Dos pꝛima anime eſt viſio.quomodo ⁊eus in pꝛeſenti

a nobis poteſt videri.quomodo patres veter teſta

menti deuʒ viderunt.a ſimiliter quomodo in nono

debẽt

bia ſunt.

quo modo remanẽt in

teſtamento ⁊c.ibidem.c.uij.
Bos ſecunda aie eſt dilectio ſiue tentio.dilectõ patrie
quõ com ꝑabitur igni. in quo conſiſtit iſta dilectõ
REr in quo actu ↄſuſlit pꝛincipaliter btĩtudo ponũ/
tur veſuꝑ alique concluſiones. ibidem.c.v. S. ſ.
os tercia anime ẽ fruitio.que eſt œlectatio ſiue gau

dium quod habent ſancti in deo viſo 7amato. q̃d

eſt amare ſᷣm ph̊m.ibidem.c.vj.
ote gloꝛificatoꝝ coꝛpoꝝ quomodo iuſti fulgebũt ſi⸗
cut ſol qũo comꝑantur ſoli ⁊c.⁊ quare iſte quatuoꝛ
ſufficiunt non plures. ibidem. c. vij.
os impa ſſibilitatis quomodo erit in coꝛpoꝛib glo
rificatis. ꝑ quid erunt iſta coꝛpoꝛa impaſſibilia. ⁊ ĩ
quibus conſiſtit ⁊c.c.vij.S.j. .
os ſubtilitatis coꝛpoꝛum gloꝛificatoꝛum in quo cõ
ſiſtit.⁊ duo erroꝛes fuerunt aliquoꝝ te wte ſubtili

tatis. Iſti erroꝛes damnãtur.⁊ quomodo coꝛpus il
lud tranſit ꝑ ianuas ⁊c.ibidem.c.vij.Stij.
Bos a gilitatis quid eſt.ꝑ que eſtiſta agilitas.i vtruʒ
motus corpoꝛum gloꝛificatoꝛum ſit in inſtanti.ibi
dem. c. vij.S.iiij. .
Dos claritatis quomodo erit in coꝛpoꝛibus gloꝛioſis
quomodo erunt lucidiſſima coloꝛibus. pulcerrima
⁊ peruia.ibidem.c.vij.S.iuiij. .
Dos que datur viro a muliere pꝛo onere matrimonij
Egdiu durat. due ſunt ſpecies wtis ⁊c. tercia parte
Sotem in ulbus caſibus maritus lucratur.et nun/
quid mulier poteſt repetere wotẽ ibidẽ. S. j. 2.ij.
Dos cui ⁊ quando eſt reſtitu enda.ibidem.S.iij.⁊.iiij.

Dubia ſunt in partem meli

oꝛem interpꝛetanda ſ. ea facta quoꝛum dubium eſt
quo animo fiunt.Eſt vna ve regulis iuris q̃ ⁊ decla
ratur pꝛima parte titu.xx.c.vnico ſub litera d.ſ.du⸗

dubijs tutioꝛ vis eſt ẽ eligenda. Eſt vna de regul
iuris que 2 declarat᷑ ibidem ſub d. WWäl
In toto nõ ẽ dubiũ partẽ contineri. Eſt vna re re⸗
gulis iuris que ⁊ vclarat᷑ ibidẽ ſub i.ſ.in toto.
nbia in iure diuino naturali ⁊ in iure humano po⸗

ſitiuo vclarare.quo poteſtatẽ ſiue iuriſditionẽ ha-

ber papa. et veclarare dubia in aliquibus cõtingit
Dup erreres bararioi8]. MMw
Vtrum dubius in fide ſit cenſendus hereticus. Et du
bium eſſe in fide contingit quinq; modis. tercia ꝑte
ti.xxij.c.v. yx Rx. .
ubioꝛũ veterminatio ad quos magis ſpectat.de vſu
ris ⁊c.ij. par.ti.j.c.vij.S.cnij.
Pnellum eſt bellum particulare.⁊ fit a duobus.quare
fit duellũ.quomodo pꝛohibitum eſt in lege diuina.
naturali ⁊ poſitiuo iure.iij.par.ti.iiij.c.iiij.S.ij.
Buellantes vtruʒ conſuetudo generalis excuſet a pec
cato. ponuntur deſuper vanie opiniones. que et de⸗
clarãtur ibidẽ.S.iij. èM
Suri coꝛdis ꝓpꝛietas q̃ ſunt.qũo eſt emolliendũ.quo⸗
modõ eſt cuſtodiendũ ⁊c. j.par.ti.iiij.c.xiij.S.ij.
Euricia coꝛdis que mala facit.⁊ quid ĩpoꝛtat obqu⸗
ratio.j.p.ti.iiij.c.xiij..iij.ibi.de ſeptima vide plus
obduratõe.j.ſub lr̃a o.ſ.obduratio.
Buricia in peccatis quomodo ſit multum periculoſa
ij.par.ti.viij.c.ix. r
vurum vt lapis quomodo peccatũ facit hominẽ ſiue
eius voluntatẽ.j.par.ti.iiij.c.xiij.S.ij.b.

Bꝛietas Eſpecies gule
qũò gula diuidit᷑ ĩ comeſſatõem ⁊ ebꝛietatẽ
2 c ebꝛietas ex vino diuinali.ex vino crimi⸗

nali 7 e vine materiali ⁊c. ij.par.ti.vj.c.ijj.
Ebꝛietas ꝙ fomes ð et nutrimentũ ommiuʒ vicioꝛum

oſtenditur ibidẽ. SF).
Ebꝛietas vnde dr.culpa ebꝛietatis ĩ immoderato vſi⸗
ꝙ contingit tripłr. ꝙ petm̃ moꝛtale ẽ pꝛobat᷑.⁊ qũo
clericis interdicitur.ibi.S.jj. “
Inebꝛiatõnis effectꝰſequẽs ẽ multiplex ꝓbaturꝑ pᷣs.
alias auctoꝛitates.ibidẽ.S.ij.
Ebꝛietas quo abſoꝛbit vſuʒ rarionis.⁊ĩ ebꝛietate ſũt
attendẽda effectus ↄſequẽs ⁊ actus pᷣcedẽs.⁊ qũo in
telligitur auẽtas ph̊i ꝙ ebꝛietas meretur dupliceʒ
maledictionẽ.ibidem.S.iiij.
bꝛietas ⁊ voꝛacitas quomodo pꝛohibentur clericis
⁊ quando licite poſſunt eſſe leti in conuiuijs ⁊c.iij.x
te ti. xiij. c. iij. S. iij. .ſꝭ
rietate quidẽ euchariſtiãẽ euomens quam penam
incurrit m canones.iij par.titu.xvij.ca.xxj. S.v.ibi
bꝛietate que mala homini pꝛoueniũt.iiij.par.titu.
uiij.c.v.ꝭ.j.poſt mediũ.At que bona pꝛoueniũt ho
mini ex ſobꝛietate.vide ibidẽ añ.

Eccleſia ſacta dicitur regia
propter multa.⁊ etiã pꝛopter ꝓpꝛietates reg ine. et
qno ipᷣa regia ſtat coꝛã co oꝛnata ⁊ decoꝛa ta varijs
Virtutibo.iij. par.in pꝛologo.S.j.
Sccleſia qu omodo habet claritatẽ cognitionis et ſa-
piẽtie in ſe.⁊ qo ſapĩa eccłie apparet mirabil.ma⸗

xime in eius wcumentis.in eius ſacris ⁊ eius toꝛmẽ

tig ige. F.
OQcclia qũo habuit ſtatuũ varietatẽ. officioꝝ gratia
rum. vnde ⁊ quomodo dꝛ eccleſia.qñ dẽ eccleſia in⸗
choa ſſe ⁊c.ibidẽ.S.iij.
Ecckie ſtatꝰſumitur tripłr.⁊ circa ſtatũ ſpũalẽ tria no
tãtur. ⁊ decuit in ecclłia eẽ diuerſitatẽ ſtatuũ offici/
oꝛum ? graduum pꝛopter tria. ibidẽ.S.iiij.
cłie ſtatum large ſumẽdo qũo in ipᷣa hõ ẽ conſtitu-
tus ꝓpetue ad cultũ vei.⁊ quũo a xpᷣo effectiue ẽicho
ata.qũo nũc ſtatus ſumit᷑ ⁊c.ibidẽ.S.v.⁊.vſ.
Eccleſiaꝝ bona quevacant.qũo epᷣi circa ipᷣa debẽt eẽ
ſoliciti. iij. par. ti. x. c. ij.
e ecchia ponitur thama ex pſal. qð ⁊ de ipᷣa veclarst᷑.
iij.par.ti.xij.c.j.

— „

ccłia qũo accipitur pꝛo collectione fideliũ generali

que bonis ⁊ mał repleta ẽ.et illa mixtura multipxx

ẽ figurata in veteri teſtamẽto.⁊ tolerãtia maloꝝ q̃⸗
re eſt fienda.ibi.S.j.
ccleſia quomodo accipitur pro congregatione fide-
lium btoꝝ ꝑ charitatem xpᷣo incoꝛpoꝛata.quis nõ
paree dici de ipᷣa eccleſia.que deſtruunt iſtam eccle⸗
lam.ibidẽ.S.ij.
Eccła quomodo geeilu pꝛo edificio materiali.quõ
pꝛimo epᷣus eam vebet bñndicere.quid væſignãt pꝑtes
ecclie.⁊ quomodo deus tripłr bñdicitur in ipᷣa eccle
ſia.ibidẽ.S.iij.⁊.iiij.
Varietates qꝗᷓ ſunt in eccłia vt lapides cementũ.tectũ
⁊c.quid ſpũ aliter ſignificant.ibi.S.ꝰ-.
Eccleſis ẽ locus determinatus vbi deꝰ adoꝛatur ſpãli/
ter ex triplici ratione.⁊ẽ triplex ratio quare ⁊ĩeccle
ſia adoꝛamus ad oꝛientẽ.ibidẽ.c.ij.
EAeſta ſi eſt fundata ĩ alieno loco dno ignoꝛãte qͥd
it faciendũ.⁊ eccliam nemo edificare poteſt niſi au

ctoꝛitate dyoceſani qui primo ponere debet prima

riũ lapidẽ.ibi.c.ij.S.j.2.ij.

Eccłiam quis teneatur cũ indiget reꝑare.⁊ exemptiñ

pnt conſtruere oꝛatoria in locis inexemptis ſine dy

oceſanoꝝ licentia ⁊c̃.ibi.c.ij.S.iij.⁊.iiij.
Ecclia et precipue conſecrata oꝛatoria. monaſteria et
hmõi non debẽt reuerti ad ſecularẽ habitationẽ ĩ
ꝓphanos vſus.⁊ altare non licet ↄſtruere in ecclia ſi
ne licẽtia epᷣi ⁊c.ibidẽ.c.ij.S.v.
Eccleſie unmunitas quid ẽ ⁊ eccleſie conſecrate habẽt

„* —

tantã libertatẽ ꝙ ex ipᷣis nihil poteſt recipi ⁊ qii de
bent ſepeliri in eccleſia.laici cum clericis non debẽt
in choꝛo ſimul habitare.⁊ que fierinon debent ĩ iſt.
lo cis.ibidẽ.c.iij. .

Eccleſiã fugitiue accedẽtes uantũcũq; ſunt malefa

ctoꝛes non pñt v ipᷣa extrabi.quitñ pnt extrahi abſ
qꝙqqB violatione ⁊c.quantũ ſpaciu hʒ immunitas.qlit

beat talis vefendi ⁊c.ibi.c.iij. .j.

Eccleſiaſtice ꝑſone nec eccłia nõ vebent fatigari anga
rijs.in nccitate tñ excipiũtur.quantã immunitatẽ
hʒ eccleſia circa res tꝑales ⁊c̃.ibidẽ.c.iij.S.ij.
ccleſiaꝝ immunitatẽ violãtes quã penã incurrunt

ſimiliter qui occupant bona vacantiũ ecclłiaꝝ ⁊c.

ibidẽ.c. iij. . iij. =ð R.—Mẽ
ccleſiaꝑ ĩmunitas vñ dꝛ.quid ẽ.in quo conſiſtit qũo
contra eã fit. ⁊ que priuilegia eccliarum ⁊ ꝑſonarũ
eccliaſticaꝑ.ibidẽ.c.iij.S.iijjj.
Eccleſie libertas vel immunitas qũo dꝛviolari.ponũ
tur veſuper multe queſtiones q ad multũ œclaran
Eccleſiaꝝ cẽſus et tributa veſcribuntur ſupꝛa ſub lr̃a

cC.ſ.cenſus.et.iij.par.ti.xij.c.iiij.

Eccleſiaſticarum reꝝ alienationẽ vide ſupra ſb as.

et.iij.paxr.ti.xij.c..Yv.. J
Eccłiaꝝ ↄſecratio veſcribitur ꝑ thema ex pᷣs.qð et v
vclaratur.qũo nos vebemus ⁊eo ↄſecrare ⁊ edi
ſicare eccłiam ſpũaliter.iij.par.ti.xij.c.vyj.
Eccliax ↄſecratõe.vij.fiũt coꝛꝑa liter.qꝓ nobis ſpũa/

liter exponũtur.quõ ibi deꝰ ĩ medio.et ponũtur de

eccleſia tria mem bꝛa.ibidẽ.S...
Anima quomodo ſanctificatur ad ſimilitudinẽ cõſe⸗
erstionis eccleſie.ibidẽ.
ccleſia materia lis multiplr nominat᷑.que ſpũaliter

exponũtur.⁊ vcẽ concurrunt ad ſanctificationẽ aĩe

figurata ꝑ ea que fiunt in ſanctificatione eccliema
terialis.ibidẽ.S.ij.
Excleſia ſiue templũ aĩe quomodo violatur ⁊ quomo
v reconciliet᷑. Et eccleſia nõ poteſt recõciliari niſi
ab epo.⁊ qñ pꝛeſumitur ꝙ eccłia non eſt conſecrata.
quare conſecratur.ibidẽ.S.iij.
Eccleſia in quatuoꝛ caſibo polluitur ſiue violat᷑. et ſꝑ
indiget reconciliatione.ibidẽ.S.iij.
Eccleſia qñ ẽ violata pꝛopter q̃tuoꝛ pᷣdicta.qͥs poteſt
eã reconciliare et quõ ⁊c.ibidẽ.S.v.
Eccleſia nõ ↄſecrata qñ iſta violatur.⁊ qũo ⁊ ꝑ quem
cebet reconciliari.ibi.S.vj. .
Eccleſiaꝝ cimiteria bñdicta etiam gaudẽt pꝛiuilegio
ſicut eccleſie.ita violãtur ⁊ reconciliãtur ſicut eccle
ſie. ⁊ cimiteriũ cenſetur pollutum. quãdo ecclia eſt

polluta ⁊c.ibidẽ.S.vij.
ccleſia ↄſecrata vebet iterum conſecrari in tribo caſi
bus. ibidẽ.S.vij.
Eccleſie ↄſecratio alia eſt.⁊ alia altaris.ideo vna ſine
alia fieri poteſt. Altaria quomodo ⁊ebẽt cõſecrari
conſecrata iteꝝ conſecrari.et quãdo.et qũo hoc eſt
neceſſe ⁊c.ibidẽ.S.ix. S
Eccleſiaꝝ veneratio q̃lis dʒ eſſe.quõ ſit ad ipſam acce
⁊ndũ.quid ibi agendũ.quomodo ⁊ eccłia ſiue tem
plũ ẽ venerandum.ibidẽ.c.vij.R totum.
Eccleſie oꝛnatum quomodo poſite cauſant reliquie ⁊
ymagin es ſanctoꝝ.⁊ qũo debẽt adoꝛari.quõ erqũ
cecet ſctõs veneran Ade vtꝝꝑ ecclłia poſſit errare ĩ ca
noniʒatione ſanctoꝝꝑ.ibidẽ.c.viij.ꝑ totum.
SDe adoꝛationibo in eccleſijs vide ſupꝛa ſub lr̃a a.ſ.ado
ratio.Et ibidẽ.c.ix.ꝑ totum. .
Eecleſiaꝝ ceuotio que ⁊ qualis vebet eẽ.vñ dꝛ veuotõ
⁊tc̃.et de oꝛnatu eccleſie.vide ibidem varia.et aq̃ᷓ
bñdicta ⁊c̃.ibidem.c·x.pꝑ totum. 2
Eccleſiain cui licet oꝛnare.et qũo non vebent ibi fieri

.

ſuꝑ fluitates, ibidem.c.x.S.ji.

—B

Se eccleſiaꝝ vicarijs in diui

De ecckiarum oblationibus vide.j.ſbᷣ lrao.ſ.oblatio.
Et ibidem. c.xj. ꝑ totum.

Eccleſiaꝝ patroni vide.j.ſub lr̃a p. ſpatroni. ibide;

ca. xij. per totum.
Eccleſijs ſiue ĩ capellis vbi monachi habitant populꝰ
per monachũ non regatur. ſed capellanꝰqui popu⸗
lum regat ab abbate per conſiliũ monachoꝝ inſti-
tuatur ⁊c.iij.par.ti.xvj.c.ix.S.iij.

Eccleſiaʒ parochialem quomodo nemo ceinceps ali⸗

cui non conſtituto ĩ etate legitima ⁊ ſacerdotio cõ/
mendare pᷣſumat.quod vlterius declaratur iij. par.
ti.xix.c.xj.S.ix. .“

ccleſia quomodo paſſa eſt decem magnas perſecuti

ones.quibo iſti figurãtur.qui fuerũt iſti ꝑſecutoꝛes
1c.j.par.ti.v.c.ij.S.viij.. H

Eccleſia qũo figuratur ꝓ vineam multiplici ecauſa.

cckiaſticalis vnitas pꝛobatur ex ſcriptura.⁊ quomõ

neceſſaria eſt ad ſalutis conſecutionẽ.⁊ quibo figu/
ratur iſta vnitas ⁊c.j.par.ti.vj.c.ij.S.v.e.

Eccleſie ſuffra giũ ẽ triplex.⁊ qui participes ſunt. erq

non ⁊c.j.par.ti.vij.c.iij.S.iij.pertotum.

ccleſia ſiue templũ eſt triplex.eſt ſyna oßa materia⸗

le. eſt eccleſie ſpuale.⁊ eſt gloꝛie ſupernale.j.par.tit.
Ante eccłias quomodo communiter ſunt artifices.lu
ſoꝛes.venditoꝛes ⁊c.⁊ qũo per illos exercetur vſura
et wlus.ij. par. ti. j. ca. vj. S. ij., e.
Eccke curã vtꝝ pᷣlatus committere poſſit ↄſanguineo
ſuo poſtpoſito melioꝛi.ij. par.ti.j.c.xx. S.ij.

Eecchia militãs habet ĩ ſe tria genera ſacrilegoꝝ xeflẽ⸗

ga ſpũualiter.ij.par.ti.j.c.xxj.S.v.vj.⁊.vij.
Ecclia qũo aſſimilatur naui.et quomodo in iſta naui
ex mari huius mundi tranſire debemus vt ad celuʒ
perueniamus. t ſeptẽ iuuamina ſunt que habent
in iſta naui.ij.par.ti.ij.c.j.S.xxiij.
Eccleſia vniuerſalis quomodo diciturnauicula qua
diuerſi nauigant per mare huius ſeculi ad poꝛtum
ſalutis.que eſt iſta nauis.a quo regitur.et cui figu⸗
ratur ⁊c̃.ij.par.ti.ij.c.j.S.xxiij.
Eccleſia non poteſt habere melioꝛem pꝛotectoꝛẽ ⁊ foꝛ
tioꝛem qᷓ veum.et quomodo ipe triplici ſcuto ſuos
pꝛotegit.ij.par.ti.xij.c.vij.S..i.j.
Se eccleſia vide etiam infra ſub litera t.ſcʒ templum.
ontra eccleſiarum pᷣlatos.religioſos ⁊ pꝛedicatoꝛes
pypocritas inuehit wuminus ſeptem maledictiones.
ij.par.ti.iiij.c.vij.S.iij..,.
EFerlha ſtice pſone ue dicũtur que gaudent pꝛiuilegio
clericoꝝ.7 ie unt vere iſte perſone eccliaſtice. et q̃ᷓ
non.⁊ que ſub dubio.iij.par.tit.xxiij.c.ꝰ.
In eccleſiaſticã ꝑſonã manus violẽtas inijcientes ex
coĩcati ſunt maioꝛi ſnĩa ⁊c.iij. par.ti.xxiiij. ca.ſ.
Ecckłaꝝ incẽdiarij et effractoꝛes excõicati ſunt maioꝛi
ſnmia ⁊c.iij. par.ti.xxiiij.c.xj.xij.⁊.xvj.
ccleſiaꝝ vica rijs in diuinis. ⁊ de vicaria ⁊ bñficijs
vide varia.iij.par.ti.xix.c.x.S.iij.⁊.iiij.
Eccleſiaꝝ pꝛouiſoꝛes ⁊c᷑.quomodo debent viſitari apᷣ
latis.⁊ ᷣ quibus ſunt interrogandi.iij.par.ti.xx.c.

Eccleſiaſtica ptãs qũo ſignificata . ſeptẽ claues 77.

iij.par.ti.xxij.c.iij.vide etiam.c.iiij.
iij.par.ti.xxij.ca.iij.S.v.b. “
Eccleſie caput ⁊ omniũ hominũ ᷣm diuerſos gradus
quomodo ẽxpᷣs.⁊ quomodo eus caput eccleſiemi-
rabiliter exaltauit ⁊c̃.iij. par.ti.xxx.c.j.S.j.
Eccleſiaʒ ſiue templũ ſpũale quomodo intrat dyabo⸗
lus.⁊ ſpoliat illud.ſ.recipiendo ſeptem bona ab ho

„

iiij.par.ti.xiiij.ca.vj.S.vij.db.

mine que ſignificãtur ꝑ illa que in templo babent᷑.

Ecchliaſtica poteſtas alia a papa ſubeſt eiquo ad tria.

Egificioꝛum ſunt trespar/
tes.pꝛima par.ti.j.ca.iij.S.iij.ã7.

Edificatoꝛes wmoꝝ ⁊c.quo vario mõ fraudem ↄmit
tunt in officio ſuo.iij.par.ti.viij.c.iiij.S.viij.

Effungens chꝛiſti ſangui/
nem in miſſa quam penam incurrit ſᷣm canones.iij
par.ti.xvij.ca.xxj.S.v.ibi.Lriceſimuſquartus. Ce
tera vide infra ſub miſſa.
Effundere ſanguinem humanum vide hic in tabula.
bomicidium. occaſio ⁊ defendere. HM

Eligi quomõ debet pꝛelatꝰ

ad quos pertinet æ iure iſta electio.qui nõ poſſunt
eligere. vo cem non habent in electione.qui nõ ſũt

vdonei.iij.par.ti.xix.c.ij.
Electio infra quantum tempus fieri debet.quomodo

electoꝛes pꝛeſentare vebent electum. quam penam

incurrunt non patientes.et electus infra menſem te
netur conſentire.ibidem.S.j.

Electio in quo loco fieri ebet. qũo debent vocari ele
ctoꝛes.abſens qũo conſtituere poſſit ꝓcuratoꝛem.⁊

quo ſit faciendũ.qñ non concoꝛdant ⁊c.ibi.S.ij.
lectõis foꝛma ſiue modꝰqũo ẽ ꝑ ſcrutiniũ.p cõpro⸗
miſſũ ⁊ ꝑ oẽm inſpirationẽ.et qũo debẽt int᷑ ſe ſcru⸗
tari.⁊ qũo ꝓceditun ꝑ ſcrutiniũ.ibidẽ.S.iij.

lectio qñ ⁊ qũo ẽ caſſanda.⁊ electiones clãdeſtinere

pꝛobantur in iure.⁊ qui ſcienter eligit indignũ q̃n-
tum peccat ⁊c̃.ibi.S.iiij.
Shg quis poteſt.ĩ qua etate vebent eſſe electi.⁊ quo/
modo abbas quomodo religioſi.⁊ qũo clerici alte
rius dyoceſis.ibideʒ.S.v.
Eligi quis nõ poteſt. Electus poſt ↄſenſum ↄiũgit᷑ vt
ſponſus ecclłie acqͥſite.ſi electus añ confirmationem
admiſtrat remouedus ẽ zc.ibidem.S.vy.
lectionis ius an acqͥrat᷑ religioſo extra oꝛdinẽ ſuum
quid ſi due electiones fiãt.qͥd tunc eſt facienduʒ.et
Inñ iteꝝ tenent᷑ eligere. ibidẽ. 5. vij.
Electio monialiũ qualiter fieri debeat.que debet eli⸗
gl. quot annoꝝ tenet eſſe. que debet pponi in electi⸗
one.quomodõ collatio fieri debet ʒeli ad ʒelum ⁊c.
qũo fieri vebet appellatio.ibi.S.viiif.
Electio ꝑ ↄpꝛomiſſonẽ quã poteſtatẽ habet.cui ↄmit
ti põt.qñ reuocari poteſt.⁊ qñ electio non valet niſi
dicãtur aliq̃ ꝓba ĩ ſingulari.qñ hmõi ptãs veuolui
tur ad ſuum ſuperioꝛẽ ⁊c.ibidem..ix.

lectio ꝑ communẽ inſpirationẽ quo fieri debet.que

ſunt ncẽia in iſta electione ⁊c.ibidẽ.s.x.

Poſtulatio qͥd ẽ.qͥ ſit poſtulãdus vł non.vtꝝ clericꝰ

alterius dyoceſis ſit poſtulandus vel poſſir eligi.et
vtꝝ religioſus vebet poſtulari ⁊ eligi.ibidẽ.c.iij.

Aaquo ſit aliquis poſtulandus.quis poteſt poſtulare

quis effectus poſtulationis ⁊c. ibi.c.iij.S.e..
Electoꝛum confirmatio a quo eſt fienda.qualiter fie.
ri vebet confirmatio.que poſſunt obijci cõtra ipaʒe
qñ eſt irrita.qũo ſit faciendum.quãdo obijcitur ele
cto aliquod crimẽ ⁊c̃.ibi.c.uij.
enũciatio q̃ fit ĩ electiõe veſcribitur vario mõ infra
ſub Ira r.ſ.renũciatio.⁊ ibidem.c..
n electione quomodo vario modo committit᷑ ſymo⸗
nia.ij.par.ti.j.c.v.S.xx.

ligẽtes ſciẽter indignũ ĩ epᷣm contra foꝛmã iuris.ele

ctoꝛes ſunt ſuſpẽſi ꝑ trienniũ a bñficio.ponitur de
clericis.iij.par.ti.xxvij.c.iiij.infra mediinñn.
Electio pape vario mõ veſcribit᷑ ſupꝛa ſpᷣ lr̃a c.ſ.cardi
nales.⁊.iij.par.ti.xxj.c.ij.S.v.vj.vij.viij.ix.x.⁊.xj.

Electoꝛes imperij qui ſunt ⁊c.vide infra Imperatoꝛ.

2

2.iij.par.ti.xxij.c.v. S.xiij.

Electio deſcribitur pꝛour eſt actus voluntatis.ꝙ ſit

CE. ante. M.

actus voluntatis ꝓbatur 7 quid impoꝛtat. quare

non ẽ electio bꝛutoꝝ.j.par.ti.iiij.c.vui.
Electio ẽ eoꝝ q̃ ſũt ad finẽ ſiẽ volutas ẽ finis ꝓbatur
ꝑ phᷣm ⁊c.⁊ electio ẽ reſpectu hũanoꝝ actuñ ⁊ paſſi-
biliũ tm̃.et non ẽ exnccitareĩ hoĩe ibidem..j.
Electio eſt ᷑plex.pma ẽ etnaład ſuꝑnã felicitatẽ.ſcõa
rõnalis ad humanaʒ dignitatẽ.⁊ tercia virtual per
noſtrã voluntatẽ.ibidem.S.iij.iiij.⁊.v.
Electionis ſunt tria ſigna.ibidẽ.S.iij.b.
Ad hoc vt electio iſta rationalis ſit tria requiruntur
ibidem.S.iiij.b. .
Electio ſepulture veſcribitur vario modo.j.ſub lr̃a ſ.
ſq; ſepulturã..iij.par.ti.x.c.Yx.
lemẽta qũo nob manifeſtãt veſtigiũ ſcciſſime trini⸗
tatis.iiij.par.ti.x.c.vij.S.vj.infra mediũ.
Elemẽtis qũo ↄſtituitur homo.et ad qͥd iſti ſunt ma-
gis inclinati qui plꝰparticipant cũ vno ꝙᷓ cũ altero
⁊c.j.par.ti.j.c.vj.S.j.b.vel in medio.
Elemẽta ſiue oĩs creatura quo t᷑plici voce alloquitur
hoĩem vt ſit vo gratꝰ⁊cůj.par.xi.iij.c.vij.S.j·
Elementis qũo figurãtur euãgeliſte.j.par.tit.iij.c.iij.
ij.et.j.in.ij.colum. .
Elemoſyna quo opponitur obdurationi ↄtra miſeri
coꝛdiã.qũo iſta miſcðòia pꝛocedit ex charitate q̃ na⸗
turaliter inducunt ad miſcðiaʒ ⁊c.iiij.par.titu.v.c.
xviij.S. ij. añ medium. ”
Anoſpne quomodo ſubueniendũ eſt ĩ miſerijs ali-
zũ.que ſunt motiua ad dandum elemoſynas.qũo
elemoſyna diffinitur.qũo elemoſynã dare ẽ actꝰmi
ſericoꝛdie.ibi.S.iij. .
Elemoſynarũ genera ſunt.vij.ſ.paſcere eſurientẽ.po/
tare ſitientẽ.veſtire nudũ.recolligẽ hoſpitẽ.viſitãe
ifirmũ.redimere captiuũ.a ſepelire moꝛtuũ.ibidem

uij.
hun ſpũales ſũt.vcere ignoꝛãtẽ. ↄſulere dubitanti
coſolari triſtẽ.coꝛrigere peccãtẽ.remittere offẽdẽti
ortate oneroſos.⁊ pro pctĩs exoꝛare.ibidẽ.ꝭ.v.
emoſyne coꝛpales et ſpũales qũo comꝑant᷑ adinui
cem.quomodo ſpũales ſunt potioꝛes coꝛpꝑalibo tho
octe uoltem. .nf.
Ad elemoſynã ⁊ miſcõiam qũo nos inuitat ſcriptura
incitat natura.et animat rationał creatura.et qũo
ipᷣa elyna fieri vebet recto aĩo.v licite acqͥſito.⁊ in-
digentie ſubiecto. ibidem. S. x.
Elem oſyne fructus quis et quãtus ẽ.⁊ quomodo va/
rij per elemoſynã et miſericoꝛdiã maxima bona ſũt
conſecuti.ibidem. .xj.
De elemoſyna vide etiam.j.ſub miſericoꝛdia.quia ad
propoſitum.
Elemoſyna non eſt danda pauperibus pro oꝛatione
ab eis fienda.taniꝙᷓ ex hoc quis intẽdat emere oꝛati⸗
onẽ. ſed gratuitũ bñficium.oſtenditur et pꝛobat᷑.ij.
ar. ti. j.c. v.S. xvj. c.

Elemof yna quomodo ſit danda pauperibo. ij par. ti.

Elemoſyna miſcia quomodo enaditur ſnĩa hoꝛri/
bilis damnationis.et conſequitur homo ꝑ ipᷣas re-
conciliationẽ a veo.⁊ oꝑa miſericoꝛdie deicribũtur
Tc̃.ibidem.S.ij.per totum.
EGlyne et miſericoꝛdie q̃druplex fructus ẽ in pñti.vtꝝ
elemoſynã facere ſit in pꝛecepto.qũo de nccitate ad
ipas tenemur ⁊c̃.ibidem.S.iij.⁊.iiij.
Elemoſynas dare qñ eſt moꝛtale peccatũ ponũtur dłe
ſuper quinq; caſus.ibidem.v. .
Elyna et miſericoꝛdia quomõ euaditur ſnĩa hoꝛribił
damnatiõis.et quomodo opera miſericoꝛdie vebẽt
exerceri ad pꝛoximos ⁊c̃.ij.par.titu.j.c.xxiiij.S.ij.

Elemoſyna. oꝛatio vel ietuniũ quod hoꝝ eſt magis ſa

tiſfactoꝛiũ.iij.par.ti.xiiij.c.xx.S.iij.

Religioſis qũo licet et qũo non licet viuere ce elemo⸗

Epiſcopus quõ debet eẽ ſolicitus ĩ aferẽdis bũficijs.

ſynis. t qũo quadruptr viuere pñt veᷣ elemoſynis

c.iij.par.ti.xvj.c.vj.S.ij. ,„ —
Emptionum ? venditionũ
varia materia de ippis deſcribitur.j. ſub lĩ̃a v.ſ.vẽdi
tio.et.ij.par.tit.j.c.vij.viij.et.xi. Vlide etiã.j.ſub
lr̃a m.ſ.mercatoꝝ.r ſub lr̃a n.ſ.negociatoꝝ.⁊ ib lĩs
c.ſ.contractus. H
Emens blada ſub tpe meſſiũ? tꝑe vindemiaꝝ vinuʒ.
et alios fructus vt in futuro carius vendat.qũo et
qñ eſt turpe lucꝑ.⁊ qũo ⁊ qñ eſt licitum ⁊c̃.iij.parte
ti.j.c.xxiij.S.xxſj. .
Emens furtũ quo ille incurrit multa mala.ij.par. ti.
j.c xij.S.xvj.xvij.⁊.xviij.
Emptõe quo quis efficitur ſeruus.⁊ que ad hoc reqͥ

runtur.iij.par.ti.iij.c.vj.S.v.

Emprione 7 vẽaitione ſpnaliũ.qũo multipłr ↄmitti/
tur ſymonia.que dicũtur ſpũalia.q̃ dicunt᷑ annexa
⁊c.ij.par.ti.j.c.iiij.S.j. .
munitas ſiue immunitas eccłiaꝝ et pſonaꝝ eccleſis
ſticaꝝ vario modo veſcribitur ſup̃ ſub lr̃a.e.ſ.ecclia.
et. iij. par.ti.xij. c.iij.per totum.

Enigma vndedr.⁊ quomõ

eum videmus in enigmate ey ſeptuplici diſpoſitio
ne. j. par. ti. iij. c. vj. a. xij. S. vſq; ad. xix. .
Enigma quid ẽ habes ibidem.S.xij.poſt pꝛin.

Enigmats areſtotelis enumerant᷑? exponũtur.iiij.x.
ti. v. c. xx. S. ix.b.per totum.

Epiphaniadomini deſcribi
tur per thema ſiue per modũ ſermonis.⁊ d varijs
ſtellis ⁊ apparitionibo.iiij.par.ti.xv.c.xxxij.vide eti-
am.·j.ſhᷣ lra s.ſ.ſtellis.
Epykeia virtus quid latine ſignificat in quo conſiſtit
iſta vtus.⁊ vñ dẽ.quomodo coꝛrñdet iuſticie legali
quomodo ilpᷣa multipłr ſumitur pro eqͥtate ⁊c̃.iiij.
par.ti.v.c.xix.
Epoꝛum.archiepoꝛum ⁊ patriarchaꝝ ſtatus deſcribi-
tur per thema ey pſalmo quod et de ipᷣis veclaratur
iij. par.ti. xx. c.j. . .
Epr quo ebẽt hꝛe vite ſctĩtatẽ.ꝗqũo eẽ debẽt imitato
res pꝛm mok ehlpcnmi filij apłoꝝ.qũo debent
eſſe ſoliciti de ſibi commiſſis.ibi. .j. —
Epiſcopi quam curam habere debent circa ſibi cõmiſ
ſa. ⁊ in poteſtate et auctoꝛitate.⁊ quõ ſunt pricipes
terre.et que diſtinctio eſt inter epiſcopos ⁊ archiepi
ſcopos ⁊c.ibidem..ij. .
Epiſcopi quomodo pꝛocurare ſiue offerre debẽt eccle
ſie vtilitatẽ.quomodo debent eſſe memoꝛes nomĩs
oñi ⁊c.ibidem.S.iij.
Eps vnde d.⁊ que differentia inter epiſcopum ⁊ pꝛe⸗
Derzn ovalz on oꝛtet eſſe ẽᷣm.quomodo nõ po
teit reſtituere egradatũ.ponuũtur deſuper queſtio⸗
nes notabiles.ibi. c.ij.
Epiſcopus quomodo ſe habere debet in oꝛdinationi
brus ſiue in oꝛdinandis vario modo ad vanios actꝰ.
ibidem. c.ij.S.j.

quantũ peccat ſi tribuit indignis.⁊ qᷓ attẽdere xebʒ
circa illa bñficia vt bñ dent᷑ ⁊c ibidẽ.S.cj.
piſcopꝰ quomodo vebet eſſe ſolicitus circa negocia
ſI ia lend ea pᷣponendo tꝑalibo ad varios actus
ibidem. S.iij. . . .
Epiſcopus quomodo debet eſſe ſolicitus circa bona
mobilia ⁊ immobilia ſui epiſcopatus.⁊ que in iſtis
ſunt cauenda.qũo ſe hĩe vebet circa rectoꝛes eccleſi
arũ.ibidẽ.S.iii.
Ep̃s qũo ſe hꝛe vebet circa diſpenſationes varioꝛũ ſta
tuũ ⁊ caſuũ.ibidẽ..v.

1
ſi⸗
i

Eps quo ſe hie debet circa appetituʒ epatus vel circa
rrecuſationẽ vel circa renunciationẽ.vtꝝ epatum in

iunctũ a ſuꝑ ioꝛe liceat om̃ino recuſare.⁊ quis nõ ẽ

neceſſariũ ð ſe.eſt tñ neceſſariũ rõne pᷣcepti ſuperio
ris ⁊c̃.ibidẽ.S.v.
pũs ſumptus ex aliqua religione. vtrũ teneatur ad
obſeruantias regulares ⁊c.ibi.S.vij. .
Epi ſi non ſũt ꝓmpti ĩ largiẽdo pauꝑibo bona ecclaſti
caꝗ que pꝛocurãt peccãt moꝛtałr.ibidem.S.vij.
poꝑꝝ oꝛnamẽta cu quibo celebꝛãt qũo veſignãt aliq̃
ſpualia que in ſe hꝛe debent ep̃i pᷣter oꝛnamẽta cum
quibus participant cum alis ſacerdotibo q̃ debent
ſeruare ex iure ⁊c.ibidem.S.ix. M
ps que põt exigere a clericis ⁊ in quib caſibo ſiue eti
am ab alijs eccłijs.⁊ quantũ væ illoꝝ bonis. redditi
bus.pbendis eccłiaſticis.⁊ quantũ exigere debet ab
ecclłijs cathedralibo ⁊c̃.ibidem.S.x. —
poꝝ iuriſditio queẽ. qũuo illa ʒ pñt exigere.quid cõ⸗
pꝛehẽditur ſub iuriſditõe.ibidẽ.S.xj.
Archiepᷣoꝝ dignitas ſiue officiũ deſcribitur per the/
ma ex p̃ᷣs.quod ⁊ ⁊ ipᷣis claratur.⁊ quũo debẽt eſſe
potentes ⁊c ibi.c.iij. —
Archiepᷣs qũo eſt eminẽs ⁊ potens in iuriſditõe ſpũa/
li. quid ſignificat palliũ ſuũ.⁊ĩ pallio ponunt᷑ qua/
tuoꝛ cruces.quid ſignificãt.⁊ adhuc quadruplex ſi
gnificatio pallij. ibidem. S.j.

Archiep̃s quo dbet eſſe potens vtẽdo gladio dilecti⸗

onis diuini ſermonis.paſſionis et vltionis pctõꝛuʒ

que notabiliter declarãtur. ibidem. S.iij.
Vrchiepᷣs qũo debet eẽ accinctus potẽtiſſime ſuper fe
mur ſuum.quid ſignificat femur.vñ dicitur epũs ⁊
vngde archieps.⁊ quo actio reſpondere tebeat nomĩ
⁊c̃.ibidem.S.iij. äs
Archiepᷣi qũo ſunt minoꝛes pꝛiarchis 7 pmatibo.et q
dꝛñtia ẽ int eos.⁊ archieps metropolitanꝰ ſunt ſy
nonima ⁊ eodẽ ſupponũt.⁊vñ dicũtur iſta duo ⁊c.
ibidem.c.iiij. B
Archiepatꝰqñ vacat qͥs ſupplet vices eiꝰ.ponũtur de-
ſuꝑ aliq qes q̃ veclarãtur ibidem.c.iiij.S.j.

AVrchiepoꝛum palliũ quid ſignificat.a quo debet peti

infra quot menſes.quid ſibi confert palliũ.et quibo
diebo officijs debet vti ibi. S. ij.
Epᷣi qũo vebẽtviſitare gregẽ ſibi ↄmiſſũ advarios ſta
tus ⁊ caſus.vide de viſitatõe.j.ſh lr̃a.v.ſ.viſitatio.
Epᷣoꝝ characteꝑꝝ ſiue ptãtuum ponũtur varioꝛũ opi⸗
niones taʒ theologicoꝝ ꝙᷓ iuriſtaꝝ.iij.par.ti.xxij.c.
uiij.S.j.ibi.q̃ntum ad ſextã ptẽõtem.
Epiſcopus negligens eſt vecima abuſio inter.xij.abu
ſiones diu erſoꝝ.vnde dicitur epũs.et quare ⁊c̃.j.ꝑ.
i.v.c.ij.S.viij n. . M
Epiſcopatum ⁊ dignitatẽ querere vtrum ſit licitũ.et
multa gratioſa ð ita materia habẽtur.ij.par.ti.iij.
c. v. S.iij.iiij. v.⁊.vj.

SPpoꝝ exemptoꝝ iuramentũ in foꝛma veſcribitur.cõ/

pꝛehẽdit aũt hoc iuramentũ ſeptẽ articulos qͥ et ve
clarãtur.ij.par.tix.c.v.S..iij.
Epũs qũo ſine licẽtia pape nõ põt emittere votũ vel
emiſſum implere.ij.par.ti.xj.c.ij.S.vj.d.
Epᷣs in quibo caſibo ⁊ qñ.⁊ qũo habet delegare.⁊ quan
tũ valet.⁊ qũo põt velegare his qͥ ſunt ĩ alieno epᷣa⸗
tu ⁊c̃.iij.par.ti.ix.c.iij..xcii.
pi qui dicũtur oꝛdinarij. eoꝛundẽ officiũ diuerſimo⸗
deſcribitur.j.ſub lr̃a.o.ſ.oꝛdinarius.
Epi qũo vebẽt in ecclijs cathedralibo inſtituere pꝛedi
catoꝛes ⁊ confeſſoꝛes oꝛdinare.et q̃ pena negligẽtiũ

iſta ⁊c.iij.par.ti.ix.c.v.S.iiij .
pi que exigere pñt a clericis ⁊ religioſis ſibi ſubiectꝭ
quea laicis ⁊c.ibidem.S.v.
Epoꝛuʒ duplex lex ſiue iuriſditio deſcribitur circa mo
naſteria et circa wmeſticos,.⁊ quũo epᷣi debẽt viſita/

re monaſteria ſibi ſubiecta.⁊ cum quibꝰ ꝑſonis ⁊ cũ
quot. ibidem. „d v777.
Ad epi palaciũ qcũq; fugit dʒ vefendi et ñ trahi ex᷑ ni⸗
ſi i certis caſibo ⁊c.iij.p.ti.xij.c.iij.S.j.ante medium.
Epm opoꝛtet eſſe ſine crimine ⁊c̃.que omnia p oꝛdinẽ
exponũtur æ conuerſatione clericoꝝ etiã epoꝝ per
ipſos ſub.xiij.conditõibo teclaratis.iij.par.ti.xiij.c.
lij. per om nes.ð. „ .
Epᷣatꝰqũo ẽ oꝛdo.⁊ quare epᷣatus ⁊ ſacerdotiũ cuʒ ſit
vnus oꝛdo nõ tnvno die conferũtur ſicut ceteri oꝛdi
nes ſed diuidũtur.iij.par.ti.xiiij.c.xvj.S.viij.

pũs quo debet conſecrari ſiue inungi.⁊ ĩ quibo locis

quid ẽ faciendũ.quot epᷣi dvebẽt eẽ pñtes.⁊ quot ſuf
iciunt.qͥd dicãt ⁊c̃.ibi.S.ix.i.

Epᷣoꝑ ⁊ pꝛiarchaꝝꝑꝝ ꝓpꝛius ſacerdos qͥs dꝛ. cui ↄfiteri

pñnt᷑ ⁊c.iij.par.ti.xvij.c.ij.S.jj.
Epi ⁊ plati qũo vebent excludere ambitiõem.⁊ vnde
dẽ eps.iij.par.xi.xix.c.j...
Epatus quo oʒ dennctatirdd eps vebet ꝓmoueri. 2
quibo caſibo admittẽda vł petẽda ſit renũciatio epᷣa
tus.et q̃ ſunt cauſe ⁊c᷑.iij.par.ti.xix.c.v.
Ep̃s ĩ qͥb cauſis ↄmittit ſuũ officiũ archidyacono.⁊ĩ
quo non.iij.par.ti.xix.c. vij. ð.ſ.
De epoꝝ vicarijs vide.j.ſub lra.v.ſ.vicarij.et.iij.par.
ti. xix.c.x.S.ij. . ..
Epᷣoꝛum caſus veſcribunt᷑.qui ipſis ſunt reſeruati ⁊c᷑.
iij. par.ti.xvij.c.xj. —
Ep̃s qn eſt excõicatus.nec ipᷣe nec officiales ſui ſiue vi
carij cognoſcent de cauſis cum idem ſit conſiſtoꝛiũ.
quid tunc eſt faciendũ.iij.par.titu.xix.ca.x.S.ij. vel
poſt medium .⸗
Epiſcopoꝝ conditiones vide etiam infra ſub litera.p.
ſcʒ pꝛelatis.
Epiſcopi et alij pꝛelati curati boni.quare etquomõ
dicunt᷑ celi.qũo figurãtur ꝑ arietes.qui ſunt duces
greguʒ ⁊c.et qũo iſti confiteri debent mirabilia ei
⁊c̃.iij.par.ti.xxxj.c.x.S.ij. —
piſcopos bannientes ſunt excõmunicati maioꝛi ſen
tentia.quid intelligitur ꝑ bãniũ vlteriꝰ vclaratur
. iij.par.ti.xxiiij.c.iij.

Equitatẽ quãdeus appꝛo/

bat qũo et qñ ſeruare debemꝰ.et large ſumẽdo eqͥta
tẽ põt dici triplex equitas.iiij.par.ti.v.c.xix.
Eqͥtas quo reqͥritur ad ↄſeruationẽ amicicie et circa
rozes genirlinm Diyiieſ.

Erroꝛes gentilium philoſo/

phoꝝ vario mò deſcribũtur in quibo errabãt.ſ.con-
tra diuinitatẽ.et ↄtra fidẽ ⁊c.iiij.par.ti.xj.c.v.et pꝛĩ
cipaliter.S.j.per totum. .
Erroꝛes iudeoꝝ et ſaracenoꝛum deſcribũtur.in quibo
vario modo errabant et adhuc errãt.ibidẽ.ca.vj.et
S.j. per totum. .
Erroꝛes hẽticoꝝſũt nũero.lxxx.quoꝝ etiã deſcribunt᷑
noĩa ⁊c̃.Et quo eccła vario mo ĩ diuerſis libris eos
et eoꝝ erroꝛes dãnat ⁊c̃.ibidem.c.vij.ꝑ totum.,
Erroꝛes abbatis ioachim qui fuerũt.quo cũ alijs he/
reticis ſunt damnati.ibidẽ.S.5353.
rroꝛ aliquoꝝ damnatur dicentium ſpm̃ſanctum ꝓ⸗
cedere a patre et filio vt a duobus pꝛincipijs ⁊ dua-

pus ſpiratõibo et aliquoꝝ alioꝝ erroꝛes ſiłr damnãa

tur.ibidem.S.iii. .
Earts adhuc aliquoꝝ alioꝝ ſimiliter damnant᷑.ibi
vem. S. iijj. l
Erroꝛes varioꝛum væſcribuntur. contra quos maxi/
* oꝛdo fratrum pꝛedicatoꝛum militauit.ſ.ſanctus
Sominicus.ſanctus Ppetrus ⁊ ſanctꝰ Chomas ⁊c̃.
ibidem. S§.v. 2ä
Ponũtur.xij.articuliĩ quibus communiter magiſter

E. ante. B.

miaꝝ non tenetur. ibidẽ ca. viij. Sity ĩ wcretis mgr
granus non tenetur in multis paſſibo multa anti
qua iurs ſũt abꝛogata q̃ nõ tenẽtur.⁊ quõ aliq̃ ſunt
intelligẽda ⁊c.ibidẽ.c.viij.S.j.ijiij.⁊.iiij.

Exrroꝛes fratricelloꝝ vario mõ ⁊ ad lõgũ valde veſcri

dbuntur.iiij par.ti.xij.c.iiij.per totunm.
Erroꝛes abbatis ioachim de vnitate iĩ diuinis ponunꝝ
tur que ? confundunt᷑ ⁊ oppoſitũ oſtẽditur ex mul.
tis auẽtibo ſacre ſeripture.j.par.ti.vj.c.ij..v. ibi vſ
ꝙ ad ſextũ..
roꝛes pagsnoꝛũ circa veũ.indeoꝛũ cõtra xpᷣm. ⁊ he/
reticoꝝ contra aim noſtꝝ vario mõ deponũtur ĩqͥ⸗
bus errabant quoꝝ erroꝛes vario modo ſoluuntur
ij.par.xti.xij.c.vij..iij.

Ern ſcẽtia ⁊ verecũdia frequenter ſumit᷑ vnũ alte

ro. quõ ſunt ſpẽs timoꝛis nalis ĩ quo conſiſtunt ⁊c.
iiij.par.ti.xiuij.c.iiij.S.ij.ĩ medio.

rubeſcẽtes facere bona quõ oſtẽduntur eẽ fatui.ij.

par.ti.iij.c.iiij..iiij.f.g.hDi.
Erubeſcentia quõ quadruplr ẽvicioſa.ij.par.tit.viij.
c ix.m.n.o.p.

Erubeſcentia quõ nõ innenitur in ꝑfecte virtuoſis.et

quõ inuenitur in his qͥ mediocriter ſe hñt ᷣm eãdẽ.
⁊c. iiij. par.ti.iiij.cj.S. ij.
Erubelcere e quid homo vebet ſunt numero. xvj.·
pta ex eccleſiaſtico.xlj.ibidem.S.vj.vide etiam.j.ſp
a. v. .verecũdia. ⸗ ..
Eſſentialis vnitas ſiue diui
nalis quõ neceſſaria eſt ad oꝛbis gubernatõem.j.ꝑ.
ti. vj. c. ij. H.

El uries tripłr veſcribit᷑ iur illud math̊. Bti qui eſuri

unt ⁊c̃ pmo quõ eſuries variatur ſpñał.quõ iuſticia
eſuriatur generał quõ ſatiatur aĩa rõnał. tt qui et
quõ dicũtur biĩ ⁊c.iiij par.ti.vij.c.vj.S.iii.
Etates ſeptem hoim quõ
ege. ed eptem beatitudines.iiij. par.ti.xij.
c. v. . Vj.
Etates mundi ſunt ſeptem. quõ adaptantur ad. vij.
beatitudines. ibidem. S. vj.
Etates ſex mũdi quõ ſignificant᷑ ꝑ ſex ydrias que ſae
runt in nuptijs.vequibo Yo h.ij.c.iiij.par.ti.xv.ca.
nxdii F. i. n. x j „ „
Etatis cuius erit qui poſſit hꝛe vel poſſidere bũficinʒ
⁊c.iij.par.ti.xv.c.j.S.iij.⁊.iiij. 1.
tatl cuiꝰ xbẽt eẽ electi.iij.par.ti.xix.c.ij.S. x.
tatis cuius erit qui tenetur ad ieinnia ⁊c.ij. par. tit.
vj. c. ij. F. iij. .. .
tas gue reqᷣritur ad mr̃imoniũ.iij.par.tit.j.e.xix.
agelica conſilia deſcribũ
tur ſupꝛa ſub lra.c.ſ.conſilia.
Fnanse ce legis varia. vide infra ſub lr̃a l.lege euã
RK Aca. 2, — Z- „ —
Enangeliſte quõ figurant᷑ ꝑ.iiij.elemẽta.j.par. tit.iij.
c.iij.S.ij.in pꝛima ⁊.ij.colum.
chariſtie ſuperuenerabile ſacramentũ eſcribitur

„

thems expſal.quod ⁊ ð ipo veclaratus.tercis peor

te ti.xiiij.c.iiij.

Euchariſtie ſacram entũ quare ẽ excellẽtiſſimũ.⸗ quo .

opera dei ſunt ſtupenda ꝓpter tria.que dveclarãtur ⁊
pꝛobantur ad varia mirabilia iſtius ſanctiſſimi ſa-
cramenti.ibidem.S. j. . .
Euchariſtie ſacramentũ quõ nobis xpᷣs dit ad pal⸗
pandũ ? comedendũ ex mimia beniuolẽtia.quo ci-
bus iſte conuertitur in homine.et quõ in boc ſacrt̃o
fecit xpᷣs memoꝛiã ſuam ⁊cibi.i.ij. “
Enchariſtie ſacramentũ quomodo tebet fumi cũ bo-
na conſcia.quomodo homo pꝛius ſe debet examina

re ⁊ pꝛobare.⁊quõ quieſcere debet in chꝛiſto vt in le
pulcro.ibidem. .iij.
liud thema v ipſa veſcribitur qð ⁊ de ipᷣa vecla/
ratur.ibidem.c.v. .
Enchariſtie ſacramento quomodo latet diuĩtas ſub
ſpecie panis.quod oſtenditur triplici exemplo. Et
quomodo triplici ratione manet chꝛiſtus in ſpecie
panis.ibidem.S.j.
Euchariſtie veuota ſũptõe quã vtilitatẽ hõ inde cõſe
quitur.⁊ ſunt.xij.fructus huiꝰpanis tritici veſigna-
ti. ꝑ.xij. fructus ligni vite.⁊.vij.ſunt dꝛũtie ſapoꝛũ ĩ
iſto ſacramẽto.ibidem.S.ij. .
Euchariſtie ſumptione quõ floꝛebunt homines exx
tuteĩ virtutẽ.ibidẽ.S.iij.
Euchariſtie ſacri quò ẽ maximũ ſacrm.qͥd atinet eu
chariſtia ĩ ſe.⁊ qᷓuis ẽ vnũ ſacẽm tñ diuerſis noĩbus
nuncupatur.iij.par.ti.xiiij.c.xij.
Euchariſtie ſacramentũ quare vebuit inſtitui ꝙ xpᷣs ĩi
eo continet᷑ realiter ⁊ eſſentialiter.⁊ quõ deuotemã
ducans tra hitur ad xpᷣm nübidem.3g.
Euchariſtie ſacramentũ quib eſt dandũ vel negãdũ.
hoc notabiliter veclaratur ibi. §. ij.
Euchariſtie ſacramentũ nõ eſt negandum occidẽdis
ꝓpter ſcelera ſua publica.⁊ quibo als eſt negandũ.⁊
quibus nõ ⁊c̃.ibidem.S.iij.
Euchariſtie ſacrm qͥs hʒ diſpẽſare vel mĩſtrare.⁊ s 4
bus nõ vbet ſumi ⁊c̃.ibidem.ꝭ.iij.
Euchariſtie ſacrm̃ quõ ĩ pꝛimitiua eccłis fideles quo⸗
tidie ſumebãt.q uõ poſtmodũ ex tepiditate ab ipſo
⁊æclinabant.æEt quõ ⁊ quib conſulendũ ẽ vt freqn
ter cõicent.ibidẽ.S.v.
uchariſtie huius deuota ſumptõ quõ impoꝛtatmul!
tiplicẽ effectũ ⁊ vtilitatẽ.qui ſunt effectus huius ſa
cram eti.quõ vebent conſiderari.quõ conferũt gra⸗
tiam ⁊c̃.ibidem.S.vſj.
uchariſtie ſacẽm quõ ſumitur cũ negligẽtia.vtruʒ
cõicans ſemel in anno ſatiſfaciat pᷣcepto ecclie.ꝙ in
die paſche ſumi vebet pꝛobatur ⁊ obiects ſoluũtur
⁊c.ij.par.ti.ix.c.ix. ——
