ꝛelatus qũo dʒ eſſe diſcretus in coꝛectõne ⁊ in ʒelo
admonitõis.⁊ qũo dʒ eſſe glia patrie ꝑ vocẽ pᷣdica⸗
tionis. ibidẽ. S. vj. ”
ꝛelatꝰ ſiue paſtoꝛ quomodo ſe regere debet in admo
Rendo ſubditis diuerſa diuerſis ⁊ cetera ibidem.S.
eptimo.

Peelati inferioꝛes ſiue rectoꝛes qũo figurant᷑ ꝑ lunaz

eit tee lune de ipſis vclarant᷑.iij.par.ti xxiij.
c.·j. H. ij. 7. iij.
ꝛelati curati qũo ⁊ quare dicunt᷑ celi.quomodo et
quare figurant᷑ ꝑ arietes.ꝑ leonẽ.ꝑ gallum.⁊ eoꝛuʒ
Arutetto ipſis applicantur.tercia parte tit.xxxj.
Pꝛelati ſiue dñi qũo deo reddent rõnem in extremis
ce diuerſis ſibi cõmiſſis.j.par.ti.v.c.ij.S.iiij.i.
ꝛelati rectoꝛes qũo diſpenſare pñt in legibꝰ ⁊ eas
interpᷣtari ⁊ diſpenſare poſſunt cum ſubeſt rõnalis
cã.⁊ quibo ⁊ in quibo ꝓhibet᷑ diſpenſatio ⁊c.j.par.ti.
xvij.c.vnico.S.xyx. ””M
Pꝛelati qͥ ſe ſubſcribunt? ſigillant vſuris qᷣd ſit fien⸗
dum. ij. par.ti.j.c.ix.S.vij.
Pꝛelatꝰ vtrum peccet in conferendo bñfic ium bono
ptermiſſo melioꝛi.ij. par.ti.j.c.xx. S.j.
Pꝛelatura vel ptãte non licet aliquiq accipe.ij parte

„

ꝛelatus vtrum poſſit co mmittere conſanguineo ſuo

curam ſue eccleſie poſtpoſito melioꝛi.ſecunda parte
ti. j. c. xx. S. ij.

ꝛelatoꝛuʒ quomodo inueniquadruplex ſuꝑbia. ij.

.ti. iij.c.iiij.S.j.ꝑ totum. —
5 nira ams Lcli pᷣdicatoꝛes ⁊ religioſos hy
oners qũo innehit dñs ſeptem maledictõnes.ij.
par.ti.iiij.c.vij.S.iij.cd. .
ꝛelatus ſiue paterfamilias ſi neſcit crimina mani⸗
Ree ſubditoꝝ quia negligent᷑ inqͥrit ⁊ ſic nõ punit
T illi pereunt non excuſatur talis.ij.par. ti.v.ca.ix.

. . * .
Pelston negligẽtia qᷓpericuloſa ſit oñdit᷑ varijs au⸗
aoritatibo quo dño veo vebent obedire.⁊ qũo ne⸗
gligentiam in eoꝛũdem officijs excludere vebẽt.ij.
par.ti.ix.c.v. ””ü
ꝛelati ſi repellant ſcam digni ſunt ipᷣi repelli a deo.
Dblem 73. . .
ꝛelati quomodo admonẽdi ſunt ad vi obedientiã
7 quo ſe habere debẽt in punitione criminũ ⁊ ceta.
ibidẽ.S.ij. .
Hileen⸗ iinomoco ex ſuo officio hʒ ꝓuidere ſubdit:
in necefſarijs.inquirere ſubditoꝛum vicia ⁊ coꝛigẽ
eoꝛum crnnna r quatuoꝛ ſunt cauſe diſſimulan/
di ⁊ non coꝛꝛigendi.ibidem..iij. 4
Pꝛelati quomodo excluduntur a iuramento.⸗ponũ⸗
tur nouem caſus in quibus debent pꝛelati ſacer o
tes iurare.ij.part.titulo.x.ca.iiij..ij.d.per totuʒ.
Pꝛelatus vel ordinarius qͥ ſcit non vt iudexvł homo
H vt vus ſubditum eſſe criminis reꝝ qũo talẽ debʒ
arguere.iij.par.ti.ix.c.v. .iij. . .
ꝛelatus vtrum teneat᷑ ꝓcedere ad inquiſitiones qñ

non ſperat inde ꝓfectum. &t qũo vario mõ ſe hab-

debet circa admonitionẽ ⁊ coꝝꝛectõem ſubditoꝛum
⁊c̃.tercia par.ti.nono capi.vij.j.viij.
Prelati? clerici quomodo donare poſſunt.⁊ quantuʒ
Et Aucene.r v quibus.iij.par.ti.x.capitulo.quar
to. S.qiiij.b.
clct quomõ ſibi eligere pñit confeſſoꝛem pꝛopriũ.
⁊ a quibo ille poſſit eos abſoluere.iij.pꝑ.tit.xvij.c.ij.
§. dũ. anñ medium. .
ꝛelatis qͥs honoꝛ debet᷑.ibidem..j..ij. .
ꝛelati quo ſignificant᷑ ꝑ paſtores de quibo cantiẽ.j.
j.par.ti.j.c.ij.S.v.poſt mediũ. .
ꝛelatis in dignitate conſtitutis qũo tria bẽtur.
liij ꝓar.ti.v.c.x.vltra mediũ.
ꝛelati qui habent aliqua in cõmuni ꝙ hoc nõ minu
it ſtatum ꝑfectionis eoꝛundem ꝓbat᷑ multiplr.iiij.
par.tixij.c.iiij.S.xxv. .
Pꝛelature impoſite qũo ⁊ qñ non tenet᷑ ſubditis obe
dire.iij.part.titu.xvj.capi.pꝛimo.S.ix.poſt mediũ.
Pꝛelati quomodo reddent rationem ⁊æ varijs in no⸗
niſſimo.iiij.par.titu.xiiij.c.ix.S.vij.
ꝛelatura ſiue vminiũ infidelium ſuꝑ fideles poteſt
dupliciter conſiderari.⁊ pᷣlatio ⁊ wminiũ introdu
cta ſunt a iure humano ⁊c̃.ij.par.ti.xij.c.iij.S.j.d.ł.
De pᷣlatis vide etiam ſub d.ſcʒ wminis.

ꝛelatus quomodo habere vebet triplicem conſide/

rationem ſqʒ circa ſubditum vt reguletur. circa vir-
tuoſum vt imitetur. circa pꝛa uñ vt excitet᷑.ij.par.
ꝛemia varia veſcribunt᷑ vario modo ſupra ſub lite⸗
ra b. ſ. beatitudine ⁊c̃.
ꝛeꝑatio ad celebꝛationem vel ad cõmunionem qũo
7 qualiter fieri vebet.iij.par.ti.xiij.ca.vj..vij.viij.
ix. vecimo.
Pꝛepatio ad gratiaʒ deſcribit᷑ ſupꝛa ſub g.ſq; gratis.
E. Par r I roniruio quarto quaſi ꝑ totũ.t
ca.v. S.iiij.
Pꝛeꝑare quũo quilibet penitens ſe vbet ad moꝛtem.

1P

chidyacono ⁊ archipꝛeſbytero.quod eſt eius offici

qũo facere debet confeſſionem ⁊c̃.iij.par.ti.x. capi.

ij.p totum. .
Pꝛeſbyteroꝛum vide varia infra ſub ſ.ſcilicet ſacer⸗
ws.
Pꝛeſcriptio legitima quatuor requirit que pᷣſcribiñ
poſſunt ipᷣa duobus modis interrumpit᷑.⁊ in ſeptõ
caſibus ipᷣa non currit nec interrumpit᷑ ̊ quieſcit.
quo tꝑe ipᷣa incipit currere.ij.par.ti.pꝛimo capło
xv. §. vij.
Pꝛeſentare qũo debent electoꝛes electũ.quã penã in
* hoc non faciẽtes ⁊c.iij.par.ti.xix.c.ſecundo.
pꝛimo.
Pꝛeſumptio qũo multipliciter ſumit᷑que ẽ virtꝰ ma⸗
gnamimtia tis.⁊ qũo abitionis viciũ opponit᷑ ma⸗
gnitudini.ij.par.ti.iij.c.vj.
Pꝛeſum ptio deſcribit᷑ tripliciter ſᷣm illõ Judith.vj.
ſe ⁊ ᷣ ſua virtute pᷣſumẽtes humilias.quomodo
7 qualiter hoc fit in bono ⁊ in malo.⁊ in qua etate
dicitur pᷣſumptio.ibideʒ.S.ſj.
Pꝛeſumptio an ſit grauius peccatũ an ſit puſillanimi
tas ſibi contraria. iſta duo conſiderari pñt triplici-
ter. ibidem. S.j.
Pꝛeſumptio quomõ deſcribitur m illud pſalmiſte:
Ego diyi in abundãtia mea. Et ẽ triplex pᷣſumptõ

7 que pᷣumptiones ſunt culpabiles ⁊ que nõ. ibide

§. tercio.
Pꝛeſumptio quomddo punitura deo. quo œus ab
iſtis dupliciter faciem ſuã auertit.ibidem.S.iiij.
Heeſimnptie etiam accipitur pꝛo vecimo gradu ſuꝑp⸗
bie. Et in quo conſiſtit.⁊ que pertinent ad pꝛeſum-
pti ſecunda parte titulo tercio capitulo tcio
§. ecimo.
Pꝛeſumptio nouitatum dicitur filia inanis glorie in
quo conſiſtit illud vicium. Et agitur œ inordina⸗
tu oꝛnatu mulierum. ſecunda parte.titulo quarto
caplo quinto.
Pꝛeteritoꝛũ memoꝛis qno ptinet ad pꝛimam parteʒ
pꝛudentie.et ſunt octo quoꝛum vebemus inter ce/
tera reminiſci.iiij.parte.titu.ij.capitulo ſecundo.
§. quarto. Cetera quere ſupra ſub litera m.ſcilicet
memoꝛia.
Pꝛimates ⁊ patriarche ſunt minoꝛes papa ⁊ maioꝛes
archiepiſcopis.que eſt differentia inter eos habẽt
quatuoꝛ pꝛiuilegia.⁊ in octo caſibus habent iuriſ/
ditionem in ſubditos ſuoꝛum ſuffraganeoꝝ.et qui

ppꝛoprle dicuntur pꝛimates.iij.parte titulo.xx.capi

tulo.iiij.

Nꝛimicie que ſunt.⁊ quid decime.⁊ quare pꝛimicie dã

tur.⁊ qũo homines ad eas obligãtur ſiue teneant᷑.
lecon da par.titu.quarto.capitulo tercio.S.tercio.
ꝛimicerius ſiue cantoꝛ quis eſt.qui modo ſubeſt ar-

um.quomodo facere vebet mãdatũ archidya cono
⁊c̃.iij.par.ti.xix.c.viij.
Pꝛincipes ⁊ dñi qũo ſe hꝛe debẽt in regimine.quas vᷣ
tutes habere debent. quo habere debẽt variã pru⸗
ventiã.⁊ que mala pueniũt ex ipoꝛum impꝛudeẽtia.
iiij.par.tit.ij.c.vj.
Pꝛinceps qũo ex virtute pꝛudentie ſtudere vebet vt
ſcʒ ðo placeat.ppłoꝓ poſſe ſatiſfaciat.reipublicep⸗/
giocet et leges iuſtas ⁊ poſſibiles condat.ibidem.
pꝛimo.
Pꝛincipuʒ ſubditi ſiue polycia ⁊ cetera vide ibideʒ
§. ſecundo.
Pꝛincipibus quomodo pꝛecipue neceſſaria eſt Cle/
mentia. ducuntur ad hoc vcem exempla pulchꝛa
que etiam ꝑ oꝛdinem veclarant᷑.iiij.par.ti.tiij.cap.

ix. S.j.
Dꝛinceps quis eſt ̃m p hᷣm.quomodo ipſe in ſe pol⸗

—

——

P. ante. R.

lere wbet omni virtute iuſticie. et quomodo debet
eſſe exemplaris. ſ. ad ſapientiam acquirendam. ad
ausariciã vœteſtãdã. ad luxuriam fugiendam.iiij.
par.ti. v. c.iiij. H.eij. .
ꝛincipãdi quomodo pcipue ſunt tres poteſtates qᷓ
7 oꝛdinem œclarant.ibidem. S. iiij.
Decet conceſſum a principe beneficium eſſe manſurũ.
Eſt vna væ regulis iuris que ⁊ vecclarat᷑prima par.tit.
xx.c.vnico ſub d.ſcʒ decet.
Principum ſiue wminoꝛum ꝓpꝛius ſacerdos quis di
Srer c confiteri tenentur.tercia par.tit. xvij.cap.
iij.S. j. b. c. d.
eprincipibus ſiue dũis vide etiam varia ſupꝛa ſub
d.ſ.Onñis.⁊ ſupꝛa ſub litera p.ſpᷣlatura.
ꝛincipes quomodo ſe vario modo pabere ebent in
iuſticia.quarta ar.ti.quinto.ca.iiij.S.pꝛimo.etiã
totum capitulůũ. .
Princeps ſecularis quis illegitimus eſt. quomodo le⸗
gitimat᷑ ⁊c.tercia par.ti.pꝛimo.capitulo viceſimoſe
ptimo. 5. ſexto. HHZ
Mꝛiuilegium dicitur alia lex pꝛiuata eſt.⸗ prinilegi⸗
um datum a æo 7 pꝛiuilegium ab homine pꝛaui⸗
legia ꝑ quem concedi poſſunt. prima par.ti.xix.ca⸗
pitulo pꝛimo. .ãc . .
Priuilegioꝝ interpꝛetatio vbi verba ſunt obſcura ſi⸗
ue am bigna ad queʒ ſpectat. cuius eſt condere. que
ſunt priuilegioꝛum ſpecies. aliud eſt reale.aliud ꝑ⸗
ſona le.⁊ aliud coꝛpoꝛale.⁊ de differentia inter pꝛi
uilegium ⁊ confirmationẽ.ibidem.S. j.. ij.
Peꝛiuilegium non valet ſiue enacuatur decem modis.
ibidem. S. ij.
OQni dicunt ſe exemptos allegantes pꝛiuilegia requi-
ſito ab oꝛdinario tenentur tradere ĩ ſcriptis ⁊. Et
nota ꝙ quida ſunt ita pꝛiuilegiati ꝙ nec rõe velicti
nec ra tione contractus conueniri poſſunt. ibidem
§. quarto.

Pꝛiuilegia oꝛdinis fratrum pꝛedicatoꝛum habentur

ibidem. c.ij. ꝑ totum. vide tamen multo plus ſupꝛa
pᷣ̃dicatoꝛum fratrum.
Pꝛiuile gium perſonale perſonam ſequitur. extigui-
tur cum perſona. Eſt vna te regulis iuris.que e⸗
claratur pꝛima parte tit.viceſimo capitulo vnico.
ſub bſcꝛiuie ium.
Priuilegia eccleſiarum 7 pſonarum ecel eſiaſticarum
quomodo diuiduntur. quomodo diſtingunntur.
que pꝛimilegia ſunt data a papa.⸗ que ab im ꝑatoꝛe
quomodo intelliguntur ⁊c.iij.par.ti.xij.capi.iij..
uij.c.p totum. ⁊. S.v.e.
Priuilegiũ habet romana curia ꝙ non appellari po
teſt a papa ad eius ſucceſſoꝛẽ. neq; ad concilium ge⸗
nerale ⁊c tercia par.ti.viceſimot ercio c tercio q̃ſi
totum. .
Piuilegia pꝛedicatoꝛum in communi ſunt xix. tercia
par.ti.xviij. capitulo.j.S.ſecundo Ptotuʒ. Vide exi
am de eccleſie pꝛiuilegijs.iij.par.ti xxiij. capitto ter⸗
cCcio. §. pꝛimo. R
Priuilegijs eccleſiaſticis quomodo gaudent clerici.?
cia par. ti.xxiij.c.quinto.
Au ilegia eccleſiarum et ꝑſonarum eccleſiaſticarum
que ſunt.quomodo contra eaſdem fit ꝛvc tercia pte
ti.xij.c.iij.S.quarto.
Procuratoꝛ. aduocatus et iuriſconſultus. quomodo
peccare poſſunt multipliciter in iudicio vłals.z at⸗
tenditur moderamen ſalarij eoꝛundem circa qua/
tuoꝛ. pcurãtes ⁊ aduocãtes in cauſa vſuraria pec-
cant moꝛtaliter. ſecunda par.ti.j. capitulo cimo⸗
nono. S§. octauo.
Ncuraroꝛes religionum quomodo inculpantur de
aliquibus ⁊c᷑ tercia par.ti.xvj.capitlo pꝛimo..xj.
vltra inediũ.

Nꝛocuratoꝛum officium ⁊ notanioꝛum xſcribiturva
rio modo ſupꝛa ſub litera n.ſ. Notarius.et.iij.par.
ti.vj.c.iij.quaſi ꝑ totum.
rocurare honoꝛes ⁊ dignitates qᷓpericuloſũ ſit.qũo
ſibibomo cauere vebet ab huiuſmodi ꝛc ſecunda *
te ti.iij.c.v. S.ij.
roditio ponitura beato Gꝛego. inter filias auari⸗
cie.quomodo vario modo vſcribitur. ⁊ claratur
vario mõ.ij.par.ti.j.c.xxij. L
Pꝛoditio eſt magnum ſcelus ſumme odioſum ο7*⅓
oĩbus. que mala ex eadeʒ oꝛiunt᷑.ipᷣa ꝓditio fit tri
bus modis. ibidem. 5. v. .vj.
Queritur cum quis poſſidet iniuſte cinitatem vel ca⸗
ſtrum. amittit talem ciuitatem vel caſtruʒ. ⁊ recu/
peret dñs eius ſi peccet.ibidem.S.vij. V
trum hoſtem capitalem alicuius wmini vel cõmu⸗
nitatis iniuſte agentis vel bellantis contra ipſum
wminũ vel ciuitatem ſit licitum pꝛoditoꝛie occide
re.ibidem.j.viij. ⸗
Pꝛoditoꝛia manus væſcribit᷑.et quid ſignificant eius
quinq; digiti ſiue modi.ij.p.ti.ij.c.j..xuij.
Prodigalitas vnde pꝛocedit.in quo conſiſtit hoc vici
um.quomodo opponiturvarijs vicijs quare auarꝰ
magis dicitur liberalis q; prodigus.⁊ grauius pec⸗
catum eſt auaricia ꝙᷓ prodigalitas triplicirõne.ſe⸗
cunda pꝑte ti.vj.c.viij.
ꝛodigalitas vſcribitur perthema ex pſalmo quod
3 d ipſa veclaratur cum triplici membꝛo ꝛc. ibideʒ
pꝛimo.
Prodigalitatis vicium in quo conſiſtit. et quomodo
Roctge diſſipat ſubſtantiam ſuam tripliener 76c.
ibidem. S. ij.
Neo digalitatis nocumentũ quod eſt cuʒ notabili ex⸗
emplo.ibidem.S.iiij. L
Profeſſio quomodo fit ad modum homagi. in quo/
rum manus fieri vebet. quid eſt pꝛofeſſio quãdo nõ
habet effectum. quantum tempus poſtulat.qui ꝓfi
teri poſſunt ante annũ.qñ mala pꝛofeſſio tenet ⁊c.
ig errvſc i. . .
ꝛofeſſio tacita fit multis modis.⸗ que eſt diſtinctio
inter habitũ nouitioꝝ ? alioꝛuʒ quomodo obligat
taelta teſto qi ante an nuʒ recipere poſſunt habi
tum ꝓfeſſoꝝ ⁊c.ibidem.S.j.
rofeſſio impuberum ⁊eſcribitur quando ſcilicet pa
rentes reciꝑe poſſunt filios ingreſſos ad religioneʒ
quando hoc facere non poſſunt. quis annꝰẽ apt?*
ad ꝓfeſſionem.qui multis annis ma nere poſſũt an
te ꝓfeſſionem. ꝓfeſſus tacite in quibus caſibus te⸗
net᷑ ad tria vota religioms. ibidẽ. S. ij. .
rofeſſionis fructus ſiue vtilitas que eſt.quid mere⸗
tur.⁊ quare vtilioꝛ eſt ingreſſus religionis qᷓ; pegri⸗
nationis terre ſancte ⁊c.ibidẽ. S.iij.
Profeſſus ſi fuerit in religione quando wminus poſ⸗
ſit eum repetere.et in quot annis.cum quibus bo/
nis. ſi exiuerit cum wmino quando tenet᷑ reintrs
re ⁊c.ibidem.S.iiij.
Heofeſſus in monaſterio vbi ſplendide viuitur et non
ym regularem vitam. quomodo ille obligatus ẽ ad
illum oꝛdinem. quando vebet manerez quando nõ
⁊c.ibidem.S.v.

Per pꝛofeſſioneʒ quomodo quis ꝓꝛie ⁊ perfecte fit re

ligioſus que in diuerſis religionibus diuerſis moz-

dis expꝛimitur.tercia par.ti.xvj.capi.pᷣmo.S.quar⸗
to.poſt mediin.
Per pꝛofeſſionem tacitam vel erpꝛefſam quomõ diſ-
ſoluit᷑ vinculũ matrimonij contractũ verba depᷣ⸗
ſenti ⁊c̃.iij.par.ti.j.c.iiij.
Pꝛoficere volens quo ſe habere tebet pᷣm nouem mo
Wvs.iij. ꝑ.ti.xvj.c.viij. lij.
Pꝛoficere quomodo vebẽet incipientes ꝑficientes 7 ρ-

—☛M B

. fecti. j. ti. x j. c. ij. S. iij. c. . „ . .⸗
Pobihentes Tubaͤiris ſuis ne faciant obſequia coꝛ/
poꝛalia perſonis eccleſiaſticis excommunicati ſunt
maioꝛi ſententia.⁊ quomodo intelligitur hec pꝛohi

bitio.tercia par.ti.xxiiij.c.xviij.

Cum qud pꝛohibetur ꝓhibentur omnia queſequũ⸗

tur ey lo Eſ vna e regulis iuris.que et veclarat᷑
j.par.ti.xx.c.vnico ſub c.ſ.cum quid.

romereri homo non poteſt vitam eternam ſine gra

tia ei.hoc pꝛobatur.iiij.par.ti.ix.c.v.S.j.

Promiſſio ſimplex abſq; iuramento vł voto quomo
w ⁊ quãdo quis tenet᷑ reddere.⁊ quãdo nõ.⁊ vtrum
aliqͥs tenet᷑ ce neceſſitate ſalutis implere quod ſim /ę·

pliciter ꝓmiſit.ij.ꝑ.ti.x.c.j.S.iiij.

ꝛomiſſionem in malis fides nõ expedit obſeruari. ẽ

vna væ regulis iuris.que ⁊ declaratur.j.par.ti.xx.ca.
vnico ſub i.ſ.in malis pꝛomiſſio.
Vlide etiam infra ſub lr̃a v.ſ.votum. —
romiſſoꝛium iuramentum vario modo væſcribitur
et aliqui caſus ponunt᷑ vbi ligat ad obſeruãdum.et
vbi non. quomodo ⁊ quando ſuꝑ iſtis fieri poteſt
abſolutio.ij.p.ti.x.c.vj.vſq; ad pꝛimũ.. .
Prophete patriarche qui fuerunt ⁊ quot quomodo
multipliciter ⁊ vario modo cõmendant᷑.quomodo
ipi xpᷣm figurabãt.Et Johãnes baptiſta multũ cõ
mendat᷑.iij.p.ti.xxxj.c.vij. P

Prophete quomodo antiquitus dicebãtur videntes

quomodo Yohãnes baptiſta dicit᷑ ppheta. quomõ
ꝓphetia diuidit᷑ in viſionẽ ⁊ extaſim. qũo varij va⸗
rio mõ viderũt ⁊c.ibidẽ.S.ij.poſt mediũ.
ꝛophete qũo veũ viderunt ⁊ nos ex eoꝛũ relatu quo
mogdo videmus. pꝛima par.ti.tercio.c.ſexto. .xiiij.
xXv. xvj. xvij. 7. xviij.
Pꝛophetarum eximius quomodo ⁊ quare dicit᷑ Dha⸗
uid. vnde dicitur ꝓpheta ⁊c. et quomodo Moyſes
dicit᷑ maximus pꝛophetarum ⁊c.tercia par.tit.xiij.
c.iiij.S.ix.vltra medium.
ꝛoprium in religione quod dicit᷑.habere ꝓpꝛiuʒ cui
lirbet religioſo quomodo ẽ peccatũ moꝛtale ⁊c̃.
Pꝛelatus quomodo põt diſpenſare in ꝓpꝛio habẽdo
c.iij.par.ti.xvj.c.j..xj.b.c.d. .
Pꝛopꝛietas reꝝꝑ quomodo væſcribitur ⁊ claratur.t᷑/
cia par.ti.iij.c.ij.S.j.⁊.ij.
Pꝛopꝛius ſacerdos quis dicitura quo quis debet ab-
ſolui.⁊ quomodo pꝛopꝛij ſacerdotes poſſunt abſol
uere ⁊c.iij.par.ti.xvij.c.j. .⸗
quibus caſibus licet vnicuiq; alteri qᷓ; ꝓpꝛio ſacer
doti confiteri etiam ſine ipſius licentia.tercia par/
te ti.xvij.c.quarto.
Pꝛoprius ſacerdos epiſcopoꝝ ⁊ patriarcharum quis
dicitur.cui tenentur confiteri ⁊c.tercia parte titu/
lo.xvij.c.ij.S.ſecundo. .
ropꝛius ſacerdos imꝑatoꝛis quis dicitur.cui tene⸗
tur confiteri ⁊c.iij.par.ti.xvij.capitulo.iij.
Pꝛoprius ſacerdos vtrum ſit papa aliquo modo di/
cẽdus cuiuſlibet parochie.tercia parte titulo.xxij.
capitulo.vj.S.xiij. .
Pꝛoprium confeſſoꝛem quomodo ſibi poſſunt elige⸗
re pꝛelati.⁊ a quibus ille poteſt abſoluere.tercia ꝑ⸗

te titulo vecimoſeptimo.capitulo ſeeundo.S.ſecun

. weren medium.

ꝛoprius ſacerdos quis dicitur. ⁊ quomodo confitẽ⸗
tes tenentur recipere licentiam ab ipᷣo pꝛo confeſſi.
one facienda.tercia parte titulo.xvij.capitulo pri⸗/

mo. in medio.
Pꝛoſpenitas mundialis quomodo facit obliuiſci vei
lui ⁊ pꝛoximi.pꝛima p.ri.ij.c.ix.S.ij.b.
n ꝓſperis af ictio eſt filia inuidie.Et ſcribuntur
ipius quinq; peſſime conditiones.ſecunda par.ti⸗
tulo octauo.c.ſecundo ꝑ totum. =

DFb.ante

RB.

Pꝛouidere quomodo pꝛelatus debet ſuis ſubditis in
neceſſarijs.quomodo coꝛrigere vicia ⁊c.ſecunda pꝑ⸗
te titulo nono.c.v.S.iij
Pꝛouidentia que eſt reſpectu futuroꝛum. quomodo
ponitur pꝛo pꝛincipali parte pꝛudentie ⁊c.quarta ꝑ
te titulo.ij.c.ij.S.tercio.
ꝛouidere bona quomodo contingit dupliciter vt.ſ.
cognoſcant᷑ in ſeipᷣis ⁊ in cauſis ſuis.ibidẽ.S.iij.b.
Pꝛouiſoꝛes eccleſiarum quomodo ⁊ebent viſitari a pᷣ
latis.et ve quibus ſunt interrogandi ⁊c.tercia par/
te ti.xx.capitulo.vj.S.j.⁊.v.
Pꝛoximo quomodo quis congloꝛiatur. et que eſt iſta
gloꝛiatio ⁊c̃.ſecunda par.ti.iiij.c.j.S.pꝛimo.d.

Proyimi odium quantum peccatum eſt.et triplici de

cauſa habet quis pꝛoximũ odio ibidem titulo.viij.
capitulo.iij.S.iiij.R.ꝑ totum.
Pꝛoximi dilectio que compꝛehẽdit ſub ſe.quis intel-/
ligiturloco ꝓximi.quomodo ꝓximũ diligere debe/
mus.Et quomodo peccatoꝛes diligendi ſũt ercha
ritate.⁊ q̃ in ipis odire debemus.iiij.p.ti.vj.capitu⸗/
lo quarto.
Pꝛoximi dilectõ ꝑ ſeptẽ nos inuitat.⁊ qũo multiplex
emolimentũ fit homĩ ex tali dilectõe.ibidẽ.S.iij.

SDroximoꝛũ dilectio quo oꝛdine fieri vebet.et vtrum

vnus ſit magis diligendus q; alter. ibideʒ.S.quar⸗
to. Cetera habes ſupꝛa ſub d.ſ.dilectio.
Pꝛorimus quomodo ꝛebet diligi iuxta illud.Diliges
pꝛoximũ tuum ſicut teipſum.i quo ſtat iſta dilectio
7 quomodo tangitur iſte modus dilectionis.⁊ ratõ
in iſto precepto.ibidem.c.v.S.iiij.

Norunn quomodo diligere debemus ſicut chꝛiſtꝰdi⸗

lexit nos dicens. Poc eſt pꝛeceptum meũ vt diliga/
tis inuicem ſicut dilexi vos.quũo yxpᷣs hoc fecit ⁊ quõ
nos hoc facere debemus.ibidem..c.v.S.v.
An ſit magis meritoꝛium diligere deum ꝙᷓ pꝛoximuʒ.
ibidem capitulo.vj.S.iij. .
Proximo quomodo quis iniuriatur multipliciter ꝑ
inoꝛdinatum amoꝛem ſuijpſius. ſecunda par. titlo
v.ca.xij.S.ij. .
n ꝓximum quõ quis peccat.⁊ quomodo in deum.et
quõ in ſeipſum.j.par.xi.vij.c.ij..ij.
roximus quõ debet amari.⁊ ſibi velle bonum ⁊c.iij.
paxr.ti.xxx.c.vj.ante medium. . ,
Prudentia in quo cõuenit cum arte.et in quo differt
⁊c̃.iiij.par.ti.j.c.j.S.quinto.f. .
Prudentie quomodo annectuntur tres virtutes Fᷣm
ph̊m.ſ.eubolva.ſyneſis ⁊ gnomyn.ibidem.S.ſexto.
circa medium.
Prudentia quomodo prefigit medium omni virtuti
quomodo mwmus foꝛtitudinis ſtabilienda eſt va/
rijs virtutibus ⁊c.iiij.par.ti.ij.c.j.S.j.

Prudentie partes integrales que ſunt. quõ p pꝛudẽ

tiam quis regere vebet ſeipſum imultitudinem.et
ſunt tres ſpecies pꝛudentie.ibidẽ.S.ij.
ꝛudentia vtrum eſt in peccatoꝛibo.eſ triplex pꝛudẽ-
tia.ſcʒ falſa.vera ⁊ perfecta.ꝙ pꝛudentia eſt in om⸗
nibus qui habent gratiã ꝓbat᷑.Et eſt duplex pꝛudẽ
tia.ibidem.S.iij.
Prudentia habet ſe ad virtutes moꝛales tripliciter.
ibidem. S.iiij. .
rudentia quomodo requirit memoꝛiam.intelligẽ⸗
tiaʒ ⁊ prudentiam. Et ſi prudens eſt animus tuus
tria pᷣcogita.ibidem.c.ij. .
Prudentia quõ requirit memoꝛiam preteritoꝛum.et
iiij.ſunt ne valent ad bene memoꝛanduʒ.iiij.par.
rudentia quõ requirit intelligentiam. quõ ipſa eſt
pars prudentie.⁊ quomõ oꝛdinatio ſui cõſiſtit ĩ ar⸗
te.ibidem.S.j. .
odo requixit ꝓuidentiã que eſt re⸗

rudentis quom

ſpectu futurouum. et pꝛouidere bona contingit du⸗
pliciter.⁊ quomodo ſollicitudo pertinet ad pꝛudẽé/

tiam. ibidem.S.tercio.

Pꝛudentie pꝛimam partem quomodo reſpicit memo

ria pꝛeteritoꝛum.⁊ octo ſunt quoꝛum vebemus in/
ter cet era remiuiſci.ibidem.S.iiij.

Ad pꝛudentie terciam partem quomodo pertinetp⸗
cauere pericula ⁊ eis obuiare.⁊ quomodo in pꝛeſen

ti vita patimur pericula in quadruplicipugna ſpi⸗
rituali.ibidem.S.cvxv.

Der pendentiam quomodo quilibet homo ſe habere
x

ebet qᷓ; tum ad ſingularem ꝑfectionem. q̃ᷓ;tum ad

familie gubernationem.⁊ q;tum ad ſuoꝛum conci-

uium còmunicationẽ.ibidem.c.iij.

er pꝛudentiam quomodo quis vitam ſuã regere ve⸗

bet ꝑ nouẽ regulas directiuas.ibi.c.iiij.

Pꝛudentiam quadrupliceʒ quomodo habet ſervens

qquam vnuſquiſq; in ſe habere œbet.ibidem capitu
lo quarto..j. —EKð
Ad pꝛudentiam monaſticam quatuoꝛ requiruntur.
ibidem.c.iiij.S.ij.
Pꝛudentia yconomica in quo conſiſtit.⁊ pꝛudẽtia re⸗
gnatius in quo conſiſtit. ibidem. c.v. . vſ.
Nꝛugentie partes ſunt eupolya ſyneſis ⁊ gnomin.ibi
Tem.c. ſeptimo. ”ä .
ꝛudentia in regendo ſeipᷣm ? alios que eſt ſiue ĩ quo
conſiſtit.j.par.ti.j.c.iij.S.ij.d.

Pꝛudentie actus eſt triplex qui neceſſarius eſt cuili⸗

bet.ſecunda par.ti.v.ca.xj.c.

ꝛudentiam triphicem quomodo habere debet cleri

cus.iij.par.ti.xiij.c.iij..iiij.

Pudiciciam quam habere
ebent clerici in anc in verbis.⁊ pudiciciavn
cæ ſumitur.quo modo pudicicia attenditur circa ſi
gna venereoꝛuʒ ⁊c. tercia parte titulo.xiij.capitulo
tercio.S.ſeptimo.
udicicia virginũ vſcnbitur infra ſub v.ſ.virgo.
ueri in qua etate excluduntur a iuremento.et ſi iu⸗
rant quomodo eccant ⁊c.ſecunda parte titulo dœ-
cimo.c.iiij.S.ij.h.

ueri ante annos puber tatis nõ ſunt obligati ad vo

ta ⁊c.ij.par.ti.xj.c.ij.S.vj.c.dvd.
fuent iudeoꝛum ⁊ infidelinʒ non ſunt baptiſandi in/
itis parentibus.quod pꝛo batur triplici ratione.qͥ
autem ſuſceperunt fidem ſine baptimum quomo⸗
ſu nt ſeparandi a parentibus ⁊c.ſecunda par.ti.
Pueri infidelium vtrum ſint haptiſandi inuitis parẽ
tibus. tercia par.ti.xiiij.c.xiij.9.ix.ff.
Pueri ſiue iuuenes quomodo væbent regi a parentib-
que mala in ip ſis wminantur a quibus parentes
Pos retrahere vebent. quomodo funt inducẽdi ad
bonum. 1 tria expediunt ad inuemiẽ pfectioneʒ ꝛc̃.
quarta par.ti.ij.c.v.S.iij.iiij.?x-.
Puericia quomodo dicitur ſecunda etas hominis.qꝙᷓ⸗
diu durat iſta etas. et quid ſpiritualiter ſignificat.
quarta par.ti.vij.c.v.S.vK.
Puerpera q; ceitius purgata eſt poſt partum poteſt in
trare templum ſi vnlt ex œuotiò ne abſq; peccato
quod pꝛobatur ⁊c̃.tercis par.ti.j.c.xx.S.quarto in⸗
fra medium.
Dulcritudo ſpiritualis quomodo eſt eadem cum ho-
neſtate ⁊c̃.uiij.par.ti.iiij.c.j.S.ix.
Ad pulcritudinis rationem quomodo requirunt᷑ ela
ritas 7 nen Gla Yn quo con ſiſtit pulcritudo ſpi⸗
ritualis ibidem. c. vj. S.j.circa medium.

NRumire ⁊ vindicare quomodo rectoꝛes debent vicia.
quarta par.ti. v. c xiij. S. ſecundo. H
Punitur quis a veo in pꝛeſenti vita aliquando nõ ſo⸗

lum pꝛo ſua culpa. ſed aliquande peo aliena. 2 tri

plici rõne.teraa par.ti xxix.c.j. S. ij.
Puniuntur peccata tri
capitulo ſecundo.c.

unitur peccatoꝛ a co pꝛopter moꝛtale non ſoluʒz in
pñti vita ſed etiã in alia vita.j.p.ti.ix.c.ii.
unietur peccatoꝛ tãto durius quãto magis expecta
tur ad veniã ſi nõ reuertit᷑.j.par.ii.it.c.iij.S.uiij.
upilloꝛum viduarum reſpectus quali eſſe vebet.
ij.par.ti.ij.c.iiijcd.
Purgatoꝛium oſtenditur eſſe ex ſacra ſcriptura veꝗqᷣ/
bus iſta auctoꝛitas intelligitur locꝰ purgato?ij nõ

muenit expteſſe vet erm inatus in ſacra ſcriptu a. ?

ꝙ ibi eſt duplex pena ⁊c. pꝛima par.ti.x.c.ij.
Purgantur autem anime ſola diuina iuſticia ignẽ in⸗

tendente.⁊ quoꝝ miniſterio. t quedã venialia ſũt

maioꝛis ad herentie q̃ʒ alia. Ra⸗o in eis ignis foꝛti/
ns figit.⁊ duabo v cauſis anima recedẽs a coꝛꝑe pe
nã purgatoꝛij ſuſtinet. Abidem. S.ij.
Quatuoꝛ modis anime defunctoꝛũ ꝑ ſuffragium no/
ſtrum iuuant᷑.⁊ que eoꝛum melioꝛa ſunt.⁊ ſuffragi⸗

um ꝑ malos aliquando valet aliquãdo non. ⁊ vtri

pꝛoſint facienti ⁊c̃.ibidem.ꝭ.ij.

Vtriũ miſſa ꝓ defunctis equaliter valet vefuncto vni

ſicut alel ne farm alie queſtiones de alijs ſuffra⸗
gijs veterminãtur. Ybidem. §. iij.
Vtrum ꝓmittens ſingulatim vnaʒ miſſam liberetur
ſatiſtaciat celebꝛãdo pꝛo oĩbus. talis celebꝛãs po⸗
teſt excuſari quinq; modis ⁊ vnplex eſt dꝛntia inter
ꝑticipium quoq eſt merendu.⁊ illud quod eſt ad ſæ
tiſfaciendũ ⁊c. Ybidem.S.iiij.
Vtrum ſoluens pꝛo multis tot ſuffragſia quot debet
omnibus ſingulatim liberet᷑. Et vtrum ſoluẽs ſuf/
fragia in moꝛtali liberetur.vel vtꝝ tenetur iterare
⁊c.ibidem.c.v.
a purgatoꝛiuʒ quomodo ſententiabitur anima in
moꝛte ſine moꝛtali vecedens a ſuperno iudice.j.ꝑte
ti. v. c. Y.
Anims vecedens ſi non eſt hicplene purgata non eſt
apta ad regnum celoꝛum. ideo digna ad purgatoꝛi
um. quatuoꝛ ſunt afflictõnes animaꝝ ĩ purgatoꝛio
7 q́;diu ẽ in purgatoꝛo pꝛiuat᷑ vei viſione cũvno ex
emplo. ibidem. 5. j.
uare itur ad purgatoꝛium. et quadruplex eſt aqua
cupiditatis ꝑ quam tranſeuntes e hoc mũdo ani/
me cum aqua gratie opoꝛtet ꝓ tranſeant per igneʒ
purgatoꝛij. ibidem. S. j.
epurgatoꝛio quomo do educãtur anime ꝑ modum
interceſſionis. ꝑ modum redemptionis.p modũ ꝓ/
pꝛie ſolutionis.⁊ ꝑ modũ alieneꝙ eo afflictionis.j.

par. ti.v.c.quinto.S.iij. ve cognitione anime ſeꝑa⸗/

i hẽs ſupꝛa ſub Faa.

urgarouuin uanodo punir anmmos, ppler peres

ta.iij.par.ti.xxxij.c.j. .
Mꝛ purgatoꝛiuʒ ſit ꝓbat᷑ ex ſcrniptura et qũo quedam
gie purgant᷑ ꝓ pctis ⁊c.ibidem. S.ĩj.
Nurgatoꝛij quomodo eſt dupler genus penarum.et qᷓ
differentia in üũlis penis. quomodo poſt reſurrecti⸗
onè᷑ iſte locus vacnus manebit ⁊c̃.ibidem.S.ij.
Purgatord. igni vel in inferno qũo anune cruciãtur.
eirca hoc eſt quintuplex modus dicẽdi ᷣm. v. opini
ones modernoꝝ. ibidem. J. iij. . iuij.
n purgatoꝛio quomodo cõòſolant᷑ anime per noſtra

„*

ſuuffragia ꝓ quibus ibi puniuntur ⁊c. ibidem capi⸗

tulo.ij. H. ij.

Omnia ſuffra gia que fieri poſſunt pꝛo animabus in

purgatoꝛio continentur in quatuoꝛ modis. IJbidẽ

Oꝛ ſuffragia valẽt defunctis ſed nõ om̃iba hoc ꝓbat᷑
Uclarat᷑ vlterius. ibidẽ. 5. ij.

M

Q.ante. W.

truʒ ſuffragia que ꝑ malos fiũt ꝓſint animabus in
purgatoꝛio ibidem. SF.jjj.—
Vtrum ſuffragia pꝛoſunt ei qui facit ipᷣa pꝛo alijs ⁊c̃.
Aoioen quarto. SSSõõ
um obſit Enc Surrantin ſuffragia ab eo
data c. §. . =
mm ſuffragia tantuʒ pꝛoſunt his pꝛo quibus nõ
fiunt quantum his pꝛo quibus ſpecialiter fiunt. ꝙ
ſuffragia valẽt vefunctis dupliciter pꝛobatur. IJbi⸗
em. §. vj. 7. Vij. “
Purgatoꝛium quomodo eſt timendũ.ponunt᷑ ſeptem
purg atoꝛia. iiij. par.ti. xiiij.c.x. p totum.
Purgatoꝛium eſſe neceſſarium credere ibidem.5. v.
urgatoꝛiũ in quo loco cedit᷑ eſſe. Zbiden
urgatoꝛiuʒ ſancti patricij vſcribitur. vnde illud di
citur purgatoꝛium ⁊c. Ibidem..viij.

Purgatur quis citius in religione ꝙᷓ in ſeculo ſcilicz ꝑ

exercitia ſpiritualia.ꝑ exercitia coꝛpoꝛalia.⁊ exer
citia tempoꝛalia.iij.par.ti.xvj.c.x.S.vj. S
Purgatio elt triplex.⁊ que licita.quarta parte ti.xv.
Purgatio canonica coꝛam indice eſt triplex.quomo⸗
w purgatio fieri œbet ⁊ que.cnʒ quot quis ſe xebʒ
purgare. que foꝛma iuramenti in purgatione. ter⸗
cia par.ti.ix.ccx.
Purgatio beate virginis multipliciter eſcribit᷑ů cm
multipliei lumine pro illo feſto ⁊c.quarta par.titu.
xv.c.xxxiij.ꝑ totum.
Purgationes veteris legis ad qnid oꝛdinabantur. et
quid nobis ſpiritualiter ſignifieant.ſiue quomodo
ſpiritualiter figurant noſtrã purificationẽ.pꝛima
par. ti.xiiij.c.v.S.viij.
Buullamimitas eſt filia accidie.quomodo ipſa deſcri
itur.⁊ de eadem ponitur thema ex pſalmo.ſecũda
parte ti.ix.ca.xvj.
Puſillanimitas in hoc conſiſtit eum quis ſe ſubtra-
hit a bonis que facere poſſit.⁊ quomodo hoc fit.et
qualiter illi puniuntur.ipſs puſillanimitas habe⸗
re poteſt triplicem cauſam vnde oꝛiatur cum exem
plo. ibidem. §. j.
Puſillanimitas lecunda in hoc conſiſtit ſcilicet quã-
vo quis timet amittere bona tempoꝛalia. vnde per
hoc declinat a virtute quod eſt peccatum.⁊ qũo ex
iſto pꝓcedunt multa mala. Ibidem.S.ij.

Pnuſilla nimitas tercio in hoc conſiſtit ꝙ quis ita ti⸗
met moꝛtem coꝛpoꝛis ⁊ afflictionem ꝙ deum offen⸗
dit vt euitet huiuſmodi genera penarum ⁊c. IJbi⸗
Em. 5. lij.

erelam quomodo

N mpoꝛtat murmuratio.⁊ tripler querels re-
pitur in ſcriptura contra veum ⁊c.ij.par.ti.
vij. c. ij. d.srsrfid. õ
Ouer ere dignitates vtrum ſit licituʒ ⁊c.ij.par.tit.iij.
c. v. H. lij. ij. v. . v..
Quis qũovario modo capit᷑ in ſcriptura ſacra ſiue in
telligit᷑. j.par.ti.v.c.j.infra pꝛincipiũ.
Quidditas hominis pulcre ⁊ vario modo væſcribit᷑ ꝑ
queſtiones Salomonis.pꝛima par.ti.j.c.vij.S.j.ij.
7. iij. p totum .
Quid eſt homo.cui ſimilis eſt.quomodo ſe habʒ.vbi
eſt.⁊ cum quibus ſocijs.quarta par.ti.xiiij.c.vij.S.
tercio. b. p totum.

tio ⁊ intellectus ĩho

mine nõ pñjt eſſe diuerſe potentie.quod pꝛo⸗
M. baf. . par. ti. iij. c. viij.
FBatio inferioꝛ ⁊ ſuperioꝛ quomodo inficiunt᷑ ⁊ quo⸗
mogo in ipis eſt peccatum. vnde cauſatur æfectus
⁊c.ibidem..ſecundo.

In ratione ſuꝑioꝛi⁊ inferioꝛi ꝙ peccatũ ſit ꝓbat᷑. Et
ꝙ ligatio rois põt cauſari ex quinq;. Obidẽ. .iij.
atio anime habet tria facere.i.cognoſcere.ælibers
re ⁊ iudicare.ibid em.c.ix.d. . .
Pationis actus duplr poteſt conſiderari.ibidem ti⸗
tulo.iiij.c.pꝛimo.ꝭ.ſecundo.d.
atiõi quomodo obedit ſenſualitas.⁊ obedit vo tri
liciter. 7 ratio triplicem regulam adhibet ſenſua⸗
itati ⁊c.pꝛima par.ti.iiij.ca.xvj.S.ij. .
Rationem quomodo recipiet wminus in extremis a
nobis ⁊ łe quibus.j.parteti.v.c.ij.S.iiij.b.
Katio triplexquaſi nos cogit ad diligendum ⁊euʒ ſu⸗
per omnia.i.ratio pꝛouidentie ⁊ largitatis.ratõva
rie bonitatis ipᷣius.⁊ ratio attinentie ⁊ pꝛopinqui/
tatis.iiij.par.ti.vj.c.iij.O.ꝰ-.
Nationem quomodo vario modo temptat dyabolꝰ.
quarta par.ti.xiij.c.iij.S.iij.d. L
Rationem quomodo homo reddet cæo in moꝛte ð va
rijs rerum generibus.iiij.par.ti.xiiij.c.ix. .
Fatioe internalis quomodo eſt ſpeculum ſummi bo⸗
ni in quo nũc veus videt᷑.j.par.ti.iij.c.vj. .vj.
Rõnis actus in agendis ſunt.iiij.et qũo impediunt᷑.
quatuoꝛ filias luyurie.ij.par.ti.v.c.ix.b.
Radices peccatoꝛum ſunt quinq;.⁊ quare dicũtur ra
dices.pꝛima par.ti.vij.c.ij.S.iiij.
ancoꝛ quomodo reperitur in affectu. effectu ⁊ acti⸗/
one contra iniuriantem.ſecunda par.ti.ſecũdo ca.
ijj.ð.tercio.h.
Fapina quomodo excludit᷑ ab homine.i appetitꝰra/
pine ꝓhibetr in lege diuina ⁊ punit᷑ in lege ci pciſe.
⁊ ipᷣa ꝓhibet᷑ in lege dinina humana.⁊ivtraq; le/
ge punit᷑ grauiter.ij. par.ti.j.c.xij.S.ij.
apina quomodo committiutur in vſurpatis wmi⸗
nijs.in publicis bellis.in manifeſtis latrocinijs.in
pedagus indebitis. iniuſtis damnis.ibideʒ.S.ter⸗
cio.quarto.quinto ⁊ ſexto.
Kapina Auamola uufini quomodo rapins ſumitur
multipliciterbidem. 5. viij. .
Paninn eſt grauius peccatum furto triplici ratione.
ibidem. S. nono.
Raptoꝛis pena que eſt.quomodo ⁊ quãdo pñt ſibi ne/
gari ſacramenta ? ſepultura. ibidem..x.
Qui participant in crimine rapine. furti vel ſacrile⸗
a vel iniuſte damnationis moꝛtaliter peccant. qͥ
us modis fit participatio. Ibidem.S. vndecimo.
xij.xiij.xiiij..xv.ꝑ totum.
Quicunq; rapinam ſcienter emit vel furtum quod ꝑ/
tinet ad participationem.talis incurrit multa ma⸗
la 7 incommoda. ibidem. S. xvj.
Si quis comedit vel als ſumpſit de rapina vel furto.
tenetur ad reſtitutionem.ibidem..xvij.
Vxoꝛes qui comedunt.bibunt vel viuunt verapina.
vel aljs male acquiſitis tenent᷑ ad reſtitutionem.
quomodo hoc ſit intelligendum ⁊c⁊᷑.ſecunda par.ti.
pꝛimo capi.xij.S.xviij.
Raptoꝛis. vſurarij. vel alioꝛum qui reſtitutioni ſunt
obligati filij.filie.⁊ familia quomodo excuſant᷑ qͥn-
q; modis.ibidem..xix.
Rapina deſcribit᷑ cum participantibus in ea ⁊ tallijs
ſiue pꝛeſtantijs que imponunt᷑ iniuſte et exactioni-
bus indebitis que fiunt a wminis ſiue officialibus
qũo tenent᷑ ad reſtitutionem.ibidem.c.xiij.
Raptoꝝ manus quomodo deſcribitur.⁊ quid ſignifi
cant eius quinq; digiti ſiue modi.ſecunda parte ti.
ſecũdo.c.j.S.iiij.etiam.vj. . .
Rapra vel furata quomodo⁊ qualiter ſint reſtituen
da datur ſextuplex differentia ſiue modus ⁊c̃.ij.par.
ti.ij. c. ij. .iiij.p totum. .
apina vel furtum pꝛius ſunt reſtituenda q; vſura:
vel alia vebita pꝛopter offenſionem.expꝛobꝛationẽ

R. ante. E.

nter compulſionem.ſecũda prte ti.ij.capitulo ſe
primo.S.pꝛimo.c.d..
Raptoꝛ qui capit vi mulierem efficitur ſeruus rapte.
opoꝛtet ꝙ ſe redimat.tercia par.ti.iij.c.vj.s.iiij.b.

Raptus vir ginum eſt ſexta ſpecies luxurie.vnde dici
tur quo modo committitur.quãdoq; concurrit cẽö

ſtupꝛo.quandoq; ſine ſtupꝛo.et quandoq; ſtupꝛum
ſine raptu.ij.par.ti.v.c.vij.
ena talis ra ptoꝛis que eſt ſᷣm leges ⁊ iura.⁊ quomo

w ſit intelligenda ⁊c.ibidem. .j.

aptus cæſcribitur qui pertinet ad contemplationẽ.

⁊ ipſo ponitur thema ⁊ cclaratur.⁊ ponitur pꝛin
cipaliter ¶ Beniamyn qui fuit filius Joſeph.qui
ſignificat beatum Paulum apoſtolum ⁊c.ilij.par.
ti. x.c.ſexto. D
Thema illud diuiditur per tria mẽbꝛa æe beato Pau
lo ⁊ pꝛo ipſius raptu.ſ.ꝙ eius conuerſio eſt venerã⸗
da.eius conuerſatio obſeruanda. et eius ſpeculatio
admiranda. ibidem. S.j.ij.⁊.iij.
truʒ in hoc raptu ipſius anima fuit a coꝛpoꝛe ſepa/
rata vel exiſteret in coꝛpoꝛe.quomodo deum tũc vi
dit ⁊c.ibidem..iiij. HM
KRaſura clericoꝛũ in capite quid ſignificat.iij.par.tit.
riij.c.iij.S.xiiij.modicum infra pꝛincipium.

Reatus quideſt.⁊ad quas

penas obligant moꝛtale.veniale.⁊ oꝛiginale ⁊c.pꝛi-
ma par.ti.vij.c.ij.b.c. .
Reatus ſpiritualiter eſt duplex qui per peccatum in/
curritur.ij.par.ti.iij.c.j..vij. .⸗
Reconciliatio eccleſie quomodo ⁊quando fiai ebʒ.
iij.par.ti.xij.c.vj. .
Alde plus væ iſta materia ſupꝛa ſub litera e.ſciliq; ec⸗
cleſia.
RKebellio eſt vecimus gradus ſuperbie.⁊ in quo con/
ſiſtit ⁊c.ij.par.t.iij.c.iij.S.xiij. .
Nebellio celcribitur ſupꝛa ſub litera .ſ. Inobedien
