Miſſam legendo ſacramentum conficitur in verbis 2
ſermonibus chꝛiſti. que foꝛma verboꝛum.que debʒ
eſſe foꝛma vini.ſi mutentur foꝛme quid tunc facien
dum ponunt᷑ ſuper varia notabilia cum queſtio-
nibus. ibidẽ. c.vj. y. ij.
Miſſe varij vfectus qualiter vebeãt reꝑari ſi deficiũt
I miſſa.quid tunc faciendũ.ibidẽ.c.vj.S.iij.

MPiſſa in quo leco vebet celebꝛari.qua hoꝛa ſiue tẽpo⸗
re.quo modo.que celebrãs vebet pꝛouidere.⁊ q̃ ca⸗
uere.⁊ ſolennis celebꝛatio miſſe tribo hoꝛis inſtitu⸗
ta eſt ⁊c.iij.ꝑ.ti.xiij.c.vj.S.uiij. .
Miſſam celebꝛa re vel cõicare non licet nili ſemel ĩ die
7 quid ꝑ hoc ſignificat᷑ excipiunt᷑ ſex caſus in quibo
licet plures celebꝛare.⁊ veſtes ſa cerdotis ⁊ miniſtro
rũ quid ſignificãt.ibidẽ.S.yx.
Miſſe celebꝛationi ſi aliqua vfuerint q requirunt᷑ ad
in die feſto ꝙᷓ celebꝛare ꝓbat᷑.⁊ veſtes ſacerdotis ve
nire nõ debẽt ad vſũ ſeculariũ.ibidẽ.S.vj.
iſſe celebratio vł cõio tria reqͥrit. t accederead ſa
cra cũ moꝛtali põt eſſe tripłr.ibidẽ.S.vij.

Miſſe celebratio ⁊ ſacra cõmunio quomodo requirit

actualẽ œuotionẽ.quũo dicitur eſſe deuota. quo cõ
ſitſtit iſta deuotio.quomodo intelligitur ſumere ie/
iuno ſtomacho ⁊c̃.ibidẽ.S.viij.
Miſſa celebrata vel omunione facta quomodo opoꝛ
tet o gratias agere e tanto beneficdio ꝑ oꝛatioes
7 wuotiones. ibidẽ. S. ix.

Miſta vel cõio reqͥrit mudiciã coꝛꝑalẽ ppter reuerẽti

am tãti ſacramẽti.qũo actus coniugalis hoc nõ im
pedit vel pollutio nocturna ⁊c.ibidẽ.S.x.
iſſam celebrãdo quid ſacerdos facere vebet ſi recoꝛ
dat᷑ ſe eſſe excõicatũ vel ſuſpẽſum vel nõ ieiunũ vel
in aliquo moꝛtali ⁊c.ibidẽ.S.xj.
Vltrũ liceat ſacerdoti a celebratiõe miſſe omnino ab
õ
iſa qũo prodeſt multis multipliciter.qũo chꝛiſt⸗
ibidẽ ẽ in ſacramẽto.quomõ conuertit᷑ pi coꝛpusĩ
panẽ ⁊ vinũ.quare xpᷣs oculis carnalibo videri non
poteſt ⁊c.ibidẽ..xiij.⁊.xiiij.
Oeptẽ ſunt inductina ad frequẽter celebrãdũ.qñ vel
qũo qͥ poſſit aliqñ abſtinere.q̃ ſũt q nos retrahũt
a celebratione.et qũo diuerſi diuerſimode diſpoſiti
ſunt ad celebrationẽ ⁊c.ibidẽ.ꝭ.xpv.
uodecim mirabilia repiuntur i iſto ſuꝑſanctiſſimo
ſacramẽto altaris. ibidẽ.S.xvſ.
Miſſam celebrando quomodo permaxime ſacerdos
repreſentat wminum JYeſum ⁊ eius incarnationeʒ
conuerſationem.paſſionẽ.moꝛtem ⁊ aſcenſionem.⁊
veſtes ipſius quid ſignificãt tercia par.ti.xiiij.c.vij.
§. iij. b. ꝑR totũ.

bs cantãs ⁊ nõ cõicãs quã penã incurrit ſm cano⸗

es.iij.ꝑ.ti.xvij.c.xxj.S.v.ibi.Decimuſnonus.
iſſam celebꝛans ſi ſanguinẽ chꝛiſti effuderit quam
penã incurrit ſᷣm canones.ibidem.S.v.ibi.Triceſi
muſquartus. .
Kica defunctis vtrũ equaliter valeat defũcto vno
cut alio. vtruʒ ſuffragia facta ſpecialiter ꝓ aliquo
ꝓſint ſingulis.j.p.ti.x.c.ij.S.iij. .
Vtrum ꝓmittens ſigillatim diuerſis vnã miſſam ſa⸗
tiſfacit celebrando vnã miſſam.talis celebꝛans po⸗
teſt excuſari.v.modis.⁊ eſt duplex differẽtia inter ꝑ
ticipiũ quod ẽ ad merendũ.⁊ illud quod ẽ ad ſatil⸗
faciendũ ⁊c.ibidẽ.S.iiij.
Vtyꝝ ſoluens ꝓ multis tot ſuffragia quot vebet mul/
tis omnibo ſigillatim liberet᷑ ⁊ quedã alie queſtiões
ponunt᷑ æ ſuffragijs.ibidẽ. S. v.
Miſſam pagẽdo quo varie negligẽtie occurrũt tam a
clericis ꝙᷓ a laicis ⁊ religioſis.⁊ pꝛincipalit᷑ tres q̃ ꝑ
oꝛdinẽ œclarant᷑ij. par.ti.ix.cx.
iffã audire in die feito quomõ ſit pᷣceptũ ab eccłia.
circa iſtã mãm ponunt᷑ quedã queſtiones ⁊ dubia.
7 un excuſant᷑ ab iſto pᷣcepto.ibidẽ.S.j.
Miſſe integre auditionis poni᷑ thema ex pᷣs.qð et ve
clarat᷑.qui excuſant᷑ ab auditõe miſſe.qũo ſequili⸗
bet hĩe debet ſub miſſa cũ confeſſione.cũ oꝛatione.
cũ attẽtione ⁊c̃.ibidẽ.S.ij.

ritũ celebꝛationis potiꝰ vebet dimittere miſſã etii⸗

M. ante. .

Miſſe celebꝛationis pꝛeciũ ſufficiens nunqᷓ licituʒ eſt
acciꝑe.⁊ quom odo ſe in iſto caſu regere debz ſacer⸗

vos ⁊c̃.ij.par.ti.j.c.v.S.xvj.d.

„

Aldiſſaã celebrãdo quo oꝛdinant᷑ ſacra.qũo ibi dat po⸗
teſtas miniſtrãdi ſacra.quid eſt ſacramentũ.⁊ quo/

A d tripłr nominat᷑ ⁊c.iij.par.ti.xiiij.c.xj.

iſſio angeli ad beatã virginẽ veſcribit᷑.j.foł. aliquo .

ibi. gelns Arin b tirve. c totum.
litas quomodo alio nomine nominatur manſue⸗

.„ℳ„„

tudo.⁊ qui mites dicũtur beati.iiij.par.ti.iiij.c. iij. .

b. etiam. j. S. in fine. r
it es qui dicũtur beati ex euangelio l aumnth
t qui ſunt iſti mites. Re quibus intẽ
gelium ⁊c.uiij. par.ti.vij.c.v..ij.

Mogeſtia quõ eſt pars te/

perãtie.qũo quatuoꝛ modeſtie ſũt moderãde.quo/
modo ipᷣa eſt virtus circa compoſitionem exterioꝛũ

motuũ.⁊ in quo conſiſtit.iiij.par.ti.iiij.c.x.

Mogeſtia qũo ſit ſeruãda circa actus ⁊ motus carna

les. vnde dicitur modeſtia. quomodo ipſa cauet in

ccentiã in verbo.riſu.⁊ motu coꝛꝑis.a queſunt ca/

uenda in motu coꝛpoꝛis. ibidẽ. S.j. ⸗
Mogeſtia que ſeruari vebet in oculis.que mala eueni
unt ex incauto viſu.et q̃ ſunt ſeruanda circa iſta ⁊c.

1

ibidem.S.ij.

odeſtia que ſit ſeruãda circa ludos ⁊ circa dicta v

facta o quomodo licet ⁊ quomodo nõ ⁊c.ibi
Wim. .Iij.
odeſtia quomodo ſit ſernãda circa habitũ cultuʒ

veſtiũ.quoꝝ immoderatio dupliciter fit. inoꝛdĩatõ
affectus in iſtis ẽ viciola tripłr.⁊ circa vfectuʒ po/

teſt eſſe duplex inoꝛdinatio.ibidem.S.iiij.

Moyſes quo vidit dñm ĩ rubo.⁊ quomodo eũ inſtru
xit tribo ⁊c.j.par.ti.iij.c.vj.S.xiiij. Mw

Moyſes quomodo fuit lucerna z ſtella maxima ⁊ ma

rimus ꝓphetaꝝ.⁊ patrniarcha.iij. par.ti. xxxj. ca. vij.
vltra medium.iſ.ante pꝛimũ. O.

oſaica lex oꝛiginaliter vſcribit.j. par.ti xuiij.⁊ in ꝑ L

iculari vide ve ipᷣa ſub l.ſ.lege molayca.

Adollicies ⁊ mollis in quibus differunt. in quo con/

ſiſtit mollicies ſiue molle ⁊c.ij.par.tit.v.c.xij.S.iiij.
b. per totum.

AMollio quis dicit et vnde. quid diciturmolle ꝛc iij.

par.ti.iij.c.viij.S.j.poſt pꝛincipiũ.
onaſteria quũo epus vebet viſitare.cum quot⸗ cum
quibus pſonis ⁊c.iij.par.ti.ix.c.v.S.vj.b.

Monaſteria ⁊ eccleſie regularium tam viroꝛum q; mu

lierum quomodo ſint viſitanda. de quibus interro
gandũ ⁊c.iij.par.ti.xx.e.vj..ij.⁊.iij.
Monaſterij ingreſſu aliquid recipietes vel dantes ex
cõmunicati ſunt maioꝛi ſnĩa.quod tamẽ vlteriꝰx-
claratur.iij. par.ti.xxiiij.c.lxvij.

Manaſteria monialmum oꝛdinis fratꝝ pꝛedicatoꝛũ et
minoꝝ intrantes in caſu nõ conceſſo excõmunicati
ſunt maioꝛi ſnĩa.quo hoc intelligitur.⁊ faciẽtes cja

tilenas vl libellũ famoſũ cõtra pdictos fratres ſilr
excõicati ſunt ⁊c.iij par.ti.xxiiij.c.lxx.

Monaſtica pꝛudẽtia que ẽ ſiue in quo aſiſtit. xeſcribũ
tur eirca ipam nouè regule que dirigunt totã vitaʒ

„

humanã.iiij.par.ti.ij.c.iiij.
De qbuſdã ꝓmiſſionibo ⁊ conuẽtõibo qᷓ aliqñ fiunt
monaſterij ingreſſu religionis vel collegij c quan-
iſta inducũt ſymoniã.ij. par.ti.j.c.v.d.xix.

onachoꝝ vide varia infra ſub lr̃a r..religioſis. qᷣa

ibi pꝛincipaliter e ipᷣis tractatur.

oneta quomodo multipliciter falſificat. 2 babens

ius cudendi monetã dicitur eã vefraudare trimo
dis. i. par. ti..cxviij. . iiij etiam. v.
Moneta antiqua in qua conſtituti fuerint ſunt ſoluẽ

it hoc eus/

di cenſus niſi ſit in alterius monete ſolutionepᷣſcri⸗

ptũ quod gloſatur ⁊ vclaratur ⁊c iij par.ti. xij. c.

uiij.S.ij.poſt pꝛincipiũ. .M
Moneta quomodo falſificat᷑ triplicit᷑⁊ q ſit pena fal/
ſificantii. quõ fallit ⁊c.ij.par.ti.j.c xviij.5. v.vj. vij.

vij. 7.ix.

Monialiũ conſecratio ſiue virginũ veſcribit᷑ j. ſub li⸗

tera v.ſ.virginũ.⁊.iij.par.ti.ij.c.ij. B
Moniales q debẽt ſub clauſura moꝛari nõ vocent᷑ ad
indiciũ pſonaliter ex quacunq; cã etiã ſi velint. als
totũ qõ fit ẽ irritũ ꝓbat᷑.iij. par.ti.ix.c.ij. S. iiij. c.
Moniales oimittẽt es habitũ ſuum etiam ſi expellan⸗
turcæ monaſterijs ſuis ⁊ vetur eis licẽtia extra mo⸗
naſteriũ manere tenetur habitũ veferre.iij. par. tit.
rxvj.c.vj.in fine ante pꝛimũ.O.
Aoniales nõ mendicantiũ nõ debent plures recipere
ad monaſterium ꝙᷓ nutrire pñt ve pꝛouentibus mo-
naſterij.quomodo pꝛelati videre debent v ipſaruʒ
clauſura.manere vœbent in ꝑperua clauſura.⁊ quo-
modo viſitari ebẽt ⁊c.ibidem.c.vij.S.iij.
Moniales oꝛdinis pꝛedicatoꝛum ⁊ mino ꝛum pꝛofite/
ri poſſunt infra annum ſi etatem habent.pꝛobatur
iij.par.ti.xvj.c.iij.c.
onialẽ cognoſcens quã penã incurrit ſm canones
iij.par.ti.xvij.c.xxj.S.v.ibi ecimuſoctauus.

Momalis quot annos habere vebet que eligi poteſt

in abbatiſſam vel pꝛioꝛiſſam. que pꝛecedere vebet ĩ
electione.nunqꝙᷓ in earundẽ electionibus cæbʒ fieri
collatio ʒeli ad ʒelũ ⁊c.quid ſit faciendũ qñ appel⸗
latur ⁊c.iij.ꝑ.ti.xix.c.ij..viij.
doniali
ↄmiſſe ſunt vt omnia bñ fiãt circa intrãtes.circa ac
ceſſum.circa egreſſũ ꝙ obſeruent regulã.ꝙ caueant
familiaritates ⁊c.iij.par.ti.xx.c.ij.S.lij.c.

Moniales quõ væbẽt viſitari ꝑ ſuꝑioꝛes.⁊ queſunt ab

ipſis interrogãda.iij.par.ti.xx.c.vj.S.iij.

onialiũ viſitatoꝛes in officio eoꝛundẽ impediẽtes

Kan monitionẽ excoõicati ſunt maioꝛi ſnia. quod ta
mnẽ vlterius veclarat᷑.iij.par.ti.xxiiij.c xluiij.
Monialium clauſure quõ diligẽter ſit innigilandũ.⁊
quõ familiaritates ſũt cauẽde ⁊c.ij.par.tit.v.c.viij.

pꝛecipue in fine capituli. Vide etiam varia de ipis

ſub lra v.ſ.virginibus ⁊c̃.
Monti tranſfigurationis quomodo aſſimilat religio
quid ſignificant ibi petrus ⁊ Yacobus⸗ Yohan⸗
nea ⁊c̃.iij.par.ti.xvj.c.x.S.ix.f.
Mons tripliciter veſcribitur ſmons humilitatis. fra
terne charitatis.⁊ contemplationis ⁊ iocunditatis

„.

iiij.par.ti.xv.c.xxvij.S.j.ij.⁊.iij.

doꝛalia pᷣcepta legis Moyſi deſcribunt᷑ vario mõ in-/

fra ſub Ir̃a p.ſ.pꝛecepta moꝛalia.
oꝛales vtutes ſunt iuſticia.ᷣ foꝛtitudo ⁊ tẽperantia.
quo dicũtur moꝛalia. quõ cardinalia.⁊ quo pꝛinci⸗
pales ⁊c.iiij. p.ti.j.c.j.S.vj.etiam.vij.aliqua.

Moꝛs ſua cuilibet eſt nociua. Eſt vna de regulis iuris

queꝛ væclarat᷑.j.par.ti.xx.c.vnico ſub m.ſ.moꝛa.Mõ
eſt in moꝛa qui poteſt exceptione legitima ſe tueri.

Et eſt ſimiliter vna de regulis iuris.que etiã cla⸗

ratur ibidem ſub lra n. ſ. Mon eſt. H
Moꝛum mogeſtia veſcribitur ſupꝛa ſub modeſtia.Et
iiij. par.ti.iiij.c.x. .
Poꝛoſa delectatio in actum luxurie quomõ fit quã
w. et nomo do eſt peccatũ talia cogitare ⁊c̃. ij. pte
ri.v...j.y..yd.
Moꝛtalia peccata quõ cognoſcunt᷑ a venialib ꝑ qui⸗
qᷓ¶; regulas.iij.par.ti.xvij.c.xviij.
Moꝛta lis peccati nocumenta ſunt numero.xxiij.j.p.

oꝛtale pctm ſiue veniale qũo aliqn tranſit actu ſed
remanet reatus ⁊ qn.j.par.ti.vij.cij.

„

bo qno ꝓuidere vebẽt epᷣi vel alius p̃latꝰ. cui

—

G◻

epctis vide.j.ſub p.ſ.petmmulto plur.
Phriſt peccato vœcedens oſtenditur ſex rationibus
iuſte damnãdus.j.par.ti.v.c.iij.O..
Moꝛtale peccatum commiſſum in die feſto multoß⸗
uius eſt ꝙᷓ als ⁊c.ij par.ti.ix.c.vij.S. iij. .
Moꝛtale peccatũ ẽ actus matrimonij in nouem caſi-
bus.iij.par.ti.j.c.xx.S.vj.vij.viij.ix.x.⁊.xj.

.

oꝛtale vel veniale qn dicit᷑ negligentia. et moꝛtale
dicitur duplr ⁊c̃.ij.par.ti.ix.c.iij.S.iij. 2ð
Moꝛs ſiue ſepatio aĩea coꝛꝑe eſcribit ꝑ thema expᷣs.
veſuꝑ ponũtur tria mẽbꝛa.j.par.ti.v.e...
Moꝛs criminalis quid eſt. quo eſt in euitabilis.⁊ pꝛo⸗
pter quid homo incurrit moꝛtẽ.ibidem.S.j.
Moꝛs infernalis que eſt. in quo conſiſtit illa moꝛs. et
moꝛs illa pꝛobatur in ſcriptura.ibidem.S.ij.
Moꝛs coꝛpoꝛalis eſt irrem ediabilis. pꝛobatur hoc ex
ſcriptura. et quomodo homo poteſt conſiderari ſᷣm
ſuum triplicem ſtatum. ibidem. S. ij.
Incoꝛruptibile dicitur aliq tripliciter. et qũo hõ ba
bet neceſſitatẽ moꝛiendi.ibidem.S.iiij.
Moꝛtis coꝛpoꝛalis ſunt tres nuncij. ⁊ moꝛs bonoꝛum
etiam ex impꝛouiſo veſcribitur.ibidẽ.S.v.
Miſerie deſcribuntur ꝗᷓ moꝛtẽ anñcedũt. ponit᷑ triplex
Tfectus.⁊ ſex vefectꝰhoĩs ĩ ſenectute ꝙtũ ad exteri/
oꝛa.⁊ ſigna aliq̃ vebilitatis.ſenũ ⁊ miſerie.⁊ cõditi⸗
ones moꝛtẽ comitãtes ⁊ ſequẽtes.ibidẽ.S.vſ.
oꝛs vł vite terminus vtꝝ poſſit ꝓlongari vel abbꝛe
lari.⁊ ꝙ eſt triplex vite terminus.⁊ quomõ et ijn⸗
VW fieri poteſt.ibidem..viij. L
Moꝛs qũo ẽ ꝓpꝛia ⁊ debita expectatõ.q; moꝛs aliẽa eq̃
nimit᷑ ẽ tolerãda.⁊ ꝙ moꝛs ẽ frequẽter rememoꝛan
oꝛtis incertos ꝓpter tres rões vo ⸗da.ibidẽ.S.ix.
uit nos deus eſſe.ibidem..ix.c.
Moꝛs ipᷣa vebet expectari nõ ſolum patienter ſed le-
tanter ꝓbatur multis exemplis. Et moꝛs nõ debz
ti eri ꝓpter tres rõnes.ibidem..ix.d.
Moꝛs quãdo pie expectatur..ibidem..ix.e.
oꝛs alioꝝ quomodo equanimiter ẽ tolerãdaiz cir/
ca hoc tria ſunt ſeruanda. ibidem. S.x.
ecẽ rões aſſignant᷑ ꝓpter quas qͥs poteſt cõſolari.et
nõ nimis ↄtriſtari alioꝝ moꝛte.ibidẽ.S.x.d.
Adoꝛs ꝙ frequẽter eſt rememoꝛanda ꝓbatur.et hmõi
recoꝛdatio ad multa valet. ꝓbatur multis auctoꝛi⸗
tatibus ⁊ exemplis.ibidem..xj.
Moꝛs ſpũalis eſt triplex.ſ.crimialis indefectõis.clan⸗/
ſtralis conuerſationis.⁊ infernałcruciatõis.⁊ moꝛ
tuo aſſiłlatur peccatoꝛ ꝓpter tria.ibidẽ.S.xij.
oꝛientis ꝓceſſus moꝛalizat᷑ ⁊ œclaratur pꝛo nobis.
ibidem..xij.c.
MWoꝛs quomodo etiãvocat᷑ religio.⁊ regulares vulga
riter dicũtur moꝛtui? ſeculares viuẽtes.⁊ oſtendit
⁊ ꝓbatur oppoſitũ de malis ſecularibo.⁊ quare reli
gioſi dicuntur moꝛtui.ibidem.S.xiij.
Moꝛs tcis ẽ infernał cruciatio.ꝙ h̊ vteſtãda ẽ ꝓpbat᷑
multis auẽtibo.Et vtꝝ ſit licitũ reqͥrere ab alique
moꝛiẽte ꝙ reuelet ei ſtatũ ſuũ pꝰmoꝛtẽ ibidẽ.S.xiiij.
Moꝛs ſpũᷣa lis que fit ꝑ culpãquõ ſucciditur.⁊ quoꝝ
eſt illa moꝛs.j.par.ti.iiij.c.xv. .j.f.
In moꝛte ſunt tria nouiſſima.ſ.aĩe ſepatio.ſepate ad
æum pñtatio.⁊ pñtate ſnĩe illatio.⁊ qũo multiplex
bellũ ſuꝑuenit aie ĩ ſeꝑatõea coꝛꝑe.j.par.ti.v.c.ij.
Aoꝛientẽ dyabolus qũo in moꝛte pᷣcipue aggreditur
hoĩem grauiſſime aſtutiſſime tẽptans ⁊ quare ⁊
quibo.⁊ qũo ponit obſidionẽ.⁊ alia ad veſperatiõeʒ
inducentia.ibidem.S.j. —
Morientẽ quo amici ↄſangninei vario mõ coangu⸗
ſtãt. in quibo. qũo cũ exẽplo.ibidem..ij.
Lure veniẽte ſenſus homĩs quõ ⁊eficiẽt paulatim.a
guo boni 7 mali vidẽt angelos. ſed diuerſimode. et
qũo moꝛs malłẽ mala.⁊ bonis bona.ibidẽ.S.iijj.

—

M. ante. Oι.

nima ſeꝑata in moꝛteqnomodo ante veum pꝛeſen/
tat᷑ quomodo ibi veus ab ea de diuerſis exiget rõ⸗
nem ⁊ pꝛincipaliter ſex ⁊c.ibidẽ.S.iiij.
Iugicis ſnĩa deſcribitur quã dabit poſtꝙᷓ recepit rõ⸗/
nẽ a diuerſis v diuerſis.et quare hoc ſuꝑ omnia eſt
hoꝛrendũ ⁊ expaueſcendũ ⁊c.ibidẽ.S.v.ꝑ totum.
Poꝛtuo homine in iudicio quomõ iudexr dabit mer/
cedẽ vnicuiq; ſᷣm oꝑa ſua.quũo vtriſq; apparebit.et
Nque impꝛoperabit ⁊c.ibidẽ.s.xj.f. . .
ie ſex ſunt quibus relinquendo mundum in moꝛte
immediate itur ad celum. pꝛima par.titu.v.ca.iiij.
FH. j. b. P totum. . .
udex ſupnus quomodo in moꝛte dabit ſnĩam ꝓ his
gquideſcendũt ad purgatoꝛiũ.j.p.ti.v.c.v.
nima ſeꝑata in moꝛte quomodo varia cognoſcit di
uerſimode.j.par.ti.v.c.vj.
e mnoꝛtuoꝛuʒ ſuffragijs vide.j.ſub p.ſ.purgatoꝛium.
At ſupra ſub m. ſ.miſſa. YVMD
Moꝛiens reſuſcitatus nõ tenetur iterũ baptiʒarinet
confirmari.nec ad vxoꝛẽ ꝓpriam redire ⁊c.iij.pꝑ.tit.
j.c.xxj.circa mediũ ante.j. .
Moꝛte adueniente qũo quis ſe debet diſponere.qᷓ oꝛ/
dinare.quũo executoꝛes ponere.q̃ cauere.que ſalubꝛi
ter ꝓuidere.que dare.quõ vebet oꝛdinare teſtamen
tũ ⁊c.iij.par.ti.x.c.j.S.ij.etiã.iij.aliqua.
Morienti quare ⁊ quõ expedit facere pnĩam. confeſſi
onẽ ſatiſfactionẽ.que ſacerdos ab ipᷣo vebʒ inqui-

rere.que impediunt moꝛientem.⁊ quomõ ſe habere
ebet circa ſacramẽta ⁊c̃.iij.par.ti.x.c.ij. —
doriẽs qũo ſe vario mõ habere vebet circa teſtamẽ/
tũ. hoc habes.j. ſub lr̃a t.ſ. Ceſtamentũ.
ortis in extrem itate ſunt tria que inducũt religio/
ſo magnã conſolationẽ.iij.par.ti.xvj.c.x.S.vij.
Mors quõ timenda eſt ꝓpter eius ineuitabilitatẽ ꝓ/
pter eius vele citatẽ.propter eius facilitatẽ.ꝓpter
eius certitudinẽ.⁊ ꝓpter eiꝰ occupabilitatẽ.ꝓpter
cmonũ vexabilitatẽ.⁊ ꝓpter cõſequẽtiũ q̃litatem
uiij.p.ti.xiiij.c.viij.⁊ ꝑoomnes..
oꝛtis frequens meditatio quomodo ad multa va⸗
let.ibidẽ.S.vij. .
Mors quomodo ? quare eſt timenda ꝓpter ſeptẽ ge⸗
nera reꝝ.⁊ quomodo homo ſeptẽ veo reddet rati
onẽ in moꝛte.ibidẽ.cix.⁊ ꝑ omnes..
oꝛte quomodo ſepatur anima a coꝛpoꝛe ⁊c.j.parte
i. v.c.j.Et quõ poſt moꝛtẽ pñtatur ante deũ ⁊c̃.ha
bes ibidẽ. c.ij. S. iiij.
ortis hoꝛribilitas quõ eſt in auaris ⁊c.ſecunda ꝑte
ti.j.c.iij.S.vjſ.
AMortuus in quibo caſibo poteſt excõmunicari.iij.par
te ti.xxiiij.c.lxxv.S.j.t quomodo poteſt abſolui.hᷣ
habes ibidẽ.c.lxxvij.ðS.j. H
Aos ꝓut eſt terminus iuris quomodo multipliciter
diffinit᷑ ⁊c.j.par.ti.xvj.c.j.S.j.

Mulierum diuerſaviciade

ſcribuntur ſᷣm oꝛdinẽ alphabeti adaptata.iij.x.ti.
j.c.xxv.per totũ.
ulieꝝ conditiones eriſtentiũ in matrimonio. vide
ſupra ſub matrimono.
ulier ſiue femina ſine pudicicia ẽ quinta abuſio in
ter duodecim abuſiones.que bona impoꝛtat pudi⸗
cicia.ſed ſi illam dimittit ſequũtur multa mala.j.
par.ti.v.c.ij.S.viij.h èôòM
Mulier adulterãs tria mala facit.j.par.ti.xiiij.c.iiij.
§.x.o.inodicũ poot. Z
Mulier ſi concepit ꝑ adulterium velſupponit ſibi ali
enũ partuʒ.qᷣcqͥd expendit ꝓ nutritione illius. ad
id in quo ſuccedit putatiuo patri tenet᷑ ad reſtituti
onẽ.qͥa furtũ amiſit.et qũo et qñ tenet᷑ dicere viro.

.-R

ij par.ti.j.c.xviij.S.viij.

Mante. W.

ulieri. ſ. eueĩ ſpeciali tres pene ex parte coꝛpoꝛis ſũt

.*

inflicte.ij.par.ti.iij.c.j..ix.

litera o.ſ.oꝛnatus.Et.ij par.ti.iiij.c.vꝰ.

Aulier pdit virginitatẽ ꝑ hoc ꝙ coꝛrumpi mente er
coꝛꝑe altero trib modis qui⁊ oꝛdinẽ vclarãt᷑.

iij.par.ti.ſij.c.j.S.ix.modicũ poſt pꝛincipiiĩ. .
ulieres quo ⁊ qn pñt euocari ad iudiciũ vł trahi cã
teſtimonij vel ad alia ⁊c.iij.p.ti.ix.c.ij.S.iiij.b.
ulieꝝ ſunt tria genera que temptant᷑ facilius bo
nis vir is qꝙᷓ alie.iij.par.ti.xvj.c.j.S.x..d.
dulieꝝ conſoꝛtium q;periculoſum c.qũo væbet vits/
ri ⁊c.ibidẽ.S.x.circa finX. .
Mulieribus quare interdicitur p̃dicatio. tercia par⸗
te ti.xviij.c.iij.S.j.b. l
Mulieres q̃re ſcriptura nõ cõſuenit genealogiʒare ſic
viros.⁊ ↄcoꝛdãt᷑ wctoꝛes circa iſtã mãʒ diuerſificã-
tes ⁊c.iiij.p.ti.xv.c.iiij..iij.quaſi ꝑ totum.
Multiloquiuʒ dicitur ſecũda filia gule. quomodo ꝑ
multiloquiũ vſtruit᷑ a ffatꝰ.ij.par.ti.vj.c.iiij.S.iiij.
vide etiã ſupꝛa locuitto.
ultitudini cuilibet qũo neceſſaria ẽ inſticia pꝛimo
ex pte finis.ſcðo ex pte gubernatis a quo regit᷑ mul
titudo.tercio ex ꝑte multitudis q ex multis ꝑſonis

colligit.iuij. p.ti. v.c.iij. .
ũdi varia ꝑicula veſcribũt᷑ ꝑ thema ex pᷣs.i tria cir
ca mundũ notãt᷑.i.qualitas mũdialł.malignitas cn
minał.⁊ ſuffragabilitas ſaluatoꝛis.ij.x.ti.ij.e..
Mundus quo modo aſſimilat᷑ marni ꝓpter tria.ſ.pꝛo⸗
pter amaricanionẽ. ꝓpter fluctuationẽ.⁊ ꝓpter pe-
riclitationẽ.ibidẽ...
ñdus qũo totus poſitꝰẽ in maligno.qũo diuerſi in
hoc ſubmergunt᷑ ⁊c.ibidẽ.ꝭ...
Mudo iſto qũo hie poſſumꝰ tres naues cũ qᷣb ad ce/
lũ ꝑueniamꝰ.ſnauẽ eccłie vłem.nauẽ religionis.et
cum naui penitẽtionali.que pulcre declarant᷑.ij.p.
ti.ij. cj.S.xxiij.xxiiij.xxv. totuũ. DR
ij.par. fi. iij.c j. .e.
udiamoꝛ a heato Gꝛego. ponit᷑ ꝓ.vj. filia luxurie.
in quo conſiſtit hoc peccatũ ⁊c.ij.p.ti.v.c.xiiij.

Mundi amatoꝛũ ponitur thema ex pſalmo quod ⁊ de
ipſis clarat᷑.quomodo varia appetũtur ab ama

toꝛib mundi ⁊c.ibidem. S..j.
Mundus ꝙ continue væficit oſtendi᷑ ⁊ pꝛobatur. Et
mũdi coꝛruptio oſtendi poteſt ex ſcripturis 2 figu⸗
ris ⁊ ex exꝑientijs.ibidẽ. y.
ñũdus quare eſt contẽnendus non amandus ⁊ vi
litas ⁊ abhominabilitas mundialiũ quomodo ap⸗
paret triplici reſpectu.ibidem.S.ij.
ũdo.i.mundanis.quomõ nulla ꝓbitas ſit.⁊ quan-

ta peccata oꝛiunt᷑ ex amoꝛe mũdl oſtendit ꝑ Augu

ſtinũ ? alijs auctoꝛitatibo ⁊c. ididem. 5S. iij.
MNundũ qũuo reliquit xp[s. Jurta illð. RNelinquo mũ⸗
i ⁊c.j.par.ti.v.ciiij.poĩt pꝛincipiũ.
Muũdus qũo m aliquos di ꝑ antifraſim eo . mũudi⸗
cia caret. ꝓbatur multiplr.: ſex genera ma oꝝ reꝑi
unt᷑ ĩ io notats ꝑ ſex ſuas Fas.ibidem.S.j.
Junt aũt ſex vie qͥw relinquẽdo mudũĩ moꝛteĩmedi⸗
dũdi qũo ſũt ſex miſe/ ate itur ad celũ ibide. S.ij.
rea quibo ve ſuos liberat ⁊cibid.S.cij.
Quatuoꝛ oſtendũt mũdi gaudiũ nõ eſſe bonũ.:..falſi⸗

tas caſus.ignoꝛantie ſtatus.gaudij trãſitꝰ.⁊ multi

plicitas reatꝰ.j. par.tit. vj. c.v. S. ii..
Mudus qũo dicit᷑ impꝛopꝛie tẽptare hominẽ.ſ.mate
rialiter.⁊ qũo mũdus immittit duplicẽ aciẽ bellan
W. ..aduerſus bonos ⁊c.j.p.ri.vj.cxiij.S.j.g.h.i.
Mudus ẽ triplex. pꝛunus ẽ dꝰ. ſecũdus mũdus pñs.=
tercius ẽ homo.j.par.ti.j.c.vij.S.ij.

—

mũdo quomodo exit homo ad opus ſuũ trilo mo⸗

ulierum oꝛnatus veſcribitur vario modo intra ſub

undo qno qs gloꝛiat.in quo ſtat mundi gloꝛis ⁊c.

„

Murmur ⁊ indignatio ſunt due filie ire.qũo ſunt re⸗

dis.ſ.ad opus virtuale œo pꝛincipaliter mouente.

aa opus criminale vyabolo internoliter luggeren⸗
te. ad opus natura eungenio naturaliter agente.

ij. par.ti.vlij.c.j.b. ꝑ tot B
Mudi qũo ſunt vicioſe occaſiones.vicioſe conuerſati

ones. 1 vicioſe aſſuefactões. iij. p.ti.xvj.cx. S.ſj.
Mudus quomodo nos impugnat in pꝛeſenti duplici

telo.? quomodo vebemus iſtis reſiſtere. iiij. p. tiij.
e.ij. 5. v. poſt mediũ. E.

AMuügdri etates ſunt. vij. 7 qũo compant᷑ ad ſeptem bea-

titudines.iiij. par.ti. vij. c.v. 5. vij.
Mudus quomodo contranos mittit dupliceʒ aciem
ad bellandũ.iiij.par.ti.xiij.c iij. d.
Muügdanus timoꝛ veſcribit᷑ infra ſub t.ſtimoꝛ..iiij.x/

teti xiiij c ij. p.toll.
Mügi iſtquo ſũt.vij. picula q hõ ſemꝑ ebet timere

„ „ „„

iiij.par.ti.xiiij.c.vij.ꝑ totũ. —
Mungifatuitas oſtendit vana ex ſeptem.iiij.par. tit.
riiij.c.vij.S.ij. P

AMuücdus quomò conflagrabit᷑ p ignem ante iudicium

diuinum. quare fiat iſta purgatio. quomõ ꝑignem.

—

qualis erit iſte ignis.et quo iſte igmis purgabit ele⸗
Pnawans wid MUd
i

.„

ar.ti.xiiij.c xj.S.iii.

undans vita

pliciter.j. par.ti.iij. c. vij. S. vu.
Mundi v pꝛincipio quot anni fluxerũt vſq; ad chꝛi⸗
ſtiincarnationem. quot a pꝛincipio mundi vſq; ad
diluuiũ.quot vſq; ad abꝛahã ⁊c.iij.par.tit.xxxj.c.ij.

§. iij. poſt pꝛincipiũ.

Mundicia coꝛdis equo in Matheo que eſt. ⁊ derpli⸗

Q mũdicia. iiij. par.ti. vij. c.vj. . vj. t eiꝰ oppoiitũ
ſq; immũdicia.deſcribit᷑.ij. .ti.vj.c.iiij.S. v.
Müdicia coꝛꝑis quomodo requirit᷑ ad ſacrã commmu⸗
nionẽc.iij.par.ti.xiij.c.vj.S.vn. D
Munera quomodo excecant ſapientes.⁊ quo acceptõ
muneꝝ multa grauia damna infert pꝛoximo. iij. ꝑ.
ti.ix.c.j..ij.poſt meduu. V
Anneꝑ interuẽtio quò eſt cauſa vſtructiua caſtitat

„*

iiij.par.tci.uiij.c.vj.ð .ij.circa finẽ.

ſecande. quoconcurrũt cum iro ⁊c. Et exemplũ po⸗
nit᷑ leſup.ij.par.ti.vij.cxj.
Murmur tripliciter veſcribit᷑qũo diuerſi contra ce-
um murmurauerunt. qui male ? quinõö.
Murmuratio impoꝛtat querelã.⁊ triplex querela re⸗
pit᷑ in ſcriptura ↄtra deũj.Et veſcribit murmur con

ra vi atra pᷣlatũ ⁊ atra ſociũ.ibidẽ. 5.j.7.ij.

Murmur contra vœum tnipliciter œſcribitur.i.æ ni⸗
mia ſeueritate. denimia benignitate.⁊ v aeris ine⸗
qualitate.ibidẽ.S.tjj.
urmur quo vario mõ punit a vo.ibidẽ. S.iiij.
õ ath.xx. t murmura
bant aduerſuʒ patremtamilias.quo intelligitur.j.
par. K. v. c. ij.9. ôèù△ce.
Muſicoꝝ ⁊ hiſtrionaticoꝝ vſus vtꝑ licitus ſit.quan⸗
wv ⁊? quo pꝛohibetur.vtꝝ facientes inſtrumẽta mu⸗
ſicalia vel vendẽtes peccent.⁊ quomõ quantũ pec

— . 4

catũ.ij.par.xCi.j.c.xxiij.S.xuiij.⁊.xv.

Muſicoꝛum cantus in cantãdo et pulſando ĩ diuinis

officijs a ſanctis wctoꝛibus eſt inſtitutus. quomo⸗
D bet exerceri ad cei laudeʒ.a non ad vana ⁊c̃.iij.
par.ti.viij.t.iiij.S.xii). S
uſicoꝝ catu quũo fraus ↄmittit᷑ibidẽ.S.v.
utare conſiliũ quis nõ poteſt in alterius trimen
tiũ. Aſt vna væ regulis iuris.que ⁊ declara t.j. p. tit.
xx.c.vnico ſub m.ſ.mutre.
Mutatio legũ deſcribit᷑.ſi lex humana poſſit mutari.
qñ.j.par.ti.xvij.c.vnico.S.ix.
M Je mutuo.

dundana vita ſiue ſecularis quõ inducit confuſionẽ
vVite ſpũalis ex conſideratione ſue actõnis.⁊ hoctri

— bona q ſt triꝑtita.j.p.ti.vij

qᷓ in mutuis expᷣſſis cmittit᷑ ĩ pignonibo ⁊ ĩ ſecu-
a tibo ⁊c.habes valde latã materiã
ſup.ij.par.ti.j.c.vij.? ꝑR omnes.ꝓ.
OQnig de eo qui coſulit alicui vt mutuat feneratoꝛi vt
feneret᷑ cibidẽ. 5.xiiij. Mũquid nõ licet accipemu
tuo ſub vſura ⁊c.ibidẽ.c.ix..xuiiij. .
Mutilans quomodo dicitur irregularis quo ad rece⸗
ptionem oꝛdinum. quando 7 quomodo poteſtad
mitti ⁊c.iij.par.ti.xxviij.c.v.

O

L 0 Atiuitas xpᷣi ſiue par/
tus btĩſſime virginis vario modo deſcribit᷑

iij par.ti. xv. c xxxj. ⁊ ꝑ oẽs ſuos.S. 2
Naturalia bona qꝗᷓ ſunt ⁊ quo ð ipᷣis hõ co reddet rõ
nẽ in ſepatione aĩe a coꝛpe.j.par.ti.v.c.ij. S. liij.b.
Maturalis amoꝛ quis ẽ in quibẽ qũo ⁊ qñ inter ess
ẽ differẽtia ⁊c.j.par.ti.vj.c.ij.S.ij.b.

MNaturalis vnitas quomodo neceſſaria ẽ ad hominis

connerſarione Par er vj z vb.
Natursblex quo ꝓbat᷑ e tura. hec em̃ nar
ẽ multiplex ⁊ quare.j.par.ti.xj.c.j.S.iiij.c.
aturalis filiatio que eſt.in quo conſiſtit.iij.par.tit.
j. c. xxvj. S. v.
Naturalis iuris diffinitio que eſt. ⁊oct
naturalis iuris.j.par.ti.xiij.c.ij.S.xj.

„

Maturalis timoꝛ veſcribitur vario modo infra ſubt.

ſcʒ timoꝛ.⁊.iiij.par.ti.xiiij.c.vij.

ffinitio que eſt. ⁊octo ſunt effectus

Matura ſupioꝛ quo ſe tripir habet ad naturã inferio

rẽ ⁊c.iij.par.ti.xxx.c.iiij.vltra medium.
Matura.i.nãlis ratio qũo nos incitat ⁊ pene cogit ad
dilectionẽ dei.iiij. par.ti.vj.c.iij.S.i.
.C.iij.S.ij.p to

Eicium contra naturã veſcribit᷑.j.ſub p.ſ.pec ⸗tũ.
cotum. 7.ij.par.ti.v.c.iiij.p totum.
uigatio eſt ſpecies artis mechanice. et que pᷣtinẽt
ad ũtud officium ⁊c̃.j.par.ti.j.c.iij.S.iij.f.
Nauis triplr vſcribit᷑ſ.nauis ecclie vniuerſalis.na/
uis vite regularis.⁊ nauis penitentie virtualis.que
pulcre decdarãtur.ij.par.ti.ij.c.j.S.xxiij.xxiiij.xxv.

Neceſſitatis articulo ab ex

cõicationis ſnĩa abſoluti ſi poſtea cum poſſint ſe il⸗
lis non pñtent qui oꝛdinarie abſoluere pñt excõica/
ti ſunt maioꝛi ſnia. iij.par.ti.xxiiij.c.xlvnj. .
In argumẽtũ trahi nequeũt nternerifetem aliqñ
ſunt ↄceſſa.Eſt vna de regulis iuris q̃ et eclarat᷑.j.
p.ti.xx.c.vnico.ſub i.ſ. Yn argumentũ.
NQuod non eſt licitum in lege neceſſitas licitum facit
Eſt vna regulis iuris.que et veclarat᷑ ibidẽ ſſᷣ q.
ſq; qð nen eſt licitum ⁊c.

.5

Ey neceſſitate vtꝝ aliqͥd velit volũtas.⁊ qũo illancci

tas repugnat volũtati ⁊c.j.ꝑ.ti.iiij.c.j..ij.⁊.iij.
NMNegari non vebet ſacramentũ adultis amentibus vł

freneticis in amentia ſi ante amentiã habuerũt ꝓ⸗

poſitũ.j.par.ti.iiij.c.xiiij.S.iij.
NMegligentis eſt viciũ ꝑtinens ad toꝛpoꝛem contra pᷣ/
cepta.⁊ ponitur inter filias accidie.quomodo ipſa
diffinitur ⁊c̃.ij. par.ti.ix.c.ijj.
NMegligentia.pigritia.deſidium. inconſtantia.toꝛpoꝛ

omiſſio quo inter ſe differnnt.quis dicit᷑ negligẽs

qñ ẽ moꝛtale vel veniale ⁊c.ibidẽ.ꝭ.j.
egligẽtia qũo cãt᷑ ex.iiij.vicijs.ſ. Timpend entia. ex
accidia. ex auaricia.⁊ ex ĩioꝛdiato ſui amoꝛe.ibi.S.ij.
egligentia quãdo eſt moꝛtale vel veniale.⁊ moꝛta⸗
le dꝛ dupkr ⁊c.ibidẽ.S.iij.
Negligẽtia boni oꝑis veſcribit᷑ ꝑ thema ex p̃ᷣs.qð ⁊ de
ipa clarat᷑ cũ triplici membꝛo.ibidẽ.c.iij.
Negligẽtia mediãte qũo omnes vcæclinauerunt.ſ.a ve

at ex ſcriptura. hec em̃ naturałlex

N. ante. A.
Multipler modus vſuraꝑꝝ
236

ritate a pietatea ſummi boniinecommutabilitate-
Et qũo omnes peccatoꝛes declinant ſᷣm omnes caſus
clinationis.ibidem.c.iiij.S.j .
Negligẽtia deſcribit᷑ quo ad omiſſionem boni ⁊ebiti
modi.ſ.circũſtantie vebite.⁊ que negligẽtia ſit gra/
uioꝛ. an tꝑis vel loci vel fructus ⁊c.ibidẽ.c.iiij..ij.
Negligẽtia veſcribit᷑ quo ad omiſſionẽ boni pñtis.et
negligẽtes ſumus ad bñ opandũ et foꝛtes ad male
operandũ ꝓpter tres ratioes.ibidem.c.iiij.S.iij.eti⸗
am. c. v. vj. vij.⁊.viij. .
Negligentia platoꝝ deſcribitur.j.ſub lr̃a p.:. pꝛelatis
7J.ij. par. ti. ix.c.v. ꝓ totum.
Negligẽtia fraterne coꝛrectõis veſcribit ſupꝛs ſb c. ſcʒ
coꝛrectio fraterna.⁊.ij.par.ti.ix.c.vj.ꝑ totũ. .
egligentia circa celebꝛationẽ feſtoꝝ veſcribitur ſupᷣ
ſub lra f.ſ. feſtoꝝ. ⁊.ij.par.ti.ix.c.vij.
Negligentia ſumptionis ſacramentoꝝ pꝛecipue con-
feſſionis.v᷑ſcribitur ſupꝛa ſub c.ſ.confeſſio ⁊.ij.pte
ci.ix.c.viij. .
egligentia circa ſacram cõmunionẽ væſcribitur ſu⸗
pꝛs ſub lr̃a e.ſ.euchariſtia.
Negligentia circa auditionem miſſe deſcribit ſupꝛs
ſub m. ſ. miſſa. ⁊.ij.par.ti.ix.c.x.
Negligẽtia circa auditionẽ pᷣdicatõis deſcribit᷑j.ſub
lr̃a p.ſ.pᷣdicatio.⁊.ij.ꝑ.ti.ix.cxj.p totũ.
Negligẽtia in hoꝛis canonicis ceſcribitur ſupꝛa ſpᷣ li-
tera h.ſ.hoꝛis.⁊.ij.par.ti.ix.c.xij.

Negligentia quomodo ꝓcedit ex amoꝛe ſui inoꝛdina

to ⁊c.ij.par.ti.ix.ciij..ije.
egociatõis genꝰẽ tplex ſ(mũdiałet ſceleſtis.ſpũalis
7 honeſta. thalis ⁊ modeſta.ij.p.ti.j.c.xvj.
Negociatio mundana quomodo plena eſt multis vi⸗
cijs.⁊ ſeptupliciter negociationẽ large ſumendo eſt
mendacijs eoꝛundem.ibidem..ij.
Negociatio quãdo ẽ licita.quomodo mali tripłr faci
unt oppoſitũ.vnde accipiendus ẽ tebitus valoꝛ rei
que ſit latitudo competens valoꝛis rei.⁊ quãdo fit
exceſſus valoꝛis rei.ibidem..iij.
NMNegociatoꝛ woloſus ſiue veceptoꝛ tria mala facit ĩ ne
gociando ſiue vendendo.ibidem.c.xvij.
In negociationibus vł als fit fraus ſex modis.ſ.ĩ qͥd⸗
ditate.ĩ ſui quantitate.ĩ eius qualitate.ſoluẽdi tar
ditate.ĩ pꝛecij ad res mutabilitate.⁊ bone intẽtõis
pꝛauitate.ibidem.S.iij.iiij.v.vj.vij.viij.ix.⁊.x.fit mẽ
tio de pꝑmutatõibus rerum.
Negociatoꝛum ſiue feneratoꝛũ manus quomõ deſcri
bit᷑.quid ſignificant eius quĩq; digiti ſiuemodi.ij.
par.ti.ij. c.j.S.iij.
ABenegociatoꝝ tutoꝛibo ⁊ curatoꝛibus ⁊c̃.qui fecerunt
fraudes ⁊ damna varia nomine alieno ⁊c̃. vtrum ꝑ.
eos ⁊cbet fieri reſtitutõ ⁊c.ij.par.ti.ij.c.iiij.S.iij.
Negociatoꝛ quis ꝓpꝛie dꝛ.⁊ poteſt eſſe triplex genꝰne
gociatõis.vel v pecunia ad pecuniam.vel de merci
monio ad mercimonia.vel œ mercimonio ad pecu/

qñ dꝛ cambiũ ⁊c.iij.par.ti.viij.c.iij.
e

gociatoꝛes ſeculares quomodo ſe aliquando exer-
cent vt varia lucrentur. ſi vebite faciunt nõ eſt illi
citum.ibidem..j.
Megociatoꝛes qũo in ſecuritatibo quas multipłr faci
unt bñ vel male facnant mdem J..
Negociatoꝛes qũo ſe habẽtĩ ꝑmutationibus.et quo/
modo ⁊ qualiter fiunt ⁊c.ibidem.S.iij.
Negociatoꝛes qũo ſe hñt emẽdo varia mercimonia.
7 bene vel male faciunt ⁊c ibidem.S.iiij.
Negociatoꝛes exiſtentes in vſjs quando confiteripoſ
ſunt alijs ⁊ quando non ⁊c̃.tercia par.ti xvij.c.iiij.
e.infra pꝛincibi’6. .
Negocijs ſecularid qũo abſtinere vebẽt clerici.⁊ que
negocia ipſis ꝓhibent᷑.iij.x.ti.xiij.c.j...j.

iniqua.⁊ quare negociatio aliqͥbus interdicit᷑.⁊ de

Rante W½

Megoclatio vbi ⁊ quãdo ꝓhibetur clericis. t qũo a
Si mali ſe cauere debẽt.ij.par.titu.j.capitu.xvj.

f. g -
igromantia eſtgenus ſu⸗/

Razſticonis vbi vemones expſſe inuocant᷑ ad mani
eſtandum futura ꝓpter varias cãs. hoc nullo mõẽ
licitũ nec tacite nec expᷣſſe ⁊c.ij.par.titu.xij.ca.j.S.
iiij. et. v.

Mobilitatis animi ſiã quõ

ſunt liberalitas.manſuetudo. virilitas. magnani-
mitas.⁊ gratitudo.ij.par.ti.iiij.c.iij.S.vj..
Nobilitates aĩe ſunt tres.que ⁊ deſcribunt ſub noĩe
mulieris.j.par.ti.j.c.ij. S.ij. M
obilitatis pꝛopꝛie nature conſideratio quomõ eſt
remediũ ꝓ noſtra patiẽtia in aduerſis.iiij.par.tit.
iij.c.vij.S.xij. .
Haenmn ta peccati moꝛtalis que ſunt.j.par.ti.x.ca.j.
Et ti. vij. c. iij.
Nocturna pollutõ vſcribit᷑ vario mõ.j.ſub litera p.
ſcʒ pollutio.
omen vei quomodo ſumitur ad quatuoꝛ.ſ.ad ſan/
ctificatõem. ad confeſſionem. auxilij imploꝛatõeʒ.
⁊ ad dicti nominis confirmatõnem.j.parte ti.xiiij.
c.iiij.S.iij.c.
Nomen vi multipliciter vſcribit᷑ſꝑ eſſentiam. per
adoptionem.⁊ per falſam eſtimatonem ⁊c.iij.par.
ti.xxx. c.j.
Nomen pape mutat᷑ in ſui creatõne triplici wecã iij.
par.ti.xxij.c.viij.añ medium.
Nomina dya boloꝝ ſiue monũ ſunt ſeptem. ⁊ quid
iſti ſignificãt ſiue quid figurãt.iij.par.tit.xviij.c.v.
§.iij. vltra mediũ.
Moroꝛius foꝛnicatoꝛ quis dicit᷑.⁊ dupłr dicit᷑ aliquicł
notoꝛiũ ⁊c̃.iij.par.ti.xxvij.c.iij.
Notona manifeſta accuſatõnem nõ indigẽt.⁊ tri⸗
plex notoꝛiũ.i.facti.iuris.⁊ pſumptõis.Et quanu
iudey væbet ꝓcedere ſuꝑ notoꝛio crimine ⁊7 iij. par.
ti.ix.c.viij.⁊.S.j.
Notarij vebent hr̃e tres conditõnes quaꝝ anctoꝛita⸗
te fiũt notarij.qũo debent hoĩes admonere ⁊c.tcia
par.ti.vj.c.ij.
nzrarn in eoꝝ creatione qũo iurant ſey ſeruare.ibið
§. prim.
Notarios qͥ pñt creare quare. et notarius inſtitutꝰ
a laico vtrũ poſſit conficere inſtrjm. ⁊ que ippᷣis int⸗
dicunt᷑.ibideʒ.S.ij.
Nota rij ꝓcnratoꝛes qũo modeſteſe hĩe vebẽtĩ exi⸗
gẽdo galarii. qũo dʒ ſolui ſalariũ ꝓcuratoꝛis.ibi⸗
em. S. iij.
Notarij qui ? ꝓcuratoꝛes ſunt qũo vebẽt ꝓcurareſa
larii.qualis cõuentio cum ipᷣis ſit fiẽda.qũo laboꝛ
ipoꝝ debet tayari ⁊c ibidẽ.S.iiij.
Nonẽ ſunt que reqͥrunt᷑ ad publicum inſtrjm. que pn-
blicum inſtẽm vebet in ſe continere. que in ipſo ve⸗
bent ſignari ⁊c̃.ibidem.S.v.
Notarioꝝ ⁊ ꝓcuratoꝝꝑ vicia ꝑ oꝛdinẽ deſcribunt᷑. In
quibo ſunt culpabiles.ibidem.S. vj.
Notarij ſiue ꝓcuratoꝛes in quibo cõiter offenduntac.
ibidem. S. vy.
uid ve notarijs qͥ ſcienter ſuꝑ vſuris ↄficiunt in⸗
rumẽta.ij.par.tit.j.cix.S.vſ.
Notariatus clericis in ſacris conſtitutis poſitis eſt
interdictus ⁊c̃.iij.par.ti.xiij.c.ij.S.ij.

Noticia noſtra quomõ applicatur ad aliquã rem tri

bus modis.j.parte tit.iij.c x.S.j.b.c.
Nonicij qualiter ſint recipiendi.⁊ qũo debent inſti/

tui ̃m duodecim regulas quas ypᷣs egit erga diſci

pulos cũ fuerũt cũ eõ vt nouicij.iij par.ti.xvj.c.vij.

Nouicioꝑ habitus qũo diſtinguit᷑ ab habitu alioꝛũ
aliquibo oꝛdinibo.⁊ in aliquibus nõ.⁊ qñ nouicij
erihegen hab itũ ꝓfeſſionis ante annũ ⁊c. ibidẽ.c.
iij.. j. infra.
Nouicius in religione quãto tꝑe eſt liber ad exeũdũ.
qñ poteſt.⁊ in quatuoꝛ caſibo non põt redire ad ſe⸗
culum.qne dʒ ꝓteſtari in anno nouiciatus.qñ Eob⸗
ligatus ad religionẽ.qñ poteſt ↄtrahere mrimomiũ
quomõ eſt faciendũ de bonis nouicioꝝ ⁊c. ibideʒ
c.ij.S.iiij.in medio.
Nouiciũ a religione reuocas vel impediẽs quo iſte te
netur ad reſtõnem.ij.par.ti. ij. c.ij. S.. e. etiã. d.
Nouicij ⁊ iunioꝛes quo vebent regi in ieiunns.ij. pte
ti. vj. c. ij. S. iiij. circa finem.
Nouiſſima tria ſunt in moꝛte.ſ.aĩe ſeꝑpatio.ſepate ad
ũ pñtatio.⁊ pñtate ſnĩe illatio.j.par.ti.v.c.ij. ꝑ to
