turgnöfthe
pris gno potini
leſar'abeo. d
Nerhis auaorit⸗
ſeſao unſctinon
ſſenleſ n
hitegucrontate
letusorctnicin
nten. nöpoͤtinſt
loutgtegbeoer
netkliptätem.
Efgnerſphe

MHkatoteligin

ünſtlsinſt
wüteßzena
Misthifalan
ſſenanif,
edrkalangte
ſpgnegerin

uchiüſeten,
Ninnnn

Mne

nürmingin
1itunorer Nne
E erie i

WIIESENKNe.
er

res NNiee

Aee

gere t
Nes NEN1

Naberinmnn

sdiiti
rinpuun
unontseaiſ,
mmenlaſe
urpetp,

CLapituliin

Zlut igit ſunt inſtitute a xpo immediate ab
vniuerſali eccleſia.aut a xpᷣo mediante papa

vt vicario generali eius.Sed non a xpᷣo im/

mediate. nec ab eccleſia vniuerſali. ergola pa
pa vicario xpᷣi.ꝙ non ſint inſtitute a rpᷣo im/
mediare tales poteſtates ĩferioꝛes.qꝛ ſi ſunt
inſtitute a xᷣo immediate ita dererminate vt
ſu ut q;tum ad populũ ⁊ q;tum ad ſerritoꝛia.
⁊ q;tum ad ea q ſunt infoꝛo cõtentioſo vel pe⸗
nitẽtiali.ptãs patriarhalis. archiepalis. epa⸗
lis.⁊ prochialis.autxpᷣc fecit hoc ante aſcen/⸗

ſionem aut roſi. ſed neutroſſtoꝝ modoꝝ fuit

ergo nõ a rpᷣo inſtitute immediate.ꝙ non ſe
cit lc xpᷣis ante vel poſt aſcenſioneʒ. oſtẽcit
ex lvc.qꝛ ſi feciſſet in euãgelio haberet erpᷣne
vel implicite. Sed nihil de lvc in eo haletur.

nec determinatio et diſtinctio hmõi poteſta/

tũ.nec q;tum ad caſus nec q;tum ad territo⸗/

ria. nec q;tum ad noĩa.ſ.patriarchaꝝ archie⸗

piſcopoꝝ ⁊ hmõi. â ⁊c. Pꝛobatur ⁊ alia ratõe

qꝛ ſi a rpᷣo eſſet immediate.

inter papã. patriarchas.archiep̃os a alios.

epᷣus nõ poſſet immediate inſtitui vel conſir⸗

mari a papa. Et rõ eſt. qꝛ illud qð ptinet ad

ius immeciate inſtitutũ a do.nõ põt unmu

tari ab homie. Sed cũ oppoſitũ quotidie fiat

de cõi cõſuerudine eccłie.qꝛ nõ ſolũ papa im⸗
mediate cõfirmat epos omiſio archiepo. qͥ ẽ
medius.ſed etiã ſibi retinet pꝛomſionẽ de eo
faciendã. ꝓut ſibi videt᷑.& nõ a rpᷣo immedi

ate ſunt inſtirute hmõi poteſiates ĩferioꝛes.
ꝙ nõ ſint inſtitute ab vłi eccłia. vt a dãte au

ctoꝛitatẽ ipᷣi inſtõni.ꝙ ideo dico.qꝛ qñcunq;
in aliquo cõcilio aliquaſſtatuũtur.tota aucto/
ritas dãs vigoꝛẽ ſtatutis eſt in ſolo papa.alij
pñt facere ad directõem cõſulendo ⁊ ofonibo
iuuare aõ in dubüs a dño dirigàtuxr H. ꝛoba⸗
tur ꝙ nõ ſit hmõi inſtõ ab eccleſia ſic. Illa
ptãs qᷓnõ põt inſtitui niſi a rpᷣo vel hñte po⸗
teſtatẽ ab eo. nõ põt iſtitui abeo qͥ nõ ẽ xpᷣs
nec hñs auctoꝛitatẽ inſtituẽdi ab eo. Sed po
reſtas iuriſdinonis ſpñalis ꝑtinẽtis aꝰ eccle
ſia ẽ talis.ſ. ꝙ non põt inſtiiin niſi a xpᷣo.vel
hñte auctoꝛitatẽ in lvc ab eo. Et rõ eſt. qꝛ po
teſtas oꝛdinãdi hpĩem in deũ ᷣm dei accepti⸗
onem. nõ põt inſtitui niſi a deo vel hñte au⸗
ctoꝛitatẽ ab eo.ergo nullus alius põt inſtitu
ere talẽ ptãtem. Sed eccleſia vlis nõ ẽ deus
nec xpᷣs.nec ſuꝑ hoc halet auctoꝛitatẽ ab eo.
qꝛ collatio talis in ſacro canone non hr.ium
etiã qꝛ ſi talis inſtõ fieri non poſſet a papa ſi⸗
ne cõitate xpᷣiana.papa nõ hr̃et plenitudinẽ

ptãtis. qð ẽ falſum. Exquo igr̃ inſtõ poteſta⸗
tũ inferioꝛa nõ ẽ facta immediate a xpo. nec

ab vłi eccłia.vt ꝓhatũ eſt. ſeqͥtur ꝙ ſic facta
alpapa.vt a vicario xpᷣi generali.qð etiã patʒ

nſtitutus oꝛdo. qᷓ

in

ex boe.qꝛ frequenter papa creat uouas ſedes
ſeu epatus.⁊ mutat ⁊ pꝛiuat.a iura dicit ex⸗
pꝛeſſe lvc ſacere pone. Et ad hoc facit qð di/
cit dioni.papa.xiij.q.i.ecclias ſingulas. ſin⸗
gulis pꝛeſ biteris dedimues. parochiales ⁊xci⸗
miteria eis diuiſimus cc. Cermini ep̃aiunʒ
fuerũt diſtincti tpe apłoꝝ vel paulopoſt. de
hac diſtin ctõne ſediũ epᷣaliñ.archiepᷣalium
pr̃iarchaliñ h.di.lxxx.c.i.Sic igt inſtituere
22ferre ⁊ auferre ptãtes om̃es eccleſiaſticas
inferioꝛ es papam quo ad iuriſditõnẽ ptinet
ad papã. Quãtũ ad terciũ eriã patʒ ꝙ oẽs
ptãtes inferioꝛes etiã ſeculares debent tenẽé⸗
tur iuuare papã in eo quod eypedit ad bonuʒ
regimen eccleſie. Et q;tuʒ ad hoc ei ſubſunt
euod ſic pꝛobat.Reſpublica tenetur ad con/
ſerua tionem illiue poteſtatis a qua dvependet

reipublice bonũ. Sed bonũ xeipublice xp̃ia⸗
ne potiſſime depndet ex poteſtate eius cnius

eſt oꝛdinare ſotam eccleſiã. ⁊ oꝛdinare grad
7 ſtatus in es. ergo ⁊c̃.huic exiam concoꝛdat
philoſoplus.xuũᷣ.methaphiſice dicens. ꝙ bo⸗

nũ exercitus deꝑndet exoꝛdine vmus pote⸗

ſlatis ad aliam. ⁊ tiſſime ex oꝛdine exercit
ad iudicem. Et ſic etiã rotuʒ bonũñ eccleſie de
pendet ex oꝛdine vnius ptis ad alis.puta cu
rati ad epiſcopũ.epiſcopi ad archiepiſcopuʒ.
⁊ ſic vſiq; ad papã.pꝛecipue tamẽ bonũ eccle⸗
ſie dependet ex oꝛdine totius xe puli ad papã
pꝛopter quod omnis poteſtas debet ei admi⸗
niculari. Et ſi cõtra hanc poteſatẽ aliqui ſe/

culares vellent.ipᷣi pꝛincipes ſeculares debẽt

ſubditos cõpeſcere ⁊ rebelles ei ſubũcere.

De poteſtate pape §. vi.

ronit lerueus in dicto tractaiuv. erroꝛes ex
oꝛtos ab alib. Pꝛim eſt ꝙ poteſtas pᷣlatoꝝ
inferioꝝ pape ſiue ſint ep̃i ſiue ſint cnrati.eſt

immediate a veo ſicut ptãs pape. Secũdus

ꝙ in hierarchia eccleſie militantis infimi.i.
prochiani.nõ poſſunt reduci in den ꝑ penitẽ⸗

tiam. niſi mediantibo curatis et prochialibo
ſacerdotibo. Tercius ꝙ licet papa et ep̃i ſint

pꝛincipalioꝛes reſpectu prochianoꝛum. nõ
ſunt tamen immediate curati eoꝛũ.ſiue non
immediate habent curã eoꝛũ. Quartus er /

roꝛ eſt. ꝙ nec papa nec epᷣus pñt audire con⸗

feſſones prochianoꝛũ qn teneãturconfireri
eadem peccata ſuis ſacerdotibo prochiahbo.

Quintus eꝛror eſt. ꝙ dato ꝙ cõfeſſi pape v

ep̃is nõ teneãtur eadem peccata cõfiteri pa⸗/

rochialibo ſacercotibo. tamẽ papa vel epi non

poſſent dare generalẽ auctoꝛitatẽ audiẽdi cõ
feſtiones aliq bo.vr fratribo ⁊ hmõi. qͥn ↄfeſſi
talibo teneãtur cõfiteri eadẽ peccata ſacerdo/
tibo parochialibo.Ponitrões et auctoꝛitates
v

Zitulus

quas inducunt ad iſta pꝛobanduz. æ eas oẽs
efficaciſime euacuat. et auctoꝛirates ab eis

male intellectas ſane declarat in dicto tracta

tu q̃ omnia cã bꝛeuitatis omitto. Et conclu⸗
Dit.ꝙ iſti erroꝛes nõ ſolũ ſunt iudicãdi erro/

res ſed hereſes qð pꝛobat ꝑ dictũ pelagij.di.

xxi.q;uis.vbi dicit᷑. ꝙ qui detrahit ius ſuum
alijs eccleſiis iniuſtus eſt.Qui aute detrahit
ius ſuũ romane eccleſie hereticus eſt cenſen
Dus. Sed ponẽtes dictos erroꝛes detrabhunt
ius ſuũ romane ecdeſie. ſeu apoſtolice ſedi.
quaſi nõ ſubſint.a ſint alie eccleſie ſibi ſubie
cte.⁊ poteſtate iuriſdnõnis ab ea accipiẽtes.
cñ tñ xps petro di xerit tibi dalo claues.ergo
⁊c.ergo ſunt heretici.Auib etiã datur licen⸗
tia alicui a papa vel ep̃is cõfitendi vel audie/

di cõfeſſiones alioꝝ.nõ opoꝛte ꝙ petant licẽ/

tiam a ſuis prochialibo ſacerdotibo cõſtendi
velaudiendicõfeſſiones.vt dicit quedã glo.
ber. q̃ repꝛobatra fiit ꝑ clementẽ quartum vt
falſa in extrauagãti q incipit q dam temere.
DNDuinimmo eis inuitis contradicẽtibo pñt
ex dicta licentia cõ ſiteri.nec ſic cõfeſi.tenẽs
tur iterũ ſuo curato cõſiteri. qð etiam notat
io. an. exira de ꝑe.⁊ re.c.ſi ep̃us.li.vDi.
De poteſtate iu . Vii.
riſditionis temꝑalis ⁊ ſpũalis q̃ eſt in eccle⸗
ſia. Sciendum pᷣm augu. de anclv. in ſumma
te ꝓoteſtate pape qð ẽ triple x pteſtas ⁊ varia
ta. Prima è immediata.ſ.a deo.a hec eſt ſuin
mop pontiſicũ. Secũda ẽ deriuara. ſ.a deo p
papãꝗᷓ. hec eſt omniũ inferioꝝ pᷣlatoꝛũ.Cer⸗
cia eſt in miniſteriũ data ⁊ hec eſt unpꝑatoꝛis
pꝛincipii terrenoꝝ. Quãtũ ao pꝛimũ po
teſtas iuriſditionis plene ſpũaliũ ⁊ tꝑaliũ ẽ
immediata a deo in papa. ⁊ ꝓbaturtriplici⸗
ter. Pꝛimo ſic.auctoꝛitas iuriſditõnis nõ cõ
ceditur niſi ꝑ claues eccleſie ſed claues eccle⸗
ſie xpᷣs nõ ↄceſſit niſi petro. ꝓut ꝓmiſerat di⸗
cens.tibi dabo claues regni celoxꝝ.ſuper quo
verbo dicit glo. xpᷣus ſolum vnũ caput ⁊ vnũ
vicariũ in eccleſia eſſe voluit. ad quẽ diuer⸗
ſa mem bꝛa recurrent ſi ſoꝛte adinuicẽ diſſen
tirent. Secũdo pꝛobat ſic.qͥ nõ dat aliqͥd nõ
Prteſt illudauſerre. ſed ſipapa nõ darei epᷣis
⁊ alijs pꝛelatis poteſtatẽ iuriſcirõms nõ poſ⸗
ſet eos deponere. pꝛiuare ⁊ ilam ſuſ pendere
cuius tñ opyoſitũ facit ⁊ facere poreſt ᷣm om
nes. ergo poreſtas iuriſditioms plene reſidet
in ſolo papa. Cercõ ſic. in illo reſic et imme⸗/
Digte poteſtas iuriſdirõms ſpñaliũ ⁊ temꝑa⸗
liũcuius auctoꝛitate fit pꝛelatoꝛuz electio et
confirmatio ſed lvc fit a papa.ergo in eo reſu
et plenitudo poreſtatis. Quãr ad ſecun/
du.ſ. ꝙ poteſtas epoꝝ ⁊ alioꝝꝑ pꝛelatoꝝ eccle⸗

.
.

im ꝑatoꝛ iurat pa

XXII

ſie ſit derinata a papa in eos mediante apa.

pꝓbatur rne a auctoꝛitate. Hatio autẽ eſt ta
ſi⸗ ſicut fEnalenennli ad fontem. radij

ſolem. rami ad arboꝛẽ. ſic ſe habet poteſtates
epiſcopoꝑ ⁊ alioꝝ ad poteſtatem pape nam vt

dicit in.c.epheſini concilij quõ muli radij ſo⸗
lis ſunt ſed lumen vnũ.⁊ rami arbvꝛis mul⸗
ti ſunt.ſed vnum robur ⁊ multi riuuli vno
fonte væſfluũt. vnitas tamẽ ſeruaf in oꝛqgine.
ſic eccleſia vna eſt que in multitudine lanſſi⸗
me fecũditatis ertencitur. xxiiij.q.i, loqᷣtur.

ſed cõſtat ꝙ aqua riuuloꝑ nõ eſi aqua ſonis
imnmediata. ſic nec poteſtas pꝛelatoꝛũ eſt im

mediate a xpᷣo. ſed deriuata in eis axpo me⸗
diante papa.DHatet hoc etiã auctoꝛitaſe cirilli
patriarche alerãdrini q ſic ait in li. izauroꝛi
ſicut xpᷣus accepita patre ducatũ a ſcepnum
eccleſie gentiũ ex iſralel egrediens ſup om/
nem pꝛincipatũ ⁊ poteſt atẽ ⁊ ome quodcũ.

vt ei genua cũcta curuent᷑. ſic petro ⁊ ſucceſ/

ſoꝛibo pleniſſ mã conceſſit poteſ atem a mulli

——

alij qᷓ petro quod ſuũ eſt plene ſed ſoli ipi cõ
miſit fotum. Qõ autez poteſtas tempalis

imperatoꝝ ⁊ regũ pꝛincir u ſit in min ſteriuz
Data a deo mediante papa ⁊ alijs pꝛelatis ec⸗

cleſie.in quibo reſidet ſpũalis poteſtas. ꝓbat

triphci rõne. Prima eſt talis. illa poteſlas ẽ&

data in miniſteriũ alteri ab alio.p quãhalxt

inſtitui.regulari.⁊ oꝛdinari ⁊ confirmari ſi lv

na ſit.⁊ ꝓ quaʒ habet iudicari a cõdemnen ſi
long nõ ſit.ſed talis ẽ poreſtas imperato:ũ.re

gum. a pꝛincipũ. quia per papã halet inſtitui
regu lari ⁊ cõ firmari ſi lona ẽ̊. ⁊ pipam halbet
iudicari ⁊ cõdem nari ſi bona non eſt. ergo ia

lis poteſtas nõ ẽ immecdiate a do. ſed in mit

niſteniũ ptãns ſpũalis data. Otrũq; at vvx

ꝓbat.ſcribit.n. diſti.xxij.ſancta.qꝙ ptãs pape

cinuſiiler ordinis dignitatẽ 1 gradũ habz in⸗
ſtituere. ꝙ etiã halet ptãtem ĩecularẽ iudica

re ⁊ cõdemnare.ſi nõ ſit bona.patet.rxv.q.vi.

alius. vbi dicit ꝙ ʒacharjas papa regẽ frãco⸗
rũ depoſuit nõ tam ꝓ ſuis iniq ranbo q; ꝓ eo

ꝙ inutilis erat regno ⁊.lxxxvi.di.c. duo ſunt

dr ꝙ innocẽtius archadiũ impatoꝛẽ excõica

uit qꝛ cã fuit exilij.Criſoſto.⁊ ahus innocetiꝰ
cepoſiit fridericũ imꝑatoꝛc. Scda rõ ẽ talis
illa ptas eſt in miniſteriũ data a lteri cui iura
mentũ fidelitanis pꝛeſtat a ab ea recognoſcit

om̃e qð habet ſed ois ptãs im patoꝛis ⁊ ſecu
larm pꝛincipũ ẽ talis. dr.n. i.lriij.tihi dño
nunq; mandatũ eius
pterire ⁊ ſibi imoibo fdeliratem ſeruare ergo
ralis ptãs ẽ ſolũ in imſteriñ daſa.& ſi inuei⸗

niatur qñq; im patcꝛes aliquos aliqᷓ repalia
dediſle ſummis põtificibo ſirut cõſtanſinꝰ ⸗

nauit ſilueſtro nõ fuit lvcdare quod ſuũ erat

u nunüene⸗
i⸗ giseeſte
Pnadeugenn ſops
lloretn eiles

Pono gad rpe
pnereinſtstgne

otenpingſiban
aſe neggtröſttan
j dlennoſet
ci, Lalsetzogt
onn ingſna
earet oicentiap
ſßc ſirdiſun⸗
bmoͤptis le
Vjihleni detn
Petobkothisatip
Mieſi pieſt

indumsgoclus
GdnNſclns
Wrpramagann
Wchkamatünet
Nöobftaned
ſant diſßnceſerd⸗
Kinctosſinesoran
Gurquipregtur
Dignltasategeli
rpnaſübalene

mierinnen

lmmnaröneſunte

ſirmieoge mo
ent paeßmni
Aelnone, ſedzn

ffninſiemrioner

4 fetatiererunon

neionni ſt
Rwetereerck

Lſo
ſuaſen
. Mnne
pedindeoyg
Uanierppne

; mne Ane,

8

M
Kerſertgis

Dtricerkünheng,
Aa entt:
H .
miermm ted
.gum giden

7

7 „
NNNgite
RM

SHiais n Niie

Ins Monnnitli⸗
e inöiten

vs

usinheie
mi te
GSe
infemidni,
be eet
. 66
ſedee iee
õ . . B
ATEYNöEN
urSNNN

. agmne

4

Qiapitultm

ſed reſtituere quod tirannice ſublamm eſt et

eodẽ modo ſi inueniat aliquos ſummos põ
tifices dediſſe aliqua vona tem ꝑalia imꝑato⸗

ribo ⁊ pꝛincipibo nõ eſt hoc intelligendũ eos

loc feciſſe in wmini recognitioneʒ ſed ma/
gis in pacis eccleſiaſtice cõſeruationẽ. quia

ſeruũ dei nõ opoꝛtet litigare.ſed mnanſuetum

ene ad omnes. Item ꝙ omnis poteſtas ſecu
laris ſit ſubdelegata reſpectu pape.patet per
illud. ri. q.i.quicũq; litem. Cercia ratõ eſt ta

lis. Alla poteſtas eſt in miniſteriũ alis data
q̃ eſt reſtringẽda.ampliãda executioni mã/
dãda ad im periũ eius a quo data ẽ in miniſte

riũ ſed talis ẽ poteſtas pꝛincipũ terrenoꝑ.vñ
bern. ad eugeniũ papã in lib.de cõſecratõne.

ſuꝑ illo verbo ecce gladij duo. hic ait.qͥd tu

de vno gladio vſurpare tentas quẽ ſemel re⸗

ponere iuſſus es in vaginam. ⁊ loq̃tur xe gla

dio tempali.a ſubdit.quẽ tamẽ gladiñ qͥ tunʒ

eſſe negat nõ ſatis mihi videt᷑ attendere ver

bũ dñi dicentis ſic.cõuerte gladiũ tun in va
ginã. Euus ergo gladius ipe euaginandus ẽ
ad tuũ impiũ alioqͥn ſi nuliomõ ad te perti⸗
neret dicentibo apoſtolis. ecce gladij duo hic.

—

noö rñdiſſer dñs ſats ẽ.ſed minus ẽ. Et ſie pa

tet ꝙ hmõi ptãs ſecularibo principibo eſt in
miniſteriũ data.ſ.a papa. hec augu. de anho.
Pec obſtat his ait ipe qð dr.xxiij.q.iiij.ꝙ a

deo ẽ ↄceſſa poteſtas impialis er in vindictã

noxioꝝ datus gladius. Hõ.n.ẽ iuri ſanio im
perialis vel ſecularis a papa.vt ab vie puro.
ſed a papa. vt a gerente vicem xpi in terris.
vel qð è a deo. ſed mediãte.ſ.papa. Similiter
nõ obſtar quod diĩ diſti. x. qm. ſ. ꝙ poteſtates

—

ſunt diſſincte ſecularis.ſ.⁊ ſpñalis.et ad di⸗

ſtinctos fines oꝛdinantur.a. lxcxvi. diſt.duo

ſunt quibo regitur hic mundus. ſ. põtificalis
disnitas ⁊ regalis. Mon.n.ſunt ita diſtincte
qn vna ſubalternet alteri.ſ. ſecularis eccleſi
aſtice. vt minoꝛ maioꝛi. ⁊ ſicut luna ſol in il⸗
luminatõne ſunt etiã diſtincte. qꝛ nõ conue
niũtvni eodẽ mõ.ptãs iuriſdi nionis ſpũaliũ
cõuenit pape ᷣm immediatã inſtitutionem
⁊executionẽ. ſed poteſtas tpaliũ conuenit ei
pm inſtitutionẽ ⁊ auctoꝛitarẽ ſed nõ pᷣm im
mediatã execunonẽ.niſi foꝛte in qbuſdã caſi

busqͥ notant᷑.q fi. ſint lesi.c.ꝑ venerabilem.

De poteſtate eccliaſtica ſignata pdlaues.
Capitulũ.iiij.

poteſtate eccleſt

aſtica ſignata p claues regni. et de

collanone eius facta a xpo. vnde

ipᷣe dixit dabo. dictu ẽ. Reſ at videre quõ ſin
gulariter petro ⁊ excellentiſſime data e.quia

IIII

dirit tibi.ſ.petro.de quo pꝛius dixerat.tu es
petrus ⁊ ſuꝑ hãc petram edificabo eccleſiam
meã ⁊c.Et q;uis apoſtolis omnibo collata ſit
ptãs clauiũ ⁊ omnib epis cõferaiur aliter ta
men ⁊ excellentius petro ⁊ cuilibet pape ſuc/
ceſſori eius.Et de aplis ait pᷣs. Nimis hono
rati ſunt amici tui eus. nimis ↄfoꝛtatus eſt
principatus eoꝛũ.Zld eos aptat illud eccle/
ſia. maioꝛes amiciq; alij. In nouo vel in ve
ter teſtõ credũtur cõmumter fume apoſtoli.
qbo ip̃e xpᷣus aſt.vos dixi amicos.⁊ꝛ oĩa feci
vobis nora Yoh. xv. ip̃i. vt ait apłus ad Bo.
vij.primitias ſpũs acceperũt.⁊ ſicut pꝛioꝛes
tempe dicit glo. ita potioꝛes gr̃e copia. M⸗
mis autẽ.i.valde lvnoꝛati ſunt a pᷣo et eccle
ſia cõſtitun iudices ſeculi. lumina mundi.pa
ſtoꝛes pꝛimi ecchaꝝ. Hmis etiã.i.valde cõ
foꝛtatus ẽ.i.roloꝛatus ⁊ cõfirmatus ẽ pꝛinci
patus eoꝝ.i.ptãs eoꝛũ excedit.n.omnẽ pꝛin
cipatũ terrenũ.vñ grego. naʒãʒenus git im⸗/
peratoꝛibo cõſtannnopolitanis. Dedit vobis
ptãtem.ſ.deus.dedit ⁊ pꝛincipatum multoꝑ
fectioꝛẽ pꝛincipatibo vr̃is.di.x.ſuſcipitis.

Principatus autem F. i
iſte ſeu prãs collata aplis eſt ſeptuplex. Pꝛĩo
pteſtas baptiſandi. Secũdo ptãs pᷣdicãdi et
rpalia accipiendi. Tercio ptãs ſacerdotalis
cõficiendi. ioluendi.⁊ ligandi. QAuarto ptãs
epᷣalis cõfu mãdi ⁊ oꝛdinandi. OQuinto ptãs
miracula opandi. Sexto ptas ꝑfecte cõuer⸗
ſandi.Septimo poteſtas iuriſditionalis ſen⸗
tentiandi. Has om̃es habuerunt apłi a xpᷣo
ſed petrus aliquo mõ excellentius ceteria. ⁊

omnes pñt dici claues regni deqͥbo dictũ fuit

perro. nbi dabo claues regniceloꝛꝝ. Ptãteʒ
q̃dem bapnizandi dedit aplis xpᷣs. nõ ſolum
qñ dixit poſt reſurrectionem apparens eis in
gahlea ocete omnes gẽtes baptiſantes eos
c. math .vbi. ſed etia ante paſſionem. drF.D9.
JYo. inij.ꝙ iheſus nõ baptiʒabat.ſed diſcipuli
eius.i. apłi qͥ loc nõ pꝛeſumpſiſſent.ſ.bapti/⸗
ſare niſi a rpᷣo habuiſſent ptatem.⁊ licet. Cri
ſoſtomus dicat. ꝙ diſcipuli nõ bapriſabant
baptiſmo rp̃i.ſe Yohãnis.tñ aug.⁊ alcuinꝰ.
contrariũ aſſerũt.ſ.ꝙ baptiſabant baptiſmo
xpᷣi in quo dabat᷑ ſpũſſanctus. Currebant.n.
tũc ſimul ⁊ legalia ⁊ euãgelica ſacr̃a ſᷣm vir⸗
tutem vſq; ad paſſionẽ. ⁊ ꝗꝛ non erat conue
mens ꝙ ipi alios baptiſarẽt nõ bapriſati.iõ
⁊ ipᷣCi apli pꝛius fuerunt hapiiſatia xpᷣo.⁊ ſic
expomitur illud ioh.xiij.ꝗᷣ lotus ẽ.i.baptiſatꝰ.·
nõ indiget niſi vt pedes lauet.i.affectꝰ puriſi
cet aqua pnie.qð etiã h̃ de cõſe.di.nij.c.qñ
a hiero ſolimis. Nec ẽ incõueniẽs ꝙ ip̃i ba⸗
ptiſarent nõdũ facti ſacerdotes cum et nunc
UV ö5

Litulus

☛

pite petro omnis actus hierarchicus oꝛigina
retur noluit xpᷣus eos baptiſare niſi ex petri
cõmiſſione ⁊ oꝛdinatõne.Hec ptãs poteſt di

ci clauis regni qꝛ ꝑvſum eius.i.pꝑ baptiſmũ

aperitur regnũ celoꝝ baptiʒatis. Er qꝛ bapti⸗
ſinus eſt fundamẽtum ⁊ pꝛincipiũ ſidei xpᷣia
ne cuius directio cõmiſſa eſt petro. ideo xp̃ᷣs
ei dirit. Cu es petrus ⁊ ſup hanc petram ⁊c.

nem alio nomine vocaun ticephas. i. caput.
o.i.qꝛ ab eo vt a capite poſt xpᷣm oĩs ſpũa⸗

is ptãs debebat deriuari aliquo modo. dirxit

tñ nõ ſolñ petro ſed etia ſimul alijs cñ eo./⸗

cete eos baptiſantes ⁊c. Mecrederer bapti⸗

ſmus a petro habere virtutẽ nõ ab ipo. vt.n.

Dicit Voh. Ipe. xrp qui baptiſat.ſ.inte
rius mũdando. Secũdãa poteſtatẽ. ſ.pꝛedi
candi dedit xpᷣus apoſtolis. ⁊ ante paſſionem
qn imſit eos ad pꝛedieandum iudeis dicens.
In viãa gentiũ ne abieritis ꝛ⁊c. Euntes aut pᷣ/
Dicate dicentes. qꝛ apꝛoqin quat regnũ dei.
.u. ir. Poſtreſurrectöem auũt apparens. 1
aipue in die aſcenſionis dixit. Euntes pᷣdica
te eusgehũ omni creature. Oar. vlti. Pꝛe⸗

dicatio añt cõgrue poteſt dici clauis regni qꝛ

Pipam saperitur ſcriptura ꝗᷓ dicit regnum. et
Dat ur introitus ad virtutes qᷓ etiam dicũtur
regnü celox. Et q;uis cũ eſſent cum xpᷣo non
eẽnt ipᷣi apłi adhuc ſub regimine petri nec in

pꝛecdicãdo nec in haptiſando nec in alijs. Iñ

wſtiq; factus eſt ab ſp̃o paſtoꝛ eccleſie. in 5/

dicando ⁊ in alus fnerũt ſub pemo vt ſi diſſi⸗

derent inter ſe in p̃dicado ⁊ hmõi. ſicut facta
altercatio inter paulũ ⁊ cõuerſos ex iudai⸗

ſmo q erant antiochie ex obſerugtione lega⸗
liũ. Act. v. c. eſſet aliquis ſupioꝛqͥ eos renue
ret 7 erminarer. Pñ cũ pñs erat petrus in

vꝛedicido omnes ſibi deſerebãr. ⁊ ipᷣe ſermo
neim fecit in electione mathie. 2lctu. i. Et ſi
militerroſt miſſionẽ ſpũfiancri pꝛimus nar⸗
ratur etrus ſutrexiſſe ad pꝛedicandum tria
milia lvim ſua pꝛedicatione cõuertẽs. vñ et
anacletus.di. xxi. dicit in nouo.ꝙ petrus pꝛi⸗

mus ad fidẽ populũ virtute ſue pᷣdicationis
acdſdu xit. ceteri vero apłi c eodem pari. con⸗
ſoꝛtio honoꝛeʒ ⁊ prãtem accaꝑerũt ipᷣm quoq;

Pincipẽ eoꝝ eſſe voluerũt.vñ et recte dictus
cephas quaſi caput alioꝝ pugnantiñ p p:e
Dicationẽ cõtra mũdum. ⁊ ab ipſo ſacta ẽ or⸗
Dinatio pꝛedicatoꝝ ⁊ pꝛedicationũ licet anen

ſu ⁊ con ſilio aliop axoſtoloꝛũ.ſicur papa agie

de conſilio cardinaliuz q ptinet ad regimen
eccleſie. Sic ergo poteſt dici ꝙ apłi ⁊ alij ptã
tem pꝛedicandi poſ penthecoſten habuerunt
petro xpᷣo inſpirate ꝓpter ſeruãdã in omni⸗

laicus in neceſſitate baptiſat. vt conſe.di.iij.
cõſtat. Ntrũ a vnitas eccleſie ſeruaret᷑.⁊ a ca

XXII
bus eccleſe vnitatẽ. Dirit aũt poſt reſurre/

ctionẽ miſie ad pꝛedicandum dando.ſ. ee⸗
os ⁊ ſapientiã ⁊ virtutẽ verbi ſed petro ſingu

lariter dictũ fuit. paſce oues meas.ſ. prerbuů
pꝛedicatõnis.⁊ tibi dabo claues regni celox.
Cũ hae aũt ptãre pꝛedicandi dedit groſtolis
1pm eis 1 alis pᷣdicatoꝛiby

xpszprrus wſtrm eis2
merendi tempalia. i. accipiendi ab illis qby
ſpũalia ſem in auerãt. dirit. n. xpᷣs math. x. di⸗

nuse operarius cibo ſuo. a.i. ad. coꝛin. ix. d
com inus oꝛdinauit his qͥ euangeliñ nunciãt
de euãgelio viuant.ct hiero. in quit. apoſtoli

eis viris ⁊ euãgeliʒatoꝛibo rpi in neceſſarijs
vſib nõ retribuere ſeipᷣm cõdemnare 6. xvi.

· i. De poteſtate faciẽdi miracula dicitur

Auce.ix. dedit eis ptãtem ſuper oinnia demo

nia. vt languoꝛes curarẽr. Hanc aut poteſta ,/
tem habuerunt omnes apoſtoli immediae g

1pᷣo ⁊ ante reſurrectõem ⁊ poſt nõ a petro. nõ

em poteſtas faciendi miracula.ð wteſt dania
puro lomine ſeoa ſolo deo.qnimmo ipᷣe de

eſt oui miracula opatur ꝑ ſanctos ſuos. vt ꝑ

inſtrumenta. Onde p̃s. Qui fſacis miral iliq

magna ſolus. vnde et ipa poteſtare faciendi
miracula apoſtoli aut alij ſancti vti poſſunn.

ad placitum ſed quãdo deo placet. vt dicit de

pe. diſ. ij. . querendũ. Et iudas pditoꝛ hanc
eti ã creditur habinſſe. liceraũt poteſtatẽ faci

endi miracula non hobuerũt a petro apoſtoli

alij.hahuerit tamè eam ſub petro amminoꝛes

petro. Onde ⁊ in nllo vſu omnes deferebat pe

tro. ſic. n. Jo. eugeliſta qui fuit maioꝛ poſt
petrũ fecit. vnde ⁊ pꝛimũ miraculũ foctumꝑ

apoſtolos poſt min onẽ ſpũſſancti ſactum eſt
P petrũ aſſociatũ cũ iohanne dicente cdlaudo
mendicanti.quod habeo lvc tibi w. In noie

iheſu naʒgreni ſurge ⁊ ambula. qui ſubitoſa⸗
natus eſt Ylct.iij.Et in geſtis martirij petri?
paulide eictione ſimonis magi quem demo⸗
nes aera poꝛ tabant.paulus petro legit᷑ ⸗

tuliſe. nam poſt piã contennionẽ adinuicẽ p̃ᷣ⸗

cepit petrus demombo. vt dimitterẽt illũ ac

terrq. qð ⁊ factũ ẽ.⁊ ſic coꝛruens ſimon expi

rauit.OQð aũt minoꝛẽ opationẽ in miraculis
alij apłi egerint petro. patet qꝛ ad vmbꝛam

petni ſanabãtur infirmi = cuũñ.v.qð de alijs

gpłis nõ inuenitur. Vñ pꝓ excellentiã quan

dam ei ſingulariter fuit dictn. Cibi dalo cla/
ues regni celoꝝ.Dicit᷑ hec poteſtas clauis.qꝛ
migculg patuit aditus multi ad regnum
eccleſie ꝑ fidẽ cõuerſis. Poteſtatẽ quartaʒ
ſcʒ recte ↄuerſandi dedit aplis nõ ſolũ eo mò

cõi quo dictũ ẽ dedit eis poteſtatẽ fles deſ’f
eri his qͥ crecñt in nomine eius ⁊c. Yo.i.ſed

quodãmõ ſpãli cñ eos elegit ad apoſtolatum
nõ ſolũ ctrina ⁊ exẽplo.q eis lamiliarius

D

inm pieſkin
ſenincnedſleeni⸗
cyßsei dint. fume
us his ſonldr
telunent.an
umnn ſti ctaiſe
diginnteritc;l
ſatiri oſionean
Etocncsftaͤce
(phrccwdocoten

ienfanedi
Pewätnänerne
Cßgamenerke
lodlwendaudtn
iamiKnd
gtuedardpnoy
ovespnicelein

AVſſen, ſſtencn

hengjinacfopn
lunkumscenachn
nenonnone on

ſüiiicifcicſamnt⸗

deeniicitürſbin

ihimnis dectn

Mpäreröcecinn
irnpningcenae
engoipipsin
Minnndſent
piſemeritlig
Unchtimeth te⸗
ſochitanis
Weſtipemetede
hbenfüemi
öltebne

iſden
R

aicn rothe
Nerni kite
mtemdae
Aiticafuet
Ceininiin
tmiſ mifilnet
Mici thanenen
neſmmieii
Cpüäammne,
Ponb.ſtittt
miii emnn
, 4,. e

43

7
nin Pingien
erſn 8
2 Dorbepe

ir. Piri,,

ias deni

Lapitulim

cSicabat. ſed etiã gra interioꝛi. de qua eis di

rit Vo. xv. Sine me mhil poteſtis farere. i. ali
qͥd meri toꝛiũ.aliã tñ ptãtẽ ſeu gram recte cõ

nerſandi dedit eis plenioꝛẽ ⁊ plectioꝛẽ in die
penthecoſtes. Mã antea nõ fuerũt ita confir
mati qͥn wtuerit peccare moꝛtaliter. er de fa/
cto ĩ hoc inciderũt tꝑe paſſiõis oẽs apłi ̃ᷣm

pe. de pal. fidẽ diuinitatis xpᷣi mẽte n egantes

cuius tñ virtutem ⁊ innũera miracula cogno

uerãt ſed ꝑ aduẽtũ ſpũſſanti ptãs recte viue/⸗
dia deo fuit roboꝛata. vt moꝛtaliter pꝑeccare ñ
poſſent ᷣm cõem opi. Oñ ⁊ petrus ſi in diſſi⸗
mulatõne obſeruatõnis legaliũ peccauit pꝛo
ut vult augu. ꝓpter qð paułeñ repᷣhendit.vt
hr̃ ad gala.ij.illud m̃ veniale fuit ſᷣm ilv. in
iiij. ſ. d. i. q. ij. ar. v. q. ij. Iſta autẽ ptãs recte
cõuerſandi ⁊ ſi ꝓcedat ex radice ⁊ affectu di
lectionis oñdit᷑ tũ in toleratõe magne paſſio

nis. ⁊ oẽs qͥdẽ apłi ꝓfectã dilectionẽ hab ue

—

rũt ⁊ multa ꝓ rpᷣo libenter paſſi ſunt. Oñ dẽ
act. v. de apkis poſt flagellationẽ ipſoꝛn ibant
apłi gaudẽtes a cõſpectu cõſilij.qm̃ digmi ha
biri ſunt ꝓ noĩe ileſu cõ tumeliã pati petrus

—.

tñ feruẽtioꝛẽ dilectionẽ oñdit pᷣ ceteris.vñ ⁊

ter xp̃s ei di xit. ſunon JYohãnis diligis me

plus his. io. vlt. ⁊ er lapſu ſuo foꝛtioꝛ ⁊ feruẽ
tioꝛ reſurrexit. vñ ambꝛo. Fidelioꝛ factus eſt

petrus poſtq; pdidiſſe ſe fleuit.atq; ideo ma/

loꝛẽ gram reperit q; amiſit. di .l. ſidelioꝛ. paſ/

ſus etiã vr̃ paſſione acerbioꝛip̃ ceteris. nam

cũ paſſio crucis ſit acerbiſſuna. et ip̃e hãc ſu⸗
ſtinuerit verſo cap ite ad terã. hinc facia fuit
crudelioꝛ. ipa autez dilectio ⁊ martirij paſſio
apte dicũtur claues regni celoꝛũ.qꝛ peas ad
celũ adius patet. Oñ ⁊ de rpᷣo dr yſa. xxij.da
bo clauem dauid ſup humerũ eius appllang
clauẽ crucẽ. Et ꝑ dauid intelligẽs xpᷣm ꝙ cõ
grue dicit de petro per excellentiaʒ. tibi dabo
claues regni celoꝛi?. Quãtii ad qntam
ptãtem.ſ.ſacerdotalem ſ. cõficiendi ligadi et

ſpoluendi in ſacr̃opnĩe.xpᷣus dedit oĩbo aplis

in vltuna cena cũ dirit. hoc facice in meã cõ
memoꝛationẽ. Lu. xxij. q.d. ptãtem hoc faciẽ
di.i. cõſiciẽdi accipite tunc.n. eos fecit ſacer

cotes etiã iudã tũc ibi pñtem ſᷣm omes doct.

Spter Hilariũ qͥ dicit iudã non cõicaſſe. ;uis
hac ptãte nõ credũtur vſi ante penthecoſten.

tũc in vltima cena eis data ẽ ptãs ligãdi et
ſoluendi oĩb ipᷣis in foꝛo pnĩe ⁊ non antea.

Na ꝙ antea dixerit diſcipulis q̃cũq; ligaue⸗

ritis in terra erũt ligata ⁊ in celo.⁊ qcũq ſol
ueritis ⁊cc. math/x viij.fuit verbũ ꝓmiſſiõis

nõ collatõnis talis poteſtatis.Et ſiliter qujůo⸗

vdixit petro t ibi dabo ⁊c. ſicut eriã qñ miſit
aplos ad pdicandũ ⁊ vngẽdũ infirmos oleo.
nõ dedit eis poteſtatẽ cõferendi ſacramẽtuʒ

III

extreme vnctionis.cũ nõ eſſent adhuc ſacei
otes. ſeo ſigurauit illud qð poſtea eſſent col⸗
laturi ſacerdotes qꝛ ad ipᷣos nõ ad alios ſpe/
ctat dare extrema vnctionẽ. ̃m illud. Yaco.
v. Infirmat aliqͥs in vobis inducar pꝛel bi⸗/
teros de eccleſia vngentes euz oleo ⁊c. tv. tñ
in. iiij. dicit. ꝙ ptaãtem ſacerdotalẽ q;tũ al le
cũdariũ actũ qͥ eſt ſoluere ⁊ ligare xpᷣus dedit
poſt reſurrecnonẽ cũ inſuffauit in eos dices
accipite ſpũmſanctũ quoꝑremiſeritis ⁊c.qð
videt᷑ magis conſonũ dictis ſanctoꝑ. Poſſet
tñ intelligi dictũ tlv.q;tũ ad oſtenſioneʒ ſeu
vſum dicte ptãtis ſᷣm illud modũ loquendi
ſcripture quocõſuenit dicere rem fieri cũ in⸗
noteſcit ait pe.de pal. De hac añt ptãtexcõſici
endi ligandi atq; ſoluẽdi inqͥt anteros papa.
Abſit vt q̃cq;ᷓ ſinutruʒ de his arbitremur qui
apoſtolico gradui ſuccedẽtes rpᷣi coꝛpus ſacto
oꝛe cõficiũt.ꝓ quos nos xpᷣiani ſumus.qui
claues regni celoꝝ habentes ante diẽ iudicij
iudicãt.xi.q.ii.abſit.Et q;uis.lxxij.diſcipu⸗
li fuerũt enã a xpᷣo miſſi ad pᷣdicandũ.non
tamẽ habeiur ꝙ eos fecerit ſacerdotes. ſicut
apoſtolos.Dñ quod dicit᷑.diſ.xxi.in nouo.
pꝛeſ biteri tenẽt tipũ eoꝝ.⁊ in eoꝛũ loco ſunt
conſtituti ab eccleſia non ex hoc habet ꝙ ſue
rint facti ſacerdotes a xpo niſi in figurã.vt ſi
cut illi diſeipuli erãt ſub apłis iia pꝛeſ biteri
ſub epis.Et ſic etiã intelligendũ eſt quod ait
gratianus di. xxi. S.i.vide licet ꝙ xpᷣus diſci⸗
pulos.lxxij. inſi uit minoꝛes ſacerdotea.ſ.
in figurã nõ realiter oꝛdinãdo eos vel inſpi⸗
rando apłos.ꝙ poſt penthecoſten oꝛdinarent
eos in ſacerdotes. Quauis aũt eandẽ ptãtẽ
⁊ equalẽ in cõficiendo habuerint omnes apo
ſtoli ⁊ ep̃i ⁊ ſacerdotes.tñ quantũ ad ptãtem
ligandi ⁊ ſoluẽdi plenitudinẽ habint petrus
ptãtis ⁊ iuriſditionis.⁊ ſic intelligit illud ana
cleti. di. xxi. in nouo teſtõ poſt xpᷣm dñma pꝑe/
tro ſacerdotalis cepit oꝛdo qꝛ ipi pꝛio ĩ eccle⸗
ſia põtificat datꝰẽ.dicente dño ad eũ. tu es
perrus ⁊c̃.⁊ tibi dabo claues.⁊c.ligandi ⁊ ſol
uendi.qꝛ ptãtem pꝛimus accepit a domiĩo.ſ.
quo ad iuriſditionẽ?. Quãtũ ad ſe xtã pote
ſtatẽ. ſ. ep̃alem. Sciendum ꝙ varia ẽ opinio
inter wocto. de poteſtate ſeu caractere ep̃ali.
Nam canoniſte cõmuniter tenẽt ꝙ ſit oꝛdo
diſtinctus ab alijs.⁊ ꝙ impꝛimatur ſpecia/
lis caracter. Et ad hoc facit qð ait Iſido. di.
xxi. cleros.dicẽs oꝛdinẽ epᷣoꝝꝑ quadriꝑritum
1Leo papa di.xxxij. omniũ vbi dicit epatum
eſſe quartũ oꝛdinẽ.ſed tho.in.iiij.dicit ſumẽ
mendo ꝓpꝛie oꝛdinẽ.ſ.put oꝛdinatr ad cõfici⸗
endũ euchariſtiã nõ eẽ oꝛdinẽ diſtinctuʒ nee
impꝛimere caracterẽ.⁊ ꝙ in pᷣdictis ca.dicaf
oꝛdo.ſumit᷑ ibi large ꝓut impoꝛtat dignitarẽ
v i

Lintulus

halentem poteſtatẽ ad quaſdamm ſacras actõ
Raapnrtenid as q̃ non poteſt ſacerdos.vtcri

ſmare. oꝛdinare eccleſiã ↄſecrare.a lhmõi.pe.
de pa. erueus. ⁊ augu.æ ancho. in tractatib-
ſuis de woteſtate pape dicũt.ibi non imprimi
caracterẽ ſpalem.ſed ampliatur ſeu ꝑſicitur
lem. vt.ſ. poſſit aliqua facere q̃ nõ poteſt ſum⸗
plex ſacerdos. vt dictũ eſt ⁊ quia plene poteſt
adminiſtrare omnia ſacramẽéta 2 conficere.
Extenditur aũt iſta poteſtas ep̃alis per ſe. ad

ℳ—

criſmandũ.oꝛdinãdũ.⁊ cõſecrandũ om̃e di/

gni cõſecratõne.vt eccleſias.virgines.vaſa

templa ⁊ hmõi. Et etiã ad ligandũ ⁊ ſoluen

di in foꝛo exterioꝛi per excõicanion em. VHñ

—

excõicatio dicit᷑ mucro epᷣalis.xrxiiij.q.iij.coꝛ
ripiimir. In hac poteſtate.ſ.oꝛdin lis oẽs apłi
fuerũt equales ſiue fuerint facti epi a rpᷣo.in

pliinacena. vel poſt reſurrectionem ſiue ſint
oꝛdinatia petro pᷣm alios ⁊ idem eſt de omni
bus ep̃is conſecratis q poteſtas auferri non

pvſet ab homme nec deleri. qꝛ a deo cõfertur
ſi mediante epo et inſtrumentali cauſa. Et
inte liigendũ e qð ait anacletus diſti. xxi. in
nouo.vicʒ ꝙ ceteri apii cũ eodẽ petro pari cõ
ſoꝛtio vnoꝛẽ ⁊ ptãtẽ acceperũt.ſ.q;iũ ad ptã
tẽ ↄſeẽtionis ñ q;tũ ad miſtratõeʒ ſeu iuriidi
tionẽ. veꝑ pe. de pa. in tractatu de ptãte pape
dicit. ꝙ ſolus petrus factusẽ a xpᷣo immedi

—

ate epus ⁊ papa cũ di xit ei. Paſce agnos me

Os ⁊ oues meas Jo.vlt.i.vtibi poteſtarẽ pa

ſcendi.qui paſtus ſpualis fit ꝑ collationẽ ſa⸗
cramétoꝛũ.p cõſirmationẽ paſcuntur agni
⁊ nouelli in fide.vt eniciãtur arietes ad lyllã

dum publice in confeſſione dei ſine timoꝛe.
⁊oꝛdinis collationẽ paſcũtur oues ꝓſecti in

obedientia ⁊ patientia. vt pariant filios ſpña
les ꝑp baptiſmũ.penitentià ⁊ pᷣdicationẽ que
asere ſpectar ad ſacerdotes. xp̃ᷣus ergo quia
Pexcelientiz poteſtatis ſeu poteſtatẽ excellẽ
tie poterar cõferri enectũ ſacramẽtoꝝ ⁊ cara⸗
cterem ⁊ gratiã ſine collatione ſacramẽti ex⸗
terioꝛis.i. alicui rei ſenſibilis. ſicut dedit aro
ſtolis om nes oꝛdines in vltima cena ſine cõ⸗
iactu alianus ſacramẽti ⁊ ſine ſoꝛma cõſue⸗

ta.ita dicendo pe ro paſce oues meas. dedit

eipoteſtatem ⁊ caracterẽ epalem. poſtinodũ

Petrus cõſecratus a rpo in epiſcopũ cõſecra/
Uit poſt penthecoſten YJohan. euangehſtã. vt

peincipalioꝛẽ poſt en. ? poſtea iacobũ minoꝛẽ
fratt eius. Et e rinde iſti tres cõſecrauerunt

*

iacobũ minoꝛẽ
olimoꝝ dantes inihoc foꝛmã eccleſie e nüe
ro trinario ep̃ox conſecrãtiũ eos. Et ita intel
ligendũ ẽ qd dicif oj. xvi. poꝛro. de oꝛdinatõ
ne iacobi minoꝛis. ci glo.ſua. tamẽ nõ ꝙ nu

dictũ numeꝝ cũ nõ habebãt in pꝛompm

lpᷣe caracter ſacerdotalis ꝑ cõſecrations epᷣa⸗

teri

noꝛẽ in epᷣm æ patriarcham hiero

merus trinarius ſim pe. de pa. ſir de ſubſtitii
conſecrationis illius. ſed de inſtitutõe eccle/
ſie. Dñ ⁊ ĩpſi apoſtoli aliqñ nõ ſeruabat 2e⸗

en lebaͤtit icut
paulus fecii thimotheñ ⁊ titũ ⁊ dioniſiũ epi⸗
ſcopos. Credendũetiã eſt ꝙ fecerint aliquos
ſunplices ſacerwtes ex. lxxij.diſciplisvłalijs
De diaconibo. vij.clarũ eſt ab eisoꝛdinatis
Act. vi. a hi faciebãt officia oꝛdinũ inferioꝛũ
Nabebãt eniã apłi facti epi ptarem excõican
di fideles manifeſte peccantes qð facientes
tradeban eos ſathane vexandos coꝛpaliter
vt fecit paulus aplus erga illũ coꝛinthũ qͥ no⸗
uerca abutebat᷑.i.coꝛin.v. ⁊ alios etiã. Iſtaʒ
tñ ptãtem q; ad iunſditionẽ ptinet recogno
ſcebãt ⁊ habebãt ſub petro. Hec igit ẽ clauis
regni celoꝑꝝ.i.eccleſie militantis ptãs epiſco
palis collata principaliter petro. ideo dirit
tibi dabo claues ⁊c. Nec obſtat ꝙ aug. dicit
in li. qſtõmbo no. ⁊ w..te. ꝙx1ps oes oplos
ſecit epos.Ad lvc em̃ poteſt tripliciter rnderi
Vno mõ ꝙ fecit om̃es aplos ep̃os ſed diſte
renter qꝛ pꝑettũ ꝑ ſe fecit eᷣm. alios E petru.
Sicut etiã dieir ꝓpheta pus allegat in eus
gelio ioh. Erunt omnes welbiles dei..a deo.
led ali immediate. vt diſcipuli. alij mediate
vt cõuerſi ꝑ ipos. Secũdo mõ poteſt dici 4
vp̃us fecit oẽs aplłos epos.i.pꝛeſ biteros qð
fecit pꝑ ſe in vltima cena,. Sepe. n. epus wont
ꝓ ſiimplici ſacerdote qð pꝛobat hiero. perid
qð halvxtur act. xx. vbi apoſtolus loquensd

ſenioꝛes ciuitatis epheſii inquit. Poluit vos

ſpnᷣſancv epiſcopos.i.pꝛeſ biteros. Invna

enim ciuitate nõ delet eẽ niſi vnꝰ epiſcopus.

ſicut dicit clemens petrũ inſtituiſte. diſ.ixxx.
in ilis. AIdẽ eni ꝓbatur p.c.legim. diraij.
⁊ ſic etiꝗ poteſt intelligi illud pſal. dicũ de iu
da. Epiſcopatũ eius Hõ pꝛeſ bite
ratn vel apoſtolatũ. Funt etiã lve Paſnoni cõ⸗/
grin. vtlſicut in creatione huũani generis. vt
eſſet maioꝛ vnitas defecit ex vna omne hũa
nin genus vt dicit act.xv.qꝛ pꝛimo adam ⁊ er

eo euam.ſic ad ſernandũñ eccleſie vnitatẽ nõ

fecit chriſtus duos vł tres epiſcopos ſeu oẽs

aplos a qͥ bo alij fierent. vt eent plura capita.
ſed decuit facere vnũ epiſcopũ tantũ a quo ce

i nerent. a hic fuit petrus. ꝛ ideo ſibi dictũ
ſuit.tibi dabo ⁊c claues.ſ.eccłie militantis.

—

ditõms iudicandi a ſententiãdi in foꝛo pnie
⁊ foꝛo cõtentioſo.Nãc aũt⁊ ſi aph omnes ha

petrus immediatea rpᷣo accepit omr ẽ pleni
tudinẽ iuriſditionis ⁊ ſic omnis eius ſucceſ⸗

buerũt a chriſto. tñ vt eẽnt ſub petro. ipſe añt

Septima ẽ vltima ptãs in eccleſia ẽ iurimſſ

ſoꝛ.i.papa plenitudinẽ poteſtatis hab a xro

alij aut epi 1 plati in Ete hñt ⁊ omes a papa

Ktodbrſompurs

(gpuliecdlefent
nttaronandeat
Mulissſinococs .⸗

prelgmeſedenig⸗

Hiprimotiobtin

ſup honeenie⸗

uiiinani 0
Mlniatite ſuein a

evspeinngtusotl
Pecceinefannta
ſſiinronenzente
malilgn
Noaenden
Wnonſnckace
Puenoensire
Epfungetn
gödnipormafr
hafnfuncantene
Knopmülnsen
dick ſonchant
fümwmoniece
Mockemus inf he
nco. wprefni⸗
