tia.quia pꝛo vno canuntur ſecun ſs partetitu.

iiij.c. ij. K. . .
Rebus quomo do intimus cxiſtit eus quinq; modis
⁊c.tercia par.ti.xxx.c.ij.S.iii.
ecreatio coꝛpis quomodo ſit fienda cum modeſtia.
⁊.quomodo licet ⁊ qũo nõ.iiij.par.ti.iiij.c.x.S.iij.
Recidiuationis in peccatũ ſunt ſeptẽ nocumenta.iiij.
par.ti.xiiij.c.vj.ꝭ.ij.vſq; ad.viij.. .
Kectoꝛes ⁊ wmini quomodo pnnire vebent varia vi
cia.iiij.par.ti.v.c.xiij.ꝭ.ſjj.
Vlide plus ⁊ ipſis ſupꝛa ſub litera d.ſ.xwvminus.et ſſᷣ
litera p.ſ. Pꝛelatus.Et pꝛincipaliter ſecunda par⸗
te ti.nono.c.v.per totum. .
Kectoꝛum ⁊ curatoꝛum iuramentum eſcribit᷑ quod
faciunt ſuis ſuperioꝛibus.ſᷣm tamen diuerſitatem
locoꝛum diuerſimode hoc ſeruatur ⁊c. ſecunda par⸗
te ti. x. c. v. S. iij. “
Rectoꝛum. communitatum 1 wminoꝛum ſiue pꝛinci
pum va ria vicia vario modo ⁊eæſcrihuntur.tercia ꝑ⸗
te ti.iij.c.iiij.ꝑ totum.⁊.c.vj.ꝭ.xj.Et pꝛincipalit᷑..
xij.ibi tangitur regula de ipſis.
ectoꝛibus reipublice quatuoꝛ ſũt neceſſaria.tercia
par.ti.iij.c.pꝛimo.S.nono. Et quomodo introdu⸗
ctum ſit wminiũ ⁊c.ibidem.c.ij.
Rectoꝛes non iuuantes vel impedientes in inquiſiti⸗/
onibus hereticoꝝ excommunicati ſunt maioꝛi ſen/

tentia.iij.par.ti.xxiiij.c.ſexto. H

Nedemptio ſpiritualium an fieri vebet.ſecunda par.

ti.j.ca.v.S.xiij. J
De redditibus.
1

Quid ſi quis emat reddituʒ

vnius caſtri vel aliũ redditum ad vitã ſuam vel ſu⸗

oꝛum heredum. vel als ad incertum tempus. eſi ne
vſura ⁊c̃.ij.par.ti.j.c.viij.S.xNſ.
MRedditus pecuniales an liceat emere hereditarie ſi/
ue ad vitam. Et quadrupliciter poteſt eſſe vicium
in contractu.ibidem..xv.⁊. xvj.
Vtrum licitum ſit recipere redditus quos communi
tas concedit annuatim ſoluentibus pꝛeſtantias.
an liceat emere talia iura œclarat᷑ x.viij.queſtiões
quarum pꝛima eſtiſta ⁊c.ibidem.c.x,j.
trum recta conſcientia poſſint talia onera induci.

ad eoꝛum ſolutionẽ compelli.cum aſſignatiõe in

crementi pꝛelibati.ibidem.S.j
Vtrum dicti ſoluentes onera memoꝛata licite ꝑcipi/
ant tale incrementum.ibidem. S. ij.
trum vigoꝛe veuotionis. remiſſionis liberationis
ſupꝛadicti excuſentur a reſtitutione.⁊ liberentur a
neara hicen. diij.
n dicti ſoluentes li.
dicto hn ulore ral crediti.ibidem.i.iiij.
Vltrum alij ab eis licite emant.ibidem.ꝭ.v.
Vtrum licite ab eis percipiant incrementum q pꝛi/
us percipiebant.ibidem.S.vj.

Quid æ illis quipꝛo alijs a quibus quandoq; certaz

quotam pꝛo quolibet floꝛeno.quandoq; nipil per⸗
cipiunt ſolnunt pꝛeſtantias.et in illoꝛum loco quo
ad tale creditum diſtribuunt᷑ibidem.S.vij.
id ſi communitas ſic nouos conſtituit creditoꝛes
puta quia vendidit annuum redditum ad ratio⸗
nem quoꝛumcunq; creditoꝛum ad vitam ementis.

alterius ab eo nominandi cum pactis. IJbidem

§. viij. que quidem queſtiones ad longum declaran
tur per varias queſtiones.Et continuat᷑ te iſta ma
teria venditionis et emptionis redditum late H.
octauo vſq; ad.S.xxxiiij.per totum.
RKedditus vendere vel concedere alicui ad vitam nuł
lus pꝛelatus religioſus poteſt niſi vtilitas ⁊ neceſſi
tas loci expoſcat.⁊ œ conſenſu conuentus ⁊c̃.tercia
par.ti.xij.c.v.h. .
Reddituarij vel camerarij comitatum habentes recoi
pere pecuniaʒ a diuerſis.quomõ aliqñ in iſtis frau⸗
dẽ ↄmittũt.⁊ quõ ⁊ quãdo licite exigere pñt ſalari⸗
um ſuũ.c.par.ti.j.c.xvij.S.vij.c. ,
kegimen dnoꝛum tpalium ⁊æſcribit᷑ late. iij par.titu.
iij.ꝑ totum.ct.iiij.par.ti.ij.c.vj.p totum.
Regiminis in ſubiectos quomodo æo reddemus ra⸗
ED nouiſſima.quarta par.tit.xiiij.capi.no/
no. §F. vij.

KRegina quomoda dicit᷑ eccleſia 1 ter aliquas ꝓpꝛie-
Jj.

tates regine.iij.par.in ꝓlogo. .j .B .
egina quomodo eſſe poteſt quelibʒ anima cuiuſlibʒ
fidelis ſtsns a vextris ⁊ei ⁊c.ibi añ.j.õ.
Kegere quis ſeipſum non poreſt bene aut familiaʒ vł
ciuitates niſi habeat iſtas virtutes ⁊c.pꝛima parte
ti.j.c.iij.S.ij.b.p totum.
RKegere quomodo quis ſeipſum debet per nouem re⸗
gulas directiuss m totam vitam ſuam. iiij.par.ti.
ij.capi.iiij. „ D
Regi omode bʒ familia pꝑ patrẽfamilias. quaʒ
pꝛudentiã ipſe habere vebet circa wmeſticos ac.iij.
psr.txi.ij.c.V.quaſi ꝑ torum.
egere quomodo debʒ quis ſeipſum multitudineʒ
pꝛudentiam ⁊c.quarta parte.ti.ſecundo capi.j..
ſecundo. B
egule quatuoꝛ appꝛopate ſunt ab ecclia.⁊ conſtitu⸗
tiones religioſoꝝ.⁊ quomodo int᷑ ſe differunt.iij ꝑ.
ti. xvj.c.j.S.iiij.vltra medium.
Begule quatuoꝛ appꝛopate ſunt ab eccleſia ſub quiln
militant omnes religioſe eccleſie catholice. Et ſud

regula beati Auguſtiniqͥ militãt.⁊ qũo int᷑ ſe diffe

rũt ꝑ diuerſas conſtitutões que habẽt᷑ ĩ iſta regula

cite vendant ius qnod habentĩ

.—9

Pegula beati Franciſcimi

ermoduʒ precepti. quomodo iſta pꝛecepta intel

igunk. ibidem. §. v. enra
gantbe uſtini quomodo obligat ꝓfitẽtes
quomodo ſtat lex eiuſdem regule. ibidem. g. v.
Oub regula beati Henedietiqui monachi militant.
obi iſia regula habetur in iure et vtrum contentat
ipſa regula ſint in pꝛecepto ita ꝙ ex trangreſſiõe ali
cuius ex contentis ĩ regula peccet monachus moꝛ⸗
taliter. Ybidem. S. vj.
eadem regula in multis paſſibus veclaratur vbi li⸗
gat pꝛofitentes ad moꝛtale. et vbi non circa varias
materias. IJbidem. S. octauo. a pꝛincipio vſq; poſt
medium.

egula beati Baſilij fuit pꝛima regula. qui ſub ipᷣa .

militant. quomodo carmelite aliqua extraxerunt

ey ipſa regula.et aliqua addidit quidam papa que

ſeruantur m oꝛdinationem wmini Hugomis oꝛdi

nis pꝛedicatoꝛum ⁊c. tercia parte titulo.xvj.xap.j.

GS. viij. vltra medium.
rngai⸗ beati Sugin eſt paſſus nec ſolo tacito
affectu ſed etiam aſpectu 1c. Iſta ceclaratur ibideʒ

œcimo. .. .
In regula eſt quidam paſſus qui dicit. t ſint no bis

omnia communia. Iſta exponunturi idem. 5.xj.
vltra medim. ä
egule tercie beati Bommicl. fratribus ⁊ ſoꝛoꝛibo
erĩuſdem regule habentur varia nota bilia.tercia ꝑ.
te ti.xxiij.c.v.S.v. totum,. S
De reran 3 beati Franciſci habetur vtrum gau⸗
Tnt pꝛiuilegio clerica iibidem.S.iiij.
Regule iuris veſcribuntur ſummatim collecte m oꝛ⸗
dinem alpha beti.j.par.ti.xx.c.vnico.ꝑ totum.
Regule quin ponuntur quibus cognoſcuntur pec⸗
cata moꝛtalia a venialibus.tercia parte titło. xvij.
capitulo.xviij. ”ů
Regule ſeptem dantur ſm quas aperitur intellectus
in multis ad intelligendum ſacras ſcripturas. iiij.
parte. ti. xj..ij. S.xiijj. 2
Regule xvj. ponuntur per quas cognoſcunturvbiſũt
moꝛtalia peccata. vbi non.v ad quid tales regule
valent. j. par. ti. ix.c.j.S.iijj.
Regnoꝛum et ciuitatum wmimum quomodo eſt in/
troductum. quomodo tranſlatũ eſt vna ciuita⸗
te in aliam ſiue ve vno wminio ad aliud.⁊ quomo⸗
w licite acquirit᷑ ⁊c.iij.par.ti.iij.....
De regibus vide varia ſupꝛa ſub liters p.ſ.pꝛincipuʒ.
ſub d.ſ.de wdvminis. . 2
Regum ⁊ pꝛincipuʒ ꝓpꝛius ſacerdos quis dicit᷑ cui cõ
fiteri tenent᷑.iij.par.ti.xvij.c.iij.S...
Rex iniquus eſt nona abuſio inter duodecim abuſio
nes diuerſoꝛum que ſpectant ad dignitatem regiã.
vnge dicitur rey iniquus. quid eſt equitas.pꝛima
par.ti.v.c.ij.S.viijem. ”
eges quomodo nuc inunguntur ab epiſcopis ⁊c.iij.
par.ti.xiiij. c.viij.S.ij.
Rei in iudicio vide varia ſupꝛa ſub i.ſcilicet Judicio

hHumano.

Religionis ſtatus vñ nominat. religio ſumit᷑ quadru
pliciter. vñ deriuat᷑ religio.⁊ vnde dicit᷑⁊ in quo cõ
ſiſtit ꝑfectio.quis eſt finis religionis.⁊ ipſa ꝑfectio
eſlt triplex. iij. par. ti. xvj. c.j.
Religionis ſtatus quomodo ptinet ad conditionẽ li/
bertatis vel ſeruitutis.qñ quis ꝓpꝛie dicit᷑ eſſe ĩ ſta
tu ꝑfectionis.ad pꝓfectionem ꝑtinet aliquid tripli/
citer.a ſtatus religionis põt conſiderari triplr. &t
religio vna quomodo ſcellit aliã tripliciter.que il-
loꝝ eſt ꝑfectioꝛ in actibus exterioꝛibo ⁊c.ibidẽ..j.
Keligionis pfectionem non minuit habendo aliquid

in communi.ꝙ ꝑfectio non conſiſtit in pauꝑtate ⸗

litant fratres minoꝛes.et

R. ante. E.

bat᷑quomodo religionis inſtrumentũ dicit᷑ paug⸗
tas.Et tres ſunt gradus paupertatis ⁊c.iij.par.ti⸗
tnlo rlecj.gil. .
eligioſus factus rectoꝛ eccłie ſecularis ſi talis eccle-
ſia pleno iure ſpectat ad monachos pꝛedictus mo⸗
nachus manet in ea ſubiectus abbati. ſeruat ola
vt pꝛius pᷣter tria.iij.par.ti.xvj.c.vj.S.viij. .
eligioſoꝛum eſttripleyx genus.ſ.ſarabite. anachoꝛi⸗
te ⁊ cenobite.⁊ quam vitam illi vucebant.⁊ quomo
fit quis ꝓpꝛie ⁊ perfecte religioſus per pꝛofeſſio/
nem. que in diuerſis oꝛdinibus diuerſis modis exp-
mitur. t que eſt differentia inter regulas ⁊ conſti-
tutiones ⁊c̃.iij.x.ti.xvj.c.j.S.iii,j.
Religioſus qũo grauius peccat in eodem genere pec⸗
cati moꝛtał vel venialis qoamittit ꝙᷓ laicus ĩ fho ca
ſibo et q̃re citius reſurgit.ibideʒ.S.viij.circa finem.
eligioſoꝛum obediẽtia veſcribit vario modo ſub li⸗
tera o.ſ.obedientia. Et ibidem.S.ix.
Aeligioſoꝛum aſle⸗ eſcribit᷑ vario modo ſub lite⸗
ra c.ſ.Caſtitas.Et ibidem.S.x. .
Religioſoꝛum paupta deſcribitur vario modo ſpᷣ li/
tera p.ſ.paupertas.Et ibidem.S.xj.
De religionis ingreſſu vtrum ſit habenda magna cæ-
liberatio.circa que tria veclarant᷑. quantũ merent᷑
qui inducunt aliquẽ ad religionẽ. ⁊ quomodo quis
ſe debet in religione exercitare.ibidem.c..
Religionis ingreſſus vtrum ſit dimittendus pꝛopter
ob Aabigencn S⸗⸗ ebet differre illud obſeqͥ-

um ⁊c. ibidem.c.ij.ꝭ.j.
De religionis ingreſſu q;tum ad epiſcopos.archidya
conos et alios curatos.quando ſunt oblati ad vo⸗
ta. ibidem. c.ij. S. ij.
Keligionem quomodo aliqui qui non ſunt apti ad re
cipiendum.⁊ ſi illi intrant quo ſit cum illis facien/
dum. ibidem. c.ij. H.lij. òUWU
Qui religionem vouit intrare.quando poteſt imple/
re quando non. quot annos talis vebet hẽe. quo⸗
modo parẽtes poſſunt offerre filios impuberos ad
religionem. nouitius quando exire poteſt añ pꝛo-
feſſionẽ ⁊ quando non ⁊c.ibidem.c.ij.S.iii.
Religioſoꝛum varia ꝓfeſſio veſcribitur ſupꝛa ſub lite
ra p.ſ.ꝓfeſſio.Et ibidem.c.iij.p totum.
Be religione vna ad aliam ire niſi ꝓpter magnam ne⸗
ceſſitatem ſiue vtilitatem quare non eſt laudabile

.

gione ire ad aliã ext᷑

poteſt tamẽ aliquis e vna reli
plici cã. iij.par.ti.xvj.c.iiij.
Quomodo licet tranſire canonicũ regularẽ ad mõa⸗
chos vel econuerſo.ibidem.S.j.
Keligioſi ſiue monachi quomodo debent tranſire ad
regendum eccleſias ſeculares. quare monachus nõ
poteſt eſſe canonicus ſecularis.⁊ ſi petierit quis ire
ad artioꝛẽ religionem ⁊ penituerit vtrum pꝛimi eũ
poſſunt recipꝑe.ibidem..ij.
Keligioſoꝛum bona ſic tranſeuntium cuius erunt. etĩ
quo tempoꝛe.et religioſi mendicantes ſi tranſeunt
ad oꝛdinẽ non mendicantiũ etiam ⁊ licentia pape
gratias amittunt.ibidem.S.iij.
Religio fratrum mendicãtium quare eſt ꝑfectioꝛ om
ni nõ mendicante. ibidem.S. iiij.
Keligioſi eiecti ⁊ fugitiui vbi inuenti fuerunt ſub cu⸗-
ſtodia vebent reuocari.⁊ quomodo ſe habere debet
monaſteriũ in reaſſumptione.ibidẽ.c.v-.
eligioſi quas excõicationes aliquãdo ſpecialiter in
currunt.ibidẽ.c.v. H. v. .
Religioſi quomõ ſe babere vebent in habitu. in ſtu
dio. in elemoſynis. in mendicatione. in laboꝛe ma⸗
nuũ.in eſu carniũ.in contractibus ſiue ĩ obligatis.
⁊ in rebus oblatis.ibidẽ.c.vj.ꝑ totũ.
Religioſus quomodo nõ poteſt eſſe dux.nec ꝑ cõmiſ/
ſum põt reciꝑe arbitrium. quomodo hoc ↄʒ intel-

ligi.⁊ factus epᷣs qũo tenet᷑ ad obſeruãtias regula⸗
res ⁊c.ibidem.c.vj. S.v.d.e. .
eligioſus factꝰrectoꝛ eccleſie ſclanis ſi talis eccleſia
pleno iure ſpectat ad monachos.pꝛedictus mona⸗
chus remanet in ea ſubiectus abbati ⁊ ſeruabit oĩa
pꝛeter tria.ibidem.c.vj.S.viij. ”
De religioſis pᷣlatis vt abbatibo et abhatiſſis vide
woen ſub litera a.ſcʒ a bbas ⁊ cetera. Et ibidem.c.
eptimo.
Religiol i qũo ſe habere vebẽt in diſciplina. in ambu-/
lando.in ſtando.in habitu.in geſtu.⁊ qũo ſe diner
ſimode ha bere vebent in diuerſis locis.⁊ in ſilẽtio
iij. par. t. xvj. c. viij.ꝑ totũ.
Religioſi ſiue monachi in eccleſijs vbi ha bitãt ppłs
monachum non regar᷑ſ capellanus qui populuʒ
regat ab eo pꝑ conſiliũ monachorũ inſtituat᷑ ⁊c̃.ibi/
dem. c.ix.S.iij. .
Religio commẽdat᷑ quia ibiviuit homo purius.ca/
dit rarius.ſurgit velocius.incedit cautius.quieſcit
ſecurius. irroꝛat᷑ frequentius. purgatur citius.mo
ritur confidentius.⁊ remuneratur copioſius. Que
di per Kecitem uclarantur ibideʒ.c.x.⁊ a.j..vſq;
ad.viij.S.
RKeligio qũo compatur paradyſo voluptatis.tre pꝛo
miſſionis.⁊ mõti trãſfiguratõis.ibidem. c.x.S.ix.
Religioſi quare plus vocant᷑ fratres q; monachi.qũo
habitare væbẽt in quadruplici vnione.⁊ eſt triplex
vnitas ibidẽ.c.x.S.x.
Keligioſus non debet audireafeſſiones etiã illoꝛũ qͥ
habent licentiam eligẽdi ſibi ↄfeſſoꝛẽ quẽcũq; etiã
ſi hẽat a papa ſine autoꝛitate? licẽtia ſui pᷣlati.tcis
par. ti. xvij.c. vij. RZ
Religioſo vtrũ acquirat᷑ ius electõnmis extra ordineʒ
ſuũ.iij.par.ti.xix.c.ij..viũj.
Religioſoꝝ loca tam viroꝝ ꝙq mulieꝝ qñ ꝑ ſuperioꝛes
ſunt viſitãda.⁊ que neceſſario ab ipᷣis vebẽt intro/⸗
gari ⁊c̃.iij.parte tit.xx.c.vj.S.ij.⁊.iij. =
Religionibo nouis creandis quam ptãtem hʒ væſuꝑ
papa.iij.par.ti.xxij.c. v. S. 7—
Religioſi om̃es qui hñt ꝓbatum oꝛdinẽ dicunt᷑ pſo/
ne eccłiaſtice gaudent duplici pꝛiuilegio clerico-
rum. iij.par.ti xxiij.c.v.S.j.⁊ ante ⁊ poſft.
Religioſi ⁊ clerici excõicati ſunt maiori ſententis
inducũt ad ꝓmittendũ mutatõe ſepulture vel ñ
mutatõe.qð tñ vlteriꝰ œclarat᷑iij par.t.xxiiij.c.lj.
Peligioſt⸗ i et clerici in dignitateconſtituti audientes
leges 7 inca excõicati ſunt malori ſnĩa.iij.par.ti.
xxiiij. c. lij.
Bellgionpken i dimittẽtes temere habitũ ſue religi-
onis vel euntes ad ſtudia ſine licentia ſuoꝝ ſuꝑioꝝ
excòicati ſunt maiori ſnĩa de quibo intelligi᷑? cete
ra. ibidem. c. liij.
Religioſi dantes ſacrificiuʒ euchariſtie ſiue extreme
vnctionis vel ſolẽniſantes mr̃imoniũ ſine licentia
parochiani ſiue epi excõicati ſunt maioꝛi ſnĩa.ibið
ca.luiij. S
Keligioſi excõicant᷑ retrabentes hoĩes verbis a ſolu⸗
tione vecimaꝝ.ibidem.c. lv.
Religioſi excõicant᷑ non ſeruantes interdictuʒ quos
ſeruat matrix eccleſia.⁊ que dicitur matrix ecclia.
caplo. lvj. .
Keligioſi excõicant᷑ non facientes conſdam ⁊e his q̃
confitent᷑ eis e ecimis cum certo modo. ibidem
capło. vj. H
Religioſi excõicantur quinon habent adminiſtrati-
onem et conferunt ſe ad curias pꝛincipum. ibidem
capło.lviij.
Religioſi exrcõicanttenẽtes arma infra ſepyta mona⸗
ſterij ſine licẽtia abdatis.de quib ⁊ qũo hoc intel⸗

ligit᷑ ibidem.clix.

PB ante E

Religioſi fauẽtes beguinis in ſtatu repꝛobo excõica⸗

ti ſunt maioꝛi ſnia de quib hoc intelligitur.ibideʒ
capi.lxj.

Religioſi qui concedunt alicui ad vitam vel ad certũ

tempus iura. redditus.poſſeſſiones ⁊c.niſi in duo⸗
bus caſib ſuſpenſi ſunt a diuinis.iij.par.ti.xxvij.c.
uiij.ibi.Religioo.
Keligionũ pꝛimi patres qui fuerũt.quomõ ſibinuicẽ
ſucceſſerũt.⁊ quibo locis.qui plus ꝑticipãt in vita
actina ↄtemplatiua.quomodo dicunt᷑ celi.qũo aſ
ſimilant᷑ onagris ⁊c.iij.par. ti.xxxj.c.x. S.iiij.
eligio ſancta qũo figuratiue vocat᷑ moꝛs.regłares
vulga rit dicunt᷑ moꝛtui? ſeculares viuẽtes. cuius
oppoſitum ondit. Et quare religioſi dicunt᷑ mor⸗

tui.j.par. tit.v.c.j.S.xiij.
Religionis Nam pfecren qũo a deo voca ti accedi
mꝰ figurat᷑ OGeñ.xij.x Abꝛaham. egredere v terra
tao. qne tria exponunt᷑.j.par.titu.v.cap.ij.S.ſexto.
d religionẽ qũo ꝑtinetvirtualis pꝑfectio. et ſi eſt
tũc eſt via qua imediate itur ad celum.in quo cõſi/
ſtit iſta ꝑfectio.que ſunt ipᷣius effectus ⁊ ſigna.⁊ qͥs
effectꝰ.j.par. ti.v.c.iiij.S.ij. .9. .
Aeligioſoꝝ vnio pbat᷑ ex ſcriptura ⁊ monaſteriũ vnð
die ſwier bonũ in ipᷣo inuenit᷑ ⁊c̃j.par.tit.vj.
c. ij. F. v. f.
Religionẽ volentes intrare vel alia bona facere qũo
vario mõ tẽtat dya bolus in ↄuerſionis initio.j.ꝑte
ti.vj.c.xiij.ꝭ.iij.k. L
Religioſo ꝝ bonũ deſcribit᷑ iuxta illud. Exce qbonũ
Et nontt vſup mipler boni.j parxi j. ca. ij. F.

.g. h. i.
Kelgionis a ꝓoſito aliquẽ reuocans vel impediens
qũo tenet᷑ ad reſtõnem ⁊c.ij.par.ti.ij. c.ij.S.j.d.e.
Religionis ingreſſu ſiue virorum ſiue virginu non li⸗
cet aliquid exigere vel acciꝑe quaſi pᷣcium ſpõte tñ

oblata quãtacũq; ſint non enterueniète aliqua coꝛ

rupta intentione licet reciꝑe. Et varia circa iſtam
materiam ponunt᷑.ſecunda parte tit.j.c.v.S.xviij.
nrexr.“
Religioſis clericis vbi und gfhern negocia⸗/
tio. ? ꝙ abſtinere vebent non ſolum a malis ᷣ etiaʒ
eric mali ſeccunda par ti pꝛimo. ca. xvj..ſecun
W. e. H. .
Beligio quomõ aſſiłaturnaui.⁊ quare.⁊ qũo tripli⸗
ctter fratres rapinaʒ ſiue furtũ ſolent fa cere religi/
oſi in naui religionis. quomõ ⁊ quare religio cò⸗
paratur naui ꝓpter ſeptem ⁊c̃.ij.par.titu.ij.ca.j.S.
xxiiij ꝑ totum. B M .
Fengiaſo; quo inuenit᷑ quadruplex ſuꝑbia.ij.p.tit.
iij.c.iiij.ð.ij. ..
RKeligionis vel ſanctitatis habitus vel clericatꝰ qũo
ſignificat ſtatũ in quo quis blilarsd oꝑa ꝑꝓfectio
nis. Et quomodo religio noĩat ſtatum perfectiõis
ex intentione ⁊ cetera.ſecunda par.ti.iiij.ca.vij.b.c.
eligioſis pᷣlatis eccłiaꝝ ⁊ pᷣdicatoꝛib ypocritis dñs
inuehit ſeptem maledictiones.ij.par.ti.iiij.ca.vij.
§. 1ij. d.
HKeligioſi ⁊ clerici qũo ꝑ ſacrilegiũ luxurie ꝑdunt ho⸗
noꝛem angelice miniſterialit atis.quo o ſunt xe⸗
dicati.eoꝝ vita ad quid oꝛdinata eſt.qũo cauere de
bent a mulieꝝ familiaritate ⁊c̃.ij.par.tit.v.ca.viij.
§. tercio. .
Religioſis qũo ſũt aliqua ieiunia determinate inſti/
tuta ꝑ ragulã ſiue ꝑ cõſtitutões.⁊ qñ.⁊ quo nõ obli
gant ad peccatũ.ij.par.ti.vj.c.ijñ.
Religione ſuſcepti nouicij iunioꝛes qũo vebẽt regiĩ
ieiunijs. ij. par. ti. vj.c.ij.S.iiij.circa finẽ.
Religio quomõ dicitur matrimomium vel in quo fi⸗
gurat᷑ c mr̃imonio.iij.par.ti.j.c.j.S.j.in fine.

R ante E

Religionẽ licet alteri asiugi ingrediin quatuoꝛ caſi⸗
bus.pvtrũ tpᷣs ꝓbatõis in tali dʒ abꝛeuiari ⁊c.iij.ꝑ.
trjc 1. .1b vſga iF. H
eligionem aiugat⸗ e us quando tenet᷑ exire.
qnñ non poteſt.? qñ eſt liber ad exeundum vel ad ma
nendũ. in trib caſibo tenet᷑ reingredi.ibidem.S.ij.
Religioſi non mendicantes ⁊ mẽdicantes vtrum poſ
ſint ⁊ debent in magiſtros aſſumi.iij. parte ti.v.ca.
ij. 5. viij. . . .
s i ꝑfecti qũo vebẽt ſtare ⁊ ↄtendere in iudi⸗
i ſua repetẽdo.iij.par.tit.vj.c.j.S.iij.b.modicum
infra.
Religioſi ⁊ clerici qualiter vebẽt inqri in iudicio vel
a ludice ⁊c.⁊ qualiter vbẽt coꝛꝛigi exceſſus eoꝛũdẽ
7c. iij. par.ti.ix.c.vij.S.vij. .viij.
Religioſi filij quo non pñ̃t excludi ab hereditate pa⸗
terna.iij.par.tit.x.c. iij. S. iij. b.
eligioſus de ↄſenſu ſui pᷣlati põt eſſe executoꝛ teſta/
menti.iij. par. ti. x.c.iij. S. ix. p.modicũ infra.
Religio aliqua vtrũ poſſit inſtitui ad hoſpitalitate⸗
⁊c̃.ilj.par.titu.xj.c.ij.b.c.d.e. .
eligio ꝓut eſt virtꝰ qũo diffinit a Tullio Et qũo
hoc nomẽ religio hʒ triplicem veriuatiõem ⁊c̃.iiij.
psr. Cit.v. c. vij.
Religionis actꝰ qui eſt cultꝰci qno ipᷣi exhibet᷑ ⁊eſt
triplex cultꝰ.⁊que reqͥrunt᷑ ad colendũ cũ in cultu
religionis ⁊c.ibidem.S.j.
Relimio iſta qũo ẽ virtus. ſpãlis vna marime mo⸗
raliũ.quũo latria idem ẽ qð religio.qͥdſignificat re
ligio.⁊ qd interpᷣtat᷑ ⁊c ibidem.S.ij. .
ũ religione iſta qũo ẽ ſanctitas. qũo ſanctitas
ipłr ſumit᷑ibideʒ. S. iij.
Beligioſoꝝ paupꝑtas ⁊ pfectio veſcribit᷑ ſupꝛa ſub p.ſ
pauꝑtas. Et. iiij. par. ti. xij. ca.quarto.S. xij. p oẽs
ſequétes. 5. . L
Religio fratrũ pᷣdicatoꝝ vſcribit in ſpãli.S.ſub lite⸗
ra p.ſcʒ pᷣdicatoꝝ fratrũ.
Keliquie antique non vebẽt oſtendi extra capſã. qũo
2 qñ qs eas dʒ venerari. ipas emere vel vedere eſt
ſymoniacũ.quomõ coꝛpa ſanctoꝝ locis fũt trãſ⸗
ferenda ⁊c. iij par.ti. rij.c. vi.
Beliquie ⁊ imagines quo vebent venerari ſiue awꝛa⸗
riv⁊c.⁊ qua adoꝛatõe ⁊c.ibidẽ.c ix.p totum . Et ali⸗
qua d ipis reliquijs.ij. par.tit j. capitulo.v.S. xxiij.
in fine. Et v ſanctoꝝ canoniſatione vide ſupꝛa ſub
c.ſcʒ canoniſatio.
Keiliquie ſanctoꝑ ⁊ veſtes qũo vebẽt adoꝛari ⁊ vene⸗
rari.iij. par.ti.xij.c.ixr.
en edia mita dant᷑ contra młtas tẽtatões dvaboli
lij.par.ti.xiij.c.iij.S.iiij.
Remiſci qũo vebem? inter cetera octo. iiij par. ti ij c.
ij.S.iiij.infra pꝛincipiũ.
Benũciatio qͥq eſt.q;ͥ ſemel renũciat ampliꝰ eligi non
poteſt. ? quo renũciantieſt competens ꝓuiſio faci/
enda ⁊c̃.iij.parte tit.xix.c.v.
Renũciatio beneficij vel o fficij eccleſiaſtici qualiter
gen cebet. in cuius manus fieri vebet⸗ ceta.ibideʒ
§. pꝛimo. .
Renũciatio que fit in ſcriptis qualr⸗ qũo eſt fienda.
nñ intelligit᷑ renũciaſſe.qñ quis fraudulenter renũ
clat beneficio ⁊ cetera.tercia par.ti.xix.capitulo.v.
§. ſecũdo. ”
Renũciari quepñt deſuꝑ ponunt᷑ varie qõnes et no⸗
tabilia. ibidem. S. iij.
Renũdare quis põt. ? in quoꝛum manꝰ. 7 quãdo re/
nunclatio non poteſt rephendi ponunt᷑ vſup exẽ-
pla ſanctiſſimoꝝ viroꝝ qͥ renũclauer̃t varijs digni
tatibo 7c. ibidem.S.iij.
RKenuciatio ſᷣm wctoꝛes qd eſt q effectꝰ renũciatio
nis.in quoꝝꝑ manꝰ fieri ææbet dʒ eẽ volũtaria ⁊c᷑.ij.

par.ti.· .c. v F. xj.
Kenũciari qũo dʒ epatus.⁊ ex quibo caſibo admitten-
dDdo petẽda ſit renũciatio epatusꝛc.iij.par.t. xix.
caplo. v.
Renũ ciarevtrũ papa poſſit papatui.iij.par.ti.xxij.c.
iiij.S.ij.
Kepſſalie dicitur quoddã bellũ particulare quod fit
ad veæfenſionem coꝛꝑis myſtici.quomõ hocẽ inter-
dictum. qñ licite fieri pñt ꝓ modico non inducun
tur repᷣſalie ⁊c.iij.par. ti.iiij.c.iiij.
epꝛobatio ⁊ electio dei qiovalde ẽ timẽda ⁊ quaꝛe
⁊c.iiij.par.ti.xiiij.capitulo.xij.S.iiij.
Repudium vxoꝛis quomodo lex permiſit. et in nous
lege non ſeruatur.pꝛima par.titu.xuij.capitło.vj.
Aro.
ibellꝰ repudij quis erat.quando licebat repudi⸗/
agre vxoꝛeʒ ⁊ cetera.tercia par.titu.xiiij. capitulo.x.
§. tercio.

Keſcriptum quid eſt. quis poſſit condere reſcriptum

ſuper quibus reb reſcripta interpꝛetãt᷑.ſi ſi uꝑ ipᷣis
dubitare contingat.que poteſtas aut ius eo quã⸗
to tempoꝛe durat eoꝛum auctoꝛitas. que reſcripta
Pn generalia ⁊ que ſpãlia ⁊c.·j.par.ti.xvij.c.vnico.
xvj.
Fen iſtere quando 7 quomõqͥs debet in bello particu/
lari vel als veſuꝑ vide ſupꝛa defendere. Et. iij part.
Beſiſtere quomõ homo dʒ hoĩ malo ſine ſenientiim⸗
pugnanti ciũ duplici telo ⁊c̃.iiij.par.ti.ij.c.ij..v.j.
megdium. ð
eſiſtere qũo homo debʒ tẽtationibo dyaboli.⁊ qũo
ipes nobis illudit᷑.quarta par.titulo xiij. capitu.
nd quomõ homo dʒ. viij. ſm illud Lnce xviij.
RKeſſpice ullũ qui.ſ.vult bene viuere.j.par. ti.iij.ca.
vij. O totum. —
Reſtitutonis dꝛia eſt triplex ſq; vceptiua. damnati-
ua. retributiua. Et reſtitutio veceptiua hʒ ſeptẽ
ceptiones cum exemplo.ij.par.ti.ij.capi.pꝛimo.

§. xxv. b.

Relſtlitutionẽ non ſufficit ad ſalutẽ cõmittere alti q;
ei qͥ poteſt ſatis facere.quod ꝓbat᷑ ſeptuplici rõne.

ibi. §. xxv. k. 7 etiaʒy. .
CLirca reſtitutionem videnda ſunt viij.que ĩ hoc
ver ſu continent᷑. Quis.quid.vbi.p qu os. cui. curvl
quomõ quando. æt damnũ põt inferri alicuiqua
dDruplicit.⁊ qũo tałtenet᷑ ad reſtõnem.ij. par.tit.ij.
capko. ijzj. . .
Reuocãs aliquẽ a melioꝛi bono puta a religione ⁊c᷑.
qũo tenet᷑ ad reſtitutõem. Et põt alteri eẽ occa ſio
damni quadruplr. 2 qũo talis renet᷑ ad reſtönem.
ibideʒ. S.j.
. r modis contingit ꝙ damnificatio fit.ſ.p
occiſionẽ. mutilationẽ. vulneratõem. verberatõeʒ.
1 Riptenre detẽtionẽ. Et qũo veæ iſtis ẽ fienda reſtõ
ibideʒ. 5. ij.
Fame ⁊ honoꝛis damnificatõ quadruplr fit.⁊ qũo
iſtis fienda ẽ reſtitutio.ibidem. iij.

Rex exterioꝝ damnificatio qũo ẽ recerütro fiẽda.et

c quibo ⁊ qũo.ibidem. .iiij.
AVrrũ om̃e lucrũ qð qᷣs fecit exre rapta furata. ma-
leacquiſita ⁊c̃ tenetur pauperibo erogare.ij.par. ti.
C. Ij.S. V. 2. V.
Eitavsre erl; tenentur clerici illos fructus quos
voluptuoſe conſumunt non faciẽtes ſeruitia ĩ eccle
ſia.ibidẽ.S.vij.

Reſtitutio vbi ſit facienda hoc diſtinguitur ibidem

ehlaußz.
Reſtlitutio p quos fieri vebʒ ⁊ v certis ⁊ incertis po-
nuntur deſuꝑ varie qõnes.que ⁊ vclarant᷑ ibidem

capitulo.iiij.ꝑ totũ.

Reſtitutio cui fienda ẽ de re ablata vel als illicite ac
quiſita.ponunt᷑ leſuꝑ varioꝝ opiniones ⁊c̃.ibideʒ
eſtitutione rei fienda qũo aliquis ſe hꝛe debet.ibi⸗
dem ca. v...iij.
eſtitutio cur ſit fienda ponunt᷑ eſuꝑ vanie qõnes.
habẽs male ablata niſi reddat aut ſufficientẽ faci/
at cautõem non e liberari a ſua cautõe miſi vt re
ſtituat᷑ ⁊c.oñdit᷑ hoc ſeptẽ ꝓbatõiba.ibidem.c.vj.
eſtituẽdi dat᷑ modus ⁊ foꝛma.circa quã tria ↄſide

rantur. ibidem.c. vijj.
Reſtitutio certoꝝ qũo fieri dʒ cum quodã oꝛdine.et

ſm triplicem voluntatẽ creditoꝛis contingit vebi⸗
toꝛem ha bere ſu bſtantiã eius.⁊ tales pꝛius ſũt re/
ſtituende qᷓ; vſura ꝓpter tria ⁊c.ibidẽ ca.vij.S.pꝛĩo

— „„

jj. 7. Iij.

Reſtitutio qũo fieri vebet. 1 vroꝛem que cõcepit fi-

lium in adulterio quẽ vir reputat eẽ ſuũ. t qua⸗
tuoꝛ ſunt ſigna que reddũt talẽ matrẽ ſuſpectã ⁊c̃.
ibideʒ.c.vij.S.iiij.

Keſtitutio quo fieri debet ponunt᷑ veſuꝑ varij caſus

qñ ⁊ qũo quis ad hoc tenet᷑.⁊ dequibo tractant᷑ cir/
ca iſtam materiam tã tꝑalia qꝙᷓ ſpnalia ⁊ cetera.ibi
dem.c.viij. .
Keſtitutioni obligant᷑ raptoꝝ vel vſurarioꝝ filij vel
familie de bonis ipoꝝ viuẽtes.pñt tñ tales excuſa/
per quinq;.ſecunda par.titu.pꝛimo capitulo.xij.
5§. xix.
KReſtõn em qũo quis tenet᷑alteri e quadruplici dam
no.ij.par.tit.ij.c.ij.S.j.ij.iij.⁊.iiij. .
Meſtitutio vtractionis deſcribit vario mõ ſupꝛa ſhᷣ
4 13 tractio ⁊ cetera.et.ij.par.t.viij.capi.iiij.
tercio.
Reꝝ cõmutatio ſᷣm phm eſt duplex.ij.par.ti.j.ca.xvj.
§. ij. d. ð
KRen pmutationes in negociãdo qũo ⁊ qualiter fieri
Ebent ⁊c̃.ibidem.c.xvij..x.
Reꝝ valoꝛ vario mõ diuidit᷑ſubdiuidit᷑ et vedlarat᷑.
ibdeʒ.c.xvj.S.iij.c.d.
Rerum dñium vario modo deſcribit᷑.S.ſub lr̃a d.ſcʒ
wminiũ.
Peruũ eccłiarum alienatio vtrũ fieri vebet ⁊c.vide.S.
Alienatio.t.iij.par. ti.xij.c.v.
KReſurrectio vltima deſcribit᷑ vario modo ſupꝛa ſub
litera i.ſcʒ iudicio diuino. Et.iiij.par.ti.xiiij.cap.
xj.per totum.
Reſurgerea peccato quare religioſus põt velocius ꝙᷓ
laicus ⁊c.iij.par.t.xvj.c.j.S.viij.circa finẽ.
Reſurgere quomõ quis debet ꝑ penitentiã. iij. pte
ti. xiiij. c xvij..j.
Ad reſurgendũ qũo valẽt lectio frequẽs exhoꝛta/
tio feruẽs exẽplatio vꝛgens.q̃ tria pꝛincipałr in/
neniunt᷑ ĩ religionibo.iij.p.titu.xvj.c x.S.ij.b.p totũ
Poſt reſurrectõem coꝛpoꝝ vtrũ btĩtudo ſanctoꝛũ
maioꝛ erit qᷓ; mõ.iij.par.ti.xxx.c.vj.S.j.
Reſurgere homo non poteſt a peccato ſine gr̃a. hoc
oñnñdit᷑ ꝓbat᷑.iiij.parte ti.ix.c.v.S.ij.
De vvtibo coꝛpoꝝ gloꝛificatoꝝ vide ibidẽ.c.vij.
Rethoꝛica que ſcis ẽ.vñ dicit᷑ rethoꝛ.⁊ qũo ſubdiui⸗
dit. pꝛima par.titu.j.c.iij.S.iiij.
Retrahũt hoĩem duo a peccatis ⁊c. ij par.ti.viij cap.
viij...j.ij..iij.
Ketributio a eo ẽ triplex.ſ.tꝑalitatis.penalitatis 2
eterne felicitatis.j.par.ti.iiij.c.vj.S.j.f.g.h.
Ketributionẽ᷑ peſſimã qũo parit odiũ.⁊ ſunt ſex dꝛie
mala ꝝ retributionũ.ij.par.titu.viij. ca. tcio.S.ij.
Reuerẽtialis timoꝛ veſcribit᷑infra ſub litera t.ſq.ti⸗
moꝛ reuerentialis.Et quarta par.ti.xiiij.capitulo
K ruiij. Prorunmnmnm.

Beante Al

euelans ſiue denudans confeſſionẽ quã penã ſacer
Vsqꝓ illa meret᷑ ̃m canones uij. par.tit. xvij.ca.xxj.
§. v. ibi. Vigeſimuſquitus.
Beuocans aliquẽ a melioꝛi bono.ſ.a religiõe ⁊c᷑.qũo
iſte dʒ atnn facere.⁊ quantũ peccatũ eſt ⁊c.ij. par.ti.
ij. c. ij. . j.b.
Reuocatio in vnationibo deſcribit᷑ ſupra ſub litters
d.ſ.vnatio.⁊c.iij.par.ti.x.c.iiij.

iiſio. deriſio. ſiue irr iſio de

ſcribit᷑ ſupra ſub litera d.ſ.veriſio.Et.ij.par. tit.vj.
caplo.vij.

Rixa ᷣm Gregoriũ ẽ filia ire. vñ dicit᷑ rixoſus.ꝛtri⸗

pliciter exponit᷑.⁊ qͥd eſt nixa.⁊ vñ dicit᷑ ⁊c ij.par.ti.

virj. c. vij. Qetera ve rixavide ſupra ſub lr̃a b.ſ.bellũ
Fira dicit᷑ bellũ ꝑtieulare.quomõ antiqui int᷑ ſe ha⸗

buerũt rixas.⁊ tæ hello ſiue rixa videndũ ẽ eiꝰoꝛtũ.
actũ ⁊ no cumentũ.ibidem.S.ij.

Fomana eccleſia habet il

lud pꝛiuilegiũ ꝙ; nullus appellare põt a papa ad eꝰ
ſucceſſoꝛẽ neq; ad ↄciliũ generale ⁊c.⁊ qũo hʒ quin
qᷓ; pꝛiuilegia.iij.par.tit.xxiij.c.iij.quaſi p totũ.
Pomanam ecclłiam dicẽtes non eẽ caput oĩm aliaruʒ
eccłiarum. nõ poſſe condere canones vcreta. et
einon eẽ obediendũ excõicati ſunt maiori ſentẽtia
iij.par.ti.xxiiij.cx. .
Komipetas ſpoliantes excõicati ſunt maioꝛi ſnĩa et
pape reſeruat᷑ abſolutio.ibidem.c xxxj.
Kome qp d pñt ſibi pnĩarij.iij.par.tit.xvij.c xiiij.
Komano pontifici ſubeſſe vtrũ ſit qe neceſſitate ſalu
tis.iij.parte ti.xxij.c.vj.S.v.æ ipo vide ad longum
ſupra ſub p.ſ.papa. H
Ku irok ſiue arieblax ſiue villanoꝝ ars ⁊ opꝰ mul
tnum eſt neceſſariũ vite hũane.qũo tales iam ſt᷑ aſtu
ti. qũo vario mõ committũt frandes. In quibo cõ
muniter ſũt culpabiles ⁊ cetera.iij.par. ti.viij.cap.
R Abbati ſanctificatio
vſcribit yario modo ſupra ſub lr̃a f. ſcʒ jfe
ſtoꝛum.Et ſecunda par.ti.ix.capi.ſeptimo.
per totum. . .
F a Enbari ſanctificatione vide etiã varia nota
.

lia.j.par. ti.xiiij.c.iiij.S.iiij.p totũ.

Sacerdotes primi qui fuerunt in lege nature. in lege

moſayca.⁊ in lege gre.j.par.ti.v.c.ij.S.vij.

Sacerdotũ in veteri lege erat triplex ↄſecratio.⁊ que

ornamẽta eoꝛundem.⁊ qũo macule ipᷣis ꝓhibite ſi⸗
gnificant munditiã ſacerdotũ noue legis ⁊c. j.par.
ti.xiiij. c.v. S.ir.
Sacerdos in moꝛtali diuina tractãs ⁊ adminiſtrans
eccliaſtica ſacr̃a ⁊ alia quomõ ſacrilegiuʒ incurrit.
ij.par.titulo.j.c.xxj.S.v.b.

BGacerdos qũo p ſacrilegiũ luxurie ꝑdit honoꝛẽ dñ⸗

ce ptãtis ⁊c.ij.pa r.ti.v.c.viij..ij.

Sacerdotes ⁊ pᷣlati qũo excludunt᷑ a iuramẽto.⁊ po⸗

nunt᷑ nouẽ caſus in quibo ipᷣi vebẽt iura re.ij.par.ti.
x. c.iiij.S.ij.vſq; ad.v.capłin.

Sacerdotes qũo ſpũaliter dicunt᷑ medici qũo ipᷣi cu/

rant ſuos infirmos.qũo ⁊ qñ iſti medici multo pci-
oſioꝛes ſũt medicis coꝛpalibo ⁊c̃.iij.par.ti.vij.cap.j.
Gacerdotũ vide varia notabilia ſupꝛa ſpᷣ lr̃a c.ſ.cleri-
cis. Et.iij.par.ti.xiij.c.iij.p totum.ſ.de ↄuerſatione
eoꝛũdem.

Hacerdos qũo ſe vario modo habere debet ĩ celebꝛa

tione miſſe.vſuper vide varia notabilia ſupra ſub

m. ſcʒ miſſa.et.iij.parte.ti.xiij.c.v.⁊.vj.2⸗ eundem

§. ſimiliter.

B ante 2l

Sacerdotũ oꝛdo veſcribũ ꝑ thema ex pſalme qð ⁊ de
ipᷣis vcclarat᷑.⁊ ille oꝛm qᷓuis in plures diuidit᷑ ẽ tñ
vnũ ſacr̃jm vnitate finis.quot ſt oꝛdines ⁊c̃.iij.ꝑ.t.
Blccrdoree qũo ſemꝑ apud oẽs fnerũt in magno ho
noꝛe. vñ dicit᷑ ſacerdos.ſacerdos qũo ſe hꝛe łebet in
agẽdis circa ſancta ſacr̃a ⁊ circa oꝛones.⁊ qũo oſtẽ/
cere vebet ducatũ.ibidem. .j. —ð
GSacerdotes qualiter ſe hĩe debet in habitu ſiue veſti
tu.qũo ſacerdos dʒ eſſe indutus iuſticia ꝓpter tria.
qu as maculas non hr̃e ʒ ? ſacre veſtes ſacer dotis
quid ſignificãt.ibidem.S.j. .
Sacerdotes ſi induti fuerint iuſticia de qua immedi⸗/
ate ſupꝛa.qũo tũc exalta bunt᷑ in alia vita ꝓpter hoc
quo ſacerdos in miſſa repñtat totã incarnatõnem
xpᷣi. Et veſtes ſacerdotis quo ſignificãt xpᷣi paſſio⸗
nem. ibidem. F. iij. ôſ
Sacerdos quã ptãtem recipit in oꝛdinatõe.iij.part.
tit.xiiij.c.xvj..iiij.d. . „*
Sacer wotis officiũ quod ẽ.qũo oĩa ſa cramẽta habẽt
miniſtrare pᷣter vuo.qũo põt benedicere et qũo nõ.
qũo poteſt abſoluere.ibideʒ. S.ix. h.
acerdos debet habere ſex veſtes neceſſarias ad cele-
bꝛãdũ quo ad neceſſitatẽ pᷣcepti.qũo ipᷣe ⁊ miniſtri
bẽt illis vti ⁊c.ibideʒ.Sx.
Sacerdos Aꝓpꝛius quis dicit.⁊ qũo tenent᷑ ↄfitẽtes re
cipere licentiã ab ipᷣo ꝓ confeſſione.iij.par.tit.xvij.
ca.j.in medio. =SSð
acerdos dicit ligare ⁊ ſoluere trib modis.⁊ qũo ab
ſoluit vario modo.iij.parte tirulo.xvij.ca.xxrſ.
acerdos foꝛnicatõem faciẽs quã penã in currit ᷣm
canones. ibidem. S. v. poſt pꝛincipiũ.
Sacerdos cognoſcẽs filiã ſuã ſpũalem quã penaz in⸗
currit ᷣm canones.ibidẽ.S.v.ibi.ſcos.
Sacerdos qui int ereſt clãdeſtino matrimonio quaʒ
penam incurrit ſᷣm canones.ibidem.S.quinto.ibi.
Quartus.
Sacerdos denudãs ↄfeſſionẽ quã penã ĩcurrit ſᷣm ca⸗/
nones. ibidem. S. v. ibi. Viceſimuſquintꝰ.
Sacerdotẽ interficiẽs quã penã incurrit ᷣm canones
ibidem. S. v. ibi. Triceſimuſſextꝰ.
Se archipᷣſbyteris habes ſupꝛa ſub lf̃a a.ſq; archi/
pꝛeſbyter. Et.iij.par.ti.xix.c.vij.quaſi ꝑ totrũ.
Sacerdotalè ptãtem ligãdi et ſoluẽdi qũo xpᷣs xædit
diſcipuł ſuis.iij.par. tit. xxij.c.iiij. S.j.f. “
Sacerdos qũo ſe regẽ vebet in abſolutõibo ⁊c. veſuꝑ
vide ſupꝛa.ſ.abſolutiiooo.
Sacerdos qͥd facere vebet in miſſa ſi recoꝛdat᷑ ſe excõi
catũ vel ſuſpẽſum vel non ieiunũ vel in aliqͥ moꝛta⸗
li i var. tlin lo. xij. c. vj..xj. Cetera vide ſupraſhᷣ
iſta. „
Sacerdoti vtrũ liceat oĩ die a celebꝛatõe miſſe abſti⸗
nere ꝛc. ibidem.S.xij. MMM
Dacerdos in miſſa qũo diuerſimode repñtat wminũ
ihm ⁊ erꝰ in carnationẽ cõuerſatõem.paſſionẽ᷑. mor
tem aſcenſionem. ⁊ quid veſtes ipᷣius ſignificant.
rercia parte titulo.xiiij. capitulo ſeptimo.S.tercio.
b. per totum.

Sacramẽtoꝝ oꝛdinatio deſcribit᷑ ꝑ thema expſalmo.
quod ⁊ ⁊æ ipᷣa vœclaratur.tercia par.titu.xiiij.capi⸗
tulo pꝛimo. .

Sacramẽtoꝝ oꝛdinatio quo ꝓceſſit ex incarnatione

—

diuini verbi ⁊ q hoc factũ ẽ ⁊c.ibidem. S..
acramẽtoꝝ inſtitutio ſiue oꝛdinatio qũo ſanat in
firmos. qͥs medicus.qui infirmi ⁊ cetera.ibidem.S.
ſecundo. “
Gacramẽtoꝝ virtualis opatio qũo ſanat ſeptes ſpi⸗
rituales infirmitates hoĩm. ⁊ qũo ſeptem ſacramẽ-
ta venotant᷑ in verbis pſalmiſte.vox dñi ſuꝑ aquas
⁊c̃.ibidem..iij.

Sacramẽti ↄfirmatio ĩ baptiimo quomodo ? quat
fortificat hoĩem. quis eius effectus.ibidem..iiij.
SGacramẽtum euchariſtie qũo eſt cibus reficiẽs ⁊ me
dicina ſanans infirmitatem.tercia par.titu.xuij.c.
pꝛimo. §. v. .
Sacramentũ confeſſionis qũo euacuat ſuꝑfluos hu-
moꝛes peccatoꝝ ꝓ contritõem.afeſſionẽ ⁊ debitam
ſatiſfactõem ⁊c.ibidem.S.vj.
Gacramẽtũ matrimonij qũuo eſt ꝓpter conſeruatiõeʒ
Enent humani.a quomõ extinguit᷑ iſta flama. ibi/
Tem. §. vij. .
Sacram entum oꝛdinis quomodo miſericoꝛs veꝰ per
illud ꝓuidit de multiplicatione fidelium et cetera.
ibidem. S.viij.
er ſacramẽtuʒ vnctionis extreme qũo aĩa ð hac
vita volat ad celũ.ibidem..ix.
Gacramẽta qũo oꝛdinant᷑ in miſſa.qũo datr᷑ ibi ptãs
miniſtrãdi ſacra.quid eſt ſacramentum.quomodo
ſacramentũ dicit᷑ rememoꝛatiuũ ⁊ pᷣnoſticũ ⁊c̃.t᷑cia

— -

acramẽta qũo dicunt᷑ eẽ cauſa gr̃e.circa que ponũt
