ſione cõplete ſunt dicit Conſummatũ eſt.ſcʒ opꝰ re

dẽptõis hũane ꝑ ſcripturas pᷣnunci atũ.q.d.Conſũ
matũ eſt opuſobedĩe mee qð aſſumpſi Conſũmatũ
eſt opus totius paſſiõis mee qꝛ tot tantas penas
doloꝛes ⁊ martiria ſuſtinui.q; ⁊ vita mea.ſ.coꝛꝑaliſ
iam ↄſũmata ⁊.q̊ p̃ mi.tibi h ſcʒ toꝛmẽta martiria

moꝛtẽ offero ꝓ hũani generſalute ⁊ tu ea ſuſcipe
pr̃na pietate.Hec ãt paſſio ſacratiſſiã ⁊ digniſſima

⁊ moꝛs nobiliſſiã ac pᷣcioſiſſiã dniĩ nri Jheſu vp̃i fuit
maxiĩie meritoꝛia in qsꝛtuʒ a rõe deliberatiua erat ma

rie acceptata ꝓpt᷑ ſalutẽ libertatẽ hũa ni generj ſe
uitur.Cũ ꝗ̊ᷓ dixit ↄſũmatuʒ ẽ.CTunc iteꝝ clamauiæ—

— aan⸗Atn — — — — — ——D—

— — —, — -

li⸗
bi⸗
pe
1
it
na
ſe

voce magna.d.r imn manꝰ t᷑uas ↄmendo ſpm̃ meã

6

Bfuit vij.⁊ vlt imũ verbuʒ.Et h̊ dicto inclmato ca⸗

pite tradidit ſpiritum hic q̃libet dicat dñice exſpira

tioni vnũ pat᷑ noſter cũ grarũ actione Obi notandũ

ſm albertũ magnũ Dxps a natiuittate ſua habuit

Et ĩ viceſimaquinta die marcij paſſus fuit in meri
die hoc eſt ĩ die ãnuntiationis beate marie virginis
in q̃ vx̃s ↄceptꝰ ẽ eadẽ die elapſo tempoꝛe pꝛedicto
paſſus ẽ Vlteriꝰ ſciendũ ⁊ notandũ.ꝙ int᷑ om̃s pe:
nas paſſiõis xpᷣi iſta pena moꝛtis fuit acerbiſſima

ꝗqꝛ int᷑ oĩa ᷑ ribiliſſimũ ẽ moꝛs Et Bern. dicit ꝙ vl ð

trigintatres ãnos ⁊ tres menſes qñũ in cruce obijt.

tia ſeꝑpatio aĩe ⁊ coꝛꝑis c ſuᷣmũ doloꝛis⁊ ̊ ẽ m da

maſ. ꝓpt᷑ inclinaxionẽ aĩe ad coꝛpꝰ Et fuit ſpetialis

rõ ĩ xpᷣo de tali aĩa ⁊ tali coꝛꝑe cui vtriq; diuinitas

atio eſſʒ maxie penał Itẽ pᷣ patet ex ſimilitate mo⸗

rientiũ mẽbꝛou.qꝛ ut dicũt docto.ĩ xpᷣo aĩa ſeꝑaba

tur ab oĩbꝰ mẽbij ñ ꝑtẽ ꝓ ꝑtẽ relmquendo q̃ᷓʒad mo

vnita fuit ĩ vnitate ſuoſiti:vñ opoꝛtuit ꝙ illa ſeꝑx

dũ ut m pluribus ↄtingit ꝙ pedes pᷣmo moꝛiunt᷑.de

exteriora mẽbꝛa arq; totũ coꝛpus ſimul moꝛiebãt
Mec fuit valde dura moꝛs ⁊ amara.MNã vt dicit.ſ.

Thomas in tertia parte ſumme.q.47. ar.2.vt xps

oſtendere ꝙ paſſio illata ꝑ violentiã eius aĩiaʒ non

eripiebat.nat᷑aʒ coꝛꝑalẽ ĩ eꝰ vigoꝛe⁊ foꝛtitudie ↄſer
nauit vſq; ad extremuʒ.ut etiã ĩ extreĩs poſitꝰ voce

magna clamarʒ.q mint alia miracula mord eiꝰ ↄpu
tat᷑ex qͥbo ꝓbabil? patè pᷣt. ꝙ moꝛs eiꝰ fuit acerbiſ
ſima.i.duriſſiã ⁊ amariſſiã moꝛs.qᷓᷓ vnq̃ʒ aliqs hoim
paſſus ẽ.aut pꝑati pᷣt in pnᷣti vita.Sequit᷑ clamante
igitur dſio ⁊ moꝛiente in cruce.ac lugubꝛe xpᷣi voce

ntremuit terra qſi nõ valẽs terre dũm ſuũ pendentẽ?

2 nõ potens ſuſtinere rpᷣi moꝛtẽ Et petre ſcilſe ſůt

in ſignũ ꝙ coꝛda qntũcũq; dura deberẽt 2ati xpo

moꝛiẽti Et monumẽts apꝑta ſunt ad denotadũ ꝙ re
ſurrectio xpᷣia alioꝝ cũ ipo reſurgentiũ ꝓpinq erax

2 in ſignũ reſurrectionis fut᷑e. vtqʒ velũ tẽpli etiiã

☛ —

ſciſſum eſt. vt ꝑ hoc ſigurauerũt ĩpletam eſſe verita

erat Et multa coꝛꝑa ſancton qͥ doꝛmierũt non ante

xpõm ſed cũ xpᷣo ſurrexerũt Eñ Jero:gloꝛioſus Qñ

xpᷣs moꝛtuꝰ fuit tũc multa monumẽta aperta fuert

ſc ꝙ coꝛpoꝛa moꝛtuoꝝ videbant iacetia in ſepulcriſ

ñ tamẽ adbuc ſurrexerũt ſʒ poſtq; xpᷣs ſurrexit tũc
pmo ſurrexerũt hec ille Et dicit᷑ in textu exeũteſ

de monumẽtis poſt reſurrectionẽ eiꝰ venerũt ĩ ſan

ctã ciuitatẽ.ſ.iheruſalẽ.⁊ apparuerũt multis · Hec

2 .

igit maguitudo ſignoꝝ ſignat vt crucifixũ dum ſu
um celuma terra ⁊ oĩa que in eis ſunt demonſtrarẽt
ODquantũ pia mater eius tunc dolebat qñ hec ſied
ri vitebat Vnde Rug. Cogitare libet quant? doloꝛ
tunc fuerit matri cum ſic dolebanc que mſenſibilia
erant non lingna loqui.nec mens cogitare valebit

quãto doloꝛe tunc renebat᷑ aĩia marie Sequit᷑ Cen

rurio et qui cum eo erãt viſo terremotu timuerunt
valde.d · vere filius dei fuit iſte. Ohõ coꝛ tuu omni
a durioꝛ.ſi hodie nõ ↄpateris liberaꝰ
toꝛi ⁊ ſaluatoꝛi tuo Et de quolibet tali:ↄquerit᷑ bea

„

lapidum duriti

rus Jero.d. Omnis creatura xpᷣo moꝛiẽti ↄpatitur

„ .

ſol obſcurat᷑ terra mouet᷑ petre ſcindunt velũ tẽpli
diuidit᷑.ſepulcra aꝑiunt᷑.⁊ ſolꝰ miſer hõ non ↄpatit
redẽptoꝛi ſuo· Jocirco ↄpatiamur ei atqʒ regratie⸗
mur ⁊ penitentiã agamꝰ.nr̃a em̃ peccata ſunt cauſa

ſue acerrie paſſiois qᷓ; paciẽt iſſime⁊ inocẽtiſſime ꝓ

— — — „

—

. nobis tolerauit. Moꝛtio igit᷑ dño in cruce milites
HD vtriuſq; latronis fregerũt crura Ad Jeſũ aut cũ ꝑ
n uemiſſent vt viderũt eũ iã moꝛtuũ ñ freger̃t eiꝰ crud
o,. ra Sed vn militũ longinꝰ noie tũc ipiꝰ ⁊ ſupbus-
S poſtea vero ↄuerſus ⁊ martir factusilatꝰ eiꝰ lacea

. aꝑuit ⁊ graue ſeu grãde vlnꝰ ĩ latꝰ ſuũ ſanctiſſumũ
9, dextrũ itulit Et ↄtinuo exinit ſanguis ⁊ aq miracu⸗-
lg. loſe ad noſtrã redemptionẽ qꝛ vt dicit Cri. Contra
uſi naturã eſt vt de coꝛꝑe moꝛtuo fluat ſanguis Item
ne⸗ nec d aliquo moetuo aqᷓ pura ſolet emanere Sig?
A nat aũt aꝑcio lateris apcionẽ regni ꝑ moꝛtẽ xpᷣi. vñ
t. cyuiãgeliſta vt inqͥt Qug. ſignant dicit aꝑuit.⁊ nõ di
i cit wlnerauit vt innuat ꝙ ibi quodãmõ hoſtiũ vite
e. aptũ eſt.qꝛ inde ſacramẽta eccleſie emanaucrũt ſine
quibus ad verã vitã nõ mtrat᷑ Danguis qͥ de late
re exijt ſignificat recõciliationẽ ⁊ reæptionẽ nr̃am
8 ꝓ ſanguinẽ factã àq vero ſignificat baptiſmũ per
luau quẽ a peccatis noſtris mũdamur qͥ habʒ ſuũ effectũ
An. cũ ſan guine xp̃i qꝛ ſicut ſanguis xpᷣi ꝑ ſnũ meritum
No lauit nos a peccatis ita Beatiſmus ꝛciet iõ ſanguiſ
n verus⁊ aq̃ vera ⁊ pura vt dicit Quidã gloſatoꝛ ſu
bln p Jo. ⁊ Nico. de lyra ſil de latere eiꝰ exiert Itẽ notã
lrler dũ ſecũdũ reuelatõʒ Bꝛigitte.ꝙ pũᷣctura lancee.ita
Cn coꝛ penetrauit vgis.q mirũ fuit ꝙ ñ ſtatĩ crepuit
IDor,. ſi deꝰ ñ ſuſtentaſſʒ ⁊ roboꝛaſſʒ ꝑ virtutẽ paciẽtie vlł
nni ſiũ ſciuiſſet mũdũ ꝑ paſſionẽ fulij redimenoũ.qꝛ tan
r ta fuit caritas q; ipa habiit ad hũanũ genus ꝙ eo o
ba⸗ paciẽt iꝰ ſuſtinuit paſſiõʒ lieʒ ð maxie dolint. Ipe
tur erat ſibi q̃ſi coꝛ ſuũ bẽ qñ coꝛ xpᷣu lãcea fuit wlnera
AH tũ tm̃ doluit acſi ꝑ ꝓpꝛiũ coꝛ ſuũ traffixa fuiſſʒ ira
i nuc ants fuit malicia indoꝝ 4 adhuc ñ fuert lat ati
tie⸗ peis 0 pbꝛijs xpᷣii vita eiꝰ illad qnetiã cũ pſearẽt᷑
A moxtuũ ſeqt ĩ tex· Cũ qt ſero facrũ eſſʒ viʒ. qñ veĩt
ſ 5 Hoꝛa veſpertina quidg vi qain erat nobilis qui

ebaè ioſeph ⁊ erat diſcipuᷣlꝰ xp̃i occultꝰ.iuit ad py
latũa pecijt vr tolleret coꝛpꝰ Jeſu xpᷣi qͥ moꝛti 9 fu
erat m cruce Et qñ pylatꝰ ꝓ certo ↄgnouit ꝙ; xpᷣuſ
erat moꝛtuus. ⁊ qꝛ ioſeph erat nobilis ſibiq; famili
aris norus iuſſit ſibi coꝛpus reddi Et accepto coꝛ
poꝛe ioſeph.ſcʒ de cruce venit ⁊ nicodemꝰ ad crucc
nõ ad pylatũ mq̃t qdã gloſatoꝛ ſuꝑ Joh ãnẽ.qꝛ foꝛ
te nõ ſic notus erat ei Ee acceperũt.ſ.ioſeph ⁊ nicoꝰ
cemꝰ coꝛpꝰ xpᷣi.d.Gꝛego.q mat depoſitũ coꝛpus blã
cæ tãgebat ⁊ cũlacrimis oſculabat᷑ Et ĩuoluerunt.i.
ligauerũt honoꝛifice cũ aromatibꝰ qꝗᷓ pauerũt ⁊ po
ſuerũt illud ĩ monumẽto quodã nouo lapido mn quo
non dum quiſquam poſitus fucrat· ¶ Et aduol
uit ioſeph ſapum magnum ad hoſtium monumen⸗
tia abijt goꝛra ne poſſet dici ꝑ violentiã ablatũ ſi
ne auxilio em̃ pluriũ ſeu multoꝝ nõ poſſet ſic clau⸗
ſum aperiri. Sic patet quartũ pᷣncipale quo xpᷣus
dñs crucifixꝰ.moꝛtuus·ac de crnce depoſit? eſt 7 ſed
pultꝰ Fuit aũt iſta ſepultura facta ↄuenient᷑ tripliꝰ
ci de cauſa Pꝛimo ad 2 pbandu vt mq;t ſanctꝰ tho⸗
ꝙ xpᷣs vere fuit moꝛtuꝰ M6 em̃ aliqͥs i ſepulcro pos
nitur niſi quando iam de veſtute moꝛtis conſtat
Secundo conueniẽs fuit xpᷣm ſepeliri.d· S tho. qꝛ
p h̊ ꝙ xpᷣs reſurrexit d ſepulcro dat ſpes reſurgẽdi
ꝑ ipᷣm his q ſunt m ſepulcro Fuit etiã tertio ↄueni
ens xpᷣm ſepeliri ad excplũ eoꝝ q ꝑ moꝛtẽ xpᷣr ſpiri
tualit᷑ moꝛiunt᷑ peccatis qᷣſ: abſcõdunt a ↄturbat io
ne hoĩm.i.nõ paruin huanã tm banone ipt pa cẽ
Qdetẽ quã hnt ĩ ſuigpſentus. ꝗ? tales pacificũ ⁊ q̃e
Sſnem†*iA tru animũ. hut Et de talib? d: ſapiẽtie iij. Illi ãt ſuͤt
ĩ pace gloſa i tali ꝑpetue qeq nũci ſpe tãdẽ in re o
qᷓ; nos merito paſſiõis dñi nr̃i ieſu xpᷣi ꝑducat dens
omnipotens pat᷑ filꝰ 2 ſpirituſſanctus tres ꝑſone
7 vnꝰ verus deꝰ· qui ſine ſine viuit et regnat. mé⸗

f
toul
mllt
coꝛ
n⸗
nſe⸗
c
blj
1
N
nen⸗
i
lau⸗
töns
1ſet
m
lbo⸗
ſo
ſat
hog
gei
enis
ſir,
batio
pac⸗
11
jtſit
red
t u⸗
hoe

R

* 4

„

*

Collectura fnſigms duan paſſionum domini noſtri

ihyſu xpᷣi quoꝛundam duum verbi dilertiſſumoꝛum

pdi ägeli ꝛ2d ancihs
pðdicatoꝛum ex quat᷑uoꝛ ewãgelioꝛum ↄco ij⸗
ze plurium ſanctoꝛum accuratiſſimis et Pgnantibꝰ
ſentencs ꝓcedens tam ad pᷣdieandum ; ao deuott
onem excitandum multum deſeruiens⸗

—
8
.
“l Wr r SSSe R ⸗„R
. / .

„

ss c o E f
2 3 4 5 6

1

VierfarbSelector Standard* -Euroskala Offset

Copyright 4/1999 VxVyMaster GmbH wWwwW.yyVmaster. com