ſuſten taculo inherere. Iſte ſupᷣmus us ẽ. Adhe⸗

reamus ꝗ&̊ illi vt liberaripoſſimꝰ ve naufragiò mun
di dyaboli.qꝛ ihs ſtat añ nos ĩ littoꝛe.ad æſignã-
Ddum ꝙ inuiolabilit᷑ vult nobis adeſſe ſi eũ coꝛdia⸗
liter diligimꝰ. Iſta dilectio veſcribit᷑.õ̊.ſhᷣ d.ſ.dile⸗
ctio. Secundo ſi eũ ꝑ peccata non offendimꝰ c qͥ

bus vide ſupꝛa de peceatis ⁊ peccatoꝛibo. Bercio ſi

firmit᷑ in e ſperamus cæ ſpe vide ſhᷣ lr̃a ſen:
ſcẽdit Symon petrꝰ ⁊ traxit rhete in terrã plenum
magnis piſcibo.cliij. p iſtum duplicatũ numerũ in-
telligit᷑ duplex ꝑfectio in pᷣdicatoribo.ſ.vire et do⸗
ctrine vel dilectio vi et ꝓximi. p magnos piſces ad
terraʒ tractos intelligunt᷑ beati.vel alit᷑ ſuppoſira
ſeptenarij expoſitione in iſto numero piſcium ſunt
cliij.in cẽtenario ſunt ecies vecem.ĩ ternario tres
vnitates. Per primũ igit᷑ numeꝝ inrellige vecalo/
iobfuationẽ.de quiba vide.S. Per ſecundũ qͥnq;
ſenſuũ diligentẽ cuſtodiã. de quib vide.S. Per ter⸗
cinm triũ pſonaꝝ vel trium vinium aie vebitã oꝛdi
nationem 7v7.

Domicain octaua paſche

up epla. j. Yoh. v. que ſic incipit. Om̃e qp natũ eſt

ex vovincit mundũ. In pcedenti dñica agebat᷑ ve

vtraq; reſurrect õe ⁊ in iſta agit᷑ d eruſc reſurre

ctionis ſtatu.ſ.aĩe ⁊ coꝛꝑpis. Mã in iſta epiſtola do⸗
cet beatus Yohãnes v ſtatu aĩe quea morte pec/
cati ꝑ gram teſurrexit. hec eſt.n.ſpũalis natiuitas
q̃ ꝑ fidem habet᷑. M

Hie ne natum eſt ex deo.natiuitate dico ſpũali.

que quidem natiuitas fit principalit᷑ ĩ baptiſmali
lauacꝛo. Secundo inſalutari remedio penitentie.
vincit mundum. de mundo vide. S. mundꝰ.
Et de bello ſpirituali cum ſuis armis vixe.iiij.ꝑte
ti.j.c.iij.⁊.S.j.⁊.ij. L

Vec eſt victoꝛia que vincit munduʒ fides noſtra. In
quibo vᷣbis apoſtolꝰ xpᷣi militibb duo ſpãlit᷑ oſtẽdit

qʒ triũphum vicioꝝ nobiliſſimũ ibi. hec eſt victo⸗
ria q̃ vincit mundum. Genꝰ armoꝝ ſecretiſſimum
cum addit᷑.fides nꝛa. Arimo triũphamꝰ quatuor

Do minica prima poſt octa.paſche.

virtuti cardinalbo quib vide. . Et de fide.

Scðo tebemꝰ armaturõs fidei induẽ. de iſtis vide
uij.par.ti.j.c.iij.S.j.⁊.ij.

Hic venit p aquã ⁊ ſanguinẽ.ſupple q̃ ad redẽptiõem
generis hũani.nã aq̃ ſanguis ipo moꝛtuo ð erꝰla/

tere fluxer̃t. qð ſolꝰ int apłos vidit Yohãnes.

Venit inꝙᷓ ihs xpᷣs ſupple ad ſaluãdos hoĩes ꝑ aquã

paptiſmi. cuiꝰ aqᷓ figura fuit illa ſuꝑbñdicta aqua
q̃ð latere xpi moꝛtui abundant᷑ fluxit. Et nõ ſolũ
ꝓ aquã baptiſmi verũetiã ꝑ alia ſacra q ꝑ illũ pᷣci⸗
oſum ſanguinẽ qͥ fluxit c xpᷣi latere hñt ſuã effica/
ciam ⁊ Vtutẽ.de quib vide.T9. .
Sup euãgelio Joh. xx. qð ſic incipit. Ch ſero eſſz die
illa vna ſabbatoꝝ ? foꝛes eẽnt clauſe vbi erãt diſci
puliↄgregati 77. OQm̃ hodie ẽ octaua reſurrecti
onis iò recitat eccłis euãgeliũ Jo his in qͥ vſcribi
ſextax pᷣi apparitio facta coꝛã oibo diſcipuł die ea⸗
em. Sʒ qꝛ xpᷣs hodie apparẽs Thomã redarguit
Zipᷣm adhuc ĩ fide dubiu ↄfirmauit.iõ non tm̃ re/
citat᷑ ſexta apparitio verũetiã qͥnta ĩdie paſchefa/
cta abñte Womma. ꝛ ex illa occaſionem aſſumpſit
piꝰ magiſter diſcipulũ errantẽ reuocãdi. Rñs euã-
gelium diuidit᷑ ĩquatuoꝛ ꝑtes pꝛĩcipales.
Pꝛo em̃ veſcribit᷑ abñte thoma qnta apparitõ xpᷣi
vt pʒ ĩ pꝛincipio.Cũ ſero eſſet die illa vna ſab.⁊ fo.
eẽnt clauſe ⁊c. Aio ypᷣs intrauit ad diſcipulos ia-
nuis clauſ hi.iij.x.ti.xxx.c.vii.S.ij.⁊ pꝛincipalr pꝰ
mediũ. Venit ihůs et ſtetit ĩ mgdnio Mora qũo dñs
oꝑatꝰ ẽ ſalutẽ in qͥntuplici medio.iij.par.ti.xxxj.c.
ij.ꝑ totũ.Et dixit eis pax vobis. pace vide.s.
BGauiſi ſunt diſcipuli vilo dño.de gaudio vide.s.gau
dium. Et de viſione vide ſupꝛa.
cðo veſcribit᷑ thome dubitatio ibi. Thomas ãt
nus ? cetera. .
Tercio veſcribit᷑ ſexta xpᷣi apparitio ibi. Et pꝰ di/
octo ⁊c. Infer digitũ tunʒ huc vide noli eſſe
incredulꝰ T7 In quibo vbis duo norant᷑.ſ.liber vi⸗

te intꝰ ⁊ foꝛis inſcriptꝰ lr̃is amoꝛis cñ pᷣr. Infer di⸗
gitũ.dico myſtice ſignate.ꝑ totã materiaʒ timoꝛis

addẽs.noli eẽ incredulꝰ⁊c̃.dico pꝛĩo ꝙ hũc libꝛum
bemꝰ inſpicẽ ⁊ conatũ nr̃m infigere vt ſtudeamꝰ
ieo lr̃as ↄpaſſiõis.amoꝛis ⁊ timor ꝭ.ð qͥp.S.ĩ tabla
Gcõo hi digiti ↄtinẽt materiam timoꝛis rõne nr̃e
agnitudinis.d quo.s.
Blann eſcribit ibr hui⸗ vidiſti me thoma cre
didiſti.duplicẽ ſancti diſtinxerũt ſcẽam.vnã acqͥſi
. Sala inſpiratã.pꝛima ⁊ebet᷑ ſenſui.ſcõᷣa vᷣo fidei.
ãda acqſita notat᷑ cum dꝛ. Quia vidiſti me.ſ̊ ſda
inſpirata cũ dꝛ.credidiſti. Que aũt viſionẽ ei im⸗

pediũt ſiue aufert.Et qũo veꝰ põt vario mõ viveri

vide.S.ibi Viſio.

Domicaprima poſt octa/

nas paſcezfz.
Bup epla.j. Petri.ij. que ſic nebu ens paſſus ẽ pro
nobis vobis relinquẽs exẽpluũ vt ſequamĩ veſtigia
eiꝰ.Poſt fidei ↄmẽdatõem qᷓ ↄmẽdata ẽ ĩpcedenti
epła.ĩ hac beati Petni epłla fit expᷣſſa mẽtio de paſ-⸗
ſione xpᷣi ſaluatoꝛis nr̃i dicẽte eccłia. Eue paſſ. eſt

⁊c. In quibo vᷣbis duo notant᷑.i.pᷣdeceſſoꝛis neceſ⸗

ſaria ĩmolatio cũ dẽ.Epᷣs paſſus ẽ. Succeſſiõis vo
lũtaria imitatio cũ addit᷑. At ſequamiĩ veſtigia eiꝰ
Dico pꝛĩo ꝙ xpᷣes neceſſario ĩmolatus ẽ.vt.ſ.crimĩa
nr̃a expurgaret.ligamina diſſolueret.⁊ hẽditateʒ
eternaʒ impetraret. Scòo debemꝰ volũtarieĩ his

ſeqͥ xpᷣm. De iſtis dnobo vide.iiij.p.ti.iij.c.vij.a.iij.

vſe ad.xviij.S. Itẽ qũo hõ poſſit ſeqͥ euʒ. vide
upra ibi. Sequere. .
Scdo tãgit xpᷣi mititatẽ in ſua ppeſſõe.ↄ. Qui ſeʒ
xps cij malediceret᷑.i.cũ malis culpe ꝑ iuxeos ac

cuſaret᷑.nõ maledicebat maledictoꝛes ſuos Rᷣemat
culpe non accuſabat.ſ̊ patient᷑ ſuſtinebat. dœ ipſa
patiẽtia vide.S.immo potiꝰ excuſabat ꝑ izꝛãtiã.d.
patri.neſciũt qͥd faciũt.vel e martyrio.S.

Vercio tagit xpᷣi ptãtem ĩnr̃a curatõe.d.OQnipec

cata nr̃a ipe ꝑtulit.i.ꝑfecte tulit ĩ coꝛꝑe ſuo ſuꝑ li/

gnum. ſ.crucis.cuiꝰliuoꝛe ſanati ſumꝰ.i.paſſione

Pcuſſione quas ꝓ nobſ ſuſtinuit q̃ totũ corpꝰ ſuum
ſanctiſſimũ liuidum reddiderunt. .
NQuarto tãgit ſummꝗ pietatẽ vt nr̃a redẽptõe cuʒ
acludit in ane Era tis em̃ ſicut oues errãtes ⁊ cet᷑a
Nota ouiũ ſunt tria paſcua.ſ.militãtis eccłie. in⸗
terne conſcĩe.⁊ ſuꝑne głie. In pꝛimis paſcuis.ſ.mi⸗/
litãtisſeccłie oues xpᷣiinuemiũt lauacrũ ĩ quo ablu
antur.ſ.baptiſmũ.inſtrjm ĩ quo condiant.ſ.pnĩe ſa⸗
cramẽtum.ſal vt meliꝰcomedãt ⁊ meliꝰ fecundant᷑
ſcʒ ſcripturã ſacrã.cibũ quo reficiant᷑.ſ.euchariſti
am. In ſcõis paſcuis.ſ.interne conſcie inueniũtur
xo ꝓuidente quatuoꝛ.ſ.ſãcte ↄtẽplatões.ſãcte cõ⸗
ſiderationes.ſancte affectiones.⁊ diuineiinſpirati⸗/
ones. In paſcuis ſu ꝑne gloꝛie inueniunt᷑ tres do/
tes aĩe.⁊ qtuoꝛ coꝛꝑis.de quibo.S.in tabula.

Ou euãgelio b ſic incipit. Ego ſum paſtoꝛ
0

nꝰ. bonꝰpaſtoꝛ aiam ſuã dat ꝙ ouibo ſuis. Inpᷣ⸗

cedẽti dñica oñſa ſunt nob fidei argumẽta.in G̊ o

enãgelio nob ꝓponunt᷑ amoris incitamẽtavt fics
nr̃e redẽptõnis amore ferueat.⁊ id qð credit amo/
re caleſcat. Ora diuiſionis dico ꝙ ĩ pnñti euangelio
xpᷣs pꝛio pᷣmittit ↄcluſionẽ vnã q intẽdit ꝓbare ſe
eẽ paſtoꝛẽ bonũ.d.Ego ſũ pa.bo.Quã ↄcluſioneʒ
ꝓbanw ex quatuoꝛ manifeſtat.ſ.ex malignitateſdi
ectionis ad ouiũ redẽptionẽ ibi. Bonꝰpa ſtor. ex
firmitate ꝓꝑmanſionis ad ouiũ defenſionẽ ibi.mer-/
cẽnariꝰaũt.ex certitudine cognitõnis ad ouiũ di⸗
ſcretionẽ ibi.Ego ſũ paſtoꝛ bonꝰ.ex ſolicitudĩe ꝓ/
miſſiõis ad ouiũ collectionẽ ibi.Aiias oues hẽo.
Mituʒz ad primũ ego ſũ paſtoꝛ bonꝰ.cſcribũt᷑ tres

aditiones boni pᷣlati ad moqũ xpᷣi.iij.pꝑ.t xix.ca.xj.

S. j. ij.7.iij. vide tñ vlteriꝰ. HBonꝰpaſtoꝛ aĩiam dat ꝓ
oui.ſu.Exponit᷑ tripłr.j.p.ti.ij.c.j.vltra mediũ.
Ego ſuz paſtoꝛ bo.⁊ cogno.oues meas ⁊ cog.me mee.
In quibo vᷣbis duo notant.ſ.vita paſtoꝛis diligẽs
Tregedo cũ dꝛ. Ego ſũ pa.bo.vita inferioꝛis obedi
ens ĩ ſequẽdo cũ dꝛ.co gſcũt memee. Pꝛĩo tangituꝛ

qualis dʒ eẽ vita paſtoꝛis vel pᷣlati.iij.p.ti.xix.c.xj.

7. H. J. ij. 7.iij. ide etiã ſupᷣ ſub la p.ſ.platus.
Scðo qũo inferioꝛes ſe hꝛe debẽt ad pᷣlatos in obe
diendo de quo vide. S. .
ogſco oues meas vbi notat᷑xpᷣi paſtoꝛis marĩa ad
ſuas ou es diligẽtia. Coũſcit em̃ cus omĩa bona 2
mala pñtia pᷣterita ⁊ futura ⁊c.ita tñ ꝙ in ſe nõ di/
uerſificat᷑ lʒ diũ ſos effectꝰoꝑet᷑ ac ꝑ hoc eiꝰſapĩa di
uerſa noĩa ſoꝛtiat᷑. Inq;tum vo coſiſcit oĩa poſſibi⸗
lia dẽ ſcia ſiue ſimplex cognitio.inq;tum coũsſcit oĩa

q̃ fiüt ĩ vniũſo d viſio.inqᷓtũ coſcit oĩa q bñ fiũt

dꝛ appꝛobatio.inq;tum cogſcit oĩa q̃ futura ſũt dꝛ
pᷣſcientia vel pᷣuiſio.inqtum codſcit oĩa q̃ ab ipᷣo fi
enda ſunt dꝛ diſpoſitio.inqꝙᷓtũ coùᷣſcit ea que pᷣmiã⸗
da ſunt d pᷣdeſtinatio.inqꝙᷓtuʒ vo cognoſcit es que
damnãda ſunt repꝛobatio dicit᷑

Domi.ij.poſt octa.paſche.
Sup epla.j. Petri.ij.que ſie incipit. Obſecro vos tãq
a duenas ⁊ pegrinos abſtinere vos a carnalibo xeſi
derijs que militat aduſus aĩam. Pꝛopoſuit ſancta
ecclia in eplła pᷣcedẽti xpᷣifidelibo exẽplar ad oꝑan⸗
dum meritoꝛe xpᷣi ſponſi ſui ama riſſimã paſſionẽ.
Mõ ĩ iſtis trib vñicis vſq; ad xpᷣi aſcẽſionem ipᷣos
ad o ꝑandũ efficacit᷑ exhoꝛta . t qm̃ in oĩ oꝑpatiõe
ẽ tria aſiderare.ſ.oꝑantis ſtatũ.oꝑandi pꝛineipiũ.

Dominica iij poſt octa paſche.

⁊opationis fructum.ideo ĩ trib ſequẽtibo eplis x

ſcribit iſta tria. iten pñtẽ epiſtolã Betrus paſtoꝛ .

eccleſie. ꝓcedit ſi
Pruyema urt ad opandũ vniuerſos generali
ter cũ dicit. Obſecro vos ĩ qͥbo vbis dno monet ſczʒ
ad habẽdũ moꝛtis memoꝛiã cũ dicit Obſecꝛo vos
tãq; aduenas ad wmãdũ carnis laſciniam cũad/
dit᷑. Abſtinete vos a carnelito wſiorno. Hꝛi eĩ ſiẽ
pegrinꝰ ſẽꝑ cogitat de termio ſic nos e moꝛte cogi⸗/
tare vebemꝰ. qͥ vide.S. vide etiã.j. ꝑ t.vi.c.iiij.ꝭ.j.
b. modicũ.j.Gcdo ĩſtruit libeꝛos ſpẽalłr cũ addit.j.
Aubieer eſtote dmni humane creature.i.omni hoĩ ĩ
ſublimi ptate ↄſtituto ꝓpter venʒ qͥ talẽ ↄſtituit po
teſtatẽ ð obediẽtia vide.S.Obediẽtia.⁊ ve honore
diuerſoꝝ ſuꝑioꝝ.vide et᷑ ſup̃ ĩ themate ſecũdo.iiij.
Pte.ti.v.ca.xiij. H
Quaſilibeꝛi ñ quaſi velamẽ habẽtes deſuꝑ vide.j.p.
ti.iiij.c.ij.S.viij.ĩfra pricipiũvide etiãſclibtate.S.
ercio inſtruit ſeruos ſingularit᷑ cũ ↄcludit. Ser/
ui ſubditi eſtoteĩ oĩ timoꝛe dñis.ſ.reuerẽtie ⁊ obe/
dientie. ve reuerẽtia vide.ð.Hec ẽ em̃ gra.ſ.exhibi/
tio ſeruitij dñis non tm̃ bonis ⁊ modeſtis ſed etiaʒ

malis. Gra.i.meritũ acqͥſirꝗ. L

Suꝑ euan. Yo xvj.quod ſic incipit.Modicũ ⁊ iam ñ
videbitis me iteꝑ modicũ ⁊ videbitis me qꝛ vado
ad Prez Yn hoc euãgelio pᷣdicit diſcipułſuis lamẽ-
ta bilẽ ſubtractionẽ cũ dicit. Modicũ ⁊ iam nõ vi-

bitis me⸗Jn quibo vꝓᷣbis duò notant᷑.ſ.inſtabili
ti

tas ꝓſperitatis cũ dicit. Modicũ. durabilitas pe/

nalitatis cũ addit᷑ Et nõ videbitis me.Pꝛimo.n.
ſtatus mũdaliũ ẽ execrabilis ꝓpter inſtabilitatẽ de

quo vide.S. Secũdo pena infernal ẽ intolerabilis
ꝓpter acerbitatẽ. quo vide.S.
Secũdo ꝓmittit ſue pnie veſiderabilẽ exhibitiõeʒ
ibi. Iten modicũ ⁊ videbit me ⁊c̃.de viſiõevide.S.
Fere eſcribit᷑ diſcipuloꝝ dubitatio ibi. Sixer̃t
ergo ex diſcipuł eius ⁊c. Quarto deſcribit᷑ dubita
tionis amotio ibi. Cognonit aũt ihs ⁊c.
ẽ dico vobis qꝛ ploꝛabitis ⁊ flebitis vos.mundꝰ
aũt gaundebit.de mũdo vide ſupꝛa ſub lr̃a m.ſmũ⸗
dus. Mulier cũ parit triſticiaʒ hʒ. Quid intelligit
mulierẽ.⁊ ſunt ſeptẽ genera triſticie.j.par.ti.vj.c.
vVj. S.j. p totũ. Iteꝝ videbo vos gandebit coꝛ ve-
ſtrum. gaudio coꝛde vide ſupꝛa ſub g.et c.
gandiũ veſtrũ nemo tollet a vobis.vñ ꝓuenit hoc
Don ⁊c̃.iiij.par.ti.vj.c vij..j.

omicatercia poſt octa

uam paſche.
Gud eyla Pacobri: que ſc inepit. mne datũ opti
mum o& wnũ pfectuʒ vſurſum ẽ ſcẽdens a pꝛe.
Ro poſuit ecchia in pᷣcedenti epła opantiũ merito
rii ſtatũ ? conditionẽ. In iſta aũt ꝓponit ⁊ œſcri
bit opandi meꝛitoꝛie pancipiñ ⁊ oꝛiginẽ.vnde ⁊ be
dnd Hacon ſic ꝓcedit in iſta epła. L
Pꝛimo em̃ oẽ bonũ deſurſum eẽ teſtat᷑ vł wocet requi⸗
rere illud quod ẽopis meritoꝛij inſpiratũ non in/
cpogt ofe araopning Aiuiſcendugel- a⸗
tum intelligũt᷑ bona intellectualia ſicut ſunt wna
ſapie ? intellectus.ſcie cõſilij ⁊c. de iſtis vide ſupꝛa
in tabula. ꝑ ly wnũ intelligunt᷑ wna effectualia ſi-
cut ſunt wna pietatis. foꝛtitudinis.⁊ timoꝛis.de qͥ
bus ſupꝛa in locis ſibi eputatis. Secũdo ꝓmptũ
eſſe ad audiendũ teſtat᷑ ch̊ dicit. Sit aũt oĩs homo

velox ad audiendum. id eſt habeat om̃is homo vo.

luntatem andiẽdi auidã.i.non ſo lum aure coꝛpis
h etiã aure coꝛdis. . HDRũ
Tercio iracundiã multã criminat᷑ ibi. Yra em̃ vi/
ri ⁊c̃.deſuꝑ vide.ij.par.ti.vij.c.j.S.iij.c.modicũ añ.
vige etis ſupꝛa Fra.

Quarto ꝑ ꝓbum vi hoĩem ſaluari argumẽtat᷑ ibi
Abijciamꝰ oẽm immundiciã ⁊ abundãtiã malicie
in mãſuetudine ſuſcipite inſitum vꝓbum quod põr
ſaluare aĩas vꝛas. In quibo verbis vuo notant᷑ ſcʒ

qũuo neceſſario purgamur a peccatis cum dr. Abij
cientes. Gra ſuſcipit᷑ a purgatis cum addit᷑. Suſci

pite inſitum ꝓbũ. Pꝛimo quũo nos ebemꝰ a pecca

tis mundare nos.i.pꝑ contritionẽ.ↄfeſſionẽ.⁊ ſatiſ⸗
factionẽ.xv iſtis vide ſupꝛa in locis vebitis. Scðo
P ebem? gram poſtulare.æ gra vide ſupꝛa.
Vel aliter abij cietes oẽm ĩmundiciã carnis.ſ.lu⸗
xurie zc.⁊ abundantiã malicie.i.ſuꝑbiã.
In mãſuetudine ſuſcipite inſitũ ꝓbum ⁊c̃.que quidẽ
inſertio nullã ponit mutationẽ in ꝓbo ſ̊ ſolũĩ na-
tura cui ſit inſertũ ſicut trũco inſerit᷑ ſurculꝰ.⁊ hoc
ẽ vVbum quod põt ſaluare aĩas v as.
Eup euãgelio Yoh. xvj.quod ſicincipit. Aaw ad eñ
qͥ me miſit nemo ex vobis infroget mè quo vadis
n hoc itaq; enãgelio agit᷑ c effectu ſpũſſãctimł⸗
niplici qui eſt ilud wnum pꝑfectum ⁊ datum opti⸗
mum cæſcendẽs a pꝛe luminũ ⁊c̃.his paucis pᷣmil⸗
ſis diuidit᷑ pñs euãgeliXj6.
ꝛimo ſaluatoꝛ pᷣdicit ſue pñtie coꝛpaleʒ ſbᷣtractõ
nem. d. Tlaw ad eum qͥ me miſit. An gunpn⸗ vbis
duo notantur.ſ.terminus a quo ẽ relinquẽdꝰ cum
dicit᷑. Vado.⁊ terminꝰad quẽ ẽ appetẽdus cũ ad/
ditur. ad eum qͥ me miſit. Pꝛimoſico ꝙmundꝰ qͥ ẽ
terminus a qͥ ſit relinquendus. v mundo vide.S.
ecundo quomodo terminus ad quẽ ẽ appeten⸗
dus qͥ eſt futura beatitudo. qua vide ſupꝛa.
Secundo ſaluateꝛ ꝓponit d ſua abñtia coꝛdialez
turbatio nẽ ibi. Sʒ qꝛ hec locutꝰſum vobᷣ.triſticis
i gleblt coꝛ vim. Merito quidẽ ve eius coꝛpali re
ceſſu triſticia implerẽtur.qꝛ v eiꝰcoꝛꝑali pñtia ſu/
pra modum cõſolabantur.
ercio ſaluatoꝛ diſponit ad ſue gr̃e liberalẽ diffu/
ſionẽ ibi. Sʒ veritatẽ dico vobᷣ ⁊c. .
uarto ꝓmittit ſaluatoꝛ ſue influẽtie vᷣtualẽ opa
tionẽ ibi.Cum autẽ venerit ille ſpũs veritatis ille
vos wcebit oẽm veritatẽ ſupple neceſſariã.de qua
videſupꝛa.
le⸗ arguet mundum ⁊de peccato.vbi pꝛimo oñditur
diuina iuſticia. Secundo væſcribitur maloꝝ nege
i

cia. deſcribitur autẽ diuina iuſticia vt puniens i
Arguet mundũ.æ diuina iuſticia vide ſupꝛa.Se⸗
cundum notatur cum additur. de pctõ qo cõmiſe/
runt.e iuſticia ſupple quã facere ebuer̃t.⁊ de iudi
cio quod nõ ꝑtimuerunt.dicit ergo.arguet mũdnʒ
⁊æ pecctto.⁊ erit tale argumẽtũ ſpũſſancti.Au cõ⸗/
miſiſti culpã ⁊ noluiſti agere pnĩam.ſj̊ accipe iudici

alem ſniam. væ iudicio viuino vide ſupꝛa. t q pec

catis ⁊ peccatoꝛibo vide ſupꝛa ſpᷣ litera p.

Domicaquartapoſtocta⸗/
uam paſche. S,
SBuꝑ enla Yacobi . ſic incipit. ſtote factoꝛes ver
bi z nõ auditoꝛes tm̃ fallẽtes voſmetipᷣos ⁊7.
aobone ſãcta m eccłia ĩ epła imediate pᷣcedẽti
opandi meritoꝛie pꝛincipiñ oꝛiginẽ. In iſta antẽ
ponit oꝑatõis meritoꝛie fructũ ⁊ vtilitateʒ dei di.
Eſtote factoꝛes ⁊c̃. vbi heatꝰapla tria fact.
uo exhoꝛtatur nos ad boni opis exercitationes
di. Eſtote factoꝛes vbi.ſupple dinini.factoꝛes per
opa. no auditoꝛes tm̃. —
EGcðdo tãgit boni opꝑis retributõem ſiue pᷣmiatõeʒ
cũ ſodit. Qui autẽ pſpexerit in lege pfecte liberta
tatis.iã lege euãgelica q̃ dicitur lex pfecte liberta⸗

Ve qua lege vide ſupra.

rcio exprimit inter bonas opatõnes n bilio⸗ẽ
cum cocludit. Si quis autẽ putat ſexc. Vbi ſciẽ⸗

1„

Feria ſecũda Rogationum.

dum qy apko expmit triplicem q̃i melioꝛẽ oꝑatiõeʒ
Aana chti ad Vbum. . lingue EEH qᷣs
c̃. Mon refrenãs linguã ſuã ð quo vide.ij.ꝑ.ti.vj.
ca.iiij. S.iiij. in medio. Pꝛincipalr tñ vide de malo
vſu lingue.j.p.ti.ij.c.iiij.⁊ ꝑ oẽs. .
Huiꝰ vana ẽ religio.In quibus vbis duo notant᷑ ſq;
laboꝛis fictio dãnabił cũ dꝛ.ipuiꝰ vana eſt religio.
honoꝛis ꝑditio ineuitabilis c nabir religio Be⸗
cũdã oꝑationẽ.ſ.expꝛimit qᷓtũ ad manũ.ſ.miſcðie
opationẽ cũ addit᷑.religio mũda ⁊c. eſt viſitare pu
pillos ⁊c. x opꝑibo miſcðie vide.. IAlle dicũtur vi/
due coꝛꝑalit᷑ quaꝝ viri moꝛtui ſũt. Ex pupilli qᷣꝝ
parẽt es blerlr Brpnali⸗ dicunt᷑ pupilli qͥboꝗꝓpt
pctm̃ moꝛtale moꝛtuꝰ ẽ verꝰſpõſus.ſpeccatis et
pꝓctõꝛibo vide.Sð.p.Leꝛciã oꝑationẽ expꝛimit.ſ.qᷓtũ

ad ſenſum exterioꝛẽ.⁊ q;tum ad honeſtã ↄuerſatiõʒ

cũ acludit. &t immaculatũ ſe cuſtodire ab ̊ ſclo.
Ale aũt ſe imaculatũ cnuſtodit ab hoc mũdo qͥ ſen
ſua litatẽ expᷣmit ⁊ qͥ geſtũ exterioꝛẽ ↄponit.e mũ
w. vide.S. ſ lIfam. .
ꝑ euan. Ao.xvj.quod ſicincipit. Amen amẽ dico
vob ſi qᷣd petieritis pꝛem in noĩe meo dabitvobis.
Aultũ rnabilit᷑ hac dñica vltia an aſcẽſionẽ dñi
ecclia oꝛdiauit hoc euãgeliũ legẽdũ.in qͥ xpᷣo celuʒ
aſcẽſurꝰ ⁊ ꝓꝑ nobᷣ adhuc miſeris apud pꝛem aduoca
turꝰ admonet nos ad inſtãtiã oꝛonis ꝓmittẽs cer/
titudinẽ exauditionis. & diuidit᷑ pñ̃s euãgelium
pꝛia ſui diuiſiõe ĩ tres ꝑtes.
Pꝛĩo em̃ filius ei introducit pꝛem recte petẽtium
exanditoꝛẽ. d. Si qͥd pe.pa.ĩ no. meo ⁊c.iiij..ti.v.
ca.viij.⁊ pꝛincipałr.S.iij. S
Petite ⁊ accipietis ⁊c. In quibo vbis vno notãt᷑.ſcʒ
huũane nature indigẽtia.iõ petᷣ bemꝰdiuĩe natu
re clemètiã.qꝛ accipiet.dico pꝛĩo ꝙ indigemꝰex na
tura.iõ petẽ debemꝰ.v qͥ vide.S.ibi.Dꝛo.Secũdo
2 v ẽ clemẽs iõ accipiemus clemẽtiã.de deo vide
ſupꝛa ſbᷣ lra d.ſ.cæũ. L .
Secundo introduẽt᷑ ſeipᷣm.i.filiũ recte petẽtiũ media-
toꝛẽ ibi.Gxiuia pꝛe ⁊ veniĩ mũdũ ⁊ iteꝝ relinqͥ mũ
Dyi ⁊c̃. Quare h̊ fec ⁊c.vide.j.ꝑ.t.v.c.iiij.S.j.ij.⁊.iij.
AVercio introducit ſe recte petẽtiũ ĩfoꝛmatoꝛẽ ibi.
Fch ei diſcipli ⁊c. Keliquo mũdũ ⁊ vado ad pa⸗
trẽ.vbi dñs ipo facto duo oñdit. pꝛio qͥd vebemus
odire.ſcpᷣo qͥd œbemꝰappetẽ. wcet q̊pꝛimũ fugeꝛe
malu.qũo pctm̃ hoĩem maculat vide.S.ſbᷣ lr̃a p.ſcʒ
pctm̃.ꝑ malũ intellige pñtẽ mũduʒ.æ quo vide.S.
ſub lra m. ſ. mund⸗ S
inqrendum in hoc vado ad pzem.

Fe ſcz in die Pogatõnu.
uꝑ epla Yaco. v. q ſic incipit. Confitemĩ alterutrũ
pctã vis ⁊ oꝛate ꝓ inuicẽ vt ſaluemĩ. Ex oꝛdiatiõe

ſacroꝝ pontificu tractũ ẽ ĩ laudabilẽ ↄſuetudineʒ

vt oẽs eccłie totiꝰ oꝛbᷣ pꝛimã vel ſcdðᷣam letaniã cele
beꝛent velvtrãq;. Nũt ãt iſte letanie ꝓ maloꝝ repul
ſione ⁊ bonoꝝ adeptione.⁊ qm̃ grecęe letania ideʒ ẽ
qð rogatio letanie.iõ ĩ officio miſſe letaniaꝑ hoꝛ⸗
tat᷑ nos pᷣs ĩ euan.ſᷣin Aucã ad effectuoſam petitõ
nem. d. petite 17. &t ĩ iſta ępla hoꝛtat᷑ nos ſcis a⸗
cobo ad veuotã oꝛonẽ.d. Mõfitemĩ ⁊7ᷓ. ⁊ oꝛate ⁊c.
In q̃ qdẽ epła monet nos pꝛie bea. Aaco. ad oꝛan
dũ pꝛeꝑari cũ pᷣmittit᷑. Confitemĩ alterutꝑ.i.om̃is
ↄfiteat᷑ hoĩ ſacerwti.pctãvia.vide.S.æ afeſſiõe
ecundo monet nos ĩ oꝛãdo regulari cũ addit.et
ate ⁊c.de oꝛone vide.S. . .
Ter cio pꝛincipalr monet nos ad oꝛãdũ aĩari.⁊ in-
nuẽs nob efficaciã deuote oꝛonis.d. Ahltũ.n. valet
pcatò iuſti aſſidua.ðᷣ q̃ við.iiij.p.t.v.c.viij.S.viij.
Auarto pꝛincipałr monet nos ĩ oꝛãdo ↄſolari in-

nuens nopᷣ ꝙ iuſtꝰ uote oꝛãs a dno exaudit᷑ cum

ecundo monet qͥd a nobis ſit

ſubdit᷑. Helyas hõ erat.
upꝑ enã. Auce.xj. qd ſic incipit. Auis vim hʒ amici
2 ad illũ media nocte vadit⁊ dicet illiamiceaccõ/
moda ⁊c. Duplicẽ letaniã maioꝛẽ.ſ.⁊ minoꝛẽ pagit
eccłia de qua plus vide in pꝛicipio epłe huius diei
Letania vo rogatio vel ſupplicatio interpᷣtat᷑hinc
ẽ ꝙ pñs euãgeliũ iofficio letanie legit᷑ in qͥ ad oꝛo⸗
nis frẽquẽtiaʒ inuitamur. Me aũt oꝛo inefficax re
pellat᷑ pcedere vebet peccatoꝝ confeſſio ad quaʒ in
epła eiuſdẽ officij admonemur dicẽte berealce
bo. Oonfitemĩ alterutrũ peccata vꝛa. In pcedẽti
euãgelio ſaluatoꝛ pꝛimo ponit pabolam per quaʒ
inuitat nos ad oꝛomis inſtantiã. ⁊ tria faciet ĩ iſta
pꝛĩa pte. Mã pꝛimo ponit eius a qͥ petit charitatẽ
Secũdo eiꝰ qui petit neceſſitatẽ ibi. Abijt ad illuʒ
media nocte. Tercio ſupplẽde neceſſitatis pꝛopꝛiã
impoſſibilitatẽ Nageni oge e mõ pe⸗
titionis vide.S. Ge tribo panibo quio ſignificãtvi⸗
æ ſupꝛa ⁊e fide ſpe ⁊ charitate.in locis ſibi adapta
n g⸗ vide de alio triplici pane.ſ.de pane venie ⁊
gratuite remiſſionis.ð pane euchariſtie ⁊ cõionis.
⁊æ pane ſacre ſcripture ⁊ ↄoſolationis ſupꝛa in locis
ſibi eputat.s. Itẽ ce alio triplici pane.ſ. intel⸗
ligẽtia trinitatis. Itẽ de trib panibo rõnis diſcre-
tione.volũtatis rectitudine ⁊ coꝛꝑis foꝛtitudieꝛc.
Secũdo exponit ꝑabolã applicãdo ad ꝓpo ſitũ eiꝰ
2uenientiã ibi. Et ego dico vobis ⁊c̃.

In die aſcẽſionis domini.

upꝑ epla Actu. j. que ſic ble Fri quidẽ ſᷣmo/

nem feci d oibo Theophile. In ſolenitate aſcen
ſionis ſaluatoꝛis eligit ſancta mr̃ eccła loco epłe in
Ti a dicere pꝛimã ptem libꝛi apłicoꝝ actuũ.queʒ
Aucas euãgeliſta edidit qm̃ ĩ ipa tria bꝛeuit᷑ tãgũ-
tur qꝗᷓ facta⁊ dicta fuerũt tã a xpo qᷓ ab alijs ipᷣo die
Poſſumus aũt ĩ ſumma iſta dicẽ ꝙ in hac epla pᷣdi
cantes infoꝛmant᷑.animant᷑ trepidãtes.arrogan/
tes increpant᷑ expectantes ↄfirmätun. .
pꝛimoſpico ꝙ in hac epła pᷣdicãtes infoꝛmant᷑ cuʒ
Dicit ucas.o theopßͤde pꝛimũ qͥdẽ ſer.fe.⁊c̃.ĩ hac
clauſula infoꝛmant᷑ ꝗͥ vebẽt pᷣdicare ꝓgonẽ vybum
ei. vt. ſ.q exẽplo xpᷣi pꝛio faciũt ⁊ poſtea wceant. pe
cðo in hac epla trepidãtes aĩant᷑ cũ ipᷣis vide.S.
ait. Et cõueſcens pᷣcepit eis vt ab hieroſolymis ne
diſcederẽt ⁊c̃.deſuꝑvide vœvaria ſpe ſiue timoꝛe.
Tercio arrogãtes icrepãt᷑ ibi.igit᷑ qͥ ↄuenerãt int᷑ro.
dicẽtes ⁊c̃. e arrogãtia vide.ij.p.tit.iij.c.iij.S.ix.
Qusnd hac epła expectãtes ↄfirmant᷑ in xpᷣi aſcẽſi⸗
ne ibi. Videntib illis eleuatus ẽ . In hoc eni-
ꝙ vxpᷣns aſcendit in celũ data eſt fidelibo firma ſpes
aſcẽdẽdi poſt ipᷣm. MM
Et nubes ſuſcepit euʒ ab oculis eop. Mota ꝙ nubes
aliqñ tonat.aliqñ ſtillat.aliqñ fulgurat. et aliqñ
grãdinat. Aſcẽdit â xps ĩ nube in bacvita delinqn
tibo comminãdo. ſtulat erogado penitẽtibo. SGʒ cũ
ſcendet ĩnube tũc fulgurabit ad occultoꝛũ et ſe⸗
cretoꝝ reuelationẽ.⁊ grandinabit ad repꝛoboꝛum
diſſipationẽ rv7.
Super euãgelio Marci vltimo qnod ſicincipit. Re.
cumbentibus vndecim diſcipulis apparuit ilłhie-
ſus. Gicut teſtatur nguſtinus in libꝛo ve conſen
ſu euangeliſtarum ipᷣo die aſcenſionis ſaluatoꝛ bis
apparuit.ſemel in cenaculo cum ipſis conueſcẽdo.
T quo AZucas in epiſtola huius diei.⁊ ſemel ĩ mon
te ab eis aſcendendo. Pꝛima apparitio fuit in ar⸗
gumentum humanitatis. et ſecunda in aperitio⸗
nem diuinitatis et cetera. In hoc enim euange/
lio q̃tuoꝛ ꝑ oꝛdinẽ veſcribũrur circa xpᷣi apparitõʒ
Pꝛimo ꝙ ypᷣs diſcipulos viſita uit.ſ.ad conſolatio
nem qꝛ apparuit illis ibs.

„*½.

Dominica infra octa.aſcenſionis.

Secundo eos increpauit.qꝛ expꝛobꝛauit incredulita diei. Mõ accedendo ad ſacæ euangeliũ dico cyjtn
tẽ eoꝝ ⁊ duriciã coꝛdis. He coꝛdis duricia vide ſu- oꝛ pꝛincipalit in ipo veſcribunt᷑ Deimo pᷣmitiit co⸗
pꝛaibi. Mooorꝛꝛ. ſolatoꝛia viſitationẽ dicens in pꝛincipio. Cu vene⸗
Fercio eos ad pᷣdicationẽ veſtinauit di.eis. Eũtes in rit paclytus ⁊c. Spũſſanctus qũo varijs noiĩba no⸗
mundũu vniuerſuʒ pᷣdicate ⁊c. Pꝛedicatoꝛis vꝓbi vi minat᷑ ĩ ſacra ſeriptura. qͥd iſta ſi ignificãt vide.iij.
officiũ deſcribit᷑ ſupza. ðð par.ti. xviij.c.v.S.iiij. añ finn.
Nuarnto eos ad opationẽ animauit oſtẽdẽdo fructũ Kire vobis a pꝛe ſom veritatis. In quibo ebis duo
fidei operantis ꝑ dilectionem. .ibi.Qui crediderit. otant᷑.ſ.abilitas adnentens ad poſtmart ſuſcepti
X fide vide ſupꝛa. In noĩe meo vemonia eijciẽt ⁊c6. onẽ cñ dꝛ. mittã vobis. Vtilitas ꝓpueniẽs ꝑ eius in⸗
Spũaliterĩ noĩe meo.i.in vtute nomis mei mo⸗ habitationẽ cũ addit᷑. Spm̃ vitatis. Pꝛimo xxbe⸗
Mis eijciẽt. i.pecaas. mus nes diſpon ad recipiedũ ſpm̃ſanctũ. coꝛ pur⸗
AZinguis loquent᷑ nonis.purã ⁊x peccatis confeſſionẽ gare a ſoꝛdibo ꝑ contritions pfen iõʒ ⁊ ſatiſfactõeʒ.
faciendo.ſerpentes tollent.ſ.tẽptationibus reſiſtẽ cõo vebem? eiꝰ vtilitatẽ coſiderare. dũ em̃ ſumꝰ
w.ſi moꝛtiferum quid biberint.i.ſi peccatũ moꝛta/ purgati recipimꝰgratiaʒ ſpũſſancti. Icoͤo pmirtit
le ex fra gilirate ↄmiſert nõ eos nocebit.qꝛ ex amiſ⸗ cõfirmatiu teſtiricationẽ.ibi. Ille teſtimoniũ
ſe gratie conſideratione.⁊ virtuoſoꝝ aſſuefactione hibebit e me. Tercio pᷣdicit mũdi ꝓbatiuã pſecu/
rfacili reſipiſcunt. tionẽ.ibi. Nec locutus ſum vobis.iſ ð ſpũſſancti cõ
Aſſumptus ẽ in celũ. In quibo vbis duo pᷣconiʒant᷑.ſ. ſolatõe vobis p me danda.vt nõ ſcãdalizemĩ.ita. ſ.
ecentia diuinitatis.qꝛ aſſumptus ẽ.congruentia ꝙ tribulatio aliq vobis ſuꝑuẽtura poſſit vobis eẽ
moꝛtalitatis cũ addit᷑. In celũ.Sico pꝛimo ꝙ ma⸗ occaſio ruine ⁊ cadendiꝑ impatiam. Abſq; ſynago
gna pconiʒat᷑ potentia dei ꝙ ſuꝑ omnẽ virtutẽ na/ gits facient vos. vide ſupꝛa œ martyrio.
turalẽ ypᷣs ſe ſubito exaltauit aſcendẽdo.ſ.in celum narto pᷣdicit ipius pſecutionis rönẽ. ibi. Et hec
De xpi aſcenſione vide.j.par.ti.v.c.iiij.infra pꝛin.et facient vobis. quia nõ nouerunt patrem c ville iu
Sreri – congruit xpᷣo Reeencere ad pꝛa v ignoꝛantia. En n e Wtee e
celum poſt laboꝛes vt inſtrueret moꝛaliter volen⸗ n 1 R „-„
tes poſt moꝛtẽ celos aſcẽdere ꝙ hi pꝛimo aſcendãt Indie penthecoſtes. DGð
charitatẽ ſiue dilectionẽ ⁊ ꝑ humilitatẽ de quibꝰ Buper epła Acxt᷑ij.qꝗᷓ ſic incipit. Pã complerent᷑ dies
Opeain loeio wpitan. pentpecoſtea 2e. An bactpl, innuunk un dane⸗
Dominica infra octauum ailnd ifen ganeng run miriſt i g l
9 Quni eſt ex parte ſigni apparẽtis.ibi.Dũ cõpleren⸗
aſcenſionis. MUDe tur dies pẽthecoſtes. Feſtũ em iſtud.ſ.penthecoſtes
Sup epla.j. Detri.iiij.ꝗ̃ ſic incipit. Eſtote pꝛudẽtes ſcribitur Leuiti xxiiij. Et celebꝛatur pꝑ. vij. dies.
In bac beati Petriepła nos hodie hoꝛtat᷑ ſancta mẽ runt᷑ vide ſupꝛa. ce
eccłia yt nos ad vite ſanctitatẽ diſponamꝰ d.Eſto n bee wai affiuentis ibi Heplett t oes ſi
te⁊c. In qua eplła.b. Petrus quinq; facit qᷓ ad vite rituſcto.vbi tria notãt᷑. ꝛimũ ẽ largitasĩ wnãte.
ſanctitatẽ ꝑtinẽt. Peimũ eſt ſactitatis regulatiuũ. Ing ampliſſima fuit ĩ wnate liberalitas.ibi. Reple
⁊: hec eſt vera pꝛudentia ꝓ quo pꝛimo dicit. Eſtote ti ſut oẽs. Gcom eſt pᷣcioſitas ſlimis ĩ munere.naʒ

pꝛudentes ⁊ vigilate in oꝛonibus. In quibo verbis

8. In rbis admirs bil fuit ĩ wono pcioſitas.ibi. Gpũſãcto. Zer
duo facit. Mꝛimo reddit nos puidos in agendis. cũ

ciũ eſt vtilitas et fructus in ope.n fructuoſa fultĩ

dDicit. Eſtote pꝛudentes c. Secũdo facit nos ſolici ope conſecuta vtilitas.ibi. Loqbant᷑ varijs linguis
tos in cauẽdis.ibi. In oꝛonib. Pꝛimo vebem?eſſe vide ſupꝛa de wonis.z. S. püs.
Yuidi in agendis Adath. x. Eſtote pꝛudentes zc, ve erciũ eit ex parte ꝓdigij ↄſequentis.ibi. Ceperũt lo
ipᷣa vide S. pꝛudentia. Scdo qũo v'bemꝰe ſolicitiĩ qui varijs linguis.vbi notat᷑a loꝝ lingua fuiſſeve
cauẽdis malis.æ ſolicitudine vide ſupꝛa. Ies 6 mnerabilis.⁊ oſtenditur fuiſſe admirabilis. nã vene⸗
ſct̃itatis ꝓcuratiuũ.⁊ hec ẽ oꝛonis inſtãrxia.ibi Zn radbilis fuiſſe ꝓbatr᷑ er gre plenitudine. ſed ſuꝑmira⸗
oionibus. æ quilv vide ſupss. bilis fuiſſe monſtrat᷑ ex oĩim ydiomatũ variatõe. xe*
rcio ſcrĩtatis ↄſtitutiuũ.ibi.Añ oĩa in vobiſmer⸗ ſcribit᷑ etiã venerabilis ex plenitudine ſpũſſanctiꝑ
ipis.⁊ hec ẽ dilectio mutua. qua vide ſupꝛa. guem nõ poterant ſe continere ſed opoꝛtebat alijs
Quartũ eſt ſanctitatis demonſtratiuũ.⁊ hec ẽ oꝑpatõ barcare l ergo notandũ ad inſtructionẽ noſtrã.
.. exhibita.ibi.Choſpitales inuicẽ ſine murmuratiõe. ꝓꝙ eſt ouplex lingua. vna bona.ſ. aplica? p̃dicatoꝛis
qꝛ nec hoſpitans debet murmurare cum recipit ne vbi ei. qua vide ſupꝛa. Alia eſt mala 1 dysboli-
gratiã holpitalitatis dat nec etiã hoſpitatus ſi ſi ca. qua vide ſupꝛa ibi. Locutio. MD
bi oĩa ad libitũ nõ miniſtrent᷑.de oꝑibo mie tã ſpũa⸗ Quartu eſt ex parte collegij ↄcurrentis.ibi.Erat au⸗
libus ꝙ; coꝑalibus vide ſuuas. tem in hieruſall.
uiĩtũ ẽ ſctitatis cõſũmatiuũ.⁊ẽ intẽtio recta cũ di⸗ Suꝑ man. P hãnis.xiiij.quod ſic ince rag dilt
cit apłs ĩ fine. At ĩ oĩiba honoꝛificet᷑ ꝰ.q.d.ſic.oĩa git me ſerinones meos ſeruabit ⁊c. Ocom ꝙ ſcribi⸗
qꝗ dicta ſũt vebetis hĩeĩ vobis.ac alijs exhibere nõö tur Leuit᷑ xxv. Annus q̃nquageſim vocabat᷑ iubi⸗
vt intẽdatis ꝓpꝛiũ honoꝛẽ.ſed vt honoꝛificet᷑ deꝰ.vi kas hnus⸗ Et erat annus gaudij.œ quo vide.j.ꝑ.
t ſupꝛa æ honoꝛe vel v inani glona. ti. x. c. iij. S. vj. . viJl.
Supꝑ euan. Joß̃.xv.quod ſic incipit.Cuʒ aũt venerit AQuoniam vo ſpirituſſanctus eſt digitus ſcribens le/
aclytus quẽ ego mittam vobis a patre ſpm̃ verita gis diuine veritatem. ſpiritus excludens omnẽ cul
tis ⁊c. Vt fideles ſe euote pᷣparẽt ad recipienduz pe ſeruilitatem. Latus infundens omnis gratie li-
diẽ penthecoſtes ſpũſſancti ſacxꝝ ſeptenariũ. Jõ in bertateʒ. nexus coniunges vtrãq; ciuilitatẽ. Ideo
bac dſica po ſtqᷓ ſeptia die inſtat pᷣdicta ſolennitas fm hec quatuoꝛ xpᷣus in pſ̃fti euangelio quatuo? fa-
celebꝛãda. eccłia legit iſtud ua hon⸗ ĩquo ð aduẽ cit. ꝛimo pſuadet legis obſeruationẽ quẽ ſpũſſan
tu ſpũſſancti eiꝰ pceſſiõe et᷑nali fit mentio.æt qm̃ cetus inpꝛimit.. Si quis diligit me ⁊c. Hoc facit ꝓ

digna pᷣparatio exigit pꝛudentiã ad pᷣcauendũ pec· pter tria. quia.ſ.eſt pꝛobatiua dilectõnis dicẽs. Gi
cata. eu igilantiã ad exequendũ mãdata. oꝛonẽ de⸗ quis oiligit me. cæ dei dilectõe vide ſupꝛa. SGecũdo
uotam ad obrinenduͦ buticto, e quibo in eplła pñtis wcet ð charitate creata que ẽ effectꝰſpũſſancti.ibi.

Feria.ij. poſt pentbe.

germonemeg erusbir ne ta mea ſeruabit m
intẽtionẽ.v ipᷣis vide ſupꝛa.⸗ ge er oeoſita con
grue diſpoſitoòis ad diuinam inhabitationẽ. ꝓter
quod ſubdit᷑ Et pꝛ mediliget eũ ⁊c.coꝛ eiꝰemudã⸗
do. ab amoꝛe mũdi elõgãdo.æ coꝛde vide.sS.xæ mũ

w ſbᷣ m.⁊ ſic dignũ ĩ eo pparare habitaculũ. Scoo

diſſuadet legis puaricationẽ quam ſpũſſanctus ar
guit. ibi. Grno viligit we e A. ui nõ diligit
P ↄñs nõ diliger a pꝛe meo.ac ꝑ h non veniemꝰ vt in
coꝛdis ſui hoſpitio habitemꝰ⁊c.Tercõ ꝓmittit mẽ
tis conſolationẽ quã ſpũſſãctꝰinfluit ibi.Pec locu
tus ſũ vohᷣ apud vos manẽs.ꝓꝑ vnoꝝ ſpũſſcti largi
tionẽ vel infuſionẽ.dæ ippis vide ſupas.
narto pᷣdicit vtuſq; eccłie ↄnexiõʒ quã ſpũs federat
aſtrigit.vł pᷣdicit hereditatięg reſtitutiõeʒ ad quã
ſpũs ſpᷣuehit ⁊ reducit.ibi. Mõ turbet᷑ coꝛ vim.
Sequẽtia reꝑi ĩ ſũma Anthonini ſpũſancto.
puſſãctꝰ?quo varijs noib noĩat ſenptura.ꝛ qͥd iſta
ſignificãt. iij. ꝑ.ti.xviij.c.v. S.iiij.añ finz.
Spuſſanctus quo vemit ad beata vyginẽ cũ apłis.ᷣiiij.
v.ti.xv.c.xlij.
Gpũſſãcti wona varie deſcribunt᷑ ſupꝛa.

Feria.ij.poſt penthe.

„.

Sup epla Act᷑ x.q ſic incipit. Apiens ſetr? os ſuum

olxit. Miri fres ⁊c. Verba huiꝰeple.b. Petrus di⸗

xit in ceſaria cũ venerat ð Yoppe vbi viderat ĩ ſpũ
vas æ celo miſſũ plenũ qdrupedibo ſerpẽtibo 7 vola

tilibo poſtqꝙᷓ venit ĩ ceſariã ad coꝛneliũ cẽturionẽ.et

ibi coꝛã eo ⁊ multis a lijs aſtãtibo tã iudeis qᷓ; gẽtili
bus hos ſermones ꝓtulit. Viri pzes ⁊ fres nobis p⸗
cepit ⁊c. In hac epla tria notant᷑. ”l
rimo rpᷣi dignitas. qm ipᷣe pcepit pᷣdicare ppło. e pᷣ⸗
dicatoꝛe vbi vei vide ſupꝛa.

Scdo notat᷑ fidei auctas.ibi Huicomnes ꝓPhete 77.

Dẽs qui credũt in eũ.vide ſupꝛa fides.
Tercio notat᷑ vbi vei vtilitas.ibi.Adhuc loqᷓnte Pe
tro cecidit ſpũſſãctꝰſuꝑ oẽs qͥ audiebant vbũᷣ. Mõ
ꝓ ſunt.xij.fructꝰvbi cei.ij.p.ti.ix.c.xj.S.ij.b.
uarto notat᷑ baptiſmi nccitas.ibi. Mũquid aquaʒ
qs ꝓhibere põt ⁊c. quo vide ſupꝛzz.
Circa iſtꝗ lraʒ ſunt aliqna notãda. In nationes gra⸗
tia ſpũſſacti diffuſa ẽ.que eſt em̃ gra. . 4
rint.xij. Sufficit tibi gra mea. vere ipᷣa lufficit ad H̊
vt aia vſponſet᷑.pugna ſuꝑet᷑ er palma repoꝛtet᷑.de
gra vide ſupꝛa.
uꝑ euꝗ. YJo h.iij. qð ſic incipit. Sic deꝰ dilexit mũdũ
vyt filiũ ſuũ vnige. da. vt ois qᷣ credit ĩ ip̃ᷣm ⁊c̃.
Vt ſãcti dicũt ⁊ ro dictat.amoꝛẽ pꝛimũ: ſummũ bo
nũ.ĩ quo ⁊ ꝓpter quod oĩ alia wna wvnant᷑.qꝛ igit
ſpũſſanctꝰa moꝛẽ teſte gan omer Ye ſpu⸗
ſancto iſtis dieb ſolẽniʒãs eccłia in eplis ⁊ euange⸗
lijs.de dilectione ⁊ wuno multiplicẽ facit mentionẽ
vt pʒ in eusn.hodierno agit᷑ de dilectione in pꝛinci
pio iſti euãgelij ⁊ qe vono cũ addit᷑. Vt filium ſunʒ
vnigenitũ daret. QDiuidi᷑ quoq; pñs euangeliũ in
duas ptes principales.
Primo oñdit qͥd ſit nre ſalutis pꝛincipiũ effectiuum.
pꝛincipiũ nr̃e ſalutis fuit .ille em ſolꝰ potuit re⸗
creare q ey infinitate ſue potẽtie potuit nos creare
⁊c.ĩ iſta ſũma nõ potui repire directe aliqͥd ad iſtud
ꝓpoſitũ.vide tñ ſ lr̃a d.ſ. vNeeges.
Vit oĩs qꝗ credit ĩ iᷣm ⁊c.vide ſup ſb f.ſ.Fides.
Secundo ondit᷑ quid ſit noſtre ſalutis obſtaculũ im/
peditiuũ.ibi. Mon em̃ miſit deus filium ſuuʒ vt iu⸗
dicet mundagadũgdd.
In pꝛimo quidẽ aduentu nõ venit vt iudicet.q̃ facta
ſunt a no bis.ſed vt dimittat.
In ſecundo nõ vt dimittat. ſed vt indicet. Se iſto em̃
indicio vide ſupꝛa. Hoc ẽ iudiciũ.qꝛlux venit ĩ mũ-

5 qua. ij. Cho

dũ. dilererunt hoĩes magis tenebꝛas q lucc.
Erant em̃ eoꝝ mala oꝑa. pctis ⁊ peccatoꝛibus vide
ſupꝛa ſpᷣ lr̃a p. S
Omis em̃ qui male agit odit lucẽ vt nõ arguant᷑ope
ra eius.
OQui autẽ facit veritatem venit ad lucem ⁊c.de quavi
enide?..
Feria. in. poſt penthe.
up eplła Act᷑.viij.que ſic incipit.
u audiſſẽt apli qͥ erãt hierłymis qꝛ recepit ſamaria
vVbũ ⁊i ⁊c. In pñti epła.iiij.notant.
Pꝛimo nouit᷑ cõnerſoꝝ inſtructio.ibi. ũ audiſſent
apłi.qꝛ recepit ſamaria vbũ cei ⁊c.i.ſidẽ xpᷣi.ſupple
ad pᷣdicationẽ Philippi qui in ipam ad pdicandũ
1pᷣm ab hierm deſcẽderat.Miſerũt ad eos Perrũ
7 Be nenne aul ſpũaliter intelligunt.ſ. Petrus in⸗
telligit᷑ agnoſcens.et Johanes intelligitur gratia
ſiue in quo eſt vei dilectio ⁊c. Gecundo notatur pꝛe
latoꝛum pro ſubditis interceſſio.ibi.ꝛaueruntꝓ
ipᷣis vt acciperent ſpiritumſanctũ.y hoc loco ac⸗
cepit eccłia ad miniſtrationẽ cuiuſlibʒlſacramen
ti oꝛationeʒ pᷣmittit.qꝛ oꝛo eccłie fidelidbo impetrat
gram que in ſacr̃is infundit᷑.vide ſupꝛa veoꝛone.œ
ſactr̃is vel xe gra ⁊c̃. .
ecundo notat᷑ baptiſmi xpᷣi ꝑfectio.ibi. Mõdũ emĩ
quẽq; illoꝝ venerat.ſed tm baptiʒati erãt 7c Je ba
ptiſmo vide ſuprꝗa ſub lr̃a b. ——
