Gb461_6
author: Heinrich, von Bitterfeld

3

s

H

l

V Na Trcie e e α . 4
5 * 4 . . 4

rner .

N12511924590 021

UIIIIIIIIuIIIIn ne.

U8 Tübingen

ꝗ Tractatus vtiliſſimus ommbus be⸗ N
neſiciatis oꝛdinatiſqʒ ſacerdotibus quꝰ
qualiter et quibus tꝑibus ſeptem hoꝛe
canonice ſint dicende ↄpoſitus ꝑ eximi
um hemricum de haſſia ſacre theologie
pꝛofeſſoꝛem/
Epcies in die laudem dixi
tibi ꝛẽ pſalmoCxviij.quã
uis emm deus ſemx et in
omĩ temꝑe a nobis ſit lau
☛ dandus et benedicendus⸗
Congruis tamẽ horis ab eccleſia oꝛdi
natis et ſtatutis ſpãliter eſt laudandꝰ
HS a nobis de quo poteſt ſumi verbũ p̃alle
Gl. gatum ſcʒ Pepcies ꝛẽ Nam ibi deſeri⸗
71 . bitur hoꝛaꝛũ ſufficiencia tam nocturna
ſ⸗ qᷓʒ diurna tam motiua ſeu mductiua
ℳ Eet. intencio debita et recta/ Pꝛimo enĩ
hic deſcribitur hoꝛaꝛũ ſufficiẽcia cũ pꝛe⸗
mittitur ſepcies / Vñ diciẽ leuitici. xvj⸗
Aaron tollet de ſanguine vituli et aſp/
get digito ſepcies Otra ꝓiciatoꝛium ad
oꝛientẽ Aaron eſt quili t vᷣino cultui
deꝑpuitatus vel mancipatus qui nõ ha⸗
det ſoꝛtẽ tꝑaliũ cum alys tribulus irk.
ſed ſolũ ſoꝛs et poꝛcio eius deus eſt / hic
digito/l.inſtmetu ſpũs ſancti ſangumẽ

WWWWWW B

vituli. i · paſſionem xp̃i aſpergit ſepeies

per ſeptem hoꝛarum deuotam perſolu

cõnem contra ꝓpiciatorium hoc eſi in

conſpectu ꝓpiciacoms diume vt nobis

deꝰ ꝓppicietur Hoꝛe enim canomce ſunt

ſeptem tube quibus angeli ſeptem ca/
nebant et ſunt ſeptem, candelebꝛa añ
dommum lucencia m quorum medio ſt
lius hommis exiſtit vt m appocalipſi

ſeribitur. Hecundo deſcribitur cauſa
moti ua ſiue inductiua et hoc cum ad⸗

ditur m die. Ad hoꝛarum emnim deuo⸗

tam perſolucionum mouere nos debet
ꝙ chriſtus m ſua paſſione tota die et

eciam nocte ſine intermiſſione pro no⸗
bis laborauit/ m illud pſalmi. Tota

die contriſtat? ingrediebar et ideo nos
tota die id eſt ſeptem hoꝛis ſtatutis
paſſionem chriſti recolere deuote debẽ2

vt ſecure m extremo indicio criſto dice
re valeamus illud pſalmi/ Tota die

expandi adte manus meas. Tercio
deſcribitur mtencio debita ſiue recta et 8
hoc cum ſub mfertur laudem dixi tibe·
Moꝛe enim canonice ꝓpter laudẽ hu⸗
manã et vanã głiam nõ ſũt decãtãde.

—232 — . —— — —.——

—

Sp –—–—— — 2—0

—,
—

Sed ad laudem et gloꝛiã dei cui ſoli ſe⸗
cundũ apoſtolum debet᷑ honoꝛ et gloria
VOt qlibet dicere valeat hoꝛas ꝑſoluẽdo

illud pſalmi.ꝓſingulos dies benedicam

tibi et laudabo nomen tuũ m ſeculũ ſe⸗
culi/ Quilibet enim bñ̃ficiatus ĩ eccłia
ſiue nõ bñficiatꝰ cũ audierit cãpanam
ad hoꝛaꝝn ꝓſolucõem nos muitantẽ co⸗
gitare debet deuota mente et dicere⸗
MHoc ſignũ magni regis eſt/ eamꝰet m
quiramꝰ eũ et off eramꝰ ei munera et
fructus labioꝝ meoꝛum ⁊c̃ Dicat᷑ ergo
epcies in die laudẽ dixi ꝛ⁊c̃ Lirca iſtã
materiã vt in jure canomco reꝑiẽ que

dam ſüt notanda Prmo eſt aduerten
dum qualiter hoꝛe canonice dici debeãät

Debẽt enĩ celebꝛari et ꝑſolui ſtudioſe

et deuote · Mam hoc pᷣcdipit᷑ m virtute

ſancte obediẽcie extra/de. cele. miſ. c. do

lentes. et racio eſt quia deꝰ plꝰ reſpicit

ammũ quã clamoꝛẽ vocũ m illũ verſũ
Mõ clamoꝛ ſed amoꝰꝛ pulſat in aure dei
Vnd eciã ſeribitur de oſe · d. v. c. nõ me
diocriter et eſt verbũ beati erommi/

Mõ enim verbis tantũ ſed coꝛde adoꝛã

dus eſt deus Qua ꝓpter melioꝛ eſt ſep

tem pſalmoꝛũ decantacio cum coꝛdis

puritate et ſeremtate et ſpãali hilari⸗

cũ anexitate coꝛdis ac triſticia hec ibi.

Vnde nota m Inno/et hoſ. ꝙ tunc hõ
non debet alys mtẽdere miſi neceſſitas
vel vtilitas que dilacionem non capit

ipſum cogat de alys cogitare. Derum
tamẽ cum ſm beatum. Bernhardum eH

coe hommis ſit vagum et mobi lius
omm mobili nõ eſt ſemper adeo foꝛtis
homo ꝙ tales cogitacõnes que ſibi cõ

curꝛunt euitet Vnde m hys non ſemꝑ

moꝛtaliter peccat ſed vemaliter. dum

tamen quando ꝑcipit nitatur tales co

gitacõnes detrahentes remouere licet

pluries relabatur · Quia ſ̃ᷣm beatum

Hregoꝛium cogitacio homĩs quãtum

cumqʒ immunda cui non ↄſentit racio
nõ eſt voꝛago vicioꝛum ſed pocius aug

mentum virtutum nec mentem pol⸗
luit cogitantis. Et ideo dicit hofſ.ſuper

dicta deere ·˖ dolentes. Pꝛecipimꝰ qdem

ꝙ dicantur hoe m Intencõm autem

et deuocõnem et ſi ſwadeamus eam ta
men mprecepto non pommus ſed ſo⸗
lum caueant ne impedimentum deuo

cioni preſtent. NMam deus ſemper pa⸗

— — — —

— — 4
—

—

2ð ——

ratus eſt deuocionem dare et graciam H
ſi homo paratus eſſet recipere/ Secöo
eſt notãdum que deuocionem in boris

MHec enim ponuntur ineleex. deceleb⸗

miſ. c, graui et alibi et ſunt ſeptem⸗

„

aꝑte ad mtelligendu. ad quarum lecti
onem aures vmuerſi populi erant m/

tente. Qui emm decantant vel hoꝛas
vel leckiones aut aliquid hꝰ modi leguůt

toto ſuo conamĩe diſtmete et aperte de

bent cãtare ſeu legere qtũs ipſimet et
audientes ſimiliter ſenſum verboꝛum
valeant percipere/ Et racio eſt quare

in hoꝛis non ſit tranſcurrendum. Nã

qui hoꝛas trãſcurꝛẽdo dicit ſenſum ver
boꝛum nec ipſe legens perfecte percipit

neqʒ audientes percipese permittit/
Ad tales enim m horis tranſcurren?⸗

teet mmus mtelligibiliter lectiones
et hꝰmõi legentes . Põt choꝛus dicere
illud euã gelyÿ Ediſſere nob ꝑabolã iſtãẽã

BPrimum imp dimentu eſt quando di Pnna nnpeRnne
cuntur hoꝛe tranſcurꝛẽdo. Nam hoꝛe
canonice debent diſtincte et aꝑte ad 71
telligẽdum ꝓferri exemplo eldꝛe de q*
dicitur ꝙ legit libꝛum legt diſtincke et

Mam xabolice vidẽtur loqui. Circa +—
tã nota m Inno.ꝙ q eſt in diumis ol⸗
ſicvs nõ peccat ſi illud ꝙ dicit nõ intel/
ligit ſed coꝛ ſuum ad deum erigat et illi
ſpallat exqꝰ dicto potes puĩcere ꝙ ſics
lectõem vel hmõi in choro legit quam
mtelligere nequeas ter impedimen
tuen legentis ꝙ de hoè non opoꝛtet te
oſcienciam habere dummõ diligenciazʒ
ad mtelligendum adhibeas et cum de⸗
uocione audias ꝓ eo vt dictum eſt ſi
quid ab aliquo legitur ꝓ ip̃e non mtel
ligit pꝛopter ſciencie defectum mimnmme
ei m peccatum reputatur Secundum q
impedimẽtum ẽ quando hoꝛe dicãtur

Bmetn ſincopando. Integre etemmet oplete

hoꝛe canonice debent ꝑſolui. nam ipſa
rum perſolucio ſeruitus appellatur. In
ſeruicio autem alicui debito quilibet de
bet eſſe fidelis ita ꝙ neqʒ apicem vel io
tam vna pꝛetereat ſed mtegre ſeruici/
um ſuum ſine ftaude perfſiciat. Vñ ſcri⸗ q
bit ur. xxj. di. c. Pᷣſpiter / Heruitutis eſt
clericoꝝ ſeptem hoꝛarum officia qua li/
bet die ꝓꝑſoluere Et iõ ſint ille qui ali⸗
cui qualibet obligaretur perſoluere ſep
tem marcas et mi perſoluendo aliquos

õ

bolus cuidam homini deuoto / occurꝛẽs

cum ſacco/ait illi ſe de vno collegio ve⸗
niſſe et aſſeruit ſe ĩ ſacco ſuo recolleg⸗
ſe dictio nes et ſulabas ibidem m diumo

*

denarios ſubt raheret ad plenum credi!“⸗
toꝛi non ſatiſfaceret. Sic qui dicit ho⸗
ras non debite ſed ſincopando ex eo nõ
ſatiſfacit / Et ideo deum m hoc offen⸗
dit. NHic nota exemplũ quomodo dya⸗

officio ꝓꝑſincopam obmiſſas vt obmit⸗

tentes m die udicy de talibus negli⸗

gencys accuſaret. Circa tamen quod
aduertendum eſt ꝙ ſiquis excauſa ver

ſum aliquem obmittat non peccat et
ſi obmitteretur totus pſalmus non de

bet homo ad illum redire propter ſcan
dalum et impedimentum qypoſſet ex

tali repeticione euenire · Vebet enim

tunc facere ſm illud faciunt ſigellato⸗
res et m inſtrumentis muſicis ſimul
canentes/ quoꝛum ſi aliquis m medio

ludi propt er impedimentum partem

cantelene vel notas aliquas obmittat

ceteris ſecum pſallentibus eaſdem per

ficientibus id ꝙᷓ;obmiſſum eſt non re

petit ſed ꝙ reſiduum fuit cum ceteris

ſecum pſallentibus canit. Loõtra illud

faciunt quiꝗpter verſũ vel verbũ aliq
obmiſſũ reuertũt foliũ et impediũt cho
rum et melodiã choꝛi cõfundunt ꝑ hꝰ
modi reuolucõez et repeticion Et de
illis verificat᷑ illud pſalmi. Smgulavis
ferꝰ denaſtꝰ eſt eam Gimili modo face
re debet qᷓ exnegligẽcia ꝓpria aliquẽ ver
ſum vel aliqd aliud okhmittit · Nã nec
debet ad illud redire ꝓpter p[dictã cau⸗
ſam negligenciã tñ ſuã debet ↄfiteri tã⸗
quã de ueniali et nõ moꝛtali ſed videat
ꝙ nõ ſit negligẽcia ac curuata vel lata
ſeu malicõſa alioquin perãt moꝛtaliter
Mota hic etiã hᷣm magiſtꝝ hemricum
de gandauo m qpᷣlibeto ſuo vndecmo
queſtione.xxix.ꝙ dli choꝛꝰdicit vnum
vſum pſalmodie/et aliꝰ aliũ vᷣſum ſin⸗
guli reputãtur totũ dixiſſe et fatuum

eſſet ſibi ſuꝑ hoc foꝛme ↄſcienciã. Ex

quo dicto potes notare ꝙ illi fatuam
habet pſcienciã qui illud q;' ab officiato⸗
re mehoaturwel legitur vel a cantoꝛe
ſeu alio m tonatur vel ab alia ſeu aliq/
bus moꝛe conſueto de cantatur videli⸗
cet Collectam Capitulum Jmutato⸗
vum verſum verſiculum et ſimilia m

oꝛe ſuo ſeu ſub miſſa voce dicant et re

*

— — —

et prĩbꝰ obbuatũ⸗

*

petunt Sufficlit enim ita diuinum offi
cium perfſicere veluti ab eccleſia eſt-

oꝛdmatũ et huc e ſanctis pᷣſpiterł WW
Tercu ſmpedimetu rpegeatnen
eſt ꝙ hoꝛis canonicis extranea vaa

ꝓphana et m honeſta colloqa intermi⸗

ſcẽtur vt in dictoæcgraui/et notabſiẽ

dicit eetranea et vana/ Mã hõ poteſt
querere et ad illa reſpõdere mfra horis

breuibus tamẽ verbis que ſunt mtra⸗
nea et vtilia ideſt que ſunt ad duumum

officium neceſſaria et ad ꝑ ſolucõem ho
rarum ſpectant vt ſi querat aliquis ab

illo quis leget illam lectõnẽ vel aliquoꝰ

reſponſorium ſit meipiẽdum et hꝰ mõi
et ſimiliter ad iſta reſpondeatur cano⸗

nicus vel vicariꝰ Iſta enĩ ſpectãt ad di⸗

2

uinũ officiũ et ideo licita ſunt fieri· Nã q

dicitẽ extra de reg. m. qonðõ eſt lictũ ne⸗

ceſſitas facit licitũ/ Loqui enĩ tunc de
extraneis id eſt denego's ſecularbꝰ
et vams de in vtilibus nõ licet ſiẽ aliq̃
Sſbiteri qui m choꝛo de zecha ſua ſolẽt
oqui alioꝛũ pſallendũ deuocõem impe⸗
diẽtes et ĩ hoc peccãt ſaltim veĩaliter
Et nota ꝙ maxime ꝓphana et mhone
ſta colloquia m diumo officio ꝓhibẽtur

lato debeat reddi racio m extremo uudi
cio maxĩe tamen reddet qñ ipᷣe in debi/
to tꝑe et loco im ↄgruo videlicet infra
diumũ officiũ et m loco deodicato pro⸗
phana et mhoneſta colloquia ꝓferunt᷑
t ſimiliter nota qg dicit mtermiſcẽt
PBonare enĩ ꝙ aliquis omĩa et ſingu
la ad diumũ officium ꝑtinencia añ huiꝰ
modi diffabulacõm ſeu poſt mtegrali⸗
ter dicat peccãt tñ quia mtermiſcuit

tibi pꝛandiũ aliquod ꝓcuraſſet et mul/
ta fercula honeſtati tue ↄpetenda mi⸗
mſtraſſet et inter ammĩſtracõʒ ſeu ap
poꝛtacõʒ aliquoꝝ ferculoꝛũ medio tꝑe
aliquod fetidum ſeu in mundũ ad men
ſam ante oculos tuos poſuiſſʒ puto bu

eciam nullũ ferculum tibi ↄpetens ab⸗

— — — — rtum impedimentum eſt qnãdo
As Ps ner n varde ad choꝛum quis venit vel adeec⸗

bili ante ſinem officÿ exit frequenter⸗
Et ẽ cauſa quare iſta in diumo officio

èõ

Mam ſi ſeᷣm ewangeliũ de omĩ verbo
ocioſo qñcumqʒ et vbicũqʒ dicto ſeu pꝛo

mutilia et vana ꝛc̃ Exẽplum hꝰ⸗ ſiquis

fonen. Vtiqʒ te ille offendiſſet quãuis

ſtraxiſſet ſic ſymili modo in propoſito.

.— cleſiam aut ipſam abſqʒ cauſa raciona

,
— ̃ .

= Jdm ☛nàe

eN EA. e. Ye H

„

dum eſt dumum auxilium et adinto⸗

rium ſine quo nichil boni meipere neqʒ

perficere valeamus Scvůᷣm ꝓꝙ ſaluatoꝛ
dicebat diſcipulis ſuis ſine me mq

nchil poteſtis facere- Contra ꝙ; fac⸗

unt qui exquodam torpoꝛe et deſidia
poſt mceptum officium ad choꝛum cõ
uemunt ac ſi dicerent diuimno adiutorio
non mdigemus labia et opera a nobis
ſunt quis noſter dommus eſt/ Tales
enĩ nõ ſunt ſolliciti vt mehoꝛo diumum
auxiliũ ꝓhoris deuote ꝓſoluendis cũ ce

teris muocent dicentes et poſtulãtes
Duñe labia mea aꝑies ꝛc̃. Et illud deʒ
m adiutoriũ meum mtẽde ꝛc̃. Qui eni

ſeculari ſeu tꝑali dño loqui haberet re⸗
uera tꝑys pꝛeueniret et ad loquendum
cum eo diligenter ſe diſponeret/ Ideo
ille qui cum deo ſuo loqui ꝓponit tem⸗
pus debet preuenire et ip̃m exſpectare
dicando illud pſalmi . Exſpectans ex⸗

ſpectaui dommum et mtendit michi⸗

ecundo de opere bono poſt eins con⸗

ſumacionem ſũt deo graciarum actões

referende nam opera noſtra bona ipſe

ꝓhibeantur · NMam m omni tꝑe bono 1hg
duo ſunt facienda Primo enĩ muocan

operatur in nobis et ideo in fine hora
rum quia ipſas deo cooperante deuo⸗
te perſoluimus dicimus et cammus.
Benedicamus dommo. et deo gracias
vt graciarum actiones ei pro ſuis be⸗
neſicys referamus dicentes cum pſal⸗
miſta Benedicam dommum qui tribu
it michi mt ellectum Et propterea hyÿ
qui tarde exdeſidia connuemunt ad cho⸗/
rum et propter ꝓlixitatem hoꝛarum
ab/qʒ racionabili cauſa ante ſinem rece
dunt minus perfecte diumum officium
perſoluunt ac deum eu ſeruiunt oſſen⸗
dunt. Et hice nota exemplum quomõ
beatus. Benedictus vidit ꝙ dyabolus
quendam monachum perſimbriam ve
ſtimenti eius ſepea diuino officõ edux
it · Lirca iſtud eſt notandum ꝙ ſi ali
quis non inter fuerit m prmapio offi⸗
cy ſine maliciꝗa non opoꝛtet ꝙ a capite
maipiat 'dem dicimus deline ſi eimter
eſſe non valeat. Si tamen maximam
partem neglexerit prudenter faceret
ſi illud diceret ꝙ eciam hoſti dicit eſte
genutum Ouintum impedimentum ꝓ½
umum eſt quando quis dicat hoꝛas aues ſe⸗
cum ad choꝛum poꝛtando ſeu poꝛtari

=«?”ů”ůðMB 6
U— E .
X

—

faciẽdo aut canes venaticos ſecum du
cendo Macio autem quare iſta ꝓhibe 2

antur hec eſt/ quia duimum o fficium
debet deuote ꝑſolui vt dictum eſt et nõ
diſtracto coꝛde. nam nõ ea que offerun⸗

tur ſed voluntatem offerencium reſpi /
cit vt ſerbitur. xxiiij/q. j.c. odi. Gz qui

cumqʒ circa aliqun ꝓtunc ſe occupase
rit diumũ officiũ deuote adimplere neq
bit. Qua gpter tẽpe diumi officy circa
opus aliquod extrinſecũ ſeu manuale
ꝓtunc non expediens nullus occupari
debet quia ꝓhꝰ? modi opus deuocio ĩ ho /
mie tepeſcit. Contra tales enĩ quere
lando ait xpᷣs ꝑ ꝓphetam vſaiam dicẽs q
populus hic me honoꝛat labys.coꝛ au
tem ipſoꝝ longe eſt a me Deus enĩi m
tuetur coꝛ et ꝓlꝰ aſpicit coꝛda quã ver
ba. Vñ dicit. xxij.diccantantes ꝙ m
eccleſia cũ deuocione coꝛdis eſt cantan
dum et theutumcales cantus nõ ſunt
exercendi quia non prouècant deuocio
nem. PVreterea ſi opera ſeruilia homi
mbus ommbus in diebus ſolennibus
ideo ſunt prohibita ne occaſione illo⸗
rum quis acultu et ſeruicio dei pꝛotunc

abſtrahatur ergo merito illi qui iugi⸗
ter cultui diumo ſunt mancdipati ac de
putati circa exterioꝛa occupau non de/
bent / cum dommo ſuo ſubtrahunt ſer⸗
uicium ei debitam ꝙ ſoluere tenẽtur/
Mosc enim quinqʒ impedimenta pre⸗
dicka malleſica decregraui/ plemꝰ po⸗
nuntur ac ꝓhibentur. BHextum impe/
bimentum eſt quando aliq;beneſiciatꝰ
eſt m eccleſia et ſine racõne hoꝛas dicit
extra eccleſiam Vnde dicitur. x. q/ iij. e
vnio ꝙ qui beneficiatꝰ eſt m eccleſa te
netur officia re ip̃am mnes emnim cle
rici euiſdem eccleſie debent im ſimul ad
eam ↄuenire vt ipᷣ̃am officient vt ſeribi
tur vij.q/j.c.ſ.Et ſimiliter aly qui non
ſunt clerici eiuſdẽ eccleſie quãdo poſſit
pocius debent dicere officiũ m eccleſijs
quam m alys locis quia eccleſie ad hoc
ſũt deputate do conſe/d. jper totu m⸗
Hoſſunt tamen clerici ex cauſa racio⸗
nali ab eccleſijs ab eſſe vt quando opoꝛ
tèt eos mtẽdere ad mmiſtracom tem
poꝛalium dummodo diumum officium
alias perſoluant . Et ſie miniſteri⸗
um abſentis prodeſt illis qui ſunt m
eccleſia et offieum eoꝛum qui ſunt
„
„

☛eᷣA – —

D —

ſunt in eccleſia pꝛodeſt eis qui ſunt ex⸗ 18

tra ecclenñßam m ammmiſtracione cum
omnes ſunt vnum coꝛpus m dommo

extra de ↄſti.c.cũ omnes.nota hic pꝛo

pter quoꝛũdam inſtancias / ꝙ clericus
m ſacris oꝛdimibus exiſtens vel beneſi⸗
ciatus tenetur eciam ad hoꝛas eciam ſi

ab eccleſia tennere vel nullam habeat

ſuſtentacionẽ Argumentum huiꝰ ha⸗
betur. xxxe.q.v.hoꝛrendus / talis enĩ cũ
apoſtolo dicat ſcio habundare et penu

riam pati et ommia poſſum m eo qui

4

me confoꝛtat et manus ſue ſi opoꝛteat
ſibi neceſſaria mimſt rent.xlj.d. ꝙ die⸗
Septimum impedimentum et vltimũ

eſt quãdo quis mchoꝛo exiſtens ſine cã

legit hoꝛas ſuas ceteris ibidem congre

gatis eaſdem deuote decantantibus ꝓ

eo vt alias oꝛacuĩlas medio tempoꝛe
legere et dicere valeat ſicut faciunt illi

qui cum choꝛus ↄmuniter cantat / le⸗

gunt ſeptem pſalmossquã dilecta gra

cdlarum acciones poſt dictam miſſam

ſuam vigilias et oꝛacumilas priuatas

et ſimilia/vocem ſuam a choꝛo furtiue

ſubtrahentes/ Tales enim mmus per

S

R

fecte diumum offinum perſoluũt. Nã
vt premiſſum eſt illi qui ad aliquam ec
cleſiam ſpectant debent ipſam officia re
et cottidianum officium pſoluere pſal⸗
lendo et non legendo vt m pſalmu ills
Pſallam deo meo qz diu fuero et illud.

In olpectu angeloꝛum pſallam tibi ꝛcẽ

Daeebemus enim ſedenti imtrino pſalle⸗
rreon vnum Vnde eciaen ait beat? Jero⸗
7 nimus Ingratum eſt ſpiritui ſancto qᷣd
d obtuleris neglecto eo ad q;teneris ·

Meligioſus etiam dum vmumniter diui

num officium a choꝛo ꝑſoluitur faciens
aliquas puatas oꝛacumitas vt dictm
eſt furtum ↄmittit et de alieno deo ob⸗
lacõem facit. NMam ſm jJura ille ↄmit⸗
tit furtum q; re alterꝰ vtitur ↄtra vo⸗
luntatem illius qui eſt domm? rei. Et
ideo cum omms religioſus nec velle
neqʒ nolle habeat et ſit m manu ſuiſu⸗
perious et ipſe ſuperoꝛ ſiue prelatus
mferioꝛem et ſubditum ſuum velit ꝑ⸗
ſoluere boꝛas⁊ um ceteris pſallendo et
cantando / ſubditus ac inferioꝛ vocem
ſuam que eſt ipſius ſuperioris tunr a
choꝛi officio ex proptuo arbitrio abſtra

e — —

—

S

—

☛⏑- —

hens furtum conmitite quia re alte⸗

eius vtitur ad vſum ſibi non conce ſſum

contra mentem ſui ſuperioꝛis Et quã
uis aliquis multas oꝛaciones medio
tempoꝛe dum achoꝛo perſoluitur diui /

num officium dicere et perficere poſſet
ab huiuſmodi oꝛaciombus tamẽ debet
abſtinere et choꝛum iuuare et poſt cõ⸗

pletum choꝛi offeæium ſe talibus pria

tis oꝛacumil is occupare. Mam ↄmu/⸗
ne bonum ſemper preferendu eſt ſin⸗
gulari. Et ſimiliter obediencia omnia
talia ſuplet quia quamuis malum pro
pter obedienciam nõ ſit faciendum eſe

tamen propter obedienciam a bono ab

ſtinendum vt ſcribitur. xj. q· iij . c qu id
ergo. Et foꝛte dicis et arguis vocem

bonam non habeo / ideo choꝛum muare
nequeo,. Propterea nõ tũto cũ ceteris
Meſpondeo ꝙ in templo dommi non ſo⸗
lum erant vaſa aurea ſed eciam argen⸗

tea et erea et ſimiliter m oꝛganis non

ſolum ſunt paruule fiſtule et acute

ſed eciam magne groſſum ſonum emit
tentes que eciã otam melodiã oꝛnãt
mchoant et termmant/ HGicut voces

*

tubales multum oꝛnant melodiam et
ideo tales voces a vmumeacione chou
non ſunt abſtrahende NMam quilibet
ſfſfeöm graciam ſibi collatam creatori
N ſuo debet ſeruire et fructum labioꝛum
lſuoꝛum debet ei reddere Vnð de hys di
citur m pſalmo. Plſallite dommo mci⸗
thara et voce pſalmi mtubis ductilibꝰ
ẽt Mercio et vllimo eſt notandum
gquando hoꝛe ſunt dicende ſeu de cantã/
de et dicendum debitis horis debent
dici niſi valitas vel cauſa ſubſit. Tunc
enmm km magiſtrum hemricum de gã
dauo ĩ quolibeto ſuo xj queſtiõe.xxix
poteſt quis dicere ſimul vjſqʒ ad veſpe⸗
ras cum vpletorio Et ſimiliter quãdo

.
dicunt ur matutine de nocte Bm ꝙꝙ ipſe
ibibem narzat. Prima cum matutinis
foꝛte dici poteſt quia hoc oſuetum eſt
ĩ capella domim pape vt dicit Inno.
quacumqʒ hoꝛa noctis dicuntur matu/
tine vtinue ſib vno vtextu dicltur pri⸗
ma. Hec ille. Qui eciam habet cauſam
legittimam poteſt dicere ſequentis di⸗
ei deſero Bi vero hoc quis faciat prop
ter laſciuiam quiecus ſom pnolencie
et voluptati valet mihi eſt abſqʒ petõ

— — —

—— m 2rM

——
— —

*
ſte
Mota hic eciam m petrum de palude 183
nuAuA mi quarto ſuo/ꝙ qui obmiſit vnam ho⸗
x— ram puta terciam et dicit hoꝛas ſequẽ/
di tees nan opoꝛtet ꝙ dicat omnes alias
q iterato ſed ſufficit ſiolam obmiſſam dice
y ree dum recolit Als rite dictis non e
“ petitis · Nota eciam ᷣm dilhelmum
UK ꝙ ille tenetur ad hoꝛas canonicas ſi ex
NNW mduſtria aliquam pᷣter mittit ſine ne⸗
e ceſſitate mſirmit atis Del alicuius ta⸗
gi lium nec aliquid in recõpenſacõem fa⸗
de cere faat vel proponit peccant moꝛta
“ liter inuiriam merendo / proximo cui
do. pro tempoꝛalibus non refundit ſpirttu
N alia preſertim cum ad hoc exprecepto
s eccleſe teneatur Et quanto plures ſic
e obmittit tanto grauius peccast. Dixi
9 autem ex ĩduſtria quia ſi ex obliuione
obmittit non peccant moꝛtaliter m⸗
D mo ſi illa obliuio cauſatuuvexlegittima
MM cauſa credo ꝙ nullum ſit peccatum⸗
GS Mota eciam ꝙ ilepeccant moꝛtaliter
9 qui hoꝛas ſuas ſecundum oꝛdinarium *
H ſuum et ſecundum regulam ſuam non
i ſeruant ſicut faciunt illi qui tenent fe⸗

ſtum de aliquo ſancto dum nocturnum

tenere deberent. Nuamuis eciam id
.

ipſum non expigricia ſeu deſdia ſed ex

deuocione faciunt propter auctoꝛitatẽ
beati Jeromimi.prealle. NMam ingratũ
eſt ſpirntui ſancto quicquid obtuleris

neglectio eo ad quod teneris quia ſiqs
debet dicere primam et ꝓ pſalmo De⸗

us m nomme diceret pſalmum/atten⸗/

ditcg. non ſatiſfaceret ſec narꝛando Pro/

pter raconem iam dictam quia tene⸗

tur dicere qyeſt debitum non ꝗgeſt ſbi
placitum. Poſtremo nota de mſirmis

quo ad hoꝛas dicendas ꝙ mkirmi bene
excuſantur a dicẽdo horis et ſimiliter
ab audiendo vt dicit hoſt . Hed talis
debet eſſe mfirmitas mqua directe vel
occaſionabliiter ſibi obeſſet vel obelſe
timeretur ſi celebracioni diumoꝛuũ m⸗
tereſſet alibus enim infirmis nõ eſt
lex in poſita extra de obſer.ieua.c. con/

ſilium Nota eciam m hoſt · Nñ ſit
tanta mfirmitas ꝙ extoto impediet
mſirmitat em ounc talis mſirmus non

tenetur hoꝛas redicere poſt conualen/

ciam nec penitencian eneceſſitatea⸗

gere Hi tamen ad cautelam ex deuod

one velit facere nõ reprobatur vbive
ro mſirmum ſe ſinxit et facere potuit H

et neglexit certum eſt ꝙ tenetur conn
teri et agere penitenciam Si eciã eſſet

febus quartana vel alia modica et tol

lerabilis mfirmitas qua non obſtante
alia ſua quis negocia ꝓcuraret ſecus
eſſet de excuſacõg hoꝛ arum Et Hm illð
iacob ſeruiuit pro rachel ſeptem ãnis
et ip̃am obtinuit ſic qui deuote ſeptem
hoꝛas cottidie deo Aoluit vitam eter/
nam habebit. Quam nobis concedat
qui viuit et regnat deus in ſecula ſecu
loꝛum Amen

Finit tractatus de hoꝛis canomcis
dicẽdis Penerabilis magiſtu Memrci
de haſlia ſacre theologie proleſlorf

.
.
● ₰D

s
5 „ D Z .
.

*

ego minne. veſ

D

è

2

depitatus vel mandi

¶ Tractatus vtiliſſimus omnibus be⸗ N.
neſiciatis oꝛdin atiſqʒ ſacerdotibus quõ
qualiter et quibus tꝑibus ſeptem hoꝛe
canonice ſint dicende ↄpoſitus ꝑ eximi
um hemricum de haſſia ſacre theologie
pꝛofeſſoꝛem.

Epcies in die laudem diri
tibi ꝛcẽ pſalmo.Cxviij/quã
uis enim deus ſemx et in
omã temꝑe a nobis ſit lau
dandus et benedicendus⸗
Congruis tamẽ horus ab eccleſia oꝛdi
natis et ſtatutis ſpãliter eſt laudand?
a nobis de quo poteſt ſumi verbũ pᷣalle
gatum ſcz Poed ꝛẽ̃ Nam ibi deſcre⸗
bitur hoꝛaꝛũ ſufficiencia tam nocturna
qᷓʒ diurna tam motiua ſeu imnductiua

„ „S=

et intencio debita et recta⸗ PHꝛimo enĩ

hic deſeribitur hoꝛaꝛũ ſufficiẽcia cũ pꝛe⸗

mittitur ſepcies / Vñ dicit leuitici. xvj⸗

Aaron tollet de ſanguine vituli et aſp/
get digito ſepcies ↄtra ꝓiciatoꝛium ad
oꝛientẽ Aaron eſt quiliet vdino cultui
ipatus qui nõ ha⸗
det ſoꝛtẽ tꝑaliũ cum alys tribulus iſrke.
ſed ſolũ ſoꝛs et poꝛcio eius deus eſt / hie
digito/l/inſtmctu ſpũs ſancti ſangumẽ

110

15

R

Focus O Salance

N

K 1

J

H

VierfarbSelector Standard“ -Euroskala Offset

S
U

Copyright 4/1999 VxVMaster GmbH wwW.yXyVmaster. com