benedictione aque benedicte contrahitur ſre
gularitas ſcõᷣm Inno.quia eſtannexa huiuſ⸗
modi oꝛdini benedictio.de conſe.di.iij.Aquã.
quando ſcilicʒ interdictus clericus lvc ageret
ſed ſi non eſt ipſe interdictus.eo ꝙ talem fa⸗
cit benedictionem aque in loco interdictoſer⸗
uata moderatõne que traditur de alijs officijs
non incurrit irregularitateʒ. Aqua autem be⸗

nedicta non debet aſpergi laicis loci interdicti

a ſacerdote.et hoc pꝛeterq; in quatuoꝛ feſtiui⸗
tatibus.de quibus agitur in. c. alma. Si tamẽ
aſpergeret. putat YJohan. calde. ꝙ non eſt ir/
regularis.quia hoc nõ eſt in iure cauium. Perx
benedictionem autem menſe etiam ab inter⸗

dicto clerico non conrraliturirregularitas qe

nulli eſt oꝛdini deputata.1! benedietione en/⸗
am quam conſueuerũt pꝛioꝛes vel epiſcopi iti⸗
nerando obuiantibus eis in ſua vioceſi.dixe/
runt quidam tutum eſſe abſtinere in loco in/
terdicto.ſi tamen contraſiat non erit irregula
ris. quod putat Yohan. calde. eſſe verum de
ſimplici benedictione.ſecus de ſolenni ad quã
pꝛemittetur. Sit nomen dñ̃i bñdictũ.velali/

quid aliudlymõi. Calis eni benedictiocõpetit

epiſcopo rõne oꝛdinis.ᷣdi.xcv.c. Ecce.DHe bñ

ienone aat alitgepe pareento⸗ vel coꝛr/

wꝛalium vel candelarũ m feſto puriſicatõnis
vel oliuaꝝ in feſto palman. dicit Yo.cal. fieri
nõ poſſe a clericis interdictis vel in loco inter
dicto ⁊ a nõ interdicto niſiſeruata moderatõe

N tradit᷑ e officijs diuimiſ.in. c. alma. e. ti. l. vi

NN
ſgeene⸗
Rirentcigßn

,niſgerathhln

ſöchratnage
rſäfhmm endt,
funcmdetoe
Gtxcoltine.dr
ſineeernineroi
histornönem.
koruternzr do
rätireevlar
lanitomnencat
Unnorem grectt

Aleſtercſenien

ngibſohunon
(tcördurtonen

ceinerdorin

Whrrndi

rünmunfe,
Prepaenens⸗
Ulangonden
lonzrnegn
Pencoineigin
Colge onniis,
datulonoobe
prinenctici
eopocbatnur⸗
nnſcanpenen
cllebeznonie
lfusſegnii
Uuscanpaneſin
ntei odliniso⸗
kigoſtmencie
fonscunpanar
Wmesegnpanellae
Ibadanrentra
Ckniesfbican
Aaigummntebn
decr Gpllſare

honsutisn

nwazſineto

preſmmienre

lelgenſicn

ſinin i
wilng
Weillllg

Wetünmnez.
en hoſtegr

miürgiiſn
lmi min i
Keagemſni
Wuntſinnun
unmeſninn
kmgien
Nüranrpinie
trn i
rsc

Wanm nena

rin oonmndſe
radhurtästs
glaicslonun
Sin nami
tin .dm S
n Ace, gntct
ſtmniwetam,/
merſetuufin
Himmane
1 riel
muntghilhii
grtvetidie
ttren bon
iummmnme
t eN
i iati Nl
netigotöen
meae Delf
enmo eld
ioprfetiß
ai Yoli
ſnun,

tainuN

Et idem ditit tenendum de facientibo officiũ

ꝓ baptiſino in ſabbato ſancto.vel ꝓↄſertõne
chꝛiſmatis in cena dñi.vel Nanmiueſayio de/

functoꝛum. Et bñdictio eriã pere ⁊ baculi pe/

grinoxꝝ a ſacerdote.dicit Gnil. ꝙ viðꝛ ene cõ
ceniim cum nõ ſit ꝓhibitũ. Atem de puriñca⸗
tione woſt partũ. dicit Yo. cal. ꝙ non pᷣt muli
er poſt partum introduci in eccleſiã in loco in⸗
terdicto ꝑ ſacerdotẽ cum pᷣs.et oꝛõnibo ⁊ ſo⸗
lenni introductõne.ałs incurreret irregulari⸗
tatem.qꝛ illud eſtofficiũ diuinũ oꝛdini clerica

spren Seil ſine officio facta ſolũ cõfeſſio/⸗

noꝛis eſt. woterit mulierꝑ ſe intrare gra
tias agendo. Item ſiclericus interdictus vel
pon interdicfuæ ſ in loco interdicro. ſiercõi⸗

cat aliquẽ vel abſoluit excõicatuʒ.̃ᷣm Inno.
nõ eſt irregularis.qꝛ hmõi nõ ſunt oꝛdims ſ̊ʒ

iuriſditõem ↄcernũt.ij.q.i. Nemo. tde excõ
municatõe nõ eſt dubiñ.quarxe idem dicenduʒ
eſt de abſolutõne. de pe. di. i. Derbñ. iñ abſolu
tionis ſolennia exhibere. ſicut eſt dicere cum
ſtola ps.⁊ oꝛõnem.velin eccleſia introduce⸗

re excõicatuzʒ.qꝛ hoc eſt oꝛdinis ⁊ officij.hmõi
faciẽs eſt irregularis ᷣm AInno. et Spe. Offi⸗

cium aũt ↄmendatõnis qanimaꝝ decedentiuʒ
iuxta moꝛem credit Yo.cal.ꝙ fieri poſſit loco
et ſpe interdicti qꝛ iſtud officũ viðꝛ quaſi an/⸗
nexum ad abſolutionẽ que ſit in penitẽtia. vñ
ſicut cõceditur tunc penitẽtia ita ⁊ iſtlud. Iteʒ
in loco interdicto ⁊ interdictis ⁊ excõicatis pᷣt
pꝛedicari verbiʒ dei. de ſen. excõ.c. RAñſo. Et
pt etiã interdictis fieri confeſſio generalis in
ſine pᷣdicationis.pt etiã campana ꝓpter hoc
puilſari.qꝛ cum dicta pullſatio ſit ſignũ ⁊ pᷣam⸗
bulum actus ꝑmii.vt habeat generahs con⸗
ſuetudo intelligitur ⁊ ipᷣa pulſatio ꝑmiſſa Yo.
calde.pꝛo miſſis vero ⁊ hoꝛis canonicis dicẽ⸗
dis.nullo modo habet pulſare campanas tem
rpoꝛe interdicti. als incurreretur irregularitas
exceptis quatiuoꝛ feſtiuitatibi de quibo ſupꝛa
etiam ſicampane ipſe eſſentextra eccleſiam.
et ꝓeulab ea.non licet ꝓ dictis pulſare. als fi
eret fraus legi.xiiij.q.iij. Pleriq;. Nec enam
paruas canpanellas licetpulſare tempoꝛe in
terdicti.ꝓ diuinis offricijs celebꝛandis vt faci⸗
unt religioſi mendicãtes. Nam ꝓiibitio pul⸗

lationis campanantpe interdicn vtiq; ⁊ mi⸗

noꝛes campanellas includit.cum de facto ſo/

nus audiatur extra muros.xet intereñ ſatis ꝓ⸗

cul.vñ tales ſibi caueãt.⁊ ſufficiat eis ꝙ ꝑ aui⸗
qua ſigna puta tabule wint ↄuenire ad diui/
na eoꝝ. Sʒ pulſare cãpanas iꝑe interdicti ꝓ
hoꝛis notificãdis pita tercia.ſexia.nona et hiun
iuſmodi.nõ credo illicitũ laicis.hac de cã cam
panasſuas ſonare.ſ clericis nõ credo hc lice
xe.licʒ eni de facio celebꝛent vᷣina.iñ exù dicto

* * „ —
„ .
M 4 .
„ * „.

tpe ſolent diuina celebꝛare pſumeretur veri⸗

ſiłr ꝙ ꝙ celehꝛatõne diuinoꝝ ſonarẽr. xviij.di.

ſyracuſane.Fateoꝛ tñ ꝓpter hoc tm̃ ipos nõ in
currere irregularitatẽ. Jo. cal. Pulſare aũñt cã
panã pꝛo aue maria.vt ſolet fieri laudabiliter
de ſero ⁊ de mane in quibuſdã locis tpe inter⸗
dicti nõ inducit irregularitatẽ. qꝛ illa ſalutatio.
virginis gloꝛioſe nõ eſtofficiũ oꝛdini annexuʒ
pulſare cãpanas ꝓ oñſione aliqꝝ Kar. velin
aduẽtu alicuius plati ⁊ hmõi ſpꝑe interdicti.
nec laicis nec clericis ꝓhibef. Yo.cal.Cõſulit
etiã ꝙ itinerãtes ꝑ loca interdicta ſi ſunt dio
vl plures.ꝙ nõ dicãt lꝛas canonicas in via

qꝛ exq̊ ab alijs audiri pñt dicitipᷣe ꝙ nõ audet

dicere ꝙ hoc facere poſſint ſine violatõe inter

dicti. Secus ſi eſſ̊ vnus ſolus.qꝛ ita ſubmiſſe

dicere roſſʒ nõ audiref. Itẽ dicit Anno. et

Abb.ꝙ nõ credit irregularitatẽ incurrere cle/⸗

ricũ interdictũ ꝓpter lvc ꝙ interſit diuinis.?⁊
ſi cantat cũ alijs. dũmodo nõ celebꝛet ner ali
quid agat vt in ſuo officio peccat.iñ Yo.cal.di

cit ſibi placere dictũ Hoſti.et Spe.ſ. ꝙ ſi talis
ſe ingerat diuinis audiẽdo er quadaʒ ſimplici
deuotõne nõ ↄtẽnendo nõ eſt irregularis ⁊ ſic

ꝓcedit dictũ Anno. Sʒ ſi lvc facit ↄtẽnendo

et faciẽdo celebꝛare diuina.ſiue auẽteʒ pᷣben/⸗
do.ſiue cooꝑp ando tũc irregularitatẽ incurrit.
Irẽ laici violãtes interdictũ ⁊ ſi nõ incurrant
irregularitatẽ.grauiter tñ peccant.vt dictũ eſt
ſ̃m Anno.⁊vt viðꝛ moꝛtaliter ſi ſciẽter H̊ fſa⸗

ciũt qꝛ ↄtra obediennã ecci aſticã agunt. lxxxi.
di. ſi qͥ. Sʒ exercẽtes officiaq nõ ſunt alicins
oꝛdinis tꝑe interdicii vt aduocãco. cẽdo et

lnõi nõ veccãt. Itẽ nõ ꝓhibẽturx laici ſꝑe in/

terdicti dicere leranias vel laudes ſuas vr ſa
ciũt fratrarie. Atẽ nõ ꝓhibẽtur oꝛare in eccia
exrra tpa celebꝛatõis diuinoꝝ ᷣm Buil.⁊ mo
nal. Irẽ ſi ſacerdos ꝓbabiliter credit ꝙ alid
interdicti ſunt in eccia ſᷣm Buil.dʒ monere in
generali ꝙ exeãt.als nõ tenet᷑ vitare eosma
xime publice vonec ↄſtet deſnĩia. Atẽ ſi ſacer/
dos recipiat ſciẽter hvieʒ interdictũ lʒ ipᷣe pec⸗
cet ⁊ penas incurrat.vt ſupᷣdictũ ẽ.alij iñ nõ te
netur erire ᷣm Guil.nec peccãt andiẽdo ðina
Irẽ in diuinis officijs ſunt vitãcdi oẽs ill qͥ pꝛo
pꝛio noĩe vel alia certa circũlocutõe ꝑ ſniaʒ de
ſignãtur interdicti.q̃ͥ ⁊ dicũtur noĩianm inter⸗
dicti. Itẽ vitãdi ſunt tãq; noĩatim interdicti
oẽs ill de qbo ↄſtat ꝙ interdicti ſunt vt ſi cim⸗
tas vel caſtrũ interdici᷑. Si vero interdicãiur
fautoꝛes ſiue ꝓticipãtes in crunĩe nõ dicuiux
noĩtim interdicti.ſj m̃ in genere vñ tales nõ
tener᷑ qͥs vitare quſq; ꝑ iudicẽ ſpecificetur ⁊ de
nunciẽtux.niſi foꝛte eoꝝ ꝑticipatio enʒ multũ
notoꝛia.ita ꝙ inficiatõm nõ ſit loens.decolga.

cle. c. Cua nos. Anno. DHoſti. et Ginl.

gquoodo relaretur.

Titulus

* De ſoꝛma interdicti quomodo ponatur et
CLapithlumm. v.

Lntdmo videndũ eſt
eeeeſoꝛma qua fertur interdictũ 2 ùs
modo etisʒ relaxet. vñ ſciendũ ſᷣm halentibus ſubditis ipf
lerunt obmiſſis. extra eo. Cum romana. li. vi.

Yo. cal.ꝙ cum ab hoie fertur. et ꝓpter contu

maciã eſt neceſſaria monitio pᷣcedens. ⁊ ſoꝛ/
ma qᷓ traditur. de ſen. excõ. c. i.li.vi. et ſic intel
ligitur de appel. c. rephenſibilis. ſʒ ſi ꝓpter deli
cſum fertur nõ eſt monitio neceſlaria.v.q.iiij.

In loco. Sic intellige notata ꝑ Inno.et als

apel. c. ad vc. Cim wero a iure ꝓfertur pj/
pter excemiium. ſiue delictũ. ſine monitõne fir. ſi

ue ſit ſpãle interdicũ ſeʒcõtra eccleſiã. vel cõ
tra pſonã ſingularẽ.qð ſuꝑius dictũ eſtinter⸗

dictũ ſingulare. ſiue ſit interdictũ generale lo
ci.ſ.ciuitatis vel caſtri. ville vel vniuerſitatis

Mli.quodlibet enĩ hoꝝ ðꝛ generale. Sub hac

aüt foꝛma verbox ꝓfertur. Mos ꝓptertalem
cauſaʒ eccleſiã vel terrã talem ſupponimus inꝰ
terdicto. ertra de ver.ſig. cum in ptibus. Et ad
ditur etiã cõmunifer eccleſiaſtico ad differen
tiã interdicti legalis. Poteſtetiã ſnĩa interdi
ci ad voluntatẽ iudicis determinari puta vt in

terdicat miſam cũ cantu.vel lvꝛ as.vel ſepul/

turas ⁊ hmõi.pᷣt etiã iudex ab interdicto exci/
pere ⁊ ſubijcere quos vult.et qũ vult.puta qñ
dñs terre eſt ibi pñs.et hmõi.extra de ſpon.c.
nõ ẽ vobis.Ad lvc aũt vt obliget ſnia interdi

cti ſufficit eã publice ꝓmulgari.nec poſtea eſt
neceſſe eam ſinguloꝝ aurib inculcare. di. xvi

Q.õ dicitis. Sufficit etiã cum quis ſcit nunci⸗
os ſuos maxime metropolitanã eccleſiã rece/
piſſe ſĩam ⁊ obſeruare.extra de poſtu. c.i. Atẽ
oſtiẽ. ꝙ qñ locus vel ec/
cleſia interdicit᷑ talis ſnia ſuſpendi pᷣr.⁊ cũ eſt
ſuſpẽſa pᷣt celebꝛari.er de pꝛiui.c.vt pilegia.
Sed ſi eſt interdicta perſona ſiue ſuſpenſa.qñ

nota ᷣm Inno. et PH

lvc eſtfactũ ꝓ culpa ipſius ſuſpenſi vel interdi
cti.nõ poſſet de licenna alicuius celebꝛare nec

interdictũ. vel ſuſpenſio ſuſpendi. ſʒ cũ lvc eſt
factũ ꝓpter culpam alterius. tunc pᷣt dici ſicut
e interdicto loci ſcʒ ꝙ talis ſnia poteſt ſuſpen⸗/
di ꝑ epᷣm ſicut ⁊ tolli. Item appellari pᷣt infra

tempus ſuſpenſionis interdicni a ſuſpenſa ſnĩa

*

ſicut a conditionali. de appel. Pꝛeterea. et ideʒ

de ſnia ſuſpenſiomonis. ſecus in ſnĩa ercõican
onis. Ité ſnig interdicti ⁊ ſuſpenſionis nudo
verboſuſpendũtur. vel totaliter relaxantur cũ

„

iuramento t. ertra eo. alma. Atẽ poſt; ſnia

interdieni ꝑ aliquos inferioꝛes platos rõnabi
lter eſt lata. maioꝛes nõ debent relarare ſine
congrua ſatiſtactione. et cum ↄſcientia illius
qui iulit, extra de offi. oꝛ. c. cum ab eccleſiaruʒ.

xxXVI

SDi vero irra jonabiliter ſit lata. deletqu tulit
ſine difficultate relaxare. ſen ſuꝑioꝛ ad quẽ re⸗
curritux. extra eq, cum medicinalis. li. vi. Arẽ
archiepiis nõ poteſt relarare interdictum. vel
excõmunicationem vel ſuſponſiones latas ab
ofcialibo archidiaconop. ſeu alijs iuriſcitõeʒ

halentibus ſubditis ſuffraganeoꝝ ipſis qui tuj

Item cñ quis interdicto vel exrõicatõe aſtri⸗
ctus offert ſe ad iuſticiam eoꝝ ꝓ qinb ſenten
tiam recepit.iudex eum ne ſic decedat abſol/

uere poterit etiã ſi aduerſa ꝑs appellet ne 7

ſoluatur. delet iñ ante abſolutionem reempt
illo ſuſficiens cautio.ꝙ in pñtia romani ponti
ficis apud quem appellatur. ſi voluerit axpele

latoꝛ. vel coꝛã udice cui cauſaʒ delegauerit iu/
ri parebit ⁊ idem de his qin dicũt ſe iniuſte in/

terdictos. Atem m Yo. an. tpe generalis in
terdicii ſiis ꝓpter cunis culpaã lati eſt interdii
ctũ.ſatiſtacere vult.tollet inrerdictuʒ. Si wto

culpabilis fuit tanq; ↄſiliarius vel aunligrius

liq accipiatur cantio.⁊ iniũgatur pnĩa nõ rela
xabitur interdictũ qð ſi ꝓpter eius culpã latuʒ

eſt, ſppᷣe qindẽ puuitur. ſ eius ſariſſactio nõ re⸗
quiritur. AItẽ notaꝙ ea que dicta ſunt in pce⸗

dentibo.c. de materia interdicn.quo.ſ.ad ob/

ſeruandũ interdictũ ne cõtra faciendo incurra

tur peccatum ⁊ irregularitas.locũ hñt et vera
ſunt ſᷣm habetur in coꝛpe iuris. Sʒ p extra⸗

uagantẽ OJartini. v. que incipit. Inſuꝑ ad

euitandũ nõ tenetur qͥs obſeruare intercictũ

eccleſiaſticũ a iure vel hoĩe generaliter pmul⸗
gatũ.mſi talis ſniĩa fuerit cõtra ꝑſonã. collegi/

um. vniuerſitatẽ.eccleſiã. cõmunitatẽ. vel lo⸗

cum certũ vel certa a iudice publicata veldeO⸗/

nunciata ſpãliter ⁊ expꝛeſſe.et ipᷣam extraua/
gantẽ. habes ſupꝛa in fi. de excõ.mi.c.fi.

De priulegio fratrũ ꝗ.j.

pᷣdicatoꝝ ⁊ minoꝝ quo adinterdictũ. Frẽs oꝛ

dinis pᷣdicatoꝝ tpe generalis interdicti terre

pũt vbiq; in oibo eccleſijs ſuis wl alienis clan
ſis ianuis.interdictis ⁊ ercõicatis excluſis.nõ

pulſatis cãpanis. et ſuh miſſa voce celebꝛare
diinug recipere eccleſiaſtica ſactᷣa. exceptis
tri eaſibo. Primus eſt.ſi cauſam dederintin

texdicto. Scdᷣs ſi contingat id eis ſpãliter in⸗

teydici. Cexcius eſt ſi eccleſia illa in qua volũt
celebꝛare eſt interdicta. Gonifaci. virtute.

Oetem poꝛe interdicti poſſint ad diuina re⸗
cipere pueros ſiiis ſettentijs deputatos. et ne
gocioꝛum ſuoꝝ ꝓcuratoꝛes et oꝑarios qni ſu⸗

is in locis eoꝛum opꝑpibus atinue inſtiterint ni
ſiin duo ho caſibo.ſ.ſup̃i cauſam interdicto de⸗
derunt. Secundus eſt ſi cõtingat eos ſpecislis
tex excõicaxi vel interdici. Goniſac.virxtute.

ebinetdtun
nachrisnö

eetcötatstin

ſeclend ſunndee
uoſtiünne
Eegtcaincenane
Cefterüpeicare
enni ſeretintme
isperelgonis,
ſaſperſonsere⸗

pnoſennqpplato

inoietorum
ſs Ojaitconidh
Ounceniumitin
Mementorfe,
entecalegatri
Gunſineorlin
prdanorubrte
Concſeadns
Ccrrengese
llen rian nii
wöſosonkmen
Nlandiillenne
Nltanneifenin
tüceknrater
ſeipwſtueneian

tenezuina!

giitnennr
hfinannorese⸗
ihnencncſen
lntiieshabin
lnppententi

Mezuſnette

lgeſtelirn, nf

cig,
ni

Dirticen

gie
mnc

ulgdien

düͤtſenncen.

nengeſemin

alpilaicknn

kimnemianen
misnlanklmn
nöczurprieri
Perensatpitr
Asſatiagloin
gedinin ij
mnn ro
n Abi

hiütiternn
Leirns, Ozpenn

eincht. Yinon
drlenmemni
egenerliterpnn

cGrradnin

tönini. N
õ
ſe tihmamid
,Eini.

oni4

Aummat ſi
uis una ae
Pinnieiscn
cicdackndi
Pmiütwe an
intuu biin and
icaton dend
Avesßiri
unuen
N.rur.
iuumnr
lnds eit
nnl
mmennimmn
oniätencind
ZW
olliti M

Lapitulum „

Ofempoꝛe ſtrictiſſimi interdiqgi quilibʒ oꝛ
dinis fratrimn pᷣdicatoꝝ quotidie vnã miſſazʒ
celebꝛare valet cum duobo aut tribus mi mi⸗

niſtris. expulſis pꝛimo ommb qui non ſunt de
oꝛdine pᷣdicatoꝝ. Clemens. meritis vĩe reli⸗
gionis. O qñ in ciuitate vel locis alijs vbi
abitatur cõtigerit interdictũ poni ⁊ ꝓhiberi

om̃ia eccleſiaſtica ſacr̃a.exceptis ꝓpuuloꝝ ba/

piiſmatibo a venitentijs moꝛientiũ nõ obſtan
tib quibuſcũq pꝛiiilegijs religioſis quibuſ⸗/
cunq; ab apłlica ſede ↄceſſis.nilhilominus tꝑe

1s abſolui. te tnibus ↄſuetis iuxta moꝛẽ oꝛ⸗

eeut pñt confiteri veccata eoꝝ et ab

dinis ſin ſacre cõlonis ⁊ vnctõnis extreme re

lanuis clauſis.nõ pulſatis cãpanis ⁊ ſubmiſa

voce.excõicatis ⁊ interdictis ac omnibo pſo⸗

nis que nõ ſimt de oꝛdine ſuo excluſis.nõ obſtã

nbus ꝓhibitõnibohmõi. ſeu aliqinbo lr̃is a ſe⸗/

de apłica impetratis vel impetrandis. q̃ de oꝛ’/
dine fratrũ pᷣdicatoꝝ ⁊ hac indulgentia ſoxcia
lem nõ fecerint mentionẽ. Honoꝛius. meri/⸗
tis vr̃e religionis. om̃es ſnie in terdicti.
ſuſpenſionis ⁊ excõicationis ↄtra eoſdem late

ꝑ quoſcunq; pᷣlatos contra indulta pꝛimlegio

rum dictoꝝ fratrum ſunt ipſo factoirrite ⁊ ina
nes. Si aũt cõtra alios late fuerint occaſione

eoꝛundem fratrũ ſunt penitus irritande. Ale/
xander.meritis vr’ſe. O a nullo legato mſia
latere nec delegato xñt ſuſpendi ⁊ interdici vł

excõicari niſi in eoꝑlris de oꝛdine pᷣdicatox ra
li ſcialis mentio halxat. Clemẽs.exigẽtib.
Niagiſteroꝛcims ⁊ eius vicarius in toto

oꝛdine.et pꝛioꝛes ⁊ puinciales.⁊ ↄuentuales
et eoꝝ vicarij in ſupᷣſcriptis terminis pñt fra⸗
tres ſuos conſtitutos in terminis pᷣdictis.vel

ad eos declinãtes vndecũq; abſoluere a ſnia
excõicationis ſiſpenſionis ⁊ interdicti.a iure

vela iudice generaliter ꝓnulgaris. vel ſiin lo
cis ſuppoſitis eccleſiaſtico interdicto pᷣſinnpſe

nint celebꝛare diuin a. Bonifa. virtute. Anno.
licet aut leic dicantur dep̃dicto oꝛdine.iñ cre⸗

do fratres minoꝛes eiſdẽ gaudere pꝛimilegijs.

excepto eo q nüc ſeqintur. ꝙ viri 21 mulieres

dicutur de penitentia ſancti Dñici ⁊ pñt licite

gudire dinna. et recipe eccleſiaſtica ſacramẽ/
ta tpe interdicti.niſicauſam dederint interdi⸗
cto. Honoꝛius. congrun eriſtimantes.
Kiiulus. xxviſ. De ſuſpenſione.
De triplici genere ſispenſionis.

cComunicauio, ſed etiam ſuſpenſio et

CLapitulinn pꝛimnum.

ASia noie cẽſure ec

interdicnum. extra te ver. ſig. . QAuerenti. Eu.

ſvnſio etiã aliqñ ðꝛ ercõicatio.vt patet.i.q.i.
reꝑiuntur.ideo poſt tractatũ de ercõicatione

et interdicto ſequitur de ſuſpenſione.et ſcõm

Binl. duran. omnis irregularis eſt ſuſpenſus.

Et iterinn qꝛ omnis irregularitas eſt quedaz
inabilitas ad oꝛdinũ receptionẽ ⁊ officioꝛimn

eccleſiaſticoꝝ etiã receptoꝝ executonẽ ſunpli

citer.et ex toto ex aliquo impedimento ꝓpuem·
ens ex inſtitutione eccleſie habens robur. Su

ſpenſio vero eſt inabilitas adoꝛdinũ vel offici

oꝛum executionẽ ex aliquo impedimẽto. Sic

ſuſpenſio viðꝛ ſol tãgere clericos. qñq tannẽ
H i: exitem et laici ſuſpenduntur ab aliquo actu. vt ab of?-
pere ſacr̃a. et dllina officia celebꝛare ſimul.

ficio aduocãdi in certocaſu ⁊c. Arregularitas

vero tangit clericos ⁊ laicos.vtraq tñ culpa
non eſtſed pena.que quidem ſuſpenſio multi⸗

toto ab omniſcʒofficio oꝛdinis.aliqñ ab vno

oꝛdine. et non ab alio. aliqñ ſimpliciter. aliũ

ad cernim tempus. aliquando non aboꝛdine
ſed ab aliquo alio vt ingreſſu eccleſie.vel actu

pꝛedicationis. et huiuſmodi.de quibus agetur
Et nota ſcõm Buil. et alios ꝙ tripliciter di
citur quis ſuſvenſus. Ono modo quoad ſe tan
tu n. quia ſallicet eſt pꝛoloibitus abſtinere ab
officio.et hc per ſententiam canonis vel ho⸗/

minis. et ſic quilibet exiſtẽs in moꝛtali.vel eti/

arn in minoꝛi excõmunicatione dicitur ſuſpen
ſus.quia debet abſtinere a celebꝛatione ⁊ex/

ecutione oꝛdinis.alłs veccat moꝛtaliter. qui in
moꝛtaliexercet ſolenniter actum oꝛdimsſii.
vel cum minoꝛi excõmumcatione recipit ali⸗
quod ſacramentuz. diſt. rl. OJulti. et. i. q. i. Si

ſacerdotes. Si tamen celebꝛat vel exequit oꝛ=
dinem ſinnn non efficitur irregularis. non te/

netur ſubditus talem vitare.vel quicunq; ali⸗

us. etiam ſi ſciret peccatum ſinum. di. rxviij. .
fi. et extra de coha. cleri. et mu. Deſtra. Et c;⸗
uis.ſcõm ho. in.iiij.diſt.xiij.q.i.arx.ij.q.i. et·

diſt. xriiij.q.i.ax.iij.q.v.ęt.iij.par.q.lxij.arti.
ix.et quodlibet.x.q.viij. Non debear quis in⸗

glis. imo etiam ſᷣm Pe. de palu. ſi poſet aliuʒ
habere. non videtur peccare accipꝛendo abeo.

quia vtitur iure ſuo.et malo illius in horunmn ſu
um. i. q.i. Si fuerit. ſicu etiam licet fideli vnii

iuramento facto ab infideli per falſos deos.
vt dicit Auguſti. xxij.q.i. Mouet. Secun/

non quo ad ſe. et hoc ſatis large ðꝛ. et ſic clexri

cus peseinus ðꝛ ſuſpenſus. quis permitutur

do modo dicitur quis ſuſvenſus quo ad alios.

ducere talẽ ad dicendũ miſam. velałs ad exre
quendum officia ſua.dunn ſcʒ eſt certus de ſug
malicia ⁊ obſtinatõne. Si tamẽ nõ poteſt aliũ
habere. excuſantur accipiendo ſacramenta a
tali. pꝛecipue cum eſt ſupioꝛ eius ſeu parrochi⸗

»

Zitulrs

ex denotione cele bꝛare in occulto nõ in publi/
co. PHꝛo cuius declaratõe nota ſpᷣm Ray. ꝙ hu
iuſmodi clerici ꝑegrini ignori nõ admittũtur
ad publice celebꝛandũ ꝓplło niſi cum. v. ſigil /·
lis epᷣoꝝ.i.xeviij.c.i.et hoc ſi ſigilla ſintigno
ta. alsſufficeret ſigillum tm ep̃i ſui.di.xri. Pꝛi
matus ⁊ multomagis aptice ſedis mandatuʒ3.
H atio auteʒ huius eſt ᷣm Hoſti.qꝛ in publica
celebꝛatione poſſet eũ mouere inams gloꝛia.
vel cupiditas non aũt ſi pꝛiuatim ⁊ in ſecreto
Item qꝛin publico cõmune malũ poſſer ac⸗
cidere ſcʒ ſi non oꝛdinatus celebꝛer. in ſecreto
gũt ſolum piculuʒ celebꝛantis. Cum illis eriã
quiunq; ſigiſlis nõ enet credendũ. m JYo, niſi
eſſent aliqualirer nora. Item ᷣm Imo. nec

etiã quinq; ſigillis credi debet. ſi exreceptione
hmõi clericoꝝ ꝑegrinox fieret alicui pꝛeiudi⸗

cium ⁊ damnũ.viatoꝛẽ tñ pegrinum tranſe⸗
untem nõ opoꝛtet ita ſubnliter eraminare de
ſigillis hmõti. xlij.di. OQuieſcamus. Itẽ ſi ami⸗

nõ bapt.c.ij. Atem ſᷣm Hoſti.ad lvc vt tales

ſuſcipi debeant in executione oꝛdinũ lr̃e debẽt

continere hanc clauſulam vel ſilem.quẽ gra⸗
datim ad talem oꝛdinẽ ꝓmouimus. diſ.xxiiij.
In noie. et hec vocãtur lr̃e cõmendaticie ſeu
feſtimoniales.extra eo.tue.iñ ſiſuſpenſus ce/⸗
lebꝛat etiã in publico. non eſt excõicatus. nec

irregularis. Cercio modo ðꝛ ſuſpenſus pꝛso

pꝛie quo ad ſe et quo ad alios.qñ.iſ.ꝑſnĩam ca

eriã ſi er ecciaʒ dicat hoꝛãs officiando ꝓplłin ſi

cut in exercitu. efficitur irregulariias. ſecus ſi

noõ ofſiciando dicat cum vno vel duobus.

Quibus caſibus incurritur ſuſpenſio 1 pꝛe⸗/

lpue ꝓprer ſymomniam. Capitulum. ij.

ſpenſione Mota ꝙ pluribo ex cauſis
„ „ et inodis incutriiur ſuſpenſio. quo
ſcʒ ad ſe et ad alio .et pꝛimo qindem ꝑ viciũ
ivmonie. ſʒ cñ diſtinciõe. Scias igitur ꝙ oẽs

qui ſymoniace oꝛdinãtur. etigʒ ſi vicii ſymo⸗

am vᷣm Hen er Inno. ab actib⸗
oꝛcnñ. et ſce m Im
et ꝑdit adminiſtrationẽ. i.q.i.re piuntur. extra
de ſymo.c. canta.di. lxxxi. c. eos. Debentetiaʒ

ſerit talis lr̃as ⁊ p duos teſtes poſſit ꝓbare oꝛ⸗
dinationem ſuã ⁊ ↄuerſationẽ pᷣt admitti.ex/
rra eo. tue. Item ſi nõ eriſtant teſies de odina
tione ſua.qꝛ longum tps eſt ſicõſtat ꝙ ſemꝑ
geſſit ſe vt pᷣſ hiter.admitti p̃t.extra de pᷣſ by.

XXVII

nie ſit occul unmn ipſo iure ſunt ſuſpenfi. et noͤſo

lum ab oꝛdine quẽ ſymoniace ſuſceperũt ſzeri
Hom niñ alioꝝ

nno.etiã in

alibus. vnde

pumiri depoſitõne ⁊ infamis ſi de crimine ↄſia
rer.xv.q.iij.ſane. Nec pᷣt cum tali viſvenſari

mſiꝑ papatn. i, q.i. erga. Qui etiã nõ faciliter

„

natoꝛis ⁊oꝛdinati. Si vero cõmiſſa eſt er ꝑ⸗
te oꝛdinatons tm̃.puta cõſanguineo oꝛdinn.
di dante aliquidoꝛdinatoꝛi ipo oꝛdinato ignd

pter turpitudinẽ ſuam.ſj ſucceſſoꝛeius in ep:
ſcoparu vel ankua oꝛdin arius eius. ſi videlicet
haberet miciliũ vel beneſiciũ in epᷣatu illi⸗
ns.⁊ multomagis papa.i.q.i. Si quis neq;.ex
lvc ſcdðᷣͥn Anno. Hoſti.Ray.et Goff. Atem ſi

rante tunc nõ poteſt ipſe epᷣug viſpenſare o⸗

viſpenſat qñ cõmiſſaeſt ſymonia ex ꝑte oꝛdi/

quid ꝓpter lvc.ſi talis

papa diſpenſabit. Sed et ſitalis miniſtraſet

poſt oꝛdinẽſymoniace ſuſceptũ etiam in anre
ſuſceptis nõ poterit epᷣus diſpenſare. Nni ve)
ro recipit beneficiũ cum cura. vel vignitatem
hſymoniã.eniã ſi occulta ſit.idem uris eſt pjm
BGBoff.ſicut et d illo qui recipit oꝛdinẽ ſymonia
ce. vt dictũ eſt ſupꝛa.qꝛ ſcʒ eſt ipſo iure ſuſpen⸗
ſus. etiã quo ad alios.et nõ ſolũ ab actibꝛ omn/
nium oꝛdinũ ſed etiã ab adminiſtratõe tꝑali.
nonis vel hoĩs eſtſuſpenſus ab officijs ſuis.et ſᷣm
talis tenetur abſtinere ab officio. enã poſt cõO⸗
trinionem ⁊ confeſſionẽ quouſq; ſit relarata ſu
ſpenſio ꝑ eum qin pᷣt.ałs ſuſpenſus a diuinis.
velofficio.vel celebꝛatõe ⁊ hmõi.ſi cõtraſaci⸗
at peccat moꝛtaliter.etefficitur irregularis fᷣm
AInno. xe ſen et re iudi.c. (um eterni. li. vi. et
xi.q.iij.ſi ̊s epᷣs. Et ᷣm Inno. et Guil. talis

ſm Inno. et in tali bñfcio vel dignitate ſo/
lus papa diſpenſat.pꝛe cipue qñ ſcientibo bene
ficiatis eſt ↄmiſſa. Nota tñ ᷣm Ginl. ꝙ cũ

pene nõ ſint extendende.⁊ ille qi ſymoniace
ſuſcipit aliquẽ oꝛdineʒ ſitſuſpenſus quoad ea
que ſunt oꝛdinis nõ iñ eſt ſuſpenſus quo adea
que ſimt iuriſditõnis. vnde ſi ał habet iuriſdi
tionem er nũc habet.et pᷣt ſuſpendere. excõica
re ⁊ ab excõicanone abſoluere.et hmõi.Qui
auteʒ recipit bñficium ſimplex ſymoniace ᷣm
Day. ſuſpeuſus quo ad ſe ⁊ alios ab actibo oim
oꝛdinũ.et ab adminiſtratõe tempoꝛaliũ ſiſy⸗
monig eſt notoꝛia.nã ſi eſt occulta nõ eſt i-ſo
iure ſuſpenſus. ſed ſuſpendendus.. q. i..I. 2ſe
quenti.Cho. et Hoſti. Er ſiquidẽ ↄmiſſa eſtſ·
monia ignoꝛante ipſo bñfidato. roteſt eõͥus
dDiſpenſare cum eo me tali bñſicio poſtq; pure ⁊

ſimpliciter ei renũciauerit.extra eo.c.de ſimo

niace.ac eniã ꝙ poſſit miniſtrare inoꝛdinibus
ante ⁊ poſt beneſiciũ ſuſceptis. et loc intellige

etiam ſi epus ignoꝛamt. nam ſiſcienter cõtu/
liſſet nõ ipſe ſed ſuꝑioꝛ wſſer viſpenſare. ar. -·

7

dinatoꝛis. puta dãte oꝛdinaro vicario epi ali
nõ miniſtret pᷣt epiſoo
pus diſpenſare in oꝛdimbo rite ante ſiſceptis.
non aũñt in iloquẽ ſymoniace ſuſcepit. nec ei
am ꝙ recipiat alios añ diſpenſatõeʒ. et in vuc

4.ARloris vinnon

niratvorant

.
Piindiſrnſanope

erhotiSiu
nrcrcgerechuns
heczmiterd ei⸗

iinatisinticien

(nniiseplß
ſhins ar dſenet⸗

nior telienen
anteſta Nanor
emninhnot Onn
rxgoecianoni
peril elllelaar
liorinaten

ircimns elßſß

uunnmrudſim
Gickusincigetpe
hrärore diaat
lininewraſum
ArRetnotatapt
Ganlageſtanrae

ll

eIreCödbivide,

Wtonanieerarn
ifnonncerece
MNeannehates

lelienfone pp

Peori
ßpoiͤren
tdp
funnnon

nder ſzno

Dtlyfnlc we
(agifategavrm
uncanlkötten
ſncgiiin oen
ſelſini l
Lir

Bföninihefigr

und emeig

monace
i

. 1
ndnſgiezi
edet iusniin

Neiſtedininn

sniint
.

mmarn rcee
—

iwcipit ounfn

eſzeſtrhnig

Capitulum.

ſat:nõ alius nec in illo bñficio nec in alio.pᷣm

os. extr eo. accuſatũ. xxxij. di. . verũ. et ſolus

papa diſpenſat. Si vero eſt occulta ſymonia.

nõ eſt ſuſpenſus quo ad alios.ar.exira de ſimo

nia. c. et ſiqueſtiones.et.c.veniens. IJdem vꝛ
e in directoꝛio iuris. li.iij.ti.xvi.ſ. ꝙ epus pt
iſpenſare in minoꝛib ſpeciebo ſymome. vt p/
tis. et allegat Boff. er Hoſti. Nec ob.i.q.
i. Erga. qꝛ loctinm in digmitate. et ſicetiã loqᷣ/

ſura ⁊ minoꝛibo oꝛdimbo. qꝛ ſolum in maioꝛibo

oꝛdinibꝰ diſpvenſatio pape reſeruaiur. vt notät
Bofft. et Hoſtiẽ. Si vero ↄmittitur ſymoniam

alis. vt circa exequias deſunctox. in conſecra

tione cimiterij ⁊ vaſo ſacroꝛuʒin venditõne
chꝛiſinatis. in bñdicriombo nubentiũ ⁊ hmõi.

in omnibo his epus pᷣt diſpenſare.qꝛ nõ eſt ꝓp/
hibitus. ar. de ſen. excõ. nmp. m Ray. 1 Binl.

qð viðꝛ intelligenduz qñ bmõi ſimonia eſſer

manifeſta. Nam occulta nõ inducitirregula/

*

ſemat ad oꝛdinandũ qui ꝓmiſit vel iurauit nil
perere de illa eccleſia ad cnius titulũ oꝛdinatur
ipſe qindẽ oꝛdinatoꝛ trien nio eſt ſuſpenſus a
collatione oꝛdinis.et pᷣſentatoꝛ aberecutõne

.

ſuo noꝛdinũ.exxra de ſymoni

Ray. Hec aũt que dicta ſunt de ſymonia quo
ad ſuſxnſionẽ vera ſunt ſᷣm ea que habẽtur in
coꝛpe iuris.et notata ꝑ coctoꝛes.ac etiã excõ
municatio lata eſt ↄtra eos.de qua habetur ſu
pꝛati. de excõabi vide. De ſymonia aut quan

tumn ad veccatũ.et qnantũ ad reſtõem fructun

biñſicijſymoniace recepti.er de dienſatõe ſi

moniace pecunie habes ſupꝛa in. i. par. ti.i.
De ſuſpenſione ꝓpter foꝛnicatõz notoꝛiã.
FEFapitnlum. iij.
OPtoꝛius fornicator

eet ipᷣo iure ſuſpenſus. xxx. di. ſi qui.
Pꝛo cuius de

etr di. xxxij. pᷣter oc. X
claratõe nota pꝛimo ꝙ dupliciter ðꝛ notoꝛi

ſin Tho. ⁊ Ray. ſeʒ notoꝛiũ iuris. vt cum qimis
ↄſitetur in iudicio.vel cõnmcitur de crumne.

Motoꝛiũ facti eſt cum crimẽ ita pplo mamfe⸗/
ſtum eſt ꝙ nulla pᷣt tergiuerſatõne celari.quo⸗
cunq; añt iſtoꝝ modoꝝ ſit notoꝛia ſoꝛnicatio
qerici eſt ſuſpenſus quo ad ſe et quo ad alioæ
Fm Lho. Rav. Bar. Ynno. Hoſtiẽ. et alios⸗

q c. i. Thv. Ray. et Buil. Si verg ſymonia
eſt ↄmiſſa bñficiatis ſciẽtiboſolus pãpa diſpen

tatem in hmõi. Qui oꝛdinat aliquẽ vei pꝛe/

rad a. c. ſi qins. et iöe
enã oꝛdinatus indiget pape diſpenſatõe ſcðm

7

.

Scðo no.qꝙ non ſolum ſacerdos.ſedetiam

in angei Poꝛatts eunge eriã in minoꝛi ex
. Ta ſ n notoꝛia foꝛnicatione eſt ſuſænſus ab omnibo
Buil. Can. et Hoſti. Qui vero cõfert oꝛ d/ IIIEe nib
nem vel beneficiñ ſymoniace vel etiaʒ qui eſt
mediatoꝛ ſimonie m Hay.ſi eſt notoꝛia ſy/ qniſtri. di. xxri.in fi. et errra de coha. cle. ⁊ mu⸗/
monia. ipſo iure eſt ſuſpenſus etiã quo ad ali / Se n,

actibus oꝛdinũ ſᷣm Annocẽ.ipſo iure.qð no.
Archi. di.xxxij.S.ꝗd hec.qð ꝓbat etiã p.c.mi

lie. Ofa. et tamdiu ſtar ſuſpenſus qdiu pſeue

rat in vicio.et interim ſi exequitur officia ſuig.
etiã ſemel efficiturirregularis. et indiget di,/
ſpenſatõe pape ̃ᷣm Anno.et Hoſti. et no.lrꝭ/
chi. et Anto. de butrio. vnde etiaʒ ſi ceſſaret a
vicio. añ diſpenſationẽ vtitur officio ſuo’ſem
per peccabit moꝛtaliter. q;uis nouã irregulari/
tatem nõ ↄtrahat. Si aũt cum eſſet ſuſpenſus
nõ eſt execiuus officia ſua. indiget nihilomi/
nus abſolutione a ſuſpenſione quã poterit eßys
ere 'm Inno. Tercio nota ꝙ talis de/
bet euitari in miſſa. et glijs diuinis officijs di.
xxxij.Nullus.et.c.pᷣter hoc. Sed in hoc varia
tur opi. coc. Nam aliqui dicũt ꝙ debent euira
ri in diuinis poſt admonitionẽ eis factam.ſi ſe
nõ coꝛrexerint ᷣm Hug.et Laudul.que am/
monitio a quocunq; fieri pᷣt ᷣm Hug.ſed ſ᷑ᷣm
Laudul.ſieri debet ab epo qð viꝛ verius.⸗
batur p. c. Si qui pᷣſbyteri.di. lxxxi. Sed alioꝝ
opi. cõmunioꝛ eſt.et ſolennioꝝ coc. q;uis ZAlr⸗
chi. dicat eam duram.qſtatim debent euitari
ante quancũq; admonitionẽ.qꝛ ius ſuſmndir

facere vᷣm

eos etiã quo ad alios.et hoc tenẽt Cbo. Hay.

Buil. Noſti. AInnoc̃. Jo.cal. Anto.de butrio.
A talib ergo m ea que hñturx in coꝛꝑe iuris
non ſunt audienda diuina miſſa. nec ſumẽdo
ſact̃a.niſi baptiſinus ⁊ euchariſtia in exxema
neceſſitate.vt ðꝛ.xxxij.di.S. DPerum. ſʒ bũ con

cedunt Ravy.et Guil. ꝙ bñnᷣficio pꝛiuari non de

bent.niſi voſt monitionẽ ſactã a pᷣlato.ſi ſe nõ

coꝛre xerint.nam tũc hñ̃ſicio debent ſpoliari.⁊

in ppeinũ deponi. HMota quarto ꝙ ideo ech/
cleſia inducit ſuſvenſione cõtta iſta duo vicig
magis q; cõtra alia m audul. qꝛ faciliusp
lati ⁊ clerici labũtur in hec. ſcʒ foꝛnicationẽ et
tem verecundiatpahi reſpiſcant. diſt. xxxij. 5.
verũ. vera iñ ſunt ſacka eon. Mota quinto
m deereiũ factũ in concilio ↄſtantien. An⸗/
ſup ad vitanoũ ⁊c. quo halvs ſupꝛa in fi. de
mnoꝛi excõieatione.nõ tenetur fideles vita /
re ſacra cubinarioꝝ. aut diiina eor. miſi vwoſt
q́ᷓ fuerint ꝑ platos denimciati publice ꝙ eui⸗

tentur.

„ 5% 5%

AInt et aliſcaſus in

quibo quis incurrit ſinpenſionẽ. vel.
ſiinpliciter. vel m quid.i. qꝛ pꝛiuat

ee

Pe luſpenſione in multis caſibus.
AKAKKLCLapitulunn. ii.

.„

gcuneñ.de tempo. oꝛdi.c. Quod tranniatõez.

Epus vel quiuis alius conferẽs tonſurã cleri

calem infanti., mſi foꝛte religionẽ intraret.vxel

illiteratio. vel hoĩ alene dioceſis ſine licentia
vel ↄiugato niſi volenti religionẽ intrare. ant

ad ſacros oꝛdines ꝓmoneri.qñ ſcʒ de iure po⸗

teſt eſt ſuſpenſus per annu a collatone tonſure
tm. exira de tempo. oꝛ. c. nullus. li. vi. Patri
arche. archiepᷣiet epiſcopi locantes vel alio ti⸗

tulo concedetes aliquã womũ vſurarijs alieni

genis ad fenus exercenoũñ.ipſo facto lulpenſi⸗
onem inchrrit. extra de vſu. quanqᷓ;ᷓ. li. v. Et
ſimiliter ſi ꝑmittunt ꝙ vſurarij alienigene ſcʒ
nõ oꝛiunch de rerminis ipſoꝛum loco ꝝ publice
vſiram exercẽtes vel exercere volentes habe
ant comos cõcuctas.ſeu als habitẽt in terris

ſins.i.eoꝝ iuriſqditõm ſubiectis.infra tres mé⸗

les omnes iales de ipis terris nõ expellũt. Fe
rentes ſmiam excõicatioms comtra aliquẽ vel
aliquos. niſi pmittant trinam admomtionez
vei vnã ꝓ tribus.ſunt ſnſpenſ ab ingreſuec⸗
cleſie. extra eo. ſacro. Atrem debet habere talis
momtio tempoꝝ ↄuenietia interualla niſi fa/
neceſſitas aliud ſuaſerit.a delet ferriin ſcri

toꝛio in collatione oꝛdinũñ vel in collatõe aux

receptõne.vel mediatõne bñficioꝝ nõ recipi⸗

unt oꝛdinis execuiionem.ſed ſunt ip ſo iure ſu
ſpenſi.i.q.i. Si quis a ſymoniacis.q;uis in ſus

oꝛdinat ione nulla ſit cõmſſa ſymonia. ethoc

in deteſtarionẽ ſꝓmonie. Ratio eſt. quia tales

ſunt pꝛiuati executione oꝛdinũ.qꝛ qð non ha⸗

bent dare non pñt.i.q.vij.Dailertũ. verü eſt

tñ ꝙ oꝛdinatia talibex ignoꝛãtia facri.a pecs
cato excuſantur.et in ipſa tali oꝛdinatõne ⁊ in
execitõne oꝛdinũ ſic receptoꝝ.abſtinere tñœ
bent cum ſcint quouſe; cum eis diſpenſetur.
et ꝑ papam.i.q.i. qui.in glo. Ex ignoꝛãtia
ant iuris hoc faciendo nõ exciſarentur. Nnde
fim Cho. ſc ða ſcðe.q.c.nullo modo quis debet

reciꝑe oꝛdines ab hisquos ſcit eſſe tales.nec

tenetur in hmõi ſuis pᷣlatis obechre.quinimo

debet pmittere ſe ponus excõicari pᷣm Boffre.

nam obediendo de æeccato nõ excuſareiur. xi.
q.iij.quid ergo.panendo aũt imiuſtã excõmu⸗
meanonem meretur. xxiiij.q.iij. Hõ in perpe⸗/
numm damnatur. Itemoꝛdinati ab hereii⸗
co. ſeiſmanco. vel ertõmunicato. vel dewoſito.
nõ recipiut oꝛdinis executionem.et nemo Dat

. . „ „ „ „ „ ... „n„2, „ habet, g
collatione vel executione alicuius oꝛdinis vol ptis ↄtineꝑtibo anſam excõicaſſonis.als er- N Ranet
miniſterip audð ipus et pꝛimo epus qmi oꝛ cõmunica toꝛ eſi ſuſpenſus. non ſolii abingreſy ſuher enet.
dinat alienũ clericum ſine licentia ſui ep̃i. vel ſn eccleſie ſed etiã a diuinis pmenſeʒ.que qui⸗ Goxes ſater
ſupioꝛis ſcienter ſen affect ata ignoꝛãtia p an dem ſrexequatur irregularis efficitur. nec ni) nnlli mi
num eſt ſuſpenſus a collatõne oꝛdinũ.et inte⸗ ſiꝑ papã cñ eoipo poterit diſpenſari. ertrgeo. cenn jn
rim clerici ſui abſq; ipſius licentia pñt a vici- cum medicinalis.li.vi. Sed he pene non tan) Gatſeenen
nis ep̃is oꝛdines recipe.de fem po. oꝛ. c. Eos. gunt ep̃os ⁊ ſupioꝛes cum nõ fiatſpecialis mẽ ptolun Hcicn
li.vi.ꝑ quam decretalẽ repꝛobatur opi. dicen/ tio de eis. extra de ſen. excõ. O uia Piculoſim. mnnenent 4
tium ꝙ oꝛdinare alienũ ſub ſpe ratihabitõis. Pltramonta ni oꝛdinati ab epis italie niſiha ire dl 1.
et inte lligitur ſupioꝛ in lvc caſu epᷣus de cnius beant licentiam a papa.vel ab epᷣo vnde ſunx Urtidilkei
dioceſi iſte qui vult oꝛdinarreſt oꝛiũdus.in cu/ oꝛiundi vel m cmius dioceſi ſunt bñficiati. et p ftftenermin ⸗
ius dioceſi officiũ eccleſiaſticũ hʒ.vel vbi habz patentes ipſius epi las ↄtinentes canſam ra. e ennnn
