gq.i. in ſcripturis.

Decoſirmatione electouum.
CLapitulum.iiij.
Equitur de cõfirma
tione. Mota ſᷣm NHoſti.ꝙ cõfuma
.— tio electoꝝ eſt fienda a ꝓvimo ſupe
rioꝛe. NDñ ep̃ᷣs cõfirmat ſibi ſulł iectos.extia.
de elec. cum ad monaſtenũ.niſi anems ſit exẽ
Ptus. extra de ↄſue.cũ veneralilis. tẽ arch ie
Picopug ↄfirmat epᷣm. ertra de elecf.ceñ dile/
cn. xnij. di. illud. Zlrchiepᷣm wro ↄfrmat pri
mas vxl priarcha. niſi ipſe archiepus exem⸗

pius ſii.extra de elec.bone. Patr archã velex

XIX

emptos conſrmat papa. extra de elec ſcipti.
vel etiã legatus de latere.extra de elec.ſi abha
tem.li.vi. Sic etiã papa impatoꝛẽ ↄfirmat

extra de elec venerabilẽ. Qualiter aut dele

at fieri ↄ firmatio.nota ᷣm Hoſti. ꝙ debz pyi
mo fieri exgmingtio pſonaꝝtam eligenti q;
electi.etiã ſi nihil opponatur. Conſulit etiam
ſu ꝑioꝛi ꝙ ipᷣm electum ad ptem trahat.et de
hisꝗqᷓ unpedire poſſent dilgẽter exquirat. Et
ſi mpedimentũ inuenerit ſecreto ad renunci:
andi inducar.extra de elec. dudũ.ij.in fi.et ex
tra de ſimo.ꝑ tnas.in fu als vero ſᷣm allegata

et ꝓbata ꝓcedat. Nota etiaz hic. ꝙ ſi inter
cetera q̃ ohuciũtur electo vel poſtulato ſeu ałls

ꝓmouendo ad dignitatẽ opponatur de eudẽ⸗

ni defectu ſcie wl pſone.pꝛimo dʒ de loc exa⸗

minatio fieri ⁊ ſi jxc inueniatur falſum oppo⸗

nentes excludũtur ab ommbo alijs qͥ oppoſu⸗

erant.et etiã punmtur acſi in rbatõe oĩm d
feciſſent.extra de elec.ſi foꝛte.l.vi. Si cõſir
matio fiat nõ vocato ↄperitoꝛe wel alio qui ſe

Vllet opronere ⁊ non diſcuſſo negodio.irrira

eſt. et debet f eri talis vocatio noiatim oñ eſt

coelectus vel aparet oppoſitoꝛ als generali⸗

ter in eccleſa in qua electio facta eſt. vt ſi qui
volũt ſe op onere.appareãt in cõpetẽtitermi⸗
no pemptoꝛio aſignato.ethec hñt locũ ſiue
electio ſit in concoꝛdia ſiue in diſcoꝛdia.exira
de elec.qm.li.vi.Si aũt crimẽ obijciatur ele/
cto vt a ꝓmotõe excludatur.nõ eſt neceſſaria
inſcriptio fienda p accuſationẽ.Sed ſi or ijci⸗
atur electo iam ↄfirmato.puta in ↄſecratõne

tũc accuſatoꝛ ſe debet inſcribere ad penꝗ erra
oꝛdinariã ad arbitriũ iudicis. DHam crimine

ſic ꝓbato electus amitiit ius qð ei acquiſitu;
iam erat perelectionẽ ⁊ confirmationẽ.extra
de accuſa. ſuꝑ his.
De Renunciatione.

Erenunciatõe qua

AInia renunciat dignitati velofficio

Capitulunmm. v.

Nota ergo ꝙ renunciatio eſt iuris

ꝛij ſpontanea refutatio.nã iuri alienorenũ⸗
ciari nõ pᷣt. Item ſi renunciatio nõ eſſet ſpon
tanea ſed coacta. nõ obeſſet repetere volenti.
extra eo.ſuꝑ hoc.Effectus aũt renũciationis
eſt. vr qui renunciauit regreſſum nõ habeat.
niſi ex nouo iure cõceno. vel antiquo reſtitu⸗

to. vij.o.i. q; piculoſum. extra eo. c. cn iter.
et. c. ex tran imſſa. et. c. in pꝛeſentia. Et qui ſe

mel renüciaint epicopatui ꝓpfer ↄſcentiam

criem mis. am modo ehgi nõ poreri nec poſtu⸗/

lari. ſecus ſi æpter maliciã plebis.eytra eoð.
wſt tranſianone. Renuncianti aũt eſt commpe
tens prouiſio facienda. ne intuntu miniſteru

.
5

ſreekairoren

Anlaplebisno
an teen
(ni weſien
Argiols ſu
HHuntince fugere
ANrirurinn
ulkieineuocabi
erelandaltiu
urctgowrterecet

pmigeeni nice⸗
Cchnetooneineget
sdicloneco Y

freglartmidbe⸗

ſiſhnmsr ezem
Girketvccnttr
gecnleſfrifr⸗ .
uPymet vefr
chtripona gada⸗
inn gethedue an

vexrtidetenüc ni
Clſeſiöcieprire
Arpd dorg dec⸗
ſtr gabgserd
A NAcPſatipei
Vloc koltonurg
tſubehtis
Munqli itedr
Mine Nenpatö
euatſittiſlbito⸗
iftenſegfeeni
poe Deie
Mikrergänmnen

rnaghnusa,
Rſig hoer.K.
npdnarne⸗
WN
Ulingmmner⸗

Edrtieſſang

Insaſfunrſane⸗
uinkebons

4
W

emwnigſine
Miennnde
mermti,
arwerlie
NA Nalerge

14
d enn

Aeßen
Weenbfmncte
Nprritnirir

„

enckermidnt
m m
betinietns
oni1 .i

puranre
mmcininf
–

ſnnanit

Capitulum vV

defectũ in tpalibo patiatur.extra eo.ad ſuppli⸗
cationẽ. In qua ꝓuiſione dignitatis ⁊ ſcien⸗/
tie rõ eſt habenda. extra de pᷣben. de mulra. ad
H. ſitx et quanntanis reddituũ bñſicq̊ cui reſi/
gnatur. extra de vi.⁊ hone.cle.qm̃.de pꝛebẽ.ni
ſi. et. xij. q. ij. bone rei. Ex quibus cauſis ad/
mittenda vel petenda ſit renüciatio epiſcopa⸗
tus. Mota ꝙ aliqᷓ cauſe ſunt ſufficientes ⁊ ali

que inſufficiẽtes. Et ſufficiẽtes ſunt. Pꝛima

eſt ↄſcientia criminis.ſ.talis ꝑ qð ipſius exe/
cutio etiã poſt ꝓꝑactam penitennã impeditur.
Scõda eſt debilitas coꝛꝑis ex iufirmitate vel
ſenectute.ſ.ꝑ quã impotẽsg redderetur ad ex

equẽdũ officiũ paſtoꝛale. Tercia eſt vefectus

ſcientie.et quanqᷓ; deſiderãda ſit eminẽs ſcĩa
in paſtoꝛe eſt aũt ↄperens toleranda. Quarta
eſt malicia plebis.nõ ꝙ ꝓ qualibet culpa de⸗
beat gregẽ deſe rere ne mercẽnario ↄparetur
qui vidit lupũ venientẽa dimittit oues ⁊ fu/
git. ſed de ſuꝑioꝛis ſui licentia. Cñ demump̃t

nõ tam timide fugere q; ꝓpuide declinare. cum

oues ↄu ertũtur in lupos et qui debuerũt hũili

ter obedire irreuocabiliter ↄtradicũt.QAuinta

eſt graue ſcandalũ.cum aliter ſedari nõ pᷣt. li⸗

citum eſt epo petere ceſſionẽ ne plus ꝑalem

bonoꝛẽ qᷓ; eternã videatur affectare ſalutem.
Serxra eſt pſone irregularis.vtputa ſi ſit biga

mus aliquo modo. Non tñ papa ꝓpter quã/

libet irregularitatẽ debet ei dare licentiã vt ſi
nõ ſit natus de leginmo matrimonio. ſi eſt oc
cultũ ⁊ ille laudabiliter impleat officiũ.Due
ale cauſe ſunt q̃ ſunt Thavics ſeu apparen/
tes. DPꝛima eſt ppter frugem melioꝛis vite.
id eſt religioms. Scða eſt cauſa ꝓprie humi⸗

litatis. Sed he due canſe nõ fueruüt accepta/
te. ex:ra de renũci. niſi cũ pꝛideʒ. vbi etiã alie
cauſe ſupᷣdicte ponũtur. Sed Cv. ſcõa ſcdᷣe.q.

clxxxv.dicit ꝙ pꝑfectio epᷣalis ſtatus in loc cõ

ſiſtit. ꝙ aliquis ex diuina dilectõne ſe obligat
ad ivc ꝙ ſaluti ꝓximoꝝ inſiſtat.et ideo rãdiu

ad hoc colligatur.ꝙ curam paſtoꝛalẽ retineat
q;din pᷣt ſubditis ſibi cõmiſſis ꝓncere ad ſa/
lutem.quã qnidẽ deſerere non debet. nee ꝓpter
diuine templatõis quieteʒ. cum apls ꝓpter
neceſſitatẽ ſubditoꝝ enã contemplationẽ fu⸗
turã intenſe afrectatã differri tolerauerit. pᷣm

illud Phil. i. Deſideriuz hñs diſſolui ⁊c. nec

etiã aduerſa qᷓ tinet vitanda vel lucra conqui
renda.qꝛ bonus paſtoꝛ ponit aiam ſuam ꝓ oui
bus ſuis. Jo.x. c. Contingit aũt qñq; ꝙ epus
impednur ꝓcurare ſalutẽ pꝛoxunoꝝ multipli
citer.ſ.vel ꝓpter ignoꝛannã vel einfirmitatẽ.
vel irregulariratẽ vel ſcandalũ ⁊ hmõi.de qui⸗

bus dictũ eſt ſupra. Sed tñ ſicut curã regimi⸗

nis aſſumit aliquis ꝓꝑ ꝓuidentiã ſuꝑioꝛis.ita

et ꝑ eius auctoꝛitate ex cauſis pꝛedictis ſe⸗

rit ſuſceptam. Dnde Inno.in dicta decretali
miſſi cũ pꝛidem.dicit. Si penas habeas quibo
ſatagas in ſolitudinẽ aduolare. ita tñ aſtricte
lunt ne xibo pꝛeceptoꝝ.vt liberum nõ habeas
abſq; nr̃a ꝑmiſione volatuun.

Qualiter autem fieri S. j.
velet renũciatio bñficij vel officij eccleſiaſtici.
Nota primo ꝙœ renunciatio hñficij vel officij
eccleſiaſtici debet eſſe voluntaria.nã inuitus
nõ ↄpellitur renũdare.vij.q.i.q;uis. extra qð
metus cau.ad audientiã. AItem debet pure et
abſolute fieri. extra de of.' leg. ex ꝓte. Nam
renunciando bñncio vel rei ſpnal aliquo da⸗
to vel ꝓmiſſo.eſler ſimonia. ct de hoc habes
ſup in ſcðᷣa pte ti.i.e.v. Debet aũt ſieri re⸗
nunciatio in mann eius a quo habetur unſti⸗
tutio vel cõfirmatio.extra eo.admonet. Fal⸗
lit tñ hoc in epᷣo qui nõ pᷣt renuciare niſi in ma
nu pape.extra eo.niſi cũ pꝛidem. Siłiter nec
electus epᷣs poſtq;ᷓ ſuerit ↄfrmatus.extra de
tranſa. inter ceꝛpalia. nec etiã intrulus.quia
erſi titulũ non habeat.tñ poſſeſſionẽ habe⸗ de
facto.Dñ ipſe etiã in manu pape renunciat.
ſed ſi tals eſſet in ꝑiculo moꝛns.tũc ad lvc vt
vere pemteat renũciat in manu ↄfeſſoꝛis ſub
conditõe ſi placuerit pape.et de lvc ſupꝛa in ſe
cunda ꝑteti.i.c.v. Nota enã ꝙ pᷣt quis renũ⸗
ciare ꝑ aliũ.pᷣm Hoſtieñ.ſi tñ habeat ſreciale
mandatũ.extra de of.delesa. cũ olim. Idem
viõꝛ ſi hahet generalẽ adminiſtrationc.fl.de
ꝓcura.l.cin libera. Secus ſi tm̃ eſſet genera⸗
s ꝓcuratoꝛ. extra de pꝛeben. dilecto.i.rñ. Et

nota ſᷣm Doſti.ꝙ ſi qiis mittit nunciũ ad ſu⸗

perioꝛem vt cedat pᷣt penitere dum res eſt in⸗
tegra. extra de elec.in cauſis.Sed ⁊ ſi talis p⸗
curatoꝛem ignoꝛantẽ reuocauerit tenebit mi⸗
hilominus ceſſio facta.anteq; reuocatio pue⸗
niat ad eum.mſimalicioſe fuerit factũ oñ re⸗
uocatio pueniat ad eũ.vtde renũ.cum illuſio.

in cle. Qui vero impetrauit licenniã cedendi

cogendus eſt. extra eo. qindẽ. IAtem ↄnenien
ter renunciatio debet neri in ſcriptis.vt.vij.q.
i. S. ecce.et.c.qualiter.

Quomodo renunci d.ij.
atur iuri ſcripto. Nota ꝙ talis renunciatio ex
certa ſcientia facienda eit. Ideoq; talis renũ
cians ſi ius ignoꝛet eſt ei nonficanduʒ. in au⸗
tent. Quõ opoꝛter epiſcopos.S.igitur oꝛdinan
dus. coll.pꝛima. Mec enĩ pᷣt quis renunciare
ei qð ignoꝛat. f.de inof.teſta.l.marer. Renun
ciatur aũt iuri expꝛeſſe ⁊ tacite. Expꝛeſſe qui⸗
dem cũ dicit quietũ clamo tale ius et ſimilia.
extra de deci.ex multiplici.Cacite vero cũ fa ⸗
cit compoſitionem.extra de electi.cum ner.
P

P 6 J
ℳ
R —R

Zitulus

gtem tacite renunciat in faciendo contra. vt
in exhibendo illi hvnoꝛẽ cuius electõi cõtracli/
xerat.extra de his q̃ fi.a ma.p.ca.ex oꝛe.Si⸗
militer recipiendo aliquẽ in teſtõ quẽ impu⸗

gnabat. ff. de inof. teſta.ſi pponas.vel ſi peten /
tis legatũ aduocatus vel ꝓcuratoꝛ fuit.f. de

trauit beneficiũ ſi ſubũciat ſe miſcðᷣie canoni
coꝝ.ſᷣm Ber.nõ ex lvc intelligitur renuncaſſe
ertrra eo. veniens. quinetiã ſi det eis lr̃as ſuas

dicis reſtitui.eo ti.ſane.nam deceptis nõ deci

pientibus iura ſubueniũt.de re.pmu.cũ vni/

uerſoꝝ. Sed ſi renunciat lr̃is p cerra penſio⸗
ne.pꝛiuat᷑ ⁊ lis ⁊ penſione.de reſcrip.ad au⸗
dientiã. Iteʒ qñ qͥs erpectat pꝛimã ꝓxime
vacaturam in aliqua eccleſia. ſi aliquis obti⸗

nens pꝛebendaʒ tenere fraudulenter renun-

ciet. vt ex pꝛecedẽti pᷣcludatur ulli via ad pin⸗
guioꝛem que ſperatur vacare nõ impedit pꝛi⸗
mum expectantẽ. Et ſi pᷣbenda pinguis po⸗/
ſteavacans cõ feratur iſti qui renunciauit pꝛi⸗
uatur ipſe vtraq;.extra eo.ſi te.ł.vi.

Que poſſunt renun .qiij.
ciari. Nota ꝙ pᷣt quis renũciare voci ſue quã
halet in electione.de elec.eccleſia. Itẽ renun
ciari p̃t iuri in futurũ.i.ſi lex iam eſt. pᷣt ꝓ fu/⸗
turo renunciari. als non. qꝛ qõ nõ eſt non pᷣt
renunciari ᷣm Hogi.ff. de cõtra en. empr.et
ven. im lege. Sed quid ſiquis renũciat om
ni iuri cõpetenti ⁊ cõpetituro. et ſim iliter lit⸗
teris imperratis ⁊ impetrandis. RBñdet Ho/
ſtieñ.quo ad futurũ renunciatio generalis nõ
valet vt dictũ eſt. ertra de conſti.cum acceſſiſ
ſent.Si aũt ſpecialis in quibuſ iã iuribo.et ſe⸗
quitur generalis renunciatio. valet. C. qñ mu
li.tutele.of.fungi pᷣt.l.fi.circa mediũ.et in au⸗
tent.vt licet matri ⁊ auie.ibi poſita.
in ſumma ſᷣm DHoſti.ꝙ renũciari pñt iura cõ
petentia circa ſeruitutes.etiã ſi annualia ſint
extra de ſepul. in pꝛeſentia nr̃a. VIrẽ iura cõpe⸗
tentia circa bñficia ſicut ⁊ ipſa pñficia renun⸗

ciari pñr. Atem oia iura cõpetentia ꝑ aliqua

inſtrumenta ſicut ⁊ ipſis inſtrumentis renũ⸗
ciatur extra de pactis.cñ pꝛidem. Nꝛrrũ au
tem debi oꝛ wiſit renũciare pbationi ſolutio⸗
ms ꝑ teſtes ⁊ hmõi.Rñdet. licet quidã dicãt
ꝙ valet renundatio.tñ ſᷣm Hoſti. nõ viðꝛ ve
rum.qꝛ ius ꝓhandi ꝑ teſtes ꝓ cõmuni vtili⸗
tate inducti eſt. vnde vſus teſtiũ frequẽs et
necenlarius eſt. ff. e teſti. l.i. ergo tali iuri re/⸗
nunciari nõ pᷣt. Item clericus renunncia⸗
re non poteſt foꝛo ſuo ſine cõlenſu ep̃i. qe fie/

rært ꝑ c pꝛeiudhciũ ep̃o. Renunciatio eni de⸗/
ber neri auctoꝛitate coꝛum quoꝝ intereſt. de

—2 — –

Mota

off. archidi. ad hec. Similiter clericus nõ po

teſt renunciare illi pꝛinlegio. ſi quis ſuaden

te. xvij.q.iij. —
Quis aũt poſſit re d.iüij.

nunciare. dicit Hoſiiẽ.ꝙ ille ad quẽ ꝑtinet id

qð renũciatur.ertra de regu. ad apłicam. DPo

teſt auteʒ renunciare hbere reſignare papa
papatui.et maxime cum ſe cognoſcit inſuſtici

is entem ad regendum vniuerſalẽ eccleſiaz. eo.
et ipſi ſint miſericoꝛdes.debet talis officio iun

ciauit qui canoniſatus eſt. et ſanctus Petrua
dicitur.qꝛ ſic pꝛius vocabatur. Er Brego. xij
venetus natione renunciauit ꝓpꝛia ſponte in
concilio cõſtantienſi ꝑ ꝓcuratoꝛẽ ſuum dñm
larolum de malateſtis arimini dñm nõ pꝛo⸗

pter inſufficientiã. ſed vt daretur vnio 2 pax

eccleſie ſacroſancte. Nam tꝑe ſuo duo alij pᷣ/
tendebant ſe ius habere in papatu. et ſummi
rontifices in ſuis obedientis dicebantur ſcʒ
Bñdictus.xij.qui ꝓpꝛio noĩe dicebater Pe⸗

trus de luna. et Yohãnes. xriij. aui ꝓpꝛio n0

mine dicebat Balthaſar coſſa. OQ i duo Be⸗/

nedictus ſcʒ 1 Johannes de cõmuni conſilio

et auctoꝛitate tonus conſilij æpoſiti unt ⁊ pꝛi
uati papatu.qꝛ ſcandaliſabãr eccleſiã dei.no⸗
lentes dare vnionẽ eccleſie.Gꝛego.qi et an⸗
gelus pꝛius eſt dictus venerus a concił.con/
ſtantienſi factus eſt legat s in marchia. Et
in concilio eodem a ca dinalibo et nationibus
canonice eſt electus Oartinus auintus ro/
manus vnicus paſtoꝛ ecclee. Renũciatio
dignitatis: eccleſie ſpontanea. qñ fit ex pura
deuotione ⁊ huilitate.vt quis magis diu nis
vacet.et ꝑicula aĩe euadar.nõ pᷣt repꝛehendi
obſeruatis debitis circumſtantis ſed laudari
poteſt enĩ talis dicere illud.pᷣs. E legi abiecruſ
eſſe in wmo dei magis qᷓ; habitare in talxrna
culis peccatoꝝ.Elegi dicit.qð ptinet ad ſvn⸗/
taneam actionẽ non coactionẽ vel aliqnã in⸗
dignationem abiectus eſſe ꝗð ſpectet ad hu⸗
militatem ſeu moꝛtificationẽ. Didemr eni q̃
dam abiectio ⁊ dehonoꝛatio quo ad mundu
ſed laudabilis ⁊ virtuoſa qꝛ ſeʒ in mo dñ̃i.ſ.
exiſtens ⁊ pmanens in vomo ecdleſie militan
tis ⁊ poſtea triumphantis. magilqᷓ; habitare
in tabernaculis peccatoꝝ qð innuit ꝑiculoꝝ et
damnatõis euaſionem.Tabernaculũ peccato
rum in qinb ſcʒ habitant ⁊ ſe reperiunt ſunt
vicia ⁊ picula que frequẽter reꝑiuntur in pꝛe
latis.Ham quanto in loco ſuꝑioꝛi tanto in
Piculo maioꝛi verſatur. inqint Zlug'. in regu⸗

la. Et nil triſtius ⁊ miſerius et damnabilius

ep̃i dignitate.ſi ꝓfunctoꝛie res agatur.ait idẽ
Di. xlvij. quantumhibet. Del etiã tabernacu⸗
la peccatoꝝ in ala vita ſunt toꝛmẽta dãnatoꝝ

—

alenſocpt
n oantehſeße
Uinfmelif
N

earüanno⸗

alifntenecun

Abego.
Olerns
finiffbifue
ocens mmmnd

entanbtis An
Moims eplun

(loſttenre, dae⸗
iſentilentn
mmiduplicarew
ktexempludl
muntpapante
Uuuemns dni
unecrlin p
Iſraktheiae

ndanamaronn
merdonteſe
ironän
Gnnsfnonaprme
Pitcpeniretoe
Gonttzengct
beysgwplogi ier
oſtencesdffiun⸗

wrepcolbos e
ori 1ſtarwulexer

ntenoginin
iſum aumls:
lohutrunehri,al

—
Mſetentsgtmors
Möunntatbenec
MIInlpfcereetg
tiset Ahagite
mMumſttoilsca

ſocins ppterdr
Mutmianer⸗
Mennnteigne
mrenmnenenie
wunepnmnie

AN N
Mnp onni
vensenen en 1

Wenun

U N
Sienfn,
ctmuhennte
Bru
orenket inn
ſmafiite
eneteNn

sNE
14 r

IN Temmen

ad que multi platoꝝ vadunt. non :ñ pꝛopter
pꝛelaturã ſed ꝓpter malã vitam vel negligen⸗
tiam erga cura. Oñ quid ex diſcipulis beati
Bernardi.qui nullo mõ voluit acceptare epi⸗

ſcopatũ ad quẽ fuerat elecrus vt a btõ Bernar

do exoꝛtatus.a ꝓparens cuidã poſt moꝛteʒ in⸗
terroganti de lvc ꝙ noluerat acceptare. mñdit.

—

Reuelatũ eſt mihi a ſcã trinitate ꝙ ſi fuiſſem
e numero epox fuiſſem de numero dãnatox
et de iſtis patet ꝑ exẽpla ſanctoꝝ. Petrus qui

dem damianus ſapiẽtia ⁊ eloquẽtia inſignis

renunciauit epiſcopatui. aui de ſe ſcribẽs ait.
OQuia refutaui eccleſiaſticũ regimẽ dimittẽs

epatum.centũ annoꝝ mihi penitentia iniun⸗
cta eſt ᷣm remedia mon iſtice regule.tñ ſe ex⸗

cuſans ad Grego. vij. dicit multos ante eum
ſoc feciſſe. Olrerius inauit epᷣus hyponenſis

Auguſtinũ ſibi ſucceſſoꝛẽ inſtitinr. ucidus
cathoclenſ̃ imminẽte obitu ad cenobiũ con/
nolauit.cui btũs Andreas a waruit in obitu.

Aldebertus epᷣus monachũ ſe induẽs mar⸗

tyrij palmã ꝓmeruit. Oehus eſt enĩ pondus

abücere q; cum detrimẽto dñi firmatis cerui/

cibus interire. dũ enĩ tu ignauus negociatoꝛ
enari ſeu talentũ tenes.a terius locum oni

pecuniã duplicare porerat occupaſti. hec ille.

Adde ⁊ exempla alia. vt celeſtini pape.qui re

nunciauit papatui. et canomiſatus eſt dictus

ſanctus Petrus de murrone. Btiſſimus Hie

ronymus capelluʒ p̃ſpyteri cardmalis rome
Dimiſit. et bethleẽ accedens totã biblid in lati
num tranſtuhit. ac plurimas eplas magne o⸗
ctrine ⁊ eloquẽtie ſcripſit.et ſcripture ſancte

multos libꝛos cõmentatus eſt. Albernis ma
gnus imo maximus phs theologus archie /

piſcopatui ranſponenſi renũciauit. Scũs Bre
go. nazan ʒenus grecus epatui renũciaui:.ſcri

bens apologiãa.i. excuſationẽ ſue renũciatõis
oſtendẽs difficultratẽ maximam in regendo 1

wcendo ꝓplos ꝓpter diuerſitatẽ ↄplexionũ ⁊
moꝛũ ⁊ ſtatuũ ex exẽplo eius.qui haberet nu⸗
trire quoddã aĩal ↄpoſitũ ex naturis multoꝝ
aialium. cui vnus ⁊ idem cibo eſſet vni parti
eius nutrimentũ. alterivenenũ. Nam panis

vita hoĩs ⁊ venenũ vt ðꝛ accipitris.venenuʒ
vita ſerpentis ⁊ moꝛs lvĩis.⁊c̃. Scũs Bñdictꝰ

renũciauit abbatie qñ vidit ſubditos obſtina
tos. 1 nil ꝓficere. et ad ſolitudinẽ derelictã re /

uerſus eſt. Oagiſter Ray. cõpilatoꝛ decrerali

um ⁊ miraculis clarẽs. renunciaui magiſtra⸗/
tui oꝛdinis ꝓpter debilitatẽ coꝛꝑis.qꝛ nõ va⸗

lebat ita diſcurrere ⁊ laboꝛare. Plures alij vo
luerunt renũciare.ſed qꝛ nõ fuerũt ꝑmiſſi ſeu

acceptata eop renũciatio ne volũtan ſuoꝛum
ſuperioꝝ.et ꝓꝑ conſequens dei contraixent pa⸗/
tienter permanſerunt.

De diuerſis officijs ſeu dignitatibo. Et pꝛi
mo de archidiacomnibus. Capitulum. vi.

eus ĩ gradibuſ eins
cognoſcetur cũ ſuſcipiet eã. pᷣs.Gꝛe
o. hoc exponẽs ſuꝑ æʒechᷣ.ſicut ait
de pe.di. ij. Oum ſcãm eccleſiã dñs ſuſcipit.ſ.
p incarnationẽ ſe ei confoꝛmẽ faciẽdo in gra⸗
dibus eius dinoſcitur. qꝛ eius gloꝛia p illius
incremẽia declaratur.quantũ eni eccleſia aſcẽ
dendo ꝓficit.tantũ deus hoibus ex eius vir⸗/
tute innoteſcit. Sʒ iſti gradus pñt triplictier
conſiderari. Primo pᷣm gre augmentationẽ.
Scðo pſᷣm opis variationẽ.Cer o ſᷣm pfecti

onis vel pᷣſidentie diuerſificationẽ. Quantũ

ad pꝛimũ eſt triplex gradus ᷣm augmentum
gre.ſ.incipientiũ.ſ.bñ facere.ꝓficienuũ et ꝑſi

cientium ſeu ꝑpfectoꝝ. Primoꝝ exercitiũ ſpi⸗

rituale eſt pꝛincipahter tentationibo vicioꝝ re
ſiſtere. Secundox in virtunbo ꝓficere.Terxci
oꝛum diuinis inh rere. et de his in ps. Bñdi⸗
ctionẽ.ſ.gt̃ dabit legiſatoꝛ.ſ.deus.i bunt.ſ.ex
ipſa gra. de virtute in virtutẽ. qꝛ de incipienti
gradu ad ꝓfic entẽ.et de ꝓfcienni ad ꝑfeciuʒ.
et ſic demũ videbitur deus deox in ſion. id eſt

in gloꝛia. Cognoſcit᷑ qus ab his qui ſunt in

iſtis gradibus. et ab als ꝑ eos. Scðp cõſi
deratur gradus pᷣm variam occupationẽ. ad
quam plurimũ ſe applicat homo. Et ſic ſunt
tres gradus.qꝛ actiuoꝝ qui ſe exercent in ope⸗
ribus miſcvᷣie exterioꝛibo. contemplatiuoꝝ q̃
diuinoꝝ meditetõnibo ⁊ ſpeculatõibo inſiſti t.
EE rꝛelatoꝝ.qui vtriq;.ſ.actiue ⁊ cõtemplati⸗
ue deſeruiũt.vel pemtentium qui.ſ.a pᷣdictis
gradibo actiue vel ↄteiplatius decidẽtes. ad
deum pꝑ ↄpunctio nẽ reuertũtur.Et hi figurati
ſunt ꝑ tres quos dilerit chꝛiſtus. vt ðꝛ Joh.
xi.ſcʒ OJarth.que ſigmificat actinã. Oariã
que ſigniſñcat ↄtemplatiuã. azarum deſignã
tem inquantũ moꝛtuus ⁊ reſuſcitagtus gradũ
penitentiũ. Sed inquantũ poſtea pᷣlatus ⁊ epi
ſcopus ſtatũ pᷣſidentiũ. DHoꝝ gradus et actus

pñt notari in illo ꝓſu pſalmi. Oemoꝛ fui dei

et delectatus ſum. qð ꝓtinet ad contemplari
uos.ĩin quibus eſt maxima in memo:ando de
deo delectatio. E xcitatus ſum. ð ſpecrat ad
actiuos qi ſe excercent in oꝑibus miſcðie.
Et ſcopebã ſpiritũ meum.i.imundabã q ð atti
net ad pemtẽtes.pꝑ penitentiã mundantes vo
mum ↄoſcientie.vel etiã ad pᷣlatos. qui ſcopa
ʒeli ad ſalutẽ ſubcditoꝛuʒ ſe debent ꝑc tere.
Cercio ↄſideratur gradus m ſtatũ ꝑfectio
nis ⁊ pꝛeſidentie.dicũtur in ſtatu pfectionis
eſſe ⁊ clerici ⁊ religioſi et ep̃i.ſʒ alo ⁊ anlo mo
do. Nam clerici diſpoſitiue.quia tenen tur ach

continentiam que diſponit ad ꝓꝑfectionem te
ligioſi tenditiue.qꝛ tendũt ad ꝑfectionẽlepi pꝑp

fecti.qꝛ.ſ.ſunt vt alioꝝ pfectioꝛes.ſj̊ de religi⸗

oſis dictũ eſt.et de ep̃is eſt ſeqñs titulus.hRe⸗
ſtat ergo videre de alis clericis pᷣcipue cura

tis.qui etiã ſunt in diuerſis gradibo cõſtituti

Nã aliqͥ dicũtur archidiaconi.alij archipᷣſpy⸗/

teri.aliqui pꝛioꝛes quo ad eccleſias collegia/
tas.vel decani ſeu plebani quo etias ad alias.

alij vicarij vicem.ſ.tenẽtes pᷣfatoꝝ alij pꝛimi/

cerij.alij cantoꝛes.alij ſacriſte.hi oẽs nõ ſunt
ꝓpꝛie ⁊ ſtricte loqñdo in ſtatu pfectõia.qᷓ;uis

large hoc dicatur de eis.riiij.q.i..i. Nõ eni
hñt obligationẽ ꝑpetuã ad curã ſuam. qꝛ pñt

ſine licentia ſuoꝝ ſuꝑioꝝ deſerere curã renun
ciando. et multomagis religioneʒ intrando.
Exquo oſtẽditutr ſᷣm Cho. in ſumma. ſſe. ſe.

q.lxxxiii.ax.vlti.ſtatũ religionis eſſe ꝑfecto

rem om̃i ſtatu curato.ciira epᷣalem.cum eccle
ſia pmittat tales libere etiã ↄtra voluntatẽ p̃ᷣ⸗

latoꝝ ad religionem tranſire. vt. x x.q.ij.due

ſunt. Et pᷣt quilibet in hmõi ſtatibo conſtitu⸗

tus dicere illud pᷣs. Perfice.id ẽ. ꝑfectos fac.

greſſus meos.i.oꝑa mea.quibo itur ad celum

vel infernũ.in ſemitis nus.i.obſeruatõe cõſi⸗

lioꝛum.vt continẽtie. patientie.et hmõi que
ſemite dicuntux.qꝛ ſtrictioꝛa ſunt q; vie late
mandatoꝝ vt nõ moueãtur wſtigia mea. He

ſtigia ſunt erempla derelcta ex oꝑibo que ſi le
uia ⁊ imꝑfecta ſunt cito mouẽtur.i.remouẽ
tur a memoꝛijs lvĩm. ſed ſi ſint veſtigꝛa ꝑfe⸗/
ctoꝛum opm firma manẽt in mẽtibo vvim ad
imitandũ.et ꝑ hvs gradus cognoſcitur deus a
płis. Nunc ergo de hox ſingu is aliq̃ anno⸗

tentur. Et pꝛimo de archidiaconis.

Archidiaconus ar K. .

chipᷣſbyter. pᷣpoſitus pꝛimicerius. ſacriſta. et
cuſtos.vicarius.oꝛdinarius.qui nõ ſolum eſt
epᷣus.ſed etiam et inferioꝛ eo. Et de his exce⸗
pto vltimo nõ pᷣt dari certa regula vniuerſa⸗/

is de iuriſditõe eoꝝ.ſi hñt vel nõ.et quantam
habeãt.et qͥd ſpectet ad officiũ eoꝝ.Sʒ in his
ſtatuxr magis cõſuetudini locoꝝ iq; iuri ſcnpto

Et in aliquibo eccleſũs eſt ſolꝰ archidiaconus
pꝛima dignitas poſt epᷣm.in alijs eſt archipꝛe
ſoyter ⁊ non archidiaconus. in alijs vterq; in
ahquibo eſt pᷣpoſituſ.nõ archidiaconus nec ar
chip̃ſbiter.et talis viðꝛ eſſe loco archidiaconi
vel archipᷣſt yteri in alijs eſt pꝛimicerius.De
quolibet ergo aliqua bꝛeinter. Et pꝛimo de

archidiacono. dicit Roſtieñ. ꝙ archidiconi in

aliquibo eccleſijs hñt offiaũ. et in aliquubo ha
bent iuriſditionẽ.et quid ꝑnineat ad tale offi⸗
cium habetur exna de of. archidi. c. officiñ. vbi
ðꝛ in textu. O fficiũ archidiaconi eſt euã geliũ

Zitulus

XIX

qñ voluerit lagere vel aliquibs de dia conis ſ⸗

—s

cipere. Et qñ epᷣus miſſam canit. ad iuſſionez
eius induant ſe leuite ſacris veſſibo.qualiter

cum pontifice ad miſſaʒ pcedãr. et infra om̃e
eccleſiaſticũ officiũ ꝓuidendo lectões aur re⸗
ſponſoꝛia in matrici eccleſia dare debet et au⸗
ſcultare.Et intantũ vt nullus euangeliuʒ aut
epłam.reſponſoꝛiũ vel quãlibet in ecdleſia le⸗
gat lectionem vel cantet.vvnec auſculteturab
eo.Accolitos quoq; ſipᷣe oꝛdiner.quis thuri⸗
bulum deferre.quiſue minoꝛũ in eccleſia offi⸗
cia agere debeat. Dbi dicit glo.ſuꝑ verbo. au⸗
ſcultetur.ꝙ hoc viðꝛ potius ꝑtinere ad officiũ

magiſtri ſcvlariũ. Ateʒ glo.ſup verbo nullus
dicit.incoanitus ⁊ nõ pbatus epᷣm enim vel
alium ꝓbatũ nõ auſcultabit. notoꝛia enĩ era

minatòe nõ ſunt examinanda.vt exna de ſil.
pꝛeſby.qm̃.ſᷣm NHoſti.Ethec ⁊ multa alia in

hmõi magis attendñtur ⁊ ſeruantur ex ↄſue⸗

tudine q; ex iure cõi. DNoc etiã ponii Iſidoꝛus
di. xxv.plectis. De iuriſditõe aũt archidia

con tractatur m dinerſis locis.m Yohã. an.
in nouel.ſuꝑ dicto.c.officiciũp. Primo eni ar
chidiaconus iurgia audit. vt ðᷣꝛ di. xxv. plectis

et de of. archið. ad hec.Scðo inſtituit.lxiij.di.

ſiin plebibn. et eo.ti.cum ſatis. ercio penas
infligit.vt extra de penis.c.liter. Quarto pꝛi⸗

uat de bñficũs.extra de pᷣben. Referete. Ouin

to ſubiectis pᷣcipit obſequia.vt de exceſſi.pla.
ad hec.Sexto ꝑpetuã vicariã ⁊ curam. etper

2ſequens iuriditionẽ oꝛdinariã hʒ.eo.ii.c.i.
Septimo coꝛrgit.viſitat ꝓcuratões. recipit.
ſuſpendit.excõicat ⁊ interdicit.eo.ti.manda/

mus. Sunt aũt ouedã iura que faciũt con
tiIrga archidiaconũ. Pꝛimo qꝛ nõ inſtituit.xvi.

q.vij.nullus.eo.ti.c.i.vbi ðꝛ. Sciat archidia⸗
conus poſt epᷣm ſe in ommb eſſe vicariũ ⁊c.

Scðo de paruis tm̃ cognoſcit maioꝛa refert.

vt eo.ti.ad hec.ꝑ qð patet ꝙ eſt pedaneus ꝑ⸗

uus aut nullus iudex. aut delegatus.hec o.
an. Sed Yohan. in glo. di. xxv. Plectis. q/
rens vtrũ archidiaconus habeat iuriſditionẽ?

oꝛdinariã vt delegatꝗ. arguit ad vtranq; pteʒ

nec determinar. Et addit Bar.brix. mihi viðꝛ

ꝙ ſolus ep̃ᷣus in ciuitate ſit iudex oꝛdinarius
vij.q.i.in apibo.niſi ſecus ſit de conſuetudine

p̃ᷣſcripta. eitra de of. archið.c. vlti. Aug. ant

de ancha. dicit notanda eſſe differentiã inter
archidiaconũ ⁊ archiepᷣm. Si enĩ archidiaco
nus eligitur ab vniuerſitate ⁊ cõfirmatur per

epᷣm hʒ iuriſditionẽ oꝛdinariã de ure.vt ꝓba⸗
tur di. xxv. ꝑlectis. et eo. ti. c.i.et vlti. Et ides
dico de illo qui pᷣficitur colligio vel vniuerſita

tipepᷣm dioceſis. ar. di. xci.legimus. Si au
tem pſiciamur in eccleſia ꝑ eᷣm maxime vbi
ſunt plures archidiaconi.nõ credo im hie

tneſcrrn

— =–☛
— =õ S=SSS
SñE

ntanhictgton

(Wrenicumſ

hinnlalefi
muuryins ee
htunprtt
se noͤgt⸗
Nercenſtcuma

4

—

ntinreniobten
ſuninnovel in

((npns ireaan
eterac ſolun
(uiierwoffi
o ſaleber voo⸗

Fensternaicn
faenanupck
ſrenehss
anccnenag
erſtmioknn
Etneepinulsn
leectefana
bergoistallpſe
Cefaredoeſt
Hunc; garon ptd
Pberinmaepo
lenrfurthno.,
inroͤnen Dun
Erkyegnnnent
cEnepsenieſtch⸗
turganifnec⸗
oſfocnins vien
ſeflttnſbint
lngtherel
lrmopeſb
nlcheſscueg
Ndnekber,
luctunmi

lligftddcang

onigteegen

nogrepchi
lgerdn

.

arminis
Amncte
Earenimni dn
Neis wbfnſii
MAfü hrnet
Npin

ns
ndita ert
minriten
wricami ait!
nim gain
tirinu.
cwi imarii
Prircanitinn
inidur
not
i
mungein
WM n⸗
Amnd,
Pglrnut
imritaltun
ſnmn,
niartiin
Gnmi1
vtuigtt⸗
lpol ſn

mmna
1.M/* ſ

e eſn MeNN,
n i,
4. goen

*

M

CLCa pitulum vr

furiſditionem oꝛdinariam.ſed tm delegatam.
Et tantum poterit exercere. quantũ epᷣus ſibi
cõmittit. Et ſic intelligũtur iura illa.xvi.q.vij
nullus. et eo.ti.cum ſatis.et hoc niſi plus ob⸗
tineat e conſuetudine pꝛeſcripta cui ſemper
ſtabitur. Oerum de iure cõmuni hec quatuoꝛ
videntur ꝑtinere ad officiñ archið. iurgia mi
noꝛa clerieoꝝ.e raminatio et repᷣſentatio cleri
coꝛũ ad oꝛdines.ſtallatio ſiue inductio in poſ⸗
ſemionẽ pꝛelatoꝝ ⁊ clericoꝝ pꝛeficiendoꝝ exa⸗
minatio et viſitatio prochianoꝛum.habentur

hec eo.ti.ad hec.c.i.Et cum viſitare poſſint le

gatus archiep̃us de iure cõmuni. et archidia/
conus ⁊ archipꝛeſ byter ex cõſuetudine. quid

ſfaciet pꝛeſ byter. ſiomnes hi ſemelin anno

ceclinent ad eccleſiã ſuam viſitandã. vtiq; cõ⸗
ſumetur victus eius. Sed rñdet. ꝙ viſitans
ſuppleat ſumptibo ſins.nam de verbis ⁊ men⸗
te iuris eſt. ꝙ nõ grauentur ecdleſie vltra poſ⸗
ſe. vt e cenſi. cum apłlus. Decura animaꝝ
quo ad archiciaconũ. circa quod ſi iummatim
dicitur eo.ti. cum ſatis.ꝙ archidiaconus ſine
mandato ep̃i curam ammsꝝ cõm ttere. non
pꝛeſumar etiã obtentu alicuius cõſuetudinis
Jo. an. in nouel.ſupꝑ dicto.c.ponit triplicem
inſtitutionẽ circacuram. prima eſti auctoꝛiſa
bilis. et hec ad ſolum ſpectat epiſcopum. de ex
ceſ. pᷣla...ii.et de offi. delega. ſup eo. Et inſtitu⸗
tio iſta habetur loco inſtitutõis. anteq; nec
pñtatus.nec is cui collata eſt eccleſia. admini
ſtrare debet. vt de pꝛebẽ. eum iamdudũ. quod
ſi fecerit. eus tales remouere deber. vt dep/

ben. cuin iam. niſi gratioſe diſpenſauerit. Et

hec eſt ratio huius iuris.quia cum ſine aucto
ritate epᷣi nullus poſſit intrare vel derelinque⸗
re eccleſiam. vt de renunci. admonet. NMec de/
bet quis talibo ſe ingerere.qui intrat ſine au⸗
ctoꝛitate dioceſani.ſed qui vocatus eſt a dño
tanq; aaron. vt de electi. qualiter. Et quilibet
debet intrare p oſtium qð eſt chꝛiſtus.als cẽ⸗
ſetur fur⁊ latro. vt habetur Yohã. x. et. i. q. i.
oꝛdinatõnes. Dicitur aũt ſe ingerere qui in/
trat ſine auctoꝛitate dioceſani.vt æ offi.oꝛdi.
qm̃.epᷣus eni eſt chꝛiſti vicarius. Onde cõclu
ditur ꝙ qui ſine epᷣo intrat ſpꝛeto oſtio.iĩd eſt
chꝛiſto. cuius vicarius eſt epᷣus. bñficium ec

cleſiaſticus ſibi vſurpat.viij.q.i.qui vos.et.c.

ſequenti. Et hec eſt ſumma ratio. quare talis
inſtitutio pꝛeſcribi nõ pᷣt.Eſt aũt ſcõa inſtuu⸗
tio coꝛꝑpalis que ad archidiaconũ ſpectat de iu
re cõmuni.et hec ſequitur auctoꝛiſabilẽ tanqᷓ;ᷓ
illius executoꝛiã. ar. de ſen. et re iudi. cũ Ber /
toldus.ibi de conſenſu epᷣi.Et de hoc habetur

eo.ti.ad hec.et.c.vt ntm.Eſt et tercia inſtitu⸗

tio que ꝓ collatõne ponitur.et hanc poſſet ar⸗
chi.habere de conſuetudine.vt de inſtitu.c.cũ

veniſſent. Vnde et conceſſio ꝓ inſtitutione
ponitur d offi. lega.dilectus. Sed licet confe
rat archidiaconus recipiens anteq; coꝛpali
vtatur.ad auctoꝛitatem epᷣi habet neceſſe re⸗
currere ꝓpter rõnem ſupꝛadictã et iura allega
ta.pᷣm Hoſti.Et q;uis glo.ſuꝑ verbo.obten⸗

tu cõſuetudinis.erponat deconſuetudine non

pᷣſcripta.qꝛ conſuetudo pᷣſcripta daret archi⸗
diacono poſſe cõferre curam animaꝝ. Hoſti.
iñ repꝛobat dictã opinionẽ et expoſitionẽ.et
dicit ꝙ nec etiã conſuetudo pꝛeſcripta loc ſi /
bi pt dare.loquendo.ſcʒ de pꝛima inſtitutöne
ſcʒ auctoꝛiʒabili.ſecus de tercia que pᷣt pꝛeſcri
bi. Secundã haber de iure cõmuni. Item ſu/⸗
per verbo curam. Inno. diſtinguendo de cu⸗
ra dicit.ꝙ dupliciter dicitur cura DHno modo
ſtricte ⁊ ſic eſt ptãs ligandi ⁊ ſoluẽdi in foꝛo pꝑe
nitentiali.et hec non eſt in pꝛelato qui nõ eſt
ſacerdos.di.xxi.in nouo.Alio modo large di
citur ꝓ cura poteſtas eijciendi et recipiendi in
eccleſia ⁊ coꝛrigendi exceſſus.di.xxi.S.Et ſub
hac cura ẽ excõicare.viſitare.coꝛrigere ⁊ hu⸗
iuſmodi.et hanc pñt hr̃e archidia.et alij infe⸗
rioꝛes. Sed Hoſſi. dicit ſe non intelligere hãc

diſtinctionẽ de cura. Mon enĩ poteſtas ligan

di ⁊ ſoluendi in foꝛo penitentiali pᷣt dici cura
nec pᷣm ius.qꝛ illud nullo iure cauet. nec ᷣm
naturalẽ rõnem imo omnino aliud eſt cura.
aliud poteſtas. Suli enĩhabent ilam pote /
ſtatem.qui tñ non habẽt curam ſicut ſacerdo⸗
tes nõ curati qui de licentia velpꝛiuilegio au⸗
diunt confeſſiones alioꝝ. Et econuerſo mul⸗
ti habent curam.qui nõ habent illam poteſta
tem.quia nõ ſunt ſacerdotes. Nidetur ergo
potius ꝙ cura dicatur quedã poteſtas haben⸗/
di aliques in ſubditos illis conferendo ſacra⸗
menta ꝑ ſe vel ꝑ alium. et alia faciendo que
ptinent ad ſalutem amimaꝝ vt coꝛrigendo. et
hmõi.Et hanc habet archidianus ⁊ alij pꝛela
ti curati.etiã ſi non ſint ſacerdotes. Sed ab/
ſoluere in ſoꝛo cõſcientie ⁊ penitẽtie non pñt
nec alia ſacramenta conferre ꝑ ſe. exquo non
ſunt ſacerdotes.ſed pñt lvc alijs cõmittere qͥ
ſint ſacerdotes. Atem in.c.arhidiaconus eo.
ti. dicit Jo. an. poſt Innoc̃.ꝙ ius ↄmune eſt
ꝙ archidiaconus etomnes pᷣlati iuriſditionʒ
babentes ab epis ex collanoone vel cõfirmatio
ne officioꝝ vel dignitatũ ad quas aſſumuũtur
ſunt iudices oꝛdinarij.et pũt excõicare.xi.q.
i. MNHemo.et hoc niſi ſint mulieres.de pe.⁊ re.
noua.et qð vicitur in hoc.c. archidiaconus.
ſcʒſꝙ non poteſt excõicare.intelligitur vbi eſt
contraria cõ ſuetudo que dat iuriſditionẽ.wi.
quia nõ woſſunt excõicare eum ſolennitate il⸗
la que habetur.xi.q.iij.debent.iqꝛ illud eſt eꝑi
ſcopi ſoluʒ.Dicit enim ꝙ pꝛelati qui habent
P ui

Litulu

iuriſditionez tm̃ a collegijs vel alis q; epiſco⸗
pis excõicare non pñt. cet alłs iuriſditionem
babeant. qꝛ ptatem excõicandi concedere nõ
pᷣr niſi ep̃us.xxiiij.q.iij coꝛripiantur.n iſi col/
kan in eligeret auctoꝛitate epi.vel ab co con⸗
firmaretur. vt dictũ eſt. Sciendũ iñ ꝙ pꝛela⸗
ri relgioſoꝝ pꝛecipue exemptoꝝ cum habeãt
auctoꝛitatẽ ſeu iuriſditionẽ quaſi epiſcopaleʒ

in ſubditos ſuoſ tales pñt excõicare ſubditos

awſtolica eis conceſſoꝛum.

archidiaconi ha K.ij
henteraminare ꝓmouendos ad oꝛdines vlpᷣ
ficiendos in eccleſijs.in.c. ad hec.eo.ti. Dbi
dic Yo. an.ꝙ ex hoc patet.ꝙ nec beneſicia nec
oꝛdines conferri debent. nmiſi fiat diligens ex⸗
aminatio.Et dicit Poſtieñ.ꝙ archidiaconus
lvc faciet.ſcʒ examinare.mſi ſibi ex cauſa ab
epᷣo interdicatur.poterit etiã epᷣus er alios ad

ſuos ex auctoꝛitate ſuoꝝ pꝛiuilegioꝛuʒ a ſede

inngere.qui ſqʒ ſimul cum archidiaco erami

minent ſicut ⁊ iterũ examinare.Et dicit glo.
ſi ꝓmoueat indignum q;uis videatur epi/
ſcopum non puniendũ in ꝓmouendo indi⸗
gnum. ſſed archidiaconus qui examinat et re⸗
pꝛeſentatepᷣo indignuʒ.ar.di. luij.ſi ſeruus.
iñ non ſic eſt.qꝛ tenetur de fſacto eiue qui exa
minat eum mandato eius fiat. Eiin ſoꝛte exa
minatoꝛ talis qui ſcit wriſimilirer iſᷣm men⸗
tiri.vt de pigno.ſignificante. Sic etiam dicũt
Inno. et PHoſtieñ.qꝙ ſi cõmunis opinio ſit de
bonitate archidiaconi excuſetur epus. Ideʒ
viðe dicendũ qñ nõ ꝑ archidiaconũ ſᷣe ꝑ alios
conſueuit fieri examinatio. et videtur intelli/
gendum nõ de bonitate ſimpliciter ſeʒ vire. ſʒ
de bon itate.i.idoneitate ad talem examinatõʒ
vt ciat in quibo ſit examinandus. et fideliter

ꝗgat.Et fi aliquis oꝛdinatur ſine titulo. dicit

glo. ꝙ tenebitur ei ꝓuidere ſcʒ de victu ſi ex le
nõ habeat eraminato: qui pñtabit eum. ꝙ ſi

non eſſet ſoluendo.tũc tenebitur ei ep̃ᷣus ne

contingat eum mendicare in oppꝛobriñũ oꝛdi

nis clericalis. deb bar enĩ pꝛius vigere epiſco/

pus laltem quis.a quo.et ad quẽ titulum pꝛe⸗

ſentaretur. de eta. et qualit᷑. oꝛdi. accepimus.

Sed ſi acchidinconus fecit aliquẽ ſcribi ad ti⸗
tulum ſui patrimonij oꝛdinandum ⁊ apparet
lllũ non hr̃e patrimoniũ vel minus ſuſticiẽs

ſi archidiaconus fecir loc ſcienter. agetur pꝛi⸗

mocõtra eum qui fuit in wolo.ſcdo cõtra epi⸗
ſcopũ qui ſun in culpa.qꝛ wolus pꝛernderat

culpe. fl. ad. l.aquił.item ſi obſtetrix. Eec ob-

ſtat e xceptio de colo oꝛdinati.ad cuius inſlan⸗

tiam ſaciũ eſt. Hoſti. tñ placet.ꝙ imputetur

