dũt gloꝛioſũ ⁊ bonũ eſſe quatuoꝛ.j.par.ti.vj.c.v. ·
iiij.d.vſq; in finem. S

uſti ⁊ ꝑfecti qũo vebẽt apperere attentari ꝓpter va-

ria ipᷣoꝝ merita.j.par.ti.vj.c.xiij..j.g.h.i.
uſtꝰqũo odit ſed cũ diſcretione ⁊ tria mala iuſti hñt
odio. jj. p. ti. vj. cxiij. S. ij. RK
Juſti quũo hꝛe pñt tres fructus patiĩe ſ.angmentũ exꝑi
entie.ſcutum cuſtodie.⁊ pꝛemiũ gloꝛie.iiij. p.ti.iij.c.
vij.S. xviij. poſt meduuiũ.
Yuſti quũo ſeptem timere debent que leo naturaliter

timet. iij par. tr xiiij.c. iin. S.e&lj.
Gelino auo b i memoꝛia tria v ceo. tria de ꝓximo.
.par.ti ij.c. ix. .j. b. c.d.
IJuſti quomodo dici poſſunt celum.⁊ quomodo con/
fitebunt᷑ vei mirabilia ⁊c. iij. par.ti.xxj.cx.?·. .

Ilende.none ⁊ idꝰmẽ

ſium Aare t a quibus ſunt inſtitute.quid
ignificant quo ad menſes ⁊c̃.iij.par.tit.vj.
PByrieeleyſon iĩmiſſa expo
nitur. ſiue quid ſignificat.et quid gloꝛia in excelſis
Tc̃.iij.par.ti.xiij.c.v.S.j.

Aboꝛantibus quomo
dari vebet merces ſm laboꝛẽ quo ad quali⸗/
AlIItatẽ. quo ad quantitatẽ. quo ad diuturni.
tatẽ. ⁊ quõ laboꝛ poteſt intelligi maioꝛ vł minoꝛtri
pliciter.j. par.ti. v.c.ij.S. xj. b.c.v.
Zaboꝛãtibo in varijs bomis qũo illis wminus ſubue⸗
nit vario modo.j.par.ti.iij.c.vj.S.xv.

Taboꝛatoꝛes quidẽ quomodo ? qualiter vefraudan/

tur mercede eoꝛundẽ. ꝙ ſine tardatione ipis be
tur merces ꝓbat᷑ ex ſcriptura.ij. ꝑ.ti.j.c xvij.S. vij.

Zaboꝛ tripliciter cſcribitur.ſ.laboꝛ tribulationis in

mundo. laboꝛ confuſionis extreme.⁊ laboꝛ cruciati/

onls eterne. veclarant᷑ iſta ey ſeditõibo ciuitatũ.ij..

ti.iiij.c.viij..v.b. totum. 2
Aaboꝛare ꝙ paupibus videt᷑ licitũ diebo feſtiuis.nõ ta
men wminicis diebo? ſolennioꝛibus cum conditi⸗
onibus adiunctis.que ⁊ œclarantur.ij.par.titu.ix.
ca.vij.S.v.circa finem.

Zaboꝛare vtruʒ licet diebus feſtiuis a quibus tune

ſit abſtinendũ ⁊c.ij. par.ti.ix.c.vij.S.v.
Maboꝛantes quomodo excuſantur a ieiunio.ij.par. ti
tulo. vj. c. ij. S. vj.

Lacticinia ⁊ eſus carnium tempoꝛe ieiunioꝛuʒ nõ ſũt

com edenda. quare eccleſis hoc oꝛdinauit.iij.parte

Lacticinia vtrum poſſunt comedi tempoꝛe ieinnioꝝ.

quando ⁊ quibus tempoꝛibus interdicitur ⁊c.ij.ꝑ.
ti. vj. c. ij. SH. iij.
Aaãͤguoꝛ ſpiritualis quis eſt ſiue in quo conſiſtit.pꝛi⸗
ma par. tit. vj c.ij.S. vij. Nide etiam ſupꝛa ſpᷣ litera
1.ſcq; infirmitas.
Aaicdrun m ſuperbia eſt quadruplex.ij parte titulo.iij.
c.iiij.S.iiij. S
Aaicalis militia veſcribitur infra ſub litera m. ſcʒ mi⸗
litia. Et. iij. par.ti. iiij.c.j. S.vj.vij.⁊.viij.
Aaici qni dicuntur.que eis licet facere.⁊ que facerede
bent vt ſaluentur.tercia parte ti.xiij.c.iij.S.xiiij.an
te medium.
Laici vtrum admittantur in iudicio ad accuſationeʒ
clericoꝛum.iij.par.ti.ix.c.viij.S.iij.
Taut cui confiteri oꝛdinarie tenentur.iij.partetitu.
Aaici quomodo ſe regere væbent in ſtatu ſuo ⁊c. tercia
parte ti.xiij.c.iij.ð.xiiij.
Tanificium eſt pꝛima ſpẽs mechanice artis.et que ad
eandẽ ꝑtinent.j.parte ti.j.ca.iij.S.iij b.
Aanifices qũo vefraudant vario modo emẽtes pãnũ
ab eis ⁊c̃.ij.parte ti.j.c.xvij.S.v.vj.vij.viij.⁊.x.
NRanificum artificiũ quomodo multipliciter ẽ neceſ-
ſariũ humane vite.⁊ habet hoc artificiũ multa mẽ-
bꝛa ſibi conuenientia.quomodo illi male exercent
eoꝛundẽ officiũ ⁊c.iij.par.ti.viij.c.iiij.S.iiij.
amificibo participãtes vel habendo ſocietatẽ quan-
W 7 qũuo eſt licitũ ⁊ qn non ⁊c.ibidem.S.iij.
Aaniſices ⁊ eoꝛum miniſtn⁊ qui pannum exercentꝛc.

Lante Sl.

quomodo vario modo fraudem committunt in vẽ
ditionibus in oꝛnatura ſiue purgatura.⁊ non in de
bita menſura ⁊c.ibi.S.iiij. .
AZapicide ⁊ cementarij quomodo in eoꝛundem officio
fraudem committunt vario modo.tercia parte tit.
Viij.c. iiij. S. viij.b. . .
Laudare ſeipᷣm poteſt quis tripliciter.⁊ quibus licet.
⁊ quibus non ⁊c.ij.par.ti.iiij.c.iiij.O ij.b.ꝑ totum.
LZaudare aliquos contingit quadrupliciter. que bo-
na ⁊ que non. Et laudatio vel alius actus puta ho-
noꝛis reuerẽtie ad placendũ inoꝛdĩate fit qᷓdrupli
citer.i’j.par.ti.x.c.ij.S.j.g.pertotum.
Aaus perſeuerantie in quo conſiſtit. ij parte titulo.vx.
ca. xij. . n.hd. .
aus quomodo dupliciter diſtinguit᷑ ab honoꝛe.iiij.
par.ti.v.c.x.S.j.qua ſi in fine.

Legatiſtatꝰ deſcribitur per
thema ex pſal.quod ⁊ ĩ ipo æœclarat᷑.qũo papa diſ-
ſipat gẽtes q̃ bella vs lũt.⁊ legatoꝝ ponit᷑ triplex ge
nus. q eoꝛundẽ dꝛñtia ⁊c.iij.par.ti.xxi.c.iij.
Aegatus æ latere quomodo confirmare poteit electi-
ones epoꝛum ? archiepoꝛum ⁊ exemptoꝝ in pꝛouin
cia ſibi credita.hoc alij facere nõ pñt niſi veſuꝑ ha/
beãt ſpeciale mandatũ ⁊c̃.ibi. .j.
Zegatio qũo finit᷑ quatuoꝛ modis.⁊ conſtitutiones x
eu facte in ſua ꝓuincia durant poſtea ꝑpetue.licet ðᷣ
ꝓuincia ſit egreſſus.&t nõ põt ſe intromittere que
pape reſeruant ⁊c̃.ibi..ij.
Zelegatus quis dẽ. legatus pape maioꝛ eſt legato vel
oꝛdinario.qũo velegatus pape poteſtatẽ recepit in
partes ⁊c.iij.par.ti.ix.c.ii.
Delegatuspape impeditus poteſt ſubdelegare qũo ſe
regere debet in illo officio.que interrogare.que mã
dare.que ⁊ qũo iudicare.quomodo citare.quaʒ ha⸗
bet iuriſditionem.ibidem..j.b.
Detekat iuriſditio quomodo eypirat vecẽ modis.ibi-
Delegatus a papa vſq; ad integrum annum ſententi⸗
am ſuam poreſt exequi.quomodo ſubdelegatus re-
currere habet ad velegatum. quot dies vebet habe⸗
re iſte annus ⁊c̃.ibi..iill.
Delegatus pape ſi ſubdelegat non in totum. pars a
ſubdelegato quare non poterit appellare quando
velegatus accipit veram auctoꝛitatem quantũ va
let auctoꝛitas 2c. ibidem.S.iiff.—
e ipᷣoꝝ executoꝛib hẽs varia.ibidẽ..v.⁊.vj.
Subdelegatus a delegato pape iuriſditionem habẽ⸗
te non coarceri poteſt. quo intelligitur iſta coactio.
2qũo ⁊ q valet appellare veſuꝑ ⁊c.ibidem.S.vij.
Pelegati iuriſ⸗ ditio integra moꝛte delegantis expirat.
eclauſulaglgate vlteriꝰ eclarat᷑ ⁊c..ibi.S.viij.
Pe egatus quis nõ creditur niſi delegationeʒ pꝛobet
nec quis tenetur ei obedire ſiue exequi quod man⸗
dat ante ipſam ꝓbationem.qũo ſe regere habet in
varijs caſibo ⁊c.lbi.S.ix. H
Belegatus canonicus in cauſa cõcanonici poterit re-
culari.quod vlterius œclarat᷑ ibi.S x.
Delegatus qͥ ꝓnũciauit ſe iuriſditionẽ nõ habere etiã
c conſeniu partiũ cãm non reaſſumat.que clauſu⸗
la vlterius exponit᷑ ⁊ veclarat᷑.ibidẽ.s.xj.

Pacparns ſuſpectus ab aliqua partiũ litigantiũ recu
3

ſat᷑. eligunt᷑ arbitri ad cognoſcendũ æ cã ſuſpitõis.
vtꝝ ſit rõnalis ibi.S.xij.
SBelegati iuriſditio ad pꝑſonas eccłiaſticas nõ ↄphen/

ſas ĩ reſpõſo etiã q eaꝝ cõſenſu ꝓꝛogari nõ põt.que

clauſula vlterius vclarat.ibi.s.xiij. B
Velegatio que fit Foaũs qualiter ſit faciẽda. et
in quibus cauſis ⁊c. Et eps poteſt delegare his qui
ſunt de alieno epᷣatu ⁊c.ibi.ð.xiiij.

õ

A. ante. E.

Legata facta ecclijs ye l alijs pije locis non ſoluentes
retinẽtes ſacnilegium committũt ⁊ peccãt moꝛ
taliter.quodq ꝓbat᷑ duplici rõe.ij.par.ti.j.c.xxj.S.iij.
vide etiã.j.ſub lr̃a t.ſ.teſtamẽtis ?7.
De lege communi.

Tegedommiquõdocemur
vicia euitare. ⁊ Ytutes amplecti qͥvaĩa ad ſuꝑnam
btĩtudinẽ ꝑuenit E lni.
Kex vei eſt multiplex. A quelibet lex habet mults
pᷣcepta quaſi multas leges.que p omnia væſcribun-
tur ? vclarãtur ex varijs ſcripturis. et velegeque
dicit᷑ concupiſcentia ibi.S.iiij. HH
Aegis actus.pꝛieta tes ⁊ vtilitates veſcribunt᷑ ꝑ tria
membꝛa. pꝛimo ꝙ lex ſit diligenter intuenda. rene⸗
renter ſuſcipiẽda.⁊ congruẽter adimplenda.ibi ca⸗
pitulo.ij. .
LYegẽ dñi quomodo nos tripliciter habere ebemꝰ ſi⸗
ne gtrengere ponnnkeres conditiones legis que va
rio modo vclarant᷑ 1 ꝓbant᷑.ibidem. c.ij..j.
Aegis actus ſin Yſidoꝛum eſt quadrupler et tres ſũt
differentie actuum. pꝛomiſſio ſimilitertripler ⁊c.
ibidẽ. c. ij. F. ij.
Aegis effectus finalis m Thomam eſt homines face
re bonos.quod vlterius declarat᷑. Ar itur in op⸗
poſitum ⁊ rũdetur ad obiecta.ibi.c.ij.9.iij.
ex dei quomodo reuerenter eſt ſuſcipienda pꝛopter
eius erimiam auctoꝛitatem. pꝛopter eius miraʒ ve⸗
ritatem. et pꝛopter eius vtilitatem. Et ſeptem ſunt
que lex in ſe habet.ibidem.c.ij.S.iiij.
Aex viquomodo congruentere adimplẽda pꝛoba-
tur ex ſcriptura.⁊ vt congrue ſeruetis inclinate au⸗
rem veſtram tripliciter. vt ſcʒ adimpleatis integra⸗
liter. vt obediatis intentionaliter. agatis conſtan
tionsliter.ibidem. c. ij. . v.
Aegibus fraudẽ facere quod iniuſtum eſt peccatum
eſt ꝓbatur. Et legi fit fraus quatuoꝛ modis.iij.par
te ti.viij.c.ij.c.d.
ex viquo pꝑmaximeẽ lex claritatis ⁊ finis omnis le
gis.quo iſta lex dirigit᷑ ⁊c ij. par.ti.vij.c.iiij.S.ij.
elege naturali.

Aexnaturalis eſt ſecũdalex

T qua ad Romanos.ij.que auctoꝛitas exponitur 7
habitus ſumitur dupliciter.⁊ qũo lex iſta eſt habi⸗
tus ⁊ qũo non ⁊c.j.par.ti.xiij.c.j.
Legis ſumit᷑thema qð ⁊ x ipᷣa cclarat᷑.ibidẽ.S.j.
Ser narurai quomodo excellit alias leges in tribus
ibidem. 5. ij.
Vex nature dupliciter poteſt intelligi.et quãdo leges
habuerunt exoꝛdium. ibi.S.ij.poſt pꝛincipiũ.

*

AZey naturalis quomodo ocet multipler bonuz. et ler

cum ſit quedam regula ⁊ menſura poteſt eſſe in ali⸗

quo dupliciter ⁊c.ibidem.c.ij.
ey naturalis que nobis impꝛeſſa eſt quomodo oſtẽ
dit nobis bonum appetendum ⁊ pꝛoſequendũ que
mala a no bis excludit. æ lumen naturalis legis non
oſtendit homini que ſint bona niſi perueniant ad
vſum rationis ⁊c̃.ibidem.c.ij.S.iiij.

BPe bono iſto habes ſupꝛa ſub lra b...bonum. væ quiin

in ſequentibus. 5S. tractat. vide te ipſis ibi.
Zex ſine ius naturale quomodo diffinit Yſidoꝛus in
v.ethimologiarum. Et ibidem ponit.viij. effectus
iuris naturalis.ibi.c.ij.S.xj.
Se lege moſayca.

Lex moſayca deſcribitur
ꝑ thema quod de ipſa vclararur. ponuntur quatu-

o: rarioner quer⸗ fuit neceſſarium inſtitui legẽ di⸗
uinam. Et norãtur quatuoꝛ excellentie legis diui-

ne ad humanas.j.par.ti. xiiij.c.j.
Zeges illius conditiones veſcribuntur per thema.
quadruplici membꝛo ꝙᷓtum ad latoꝛem et recepto/
rem.ibidem. c.ij. ..
Aegem iſtam quis vædit. quomodo mirabiliter eſt da
ta.quare lex vetus imꝑfecta fuit ⁊c. ibi.c.ij. .j.
Lex moſayca quare ſoli populo iudaico fuit data aſſi
gnatur ad hoc triplex ratio.⁊ quomodo iſta lex cõ/
tinebat triplergenus pꝛeceptoꝛum.ſ.moꝛalium.ce⸗
remonialium. iudicialium.a quare fuerunt inſti/
tute.ibidem.c.ij.S.ij.
Zex iſta nõ fuit ꝑfecte data ſicut lex euãgelica ⁊ quare
vtꝝ iſta lexr iuſtificat iuſtificatio iſta ſumi põt q̃dru
pliciter. quid erãt ceremonialia. et oĩa pcepta legis
Ptria compᷣhendunt᷑.ibidẽ.c.ij. S. iij.

ex iſta fuit data congruo tꝑe.quũo fuit data inter le⸗

gẽnature⁊ gratie.quo tꝑe ceſſauerunt legalia. cir⸗
ca hoc diſtinguunt᷑ tria tꝑa. ⁊ qũo Aug. ? Hiero. in
iſta materia fuerunt contrarij ⁊c̃.ibi.c.ij.S.iiij.
Legis pᷣcepta veteris ⁊ de modo adumplẽdo ea. vtruʒ
cadunt ſub pcepto.⁊ qᷓtum ad moꝛalia ſm ſenſũ li⸗
teralẽ de ipᷣis tria videut᷑.ibidem. c.iij.
De Uti pꝛeceptis vide infra ſub p.ſcilicʒ pꝛecepta mo
ralia.
ex antiqua Nũeri.xxxiiij.quomodo tria ſtatuit cir/
ca poſſeſſiones ⁊ circa vſum rerum communicati-
onem adinnicem. quomodo hunuſmodi ſubuenti
onem ſiue cõmunicationem multipliciter inſtituit
⁊c.j.par.ti.xiiij.c.vj.S.iij.b.c.d. ðͦYUð
e lege euangelica.

Lex euãgelica ſiuenouũte/

ſtamentũ dꝛ lex gratie.quod ꝓbat᷑ ex ſcriptura que
continet lex euãgelica.qũo dꝛ lex ſcripta vel diſ poſi
tiua ad grãm. z in nulla lege ita pfecte datur gra ni
ſi in ipa lege ⁊c.j.ꝑ.ti.xv.c.j.
Zex euagelica non fuit data a pꝛincipio mundi tripli/
cirõne. ibidem.S. j.
Lex euangelica durat vſq; ad finem ſeculi.nec eſt expe
ctãda alia lex que ei ſuccedat.Et ſtatus mundi po⸗

teſt variari dupliciter. Et err ꝛes abbatis Joachi

ponuntur ibidem.S.ij.

Ley noua quomodo compatur ad veterem. noua lex ẽ

alia a veteri.per nouã legeʒ vetus adimpletur.quo
modo ler noua comꝑatur ad veterem ſicut ꝑfectuʒ
impꝑfectum ⁊c.ibidẽ.S.iij.

ue lex ſit grauioꝛ ad ſeruandum an vetus vel noua.

quomõ ley nous pcipit ? ꝓhibet quedã opera exte⸗
rioꝛa. pꝛincipa litas noue legis eſt gra ſpirituſſãcti

Er lex noua dĩ lex libertatis.ibi.S.iiij.

Lex euãgelica cöuenienter oꝛdinat bominem quoad

actus exterioꝛes pꝛobatur vario modo. quare iu/
dicialia pᷣcepta non ſunt poſita.ibi.S.v.

Aex eusgelica quo ſufficiẽter oꝛdinat poĩcʒ circa act⸗
interioꝛes.⁊ ꝙ ad ſeipᷣm dupłr oꝛdinat ſᷣm duos in

teriðes animi motꝰ ⁊ qũo circa pcepta moꝛalia tria
poſnit.⁊ qũo tpłr errabãt ſcbe ⁊ iudicialia ibi. S. vj.
Zege euãgelica ↄueniẽter tradũt᷑ ↄſilia q̃ſi addita pᷣce
ptis multũ vtilia.qð ꝓbat᷑.⁊ que dꝛntia inter pꝛece/
ptũ ⁊ ↄſiliũ ⁊c.ibi..vij.
Zegis quinte que dꝛ conſuetudo vide ſupꝛa ſub lra c.
ſcʒ conſuetudo.
Be lege canonica.

„

Lex bhumana dicitur iuspo
ſitiuũ ſcriptũ.ſinõ eſt ſcriptũ dicit᷑ conſuetudo.ĩ q̃
lege agit᷑ ve pceptis eccleſie.de reſcriptis.de decreti.
decretalibo epiſtolis.⁊ auctoꝛitate wctoxꝝ.j.ꝑ.
ti. xvij.c. vnico. .
Kex ſiue ius diuidit᷑aut naturale.aut ciuile.aut gẽtiũ

A. ante. E.

ius gentiũ comphendit᷑ ſb iure poſitiuo.⁊ ſic diuidi
tur in nãle ⁊ pollicitũ.Et ius ſiue iuſtũ aut ẽ natu-
rale qð ex ſui natura alteri adequat᷑.põt eſſe duplr
ibidem.S. j. 4
le mzehe neceſſitates ad quid ⁊ quare facte ſũt
melius ẽ omnino oꝛdinari lege ꝙᷓ dimitti arbitrio
iudicũ.⁊ hoc ꝓpter tria.ibidẽ.ꝭ.ij. .—
Legis humane qualitas que t᷑. quo deſcribitur.qua
re lex debet eſſe honeſta ⁊c.ibidem.S.iij. „
Aexhumana quomodo veriuatura ratione naturali.

quomodo pꝛohibet vicia ſed non omnia. lex inqᷓn/

tum habet de iuſticia intantum habet de virrute le
gis.lex quare ponitur in communi.⁊ ꝙ lex non pꝛe⸗
cipit omnes actus virtutũ.ibidem.S.iiij.
Aegi humane omnes ſubijciuntur. Dahllater poteſt
aliquis eſſe legi ſubiectus.et quomodo intelligitur
illud ꝙ pꝛinceps ſolutus eſt legibus ſuis. ibideʒ. S.
qquinto.
MAando vel quomõ liceat ſubditis legipᷣter verba le
gis agere.⁊ quando habet locum. arguitur contra.
Et reſpondet᷑ ad obiecta ⁊c̃.ibidẽ.S.v-j. .
Aegis interpꝛetationẽ nota ꝙ gloſa ponit quadrupli
cẽ legis interpᷣtationẽ ⁊c̃.ibi.S.v,nj.
Lex bumana ſi poſſit mutari.⁊ quando.⁊ quid eſt lex
bumana ⁊c̃.ibidem.S.viij.
Aegum mutatio fieri non debet ſine cauſa multũ vti⸗
li vel neceſſaria.ibidem. .ix.

Lex ſiue ius gentium quid eſt ſiue quale.ſeruitus quo

mogdo dicitur eſſe œ iure gentium. et quare hoc ius
gentium appellatur. ibi.S. x.
Zex canonica eſt lex eccleſie.quid eſt canon.quare di⸗
cta eſt regula.ponuntur opiniones aliquoꝛum ⁊æ-
ſuper.et quomodo conſtitutio eccleſiaſtica appel-
latur varijs nominibus.ibidem.S.xj.
Pꝛecepta eccleſie veſcribuntur que obligant ad moꝛ⸗
tale.⁊ aliqua quidem vniuerſalia ſunt que excludũ
tur ad omnes fideles.⁊ aliqua ad certos ſtatus per
ſonarum ſunt numero duodecim.ibi.S.xij.
anon quomodo aliquando vario modo ſumitur.q
congere poſſunt canones.⁊ vbi.quando ⁊ qualiter
ibidem.S.xiij. HW
De canonibus concilioꝛum ⁊ v᷑ ipſis concilijs vniuer
ſalibus que ſunt appꝛobata.ibi.S.xiuiij.
De cretis ſummoꝛum pontificum ſiue conſtitutio⸗
nibus.et vtrum papa per vecretum ſuuʒ ſiue conſti
tutionem poſſit facere canones ⁊ articulos fidei ⁊c.
ibi. S.xv. . .
Muid ſit œcretalis.⁊ ꝙ decretales epiſtole habeãt eã-
em auctoꝛitatem ſicut decreta ⁊ canones oſtendi
tur a perte.ibi.S.xvj. G
eſcriptum quid eſt.quis poſſit reſcriptum condere.
ſuper quibus rebus reſcripta interpᷣtentur.ſi ſuper
eis dubitare contingat.que poteſtas aut ius eoꝛũ.

quanto tꝑe durat eoꝝ auctoꝛitas.quereſcripta ſũt

generalia.que ſpecialia ⁊c.ibidẽ.S.xvij.

Be woctrinis eccleſie ⁊ pꝛecipue woctoꝛum nota tripli

cem differentiam. quedam ſunt repꝛobate.quedam

ſunt apocriphe.⁊ quedam appꝛobate ab eccleſia.⁊

quoꝝ wctoꝝ⁊ quis oꝛdo ſit tenendus in ſolutione
alicuius queſtionis.ibidem.S.xviij.

Poſterioꝛ conſtitutio ſiue lex quando ⁊ quomodo tol

lit pꝛioꝛẽ.⁊ vtrum qui facit contra conſtitutionem
pape ꝑ ignoꝛantiam.ibidem.S.xix.
Legibus quomodo quis poteſt diſpenſare vel interpᷣ⸗
tari ⁊c.vbi ꝓhibet᷑ diſpẽſatio.et qũo totum coꝛpus
iuris diuiditur in quatuoꝛ libꝛos.quis fuit compi-

latoꝛ vœcretaliũ.quis fecit compilari ſextum decre

taliũ.quartus liber quare dꝛ clementine.Et quare
ceteri dicunt᷑ extranagãtes.ibi.S.xx.
de lege ciuili.

ex ciuilis ſiue ius quõ de/

ſcribitur ab Iſido. quomõ ius militare veſcribitur
ſm eundẽ. quid eſt ius publicum. quid ius quiritũ.
⁊ ponunt᷑ varie ſpecies iuris ciuilis.⁊ quid eſt ſᷣm eũ
em lex. que ſunt plebiſcite.quid ſenatus.quid con⸗-
ſtitutio.quid edictũ ⁊tc᷑ j.par.ti.xviij.c.e.
Totũ coꝛpus iuris ciuilis comunis quomõ diuidit᷑ ĩ
codicẽ.digeſtũ.inſtituta.autentica.qũo diuidũtur
Et diuiſiones legũ ꝓbãtur ibi.S.j.

ALeges humane etiam ſeculares imponunt homini ne

ceſſitatẽ ad obſeruandum in foꝛo conſcientie.itaq;
non obſeruans peccat ſi ſunt iuſte.quomodo homi
nem ligant in foꝛo conſcientie. Et etiam dicuntur
iuſte ̃m quadruplex genus cauſarum.⁊ qui impo/
nunt leges iniuſtas quomodo tenentur ad reſtitu⸗
tionẽ.ibidem.S.if.
Lex ciuilis eſt pꝛioꝛ lege canonica tempoꝛe.ſed lex ca⸗/
nomica eſt pꝛioꝛ ciuili dignitate.pꝛobatur.qui fue⸗
runt cro eslegum ſecularium quando inceperũt
canones ⁊c. Et vtruʒ papa poſſit tollere leges quo
ad vtrũq; fo wide gis. L .—
aſus plures illiciti œſcribuntur qui permittuntur
a legibus ſecularibus. ſed quia pꝛohibentur a iure
diuino in omnibo illis caſibus leges ſunt abꝛogate.
nec væcet ſeruari.⁊ ſunt numero.xviij.et peccarent qͥ

4.

eas ſeruarent. ibi. S. iiij.

Lontra eum qui legem di/
cere potuit aptius eſt interpᷣtatio faciẽda.æſt vna
T regulis iuris que ⁊ veclarat᷑ ad longũ.j.par.ti.xx.
c.vnico.ſub c.ibi contra el.
ECertum eſt ꝙ is cõmittit in legẽ qui legfs verba am⸗
lectẽs contra legis nitit᷑ volũtatẽ. Eſt vna ð regu
is iuris.q̃ ⁊ vecclarat᷑ ibidẽ ſub c.ſ.certn.
Legitimatio inſtituta ꝑ ius ciuile deſcribit᷑i vcclarat
Ptres ↄcluſiões.iij..ti.j.c.xxvij.⁊.S.j.ij.⁊.iij.
Aegitimatio illegitimoꝛũ fieri poteſt in ſex caſib vel
ſex modis.ibidem.S.f.
Legitimatio hominis veſcribitur ꝑ tres concluſiões
qũo aliqui illegitimi legitimant᷑ibi.S.uij.
Vegitimare quos ⁊ qũo papa poteſt ad dignitates et
beneficia ⁊c.ibi.S.v.
ũo legitimat᷑ pꝛinceps ſclłaris ⁊c̃.ibidẽ.S.vj.
egitimatio quo fieri vebet ꝑ papam.imperatoꝛem.
vel alios.ibidem.S.vij. .
Legitimare q̃re impatoꝛ nõ põt ſuꝑ ꝓle futura. que ẽ
ſolennitas legitimationis que exigunt᷑ ad legitima
tio nẽ ⁊c.ibidem.S.viij.
Legitimat᷑ illegitimus tribus modis ꝑ quas leges re
duci poſſunt ⁊c̃.iij.par.ti.xx viij.c.iiij.S.j.
Tegitima poꝛtio ĩ teſtamẽtis ẽ triplex.qũo illa ſit di⸗
uidẽda heredibo.iij.par.tix.c.iij.S.ij.
Legitimis filijs ⁊ nõ legitimis.qũo parẽtes ipſis de⸗
bent ꝓuidere ⁊c.iij.par.ti.x.c.iij.S.iiij.h.

Legitime factũ retractari nõ debet licet caſus poſtea
eueniat a quo nõ potuit inchoari.Eſt vna v regu⸗
lis iuris.que ⁊ eclarat᷑.j.par.ti.xx.ca.vnico ſub lr̃a
f.ſ.factũ legitime. .
Aeo qũo ſignificat dyabo lũ in tẽptatione.⁊ qũo mu⸗
git ⁊c̃.iiij.par.ti.xiij.c.iij.S.c.·r
Leo quomodo naturaliter tim et.vij.que iuſti timere
cebent ⁊c̃.iiij.par.ti.xiiij.c.iiij.S.iij.
epꝛoſus ſacerdos q̃renõ vebet coꝛã pplo celebꝛare.⸗
quis põt ⁊c.iij.p.ti.xxviij.c v.poſt mediũ.
Nepꝛoſus exñs ĩ mr̃imonio qũo ⁊ qñ tenet᷑ reddere e
bitũ ⁊c.iij.par.ti.j.c.xx.ð.x.e.p totũ.
epꝛoſi qui habitant in lepꝛoſoꝛio et ibi moꝛiuntur.
vtrum poꝛtio canonica debeatur pꝛioꝛi eccleſie.iij.

Aante J

ᷣ . „ „ ..
Leſio coꝛꝑis qũo fit quatuoꝛ modis.ij.par. ti.ij.ca.ij.
§. ij. p totum.

eſoꝛia ꝓximi manus quomow væſcribit quid ſigni
ficãt eius quinq; digiti ſiue modi.ij.par.tit.ij.cap.j.

Yx. 1 * . „ . „ „
eticia mmepta ðᷣr etiã ſcða filia gule.qũo inficit intel
lectũ ⁊ diſſoluit ⁊c̃ij.par.ti.vj.c.iiij.ꝭ.iij.

Leuitas deſcribit᷑ q ſq; ẽ gradus ſuꝑbie.ij.par.t.iij.c.
O

iij. S. v. , „ —
Liberuʒ arbitrium quomõ
diffinit᷑ a magiſtro ſnĩarum.q̃ diffinitio quadruptr
exponit᷑ ⁊c.j.par.ti.iiij.c.ij.

7 —

Liben arbitriũ quũo non ẽ alia potẽtia a voluntate ⁊c.

ibidẽ. §. j.

Aiben arbitriũ qũo ſbiectiue eſt in veo.in angelis ⁊ ho

minibo.⁊ pfectiusĩ veo qᷓ; angeł.⁊ in angelis ꝑfectiꝰ

22

T hoĩbus.ibidem.S.ij.

irca libeꝑ arbitriũ qũo extat duplex erroꝛ aliquo

rum qͥ damnat᷑.⁊ ꝙ hõ ſit liberi arbitrij ꝓbat᷑mul-
tipliciter ⁊c̃ ibidẽ.ð.iij.
Aengte arbitrij vertibilẽ in malũ dedit veus hoĩbꝰ
ſiue fecit deus hoĩem liberi arbitrij vertibilẽ ĩ malũ
umc; rõnibv.ibidẽ.S.ttuJl.
iberum arbitriũ qũo eſt vebilitatũ in modo.ↄfirma
tum in bono obſtinatum in malo.ibivem. F. vj.
Tibertas arbitrij qũo excludit coactionem.induẽ ele
ctionem. ⁊ admittit variationem. ⁊ qũo liberum ar
bitrium habet officium iudicis ⁊ arbitri ⁊ ceta ibi/
em. F. vij. r
Aibertas ẽ quadruplex.ſ.ꝓnerſa.mũdana. vera ⁊ ple/
na. ibidem. 5. viij.
Liberum arbitriũ ⁊ ſi cogi non poſſit far tñ inclinari.
immutari. vterminani ad aliqͥd volendũ vł agẽdũ.
vtrũ volẽdo hmõi qð neceſſitate vult.ſ.bonuʒ
mereat᷑.ibidem.S.ix.
iberũ arbitriũ quõ ſe extendit ad oẽs actus hñanos

6 qui ꝓcedunt a voluntate veliberata ratione.ibi

em. §. x.
Liberat deus ſuos a ſex malis mundi.etquomõ.j.ꝑte
ti. v.c.iiij. ð.iij.

Liberant᷑ aie e purgatoꝛio quatuoꝛ modis.ibideʒ.c.

VYV. H. lij. P totum.

Libertas peccãdi ẽ vndecimus gradꝰ ſuꝑbie.⁊in quo

ipa aſiſtit.ij.par.tit.iij..xiij. =
Libertas vł immunitas ecclie deſcibit᷑. . ſub lra e. ſc;
ecclia.⁊.iij.par.titu.xij.c.iij.
Libertas ſpũalis ſiue ᷣuitus põt in hoĩe attẽdi dupł
Etenorej crS , painaig.
ontra libertatẽ eccłiaſticã faciẽtes ſtatuta ⁊ fᷣua⸗
ri ea facientes ⁊ ſcriptoꝛes eoꝝꝑ ⁊ officiales iudican/
tes ſᷣm ea excõicati ſunt maioꝛi ſnia.hocvlterins te
clarar᷑.iij.par.xi.xxiiij.c.xvij. ..
Aiberã volũtatẽ qno homo bʒ vt ſequi denʒ poſſit ⁊c.
j. par. ti. . c. vij. F.. b. ..
Mibertas heĩs cũ volũtate notabũr diſtignũt᷑.j.ꝑ.ti.
j. c. vij.S.j.b.p totum.
Liberalitasqũo numerat᷑ iter vtutes ãnexas inſticie.
duplex ẽ mat᷑ia ſiue obiectũ liberalitat).⁊ ꝙ ipᷣavir⸗
tus ſit ondit᷑ ꝓbat.iiij.par.tit.v.c.xvij.
iberalitatis actus qũo eſt bñ vti pecunmia. q̃ pertinẽt
ad iſtma liberalitatẽ.⁊ ꝙ iſta liberalitas nõ eſt ſpe⸗
cies iuſticie ̊ pars potẽtialis.ibidem..j.
Aiberalitas qũo fieri dʒ rõnabiliter iuxta: illud pſal⸗
Diſte Diſgtie Nalir gauelo whicem Fe.
Aiberalitas qũo ẽ durabilis in ſeculũ ſeculi.qũo ma⸗
net iſta duratio.⁊ in quo ↄſiſtit.⁊ oñdunt᷑multi ma
gni viri in exemplũ qui iſtã liberalitatẽ habnerunt
Lc ibidẽ. S. iij. .
AQiberalitas qũo eſt młtũ ↄmendabilis ſiue laudabit᷑.

quo ab oĩbus landat᷑ et ciᷣ eſt multi laudabił:tam̃
nonẽ maxima vtutũ.Et quo liberalitas tendit ad
aliquid bouũ duplr.ibidẽ..iiij.
Liberaliũ artiũ inuẽtoꝛes qͥ fuerũt.⁊ qͥ bñvel maleſen
ſerũt. j. p. ci. . c. iij. . iiij.
Aibellus q ſcribit in indicijs ⁊ in litiũ ↄteſtate vrr
ſit v ſubſtatis oꝛdinis oꝛdinarij.qͥd ĩ ipſo libello dʒ
tineri.cui ⁊ qñ ẽ offerendus iſte libellus.⁊ ẽ duplex
libellus.iij par. titu. ix.c.xiij.b.ꝑ totũ.
Libellus repudij qͥs erat qñ licebat repudiare vxoꝛem
⁊c᷑.iij.par.ti.xiiij.c x.S.iij.
Aibꝛi optimiq ſunt q valent ad dilatanduʒ materias
ſermonũ.iij.par.ti.xviij.c.vj..j.
Abꝛos veteris teſtamẽti qũo diuidũt hebꝛei ꝑ oꝛdinẽ
Et no n teſtamentũ quo diſtinguit in quatuoꝛ ꝑ⸗
tes. ibidem. SF.j.
Cibꝛi qͥ dicunt᷑ apocriphi ab eccłia.vbi habet᷑ in iure ðᷣ

ipſis. vnde componit apocriphus.q̃ dicunt᷑ apocri-

pha. Et liber dꝛ dupłr apocriphus.ibidẽ. S.iij.
iber ſniarum quid tractat ſiue de quibo ſcribit.j.ꝑte
ti.j.c.iij.S.j.circa mediũ.
Nibellum famoſum facientes vel per cantilenas.quo/
d entn er ele aß vendunkzcaj .
ti.viij.c.iiij.S.j.k.
Libꝛos vtrũ vendere dʒ theologus velpᷣdicatoꝛtpene
ceſſitatis ⁊ dare pauꝑibo er quibo fructũ facit.ij.pte
ti. .c. ij. S.iij. M
bertus quis dicitur. ⁊ quis ingenuns.qũo libertus
reducitur in ſeruitutem pꝛopter ingratitudinem x-
claratur ſub quintuplici differentia.iij.par.ti.iij.c.

VYj. . D
Aibidinoſa concupiſcentia quil modis fit. qñ moꝛta⸗

le.quot modis fit ⁊c̃.ij.par.ti.v.c.j.S.ix. Tlide etia
5§.· x. Et pꝛincipaliter infra ſub Ir̃a 18 luxuria.
Aibido quũo ↄſumit in hoĩe ſeptẽ ſq; tꝑalem ſubſtanti/
am. mundialem ghiam. moꝛtalẽ vitã. mentalẽ intel⸗
ligentiã. quietẽ ⁊ mundiciaʒ ſpũalem.⁊ inducit eter
nam penam. ibidem.S. xj.
Zihndinoſus aſpectus veſcribit᷑ iuxta illud. Quivide⸗
rit mulierẽ ad ↄcupiſcendũ eã iam mechatus ẽ eam
⁊c̃ ibidem.. vj. H
ibidinoſa aſummatio que eſt. ibidem.S. x.
igamẽ qũo impedit mr̃imoniii.declarat᷑ ꝑ trianota
bilia. iij. par.ti.j.c. x.
Ligare⁊ ſoluere qũo dici᷑ ſacerws trin mocdis.⁊ qũo
vario mõ ahſoluit.iij.par.ti.xvij.c.xxj.
Ligandi atq; ſolnendi ſacerdotalem poteſtatem quo⸗
me ps dit diſcipulis ſuis.tercia par.titu. xxij.
c. iiij. .]ff.
ingue et oꝛis diſpoſitio quadrupſy veſcribit ſ. ꝑ can
ſam finalẽ. materiã.foꝛmã ⁊ circũſtantiã j.p.ti.ij.c.
Alaſ ggeren. ſ .
inguã cuſtodire ne erret ẽ maxima difficultas, pbar᷑
j.par.ti.ij.c.iiij.S.iiij.b. Vlide infra ſub enrorme
tangit᷑ reguls verg.
Auio quũo comꝑatur vᷣginitas.ſerx folia in lilio quid ſi⸗

7

gna nt.tria ſi

ctiſſime vgines in exemplũ que iſta ſeruauerũt c.
iiij.par.ti.iiij.c.vj.S.vj.
vmbus dicitur dupliciter ſcilicet patrum 2 paruulo
rum. quomodo differunt quo ao ſitum. quomõ ani⸗-
ma chriſti deſcendit ad lymbum patrum. Ar! lym⸗
bo parnuloꝛum qᷓnis non videatur deus tamẽ inde
non habent penam ⁊c.j.par.ti.viij.c.j.S.iiij.b.
Aymbus. infernus ⁊ purgatoꝛium cum eoꝛundem pe/
nis veſcribuntur pꝛima parte ti. tercio ca. vij. 5. liij.
Aiteris ſecularib vt wctrine poerarum vtrũ liceat ſtu
vere vel eis vti. quo licet ⁊ quomõ non ⁊c. ij. par.tit.
lij. c. vij. S. v,-q,jj.
Literas papales qui falſificant excõicatiſunt maiori

—

gnãt tria aurea in lilio.dant᷑ plures ſã⸗

—

—

vbet. ij. par. tit. xvj. c. vii. S. vj.

ſnis. pape reſerna᷑ abſolutõ. Et qui ſcienter ipis
vtunt᷑ ſiliter excõicati ſunt.iij..ti.xxiiij.c.riij.xuiij.
*1 YJ. xv. etiam .xjjj..-
Ainom ateſtationes qũo ⁊ qñ ꝓhibent᷑ ⁊c.ij.par.titu.
un ceiidflatt vnde habet exoꝛdium. quid ẽ litis
conteſtatio. a quo quomodo fieri vebet. vtruz ſit
æ ſubſtantia oꝛdinis oꝛdinarij.oblatio libelli qͥd ẽ

Anid in ipo xæbet contineri.qũo offerẽdus.iij.parte

Alrigioſus quis dicit. Et ex triplici cã litigioſus ꝓhi
betur oꝛdinari.iij.par.ti.xiij.c.iij.S.x.

Litigioſi ſenes et moꝛda ces quomodo inepti ſunt ad

amicitiam.iiij.par.ti.xcxx..vj.añ medium.

₰ . „
Locatoꝛ dicitquirei ſuenſũ
alteri ꝓ pꝛecio concedit. vœclarat᷑ vlterius quomõ
in bmuſmodi poteſt committi peccatũ multipfr.
in quatuoꝛ caſibo licite locatoꝛ põt expellere cõdu⸗
ctoꝛem ⁊c.ij.par.tit.j.ca.xv.S.xvj. L

* . .— „ .

Locationis conductionis viciatoꝛia manus ceſcri

bit᷑.⁊ quid ſignificãt eius quĩq; digiti ſiuemodi.ij.
pte ti.ij.ca.j.S.xviij. . .
Loca que ſunt que dicunt᷑ religioſa gaudẽtia peiuile-
gijs clericoꝝ.iij.par.titu.xxiij.c.v.S. vſ.

LZocis varijs religioſus exiſtens qũo ſe vario mõ hr̃e
Aocoꝝ ſacroꝝ effractoꝛes eyxcõicati
Aoentio guuarupleri bidhcta qũo erit in patria.j..
Aenßni andfno ſunt ſe eruage ſex circũſta ntie. qᷣ

ſunt maioꝛi ſnĩa.

vult bene loqui ⁊c̃.pꝛima par. tit.ij.capi.iiij..iiij.

Locutio lingue eſcribit . thema rpſalmo qd et de

a wciarat porri ira un “́M
TLocutio quare ſoli hoĩ eſt data inter oĩa aĩalia.⁊ cir/
ca diſpoſitõn em oꝛis ⁊ lingue cõſiderant᷑ quatuor
ſcʒ cauſa finalis.materia.foꝛma.⁊ circũſtantie.ibi⸗

Locutione vel vbo quadruplici qũo oĩs creatura be⸗

nedicit um ⁊c.ibidem. .ij.
t quo ibi erit quadruplexr locutio bñdicta. ibidẽ
tercio.
ALocutionẽ malã ſiuead alũ vſuʒ lingue qũo ſeqni/
tur moꝛs coꝛpis et aĩe.æt quũo loquẽs conſiderare
bet cuiloquit᷑ vbi loquit.⁊ qũo.ibidem.S.iiij.
Locutionę indebita facta innumerabilia mala pꝛoce
Vere poſſunt.⁊ ſicut oĩs locutio noſtra exliteris al/
phabeti componit᷑.ita ex lingua tot peccata oꝛunt᷑
quot litere alphabeti. ibidẽ.S.v.

H Loeutie glie quo diſtincta erit a locutione vite pñtis

iij.c. vij.S. v. c.

Yocutio noſim quũo ſignificaturꝑ labia. qũo ipᷣa va/

rio mõ debet eſſe oꝛdinata.iiij.par.tit.ij.c.iiij.f.vel
ibi. Quinta regula dirigit.

Zocutio familianis quo ẽ canſa veſtructiua caſtitat:

iiij.par.ti.iiij.c.vj.S.ij.añ finen.
Multiloquiũ dicit tercia filia gule.qũo ipa veſtru-
it affectum ⁊c.ij.par.ti.vj.c.iiij.S.iiij.
Kocutionis vide vania infra ſub litera v. ſcilicet ver⸗
bo ocioſo. . . .
Aocutio pluralis dvuoꝝ numero ẽ contẽta. ſtvna ðᷣ
regulis iuris que ⁊ veclarat᷑.j.par.ti.xx.c.vnico.ſub
fra p.ſcʒ pluralis locuntoo.
Locutionem quam habent angeli que eſt iſta locutõ
quomodo vnus loquitur alteri ⁊c᷑.iij.par.ti.xxj.ca.

X hipletani non dʒ aliquis cñ̃ alterius iniuria vel is

X

1 ante O₰

ura. Eſt vna te regulis iuris que ? Reclaratj. ꝑte
ti. xx.c.vnico.ſub lr̃a l.ſcʒ locupletxrii.

Aocutio inutilis quare⁊ qũo eſ reſpuẽda j. p. titulo

Logica diuidit᷑ in duo.Et ſubchuich multiplr. . pte
ti. j. c.iij.S.iij.i.

Aonganimitas qũo dicit᷑ fructꝰ ſpũs inxta illð Sal
vj. Fructus ſpũs eſt longanimifos Uij parrit.v..

c.xxj.S.j.ibi Quintus fructus ꝑ quẽ.

Lucisſiue lum inis duode/

cim ꝓpꝛietates deſcribunt᷑.quõ comꝑant᷑ ad duode
cim gratias datas a o.iiij.par.ti.ix.c.j.S.ij.

Audcifer ſupꝛemꝰ angelꝰqũo voluit eſſe ſilis ſiue equat

deo.ij.par.titu.iij.c.j.S.iij.ante b. incipe.⁊ poſt per
totum. H
udus alee ꝙ peccatũ ſit oſtendit᷑ 1 pbatur. quid in-
telligitur ſub nomine alee ludo.q peccatũ moꝛtale
eſt, ꝓbari põt ex pens.⁊ de quibo ⁊c.ij.par.ti.j.c.xxiij.
7.5.ſecungo.
Zucrũ turpe vnð dicit.a quibo exercet᷑. quũo talia oꝑa
ſunt ꝓhibita.cũ ludus impoꝛtat quãdam feſtiuam
actionẽ eſt triplex ludus.⁊ ex quibus iſti ꝓueniunt
ibidem.c xxiij.⁊.S.j. ””
3 e tribo caſibo quis reſtitueretenet᷑ qð acqͥ ſiuit ex
do ey iure diuino.⁊ quomõ fieri dʒ reſtitutio po/
nunt᷑ vſuꝑ aliquoꝝ opiniõ es.ij. p.tit.j.c.xxiij.S.iij.
eracn uan ſit reſtiruendũ an ſit e neceſſitate ſa
luris paupibus erogandũ vel de honeſtate conſilij
Bamrri defut diuerſoꝝ opimones.ij. par.tit.j.c.
xxiij.ð.qiiij.
Audus alee hoĩ confert tria mala. r in tarxillis quot ſt
puncta tot ſcelera ex eo ꝓcedunt.⁊ qũo vnũ grauiꝰ
altero.ibidẽ.S.vj.vij.⁊.viij.
uid iuris cũ altricantibb duobo.⁊ vtrũ tale lucrũ
ſit licitũ ibidẽ.S.tcx.
. e acqͥ ſito ꝑ meretriciũ qð ꝑtinʒ ad turpe lucrũ.
quo vebet reſtitui.ibidem.S.x. Pꝛo quo notãdũ
qꝙ tale lucrum ꝑ mererriciũ acceptum non ẽ reſtitu
endum illis a quibo eſt datum ̃m intentionem bea
ti AThome.wm ini Richardi.⁊ Petri v palude.hᷣ
vebet c eo fieri elemoſyna.⁊ ex cõſilio pauperibus
eſt erogandum Aʒ em̃ datio vel acceptio ipſius lu⸗

criin ſe non ſit turpis. tamen actus ille ꝓ quo pꝛeci

um datur turpis eſt. licet em̃ acceptio huiuſmodipᷣ

cij ſit ab eccleſia ꝓhibita.hoc tamẽ non fit niſiĩ xæ⸗

teſtationẽ actꝰ illius.qꝛ foꝛnicatio ẽ. .
WVendẽtes arma quib hoĩes ledanturvtrũ ſit tur

lucrũ. ibidem. S. xj.

He factoꝛibo ⁊ venditoꝛibo alea x. taxilloꝝ. cartarũ

⁊c̃.q̃d iuris deſuꝑ.ibidem..xij.
mentes blada tpe meſſis et alios fructus vt poſt-
eag carius vendant dicit canon ꝙ nõ eſt turpe lucrũ
gũño tñ vclaratur vide ibidem. S.xvj.
ESEmptio bladoꝛum dupliciter fieri poſt. aut pꝛopt
bonũ cõmune ſic eſt meritoꝛia.cuius exemplũ le⸗
gitur de Yoſeph Geneß. xlj. Aut ꝓpter bonũ pꝛiua
tum.⁊ hoc ↄtingit tripłr.pꝛimo ſᷣm ꝓuidentiam vt
quis non væficiat.ſcðᷣo ſ̃m iuſticiã ↄmutatinã.tᷣcio
rõne auaritie vt pʒ ibidẽ.S.xvj.
Aucrũ turpe eſt etiam mittendo vel poꝛtãdo arma vł
quecũq; mercimonia ad terras ſoldano ſubiectas.
⁊ tales ſuper hoc etiam ſunt excommunicati.ibicœʒ

5§.xvij. .
QAucrũ qð qͥs conſequit᷑ in ſeruiẽdo vſurario ĩ arte il
la ⁊c̃.qñ ẽ turpe lucrũ.ibim.S.xviij.

Auſoꝛia manus qũo veſcribit᷑ ? qo ſignificãt eiꝰ qnq;

digiti ſiue modi.ij.parte titu.ſecundo.capi.pꝛimo.

.EVIj. 1 — . . . .
urpe lucratoꝛia manus qũo veſcribit᷑ et quid ſi⸗

gulificant eius quinq;ʒ digiti ſiue modi. ibidẽ.S. xix.

Vtrum omne lucrum quod quis fecit ex re rapts

MW ante A

vel furata iniuſte acqᷣſita teneatur reſtituerevyłpau/

peribo erogare.ij.parte ti.ij.c.ij. S.c..
In ludo acquiſiti foꝛtuna vel caſu qñ fieri vebet re
ſtitutio ⁊ quando non.⁊ quomodo.ij.par.ti.ij.c.v.
§. ſecundo.

OQirca ludũ que modeſtia ſit ſeruãda.⁊ circa facta

iocoſa. iiij. par. ti.iiij.c.x. S.t.
Augẽtes qͥ dicunt᷑ beati in euãgelio.⁊ qũo ipᷣi conſo⸗

labuntur. Et ponit᷑ triplex luctꝰ.ſ.de ꝑpetrata ini/
quitate. aliena calamitate.⁊ de dilata felicitate

ij.par.ti.vij.c.vj.S.iij.

umen glie vario mõ deſcribit qũo deus videt᷑ facie

ad faciem ⁊c.j.par.tit.iij.c.vj. .xx.

LZumẽ multiplex veſcribit᷑. Ei quid ſignificãt lumia
in purificatione beate vginis marie.iiij.par.ti.xv.

ca.xxxiij.S.j.ij.⁊.iij.

une quo comꝑant᷑ rectoꝛes tꝑales vel mediocres p⸗

lati eccliaꝑ. Et luna hʒ quatuoꝛ ꝓpꝛietates que ap
pꝛopꝛiant᷑ ipᷣis ⁊c̃.iij.par.ti.xxiij.c.j.S.ij. Vide eti⸗

am. F. iij. L

Aux quot modis pcedita viſu ⁊ ponunt᷑ aliquoꝑ er

roꝛes veſuꝑ.j.par.titu.ij.c.iij. .
ux qũo multipłr diuiditur ſiue vario modo ſumit᷑.

⁊ quid ſignificat.iij.par.titulo.xviij.ca.v.S.iiij.in/

fra medium. .
LZux Geñ.j.fiat lux.q fuit illa lux.⁊ qũo lux diũſimo/
accipit᷑.iiij.par.ti.ix.c.j.S.ij.b.paꝝ infra.

Auxuria qũo dicit᷑ via lutoſa ⁊ quare.⁊ qũo luxurio/⸗

ſi ſiles ſunt beſtijs ꝛc.j.par.ti.v.c.iij.S.j.d.

Anxuria mediante qũo quis fit quadruplr macula/

tus faciẽdo cõtra ſextũ pᷣceptũ. Nõ mechaberis.j.
parte ti. xuij. c. uu. .
AZuxuria ẽ tciũ viciũ capitale.hoc no mẽ luxuria du/

pliciter ſumit᷑.qũo diffini?.ĩ quo ↄſiſtit.⁊ qũo ⁊ qᷓ

polluit᷑ coꝛpus cũ aĩa ⁊cij.par.ti.x.c.j.
Auxuria quomodo ſpũaliter incendit temp lũ homi⸗-
nis.⁊ veſuꝑ introducit᷑ thema cum tribus mẽbꝛs.
ibidem.S.j.
LZuxurie occaſiones quomodo ſunt ocioſitas. nimia
quies.vẽtris ingluuies.vinũ immoderate ſumptũ

mmia fa miliaritas.curioſitas ſenſus.⁊ ſuꝑbia.ibi/

dem. S. ij. l
