milia faciat.⁊ad ſiniſtrã pꝛauoꝝ ⁊c.ibidẽ.c.vij.
Se viſu incauto ſiue aſpectu vide varia ſupꝛa Aſpe⸗
ctus. ſupꝛa Oculungz.
Vliſio diuina ꝑ fidem quomodo ẽ tota merces.⁊ quo
modo veus diuerſimoede videtur et cognoſcitur ⁊c̃.
Oiabnnnmhnt i ex.iil.
ſio diuina in pñnti deſcribitur. quomodo videlicet
eus videri non poteſt ex puris naturalibus.quo⸗
modo patres veteris teſtamenti veũ nõ plene vide
runt.necĩ nouo teſtõ ⁊c̃.ibidẽ.c.iiij.
Aiſio iſta quomodo eſt beata. vel quomodo dicitur
beata.et in quo conſiſtit.que requirunt᷑ ad ſpecies
iſtins beace viſionis ad veũ clare videndũ ⁊ deifice
⁊c.ibidẽ.c.iiij.S...
Quig videtur in veo vere et congrue in vita btã. quo
mogdo potentia abioluta poſſit deus dlare videric̃.
Cls fericgkud
Viſio deſcribit AmoTnpnanunchraror et an
geli oculo intellectuali in deo vident humanitateʒ

rpypi aſſumptam a verbo ĩ vnitate perſone.et quomo

w chꝛiſtus da bit ſanctis gloꝛiaʒ quinq; ſenſuũ coꝛ⸗
poꝛis.iij. p.ti.xxx.c.iiij.S.ij.
uomodo ſancti vident in veo omnia.quomodo ſã⸗
cti vident oꝛationes noſtras.et quomodo ꝓpt᷑ qͥn
q; cauſas vecens eſt vt dirigamus oꝛatiões noſtras
ad ſanctos.et quo modo ſancti varia vident in deo
iij.par.ti.xxx.c.iiij.S.iiii.
Videntes quare nominabantur ꝓphete. et quomo⸗
w varia viderunt inviſione ⁊c᷑.iij.par.ti.xxxj.c.vij.
H. ij. vltra meduuium. .. .
Viſus incautꝰqũo ẽ cã veſtructiua caſtitatis.iiij. ꝑ.ti.
uiij.c. vj.S.ij.vltra mediũ. õs
Eſn oclłoꝝ ꝗᷓ modeſtia ſit ſeruãda.⁊ q ⁊ qnta facit vi⸗
us. qᷓ oĩa fudãt᷑ i ſacra ſcriptura. ibidẽ.c.x. .. ij.
Viſu quo dyabolus vario mõ tẽptat hoĩem.iiij.par.
Ad viſionẽ quomodo aſcendit᷑ ꝑ ſeptẽ gradus ⁊c.iiij.
P. ti. xv. c. xvij. .ĩc.
Vitari nõ tenent᷑ excõmunicati niſi fnerint dennnci/
ati.iij.ꝑ.ti.xxv.c.iij. .Y D
Eiitari non debent ſacerdotes concubinarij ĩ diuinis
niſi ſint publice venũciatiquid dicit᷑ notoꝛiũ ⁊ qui

Wante. N.

noteꝛius foꝛnicatoꝛ T?.iij ʒ.ti.xxvij.c iij in fine.
ita ſecularis qũo inducit confuſionẽ vite ſpũali ex
conſideratiõe ſue actiõis.⁊ hoctriplr.iij.par.ti.iij.
. vij..octauoscbb.
Vita recta ſiue ſctitas qũo habet᷑ ex tribo.j.ꝑ.tit.riij.
C.j...j.poſt pꝛincipiiũj. .
Vite terminus vtrũ poſſitplongari vel abbꝛeuiari.j.
par. ti.x.c.j. vKill.
Vita noſtra quũo conſiſtit in humilitatis intellectu.ĩ
puritatis a ffectu. ⁊ ĩ veritatis effectu.q tria plꝰ in-
nueniunt᷑ in religione.iij...ti.xvj.a.x..quinto.
Vita noſtra vt recta ſit neceſſe eſt quatuoꝛ facere.iiij.
par.ti.ij.c.j.S.iij.ppe finẽFẽFzFz.
In vita noſtra quomodo patimur picula in quadru
plici pugna ſpũali.ſ.carne inficiẽte.ab hoſte vecipi⸗
ente.a mundo retinẽte.et ab homine ſeuiẽte.iiij.ꝑ.
ti.ij.c.ij.S.quinto.b.p totũ.
itam ſuam qũo vnuſquiſq; regere vebet ſ̃ᷣm nouem
rregulas directiuas totiꝰ vite humane ꝑ q̃̊s optime
ſtat.iiij. par.ti.ij.ciiij. 5àðè?
Vite pñtis ſtatꝰmiſerabilis quõ eſt ꝓ remedio noſtre
patie.iiij.P.ti.iij.c.vij.S.ociauno.
Vitam eternam ꝙ quis ꝓmereri nõ poteſt niſi vei g
tia hoc ꝓbat᷑.iiij.pꝑ.ti.ix.c.v.S.j.
Vn vita pñ̃ti quomodo homo ſemꝑ dvebet imerepꝛo⸗
pter ſeptem pericula mundi.iiij. par.ti.xiiij.c.ſepti-
mo. 7 % omnes. §H. H . M
In vita pñ̃ti qũo flagellat us hoĩem quinq; ve cau-
ſis.iij.par.ti.xxix.c.j. F.ei..
Viuebant diutius homines añ dilumiũ ꝙᷓ nũc ꝓpter
ſeyx cauſas.j.par.ti.quinto.c.j.S.vÄͦPK.
ita contemplatiua deſcribit᷑ ꝑ thema ey pſal.quod
triptr diuidit᷑.ſ.ꝙ vita beata beata omniln pponit᷑
Vita plurima pns oſtendit.⁊ ꝙ vita mixta vt pꝛeci⸗
pua elicit᷑iiij.ꝑ.ti.x.ciiij. rMVMU
e vita contemplatiua ponitur opinio aliquoꝝ.ſ.q;
trres fuerunt.quo ſignificant᷑ ꝑ lyã ⁊ rachelẽ ⁊ due
ſufficiunt hoc oſtenditur ibidẽ.S.j.
Vita contemplatiua ſimpłr loquẽdo ẽ melioꝛ qᷓ; acti
ua ꝓbatur. inducũtur ſuꝑ hoc ecto rõnes. q̃ adiõ
guu væclarant᷑.xxt qũo quis in opꝑibo actiuis aliquã⸗
w plus poſſit mereri ⁊c.ibidẽ.Si.
Vita mixta qũo exercetnx.q illã habuerũt ſingularit
aa quos ſplit᷑ ꝑtinet iſta vita. ⁊ vtꝝ xpᷣs magis dile
rit petꝝ vel iohannẽ euangeliſtã. ibidẽ..iij.
Eita ↄtẽplatiua iteꝑ veſcribit ꝑ thema ex pᷣs.qð⁊ ve
ia declaratur ⁊ diuiditur ĩmẽbꝛa. ibidẽ.c.v.
AUVita contemplatina quomodo debʒ impetrari a vo
p oꝛatio nes.ibidẽ.c.quinto..ſ.
Ad vitã cõtemplatiuã quomodo requirſt᷑ moꝛtifica⸗
tio paſſionũ ⁊ vicioꝝ.ibi.c.v.S.ij. H
d vitã contemplatiuã quomodo requirit conſidera
tio eleuationis. anima tribo conſideratõnibo
volat ꝓᷣſus veum. ibidẽ. S. iij. D
Ad vitã cõtemplatiuã quomodo requiritur dvelecta-
tio ꝑ ſpeculationes.qnomodo requies ſit ponẽda
xeo ⁊c.ibidẽ.c.quinto.S.uij.
Vita actiua qũo figuratur ꝑ marthã.quomodo bea
ta vgo hahuit iſtã vitã ⁊c.iiij.parte ti.xcimoquin⸗
to.c.xliij.S. j.

Vita ↄtẽplatiua qũo figurat᷑ ꝑ mariã magdalenã ⁊c᷑.
aqũo btã vᷣgo habuit iſtã vitã ⁊c.ibidẽ.ꝰ.·
Viita fruitiua que ſiue in quo conſiſtit. ⁊ qui ſut ipᷣi.
uIus gradus ⁊c.ibidem. .iij.
Viuẽ᷑tes ve bonis vſurarioꝝ.fu x.raptoꝝ.vel alioꝛuʒ
minuſte poſſidentiũ quomodo tales poſſunt excuſa⸗

ri ꝑ qͥnq;.ij.par.ti.j.c.xij.S.xix.

Wnctio extrema ſiue ſacra

mentuʒ deſcribit ur a thema expſal.quod ⁊ wipſa

par.ti.ſexto.c.ij.S.iiij.

re.quibo mo

cclaratur.iij.par.ti.ruiij.c. Kiiſ.
Vnctus ſacro oleo quomodo chꝛiſtus eſt. et qusmo/
w hanc vnctionẽ vniuerſalẽ habent omnes veri fi⸗
eles. ibidem.S. pꝛimo. ⸗
Quomodo inunguntur cathecumini ſacro oleo et ſa⸗
cerdotes.⁊ in veteri teſtamento reges quomõ nunc
reges inungunt᷑ ab epis.⁊ quid ſignificat.quũo alta
ria inungũtur ⁊c. ibidem. S.eij..
Vnctio extrema quomodo eſt vnũ de ſepteʒ ſacramẽ
tis. ⁊ dicitur oleum infirmoꝛum.ad quid oat᷑ ipſis.
vnge ſumitur effectus huius ſacramẽti. quomodo
lacramentũ impinguat animã te oleo pugilum zc.
ibidem. F. ij.

Iſtud oleu ſacerdotnʒ triplex quomodo habet er de⸗ .

retali Cũ veniſſet.extra v ſacra vnct.ibidẽ.S.iiij.
Vnctionis extreme ſacramentum inſtituit chꝛiſtus.
ſegdd beatꝰ Yacobus ꝓmulgauit. Et inunctio eccle⸗
ſie ẽ triplex. ibidẽ. c.xvp.
Vnctionis materia remota eſt oleum oliuarum.qua
re illud oleum eſt aptum ad iſtam vnctionem. Et
que eſt materia pꝛopinqua huius vnctionis.quo/
mogo papa poſſit mutare olei conſecrationẽ ⁊c. ibi
em. c. xv. .. j.

UVnctionis foꝛma qũo fieri debet in inunctõe.⁊que ẽ

foꝛma. ibidẽ. c. xv. 5. ij. 2. iij. UM
VVnctionis extreme effectus qͥs . quare dat᷑ qũo in
Aliquo caſu non eſt neceſſariũ.iij. ꝑ.ti.xiiij. c.decimo
qquinto.S. i.
Vnctionis miniſter ẽ ſolus ſacerdos. 2 nullus aliꝰin-
ungere poteſt. quomõ vebet inungere ſnos ? nõ ali
enos. quomodo inculpatur quãdo non vult ire.? ex
cõmunicatinæ licentia pnt inungi ibidẽ. 5. quinto.
UVuctio extrema quibus debet dari ⁊ quare.7 quibus

infirmis non ẽ danda. qũo ſit faciendũ. quãdo du⸗

bitatur an infirmus viuit. uomodo ⁊? quãdo po/

teſt dimitti vel interdici.ibidem.S.vj.

UVnctio extrema in quibo partibus coꝛꝑis e bet da⸗

ri quare.⁊ qͥ nũq; habuerũt mẽbꝛa coꝛpꝑis.qũo cũ

lllis eſt faciendũ in vnctione ⁊c̃.ibidẽ.ꝭ.viij.

Vnctõis extreme ſacr̃o qũo aĩa volat ad celũ.⁊ qͥs eiꝰ

effectus ⁊c.iij.par.ti.xiiij.c.j.S.ix.

AVmio quomodo veſcribitura beato pyoniſio. t de
Cclararur ꝙ duplerx eſt vnio amantis ad amatum. et

Anomodovnio tripliciter ſe habet ad amoꝛem ⁊c.j.

Ad vnitatẽ quomodo requiruntur qͥnq;. quinq; ſũt

vnitates.⁊ qũo quinq; fructꝰ ſequunt᷑ ex bona vni⸗
tate ⁊c ibidem..iiij.ð. H
Ad vnitatem ꝓficientium quomodo concurrunt qͥn

qgqʒ.ibidem.S.iiij. .

Enitas ꝓficientium ⁊ ꝑfectoꝝ qũo ſit ſernãda ⁊ quo

7

modo aliqua excluduntur ab iſta vnitate. que ad

eandẽ valent. ibidem.S.iiij.f.in fine.

WVnitas multiplex quomodo diuerſis neceſſaria. et

quũo ſumitur neceſſariũ ⁊c̃ibi..quinto.

AMnitas ſeptuplex veſcribitur que varijs neceſſaria ẽ.

ſcʒ vnitas naturalis. coniuga lis policialis. eccleſia

ſtticalis.ᷣ regularis. pſonalis ? eſſetialis ſiue diuina⸗

lis.ibidẽ. nroib vcoc ſerti . “
Vnitatẽ quadruplicem quomodo ſeruare debent re⸗

ligioſi.eſt adhuc triplex vnitas.iij.par.ti xvj.ca. x.
S5 x. b. p totum. .
Vniuerlſitates ſiue ſocietates quãdo iurant ſe aliqͥd

facturas vel nõ facturas nunquid pnt ſibi dimitte
nibo modis fieri põt.⁊ 7 qñ licet ⁊ qñ non.ij.x.ti.
x.c. vj.S.uij.

Wocat ipſe deus in pꝛeſen

ti vltra ad laboꝛandum in eccleſia.⁊ quõ vario mõ

vocaot aliqs ad neceſſarioꝑ obſeruatidem. aliquos

ad pfectoꝑ conuerſationẽ. 7 aliquos ad plurimoꝛũ
gubernation? vquomodo vocat ad tris obſeruan

da. &t quõ iſtam vocationẽ facit tripliciter. pꝛima

ar Ci. V. c ij. F. v.

icut vocati fuerunt apoſtoli ter a wmino. ſicetiam
vocat᷑ quis a wvmino ad pᷣlaturaʒ tripliciter ⁊c ibi·

em. §. jexto. h.

ocatus eſt Aaron a wmino. a electus quadruplici
gno. et quid ſpiritualiter ſignificat.iij. par.tit. xix.

ſi
c.pꝛimo.d.iij.
Diola

rationibo que ⁊ notabiliter vcclarant᷑.quarta par.

ti.vecimo.c.quinto.S.iij.b.ꝑ totum.

oluntas nõ eſt eminẽtioꝛ intellectu ſimpliciter.ſed

Fm quid. eminẽris alicuius ad alteꝑ poteſt dupli
citer attendi.j.par.ti.iiij.c.pꝛimo.

oluntate pꝛioꝛ eſt intellectus quo ad actum mo?ꝛ⸗

ginem nature. ſimpliciter. quod pꝛobatur. 7 quo⸗

modo voluntas hominis accipit quaſi in varios le

gitimos ſenſus.⁊ ſi voluntas mo ueat intellectũ.ibi

Volunt as vtꝝ velit aliquid exneceſſitate.⁊ quomõ il

la necefſitas reyngnat voluntati.ibidem..ij.

oluntas quomõ non vult omnis exneceſſitate. ibi⸗

oluntariũ. inuoluntarin. 2 actus voluntatis tripli

em. F. j.

oluntariũ quomodo aliquid dicir dupliciter.ſ.di-
recte ⁊ indirecte.ibi.c.iij.S.ij.

.

De ⁊c.ibidem.c.iij.S.J.

nuoluntariuʒ dicit᷑ quod qui 4
vlterius veclaratur. dupley eſt actus volũtatis.
7c.ibidem.c.iij.S.iij. G

.

it c. ibidem. S. ſirl.
Quod fit ex ignoꝛantia dicitur etiaʒ mixtum ex volũ⸗
tario inuoluntario.⁊ quomode intelligitur. ibi/

Pe voluntario innoluntario mixto ex vtroq; quo⸗

modo multa habent᷑ in iure.ibidem.S.ſexto.
Voluntas quomodo mouex in finem et ea que ſũt ad
finem.⁊ quõ voluntas reſpicit finem tripliciter.pꝛi
ma p. ti.iiij.ca.iiij. 2.
Volluntas ſiue vellequomodo et quid eſt voluntas.
⁊voluntas ꝓut væſignat actum ipſius volitine po⸗
tentie ꝓpꝛie eſt finis ⁊c.ibi..j.
Tioluntas. actus ſiue motus quomodo eſt a vo sa po
tentia volitiua.ab intellectu ipſius volentis.⁊ quã
cq; ab appetitu ſenſitiuo.pꝛima par.ti.quarto.c.
quarto.S.ij.
oluntas quomodo monetur ad actum ſuuʒz. ? quo-
modo dupliciter mouet᷑.ſ.ad exercitiuʒ actus.et ad
ſpecificationẽ actus.ibidẽ. S.iff.
Voluntsatis ſecundus actus dicitur frui de ipᷣa. Vide
ſupꝛa frui. Et ibidem. c. quiunno
Vo untatis tercius actus quomodo eſi intentio. de
ipᷣa vide ſupꝛa ſub a neeni ⁊c.ibi.c.vſj.

Voluntatis actus quomodo eſt actus ⁊c ibidem ca⸗

pitulo ſeptimo. .
Voluntatis imperium qnid eſt.quid eſt imperare.et
radix libertatis quomodo eſt voluntas ⁊c.ibidem
capitulo ecim. “
Voluntatis imperium quomodo extendit᷑ ad actum
radicis.ad actum appetitus ſenſitiui ⁊ ad membꝛa
corpoꝛis ⁊c̃.ibidem.S.ſecundo.
oluntas bumana quomodo frequẽter dicitur coꝛ.
7 vbi.et quomodo ſub nomine coꝛdis tractatur xe
exercitio voluntatis.ibidem capitulo.xiiij.
Voluntate noſtra quomodo cooperatur veus ſepteʒ
modis vt eam ducat ad rectam perfectionem. ibi⸗

re qũo poteſt anuma verſus veũñ tribus conſide ⸗/

citer vſcribit᷑. ⁊ quomodo aliquo mõ reꝑiunt᷑i bru

snullo modo vult qG

iytum ex voluntario et inuoluntano quando hoc

Vem capitulo. xiij.5. b.

ri in malis c. ibid em. c riiij..j.uiiuj.

Voluntas vtrum ſolum habeatur pꝛo opere exterio⸗

Violuntas quomõ reperitur in opere exterioꝛi. quo-

*

modo voluntas naturaliter pꝛecedit actum exterio
rem.ibidem capitulo.xiiij.S.iiij.
Voluntas bene diſpoſita quomodo comparatur ar⸗
boꝛi. ibidem capitulo. cο uarto. §. quarto. c. mo-
dicum poſt.
Joluntas 7 opus exterius quomodo ſe habent adin
nicem ꝙᷓtum ad meritum vel vemeritum. pꝛima ꝑ⸗
te ti.quarto. .xiiii.
Voluntas ſine opere ꝙ tantum valet in malo ⁊ in bo⸗
no quantum valet cum opere.⁊ vtrum volũtas ha/
beatur pꝛo facto. ibidem. S. pꝛimo. 4
Voluntas quomodo reperitur cum exterioꝛi opere.
quomodo naturaliter pꝛecedit actum exterioꝛem

⁊c.ibidem.S.quarto.

AVoluntate bona exiſtente quomodo nõ poſſunt pꝛo⸗

cedere ab ea mala opera. ibidem caxyv.
Voluntatis pꝛobitas vnde oꝛitur.quomodo aſſimi-
latur arboꝛi.quomodo plantatur quid ſignificant
ſtipes.quid rami.quid coꝛtex.quid folia.quid fru-/
ctus.quid floꝛes.quid terra.quid radiꝰ ſolaris 7˙.
Woluntas bona uomodo non poteſt fructus malos
facere.que ſit planrata.quomodo facit malos fru⸗
ctus ⁊c.ibidem.c.xv.S.ij. JM
Voluntatis fructus quomodo diſcernantur an bo⸗
ni ſunt vel mali.ibidem ca.xv.S.iij.
Voluntas ſiue affectus iuſti quomodo ſe confoꝛmare
ebet cum cæi voluntate.et quomodo ſᷣm quatuoꝛ
cauſas debemus voluͦtatem noſtram ſiue velle deo
confozmare. pꝛima par. titulo.xij. capitulo pꝛimo.
S.iij etiam quarto ⁊ quinto alqua.
Dexvoluntate diuina ponitur ülud pꝛime Thymo⸗
thei.j. Vult deꝰom̃s homines ſaluos fieri.Et quo
modo in lege wmini eterna fuit voluntss iuſti 2c.
ibidem ti.xij.c.j.S.ſexto.
oluntatis quomodo eſt duplex actus. Pꝛimus eſt
appetitus finis. Secundus eſt appetitus eoꝛũ que
ſunt ad finem. ⁊ quomodo ſe habent ad filias luxu
rie ⁊c.j.par.xi.v.c.xco.
De voluntate vltima in teſtamentis vide varia ſupꝛa
ſtamentũ. Et.iij.p.ti.x.c.iij.S.viij.p totum.
Tioluntatis humane bonitas in actib ſuis quomo⸗
w vependet ex obiecto. ex radice voluntatis.ex lege
eterna.⁊ ex hoc ꝙ confoꝛmat᷑ voluntati diuine.pꝛi-
ma p.ti.iiij.c.xij..iiij.
Volũtas vltima ſiue teſtamentũ ad pias cãs quõ va-
let coꝛam duobus teſtib factum. quod multiplici-
ter pꝛobat᷑ vcclaratur.qui debent eſſe teſtes ⁊ cuiꝰ
etatis.iij.par.ti.x.c.iij.S.viij. . ——
Voluptas carnalis quomodo obliuiſci facit i.ſuiꝰ
ꝓximi.j. par.ti.ij.c.ix. S. ijee.
in voluptate conſiſtat beatitudo ẽ impoſſibile.po
Nuneur tſnpertresrotiones qnarta Par ni diſ co. J
Vloꝛacitas quare tripłr ꝓhibet᷑ clericis.et qñ vera cit
ex charitate eis ꝓderint cõuiuia.quõ ſe ibidẽ rege-
re debent ⁊c.iij.p.ti.xiij.c.iij.S.iij.bcc.
otuʒ veſcribitur ſᷣm illud. Vouete ⁊ reddite wmi⸗
no. quõ per votum offerimus vo munera. quomo-⸗
w toalis vouens ad votum eſt obligatus ⁊c. ſecũda
par.ti.xj.c.e..
otum quid eſt. quõ nullus cogit᷑ ad vouendũ.quo⸗
modo exponitur vouete m glo. 7 quõ opus factuz
cuʒ voto eſt magis meritoꝛiũ ꝙᷓ factum ſine voto ꝓ/⸗
batur triplici rone.Et quõ hoꝛtamur ad vouẽduʒ
exeinplis ſanctoꝝ.ibidem. S....

W. ante. B.

Aota quomodo ſint reddẽda cũ vebita acceleratiõe
cum perfecta ſolutione.et cuʒ recta diſcretione. Et
plura ſunt quoꝛum vota non ſunt obligatoꝛia ni⸗
ſi ratificarent᷑ a ſuperioꝛbus. Quomodo aliqui
ſtulte vouent ⁊c.ſecunda parte titulo.xj.capitło.j.
§. ſecundo. .

.

otum quare ꝓpꝛie veo eſt faciendum. quomodo.qᷓ

dꝛñtia inter votũ ⁊ ꝓm iſſioneʒ.qũo oꝛationes ad
ſanctos ſunt dirigende.⁊ quomodo ⁊ triplici bñfi
cio veo ſanctis reddemus vota ⁊c.ibidẽ.S.iijj.
otum quomodo diffinitur. quomodo quis eſt obli
gatus ad votum quod vouit.⁊ ꝓmiſſio que fitĩ vo/
to quomodo intelligitur. quomodo ad votũ requi
rit᷑ veliberatio.quando vota nõ ligant.tria vebent
concurrere ad eſſentiam voti.⁊ impediens aliquem
4à voto quantũ peccatũ ⁊c.ibidem ca...
Votũ qũo diuidit᷑ in cõe ſiue neceſſitatis.⁊ ſingulare
ſiue voluntatis.quomõ p iſta vota obligamur. qñ
poſſunt frangi iſta vota. aliud eſt vouere caſtitatẽ.
⁊ aliud nõ contra here matrimoniũ.⁊ vonẽs intra-
re religionẽ ꝓpter vebita.quare iſte vebet in ſeculo
manere ⁊c.ibidem.c.ij.S.pꝛim. S
Voti trangreſſio voluntaria eſt moꝛtale. ꝓbat᷑.⁊ gra
uius peccatũ eſt tranſgreſſio voti ꝙᷓ tranſgreſſio iu
ramẽti.quotiens frangit votũ totiens peccat moꝛ/
taliter.⁊ qñ quis vouit nõ bibere vinũ.quomõ hoc
ſit diſtinguendũ.ibidem..c.ij.S.ij. .
x voto facere aliquod bonum ẽ magis meritoꝛium.
7 vtrũ religionẽ intrãs obligatꝰ ẽ ad talia vota añ
feſſionẽ.⁊ qñ qͥs peniteat cee voto.qũo adhuctali
magis meritoꝛiũ.quod ꝓbat᷑ ibidẽ.c.ij. S.iij.
d vota licita ⁊ illicira quomodo obligamur etiã de
conditione.ibidem.S.iiij. .
Ad vota quomodo tenetur heres cuius eſt hereditas
bidem. c.ij. S. V. Kl
Ad vota quomodo quedam perſone non ſunt obliga
te niſi ratificentur ab alijs. poſſunt irntari.Et re
ligionis votum quomõ eſt tante altitudinis ꝗ om
nia alia in ipᷣm commutari poſſunt.⁊ que differen⸗
tia inter irrita tionem ⁊ diſpenſationem.ij.par.tit.
vndeeimo. c. ij. yfl.
oti redẽptio. cõmutatio ⁊ diſpẽſatio qũo int᷑ ſe dif-
ferit 2 quare.? quomodo tales nõ obligant᷑ad vo-
ta.⁊ quod hoꝝ triũ eſt maius ⁊c. ibidem.S.vij.
In votum religionis Aawode auctoꝛitate iurt om-
nia alia commutant᷑? ſine diſpenſatione.vota pꝑſo⸗
nalia quomodo inutent᷑ in religione.Et ſimilit᷑ vo
ta realia ⁊ ſpecialia ⁊ quando ⁊ quomodo pater nõ
poteſt vouere filium ad religionem ſine cõſenſu ma
tris.⁊ quibus poteſt.ibidem.S.viij. H
otoꝛum diſpenſatio ad quem ꝑtinet.que foꝛma ad
hoc requirit᷑.que cauſa.quod myſteriũ ⁊ ꝓfeſſus in
laxioꝛi oꝛdine non vebet ad artioꝛeʒ vouere niſi pe-
tita licentia ⁊c.ibidem.S.ix.
Utrum vout᷑s ieiunare ĩ feſto alicuius ſãcti ſi illõ fe⸗
ſtũ in dñica die venerit tenet᷑ illo die ieiunare.vtrũ
vouena nõ comedere carnes vel panes ĩ feſto alicu⸗
ius ſancti. ad qð hoꝝ magis tenet᷑ ⁊c. ibidẽ.S.x.
otũ ſolẽne dirimit mrimoniũ ⁊ nõ ſimplex.ð qͥbus

. .

votis intelligit᷑.qualiter peccat talis facies. qͥd te/

net᷑ facere talis vouẽs.iij.p.ti.j.c.ij.
Votũ ſimplex impedit mr̃imomũ cõtrahẽ dũ.ſed nõ
dirimit cõtractũ.tałl moꝛtalit᷑ peccat.⁊ nibilominꝰ

adhuc tenet᷑ im plere votũ ⁊c̃.ibidẽ.c.xvj.S.j.

ota varia coniugatoꝝ deſcribunt᷑ ſupꝛa mrimoniũ

Et ibide. c. xxij. Q rorum. =
Vorũ religide ẽ triplex et qũo homo ꝑ votũ ſe offert
To ⁊c.iij. pꝑ.ti.xvj.c.j.S.j.ppe finr.
oto mediante quo aliq diuerſimode ſunt obligati
d religionẽ.⁊ 4 7 qui nõ ⁊c.ibidẽ.c.ij.S.iij.⁊.iiij.

Quis autem ſit iudex competens in cauſa vſurario/

Votũ ſimplex ſi qͥs violauerit qusʒ pen incourrit jᷣm
Doncb telcin pte titulo.xvij.capitlo.xxj.S.v.ibi.
Duintus. l
n votis varijs quomodo papa vario modo diſpen-
ſat ⁊ vbi nõ ⁊c.iij.par.titu.xxij.capitulo ſeptimo ibi
uodecimus vwooto. .—r
NVotum quod fit cũ iuramentovario mõ in varijs ca
ſibus væſcribit᷑ſecunda parrte ti.vecimo capitulo ſe
xto. tamen ibi pꝛincipaliter. Sextus caſus.
Tiotum ſimplex quis habẽs ſi contrahit matrimoni/
um exigere non poteſt vebitum. ſed exactus tenet
daree Er vorum guoc eid Olennifathabe⸗ nõ
poteſt exigere neq; reddere abſq; moꝛtali niſi cũ di⸗
ſpenſatiõe.tercia parte titulo pꝛimo capitulo.xx.5.
octauo. . . . .
Vouẽs intrare religionẽ qñ põt implere ⁊ quãdo nõ.
q́dt annos talis vebet habere ⁊c.iij.p.titulo.xvj.c.ij.
.iiij.
Viox iſta veſcribit᷑ q citabit moꝛtuos ad diuinũ iudi⸗
ciũ.qualis.ſ.erit vel qd.quare dicit᷑ illa vox vox tu⸗
be. quareĩ voce archãgeli.qũo fiet iſta vox ⁊c.iiij.p
te ti.xiiij.c.xj. S.iiij.

WVſuradeſcribiturper the/

ma ex p̃s.quod ⁊ de ipᷣa veclarat.qũo quilibet fideł
ſũmope ſe cauere vebet ab ipᷣa.⁊ quo vſurarius ma⸗
le tripłr vexat᷑.ij.p.ti.j.c.vj.

Vn ura qũo palliat ⁊ excuſa E pprer fraudulẽtis vn u
ra

rios.quid ſit vſura.⁊ q̃druplici rõne ẽ contra le/

gẽ nature.etiã contra legen humanã.et qũo vſura

eſt contra legem diuinalem ⁊c.ibidem..j.
Vſura quomodo extendit᷑ copioſiſſime.quomodo et
quare cæſignat᷑ ꝑ plateas.⁊ quomodo illoꝝ ſunt va
rie platee in quibus fit vſura.ibi.S.ij.

Elſura quũo cõtinuat᷑.quomodo ẽ piculoſiſſima. qũo

triplr iſta continuatio eſt ꝑiculoſiſſima cum exem⸗
plo. in fine.ij p. ti. j.c. vj. S.i. H
ſurario ꝝ multiplex modus væſcribit᷑ qͥ cõmittit᷑ in

mutuis pignoꝛibo . u vſura eſt voꝛago.difficult
1 .

Teſerit᷑.⁊ vñ dꝛ vſura.ibi.c.vij.

Wlura quomodo diffinitur. quid dicitur lucrum. et

dquid mutuum. 1 ipſoꝛum mala væſcribuntur. ibidẽ
c. vij..pꝛimo. .
Vſura quia eſt contra legem diuinam et naturalem.

igeo nec per papam poſſit diſpenſare vt ſine pecca⸗

to vſura exercetur ab aliquo. nec vllus per hoc ex/

uſatur. argumenta in contranum ſoluuntur. ibi
Vem ca. vij. F.lj.

a ſus deſcribũtur vbi vſura pꝛohihetur in iure. ibi

rum. 7 ad quos magis ſpectat determinatio dubio⸗
rum te vſuris an tâ ad theologos qꝙᷓ ad canoniſtas
Vlſurarioꝛum modus mulnoler ceſcribitur que com
mittitur in mutuis expꝛeſſis ⁊ pignoꝛibus ⁊ in ſo⸗
cietatibus et in cambus per varias queſtiones.ibi
dem a.S.quinto vſq; ad octauũ capitulũ.
Vtrum ſit licitum emere pignoꝛa a manifeſtis vſu/
rarijs. que ex lapſu tempoꝛis ad eos peruenerunt.
ratione vſure non ſolute.ibi.capitulo octauo.S.æ⸗
cimoſeptino.
Be cooperatione ⁊ participatione vſure.quomodo ⁊
quando quis ad reſtitutionem tenet᷑.ibidem capi-
tulo nono.
Quid cæ ſeruitoꝛibus vſurarioꝛum qui nihil aliud
ha bent niſi vſuras.ibi capitulo nono..j.
uid ð eo qui accipit vſuras nomine alieno vt tutoꝛ

curatoꝛ vel pꝛocuratoꝛ. Ybidem capitulo nono 5.
tercio.

—

W

—

W. ante. E£.

uid œ& famulis qui de mandato wmini dant pecu/
niam ad vſuram vebiroꝛibus vt ſuſcipiant pecuni⸗
am ab ei s.ibidem.c.ix..liij. ..
OQuid ve il o qui cum vellẽ mutare gratis induxit me
vt darem ſub vſuris.ij.par.ti.j.c.ix.S.y.
uid væ notarijs qui ſcienter ſub vſuris conficiũt in-
ſtrumenta.ibidem.S. vj. .
Euid væ pꝛelatis qui ſubſcribunt ſe⁊ ſigillant ſcedu⸗
las vſurarias.ibidem.S.vij.

Quid ðᷣ ciuitatibo vł vniu erſitatib mutuãtiba idvſu

rã.nunqͥd tenent᷑ ad reſtitutõʒ.ibidẽ.S.vuij.
Sed quid quinq; pꝛo centenario que dat tutoꝛ pu
pillo.ibidem.S.ix.
Vtrum talis poſſit dicere tutoꝛi.tanto tempoꝛe ha⸗
buiſti pecuniam meam peto pꝛo ea lucrum ſed vſu⸗
ras nolo.ibidem.S.x.
rius ei debet.ibidem..xj. .
Vtrũ liceat marito recipere wtem a patre vxoꝛis vſu
rario.ibi..xij. . J
Ve pꝛoſenetis ſiue ſenſualibus vtrum peccent cũ ſint
mediatoꝛes ad fenus.⁊ vtrum teneantur ad reſtitu
tionem.ibi.S.xiij. òèMDM
Muũquid liceat acciꝑe mutuũ ſub vſura.ibi.S.xiiij.

AVlſurarij manifeſti excõicati ſunt non ſimpkłr ſed qͥ ad B

tria.⁊ qui dicunt᷑ manifeſti vſurarij.ibidem.c.x.

Vſurarij manifeſti nõ pñt recipi ad confeſſionẽ vł ad

ſepulturã qᷓuis dicãt ſe velle reſtituere ⁊c.⁊ quomo
w in iſtis ſit fſaciendum.ibi.c.x.S.pꝛimo.
Quid v vſurario qui cauere voluit ſed pꝛeuentꝰmoꝛ
ti ⁊cibidem.c.x.S.ſecundo. .
Ponuntur veſuper adhuc alie queſtiuncule ⁊æ ipᷣis in

varujs euentibus ſiue cauſis.ibidem.S.tercio.quar

to. v. vj. vij. ⁊. Niij.

Vſurarioꝝ.raptoꝛum ⁊ alioꝛuʒ qui reſtitutioni ſunt
obligati.filij filie ⁊ familia viuentes de bonis ipſo⸗

rũ excu ſart pit vurer quinq;.ij. par.ti.j.c.xij..xix.
trum manifeſto vſurario pꝛeſtante cautionẽ ere⸗

ſtituendis vſuris.ſi ad pꝛeces eius aliquis pꝛo eo fi

Leiubeat. teneat᷑ ipᷣe fideiuſſoꝛ creditoꝛibus vſuraʒ.
ij.par.ti.ij.c.ſecundo.S.ſexto. YMVMU
Facientes ſtatuta ꝙ vſure ſoluant᷑ vel ſolute nõ repe⸗
tan ᷑ aut reſtituant᷑ ?⁊ iudicantes ſᷣm ea excommuni
cati ſunt maioꝛi ſnĩa.iij.par.ti.xxuij.c.xxir.
Vſurariꝰqͥs fit cũ ſola ſpe.qñ ẽ pncipalis ad lucrũ in
mutuo.quod ꝓbat᷑.j.par.ti.xxiiij.S.xx.añ medium.
ſurpstio oc culta eſt triplex.ſcilicet pꝛeſidentie.xu⸗

ctrine ⁊ ſub ſtantie ſecunda par.titulo pꝛimo capi⸗

tulo. xiiij. 5. ij.b. R
Vſus ꝙ ſit actus voluntatis oſtenditur ⁊c.⁊ vſus ali

cuius rei qͥd impoꝛtat ⁊c.j.par.ti.iiij.c.x-i.
Vti quomodo denominat quandam operationem.

quomodo dicit frequentiam operationis. quan⸗
vN dicitur reſpectu eoꝛum que oꝛdinant᷑ ad finem.

Ybigem. S. pꝛimo ? ſecũdo.

Alus q no lo lum eſ in via ſe etiam i patnia quo ad
am. quomodo vſus vi differt ab vſu noſtre

in duobus ⁊c.ibidem.S.ij.
ſufructus quomodo deſcribitur ſ̃m iuriſtas.⁊ quo

modo legiſte acci
pitulo. iij. 2. . j.

Vlus quis eſt in religione.quando pꝛelatus dat infe/

rioꝛi aliqua ad vſum. ⁊ que eſt differentia inter vſũ
vſufructum.⁊ eſt duplex vſus.et quando religio/
ſus nihil dare vebet ce iſtis ſine licentia. ibidem tit.
xvj. c.j.S.xj.poſt medium.
Vlſus licitus vtrum poſſit ſeparari a iure quarta par
teti xij. c iij. S. vj. vij. 7. viij. S S
Vſũ nudũ facti quo fratres minoꝛes hẽe pñt ponunt᷑
eſuꝑ quatuoꝛ concluſiones.ibidem.S.ix.

Vtrum licet creditoꝛirecipere vebitum quod vſura⸗

piunt vſum ⁊c̃.tercia par.ti.iij.ca⸗

Vltu in rebvvſu competibilito poffit ſeari licitꝰ vſns

a ꝓpꝛietate ſiue wminio reiibidem.S.x.⁊.xi.

Broꝛes qualiter ſe vario

modo habere vebent ad virum. videſupꝛa Matri⸗„
monium. etiam ve mulieribus.
Vroꝛem vtrum vebet ducere ſapiens ⁊c̃.tercia parte
titulo pꝛimo capitulo pꝛimo.S.iij.o.ꝑ totum. ⁊ pn/
cipaliter ibidem.S.v.
xoꝛ quomodo debet regi a viro manſuete.coꝛrigi ſe
crete. ⁊ diligi complete.iij. par.ti.xiiij.c.ix..j.
Vroꝛes plures nunqᷓ licet marito habere ĩ matrimo/
nio. ibidem. c.x. . ij. — .—
dus quõ ſe humilẽ in
uoꝛ oſtendit.pꝛima parte.ti.iij.capitulo
iuiüij. F. iij. circa finem. —
JFps quomodo veniet ad iudiciuʒ pꝛopter tria.pꝛima
par. ti.iij.c.vj.S.xvij.bvb. , .
Fps ẽ caput eccleſie ⁊ omniũ hominũ ſᷣm diuerſos g/
dus.iij.par.ti.xxxj.c.j.p totum.
. Fps quomodo operatus eſt ſalutẽ in quintuplici me
dio.iij.par.ti.xxxj.c.ij.p totum. =
Xbpi paſſio ad memoꝛiam reuocata triplicem effectuʒ
facit in anima.iiij.par.ti.iij.c.vij.S.iiij.b.
irca xpᷣi paſſionem quomodo notande ſunt ſeptem
circumſtãtie.quarta parte ti.xv.capitulo.xiiij.S.ij.
in quinta columna. S
FXpᷣs quomodo a diuerſis veriſus fuit in paſſione et il⸗
luſus.⁊ quomodo adhuc ipſe ridet᷑ quotidiea di⸗
uerſſis. ij. par.ti. vj. c. vij. S.j.ij.⁊.iij. .
Xpm in quo figurat aron ſummus ſacerdos.j. par.
ti. vj. c. ij. S. v. h. modicum poſt. L
Xpᷣi ſepulcrum quomodo poteſt eſſe anima vuota. et
ue ſunt ad hoc neceſſaria.tercia par.ti.xiiij.ca.iiij.
Xpi ſponſa quomodo efficitur anima in baptiſmo. et
qque bona ab ipᷣo tunc recipit. pꝛima par. ti.pꝛimo.
ca. pꝛimo.S.ij. c. 3s
ps oſtendit Jude magnam familiaritatem. ſecũda
par.ti. .c. xxij. F. j. 7. ij. . 8
Xpᷣus quomodo ſolicitus eſt pauperum in hoſpitali.
quomodo hoc verbis ? factis oſtendit ⁊c. tercia ꝑ.
ti.xj. c. pꝛim. =
Epus vtrum plus dilexit Petrum q; YJohannem. iiij.
par.ti.x.c.iiij.S.iij. s
Ydolatria deſcribitur va/
rio modo ſupꝛa dolatria.et ſecunda par.titu. xij.
capitulo. j. S. j. .

lus qui eſt effectus
agmoꝛis quomodo diffinitur a phᷣo a theo
logis ⁊c.j.par.ti.vj.c.ij.S.vj.
Felus ꝙ cauſatur ſiue pꝛoducatur ab amoꝛe intenſo
oſtenditur auctoꝛitate. ratione ⁊? diſtinctione. ⁊ qd
zelare pꝛo vo.et quid ꝓ amico ⁊c̃.ibi..ſexto.c.d.

Ee. * . . .
Zelus eſt triplex.ſ ꝓ deo ꝓ amico. carnali bono ꝓ
pꝛio.⁊ vbi bñ ⁊ vbi nõ ⁊c.ibidẽ.S.vj.h
Zelus ꝙ ꝓpꝛie nõ ſit aliud qᷓ intenſus amoꝛ refutans
conſoꝛtiũ in amato.quomodo hoc intelligit᷑.et ex⸗
ponit᷑ deſuꝑ iſta auẽtas Exo.xx. Ego ſum ⁊eus ʒelo
tes viſitans.ibidẽ.S.vj.i.k.l.m.
elotipus circa vxoꝛem ſeptem facit.⁊ ſic iſta deus fa
cit circa animam quam diligit.ibidem.S.ſexto.n.o.
p.iqj.r. S.t. =

Axplicit tabula materisrum totius ſum⸗
me venerabilis viri mmini Anthonini ⁊c̃.

Tabula virginis marie.

Incipittabula de btavir⸗

me.⁊ pꝛimo dæ feſtis ipᷣius ſjm ꝙ occurrũt ꝝ circu⸗
um anni. Et pꝛimo væ purificatione.

eEiſto feſto habes ſer

monem in foꝛma.iiij parte titulo. xv. capit.

Item ꝓ alio ſermone eiuſdem feſtiuitatis vide ibidẽ
ca. xxrxiiij. x¶ totum.
Item ꝓ alio ſermone eiuſdem diei vide ibidem capi.

Deannunciatione

e iſto feſto habes ſermonem in foꝛma.iiij.par.titu.
xv.c.viij.ꝑ totum.,. .
Item ꝓalio ſermone eiuſdem feſtiuitatis vide ibideʒ
ca.ix.ꝓ totum.Et d ſalutatione angelica vide ibi-
em ca.xiij.etiã.c.x. ẽðẽð V

De viſitatione

Ve iſta feſtiuitate habes ſermonem in foꝛma.iiij. pte
ti.xv.c.xxvij.ꝑ totum.vide etiam aliqua ſuꝑ epłlam
huius diei. ibidem. c. xxxvj. .ij.b.

Doe aſſumptione

De iſto die habes ſermonem in foꝛma.iiij.par.tit.xv.
ca.xliij.ꝑ tortum. S
Item ꝓ alio ſermone eiuſdem vide ibidem capitulo
xliiij.p toltum. .
Item ꝓ alio ſermone eiuſdem diei vide ibidem capi.
xlv. totum. ⸗
Item ſi placet recipere allegoꝛice ſermonem eiuſdeʒ
diei vide.j.par.ti.vj.c.ij.S.vij.viij.ix.x.⁊.xj.

Doenatinuitate

SDe iſto feſto habes ſermonẽ in foꝛma.iiij.par.tit.xv.
ca. v. p totum. DMVMUl
Item alio ſermone eiuſdem diei ibidem ca.vj.ꝑ to/
tum capituuum. MUW
Depꝛeſentatione
De iſto feſto vide varia.iiij.par.ti. xv. c. vj. F. ij.

De conceptione

De iſta feſtiuitate habes ſermonẽ in foꝛma.iiij. par ti.
pv. ca. iij. A tooum.
Item ꝓalio ſermone eiuſdem ibidem capitu.quarto
Item ꝓ alio ſermone eiuſdem feſtiuitatio vide.j.ꝑte
tem ꝓ alio vide ibidem ca.iij.p totum.

7

Incoidebeatavirgine

Item ꝓomni ſermone ĩe beata virgine ꝓp quacunq;
ipᷣius feſtiuitate vide.iij.par.ti.xxxj.c.iij.p totũ.
Item plura alia multa colligẽ potes ad ſupꝛadictos
ſermones ex rabula væ beata virgine. hic inferius

Fm oꝛdinẽ alphabeti collects.

iuiij.par.titu.xv.c.xxiij.

Bequitur tabula ĩ particu⸗
Aari de

eata virgine ſᷣm oꝛdinẽ alphabeti.

Duocata peccatoꝛuʒ
ũo ẽ maria qũo pꝰ deũ hʒ oĩpotẽtiã vir/
KAutes oĩm patriarchaꝝ ⁊ alioꝝ magnoꝝ ſã-
n veteri none teſtamẽto.iiij.par. titulo

ctorum
Angelus gabꝛiel qũo miſſus fuit ad beatã virginem
upli ratione.iiij.par.titulo.xv.capitulo.ix.S.j.b.
Angelus iſte de quo oꝛdine miſſus ẽ qũo interpꝛetat᷑
Habꝛiel 1c. ibideʒ.S.iij.
Angelus iſte in qua ſpecie miſſus ẽ ad beatã virgineʒ
quo indutus erat ⁊c̃᷑.ibidem.S.iij. D
Angelus iſte quo tꝑe miſſus ẽ.quoto anno ab initio
mũdi.⁊ qua hoꝛa miſſus ẽ ⁊c ibidem.S.iiij.
Angelus iſte ad quẽ locum miſſus ẽ.que fuit ciuitas.
quod eius nomen ⁊c.ibidem..v.
Angelus iſte qua locutione locutus ẽ ad beatiſſimaʒ
virginẽ.qũo eã ſalutanuit dicẽs ⁊c.ibidem.S.vj.
Angelica ſalutatio deſcribitur qũo ſcʒ; ipa facta eſt.⸗

gquo ꝑ aue.⁊ quid ſignificat aue ⁊c.iiij.par.titło.xv.

capło.xij.
Angelus qũo dirit illud aue ex ꝑte i. quid ſignifi⸗
cant lr̃e aue.⁊ qũo fuit vario mõ ſine ve.⁊ ve etiam

vario modo exponit᷑.ibidem.S.j.ij.iij.iiij. ⁊. v.

angeloꝑ choꝛos quũo aſcẽdit beata virgo.iiij.par.ti.
xv.c.xliiij. ꝑ totum.
Angelica generatio qũo benedicit mariam.⁊ quomõ
principa liter in ſua aſſumptione ⁊c.uij.par.ti.xv.
ca.xxiiij.S.ij. S
Annũ clati dſuca ad beatam virginem qũo facta eſt
⁊c̃.iiij.par.ti.xv.c.viij.

In annũ ciafione iſta qũo veus honoꝛabat᷑ triplxr.

ibidem. S. pꝛimo.
Annuüciatio iſta fuit neceſſaria 1 ngrua facta Marie
ꝓpter eius triplicẽ cõmẽdationẽ.ibidem.S.ij.
Annũ ciatio iſta qũo fuit neceſſaria ad noſtre vtilita
tis ↄſecutionẽ ⁊c̃.ibidem.S.iij. K
Annũciatio dnica adhpuc ſemel veſcribit᷑qo ſcilicet
angelus miſſus eſt ad beatam virginem. ibidem.c.
ix.p totum. . .
nnũciatio iſta qũo fuit ſupꝛema ac cõplemẽtũ oĩm
nunciationũ ⁊c̃.ibidem.K.ix.S.j.
rcha quũo ẽ beatiſſima virgo.a que in archa fuerunt

—

mDaterialiter iſta fuerũt in ipᷣa ſpũaliter. iiij par. ti.
xv.c.xiiij.S.iiij.b. .

rtes liberales oẽs qũo habuit beata virgo.⁊ omnẽ
aliã ſdam tam theologicã ꝙᷓ alias ſcias.iiij.par.ti.
xv. cir. F. ij. .
Aſſumptõ beate marie virginis deſcribit᷑ ꝑ thema cũ
clarationibo.iiij.parte tit.xv.c.lxiij.
Item ꝓ alio ſermone ⁊ eadem ibidem.c.xliiij. Et
lxv. p totum.

Aſſociata qno fuit tripłr beats virgo dño.iiij.par.ti.

xv.ca.xxj.S.j. . WM
ue qũo ꝑ illud facta fuit ſalutatio ad beatã vᷣgineʒ
7 qᷣd ſignificat aue.qũo angelus dixit aue exparte
vei.⁊ q d ſignificãt tres lr̃e aue.iiij.parte.titu.xv.c.
xijij. F..ij. iij. iiij. 7. V.

9

Beatitudinesocto dequi/

bus in Matheo ? Zuca quomodo illas habuit be

ata virgo.quarta parte titulo quintodecimo.capi
tnlo. xxiiij. S. pꝛimo ante mediuʒ et poſtper totum.
Benedictionẽ quadruplicem qũo habuit beata go

2

Coõuerſationem qu

. Tabula

HBenedictio Marie quomodo euacuat maledictio/
mnem noſtrã que fuit triplex. ibidem. S.e.
Bñdictionẽ fecũditatis ſiue ſupꝑexultationis qũo ba
buit beata vᷣgo ⁊c̃.ibidem..ij.
Hñdictionẽ ſingutene qũo habuit beata vꝓgo.⁊ hoc
trripkr. ibidez. 9.D.
ñdictionẽ laudãtiũ quomodo habuit beata virgo
7 qũo triplicem bñdicrionẽ habuit ſuꝑ oẽs mulie-
res. ibidem. S. iiij. .

Pnalcr marie quũo habuit quatu oꝛ ſignificata. et

qũo fructus marie bñdictus ẽ tripłx ⁊ẽ.iiij.par.ti.
xv.c xxv. 9..;.
Penedictio nature quomow tripley fuit in Maria
Tẽ. ibidem.S.ii.

Hidicta qũo eſt beata virgo apud oẽm generatõem

ilij.par.titulo.xv.c.xxuiii.
MHenignitatis fructũ qũo habuit beata vgo. iiij. ꝑte
i.xv.c.xxvj.S.j.g. õ
onitatis fructũ qũo habuit beata vꝓgo.iiij.par.tit.
xv. c.xxvj. S. j.f. =

anticum beate virginis

ſcʒ magnificat quomodo deſcribitur.iiij.par.t.xv.
Coa. rxviij.z.c. xix. .
Caput ſiue pꝛincipiũ feminaꝝ qũo fuit
eſt.iiij.par.titulo.xv.c.xxiij.S.iij.b. ʒ·⸗
Mharitatẽ quãtã habuit btiſſima vᷣgo.qͥd ſignificat᷑
p fimbꝛias aureas.iij.par.ti.xxxj.c.iij.S.ij.7.
haritatẽ quomom habuit beata vgo.qũo exceſſit
oẽm creaturã in charitate.t tria exigunt᷑ ad hoc
vt e viatoꝛis ꝑficiat᷑ ⁊c̃.iiij.par.tit.xv.capi.
Charitatis fructũ qũo habuit beatiſſima vgo.iiij.p.
ti.xv.c.xxvj. .j.

beata vgo et

Ebaritatis gradus quomõ habuit beata vᷣgo per qͥs

aſcẽdit in montẽ.iiij.par.tit.xv.c.xxvij.S.ij.
Caſtitatis fructũ qũo habuit beatiſſima vgo.iiij.p.
ti. xv.c. xxvj. S.j.m. ,⸗
Certificata qũo fuit beata vᷣgo vario mõ de ſus ꝓmiſ
ſione.iij.par.ti.xxxj.c.iij.S.j.ĩ medio ⁊ ante er poſt.

Linitas quo dicit᷑ beata vgo.ſ. ꝓter plenã vnionem

ꝗpter congruã ꝓuiſionẽ.⁊ ꝓpter rectã gubernatõʒ
iiij.par.ti. xv. c. iij. S. j.

Ciuitas cei qũo dicit᷑ beata vgo qꝛ eã deus fũdauit.

qꝛ ceus eius poſſeſſionẽ ↄtinuauit.⁊ qꝛ veus eaʒ in/

babitauit.ibidẽ.ꝭ.ij.
onceptio beate vginis deſcribit᷑ ꝑ modũ fermonis.

iiij.par.ti.xv.c.iij.ꝑ totum. Et.j.par.ti.viij.ca.ij.et

. lij. b totuoum.
Wgeapt⸗ qualr xpᷣs fuit in vtero beate vᷣginis.qũo ibi

ſſtetit.⁊ quot diebo ⁊c̃.iiij.par.ti.xv.c.xxij..ij.

