Enato deſcribit᷑ oꝑantis ↄmẽdatio excitãs ad re
rendũ gratiarũactões.⁊ xe grarumactõe vide.S.

Eſt puer h vnꝰ hñs quĩq; panes. Quid iſti panes ſi⸗

gnificãt hꝛ.iij.ꝑ.ti.xviij.c.v.S.iij.d.

Feria ſecũda poſt Letare.

.

Bup epka. iij. egum.iij.que ſic incipit. Venert due

mulieres meretrices ad regem Salomonem ſtete

runtq; coꝛã eo. Apłus paulus in pſona ecclie mrfis

ſãcte heſterna die excitauit nos efficacit᷑ ad reiectõ
nem legis moſa yce ⁊ ſuſceptõnem legis euãgelice.
hodie vᷣo ondit᷑ ꝙ ſynagoga nũqꝙᷓ fuit efficax ad pᷣ⸗
ſeruandũ hoĩes a morte ſpũali.Et etiã fuit ſuffici
ens ad pᷣſeruãdũ ab hac moꝛte.⁊ hec lectio ſiue epi⸗
ſtola hyſtoꝛiał põt diuidi in tres ꝑtes.
rimo veſcribit᷑ cauſe deſcripte ꝓpoſitio vt ptʒ in
rincipio. Nora ꝙ in iudicijs ↄcurrũt quinq; ge⸗
nera hoĩm.⁊ quo illi aliq peccãt.ij.p.ti.j.c.xix.a.S.
iiij.vſq; ad finem illius capli.

Er ſurgens in tẽpeſte noctis ſilẽtio ꝛc. de fraudulen

ia vide ſupra.
ecũdo vſcribit᷑ cãe pſecutio ibi. Kñditq; altera
maulier nõ eſt ita ⁊c᷑. e mẽdacio vide.s.mẽdacium.
Atq; in hũc modũ ↄtendebãt coꝛã rege.æ ipᷣa viõ.ij.
par. ti.iiij.c.ix.
XTercio deſcribituꝛ cãe diffinitio ibi. Eifferte mihi
ladiũ.æ vario gladio vide ſupra glaliũ.
Econtra illa dicebat nec mihi nec tibi ſ occidat᷑.

Augiuit aũt oĩs iſrael iudiciuʒ ⁊c.x iudice ⁊ iudicio

humano vide.s.iudiciũ.
npeuagento oh.ij. qð ſic incipit. Pꝛope erat pa⸗
ſcha iudeoꝝ ⁊ aſcẽdit ihs hieroſolymã ⁊c. Etũ aũt
ad ↄtinuatõeʒ euãgelij huiꝰ diei heri oparijs veuo⸗

—

tis eccłia exhibuit ſolatiũ.hodie ne pᷣmio pꝛiuetur

tollit quoddã obſtaculuʒ.⁊ ̃m hoc ſunt tres ptes
huius euãgelij. On prima notat᷑ ↄuerſatio exẽpla-

ris in tẽpli acceſſione vt pʒ in principio de frequen
tatione ⁊ celebꝛatõe feſtiuitatũ.vide.S.feſtiuitas.
⁊ vide ſupra eccleſia.
n ſecũda gre notat᷑ increpatio vᷣtnalis invendẽ
tium expulſione db grc feciſſet flagelluʒ ⁊c. In
eccłia militãti ſũt tria genera ſacrilegioꝝ deflèdas
ſpñaliter.ij.par.ti.j. cap.xxij..v. vj. .vij. Ytẽ vide
qũo tẽplũ polluit᷑ coꝛpalit᷑ ſupra eccleſia. Ytem de
Fnome fo aĩe templũ violat᷑ habet᷑iij.par.ti.
xij.c. vj. S. iij.
Oues vendũt qͥ oꝑa pietatis ꝓ hũana laude exercent

„◻

ilnn ſymoni

Feria tercia poſt Letare.

⁊c inani glia vide ſupᷣ. Per boues intelligũtur pᷣdi
ca td:es vꝓbr i.æ ipis vide ſupꝛa pᷣdicatoꝛes.

—

olũbe ſignificãt ſpũſſancti vona c̃.vide ſupꝛa in

.

a vel e frat᷑na coꝛectone.
elꝰ wmus tue comedit me. zelus vario mõ veſcri⸗
it.j.par.ti.vj.c.ij.S.vj.R totum.
In tercia parte notat᷑ vt infoꝛmatio ꝓphetalis fu
furi oñſione ib. Solnie templũ hoc ⁊c. Moꝛalit
etiam aĩa aſſimilat᷑ tẽplo vel vmo.ſ̊ hoc templuʒ
ſoluitur ꝑ peccatimoꝛtalis ꝑpetrationẽ.⁊ animea
xeo ſepara ationem.ſed in triduo penitentie contni
tionis confeſſionis ⁊ ſatiſfactõnis reſuſcitatur.de
iſtis tribus vide ſupra in locis ſibi adaptatis. æt
qũo aĩe templum violatur ⁊ ſanctificat᷑iij.par.ti.
xij.c. vj. S.ij.⁊.iij. Ype em̃ ſciebat quid eẽt in homĩe
ide ſupra in tabula.

eriatercia poſt Letare.
upꝑ epła rodi xxxij.que ſic incipit. Locut eſt dñs
ad moyſen dicens. Deſcende e monte qꝛ peccauit
populus tuus quẽ eduxiſti v terra egypti. In pce
Tenti feria oſtenſum eſt nobis in figura duaꝝ mere
tricũ ſynagogã fuiſſe inefficacẽ ad pᷣſeruãdũ iude/
os a morte ſiy all. A qð tñ habuit efficaciã eccle
ſia gentiũ reſpectu p

offenſionẽ cũ adiutorio legis qð pʒ.qꝛ poſt paucos

dies a legis datione cultũ veri vei veſeruerũt. co/

lentes idolũ pꝛimũ pᷣceptum tranſgrediunt᷑. Mo⸗

ſequit᷑ hyſtoria pñs que in ſumma cõtinet tria.

Primo em̃ continet inſinuatõem culpe ibiAocu/
tus eſt dñs ad moyſen.d.Seſcẽde de mõte qꝛ pecca
uit populus tuꝰ. Se peccatoriho ⁊ peccatis vide. S.
ſub lr̃a p.Et e idolatris vide.ij.par. ti. xij.c.j.S.ij.

Keceſſe ee e via quam oñdiſti eis.v varijs vijs
Et de pᷣc

vide.S eptis vecalogi vide.S. pᷣcepta.
Scoo hic ↄtinet᷑ cõminatio pene ibi. Rurſũq; dñs
ad moyſen. Oerno ꝙ populus iſte dure ceruicis ſit
c.væ inobediẽtia vide.ij.par.ti.iiij.c.ij. Et cordis
duricia queẽ.⁊ quomodo ẽ emollienda ⁊c̃.j.par.ti.
iiij.c.xiij.S.ij. =

ercio hic ↄtinetur pꝛopiciatio diuine offenſe ibi
oyſes autẽ oꝛabat dñm ⁊c̃.de oꝛoe vide varia ſu

ra o?o.

Sup euãgelio Joh. vij. qpᷣ ſic incipit. Ja die feſto me

diante aſcẽdit ihᷣs in templuʒ ⁊ voce eſack.
te

ad ↄtinuationẽ euãgelij heri xpᷣs eiecit de tẽplo ne/
gociatores. hodie corrigit falſos hypocritas et le⸗
gis puaricatores. In hoc euãgelio oñdit xpᷣs oꝛigi
nem ſue wctrine vt ſibi magis credat᷑. Et pꝛo ꝓpo

nit᷑ eius woctrina qͥ; ad tpᷣs ⁊ locũ ⁊ voctrine excellen

tia ibi. Jã die feſto mediãte aſeẽdit ihs in templũ.
Dsog ſiue tẽplo vide ſupꝛa Ecchlia.

cõo ꝓponit᷑ indeoꝝ ꝑuerſitas quo ad doctrine ex

cellentis vilificatõem ibi. Qũo hic las ſcit.

Qui a ſemetipſo loquit᷑ gliam ꝓpꝛiam querit.æ ins⸗

ni glia vide.ij.par.ti.iiij e. . rỹ
Tercio ꝓponit᷑ ſalutaris ⁊ lauda bilis obuiatio ibi
onne inopſeo dedit vobis legẽ.q.d.vos eſtis ob/
ligati ad obſeruãtiam legis.nõ ego ſum obligatus
q̃ ſũ ſupᷣ legẽ.æ legevide.j.p.t.xv.c.vnico.S.ij.⁊.iij.
Wiel ce pceptis dei ⁊ ecclie de quib vide.s. Ve lege
enuãgelica vide ſupra. W
uarto ꝓponit᷑ puerſoꝝ admirabilis ↄfutatõ ibi
Molite iudicare ᷣm faciẽ. Audicare alios et facta
ipoꝝ inſpicere ⁊c. que mala ex hoc ꝓueniũt.ij part.
ti.iij.c.iij.S.v..et iudiciũ temerariũ veſcribit᷑ ibidẽ
c.viij. Et v iudice ⁊ iudicio hũanovide ſupꝛa.

emoniũ habes quis te querit interficere. blaſphe⸗

mia væſcribit᷑.ij.par.ti.viij.c.vij.viij.⁊.ix.

ſie opuli xpiani. Hodierno die ofr
ditur ꝙ eadem fuit inefficaxad veclinandũ diuninã

Clamabat ihũs wocẽs in tẽplo ⁊c̃. de p̃dicatoꝛe verbi
-i vide ſupaas.

De turba aũt multi credider̃t ĩ eñ.c fide vide ſupra.

Feria quarta poſt dommi/
cam Letare. ¶ Bup epla Eſaie.j. que ſic incipit.
LZauamĩ mũdi eſtote.auferte maluũ cogitationũve
ſtraꝝ ab ocuł meis. In iſta epła ſiue ꝓphetia mo⸗
net eccłia baptiz andos ĩmagno ſabbato ⁊ oꝛdinã-
vs ad gratie ſacralis ſuſceptionẽ ⁊ boni vſus eiuſ
dem ꝓſecutionẽ. In q̃ epła ꝓphavuo fac̃. Pꝛio em
hoꝛtat᷑ nos vt accedamus ad efficax remediũ dicẽs
LZauamĩ mũdi eſtote.vbi eſcribit efficax remediũ
qᷓtũ ad duo in quib ↄſiſtit. Nꝛĩo qͥdã lauari ꝑ ba⸗
ptiſmũ ſiue ſacralem ↄfeſſionẽ.de quib duobvi
ſupra ſub lr̃a b.⁊.c. Vel quo ad peccati fugaʒ.vide
ſupra ſub lr̃a p. —
rii aũt ad cautelã futuri addit Auferte ma. co.
vꝛarũ.de ipᷣis cogitatõibo vide varia.S.cogitatio.
AQuerite iudiciũ.iudiciũ hũanũvario mõ ðᷣſcribit᷑.s.
Cõſequẽter ponit᷑ ſca ꝑs vbi veſcribit remedij ef
fectũ cũ dicit. Venite ⁊ arguite me.q.d.ſi feceritis
que nũc vobis cõſulo.ſ.ꝙ nunc purgetisvos a pec
catis pꝛeteritis et caueatis a futuris. et exercetis
vos in bonis operibo.ſ.addiſcẽdo ſalubꝛia.diſcer/
nendo int᷑ nociua ⁊ vtilia.⁊ reuelãdoꝓximoꝝ gra⸗
namins.niſi tunc vobis benefecero.ſ.elẽdo pctã
vꝛa et exhibẽdo gre bñficia ego meobligo ꝙauda⸗/
cter poſſit: arguè me ve iuſticia vł ſaltẽ de miſcdia

Gi fu erint peccata vẽa vt coccinũ. ⁊e ipᷣis vide ſupra

ſub l̃a p.l.peccatis.

—

Velut lana alba erũt.ſ.poſt contritionẽ. cõfeſſioneʒ.
7 ſatiſfactionẽ.æ iſtis tribo vide ſupra in tabula in

locis ſibi ↄuenientibo.
Bup eusgelio Joh.ix.quod ſic incipit. Pꝛeteriẽs ihᷣs
vidit hoĩem cecũ a natiuitate.⁊ interrogauerũt eũ
diſcipuli eius.d. Rabbi qͥs peccauit h̊ aut parẽtes
eius vt cecꝰ naſceret᷑ ⁊c̃.ſperi ypᷣs redarguit iu eos
de legis pᷣusricatõe.hodie inſtruit ſiue oñdit pᷣua/
ricationis emẽdationẽ in ceci curatõe.⁊ ſᷣm hoc di
uidit᷑ pñs euãgeliũꝗ6. 27
RKenno n onhit cceit ae cã ibi. Pꝛeteriẽs ihus vi⸗
dit hoĩem cecũ a natiuitate.Cecitatẽ ſpũalẽ indu
cunt ſeptẽ que ? auferũt viſum corpalem.j. par.ti.
iij.c.iiij.Et cecit as mẽtis que eſt.⁊ ipᷣa ẽ triplex.ij.
par.ti.v.c.ix. Et qũuo iſte viſus ſpũalr illũinat᷑ ha/⸗
bet. j.par.ti.iiij.c.xv. l
abbi quis peccauit hic aut parẽtes eiꝰ vt cecus na-
ſcere᷑ eſup vide qũo væus diuerſos punit propt᷑
diuerſa ⁊c̃.ſupra Dena.
eund oſtendit᷑ infirmitatis curatio hoccũ di/
riſſet expuit in terram fecit lutum. voluit ſe in hoc
oſtendere creatoꝛem. qui in pꝛincipio vſus eſt luto

ad hoĩs creationem. Tade⁊ laua in natatoꝛia ſy⸗:

loe. debet igitur quilibet libent᷑ ſuſcipe patientiaʒ
vel pniam ad inſtar huiꝰ ceci. 2. pꝛio abire ab er⸗
roris laqueo cordialiter penitendo.ſecun laua
re in woloris alueo integraliter confitẽdo.debʒ ve⸗
nire cũ erroꝛis ſtudio veraciter ſatiſfaciẽdo.ve iſtis
vide ſupꝛa.

Abijt ⁊ lamit ⁊ venit vidẽs.v viſu ſpũali? eiꝰ illũmna

tione habes varia nota bilia ſupꝛa viſio.
n peccatis natus es ⁊ tu woces nos. ↄtumelia vi⸗
eſupꝛa. “”U
Tercio oñdit᷑ cei ptãtis cõmendatio ibi.Ille hõ qui
dicit᷑. In hoc dixit veritatẽ ⁊ eandẽ nõ tacuit.iðo
de ipa vide ſupra ſub lr̃a v.
arto oñdit᷑ eiuſdẽ ceci illuſtratio interioꝛibi.Au
Diuit aũt hieſus. Illũinant᷑ ſpũaliter oculi menta

„.

les ſeptẽ modis.j.par.ti.iij.c.v.S.j.

Feria. v. poſt Aetare.

eria. v. poſt Letare.

uꝑ epkla.iiij. Re.iiij.q ſic incipit. Venit mlier ſuna/
mitis ad heliſeũ viꝝ dei ĩ motẽ carmeli.die pᷣcedẽti

oñdit nob mr eccłia ꝙ ipᷣa ꝑ graʒ noui teſtamẽti hʒ
efficaciã auferẽdi coꝛdiũ duriciã. ad q ſynagoga in-
efficax fuit etiã cũ auxilio legis.hodie nobis ondit

ꝙ ipᷣa ꝑ eandẽ graʒ hʒ ⁊ habuit efficaciã ſuſcitandi
moꝛtuos ſpũalit᷑.ad quod ſynagoga ſꝑ inefficax fu
it. vt ptʒ ꝑ figurã hui epłe.Circa ſenſũ hyſtoꝛiacuʒ
huiꝰlectionis.xij.tãgunt᷑ ꝑ oꝛdin.
Pꝛimo tãgit᷑ mulieris aduẽtus ad viꝝ deiheliſeũ.vt
patet in pꝛincipio. MM
Secũdo notat᷑ heliſei occurſus.ibi. un vidiſſet eaʒ
vir vei ⁊c. Vir dei vocabat᷑ ꝓpterꝰx
qua vide ſupꝛa vᷣtus.
Tercio ſubdit᷑ mlieris euotio.ibi. Appᷣhẽdit pedes
eius.ſ.p deuotione ⁊ humilitate. .
Auarro heliſei ↄpaſſio ſubdit᷑ ibi. Et ait bõ ci.
Muinto poni?᷑ mulieris qᷓrimonia. ibi. Que dixit nũ⸗
q̃d petiui ⁊c. Quomodo œ diuerſimode punit vi/
e ſupꝛa ibi Ouni. ”Mä lä
Sexto ponit liſei puidẽtia. ihi. At ille ait ad Geli
Accinge lumbos tuos. ⸗
Septio ponit᷑ mulieris ſtabilitas.ibi. Poꝛro mr pue/
ri ait viuit dñs ⁊c̃.vide ſupꝛa e iuramẽto.
Octauo heliſei curialitas ſequitur ibi.Surgẽs j.ꝛ ſe⸗
cutus eſt eam.
ono ſequit de relatione ipius Geʒzi ibi. Geʒi vo p⸗

ceſſerat eos ⁊c. Decimo ſequitur heliſei oꝑatio.ibi.

ngreſſus ò Heliſeus vmũ cc.
Vndecimo additur pueri ſuſcitatio ibi.Aſcẽdit ⁊ cu
buit ⁊ oſcita uit puer ſepties.

uodecimo matris adoꝛatio 7 grarũacti
ibi. Que vocata ait ⁊c.Zolle filiũ tuũ ⁊c.

Dupꝑ euãge.Lu.vij.quod ſic incipit. Ibat ieſus ĩ ciui/
tatẽ q̃ vocatur Maym.⁊ ibant cũ ed diſcipuli eiꝰet

turba copioſa.

n hoc eua agitur te ſuſcitatòe cuiuſdã tefuncti cir
ca quẽ bntianu loci veterminatio vt ptʒ ĩ

inabloi⸗ bat ieſus in ciuitatẽ q̃ vocat᷑ Naym.

aym interpᷣtat᷑ cõmotio.⁊ ſignificat pñtẽ munduʒ.

mundo vide ſupꝛa. S
Scõðo tãgit᷑ teſtiũ ydonea multitudo ibi.Et ibant cũ

eo diſcipuli eiꝰ⁊c. Et bñ ibãt cũj eo.qꝛ ſine eo erant

ſiẽ oues ſine paſtoꝛe.ſic plebs ſine rectoꝛe.ſit diſci⸗
puli ſine infoꝛmatoꝛe.⁊ ſic exercitꝰſine ductoꝛe.
ercio tãgit᷑ mirabili faciẽdi motius rõ ibi. Cũ aũt
Eppꝛoßinuͤrer poꝛte ciuitatis. Et notat᷑ etiã chari
tas affligẽs amariꝰibi.Ecce tefũctꝰc̃. fuit autem
motiuũ q̃druplex.pᷣmũ aduẽtꝰxpᷣi vłappꝛoximatõ
ſcom moꝛtui cõditio.terciũ pietas mr̃is.q̃rtũ vtili
tas turbe.vide ſupꝛa de moꝛte ⁊ viduitate.
uarto tãgit᷑ moꝛtui ſuſcitatõ ibr Aereſfit⸗ tetigit.
uinto tãgitur vtilitas cõſecuts ĩ ppło ibi. Accepit
aũt oẽs timoꝛ. vide ſupꝛa Æmoꝛ.
Et magnificabãt veũ.vgrarũactõe vide ſupꝛa.

eria ſexta poſt TLetare.

mulieris mr̃iſfſamilias ⁊ erat languoꝛ foꝛtiſſimꝰita
vt nõ remaneret in eo alitus 7.
In pñ̃ti epla.iiij.xeſcribũt᷑. Pꝛimo wloꝛoſus caſus fi
⸗ otauit filiꝰc.cæœ ĩfirmitatibo vide ſupꝛa
coðo veſcribit᷑mr̃is plãctꝰqruloſus ibi.ixit g̊ ad
helyã.qͥd mihi ⁊ tibi vir vei. Ingreſſus es ad me vt
remẽoꝛãt᷑ ⁊c.multũ em̃ ſe hũiliat h̊ mlier ſct᷑a.pctis
em̃ ſuis ⁊ iuſticie vᷣine q̃ ſꝑ recoꝛdat᷑ pᷣ oĩb filij ſui at-

nꝑ plaig eg rrl ſic incipit. Egrotauit filius
3

tribnebat moꝛtẽ. Re varia vi punitõe vide ſupᷣ᷑ ſõ

Ia p.vl de varijs penis ſine miſerijs q̊s dñs diuer⸗

utis excellẽtiã3.

7 grarũactio concludit

ſis diuerſas ĩmittit.xvæe quibo ſub lr̃a p.ſ.pena.

ercõ veſcribitur ꝓphetie factũ miraculoſuʒ ibi. gEr·

ait ad eam.

Quarto deſcribitur canticũ gratioſũ wi. Aun mr.

grarumactione vide ſupꝛa. 4
Si filiũ iſtũ moꝛtuũ aſſimilare placet pctõꝛi.vide ſu⸗
pꝛa ſub p.ſ.pctis ⁊ pctõꝛibo ⁊c.

Dupꝑ euangelio okej nod ſic eible Orer quidã .
ſe

languẽs Aaʒarus ⁊c. Mtum autẽ ad ꝓſetutionem
euãgelij heri ſaluatoꝛ oſtendit penitenti poſſe ſub
ueniri ſuſcitationi adoleſcentis.hodie pponit gra⸗

uitatẽ maſuetudinis in ſuſcitatione fetentis. t di
uiditur iſtud euangelium pꝛima ſui diuiſiõe ĩ tres

partes
Pꝛimo ſeribit calamitatem piculi affligẽris et ti/
moꝛis inſtãtis hoꝛroꝛẽ.ibi.Erat quida ſangues ls
ʒarus.væ varijs infirmitatibo vide ſupꝛa.
Gecudo eſcribit eiꝰmoꝛtẽ indubitabilẽ ibi. At cau
diuit.de varia moꝛte.Laʒarꝰamicꝰn᷑ wꝛmit ⁊c de

vario ſomno vide ſupra ſubs. H
Eamꝰ monamur cũ eo.ð varia moꝛte vide S.ſb.m.

arta antẽ occurrit illi. Maria aũt wmiſedebat.

vita actiua ⁊ contẽplatiua vide ſupꝛa ſub v.

Magiſter gdeſt ⁊ vocat te.de varia vocatione qua w .

minꝰdiũſos diuerſimode vocatr. habetur.j.p.ti.qͥn⸗
to.c.ij.S. ſexto. l
Vadit ad monumẽtũ vt ploꝛet ibi.pᷣvarijs ſuffragijs
moꝛtuoꝝ vide varia.iij. p.ti.xxxij.c.ij. x torſn.
XTeis eſerihit ſuſcitatiõeʒ ei mirabilẽ ibi. Yeſus ᷣ
ide de iuſtificatione impij ſupra.

Itẽ e pctoõꝛibovide ſupra ſb p.Et ſtati pdit qͥ fuit li

gatus.vide ſupra ſub lr̃a e.ſ.Ercõicati.
Et dixit ieſus.ſoluite ⁊ ſinite abire.ve abſolutõe vi⸗
ſupra abſoluto.
Babbato poſt Tetare.
Gnup epla Eſa ·xlix. qᷓ ſic inepit. In tpe placito exau⸗
diui te.⁊ĩ die ſalutis auxiliatus ſum tui.
lla q̃ cõtinet pñs epła ꝓmiſſa fuerũt a ceo pꝛe eius fi

io.⁊ ipᷣi eccłiemaxime primitiue.põt aũt ipa ſic di /

uidi.pꝛimo em̃ ꝓmittit᷑ mira efficacia ibi. In tẽꝑe
placito exaudiui te ⁊c̃.vbi primo in iſta ꝑte ꝓmitte

batr᷑ xpᷣo ⁊ ipᷣi eccłie vᷣtꝰ⁊ efficacia ad q̃tuoꝛ.iſad debß5

cãdum groſe cũ pᷣmittit᷑. In tpe placito.ſ.gr̃e quod

incipiet ĩ aduẽtu ſuo ſᷣm carnẽ.exaudiuite.i.exau2⸗/

diã ⁊c̃.vide ſupra ve varia oꝛone.
cce iſti delõge veuiẽt ⁊c̃. Vide ſupꝛa łe varia voca⸗

tione qua dñs diuerſos diuerſimode vocat.vide ſſb5

ſ. Vocat᷑

v. ſ. Vocatc.
Vel allegoꝛice ꝑ illos qͥ velonge veniẽt intelligimꝰin

petĩs obduratos vel de venia veſperantes. ꝓ illos qͥ
ab aquilone intelligimꝰinuidos frigꝰodij ſecũ poꝛ
tãtes.p illos qͥ a mari intelligimꝰiracũdos ⁊ ſuper
bos.p illos qui de terra auſtrali ſunt intelligimus

auaros ſiue luxurioſos.De iſtis quatuoꝛ vide in lo⸗

cis ſibi adaptatis.
Secũdo excludit᷑ quoꝛũdã falſa ſnĩa ibi. dixit ſyõců
ibi ſciẽdũ ſᷣm glo.q ſyõ ⁊ hirlm pꝛincipalr acapiũt᷑

tribo modis.vno mõ ꝓ ciuitare t᷑rena. alio mõ ꝓ ec

chia militãte.tercio mõ ꝓ eccłia triũphäate.
Suꝑ enã. Jo.viij.qð ſic incipit.go ſũ luy mũdi.
Eitum adcontinuationẽ euagelij heri oſtenſũ fuit fe

ditatẽ pct̃i foꝛe fugiendã ⁊ flendã. hodie ꝓponit cla

ritatẽ honeſtatis ⁊ vtutis eẽ aſſequenda. Et ſᷣm h
diuiditur pñs enangelium.

Pꝛimo em notat᷑ claritas lumis illuſtrantis ibi.Ego
um lux mundi. &t merito yxpᷣs aſſimilatur luci pꝛo
pter tria.ſ.ꝓpter mirabilẽ ꝓductionẽ.inſeꝑabilem
vnionẽ.⁊ delectabilẽ ſepationẽ.

Secũdo notatur vtilitas huiꝰ lumis ⁊c.ibi.qͥ ſequit᷑.

—

Dominicainpaſſione.

360 homo poteſtſequi ceum vide ſupꝛa.

õ anibulat ĩ renebꝛis.ſ.ignoꝛãtie.et p añs nõ veniet

ad tenebꝛas iehẽne.væ ignoꝛãtia vide ſupꝛa.
Dierũt q̊ ei phariſei.Tu teſtimoniũ dicis ve teipᷣo ꝑ
hibẽs ⁊ teſtimoniũ tuum nõ eſt veꝝ. Errauerũt ipᷣi
ĩ hoc qðᷣ mulerply pbari põt ꝓ noſtro teſtimonio ſi⸗
ue teſtibo vide ſupꝛa. —.
Tercio notat᷑ Viras noĩs teſtificãtis ibi.Et ſi ego te⸗
ſtimoniuʒ pꝑhibeo ⁊c. Vos neſcitis vñ venio ⁊c. Pe
ignoꝛantia vide ſupꝛa. . “
s ſᷣm carnem iudicatis.de iudicio temerario vide
upꝛa.
Erſt⸗ ego iudico iudiciũ meũ veꝑ ẽ.qꝛ ſolus nõ ſuʒ ſed
ego ⁊ qui miſit me pater.q.d.pater mecũ ẽ qͥ me gi-

nit. gignẽdo antẽ eſſentia colcat veritatẽ. Exquo

equit᷑ ꝙ ego ſum vitas.vttatis aũt ẽ reddere teſti/
moniũ. Nota yxpᷣs ĩ his dat intelligere ſuũ dupliceʒ

õ nõ iudicat ſed ſaluat. Gecũ

dũ ĩ quo iudicabit.qꝛ omne iudicium ⁊ædit filio.de
ipᷣo diuino iudicio vide ſupꝛa.

Dominica in paſſione.
Suꝑ epla ad Hebꝛ.ix.que ſic incipit.Xpᷣs aſſiſtẽs põ⸗
ifex futuroꝝꝑ bonoꝝ.

4 .
Konuemẽter iſta epla in qua agit᷑ ve ſan gnis ypᷣi aſp⸗

ſione ⁊ moꝛtis ꝑpeſſiõe legit᷑ in hac dñica que dicit
ñica paſſionis dñi.qm̃ ab hac die vſq; ad paraſce⸗
uẽ recolit ecclia dñicam paſſionẽ. H ciẽdũ ꝙ apo
ſtolus ĩ iſta epła oſtẽdens efficaciã ſacrificij quod
xpᷣs in cruceꝓ nobis obtulit. effectũ eiꝰdupliceʒ de⸗
ſcribit.quoꝛũ pꝛimꝰẽ generis hũani redẽptio.diot
S. X*ps aſſiſtẽs veo pꝛi põtifex futuroꝝ bonoꝝ.i.lar
gitoꝛ gre ⁊ glłie.tabernaculũ nõ manufactuʒ.i.car/
nẽ ſuã nõ factã oꝑe humano ⁊c.neq; ꝑ ſãguinẽ hir⸗
coꝝ.æ ſacrificijs vide ſupꝛa. Si em̃ ſanguis hircoꝝ
aut vituloꝝ ſᷣm legẽ effuſos inquinatos.i.irregula
res ſanctificat.i.mũdos vemõſtrat.q̃nto magis ſã⸗
guis xpᷣi effuſus.ſ.in cruce.

Et ideo noni teſtamẽti mediatoꝛ eſt ſuꝑ illud media

toꝛ. Mota ꝙ xpᷣs opatus ẽ ſalutẽĩ qͥntuplici medio
iij.p.ti.xxxj.c.ij.ꝑ totũ.
Pocie incpit eccla agere memoꝛiã de xpᷣi paſſiõe. No
ta ꝙ paſſio xpᷣi ad memoꝛiã renocata tripliceʒ effe⸗
ctũ facit ĩaia.iiij.ꝑ.ti.iij.c.vij.S.iiij.b.
t cirea xpᷣi paſſionẽ norade ſunt.vij.circũſtãtie.iiij.
..ti. xv.c. xlj.S.ij. .
up euãgelio YJoh̃.viij.quod ſic incipit. Quis ex vo
bis arguet me e pco.
In pᷣoꝛib dielo ſacti euãgeliſte ⁊ mr̃ ecclia filios ſuos
ad vtutes incitauerũt ypᷣi exercitatõe.abhincaĩan⸗
tur faluatoꝛis amara paſſie aueniẽter. igit nũc le⸗
git iſtud euãgeliũ cũ incipimꝰrecolere xpᷣui paſſionẽ

qm ex h̊ eusgelio oſtẽdit ſexpᷣs immunẽ ab his pꝛo

pter que dicebant ipᷣm eſſe reum moꝛtis.
ꝛimo oſtendit ſe xpᷣs hẽe vite ſanctitatẽ ⁊ innocenti
am contra pꝛimũ ſibi impoſitũ di.Quis ex vopᷣ ar
guet me ve peccato.
Secũdo oñdit vitatẽ ĩ woctrina ⁊ efficacia cõtra ſecũ
dũ ibr. Bi Vitatẽ dico vobig.æ ipᷣa vide ſupꝛa.
ui ex veo ẽ vba dei audit. Nota ꝙ. xij.ſunt fructꝰ⸗
bi —————
Nõne bñ dicimus q; ſamaritanus es ⁊ moniũ hẽs.
vide ſupꝛa blaſphemia ⁊ contumelia. .
Tercio ondit patiam redẽptoꝛis iniuriã tolerar e di⸗
cẽs ibi. go vemoniũ nõ habeo. œ patia vide ſupᷣ.
&ᷣ iniurijs in locis ſibi adaptatis. Sebet qꝗ̊ miles
xpi vt triumphet de auerſario inſtar xpᷣi patientis
cõuicijs nõ reluctari ſed tol erare patieter. Vba nõ
vindicare ſed leniter indulgere ⁊ ꝓ hoſtiloꝛare eoſ
q; diligere pariter.

AQuarto oſtẽdit quo ad veũ humilitatẽ 1 reuerentiö
quo ad ſuꝑioꝛes ſeruare Eo honoꝛifico patrẽ
lglifico meipᷣm glia

meuʒ. honoꝛe vide ſupꝛa.
mea nihil ẽ.x quo vide ſupꝛa ſubg. .
Et ſi dixero qꝛ nõ ſcio eũ ero ſiłis vobis mẽda x. Mẽ⸗
daciũ vario mõ veſcribit᷑.
Quinto oñdit quo ad ꝑſonãꝗ.xvitatẽ.⁊ eternã exiſtẽti⸗
am.contra quartũ.d.Abꝛahã pꝛ vꝛ exultauit.ð va
rio gaudio vide ſupꝛa. vt videret diẽ meũ ⁊c. Anti
qui qũo viderũt ceũ ⁊c.j.p.ti.iij.c.vj.S xiiij.xv.xvj.
xvij. xviij.vide etiã de viſu ſupꝛa.
exto oñdit᷑ demẽtia puerſoꝝ conãtes innocentẽ la⸗
pidare.ibi.Tulerũt q̊ lapides. duricia coꝛdis vi
ceſupꝛa vel e obduratione vel ve obſtinatione.

Feria ſecunda poſtdomini

cam in paſſione.
SBup epla Jne iñ aue ſic incipit. factũ ẽ verbũ dñi
ſecundo ad Yonã ꝓphetã di. Surge vade in Ni-
miuen ciuitatẽ. Recolẽs pia mater ecclia dñice paſ-
ſionis myſteriũ nõ ſolum pᷣponit fidelibo verba pꝛe

conis noui teſtamenti.ſ.apłi Pauli.qͥ oñdit eã iã fwu

iſſe factã ꝓ ſalute oĩm. verumetiã verba quedã ⁊ fa
cta parr antiquoꝝ.ſ.aſovſi.Eſaie.Hieremie. Jo
ne ⁊ Danielis.vt patebit in ꝓceſiu que ꝓ eiſdem ſcʒ
ꝙ ſalute oĩm ⁊ ꝓ conuerſione entin. YJaceis ĩ ceci⸗
tate ꝑmanſuris futurã eã pꝛeſignabat. Pñs epiſto⸗
la ita diuiditur.

Pꝛimo eſcribit iuſſũ conſtringentẽ cũ pꝛemittitur.

Factũ ẽ Vbũ dñi ſcõo ad gonã ꝓphetaʒ di. Jurge

vade in Niniuẽ ciuitatem magnã ⁊ pᷣdica ⁊c. B⸗
pᷣdicatoꝛe verbi vi vide ſupꝛa.

Secundo veſcribit actũ exequentẽ ibi. Et ſurrexit io

nas ⁊c. Se obediẽtia vide ſupꝛa.

Tercio eſcribit fructũ cõſequentẽ qui fuit niniuita⸗

rum ↄuerſio ad pniaʒ.v qua vide ſupꝛa ibi. Credi⸗

cerunt niniuite dño ⁊c. Et pᷣdicauerunt ieiunium

ud varie deſcribit᷑ ſupꝛa.
E Lonner
pꝛa Els.
Et ab iniquitate que eſt in manibo eoꝝ.Manꝰiſta de

ſcribit᷑ cũ ſuis digitis ⁊ eoꝛundẽ ſignificationibo.ij.

p.ti.ij.c.j.S.viij.in pꝛin.
Bogenanbelto Johannis ſeptimo quod ſic incipit.
Aiſerunt pᷣncipes ⁊ phariiei miſtros vt capent ie⸗
ſũ. Etũ ad cõtinuationẽ euãge.heri fuit dictũ qũo
volente dño iudei eũ nõ lapidauerũt hodie quomõ
magis cõcitati ĩ ũ capiendũ mĩſtros miſerunt.et
Fm hoc diuidit᷑. ꝛimo notat᷑ pꝛincipiũ iniqͥtatis
contra xpᷣm innocentẽ ſiue magna iudeoꝛũ puerſio
cũ dꝛ. Miſerunt pꝛincipes AAoraliter pꝛincipes
tenebꝛaꝝꝑ ieſuũ.i.iuſtũ.innocentẽ ⁊ ſanctũ.verbo.co

gitatione aut facto cupiẽtes cape.malas immiſſio
nes quaſi miſtros ſuos immittũt. vide ſupꝛa ſbᷣ lf=a

d. ſ.dyabolus.⁊ t.ſ.tẽptatio.

cõo notat᷑ ꝓuida xpᷣi rñſio cũ addit᷑ Kabuc modi
cũ tpᷣs vobiſcũ ſum ⁊c.q.d.quod ve me cõcepiſtis ꝑ .

ficietis ſed nõ mõ.qꝛ adhucnolo.

Vercio notat᷑ xpᷣ libertas potẽs cauere innocẽtẽ.ibi.
Queritis me. Moꝛalit᷑ ꝑ iſtos qrẽtes ieſũ quẽ ñ va

lẽtes ĩuenire ſignificãt᷑ oppᷣſſoꝛes paupeꝝ ⁊ pupil/
loꝝ ⁊ officioꝝ ſuoꝝ abuſoꝛes ⁊c.quibo vedit magna

vna.tota naq; cã maloꝝ ſubditoꝝ puenit ab inic

tate rectoꝝ. Gũt em qͥd rectoꝛes ꝗͥ exemplo malo
alios inficiũt.qͥ ſu pbo aĩo pauꝑes deſpiciũt.et qui

ſimplices fallaci coꝛde vecipiũt. iſtis vide varia

ſub l̃a ð.ſ.dns.⁊ ſub p.ſ.pᷣlatus.

Ouartenmotat᷑ ſtulta iudeoꝝ introgatio ibi. OQno hic

ituruse Eꝛcc. S
Quinto notat᷑ xpᷣi benigna inuitatio cum ſubditur.

at vira via ſua mala.ð varijs vijs vide ſu

—G
—

geriaterciapoſt Judica.
Giquis ſitit ꝛc. applicãdo iſtud ad ſacrã ſ. cripturã Nõ furtũ facietis. Iſtud ẽ gusni pᷣceptũ ſecunde

vide de ipᷣa ſupꝛa ſubs. tabule vt pʒ Exo.xr xæ quo upꝛa ĩ tabula ſub ir̃a f.
Aui credit ĩ me ⁊c.xve fide vide.S.ſb la f.ſ.Ffides. ſcʒ furtũ. Iſtud pceptũ trãſi. reſſus ẽ iudas ꝓditoꝛ.

Feria terciapoſt dominicã yroi Peweid Homenemi wito v⸗

e ſupꝛa ſub lr̃a m. Yſtud pᷣceptũ trãſgreſſi fuerunt
in paſſione. iudei. qui pluries reſpectu xpᷣi dicebant æ eo varia
Supꝛa epiſtola Dañ xriiij.q ſic incipit. Cõgregati ſũt manifeſta mendadia 7c. ſicconſequẽter vide ſupꝛa ĩ
babyloni ad regẽ 1 dixerũt ei. Trade nobis danie tabula ve om̃ibo pctis enumeratis in pñti epla q /
lEq bel vſtruxit et dꝛaconẽ inffecit. Sic miſſio ſcki pter bꝛeuitatẽ hic dimitto. D
Yone ĩ mare pfigurauit ſᷣm Hiero.xpᷣi moꝛtẽ.ſic eti Tercio adducit᷑ exemplũ regular: cũ dẽ. Biliges ami/
am accuſatio daniel facta ꝑ babylonos figurabat cum tuũ ſicut teipᷣm. Yſta dilectio teſcribit ſup̃ ſbᷣ
accuſationeʒ xpᷣi ꝑ indeos.ideo pia mr eccłĩa poſtqᷓ lfra d.ſ. dilectio.

laneti Jone excitauit pᷣexpoſitã hyſtoꝛiã recitat im
mediate pñtè hyſtoꝛiã danielis.vñ in pñti hyſtouia
pꝛimo oñdit magnitudinẽ pene inflicte ipᷣi danieli
dicẽs. Cõgregati ſunt babyloni ad regẽ ⁊c. Motũ
ẽ ꝙ h̊ fecerũt ex innidia.væ qua vide ſupꝛa Inuidia
homicidio ſupꝛa homicidiũ.
Secũdo deſcribitmodlmerationis diuine ibi. Grat
aũt abacuck ⁊c. Recoꝛdatus em es mei dñe deus ⁊c.
gratiarum actione vide ſupꝛa. Sẽſus lr̃alis epłe
planus ẽ.moꝛaliʒa vbi tibi eſeruit ad ꝓpoſitũ.pn-
cipaliter concoꝛdat cũ xpᷣi traditioneꝛc.huius tꝑis
ſq; paſſionisis
Sup euangelio Johannis ſegtimo. quod ſic incipit.
Ambulabat Yeſus in galyleam.non em̃ volebat in
iudeam ambulare.qꝛ querebãt eñ iudei interficere.
tũ ad lr̃alẽ ↄtinuationẽ enã.heri dictũ fuit.pꝛinci-
pes cõtra iuſtũ mĩſtros mittẽdi abuſi ſũt ſua ptate

Hodie ꝓponit᷑ ptatẽ fugere dño ptatis ꝑiculoſits

te. 7 m hoc diuidit᷑ pñe euangeliu.
Pꝛimo pponit indeor⸗ ꝑfidia ad pſequẽdũ ibi. Am⸗
bulabat ieſus ĩ galile ⁊c. Vel pmo notat᷑ xpiexem
plaris trãſmutatio vt pʒ in pꝛin. moꝛalit᷑ hic inſtrui
mur honoꝛes ⁊ ambitiones fugere.
Secũdo ꝓponitur feſtinitatis ronabił celebꝛatio ibi
Erat aũt ⁊?. quo vide ſupꝛa peſtoꝝ celebꝛatio.
Tercio pponit᷑ vanitas cõſanguineoꝝ ad ꝑſuadendũ
ibr Arandt hinc ⁊ vade in indeam ⁊c. ve vanitate
inani gloꝛiavide ſagea, Horat ꝑ fr̃es iſtos xpᷣm co
nates ꝑ applanſũ ad vanò inducere gloꝛiã onñdẽtes
diſcipuli eè ⁊ credere in eũ exteriꝰ licet interiꝰaliud
crederẽt ſignificant᷑ men da ces ⁊c̃. De mẽdacio vi⸗
æ ſupꝛa in tabul a.
Quanto ꝓponitur humilitas ppᷣi ad diuertendũ ibi.
Dicit ergo eis Jeſus. Tempns meũ nõdaum venit.
Non põt mũdus odiſſe vos.q.d.vos qui mundanam
ueritis gloꝛiã vel hoĩm compla centiã hoĩes mun
anos aduerſarios nõ habetis. vide de mundo ſupᷣ
vel ve inani gloꝛia.
uinto ꝓponitur curioſitas iudeoꝝ ad inquirenduʒ
bi. Judei aũt querebant eñ ⁊c. ve curioſitate vide
ſupꝛa in tabula.
So ꝓponit᷑ ppli vteſtabilis vtractõ ibi. Et mur-
ur multꝰ.x terctðe vide.S.ĩ tabła ⁊ vmurmure.

Feria quartapoſt domini/

S i laene⸗ ſi it. Locutꝰẽ dñs ad
uꝑ epla Keuit.xix.que ſic incipit. Tocutꝰẽ dñs a
Aohſen dicẽs Ego dñs. Mõ facietis furtũ. Epła
pñns cqlue continet quedã pcepta negatiua vel oꝛdĩa
tiua hoĩm reſpectu cuiuſcunq; ꝓximi.ſpecialit᷑ aũt
reſpectu ypᷣi. ita diuiditur. RM
imo nãq; pᷣmittit᷑ motiuũ incitãs ad obſeruantiã
ſubſequentiũ pᷣceptoꝝ cũ dicit᷑ pmittẽte eccla. In
diebo ülis locutus eſt oñs ad Moyſen. Ego dñs ve
us veſte oenemoe eſt pꝛimũ verbũ quod debu⸗
in eis dicere Moyſes ex ꝑte vi. incitãs eos ad ſubſe
quentiũ obſeruantiã. Beinde ponit᷑ ſecũda pꝑs vbi

Tvſcribit decretũ continẽs multa pᷣcepta negatina

Auarto ↄcludit᷑ pceptũ ĩplicãs ĩ fine cũ addit. Leges
meas cuſtodite. œ dinia lege vide ſub lr̃al.ſ. .lege.
Supꝑ enã. Yo. x.qõ ſic inci Sec⸗ ſũt encenia ĩ hie
roſolymis ⁊ hyems erat. Erũ ad atinuatõʒ heri di
ctũ ẽ quõ iudeixpᷣm qrebãt occidere generaliter ho
die quo eũ volebãt oppꝛimere lapidibꝰ magis ſpã
liter. ⁊ ſm hoc diuidit᷑ pñs euangeliũ.

Pꝛimo em oſtẽdit tꝑis ſpecificationẽ d. In pꝛicipio

facta ſunt encenia. Encenia d feſtũ ledicatiõis tẽ⸗
pli. Iſtã dedicationẽ templi ſiue feſtiuitarẽ dñs ie/
ſus ſeruare voluit nobis in exemplũ.⁊ feſtoꝝ cele/
bꝛatione vide ſupꝛa ſub lr̃a e lelong celebꝛatio.
Moꝛaliter in hac ꝑte fit mẽtio de tribus factis que
ſpũalem ſenſum habent. ⁊ ve tribus charitatis effe⸗
Sdo applicari pñt.pꝛimo ꝙ; hyems fuit ĩ vedicatõe
cõo ꝙ; Yeſus ambulamit in templo. Tercio ꝙ iu
dei poſtula bant cetificari de xpᷣo.æ chaſitate vide
ſupᷣ charitas. Scõo ſcribit᷑ diſceptatõis explica⸗

tiõ ibi.Circũdederũt eũ iudeioccaſi lõʒz ſumẽtes ex

feſto tpe loco.Tercio oñdit obiectõis facte repꝛe-
hẽſionẽ cũ dicit. Roq̃r vobis ⁊c. Moꝛalit᷑ vox cuiuſ

libet pᷣdicãtis verbũ ei ẽ vox yp̃ᷣi.quã quilibet vo/

lẽs annumerari ouibo xp̃i.in paſcuis celoꝝ libenter

audire debet ⁊ humiliter imitando obedire.qꝛ bea

ti qui audiuntverbũ tei ⁊ cuſtodiunt illud.vœſuper
vige ibi v pᷣdicatione ſiue vᷣbo dei. Sed vos nõ au⸗
diſtis.qꝛ nõ eſtis ex ouibus meis.oues mee vocẽme
am audiunt ⁊c̃. Oues chꝛiſti cognoſcunt᷑ ex euange
lio iſto. oues dya boli faciũt duos greges. pꝛimi ſũt
ypocrite ⁊ mali religioſi ⁊ mali xpᷣiam.ali grex oui
um dyaboli ẽ infernꝰa dãnati ⁊c. Xpᷣs ad ſuas oues
habet quatuoꝛ voces.qꝛ ibiẽ exteri ꝛ exhoꝛtatõ.in

terioꝛ inſpiratio. bñficioꝛum largirio.⁊ coꝛpal fia.
gellatio.vide de iam allegatis ſupꝛa in tabula ĩ lo⸗

cis ſibi adaptatis.

Quarto oñdit indeoꝑ obſtinatõʒ ſiue maliciam. ibi.

Suſtulerũt qͥ̊ lapides ⁊c. Moꝛalit᷑ iſia pte ſpãliter
tractat᷑ œ blaſohemia ex lege ⁊ pcepto xpᷣi ꝓhibita
punitõe moꝛtis coꝛrigẽda.v qua vide ſupꝛa ĩ ta-
bula ibi. ſ.blaſphemia.

Feria quinta poſt domini/
cã in paſſione.
Dup epla doniel.iij.q ſic incipit. Oꝛauit daniel dicẽs
Bñe ne deſpicias pplin tuũ ⁊c̃. I
onis tpe legit᷑ pnñs epła q̃ ꝑ figurã cõtinet oꝛationẽ
quã ſancti pꝛes ĩ lymbo faciebãt ꝓ veſcẽſi. u angeli. i.
xpᷣi ſm eius aĩlam coꝛpe manẽte moꝛtuo ĩ cruce velĩ
ſepu lcro ꝓ liberatione ſua ꝑ virrutẽ ſanguinis ſui.
Pꝛuno em imploꝛat diuinã bonitatẽ diccẽs.Dñe deus
ne veſpicias pplin tuũ ⁊c. Eſt em̃ oꝛo ſua ꝓ nr̃a oꝛo⸗
ne. vide ſupꝛa. cðo allegat diuinaʒ veriratem ibi.
Peopter abꝛahã dilectũ tuũ. de vitate vide ſupꝛa.
ercio cõmẽdat diuinaʒ equitatẽ ſiue iuſticiam ibi.
Sa dño immutati ſumus.
tnõ eſt in tꝑe hoc neq;ʒ holocauſtũ neq; ſacrificiũ.ð
ſacrificio vide ſupꝛa ſacrificia.

AQuarto poſtulat diuinaʒ pietatẽ cum oddit. Sed in

dueniẽter h paſſi

Et ſpũ hũilitatis.ð quo vide ſupꝛa.
Et timemꝰ. de vario timoꝛe vide ſupꝛa ĩtabula Qui⸗
t

Feria ſextapoſt Judica.

aĩo contrito.q.d. loca ſacrificioꝛuʒ ſuſcipias dñe. id
quod poſſun tibi offerre. ſ. coꝛ contritũ. e coꝛdevi
de ſupꝛa vel v contritione.
Er nunc ſeqmur
in toto coꝛde.æ quo vide ſupꝛa ibi. Sequere.
o inuocat diuinã poteſtatẽ ibi. t erue nos ĩmirs
bilibo tuis ⁊c. . .
uꝑ euangelio Luce. vij. quod ſi ic incipit.rogabatie-
um quidã phariſeus vt manducaret cũ illo ⁊c. Añ
hãc pticulã narrata ſũt multas ypᷣi miracula. hodie

ꝓponit᷑ exẽplũ aꝑtiſſimuʒ vniꝰpeccatricis q̃ pniam

agẽs ſuoꝑ pctoꝝ a xpo miſcditer veniã obtinuit et
gram. 1 m hoc diuidit euangeliũ.

Pꝛimo veſ⸗ cribit᷑ manducatio xpi cũ phariſeis. NMota

xpᷣs legit᷑ mãducaſſe cũ phanſeis.cũ amicis fami -/
ar ⁊ cũ cognatis.vt pʒ ij ſeg varüs cau⸗
ſis. Cuʒ phariſeis vt eoꝝ ſupbiã re ꝛimeret. Cum
peccatoꝛibo vt ad pniam inuitaret. u iuſtis vt eo/
rum charitatẽ inflamaret.Cuũ cognatis vt eoꝑ in⸗
opiã ſuppleret.

Secũdo notat᷑ mulieris exẽplaris conuerſio iwi. Ecce
mulier. moꝛalit᷑ ꝑ ð qð hic dĩ. Maria ſuꝑ ↄuiuãtes

venit ad querẽdũ ieſ ũ. notat̃ fructuoſa cõuerſio.ſ.
p contritionẽ.de qua vide ſupꝛa. L

Stãs retro ſec⸗ edes BzeyKrernuntdoꝛccher⸗ .

ꝑtes pnĩc.æ qb videſupꝛa. tetit retro pᷣ verecun

dia. œ qua vide ſupꝛa.

Vidẽs aut phariʒeꝰq vocauerat eũ ait intra ſe dicẽs

7c. œ temerario iudicio vide ſupꝛa in tabula.

FTercio notat᷑ amoꝛis peculiaris oſtẽſio ibi.vides hbãc

mulierẽ. bona mulier qᷓ dñm ſua pnia molliuit?⁊ ad
remiſſionẽ peccati quodammodotraxit.

Intraniĩ mũ tuã.aquã pedibo meis ⁊c. v oꝑibmi
ſericoꝛdie vide ſupꝛa.

uarto notat᷑ ſaluatoꝛis remun eratio ibi. Rav
dico tibi remittunt᷑ ei pcta multa ⁊c. Moꝛal tĩiſta

ꝑte amẽdat᷑ magdalena æ ſincera 7 fe uẽti dilecti-

tẽ æ abſolutõe ſupꝛa abſolutio.

one rpi ꝑ quã iſta meruit.æ iſta dilectione vide ſu-

pꝛa dilectio.
ides tua te ſaluũ

fecit. fidei angmẽtnʒ ⁊ magnitu o/ deſcribit. iiij. .
ti.viij c.iij.S.iiij.v.vj.⁊.vij.

Wadeĩ pace. varia pace vide ſupꝛa in tabula.

Feria ſextapoſt dominicaʒ

in paſſione.

Oup epla biere wi gue ſicincipit. irithieremias

ꝓpheta ſic ꝓceditt.
Pꝛimo nãq; ꝓcedit veraciter

ñie oẽs qui te derelinquũt confũdent᷑ ⁊c. Sãctus
ieremias inter om̃s ꝓphetas veteris teſtamenti
expᷣſſꝰgerit typũ ſaluatoꝛis.pᷣmo q; ũ ad natiuita-
tẽ.ſcdòo ꝙtũ ad ↄuerſationẽ ⁊ totã ſnã Vns s
tũ ad paſſionem.quarto qᷓtũ ad gmarione. Pp
oꝛauit ꝓhis qͥ eñ pſequebant᷑ c.ſix ⁊ omnia chꝛi⸗
ſtus fedt. Circa pñtẽ epłlam nunc ſciendũ ꝙ in ipſa

dicãdo dicẽs.Dñe xe⸗
us om̃s qui te verelinguũt.i.ſe a te auertẽdo.ð pec/
catoꝛibo vide ſupꝛa. Cõfundent᷑ int-dũ ↄfuſiõetpa/
li ſicut apparet ĩ iudeis.⁊ indubitater ĩ confuſione
eternali niſi ad te reuertant᷑. d
ecũdo ꝓcedit hũiliter expoſcẽdo di. Sans me vñe.
põt hoc dici in pſona cuiuſlibet pctõꝛis moꝛbo pec
catimoꝛtalis grauiter laboꝛãtis. vide ſupꝛa de pec
catoꝛiba ⁊ e pctſs ſubir̃a p.Tercio ꝓcedit.ſ.fidelit
aſtruendo. ibi. Ecce ipᷣi dicunt ad me ⁊c̃.vbi pꝛimo
aſtruit aduerſantiũ maliciã. ſecũdo ꝓpꝛi innocen
tiã ibi.Etego.Etũ ad pꝛimũ. Ecce ipſi.ſiudei.di⸗

cunt ad me.ſmihi calumniado ⁊ ſermones meos ir⸗
ridẽdo. Eti ad ſecundi ſubdit. Ego nõ ſũ turba-

tua ſpaſlone impatie.te paſtoꝛẽ ſequẽs ibi.volẽs
quid fiat nõ quod ego volo ſed quod tu.⁊ diẽ hoĩs
id ẽ laudẽ humanã nõ veſideraui.
Quarto vcedit ↄfoꝛmiter appetẽdo.i.ĩ vſiderio ſus
confoꝛmãdo volũtatẽ ſuã diuine volũtati ibi. Cõ
fundant᷑ qui me ꝑſequunt᷑. .
Et duplici ↄtritiõe cõtere eos dñe deꝰnf. vere duplici
cõtritõe fuerũt iudei contriti.ſ.p chaldeos ꝓpt pec
catũ ydolate.⁊ ꝑ romãos ꝓpt pctm̃ inuidie.ð xm
duplici cõtritõe q;tũ ad coꝛpꝰ⁊ ꝙᷓtũ ad aĩaʒz nec erat
petitio ex liuoꝛe ꝓpne vĩdicte ſed ex amoꝛe iuſticie.
up enãge. Joh.xj. quod ſicincipit. Collegerũt pon
tifices 1 phariſei conſiliũ aduerſus ieſũ. In pcedẽti
bus viſũ ẽ ve miracułxpᷣi.⁊ ſp ãliter ſexta feria qũo
laʒaꝝ moꝛtuũ q̃driduanũ a ſomno moꝛtis excita/
uit. hodie ex h̊ quo iudei ex inuidia cõmoti cõſilinʒ
inierũt.⁊ cayphas eũ moꝛte dignuʒ ſniauit. Et ᷣm
HGhodiernũ euangelium dinidit᷑.
Pꝛimo ponit᷑ iudeoꝝ pncipal cõgregatõ ibi. Lollege
rũt potifices ⁊ phariſei cõſiliũ. vbi moꝛalr tractat᷑
c cõſilio hñdo ĩ oĩ re.Oñt ã̊ cõſules hẽe vite vᷣitatẽ
T ſanctitatẽ.expiẽtie ꝑſpicuitatẽ ⁊ aninn ſta bilita/
tẽ ⁊ ſoliditatẽ ðᷣ iſtis cõſulibo vide ſupᷣ ĩ tabula.
Secundo ponit᷑ puerſoꝝ irrõnabił occaſio ibi.Quid

facimus qꝛ hic homo multa ſigna facit. dicamꝰ em

frequenter in coꝛde.hic homo multa ſigna facit.nã
fecit ſignũ charitatis ⁊ amicicie. in paſſione fecit ſi-
gnũ pietatis ĩ miſcoie conſeruatione.fecit ſignũ ſe/
ueritatis ⁊ iuſticie in vltuna iudicatione.de iſtis vi
ſupꝛa in tabula ad pl acitũ.
cio ponit᷑ conſiliatõis veterminatio ĩ cõcluſione.
ibi. vnꝰaũt ex ipis cayphas noĩe. = “
Expedit vt vnꝰmoꝛiat᷑œ moꝛte vide varia notabilia
ſupꝛa homicidio.
MOuarto ponit᷑ latens chꝛiſti incauta declinatio in ſui
onſtone i Jeſ us autẽ iam non palam ambu-/
