iſta exponitur a chꝛiſtianis e hieruſalem p roma-

nos diruta. ⁊p tpe xp̃ᷣi veri nati in bethleem.qͥ cum
ad hieruſalem perſonaliter veniens ⁊ in ipſa exem-

plariter viuens ſalubꝛiter wocens. enident mira-

cula faciens ipam fecit gloꝛioſam. Surge ergo ⁊ i/
luminare ⁊c̃. GèOratiam di amplectere ibi. Surge ⁊
illuminare.ipᷣam opibus ꝓſequendo ibi.&t ambu
labũt gẽtes in lũine tuo.eandẽ in fingulis diligen⸗
dam ibi. eus in cireuitu ⁊c̃.de ipſa gratia vide ſu⸗
pꝛa gratia.
tella aũt gratia i in euangelio dicitur.quia facit
humiles.ſtabiles.coꝛuſcabiies ⁊ celibes.Omnẽ gẽ/
tem eccleſie recipit. Kormelos id eſt maioꝛes pecca/
tis ⁊ ſuꝑbia vꝛgentes.Sꝛomedarios id eſt minoꝛes
citius veniens. Madian ⁊ effata.id eſt iniquitateʒ
effundens.
Supꝑ euãgelio Mathei.ij.qð ſic incipit.Cũ natꝰeſſer
hieſus in bethleẽ iude ⁊c̃. Re epiphania dñi habes
ſᷣmonem ꝑ thema. Vidimus ſtellã eius in oꝛiente
⁊c̃.cum veclarationibo ꝓ iſta feſtiuitate.iiij.par.ti.
xv.ca.xxxij ꝑ totuʒ. Aſta ſtella etiã vario mõ xſcri
bit.ij. par.ti.xij.c.x.S.iij.iiij.v.⁊.vj.
Apertis theſauris ſuis obtulerunt eimunera aurum
thus ⁊ mirram. In quibus verbis duo notantur.ſ.
oꝛdinata ⁊ rega lis oblatio cũ dicit᷑. Aptis theſau⸗
ris ſuis.Myſtica ⁊ vetrinalis ſignificatio ibi.Au
rum thus nran er theſauri terreni diuitie.
ꝓpꝝe conſcientie ⁊ quelibet ſcientie.e pꝛimis pan
peribo large diſtribuant mutuantibo grates reddã
tur.⁊ xpᷣi ſacerdotibo digne offerant᷑.de diuitijs við
ſupꝛa. Be ſecũdo theſauro ſcilicet pꝛopꝛie conſcien
tie da lachꝛymoſam cõfeſſionem. deuotam oꝛatio⸗
nem.⁊ largam diuine gratie ſuſceptõnem. dequibo
omnibus ſupꝛa in tabula. SBe tercio theſauro ſcili⸗
cet ſcientiarum da vt ſcientiam noſtraʒ bonis opi⸗
bus appꝛobemus.omnibus comunicemus ⁊ veum
ceinde gloꝛificemus. Sic ergò offerimus tria mu⸗

pꝓgebat᷑z po

nera. pꝛimum iuſticie.ſecundũ miſericoꝛdie. Cercc
um pꝛudẽtie.de quibo vide ſupꝛa in tabula. Auruʒ
ſignificat dei obedientiã.myrra vite mũdiciam. et
thus fame redolẽtiam.
Qusgliter ſe homo tripliciter debet offerre eo. et qũo
fieri dʒ dei ſacrificiũ ⁊c.xeſuꝑ vide.iiij.par.ti xv.c.
xxxv. ⁊ a.j.S.vſq; ad.ix.S.
er aliã viã reuerſi ſunt in regionẽ ſuam. .

omica infra octauas epi
phanie. B
Super epiſtola ad Romanos.xij.que ſic incipit. Ob
ſecro vos ꝓ miſericoꝛdiam vei vt exhibeatis corꝑa
veſtra hoſtiam viuẽtem. Apls in hac epła cunctos
filios eccłie monet vt ſe ypᷣo offerent vt fupꝛa ĩ the/
mate.Quare aũt ſe hõ tripłr offerre põt co.⁊ qũo
fieri œbet i ſacrificiũ habet᷑.iiij.par.ti.xv.capit.
xxxv.p totum.
Nolite cõformari huic ſeculo. In quibus vbis duo
nort hiliti⸗ retractiua cũ dicit. Molite cõ⸗
foꝛmari.Eyplicatio infectina addens.huic ſeculo.
Peim enim ꝓhibitõne mali hoꝛtamur ſocietatẽ ⁊
conuerſationem fugere. SGecũdo ne inficiamur ĩ ſe/
culo.de iſtis duobo vide.S.de mũdo.
Sicut enim invno coꝛpoꝛe multa membꝛa habemus
oĩa aũt membꝛa non eundem actũ habent.ita mul
ti vnum ſumus in chꝛiſto.eyponit᷑ de vnitate cõmu
ni.ſecunda parte titu.iiij.capi.viij.S.iij.añ mediuʒ
in ſecũda colũna. . ”
Oẽs vnũ coꝛpus ſumus in ypᷣo.j.par t. vij erij Hiij.
mogicum poſt.

uper euangelio Zuce.ij.c.quod ſic incipit. Cum fa-
ctus eſſet hieſus annoꝝ duodecim aſcendentibo ⁊c.
ꝓPonit᷑ nobis in pꝛeſenti euãgelio qũo a maria ma⸗
tre eius que ſeſ ũ maxima ſolicitudine cuſtodiebat
debai triduũ inueniebat᷑ Pꝛimo ergo oſtẽ
dit huius pueri etatem. quia annoꝛum duodecim.
ecundo oſtendit in hieruſaleʒ opoꝛtunitatẽ ibi.
ſcendentibus illis. Tercio rema nendi occaſionẽ
ibi. Cum redirent. Quarto ipius per hoca paren⸗
tibus amiſſionem ibi.Et non cognouerunt paren
tes eius.
Et factum eſt poſt triduum. Mota ꝙ quilibet inue/
nire põt dñm hieſum poſt triduũ cõfeſſiõis.contri
tionis ⁊ ſatiſfactionis.d iſtis ſupꝛa vide ĩ tabula.
Inuen erunt illum in tempio ſedentem in medio do/
ctoꝛum. Mota q; wminus operatus eſt ſalutem in
quintuplici medio.iij.par.ti.xxxj.cap.ij.ꝓ totum.
fili qͥd feciſti nobis ſic ⁊c. Oſta interrogatio triplicit᷑
exponit᷑ 1 œclarat᷑ ſuꝑ ſſto euãgelio.œ interroga/
tionibo ⁊ rñſionibo ⁊c̃.quarta par.titło.xv.c.xxxvij.

p totum.
rat ſubditus illis. Qualiter inſtruere debent parẽ-
tes filios ⁊ regẽ ⁊ cetera.quarta parte titn.ij.cap.v.
§S.iij. Quomodo parentes ſunt honoꝛãdi. quarta
par.titulo.v.c.ix.S.j.⁊.ij. Et de obedientia vide ſu⸗
pꝛa in tabula.
DBe veneratione ? frequentatiõe eccleſiaꝑ ꝓ themate
in pꝛincipio ſupꝛa habet᷑ eccłia.
t mater eius conſeruabat oĩa verba hec conferens
in coꝛde ſuo. Mota ꝙ ſunt duodeciʒ fructus verbi
quibo anent qui non audiũt vꝓbum ⁊i.ij.par.tit.
ix.ca.xj. .ij.b. =
Hieſus autem pꝛoficiebat ſpigntia: etate et gratia
apud vũ ⁊ hoĩes. In quibus verbis dno notãtur.

ſcilicet ſingularis augmentatio cum dicitur. Hie⸗
ſus pꝛoficiebat.virtualis fecundatio addens.Sa/
pientia ⁊ etate ⁊ gratia. Pꝛimum pꝛopter bꝛeuita/
tem dimitto. Secundo notatur virtualis fecunds⸗-
tio. Nam gratia pꝛcueniens eſt pꝛincipiuʒ omnis

Domica prima poſt octauas epi.

fecundationis hoĩs. dũ em̃ peccatoꝛ aridus longe
eſt a o.nec vllũ fructuʒ meritoꝛuʒ facere poteſt
ſine ipᷣa.v gratia vide.S.in tabula.
Reo octaua Epiphanie vide ſermonem ꝓ baptiſmo
apparitione pꝛis ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti.iij.par.t.xiiij.
ca. ij. ꝑ totum. Duꝑ euãgelio Mathei.iij.

Domica pꝛima poſt octa⸗

uas Epiphanie.
Suꝑ epiſtola ad Romanos.xij.que ſic incipit. Habẽ
tes wonationes ſᷣm gratiã que data eſt vobis diffe⸗
rentes. In hac epła apoſtolus tna facit. Pꝛĩo mo
net ĩ ꝑſona eccłie ꝙ fiat mutua ſubmĩſtratõ bonis
homĩbo. Et tãgit diuerſa officia ſᷣm que fieri debet
mutua ſubminiſtratio dicens. Habentes wnatio/
nes.⁊æ varijs gratijs wnis ⁊ mutua charitate ſiue
dilectione.vide ſupᷣ in tabula in literis ſibi adapta
tis.ſ.g.d.c.Odientes malũ adherentes bono.in qͥ
bus verbis duo notant᷑.ſ.inalicæteſtatio cum dici
tur. Odientes malum. boni affectio cum dicit᷑.ad/
herẽtes bono.vebemus nãq; pꝛimo deteſtari malũ
peccati.de ipᷣa vide ſupꝛia. Gecũdo debemꝰadbe
rere bono virtutis.ðcũ nihil virtute ſit melꝰ.de iſps

vide ſupꝛa.ſ.virtus. 8

7.H. j. Ij. 7. 1ij.

quarto capitulo quarto p totum. Et titulo.iij.ca.

rercio.S.vij. Gecundo non vebemus temerarie iu⸗

dicare.ſecunda parte ti.iij.ca.viij. 7. 5. .ij. .iij. per
totum. ecundo perſuadet qtum ad ꝓximum

exemplarem edificatonem dicens.pꝛouidẽtes bo-⸗

na non tm̃ coꝛam æo ſ̊ etiam coꝛam hoĩbus. id eſt
pꝛouide curetis vt vᷣba vr̃a ⁊ oꝑa ñ ſolũmodo pla⸗
ceant deo ſ̊ etiam vt non hominibus ſcandaluʒ in-
gerant. ſcandalo vide.ij.par.ti.vij.c.iiij.ꝑ totũ.
Tercio diſſuadet vltionẽ iniurie ſiue expetitioneʒ
vindicte cum dicit. o vos vefendẽtes chariſſi/

mißß date locum ire ⁊c. De iniuria vide.ij.par.titu.

viij.ca.iij.S.ſexto.⁊ ſub litera i.ſcilicet iniuria vt ſu
pꝛa.Et l vin dicta vide quarta parte ti.v.cap.xiij.
ij. ¶Quarto pſuadet ſuppletionè indi-
gentie dicens.Di eſurierit inimicus tuus ciba illũ
ſi ſitit potum da illi id eſt ̃m gloſam mitte ei neceſ
ſaria.De oꝑibus miſericoꝛdie vide — in tabula
ibi. miſericoꝛdia. ¶ Vltimo apoſtolus diſſuadet
feruoꝛẽ iracundie dicens. Moli vinci a malo. id eſt
a malo homine.⁊ ſignanter dicit noli.quia vinceꝛe
ſiue vinci in poteſtate noſtra eſt. vincit enim qͥvult
vincere.⁊ vincitur qui vult vinci.d quo vide.S.in
tabula. Ita perſuadet tamen vigoꝛem patiẽtie di⸗

cens. Ded vince in bono malũ.æ hoc vide pulcheꝛ
pulchꝛa notabilia.niij. P. rima notabilia.iiij.par.ti.iij.ca.vij.ꝑ totũ.
Super euangelio Mathei. viij. quod ſic incipit. ũ
ſcendiſſet hieſus e monte ſecute ſunt eum turbe
multe. Meſens euangelium diuiditur in dnas par
tes ſᷣm duo miracula:æ quibus fit mentio in iſto
euangelio.quoꝛum vnum eſt lepꝛoſi mundatõ.ali⸗
ud vo ſerui centurionis paralytici ſanatio. In pte
illa in qua ponit pꝛimum miraculum. pꝛimò oſten-
ditur quando illud factum ſit.vt patet ĩ principio

—

pe gaudentes. e ipᷣ̃a vide

Bpegzudenred welha giiede honoꝛe vide ſupꝛia.

ti. vij.c.j.⁊.ij.ꝑ totum.
Mꝛoni inſtantes.æ ipᷣa vide ſupꝛa. —
In tribulatõne patientes.de patiẽtia vide.iiij.part.
ti.iij.c.vij.⁊.j.par.ti.v.c.iiij.S.ij.f.
Itẽ ve vanio martyrio ſiue ſanguine vide pꝛima pte.
ti.v.ca. iiij.ꝭ.ij.circa finem.Et pꝛincipałr.iiij.par.
t.i.iij. ca. iij..ij.
Super euangelio Johannis.ij. quod ſic incipit. Nu-

ptie facte ſunt in chana galylee ⁊c. Diuiditur iſtud Fecundo coram quibo ibi.ſecute ſunt eũ rurbe m
eceeiuãgeliũ in ſex ꝑtes. An pꝛima verermina᷑ locus ĩ e0 qualiter ſe habuit leproſus ſalutem b 8„
quo miraculũ fa ctũ eſtqꝛ in chana galylee. In ſe⸗ tens ibi. Gcce lepꝛoſus ⁊c. Qualiter ſe habuit ſal-

cunda pſone ceꝛã quib factum ẽ ibi. Erat mr hie⸗ uatoꝛ ſalutem conferens ibi. Erxtẽdens hieſus et ce
ſu ibi. In tercia ea que vderant occaſioneʒ vt fie⸗ — eſcendiſſet hieſus ᷑ monte ſecuteſunt
ret miraculũ.qꝛ veficiẽte vino. In quarta manife eum turbe mlte. Vebemus itaq; nos ſequi chꝛiſtuʒ
ſtatio miracłi ibi. Et dicit eis hieſus haurite nũc. qui ſic dignat᷑ ad nos v celeſti monte æſcendẽ cuʒ
n quinto oꝛdo miraculi huiꝰad alia miracula fa turbis potentiarum.quia in chꝛiſto eſt via inobli⸗
cta a hieſu ibi.Hoc fecit initiũ ⁊c. In ſexta effectꝰ quabilis. veritas ineffabilis. et bonitas inhauſti/
miraculi ant a głiam ni Ni⸗ nuptie bilis. Propter primũ xebemus euʒ ſequi in effectu
vario mõ veſcribunt᷑ ſm varios ſtatus hoĩm ꝓ tri/ iodier ſecundum in affectu. pꝛopter terciũ in in-
bus ſᷣmonib.Et quid ſignificant ſex ydrie in iſtis tellectu. In effectu inqᷓ bone actionis. in intellectu
nuptijs.cœ quibo in iſto euãgelio.iiij.par.ti.xv.ca. vere cognitionis.⁊ in affectu vere dilectionis.quo⸗
xxxviij.xxxix.⁊.xl. modo homo ſequi vebet deum in perfecta dilectio⸗
Nuptie facte ſunt. In quibꝰ verbis duo notãt᷑. Pꝛi ne habetur quarta parte titulo vndecimo capitlo
mo qũo tꝑaliter coniugati vebẽt viuere ibi.nuprie ſecũdo..ſecũ w.circa mediuʒ. Vide ſupra ·.ſ.ſequi.
facte ſunt. Secũdo quũo ſpũaliter copulati in xpᷣo croſu⸗ iſte aſſimilari poteſt peccatoꝛi et peccatis

poſſunt bſiſtere. Dico pꝛimo ꝙ tpaliter coniugati vVt ſupꝛa.
bẽt ſacr̃a ſui oꝛdinis inuiolabiliter ſᷣuare.⁊æ ipᷣis Domine non ſum dignus vt intres ſub tectuʒ meum
vide ſupꝛa ⁊c̃. Scðo xpᷣo ſpũaliter copulati vebent ⁊c.de humilitate vide varia quarta parte titu.iiij.
ſepᷣcipuea peccato cauere.qꝛ peccãdo ſponſa chꝛi⸗ caplo.xij. —
ſti aia fide perimit. Se nuptijs ſpiritualibus pꝓ tri⸗ Klij regni eijcientur in tenebꝛas exterioꝛes ibi eſt fle
bus ſtatibus hominũvide quarta parte roſoerv. tus ⁊ ſtridoꝛ ventium. In quibus verbis duo notã

canuviij. ir.. Il. Vel vercligioſis vel vr.
ginibus. 22222ðèBðBB
iciẽte vino. No ta ꝙ triplex vinũ veficiebat ante
xpᷣi aduẽtum. qͥd ſignificat iſtud vinũ ⁊c̃.iiij.part.

tur ſcilicet fatuitas mundanoꝛum cum dicitur. -
lij regni.penalitas domnatoꝛum cum dicit᷑. In te⸗
nebꝛas exterioꝛes. DNico pꝛimo ꝙ fatuitas magna
eſt mundanoꝛum.quia mũdum vanum preponũt

xv. ca. xlij. S.. celo. de munco vide ſnnea in rabuls Siecnndo pa⸗
13 „r. enp t et penaliras damnatoꝛum quam conſiderare de⸗
Do mica ſe cu da P oſt octa/ bemuo cauere. Vide ſupꝛa de inferno.⁊ v᷑ penis

uas Epiphanie. vtſupra. . 3 =
Dupeꝛ epiſto la ad Roma.xij.que ſic incipit. Molite men dico vobis non inueni tantã fidẽ in iſrael.iſta
pꝛudentes eẽ apud voſmetipſos. In quibo verbis magnitudo fidei veſcribit᷑.iiij.par.ti.viij.cap.iij.S.
duo nota nt᷑.ſ.ne nos ſuꝑbe iactemus ibi. Nolite. uiij. v. vj.. vjj.
ne ꝓximos tem erarie iudicemꝰ cũ ðᷣr. Apð voſmet olo mundare. Qirca hocnota octo que vult deus
ipſos. ¶ Be pꝛim o.ſ.de iactantia vide.ij.par.titulo no biao in hac vita ⁊ nonum in futura. pꝛima par.

Domica terciapoſt octauas epi.

titulo.xij.c. j. S. vij. P totũ.

Domicatercia poſt octa

uas epiphanie. òòòẽG
ꝑ epiſtola ad Romanos.xiij.q ſic incipit. Nemi
quicꝙᷓ vebeatis niſi vt inuicem diligatis.Apoſto⸗
lus nos primo hoꝛtat᷑ ad dilectionẽ: oſtendẽs ꝙ ꝑ
ipᷣam eſt oĩs boni oꝑatio dicens. Nemini quicqꝙᷓ ve
beatis.id eſt nemini maneatis obligati.ſᷣ omnibꝰ
reddite quod ſuũ eſt. charitatem itaq; ſoluitevt eã
ſemꝑ beatis.⁊ hoc eſt quod ait.niſi vt innicem di
ligatis. Iſta ꝓrimi dilectio vario modo væſcribit᷑
iiij.par.ti.vj.c.vj.⁊.S.iij. Vide et᷑ ſupꝛa dilectõe.
on adulterabis. In quilo verbis duo notantur
ſcʒ oĩs mali abnegatio cum dicit᷑. Mon.adulterij
ſpecificatio cum addit᷑.Adulterabis. Dico pꝛĩo ꝙ;
omne malum eſt cauendũ.quia non manet impu-

nitum. væ hoc vide ſupꝛa ibi. punitur puniuntur.

Secũdo adulteriũ ẽ ſpãliter hoꝛꝛendũ.œ quo við
ij.par. ti. v.c. iſj. .. “
Non occides.v quo pꝛima parte titulo.xiiij.capitło
quarto.S.ix.
Mon furaberis. quo ſupaa.
MNon falſum teſtimonium dices.vide pꝛima parte ti-
tulo.xiiij.ca.iiij.S.xij.⁊.iij.par.titulo.ix.capitu.xj.

H. iij. 7.iiij.

MHon cõcupiſces rem ꝓximi tui.pꝛima part.titu.xiiij.

ca.iiij.S.xiij. “
ecundo hoꝛtatur ad hoc ideʒ oſtendendo ꝙ per
ipſum eſt omnis mali inclinatio ibi. dilectio malũ
non operatur.d qua habetur in pꝛincipio huiꝰepi
ſtole ſignartum.
Cercio ex his cõcludit᷑ ꝙ per eandeʒ ẽ diuine legis
impletio ibi. plenitudo legis ẽ dilectio. ꝓpter quod
charitas dicit᷑ finis oĩs ↄoſummatiõis. cœ charitate
7 dilectione. vide ſupꝛa in tabula.
uperienangelio Mathei. viij.qð ſic incipit. Aſcen⸗
ente ihᷣu in nauiculã.notant᷑ quatuoꝛ ꝑ oꝛdinem
in pñti euangelio quoꝝ pꝛimũ ẽ periculũ müdane
ibulatõnis de quo ſupꝛa mũdus.
ſcendẽte ih̃u in naniculam ſecuti ſunt eum diſei
puli eius. Applicantur iſta pulchꝛe ad religionem
ſecunda parte titulo.ij.capi.j.S.xxiiij.vide etiã ſu⸗
pra Mauis ⁊ ventus.
Secundum documẽtum dinine inuocationis ſci⸗
licet in chꝛiſti ſuſcitatione ⁊ ſalutis poſtulatõe ibi.
Et ſuſcitauerũt eũ ⁊c̃.d quo viæ fupꝛa in tabula
ðoꝛatõe.
Dñe ſalua nos gerimns. In quib verbis duo notan
Plleer fluentia bonitatis cum dicit᷑ domine
X. eſtuentia tempeſtatis cum additur. perimus
ico pꝛimo ꝙ deus habet affluentiam bonitatis.

ideo vebemus ipᷣm inuocare.e veo vide ſupꝛa *.

2 oꝛone ⁊c̃.
Secũdo mũdus hʒ refluentiaʒ tẽpeſtatis ⁊c.ð mũ
q ⁊ ſuis periculis habet᷑ ſupra mũdus.
Terciũ eſt auxiliũ ꝑ xpᷣm ſecure euaſionis.ſ.in ma
ris trãquillitate ibi. Tũc ſurgẽs im ꝑauit vẽtis ⁊
mari. Et facta ẽ trãquillitas magna.videſupꝛa ðᷣ
religio ne paceſiue patiẽtia.
Muarum ſequit᷑ pconiũ magnifice collaudatiõis
in turbaꝝ admiratione cũ concludit. poꝛꝛo hoĩes
mirati ſunt dicentes ⁊c̃.

Domica quarta poſt octa

uas epiphanie.

Duper epiſtola ad Coloſenſes.iij. que ſic incipit.

nduite vos ſicut electi vei ſancti dilecti viſcera

miſericoꝛdie. Apoſtolus in hac epiſtola tria facit.
Primo enim ponit ſeptem partes huius variets

tis. Mam pꝛimo miſericoꝛdiam vœ qua quarta ꝑte
titulo quinto capitulo decimooctauo.benignita/
tem.v qua quarta parte titulo quinto capitu.xxj.
§S.pꝛimo ibi.Eſt ergo ſeptimus.Chumilitatem de qᷓ
quarta parte ti.iiij.c.xij.p totũi.
odeſtiam.de qua quarta par.titulo.iiij.capit.x.
Ptotum. DJMWW. .
Patientiam.x qua quarta par.titulo.iij.cap.vij.
Ptotum ⁊c̃.
Secũdo ponit nomen huius auree veſtis cum ad-
dit. Buper omnia autẽ hec charitatem habentes.
quod eſt vinculũ ꝑfectionis.tercia parte titu.xvj.
capitulo.j.b. infra mediũ pꝛincipaliter. vide ſupꝛa
charitas.
Parx xp̃i exultet in coꝛdibo veſtris. In quibus verbis
duo notantur.ſ.pax chriſti amanda ibi. Pax chꝛi/
ſti. pacis federa conſeruanda addens ibi. In coꝛdi
bus veſtris.de vtraq; pace videvaria quarta parte
titulo ſexto capitulo octauo. Et ſecunda parte ti⸗
tulo ſeptimo capitulo.iiij.S.iij. Et vide latius de
P ſupꝛa.
ercio alias ſeptẽ partes varietatis ſubiungit ibi
Et paxxpᷣi.ve qua hic immediateſupꝛa.
Et grati eſtote.væ ipᷣa gratiarũactione videvaria no
tabilia. iiij. par.ti. v.c.xij.p totũ.
rbũ ypᷣi habitet in vobis abundanter. Mota ꝙ v⸗
bi vei ſunt duodecim fructus.ij.par.ti.ix.capitulo

Suꝑ euangelio Mathei.xiij.quod ſic incipit. Simi
le eſt regnũ celoꝝ homini qui ſeminauit ſemen bo⸗
num in agro ſuo. In hoc euãgelio quatuoꝛ nobis
notanda ꝓponuntur. Pꝛimum eſt diuine liberali⸗
tatis affluentia in wnoꝝ ſuoꝝ communicatõe di/
cens. Seminauit ſemẽ bonũ in agro ſuo. In qbus
verbis duo notant᷑ ſcʒ abilitas in agẽdis cũ dicit᷑.
Seminauit ſemen bonũ.mutabilitas ſuſcipientis
cũ addit᷑.in agro ſuo.deus em̃ eſt agẽs abile ad ſpi⸗
randũ bone ſpirationis fruct Becudo coꝛ homi⸗/
nis qõ ager ſuſcipit qñũq; a dyabolo ʒiʒania male
cogitationis e coꝛde.vide.S.vel ʒiʒaniaʒ heretice
pꝛauitatis.vide fupa.
Braenaurn eſt humane pꝛauitatis negligentia in
icioꝛum occaſione ibi. Cum autem woꝛmirent ho
mines.de varia negligentia vide varia.ij.par.ti.ix.
cap.iij.⁊.iiij.x totum. Item ſupꝛa v accidia et pi⸗
gricisa.
Venit inimicus ſuperſemina uit ziʒaniaʒ in medio
tritici.de diſcoꝛdia vide ſecunda parte.titulo.iiij.
capitulo. viij.
Fe iñ ẽ e᷑ne bonitatis refulgẽtis ĩmaloꝝ ſuppoꝛ⸗
tione ibi. Serui aũt ⁊c̃.xve ceo vide notabilia ſu⸗
pꝛa in tabula. .
Quartum eſt extreme ſeueritatis ſentẽtia in reoꝝ
punitione inl lligite pꝛimuʒ ʒiʒania ⁊c.de quo
vide ſupꝛa dñica ſecũda aduẽtus dñi.æEt v dinino
iudicio ſiue noniſſimo vide ſupra.

Dominica ĩ ſeptuageſima.

Sup epla pꝛima ad Choꝛint.ix.que ſic incipit. Ne/
ſcitis ꝙ hi qͥ in ſtadio currũt oẽs quidẽ currũt ſed
vnus accipit bꝛauiũ.qꝛ nos in iſta vita miſers ha⸗
bem us currere velociter ⁊ in agone ↄfligere virilit᷑
Pꝛo tãto indigemꝰ diu ino auyrilio ſine diuine gre.
Vñ apls hic duo facit. eimo væſcribit curſum ⁊ cõ⸗
greſſum quẽ habemus facere dicẽs. Neſcitis ꝙ hi
q in ſtadio currũt oẽs qͥdẽ currũt ſ̊ vnꝰ accipit bꝛa
uium ⁊c.j.par.t.vj.cap.ij.S.iiij.c.modicũ poſt.Põt
etiaʒ applicari ad thema ve militia ſpñali.iij.pte
ti. iiij. ca.j.S.iij.⁊.iiij.vel x mercede huius vite tũe
vide ſupꝛa in tabnla.

Domica. kr.

ic currite. ꝑ bong opa in ſtadio pñtis vite.vt compᷣ
hendatis bꝛauiiũ.i.gloꝛie.
Ois qui in agone contẽdit.i.pugnat cum aduerſaꝛio
ab oĩbus.ſ.impedimẽtis ſe abſtinet.vide ſupꝛa de
militia vel de martyrio.
Caſtigo coꝛpus meũ ⁊ in ſeruituteʒ algo In qbus
verbis duo notant᷑ſ.quo eſt coꝛpus caſtigandu ma
ceratione cũ dicit᷑. Caſtigo coꝛpus meum.ſideri
um anime elenandum venotione addens. Et ĩſer-
uitutem redigo.Pebemus igitur coꝛpus caſtigaꝛe
mali veclinationem motus ſcilicet carnis illici⸗/
tos repꝛimendo.æ quo vide ſupꝛa de ieiunio.⁊ ſu/
pꝛa caro.
Secũdo vebemꝰ mentẽ ad deũ eleuare.de vita cõ⸗
templatipa.iiij.par.ti.ix.c.iiij.ꝝꝑ totũ.vide etiaʒ ſſᷣ
lr̃a c.ſcʒ Coꝛ. . ’”
ecũdo væſcribit apls in pñti epiſtola diuinũ ſuc-
curſum.quem habemus querere ibi. NMolumꝰ vos
ignoꝛare fratres ⁊c̃ .. 1.
Suꝑ uuenlello Mathei. xx.qð ſic incipit. Dimile eſt
regnũ celoꝛuʒ homini patrifa milias qͥ exijt pꝛimo
mane conducere oꝑarios in vineã ſuã. In pꝛeſenti
euãgelio ſpũaliter quatuoꝛ nobis ↄſicærãda occur
ru Ni Man xps nos pꝛimo hoꝛtat᷑ ad vtuoſe opati
onis exercitiũ vel exercitationem.vel pꝛimo nobis
aꝓponitur operaꝛioꝛum in vineam conductio. VYli⸗
nea iſta Fſckſbitnr quid ſcilicet ſignificat.prima
parte ti. v.c.ij.S.vij.vuij.ix.x.⁊.xj.
Quid ſtatis hic tota die bclger Yine ociũ deſcribit
vario modo ſecunda par.titulo.ix. capitulo.xiiij.
totum. moꝛaliʒat᷑ etiam pᷣdicta autoꝛitas.j.par.t.
iij.ca. x. S. vj. b.
Lum ſero factum eſſet. placet applicare ad ſernitutẽ
vel moꝛtẽ. æ ipᷣis vide ſupꝛa.i.⁊ m. .
Voca oparios ⁊ redde illis mercedẽ.de quo videno
tabilem ſermonem pꝛima par.ti. v. ca.ij. a.S. vj. vl⸗
qꝙ; ad.5.xij.
Woes oꝑarios ⁊ redde illis mercedem. In quibover
is duo notãt᷑ ſcʒ vei magna curialitas.iubẽs oꝑa
rios vocare ibi ſeloe oparios.filij dei equitas vo
lens pᷣmiare addens. Et redde illis mercedẽ. ð pꝛi
mo.ſ. varia vocatione vide varia pꝛima par.tit.
v.capitulo.ij.S.vj.de ſecundo ſcʒ ve mercede labo/

rum vide pꝛima par.ti.v.capitulo ſecundo.S.xj. b.

d Side etis m ſupꝛa in tabula ſcilicet laboran⸗
Ot murmurabãt aquerſus patrẽfamilias. qũo intel
ligit᷑ ille murmur.j.par.ti.v. ca.ij..xj. e. Et qui ſi⸗
ilicant Eillos.ſecunda parte titulo ſeptimo ca.
Dulti ſunt vocati. de varia vocationequa dñs vani
os diuerſimode vocat vide pꝛima par.ti.quĩto. ca.

..

ij. 5. ſexto. „
omica in.łx. HDM
GOnpꝑ epla ſecunda ad Coꝛinthiosxj. que ſic incipit.

XTibenter ſuffertis inſipient es cum ſitis ipᷣi ſapien
eer eretaenlipſenres cui, Fiſap

ꝛimo nãaq; apoſtolus iſtoꝑ pſendo vanã gloꝛiam
AApoee hoc ꝙ arguit 5inehe ſic gloꝛiã⸗

tes ſuſtinebãt dicẽs. Libenter ſuffertis inſipiẽtes
id eſt gloꝛiantes in carnalilv cum ſitis ipᷣi ⁊c.ij.pte
tiiiij. ca.pꝛimo ꝑ totum. &t t inani lia ibið.c.j.
Onuſtinetis ſi quis vos in ſeruitutem redigat. de va⸗
ria ſeruitute vide tercia parte titulo tercio cap.vj.
per totũ.vel ve martyrio ſine ſanguine.e quo ſupᷣ
martyrium.
Quis ſcandaliʒatur ⁊ ego ⁊c̃.ipſuʒ ſcandalum vario
modo væſcribit᷑ij.parte titulo.vij.capitło quarto
totum.

Siueſciẽtia deſtruet.qno intellig

Aeniam aũt ad viſiones ræreuèlationes vñi. ðᷣ varia

viſione vide ſupra viſio vel contẽplatio.Et iſtera

ptus hauli veſcribit᷑ iiij. ꝑ.ti.x.c.vj. ꝑR torũ.
e magnitudo reuelationũ extollat me datus ẽ mi⸗
hi ſtunulus. ve varia tẽtatõe vide. õ5.
irtus in infirmitate ꝑficit᷑. In quibo vbis duo no
tantur.ſ.poſſeſſio virtutis quã bemus feruenter
amare cum dicit. Virtus.Afflictio carnis quã ve-
bemus patienter poꝛtare addens.in infamitate p/
ficit᷑. debemus em̃ pꝛimo vᷣtutes amare ⁊ vicia ſper
nere.de vVtutibo vide ſupꝛa.⁊ v vicijs ſiue peccatis
vide ſupꝛa ſub lr̃a p.ſcʒ peccatis.
Secundo vebemus afflictionẽ carnis poꝛtare pa/
tienter. vide de hoc ſupꝛa.ſ.infirmitates.eEct ſupꝛa
tẽtationes.
Pericu lis fluminũ.periculis latronũ ⁊c. Iſta pericu
la ſpũaliter exponunt.qũo ab iſtis impugnamur.
iiij.par.titulo ſecundo capi.ij.S.v.j.pꝛincipium. et
poſt ꝑ totum. .
Suꝑ euãgelio Luc.viij.qð ſicincipit. Cũ turba plu⸗
rima conuenirẽt ⁊ œ ciuitatibo Werore ad hieſuʒ.
In hoc euãgelio nobis pꝛimo pꝛoponi
xpᷣm ſequẽtis generalis deuotio.v quo vide ſupra
c pᷣdicatione vbi ceei.
Secũdo expꝛimit᷑ eiuſdẽ populi ſpãlis ⁊ diuerſa di

ſpoſitio ibi.Oũ aũt ſeminat aliud cecidit ꝛ⁊c aliud

cecidit int ſpinas.Exp onit᷑ bꝛeuiter.ij.par.ti.v.c.
xij.S.ij.infra pꝛin cpiu.
Kercõ excitat᷑ tepidoꝝ attẽtõ ibi. Hec dicẽs clama
bat. quo ſupꝛa accidia.pigricia vłtepiditate.
Quarto requirit᷑ a dño expoſitio ibi. Interroga⸗
uerũt eũ ⁊c.

Muinto ondit᷑ quo ad diſcipulos myſterioꝝ cogni

tio ibi. Nobis datũ ẽ noſſe myſteriũ ⁊c.

Sexto ponit᷑ expoſitio facta a dño ibi. ſtautem

hec pabola. vt pʒ in beeſtn euãgelij.
Semẽ cecidit in terrã bonã. n quibo vbis duo no⸗
tãtur.ſ.maloꝛũ periculoſa negligẽtia cũ dicit. ð

aũt cecidit.iuſtoꝝ fructuoſa diligẽtia cũ additur.

nterrã bonã.dico pꝛimo ꝙ negligẽtia vᷣbi wei eſt

multũ periculoſa.de qua ſupꝛa negligẽtia.

Scðo diligentia bonoꝝ ẽ bona audiẽdo ſverbnʒ
i.æ pᷣdicatione vᷣbi dei vide ſupꝛa pᷣdicatio ibi.ð

pdicatione ſiue vbo er.
Quod aũt cecidit in terrã bonã.hi ſũt quiĩ coꝛde bo
no ⁊ optimo ⁊c̃.j.par.ti.iiij.c.xiij.S.ij.infra pꝛinci⸗
pium. vide etiam ſupꝛa ⁊ coꝛde.

t fructũ afferũt in paniẽtia.iiij.par.titu.iij.c.vij.g.

rviij.circa fint᷑. ⁊ oẽs..de patiẽtaa.
Hi ſunt q audierũt ⁊c̃.⁊ a ſolicitudinibo⁊ diuitijs ꝛc.
de vinitis vide ſupꝛa diuitie.

Domica in.l.
Juper epiſtola. j. ad Forinth ig que ſic incipit. Si
inguis hoĩm loquar angeloꝑ.charitatem auteʒ
non habeam factus ſum velut es ſonans 7c. Apo⸗
ſtolꝰin pꝛeſenti epiſtola oſtendit nobis charitatis
vtilitatem. que oſtenditur ex quatuoꝛ. pꝛimo quia
ſine charitate non pꝛoſunt cetera wona dicens. Si
linguis hoĩm loquar c. Secũdo qꝛ cuʒ charitate
fiunt oĩa bona Kaearg patiẽs. Vercio quis
ipᷣam vitant᷑ oĩa mala ibi. haritas non emulat᷑
Quarto qꝛ pꝑ ipᷣam ha betur in his duob finalis ꝑ⸗
ſeuerantia ibi.Oĩa ſuffert ⁊c̃.de charitate videſu-
pꝛa charitas.
Si lin guis hoim loquaꝛ ⁊ angeloꝝ ⁊c.iij.par.t.xviij.
Giue lin gue ceſſabũt.j.par.ti.ij.ciiij. S.iij.

—

populiad

it᷑ hec autoꝛitas..

7

Reria quarta Cinerum.

arrs non ẽ ambitioſa.ij.par.xi.iij.c.v.d.
I1

nouerim oẽm ſdam ⁊ oĩa myſteria.iij.par.titu.v.

ca.j.S. ij.

idemus nũc ꝑ ſpeculũ in enigmate. quo videri
poſſit in pñti vita ꝑ ſeptẽ ſpecula.j.par.ti.iij.c.vj.

G. iiij. vſq; ad. xj. S.

ic aſt facie ad faciem ⁊ ibidem.S.ij. Nũc manet

Taes ſpes charitas tris hec.maioꝛ autẽ hoꝛum eſt
charitas. Ipᷣa vario mõ veſcribit᷑.iij.par.ti.vj.ca.
Munc aut manet fides ſpes charitas tria hec. maioꝛ
aũt hoꝝ ẽ charitas. In quibo verbis duo notãtuꝛ
ſcʒ vtuxis ingreſſus cum dicit. Mũcaũt.ſalutis ꝓ⸗
greſſus cũ addit᷑maioꝛ. .
atu pñti ingreſſum ꝑ fidem que eſt ianua ⁊ fũda⸗
entu oĩs bonn.
cõo volẽs bůe ꝓgreſſum ⁊ complementũ ſalutis
bet hꝛe charitatẽ.hec.n.facit hoĩes cũcta tranſi

toꝛia ↄtẽnere integralit᷑⁊ veo ↄiungere ⁊ coꝛdiali

ſuꝑna appetẽ. Sve charitate vide ſupꝛa in tabuia.
Sup euãgelio Luc.xviij.qð ſicĩcipit. AVſſumpſit ihᷣs
duodecim diſcipulos ſuos ⁊ ait illis. Ecce aſcendi
mus hieroſolymꝗ ↄ ſummabunt᷑ v7.
In pꝛincipio huius euãgelij teſcribit᷑ euãgelium
dnice paſſionis vt xpᷣi milites crucẽ eius tãqᷓ vexil⸗
lIum ſui ducis vidẽtes ad arma penitẽtie ſumenda
animent᷑.vide ſupra in tabula de penitẽtia.
Diñe vt videam. In quibo vbis duo notant᷑...neceſſi⸗
tas adnocationis cum dicit̃ Svne.ignobilitas exce-
cationis cum addit. vt videam. Mam peccator co
gnitione cecus neceſſario ũ inuocat ꝓillũmati⸗
nevide e ſonrune li viſu ⁊ ipius illũinatõe ſupꝛa
Viſio. J
Scðdo nota ᷣ ignobilitas excecatõis de ſpũali ceci⸗
tate.j.par.ti.iij.c.iiij. Et ðe illũinatione cecitatis

ſiue viſus vide.j.par.tiiij.c.v.S.j.ꝗpe mediũ.ice

ſupra in ta bula ſub v.ſcʒ viſio. . .
Et ißs dixit illi. Reſpice.quo homo dʒ octo reſpicẽ q̃
clorani ar.ti.iij.c.vij.ꝑ totũ.
ides tua te ſaluũ fecit. vide œe augmento magni⸗
tudine fidei.iiij.par.ti.viij.c.iij.S.iiij.v.vj.⁊.vij.
Et oĩs plebs vt vidit edit laudeʒ veo.vide ſupꝛa de

gratiarũactione.Et.iiij.par.ti.v.c xij.⁊.j.par.tit.

eria quarta Cinerum.

uper epiſtola Jo helis.ij.c.que ſic incipit. Cõuerti

mini ad me in toto coꝛde veſtro. Pñs epiſtola põt

ſic diuidi. ODꝛo.n.ipᷣe deꝰ ꝓ iſtũ ꝓphetã ꝑſua vet ef/

ficaciter peccatoribo pnĩam.d.Conuertimĩad me
vt ſupꝛa ve penitẽtia videĩ tabula. Et ve coꝛx vi⸗
& ſupꝛa in tabu la ſub lr̃a c.ſcʒ.coꝛ.

n ieiunmio 2 fletu 7 planctu. quo ad expoſitõem lra⸗

lem vide ſupra de ieiunio ⁊c. Allegoꝛicevo qᷓtñ ad
oẽs penitẽtes dicit. Cõuertimĩ að me qᷓtũ ad car⸗
nis moꝛtificationẽ.⁊ ſletu ad mentis purificatio⸗
nem.qꝛ lachꝛyme lauãt delictũ vt ſupra de cõfeſſio⸗
ne ⁊ contritione.Et planctu ad woloꝛis teſtificati-
onem.Et ſcindite coꝛda veſtra.ad ipſius aĩe acce/
ptandũ oblationc.qũo homo ſe poteſt veo offerre
⁊ fieri ſuũ ſacrificiũ.vide.iiij.par.tit.xv.c.xxxv.S.j.
Pi v. vij.viij.⁊.ix. .
inde contra veſperationẽ. ne ꝓpter turpitudinẽ
multitudinẽ pctoꝝ veſperemꝰ.ꝓponit nobis ma⸗
gnitudinẽ diuine clemẽtie.d.Conuertimĩ ad dñm.
qꝛ benignus ⁊ miſericoꝛs ᷑.⁊ veo vide ſupra.
anctificate ieiuniũ. Quid ẽ ieiuniũ ſanctificare.ij.
par.ti. vj.c.ij.S.viij.infra pꝛincipiũ.

Gacrificiũ ⁊ lidbamen dño ðo noſtro.qũo homo ſee

pꝛimo notanduʒ q; volens ſaluari d habere ꝓ

cco offerre ⁊ fieri vᷣi ſacrificiũ.iiij.par.t.xvxc.xxv.
GS.j. vſq; ad.ix. S. ——
Scðo ꝓmittit certitudinalłr penitẽtib indulgen⸗
tiam ibi.Zelatus ẽ dñs terra ſuã ⁊ peꝑcit⁊c̃.
Suꝑ eudgelio Mathei.vj.qð ſic incipit.Cũ ieiuna/
tis nolite fieri ſicut hypocrite triſtes. Qm̃ humili
tas vera.elemoſyna larga.⁊ oꝛs veuota leiunij ſũt
comites ſine quibo ieiuniũ non ẽ fructuoſum.ideo
ſaluatoꝛ ꝑfectionis regulam veſcribẽs pꝛĩo monet
cauere elationẽ ⁊ exterioꝛẽ oſtentationẽ.d. Cũ ie⸗
iunatis ⁊c. In ho cenagelio inuitat nos ſaluator
pꝛimo ad exercitiũ laboꝛioſum ꝑ coꝛꝑis caſtigatõ⸗
nem. d. Cum ieiunatis Ennn ad pꝛimũ notã
dum ꝙ hic vnũ pᷣcipitur.⁊ duo ꝓ hibent᷑.pcipit᷑ em̃
ieiunandũ ſicut ipᷣe ſaluatoꝛ nr ieiunauit cuiꝰ ini⸗
tium in hoĩe inchoat.v. Ci ieiunatis. quo.S.in
tabula.vide de ieiunn. .
Pꝛohibet aũt poſtea fauoꝛem hũanũ vt.ſ.non fiatp/
pꝓter inanẽ gloꝛiã.d.ſie hypocrite ð inani głia.vide
ij.par.ti.iij.c.j.p totum.. =
Pꝛohibet ſcoo ſimulatã triſticiã cũ dicit. Nolite fie⸗
ri ſicut hypoerite triſtes.i.triſticiã oñdẽtes.
SBe hypocriſi vide.ij.par.ti.iiij.c.vij.
cõò inuitat nos ad obſequiũ ſtudioſum ꝑ t᷑rens
rum abdicationẽ᷑.d. Nolite theſauriʒare. vide de
diuitijs ſupꝛa in tabula ibi.diuitie.
Tercio inuitat nos xpᷣs ad pᷣmium gloꝛioſum per
vtutum oꝑationẽ cum ſubdit.theſauriʒate vobis
⁊c̃.v varijs vᷣtutibo vide ſupꝛa in tabula.
Nuũo vebet homo theſauꝝ reponere.ſauꝝ charita
tis.argentum caſtitatis.oleũ pietatis. vinũ no/
tionis.⁊ gẽmas recte oꝑationis.Vide ſupꝛa in lo/
cis adaptatis ſibi.ſ. charitatis.caſtitatis 7t7.
bi eſt theſaurus tuꝰibi ⁊ coꝛ tuum.de diuitijs qũo
lacerant mentem in diuerſis occupant.⁊ in varjs
bonis im pediunt.vide pꝛima pa vei Fcs ihi.
on ndempe⸗ theſaurns. Et de coꝛde vide ſuᷣ
temp pꝛincipio quadrageſime vide.iiij. par.tit.
liij.ca.iiij.S.iiij.v.⁊.vj.Et in tabula vide ð ieiunio
abſtinentia.

Feria quinta poſt Cineris.

Buper eplła Yiaie.xxxviij.que ſic incipit. Egrota nit

Pla⸗ vſq; ad moꝛtem ⁊c̃. In hac epła ſpũſſanctꝰ
explicat᷑ eccleſie filijs que ⁊ quãta viilitas flebileʒ
ſequit᷑ Et vide ꝙ in hac oꝛoe pꝛincipalr agi ad li-
teram de ſanitate coꝛpali.⁊ ſᷣm ſenſum myſticuʒ de
ſpũali poꝛonem flebilẽ adapta.
eoꝛene vide ſupꝛa iu tabula oꝛo.Se contritõne
ide ſupꝛa in tabula contrino.
EBiſpone wmuitue ⁊c̃. Placet ſuꝑ hoc ve teſtamẽtis
moꝛte.confeſſione. vel de ſatiſfactione.vide ſupꝛa
in locis ſibi adaptatis. ”ÿMD
Et conuertit eʒechias faciem fuam ad parietẽ ⁊c. De
contritione vide.iij.par.ti.xiiij.capitu.xviij.ꝑ to⸗
tum. Et væ contritione in confeſſione vide ibidem
caplo.xix.
bſecro dñe memento quomodo ambulauerim co/
ram te. . “
oꝛieris tu et non unes. Prponſe de vite termino:
e

trum poſſit pꝛolongari vel abbꝛeuiari.j.par.tit.
a i =
De infirmitate ꝓ iſto egrotãte eʒechia vide ſupꝛs
ĩ ta bula de infirmitate. H

Sup euãgelio arhel vii as ſic incipit. Aũ intro⸗
iſſet hieſus capharnaum acceſſit ad eum Centuꝛio

rogãs ⁊ dicẽs.Oñe puer meus iacet in vᷣmo para⸗
lyticus male toꝛquef. .Y
Hodiein pñti euangelio hoꝛtamurad ſuffragium

Feria ſextapoſt Cineris.

mediãte quo aia liberat᷑ ab onere miſerabilis ſerui

tutis.⁊ ſũt tres ꝑtes.n pꝛima notat᷑ te palitici in
firmitate ⁊ ve pꝛis ſupplicatõe ibi. Dñe puer meus
⁊c̃.de varijs infirmitatibo vide.sS.infirmitates.

cðo notat᷑ q cẽturionis hũilitate ⁊ eiꝰↄmẽdatione

ehüilitare eiin.Brziezi b totun, .
ercio notat᷑ ve xpᷣi benignitate Hncrnaſe creduli-
tate ibi. Vade ſicut credidiſti. e magnitudine et
augmẽto fidei vide.iiij.ꝑ.ti.viij.ca.iij.S.iiij.v.ſexto

ſeptimo. V
ã ⁊ ego hõ ſũ ſb ptãte ↄſtitutꝰhñs ſub me ⁊c. Hew

minis ſiue pᷣlatis qũo ſe hĩe debẽt erga ſeruos vide

ſupꝛa d pᷣlatis ſiue dñis.

Dico auteʒ vobis ꝙ multi ab oꝛiẽte ⁊ occidẽte veniẽt

7c. ve varia vocatione vide ſupꝛa Aocatio.

Filij auteʒ regni eijcientur in tenebꝛas exrerioꝛes. e

inferno eius penis vide ſupꝛa infernus.

mẽ dico vobis nõ inueni tantã fidẽ in iſrł. Iſta ma
gnitudo fidei notabiliter œſcribit᷑.iiij.ꝑ.ti.viij.ca.

lij.S.iiij.quinto.vj.⁊.vij.

„

Feria.vi.poſt diẽ cineris.

SBupꝑ epla Eſaie.lviij.que ſic incipit. Clama ne ceſſes

quaſi tuba exalta vocem tuam. annuncia populo
meo ſcelera eoꝛum.⁊ mui Aacob peccata eoꝛum.

ciendũ ꝙ ꝓpheta ex parte ei facit tria ĩ hac epi ·

tola. Pꝛimo em̃ vſcribit ſalutare ieiunium ĩ pꝛin
cipio cum dicit. Clama ne ceſſes.Secundo ſaluta-

ris ieiunij finale ſtipendium. ibi. Tuncerumpet.
Tercio finalis ſtipendij fontale pꝛincipium. in fi-

ne cum concludit.quia miſericoꝛs ſum. Notanduʒ
E pꝛimo ꝙ ſunt duplices elemoſyne erogande ſpeci
aliter tꝑe ieiunij.ſ.quedã ſpũales.⁊ quedã coꝛpoꝛa
les.v quibo dñs loquitur p ꝓphetaʒ. Qoꝛꝑales ſũt
vij.xe quibus Mathei.xxv. Se iſtis vide.ij.par.ti.j.
c.xxiiij.S.ij.Et.iiij.p.ti.v.c.xviij..iij. De oꝑibo mi⸗
ſericoꝛdie vide ibidẽ.S.v. Et d varia elemoſyna vi
⁊qx ſupꝛa in tabula.
Quare leiunauimꝰ nõ aſpexiſti. hũiliauimꝰaĩas no/

ſtras ⁊ neſciſti.ecceĩ die ieiunij vꝛi inuenit᷑ volũtas

vVꝛa.ij.p.ti.vj.c.ij.S.viij.ix.⁊.x.

Nolite ieiunare vſq; ad hãc diẽ vt audiat᷑ clamoꝛ vi.

„ . „. „

e ieiunio vide.ij.ꝑ.ti.vj.c.ij. totum.
pꝛicipaliter. iiij. p.ti. iiij. c.iiij. S. uij. Itẽ q̃re ſupꝛa
in tabula de ieiunio.
cce ad lites ⁊ contẽtiones ieiunatis. Et ꝑcutiti pu⸗
gno impie ⁊c.ij.p.ti.iiij.c.ix.S.iij.
Sup euangelio Mdath.quinto quod ſic incipit. An/
diſtis quia dictũ eſt antiquis.Siliges ꝓximũ tuuʒ.
⁊ odio habebis inimicũ tunʒ.Ego autẽ dico vobis
diligite inimicos veſtros. In hoc enangelio notan
tur tres partes. In pꝛima ſancte affectionis chari-
tas dilatanda ibi. Audiſtis quia dictum eſtanti⸗
quis.SDiliges pꝛoximũ tuuʒ ⁊c. YIſta dilectio veſcri/
bitur vario modo quarta parte titulo ſexto capitu
Erta Eligeran⸗ latius ſupꝛa Rꝛorimi dilectio
t pꝛincipaliter ſupꝛa de dilectione. Et odio habe
bis inimicum tuum.hoc oſtenditur eſſe falſum. ſe⸗
cunda parte ti.octauo.ca.tercio.S.quarto. Non eſt

N teziti

verbum legis.quia in lege non ſcribitur.ſed eſt in-/

terpꝛetatio iudaice interpꝛetationis.quia dicebãt
ꝙ omne quod non erat in lege pꝛohibitum erat eis
conceſſum ⁊c̃. “ð
go autẽ dico vobis. diligite inimicos viĩos ⁊c. Iſta
dilectio veſcribit᷑.iiij.p.ti.vj.c.iiij E in ſecudo
§. habet᷑ le ſignis huius vilectionis.Etiaʒ ca.vj.S.
mwerto quinto. —
Eſtote iᷣ vos ꝑfecti ſicut pꝛ veſter celeſtis ꝑfectꝰc.iiij.
E.·ti.xj.i.ij.O.ij. circs mediũ.Et vide alia multa ibi-

em ti.xij.c.iiij.S.xij.de varia pfectione.

ttẽdite ne iuſticiã veſtrã faciatis coꝛã homibus. vi

