pꝛiꝰ creditoꝛibo pꝛioꝛibo etĩ iure potioꝛibo.
Et nota ꝙ veres ante oĩa pot deducere ex/
penſas funeris.et etiam alias neceſſarias
quas fecit cã ereditatis. vt in teſtamento
inuentario ⁊ hmõi. Et bꝛeuiter ſicut qñ de⸗
bita totã hereditateʒ exbauriũt beres dʒz eẽ

ĩmunis a lucro ſic ⁊ a grauamine.cC. de iu⸗

re de libe.l.ſancim.S.ſi pfatã cũ ſequẽ. vtẽ

nota ꝙ licet obligano teſtatoꝛis trãſeat ad

iculũ ꝑiurij et hmõi
ens pñt excedere ſingularẽ ꝑſonã. IJdeʒ
Hoſti. et Gun. Qud ſi plures ſint here⸗
des.quõ tenent᷑ ad debita vel legata. Reſpõ
deo regulariter tenet᷑ libet heres ꝓ heredi⸗
taria parte. C. de here. ac. l. iij. Excipiuntur
quinq; caſus. Pꝛimus ſi aliqͥd ſit in obliga
tione faciendi vel non faciendi tunc em̃ qͥli
let tenet inſolidũ.ff.de verbo.obli.l.in execu
toꝛib).S.ij.vt ſi teſtatoꝛ ꝓmiſit ſe aliquod
opus facturum.vel pꝛmiſit ꝑ ſe vel hexedeʒ
non ſieri quo minus ꝑ fundũ ſuũ trãſire hi
ceat.hic quilibei ęredũ obligat inſolidum.
Secundus caſus eſt ſi res q̃ debet reſtitui in
ſolidum poſſideat᷑ ab vno.. de here. ac. l. ij
etff. cõmodati.l.ſi tñ.S.heres.Lerxcius.eſt
in alimentis legatis.qꝛ ꝓ voluntate defun
cti vel iudicis vel ab vno inſolidũ vel a plu
ribus ꝓ parubo deſignat petunt.ff. de ali. le.
l.iij. Q.uartus ſi teſtatoꝛ ab vno heredũ le⸗
gauerit crxeditoꝛi yreditario ↄpenſandi ani
mo.tunclem̃ ille heres onus ſuſtinebit vſq;
ad quantitatẽ legati.ff.de le.ij.l.eñ ab vno
Quintus in expeſa funeris vxoꝛis q̃ non
tm̃ aſtringit heredes ꝓ hereditarijs poꝛtioni
bus.ſed etiã virũ ꝓ poꝛnone q̃puenitad eũ
de vote vxo. ff. de reli.et ſumpt.fu.l.qtiẽs.⁊
l.veluri. Quid ſi heres ẽ pupillꝰ.nũqd pᷣr
differri ſoluno debitorũ pᷣtextu pupillaris
etat.Rñ.ñ.vt.C. de acqͥ.re.l.ſub pᷣtextu

De dilatiõe execu .J. xii.

tionis in legatis ad pias cãs Et pꝛimo q̃rit

virum defunctus inde patiatur detrimen?ę

tum quia tardantur elemoſy ne qs legauit.

Litulus

Reſpondet bea. Clv. in quodlibet. q;tum ad
meritũ elemoſyne nullũ detrimentũ patia⸗/
tur ex pᷣdicta tarditate. maxime ſi q;tum in
eo fuit. cãm adlibiit. vt eius elemoſyne ci
to darent᷑.quia meritũ pꝛincipaliter ex vo
luntate dependet et intentione. Sed q;tum
ad effectũ elemoſyne patit᷑ detrimentũ non
qͥ dem vt ꝑ hmõi tarditatẽ puniat.ſed qꝛ re
mediũ expiationis pene ei non adhibet. cũ
non ſit ſuffragiũ vnde ſubleuaret᷑. Simih /
ter nõ patit᷑ etrimentũ ſi deferat᷑ reſtitutio
quã ipſe mandauit fieri.licet tarde manda
uerit etiã in moꝛte.tñ fecit qð potuit.hec il⸗
le. Ex quibus ſequit᷑ ꝙ ſi tepide et incaute
mandauit fieri ſuffragiũ vñ nõ ſit vel mul/
t differt᷑. nocet et quo ad meritũ ex remiſ⸗
ſione voluntatis et quo ad ſuffragiũ vt nõ
ſubileuet᷑ ſi non fit vel nõ ita cito ſi tarde ſit
Et multomagis dereſtitutione fienda. Mã
poſſet eum voluntate ita remiſſa mandari
Keri reſtitutionẽ. puta ne filij egerẽt. vel ip⸗
ſee ne euaderet q̃ſinon curans de reſtitunõe
ꝙ parum vel nihil ſibi ꝓdeſſet talis reſtitu
no mandata.ſi etiam fieret. Scðo queri
tur. vtꝝ executoꝛ debeat tardare diſtributio
nẽ elemoſynarũ ad loc vt res defuncti me/⸗
lius vendant᷑.puta moꝛit᷑ teſtatoꝛ iꝑe meſ
ſium vel vindemiarũ.legat ſummam pecu⸗
me paupibus erogandã trahendã ex fructi/
bus recolleciis ipſius teſtatoꝛis qͥ tũc iꝑis
parum valent. inde ad ſex mẽſes vel annũ
valebunt multoplus. Reſpondet b. Tho. in
quodlibet. ꝙ in moꝛa modici tꝑis nõ videt᷑
magnũ ꝑiculum vel detrimenti. vnde ſi ex⸗
ecutoꝛ p modicũ tpᷣs elemoſy nas dare dif
ferat vt rebus deſuncti venditis amplioꝛes
elemoſynas faciat.non videt᷑ abſq; culpa.
qꝛ foꝛte tunc defunctus a purgatoꝛio eritli
leratus. in qᷓ dum erat cruciatus.remediuʒ
ſuſtragioꝝ maxime ei neceſſarium erat.loc
aũt relinquit᷑ pꝛudentis executoꝛis exami
m.. vt conſideratis dilatione tꝑis.⁊ condi⸗
tlone ꝑſone.que citius vel tardius liberan⸗
da eſt.et etiam quãtitate augmẽti elemoſy
narũ faciat quod viderit magꝭ expedire de
ſuncto. Tercio querit᷑.vtrum ex tali di/
latione et pᷣcipue magna peccet moꝛtaliter
et ab executoꝛe et ab lerede. Reſpondeo ꝙ
ſic ſi non facit quantũ poteſt nec excuſat᷑.qꝛ
ſine magna commodlitate heres loc facere
nõ põt. Hec executoꝛ ne diſpliceat vel da/
mnũ inferat heredi.⁊ quod ipſe nõ poteſt. de
bet ipſe ſignificare dy oceſano qͥ poteſt coge
re. extra de teſtamen. Nobãnes. Dnde in
cretis.xiij.q.ij.dicit. OQui oblanones de⸗/
functoꝝ detinent et eccleſijs tradere demo

Decimis

rant᷑. vt infideles ſunt ab eccleſia abiͤcien
di. et quaſi egentiũ necatoꝛes nec credeẽqi
iudicin dei habende ſunt. Et in alijs duob

pitulis idẽ dicit ibidem. Ex quiby argine

Joh. neapol. in qð libe:.ꝙ peccant moꝛtali
ter tales executoꝛes et heredes multũ diffe
rentes. tum qꝛ nullus deler excõican niſi p
moꝛtali. DPi aũt mandant᷑ excõicari q;uis
nõ ſint ipſo facto excõicati.niſi hoc eſſet ali⸗
cubi ꝑ conſtitutiones ſynodales. tum etiqᷓ
quia notabile nocumentũ inferunt anima
bus ꝓrximoꝝ. Nñ ibi dicunt᷑ necatoꝛes gig
rũ ſcʒ ſubtrahendo ſuffragium illud eis.
Quarto querit᷑ virũ pena appoſita a teſta⸗

toꝛe poſſet ex igi.et pᷣcipue in relictis ad pi)

as cãs. Rñdeo ꝙ; pena põt apponi triplici⸗
ter. vno mõ cũ cõditione turpi adiecta. pu
ta legat cõuentui mendicannũ pꝛediũ cui
cõditione ꝙ nõ poſſit alienare.rel alienan/
do ꝑdat lesatũ. Concdltio illa turpis eſt qꝛ
alienare immobilia nõ ſolũ pñt ſed ⁊ debet
mẽedicantes. a ſic cõditio illa vt turpis abij
cit ⁊ legatũ illi remanet ſine incurſione pe⸗
ne. Scðo mõ cũ vuolutiõe illius relicti ad

alterũ.puta legat centũ petro teſtatoꝛ. cum

loc ꝙ det. l.pauꝑib ex eis.vł faciat celebꝛa
re tot officia. als deuoluant illa centũ ad ta
lem locũ velꝑſonã. talis non ſeruans cõdi
tionẽ incidit in penã illã et ꝑditlegatũ. Ter
cio cõmittet leredi vt det centũ pauꝑibi in⸗
fra annũ.als ſi infra annũ nõ dederit tenea
tur ad alia centũ dare pauꝑibus In qͥ caſu

dicit Ber. et Abb. ſi elciens lvc ex.e ‚Hay.

extra de teſta.cũ glo.ꝙ locus eſt pene et en⸗
gi poteſt. ſi pena afticiat patrimonin teſtuͦns
Haã et ſi teſtatoꝛ cñ nõ habeat iurſdinioneʒ
in heredem vel legatariũ nõ poſſit ei penam
imponere.iñ bñ põt adimere ſub noie pene
bona legata vel relicta eis.q̃ pena etiã locuʒ
habebit in foꝛo conſcientie.ceñ naturalr ob⸗
ligef. extra de teſta. c. cu in officijs. uis ali
ud ſit in alijs penis. ꝓut vult glo. ſingular
rij.q.ij.fraternitas.vbi diẽ Gꝛeg.ꝙ ecclia
res ſibi ablatas nõ dz recipe cũ auginẽto.i.
en pena q̊ ponit᷑ furto.puta ꝙ fur xeleat re
ſtituere re furatã in duple ſumicit em̃ vt ha
beat ſuũ. Põt iñ vt dicit ibi glo.iuder ex ofſi
cio applicare illi eccleſie enã penã. Del in⸗
telligit᷑ pena canonis qͥ ad iudiciñ penitẽ

tiale in qͥ ſumcit iniũgere vt reſtituat maleꝰ

ablatum ſolum.non penam. Sed in penis
quas ponit teſtatoꝛ. ſi non fecerit leres vel
legatarius hoc vł glud wteſt pena exigi ᷣm

ncrlune
ehötenaue,

ns hflld
Penslucchfn
Anmrnont
nsenulocu.
Gr prinſtn
ſetiocityit
ltuonoͤett
Feilisnn
Paent prnngt.
Tonncnisl
ereeeſ
Unninonenern
innutnn
i ſu nn
nuirii tſi
ekgenms
enſetiteruten
eilienlſenac
Ctniperdenin

Reigoſnsnchn⸗
ſereletifnts
dſfonion
ſengefner
Gierͤeeſ⸗
cfpre
CRceneheke
ſonsote
Alpelaeti
entlorcha,
lnlylogtn
iorlſcetene
ſupunſchrgen

Ceralſe
leſtüfarerepfte
lent dparnnon
Leneruntakuunea
inſonepſoren
kfſeſfbipin
ſenvrindubi
egekenä wnn
ft gnoa
aaftnpeſte
Uaſdeet l
Cneſenftgn
un Denpant
Ulbocen eſ
gibelinte
lutnsduntg
Mhlbnetoch

Lorcinoflat
udltn ſoligite
1 ritollint
Aüknmafneſnn,
vaa moinöe linn
leeni eroti
Mces tire
adrlatini
Wriismin
in gilienntgiſ
Sünmmmizitnn

emineet

1 titrunhen
Miifunndmnict
nrcini aen nin
mniemrninipi:
iiitnaneretdn
ro oſoneini
eta cintiipi
nis A
mins mnihuftn
lus nöcndiil
nii, inn u naii
mmin petnd
l
rilattrninnil
iands u liß
amüernnini
An ſuninlie

iͦo

Cecus aũt põt ci

Capitulũ Quartum

vel nõ poſſit facere teſtm̃. Nota ᷣm Goff. ꝙ
quilibet põt facere qͥ nõ ꝓhilef. Pꝛimo aũt
ꝓhibent quidẽ filiaſtami.mſi de ꝑeculio ca⸗
ſtrenſi vel quaſi. extra de ſepult. c.licʒ.li. vi.

nec põt rehnquere aliqͥd ꝓ amma ſua ſine

patnis aſſenſu. ꝓhelet etia impubes. Ytẽ ſer
uus. xiij. q. ij. . q de libero. Arẽ furioſus nõ
habens lucidũ interuallũ. Itẽ ꝓdigus cui ẽ

admmſtratio lonop interdicta. Item mu/

tus qꝛ nil loquit᷑.ſurdus q̊ͥ ommmo nil au/⸗

dit. vt inſti. quibo nõ eſtꝑmi. fa.te.ꝑ iotuin

— —

ſolẽnitatibo qᷓ halenf. C.

qinbusnõ eſt ꝑmi. fa. te. l. hac cõſultimſima.

Atẽ illis qͥ ꝓpꝛijs renunciauerunt et nihil
Pabent. vt ingremi monaſteriũ. vt in auten.

de monachis. l. illud. et. xix.q.iij.c.qꝛ ingre
dientibo Sed ſiqͥs filios habens. monaſteri
um ingrediaf nullo cõdito teſtamẽto ꝑnnt
tit᷑ ei diuidere cũ filijs et inter eos. vt. xix.
q.iij.ſiqua mulier. Poteſt etiã facere teſtm̃

quicũq; añ ꝓfeſſionẽ. cũ etiam ad ſeculum

reuernipomt extra de regu.c. ſtatuimus. He

remite aũt ſi nõ renunciauerũt ꝓpꝛijs nec
ſe alicui ecclſie tradiderunt vita mutando
teſtari pñt als nõ.xix.q.ii.S.ecõtra paulus

Religioſus in em ꝓmotus nullo mõ põt

facere teſim m iv. cõa ſce. q. cxxxv. qꝛ
ſola diſpenſatio reru eccleſiarũ ei cõmittit.

—

que moꝛte finit. ex qua teſtm̃ incipit vale/
re. Si tñ ex cõcemone paxe teſtm̃ faciat. nõ
intelligit de ppꝛio facere teſtm̃. ſed aplica
auẽte intelli gi᷑ ampliata ptãs ſue diſpenſa
tionis. vt poſſit valere poſt moꝛtẽ. Qui at
ꝓhilet teſtare eñ qui põt ab eius eſt veredi
tate repellendus. C. ſiquis aliquẽ.. i.Ceſta
menta quoq; publicoꝝ ſeu maniieſtoꝝ vſu

rarioꝛũ ſic decedentiũ ſunt irrita.de qͥ habes

ſupꝛa in ſcda ꝑte ti.i.c.vi.S.i.cixcs n.

Llerici ſeculares .xiiii.
teſtm̃ facere pñt et wnare. ſed h̊ mõ. Si ha
lent de patrimonialib. vel de his qᷓ ſibi ad/
uenerunt aliunde.puta ex ſucceſſiõe vel o/⸗
natione ꝑſone non intuitu eccleſie. vel de il
lis q ipſi ſibi ꝑ ſcripturã vel hmõi arnficiuʒ

ãſierunt indubitter de his pñt facere teſta
mẽtũ et etiã vonare.xij.q.iij. c. i. et exira de

teſta. c. qꝛ nos. Et hoc habet locũ enã ſi cle⸗

ricus ſit in poteſtate patris vel am conſtitu

tus. K. de epi. et cle. autetico. licet in aljs pꝑ
ſonis ſecus ſit.que ſcʒ ſunt in ptate paren/⸗

tum. De rebo at ecdeſie mobilbo vel imo

bilib⸗ derienazeſtare põt. Sz pᷣt demoęz V deo E lamO 1
. natione cã moꝛtꝭ.et poſtea de conatione in
ter viuos qᷓ conuenit in noĩe.ętiaʒ habet in

bilib et fructibus ꝑceptis in egritudine cõ

ſtitutus. dum iñ ſii compos mentis cõferre

pauꝑibus et locis religioſis.et his qui ſibi

loneſte ſeruierunt. vt extra eo.c.xelatum.
De conſuetudine tñ alubi clerici teſtant᷑ de
fructibus et rebo mobilibo eccleſie acq̃ſitis.
tñ de iure contra eſt vt in dicto.c. Teſtes

aũt in teſtamẽto regulariter requirunt᷑.vij

vt inſti.e.S.fi. HNoc aũt fallit.quia qñq; va
let ſine teſte. vt ſi miles in bello ſeribat ⁊ mo
riatur. C. de mili. te. l. milites qñũq; ſufficit

vnus.vt ſi fiat coꝛã impꝑatoꝛe. C. e.l.oĩm.
qnq; duo vt inter filios.C. eo.il.hac cõſul⸗

rimima. vel ſim territoꝛio teſtet miles. ff. de
mih.l.lutiꝰ.Siłx in his q̃ ad pias cauſas le⸗

gant.extra eo.cũ eſſes.⁊.c.relatũ.qñe tres
vl quatuoꝛ. vt in ſpali pꝛiuilegio.C. e.l. ſi
ne ſpali.qñq; quinq;. vt in teſtõ ruſtici.C.

e.l.fi.qñq; etiã octo req̃runt᷑ vt qñ teſtatoꝛ

vult ſacere et neſcit lr̃as.vt in dicta.l.hac

conſultiſſima. Et nota. ꝙ ſi teſtatoꝛ non
vult ꝙ teſtes ſciant tenoꝛẽ ſui teſtamenti.

põt facere teſtm̃ qð dicit in ſcriptis.i.ꝙ ip⸗
ſe pꝛimo teſtamentũ cõſcribat vel etiã con⸗
ſcribi faciat.etpoſtea chartã clauſam repꝛe
ſentet teſtibus dicens. DHoc eſt teſtm̃ meuʒ

rogo vt ſigilletis et ſubſcribatis vos.C.e.

l.boac cõſultimima. Sed tñ ꝑ hunc modũ fa
cere teſtm̃ non eſt tutũ.qꝛ multas obſeruã
tias requirit.q̃ frequenter cum nõ ſeruent

opoꝛtet ꝙ nõ valeat teſtm̃.et iõ melius eſt

Vfiat ſine ſcriptꝭ.ſ.qñ ſcribit᷑ ꝑ notariũ tm̃

Itẽ nota ꝙ ci qͥs ſanus vel infirmus qͥ eſt
ſane mẽtis vltimo diſponit de bonis ſuis.de
qbo põt diſponere ꝑ ſimplicẽ ſcripturã.vłꝑ

verba ſolũ nõ violẽtatus vel circũuẽtꝰ.ſʒ li⸗

bere ſine notario et teſtib debitis ſtanduʒ ẽ

erꝰtali diſpoſitiõi in ſoꝛo cõſcie ⁊ heredes qͥ

bus B conſtat certitudinaliter tenent᷑ ad ob
ſeruandũ illud.etiã ſi pꝛi ꝑ ſolene teſtm̃ ali
ter diſpoſuerat. Executoꝛes etiã tenent᷑ ad

loc ſi certi ſunt de vltima voluntate inq;tũ

pñt. ODñ Bꝛego.xiij.q.ij. Oluima volũ:ias
defuncti modis oibo cõſeruentur. vbi dicit
glo.ꝙ intelligit᷑ cũ voluntas eſt rõnabilis.
Nã n moꝛies vellet exeredare filũ ſine cã
hec volũtas nõ ẽ ſeruãda ĩ foꝛoltũ cãꝑꝝ vbi
ꝓcedit᷑ ̃m allegata ⁊ ꝓbata niſi ſint ſuffici
entes ꝓbationes ꝑ teſtes ⁊ bmõi.ſtabit᷑ te
ſtamento ſolemter facto et ſi nullũ fecit iu
dicabit᷑ vt inteſtatus..
De vonationibus. Capitulũ.iiij.

Via donatio cauia

moꝛtꝭ hʒ ſiłiudinẽ ad teſtamẽtũ
vel legatũaideo nunc de hmõi o

aliquo ſimilitudinẽ ad wnauonẽè câ moꝛtʒ

Honatio cauſa moꝛtis eſt. cñ quis ma⸗

gis vult ſe habere q;ᷓ eum en const. magis

eum cui onat qꝙ; leredẽ ſuũ.vt.ff. e ong.
cau.moꝛ. l.i.et inſtit.de cona. F. ij. Oifferüt
tamen in buſdam donaqtio cauſa moꝛtis
legatũ. Pꝛimo qꝛ legatũ ſemꝑ tradit᷑ ab he
rede.ſed onatio cã moꝛtis.qnq; ab herede
qñq; a teſtatoꝛe. Iteʒ ſiquis accuſat teſtm̃
vt falſum amittit legatum. ſed nõ donatio⸗
nem cauſa moꝛtis.als ſi ex aliqua cã reſcin
datr᷑ teſtm̃ et wnatio cã moꝛtis. vt.ff. eo.l.
ſigquis mo.et.l.ſi dbitoꝛ. Reuocat᷑ cwnatuio
cauſa moꝛtis ſi vnantẽ pemiteat.vel ſi libe⸗
ratus eſt de piculo in quo erat.vłſi eſinat
conditio ſub qᷓ mnanio facta:fuit.ff. ſi certũ
pe.l.non oĩs. Item ſi onatarius pꝛius de
cedat q; onatoꝛ. ff. eo.l. ſi filio.et.l.i.et fi.
Donatio.ſ.inter viuos qͥd ſit. Rñ.ſᷣm ho⸗
ſtien.eſt rei licite.nullo iure cogente, mer
liberalitate facta co latio.

Quis poteſt donare d.i.
Riñ. wnare põt paterfa. dñs rei. nõ ergo
ſeruus.nõ filiuſfami. ff. e. l. finus. Atem nõ
minoꝛ. xxv. annis.C. ſi maioꝛ. fac.ali. ra.l.
fi. et mitominus pupillus q́ alienarenil po⸗
teſt ſine tutoꝛis auctoꝛitate.ff. de acqui.re.
w. . pupillus. Atem nõ monachus vel cõ/
uerſus. liiij.di. abbati. Item non põt dona
re q̃ͥ non eſt cõpos mentis vt furioſus nec
ꝓdigus.ff. de cura.furi.l.iulianus. Sed nec
is cui alienatio per legem interdicta eſt. vt
qꝛ cõmiſit crimẽ leſe maieſtatis. C. ad.l. iu
li. ma.l.fi.vel hereticus. vt. C. de ere. l. ma
mcheus. Atem nec condẽnatus de publico
crimine.ſlicer ante ſententiã vonare poſſet.
ff. eo. l.poſt contractũ. a. l. wnatões. §. fi.

Lui poſſit d onari.F.ii.

Rñ.ſᷣm Hoſti.cuilibet.niſi ꝑ legem ꝓhibeat

et q̃dem ſiue ſit pᷣſens ſiue abſens.notꝰ vel

ignotus. Item patrifamil.et filiofami. di/⸗
cto extraneo.nam filiofamil. ſuo nõ valet
facta vonatio.niſi ppſtemancipationẽ.C.e.
Itẽ nec inter virum ⁊ vxoꝛeʒ valet.
niſi poſt moꝛtẽ. vt dr infra..iiij. Item nec

miles poteſt wnare meretrici. C. de dona.

inter vi.et vxo.l.ſi ancillam. imo etiam qͥli
bet ꝓhiletur conare meretrici.xxxvi. diſ.c.

Qni venatoꝛ bus. Si tamen conaui repe/

tere non ponum vt infra notat.de dam. ſiue 4 . jergt.
lli eg.. en loc ſtatus. §. ſi locer. et ſiliꝰqͥ e in

Vna. adulatoꝛibus.

Donatio multis g. iü.

de cauſis reuocari poreſt pᷣcipue modis illis

quibus lilertus nit leuus. vide ſupza in tit.

—
de ominis. VNtrum congtio facta ſub cõ

ditione ſit idem ꝙ facta ſub modo. Rñdeo

non. nam illa que fit ſub condinone, puta

ſi tale quid ſit vel fiat ſtatim tenet. ſed non

extante illo poteſt reuocari.C. de wna. ſub

modo..i.i.et.ij. Et idem dicendum de vendi
tiomibus et huumuſmod cõtracnbus. An

coniuges ſibinuicem conare poſſint. Reſpõ
deo non. nec valet onatio. quin ponus ꝓ

libita eſt tam de iure canonico q; ciuili. er
eo.vvnatio.et.ff. eo.l.i.niſi in cerns caſibo.

Puiuſmodi autem pꝛohibitionis ſunt q̃

tuoꝛ cauſe. Pꝛima eſt. ne pꝛopter amoꝛeʒ

alieri coniugum non tꝑando vvnationb⸗
faciliter expoliaretur.ff.eo.l.i.Secunda ne

melioꝛ in pauperta:em incideret. et deteri⸗

oꝛ ditioꝛ ſieret.ff.eo.l.iij. Cercia.ne coniu

ges foꝛte intenti ad acquirxendum ſibi ꝑ oj
nationes.non eſſent ſtudioſi beros halen

di vel educãdi.ff. eo.l.ij.QAuarta.ne amoꝛ

loneſtus ⁊ debin exhibitio.que debet eſſe in

ter cõiuges pꝛecio conciliari videretur.ff.

eo.l.iij.Et ſic inter eos donatio non valer.
etiam ſi nat per interpoſitam perionam. vt.
ff. eo. l. ſi ſponſus. 5. generaliter. als in pꝛin

ci.eiuſdẽ.l.nec valet intereos remiſſio ali⸗
cuius debiti. aut aſignatio alicuius debito

ris.quia hec oia dnationes ſunt. Sunt

tamen caſus in quibus wonatio inter con⸗

iuges valet. Et pꝛimo quidem ſi is qui vo

nauit pemanſit in eadem voluntateviq;ad
moꝛtem. NMam huiuſmodi donatio moꝛte
donatoꝛis conualeſcit.extra eo.donatio.
Itẽ valet vonatio ſi alter inde non ſit pau
perioꝛ.licet alter fiat dinoꝛ ſi mari leres
ab aliquo inſtitutꝰ nõ adeat.vt vxoꝛi ſub/⸗
ſtitute locum faciat. Iteʒ econtra valet. ſi

alter non ſit ditioꝛ.licʒ alius fiat inde pau
perioꝛ. vt ſi vir vonauit vxoꝛi ademenduʒ

vnguenta ⁊ hmõi.vt in dicto.c.dvnanio.⁊
ff. eo.l.cum loc ſtatus.

OQuibus modis S.iiii.

n atio facta inter virũ et vxoꝛẽ reuocef.

Rñdeo.reuocat᷑ expᷣne ꝑ pniam.ſf.eo.l.cũ
loc ſtatus.S. i.
ta per onatoꝛem alienef.vt.C. eo.l. ſi ma
rirꝰ. Itẽ ſi pmoꝛiat illeqͥ wvnanõeʒ accepit
er̃eo.vnatio. Itẽ ſi diuoꝛuũ niat.vt ditta
l.cũ hoc ſtatꝰ.S. ni diuoꝛtn. Itẽ cũ ſocer nũ
ciũ diuoꝛtij miint nurm cin onauerat. vt

eius ptãte ſibi nare nõ pũᷣt.eo ꝙ pater ⁊
nliꝰ qſi vna ſuni tona. ie. ipu. et ali. ſub
ſti.l.f. Fallit iñ in vore ⁊ in vnanõe ꝓpier
nuptias quã pater nlio et nie põt wngie.

Item reuocatur ſites vna

Maunt
rtbo

gleſili
epiſte n
isicennſen⸗
rielrzun
bbikinne
lilaporene
ceithineti⸗
Ufcortondn
peekmmn⸗
ſneponepaen
olobneene⸗
6oeorekigne
Püpdunee
Nenchcpnre
ſe dſſcenun
ſteuclten

Ohpchrt

ſ

nganlh
ſtiſün
igibaruaſn
iipeüftene
n vohnene
eſnonninen
(irnnardo
Püncnpineicen
Wisanonte
Uicſemmr
Nhtsgnnm
ſphneptene
ſin Pnnies
ſlnl tcetire
plerar aci
Ndhron. Tef
Griaalianaecde
Nbinanciwin
npanitig
ntoſbſepulun
erü otbiſen
ſfiſetſerhene
Ntſchrätesilio
nnienele
unſideröts
Cnhenſtnere⸗

=

—

=
=.

„
= = = =

”õ
= =
t =
=
5 =☛ S.
=
EE

Nialtlnn
S
neſentſtugoftng
mmerhibenio genr,
Mo Conlan en
KnNsDIhol
mepiange
Nis nerahteiit
r Mermeresen
nauttigganodmas
Andtones ie

BSn ghrsrun

1Eimdrſ n

mmürmaun einateſ
An uiwädnon
mmnoitunkeian
Int 15dcen ti
1 uaat Frzemntt
Miee Mianustst
DNN Moe
tnii.dtnNdN

1enodg

u merniiannich
n Yenmunnhii
nmmniiniiſ il
ta inmumiilin
6 rtiean
—
ama Actelb

9

vntottuſt

+ —
S=.
=— — —
=☛=

AIjſtem fallit cum filiofamil eunti in caſtra

pᷣater vonat mobilia. Iteʒ valet ſi pater re⸗

mittat filio vſufructu. quẽ habet in rebo illi
us aduenticijs. Atẽ valet ſi fiat ob alimẽta
toec Poſtiẽ. Pirũ ſacerdos parochialis
⁊ alij clerici ſiue pꝛelati poſſint conare.ſn.
q;tuʒ eſt de patrimomialibo vel de ſus pꝛo⸗

pꝛijs q̃ ꝑ aliquam hereditatẽ vel alio mõ in
tuitu ꝑſone acqͥſierint.vonare pñt.extra de
ſucceſ.ab inteſtato.c.i.Sed et de fructibo be
neficioꝝ ſuoꝛũ onare pñt queda modica.
m eoꝝ ſtatum. ſed mñ tenent et debent do⸗
nare pionis pauꝑibꝰ ⁊ honeſtis.qꝛ quodã⸗
modo bona clericoꝝ ſunt pauperum.at ꝑſo
nis inſoneſtis non licet.vt ſupꝛa diciũ eſt.
Vtrũ pꝛelan eccleſiaꝝ onare poſſint. Rñ.
dicendũ ꝙ pñt quedã m odica.xij.q.ij.terru
las.cõſiderata tñ rei wnate quãtitate ⁊ lo
ci conſuetudine.extra de vvna.c.ceterũ.

Deſpuluris. Kapitulum quintñ.

*.

ta ꝙ quililet eſt iber ad eligendaũã

ſibi ſepulturã apud quẽcun q; lo⸗

cũ qui habeat ius ſepeliedi.et ̊ poſt. xriiij. an⸗

nũ cõpletũ ſiue maſculus ſiue femina.etiaʒ

contra voluntarẽ parentum. nñ Bꝛania.
vbi qͥ ſq; tumulandus ſit in voluntate eius

cõſiſtit.xiij.q.ij .i.Excipiunt᷑ religioſi.qui
ſibi non pñt eligere ſepulturã.ſed in ſins ec

cleſijs et monaſterijs ſepeliunt.niſi qñũ mo

riunt᷑ eſſent adeo remoni a monaſterijs ſui
oꝛdinis.ꝙ non poſſent ↄmode depoꝛtari ad

illa. qꝛ tunc poſſent eligere. extra eo. religio

ſi.li.vi. YInpuberes vᷣo nõ pñ̃t ſibi eligere
ſepulturã.ſed parẽtes eoꝝ pñt eos ſexelire
vbi voluerint, ſi cõſuetudo terre hoc habe⸗
at. als non. Vtẽ ſi quis elegiſſet ſepultu/
ram in aliqua eccleſia ex loc ꝙ inductꝰ fuit

ad ̊ iurandũ vel vouendu. vel als ꝓmitte⸗

dum ꝑ quẽcũq; clericũ vel religioſuʒ de eli

gendo ibi ſepulturã. vel electã nõ mutãdo.

talis nõ põt ibi ſepeliri.ſed ibi ſepelief᷑ vbi
gls fuiſſet ſepeliendus ſi nõ eleginʒ ſepultiu

rã. ⁊ inducẽtes illo mõ ſunt ipſo facto excõ
municati.Sed de excõicatione habes ſcʒ in
fra in ti. de excõica.⁊ quõ teneant᷑ pꝛedicti
coꝛpus reſiituere ſi fuerint reqͥſin ibi habes
Siquis tñ ex ꝓpꝛio motu vouet ⁊ iurat ali

cubi eligere ſepulturã ᷣm Hoſtiẽ. tenetur

ſeruare.mſi paſtea facaſe eſſet religioſus.
vl niſilocus ille q̃ſ eſet diſipat.ar. extra
vrehg. c. c. inter. Itẽ põt qs ehgere ſepul

turã dimiſſa antiqᷓ.etiã in loco minus reli⸗

tumulanda. extta eo.c.is qui.li.vi.

nintum

gioſo. extra eo. cũ quis.li.vi. Atẽ ſiqͥs man
daret coꝛpus ſuũ nõ ſepeliri.qð ⁊ feciſmar

cellinus papa in deteſtationẽ ydolatrie cõ⸗
miſſe. non eſt implendũ. vt nota. diſt. xxi. c.
nũc aũt in glo. Si ꝓpꝛius ſacerdos coꝛ⸗/

pus eius qͥ alubi elegit ſepulturaʒ violeter

rapuerit. m Hoſtiẽ. amittit ius.qð in eo

moꝛtuario Poxʒ.et oſſa eoꝝ reſtituet.et᷑ eo.c.
cum lileꝑ. Idẽ ſi aliqͥs cõuẽtus totꝰvel ma

ioꝛ ꝑs eius ſoc fecerit.ſecus crederem ſi mi

noꝛ ꝑs vel ſolus pᷣlatus ̊ feciſſet. Itẽ ſiqͥs

als receꝑit ad ſepulturã alienuz in caſu nõ

cõceſſo fenet᷑ ad reſtitutionẽ coꝛꝑis ſi petaf
Cenet etiam reſtituere q cquid occaſione
eius ꝑceperit wl percipi potuit.extra eo.fra
termtatem.in fi. et.c.ex ꝑte.

De eo autem qui K.i.

decedit nulla electa ſepultura vbi delrat ſe

ſepult. li. vi. talis debet ſepelri in ſepulchꝛo
parentũ ſuoꝝ exemplo patriarchap. xiij. q.

ij.hebꝛon.extra eo.nos inſtituta.⁊. c. frater
nitatẽ.vel in patochiali eeclefia ſi cõſuetu
co ſit.qð ſi talis ſit alienigena velviatoꝛ de
let ſepeliri apud eccleſiã in cuius parochia
moꝛtuus eſt.xiij.q.i.eccleſias.vłin eccleſia

cat vdrali ſi ſit cõſuetudo.xvi.q.i.c.i.Cle⸗

rici quoq; ſinõ eligunt ſepulturã ſepeliendi

ſunt in eccleſia. vbi ſunt clerici. AOtẽ qui ha

bet omiciliuʒ in ciuitate vel caſtro.ſed qm̃
ad villam ruralẽ ſe tranſfert cã recreatõis
vel vt ruralia exerceat et nõ electa ſepultu/⸗
ra moꝛitur nõ debet ſepeliri in eccleſia dicte
ville.ſed in ſua parochiali.velpotius in ea
in qua maioꝛũ ſuoꝛuʒ ab antiquo extitit ſe

pultura. dñ modo abſq; periculo ad ipſam
valeat depoꝛtari. Oulier q̃ ples viros ha/⸗

buit ſi non eligit ſepulturam eſt cũ viro vl
timo cuius domicilium et hnoꝛem retinet

Jus ſepulture eſt . ü.

quod competit eccleſie ad ſepeliendum ali

quos in cimiterio ſuo et ꝓuemi ex aſtigna

tione pontificatus vel pontificis.ar.xiij.q.i.

eccleſias. Cõpetit aũt generaliter eccleſijs
parochialibus et enam alijs quibus a iure
vel pꝛinlegis conceſſum eſt.non aũt alijs.
Et dicit Innocen. ꝙ cimitenum vel que⸗
cunq; ſepulture debent eſſe circa eccleſiam
xvij.qu eſtio.uiij.ſicut.poteſt tamen cinnte⸗
rium aliquaniulum ene remotum ab eccle
ſia.non tamẽ crecimus ꝙ alicui loco etiaʒ
religioſo.loipi:ali et hnuſmodi pomit acce
dere ſepultura. nin hebeat eccleſiam.

Titulus

Siere in vno cimiterio multe ecdeſie pñt

alere ius ſepeliẽdi ibi parochianos ſuos.
Atem nota ꝙ pactũ qð fit cum rectoꝛe pa
rochialis eccleſie de nõ recipiẽdo aliquos.

vel certos parochianos ęius ad ſepulturaz
ſeruari delet etiã ab his bo a ſede apłica ſe

pultura libera eſt conceſſa er illi apud eos
elegerint ſepeliri.extra de pact.(.pactuʒ. li.
vi. Expenſas aũt funeris tenet lyxres face⸗

re. Atem ſi mulier habeat wotẽ.de ipſa vote
delent fieri.ſi nõ habet ad maritũ ꝑtinet.ff.

de reli.et ſump.fu.l.i.Pꝛo ſepultura aũt nõ
licet exigere pecuniã vel exractam ꝑſoluere
qꝛ ſymoniacũ.de quo hales ſupꝛa in ſecũ⸗

qga npte ti.c.v.S.xxi. Et ibi eriaʒ habes quõ

multipliciter dicitur ſepultura.
De ſepultura quo ꝭ.iii.
ad canonicã poꝛtionẽ. Nota ꝙ qñ quis eli
git ſepulturã alubi ꝙ; in ſua parochia de oĩ
bus q̃ loco illi vbi eligit ſepulturã dimittit
delet ſua parochialis eccleſia habexe cano/
nicam poꝛtionẽ de iure cõmuni. Nec auteʒ

canonica poꝛtio varia eſt ̃m ↄſuetudines
Alicubi em̃ eſt medietas.alicubi tercia.ali

cubi quarta. et idem cõſuetudini eſt ſtan dũ

extra eo.c.certificari.Et ſi ↄſuetudo nõ ſap
pareat.ſtandũ eſt conſuetudini eccleſiarũ

vicinarum. et ſi illa eſt varia ᷣm Gof. deler

quarta. In hac em̃ magis iura cõcoꝛ dare
vident᷑.extra eo.c.in noſtra. Si aũt enʒ cõ
ſuetudo ꝙ nihil det. Crecht Ray. ꝙ nõ va

leat qꝛ eſt cõtra rationẽ et naturalẽ equita

tem. extra eo.c.nos inſtituta. ⁊. c. relatum.
tñ ᷣm Hoſtien.lec conſuetudo poſſet pᷣſcri

hi.ſi titulus/ꝓ baret.Et qñ qͥs dimiſſa eccle
ſia illa.vbi ſui maioꝛes ⁊ pᷣdeceſſoꝛes ſoli⸗
ti erant ab antiquo ſepeliri eligit alubi ſe⸗

pulturam.non debet canonica poꝛno eccle⸗/

ſie dimine.ſed illi in qua conſueuit audire

diuina et reciꝑe ibi ſacra.extra eo.c.cñũ qͥs
li.vi. O ſi quis in vna eccleſia cõſueuit au
dire diuĩa ⁊ in alia eccleſia reciꝑe ſacramẽ

ta.debef canonica poꝛno vbi conſueuit reci

pere ſact̃a.extra eo.c.i.h.vi.Si aut rex dux

vel alter ꝑ annicirculu audit duna et ꝑci
Ri ſacramẽta in diuerſis eccleſijs quaſiboa
ns duo vel plura womicilia in b ſe pari⸗
ter collocat.eligit ſepulturam in alia eccle

ſia.tunc canomicã poꝛtione dimdent inter

ſe eccleſie ile wmiciloꝝ ilhus. extra eo. c.
cum quis.li. vi. Quõ aũt debeat canom⸗
ca poꝛno a mendicanubo de obuẽtiomib ex
ſepulturis elect? apud eos infra dicetur.

anonica portio J.iii.

Decimis

Fm Franciſcũ de zab. pvoſt gath. dupley?,
vna epalis.quam recipit epᷣus ꝓ iure epi⸗/

ſcopali.ꝓpter cõmunionẽ quã habet cũ
cleſus ſiis. extra deteſta,creiſiſttet r
bet habere de oib relicnis factis eccleſijs cõ⸗
ſtitutis in ſua dyoceſi. ſed ſi ſuntextra dyo
ceſiʒ nihil habet.als eccleſia ſolueret duas
poꝛtiones. Alia eſt canonica parochialis q

deber eccleſie parochiali de relictis factis il)
li eccleſie vbi ſexelitur parochianus eius.
Et debet hec de relictis factis eceleſie ſeput.?ꝰ
ture.nõ aũ̃t de relictis facns alijs ecefſſs.

eo.ti.c.i.Et de hac quarta qͥ de iure datur ec

cleſie parochiali detrahit᷑ ab epᷣo ꝓſe quar

ta illius quarie.et non ſolũ de legatus fact

ſimplr. ſed etiaʒ de legatis factis ꝓ fabꝛieag.

vel adcultum diuinũ a fratribo aut epᷣsnul

lam quartã detrahit ᷣm Fride.qð allegats
zab. In aliquibus tamen locis epᷣseſt pi,/
rochialoĩm.vt neapol.⁊ tunc vt parochia

lis recipiet quaxtã a fratribus.

De canonica

ci.ſecus ſi intuitu ꝑſone q;uis eccleſiaſtice
dũ tñ in fraudem non ſiat. Item dicit hoe

intelligenduʒ eſſe tam de ummobilib q; de

poꝛtione de q bus ſcʒ rebus delxat dari diecit
Aay. ꝙ non tm̃ de oblationibus cereiset
lomõi. que eccleſia in qꝗᷓ coꝛpus ſepel᷑ receciii
piet in die funeris.ſed etiã de alijs q̃ deſunz?
ctus illi eccleſie vbi ſepelĩ ꝓ anima ſia re
inquit.extra eo.in noſtra. Cui concoꝛdaat
PHoſt.Et addit qð intelligendum eſt hoc
his q̃relinquunt᷑ occaſione eccleſie xel lo⸗

mobilibo. Excipiunt᷑ iũ oꝛnamẽta eccleſe

et pecunia ꝓ eis data.vel ꝓ fabꝛica anni /½
uerſario.xxx. ſeptimo et alia ad ꝑpetuuʒ di
uinum cultũ delegata.de quibus oĩby cano

nica poꝛtio nõ debet deduci.niſi fuerit factũ

in fraudem. vt epᷣs.ſi eſt cõſuenido ꝙ ebs
recipiat iſtã canonicã poꝛtionẽ.vel eccleſa
parochialis fraudaret᷑.extra de teſta,. c...

Inſup de his q̃ teſtat᷑ ſiue moꝛiens reliqt

Abuſcũq; alijs ꝑſonis vel eccleſijs vel in cõö
muni vt pauꝑibo nullã poꝛtionẽ halybit pa
rochialis eccleſia.vt di. AInno.ex᷑ eo.c.re⸗
latum.quia canonicapoꝛno noneſt pᷣſtan?ꝰ
da.niſi ab eccleſijs vbi qͥs ſepelitur. vel ad

quẽ tranſit ſe cõuertẽco vel alio modo.cõ⸗

coꝛdat DHoſt. Et nota ᷣm Inno. ab iſta ca
nonica poꝛtione danda eccleſijs parochia⸗
libo nõ ſunt de iure exempta monaſtena et
alia loca que als unt exempta. extra eo. in
noſtra.et de teſta.c.t᷑e quiſiti.led expꝛiuie

gio aliqui ſunt in loc exepni. vi patetinfra.
Item no ta ſᷣm Hoſti.licʒ petino canonice

ſſvs Sednan
uunnh
, dhebe
guurnoonfen
notme ſtne
ſeyllurino
Othechtetti
ſpknelgoſte
mmtpone.
finnannbomme
lorlrardanne
Ckſe diltgndn
nviretane
pnuaſtapeweht
Mihnean we
Aermmed

Cundten

Alſeſierinrn
AMyloltniin
ſafnnuhgurie
ſelatiemo
ſincntimeine
lisſeſßiſuoride

(iliprnone.
uſſutaſacertcoe
Monnnusdecee
uunwteta co
uiglementi

Ginnuinminor,
llithonenti,

nls

e
ranchlinn
udrchen
Notiit ſie
cchädnne
SSZ
amide
dnhidin
muenenſüdt

N

dbensſine

numiſinhin
s en locse
Nnewl 1e,
midamds
M
slres denn
am Loomnondesn
ANüniensea
neettnidipi
kieni,mit
meonvi Aid
Kit dnrlerunhen
umiintgken
unttianmiutt
sNin E,r
panoelalad
Aunn Nnbuit
Nlehs iet en
monicirncnikae

kium JM

Mocidprno N

Lapitulum

poꝛtionis ptineat ad parochialem ſacerdotẽ
tñ ſi ipᷣe eſt negligens in perendo.epᷣus pote⸗

rit petere pꝛo illo.extra de ſucceſ. ca. fi. De

quibuſdã de quibus poſſet eſſe dubiũ. vtrum

dari debeat poꝛtio canonica.Et pꝛio de ingreſ⸗/
ſo relgionẽ.qui moꝛitur temꝑe nouitiatus de
quo dicit goſtre. ꝙ canonica poꝛtio non debet
pꝛioꝛi eccleſie de obuentõnib er moꝛte eius
q́;uis em̃ exire wotuerit nõ tamẽ eriuit.ſed in

religione deceſſit. hoc ſufficit ad retentionẽ

quarte. extra eo. de his. Si aut aliquis eligit
ſepulturã apud aliquã religionem woſtea in/
trat in ſpam ⁊ decedit. Si trãſit ad religionẽ

in infirmitate qua moꝛit᷑.tenet᷑ locus ille re/

ligionis ad canomcã portionẽ eccleſie pꝛioꝛi
illius. Sed ſi trãſit in ſanitate vel eniã in in /

firmirate de qua nõ moꝛitur.nõ tenetur. extra

eo. de his. Ray. 2 DHo. Er hoc autẽ ͤs reci
piatur in confratrẽ alicinus loci religioſi. retẽ
tis tamẽ ſibi bonis ſuis eligendo apud illam
ſepulturã nõ liberabit᷑ a canonica portione. ſi

cut nec liberat᷑ etiaʒ ab epᷣali iuriſdirione.etiã

ſi ipſi religioſi ſint exempti. extra de pꝛiuile.

c. cum 1 plantare. Gof.2 Ho. De lepꝛoſis

aũt intrantibo womos lepꝛoſoꝛũ ⁊ moꝛiẽtibo.

vtrũ delxat dari canonica poꝛtio pꝛioꝛi eoꝛuʒ

eccleſie.dicit guil. in hoc ſtandũ eſſe conſue⸗
tudini. de iure tamẽ eos nõ teneri.Si aũt in⸗
firmus de ſua parochia faciat ad aliã ſe defer
ri ⁊ ibi moꝛiat᷑ dabit᷑ canonica poꝛtio pꝛioꝛi

eccleſie.extra eo.de his.

eccleſie ſue relinquit.x.eccleſie aũt alteri vbi

eligit ſepulturã relinquit mille. dicitay.q

ſi defunctus legauit illa.x. Hoc mõ ꝙ ecclſeſia
eſſetillis cõtenta ꝓ canonica ſua. ⁊ ſacerdos
ſciuit conditionẽ ⁊ recepit legatũ viderurre/
nũciaſſe iuri ſuo.⁊ ideo non poterit plus pete
re aliquã poꝛtionẽ. Sed ſi defunctus abſolu/

te reliquit ⁊ ſacerdos abſolute recepit poterit

mhilominus de ceteris poꝛtionẽ ſibivendica
re.extra de teſta.c.officij vel ſaltim poterit age

re ad ſupplementũ cõputatis illis.ᷣx.ſicut fiꝰ

cõſtitutus in minoꝛi pꝑte qᷓ; legitima nõt age⸗/
re ad ſupplementũ.C. de inoffi.teſt.l.ſi.q.⁊
extra de einp.⁊ ven.c.cũ dilecti. Si quis eli
Git ſepulturã ĩ pꝛopꝛia eccleſia ei nihil legãs.

Tum tñ alijs eccleſiis multalleget dicit Ray.

ſieſt conſuetudo. ꝙ eligentes ſepulturã ei
aliquid legent.ſemꝑ poteritillud illa eccleſia

vtere ab hexedibo nõ iurę actõnis.nec deſe/⸗
rendo ſepulturã. d imploꝛãdo auxiliũ ſupe 1 oſint 4
naliter cũ cruce ingredi parochiã inuito reco
re ad ſuſcipiẽdũ funus eis qͥ elegit apud eos

rioꝛis.extra de ſimo.c.ad axoſtolicã. ſed ſi nõ
eſt con ſuetudo nihil woreſt petere. ſed ſolis fu
neralibus debet eſſe cõtentus. Nam tenetur

vii

er officõ ip̃m ſepelire. Poſſet quoq in lvc ca
ſu imploꝛare auxilum iudicis aduerſus hæ/
redes. ſi depꝛehendatur colus teſtatoꝛis vł he

redum. Similiter aduerſus recioꝛes alkharuzʒ
ſi ii in wlo vepꝛehendãtur. Item in illis
regionibo vbi de omnibo mobilibo que poteſt
defunctus in teſtamento relinquere ſeu lega/

re eccleſia exigit terciã ꝑtem.⁊ moꝛienti iniũ

git ſacerdos ꝙ reuelet omnia mobilia ſua. ſi⸗

cut dicif᷑ fieri in bꝛitania mĩoꝛi. Credit guil.

ꝙ conſuetudo hec nõ debet p̃iudicare iuri cõ⸗
muni niſi ſit legitime pᷣſcripta.et cõtradicto/

rio iudicio obtenta vel auctoꝛitate ſedis ax/
ſtolice cõfirmata. Mec ſufficit conſtitutio epᷣo

rum illius loci. niſi adſit cõſenſus ſubditoꝛuʒ
quos tangit.nec tenẽtur illi pꝛecepto.moꝛiẽ⸗
tes obedire. S

De canonica por ꝗ. vu.

tione ratione ſepulture quomodo teneantur

ad eam p̃ᷣdicatoꝛes ⁊ minoꝛes. Hota in cle.
dudum.de ſepult. vbi inter cetera ſic dicirur.
Conſtitnimus ⁊ oꝛdinamus.vt predictoꝛuʒ
ordinũ fratres de obuentõibo omnibus tam
e funeralibus qᷓ; de quibuſcũq; ⁊ quomodo⸗
cũq; relictis diſtincte ⁊el indiſtincte ad quoſ
cunq; cerios.⁊ dłeterminatosvſus.de quibus
etiam quarta ſeu canonica portio dari ſiue ex
iginon cõſueuit vel nõ debet de iure. necnon
datis ⁊ qualitercũq; vvnatis in moꝛte ſeu ax⸗
ticulo moꝛtis.aut infirmitate vonãtis ſeu dã⸗
tis.de quo deceſſit quomomocũq; directe vel

indirecte fratribus ipſis vel alijs pꝛo eiſdem

quartam partem quã auctoꝛitate apoſtolica
taxamus ⁊ limitamus parochialibus ſacerdo
tibus.⁊ eoꝛum rectoꝛibus ſeu curatis.largiri

integre teneantur facturi ⁊ curaturi ne qͥd in

moꝛte ab infirmis huiuſmodi dãdui fratri⸗
bus ipᷣis exiſtiment in eoꝛundem dantiũ ſeu

Tonantiũ ſanitate ſibi dari vel wnari pꝛocu⸗

rent in quibus p ipᷣos vitandis eoꝛum inten

dimus cõſcientias onerare. Et paulopoſt vl⸗

tra poꝛtionẽ autem hmõi nil valeant parochi
ales.⁊ rectoꝛes curati aut pᷣlati exigere ſupꝛa
dicti. Et paulopoſt. Conſuetudines cõuentio
nes ſtatuta ⁊ pacta inquãtum ſunt pꝛemiſſis
vel alicui pᷣmiſſoꝛũ/gꝛia penitus reuocamus
Nota ſᷣm Frã. de zab.ſuꝑ iſta cle. Pꝛimo

