labat ⁊c.Cã vo declinationis ſᷣm Aug.nõ fuit im/
potẽtia.ſed vt daret exemplũ alijs nfirmioꝛibo nõ
eſſe pctĩ ſubtrahere ſe ab oculis ꝑſequentiũ⸗ furo
rẽ ſcderatoꝝ latẽdo potius veuitare qᷓ; ſe offerẽdo
magis accẽdere ⁊ inflamare.vel ᷣm oꝛigenẽ oſtẽdit
ĩ hoc ꝙ ſicut honeſtũ ẽ gratia vitatis ſubire moꝛtẽ
ſic nõ eſt minus honeſtu ſe temptationi non ingere
re.tũ ꝓpter exꝑientiã vitatis.tũ etiã qꝛ igno ꝛat᷑ rei
euentus.

GBabbato añpalmarum.

Sun eola hieremie. xviij que ſic incipit. ixerũt im⸗
Pä wackacinniren. enite cogitemus contra in⸗
ũ cogitationes. Poſtq;ʒ eccleſia heri recitauit co⸗
ſiliũ aduerſus ieſũ mod im pijj iudei collegerũt cõ⸗
ſequenter hodie legit iſtã epłam ſiue ꝓphetiaʒ ſan⸗
cti Hieremie. in qua ᷣm ſenſum pꝛincipalioꝛẽ etiaʒ
Ir̃alem agitur ve iniquo conſilio quod aduerſus ie⸗
ſum collegerunt iudei. Siuidit᷑ aũt pñs epła ĩ tres
ptes. Pꝛimo em̃ tangit pheta iniquã contra xpᷣm
conſpirationẽ dicẽs Gixerunt impij iudei adinuicẽæ
enite cogitemꝰ cõtra iuſtũ cogitatiões.ecce ini-
quũ conſiliũ de cogitãdo.⁊ dicũt cõtra iuſtũ non ꝓ
iuſto vt bñ expꝛimãt ſuã neqᷣtiã ⁊ maliciã ⁊c. Veni
te ꝑcutiamus eũ lingua.ſ.xetrahẽdo. mentiẽdo. ac-
cuſando.contra ipᷣm teſtificãdo ⁊ moꝛtẽ ipiꝰ poſtu
lãdo. Se iſtis vide in tabulaĩ locis ſibi adaptatis.
vide etiã te mala lingua ſiue ve mala locutõne.j. .
ti.ij.ciiij.S.iiij.T.v. — —W
Secundo expꝛimit chꝛiſti gpter legem vel cõtra iude
os veuotaʒ ſngolicerone dicens. Attẽde domĩe ad
me ⁊c. mihi aſſiſtendo. me confoꝛtãdo. meã paſſio⸗
nẽ acceptãdo.exquo ipᷣi iudei nolunt attendere ad
vniuerſos ſermones meos ⁊c. Mũquid reddit᷑ pꝛo

In die palmarum.

bono malũ.q.d.bonum ꝓ bono iuſticie eſt. bonum
ꝓOmalo pfectionis ẽ. malum A malo iniuſticie ẽ ſed
malũ ꝓ bono ſceleratiſſimũ ẽ. vide ſupꝛa ve vindi⸗
cta. iniuria vel ingratitudine.
tionẽ ibi ꝓpterea da filios eoꝑ ĩ famẽ ⁊ veduc eos ĩ
manꝰgladij.i.faciẽtes moꝛiẽt᷑ fame ⁊ gladio. Mul.
te alie ↄminatões habent᷑ ĩ ſeqntiboĩ iſta epla qᷓ ad
ꝓpoſituʒ tuũ applicare poteris. J
u

1

Peuangelio Yob. xvij.quod ſic incipit. Sublena

Oun Ikſus oculis in celũ dixit Patervenit hoꝛa cla
rifica filium tnum ꝛc. Cõuenierer hoc tpe euange⸗
lium iſtud legit᷑qꝛ imminẽte paſſione hancoꝛatio/

nẽxps ad patrẽ fu r⸗Prulda hoc euãgeliũ prima
ne in duas pꝑtes pꝛincipales. Pꝛimo em̃
oꝛat pꝛo ſui clarificatione dicẽs. Pater venit hoꝛa

ſua diuiſione in duas

clarifica filiũ tuũ. Qualiter oꝛatio eſſe vebet ̊ rpᷣs

wcet vᷣbo ⁊ exemplo.qꝛ ſubleuatis ĩ celũ ocułqꝛ ve

nit hoꝛa. v oꝛone vide ſupꝛa.

Sequit᷑ ſca vtilitas ex xpi oꝛone ſiue petitiõe.⁊ ẽ nr̃a
cdlarificatio ibi. Sicut vædiſti ei ptãtẽ oĩs carnis.i.

oĩs hoĩs accipiẽdo ꝑtẽ ꝓ toto.vt oẽ qð vediſti ei.ſ.

Peterna pᷣdeſtinatõʒ. cæt cis vitã eternã ꝑ finalẽ glo

rificationẽ. ꝑ meritũ xpᷣi habemꝰintroitũ ad gliaam

quã amiſimus ꝑ Ada.

Hec ẽ aũt vita eterna vt cognoſcãt te ſolũ verũ eũ ⁊c̃.

diuina viſione vide ſupꝛa Eliſio ⁊ btitudo. Mhec
ẽ vita eterna vt cognoſcãt te ſolũ veꝑ deũ ⁊c.eſuꝑ
vide.j.p.ti.xj.c.j.S.j.ĩ medio.

Secũdo ypᷣs oꝛat ꝓſuoꝝ ſalute ⁊ cõſernatiõe ibi. Ma/

nifeſtaui nomen tuuʒ homĩb quos vædiſti mibi œ
mundo.i.quos de mundo ꝑ pñtem iuſticiaʒ vocaſti
vt eſſẽt quaſi mea peculiaris poſſeſſio. Nota ad in-
tellectũ illius dicti. Mater manifeſtaui nomẽ tuũ.
eus pater tripłr cognoſ. r Penns ſub rõe omni⸗
potẽtie.⁊ ſic fuit notus in gẽtibo ſub rõne pꝛimipn
cipij oĩm exũtiũ.Alio modo ſub röne qua ſolus æ-

us eſt adoꝛãdus cultu latrie.⁊ ſic etiã fuit ante ad⸗
uentũ xp̃ᷣi notus illis inter quos nõ fuit ydolatria.

vt in iidea. Tercio ſub ratione q eſt pꝛima pſonaĩ
diuinis.⁊ yp¶ qui hoc verbũ loquebat᷑ eſt eius filiꝰ.
ſic certe fuit etiam occultus iudeis vt patʒ ĩ Eſaia

ere tu es deus abſconditus. ſed ꝑ xᷣm manifeſts
tus apoſtolis.ꝑ apoſtolos ⁊ eoꝝ imitatoꝛes cũctis

pifidelib ꝛ.
Indie palmarum. M

bis quod⁊ in xpᷣoi
tur que tota eſt te dñi paſſione.in qua legit᷑ epiſto⸗
la pns que monet nos efficaciter ad xpᷣi imitationẽ
facit apłs bꝛeuiter in ipa tria. Peꝛimo oñdit qͥs
ſit imitãdus.qꝛ cõſoꝛs dininitatis cũ dicit.Hoc ſen
tite in vobis. In quibo vᷣbis apłs dicit om̃ibovt ma
la caueãt.bona faciãt.ꝓſꝑa cõdemnãt ? aduerſa pa

upꝑ eypła ad Phil.ij. que ſic incipit. oc ſentite ĩ vo⸗
n egr Pecn wenitone miſſa ſequi⸗

tienter ſuſtineant. exẽplu in chꝛiſto accipietis.Hoc
em̃⁊ non aliud ſentite. perimẽtaliter cognoſcite
in vobis.ſ.membꝛis. AMem bꝛa em̃ naturalit᷑ ſen⸗

tiunt capitis paſſiones quod ⁊ in xpᷣo ieſu ſupple fu
it. Scpðᷣo oſtendit apłs in quo xpᷣ ẽ imitãdus. quia
in merito humilitatis.vñ dicit. Bi cũ ĩ foꝛma dei
eſſet.i. diuinitatis natura. non rapinã arbitratus ẽ

id ẽ nõ vſurpauit ſibi qð ſuũ non erat.huius oppo

ſitũ fecerunt pꝛimus angelꝰ pꝛimi parẽtes.Exina
niuit ſeipᷣm creature.ſ.que inanis ⁊ de nihilo c.foꝛ.

mã ſerui accipiẽs.naturã.ſ.non cuiuſlibet creature

ſed hois aſſumẽdo vt in ea nobis ſeruiret. Et habi
tu inuentus vt homo.ſ.inter homines conuerſãdo.

Humiliauit ſeipjm fact obediens vſq; ad moꝛteʒ
nob.Benra hdilitate ⁊ obediẽtis vide ſup ĩ tabla.

ercio ↄcludit iudeoꝝ ꝓpter ipᷣm tũc futurã tribula
an

Tercio oſtdit apfuo qre tpoẽ imitãde. qꝛ pptermi

um felicitatis cũ dicit. Pꝛopt᷑ qð ⁊ deꝰ.vn apłus ſic

ſe cõtinuãs dicit. Hũiliauit ſe inꝗ tã xpᷣs factus fuir

obediẽs ꝓpter quod.ſ.meritũ huũilitatis ⁊ obediẽ⸗
tie. eꝰ.l.pr. Exaltauit illũ v iſta obediẽtia xpᷣi v.
bũ ẽ Aug.dicẽtis ꝙ melioꝛ ẽ vna obediẽtia qᷓ om̃s
vVtutes.æ qua vide ſupꝛa.
Hogie legit᷑ paſſio dñi ſᷣin Math.i.xxvj.c.eiuſdẽ.

Euãgeliũ huius diei habet upꝛa in pꝛima dnica ad/

uentus dñi.

marum. L
Epiſtola baber gſalll.·

Sup euangelio Zo HB.xij.quod ſic incipit. Añ ſex dies

venit ieſus in bethaniã.
Etum ad cõtinuationẽ euãgelij ſciendũ ꝙ ſicut beri
ꝓpoſitũ fuit qualit᷑ rex celoꝝ a cæuotis fuit receptꝰ
cũ magno honoꝛe.ſic hodie habet᷑ ꝙ pie receptus ẽ
⁊ tractatꝰs ſnis uotis ſincero amoꝛe.⁊ ſᷣm hoc di
uidit᷑ vñs euangeliũ. Primo ponit᷑ cõuiuij ppara⸗
tio ⁊ xpᷣů receptio vt pʒ ĩ pꝛin cipio.Moꝛalit᷑ẽ notã⸗

gqum ꝙ inter alia ſigna amoꝛis magnũ ſignũ eſt cõi⸗

catio mẽſe.qꝛ inimici hocnõ faciũt. Maloꝛ amicus
haberi nõ põt ꝙ xpᷣes cum wuota pſona in cena.Ad

—

hunc ſinceriſſimũ amicũ recipiendũ ad cõpulſatõʒ

eiꝰſtatim ſine moꝛa pſona wuota vebet tres ancil⸗
las mittere.ſ.fidẽ vt ianuã coꝛdis apia t. ſpẽ ſubſti⸗
tuere vt cenã ⁊ locũ diſponat.charitatẽ dirigere vt
fercula apponat. cæ iſtis tribo vide ſupꝛa.fides.ſpes
7 nas cos ponit᷑ œuota manie veneratio ſi⸗
ue obſequij unpẽſio nia ergo accepit libꝛaʒ
vngueti ⁊c.Gicut maria pᷣm vnxit vnctione.ſic et

nos debemus xpᷣm væ ꝑceptis bñificijs ſpũalit᷑ trili

citer inungere.ſ.wlẽtis cotritõis. gemẽtis cõpaſſio⸗-

nis. ⁊ ferutis œuotõis ſiue dilectõis. w iſtis vide’?

tabula. Itẽ pſoneĩ illa cena cõmiuãtes ad min⸗ q⸗
tuoꝛ fuerũt.ſ.maria q intpᷣtatů amaꝝ mare.r ſigni⸗

ficat cõtri:ʒ ⁊ cõfeſſiõʒ ⁊c. Symo qͥ inttat obedi
ens. Laʒarus qͥ interpᷣtat᷑ adiutꝰa dno. Martha in

terptat᷑ wnãs.in hoc innuit᷑ ꝙ Jeſus libẽter conui

ua tvbi eſt amaritudo pniĩe reſpec u peccatoꝝꝑ. ꝓm/
ptitudo obediẽtie reſpectu pᷣceptoꝝ.foꝛtitudo pa⸗
tie reſpectu aduerſoꝝ.a dulcedo compaſſiõis reſve
ctu afflictoꝝ. e iſtis vide. S. in adaptatis ſibi locis.
Tercio ponit᷑ murmuratiua iude vetractõ errr

22
ris

ris accuſatõ.ibi.Dixit ̊ vnus er diſcipulc.
liter circa hoc inſtat qude ꝓditoꝛis ⁊ furis no

tꝑibo plures habentur falſi murmuratoꝛes 2 œtra

ctoꝛes ⁊c. Qui amat animã ꝑdet eã.j.ꝑ.ti.ij.ca.j.in
medio.

Amodit onuma ſus in h mũdo in vitã eter.cu.e.ij. pte
i. viij ca.iij. S. iiij. b.modicũ infra. Et pꝛima parte

.

ti. vj. c. iij. S. j. circa finẽ.

marum.

Supꝑ epla Hiere.xj. que ſic incipit Pirit hieremias.

dne cemoſtraſti mibi 2 co Bo Setn acſeeuto⸗ li⸗
teralẽ huiꝰepiſtole eſt ſciẽduʒ ꝙ qꝛ cõcedẽte de

omiſſo d paſſione dicendum eſt hodie æ hieremie

lectione.in qua dicitur quomodo xpᷣi paſſio ꝓphe⸗

tice eſt prenunciata.Eſt autem ſciendũ ꝙ in pñti le
ctione iſte ꝓpheta hieremias loquit᷑ in ꝑſona xpᷣi ꝓ

pꝛus ⁊ expᷣſſius ꝙᷓ in ꝑſona ꝓpꝛia.⁊ ſᷣm hoc diuidiẽ

pñs epla.

—

ꝛimo em væſcribit patris ad filiũ ſummam beniuo⸗-

lentiam dicens.Dnemõſtraſti mibi ꝛc.moꝛabr ſiẽ

Feria ſecũda poſtfeſtũ pal

Feria tercia poſt feſtũpal-

au⸗
dabili coſuetudine die.i.veneris ve xpᷣi paſſione tra
ctabitur que pꝛius fuit ꝑ iudeos veterminata.ideo

„
ℳ

Feria quarta poſt palmarum.

apparet inter noctẽ ⁊ diẽ pᷣclarã magnã foꝛe dꝛñtiã
ſic inter ignoꝛantiã ⁊ ſciam.veus em ex ſua benigni-
tate dignatus ẽad nos veſcẽdere.⁊ wcere wctrinã
pitatis.inſtruimur em̃ in hac lectione pᷣcipue ð du-
obus. pꝛimo ꝙ cognoſcere debemꝰ vei dilectiõʒ quã
ĩ multis vemoſtrauit.⁊ eũ ex a ffeccõe coꝛdis reama⸗
re. Scðo amoꝛe ipſi pcipiẽtis ꝓximũ diligere. ð iſt
vide ſupꝛa dilectio.

2

ecũdo tæſcribit filij ad patrẽ ſũmã obedientiaʒ ibi.
Ego q̃ſi agnus.ſine h̊ ponit᷑ xpᷣi cõpaſſio hũane fra

gilitatis.comꝑat᷑ aũtxpᷣs agno rõne maſuetudis et

innocẽtie.agnitõis ⁊ ſcie.vtilitatis ⁊ ↄtinẽtie.Ac⸗

cipe ex his tribo applica vt ſupꝛa in tabula.

Terco innuit iudeoꝝ ad filiũ ſummã inuidiã ⁊zmali

ciã ibi. Lenite mittamus lignũ in panẽ eiꝰ. Mirca
qð ſciendũ ꝙ hic ꝑ lignũ intelligit᷑ crux xpᷣi.⁊ ꝑ pa/
nẽ intelligit᷑ coꝛpꝰxpᷣi.dequo Jo.ſexto.c.Ego ſũ pa

nis viuꝰ. Gſt ̊ ſenſus. Venite mittamꝰlignũ in pa⸗
nẽ esᷣ.i.applicemꝰcrucẽ coꝛꝑi ypᷣi quod dicit paneʒ

eẽ.nã ypᷣs i cruce moꝛiẽs tria ꝓcurauit.qꝛ patrẽ pa/

cificauit refoꝛmãs eiꝰclementiã.dyabolũ religauit

annihilãs eiꝰpotentiã.hoĩeʒ nobilitauit dãs ei ple
nã confidentiã.

Quarto concludit patris ⁊ filij ſũmã iuſticiã ibi. Cu

autem domine qui iudicas iuſte. Se diuino iudicio
vide ſupꝛa.

Feria quarta poſtfeſtũ pal

marum.
Guper epiſtola Eſaie.liij. que ſic incipit.ñe qͥs cre⸗

didit auditui noſtro. tum ad continuationẽ mpin/

tis lectionis heri dictũ fuit qualiter xpᷣi paſſio pꝛo⸗
phetice venunciat᷑.hodie magis ꝓpꝛie de paſſionis
ignominia tractat᷑.et ſᷣm hoc diuiditur pñs lectio.
Nꝛimo notat᷑ paſſiomis xpᷣi altitudo vᷣtuoſa.vt ps

tet in pꝛincipio.

AMoꝛalit er videmus ꝙ qui aliqͥd vult notificare inco

gnitũ ꝑ ali
dit ſicut vᷣgultuʒ atꝰvite
ſue.ſ.ĩ vtero vᷣgis.extra vteꝑ.⁊ poſt paſſionẽ vgul/
to com ꝑat᷑ ꝓpter tres ꝑtes eiꝰ. Fuit em̃ radix in vte
mr̃is.ſtipes in ligno crucis.⁊ fructus ĩ vture paſ-
iõis.
oſa ibi.Et nõ ẽ ei ſpès. Moꝛalit᷑ notãdũ ꝙ q̃nto ẽ
saliqͥd nobiliꝰ ſubtiliꝰtãto grauius ⁊ moleſtiꝰ fert

wloꝛẽ ⁊ leſionẽ vt pʒ in oculo ⁊c̃. Mã ſummꝰ veus j
nobiliſſimus ⁊ ſubtiliſſimus tria obpꝛobꝛia acce⸗

pit a iudeis.que hodie ſibi a multis xpᷣianis inferũ
tur ſpũaliter.fuit em̃ latronibus aſſociatus in edu⸗

ctione.Cadaueribo collatꝰĩ paſſione.Et contume⸗

lijs ſauciatus in crucifixione.

rcio notat᷑ paſſionis plenitudo fructuoſa ibi. p̃e

autẽ vulneratus. Moꝛaliter videmus ꝙ malꝰ vici⸗
nus in ter oĩia wmeſticã tranquillitatẽ ⁊ pacẽ ꝑtur
bat ⁊ inquietat ⁊c.Debet q̊ vicinus vnꝰ ꝓximuʒ nõ
grorgae nec iniurijs affligere ⁊c᷑.hõ in ꝑadiſo con
itutꝰduos habuit vicinos. vnũ malũ.ſ.dyaboluʒ.
qui ſibi grauia vulnera intulit.⁊ varijs iniurijs p⸗
turbauit.de quo vide ſupꝛa ibi dyabolꝰ. Alter aũt
vicinꝰẽ deus qui tambonus fuit ꝙ vt ipehoĩem ve⸗
fenderet ⁊c.humanitatẽ aſſumpſit.inter hoĩes con
uerſatꝰ.⁊ multa obpꝛobꝛia ex ipᷣis fuſtinur Maz

vulnerationẽ xpᷣi noſtra peccatoꝝ vulnera penitus
ſanant᷑.aueria leuius poꝛtant᷑.⁊ interioꝛa penitꝰle
tificantur.
hodie legit᷑ paſſio dñi ſᷣm Aucom que ha⸗
betur. xxij. capitulo eiuſdem.

eria quinta in cenadñi.
uꝑ epiſtola. ad hoꝑ j·que ſicincipit. Conuent

quod MaGlaut im merannes t aſcen
Chꝛiſtus em̃ iuyxta tres

cdo notat᷑ paſſiõis turpitudo ignomini-

entibus vobis in vnũ.iam non eſt dñicã cenã man⸗

ducare. Quia hodie eſt inſtitutio ſacramẽti vene⸗
rabilis. Ideo hodierno die legit ecclia in miſſa iſtã

epłam Pauli in qua fit mẽtio ⁊ inſtitutione ſacra

mẽti. Biuidit᷑ aũt pñs eplła. Pꝛimo em̃ repꝛehendit

apłus modũ cõmunicandi indebitũ dicẽs.Conue⸗

niẽtibo vo bis in vnũ. Inter choꝛinthios erãt cõtẽ⸗

tiones ⁊ repᷣhendere eos videt᷑ aplus in trib. Pri⸗

mo qᷓtum ad tpᷣs. Secũdo qᷓtum ad modũ.ſ.diui/
tes qui poterunt tantũ comedebãt ð cibis coꝛpa⸗

lib ꝙ inebꝛiabant᷑ nibil cõicãtes pauꝑibo. Tercio
qtum ad locũ.qꝛ fecerunt hocĩ loco indebito.ſ.ĩ ec
cleſia. vñ repꝛehẽdit eos d irreuerentia q̃;tum ad
coꝛpus dñicũ.d miſcðia q̃ʒtũ ad ꝓximũ.⁊ ĩe crapu
la qʒtum ad quẽlibet guloſum.

Eſt em̃ triplex mãducatio.quedã coꝛpis.hacmandu
cant᷑ ſpẽs panis ⁊ vini.quedã ſacr̃alis.hac mãduca

tur caro ⁊ ſanguis vmini que ſub illis ſpeciebo ac/

cidentalibus continet.quedam vo ſpiritualis.hac

manducant æuoti fideles coꝛpus wmini licet non
ſumant ſacramentaliter.qñ ipm credunt ipᷣm teuo
te manducant. 7

GSecũdo pſuadet modũ vebitũ d. hꝛobet aũt ſeipſũ
hõ.qũs hoc fieri ebet.vide.iij.p.ti.xiiij.c.iiij.S.iij.

poſt pꝛin. ꝓbet dico in articułfidei ſi credat. in pᷣce-

ptis ſi impleat.in peccatis ſi caueat⁊ peniteat.in ꝓ

tutibo ſi habeat. ꝓbet ſe hõ añ ↄmunionẽ ſe exami⸗

nãado in angulis conſcie ꝑ diligentẽ conſiderationẽ
purget peccata ꝑ amarã compũctionẽ.p integraz
confeſſionẽ.⁊ debitã ſatiſfactionẽ.⁊ ſic diligẽti exa⸗.

minatõe facta ſecurꝰv pane illo edat ⁊c. Mui enim
maducat ⁊ bibit indigne iudiciũ ſibi mãducat ⁊ bi

bit ⁊c.ij. .ti.ix.c.ix.S.ij.infra pꝛinc.
Oi noſipos diiudicaremꝰnõ vtiq; indicaremur ij. pte

ti.iij.c.viij.S.iij.in pꝛinci. Mõ qũo hõ põt eẽ iudex
ſuipᷣius ⁊ ſue conſeke T

qꝛ ſunt ppłi pctoꝛes accuſatces.⁊ teſtis eſt conſcia.

I mꝑatoꝛ huius ſedis eſt us vel ipᷣa volũtas homis

carnifer in terior ẽ timoꝛ. carnifices exterioꝛes ſunt
mẽbꝛa coꝛꝑis q̃ iſtud iudiciũ vebite mãdant.ſan
guis qͥ exit de pectoꝛe ſũt lachꝛyme.ſnĩa aũt finał eſt

abſolutio.ꝓ cena dñi vide ſermonẽ᷑.j.ꝑ.ti.vj.c.ij.Yꝓ.

rF. Qtounmm..— .
Ytem ve cõione ſacramẽti altaris.iij.ꝑ.ti.xiij.c.ſexto.
S. vVij. viij.ix.x.⁊.xvj.

Itẽ ð venerabili ſacro ſeptẽ mirabilia.iij.p.ti.xviij.c.

qͥnto.S.iiij.circa meddiind.
Supꝑ euãgelio ohãnis.xiij.quod ſic incipit. Añ diẽ
feſtũ paſche ſciens ieſus qꝛ venit hoꝛa eiꝰvt trãſeat
ex hoc mũdo ad patrẽ.Heni dicebat᷑qũo xpᷣs ꝓ no/
bis voluit vulnerari ex vera pietate.hodie diſcipu/

los infoꝛmauit ĩ vera huũilitate. In hoc euangelio

quatuoꝛ ſũmatim ſunt noräda.
ꝛmo ſumma cõgruitas ad oñdendũ dilectionis ne

xũ.qͥa añ diẽ feſtũ. Moꝛaliter ſaluatoꝛ nr̃ trãſiturꝰ

bocmũdo ad patrẽ nouit diſcipuloꝝ fragilitatẽ
7 0ĩm uenti moꝛe pij patris filijs ſuis ꝓpuidit de
viatico ſui pcioſiſſimi coꝛꝑis et ſanguinis mediãte
quo roboꝛati poſſint potẽter ꝑ iter huiꝰmũdi⁊ ve/
nire ad eternã beatitudinẽ.ideo volens digne ipᷣm
coꝛpꝰ xpᷣi ſumere neceſſe ẽ vt hẽat ſpãlia reqͥſita ad
eſũ agni.i.coꝛꝑis xpᷣi.iſte ritꝰ ceſcribit᷑ et moꝛaliʒat᷑
j. p.ti.xiiij.c.v.S.vij. Atẽ vide æ iſtoſanctiſſimo ſa⸗
cro ſupra ſub lr̃a e.ſ.Eu chariſtie. .ðð
ecundo notat᷑ſumma humilitas ad exhibendũ hu⸗
militatis exemplũ ibi. Surgit a cena ⁊c.exemplum
habemus in diſcipulis chꝛiſti qui ĩ cena attenti fu⸗
erunt wctrinam chꝛiſti ⁊c.ideo ſurgenti chꝛiſto ipᷣi

etiam ſurrexerunt? iubente ad lotionẽ ſederũt.ſic

u ribunal eſt rõ.rex qui ſedet
ſuꝑ eã eſt ho mo.quivtit᷑ rõne iudica bit peccata ſua

rF

VL506d—N2———

In die paraſceues.

xpiridelii pfecta eſt obediẽtia dũ in coꝛpe polyti⸗
co caput manus ? pedes ab oĩ iniquitate ſũt mun⸗
dati ⁊ ꝑ iuſticiã deo ſubiecti.

ercio notat᷑ ſũma benignitas ad exequendũ pfe/

ctionis miſteriuʒ.qꝛ dñs ſeruo mĩſtrauit qo notat᷑
cũ addit᷑.venit q̊ ad ſymo.pe.vide.S.de hũilitate.
uarto notat᷑ ſedulitas ad exponẽdũ inſtructõis
cumẽtũ cũ ſubdit᷑. doſtꝙᷓ ̊ lauit ⁊c̃. Vel notat᷑
eduliũ ſalutareĩ quo ſuꝑni valoꝛis oꝛdĩauit ſacr̃m

ibi. Scitis qͥd fecerim voh. iſto ſacr̃o vide ſupra

d euchariſtie.

Intrauit aũt dyabolus in coꝛ iude ⁊c.j.part.tit.iiij.

c. xiij.S.ij.in.iij.colũna.
os mundi eſtis ̊ non ge. Mord ꝙ quatuoꝛ ſolent
mũdari.ſ.os. facies.manꝰ. ⁊ veſtes. debemꝰ primo
mũdare faciẽ coꝛdis.ſcõᷣo ſmonẽ oꝛis.tercio manꝰ
oꝑationis.quarto veſtẽ ↄuerſatõis. Si mũdiciam

ꝓoidiſti qᷓdrupłr poteris eã recupare ſm illa qua-

tuoꝛ.quibo ĩ lege vtebant᷑ ad mũdãdũ.ſ.aqua.ſco⸗
ba.oblatõe.⁊ igne.Pꝛio mũdat aqua ↄtritõis.ſe⸗
cũdo mũdat ſcoba ↄfeſſiõis.tercio mũdat oblatõe
ſanctificationis.⁊ quarto igne tribulatõis.

Indie paraſceues.
p euãgelio Joh.xviij.c.qð ſic ĩcipit.Egreſſus ihᷣs
trãs tonentẽ cedꝛon tũ ad ↄtinuationẽ lr̃alem
huiꝰ euãgelij. In pᷣcedentibo lectionibo ſufficiẽter
ẽ tractatũ de votibo ꝓphetaꝝ qͥ paſſionẽ dñi pꝛedi⸗
xerunt.hodie dicendũ ẽ qũo pꝓfidi iudei figuras et
enigmata dñnice paſſionis ad effectũ crudelit᷑ dedu
xerunt.⁊ ſᷣm hoc diuidit᷑ pñs euãgeliuʒ ſiue paſſio.
In pꝛĩa ꝑte narrant᷑ aliq geſta xpi ⁊ mr̃is ad egreſ
m de cenaculo ibi. Etum ergo. In ſcoa pteĩ ſex
dietis terminabit᷑ paſſionis ⁊ voloꝛis ↄſũmatõ ibi.
Foreſus n tercia miraculoꝝ in moꝛte ſanctoꝛũ
choꝛuſcatio et reputatio ihi Aerencber Vel alit
paſſionis dñice modꝰ ⁊ oꝛdo in hoc euãgelio nobis
clariſſime ẽ veſcriptus.h̊ cũ ipᷣa paſſio dñi ſit ſana-
tiua moꝛbi.reꝑatiua generis hũani. ꝓſtratiua dya
boli.⁊ reꝑatiua lapſus ãgelici.digne hodierna die
ad memoꝛiã reducit᷑.ꝑ quã innumerabilia bñficia
ꝓcepiſſe gratulamur.paſſio.n.dñi ad memoꝛiaʒ re/
uocata triplicẽ effectũ facit in aĩa.iiij.par.t.iij.ca.
vij ziin Gec qm̃ ꝗo. euan. magis oꝛdinate eiuſ⸗
dem paſſionis hyſtoꝛiã texuit.iõ hodie eandẽ eccle
ſia recitat.Et qꝛ ipᷣe xpᷣs fuit a iudeis ↄpꝛehẽſus iu
dicatus crucifixus ⁊ ſepultꝰ.iõ circa ſuã narratõeʒ
ſicꝓcedit. Pꝛimo vxſcribit xpᷣi vloꝛoſam compᷣhẽ
H do eius iniuſtã condemnationẽ infra ĩ
pꝛincipio.xix.ca.ibi.Cunc pylatus.Tercio eius
iniquãa crucifixionẽ.ibidẽ circa mediiũ.xix.ca.ibi.
BGuſceperũt aũt illũ. Muarto euotã ixumle⸗
tionẽ bt oſt hoc rogauit.de paſſione xpᷣi nõ re-
periĩ ſũma dñi Antbonint niſi qᷓ hñtur ſignata in
nti columna. —
Pani io dñi ad memoꝛiã reuocata triplicẽ effectuʒ
acit in aĩa.iiij.par.ti.iij.c.vij.S.iiij.

₰

Circa ypᷣi paſſioneʒ et᷑ notãdeſi t ſeptẽ circũſtãtie.iiij.

par.ti.xv.c.xlj.S.ij. Suꝑ iſtð NHetri aplixpᷣs paſſus
ẽꝓ nob vobis relinquẽs exẽplũ ⁊c.ponunt᷑.xv.pul
chꝛa remedia ↄtra impatientiã ⁊ xpᷣi pa ſſione.iiij.
par. ti. iij. c.vij.a.S.iij.vſq; ad.xviij.S.

Fps qũo oꝑatus ẽ ſalutẽ ĩ qͥntuplici medio ibi.etiam

aliqua hẽs ad ꝓpoſitũ.iij.par.tit.xxxj.c.ij.ꝑ totũ.

EXps ſe humilẽ in quatuoꝛ oñdit.j.par.ti.iij.c.iij.S.iij.

circa finem.

Pe myſtica xpiſepultura vide.iij. par.ti.xiiij.c.iiij. .

iij.b. ꝑ totum.

Voloꝛes beate virginis veſcribunt᷑ in filij ſui paſſiõe.

iiij.par.ti.xv.ca.xlj.pꝑ totum.ibidẽ etiã multa ha⸗

bentur de xp̃i paſſione.

Invigilia paſche.

Super epiſtola ad Cdloſeñ.iij.que ſic incipit. Oi cõ/

ſurrexiſtis cum ypᷣo que ſurſũ ſunt querite vbi xpᷣs
ẽ in dextera dei ſedens. Apls in hac epla bꝛeuiter
tria tãgit. Pꝛĩo.ſ.ſanctitatis fundamẽtũ qð eſt ſa-
cramẽtalis expiatio ibi. Oi conſurrexiſtis.ſ.ſa cra⸗
mentali ſanctificatione ꝗᷓ pꝛĩo fit ꝑ baptiſinuʒ.⁊ et
ſa cralem ↄfeſſionẽ.v iſtis vide.S.ſhᷣ lris.b.⁊.c.

eſurrectio xp̃i eſt figura noſtre reſurrectõnis ſ pual

Quis ſicut ſurrexit pꝛimo a ſepulchꝛo. ſecũw ab in
ferno.tercio a ligamẽto.quarto a ſudario. Sic qli⸗
bet reſurgẽ debet ſpũalit᷑.i.a ſepulchꝛo coꝛꝛuptõis
culpe peccati moꝛtalð iſtis vide ſupꝛa ſub p.ſ pec
catis 7 deccaroꝛilv. Ben. qͥs reſurgè dʒ ab obliga-
tionis pena.ſ.ꝑ pnĩam ⁊ ſatiſfactionẽ.tercio qͥs re-
ſurgere dʒ a ligamẽto ↄſuetudis pꝛaue.deſuꝑ vide
ij.par.ti.iij.c.iij.S.xv. Quarto qͥs dʒ reſurgẽ a ro⸗
ſario excuſationis vane.ſ.nude oĩa cõfiteri ⁊c.vide
ſupꝛa confeſſio.
Aeo tãgit apłs ſanctitatis augmentũ qð ẽ vtuał
exercitatio ibi. Que ſurſũ ſt q̃rite.vbi tãgit quatu⸗
oꝛ ꝗᷓ ſunt ſigna euidẽtia 1 argumẽta veriſſima ſpi-
ritualis reſurrectionis. Pꝛimũ ẽ querere ꝑ opꝑatio

onem.ſaꝑe pꝑ deuotionẽ.moꝛtuũ eſſe ꝑ crucifixcKionẽ

viuere ꝑ dilectionẽ.
ercio tangit ſanctitatis complemẽtũ qð ẽ eter-
nalis gloꝛificatio ibi. ũ aũt xpᷣs apparuerit vita
nr̃a.q d.vita nr̃a ſupple qua viuetis et᷑nalit᷑.abſcõ⸗
dita ẽ qdiu.ſ.xpᷣs abſconditus ẽ.Autẽ ꝓ ſ̊.ſtamẽ
xpᷣs qui erat vita vꝛa.i.cã ⁊ obiectũ illiꝰ vite nr̃e ap
paruerit.ſi.ĩ finali iudicio de quo vide ſup i tabula

yſtica ſepultura xpᷣi ꝓ ſa bbato væſcribit᷑ iij. par.t-
xiiij.c.iiij.S.iij b.p totum.
uꝑ euãgelio Aarher. rxviij. q ſic incipit. Neſpeꝛe

Piſt vos apparebitis cum ipᷣo in glłia.

gautẽ ſabbati q luceſſit ĩ prima ſabbativenit maria

magda. altera maria videre ſepulchꝛum. Salua
toꝛ hũani generis vt pʒ ex pcedẽtibo.ſ.ſexta feria

paraſceues moꝛti adiudicatus crucifixus vepoſi
tus ⁊ ſepultꝰ.totadie ſeptimo ĩ ſabbato qᷣeuit quo

ad coꝛpꝰ in ſepulchꝛo. Gicut.n. a pꝛincipio mundi
ſexto die fecit ⁊ ſeptimo qͥeuit.ſic ſeptimo die ĩ fine
tꝑis reqͥ euit in iſto ſabbato ab oĩ openr̃e redẽpti⸗
onis qꝛ cõpleuit. Jõ hoc euãgeliũ Mathei legituꝛ
in quo fit mentio reſurrectõe ſaluatoꝛis ad quã
aſſerendꝗᷓ adducit multipler teſtimoniũ oĩ genẽ
rerum. Pꝛimo adducit teſtimoniuʒ creature ĩcoꝛ⸗
poꝛee.ſ.in terremotu. Scðo teſtioniũ creature in/
coꝛpoꝛee in angeloꝝ aduẽtu. Tercio teſtimonium
creature ex vtroq; com poſite in mulieruʒ ſtudio 2
apparatu vt pʒ in ꝓſequẽdo iſtud euangelium.

Vigere ſepulchꝛũ. Nota ꝙ maria magdalena mem⸗

bꝛa xpᷣi vnxit ⁊c̃.moꝛalit᷑ veᷣ iſta vncrõe vngentũ cõ
tritionis cõficitur ex ſpeciebus viliſſimis.i.ꝓprijs
peccatis que creſcuntĩ hoꝛts nro.vngẽtum oↄpaſſi
onis ↄficit᷑ ex ſpeciebb amariſſimis.i.ꝓximoꝝ miſe⸗
rijs q creſcãt qi ĩ hoꝛto vicino.vngẽtum æuotiõis
ↄficit᷑ ex ſpeciebo pᷣcioſiſſimis.i.varijs xpᷣi bñficijs q̃
creſcũt q̃i in hoꝛto dñico. Lunc ̊ cum magdalena
vngimꝰ pedes dñi lachꝛymis cum ꝓ peccatis wle/
mus ⁊ lachꝛymas fundẽdo.ſ̊ tunc caput vngimus
ñ de eiꝰ bñficijs gras agimꝰ. nãꝗ grarumactio ipᷣm
letificat ⁊ quaſi ißm impiĩguar.CTunc vo coꝛpus eꝰ
moꝛtuum vngimꝰcum afflictos ⁊ miſeros oleo cõ⸗
paſſiõis ⁊ m iſcðᷣie oꝑibodelinimꝰ.ð qͥb oĩbꝰ við ſu
pꝛa.ſ.de ↄtritione.ↄpaſſione.venotione.ↄfeſſione.
gratiarumactione.⁊ miſcie oꝑibo ⁊c̃ĩ ſuis locis.

Pꝛecedet vos in galyleam.ibi eumvidebitis. Quia &

86

In die paſche.

ſaluatoꝛ dicit ſe pᷣcedere in galy leã.i.in vitã et᷑naʒ
erimus ⁊ nos in galylæa ſi eũ videre volumusĩ ſua
claritate trãſfigurãtes ſ.de vicijs ad ſanctitatẽ.ve

vanitate ad veritatẽ.de toꝛpoꝛe ſiue pigritia ad fer
uoꝛem. odoꝛe ad ſapoꝛẽc.ð iſtis.S.int abula vt eũ

videre poſſimꝰ qͥ eſt ſplẽdoꝛ illuſtratiuus.œcoꝛ ob/
lectatiuꝰ.ulcoꝛ ſanatiuꝰ.⁊ vigoꝛ afortatiuꝰ. va
ria viſione dei vide ſupꝛa viſio.

In die paſche.
Gup epla pꝛima da . quelc nehirc.
vetus fermentũ vt ſitis noua conſperſio ſicut eſtis
aʒimi ⁊c. In hac ſolẽniſſima reſurrectione dñica
veꝝ paſcha celebꝛat᷑.veꝝ paſcha manducat᷑.verum
paſcha honoꝛat᷑.Iponoꝛat᷑ dico ab his qͥ expurga⸗
tovet eri fermento lpᷣm mãducãt ĩ aʒimis ſincerita
tis ⁊ veritatis.⁊ qm ve his tribo fit ſpãlis mẽtio in
hac epla pauli. Igit᷑ ipa ↄuenient legit᷑ iſto die. in
qua quidem epla aplłs tria facit.
Reume monet guſtũ mẽtis diſponẽ ne faſtidiamus
dicẽs.Expur.ve.fer.loquẽdo ſpũalit᷑ iſto fermẽ
to.fermentũ in ſcriptura peccatũ veſignat.qð qͥdẽ
peccatũ ẽ fermentũ.qꝛ totã maſſam generis hũani
coꝛꝛũpit.vide ſupꝛa peccatũ. Vt ſitis noua cõſper-
ſio.i.noua farina alba ⁊ delicata ꝑ aquã gr̃e cõglu⸗
tinata.ſ.ꝑ contritionẽ. ↄfeſſionẽ ⁊ ſatiſfactionẽ.vi/
de iſtis ſupꝛa in tabula.
Scðdo monet cibũ vite pcipe ne veficiamꝰ cũ addit
tem̃ p aſcha nrj̃m immolatꝰ ẽ xpᷣs. iſto ſuꝑſan⸗
ctiſſimo ſacr̃o vide.S.ſub la e.ſ.euchariſtia.
Tercio monet nos dignũ modũ addiſcevt ꝑ eſum
ꝓficiamꝰ cũ ↄcludit. Mon in fermẽto veteri.i.cor⸗
ruptione cuiuſcũq; peccati moꝛtalis.qð clariꝰ ex⸗

xpurgate

äs .
iciã intelligunt᷑ peccata ſpũalia.⁊ neqͥ eiã pecca⸗

8S14 coꝛpalia de quibo vide ſupꝛa.

5ʒ in aʒ im is ſincerita.⁊ veri.i.q deſignãt ſinceꝛitate,ʒ

conſcie ⁊ veritatẽ iuſticie.de quibo.ꝭ.in tabula.
Sup euãgelio Ma»c—. xvj. qð ſic incipit. Maria mag⸗

dalena 7 Maria Yacobi ſalome emertaromata
⁊æc. In pcedentibj tactũ ẽ ve ignominioſa et flebiii
ſiue cõfuſibili paſſione.hodie ⁊ in ſequẽti diebus
annectendũ ẽ de glioſa victoꝛia ⁊ laudabili reſurre

ctione.⁊ ſᷣm hoc diuidit᷑ pñs euangeliũ.
Primo notat᷑ auiditas inqͥſitiouis amaꝛoſa vt pʒ
in pꝛincipio. Moꝛalit᷑ quicũq; ad paſchalis ſacra-
menti cõ uiuii accedere vult.ad quod quilibet te⸗
net᷑ ex pᷣcepto eccłie in paſcha.qͥ ad annos diſcretio
nis veuenit.ↄʒ eſſe maria.i.amaꝝ mare.ð peccatis
contritionẽ habẽdo ⁊ deflendo ⁊ ↄfitẽdo. Secũm
Dz emere aromata bonis vᷣtutibo ſe oꝛnãdo ⁊ ſãcto
rum exemplis imitando.tercio debʒ venire ad mo⸗/

numentũ celeſtẽ dulcedinẽ inqͥrendo.ad ſepulchꝛũ
iae altare coꝛꝑis xpᷣi coꝛdialiter veſiderãdo ⁊c.

uarto dʒ hieſum vngere paſſionis ſue amaritu⸗
dinẽ recolẽdo/ve vnctione iſta vide ſupꝛa in enãge⸗
lio in vigilia paſche cc.
Scðdðo notat᷑ ſublimitas reſurrectiõis gloꝛioſa ibi.
Sunrexit non ẽ hic.væ xpᷣi reſurrectone ꝓpꝛie nihil
inueni in ſumma dñi anthonini.vide tñ e quatu-
or otibo coꝛpoꝝ gloꝛificatoꝝ ſupᷣ. Pos.
oteris etiã foꝛmare moꝛaliʒatõnem ⁊de xpᷣi ſepul
chꝛo. 1 ve mõ quo mulieres ipᷣm queſierũt.
epulchꝛũ ſiue monumentũ vᷣrquaſi mouẽs mẽ⸗
tem ⁊ ſignificare põt pnĩiam œ qua ſupꝛa ĩ tabula.
vel religionẽ de qua ſub lr̃a r. mulieres valde mane
veniũt.ſ.aliqͥ in puericia aliqͥ tardius ⁊c̃.
Serci notatur celeritas legationis gaudioſa ibi
z ite et dicite sn quiba vꝓbis moꝛalłr nob dan/

tur tria wcumẽta ꝑ quexpᷣm reſurrexiſſe hogie cũ

.

mulieribo pᷣdicamꝰ vt videre eñ cum diſcipuł mere
amur ſi ea monitione angelica adimpleamꝰ. vebe/

mus pꝛiĩo ire viã vᷣtutis.mẽtis integritate. va/
rijs vijs vide ſupꝛa ſub lr̃a v.⁊ ſimilit᷑ de vtutibus.
cebem us ſecũdo dicere verbũ ſalutis ibi.Surꝛexit
vere.d nr̃a ſurrectõne vide ſupꝛa in vigilia paſche
ebemꝰ ergo tercio adherere xpᷣo ⁊ diſcipuł in ve⸗
rnitate.æ ipᷣa vide ſupꝛa.

Feria ſecũda poſt paſcha.

Dio plebis dixit. Viri fratres vos ſcitis ᷣbum qð

up epka oun ſic incipit. Stãs petrꝰ in me/

dio ꝑ diſpẽſationis equalitatẽ.aperiẽs os ad ᷣmo
nis viuacitatẽ. pᷣicatoꝛe vᷣbi dei vide ſupꝛa.vbi
ſciendũ ꝙ obiectũ ſancte pᷣdicationis ẽ ipſe ihs.ni⸗
hil ẽ pᷣdicabile niſi ꝑ quãdam reductõem ad ipᷣm.ð
ipᷣo aũt tãgit apls ſeptẽ int᷑ alia maxime pᷣdicabi⸗

lia. ſ.eius honeſtatẽ. ſanctitatẽ᷑.charitatẽ.ptãtem
mititatẽ. claritatẽ.⁊ dignitatẽ.que oĩa fundant᷑ in
epla. Bedit eũ manifeſtũ fieri uon oĩ populo ſ̊ te⸗

itibo poꝛdinatis.poꝛdinatis dico ab et᷑no adteſti-
ficãdum æ ipᷣo vbo facto exẽplo ⁊ martyrio.

Nos qͥ mãduca.⁊ bi.cũ illo poſtꝙᷓ reſurrexit a moꝛtu
is. Eſt aũt ſciendũ ꝙ illud vᷣbu veri penitentes pñt
dicere.qꝛ heſterna die cũ xpᷣo ⁊ xpᷣm mãducauerunt

in ſacr̃o. Mãducauum⸗ ⁊ bibimꝰ.ſupole ſacramẽta
liter ⁊ coꝛpꝰ ⁊ ſanguinẽ xpᷣi.⁊ hoc cũ illo.i.ipᷣo confi
ciente ⁊ diſponẽte guſtũ nt̃m ꝓponẽte menſã ⁊ ap/

ponente eſcã.⁊ hoc poſtꝙᷓ reſurrexit a moꝛtuis.

Et pcepit nobis pᷣdicare populo. d pᷣdicatoꝛibo vide

ſupꝛa pᷣdicatoꝛes.

Hẽs qͥ credũt in eũ.i.qui fide opante ꝑ dilectõem tẽ⸗

dunt in eũ.d fide vide.S.ſub lxa f.ſ.fides.

Oupꝑ eusgelio Auc.xxiiij.qð ſic incipit.uo ex diſci·

pulis hieſu ibant ipᷣo die in caſtellũ qð erat in ſpa⸗
cio ⁊c̃. In pᷣcedentibo duobo euãgelijs ꝓbata ẽ xpᷣi
reſurrectio ꝑ apparitionẽ factã mulierib.hic ꝓba
tur ꝑ apparitionẽ diſcipulis itinerãtibo factã.
Pꝛimo tangit᷑ hic xpᷣi apparitio vel notat᷑ diſcipu/

charitatiua aſſociatio vt patʒ in pꝛincipio. Si
0

lumus in emaus qo interpᷣrat᷑ mater dulcedinis
⁊ ſignificat ad beatitudinẽ puenire.opoꝛtet ꝙ cõ⸗

coꝛditer vanitate mũdi relicta ꝓcedamus viaʒ re⸗

ctam iam a nobis inceptã in emaus qð fit qñ imus
ſuꝑ mũdi vanitatẽ ⁊ vt eãẽ contemnamꝰ.⁊ vanita⸗/
te vide.S.⁊ ᷑e mũdo vide ſupꝛa mũdus.
Scpo tãgit᷑ apparẽtis ↄfabulatio ibi. Et ait ad il
los qͥ ſunt hi ᷣmones ⁊c̃.
ercio tangit᷑ xpᷣi ꝑegrina apparitio ibi. Tu ſolꝰ
peregrinus es ⁊c̃.dignuʒ eſt vt qͥ ſimilem cum alijs
vitam ſuſcipiunt ſimilem ſentiant in legibus diſci
plinam. cum ergo vita noſtra ſimilis ẽ peregrinis
in qua etiã dñs nr vt ꝑegrinus apparuit dignum ẽ
vt etiã m regulas leges ꝑegrinoꝝ viuamꝰ. Ipſi
em̃ ꝑegrini cõiter tria faciũt.ſ.ſocietatẽ malã quã⸗

tum pñt deuitãt.ſumptus ⁊ expenſas diligent᷑ pu

tant.⁊ ad minũ quẽ accedũt cogitãt.
uarto tãgit᷑ diſcipuloꝝ inuitatõ ibi. Mane no/

O ſtulti ⁊ tardi coꝛde.de coꝛdevide.s.coꝛ. biſcũ.

qꝛ: in fractõe panis.

uĩto tãgit᷑ huius apparitõnis reuelatio ibi.Et
ſurgens eadem hoꝛa ⁊c. Et qũo cognouerũt eũ in
fractione panis ibi.Expꝛimũt cognitõis actũ ob/
iectum ⁊ modum. in actu vlectabilitas.qꝛ cogno/
uerunt.in obiecto vtilitas.qꝛſjeuʒ.ĩ mõ liberalitas.

nis.ſ.nature dœ qͥ vide ſupᷣ panis.ſecũdo ſſeripture.

⁊æ quo vide ſupꝛa.tcio panis euchaꝛiſtie. ö quo vi-
ſupꝛa.quarto paĩs penitẽtie q videſudra. 8£

factũ eſt ꝑ vniuerſam iudeã:c. Petrus.i.agnoſcẽcs
ſcripture veritatẽ. SGtans ꝑ vite ſanctitatẽ.in me/

iendum ꝙ eſtmultiplex pa

. .

”

hodie paneʒ euchariſtie ſacramẽtalit᷑ nõ ſumimus
ſaltem alios tꝛes panes frãgemus paneʒ nature.ſ.
elemoſynas dãdo.panẽ ſcripture.fide ſanctoꝝ di⸗
ctis innitẽdo.⁊ panẽ pnie pctã teflendo ⁊c̃.

eria tercia poſtpaſcha.
ꝑ epła actuũ.xiij.que ſic incipit. Surgẽs panlꝰ et
manu ſilentiũ indicẽs ait. Viri fratres filij gener.

abꝛa hã ⁊ q invobᷣ tumẽt deñ Flas electõis paulus
c

ſcribit nobᷣ in iſta epła pᷣdicatoꝛis ꝑſo naʒ.pᷣdicã
di foꝛmã.pᷣdicatõis materiã.de oĩb iſtis vide.S.
ꝛimo vxſcribit pᷣdicatoꝛis ꝑſonã qᷓtũ advite ſan
ctitatẽ cũ dicit. Surgẽs. Pꝛedicatoꝛ.n.dʒ ſurgere
ſupꝛa carnẽ ꝑ caſtitatẽ ſuꝑ mũdum pꝑ pauꝑtatem.
ſuꝑ hoſtem ꝑ pietatẽ.⁊ ſuꝑ ipᷣm ꝑ hũilitatẽ. qua
vide. S. in ta bula.

Nel aliter. In pnti epła vſcribit᷑ auctoꝛitas bone

ↄuerſationis ibi. Surgẽs paulꝰ.
Becũdo pᷣrogatiua indaice natiõis ibi. Viri frẽs
ercio auctoꝛitas dñice pa ſſionis ibi. Qui habi⸗
tatis irm. Quarto clemẽtia diuine reuocationis
ibi. &t nos vobis annũciamꝰ ⁊c̃.

Qui em habitabãt irlin ⁊ pꝛincipes eius ignoꝛantes.

De varia ignoꝛãtia vide ſupꝛa.
OQOupꝑ euãgelio Luc.xxiiij.qð ſic incipit.Stetit ihs in
medio diſcipuloꝝ ſuoꝝ ⁊ dixit pax vobis ⁊c̃. In p⸗
cedẽtibo recitauit eccłia ꝓbatoeʒ reſurrectõis dmi⸗
ce factã mulieribo 1 duobo diſcipuł.hic addit ꝓba⸗/
tion?᷑ factã vndecim diſcipulis ſimul cõmanẽtibꝰ
3qꝛ ſancti poſt reſurrectionẽ habebũt coꝛꝑa ve-
a non fantaſtica.vius non moꝛtua eadẽ ⁊ nõ alia.
ſpũalia non carnea.iõ xpᷣs volẽs ſe oñderevere ſur-

rexiſſe ſtetit in medio diſcipuloꝝ 7.
“ emonſtrat ſubtilitatẽ vt ptʒ in pꝛincipio
Huũo aũt iannis clauſis cũ coꝛꝑe vide.iij.par.titu.
xxx.c.vij.S.ij.⁊ pꝛincipalłr poſt mediũ.de vᷣtibo cor⸗
poꝝ gloꝛificatoꝝ vide.S. ſub lr̃a d.ſ. wos.
Stetit in medio. Mota ꝙ dñs oꝑatus ẽ ſalutẽ in qͥn⸗
tuplici medio.iij.par.ti.xxxj.c.ij.x totũ.
EKpiir e pax vobis.œ pace vide.d.

cdo demõſtrat veram coꝛpoꝛeitatẽ ibi. Et dixit

eis.quid turbati eſtis.qͥd.i.de qua cã turbati eſtis.
quo ad affectionẽ.⁊ cogitationes aſcendũt ĩ corda

vaa.quo ad cognitinã potentiã. de cogitatõibo viõ

ſupꝛa. Videte manꝰmeas ⁊c.v viſiõe vide.S.viſio.
Adhuc illis non credentibo ⁊ mirantibo pᷣ gaudio.vi⸗
Tſupꝛa. 42

Diyxiſſet oñdit eis manus latus.

Tercio vemonſtrat plenã idẽtitatẽ ibi. Et cũ hec

MQuarto demonſtrat vitalẽ ꝓpꝛietatẽ ibi. Habetis

bic aliqͥd quod mãducet᷑. .
Opoꝛtebar xpᷣm pati.⁊ ita intrare in gliam ſuam. Et
oc ſpecialit᷑ ꝓpter tria.ſ.neceſſitatis indicium.au
ctoꝛitatis exemplũ.⁊ vtil iiatis cõmodum. vide ſu
pꝛa de martyrio.

Feria quarta poſt paſcha.
up epła actuuʒz.iij.que ſic incipit. Aperiẽs petrꝰ os
ſuũ vixit. Viri iſrahelite ⁊ qͥ timetis deũ ⁊c. Sciẽ⸗

dum ꝙ vba iſtius eple dixit beatus petrꝰ qnipſe⁊
ohãnes aſcẽdẽtes in tẽplũ ad hoꝛã oꝛonis nonãa
lanauer̃t illũ claudũ.qͥ exvtero mr̃is ſue fuerat pa
ralyticus ad poꝛtã tẽpli que dicit᷑ ſpecioſa. videns

populũ ad ſe con fluere beatus petrus. Pnune 08
ſuũ dixit. Wiri iſrahelite deus a bꝛahã ⁊c̃.gloꝛifi⸗
cauit filiũ ſuũ hieſum non ſolũ cũ eius vtute ſurre
rit a moꝛtuis ⁊ ipᷣm in vextera collocauit.verũetiã
in hoc ꝙ tantã vtutem vædit ſuo noĩ ꝙ ĩ .ipᷣo hoĩes
ſanamus ⁊ ereximus iſtũ claudũ. Vos aũt ſanctũ
2 iuſtũ negaſtis. .r

Feriatercia poſt paſcho.

—„

pꝛa ſublr̃a h.

Auctoꝛem vo vite interfeciſtis.xe homicidio vie ſi⸗

Et nunc ſcio frẽs qꝛ ꝑ ignoꝛantiã feciſtis ⁊c. e igno

rantia vide ſupꝛa ignoꝛãtia.
enitemini igit᷑ ⁊c.de pnia vide.S.

Sup euã elio dol xxj. qʒ ſic incipit. Manifeſtauit
ſcipuł ſuisad mare Tyberiadis. ma/

ſe iteꝑ ihs di
nifeſtau it in hoc euãgelio ad ꝓbandũ xpᷣii reſu rre⸗
ctionẽ adducit᷑ nobis adhuc alia manifeſtatõ que
ohanis teſtimonio facta ẽ in maris littoꝛe nõ ſi⸗
ne cã T rõne.

Hꝛimo notant ſiue recitant᷑ quedã ipam manife⸗
ſtationẽ antecedẽtiavt pʒ ĩ pꝛincipio. Manifeſta⸗

uit ſe iteꝝ ihs diſci.ſuis ad mare ⁊c.de maꝛi huius
mũdi vide.S. mare 1 mũdus.
coo notat᷑ diſcipuloꝝ cõditio actualis ibi. Ela⸗
W piſcari. Homo cuiuſcũq;ʒ ſtatus aut ↄditõis exi⸗
ſtat qᷓdiu mundus eſt a peccatis eſt ſpᷣ dñio dſii dei
nullꝰ tunc eũ rape poteſt ⁊c̃. Si aũt peccãdo mor⸗
taliter ↄmunionẽ ſancte mr̃is eccłie eum exire con⸗
tigerit quicũq; eum rapuerit capiẽtis erit.Hoĩem
igit᷑ ſic in libertate vagantẽ extra eccłiam tres pi/
ſcatoꝛes eum caꝑe nitunt᷑.ſ.us qͥ ẽ gꝛiꝰ ⁊ ſupᷣmꝰ.
e quo vide.S.ſh lr̃a d.ſ.ꝰ. Secundꝰpiſcatoꝛ ẽ hõ
pᷣdicatoꝛ.⁊ melioꝛ œ quo vide.s.de pᷣdicatõe ⁊ pdi/
catoꝛe vᷣbi dei. Tercius piſcatoꝛ ẽ dyabolꝰ raptor
peſſimꝰ.v quo vide.S.
ercio notat᷑ ſaluatoꝛis aſſiſtentia pſonalis ibi.
Adane aũt facto. Videmꝰ ꝙ exiſtẽtes in picula q̃ꝝ

circa naufragiuʒ.nihil tũc veſidera biliꝰ ẽ qᷓ; firmo
