iniurijs vł violẽtijs als ſunt ſuſpẽſi.iij.par.ti.xxiiij.
ca.xxxvij.ibi. Itẽ ſi conſeruatoꝛes. ”M
Conſiderationes tres adiunãt ſpẽ noſtrã ad cũ.ſ. cõö
ſideratio diuine bonitatis circa nos. conſideratio⸗
noſtre operoſitatis.et conſideratio beatoꝝ ſuffras
gioꝝ.iiij. par.ti.vij.c.ij..iiij.v.et.vj.

L.ante. D.

Conſideratio vebet eſſe triplex circa ſubditos.ſ.circa
ſubditũ vt reguletur circa vᷣtuoſũ vt inuitet᷑.⁊ cir⸗
ca Baus vt excitetur.ij. par.ti. v.c.xj. S.iij.b.
Conſideratõis negligẽtia veſcribitur vario mõ ſbᷣ lr̃a
i.ſ.incõſideratio.Et ibidẽ.c.xj.S.j.⁊.ij. ...
Conſideratõe triplici qũo aĩa volat vſus veũ.iiij.par.
ti. x.c.v. S.iij.b.per totum. ..
Fonſilium quod ꝓcedit electionem quid eſt. vbi agit
ip in ſcriptura ad quid pertinet iſtud conſiliuʒ
5Par r nje viil
Konſiliũ re qb rebo ſit. quare ↄſiliũẽ tm̃ ve his nt
nẽt ad finẽ.⁊ qͥd inpoꝛtat iſtud conſiliũ.ibidẽ.. j.
Vonſilio iſto qũo ꝓcedatur. quõ ſit ibi inquiſitio fiẽ
da.⁊ exponitur illud deus qͥ glificatur in conſilio ſã
ctoꝝ ⁊c.ibidẽ.S.ij. H
Konſiliũ iſtud ẽ triplex.ſ.internale qð qͥs ip infert.p⸗
ticulare quod qͥs alteriaffert. et generale quod qͥs
cõitati confert.ibidem.S.iij. —
Conſilia hmõti quõ in ſe hᷣe vebẽt. occultatõeʒ tracta
toꝝ.intentionẽ rectã term inãdoꝝ.⁊ executõnem
diffinitox. ibidem.S. iij. —
onſiliũ mutare qͥs non põt ĩ alteriꝰdetrimẽtũ.ẽ vna
æ reguł iuris.⁊ veclaratur.j.par.ti.xx.c.vnico ſſᷣ lr̃a
m. ſ. Mutare conſiliũ. .
Conſilij wnũ quõ tria reqᷣrit ⁊ tunerecte quis conſili
atur qñ quis tris facit.iiij.par.ti.xij. c.j
Fonſilij vonũ quõ requirit celſitudinẽ pꝛincipij vylin
dicij.⁊ ꝙ mens hũana per wnũ conſilij inſtruit.di⸗
rigitur ⁊ perficitur tripłr.ibidem.S.j. „
Conſilij wnum quomodo requirit aptitudinẽ cõſilij
⁊c.ibidem.S.ij. . .. .
Fonſiliũ pꝛimũ euangelicũ eſt conſiliũ obediẽtie.⁊ in
quo hoc conſiſtit. ibidem. c. ij. .
Conſilij votũ obediẽtie ĩpugnatur ab aliqͥbo ꝙ nõ bñ
fit.per.s.thomã repꝛobatur tripłr.ibidem.c.ij.S.j.
onſilium illud obedientie impugnatur ab aliquibo
ꝙ nõ fit hoc per.s.thomã.⁊ reprobatur tripłribi.c.

ij. . j. .
Kon ilin paupertatis veſcribitur vario mõ.j.ſub lr̃a
p.ſ.paupertas.⁊ ibidem.c.iij.⁊.iiij.

Conſilia euãgelica vel religionis non ſunt dimittẽda

„„ .

vij.c.iiij.S.v.c.d.
De concilijs vide ſupꝛa. . . . ...
CKonſolationẽ magnam quõ inducunt religioſo tria ĩ
moꝛte.iij.par.ti.xvj.c.x.S.vij. .
gonſoꝛtiũ mulieꝝ ꝙᷓpiculoſũ eſt.quõ vebet vitari ⁊c᷑.
iij.par.ti.xvj.c.j.ꝭ.x.circa finem. .
Conſtellatones veſcribũtur infra ſbᷣ lr̃a.:.ſcʒ ſtella ⁊c̃.
i..par.ti. xij. c x.per totum.
Fonſtitutio ſiue lex poſterioꝛ qũ tollit pꝛioꝛem ⁊ quõ
.j.par.ti. xvij.c.vnico. S.xix. .
Fonſtitutões frm pᷣdicatoꝝĩ mult: exponũtur ⁊c.iij.
ppar. ti. s riij her totũ.
Eonſtitutdes religioſoꝝ quõ interſe differũt ꝛc.ij.p.
ti. xvj. c.j.S.iiij.vltra mediũ.
onſuetudo ſiue mos ponitur ꝓ qͥnta lege ⁊ qñ illud
ha buit exoꝛdiũ ⁊c.j par.ti.xvj.c.j.
Aõſuetudo ⁊ mos ſumit᷑ tripłr.⁊ quõ mos diffinitur
Aab yſido.⁊ ↄſuetudo ⁊ mos qñq; ſũt noĩa iuri.⁊ quõ
cõſuetudo diuerſimode cõſideratur ⁊c.ibidem..j.
onſuetudis effectus ſiue vtus eſt multiplłex.⁊ quare
conſuetudo põt legẽ mutare ⁊c̃ihi.. ij.
Fonſuetudo quõ parificatur legi in multis. enume-
rãtur circa hoc. xv. caſus.ibidem.S.iij.
onſuetudinẽ ſumẽdo large ponitur triplex g enꝰcon
ſuetudis. qũo ↄſuetudo mala ẽ fugiẽda bona im⸗
tãda.qñ cõſuetudo or rõnabitł.ꝛ qñ qͥs ex cõſuetudi
ne excuſatura pcto z qñ non ⁊c.ibidem..iiij.
Konluetudo quo ad indicãdũ ſiune quo ad iudicia de

ꝓpter ſcandalũ ſiue etiam opera miſcdie.ij. par.tit.

ſcribitur.⁊ ad quã conſuetndinẽ eſt recurrenduũ ĩ iu⸗
dicijs 7 qũo varie conſuetudines ſunt attendẽde in
diuerſis negocijs.ibidem.S.v.
Conſuetudo qñ tollit legem.qñ pꝛeiudicat legi etqñ
non. ibidem. S. vj.
Oonſuetudo peccãdi eſt.xij.gradus ſuperbie. 7quare
eſt valde pꝑiculoſa.ij.par.ti.iij.c.iij..xv. .
Eonſuetudo nulla poteſt introducivt quis ſibi eligat
confeſſoꝛẽ pᷣter ſuperioꝛis ſui licentiã.iij.par.t.xiiij.
ca. xix. S.xdx. „
Fõſuetudo quo obligat hoĩes ad ieiunãdũ.⸗ ↄſuetu⸗
laycoꝝ nõ ligat cłicos nec ecõuerſo ⁊ vbi ius leiu

An bueler ouineruumi, par vci § ij.

ontẽptus religioſoꝝ ex inobediẽtia qñ eſt moꝛtale
⁊c̃.iij.par.ti.xvj.c.j.S.ix.c. H .
ontemplatiuis quo vtilis eſt timoꝛ dei que facit in
ipis ille timoꝛ.j.par.ti. vj.c.x. . v.f.
Contemplatiuis coꝛdibo quõ veus inſedet triplr.j.p.
ri.iij.ca. vj. F. xvj. b.(At0i d.
gontẽplatiua vita veſcribitur vario mõ.j. ſub lr̃a.v.

—

ſqʒ; vita.⁊.iiij.par.ti.x.c.iiij.per totum.

ontentio ẽ.vij.filia inanis glie.quõ opponit᷑ cõcoꝛ⸗/

die ſiue charitati. quõ diffinitur. quo ipᷣa ꝑmittit
hoĩem errare ĩ inuio ⁊ non ĩ via.ij. par.ti.iiij.c ix.
Contentio tripłr deſcribitur.ſ.emulatiomis.dil puta-
tionis ⁊ litigationis.ibidem.S.j.ij. et.iij.
Eontẽtio diſputationis triba modis eſt vicioſa.qꝛ cõ
tra ſcie veritatẽ. quia cõtra modeſtie congruitatem
et qꝛ ꝓpter materie inutilitatẽ.ibi.s.ij.
Fotinẽtia quõ diffinit.⁊ h̊ nomẽ ↄtinẽtia inq;tũ im⸗
poꝛtat qndã refrenatõʒ accipitur tripłr. qũo ipa cõ
lũgit᷑ caſtitati.quõ auget meritũ ⁊c.iij.p.ti.iiij ciij.
Fontinẽtia ⁊ eiꝰotrariũ incõtinẽtia qũo ptinent ad
aſam magis ꝙᷓ ad coꝛpꝰ.qũo ſibi aduerſãt᷑.⸗ qũo qͥs
ilkreſiſtere ebet duobo modis ⁊c ibidẽ.S.j.⁊.ij.
gõcupiĩe incõtinẽtia ꝙ peioꝛ ẽ ⁊ turpioꝛ qᷓ incõtinen

tia ire qũo h̊ ĩtelligit᷑. Et ꝓpter.iiij.motꝰ concupĩie

habet maioꝛẽ inoꝛdinationẽ ꝙᷓ motꝰire.ibidẽ.S.iij.
Continentiã aſſumẽdo ꝓ refrenatõe animia volupta
tibo inducũt.xij.et diſſuadent inoꝛdinatũ affectum
voluntatum.ibidem.S.uij.
Fontinentis ſiue caſtitas quõ ponitur inter conſilia

euangelica. Eſt em triplex gradus caſtitatis.⁊ circa

hãc caſtitatẽ ponitur erroꝛ aliquoꝝ qui et deſtruit
liij.p.ti.xij.c.ij.S.ij.iij.iiij.et.v.

õtractuũ diuerſi modi veſcribũtur ĩ diuerſis ꝑtibo.

e vẽditõe ad terminũ ⁊c̃.ij.p.tit.j.c.viij.p totũ.Et
I.ſi lra. r.ſ. redaituũ hẽs aliqua in particulari.
Oontractꝰet trãſlatio reꝑ qͥb modis fiũtqꝗ liciti.et q̃
nõ.qð or mediũ illoꝝ.⁊ trãſlationis reꝝ ſũt ſex mo
di ⁊c.iij.par.ti.viij.c.ij.vide etiã varia.j.ſub lr̃a.n.ſ.
de negociationibo. .
Contractuũ varioꝝ qui ſunt vel qui dicũtur media⸗-
toꝛes.Et quomodo iſti bñ vel male exercẽt officiuʒ
ſuũ ⁊c̃iij.par.ti.viij.c.iiij.S.j.

contractibo vlł in alijs actibo qui compᷣbendũtur ſub

nomie emptionis et venditionis.quõ aliqñ cõmitti
tur ſymonia.ij.par.ti.j.c.v.S.viij. .
Fontractus ex conuẽtiõe legẽ acciꝑe dinoſcuntur. eſt
vna ĩæ regulis iuris que et veclaratur.j.par.ti. xx.c.
vnico ſub. c.ſ.contracus.
Fõtritõ quõ diffinit᷑ quõ v pctĩs reqritur cõtritõ. et
ad verã cõtritõʒ cõcurrũt.iiij.q reqrũtur ad iuſtifi
catõʒ ĩpij.q dꝛñtia ĩter attritõʒ et cõtritionẽ᷑.⁊ quõ

Ecotritio ſufficit ſine cõfeſſione.iij. p.tit.xiiij.c.xviij.
Cõtritio qre reqritur nccio oĩ pctõ actuali moꝛta-
li.quõ cõtritio ſufficit de pctis oblitis. de qͥb 4s ſpe

cialiter nõ recolit.et q quis illoꝝ recoꝛdatur. quõ
tũc hꝛe debet contritionẽ.ibidem. S.jj. .
Contritõe qñ qͥ obligatur.et quãdo eſt ve neceſſita/

L.ante. O.

te. Et poſt moꝛtale ſi n tenetur qs ſtati ad confitẽ
duũ.tenetur tñ ex ne ceſſitate ad ↄtritõʒ ibidẽ. S.iij.
oõtritõis wloꝛ ẽ vuplex. ſ.actuał⁊ ſenſibil.qñ qs te⸗
net᷑ ad illas ex nccitate.quõ vʒ hĩe woloꝛẽ de petis ⁊
qͥd cõiter inducit iſte wloꝛ.ibidẽ.S.iiij.

Eontritio d pcxis ſiue woloꝛ quãtus vbet eẽ et ↄtritꝰ

magis vebet velle pati quscũq; penã in generali qᷓ;
peccare moꝛtaliter.? quare ibidẽ.ij.v. 1
ontritõis cã pꝛincipaſis licet ſit dens . gratiã ſuam
tñ ex parte nri diſpoſitiue ſexſunt cãe. ibidem. S. vj.
vide etiã aliqua.iij.par.ti.xiiij.cxix.S.v. contriti
one in confeſſione.

—

ontritõe mediãte quõ abſoluitur qͥs a pcts.quõ de
us illã acceptat. qñ.⁊ quõ ipaa ſola ſufficit.iij. .tit.
xvij.c.xxj. S.iiij.vltra medin. . . dW
Coõtritio quõ accipitur tripłr.⁊ quõ peccata dimittũᷣ
tur ꝑ contritõem ⁊c̃.j.par.ti.x.c.j.S.iiij.e. G
Contumax qñ vere vel ficte appellat.qñn vere qͥs dꝛ cõ
tumax ⁊c.iij.par.ti.ix.c.xiiij. j. h. modicũ.j. .
Cõtumelia ponitur a.b. gregoꝛio ꝓ filia ire.vñ inagis
oꝛitur.⁊ quare.quõ veſcribitur ⁊ qui dicutur.et ſüt
contumelioſi.ij.par.ti.vij.c. vj.
Contumelia ponitur thema qð 15 ipa declaratur cũ
triplici mẽbꝛo.ibidem.S... ——
Koͤtum elia qñ ẽ peccatũ ⁊ quale⁊ cõtumelia põt in-
ferri triplici intẽtõe.ſ.aĩo coꝛrigẽdi.aĩo placãdi.et
aĩo iniuriãdi.ibi.S.ij.
Eontumeliam inferre ꝓximo quõ qͥlibet cauere debʒ.
quare cũ notabili exemplo.ibi..iij.
õtumeliam factoꝝ ⁊verboꝝ ⁊ aliqñ opoꝛtet repelle
re.aliqñ æcet ſufferre ⁊ qñ. aliquãdo quis debet re/
pᷣhendere.ibidem.S.iiij.
Aontumelie quõ et qliter qͥs tenetur ſatiſfacere ꝗᷓ dʒ
eſſe triplex. adducũtur tres qões.cõtumelie ſatiſfa/
ctio habet tres qões.ibi.S.v.
Eontumelia ⁊ ⁊etractio in quibo aueniũt et differũt.
ij. par.ti.viij.c.iiij.infra pꝛin.
Conuerſandi ptãtẽ quõ ⁊ qn xpᷣs xedit diſcipulis ſuis
iij.par.tixxij.c.iiij..j.e. .
Cõuerſatio religioſoꝝ qualis debet eẽ in varijs ſtati⸗
bus.iij. par.ti.xvj.c.viij.S.j.
Cõuerſatio fidelin cũ infidelibo quõ ẽ ꝓhibita.⁊ qui-
bus ⁊ quibo nõ.ij. par.ti.xij.c.ij..iij.
Kouerſ atio clericoꝝ veſcribitur 'm regulã apoſtoli.
poꝛtet epᷣm eẽ ir rephenſibilẽ ⁊c.ſub.xiij.cõditõni

us.iij.par.ti. xiij.c.iij.p totũ.
Conuerſatio ad veũ nõ vebet eẽ tarda ſed velox quibo
aſſiłatur.quõ deꝰ vocat ⁊ expectat pctõꝛẽ. et ex plibo
rõibo modis ⁊ oſtẽdit᷑ ꝙ difficilioꝛ ẽ cõuerſio dila;
ta ⁊c.ij.par.ti.ix.c.xiij.S.j.per totũ.

ôuerſos de nouo ad fidẽ vel ad religionẽ vel ad peni
tentiã.quõ illos dyabolus vario mõ tẽptat.j.parte

ti. vj. cxiij. S. iij. k.

onuerſe appꝛobate religionis ſunt ꝑſone eccleſie.et
gaudent duplici pꝛiuilegio clericoꝑ. t que dicunt᷑
eccłiaſtice perſone ⁊ q̃ ſub dubio ⁊c.iij.par.tit.xxiij.

c.v.S.iij.etiam ante.
Conuerſi in religionibo gus tenẽtur ad hoꝛas.iij.par
teti.xiij.c.iiij.S.j.circa finẽ.
Conuinioꝝ comeſtoꝛes vel als extra quõ manducãt ĩ
exceſſiua quãtitate.aliqui cuʒ lauta qualitate. aliqᷣ
æe accurata ſtudioſitate.aliqui ex nimia auiditate.
aliqui ſub tꝑis inop oꝛtunitate.ij.par.tit.vj.c.j.S.
v. vj. vij. vlij. 1.ix.
Coꝛ quõ ſit exercendũa voluntas bumana frequẽter
in ſcriptura dꝛ coꝛ ⁊ ſub noĩe coꝛdis tractatur ⁊ ex
ercitio volũtatis.j.par.ti.iiij.c.xiij.
Coꝛdinr̃o ſeptẽ modis quõ de cooꝑatur.i.voluntati
e eã ad perfectõem ducat ⁊c.ibi.S.j.

ꝛdis duri ꝓpꝛietates q̃ fũt quõ coꝛ eſt emolliendũ

quõ veus in hoĩe pꝛincipalr poſtulat coꝛ ⁊ quare.et
quõ coꝛ eſt cuſtodiendũ.ibi.S.jj.
Eoꝛ qu eſt depꝛimendũ ⁊ pumiliadũ exemplo ſalus
toꝛis qͥ hoc vbo ⁊ exemplo wcuit.⁊ quõ eſt in bono
exercendũ ⁊ in malo cuſtodiendũ ibi.S.ij.fg.
Coꝛ quõ eſt diſpoſitũ.⁊ quot ꝓ iſta ſignificãtur ⁊ quõ
in bono eſt multiplir exercendũ.⁊ quõ ſit in hũilita
te ſeruandũ.ibi.S.ij.g.⁊ vltra.
Coꝛdiũ iniquoꝝ ſunt ſeptẽ dꝛñtie.⁊ qᷓ mala ex ipis ꝓ⸗
ueniũt.ibidem.S.iij. .
Coꝛdis durcia que mala facit.⁊ obduratio duo ipoꝛ/
tat.ibidem.S.iij.ibi e ſeptimo.

—

Koꝛdis cogitatões duplłr pnt cõſiderari ⁊c̃.j.par.ti.ij.

ca.viij.S.iiij.in vltima diuiſione.

Coꝛdis liquefactio eſt ↄoditio amoꝛi cõueniẽs.⁊ ipᷣius
vuricia ẽ diſpoſitõ amoꝛi repugnãs.qð ꝓbat᷑ ey tri/
bus ꝓpꝛietatibo.j.par.ti.vj.c.ij.S.vii.
Coꝛdis conditõnes que ſunt.ij.par. ti. viij.ciij.. v. b.
mogicũ infra. ...
Coꝛde mũdi qͥ dicũtur bri.⁊ quõ ipi veũ videbũt.pec
mũdicia in tribo intelligitur.⁊ quõ iſtitres ebẽt eẽ
Amüct ⁊c.iiij.par.ti.vij.c.vj. .vj. . .
Moꝛꝑalis creatura quomodo eſt ſpeculũ qð nũc de⸗
um videmus. que ſunt partes iſtius ſpeculi.j.par.
ti.iij. c. vj. S. vij. .
Corꝑalis conſiſtẽtia ſiue conſeruatio vite q̃ntũ ama-
da ſit oſtenditur.⁊ quõ homo fugere põt infirmita
tes ne inficiatur.j. par.ti. vij.c.iij.S.ij.c.
Eoꝛꝑis leſio quõ vario modo fit ſcʒ per occiſionẽ. mu
tilationẽ.vulnerationẽ aut violentam ctentione.·
quõ in iſtis fienda ẽ reſtitutio ⁊ qñ.ij.par.ti.ij.c.ij.
§. ij. per totum.
Edꝛpis efoꝛmitas quõ ⁊ qñ impedit ꝓmotiõeʒ ad ſa
cros oꝛdines.qͥ pñ̃t admitti.quãtũ tpᷣs debẽt expe⸗
ctare ⁊c̃.iij.par.ti.xxviij.c.v. —
orpus vefuncti ſcindentes pro oſſibus tranſferẽdis
excommunicati ſunt maioꝛi ſententia.iij.par.ti.xx
inij. c. lxiiij. .
oꝛpis noſtri 1 mẽbroꝝ quõ deo dabimus rõem ĩ no
uiſſimo.iiij.par.ti.xiiij.c.ix.S.iiij. .
WoPorgles celectatões ſunt magis vehemẽtes ſpũa⸗
il ꝓpter tria.j.par.ti.vj.c.v. S.ij.
Coꝛpoꝝ glificatoꝝ ſunt quatuoꝛwtes.iij.par.xit.xxx.
ca.vij.per totum.
oꝛpus xpᷣi ſi mus comedat quã penã ꝓpterea incur.
rit ſacerdos ſᷣm canones.iij.par.ti.xvij.c.xxj.S.v.ibi
Quadrageſimus quartus. .
Corpoꝛi noſtro quõ veus vdit tria magna.j.par.tl.j.
W2⁹ 7 .. . = .
Coꝛpus quõ coꝛrũpitur per immundiciã ⁊c.ij.par.ti.
vi. c. iiij. . vj.
Coi motu que modeſtia ſit ſernãda.iiij.par.ti.iij.
ca.x.S.j.
Eoꝛrectio fraterna ꝙ in pcepto ſit ꝓbatur.ð auibo pec
catis intelligitur. vtꝝ omnes obligãtur ad hoc pce⸗
ptũ fraterne coꝛrectonis. vtꝑ hmò omiſſio ſit moꝛ.
tale.⁊ que vrũtia inter pᷣcepta affirinatiua 7 negati
ua.ij.par.ti.ix.c.vj.

.

Correctio fraterna veſcribitur per tbema ex p̃ᷣs.quod

7 ipᷣa vclaratur. ibidem. §..j. ð
goꝛrectio fraterna quõ ſit cõtra vei pceptũ triplr põt
omitti. ⁊ omiſſio fraterne coꝛrectòis nõ ẽ moꝛtale.
niſi ulud de quo fiẽda ẽ ſit moꝛtale ibi..ij.
oꝛrectio fraterna ẽ infructuoſa qñ coꝛrigẽs ẽ pctoꝛ
batur. coꝛreetio velinquẽtis ad quem ptinet qͥ
us pctĩs.⁊ qñ ſubditi excuſantur a correctione pᷣla
toꝝ ⁊cibi.S.iij. . .
Correctõ fraterna quomodo debet fieri in miſericor
dia charitate.⁊ cum debito modo.que ſunt ſernan

. ☚

da in iſta correctione.quomõ peccata ſunt publicã-

2

——

— —

da teſtes inducuntur ꝓpter tria. quis oꝛdo ſeruãdꝰ
eſt ⁊ que ſunt conſideranda in venunciando pecca⸗
ra ibidẽ.S.iiljJ.
Quatuoꝛ ſunt cauſe diſſimulandi ⁊ nõ coꝛrigẽdi pec
cata ſiue telicta.ij. par.ti.ix.c.v.S.iij.circa finẽ.
Koerigi ſiue ꝑcuti quõ ⁊ q ⁊ qbo modis vebẽt clerici
pꝛinaꝑa liter quõ epᷣs ſubditos coꝛriget ſm illud
apki.Nõ ꝓcu ſſoꝛẽ.iij.par.ti.xiij.c.iij.S.ix.
Coꝛripꝑe quò pᷣlatus vebet ſubditos ᷣm infoꝛmatõeʒ
apli pauli.iij.par.ti.xvj.c.vij.S.j.

Trapula deſcribiturinfra

ſᷣ lr̃a.g.ſ.gula.⁊.ij.par.ti.vj.c.j.S.v.vj.vij.viij.⁊.ix.
Creatura coꝛpoꝛalis quõ eſt ſpeculũ ꝑ quod nunc v
um videmus in pnti.et queſunt partes ſpeculi.j.ꝑ.
ti. iij.c. vj. S. vij. —
Frearura oĩs triplici voce alloqᷣtur hoĩeʒ vt eo gra
tias ce ipſis referat ibi.c.vij.S.ij. ..
Freature irrõnalłamoꝛ quisẽ.quõ debemꝰ wũ imita
ri.⁊ oĩa amare.⁊ aliter ceaturas rõnales.⁊ aliter ir
rõnales.ibidẽ ti.vj.c.ij.S.ij.ibi.ſeptimꝰet vltimus.
Creaturaꝝ vniuerſitas quõ nos tripłr inuitat ad g
tiarũactõem.iiij. par.ti.v.c.xij.S.j.añ mediũd.
Ereatura irrõnalis quõ animat nos ad ſubueniẽdũ
indigentibo.iiij.par.ti.v.c.xviij.S.x.c.
Erea tura oĩs quõ nos inuitat ad amoꝛẽ dei ⁊ quõ du
ꝓlr clamant vt deũ amemus.iiij.par.ti.vj.ca.iij.S.
ij.infra mediũ. ä
reature omes quõ manifeſtant veſtigiũ trinitatis.
ꝛimo.ſ.in generali.ſcdo in ſpãli.⁊ tercio in ſingu/
ari.iij.par.ti.x.c.vij.S.vj.
Creatura omnis tres cõditiones habet.j. par.ti.xiij.

.

ca.ij.S. vij.b. ßG
Qredere eſt laudabile tripłr.iiij.par.ti.viij.c.iij.S.iij.
etera quere.j.ſub lr̃a.f.ſ.fides.
Ereditoꝛi vtꝝꝑ liceat acciꝑe debitũ qð debet ei vſura/
rius.ij.par.ti.j.c.ix.S.xj. ß”MZ
Wrimen illud vocabulũ accipit᷑ qdrupłrex vbo apli
Oborcet epᷣum eẽ ſine crimine.quale pct̃ᷣm ẽ crimẽ
quõ intelligit᷑ quõ dʒ vitari ⁊c.iij.p.tit.xiij.c.iij.ꝭ.j.
rimina tria impediũt mr̃imoniũ ? dirimũt contra
ctũ.iij.par.ti j.c.v.
Frimina aliqua enumerãtur ? veclarãtur que etiam

impediunt miimoniũ ibidẽ.c.xvj.S.ij. L
Erimina varia que inquiruntur in iudicio humano
varia mõ deſcribũtur ſub lr̃a.i.ſ.iudicio hũano ⁊c̃.
lij par.ti.ix.c.vij.quaſi ꝑ totũ.⁊.c.viij.
Frim ine criminoſo participãtes cũ excõicato noĩa⸗
tim excõicati ſunt maioꝛiſnia.quod tñ vlterius xe
claratur.iij.par.ti.xxiiij.c.xxxv.
Crimẽ notoꝛiũ quõ inducit irregularitatẽ ad ꝓmoti
onẽ oꝛdinis.iij.par.ti.xxviij.c.vj.S.vij.
riminalis ſapia que eſt ſiue in quo conſiſtit.iiij.ꝑte
ti x.c.iij.S.iij.in medio. L
riminale gaudiũ ĩ quo ↄſiſtit deſcribitur cum alio
duplici gaudio.j.par.ti.vjc.v.S.iij.
rnimine notoꝛio vtꝝ papa poſſit deponi.iij.par. tit.
nij.c.uũ. ..e737.
riſma ſiue confirmatio quõ dicitur ſacr̃m. ꝙ ſaccᷣn
ſit ꝓbatur.quando xps inſtituit conſecrationẽ. et
quõ apli inſtituerunt ⁊ fecerũt ⁊c̃.iij.par.ti.xiiij.c.
riiij. Cali ſacrainẽto obligamur ex neceſſitate.quõ
eſt neceſſariũ.ibidem. St..).
Criſma conſecratũ ab epᷣo quõ ẽmateria cõfirmatio
nis.que ſunt ad hoc neceſſaria.ibi..jij.
riſma quõ foꝛmẽ determinatã habet.⁊ que eſt foꝛ⸗
ma ⁊v7ů. ibidem.S.iij. ..
Confirmatioõis effectus ẽ triplex.ibi.S.iſ.
Confirmatio quibus vebet dari. vtruʒ eſt character

Confirmationẽ habet dare ſolus eps ſicut ⁊ cõficere
chꝛiſma. vtruʒ ſimplex ſacerdos poſſit confirmare.
t papa nõ põt còmittere inferioꝛi ſacerdoti cõfir
mationẽ ⁊ oꝛdinarionẽ.⁊c.ibidẽ.S.vj.
riſmate quõ epᷣs dʒ eẽ ſolicitus.vt oĩa debito mõ fi/
ant ⁊c̃.iij.par.ti.xx.c.ij.S.iij.d.

Mriſmate quõ qͥs cofirmatur. vñ cõficitur criſma. qᷣa

ſignificãt illa.vœ quibo fit.⁊ quõ tripł qͥs dicit᷑ con
firmari. que applicãtur ad talẽ confirmatõem criſ-
matis.iij.par.ti.xiiij.c.iij.S.j.
Crux xpᷣi qualit᷑ dʒ adoꝛari ⁊ venerari ⁊ q̃liter imago
crucis.⁊ qua adoꝛatõe.Et quõ crucẽ alloqͥmur re⸗
ſpectu xpᷣi ⁊c.iij.par.ti.xij.c.ix.S.xv. “

Lulpa una eſt grauior alia
iiij.roibo.⁊ adhuc ex ſex rõibo alijs.j.ꝑ.ti.ix.c.j..ij
Moõ eſt ſine culpa qui rei que ad eñ nõ ꝑtinet ſeim⸗
ſcet.ẽ vna de regulis iuris q̃ œclaratur.j.par.ti.xx.
c. vnico ſub.n.ibi non ẽ ſſue.
Qulpe remiſſionẽ quõ oꝑantur indulgẽtie ⁊c.j.parte
ti.x.c.iij.Et indulgẽtia a pena ⁊ a culpa quõ ſit in/
telligẽda. ibidẽ. S. iiſ.
Cultus diuinus quomodo ad tria oꝛdinatur.ij.par.
ti. xij.c.j.S.j.b. ꝑ totum. —
ltus væi qui eſt actus vᷣtutis religiõis quõ ipᷣi veo

exhibetur.⁊ eſt triplex cultus.ſ.coꝛꝑis coꝛdis ⁊ oꝛis
uiij.par.ti.v.c.vij.o.j.

Cultus diſparatus quomodo 7 quando impedit ma

trimonium. ⁊d quibus intelligitur etiam tercia ꝑ.
ti.j.ca.vj.

tagiarns vel auaricia ſumitur tripłr ij par ca.j.ti.

ſupꝛa litera.a.ſq auaricia habes varia de

ipſa in particulari.

Aupiditas quõ ꝓhibetur dericis quaretalis cupid⸗

ꝓhibetur oꝛdinari. que mala compᷣhendũtur ſub
cupiditate.a quibus ſe clerici æbent cauere ⁊c̃.iij.
par.ti.xiij.c.iij.S.xj.
Curatoꝛes ⁊ tutoꝛes negocioꝝ qͥ extoꝛſerunt vel fece⸗
runt rapinas fraudes dãna ⁊c.vtꝑ p eos vel ꝑ ſuos

— „

uratus quõ licẽtiã dare põt vel non audiendi con-
feſſiones.iij.par.ti. xvij.c.vj.

D ſien dz reſtitutio.ij.par.ti.ij.c.iiij.S.iij.

urialis quõ cenſetur irregularis ad ꝓmotõeʒ ſacro

rũ oꝛdinũ.qͥs dicitur curiał⁊ quare illis ꝓhibetur
iij.par.ti.xxviij.c.vj.S.iiij. D
urioſitas ẽ pꝛimus gradus ſupbie ⁊ in quo cõſiſtit.
Et quõ genus humanũ multipłr infectũ eſt hoc vi
cio.ij.par.ti.iij.c.iij.S.iiij. “
Cunioſitas quõ veſcribit᷑ ĩ qua agitur e ſpecracułꝛ
vitijs q̃ ꝓcedũt ex vano aſpectu.ij.ꝑ.ti.iij.c.vij.
Xntate quomodo homo advaria inclinatur ⁊c᷑.
ibidem. §. j. . “
Curioſitas quõ ẽ duplex ſcʒ ſenſitiua ⁊ intellectiua q̃
⁊ ſubdiuidit᷑.qꝙᷓtum ad intellectiuã ipſa exercet᷑ qͥn-
qꝙp; modis ibidem. S.ij.
urioſitas vans quõ ⁊ qualiter eſt cauſa multoꝝ ma
loꝛum.ibidem. .iij. l
Curioſitas ⁊ vanꝰaſpectus ocloꝝ piculoſioꝛ ẽ plus ꝙᷓ
alioꝝ ſenſuũ abuſus.i quanta mala inducit vanus
aſpectus ⁊c.ibidẽ.J.ylllJl.
Curioſitas criminalis quõ obliuiſci facit vi ſui ⁊ ꝓ⸗
ximi.j.par.ti.ij.ca.ix.S.i.d.
Cuſtodis ecclie ſiue ſacriſte officiũ quod ẽ.quõ vebet
ſubeſſe archidiacono.quõ curã hꝛe vebet circa ea q̃ᷓ
illi cõmittunt᷑ ⁊c̃.iij.par.ti. xix.c.ix.
uſtos ecclie quõ dꝛ.quod ẽ ſuũ officiũ.quõ debet eẽ
ſolicitus circa oꝛnamẽta ⁊ vaſa ſacra.⁊ alia q̃ ad ſu
um officiũ ptinent ⁊c̃ibi.S.j.
Euſtodes noſtri ⁊ vei mĩſtri quõ ſunt angeli.iij.par.
ti. xxxj.c. v.

Euſtodiamn noſtrã quare quomõ acceduntangeli
acoaloomme, vario modo cuſtodiunt ⁊c. ibi
cem. ca.vj. S. iiij. v. vj. . vij.

Amnatiquõpuniun

turĩ alia vita.⁊ quõ a veo punitur pctõꝛ ꝓ

alia vita. ⁊ hec pena eſt aliquo mõ finita. et aliquo
mo do infinita pꝛima par.Ci.ix.c.iij.
Pamnatoꝑ pꝛima ⁊ pꝛincipalis pena que eſt eoꝛũ pe
na quomõ excedit incomparabiliter omnẽ penam
pftis vite.quõ ignis agit in animã.⁊ de reſuſcitati
one damnatoꝝ.ibidem..j.
toꝛ. 7 pena de ſcia acquiſita.quõ pena eoꝝ augetur
vermis eoꝝ nõ moꝛitur ⁊c.ibi.S.ij.
Damnati vtꝝ ſciãt que circa nos agũturĩ hoc mũdo
arca hoc ẽ duplex modus cognoſcẽdi:et quõ ipᷣi dã
nati etiã vident gliam btõꝝ.ibidẽ.S.iiij.
trum anime defunctoꝛũ poſſunt ad nos venire ⁊c.
Anime beate ad nos venire poſſũt. anime ad infer
uũ ſnĩate non pñt adiuuari nr̃is ſuffragijs ⁊c.⁊ qͥn/

to peccatoꝛ expectatur ad veniã ⁊ nõ reuertitur tãa

to durius punietur.ibidem.S.iiij.
amnati quõ ibunt ad ſuppliciũ.et quõ triplices mi
ſerias ibi habebunt.j.par.ti. v.ca.iij.
Damnatoꝑ ⁊ æmonioꝝ ꝙ; nò eſtſpes ꝓbatur ⁊ oſten
ditur.iiij. par. ti. vij.ca.ij.ibiin damnatis.
Damnati quõ pꝛinabuntura ſubtractione oĩm ſubſi
dioꝛum in inferno ſq; a veo. ab angelis.a ſanctis.a
notis.ab eccleſie ſuffragijs.ab omnibus beatis.⁊a
locis ſacris.iiij.par.ti.xiiij.c.v.S.xj.
Dãnati quõ hñt diuerſas miſerias ⁊ penss.⁊ quomõ
nos iſta reſpicere debemꝰ ⁊c̃.j.p.ti.iij.c.vij.S.iiij.
Damnatoꝝꝑ quare non ſin dereſis inclinãs ad bonum

i.par.ti.iij.ca.ix.circa finem.

Damnatoꝝ penas vide.j.ſub lra. i. ſc infernus.et.iiij.

. .

par.ti.xuij.c.v.a.ij.S.vſq; ad.ix.H.
Samnũ quod quis ſua culpa ſentit ſibi debet nõ alte
rireputari.Eſt vna ðᷣ regulis iuris.q̃ ⁊ œclaratur
j.par.ti.xx.c.vnico ſub la.d.ſcq;ʒ damnũ.
MNui occaſionẽ damni dat damnũ quoq; dediſſe vide
tur. Eſt vna te regulis iuris vclaratur ibidẽ ſub
Eird ſ.quioccaſionem.
uicunq; participant in crimine iuſte damnatis vł
rapine.furti vł ſacrilegij moꝛtaliter peccant.et qui
bus modis in iſtis fit participatio.ij.parteti.j.ca.
xij. 5.rI i; 7 xii.
SBãniſicatoꝛia manꝰquõ væſcribitur.⁊ qͥd ſignificant
eius quinq; digiti.ij.par.ti.ij.ca.j.S.vij.
SBamnũ quadruplex quis poteſt alteri inferre.et quo
modo et quibus modis tenetur ad reſtitutionẽ.ibi
dem. c. ij. S.j.ij.iij.⁊ uiij.
amni alterius quis poteſt eſſe occaſio quadruplici
ter. ibidem. S.j. b.
Bamnis datis adinuicem tempoꝛe guerrarũ quomõ
⁊ per quos fieri poſſit remiſſio.vnde faciunt pacem
Pãnificatio fame ⁊ honoꝛis quõ fit per cõtumelie il
lationẽ ꝑ detractionẽ ⁊c.ij.par.ti.ij.ca.ij.S.iij.

Pamnificatio quomodo fit quatuoꝛ modis.ſ. peroc/
. C

aſionem. per mutilationẽ. per vulnerationẽ. et per
violentam vætentionẽ.⁊ quõ quis æ illis tenet᷑ ad
reſtitutionẽ.ij. par.ti. ij. c. ij.. ij.

SBamnificatio rerum exterioꝛũ quõ fit.⁊ quõ eſt fien

da deſuper reſtitutio.ibi.S.iiij.

Danuid quomodo cantu ſuo dñm landauit.quõ ipſe

dicitur eximius ꝓphetaꝝ.quomodo fuit maximus

ꝓphetarum ⁊ quare ⁊ quomodo moyſes dicit᷑ maxi
mus pꝛophetarum ⁊c̃.ter cia parteti.xiij.c.iij.S.ix.

vltra meduum.

pter moꝛtale non ſolum in pnti ſed etiaʒ in

gmuatis quõ adhuc inerunt alie pene. vt fletus. fe

—

Dauid quomodo dilectionem vi ⁊ hominũ ſus con/
uerſatione homibus vemõſtrauit.iij parteti.xxxł.

ca. vij. poſt medium.ſ.aſ pꝛimu.d.
Decalogus pꝛeceptoꝛum
i veſcribitur infra ſub la.p.ſcʒ pꝛecepta pꝛima
parte ti.xiiij.c.iiij.⁊.S.xiii.
Beceptio quõ ⁊ quare fit.quõ diffinitur a qͥd ẽ decipꝑe
1 fallere ⁊c.ij. p.ti.j.ca.xviij.S.j.vide etiaʒ infra ſub
f.ſ. fraudulentia q; fratres.

—

ecipere quõ ſolet dyabolus trãſfoꝛmãdo ſeĩ angelũ

b. J.iiij. parte ti. xiij.c.iij. poſt medium. “
eceptiones hominũ quomado operaturvyabolus
per Sante os hominum.pꝛima parte titulo.ij.cap.
vj. S. iij.

ucis ⁊ ĩ varias foꝛinas ⁊c.ij.parteti.iiij.c.vij.ð.ij.

Becimaꝝ ſolutio deſcribitur ꝑ thema.ꝛ ſi excuſantur

no dantes decimas ⁊c.ij. par.ti.iiij.c.iij.
Becime ſpũa les per que figurantur.⁊ qualiter.⁊ quo
modo deiſtis ſpirituałr dare debemus ceo decimas
ſpiiales. ibidem.S.jj.
Becuma tempoꝛalis eſt obſeruatio quadrageſime cũ
Tbita obſeruatione ⁊ ieiunio et deuotione.quare
agemeig. .r⸗ r.⁊ quid nobis ſignificat ⁊c.
bidem. §. ij. .
Becima ſubitantie tempoꝛalis ẽ decima pars fructu⸗

um quos qͥs colligit de terris ſuis. pꝛobatur ex ſcri

ptura ibidem. S. ij. ..
Becime ꝙ ex vebito requiruntur pꝛobatur.quid ẽ ve
cima. 7 urd pꝛimitie.d quibus vebeat dari.a qui
bus per
tie.quomodo diſtinguuntur vecime perſonales et
pꝛediales ⁊c̃.ibideʒ.S.iij. .—
Pecime a qͥb debẽt dari ⁊c.qui tenẽtur.et qui nõ.qui
ſunt exempti ⁊c.ibidẽ.sS.iiij.
Becimas quare ⁊ qñ teneãtur hoĩes dare ey pꝛecepto
ibidem.S. v.
Becimas nen dantes vtrum excuſantur a peccato.qꝛ
non eſt conſuetum dare in illis partibus ⁊c̃.quan
w conſuetudo excuſat ⁊ qñ nõ.⁊ vᷣ quibus decimis
⁊c̃.ibidem

ecimaꝝ a nt⸗ religioſi ſi retrabũt hoĩes excõica

tiſunt᷑ maioꝛi ſnia.iij.par.ti.xxiiij.ca.lv.
ecimarum ſi religioſi non faciunt conſcĩaʒ his qui
eis confitentur excõmunicati ſunt maioꝛi ſnĩs.ibi/
m. c. lvij. S
Vecreroꝝ multis articuł Gꝛanus ꝓbat ꝙ iaʒ cõiter
non tenẽtur vcime. Et multa antiqua iura. quar/
ta par.ti.xj.c.viij. S.j.ij.⁊.iij.
Per decretũ vtꝝ papa poſſit facere canones ⁊ articu⸗
los fidei ⁊c.j.p.ti.xvij.c.vnico.S.xiiij.
Decretalis quid ẽ.⁊ ꝙ vecretales epiſtole habeãt ean
em auctoꝛitatem ſicut decreta et canones oſtẽdi
gbene ibldsd dy
Befectionis tempoꝛe quomodo ſperare debemus ĩ de

um.⁊ hoc triplici ratione ⁊c̃.iiij.parte ti.vij.ca.j.S.

v. infra medium.

Befectuʒ triplicẽ quomodo habet peccatoꝛ quẽ non

conſiderat.ij.par.ti.v.c.xj.S...j.
Pefectus qͥ in miſſa occurrunt veſcribũtur infra ſub
miſſa.⁊.iij.par.ti.xiij.c.vj.S.iij.

Pefectus vnde canſat᷑.quõ ratio ſuꝑioꝛ⁊ inferioꝛ infi

ciunt᷑ ⁊c.·j.par.ti.iij.c.viij.S.j.
Pefẽdere ſe quõ liceat.iij. par.ti.iiij.c.iij.
vefendere ſe quomõ licitũ ſit contra quoſcunq; ſe in

uadentes iniuſte.quãdo ⁊ quõ ſe vefendere debʒ cõ

tra ſuum ſuperioꝛẽ.vel contra parẽtes.vłſeruꝰ con
tra dñm.et ſeruus magis tenet᷑ adiuuare parentes
ꝙᷓ dñm ⁊c.ibidem.S.j. Larente

onis.⁊ in quibus locis.quare danturpmi

D ante E

ekfendere ſe año licitũ ſit atra quoſcũq; ſe innaden-
tes iniuſte.qñ ⁊ qũo ſe defendere dʒ ↄtra ſuũ ſuꝑio⸗
rem vel atra parètes.vel ſeruus cõtro dñm. ⁊ ſeruꝰ
magis tenet᷑ adiuuare parẽtes q; dñm ⁊c̃.ibidẽ.S.j.
Defendere ſe qũo licitum ẽ cum moderamine nõ ſoln
pblona h etiã ꝓ reb.⁊ ꝓ rebo etiã vim vi licetrepel
e

re contra oẽs ↄtra quos licitum ẽ ⁊c.ibidẽ.S.ij.

Defenſio coꝛpis myſtici quomodo et quałr fiat ⁊c ij.
ar. ti. iiij. ca. iij.
ullus plurib vti defenſionibo ꝓhibetur. eſt vna
eregulis iuris que declarat᷑.j.par.tit.xx.ca.vnico.
ſub Ira.n. ſ,nullus. .
Defenſio peccati ẽ octauus gradus ſuꝑbie.⁊ in qͥbus
hominibus magis reperitur iſta defenſio.ij.par.ti.
iij. ca. iij.. xj. . . ⸗
efoꝛmitas coꝛpis quomodo ⁊ qñ unpedit ꝓmotiõeʒ
ad ſacros oꝛdines qui poſſunt admitti quanw.et
ad quantuʒ tempus opoꝛtet eos expectare ⁊c̃.iij.ꝑ.
ti.xxviij.ca.v. .
Befunctoꝝ ſtatus deſcribit᷑ infra ſub lr̃a.m.ſcʒ moꝛte.
ſub.p.ſq; purgatoꝛiu. M
Degradatio. depoſitio. ſuſpẽſio. in qunilo differũt.nõ

oĩs vegradatus ẽ tradendꝰ cnrieſclari niſi tribus

iij.par.ti.xxvij.ca.iiij.S.ante finem.
SBegradatũ quũo non põt epss reſtituere ⁊c.ponuntur
eſuꝑ notabiles qoes. iij. par. ti. xx. ca.i.
Belectatio vel gaudiũ ẽ alia paſſio in appetitu ſenſi/
tiuo ⁊c̃.⁊ quomodo ſũt q̃dã differẽtie velectatõnũ
1»j. par. ti. vj. ca. v. .

*)

electationũ fuit tripler erroꝛ. ̊ ecepti.⁊ quare.⁊ q̃
dꝛia inter velectationẽ et æſideriũ ⁊ cetera.ibidem

§. pꝛimo.
DVelectatio cauſat ab opatione ſicut a ꝓpꝛia ⁊ pꝛia cau
ſa ꝓbat᷑.⁊ electatio cauſatura modo ꝓpter tranſ⸗
mutationẽ que fit tripir ⁊c. Et velectationes coꝛ.
pales ſt magis vehemẽtes ſpiritualibus ꝓpter tria.
ibideʒ. 5. ſecungo. .V
Belectatio qũo duo reqͥrit ⁊c.⁊ ꝑ acecidens ↄtingit ꝙ

triſticiam aliqͥs magis fugiat ꝙᷓ vlectationẽ appe

tat.j.ꝑ ti.vj.ca.. .
electatio venereoꝝ tripłr vſcribit.⁊ qũo ⁊ qñ ẽ pec
catum ⁊c.iiij.par.ti.iiij.ca.vij.j.pꝛincipiũ. L
Pelectationes quomõ impugnant hoĩem contra ca⸗
ſtitatem. quomodo ſunt cauende ⁊ cetera.iiij.pte

electatio moꝛoſa in actũ luxurie deſcribit᷑ qũo fit. .

Anomodo ẽ peccatũ talia cogitare ⁊c.ij.par.ti.v.c.
j. S. v. vide etiã infra ſub Ira.l.ſq; luxuria.
Delectationẽ et gaudiuʒ quomodo hñt ſancti in deo
viſo et amato.iij.par.ti.xxx.ca.vj.
legati officiũvario modo veſcribit᷑ infra ſub litera
l. ſq; legatus.et.iij.par.ti.ix.ca.iij.p totum.
Delictum perſone non vebet in etrimentum eccleſie
redundare. Eſt vna veregulis iuris.que? veclarat᷑
j·par.ti.xx.ca.vnico ſub litera.d.ſcʒ velictũ. In pa/
ri vlicto vel canſa potioꝛ ẽ ↄditio poſſidẽtis ẽ vna
Te regulis iuris.que et veclaratur ibidem ſublite/
ra.i. ſq; in pari. H è
Peliberatio magna vtrũ ſit habẽda circa ingreſſuʒ re
ligionis et cetera.iij.par.ti.xvj.ca.i.

Pemonũ ſtatus veſcribityario mõ infra ſub l̃a.d.ſcʒ
8 5.

dyabolus. , I,
Denũciatio in iudiciovel coꝛã iudi ce ẽ duplex.qũo ta
lis fieri dʒ ⁊c.iij.par.ti.ix.ca.ix.
Deponi vtrũ poſſit papa ꝓ aliquo notoꝛio crimĩe ⁊c᷑̃.
Pparn in e.g .ln. .
Depoſiti ↄditionẽ nota ꝙ ſi epoſito vſus vel retinu⸗

it ſibi vel alteri conceſſit tũcad vſũ tũc furtũ cõmi⸗

ſit. veclaratr᷑ vlter.qñ licitũ et qñ nõ etcetera.ij. x.

eriſio vñ frequẽt᷑ ꝓcedit.et qũo differta ſubſanns⸗
tione et cetera.ij.p.ti.vj.c.v,Byll.
Beriſiõis grauitas deſcribit᷑ ex veriſiõe ypᷣi in ſua paſ-
ſione.et qũo adhuc a diuerſ veridet᷑ et illudit᷑ et ce
nes hidem. eer i. B
BDeriſio ꝙ grauiſſimũ peccatuʒ eſt oñditur⁊ ẽ veriſio
diuino ꝝꝑ ꝓpinquoꝝ ⁊ viroꝝ iuſtoꝝ.ibidẽ.S.iij.
ceriſione quõ quilibet ſe cauere tebet.et quomodo
aliqui ſanctos in hac vita dyabolica deriſerunt ⁊c̃.
ibidem. S.iiij.
Deſiderioꝝ ẽ tniplex genꝰ.ſ.veſideriũ iparor iuſtorũ et
gearoi bor vjec un. Fefr totůü. J
ſiderioꝝ ſunt ſeptẽ genera q hic appetunt᷑ in pꝛi-
ma poſſident᷑iiij.par.ti.vij.ca.vij. de.
Seſideria.vij.repiunt᷑ ĩ hoĩe que nunq; pnt repleri ſed
tm in celo.ſ.veſideriũ gnaan. vᷣtuoſi honoꝛatõis
⁊c.iiij.par.ti.x.c.vij.S.ij.b.per totum.
Denceiin delectatio in quibo differunt ⁊c̃.j.par.ti.
vVvj. c. v. J. vj.
Mõ deſiderabis vxoꝛẽ ꝓximitui. Eſt ecimũ pᷣceptuʒ
in vcalogo. declaratur vario modo. pꝛima par.ti.
xiiij.c.iii..xciij. Häsl
Deſꝑatio ꝙ ẽ paſſio ↄt᷑ria ſpei ꝓbatur ꝑ ſile.⁊ĩ qͥd tẽ
dit ſperãs ⁊c̃.j.par.ti.vj.c.vii.
Deſperatio qᷓuis ipᷣa ſonat in viciũ tñ aliqñ ſine pctõ
S.⁊ qñ et qñ non.æt huius veſperationis ſeptẽ ſunt
cauſe.æt quedam remedia deſperationis ponũtur
ibi.S.j.ꝑ totum.
Deſperatio ð vei miſericoꝛdia quomodo periculoſa ẽ
1 ſpe venie.⁊ ꝙ nen ſit eſperandũ ſed confiden⸗
dũ de lei miſericoꝛdia ⁊ bonitate ⁊c.ij.par.ti.viij.c.
viij.S.j.añ medium.
eſperatio ponitur a beato gregoꝛio ꝓ filia accidie ꝗᷓ
vlterius veclaratur.quare nullo vinente ſit de
ſperandum in pñti vita.vſuper ponit᷑ thema ex p̃ᷣs.
ij.par.ti.ix.c.xv. —
Deſpatio ꝙ oĩh ꝑiculoſioꝛ ſit ꝓbat᷑ rõe inamiſſibilita
tis ⁊ inſanabilitatis ⁊ inclinabilitatis.ibidem.S.j.
Beſperatio ſcdᷣo ẽ de venia cõſequẽda ꝓ pctĩs.et tał( xve
ſperans hʒ æ venia falſam eſtimationẽ de reb erga
cũ.ſ.de ci miſericoꝛdia.ð ei omnipotentia.⁊ xe

pꝛia malicia.ihbidem.S.ij.

Deſperatio tercio eſt e miſericoꝛdia euadenda q̃ oſtẽ

ditur ex ſcriptura.et eſt triplex miſericoꝛdia de qus
quis veſperat ſe poſſe euadere.⁊ ↄtra quãlibʒ veſpe
rationẽ dãtur notabilia remedia. Et foꝛtitudo ho
mĩs veſuꝑ ꝓuenit ex.iiijibi. S.iij.

Deſperatiõem venie tria inducũt.iij.p.ti.xiiij.c.xvij.

.iij.c.
Keeit e venia datr᷑ triplex remediũ et ↄtra deſps
tòʒ pſeuerãdi ponũtur tria remedia. ibidẽ. S. v. d. e.
Deſperatio in moꝛte veſcribitur vario mõ.j.ſub litera
m. ſ.moꝛte.⁊.j.par.ti.v.c.ij.S.ij.b.
Deſpare vl diffidere qͥs ñ dʒ qñ qͥs nõ cito liberat᷑ a fla
gello vel a tẽptatõe.iiij. par.ti.vij.c.ij.S.vj.ĩ medio.
Seſpõſatio clãdeſtina qu fit ſex modis.iij. par.ti.j.c.
xvj. Qetera vide.j.ſub mr̃ßimonio.
Vetractio ponitur a.b.grego.pꝛo ſecũda filia innidie.
quõ diffinitur duplex dꝛñtia veſcribitur inter ipᷣaʒ
⁊ contumeliã.ij.par.ti.viij.c.iiij.
Detractõ veſcribit ꝑ thema ey pᷣs.qð⁊ de ipa declarat
ð diffamatõe ꝓximi.⁊ quõ detractõvariat᷑ ſeptupłr
rgu tales tenẽt᷑ ad reſtitutiõeʒ ⁊ quõ dʒ puniri.
ibi. S.j.

Petractionis grauitas oſtenditur. quia deo odibilis

Bighyri ſubiecto nocibilis.⁊ quia ꝓximo leſibił.
ibidẽ. S.ij.
Retractionis grauitas oſtenditur eo ꝙ purgatur di
ficulter quod ad longnʒ pꝛobatur. quomodo tales
tenentur ad reſtitutionem. et non ſolum loquentes

2
‚
1

D ante

ſed etiam audientes. Et cõſentire contingit dupli⸗
citer ⁊c̃.ibidem.S.iij. H
Setractoꝛ ⁊ ſuſurro in quibus differunt. ſecunda par
te ti.viij.c.y.- .. .
Detractione quomodo duobus modis fama ⁊ honoꝛ
pꝓximi damnificat᷑. qũ audit vtractõeʒ dicit alijs
per hoc ſiliter damnificat᷑ fama ⁊ honoꝛ pꝛoximi.⁊
qũo ralis tenet᷑ ad reſtitutionẽ.ij.par.ti.ij.ca.ij..
lj. c. d. e. .. ...
SBetractoꝛia manꝰ que ẽ.vł qũo deſcribit᷑⁊ qͥd ſignifi⸗
cant eius quinq; digiti.ij.par.ti.ij.ca.j.S.xx.
Der ehn quis ꝓximo cũ contra eum falſum teſtioni
m dat.⁊ quantum malũ hoc ſit vide.j par.ti.xiiij.
c.iiij.S.xijee. . .
Peuotio q qu alł eſſe vebeat in diuino officio. deuo/
tio vnde dicit.vñ dicũtur vuoti.qͥd ẽ euotio.ẽ du
pley cã veuotionis.et qũo neceſſe ẽ vt meditatio ſit
cã veuotionis.iij.par.ti.xij.caex.
euotiõis effectus quisẽ.vñ ꝓcedit uotio.qũo cau
ſat triſticiã ꝛc.ibidem.S.j. .
Benotio ⁊ intentio in hoꝛis non eſt in pᷣcepto ſ di gr̃a
iij.par.tit.xiij.c.iiij.S.vij.in medio.
Deuotio actualis qũo ⁊ qualr requirit᷑ ad celebꝛatõʒ
ſacrã cõionem ⁊c̃.iij.par.ti.xiij.c.vj.S.viij.
