uarto notat᷑ confirmatõis autẽticatio.ibi.Tũc im
ponebãt manꝰſuꝑ illos ⁊c̃.⁊ ſic admiſtrabãt eis ſa⸗
crm confirmationis.æ illo ſacr̃o Raeti
c.iij.ꝓ totũ.Et in ꝑticulari vide ſupra. Sic em̃ fie/
bat cõiter ĩ pꝛimitiua eccłia. Tũc em̃ cũ fides erat
nouella ? tenera erat neceſſariũ vt ꝑ ſignũ viſibile
inuiſibił monſtraret᷑ ẽc.
Supꝑ euan. YJoh̃.x.quod ſic incipit.Amẽ amẽ dicovo

bis.qui nõ intrat ꝑ oſtiũ in ouile ouiũ ſed aſcendit
aliunde. hic fur ẽ latro ⁊c.
uatuoꝛ effectus in alios multos hʒ ſpũſſãctꝰ.ſ.diſp
ſos ð vnũ colligere.pᷣlatũ ſuꝑ gregẽ xpᷣi ↄſtitu ere.ex/
cluſos ĩ regnũ introducere.ſubiectos ad obedienti⸗-
am ncere en quoꝛũ oĩm ſignũ hodie eccłia pñs
legit euã.ĩ quo fit mẽtio ð ouili colligẽte.de paſtoꝛe
pꝓuidẽte. æ oſtiario apiente. ⁊ de pplo obediẽte.ſed
q pᷣlati ſi boni ſũt.ecchie multũ ꝓſunt.ſi malimul-
tũ obſunt. Ideo ĩ hoc euãge.pꝛumo væſcribit ſalua⸗
toꝛ falſi paſtoꝛis dãnabile abuſionẽ.d. Amẽ amen
dico vobis qui nõ intrat ꝑ oſtium ⁊c. Pe paſtoꝛibo
ſiue pᷣlatis vide ſupra. s
Sed alſcẽdit aliũde hic fur ẽ ⁊ latro ⁊c̃.ij. p.ti.j.c.xiiij.
§. ij. poſt prinn. H
ecundo væſeribit ſaluatoꝛ boni paſtoꝛis ↄditõʒ lau
qdabilẽ.ibi. Qui autẽ intrat ꝑ oſtiũ paſtoꝛẽ ouiũ.
cæ p̃latis vide ſupꝛa.Et væ electione pꝛelatoꝝ vide
ſupra ſbᷣ lr̃a e.ſ.Olectio.
Vercio veſcribit ſaluatoꝛ falſi paſtoꝛis veteſtabilẽ ꝑ/
nerſionẽ. ibi. Rixit eis ieſus iten.
uarto veſcribit ſaluatoꝛ veri paſtoꝛis imitabilẽ ꝑ⸗
fectionẽ.ibi.Ogo ſum oſtiũ. Quũo ypᷣs hoc fuit vide
nij.p.ti. xv. c. xx. S. xij. e. 2 3
Kerme ſi qͥ introierit ſaluabit᷑?⁊ ingrediet᷑ egredie/
tur 77. De viſione vi ſiue beatitudine ſiue de lumi
ne gloꝛie vide ſupra TUiſio. .
go veni vt vitam habeant ⁊ abundantius habedt.
ota ꝙ triplex eſt vita.ſcʒ naturalis.ſpiritualis
eternoliss.
Feria. iiij.poſt penthe.
p epla Act.ij.q ſic mnait⸗Sras errecchrj. leua
iri iundei xe.

unit vocẽ ſuã ⁊ locutus ẽ eis.

In die ſancte Trinitatitis.

Quare aſſt hec lectio hodie legit᷑ rõ ĩ euidẽti eſt.qꝛ ce

lebrãtib dies pẽthecoſtes occurrit v ſpũſcto eiuſ

ꝙ; effectib Joheł clariſſima ꝓ hia.ĩ qua qͥdẽ lecti⸗

one ſanctꝰ Petrꝰtria tangit euidẽter. rimo ꝓter⸗

uoxꝝ ↄfutationẽ in ipopꝛincipio eple.d. Stans Ze
trus cum.xj.leuauit vocẽ ſuam ⁊c̃. Detrus audiens
proterui⁊ mali irridebant xpᷣi diſcipulos loquẽ
tes linguis varijs magnalia dei dicebant ꝙ hi ebꝛij
erant ⁊ muſto pleni.

coo tãgit.b. Petrꝰ pmiſſoꝛũ adimpletionẽ ibi. Sʒ

heocẽ quod dictũ ẽ ꝑ ꝓ. haʒ Yohel. vbi ſciẽduʒ . b.

Petr? ꝓphiam q̃ ſcenpta ẽ Joheł.ij. referẽs oſtẽdit

—

eſſe impleta q pdicta ꝓmiſſa fnerãt a veo. Erit in
mis diebo dicit dñs.nouiſſimos dies appel⸗

nouiſſim
lat tpᷣs gre quod ẽ plenitudo tẽꝑis quod incipit in
L Beinapio ſexte 2 vltune etatis.
Effunda v ſpũ meo. ibi deeſt poſitio ptitiua nullaʒ
notas ſpũſſacti ꝑtitionẽ que oĩno eſt idiuiſibitł ſed
ſolũ wnoꝝ ipᷣius diuiſione.
Tercio tangit. b. etrus electoꝝ conſolationẽ infra
cuʒ concludit. Ois qͥ inuocau erit nomẽ dñi ſaluns
erit ſupple ſalute et᷑na.
Bup euã. Joh.vj.quod ſic ĩcipit. Nemo venit ad me
niſi pꝛ 4 miſit me traxerit eum ⁊c̃.
Amoꝛ teſte Pyontſo pʒ vim vnitiuaʒ 7 maxĩe amoꝛ
ſpũalis qui

igit᷑ mrĩ eccłia his dieb v ſpũſſãcti miſſiõe ſolenni⸗

3at.qͥ eſt amoꝛ ⁊ nexꝰpꝛis ⁊ filij.⁊ ex amoꝛe vt nos ac

cẽdat ad ſuã amoꝛẽ vt nũc recolit᷑ ẽ datus. Ideo cõ

uenient legit᷑ pns euãgeliũ ĩ quo ð iſto tractu amo
roſo fit mentio ſingularis. Arabhit᷑ ẽ homo ad v⸗

um ꝑ inſpirationè diuine gre.? devad hoĩem ꝑ pꝛo
uiſionẽ tꝑalis alimonie.
De hꝛimo tractn dꝛ in pꝛincipio huiꝰeuãgelij. Nemo
põt venire ad me niſi p? qui miſit me traxerit eũ.de
quo vide.j.p.ti. I·c. vij..j. poſt mediũ.videtñ ꝑ to⸗
tũ iſtum. Erg hõ non põt ſe ppare ad gram ꝑ ſe⸗
ipᷣm oñdi 1 upꝛadictã auẽtẽ ⁊c.iiij.par.ti.ix.ca.ꝰ.
iiij.⁊ poſt. J
Vie etiaʒ iſtã mãm di. xxvij.⁊.xxviij.ſcõi libꝛi ſnĩaꝝ.
Vel lit nan poteſt venire ad me.bñ cogitãdo.lo⸗
uẽdo.o
4 xerit eũ ⁊c̃. Ey ſola charitatis intuitõe.ex mul⸗
timoda miſeriaꝑꝝ inflictione.ex ↄfuſibili pctõꝝꝑ pꝛe/

grauatõe ? ex dulci celeſtiũ bonoꝝ oñſione.traxerit

inquã tãqᷓ adamas ferꝝ.de frigoꝛe pctõꝑ.tãq; auri

S curꝑ.æ amoꝛe trenoꝝ tãgqᷓ rectoꝛ nauẽ x flucti
us voluptatũ. tãqʒ reclamatoꝛia auẽ ad ſuꝑio-

rẽ volatũ.Et œ tractu qͥs nõ temere iudicat.ſed 4

nõ trahit᷑ inqᷓ; tũ põt gaudeat.oꝛat vt magis trabi

Abeat. ſuꝑ ſe multũ woleat ⁊ laboꝛet vt aliqñ trabi
valeat. Et de tractu coꝛdis hꝛ. j. p. ti.iiij.c.xiij.S.j.
Scõs tractꝰnotar ibi. Amẽ amẽ dico vobᷣ qͥ credit in
me hʒ vitã etnã. vbi ondit᷑ qũo ypᷣs trabit᷑ ad hoĩes
ꝓuiſionẽ ſpũał alimonie.d.Qui credit in me fide
ſcʒ foꝛmata.de qua ſupꝛa fides.

Mentionẽ etiã facit dñs ve cibo ſpũali.d.Ego ſũpa⸗

nis vite. Be iſto ſcfiſſimo pane vide ſupra .7c.
In die ſancte Trinitatis.
Suxꝑ epka. ij. ad Choꝑ. xiij. qᷓ ſic incipit. Gaudete ⁊c.
Beneh gaudio vide ſupa. H
erfecti eſtote.vide ſupra.
acem habete. e qua vide ſupra.
va dñinr̃i ieſu xpᷣi.æ qua vide ſupra.
t charitas vei. ve ipᷣa vide ſupra.
Sup euan. veſcta Trinitate. qð hẽ Ro.iij.⁊ ſicinci⸗
pit. Erat hõ ex phariʒeis nico. no prin. iudeon.
Anfra hicſignata reꝑiĩ foꝛma de ſãcta Crinitateĩ di

Beũ eſſe trinũ ⁊ vnũ tripłr videre poſſumꝰ.ſĩ ſcriptu⸗

ialis qui foꝛtiꝰtrabit amantẽvt amato vniatur
vnio aũt amãtis ad amatũ tractũ pᷣſupponit.quis

ando. bene ꝑſeuerãdo.niſi pꝛ qͥ miſit me

uerſis libꝛis ſumme dñi Anthonini. W
De trino cæo ⁊ vno ponit᷑ thema cũ tplici mẽpꝛo cũ
ſuis declaratõibo.iij. p. ti. xxx. c ij. 7. Jj. ij. . ij.
ris.ĩ figuris ⁊ in creaturis.iiij p.ti.x.c.vij.S.iiij.v.⁊
vj. totum.
De ſctiſſima trinitate vide thema cũ ſuis vclaratio⸗
nibo.breuit᷑ tñqꝛ ſoluʒ mẽbra ⁊c.iij p.ti.xviij.c.v.S.
v. an medium.
Be ſctiſſima trinita tevide pulcra.iiij.p.ti.xiiij.c.xiiij.
7% omnes. §.

De venerabili ſacro vide ſupꝛa Euchariſtie. Et e ce

Trinitatis. l
Supꝑ epla.j.Io.iiij.q ſicincipit. eꝰcharitas ẽ.
In hac dnica ſolẽnitate ſanctiſpũs contigua tractat
b. Hobann es euãgeliſta in hac eplade xpicharitate
ad nos charitatis oſtenſione.bis em̃ dꝛ ibi. Deus
charitas eſt. ꝓgter duplicẽ pꝛedicte charitatis effe⸗
ctũ.tria principalit᷑ in hac epiſtols notant. rimo
em̃ eſcribit diuine charitatis nexum. d. DNeus cha
ritas eſt. Ad euidentiã huius epiſtole noranduʒ
charitas creata eſt habitus quidã. ſiue quedã foꝛ⸗
ma acoeidẽtalis inherẽs aĩe que eſt idẽ realit᷑ qð gr̃a
⁊c̃. e ipa charitate vide ſupꝛa.
Scðdo eſcribit charitatis diuiĩe ſi ignũ ibi. In G appa

ruit charitas vei.qm filiũ ſuũ vnigeniruʒ miſit deꝰ

ſcʒ p? imũdũ.p incarnatõis myſteriũ L7.
Tercio deſcribit charitatis diuĩe fructũ ibi. In hoc
em̃ eſt charitas ⁊c̃

Peũ nemo vidit vnqᷓ;ʒ duplr intelligit᷑j. p. ti.ijca.vj.

§. ij. vltra mediũ. “
Ailigamꝰeũ.qm ipᷣe prioꝛ dilexit nos Chʒ igit᷑ dile⸗

ctõe q̃ deꝰdilexit nos multa recepimꝰputa bona cre

atõis.recreatõis ⁊ recõciliatõis.merito vices red/

.

ere vebemꝰ cũ diligere. qm pꝛioꝛ dilexit nos. In

qto vᷣbis duo norãt᷑.ſ.exercitiũ groſ u.qp exprimit᷑
charitate cũ dꝛ. diligamꝰ vũ.bñficiũ copioſũ quod
colligit᷑ ex amoꝛis pꝛioꝛitate cũ addit᷑.qm prioꝛ ⁊c.
rimo vebem? hꝛe exercitiũ groſum.ſ.deũ diligere
ſta dilectio vſcribit᷑ ſupᷣ. Secũdo ↄſiderare debe
mꝰeiꝰbñficiũ fructuoſuʒ.qm pꝛioꝛ dilexit nos. pꝛo
quoẽ ſibi młtipłr reſtiãdu. Je ipa vide ſupra.
Si diligimus inuicẽ. Se iſta dilectõne vide ſupra ſub
Timoꝛ nò ẽ ĩ charitate.ſ.pfecta. Ar᷑a.(.ſ.ilectio.
Kharitas foꝛss mittit timoꝛẽ ⁊c̃. de timoꝛe vide ſſᷣ
lr̃a t.⁊ de charitate ſub lr̃a c. W
Euangeliũ huiꝰdiei deſcribit᷑ ſupra.:jeria.v.pꝰ.ſecũ⸗
dã dnicã quadrageſune.

Dominica ſecunda poſtfe
ſtum Trinitatis.

up epła.j. Yo h.iij.que ſic incipit. Molite mirariſi
Sag vos mũdus.Ecckia volens e ſuos exerce⸗

re ĩ oꝑibo vytuoſis poſtq̃ʒ ipos admonuit in epła pce

dẽti de dilectione dei 7 ꝓximi.ex qͥbo om̃e tpᷣs meri⸗
toꝛiũ vel elicit᷑ vel impat᷑. ꝗo ↄſequenter hoꝛtatur
eos ad apponẽdũ debitas circũſtatias gratuite di⸗
lectõi. ndit em̃.b. Joh.ĩ iſta epła ꝓꝓrimꝰvʒ dili⸗
gi ſtabilit᷑. efficacit᷑ 1 veraciter.⁊ ſᷣm hoc epla iſta in
tres ꝑtes dinidii.
Pꝛimo em hoꝛtat᷑ eccleſia ad fraterne dilectionis fra
t᷑nitatẽ.di. Molite mirari ⁊c̃. vñ monet vt pꝛopter
nullã tribulationẽ ꝓpter nullũ odiũ mundanoꝛuʒ
hoĩm amoꝛẽ frat᷑nũ deſeramꝰ de iſta dilectiõe vide
varia nota bilia ſupra lr̃a d.ſ. Dilectõ.hic tñ notã
dũ ẽ.ꝙ mũdꝰqñq; ĩ ſcriptura in bono.⁊ quandoq; iĩ
malo accipitur ⁊c. De mundo vide ſupra. Molite

Dominica tercia poſt Trinitatis.

g̊ mirari ſi odit vos mũdus tãꝙᷓ ſue pꝛauitatis dep

hẽſoꝛes.tãqᷓ; mũdane vanitatis ↄtẽptoꝛes.⁊ tani

ſupꝑne ciuitatis hĩtatoꝛes.v veriſiõe vide ſupꝛa.

ui odit fr̃eʒ ſuũ homicida cẽ. In qᷣbo vᷣbis aplłs duo

oñndit.ſ.inuidiã abhoꝛrẽdã ad moduʒ veneni cũ dꝛ.
q̃ odit ⁊c.homicidiũ execrãdũ ad inſtar gladij.

Pꝛimo vebemꝰinuidiã cauere. de qua vide ſup. ⁊ etiã

x odio. Scðo homicidiũ abhoꝛrere.v quo ſupꝛa.
Scðdðo hoꝛtat᷑ nos ad fr̃ne dilectõnis ptãtẽ ibi. In G̊

cognouimꝰcharitatẽ cei ⁊c. Et ponit duo ſignaĩ q

bus manifeſtat᷑ efficacia fr̃ne dilectõis.pꝛimũ ẽ ex-

poſitio ꝑſone.x q̃ ſupꝛa dilectio. Scoõm ẽ expoſitio

ſuhe.ibi. Qui ha buerit ſbam ⁊c.quo h̊ͥ intelligit᷑ bx

ij. P. ti. j.c. j. S.ij. l.ĩ.iiij.coł. Atẽ e oꝑibo mie vide.S.

Tercio hoꝛtat᷑ nos ad frne vilectõis vitatẽ.ibi.Filio
li non diligamꝰ vbo neq; lingua ſed oꝑe⁊ Vitate.xe

dilectione ꝓximi vide mge⸗
Sup euan. Ru. ruiij. quod ſi Hhõ qdã fecit
nã magnã. Quia ᷣm aug.ſola charitas diuidit in-
ter filios regni ⁊ ꝑditõis. R hodie legit illud euã.
in quo cena ꝑhẽnis veſcribit.
rẽtes excludunt᷑.⁊ ad quã om̃s charitatẽ hñtes ad/
mittunt᷑.Cũ quo optime cõcoꝛdat epła ĩ qua inui-
tamur ad ꝓximi dilectõeʒ q̃ multiplicẽ ĩ nob oꝑat
fructũ.cuiꝰoppoſitũ ẽ maximũ ſalutis etrimentũ
Pꝛimo vxpᷣs nobᷣ vxſcribit celeſtis ↄniuij pᷣpationẽ
feſtiualẽ di.Hõ qͥdã. In qbo ybis duo notãt᷑.ſ.con

C incipit.Hõ qᷣdã fecit ce

a qᷓ om̃s charitate ca⸗

uiuij ſolẽnitas ex nobilirate pᷣpantis.qꝛ hõ qͥdã.cõ

uiuij liberalitas ex curioſitate tuitãtt.qꝛvoca.mul.
ico pꝛimo ꝙ ſolẽnitas huiꝰcõuiuij notat᷑ ex eo.qꝛ qͥ

daʒ homo illud pauit nõ cõis homo ſed xpᷣs e,De

btitudine eterna vide ſupꝛa ſub Irfa b.

ecũdo notat᷑ liberalitas ipᷣius inuitãtis.qꝛvocauit

muleod⸗a⸗ dñs diũſos diuerſimode vocat.hꝛ.j.ꝑ.

ti. v.c.ij.S.vj
glie. ve quibo ſupꝛa in tabula. ”Ms
Hõ qͥdã fecit cenã magnã.q.vij.ſũt genera bonoꝝ q̃ q
appetũt᷑ ⁊ ĩ patria poſſident᷑.iiij.p.ti.vij.ca.vij..x.
Secũdo deſcribit vocatoꝝ excuſationẽ criminalẽ.ibi
k ceperũt ſe oẽs ſimul excuſare ⁊c᷑.p illos tres qͥ ſe
excuſauerunt intelliguntur coĩter ſuꝑbi.auariz lu-
xurioſi.æ quibo ſupꝛa in Ir̃is ſibi adaptatis.
Juga boñ emi.v. qͥd ignlkicat iuga ⁊c.h⁊ꝛ.ij.p.ti.iij.ca.
vij.S.j.infra pꝛin. vł v curioſitate quinq; ſenſuum.

ercio notat cõtẽptoꝝ expulſioõʒ gnalẽ.ibi.Et reuer

ſus.vide ſupꝛa Accidia. negligẽtia vel pigritia.

Quarto notat alioꝝ admiſſionẽ ſpecialẽ ibi.Exi ci⸗

to in vias ⁊c.induc pauꝑes ⁊ vebiles ⁊c.⁊ cõpelle in
trare.vide ſupꝛa
ſupꝛa.

Sico aut vob ꝙ; nemo viroꝝ qͥ vocati ſũt guſtabũt ce

nã meã.⁊e quo vide.j.p.ti.v.c.ij.S.vj.in fine.

nfirmitatibo. Et ð varijs viſs vi

r ẽ triplex cena.ſ.euchariſtie.gr̃e.et

Domica. iij. poſt feſtů Tri/

nitatis.

Sug epla.j. Be. v. q ſicincipit. Dũiliami ſ potẽti m

nu i vt exaltet vos in tpe viſitationis ⁊c̃.
Iniſta epła boꝛtat᷑ nos.b. Detrꝰm rectuʒ oꝛdinẽ ad
mititatẽ ⁊ hũilitatẽ coꝛdis.d.Humiliamĩ ⁊c.poſſu
mꝰautẽ dicere ꝙ.b.petrꝰĩ ꝑſona ecclie ſic pꝛocedit.
Pꝛimo wcet verã humilitateʒ di.Humiliamĩ ſub
potẽti manu cei. In quibo Ybis duo notant᷑.ſ.hũi
itatis ꝓfunda inclinatio cũ dicit. Humiliami.hũi

litatis iocunda eleuatio cũ addit᷑ vt exaltet vos ⁊c.

Pꝛimo quo vᷣbemus nosvario mõ hũiliare.vide ſupᷣ
ſcðo humilitas hʒ ꝑ hoĩs exaltationẽ.xj. fructus.dᷣ
quib vide ſupꝛa humilitas. S. iiij.
Secundo. b. Derrꝰwcet mentis traquillitatẽ ibi oẽʒ
ſolicitudinẽ viam ⁊c. Videꝓ notabili ſermone ⁊e
triplici ſolicitudine.ij... ti.j.c. xxv.infra pꝛincipiũ ⁊

- „ —

poſt ꝑ totum. ? S
Tercio.b. Petrus wcet vite ſobꝛietatem. ibi. Bobꝛi
eſtote.œ quo vide.iiij.p.ti.iiij.c.v.
NQuia aduerſarius veſter ↄyabolꝰtãq̃ʒ leo rugiẽs cir
cuit ⁊c.qũo dyabolꝰvarie tẽptat hoĩeʒ ⁊ q̃revide.S.
Cui reſiſtite foꝛtes in fide.de qua ſupꝛa.
Quarto.b. Petrꝰ wcet ſiue oñdit vei largitatẽ d. e
us autẽ oĩs gratie.ſ.gratis date ⁊ gratũ faciẽtis:· de
qua vide ſupꝛa.Qui vos vocauit in eternã ſuã glo
riã vt cõſoꝛtes ſitis glie ſue in xpᷣo ieſu.i.ĩ contẽpla⸗
tione diuinitatis ⁊ hũanitatis modicũ paſſos.paſ
ſiones huiꝰtꝑis modice ſuntz bꝛeues ſi tolerẽtur cũ

pagtia.vt ſupꝛa de martyrio.

Zupꝑ euãgelio Luce. xv. quod ſic incipit: Erãt appꝛo-
pinquãtes ad ieſũ publicani ⁊ pctõꝛes vt audirent
illũ ⁊c̃. In hoc euã.euidẽter oſtenditur immẽſitas
clementie diuine quã habet ad pctõꝛes. Mã pecca⸗
toꝛes ꝓꝑ ditos queſiuit.queſitos inuenit.inuẽtos ba
iulauit.baiulatos introduxit.dœ introductis gan
dliũ ⁊ ggratulationẽ fecit ãgeł q̃ oĩa hñt᷑ ĩ pñti euã.
In hoc pnti euangelio quatuoꝛ nota ntur. Deumo re⸗
mediatio infirmitatis peccatoꝝ.ibi.Erãt appꝛopꝛ
quantes ad Yeſuʒ. Publicani dicebãtur qui lucra
eculi ꝑ negociationes ſ ranzherur Procnta es vo
genera literqui quocunq; alio modo peccãt. De q⸗
bus vide ſupps.
Vt audirẽt illum 7c. Mota ꝙ; vꝓbi i ſunt.xij.fructꝰ.
ij. P. ti. ix.c.xj.S.ij.d.
Secũdo notat᷑ dignatio impietatis ſuꝑboꝛum ibi.
Murmura bãt ſcribe ⁊ phariʒ ei ⁊c. e murmure et
inuidia vide ſupꝛa nuidia. 5””
Hic pctõꝛes recipit. In quibo vᷣbis duo notãtur.ſ.ſal
uatoꝛis grata miſeratio.qꝛ hic.ſ.filius vi.peccato⸗/
ris magna conſolatio.qꝛ recepit eũ.
ꝛimo dico ꝙ miſcoia ei magna eſt.qꝛ occurrit. am
plexatur. votat peccatoꝛẽ venienteʒ. Secũdo pec/
catoꝛ vbet gaudere.quia deus eſt ita miſericoꝛs.et
Abet ad vum recurrere. Tercio notat᷑ reparatio
vignitatis ꝑditoꝛum. ibi. Et ait ad illos. Congra-
tulaminimihi.
ut An habens dꝛagmas decẽ ⁊c̃.pꝛima pꝑ.ti.j.
c.ij.S.ij. b. “
NQuarto notat᷑ congratulatio ſocietatis angeloꝝ ibi.
ta dico vobis gaudium erit coꝛã angelis vei ⁊c.vi
e ſupꝛa ĩ angelis vel ve gaudio.
Sup vno peccatoꝛe pniam agẽte. Pe pctõꝛibo ⁊ peni/
tłetia vide ſupra.

Dominica.iii.poſt feſtum
Trinitatis.
Supꝑ epiſtola ad Romanos.viij.que ſic incipit.Exi/
ſtimo em̃ ꝙ nõ ſunt condigne paſſiones huius tꝑis
ad futurã gloꝛiã. Apoſto be aalus explicat ĩ iſta
epiſtola ꝙ paſſiones ſunt in iſta vita. et ꝙ reſpectu
gloꝛie que ſperatur in alia ſunt modice.⁊ ideo cum
patientia ſunt tolerande. Scienduʒ tamen ꝙ apo⸗/
ſtolꝰ ĩ iſta epiſtola quatuoꝛ implicat.ꝛimo q ſũt
in vita cuin dicit. Exiſtimo ꝙ nõ ſunt condignezc.
n quibus verbis apoſtolus duo eohanten pñtem
tribulationem ſuſtinendam dicens.Exiſtimo.eter
nam remunerationẽ eligendam addens. Ad futu/
rã gloꝛiã. Primo ꝙ tribulationem pñteʒ ſuſtinere
ebemus patiẽter.qꝛ ẽ vis qua ĩmediate poſt moꝛ/
tẽ itur ad celũ.j.p.ti.v.c.iiij.S.ij.fpvide etiã ſupꝛa ðᷣ
patia ⁊ martyrio.
Scðo vebem? appetere btĩtudinẽ. qua videſnpꝛa
Tercio veclarat ꝙ tribulatio pꝛeſens reſpectu gloꝛie
eſt modica.ibi lanitati enim 7 cetera. Nanitati

enim.id eſt paſſioni ngeroni Senbiec⸗ Eom/⸗
nis creatura.id eſt omnis homo.

e vanitate vide

Dominica quintapoſt Trinitatis.

Yba creatura liberabitura ſeruitute coꝛruptõnis ⁊c̃.
Zita libertas deſcribit᷑j.ꝑ.ti.iiij.ca.ij.S.viij.ſupꝛa
añ finẽ. W
Quarto vœclarat ꝙ tribulatio in ſe magna eſt⁊ diuti
na.ibi. Ocimus ꝙ oĩs ingemiſcit.
Nuarto vclarat ꝙ paſſiones tolerate ſunt meritum
gloꝛie.⁊ glia ẽ pᷣmiũ paſſionũ. H
Duꝑ euã.Mu.vj.quod ſic icipit. Eſtote miſericoꝛdes
ſicut ⁊ pꝛ vĩ miſericoꝛs ẽ. HMH

quo mivᷣicoꝛs eꝰnos miſeros ↄſolat᷑ ſuã miſcdiaz

nobᷣ pᷣponẽdo.⁊ nos ad miſcoiam mutuã exhoꝛtan
w. In quo euꝗ.ſaluatoꝛ nr̃.iij.facit.
ꝛimo em diſcipnlos inuitat ad meritum di. ſtote

miſericoꝛdes. In quibo ybis Zucas duo oſtẽdit.ſ.

pᷣceptũ inſtructiuũ quod eſt exequendũ.ibi.Eſtote

miſericoꝛdes.exemplũ directiuũ quod ẽ intuendũ.
ibi. Sicut pater vꝛ.
Pꝛimo em̃ vebemus eẽ miſericoꝛdes ⁊ vnus alteri E
pati.De mĩa vide.iij.p.ti.xviij.c.vj.infra pꝛinc. Et
pꝛincipalit᷑ vide.iiij.p.ti.vij.c.vj. .v.

ide etiam

Mguith vaſfawhenus eſſe miſericoꝛdes ⁊c.ibidem.

t. iiij. par. ti. v.c.xviij.S.viij.ix.x.⁊.xj.
upꝛa & mia.
ecũdo quomodo debemus inſpiceremĩam ei.qͥ ex
mia ſus clem enter indulget.vide.iiij.x.tit.quĩto.c.
Eviij. §.rrx. .
Tercio ꝓmittit pᷣmiũ ibi. ẽſurã bonãꝛc. Vide.iiij.
p.ti.vij.c.vj.S.qu into añ finẽ. J
olite indicare ⁊ nõ iudicabimĩ ⁊c̃.vide.ij.ꝑ.ti.iij.c.

„

viij.d.⁊ ð iudicio temerario vide ibið ꝑ totũ.c.viij.

Faeʒ qppe mẽſura qua menſi fueritis ⁊c.exponit᷑ dve
aua ris.ij.ꝑ.ti.j.c.iij.S.iiij.b.poſt pꝛinci.

Quarto allegat eoꝝ officiu.ibi.Dicebãt aũt ilł.ſ.qui

. — I12 ẽ?

ignoꝛabãt ſapĩaʒ. veſiderabãt pᷣſidẽtiaʒ.ↄdẽnabãt
innocẽtiã.⁊ ĩ ſe nõ cõſiderabãt vite ſue immũdiciã.
unquid cecus ⁊c.d cecitate vide ſupꝛa c.⁊ v.ſcʒ Vli
ſus. de illuminatione iſtius cecitatis. .
uinto ꝓponit ſe eis in exemplũ dicẽs. Mõ eſt diſci/
pulus ſuꝑ magiſtn guan diceret.talis ignoꝛãs ⁊ ce/
cuᷣs nõ vberet velle pᷣeſſe cũ ratione ignoꝛãtie ⁊ ce/

citatis non ſit.nec vebeat eſſe magiſter ſed diſcipu⸗

lus vt pꝛius diſceret qᷓ ceret.
erfectus ẽ autẽ om̃is diſci
eius.x ꝑfectione vide ſupꝛa.
MQuid vides feſtucaʒ in oculo fratris tui ⁊c.exponit᷑ ꝑx

triplex membn.ij. p. ti. v.cxj. S.j.

Dominica. v. poſt feſtũ Tri

nitatis. 2£ 202 ⁶ „ * „ — „₰
Gup eylo.j. Petri.iij.que ſic incipit. Oẽs vnanimes
in oꝛone eſtote ⁊c̃.

pulus ſi ſit ſicut magiſter

Eccłia ĩ hac epla pᷣncipalit᷑ duo facit. Dꝛimo ad q̃dazʒ

nos admonet.d. Omes vnanimes ĩ oz-one eſtote ⁊c.
Pt⸗ exponunt᷑.j. p. ti. vj.c ij.S.iij.e.Et iſta vnani⸗
itas deſcribit᷑.iij.p.ti.xvj.c.x.S.x.b.ſupꝛa añ finẽ.
Et v oꝛatione vide ſupꝛa.
Zmededen miſericoꝛdia vide ſupꝛa.
lon reddentes malum ꝓ malo ⁊c̃. De vindicta vide
upꝛa. .V
In hoc vocati eſtisvt bñdictionẽ hereditatis poſſide
atis. In quibus verbis duo oſtendit.ſ.gratioſã di-
uinam vocationem cum dicit. In hoc vocati eſtis
⁊c. Amoꝛoſam i dilectionem cum addit vt bene/
dictionẽ ⁊c. Pꝛimo em̃ veus nos vocat ad peniten-
tiam. Secundo deus penitentibus dat varia wna.
De varia vocatione vide ſupꝛa ſub lĩs v.Et ve penitẽ

tih ſoᷣ lr̃a p. S
Ani em̃ vult vitã diligere ⁊c̃. coerceat linguã ſuam a
malo.⁊ labia ſua ne loquatur wlũ.v locutione lin
gue vide ſupꝛa Locutio.

Snp epiſtols ad Ro. vj. que ſic incipit.

Secundo apoſtolus in hac epiſtola quedã ſuadet ibi
NQuia oculi dñi ſuꝑ iuſtos.vbi ꝓmittit᷑ petitionuʒ
exauditio.
Inquirat pacem ⁊ ſequatur eã.de qua vide.iiij.pꝑte ti.
vj. c. viij. lä .B
Si quid patimĩ ꝓpter iuſticiã beati. De iuſticia vide
ſupꝛa. e martyrio.
Zimoꝛẽ autẽ eoꝝ ne timueritis.v timoꝛe vide ſupꝛa.
nm autẽ ſanctificate in coꝛdibo veſtris. De coꝛde
vide ſupra.
Dup euã.Au.v.quod ſic incipit.Cuʒ turbe plurime
irruerẽt ad Yeſũ vt audirẽt vᷣbũ i ⁊c. S
In hoc euã.patẽter oſtendit᷑ exoꝛdiũ ⁊ ꝓceſſus ac ꝓfe
ctus eccłie. Ancepit em ecclia in chꝛiſti pꝛedicatiõe
pꝛofecit ĩ miraculoꝛuʒ operatõne.deus vt dicit Au
guſtinus in libꝛo v vera religione miraculis cõtu/
lit auctoꝛitatẽ.auctoꝛitate mõſtrat fidẽ.fide attra⸗
rit multitudinẽ ⁊ roboꝛauit religionẽ.ſᷣm hocĩ pñ⸗
ti euã.iiij.veſcribuntur.

Primo.i.ſalutaris eruditio ppli cũ dicit. Cum turbe

ta ꝙ.xij.ſunt fructus vᷣbi vei.ij.p.titu.ix.c.xi.S.ij.b.
Secundo ⁊eſcribit᷑ ytuałoꝑatio i . l⸗ .
autẽ ceſſauit dixit ad Symonẽ.duc in altũ ⁊ laxate
rhetia ⁊c.
Moꝛalit᷑ aũt dicit hic tria.ſ.qũo rhete ſit tenẽdũ.ð q̃a
ĩ altũ.qͥd agendũ.qꝛ rhete laxãdũ.ad qͥd hoc ſit fa⸗
ciendũ.qꝛ in piſciũ capturã. Iſta em̃ ſunt pᷣdicato/
ri vꝓbiei neceſſaria.de quo vide ſupꝛa.
Preceptoꝛ ꝑ totã noctẽ laboꝛãtes nihil cepimus. In
quo vbo pñs vita deſcribit᷑.vt penoſa ꝓpter abun⸗
dantiã mall.
Secũdo veſcribit᷑ifructuoſa penoſitas ꝓpt᷑ penuriaʒ
boni. Penoſitas ſiue picula pñtis vite notat᷑ cũ dẽ.
Apozales ꝑ totam noctẽ. vita vide ſupꝛa.poſſit
etiã applicari auaris vel luxurioſis.de qͥb ſbᷣ lr̃a
a vel l.vide etiã ſub lr̃a m.ſ.mundus ⁊c̃. er totam
noctẽ laboꝛãtes ⁊c.tribo modis ãliqͥ laboꝛant qͥ ca
piũt vtiq; fructũ.j. x.ti.iij.c.vj.S. xv.
Vercio deſcribit᷑ familiaris vocatio cetus apoſtolici
ibi. Quod cũ videret Symõ petrus.videſupꝛa de
humilitate vel v gratiarũactione.
uarto deſcribit᷑ magiſtri exemplaris imitatio.ihi.
lictis omnib. In quibo ꝓbis duo notant᷑ neceſſa/
ria volenti ſaluari.vt.ſ.relinquat ſuperflua munda
na trãſitoꝛia.ibi. Relictis omnibo.⁊ vt imitet᷑ om/
nimodã penuriã. ibi. Secutiſunt eũ. ſorimo debe⸗
mus mundũ ⁊ diuitias ſuperfluas abucere.vide ſu
pꝛa ve mundo et diuitijs. Secundo vebem?xpᷣm
ſeqͥ in penuria pauꝑtate.vide ſupꝛa ibi.Seqͥ. Et
⁊ pauꝑtate. Poteſt etiã applicari ad religioſos.vi
de ſupꝛa Religioſis.

ominica.vj.poſt feſtum

trinitatis.

plurime irruerẽt ad JYeſuʒ vt audirẽt vbũ vei. Mo

uicũq; ba⸗
ptiʒatiſumus in chriſto ieſu in moꝛte ipius bapti⸗/
Hati ſumus.Apoſtolus ypᷣianos hoꝛtat᷑ qꝗͥ ꝑ baptiſ-
mũ pctõ ſunt moꝛtui vt ſemꝑ deinceps ſine pecca/
o viuãt.hoꝛtat᷑ em̃ eos ꝓpter tiia.
rimo ꝓpter vite pᷣterite moꝛtificationẽ di. Quicũ
baptiſatiſumus in yxpᷣo ieſu ĩ moꝛte ipᷣius bapti/
ʒati ſumus.vbi oſtendit ꝙ nõ debẽt in pctis ampli⸗/
us viuere qͥ in baptiſmo q;tum ad vitam veterẽ ſũt
moꝛtificati plene.Se pctõ et baptiſmo vide ſupꝛa ĩ
tabula p. 2 b. —
In moꝛte ipius baptiſati ſumꝰqꝛ baptiſmus habet a
moꝛte xpᷣůi vtutis plenitudinẽ.habet cũ moꝛte chri
ſti ſpũalem ſiłitudinẽ. H
Gecundo hoꝛtatur eos ꝓpter vite noue confoꝛmita/

Dominica ſeptima poſt Trinitatis.

tẽ.ibi. Si autẽ complãtati. Glo.i.ſi pꝛiꝰextra plan
tati ð terra mala ꝓpꝛie carnis facti ſumus complã
tati.i.firmit᷑ adberẽtes ac ſi eſſemꝰcõplãtati ſiłitu⸗
dini moꝛtis eiꝰvt.ſ.ſełĩ baptiſmo ꝑfecte pctõ moꝛi
amur.ſicut ⁊ xpᷣs om̃ipene ſemel moꝛtuus ẽ.

Jecruat coꝛpus pctĩ vt vltra nõ ſeruiamus peccato.

In qbo vbis duo oſtẽdit.ſ.veſtẽ carnis moꝛtifican
dam.cum dicit. Beſtruatur. Vitã ſanctã acceptan
dã addens.vt vltra nõ ſeruiamꝰpeccato. vebemꝰ g̊ᷣ
pꝛimo coꝛpus moꝛtificare ꝑ ieiuniũ ſiue abſtinenti
am ⁊c.de quibo ſupꝛa in tabula. Secũdo ſanctã vi/
tã acceptare.de q̃ vide ſupꝛa. Si moꝛtui ſumus cuʒ
xpᷣo credimꝰꝙ ſimul viuemꝰcũ illo. Vbi duo tãgũ/
tur.ſ.ſtatus meriti quo xpᷣo ſimilamur ĩ via. hec ſi/
milatio eſt in maloꝝ toleratione. Gecundo tangi-
rur ſtatus pᷣmij quo ei aſſikLamur ĩ patria.Et h aſſi
milatio eſt in acceptione bonoꝝ.¶ Dꝛima aſſiła⸗/
tio.ſ.vie notat᷑ cum dꝛ. Si moꝛtui ſumus in chꝛiſto

ecũdavo notat᷑ aſſimilatio patrie cũ infert. Are

dimuſq; ſimul ⁊c.

Gupꝑ euangelio Math.v.quod ſic incipit. Vvmẽ amẽ

dico vobis niſi abundauerit iuſticia via pluſꝙᷓ ſcri⸗
baꝝ 7 phariſeoꝝ. H
Galuatoꝛ noſter nouus homo veniens in mundũ no⸗
ua mandata dedit mũdo.que ſe hũt ad mãdata le⸗/
gis moſaice ſicut lux ad vmbꝛam. Rex ad ſignũ. p⸗
fectum ad imꝑpfectum. Hanc igitur peminentiã le/
gis euangelice ſuꝑ legẽ moſaicã ĩ pñti euãgelio xpᷣs
oſtendit euidenter.
ꝛimo ponẽdo legis 7 euangelij conuenientẽ comꝑa
tionẽ Bi N abundauerit iuſticia veſtra. In qui⸗
bus vbis
ſeruatur cum dicit. Miſi abundauerit. Falſitas ꝑ
quam iuſticia depꝛauat᷑ addens. Pluſq; ſcribaꝝ.de
in ſticia vide ſupꝛa. “
Becũdo ſubdẽdo ſegiswor⸗ aice inſu fficientẽ pꝛohibi
tionem ibi.Fudiſti

s quia dictum eſt antiqs. Mon
occides.ſupple hoĩem iniuſte nec coꝛpalit᷑ nec ſpũ-
aliter. œ occiſiõe vide.j. p.ti.xiiij.c.iiij.S.ix. Et.ij. .
ti. vij.c.viij.ꝑ totum. .
Tercio annectẽdo legis euangelice pficientẽ ſupad/
ditione ice autem dico vobis. Qui iraſcitur
fratri ⁊c. Vbi dñns tanqꝙᷓ; bonus medicus duo facit.
Mam pꝛimo inſinuat nobis moꝛbum. Secũdo ad⸗
dit moꝛbi remedium. Iſti gradus ire vſcribũtur
ij.par. tit.vij. capitulo pꝛimo.S.ij.b. R totum. Et ce
ira vide ſupꝛa. Quarto concludẽdo legis gratie ſuf
ficientem ꝑfectionem.ibi. Si offers munus tuum.
Mota ꝙ offeren do he conditiones ſunt obſeruãde
que ⁊ in parte wminus in hoc vᷣſu inſinuat. Quid
cui.quantum.quando.vbi.quomodo. Quid.quia
tuum non alienuʒ.⁊ ſic de alis ſequentibus. De in-
uidia vide ſupꝛa in tabula.& ſimiliter e iniuria.
A e ds acrificijs veteris legis vide.j.ꝑ.titu.
xiiij.c.v.S.j.
e Ponno triplłr ſe põt offerre vo.iiij.ꝑ.tit.xv.cxxxv.
otum.
Et e lege moſaica ⁊ de lege euãgelica ⁊ de ꝑfectione ſi
ue excellẽtia earundẽ vide ſupꝛa.

Dominica.vij.poſt feſtum
trinitatis.
uꝑ epła ad Roma. vj. que ſic incipit. Humanũ dico
cppter infirmitatẽ carnis veſtre.
ue ſũt ꝑtes iuſticie.ſ.pctm̃ veſerere.⁊ bona opꝑa face
re.nõ vnũ ſine altero ſufficit ad ꝓmerẽdũ vitã głie.
Kui igitur apls ĩ epła pcedẽti ex pſona totius eccłe
monuerit xpᷣianũ populũ ad veæſerendũ iniuſticiaʒ.
⁊ ad ſic moꝛiendũ pctis omibo.vt veinceps ĩ ipᷣis vi⸗
uere noluit. Ideo conſequẽter in epła ipe wctoꝛve

tantur duo.ſ.equitas ꝑ quam iuſticia

re iuſticie monet nunceos fideles vt ipᷣis petĩs moæ·
tuis iuſticia viuant.Et ſciendũ ꝙ apls in iſta epła
tria facit.

. — .

Pꝛimo em̃ ponit ſeruitutis iuſticie facilitatẽ di. Hũa

nũ dico.i.quoddã leue vob pᷣcipio ꝓpt᷑ infirmitatẽ
carnis nr̃e q ꝓpter ꝓnitatẽ ſui ad malũ ⁊ difficulta
tẽ ad bonũ leuia exigit.⁊ non põt grauia ſuſtinere.
vide de varijs infirmitatibo ſb ba .

GSecũdo ſbiũgit ſeruitutis culpe damnoſitatem.ibi.

ũ ſerui eſſetis pcti vbi allegãs ſeruitutis culpe in
cõmoditatẽ hoꝛtat᷑ ad ſeruitutẽ iuſticie.⁊ oñdit ꝙ;
ſeruitꝰculpe ẽ cõditio vił ⁊ ↄfuſio grauis.concluſio
terribilis.de iſta ſeruitute vide ſupa.

Finis illoꝛũ moꝛs. In qbo vYbis duo notant᷑.ſ.pctõꝛis

fatua occupatio cũ dꝛ. Finis illoꝝ.

Eriminũ ſana veteſtatio addẽs. Aoꝛs eſt. Pꝛimo fa⸗

tua occupatio głiantiũ de trãſi.⁊c.ij. p.tit.iiij.c.j.b.
ꝓ totũ.Et væ inani glłia vide ibidẽ.c.j.p totum. Se
cundo pctm̃ merito ẽ vteſtanduʒ.œ quo ſub lrap.

PBeen⸗ ſubdit ſeruitutis iuſticie comoditateʒ.ibi.

Mũc vo liberati a peccato. Cuiꝰ ſupple eratis ſer-
ui. Serui autẽ facti deo cui ſeruire regnare eſt.vide
varia ſeruitute ſub lr̃a . Griencs pct moꝛs.
Sn vbo pᷣmiſſo ſtatus veſcribit᷑ pctõꝛis. Pꝛimo q;
tũ ad culpã.culpa eſt cã pene.Et notatur cã cũ dꝛ.
Stipendiũ Secũdo qᷓtum ad penã.pena ẽ pᷣmiuʒ
culpe.⁊ notatur cum additur. Moꝛs.de pctõ ⁊ pec⸗
catoꝛib vide ſupzꝛa.

—

Suꝑ euã.Mar.viij.quod ſic incipit. Qũ turba pluri-

ma eẽt cũ ieſu.nec haberẽt quod manducarẽt cõuo
catis diſcipulis ⁊c̃. .

Proniſoꝛ vniuerſitatis xpᷣs qͥ oĩa creat ꝑ oĩpotentiaʒ.

oiĩa fouet ꝑ miſcoiam.oĩa ſuſtinet ꝑ manutenẽtiam
oĩa ↄtinet ꝑ vtuoſã influẽtiã.ĩ quẽ ſpirãt oĩm oculi
vtſcæt ilł eſcã ĩ tꝑe ꝓponit᷑ nobis ĩ ʒ euãgelio vt mi/
ſericoꝛs ad cõpatiedũ.vt ſufficiẽs ad ꝓuidendũ.vt
oĩpotẽs ad ꝓducẽdũ.vt oĩſciẽs ad cognoſcẽdũ mo⸗
dũu.p qu em ꝓuideat indigẽtibo etiã ĩ eſerto. Et vt
iſta magis eluceſcãt euãgeliſta nobis ĩ pñti euange
lio quatuoꝛ vclarãdo ꝓponit. .
ꝛimo defectũ humane cõditionis.vt ptʒ ĩ themate
vbi. S. veſuꝑ vide ſub lra. h. ſ.homo.
cðo ꝓponit reſpectũ ſuꝑne miſeratõmis.ibi.Qõuo⸗

Lesn diſcipuł ait miſereoꝛ ſuꝑ turbã. In qᷣba vxbis

duo notant᷑.ſ.effectꝰviſceroſus ad cõpatiẽdũ cũ di/
cit. Miſereoꝛ.efectus ignominioſus indigẽtis ibi
Su eudicd pꝛimo ꝙ de?ſuꝑ nos oñdit multi
plr ſuũ effectũ viſceroſũ.vide ſupꝛa veus. Soirrce
homo indigens vebet ſuã infirmitatẽ cognoſcere ?
oñdere.vide ſupꝛa homo.
ercio ꝓponit effectũ ſtupẽde ꝓuiſiõis ibi.⁊ accipiẽs
vij. panes gras agẽs fregit ⁊c.vbi notat᷑ pꝛimo libe
ralitas ĩ wnãte.ſecũdo notathumilitas ĩ gr̃as refe
rẽte cũ dr. Gꝛas agẽs.æ q̃ vide ſupꝛa.tercio notat᷑
fidelitas ĩ hoĩe diſpẽſãte cũ ſubdit᷑. regit ⁊c. Qui-
dã ex eis lelõge venerũt.ſpũa liter qͥdã ad xpᷣm veni
unt ve ꝓpinquovt innocẽtes.alij ve lõginquo vt pe
nitẽtes.qꝛ an pnĩam adhuc in pctis exñtes ſupᷣ mo⸗
dũ ſe a dveo elõgauerũt.e ipᷣis ſupꝛa in tabula.Pꝛi
mo de vlectatòe mala q̃i vnã dietã faciẽtes. Secũ⸗
M a vxlectatõe ĩ cõſenſum quaſi ꝑ ſecundã dietam.
Vercto a conſenſu ad opus. Quarto aboꝑe in con
ſuerudinẽ. Quinto v conſuetudine ad neceſſitatẽ
extoſe neceſſitate vſq; ad contemptũ.⁊ ſica cõtẽ
ptu vſq; ad deſperatõem.⁊ ꝑ illa niſi illos de miſe⸗
ricoꝛdit᷑ reuocet ibũt ad iniernũ ⁊c.de iſtis omniba
vide in locis ſibi aſſignatis.

Quarto ꝓponit curſuʒ pcelſe magnificatõis ſiue gra

tiarũactõnis.ibi.Et magnificauerũt.Re gr̃arum

actione vide ſupꝛa ⁊c.

Dominica. viij. poſt Trinitatis.

Dominica .viij. poſt feſtuz

Snrare⸗ r
BGutz eplaad Ro. viij. que ſic incipit. Debitoꝛes ſum⸗
no carni vt pᷣm carnẽ viuamus ⁊c.
5 ſufficit hoc dicere hoc eſſe fugiendũ.illud vᷣo pꝛo
equen dũ niſi oſtendatur modus ꝑ quẽ hoc vſera⸗
tur.illud autẽ afſumatur.Hunc modũ wcet wetoꝛ
gentiuʒ Paulus ex ꝑſona totius ecchie in hacepla

Fm quẽ peccatũ deſeritur ⁊ ſernitur iuſticie. Modꝰ

autem væſerendi peccatũ ⁊ iuſticie ſeruiendi ẽ.ꝙnõ
ſm carnem viuamꝰ ſed ſᷣm ſpm̃.pꝛopter quod apo

ſtolus ad habendum ⁊ pꝛoſequendũ iſtum vinendi
moduʒ hoꝛtatur nos ex quatuoꝛ. Primo ex obliga

tione nature.d. Gebitoꝛes ſumus ⁊c.dicit qᷣ ex vebi⸗
to nature vebemus viuere nõ ſ̃m carnẽ ſed ſᷣm ſpi/
ritũ.natura liter em̃ homo tenet᷑ pctm̃ fugere.qꝛ eſt

ↄtra naturã hoĩs ſaltẽ inſtitutã.de iſto peccato vi

væſupꝛa ſub p. Secũdo ꝓbat hoc ex ↄminatõe iehẽ
ne.d.Si ſᷣm carnẽ vixeritis moꝛiemi. In qᷣb vbis

apls ondit ſpecialiter vuo.ſ.ſitim febꝛilẽ carnis oꝛ-

no repꝛimendã cũ dicit.Gi ᷣm carnẽ.penã iehẽna⸗
lem moꝛtis lugendã.ibi. aemn. imo em̃ vebe

mus væſideria carnis repꝛimere ⁊ refrenare.qꝛ im/

eait penitentes. carne vide ſupra. Secundo de-

₰

ercio ꝓbat hoc idẽ ex ꝓmiſſione gloꝛie dicẽs. Si

emus moꝛtẽ iehennalẽ ianegleueicte H

autẽ facta ſpũ carnis moꝛtificaueritis viuetis. vi-

cit ů. debemus vinere fm ſpm̃ eo mõ quo dictũ ẽ
cbemꝰvelle ꝑ graʒ adoptari quod qͥdem poſſumſi

N

ſm ſom̃ viuamus Mõ em accepiſtis ſpm̃ ſeruitutis
lle timoꝛ deſcribit᷑iiij.par.titu.

iterum in timoꝛe.
xiiij.c.xiij.

uarto ꝓbat hoc idem exr adoptione.ibi. Quicunq;

em̃ ſpũ ci aguntur.id eſt ꝑ gratiã ſpũſſancti regũ/

tur vel quodam impetu ducunt᷑.Hi filij i ſunt.vxi

œ ſupra Gꝛa.

lij vi ⁊c. In quibus pricipaliter duo notant᷑. Ni⸗
mũ eſt filiationis nice ceriendo cheennduä e⸗
mijj altitudo. Notatur ergo diuina fſiliatio cum di
cit᷑. Jpᷣe ſpiritus ⁊c̃. De filiatione vide ſupra.Secũ

Iße em ſpũs teſtimoniũ reddit ſpũi noſtro net,,
P

d notat᷑ filiationis retributio cum infert᷑.ꝙ ſi filiij

heredes ⁊c.

Supꝑ euãgelio Math. vij. quod ſic incipit. Attẽdite
a falſis ꝓphetis qui veniunt ad vos in veſtimentis

ouiũ intrinſecus ⁊c̃

AZargitoꝛ gre et amatoꝛ ſalutis humane vt nos ad ſa

lutẽ ꝓmoneat ⁊ in regnũ ſalutis ducat.oſtẽdit no/

bis in hoc enãgelio quid eſt ſalutis impedimentuz

vt id caueamꝰ.quid ẽ ſalutis ꝓmotiuũ vt id tenea⸗
mus.quid eſt ſalutis excluſiuuʒ vt illud hoꝛreamꝰ.
uid eſt ſalutis cõſummatiuũ vt illud appetamus
Prnt wcʒ cauere veceptõʒ teptatoꝝ. v. Attẽdite

a falſis veceptoꝛibo.hereticis et ypocritis ⁊ a falſis

fri. væ quilo ſupra ltebala naue daifal.

ſus ꝓpheta ⁊æ pñti.⁊ ſilr dyab

ra m. et d. Vide etiam ſub themate immediate ſu

ra.ij. p.t. iiij. c. vij. F. ij. d.
meniin eoꝝ cognoſcetis eos. In qͥb vbis euãgeli

ſta duo oſtẽdit.iſ.prauitatẽ ꝑuerſoꝝ exprobꝛantiuz
cum dicit.Afructibo eorum penalitatẽ pctoꝛũ coꝝ

gitantium addẽs. Cognoſcetis eos.ebemꝰqᷓ per⸗
uerſam prauitatem hereticoꝛuʒ exprobꝛare. ſupꝛa
eh. Gecundo vebemꝰipoꝝ penalitatẽ cõſiderare.

ibidẽ de hereticis. Gecũdo wcet ꝙ ad ſalutẽ expe/
dit interioꝛ ꝑfectio meritoꝛum quã wcqʒ teneri.ibi
ic om̃is arboꝛ ⁊c̃.id eſt voluntas charitate infoꝛ

mata facit bonos fructus.i.elicit bona opera vite
eterne meritoꝛia. Re volũtate vide ſup.⁊ pᷣncipałx

pꝛima par.ti.iiij.c.xv.S.j.⁊.ijj.
on põt arboꝛ bona fruc tus malos facere ⁊c. vide p
ſermone.j.par.ti.iiij.ca.xv.Et.c.xiiij.S.iiij.⁊.v. Et
qu id intelligit᷑ ꝑ arboꝛẽ vide.j.par.ti.iiij.c.xij.S.v.
infra pꝛincipiũ.
Tercio ſalutẽ excludit crndelioꝛ inflictio toꝛmen-
toꝝ quã wcet adhoꝛꝛere ibi. Oĩs arboꝛ que nõ fac
fructu.vbi deſcribit᷑ arboꝛ hũana qtum ad bonoꝑ
A Wone fructificationẽ.de quo vide ſupra ibi.
rboꝛ.
Quarto ſalutẽ ꝑficit ſuꝑioꝛ poſſeſſio pᷣmioꝝꝑ qua,
vcet optare ⁊ acqrere. Mõ ois qͥ dicit mihi wmiĩe
dne ⁊c.cæ q vide.j.par.ti.iiij.c.xiiij..iiij.c. Et qᷓre
bis diẽ oñe dñne vide.ij.ꝑ.ti.ix.c.iiij.S.iij.j.pꝛicipiũ

Dominica.ix.poſt feſtů tri
nitatis. ð
Sup epla. j. ad Ffoꝛin rane ſic incipit. Mõ ſimus cõ
cupiſcẽt es maloꝝ ſicut ⁊ illi ↄcupierũt ⁊7.
Apls er ꝑſona totius ecclie in pcedenti epła vnũ diſ-
ſuaſit efficacit᷑ aliud ꝑſuaſit.nã diſſuaſit carnal?

vitã ducere.⁊ ꝑ ſuaſit ſᷣm ſpiritũ viuere. Nũc antẽ

Tiſtis duabo eplis adducit quedãꝑ que ſna diſſua⸗
ſio ſuaq; banalio roboꝛant. Nes viuere velimꝰ pm
carnẽ qð ipᷣe in pcedenti epiſtola diſſuaſit.efficaci⸗
ter adducit filioꝝ iſrael culpã multiplicẽ cauſan⸗
tem punitionẽ.Et in hac epiſtola tria facit.
Pꝛimo em̃ adducit iſrahelitici populi trãſgreſſio
nẽ.⁊ iuſtam vi punitionẽ.d. Mõ ſimus acupiſcen
tes ⁊c. vbi apoſtolus ↄcupꝑiſcẽtiam ꝓhibet ⁊ĩ vbo
aia d acit.pꝛimo em̃ a cupiſcentiãvetat ibi.
on ſimus concupiſcẽtes. Secũdo quã vetat ſpe
cificat ⁊ verminat cũ addit. Maloꝝ.æ q̃ vide.ðõ5.
Neq; idolatre efficiamini.de quo vide.ij.par.ti.xij.c.
pꝛimo. §. ij. èMGêꝗM
Neq; foꝛnicemur ſicut quidã ex ipᷣis ⁊c.ij. par.ti.v.c.
ij.p totum.
eq; murmuraueritis ſiẽ qͥqã ex ipᷣis. Olle murmur

triplicit᷑ œſcribit᷑ ij.par.ti.vij.c.ij.S.iij.b.ꝑ totuʒ.
vide etiã. S.ij.⁊.iij.xR tol.
Scdðo adducit ſcripture veteris ſpũalem ſenſum ⁊
pꝛincipalẽ intẽtionẽ ibi, Hec in figura ↄtingebant
illis.que.n.tũc fuerũt figura nũc ſuntveritas exhi
bita.q quidẽ veritas ẽ ſpũalis intellectꝰ ſcripture
veteris.vide.S. ſcriptura ſacra. L
