cCircumciſio qũo erat pꝛimũ ſact̃m veteris legis.qñ
habuit principiuʒ.vbi pᷣcipitur. ad qͥd oꝛdinabat᷑.
q́d tollebat. eſt triplex ratio circumciſionis iuſtifi/
cationis.et quomodo quilibet chꝛiſtianus vbet eẽ
circumciſus in tribus.j.parte titulo.xiiij.c.v.S.vj.
Ptotum. . H
fircumeiſio qũo erat ſacrm veteris legis.quale reme
dium erat ipſis.qð figurabat.et qͥd ↄferebat circũ/
ciſio.iij.par.titulo.xuij.capitulo.xj.S.ſecundo.b.c.
per totum. . .
Circumſtantie peccatoꝝ qũo ſunt interrogan de.que
aggrauant vel alleuiãt peccatum. qñ circũſtãtie ſt
ↄfitende.et circumſtantie ſunt in quintuplici gene-
re et cetera.tercia par. ti.xvij.c.xvij.S.v.⁊.iiij.
ircumſtantia mediante quomodo actio hũana ha
er Ponltorem ⁊ maliciam et cetera.j.par.ti.iiij.ca.
xij.5. j.
Circumſtantie ſex quomodo ſeruande ſunt in locutõ/
ne.qͥ vult bene loqui et cetera.j.par.titu.ij.c.iiij.S.
iiij.d.per totum.
iuilis ſiue policialis vnitas quomodo neceſſaria
ad bonam gubernationẽ populi.et quomodo cau/
ſatur.et quo ſeruat᷑ iſta vnitas et cetera.j.par.ti.vj.
ca. ij. S. v.c.d.
Cinis qlibet qũo ſe hꝛe vebet ꝑ pꝛudentiã in agendis
q;tum ad ſingularẽ ꝑfectõem.ꝙᷓtum ad familie gu/
bernationẽ.et qᷓtuʒ ad ſui cõicationẽ et cetera.iiij.
par.ti.ij.ca.iizÿ „2 „
Aiuikars ſiue policiał ſcribit᷑qũo oĩs homo natu⸗
raliter eſt ciuiłet policialis.que ſunt neceſſaria ha⸗
bitatoꝛi in cinitate.et qᷓuariam pꝛudentiaʒ hꝛe dʒ.
ibidem ca. vj.S.ij. „.
iuitatum dñium et regnoꝝ quomõ introductum ẽ.
et qũo tranſferat᷑.et franſlatum eſt ve vna ciuitate
ad aliã.ſiue de vno dño ad aliuʒ et cetera.iij.par.ti.
iij.ca.ij. . . „ .
Eiuitates qũo hñt plateã nobilium et cãpſoꝑꝝ etĩ ea
ẽplatea artificum et mercatoꝝ.⁊ platea ludẽtium
et temploꝝ.ij.par.ti.j.ca.vj.S.ij.b.
Ciuitates et vmuerſitates mutuãtes ad vſurã nũqᷣo
ſinguli tenent᷑ ad reſtõnem.ij.p.tit.j.ca.ix.S.viij.

—.D

Wante

iuitates que ſubditis vel cõmunitatib imponunt

grauaminsa ſiue impoſitiones ſiue collectas ⁊c.qũo
licite fit ⁊ qĩũo non.⁊ qñ eſt rapina ⁊c̃.ij.p.ti.j.c.xiij.
per totum. „. . .
iuitatum ⁊ caſtroꝝ diſcoꝛdie.⁊ ſeditiones veſcribũ/
tur infra ſub litera.d.ſ.diſcoꝛdia.⁊.ij.par.ti.iiij.ca.
viij.per totum. .
ECinuilis lex veſcribiturvario mow. infra ſub litera.l.
ſcʒ lege ciuli. . . ..
Ciuis qᷣlibʒ qũo ſe hꝛe debʒ pꝑ pꝛudentiam qᷓtũ ad ſin
gularem ꝑfectionẽ.qᷓtum ad familie gubernatõem
ꝙᷓtum ad ſuis conciuiba cõmunicatonẽ.iiij.parte
ti. ij.ca. iij. L ..
itationis tpᷣs quadruplr deſcribit᷑. et qũo ⁊ qñ fieri
debet ⁊c.iij.parte ti.ix.c. xvj.S.ij.

Tlãdeſtinũ matrimonium

qũo ⁊ qualr ꝓhibet᷑qualiter peccant cõtra facien/
tes.que pena illius peccati eſt ⁊c.iij.parte titulo.j.

FEag ryJy. —=ê
Clãdeſtina veſpon ſatio fieri dicitur ſex modis.ibidẽ
§. quinto.

Qlãd eſtinis nuptijs ſi ſacerdos intereſt quã penã in⸗

currit ſᷣm canones.iij.p.tit.xvij.c.xxj.S.v.Quartꝰ
Elaãdeſtine electiones quomodo repꝛobant᷑ iure ⁊c̃.
iij.par.ti.xix.ca.ij.S.iiij. — .
Flamoꝛ ponit᷑ a beato gregoꝛio int᷑ filias ire in quo cõ
ſiſtit ite clamoꝛ.⁊ ẽ clamoꝛ intenſeaffecrõis.hoꝛꝛẽ
TXæ offenſionis.⁊ ↄfuſe ꝓturbationis.⁊ qᷣd iſti impoꝛ
tant.ij.par.ti.vij.ca.iij.
lamantia peccata ſunt tria que ad vũ clamãt.ſ.ho
micidium.ſodomia.⁊ oppᷣſſio paupeꝝ.ibidem.S.ij.
infra pꝛincipium.
Claritatis vus quomodo erit in coꝛpibo gloꝛioſis. et
quomodo coꝛꝑa beatoꝛũ erũt lucidiſſima coloꝛibo.
pulcherrima ꝑuia.iij.par.ti.xxx.c.vij.S.iiijj.
laudi qͥ ⁊ qũo admittunt᷑ ad oꝛdines ꝓpter ↄſuetu⸗
Dinem.iij.par.titu.xxviij.ca.v.in medio.
Claues ecclie quot ſunt.ponit᷑ circa iſtã materiaʒ er/
roꝛ aliquoꝝ qͥ ⁊ deſtruit᷑.iiij.par.ti.xij.c.iiij.S.v.
Mlauis regni celoꝝ ẽ tripler pꝛima ẽ autoꝛitatis.ſcõa
ẽ excellẽtie.tercia ẽ miniſterialis.Et clauis mini⸗
ſterialis ẽ duplex.iij.par.ti.xvij.c.xxj.poſt medium.

Vlauis qũo figurat᷑ varia ptãs pape ⁊ ecclie.iij.p.tit.

xxij.ca.ij. S. j. . . .
Cian es qũo ſignificant ptãtes eccłie.deſuꝑ ponũtur
ſeptem ptãtes.ibidẽ.c.iij.
Claues quomõ ſignificãt ecclłiaſticam ptãtem q̃ ptãs
ſt ſextuplex. ibidẽ.c.iiij.
Clauẽ duplicẽ.i.ſcientie ⁊ potẽtie qũo hꝛe dʒ ſacers
ſiue ↄfeſſoꝛ.iij.par.ti.xvij.ca.xvj.
Elaues ſeptẽ dant᷑ ſiue regule ꝑ quas in multis aꝑit

intellectus ad intelligẽdũ ſa cras ſcripturas.iiij.ꝑ.
ti.xj.ca.ij..xiij.
Clauſura monialiũ in monaſterijs ceſcribit᷑j.ſub lr̃a
m. ſcʒ moniali’6‚.
Elemẽtia qũo diffinit᷑ vtus ẽ ꝓbat᷑.⁊ qũo habʒ ex⸗
cellentiam inter alias vᷣtutes.iiij.p.ti.iiij.c.ix.
Elemẽtia lʒ oĩb vtił eſt ⁊ neceſſaria ẽ tñ plus neceſſa⸗-
ria pꝛincipibo.adducunt᷑ ad hoc cem exempla ⁊c̃.
lidem. S. j. p totum.
Clemẽtinam Exiui le padiſo.gloſantes aliter q; di⸗
cat.ſunt excõicati maioꝛi ſnĩa.iij.p.ti.xxiiij.cix.
lericoꝝ ↄuerſatio vſcribit pᷣm regulã apłi. Opoꝛtʒ
epᷣm eẽ irrepᷣhenſibileʒ ⁊c̃.ſub.xiij.conditionibo.iij.
par.ti.xiij.c.iij.p totum.
Aicon pond thema ey pſalmo.qð ⁊ v ipᷣis leclara-
tur. Clerici quomodo dicunt᷑ duo teſtam̃ta. vñ di-

citur clericus ⁊c̃.ibidem.c..
Clerici qũo vebẽt ſe obſtinẽ a negocijs ſclaribo ⁊ qui/

. eence.
Eler.

1

eſcere. qᷓ negocia bis phibent ihbrcec .
Clerici qũo vbent ſacris eloquijs ⁊ Vtuoſis actibus
inherere.ibidem.S.ij. .

Clerici quomodo debẽt inſiſtere diunis officijs ⁊ de/

uotionibus.ibidem.S.iij.
Qlerici q ꝓhibent᷑vt ab officijs abſtineãt qũo xebent
zugtienec 5j.
lericus ↄſtitutus in officõ notarij.qualiter ſe habẽ
dz. ſi ñ ẽ clericus quałr tũc ibideʒ capitulo.ij.S.ij.
lericus ſi indiget quo exercere põt offm̃ honeſtũ ſi/
ue artificiuʒ.⁊ que pena clericoꝝ ſi alijs negocijs ſe⸗
cularibo ſe immiſcuerint ⁊c̃.ibidem..iij.

Alericis vbi ⁊ qũo ꝓhibetur negociatio.Et ꝙ clerici

non ſolum abſtinere debent a malis. ſed etiam ab

glijs que habent ſpeciem mali ⁊c̃ij.par.ti.j.ca.xvj.

tg. . .
erici vtꝑ teneant᷑ reſtituere illos fructus quos vo/
luptuoſe conſumũt.non facientes ſeruitia in ecclia
⁊c.ij.p.ti.ij.c.ij.S.vij. .
Clericis exponit᷑ illð in laboꝛe hoĩm nõ ſũt.⁊c ð qua⸗
druplici ſuꝑbia eoꝛundẽ.ij.ꝑ.ti.iij.c.iiij.S.iij.
lerici qũo x ſacrilegiũ luxurie ꝑdũt honoꝛẽ angeli⸗
ce miniſterialitatis.quũo cœo ſeruire vebẽt in ſuo of-/
ficio ⁊ cauere a mulieribo ⁊ cetera.ij.par.titulo.v.c.

CLleꝛci bñficiati vonerenon pñt vel peregrinatõnem
vel aliud ꝑ quod relinquãt eccłiam ſiue bñficiũ ſi/

ne licẽtia pᷣlati ſui.ij.par.ti.xj.c.ij.S.vj.F.

Alericalis militia in quo ↄſiſtit. ↄtra quos oʒ eos bel

lare. qũo ⁊ in quibo armis ⁊c.iij par.ti.ſiij.capitu.

—

ici vtrũ ad bella accedere poſſint.quare ipᷣis iu

re cõi bellare non licet. qͥd facere vebẽt in bellis ⁊c̃.

ibidem. c. ij. F. vj. b. 7. S. Vij.

Clericos ludicare non põt iudex laycus.⁊ clericus nõ

põt in ſuũ iudicẽ ↄſentire niſi ſit ꝑſona eccłiaſtica ⁊
eoſenſu epᷣi ⁊c.iij.par.titu.ix.c.ij.S.iij.
lericus captus ꝓpter maleficiũ a iudice layco.queʒ
petit iuder eccłiaſticus.qũo cũ illo dʒ ꝓcedere.et qᷓ

inntrogare ⁊c. Et mulieres non pñ̃t trapiad iudiciũ

teſtimonio.ibidem.S.iiij.

4 leriei qũo dbẽt accuſari in indieio.⁊ vtrũ layciad-

mittant᷑ ad accuſationẽ clłericoꝝ ⁊c̃.et qũo fieri dʒ
in ſcriptis.ibidem.c.viij.S.iij.

lerici ſcłares qũo facere pñt teſtamentuʒ et wnare.

ar. ti.x.c.iij.ð.xiiij.h.

Alericꝰ quinq; le canſis põt trãſire vevna eccleſia ad

aliã.et qͥs modꝰ.iij.par.ti.xv.c.ij.S.j.

Clericoꝝꝑ qũo ptãtem hʒ papa.et ſiad pᷣces regum vel

pꝛincipũ mouet᷑ papa ad ↄferendũ eceliaſtica bñfi⸗
cia ⁊c̃.iij.par.ti.xxij.c.v. .xviij.
Clerici in ſacris ↄſtituti.et oẽs religioſi ꝓbate religi
onis ſunt ꝑſone eccłiaſtice.et gaudent duplici pꝛiui
legio clericali.et qͥ dicunt᷑ eccłiaſtici.et qͥ ſb duplo.
iij.par.ti.xxiij.ca.v.ꝑ totum,.
lericum ꝑcutiens quo et qñ cadit in canonẽ.iij.par.

ti. xxiiij. c.j.R totum.

lerici ꝑticipãtes ſponte et ſcienter in diuinis cũ ex/
cõicatis a papa excõicati ſunt maioꝛi ſnia.iij.parte
ti. xxiiij.ca. xxxij.

QLlerici excõicãt᷑ maioꝛi ſnĩa. locãtes wmos ſuas vſu⸗

rarijs publicis et cetera.ibidem.c xlix.

Alerici et religioſi excõicati ſunt maioꝛi ſnia.qͥ indu/

cunt ad ꝓmittendum ve mutatõe et non mutatõne

ſepulture.iij.par.ti.xxiiij.ca.lj.

—

Clerici qũo ſe regere vebent in bellis velĩ homicidio

vel in mutilatione neincurrant irregularitatẽ.iij.

. CEMetrieir onn

erici q; dicunt᷑ gaudentes pꝛiuilegijs ecclis g. iij .

ti.xxiij.c.V.

⸗ T ante t

lericis 2 pᷣlatis ecclie non licet pugnare in bello ꝓpt
tres rõnes.iiij.par.ti.iij.c.ij.S.v.
Clericoꝛũ hoꝛe veſcribunt᷑j.ſub lr̃a.h.ſq; hoꝛe cano/
nice. J

Logi quomodo vel quãdo

non dʒ iudeus vel paganus ad ſuſceptioneʒ fidei.ſi
fidẽ ſuſceper̃t et recederẽt qũo ſint puniẽdi ⁊c.ij.ꝑ.
ogitare qũo cõiter ſumit᷑ ꝓgpꝛie.⁊ ꝓ quadam inqſiti⸗
one ⁊ diſcurſu circa particularia appᷣhenſa a ſenſi⸗
bus.j. par.tit.ij.c.viij.b.⁊ ante.
ogitationes qcunq; quomodo ſunt note ðo. et qũo
cogitatiovel affectio põt cognoſci ab aliquo tripł
ibidem. 5. . ”

. .

ogitationes hoĩm qũo ſunt multe ⁊ multipir vari⸗
ate.⁊ ꝙ alique cogitatões pcedant ab inſtigatione
dyabolica.ponit᷑ eſuꝑ pulchꝛa ſiłitudo.⁊ vñ proce

dunt ⁊c̃.ibidem. S.ij.

Fogitationes quũo erx vefectu cogitãtis ſũt depꝛauate.

7 qũo cogitationes dicunt᷑ vane ⁊c ibidem.S.iij.

ogitatio nr̃a vel etiam alicuiꝰ angeli qũo poſſit co⸗
parari.ſ.ad ſubiectũ qð infoꝛmat᷑ ad obiectũ qð re

pꝛeſentat. ad effectũ ad quẽ inclinat et peccati co⸗
gitatio fit ꝑ quatuoꝛ cãs ⁊c.ibidem.S.iii.
Aogitare qũo vebemus in magno ope hinꝰ mũdi. qᷣd

ſumus.qũo ſumus.⁊ad qͥd ↄſtituti ſumus.iiij.par.

Kogitationũ variaꝝ qũo co reddemus rõnemĩ no/
uiſſimo.iiij.parte tit.xiiij.c.ix.S.vj.c.

Cogitationũ luxrurioſaꝝ ſiue moꝛoſe velectatõnis.ſi⸗

ue in alia peccata moꝛtalia hẽs varia notabilia. ij.

par.ti.v.ca.j.S.v.⁊.vj.etiam ante. .

. —

ogitatões hoĩs quomõ ſignificant᷑ ꝑ capillos hoss.
quomõ cogitatões nr̃e tripłr vebẽt eſſe bñ oꝛdia⸗

te ⁊c̃.iiij.par.ti.ij.c.iiij.c. G

Cogitatio v muliere qñ ẽ peccatum.⁊ qñnõ.⁊ quale

peccatũ.iij.par.ti.xvj.ca.j.S.x.c.
ogitationes pꝛaue quare ⁊ quo ſunt repellẽde.j.pte
ti.iij.ca.vij.S.v.d.
ogitare qũo dʒ hõ antecedenter tria ſi animꝰ ſuus

pꝛudẽs ẽ.iiij.ꝑ.ti.ij.c.ij.añ puimũ.S.

Cogitationes coꝛdis quomodo pñt dupłr ↄſiderari

⁊c.j.par.ti.ij.ca.viij.S.iuiij.in vltĩa diuiſione.

ognatio legalis quomodo impedit matrimoniũ et
ponit᷑ trip lex cogitatio. ſcʒ carnalis ſiue naturalis
que dicitur cõſanguinitas.ſpiritualis que dicirtur

. „ „2

ti.j.ca.xiij. .
Aognatio ſpũalis dicit᷑ compaternitas que matᷣmo⸗
nium impedit.ex quibo ꝓuenit. in quibo contrahit᷑

iſta cognatio habet tres lineas.ibidem capło.xv.

pertotuum. — .
Cognoſcẽdo que dꝛia eſt inter angelũ hoĩem.et qũo

angelus intelligit qluomodo homo.j.parte tit.jij.

c.vj.S.j.

ognitio ſenſitiua quomõ oꝛdinat᷑ ad duo.ij. par.ti.

iij c.vij.S.iij.b.

ognitio ſuipſius qũo inducit pꝛudentiam quebo
na cognitio facit in homine.⁊ tria mala pꝛoueniũt

.

homini ex ſuii
circa mediim.
Cognitio que ad ſapientiã ꝑtinet veſcribit᷑ ꝑ thema
ex pſalmo.quod ⁊ ipᷣa vclarat᷑ cum tribo mẽbꝛis
iiij. par.ti. x.c.vij.S.j.ij.⁊.ij. ”l
ognitionẽ duplicẽ quomodo hñt angeli ⁊c.iij. par.
ti.xxxj.c.vj.S.iij.

hoꝛea ẽ filia gule ⁊ ꝑtinet ad ineptã leticiã.qñ ẽpec .

catum 7 quãtum ex triplici e cã. pñt male fieri.qñ
concurrunt quinq;.tuncnon eſt repᷣhenſibilis.⁊ qñ

compatermitas.⁊ legalis que dicit᷑ adoptatio.iij.x.

gnoꝛantia.iiij.parte ti.ij.capitlło.iij.

eſt peccatũ moꝛtale.ij. par. xi. vj. e.vj .

hoꝛiſantiũ ponit᷑ thema ex pſalmo qoᷣ ⁊ w ipſis de/

claratur cum triplici mẽbꝛo. ibidem. S. j.
hoꝛea ſiue tripudiatus quomodo ẽ quidam circui-
tus.quo aſſimilat᷑ dyabolo.qui etiam circuit ⁊ eos
infl nngr: qũo aſſimilatur puteo infernali ⁊c.ibi-
em. H. j.
Choꝛiſantes ꝙ efficiuntur inimici vei pbatur varijs
autoꝛitatibus.⁊ non ſolum efficiuntur vi inimici:
ſed etiam oĩm ſanctoꝝ ꝓbatur ꝑ autoꝛitates. 1 per
exemplum ibidem. S. iij. l
hoꝛiſantes ⁊ tripudiãtes quo deus fecit eos choꝛi⸗
ſare in inferno varijs penis. ibidem. S. iiij.

—

Ahoꝛi in loco nõ vebẽt lavci cũ clericis ha bitare ꝓb
tur.iij.par.ti.xij.c.iij...
aloꝛ uadrupliciter vſcribiter ex canticoꝛũ quin/

to. dilectus meus candidus et cetera.et quid ſpiri⸗

tualiter ſignificãt coloꝛes.pꝛima par.ti.iij.capitło

ij. * I. . — . . .
Columbe ſpecie ſpũſſanctus apparuit ſuꝑ baptiſmi
inſtitutione propter tria. Et ſeptem pꝛopꝛietates
co abe adaptant᷑ ad ſeptem cona.iij.par.ti.xiiij. ca.

olübas tenens ſcienter que veuaſtant ſemina agro-

rum qũuo tenet᷑ ad reſtõnem.ij.par.ti.pꝛimo.capło
e

xij. V. — , . . „. . 0 .
Colũbe ſeptẽ ꝓpꝛietates deſcribuntur.iij.par.ti.xuij.

golũba vbi ⁊ qũo ſignificat eccliam.iij.par.tixiij. c.

pꝛimo..w.⸗ OA L
olũnas ſeptẽ qũo excidit ſapiens ad ſuſtentãdũ ꝛ⸗
mum n md ſpiritualit᷑ ſignificant.j.par.titu.
iij.c.x.S.vj.k. “ð H
Cometa que ſtella dicit᷑ vnde oꝛit᷑. qͥd cõiter ſignifi⸗
cat.qñ ipᷣa aparet non ducit ad malũ.ſ̊ ẽ ſolum ſi⸗
gnum. ſecunda parte titulo.xij.capitulo.x.S.j.
Qommodati vſus ſcilicet quando alicui aliquid cõ⸗

modatum eſt ad certum vſuʒ ⁊ ipſe ad aliudẽvſus.

quid eſt commodatum.⁊ quis põt cõmodare et ce.
nglin in. L
Complexio hoĩs quũo ei quadruplex. ad quid iſti ſt

magis inclinati ⁊ cetera.j.parte ti.j.capitulo ſexto.

Complexionũ qualitatibus quomõ ſe hoĩes habent
ad varias ſcientias quod oſtenditur ſᷣm complexi⸗
ones homiuũ.tercia par.titulo.viij.ca pꝛimo. §. ſe⸗
cundo.ante.cb.

Cõmutatõ reꝝ ſᷣm philoſophum eſt duplex.ij par. ti.

Ij. ca. xvj. S.ij.d. . sl
ompoſitio moꝝ veſcribit᷑ vario mõ infra ſub Ia.m.
ſq; modeſtia ⁊c.iiij.par.ti.iiij.cx.
Cõpoſitionẽ qualẽ dʒ habere religioſus in ambulan⸗
W.iij.par.xri.xvj.ca.viij.S.ij. l
KCõpunctio intẽtionalis qũo ẽ via qua ĩmediate itur
ad celũ.j.par.ti.v.c.iiij..ij.d.

Confeſſione generali non veniunt que quis non eſſet

veriſimiliter in ſpecie conceſſurus.Eit vna de regu
lis iuris que ⁊ œclarat᷑.j.parte ti xx. ca.vnico.ſub.i.
ſcʒ in generaail.
Concilium eſcribitur per thema quod ⁊ œclaratur
w ipᷣo.ꝙ concilium non eſt ſuper papam. Mue oif⸗
ferentia eſt inter concilium et papam. Quid boni
concilium in ſe habeꝛe xbet.⁊ ð concilio Baſilieñ.
iij.par.ti.xxiij.ca.. HD
Contiliu ſtatus ecclie quomõ figurãtur ꝑ ſolẽ lunã
lelles a aur per iſts pũaliter intelligunt᷑.ibidem
onciliũ vel ſynodus quid eſt. vnõ dicitur vnde tra⸗
ctum eſt.⁊ cõcilioꝝ ſiue ſynodoꝝ eſt triplex differẽ

„

tia ⁊c̃.ibidem.o.ij.

46

ante W

Con ciliũpuiciale qͥs celebꝛare dʒ ⁊ qͥibiceʒ debẽt in/
tereſſe ⁊ qui non. ibidem ca.ij.S..).
Concihiũ epᷣale qð magis dicit᷑ ſynodus qͥd ẽ.ad quẽ
ſpectat illud ↄgregare.qͥ ve bẽt intereſſe.queibi fie⸗
mni tebent ⁊c.ibidẽ.c.ij.Ox...
Cõciliũ religioſoꝝ vbi hẽ in iure a
Conciliũ ꝑticulare ꝓuin ciale vel epale ad d celebꝛa
tur. quo tpe. q́ tenent᷑ intereſſe. metropolitaminõ
ebẽt aliq exigere ab ep̃ᷣis qui ibidẽ veniũt ? cete⸗
ra.ibid em.c.ij.S.iiij.

Concilia generalia qñ habuerũt initiũ.⁊ ex concilijs
gen eralibb quatuoꝛ dicunt᷑ ceteris pꝛincipalioꝛa.et
quo tꝑe alia fuerũt celebꝛata.⁊ in quibo locis⁊c̃.ibi
znelli⸗ generalia non pñt pᷣfigere legẽ pape.ibideʒ
.ſexto.
oncilium qñ dicit᷑ legitime celebꝛatũ.⁊ an papa te/
ne oẽs epos et ſuꝑioꝛes conuocare ⁊c. ibidem.c.ij.
e illll.“ c.
ôcilio qũo non licet appellare neq; a papa ad ſucceſ
ſoꝛem ipius ꝓpter pꝛiuilegia que veſuꝑ hʒ romana
curia. et a q; et ad quẽ licet appellare ⁊cibidẽ.c.iij.
Cõcilio pꝑticulari q̊ͥ ſunt vocandi. et qui pãt dimitti
et cetera ibideʒ.c.iiij.
Concilio tali que vebẽt tractari.quas cas eps differ/
re poteſt ad iſtud concilium. Que cauſe debent ibi
maaar inidem ciij d =DM
Concilijs congregati qualem ptãtem.an oꝛdinariaʒ
vel velegatam hñt.⁊ in quos ⁊c̃.ibidem.S.ij.
Koneiinsgugt requirunt᷑ in cognitõe cauſaꝝ que ibi
tractant᷑ ⁊c.ibidem.S.iij. B
Concilio exiſientes an habẽtius reuocãdi.ſ.redeũdi
ad wvmũ.ad placitũ ſuũ ⁊c.ibidem.S.iiij.
Con cilio puinciali an ſtatutũ factũ ꝑ archiepᷣm ⁊ ſuf
fraganeos ſuos ſuꝑ criminibo ecclaſticis laicoꝝ nõ
vocatis laicis valeat.ibidem.S..
Concilijs qũo varia ſunt aduertẽda que ibidem ſũt
repᷣhenſibilia ⁊ cetera ibidẽ.S.vj.⁊.vij.
Cõcilia ⁊ ſciſmata q̃ varijs tꝑibo cõtigerũt vide.j.ſub
la.ſ.ſcʒ ſciſma.⁊.ij.par.ti.xiij.c.xj. totũ.
Cõcoꝛdia młtiplex quo ſit habẽda in ami citia.qua-
re con coꝛdia in ſpeculatiuis non facit amicitiam.⁊
in quibo amicus cũ amico tebet concoꝛdare ⁊c̃.iiij.
par.ti.v.ca.xx.S.vij.

Concoꝛdia quo differt a pace ⁊ in quo ↄſiſtit ↄcoꝛdia

cetera. iiij. par.ti.vj.c.vij.
onceſſum. ↄſultum. mãdatũ.pᷣceptum. ꝓhibitum et
vſum queẽ dr̃ia int᷑ iſta.ij.par.ti.iij.c.vij.S.vij.
Concubinarij ſacerdotes non vebent vitari in dini/
nis niſi ſint publice venunciati.quid dicit᷑ notoꝛiũ.
7 quid ſit notoꝛius foꝛnicatoꝛ ⁊c.iij.par.tit.xxvij.c.
iij.in fine ibi. Inſuper.
oncupiſcẽtia dici põt triplex.ſ.ſpũalis.naturalis et
animalis ⁊ cetera.j.par.ti.vj.c.iiij.b.Nõ ðↄcupiſces
⁊c̃.eſt nonũ pᷣceptum inter pᷣcepta vcalogi.⁊ ꝓpter
quatuoꝛ rationes vebet quis abſtinere ab iſts con/
cupiſcentia.j.par.ti.xiiij.ca.iiij.S.xiij.et.s.xiiij.ſi/
miluorer.
oncupiſcẽtia arnataſgo impugnat ſiue tẽtat hoĩeʒ
iiij.parte tit.xiij.c.iij.f
oncupiſcẽtia qũo in qͥbuſdaʒ plus in quibuſdã mi-
nnnus inuenit᷑.quomodo ipᷣa ↄſiderari põt duplicit᷑.
7 qũo ipa ſenſualitas coꝛupta eſt multis mõis.j.ꝑ.
tri. iiij.c. xvj.S.iiij.e.f.
Cõfeſſio quomõ diffinitur ab Auguſtino.
Lonfeſſio fit triptr.⁊ quare confeſſio fienda ẽ homĩ.
iij.par.ti.xiiij.c.xix.
Confeſſio qũo ⁊ qñ eſt ve neceſſitate.ð quibo peccatl.
quũo eſt e iure diuino ⁊ naturali.nec papa poteſt di
ſpenſare neqͥs confitet᷑ ⁊cibidem. .j.

Confeſſio quas ↄditiones dʒ habere q̃ com pᷣhendu nt

¹in vno verſu. ibidem. S. ij.

Confeſſionis pꝛima conditio ẽ vt cito poſt peccatum
moꝛtale commiſſum confiteat᷑.⁊ tñ in quatuoꝛ caſi
bus tenet᷑ qͥs confiteri añ terminũ taxatũ ab ecclia
ibidem. §. iij.

Kõffeſſiõis ſcõa ↄditio ẽ vt ſit frequẽs.qð dupłr intel-

ligit᷑.⁊ ponunt᷑ caſus in quibo qs tenetur iterare cõ
feſſion em. ibidem.S.iiij.
Confeſſionis tercia conditio ẽ. ꝙ ſit cũ wloꝛe ſiuedi/
ſplicentia.ſaltem ve peccatis ſuꝑ ponitur quedã
queſtio.ibidem.S.v.

onfeſſionis quarta cond itio ẽ ꝙ debet eſſe integra.

atq; om nia dicat que habet in memoꝛia ſua de qui⸗
bus non eſt rite confeſſus.v quibo peccatis hoc in-
telligit.ibidem.S.vj.
onfeſſionis quinta conditio eſt. vt non inuoluat ob
ſcuritatem.qũo dʒ ↄfiteri oẽs circũſtantias.que ſt᷑
he circũſtãtias.⁊ ſt in qͥntupliei genere.ibidẽ..vij.
Oonfeſſionis ſexta cõditio ẽ vt ſit pura.id eſt vt con/
fiteatur ad placandũ deũ.⁊ ad obediendũ eccleſie.
4 non vebet dicere peccata que non fecit ⁊c̃.ibideʒ
Confeſſionis ſeptima cõditio ẽ ꝙ ſit verecũda.ð quo
plus debet eſſe verecũdia. qũo ↄfitens coꝛã ↄfeſſo/
re vebet erubeſcere. ibidem..ix.
vonfeſſi onis octaua conditio eſt. ꝙ debet eſſe foꝛt! g⸗
pter verecundiam vel timoꝛem penitẽtie iniũgẽde.
ibidem. S. x.
onfeſſionis nona ↄditio ẽ vt accuſat ſe ⁊ nõ excuſet.
debet dicere ſua ⁊ non alioꝝ pec cata ⁊c̃.ibidẽ.S.xj.
Confeſſionis decima ↄditio ẽ vt ſit ſimplex.vt dicant᷑
pᷣciſe peccata cũ circũſtantijs.⁊ dimittant᷑ aliema/
terie.⁊ ſi ↄfitens dicat cõfeſſoꝛi aliqua debitavłfur
ta.cõfeſſoꝛ nullo mõ debet reuelare.ibidẽ.S.xij.

nfeſſionis vndecima conditio ẽ.vt ſit hũilis inte⸗
r

ius et exterius. ⁊ qũo vebet eſſe humilis in mente ⁊c̃.
ibidem.S.xiſ.
Confeſſionis duodecima ↄditio ẽ vt ſit diſcreta. vtrũ
etiam qͥs tenet᷑ venialia confiteri.⁊ qᷓuis non eſt ne-
ceſſarium.eſt tamen multum fructuoſũ⁊ cetera.ibi

gem i riiii.
Confeſſionis vecim atercia cõditio ẽ vt ſitvolũtaria.
7 non aliquo mõ timoꝛe ducta. ib idem. S. xv.
Confeſſio nis decimaquarta ↄditio ẽ.ꝙ ſit fideł.i.ꝙ fi
at in fide eccłie.vtrũ liceat ↄfiteri heretico vel excõ
municato in caſu neceſſitatis cosera: llid 3 pj .
Cõſeſſionis deciaquĩta ↄditio ẽ q; nõ audiat᷑ ab alijs
6 ſolꝰ ſacerdos.qũo ↄfeſſoꝛ eẽ dʒ ⁊ cetera.et in neceſ
ſitate cui qͥs põt ↄfiteri.ibidem.S.xvij. .
Confeſſionis ecaſexta ↄditio ẽ ꝙ; confitẽs ſit paratꝰ
obedire cõfeſſoꝛi ĩ his q ſibi imponẽt᷑.ibidẽ.s.xviij.

Yonfeſſoꝛẽ ſibi nemo eligere põt in nulla ↄſuetudine

ſine licẽtia ſui ſuꝑioꝛis.et ſacerdos parochialis de⸗

bet credere confitẽti ſe alteri eſſe ↄfeſſum et confeſ

im ponit tripłr aliqͥd penitẽti.ibidẽ.S.xix.

Confeſſiõis SSõ ꝙ ẽ multũ rephenſibil? fre⸗
quenter damna bilis pbatur. et etiam alioꝝ ſacroꝝ
in cõi vt baptiſmi. euchariſtie.vnctionis et cetera.

.

iij.parte tit.ix.c.viij.de ipᷣis ponit᷑ thema expſalmo.

q et veclaratur. et qũo aliqͥ tripliciter œclinant a

ↄfeſſione.ſ.ipſam pᷣtermittẽdo.indebite ꝑagẽdo.et
pnam iniunctã non implẽdo.ibidẽ.S.j.ij.iij.uiij
Confeſſioni qũo et qualr qͥs obligat᷑.q pena ẽ ißam ñ

faciẽtes.et qͥs dicit᷑ annus diſcretionis.in quo qͥs

tenetur ad ↄfeſſionẽ.ibidẽ.s.ij.
Confeſſionũ caſibo qͥs male agere poteſt. et qũo ipſa
dicit᷑ infructuoſa. ibidem.S.iij.

Confitens ſacerdoti ſuo quando facit in frnetuoſam

ſuam pniam ⁊æ peccatis confeſſis. et vtrũ tał tene⸗

T. ante. D.

tur iterare confeſſionem vel ꝓpnĩam. ibidẽ. S.iiij.
—– Xonfeſſi iõis dilatio qᷓre nõ ẽ fiẽda.q;ꝑiculoſũ ẽ differ
re confeſſionẽ qui ẽ in pcto moꝛtali.⁊ ĩ tribo caſibus
ipᷣa differtur.ibidẽ.c xiij.S.ij.iij.iiij.J..v.
vonfeſſionẽ de moꝛtalibo nõ põt qͥs differre ĩ. uij. caſi
bus vſq; ad finẽ anni als moꝛtalr peccat. ibidem. c.
xiij.S.iiij. D .—
Oõfeſſiõʒ qn quis põt differre vſq; ad tpᷣs opoꝛtunuʒ
⁊c.cũ notabili exemplo.ibidẽ.c.xiij.S..c.
Cõfeſſio a nullo iudicexpᷣiano ẽ eneganda qͥ eã petit
patꝰeſt facere quicquid vebet.etiã ſi timeretur ne
ſuꝑueniret qui eriperet eũ.iij.par.ti.ix.c.ij.S.v.c.
Lonfeſſio deſcribitur perthema expᷣs.qð ⁊ dvᷣ ipa de⸗
claratur.iij.par.ti.xiiij.c.vj. . .
Conkfeſſio ſacramentalis quando ſit facienda.⁊ oĩs lex
nob data a veo clamat nob mãdat confeſſionẽ pec
catoꝝ.ibidem. S.j.
Canfe no beue fiat quas conditiones habere debʒ
ibidem. S.ij
gonſeſſio qũo multa bona homĩ adducit.⁊ ſiẽ ꝑ pec⸗
catũ multa nocumenta.ita per confeſſionẽ multe vx
tutes ⁊c̃.ibidem.S.iij. ..
Confeſſio ſimulata eſt nonus gradus ſuperbiein quo
conſiſtit iſta ſimulatio cũ exemplo.ij.par.tit.iij.ca.

SA. .
gonfeſſionis ſacrm qũo euacuat hũoꝛesſuꝑfluos pec
catoꝝ per tres partes pnie.iij.ꝑ.ti.xiiij.c.j.S.vj.
Confeiſionem audientes aut pniam iniũgentes nihil
bent eyigere ꝓbatur ex iure.⁊ qualiter peccãt con
tra facientes.ij.par.ti.j.c.v.S.xxv..
Confeſſiones audire non vebet religioſus ſine auctoꝛi
tate? licentia ſui pᷣlati etiam quoꝛumcunq; ⁊c.iij.p.
ti.xvij.c.vxij. .
onfeſſionem ſi ſacerdos vnudat.quã penã meretur
ſm canones.iij.par.ti.xvij.cxxj.S.v.ibi. Vigeſimuſ
uintus.
Confeſſon ſtatus deſcribitur per thems ex p̃ᷣs.quod ⁊
ipᷣis declaratur.iij.par.ti.xvij.c.j.
Confeſſoꝛ quã poteſtatem 7 anctoꝛitatem hĩe tebet.
46 Boreſt audire confeſſiones.quis ⁊ quomõ poteſt
abſoluere.quis dꝛ ꝓpꝛius ſacerdos.⁊ quomodo cõ/
fitentes non tenentur recipere licẽtiã a ꝓpꝛio ſacer-
ote pꝛo confeſſione ci.
onfeſſoꝛ oꝛdinarius vniuſcuiuſq; quis eſt. cui vnuſ⸗
quiſq; ĩ ſuo ſtatu tenetur cõfiteri.vt papa cardina/
les pᷣlati exempti ⁊c.a quibo eos abſoluere pñt.ibi⸗
cem. c.ij. iij.per totum. .
Confiteri in quibo caſibo licet vnicuiq; alteri ꝙᷓ ſuo ꝓ
pꝛio ſacerdoti etiã ſine ipius licẽtia.ibi.c.iii.
Konfeſſionis andientiã quis cõmittere põt.⁊ quis nõ
ꝛiin quo conſiſtit iſta prtãs.ibidem.c.v.
Confitendi licentia qũo dare vebet vel negare cura⸗
tus cũ ab eo petitur alteri ad cõfitendũ.ibidẽ.c.vj.
Konſeſſisnes audire nõ debent religioſi etiã eoꝛũ qui
habent licentiã eligendi ſibi confeſſoꝛem quẽcunq;
etiã ſi habuerit a papa ſine auctoꝛitate ⁊ licẽtia ſui
ſuperioꝛis.ibidem.c.vij.
Qonfeſſiones qualiter audire debẽt fres pᷣdicatoꝛes ⁊
minoꝛes pᷣtextu clemen.ibidem.c.xiij.
Confeſſoꝛes quem effectũ recipiũt in ptãte audiendi
confeſſiones ſunt numero.vj.ibidem.c.ix.
Confeſſoꝛes curati ⁊ fres pᷣdicatoꝛes quũo differũt pñ⸗
tando.⁊c̃.ibidem.c.x.
Confeſſionis qui ſunt caſus reſeruati epᷣis.a quibus
ſimplex confeſſoꝛ abſoluere nõ poteſt. ibi. c. xj.
Qui abſoluit aliquẽ a caſu a quo non põt.quid iſte fa
cere vebet. ibidem.c xij. J
Conkeſſionis generalis conceſſio an contineatſpãleʒ.
⁊c᷑.ibidem c.xiij.

Aund poſſunt penitentiarij curie romaneibidem cs,

xiiij.

Lonfeſſoꝛ qñ nõ intelligit confitentẽ vel penitentem

quid tunc ſit faciendu.ibidem.c.xv.

Confeſſoꝛ quã ſciam hꝛe debet.eſt em duplex clauis.ſ.
ſce ⁊ potentie.ibidem.c.xvj. D

Konfeſſoꝛ quanta pericula habet.qũo ſcire debʒ iudi⸗

care inter pcta.quo rñdebit deo ꝓ confitentibo ſibi
⁊c.ibidem.c.xvj.S.j.

gonfeſſoꝛ vt ꝝ ſcirre teneatur de omnibo que ſibi vicũ⸗

tur in contfeſſione an ſint moꝛtalia vel venialia ⁊c.
quo cauere vebet ne ſit pceps ad dandam ſniam ð

moꝛtali.ibidem.c.xvj.S.ij. .
õfeſſoꝛ quã bonitatẽ œbet hĩe ad penitentẽ et qũo
ſe hꝛe ebet in ſuo officio ibidẽ.c.xvij.

Confeſſoꝛ qũo in ſe hꝛe vebet duo.ſ.timoꝛẽ vñ fiat cir

cumſt beefne. zelum animaꝝe vñ ſit ſolicitus.ibidẽ
cxvij. §.e.
Aonfeſſoꝛ quo dʒ ſe hꝛe ad penitẽtẽ.⁊ cõfitẽs dicẽ põt
confeſſioneʒ oꝛdine quo vult.ibidẽ.c.xvij.S.ij.
onfeſſoꝛ quo interrogare vebet ve varijs moꝛtalibo
⁊ te eoꝛundem ſpeciebus.ð quibus vebet interroga
re.et in interrogationibo tria debet ſeruare.ibidem
Confeſſoꝛ quõ interrogare debet non ſolũ e moꝛtali
bus ſed etiam de circumſtantijs que aggrauant vel
alleuiant.ibidem.c.xvij.S.iiij.
õfeſſionis qũo ⁊ qñ circũſtãtie ſũt ↄfitẽde ⁊ circũſtã
tie ſũt ĩ qͥntuplici Feuren qnñ circũſtãtie dicũt᷑ tra⸗
ere peccatũ ad aliud genus ⁊c.ibidẽ.c.xvij.S.v.
RKegule ponũtur qͥbo cognoſcitur peccatũ moꝛtale

a veniali.ibidem.c.xviij.

Confeſſoꝛ qũo ſcire ⁊ obſeruare debet vtilia ⁊ neceſſa⸗
ria in ipo exercitio confeſſionis.quõ diligẽter que⸗

rere bet numero pcõꝝ.⁊ que cauere vebet au⸗

Aiendo mulieres.ibidẽ.c.xix.
Confeſſoꝛ quo pniam ⁊ebet iniũgereſiue ſatiſfactõeʒ.

⁊ quibus perſonis plus.ibi.c.xx. .
onteſſoꝛ qualiter ſe hẽat ĩ imponẽdo pnĩas ne vile⸗

ſcat auctas eccle.⁊ ne ptãs clauiũ contemnetur.
peccato occulto nõ ẽ iniũgenda manifeſta pnia ⁊c.

ibi. c xx. S. j. . .è
Oonfit enti qui non confitetur moꝛtale aliqd cõfeſſoꝛ
timuit F o non petm.quid ſit

faciendu ⁊c̃.ibidem.c.xx.d.ij. .
onfeſſoꝛ qualiter ſe eber habereĩ modo ⁊ foꝛma ab

ſolutionis de canonibus penitentialibus ⁊c. ibidẽ

ca.xxj. L
Konfeſſionez ſi ſacerdos denudat quam penam incur
rit ſm ca nones.tercia par.ti.xvij.ca.xxj.S.v.ibi.vi⸗
geſimuſquintus.
Fonfeſſoꝛ qui audit confeſſionem.quomodo tenetur
celare peccatũ.⁊ quare ponuntur cæſuper aliqui ca⸗-
ſus.⁊ quale peccatum eſt reuelare confeſſionẽ. iij.p.
ti. xvij.c. xxij.7. S.l.
Eonfeſſionis ſigillũ qui tenẽtur celare.⁊ alia ſecreta
ſuſcipiens qualiter peceat.ibidem.S.ij.

Confeſſoꝛem pꝛopꝛium quomodo ſibi eligere poſſũt
4

abbates ⁊c̃.tercia parte titulo.xvij.ca.ij.S.ij.circa
mediũ.⁊.S.iij. .
Confeſſoꝛem ſpecialem ſibi eligere nõ poteſt abbatii
ſa niſi vſuper ſpãlem licentiã habeat ⁊c.iij.par.tit.
xvij.c.ij.S.ij.circa mediũ. H
Cõfeſſionis ſigillũ ad q ſe extendit.⁊ q quis ad id te
netur ⁊c.iij.par.ti.xvij.c.xxij.S.iij. WSW
Qonfeſſoꝛibus ſanctis poniturthema.quod ⁊ ð ipſis
cclaratur.quomodo iuſti dici poſſunt celũ.⁊ quo⸗
mogco iſti confitebuntur mirabilia wmini ⁊c.iijꝑ.
ti.xxxj.ccx.
Confeſſoꝛes quomodo confiteri vebent vei mirabi⸗
lia.et confeſſoꝛum eſt quadruplex oꝛdo ſiue ſtatus

dAH

m varias pprietates celoꝝ primi ſunt paſtoꝛes.ſe
cũdi wctoꝛes.tercij heremite.quartiſcli habitato/

res.ibidẽ.S.ij.iij.iiij. .vx. l
eie einl rfen bitur ſi re ſeipſo tealio. te
aliquo vano.iiij. par.ti. vij. c.j.d.j.
onfirmationis ſacr̃m veſcribitur perthema expſal

o quod ⁊ ve ipᷣo veclarat᷑. Et ponitur qqruplex cõ

firmatio.ſ.ꝓ głificatiõem in celo.p ſanctificationẽĩ
vtero per conſeruationẽ in mundo.⁊ per chꝛiſmati⸗
onem ab epo.iij.par.ti.xiiij.c.iii.
Ceſimarid quõ dat plenitudinẽ ſpũs.⁊ ↄfirma ri qͥs
bet per viriũ confirmationẽ.ꝑ armoꝝ additõem
per membꝛoꝝ vigoꝛationẽ.ibidem.S..
onfirmatio ĩ baptiſmo quõ⁊ q̃liter ↄfoꝛtat hoĩem.
quis eſt eiꝰeffectus ⁊c.ibidem.c.j.S.iiij. .—
onfirmatõ electoꝝ veſcribitur vario mõ.j.ſub lr̃a.e.
ſcʒ electio.⁊.iij.par.ti.xix.c.iiij. . .
onfirmatio chꝛiſmatis veſcribit᷑ vario mõ.j.ſub lr̃a
c.ſ.chꝛiſma ⁊.iij.par.ti.xiiij.c.xiiij.per totum.

Coniugia tria legitima legũtur in ſcpturis.ij.par.tit.

v.c.vij.c.d.e.

Eoniugis vario modo deſcribũtur.j ſub lr̃a. m.ſ.mr̃i/

moniu. 7.iij.par.ti.pꝛimo.S.j.Et.j.ſub litera.n.ſ.de
nuptijs.

Coniugalis caſtitas deſcribitur vario modo.ſupᷣ ſub

c.ſ.caſtitas.⁊.iiij.par.ti.iiij.c.vj.S.iiij.

Coniugatoꝝ vicia ſũt numero.xxv.Et q̃ moꝛtalia.iij.

par.txi.j.c.xxiiij.per totũ. —.
Communitas que eſt. ad quam poſſint vel dvebeãt fie

ri pᷣcepta iuſticie.eſt em triplex communitas ⁊c̃.iiij

par.ti.v.c.iiij.S.iij.⁊.iiij.

ECommunio ſacri coꝛꝑis xpᷣi qualiter fieri vebet⁊ cuʒ

quali dveuotione ⁊c.iij.par.tit.xiij.c.vj.S.vj.vij.viij.
x.⁊.xvj.per totũ.Ext ti.xiiij.c.xij.S.v.et.vj.vide etiaʒ
varia nota bilia infra ſub lr̃a.e.ſcʒ euchariſtia ⁊ ſub
lr̃a.m.ſ.miſſa. .
Communicans ſemel in anno vtrum ſatiſfaciat pᷣce⸗
pto ecclie ⁊c̃. Et ꝙ ĩ die paſche fieri dʒ ꝓbatur.⁊ oh
iecta ſoluũtur.⁊ quõ vario mõ circa illõ fit negligẽ
tia ⁊c.ij.par.ti.ix.c.ix. 8
Conſanguinitas dicitur cognatio carnalis vel natu-
ralis.vœ ipᷣa tria veclarãtur.primo quid eſt conſan⸗
guinitas et gradus eius. Secũdo computãtur gra/
dus.⁊ in quibus caſibus pꝛohibetur.⁊ quãdo debʒ

dici conſãguĩtas ⁊ quõ.iij.par.ti.j.c.xiiij.S.j.ij.⁊.iij.

Et te cognatione vide ſupra loco ſuo. .
Konſcientia quid eſt. vnde habet oꝛtum. ⁊ vnde dicit᷑.
T eſt ſibi triplex facies ſpiritualis prima parte titu.
iij. ca x.
Conſcientie actus quomodo eſt teſtificari accuſare ⁊

ſoluere. quod eſt ipᷣius ſignificatũ ⁊ effectus ⁊c.ibi

em. §. j. 7. j.
Conſcia quomodo notãtur effectus deuotionis modꝰ
obligationis ⁊c̃.quõ errat duobo modis.Et iſte re⸗
roꝛ cauſatur ex ſeptem cauſis.ibidem.S.iij. .

Conſciẽtia quomodo ligat ⁊ quomodo non.et qnõ in

telligitur.⁊ conſcientis recta quomodo obligat ho
minem. ibidem. S.ʒiiij.
Conſcientia recta quomodo conſequitur homo ma⸗
gna m conſolationem.⁊ ipſa optanda eſt hrabeer q̃ᷓ
tuoꝛ.⁊ ↄſcĩa dicitur mala triplici ratõe.ibidẽ.S.v.

Conſcientie oꝛnatum quomodo fadciũt pictura. bonꝰ

odoꝛ ⁊ illuſtratio qᷓ duo ſpũaliter expsnũtur.ibidẽ

§. vj. circa finen. .
Aonſ⸗ cia recta ĩ ſcriptura quõ dꝛ womꝰvt recta ſit quõ

ſe hꝛe vebet ad modum wmus mãũlis.⁊ bone conſcie

ſunt ſeptem gaudia ehicen. gej
onſciam rectã vtꝝ qͥs ſcire valeat

ca h̊ ſunt attẽdẽde ſeptẽ dꝛũtie hoĩm.⁊ qͥ habẽt ⁊ 4
non hñt.ibidem.S.vij.

ehꝛe an nõ.et cir

Conſcientie domũ aliquis facit ſpeluncam latronum
ey ſeptem malis.ibidem.S.viij. .—
onſcientia ſcrupuloſa que dicitur. et que eſt dꝛñtia
inter ſcam fidem opinionẽ dubitationem.ſcrupu/
lum ſiue ſuſpitiõem.⁊ quod nocumentũ ſcrupuloſe
conſcie ⁊ vñ cauſatur.ibidem.S.ix.
Conſcientia ſcrupuloſa ſiue erronea debet dveponi per
vij. regulas.ibidem.S.x. .
Conſciĩe ſcrupuloſe ſextupler wctrina datur ꝑ virtu⸗
tem epykeie.⁊ q quis cũ bona conſcia vnã partem
tenere põt ⁊c̃.ibidem. .x.
onſcientia quomodo dicitur wmus quomodo nos
opoꝛtet in eaʒ intrare pꝛo varia diſcuſſione ſiue pur
erroer quam in ipa opoꝛtet facere ⁊c̃.tercia parte
ti.x.c.j.S.j.
Konſecran quõ ebẽt ep̃i ſiue inungi⁊ in quo loco. ac⸗
plus facienduʒ. quot ep̃ᷣi debent eſſe pñtes.quot ſuf
ficiunt.⁊ quid dicant ⁊c̃.tercia parte ti.xiiij.ca.xvj.
§. ix. in vltima diuiſione. . ”W
Conſeeratio eccłiaꝝ deſcribitur vario mõ.j.ſub lr̃a.e.
ſcʒ eccłia.⁊.iij.par.ti.xij.c.vj.ꝑ totũ.
Aoſearis cautela virginum veſcribitur vario mo/
infra ſub litera.v.ſ.vrginum.et.iij.parte ti.ij.ca.
ij. per tortum.
Conſecratio miniſtroꝛuʒ in veteri lege erat triplex.
gquomodo iſti figurant miniſtros noue legis.j.par.
ti.xiiij.c.v..ix.
Conſenſus pꝛimo pertinet ad virtutem appetitiuam
pꝛobat᷑.quid impoꝛtat conſentire.que drũtia eſt in
ter aſſentire et conſentire.⁊ quare couſenſus nõ eſt
in bꝛutis.j.par.ti.iiij.c.ix.
Conſenſ us de quib ſit.in quo differt ab electõe ⁊ ꝙ cõ
ſenſus ad agendũ ſemꝑ pertinet ad rõem ꝓbatur.
conſenſus ad delectationẽ operis ꝑtinet ad ſuperi/
oꝛem rõem. ibidem..j.
Fonſ⸗ enſus qui eſt actus voluntatis tria notantur.et
quomodo conſenſus bonus excludit triplicem ma
lum conſenſum.et conſenſus ad malũ alterius põt
tripłr intelligi.ibidem.S.ij.
Cõſenſus ĩ moꝛoſaʒ delectatõem vel in pctẽm moꝛtale.
qñ et quõ eſt peccatũ ⁊c̃.ij.par.ti.v.ca.j.S.v.vide eti
am ibidem. a. iij.S.vſq; ad.x. .
Qonſentire in peccatũ contingit dupłr.et quõ quis de
ſuꝑ tenetur ad reſtitutionem.ij.par.ti.viij.ca.iiij.O.
iij.b.mo dicũ infra. —
Conſeruatõis bñficiũ qð a veo accepimus.et quõ xe
ipᷣo reddemus rõem.et quõ veo vebemꝰ eẽ grati ⁊c̃.
uiij. par.ti.v.c.xij.S.ij.infra mediũ.
Conſeruatoꝛes reputantur iudices delegatia papa ðᷣ
quibus habent iudicare.Et ponuntur tria genera
conſeruatoꝝ in quibus illi tres inter ſe differunt in
tãte vel officio.et qũo pñt inuocare bꝛachiũ ſecu
are ⁊c̃.iij.par.ti.ix.ca.iiij.
Cõſ eruatoꝛes quõ ſe modeſte habere debent erga epi⸗
ſcopos in ꝓceſſionibus contra eos.et quõ dvebẽt ꝓ
cedere contra eos ⁊c̃.ibidem.S.j.
Conſeruatoꝝ officiũ q reſpiciũt qui pñt eẽ cõſeruato
res ponũtur ſex dꝛñtie inter cõſeruatoꝛes et iudices
als delegatos.et quõ perpetuatur iuriſditio.qñ ſũt
plures conſeruatoꝛes ⁊c̃.ibidẽ.S.ij. ———,,
Qõſeruatoꝛes ꝓcurãtes vt ſeĩtromittãt cæ alijs q; x
mãifeſtl iniurijs ſciẽt᷑ ſũt excõicati maioꝛi ſnia qu?5
h fit.et qñ expirat ſuũ officiũ.iij.ꝑ.ti.xxiiij.c.xxxvij.
Fõſeruatoꝛes non pñt ſe intromittere & manifeſtis
