tio dãdi iudicẽ ſit a lege cõceſſa dũmõ ipſe
exonerare ſeipᷣm malicioſe non qrat. poteſt
cõpellere renitentẽ eo ꝙ iuriſditio illa nul/⸗/

lius videat eſße momẽti ſi coertionẽ alm
non hñt. delet tñ delegatus ſollicite ꝓuide⸗
re vt ſi ſi pioꝛib pſonis exiſtente neceſſita
te negociũ du xerit delegandũ.in coacnoni

bus inferedis dignitati vferat et ꝑſone. Et

infra in.iiij.. dicti. c. Quia ſepe cõtingit.
erecutio ſnie oꝛdinario demandet.cũ oꝛdi ſi
ngrius teneatf obſeqͥ delegato.ſi non cogni
tio ſed im̃ executio ſnie demandet᷑.a ſi ſciat
illa iniuſtã nibilominus tenet᷑ eã exeqᷣ. niſi
apud eũñ poſſit efficere.vt ab vc onere ipᷣm
abſoluat. Suꝑ vᷣ̈b malicioſe dicu Yo. an.
in nouella. ꝙ vbi cõſtat de malicia licʒ poſ

ſet cõmittere.nõ iñ poſſet cõpellere ßᷣm In

noc. ſm quẽ ſi eo caſu vellet cõpellere. poſ⸗
ſet ab eo appellare. Dic tñ Din. ꝙ ſi ꝓpter
loc excõicat delegatus.tenet excõicatio.licJ
magleſaciat. grauatus em poterat appellare.
Sz qñ̃ dicefmalicia in delegato circa hu/
iuſmodi. Dicunt ad hoc Pe. 2l b. qñ ſine
caã ſubdelegat.ſed loc nõ placet Innocẽ. et

HBoſtiẽ.Alij dicunt ꝙ ſubdelegãt minus pe

rito.⁊ college non ſunt periti.vłſubdelegat
his qui nõ audent facere ꝓceſum. Hec nõ
placent Poſtien. Nã a minus pito iut de/
legare põt. dũ tñ pito. Exponit g Poſtien.
malieioſe.i.in fauoꝛẽ vnius partis.et leſio
nem alterius. vt de reſcri. c. ad hec. quod ho⸗
die ſacere non poſſet ſine pena.c. Cu eterni.

e ſen. et re iudi.li.vi.Et hec vera vbi hoc cõ

ſtat. als wolus non pᷣſumit ̃m glo.qꝛ de li/
let pᷣſumendũ eſt bonũ niſi contrariũ appa/

reat.vt de ſcrutinio.c.i.Et ſi qs dicat hoc ſa

cutm in fraudẽ. loc delzt phare. ff. de ꝓba...

Quotiens. Suꝑ vᷣb cõpellere dicit Hoſt.
nõ tñ collegã ſun qꝛ par in parẽ nõ hʒunpi
uñm. vt de elec. e. Annotuit. GBlo. ibi/ t ſic
patʒ ꝙ aliqͥs ↄpelledus eſt in iut ſuſcipe iu
uα☛ ι απ αυ½.αr

impi

W.- FA 21- XC.

diciũ. etiaʒ hmo alteri foꝛi niſaduocat q;
non põt cogi alubi q;ᷓ in ſuo foꝛo recꝑe m/
dicium.et lot in delegato a pꝛincipe. hã o
cdimnarius nõ põt cogere ſvminẽ alterius ſ.
ri. Vt de offi. oꝛdi. c. P aſtoꝛalis,
poõt rogi vt arbitrin recipiat. ff. te
ſa wſtq recepit dʒ cõpelli.vt.l.ea. Suꝑ v
v neceſſitate. Yo. an. de mente iuris foꝛte
non licet alite
in ꝙ cõis ⁊ celebꝛis opi.halet cõtrarin.ſᷣm

—

rſubdelegare ſᷣm Hoſt. fatet
quã ſubaudi maxie. Dicit᷑eriã in tex. ꝙ de⸗

lega tus talis põt cuilibet mãdare citationẽ

T punire ſuꝑ loc ↄtemptoꝛẽ. Dbi dicit Ab.

ꝙ cã dubitationis potuit eſſe.qꝛ nõ videba
tur añ citat ionẽ ppetua iuriſditio. Suꝑ vᷣ.
cuihilet dicit Hoſt. tercio vel college. et expe

dit interdictũ ioc fieri. vbi etiã arit vtx de/
legatus legati mit citatiénẽ delegare. et di
cit ꝙ ſic. Bicit etiam ſummarie in ter. ꝙ ſi

papa cõmiſit ſcienter appellatio ne interpo⸗

ſita a ſentẽtia iudicum datoꝝ cum clauſula

appell.re. ſuſpenſa eſt interim ad executio
nem ꝓximor iuriſditio. Obi dicit Jo. an.
ꝓ quantũcũq; appellet a diffinitiua ⁊ certũ

it appellationẽ tenere.vel ſaltẽ dubiũ ẽ de

iure vel facto an teneat.ſꝑ debet ſuperſedere

executiõi. Et ſic põt intelligi illud.ij.q.vi.

Decreto. Obi dr ꝙ iudices q̃ non deferũt
appellationi puniunf. Sed vbi certũ eſt ꝙ

appellatio eſt nulla vel iniuſta.ſempꝑ pᷣt exe
cunoni mãdare. vt qꝛ notoꝛiũ eſt crimẽ de

quo quis eſt cõdemnat. vel ipᷣm in iure cõ
feſſus vel tals ẽ qui appellare nõ põt. vt in
ſignis latro vel ſedicioſus vt qꝛ appellat ſi⸗
ne (ꝗ. vbi cã eſt expꝛimẽeda. puta ne leres in
pſſeſſionẽ mittaf ⁊ hmõi. Nec obſtat ſi di
cas ꝙ iudex appellatõis hʒ cognoſcere ipſe
yvtrum appellatio ſit recipiẽda vel nõ. et nõ

is a quo appellatum eſt.qꝛ loc eſt veꝝ in du

bio.ſecus aũt eſt in pᷣmiſis caſibo in qbi no
toꝛiũ iuris eſt appellationẽ non tenere. vñ
nõ eſt ad iudicẽ vel ad aliã indaginẽ recur/
rendũ. In oibo his caſibo põt intelligi ꝙ iu
derx a quo appellatum eſt põt ſentennã ſuã
ſine pena executioni mãdare.qð non poſſet
ſi apyellatio remota non eſſet. Del melius
Dicas ꝙ ſufficit de appellatione interpoſita
mentionẽ facere fieri.et ſuper ipſas F'as cõ
cedere. NHam poſtq; l̃e fuerint pñtate iudi/

ci.etiam ſi no toꝛiũ ſit appellationẽ nõ tene
re.iudex tamen a quo appellatum eſtnon ꝓ
ceditᷣm Innocen.cuius eſt tota iſta glo.
Herũtamen vᷣm Poſtien.quo ad effectuʒ

ſemper requiritur ꝙ ex certa ſcientia cõmit
tatur. alio quin opponi poterit de veritate

ſuppꝛeſia vel falſitate ſugseſt.. fii
up ltate ſue ii

. A — r g ſ2 r ri- — —S

2

De erecutore K. V.
ſup verbo executiõi mãdare in. S. Quia o
qᷣ tex. halet᷑ ſupꝛa in pꝛincipio. 5. diſtinguit
glo. inter meꝝ executoꝛẽ et executoꝛem mi
xtũ. Et dicit ꝙ executio mera eſt cũ ptibus
pſentibo cognitũ eſt de (ã ab alid. hic addit
Ao. an. in nouella. vel alrera ptiũ cõtuma
iter abſente.ſeruato tñ in om̃ibo iudiciario
oꝛdine vᷣm Hoſt. et ille mandet alteri ꝙ ſu
am ſniam exequat.talis executoꝛ nõ debet
audire erceptiones. et de tali exe cnnõe lo/
quithic decretal.et de ſen. et re iudi.c. dece⸗
tero.et expone cũ dicit.ſi ſciat illã ininſtã eẽ
id eſt cõtra ius litigatoꝛis latam.qꝛ ſuꝑ hoc
nullã bʒ cognitionẽ. Secus ſi ſciret illã eſſe
nullã. vt qꝛ latã quctoꝛitate falſarũ literaꝝ
Pñ̃ iudex nõ habuit iuriſditionẽ ve ꝑ falſa

inſtruméta velꝑ vol aduerſarij. ſi iſta obij

ciant᷑ coꝛã executoꝛe debet ſuꝑpſederi execu⸗
tio. dũmodo iſta nõ malicioſe ⁊ calũnioſe
ꝓponant. tunc referat᷑ negocium ſuꝑioꝛi
vt de ſen. et re iudi. Decetero Sed ſie
toꝛ eſſet oꝛdinarius deputatus executioni⸗

bus cauiaꝝ &let admittere tales exceptio⸗

nes. Adeo aũt dixi calũnioſe qꝛ ſi vc eſſet
ita vo dicit

nõ delet differri executio/ i
executio que habet cogninonẽ adm xtã vt
cum papa mandet alicin reſtitui rẽ ſuam vł

mandat alicmi dari lenefcii coꝛam tali exe

cutoꝛe admittunf leginime exceptiõ es q̃n⸗
tumcũ q; abſolute ſcribat vt e.n.c. ex parte.
Et nota ꝙ a mero executoꝛe nõ appeila
tur vt de re iudi.c. Qð ad cõſultationẽ.niſi
excedat modũ executionis. Ab executoꝛe

aũt mixto bene appellatf.ſi nõ admittat legi⸗

timã exceptionẽ vel aliã partẽ grauauerit.
vt de appel. e. DOt debitus. oc in glo. Super
hbac materia de executoꝛe addit Yo. an. ad
Dictꝗ glo. quandã diſtinctionẽ Hoſhi. ſuper
c. Q 5 ad ↄſultationé. de iudicibo dicens. ꝙ

ahlud eſt iudex. aliud executoꝛ. &t eyxecuto⸗

rũ alius mixtus.alius cõſeruatoꝛius.ali pt
Dici referẽdarius ad ali quẽ.ſ. articulũ audi
endũ vel cxpdiencũ ſine alicuuriſdinõis
cõmſſione datus.Alius nũciatoꝛ.ſiue exe

cutoꝛ ſimplex et nudus. Aliꝰ executoꝛ ſen⸗

tentie late merus a purus. Et de his om̃ibo

an ltimas exceptiões coꝛã ſe ꝓpoſitas tene

ant admiitere. etſi nõ admittant vtrum ab
eis poſit appellari/Hicit autẽ ꝙ ſi ſit index
Alet illas admittere. et in illis mterloòqᷣ. Et
ſi non admiſerit poterit appellari.et lvc pla
ni eſt vt de appel. t. Cũ cãm. Idem ꝑ omia
ſi ſit nuxtus executoꝛ quantucunq; ſibi ab
lolute ſeribat. vt de officio delegati. c. Ex ꝑ/

Q— ———- 12 S (.22

dat notoꝛiũ exceſſum.nullã exceptionẽ ad/
mittit niſi foꝛte excõicationẽ.argu.xi.q.iij.
CLuũ excõicato.et de excep.c. Pia. li.vi. vel
niſi dicat delinquẽs ꝙ loc licite facit deſen⸗
dendo ſe et ſus.in caſu licito ⁊ ſibi a iure cõ
ceſſo.vel a pꝛiuilegio.nam exquo coꝛã tali
aliqͥ d ꝓponit᷑.qð expediri nõ põt ſine cõtẽ⸗
tioſa iuris indagine oĩno deber abſtinere
gdmittere oẽm litmaʒ exceptionẽ.als iuſte
appellat nto eri ſit referẽdarius ꝓce
dat in articulo ſibi cõmiſſo. Et ſi qua inter
ponunt᷑ audiat.nõ tñ interlo quaf.ſed dubia
referat.als ſiopponunt᷑ talia.qᷓ impediunt ꝓ

ceffum articuli ſibi cõmiſſi ponet appellari i

Pꝓcederet. et hoc ideo qꝛ modũ excederet.
Itenm talis recuſari poteſt ppter ſuſpitionẽ
niſi ſit datus de volũtate et cõſenſu parniʒ
Si vo eſt executoꝛ ſimplex ⁊ merꝰ. puta ad
aliquẽ citandũ vel pignoꝛandũ.vel ſuſpen⸗
dendũ miſus. talis nec exceptionẽ admit
tit nec aliq d oppoſitũexaminat.ſed eſt ſicut
pica.xxij.q.v.c.OIiles.Et talibo oino pa-
rendũ eſt nõ cõtumaciter reſiſtendũ.qð in⸗
tellige qñ conſtat de eoꝝ mandato. et qꝛ ab
illo q dare potuit.als poſſet eis reſiſti/Si ve
ro ſit merus et purus executoꝛ ſnie late. ta
lis nõ põt recufari.et a tali.vt dicit glo.nõ
põt appellati. Dicit etiã glo.ꝙ cñ executoꝛ
agnoſcit ſententiã ſibi cõmiſſam exeqͥ eſie
iniuſtã.cũ nõ habeat ipſe de H ↄgnoſcere hʒ
obedire. Si tñ habet in hoc cõſcientiã leſaʒ.
tunc ſᷣm Hug cãz poterit alteri delegare. 2 B
ſi ipſe eſſet iudex.qð ſi non põt.quiaipſe ẽ
ſubdelegatus a delegato. ꝓnunciet ſenten⸗
tiã pᷣm allegata ⁊ ꝓbata in noĩe dñi. vel re
mittatad ſuꝑioꝛẽ ſi poteſt. vel ſi ẽ mer?exe⸗
cutoꝛ exequat᷑.et deponat cõſcientiã in con
trarinñ. O ſi deponere nõ põt conſciam talẽ
; uis erroneã.nullo mõ debet iudicare con
tra ↄſcĩam. vel executioni eã mãdare.ſi exe
cutoreſt.ſed appellet ᷣm Hoſt.

De executore §. Ni

vel iudice delegato in ſexto eo. ti. voe ponit
Cũ plures ſub illa foꝛma.vt om̃es vel ouo
vel vnus mandatũ aplicũ exequatſen alia
conſimilia. Yudices vel executoꝛes a ſede
apłica deputari cõtigerit. qlibet iniunctu pᷣt
libere adimplere mandatũ. Poꝛro vno eo⸗
rũ negociũ inchoante cõmiſſum ali nequi
buntte vlterius imromittere de eodem. ni
ſi wl inarmitate. vel alia iuſſe cauſa ulũ cõ
tigerit impediri. Juriſditione vo perpeiug
ta etiam mandatoꝛe viuente ꝑ vnũ eo ca⸗
iu quo poteſi ex iudicibo delegatis ꝑpeiusta

C rrrr- b. Pr Srpr ſ.
. 82 21-—
1° a e

Ppopre

₰

„,
poliero
eſtebeei
ächnft
jlunciume
irnit
Ginonai
letqhngd
ſaſoc.Cun
bkeſtfuce
Vtesn
b..S
erecuroꝛ⸗
lserl
erunon
ennsd
orbver
leni⸗
nimi

.
li
ſlgglop
ppoocſa
Cisfng

frnro
Nsdlegene
lopitorog
ſosgemir
Adricnͤ⸗
eiſech
Nctäinre
Mufenie

ſulierar

intit

ſpliretgcc
Uetpteont

atrrtötei
(peligiucin

blemnanci

eUiociner,

llirtin en

Mmn; Vbis

upfeimze⸗
pimne win

ngicer

llirfainn

Mnnitior

hkrönnnni

8

.
Antdinse
tümnmil ginn
nöiananin
V
Prinſen
naimſhin
KoN egoene
enren öiſe,
eme dinoe i
nceneſnni
dicinſa dtien
Anöinnctiotiti
niöniſipfan
pe Neo ge noiiene
Aunſan pteſtpenſig
Xrolitareettſtin
Giendinini ic

. 6 * 1
— . ü e e
4ee ,

—ê”

. . 6
HrgchentN

tiwer imne.eH
4

intelligit qno ad omnes. Obi dicit glo. foꝛ

ma iſta bñ ẽ aduerſẽda.Aliud em̃ eſt cũ ſeri
bit᷑ cũ clauſula.ꝙ ſi non omnes.vel ſi ambo

dqꝛ tune iuriſditio dat᷑ conditionaliter tunc

igit᷑ vnus vel duo poterunt vti iurnſcitione
cõditionaliter.cũ cõſtiterit de cõditione vł
impedimẽto tercij vel college aliter. nec va⸗
let ꝙ agit᷑.vt in. e. Pꝛudẽtiã.eo.ti. HNic vᷣo
in hoc. c. iuriſditio dat᷑ alternatiue. Dñ lh⸗
let eſt iudex inſolidũ vigoꝛe alternationis

vt de reg. iur. An alternaniuis cũ ſuis ↄcoꝛ.

lib. vi. Si ſuꝑ gra cuiq; ab apłica ſete facta

executoꝛes fuerint dveputati equũ eſſe cẽſe⸗

mus. vt ſicut ipia gra licet nonduʒ ſit in eiꝰ
executione ꝓceſſum moꝛte nõ pimat cõce⸗
dentis.ſic eniã nec re integra perimaf execu
toꝛibus data poteſtas.quaʒ wluti gratie p̃ᷣ
dicte accenoꝛium naturam ſequi congruit
pꝛincipalis.

Subgelegatus a ꝗ. vi.

a delegato pape iuriſditionẽ habẽte. coerce
re põt. Hoc ſummatim haber extra e. n. ea.
Ex lris. ᷣm Jo. an. Et iſta coercio intelhꝑ⸗

ait quia põt excõicare.interdicere et hmõi.
Fm Inno. Nñ et Noſti. dicit ꝙ ſubdelega

tus delege ti. et merus executo? coertloneʒ

illos qͥs mitrit ꝓ exequendo.quẽ etiã quo

ꝗad denũuͦciatõis actũ põt alteri elegare. Di
cit etiã ibi Inno. ꝙ qñ agit᷑ de reuocanõe
iudicũ.in kis illis nõ ſolũ expᷣſſa.ſʒ expſiſſi

ma ſieri delet metio.⁊ rõ eſt.quia cũ reuoca

tio lr̃aꝝ dñi pape ſit odioſa et cõtra ius.ibi
rönabiliter appellat.ſꝑ pᷣſumencũ eſt papã

circũuentũ.⁊ ꝙ Fas nõ cõceſinʒ ſi tenoꝛ ip

tapituli Tercium

Si vo ſurer appellanone l̃e impetrant᷑. eeꝛ
añ ſententiã fuerit appellatũ. ſufficit ꝙ de
cã appellatiõis fiat mẽtio. Sedpoſt ſniaʒ de

ſola appellone. ar. de appel.c. Coꝛdi.li. vi.
Delegati iuriſdi J. vui.

tio re integra moꝛte delegantis expirat.ſic

ſummat Jo. an. in. c. Licet. e. ti. Obi dicit

Hoſti. ꝙ dr res integra qñ delegatus nõ ce

Pit vti iunſditiõe. Intelligit᷑ aũt cepiſe vii
ii vices ſuas cõmiſit alicui.vt hic patʒ.enã

ſi pꝛincipiũ ſolũ cõmittat᷑ ſup eo.c. Suꝑ q̃/
ſtionũ.vel ſi mandet alicui.ꝙ citet partes.
et multofoꝛniſi ipſemet citet.vt eo.ti. Bꝛa

tum. Del ſi recipiat teſtes in piculo cõſtitu

tos. OJultomag ſi excõicet cõtradictoꝛes

Vl rrelelles.eo.ni.c.i. Sed ⁊ iuriſditiõe vnt

ſi diẽ aſſignet ꝑnbus.de dils.c.fi.vwel ſi foꝛ te

ofterri libellum vel aliquẽ aliũ actũ iudicia⸗
lem exerceat.etſi partes nõ citauerit. Idẽ

etiam dicit ꝙ ſi delegatus mãdato recepto.

volens ⁊ intendens iuriſditionẽ ſuã ppetu
tuare tanq; iudex vocet talexllionẽ ⁊ teſtes
dicens. Ego vocaui vos tanq; delegatus
a papa.a q recepi literas huc tenoꝛẽ conti

nentes. Hius epᷣus ⁊c. Et faciat totũ legi.
ecutoꝛ coernonez Et ꝑ conſequens patet qiuriſditionẽ ha⸗
recipit ↄtra opponentes ſe ſibi. ⁊ imuriãtes

leo. Dolens igit᷑ iuriſditioneʒ mihi in hac
parte cõmiſſam ꝑpetuare.et caſibo qͥ accide
re pñt varijs occurrere.quantũ mihi poſſi/
bile eſt ⁊ debeo. auctoꝛitate mihi cõmiſſa pᷣ/
cipio tibi tabellioni tali ꝙ has literas in pu

blicam foꝛ mã redigas. Et inſtrumento pu⸗

blico hos teſtes quos pꝛopter hoc vocani
apponas. Si ſic fecerit. foꝛſitan iuriſditio
ſua ꝑ talem actũ dicet᷑ ꝑerpetuata.et ſic vti

Eunn t baninne:

Nind ſaꝑ l̃aꝝ et ꝓceſſus ꝑ eos habitexpᷣſus fu, incipit riſdinone.quis talis actus iudici⸗
e 1 e S

iſſet. vt eo. ti.c. Ex pte. Sed ̃m Hoſti.meli aliseſt. Et ſic ꝑ moꝛtem delegaãtis nõ ſpira⸗
ee or lop r reddi pt. qꝛ vicʒ videf fieri con bitiuriſdnio. als ſic. Cõſuluit tñ ꝙ q;citius
ipenni n iumelia iudici c reuocat᷑.vt.f.de iudicibꝰ põt ſine moꝛa citet ꝑtes.ar.extra eo.qð le
– l.obſeruandũ.non tñ ipia renocatio eſt cõ git᷑ de ſen. excõ.c. Ea noſcimur &t mag'eri
en raiusci neri wiit⸗ Erpiniluna ömentio lecurum eiclarum. “
nrl,. requirif in ſecundhs lis de pꝛioꝛibus cũ re holonn ſEh. .
e orane Bbio iuperpaneal tone Delegatus quis „F. ix.
lll pn pꝛimelre impetrant. licʒ in eis aliq falſitas non credlit᷑ niſi velegationẽ ꝓlet. vñ nõ te⸗
nurtn expeimat. wel veritas taceat nibuominus ner ei q́s obedire ſeu erequi qð madaret añ
yaglent: et iuder pcedit. eiſſi non m ſoꝛmã ipᷣam ꝓbationem. ſumm arie dicit in. c. Cu

ngnünin ſaltim ſ̃m ius. Et ſic ñ rerit taãta expꝛeſſio in iure.eo.ti.vbi dic Hoſti.ꝙ q;uis pᷣſuma
e ⸗ n quãta in ſuꝑioꝛi. Et eſt rõ.qꝛ iudiciũ reddi tur quis bonus vt de ſcrun.c.i.et ſie nõ ſit p
r no in inuitü. f.. e verbo. obli. l. Interſti ſumendũ ꝙ non mennatur. et ſit credenan
Porg 8 pulantẽ. et bec lanñt lo⸗ cum in lris vbi iuriſdi videtur ei mandanti. et ſi pꝛeſumi tur bon*.
mna mnian tio committt᷑. Si em̃ eent executoꝛie vel non pᷣſumitur iuder mſi oſtẽdatur. In hoc
n nln d gratioſe ſiue iã de alij negocijs. iũc opꝛ enim non ſufficit pꝛeſumptio ſed pꝛobatio
neheeng tet ꝙ de multis alijs faciat mentioneʒ. puta vt dicit glo. Caueat qcuq; impetrat a pꝛin
mm. anrinn de oĩbo omilis. qbo non eſſent ſub tah foꝛ⸗ cipe cãm cõmitti vel delegari alicii vt ſi ſen
uen uli ma lrennpetrate. vt de reſcup. c. Cõſtitutꝰ. temia fuerit vata ꝓ eola delegato. bene cu/
iNO„ανD,T Xrr A vben
. Crn- — f2 α F. ₰ α weren
4 2*α ρ☚
△ 4
1 ..
1
1 ⁶

ſtodiat cõmiſſionẽ ſicut ipſam ſentẽtiã. La⸗
pſu em̃ this ſi cõuenirxer ⁊ oſtenderet ſentẽ
tiã ſine cômiſſione nõ valeret ei niſi ꝓbare
tur de cõmiſſione. Sentẽtie vo oꝛdinarijſꝑ
ſtat. et ꝙ ea pᷣſumit᷑.quia conſtat de iuriſdi⸗

tione. vt de ſen. et re iudi.c. Sicut.Si tñ pu

blicatũ fuiſſet in iudicio reſeriptuʒ. videt᷑ ꝙ
ſufficiat. vt de teſtibo.c. Signiſicauit. licʒ ſit
ar. contra. de ſen. et re iudhi.c. Cũ inter. Sed
videt᷑ ꝙ lo die ſufriciat ſolus tabellio ad im
Ponendũ finem ſentẽtie. vt extra de ꝓba. c.
OQm. Sed vt nulla ſit dubietas.ita debet fi
eri. ꝙ auctoꝛitate iudicis reſcripiũ pape ſo

lenniter in publicã foꝛmã redactuʒ inſerat

in ipſa ſentetia iidicis auctoꝛitate.in pᷣſen
tia partiũñ.et alia inſtrumenta ꝓcuratoꝛia.
quia idẽ iuris eſt de illis vt ſi oſtẽderef ſen/⸗
tentia lata in ꝑſona ꝓcuratoꝛis.vel ſindici
ſi nõ cõſtaret de mãdato ꝓcuratoꝛis.ſentẽ⸗
tia non valeret.nec ſtaret᷑ ei ſi negarẽt illũ
fuiſe ꝓcuratoꝛẽ. Sed poſtq; in ipſa ſenten⸗
tia inſerant᷑ hmõi inſtr̃a et reſcripta iuchc⸗
auctoꝛitate ſtabit poſtea ſentẽtie.etiã ſi oꝛi
ginalia non appareant. K. de teſta. l. Publi
cati. Idẽ caueat in ſentẽna excõicanõis il⸗
le qͥ abſolutus ẽ.cuſtodiat inſtẽ̃m ſiue lt̃as
abſolutionis.ꝑ q̃s tutus exiſtat ſi ei obijce
rer᷑ excõicatio.als poſſet ſibi ꝑiculuʒ genera
ri. Her ꝓcuratoꝛẽ non hñtem ad c man⸗
datũ nõ ꝓꝛogaret᷑ de re ad rẽ iuriſditio dele
gati. Itẽ excõicatio poſt appellationẽ le/
Gitimã lata nõ tenet. Hec in ſumma habent᷑
in. c. Cũ olim.eo.ti.ſfᷣm oren. al dicit
glo. ꝙ ſi ꝓcuratoꝛ excedit fines mandati
ſciente dño.niſi ſtatim cõtradicat ei pᷣiudi⸗
cat.arg.di.liiij.c.Si ſeruus.Si aũt ignoꝛã/
te eo excedat nõ ei pᷣiudicat. Similitex ⁊ iu
dex ſi exeedat fines mãdati partibo nõ cõtra
dicentib eis. piudicat.C. cõmunia vtriuſ
q;. O.ui acta clauſa ſeu ſigillata relationis
delegatoꝝ aperuit ipſoꝝ violãdo ſigilla.cõ
tra illa acta non delet audiri. loc habetur in
ſumma in.c. Cũ olm.ij.eo. ti. vbi pomt᷑ ca⸗
ſus de quodã.q deferens lr̃as relatoꝛias ge
ſtoꝝ ꝑ delegatũ in cã ſua ſuſpicãs ne poꝛta/
ret iĩr̃as NDrie.i.contra ſe.et imuſte aperuit
eas.vñ etnõ audhit᷑.cũ fecerit iniuriam dele
gato delegann. Obi glo. ponit byſtoꝛ iã de
NDrig etheo.q̃ haler᷑.ij. Reg.xi.e. Et ſubdit
glo. ꝙ iſte ſuit ſtultus ꝙ recepit tales litte /
ras deferẽdas.ſi hebat eas ſuſpectas. Pꝛĩo
quia debebat videre diligenter. Et ſi d enʒ
in eis iniquũ debuit cõtradicere relanõi iu⸗
dicũ ſi cõtra veritatẽ referebant.iudices de
lbent oſtendere ꝑnbo relanonẽ quã faciñt ſu
Nxrioꝛi.ij.q.vi.S. Giduũ.als poſſit appellarxe

TPr- Ac S nes ce

vt ibi. Et qtiens iudexrelaturũ ſe pollicet,
ihco acta linga toꝛiby oſtẽdere tener. vt de
appella. c. Antimaſti. Dicit etiam glo. ꝙ ta

lus tanqᷓ; fa lſarius puniẽdus eſt. Etob hᷣſo

lũ pꝛiuari debet bñficio.vt de reſcrip.c.QOliʒ
Innoc̃.iñ dicitiꝙ minus peccauit qᷓ falſari
uis. vñ et min velet punir. ſ. pena arbitra⸗
ria. ᷣm Pe. Delegatus ſubdelegatũ col⸗

2

lege impediti.vñ ⁊ ſi excuſantis ſe nõ poſſe

intetenſe cũ alio in cauſe diſcuſſone.ſi in re

ſcripto eſt clauſula ꝙ ſi ambo nõ pñ̃t intereſ
ſe vnus adimpleat ↄmimſonẽ. Obi Jo. an.

in nouella ſic ait.exponẽs glo.ſi clauſula ꝙ

ambo ⁊c̃.eſt in l̃is apłicis.Aut alter eſt ꝑ-
tuo impeditus.⁊ tunc cõdelegatꝰ non tenet
ſubdelegatũ impeditiadmittere. Aut tpali

ter eſt impeditꝰ.et tũc ſiimpedimentũ eme⸗

uitabile. idẽ eſt dicendũ. Si euitabile.colle

ga tenef ſubdelegaiũ impedinadimittere. ſi
lubdelegatus iuriſditionẽ habebat. Sed ſa

nis mihi placet tunc opi. Doſti. de ap. re. Et

ſi dices.qꝛ ſi eſt impedimentũ ſpale et euita
bile.aut clauſula pelegit ꝑſonã.et tũcpᷣele⸗/
ctus nõ tenetf᷑ ſubdelegatũ college admite
re. Sʒ nõ ſic ecõuerſo.Aut clauſula nulluʒ

pelegit. et tunc in reſcripto aut eſt clauſula
ap. re. ⁊ tũc nõ tenet᷑ admittere. aut non eſi
et tunc tenet admittere.

Delegatus cano Kxr.

nicus in cã ↄcanonici potent recuſari. Itẽ
elegatus ſi vocet ſeu citet reñ ad iudicium
ad locũ vbi ſecure nõ põt accedere.põt re⸗
cuſari. Sũmarie H̊ haberin.c.Cũ te.eo.ti.
Pbi dicit Poſti. ꝙ etiã cũ ltis de cõduciu
nõ tenef accedere ad locũ vbi hʒ inimiciii⸗
as. Et nõ ſo lũ ꝓpter ꝓpꝛias inimicinas.
ſed enã ꝓpter cões vt ciutatis vel lou ̃m
Pe. Mic etiã dic glo.ꝙ canonic nõ põt eẽ
ludex ↄcanonici ſui ꝓpter familiaritateʒ. q

etiã veritatẽ impedire ſolet.iij.q.v. Accuſa
toꝛ es. Ceſtꝭ tñ pᷣt eſſe canome ꝓ cõeanoni
co ſuo.cũ etiã frater ꝓ fraire poſſit teſtifica⸗
re.cũ ediciũ de teſtibus ſit ꝓhibitoꝛiũ.ffl. de

teſti. l. i. Facili ꝰem habent iudices q;ᷓ teſtes
vñet faciliꝰ repellit iudex q teſns. Judex
em recuſat᷑ ꝓ modica ca. vt ſi aduerſarius.
eſt oꝛiundus de terra illius.ſ.iudieis vt de
appel. c. Ex inſinuanõe. Itẽ ſi udex eſt ſußß
fraganeus. YItẽ cõſanginnitas. vt de appel.
c. Poſtremõ. Sʒ in teſte ſec?. Itẽ iudexyre

cuſat᷑ vel alius ergchungit ſi hʒ cõſileʒ cam

ſicut enam teſnærepellit᷑ ſmoʒ cõſimilẽ cãm
Sʒ ſi daret᷑ iudex canomcꝰ cõtra aliũ cano

nicũ.nõ poterit recuiari. qꝛ par aſectionig
non oem ſuſpinone tollit. f.. e ri. nup. l. u

Cr ſa r.

in iunt
mminppret
onglechal⸗
Socertteontdl
nueſeetoetfe
Dengfod
rigſtinkiun⸗
ſecgtuscim
Nctercöitarn
esrelipiäh
ſenkenäeſen
Uoesredipt
Gormirtics
poceta
adiert
lapeeſere
ſonnent
Jonian
Molutionin

lones ipe
ltiOlnſe
Oflisnontine
ſticeopcenn
efuremina
nnenmung'
ſerlatns it
ſcenon öni
heſennene
te Fenic
Werönanmcne
lnnotettn
ifſpinngi!
Nulmuiteut⸗
Gflinnetansdine
ufhisenorene

ltgäͤſtiones

Cnunttanonnsee
nnoe. Pore
encoſibceleg
liebigbapkea
nſſetoltanaſf
fufuntöm
Ethrſo⸗wlenm
Mnnlirn ſoſs
Mann engno
ſͤſeinaunef,
Nenmmfron
eſinsinſent
lentgtuen
elluoglinifi
nſtinn,
etaneſt

Lapitulũ Zetcium

aDanmtne ſolum. Dicunt etig Be. et Ab. ꝙ ſchlaris delegantẽ qui ſcʒ aliquid iurẽ reſernauit. ap
unundi recuſan poteſt ſi der iucerin cauſa ſehvlar; pellancĩ eſt. cum appellat etiam poſt ſenten 5
nndnſch in wmo ſocij.allegat eo.ti.ca. Inſinuante. tiã. Cu delegatus etiã epi recuſat retuſatiꝰ
Anmnnspeen i⸗ Societate aũt diſſolnta dicũt ſecus.niſi ni nis cã.coꝛã epo eſt ꝓbanda. Vtẽ ſi omcia⸗
nundeſc mia affectio ex pᷣcedentiſocietate remanſiſ lis eiuſdè recuſet᷑.licet ad ipᷣm ab eodẽ ofi
Aeneſibiche⸗ ſet. De mgfo dicit etia g recuſat in cà ſchp ciali nequeat aprellari. eo.ti. c. Si cõtrariũ
ſrltentſenigbt⸗ laris ſui niſi alter eſſet ei ſcholarꝭ ſm Buil. li. vi. Itẽin. c. Penerabili.eo ti. ſumma
Oncätedſclin⸗ In. c. Cum contingat. eo. ti. cõtinet. ꝙ de rie dicit. ꝙ ſi ſubdelegatꝰ delegat pape ſim⸗
aſen legatus cui mandar ꝙ abſoluat illuz qui ſe pliciter vatus. cepit vti iuriſcitione. velega
Bermiimie dicit excõicatũ iniuſte anteq; ꝑtiuʒ ꝓbatio tus illũ reuocare nõ woteſt. Sed ſi ſubdele⸗
utemtisenzi nes recipiat. ſi vo demandat᷑ ei ꝙ denũciat gatus ipſe cõtra foꝛmã aptici reſcripti ꝓce/
nhsebles Ani ſentẽtiã eſſe nullꝗ. pꝛius ſuꝑ eo partiũ ꝓba dit.nullus eſt ꝓceſſus. Obi dicit Yo. an. in
11dt ctete tiones recipiat. Obi dicit glo. ꝙ non debet nouella. poſt glo. ꝙ qui eſt ſuſpectus wdila
ndtiacnin adtnitti qͥ& ad ꝓbandũ id quo ꝓbato non pidatione ſue eccleſie. nõ delet ꝑ loc remo
etürfinging pꝛodeſt. C. de oba.l. ad pꝛobationẽ. Et poſt neri ab adminiſtratione. ſed dari delet ei co
tdeenci D multa dicit in fi. voc w niſi iudex eum ſub adiutoꝛ. Exqᷓ ant ꝓbata fuerit dilapidatio .
Beggtüincline illa ꝓteſtatione ad pꝛobandũ admittat. vt locus erit diſpoſitioni.vt deymo.ca. Licet

ſi de iure vebeant valere ꝙ valeant. als nj Pe. et Ab. dicũt ꝙ qñ pꝛelatẽ ſuſpectus de
Item dicit ibi glo. ꝙ duplicici excauſa poſt dilapidatione pᷣterita tm̃.tunc dat᷑ coadiu
abſolutionẽ ab excõicatione audiunt ꝓbaj toꝛ tm̃.et inqrit᷑ de veritate.de qͥ ſi cõſtabit
tiones ſuꝑ lvc ſcʒ vtrum iuſte fuerit excõi/ deponet. Qñq ẽ ſuſt pectus de dilapidatõne
catꝰ.quia ſipꝛobabit ꝙ iniuſte fuerit excõi futura ꝓpterpterita de q̃ cõſtat.et tunc re⸗/

Nammn. bain
Maöeegtpnin

inctegn lle catus non imiunget ei aliqd per iuramentũ mouer᷑ m glo. et ſine accuſatoꝛe.ſi euiden
ieto. tt Et ideo pᷣceptum differt quouſe; ↄſtet ſiin⸗ tiſimis argumẽtis liqat eñ ſuſpectuʒ. Et ad
men eN iuſte fuit excõicatus.Et tunc pꝛecipiet ei ꝑ lvc q̃libet ꝑſona eccleſiaſtica eſt admittẽda
inieeinnn uiramentum ꝙ ſatiſfaciat ꝓ eo pꝛo quo fu ſcʒ ad accuſandũ.vt de re.eccle.nõ alienan.
mei, it excõicatus. Atemſſi ꝓbaret ꝙ admoni/ c. Siqͥs pᷣſ biteroꝝ. Dicit eniã AInno. ꝙ ſih/
anet tione non pᷣmiiſa fuiſſet excõicatus.excõij cut oĩs alienanio interdicit᷑ tali coadiutoꝛi
Ade N catoꝛ eſſetꝑ menſem ſuſpenſus ab ingreſu ita ⁊ viſitatoꝛi. vł cõmẽdatoꝛio.niſi rex.ſ.
i NAINN] ecclebe. Icem ſi Obatur ꝙ iniuſte excõica,/ q̃ſeruãdo ſeruari nõ pſᷣjt.de elec.c. Is cui.
a voltütii uns ermnnicgto⸗ renchirei nc intefeſſo Alib?o.,. dll. „
Mſenmetihanneri, et tanto tꝑe abſtinębit quanto viſum fue⸗ D Prge e n 6 —2
ginmiuh rit ſupioꝛi.xi.q.i. Nemo. Sed ſi ſentenna elegatus qui xi.
Nugauii ieni pꝛobabit fuiſſe 1 uſta excõica:us tenebit exs ꝓnunciaumt ſe iuriſditionẽ non habere etis
imtr oiͤtbir cõmunicatoꝛi ad intereſſe.⁊ oc niſi vtrie e cõſenſu ꝑtiũ cãm non reaſſumit. ſumma
vi pn mauen pꝛobabilis erroꝛ excuſet.Addit hic Joh. rie loc dr in. c. Signiſicãtibus.eo. ti.vbi fit
—— an.quinq; qſtiones circa materiaʒ tals exi mentio de quadã vidua nobili q̃ ſub pteriun
M W cõmunicationis.et ſoluit.vide in nonella, pauꝑtatis imꝑetrauit ꝑ reſcriptũ a papa. iu
ia in dicto. c. Hota ꝙ li. vi. e. ti. dicit᷑ de res dicem delegatũ ꝑſonã eccleſiaſticã in cauſa &
nain uocando ſubdelegato. OQuãuis vices tuas ſua.vt vitaret iudiciñ ſeculare. Oñ Johb.

7

in cã tibi ab aplica ſede vᷣlegata. in totuʒcõ an.in nouel.ponit genera pſonaꝝ etià laica
miſiſe noſcaris.ſi tñ anteq; ille iuriſdinõe rum.q̃ pñt recurrere adiudiciuʒ eccleſiaſti⸗

—

ecütehe ain /9,

—EErur E

icniun, eni vſus fuerit cõmiſſio huiuſmodi parte reuo cum/i pꝛimo idem de pauꝑibo dicit 8
ei t i cet ab ꝛpſo.vel eum eximi rebus contingat chtincte pñt ↄqri eccleſie.nõ ſolũ e oppſſi

FniE umanms. cam ipſaz reſumere peteris. cum onibo. ſed etiaʒ de alijs iuribo.xxiij.q.iij. Si

-
—

E

er i 6 . Iriſcitto exquo ipia vſus non fuerit. non qs de potetibo. vt de vbo. ſig. e. Sup buſdd
⸗ uni cenſeat in eum efficaciter trãſiuiſſe.Et.c.ſe Adẽ intelligas de pegrims oibus qui ſunt

rIIEEEHE quenti quod incipit. Si delegat Diecit e ſi de foꝛo eccleſie q̊ ad res quas poꝛ tant.et cõ H
Frninni h delegatus cõmiſerit vices ſuas vel ſubdele tractus initos in ipſa ꝑegrinanõe xxiiij. d.
Giin l gauerit quod idem ẽ quonẽs alenet.vel vj/ iij.ſiqͥs romipetas. 7. c.ſe / Idẽ in mercato
nn . rit . A nec reuocet cõmiſſione.g quã enã intelligi? ribus ſiin t loneis grauent. vt in pᷣdiciis

=
=
ſ☛ú

—
—

4

—

gii tur ↄmiſſia ſen etie ꝓlatlo.moꝛtuo ipſo de/ c.xxiiij.q.iij/ Idẽ demanumiiſis ab eccleſia
dn t, legãte.ſi res nõ eſt integra.ſed ſubdelegat veler ↄmendatis/Et de his qͥ ad eccleſã cõ

mn n e cepit vii ſua iuriſcitiõe.ſi dicta cõmiſſo nõ fugiunt.lxxxvij.di. Eos. et.c.le. et. C. de his
fuertt reuocata p veleganté, p moꝛteʒ ipſi?ꝰ quiad ec, contu. I. f/Adem de pemtentibus
— non expiret. Dicit᷑ etiã ꝙ a ſubdelegato ad i.lolennmiter. xi. q.i. lluid, in de ofticia⸗

„ 1* . . . C.-S- αι 3 AAeE . o E
. . —
. .
£

gnati oĩno defſendunt᷑ abecclia.

Et hinc eſt ꝙ papa vacante imperio vices

cõtra iudicẽ aſſignata.nõ ipſe qͥ foꝛſitan p⸗
SEE

explicari nõ poteſt. intelligunt eſe cõmina

libo eccleſie. libertis. ruſticis.ꝰxoꝛibo. filijs.
et ſeruientip. ff. ad muni.l. aſſumptio. C. de

epᷣis etcleri.l.i.et di.lxxxix. Vndicatũ/Ideʒ
in ſenibo et oĩb libertꝭ.lxxxvij.di. c. i./ Ideʒ

in cecis. mebꝛis mutilatꝭ. lepꝛ oſis,. furioſis
captiuis. debilibo diuturno moꝛbo fatigatis

NKonus

vna lententiã. vel terciũ concoꝛditer adusas

cẽt.cũ quo duo vel alter eoꝝ id faciat ſunt

cogendi.ne huius occaſione peincipalene

gociũ plus debito pꝛoget. Dec in ter. Blo.

.

ſup vᷣbo cã. que delet eſſe rõnabilis.ſ.neceſ⸗

ſaria. vel ꝓbabilis ad recuſanduʒ. talis ſcʒ

vij.q.i. Cũ pcuſſio.⁊ de cẽ.c. Cicʒ.C. de epiſ. que eſſet pꝛohata deberet legitima reputan

audi. Supꝛadicte ꝓſone et ſimiles ſunt de
foꝛo eccleſie.adeo ꝙ ſi grauent᷑ a ſuis iudi⸗
cibus pñt ad iudicẽ eccleſiaſticũ appellare.
et ipᷣm ꝑ ſimplicẽ querelã adire.vt.lxxxvij.
diſt. Libertos. ⁊.c. Arreligioſum. Sed ꝙ di
cunt de appellatione.ſ.a ſeculari ad eccleſi⸗
aſticũ pñt appꝛllare falſum eſt.imo potius
ad iudicẽ ſuñũ ſecularẽ.et ſuꝑioꝛem.grada⸗
tim appellatio facienda eſt.ij.q.vi.Anterio

rum/Hoc iñ ſpeciale in iſtis ꝑſonis miſe⸗

rabilib.qꝛ q;ins eccleſia etiam non miſera
bilibo pſonis reddat ommib iuſticiã ꝓpter
negligentiã ſeculariũ iudicũ.iñ ſemꝑ requi
rit᷑pꝛimo iudex ſecularis.de fo.compe.c.i

cet. 8Riſerabiliũ aũt ꝑſonaꝝ querimoniaʒ

ſimplicẽ qñq; auditirreqͥ ſitis etiã dñis eo/⸗
rundẽ.ne nimis fatigent᷑ ꝓ iuſticia omittẽ/
da.di.lxxxvij.ꝑ totũ/Allij dicũt ꝙ nunq; ech
cleſia habet ſe intromittere de his mſi in de
fectũ iudicis ſecularis ᷣ̃m Innoc̃. Sʒ Po
ſtien. remittit de hac materia.vt plene no⸗
tat᷑ de foꝛo cõpe.c.Cũ ſit generale/Cruce ſi
m Inno
cen. Hoc aũt notanduʒ ꝙ pſone miſerabi⸗
les facilius ſunt exaudiende qᷓ; alie ꝑſone
et reſcriptũ cõtra ipſas nõ valet.niſi faciat
de ipſis eypᷣſam mentionẽ. Hoc aũt regu/
lare eſt m leges.ꝙ in defectũ iudicis ſecu/⸗
laris.ſiue qꝛ non habet᷑.ſiue qꝛ recuſa lſiue
quia iuſticiã facere negligit.ſiue quia noto
rium ſubditũ ledit.nedũ pape.ſedetiam epi
ſcopi eſt iudicare.et in mehius reſoꝛmare.
vt in autent.de diſe.iudi.pꝛima RARubꝛica.

imꝑatoꝛis gerit.vt de fo.compe.licʒ Hoſti.

Delegatus cum Kxu.

väyt ſuſpectus ab aliqua ꝑtium litigantiũ re/

cuſat᷑.eligunt᷑ arbitri ad cognoſcendũ de cã

ſuſpinoms vtꝝ ſit rõnabilis.qð ſic declarat

Bꝛego.ix.eo.ii.dicens.Suſpitionis cauſa

uocatus obeſſet.ſed arbitri potius coꝛã qby
eſt ꝓbatio facienda. et ad quos oĩa que ad

ad hoc terminũ amgnare. Ab ipio quoq; iu
dice cui ſicut iur.ſdinio ſie et cetera ſine qbꝰ

Igem vt cõueniat ſi diſcoꝛdes fuerint in

Err- per ) „ 1g P

ſecus eſt hic. Eam tenentur bic accipere in

obediant.vt de appella. ca. Cum ſpeciali. Si

cõpellet eos. Si delegatus illos compellat

alij arbitri nullam coernionem habent. ſed

arbi. l. i. vel per emologationem. vel tacitur/
miatem decem diorum. . ge arbi. l. Cum
ria eſt per elecnonem. Glo. ſuper verbo co
gendi. licet uriſditio talis iudicis recuſaii
interun ſit ſuſpenſa.tamen ne culpa eoꝛum

vt de ap. Cũ ſpeciali. Suꝑ verbo iudicẽ.glo.
intelligit oꝛdinariũ vel delegatũ. Sup vbo
foꝛſan.glo.qꝛ nõ debetiudex moueriqͥ non
facit ei imuriã.cũñ vtat᷑ iure ſuo.vt de elec.
c. Cum eccleſia. Et loc eſt ei conceſſum a iu
re. vt hic. Sed refert ſe ad id qð cõnngere
ſolet. Nicet em̃ non deberet moueri. m̃ indi
gnant᷑ tales ꝓ maioꝛi parte.Et ideo qꝛ foꝛ
ſitan ẽ ꝓuocatus contra illũ.nõ debet termi
nũ ad loc cognoſcendũ aſſignare.ne ſibi ob
eſſet in artando ipᷣm. Et licet ſit ꝓuocatus
non iñ poterũt ipſi declinare quaſi oſtenſuʒ.
cu habeãt ceſſante ꝓbatione ſuſpinõis redi
re ad eum quẽ recuſauerant. Suꝑvbo nõ
ipſe Jo.an.ſcʒ iudex recuſans.als iñ bñ co
gnoſcit iudex an ſua ſit iuriſditio.ff.deiudi.

l. Si qͥ s.qꝛ tune nõ ſic afficirpſona.ſicut cũ

recuſatf᷑. Suꝑ verbo arbitri. Hi ̃ᷣm Egydiũ
non debent eſſe laici. Blo. ſuꝑ ver adquos

oĩa.Sicuit iudici oĩa intelligunt᷑ cõmiſſa. q̃

ad cauſam ꝑtinent ipſam.ſſic et his arbitris

vñ ipſi habent iuriſditionẽ et coertionẽ.et
poſſunt compellere teſtes. et impediẽtes pu
nire.vt patet hic expꝛeſſe.⁊ poteſt ab eis ap
pellari. Sed ſi appellent ad papam appella⸗
bitur Oe ſi uli qui eligunt᷑ axbitri a parubus
niolunt ſuſcipere arbitriũ.q;uis dicat᷑. ff. eo.
l.iij. ꝙ nemo cogit᷑ ſuſcipere arbitriuʒ.tamẽę

virtute obedientie diſtricte.et pꝛecepto ⸗
mim pape tenentur.etſi huic pꝛecepto non

enim iudex oꝛdinarius eſt qui recuſat᷑.ipſe

non obſtante ꝙ recuſatus ſit. aliter iudici/
um non pꝛocederet. Item eſt hic aliud
ſpeciale. quia conſenſus pꝛiuatoꝛum facit
eum iudicem qui nulli pꝛeeſt iuriſditioni.
nec iſti veri arburi dicuntur niſi pꝛo ſanto
quia eligũtur vt arbitri. ſicut alij arbitri eli
guntur de conſenſu partium. Ex hoc patʒ

tm̃ meiu pene ſententie eoꝛum ſtatur. C. de

antea. Et iuriſditio iſtoꝛum quaſi oꝛdina

ne
leinſens
lvn
Erhni
ſoet
Cunalek
elnteon
red fn’⸗
galncelin
(unmdnue
Wsnegcun
recdconeen
Prurnekern
Capkoleie
und
ralſee
Mfru
(neliitt
Altauiuen
tvereed
Colekeone
Gtbardins:
unngteacen
Atbins
de guubpſoc
Mpatethie⸗
lenhocä
Cenci auſa
nſuücum.
Mirtiery

Wont.

Mgn
ſolldanus
Midnhe
lu i
Poſenpet
niee
omnporenn
ennitſeſe
aoed

naciin
Ans ontalliid
Goſtencige,
Noſpnn. Etliuir
ipidcänae
Amnn danoneſt
Wnmtinenmn, 4,
Rererniens
MNirunddtrt

Pmmnöirtfeiſut
grrn hin
Naid lgai
4lent unmnetigoendi
nlertungdi
.. Nrenmurhin
mennedindkeafe,
. 4 ſou
icore,d
DER .

contingat negociũ p: oꝛogari

Capitulũ

mittit tali iu

dici vt cogat illos ad concoꝛe andũuũ. ſentẽ

nandũ de cauſa ſuſpitionis. Ox ſi arbitri nõ
cõueniunt ſimul malicioſe vt negociũ ꝓꝛo

getur. Idẽ credo ꝙ iuder woſſit compellere

eos vt ꝓcedant. aliter cõtineret iniqtatem
iſta conſtitutio. quia daret᷑ cauſa malicijs

loim quibo eſt potiꝰ obuiandũ.vt de reſcrip.

c. Sedes. Suꝑ vᷣbo omnig erplicat ꝑ exem
pla. Vo. an. poſt Hoſti. et Goffre. vt locum

teſtido amſignare. eos cõpellere et punire. ſi

mfalſo dephendant. diſeutere pſonas teſti⸗
um. admittere exceptiones in pſonas.7/
nunciare verã velfalſam cauſam ſuſpitiõis

deficientẽ in expenſis condemnare. Et dicit
Inno. 1 Buil. in ſpecu. ꝙ ſi aliq pars etiam
recuſans ſit contumax in certo actu vel ar/

ticulo coꝛ am arbitris non cõparens. nõ /
pter hoc delegatus reaſſumit iuriſditionem

niſi ro tus labat᷑ terminus ꝑ eũñ arbitris aſſi⸗

gnatus. allegat. c. Cum ſpeciali. de appella.

In li. vi. eo. ti. de arbitris boc haber. Ab ar⸗

Pitris à m foꝛmã iuris. vt de ꝓpoſita con/

tra iudicẽ ſuſpitionis cauſa cognoſcant,. vł

Acum de reuocatiõe ambigit literap udici⸗
pvus nequeuntibo m vna ſententiã cõcoꝛda
re ad concertationẽ huiuſmodi ſopiendã a
parnbo eligunt. et ſi ſe agerauauerit. ad ſe⸗/

dẽ apoſtolicã eſt appellanduzʒ. vbi vicit glo.

ſupꝑ verw iudicem ſcʒ delegat pape. Et idẽ
ſi recuſaret᷑ oꝛdinarius. Glo. ſuꝑ verbo gra

„

