Gen
ſennne
iopco
ihimmmeni
gſiamneſ
Utaſtntrfe
elleſüdectn

M
Ousſanitin
Wmöchenae
Wwpaagien
wengni
trigiuninn
Püsnend
iaimirir
rinnmun
i. Eiminad

ʒ— W” 1 4
8. Emü

elemmengfrit
nheainri
e ni: n
ne
umettn
dürm S
esude
nerezl
Eneitilatn

enyftaitn e

eresi
m nanni⸗
Sw

W 4

Lapitulum
Tibi dabo claleſ in

regni celoꝝ. In quibo verbis tria poſſunt con

ſiderari. Pꝛimo prãs eccliaſticalisad plura ſe

extendens.qꝛ in plura li dicit claues regni ce⸗
lorum. Scðvo largitas diuinalis ipᷣam libere
conferens.qꝛ xpᷣs eſt.qui ait.dabo non vendã
Tercio ſublimitas papalis eam plene ſuſcipi⸗
ens qꝛ.ſ.dicit petro ⁊ ſub ipᷣo omni ſuo ſuceſſo
ri. Onde tibi dabo claues regni celoꝝ ⁊c. In
tota cõitate xpᷣiana.ſeu ecclia eſt neceſſariuz.

eſſe vnũ ſolũ pᷣſidentem. quẽ dicimus eſſe pa⸗
pã ſucceſſoꝛẽ petri. DHoc aũt ꝓbat.herueus ĩtra

ctatu de ptãte pape. rõe ⁊ auẽtate.Rõnẽ autẽ
inducit duplicẽ.Et pꝛima ſumit᷑ ex vmtate ee
cleſie. ⁊ eſt talis. Vn omni vno pꝛincipatu bñ

oꝛdinato eſt vnus ſolus ſummus pꝛinceps ad

quẽ regimen ꝑtinetoĩm qui ſunt d illo prin⸗
cipatu.⁊ in oĩboq̃ peꝛtinent ad bonũ regimẽ il⸗

lius pꝛincipatus bene diſpoſiti Sedpꝛincipa,/

tus eccłe.ſeucõitatisxpᷣiane eſt talis.videli⸗
cet vnus.⁊ bene oꝛdinatus.ergo debet habere
vnũ ſolũ pꝛincipaliter pᷣſidentẽ.qualis eſt pa⸗
pa. Oaior ꝓbatur q;tum ad tres ꝑtes q̃ſ con
tinet. Nã ꝙ in vno pꝛincipatu debet eſſe vn
ſolus pᷣſidens ſupᷣmus pʒex hoc.qꝛ pluralitas

ꝛincipuʒ quoꝝ vnus non eſt alteri.repugnat

noreipub.qꝛ vnus poſſet deſtruere. qd alius
voſſet facere. Dñ ex loc concludit.plxilo.xij.
methaphoiſice. ꝙ totius vniuerſi eſt vnus ſol⸗
pꝛinceps.dicens ſic.entia nolunt male diſpo
ni.nec bona eſtpluralitas pꝛincipatuũ.vneſt
ergo pꝛinceps.ſ.deus.Quãtum ad ſcðᷣam pꝑtẽ
maioꝛis.ſ.ꝙ ille ſit pꝛinceps oĩm.de illo pꝛin
cipatu pʒ.qꝛ ſi aliquis non eſſet pꝛinceps tonꝰ
pꝛincipatus.Auãtũ ad terciũ pʒ.qꝛ ſiprincis
patus.a⁊ pᷣſidentia eius nõ ſe exiẽderet ad oĩa.
q peꝛtinent adbonum ꝛegimen illius pꝛincipa
tus. vt poſſet de oib diſponere ſua pᷣſidentia.
eſſet inſufficiensad bene regendũ. Oainoꝛ aũt
ꝓbatur.ſ.ꝙ principatus eccłie ſeu cõitatis cꝛi
ſtiane ſit vnus.qꝛyxpᷣs dicit Yoh.x.fier vnum
onile.ſ.eccłie.pʒ etiã ex ſimbvlo niceni conci⸗
lij. ⁊ vnã ſunctã catlvlicam ⁊ aplicam eccłiaʒ
Eſt etiã talis pꝛincipatus bene oꝛdinaius. qͥa
a ſpũſancto regitur eccleſia.ᷣm Zlug.diſ.vnij.
Quicontempta.qui errare non põt.Et adi⸗
ſtar hierarchie celeſtis optime diſpoſite iuxta
illud. Exo.xxv. c. omnia ſac ᷣm exemplar qð
tibi in monte mõſtratũ eſt.ergo oꝑtereẽ vnuʒ
pſidentem eccleſie.ſ.papaʒ.Scða rõ ſumitur
ex confoꝛmitate fidei.⁊ morũ.q̃ dʒ eſſe tota in
eccleſia dei. ⁊ eſt talis. In tota vniuerſirate
xpiana debet eſſe confoꝛmiias.de his q ꝑtinẽt
ad veritatem fidei.⁊ bonos moꝛes circa neceſi
laria ad ſalutẽ.Sed talisconformitas non po

ſecundum

teſt ſaluari niſi in ordine ad vnũ caput ſeu v
num pᷣſidentem.ad queʒ ſpectat ſententiare.
quid credendũ.⁊ quid non credendũ.ergo ⁊c.
Et imantum eſt iſte pꝛincipatus vnus.q miil
lus auẽtare humana poreſt dirunere YAra
nec papa cũñ tota eccłia poſſet iſtiã monarcl-
iam mutare. &trõ eſt qꝛ vicarius generalisin
aliqua cõitate ſubiecta nõ wteſt licite facere.
contrarin.qð pꝛincipalis dñs oꝛdinauir.Sec
vñs ihxſus rpᷣs.cuius papa eſt vicarius.oꝛdia
uit vnain monarchiã. vt pʒ veꝛ illud.tu es pe⸗
tꝛus. ⁊ ſnper hanc petꝛam.⁊c. Et ſi dicatur.q
hec vnitas monarchie accipienda ſit in ordie,
ad vnũ paſtoꝛẽ.qui eſt xpᷣs.nonvaler.qꝛ opor
tet pynere mona:chiam qui conuerſet᷑ cñ ſub⸗
ditis. ⁊ eos regat m varieratẽ ſpum ⁊ locoꝛũ
⁊ ꝑſanarum.⁊ vnũ ſolũ oꝛchnauitrpᷣstalem.
ſcpetꝛum.⁊ ſucceſſoꝛes eius.d.tui ẽs petruꝰ⁊
cetera. ⁊ nbi dalbo. Pꝛobatur lvc idem auc
toꝛtate. Joh. x. Fiat vnum ouile. ⁊ vnus pa
ſtoꝛ.⁊ illud eſt multiplex.ſicut mulripler eſt oꝛ
do. Nam in quolibet ſeptem oꝛdininn impꝛi⸗
mitur ſpẽalis caracter. qui eſt quedam poten
tia ſpiritualisad agendum eaque peꝛtinent ad
illum oꝛdineʒ. Sed de ordine ſaceꝛdotij ẽdif⸗
ficultas. Et cum ait. tibi dabo claues regni ce
loꝛum ⁊c per clauem intelligit᷑ poteſtas eccle/
ſiaſtica.⁊ hec ðꝛ clauis ꝑ ſimilltudinem.quiaſi
cut per clauem homo poteſt aperire ⁊ claudere
ita ꝑ ptãtem eccleſiaſticã clauditur regnuʒ ec⸗
cleſie militantis vel triumphantis indignis ꝑ

ſubtꝛactioneʒ abſolutõis.vel ꝑ excõicatõnem

et bene diſpoſitis axeritux per abſolutionem a
peccatis.⁊ ſententijs.Eſt autem duplexpote⸗
ſtas eccleſiaſtica. Onde in pluꝛali dicit claueſ
ſcilicet poteſtas oꝛdinis.⁊ poteſtas iuriſditõis
Poteſtas oꝛdinis. ibi ſcilicet nbi dabo claues
regni celoꝛum.et quodcunq; ⁊c̃. Obi dic glo.
pteſtatem ligandi ⁊ ſoluendi vm.id eſt petro
conceſſit.vt vos ad vnitatem iniutaret.Chꝛi
ſtus em̃ pꝛincipem aploꝛum eum conſtituitvt
vnuim pꝛincipalem vicariuʒ xpᷣi haberet eccle
ſia.ad vc optime facitquod dicit cypꝛianus
xriiij.q..oquitnrx.Conſtituit vicaxium.en dix
it.pa.o.m.ſed pꝛomiſit.cum dixit.tnibi da.cla.
regni celorum.q;tum ad oꝛdinem ſaceꝛdota⸗
lem eſt caracteꝛ impꝛeſius in anima in ſuſcep
tione ſacerdotij indelibiliter a rpᷣo.vt a cauſa

pꝛincipali abepo. vt a cauſa inſtrumentah.id

eſt quadam potentia non innata. nec acqinſi

ta ſed a chꝛiſto infuſa.qua uidelicet aperire po

teſtregnum celoꝛum ſcilicet conficiendo coꝛ/
pus xpᷣi verum.a vt ita dixerim.per conſecꝛati⸗

onem loſtie faciendo celos aꝑire.⁊ xpʒ in ſac

mento exiſtere Habet enam prãtem ſuper coꝛ

pus rpᷣi miſticum. ſcʒ in abſolutione ſacmẽti

Titulus viceſimuſſecin.

nitentie diſppnendo ad gram inſtrumtalit
Sed quia ilud eſt magis obſcurñ ſciencũ f̃ᷣm
herueum in li. de ptãte pape.q; effecius ſa cꝛa
menti pnĩe cuius mimſter eſtſacerdos.eſt re/
miſſio peccati actualis. Hec aũt remiſſio hri
non poteſt niſi ꝑ diſplicentiã ipᷣius peccati ac
malis.inqᷓntũ eſt offenſa dei. ⁊ ꝑ voluntatem
ſatiſfaciendi.⁊ ſoluendi emendã per penã.⁊ qꝛ
humana natura eſt inſufficiens ꝑ ſe ad talem
diſplicentiã hñdam.a talẽ voluntatem ſatiſ⸗
faciendi q̃ ſit doo accepta.q̃ quidẽ vocatur con
tritio. Adeo pꝛouidit nobis deus de ſacra/
mento pnie.ꝑ qð miniſter miniſtrãdo tale ſa
cꝛamentũ poſſit in nohis cauſare talem diſpo

ſitionem ad gratiã. ꝑ quã ſuppleat᷑ defectusno

ſter qui eſt ex ꝑte opantis.qꝛ non niſi per ſaleʒ

diſpoſitionẽ cõiter atringitur ad contꝛitioneʒ

ita ꝙ et ꝑte opis oꝑati ſcʒ ſcti actio pertingit

ad contritionem.immoopoꝛtet ronere in mi⸗

niſtro ptãtem ſpũaleʒ. ꝓ quã vna cum debita
ſoꝛma veꝛboꝝ cauſet talẽ diſpoſitionẽ adgr̃am
Et lc eſt ptãs caracteris ꝗᷓ põt eſſe ſine prãte
iuriſditionis. ſicurparet in ſacerdote non hñte
curã. Et econuerſo põt eſſe ptãs iuriſditionis
ſine ptãte caracteꝛis.vt pʒ in nõ ſacerdote ha
bente curã aiaꝝ.Auia wꝛo peccatoꝛ nõ eſt di
gnus reconciliatõe cum deo mſipeꝛ talẽ diſpli

centiã peccati.⁊ voluntarẽ ſoluendi hñdã iðo

oportet. ꝙ miniſter ꝑ quem debet reconciliari
peccatoꝛ hẽat ptãtem iudicandi.vtrinm ſit dig
nus reconciliatõe.velnõ.⁊ ꝙ etiã habeat prã
tem reconciliandi eum ⁊ repudiandi.vel ligã/
di eum.ſi ſit dignus pnia reconciliante euʒ ad
iuſtam penã.ita ꝙ materia ſactr̃i ſit ꝑſona ob/
ligata ſtare ſnĩe miniſtri abſoluentꝭ eñ ⁊ ligan
tis eũ ad penã iuſtã. Aſtud ant requirit ptãteʒ
iuꝛiſditionis.qꝛ nullus obligat᷑ alicui vel pene
taxate ab eo niſi ſit ei ſubiectus.⁊ ↄñs hẽat iu
riſditionẽ ſuꝑ eũ. Et iõ in miniſtro ſacri pnie
requiritur vrꝛaq; ptãs.ſ.ptãs caracterꝭq ẽ di⸗
ſpoſitio ad gꝛatiã ſupplendo defectũ. qͥ eſt ex ꝑ
te oꝑis oꝑanuis.i.ex parte conatus peccatoꝛ
Et ptãs iuꝛiſditionis ſᷣm quã peccatoꝛ ſit ſub⸗
iectus ⁊ obligatus ſuo miniſtro. Hotanduʒ
eſt añt.ꝙ cñ queritur. vtx miniſter lañs iuꝛiſdi
tionẽ ſit de neceſſirate ſacrfi pnĩe.eſt q̃dꝛuplex
modus dcendi.lliqui em dicunt.qꝙ hic. ſcili
cet mimſter hñs uriſditionẽ non eſt de neceſ
ſitate talis ſacr̃i ſed de neceſſitate pꝛecepti ec
cleſie. qꝛ ecchia ſic pcepit.vt.ſ.quilibet annua⸗
rim confiteat ꝓpꝛio ſ acerdoti.ext. de pe. ⁊. re.
coimnms. Hoc anf ꝓbant triplici rõe. Pꝛimo
duidem qꝛ ſi eſſet de neceſſitate ſacri miniſter

habens iuriſditionẽ ſuꝑ confitentem ſequere

ur. ꝙ papa non poſſet a quoq; abſoluia pecca

tis. cũ nulls habegt ſip eum inriſditionẽ ſed
loc eſt falſum. Scðo.qꝛ in artienlo moꝛtis nõ
Pſſet quis abſolui a quocunq; ſacerdote. ſed
ſoluma curato ſuo.qð eſt ſalſimn. Cercio. qꝛĩ
ſuſceptõe oꝛdinis ſacerdotalis conſtuuit quis
miniſter ad conſecrandũ coꝛpus rpᷣi.itacõſti
tui ur miniſter ſact᷑i pnie. Sed i ſuſceptione
ſacerdotij non confertur aliqᷓ iuriſditiooꝛdina
to. ergo non eſt de neceſſitate ſact᷑i pnie.ꝙ mi
niſter eius hẽat iuriſditionem. Sed herneꝰ

reprobat hanc opi.erroneã. ⁊ falſam. Er hoc

ꝓbat ex iſta rõe.ſ.ex foꝛma.a er effeciu ipi ſa
cramenti pnĩe.qui eſt abſoluere ⁊ ligare.qquia

abſoluere vel ligare reũ in quocunq; ſoꝛo per

tinet ad iudicem.⁊ ꝑ ↄñs ad habenrẽ iuriſditõ

nem ſuꝑ eũ. Sed miniſter ſacti pnie abſoluit

penitentem in foꝛo conſcĩe.⁊ liget.iſ.obligan⸗
do ad certã ſatiſfactionẽ ergo.⁊c. DPatet hoc
ex foꝛma.ego abſoluo te ⁊c̃.⁊ auẽtate rpᷣi dicẽ

tis.tibi dabo ⁊c̃.⁊ quecunq; ſolueris ſup terrã

⁊c̃. Oath.xvi.Sequeret᷑ ⁊ aliud inconuemeſ
ex lvc.ſ.ꝙ conſeſſis ei qui non lhabit iuriſqi
tionem. non teneret iterare ↄfeſſionẽ qñ hoc
ſciret qð eſt falſum. AItẽ ex hoc ⁊ aliud incõue

mniens ſequeret. vicʒ quililet ſacerdos eſſet
ꝓpꝛius ſacerdos.quod eſt falſum. Pꝛimã sůt

illoꝛum rõnem ſic deſtruit. qꝛ papa q;is ſim /
pliciter loquendo non ſit ſubdirus alicui iudi

6

ci.non tñ ſequit᷑ quin poſſit ſe ſubijci alicui.qdð

facit cum confitetux. nec ał poſſet conſeqͥ ef⸗

fectũ ſacti pñie.miſiſe ſubijciendo Sed pt
ad ſoc eligere quẽ vult.a tenet᷑ ei quẽ elege⸗

rit ſe ſubijcere in faciendo pnĩam iniunctã
mortali. Sc ðam rõem euacuatr.qꝛ vicz intẽ⸗

nio pape eſt quemlibet in articulo mortis lieen
tiare ad ſubijciendũ ſe cinliber. cñ deeſt ppꝛiuſ

ſacerdos.ld terciam rñdet.d.ꝙ in ſuſceptõe
oꝛdinis ſaceꝛdotalis conſtituit᷑ quis miniſter
ſacrfi pnie.itum ad iludꝑ quod ſibi ↄpetit di
ſronere ad gꝛatiã mõ ſupꝛadicto addebitãma

teriã in quã deleat agere. Inpꝛedicto em ſo)
ro materia debita non ſolũ eſt peccatoꝛĩdigẽs
gꝛatia.ſed etiaʒ opoꝛtet. ꝙ ſit peccatorobliga

tus ſentenne confeſoꝛis Et lye non coͤfer/
rur in illo oꝛdine.ſed in collatione cure.ſecun
di dicunt. ꝙ de neceſſitate ſacramenni penitẽ
tie eſt iuriſditio.⁊ ꝙ talis iuriſditio confertur

in repetitioneoꝛdinis ſacerdotalis. Quod ꝓ

bant Primoqiideʒ. quia in receptione ſaceꝛ

dotij datuꝛ poteſtas remirtendi peccatavt pa
tet ex foꝛma que ibi dicitur. Secundo.quia ſi
lvc non eſſet. non vnet abſolin reccatoꝛ in ar
ticulo moꝛtis a quolibet ſaceꝛdote.quod tamẽ
ab ommibus tenetur. Sed hacopinion. vtfal
ſam et erroneaim repꝛobat ipſe Herueus.

iid Deſeliſti
Pungetunni
umſtſt eſe
wli ibin
iſoigeigien
eſtt nwgn
Gonnete
ſcirigtieſt

Grnunnifriensf

ioge irarond
Sſlnn Tendt
ifieeſtiunſt
eterbinana
nsciſbiſeſe,n
(ßtieteneſſte
cxurpgeſtalſon

Uligtbets n⸗
alie Viancunzn
esdnnae d
ekfkriconepe
Wanonrapden
öencarh
ſbeinannone
ſeſtchhhnare
ſegpetekardoeg

encitmnnſen

Gpheaczeronenn
MMisiunſchtons
elrotong, Snnn
Cpapnwlalg
lumconkerunr e
toeegorirat

lno ent ſ.acve

er Agröesgit⸗
fafminpglane
nno lbpnman i⸗
bieraſici
Mepepefte

üitzherinpn

ſainieki

linigſe⸗
N
ii ſilitirei

kergenn
Eiekime
bſekinſcii⸗
fieconiſin

weniietmtlig
reiaini

Z
fmn Jinneige
ogühine
Wctäing
e NMe
e itriiz
n ei

MARAAINR

igen M
ntonhäet
rrAANE

eMiciu/
erteſirſan/
igtienin
Gn ſinmiin
ueteN
pitthhinid,
S
menluhe

Lapitulum ſecundum

Pam ex lvc ſequeꝛet᷑.ꝙ vnus ſacerdos non
plus haberet curã alar q; alius. ſi quicqͥd pti⸗
net ad curã.ſᷣm iſtã ptãtem.totũ eſt collauum

in ſuſceptõe ordinis. Atem m lvc in eccleſia

dei nulla eſſet collario cure aĩan niſi in ſucep
tione oꝛdinis ſacerdotalis qꝛ quicqd ſit roſtea
magis delet dici ſolutio ptãtis ſuſpenſe. vel li⸗
gate.qᷓ; collatio ptãtis.de nouo.item ſᷣm hoc
nullus habens oꝛdinẽ ſacerdotalẽ h᷑et anaʒ
quod eſt falſum. Nꝛimũ em̃ motiuũ loꝝ ſic de
ſtꝛuit.d. De neceſſitate ſacri ſunt due ptãtes.
ſcilicet ptãs caracteris.qᷓ facit ad cauſandũil/
lam diſpoſitionẽ ad gr̃am. Et cũ hac rõe ma⸗
terie reqͥrit᷑ ptãs iuriſditõis. ⁊ q̃libetfacit ad
remiſſionẽ pcii.qñ ergo dicitux.ꝙ in ſuſceptio
ne ſacerdotij datux poteſtas remittẽdi pecca
ra verumeſt ꝙ dat᷑ aliqua ptãs faciẽſ adremiſ
ſionẽ pci.qꝛ nõ eſt ptãs iuꝛiſditõnis q̃ habili
tat materiã faciens ſubiectã ſaceꝛdoti vt iudi
ci ſuo.Ad aliã rationẽm de articulo moꝛtis di
ctũ eſt ſupꝛa. CLeꝛcij dicunt.ꝙ de neceſſita⸗
te ſacr̃i pnie eſt iuriſditio.ſed illa iuꝛiſdirio vt

dictum eſt arbitꝛaria ita.ſ.ꝙ in arbitꝛio pecca

toꝛis eſt ſubijcẽ ſe.cui voluerit ſe ſubijcere ita

q;ntũ eſt de neſſitate ſact̃i qlibet a q̃ibet ſa
cerdote poteſt al ſolu i. O aũt non poteſtab⸗

ſolui qinlibet a quolibet.hoc eſt ppter pᷣceptũ

eccłie. Oñ quicunq; vadit ad aliũ ꝓ abſoluti
one. qᷓ; deputet papa.vł pᷣlatus veccat.vñ non

conſeqͥt remiſſionẽ pctõꝝ. O aũñt illa iuꝛiſdi⸗
tio ſit arbitꝛaria.ꝓbant ꝑ lvc.qꝛ papa non po
teſt hr̃e iudicẽ niſi arbitꝛ ariũ.Et ꝑ hoc.qꝛ qin
libet in articulo moꝛtis a qlibet ſaceꝛdote.po

teſt abſolui. hancetiã vt erroneã repꝛobat.qꝛ

ſequeret ex lvc.ꝙ ptãs iiriſditionis non pluſ
deſcendit in inferioꝛes poſitiue loq̃ndo a ſede
apłica q; econtꝛaꝛio.qꝛ ᷣm hanc poſitionem
ptãs iuriſditionis.ꝑ ſe loquẽdo eſt in aꝛbitꝛio
peccatoꝛis.q;ntum adillud qð eſt ſibigoſitim
qꝛ papa vel alijpᷣ lati ꝑ ſe loquendo nullam cu
ram conferunt.ſed tollunt impedimenta.qui⸗
bus peccatoꝛ ĩpeditur ab eo.qð ſibi de iure di⸗
uino ↄpent.ſ.adlvc ꝙ ẽ poſſe ſubicere cui vo
luerir.Ad rões aũt dicenduʒ eſt.ꝙ papa non
eſt aſtrictus alicui determinato iudici iure di
uino.vel humano. licet iure diuino ſit aſtrictuſ
ſeſe ſubijcere alicui.ſi vulthr̃e effectum ſact̃ᷣi.
Vnge ipᷣe poteſtſe ſubücere cui vult mneſ
aũt alij ab eo in vtroq; ſoꝛo ſunt ſibi ſubditi.
ſian ſio iudici. Et iõ nullus põt ſe ſubijcere a⸗

licui alteri extra periculũ moꝛtis niſi ſit de licẽ

tia ſui.ſcilicermediate.vel immediate
Eſt ergo quarta odinio quam tenet vtveram
; de neceſſitate ſact᷑i prĩe eſt miniſter hñs po
teſtatẽ iuꝛiſditõis qua confitens ſit a aſtꝛictuſ
ſnie confeſſoꝛis quã ptãtem dʒ lᷣe miniſter.t

ſmmediate a deo ſicut papa hʒ ſiwertota eccle
ſiam. Omnes aũt miniſiri alij habẽt lvc a pa
pa.vel ab ipᷣo ſuſcipiente ſactᷣm.vel ſubijcien⸗
te ſe qᷓntũ ad iliũ qui iure diuino nulli determi
nato iudici eſt ſubiectus.ſicut pa tet de papa.ẽ
O de neceſſitate ſact̃i pnĩe iuriſditio miniſtri ſui
peꝛ confitente.xo Et hoc eſt de neceſſitate di
uini pꝛecepti.non eccłie tm̃. ita ꝙ papa H̊ tol
lere non poſſet.nec in ſua peꝛſona.necin alia.
Vngde papa non poteſt abſolui ab illo.Cuius
ſententie ſtare non eſſet obligatus. ꝓpter qðᷣ
ſi vellet confiteri alicui. vt ſocio aut ſubiecto.
⁊ non vt iudlici ſuo.quantinm eſt de effectu ſaẽ
menti nihil fierer. Sed in lvc differt de papa ꝛ
e alijs.qꝛ vt dictum eſt omnes alij a papa ha
bent iaʒ iudicẽ determinatũ. cui a deo ſunt om
nes alij ſubiecti.ſ.papã. vel alium ex diſpoſitii
one pape mediate.velunmediate.⁊ iõ ſine liꝰ
centia eius mediata vel unmediata. non poſ⸗

ſumt ſe ſubijcere alij. O aũt ſi fiatmõi ſubiec

tio ſeu confeſſio in articulo moꝛtis cuicũq; ſa⸗
cerdoti.cũ deeſt ꝓpꝛius.⁊ lvc intelligit᷑ fieri ðᷣ
licẽtia inteꝛpᷣtatiua pape. Sʒ papa qui nulli ẽ
peꝛſone determinate ſubiectus.poteſt ĩ illo fo⸗
ro ſe ſubucere cui vult.ad quã ſubiectionẽ te⸗
netuꝛ ex pᷣcepto diuinoſiconiĩgat eum pecca
re moꝛtaliter. hec Herueuas

De poteſtate eccleſiaſtica ſignata ꝑclaueſ
vbi ponuntuꝛ.vij.ptãtes.inquibs Petꝛus pᷣ⸗
ceſſit alios aptos. CLapitulum Aiij.

poteſtate iuriſdi
ttonis. Mota ſ̃m herueũ.in li.de vo
teſtate pape. ꝙ ptãs iuriſditõis vide

tur impoꝛtare quãtũ apparet ex interpᷣtatiõe

roteſtatẽ dicendi ius ſuue ſtatuẽdo.ſiue ſenten
niando. Nam dicere ius vel iuſtũ. vteſt con⸗
ngere dupliciter. Ono modo ſine q̃cunq; ob /
ligatõe ſic qñ aliquis ſcholaſtice.puta determi
nando in ſevlis. dicit aliqiit eſſe iuſtum. Er
iſta poteſtas di cendi ius per hunc modum nõ
eſtilla de qna nũc agitur.llio modo põt voca
xi ptãs ius dicendi.vel quando aliquis hʒ pote
ſtatem ſupeꝛ aliquos.ſic ꝙ poſſit obligare eos
ad tendenduʒz pꝛo iuſto hc quod dicit.ſiue ſta
muendo.ſiue ſententiando. Satuendo quidem
ſicut qui halet poteſtatem talem. ſtatuat excã
rationabili. vt ieiunetur in. xl. ipſo facto.ꝙ B
ſtatuendo dicit. habet rationeʒ iuſti.ſiue debi⸗
ti fieri.ita ꝙ ſubditi illius quihabet talem po
teſtatem tenen turadlxrere huic dicto tanquã
inſto. Et ideʒ eſt in pꝛohibitis.quia ſubditi te
nentuꝛ vitare prohibitionem ab iſto tanq; in
iuſtũ.ſentẽtiãdo.ãt.vt ſi aliqͥs hñt tłeʒ poteſta

Zitulus viceſimusſecun

tem aliquem ſubditũ ſententiet eſſe reñ. vel
innocentẽ.dictũ ſuũ in tali caſu tenent᷑ ſubdi
ti hĩe ꝓiuſto. vel ꝓ iure.⁊ talis ptãs ius dicẽ
di eſt ptãs quam vocamusauriſditionẽ ita q;
ptãsiiniſditõis poteſt ſic deſcribi Ptãs iuriſdi
tionis.eſt qua pꝛeſidens alicii reipub.poreſt

dicere ius ſtatuendo.vel ſententiando cũ obli

gatõe ſubditoꝝ ad hñdum illud qð ðꝛ ꝓ iuſto
Contingit aũt in his ſtatuendis.vel ſententi
andis aliqñ ptãtem iuriſditionis determinari
dupliciter. Ono modo qᷓ;tum ad caſus.ita ſcʒ
ꝙ ipᷣa ptãs non ſe extendit adomnes caſus.
ſed ad quoſdã. Alio modo qᷓ;tum ad populuʒ
ſubiecnum. ſcilicet ꝙ ſe extendat tantuʒ ad po
pulum.⁊ non ad plus.

De iuriſditione
ſeu poteſtate pape in declarando dubia circa

ius diuinũ wel narurale. Sciendũ ꝙ qdã ſumt
de iuꝛe diuino. vel naturali quedã de iure hũa

no poſitiuo. Quãtũ veꝛo adilla q̃ ſunt de iu

re naturali.vel diuino. iuriſditio. ſeu ptãs pa

palis non ſe extendit. ſic vicʒ. ꝙ iſta poſſit mu

tar e.vl etiã dare eis vim obligandi.E&t rõ ẽ
quia inferioꝛ non poteſt mutare leges ſupioꝛ
deusaut eſtſuꝑioꝛ ad papã.ea autem qᷓ ſunt de
iure diuino.vel naturali. ſunt lege dei ſcꝛipta
vł menti indita Dnde non poteſt eam muta
re.xxv.q.i. Sunt quidã. Nerum eſt m̃.ꝙ ĩ ta⸗
libo qᷓ ſunt de iure diuino vł naturali. ſi eſt ali⸗
quod dubium ad papaʒ pertinet auctoꝛitas de
clarandi.Et ſic poteſt exponi illud.ſ.iibi vetro
et cuilibet ſucceſſoꝛi tuo dabo claues.i.ptãtem
ad apiendum.i.declarandum regnum celorũ
ideſt ſcꝛipiuram.ſ.ſancrã. Dbi ſciendiʒ ꝙ⸗
declarare dubia in aliquibo põtↄtingere dupli
cirer. Ono modo inquiſitiue.ſeu opin anue.ſi
cut roteſt quilibet ex ingenio.vł habiiu inqui
rendo de dubijs alicinus ſcie. Eriſto mõ decla

rare põt ptinere adquemlibet ſcientẽ vel woc/

tum in aliqua ſcia.Alio modo põt accipi decla
rari cũ auẽte aliqua ſic.ſ.ꝙ declaratõ ſua debe
at hr̃ijꝓ vere ⁊ firma.ita ꝙ non liceatoppoſitũ
teneꝛe.vel opinari. Et iſto modo poteſtas vel
auẽtas declarandi pᷣdicta dubia eſt ſolũ apud

ſummũ ponrificẽ lvc aũt ſic ꝓbatur. Opoꝛtet
em m eccłia ponere vnũ caput.adquod peꝛti

neat declarare illa qᷓ ſunt dubia circa q̃cũq; ad

fi dẽ ꝑtinentia, ſiue ſint ſvculatiua.ſiue agibi

lia. Cuiusrõ eſt qꝛ optet ponere eccłliaʒ ſic di
ſvoſitam.ꝙ tota cõitas vniuerſalis ecclie ma
ne at in vnitate fidei.⁊ in vna ſnia de fide. Sʒ
lvc nõ poſſet eſſe.niſi rota cõitas eccleſie hrer
recurſim ad vnũ capui.ſ.pᷣſidẽtẽ. apud quẽ eſ
ſet auẽtas declarandi dubia. Conſtar aut ꝙ ĩ
occleſia non poſſet eſſe aliqð tale capnr. miſiſo

i.

—

lus papa. eloo acd ipᷣm ptinet hmon declarare

₰

dubia. Et ſi obijciat contꝛa ſvc. ꝙ enʒ papa ſit

ſin gularis pſona potẽs peccare. ⁊ errare. apð
aut poteſtatẽ eꝛrantem non debet eſſe auctori⸗
tas.ↄtꝛa qiiã non liceatopinari. Rñdenerm.
ꝙ licet papa vt ſingularis pſona ⁊ pprio mo⸗
iu agens poſſit errare.ſicut ðꝛ de illo leone cõ

rꝛa quẽ miit hijlarius pictauienſis ad conciliuʒ
generale.tamen papa vtens conſilio. t requn

rens adiutoꝛiũ vniuerſalis ecchie deo oꝛdinan
te qui dixit petro.Pꝛo te rogaui vt non defici
at fides tua.non poteſterrare. Nec põt eſſe ꝙ
vniuerſalis eccłia ranqᷓ; vero retipiat aliquod
erꝛoneum. Nec tñ papa ſic. vt ſinaularis per
ſona ſniam erroneam teneat.ſequim: ꝙ auc⸗

toꝛi.eiꝰ obliget adillã ſnĩaʒ tenẽdã.nec auc

toꝛitas illa ſibi eꝛꝛanti ſubtꝛahatur ſed ꝙ auc/
toritas ſua non habeat locum obligandi in tali

caſu.ſ.qꝛ eſt obiectum aptum natum auctenni

cari ſicut non ſequitur. ꝙ careat viſunlle qnõ
videt ſapoꝛem qui non eſt obiecium viſus

De inriſdtione Hij

ſeu poteſtate pape circa poſitius pꝛecepta. Sci

endum ꝙ quantuʒ ad eaque eindenter valet

ad oꝛdinandum hominem in deum m pꝛece

pta diin ni iuꝛis vel natuꝛalis ſiue pꝛecipiendo
ſiue ſtatuendo. vt ꝙ ſemel in anno quis conſi
teamr ad minus.ſiue Fronibec que retꝛahũt
lvmines a pꝛedictis.

apa habet plenariam ptãtem intaliboomni⸗
us abſq; exceptõe alicuius caſus ad talia per
tinentis. Et hec ſunt illa que peꝛtinent ad ius
roſitiuum pertinens ad eccleſiaſticam iuꝛiſdi⸗
tionẽ.Et ſic poteſtintelligi illud.ꝛtibi dabo cla
ues in poreſtatemilligandi per pꝛecepta ⁊ ſtatu
ta.ſoluendi per abſolutionem. vel diſpenſatõʒ
quecunmq; ideſt. in omni materia poſinua ⁊ re⸗
gni celoꝛum ideſt militantis eccleſie. O autẽ
papa in huiuſmodi habeat plenitudinem po⸗

teſtatis pꝛobatuꝛ ſie. In omnirepub.bene oꝛ

dinata opoꝛret ponere aliquem qin pꝛeſit ꝛei⸗
publi.qui poſſit toram communitatem moue

re ad omnia illa que conferunt ad bonum nei

publi. et ad finem. ad quem oꝛdinatorillare⸗
ſpu.et pꝛecipue de his que ſiccon ferunt. vtſi
ne eis non bene ordinareiur.cõmumiſas.⁊ bo

nimn reipubli. Sed pᷣſigens vninerſaliter reiſ

pi..in cõitate xp̃iana eſt pa.ꝗᷓ papa põtpᷣcige
talia q̃ ↄferũt ad bonũ reipu.in cõitate xpᷣiana
Dico ãt qͥ ↄferũt ad bo.xeipu.ſicꝙ ſine eis re
pu.ñ attigeret ad finẽ ðᷣhitũ.qꝛ ñoẽ ↄferẽsad
lonũ cõe pᷣt pᷣciꝑe.ſiẽ nõ pᷣt pciꝑe ↄtinen mo
nachalẽ. Lieiunare in pane ⁊1 ac iotaz. rl. nſi

loc faceret ꝓpte crulpã puniendã l alludſile.

EAEß.

iue taxando penas con,/
tꝛa tꝛanſgꝛeſſoꝛes.q;tum ad penas vite pñtis

Cppti

upeeurenn n

Trueliptal

1
ninecpeennlea
Iileneb
ieonaitsfenens

riicifmienn
penaninin

inaonmen n⸗
anee taſtet
(rategnltetnh
leisd⸗ ſtenin
CoNCemmoroneni
(etal Opretppn
iqbeſcenteu

1

Amtentiar wdtoß
uodegl w on

prunentacxieno

feantad nonige io
rns Geg n.
Vinci oiem in wi
fiupgerot.
ec lecipektrepp
frn genletwc

Wncenncresdf
WNNorana
enſſrncuneĩ
Nbiienußu:
tloprergftan

eeylberelnaleſtan

rogagt wlonin
tenoel ſegeni
tummconſeiſe geyt
Cranin wunßn

ilne gelilinl
Alletoͤſien
papgergo yy

epennentesge

ummtallrihune
Mllennele Etenv

lſeneglin di

Monk
tonſigniitercin
Nanalanren

lgem

Glötg
len Mgeenen .

Ninnfti,
mä
if tf

Woammit
dier
Wegene

nprsmi
immisien

Nginenm

ei
s. u

Sõ

mn Ninii
cimtier

ns MMetttang

lema
ronr
noriNEN
trümäll
nA TEN
eriGN

Capitulum

Sic eꝛgo in ſtatuenda ptãs pape ſe extend ir
precipiendo vel ꝓhibendo omnia illa que con

ferunt ad obſeruandũ ea que ſunt iuris diuini

vel namral iseo modo quo dictum eſt. in quo

obſeruantia aſiſtit bonũ reipub. xpiane
De iuriſditi one dij

ſeu poteſtate pape. in ſententiando de ſübdit

ꝙ debeant hri ꝓ talibus ꝓin ſententiant.et
qꝙtum ad ptãtem ligandi ⁊ ſoluendi eos.ſiue

in foꝛo iudiciali exteriori.ſiue in ſoꝛo peniten/
tiarij. Sciẽdũ ᷣm herueũ in dicto libro.ꝙ pa
pa hʒ plenitudinẽ ptãtis q;tũ ad omnes caſus
⁊ q;t adomnem pꝑſonã exiſtentẽ de eccłlia mi

litanti ⁊ hoc pbatur ex illa auẽtate.tibi dabo

claues regni celoꝝ.ꝑ id qð ſequit᷑.qdᷣcũnq; li
gaueris ⁊c̃.ſ.ſententiando ꝑ abſolutionẽ.vł
condemnationẽ in vtꝛoq; foꝛo. ꝓbatreriã iſtð
rõe tali.Opoꝛtet ponereiĩ tota cõitate rpᷣiana

aliquẽ pᷣſidentẽ ad quẽ ptineat ꝑ ſe velꝑ aliũ

ſententiare de quoliber qliter debeat regi. m
id quod egit vel omiſit. quãtum adomnia qᷓ
pertinent ad lvĩiem oꝛdinandũ in deũ ſiue per

tineant ad noticie conſcientie ſiue ad iudiciũ

exterius. Sed q;dtum adea q̃ pertinent adoꝛ/

dinandũ hoĩem in deũ. nullus eſt talis pᷣfidẽs

niſi papa ergo ⁊c. Oaioꝛ patet quia optet po
nere.ꝙ ille qui pᷣeſt reipub.⁊ alicui cõitati poſ
ſit ſuꝑꝛ quemũlibet de cõitate dare ſniam.qũo
debet regi inoꝛ dine ad finẽ reipu.⁊ modo quo
reſpu.debet oꝛdinari adillũ finem. Sed adivc
qinlibet de cõitate rpᷣiana oꝛdinetur in finẽ
debitũ reipu.xpiane ⁊ ſic modo q̃ᷓ debet oꝛdia
ri.opoꝛtet ꝙ ſit aliquis qui de quolidet poſſit ſẽ

tentiare qualis ſit.⁊ qualicer regatuxr ᷣm illud

quod agit velominti non ſolũ in foꝛo iudiciali
exterioꝛi.ſed etiã quantũ ad ea q̃ ꝑtinẽt ad fo

rum conſcĩe.qꝛ vtꝛoq; modo opoꝛtet vieʒoꝛ

dinari in deum ᷣm modũ conuenientẽ cõitati
xpᷣiane.qꝛ tali modo ĩſtituit deus. ꝙ bõ ſubde
reiur iudicio pᷣſidentis ſᷣm ptãtem eccleſiaſti⸗
cam.papa eꝛgo hʒ ptãtem ſententiandi de oĩ

ſwvie periinentes ad cõn atem chꝛiſtianam in
omni caſu.⁊ q;tum ad foꝛum iudiciale ⁊ foꝛuʒ

penitentiale.Et cu hoc enã.ꝙ talẽ ptãtem po
teſt conferre alij.vt dicenæunſea
giuj.

Iſta autẽ iuriſ
aitio ⁊ ptãs vniuerſalis pape eſt inſtituta a cꝛi
ſto vi patʒ ex illa auctoꝛitate. nbi dabo claues

ego. ſ. xpᷣs.Et quod ꝓmiſit tunc implemt cum

alt. paſce oues meas. Joh.vlti. Pꝛobar bᷣ heꝛ

ueusin octo tꝛactatu tal rõe. Inſtuuere iu⸗

riſditione ᷣm quã aliqua cõuas debet regipn/

net ad ipam cõuatem. vel ad vnñmilhus cõi⸗

tans delet ſed cõtas que debet regi per poteſta
tem papalem eſt communitas xpiana quan

tercium

tum ad eccleſiã militantem. huius aũt cõitat?
non eſt dñs niſixpᷣs vel papa.eꝛgoiſta pote⸗
ſtas debet inſtinn vel axpo vel apapa. vel a fo
ta cit aie piana ſed non eſt inſtituta a papał
a coitate ypiana ãa xpᷣo ſolo. O aũt poteſtas
papalisnon ſit inſtituta a papa. ꝓhatur ſic. aad
viearium non peꝛninet inſtiuere poteſtatem
qua vtitur vt vicarius alterius cuʒ ſibi cõmit⸗
tere tur.qꝛ pꝛius eſt poteſtatẽ inſtiruere.q; eã
alieui vicario cõmittere.item qꝛ papa talem
poteſtatem papalem nec reſtringere nec am
pliare woreſt. qina nullus papa poteſt facere.ꝙ
ipe vel alius papa habeat maioꝛem poteſtatẽ

q; ills quam habet. Sed qui poteſt aliquã po⸗

teſtatem inſtituere. poteſt eum reſteingere et
ampliare.eꝛgo ⁊c̃. item quia ipſe idem cõfer
ret ſibi ppteſtatem quod eſt inconueniens di⸗
cere in woteſtate oꝛdinata non eꝛgoa papa eſt
inſtituta talis poteſtas.Ox auteʒ iſta poreſtas

non ſit inſtituta a cõitate ypᷣiana.ſeu eccleſia

pꝛobatur ſic.qꝛ aut hc factum eſt auctoꝛitate
ſihi ab alio commiſſa. aut auctoꝛitate pꝛopꝛia
Sed ꝙ non ſit inſtituta ab eccłia ꝑ auctorita⸗
tem ſihi ab alio cõmiſſam ptʒ quia nec a xpᷣo

cõmiſſa legitur talis aucroꝛitascõitatixpiane

cum non ha beatur hoc in aliquo euangelioq;
chꝛiſtus ecclie contulerit auctoꝛitatẽ inſtituen
di ſedẽ apłicam. ſed nec a papa ſacta eſt talis
cõmiſſio nec fieri potuit qꝛ minus eſt inſtitue⸗
re aliquã ptãtem ꝙ; eius inſtitutõʒcõmittere
ſed papa non poteſtpꝛimũ vt diciũ eſt gmut
tonunus poteſt ſcm. Oe non ſit inſtituta ab
ecdleſia poteſtas papalis auctoꝛitate ꝓpꝛia
Pꝛobati pꝛimo ex paꝛte obiecti ipᷣius pote⸗
ſtatis ſic. Vlla prãs non poteſt inſtitui a cõita⸗
te xpᷣiana ꝓpꝛia auctoꝛitate. q̃ includit illud.
qð excedit omnem auctoꝛitatẽ humanam.iia
ꝑ ſe nulla auctoꝛitas hiunana ad loc ſuffie
ſine ↄmiſſione alterius. Includit em̃ in ſe pp
teſtas papalis ligare.⁊ ſoluere in foꝛo cõſciè⸗
tie que dici poteſt actio dei Includit etiaʒ ab
ſoluerea pena debita in foꝛo dei vt ꝑ indulę n

tias fit. hec añt e xcecunt auctoꝛitatẽ humanã

ita ꝙ adlvc nonſufficit ſine alia. ergo acõĩta/
te rpᷣiana non potuit inſtitui auẽtas ⁊ ptãs pa
palis ꝓpꝛia auctoꝛitate. Sc dᷣo ꝓbat᷑ loc ideʒ
exparte finis. vel prãts papᷣ. ſic. Finis inꝛiſ
ditionis eccłiaſtice q̃ poſt xpʒ pꝛincipaliter re
ſidet apud papam. eſt oꝛdinare communiia
tem pianam ad impendendum deo debitum
culitum ⁊ ſibi acceptuʒ.et per conſequens vite
eterne meritoꝛin. Sed ad nullã cõitateʒ peꝛti
net poſſe inſtituere iuriſditionem. ᷣm quam ꝭ⸗
pencat communitas ipſa debiium vomino pᷣſi

denii communitan tah. cnus wominium vl

regimen in nullo depenget ab ipᷣa cõnate. Er
ratio eſt.quia adinfeꝛioꝛẽ non vertinet iudica

Titulus viceſimu sſecun

re oe eo. quod ↄcetit ſupioꝛi. Sedſic ſe hʒ cõi
tas xpᷣiana adyp̃ᷣm.ſiue ad deũ. ꝙ xpᷣs dñat᷑ ta
li cõitati.taliter ꝙ damnũ eius ⁊ regimẽ ĩ nuil
lo dependet ab ipa cõitate.g ad cõitatem pᷣia
nam nõ ptinet inſtituere iuꝛiſditioneʒ ꝓpꝛia
auctoꝛitate.ᷣm quã cõit as xpᷣiana oꝛdinetur
ad impendendũ debitũ culiũ deo.Cercio ᷣ idẽ
ꝓbarur exparte modi hñdi talem poteſtatem
ſic. Vlam ptãtem inſtituere ꝓpria auẽte qua
quis vtituꝛ.vt vicarius.alicinꝰ dñi.ad nullluʒ
aliũ ꝑtinet niſi ad illuʒ dñm. cuus qui ſic taſi
Prteſtate vtitur eſt vicarius. Sed ptãs pape ðᷣ
Ina loquimur.eſt ptãs qua ipᷣe papavtitur. vt
vicarius xpᷣi ĩ terris. ergo iſtã inſtituere ad nł
lum aliũ ptinet niſi adypʒʒ. Et ſi dicat᷑ ꝙ oes
principes terreni ſunt enã vicarijxpᷣi qꝛ om̃is
ptãs a dño deo eſt. Rom̃.xiij.licet non ſit a deo
abuſus ptãtis.⁊ tamen pꝛincipes pñt inſtitue
re iuriſditionẽ ſip populũ quẽ regũt ꝓpꝛia auc
to. Fauẽ. cõitatis cui preſunt. Rñdet᷑.ꝙ aliter

ſunt pꝛincipes vicarij dei ſi aliter papa. Papa

enĩ non ſunt vicarij dei expᷣſſe et eyplicite.ꝑ
expꝛeſſam inſtitutõʒ ⁊ explicitaʒ eius niſi aliq́
reges qui ſuerunt inſtituti reuelatiõe diuina.
vt Saul et Dauid. Poſſuntiñ pꝛin.dici vica
rij dei implicite.inqntuʒ ſcʒ deus dit nature
humane rõnem naturaleʒ.qua poſſet iudicare
eſſe bonum aliquaʒ ptãtem eſſe in republica. q̃
pꝛeeſſet omnibo in cõitate.ã voſſet reſtꝛingere
malos. ⁊ conſeruare bonos circa ea q̃ perunẽt
ad bonũ humanuʒ. Sed petꝛus cui ſuccedit pa
pa.non ſicut ſimplex epᷣus. ſed ſicut generalis
vicarius ſuꝑ totam eccleſſam factus eſt gene
ꝛaliter ⁊ ex pꝛeſſe axpᷣo vicarius modo pꝛedic
to cum dixit.paſce oues meas. Et loc ſibi pꝛo
miſit. cum ait. tibi dabo claues regmi celoꝛum
ego.ſ.xpᷣs non eccleſia.vel alia pxrſona.Et no
ta ̃m iſido.debent iuuare eccleſiam ptincipes
ſeculi. qñ infeſtatur ab alijs.vñ.xriij. qu. v. ſic
ait. Pꝛincipes ſeculi nonnunq; intꝛa eccliam

ptãtis adepte culmina tenent.vt peandẽ po

teſtatem diſciplinã eccleſiaſticã muniat. Ce
terũ intꝛa eccleſiã ptãtes neceſſarie nõ eſſent

niſi. vt quod non pꝛeualent ſacerdotes effice

re ꝑ cocteine ſermoneʒ. ptãs h̊ imperet peꝛ di

ſcipline teꝛxroꝛem/Sepe p regnum terrenuʒ.

celeſte regnũ ꝓficit.vt qui intꝛa eccleſiã poſiti
contra fidlem ⁊ diſciplinã agunt.rigore pꝛinci
piu conterantur. ⁊ paulopoſt. Cognoſcant pꝛĩ
cipes ſeculi deo rationem ſe debere reddituꝛos
ꝓecchia quã ꝓ ypo tuendã ſuſcipiunt. Nam ſi
ue augeat pax.⁊ diſciplina ecche ꝑ fidelespꝛĩ
cipes. ſiue ſoluat.ille ab eis rõnem exigir.qͥ eo

rum p, qti ſuam eccleſiaʒ tꝛadidit. hec ille.ſ. acd
defendẽdũ ⁊ iuuandum non inuadẽduʒ.⁊ vſur

bandum lona ⁊ iura ſua.⁊ adobediendũ.non

impeꝛandum ei.vt faciunt frequentet. Cocin
dit herueus tria. Pꝛimum eſt e collatio iuꝛiſ
ditionis. vl poteſtatis papalis pertinet adſo
lum ypᷣm. Secundum eſt. ꝙ pꝛimg collatio po
teſtatis papalis fuit ſacta ſingulari determſg
te perſone petri.dicente pᷣoipſi.nbi dalo⸗ pa
ſce oues meas.Cerxciũ.ꝙ alie collationes fac
te alijs papis iuriſditioneſq; papalesſunt fac

te a xpᷣo perſone electe ab ecchia. vlab habẽte

vices eccleſie in hoc. ſicut hñt mõ carqinales
De plenitudine F.
pwreſtatis papalis. iuriſditõnis eꝛga alias po
teſtates inferiores.vt patriaꝛchas. arciepos.
epos.⁊ paꝛochiales curatos Obiſcienqu m
berueum m dicto tractatu. ꝙ omnis poteſtas

eccleſiaſtica alia a papali ſubeſt ei quo adtꝛig

Pꝛimo.q;ntinn ad coꝛectionem abuſus Se
cundo qtum adinſtitutionem collationem
ipſius poteſtatis inferioꝛis.Lercio ad ſubſidi

um adminiculatiuum. id eſt ꝙ te nemr iuuare
eam ſialiquo modo indigeret. Pꝛimmm

bat ſic. pꝛeſidentia pꝛincipis in omnipꝛĩcipa

iij oꝛdinatur ad lvc.qꝙ ipſe moueat omnesſᷣ
ditos illius pꝛincipatus ad bonum. ſeufinẽ rei
publice. vnde ad eum pertinet. quantum ieo
eſt conferre ⁊ oꝛdinare ea que conferũt adten
dendum in bonũñ reipu.i.ea que ſunt viriuoſa.
⁊ tollere ea que tollunt motionem ad talemſi
nem. vt vicia ⁊ abuſiones. Adeandem eniʒ
ptãtem peꝛtinet moueꝛe aliq̊s ad aliquẽ fineʒ
⁊ follere eaq̃ impediunt motionem ⁊ ꝓfectũ
cõitatis. Hec autem ſunt vicia ⁊ abuſiones.qᷓ
inoꝛdinant hominem a deo. Cota autez reſpu
blicaſeu communitas xp̃ᷣiana ad lvcoꝛdinat᷑
vt ad ſuum finem debitum.ꝙ coniugatur doo

peꝛ opera virtuoſa et quia hvc impedit ꝑ ricia

⁊ diuerſas abuſiones.ideo ad papam qui ẽ pꝛi
mus pᷣſidens ⁊ pꝛincipalis.quia poteſt ⁊ delet
lamõi vicia coꝛꝛigere ⁊ tolleꝛe ergaomnes in
ferioꝛes poteſtates quanium in eo.vt tota cõi

tas pᷣiana tendat inde biiumm finem. Et ad̊
Wſſet induci illud hiere.i.Ecce conſtimi te ait
dñs ſuper gentes ⁊ regna.vt euellgs.deſtenes
Diſſipes ⁊ dſpdas.ſ.qͥ ad vicia edifices ⁊ plan

tesquo ad virtutes. Nullus pꝛelatus eccleſia
ſticus eſtſupeꝛ regna miſi papa. Etinſignnm

huius ʒacharias papa d poſuit. Ludonicum a

regno ſrancie. quia inunilis erat.vt habeturv
9.vi. alius. Et Innocentius impeꝛatorem

Yꝛidericum ab imperio. Quantunn ad ſecũ
dum. ſcilicet ꝙ om nis poteſtas infeꝛioꝛpapa

eſt ſubcdita ei quantum ad inſtitntionem ⁊ col
lationem eius ⁊ remotionem qð ꝓbat ſic om
nes ptãtes infetioꝛes a papa ſunt limitate et
determinate.vt apparet de ſacto

1ihtunn
ini pom
ſst gtuheis ll
ſomiunſ ſi
corntpon t

perpsarten
be Afeoſtetn
rolete Bedn
Ar dtenninenoet
nerährunadti
6necchn gu

Poor 1dhnndſe

ſiifpveſcinn
Eiherhepipar⸗
mnönſcin
Snis, phd Kt.
s immmecareint

riab wmie. Ger

öicönencnee

neciatecifmoren
ſelita ed ehi i
ſcenci putſbine
Ceſontinſtrute hn⸗

Düͦſnnnmecb⸗

Wgichfinſini⸗

hatacöctonnen

linediseen in
Pütſaeend
ſuunerdindtti⸗
