cõmendandũ ꝓponit.vt qͥ heri adhuc vitã nõ emẽ.
dauerũt paſſionis xpᷣi amoꝛe.ſaltẽ hodie còõcutiant

miſerabił diuitis dam nationis hoꝛroꝛe. t ſᷣm h
diuidit᷑ pñs euangeliũ.

In pꝛima pte note miſerabilis ſtatus culpe pecca
ti vt patet in pꝛincipio.Erat quidã homo.vide ſu⸗

pꝛa peccatũ.⁊ pct᷑ᷣoꝛ.⁊ homo.

at diues.xe diuitibo ⁊ diuitijs vide ſupᷣ. Et epula⸗
at᷑ quotidie ſplẽdide.In qᷣb vbis vita fatua mũ⸗

danoꝝ diuitũ ⁊ potentũ merito reſpuẽda oſtẽditur

ꝓpter tria.ſ.ꝓpt er cupiditatẽ ⁊ anariciã inſatiabi/
lẽ.ꝓpt᷑ vanitatẽ ⁊ ſuꝑbiã intolerabilẽ.⁊ ꝓpt᷑ guloſi/

tatẽ ingluniẽ damnabiles.de iſtis vide ſupꝛa in ta/
bula. Induebat᷑ quotidie ſplendide. ð oꝛnatu ve
ſtium vide ſupꝛa ſub litera o.ſ.Oꝛnatus.Decundo
notatur pauperis indigentia ibi. Erat homo qui/

dam mendicus. Ge elemoſyna miſericoꝛdia circa

paup eres vide ſupꝛa.Elemoſyna ⁊ miſericoꝛdia.⁊
pauperibus.

Tercio notat᷑ moꝛtis vtriuſq; dꝛñtia. æt xe pꝛimo di

cit᷑. Nactũ ẽ aũt vt moꝛeret᷑ mẽdicus et poꝛtaret᷑ ⁊c.

a vepoꝛtatio quadruplr intelligit.iij.p.ti.xxxj.

c.quinto.S.iij.b.aAp oꝛtuus ẽ aũt diues ⁊ ſepultꝰ in
inferno. varis moꝛte vide ſupꝛa. Et ð damnatis
penis infernivide ſupꝛa d.⁊i.
Quarto notat᷑ djuitis moꝛtui miſeria. Gleuãs autez
oculos ſuos.Nic circa miſeriã diuitis poſt moꝛtem

tria deſcribunt᷑.pᷣmo ipᷣiꝰſera recognitõ.ſcðo eiꝰ in/

iuſta petitio.tercio iuſta petitõis repulſio.de qͥ ſup
in tabula. Et væ vario viſu vide ſupꝛa.
e eMieere linguã meã. NMota ꝙ tot pcta oꝛiunt᷑ ex
alo vſu lingue quot ſunt lr̃e alphabeti.j.p.ti.ij.c.
iiij.S.quinto.b.ꝑ totum.

Feria ſexta poſt Remini/

ſcere. Guꝑ epiſtola eñ.xxxvij.que ſic incipit.dixit
e fratribus ſuis. Audite ſomnium meuʒz qõ

idi ⁊c.
NHeſterno die diyit ecclia referẽs vꝓᷣba dñi dicta ꝑ Pie⸗
remiã.q; maledictus homo qui conſidit in homine
bñdictus homo qͥ ↄfiditĩ dño. vt ↄtẽénamꝰhuma-

nã cõfidẽtiã.⁊ ſemꝑ cõfidamꝰ in dño.vt ò̊ contem
namꝰhumanã confidẽtiã ⁊ ſẽꝑ ſpamus in dño.õ

pꝛobat᷑ hoc conſequenter hodie ⁊ cras oſtendens ꝑ
exempla tam in epiſtolis q; in euangelijs. Poteſt

etiam aliter introduci iſta epiſtola vt dicatur ꝙ; qꝛ

nec ieiunium nec oꝛatio nec elemoſyna ſunt ad ſa⸗
lutem efficacia niſi in virtute paſſionis wminice.

Igeo repꝛeſẽtat hodie hec eccla ĩ ioſeph nudato ꝛ

Babbato poſt Reminiſcere

vẽdito ⁊ in patrefamilias et in filio interfecto.his

viſis ad diuiſionem lectionis ⁊ expoſitiõem venia/

mus.æ graui em̃ ſcelere fratruʒ Yoſeph tanguntuꝛ
quatuoꝛ in pñti epiſtola.quoꝝ pꝛimuʒ pertinet ad

machinatioem cuʒ dixit fratribo ſuis. Audite ſom

nium meum, devario ſomno ⁊ ipoꝛum euentu vide
ſupꝛs. Secundum quomodo pertinet ad peꝛpetra

tionem ibi.Cũq; fratres illius ? cetera. Hic tangũ

tur quatuoꝛ ſcilicet Yoſeph pꝛompta obedientia.
pia beniuolentia.ſolicita diligentia.⁊ fratrũ ſuoꝛũ
ſeua malicia. iſtis quatuoꝛ vide ſupꝛa ve obediẽ-
tia. ercium tan gitur.ſcilicet fratruʒ ſceleroſa de-
nunciatio ibi.BRicemuſq; ꝙ fera peſſima veuoꝛauit
⁊ cetera.duo mala iſti commiſerunt ſcilicet homi⸗/
cidium in intentione.⁊ mendacium. d homicidio

vario ſiue occiſione vide.j.par.ti.xiiij.c.iiij..ix. et

ij.par.ti.vij.c.viij.p totum.

MEtum ad quartum ſcilicet id quod ruben fecit cum
dicitur. Audriens hec ruben nitebatur eum eripeꝛre
œ manibus eoꝛuʒ ⁊ dicebat. Non interficiemꝰ 7c.
Applica vſuper er tabula œ materia tibi magis

coueniente. Sl . . . .
Duper euãgelio Mathei.xxj.quod ſic incipit. Nomo

quidam erat paterfamilias qui plantauit vineam

7cetera.

Paterfamilias iſte eſt ſummus deus ⁊ dñs creatoꝛ et

bernatoꝛ creatureqni plantauit vineã.pꝛimo.ſ.

–

ynagogam. deinde eccleſiaʒ. iſta vinea.ſ.eccleſia

vide pꝛima parte titulo quinto.capitulo.ij.S.ſepti -

mo. nono. vcimo vndecimo.b. c.d. Vide etiaʒ ſu
pꝛa eccleſia. Et fodit in ea toꝛcular id ẽ legẽ. va/

ria lege vide ſupꝛa. è
Cũ aũt tempus fructuũ appꝛopinquaſſet.vide ſupꝛa
oꝑibo humanis 7c.

Miſit ſeruos ad agricolas.i.pꝛedicatoꝛes.⁊e ipſis vi /

tercia parte titulo.xviij.capitulo.j.ij.iij.iiij.v.et
vj. pR totum. MZMWUẽEſ
gricole aũt videntes filium ⁊c occiderunt. qoꝛum

ingratitudo veſcribit᷑ 1 nobis moꝛaliſat᷑.ij.parte

ti.iij.ca.ix.S.iij. Vide tamen ꝑ totũ capłin.et de va
ria occiſionevide pꝛima parte titulo.xiiij.capitulo
quarto.S.nono.Et ſecunda parte titulo.vij.c.viij.
Ptotum.

ECum venerit dominꝰ vinee q;d faciet agricolis iſtiss

Aiũt malos male perdit.de iudicio diuino vide ſu

pꝛa ve punitiõe varis qua dñs diuerſos diuerſimo⸗

punit vide ſupꝛa.

Hunquid legiſtis in ſcipturis.Lapidẽ quẽ repꝛoba

uerunt edificãtes ⁊c̃.

Babbato poſt reminiſcere

Gunp la Geneſis.xxvij.que ſic incipit. Dixit Rebec
Baünlparrem tuũ loquentẽ cũ

ca filio ſuo iacob.
eſau fratre tuo ⁊c̃. Oſtenſum fuit heri ꝙ verum eſt
verbum quod re citauit eccleſia quinta feria pꝛece/
enti ſcilicet benedictus vir qui confidit in wmio.
hoc idem oſtenditur hodie in Yacob filio Iſſ. aac qͥ;

confidens in wmino diuinam meruit bñdictiõem.
q̃ fuit pꝛiuatus eſan ſanguineus ⁊ carnalis.qn car

ne em̃ ſanguine? non in vmino confidens.circa

quam epiſtolam moyſes tria tangit. Pꝛimo enim
ponit antecedentia ad bñdictionem. Iſta antece⸗

Tentia ante benedictionem ſun multa.ſ. Rebecce

conſulratio. YJacob excuſatio. Rebecce replicatio.
iacob executio.ciboꝛum pᷣparatio.indumẽtoꝝ op⸗
poſitio.pᷣparatoꝝ oblatio.yſaac inquiſitio.iacob
rñſio.yſaac ꝑcunctatio.ſenis refectio.odoꝛis perce
ptio.⁊ magne laudis expᷣſſio.que oĩa myſterijs ſiue
moꝛalibo ſunt plena. ¶ Siattractauerit me pꝛ 7æ.
putet me ſibi velle illudẽ.ð mendacio vide.ij.parte

titulo.x.capitulo.j.⁊.ij. Et pꝛima parte tit.xiiij.ca.
quarto.S.xij. Vel de honoꝛe parentum vide ſupra
eparentibo. IU
Jox quidẽ Yacob. ſed manus ſunt eſau. De fraudu-

lentia wolõ ⁊ aſtutia vide.ij.par.titu.pꝛimo.c.xvij.

— „.

9. j. ij. . i..

Et manus vario modo eſcribitij par. titulo.ij.cap.

ij.S.ij.in fine.
Secundo ponit ipᷣam bñdictõem ibi.voy yſaac.
Dup euãgelio Fre rv quoc ſic incipit. ann o qͥdaʒ

habuit᷑ duos filios ⁊ dixit adoleſcenti ex illis pa

tingit.
In hoc euangelio ponit chriſtus parabolam væ filio

tri.pater da mihi ſubſtantiam meam que mihi cõ

pꝛodigo a patre benigne recepto.per cuius recepti-

onem dat intelligere pꝛomptam ⁊ benignã recepti

onem peccatoꝛis patre celeſti. In hoc euãgelio ſex

tanguntur ꝑ oꝛdinem.
Pꝛimo vtriuſq; filij ꝓgagatio ibi. Homo quidã habu
it duos filios ⁊c. Gloſa.vveus pater habuit duos

filios.qꝛ auctoꝛ ⁊ creatoꝛ ẽ duaꝝ ſtirpium generis
humani id eſt gentiliũ ⁊ iudeoꝝ.maioꝛ filius ẽ qui
in cultu vnius dei ꝑmanſit.minoꝛ qui vſq; ad colẽ/
Sergao ponitur filij am
leſcentis receſſio a patre ibi. &t ait adoleſcẽtioꝛ fi⸗

da ydola veũ vſeruit.

lius patri ⁊c. vide varia de ꝓdigalitate.ij.p.ti.vj.c.
vrij. ereid ponit᷑ fructuoſa reuerſio pe nitẽtis
ad ſtatum gratie ibi. In ſe aũt reuerſus. AFd hunc
Haeren pium ⁊ benignũ vbet peccatoꝛ ad inſtar fi

ij ꝓdigi.pꝛimo mncncfunere d benignita
Fe o in oꝛe pon? -

tem.⁊ hoc ꝑ contritionem
pꝛiam iniquitatẽ.⁊ hoc ꝑ confeſſion em. vt ſupꝛa de

ofeſſione. Fercio in oꝑe intendẽ ſatiſfactõeʒ vt. õ.
¶ Quarto ponit᷑ reuertẽtis a patre benigna ſuſce
ptio.ibi.Cum aũt adhuclonge eſſet.cum enim iſte
filius reuertens adhuc longe eſſet.ſ.in regione pec.
cati. vidit illum veus.ſcʒ oculo Bdeſtinaeionia. Et S

occurrens ipᷣm pᷣueniendo ꝑ miſcoiam inchoanteʒ
cecidit ſuꝑ collum eius.pꝑ gratiam concomitanteʒ.
⁊ oſculatus eſt eum.ſibi erereron ciliando ꝑ gra
tiam ſubſequentem. uinto ponitur indigna⸗
tio ſenioꝛis filij ᷣ eius ſuſceptione ibi. Erat auteʒ
filius eius ſenioꝛ in agro ⁊c̃.moꝛaliter poteſt expo
ni ad pᷣcedentem continuatõnem de penitẽte uo
to ⁊ de innocente tepido murmurãte.de dño dante
maioꝛem veuotionem penitẽtiqᷓ ſibi.vide ſupꝛa ve
murmuratõne vel de inuidia.¶ Sexto ponit᷑ indi-

tiõis eiꝰ rõnabił ſedatio ibi.At ille dixit ei. fſii

itu ſemꝑ mecũ es.Beus pater ait viro iuſto et in⸗

nocenti ariditate auenienti.non tãq; redarguen
v ßm̃ tãc dilectũ filiũ blãde conſolãdo ad ꝓfectuzʒ

et ꝑſeuerantiam inuitãdo.

Dominica Oculi.
tatoꝛes i ſicut filij chariſſimi. V
In pᷣcedentibo diebꝰ monuit nos pia mater eccłia de

Dupꝑ epiſtola ad Ephe.v.que ſic incipit. Eſtote imi⸗

opꝑatione boni ⁊ de vcdlinatõe mali. – nfion
igenduʒ iſta

non ẽ meritoꝛiũ.veꝝ qm̃ ſumꝰad inte
multũ rudes ꝓpter nr̃am cecitatẽ ignoꝛantiã.mł

tũq; debiles ⁊ difficiles ad intelligendũ iſta Prla

guoꝛem ↄcupiſcẽtie ⁊c.que oĩa ex pꝛimo pcto ꝓue⸗

niunt.iõ indigemꝰ nõ tm̃; wctrina vᷣbi ſ etiam do

ctrina xpᷣi.ꝗpter qð pia mater ecclia que nobis

ſuerat exempla inſufficiẽtia.ſ.eʒechiã regẽ. moyſen

helyã. danieleʒ. heſter.iacob ioſeph. Mũc aũñt iſta
rerci nica pponit nobis ſeegla erenla perte 2
ctiſſimũ oĩs ſanctitatis.ſ.dñm ihm dicens.Eſtote

imitatoꝛes vei. Et apls in iſta epla in pſona eccie
duo facit.ſdꝛimo hoꝛtat᷑ nos vt induamus xpᷣi con·

80

Feria ſecunda poſt Oculi.

uerſationẽ imitãdo dicens. Eſtote imitatoꝛes dei.
ſuꝑ vide.iiij.ꝑ.ti.xj.c.ij.S.ij.circa mediũ.⁊ ti.xvj.

ca.j.S.v.b.⁊. .vj.aliqua qũo homo imitet᷑ ceũ ha⸗

bet᷑ etiã.j.par.ti.j.ca.vij.S.j.j.pꝛincipiũ.⁊.S.ij.
Et ambulate.i.cõuerſamini in dilectioe ſupple vera
1 realique nõ cõſiſtit tm̃ in verbis ſᷣ potiꝰ ĩ factis.
e dilectione vei ⁊ ꝓximi vide ſupꝛa dilectio.

In via charitatis quo diuerſi diuerſimode ambulãt

j.par.ti.xj.ca.j.S.iij.

ecundo hoꝛtat᷑ nos vt xpᷣm imitemur in mali vcli/
natione vt fugiemus contrariam ſuggeſtionẽ. ipᷣaʒ

vteſtdo ibi. Foꝛnicatio aũt. v ipᷣa vide ſup foꝛni-
catio. Aut oĩs immũdicia.i.queuis lururia.ðᷣ qua
ſupꝛa luxuria. Hut sauaritia de qua ſupꝛa auaritia

ed magis gratiarũactio de qua ſupꝛa in tabula.
ꝛicatio aũt ⁊ ois im mũdicia aut turpitudo⁊c.
vide.ij.par.ti.v.c.j.S.ix.infra pꝛin cipiũ.Et tit.vj.

aal⸗ erj. . . . .
Moc aũt ſcientes ꝙ oĩs foꝛnicatoꝛ ⁊c̃.non hʒ heredi⸗

tatẽ in regno xpᷣi ⁊ dei.v qua hereditate intelligit᷑

hꝛ.ij.p.ti.vj.c.iiij..vj.circa medii’.
Frucens aũt lucis ẽ in omni bonitate.iij.par.ti.v.ca.
pꝛimo. §. ij. b. s
Sup eusgelio Luce.xj.qdð ſic incipit. Erat ihs eijci-
ens vemoniũ ⁊ illud erat mutũ ⁊c. Mtũ ad ↄtinua

tionẽ euãgelij ⁊ expoſitiõeʒ ſicut heri ad pniaʒ nos

monuit diuina pietas.ſic hodie peccata fugere fa-
cit inimici wloſitas ⁊ m hoc diuidit pñs euãgeliũ
Pꝛimo oñditur diuina potẽtia ꝑ vemonis expulſio⸗
nem. multiplicitas laudis dinine ĩ mira culiopa⸗
tione ibi. Erat hieſus eijciens emoniũ ⁊c.quid ſi-
gnificat᷑ ꝑ iſtud vmoniũ.⁊ noia alioꝝ vemoniorũ
nũtur.iij.par.ti xviij.c.v.S.iij.vltra medium.
Et cum eieciſſet emoniũ locutus ẽ mutꝰ.xæ q̃dru
plici dhoſie⸗ oꝛis ⁊ lingue vide.j.par.ti.ij.ca.iiij.
S.j.b. Et e varia locutõe videſupꝛa. ¶ Secundo
oſtenditur puerſitas iudeoꝝ ⁊ facti miraculi calũ⸗-
niatio wi Burdam aũt dixerũt. in beelʒebub ⁊c.
qꝛ non poſſent cõtradicere oꝑstã mirabili.ſaltem
ↄtradicerẽt cauſe oꝑis.veſuꝑ vide ſupꝛa ð blaſphe

mia.ij.par.ti.viij.c.vij.⁊.viij.p totum. Alij tẽtãtes

⁊c.ve varia tẽ tatione qũo diuerſi derſimore deũñ
tẽtant.vide.j.par.ti.vj.c.xiij.S.j.b. Et.ij.par.titu.
iij.c.x.S.j.ij.iij..iiij.. Tercio oñdit᷑ calũnie confu
tatio in xpᷣi rãſione ibi. IJcpe aũt vt vidit ⁊c.Oẽ re⸗

gnum in ſeipm diuiſum veſolabit æ quo pom᷑tni
e viuiſto nar riinj cvii. Fü.doſt pemaig
ſeditioni ⁊ diuiſionibo vide.ij. pte
ti.iiij.ca.viij.p totum. ¶ Quni non ẽ mecũ ↄtra me

e ciuita

eſt. Exponit᷑ bꝛeuiter.ij.par.txi.iiij.c.viij.S.iiij.c ꝓ⸗

pe finẽ.Si autẽ ſuꝑueneritvicerit eũ ⁊c᷑.vide.j.pte
uarto oñdit᷑

ti.vij.c.ij..vj.infra pꝛincipiũ.
cõmendatio veritatis xpᷣi ꝑ mulierũ exaltationeʒ
ibi.actũ eſt aũt cũ hoc diceret ⁊c̃. Bea ti qͥ audi⸗
unt vꝓbum ei ⁊ cuſtodiũt illud. Verbi cei ponun

tur ſiue veſcribuntur duodecim fructus ij.pa. tit.

ix.c. xj.S.ij b.

Feria ſecunda poſt Mculi.

Supꝑ epla.iiij. Regũ.v.que ſic incipit. Naaman pꝛin

ceps militie regis ſyrie erat vir magnus coꝛaʒ dño

ſuo ⁊c. NHeſterna die monuit nos eccłia ꝑ apm vt ĩ

opꝑatione bonoꝝ ⁊ in vcclinatõne maloꝝ imitemuꝛ

exemplar oĩm bonoꝑ ſq; xpᷣm.ſed quia nos om̃idie
maculas contrahimus implẽtes nos fomite cõcu/

piſcentie. iõ xpᷣo aliqualiter cõfoꝛmari nõ poſſu mꝰ
miſi nos qui quotidie lauachꝛo penitentie expie⸗
mus.ꝗpter quod in iſta ſecũda feria hoꝛtatur nos

ſancta mater eccleſia vt inſtarnaaman leproſi qui
ad iuſſum Helizei phete lauit ſeĩ ioꝛdaneſepties.

clarande.

⁊ ſica lepꝛa mundatus᷑. ¶ Sicz nos quos lepra
ſouũa lis ctouſepe occupat frequenter ſᷣm iuſſum
xpᷣi accedamꝰ ad lauachꝛũ pnĩe in quo a lepra mũ⸗
dati poſſamus aliquo modo eẽ confoꝛmes exẽpla⸗
ri ꝑfectiſſime ſanctitatis.

In ipſa epła quatuoꝛtangunt᷑. Pꝛio.ſ ſerenitas ſta⸗

tus ibi. Maaman pꝛinceps militie. Gecũdo medi/
candi manus br Horro e ſyria egreſſi ⁊c. Tercio
medicinevirtus ibi. Deſcẽdit ⁊ lauit ⁊c. Quarto ſa
natio nis munus accepit ibi. Et reſtitutus ẽ.x pe⸗/
nitentia vide.S.in tabula oꝛaliter iſte rex ſy/
rie ſignificat dya bolũ.lepꝛa quoddã peccatũ mor-
late. Paoen uẽlibet peccatoꝛem. pic ẽ honoꝛa⸗
tus apud dyabo lũ.milites qui ad peccata ei ſerui⸗
unt ſunt timoꝛ male humilians.⁊ amoꝛ male infla
mans.vxoꝛ iſtius eſt caꝛnalis concupiſcẽtia.puella
terra iſrael ſignificat aiam.latrũculi ſignificãt ſu⸗
perbie motus.ſ̊ quio dicit puella vt dñs meus. ic
eſt peccatoꝛ iuiſſet ꝓꝑ wloꝛem ⁊ contritionẽ ad pꝛo-
phetam.i.ad xpᷣm curaret euʒ a lepꝛa peccati. Iſte
vo ĩeſcendit ꝑ hũilitatem verã ſcq; ꝑ ↄfeſſionẽ Zla
uit ſe in ioꝛdane ſepties.i.ad purgationẽ peccatoꝝ
ſmittit ſe ſacramẽto penitẽtie.peccatoꝛ vo mũda
tus ⁊ factus verus penitẽs confitet᷑ veritatẽ er mi⸗/
ſericoꝛdiã ſuꝑni indicis dicẽs. Clere ſcio ꝙ nõ ẽ ⁊c.

MQui cum pfectus eẽt ⁊ tuliſſet ſecũ decẽ talẽta ⁊c no⸗

tum eſt ꝙ; ſymoniã cõmiſit lʒ fecit ignoꝛant᷑. vix öᷣ
ſymonia.ij.par.ti.j.c.iiij.ꝑ totũ ⁊ quinto ſimiliter.
ti. ij. c. j. . xv.

Bup euangelio Luce. iiij quod ſic incipit. Rixerunt

phariſei ad hieſum. Quãta andimimus facta ĩ ca-
pharnaũ fac⁊ hͥ ĩ patria rua. tũ aũt ad cõtinna
tioneʒ euan gelij heni dictum eſt. qũo aduerſarius
innadit poſſidentem. hoche wocemur fugere inua⸗
entes Et fm hoc ſũt tres partes pꝛincipales xx
In pꝛima parte ponit᷑ vana iudeoꝝ poſtulatio. vt pz
in pꝛincipio. = .—
n ſecunda parte oſtendit᷑ ceca phariſeoꝑ pturbatö
bi. Eêt repleti ſunt oẽs in ſynagoga ira. De ira vi⸗
.j. par.i.vj.cj. Ef.ij.par.ti.vij. ca.j.ꝛ.ij.vixe ſu⸗
pra væira.

In tercia parte oſtenditur tuta chꝛiſti vedlinatio ibt

ieſus autẽ tranſiens. Nota pᷣm Auguſtinũ cum
oĩs xpᷣi actio ſit noſtra inſtructio.ꝙ eius exemplo ⁊
actu in hocvera nobis viuẽdi noꝛma væclarat᷑ quo
ad tria genera hoĩm ſcʒ quo ad auerſos.conuerſos
7 gircthe Aucrli⸗ datur exemplũ conuertendi.qꝛ
Hieſus trãſibat.conuerſis exemplũ ꝓficiendi.quia
ibat.pfectis exemplũ pꝑmanẽdi in medio vtutum
ꝓſeuerandi qꝛ ꝑ mediũ poſſumus etiã c edere furẽ-
ti ꝑ ſubtractionẽ pꝛeſentialitatis.. ſuppoꝛtatöõem
loquacitatis ⁊ ꝑ obuiatiõem benignitatis.d iſtis
vide ſupra in tabula m placitum. ⸗

eria tercia poſt Oculi.
upꝑ epła. iiij. Regum. iiij. que ſic incipit. Mulier qᷓ
dam cl ama bat ad heliſeũ.d. Seruus tuꝰ vir meus
moꝛtuꝰ ẽ⁊ tu noſti ?c. Peccatũ moꝛtalenõ ſoluʒ ẽ
aĩe immũdicia. verũetiam plaga dura.iõ peccator
ñſolũ indiget ↄtra ipᷣm ſpũali lotiõe vt expiet᷑ h eek
ſpũali vnctione vt curet᷑ ꝓt᷑ qð eccleſia poſt; mo
nuit nos heſterna die ꝑ heliſeũ in figura Naaman
lepꝛoſi vt accedamus ad lauachꝛũ pnĩe ꝓpter expi
ationem immũdicie. hodierno die nos mo net per
eundẽ in figura mlieris vidue. vt acquiramꝰ oleuz
gratie in ꝓcuratõne plage.

In epla tria tangunt᷑. ꝛĩo neceſſitas mouẽs.q mo⸗

uit pphetã ad miraculũ faciendũ cũ dicit᷑ MPulieꝛ
queds clamabat.vide ſupra ve oꝛĩone.

„

peccatoꝛibus.

t tu noſti qꝛ uus tuꝰ fuit timẽs deũ.de illo timore

ide ſupꝛa timoꝛ.
ecũdo oñdit᷑ clari
lũ cum dicit᷑.Cui dixit heliſeus.quid hẽs in w⸗
mo tua. Moꝛaliza ad placitũ. Vade ⁊ pete mutuũ
De mutuo vide.s.ſub lr̃a m.
Tercio oſtendit᷑ vtilitas ſequẽs ꝙ fuit ſecutũ mi⸗
raculũ cũ ſubdit᷑. Henit autẽ illa ⁊c. Spũalit᷑ mu
lier illa ſignificat eccliam. heliſeus ſignificat eum
patrem.vir huius mulieris ſignificat xpᷣm hoĩem.
filij huius mulieris ſunt om̃s iuſti. Creditoꝛ huiꝰ
mulieris ẽ mũdus.qꝛ ꝓter tꝑ alia conat᷑ filios hu⸗

ius mulieris in ſeruitu rearger⸗ Pllla dannaran

heliſeũ.i.ad xpᷣm. Cui rũñdet. Quid habes in domo
tua.At illa.non ha beo niſi parũ olei.i.ſacramẽta/
lem Femn. Aun ille. Vade ⁊ pete mutuo vaſa ⁊ cet᷑a
iſtarum vici 1
tere ab omnibus peccatoꝛibus gatiaam ipᷣis infun
dendo per pᷣdicatõnem ⁊c̃. Cunc mulier illa intra-

re vebet vmũ ⁊ claudere ne aliquis excõicatus in/
tret oſtium domus ? vera fides.tũc filij offerãt doe-

uotas orones ⁊ mulier infundit gram ſacramenta-
lem. de ſupꝛadictis vide.S.in locis ſibi adaptatis.
uꝑ euãgelio Mathei.xviij.quod ſic incipit. Reſpi⸗
ciens hieſus diſcipłos ſuos:dixit ſymoni petro.Di

peccau erit in te frater tuꝰ vade ⁊ coꝛipe eũ int᷑ teæꝝ

ipſum ſolũ ⁊c. In hoceuãgelio vcemurĩquĩq;.
Pꝛimo fraterna coꝛꝛectione ibi. Si peccauerit in
te frat᷑ tuꝰ vade ⁊ coꝛꝛipe euʒ ⁊c̃. Oſta tota coꝛꝛectio
deſcribit᷑.ij.par.ti.ix.c.vj.p totũ.

ſi non audierit eos dic eccie. Qualit᷑ iſta en ũcio
atio fieri vebet hẽs.iij.par.ti.ix.c.ix.pꝰpꝛincipiuz.

e ꝓceſſu in iudicio hũano vide ſupꝛa.

leccliam non audierit ſit tibi ſicut ethnicus 1 pu/

Frne vel triũ teſtiũ ⁊c.iij.par.tiix.c.xx-j.

blicanus.i.enita eñ ſicut ab ecclłie vnitate ſeꝑatum

t. iij. par. ti. xriiij. ⁊ ſupꝛa excõicatõ. H
coo ponit᷑ e pᷣlatoꝝ eccle iuriſiditõe ibi. Amẽ di

vide v excõicatõe.ij.par.ti.iiij.c.vj.ꝭS.iiij.b.p totũ

co vob. ptãte við..ptãs.⁊ ſupᷣ eccłia ⁊ abſolurõö.

Tercio ponit᷑ de ſanctoꝝ vtili ⁊ fructuoſa oꝛatiõe

ihi. iterũ dico vobis.qꝛ ſi vuo ex vobis ⁊c. vide ſu
arto ponit᷑ cõmendabili ſeruoꝝ vei congre-

gatione ibi. Vbi ſunt duo vel tres in nomine meo
ibi ſum in me dio eoꝝ. In quintuplici medio dñs
opatus ẽ ſalutẽ.iij.par.ti.xxxj.c.d. ·
ninto ponit᷑ le iniuriaꝝ remiſſione ibi Somine
quotiens peccabit in me frater meꝰ ⁊ dimittam ei
⁊c.vide ſupꝛa iniurias.vel ve inimicoꝝ dilectõe.de
qua vide.iiij.par.ti.vj.c.iiij.S.j. IOn ſcðo.S.ha bet᷑

de ſignis dilectiõis.vide et᷑ ibidẽ.c.vj.S.iiij.⁊.v.⁊᷑.

eria quartapoſt Oculi.

ꝑ epła Erxo.xx. que ſic incipit. Honoꝛa patrẽ tunz

⁊ matrẽ tnã vt ſis longenus ſuꝑ terrã quã dñs deꝰ
tuns datums ribt. Po 1 .
feria ſecũda ⁊ tercia nũcpᷣcedẽtibo lauari lanachꝛo

penitẽtie contra peccati immũdiciam.⁊ vngi oleo
gratie cõtra peccatiplagã.veꝝ qꝛ ſᷣm Ambꝛoſium
peccatũ eſt dictũ vel factũ vel cõcupitũ cõtra legeʒ

ei. Idcirco monet nos in hacquarta feria ad ob⸗
ſeruantiã pᷣceptoꝝ moꝛaliũ q̃ pꝛohibẽt oẽ peccatũ
qð committi ic

ſcribit ea que explicauerũt populo legis cõtinẽ⸗
tiam dicens. Honoꝛa patrẽ tunʒ ⁊c̃.⁊ ↄſequent᷑ oĩa

alia pꝛecepta que in iſtis habẽtur vſcribũtur per

oꝛdinem.j.par.ti.xiiijc.iiij.⁊ per oẽs ſuos.ꝓA.

eruus euus vir meꝰ moꝛtuꝰ ẽ. vide.sS.x peccatis et

tas euidés. qualit᷑ fecit mira/

arum vaſa ſunt coꝛda. Iſta vebet pe

onuit nos ecclłia pia mater

equib vide ſupꝛa pᷣceptum
Et in iſta eplła notant᷑ pꝛin cipalr dno. Pꝛimo eni-

Feria quarta poſt Oculi.

Gecũdo notant in iſta epła que ꝓuecauerunt po-
pulũ ad legis obſeruãtiã ibi.Cũctus aũt populus

videbat ⁊c̃.de lege moſavca vide ſupꝛa ⁊c.
Non facietis eos argẽteos. ydolatria vide varia
ſupꝛa ydolatria.

Altare de terra facietis mihi⸗ offeretis mihi ſup eo
holocauſta ⁊c. Qũo homo ſeipᷣm põt do offerre tri

pliciter.iiij.par.ti.xv.ca.xxxv.S.j.ij.iij.iiij.v.vj.vij.
viij.z nono.

Supꝑ euãgelio Mathei xv. qdᷣ ſicincipit. Acceſſerũt

ad hieſum ab hieroſolymis dicentes. Quare diſci⸗
puli tui traſgrediũtur traditiones ſenioꝝ ⁊c· tũ
õõ ↄtinuationeʒ euãgelij.heri di/
ctume
die ve ſubiectione filiali.⁊ pueroꝝ ad parẽtes reue⸗
rẽtia.⁊ ſũt tres ꝑtes lr̃e. In pꝛĩa pte notat᷑ iudeoꝝ
confutatiua cecitas.vt patet in pꝛincipio pꝛĩcipa⸗

liter agi e honoꝛe parentũ. et vario honore

pᷣlatoꝛum vide ſupꝛa hono.

—

P
Mon em̃ lauant manus ſuas cũ panẽ mãducant.qũo
hoc intel ligit.habet᷑.ij.par.ti.vj.ca.iiij.S.vj.modi⸗

cum.j.Nopulus hic labijs me honoꝛat.cor auteʒ
coꝝ longe ẽ a me.de coꝛde vide pea Gcionenhe⸗

riſei audito verbo hoc ſcandaliʒati ſunt.xæ ſcanda

lo vide.ij.par.ti.vij.c.iiij. l
In ſecũda parte notat᷑ eoꝝ exceſſiua falſitas ibi.oĩs
plantatio quam non plãtauit patermeus ⁊c.Tri⸗
plex eſt plantatio ſᷣm triplicẽ terram in qua plãta⸗

tur.Eſt em̃ terra ſuꝑnaturalis.mũdialis.⁊ infer⸗
nals Planer ad ſuꝑna eſt fructus bonoꝝ ope⸗/
ecunda plantatio ẽ mundialig.queẽ anaro
rum. mũdo ⁊ anaritia vide ſupꝛa. Cecus ſi ceco

rum.

ducatũ pꝛeſtet ambo in foueã cadũt.Exponitur ð
triplici ignoꝛãtia.ij.par.ti.v.c.ix.S.ij.in principio
Et te varia cecitate vide ſupꝛa. “
In tercia parte notat᷑ dictoꝝ inſtructiua veritas ibi
Adhuc vos ſine intellectu eſtis ⁊c.
Pe coꝛde exeũt cogitatiões male.furta.homicidia ⁊c᷑.
ij. par.ti.v.c.j.S.vj.At iniquoꝝ coꝛdiũ ſunt ſeptem
dDifferẽtie.j.par.ti.iiij.c.xiij.S.iij.
De peccatis que ſequũtur vt homicidiũ. falſuʒ teſti
moniũ.blaſphemia.æ iſtis vide ſupꝛa in tabula in
locis ſibi adaptatis.

Feria quinta poſt Oculi.

uꝑ epła Hieremie.vij.que ſic incipit. Factũ eſt ver

bum dñi ad me dicens. Sta in poꝛta wmus dñi et
pᷣdica ꝓbum iſtud ⁊c.
ecclia pᷣcepta legis moꝛalia que nos opoꝛtet ſivolu
mus ad vitam ingredi obſeruare veꝝ qꝛ ſeruilibẽ
tins exequũtur que iniuncta ſũt ꝑ dñm qñ certi ſt᷑
magno cõmodo ale uede ſi obſeruat. Ideirco
mater ecclia v ſalute filioꝝ ſumme ſolicite certifi

cat nos hodie in pñti lectiõe ꝙ aſſequũtur magnũ

cõmodũ ſi implere volunt dininã voluntatem. &t
ſciendũ ꝙ dñs ꝑ ꝓphetam in hac epla quatuoꝛ fac̃.
aimo hoꝛtat᷑ legis ſue pᷣdicatoꝛem cum dicit.Staĩ
poꝛta ⁊c̃. pᷣdicatoꝛe vᷣbi i vide varia notabilia
ſupꝛa pᷣdicatio. ”MDc
Secũdo cõſolat᷑ legis ſue obſeruatoꝛẽ ibi.Audite vᷣ⸗

bũ dñ̃i.verbi dei ſũt.xij.fructꝰ.ij.p.ti.ix.c.xj.S.ij.d.

Bonas facite vias veſtras. Oe varijs vijs vide ſupꝛa

„

vVia.

Tercio expꝛobꝛat legis ſue obſeruatoꝛem ibi. Moli⸗

te confidere in verbis mẽdacij dicẽtes. CTemplum
dñi 75e mẽdacio vide ſupra ſub lr̃am.
uartor

gis ſue tenoꝛẽ ibi. Qm̃ ſi bñdixeritis ⁊ ceta.i.bona
virtutis adduyxeritis. ””Mä
GSi feceritis iudiciũ inter virũ ⁊c. Iudicium buma⸗

v coꝛꝛectione fraternali ⁊ obediẽtia.ho⸗

Heſterna die ꝓpoſuit noꝰ

plicat obſeruantis mercedẽ z explicat le⸗

2

num vario mò veſcribit᷑ ſupꝛa iu dicii’ÿʒ. .
De malis ſiue peccatis que enumerant᷑ in ſequen tib
liſta epla vt c hoĩcidio ydolatria ⁊c̃.vide.S.in ta⸗
bula in locis ſibi adaptatis.
Suꝑ euãgelio Luc.iiij.qð ſic incipit.g
ſynagoga introiuit in wmũ ſymonis v7.
Etum að ↄtinuationẽ euangelij heri dictũ fuit qũo
pneri eoꝝ parẽtes tractare ⁊ honoꝛare vebent ? ce-
tera. Hodie qũo xpᷣs ſua clemẽtia nõ ceſſat lan⸗
guentes curare.⁊ ſᷣm hoc diuidit᷑ euãgelin. In quo
inłta occurrũt notãda circa iſtiꝰ młieris ſanatòeʒ.
imo igit᷑ veſcribit᷑ occaſio ſanationis.vt patʒ in
pꝛincipio. moꝛalit introitus Mhieſu ſignificat doni
gratuiti infuſionẽ.qui ſolũ ẽ in cvmo ſymonis id ẽ
obedientie. œ qua vide ſupꝛa ſub obedientia. So/
erus aũt ſymonis põt ſignificare cõſcientiã homĩs
que ao introitũ diuini luinis ſe febꝛicitantẽ rece
ſcit.i.infrigidatã ꝑ vefectũ diuine dilectõis ⁊c̃. Be

t. Surgẽs ihs de

coöſcientia vide varia ſupꝛa ſub lra c.ſcqʒ conſciẽtia

Secũdo veſcribit᷑ genus infirmitatis ibi.Socrus
aũt ſymonis tenebat᷑ magnis febꝛid.æ varijs in⸗
firmitatibo vide.S.infirmitas. Iteʒ põt applicari
ad pctm̃ vel pctõꝛem.e quibo vide ſub lr̃a p.
ercio vſcribit᷑ meritũ aplice interceſſiõis.ibi. Et
rogauerũt illũꝓ ea. vide ſupꝛa de oꝛone. Figuratur
tñ in iſto ſacerdotis abſolutio q̃ ſequit᷑ ad pᷣmiſſa.
RKogant aũt miniſtri.qꝛ ſolus veꝰex autoꝛitate di⸗
mittit ĩ cuius ſignũ ſacerdos abſoluẽs oꝛonẽ pᷣmit
tit dicens.Miſereat᷑ ꝛcc.
Quarto veſcribit᷑ ſanatio mulieris ibi. Et ſtãs ſu⸗
per illam imꝑauit febꝛi. Moꝛalit᷑ vo xpᷣs nullũ ſa⸗
nat niſi ſub eo iacentẽ.ſ.ꝑ rimoꝛc᷑.xe timoꝛe vice.S.
ſub lra t. Cõmune ẽ febꝛicitãtibo incipiẽte ſanita⸗
te moleſtias ſentire egritudinis v7.
Wuro ĩeſcribit᷑ pfectus collate ſanitatis cũ di/
intelligi q añ curatõem peccatoꝛis non eſt gratum
eius ſeruitiũ veo.iõ ſtatim vt curatũ ſe ſenſerit to⸗
tum ſe diuinis ſᷣuitis mancipabit. Surgere em̃ dʒ
terrenoꝑꝝ oĩmodã abdicatioem. Serune xpo per
ſincerã uotõeʒ. 7 pſeuerareĩ bono pꝑ ↄſtãtie adhe
ſionẽ. ð iſtis trivide.S.ĩ tabła ĩ locꝭ ſibi adaptat
Feria ſexta poſt Oculi.
uꝑ Atamumert ane ſicincipit. Cõnenert filij
iſrael aduerſus moyſen ⁊ aaron ⁊ verſi in ſeditõeʒ.
Die pᷣterita oñdit nobis ecclłia ꝙ obſernatoꝛes di⸗
uine legis magnũ aſſequũtur cõmodũ.hodie aũt ⁊
cras oñdit nobis ꝙ eiuſdẽ legis ↄtẽptoꝛes ſummũ
Incõmodũ aſſequũtur. Et pñs epła ita diuiditur.
umo vſcribit impatientis populi malicia ibi.
Conuenerũt filij iſr ⁊c. vt ſi orde rebellione ſiue
inobedientia. ij. par. ti. iiij. c. ij. murmuratõe
vide.ij. par.ti.vij.c.ij. Et de ſeditionibo ſiue diſcoꝛ⸗
dia vide.ij. par.ti.iiuj.ca.viij.p totũ.
Zede ſcribit᷑ dñi patientis clemẽtia.qꝛ quãtũ⸗
cũq; murmurauerũt rebellanuerũt ⁊ ſi eus punie⸗
bat eos vel ꝑ ignẽ vel ꝑ ſpentesvel ꝑ moꝛtẽ aliquo
rum.ſꝑ tñ ꝓuidebat eis in neceſſarijs vt ſuã oñde⸗
ret patientiã ⁊ cementiã. In iſts em̃ ꝑte ſunt duo.
Aams em̃ tangit᷑ rectoꝝ populi affectuoſa ſuppli⸗
catio. In pꝛima ꝑte teſcribit᷑ qualis debet eẽ oꝛo.
qua vide ſupꝛa.
Coꝛꝛuerũt ꝓniiin terrã. vbi oſtendit᷑ vera humilitas.
qua vide ſupꝛa. . S
Apparuit glia dni.vbi tangit᷑ ipius dei dignatiua ex⸗
quditio. eo vide varia notabilia ſub lr̃a d.
Eũq; eleuaſſet moyſes manũ ꝑcutiens bis ſilicẽ niſi

dubitaſſent ſiue veſperaſſent in pꝛimo tactu ems⸗

naſſent aque.vide deſperatõe ſupꝛa.

atinuo ſurrexit. Moꝛaliter auteʒ ꝑ hoc dat

Feria ſexta poſt Oculi.

uꝑ euãgelio Joh.iiij.qð ſicĩcipit. Venit ipᷣs ĩ ciui
tatẽ ſamarie ꝗ dicit᷑ſychar iuxta pᷣdiũ qð vædit ia/
cob ioſeph filio ſuo. .
Etum ad lr̃am ⁊ wctrinalẽ ↄtinuationẽ euãgelij.he
ri peccatoꝛi oñdebat᷑ vᷣtuoſa excitatõ.hodievo an⸗
nectit᷑ quedã fructuoſa informatio. ꝛ ſũt tres ꝑtes
In pꝛima ꝑte oñdit᷑ gratioſa occupatio in xpᷣi fati⸗
gatione.vt pʒ in pꝛincipio hic. Erat autẽ ibi fons
iacob.qð poteſt applica ri ad ſacrã ſcripturaʒ de q̃
vide ſupꝛa.Hieſus aũt fatigatus ⁊c̃.vbi duo inſinu
antur. Pꝛimo aſſumpti laboꝛis digna immẽſitas.
qꝛ fatigatꝰ.Gecũdo quietis ſpecifica qualitas.qꝛ
ledebat. tum ad pamũ nota ꝙ xp̃i fatigatio ali⸗
quid innuit.aliquid cauſat.⁊ aliqͥd wcet.innuit ex
Yte xpᷣi hũa nitatẽ.cauſat qᷓ; in nobis ſpũalẽ foꝛtifi⸗
cationẽ. wcet etiã nos ex ſua fatigatiõe ꝓ noſtroꝛũ
⁊ alioꝝ ſalute laboꝛẽ nõ refugere.
ſecũda ꝑte oñdit vtuoſa infoꝛmatto in mulie-
ns collocutione ibi. Venit aũt multer ⁊c. Dicit ei
ihᷣs.da mihi bibere.v elemoſyna et opiba miſcᷣie
Võ.iiij.par.t.v.c.xviij.ꝑ totũ vel de ſobꝛietate.vel
er oppoſito.ſ.de ebꝛietate.S.ſſᷣ lr̃a e.ſ.ebꝛietas.
Quinq; em̃ viros habniſti ⁊ nũc quẽ habes non tuꝰ
vir.vide ſupꝛa de adulterio.luyuria vel foꝛnicatõe
Pa tres nri in monte hocadoꝛauerũt.æ oꝛoe við
iij. par.ti.xij.c.cx. .
In tcia ꝑte oñdit᷑ xpᷣi fructuoſa determinatio ĩ ve⸗
ritatis oñſione ibi. Ego ſum ⁊c. Moꝛalit᷑ hic infor
mamur ꝑ wctrinã yxpᷣ ociũ vel accidiaʒ fugere ſiue
etiã pigriciã. iſtis tribo vide ſupꝛa i tabula ⁊ vir⸗
tutes moꝛe meſſiũ ad metendũ ⁊ colligẽdũ fructuʒ
gaudij celeſtis indeſinent ſemiare.xæ ipᷣis vide ſupᷣ.
Ef. guntate alt illa multi crediderũt. ð fidevide ſup

BGabbato poſt Oculi.

GSup epla damiet.xiij.que ſic incipit. Erat virĩ baby⸗
lone ⁊ nomẽ eins ioachim. Et accepit vxroꝛem Su⸗
ſannã. In pcedẽti epla figuralv loquẽs eccla onñdit
nobis in Moyſe ⁊ aaron ꝙ atẽptoꝛes diuine legis
aſſequũrᷣmaxunũ incõmodũ..ſ.pꝛiuatõem celeſtis
regni. In pñti.n.epłla oñdit nobis in iſtis dunobus
pſbyteris ꝗͥ contra legẽ dei falſe accuſauerũt ſuſan-
nam. ꝙ etiam eidẽ ↄtẽptoꝛes legis diuine aſſeqnũt᷑

maximũ incõmodũ.ſ.afflictõnẽ et᷑ne moꝛtis. ue

qquidẽ epla ↄtinẽs iſtã hyſtoriaʒ ſic põt diuidi. In
ipᷣa em̃ quatuo: deſcribunnnrkt.
damaihen Suſanne nephanda tẽtatiovt pate
aO pꝛincipio vſq; ibi. Exclamauerunt aũt ſenes. pro
pꝛimo.ſ.pꝛincipio epłe.vide qe mr̃imonio quomõ
ſe hr̃e vebẽt adinuicẽ vt iſti duo in pꝛĩcipio.xſuꝑ
vide ſupꝛa matrimoniũ.
Et videbant eã ſenes.⁊ quo vide ſupꝛa Aſpectus et
vilus incautus. ” .
rarſerũt ĩ acupiſcẽtia eꝰ.d qua ſupꝛa ↄcupiſcẽtia.
uãobꝛeʒ aſſentire nobis ⁊c.de adulteriovide varia
ſupꝛa adulterium.
M ſi nolueris dicemus ↄtra te falſum teſtimonium
Iſtnd veſcribit᷑iij.par.ti.ix.cxj.5.iij..iiij.⁊.j. pte
ti.xiiüi.ca.iiij.S.xij.
cðo veſcribit᷑ eiuſdẽ maligna accnſatio ibi.Ex/
c manait aure ſenes.de accuſatione vide ſuprs
cuſatio.
ercio veſcribit᷑ eiuſdẽ iniuſta cõdẽnatio.ibi. Et
ↄdemnau erũt eã vſq; ad moꝛtẽ.œ homicidio ſine
ſeditione vide ſupꝛa homicidiuʒ ⁊ occiſoꝛes. vel de
iudicio. Erat coꝛ eius fiduciaʒ hñs in vmino. De
coꝛde vide ſupꝛa.⁊ ſpe in veũ ſupꝛa ſpes.
Muano eſcribit᷑ eiuſdẽ digna liberat io ibi. Exau
iuit autẽ dñs ⁊c̃.ve oꝛone ha bet᷑ ſupꝛa oꝛo. Fatui

Dominica Tetare.

filij iſrael nõ iudicãtes iuſte. Iſtud iuditiũ hũanũ
notabiliter veſcribit᷑ ſupꝛa iudiciũ hůann.
Bup euãgelio Roh. vin as ſic incipit. Perrexit ihũs
in montè oliueti ⁊ diluculo iteꝝ venit in templuʒ.
MHitũ aũt ad ↄtinuatõem euãgelij.Heri oñ ebatuꝛ
xpᷣi magna pietas ex eo ꝙ ſamaritanã ignoꝛantem
tãdulciter in foꝛmauit.hodie eius iuſti cia cũ miſe/
ricoꝛdia ꝓclamat᷑ ĩ eo ꝙ peccatricẽ ab accuſatori⸗
bus liberauit.⁊ ſ̃im hoc diniditur euangelium.
rĩo veſcribit᷑ ſalutaris xpᷣi eruditio.vt ptʒ ĩ prin⸗
dpio.tum ad eruditionẽ xpᷣi nota ꝙ vebitꝰ mo/
dus wocẽdi veritatẽ fidei eſt pꝛimo haurireĩ amo⸗
E vuotiõe.⁊ poſt effũdere populo in pᷣdicatõne.
epꝛio vide.S. oꝛo. v ſcpᷣo.. de p̃dicatoꝛibyvbi oi.
ecũdo deſcribit᷑ phariſeoꝝ calũnioſa tẽtatio ibi.

Adducut aũt mulierẽ. e mr̃imomio vide ſupꝛa ſlb

lra m.ſq; matrimoniũ.⁊ ve adulterio etiaʒ ſupra de
tẽtatione qua diuerſi diuerſimode cũ tẽtãt. vide

h.par.ti.iij.c.x.

Tercio vſcribit vtuoſa xp̃i rñſio ibi. Hieſus autẽ
inclinãs ſe.vel veſcribit᷑ Pie glee⸗ cãs examĩsre dee

bent. iudice ⁊ iudicio hũano vide ſupꝛa indiciũ.
uarto deſcribitcalũniantiũ ↄfutatio ibi. Audi.
Ored vnũ poſt alũ ⁊c. .
into veſcribit᷑ fugere peccatum nec iterare ibi.

Vade ⁊ amplius noli peccare ne veteriꝰ ⁊c.ſeptem

ſunt nocumẽta recidiustionis in peccatũ.iiij.par.
ti.xiiij.ca.vj.a.ij.S.vſq; ad.viij.S. Et væ peccatis et
peccatoꝛibo vide.S.ſub lr̃a p.vel põtvltima ꝑticula

spplicariad abſolutionẽ.qꝛ dñs iſtã abſoluit.deqᷣ

vide varia ſupꝛa. abſolutio.

Dominica Tetare.

Oupꝑ epla ad Galathas.iiij. que ſic incipit. Ecriptũ

C qm abꝛahã duos filios habuit.vnũ v ancilla er

vnũ de libera. In pcedẽti feria ſexta ⁊ ſabbato oñ/
dit nobis marer ecchia maximũ dãnũ qð aſſequũt᷑
diuine legis ↄtẽptoꝛes vt pʒ ĩ ipᷣis rptigver 1
ſent aliqͥ credere ꝙ ſicut xpᷣiani teneant᷑ ad obpᷣuã⸗
tiam vcalogiita etiã tenent᷑ ad obſeruãtiã omniũ

legaliũ ſicut a pꝛincipio eccłie multi crediderũt di

cẽtes ꝙ ſimul cũ euãgelio deberẽt etiã legalia obv⸗

7

uare.ideo in hac quarta dñica occurrit.̊ pia mat᷑

ecclia ꝑ ppᷣeonem ſuuʒ paulũ apoſtolum remonẽs a

coꝛdibus fideliũ iſtam opinionẽ ꝑ fideʒ oſtendens
eandẽ legẽ fuiſſe grauiſſimam.ipᷣamq; fuiſſe legt᷑ ti
moꝛis ⁊ ſeruitutis.De ipſa lege moyſi vide ſupᷣ.lex

moſaica.a qua qnidẽ ſeruitute vt ipſe dicit in aei
ibe⸗

epla nos xpᷣs ꝑ libertateʒ euãgelij qð inſtituit
rauit. Põt ergo diuidi ꝑñs epla in hũemodum. .
ꝛimò nãq; ponit apoſtolus hic ſenſum hyſtoꝛia-
umalialam. Bariprumeg. abꝛahã duos filios
habuit. vide ſupra filiatio.
Alla añt que ſurſum ẽ hieruſalẽ libera 5Due eſt iſta
ibertas.j.par.ti.iiij.c.ij.S.viij.ante finẽ.
Secũdo ponit naſenumallegoꝛicſ ermy.
ſticũ ſiue ſpũalem ibi.Que ſunt ꝑ allegoꝛiaʒ dicta
cetera.
etare ſterilis ⁊c. Gſaie.liiij.De vario gaudio vide
ſupꝛa gaudiß.—
Sup euagelio YJoh. vj. q ſic incipit. Abijt ihs trãs

mare galylee qꝗõ eſt tyberiadis ⁊ ſequebat᷑ eñ mul/
titudo magna c. Hodie cõſiderans pia mat᷑ ecclia
hoĩnẽ fatigatũ ieiunijs ne ꝑ totũ væficiat ĩ hac me-

dis vñica nitit᷑ tripliciter hoĩem ↄſe olariĩ ipmiſſe
end vt pʒ in introitu Letare. In epla oſtẽdit
apls nrᷣam nobilitatẽ ⁊ in xpᷣo libertatẽ.⁊ młta hu.

iuſmodi ꝓſequit᷑ que diligent᷑ cõſiderata nõ modi⸗

cum releuant in vinea dñi laboꝛãtes. Similit q; in
ſancto euãgelio agit᷑ e quinq; panibv.n iſto euã⸗

2 poſ⸗

gelio quatuoꝛ teſcribunt᷑.
ꝛimo.ſ.ↄgrua diſpoſitio excitãs as opandũ ihi.
bijt ihs trãs ma.ga.væ mari vide ſupꝛa ſubm.
Et ſequebat᷑ eũ multitudo magna.qũo hõ vario mõ
ðʒ ſequixpᷣm vide ſupꝛa.Er tripir hõ ſpãliter debʒ
ſeqͥ xpᷣm.ſ.ꝑ volũtariã pauꝑtatẽ contra auariciam
integrã caſtitatẽ cõtra luxuriã.⁊ ꝑ obediẽtiã cõ/
tra ſuꝑbiã. ð iſtis tribo vide.S.ĩ locis ſibi adaptatl.
Secundo væſcribit᷑ vᷣtutis diuine opatio excitans
ad mirandũ ibi.Sixit q̊ eis ihs ⁊c̃.vel notat᷑ chꝛiſti
magna clemẽtia ⁊ hoc in turbaꝝ cibatõe ibi. Faci⸗
te hoĩes diſcũbẽ. Eſt em quintuplex panis.ſ.panis
coꝛpalis.wvctrinalis. e ſecũdo pane vide.S. panis
ibi.ſcriptura ſacra.panis exẽplaris.panis ſacramẽ
talis.væ quo vide ſupꝛa euchariſtia. Et panis ſpũa
lis de quo ſupꝛa ibi.æ pᷣdicatoꝛe vᷣbi ci. vel quĩq;
libꝛi moyſi v7.
Tercio deſcribit᷑ miraculi facti manifeſtatio ꝓuo⸗

cans ad diuulgandũ ibi. Vt aũt impleti ſũt dixit.

Tollite fragmẽta. Sũt em triplicia fragmẽta ſcʒ
ſincere uotionis quo ad veũ. vtuoſe oꝑatõnis .qᷓ
ad ſeipᷣm.⁊ honeſte ↄuerſatõis ue ad ꝓximum. œ
iſtis tribo vide.S.ĩ tabula ĩ lr̃is ſibi ↄneniẽtibo.
