eũ caperẽt nuꝑ in feria ſecũda.qn querebãt.an cend⁊t n ⸗ſ
ſum eſſet dandũ ceſlari Et reuerſi dixerũt Mũq̃ᷓʒ ſie 22
locutus eſt hõ Volłẽs igit᷑ hic ſe exeuſare ⁊ in pᷣſen:
tia pontific is anne.⁊ ſenioꝝ reclamare· qꝙ nõ eſſet
de eis.peuſſit eũ q̃ſi male reſpondiſſet cũ dixit Quiꝰ
me iterrogas ·q̃ſi diceret Tu de beres flectere genna
humiliter ⁊ excuſare ſi poſſes. aut veniã petere
Sed qꝛ q̃ſi exaſpando reſpõdes pontifici iõ hec culd
pa ẽ merces tua Bern.O magna ing ratitudo Illle
malchꝰ paulo ante ſanatꝰ.⁊ auſus fuit ꝑcuttere do
minũ crudeluꝰ quo poterat·imo hec alapa ſuffeciſſet
ꝓ tociꝰ generis human redẽptione qꝛ multũ pena
lis erat Jeſu ſoꝛimo qꝛ ſeruꝰ ꝑcuſſit dominũ Secũd 4
do qꝛ in ꝑtem nobilioꝛẽ ⁊ tencrioꝛẽ ſcʒ in faciẽ Et hãc
reſeruauit vſq; in moꝛtẽ Tertio qꝛ in publico coꝛẽ; ʒ
omnibꝰ Quarto qꝛ ſine cauſa:vt ex ind caperet be
niuolentiã oſtendẽs ꝙ nõ eſſet cũ eis qui mirabant᷑
ſuꝑ doctrina eiꝰ Jo.vij.Quãuis pᷣus ꝓteſtatꝰ erat
a ſacerdotibꝰ repᷣhenſus ⁊ ex hoc habebat᷑ quaſi
amicꝰ xpᷣG6üi Vnde in oſtenſionẽ ſue excuſatioms dedit
Jeſu hanc alapã O dñe ieſu.mulra adhuc fiũt con
tra te ꝓpt᷑ humanũ fauoꝛẽ Cui reſpondit Jeſus Si
male locurꝰ ſum.teſtimoniũ phibe de malo Si autẽꝰ
bñ qͥd me cedis Hec xpᷣi reſpoſio fᷣm augu·nõ ꝓceſs
ſit ex impatiẽtia ſed ſernũ dulcit᷑ repᷣhendit ⁊ ingra
titudinẽ ſuã ad memoꝛiã ei renocauit Sed vtrum
xpᷣus ſic eũ rephendẽdo fecerit ↄtra doctrinã ſuã ſcʒ
ſi qͥs te ꝑcuſſerit in vnã maxillã.pᷣbe ei ⁊ alterã RBi⸗
cendũ eſt m augu.ꝙ pᷣceptũ illud.⁊ alia plura que
c.iiij

Matß. . ponunt᷑ nõ dant᷑ abſolute. ſed m p̃parati

onẽ animi ſcʒ ꝙ hon habeat animũ ꝑatũ ad hoc
faciendũ vbi et qñ viderit hoc expedire ad honcte
Vi ⁊ eccleſie vtilitatẽ:alias nõ ĩmo aliqñ expedit in
iuriãtibꝰ reſpondere ad ipoꝝ ⁊ alioꝝ inſtructionẽ.
aliqũ facto ne det occaſio malis male agẽdi Et cũ
dñs ſᷣm aliquos hec verba ꝓtuliſſet ſcʒ qd me cediſ
Oimnes iudei furibũda voce clamauerũt Nunquid
cedi nõ vis. niſi ſub teſtimomo de malo.audi multa

7

mala nõ vnũ Tu dixiſti ꝙ ſis filiꝰ dei cũ ſis hõ paſſi⸗

bilis ⁊ moꝛtalis Tu dicis te eſſe meſſiã cũ ſis hoſtiſ
dei ⁊ deſtructoꝛ legis Mã deꝰ pᷣcepit ſabbata ſancti⸗
ficare a tu ea polluiſti curando paratincacentem
58. annos iuxta ꝓbaticã piſcinã ZTu esh ſtis moyd
ſi qͥ pcepit nobis adulteras laptdarc.ſed tu eas ab
ſoluiſti ⁊ liberaſti Itẽ malitia vite tue patẽs eſt ex
tua focietate dicẽte pſalmiſta Cũ ꝑuerſo pᷣuerteris
Quis maioꝛ peccatoꝛ quã pnceps publicanoꝝ ʒa
cheꝰ ꝛc.qͥs maĩifeſtioꝛ qʒ matheꝰ Quis puerſioꝛ quo
Judas ſcariotis qui te nobis travidit q oẽs ſunt de

rna ſocietatiHõ eſt ergo ↄtra te vnũ ſed multa teſti⸗

monia Mec ſuſficit tibi doctrina movſi ſed vis inꝰ
nonare doctrina tua torũ mundũ ⁊ nõ bene ſacis-

UVn de Criſo. O dul cis ieſu qʒ patient᷑ ſuſtines o ꝓpꝰ

bꝛia ⁊ ꝙ tã dure pumiris in ſeruo Mã ſibi datũ ala
pã patieter ſuſtinuit ſed datã Thome apoſtolo ſuo
ſtatĩ vindicanit ꝑ vrſum. qui manũ ĩ ↄmnüũ attulit
Sequebat᷑ aũt Jeſuʒ Symõ petrꝰ ⁊ aliꝰ diſcipuluſ
ſcilicet Johãnes Diſcipulꝰ aũt ille erat notꝰ pontid
fici eo ꝙ ſepius piſces ad curiã ſuã poꝛrauerat.⁊ in

trauit in atriũ põtiſicis ſecʒ vbi erat Jeſus ſic angu⸗
ſtiatꝰ ſDetrus aũt ſtabat foꝛis ad hoſtiũ Exiuit ergo:“

aliꝰ diſcipulꝰ q̃ erat notꝰ pontifici ⁊ dixit hoſtlarie

— —

— —

‚ — —

Aobrrnr

mntroduxit petrũ accẽſo igne igit᷑ in medio atrij.⁊ 1
cixcũſtantibꝰ illis epar pstruain medio eon Ser⸗
niaũt ⁊ mimſtri ſtabãt ad pꝛunas qꝛ frigꝰ erat ⁊ ca
lefaciebãt ſe Erat aũt ⁊ petrus ſtãs eũ eis ⁊ ealefa
ciẽs ſe Quẽ cũ vidiſſet quedã ancilla hoſtiaria. vna
ex ancilla ſummi ſacerdotis ſedentẽ ad lumẽ ⁊ caled
facientẽ ſe ad ignẽ ⁊ cũ eũ fuiſſet intuita dixit Nũ⸗
qᷓo tu ex diſcipulis hoĩs iſtiꝰ es ⁊ cũ ieſu galileo na
zareno eras:.q̃ſi diceret cõpaſſiue ßᷣm Cri. Miſereoꝛ
ꝙ iſtũ bonũ hominẽ ita inhumamt᷑ verbis ⁊ verbe⸗
ribꝰ tractãt ⁊ ex tuo pauido inceſſu apparet mihi
ꝙ ſis ex diſcipuł eiꝰ t ille neganit eũ coꝛã oibꝰ dis
cẽs Mulier nõ ſum neqʒ noni qͥd dicis Cri.q̃d diciſ
o petre Mõ es diſcipulꝰ eiꝰ Nũqͥ d tradidit tibi cla
ues regni celoꝝ ꝛc Quis tibi dixit Tu es ſdetrus ꝰ

ſuꝑp hãc petrã edificabo eccleſiã meã Mõne tu dixiſti

Si opoꝛtuerit me cõmoꝛi tibi ꝛc̃ nec vniꝰ hoſtiarie
fers interrogationẽ Mõ erat miles armatꝰ? ſed muli⸗
er vilis Nec dicebat Nũqd diſcipułꝰ es ſeductoꝛis
iſtiꝰ.ſed hominis iſtiꝰ q̃ſivpatiẽdo Pũ ſicut mulier
pmũ hominẽ inſtigauit ad peccatũ.ſic pᷣmũ pꝛinciꝰ
pẽ eccleſie negare deũ mulier ↄpulit vt ex hoc petri
mfirmitas clarius appareret ſPermiſit aũt dñs pe
trũ cadere:vt d ſe nullꝰ pᷣſumeret cũ apoſtoloꝝ pꝛi
cipẽ cᷣdiſſe vixeret Et vt nullꝰ deſperet cũ petrꝰ poſt
peccatum factus ſit ianitoꝛ celi Item vt ſcirent cõ⸗
pati ſubditis.mox paſtoꝛ eceleſie futurus Item niꝰ ꝰ

mis de ſeipſo pᷣſumpꝑſit ⁊ alijs ſe pꝛetulit dicens Si

omnes ſcandalisoti fuerint ꝛc.⁊ ꝓpꝛus viribꝰ ↄoſtan⸗
tiam attribuit Didens autem petrus tot illuſioneſ
ſtare inter iudeos timnit.⁊ ſic cum vellet exire ho⸗
ſtium. ¶ Widit eum alia ancilla timidum cepit

dicere circũſtantibꝰ his qui erant ibi. Mic ex illis ẽ
ſcilicet qui erant cũ ꝗeſumaʒałeno Suꝑ hoc verpo
dicit ARugu. O pᷣma ancilla inuaſit ſetrũ ex ↄpaſſi⸗
one Secuda aũt ex tota malicia ⁊ imuivia accuſanſ

eũ Iteꝝ aũt negauit cũ iuramẽto.qꝛ nõ noui homi
nẽ Et ſtatim gallꝰ cant abat m Bedã ⁊ ieronimũ.
petri negatio mn domo 'lnne fuit inchoata ſed ĩ doꝰ
mo Cavyphe conſummata nec curandũ eſt.ꝙ euãge⸗
liſte vident᷑ diuerſimote ſcribere de iſtis ſdetri nega⸗

tiombꝰ maxime de ſecũda ⁊ tertia.qꝛ de ſecunda di⸗
cit math̊.ꝙ fuit ad vocẽ ancille. Lucas ꝙ ad vocẽ
homims ſed Johãnes ꝙ ad vocẽ pluriũ Sed de ter⸗
tia dicit Johãnes ꝙ erat ad vocẽ vniꝰ qͥ erat cog
natꝰ illiꝰ cuiꝰ petrus abſcidit auriculã math.autẽ
dicit ꝙ ad vocẽ illoꝝ qui aſtabãt Quia pᷣncipalis ĩ
tentio euãgeliſtarũ erat negationẽ trinã ſsetri expᷣʒ
mere ⁊ in hoc ↄueniũt omnes Expᷣmere aũt ꝑſonaſ

gecuſantes petrũ nõ erat pncipalis intentio eoꝝn ſſ

tantũ ex occidẽte cũ ꝓpꝛie loquẽdo nõ ↄtrariant᷑. in

—

hoc qꝛ veriſimile eſt ꝙ multt ad verba illa ↄcurrenꝭ
tes circa petrũ ⁊ ↄſilia verba ꝓferebãt ipᷣm accus
ſando.⁊ ſic vnꝰ euãgeliſta vnã pſonã nominauit.ali
us aliã vel plures Yocirco iõ nõ eſt falſtasBnde
poſt puſillũ ſnteruallo facto qſi hoꝛe vmꝰ q aſtabãt
dicebãt petro Were ex illis es. nam vr loquela tua *
manifeſtũ te facit nã ⁊ galileꝰ es.dicit ei vnꝰ de ſer⸗
uis ſummi pontificis.ↄgnarꝰ eiꝰ cui abſcidit petrus
auriculã Mõne ego te vidi m oꝛto cũ illo Iten neꝰ
gauit perrꝰ. ⁊ cepit anathematizare ⁊ iurare qꝛ ne
ſcio hominẽ iſtũ quẽ dicitis Et ſtati ireꝝn ↄtinuo adð
huc eo loquẽte gallus cant auit Et pᷣmũ galli cantũ
petrus nõ poterat audire.p̃ tumultu clamoꝛibus
Sed ᷣm audiuit maxime ꝓpt᷑ hoc qdð ſequit᷑ Etcon

—

—

—

— ⏑ — — — —— — =— —— —.— —
. . — — *

. 2²
uerſus dominꝰ reſpexit petrũ ideſt gꝛatia illſtrauit
vt ſibi veniret ad mentẽ qnotii dñm neganerat ⁊
,— nn —2 2.—22—
q̃ ſbi pᷣdixit Odñe reſpice ⁊ ĩ nos O qᷓ; ꝑiculoſum
elſt mteſſe curijs magnatoꝝ vt pʒ qt petrꝰ nõ recoꝛ
dabat verbonꝝ pp̃i q;diu fnit m curijs pᷣncipũ. Et
Fm Criſo.nõ potuit manere in tenebꝛis diutiꝰ quia
lux diuine miſeratioms cũ reſpexit Ideo recoꝛdatus
eſt petrꝰ verbi dñi qixerat ei Dꝛiꝰ q̃; gallꝰ bis cã⸗
tet ter me negabis Et egreſſus foꝛas fleuit amare.
Et ſicut dicit᷑ in itinerario clemẽtis quarti NHoc pe⸗
trus m ↄſuetudinẽ duxit vt a pꝛimo gallon cantu vſ
qʒ ad hoꝛã matutinaꝝ ſtaret in oꝛatione flẽs ꝓ xpᷣi
terna negatione⁊ ſudariũ in ſinu ſuo poꝛtauit quia
ↄtinue qñ hniꝰ negatioms recòdabat᷑.in tm̃ fleuit
vt facies ſua aduſta lacrimis videbat᷑ Pec peniren?
tia petri pᷣfigurata fuit.⁊.Re.iꝛ.in pᷣſentia dauid ar
guẽte eũ ꝓpheta nathan ꝓpt᷑ peccatũ adulterij cũ
Berſabee ⁊ homicidij Vrie. ſoꝛo cuuiꝰ emẽda ↄpo⸗
ſuit pſalmũ Miſerere mei deꝰ Jeronimꝰ O q̊ʒ plu ⸗
ries moꝛtalit᷑ peccãdo deũ negamꝰ.⁊ tñ cum petro
minime flemꝰ Reſpice igit᷑ nos hodie miſericoꝛs des
us ꝓpf᷑ amariſſimã paſſionẽ tuã ſicut reſpcxiſti petꝝ
vt etiã peccata noſtra cognoſcamꝰ . ⁊ eadẽ ꝑ verẽã
penitẽtiã defleamꝰ PBñ ſi diligent᷑ aduertimꝰ tunc
tria nocuerũt petro vt chꝛiſtũ negaret.vʒ turba.ig
ms ⁊ ancilla Lurba terruit. Igmis mõſtrauit ancil
la accuſanit Similit᷑ tria reuocauerũt eũ ad penitꝰ ᷣ
tiã videlicet.cantatio galli Reſpectio chꝛiſti.recoꝛ⸗
datio verbi Que tria ⁊ nobis neceſſaria ſunt.ſi vo
lumꝰ ad chꝛiſtũ ꝑ verã penitentiã ↄuerti Pꝛimũ ipCGʒ
incitauit /:⁊ in nobis ſignificat auditũ doctrinc actu
um.⁊ꝛ.His auditis ↄpũcti ſunt coꝛteſecundũ ipᷣʒillu⸗
ſtrouit ⁊ ſignificat infuſuonẽ gratie Sapi.ʒ. Reſpid
ciẽs ĩ electos ipᷣiꝰ Lertiũ pniaʒ ichoauit ⁊ ſig uſicat

—

ea Cs a/NH

recoꝛdationẽ benefitioꝝ yſaye.6ʒ. Miſerationũ doð ⸗
mini recoꝛdaboꝛ.c mqt oia pdieta facta ſunt no⸗
cte Icco matutinale offitiũ m nocte dicit᷑ ſ ecelẽſia
ad regratiandũ ieſu Egredimini igit᷑ nũc fille ſon ⸗
vioete mẽtis oculo expꝛobꝛatiſſima que euageliſte

nobis expoſuerũt nihil occultando quomõ ſapiẽtia

patris tanqz ſtult? cedit alapis ⁊ ↄ ſpui᷑. tanq; laꝰ

tro ligat᷑ Et in ſignũ gratitudims oꝛa cuũ ps. Reſpi⸗
cite m me.ſicut reſpexi petrũ Mã ambꝛoſi dicit La
crimas petri lego:qꝛ dominꝰ eũ reſpexit Bnde ſig⸗

na habuit in ſuis maxillis ꝓpr lacrimas ↄtinuas q̃ſi
ꝑua cãnalia de ſuis oculis deſcẽdentia ⁊ iuit m locũ

vel foneã que dicit᷑ gallicantꝰ. vbi iã eſt eccleſia edi⸗

ſicata ſn honoꝛẽ beati petri int᷑ montẽ ſion ⁊ ciuita⸗

tẽ ihꝛlin ⁊ ibi laruit ploꝛãdo ⁊ deũ depcando vſqʒᷓ

Chꝛiſtus reſurrexit ⁊ ei apparuit· ⁊ vt ceteris ſe iu

geret pᷣcepit Heu multi ↄmiſerũt infinita peccata

moꝛt alia.tñ ꝓ his omnibꝰ nõ emittũt vnã lacrimã

ſdetꝛus ſolũ quatuoꝛ ↄmiſit moꝛtalia ex inſirmitate

humana multi ex certa nſſlitia mfiinita. Et miſit ie
ſum annas ligatũ ad Cayphã ſummũ pontificẽ. qꝛ
nõ habuit iuriſoictionẽ ſuꝑ eũ ⁊ regrariatꝰ mim⸗
ſtris de honoꝛe ſibi exhibito. Jbiqʒ ↄuenerut omnes
ſacerdotes ſcribe ⁊ ſenioꝛes ꝛincipes aũt ſacerdo⸗
tũ ſeʒ Cayphas ⁊ omne ↄſiuũ querebãt ↄtra ieſum
falſum teſtimoniũ vt eũ moꝛti traderẽt Et nõ inuene⸗
runt cũ multi falſi teſtes acceſſiſſent ⁊ ↄueniẽtia te

ſtimoma nõ erãt Summa laus xp̃i eſt ꝙ etiã mini⸗

mũ culpabile ↄtra en muemire nõ potuerũt Nouiſſi⸗

me aũt venerũt due falſi teſtes ⁊ ſurgẽtes ᷣm ſtatũ

legis ferebãt falſum teſtimoniũ aduſus eũ dicentes

nos audiuimꝰ eũ dicẽtẽ Et hic dixitſdoſſum dſtrue

re tẽplũ dei ⁊ poſt triduũ reediſicare illud.⁊ ego diſ
ſoluã tẽplũ hoc manufactũ.⁊ poſt trivuũ aliud non
manufactũ edificabo Vnde bene dicuͦt euangeliſte

falſi teſtes Quia ᷣm Jerommũ Judẽi verba Chꝛiſti

1 tus pit falſiſicauerũt. Dꝛimo 2 Naudulẽta mutatiõe 1
n6 verboꝝ additione. quoniã xpᷣs nũãʒ dixit ſoluam
⸗ ſeo ſoluite moꝛte ꝓhetico cũ eſſent occiſi uri ſibi
moꝛtẽ inferendo Itẽ addũt dei.⁊ manufactũ.ꝙ xpᷣs
. nuũqʒ dixit Secũdo ex verbon mutatione . qꝛ xpᷣs di =
cit m Johannẽ de tẽplo coꝛpoꝛis ſui.qð non manu
4 homims. ſed operatione ſpirituſſancti fabꝛicatum
erar Itẽ xpᷣus no dixit poſſum.nec dixit reediſco.ſi⸗
. reediſicabo. Itẽ ex intentione.qꝛ chꝛitꝰ nunq̃; de tẽ
1 plo ſalo moms.ſed de coꝛpoꝛe ſuo dixit⁊ ſi totũ feciſ
d ſet qð ꝓponũt tamẽ ꝑ hec moꝛtẽ nõ meruiſſet Bnde
4 dicere põt In ſurrexerũt in me teſtes iniq̃ et ñ erat
4 oↄuemes teſtimomũ eoꝝ Et exurgẽs ſummꝰ pᷣnceps
SðJJM ſacerdotũ ſcʒ Cayphas mim medin interrogauit Je⸗
ſum ⁊ ait illi Non reſpondes quicq; ad ea que tibi
. obijciunt᷑ ab his Jeſus aũt tacebat.mhil reſpondit
3 MQuia ſᷣm Bedã Cayphas ex reſponſione eiꝰ libent᷑
occaſionẽ calummandi habuiſſet ſed vt verificaret᷑
u ulud ſicur agnus coꝛã tundente ſe obmutuit/ſe ⁊ nõ
9 aperuit os ſuũ. Iſa.Sʒ Lũc pᷣnceps ſaeerdotũ ex ĩdig
. rõe ait illi. Adiuro te ꝑ denʒ viuũ.nt dicas nobᷣ ſi tu
es. xp̃s filius dei viui bñdicti. Jero: ANdiurauit eũ ꝑ
eũ viuũ ut vel ſaltẽ ꝓ reuentia diuim noĩis ꝓnũtia

ret rñſum.ũñ ex ipſo vᷣitatẽ ſcire deſianus ſʒ calũmaʒ
mtendens Hã ſciebã exſcriotuꝛaq meſſias ex ſtirpe
regia naſci deberet Eũ ſi Jeſus regẽ dixiſſet ſtatim
calũmoſe ĩtuliſſet qð ſibi nomẽ regis ð honoꝛẽ ceſa
risvſurpaſſet.⁊ ſic q̃ſi reus crimiĩe leſe maieſtaſᷣ pu
mri deberz. Sed ob reuerentiam ne diumum nomẽ
ſpernere videretur · Dixit Zheſus. Si direro vobis
non creditis mibi. Si autem et mterrogauero ſci⸗
licet per ſcripturas non reſpondebitis mich

—,. —— — — — —
—
ℳ

.

2*

eq; danittetis. qſi diceret m Criſo. Quia neqʒ ꝓ 7

phetis me ꝓnũciãtihꝰ creditis. neq; tribꝰ regibus

magis celo atteſtãte ab oꝛte ne natũ regẽ vobis
pdicatibꝰ nec œæ momacis me ↄfiten tibꝰ. nec ſignis

nec moꝛtuis reſuſcitatis:imo nec mſenſatis rebꝰ vt
mari qò ſub plantis meis calcabile ſe pᷣbuit Clerũtñũ

ideſt ꝓpt᷑ hoc amodo ſcilicet poſt triduũ mee paſſiõn

⁊ moꝛtis vibitis filiũ hominis reſurgentẽ ſedente
a dextris virtutis dei. ⁊ ven ientẽ m nubibꝰ celi.L qꝛ
mn finali iuditio aꝓparebit in aere in foꝛma humani⸗
catis:mnubibus celi.⁊ vniuerſus cetꝰ angeloꝛum⁊
ſanctoꝝ ] iudicare vos iunſte.qui modoa vobis iu
dicat᷑ iniuſte ⁊ bonos ac malos Hoc ipſis io pla⸗
ne dixit ⁊ apte.ne poſtea dicerent ſe excuſando Oi
ſciuiſſemꝰ eũ fuiſſe filiũ dei nõ occidiſſemꝰ cũ Dnve
mterro gauimꝰ eũ. ⁊a noluit dicere. nobis m iuditio
coꝛꝗ ommibꝰ Dixerũt aũt omnes Tu ergo es filius

eν Ri ꝓnice 2 deriſoꝛie ſententiã Chꝛiſti repetentes-
MQui art. Elos dicitis qꝛ ego ſum Tũc pᷣncip?s ſacer⸗

Dotũ ſcidit veſtimẽta ſua ⁊ ait Blaſphemauit ideſt
honoꝛẽ di ſibi vſurpauit Quid adhuc deſiramus

teſtes Ecce nũc andiſtis blaſppemiã Qmd vobis vi

det᷑ Conſuerudo erat ludeoꝝ oñ aliq̃d intollerabile
ſeu triſte puta ↄtra deũ vel legẽ audiebãt veſtimẽta

ſua ſcindebãt in. ſignũ magne mniurie o vel legi fa⸗

cte Vt igit᷑ nũc Cayphas plebi ⁊ ſimplicibꝰ oſten

tret q; mtuvllerabilẽ blaſphemiã ↄtra deũ dixiſſet.

vt eo magis ↄtra eũ mndignarent᷑ Iro veſtimenta
ſua lacerauit Seo ſᷣm Bevã hoc ſine ſpirituſſancti
cõſilio. ⁊ oꝛdinatione ſingulari nõ fiebat Sigmfica
bat em licet ipe Cayphas nõ mtellexit.qꝙ ſacerdoti
um iudcoꝝ ꝓpr ſcelꝰ m chꝛiſtũ ↄmiſſum dbebat ſcin
di. Z ab eis auferri. O Caypha. vbi eſt rationale

—E—— —

pectoꝛis tui vbi cingulũ ↄtinent ie Obi ſuphumera⸗

le virtutũ ꝓpꝛijs mauibꝰ te ſpo dᷣas miſtico illo pans⸗

tificali amictu. neſciẽs qð hac mſania ſacerdotali

te pꝛiuas honoꝛe Oblitꝰ uliꝰ pcepti qð legeras & ſa⸗

cerdotũ pᷣncipe De capite ſuo tydarim nõ de poner
veſtimẽta ſus uõ derũper. Zu vero ad manifeſtan

Dũ finẽ veteris inſtituti veſtimẽta tua diſcerpis Ec

cleſia vero que in tunica domini in ↄſutili ſiguraba⸗
tur: integra bebat vſq; ad finẽ ſeculi ↄſeruari.vn

chayphas hoc factum ſine ſui in tellectu ſicut illa

verba etiã dixit Expedit vobis vt vnꝰ moꝛiat ꝛc.
MQuid vobis videt.qꝛ audiſtis blaſpyhemã Qui om⸗
nes ↄdẽnabãt eũ dicẽtes. Reus eſt moꝛtis Ipſi em
audiuimꝰ oꝛe eiꝰ Tũc viri qͥ tencbãt eũ illuxtes
ei cedebãt.⁊ valauerũt faciẽ eiꝰ ⁊ expuerũt Rlij au⸗
tẽ palmas in faciẽ eiꝰ dederũt.⁊ ꝑeutiebãt faciẽ eiuſ
dicentes ſoꝛophetiʒa nobis Chꝛiſte Quis eſt qͥ te ꝑ
cuſſit. Et miniſtri alapis eũ cedebant Et alia multa
blaſphemãtes dicebãt in eñO ceca iudeoꝝ ſtultitia
moꝛtẽ venerat tollere ⁊ dicitis reꝰ eſt moꝛtis Odo⸗

mine Icſu qui imnocẽter audiſti reus eſt moꝛtis con

ſerua nos qͥ rei ſumꝰ multoꝝ delictoꝝ.ne rei cterne

moꝛtis inueniamur cũ veneris indicare m fine moꝛ

tis noſtre ꝛc. Bernhardꝰ Vultũ tuũ bone Jeſu quẽ?
angeli deſuerant ꝓſpicere velauerũt hicut Alncel⸗
mꝰ dicit de Malcho qdð ꝑtem eã ſic ĩimunde laniauit
a ligauit oculos Jeſu tanqʒ furis. qð tamẽ nulli ſit
niſi pus damnet᷑.⁊ ſputis fediſſimis ꝓue tũc tempo
ris cepas ⁊ aleũ comedẽtes poſt mediũ noctis fere
bãt.benedicã eiꝰ facic maculauerũt lij vellentes

darbã tuã venerabilẽ ꝑ crines ſanctiffimos traxes

runt te llij vt maioꝛibꝰ placerent faciẽ tuã peuſſe⸗
xunt Et te ꝑcutientes ꝓdere ꝑcutientẽ te poſtulaue

6

7

tfunt dicentes Si inquntes ꝓpheta. dic nobis qs eſt
q̃ te ꝑeuſſit ꝛc. Iſtum ludabpꝛiũ m augu.ꝑ totã noctẽ
ↄtinnauerũt. ⁊ vt ſuis illuſionibw magis vacarèpo
ſent Jeſum ad columnã m medio domus ligauerũt
ꝗqꝛ eis gꝛaue fuiſſet ſꝑ eñ tenere in manibꝰ Vnde ad
huc hodie oſtendi in domo Cayphe locus qui dicit
carger domini. LVM
1 Ane aũt facto cũ factus eſſet dies ſurgenſ

oĩs multitudo ⁊ omnes pᷣncipes ſacerdotũ
⁊a ſenioꝛes populi ↄſiliũ inierunt aduerſum
Aeſum. vt cũ moꝛti traderent ⁊ vinctũ adduxerunt
eũ pontio pylato p̃ᷣ ſii. Nota ꝙ hoc nomẽ pylatꝰ ẽ
ↄpoſitũ a nominibꝰ ſuon parentũ Abatus qꝗð erat
nomen pat. 2 pila qò fuit nomẽ matris Dontio
eſt ↄgnomẽ ipᷣiꝰ qd recepit a quadã inſula M roma⸗
ni miſerãt ipʒʒ ad inſulã pontianã que romams re⸗
bellabat quos ſubiuganit.⁊ in memoꝛiã⁊ eiꝰ hono⸗

rẽ nomẽ retinuit pontiꝰ pilatꝰ Dꝛeſidi ideſt nomen

officij qꝛ index ciuitatis iheruſalẽ.qꝛ iã nõ habuerũt
mditiũ ſanguis. ſʒ ad ipʒ ſolũ ſpectabat ratione ro⸗
manoꝝ Si ip̃i iui iuriſdictionẽ habuiſſent. ñ vſqʒ
mane expectaſſent Vñ apparet qᷓntũ ſitiebãt moꝛtẽ
xpᷣi.qͥ ſummo mane ad inditiũ ꝓperabãt.imo libent᷑
cũ occulte ſicut plures alios occidiſſent.ſʒ timuerũt
plebẽ que Jeſum ꝓ magno ⁊ ſancto ꝓpheta habeꝰ
bat Itẽ celatũ nõ manſiſſet ex quo tã celebꝛis fama
te eo erat: ⁊ tũc pylatꝰ oĩbꝰ bomis eon ſpoliaſſet.
qꝛ iuditiũ ſanguims ſibi vſurpaſſent Tũc vids iuꝰ
das q eũ tradidit ꝙ dãnat? eſſet Jeſus ideſt pᷣſenta
tꝰ iudici ſeculari ꝙ ſcz iã euatere nõ poſſet.eo qð iu⸗
dei eũ accuſarẽt tanqz blaſphemũ quẽ lex mãdauit

,— „ e 11
Rſanguinẽ iuſtũ Sed vnde iã peccatũ ↄgnouit ⁊ non

i αααα ccidlpfentia ductꝰ licet infructuoſa dixit eccani ꝑadeg

Pck pꝛſus.qꝛ ↄſuetudo eſt ſjm Eriſ.diaboli.quos in mali
ce ſamit/ dtia exſuꝑat.ñ ſhit videre mali donec ꝑfecerit.vñ ſa⸗
1 manas q eũ poſſidebat i der Aiqᷣt. Joõ nũc cognouit

rũ ſtiudei. quid ad nos.Lu vider· q.d. Di iuſt? eſt

rüt
uel bonus aut ſi bñ feciſti.vel male mchilad nos.qꝛ ñ
cit induximꝰ te nec miſimꝰ ꝓ te ad tradenð eũ nob ſed
ſoonte vemſti.ſi male feciſti tu lues.aug. Si ad diſci q &hnda
e pulos iuiſſet.⁊ pctm̃ ſuũ ipſis dixiſſñ vtiq; ſic ĩ dex itoe aal.
ſperationeʒ eum miſiſſent.ſed ad ĩpetrandũ veniam er me potun n
7 incitaſſent.Sʒ quia non ommap eccata ſua moꝛtad —R—N
R lia conſitebatur:nec habentibus auctoꝛitatẽ cũ abeſer ate⸗
8 lata eſſet ab eis.ideo in fructuoſa erat eius peniten geααρnαHz
u tia.ut dem̃ c.licʒ reſtitutõʒ facerʒ pᷣm euãgeliſtas.Et a⸗ rSe
NNo ꝓiceq argeẽteis ĩ templo abiens laqo ſe ſuſpẽdit· ECt i
ma rupto laqo cades crepint mediꝰ.⁊ diffuſa ſunt omĩia
re:; vilcera e IIct᷑.j.qꝛ mſelix aiĩa ñ erat digna trãſire ꝑ Ae1
Rbr. os qð ieſum fuit oſculatũ.Et magis offendit indas ðð
n dñz hm Jero.ſuꝑ ps·ios.deſꝑando qᷓ; ipᷣm tradendo 7
rE Et iſta moꝛte ſingularit ĩterut· ut fièt ſociꝰ demonuʒ
q̃ m aere toꝛq;t᷑ ꝗtẽ ut h̊ ſcelꝰ Judexeloꝛ tre oñderet
GCG O duritia iudeoꝝ. q̊s nec pᷣcjreſtitutio.nec ꝓpꝛie o⸗
Lationis ſuſpendiũ emolliuit.ut crederet iuſtu ⁊ ino⸗
dʒte ᷑Lentẽ foꝛe xpᷣm.ſoꝛmcipes aut ſacerdotũ accepd ar
4 genteis dixeꝛũt. Mon licʒ eos mittere in coꝛbanã.qꝛ 0&
pꝛeciũ ſanguis eſt Coꝛbana erat archa m qᷓ oblatũĩss
ſacerdotũ ponebant᷑. Muſach in qᷓ olim oblatõs re⸗
1 Sum ponebant ⁊ pᷣncipiũ.Gaʒophilatiuʒ vo in quo
4 oblaroes alioꝝ ꝓpłoꝝn ⁊ paupeꝝ reponebant?᷑.Et qꝛ
pncipes attendert ꝙ iſti· ʒo. argẽrei eẽnt ꝑ traditoʒ
„ Zeroniꝰ. Ouem linquet culicẽ camelũ gluciẽtes.Si
n iõ ñ mittunt pꝛeciuʒ in coꝛbanã ꝛc.cur igit᷑ auſi ſunt
ſanguinẽ cffundẽ inocentẽ.Cõſilio aũt inito emer̃t
agꝝ ſiguli ſepltuꝛã ꝑegnoꝝ.qꝛ pᷣciuð ſanguie erat
. De] 8

gqug. Diuina puitia fa ctũ eſt. ut pꝛeciũ ſaluatoꝛiſ
ñnñ6 pereat.ſʒ ꝑcgrinis dequi miſprat.Dꝛopt᷑ h̊ vocꝗxꝰ
ager illeligua hebꝛaica acheldemach· hẽ ager ſan
guinis uſqʒ in hodiernũ diẽ.Lunc ad ĩpletũſqð dem̃
eſt ꝑ Jeremiã ꝓphᷣas. Et acceper̃t.zo.argenteos ·licJ
iſta auẽtas ñ ſit ĩ hi? Jere.q; nos habeꝰ Lũ lira diẽ ſe
vidiſſe iſtã aucteʒ de bo ad vᷣbum i q̃daʒ libello he
braico qͥ dicebat᷑ eſſe jer. ꝓphe. Multi ei libei ghaꝝ
apð nos nhũñt᷑.uł ſᷣm alios ieremiã ñ ec textu.nec
ec ĩ ontiq́s eẽ libij· ut di.jero.ſʒ abſolute ꝓphaʒ ſic im
telligẽ debeꝰ ʒachariã.qꝛ ʒacharic.xj.het᷑ iſta ſma.liꝰ
cʒ vᷣba aliqᷓ;tulũ ſint mutata. Oꝛeciũ.ʒo.ð qppᷣciati.i.
ipſiꝰ xpᷣi qʒ appᷣcianert a filis iſrł.qꝛ iſtõ pᷣciũ fuit cõ
ſititutũ int᷑ iudã ⁊ ſacerdotes qͥ erãt de filus iſal ⁊.de
der̃t eos ĩ agꝝ figuli ſiẽ ↄſtituit mihi dñs.hẽ additũ
ab euangeliſta.i:ſic ↄſtitutũ eſſe reuelauit mihi dũs
ſm Jer᷑.⁊ leonẽ papaʒ h̊ ſuſpẽdiuʒ.ſ.iude fem̃ cẽ añ xpᷣi
cruciſixiõz. Lñ aliqᷓ volũt.ut aug· ꝙ pꝰ xpi reſurrecti
ouẽ ſit fem̃ eo ꝙ ſacdotes illo die occupati erãt circa
xpᷣi moꝛtẽ.⁊ alio die circa paſca.⁊c.Leo papa.Reco⸗
gnouiſti te peccaſſe ⁊ oblitꝰ mĩa di fuiſti · te ſuſpendi
ſti.iõ mag deſpando qᷓz tratẽdo offendiſti Judei ãt ũ
ĩtroier̃t ĩ pᷣtoꝛiũ.i.ĩ domũ in q̃ iuditiũ ſanguis trac⸗
tabat᷑ ⁊ gẽtiles qꝛ tanqᷓʒ excõicatos reput abãt eoq;
ydola adoꝛarẽt.Et iudei ñ ĩtrabãt pᷣtoꝛiũ.ut ñ ↄta
miarent᷑.ſj ut mãducarẽt paſca.i.aʒimos pães.qͥs ñ
licuit his ſeptẽ diebꝰ mãducare niſi mòis.ſʒ nñ time
bãt effundẽ ſangneʒ inocentẽ.⁊ to timebãt inqͥnari ĩ
domo aliene.Tracta ut ſum̃tibꝰ euchariſtie ſacẽ̃m.
Exinit g̊ pylatꝰ foꝛas ad eos hõꝛando ſciẽsq ibinĩ⸗
trarẽt. Et dixit Quã accuſatõʒ afferd aduſux hoiem
iſtũ admirans ⁊ in digne ferẽsꝙ ꝓpꝛia auẽte hoiem
ligaſſent adhuc ñ ↄiũctũ coꝛã iuditõ. Miẽs vo eũ li⸗

— = — —
. —

gatũ ĩſignũ mioꝛ ⁊ rõam̃ ũ dãnabant mſi ſcirẽt cãs

cerdotũ ⁊ ſemoꝛibus ꝓpłi. dicit illi pylatus.Mõ aus

Ambꝛo ·ſuꝑ lucã.⸗lccuſat᷑ dñs ⁊ tacꝭ.qꝛ defenſiõ enõ

24

iõ pilatꝰmoꝛte rõanoꝝ cãʒ.moꝛiͥ mq̃ſiuit.qꝛ ab ĩpas
rose rõnoꝝ iux mious ꝛs Reñ &r̃t ⁊ dixert. Si ñ eſſʒ
hͥ malefactoꝛ ñ tradiſſẽꝰ eũ tibi.q.d. NHos examĩauiꝰ
eũ moↄſilio nr̃o.⁊ iuemmꝰ dignũ morte q̃re ñ oꝑtʒa
liaʒ exainatõʒ inſtaurare.Dicit q̊ illis pilarus.æ¶cci⸗
pite eũ vos ⁊ 'm legẽ vrãm iudicate euʒ.q.d. Si ſuf⸗
ficit vrã exaĩnatio.ſuffitiat ⁊ vr̃a ſnia yromce⸗ ĩdid
gnatus.iſta ꝓtulit qꝛ ſciuerat ꝙ nemmẽ potant cõ⸗
dẽnare.Lixer̃t ̊ iudei.Nobis ñ licʒ mtficere quenq̃ʒ
qꝛ ptãs nobis ablata ẽ ꝑ ceſarẽ.vt ſᷣmo Jeſu ĩpleret᷑
quẽ dixit ſigmficans q̃ moꝛte eſſʒ moꝛiturus qꝛ tra⸗
dendus eſſet gentibus ad illudenð ꝛc Uñ qꝛ iudi vi⸗
der̃t pylatũ ĩdigtũ.ceper̃t euʒ im muldq accuſaꝛe dicẽ⸗ .

— „ —– — „ — ⸗6½¶ =— . S ——
tes.Hũc iuemꝰ ſubuertentẽ gentẽ nr̃aʒ.⁊ pꝓphiberẽ dTöb Wrraner.
buta dari ceſari:⁊ dicen tẽ ſe xpᷣm regẽ cc.joh.õ.NQo &⸗ S
luit eſſe rex neqʒeffici ⁊ inde accuſot᷑ de iactãnia:ſꝛi⸗ / R

mũ articulũ pylatus qꝛ gentilis ñ curauit cultuʒ iu aa RE mueg E
deoꝝ an ſubuerteret.Rludierat mchilommꝰ ꝙ xpus elxſD 1

dochat fuare legem ⁊ ꝙplura miracula fecat circa E ,1
eoꝝ ĩfirmos. Scdʒ art iculũ ex publica fama noßar ⸗
eſſe falſuʒ.qꝛ xpᷣs dixit.Reddite q̃ ſunt ceſariij ceſari.
q ſunt dei deo· Tertiũ vo articulũ qꝛ tangebat au ⸗
ctoꝛitatẽ ceſar..iõ vt plemus hꝰ articuli vᷣitatẽ fnu⸗ ðW
ſtigaret.ĩtroiuit pylatus in pᷣtoꝛiũ ⁊ vocauit Jeſum M
2 mtrogauit eum dicens.Tu es rex iudeoꝝ.q.d. Eſt
ne veꝝ qdtu aſſenj te regẽ iudeoꝝ õ volũtatẽ auguſti .
q regnũ iudeoꝝ incoꝛpauit romano ĩperio feñdit ie⸗
ſus.tu dicis.Et cũ in muli accuſaret᷑ a pᷣncipibꝰ ſa⸗

disãzta aduerſuʒ te dicunt teſtioma Et ñ rũdit ei ã
plius ad vllum vᷣbuʒ.ita ut miraret᷑ pᷣſes vehement᷑ WN

d · ij 6⁶

indiget. Sic dccuſata ſuſanna tacuit ⁊ vicit. Melioꝛ
eſt em̃ cauſa que uõ dofendt᷑ ⁊ ꝓbat᷑ Et augu.ſuper
Johãanẽ Itaq; dominꝰ s Kr nõ reſpõdebat ſt
cut ouis ſilebat vbi vero reſpõdebat ſicut paſtoꝛ do⸗
cebat Introiuit ergo iteꝝ ĩ pᷣtoꝛiũ pylatꝰ ⁊ voca⸗
nit eũ ⁊ dixit ei qnia iudex ver itatẽ inquirẽs multo⸗
ciẽs debet int᷑rogare I˙tco inq̃t Lu es rex iudoꝝn au
dierat foꝛte de Chꝛiſto ꝙ in ſua pueritia fama erat
qũñ pater herodis fecerat occidere pueros ꝓpt᷑ verd
ba mag oꝝ dicẽtiũ vbi eſt qͥ natus eſt rex iudoꝝ ſi
ipe eſſet ⁊ foꝛte ꝓ tũc ſubterfugiſſet ideo de hoc ve
ritatẽ ſcire volẽs Tũc reſpondit Jeſus ᷣl temet ipſo
hoc dicis on alij tibi dixerũt hoc de me Oſtẽdens hiſ
verbis pylatũ nõ ſᷣm viã Juris ꝓcedere q̃ſi diceret
Si añt hoc a me audiſti pade ſigna rebellionis mee
Si aũt alij tibi dixerũt tũc oꝛdinariã fac inq̃ſitionẽ
Reſpõdit pylatꝰ Mũqͥd ind ſum ego qᷓſ diceret.ꝑ
me nõ ↄcepiſti.qꝛ nõ ſum tecũ ↄuerſatꝰ nã gentilis
ſum vt noſti Sed tua de q̃ natꝰ es ꝓgenies 7 pontifire⸗
fey tui tradicerũt te mihi qͥ eberẽt te defendere vti ½
ꝗqʒ grauit᷑ eos offendiſti ꝙ ita ↄſtãter te accuſant qᷣd
feciſti Reſpondit Iheſus Regnũ meũ nõ eſt de hoc
mũdo qſi diceret Igit᷑ nõ qᷓro regnum tẽꝑale qð ſit
ↄtra ceſarẽ ſicut iudei me accuſant. Mã regnũ meũ
nõ eſt de hoc mũdo.ſeð regnare deſicæro ſpiritualit᷑ ĩ
his qᷓ nõ ſunt de mũdo Ind nõ negat ſe regẽ regũ.
a dñm dominãtiũ ꝛc · Si aũt regnũ meũ de mũdo h
eſſet miniſtri mei vtiqʒ decertarẽt.vt nõ tradersriu⸗
dceis In hoc ↄgnoſcere ſuffitient᷑ potes ꝙ regnum
meũ nõ eſt hic Dixit itaqʒ pylatꝰ Ergo rex es tu ac
ſi diceret Ex quo ↄcedis ꝙ habebas regnũ nõ ꝑti⸗
nẽs ad ditiõ em ceſaris igit᷑ rex es clara mihi vbi
autqle ſit il tud regnũ Reſpondit Jeſus Zu dicis qꝛ

1 vani an ſint de regno dei an ñ cũ ſit xpᷣCᷣs vitas· vʒ

ritati venit xpᷣs teſtimoniũ ꝑhibere Dixit ei pylatꝰ M
DNund ẽ veritas ⁊ qꝛ tãtꝰ amoꝛ veritatis vt emnab n e rce;
emulis laudibꝰ efferat᷑.nemo em̃ veritatẽ odit neqd ⸗ H

rituał vt patuit ſupꝛa.ſʒ pylatꝰ tꝑal ſolum tᷣcio qꝛ
audiuit tumultũ iudðoꝝ ĩiſurgẽ.eo ꝙ ſic tardarʒ moꝛ

dire paſſionẽ ſuã.nec vltra differre.qͥnto.qꝛ ſᷣm elu.
beratiõis ab egipciacen buitute. iõ exiuit iteꝝn ad
allegat ꝓ eo qꝛ ñ ſciuit nec ĩnemt cauſaʒ malicie elt
uerſam iuteã ĩi e

cci ad excitandũ furoꝛẽ pylati ſiẽ pᷣus interfecerat iu

Apt te occidẽ . pylatꝰ zt agudiẽs galiles introgauit ſi
galueꝰ eet. 2 vononit l herodis ptãate eſſz remiſit eũ

rer ſum ego ããfi diceret ⁊ bñ dicis Noluit negar casA
rex regñ Declarabo igit᷑ tibi regni mei ↄditionem
Ego m hoc natꝰ ſum ſcꝭnatiditate tẽpoꝛali ⁊ ad h̊
veni in mundũ vt teſtimoniũũ ꝑhibeam veritati Et
oĩs qͥ eſt ex veritate audit vocẽ meã Ex qͥbus verbiſN
colligie ꝓy ad regnũ xpᷣi duo reqrunt᷑ vʒ.veritas vt Noet
audiatn obedietia vt impleat᷑ ttẽdaãt mend aces

Scripta q̃ eſt ſacra ſcriptura.mcreata q̃ ẽ filiꝰ di ex
emplaris q̃ ẽ vita xpᷣi Et eterna q̃ ẽ deꝰ pr̃᷑ ⁊ huic ve⸗

in ſuis Ieo pylatꝰ illectꝰ amoꝛe veritaſᷣ inqͥſition?M ⸗=
fecit dicẽs.qͥd ẽ vᷣitas Iſtiꝰ qſtiõ is reſpõſionẽ ñ exxx
pectauit pylatꝰ ꝓpt᷑ plura.pᷣmo qꝛ ↄdẽnaturꝰ erat ea⸗

Vitatẽ ⁊ ãpliꝰ peccaſſet.ſecũdo vᷣitas ẽ res valð ſpi 2 õ

tẽ xpᷣi.iõ exiuit ad ſedãdũ illu.q̃rto qꝛ xpᷣs noluit ĩpe

In ipa ꝓpoſita q̃ſtiõe veĩt ſubito ĩ mẽte pylati ↄſue
tudo iuo ꝝ de vno liberãdo ĩ paſcha.ĩ memoꝛiã li⸗

iudeos ⁊ dixit ad pncipes ſacerdotũ ⁊ od cbas. Ego
nullã cãʒ iuemo i h̊ hoĩe elttẽde ſᷣm Cri.qᷓ;ᷓ efficacit᷑ ⸗

illi ſualeſcebãt dicẽteCõmouit populũ docẽdo ꝑ vni⸗
miẽs a galilea vſq; huc. hᷣ dixer̃t iu

dã galileũ ꝓpt ↄmotionẽ factã Bern. Obone Jeun Exł
ꝓpt᷑ qð ab oibo nobᷣ merito es diligẽdꝰ qꝛ docuiſti ꝛc⸗

Deii

ad herodẽ q̊⁊ ipſe iheroſolimis eſſz illis diebo ꝓpᷣter .
diẽ feſtũ qꝛ iude erat òicʒ ap alienigenis nat?pm glo⸗
ſam. putans qplibent liberarz h’leʒ de fra ſua- maxe
inocentẽ. Itẽ miſit pylatꝰ iſm ad herod declmans 4
foꝝ iudicũ iuxta legẽ rõanoꝝ.qꝛ ſibi execrabile erat
inocentẽ ↄdnare.Quã legem imitari dñt iudices ⁊ ðUU
ſcabim qñ ſciunt aliq; inocentẽ lic ↄuincat᷑ ñ tñ deð .
bent ipᷣʒʒ iudicare.ſʒ pot ius iuditiũ reſignare aut ad

aliũ eũ remittere.licʒ opimo vlgaris ſenciat oppoſi⸗
tũ ut ẽ lucidiꝰ ĩ glo.de offi.iudi.ſuꝑ.c.ꝑmtioſuʒ:⁊.c.
ſi ſacerdos nãque.Herodes ãt viſo Jeſu.gauiſus eſt
valde:Erat eĩ ex multo tꝑe cupiẽs eũ videè:eo ꝙ młk⸗
ta audieꝛat & illo.⁊ ſpabat ſignũ aliqd ab eo fieri ñ
vt deuotꝰ ſiue ſtudioſus.ſʒ ut curioſus ⁊ tẽtatoꝛ.re⸗
ebat eĩ xpᷣm nigromãticuʒ vel ioculatoꝛc̃.iõ etiaʒ ũ
videre meruit aliqð ſignũ. Int᷑rogabatr ãt illuz mul⸗
tis monibꝰ.an.ſ.eſſet ille puer in cꝰ oꝛtu mag noua
ſtella emicuit.an ipſe cecũ a natiuit ate illuinaſſʒ.an
laʒaꝝ ſuſcit aſſy an ipſe paraliticũ.sS8. äno n curafſert
iacentẽ iuxta piſcinã. ꝓmittens ſi miraculũ in p̃ᷣſen⸗
tia eius faceret ꝙ eũ liberaret. Cõminabat᷑ et ꝙ ſi
eũ ñ honoꝛaret in aliqͥ ꝙ ipᷣm adiudicaret volũtati
malignantiũ iudeoꝝ Jeſus nihil rũdit herodi. Sta⸗
bant aũt pᷣncipes⁊ ſcribe ↄſtant᷑ accuſantes eũ Sed
qre xpᷣs ñ rñdit herodi ſicut pylato ſunt rõs m al⸗
bertũ.Dꝛĩa elatio ſua ⁊ curioſitas ñ merebat᷑. math⸗
1. Molite ſctm̃ dare canibꝰ. Scda ẽ qꝛ vbũ foꝛmari
ñ pᷣt ſine voce nec ꝓferri.Sʒ iohᷣs erat vox dnĩ:quẽ
annop̃cedenti occiderat.a ieſus vbuʒ dnĩ iõ verbuʒ
ti.ſ.xpᷣm audireñ erat dignꝰ.Tertia eſt loq̃cirxas ⁊
ut daret exemplũ.accuſa tõs meliꝰ tacẽdo q̃ᷓʒ loᷓʒdo
vincẽ. Spꝛeuit ãt ihm herodes cũ exercitu ſuo.⁊ ild
lIuſit tanqᷓz impotenteʒ. qꝛ nullũ ſignũ facere voluix

r.

ſi
6
n.
r⸗

tq̃ʒ fatuo lõga

„5½ „ 2. 2 2 „ 5
Tanq; inſcientẽ. qꝛ mhil rñdit.Lanqz mſipientẽ qꝛ
ſuos accuſantes E ñ qfendet. Indutuz veſte alba
me pnͦctura. ut rediẽs ad pᷣtoꝛiũ
pilati calcãdo S extreĩtates veſt illiꝰ ſeipʒ offendẽt
7 aſpicie nti plo iocũ cumularʒ.Sʒ ñ ocioſe ſᷣm am⸗
bꝛo.ſaluatoꝛ veſte illa alba.ſ.ĩimaculata ĩiduit᷑ qꝛ ie
ſine macula totius mði pctã ſuꝑ ſe poꝛtauit.Et re
miſit eũ ad pylatũ ut ipCᷣʒ dãnarʒ ſiue libarʒ ſiẽ vellet
Et facti ſunt aĩci herode ⁊ pylatꝰ.⁊ ñ miꝝ.qꝛ vnꝰ
olt᷑i miſit verã pacẽ⁊ dilectõʒ.qꝛ ipſe ẽ pax nra facid
ens vtraq; vnum. Quia antea inimici erant.qꝛ py⸗
latus multos occiderat quis erant de ptãte hero
dis. abſqʒ eius ↄſenſu.maxĩe iudã gallileũ qͥ dixit ſe

filiuʒ dei 1 ꝓhibuit ꝓfeſſiõʒ fieri ceſari ⁊ cenſuʒ dari⸗

quẽ cũ ſibi offerẽtibo in mõte gariſim intfecit.· Hec
lira.Hec illuſio fuit pfigurata Bũ.ix. In eham.qui

vidẽs verenda patris denudata ipᷣm deriſit.Nã ie⸗

ſus nudus apparuit dũ potentiaʒ diuinitatis ab hed

rode ⁊ iude is abſcondit carm̃s mfirmitatẽ oñdit ꝛc.

latus oũt prmncipibꝰ ſacerdotũ ⁊ mgratibꝰ conuoca eis
Na plebedixit h̊ mõ. Obtuliſt mihi hũc hoĩez q̃ſi/ ο

autenteʒ ꝓplin a cultura dei ⁊ reentia tẽpli ⁊ obedia

ceſarj..ſʒ:q.d. Vos in ꝓbatõe deficit᷑.iudicari igit᷑ ſine
ſua ↄfeſſiõe ñ pᷣt.Oꝛoinde ego eũ coꝛã vob introganſ
in publico nullaʒ cãm iuenio ĩ hoĩe iſto ĩ his in qbus
eũ accuſadᷣ. Sʒ neqʒ herodes.Nã remiſi vos ad eũ ⁊
ecce mihil dignũ moꝛte actũ ẽ illi.Coꝛripiãq̊ illum ⁊ o
emendatũ dimittã.iſ:flagellatũ pᷣus qᷓʒtuʒ iubeᷣ.ut ſi
aliqͥ mõ vos offendit vltra ↄdignũ ꝑ flagella punia

tur ⁊ coꝛripiat᷑. Hic mceipit pilatus iſtis vbis exoꝛbi xx

tare ↄtra iun ſnĩaʒatq; ab ea declinare.Emẽdare ſe
dixit ĩnocentẽ.O pylate qͥo dicis.Si inocens ẽ.quõ

eun emendabis niſi deuiando a iuſtitia.Et lex rõano⸗

d. 4

—

ũ dicit ꝙ deficiẽtibꝰ gccuſatoꝛibꝰ m ꝓbatione.reuſ
cbet abſolui ab miuſtitia iudica·⁊ nõ emẽdari SIʒ
cũ pylatꝰ polliceret᷑ eĩ emẽdare nõ irrogata moꝛte
exarſerat velut igms in ſpims iudeooꝝ ſynagoga in
maledicta ⁊ ſimul vn iuerſa eba clamauit dicentęs
Crucifige crucifige eũ Ille aũt tertio dixit ad es.
Quio em mali fecir t illi inſtabãt vocibꝰ magnis
poſtulãtes vt cruciſigeret᷑ Cũ aut vidiſſet qdð om
mno vellẽt eũ moꝛi NMã inualeſcebãt voces eoꝝ. et
cũ neq̃t iã ipoꝝ ↄpeſcere neqret. incidir in mentem
pylato qð ꝑ diẽ ſolemnẽ ↄſueuit pꝛeſes dimittere
populo ex vmctis quẽcũq; petuſſent Habebat autẽ
tũc vnũ victũ mſignẽ qͥ dicebat᷑ barrabas q̃ cũ ſedi
tioſis vinctꝰ erat ꝓpt᷑ homicidiũ qð fecerat mn ſediti
one in ciuitate Et c aſcendiſſet turba cepit rogare

ſicut ſemꝑ faciebat.ſcilicet in paſcha Cõgregaſ aũt

ullis Reſpodit pylatꝰ ⁊ dixit illis Eſt ↄſuetudo voꝰ
bis. vt vnũ dimittã vobis in paſcha Quẽ igit᷑ wltiſ
vobis dimittã Barrabã an regẽ iuoꝝ q̃ dicitur
xpᷣs Sciebat em̃ ꝙ ꝑ inuidiꝗ tradioiſſent eũ ſummi
ſacerdotes ſdontiſices aũt ↄcitauerũt turbã vt ma
gis barrabam dimitterer eis.eximinauit aũt ſimul

vniuerſa turba dicẽs Tolle hũc. ⁊ dimitte nobis bar⸗

rabã (oylatꝰ aũt iten reſpons ait illis Quid ergo
vyltis faciã regi iudeon I&lt illi irerũ clamabãt Cru
cifige eũ Oceca ⁊ deteſtãda iudaice malignitatis ꝑ
uerſitas allegat᷑ eis ꝑ iudicẽ Chꝛiſti mnocẽria dicẽ
rẽ Mullã inuemo m eo cauſam Et ſi tãq; innoxium
Dimittrere nollẽt.ſaltrẽ tãqᷓ; reũ feſto donarẽt Sʒ qͥd
eſt aliuo dicere õ hũc ſed barrabã: niſi occidatur.
Chꝛiſtꝰ qͥ moꝛtuos ad vitã ſuſcitauit.⁊ viuere ꝑmit
tat᷑ q viuos int᷑fecit Beda O iudei·ↄtra vos petiſt

*„

ideo merito vitã ſalutẽ ⁊ patriã amiſiſtis.⁊ q; latro-

l

— — WfNe—— —

— 2 —

nẽ pelegiſtis.io latronibꝰ ſubiecti eſtis. DOylatas
aſjt iteꝝn reſpõdensgit ills Oand ergo wltis. faciã
regi iudeo ꝝ At ulli iterũ clamabãt Cruciſige eum⸗
Tũc ergo appꝛehẽdit pylatꝰ Jeſum ſcilicet qñ viꝰ
dit ꝙ nihil ꝓfitiebat.qꝙ latronẽ ſibi dimitti pelige
bãt. ꝙ tã inſtant᷑ ⁊ foꝛtit᷑ eũ accuſabãt Et flagellads ⸗
nit..ideſt flagellari fecit t᷑ ↄſuetudinẽ iudeoꝝ que
ſtatuit flagellandũ omnẽ ↄtrodicentẽ legi ⁊ ſtatntiſ
eoꝝ ⁊ hoc in memoꝛiãꝗ illiꝰ.qꝛ deꝰ flagellauit regem
heliodoꝝn.q̃ voluit dep dare templũ It em vt ſtaturas ¶
romanoꝝ ſuarʒ. qa crucifigẽdi pᷣus cũ cathenis fer
reis flagellari æberẽt.⁊ q̃ͥ ſe nominare auæret red
gẽ iudeoꝝ occideret᷑.⁊ in maioꝛẽ ↄfuſionẽ pᷣus cedð
ret᷑ cathems ferreis vr ſilʒ pderet ſi quos ſocios
haberet in crimine Itẽ vt ſcriptura qᷓ; chꝛiſtꝰ pluri⸗
es pᷣdixit ĩpleret᷑ Cõſpuet᷑ ⁊ flagellabit᷑. Fecit igiẽ eac⸗ hiet er
pylatꝰ Yeſum ligari ad ſtatuã ſjm magiſtrũ in hiſto⸗ Pre
ria a deo ſpiſſam. ꝙ manꝰ manũ ad ſpatiũ duarum Peri 2 Senn
palman ñ tãgeret.ſed cũ coꝛrigijs trahebãt᷑ etiã ita ces rr.
miſerabilit᷑ flagellabatur.qꝙ ap plãta pedis vſqʒ að Frcis e
verticem nõ rem anebat illeſum t ſuo benedicto coꝛ⸗
