tudo.
Inquiſitoꝛes excõicant᷑ qui male?⁊ contra conſcienti/
am exercent tale officiũ ↄtra quaſdã pſonas.⁊ pape
reſeruat᷑ abſolutio.⁊ qui dicunt᷑ ꝑtinaces.iij.par.ti.
rxiiii.c.vijj. .
Ynqi itoꝛes excõicant᷑ illicite exroꝛquẽtes pecuniaʒ ſſᷣ
pᷣtextu inqͥ ſitõis.quod vlterius veclarat᷑ ⁊c̃. ibidem
ca. octauo. . S
Inqᷣſitoꝛ qũo ſe vebet hre in inqſitõe cõtra hereticos.
⁊qũo vns dabit illis tripłr grãm ⁊c.iij.par.ti.xviij.
ca.ſecũdo.
Eoꝛundem officiũ ⁊ modum vide ſupꝛa ſub h.ſcili⸗
cet hereticis.
Inquiſitio que fit in iudicio veſcribit᷑ vario mõ·j..ſub
i.ſcʒ iudicio hũano..iij.par.ti.ix.c.vij.quaſi ꝑ totũ
Inſpectio pectaculoꝝ vtrum ſit moꝛtale.ij.par.titu.
iij.c.vij.ð.v.
nſpirationis diuine ⁊ dys bolice ſuggeſtiõis qũo di/
ſcernere poſſumus diiam ꝑ wonũ ſapie ⁊c.iiij. ꝑte ti.
xyxj. c.j. S. viſj. .J
Inſpiratõne quo dʒ fieri electio.⁊ que ſunt neceſſaria
ad iſtã electoem.iij.par.tit.xix.c.ij..x.
Inſtr̃m publicũ que dʒ in ſe ↄtinere.⁊ nouẽ ſunt q̃ reqͥ
runtur ad publicũ inſtr̃jm. que foꝛma.qͥs modꝰ ſcri⸗
bendi ⁊c.iij.par.ti.vj.c.iij.S.v.
Inſtrm repꝛobãdo quot teſtes inducent᷑.iij.par.ti.ix.
ca.xj.vltra mediũ.
Inſtim vtrũ ↄficere poſſit notarius inſtitutus a laico
⁊c. iij. par.ti.vj.c.iij..ij.circa mediũ.Cetera ve ipᷣis
vide infra notarũj.
Intellectus qũo ẽ potẽtia aĩe.⁊ ꝙ intellectus ſit po⸗
tẽtia aĩe ⁊ non ipᷣa eſſentia eius ꝓbat᷑ ⁊c̃j.par.ti.iij.
ca.j.ꝑ totum.
IYntellectus quomodo ſit pie ⁊ fructuoſe exercendus.
7 quomodo ipſe intellectus eſt oculus animeꝑ queʒ
videt ⁊ cognoſcit res incoꝛpoꝛeas ⁊ ſeparatas ibidẽ
capitulo.ij. . . . .— .
ntellectus ſpeculatiui exercitium veſcribitur ꝑ the⸗
ma ey pſalmo.quod ⁊ de ipſo œclaratur.quomodo
ceum vario modo videre poſſumus intellectũ ⁊c̃.
ibidem.c.vſ.
ntellectns pꝛacticus qũo vebet exerceri.q vario mõ

7y ante

bdet facere.ibidẽ.c.vZj.
Intelligẽtia nonſẽ alia potentia ab intellectu. hoc de⸗
clarat᷑ ibidem.c.viij. .
Intellectus actus vario mõ væſcribit᷑.qũo ſcʒ aĩa co/
gnoſcit in coipe ⁊c.bidem.c.xj.pꝑ tortum.

Intellectus wnũ ceſcribit ꝑ thema expᷣ.qð ⁊ veipſo

clarat.iiij.ꝑ.ti.xj.c.j.
Intellectus qũo ſumit᷑ multiplr. qͥq ẽ iſte intellectus
⁊c̃.ibidẽ. .j.
Intellectus wnũ eſcribit r Bla rj. vnge dicit᷑ intel⸗
lectus ⁊c.quare hoc wvnũ dicit᷑ magis intellectus ꝙᷓ
rõis.⁊ quare aliqð vonũ dicat mreſteck⸗⸗ ibidẽ.S.ij.
ntellectus wnũ quomõ ſimul manet cũ fide.et qũo
intellectus non è ſolũ ſpeculatiuus ſ etiã pꝛacticus
⁊c̃.ibidẽ.S.iij. .
Intellectus wnũ eſt in oĩbus habentibo gratiam gra
tis datã.⁊ q extra gr̃am exiſtentibb a beſt ꝓbat᷑ ad lõ
gum ibidẽ. S.iiij.
ntellectui vno q̃ opponunt᷑ ⁊c̃ibidem.S.v.
ntellectui wno qũo coꝛꝛeſpõdet ſexta beatitudo ſoq;
beati mũdo coꝛde.ibidem.S.vj. .
Intellectus noſter qũo dʒ tripłr eſſe bñ oꝛdinatꝰ ⁊ il/
luſtratus.iiij.par.ti.ij.c.iiij.d.
Intellectum hoĩs qũo dyabolus vario mõ renrat. S
X ſibi hõ vebet reſiſtere.iiij.par.tit.xiij.capit.iij.
iij.c.
Intellectuales vtutes ſunt ſapia.intellectus.ſcia.ars.
7 pꝛudẽtia.quare dicunt᷑ intellectuales.qũo ſunt in
nierllecrn ſpeculatiuo ⁊ pꝛactico.iiij.par.titulo.j.c.
j. S.iiij.b.
ntellectꝰ.ſapia ⁊ ſcia inqtum ſunt vᷣtutes ſunt wna
ſpũſſancti.⁊ in quiba differũt.ibidẽ.S.j.
ntelligẽtia reſpectu pñtium qũo requirit᷑ ad pꝛudẽ-
fiameredenario ſui ꝑ pꝛudentiã ↄſiſtit ĩocto.iiij ꝑ.
Intẽtio veſcribit᷑ſ.que ẽ terciꝰ actus elicitus a volnn
tate.⁊ qͥq eſt.qͥd ſit ꝓꝛie.⁊ pꝛincipalr intendere qũo
differt ab electiõeꝛc.j.parte ti.iiij.c.vj.
Intentio quomõ aſſ ilatur oclo ⁊ vt oculus.i.intẽtio
recta ſit ⁊ ſimplex quatuoꝛ requirunt᷑ ibið.S.j.b.

Intẽtio inferioꝛis quõ aliqñ eſt pᷣter intentõn em ſu⸗

perioꝛis ⁊c̃.ij.par.ti.xij.c.ix.n.o.p.q.
Intentionem ſus qũo vnuſquiſq; bene regere dʒ.qũo
intẽtio ſignificat᷑ ꝑ caput.iiij.par.tit.ij.c.iiij.b.
ntẽtio ⁊ deuotio in hoꝛis canonicis non ẽĩ pcepto ſ
ex dei gra.iij.par.ti.xiij.c.iiij.S.vij.in medxio.
Interdictũ excõicatio.⸗ ſuſpenſio in quibo ↄueniũt ⁊
differut. iij. par. ti. xxvj. c. j.
Interdictũ qũo differt a iure ab hoĩe ⁊ ab vtroq;.⁊ q⸗
bus cau.⁊ generale interdictũ fert᷑ a iure ſexcaſibo.
ibidem. c. ij. .K

nterdictũ ſpãle vbi fert᷑.⁊ quomodo ⁊ qs facere debʒ

t ſunt. vij. caſus a iure ꝓpter quod interdictũ ſpe⸗/

ciale põt poni.ibidem.c.ij.S.j.
Interdictũ ſingulare quomodo fert᷑ cõtra quos.po⸗
nunt᷑ vſuꝑ varia notabilis ⁊ caſus circa iſtã materi
am.ibidem.c.ij.S.ij.
Interdictũ qð fit ab hoĩe illud ẽ generale.ſpãle ⁊ ſin⸗
gulare. p vœlegatũ ſubdelegatũ.quũo ⁊ qualiter H̊
e bet. quomodo vebet intelligi ⁊c.ibidem.c.ij.
tercio.
Interdictum contra quem ferat᷑quomõ æbet intelli
gi.qũo poni.⁊ vclarant᷑ circa iſtã materiã varij ca⸗
ſus ⁊ notabilia.ibidem.c.ij.
Interdictũ qũo ſit ſeruandũ.a quib ẽ abſtinendum.
qᷣ pnñt admitti ⁊ qͥ non.qũo tpe int erdicti diuina æœ-
bent celebꝛari vt miſſa ⁊c᷑.ibidem.c.iiij.

Interdictũ non ſeruãtes quã penã incurrũt ⁊c ibideʒ

ca.iiij.ð.j. .—
Interdictum quomodo vebet poni.X qũo relaxariqñ

⁊ quõ ſuſpendi pᷣt.qũo põt appellari tẽpe intdicti⸗
cetera ibidem.c.v. ; .
nterdictũ qũo fratres pᷣdicatoꝛes ⁊ minoꝛes ſeruare
tenent᷑.qũo diuina celebꝛare pñt ⁊c. ibidem.c.v.S.j.
Intergictũ cogẽtes non pᷣuari vel excõicatõem excõi⸗
cati ſunt maioꝛi ſnĩa.iij.p.tit.xxiiij.c.xxviij.

Intdictos ſepeliẽtes excõicatos vłpublicos vſurari/

os excõicati ſunt maioꝛi ſentẽtia. quo tẽpe anni hoc
facere poſſunt ſine tali ſentẽtia.quo tales vebẽt pu⸗
niri.ibidem.c.xxxiij.

. —

nterdictũ religioſi non ſeruãtes excõicati ſunt.ibið

ca. Ivj.

Interptatonem quadruplicẽ qũo hʒ lex ⁊c᷑.j. parte ti.

rxvij.c. vnico. S. vij.
Interpᷣtatio pꝛiuilegioꝝ vbi verba ſunt obſcura ſiue
ambigua ad eũ ſpectat cuius ẽ condere⁊c.i.par.tit.
xix. c.j.S. .7. ijj. .
Inteſtatus dicit᷑ qͥs cedere quatuoꝛ modis qdiu ſuc⸗
ceſſio in herediratẽ.quo oꝛdine ſit ſucceſſio ab inte⸗
ſtato ⁊c.iij.par.ti.x.c.iij.S.iiij. M
Inuẽtis aliquibo ſic dicit Hieronymꝰ. Sciãt hoc vici⸗
um ſile eſſe rapine ſi qͥs inuẽta non reddiderit. ſil
ꝓbat᷑ auctoꝛitate Auguſtini.qũo diſtinguũt᷑ inuẽta
⁊c̃.ij.par.ti.j.c.xv.S.cj.
Inuidia ẽ vnũ peccatũ ⁊æ ſeptẽ capitalibo.qũo diffini
tur. Et triſticia ve alienis boĩs põt ↄtingẽ quatuoꝛ
modis.ij.par.tit.viij.c.j.
Inuidia eſcribit᷑ ꝑ thema ey pᷣs.qð ⁊ ipᷣa vclarat᷑
cũ triplicimẽbꝛo.ibidem. S...
Inuidiavñ cõiter hʒ oꝛtũ.quo ſpũalit᷑ inuidia occidit
ſimplices ⁊c.ibidem.S.ij.
Inuidia ꝙ graue peccatũ ſit ꝓbat᷑.qũo ↄtrariat᷑ cha⸗
ritati.et qũo veo.qũo aſſilatur dyabolo.qũo ꝓximo
iniuriat᷑ cũ exẽplo.ibidem..iij.
Inund iã que mala ſequũtur.quare dicit᷑ viciũ capita
le.qũo hʒ quinq; filias.ſ.vetractionẽ.odiũ.ſuſurra⸗
tionẽ.etultatõnẽ in aduerſis.et afflictõnem ĩ ꝓſpe⸗
ris.ibidem.S.iiij. .
Innidie remedia tria dant᷑.⁊ in fine ponit᷑ exempluʒ.
ibidẽ. 9. v. säl MVM
Onuidia quo eſt canſa multorũ maloꝛuʒ ⁊ qũo habet
xv.peſſimas conditões.ibidem.c.ij. S. iij.
Inuidia qũo eſt canſa erroꝛis ⁊ falſitatis.affectõis cn
piditatis.⁊ vefectionis bonitatis.ibidem.c.ij.S.j.ij.

tercio.

Ynuidia pꝛima filia qũo ẽ odiũ ð ipᷣa vide. j.ſub lr̃a o.

ſcʒ odiũ.⁊ ibidẽ.c.ij. —
nuidia quare dicitur via tenebꝛoſa. quomodo inui-
dus ethymologiſatur ⁊c̃.j.parte tit.v.c.iij.S.j.e.

Inuocatio vemonũ ꝙ auxilio qũo fit ⁊c̃ ij par.t.xij.c.

j. S. quinto.

ℳ₰ℳG

JYob qũo ſua patientia ho/

mines edificauit.iij. P.ti.xxxj.c.vij.pꝰ mediũ.
Yocoſa dicta vel facta quomodo ſint modificanda ſi⸗
ue que modeſtia ſit ibi ſeruãda.⁊ quomodo licet et
quomodo non ⁊c.iiij.par.ti.iiij.c x.S.iij. .
ohãnes euãgeliſta vtrũ magis fuit dilectus a xpᷣo ꝙᷓ
petrus.iiij par.titulo.x.c.iin..iij.Db.
Johanes eusgeliſta vocatꝰ axpᷣo a nuptijs an receſſit
ab vxoꝛe ipᷣa inuita ⁊ que opinat᷑ fuiſſe eiꝰ ſpõſa.iij.
par. ti.j.c.xxj. S.iij.f. .
Johãnes baptiſta qũo multũ ↄmendat᷑ ex varijs gra⸗
tijs ſibi datis a ðo.⁊ ꝙ aliqͥ dicũt beatũ ꝓFrãciſcum
eẽ maioꝛẽ Johane baptiſta falſe dicunt.⁊ alia ꝓ ſui
ↄmẽdatõe.iij. ꝓ.ti.xxxj.c.vii.vltra mediũ.⁊.S.j.⁊.ij.
JYohãnis baptiſte ponunt᷑ cẽ̃ pꝛiuilegia.iij.par.tit.
xviij.c. v.S. vj. ꝑ totũ.
Yoſeph filiꝰ YJacob pꝛiarche quo mom clarificauit v⸗
tute caſtitatis.iij.par.titu.xxxj.c.vij.circa medium

F. ante

acob pꝛiarcha quo fuit quadruplicivᷣtute oꝛnatꝰ
Dec allegoꝛice habere cebẽt dñi ⁊ rectoꝛes tꝑales.
iij. par.t.iij.ca. .F. . . i. .7. v. ,
Ipocrins eſt filia inanis glo
rie. quibo figurat᷑.vñ traxit nomẽ. vnde vicit᷑.qũo et
q̃d faciũt ypocrite 1c. ⁊ vtrũ ypocriſis ſit peccatum
moꝛtale.⁊ qũo xpᷣi pdicatio multũ fuit ↄtra vpocri
tas.ij.par.titulo.iiij.c.vij.
pocritaꝝ ponit᷑thema ey pᷣs.⁊ veſuꝑ tria mẽbꝛa.q̃ ⁊
clarãt.ibidẽ.S.ij.iij.⁊.iii .
pocriſim large ſumẽdo notat᷑ triplex ypocriſis.ſ.xe⸗

monis. carnis.⁊ hoĩs.quo hi ꝑ ydocriſim vœcipiunt.

ibidem. S. j. .
pocrita quid ẽ.qũo ei teſtamentuʒ ficte ſumit p os
ſuũ.⁊qͥ ꝑ eos ſignificant᷑.⁊ qũo dñs ſeptẽ maledicti
ones inuehit cõtra ypocritas.⁊ ↄtra illos qͥ ſignifi⸗
cant ꝑ ooreibide i. —. . ſZ
pocrip qũo vteſtat qũo ipᷣi odiũt diſciplinã.qũo ſe
coherẽt varijs vicijs ⁊c.cũ exẽplo ĩ fine.ibidẽ. iij.

Jraẽvltimapaſſio que põt

dici paſſio genera liter. quomõ ⁊ vñ noĩatur vis ira⸗
ſcibilis. motus ire quũo tẽdit ad duo.⁊ duplex dꝛia ẽ
attendẽda circa irã ⁊c̃.j.p.ti.vj.ca.xj.
Ira quid ẽ.quõ ſe hʒ ad appetitũ.⁊ bꝛuta habẽt iraz.
2 qũo homo diſpoſitus ẽ ad iram ᷣm ꝙꝙ hʒ colłericaʒ
cõplexionẽ.⁊ quare odiũ eſt grauius ira.que ſũt cãe
ire.qũo ira cauſat velectationẽ ⁊c̃.ibidem.S.j.
Ira ẽ triplex.ſ.diuinalis.vtualis.⁊ criminał.⁊ iraʒ
aliqui phi dixerũt eſſe in eo.qũo ſcriptura diẽ deuʒ
e H homo iraſcit.⁊ qũo ira ci eſt triplex.
ibidem.S.ij.
Ira ꝑ ʒelum qũo væſcribit᷑ 1 ꝓbat᷑ ex ſcriptura.hec ira
eſt iuſtoꝝ.que ⁊ tria bona facit.ꝓbat᷑ multis autoꝛi
tatibo ⁊ exẽplis ex ſacra ſcriptura.ibidẽ.S.ij.g.h.i.
re tria remedia dant᷑.ibidẽ.S.iij. .
ra qũo dicit᷑ via tumultuoſa.⁊ quare.et qũo multip
dan zmdula nt ita ꝙ ſe compꝛimũt ⁊c.j.par.ti.v.c.
iij.S.j.f.
Yrsa ponit᷑ a beato Eregoꝛio alijs cctoꝛibn ꝙ pecca
to moꝛtali.quid ẽ ira ⁊c̃.ij.par.ti.vij.c.j.
Sre Fndr Pthema ey pſalmo.qð ⁊ de ipᷣa veclarat᷑
ra quomodo vario mõ diffinit᷑. ꝙ ex ira multa vicia
oꝛiant᷑quare ira ẽ maius viciũ capitale ꝙᷓ; odium.⁊
motus ire põt eſſe inoꝛdinatus ⁊ cõiter peccatũ tri-
pliciter.que ſunt ſpecies ire ⁊c̃.qui ſunt gradus ire.
ibidem. 5§. ij.
ra cũ ſuꝑat mentẽ triplex excidiũ facit.ibidẽ.S.iij.
re remediũ veſcribit᷑ ꝑ thema qð ⁊ de ipᷣa eclarat᷑ ꝑ
varias autoꝛitates.⁊ qũo veus tria vedit que valẽt
ad tollendũ iram. ibidem.S.iiij.
re modũ nos tripłr habere debemus.ſ.ʒelatiue ⁊ per
rectũ.remiſſiue ⁊ ꝑ vefectum.⁊ viciatiue ꝑ exceſſum
ibidem. §. V.
Ira qũo pᷣcipne habet duas filias.ſ.indignatõnem et
murmurationem.que mala ex ira ꝓcedũt.⁊ qũo ira
tripłr poteſt conſid era ri ⁊ cetera.ij.par.tit.vij.c.ij.
Irregularitas qũo diffinit᷑.qũo contrahit᷑quomõ di
ſtinguit. qui hoĩes poſſunt eſſe irreglares ⁊c̃.iij.ꝑte
ti. xxviijj.c.j.
Qui ⁊ quomodo miniſtrare pñt in diuinis.que dif/
ferẽtia inter irregularitatẽ ⁊ ſuſpenſionẽ ⁊c̃.qũo x
bent abſolui ⁊c ibidem. S.j.
Yrregularitas quo contrahit ꝓpter homicidiũ vłmu
tilationẽ deſuꝑ ponunt᷑ varij caſus ⁊ modi qͥ ad lon/
gum declarant᷑ ibidem. c.ij.⁊ p oẽs.O.
Yrregulantas bigamie quõ contrahitur octo modis

.

Quare bigamꝰ ꝓhibet᷑ ꝓmoueri.qͥs põt cũ ipᷣis di⸗
ſpenſare ⁊c.ibidem.c.iij.
Irregularitatẽ qũo inducit illegitimatio.quare tales
ꝓhibent᷑ oꝛdinari.ipſi ᷣm iura hereditare non pñt.
q̃s dicit᷑ illegitimus ⁊c̃.ibidem.c.iiij.
Yrregularitas quomodo cõtrahit᷑ ꝑ varia vicia coꝛpo
rum ſiue diffoꝛmitates.ſ.ꝗꝓpterimutilatõem.gibbo/
ſitatẽ.lepꝛoſitateʒ ⁊c.qͥ vpnt admitti ⁊c̃.iij.par.titu.
xxviij.c.vꝰ. 4 .
Yrregulanitas qũo als vario modo cõtrahit᷑ circa va
rios actus ⁊ ſtatus hoĩm.ibidem.c.vj.
Irreuerẽtia ſacroꝝ ſiue diuinoꝝ qũo multipłr fit ⁊c̃ů.
ij.par.ti.j.c.xſj.
Yre de vna religione in aliã niſi ex magna neceſſitate
quare non ẽ laudabile.põt tñ qͥs ire de vna religiõe
in aliã ex triplici cã.iij.par.ti.xvj.c.iiij.
Proneitas ſeni gutoeunn cum iactãtia.quãm ẽ
yronia.vbi etiam ſancti viri cõmiſerũt yroniã dicẽ
w ie ſe vilia ⁊c̃.ij. par.tit.iiij.c.iij.S.j.

Iterare vtrũ quis tenetur

pnĩam vel abſolutõnem ꝑ ignoꝛantiã impoſitã ⁊ ce/
tera.iij.p.tit.xvij.c.xxj.S.iiij.
terare in quibo caſ ib quis tenet᷑ ↄfeſſionẽ ⁊c̃.iij.ꝑte
ti.xiiij.c.xix. S.iiij.
teꝝ conſecrari lebet ecclia ↄſecrata in tribo caſibus.
iiij.par.ti.xij.c.vj. S.viij.
terari qñ vebet electio vel qñ tenet᷑ iterare electõem
lij.par.ti.xix.c.ij..vij.
terari nõ dʒ baptiſmus quadruplici rõne.⁊ qũo vl/
terius ſit faciendũ.iij.par.ti.xiiij.c.xiij.S.xcij.
terare non opꝛtet hoꝛã dictam poſt hoꝛã neglectam
ij.parte ti.ix.c.xij.S.iij.in fine.

Jubileus ann deſcribitur

cum ſuis indulgẽtijs.⁊ ð oꝛtu eiuſdẽ.j.par.titulo.x.
ca.iij.S.vj.⁊.vij.
udeus vel paganu s non cogi vebet ad fidẽ ſuſcipien
dam ⁊ quare.quomodo tñ debẽt recipi ſi fidem rece
perint ⁊ receſſerint qualiter ſunt puniẽdi.quomom
qo modis debẽt duciad fidẽ ⁊c.ij.ꝑ.ti.xij.c.ij.S.j.
udeoꝝ pueri ⁊ alioꝝ infideliũ nõ ſũt baptiſandi in⸗
uitis parentibo ꝓbat᷑ triplici rõne.⁊ ſi ſuſceperint fi
em quomodo ſũt ſeꝑandi a parẽtibo.ibidem.S.iiij.
udeis cohabitare vel balneare quomodo ꝓhibetur.
quũo tranſgreſſeꝛes ſunt puniẽdi.quibo locis poſſint
eis fideles ſeru itia facere.⁊ ꝑ baptiſmũ nõ libeꝛant
a ſeruitute ⁊ cetera ibidem.c.iij.
udei habitãtes inter xpᷣianos quib ſunt ꝓhibendi.
quibo dieb ire non debẽt in publicũ.eis ꝑmittitur
agere 3 cõuenire apud iudices noſtros ⁊ cet᷑a ibideʒ
ca.iij...j.
Judeoꝝ ⁊ alioꝝ in fideliũ ceremonie ſiue ritus qũo et
quare tolerant᷑ibidẽ.c.iij.S.ij.
Yudeis ꝑticipantes qũo ſunt puniẽdi circa caſus pᷣdi-
ei ipᷣi iudei facientes cõtra pᷣdicta ⁊c̃.ibidem.c.
iij. S. iij.
PYudei qũo ſint exactionandi a dñis terrarum. quãm
ſeene ab eis recipere poſſint ⁊ cetera ibidem capitu.
iij.S.iiij. .
Puderwys mercedes quas dãt ꝑſonis ꝓ laboꝛe ſuo
vtrũ pñt licite reciꝑe ⁊ retinere.ibidẽ.c.iij.S.v.
udeoꝝ ſeruus qͥ dic᷑ vernaculus ſi vult effici xpᷣianꝰ
ſtatim eripitur in libertatẽ nullo pᷣcio dato qð ꝓba
tur.qͥs qñ dicitur redemptus a ſeruitute.⁊ qũo ⁊ ce⸗
tera.ibidem.c.iij.SO.ſſlſl.
udei qũo varnio modo errauerũt ⁊ errãt adhuc erga
xpᷣm. quop erroꝛes etiã vario mõ elucidantur ⁊ cete
ra ibidem.c.vij..iiij.
udeoꝛum pueri vtrum poſſunt baptilſari inuitis pa⸗

J.ante. W.

Judicis ſnĩa poſt hoc deſcribitur quã dabit poſtq; re⸗

rẽtibus.⁊ in qua etate fieri poteſt ⁊ in qua non ⁊c̃.
iiij. par.ti.xiiij.c.xiij.S.ix.
udei ⁊ pagani adulti ſi petunt baptiſmuʒ non ẽ ſta
tim eis dandus poſt conu erſionem.ſed ex triplici ð
cauſa poteſt differri.⁊ qñ ipſis imminet ꝑiculũ qũo
ſunt diſpenſandi.ibidem.S.xiij. .
udei qũo ſubſũt pape.qũo ſignificant᷑ ꝑ boues.qũo

cepit rationẽ a diuerſis diuerſis quod ſuꝑ omia
ẽ hoꝛribile ⁊ expaueſcendũ.ibidẽ. .v.ꝑ tori.
udex ꝗquomodo tunc dabit mercedem vnicuiq; ſᷣm
opera ſua qᷓtum ad bonos ⁊ qtum ad malos.quo⸗
modo vtriiq; apparebit ⁊c̃.pꝛima par.tit.v.ca.ij. .
xj.f. per totum.

papa ꝓhibet fidelibo ne cũ ipis habeãt ↄſoꝛtia.qũo Judex quomodo dabit ſnĩam pꝛo his qui aſcendunt
ipᷣi ebẽt laboꝛare ⁊c.iij.par.ti.xxij.c.v.S.ix. ad celu.que ẽ iſta via ⁊c᷑j.par.ti.v.c.iii.
Iudeoꝛum erroꝛes vario modo deſcribuntur in vete⸗ Jugex ſupernus quomodo dabit ſnĩam pꝛo his qͥ v/
ri er nouo teſtamento.ĩ quibus errabant.iiij.parte ſſcendunt ad purgatonũ. pꝛuma par.ti.v. c. v.
ti. xj.c.vj. Judicio finali ſiue diuino quomodo wminus repro⸗
JIudei qũo ꝓhibentur ne infirmis vent medicinas. bis ⁊ malis expꝛobꝛa bit væ varijs beneficijs eis ex⸗
infirmis quomodo pꝛohibetur ne recipiant medi/ hibitis.⁊ quomodo creature loquuntur cõtra ipos
cinas a iudeis.iij.par.ti.vij.c.ij.S.iiij.h. i. parte ti.iij.cix.S.vij.ante mediũ.
quo eiudicio humano.

Judei quõ non excuſantur a receptione vſure. argn⸗ , dic „
Judicare iniquitateʒ eſt in

menta in contrarium ſolununtur.et auẽtes ey veteri
iuſte ⁊ inique iudicare.vnde dicitur iniquitas.

teſtamento applicãtur contra eos. Et iſta auẽtas
exponit᷑. Adutuũ date ⁊c.ij.par.ti.j.c.vij.S.ij. . S.
udeoꝛum populo quare ſolum data fuit lex ⁊c.j.xte udex ſemꝑ debet attendere ad equitateʒ. Et inique
ti.xiiij.c.ij. .ij iudicat qui contra equitatem iuſticiam iudicat.
hoc ſeptem modis.ij.par.ti.j.c.xix.S.j.
Judiciu faciendo qũo ꝓhibet᷑ acceptò pſonaꝝ ne ex
ſcriptura pꝛobatur cũ vno exemplo.ibidem..ij.
Yudicibus quomodo mandatur vt pauperibus ſub/
ueniant ⁊ pupillis ⁊c.quomodo ad hoc tenentur ex
officio 7c ibidem.S.iij.
udicio fiendo coucurrunt.v. genera perſonarum. ſ.
iudex ad ſententiandũ.actoꝛ ad accuſandum. reus
udiciũ qũo accedet dñs in arcu ⁊ quare.et ponũtur ad reſpondendum. teſtis ad pꝛobandum. aduoca
ſeptem ſigna que indicium iſtud pꝛecedent.que ad tus ſiue pꝛocuratoꝛ. ibidem. .iiij.v. vj. vij.. viij.
longum ⁊veclarantur. ibidem. S.ij. Jud ex qũo tripliciter iniuſticiã cõmittit ⁊ tripliciter
udicio appꝛopinquante quomodo mundus purga dat ſniam contra iuſticiam.⁊ quomodo ⁊ quãdo te
bitur per ignem.quis erit iſte ignis.quare fiet iſta netur ad reſtitutionem ⁊c.ibidem.S.iiij.b.
pu Gorio. quo nodd fit per ignẽ.quis erit iſte ignis Judicium.actoꝛem ſiue accuſatoꝛem requirit.⁊ tales⸗
in effectu.quomodo iſte ignis purgabit elementa contingit tripliciter peccare.⁊? quomodo ſit ſatiſfa/

De iudicio diuino.
Judicium finale quomo/

v eſt timendum. quomodo eſt vnus articulus ðᷣ ar
ticulis fidei ⁊c.iiij.par.ti.xiiij.c.xj.
Yucricium finale quomodo vario modo probatur
ex ſcriptura ꝙ eſt venturum. quomodo t imendum
⁊c.ibidem. .j.

⁊c.ibidem.S.iij. ciendum ⁊c̃.ibidem.S.y. .
Judicium iſtud quomodo fiet per citationem. q erit Judicium etiam reus accedit.quis vnge dicitur re⸗
iſta vox citationis. quare dicitur illa vox tube ſᷣm us.talis poteſt tripliciter peccare ⁊ moꝛtaliter.⁊ ali
apoſtoluʒ.quare dicitur vox archangeli.quomodo ud eſt veritatem facere.⁊ aliud falſitatem pꝛopone⸗
fiet iſta vox ⁊c ibi.S.iiij. re.ibidem.S.vj.

udey iſte quomodo ſe pꝛeſentabit. qͥs erit iſte iudex. Judicio etiam concurrit teſtis qui etiã tripłr peccare
quomodo apparebit in foꝛma gloꝛioſa. ꝙ appare/ poteſt. addit᷑ 1 quarrus modus.ibidem.S.vij.
bit cum ſigno crucis.quomodo datur ſibi iudiciuʒ udicij aduocatus. ꝓcuratoꝛ. ⁊ iuriſcõſul peccare poſ
Fᷣim humanitatem.quos iudicabit.de quibus iudi⸗ ſunt multipliciter.⁊ moderamẽ ſalarij eoꝛundẽ at⸗
Z cabit.⁊ in quo loco iudicabit.ibi.ꝭ.v. tendit᷑ circa quatuoꝛ. ⁊ ꝓcurantes ⁊ aduocantes in
Judicis aſſeſſoꝛes qui erunt.cũ quibo iudicabit.qũo cauſa vſuraria peccant moꝛtaliter. ibidem.S.viij.
iudicare dicit᷑ ſeptuplr. quibus datur iſta poteſtas cceptio ꝑſonaꝝ veſcribit᷑ vario mõ.ibi.c.xx.
aſſedendi cum chꝛiſto.⁊ triplex rõ dat᷑.quare panꝑi udicij iniuſti iudicatoꝛia manꝰqũo veſcribit᷑.⁊ qͥd ſi
bus dat᷑ iſta iudiciaria poteſtas ⁊c̃.ibidẽ.S.vj. ificãt eiꝰ.v.digiti ſiue modi.ij.par.ti.ij.c.j.St.x.
udicio iſto exiſtente erunt multiplices accuſatoꝛes. udicij iniuſti aſſeſſoꝛias manus qũo veſcribit᷑.⁊ qͥd ſi
de quibus accuſabunt᷑ homines ⁊c.qui erunt teſtes gnificãt eius.v.digiti ſeu modi.ibidẽ.s.xj.

in iſto iudicio ⁊c̃.ibidem.S.vij. IJudicio ſeculari quando aliquis aliquem accuſat fal
udicium iſtud quomodo valde timendum ſit pꝛo/ ſe vel teſtiricatur quantum peccatum ſit.pꝛima ꝑte
erſa lsurenocapuſſtat? quomnoqo fiet iſta diſcuſ ti. xiiij.c.iiij..xiͦ XKññññũĩAA.
io. quibus operibus ꝙ ſuum iudicium erit iuſtiſ Ea que fiunt aq iudice ſi ad eius nõ ſpectqt iudiciũ iuni

ſimũ ⁊ inflexibile ⁊c̃.ibidem.S.viij.
Judicioꝛum tei pꝛofunditas quomodo ſit timenda.
et ſunt inter cetera ſeptem vei iudicia que timenda
ſunt atq; maxime admiranda que ad longũ veclarã

bus nõ ſubſiſtũt.Eſt vna ve regulis iuris q œæcla-
rat᷑.j.ꝑ.ti.xx.c.vnico ſub lra e.i.ea que fiunt.
Judici nõ ẽ acceptio ꝑſonaꝝ hñda. Aſtvna reguł
iuris q̃ 1⁊ œclarat᷑ ibidẽ ſub lr̃a i.ſ.in indicijs.

tur ⁊c̃.ibidem.c.xij.pꝑ omnes.S.ſuos. Judicis actus aucto ꝛitas iudicãdi vñẽ ⁊c̃.qũo veũ
udicium qũo accedet dñs pꝛopter tria.j.parte titu. dʒ imitari. qͥ dicunt᷑ ꝛie iudices.⁊ qũo bonꝰ iudex
iij. c. vj. S. xvij.b.c.d. ĩ.viij.pũctis veñ dʒ imitari.iij.p.ti.ix.c.j. .
Judicio diuino quomodo pꝛeſentabitur anima ſepa- Judiciu qũo impoꝛtat actũ iudicis.vñ dꝛ iudex.qũo

rata.e quibus wminus ab eadem exiget rationeʒ.
j.par.ti.v.c.ij.S.iiij.per totum. Vide deſuper plus
infra ſub litera m.ſ.moꝛte.

bonus iudex dʒ ꝓcedere in diffiniẽdo ⁊ veterminan
w. ad iudiciũ vt rectũ ſit⁊ iuſtũ tria reqͥrunt᷑.⁊ ſnĩia
poteſt eſſe tripłr iniuſta.ibidem.S.j. .

Indicio vltimo ſiue in extremis wminus v ſex acci⸗ udicio qũo debẽt remoueri coꝛrumpentia que fiũt
contra iuſticiã.⁊ qũo humanum iudicium peruer/
titur tioꝛe. cupiditate.odio ⁊ amoꝛe. et qᷓ mala facit

piet rationem a diuerſis hominibus.pꝛima par.ti.
v.c.ij.S.iiij.b.per totum.

Jante. W.

acceptio mnneꝑ ibidẽ. .. ij. HH
agenn uõ neeny recte iudicare vſq; ad finẽ.ibi
em. 5.. iij. 2, 1
Judex vñ dr. vnde actoꝛ.vnde reus.vñ teſtis.⁊ qũo iu
cx ſe cauere vebet a varijs pctĩs ſiue iniuſticijs.et
quõ iudex debet eſſe peritus ⁊c̃.ibidẽ.c.j.
JYudicis aſſeſſoꝛes qui ipᷣm inducunt ad male iudicã⸗
dũ tenent᷑ de om̃i damno aſſecuto.ibi.c.ij. S.ſ.
udex poteſt eſſe ꝑſona eccłiaſtica ⁊ iudicare inter ſpſᷣ
ditos in quibo habet iuriſditionẽ.et ſi laycus iudex
negligit facere iuſticiã iudex eccłiaſticus põt eũ ad
hoc ↄpellere ⁊c.iij.p.ti.ix.c.ij.S.ij.
dex laicus non poteſt iudicare & clericis.et clericꝰ
non poteſt in non ſuum iudiceʒ conſentire niñn ſit ꝑ
ſona ecchaſtica ⁊ de conſenſu epᷣi.qñ ⁊ quo poteſt re
nunciare ⁊c.ibidem.S.iij.
Judex laicus qui capit cleric ꝓpter maleficium queʒ
petit iudex eccleſiaſticus.vel cuʒ ipſe clericus petit
ſe mitti ad curiã ecclłiaſticã.quõ ſit interrogandũ.⁊
qũo ꝓcedendũ.ibi.S.iiij.
Judex dupliciter impediri poteſt ne penam reo vebi⸗
tam valeat relaxare.que eſt differentia inter iundi⸗
cẽ inferioꝛẽ ⁊ ſuꝑioꝛem.que pena augẽda ẽ ꝓpter ti⸗
moꝛẽ ⁊c̃.ibidẽ. .v.
Jugex an vebeat vel poſſit abſq; peccato condemna⸗
re innocentẽ.qui in iudicio nocẽs ſiue malus ↄuin-
cit.qũo ſe iudex in iſto dʒ hꝛe.ibi.S.vj.
udicũ miniſtri qui exequunt᷑ ſnĩas contra innocen/
tẽ quo ſe debent regere. ibi S. vij.
JYudicibo ⁊ eoꝛũdẽ legatis qũo ⁊ qñ ⁊ quibd dandũ ſit
ſalariũ ponunt᷑ ſuꝑ varij caſus.ibidẽ.S.viij.
Judicis vel eius velegati aſſeſſoꝛes qũo pñt ⁊ vebent
reciꝑe a partibo ſalarium ⁊c.ibi.S.ix.
De officio delegati videj.ſub lr̃a l.ſ.legatus.Et.iij.p.
ti. ix.c. iij. Etiain v ſubdelegato.
Judicis oꝛdinarij varia vide infra ſub lr̃a o.l.oꝛdina⸗
rius. Et.iij.par.ti.ix. c.v.
Judicij quomodo eſi triplermodus ꝓcedendi ⁊ ð cri
mine contra aliquẽ ꝓcedi᷑ quatuoꝛ modis.ſ.per ac
cuſationẽ.p venunciationẽ.ꝑ inquiſitionẽ 2 p exem
ptionẽ.iij.par.t.ix.c.vij. J
Yudicio faciendo qũo inqſitiovicion ſit faciẽda.qũo
pᷣlatus vebet ꝓcedere ad inquirendũ ⁊ puniendu ſpᷣ
ditoꝝ exceſſus.⁊ inqͥ ſitio alia ẽ gnãlis ⁊ alia ſpãlis.
7 que foꝛma inquiſitõis. ibidem. S. j.
In quiln caſibo fieri poſſit inquiſitio.et fieri nõ poteſt
inquiſitio in quinq; caſid.ponunt᷑ deſuꝑ aliquoꝛũ
opiniones.ibidẽ.S.ij. .
Indſitões ſpãles in iudicio quõ ſunt nccie.qũo cleri⸗
cus poſſit ↄueniri de falſo ꝓbato coꝛã iudice laico.qꝗᷓ
bent interrogari ab in qrente ⁊c̃ ibi.S.iij.
Judiicij ꝓceſſus quando ⁊ quo eſta que eſt differentis
in inqhiſition twibide „ ui.
Judicis inquiſitione vtꝝ inquiſitus teneat᷑ omni/
bus aꝑpire veritatem et manifeſtare de quibo fuerit
interrogatus.qualiter ſit pꝓcedendum qñ fit contra
ſingularẽ pſonam ⁊c.ibi.S.v.
ualiter ſit ꝓcedendũ in inquiſitione generali cũ cõ⸗
mittitur alicui inquiſitio eccleſie taʒ in capite ꝙᷓ; in
mẽbꝛis.⁊ quis effectus inquiſitioms ĩ diuerſis cau⸗
ſis ibi g vj. =
Inaniſitio qualiter fieri vebet contra religioſos et
cericos. qualiter contra vterminatã pſonam ad
petitionẽ partis agentis contra eaʒ.⁊ quõ exceſſus
eoꝝ vebent coꝛrigi ⁊c.ibi.S.vij.
Judex ſine pᷣlatus vtꝝ teneat᷑ pcederead inquiſitiõeʒ
qñ non ſperat inde ꝓfectũ.⁊ quomodo crumina eo/
rundẽ vario modo pnt puniri.ibi. S. viij.
Juder quarenõ vebet damnare ſine accuſatoꝛe. fallit
t in.viij.caſibo.⁊ qũo ⁊ qñ cnmen dicit᷑ notoꝛium ⁊

quotuplex ⁊c.ibi.c.xvilllll.
Judex quõ debet ꝓcedere ſuper crimine notoꝛio in iu
dicio.quõ poſſit illud condẽnare ⁊c.c.viij.S..
Judicij variã accuſationẽ vide ſub lra a.ſ.accuſatio.
Et.iij.par.ti.ix.c.viij. . .
Judicij qualis eſt pꝛoceſſus per venunciationem du⸗
plex eſt nunciatio.qualiter fieri cebet ⁊c̃.iij.par/
te ti.ix.c.ix. , .
Judicio celebꝛando qũo fieri ebet purgatio canoni.
ca ponit᷑ triplex purgatio. que purgatio eſt fiẽda.cũ
quot ſe ebet purgare.⁊ que foꝛma iuram enti in ta/
li purgatione.iij.par.ti.ix.ct.x.
De teſtib in iudicio vide infra ſhᷣ lr̃a t.ſ.teſtis.Et.iij.
par.ti.ix.c xj.ꝑ totum. .
De ſnia que dat᷑ in indicio vide varia infra ſub litera
8. ſ.ſnĩa. ⁊ ibidem.c.xij.

In iudicio ⁊æ litis conteſtatiõe ⁊ ve libello habes va⸗

nia ibidem.c.xiij. ?
e appellationibus in iudicũs vide varia ſupꝛa ſub
lr̃a a.ſ.appellatio.⁊ ibi.c.xiiij. .
De modo agendli in iudicio ſine figura et ſine ſtrepitu
iudicij aliquando ſummarie.aliquãdo ſimpliciter
aliquando de plano.aliqñ de facto.aliquando ſine
om ni ſolennitate.ibi.c.xv.ꝑ totũ.
n iudicijs qũo cõiter fieri œ bet tẽpus añ citationẽ.
tpᷣs citationis.tem pus repñtationis.tem pus dila/
tionis.tpᷣus litis conteſtationis ⁊c.ibi.c.xvj.p totũ.
n iudicio pfecti ⁊ religioſi de quib do ſtare eebẽt
ſiue contendere.iij.par.ti.vj.c.j.S.iij.b.
Judex quare nõ poteſt eſſe religioſus.quomõ hoc ſit
intelligendũ ⁊c.iij.par.ti.xvj.c.vj.S.v.d.
Gudicialia pꝛecepta legis moyſi veſcribunt᷑ infra ſub
lr̃a p.i.pꝛecepta iudicialia. .
Judicia lia pᷣcepta legis Moyſi que fuerunt ⁊c pꝛima
par.ti.xiiij.c.vj. S.j.ij.⁊.iij.
udicare alios ⁊ facta ipᷣoꝝ inſpicere que mala ex ipᷣo
pꝛocedunt.ij.par.ti.iij.c.iij. .v.
Judiciũ temerariũ veſcribitſ ꝓximi.cei et ſuipᷣiꝰ. hic
in vninerſali.ij.par.ti.iij.c.viij.ꝓ totũ.⁊.j.ſub lr̃a t.
habes in particulari.ſ.temerariũ iudiciũ.
Juſgentium quid eſt ⁊c.⁊ quare iuſgentium appellat᷑
j.par.ti.xvij.c.vnico.S.x.
us quomodo dinidit᷑ aut in naturale aut cinile aut
gentiũ.iuſgentiũ quũ compᷣhenait᷑ ſub iure poſiti-
uo.⁊ diuidit᷑ ĩ naturale ⁊ polliticũ.⁊ ius ſiue iuſtuʒ
aut eſt naturale.quod ex ſui natura alteri adequat
poteſt eſſe dupłr.j.par.ti.xvij.c.vnico.S..
uris humanalignoꝛãtia.etiam legis diuinalis ⁊c.ĩ
quibo cõſiſtit.quõ ⁊ qñ quis excuſat᷑.que dicit᷑ craſ⸗
ſa ⁊ que ſupina ⁊c̃.ij.par.ti.v.c.ix.S.ij.p totũ.
Jura antiqua qũo ſunt abꝛogata ĩ multis locis.⁊ cõi
ter nõ tenẽt᷑. t ſił ia nus ĩ decretis ĩ multis locꝭ
nõ tenet᷑.iiij.par.ti.xj.c.viij.S.j.ij.iij.⁊.iij.
za uino ſuere e alterius eo iure quo ille vti vebe
bit. Eſt vna dæ regulis iuris.que ⁊ veclarat᷑.j.par.ti.
r x.c.vnico.ſub i.ſ.is qui.
Nemo poteſt plus iuris tranſferre in aliũ qꝙᷓ ſibi cõpe⸗
tere dinoſcat᷑. Eſt vna d regulis iuris.que ⁊ vecla-
rat᷑.ibidem ſub lr̃a n.ſ.nemo poteſt.

Fuſpronatꝰvẽdi ⁊ emi nõ poteſt.⁊ quare als ſymonia

omittit᷑.qͥd ſit iuſpatronatꝰ.et ex pꝛonatu cõpetit
patrono quadruplex ius.ij.p.ti.j.c.v.S.xxiij.
us canonicũ ⁊ theologia quo differũt in mõ cõſide-
rãdi ꝙᷓtũ ad.v.iij.p.ti.v.c.ij.S.ij.d. r
Jons cientia 1 medicina que illoꝛum dignioꝛ. ibidẽ
iiij.
JYuriſditio epoꝝ queẽ᷑.quõ illã pñt exigere.quid ↄpꝛe
hendit᷑ ſub iuriiditõe.iij.par.ti.xx.c.ij.S.xj.
n iuriſdi tõe ſpũali quõ eminẽs ⁊ potens eſt archi⸗
epᷣs ⁊c.ibidem.c.iij.S.j. .

J.ante. W.

Jurilditio epiſcopoꝛum circa monaſteria et circa w⸗
meſticos eſt duplex ⁊c.iij.pꝑ.ti.ix.c.v.ꝭ.vj.
uriſditio velegati quomõ expirat vecem modis.ter-
cia par.ti.ix.c.iij.S.ij.

JYuniſditio ſiue ptãs varis pape deſcribitj. ſb lr̃a p. l.

pape.⁊.iij.p.ti.xxij.c.iij.ptotum capitulũ.

Jude ypᷣs vdit t᷑plicẽ panẽ ad eſuʒ ꝓ maxio bñficio.in

quo nobis dedit exemplũ ad ſiłia faciẽdũ.⁊ vbi ma⸗
li faciũt ſicut iudas fecit.ij.ꝑ.ti.j.c.xxij.S.ij.iij.⁊.iiij.
umentis inſipiẽtibb qũo ſe homo ſimilẽ facit ꝑ decẽ
ſigna.j.p.ti.j.c.ij.S.v.añ mediũ.
Juſpatronatꝰ vſcribit᷑ vario mõ.j.patronatꝰ.iij.pte
ti xij.c xij.Et.ij. ꝑ.ti.j.c.v.S.xxrir. ⸗
uuẽtus dicitur quarta etas hominis.qᷓdiu durat.q̃
mala tunc magis exercentur.⁊ quid ſpiritualiter ſi/
nificat iſta etas.iiij ꝓꝑte tit.vij.c.v.S.vj.e.vel ibidẽ.
uarta etas.
Yuuenes quũo naturalit᷑ inclinati ſunt paſſionũ ſecta
toꝛes in vꝓbis ꝓcaces.⁊ in ꝓpꝛio ſenſu ꝑtinaces.qũo
parẽtes vebeét eos ab iſtis retrahere.iiij.ꝑ.ti.ij.c.v.
F. iij. b. etiã. S. iiij. 7.v.nota bilis habes.
uramentuũ qũuo diffinit᷑.q̃ diffinitio vario mõ decla/
rat.vñ dẽ iuram entũ.ij..ti.x.c.iij.
Yuramentum ꝙ licitum ſit opoꝛtet ꝙ ibi ſit actus li⸗
citus religionis.modus congruus locutionis.⁊ af/
fectus neceſſarius huius actionis.ibi.S.j.ij.⁊.iijj.
uramentũ quod fit ꝑ membꝛa i vel per creaturas
vł ꝑ falſos veos.quomodo qualiter fit.quomodo
7 quãdo ſunt m oꝛtalia.quomodo intelligitur illõ
dictũ xpᷣi. Molite iurare ⁊c.ibi.c.iiij.

uramentũ vt licitum ſit que concurrere bent. que

requiruntur ad iuramentum. ad quid eſt inſtitutũ.

⁊ ponũtur iuramenta diuerſoꝛum qui bñ vel male

iurauerunt ⁊c. ibi.c.iiij.ꝭ.j. H
Juramento pꝛiuãtur tria genera perſonarum ⁊ qua/
re.⁊ ſi iurant quomodo qualiter tunc peccant.Et
ſeptẽ caſus ponũtur in quibus vebent ſacerdotes ⁊
pꝛelati iurare.ij.ꝑ.ti.x.c.iiij.S.ij.
uramentũ quomodo aliter fiebat in veteri teſtamẽ
to ⁊ aliter in nouo teſtamẽto.ibidẽ.c.v.
Juramentum væſcribit᷑ in foꝛma quod imꝑatoꝛ facit
pape.⁊ diuerſimode veclarat᷑ibi.c.v. ..j.
Juramentũ in foꝛma veſcribitur qusd faciunt ep̃i ex⸗
empti pape.⁊ illud iuramentũ comphendit ſepteʒ
articulos.ibidẽ.c.v.S.ij.
Juramentũ in foꝛma ⁊eſcribit᷑quod faciũt curati et

rectoꝛes epᷣis ſuis.ſᷣm tñ diuerſitatem locoꝝ diuerſi

diuerſa iurãt ⁊c ibidẽ.c.v. .iij.
guramentum in foꝛma veſq ibitur quod pꝛeſtat va⸗
Mauns dño ſuo.ibi.c.v. S.õiiij.

ura mentum pꝛomiſſoꝛium vsrio modo veſcribitur

ſcʒ aliqui caſus ponũtur.vbi ligat ad obſeruandũ.

⁊ vbi non.⁊ qũo ⁊ qñ ſuꝑ iſtis fieri poteſt abſolutio

ibi. c. vj.vſq; ad pꝛimũ.cd. .—
Juramentũ quũo vertit᷑ ſer modis in deterioꝛem exitũ
E iuramẽtum in quibus caſibus et qũo ſit cõmu/
tandũ.ibi.c.vj. .j.
Juramentum quibus caſibus ⁊ quomodo poſſit irri
tari.ibi. c. vj. S. ij.

Juramentum factũ ab aliquo vtrum obliget euz ad D
ſucceſſoꝛes.⁊ vtꝝ ſucceſſoꝛes obligantur exillo ei cui

iuratũ eſt.ibi.c.vj.S.iij. .
Juramentũ vniuerſitatis ſiue ſocietatis quod iurãt
ſibi mutuo faeturi vel nõ facturi.vtꝝ pñt dimitte/
re. ibidẽ. c. vj. . iiij.
uramentũ deſcribit᷑ qð qͥs facit e parẽdo mãdatis

„ — — * 2

alicuiꝰ.qũo hoc ſit intelligẽdũ.ibidẽ.c.vj.S.v.

urando ſeruare ſtatuta alicuiꝰeccleſie vel ciuitatis

qũuo hoc ſit ſeruãdũ.ibi. c. vj. S. vj.
Vtrum poſſit peti reductio eius quod per orbitros

eſt iudicatum ad arbitrium boni vbi interuenit iu⸗
ramentũ vel pena.hoc ad longuʒ vœclaratur. ibidẽ

—

c.vj. .vij.

Periurium xeſcribitur infra ſub literap. Et ibidem

ca. vij.
Juſticia put impoꝛtat quẽdã ſtatũ rectitudis ĩ hoĩe
ꝛ? tniplr. quo iuſticia dupliciter oꝛdinat hominẽ
in comꝑatione ad aliũ.iiij. p.ti.v.c.j.
Yuſticia ꝓut ẽ vᷣtus ſpãlis a ceteris quo ſe hʒ ad totuʒ
integrale. que ptinẽt ad generalẽ ⁊c ibidẽ. 5.j.
Yuſticia qũo diffinit. quid impoꝛtat nomẽ eius .qũo
impoꝛtat equalitatẽ.qũo ẽ habitus volũtatis.qũo
dz voluntas ⁊c.ibidẽ.S.ij.
Juſticie ſunt due partes.ſ. commutatiua ⁊ diſtributi
ua que cœclarãtur ibi.c.ij.
Juſticia diſtributius qũo diuidit᷑ in quatuoꝛ mẽbꝛa
ibidẽ.c.iij.S.j.ij.iij.⁊.iiij.
uſticia quomõ neceſſaria eſt cuilibet multitudini.pᷣ
mo ex ꝑte finis.ſecũdo ex ꝑte gubernãtis a quo regi

tur multitudo.tercio ex ꝑte multirudinis ꝗ ex mul⸗

tis ꝑſonis colligit.ibidẽ.c.iij.S.v.

Juſticia quomodo habet triplex pꝛincipiũ.ſ.emanã⸗
tium ex quibus eius oꝛigo pꝛimitus diriuat. impe/
rantiũ ex quo eius auctoꝛitas in ſubditos pꝛsomul-

gat᷑⁊ ſuſcipientiũ ex quo eius vtilitas multiplex de
clarat᷑.ibi.c.iiij.S.j.ij.iij.

Yuſticie que virtutes ſunt annexe. dupliciter aliqua

vutus ad alteꝝ exñs a rõne iuſticie ceficit. et q̃ ſunt

virtutes qᷓ vebitu alteri reddũt ſed nõ poſſũt redde

re equale.ibidẽ.c.v.

Juſticiã eſurire qui dicũtur beati Math.v. quomo

iſti ſaturabunt᷑ in pñti ⁊ in futuro vario mõ.iiij-
p.xi.vij.c.vj.S.iiij.

Yuſticie cauſa pſecutionẽ patientes qui dicunt᷑ beati

—

quũo ipoꝛũ eſt regnũ celoꝝ.in quo conſiſtit iſta be⸗ J

atitudo ⁊c. ibi. S. viij.

uſticia vniuerſalis qũo eſt ſpeculũ in quo nũc tuum
videmus.qui fuerũt inuenti iuſti in illa iuſti cia ⁊c.

j.p.ti.iij.c.vj. .cx.
anici qd ẽ.q ſunt ipſiꝰ ꝑtes integrales. eſſentiales.
ↄmutatiue ⁊ potentiales.j.par.ti.j.c.iij.S.ij.d.

Juſtificatio impij que eſt effectus gratie operãtis di

cit᷑ a iuſticia.Et iuſticia dicit᷑ triplicit᷑ quatuoꝛ cõ/

currũt ꝑ oꝛdinem in inſtificatione impij.⁊ in quoli

bet motu quo aliqͥd ab altero mouet᷑ tria requirũ⸗
tur.iiij.p.ti.ix.c.vj.

uſtificatio impij requirit gratie infuſio nẽ pꝛobatur

⁊c. ihidẽ. S.j.

.„₰

tũ ſui arbitrij. ꝓbat᷑ ibi.S.ij.⁊.iij.

Juſtificatio impij requirit veteſtationẽ peccatiꝑmo

Auſtificatio impij in quo conſiſtit tota. q̃ ad eandem

reqrũtur.quare gratie infuſio fit ĩ inſtati abſq; ſuc
ceſſione ⁊c ibi.S.iiij.
Juſhificatio impij ꝙẽ maximũ opꝰvi oſtẽditſm ma
gnitudinẽ eiꝰ qð fit.et ẽ aliquo mõ miraculoſum.q̃ᷓ
tria ſubdiuidũt᷑ ⁊ veclarãt.ibidẽ.ꝭS.v. H
Juſtificationis bñficiũ qð ẽ qð a veo accepimꝰ.qũo
e ipᷣo debemꝰ? eſſe deo grati.Et q̃ hõ circa ipᷣa cogi⸗
tare debet.iiij.ꝑ.ti.v.c.xij.S.ij.añ mediũ.
Juſtoꝝ gaudiu pꝛo bat᷑ ey ſcriptura.⁊ hoc gaudiũ oñ/
