Vercio adducit eccleſiaſtice gẽtis infoꝛmatõnem
fructuoſam ⁊ vcumentũ ibi. Itaq; qͥ ſe exiſtimat
ſtare videat ne cadat. In quibo vᷣbis duo notãtur
ſcʒ aliquoꝝ vana pᷣſumptio cũ dicit᷑. Qui ſe exiſti⸗
mat ⁊c. Hoꝝ cauta pᷣuiſio cũ addit᷑. Cideat ne ca-
vat.væ pᷣſumptõe vide.ij.p.ti.iij.c.vj.p totũ.
cðo notat᷑ ꝙ hõ ſꝑ tebet eẽ cautus.Fidelis autẽ
us qui non patiet᷑ vos tẽtari ⁊c̃.de ttationibus
vide.S.ſbᷣ lrfat.
ꝓ euãgelio Lus rvj q ſic incipit. Fnomo quidaʒ
erat diues q ha bebat villicũ hic diffamatꝰ ẽ apud
illũ gan⸗ diſſipaſſet ⁊c. Hoc euangeliũ ſpiritualłr
intellectũ ita ꝑ oꝛdinẽ diuidit᷑ Peimo deſcribitur
humane poteſtatis ↄmiſſio ibi.Domo quidã erat
diues qͥ hẽbat villicuʒ.cuiꝰpmo ponit᷑ officiũ.ſcoo
officij piculũ.tercio periclitãtis cõſilium.
Wuarto conſilij pꝛeconiũ.hicvillicus poteſt ſigni
fitare quẽlibet in dignitate conſtitutũ cui dñs di⸗

uerſa commiſit. M
5 ege ſe ien⸗ commiſſe poteſtatis s huſio

Et hic diffamatus eſt. ec diffamatio fit me⸗

diante multiplici teſtimonio.ſ.remoꝛſu cõſciẽtiaꝝ
Reuigri⸗ opeꝑ.clamoꝛe vicinoꝑ ⁊ qrela paupex.·
ercio deſcribit eqtatis diuine diſcuſſio i
cauit euʒ ⁊c̃. Quid hoc audio vete.redde rationeʒ

Dominica decima poſt Trinitatis.

⁊c᷑ veᷣ iuĩo indiciovide ſupᷣ.Et qũo hõ reddet xo
rõem ĩ moꝛte de varijs hi.iiij.p.ti.xiiij.c.ix.
Quidd faciã qꝛ dñs aufert a me villicatõeʒ. In qᷣb vᷣ⸗
bis dno notãt᷑.ſ.qũo ẽ oꝑpandũ ꝓbitatis exercitiuʒ.
cũ dꝛ. Quid faciã.foꝛmidandũ eqͥtatis iudiciũ ad.-
dẽs.Quia vñs aufert a me villicationẽ ⁊c. Rn
exercitiuʒ ꝓbitatis eſt conſciam examinare. d qua
ſupra. Secundo dvebemus equitatem iudicij foꝛmi
dare.qꝛ dabim us rationẽ d varijs. quibusvide
iiij.p.ti.xiiij.c.ix. . . 2”
uarto veſcribit᷑ ſagacis deſtructionis commẽdatio
ibi. Vaudanit dñs villicũ iniqͥtatis.

Quinto væſcribit᷑ wct᷑ne moꝛał explicatõ ibi. Et ego

dico vob facite vo bis amicos & mãmona ⁊c. Diui
tie dicunt᷑ mãmona iniqͥtatis ꝓpt᷑ tria.ij.ꝑ.ti.j.c.xij.
§.j. poſt pꝛin. c exemplo. .
In qw tñ verbis notat᷑ ꝙ diuitie ↄꝑant᷑ amicitie.⁊ ꝓ
obtinẽda ſctõꝝ amicicia ſũt tradẽde.duo pꝛĩcipa⸗
liter ſunt notada.primũ ẽ oiuitiaꝝ vilitas ⁊c.de di
uitijs vide.S. Et væ elynis ſupꝛa ſub lra⸗ ce.
Domica. x. poſt feſtũ Tri⸗
nitatis.
Bugepla ſach hoꝛin.xij.que ſic incipit. Scitis qm̃
cum gentes eſſetis ad ſimulacra muta ꝓut duceba⸗
mini euntes.
Sicut dictũ fuitĩ octana epła pᷣexpoſita ꝙ apoſtolus
diſſuaſit carnalẽ vitã ducere ad confirmandũ iſtaʒ
diſſuaſionem adduxit apoſtolus in pᷣcedenti epiſto
la populi iſrahelitici culpe multitudineʒ ⁊ penam
coꝛreſpondentẽ. .
Ad cõfirmãdũ iſtã pſuaſiõʒ adducit ĩ pũti epła ſpũs
gaaareifletc cauſalitatẽ oñdẽs ꝙ ſicut ꝑ ſpm̃ ma
ignũ omne bonũ veſerit᷑ 1 ome malũ cõmittit᷑ſic ꝑ.
ſpiritũ diuinũ omne bonum pꝑficit᷑ i omne malum
eſeritur. Gciendũ eſt autẽ ꝙ apoſtolus ĩ hac epi⸗
ſtola quatuoꝛ facit.
Pꝛimo emoſtẽdit ꝙ a maligno ſpũ ẽ omnis mali com
miſſio ac ꝑ h̊ oĩs boni vxſertio di. Peitie qm̃ cũ gen
tes eſſetis id eſt gentiliter vinentes. euntes dico ad
ſymulacra muta. id eſt ad colendum adoꝛandum
ydola que dicunt᷑ ſimnlacra. eo ꝙ ſimulant ſe eẽ qð
non ſunt. e ydolatria ⁊ ydolis vide.iij.x.tit.xxx.c.
J. S. iij. b. Gt.ij.p.ti.xij. cj. S. ij.
Gecundo oſtẽdit ꝙ a diuino ſpũ eſt omnis mali veſer
tio ⁊ omnis boni ꝓfectio.ibi.deo vobis notũ fa⸗
cio ꝙ; nemo loquẽs ꝑfecta.ſ.locutione.ſ.coꝛde.oꝛe.
oꝑe ĩ ſpũ ci ſupple iᷣm mouẽtis dicitanathema
ieſu.i.non facit nec coꝛde nec oꝛe nec oꝑe aliqð moꝛ
tale pctm̃ ꝑ qo ſeꝑet᷑ 1 oo. Anathema em̃ dicit ſe
Erians nothem etiã dꝛ maioꝛ excõmunicatio.
Et quomodo hominẽ ſeꝑat a. vij. bonis ⁊c.ij.p.tit.
iij. c. vj. F. iiij. b. 2
Tercio oſtendit Lneenm ſpirituſſancti multiplex
eſt diuiſio.ibi. Siuiſiones gratiarum ſunt. Idem
auteʒ ſpiritus. Iſte gratie enumerantur ⁊ ad quid
homini ſunt date ⁊c̃.iiij.par.ti.ix.capi.iij.S.iij.etiã
ante poſfſ.
Quarto ꝑ eum ponitur eoꝛum wnoꝛum diſtincta ex-
plicatio.ibi. Vnicuiq; auntem datur manifeſtatio
ſpiritus ⁊c. Yſta decem wna aſſimilantur.x.mnas.
V qquibus Luce.xix.⁊c.pꝛima partetitulo.xv.capi
tulo ſecundo.S.quarto.e. YItem væ bonis ſpirituſſã
cti vide ſupaa.
Super euangelio Luce.xix.quod ſic incipit. Cum ap
pꝛopinquaret Yeſus hieruſalẽ videns ciuitatẽ fle⸗
nit ſuꝑ illam.
hriſtus in wminica palmarum venit Hieruſalem
vt ſequẽti ſexta feria pugnaret pꝛo nobis vt rex po
tentiſſimus.ĩmolaret põtifex deuotiſſimꝰ.infoꝛina

uꝑ epla. j. ad Eoꝛin. xv.

ret vt wctoꝛ excellẽtiſſinuus.
Tria in hoc euãgelio veſcribunt᷑.lachꝛymatio dñi/
ce ↄpaſſionis.pᷣdicatio iudaice veſolatõnis.⁊ elimi

natio cupide negociationis quoꝝ alteꝝ fuit alte-

rius cauſa. . . S
Pꝛimo deſcribit᷑ lachꝛymatio dñice ↄpaſſionisvbi
lcat᷑. Vidẽs ihs ciuitatẽ fleuit ſuꝑ illã.vbi pꝛinci
palit᷑ oſtenduntur duo.iſ.future calamitatis certa
pcognitro. ⁊ ipiꝰ xpᷣi nPoſo⸗ n pꝛedicto verbo
ſcribit᷑ nohis ſaluatoꝛis nr̃i pietas quo ad tria.ſ.
quo ad acceneim gratioſum. quo ad aſpectũ amo⸗
roſum. ⁊ quo ao olanctũ lachꝛymoſum. Quatuoꝛ
aũt vicibo ih̃s legiẽ fleuiſſe qᷓ ꝓter bꝛeuiratẽ omit
to.ſ̊ ad nr̃am woctrinã ↄuertẽedo illa dico ꝙ nos e
bemꝰ flere ex quatuoꝛ motiuis.Pꝛimoꝙ culpa vt
ignoſcat᷑ ꝑ contritionẽ ⁊c Scðo ꝓ gravt obtineat
Xrao miſeria vt eusdar ·. Quartoꝓ patria vt
acqᷣrat᷑. Eſt em triplex fletus.nej.x.t.vij.ca. vj. 5. iij.
Secido vſcribit lachꝛymatio tudaice veſolatõis
ibi.Circũda bunt te inimici tui vallo ⁊c. ⁊ ad fraʒ
ꝓſternent te ⁊c.eo ꝙ nõ cognoueris.ſᷣm lr̃am vide
að placitũ.ſ̊ ſpũalit᷑ expo nit᷑ vle moꝛte.j.par.ti.v.c.
ij.poſt pꝛincipiũ.t.iiij.par.ti.xiiij.ca.viij.S.vj.b.
vel vide.s. ingratitudine. 2
Kercõ ſcribit᷑ eliminatõ cupi negociatõis ibi
Et igreſſus ĩ tẽplũ cepit eücẽ vẽdẽtes ⁊ emẽtes⁊c̃.
In eccłia militãti ſunt tria genera ſacrilegoꝝ de/
enda ſpũalit᷑.ij ꝓar.ti.j.c.xxj.S.v.vj.⁊.vij.Etvide
ſupꝛa cæ ſymonia vel ſacrilegio.vł ſacerdotũma
licia. ⁊ de vẽditoꝛiba ⁊ emptoꝛibo.

Vomꝰ mea wmꝰoꝛonis vocabit᷑ In quib vᷣbis duo

notant᷑.ſ.qũo xpᷣs in eccłia ſua vult habere dñium
am oꝛis cum dꝛ. Pomꝰ ⁊c. Recipe pᷣuitiuʒ honoꝛis
addẽs. Domꝰ oꝛonis vocabit᷑. Pꝛimo em̃ vult xpᷣs
in ecckia vt pacifice wminet᷑. Gecundo vult in ec⸗
cleſia habere ſeruitium honoꝛis e quo vide ſupꝛa
ccleſia. Etiã illa auctoꝛitas immediate ſup expo
nitur quomodo.ſ.iſta mmus polluitur.ij.par.ti.j.
ca. xxj.. v. ,
ominica vndecimg.
otũ vobis facio euãgeli
um quod pᷣdicaui vobis quod ⁊ accepiſtis in quo
ſtatis ꝑ quod ⁊ ſaluamini.
Aols in pcedentibo epiſtolł fideles efficacit induxe
rat ad pfectã executionẽ ſuꝑnaturaliũ.ſ.ad perfe/
ctam deteſt ationẽ vite carnalis.⁊ ad ꝑfectã aſſum⸗
ptionem vite ſpiritualis.perquam ſuperna here/
ditas acquirit.In ꝓnti epiſtola reſurrectõeʒ moꝛ
tuoꝝ ſine qua hereditatem gloꝛie nemo põt perfe
cte adipiſci non ſolũ eſſe poſſibilem ꝓbat verũeti/
am futurã ⁊ fiendã. ꝓbat etiã reſurrectiõem eẽ xpᷣi
veraciter ex triplici teſtimomio.
DPꝛimo ſcʒ teſtimoniũ autentice traditiõis dicẽs.
Motum vobis facio euangelium quod pꝛedicaui.
VWel aliter in hac epła ponit᷑ impenſe pᷣdicationis
humilitas ibi. Motum facio vobᷣ ⁊c. ve euangelio
ſiue lege euãgelica vide.S.Et de pᷣdicatoꝛe vbi dei

0

vide. S.
Ver ponit᷑ ſuſcepte eruditiõia auctoꝛitas ibi.
Tradidi em̃ vobis in pꝛimis qm xpᷣs moꝛtuus eſtp
peccatis nr̃is.
veinde viſus eſt cephe ⁊c̃.vide ſupꝛa ve viſione ſub
itera v.
ercio ponit᷑ ꝑſone ſue humilitas ibi. Nouiſſime
aũt oĩm ⁊c̃.ego em̃ ſum minimus apoſtolorũ ⁊c̃.de
humilitate vide.õ.
NQuarto ponit dinine gratie ſupꝛa ſe largitatem
ibi. SGratia i ſum io quod ſum.n quibus vᷣbis
duo facit.ſ. Ponit eni oĩs perfectionis füdamẽtũ

Dominia. xij. poſt Trinitatis.

cſ dicit. Gia dei ſo. oñdit fundamenti edificiũ ad⸗
dẽs. Id quod ſũ.Rico em̃ pꝛimo ꝙ gr̃a deiẽ funda/

mentũ oĩs pfectionis.Secũdo totũ edificiũ vtutũ

conſiſtit in gra.v qua vide ſupꝛa.
uꝑ euãgelio Quce xviij.quod ſic incipit. Rixit ieſus
ad quoſdã qui in ſeconfidebãt tanꝙ; iuſti z aſꝑna-
bantur.
Anñ iſtã portẽ xpᷣs wcuit diſcipulos ſuos oꝛare dicẽs.
erer ſemꝑ oꝛare 2 nõ veficere. Dʒ qꝛ oꝛatio nõ
valet nec eſt exaudibił ſine humilitate. IJdcirco w
cet nos xpᷣs in pñti euangelio pᷣſumptionẽ ⁊ ſuꝑbiã

fugere ⁊ bumilitateʒ ſtudioſiſſime ſeruare ponẽdo

pabola dephariſeo arrogãte e publicano ſe ꝓpfũ
dliſſime humiliante.

Pꝛimo em̃ nobis vſcribitur pᷣſumptio pharilſei.ibi. D

Stans aſſt phariſeus.v pᷣiumptiõe vide.ij.p.ti.iij.
c.vj.ꝑ totũ.⁊.c.iij.H.x.

GSecundo veſeribit᷑ inpendentium meritoꝝ iactatio

ibi. Dens gratias ago tibi. qͥa non ſum ſicut ceteri
hominũ ⁊c.Qualis fuit iſtiꝰſuperbia.ij.par.tit.iij.

ca.iij.S.iiij.ante b. cum exemplo. Et.iiij.par.tit.v.

c.xij.S.j.⁊ añ ⁊ poſt.ꝑ totũ.vide etiam ſupꝛa te ina⸗
ni gloꝛla. ⁊ ve iactantia. &t ð temerario iudicio.ij.
p.ti.iij.c.viij..j.ij.⁊.iij.

Tercio deſcribit publicani hũiliationẽ vt ↄtraria iu⸗

xta ſe poſita magis eluceſcãt.d.ublicanꝰautẽ ⁊c.
vbi.iiij.hũilitatẽ eiꝰcõmẽdãtia veſcribũt᷑ vel ꝓpo⸗
nunt. Jncuiꝰſignũ longe ſtetit. vbi notatur pudoꝛ.
Secũdo tinoꝛ poter qu nolebatoclos ad celũ le⸗

nore erao w oꝛ.qꝛ ꝓcutiebat pectus ſuũ. Quar
to confeſſionis ardoꝛ.qꝛ dicebat.eꝰ ppiciꝰeſto mi

hi pctõꝛi.vide ſupꝛa œ contritione.Et de iuſtifica⸗
tione impij.ii
litate vide ſupꝛa. L .
89ꝓpitius eſto mihi peccatoꝛi. In quibovbis dio
notant᷑.iſ.inuocatio diuine pietatis cum dicit᷑. Ne⸗
us ꝓpitius eſto. Allegatio vitij pꝛauitatis addens
Mihi pctõꝛi. Deimo dico ꝙ volẽs diuinam miſeri⸗
coꝛdiã imploꝛare vebet ad deũ recurrere ꝑ deuotaʒ
oꝛationẽ ⁊ ꝑ contritionẽ ⁊c̃. Secũdo vebet ſe humi⸗
liare coꝛam vo.peccatoꝛẽ ſe cognoſcere. De humi
tate vide ſuppasss.
Amen amen dico vobis veſcẽdit hic iuſtificatus ĩ w⸗
mũ ſuam ab illo. Juſtificatio impij veſcribit.iiij.ꝑ
te ti. ix. c. vj.qͥ ſe huiliat exaltabit᷑ ⁊c. HZ
Dominica. xij.
Sup epla.ij.ad Choꝛin.iij.que ſic incipit. Fiduciam

talem habemus ꝓ chꝛiſtũ ad deum nõ ꝙ ſufficiẽtes
ſumus cogitare aliquid a nobis quaſi ex nobis ⁊c.

Pꝛimo oſtendit apls in generali a teo eſſe noſtrã ſuffi

cientiã d.fiduciã talẽ habemus ꝑ xpᷣm ad ũ.vbi
apls duo facit.

SPrꝛumo em actu nobis virtuoſum inſinuat.I. ſpem cuz

dicit. ifiduciã habemus.

Secũdo actũ detmĩat ⁊ in oꝛmat. quã foꝛmãẽ nos ne

ceſſe ſeruare cũ addit. Ad deũ.de ſpe vide ſupꝛa.
Oaffiartts nf̃a ex deo ẽ. In qͥb vᷣbis duo norat᷑.i.de⸗
ectus humane infirmitatis cũ dꝛ. Sufficiẽtia nr̃a
ꝓfectus diuĩe bonitatis cũ addit᷑ Ex deo ẽ. Pꝛimo
em̃ dico ꝙ magnũ defectũ habemus infirmitatis ex
oꝛiginali. Be illo vide ſupppes.
Et de homis miſeria et infirmitate vide etiam ſupꝛa.
Sraunde hoc oſtendit ſpecisliter ꝙtum ad pñtem vi
taʒ ibi. Qui ⁊ ydoneos nos fecit miniſtros noni te⸗
ſtamenti.Ad cuius euidenniã eſt notandum ꝙ du/
plex ẽ dei teſtamẽtũ. Dꝛimũ quod fuit lex moyſi.de
qua.j.x.ti.xiiij.c.j.ij.⁊.iij. Secũdũ ⁊ vltimũ fnit lex
euagelij.de qua vide.j.x.ti.xv.c.vnico ꝑ totũ.Et vt
; lex dꝛ teſtm̃.qm̃ ſicut teſtm̃ ẽ ſcriptura autentica

ij. Par. ti. ix. c.vj. R totum. &t e humi⸗

teſtatoꝛis expꝛimès volũtatem vltim ſica ꝓtraq;
lex ẽ autẽtica mũdo eypꝛimẽs diuinã voluntatem
non litera ſ ſpiritu.i.qui nõ ſeruamus legẽ ad lite
ram vt iudei ij ſᷣm ſpũalem intelligẽtiam als nõ eſ
ſemus miniſtri noui teſtamenti 767.

Litera em̃ occidit ſpũs aũt viuificat.j.par.ti.xv.cap.

vnico circa finẽ.⁊ ante.j.ðd.

Tercio hoc oñdit ſingulariter qtum ad futurã vi

tam ibi.ꝙ ſi miniſtratio moꝛtia.i.legis vereris que
fuit lex moꝛtis.tum qꝛ trãſgreſſoꝛibo moꝛtẽ inflige

bat.tum qꝛ a moꝛte ſpũsali non pᷣſeruabat. De illa

lege ige ſpar tiig c. .ij. 7. iij.

Sup euage io arci. vij. qoᷣ ſic incipit. Eriens ihũs

finibo tyri venit ⁊c̃.

— „ —

In pñti euãgelio agit᷑ de curatõe cuiuſdã ſurdi⁊ mu
tr.

irca cu curationẽ miraculoſã qᷓtuoꝛ veſcribũt᷑

Peĩo ponunt᷑ quedã antecedẽtia.⁊ ſũt tria.ſ.infir⸗

miadductio.alioꝝ ꝓipᷣso dep̃catio.⁊ ipᷣiꝰ a turba ſe/

paratio que notant᷑ in thematevbi ſupꝛa.Moꝛalr

p iſtũ ſurdũ ⁊ mutũ peccatoꝛ figurat᷑.
Eſt em̃ ſurdus ad ꝑcipiendũ veritatẽ diuinã.⁊ mutꝰ

ad exequẽdum dei mãdata. vide ſupꝛa. Itẽ e peco

catis vide ſuppa.
IYtem ⁊æ infirmitatibo vide ſupꝛa.
tappꝛehendẽs eum v turba ſeoꝛſum.

8 „

digitum in aurem miſit.ſaliua linguã eius teti
in celuʒ ſuſpexit ⁊ ingemuit tria pꝛtima moꝛalila.ſʒ
ad quartũ ſcʒ ingemuit. Nota ꝙ quatnoꝛ ꝓuocãt
emitũ ſpũalem.ſ.amaritudo wloꝛis in pemitenti-
bus.magnitudo la boꝛis in peregrinãtibo.ſolicitu-
q timoꝛis in pᷣſidentibo.⁊ teneritudo amoꝛis in cõ/
templantibus.

.

ecũdo ponunt᷑ cõcomitãtia⸗ ſunt quatuor. Ms
it.
ſa

ẽ vinculũ lĩgue eiꝰ.·j.x.ti.ij.c.iiij.S.j.b.p torũ.
t loquebatur recte. væ locutione vide ibi. Locutio
Quarto ponunt᷑ quedã miraculũ extollẽtia.⁊ ſũt

duo.ſ:.facti publicatio.⁊ diuini noĩis ↄmẽdatõ.pꝛi
mum ibi. Quãtoq; magis precipiebat tãto magis
plus ⁊c.dve grarumsactiòe vide ſupᷣ.ſcoᷣm ibi. Bene
oĩa fecit. In quibo vbis duo notant᷑.ſ.creatoꝛis ſa⸗
n ola. con-⸗

pientia in reꝝ oꝛdinatione cum dicit. Eñ oĩa.con
ditoꝛis potẽtia in eoꝝ gubematione cũ addit᷑.fec̃.
Pꝛimo dico ꝙ deus omnia bene fecit ⁊ bñ oꝛdina⸗
uit. SGecundo ꝙ deus oĩa bñ gubernat. Iſta matia

Adurer inter wuctoꝛes in libꝛo ſentẽtiaruʒ dil. r. .

trum eus totũ vniuerſum potnit facere meli⸗
tem deus bene fecit oĩa multiplłx.ſ.in oĩ creatõe.

in oĩ remuneratione ⁊c̃.

oĩ oꝛdinatione.in oĩ redemptione.in oĩ punitõe.

Vominicatredecimg.

Bup epiſtola ad Gala. iij. que ſic incipit.

cte ſunt ꝓm iſſio es ⁊ ſemini eius.

In qua epiſtola pꝛimo oñdit?᷑ ꝙ fides xpiẽ reened

antiquioꝛ.d. Abꝛahe dicte ſunt ꝓmiſſiones ⁊c.?

ci fuit illi facta repꝛomiſſio ⁊ ſpecialiterĩ illa. In
ſemine tuo benedicentur omnes gẽtes. Sequitur
ergo ex his duob ꝙ fides xpᷣi fuit ipᷣa lege tꝑe pꝛioꝛ
vide ſupꝛa de fide vel v lege naturali velmoſayca.
Seennds oſtendit᷑ ꝙ fides chꝛiſti eſt ipᷣa lege ſtabi
lioꝛ ibi. Hoc autem dico reſtamentũ confirmatum
a veo. vbi notandum ꝙ ꝓmiſſio facta Abꝛahe fuit

De inani glia vide.ij.part.titu.iiij.capi.j..j.ij.iij.

ercio ponunt᷑ quedã ſoſequẽtia 7 ſunt duo.ſ(. au⸗
um aptio ⁊ vinculi lingne ſolutio ibi.Et ſolutu-

cuius euidentiã notandum q abꝛahã ante legẽ im
mo ⁊ añ circũſciſionem iuſtus fuit.⁊ non fuit iuſtꝰ
niſi merito fidei vt pʒ Gene.xv. Iterũ merito fi⸗

Vlt promii

dicts ppter ſui firmitatẽ ? ſtabilitatẽteſtamẽti dei
Teſtm aũt è ſcriptura autẽtica ? ſolida.·et illa pꝛo/
miſſio fuit ſumme ſtabilitatis. vñ fuit tãte firmita⸗
tis ꝙ lex poſtea data nõ euacuabat eam.
Di em lex euacuaſſet ꝓn E.t
tis nõ eſſet ex ꝓmiſſione ſed exrlgee.
rcio oſtendit᷑ ꝙ fides xpᷣi ẽ ꝑfectioꝛ lege.ibi. Quid
igit lex ⁊c. Morandũ pꝛuno ꝙ qᷓuis lex nõ eẽt effe⸗
ctiua iuſticie nec meritoꝛia bnñdictõis glie.nõ tamẽ
fruſtra fuit vostttz.
uit em lata ꝓpt᷑ pcti ꝓhibitõʒ. ꝓpt᷑ ppli eruditõʒ ꝓ⸗
pter remedij flagitatõʒ.⁊ ꝓpt᷑ futurã ſignificatiõʒ.

lege moſaica vide.j.p.ti.xiiij.c.ij..iij. p totũ.

Aex ꝓpter trãſgreſſiones poſita ẽ. In quibovbis duo
notant᷑.ſ.vt leges ſeruemus cũ dꝛ. Kex. mala
cum addit᷑ pꝛopter trãſgreſſiones. sebemus ergo
leges ſeruare.qꝛ ſicut cecus regitur baculo.ita ho ꝑ
legẽ regitur. vide ſupaaaa.
ecundo debemus mala vitare.ſ.adulterium. vſurã.
bomicidiũ. rapinam ⁊c. de iſtis ſupꝛa in lr̃is ilład-
apratis Pahhbesss.
BDeus autẽ vnꝰẽ.Si veñ noſtrũ imitari volumꝰin hac
vnitate vnũ ⁊ nos eſſe vebemꝰ.qꝛ ſine vnitate ei pla
cere nonpommmgerdcſune.
io ey fide ieſu chriſti daret᷑ credẽtibus vi-

Sup eusn. An. x quod ſicincipit. tĩ oculiq vident
que vos videtis. S S
offertur ſpeculum excitans ad gaudiũ cũ dicit. Pe
ati oculiqui vidẽt que vos videtis. In quibo vbis
duo norant᷑.ſ.ſtipendiũ eoꝝ cum dz. Beati ocki. ſe⸗
cũdo exercitii claꝑ cũ addit. Qui vidẽt. De viſiõt
oculoꝝ vide ſupꝛa iſio. E.
ecũdo pᷣfert᷑ pceptũ regulãs ad viuendũ.ibi.Ecce qͥ
daã legiſpitus v7.

Viliges dum deũ̃ tuũ ey toto coꝛde tuo ⁊c j x.tiij.c.

In hoc euan. quatuo: ꝑ. oꝛdinẽ ꝓponunt᷑. rnege

4 nneRir s ie dilectione vie ſupꝛa Bi⸗
. —

ligẽdus.Et.iiij.p.ti.vj.c.iij.⁊ p oẽs.S.Et ꝓximũ tu
um ſicut teipᷣm. Iſta dilectio veſcribitiiij. ꝑ.ti.vj.
c.iiij. principa lit.c.iij.SOv.
Hoc fac ⁊ viues ⁊c᷑.j.ꝑ.ti.iiij.cxiij.S.j.in prin.

„

Et quis eſt meus ꝓximus.vide quarta pteti. ſexto.c.

Aquarto. 2
Tercio narrat᷑ exemplũ incitãs ad intelligenduʒ.ibi.

GSuſpiciẽs aũt ieſus dixit.NHõ quidã veſcẽdebat ab

rłm ⁊c.incidit in latrones qui œſpoliauerũt eũ

⁊c.j.p.t.vij.c.iij.S.iij. R.modicũ infra.vide etiã ðᷣ ho

mine ſupra h. ſub p.ſ.peccatis ⁊77.
amaritanꝰ autẽ ⁊c̃.vidẽes eũ mĩia motus eſt. e mi⸗

ſericoꝛdis ⁊ oꝑibus miſericoꝛdie vide.iiij.ꝑ.tit.v.c.

xviij. ꝑ omnes. S.
Infundes oleũ ⁊ vinũ. Infundit oleũ penitẽtibo ſpẽ
venie dãdo ⁊ vinũ pctòꝛibus terroꝛem incutiendo.
Doranas ẽꝙ priꝰinfudit oleum quod ẽ linitiuuʒ

dans foꝛmã platis in puniẽdo vł coꝛripiẽdo.⁊ alijs

in coꝛrectione fraterrrrnnn.
uarto infert᷑ wcumentũ inclinãs ad diligendũ.ibi
Vade⁊ fac tu ſiłr ⁊c̃. “—

Dominicaquartadecima.
Suꝑ epiſtola ad abł v. que ſic incipit. Dpũ ambula
te⁊ væſideria carnis nõ ꝑficietis ⁊c. Quia ſãcta mr
ecckia infoꝛmãs filios wcẽs quaſdã regulas gene/
rales ꝓpoſuerat.quaꝝ vna fuit carnalẽ vitã omni⸗
no eſſe fugiendã. Alia fuit.ſ.ſpſialẽ vitã oĩno eẽ eli/
gẽdã. YOdcirceo vt eiꝰ wctrina ꝑfectionẽ cõtineat in
ac pnti epiſtola⁊ ĩ ſequẽtibo las generales regu-

las diuerſis moꝛbis diuerſiſq; medicinis explicat

1 etiam diuerſis ꝑſonis. In iſta epla applicat illas

miſſionẽ.tunc gloꝛia heredita.

ex. mala vitemꝰ

Dominica. xiiij poſt Trinitatis.

Dregulas diuerſis moꝛbis ſpũalibo que ſunt peccata

que oĩno fugiẽda ſunt. In pnti em epła pꝛocedit in
buncmoddduuu.
nimo ponit᷑ generalis exhoꝛtatio cũ dicit. Spiri

tu ambulate.i.ſᷣm diuinũ ſpm̃ bona oꝑa facite.⁊ ½

ſigderia carnis. ſ.delectatões quas caro ſuggerit nõ

pficietis i.ope non cõplebitis. In quibo vbis duo

ſonicgpanunk qũo ſemita bona eſtambulanda
ſiue aĩe ibi. Gpũ ambulate.veſideria carnis caſſan

doa ibi. Et xeſideria carnis non pficietis.
BSꝛuno erge ambulare debemus vias virtutum.
Feza⸗ vide ſupᷣ.Et v vtutibo ibidem.

Dcoo debemꝰ deſideria carnis caſſare. ve carnevid

ſupꝛa. Et væ teſiderijs vide ſupꝛa.

Gpu ambulate veſide. car. non pficie. .par. tit. vj.c.

uiij. . j. e. modicum.j.
Caro concnpiſcit aduerſus ſpũm ⁊ ſpiritus ⁊c̃.qũo h

contentio homini confert mu łtã vtilitatẽ.vide.iij.

par.ti.xvj.ca.x.Sx.in.iiij.colũna.Et.j.par.t.iiij.c.
ij.S.viij.e.modicũ.j.Et quare hoc fit habet᷑.iiij.p.
i.uij.c.ij.S.j.poſt pꝛincipiX76d. =
Sodo addit᷑ exẽ̃plaris explicatio ibi.Manifeſta ãt
ſunt opa carnis que ſũt foꝛnicatio. adulteriũ ⁊c̃.ij.

par.ti.v.c.j. S. x.

——

Fructus aũt ſpũs ẽ charitas.gaudin.pax patiẽtia: .

Aſti fructus ꝑ oꝛdinè eſcribunt᷑iij.par.ti.v.cap.
FI. S.j.p totum.Et.ilij.par.ti.vj.c.vij.S.j.habet᷑ ð
iiſto ganrudiov.e
Yercio ſpiungit᷑ victoꝛialis ↄuerſatio ĩ fine cũ dic.
Mui aũt xpᷣi ſunt. Ille aũt hõ victoꝛialit᷑ ↄuerſat᷑.
vvicijs ac paſſionib carnis triũphat qͥ hec om̃ia
crucifigit er, anogielnetgir “R

Dupꝑ euãgelio Luc.xvij.quod ſic incipit. Sñ iret ihs

in irfm ⁊ trãſibat ꝓꝑ mediã ſamaria ⁊ galyleã ⁊c̃.

Nuãto ꝑceptum bñficiũ maius ?᷑ ⁊ liberariꝰ rfrato
cuotius frequẽtius recolendũ. Cũ itaq; int cun
cta bñficia que hoĩ pᷣſtitit diuina clemẽtia hoc vi⸗

cæatur pᷣcipuũ quo deꝰ pater excharitate nimia ſu
um ſuꝑbenedictum filiũ ad curatõem generis hũa
ni miſit in mũdum ne tamlargũ beneficium cadat
a memoꝛia hominũ in hodierno euãgelio ſub figu⸗
ra ceʒ lepꝛoſoꝝ a chriſto curatoꝝ nos ammonet
ad tantũ beneficium veuotione pᷣepua recolendũ.
Wirca curatõem & iſtoꝝ lepꝛoſoꝛũ in pñti euãgelio

Tamn nobis ꝓponun.

deimo medici ſumma clemẽtia ibi. Dum iret ihs
⁊c..Ooꝛaliter ſamaria interpꝛetat᷑ cuſtodia.galy-
lea traſmigratio.⁊ iõ ſamaria actiuã vitã. galylea
ↄtẽplatiuã figurat.actiua nãq; cuſtodia ẽ pcepto/
rum vi. ↄtemplatiua vo veguſtatio ſupnoꝝ ⁊c.
Scðdo ꝓponit᷑ moꝛbi magna miſeria ibi. Occurre⸗
runt ei.x. viri lepꝛoſi.qͥ pñt ſignificare totuʒ genus
hũanũ peccati lepꝛa infectũ.non tñ oꝛi
octualis.vide ſupꝛa de peccatis.
Jeſu pᷣceptoꝛ miſerere noſtri. In quibo vbis duono⸗

tankt.ſ.peccatoꝛis incitatio ad inuoe candũ cũ dicit᷑.

Jeſu pᷣceptoꝛ.Saluatoꝛis commẽdatio ad miſerã
ðum cũ addit᷑. Miſ. ererenfi. Debet pꝛio pctõꝛ ſem⸗
per deũ inuocare ꝓp ſaltoe.
Becũdo dʒ commẽdare deũ.qꝛ nulli venegat gẽam
ſuã vide ſupꝛa eorone.
Tercio ꝓponit᷑ medide plẽa efficacia — vt
vidit dixit. Ite oñdite vos ſacerdotibo. Tangunt
aũt hic ſex ſpẽs confeſſionis.
Quarto ꝓonit᷑ curatoꝝ mira dr̃ia ibi. Vnꝰ auteʒ
vt vidit qꝛ mũdatꝰẽ ⁊c.bñ dic vnꝰ.qꝛqq adheret ðo-
Vnꝰ ſpũs ẽ cũ illo.rxñs qͥppe ĩ gra auenient᷑ orvnꝰ

quia ab vno exiẽs ꝑ vnum redies tedit in vnũ. Se
vnione ſiue vnitate vide ſupꝛa. t ve gratiarũacti

one vide ſup.

ginal ſed et

7

Domica xv. poſt Trinitatis

Fides tna te ſaluum fecit.iiij.par.ti.viij.ca.j...vj.Et
c.iij.S.iiij.v.vj.⁊.vij.

Domicadecimaquinta
Sup epla ad Walv.ane ſic incipit. Si ſpũ viuimus
ſpũ 7 ambulemus. “
In epla bl inſtruit vniuerſalit᷑ tã platos ꝙᷓ ſpᷣdi⸗
tos dãs qᷣbuſlibet regłas generales ⁊ ſpãles.⁊ vni⸗
uerſis ſiliter regulã generalẽ.Chec.n.epła in ſe con
Werete ſic diuidit.
imo em̃ apls inſtruit generalr oẽs.dlSi ſpũ vi⸗
uimus ſpũ ⁊ ambulemꝰ.i.ſi ꝓ qꝛ.viuimus ſᷣm ſpm̃
ſanctũ vel ſᷣm ſpm̃ rõnabilẽ.directũ ⁊ adiutũ a ſpũ
dinino:ſpũ ⁊ ambulemus.i.ꝓficiamꝰ et meritis et
Vtutibo ſpũalia oꝑa faciendo.
on efficiamur inanis gloꝛie cupidi inuicem puocã
tes.inuicem inuidẽtes.ij.par.ti.viij.c.j.S.ij.pꝰ pꝛin
cipium immediate
S0 inſtruit pᷣlatos ſpãliter.d. Fratres et ſi poc⸗
cupatus fuerit homo in aliquo vælicto vos qͥ ſpũa
les eſtis.i.qui ſpũales eſſe deberis ⁊ ſpũalem vitaʒ
ducere vebetis hmõi inſtruite ſubditũ veſtrum in
aliquo crimine lapſum in ſpũ lenitatis.i.pietatis
⁊ mãſuetudinis. coꝛꝛectõne fraterna vide.ij.ꝑte
ti.ix.c.vj. HMU M
Alter alteriꝰ onera poꝛtate ⁊ ſic adimplebitis leges

pyppᷣi. In quibo vbis apls duo wcet. ſ. poꝛtare legez

amoꝛis ſiue charitatis cũ diẽ̃.Alter alterius.Ser
uare legem amoꝛis ſiue charitatis cũ addit᷑.Et ſic
adimplebitis legẽ xpᷣ. Pꝛimo alter dʒ poꝛtare one
ra alterius quod fit ꝑ mutuã charitatẽ ⁊ cõpaſſio
nem. vide.sS.d oꝑibo miſcdie.ſ.miſcdia. Secundo
lex amoꝛis ? concoꝛdie eſt habendavt legeʒ chꝛiſti
adimpleamuus.
MNã ſi quis ſe exiſtimat ſtare videat ne cadat.ſ.ꝑ pꝛe⸗
ſumptionẽ.œ qua.ij.par.ti.iij.c.vj. —. ð
ercio inſtruit ſubditos quaſi ſingularit᷑.d.Cõi⸗/
ret aũt is qui catheʒiʒat᷑ybo.i.qui inſtruit ſiue ꝛᷣ/
cet ſidites vel ꝓximũ in oĩhus donis.
Muao redit ad inſtruendũ om̃es vniuerſalit᷑ di/
cẽs. Qui.n.ſeminat in ſpũ ſcʒ oꝑando facta ſpiri⸗
tualia ⁊c̃. ððð
um tpᷣs habemus opemur bonũ ad oẽs. In quibꝰ
verbis apls tria facit.
Hꝛimo oñndit bene opandi opoꝛtunitatẽ ibi.Oum
tp̃s habemus. vide. 8. tempus. S
Beno ninaer ocioſitatẽ ibi. Operemur bonũ
ij.par.ti.ix.c.xiiij. .”
Tercio veclarat boni oꝑis generalẽ ꝓficuitatẽ cũ
dicit ad oẽs.
uꝑ euangelio Mathei. vj.qð ſic incipit. Nemo po
teſt duobo dñis ſeruire ⁊c̃. Sicut dicit Auguſtinꝰ
Deus fecit hoĩem vt ſummũ bonũ intelligeret.in/
telligẽdo amaret.amãdo poſſideret.poſſidẽdo fru
eretur. Mani feſtũ ẽ aũt ſᷣm eundẽ q; ſolicitudo et
amoꝛtꝑalium RSnaus ẽ alaꝝ ſpũaliũ ⁊ impediens
volatum hoĩs libeꝝ ad ſuꝑna. Igit᷑ magiſter pꝑfe⸗
ctus ypᷣs q ad terrã de celo vſcẽdit.vt trena de ter/
ra ad celeſtia ſubueheret.oſtendit nobis ĩ hoc euã/
geliog⸗ mũdana cupiditas a ſeruitio vi retrahit.
aĩam ſpũaliter ꝑcutit.hoĩem ignobilẽ facit.⁊ ð deo
conſfid ere cõpellit. Igit᷑ xpᷣs intẽdens nos ab amo⸗
retpalium ad ſpũalium amoꝛẽ inducere quatuor
modis vtit᷑. Pꝛimo.ſ.diſſuadẽdo diuitiaꝝ ſeruitu-
tem.d. Memo poteſt duobo vñis ſeruire ad placitũ
qꝛ ve pᷣcipit hũilitatẽ. dyabolꝰ ſuꝑbiã. v pcipit
pnĩam.caro voluptatẽ.deꝰ diligit pacẽ ⁊ vnitateʒ.
mundꝰ vanitatẽ. Etiã pᷣdicta auctoꝛitas xp̃i expo⸗
nit᷑ bꝛeuiter.iij. par. ti. iij.c.vj.S.ij.in medio.
Scðo.ſ.interdicẽdo nimiã ſolicitudinẽ cuʒ addit.

„ „

Igeo dieco vobis ne ſoliciti ſitis.de ſolicitudie við
ij.par.t.j.c xxv. 1.S.j.ij.⁊.iij. t.iiij.par.t.xij.c.ij.b.
ercio oñdendo iſta p ſititudinẽ cũ dicit. Nonne
a plus ẽ ꝙᷓ eſca.q.d.longe excellit ⁊ abſq; aliq cõ/
paratione. DW 8

Melpicite volatilia celi. Hic phat dictũ ſuñ p ſilitudi

nem.⁊ pꝛimo ꝑ ſiłitudinem ſumptã a creatura ir/
rationabili ⁊ ſenſibili. Secũdo pꝑ ſiłitudineʒ ſum⸗/
ptam ab irrõna bili⁊ inſenſibiliibi.Et de veſtimẽ
to.Tercio ꝑ ſilitudinem ſumptã a rõnabili alteriꝰ
ſtatus ibi. Molite ſoliciti eẽ ⁊c. Quarto ↄcludẽdo
ſcʒ ſuã intẽtionẽ cũ infert. Querite ergo pꝛimuʒ re
gnum vei. Mota ꝗ; triptr ebemus qrere regnũ pi
Rrimo cu wloꝛe amare contritõis. Scðo cũ rubo
re vere ↄfeſſionis.tercio cũ laboꝛe ſari ſfactõis. Eſt
em̃ quadruplex regnũ.ſ.carnis.mũdi.dvyaboli ⁊ 8i
Et cũ militia ſit vita nr̃a ſuꝑ terrã opoꝛtetvt ĩ ali-
quo hoꝝ militemꝰ.væ ſpũali militia cuʒ ſuis armis

vide.iij. par.ti.iiij.c.j.S.iij.⁊.iiij.

Domicaſedecima

apls in hac epla tria facit.

uꝑ epla ad ephe.iij.que ſic incipit. Obſecro vos ne
Tcæficiatis in tribulatõnibo meis ꝓ vobis q; eſt ghia
vꝛa.Dicut dictum fuit in principio dñice pᷣceden⸗
tis epłe.Apls in pſona totius eccłie oẽs fideles in
ſtruxit gen eraliter pᷣlatos ⁊ ſu bditos ſpãlit᷑. Ap:s
nũc ex pſona totiꝰ ecclłie oẽs fideles inſtruit ⁊ obſe
crat ĩ hac epła ne veficiãt a fide ⁊ bonis oꝑibo.ᷣ
fideliter in ipis ꝑſeuerẽt. Yn qua quidẽ epła nl
ſic ꝓcedit. ”
eimo.n.ſuam affectionẽ indicat.d.Obſecro vos
ne deficiatis in tribulatõibo meis ꝓ vobh.ĩ quo be⸗
atus apls hoꝛtat᷑ nos ad boni pſeuerãtiã.d. Ne de
ficiatis a fide vel bonis oꝑib. Scdo oñdit vefici/

endi occaſionẽ friuolãꝗ.d.in tribulatiõibo meis ⁊c.

4

T pſeuerantia vide.S.
coo ſuã petitionẽ ⁊ ea que ſt᷑ ei neceſſaria expli⸗
cat ibi. Flecto genua mea ad pꝛem dñi nr̃i ihu xpᷣi.
vt det vobis ſᷣm diuitias glie ſue. In quibo verbis
duo notant᷑.ſ.oꝑis regulatio vt fine nõ pꝛiuet᷑ cum
dz. FHlecto genua mea. muneris impetratõ ſi digne
poſtulet᷑. pꝛimo opꝰ recte regulat᷑ ſi intẽtionẽ ad eũ
dirigamꝰ ꝑ venotã oꝛonem.æ qua vide.õ.ſcdo q̃re
non ſꝑ exaundimur. œ quo vide.U.. ——

Haobitare rpm p fidẽ in coꝛdito viis 17c vide . t de

coꝛde vide ſupᷣ. In charita te radicati et fundati.
pᷣa vario mõ vcæſcribit iiij.p.ti.vj.c.j.⁊. S. iiij.pn/
ercio ad laudẽ vei grarumactionẽ cipaliter.
excitat ibi.Ei aũt qui potẽs eſt oĩa facere abũdãt᷑
⁊c. grarumsctione vide.8. =ð
De euãgelio huius diei hẽs.S.feria.iiij.poſt letare.
q ſic incipit. Obat ihs in ciuitatẽnaym.

Domica decimaſeptima

Dup epla ad Ephe.iiij. que ſic incipit. Obſecro vos

itaq; ego vinctus in dno vt digne ambuletisvoca/
tione qua vocati eſtis. In eplła pᷣcedẽti apis oſten
⁊ens ſe hꝛe affectũ ĩſlamatũ ad ſalutẽ ꝓximoꝝ ob-
ſecrãs ꝓ finali ꝑſeuerãtia. Mũc vo obſecrat ꝓ vi⸗
tali adherẽtia capiti ⁊ coꝛꝑi q̃ nihil aliud ẽ q; ſpũ-
alis vnitas que fuat᷑ in vinculo pacis. Et beatus

ꝛimo.n. indicat affectionẽ ſuam. d. Obſecro vos
ego vinctus in dño vt digne ambuletis vocatione

qua vocati eſtis. In quibo vꝓbis nos duo wcet ſcʒ

viam veritatis ⁊ aliaꝝ vᷣtutũ ambulare cuʒ dicit.
ſecro pericula mũdi vitare cũ addit᷑. LNAt digne

ambuletis. pꝛimo vebemus viã veritatis ambula⸗-
re⁊ vtutis.de vijs vide.s.ſcdᷣo Rebemns mũdi pe⸗
ricula cauere.x mũdo vide.S. : *

Domica. xviij. poſt Trinitatis.

Scðᷣo explicat ſuã petitionẽ.d. Ch oĩ hũilitate et

mãſuetudie ⁊ patiẽtia ⁊c̃. Soliciti fuarevnitatem
ſpũs ĩ viculo pacis.vbi apls pꝛimo ſolicitudinẽ pᷣ⸗
clpit ſiue ad ſolicitudinẽ inducit cũ dicit. Solici/
ti ſupple eſtote. Scdᷣo ð qͥ ſolicitudo ẽ habẽda cũ

addit. Seruare vnitateʒ ſpñũs FF inarti vfai .

iiij.d.Et.iij.par.ti.xvj.c.x.S.x.in.ij.colũna.Et pn
cipaliter ſolicitudine.ij.par.ti.j.cxxv. .
TCercio aſſignat ſue petitionis rõneʒ ibi. Vnꝰ oñs
na fides vnũ baptiſma.hoc tripłr ꝓbat᷑ ꝙ ſitvna
⁊c.iiij.par.ti.viij.c.ij.S.iiiij. . .
Supꝑ euan.Auẽ. xiiij q ſic incipit.Cũ intraret iſs ĩ
mwmũ cuiuſdã pꝛĩcipis ſabbato maducare ⁊ ipᷣi ob

ſeru abãt eũ. In hoc euãgelio tria nob notãda ꝓ⸗

Pꝛimũ ẽ veſignatio diuie maieſta⸗ ponunt.

tis quo ad ingreſſũ wmus phariſei quod notatur

cum dã. Quʒ intraret ihs ĩ vmũ cuiuſdã pꝛĩcipis
ſob. man. Ponè. In wmd pꝛĩcipis ⁊ alioꝝ pctõrum
Dñs frequenter comedit ꝓpter eo ꝑ emẽdatõnem 7

ꝓpter ſanctitatis oñſionẽ q in dilectõne inimicoꝝ

mõſtrat᷑ vide.S.xve dilectõne inimicoꝝ. Mora q

inimicoꝝ guloſoꝝ deſcribunt᷑ quĩq; modi.ij. parte

ti.vj.c.j.S.v.vj.vij.viij.⁊.ix.⁊ e gula vide.S.ibi.Et
ipiobſᷣuabãt eũ ⁊c̃. .
Scom eſt oñſio diuine veritatis quo ad curatõeʒ
ydropici cum ðꝛ.Et ecce hõ quidã vydropicꝰ. Ve⸗/
nerabilis Beda ĩ omeł.hodierna aſſimilat iſtum
dropicũ auaro.nã ropicus hʒ quatuoꝛ miſera⸗
iles cõditõnes.Eſt.n.tumidꝰ.mollis.põderoſus.
2tinuo ſitibũdus.⁊ auaris vide..
icet ſabbato curare. In quib vbis duo tangũtur.
ſc; iuſta occupatio bonoꝝ:cum dẽ. Licet. recta vi⸗
tatio malorũ cũ addit᷑.curare.ebemus igit᷑ prio
diebo vñicis opiba bonis nos occupare.ij.p.ti.ix.c.
vij.S.iiij.j.pꝛcipiũ.debemꝰſcðo vitare malaĩ iſtis
diebo 1 bñ illos celebꝛare.ð feſtoꝝ celebꝛatõe viõ.õ.
nius vim bos aut aſinus in puteũ cadit ⁊c.vide.õ.
miſcoia.ꝑ bouẽ ſapiẽs quilibet figurat᷑.⁊ ꝑ aſinuʒ
ſtultus.vel hõ interioꝛ ⁊ exterioꝛ.p puteũ intellige
Mecort piculoſitatẽ vel ↄcupiſcẽtie vilitatẽ.
Terciũ ẽ wctrina humilitatis ⁊ hoc in ꝓpoſitõne
parabole ⁊ ſiłitu dinis ꝓ quo addit᷑. Qũ inuitatus
fueris ad nuptias. Hic ſaluatoꝛ ſub quada ꝑabo⸗
la diſſuadet elationem ⁊ ſuꝑbiã ⁊c.⁊ fa ẽ tria.prĩo

ſuppoĩt exaltatõnẽ.ſcõo diſſuadet exaltati elatõʒ.

tercio apponit retrahentẽ ab elatõe onem. Verf.
eſt planꝰ.Exequẽdo ſenſuʒ moꝛalẽ dico ꝙ duo hic
notant᷑.ſ.q ſunt iſte nuptie.que via ad ipᷣasveniẽ/
di. Varie nuptie ſpũales deſcribunt᷑.iiij.par.ti.xv.
c.xxxviij.xxxix.⁊.xl.⁊c̃. J
Qui ſe hũiliat exaltabit᷑ Pꝛĩo hoꝛtat᷑ dñs vnũquẽ
nr̃m ad meritũ vꝓtuoſum cũ dic. Qui ſe hũiliat.ſe

cũdo ſpõdet pᷣmiũ gloꝛioſum cuʒ addit.exaltabit᷑.
de hũilitate vide.iiij. .ti.iiij.c.xij.⁊.S.j.ij.iij.⁊.iij.
ſto ̊ paruus in oculis tuis vt ſis magnus in oculis

—

oñi.tãto.n.apud æũ eris pcioſioꝛ quãto fueris in
ocułtuis ⁊ alioꝝ deſpectioꝛ⁊c.

Domicadecimaoctaua

Supꝑ epla.j.ad Choꝛint.j.que ſic incipit. Of̃as ago
Teo meo ſꝑ ꝓ vo bis ĩ gra ei q̃ data ẽvob ĩ xpᷣo ihu.
n pᷣcedẽti epła ĩſtruit pᷣlatos eccłie aplłs ꝙ exẽplo
ſui debẽt oñdere ſe hĩe ad ſubditos affectũ velica/
tum ipᷣos ve bonis cõmendãdo quod facit apla in
Primo aſſurgit ĩ ei laudẽ iſta epla ſic pcedẽw.
T grarumactionẽ.d.Gf̃as ago eo meo. quibꝰ
verbis aplis nos ĩe duobus infoꝛmat.ſ.o gꝛatias
agere cum dicit.Gras ago.bñficia deirecolere ad
Tns. vo. Dico pꝛimo ꝙ debemus rro gras agẽ de
multis bñficijs collatis. 1ðèèU

ecũdo debemꝰeius bñficia recolẽ ſp ⁊.de quo.S.

—

to.ſ.ĩgratitudiĩe.ij.ꝑ.t.iij.c.ix.⁊.S.j.ij.iij.iiij.v.⁊.vj.

Quia ĩoĩb diuites facti eſtis ⁊c.q dicũt᷑ diuitie ſpũa

les.ij.ꝑ.ti.iiij.c.j.S.ij.c.modicũ pꝰ.vbi ſubiũgit ſe/
cũdo laudis pᷣdicte ↄdignã rõnem ⁊c̃. At mhil
vob deſit in vlla gra.de qua vide.õ.

ercio dat ſanctis ſpem gloꝛie.expectãtiba reuela

tionẽ dñi nr̃i ihu xpᷣi.i.viſionẽ ⁊ cognitõnẽ xpᷣi que

pꝰ moꝛtẽ pᷣſtat᷑ cuicũq; fideli.de iſta diuina viſione

OH e.S. . „ . 1
22ns rto excludit oẽm ſuꝑbiẽdi occaſionẽ in fine.
n die aduẽtus dñi nr̃i ihu xpᷣi.quẽ quidem diem ſꝑ
hĩẽe debetis añ mẽtis oculos vt ſꝑ timeatis ⁊ oẽm

ſuꝑbiã a vobis remoueatis.de timoꝛe vide.S.ſbᷣ li/

tera t.ſ.timoꝛ.

Supꝑ euãgelio math.xxiij.quod ſic incipit. Phariſei

audiẽtes ꝙ ihs ſilẽtiũ ĩpoſuiſſet ſaduceis auener̃t
in vnũ. In hoc euãgelio ĩ aliquibo inſtruimur.

Pꝛĩo veẽ mõ viuẽdi ⁊ diligẽdi ſalubꝛiter qͥ ad vniũ

ſos ibi. viliges dñm veũ tuũ.
Interrogauit eũ vnꝰ legiſlatoꝛ tẽtãs eũ.qũo deꝰ va/
rio mõa nob tẽtatvide.ij.p.ti iij.c.x.S.j.ij.iij.⁊.iiij.
Diliges dñm ⁊eũ tuũ ⁊c̃.j.par.ti.iiij.cxiij.circa pꝛci-

pium. 7.S. ij. Ytẽ iſta dilectio ðivario mõ veſcribit

iij.par.ti. vj.c.iij.⁊ pꝛincipatr.S.v.
datũ.iiij. par.ti.vj.c.v.vide et᷑ ꝑ oẽs.ꝭ.ve dilectõne
ei ⁊ chꝛiſti quõ eſt ſub mãdato ſiue pᷣcepto ⁊c̃.

Secundũ ẽ ſiłe huic diliges ꝓximũ tuum ſicut teipᷣm

iiij.par.ti.vj.c.vj.vide etiã.sã.e dilectõne ꝓximi.
ecũdo de mõ credẽdi veraciter qͥ ad dubios ibi.
õgregatis aũt phariſeis.ſ.qͥ ad tẽtãdũ venerãt.
introgauit eos.d. Quid vobis videt᷑ ve xpᷣo. In qͥ-

bus verbis duo notãt᷑.i.petõꝛis iniquitas veteſta⸗

bilis cum dẽ. Quid videt᷑ vobis. Saluatoꝛis pie⸗
tas mirabilis addens de p Died pꝛimo ꝙ pecca-
toꝝ quoꝛundã magna eſt iniquitas ꝙ oibus bñ
ficijs a xpᷣo receptis ingrati ſunt.ĩmo de ypᷣo eis ni
hil videt᷑ œ quo vide.ij.p.ti.iij.c.ix.per totum.
Secundo notatůmirabit di pietas ꝙ ſic diſſimulat
cum peccatoꝛibo. de peccatoꝛibo vide ſupꝛa.

Sede a dextris meis. Nota ꝙ legimꝰ xpᷣi quadrupli.

cẽ ſeſſionẽ. Oꝛimã qua legit᷑ ſedere ſuꝑ cherubin.
⁊æ qua ĩ pſalꝑ quã intelligimꝰ eiꝰ generaleʒ reſhe⸗
ctu oim cognitõem.de qua cpgnitõe dei vide ple/
nius ĩ euãgelio tcie ferie pꝰ pẽthecoſtes ſuꝑ verbo
cognoſco oues meas.Secundãĩ medio wctoꝛũ.de
qua ĩ Auca ꝑ quã intelligimꝰ eiꝰ vtilẽ pᷣdicatõem.
Tercig a deytris dei ꝑ quã intelligimꝰ plenã pᷣmi⸗/
ꝛum fruitionẽ. Quartã in ſede maieſtatis ſue.de
qua ſupꝛa ĩ ſecũda dñica aduẽtꝰ dñi. quã accipi/
mus vniuerſalẽ meritoꝝ diſcuſſionẽ.

Domica decimanona

Super epiſtola ad Ephe.quarto que ſic incipit. Re
nouamini ſpiritu mẽtis veſtre indnite nouũ ho⸗
minem qui ſᷣ̃m deum ⁊c. In iſta epiſtola apłs do⸗
cet quatuoꝛ ſeruare.
rimo mentem renouare dicens. Renouamini ſpiri
tu.quaſi diceret.vos peccatoꝛes qui diu poꝛtaſtis
tunicam veterem renouamini. Nota ꝙ homo ẽ re⸗
nouandus ſicut ſerpens per contritionẽ ſicut aqͥ/
