, caſu imfra
ſcripto.ↄſultus.Quoddã monaſtenũ eſt ſitũ

in dioceſi nucerina.et ei epᷣali iure ſubiectuzs.

hoc monaſteriũ h ſub ſe capellas vnacũ cura

łi.et cũ oĩ adminiſtratõe abbas pᷣdictus eſt

cõſuetus ↄcedere ⁊ eis inſtituere rectoꝛes. et
Joc a tanto tꝑe cuius ↄtrarij memoꝛia nõ exi⸗

ſtit. Eps nucerinus aſſerẽs ꝙ nullus alius q;ᷓ
ipᷣe in ſua dioceſi pᷣt curã ↄmittere ꝓpli ⁊ aiaꝝ
monet ꝑ lr̃as oẽs ⁊ ſingulos clericos ſue ciui
tatis ⁊ dioceſis cuiuſcũq; ↄditõis eriſtãt habẽ

tes eccias curatas.cuius iure ↄmiſſionè ab eo

adepti nõ eſſent.ſj ab alijs de ſcõ cñ de iure nõ

wvſſent eas acceperũt.ꝙ nõ debeãt ſe intromit

tere. niſi eã ab ipo pꝛimo recipiãt. et ſi nõ deſti
terint ab ipſa cura infra menſem. fert in eos
ſnĩam e xcõicatõmis.Capellani elcleſiaꝑ dicti

monaſterij ad pᷣdicta ſe nõ teneri dicuũt. tum

rõne dicte ↄſuetudinis.tũ rõe cuiuſdã ſnie la⸗
te inter epᷣm nucermũ ex vna pte.⁊ dictũ mo
naſteriũ ⁊ eius capellas er alia a quodi ſubde
legato cuiuſdã cardinalis pape delegati ⁊ arbi
tro ⁊ ↄmiſſario electo a dictis ꝓnibo. In q̃ cã
dicũt dicti ctoꝛes.ꝙ capellani dictax eccle/⸗
ſiarũ monaſterij dicte momtõni epi nucerini
nõ tenẽtur parere qꝛ ſm opi. gloſatoꝛis ſola
ↄſuetudo pᷣſcripta pᷣt abbati hãc iuriſditõʒ tri⸗
buere ꝙ poſſt ↄamittere curã aisꝝ. vt nota.de
of. ar. c.cũ ſatiſ.licʒ ibi Hoſti. ↄtradicat.cuius
Hoſti. opinio eſt ↄtra obſeruantiã totius ita⸗
lie vbi archip ſbyteri ſue plebani in capells

ſuis.i.eccleſus q ſunt ſub ſua plebania inſti-
tuũt in ſpũalibo ⁊ tꝑalib epo nullo requiſito.

Et minime ſunt imitãda q̃ certã ⁊ longã inter
pꝛeratõeʒ hat uerũr.ſt. de leg.l. minime. Nec
obſtat dicta decretał.q̃ dicit obtentu alicumis
ↄſuetudinis.qꝛ illa pᷣt intelligi niſi ſit tti tꝑis

cuiuſ memoꝛia nõ ertat in ↄtrariũ.qꝛ talis cõ

ſuetudo.licʒ ſit ↄtra ius.nõ reqiurit titulũ.de
pᷣſcript.c.i.li.vi.qͥ loco ↄſtitun habet.ſft.de aq̃
quoti.⁊ eſti.l.hoc iure. Pꝛeterea ſaltẽ negari
nõ pᷣt quin ꝑ illã ſniam ſaltẽ paretur titulus
p̃ſcribendi illã lbertatẽ. Pꝛeterea qð dꝛ in. c.
ſatis. p̃t intelligi de mãdato ep̃i generali.ſicut
dicit canon. ꝙ ↄſecratões epᷣoꝝ debẽt fieri au
ctoꝛirate apłica ⁊ ↄtecratõnes baſilicaꝑ. Pꝛi
mum ptz di. lxuij. ↄſecratões. Scom piʒ. de cõ

ſe. diſt. i. Pcepta. et ſeqũ.facit ad hoc qð notat
Vo. di. lx. cõꝝ.circa n.glo.masne. Pꝛeterea

eoipio ꝙ epus ſcit talẽ ↄſuetudineʒ et paritur
A

5

“”M . 22

Litulus

vis dare lcentiam. ſicut in caſu valde ſimili

notat Archiðᷣ.xvi. q.i.c.i.Et addit To.an.in

ↄſilio ad idẽ.nec ꝑ lvc abdicatur ab epo comi

niũ cure. ſi ille male regit.vel ſi ppłs ab epiſco⸗

w ipſo reouirit q ſunt cure.cũ ponatur nec ab
batẽ nec rectoꝛẽ nec płm exemptos. Atem ſi
plena exemptio deri ⁊ ppłi ↄfra epm pᷣt habe/⸗

ri ꝑ pꝛeſcriptõeʒ ſicut ꝑ pꝛiuilegiũ.ſufficiat.de
pꝛi.c.er ꝑte.q⁊ iſta ceremonia q̃ ↄſiſtit in ver/
bo.et eſt minima ps exemptõis.pꝛeſenbi nõ
pᷣt. HNãc ſniaʒ dictoꝑ coctoꝝ ſequũtur Franc.

zab.et plures alij coctoꝛes colle ij canomi⸗
ſtarum vniuerſitatis floꝛẽrine ↄſulti in ſiłi ca⸗

ſu dicẽtes. Cõcludimus ꝙ licet de iure cõi in⸗
ſtitutio ma rime auctoꝛiſabilis cure ſpectet ad
epᷣm. vt de heret. ci er iniicto.cũ ↄcoꝛ.ex iu
re ñ ſpeciali ſpectare poteſt ad minoꝛes ep̃o.

de of. deleg. upꝑ eo.de pꝛeſcrip. auditis. E x ſpe/

ciali iure dicas ↄſuetudinis pꝛeſeripte vel enig
ex pꝛiuilegio. Poteſt tñ circa lvc ius querẽdũ

còcurxrere ſimul pꝛiuilegiũ ⁊ pꝛeſcripno.vt de
pꝛeſcrip.auditis.nec excluduntur ab lvc iure

abbatiſſa ⁊ monialis ꝓpter cõditõeʒ ſexus vel
fragilitatis.imo hmõi.⁊ mulioꝝ ſimiliũ ſunt
capaces. quibo ſufficiat remit ere ad notabi
lem glo. Ber. in. c.dilecta.de maio.et obeð.Et
in pꝛedicto caſu.ſ.eũ monaſteriũ vel plebana
tus nõ ſit exẽptus pᷣt ep̃s viſitare illas eccleſi
as in quibo abhates ſeu plebani ve antiq̃ ↄſue
tudine inſtituũt rectoꝛes.ar.de cen. cũ vene⸗
rabilis. nã hicʒ ſpñalia cõceſterit abbati. viſita

tionẽtñ reſeruaſſe viðꝛ.qð dic vt n otaf᷑.de co
nat.paſtoꝛalis. &t ſi concurrãt ambo. ep̃s pꝛe⸗

ferrur. niſi aliud obtineãt de cõſuetudine ſpe⸗
ciali. vbi etià ſciendũ.ꝙ ſi monaſteriũ vel etiã
plebania ſint exẽpta. ꝑ pꝛedictã tñ exemptõʒ

nõ ſunt exẽpii prochiani niſi in pꝛunlegio ex

emptõis lvc haberetuxr. Nñ in his retinet epᷣs
oĩa iura.Da bit ergo pnias publicas. et chꝛiſ⸗
mabit.et altaria ↄſecrabit.et hmõi.⁊ indulgẽ
tias 1c. Decimas aũt habebit plebanus. veſ qͥ
pꝛius habebat epᷣs vel alius.nil eni iuris accre

ſcit vel decreſcit in hoc laicis.xvi.q.i.Si qͥs lai
cus.exqᷓ ꝓpłus nõ eſt exempiuſ. vt notat Jo.

an.de pꝛiuil.cũ ꝑſone.li.vi.in nouel.vbi dicit

ꝙ qñ ipłs nõ eſt exẽptus. licʒ eccia ſit exẽpta.

curabit ꝓpłm epᷣus.x. q.i. regenda.

Nemo deincep! .ix.

⸗ rochſale eccleſiã alicui nõ cõſtituto in erate

egieima ⁊ ſacerdotio ↄmẽdare pᷣſumat.nec ta

l eniz niſi vnã ⁊ euiden neceſſitate wel vnilita
te ip us cleſie ſuadéti. hmõi añũt ↄmendaʒ

ve pꝛemi itur rie factã declaramus vltra ſe⸗
meſtrig tpie ſpaci nõ durare. Stg enentes ſi

—

quid lecus comendis eccleſigy Prochialiuz

actum fueſt eſſe irritum ipſo lure. Breg. r. in

2aſio lugduneñ.de elec. Memo.l. vi. Sup qᷓ

c. Yo. an. in glo. dicit. ꝙ cömendare ðꝛ multi⸗
pliciter alioñ idẽ eſt qð eponere. vr. xxi. q. ij.

ne qͥs. aliqñ ꝓ lvnoꝛatõe et laudatõe. iuxta ily
lud.ij. Coꝛin.x.Nõ eni qui ſeipᷣm cõmendat
ille ꝓbatus eſt ⁊c. ſiz hic aliter ſumitur.ſ. put
impoꝛtat cuſtodiã eccie alieni cõmiſſaʒ. Et cir

ca hmõi ↄmendã mouet ghiq̃s queſtiunculas

ipſe Yoh. et ſo uit in glo. Et pꝛimo quentur
vtrũ falis cõmendatarius ſit platus. Et dicit
nõ.ſʒ tm̃ ꝓcuratoꝛ.hʒ t̃ legitimã admini/
ſtrationẽ. xxi.q.i.relatio. et hoc intelligas cũ

debito mõ fit. ſ. ꝓut hic ðꝛ. Scðᷣo queritur. an
talis faciat fructus ſuos. dicit ꝙ nõ ᷣm Har.

qꝛ cuſtos eſt. ius in eccleſia hʒ. tenet tñ Archi
diaconus.ꝙ vbi eccleſia indiget poterit talis

pñtare clericũ oꝛdinand ad titulũ talis eclle
ſie. vt de iurepa.poſtulaſti.nec etiã m fructib

ius hʒ. niſi ad colligendũ gulernandũ ⁊ pui⸗
dendũ ſibi 7 miniſtris ⁊ qðᷣ ſupeſt in vnlita⸗
tem eccleſię ↄuertendũ.ſieut ⁊ de viſitatoꝛe ðꝛ

di. xi.obitũ.et hoc tenet Noſti.ſʒ cõtrariũ ſit

de facto. Sʒ nũquid taẽ ↄmendatã eccleſiam

impe trãs tenetur de cõmenda facere mentio⸗

nẽ. dicit ſic. ar. de ↄcel.pᷣben.cũ nr̃is. Sʒ nũ
quid ad talẽ cõmendã patronus vocabit. die
ſice. ßm Inno. Hoſti. et Bar. ar. xvi. q/ vij fi

lus. Adem in alijs qͥ ex tali ↄmenda ledũmir.
Si aũt fuerint ↄtumaces v terius nõ audien

tur. Sʒ nũquid p oꝛdinariũ cõferri p terit inte

rimdũ durat ↄmenda vel reuoceri. Bñ. dic
nõ ſᷣm Bar. mſi ceſet cã ex qua facta fueret.

ar. de vo. c. magne. Sʒ qind ſi ↄceſſum fuerit

— ℳ—

epᷣo ꝙ vſq; ad ceriũ tps fructus vacanti ec⸗
cleſiax popere poſſit.nunquid p̃ter u talis in
dulgentie fructus bñficij ↄmendan potent re

tinere. Gñ.nõ ſ m Guil.cũ cõmenda jus tri⸗
buat. vt ſupᷣ dixi.t q;uis qindã dicãt ꝙ epᷣs
cõmendare pᷣt mm̃ vſq; ad illud ips quo pᷣt cõ/⸗

ferre. ſ. vſ; ad ſer menſes. tunc ᷣm Binl. eſt
falſum.ſi eni ſca wel tercia die poſt vacationẽ
cõmendaret.nõ duraret cõmenda ꝑ ſer men

ſes. q ð tñ pᷣt ꝑ hãc ↄſtõʒ. Si igitur vlnima die

ſex menſiũ qui ſibi cõceſſi ſunt ad ꝓin dendũ

fiat cõmenda durabit cõmenda.⁊ ivc dicit cõ

ſtitunio hec. caueat tñ oꝛdinanuſ vt pꝛius q; to
tum tpus ſuũ labatur cõmendã faciat.qꝛ po⸗

ea facere nõ oterit. ar. de of. deleg. de cauſis.
wl dic ꝙ enã illo finito ꝙ eam porent ↄomen
dare alicui cuſtodiendã ſaluandã wonec ſu/
perioꝛ ꝓuideat.de appel.cũ teneaenur. Sʒ nü

1

qͥd fimtis ſex menſibo pterit oꝛdinarins ean

dem iterato eidẽ ꝑſone wl alteri cõmendare

viðꝛ ꝙ ſic ex cauſis hic erpᷣſſis.ꝛ tꝑs laſera⸗
nenſis cõcilij nõ currit pendente cõmendaex

Penhitnet

nnanalt dl

rucerriretuns

Suntſ
munatunrch

nitcinentfih

e

naniſ
peina
lesen.
arfcdieis Pe
rinümaſunt⸗
Capieros
Cnnikeigahios
Penorres
tumn nnonri
Glog natnes d
Gls Fliosen
Kopopamhy
Mbitmrürne
epos. aa p
ime Heiniel
tenn bi Prope
Köngablenh⸗
egeos uinaſts
ſto dientafene
onesenntnon

Donnun

tflnsnatun
Unſenſtmen
Chnpaniin
TENNN
egochndeiu
ftabhen
nninmne
Dendi
Veniatpert

Ai unen
Z
neminumtin
n Soilti inuan
ftnetinin
Anlmmtyin
Ni
NCöcſi A
tiümnidd in,

muneis

Ca pitulum 1I1

.„
cauſa facta. Sed certe mens huius conſtitu /
tionis ↄtradicit. als fraus ei fieri poſſet et ppe
tuo fieri. argu. de diuoꝛ. quanto. vel diſtingue

vtrum coõmenda fiat intuitu eccleſie vel pſo/

ne. vt ſupꝛa. facta intuitu eccleſie. i. eius vtili
tate. puta ad reparandã teneat. facta intuitu
Pſone.i. vtilirate eius vt inde fructũ pcipiat
er nõ tenet. Sed nunqͥd expirat ↄmenda moꝛ
te cõmendantis. ARñ. pᷣm Bunl. nõ. vt de com
mo. c.i. Sed nunquid p̃ᷣthabere plures com/
mendatas. RAñ. ſicurduas eccleſias curatas
pm titulũ habere nõ pᷣt. ita nec curatas in cõ⸗
mendam. vt hic patz. niſi ex diſpenſatõe pape
in vtroq; caſu. ſed vnã intitulatã 1 vnã com/

mendatã curatas ab oꝛdinario habere pᷣt fᷣm

antiquuʒ ius.xxi..i.qui plures. ſed cum hac
moderatõne huius capituli.

CTitulus.xx. de ſtatu epiſcopox. archiepiſco/
wꝛum. et patriarchariin. Epiſcopi debent
tria habere ad ſui vHunoꝛem. Capitulum.i.

NRo patribus tuis
nati ſunt tibi filij. conſtitues eos
pꝛincipes ſuꝑ oẽm terrã. mnemo/
res erũt noĩs tui dñe.pᷣs.cxliiij.

Hec verba pᷣs. exvnit Aug. ꝓ epis.di. lxvin.

quox.ſic dicẽs. Patres miſſi ſunt apłi ꝓ apo⸗
ſtolis filij nati ſunt. er conſtituti ſunt epi. ipſa
eccleſia pr̃es illos appellat. ſ. ep̃os. ipſa illos
genuit. et ipſa illos cõſtituit in ſechib⸗ u
Põ ergo te putes deſertam qꝛ nõ vides Pe/
trum. qꝛ non vides Paulu.qꝛ non v ides per
quos nata es.de pꝛole tua creuit nbi paterni /
as. Filios genuit ecdeſia. cõſtituit eos pꝛinti
pes pꝛo patrib ſuis ſup oẽm terram. hec ibi.
Pbi tria pñt notari de epᷣis in ipſa auctoꝛita⸗
te pᷣs. inducta. DPꝛo patribo tuis nati ſunt tibi

fiij ⁊c. Pꝛimũ eſt ꝙ debent halere vite ſancti

catetm. ibi. Pꝛo patrib tuis nati ſunttibi filij.

Scõm ꝙ debent habere cure ptaãtem. ibi. cõſti⸗
tues eos pꝛincipes ſuꝑ omnè terram. TCerciũ
eſt ꝙ delent afterre eccleſie vtilitatem ibi. me
moꝛes erunt nominis tui.

Ouantum ad primũ . .

icut filius naturalis coꝛpaliter vt in pluri/
hus patriſat.ita et filius ſpũalis debet moꝛes
noꝛum patrũ imitari.ſᷣm illud ſaluatoꝛisg.
Ro. viij. Si fili abꝛae eſtis opa abꝛae fa. Epi
ergo cum dicãtur filij aplłoꝝ 'ᷣm eypoſitõʒz da/
ram ab Aug. huius ꝑptis. ꝓ patribus tuis na.
unt ti. fi. debent ergo imitari et hoceſt qð di /
it HNiero. diſt. xl. Mon eſt facile ſtare in loco

Vetri et Pauli.tenere cathedram regnantiu

cum chꝛiſto. Nõ ſanctoꝝ filij ſunt qui tenent
loca ſanctoꝝ ſed qui exercent opa eoꝝ.Etidẽ
ſup Oicheã. Si in aploꝝ loco ſumus. nõ ſo
lum ſermon eoꝝ imitemur.ſed auerſationeʒ
et abſtinentiã. di.xxxv.eccleſie. AIdeʒ ad Pe⸗
liodoꝛum. Non oẽs epiſcopi ſunt ep̃i.ſcʒ me⸗
rito ⁊ re.attende Petrum. Judam cõſidera.
Stephanũ ſuſcipe. Nicolan reſpice.nõ ſacit
eccleſiaſtica dignitas chꝛiſtianum. Coꝛneliis

centurio adhuc ethnicus vono ſanctiſpũs mu

datur. pꝛeſpyteros puer Daniel iuduat.infa
tuatuʒ ſal ad inhilũ ꝓdeſt niſi vt ijcigtur fo
ras ⁊ a poꝛcis cõculcetur.i.q.vij.nõ om̃es.et
Aug. q. eadem. Din nec regiminis in ſe rati⸗
onem habuit.nec ſua delicta deterſit.nec filio/
rum crimẽ coꝛrexit.canis impudicus magis

dicendus eſt q; epus. Debent ergo ipſi eſſe

imitatoꝛes patrũ ſuoꝝ.i.apłoꝝ in om̃i ſancti/
tate vite. paſcentes nõ ſemetipſos vt mali pa
ſtoꝛes. qui aliud nõ querunt ab ouib niſi la⸗
nam ⁊ lac.cõtra quos inuehit dñs ꝑ Eʒehie/
lem ꝓphetam.Eʒechᷣ.xxxiiij.c.ſed delent pa⸗
ſcere exemplo bone vite gregẽ ſuũ. ſ̃m illud.
i. Pe. v. Paſcite eñ qui in vobis eſt gregem
nõ turpis lucri gra.neq; q̃ſi wminãtes in cle /
ro.ſʒ foꝛma facti gregis ex aĩo.oẽs illas cõdi⸗
tiones virtuoſas quas ponit apłus.i.Chi. iij.
NOpoꝛtet epᷣm eſſe ſine crimine ⁊c̃. Expoſitõez
aũt illoꝝ habes ſup̃ in ti.de clericis.in pꝛinci.
Et vt dicit Gre. di. centeſima. ↄtra moꝛẽ. Ni
hil in epᷣali ceruice ſplẽdidius fulget qᷓ; hũili⸗
tas. pietatẽ q; ⁊ ↄpaſſionẽ ad delinqñtes.et 5
cipue penitẽtes dʒ hr̃e. Oñ Ambꝛo.de pem.
di.i. Serpẽs.inquit. Paſtoꝛ ille euangelicus
lapſam ouẽ vweriſſe legitur nõ abieciſſe.dʒ enĩ
iuſticiã tpare moderatio. Nã quẽadmocũ ii⸗
bicurandus pꝛebeaf᷑.quẽ faſtidio habeas qͥ cõö⸗/
temptui ſe nõ ↄpaſſioni ſuo medico putet fu/
turu. Et ꝓpterea dixit BGreg. dñm pmiſiſſe pa
ſtoꝛem eccie Petrũ negare xpᷣm. vt in ſua cuile
pa diſceret i;miſericoꝛditer alienã in firmita⸗
tẽ toleraret.di.l.ↄſiderandũ. Demũ diligẽter
attẽdere dʒ. qð ait Aug.ſcribẽs ad Dalerum
epᷣm ſuũñ.di.xl.Añ oĩa peto vt cogitet religio
ſa pꝛudẽtia tua mihil eſſe in hac vita ⁊ maxie
lvc in tpe ſaciliꝰ. leuius ⁊ lvib⸗ acceptabinus
epi aut pᷣſbyteri aut diaconi officio.Sʒ ſi per⸗
functoꝛie.i.negligẽter atq; adulatoꝛie res aga
tur. nihil apud deũ miſerius triſtius ⁊ dänabi
liu e⸗ nihil eſſe in hacvita ⁊ maxie lvc ſpe
difficſlius. laboꝛioſius ⁊ ꝑiculoſius epᷣi pᷣ by⸗
teri vel diaconi officio. Sz apud deũ miloil bea
tius.ſi eo mõ militetur quo nr᷑ im ꝑatoꝛ iubet
Cũ ergo ep̃i filij dicãtur apłoꝝ ſᷣm iſiud ꝓ pa
tribus tuis ⁊c. eos imitent᷑. Obſeruãda eſt er
ga eos diſtinctio.quã ponit clug. xinij. q. iiij.
q uin

Zitulus

vbi aſt. Tres pſonas dixit dñs. et delemms il/

las inueſtigare in euãgelio.ſcʒ Yo.x. paſtoꝛis

et mercẽnarij ⁊ furis.Diligẽdus eſt paſtoꝛ ſcʒ
lonus. tolerandus eſt mercennarius.ſq; ma⸗
lus pꝛelatus.cauendus eſt latro qui ſcʒ nõ ca⸗
nonice adeptus eſt eccleſiam.

— ₰ —H „
Quantũ ad ſecundã .ij.
ptem.ſ.prãteʒ ſeu anẽteʒ cure ſibi ꝓmiſſe hoc
er eo qð ſubdit.Cõſtitues eos pꝛincipes.i.xe/⸗
ctoꝛes ptãteʒ hñtes.ſuꝑ oẽm terrã.i.ſuꝑ oẽs
ciuitates mũdi diuerſis locis diuerſos ep̃os
deputãdo. Mã in italia. alamania ⁊ in francia
et in hiſpania ⁊ anglia ſunt epi nunc.et olim

erãt.eriã ⁊ in africa ⁊ in ſyria ⁊ in aſia ⁊ in in

dia erãt ep̃i.vt patʒ ex verbis Hieto. dicẽtis.
Et aflrica ⁊ ꝑſis ⁊ oꝛiẽs ⁊ india vnũ xpᷣm ado
rant.di.xciij.legimus.q̃ m̃ natões receſſerũt
a fide. Pꝛincipes aũt ↄſtituti ſunt epᷣi ſuꝑ dio
ceſes ſuas pꝛincipaliter quantũñ ad ptãreʒ ſpe
cialem iudicãdi de eis. Oñ ⁊ de q̃libet põtifice
cãtatur illud &cẽi.c.xlv. Pꝛincipem fecir illũ
dñs vt ſit illi ſacerdotiũ dignitas inerernum.
Ep̃i enĩ nõ m caſtellis nec in modicis ciuita/
tibo debẽt inſtiui.ne vileſcat nomẽ ep̃i.vt di⸗

at Anacletus papa.di. lxxx. epi. Diſtinctõʒ

*„

aũt epoꝝ.vt.ſ.aliqͥ dicantur epᷣi.alij archiep̃i

ſeu metropolitani qð idẽ eſt. alij pꝛimates ſeu

pf̃iarche.et cauſaʒ huius diſtinctõis aſſignat

Clemẽs papa dicẽs di.lxxx. In illis ciuitati⸗

bus in quiboolim apð ethnicos pꝛimi flami⸗
nes eox.i.ſacerdotes atq; pꝛimi legis wocto⸗
res erãt. pꝛimates vel priarchas btũs petrus

roni p̃cepit.qͥ reliquoꝝ epᷣoꝝ cauſas ⁊ maioꝛa

negocia ſn fide agitarẽt. In illis aũt in quib-
apud dictos ethnicoſ erãt eoꝝ archiſlamines
qꝗs tñ minoꝛes tenebãt q; memoꝛaros pꝛima⸗
tes.archiepᷣos inſtitui pᷣcepit. In ſingulis ve
ro reliqs ciuitanbo ſingulos ⁊ plures epos cõ
ſtitui pꝛecepit.qͥ ep̃oꝝ vocabula tm̃ ſoꝛtirent᷑.
ec inter ipſos aplos par fuit inſtitutio ſed
vnus pᷣfuit oib.ſ.Petrus. hec ibi. NDbi dicit
glo. ꝙ par fuit inſtitutio.ſ.ptãtis qͥ ad ↄſecra⸗
rionẽ.qꝛ ita p̃ᷣtↄhcere ⁊ oꝛdines ↄferre ⁊ ↄſe⸗
crare qlilet epᷣs ſicut papa. ſ nõ fiit parquo
ad miniſtratõʒz ſeu iuriſditõz. In hoc eni pa⸗
pa maioꝛ eſt ceteris. Nec obſtat dicit glo. de
wnetis.q priarcham hñt ⁊ epᷣm. qꝛ nõ eſt eo⸗
rũ ſʒ grandenſis.qᷓ locus multũ diſtat a vene
ns. Sicut eriã archiep̃s piſanus eſt vꝛimnas.
izrꝛimas reſpcũ ſardinie. Pꝛincipatũ igitur
ſuũ.i.prãtem pᷣm rõem ⁊ equitatẽ vti dʒ. ałs
in ſin ꝑniciẽ vertit. Oñ BGreg. xi. g. iñ Jple h⸗
gandi atq; ſoluẽdi prãte ſe pꝛiuat.i.mereturx
pauar m glo. qin hãc ꝓ ſuis volunratibo. 7
nõ ſubditoꝝ moꝛibo exexcet.iudicare digne de

.
ſubditis neſciũt qͥ in ſubditoꝝ cauſis ſua xel
odia vel gram querunt. de qinbopꝑ pphetã T
Eʒech.xiij.c. oꝛtificabat aĩas quie nõ moꝛi
untur. et viuificabũt aias q̃ nõ vjuũt.nõ mo⸗
rientẽ moꝛtificat qui iuſtã damnat. et nõ vi⸗
cturũ vimficare nititur qui reũ a ſupplicio ſol⸗
nere conat. Cauſe ergo penſande ſunt 1 tune
ligãdi ac ſoluẽdi ptãs exercenda.c Breg. in
c. ipſe.et.c.plerũq;. An foꝛo q̊ʒ iudiciali obſerx
uare dʒ qð̈ ait Aug. Nos quenq; a cõione p⸗
hibere nõ poſſumuſ.q;uis lec ꝓhibitio nonciũ
ſit moꝛtalis ſa medicinalis.niſi aut ſpõte con⸗
feſſum.aut in aliqᷣ ſiue ſeculari ſiue eccleſiaſti
co iudicio noĩatum atq; ↄuictũ.hec llle. . q. i.

⸗

mulni. De poreſtate aũt epop.j. eo. agetur. et

in ti.ſeqñ.de poteſtate pape.
lvc eſt ꝙ vtilitatẽ debẽt afferre ecẽie notatur

Quantũ ad tercij

luc cũ ðꝛ. OJemoꝛes erũt noĩs tui.Debẽteni

epᷣi eſſe memoꝛes noĩs dñi.⁊ lectitãdo ſeu le
cta meditãdo ⁊ ꝓ ꝓpłis oꝛando ⁊ eis pꝛedicã⸗
do ⁊ eos regulãdo.?ld lectõeʒ vꝛtatur aplus
Chimo.epᷣm dicẽſ.Ylttẽde lectõi.erſvꝛtatõl⁊
coctrine ſꝑ ꝑmane in his.Et huius figurã in
ter cetera oꝛnamẽta põtifer in wete.teſta. rõ⸗
nale ferebat in pectoꝛe in qͥ ſcribebatur mani⸗
feſtatio ⁊ veritas.qꝛ in pectoꝛe põtificis mani
feſta dʒ eſſe cognitio verirani.inquit Gr̃anus
di.xxxvi.S.ecce.vñ ⁊ Hiero.in euit᷑.ait.Si
q́s vult ene põnfex.nõ tã vocabulo q; merito
imitertur Ooiſen imitetur aaron. Auid eni
ðꝛ de his.qꝛ nõ de ſcẽdebãt de tabernaculo dñi
oꝛat ergo indeſinẽter Saoiſes in tabernaculo
dñi.Qð aũt ei opus erat vt aut a deo aliqͥd di
ſceret.aut ipſe ppłm cceret. hec duo ſunt pon
tificis oꝑa. vt a deo diſcat legendo ſcripturas

diuinas.⁊ ſepius meditãdo aut ꝓpłm wceat

xxvi. di.c.ſi q̊s.Nec optime ſeruaſe nouimꝰ
ſanctiſſimos epos eccie.clthanaſiũ.chꝛiſoſto
mũ.baſiliũ.llariũ.gregoꝛiũ.ambꝛo.auguſti.
et alios multoſ.Oʒ epᷣs memoꝛ eſſe noĩis dñi
oꝛando ꝓ ſe ⁊ ꝓ ꝓpło. Vnde Pe. de ſe ⁊ alijs

aplis coep̃ᷣis ſuis ait.AO multitudinẽ ceden

niũ nõ eſt equũ nos miniſtrare menſis.⁊ dere⸗/
linquere verbũ dei.ſʒ aſtitui te ⁊c ⁊ nos oꝛoni
p̃dicatõi vacabimꝰ.Act᷑.vi.Sic ⁊ ĩ figurã põ
tifex vete.teſta. intrabat in templũ ad funden
dũ.pᷣces ꝓ ſe ⁊ ꝓ ꝓplło.qð deſignabat illa in/

cen ſatio vt legit᷑ de ʒacharia uce.i.c. Et ad

hoc facit qð ait.Niero.in Leuit.Eſt aliud o ꝰ
qð facit moiſes.ad belia nõ vadit.nõ pugnat
ↄtra inimicos.ſᷣ qͥd facit.oꝛat.onec oꝛat vin
cit ꝓpłs eiuſ.ſi relaxaueri ⁊ dimiſerit manus
ſuas ꝓpls eiue vincitur ⁊ fugat. Oꝛer ergo ſa
cerdos ecc̃ie indeſinẽter vt vincat ꝓpls qͥ ſub

õ

Pi neranöiſee
Vemmmitie
Piegnirnütt
egghes e
hotekngin
igcommnsan
oARirrc
ſicſerſeisde⸗
incerarewine
ohrenclopaſt
eforoftain p
naehi. Viete
muinu
une Scon aut
Grüſedehzwutt
ADrssdpebeoe
nmssteti
ſeynpbtane
Uncawoted

cofrehetd

lsſipaind

Dehiion
Mordinicok
Go, Mocminid

de
ee

Psgö⸗
Coneſibator⸗
umEtnonigi
Napelatizgft
ldekanture
iſcaitſnon
hlhneneß⸗.
inegemnir
Galgende
mscpnens
donmnnei⸗
Metezenrif

. ⸗—

☚
Wmtiien)
AAeigen
.
nienaln
Eniiwettbir
TmieENN
Dn Moenti
NAscnNde
Enan awe
weiſr e

Beern
vmtuer
ie
õ

Capitulum

ipſo eſt hvſtes inuiſibiles ainalechitas. ᷣ ſunt
emones impugnãtes eos.qͥ volũt pie viuere
in xp̃o.xxxvi.di.c.ſiqs vult.et di.lxxxviij.ðꝛ
ex ↄcił.carthaginẽſi.Epᷣs nulla rei familiaris
curã ad ſe reuocet.ſ̊ lecõi.oꝛõni.⁊ verbo pᷣdica

nonis tmmodo vacet. Dʒ eſſe memoꝛ noĩs

dñi epᷣs iᷣm dñm ꝓpłis pꝛedicando et quõ ad
eũ ꝑuenire valeãt declarâdo. Oñ Paulus ad
Thnmo.epiſcopũ inquit.Pꝛedica verbũ inſta
owꝛtune uinpoꝛtune. ij. Choi. iiij. Et in huius fi
gurã pꝛeceptũ ſuita dño in Exo.ij.c.vt ſum/
mus ſacerdos ingrediens tabernaculũ in oꝛa
veſtis ſue iacinctine haberet tintinnabula in/
ſerta ad deſignandũ ꝙ ſacerdotes ⁊ pꝛecipue

epᷣiↄuerſatõi ſue deſignate ꝑ veſtẽ dʒ adiũge⸗

re tintinnabula.i.actũ pꝛedicatõnis.vt dicit
Bꝛeg. di. xliij.ſit rectoꝛ.et in eadẽ di. dicit idẽ
Bꝛeg. ephep. Paulus dicit. Oſide ſunt ma/
nus mee a ſanguine oĩm vim. Hõ eni ſubter
fugi.quo minus annunciarẽ om̃e ↄſiliũ dei vo
bis. Act.xx.c. undus ergoa ſangiune eoꝝ
nõ eſſet.ſi eis dei ↄſiliũ ꝓnũciare noluiſet.qꝛ
cũ increpare delinquẽtes noluit.eos ꝓculdu⸗
bio tacendo paſtoꝛ occidit.hoc enĩ.ſ.pꝛedica⸗
re fuit officiũ xpᷣi ⁊ aploꝝ pꝛecipuũ quoꝝ locũ
tenẽt epi. Dñ et eis dixit Oarc̃.vlti. ütes
in mundũ vmuerſuʒ pᷣdicate euangeliũ oĩ cre
ature. Scm aũt qualitatẽ ⁊ capacitatẽ audi⸗
entiũ ſic debʒ verbũ ꝓponere vt dicit Petrus

apłus ad plebẽ.opoꝛtet eũ qui wocet ⁊ inſtruit

aias rudes eſſe talẽ.vt ꝓ ingenio audientiuʒ
ſeipm poſſit apiare.⁊ verbio:dinẽ ꝓ audienti
um capacitate dirigere.viij.q.i.opoꝛtet. Sʒ de
modo pꝛedicatõis qualiter foꝛmari delbeat ha
bes ſupꝛa in ti. de pꝛedicatoꝛibo.

De his q̃ ꝑtinẽt ad executõeʒ officij ep̃i.vt
in oꝛdinãdo.ↄfirmãdo bñſicia.in diſpenſan/⸗
do.in admimſtrãdo tꝑalia. et alis multię.
Capuulum.ij.
De epiſcopis. nota
ꝙ eps ðꝛ ab epi qð eſt ſupꝛa.et ſco⸗
wos qõ eſt intẽuo. q̃ſi uupintendẽs.
ſqʒ cure ſubditoꝝ.vt dici Aug.viij.q.ij.qͥ epᷣa⸗
tum.Et nota ꝙ inter epm ⁊ pby etũ quantu
ad appellatõʒ qñq; nõ fuit dineretia.qꝛ et iſti
⁊ iln dicebantur epi.vt patz di.xciij.legimus.
Et ſic ert ſinonima.vt epᷣi dicerẽtur pſpyteri
er pꝛel byteri epi. Semꝑ tñ fuit realis dinerẽ⸗
na. Dñ ⁊ pꝛimitiua eccia ſoli epi ↄfumabhãt.
Zct᷑.viij.Et lc tenet TChv. Pe.de pał.⁊ Ray.
Sed glo.ſupꝑ dicto.c.legimus. circa hoc ponit
tres opiniones.ibi potes videre. Fuit quedaʒ
dignitas in eccia antiquitus q erat qſi media
inter epᷣos ⁊ pi byteros.qua dicebãtur coꝛepi

qui ↄſtituebãtur in caſtris ſeu villis.nõ in ci⸗
uitatibo vt epᷣi.et ↄferebàt oꝛdines minoꝛes
tm̃ nõ maioꝛes.et dare valebãt las ↄmenda⸗
ticias ⁊ pacificas nõ aũt foꝛmataſ.vt dic Grã

nus di. ixviij. 5.i. et. c. ſeqñ. Sʒ ablata fuit ta⸗/
lis dignitas ab eccia.qꝛ abutebãtur auctoꝛi⸗

tate ſua vſurpãtes q̃ ꝓtinebãt ad officiũ epo⸗
rum.vt dicit Damaſus papa di.eadẽ.coꝛepᷣi.

Qualẽ aũt opoꝛteat eſſe epᷣm oñdit aplus.i.

Thi. iij. Opoꝛtet eſſe epᷣm ierrpꝛehẽſibilẽ vni⸗
us vxoꝛis virũ ſobꝛiũ.pꝛudentẽ.oꝛnatũ.loſpi
talẽ.pudicũ.vctoꝛẽ.nõ violentũ.nõ pcunoꝛẽ

nõ litigioſum.nõ cupidũ.comui ſue bonę pꝛe

poſitũ. nõ neophitũ.haꝝ ↄditionũ erpoſitõeʒ
lhabes ſupꝛa ti.xiij.de clericis.Et in.xxiij.diſt.

ðꝛ. Qui eps oꝛdinãdus eſt.antea exammer᷑.

ſi natura ſit pꝛudẽs.ſi vocilis.ſi moꝛib tꝑatus

ſi vita caſtus.ſi ſobꝛius.ſi ꝑuigil.ſi ſꝑ ſins ne⸗

gocijs cautuſ.ſihũilis.ſi affabilis.ſi imiſericoꝛs

ſi l̃atus.ſi in lege dñi inſtructus.ſi in l̃arum

ſenſii acutus vel cautus. ſi in vgmatibo ec⸗

cleſiaſticis ex ercitatus. Liberat aũt ep̃alis di/

gniuas a ↄdhtõe ſeruili ⁊ aſcripticia.imo euaʒ

ſacerdotalis dignitas. vi.di.liiũ.ſi ſeruus.i⸗

berat ⁊ a curiali.di.luij.ex antiquis. Tales ta
men ſcʒ ſerui ⁊ hmõi non debent oꝛdinari.niſi
liberati ab hmõi.Epiſcopus nõ poteſt reſtitu
ere dewoſitũ ſiue degradatũ.ſed tm̃ papa.di.l.

c.i. Nam nec pꝛeſes pꝛouincie poteſt reſttue⸗

re ilum quem damnauit.ſj.de queſti.l.i.in fi

ne. De degradato ſeu ſolenniter depoſito pla/
num eſt ſcõm omnes.ſed in dvepoſito verbah⸗

liter ſunt opimones. NHam arhidiaconus et
abbas de ſicilia tenent. ꝙ poteſt reſtituere de⸗
lbite quo ad criminaan qinbus poſſet vꝛſpen/
ſare ipſe epiſcopus. Yohan. and.tenet ꝙ non
Epiſcopi et ſuperioꝛes nullã ſententiã ſuſpen⸗

ſionis vel interdicti incurrunt ipſo mure. mſi

de eis expꝛeſſe dicatur.extra de ſentẽ.excom.
c.Quia ꝑiculoſum. li.vi. Epiſcopus in tota

ſua dioceſi iuriſditionẽ hʒ oꝛdinariã. Oñ po⸗
teſt ꝑ ſe et ꝑ aliũ in quohbet loco nõ exemnpto
pꝛo tribunali ſedere.cauſas audire.perſonas

eccleſiaſticas. cum opoꝛiuerit.capere. carceri

deputare. et certa officia libere exercere. Et

epiſcopi poſſunt a ſubditis quandoq; mode/
ratum auxinum exigere.

deferatur. Bñ. ᷣm Doſti. licet ſuꝑ lvc a diuer
ſis di uerſa notata ſint.dico conſuetudinẽ cu⸗
iuſſibet eccleſie obſeruandã.que iuriſditõneʒ

tribuit. idem Boff. Epiſcopi ſinguli in ſuis dHè

oceſibi.etiã ſine ↄſinio metropontani pñt plu
rima. vt Ray. ponit. puta coniecrare virgines
ſimiliter et eccleſias.oꝛdinare clericos.exigere

pus poſſit iudicare inmediate de ſubditis p/
latoꝛuʒ qui ſub eo ſunt. miſi gradatim ad eum

Titulus

altaria in eccleſia ↄſecrata. Mam in nõ conſe
crata ſacerdos lvc p̃t. Itẽ chꝛiſina oficere. ba
ptiſatos ↄfirmare. recõciliare ſolẽniter penitẽ
tes.lras ſoꝛmatas ſiue ↄmendaticias clericis
dare. xc. lxxviij.di.c.q;uis.de ↄſe.di.i.nullus
pꝛeſpiter.rxxi. diſt. ertraneo. Itẽ poſſuntinter
ſubditos iudicare. Atẽ anatematiʒare cũ ſo⸗
lennitate. de qua halxr. xi. q ij. delent. Atem
diuidere vnam eccleſiã in duas ⁊ duas vnire
vnã ſubijcere alteri ⁊ nouas eccleſias erigere.
et lvc quidẽ ex cauſa pñt facere nõ aliter.⁊ mi
hilominus requiſito ↄſen ſu illoꝝ quoꝝ inter⸗
eſt ⁊ qͥ foꝛſan ex lvc ledi poſſent etiã qñq; eoꝛuʒ
ↄſenſu nõ obtento.ex de exceſ.pᷣla.c.ſicut.ex/⸗
tra de eccle. edi.c. ad audientiã. x. q. ij. c. fi. xij.
q.ij. c. placuit. Arem pũt epᷣalem ſynodũ cele/
bꝛare. xxxviij. di. oñ. Item reuertẽtes ab he⸗
reſñ recõciliare. e de heretf᷑.ad abolendã. Itẽ
canonẽ late ſnĩe quo ad ſuã dioceſim condere
iij.q.iiij.nullus.OJulta qͥʒ alia q̃ difficile eſſʒ
numerare.cum epᷣs poꝛdinatoꝛ ſit in cunctis
xxv.di.plectis. Nirũ epᷣs pꝛincipalius de⸗/
beat intẽdere cure paſtoꝛali vel multiplicatõi
talium. Añ.ᷣin CTl. in quolilef. Solhcitu⸗
do pꝛelati ꝓpꝛia ⁊ pꝛecipua dʒ eſſe circa gregis
cuſtodiã. oꝛando. pᷣdicando. ſact̃a diſpenſan/
do.et ſua iure quantum res erxigit erogando.

Oultiplicatio aũt tꝑaliuʒ pᷣt ererceri opoꝛtu/

nitate ſe offerẽte ſine ſpalium notabili dam
no.et ſic piñ eſt multiplicare ea ad eccie vtili⸗
tatẽ. qꝙ ſi oꝛtunitas nõ ſe offerat. nullatenꝰ
licʒ ei ſeipᷣm diſtractõi ingerere ⁊ ſecularibus
occupare cũ impedimẽto notabili. Adem etiã
lv.ſe.ſe.q.clxxxv.Et ad materiã iſtam pᷣt ꝑ⸗
tinere.i.ſollicitudo. Hirũ liceat epᷣo ꝓpter
aliquã pſecutõʒ deſerere gregẽ.Rñ.pᷣm Cho.
ſcðᷣa ſcðᷣe.q.clxxxv.arti.v.vbi ſubditoꝝ ſalug
erigit ꝑſone paſtoꝛis pñtiam.nõ dʒ paſtoꝛ ſuũ
gregem deſerere. nec ꝓpter aliqð tpale ↄmo/

dum. nec etiã ꝓpter aliqð pſonale piculũ im

minẽs.cum bonus paſtoꝛ aĩiam ſuã teneatur
ponere ꝓ ouibo ſuis. Si wero ſubditoꝛũ ſalvti
poſſit ſufficiẽter in abſentia paſtoꝛis ꝑ aliũ ꝓ
uideri.tũc licitũ eſt paſtoꝛi ꝓpter aliqð eccle⸗
ſie cõmodum.vel ꝓpter pſone ꝑiculũ coꝛpa⸗
liter gregẽ ſuũ deſerere.et ſᷣm lvc intelligitur
vij.q.i.ſciſcitaris.hec materia plene tractatf.
vij.q.i.aduerſitas.s.hoc totũ.vbi glo.ſic ſum/
mat.pſecutio eccleſie auteſt extrinſeca aut in⸗
trinſeca.ſi extrinſeca q̃ ſcʒ fit a manifeſtis ini

micis pſequẽtibo coꝛpalirer. tũc aut ſolus pꝛe

latus queritur aut rotus clerus.ſi ſolus pꝛela⸗
tus.tunc ſi eo recedente tuta eſt ſalus eccleſie
et tunc fugiet exemplo chꝛiſti.ſi non eſt tuta.
tunc ponat ammã ſuam pꝛo ouibus ſuis. als
mercẽnarius eſt.Si totus clerus queritur.in⸗

xx

diſtincte ſe pꝛo eis hoſtibus oxponet. vt diſt.

xliij. ſit rectoꝛ. Sed ſi als pᷣt conſuli eccleſie.to

tus clerus ſugiet cum pꝛelato. Si non poteſt
remanere cum pꝛelato vel omnes vel quidaʒ
ex illis. Si autẽ eſt altercatio de manſuris vel
receſſuris res foꝛte dirimatur.xxvi.q.ij.ſoꝛs.
Si autem pſecutio eſt intrinſeca ꝓ eos.ſ.qui
adhuc nõ ſunt ꝑꝛeciſi.tunc aut oẽs ſunt mali.
aut aliqui.Et ſiquidem omnes ſunt mali.aut
habetur ſpes de eoꝝ coꝛrectõe. et tune nõ ſunt
deſerendi.ſi nõ habetur tunc ſunt deſerendi.ſi
cut fecit btũs Bñdictus. Si aũt non oẽs ſunt
mali ſed boni admixti malis non debent deſe⸗

ri.xxiij.q.iiij.tu bonus. De hoc etiaʒ in.c. bi

adunati equanimiter poꝛtandi ſunt mali.vbi
inueniuntur aliqui boni qui adiuuent᷑. Nam

vbi om̃ino fructus de bonis deeſt. fit aliqñ de
malis laboꝛ ſuperuacuus.maxime ſi e vicino

cauſe ſuppetat que fructum deo valeant ferre
melioꝛem. Greg. ij. q. . c. vlti.

De ordinationibus K.j.

fiendis per epiſcopos. quia iſtud eſt res maxi⸗
me impoꝛtantie er qua ſi cõgrue fiant magna

vtilitas eccleſie dei ſeauitur. Si aũt indebite

magnũ detrimentũ ⁊ dehonoꝛatio diuini cul
tus ⁊ ꝑnicies oꝛdinatis ⁊ oꝛdinatoꝛibus. ideo

marima diligẽtia in hmõi eſt ſeruanda. pꝛo/
pter quod apłus Thimnotheo ep̈o ſcribẽs ait.

OJanus cſto nemini impoſueris ſcʒ oꝛdinan⸗
do neq; cõmunices alienis peccatꝭ.i. Thimo.
v. Obi Ieo papa.Quid eſt manus cito impo
nere niſi ante etatem maturitatis. ante tꝑus
