Anima qũo aſſimilat᷑ mulieri pulchꝛe.quo ipᷣa cõ/

parat᷑ angelis reꝑit᷑ in feminis ⁊ cõmendatur in

ſcientijs ibi.c.ij.S.ij.⁊.iij. ü
Anim a vcetur quo venire dʒ ad ꝑfectionẽ.⁊quis
ſit terminus deſerendus.quis terminus reqͥren/
Dus.⁊ quis locus colendus.Et quomodo pꝛimꝰ
homo ſe fecit ſimileʒ iumẽtis inuipientib ꝑ vecẽ
ſigna.ibidẽ.ca.ij.S.ij.
Anima qũo ignoꝛat ſuã iniquitatẽ actualẽ. ſnam
infirmitatẽ vꝓtualem.⁊ĩbecillitatẽ viſualẽ.ibidẽ
Anuma quomõ a væo recipit varia bñficia collata
quo ad ſcientias artes ⁊ Vtutes.ibidẽ.c.ij.
Anime væſcribuntur duodeciʒ pꝛopꝛietates m di/
uerſos ſapientes. Et quomodo ſpirituſſanctus
iſtas a liter intelligit ꝙ; philoſophi ibidem capi/
tulo quarto.
Anuma rõnalis qũo diffin itur vel veſcribit᷑ ̃m the
lego⸗ a ſpirituſancto illuſtratos.ibidem capi.
uij. ð.j.
Anima rõnalis qũo ẽ creata ꝓpter quadruplicẽ ſi⸗
nem ibidem ca.iiij.S.ij.
Animã qui dicũt in coꝛpe moꝛi heretici veclaran⸗
tur.⁊ ipiꝰ immoꝛtalitas multipłr ꝓbatur ⁊ oſtẽ⸗
ditur.ibidẽ.c.v.ꝑ totũ.
nima quomodo vnitur ad coꝛpꝰ. cur facta ẽ aĩa.
qũo vnitur coꝛꝑi.quãdo infunditur ⁊c.ibidem
ca. vj.
Anima qũo vnitur cũ coꝛpe.⁊ de quadruplici cõ/
plexione hoĩs ⁊c.ibidẽ.c.vj.S.j.
Anima quare valde cõuenienter vnitur tali coꝛꝑi
hyuũano.Et vecnit eum aĩam coꝛꝑi hũgno vnire
balpocgatn pꝛimoꝝ parentũ triplici rõne.ibidẽ
Anime quomodo remanet pena tempoꝛalis pꝰba⸗
ptiſmum.⁊ ꝙ veas hoc voluit ꝑ tres rõnes.patʒ
ibidem ca. vj. S. ij.
Anima qũo in ſcriptura młtipliciterſumitur.ibi⸗
em ca. vj.S. iiij. —R
Anime plures non ſunt in homiĩe pꝑ eſſentiã ſedvna

tm̃.ibidem. ti.ij. c.j.
Anima ratõna lis vnitur coꝛpe nõ mediãte aliquo
coꝛpe nec med iãte aliqua diſpoſitõe accidẽtali.
H ꝑ ſeip̃am.⁊ quomõ pᷣter iſtam animavniri poſ⸗
ſit ceo.ibidem.S.j.

.

Anima quomodo et quare eſt in vnoquoqʒ coꝛpo⸗
re tota.et in qualibet partecoꝛpoꝛis tota.ibideʒ

§. ſecũdo.

Anime eſſentia ꝙ non eſt eius potentia.quare ani
ma ſem eſſentiam non ẽ actus.et qͥd ẽ potẽtia aĩe

exquo non ẽ eſſentiazc.⁊ que media in potentijs
ibidem. S. iij. . iiiij. ..

—

=—

Anima quomodo cogno

A. ante. N.

Aie potentias plures eſſe oſtenditur ex pᷣo ⁊ ꝑma
giliſtꝝ ſniarum. ibidẽ. S. v.
inune quinq; ſunt genera potentiaꝝ. et quomodo
diſtinguunt᷑ 17 ibidem.S.vj.
Anime rationalis potentie ſunt quinq;.quomodo
actio humana ab his pꝛocedit.⁊ quomodo ⁊ quã
ſunt meritoꝛie.quomodo diuerſis aſſimilãtur
7c. ibidem.S.vjij. .
Anime potentie quomodo oꝛdinantur adinnicem
⁊c̃.ibidem.S.viij.
Anime potentia vegetatiua quõ diſtinguit᷑ in tres
partes. Et ꝙ vegetatiuũ habet ꝓ obiecto coꝛpus
ipᷣm viuens per aĩam ibidem.c.ij. ...
Anime tripley operatio ad quod eſtneceſſaria ibi⸗
em ca. ij.
nime potentia ſenſitiua eſt duplex.⁊ quomõ ſub⸗
diuiditur in quinq; ſenſus exterioꝛes.ibideʒ capi.
ij. S. pꝛimo.
Anima rationalis in potentijs ſuis quomodo Eſpe
culum in quo nunc vum videmus. pꝛima parte
ti.iij. ca. vj. . .
Anima quomodo cognoſcit per intellectum coꝛpo

r cognitiõe intellectuali materiali vniuerſali et

nece ns.varn cr. j. .
cit per eſſentiam ſuaʒ coꝛ.
poꝛa mediantibus ſpeciebus intellectualibo. ibi⸗

72

Mima quare non intelligit per ſpecies naturaliter

inditas ⁊c.ibideʒ.S.iij.

.

Mie quõ nõ effluunt ſpẽs intelligibiliũ ab aliquitv

foꝛmis ſeꝑatis ibidem.S.iiij. —.
ia intellectiua quõ cognoſcit res materiales ĩrõi
bus eternis ⁊c̃.ibidem.S.v.
Aia ſmvctoꝛes quõ figuratur ꝑ hierin. Et ſex poꝛ
te i ipᷣa quid ſpũaliter ſignificãt.j.par.ti.ij.capi.
iij.S.vij. G
Anima quõ ſeparatur a coꝛpoꝛe in moꝛte ⁊c.j.par.

ti.̃ v. c.j.

Anima quomo do habet triplex bellũ in nouiſſimo.

.

pꝛima parte titulo quinto capitulo ſecunds.5.j.

7. Ij. 7. ilj.
Anima ſeparata quomõ pꝛeſẽtatur ante dñm poſt
moꝛtem dvequibus wminus exigit rationem ab
ipᷣa.ibidem.S.iiij.
Anima vcedens cum peccato moꝛtali oſtendit᷑ ſex

rationibus iuſtiſſime damnanda. pꝛima parteti.
v.ca.iij.S.ij.b.

An umarum in inferno ſunt ſeptem pene. ibidem H.

tercio.
mima que ſine peccato moꝛtali æcedit. quomo⸗
ſententiabitur s ſuperno iudice ad purgatoꝛi⸗
um.⁊ v diuerſis penis ipᷣius purgatoꝛij.pꝛima
te ti. v. c. v.
mims ſeparata cognoſcit ſed nõ conuertẽdo ſead
fantaſmata ſicut cum eſt vnita. declaratur vario
mõò.j.par.ti.v.ca.vj. .
Anima ſeꝑata quõ ꝑfectam cognitõeʒ habet ð alijs
animabus ſepatis loquendo de cognitione natu-
rali aĩe.⁊ ꝙ ala ſeꝑata no cognoſcit ſtatim oĩa na
turalia. ibidem. S. j. . .. . .—
Anuma ſeparata retinet ſibi habitus ſciẽtie hic ac-
qvuiſite. ſed non remanet actus ſᷣm eundẽ moduʒ
dicendi.ibidem. S. ij. ẽ
Auima ſeparata ſ̃m naturalem cognitionem que

communis eſt ſaluatis 1 damnatis ĩ alia vita nõ

cognoſcit que hic agutur particularia ⁊ quare ⁊c̃.

Anime cefunctoꝝ cũ apparent viuis qð ex varijs ð

.

cauſis fit. oſtẽditur i idem. SF. üij.

Amnime paſſiones ſunt amoꝛ.odium,deſiderium. tri

ſticia.ſpes.deſperatio.tim oꝛ.audacia ⁊ ira.j.par.
Ii. vj. a. ij. ca. vſq; ad.xſ.
muma peccatoꝛis quomodo veratur in vita pñti a
bonis tꝑalibus. naturalibus et ſpualibus.j.p.ti.
vVij. c. iij. S.j.ij. 7.iij.
nima noſtra quomodo habet ſeptem infirmita/
tes contra quas dñs dedit ei ſeptem remedia.ij. ꝑ.
ti.iij.c.ix.S.ix.b.
Anima q; nobilis ſit oſtenditur 7 quomodo ꝑ mun
nonen abhominabilem facit ſe.ij. par.ti. v.c.
riiij..iij.c.
Anima cuiuſlibet fidelis quõ põt eſſe regina ſtãs a
tris vei circũdata cũ varijs virtutibus ⁊c. iij.
par.in ꝓlogo añ.j.O.
Animetemplũ quõ ſanctificatur ad ſilitudinem cõ
ſecrationis ecclie.ꝛ vecẽ que concurrũt ad ſancti⸗
ficatõem tẽpli.fiunt etiã in conſecratione tem pli
ale.iij. P.ti.xij.c.vj.S.ij.
Anune rnel. quõ violatur ⁊ quõ iteꝝ reconciliet᷑
ibidem.S.iij.
nuna vuota quomodo poteſt eſſe ſepulcrum chꝛi
ſti.? q ad hec ſunt neceſſaria ⁊ciij. par.ti.riiij. ca.
iiij.F. iij. b. p totũ.
Enune quo purgãtur ĩ purgatoꝛio ꝓ peccatis.iiij.
par.ti.xiiij.c.x.S.iiij.
Aiaruʒ pdatoꝛia manus que ẽ ⁊ qui eius digiti ſiue
modli.i.par.ti. ij. c.j.Sxxij.
Aia quõ reddet deo rõnem ĩ moꝛte væ potẽtijs ſuis.
iiij.par.ti.xuiij.c. ix. S.]. L
Anime exultatio eſt triplex.iiij.par.ti.xv. capi.xxix.
§.. in medio. —
Aia quomodo volat verſus vũ tribbo conſideratõi⸗
bus.iiij.p.ti.x.c.v. .iij.h.
Aie quomodo poꝛtanturad paradiſum ab angelis

„. „

⁊c.iij.par.ti.xxj.c.v. .iij.
Aie porẽtie ſunt quatuoꝛ.quõ peccatũ inducitma⸗/
culaã in aĩa. quare illa macula manet in aĩa etiã
tranſeũte actu peccati.pꝛima parte titu.ix.capi.j.
§. iiij. b.
nimalibo ſiue iumẽtis quomõ pꝛimus hõ ſe ſimi⸗
lem fecit ꝑ vceʒ ſigna que expertus eſt.j.par. ti.j.
ca. ij. S. v. añ medium.

Animus tuus ſi pꝛudẽs fuerit tria pᷣcogita.iiij.ꝑ.ti.

ij.c. ij. añ. j. . —.
Annexum ſpuali quando eſt ſymonia.ij.par.ti.j.c.
v.c.xxj. ꝓ totum.
Annunciatio wminica deſcribitur infra in tabulas
ſpeciali v beata virgine ſub ſia. a.ꝛ.iiij. par.ti. xv.
c.viij.⁊.ix.ꝑ totum.
nnus ſolaris quõ habet quatuoꝛ tpa. et quatuoꝛ
tpꝑa mundi quõ variãtur.⁊ quid nobis ſignificãt
c. iij. par.ti. xiij.c.iiij. . ix. d. .
Anni quot flurerunt a puincipio mũdi vſq; ad chꝛi
ſti incarnationem. quot a pꝛincipio mũdi vſq; ad
diluuium. 7 quot vſq; ad abꝛaham. 7 quõ ve' po⸗
ſuit incarnatõem ſuã in medio.iij.par.ti.xxxj.ca.
ij.S.iij.poſt pain. . .
Annus diſcretionis vſcribiturĩ quo quis tenetur
ad confeſſionẽ.⁊ opiniones aliquoꝝ deſuꝑ ⁊c̃.ij.x
te. ti. ix. c. viij. . ij. b. .
Annus integer requiritur ante ꝓfefſionẽ in oꝛdine
mendicantiũ.iij.par.ti. xvj. ca.iij.
Annualis ꝓceſſus deſcribitur qui fit Rome in cena
dñi contra multa genera hominũ.tercia par.titu
lo. xxiiij. c. xxij. p totum.
nnue ſemel cõmunicans vtrum ſatiſfacit pᷣcepto
ecclie ⁊c̃.ij.par.ti.ix.c.ix.
Annos quot habere debz moniglis que eligi poſſit
in abbatiſſam vel pꝛioꝛiſſam ⁊c. iij.par. ti. xix.ca.

ij. §. viij.

Aante. P.

Annualiũ reddituũ ? contractuũ ponũtur diuerſi
modi ĩ diuerſis partibo.⁊ circa iſtã materis ponũ
tur octo notabiles qões.ij.par.ti.j.c.xj.ꝑ totum.
AZntixpᷣi tẽpoꝛe quõ erit mayima tribulatio.quibo
ißa figuratur quo tempoꝛe veniet. ⁊ quò multa re
periuntur pꝛenũciata ĩ ſacra ſcriptura ꝑ wctoꝛes
clarats.iiij.par.ti.xiij.c.iiiij.
Antichꝛiſti aduentus quomodo figuratur per qua

tuoꝛ beſtias œ quibus TPanielis.vij quarum pio

pꝛietates ſibi applicãtur. Et quid ſignificat par
uum coꝛnu ibidẽ.S.j. =
Antichꝛiſtꝰquõ figuratus eſt per quatuoꝛ monar⸗
chias de quibo in daniele ibidẽ.S..
Antiypᷣs quõ tẽptat p ꝓlationẽ falſaꝝ wctrinaꝝ.et
per oblatõem pluri diuitiarũ.per illatõeʒ pᷣflu⸗
en t tbide d ii ..
Antropos.i.arboꝛ euerſa quare dicitur homo.quo
modo plantatur. 7 quõ fructificet. pꝛimsa parte ti.
uiiij.c xiiij. SF.v.

Apparitiones animarum

quomodo fiunt ex varijs cauſis qñ apparẽt viuis
j.par.ti.v.c.vj.d.iiij. .. .MDẽũ
Apparitões ĩ ſomnis ſiue ve bonis ſiue mal quõ
peccatũ ⁊ quõ nõ.⁊ quõ multi illudũtur in ſom-
nijs.j.par.ti.ij.c.vij.S.iij. .R—
Appetitus diuitiarum ex triplici le cã nunꝙᷓ ſatia-/
tur.ij.par.ti.j.c.ij.S.j.
Appetitus honoꝛis tripliciter eſt oꝛdinatus.ij.par
te ti. iij. c. v. S. j. d. . “B
ppetitũ hoĩs quõ vario mõ tẽptat dyabolus ⁊c̃.
ilij.par. ti. xiij. c. iij.S.iij.poſt mediũ.
Apperitus inoꝛdinatus quomodo reꝑitur in am⸗
birxione ⁊c̃.ij.par.ti.iij.c.v.S.j.
Appetitum quomodo vebet habere eps ad epᷣatnʒ
7c.iij.parte ti.xx.c.ij.S.vj. .
ppetitus diuitiarum vide infra ſub litera.d.ſcili
et dinitias. .B
ppetitus inoꝛdiatus quare dicitur gula 7 duplex
appetitus deſcribitur circa gulam ⁊c.ij.partetit.
vVj. ca. j.
Appetitui gnomoch ſe exhibet ira ⁊c᷑ pꝛima parte
ti.vj. c.xj.S.j. “ S=
A pelisd quid eſt. vtrum valeat ſtatutũ alicuius
mnunicipij. ꝙ nõ poſſit appellari niſi ad iudicẽ il-
lius loci ⁊c̃.iij.par.ti.ix.c.xiiij. .
Appellatio licet ſit cõmune remediũ tamẽ in mult:
caſibus reijcitur. Et quando vere vel ficetd appel
lat contumax ⁊c.ibidẽ.S..
Nue ſunt partes iudicis a quo appellatur ſi ſibi vi/
etur ꝙ appellatio ſit fruſtratoꝛia quõ iudex põt
differre appellatõeʒ.⁊ ab vna eadẽq; ſnĩs quaado
vtraq; pars põt appellare.ibidẽ. St..).
ppellantis iudicis que ſunt partes in inbibitio/
nibus fiendis. quando quomodo poſſit reuoca
ri.quomodo cauſa appellationis poteſt pꝛoſeqᷣ.⁊
Gn pꝛoſequende appellationis eſt triplex.
ibidem. S. iij.
App ellare non licet a papa ad ſucceſſoꝛẽ ipᷣiꝰvel ad
conciliũ generale ꝓbatur ex pꝛiuilegio romane ec

clie.iij.par.ti.xxiij.c.iij.S.j.⁊.ij.
Aquo ⁊ ad quẽ liq; appellare ⁊c.⁊ appellatio dʒ fie
ri ad aliũ ⁊c.ibidẽ.S.iij.etiam.iiij.aKliqdun.
Appellare qñ qͥs põt a legato ⁊ qñ nõ. Et ꝙ a mero
executoꝛe nõ appellatur ⁊c.iij.par.titu.ix.c.iij.S.
iiij.7.v.⁊.S.vij.circa finẽ. SD
Appellatõe legitima facta excõicatio lata nõ tenet
quid eſt gloſatur.iij.par.ti.ix.c.iij..ix.b.
Apocriphu dicitur aliqͥd duptr.quoꝝ libꝛi apocri-

phi dicũtur. triplex woctri. tur circa moctri⸗

nas ctoꝛũ.j.par.ti.xvij.c.j.S.xvij. .
Apocriphi qui libꝛi dicũtur ab eccleſia. Vbi ð ipie
pabetur in iure. Vnde cõponitur per deriuatioʒ
apocriphus.que dicuntur apocripha.iij.par.tit.

„ . . .

xviij.c. vj. S.iij.

Apoſtaſia ꝓpꝛie quid eſt. quid impoꝛtat. quito mo⸗

dis cõtingit aliquẽ apoſtatare ſiue recedere a 0
⁊a fide ⁊c.ij.par.ti.xij.c.ſl.
Apoſtate eiecti ⁊ fugitiui monachi vbi inuenti fue⸗
rint ſub cuſtodia reuocẽtur. 4 quomodo mona
ſterium ſe habere debet circa fugitiuos reuertivo
lentes ⁊c.iij.par.tixvj.c.v. .
Apoſtata vel fugitiuus quis dꝛ.cuius ſunt bona qᷓ
acquiſiuit in apoſtaſia.a ſi ie acquiſiuit bñficiuʒ
vel iuerit ad laxioꝛẽ oꝛdinẽ ⁊c.quõ ſit cũ illo faciẽ
dum ⁊c̃.ibidẽ.ðj.
Apoſtate ſiue fugitiuꝰſi ter iuerit ve monaſterio nõ
bet vlterius recipi.ſi autem recipitur ĩ quo lo⸗
co ꝛebet poni inter monachos.ibidem. S.iij.
uis mĩſtra bit expenſas huic qͥ vetrudatur ad ali-
ud monaſterium ⁊c̃.⁊ quando quis dꝛ verus apo
ſtata.ibidex.S.iij. 2
Maſtate bona que acquiſiuit in apoſtaſia cuiꝰ ſũt
ibideʒ. S. iiij. .
uas excõicationes incurrunt aliqñ religioſiĩ ſpe
ciali.ibidem.S.v.
poſtates religione in apoſtaſia ſuſcipientes oꝛdi
nes ſunt ſuſpenſi ⁊ irregulares.iij.par.ti.xxvij.c.
iiij.ibi apoſtate. U
Apoſtoli quõ ſũt pꝛincipes eccłie.⁊ quõ a xpᷣo digni
ficati ſunt vario mõ.iij.par.ti.xxxi.c.vii..
Apli q;uenerandã dignitatẽ acceperunt a xpᷣo.quõ
conſtituit eos pꝛincipes ppli.quõ ipᷣi compoſue⸗
rũt ſym bolũ.⁊ qͥcquid vnuſquiſq; in ſpeciali ↄpo
ſuit ibidẽ. .j.
plos quõ ypᷣs mirabiliter elegit ex toto mundo ꝑ
numerũ duodenarium. quare.quõ miſit eos ad
pᷣdicandum. quomodo ſe tenuerunt ĩ victu ⁊ ami
ctu.ibidem.S.ij.
Apki quõ ſunt a xpᷣo mirabiliter eleuati cõtra demo
nes ⁊ malos holes.ibidem.S.iij. è
Apłi quomodo ſeptẽ ptãtes receperunt a xpᷣo.iij.x.
ti. xxij.c.iiij.S.j.

Apliq emiſerũt votũ pauꝑtatis pꝛobat᷑ multiplir

uUiij.par.ti.xij.c.iiij.S.xx.
pli ꝙ habuerũt aliqͥd in cõi qᷓtũ ad ius et dñium
ꝓbatur ad longũ.ibidẽ..xxj.
oſtoli ꝙ poſt reſurrectòem ⁊ aſcenſionem vmi/
ni aliqua habuerunt in cõiꝓbatur ibideʒ.S.xxij.
7 per ſequentes.
Apli ſicut ter vocati fuerunt a dño.ſic etiã qͥs vocat᷑
a dño in pᷣlaturã tribo modis.j.par.ti.v.c.ij.S.vj.
modicum poſt.
Apoſtoli quõ habuerũt poteſtatẽ inter ſe.⁊ quomõ
vnus aliũ pcellebat.iij.parte ti.xxij.ca.iiij.S.j.cir-
ca finem. —
Apothe carij quõ ⁊ qñ fraudẽ cõmittunt ĩ faciẽdis
medicinalib.⁊ quõ peccãt ĩ vendẽdoĩ dieb feſti⸗
uis.iij.par.ti.viij.c.iiij.S.vj.

Aque ſãcte ſiue benedicte

ꝗqeẽ vbet ĩ ecelia virtutes deſcribunt᷑. ⁊ ꝙ nõ ẽſa
crm ſed ſacramẽtale.iij.par.ti.xij.c.x.S.iij.
Agquila quõ allegoꝛice ſignificat iohannẽ euangeli
ſtam. j. P. ti. iij..ij. ibi. Quarto ⁊ vltimo.

Arbitri qui dicũtur. Quo

m alij ſunt oꝛdinarij arbitri. alij arbitri tm.quõ

differũt ab oꝛdinarijs. ⁊ arbitroꝝ duo ſũt genera

dqd debẽt ſerusre ⁊c̃.iij. par.ti.ix.c.vj.

—õ

—.—

A. gnte. HK.

Arbitrium liberum deſcribitur vario modo ſubli⸗
berum arbitrium. Et.j.par.ti.iiij.c.ij. porxi. 5.
Arboꝛi vel ligno quõ aſſilatur hõ.⁊ quare dꝛ antro
pos.quõ plantatur.quõ fructificet.⁊ qui fructus
ipſius.j.par.ti.iiij.ca.xiiij.S.v.
Arboꝛ quo deſignat hoĩem vel eius voluntatẽ quõ

Srhan, ãtatur.quid ſignificãt moꝛaliter ſtipes. ra⸗

wreoeter iolhs. I. P. ti. iij.c. xv. 9.j. 7.j.
Arboꝛ vt fructificet plures conditòes acurrũt ꝗ et
moꝛalizantur ibidẽ.S.ij.b.
Arboꝛis huius fructus quõ diſcernant. quẽ fructũ
arboꝛ bona ꝓducit a malo.⁊ẽ triplex genꝰ fructu⸗
um. 7 ſunt. vij. que cognoſcũtur ibidem.S. iij.
Archiepoꝛũ dignitas ſiue officiũ vario mõ õ veſcribi

tur.jj.ſub lr̃a.e.ſ.epũs. pꝛincipaliter.iij. parte titu.

xx.ca.iij. ⁊.iiij.
Vrchi ipᷣſbꝛi quod officiũ hñt. qd ptinet ad eoꝛundẽ
officiũ.iij.par.ti.xix.ca.vij.ð.ij.
Vrchipꝛeſbꝛ quomodo vebet ſubiectus archidy
acono ⁊ ĩ quo pcellit eũ archidyaconꝰ ⁊c.iij. par.
ti.xix.ca.vij.
Mohabeell⸗dmnoͤf officium ad longuim deſcribitur.
ibidem
Menloneihn ruralis que habet facere in ſuo officio.
Marin habet auctoꝛitatẽ inſtituendi ſiue confir⸗
mandi pntatos a patronis eccleſie quiſũ it ſub ple
banatu. ibidem. S. iij.
rchidvaconi dignitas deſcribiturp thems ex ps.
quẽ ſtatũ ipi hñt ⁊c.iij.par.ti.xix.ca.vj.
Irchidvaconus quomodo in aliquibo eccleſijs ba
bet iuriſditõem.⁊ in diuerſis locis que eſt differẽ
tia inter eum ⁊ archipꝛeſbꝛum. quam curam ha⸗
bet ⁊c.ibidem.S.j.
Archidyaconus quõ ö habet examinare pꝛsmonen⸗
vs ad oꝛdin es ⁊ pficiendos in eccleſijs ⁊ quõ po/
teſt neſttuaer deſtituere decanos rurales 1c. ibi
dem. §. ij
irchidyaconus non habet iuriſditionem niſi decs
Hernamerane ſunt ipſius ſpecialia officis ibidẽ

Brepidygeonoĩ qb cauſis epᷣs cõmittit ſuũ officiũ
in quibo nõ ⁊c.iij.par.ti.xix.ca. vij.5. j.
Architectoꝛes 59orn ſuis officijs fraudem cõmit⸗
tunt.quomõ hec ars licite ẽ exercẽda et cauẽda a
fraudibus et quõ lapicide fraudẽ cõmittũt 1ij. p.
ti. viij.c.iiij.S.vViij.
i liberaliũ. mechanicoꝝ phᷣie inuentoꝛes qui
fuerũt.quid ſcripſerũt.⁊ qui bñ vel male ſenſerũt
j.par.ti.j.c.iij.S.iij.⁊ añ ꝑ totum.
Artes liberales q quilibet ſtudere debʒ oſtenditur
Znotabiliter ꝓbatur. q ẽ vtilitas harũ artiũ ⁊c.
iiij.par.txi.xvj.c.j.S.j.
ide de artibo ⁊ ſcientijs etiã infra ſub lr̃a J. ſcriptu
ra pꝛincipaliter ?⁊ ſca.
Ars quõ ponitur a pho pꝛo virtute.qͥd eſtars. et cũ
arte quõ conuenit pꝛudẽtia ⁊c᷑ iiij. par.ti.j.ca.j..
v. p totum.
Artifices varij quõ vario mõ in officijs ſuis fraudẽ
committũt.iij. par.ti.viij.ca. iiij. p totũ. t de va
rijs operibus artificũ habes.j.ſub lra.o.ſ.opus..
ibid em. c.j. per totum.
Artifices mercatoꝛes quõ in plateis faciũt vſurã
dolũ.ij.par.ii.j.c.vj..ij.d.
AVrtificiũ honeſtũ exercere pñt clerici ſi indigẽt 7c.
iij.par.ti.xiij.c.ij..iij.
Ars in quo conuenit ⁊ quo differt a pꝛudentia 1c.
iiij.par. ti. j. F. v. f.
In arcu quõ ⁊ quare dñs veniet ad iudiciũ ⁊c iiijꝑ.
ti. xiiij. ca. xj. .ij.
rma facientes vel vendentes quibus homines le⸗

dauntur. vtrum ſit licitum vel turpelucrum i ij. p.
ti. .c. xxiij. S. xj.
zn deferentes ſaracenis vel ligna vel mercimo⸗
nia excommunicati iſunt maioꝛ ſententia. ii. 2 ti
tu.xxuiij.c.xxx.

Arma ſi religioſi tenent infra ſepta monaſterij ſine
licẽtia a bbatis excõicati ſunt marpꝛlſnio. And 6

intelligitur ibidẽ.c.
Armatura habet duas iſ pecies ſcq; a chitectonicam
fabꝛilem.⁊ edificatoꝛum tres ſi unt
i. Arin ca.iij. . lü. c.
Arma ſpũalia que ſunt⸗ quomodo cũi ipis pugna⸗
re debemus ſpualiter. uiij. parte tu.j. co. iij. S. j. etiã
ij. aliqdua.
Arrogãtia octauus gradus ſupbie. etĩquo ipa cõ
ſiitit.⁊ adducũtur nobis in exemplũ illi quos va
nie ſeduxit.ij. par.ti.iij.c.iij. .ix.
romatarij ſiue apothecarij quõ ⁊ qñ fraudẽ ↄmit
tiũt ĩ medicinalibo ⁊c.et quõ peccãt vendendo die
bus feſtiuis ⁊c.iij.par.ti.viij.c.iiij.S.vj.
rticuli fidei væſcribũtur vario modo infra ſub li⸗
tera. f.ſcʒ fides ⁊c.et.iiij. par.ti.viij.c.iiij. §. . i. iij.
et. iiij.
Articuli.xiiij. ponũtur in quibus cõmuniter nõ te
netur magiſter ſententiaꝝ et Oꝛatianus in ceere
tis.iiij. par.ti. xj. c.viij.
Xen articulos pariſi dãnatos an qcũq; vel vbi⸗
cũq; qͥs eos tenet excõicatus E ⁊c.iij. par. ti. xxiiij.
ca. cach⸗ añ mediũ.
Articulo neceſſitatis abſoluti ab excõicationeſi po
ſtea cũ pñnt nõ ſe pñtant eis qͥ oꝛdinarie abſoluere
Pr odicoti ſunt maioꝛi ſnia.iij.parte ti. xxiiij. cs
hrirulte fidei quomõ diuerſi heretici diuerſi. imo⸗
T diſſenſerunt ⁊c̃.j.par.tit.v.ca.ij.S.viij.e.per to⸗/
tum.

Aſcenſio domi vario mo

w deſcribitur.j.par.ti.v.c.iiij.S.j.ijiet.iij. .
Alcenſus dupliciter veſcribitur.vnus virtutum.ali

us vicioꝛum.ij.parte titulo.iij. capitulo.iij. poſt

pꝛincipium.
Alcenditur per ſ. eptem gradus ad vum vel ad ei
viſionem.iiij.parte titulo.xv.capi.xvij.S. I·cua.
ſi per totum.
Alſpectus vanus oculoꝛum ad quanta mala et pec
cata hominem inducit.et quare plus per viſuʒ qᷓ;
Reengeze ſenſus exterioꝛes. ij. parte titulo.iij. capi
tulo. v
Apectnel ih inoſus eſcribitur iuxta illud chꝛiſti
Aui viderit mulierem ad concupiſcendum 1c. ij.
par.ti.v.c.j.S.vij.
Ap⸗ ectus ſiue vilus quõ ẽ cꝗ eſtructiua caſtitatis
iiij.par. ti.iiij.c vj. .ij. ibi. irca aſpectũ vide eti⸗
am. jj.ſub lr̃a.v.ſ.viſus.
Aſſeſſoꝛes qͥ ſciẽter induxerint iudicẽ ad male iudti-
candũ tenẽtur de oĩ dano parti leſe cõtra iuſticiã
et quare aſſeſſoꝛ eligit᷑.iij. par.ti.ix.c.ij.S.j.
ſſeſſoꝛes iudicis vel eius velegatos quomodo licʒ
ipfſis petere vel accipere de partibus ſalarium 1c.
ibidem. S.ix.
Aſtronomia ſiue mathematica quõ ptinet ad ſcom
genꝰdiuinatõis ⁊c.ij.par.ti.xij.c.j..vj.
Aſiaſini mandantes vel facientes aliquem interfici
excõmunicati ſunt maioꝛi ſententia. iij. par. titu.
xxiiij. ca. xxxvj.
Aſtutia fraus et wlus licet repianti in alijs vitijs. cõ
munius tn ĩ vicio auaricie.Et quõ ille terminus
aſtutia aliqñ ſumitur in bono et aliqñĩ malo.pa/
tet.ij. par.ti. .c xvij. §. j.

t par. 7C.j. par.

—

A. ante. T.

Attentio vtrum ſit neceſ

ſaria in hoꝛis canonicis. quò ecclia nõ ponit in
tentionẽ ⁊ æuotionẽ ſub pᷣcepto ſed gr̃e rei.iij.ꝑ.
ti. xiij. ca.iiij.S.vij.etiã.S.viij.aliqdun. .
Attẽtio quałoʒ eẽ ĩ hoꝛis 7c. ij. p.ti.ix.c.xij.⁊.ij.
Atria quid erãt ĩ veteri teſtameto ⁊ qͥd nobis ſigni
ficãt. Et ſunt tria atria dñi in quibo volũtas ele⸗
cx oꝝꝑ eligit hpitare.j.par.ti.iiij.ca.vij.S. v.
Attritio ⁊ cõtritio in quibo differunt ⁊c.iij.par.tit.
xiiij.ca.xviij.poſt mediũ añ pꝛimũ.5.

luaricia deſcribiturper

thema.quod ⁊ ipſo declarat᷑. Et cũ auaricia ſit
ĩmoderatꝰ amoꝛ habendi.hec moderatio põt eſ⸗
ſe tripłr.ij. par.ti. j. ca.j.
Auaricia ſiue cupiditas quomodo ſumitur tripli
citer. quomõ diinitur. aliud eſt diuitias ama⸗
re ? nõ habere.aliud habere ⁊ nõ amare aliud nec
hĩe nec amare.⁊x aliud hẽe ⁊ amare.⁊ q̃re auaricia
ẽ peccatuʒ.ibidem.S.j.
Anaricia quomodo aggrauat homineʒ.quareẽ gra
ne peccatum. quomodo auarus diuerſimode pec
cat ⁊ tripliciter eſt moꝛtale ⁊ qᷓuis graue nõ tamẽ
maximũ.ibiaẽ.S.ij.
Ananca quaſi omnia vicia pꝛoducit ꝓbatur mul⸗
tipliciter.ibidẽ.S.iij.
Auaricie ſunt ſeptem filie quarum pꝛima eſt obdu⸗
ratio contra miſcdiam.⁊ quomodo in hoc auarꝰ
vario modo excedit.Et ſeptem ſunt differentie te
nacitatis.ibidẽ.S.iiij.
Auaricia quõ multa mala cauſat. q̃ oĩa figurant᷑ ꝑ
ꝓphetiã ʒacharie.ibi. S. v.
Auaricia tpeʒauriſare fit ex triplici vcã. ⁊ quomõ
auarus ẽ inſatiabilis ⁊c̃.ibi.c.ij.
arus ſemper congregat ⁊ non ceſſat er triplicira

tione cum exemp o. ibi. c. ij. . j.
Auaricie quomodo limpoꝛtant in auaro tres cecita
tes cum exemplo.ibi.c.ij.S.ij.
Auariquomodo habent tripler ſeruitiũ ſub wmi⸗
nio diuitiaꝑ.ihi.c.ij.S.iij.
Theologus vel pᷣdicatoꝛ habens plures lihꝛos ex qͥ
bus fructum facit.vtrum famis tẽpoꝛe vẽdere xx
bet ⁊ dare pauperibus ⁊c̃.ibi.c.ij.S.iiij.
Auarus vnde dicitur.cui afſimilatur.cuius ꝓpꝛie⸗
tates auaro aſcribuntur. Et ſex pꝛauitates reꝑiũ
tur in auaricia ibi.c. iij.
Auarus quõ triplicẽ anguſtiã wloꝛoſã experit᷑ cir⸗
ca diuitias tpales.ibidẽ. eapi.iij. S. j.
Ausari tota vita quomodo eſt obpꝛo bꝛijs plena.ihi
em. c. iij. F.ij.
Auarus quomodo ſe in multis illaqueat.et qᷓ̃ pote-
ſtas dyaboli eſt ſuper eos.ibi.c.iij..iij.
Auarus quõ miro modo inter alia ſcelera pct̃o⸗
rum certificatur æ ſus dãnatione eterna. r
hoc habet tria teſtimonia.ibidẽ ca.iij.S.iiij.
Auarus quare raro confitet᷑ eſt triplex cauſa ⁊ cum
magna difficultate ad penitentiaʒ veram põtre
duci.ibidẽ ca.iij.S.quinto.
Auaris quõ ineſt hoꝛribilitas moꝛtis.et hoc accide
re poteſt eis ex triplici xve drgche
Auaricia eſt granius peccatũ qᷓ; ꝓdigalitas triplici
ratione.ij.par.ti.vj.c.viij.b.per totũ.
Auari cia quomodo ⁊ qualiter ꝓhibetur clericis.q̃
re raane pꝛohibetur oꝛdinari ⁊c̃.iij.parx.ti.xiij.
ca.iij.S.xj.
Auaricia quare dicit᷑ via ſpinoſa ⁊ terminus huius
vite ẽinfernus.j.parte.ti.v.c.iij.s.j.c.
Audacia dicitur contraria paſſio contra timoꝛem.
quõ audacia conſequitur ſpem.ex quibus ſpes ꝓ

nocatur que canſat auda ciã. qui dicunt᷑ audaces
Em phm ⁊ quare.j.par.ti.vj.cairrx.
Auditu quõ dyabolus vario modo tẽptat hominẽ
. iiij. par.ti.xiij.c.iij.S.ij. d.
Quditu quò peccatur ſpũaliter ⁊ coꝛpoꝛaliter. et q̃
mala ey ipo ꝓueniunt.j.par.ti.ij. ca. iij.. iij.
guriu ẽ ſpes ſuperſtitionis ⁊ quõ fit multis mo-
dis patet.ij.par.ti.xij.c.j.S.viij.
Aureola quid eſt quomodo differt ab aurea. Et ſi⸗
cut aurea pꝛincipaliter eſt in aĩa ſic⁊ aureola.⁊ in
Auib erit ⁊c.iij parte ti.xxx.c.viij. 4
ureole martyrij quomodo requirunt penã. cauſã

coluntateʒ.? qui meruerunt iſtam aureolam. ibi

dem. F. j.
Aureola vctoꝛum quibus væbetur.cui wctrine cõ
uenit iſta aureola.qui eam habere poſſunt.a qui
non.⁊ pꝛopter quem finem datur aureola wctoꝝ
ibidem. §. ijj.
Bureo la virginum quomodo impoꝛtat mẽtis puri
tatẽ ⁊ carnis integritatẽ.⁊ que virgines merẽtur
iſtam aureolã.ibi.S.iij.
rea ⁊ ab aureola quomodo diſtinguunt᷑ fructus
caſtitatis in patria. et quomodo diuiduntur iſti
fructus ſᷣm triceſimũ.ſexageſimũ.⁊ centeſimum.
ibidem. §. iiij.
Hureola dat᷑ virginibus.wctoꝛibo et martvyribo nõ
alijs.⁊ĩ quo aſiſtit illua pᷣmin accidẽtale patet pᷣ
ma p.ti.v.ca.ij.S.xj.c.poſt mediũ añ.d.

Aurifices ſiue aurifabꝛi quomodo ſe in aliquib ha

bent vt mercatoꝛes.⁊ in aliquibus vt artifices.⁊
quomodo vario modo eoꝝꝑ opera bñ vel male ex-
ercent ⁊c.iij.parte ti.viij.c.iiij.

Aotim⸗ deſcribitur
thema ex pſalmo quod ⁊ v ſeipſo v-
claratur tercia parte titulo.xiiij. ca.ij.
HBaptiſmo quomodo perſona filij xei viſa eſt ĩhu⸗
mana carne.⁊ quomodo nobis exemplũ væderũt
xpᷣs ⁊ ioãnes baptiſta.quomõ ypᷣs pcepit baptiſ⸗
mi ſuſceptionẽ.ibidẽ.S.j.

Baptiſmo quomodo oſtenſus eſt pater om̃ipotens

in voce.Et quomodo homo acquirit per baptii-
iũ triplicẽ filiationẽ.ibidẽ.S.ij.
Naptiſmo quomodo apparuit ſpũſſanctus omnes
aquas ſanctificans.et quomodo ſpũſſanctus ap-
paruit ĩ ſpecie columbe ꝓpter tria ſuꝑ baptiſmũ
inſtitutũ.ibidem.S.iij. . . .
aptiſmus eſt triplex.ſ.fluminis flaminis ⁊ ſangui
nis.⁊ quomodo gratie ⁊ virtutes acquirant᷑iba⸗
ptiſmo.iij.par.ti.xiiij.ca.xiij.
Baptiſmi mat eria eſt duplex.ſ. ꝓpinqua ⁊ remets.
Aulier viua nullo moc bet ſcindi pꝛopter ba
ptiſmũ pueri. ſacerdos ⁊e bet ſeruare immerſio-
nem ſm moꝛẽ patrie ibi.S..). .
Baptiſmi foꝛma que eſt inuocatio triũ pſonag ẽ e
ſubſtantia ſacramenti. expᷣſſio actus baptiſandi
⁊ perſona baptiſati eſt œ ſubſtãtia ſacramenti.⁊
que ſunt v neceſſitate.ibi.S.ij. —. .
Baptiſmi foꝛma ſex modis põt variari.ibi.S.iij.
aptiſmi miſter quis ẽ. quis põt eſſe in neceſſitate.
quis non.⁊ vbi plures reperiuntur maioꝛ veber
pꝛeponi. Ex officio ſolus ſacerdos habet baptiſa
re et qualiter peccat malus miſter.ibidem . N
n ſacramentis quomodo eſt triplex poteſtas. t
vtrum peccet petens velrecipiès baptiſmũ ama⸗
lo miſtro.ibi.ð.v. . =
Baptiſare vtrum vnus poſſit plures ſimul. vtrum
in neceſſitate mutus vel mancus ⁊c.ibidem.S.vj.
Hoaptiſando quomodo requiritur vſus rationis.et

=☛

B.ante. A.

qnomodo non. fideliuʒ paruuli quãtotius debẽt

baptiſari.quõ baptiſandus vebet hꝛe fidem. ⁊ qui
pñt baptiſari ⁊ qui nõ.ibidem.S.ix.
Baptiſantis intentio vtruʒ ſit neceſſaria deſu ꝑ eſt
duplex opinio.ibi.S.x. G

PBaptiſmum ficte accedentes quando ipſis valet et

quando non. Et quatuoꝛ modis contingit fi/
ctio in baptiſmo.quomodo intelligiturquando
aliquis dicitur fictus.⁊ poſtꝙᷓ fictio receſſit.et qñ
valet ꝛ⁊c.ibi.S.xi. äs
Baptiſmus non debet iterari quadruplici ratione
quando.aliquando eſt ſupplendus quibus⁊ quã

v baptiſmus non valet. quare.⁊ que pena reba
ptiſantis ⁊ in vtero ſanctificati quare ſunt bapti

ʒandi. ibi. . xij.

Baptiſmũ qñ petunt adulti ⁊ quõ ⁊ qñ ſunt bapti-

ſandi ⁊c. Et iudei infideles quõ ⁊ qñ ſũt ba/
ptiſandi.ibidem.S.xiij. P B
Baptiſa to catheciſmo merito reqͥrunt᷑ ea q̃ ſunt de
neceſſitate fidei.ibidem.ff.xiiij.⁊.xv.
HBaptiſmi quid ſignificant inſtr̃a ſpũalit᷑ ſicut exuf
flatio.inſufflatio ſal vnctio ⁊c̃.ibidẽ.s.xvj.
Baptiſatis in articulo neceſſitatis quare danda eſt
extrema vnctio.tercia parte tit.xuijj.ca.xv. 5. vj. c⸗
Baptiſandi ptãtem quõ ⁊ qñ ypᷣs dedit diſcipuł.ter

„

cia parte ti. xxij.c.iiij.S.j.b.

HBaptiſmi dilatio quomodo ⁊ quando inducit irre/

gularitatem ⁊ talis in duobus caſibus poteſt pꝛo

moueri.tercia parte titulo.xxviij.ca.vj.S.ſecũdo

tercio.
Baptiſmo quomodo anima ꝑ fidem efficitur ſpon⸗
ſa chriſti? quomodo ipᷣe chꝛiſtus confert ei nouẽ
oꝛnamenta virtutum. pꝛima parte ti.j.ca.j.S.ij.in
fra medium. .
Baptiſmi opus valet ad ſalutem ⁊ pꝛemiũ omnibꝰ
pueris ⁊ adultis vſu rationis carentibus cum ta/
men deſit in eis voluntas.quod ꝓbaiur pꝛima ꝑ.
ti.iiij.ca.xiiij.S.iij.e.
Baptiſmalis purificatio ẽ via qua immediate itur
ad celum.,ij.par.ti.v.ca.iiij.S.ij.c. .
PBaptiſmi ꝙ non ſit danda vel exigẽda pecunia vbi
hec habenturĩ iure.Et ſi ſacerdos non vellet ba
ptiſare niſiꝓ pecunia ĩ nullo caſu eſt ei dãda ⁊c᷑.ij-
parte ti.j.capi.v.S.xv.b.

BPaptilſmo non ſunt recipiendi filij iudeoꝛum ⁊ alio
rum infidelium inuitis parentibus pꝛobatur tri/

plici ratione.Et qui ſuſceperunt baptiſmũ quo⸗
modo ſint ſeparandi a parentibus.ij.parte titulo
xij. ca.ij. .iiij.
Baptiſmo quõ vario modo contrahitur cognatio
ſpualis.⁊ quõ ipᷣa impedit mr̃imoniũ.tercia par.
tCi. j. ca. xv. 7. S. j. ij. 7. iij.
Haptiſmo quomodo confirmatur homo ꝑ ſacr̃um
confirmatõnis.⁊ quis ſit eius effectus ⁊c.iij.par.
ti.xuiij.ca.j..iiij.
Baptiſmo carentiũ paruuloꝝ ſtatus poſt moꝛtem
quõ veſcribitur.⁊ de limbo eoꝛundẽ.pꝛima parte
ti.viij.c.j.S.niij.
HBarbit onſoꝛes quomõ in eoꝛundẽ officio commit

tũt fraudẽ.quib dieb facere pñt ſine fractõe ſab.

bati.⁊ que cauere debent.iij.p.ti.viij.ca.iiij.S.vij.

Baſiliſcus quomodo ſignificat dyabolum intẽtan
w. iiij.par.ti.xiij.ca.iij.S.j.b.

Beatitudo quomõdiffi
nitur a boetio ĩ tercio de cõſo.iiij.par.ti.vij.c.iiij.
Beatitudo eſt triplex. pꝛima eſt falſa ⁊ deceptiua.ie
cunda eſt imperfecta ⁊ diſpoſitiua.⁊ tercia ẽ per⸗
fecta ⁊ obiectiua. ibidem.S.j. .
Beatitudo homĩis ꝙ conſiſtat ĩ diuitijs oſtenditur

impoſſibile.ibidem.S.ij.
Beatitudo hom in is ꝙ conſiſtit in honoꝛibus oſtẽ-
ditur impoſſibile. ibidem. S. iij.
Beatitudo ꝙ conſiſtit in gloꝛia humana ſiue in fa
ma oſtenditur impoſſi bile.ibi.S.iiij.
Beatitudo homĩs 4 conſiſtit ĩ ptãte vł in wm inio
oſtenditur impoſſibile. ibidem. S.y.

Beatitudo hoĩs ꝙ conſiſtit involuptare oſtẽdirur

impoſſibile.ibidem.S.vj.
Beatitudo ꝙ conſiſtat ĩ ſanitate et quiete coꝛpoꝛis
oſtenditur impoſſibile.ibidem. S. vij. HZD

Beatitudo perfecta ꝙ non conſiſtit eẽntialiter ĩ co

gnitõe quacunq; vel cniuſcunq; rei niſi ĩ perfe cta
cognitione. ibidem. S. viij.
Beatitudo perfecta ꝙ non conſiſtit in operatõe in-/
tellectus pꝛactici pꝛobatur ibidem.S.ix.
Beatitudo ꝙ non conſiſtit in cognitione ſpeculati:
uaꝝ ſcientiaꝝ oſtenditur ibidẽ.S.x.
eatitudo ꝙ non conſiſtit in cognitione ſubarũ ſe
pataꝑꝝ Renlen bigem A.
Beatitudo perfecta vtꝝ conſiſtat ĩ aliquo bono cre
ato ſiue bono aiĩe ſiue alio.ibideʒ.S.xij. W

Stitudis pfecte ad ſtatũ que funt que hoĩem diſpo

nũt ⁊ quõ ipa diſtinguit᷑ in.vij.pꝑtes.ibidẽ.c.v.
Beatitudines ſunt ſeptẽ ſicut ſunt ſeptem wna ſpi⸗
rituſſancti ⁊c.ibidẽ.c.v.S.j.
Beatitudines ſeptẽ que ponũtur Math.v.cõueniẽ
tiſſume enumerãtur. Et quõ aliqui poſuerũt tri⸗
plicem btĩtudinẽ.ibidem ca.v.S.ij.
Beatitudinũ dictaruʒ pꝛemia in vita pñti quomo
poſſunt pertinere ad futuram beatitudinẽ.ibi⸗
tem ca. v. S.jilj.
Btiĩtudinũ dictaꝝ pᷣmia quõ ↄueniẽtiſſime aſſignã
tur ꝓut ꝑcipiũt ĩ vita futura.⁊ quõ pꝛemia ſe Pur
adĩuicẽ ꝑ additõem ⁊c.ibidẽ.c.v.S.ilij.⁊.S.v.
HBeatitudines ſeptẽ quõ adaptãrur ad ſeptẽ etares
hoĩm.ibidẽ ca.v.S. vj.
Beatitudines ſeptẽ quõ adaptãtur ad ſeptem eta⸗
tes inundi.ibidem ca.v.S.vij.
Beatitudines ſeptẽ que habẽtur Math.v.p oꝛdinẽ
cclarantur ibidem. c.vj. per totum.
Beatitudo perfecta q̃ eſt vltimꝰfinis hoĩs quõ dif⸗
finitur.⁊ ſi eſt aliquid creatũ vel increatũ ibidem
ca. vij. 7. S. .ij. . lii.
Beatitudinis perfecte quõ requiritur etiã compꝛe
henſio.ibidem.c.vij..iiij.
Beatitudo perfecta hoĩs non requirit coꝛpus eiꝰad
eſſe ſed ad bene eſſe ⁊c̃.ibidem.c vij.S.v.
HBeatitudo perfecta quare nõ requirit bona exterio
H aihiem evli.5 Vj. W
Beatitudo iſta quõ ab hoiĩe põt adipiſci.et ꝑ q̃ ope
ra ibidem.c.vij.S.vij.
Beatitudo iſta perfecta ꝙ non poſſit hꝛi ĩ hac vita
ſed magis ĩ alia ibidẽ.c.vij.S.viij.

HBeatitudo ſi perfecta ẽ nõ põt amitti.pꝛobatur ex

euãgelio.ibidem.ec.vij.S.ix.
Pegrienco homiĩs in quo conſiſtit.ibidem.
eatitudo alicuiꝰ dicit᷑ dupłr.⁊ quare brĩtudo foꝛ⸗
malis ⁊ ſubiectiua eẽntialiter dicta nõ conſiſtit ĩ
aliqua perfectione coꝛpoꝛali ⁊c̃.iij.p.ti.xxx.c.iij.
Beatitudinẽ quõ reſpicit vs aureola ⁊ fructus.Et
quare btifica viſio ⁊ oĩs foꝛma accidẽtałſuꝑnatu
rałpᷣexiſtit ĩ potẽtia ſuꝑnaturali.ibidẽ.S.j.
Beatitudo ĩ quo actu pꝛincipaliter conſiſtit vtꝝꝑ in
actu intellectus anĩ actu volũtatis.ibi.c.v.S.j.
Beatitudinẽ vtꝝ om̃s ſumme ⁊ de neceſſitate appe
tãt ⁊c.Et de appetitu bttudĩs actu elicito ſunt
tres opiniones.ibidẽ.c.vj.s.j.c.per totum.
HBeatitudo ſanctoꝛũ futura vtꝝ maioꝛ erit poſt re.
ſurrectionem qᷓ; modo ⁊c̃.ibidẽ.c.vj. .ij.

6X

B. ante. E.

Heatitudo ſiue felicitas quõ ẽ duplex.iiij.parte tit.
pꝛimo. ca.. S. x.sb. . . .
Beatitudo humane vite quomõ eſt obiectum ſpei.
quomodo hõ vario modo agit ꝓpter finem.uiij.
parte ti.vij.ca.i. .
Beati ſiue compᷣhenſoꝛes quomõ cognoſcunt diui-
nam ſapiam quõ magna audiunt? vident de 0
⁊c̃.iiij.parte ti.x.ca.vij.S.j.ij.⁊.iij.
HBeguinis fauentes religioſi in ſtatu repꝛobo excõi⸗
cati ſunt maioꝛi ſententia? quibus ⁊ quõ intel
ligitur.iij. par.ti.xxiiu.ca.lxj. 4
Beguine ⁊ bechardi ſumentes vitã fratricelloꝝ ſũt
eycõicati maioꝛi ſnĩa.ibidẽ ca.lxij. .⸗
Bellare qui debent vel cuius eſt bella monere et cõ
tra quos ⁊ quomõ bellũ indicitur populo ⁊c̃.iij.
parte ti.iiij.ca.ij.

Bellum iniuſtuʒ mouens vel adiuuans ẽ graue pec

catũ moꝛtale.Et quõ bellũ iuſtũ ha bẽs vł vucẽs
ſi ſpoliat cleꝝ religioſos ⁊ ꝑegrinos quõ tenet᷑ ad
reſtitutõem.ibidem.S.j. S
Bellantes ſi faciunt incendia ponendo ignem in w
mo ⁊c̃.quõ tenent᷑ ad reſtitutõem.⁊ quis põt in⸗
dicere bellum. ibidem.S.ij.

Bellũ ſi mouet imꝑatoꝛ cõtra eccleſiã ſubditi non

tenent᷑ ſibi obedire. Et papa mouet bellũ contra
aliquos quõ ſit ei obediendũ⁊c̃.ibidẽ.S.i.
Belluʒ accedentes ꝓpꝛio motu ſed non vocati obli
gent ſibi illi in cuius ſeruitiũ vadunt ⁊c̃. Et acce

ventes pꝛopꝛio motu contradicente dño nunqͥd

tales ſunt obligati ⁊c̃.ibidẽ. .iiij.

Belluʒ accedens pꝛopter gloꝛiã conſequendã quid

meruit ⁊c.ibidem..v.
Bellum accedentes animo ſpoliãdi quid faciẽt vel
quõ tenentur ad reſtitutõem. Et clerici an ad bel
lum accedere debent.⁊ quare clericis ce iure nõ li-
cet bellare ⁊c̃.ibidem.S.vj.⁊.vij.
Bello capti vtꝝ efficiuntur ſerui capientiũ ⁊c̃. vtꝑ
