cõpetit appꝛehenſio.ne wleat diligentiã adhi⸗
buiſe. Et ne pmiſcuis actibus turlentur offi⸗
cia. C. de teſtam̃. conſulta. Item occupatio
bonoꝛum eſt acceſſoꝛium ad ſententiam.que
eſt pꝛincipale.et necena rio habet pꝛecedere vt
hic.Cum ergo acceſſoꝛia iudicentur pᷣm pꝛin⸗
cipalia. vt de re.iu.acceſoꝛium.cum ſuis conꝰs
coꝛ. Et ſententia ſuper cuimine iudicetur ex ter
minis iuriſdictõnis officij floꝛentini.vt.l.ſi qs
C.de bonis ꝓſcrip.et damnatoꝝ.ergo ſᷣm illos
termi nos iudicabitur publicatio bonoꝛũ vbi⸗
cunq; ſint dicit demum Joh. an. ferturtamen
per officium inquiſitionĩs fieri cõtrarium. t
per Nicolaum quartum cõtrarium diſftimtũ.
quam diffinitionem nõ vidi. Nouiſſine ad⸗
optiuus meus diſputauit hanc queſtione. t
quo ad partem que debetur ofhcialibus ſibi pla
cuit pꝛedicta determinatio Richar. cum conſti
tutio dicat illam debere officialibus.qui lvcp⸗
egerunt.Quo ad alias duas partes tenuit cõ
trarium cum generali fiſco ſint confiſcata. et a
tempoꝛe commiſſicriminis inducit.l.ii.¶de
lo.vacan.Foꝛtificat hoc equitas.ne ſit iuriſeni⸗
ctionum confuſio. Et eo foꝛtius cum loca de
quibus queritur i nicem eſſent valde remotg.
Item nota ꝙ qina bona vrericoꝛum vr di/
ctũ eſt cõfiſcantur a tempoꝛe cõmini criminis
n

Zitulus decimusoctauul

Igeo ſi poſt crimen cõmiſſum fuerunt aliena
fa et vendita ab heretico. vendicant taha bona
per officiũ vel fiſcum de mambo poſſenoꝛis nul
lo dato pꝛecio.per quotcunq; manus tranſie⸗
runt.niſi pꝛecium vel aliquid loco pꝛecij eſſet
in bonis lvretici. fl. de leg.i.imperatoꝛ. Et ratio
huius eſt. quia fiſcus vel inquiſitoꝛes vendicãt

rem. ſed vendicans non reſtituit pꝛeciũ. C. de

furtis in ciuilem. Nõ enum habuit venditoꝛ
ius vendendi.ff. de cõtraben. emptione. ſiquis

Et hoc quia effectus damnationis retrotrahi/

tur.vt in glo.ad id. C. ad.l.iuł.maie.l.quiſqͥs
Si enim lec ſunt in crimine leſe maieſtat) foꝛ
tius in lyreſi. Quis vel quomõ quis dicatur
tereticus et de multiplici punitione eoꝛum. ha
bes in ſecunda ꝑte in ti.de infidelitate.c.de le⸗

reſi. DQDui autem dicantur credentes hereti

coꝛum. receproꝛes. fautoꝛes vel defenſoꝛes.0ꝛ
pluries de pꝛedictis fit mentio in pꝛefatis cõ/

ſtitutionibus eccleſiaſiicis. habes declarationẽ
lvꝛum terminoꝛũ infra in titu. de excrmunica
tione maioꝛi.c.iiij.et ſequẽti. De excõmu/⸗

nicatiombus que concernunt inquiſitoꝛes vel
impedientes aut nõ iuuãtes officiũ inquiſitio
nis. habes eo. ri. c. vi. et ſequeni. .

De pꝛedicatoꝛib quales delrãt eſſe ⁊ a qui⸗
bus veleant cauere. Capitulum tercium.

ſta oppoꝛtune et impoꝛtune. ij. thi.

iiiij. Ad rectoꝛes eccleſie marime ꝑ/
tinet pꝛedicare ꝑ ſe vel per alium ſubditis ſuis

Hhnge pꝛimis rectoꝛibo dixit chꝛiſtus Oarci

vlti. Euntes p̃ᷣdicate euangelium omnmi cregtu
re. Et Grego. dicit in paſtoꝛał. Officium pᷣdi

cationis ſuſcepit quiſquis ad ſacerdotiũ acce/

dit. vt ante aduentũ iudicis qui terribiliter ſe
gliuitur. ip̃e.ſ.clamando gradiatur.i.pzedican⸗

do. di. xliij. Sit rectoꝛ. vbi manifeſte woretur ꝙ;

loquitur de curatis. Qui etiam figurã inducit
Exo. xxviij.c.vbi dicitur. ꝙ ſacerdos ingredi⸗
ens tabernaculũ tintinnabulis ambiaf.vt au⸗

diatur ſoniius.quãdo egredit er nõ monatur.

Iuia vt exponit Hꝛego.in dicto.c. Sit rectoꝛ.
Irã cõtra ſe occulti iudicis exigit.ſi ſine pꝛedi

catõnis ſoꝝitu incedit.Et ſic moꝛitur ſpiritua

liter. Oñ dñs Ezecho Ppixtea it c. idj Tili vmi

ns ſpeculatoꝛẽ dedi te wmui iſrael. Si dicẽte

me ad iinpiũ moꝛte moꝛieris tu.nõ annũcia⸗/
ueris ei.ipᷣe in iniquitate ſua moꝛietur ſangun

nẽ vero eius de manu tua requirã. Confirmat

idem Nico. papa diceno. diſpenſatio celeſtis

ſeminis nobis iniuncta eſt. ve ſi non ſparſeri/
mus.ve ſi tacuerimus.di.xi ij. Pꝛedica ergoꝛc

Pbi tria ſotantur per oꝛdinem. Pꝛimo excel
lentia eximia in huiuſmodi actione.ibi. pꝛedi⸗

ca.Schᷣo materia digna vel pcipue ĩ pdicatõe,

ihi. verbum. Cercio reſeruata circumſtatia ci
Liſcretõne.ibi. Inſt oppoꝛ. impoꝛuu. 4

excellenna actus pᷣdicationis. Nota q ofſſciũ̃
pꝛedicatõnis eſt pꝛecipuũ in eccleſia G. vt di
atur ertra de vret. cum ex iniuncto. Eteſt mul

tis pꝛiuilegijs wotatum. vt exrna de exceſſi. pꝛe

latoꝛum. Himis.i.et.ij. Et merito. quia chꝛi

„

ſtus peincipaliter lvc officium exercuit. vnde
Auguſ.deciui.dei.vt homo cõfidentius ambu⸗

laret ad writatẽ fidei ipᷣa ventas dei filius log
mine aſſumprto.nõ deo cõſumpto.veniẽs fun⸗

dauit atq; ſtabiliuit fidem. ſ. pꝛedicãdo. uod
oſtendit Apłs ad Pebꝛe. dicens. Que eum ce

piſſet enarrari p wminũ. &t ad innuendũ hu

ius officij ercellenriam in ſacra ſcripꝛura dici/

tur pꝛodicatoꝛes vplete et angeli. Vnde Bꝛe

o. in paſtoꝛ ał. traccane illud Hiere. Treñ. q.
Pꝛop vte tui viderũt nibi falſa ⁊c. Dict ꝙ p⸗

plxie dieunt ctoꝛes. quia dum fugitiua eiſe
pᷣſentia indicant.que ventura ſũt mamifeſtãt.
vnde dicitur pp xta quaſi pꝛocul fans. et pꝛe⸗
dicatoꝛ quaſi pꝛenunciatoꝛ. ſq; eoꝛuʒ que ven

tura ſunt pena et gloꝛia. O pꝛedicatoꝛes dicũ
tur angeci. oſtendit idem Gregon in. xxriiij.
Inoꝛał. Exponens enim illud Job. Cum ſub/

NRecica verbum. in

atus fuerit timebunt angeli et terrin purga⸗
buntur dicit ꝙ in aduentu ſupermi iudicis.qñ
woteſtas tentandi erit dialvlo ſublata. angeli

icdeſt pꝛedicatoꝛes. ſancti dei enam timebunt.
Apre autem angeli dicuntur pdica oꝛeſ. ange
lus enim interpꝛetatur nuncius. pdicatoꝛ aut

eſt nuncius dei. pᷣs. Annunciauerũroꝑa deiaẽ
Sed et angeli ſeptem quibus Yo.ſcribit.ij.et

iiij.c.apocał.Et ſeptẽ angeli qui canunt ſepteʒ

tubis.ſignant pꝛedicatoꝛes in ſeptẽ ſtatibo ec⸗
cleſie diuerſa pdicantes que cõpꝛehendunf in

verbis tubicinatõnis eoꝝ.vt pulchꝛe exwnit

DHug.cardinalis ibidem. Sed et angelus qui

aparens cum gladio euaginato terruit qaʒinã

cui inſidebat balgam ne viterius pcederet.ſi⸗

gnat pꝛedicatoꝛẽ.qui verbo dei qð eſt gladi ſpi
ritus. cõminando ſcʒ diuinã ſententiã ſubdit?
qui a pceptis pᷣlatis ⁊ minis inducũt ad malũ
occurrunt declarãdo ne obediant in malis. vt

erponit Gꝛatia.ij. q.vij.c. nos ſi. F. eñ balaam.
Angeli añt nõ ex ſe vemũt. Sedvt ditcit apłs
Zebꝛe. i. in miniſteriũ miſſi ⁊. Sic et pᷣdicato

res quomõ pꝛedicabunt.ait Apłus ſo.r. niſi
mittentur. autem Eſaias nõ vocatus ſe ob

tulitad pꝛedicandum cum dixit. Ecce ego mit

to me. Eſa. vi. Et ecõtra cum Nierimas mit⸗

unviloſct
nriekſho
lſutpleren⸗
teneepeln
tlſtnsdet
ifltedienn

(tinonleli
l Inſcupn
mncerelepur⸗
Mamoreſt dign
ußlomereerſe
(ure der xtim
Pßw Fohen h
ulits

ſemilima ru

iiletptmiran

(edi⸗Renem.
Gungurinſonn
cpunmmnfr we
Perscfammem

Hlerwurtveſcten

ieriarrrekta
Uleg arnelira
iißs ijgligenlel
Mr minis pret

imn ſpploter te

ſicn Tnſcde
ſbbectomnse

.

nonsetdignin

(6reetloanöne

mrumnpropeer 1

Hbcſnepins al
Eſſtiwlmniſia

Qlianten voc

(heaſarsben
fſcontüfiutine

Unfenrsmortui
Mleeceer

nliäkcſen

lchſioſi

e
nen dn

rmeiitha;

ai

Tenmmſüms
mninad,
—
naAtn
rneir
senmn ül
bomnkiam:
ent derriee
NI
Einumgiün
ArNegi
3. ni
mn gin ni
ineig en
Batit
nemn inun
ntz ,i n
dinirtni

4 Rr
her⸗ 1

teretuta deoſe exenſauit dicens. Ma. a. wmi⸗
ne deus. Ecce neſcio loqui ꝛc̃. Hiere.i.&t ſi di

uerla vorx eitra pꝛodijt.nõ tamẽ a diuerſo fon
te dilecrõis emanauit duo quiꝓpe ſunt pꝛece⸗
pta. vt ait O:ego.charitatis amoꝛ dei er ꝓxi⸗
m.. Per actiuã vitã ꝓdeſſe pꝛoximis cupiens
Cſaias officiu pᷣdicationis a ꝓetijt. Per ↄtem
platiuã vero DHieremias ſedule amoꝛi cõdito⸗
ris inherere ſiderãs.ne mittiad pꝛedicandũ
velxat.cõtradicit.qð laudabiliter vnꝰ apperit.
loc laudabiliter alter expauit. Iſte ne tacite
cõtemplanionis lucrũ loquẽdo pderer. AYlle ne
dam na ſtudioſi oꝑis tacendo lentiret. Sʒ lvc
in vtriſq; eſt ſubtiliter intuendũu.quia et is qͥ
recuſauit plene nõ reſiſtit.et is qui mitti vo⸗
luit.ante ſe ꝑ altaris calculũ purgatũ vidit.et
rauloſupꝛa dicit. Sicut toto deſiderio occupa⸗
tionẽ fugere delemus.ĩita ſi deſijt qui pᷣdicer.oc
cupatõis onus libenti neceſſe eſt animo ſubire
viij.o.i. In ſcripturis.Et qꝛ difficile eſt et ra⸗

rum videre ſe purgatũ.qꝛ nemo ſeit vtrũ odio

vel amoꝛe ſit dignus Eccs.ix. Ideo nullus de
bet pſumere ex ſe ire ad pꝛedicandũ.ſed expe⸗
crare debet. vt mittaf vel a deo vel ab eccleſia.
Vñ de Johan. baptiſta dicit᷑ So.i.uit homo
minus a do. Nõ tamè creditur alicui dicenti

ſe miſſum a deo.qui ab eccleſia nõ eſt minus

niſi ꝓlet ꝑ miraculũ.vt moiſes fecit.argu. de
cõſe. di. i. Reuera. Sic fuit miſſus equitius.
cui a aruit in ſomnijs angelus eteum ad pᷣ⸗
dicandum miſit.xvi.q.i.placet.j.vcidem.
Zlb eccleſia mittitur quis vel oꝛdinarie.vt qui
libercuratus ſaltem quo ad ſubditos.vel ex pꝛi
uilegio.vt rꝛedicatoꝛes et minoꝛes Auguſti⸗
nenles carme lite et ſeruite ſaltem in eccleſũs
ſuis. in alijs eccleſis nõ niſi vocati. Et hi enã
debent mitti a pꝛelatis ſuis. Oulieribus au/
tem ſimpliciter interdicit officium pꝛedicanio
nis. Et pᷣm Clxv.ſcðᷣa ſcðᷣe.ium quia habet ſta⸗

tum ſubiectionis.et pꝛedicatio cõgruit ſtatui
pᷣlationis et dignitatis.tum quia eſt incõſtanſ

in coꝛde et locutõne.OJulier ſemꝑ varium ꝓ

fert.tum pꝛopter aſpectum in eam. qui eſt cau⸗

ſa libidinis viris autẽ laacis interdicitur.niſi li

centiati vel miſſi a pꝛelatis.xxiũ.di. ulier.

Qui autem vocatus ſeu miſſus ad hoc ꝑti
nac:ter recuſat ab eccleſia et deo contemnetur
q figuratũ fuit in eo.qui nolebat ducere vxo⸗
rem fratris mortui. et ꝓpterea diſcalciabitur
vno pede et cetera.vt erponit Zlug.viij.q.i.di⸗
cens. Nunc euangelij quiſq; pᷣdicatoꝛ ſta de⸗
lxt in eccleſia pᷣdicare ſiue laboꝛare vt defuncto
fratre.i.chꝛiſto.ſuſcitet ſemen qui pꝛo nobis
moꝛtuus eſt.it quod ſuſcitatum ſuerit eiꝰ no
men accipiat.Alt vero qui electꝰ ab eccleſia mi

tercim

niſterium enangeliʒandi renuerit ab ipa eccle
la digne menroq; con: emnit᷑. Qui enim ſibi
pꝛodeſt et eccleſie.bene intelligitur vtroq; pe⸗
de calceamis. vnde et illud. Quam ſpecioſi pe
des euangelisanti bona. Qui curam lucran⸗/
doꝛum refugit alio uʒ diſcalciati illius figura⸗
tum nõ ſolum ſig nficaun.ſed in ſeipo imple⸗
un poꝛtarat ſobpꝛobꝛium.Zluguſti.viij.q.i.

im.
Predicator autẽ KF.if.
vt digne pᷣdicet.tria delet habere inter. DPꝛi⸗
mo vileciionẽ ardentẽ. Secũdo extenus ↄuer⸗
ſationẽ reucentẽ. Cercio cognitionẽ ſcientie
cõpetentẽ. vnde de To. baptiſta.qui fſint limeſ
pᷣdicatoꝝ vereris er noui teſtamenti. dicit chꝛi
ſtus Yo. v. Ille erat lucerna ardens et lucẽs.
Lucerna dicit ꝑ cognitionẽ legis diune. quã
halebat infu ſam etſi nõ acquiſtam. NPam vt
dicit uer.vi. mandatũ eſt lucerna er lex lux.
et pᷣs. Lucerna pedibus meis verbũꝛc. Ardẽs
Dicitur ꝓpter dilectionẽ. Luẽ. xij. Vgneʒ veni
mittere in terram ⁊c̃. Et lucens ꝓpter cõuer⸗
ſationẽ. ath. v. Sic luceat lux veſtra coꝛam
bominib 12767. Pota ergo pꝛimo ꝙ delet in
ſe habere charitat
rinth. nij. Si linguis hominũ loquar er ange⸗
loꝛum. chari/atẽ autẽ nõ halxam factus ſinn ſi
rut es ſonane. ¶ingua hominũ eſt placere 1 de
letare aud toꝛes.. A¶ ingua angeloꝛm eſt moue

re ad opus.ve lvc eſt lo ui na: uralia er ſupna
turalia. Charitatẽ aũt nõ habet. qin eſt in aliq̃ᷓ

moꝛta i peccato.nꝛ ſᷣm Clv.quodliber moꝛtale
peccatum eſt cõtrarimu charitati. alis ergo
pꝛedicans eſt ſicur cãĩ pana pulſans.que alios

muitat ervocat ad oꝑa bo na.et ipᷣa ſe cõſumi

Nam moꝛtaliter peccat in moꝛtali p̃dicans.

ſ̃m tlv.in.iiij.quia indigne erequitrantũ offi

cium. Idem archidi.in ros. ſuꝑ. c. Cum erau

dier . di. l. vbi dicit ARug. Fnimaduerte roſſe
dicere aliquẽ poſt peccatũ. ſi mñ vicia pꝛiſt: na
diluerit. Ergo arguendo a cõtroro ſenſii.ſi P5
manet in peccato nõ pᷣt wcere.ſ.cum ſin ſalu⸗
te. ad qðᷣ etiꝗ facit qð dicit Greg. Qui adpue
vicioꝝ bello ſubiacer. nequaq;ᷓ ꝑ pᷣdicatõia offi
cium pᷣeſſe magiſterio cereroꝝ debet. diſ. xlnij̃.
S. vlti. et di. l.qd eſt hc. nec iñ diei Grego. qꝙ;
pᷣdicatoꝛ nõ de rat tẽptari. cum et panlo meri
mo pꝛedcaroꝛi datus ſine ſtimulus carnis.ij.
Coꝛinth. xij.qui fuit ſin Grego. tentario car⸗
nalis. Sed ꝙ nõ ſuccuml artentariom p con
ſenſum ronis. vt ipemet Gꝛeg. declarat in. rrij
moꝛal. Et non ſolũ in charitate ſed ercha⸗
ri ate deberpᷣaicare.nõ ex cupiditare wlvanira
te.vt valens reputer et hmòi. Qui enĩ npter

n iij

F. Hã vt inquit apls. i. o⸗

;—2 —ꝑ —

Zitulus decimugectauuſf

cupiditatem pꝛedicant.ſigurant p balaam. de

quibus dicit Petrus in ſecunda eplła. Secuti
ſunt viam balaam ex boſoꝛ.qui mercedẽ iniq/
tatis amauit. coꝛrectionẽ vero habuit ſue ve⸗
ſanie ſubiugale mutum. Suꝑ quib verbis di
cit Beda. multi catholicoꝝ intantũ amant
mercedẽ iniquitatis.vt etiã cocti ab indoctis.
clericia laicis merito redarguant.q iure cõpa⸗
rant᷑ ꝓphete.qͥ verbis aʒine cõtra naturã loquẽ
tis coꝛripit᷑.nec tñ a ꝓpoſito pꝛaui opis retar⸗
datur. Cõgruit etiã nomẽ charitatis. de qua ve
niſſe ditif.ſ.ex boſoꝛ.qð interpꝛetat carneus.
Nech enĩ alia magꝭ cauſa luxurioſis extitit ver
bum veritatis amoꝛe pecunie.vel deſiderioꝛuʒ
tpalium adulterare.q; ꝙ carnis ſe cõcupiſcen
tjs mancipant. Balaã añt interpᷣtat pᷣcpitãs

eos.qꝛ in pꝛecipitiũ ſuos mergũt auditoꝛes.

quibo nõ ſalutaria q coꝛrigant.ſed que illoſ de⸗/
lectent. erronea pᷣdicant. Hec Beda. ij. q. vij.
ſecuti. Quãuis aũt pᷣdicatoꝛes nõ deleãt pᷣ

dieare pꝛincipaliter ppter tꝑ alia habenda. als
tanq; venditoꝛes bon de tẽplo eijciunt᷑. debet iñ
ſubminiſtrare eis neceſſaria.iuxta illud.

5 alligabis os boui triturantis.i. Coꝛint.ix.

Pñ NHiero. Apłicis viris et euangelizantibo

m neceſſarijs vſibo nolle tribuere. ſeipᷣm cõde

mnare eſt. xvi. ꝗ.i.c.penuł. Qui vero ex arro⸗

gantia et inani gloꝛia pᷣdicãt.figurant ꝑ helyxu

q̊ repꝛelendit Job ⁊ amicos eius cũ multa ar
rogantia. vt ptʒ Job. xxũͥ. vbi dicit Bꝛeg. x xij
moꝛał. Arrogantes cũ ſciam accipiũt. nihil ſe
accepiſſe eſtimãt. ſi hanc eos habere occultã cõ

tingat. Numq; ſuũ gladiñ niſi in oꝛe lvĩm po/

nunf. Pꝛedicatoꝛes aũt ſancti ꝓꝑtem ſuã repu

tant. ſi intus ip̃i de ſapia gaudeãt. foꝛis aũt ali
os ab erroꝛe cõpeſcant.&t ibi gaudent vbi lve
pcipiunt.nõ vbi intus tot tentationũ laqueoſ

innoteſcere cõpellunf.q;uis bonũ qð acceper̃t

cũ innoteſcit. media interueniente charitate.

de ꝓfectu audientiũ nõ de ꝓppꝛia oſtenſione gra

tulant. Nonnũiq;ᷓ etiã arrogãtesviri.dũ pꝛedi
catoꝛes ſanctos magna eloqui ac ꝓ locutione
ſua venerari ↄſpiciũt. locutõis eoꝝ celſitudinẽ

er nõ vtiliratẽ intentõnis imitant᷑. Mec lvc a⸗

mant qð illi appetũt.ſed hvc qð dari vvibo oſtẽ⸗
duntur. Er plerũq; ad loquendũ impetũ vane
gloꝛe mentẽ anyietas nequaq; ſe intra ſilenti⸗

um capiẽs quaſi celũ chantat inflamat. Adẽ
eodẽ. xrij. dicit. Spiritualis pᷣdicatoꝛ in cun⸗

ctis qᷓ dicit ſolerti cura ſe inſpicit. ne in eo ꝙ re
cta pᷣdicat. vicio ſe elatõiſ extollat.atq; omniũ
ſapiẽtie gratiã quã vt ſoqueret᷑ accepit nõ ſiiis

ſe eſtimat meritis. ſed eoꝝ interceſionib- qui

bus ploquit accepiſe. indignũ ſe oĩbus iudi⸗

cat etiã cũ dignius cũctis viuat. Scit ꝙ bona
que mnoteſcũt hoibus ſine ꝑiculo eſſe vix pñt

Er qis ſapientẽ ſe eſſe ſentſat vellert ſopin

ens eſſener videri. Et ſi liceat tacere apperit.
Eoſq; ſe felicioꝛes putat.quos intra eccleſiaʒ
locus inferioꝛ ꝑ ſilentiũ occultat. Et tñ vt eos

defendatr ex neceſſitate officiũ locurõis ſuſcepe

rit.ſed ex inagno deſiderio ociũ taciturmtaris
qꝗrit.hanc dicendi foꝛmulã arrogãtes ignoꝛãt
NHeq; eni loanunt᷑ qꝛ cauſe eueniũt.ſed cau⸗

Habent enĩ lvc arrogantes ꝓpꝛin. ꝙ pꝛius q;ᷓ
dicant. mira ſe dicere ſꝑ eriſtimãt. et locutio⸗
nem ſuã admirando ꝓueniũt qꝛ vel in acutis

ſenſibo ipᷣa elatio q;ta ſit fatiitas ignoꝛãt et e⸗

cõtra. Paulus dũ mire et alte hebꝛeos mone⸗
ret.icit ſufferatis verbũ ſolatij. Gꝛe.Quãuiſ
aũt pᷣdicatoꝛ vebeat cauere ne ex arroganta et
inani gloꝛia pᷣdicet.tñ ſi motus recta intentõe

ſurreptat tentatiommams gloꝛie. nõ dʒ ꝓ lvc di

mittere.Ecẽs.xi Qui obſemat ventu nunq;
ſeminat. Exemplũ in beato Bernardo.quiten

tatus de loc dum pᷣchcaret dirit ſibipi. Nec pi

pter te incepi.nec ppter te dimittã. Subia⸗
cet etiã actus pᷣdicatõis triſticie er tedio.⁊ lve
qñ quis nõ exrat multũ gratus.vel fructũ nõ
facit.vt dicir Gꝛego.in moꝛał.et ideo requirit
lvĩem bene firmatũ.vtr nec ertollat fauoꝛibus
opularibo.nec de ijciat inaudientia vel inſru⸗
ctuoſitate.vnuſqinſi; enĩ ait apłs mercedẽ ac⸗
cipiet ſᷣm ſuũ laboꝛẽ.etnõ dixit pᷣm frucmm.
nec credimus minoꝛẽ gloꝛiã obtinuiſſe Yaco⸗
bum maioꝛẽ.qui pauciſſimos cõuernit multis
ſanctis innominatis.qui milia populop trare⸗
runt ad fidẽ. Oñ beato Yoꝛdane ſecundoma⸗
giſtro oꝛdinis pꝛedicatoꝝ. qͥ vltra fructuʒ quẽ
fecit in ſeculo remanentibo.bene mille traxit
ad oꝛdinẽ. Secundũ qð requiritf in pᷣdicato
re eſt vita ſeu cõuerſatio lucẽs.Ecci.Quaſi ſol
reſulgens ſic ille refulſit in rẽplo dei. Sol ẽ im
paſſibilis ⁊ incoinquinabilis.ẽt hʒ modicũ de
materia.p iſta tria dʒ eſſe lucida vita pᷣdicato⸗
riscꝑ patientiã.ps. Bene patiẽtes erũt vt an
nuncient ꝑ mundiciã ſapie.O c;plcra es caſta
geneꝛatio cũ clarita:e.Et ꝑ paupertatẽ ⁊ abſti
nentiã. Vñ xpᷣs OJath. x. pꝛimis pᷣdicatoꝛib⸗
ait. Nohlite portare ſacculũ ꝛc. Oñ Hiero.An
nõ cõfuſio et ignominia eſt xpᷣm cruciſirũ pau
perem et eſurienteʒ farſis pᷣdicare coꝛwꝛibus
et ieiunioꝝ doctrinã rubentes buccas tumãtia
q; oꝛa ꝓfetre.Si in apłoꝝ loco ſumus. nõ ſo⸗
lum ſerinonẽ eoꝛum imitemur. ſed et cõuer⸗

ſationem ⁊ alſtinentiã. xxxv.di.eccleſie. Ne-
mo enĩ inqͥt Symmachus papa.recte moni/

toꝛis perſonã ſũſcipit.niſi qui acribo muis erra⸗
ta cõdemnat.et amoꝛẽ innocentie cõuerſatio

ne de monſtrat. di.lxxri.nemo. Et vt dicit Cxi

ſoſto. bene viuendo et bene wcendo popnlum

ds Viu
ſtotaſun
leredirlinfe

inln

muninnin⸗
ſterrelepe
ſtefinutiel
nſcrinut
mnilur nln
iinhimil
aloro
igennen

„
7

cfellinmne
n ianſl

5

Quititmumm
Proci raarvnt⸗

daeMMentash
Actigsſfitfoun
MmGmnanteconn
Aliohiſan Ken
ſſpncei ſni
bies ſimns l
mümeminſeg
Ultalos ſinmlg.
Ulteleoginfn
Mpoſnus, rti
MWaizo noſn

Huagolem Oi⸗
Ceapengeoscom
Ptitunnala e
Ahtvoaloteuocen⸗
Dlracacln din

((osnulismer
figrcpinb itani
fnder terc
Mdosanteart
opnapanho⸗

ingrata gephe
Tarcüiöngun

Nipeianone
Mept, nos den
Mlsae Thi
Mſtheet ccs,

cCenci.gewenta⸗
gbanicopcli
Glieſtenitgſas⸗
nmiſehne,
Nulingreei
Pmeeenchn
ſanummgetde
Nataezfnimnz
Mentritgta

inmhbna
Mmdntiti,

erednti

net
rnte
mi tli
Meinghna
mmimichnſe
ipNcknNde
Msinienle
omrin
Mimi
i
ideſelranie
. Bergriniin
ui gibiiins⸗
r amnit

Ndt ns dien

miucdkönN

nplr win i
mtinmdd
rei 1
uniinnee,
memn Enn
Aurwaniſ⸗

Capitulu

inſtruis. quo viuere debeat. lene autẽ weendo

et male viuendo deñ inſtruis quõ te debeat cõ⸗

demnare. di. xrl. multi. Et q;uis ſiccõtingat cõ
muniter vt 'ᷣm Gꝛego. Cuius viſa deſpicitur.
reſtat vt eius pᷣdicatio cõtemnat.iij.q.vij.qui
ſine.tñ malefaciũt ↄtemnẽtes.qꝛ vt dicit Hie
ro.ſicut lixriuia ꝓ humidũ cinerẽ fluens lauat.
et nõ lauat ita lvna coctrina ꝑ malũ cocioꝛeʒ
aĩas credentiũ lauat a ſoꝛde vicioꝝ. di.lxxxiij.
F.vlti. et.i.q.i.nõ quales. Etſi cũ peccatoꝛibo
cõuerſari deceat aliqñ ad eoꝝ cõuerſationẽ. ſi⸗
cut xpᷣs qui manducabatcũ publicanis. dʒ tñ
vitare ꝓſonas ſuſpectas.et vñ poſſet ledi fama
eius. ñ Zlugꝰ.Cõſcientia noſtra neceſſaria
eſt nobis ꝓter nos. fama noſtra nõ pollii. ſed
pollere delet in vobis ppter vos.xij.q.i.nolo
Qui aũt murmurãt de pꝛedicatoꝛiboouerſanti
bus en oecatorifn cũ de bitis circumſtãtijs.vt
eos inducant ad bona oꝑa.incurrũt lepꝛã pec⸗
cati.qð fuit figuratum in maria ſoꝛoꝛe Ztlaron

murmurante cõtra OJoiſen. ꝓpter vxoꝛẽ eiꝰ

ethiopiſam. vt exponit Gꝛatia. ij. q. vij. 5. is ita
reſpondef. Cin alludit Sꝛego. Nos q infirmi
hoies ſumus.cũ de deo loquimur.debemꝰ pꝛi⸗

mũ meminiſſeqð ſumus.Cõſideremus quia
aut tales ſumus.quales nõnullos coꝛrigimꝰ.

aut talesaliqñ fuimus.ſed diuina oꝑante gra
tia nõ ſumus.vt tãto tꝑatius coꝛde humili coꝛ
rigamus q;to noſmetipos verius s emenda⸗
mus agnoſcim. Si qũt nec ſumus nec fuimꝰ.
q̃les ſunt quos coꝛrigimus.nec coꝛ noſtrũ ſu⸗
perbiat quoꝝ mala coꝛrigimus.eoꝝ alia bona
ante oculos reuocemuſ.Que ſi nulla omnino
ſunt ad occulta dei iudicia recurramus.quia ſi
cut nos nullis meritis lvcipᷣm qð habemus bo
nũ accepim'. ita illos pᷣt grana diuine virtutis
infundere.Et excitati poſterius etiã ipᷣa pñt bo
na q̃ nos ante accepimus pᷣuenire.exempluʒ
ponit de Paulo pſequẽte et poſtca excedente
in gratia Stephanũ. Gꝛego.in. xxij.moꝛalł.
Cerciũ ꝗð requirit᷑ in pᷣdicatoꝛe ẽ ſcia cõpetẽs
vñ Pe.ĩ canonica ſua. Paratireddere rõeʒ oĩ

petenti. vos de ea fide et ſpe.q̃ eſt in vobis.et

apłs ad Chi. Attende lectioni.exhoꝛtationi et
coctrine.et Ecẽs.iij.ðr.ꝑs tacendi et tꝑs lo
quendi.qꝛ vertas pꝛius tacendo diſcit et vo⸗/
ſtea loquẽdo pᷣdicaf.vñ Pe.Opoꝛtet en q do /
cet ⁊ inſtruit aĩas rudes eſſe talẽvt ꝓ ingenio
diſcentiũ ſeipᷣm poſſit aptare.et verbioꝛdinem
ꝓ audiẽtis capacitate dirigere. Debet ergo ap
pꝛime eſſe eruditus etctus. irrepꝛehenſibi⸗
lis.maturus.et pauidus.viij.q.i/opoꝛtʒ. pᷣci/

pue aũt debet eſſe voctus in ſacra ſcriptura ⁊ iſi

vacare.vñ in hmõi figurã vectes quibo archa
poꝛtabat iugiter anulis erant inſerti.vt cum

Reran

De ſecundo prin/

tercium

archa eſſet poꝛtda. nulla fieret moꝛa de intro
imittendis vectibo.quia pᷣdicatoꝛes ꝓ quos ec
cleſia circumfert᷑.ſacris l̃is debent in ſiſtere ſp
ne tunc queratur diſcere. cum er officio alios
halent cocere. vt expvonit Gꝛarianus di. xxxvi.
qui eccleſiaſticiſ.S. ecce ꝙ ſacraꝑꝝ. Et ſaluatoꝛ

noſter pꝛimus in medio cctoꝝ ſedit audiens
illos et interrogans. et voſtea pꝛedicare cepit.

Sic etiam apoſtolus pꝛius cocuit.woſtea adpᷣ
dicanduũ miſit. et poſt reſurrectionẽ pꝛiꝰ apuit
illis ſenſum. vt intelligerent ſcripturas. et po⸗
ſtea dirit. Enntes in mundũ vniuerſurn pdi/

cate enangeliũ oĩ creature. Panes etiã quinq;
ceſignantes legẽ. q̃ cõtinef in quinq; libꝛis pꝛi⸗

us fregit. poſtea ddit diſcipulis. vr ponerent

aßñ turbas.di.pᷣallegata Et Hiero.dicit.ꝙ lxc

duo ſunt pontificis opa.vt auta deo diſcat le⸗
gendo diuinas ſcripturas.et ſepius meditan/
do. aut ꝓpłin wceat q̃ pꝛius a veo ipᷣe didice/
nit.nõ ex ꝓpꝛio coꝛdevel humano ſenſn.di.ea.
ſi qs vult. Oebent etiã ſerre ↄſtitutões eccleſia
ſticas qᷓ̃ ꝓtinẽt ad moꝛes fideliuʒ vt poſſiteas

populos cere. Si qua alia ſciat vel diſcat de

bitis modis.q;uis nõ ſit neceſſariũ.tñ vtile e⸗
rit. Oñ et ſamaritanus ꝓcurando vulneribus
ſautiatũ.dedit ſtabulario era minuta duo deſi
gnantia duoteſtamẽta.quoꝝ coctrinis pꝛelati
celent curare ſubditos.
H.iii.

cipali vicʒ materia iuſta ⁊ p̃cipua in pꝛedicatõ
ne cñ dicit verbũ. Oateria cõgrua pꝛedicatõ
nis eſt ſacra ſcriptura. Semel eni loquit᷑ deus.
inqt Yo.et ſcðo idipᷣm nõ repetit. Noquit᷑ autẽ
deus inſſcriptura ſacra.et ita copioſe cõtra oĩia
tentamẽtg et oẽs caſus cõtingibiles et oĩa ope
ra virtutũ.vt exponit Gꝛego.xxij.moꝛa.qꝙ nõ
opoꝛtet iterũ deũ loqui aliqͥd nobis neceſſari⸗
um. cñ ibi oĩia habeanf. Et lec ſcriptura apte
dicit verbñ pᷣdica.ait apłs verbũ. Dicit eĩ ver
bum q̃ſi verũñ boans.i.ſonãs. Apᷣa eni ſcriptu⸗
ra eſt que ſola ſꝑ eſt vera in oĩ ſui ꝑte.wctrĩe
phoꝝ et gentiliũ cũñ veritate hñ̃t falſitates ad/
mixtas.cctrie etiã voctoꝝ catlvlicoꝝ aliqñ eti
am deficiũt averitate.vel ſaltẽ dubirabiles ſũt
qꝛ oĩs vmo mẽdax.ſ.ex ſe.Rõ huius diuerſi⸗
tatis eſt.qꝛ vctrine hoĩm innitunt᷑ lumini na⸗
turali.qð deficere pᷣta cognitõe veri. Sed o/⸗
ctrina ſacre ſcripture innitit᷑ writati diuine. qᷓ
infallibilis eſt. Spiritu enĩſancto inſpirãti lo⸗
cuti ſunt oẽs ſancti ⁊c.inqᷣt Pe.in epła.et loq̃
tur de auctoꝛibo ſcripture ſacre. vnde ug. ad
Hiero. Si in ſcripturis ſanctis admiſſa fuerit
vellofficioſa mendacia.qͥd in eis remanebit au
ctoꝛitatis.OQue tandeʒ de ſcripturis illis ſnia

%

Zitulus decimuſoctauus

tur cuius pondere contentioſe falſitatis
Ueren impꝛobitas. diſt. x. c. ſi ad ſcripturas.
dẽ de vnico baptiſmo. Quis neſciat ſanctã
cripturã canonicã tãveteris teſtamẽri q; noni
certis terminis ſuis cõtineri eãq; poſterioꝛuʒ
oĩm epox litteris ita pᷣponi.vt de illa dubitari
oĩno ⁊ diſceptari nõ poſſit. vtrũ verũ vel vtruʒ
rectũ ſit.quicqͥd in ea ſcriptũ ſit vel conſtiterit
eſſe. Epoꝝ añt litteras qᷓ poſt cõ firmatũ cano/⸗
nem ſeripte ſunt. vel ſcribunt. et ꝑ ſermoneʒ
foꝛte ſapientioꝛẽ in ea re et alioꝝ grauioꝛẽ au/
ctoꝛitatẽ woctioꝛẽ q; pꝛudentiã.et ꝑ cõcilis lice
rerepꝛehendi.ſi qͥd foꝛte in eis deuiatũ eſt a ve⸗
ritate.di.ea.quis.Quia igit ꝓmaxiine pᷣdica
toꝛ dʒ in pdicatione vti veritate. Na ſcienter
pᷣdicando mendaciũ peccat moꝛtaliter m pe.
epał.in.iiij. ideo debet potiſſime pᷣdicareverba
ſacre ſcripture.vñ Criſo. Sicut ſacerdos eſt de
bitoꝛ. vt veritatẽ quã audiuita deo libere pᷣdi/
cet. ſic laicus eſt debitoꝛ vt veritatẽ quã audi/
uit a ſacerdotibo ꝓbatã in ſcripturis.defendat
fiducialiter. OQð ſi nõ fecerit. ꝓditoꝛ eſt verita⸗
tis. xi. q. ij. nolite timere. Vnde ꝓ themate in
pꝛincipio pᷣdicationis vel ſermonis ſpↄſueuit
ſumi aliq̃d de ſacra ſcriptura. vt ſundamento
firmiſſimo. iuxta illud uẽc.v. In verbo tuo re
laxalv rethe.qp ſignatpᷣdicationis verba ſcõm
Bedã. Sed q vt dicit᷑ ꝓuer.ix. Sapiẽtia edi⸗
Rcauit ſibi vomũ.que cõpᷣhendit et fundamen
tum et parietẽ ⁊ tectũ. Adeo pᷣdicatoꝛ ad foꝛ⸗
mandum omũ ſpiritualis edificij nõ ſolũ the

ma vt fundamentũ., ſed et media et cõcluſio/

nes de ſacra ſerptura debet ſumere qñ pᷣt.quia
ſunt optima arguimnẽta veritatꝭ. Si aũt ad ean
dem cõcluſionẽ ꝓbandã aliqñ voluerit indu/⸗
cere ethnicos. vt phos et hiſtoꝛias gentilium
nö eſt vſq;quaq; impꝛobandũ.qꝛ et apłs ali⸗
quando ſed tñ rariſſime in epłis vtitur talibo
et in pᷣdicatõibo ſuis. vt patʒ.i. Coꝛ.xv. Dñ et
Clemẽs.Cum ex diuinis ſcripturis integram
qſq; et firmã regulaʒ charitatis er veritatis ſu/⸗
ſceperit.abſurdũ nõ erit.ſi etiã alid ex erudi⸗
tione cõi ac liberalibo ſiudijs que foꝛte in pue⸗
ritia attigit ad aſſertionẽ veri vogmatis ↄferat
ita tamẽ vt vbi vera didicerit.falſa et ſimulata
declinet. diſ. xxxvij. relatum. Sed pᷣciſe ex ipᷣis
velle ꝓbare intentuʒ ſuũ ⁊ pᷣdicatõeʒ implere
philoſophijs.aſtrologijs et hmõi vituꝑabile
eſt. ſicutet ſiqͥs pᷣponat ancillas dñe.Sacrxa.n.
ſcriptura vt vera ſapia ſponſa ðꝛ.llie cctrĩe
ſunt ancille.vnde Zlugꝰ. ſiquid veri ſibilla aut
oꝛplxus.alij gẽtium vates. aut philoſoploi p/
dixiſe ꝓhibentur. valet quidẽ ad paganoꝝ va
nitatẽ reuincẽdam.nõ tamẽ ad iſtoꝝ auctoꝛi⸗

tatẽ cõplẽd. Quãtũ eniĩ diſtat de ypi aduenm
interpᷣtatõeʒ angeloꝝ ⁊ cõfeſſionẽ demonũ.tã⸗
tum inter auẽtem ꝓphetarũ ⁊ curioſtaatẽ ſacri⸗
legarum ſcripturarn.diſ.e.ſiquid. Gꝛeg. auteʒ
rephendit quẽdã epᷣm.qͥ pᷣdicabat populo grãa⸗
mancã ↄcludens q; in vno oꝛe nõ bñ ſe capiũt
laudes xpᷣi cũ laudibus iouis.diſ. lxxxvi.Cuʒ
multa. vbi dieit glo. ꝙ ille recitabat fabulas po
etarum er moꝛaliʒabat. Cauere etiam debʒ ne
Dicat apochripha et nõ autẽtica.Oñ et.beat.
TCl. in quadã epła lvneſte repᷣhenditquẽdaʒ
qͥ pdicauerat. ꝙ ſtella q̃ apparuit magis habe/
bat foꝛmam pueri paruuli. et ꝙ virgo maria
ſepties meditabatur paſſionem xpi dicens. qꝙ
pᷣdicatoꝛẽ veritatis nõ decet diuertere ad fabu

las ignotas.cũ ſcriptura ſit ita copioſa de oibꝰ

„-

Oateria aũt ipᷣius ſcripture pᷣt dici xpᷣ.q̃
eſt verbũ patris.huic enĩ oẽs ꝓphete teſtimo⸗

niñ ꝓhibent Alct.iiij.Et oẽs ꝓpſete ait Rabbi

ſalomon ad dies meſſie.finis fidei mee chꝛi⸗

ſtus eſt.ait Ambꝛo. Nos aũt inqͥt apłs pꝛedi

camus chꝛiſtü. Pchica ergo verbů. i. xpᷣm. Et ſi⸗
cut verbũ noſtrũ eſt triplex.qꝛ mentale verba⸗

le et litterale. Ata et chꝛiſtus verbũ tipliciter

põt cõſiderari de eo pdicari.Quia vel vt gen

tũ a pt̃e quaſi verbũ mentale.vel vtreuelatuʒ
Aphetis quaſi vocale.vel vt incarnatũ q̃ſi ſcri⸗
ptum in libꝛo ſeu cartha vteri virginalis.que

cartha fuit deſiccata ab oĩ humoꝛe cupiditatis

et ſeꝑata a carne ↄcupiſcentie etraſa a ſuꝑflui
tate vamtatis. Oñ pᷣs.in perſona patris dicit.
Eructauit coꝛ meũ.i.mens mea.verbũ bonũ.i.
filiũ qͥ eſt bonus abſolute etꝑ eſſentiã.et hc ꝑ
eternã generatiõʒ.de qua in pꝛincipio erat ver
bum ⁊c.Jo.i.qð exponũt Z lug.et tlv.ſuꝑ Yo.
oñdentes ſimilitudinẽ ꝓductõis noſtri verbi
mentalis ſeu cõceptus mentis cũ aliud intel
ligimus ad verbũ diuinũ. Sed qꝛ pfundũ eſt

nimis iſtud myſteriũ raro eſt iſtud pᷣdicandãũ

Et nõniſi a ſapientibo.Sapientiã inq̃t apłs.i.
Coꝛinth.iij.loquimur inter ꝑfectos. vImpfe⸗
ctis aũt et ſimplicibꝰ tanq; ꝓpuulis lac vobis
tũ dedi. Nã vt ait Ambꝛo.ſuꝑ imma.viciũ
eſt indignis ſecreta vulgare.Qõ fit vel loqua
citate incauta.dum ſine iudicio volat inreuo⸗
cabile verbũ.vel adulatõne vt ei placeat cuiſe
crera reuelat.vel iactatõe ſciẽtie vr plura ſcire
videat.di.xliij.s.ylti.Sequit in ᷣs.Dito ego
opꝑa mega regi.qð ptinet ad verbũ reuelatũ p⸗
phetis. Mõ eni faciet dñs verbũ. qð nõ reue⸗
let ſecretũ ſuũ ꝓphetis ſuis.Amos.iij.c Per⸗
maxime aũt myſteria chꝛiſti fuerũt regi Da⸗/
uid dicta.i.reuelata quõ.ſ.oĩa in ſapiẽtia fecit
quõ miſit verbũ ſuũ et ſanauit eos.quõcuncta

u hnſenan
mige
Tineurcn
anhate
g ſahinne
Cuntelt
efnhen

mMuntci
iumnnt

inmensd

“ ntate femn
Guditur
(hcuntricnet⸗
litreſernon
ſunpvimeme
cniitquni
Menniniun
. Ommnse

Lrcinrn
cbſennciinp
s Nblnunt
xeinwerne,
(ptuntes uen

4

Npeumtes
eü⸗
arice)
Mounfengegn
Diintendo
Aboepeej
uleiumig.
oboszbiiu
fmnanvp
feonneden
Uimo Höpaie

Apbremliu,

nſmnoſeſarit
Gonscteiganch
clenteit,O
wraltelere i
Petkuegig
Dendiwle
kenrleröha
caleptße⸗
Glatacntato
neſuſneii ib
Wirfento

samn

Eüing
.PN

mn Aann

zaplantii
iNii

Capttulũ

gulernat 1c. Ex quib relucet bon tas dei potẽ⸗
tia.miſericoꝛdia et iuſticia.q inducũt nos ad
timoꝛẽ etamoꝛẽ eius.Et lec q̃ habent᷑ in verbo
reuelataſũt pᷣdicanda. Sequit᷑ lingua mea ⁊c
Tingua dei eſt ſpiritunanctus qui loquit in p⸗/
dicatoꝛibo ex ꝑte dei.Nõ eni vos eſtis loquen
tes.ſed ſpirituſſanctus OJat. Iſta lingua lo⸗

quente ꝑ angelũ verbũ bonũ ⁊ rñdente virgi⸗

ne.fiat mihi ſᷣm verbũ tuũ.ſubito vt a veloci
ſcriba ſcriptũ eſt verbũ in vtero virgis añ ver /
bum caro factũ eſt. No.i.de hoc verbo ſcripto.
id eſt incarnato ſepꝑẽ delet loqͥ pꝛedicatoꝛ.⁊ de
coctrina eius q̃ vcet fugere vicia ſequi virtu/
tes.vitare ifernũ.qrere regnũ. Oñ beat fran
ciſcus dicit in regula ſua de pꝛedicatoꝛibo ꝙ an
nunciant vicia et virtutes penã et gloꝛiã cum
bꝛeuitate ſermonis de vita Yeſu chꝛiſti q̃liter
eſt nobis imitanda de pena eius et paſſione.et
vt dicit quidã. Pene in nulla pᷣdicatõe debent
pꝛetermitti.quin aliud de paſſione eius dice⸗
retur. Omnis enim chꝛiſti actio noſtra eſt in
ſtructio.

Tercium quod eſt ꝭ.iiii.

obſeruandũ in pꝛedicatõe ſeu in actu pᷣdicatio
nis ẽ debita circũſtantia. vñ apłs. Anſta opoꝛ
tune impꝛtune. Inſtantia dicit ꝓPleuerantiã
opoꝛtunnas ↄuementiã.impoꝛtunitas frequẽ
tiã. Opoꝛtunitas aũt dʒ attendi q;tũ ad locũ.
s.et modũ.locꝰ aptioꝛ ad pꝛedicandũ eſt ec⸗
cleſia. vñ chꝛiſt?. Vo. xviij. Ego ſp wcui in tẽ⸗
plo ⁊ in ſinagoga ⁊c.et Luẽc̃.rix.rat quotidie
cocẽs in templo. Que dignioꝛ vomus.in quit
Ambꝛo.aplice pᷣdicationis ingreſſu qᷓ; ſancta
eccleſia.xxij.q.i.Etiã in plateis et eampis ⁊ a⸗
lijs locis publicis põt pꝛedicari. Nõ aũt debet
fieri in occulto ꝑ vmos ne oꝛiat ſuſpitio here⸗
tice coctrine.di.xxx.ſi qs.et et̃᷑ de hexe.cũ ex in⸗
iuncto. Nõ dʒ añt ſꝑ pꝛedicare in vno loco.qꝛ
et laboꝛatoꝛ ſato vno agro ad aliũ ꝓgit. Etvo⸗
minus ieſus circũibat ꝑ ciuitates et caſtella pᷣ

dicans.et cñ a quibuſdã vellet detineri qbus pᷣ

dicauerat.ait.Quia et alũs ciuitanib opoꝛtet

me euãgelizare. Luc.iiij. Omne eni rarũ plus

axpetit.pulegiũ apud indos pipere pᷣcioſi eſt.
MHiero.di.xciij.legimus. Sed religioſus qꝛ vel

leer nolle nõ habet.c debet facere cũ obedien/
tia. In alioꝝ tñ eccleſs ad vitandũ ſcandalũ

cñ licentia curatoꝝ. Oñ Bꝛego. falcem iudicij
in ea ſegete.q̃ tibi cõ miſia nõ ẽ.mittere nõ po
teſ.ſʒ ꝑ affectũ boni oꝑis frumẽta dñicavicioꝝ
ſuoꝝ paleis expoliata.et in eccleſie coꝛpus ad⸗

monendo cõuerterea ꝓſuadendo qua ſi man/
ducando cõterere. vi.q.iij.ſcxiptũ eſt. Obi di⸗

rercium

citglo.nõ publice pᷣdicando de ſpe nõ eſt de⸗
terminatũ niſi qð fuari opoꝛtʒ qð habef i cle.
dudũ.de ſepul.ibi dicit᷑ ſtaruimꝰ et oꝛdinamꝰ.
P dictoꝝ oꝛdinũ ſcʒ pᷣdicatoꝝ. minoꝝ fratres.
in eccleiijs et locis eoꝑ ac in plateis cõmumib
libere valeant dero er populo pᷣdicare ac ꝓpo⸗
nere verbuʒ dei. oꝛa illa dũtaxat excepta. in q́ᷓ
locoꝑ pꝛelati voluerint vel coꝛã ſe ſolẽmiter fa
cerepᷣdicari. in qua pdicare ceſſabũt pꝛeterqᷓ;
ſi aliud de platorũ ipſoꝝ volũtate pcenerit er
licẽtia ſpeciali. In ſtudijs etiã generalibꝰ vbi
ſermones ad cleꝝ fieri ſolent.licet fribus libe/
re pᷣdicare.niſi foꝛſan illa vꝛa q̃ ſolet ad deruʒ
in pᷣdictis hvꝛis.locis ꝓponi vetbuʒ dei epᷣs vel
pꝛelatus ſuꝑioꝛ clerũ ad ſe generaliter cõuo⸗
caret.aut ex aliqua ratiõe vel cauſa vrgẽte cle⸗
rum ipſum ouceret cõgregãdum In eccleſs
autẽ parochialibus frẽs ipſi nullatenus aude
ant vel debeãt pᷣdicare.niſi ſinta ſacerdotibus
parochialibus iuitati.vel de ipſoꝝ licẽtia.aſſen
ſu vel maãdato epiſcopi.vel ſuꝑioꝛis eius. Glo.
pꝛelati.ſ.oꝛdinarij.vt epiſcopi.et idem de vica
rijs eoꝑ ſacerdotibus Glo. idem de vicarijs vł
ppetuis vel tꝑalibus in caſu licito. auctoꝛitate
epiſcopi datis. Pꝛedicatoꝛ.quia ex ſua pᷣdica
tione debet q̃rere lvies inducere ad faciẽdum
quod pᷣdicat.ideo vt efficaciter pᷣdicet. debʒcla
re loqui.vt inſtruat intellectũ auditoꝛis et /
ceat. Secũdo ſic debet loqui vt delectet audi
toꝛem.vt ſic moueat aſtectũ.vt libenter audiat
verbum Tercio debet ſic loqui vt flectat ſcili
cet amãdo que dvicta ſunt. velit ea implere Er
cum quis hoc facit induſtria artis quam vvcet
rethvꝛica. vt declarat ATluguſtn in. iiij. lib. de
coctrina chriſtiana ad honoꝛem deiet ſalutem

