enim fidei pignus ex ipnius pꝛecedente ꝓui
dentia. Si eni cũ necduʒ ſibi placere quere
ret.tantam erga ulam oſtendit charuateʒ.

„

Titulus Secundus

vt ſe ꝓ ea pꝛompte ac libenter offerret. ſ. in
cruce. vt eã ſuo ſanguine ſanctificaret mul
tomagis placere ſibi cupientis curã habitu

rus eſt. et cũ his que ſibi ꝗd verã et eternaʒ

vitam cõſferũt, moꝛtalis q̊ʒ vite ſtipendiuʒ
illi ꝓuiſurus. Non ante vltra vꝛgentẽ ne /
cemitateʒ indulgebit delicijs dñi ſponſ,/ nec
ſuꝑpflua minuſq; neceſſaria reret. Nèq; eĩ
ilii dare cõuenit que ſponſe charitatẽ inter
cipiant ad voluptates coꝛꝑis ſe cõuerten⸗
tis vel ſibi ea acciꝑe expedit q̃ ab amoꝛe in/
timo auocent. Neq; vᷣo vnqᷓ; ꝑ neceſſario
rũ indigentiã.etiꝗᷓ ſi exꝑiende dilectiõis cã
eius conteri ſinat media puſillanimis effe
cta murmurabit. Sʒ oĩa credẽs.oĩa ſperãs.
oĩa ſuſtinẽs ei quẽ diligittota animi inten
tione ↄiuncta et veriſſima charitate affixa.
etiã dũ in exterioꝛi vvĩe agit.emoꝛtuo iam
et quodãmõ ſesſuũ officio pꝛiuato iugiter

abſq; diſtracnõe vlla ipſius paſcet imoꝛta

li alimonia pulcritudineqʒ ſatiabit. Fit ſe
pe vt qͥ immoꝛtaleʒ ardet et incoꝛruptibilẽ
ſpẽm nõ mõ pecunias oẽmq; ſubaʒ amoꝛis
gra large ꝓfundat.ſed cibũ etiã et ſomnuʒ
et veſtẽ ⁊ habitũ. et oẽm extimationẽ coꝛ⸗

pwꝛis.deniq; et coꝛꝑis vitã dũ ſolo potiatur

amoꝛe ↄtẽnat. Parietes itẽ ⁊ vmos⁊ oẽs
medios obices audacter aſcẽdat.contraup
ſos deniqʒ conſtrictos gladios ferafinſani
ens. Ata ferme et qui deuʒ diligit ve raciter.
ac ei ſollicite placere querit.nõ ſolum pecu
nias et opes.vt mãdatꝭ illius obtꝑet.et eo
quẽ amat affatim fruat᷑.negliglere ⁊ aſpna
ri dehet. ver et cibũ neceſſariũ ⁊ ſomnũ⁊ ex/
terioꝛẽ habitũ ſeculiqʒ fedã ꝓfecto et ina/

nimimã gloꝛiã, coꝛpus ipᷣm deniqʒ coꝛpoꝛiſ

qʒ vi tã vt celeſti amoꝛe ſaginet᷑ tota inten/
tione contẽnere. Parietes pᷣterea carnalis
ꝓpinqͥtatis et parentũ wmos.oẽmq; me/
diũ mundũ trãſilire.⁊ ad martirij gladios ſi
ſe pᷣſtet occaſio ꝑniciter currere.ac vt amo
re eterno frui poſſit ignobilioꝛẽ habitum ſu
mere.plurimaqʒ mũdi unpꝛoperia cũ volu
ptate tolerare iuſtiſſime optabit. vt diuina
ſi ita dici liceat.inſania ſapiẽter inſaniens.
eo qͥ vere et ſumme amabilis eſt. ꝑ affectus
ſui vſiderio fruatf.hmõi efecto amatoꝛeʒ
ad ſe de terrenis ꝑturbatõibo euocãs. HNic
ipſe qͥ tãſuauiter ſalubꝛiterqʒ diligit᷑ ait ad
Abꝛaam. Exi de terra tua et de cognatione
tua et de wmo pris tui ⁊c. Beñ.xij. c.

Et nota ſu btilẽ .J. Viü.
di aboli deceptionẽ ad capiendũ virginẽ vel
alias ꝑſonas ſpũ ales in qð frequẽter ruit᷑.
Plerũqꝙ; ait Baſihus vbi ſupꝛ a.minꝰcau/⸗

„ .

m mẽte exẽplo ꝑfectoꝝ ̊ facientiuʒ

ti dum lilenter muſieſ audiũt ſenſum eo ad
ducunt᷑ vt nõ iã muſicu ſed viſibile inſtru/
mẽtũ diligãt ꝑ qð pita muſici modulanõe

fruunt᷑.asq; ideo neceſſaria ſumung exactiſ⸗

ſimaqʒ oiligẽna obſeruãdus ẽ vᷣgn audi/
tus et viſus.ne clã foꝛte et ipſi ſubꝛepat᷑ vt

ꝓ loquẽte aĩa inſtrumẽtuʒ ꝑ qð illa loquit

diligat. Eſt em̃ vepeenenter aſtrictꝰ is qͥ aſte

ctũ boni in nobis ſummo ſtudio maligne de

pꝛauare conaf᷑. Ita deniqʒ⁊ a qbuſdã cum
vᷣ̈ba de vᷣtute fidei audirent. atqʒ hmõi lo⸗
quẽti aĩe afficerent ex auditu iugi ⁊ aſpectu
clã ſurreptũ ẽ vt anĩo impꝛimerẽt liniamẽ/⸗
ta coꝛꝑea.⁊ voce auditũ laſciuie mulcerẽt
nec iã aĩam quã pꝛiꝰ diligẽdo ex oꝛe lomĩis
pẽdebãt.ſed coꝛpꝰ ipᷣm bonoꝝ aie miſtrũ ꝑ⸗
uerſe nimis atqʒ ĩpꝛobe amarẽt. Et ita qͥ ca

iitatis plenitudinẽ ſequunt.eos falſo dile⸗

ctionis noĩe.vel ad voluptates coꝛꝑis vi⸗
tamʒ cunctis execrabilẽ dy abolus deijat.
lec ille Mæc qᷓtidie mitos illaqueãt. nã ſub
ſpẽ ſpũalis amoꝛis in ſenſualẽ vᷣtẽtes eide

eo in carnalẽ vſq; ad opa puenerũtillicita

Et ideo multa affectio mulierũ ad viros ⁊
ecõuerſo etiãſpũaliũ.⁊ multomagꝭ freq̃ns
locutio vel aſpectꝰ.⁊ pmaxĩe vomeſtica cõ⸗
uerſatio vt diaboli veſcꝰ vitãda ſuntiiũm ꝓ
pter ꝑiculũ.qꝛ ᷣm Hiero.femina oſciazʒ ſe⸗
cum inhabitantis ſemꝑ exurit. lſ. xxxiii
ignẽ ↄcupie accẽdit ⁊ trahit ſic ſtupa.ſi
odoꝛata fuer.t ꝓtinꝰ inflamgta itur
nec opusẽ alio admicilo/iũ.ũ ꝓpter ſcãda/

—

lũ male.ſ.ſuſpitiõis et infamie qinde oꝛit᷑.

et ſi nu lũ ppetret fũ ꝓprer exẽplũ.ne infir⸗

.„

agẽtes in rumã incidãt viaboli/O qtet qn⸗

te ruine àtidie audiunt᷑ eoꝝ qͥ tenent ſtatũ
ſpũalẽ ꝓpter inoꝛdinatã affectionẽ et icau

tꝗ cõuerſationẽ ⁊ indiſcretã viſitationem.
Idẽ Baſilus vbi ſupꝛa Nera vᷣgo ab om̃i
qdem ↄtractu maſculi mundã iugi ſe obſer
uatione cuſtodiet. Sed et cum femimis woꝛ
miens ſemper ſecum commoꝛabitur fixum
qʒ ammũ habebit in celo.et illum a coꝛpo⸗
re totum penitus remouens.ipſa quoqʒ cũ
apoſtolo dicet. Scio meipſam ſiue iñ coꝛ⸗
poꝛe neſcio ſiue extra coꝛpus neſcio. de
ſcit.quia rapta ſum in paradiſum et aundun.

archana verba. Digilan nſimunz enim eiuns ⸗
in ſe amoꝛem ſuperne deee lis intuens ſpon

ſus quaſi lampade accenſa ipiaʒ merito ra

piet vſqʒ ad tercium celum ⁊ in parachſum

dei. et ea ſibi loquat᷑ ba q̃ in coꝛts viuen/⸗
bus dicunt eſſe inefiæbilia ſʒz iln plane qᷓ ad
id ꝓfecit efabilia imicendo ſient. hec ille.

(¶ZA ſuꝑbia ſumoꝑe opꝛtet virginez caule

Pe

.
.°ℳ, 60 ι
. * .
. 66
„

ſſpen
tid
an
M
feolen
emn
Necn
glonn.
le
ſemumd
Nuptonin
inehaet
nteio /
leppnig
Pprſthn⸗
Mürnid
mtüen
Uiconit
Mlaßen
Mlig
podme
üſlrse
Etheunei
Vichuten
Monoci
bin nalo⸗
lt/Fuce
ſugeeugſe
ſawlores:

ulgaerroe
fünhne
. Pfnino

R fekfrit

Mn
miai
lonnsgt
i⸗ ci
ſnken
NR
(eenn
anpnn

n

1 ga

14
1 .

Nenngatecegzg
mo Nünnige
nichrzihnſtin
Wrent. hͤe
A Mdiitſ
binpenannin,
ini ſenn
dilgitonnt
n norirnii,
enmi dn
ſgnunt edsfin
volnptatesen⸗
bledratolnsd
Mosillaquein

nſenſnaleptian.

Wolieri aN
Mu.tmlton
„ „ 4.
NWave nt
ſ,
NNiii
iberdnr rt
zſengeneene.

LeI
ntarrige
rie ti
i neraipänn

mi eorqtenent,

—

mati abectonitu

õ
Seletannien
un mmwrtiu
PincbtendN
nuns ll
3cerpn en

NAruimzenmen
õ
n Pezmmnh
Aunan ſun

* 4

●

re. vtu5 ppter ꝓginitatẽ ſe alqs etiã cõiuj ſemp in gemitu. ſemp in ſollicitudie euca,

oꝛ ſit ;ᷓ Oiugalis. tñ et in ſtat

*

e

. Rrigt incõmoda.

— —₰„

a

gatis pᷣferat.qꝛ q;uis ſtatus ꝓginalis meli⸗

alis m doꝛũ degẽs.nullũ pᷣterin mali ſolanũ inue/⸗
iduali vel

alis. tñ et in! nit. Hꝛimũ et ꝓpinqͥs et famulis et filioꝛũ
coniusgali poreſt qͥs perfectioꝛ eſe virgine ? curatoꝛibus ipſiſq; poſtremo etiã filijs. vbi
maioꝛis meriti.ſ.qꝛ maioꝛis merini chari/ virilitat annos ttingerẽt.cunctiſq; oino
tate eriſtit. Nec etiã ipſaʒ cõſeruationẽ vir ſe xrare volẽtib ad pꝛedã miſerabiliter ex
Mererminnt Am tianſcribat. ſz gratie dei. poſita woloꝛis luctuſq; tragediã vitaz ſſi

Decet inquit Amhꝛo. vt qᷓto caſtioꝛ virꝭ oim ingerit oculis/Er q̃d plura ꝓſeqͥ neceſ
go tanto humilioꝛ. Mã ⁊ ad humiliandum ſe eſt. dũm ſibi cñ wre infelir mlier coemẽs

ſuꝑbiã taliũ pmitnt oñs hmõi tentatiombo
turpib verar vkad aſeruandũ eas vel eos leralitatis gra nafuralt liertateſe pꝛiuans
in humilitate. vt di a buſdã de paulo apo ianuã ſibi ineffabiliũ woloꝛũ ppetuiqʒ mero

virũ.ancilla ꝓ libera efficit᷑.bꝛeuiſſimeq; li

ſtolo/t aliqñ enã pnutut ruere in conſen risp hmõi cõnubiuʒ apit/Atr vo pꝛudens
ſum vel vſq; ad opus exter. vt patet in v· vgo iugũ hmõ ſeruituß; bijciẽs ⁊ tota in⸗

tiſpatrũ in multis exemplis/Et ꝓpfer Hoc tentione ad vñm currẽs effugit qͥdem ptus
enã aliqñ ꝑmittit virgines ab alijs violari anguſtias. Effugit moꝛtalis viri miſerũ iu

ad eas pumiliandũ. vt dicit Augin⸗eci. ina. c gũ.ſimulqʒ incõmoda oĩa qᷓ ex nuptij ꝓue
u. dei. qᷓ iñ ſiaio ſunt renitetes nò pdũt au
reolam vᷣginitatis.q;uis inter vᷣgines non genũ inextricabiles nexꝰ. 1 retia vite pñ̃t⸗
debeant conſecrari.vt dictũ eſt ſupꝛa. Sed euaſit. Eftugit añ oĩs carnalis cõmertij coꝛ
nec de virginitate et continenna ſenſuum ruptelã. et integra tota et illibata aĩa ⁊ coꝛ
gloꝛienf. ſed de dei gloꝛia q̃eſt oleũ in laãpa⸗
ec Were ad arripiendu talẽ ſtatũ et cõ⸗ omnia Baſilus.

ſeruandũ ſᷣm Daſiliñũ cõ ſideratio miſeraz „ f ..
nuptarũ.nã non ſolũ ſin ſed ⁊ viri ſolicitu- De inſtructione L. ir.

dinẽe halet. vb vᷣo fuios ꝑturire ceperit vl
tra tedia cõceptus in vtero et wloꝛes par/
tus ꝑ vnũquẽq; nlioꝝ amo ſcindit et pare ſacrã ſed lapſaz.

vginis lapſe. vt intelligẽs malum ſuñ vele

ona 2memoꝛ?ẽ que ꝑdi⸗

ub triſtibo naſcituri cura ſemꝑ adijcit/Atſi diſti. an mala deſleã qᷓ idmiſiſti. Eras vᷣgo/

bonũ virũ blandũ q; nacta fuerit.ꝑdetuo ne in ꝑadſo dei vri qʒ inter ſoꝛes eccłie Eras
moꝛiat᷑ metu viduitatis incõmoda crucia ſronſa xpi. eras templuʒ dei.eras habitacu⸗
tuſq; iam ſuſtinet.dirã quandã et immiteʒ lũ ſpũſſancti.Et quonẽs dico eras totiens
curã.et pᷣſente illo et abiente and t us eſt vt ingemicas. qꝛ nõ es qð fuiſti.

tos caſus anio indeſinenter ex ipiens/ Si Ancedebas ĩ eccla tãq; colũba. de q̃ ſeriptũ
vo duro et immiti nupta fuerit. tota dz vi/ ⁊?. Nene colũbe deargetate ⁊c Splendebas
ta illius cruciatus ẽ.et cũ pudicicie rõne q/ em̃ vt argentũ.fulgebas vt aux.exas tanc;ᷓ
at neutrũ eligere.i.nec viri moꝛtem ꝓpter ſtella in manu dñi Aue ẽ iſta ſubita cõuer⸗
viduitans anguſtias. nec vitã ob moleſtiã ſio. q̃ eſt iſta repetina mutatio. De vᷣgine
incõmodũq; ↄuictus. anapiti arq; ineuita dei facta es coꝛruptio ſathane de ſpõſa xpi
bili malo acerrimiſqʒ voloꝛibo q̊ ſemꝑ atte ſcoꝛtũ execrabile.de teplo dei ppanũ unmũ
rit/Inde vbi nilios edidit aut ad bonaʒ illi dicic. de oabitaculo ſpũ ſancti tugurium di
fruge euaſerunt et.maioꝛes ex illoꝝ abſen?/ aboli. q̃ incedebas cũ niducia vt columba.
tia wloꝛes iugiter tolerat q;ᷓ ꝑturiens tule nüc lates in tenebꝛis vt veſ Ltilio Que ful
rat.aut malos euaſiiſe cõſiderat.et mag ex gebas vt aurũ ꝓpter vᷣginuat decoꝛe. nüc
ea ꝓcreatõe liberoꝛũ q;ᷓ ſi ꝑmaſiſſet ſtenlis vilioꝛ facta es luto plateaxjq̃ fueras radi⸗
ſuſtinet obpꝛobꝛiũ/Sepẽ anteq; pdicta exj ans in manu dñi.nũc velut de alto celo ru⸗
tine na et ſponſa et vidua ef exrctũ oi
ncit᷑.ac ſine liberis in viduitate dilapſa.nec
vxoꝛ iam nec vᷣso nec mjr eſt. Sic oĩbo q̃ pu

ſera ⁊ iteꝝ ve.q̃ rãta bona ꝑiter ꝓpt̃ ꝑui tꝑis
4 luxuriã ꝑdidiſti.aꝑi oclos n potes. exige rrõ
tant᷑ leta cõiugia miſſis. im bꝛeuiſimo vo te ſi audes. et alique ſcõ intuere. NHône fa
luptatis ſenſu irrecuꝑabile vgimtans ꝑdi/ cie tuã ↄſcia ↄ mni tanq; plũbum inclinat.
dit floʒp.cõiugijq; tantũ exꝑta eſt qntu illi Quid facies coꝛã maria et tecla et agnete

ſatis eſſet gd vinoicoda viqiutats incomo zimacłato tlvꝛo purita . Quid iteꝝ faci⸗
cda/ ſirelicta vidua enutriat ſinos eius. es coꝛã angeł ianctꝭ. Nõne ſpiedoꝛe ⁊a cla⸗

ex viri moꝛte ꝑceperat meroꝛis iuge il

iri moꝛte pceperat m il ritate imaciator qſi ſuhnibo ꝑcuna oburer);
los monumentũ cernit. Er ſ in lacrims. /

5 octura es foꝛntã Non potin iuſtinere

£
*
☛● $
.* „

nire mõſtraui nus. Effuait peccatoꝝ omni

oꝛe ſancta eterno regi ſe leta deſponcht. ec

merter doleat. Diero. ad Suſannã virginẽz

ens erctũ ↄuerſa es in carbone/NDe tibi mi/

Et nos eadẽ carne amicte eramus. Me
plenũ caſtitatis nr̃e ꝓpoſituʒ aut fragilitas
—— carnis potuit imutare.aut ſeuitia paganoꝝ
p varia toꝛmẽta deicere. Reuera nõ poteſt
caro coꝛrüpi niſi mens fuerit añ coꝛtipta.
Remanebit gin crimine aia q̃ carnẽ pcedit

in crimie. Penitudo ergo neceſſaria eſt. Sʒ
v. F.. r-n quanta putas et q̃lis neceſſaria eſt pemte⸗
”lůü na que aut equet crimen. aut certe excedat
In pꝛimis oinniscura huius vite nbi in⸗/
termittenda eſt. ⁊ qſi moꝛtuã te exiſtimans
quõ poſſis reuiuiſcere cogita. Deinde lugu
2 bꝛis veſtis tibi accipiẽda.et mens et mebꝛa
ſingula digna caſtiganõe puniẽda. Ampu⸗
tent᷑ crines.deſluant oculi lacrinus. palle/
ſcat facies.totũ coꝛpus incuria et ieiunijs
* maceret᷑. Si noa inſidelitate grauaret᷑ ſen⸗
ſus humanus.quẽuis ⁊ qualẽuis curciatũ
ad pſens libenter ſufferret. dummõ illas pe⸗
nas ignis eterni nõ incurreret.c oĩa hie⸗
ro. Et nota ꝙ dicit NHiero.carnẽ non pone
coꝛrumpi niſi aĩa fuerit añ coꝛrupta intelli
gitur de coꝛruptione vicioſa et cũ peccato.
Pam coꝛrũpi põt vᷣgo ꝑ violennã ſibi oĩ⸗
no illatam. et tamẽ nõ coꝛrũpit ania.qꝛ ſcʒ
non peccat ſi omnino renitar᷑.

De ſtatu viduarum et multis que perti⸗
nent ad eas. Capitulum. iij.

duam eius bene
dicens bñdicã. pauꝑes eius ſatu
rabo pambus.pᷣs.cxxxi.loquitur
hic dñs ꝑ ꝓphetam de eccleſia que eſt ma⸗
ter et vᷣgo.et vidua dicif.ſed diuerſis reſpe
cnibus. Dicit᷑ em̃ mater rõne fecunditatis.
qꝛ quotidie generat filios chꝛiſto ꝑ gratiã
bapnſmalẽ vel pnrĩalem. Dfr᷑̃ vᷣgo rõne inte
gritatis fidei et ſancte cõuerſationis.qꝛ in
nullo vicio coꝛrupta Ditcit᷑ vidua rõne ab
ſentabilitatis ſui ſponſi.quia chꝛiſto ſponſo
ſuo moꝛtuo in cruce.demũ etſi reſurrexit m̃
in celũ aſcẽdit.et pꝑmanet pᷣſentia coꝛꝑali.
Eſt g& vidua eius.ſ.dñi vel vidua ſyon.i.re
pectu eccleſie triũpᷣhantis.q̃ aute ſpeculat
er fruitur pñ̃na chꝛiſti. AInterptat em̃ ſyon
ſpeculano Hec vidua afflicta eſt mulnplici
tribulatione vt vidue nõ ſolũ quia caret pᷣ
ſentig ſponſi.ſz etã qꝛ dꝛaco infernalis in/⸗
ſidiat᷑ ſiio eius.i.cuilibet fideh vt deuoꝛet
eum. Sʒ hc bñdicẽs inſᷣſenn ꝑ granâ dñs

* SA.

WE.

Titulus

quia carnẽ fragilẽ circũferebã. Rñdebit ti/
bi leata recla cum innũerabilibo ſocijʒ ſuis
ec tñ

bndieit et in futurũ ꝑ gloꝛiã. Hã vr dt ſiigu
. raliter Acak. xij. ate ſunt mulieri illi.ſ.

Secundus

eccleſie due ale.quibo demum volgre poſſit
ad deſertũ.i.celũ. Ona eſt obſeruaſio dena⸗

rij. ſcʒ ecẽ pꝛeceptoꝛũ.Secunda eſt exerci⸗
tatio ſenaeij.i.ſex operuʒ miſerieœglie q̊ ad
viuẽtes.Dicit᷑ em̃ Oath.xix. Si vis ad vi
tam ingredi ſerua mãdata.EtJath. xxv.
dicit his qͥ oꝑa mie fecerunt. Denite bñdi
cti pa.mei.ꝑci.reg.Ex denario añũt mulupli
cato ꝑ ſenariñ reſultat ſexagenarius.Fru⸗
ctus aũt ſexagenarius eſt q colligit᷑ ex ſtaru
viduali ᷣm ꝑabolã ſeminis in bonã terrã ja
ctati Oath. xiij. Pauꝑes quoq; filij e ſpũ
paupes ſaturant᷑ et panibo ſacramentoꝝ et
ſpũaliũ cõſolationũ.Sed et de q̃libet vidua
poteſt hoc exponi. Diduã eius ⁊c̃. Obi pꝛi⸗
mo ſciendũ ꝙ q;uis ſᷣm cõem vſum loquẽ

di mulier qᷓ pꝛiuat legitimo marifo per moꝛ
tẽ eius.vt di.xxxiiij.vidua dicat᷑.tñ ꝓut di⸗

ſtingunt᷑ cõtra ſtatũ cõiugalẽ et virgin alem

largius ſumit᷑.videlicʒ/ ꝓ oĩ eo viro vel mu
liere qͥ vel que amiſit vᷣginitatẽ. ſiue ꝑ cõiu
giũ cõſummatũ ſiue ꝑ quãcũ q; illicitã coꝛ⸗

ruptelã.nec mñ in ſtatu cõiugij eſt. Et vt ta⸗
lis ſaluet᷑ ꝑſona owpꝛꝛtet.

a dñio poſſideat ibi.viduã eius.

Et talis a deo cõſolaf.ibi.bñdicẽs bñdicaz.

Et in pꝛole recreat. ibi. paupes ⁊2c.

Quantũ ad pꝛimũ (.i.

cum dicit. Diduã eius.i. dñi vel ſyon. nota

tur ꝙ talis pomideaf a ño. Scienduʒ ꝙ eſi

tripler genus viduaꝝ. Quedã em̃ſunt dia
boli.qdã mũdi.qdã dñi. Perſone vidue di
aboli ſuntq̃ nec in ↄiugio ſunt.et tñ luxurijs

vacãt.de qͥbo ait aplus.i.Chi.v. Adoleſcẽ
tioꝛes viduas deimita Cũ em luxunate fue⸗
rint in chꝛiſto nubere volũthñtes dãnatio

nẽ.qꝛ pꝛimã fidẽ irritꝗ fecerũt. Simul autẽ
et ocioſe diſcũt circũire comos. nõ ſolũ oci
oſe ſed vᷣboſe et curioſe loquẽtes q̃ nõ opoꝛ
tet. YVanq; conuerſe ſunt retro poſt ſatha⸗

nam. He ſolent frequentare eccleſias et ꝑ⸗

ſonas religioſas ſub ſpecie ſanctitatꝭ et mul
tos illaqueant.et ideo cauendum abillarũ
familiaritate.(¶ Didue autem munch ſune
que quidem honeſte viuunt.intendunt ta⸗
men nulere tempoꝛe ſuo. vel etiam ſi nõ iſi⸗
tendunt nubere non faciunt pꝛopter œum.

ſed pꝛopter mundũ vt vitent moleſtias cõ

iugij.vel ſint womine rerum ſuarum. ⁊ huiuſ
moch. He ſolet multũ vacare tꝑalibus cõ⸗
ſeruandis et augendis. et exercitijs ſpnali⸗

bus parum inſiſtunt ſgd tempoꝛalibus. Er

plures enam wtes ſuas tradũt ad vſuraʒ
diuerſis modis. vel apud conſanguineos
virox cum certa mercede dimittentes vel

a iſ. kryr⸗ „ .—

1 9 na= D WP

6.
. ι 6
6 *. .
92

*

ctaei
bo
hui, i⸗
inuset
ite⸗
pornad
Ppficeind,
Sbltinetes
ſucehsen
giono.
Eravi
ſetoꝛan
vicnis
lesſit.
exepl
batd
ſelerie
tñcir⸗
Me⸗
einen
lusſlit
teaiein
ſiſuſiit
uechnin:
ſonccin
dopgrmi
nhoniinin
ſclnrijd⸗
üſtien
Galeſus⸗
ci
WMan
Grnt
Nin
Nn
litſenf
Sllloni
Aetohh
Gpni
ſcginm
ohia
lle llytee

Capitulumm ZTerciu

a i nercatoꝛiby ſub noĩe depoſiti dantes ac. Et timoꝛe dñi. vtilla venerabilis ã habnit ſe⸗
Arrer His etſi caſte viuant nõ debet fructus ſexa tius q; drrelinqrẽt legẽ dei. vt halet.ij. Oa⸗
emerteit geſimus. et velicijs aliqñ vacte Sed vt di chab. pij. Et regina Blaächa q frequeter ad „
ten Cit apliis. l.thi. v. Didua in delicijs viuens monebat filiũ Nocdouiciñ regez francie ſan/⸗
t moꝛtug . ¶ Didua vo dñi eſt qp gratiam ctũ ꝛc. Si nõ halxt filios naturales ei nõ de
Aum Dant i poſſidet a dño.⁊ ꝓpter dñm ꝓponit firmiter ſimt ſpuales. . ſenſi us interioꝛes.ꝗqᷓ reſiciun
Mnotümmip abſtinere a cõingio ab oĩ actu venereo. de tur ſpnaliterꝗ deo. ſi paupes.i.hũiles ſuntr.
tenpnanhn inceps etſi in pᷣteritum expta ſit cõiugio vel De malis viduis et incõtinennby habes.
WE alio mo Pic deſerhes apis ibide ait. Que h.ai. Niduas.e. de viduis. ⸗
mmsmdnieng Vra vidua eſt et deſolata ſperet in dño ⁊ in S- 5 t; J 6.
Neargfiefi ſtet oꝛatiõib die ac nocte. Et paulopoſt de Erx vorta tio ad *JNe n.
Eminfnmnn viduis hmõi dicit. Pꝛecipe vt irrepᷣenſihi viduitatẽſeruandã Hiero. ad gerunthiam
Sedediinnin les ſint. Debent viuere vt pſone religioſe Interdũ ſibi libido blãcdit᷑.vt qð Hpter in⸗
dui es1..Mi adexẽplũ anne ꝓpletiſſe vidue qͥ non diſce teperantiã ſuã qdã laciũt videani facere de
mncden ſmnni debat de tẽplo deo ſeruiẽs die ac nocte.⁊ ꝑ/⸗ ſiderio liberox. Bex cũ in ſemen te terre bo
Imonano ſeuerãdo vſq; ad decrepitã etatẽ. vno pꝛius necẽétenarius p vginitat) coꝛona pꝛimuʒ
idna dicri o tm cõtenta marito. Lu.ij. Et.Ixx i. vi. diceik gradu teneat ſexagenar. ꝓ lalvꝛe vidua8
ingileet piignin Digdue q̃ſtioẽdio eccleſie ſuſtentant.rãaſſis in ſecũdo ſit numero. Crigenariꝰ federa nu
zpoieoonn due in dei ope eſſe delent vt meritis et oꝛõi⸗ ptiarũ ipſa digitoꝝ 2iunctione teſtet᷑ biga⸗
Pamnimte ſe,i⸗ bus ſuis eccleſia adiuuent. Et di. ea. dẽ. ad mig in qᷓ erit numero no exe nummnerum.
Agniccg ilaiin tea tũ ei vlpᷣſbiteri ꝑtinetqͥ parochie pᷣeſi Certe in terra lona nõ oꝛit ſz in vepꝛil et
l ſi ſuſtẽtãde vite pñtis cã adoleſcẽtioꝛes vi⸗ ſpinetis vulpium. J ta q; obſecro te o reli⸗
enck n due clericoꝝ familiarita tibo ſubijcianf Ca gioſa filia in xpᷣo vt teſtimonia nõ nouer.
Rniain lis vidua a deo cõſolat᷑. quia bñdicit ca quibo incõtinẽtib⸗ et miſeris ſubuenit.ſʒ il⸗
attbebicitini NDoeo ꝑ gratiã. et a mundo ꝑ bonã famꝗ. ten la poti? lectites ̊ bo pudicicia coꝛonat. Suf
vidua de q dĩ Juclich wiii ſecretũ habita ettꝑ terciñ vniſti ad ſecundũ.i.ꝑ officiũ cõ⸗
P 4 culũ ſibi fecerãt in wmo ſua vbi moꝛabatf iugale veniſti ad viduitat) ↄtinentiã.extre/
„7 „ cñ puellis ſuis clauſa.cũ tñ eſſet diues. poꝛ ma imo abiecta nõ cogites O ſi woſt dilu
nsiitfn tabat cilinũ cõ tinentie.ieiunabat.timebat uiñ et añ diluuiũ viguit illa ſentẽtia. Creſci
uinug dũ valde. nec exat qͥ de ea loq̃ret malũ. ita teet multiplicamimi et replete terrã. qͥd ach
1. Qntitifmn caute viuebat. Dec interfecit Poloferneʒ nos in q̊s fines ſeculoꝝ deuenerũt. qͥbo dici
l. Pene nil deſignantẽ diabolũ.a lilberauit ppulũ ſuum tur. Tpᷣs bꝛeue eſt et iã ſecuris ad radicẽ ar
ngio nafiinn VDñ bñdlicta fuit ab oĩb· et mirabilter lan / boꝛis poſita eſt. q̃ ſiluã legis euãgelice et ca⸗
e Lb. en data. vt patet Yudith penlt. et demũ in gla ſtitatè nuptiaꝝ ſuccidat. pᷣs amplexãdi et
Cieiunnni bñdicta./ Niduas adiuuari mãdat diuia tpᷣus lõge fieri ab amplexibo. ait Salomon
evolüthites dun auctoꝛitas et canonica. Dñ gelaſius papa Pꝛimũ in vteri teſtamẽto ſecundũ in no 4
niſigenin Sn Licet oĩbo de nobis ſperãfibo nõ delrxam in no. Olim gloꝛie erat audirxe illũ vniculũ. Fi
iire wmnos, nö ituz poſſum negare nos.plus tñ in vidua lij tin ſicut nouelle oliuarũ. Nunc de conni⸗
joſelocnirsiſu rü cãs impenſiduximus exeqndas qᷓs tie/ nennb dr.qͥ adheret deo vnus ſpũs ẽ cũ eo
ſeſmnm tſin ri a nobis.vl ab oĩb diuina mamffeſtat aſ Pꝓponis mihi gaudia nuptiax.ego tibi oppo
mnenmenleinzlh ſertio. di. xvij. Et Iſa.i. d. Querite iudi nã pirã. gladiũ et incediu. Hõ tãt bonũ eſt cts. „. r‚‚„1.O
Ebſerebnmian ciũ.ſu uenite oppꝛeſio.iudicate pupillo de in nuptijs qð ſpam qntů malu qð accede/
õ fendife viduã 7. 6. Oñ etchꝛiſtus cõſolatus re Pt. et timendũ eſt. ibido trãſacta lłꝑ ſui
Naemen nmnc in . eſt viduã flen te vni cũ fili ũ ſuũ defunctum relinqͥt penitudinẽ. nunqᷓ; ſa tigt 7 exuncta
Emuntinmndun. ci reſuſcitauit Luẽc.vij. Nere vidua ſi fili iter reaccẽdit᷑.vſu creſcit ⁊ deficit. necroni W
ð oè alet naturales paupesnon deſerunt a paretᷓ impeut duiiSz eeost I., Ln lr en
crunnebe aen “ dño. ſed eis mirabiliter puidef᷑.Exempluʒ diſpẽſatio rei familiar ꝭegẽt auẽte iurz. F.nm Pm. -r,d s, ere-
oleſtus⸗ e muhere viducqᷓ pauit Hely aʒ.q̃cñũ filio ſi cũ ſeruuk tuis ipſa ſermner; familie tue im
e mn li „ tpe famis in ſarepta fuit paſtus a ono.quia pare nõ poterꝭ.q̃ſinõ pomſis ꝓbate etat; he
ihleͤ etiꝗ reſuſcitatus ab eo.iij. Reg.xvij. Et de famlos vel liberos qͥ pſint wmui vł ad vu/
n n e i vidua cius Heliſeus fecit mracłoĩe mul⸗ blicũ rñdeãt. vel tributa ꝑſoluant. uerite
sanmn ſte 4 tiplicare oleũ.vt de qus pcio filios libera⸗ pꝛimũ regnũ dei. ec oia adijcient᷑ vobis.
ſenprlſeſe ret a creditoꝛibo.iii .ij. Calis vo vij/ elr re familiaré minui q;ᷓ aie ſalutẽ gire
ncit ad M E CIECIIOz100, Hlin. alis vo vi/ iharnig khir⸗
matcnſnann qua delet nlios equcare ſi abet diligeterin OJelius eſt anmnttere qð velimus. nolin . „..
nanmnun M. d. OB. Q M2 l
„ 2ess WPadfſaunaz. dect. ſC, õ „de ſat⸗
. . ** „ *
„1 . .

teneat. lec ille

Zitulus

aliqñ ꝑiturum eſt.q;ᷓ id ꝓ quo oĩa dimittẽ/
da iunt. Mos vo ardemus auaricia. 7 con/
tra pecunias diſputãtes auro ſinum expãd

mus. mihilq; nobis ſanis eſt. et hoc facimus
qꝛ dñi verbis nõ credimꝰ. Et qꝛ etas opta⸗

ca cunctis non vicina moꝛtis.q̃ bet moꝛ⸗
talibo lege nature ſʒ craſſa ſpę annoꝝ ſpacia
nobis pollicef. Memo em̃ tãfractꝭ virieus
et ſic ecrepite ſenectutis eſt.vt nõ ſe putat

adiouc vnñ annũ eſſe victurũ. Dñ ſubꝛepit

obliuio conditionis ſue vt terrenũ annmal
iãq; ſoluendũ erigat᷑ m ſupbiã ⁊ aio celum
ẽ ad Furiam cũſtodia
vidualis caſtitat. ꝙ debet vidua cauere ab
oꝛnatu et delicijs dicit Hõ querant᷑ in chꝛi

ſtianis initia ſed finis. Paulus male cepit

ſed bñ finunt. Jude laudanf exoꝛdia. ſed fi
nis ꝓdinõe dànatteuic facit in ſacie chꝛi⸗/
aſtiana purpura byſſus erceruſa.quoꝝ alte/
rum ruboꝛẽ gena᷑ labioꝝq; mentit᷑.alteruʒ
candoꝛẽ oꝛis et colli. IOsmis eſt inuenũ.fo⸗
mẽta libidinũ impudice mẽtis indiciũ.O?⸗
natus iſte nõ oñi eſt. ſed velamẽ antichꝛiſti
MHõ ethnici ignes.nõ vulcana tellus tant)
ardoꝛibus eſtuãt. vt iuuemiles medulle vi
no plene ⁊ dapibo inflamate/Gꝛãclis virtu
us et ſollicite dilgentie eſt ſuꝑare. ꝙnata
ſis in carne nõ carnaliter viuere.tecũ quo/⸗
tidie pugnare ⁊ incluſum loſte Argi
oculis obſeruare/Hihil ſicinflamat coꝛpo
ra et tinllat mẽbꝛa genitalia ſicut cibꝰ indi⸗
geſtus et ructus cõuulſus. Quicq̃d ſeminꝗ
riũ voluptatũ eſt venenũ puta. Cogita te ᷣ
nidie moꝛiturã.et nunqᷓ; de ſecũdis nuptijs
cogitabis. Idem ad Saluinã viduã Audi
quid ex ꝑſona vidue continentis ethnicus
weta ꝓpertius decantet. Ille meos pꝛimus
q̃ me ſibi iunxit amoꝛes.Abſtulit ille.tulit
ſecum ſeruetq; ſepulcro. Si tanti viliſſimũ
lucrũ.quanti viliſſimũ lucruʒ. Si ſic cõmu
ni lege nature damnãt om̃es gẽtiles vidue
voluptates qͥd expectãdũ eſt a vidua chꝛi⸗
ſtiana.que pudiciciã ſuam nõ ſolũ ei debet
q̊ defunctus eſt.ſed ei cũ quo regnatura eſt.
hec ille per totum.

De inſtitutione et.F. ii.
modo cõſeruationis vidue. Niero.ad ſal⸗
mnã.Nidiciſti chathalogũ virtutũ tuaruʒ
qͥd debeas nomini tuo.qͥbus meritis ᷣm pu
dicicie gradũ poſſideas.nec moueat ꝙ ſexa
genaria eligat᷑ in viduã et putes adoleſcẽ/
tulas ab apto repꝛobari.ſʒ te credas ab eo
eligi qͥ diſepulo ſuo dixerat. Nemo adole/
centiã tuã contenat.et infra. OJulieres q̃ᷓ
ſollicite ſunt quõ placeant vinis. ↄmedant

244

DAα d . .ſrh. 60. „
ony ſie. ſer⸗ Mrnenele

Secundus

carnes qᷓ carnibus ſeruiũt.quoꝝ feruoꝛ dep
ſpumat in coitũ q̃ ligate marins generatio
ni ac liberis operã dant. Cu vᷣo q̃ in tumlo
mariti ſepeliſti pariter oẽs voluptates.q̃ li⸗
nitam pinpura et ceruſa faciẽ ſuꝑ-fetetrum
eius diluiſti lacrimis.q̃ pulſam tunicam mi
groſq; calceolos cãdide veſtis.et aurati ſo
cri depoſitione ſumpſiſti.nilil habes neceſſe
alið niſi pſeuerare imꝛeiunio. Palloꝛ ⁊ ſoꝛ
des gẽme tue ſint.plumaꝝ mollicies mue/
nilia mẽbꝛa nõ foueãt. Galnearũ caloꝛ no
uum nõ ſuccẽdat adoleſcẽtule ſanguinem.
Tenera res in feminis fama pudicicie eſt. ⁊
qſi ſos pulcerrimus cito ad leuẽ marceſcit
auraʒ leuiqʒ flatu coꝛrñpit᷑ maxĩe vbi etas
conſentit ad iudicium et mariialis deeſt au
ctoꝛitas.cuius vmbꝛa tutamen eſt vxoꝛis
uid faciet vidua inter famnilie mulutudi/
nẽ.inter miniſtroꝝ greges quos volo con
temnat vt famulos.ſed vt viros erubeſcat
Certe ſi ambitioſe vmꝰhec officia flagitãt
pficiat his ſenẽ honeſtis moꝛibus.cuius hbo
noꝛ dignitas dñe ſit. Scio mitas clauſis ad
publicũ foꝛibꝰ nõ caruiſſe infanna ſeruulo⸗
rum.quos ſuſpectos faciebat.aut cultus im
pudicus.aut craſſi coꝛpoꝛis nitoꝛ.aut etas
apta libidini aut ↄſcientia amoꝛis occulti
ſecutus eum vel aninſi timoꝛ qͥ etiã bñ di
mulat frequẽter.erũpit in publicũ.et cõſer
uos quaſi ſeruos deſpicit.Oĩ ꝗᷓ diligẽtia cu
ſtodias coꝛ tuũ.et caueas qͥcqͥd de te fingi
põt. Nõ ambulet iuxta te calamiſtratus ꝓ
catoꝛ.nõ hiſtrio fractus in feminã.nõ cãto
ris diabolici venenata dulcedo.nõ iuuenis
fulſus ⁊ nitidus. Nihil tibi artiũ ſcemcarũ
nil nbi in obſequijs molle iungat.habeto te
cũ virginũ et viduarũ clvꝛos.habeto tui ſe
xus ſolatia. ancillax qqʒ moꝛibo dñe indi
cant᷑/Semp in mambus tuis diuina ſit le
ctio et tãcrebꝛe oꝛationes vt oẽs cogita/
tionũ ſagitte qͥbo adoleſcẽtia ꝑcutiſolet hu
iuſmodi clypeo repellant. Difficile ẽ qnpo/
nꝰ ipoſſibile ꝑturbationũ vitijs carere quẽ⸗
piã.eo ꝙ incẽtiua vicioꝛũ oĩm tinillẽt aios
7 qᷓſi in meditullio ſit noſtrũ iudiciũ vel abij
cere cogitata vel recipe.Optimus illeeſt qͥ
minus vꝛget.ve luti ſiegregios impᷣſſos re
pᷣlendas in coꝛꝑe neruost hoc ẽ qð alijs.
vᷣ̈bis ꝓphłta ſignificat. Curbat ſum vnon
ſum locutus. Et Hucashiee tarentini ad·
villicũ negligẽtẽ Jã de vᷣbis enecaſſem ni⸗
ſi iratꝰ eſſem. ſicẽ iraſci loĩs ẽnõ ꝑficere irã
xpᷣiani.ſic oĩs caro ↄcupiſcit q̃ carnis ſũt.ſʒ
ntm ẽ voluptat ardose maioꝛixpᷣ ardoꝛe
reſtrigere ⁊ laſciuiẽs iumtũ frenis ĩedie ſub
iugare vt ñ libidieʒ. ſ cibos qrat ⁊ deſideret

— S — . . —,—
Cor RAu1—ο& 5 firn

õ
e rr .
C 2* ..
. ι △
6
£
„ „%, . .

(Ceneäin
Pciari
Cdlend
Pluden
unſai
ſeetare
nalern
dgen
nsekn
eipet
nl
nni
rplumet

leuncn
ſintenanca
ſoebibſen
ocoſengoh
eundaften
iennsii

Nhurher.
Cluthine
inimin
uumnmnge
ſledſhtn
ſorentaerden
hmpnehunt
klunnascaſ
hulceeegrn
ſcnonecarna
lütenensli

dnſmnard
nsgenergn
Tͤ Generang

WWN
ndz

4
inuncrn
el Manſſ⸗
Aumid. Pilme
Mrmolice e⸗
Dänenin
leſcenle Enanm
Bünmapmdigteet:
mdaclenerunt
mpit manefnins
netmantälsdin
atmnamen ann
Verfanilienn
rpes guos Mh
Avt viroseniti
mberoncin i
ismoribus cune
omltasdan
mmeinfanna ſan
Webat. autaluan
wiis nitor mma
enna nst
Aumordaiini
itintlitiſe
Piat ſninen
Auegile Rſn
Naradnirensg
msinſminänöi
1a duleeconönn
belnbiarmüſtenun
noleiungeihint
ficpꝛos arda
mäcmornin
mbastuis dn
Mnones 1 inſ,1
olcſtinapanin
Umt. Dineiiſh
ni isennßi
1ranimnnuli
—

„—.

Qapitulum Secundũu

Sed cyr iſta. vt ſominem eſſe te noueris.⁊.

paiſiombo humanis niſi caueris ſubiacere

De eodẽ cuncii facti ſumus lutg.in ſerico
1 in panũis eadẽ libido dñatu? nec regum
purpuras timet nec mẽdicantiũ ſꝑnit ſqua
loꝛẽ. OIultoq; melius eſt ſtomachũ wlere
q; mẽtẽ.impare coꝛpip ſeruire.greſſu va⸗
cillare q; impudicicia.nec ſtatũ pnie nobis
blãdiant᷑ ſubſidia q̃ ſunt infeliciũ remecha.

Cauendum eſt vulnus quod wloꝛe curat

Aliud eſt integra naui et ſaluis mereibawoꝛ
tum ſaluns intrare.aliud nudũ herere tabu
le et crebꝛis fluctuum recurſibus ad aſperꝛi
ma ſaxa collidi. NHeſciat vidua bigamie in/
dulgentiã. nec nouent illud apſtoli. OJeli
us eſt nubere q;ᷓ vꝛi. Colle qð peius eſt vri.

maledictus et ſanguinarius. et de ſtirpe cha
yn deſcendens vnã coſtam diuiſit in duas
et plantarium bigame.
Et quia virgi i.iiii.
nibus et viduis maxime opoꝛtet vacare ca
ſtitan ſeruande. abſtinendo ſe ab acnbo ve
nereis qbuſcunq; mentis et coꝛwꝛis.quo/⸗
modo ſeu quibus gradibus peruemat᷑ ad P
fectam caſtitatem. ponit venerabilis Johb.

Caſſianus in.ij.coll.cheremonis diceñs ſic.

Sex gradhib us licet multa a ſemuicem ſubli
mitate diſtannbus. faſtigia caſtitatis pᷣcel⸗
ſa diſtinguam vt quedã media.que tamen
multa ſunt pᷣtermittam. Quoꝛuʒ ſubtilitas

ita humanos ſubterfugit ſenſus. vt ea nec
mens inſpicere nec lingua valeat ꝓloqui.
quibus ſenſim caſtitatis ipſius perfectio qͥ⸗

tidianis ſucceſſ bus adoleſcit. Scvᷣm ſim⸗

lltudinem nanq; coꝛpoꝛum terrenoꝛuʒ que

ſingulis diebu s inſenſibili ter ſin capiur in/
crementa et dum neſciunt ad ꝑfectum ha/
bitum ꝓuehunt᷑ ita amme quoq; robur ac
maiuntas caſtitat ꝭ acquiritur/ Oꝛimus ita

dus ne mens illius voluptarijs cogit
mbus ummoꝛer 8 ne femineo vel te

nuiter ad concupiſcentiam moueatur aſpe⸗/

cin Auartus ne vigilans vel ſimplicẽ car
nis pterat motum/MMumtus ne cũ memo/⸗

ria generationis humane vlłtractus ratio

vel neceſſitas ingeſſerit.ſubtilimimus men/

te voluntarie actiõis perſtringat aſſenſus.

ſed vlut opus quoddam ſimplex ac mini⸗
ſteno hu Nano generi aieceſſario contribu
tum. tranquillo ac puro coꝛdis contemple
tur intintu. milq; amplius de eius recoꝛ/

danone concipiat q; i operanonẽ laterum
We — „£— S.a.

q; pudicicie gradus eſt ne et gilãs in pu/
gnanone carnali monachus elidatr᷑ ecn⸗
atio⸗/

ſc
iu
ſia modis conſtat accidere Dam ᷣm Ium

vel cuiuſlilet alterius officine mente pertra
ctet/Sexiꝰ caſtimonie gradus ne illecebꝛo
ſis fantaſmanbus femin arũ vel oꝛmiens

illudatur. licet em̃ hanc ludificationem pec

cato eſſe obnoriam non credamus. cõcupi
ei⸗ ie tamen adhuc medullitus lantantis
lcium eſt. quam tamen illuſionẽ diuer⸗

vſum quẽ vigilans exercere cõſueuerat vł
cogitate. eriꝗ wꝛmiẽs vnuſquiſq; tentaturxr
Aliter em̃ fallunt᷑ hi qui carnalem copulaʒ
noꝛunt. aliter qui ſeminee ſunt ↄmixtionis
expertes. Hi enim ſicut ſimplicioꝛibo ac pu⸗
noꝛibus ſomnijs inqͥetant᷑.ita enã facilio⸗
re diligentia ac minoꝛe laboꝛe poſſunt pur⸗

gari. Alli autem ſoꝛdidioꝛibo magiſq; expᷣſ
etꝑ ſe bonũ nõ erit nulere.Pꝛimꝰ amecl 6 P

is fantaſmanibus illudunt. wnec paulanʒ
ſm menſuram caſtitat? ad quam vnuſqui

; contendit in odium illius rei. quam vo

luntariam antea ſentiebat. mens etiam ſo

mno ſopita vertatur. Qinſquis igit᷑ extra⸗
ctus a cunctis confabulationibo ocioſis ei
moꝛtificatus ab om̃i ira et ſollicitudine cu⸗
raq; mũdana/duobus tm fnerit paximatijs
quotidiana refectione contentus. et aque
ſatietate ſubtractaquietem ſomni trium. ſi
ue vt alij ſtatuerunt quatuoꝛ vꝛarum ſpa
cio termnarit/nectamen laboꝛũ aut conti⸗
nentie huius merito.ſed miſeratione domi

ni eam ſe crediderit adepturum. qmia ſine

hac fide vana eſt omnis humani laboꝛis in
tentiocnon amplius q;ᷓ ſex menſibus perfe⸗
ctionem iſtius impomibilẽ ſibi nõ ene ↄgno
ſcet/ſeuidens tamen eſt iam pꝛoxime puri⸗
tatis iuch cium ineere eam de pꝛopꝛij lalbo
ris induſtria non ſverare. Si enim vim ver
ſiculi illius vnuſquiſq; in writate concepꝛ
perit.niſi vminus edificauerit wmum.in⸗
ua.labo.qu edl.eam.ſequetur.vt ne de pu
ritatis merinis extollat inteligens eam ſe

non ſua diligentia ſed wmimi miſericoꝛdia

conſecuium.nec contra alio s immitti rigo
re moueat.ſciẽs humanã mioil eſe ᷣtuteʒ.
ſi eã virtꝰ diuina nõ iuuerit. hec Jo. cama⸗
nus.QAm etiã pomit hãc ene differenã inter
ↄtinẽnã ⁊ caſtitatẽ.vt ↄtinẽs dicat᷑ qͥ pant᷑
magnos ſtimlos tẽtanonũ carmis ſʒ ñ v.n⸗
ceif᷑. Caſtqͥ ꝑuos vel nullos q;uis ſepeꝓ eo

dẽ ſupponat Mã ⁊ caſtitas enã large dĩ eie

in ſtatu ↄiugali dũ.ſ.abſtinet ab alijs coꝛru

ptelis etſi actũ cõiugalẽ exerceat vt dictuʒ

?. Didualis ſtatↄgruit ñ ſolũ femisqͥbo de
functi ſunt viri eaꝝ.ſed ⁊ q ciqʒ mar wel ſe

mine. q̃ amiſſa vnnate abſtinet 1 pponut

abſtinere ab acunbo venereis. euã nugij iue
ſint in religione ligati ſiue in ſeclo ↄitituti

——
Be ₰½ -

Zitulus

Citulus tercius de cominis tempoꝛalib.
O dominiũ vniuerſi cõſiſtit in ſummi pon/
tiſic; auctoritate. et regali poteſtate.
— LLLapitulum pꝛimu.

nſtituit eum do

hninũ domus ſue. et pꝛincipe; oĩs

£△ 2

pſemonis ſue ps din louit hic
ad ſam ꝓpvæta de JYoſeph. qᷓ ↄpta eius ſa/

₰

piẽnia. pꝛudẽtia et bomtate cõſtitutus eſt a

Pharaone rege egypn gubernatoꝛ totiꝰre⸗

gni ſui.et pꝛimꝰ pꝛinceps poſt eñ. Dixit em̃

ei Pharao. Ecce cõſtitui te ſupꝑ vmuerſaʒ
terrã egypt..et dedit ei anulũ ſuuʒ in manu
eius ⁊c. Et vt haber diffuſe hyſtoꝛia Beñ.

xli. &t põt expom et adaptar iſtud ad queli
let oñm tꝑalem et iuſtũ pꝛincipẽ/Nbi ſcie⸗

dũ vt dicit gelaſiꝰ ꝙ duo ſuſt qͥb pꝛĩ⸗
cipaliter regit᷑ ic mũd.auẽtas.ſ.ſacra põ⸗
tinicuzʒ. et regalis poteſtas.in quibus tanto
eſt grauius pondus ſacerdo rüſinto ꝓ ipſis

regiminibus vominũ in futuro examie deo
reddituri ſunt rõnem.di.xcvi.duo/ſEx hoc

patet ꝙ iſta vñia et pꝛincipatꝰ ſubalternan
tur ⁊ nõ ſunt paria.ſed tpale dñium eſt ſub
eccleſiaſtico ſeu ſpũali.quia imꝑatoꝛ q dr

ñiñs oꝛbis et pꝛinceps abſolute e ſub papa.

et ab eo iudicatet cõſirmat᷑ ⁊ deponit᷑. Aſta
ſunt duo luminaria Beñ.i. poſita in firma⸗

—

mmento celi. lumin are maius. ſ. põnficatus

et minus.ſ. unpꝑij pꝛinceipatqͥ vt luna lumẽ
recipit a ſole.ita ipſe ſuam claritatẽ habeta

