erfectus quomodo religioſus fit ꝑ pꝛofeſſioneʒ.que

in diuerſis religionibus diuerſimode expꝛimit.ibi⸗
em.S.iiij.vltra medium.
Perfectio homiĩs in quo conſiſtit imitando.ſq; um.
iiij.par.ti.xj.c.ij.S.ij.circa medium.
Perfectio quomodo ſumit᷑ dupſr.ſ.quedam perſona⸗
lis.⁊ quedam ſtatualis.que eſt perfectio patrie et q̃
vie. 7 ae naturalis.⁊ qũo religioſi ⁊ plati ebẽt ee
pfecti.Et qũo ꝓfectio vario modo accipit᷑ ibidem

.

ti.xij.c.iiij..xij.d.e.
Perfectõis pauꝑtas que ẽ.⁊ habere aliqua ĩ cõmuni.
vtꝝ diminnit ꝑfectiõʒ ⁊c.habet᷑ veſuꝑ materiaval⸗
æ longa.ibidem ꝑ oẽs ſequentes..

ectio. que ſunt ipſius effe⸗ .

Peregrini ⁊ viatoꝛes etiã negociatoꝛes ſi ſine licentis
curatoꝝ ꝓfecti ſũt nõ pñt ab alijs abſolui ſed ſi ha
beãt licẽtiã pñt.iij.p.ti.xvij.c.iiij.e. .—
Pericula ſiue futura mala.quũo quis iſta reſpicere dzʒ.
I.par.ti.iij.c.vij.S.vſ.
Pericula pcauere eis obniare quomodo ptinet adt᷑
ciam partẽ pꝛudẽtie.⁊ quomõ patimur in pñtivita
gicula iſta in qua druplici pugna ſpũsli.iiij.par.ti.
ſcõo.c.ij.S.v. . . . .
Pericula ſeptem ſunt ĩ pꝛeſenti vita que ſemper time/
ri vebent.quarta par.ti.xiuij.c.vij.p totum.
Periuri exdudunt᷑ a iuramento.⁊ ſic etiam excludun/
tura iudicio ⁊c.ij.par.ti.x.c.iiij.S.ij.G.
Periurij grauitas oſtenditur ex quatuoꝛ.ſ.ꝙ ex eo xe⸗
us inhonoꝛat᷑.quia omni lege vitat᷑.quia ꝓximꝰdã/
nificatur.et quis faciens multiplici pena caſtigat᷑
ij.par.tci.x.c.vj. .
Periurium quid eſt. quia iſte non excuſatur a moꝛta⸗
li. tribus modis ꝓpꝛie quis ꝑiuriũ incurrit. vndeꝛ
moꝛtaliter peccat.ibidem..j. S
Periuriũ quomodo ꝓhibet᷑om̃i lege.ſ.intrinſeca.mo⸗
ſayca.euangelica.canonica ⁊ politica.ibidem.S.ij.
Pꝛopter ꝑiurium quare ⁊ qũo ꝓximus damnificat᷑.⁊
nõ excuſatur a moꝛtali.⁊ quid ve exigente iuramen
tũ vtrum peccet ⁊c̃.ibidem..iij.
Periuriũ quo ⁊ qualiter multipłr punit᷑.qũo.ſ.ĩ foꝛo
eccłie.⁊ qũo ĩ foꝛo ciuili.ibidem.S.iii.
eriurus quam penam incurrit ſᷣm canones.iij. par.
ti.xvij.c.xxj.S.v.ibi. Quintuſdecimus.
Permutationes beneficioꝝ ⁊ pꝛebendarum væſcribũ
tur ſupꝛa ſub litera b.ſ.beneficia.Et tercia par.tit.
xv.c.iij.⁊.S.j.ꝑ totum. ,⸗
Perſecutoꝛes quomodo ſunt ſecundi mali operarũ in
vinea wvmini.ſ.ĩ eccleſia.⁊ qui.⁊ quomodo eccła ci
paſſa eſt ecem magnas perſecutiones.⁊ s quibb ⁊c.
j.par.ti.v.c.ij.S.viij.q. . .
Perſecutionem patientes pꝛopter iuſticiam.qͥ ⁊ quo-
modo dicuntur beati om odo ipſoꝛum eſt regnũ
celoꝛum.z in quo conſiſtit iſta beatitudo. quarta ꝑ.
ti. vij.c. vj. . viij. .
Perſeuerantia quid eſt.⁊ circa que conſiſtit.quarta ꝑ
te ti.iij.c.viij. .
erſeuerantie ſunt duo extrema.ſ.mollicies ⁊ perti-
nacia.ibidem..j.
Perſeuerãtie ſunt q̃tuoꝛ effectus.habet em̃ ſola opta⸗
ta unpetrare.inſueta ĩ naturã mutare.acqᷣſita ↄſer-
uare.⁊ vtutes vẽs in bono ↄfirmare.ibidẽ..ij.
Perſeuerãtia in auxilio vi ⁊c quomodo dicit᷑ tripli⸗
citer.quarta parte titulo nono ca.v.S. ſexto.infra
pꝛincipium. . —
Perſeuerãtia in bono quomodo eſt via qua immedi⸗
ate itur ad celũ.j.par.ti.v.c.iiij.S.ij.e.
Perſeuerãtie laus in quo conſiſtit.ſecunda par.titulo
v. c. xij S.ðiiij. b.
erſone ecclaſtice que dicant᷑ que gaudẽt duplici pꝛi
uilegio clericoꝝ que ſunt vere eccłiaſtice ꝑſone.et qᷓ
ſub dubio.iij.par.ti.xxiij.c.vꝓ totum.
erſonis eccłiaſticis manus violentas inijcientes ex
cõicati ſunt maioꝛi ſnĩa.iij.par.ti.xxiiij.c.j.
Perſonas eccleſiaſticas compellentes et eoꝛum bona
eycommunicati ſunt maioꝛi ſmia.ibidem.c.xxj.xxij.
xxiij.xxiiij.xxv.⁊ ſerto.
onarum acceptio in iudicio quomodo ipſa ꝓhi⸗
bet. Et etiaʒ ipᷣa pꝛohibet᷑ ex ſcriptura cũ exemplo
ba ti.j.c xix.S.ij.⁊.c.xx. .
erſonalis vnitas ꝓbat᷑ ex ſcriptura.⁊ quõ hec neceſ⸗
ſaria eſt ad peccatoꝛis redemptionẽ. pꝛima par.ti.
vj. c. ij.F. v. . vj.
Darticipatoꝛia manus qũo veſcribit᷑⁊ qͥd ſignificãt
eius.v.digiti ſiue modi.ij.par.ti.ij.c.j.S.viij.

ante

Particpatio quſlo moc fit in rapinis. furtis ⁊c.ij.
cxij.xiij xiiij.i.xv. Nide multa plura in⸗

par.xit.j. riii
fra ſub . r. ſ. rapina.

Narticipare quis põt quadrupliciter cuʒ excõicatis

⁊c̃.iij.par.titu.xxv.c.j.⁊.S.j.
articipãtes cũ iudeis circa caſus ꝓhibitos qũo ſũt
puniẽdi.ij.par.ti.xij.c.iij.S.ij. .“
De participatõne vſure ſiue cooperatiõe qũo quis
tenetur ad reſtitutionem ſecunda psar.ti.j.c.ix.

Pertinacia eſt filia vane gloꝛie que opponit᷑ vtutiꝑ/
ſeuerantie ſm exceſſum.in quo conſiſtit ꝑtinacia.

gquis dicit᷑ ꝑtinax ⁊c̃.ij.par.ti.iiij.vſy.
e ꝑtinacibo ponit thema ex pſalmoqũo peꝛtinax
comꝑatur a d aſpidi ꝓpter tria.quõ aliqͥ magni pꝑti
naces fuerũt.⁊ quo ſancti viri cauere vebẽt ſe a ꝑti⸗
nacia.ibiem..j.ij.⁊.iij. J
ertinax quomodo contemnit pᷣlati fulminãtis ſen-
tentiam excõmunicationis.qũo aſſilatur veneno.
ibidẽ. S.iiij.

Pertinar quis dicit. vnde dicit᷑ ptinax.⁊ vndenaſcit᷑

hoc vicium.iiij.par.ti.iij.c.viij.S..d.
Peſtis nulla maioꝛ ꝙ familiaris mnimicus. quare.
queſtio quedam ve Juda.ij.pte ti.j.c xxij.O..

etitiones qũo foꝛmare vebemus as ceũ ⁊c. veſuper

vicde varia ſupꝛa ſub litera o.ſ.oꝛatio. Et.iiij.par.
ti. v. cviüj. S.iijjjj.
Peti qũo vebet ſcientia a deo deſuꝑ dałt modus ⁊ foꝛa
7.iij.parte ti.v.c. “
Petrus apoſtolus qũo pꝛeceſſit alios apoſtolos in ſe⸗
ptem poteſtatibus.tercia parte titulo.xxij.capitu.
tercio. .iiij.

Pictoꝛes non ſᷣm quanti/
tatem laboꝛis ̊ pᷣm induſtriam exigere poſſunt ſa⸗
lariũ.⁊ qũo ⁊ in quib freq̃nteꝛ fraudẽ ↄmittunt in
ſuis operibus ⁊ cetera.tercia par.tit.viij.capitulo
ictagoꝛica pᷣcepta que ſunt ⁊ qũo ſunt fugiẽda.iiij.
par.Cti. v.c.xx.S.ix.
letas qũo diffinit᷑ 1 Tullio.⁊ vſcribitur tniplicit᷑
ſq; ꝓꝓꝛieꝙ cultu ⁊ honoꝛe ⁊c̃.et qũo vnuſquiſq; ad
eandem tenet᷑.iiij.par.ti.v.c.ix. .
Rietas qũo requirit honoꝛẽ parentũ.⁊ iſte honoꝛ tri
pliciter intelligit᷑ ſq; eis reuerentiã exhibẽdo.obe/
dientiam faciendo.⁊in neceſſitatib ſubueniendo.
Pietatis vnũ qũo habet tres dignitates ſiue excel⸗
lentias.ſ.qtum ad ſuam regula.ꝙᷓtum ad ſuã diffe⸗
rentiam.⁊ qtum ad effica ciam ſiue vtilitatẽ.iiij.ꝑ.
Nietatis vonũ qũo habet in via quinq; actus.ſ̊ vnuʒ
pꝛincipalem.⁊ alios quatuoꝛ ſecundarios.ibidem
pꝛimo.
Eli qũo remanet in patria.que vtilitas ipſiꝰpie/
tatis.qũo ad oĩa valet ⁊c.ibidem.S.ij.
Pignoꝛa vtrũ licet emere a manifeſtis vſurarijs.ij.ꝑ.
ti. j. c. viij.S.xvjj.
Nignus ſi aliquis accepit vnde habuit emolimentuʒ
tempoꝛale.ſi hoc egit contra voluntatem pignoꝛã-
tis furtum commiſit.quid pꝛopꝛie eſt pignus credi
toꝛ tenet᷑ omnes fructus pignoꝛis reddere.pꝑceptis
cæductis ⁊ expenſis in bona fide ⁊c ibidem cap.xv.
§. tercio. . . . ”MB
Pigritia dicit᷑ filia accidie cui aſſilatur ⁊ in ſcriptu:s
pigritia frequenter ſumitur ꝓ accidia ⁊ negligẽtia
ſuper omiſſione bonoꝝ operum.quarta par.ti.ix.
cap. xiijjz.
Rigritia iſta ſiue tarditas ad bonum eſt mala ⁊ peri⸗
culoſa in tribus ſcilicet in exhibẽdo ſe ad cõuerſio/
nem.in faciendo confeſſionem.in pꝛoſequẽdò ope⸗

rationem ibideʒ ante pꝛimum.S.et poſt per totum
etiã.S. ſerowL. ð

PSigritia in quo differt a negligentia. quis dicitur pi⸗

Eerge i perti re ii z ip.
epigricia vide.S.ſub n.ſcʒ negligẽtia ⁊c̃.

Pigricia ſiue ſegnicies qũo eſt ſpecies timoꝛis natu

ralis.⁊ in quo ↄſiſtit ⁊c.iiij. x.ti.xiiij.c.iij.S.ij.f.

Phiſica ſcia.id ẽ naturalis ſciẽtia Ji tractat.qũo

ſubdiuidit᷑ ⁊c· j.par. tit.j.c.iij.S.j.
Philoſophia vera in tribus conſiſtit.ſ.in religiõe.mo
ribus. wctrina. ⁊ vario modo ſubdiuidit᷑ ⁊ qͥ pꝛ-
pellte⸗ ipam amplexati ſunt. qũo periculoſum
eſt nimiũ inſiſtere in vctrinis gentui. iiij.par.tit.
xj.c.iiij.S.j.ij.iij.⁊.iiij.

Philoſophoꝝ erroꝛes cõtra fidem vario modo deſcri

buntur in quibus ipſi errabant ⁊ cetera.ibidem.c.
v. pR totum.
Nincerna pharaonis quos figurat.⁊ quid ſignificãt
t ꝓpagines.j.par.tit.v.c.ij.S.ix.ibi.Cum auteʒ
lic bene. S

„

Placere alteripoteſt fieri

quadrupliciter. quãdo iſtud fit bono modo ⁊ quã⸗
W non ⁊? ceters ſecunda par.ti.x.ca.ij.S.j.b.c.d.ę.f.

Planete ſunt ſeptem quoꝛum quilibet habet ſuũ ce⸗

lum pꝑ quod facit curſuʒ ſuũ.⁊ qũo vario mõ habẽt

influentias ſuper coꝛpoꝛa humana ⁊ců.ij.par.ti.xij.

2

ca. x. S. iij. H
lanete quõ circũdant ſolem. ⁊ quid iſta ſignificant.
⁊ ponũtur.xij.ſigna ac negs franſiuit P
iſta ſigna operando noſtram ſalutem ſemperĩ me⸗
dio.iij.par.ti.xxxj.c.ij.S.iiij.c.ꝑ totum.
latea in ciuitate eſt triplex.eſt em̃ platea nobilium
campſor eſ pPlares artificum et mercatoꝛum. eſt
platea ludentiũ temploꝛum. quomõ in omnibꝰ
n⸗ ſe ura wlus.ſecunda parte titulo pꝛimo.
C. V .„H. H. D.—

oetarũ ſcientias ſiue eo/

rum vctrinas vtrũ liceat ſtudere vłipᷣis vti.⁊ qũo
Tquando ⁊ qñ non ⁊c.ij ꝓar.ti.iij.c.vij..vij.
Politia ſiue ciuilis ars veſcribitur ⁊ oñdit᷑ oẽm homi
nem naturaly eẽ politicũ ⁊ ciuilem.⁊ ꝙ oĩs hõ natu
raliter ẽ politicus ⁊ ciuilis dupłr oſtendit.que ſũt
ad iſta neceſſaria ⁊c.quarta parte titu.ij.cap.vj..
ij.vide etiam.c.iij. B . ..
Politialis vnitas quõ neceſſario eſt ad młtitudinis
directionem.j.par.ti.vj.c.ij.S.v.d.
Pollutio nocturna vtrum ſit peccatum tripliciter x
ea loqui poſſumus.aut m ſeipam aut ſᷣm cauſam
ſuam aut ſᷣm ſequelã. t põt eẽ triplex cã huiꝰ pol
lutõnis.ij. par.ti. vj. c. Y. .
Pollutio extravas vebitum ſiue extraoꝛdinarie ẽ pec
catũ moꝛtale.iij.par.ti.j.c.xx.S.vj.

Pollutio nocturna quõ ⁊ qñ impedit celebꝛationem

vel cõmunionẽ. pollutio põt accidere vni ex qdru⸗
plici cauſa. quando tũc impedit.que excipiunt᷑ ⁊c.
lij.par.ti.xiij.c.vj.s.x.c.ꝑ totũ.

Pollutio in ſomnis quare in ſenon ẽ

peccatũ.j.parte
ti.iij.c.viij.S.iij.j.mediX. .
onderibus ⁊ menſuris qũo aliqñ fit fraus.que pe⸗
na vfraudantium. qũo qñ tales tenent᷑ ad reſti
tutionẽ.ij.par.ti.j.c.xviij.S.vj. “
Populi ſine diſciplina et ſine lege ſunt due abuſis/
nes inter duodecim abuſiones diuerſoꝝ.j.par.tit.
OBalar bellum qᷓpericuloſum eſt.ij.par.ti.vij.cap.
vij.S. ij.
Nopulus quid eſt ̃m Tullium. eoꝛundem leges et
iudicialia pᷣcepta vario mõ deſcribunt᷑.j.parte tit.

4

ante PB

xiiij.c. vj. S. iij. Nide etiam Iſub p.ſcʒ ce pᷣceptis in
dicialibdhs.
Poꝛtio ltima in tellamentis eſt nige quõ dʒ diui
di int᷑ heredes ⁊c̃.iij.par.t i.x.ca.iij..ij. .—
Den canonica ceſcribitur infra ſub litera ſ.ſcilicet

epultura.

Poꝛticus quin tnpler quibkn Johãnis.x. in quibus

iacebat multitudo languentiũ qͥ ſpaliter exponũ
tur.⁊ qui ſp ſalger in iſtis poꝛticis iacent infirmi.
j. par. ti. ij. c.iij.ꝭ.ij.iij.iiij.v.⁊.iyil.
ke hieruſalem ſex eſcri unt.? quid ſpũalit᷑ ſigni⸗
fica nt.j.par.tit.ij.c.iij.S.vj,·
Soſſe fſoꝛ male fidei vllo rpe non pſcribit. Eſtvna xæ
regulis iuris que ⁊ vœclaratur.j.par.ti.xx.ca.vnico.
ſub p. ſcʒ Poſſeſſo. D
Silnepe⸗ eſtiõe pſcriprio non pcedit. ſt vna vere
gulis que ⁊ vcclaratur ibidẽ ſub ſ.ſcilicet Sine poſ
kemione. .
Pꝛo poſſeſſoꝛe ha bet᷑ qui wlo veſijt poſſidere.eſt vna
c regulis iuris que? declaratur ibidem ſub p.ſcili
cet ſe⸗ poſſeſſoꝛe. . .
Poſſemionis vſus qũo vſcribit᷑ que ⁊ vlterius vecla⸗
ratur.iij.par.ti.iij.c.iij.S.ij.

Poſſeſſio ciuitatis deſcribit᷑ pulchꝛe.ij.par.ti.j.c.xxij.

§. vij. 7. vooJl.
oſſeſſiones oꝛdinis fratrũ pᷣdicatoꝝ vſcribunt᷑ vtę
ſcʒ licet habere ⁊c̃.iij.parte titu.xvj.ca.j.S.xij.⁊.xiiqj.
ECirca poſſeſſiones ⁊ vſus reꝝ ⁊ cõicatõnem adinui
cem quo lex antiqua circa illa varia ſtatuit.j.par.
ti.xiiij.c.vj.S.iij.b.c.d.eę. „ ᷣ
Poſtulatio Kr eſcribit᷑ vario mõ ſub litera e.ſeʒ
&lectio.Et.iij.par.ti.xix.c.iij.

Potentie amime veſcribuntur ſupꝛa ſub litera a ſcili⸗

cet Anima. .
Potẽtie aĩales cum naturales ſunt ſᷣm Augnſti.ſunt
bona media quibo bene male vti poſſumus. et he
ſunt tres pꝛĩcipales q̃ vario mõ veclarant᷑.j.par.tci.
Vij. c. iij. S.ij.d. p totum.
Poteſtas ſacramẽtalis eſt trip lex.ſ.auctoꝛitatis excel
lentie.⁊ miniſtratus.qũo væus ſibi aliqua ᷣuauit.
qũuũo alijs e diuer ſis ptãtem ⁊edit ⁊c.iij.partu.ti.
xiiij.cxiij. .v.b.c.d. .
Poteſtatis abuſus qũo fit ꝑ pꝛaunã adeptõem.pꝑ pꝛa⸗
uam eiꝰ executõnẽ.⁊ ꝑ pꝛauã intentõem.iij.par.tit.
xxij.c.ij.S.j.b.ꝑ totum.
Ptãs age ceſcribit᷑.S.ſub litera p.ſcʒ pape.
Poteltas ſextuplex data fuit aplis a xpᷣo.ſ.baptiʒãdi.
pᷣdicandi.ſoluẽdi.ligãdi ⁊ ↄfirmãdi ⁊c.iij.par.titu.
e poteſtate ſiue wminio vide ſupꝛa ſub litera d.
ſq; wminio.
Poteſtas qua quis alijs pꝛeeſt wnũ ẽ non paruum a
wminio cõ ceſſum quod ꝓbat᷑.qũo in hoc hñt qnã/

dam ſilitudinem cũ co.⁊ qũo hecptãs ſiue dnium

ſepe ꝝꝑ peccata tollit.pꝛobatur pꝛima par. titu.vij.
c. lij.S. j. ð.
oteſtas pape ceſcribit᷑ ſupꝛa. „„
ractica vnde diciturin
quibo ſcientijs diuidit᷑ ⁊c.j.par.ti.j.c.iij.S.ij.

Prebendecanonia? bene

ficia deſcribunt᷑ vario mõ ſupꝛa ſub litera b.ſcʒ be-

neficium. t. iij. par. ti. xv. c.j. ij. 7. iij. p totum.

Pꝛebẽdati in dua bo ecclijs in qua tenent᷑ dicere ho/
ras canonicas.iij.par.ti.xiij.c.iiij.S.j.

Preceptamoꝛalia legis ve

teris in cõi veſcribunt᷑. vtrũ cadunt ſub precepto
⁊c̃j.pax.ti.xiiij.c.iij.

Pꝛecepta moꝛalia ſunt de actibo virtutũ ſ̊ actꝰ huma
nus non põt eẽ virtuoſus niſi fiat cũ debito modo.
modus virtutis conſiſtit in tribo ⁊c.ibidem. .j.
Rꝛecepta moꝛalia qũo ſunt v his que ꝑtinẽt ad bo/
nos moꝛes qui.ſ.cõueniũt rõni.pñt tñ diuerſimo xæx
diuidi.ibideʒ.S.ij.
ꝛeceptoꝝ obſeruatio erit cũ dilectõne.⁊ ſeruãs qð⸗
uq; pᷣceptoꝝ non exiſtens in charitate damnat᷑ ⁊c̃.
ctus charitatis põt dupłr accipi.quare iſta pᷣce
pta opoꝛtet ſemꝑ cuſlodiri.qũo in ipᷣis fieri debʒ di
ſpenſatio bigen Si
Pꝛeceptoꝝ moꝛaliũ fundamẽètũ ⁊ pꝛincipiũ charitas
eſt.⁊ intantũ aliquid cadit ſub pᷣcepto inqtum ha/
bet rõnem væbiti.⁊ illud vebitum eſt du plex ⁊ cete/
ra.ibiac᷑..iiij.
ecalogus qui continet ecẽ pᷣcepta oñdit᷑ ex ſcri⸗
ptura. quo iſta pᷣcepta ſt ſeruãda.⁊ peccato trãſ⸗
reſſio nis. et quare non plura vel paucioꝛa pᷣcepta
fuerũt data ⁊c.ibidem.S. v.
Pꝛecepta moꝛalia quomõ ipſa addita ſunt in œcalo-
go.⁊ que ſunt.⁊ de quibus tractant.que ꝑ omia fun
dantur ⁊ pꝛobantur ex ſcriptura ibidem.9.vj.

Pꝛecepta decalogi deſcri/

buntur.quoꝛum tria pertinent ad dei dilectioneʒ.
pꝛimum eſt. Mon habebis veos alienos coꝛam me.
Tſuper ponitur thema ⁊ væclaratur.j.par.tit.xiiij.
capło.iij. 5
ꝛeceptum pꝛimum pagani antiqui tranſgredieban
tur ſcilicet faciendo væos alienos.ita nunc mali fi-
Teles eos imitantes ſimiliter colunt ⁊ cetera.ibidẽ
§. pꝛimo. .
uatuoꝛ ſunt rõnes quibo excluſo cultu falſoꝛum
oꝝ vebemus veꝝ cũ colere.que veclarant᷑ ⁊ pꝛo-
bantur ibidẽ.S.ij.
ꝛeceptum ſecundum erat. Mon aſſumes nomen vei
tui in vanum. quomodo peccatoꝛes contra hoc pꝛe
ceptum faciunt. quomodo nomen vi ſumitur ad
quatnoꝛſcilicet ad ſanctificatõnem.confeſſionẽ.au
xilij ungtararonem.n ad dicti nominis confirmati
onem. ibidem. S.iij.
Pꝛeceptum terciũ erat.Aemẽto vt diem ſabbati ſan
ctifices.pᷣceptuʒ erat filijs iſrael ſabbatũ cuſtodi⸗
re ꝓpter quatuoꝛ rõnes.⁊ opus qð fieri dʒ in die fe⸗
ſto vt ſanctificet᷑ eſt quadruplex.ibim.S.Diiij.
Pꝛeceptũ quartũ erat.donoꝛa parẽtes.quare ponit
pᷣceptum de honoꝛe Rareneu bitum filij aðd ps⸗
trem ẽ adeo manifeſtũ ꝙ nulla põt tergiuerſatõne
negari.⁊ quare.ibidẽ..v. .
arernitas vencrãda ẽquadruplex.ſ.carnalis. pᷣſidẽ/
lalis. tpalis ſacrametalis.⁊ que filij iſtis paren/
tibus facere vebẽt ⁊c̃.ibidem.S.vj.
Parẽtes qũo væbẽt a filijs honoꝛari. Iſte honor eſt
qua druplerx.ſ.reuerentie.obedientie.beneficentie.⁊
rolerãtie.ibidem. S. vij.
Pꝛimũ illoꝝꝑ vario mow veſcribitur.qui ſeruãt iſtud
quartum pᷣceptum. ibidem. S. viij.
Pꝛeceptuʒ quintũ erat.Mon occides.qũo⸗ v quib
occiſio intelligit.⁊ triplexr erroꝛ eſuꝑ veſcribit. Et
homicidium ppetrat᷑quatuoꝛ modis.ibidẽ.S.ix.
Pꝛeceptũ ſextũ erat. NMõ mechaberis.que peccata in-
cludũtur ſub mechia.quadruplxr fit qͥs maculatus
ꝓ luxuriam faciẽs cõtra hoc pᷣceptũ. Sunt autẽ di
uerſe ſpẽs luxurie. Et vir qͥ adulterat᷑ tria mala fa
cit.⁊ ſiliter mulier.j.par.Ci.xiiij.c.iiij S.
ꝛeceptum ſeptimũ eigt. Hon furtũ facies.qͥd intel
ligitur furti nomine.⁊ quatuoꝛ modis fit ↄtra hoc
Refanm que quatuoꝛ adhuc vario mõ ſubduntuꝛ
ibidem..xj.
Pꝛeceptum octauũ erat Mon loqueris contꝛa fratrẽ

P ante R

tuũ falſ um teſtimoniũ.mendaciũ ẽ vitandũ ꝓpter
tria.⁊ quadruplr fit ↄatra hoc pᷣceptũ. Mõ loqueꝛis
falſum teſtimoniũ. ibidem. §. xij.
Pꝛeceptũ nonũ erat. Mon ↄcupiſces rem ꝓximitui.
ꝓter quatuoꝛ rõnes væbet qͥs abſtinere ab iſta cõ⸗
cupiſcentia.⁊ tripłr talis cõcupiſcẽtia reꝑ ẽ pecca/
tum moꝛtale. ibideʒ. S. xiij.

Pꝛeceptum ⁊æcimũ erat. Mon væſiderabis vxoꝛẽ ꝓxi/

mi tui.duo in hoc pcepto intelligunt᷑.qnid intelli⸗
git᷑ ꝑ wmum. qd ꝑ vxoꝛẽ.⁊ huius ↄcupiſcẽtieẽ mł
tiplex gradus. ibidè. S. xrijjj.
zecepta oĩa hõ implere non põt ſine vei gra oñdit
⁊ ꝓbat᷑.iiij.par.ti.ti.ix.c.v.

Pꝛecepta ceremonialia le
is moyſi oĩno ceſſãtĩ nouo teſtõ et fuori nõ vebẽt
ſeo ſolum qᷓtum ad moꝛalem expoſitõem. ⁊ quomõ
pᷣcepta ceremonialia veterminant moꝛalis ⁊c.j.ꝑte
Pꝛecepta ipᷣa ceremonialia ̃m illud ee r gu
ſunt multiplicata. zilla pcepta cerer
dunt᷑ in quatuor genera. ibidem. S.ſj. H
acrificia veteris legis quare ſunt inſtituta. 2 q̃d
ſignificant. aſſignat᷑ triplex ratio ũloꝝ quare ta⸗
lia aĩalia vel alia offerebant᷑ genus ſacrificioꝛuʒ ẽ
triplex.j.par. titu.xiiij.c.v.. j. .
Nꝛeceptoꝝ ceremomiali ſecũda ꝑs ẽ. que dicunt᷑ ſa⸗
crificia q̃ ptinebant ad templũ ⁊ vaſa eius.⁊ eſt tri
lex templũ. ſ.materiale. ſpuale.2 ſuꝑnaturale.qbo
. — qũo diſtinguebat᷑ teplũꝛc ibidem.i.iij.
ꝛeceptoꝝ ceremonialin tercin genus ↄſiſtebat in ci⸗
is.in veſtiba ⁊ quibuſdã alijs pꝓhibitis.huius ob-⸗
ſeruãtie in cibis ⁊ veſtibo triplex rõ põt aſſignari.x
aĩalia iudeis ꝓhibita quid nobis ſpiritualit ſigni⸗-
ficant ⁊c̃.ibidẽ.S.iijj. ”
Neeceptoꝝ moꝛaliũ quartũ genus erat ſacramẽtorũ
que tm erant ſigna ſacraꝝ rerum que dicunt᷑ iſta ſa
cramẽta.⁊ quedã ſacr̃a ptinebãt ad totũ popnlũ.2
qu edã ad miniſtros que ſpũualit᷑ exponunt᷑ibi..v.
ſexto. S. habet xe circuciſione.æ ipᷣa vide.S.ſhᷣ
ra c. ſcʒ Orcũciſio. .
n ſeptimo. S. habet̃ ve agno paſchali⁊ ſua come⸗
ione. e ipo vide.S. ſub lr̃a a.ſcʒ Agnus.
n octauo.S.agit ve purificatõne iudeon quenopᷣ
L alctermoraltiaran ipſa vide infra ſub purifi-
catione.
In nono.S.agit᷑ conſecratõe ſa cerdotũ ⁊c̃.⁊ 4
nobis ſpũaliter ſignificat. æſuꝑ vide infra ſubſ.ſcq;
ſacerdotũ.que oĩa ꝑtinebãt ad pᷣcepta cẽmonialia.

Preceptaiudicialia legis

Moyſi vbi oꝛiginaliter habent᷑.ꝛ in tribo differunt
iudicialia a ceremonialilv.j.par.titu.xuij.cvj.
Pꝛeceptoꝑ hoꝝ moꝛaliñ fit Jnadrupler diſtictio ᷣm
diſtinctõem oꝛdinatõis hũane.⁊ qũo ecclia aliqua
Tcæ iſtis pceptis ſumpſit ⁊ que.ibideʒ.S.j.
udicialis pᷣcepta legis Moſayce veſcribunt᷑ que
Ant ad pꝛincipes.⁊ qũs circa bonã oꝛdinatiõeʒ
pꝛincipũ duo ſunt attẽdenda. ⁊ quũo aliqͥ ex diuina
oꝛdinatione ſumpſerũt pꝛincipatuʒ.⁊ quo ſereges
pꝛincipes habere ebẽt. ibidẽ.S. ij.
Pꝛecepta iudicialia veſcribunt᷑ qᷓtum ad populares
ſᷣm Lulliũ.ad rõem populi ꝑtinet ↄmunicatõ ad⸗
inuicẽ q eſt duplex.quomõ lex ſtatuit poſſeſſiones.
quomõ lex ſtatuit ſubuentionẽ ⁊ octo genera pe/

narum. ibidem.S.iij. .
Pꝛecepta iudicialia veſcribunt᷑ que reſpiciunt extra⸗
neos cũ extraneis põt eſſe ↄuerſatio dupłr ⁊ tripłr
offerebat᷑ iudeis occaſio vt cũ extraneis pacifice cõ
municarẽtꝛc.ibidẽ.S.iiij.

onialia diui⸗

Pꝛe e iudicialia deſeribunt᷑ qtum an wineſticos
yt füliosvroꝛẽ ⁊ ſeruos.qũo bene ſunt regẽdi.⁊ qũo
in wmeſtica cõioneſunt tres combinatones. ibidẽ
§. quinto.

Preceptaeccleſie deſcribũ

tur quãdo obligant ad moꝛtale. aliqua vniuerſa⸗
lia ſunt que extendunt᷑ad oẽs fideles. aliqua ad
certos ſtatus pſonaꝝ et ſunt nũero.xij.j.par.t.xvij.
c.vn ico..xij. ir.

Pꝛecepta mãdata dei ⁊ ecclłie vel p̃ᷣlatoꝝ qũo viſtin-
unt᷑ vel intelligunt᷑ ⁊c. ſuꝑ vide ſupꝛa ſub m.ſ.
Mandata. t. ij.partu.ti.iiij.c.ij. S. ij..iij.
Pꝛecepta negatiua affirmatiua quũo inten ſe differt
Et quomõ ⁊ quando hoĩes obligant᷑ ad ea.ij. part.
ti.ix.c.vj.c. MM
Pꝛeceptũ qð dat pᷣlatus in viſitationibo monaſterio⸗
rum vłals q ſibi dicat᷑ꝙ ſi quis ſciuerit aliqua ad
coꝝigendum ⁊c.qũo iſtud pᷣceptum ſit intelligẽdũ
ſiue ſeruandũ ⁊c.ij. par.ti.ix.c.vj.S.iiij.d.aliquali⸗
ter inurrag.
ꝛeceptiſnĩa qũo ↄſiſtit in maioꝛitate.obediẽtia.⁊ ĩ
neceſſitate pᷣcepti.iij.parte ti.ix.c·xij. .f. .
Pꝛecepta que ponunt᷑ a beato Auguſtino in regula
quo intelligunt᷑.iij par.ti.xvj.c.j.S.v.circa mediũ.
Pꝛecepta q ponũturĩ regula beati Bñdictiquomo⸗
chralicuncur rerci parte titulo.xvj.capitlo.j.
ſennoo. —
Pꝛeceptis pᷣlatoꝝ qũo ⁊ qũ quis non tenetur obedire
ibidem. 5. ix. pꝛincipalr tñ vltra mediiũ.
Pꝛeceptoꝝꝑ poſitiuoꝝ quã ptãtem ⁊ iuriſoitõnem bʒ
papa.iij.par. ti.xxij.c.iij.S.ij. ”
Pꝛecepta i hõ non põt im plere ſine ipſius gra.hoc
ꝓbat᷑.iiij.par.ti.ix.c.v.b.
Pꝛecepta pictagoꝛica que ſunt.⁊ quõ ſunt fugienda
iiij.par.ti.v.c.xx.S.ix.
Necepto eccłie vtrũ ſatiſfacit qͥ ſemel cicat in anno
176.1.. par. tit ix. c.ixr. .
Pꝛeceptũ ⁊ aſiliũ quõ differũta ſeipᷣis ⁊cj.par.ti.xv.
c. vnico.. vj. H
Pꝛeceptũ qũo ſit audire miſſam in die feſto.Et circa
iſtã materiã ponunt᷑ quedã qõnes ⁊ dubia.Et qui
excuſant᷑ ab iſto pcepto.ij.par.ti.ix.c.x.S.j.etiã.ij.
Peꝛecipitatio poni?᷑ ꝓ ſecũda filia luxurie.qũo ex ea⸗
m ⁊ ex alijs peccatis ꝓcedit in 10 ↄſiſtit.qͥd pti⸗
net as pcipitationẽ.⁊ ipa veſcribit᷑ ⁊ eclarat᷑ ꝑꝰbũ
pſalmiſte.ij. par.t. v.cx.
Pꝛecipitatio in verbo coꝛdis in quo aſiſtit.qũo con⸗
tra eandẽ delinquit᷑⁊ qũo dicit᷑ ad ſilitudinẽ in re⸗
bus coꝛpꝑalibo quaſi ſilitudinarie ⁊cibidem.S.j.
Pꝛecipitatio inyerbo oꝛis pcipue in trib oʒ caueriſ.
in ꝓferendis ſentẽtijs.in dubijs vcidẽdis.⁊ ĩ ſecre
tis edicẽdis.ibidem.S.iij. H
ꝛecipitatio no ſt mn dpe qnio ſit mmãda ſiue cõ⸗/

ſideranda. ibidẽ.S.iij.

Pꝛedicationis negligentia
ꝙ peccatum ſit ꝓbat᷑.que negligẽtis triplłr cõmit⸗
titur.ſ.pᷣdicationi non intendendo. pꝛedicationem
non kertnendo vel non faciendo ſecunda par. titu.
ix. ca.xj.

Pꝛedicationis negligeria quomodo cõmittitur cir/

ca illum qui aſtitit pᷣdicationi ſ̊ mẽs extrauagat᷑.x
circa alias vanitates mũdi vel curioſa querendo.

plus ꝓdeſt pᷣdicatio q; ſumptio coꝛꝑis xpᷣi.⁊ ce⸗
tera ibidem.S..
Pꝛedicationis negligentis quomodo committiturũ
audiendo ſermones.⁊ pꝛincipaliter circa quos.Et
fructus verbi i ſunt. xij. quib omnibo pꝛiuentur

qui non audiũt ᷣmones ̊ negligũt.ibidem.S.ij.

Preicationie negligeria qũo committit᷑ in nõ reti /

nendo vel uon faciẽdo. vant᷑ plures in exempluʒ q
pdicatõem audiebãt. Et quomodo ignoꝛatia non
excuſat ꝛc. cũ notabili exemplo in fine.ibidẽ. 5.iij.

Pꝛedicatio verbi cei quomodo hʒ. xx. pꝛiuilegia. tcia

ar. ti. xviij. c. j. SidJ.
learcario quare interdicit᷑ mulieribo ꝙ nõ pᷣdicent

iij. par. ti.xviij.c.iij..j.

Pꝛedicatoꝛum ſtatus de/
par.xi.xviij.c... ßM
Pꝛedicateꝛ qũo aſſimilat᷑ celo.⁊ vt digne pᷣdicet.qũo
debet hr̃e ↄditiones celoꝝ ſpũalit᷑ ⁊c.ibidem..j.

ſcribit᷑ ꝑ thema ex pſalmo qð ⁊ vᷣ ipſis vecclarat᷑.iij.

Pꝛedicatoꝛ qũo vebet pᷣdicatonem enarrare alus ꝓ

audiẽtes intus intelligãt guſtant ꝑ uotionem.

1 Et pꝛedicatio habet.xx.pꝛiuilegia.iij. par.ti.xviij.

cCsg. j. H. H.

Regic⸗ 2
em. .1 .* . . . „. . . . . .
Pꝛeuicatoꝛes ſneinalitoꝛts guͤe ſe hie wbet in inad
tione contra hereticos.ibidẽ.c...

toꝛ quomodo ebet enarrare gloꝛiam vi.ibi

Pꝛedicatio veſcribit ꝑ thems qð ⁊ wipᷣa eclarat ibi

dem. c.iij.

Pꝛedicationio excellẽtia qme eſt ſiue in quo coſiſtit.
quò ð pꝛincipiũ in ecclia.⁊ quare ẽ multis pꝛinile/

gijs wtata. et quomò pᷣdicatoꝛes dicunt᷑ angeli et
ꝓPbete ⁊c ibideʒ.c.iij. d.ſſ.
ꝛedicatoꝛ vt digne pᷣdicer qũo hr̃e debet dilectioneʒ

iij. 5. ij.

Nꝛedicationis agrua materia que eſſe dʒ. quõ dʒ pdi⸗
care.ſi mendaciũ ſcienter pᷣdicat moxtalit᷑ peccat.qᷓ
vera materia pᷣdicatiõis.⁊ qũo xpᷣm tripłr cogno/

ſcere ebemus in ᷣmone.ibidẽ.c.iij.S.iũj.

Pꝛedicatio qũo fieri pʒ cum vebitis circũſtatůs et tũ
oiſcretione.⁊ quũo pdicatoꝛ inducere vʒ populnzvt

faciat que pᷣdicat.ibidẽ.c.iij.S.ll.
Pꝛedicatoꝛ a quilo cefectibo ſe can ere lebet in pꝛedi
cando ſunt numero.x.⁊ p oꝛdinem vœclarant᷑ ibideʒ
Sc. uä. âtollll.
Pꝛedicationis vera foꝛma queẽ᷑.⁊ ponunt᷑ ſeptẽmo⸗

oi cedendi in pdicatione qͥ pulchꝛe notabiliter

Eclarant᷑ ibidem. c.v. OR tttu.
Pꝛedicatõnis materiã quũo quis dʒ dilatare ex libꝛis
auctẽticis ecchie ⁊ apocriphis dat᷑ ſuꝑ hoc variꝰmo
vus. ibidem. c. vj. ꝑ totũ. .

pꝛedicandi ptãtem qũoꝛ qñrps edit ſuis diſcipuk

iij.par.ti.xxij.c.iiij.S.j.c.
Pꝛedicatoꝛ vel theologus hñs multos libꝛos ex qui⸗
bus fructificet vtrũ vbeat illos vẽdẽ famis tꝑe et
vare indigentib.ij. par. ti.j.c.j.S.unj.
Pꝛedicatoꝛl ꝓ pᷣdicatõe non lʒ pecumi recipe ſ licet
aheen vare cRervl.. ””
oõtra pᷣdicatoꝛes pᷣlatos eccłiaꝝ ⁊ religioſos inne-
hit dñs.vij.maledictões.ij.par.ti.iiij.c.vij.S.iij.
Predicatoꝛum fratrũ de/
ſcribunt᷑ varia ⁊ gloꝛioſa pꝛinilegis ad longũ vale
ſiliter ſoꝛoꝝ vbi in multis ſunt gratioſe pꝛinilegi⸗-
ati.j.par.ti.xix.c.ij.p totũ. .
Pꝛedicatoꝛes.fratres 1 minoꝛes ſunt ita pꝛinilegiati
nec rõne vxlicti vel ↄtractus pñt cõu eniri.j.par.
ti. xix.c.j.S.iij.in fine.⁊.c.ij.in pꝛincibio.
Pꝛedicatoꝛes fratres q vadunt ⁊ ↄuerſant᷑ apovſura
rios qui non hñt niſi œ vſuris. vł apud raptoꝛes vt
eos ducãt ad reſtõnẽ ſiue ꝑpᷣdicatõem ſiue ꝑſuaſio

neum qũo hoc ſit intelligendũ.ij.par.titu.j.ca.xij..

.

xviij.circa finem.

interius ardentem. exterius ↄuerſatõnem relucẽtẽ.
J cognition em ſcientie competentem. ibiem. cap.

d ante

Megdicatoꝛes fratres ⁊ mmoꝛes ano gloꝛiant᷑ re du⸗/
plici vxoꝛe.ſ. Lya ⁊ rachele ĩtelligẽtes p eaſdẽ vitã
actiuaʒ ⁊ ↄtemplatinã.⁊ v pꝛimis eoꝛũdẽ patribo.
qũo fratres minoꝛes in aliquib errãt ⁊ de carmeli
tis ⁊ auguſtinenſibo aliqua hẽs.ij.par.tit.iij.ca.iiij.
H.q ij. ꝓpe mediuũ.
ꝛedicatoꝛes qũo ⁊ qñ t enent᷑ dicere vigilias moꝛtu
oꝛum ⁊c̃.iij.par.ti.xiij.c.iiij.S.iij.circa finn.
Keelitotore⸗ qũo tenent᷑ ad canonicam portõem et
quo non væclarat᷑ ꝓ ipᷣis notabiłr x. xvj.notabilia.
iiij. par. ti.x. c.v. . vij. R totum. .
Pꝛedicatores qũo ⁊ quare hñt mediã pauꝑtatem.iij.
par.ti. xvj.c.j.S.iij.modicũ ſupra añ finem.
Predicatores fratres qũo militãt ſub regula biĩ au/
guſtini qũo differũt ab alijs religio ſis in ↄſtitutio-
nibus.iij.par.ti.xvj.c.j.S.v. ,
Preclestores fratres quomõ caute ꝓfitent᷑quia ſᷣm
regulam. qũo tranſgreſſie iporuʒ nõ obligat eos
ad culpam ſ̊ ad penam.iij par.ti.xvj.ca.j.S.iiij.vl⸗
tra medium. .
redicatoꝝ fratrũ conſtitutõn es in ꝓlogo habentue
circa finem.qꝙ ↄſtitutiones ipoꝝ non obligant eos
⁊c̃.niſi ex ↄtemptn.quis ſit iſte contemptus.⁊ qũo
Za ando eſt moꝛtale.tercia par.ti.xvj.capi.primo
S. nono. c.

Predicatores fratres quare obligant᷑ avmaiorẽ pau
erete qᷓ; monschi.tercia par. tit.xvj.c.j..j.circa
medium.

Predicatoꝝ futrumordini vrum licet hſe poſſeſi-

on es airu⸗ ann uales in cõmuni ⁊c.iij.par.ti.
Rredicaroree fratres adire pñt hereditatẽ parentũ
ex priuilegijs Elemẽtis quarti. immo nec poſſunt
exheredari.vt.xix.q.ij.c.fi.iij.par.t.xvj.c.j.S.xij.ibi
Nota ſeptimo.
Predicatox fratrũ ↄſtitutio in aliquib paſſibo decla
ratur. ? principaliter qualit᷑ peccãt trãſgrediendo
pcepta in vtute ſpũſſancti vel pena excõicationis.
go ſlirntiones ligat ad culpam. Et vtrũ tenent᷑
facere ↄtenta in regula ↄſtitutionibo eoꝑ ⁊c̃.iij. ꝑ.
ti. xvj.c.j.S.xiij. “”
Predicatoꝝ fratrum ? minoꝝ ſorores quedã ꝓfiteri
pñt ante annũ ſi etatem hñt. ꝓbat᷑.iij.par.ti.xvj.ca.
iij.ante medii. .
Predicatoꝝ fratrum regularis obſeruãtis et religio
pfectior eſt aljs relſgionib non mendicantibus.2
quare.⁊ non ſolũ ipſi fratres carthuſieñ.ſ̊ cniuſcſ
q ordinis fratres ad ordinem pᷣdicatoꝝvenire pñt
7 non ecõuerſo. &t ex pᷣdicatoꝝ ordine exeũtes ad
altiorem ordinem quam penam incurrũt.et quo/
mo do ſint reuocandi ⁊c.tercia par.ti.xvj.capitko
dredicatores minores pñt vbicunq; ſint in altari
portabili celebrare abſq; eporum locorum lcẽtia.
ſine parochialis tñ pᷣiudicio. iij.par.ti. xvj.c.ix.S.j.
infrs medin.
Predicatores ⁊ minores quomõ audire vebẽt confeſ
ſiones pᷣ textu Cle.dudum.iij.par.ti.xvij c.viũ.
redicatores preſentati quomodo differũt a cura⸗
tis in poteſtate audiendi confeſſiões.⁊ qd iu durat
rde eoꝝ audiendi confeſſiones ⁊c̃.iij.par.ti.xvij.
caplo.x.
redicatores qũo hñt varias indulgẽtias ꝓ eorũdẽ
ſᷣmonibo.iij.parte ti.xviij.capitu lo.j.s.ij.añ finẽ.

Predicatorum 7 minorum ordinum fratres electiõe

ꝓniſione.poſtulatione.ſiue vocatione ad prelatu⸗
ram extra ordinem ſuum in diſcordia facta ius ali
quod acquiritur.nec ipſe conſentire poteſt ſine li⸗
centia ha bita. tercia parte titulo vecimonono capi
tulo ſecundo.S.ſeptimo.in principio.

ante R*☚

atres et ſoꝛoꝛes d tercia regula beati wminici
ſuhb quo papa ſunt pꝛio appꝛobati.quãdo ⁊ quare
inſtituti ſunt quem habitũ vebẽt poꝛtare.quomõ
ebent viuere.quantum peccant tranſgrediendo
aln. vbi moꝛari poſſunt ⁊c̃.iij.par.titu.xxiij.
c. V. H. YXA.
Magiſter oꝛdinis pᷣdicatoꝛum in toto oꝛdine⁊ qͥli
bet pꝛioꝛ prouinccialis ⁊ eius vicarius in ſua ꝓuin
cia pñnt fratres ſuos ꝑ ſem apłicam veputatos ad
pᷣdicandũ crucẽ vel ad inquirendũ cõtra hereticaʒ
pꝛauitatẽ reuocare ⁊ remouere ⁊c̃.iij.par.ti.xxiiij.
ca.viij.vltra mediũ. .
ꝛedicatoꝛes excõicant᷑ cum alijs mendicantibus ca
pientes loca ad habitandũ vel dimittẽtes ſine licẽ
tia pape.quomõ ipᷣi fratres edificare pñt ĩ locis ſu/
is ⁊c̃.⁊ qũ mutãt loca quid ſecũ poꝛtare pñt ⁊ ceta.
ibidem.. c.lx.
Fratres æ tercia regula beati wminici audire pñt
diuina tꝑe interdicti.ibidem.c.lxij.in fine.
Brrenta monaſteris monialiũ oꝛdinis pᷣdicato/
rum excõmunicati ſunt maiori ſentẽtia in caſu nõ
conceſſo.⁊ x quibus intelligitur.tercia.par.tit.xx-
Facientes libellũ famoſum vel cãtilenas cõtra di⸗
ctos fratres ſiliter excõicati ſunt ibidem.
Dicentes vel vefendentes ꝙ dicti fratres non ſunt
in ſtatu perfectionis ſimiliter excõicati ſunt ibideʒ
emedium. ð
ui exercent violentias in locis fratrũ pᷣdicatoꝛũ
minoꝝ ſiliter excõicati ſunt ibideʒ.
etinentes apud ſe apoſtatas oꝛdinis ſiliter excõ
unicati ſunt ibidẽ ⁊c̃.
Item fratres minoꝛes recipiẽtes fratres pᷣdicato⸗
res ad eoꝛũdem oꝛdinẽ ſine licẽtia pape ſiliter excõ
unicati ſunt ibidẽ.
teʒ magiſtri rectoꝛes artiſtaꝝ ⁊ ſcholares ſtu diʒ
pariſienſis qui publice vel occulte fratres pᷣdicato⸗
res ⁊ minoꝛes a ↄſoꝛtio vniuerſitatis excludẽ moli⸗
untur.ibidem.c.lxx.in fine.
Pꝛedicatores non poſſunt ercõmunicari nec ſuſpen-
di nec interdici ab epᷣis vel alijs pᷣlatis ecclie niſi ſu
per hoc habeant ſpãlem auctoꝛitatẽ a papa cogi ñ
pñt vt epᷣoꝛum ↄſtitutòib ſubijciant.⁊młiti wcto⸗
res in iure hoc ꝓbant.iij.par.tit.xxiiij.c.lxxv.S.j.vl
tra medium.
Pꝛedicatoꝛes ex ſpãli pꝛiuſlegio pñt abſoluẽ ſcłares
ab excõicatione. ingredi volẽtes ipᷣm oꝛdinẽ niſi ca

ſi eſſet pape reſeruatus.iij. par.ti.xxiiij.c lxxvj.ibi

eptimo excõicatus.
Pꝛedicatoꝛes quõ abſoluere pñt ſuos ab excõicatõe
irregularitate ſuſpenſiõe ⁊c. ⁊ eos qͥ ad ipᷣim oꝛdinẽ
ingrediunt.⁊ quomodo cũ illis facere debẽt ⁊c iij.
par.ti.xxiiij.c.lxxvij.S.j.ibi magiſter oꝛdinis.
Pꝛedicatoꝛes que pꝛiuilegia habẽt tẽpe int̃dicti qũo
interdictum ſeruare vebent.excipiunt᷑ tres caſus ĩ

quibo aliquis vel aliqui excipiunt᷑ ab ipſis pꝛiuile/
gijs.qũo diuina celebꝛare pnt cũ miniſtris ponun
tur varij caſus circa iſtam materiã ⁊c.iij.par.titu.
xxvj. c.v. S. j. . 2=DW
Pꝛedicatoꝛes non pñt ſuſpẽdi a quocũq; pᷣlato.ꝛſi fe
cerint irritum ẽ inane.et quomodo abſi oluẽ pñt
krarres ſuos a ſuſpenſione ⁊c̃.iij.par.ti.xxvij.capi⸗
tulo.iiij.
Aagiſter Johãnes nigro monte oꝛdinis fratrũ
pᷣicatoꝝ quo diſputauit cũ grecis ⁊ eos vicit et ce
tera.iiij.par.ti.xj.c.vij.S.iij.infra mediũ.
Pꝛedicatoꝛes abſoluipñt ab irregularitatibo ab ar⸗
cchiepis ĩ ſuis dyoceſibo.ſi fuerint reqᷣſitivła ſupio⸗
ribo . nioꝛdinis ⁊c.iij.par.titu.xxviij.ca.vj.S.vi ij.in
medio.

Pꝛedicatoꝝ ⁊ minoꝝ oꝛdinũ patres vbi pᷣdicauerũt.
quo ſucceſſerũt alijs oꝛdinibo.qũo iſti tenẽt ſtatuʒ
mediũ pꝛopter actiuã ⁊ ↄtemplatiuã vitã.qũo di/
cuntur celi⁊c̃.iij. par.ti.xxxj.c.x.S.iiij.
Pꝛedicatoꝛes qui hñt aliqua in cõi qdð non diminuit
ꝓfectionẽ pauꝑtatis 7 religionis ꝓbat᷑.iiij.par.tit.
xij.c.iiij.S.xiiij. .
Beatus vnicus petitus ⁊ thomas etiã qũo pugna
bant cõtra varios erroꝛes.iiij. par.ti xj.c vij. 5. v.
Pꝛedatoꝛia aĩarum manus qũo veſcribit⁊ qͥd ſigni⸗
ficant eius quinq; digiti ſiue modi pᷣdatõts ij par.
e el. xij. Cetera vide infra ſub litera r.ſcilicet
Pꝛegn as mu lier que in ꝑtu moꝛit᷑ qũo ſit cñ ea facien
dum. iij.parte titulo.x.c.v.S.ix.circa finem.
Pꝛegnantibo dantes medicinas vt ꝓcurent aboꝛſum
Zmoꝛtem eius vt occultet᷑ peccatum quãtũ pecca⸗
tum cõmittunt.⁊ quomõ ſe in illis regere vebẽt. iij.
par.ti.vij.c.ij.S.ij.

Peꝛelatoꝝ ſtatꝰ ſiue dignitas veſcribit᷑ ꝑ thema exp̃s.

qo⁊ de ipſ vclarat᷑.iij.parte titulo.xix.c.j.
Pꝛe lati qũo vebent excludere ambitionẽ ⁊ vnde dici
tur epᷣs.ibidem. .j.
Nꝛelati qũo vebent vocari a dño ad pᷣlaturaʒ ſiuedi⸗
gnitatem. gualis bet eſſe qui vo cat᷑ad dignita
tem ſiue ad platuram. ibidem.S. ij.
Ao pᷣlaturaʒ qũo vocatꝰ fuit aaron ꝑ quadrupler
ſignu in virga oñſum.ſic ſpũaliter vocari œbẽt nĩi
pᷣlati ad platurã ibidem.S.iij.
Pꝛelatꝰ quo dʒ eligi.ad quos ptinet æ iure electio 4
non pnt eligere ⁊vocẽ non habent in electõe qͥ non
ſunt ſubdvaconi.ibidem.c.ij. L
ꝛela toꝝ regimen ſiue officiuʒ eſcribit᷑ ꝑ thema ex
pſalmò qð ⁊ ipᷣis œclarat᷑iij.parte ti.xix.c xj.
Pꝛelatꝰ qũo vebet querere non ſuã h ſubditoꝝ vtili⸗
tatem. ibið. SF.f. ððð
Pꝛelatꝰ qũo dʒ ſe habere in exercitio pᷣlature rectam
ſcʒ intentõnem habẽdo.ibideʒ.S.ij.
ꝛelatꝰ qũo dʒ pᷣbere ſubditis ſuis exempla ꝓbitatt.

ibidem.S.iij.

Pꝛelatꝰ qũo ſe regere debet in ſua vita ⁊ in modo vi⸗

uendi. que apud ſe cogita re debet in regimine ⁊ ce-
tera ibidem.S.iiij.
Pꝛelatꝰ quomodo ſe habere dʒ in regimine in varijs
ſuis actibo.ibidem.S.v.
