im vnus eſt. Et quare homini
conuenit agere quecũq; agit ꝓpter finẽ.ibidẽ.S.iij.

ante R

fFoꝛnicationẽ quare homo naturalr verecundat᷑.iiij.

Foꝛnicatio ſimp ex ꝙ moꝛtale peccatũ ſit oñdit᷑ ꝓba
tur. ⁊ aliquoꝝ erroꝛ ↄfundit̃ dicentiũ non peccatuʒ
Ic.iiij.par.ti.xij.c.ij.S.iij.

„

oꝛmicationẽ cogitans põt de duobo cexlectari...ð ipᷣa

cogitatione.? de foꝛnicatione cogitata. vclara tur

qũuo fit qñ eſt peccatum ⁊c.ij.par.titu.v.c.j. S. v..

Nidge etiam.j.ſub lr̃a l.ſcʒ luxuria.
in dis wonũ veſcribit᷑ ꝑ thema ey pſalmo. qð et ð
ipᷣa veclarat᷑ cũ quadruplici mẽbꝛo.iiij.ꝑ.t.xiij.c.j.
Foꝛtitudinis wonũ quid ẽ. quid impoꝛtat.⁊ quũo diffe⸗
runt ↄfidentia ⁊ firmitas q̃s dat foꝛtitudo.ibi. .j.

Foꝛtitudo ꝙ ſit effectꝰ diuinalis ꝓbat᷑.⁊ duplex ẽ actꝰ
foꝛtitudinis. ibidẽ.S.tii.

Foꝛtitudo quo in actu ſuo ẽ rõnalis ſiue virtualis.et
qũo ipa vario mõ accipit ibidẽ. S.iil.
Foꝛtitudis fructus ſiue vtilitas quis ẽ circa actũ foꝛ-
titudinis tria ↄſiverant᷑.qũo actus foꝛtitudinis fit
ad ſalutẽ. ibidem.S.iuiij. ñäl
ꝛtitudo quo oᷣr tripłr.ſ.quedã dicit᷑ tꝑalis.quedaʒ
ſpãlis. quedã generalis.ibidem.cii;.
Foꝛtitndo tꝑalis que ẽ.ſiue in quo ↄſiſtit. Et ponituꝛ
triplex foꝛtitudo.ſ.criminał dñij tꝑalis.i foꝛtitumn
coꝛpoꝛal.ibidẽ. c.ij.S.j. “
Foꝛtitudo ſpãlis quomedo vel eſt ex acqͥ ſitionevel ex
infuſione vel ex woli actõne.⁊ quemodo varie vᷣtu⸗
tes cooꝑant᷑ ad iſtã foꝛtitudint᷑.ibidem.S.ij.
oꝛtitudinis wonũ ꝙ eſt ex opatione ſpũſſancti oñdi-
tur.quõ foꝛtitudo hec inducit ad ↄtemptũ vite ab
amoꝛẽ vei.⁊ a martyriũ ſuſtinẽdũ.ibidem ca.ij..
oꝛtitudo qũo accipit᷑ ꝓvtute generali.⁊ qũo ẽ pᷣſum
ptionis excluſiue.ẽ fatigationis a ggreſſiua.ẽ tebili
tatis norſns reſtperfeeni nis ↄtinuatiua.ibidẽ
co. Ij. H. V.

Foꝛtitudo qd eſt. . qñ ẽ theologica vtus. que regu lat.
J que ſunt ipᷣius pꝑtes.j.p.ti.j.c.iij.S.ij.e.

Foꝛtitudinis pconia aſſignari pñt tria eo ꝙ aĩm tri/
pliciter firmant.iiij. par.titu.iij.c.j.⁊. S.j.
Foꝛtitudinis virtus circa que oↄſiſtit.⁊ que virtus eſt
foꝛtitudo ⁊c.ibidẽ.c.ij.

Foꝛtitudĩs pꝑtes ſũt triplices. ſ. ſubiectiue integrales.

1 potẽtiales. duplex ẽ actꝰ foꝛtitudis ⁊c.ibi.c.iiij.

Foꝛitudo penitẽtis hoĩs ꝓuenit ei a quatuoꝛ.ij.par.
cribũ ꝑ thema ey pſal.qð ⁊ e ip̃a cclara
tur. Et diuerſoꝝ phoꝝ opiniones ponunt᷑ v foꝛtu
na qũo diffinit᷑.qñ dicit foꝛtuniſi.qñ infoꝛtuniũ.et
.ñ diffoꝛtuniũ.a qñ pᷣter intentio neʒ.⁊ qñ per com-
parationẽ.ij.par.ti.xij.ca.ix. L

cenco ner ii.
Foꝛtung de

Foꝛtuna v ͥbus bonis ẽa quare ⁊ quomom. et qũo

ipa foꝛtuna ſe hʒ circa ipᷣa bona exterioꝛa.et quare
non ẽ ſperandũ in bonis tꝑalibi.ibidem 5.j.

Fragilitas.ignorãtia ⁊ ma
licis qũo ſunt cã peccati.j.par.ti.vj.c.j.
fraterna coꝛectio veſcribit᷑.S. ſub litera c.ſc; chari/
tas.. ij. par.tit.ix.cvj.

terna cõuentio qñẽ ſymonia. ij. . titulo. .cap. v.
yx. S

. fratres quare plus dicunt᷑ religioſi i monachi. tcis

par. titu.xvj. c.x.S.x.poſt pꝛincipiũ.

Ffratrũ pᷣdicatoꝝ habes varia infra ſub lĩ̃a p.ſcʒ pre⸗
dicatoꝝ fraru. .
Fratricelloꝝ erroꝛ vario mõ ⁊ ad longũ valde veſcri⸗
brit᷑ oppoſitũ oñdit᷑ ⁊c.iiij. x.ti.xij.c.iiij.x totũ.

Franciſci beati regula in multis paſſibo veclarat᷑.iij.
par.tit.xvj.e S. viJl.
ꝛatrũ minoꝝ vide varia infra ſub Ha m. ſc minoꝛuʒ

cclarãt᷑ iſta ibidvem..ij.

vj. 7 oꝛdinẽ declarant᷑
Fructnoſa qũo cebẽt eſſe oꝑa hoĩs ⁊c.iiij.par.ti.ij.ca.
iiij.infra mediũ. =

fratrum.gʒ ”
fraudulentia deſcribit᷑ yario mõ que cõmittituri
emptione venditione ſiue negociatõe. Et negocia-
tio eſt triplex mũdialis ⁊ ſceleſta.ſpũalis ⁊ honeſta
tꝑalis ⁊ modeſta.ij.par.ti.j.c.xvj.⁊.S.j.ij.⁊.iij
fraudes vſcribunt᷑ que cõmittunt in negociãdo. Et
tria mala que facit dolus ⁊c̃.ibidem.c.xvij.

Fraus. wlus aſtutia lʒ in alijs peccatis reperiũtur.

cõius tamen in vicio auaricie.ſ.venditõis. Et quid
in iſtis ſignificat aſtutia ibidem.S.j.
raude qũo etiam wlus exercetur. quid eſt wlus. et
in conſiſtit.quomodo diuerſimode accipit᷑ ⁊c̃.
ibidem. S. j.
raudulẽtia iſta aliqñẽ moꝛtale.⁊ qñ tenet᷑ ad reſti⸗
tutionem.⁊ qũo ipa fit in rei quiditate.in ſui quã/
titate. in eius qualitate.in ſoluẽdi tarditate.in pᷣ⸗
cij mutabilitate.⁊ bone intentionis pꝛauitate.ibi/
Tem. ..qiiij. v. vj. vij.viij.⁊.ix.
fraudatoꝛia manus quo vſcribitur. ⁊ quid ſignifi⸗

cant eius qͥnq; digiti.ij. par.ti.ij.c.j.S.xij.

aternitatis in collegio ꝓmiſſiones vel ↄuentioues
indebite facte vel ꝓ ingreſſu monaſterij qũo indu⸗

cunt ſymoniã.ij.par.ti.j.c.v. S.x-iiFy. ⸗
Fraudes qũo vario mõ ↄmittũt artifices in ſuis offi

cijs.iij.p.ti.viij.c.iiij.p totum.
Frandẽ quo ↄmittũt camerarij ſiue reddituarij cõi
tatũ leuãtes ipoꝝ pecunias ⁊c̃.ij.par.tit.j.c.xvij..
vij.c.p totum.

Fraudẽ legib- facere ꝙ iniuſtum ẽ 1 peccatũpbatur.

fraus fit legi quatuoꝛ modis.tercia par.tit.viij.ca.
ſecundo. c.d. ⸗
Freneticus adult? vel amẽs ſi a ñꝙᷓ incurrit amentiã
habuit ꝓpoſitũ ⁊ volũtatẽ ſuſcipiẽdi ſacr̃a non de/
bent ſibi enegari. j. par.ti.uiij.c.xiiij.S.iij.f.
Fruitio ẽ ſcðs actus volũtatis elicitus a volũtate.in
fru itione duo ↄſiſtunt. In quo ↄſiſtit iſts fruitio.⁊
qũo d iuᷣſimode ᷣm diũſos reſpectꝰ.j.par.ti.iiij.c.v.
Frui aliquo dicit᷑ tripłr ⁊ tri pᷣſonis ĩ diuinis ẽ vns
fruitione fruendũ. ponit᷑ ſuꝑ duplex rõ.ibidẽ.S.j.

Fruitio quoꝛuʒ ſit.quo differũt fruitio ⁊ velectatio q;

ſit vltumns finis.⁊ fruitio dicit᷑ delectationẽ.in fine
Fruitio ẽ tercia wos aĩe.qũo hec fruitio ẽ velectatio et
audiu qð hñt ſancti in o viſo T amato. Et buiꝰ
fruitionis obiectum pꝛincipalr ẽ veus.hoc pʒ qua-
tuoꝛ rõnibo ⁊c.iij.par.ti.xxx.c.vij.
fructus vVbi vi auditi ſiue pᷣdicationis fructꝰ ſũt.xn.
quibh oĩbus pꝛiuant᷑ qͥ non audiũt pᷣdicationẽſo ne
gligũt. ij. par. ti. ix.c xj. S.ij.b.ꝑ totum.
Fructus ſpus qũo ſunt actus vᷣtutũ.⁊ hoc nomẽ fru-
ctus quo a coꝛꝑalibo ad ſpũalis ẽ tranſlatũ ⁊c.⁊ be⸗
atitudines cũ ſint actus vᷣtutũ.qũo differũt a fru⸗
ctu.iiij.par.ti.v.c.xj.
fructus ſpũs r ihun k quos enũerat apłs ad Gak.
1

idem. §. j.

fructus bone arboꝛis qui ſunt.j.par.tit.iiij.axiiij..
gquinto ⁊ ante.

. „

Fructus meritoꝛiũ eſt triplex.j. parte ti.vij.capitulo

Fructus bone conſde ſũt ſeptẽ.j. par.tit.iſj.ex..vj. in

quĩta colũna.

Fugiẽtes adpalatium epi/

ſcopi tebẽt vefendi ⁊ ñ extrahi niſiĩ certis caſibo.iij.

ꝑte ti. xij. c.iij.S.j.an mediũ. .—
urtũ veſcribit ꝑ thema exp̃s.qð ⁊ de ipᷣo vclaratur.
ponunt᷑q; veſuꝑ tria mẽbꝛa. ij. p.ti. j. c.xiiij.

Furtum quo perpetrarur circa ſubſtontiam tempo⸗

ralẽ. ſ. in rebus inuẽtis. in rebus pᷣſcriptis. in rebo ſi

bi accõmodatis.in ſcriptis acceptis vel retẽtis ⁊ in
reb occulte ſubtractis.ibi. S. ij.f.

urtũ quare eſt grãde peccatũ. ponit eſuper triplex

ratio. eſt moꝛtale non ſolum cum furatur quis qð
notabilis valoꝛis è in ſe.ſed etiam cum notabile no
cumentũ eſtei cui auferat᷑ ⁊c.ibidem.i.iij.cb.
furti ſpẽs multas ⁊ naturã eiuſdẽ et œ inuẽtis q ſibi
retinent᷑⁊ e pignoꝛe.de amodato.de vpoſito.ð lo/
catione.de ↄductõe.d pᷣſcriptõe.quõ ĩ iſtis cõmitti
tur vario mõ furtũ vide ibidẽ.c.xv. .
furti ĩ genere ponũt᷑.iiij.caſus in qͥb ſibi nemo ſatiſ/
facere potelt. 7 de varijs modis abſtrahẽdi bona fi⸗
llioꝝ. vxoꝝ ⁊ paupeꝝ.⁊ vbi in iſtis peecatũ moꝛtale
committit᷑ 1 vbi non.ibidẽ.c xv.S.j.
furtũ committens vt chꝛiſtianos vætẽtes a paganis
liberet.nunquid xpᷣiano qni vtinet᷑a ſaraceno lice
at furari.ibidem. cxv. S. j. t. v. .—
Furtu non facies eſt ſeptimũ pꝛeceptũ.quid intelligi⸗
tur furti nomine quatuoꝛ modis fit contra hocpce
ptũ furtũ ⁊ qũo multis modis acquirit hõ bona tẽ
poꝛalia iniuſte.j.par.ti.xiiij.c.iiij.S.xj.

„%

furti rapinc laenlegi vel iniuſte damnificatõis cri

mine pꝑticipãtes moꝛtalit᷑ peccãt. Et qͥb modis fit
iſta pticipatis.ij.par.ti.j.c.xij.S.xj.xij.⁊.xiiſ.
furtũ vel rapinã ſcienter emẽs ⁊ quod ꝑtinet ad ptici-
ationẽ.qũo tenet᷑ reddere.⁊ talis emnẽs multa ma⸗
la incurrit.ibidẽ.S.xvj.vide etiam.S.xvij.⁊.xviij.
urto viuentes quũo tenent᷑ ad reſtitutionem. ibidem
§. xvij.2. xviij. . :
Furta.rapine ⁊ hmõi pꝛius ſunt reſtituẽda qꝙᷓ vſure ꝓ⸗
pter offenſionẽ. ꝓpter expꝛobꝛationẽc.⁊ pꝛopter ex-
pulſionẽ.ij.par.ti.ij c.vij.S.j.b.
Furta vel rapta veſcribuntur ſpᷣ ſeptuplici differẽtia.
7 quomodo ſint reſtituenda ⁊c.ij.par.titu.ij.c.ij.F.
uij.per totum.
Furatoꝛia manus veſcribitur. ⁊ quid ſignificant eius
v.digiti ſiue modi.ij.par.ti.ij.c.j.S.v.

urtũ commiſit filius qui abſtulit bona parentũ cõ⸗

tra ipſoꝝ voluntatẽ.⁊ ſi eſt quid notabile eſt moꝛta

„„

le peccatũ.ij.par.ti.j.c.xv.S.j.B3.

JMWDW

ud iũ eſt triplex.ſ.cri
inale.ſpũale ⁊ compᷣhenſoꝛiũ.Et qũo ali⸗
qui gaudent de vanitate mundi.alij de volu
ptate peccati.alij de volũtate boni.⁊ alij ve dei viſi⸗
One.j.pa r.ti.vj.c.v.S.iij.ꝑ totũ.
BGaudiũ ⁊ vlectationt᷑ qũo habent ſancti in deo viſo
⁊ amato.iij.par.txi.ti.xxx.c.vj.
Gaudiũ in ſpuſancto in quo conſiſtit.iuxta illud.fru⸗
ctus auteʒ ſpiritus eſt gaudium. quarta parte titu-
lo.v.ca.xxj.S.j.c.vel ibi.Secundus fructus ſcilicet
pꝛocedens. L
Baudium ꝙ eſt virtus hoe pꝛobatur. gaudium quo/
moogo cauſatur ex charitate. vtrum gaudium ſpiri-

tuale quod eſt er charitate habeat admixtum in pa

tria ⁊ vtꝝ gaudiũ ſpũale ex charitate cauſatũ poſſit
impleri ⁊c᷑.iiij.par.ti.vj.c.v,n. .
Gaudiũ veꝝ te que ypᷣs logut. Et gaudium vim ne⸗
mo tollet᷑ a vobis. Et iuĩ illud. intra in gaudiũ dñi
tui.Oſtud gaudiũ ꝓuenit a ſex ꝑtibo.ibidẽ.S.j.
Haudiũ multiplex veſcribit᷑ exillo Auce.j.Exultauit
ſpũs meus ⁊c.iiij.par.ti.xv.c.xxix. è
Saudium ſiue exultatio quomodo eſt triplex.ſ. gau/
diũ dæ inferioꝛi entitate.⁊ œceptiuũ gaudiũ æ eq̃li
bonitate ⁊ letificatiuũ.et gaudiũ de ſuꝑioꝛi vitate
exceſſiuũ.ibidẽ.S.j. .,
HGaudiũ ⁊ delectatio qũo differũt.j.x.ti.vj.c.v.s.j.
Waugdia.vij. ſiue fructus qũo cauſat bona conſcientia
1.· par.ti.iij.c.x.S.vj.infra mediũ. RMM

tcur.ij. par.ti.iiij.c.j.S.j.b.p totũ.

Genealogia chꝛiſti Math.

pꝛuno moꝛaliʒat᷑ 'm omnia nomina.iiij.par.ti.xv.
c. vj. R tor.

encalogiʒare quare ſcriptura nõ cõſueuit mulieres

ſicut viros. ibidẽ. c.iiij..iij.quaſi ꝑ torn.
BGenitalis mẽbꝛimotus vnde conſurgit etiã pᷣter rati

—— „

onẽt̃.j.par.tit.iiij.c.x.S.ij. fine.

HGentiles quũo vario modo xpᷣo dant teſtimonia etiã
fidei xpᷣiane.et qũo pꝛĩcipaliter ſybilla hoc fecit ⁊c̃.
iiij.p.ti.viij.c.j..iij.ante mediũ.
Gentiliũ phᷣoꝛum wctrine vł poetrie ꝙ nõ pꝛoſint ad

ſaalutem hoc ad longũ valde veclarat.uij.par.tit. xj.

ca.iiij.⁊ ꝑ omnes..
Etiliũ erroꝛes vario mõ veſcribñt᷑ ĩ qͥb errãt ̊ diuĩ

ri⸗ ⁊ circa fidẽ ⁊c̃.ibi.c.v.⁊ pncipalr.S.j.ꝑ totum.

Etiles qũo adoꝛabãt tris genera falſoꝝ veoꝑ.⁊ qui
ſpãliter hoc fecerũt ⁊c.iij.ꝑ.ti.xxx.c.j.S.iij.b.
Genuflexione ⁊ deuotõe qũo veus ⁊ ſancti œbẽt ado⸗
rari mertno ⁊c̃.iij.par.ti.xij.c.vij.S.ij.
HBeſtu quale⸗
ti. xvj. c. viij. S. v. „

Gibboſus quõ non repelli/

tur a pꝛomotione ad oꝛdines.⁊ quis.tercia par.tit.

xxiy.c.v.circa mediũ.

Gladio quadrupliciquõde

bet vti archiepiſcopus.ſ.gladio dilectionis.diuini

ſermonis.paſſionis et vltionis peccatoꝛum. iij.par.
Gladius multiplex reꝑitur ĩ ſcripturis.ſ.materialis.
criminalis ⁊ ſpualis.quibus figurant᷑ iſti gladij.et
qũo aĩa m beate virginis ptranſiuit gladius ⁊c.iiij.
par.ti.xv.c.xxxvj. ꝑ& totum.
HGliant᷑ aliqͥ triptr.ſ.ĩ wo.ĩ ꝓximo ⁊ ĩmũdo. Quetria
ad lougũ.Et qũo głia vario mõ in ſcriptura accipi

—

HGloꝛia inanis cæſcribit᷑j.ſub lr̃a i..inanis. Et.ij. par

Ploꝛis vmiſſa a veo qũo nos ſolicitat ad diiectõʒ vei
iiij.par.ti.vj.c.iij.S.ij.in medio. .
lificatoꝝ coꝛpoꝛũ vvtes veſcribunt᷑ ſupꝛa ſub l̃a.d.
ſcqʒ wtes.Et. iij.p.ti.xxx.c.iij.iiũ.v.vj.⁊.vij.
HGliaʒ btõꝝ quũo vidẽt dãnati.j.x.ti.ix.c.iij.S.iiij.b.
Gliantur diuites ⁊ pompoſi in viuitijs ⁊ glia mmus
ſue.ij.par.ti.iiij.c.iiij.S.vj.ꝑ totũ.
loꝛia mũdi que eſt.⁊ qũo quis gliatur in mundo ⁊cc.

.

ij.par.ti.iiij.c.j.S.j.e.etiam.c.iiij.

Gꝛatiediuine proprietates

qũo vſcribuntur ad ſimilitudinẽ ſeminis materi⸗
Alis.iiij.par.Cti.ix.c.j. è

HSHꝛatia ſᷣm voctoꝛes ẽ duplex.ſ.gratũ faciens 1 gratio

data.⁊ vtraq; gra pleniſſime fuit in xpo.Eſt tñ tri-

Plex oꝛntia in ter iſtas gras. ibi. 5.j.

SGie nobilitas ⁊ pcioſitas quo aſſimilat᷑ luci.ponunt
cxeſuꝑ. xij. ꝓpꝛietates gratie ad ſimilitudin eʒ lumĩs

msgtenalis.ibidẽ.S.j. .
Hie operoſitatẽ que ſequunt᷑qũo nemo repẽte fit ſũ⸗
mus ⁊c.ibidẽ. .iij.
Pia guͦo ducit ad glłiaʒ.⁊ qũo gratia ſumit xj.modis

ibidẽ.S. ij.

Siꝛa gratũ faciẽs que ẽ 1 qũo.⁊ gr̃a ſᷣm cõem modũ lo

quẽdi tripłraſueuit accipi.ibi.ctj.

HSꝛa vi qñ dꝛ dilectio tei ⁊c.ibi.c.ij. S.j.

ia qũo eſt quedã qualitas in aia. ibi.S.ij.
HGia ꝙ differt a virtutibo infuſis ꝓbaturet vlteriꝰ xe⸗
glararleden Jin⸗
BGꝛa ipſa ꝙ ſit in eſſentia aĩe ſicut in ſubiecto nõ in po⸗

E diſciplinã hꝛe debet religioſus.iij. parte

tentia aliqua aĩe probatur.ibidẽ. S.iij.

Gia quõ diuiditur in gratis gratuʒ facientẽ ? gratis
datã. in opantẽ ? cooperantẽ in puenientẽ et ſublie⸗

quentẽ et gratiã gratis vats ibidẽ.c. ij.

Pia quo viuiditur in opantẽ ⁊ cooperanteʒ ⁊ gratis

dupliciter intelligit c.ibidem.c.iij.S.j.
Hꝛa que dꝛ puemẽs ⁊ ſubſequẽs.vbi oꝛiginaliter tra⸗
hitur et ſcriptura. t.v.ſunt effectus gratie gratũ
facientis in nobis ⁊c.ibi.c.iij.S.ij3,.·

Bie quo viuidutur bm illud apli diuiſiones grãꝑ ſũt
ad quid oꝛdinatur iſta gra. tria requirutur ad hoc

qui ⁊ ſubdiuidũtur.iiij.par.ti.ix.c.iij.S.ij.
Bie gratis date qũo comꝑantur ad gratiã gratũ faci
entẽ. ibidẽ. . iiij.
Gẽꝛa vñ oꝛiginaliter cauſatur.quo ad eandeʒ requirit᷑
pᷣparatio.quo vna ẽ maioꝛ alia.ꝙ angeli dicũt pur
gare illuminare ⁊c.quo intelligirur.ibi.c.uij.
HGis ꝙrequirar ppparationẽ oſtenditur pꝛobat᷑. ⁊ eſt
duplex pparatio homĩs ad gram.ibi.c.iiij.S.j.

Bie pominis pparatio non neceſſitat ad graz pꝛoba-

tur ⁊ œclaratur.ibidẽ.S.ij.

Bꝛa ꝙ non eſt in oĩbus equ aliter pꝛobatur ⁊ veclara

tur ꝑ duo mẽbꝛa.ibidem.c.iiij.S.iij.

zam ſi habet homo hoc nõ ſcire poteſt certitudina/

liter.qũo tñ ⁊ ꝑ que cognoſcere p
nuntur aliqua ſigna.ibide.S.iiij.
Hꝛa gratũ faciente pꝛiuata hõ nõ poteſt oĩa pꝛecepta
ci implere.quod oſtenditur ibi.c..d.
me gra vitã et᷑nã mereri nõ poſſumꝰ ibidẽ.S.j.

oõt ſi ipſã habet po

a vei nõ opante reſurgere non poteſt homo a pcto

pꝛobatur ⁊ oſtenditur.ibidẽ.c.v.S.ij.

Hia dei non iuuante quis a peccato abſtinerenõ põt
quod oſtendit᷑ ibidẽ.c.v. .iij.

ꝛe pparationeʒ homo nõ poteſt cauſare ꝑ ſeipᷣm.qð

oſten ditur ⁊ ꝓbatur.ibidẽ.S.uij. . =M
Bꝛam ſiue donu habituale conſecutus ꝙ adhuc indi/
get auxilio gre vei pꝛobatur.ibi.S.v.vij.viij.
ꝛe effectus qũo eſt iuſtificatio impij habes.j.ſub lr̃a
i.ſ.iuſtificatio impij.ibi.c.vj.p totui²n.

HGĩe coopantis effectus qũo ẽ meritũ ⁊c. xeſuꝑ videſſb

lr̃a m. ſ. merng Eerleden vun totũ. .
HGꝛa ꝙ eſt pꝛincipiũ meriti pꝛincipalius per charita/
tem ꝙᷓ per alios actus pꝛobatur ibi.c.vij.S. iij.

Gratie ſacramẽtales quarenõ ſunt ſcripte in enange

lio.⁊ in actibo apłoꝝ.ponũtur deſuper ſex rões.iiij.
ar.ti. xv.c.xvj.S.ij.f.per totum. S

ꝛatiaꝝ veritate quo vo reddemus rationẽ in nouiſ

ſimo.iiij.par.ti.xiiij.c.ix.S.iiij.

ꝛa nobis a deo exhibita qũo excitat nos ad dilectio⸗/

nem.iiij.par.ti.vj.c.iij.S.ij.ante medium.

ꝛatiã hẽe quomodo quis ſe eſtimare poteſt ꝑ.viij.ſi

ä
Gꝛa alieui conceſſa non eſt in eius diſpendium retoꝛ/

quendum. Eſt vna væ regulis iuris.que et declaraf

I·par.ti.xx.c.vnico ſb.q.ibi. Quod ob gratiã alicui
conceditur. ( De grarumactione. J

Gꝛatia quomõ multiplici/
ter accipitur ab archidyacono.quomõ inuitamur
ad grarumactionẽ.ve quiba debemus eſſe o grati

pꝛo retributione.⁊ quis debet eſſe magis gratus an
innocens ꝙᷓ penitẽs.iiij. p.ti.v.cixij.
Gĩarumactionẽ oꝑari quomodo nos inuitãt multi⸗

tudo ſcripturaꝑ.plenitudo cunctaꝝ creaturarũ.et

tempis aptitudo pleni giarum.ibidem.c.j.
equib bnficijs vœbemus eſſe v grati.⁊que ſũt pᷣn
cipaliter iſta bñficia ⁊c.ibi.S.ijjz.

ꝛatitudinis virtus quo exigit vt nõ ſolũ deo ſumus

grati ve ſuis bnficijs ſed etiaʒ creaturis rõnalibo vt

parentibo varijs bñfactoꝛit.ibidem.S. ii.

naliter tra⸗

Septẽ ſunt cauenda in bũficioꝑ recõpenſatõene insSti

deo ſimus ⁊ bnfactoꝛib.ibidem. S. iiij.

WVias vel grarũactiones quomedo debemus veo red

dere de omnibo creaturis.⁊ quomodo elem enta iſta
ach hoĩem clamãt.j.p.ti.iij.c.vij.ꝭ.ij.
ꝛati vebemus eſſe deo de quatuoꝛ bñficijs.j.par.tit.
iiij.cxiij.ð.ij.f.vltra medium.
ratitudo habet tres gradus.⁊ ſimiliter ingratitu⸗
w tot habet gradus.ij.par.ti.iij.c.ix.S.j.
Gꝛati qũo debemus eſſe veo.ſ.pꝛopter oblata diuina⸗
lia. collata ſacr̃alia.ſublata infernalia. allata tpa⸗
lia.⁊ reſeruata ſupernãlia.ij.par.ti.iij.c.ix..viij.ix.
x.·xj.xij.et.xiij. .
Gꝛarumactio qualis requiritur poſt ſacrã communi
onẽ ⁊c̃.iij.ꝑ.ti.xiij.c.vj.S.ix.
Ingratitudo veſcribitur.j.ſb l̃a.i.ſ.ingratitudo. Et
ij. p.ti.iij.c.ix.

Grati qũo cbemꝰ eſſe veo ve ſex bñficijs.ij.p.ti.iij.c.

. S. vij.dd.
Gꝛãnus ĩ vecretis in multis paſſibo non tenetur.⁊ eti
am multa antiqua iura nõ tenentur.iiij.par.tit.xj.
c.viij.S.j.ij.iij.⁊.iiij.
HGꝛadus.vij.ponunt᷑ ꝑ quos aſcenditur ad ceũ ſiue ad

viſionẽ dei.qͥ tñ vario mõ ſubdiſtinguũtur ? decla⸗'lun

rãtur.iiij.ꝑ.ti.xv.c.xvij. .j.c.q̃ſi per totũ.
radus deſcributur ſᷣm illud 32. P
in gradib eius.iij.p.ti.xix.c.vj.

Gradus.xij ſunt huilitatis ſm. b. Hñdictũ in regula

⁊c.iiij.par.ti.iiij.cxij.S.iij. ——
HGradusↄſãguinitatis.affinitatis ? cognatiõis ſpũa⸗-
lis deſcribũtur ⁊ enumerãtur qũs ⁊ qñ impediunt
mjr̃imoniũ ⁊c.ij.ꝑ.ti.v.c.v.S.j.b.ꝑ totum.,.
Pꝛauitas peccati moꝛtalis que et quãta ẽ ⁊c.j.ꝑ.titu.
i

.

x. c. j. H. . J

.. lUℳM . 6 6
Gubernatio quomõ ſignifi
catur per crura.et quomodo ꝑ ipſam vnuſquiſq; ſe
⁊ glios regere cbet.iiij parte ti.ij.c.iiij.ibi.Octaua
dirigit gubernatbdes.
ula eſt vnum peccatum d ſeptem capitalibo vicijs.
quomodo diffinitur.quare dẽ appetitus inoꝛdina/
tus.quare dꝛ peccatũ.duplex appetitus veſcribitur
circa gulã ⁊c.ij.ꝑ.ti.vj.c..
Gule materia quomodo eſt eſca ⁊ potus. t omnis
eſca in ſe non eſt mala ſed bona. quod pꝛobatur ex
ſcriptura.Et quidã erroꝛ circa iſtam materiam væ-
ſtruitur.et ꝙ ſumptio cibi repugnet rectitudini vo
luntatis ↄtingit tripłr e eſus carniũ qũo et qñ
interdicitur oibia dj .
ule culpa ĩ quo conſiſtit.quomodo cibb vebetſumi.
t ꝙᷓuis gula eſt vicium capitale.non tñ ſemꝑ mo:
tale.⁊ qñ et qñ non.⁊ circa q attẽditur grauitas iſti
us peccati.ibidẽ.S ij. .
Pula qũo punitur pena coꝛpoꝛali ſpũali ⁊ iehennali
pꝛobsatur varijs auẽtibo et exẽ̃plis.⁊ qũo vᷣtutes aĩe
per gulã infirmãtur.ibi.S.uaij.
ule viciũ qũo nos tẽptat.v.modis.et qũo gula im⸗
poꝛtat inoꝛdinatã concupiſcentiã edendi.que inoꝛ
dinatio duobo modis põt attẽdi.ex qᷓdeteſtabile vi
ciũ eſt gula oſtenditur ꝑ auẽtem Ambroſij.et ꝙ. vV.
mala oꝛiũtur ex vicio gule.ibidẽ.S.itiij.
Gule quinq; ſpecies veſcribuntur ſcilicet quomõ ali⸗
qui excedunt in exceſſiua quantitate.aliqui cuʒ lau
ta qualitate.aliqui cuʒ accurata ſtudioſitate. aliqͥ
ex nimia auiditate.⁊ aliqui ſub temꝑis impoꝛtuni⸗
tate.ibi.S.v.vj.vij.viij.et.ix.

BGule. v. dãtur remedia. ibi. x.

Gula eſt vicium capitale babens ſub ſe filias.ſcilicet
ebetudinem.ineptam leticiam. multiloquiũ.ſcurri
litatẽ ⁊ immũdiciã.quare gula dicit᷑ vicij capitale.

eus cognoſcetur

quare habet. v. filias ⁊c. ij.par.ti.vj.cciiiſj.
Gule filiabus poniturthema ex pᷣs.quod ⁊ ve iſtis de

claratur.qũo iſte fuie diuerſimode inficiũt homĩes

⁊c.ibi.S.j.ij.iij.iij.v.⁊ etiam.vj.

Gula quo ⁊ quare dꝛ via ſumptuoſa ⁊c.j.par.ti.v.ca.

iij. F.. g.

De cibo.potu ⁊ ieiunio habes multa ſupꝛa e abſtinẽ

tia ſub lrĩ̃a a.⁊ ſub literai.ſ..ieiunium.⁊ ſub s.ſ.ſobꝛi
eratec. .—
Bule ſpẽs qũo ẽ ebꝛietas.qũo gula diuidit᷑ ĩ comeſſa
tionẽ ⁊ ebꝛietatẽ ⁊c.ij.par.ti.vj.c.iij.

Guſtu quo dyabolꝰ tẽptat hominẽ vario modo.iiij.

par.ti.xiij.c.iij.S.ij.f.

BGuſtu quo diuerſimode peccant hominrs tam ſpiua/
liter ꝙᷓ coꝛꝑaliter. ⁊ que mala facit abuſio ipius gu-/

ſtus.j.par.ti.ij.c.iij.S.v.

m quo quis obligaturad oꝑa pfectionis.

qũo — li „ „⸗ „
finis ⁊c.ij.par.ti.iiij.c.vij.b.c. —
Habitus nouitioꝝ quũo in quibuſdã oꝛdmibus diſti/

ctus eſt ab habitu pꝛofeſſionis ⁊c.iij.pa r.ti.xvj.ca.

. .

iiij. S.j. modicuʒ.j. Et dehabitu habes adhuc varia
ibi.c.iij.⁊ in alijs locis. .

habitũ ſuũ quo qlibet religioſus poꝛtaretenet᷑ patẽ

ter. hunc aliqñ licet occultare.⁊ vtꝝ religioſus hñs

curã aiaꝝ in ecclia ſclari œbet ſe ↄfoꝛmare habitui

lllox cũ quibo õäs
Habitus qua lẽ diſcipli
ti.xvj. c.viij.S.iiij. “ .
dabitu œpoſito ſi admiſſus fuerit religioſus ad lecti-

ones legũ ⁊ medicine iſti wctoꝛes excoĩcati ſuntma

ioꝛi ſnia.iij.par.ti.xxiiij.c.xxxviij.

Ha bitũ religionis temere dimittẽtes vel eũtes ad ſtu

ibidem.c.lijj. .
Habitus ſiue veſtiũ modeſtia qũo ſit ſeruãda.quoꝛũ

dia ſine licẽtia ſuꝑioꝛis excoĩcati ſunt maioꝛi ſnia.

.

inoꝛdinatio duplłr fit.⁊ quõ in iſtis eſt inoꝛdinatio
affectus vicioſa tripłr. Et circa vefectũ põt eſſe du⸗
plex inoꝛdinatio.iiij.par.ti.iiij.c.x.S.iii.
Habitũ ſuũ dimittẽtes moniales etiã ſi expellãto mo

naſterijs ſuis ⁊ vetur eis licẽtis manẽ e moaſteriũ
tenẽtur habitũ deferre. iij .. ti. xvj.c vj. in fi. an.j. F.

Hebetudo Epꝛimafilia gu/

qũo inficit intellectũ homĩs.quis dꝛ hebes quid

impoꝛtat.in quo differt a cecitate mẽtis.vñ ꝓcedit

⁊⁊c̃.lj.par.ti.vj.c.iiij..ij.
gui intelliguntur ꝑ hedos.qũo hedi ſcti ſunt hirci.
ꝗ vox eorundẽ.quid intelligitur pervocẽ ⁊c. j.ꝑ.tit.
I.c.ij. . v.infra mediũ.ad longum.
Hermofrodita Jui diquomodo Euùregnlaris iii pte
ti.xxviij.c.vj.ðc.. H
Heremitarum eſt triplex genns.ſ.ſerabite anacharite
⁊ cenobite.⁊ quam vita vnuſquiſq; ducebat ⁊c.iij.
par.ti.xvj.c.j..iiii. s
Heremite pꝛimi q fuerũt ĩ nouo teſtõ et alian religio⸗
nũ pꝛimi pꝛes q fuerũt.qũo religiones ſucceſſiue ꝓ⸗
ceſſerunt.qui pꝛes eoꝝ.quiplus ꝑticipãt ĩ actiua et
otẽplatina vita ⁊c.iij. x.tit.xxxj.cx.S.ij.
Heres quõ tenetur ad vots eius cuius eſt heres ⁊c.ij.

Hereditate pꝛinãtur heredes etiã ſi filij ſint ĩ trio ca-

ſib.⁊ pñt filij ꝓꝑ parentes exheredari ex cert cauſis.
et non licet parentibus excludere filios monachos

ab hereditate.iij.par.tit. x.e.iij.S.iij. Vide etiam. J.

uiij. eſuccemnone ad hereditatẽ.etiam. S. v.

Albitus ſanctitatis pu

ta religiõis ſiue clericatꝰ qũo ſignificat ſta-⸗

gio nominat ſtatũ ꝑfectionis ex intentiõe

inã hꝛe Abet religioſus.iij. pte

Hediꝓpꝛie qui dicuntur.qͥ dicuntur hedi in ſcptura.

Hante. A.

Heredũ moꝛientium conditões iu teſtamentis vide ſ.
ſub lra t.ſ..teſtm.
Deres quomodo ĩſtituitur.⁊ e triplici legitima poꝛ
Hereditatis ſucceſſio ꝙdiu durat qui modis ab ea²h
dem diſceditur ⁊c̃.ibi.S.ii.
Hereticus vt quis dieatur duo reqrũtur.qũo difini
hereticus ⁊c.ij.par.ti.xij.c.iijjjj.
Hereticos puniẽdo quõ eccleſia vtitur iuſticia ⁊ miſe
ricoꝛdia.ibidem....
peretiiana paniutur
reſim maritoꝝ non cõfiſcãtur wtes vxoꝝ miſi parti⸗
cipant in hereſi.ibidem..ij.
ena veſcribitur quã incurrunt recep toꝛes fautoꝛes
⁊c.hereticoꝝ.⁊ in hereſim relapſi quo debent puni-
ri.ibidem.S.iij.⁊.iDiij.
Hereticoꝝ inqͥſitio qũo fieri vebet.qͥ admittuntur ad
a gus in gyſur dea Hcegete pñt cõtra ipᷣos et eos
abſoluere. Et epᷣs⁊ inquiſitoꝛ vnus ſine alio poteſt
eos citare ⁊ capere ⁊c.ibidem.S.v. M
Hereticꝰꝙ aliquis pꝛopꝛie dꝛ.v.requiruntur.q̃ nota⸗
biliter æclarãtur.ibidem.c.v.pR totum.
Heretici qnoo ſunt tercij mali operarij in eccleſia xei.qͥ
bu“us iſti figurãtur.qũo vuaſlãt vineã dmi.qũo diciãa
tur fieri.in quibo errant.⁊ qui noĩatim iſti fuerunt.
I. par.ti.v.c.ij. S.viij.r.tt.
Heretici quomodo vario modo exacuerunt lĩgnas ſu-
gs contra rpi octrinam et veritatem fidei quoꝛuʒ
ponũtur tres erroꝛes circa animã.qui exiã œſtruũ-
tur ⁊c.ij.par.tCi.xij.c.vij.S.v.p toltuum.
Heret ico qui coĩcat quã penã incurrit ſm canões.iij.
.ti.xvij.c.xxj.S.v.ibi.rigeſimuſoctauunus.
Hereticoꝝ quo ſe hꝛe debẽt in qſitoꝛes ĩ inquiſitõe.qͥ⸗
bus plus ↄmittitur iſtud officiũ.qũo ſclares nõ te/
bét impedire ſed adiuuare. eoꝛũ auẽtas pꝛobatur
ex veteri teſtamento.iij. par.ti.xviij.c.ij.
Herericis quo reſiſtendũ ſit quãdo pꝛoceditur ꝑ epᷣm
inquiſitoꝛ. ibidem. S. j.
Muo ſit faciendum in pꝛoceſſu cum notaris ⁊ cũ car-
cere.⁊ carcer æbet eẽ cõmunis epᷣo ⁊ inquiſitoꝛi.ꝛ q̃
conceduntur inquiſitoꝛibo pꝛo expediẽdis ĩ officio
Nnrionzehilen Fi. WW
ereticoꝑꝝ quõ ſit ſnla danda ponũtur veſuꝑ.v.nota⸗
bilia. ibidem. S. ij.
ereticoꝛum carcerquomodo ⁊ quare eſt ad cautelã
quõ aliqui veputãtur ad carcerẽ ꝑpetue. et aliqͥ ad
tempus. Quomodo ſit faciendũ in ferẽdis ſenten⸗
tis ⁊c.ibidẽ. S.nll.
Hereticoꝛum fautoꝛes et participantes cum ipſis ex/
communicati ſunt maioꝛi ſent entia. t quomodo
inquiſitoꝛes vebent abſoluere volentes cõuerti ⁊c̃.
Et quomodo inuocare poſſunt bꝛachiuz ſeculare.
Hereticoꝝꝑ in eore⸗ qui eſſe po ſſunt.cuius etatis eẽ
cebẽt. a quibus vebent abſtinere. contra quos non
pñt pꝛocedere.q;diu durat eoꝛundẽ officiu.contra
quos pñt pꝛocedere ⁊c ibidẽ.S.ſl.
Hereticoꝛum condemnatoꝛum per ſnĩiam bona quo⸗
modo confiſcantur ponuntur deſupervaria notabi
lia. ibidẽ. S. vij.

eretici quomodo ſubſunt ape. quomodo quadru-

nadruplici pens. ppter be⸗

,4

dis.iij.par.ti.xxij.c.v.S. x.
Hereſim damnatã acceptãs excõicatus ẽ maioꝛi ſnĩa.
lij.par.ti.xxiiij.c.il. ”M

Hereticos ſepeliẽtes excõicati ſunt maioꝛi ſnĩa. Et qͥ

H erlno Kronbinkel ius in fide ſit cenſendus

ereticus. t dnbium eſſe in fide contingit.v.mo⸗

ſunt iſti heretici. r quibo oꝑibo hoc oſtendũt.iij ꝑ.
ti. xxiiij.c.v.etiã. vſj.
Hereticoꝛum errores vario modo veſcribũtur. et qui

Partes diür n Plit ppꝛie auctorẽ quũo ſũt atra fi
em catholicã qũo ſunt damnate ⁊c. ibidem.S.j.
Hereſes ſiue erroꝛes abhatis Yoachim quo vamnan⸗
ſub lr̃a e.ſ.erroꝛ.

uerunt noie et in quito errabãt ſunt numero. lxx.

re væ tali arte.quibo interdicitur iſta ars.et quibus
tpilo ⁊c.iij.par.ti.viij.c.iiij..xij.b.

Hiſtrionat ars qũo ẽ illicita.ij. par.ti.j.cxxiij.

dolocauſtum quõ aliquis

reo fit ꝑ religionis ingreſſum ⁊ per tria vota ⁊c.iij.
par.txi.x vj. c.j.S.j.vltra medium.

Homagium indignũ eſt.⁊ a romana ecdeſia alienum.

vt pꝛo ſpũa libo facere homagiũ compellatur quis.
2 vna de regulis iuris que et declaratur.j.par.ti.
xx.c.vnico.ſub h.ſ.homagiim.
Homicidiũ frequẽter cõtingit ex ira.rixa.ꝛ bellis.que
oĩa iniuſte fiunt.⁊ cõtra xi pᷣeptuaum.
Auomõ intelligitur iſtud.nõ occides. Et qb reſer
uatur caſus abſolutionis.ij.psr.ti.vij.c.vxKii.
Homicidiũ ſcribitur per thema ex pᷣs.qð et ipſo
ꝓæclaratur. homicidiũ poteſt eẽ duplex. Et occiſoꝛ

hoĩm ſine ſanguinẽ humanũ fundens poteſt qs eſſe

qua druplr. ibidem. ſ.
ominẽ occid ere nulli licet ꝓꝛia anẽte.nec ſeipſum ꝑ
aliquẽ eaſũ.nec etiã alii ne pnd nerxigiaſin;
ob pmii.nec vnq; ad tollẽduũ ſcandalũ.ibidẽ.S.ij.
micidij guitas oñditur multiphi.quũo tales vario
mogdo puniunt᷑ ꝙgraue pctm ẽ homicidiũ.Et qũo
in iure ciuili œebet puniri ⁊c̃.ibidem. .iij.

Nomicidijs ſiue bellis ſiue mutilatiõibo quo ſe clerici

gere hit ne incurrant irregularitatẽ.iij.par.ti.xx-
Homicidium reapinrer veepto caloginõ occi
vcxs.t homicidiũ ſiue occiſio ꝑpetrat᷑.iii.modis.j.
par.ti.xiiij.c.iiij.ꝰ.rrũ.
Homicida quam penã incurrit ſᷣm canones.iij.x.tit.
xvij.c.xxj..v.ibi vndecimus.
omicidio gus quis efficitur irregularis.iij.par.tit.

*
2

Homicidium facto amittitur triptrꝑ oc qs fit ir⸗
regularl. Et per homicidiũ a caſu quo quis ſilr fit
⁊c.ibidem.S.iij.⁊.iiij. l0;

— .

omicidiũ opꝑe volũtate qilo inducit irregularitatẽ
ſitr quõ ꝑ mutilationẽ in bello.vłals quõ inducit

irregularitatẽ ⁊c ibidem.S.v.⁊.vj.
DHomini quõ veus fecit tria magna ꝙtum ad coꝛpus.
Homo pꝛimus quõ ſe ſimilem fecit iumentis inſipien
tibus per.x.ſigna que cognouit.j.par.ti.j.ca.ij.S.vV.
ante medinm.= „

Homini pꝛimo qũo deꝰ vederat ĩſua creatione tria bo

na ſibi oꝛigĩalitiſerta.⁊ illa tria ſũt coꝛrupta.⁊q̃ il-
loꝝ remedia.j.par.ti.j.c.iij.

*

Homo quõ aſſimilatur celo.⁊.x.ſunt celi qũo in illis

homo figuratur.j. par.ti.j.c.vij.S.ij.in.j.colum. cir
ca finẽ ⁊ poſt ꝑtouum.
DHomo non hẽt plures animas per eſſentiam.ſed vnã
tm̃.ſ.intellectiuam in ſe continentẽ triplicem virtu
tem.j.par.ti.ij.c.j.
Homo quõ g ſeipᷣm ſibi cauſat mutationẽ fantsſie in
diuerſis effectibus.j.par.ti.ij.c.vj.S. v.
Hominis eſt libeꝝ arbitriuʒ.⁊ aliter añ pctin ⁊ aliter

uit recreationi humane.qño ⁊ qñ eſt ꝓhibitũ viue/

omicidium verbo conſiliationis quõ committitur.

poſt. Et ſipeccatoꝛ habeat liberum arbitriũ ⁊c᷑.j.
Homo quo comꝑatur ligno. quare dꝛ antropos.i. ar⸗
boꝛ euerſa.quõ plantat᷑ et quo fructificet.j.par.tit.
iiij.c.xiiij.S.v.pertotum. ””
DHomo ſiue voluntas quõ aſſimilatur arboꝛi.j.par.ti.
omo vtnoſus tripłr vſcribitur ad modum arboꝛis
j. par.ti.iiij.c.xv.S.j.bD.

DPõ cognoſcipõt ꝑ coniecturã per. vij ſigna ſi ſit bonꝰ
vel malus.j.par.ti.iiij.c.xv..iij.d.

Hoies ante diluuiũ diutius viuebant ꝙᷓ; nic ponũtur
Teſuper ſey cauſe.j.par.ti.vc.j.S.v...
Homo ſiue aĩa vt deo fructificet que ſunt facienda.j.
par. ti. v.c.ij. .iÜxfffff.
Hoĩem faciunt veo abhominabilẽ.v.j.par.ti.vj.c.iiij.
§.j.circa finẽ. ðððW
Homo ꝙ veum tẽptat ꝓbatur ex pᷣs.⁊ quis d tẽptare
cum ⁊c.j.par.ti.vj.c.xiij.S.j.c.d. B
Hominum bonoꝛum ſex ſunt vie per quas immediats
poſt moꝛtem aſcendunt ad celum.j. par.ti.v.ca.iiij.
§F. I. per totum.
Homo quõ habet.vj.miſerias ĩ ſua ſenectute ꝙᷓtuʒ ad
mẽbꝛa exterioꝛa.j.par. ti. v. c. j. F. vj. e.
Hominis quidditas pulere⁊ vario mõ væſcribiturꝑ
queſtionem Salomonis.j.parte ti.j.c.vij.⁊. .j.ij.et
uij. per totum. .
minẽ tria faciunt obliuiſci.ſui iz ꝓximi.j.par.ti.

Ho
Pomo bene vinere volens reſpicere webet. vi q ad lo-
gum væclarãtur.j.par.ti.iij.c.vij.an pꝛimũ.S.⁊ poſt.

ominis excellẽtia quõ dno attendit.ij.par.ti.iij.ca.
v. §. j. b. etiam ante 1 poft.
Homo quomodo eſt ypocrita ad cipiendũ ꝓximũ.

dupliciter quis poteſt decipere per ypocriſim ⁊c.
Homo ſiue peccatoꝛ quõ ha bet triplicem vefectũ quẽ
non conſiderat.ij. par.ti. v.c.xj. .j. D
Homines quõ tripir ſe amãt.ſ.ꝓut ẽ cõe oim. ꝓut ẽ p/
pꝛium bonoꝝ pꝛout ẽ ꝓpꝛiũ maloꝝ.Et hõ brang
eſſe duplr. ij. par.ti. v. cxDui.
Homs quid eſt.cui eſt ſimilis.quõ ſe habet homo.vbi
eſt homo.⁊ cũ quibus ſocijs.iiij.par.ti.xiiij.c.vij. .

iij. b. per torum. ..
Momo quõ exit de mũdo ad opus ſuum tribus modis

iij.par.ti.viij.c.j.b.pertoltum.
vomines a natura quò ſunt wcibiles inclinãturad
varias ſdas ſᷣm qualitatẽ complexionũ.quod oſtẽ-
ditur ſjm quatuoꝛ complexiones q ſunt in bomibo.
Bicſ Fenanſie pꝛincipiũ antehb.

oĩes mali ſiue ſeuientes quõ impugnãt hoĩem ſiue
pꝛoximũ duplici telo.⁊ quõ debemus iſtis reſiſtere
iiij. par.ti.ij.c.ij..v.infra mediũd. ...
Homi dant.ix. regule directiue ſᷣm quas totã vitã ſuũ
regere debet.iiij.pax.ti.ij.c.tii.
Homines quomodo areſcent pᷣ timoꝛe ante diuinum
iudiciũ.iiij.par.ti.xiiij.c.xj.S.ijc.h.
Homĩs complexio eſt quadruplex.⁊ ad quid iſti mag
ſunt inclinati ⁊cj.par.ti.j.c.vj.S.j.c.bd.
Hominũ triplex conditio ſiue varietas veſcribitur.et
q; ſunt magis timidi ⁊c̃.j.par.ti.vj.cx.S.iiijjzz3).
Honeſtas quõ eſt pars tpantie.quõ ipᷣa diniditur ĩ q̃⸗
tuoꝛ virtutes pꝛincipales.quò aliquid dꝛ honeſtu.
quid eſt honeſtũ ſᷣm Lulliu ⁊c.iiij.par.titu.iiij.ca.
pꝛimo.. vij. B
Honeſtas quõ eſt pulcritudo ſpũalis ⁊ quõ ponitur ꝓ
parte tꝑantie. ibidem. S. viij. .
Doneſtas quõ concurrit cum vtili velectabili.⁊ quõ
differt ab iſtis. ibidem. S.t x. ·

H. ante. D.

Honoꝛ quid .⁊ qũo aliqͥs põt honoꝛani.non ſolũ ꝓpt
vtutẽ ꝓpꝛiã ſed etiã ꝓpter virtutẽ alteriꝰ.Et vtrũ
ho noꝛare diuites magis ꝙᷓ; alios ꝑtinet ad acceptõ
nẽ ꝑſonaꝝ.ij.par.ti.j.c.xx.d.iij.
Honoꝛis et fame damnificatio q̃druplr fieri põt.ij.ꝑ.
ti.ij. c.ij.S.iij. . . 2
Ponoꝛis appetitus tripłr eſt inoꝛdinatus.ij.par.t.iij.
ca.v.S.j.c.etiam ante ⁊ poſt. M”MM
Ponoꝛes 7 dignitates quãdo pꝛocurãtur q;ꝑiculoſuʒ
ſit. et quomõ quilibet ſe cauere ebet ab hmõi pꝛo⸗
curationib.adducũtur multi in exemplũ.ij.par.ti.
lij.c.v.S.ij. totũ. —
Honoꝛes et dignitates q̃rere vtꝝ ſit licitũ arguit ꝓ et
tra. Et ↄcluditur ⁊c̃.ij.ꝑ.ti.iij.c.v.S.iij.iiij.v.⁊.vj.
Honoꝛ triplex qũo ꝑditur ꝑ ſacrilegium.ij.par.ti.v.c.
viij.ð.j.ij.et.iij.
Honoꝛandi quomõ parentes ſunt tripłr.iiij.par.ti.v.
ca.ix.S.j.et.ij. MV
Honoꝛandiqũo ſint pꝛelati.qui conſtituti ſunt in di⸗
gnitate.ibidem.c.x.infra medium.
Honoꝛ qual vebetur p̃latis.ðet qͥs vocatur iſte honoꝛ
7c̃.Et reu erẽtia nõ eſt idem ꝙ honoꝛ.t quõ laus
duplr diſtinguitur ab honoꝛe.ibidem..j.
onoꝛ cui ſit erhibendus.quomõ diuerſa genera ho-
minũ mandantur honoꝛari in ſcriptura. et quomõ
ſunt diuerſimode honoꝛãdi.que ꝑ omnia fundant᷑
in ſcriptura.ibidẽ.S.jj . .
Honoꝛ tꝑalis nõ hʒ in ſe brĩtudinẽ homĩs quod oñdi
tur trih rõiboiiij.par.ti.vij.c.iiij.S.iij.
Honoꝛis bonũ quomõ multũ appetitur.quod oſtẽdi
tur auẽte Aug.et quõ illud figurabant varijs ⁊c̃.j.
par. ti.vij.c.iij.S.j.c. . .
Hoꝛe canoniceqũo ⁊ qñ ſunt inſtitute ab ecclia.⁊ ſunt
numero ſeptẽ.iij.par.ti.xiij.c.uij. .
Hoꝛas canonicas legere qui tenentur ſub pᷣcepto.qui
tenentur dicere hoꝛas in eccleſia et qui non. et quõ
religioſi profeſſi tenẽtur ad hoꝛas.et qũo ↄuerſi ad
illas tenẽtur.ibidem.S.jz.
Hoꝛas canonicas legẽdo quid clerici tũc vebẽt dicere
quis modꝰdicẽdi hoꝛas.⁊ prebẽdati ĩ duabo eccłijs
ĩ qua tenẽtur dicere hoꝛas.ibidẽ.S.ij.
Noꝛe bre vᷣginis.vigilie moꝛtuoꝝ ⁊ ſuffragia vtxꝝ ſint
TL ncẽitate dicẽde poſt hoꝛas canõicas.Et fr̃es pᷣdi
catoꝛes qũo tenẽtur ad vigilias ⁊c.ibidẽ.S.iiij.
Hoꝛe canonice q̃ hoꝛa ſint dicẽde.qũo ĩ iſtis debẽt ſer/
uare conſuetudinẽ loci.qñ pñt puenire.qñ matuti⸗
ne in ſero dieci pñt ⁊c.ibidem.S.ii.
Hoꝛas canonicas non dicendo quantũ peccat.⁊ quo/
modo qui omnes.⁊ quomodo qui vynam hoꝛam nõ
ueʒz vefeetum qualiter

.
