nis lvmo clericus ⁊ laycus virvel mulier.ſide
lis vel iſidelis. ⁊ etiã hermophꝛodita poteſt da
re verum baptiſinũ.non aũt angelus bonusvł
malus vel aia ſeꝑata.vt.i.q.i.dedit ⁊ loc duin
mogco ſeruer᷑ debita materia ⁊ foꝛma.Dnð ex
tra de ſum. trini.c.i.ꝭ.fi.dicitur ꝙ baptiſmi ſa

—

cramentũ m formaecclie collaiñ ri

qᷓ; mulier.⁊ hoc niſi infeꝛioꝛ melius ſciret foꝛ⸗

mam.quia tunc ipᷣe baptizabit. Non em̃ oẽs

tenentur ſcire foꝛmam. ſed ille quibusincum
bit ex officio.vt curatus ⁊ obſtetrix cui ſepe in
cuũbit vt in ꝑiculis.Et cãuneceſſitatis non ſo⸗
lum quilibet poteſt baptizare. ſed tenetur ex p
cepto et magiſq́;ᷓ teneatur quis ſubuenire fa⸗
me moꝛienti. Oñ ⁊ laudabile eſt quelibet eti
am ſcire ⁊ addiſcere hmõi foꝛmã Secun co
nota qꝙ ex officio ſolus ſacerdos habet baptiʒa
re ꝓpter quod exira neceſſitatem nullus nec
laycus nec clericus.nec enã dyaconus cardia
lis tebet baptiʒare. Quod ſi fecerit quicumq;

de licẽtia curati niſi ſuper oc habeat pꝛiuilegiũ
a ſuperiori qꝛ ſacr̃a a ſuis pᷣſbiteris parochiali/

bus ſunt recipienda vt.xvi.q.i.interdicimus
Ep̃s etiã inuito curato poteſt dare licentiam
baptizandi alteri ſiẽ ⁊ abſoluendi non curatuſ moꝛtaliter ̃m omnesratio eſtquia menutur
facto in eo quod eſtchriſtiane religionis oſtẽ
dens ſe ſanctum in veſtibus ſacris ſaltim ſto
la cum ſanctus non ſit. Si autem non recole
ret de peccato non ſacit irreuerenuã ſacramẽ
to et excuſatur tunc

tamen baptiʒzans ſine licentia non eſficit irre
gularis.qꝛ non eſt expꝛeſſum in ure. MHota
tercio ꝙ malus miniſter malicia moris ita cõ
fert ſacramẽetũ ⁊ rem ſacramenti.i.effec tum
i.gram.ſicut bonus.vt.i.q.i.ſi iuſtus fuerit de

,— „ 8

con. di. iiiqj.mulier. . c. romanus 2. . ego. di
co. Et ratio huius eſt qꝛ quod cõſiſtit ioꝑe oꝑ
ato non viciatur ex de merito opantis ſi tam
concurrunt que ſunt de neceſſitate oꝑis. Sed
oumne ſacramentũ conſiſtit in oꝑe oꝑato. er
8So non viciatur ex malitia wl demerito mini⸗

te a quoeũ
qʒ ꝓficit ad ſalutẽ. DObi tũ plures reperiuntur
iin caſu neceſſitatis. ⁊ maioꝛ debet minoꝛi cede
re qꝛ potiusbaptiʒabit clericus q; laycus ⁊vir

weroytis. Motg quarto e iße miniſter
malſeu kapn zʒat vt miniſter eccleſie ⁊ cum
ſollenn taſe lIpctõ moꝛtali peccat moꝛtalirer.
Et ratio e ſt.qꝛ cõmittit irreuerentiã erga ſac
men inn tractando vaſa ſanctitatis cuʒ ſit im
mundus Iſtud etiã haletur.i.q.i.remiſſonẽ
peceator. Er erponit gloſa ibi ⁊ bñ.i.nonſunt
digni vare. Adem eniã dicitur ea. q. c. p yſaiã
Sed eirca lvc eſt duplex opinio. Cv. in. iij.
ſen. di. v. q. ij. ar. ij. q. iiij. coꝛpe.q.dicit ꝙ ma
lus baptiʒans in neceſſitate ⁊ ſine ſolenmiate
qina non baptizat vt miniſter eccłe.ſed vt ve
tula non reccat qꝛ excuſat euʒ articulus neceſ

ſtri on rantis.

ſitatis. Alij dicunt ꝙ in nullo caſu woteſt ma

lus miniſter baptiʒare quin peccet quiaſemꝑ
baptiʒatvt miniſter. cum in neceſſitate quili⸗
bet ſit miniſter baptiſmi.nec caſus neceſi ita

tis eum excuſat wl facit perplexũ quia põt ha

lere diſplicenciã de peccato cuiuse eſt conſciꝰ
ipe.Concoꝛdat aũt He. dictas opiniones ſi
dicens. Qui in neceſſitateꝛ ſine ſolennitate
baptiʒat anr acturecolit de peccato. nec conte
ritur. ſecvult in pctõ remanere ⁊ nibilominꝰ

bapriʒare ⁊ tunc ſi eſt talis qͥ ſcire delegt æ ab

hmõi pecc atoꝛibus contingi talia non debeãt.
Buis non exlbidine vel cõtempiu haptizet.
ſed intuitu neceſſitatis. non ercuſatur ab irre

uerentia vel cõtempiu ſiceſt vrra ſecũda opi

nio quia miniſter eſt ⁊ neceſſe non haler cuʒ
peccato baptiʒare licʒ neceſſe habeat baptiza

re Si autem cũ metua tremoꝛe wolens de pec

cato in generah lʒ pꝛopter lvc ſciat depeccato
ſe non mundari.puta quia multa mortalia cõ
miſit de quibus opoꝛret ſingulariter olere ſal
tim colore attritõis ſʒ ſpᷣs ei defiẽ ad recogitgᷓ
dum de ſingulis pꝛopter periculum vicinũ ba

8 deler dap mniecerit ptiſandi ſed pꝛoponit
vir non ſacerdos extra neceſſitatẽ irregularis piiandl ſedpꝛoponit poſtea adplenũ conteri.

efficitur de cle.nõ oꝛ.mi.c.i. Nec etiam ſacer
dos debet baptiʒarę.niſi parochianũ ſuum. vel

vel quia eſtexcõiatus etnon Pteſt abſolui vł

pꝛopter aliquod huiuſmodi lvc facit ettũc ex
cuſatur. ſic eſt vera opinio hvmas. Sedqᷓ

ſolenniter baptizat exquo periculum non eſt
in moꝛa pꝛius ſed debet perſecta penitenitia la
uare vel ſaltem ſiſacerdos nõ aceſt debeiſe lg

uare per perfectam contꝛitionem aliaspeccat

pe, e pal triplereſt poreſtas in ſacrament:.

ſcilicet auctoꝛitatis excellentie ⁊ miniſterij

Horeſtatem auctoꝛitatis halet chriſtus ine
tum deus. que in ve conſiſtit. ꝙ pꝛincipaliter

um
lioeſonte
ttidic.
neG

= =

Grroveni
rpet
tgeri
nufnetn

— =☛ =

höitditen

4

7
4
.

“

4
44
„

4

3
4
.
4
6
—
.
H

4

6
. 4

*
4
4

5

hninii

iuſtürnti⸗

neterne .
ſnndet.

onnlit
loi
Ueſeggeten
nnecedas
iilietsn
ninetenennon
nimenwonmn
oonperoſfn
ſcoeripevgn
Menndlomo
ulſioen⸗
ſüfſrunente
inatpnont
fenclenneto
onſttrintn
Uncerneroh
fentaefiacäni
Rerns Schon
ſäifneſnion
Alinoegtino
prüntgarde
liotlenn z
itetiakende
tenrinve,
ſtcöſnni of
fentieficcin
Pnoniaseus
ſieypiteig⸗
ſſerfflane ie
Mhnitanin
Miſanstön
Efernintim
nanſt
Mpeenowe
iifnhäͤcen
hhernans
mugann
Kprcſg

ſe
Ktolrdepttgenen
Cötenneretſihen⸗

iektisiſirntg,
Boonnng Elanendri.
rikönnutgte,

S. Meniuritfte

ptifmieitn

Bicktmenſenenbatech

M
NbimneEdesd
Enmeheſanene
MHucamklarondi:
wrrrfnglanterone.
Gss seigfialei.
pwpernanbnmgenl.

Nüppſrzadpenicnn

Wsetnonptetkoit
hurrfrocirſetenüan
—
Aergonmann voneft

rinpenuprientke
nmame
1conentovendlageet
Vesanoeſcisrenn
cnkane lgonb

ſettkusſinsſint

t. Kaen nit
Atimaermniſumd

un 6*

Pprteiitunn
eleunetnmin
ns oletc nfiſi

imn gui

Capinlum lerxciumdeci.

et pꝛopꝛia virtute remittat petm̃ ⁊oferat gra
tiam hanc poteſtatẽ nulli cꝛeature deus cõmu
nicauit nec etiaʒ lvmĩ rpᷣo. Sed nec cõicari
põtqꝛ inſinite virtutis eſt.cinꝰ creatura. cũ ſit
finita non eſt capax ſiẽ nec etiaʒ poſſit creare.
VNñ opinio mgriin.iiij.di.v.circa lvc non te
netur niſi dicat᷑ ꝙ intellexerit.ꝙ ̊ põt crea⸗
ture cõicari.qꝙ ꝓpꝛia virtute ↄferat gram re
mittat culpaʒ. non tũ pꝛincipaliter in virtute

ſua.ſed alterius ſcʒ dei. Sedtunc iſta poteſtas

non eſt ꝓpꝛie loquendo auctoꝛitatis ex qᷓ ab
glio depender. Ptãtez miniſterij habuit cri

ſtus qꝛ contulit ſacta. Et hanc dedit non om̃i

busſed quibuſdaʒ qꝛ viris ſacerdotibo tñ exi⸗

ſtentibus. Et iſta eſt ptãs cooꝑatõis inſtrum̃
talis ſiẽ pʒ exemplũ in cꝛeatõe aĩe rõalis quaʒ

immediate deus ꝓducit ſed tñ hõ diſponit ina
teriã ad aĩe rõalis receptionẽ.Et qꝛ creatõ a⸗
nime recreationi eius rñdet.iõ emundationẽ
anime deus immediate oꝑat᷑. Sed ad lhoc ho
mo coopat᷑ diſpnendo dupliciter aĩam. vno
modo exope opante ſiue wocendo ſiue merẽ/
w. ⁊ lvc mò lvies cooꝑant᷑ deo in remiſſione
peccatorx. Alio modo er oꝑe oꝑatoſicut qͥ con
ferunt ſacr̃o que ad gr̃am diſponunt. et loc eſt

ptãs inſtrumentalis de qua.i.coꝝ.iiij. Sic noſ

eriſtimet lvmo.vt miniſtros rpᷣ.⁊c. Pote
ſtas excellentie collata eſt vvĩ xpᷣo ⁊ nõ alteri.
2 hecconſiſtit in tribꝛ. Pꝛimoquantũ ad meri
tum.qꝛ ex merito paſſionisxpᷣi.omnia ſacꝛa⸗
menta efficaciã hñt non aũt ex merito alicui⸗
alterius. Scðo qꝛ rpᷣc oterat conferre eſectu
ſact᷑i ſine ſacẽo qð nullus alius põt.Cerxcõ qͥa

aa inuocatõz noĩs eiuspabatur bapnimus in

pꝛimitiua eccłia.non añt ad inuocatõʒ nomi⸗
nis alterius. Iſtã aũt ptãtem licet deus potue
rit etiã alceri dare tñ non dedit.ne ſpes pone⸗
retur in vvie.Aliqui tamen dicunt ꝙ cũ non
ſit cõicatũ xpᷣo ᷣm ꝙ eſt homo abſolute.ꝙeiꝰ
meritũ efficaciam tribueret ſacr̃is.ſed ſᷣm ꝙ
humanitas eiusoiuncta deitati.exrqua coniũ/

ctõe ↄpetit ei.ꝙ eius merituʒ eſt aliqͥ mõ infi⸗

nite efficacie.ideo iſtud non poſſet cõicari alij
humanitati niſi aſſinneret in vnitatẽ deiꝛ iſtð

videt ſatis rõnabile dictũ. OJoꝛs emxpᷣi ꝓtã

to fuit infiniti merin ⁊ ſatiſtactõis.qꝛ ſuit inſi
niti ſuppoſiti. Omma hec pe. Ntrum auteʒ
peccet petens vel recipiens baptiſmũ a malo
miniſtro. Rñdet Pe.de pal.poſttlv.⁊ pe.Aut
mimiſter malus eſt pciſus ab eccłia vt qꝛ here
ticus excõicatus.ſuſpenſus ⁊ hmõi aut nõ aſi

eſt pꝛeciſus. Siqui offeꝛtur ad baptiſmũ non

halet vſum rõis.nonpeccat ipᷣe.nec pꝛiuatgꝛa
tia ſacr̃ali.Sed adultus offerens eum peccat.
in quo caſu peccaret offererens ſeipᷣm. Si au
tem baptiʒandus eſt adultus tunc aut latet eũ

ꝓbabiliter miniſtrũ eſſe p̃ciſum.⁊ tuncñ rec
cat qꝛ ignoꝛantia ꝓbabilis excuſat eum.lnt
eum non latet ⁊ tunc peccat moꝛtaliter.⁊ per
conſequens tunc non ſuſcipit gram ſact᷑i. Et
ratio eſt. ꝗꝛ eodeʒ pᷣcepto quo pᷣcipitir pꝛeciſe
ab eccleſia ne ſe ingerat diuinis pꝛecipit᷑ ⁊ ci
ſlibet ne ſibi cõicet in eiſdem. Peccarãt mor
taliter faciendo contra pᷣceptũ ⁊ lvc eſt intel⸗
ligendum niſi in caſuextreme neceſſiratis qᷣa
tunc a quolilet põt ſuſcipi ⁊ frucmoſe.Si autẽ
miniſter eſttm̃ peccatoꝛ ſed non pꝛeciſus non
peccat recipiens ab eo baptiſmũ. Si em̃ pec⸗
carxet a tali perens baptiſmũ.vc eſſet ideo qa
induceret illum ad peccandũ.inducendo vide
licet ad miniſtrandũ ſactm. Sed hoc nõ opoꝛ
tet.quia cum malus miniſteꝛ poſſit in momẽ
to conteri.⁊ dubia debeant in melioꝛem parx⸗
tem interpꝛetari.poteſt credere illum penitu⸗
iſſe.ſedetiam ſi non peniteat nõ inducitp hoc
eum ad peccandũ petens ſact̃m quia iſte petit
ius ſinim.z ſi vult ille. poteſt illum ſine pecca/
to exhibere. Concoꝛ. Johan.neapoli. in quod
liber. Si autem miniſter eſſet ita malus ꝙ nõ
vellet baptiʒari niſi ꝓ pecunia. cum illud ſit ſi⸗
moniacum.⁊ per conſequens moꝛtale.etiam
pꝛo paruulo in extꝛemis conſtituto baptiʒan

non eſt danda pecunia Sed de loc pleniuſ

habesſupra in ſecunda parte ti.i.c.v.ibi vide

Queritur vrru .Vi
vnus poſſit ſimul plures baptizate.putavła⸗
ſpergendo plures ſimul. velann vna maniu v
num immergendo.⁊ cũ alia aliuʒ ſub vna foꝛ
ma tantum Reſpondet Petrus de pal.di. iij
ꝙ circa hoc eſt duplex opinio.Ona eſt ꝙ ſic.
et iſta cõiter tenetur ſicut ⁊ ſacerdospoteſt ſi

=

mul plures lvſtias cõſecrare ⁊ quililet poteſt

ſimul plures de ſacꝛo fonte leuare. Et licet in
veritate in baptiſmo nõ ſit niſi vna foꝛma ina
terialiter ſimt tamen plures virtualiter ⁊ rea
liter ita ꝙ foꝛmaliter nõ ſunt in ea plures /
tutes ſubiectiue.quia vna virtus numero qͥa
eſt in eodẽ ſubiecto ⁊ ſic non roteſt multiplica
ri. Sed effectus eſt duplex ſ̃m duo ſubiecta.
ſicut ab vno calore in igne eſt vnum calere iʒ
ab eodem duo in duobus cale factis Alia opi
nio eſt quam Petrus dicit tutioꝛem ⁊ magis
conſonam voctꝛine communi. ꝙ de lege com
inuni non ſunt plures baptiʒandi niſi plurib-
baptiſinis foꝛmaliter et materialiter. Onde
ſuper duos non ſufftcit dicere haptiʒo vos vel
baptiʒo te ⁊ te. cum diſtinctus bapnſmus debe
at habere explicita ⁊ diſtincta verba Vnde er
lvmas dicit in quodhbeto.ꝙ cum naſcitmõ
ſtrum. puta habens duo capita ⁊ huiuiſmodi.
aur certum eſt ibi eſſe duas animas rationa⸗

Zimlus quartusdecimus

les vt qꝛ ibi ſunt duo capita duo colla duo pec
tora.Pↄſequẽs duo coꝛda. 7 tunc baptiʒzan⸗
di ſunt vt duo. Et q;uis pᷣſummat᷑.ꝙ plures poſ/
ſint baptizari ſimul dicendo. Ego vos bapti/
ʒotitius tamẽ eſteos haptiʒaꝛe ſigillatiʒ. Si
aũt nõ eſt certũ eos eſſe duos.vt quia nõ ſimt
duo capita bñ diſtincta ⁊ hmõi.tunc baptiʒet
vnus. ⁊ illo baptiʒato põt alter dubie baptiʒa
ri dicendo. Si iu non es bapn. ⁊c̃.baptiʒore.

Item queritux . vii
vtrum in necrſſitate mutus ⁊ mancus poſſint
vnũ baptizare. ita qð vnus dicat verba ⁊ aliꝰ
immeꝛgat ⁊ videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ neuteꝛ facit ſotũ
ſed ꝑtem mm̃.⁊ ſic e ſ decret.di.xxiij.qᷣꝛudã
Et hanc opi.firmat.Ray.. hoſtien.dic. illuʒ
non eſſe baptiʒatũ.⁊ tlv.iiij.ſ.diſt.vi.q.ij.art.
lchi. teʒ.iij.pte.q.lxvij.ar.vi.qꝛ ſacr̃a ſunt
eccleſiaſtice vnitatis ⁊ diuidi nõ pñt. Sedpe.
depal. vbi ſup videt᷑ declinare ad ꝑtẽ affirma⸗
tiuã. qꝙ. ſ. ſit ibi baptiſinus. Diſtinguit ei iſtð
ſacrm neceſſitatꝭ ab alijs qᷓ nõ ſunt neceſſita⸗
tis in vvc.qꝛ in illis vnus dʒ facere totuʒ ſic in
ſact̃o ↄfir natõis oꝛdinatõis ⁊ extreme vnctõ
nis In dicto caſuloquit᷑ canon.quorũdã pre
allegato.ſ. in ſacr̃o oꝛdinis vbi cecus oꝛdina
bat ⁊ alius legebat ⁊ nulla fuit oꝛdinatõ. OJe
lius em̃ obmittit᷑ in hmõi q̃ nõ ſunt neceſſitatꝭ

q; ꝓᷣ inoꝛdinate ↄferat᷑. Sed in ſactis neceſſi

tatis licite põt omitti quicqͥd nõ eſt de ſubſtan

nia ſacti ꝓpter neceſſitatẽ.Cũ g̊ miniſtꝛi vni /

tas nõ ſi de ſubſtãtia ſact᷑i.vt dicũt cõiter oẽs
eꝛgo in necemitate lʒ duos cõcurrere vt ſi vnꝰ
nõ põt facere totũ.faciat quilibʒ qð poteſt ita
tñ ꝙ nõ ſit mendaciũ in ſoꝛma vel materia qꝛ
ſoc eſt de ſubſtantia cuiuſlibet ſact̃i.qr ſicẽ̃ ex fal
ſa ⁊ nõ vera materia nihil agit.ita ex falſa for
ma ⁊ nõ verg. Dicet g̊ mancus in forma gꝛe
coꝝ.baptiʒet᷑ ſeruus pᷣi ⁊c.muto immergen⸗
te. vel dicat iſte te baptisat. Si em̃ expᷣſſo mi
niſtri nõ eſt nccia.nõ refert in q̃cñq; forma ex
pꝛimat᷑ in pꝛiavel tertia vel põt dicqi.ꝙ ſolꝰ mu
tus baptiʒzabit.⁊ qð nõ põt dicere verbo dicat
num ⁊ ſuffic.⁊ ꝓbat ꝑ exempla de alijs ſacꝛa⸗
mentis.Sed h ipᷣe re ꝓb. qꝛ ſiẽ ſine aq in quo
cunq; neceſſitate nullus põt baptiʒari.ita nec
ſine verbo foꝛme pꝛopie.
Item queritux ·J. Viii
ſi plures poſſimt baptizare ſimul. Rñdeo ꝙ ſic
ſed lve poreſt eſſe multipliciter. DHnomõ ſiex
ↄtentione lvc faciant ſi immergendo ⁊ dicẽ
o quihbet foꝛmã.⁊ intenden woquilibet per ſe
baptiʒare.⁊ eſtvnũ baptiſma. lio mõ quia
vnus dicit pꝛius.ego te paptiʒo ⁊c. ⁊ alter po
ſterius ⁊ ſic pꝛimus baptizat. ſc vᷣs iterat. ſi ex

tem. ? eſſet vnus filius vtriuſq; viri.A

contentione quilibet lvc intendit.Alio modo

vt intendant ſimul immergendo dicendo ſi
mul verba baptiſmatis. ⁊ tunc m ilv.ſi diceůÖ.
nos babtiʒa mus nihil faciunt. qꝛ mutat᷑ for̃a

Et ratio eſt.qꝛ hvmo nõ baptiʒat niſi vt mini
ſter xpᷣi.⁊ eins vicẽ gerens.ſedrpᷣs eſt vnns.
oꝑtet ⁊ miniſtrũ qui eũ repñtat eſſe vnũ.ſʒ cũ
dicit᷑ baptiʒamus.talis intentõ exprimit᷑ſic q;
plures vt plures cõueniũt ad vnuʒ ſact᷑ʒ cõſe⸗
rẽdũ quod videt᷑ eẽ contꝛa rõʒ miniſterij delet

ergo vᷣm tho. dicere quilibet. ego te baptizso

Et nota ꝙ pe.de pal. de generatione carnali.

dicit ꝙ poſſit dici.ꝙ fi duo cõcurtxerent ad cr

nalem generationẽ ſucceſſ iue. ꝙ ſemen ſcði
viri ſic poſſet ſupuenire ꝙ miſceret pꝛino.et
ſic ex vtꝛo q& ↄiuncto foꝛmaret᷑ fetus.⁊ ſic eſſet
vnus filius duor parentũ Del ſidemon ſuccu
bus reciꝑet a duob ſemina.⁊ ſimulcnſtodiẽs
ↄiuncta poſtea fieret incubo. vtrunq ſil infun
dens in matricẽ ſorre tunc generatet ega n/

videt᷑ ꝙ plures poſſintconcurrere ad regene
ratõʒ ſpũ alẽq̃ eſt in baptiſmo.Alij dicunt ꝙ ĩ

dicendo baptiʒamus. eſſet verus bapnſm. qꝛ

nõ eſt de neceiſtate ſacti.ꝙ mimſter expꝛima
tuꝛ vt pʒ ex forma gꝛecor qͥ vere baptiʒant. er⸗
go nõ opoꝛtet.ꝙ miniſter expꝛimat᷑ nec ſingu

lariter nec pluraliter. Sed ad ̊ pſſet mñderi

ꝙ ;uis nõ requirit᷑.nec vnitas.nec erpꝛeſſio
miniſtri. tamẽ ſuproſitio qð expꝛimat᷑ ꝑſona
miniſtꝛi ſic debet expꝛimi vt ↄuemt mmiſtro.
aliter nõ valet. Nã ſi diceret ego pꝛincipalis
baptizo te.nõ valeret qꝛ repugnat miniſtro.
ꝙ ſit principale agens.Et ſilr ſi dicat᷑ bapnʒa
mus videt ex ſoꝛma inniii ꝙ ypᷣs nõ poſſit oꝑ
ari ꝑ vnũ miniſtrũ ſed im per duos, Candem
Poſt multa dicta ꝓ ⁊ 3.PBe de pal. ſic ↄcludit.
NHon video ſuppoſiio ꝙ duo ſimul poſſint ba
hrizare ep nõ ſit ita baptiſmus.ſi dicãt bapti⸗

zamus ſiẽ etſi quilibet diceret ego baptiʒo te.
Et addit ꝙ ſi duo ex contentõe baptiʒant qͥli

bet volens per ſe non cum alio bapiiʒare habʒ
ꝓferre. ego te baptiʒo Si aũt ambo ſimul cõ
coꝛditer intencunt vnũ baptiʒare.congꝛuen
tius dicunt nos bapitiʒamus.vt notet cõcoꝛs
intentio.qᷓ; ſi dicant.ego ⁊ ego.ꝑ quod notat
diuiſio. Eſt aũt e adẽ queſti. Pirũ plures
ſimul poſſint ↄfirmare.oꝛdinare.etinungere.
et quibus veꝛbis De abſolutõe in confeſſi
one qñ plures abſoluũt dicet infa.

De intentione Kir
circabaptiſinum. Notandũ pꝛimo in baptiʒã
w m Pe. de pal. poſt ilv. ⁊ pe. Aut hʒ pſuʒ ra
tionis actu aut habuit ſed modo nõ habet. aut
nõduʒ habint.Et in primocaſij eſt neceſſaria

nili

.

innnen

tenuntin

ſenizmnehzi

ſtufrocuzrn
ſteneret
(fecuy
turentiaqua
ningendo

ſhaeeins,

cPpwonbntbep
enumrad,
(AWnienes
iNwAn
fſn wecriſn

cumtfneeni⸗
gfepftn
liocklptſunt

iſecperen
ſilduolei
Hnblniin
nneitereſ
Primirclli
MnneriGde
rpnoni
tnorſatos

Nlloenco ).

itfonus

Kfbrepenzös
hegnune
Mömis⸗

iinn
antn
Iunnig
ußnlog

„

Nenni Veſſenne
enimtiiie

etnabnngiitg

vennnegenenneen

husymſöin

ſmtmmantkie

tdahtna tag

ſennmgigi
neſrignuenn
Cetrimeig en
mmnirehmminnid

Mer. Salrigſnitn

nümniKI
pwintenmnin

erpamn nimnitn

Müdcamepginghd

lertceegmunnir.
lihg
imuenön

btipernn ſent
Niopfnlpn
ubapnimsfmiln

=ꝛ
— =—⸗ñ

—

Bnderttp ail .
erconenietde
Düintei

—

—— =

Nwiaimbinu

midrer,aen
Grkllikiſ
uptegitkqai

erit unſn

r 0 Mlig .
Deinienlii

itmeinis

—

—

1
.

=

1

S=
—

ecgoeofdN

Gnwadnefri

dem. OQni aũt ad baptiſmũ cogeret᷑ coactiõe
violenta ſeu abſolute. nil reciꝑet necetiã ſaẽ
mentũ.ertꝛa de baptiſino.c.maioꝛes Inſe
cundo caſu.ſ.qñ iã habuit vſum rõis.ſedtunc
non habet qñ baptiʒat. ꝓpter furiã elamen⸗
tiã vel fteneſim vel wꝛmientẽ tunc ſitalis añ
qᷓ intꝛaret amẽtiã vel feeneſim ſuꝑuenientẽ
vel poneret ſe ad wꝛmiendũ vel dũ habet lu⸗

4

CQapituluam terciumdeci.

intentiorecipiendi baptiſmũ alłs nihil reci⸗

perent. Sed nõ requirit᷑ rectitudo intentiõis

ad loc Vnde ⁊ qͥ recipit bapuiſinũ ꝓpterque
ſtũ ſic iudei ſex faciunt veꝝ baptiſinũ habent

—w

Sed puerſitas intẽtõis aufert ſibi rem baptiſ
mi.i. gram. Silꝛ etiã non requirit᷑ voluntas.
ſeuintentio ſpontanea. Mã ⁊ voluntas etiaʒ
co acta coactõe tñↄditionali recipit ſacʒ ba /
ptiſmi.⁊ qui ſicrecipit puta timoꝛe moꝛtis eli
gens ꝓpotius baptizari.q; moꝛi recipit caracte
rem ſed nõ gr̃am. Oñ cogenduseſt ſe uare fi

cida interualla.h ꝓpoſitũ bapnſmi ⁊ intenti

onem ſi baptiʒat. recipit ſacramentũ ⁊ rẽ ſaẽ
menti.⁊ tunc hʒ intentõʒ habim aſi nõ actu.⁊
vbi ſit ꝑiculuʒ moꝛtis.talis dʒ oĩno baptizari.
etiã ſirenueret amentia ductus. &t ligari po/

teſt. ſi expedit vt baptiʒef.⁊ nõ obſtante etiaʒ

irreuerentia quã ↄmittere vellet ad ſacẽᷣm pu⸗
ta in mingendo in aquã. ⁊ hoc totũ ꝓpterne /
ceſſitatẽ eius. Sedſi nõ eſt ꝑiculũ moꝛtis.ta⸗
les non ſunt baptiʒancdl. ſed expectanduz ẽ. ꝙ
reuertantur ad ꝓpꝛiũ ſenſiun. vll euigelentq̊ᷓ

ad vvꝛmientes Si vero tales añ amentiã fre
neſimvel coꝛmitõnẽ ↄdixerũt nõ recipiũt nec

ſacẽm nec rẽ ſacti.ſi baptiʒantur.qꝛ non habu
erunt intentõʒ actu. Oñ nec tunc vel habitu

hr̃e pñt.⁊ideo non ſunt baptiʒandi Inter⸗

cio caſu vt ſunt paruuli ab infantia ſurioſinõ ĩ
ſua. ſed parentũ vel offerentũ vel baptiſantis

ſi illi duo ſoli eẽntintentõe baptizãt Er no⸗

ta m. b.tlv.iiij.ſ.di.iiij.q.iij. ar.ij. Et. iij. ꝑ. q.
lxviji. ar.ix. ꝙ paruuli fideliũ q;ᷓ citius ſũt bap
tiʒandi.nec eſt expectãdũ ſ̃m tlv.⁊ lvc qꝛ pro

pter imbecillitatẽ nature de facili moꝛi pñt et

damnari. Scvo ꝓpterrepꝛimendas infeſtati

ones demonũ qui nõ hñt tantam ptãteʒ ſuper
eos baptiſatos.vt pꝛius ſpũaliter ⁊ coꝛpoꝛali

ter nocendo. CLerxcio qꝛ a pueritia ad aliq̃ idu
citur. ⁊ firmius inerer. Eides in baptiʒãdo ſi
eſt ſine vſurõis non requuxit᷑ied nec in adulto
ad loc ꝙ recipiat ſacẽm.ſed bũñ ad lvc ꝙ reci⸗

piat gr̃am.als eſſet fictus.Paruuli ant infide

lium añpubertatè cũ ſint in prãte parentũ con

tra eoꝝ voluntatẽ non ſunt baptiʒãdi. pʒʒ tlv.

2 pe. de pal. iñ ſi baptiſentur inuinis parentib-

ſunt vere hapnſan.⁊ cogendi ad fidẽ ſeruan/
dum ᷣm tlo. Sed pꝑe.de pal vr̃ dicere ꝙ tales

non ſunt baptiſati opi.Cůlv.magis placet.q̃a

ſcʒ eſt voluntas parentuũ

1

Pſita cauſa ſufficiẽti.neceſſario ſeqᷣt᷑ effectus

ic ant concurrunt oĩa q̃ reqͥrũt ad bapiiſinũ
ergo eſt ibi baptiſmus. r ſi dicat ꝙ cã ſuffici

ens non eſtſolũ mareria ⁊ foꝛma debita. ſz eti

am intentio ſeu voluntas baptiſandi vera. vt
in adultis vel ſaltẽ interptatiua in ꝑuulis.que
. tu Begd hic deeſt vo /
luntas vera.i. ꝓpꝛia cũ non haleant vſum ra⸗
tionis ⁊ inteꝛpᷣtariua, qꝛ contra voluntatẽ pa
renti Sedrũñder᷑ voluntas interpᷣtatiua puu
loꝛum in baptiſmo intelligit᷑ non ſolũ paren⸗

tum carnalium. ſedeniam ſpialiũ.i. offerenti

um ſicut oli ſaluabantur in fide parentũ . i. ee
deſie que tamen non erat parentũ carnalinzʒ

ſolü. ſed etiã ſpaliũ. Et ꝓ iſta opinione ſcili⸗

cet ꝙ recipiant vꝝx baptiſina faciunt. c. xxviij
q.i.iudeorũ ⁊ extra de iudeis.c.ſicut iudei.vbi

dicitir ꝙ delent tales cogi adeaã ſunt fidei.

quod nõ ſieret.ſi non eſſent vere bapriʒati.ad

quod tñ reſpondent illi æ alia opinione. ꝙ in

₰

telligit. c. qñ de voluntate parentu ſunt bapti
ſati. ſed iſta gloſa ibi non reꝑitur.
di. iiij. Puulis vᷣr ꝙ puulis ſufficit ſides offerẽ

tẽ de con.

tium. nulla facta mentione de fide parentum.

Ad quod reſpondent alij ꝙ intelligiturquã w
offerentes gerunt vicem parentũ xpᷣianoꝛũ.

aut eccleſie vt acciditin ꝑuulis xpᷣianoꝝ.ſʒ.c.
iſtud non facit iſtam diſtinctionẽ. DPe. autẽ de
pal.dicit ↄcliſiue.ꝙ ſicut parentes nõ ponimt
cogi ad ea qᷓ ſunt pure fidei.⁊ ſic coacti nõ con
ſentientes recipiant nil eſt actum licet adea
que ſunt legis nature poſſint cogi. Sic filijap

ſoꝛum infidelium contra eoꝛum voluntatem.
in his que ſunt legis nature poſſim coerceri. vt
ſcilicet eis non ſubijciantur. Sed in his q ſunt
pure iuris diuine ⁊ voluntatẽ veram requirũt
vel interpᷣtatiuam non tebet fieri nec factum

valet. Sed quicũq; parentũ etiã ſi tantuʒ
mater couertatur tunc de voluntate eius con
tradicente patꝛe poteſt baptiſari⁊ recipit bap
tiſmum pꝛimũvt viri magis placet. Quan
tum ſcilicet ad baptiſmũ. vrrũ ſcilicet poſſint
baptiſari paruuli infideliũ iudeoꝝ ante puber

tatem inuitis parentibo. vide ſanctum tſomã
ſcða ſcðᷣe..r.ar.xij.qͥ reſpondet ꝙ non tꝛipli

irõe quã aſſignat in coꝛwoꝛe.q.ibi viae Itẽ
ſentit car.floren.de iudeis.in.ca.ſunt iudẽei. ⁊
abb. de ſi. 1 gaſpaꝛ de cald.in con.a gloſ. aſupeꝛ
ca.iudeoꝝ.xxviij.q.i.Archid yaconus aut ſiuꝑ

c.quiſincera. di. xlv. contꝛaꝛiũ ibi firmat ſeili

cet ꝙ filij indeoꝛũ ꝑuuli inuitis paꝛennib poſ
ſunt baptiſaꝛi ꝑ illos qui ſunt womim eoꝛum
Pꝛo rõe aſſignat quia tales ſunt ſeꝛu pꝛinci
pu ⁊ w ninoꝛum tempoꝛalium. ODn ve licut
poſſimt eosvendeꝛe ⁊ wonaꝛe alijs.ita ⁊ filios
eoꝝ ꝑuulos tanq; mancipia ſua vendere łoa
c

ZTiulus quartſsdecimus

re in ſeruitutẽ inuitis parẽtibo.⁊ ita etiam eis

anſerre ad baptizandũ Et in loc etiã meꝛent

tales pꝛincipes. vñmõ lvc nõ ſaciẽt ſpter con
pellendos lvc mõ parentes ad fidẽ. ſed pꝛop/

ter ſaluandos puulos ad fidei ſacra.Quã opi.

ſeq;t᷑. antlv. de ut. ⁊ loc etiã dic dñicus ve ſan
ctio gemi. Sʒ dñs floꝛẽ. euacuat moriuũ iſtõ

archi. dicens in dicto.c.ſicut iudei. ꝙ nõ ẽ ve

rũ ꝙꝙ iudei ſint ſerui taliter ꝙ wendi pomnt. et
quicquid ſit de iure. iñ de conſue tudie fuat᷑ ꝙ
habeant᷑ ꝓ ſeruis. Oñ qð dicit᷑ extra de iudeis

c.⁊ ſi iudeos. ꝙ ꝓpria culpa eos ſubiecit fuiiun

ti. 7.xxiij.q.viij, diſpaꝛ.large ibiſumit᷑ uit. q̃
ad quedã.non ſumpliciter qᷓ ad oĩa. Dñ ꝓhibe
tur eis auferri ſua vł als moleſtias inferri. et

quod vr di.xlv.de iudeis ꝙ nõ dñt inuiti ad fi

dem frabi.ſecus vr ſi volentes ipᷣi ⁊ pꝛtentes

etiã inuitis parentiba accedãt. Rñdet idẽ car

di.flo.ꝙ cũ pueri ignorẽt qͥd ſaciãt nõ pꝛopꝛie

dici pñt velle.ſed voluntas eor eſt in voluta/
te parentũ. Sed in his oĩb videt᷑ valde conſi
derãda ⁊ ponderanda rñſio brĩ tlv. in dicta qᷓ

qᷓ;uis em̃ ſimpliciter querat vtrũ pueri iudeo/
rum inuitis parentibo ſunt baptizandi. non ta
men ſimpliciter rñdet.ſed cuin diſtictõe ſal⸗

tẽ implicite. Nã ⁊ in coꝛ.q.⁊ in rñſione ad ar.
dicit ꝙ nõ hñtes vſum rõis pueri non ſuntin
uitis parennbo baptiʒandi. Ergo ꝑ ar. a ↄtra⸗/
rijs pueri hñtes vſum rõis vr̃ ꝙ poſſint inuitis

parentibus baptizari.qͥ tunc q;tũ ad eaq̃ ↄcer

nunt ꝓpꝛiã ſalutẽ.videntur ſui iuris eſſe.⁊ ſicẽ

ꝑ ube:ũ aꝛbitꝛiuʒ.ſi iam vſum eius halent pñt

le dare oya bolo ꝑ petm multomagis deo ꝑ fi/
dem ⁊ ſact̃a.Lota g difficultas ho materievi

detur in ̊ conſiſtere Dtrũ in pueritia exiſtes
iuſeus vel iudea hẽat vſũ rõis vt ſic wom̃t vel
non hẽat. vt ſic nõ poſſit imuitis parenuboba/⸗
ptiſari.Et cum pueritia dicat᷑ duraꝛe ꝑ ſeptẽ⸗

niu poſt infantiã.qꝙ quis in pꝛincipio pueritie

dicat᷑ hr̃e vſum rõis.ficut in medio vel cꝛca ſi
nem non videt᷑ rõnabiliter dictũ. Oñ qð dic
gloſup.c.pueris de delictis pueroꝝ.qꝙ vſuʒ ha
bent rõis ⁊ peccare poſſint. cum ſint woli capa
ces.ſ.poſt ſeptenniũ infantie.exꝑientia cocet
vt in plurib lvc venñ ene. Et qð ðt. c.pueris
ꝙ ⁊ſi peccata carnalia nõ roſſint ꝑpetrare pu/
eri.poniint tamen alia ↄmittere vt mendacia
ꝑpiuꝛia ⁊ bmõi. Adueriencũ ꝙ tex. .. pueris di
cit grãdiuſcuł gꝛãdi.aut pueri dñdi ſunt non a
principio puentieſed a medio vel circa finem
quod ſentire videtur pet. de anclv. ꝙ ſcʒ circa
mechũ pueritie vel vltra incipiat h̃e vſum ra

tionis. b. tv.in.iiij.di.ix.q.vltima ar.vlti.ad

iij.q.dicit ꝙ pueri i.xi.xij.vel.rxiij. anno ponũt

ſe coõicare.ii appareant ſigna deuotionis qꝛ p

ſumi poteſt in eis vſus rõis. Et gaſpar calde.

in dicto conſilio ſuo queſtionẽ de puero iudei
duodeni.de quo determinat innitis parẽnhbus
poſſe baptizari. qꝛ ſatis poteſt pꝛeſumi de aliqᷓ

.

vſu rõis ĩ eo.⁊ ſic in fauoꝛẽ ſidei poterit bapt⸗

ʒari ⁊ſinon clareſcat omnino de vſurationis.
Alt vbi contrariuz appareat. ſcʒ de tali defectu
non videt᷑ baptiʒandusquia nec inſauoꝛeʒ ſi
dei fienda eſtalicui iniuriavel iniuſtitia. Acce

dit ad lvc dictũ ſenece dicentis. Errant qͥ puj

tant ſerintutẽ in totum vominem deſcendere

mens ſui iuris eſt.cum ſcʒ habet vſum ratõis.

coꝛpoꝛa wro obnoria ſunt vominis. Clariꝰ H
ꝓbat dictũ concilij toletani.diſt. xlv. de indeis

dicentis. ſicut em̃ ſvmo peopria arbitrij volũ

tate ſerpenti obediens perijt.ſic vocãte ſe gaz

tia dei pꝛopꝛia mentis conueꝛſione quiſq; cre

denvw ſaluatur. Mec negaturquin alicui pter
cõmunem curſum poſſit accelerari vſus ratix
onis.ſiue excompletione naturali.vt accidit ẽ

puero quinquennio. quam reſert Gꝛegoꝛius
ex blaſphemia damnatum in libro dyalogorũ

Sicut etiam aptitudo ad genoranenz accele
rata fuit in eo. quemxefert. Nierommus no

uem annoꝛum nutricem impꝛegnane. velex
ſpeciali gratia dei.ſicut fuit in iohan. baptiſta

acceleratus vſus ranoms in cognoſcendo cri

ſtum invtero.thomasin.iiij.ſ.di.vi.ĩ expoſiti

one littere. Sed vna hirunco non facit veꝛ. =

que a communi iure exoꝛbitant in conſequen
tiam non ſunt tꝛalenda.de regulis iuris libꝛo
ſexto. Sit ergo concluſio. vt ᷣm ꝙ exiſtimari

poteſt de dicta puella vtrum habeat vſum ratꝭ

oms.vel non ita fiar. Moꝛaturetiam. ꝙ ſi

puella uidei effic itur rpᷣiana.pater ein s ideꝰ*

preſt cogi ad dandum ei wotẽ cum nubit fᷣm
facultatem ſuam de eo quod licite acquiſiuit.

non autem de vſuris et alias obligatis reſtitiui-

tioni.

De intennone Kxr.

baptzʒantis an ſit neceſſaria ⁊ qualite?. NMo

ta ᷣm Pe. de pal. diſtinctio ſexta. ꝙ circa h ẽ
duplexopinio.pꝛima eſt ꝙ requiriturlintentõ
inbaptiʒ ante ñquidemactualis que ſemper
et actu comitetur actum baptiʒandi cum ⁊ in

mochco ſermone virx ſu poſſibile quin interrũ

patur intennio ſed ſufficit ꝙ ab intentione ꝓ
cedat quia in opeꝛibus meritoꝛijs iu quibus

tantum velplus eſt neceſſaria intennio operã
tis non plus reqiuiritur necetiam requirit rec

titudo intẽtionis vt ſcilicet baptiʒet ad puꝛgã
dũ peccatum illius. Nam ⁊ ſi baptizaus pꝛop
ter ſalutem conferendam veꝛe bapnʒat. ð cõ
ſecꝛatione diſtinctio quaꝛto.non illud. Sʒ re

qinzitur intentio faciendi quod facit eccleſa i
baptiʒando quod non eſtſc intelligencu qd;

o

ſe
Mient
Uerce

4 tereden
ſun
hutit
tiniß
leniat
megtgren
magosftb⸗
iſthuicduen
mnn
Wliepen
outir
oree
unrwwnt
(Aiffcterenn
Fppb. Dae
Yera pri
Eſphiſ⸗
fiſnnt
kekleg
uſirgu
ninuei
unert
Murlaracten
inenro.ptn
(inoruumi
cvinmmotr
Cyrensiſtrr
0Uipnniſtro
Mleranſtorſ
envodni
dlderentee
(etlsgöſi

uhſone⸗
tyaitopbni
kebeptzensg

ontnencrb⸗
hertatne⸗
—
(ernodeſce
neſetſie
Ppittuncno
GPpeine
eicd öuns
kenn
alsreb

Afce
Mnta

wdem

hnigßnte
6

inngff
6
1

3
1

nonn
DNithir
Gluhml
n dnitei
nlonrüngſg,,
. Moane
rſireruden DM
noneſunmiinne,
Tan eſn eg
Mämninlbenike
Moadgenernen⸗
neſn. lennup
eninpeg re

Amfrnn

monsin ogoletnn,

nmEIAANiee
GnhmNatr.:

reanrbnuminontenen
Amnlisindſn
Onchd Nfnerſng
elunmm arnrſenn
1iz. Drummmg

iuröeraaerensae.

mdmne Mianilbefn
1dtngpocſerenſi
inse intobignnk

che g
ttelrut alt h
Iminmyhu glubi
mmuetgeummmens
Ptenanineheenhe
un EdN
ufrpſtiegunmem

Güfimtbnennc.

dis neronsulnes
rereſhna ntennocn
Gurverenmmegnnt

lalerrbepnze ica

mna bazanr
mie iſſi
e cutfllann⸗
elrurlet

facit ecdeſia romana aut iſta vłilla.ſed quod

rpᷣs ordinauit ⁊ facit ecclia catlolica q̃cũq; fit
illa.quia ſicut nos intendimus facere qð fac

eccleſia noſtꝛa ⁊ nullaalia. Similiter intẽdůũẽt V
facere gꝛecia lretici qð facit eccleſia illoꝛum
T nulla alia. Eccłia aũt illoꝝ eſt ſynagoga ſa⸗

thane.⁊ tamen non rebaptiʒamus ab eis bap

tiʒatos.Et hoc qꝛ intendunt facere qð chꝛiſtꝰ
inſtituit ⁊ dare veꝛũ baptiſmũ licet putent nõ
dare verum baptiſmum ⁊ loc ſufficit. Se/

cunda opinio eſt ꝙ ſola expꝛeſſio verloꝝ ſuffi⸗/

ciat.quia ſunt quedam ſacꝛamenta in quibus
lvmo non eſt pꝛincipalę agens.ſed inſtrumẽ

tale.⁊ tunc non requiriteius intentio inteꝛior
ſed ſufticit exterior expᷣſſio per quã ſaluat᷑ veꝛi/

tas veꝛbi. Dicit em̃ baptiʒo te. ↄfiꝛmo te.inũ/⸗

go te. vel hoc eſt coꝛpus meũ.que omniaveꝛa
eſſe poſſimt.ſiue ille intendat ſiue non intẽdat

Ec pcipue poteſt h̊ dici de baptiʒãte.vbi bap⸗

tiʒans eſtſicẽ applicans formã ad mateꝛiam ⁊

cauſa ſine qua. Sicut etiam in applicante ig⸗

nem adligna abſq; hoc ꝙ intenderet combu

rere comburit. Sedin alijs ſacꝛamentis q̃re/
gquirunt caracterem in miniſtꝛo requirit᷑ mini

ſtꝛiintentio.vt in confirmando. inungendo. ĩ

matꝛimonium in oꝛdinando abſo luendo.cõ
ficiendo in matrimonium contꝛahendo Con⸗

cedunt etiã iſtide baptiſino.qð requirit᷑ inten
tio in miniſtro ꝓferendi verba et applicandi

materiam ſicut facit eccleſia ſed non requirit᷑
intentio aliquid oꝑandi. Oñ ſibaptizãs iten
dit ludere vł deludere vult tñ dicere et facere

exterius.qð ſacit ⁊ dicit eccła.ſq immergẽdo

veꝛba foꝛme dicendo. ⁊ facitſiintendit bap

tiʒari baptiſmnũ ipetens łpetẽſ ꝓ ꝑpuulo⁊ ẽ ve
re baptiʒatus qꝛeccha q eum poſuit miniſtruʒ
non intende bat decipere. Et ſi ie diceret. ꝙ
intende bat ludere nõ baptiʒare nõ eſſet ei cꝛe
dẽdũ adrebaptiʒandũ immo nee ipᷣemet qui
eſt certus de ſua intẽtõe debet re baptiʒare ſecꝰ

gutem eſſet ſi etiã baptiʒatus intẽdebat lude

re quia tunc non eſt baptiʒatus Dicittñ ipſe.
petrus. ꝙ pꝛimaopinio tanq;ᷓ cõior ⁊ tutioꝛ ẽ.
tenenda. q;uis etiã ſecunda ſuſtineri poſſz.
Fides autem non requiritur in baptizante qꝛ
infidelis vere baptiʒat. ⸗
De ficte .ri
accedentiba ad baptiſmnum. ðt Alug. de conſe
cꝛa.di.iiij.c.tunc valexe ðr.Luncincipit va⸗
lere bapuſinus.cum fictõ recedit Sed notan
dum pꝛimo ꝙ m pe. de pal.poſt tho. qtuoꝛ mo
Ais contingit fictio. Pꝛimo mõqin nõ cꝛedit.
Scdo qͥ indeunote accedit. Cexcio d contẽnit
vtridendo ⁊ iocando accedens Quarto cum
aliter celebrat.i. ꝓlibitiõʒ eccleſie ſuſcipit.

vt ah er cõͤicato vel contra cõem ritum eccle.
quod in omni ſact̃o obſeruandũ eſt ne ałgcele
bꝛetur. als ⁊ ficrio incurritur ⁊ fructus pditur
icitur aũt aliquis fictus reſrectu ſuſceptõis

ſacki. qaꝛ aun pᷣtendit ſe vllle ſuſcipe ſacꝛamẽ

tum ipo facto oñdit ſe diſpoſitum ⁊ paratus et
tamen non eſt cum ſit in ꝓpoſito peccandi Fi

ctus añt primo mõ nilyi ſuſcipit qui ſcʒ nõ ce
dit. nec intendit aliquid ſuſcipe quia ſic ad ſa

cꝛamentinn requiritur intentio miniſtri ao9
ferendum. vt dictum eſt. S. Pᷣcedenti.ita ⁊ itẽ
tio ſuſcipientis ſacẽ̃m ſi eſt adultus ꝓpꝛia ſiꝑ
uulus aliena DOnde deficiente intẽtiõe ſuſcipi
entis peꝛ fictõʒ nullum eſt ſacramentũ. Rece
dente & rali fictõe nullus effectus ſequit ĩ bap
tiʒato cum hmõi fictione quia nil ſuit factuʒ ſʒ
indiget talis baptiʒari exquo nondum ẽ bap
tiʒatus.Quod verum eſtſi conſtaꝛet ſed in fo
ro exterioꝛi non cꝛeditur volenti ſcðᷣo haptiʒa
ri. Nec ab irregularitate ei parcituꝛ. De alijſ
ergo modis fictõis intelligenda eſt auctoꝛitaſ
auguſti. ſupꝛa inducta non de iſto dicto in qui
bus cum eſt ibi peccatũ moꝛtale non recipit eſ
fectum baptiſmi tunc ſed recedente illaſictio
ne per contritionem vel ſaltem attritioneʒ de
ipſa fictione tunc recipit effectũ baptiſmi. Sʒ
vtrum per ſolum peccatuʒ veniale poſſit humo
eſſe fictus.diẽ pe. Certum eſt ꝙ ſic reſpectu a
lioꝛum ſacramenrorum ſicut in cõicando riſuſ
iocus ⁊ vagatio mentis faciunt lvvminem ſi
ctum ⁊ per conſequens auferunt effectum ni
ſiquis dicat id qð ałls eſſet veniale ꝓpter irre
uerentiam adſacꝛamentum fieri moꝛtale
Quomodo autem recedente fictione baptiſ
mus habeat effectum ponit idem pe.treso pi.

Pꝛima eſtio.in gloſa dicti.c.tunc valere ⁊ iu

riſtaꝛum dicentium. ꝙ non ſcʒz virtute baptiſ
mi fit remiſſio peccatorum ceſſante fictione.
ſed virtute contritionis ⁊ penitentie. Sʒ hãc
opinionem reprobat quia gloſa coꝛrumpit tex
tum qui dicit ꝙ baptiſmus valet non contri
to ceſſante fictione.Secunda opimo eſt run
dã modernorum dicentiũ ꝙ ex diuina oꝛdĩa
tione eſt hoc ꝙ ad caractereʒ ſequatur gꝛatia
infallibiliter vel tunc ſiveſiſtit fictõ vel poſtea
fictione recedente Et hoc modo dicitur vale
re baptiſmus quo ad caracterem impꝛeſſum.

quia ex oꝛdinatione dunna ſequitux gratia re

cedente ficnone ſicut aprincipio fuinet ſinõ
fuinſetfictus. Tercia opimo eſt Llome di
centis ꝙ baptiſmus recedente ficnone tunc
habet totum erectum ſuum quia tunc recipit
