SDi.j.p.ti.qͥnto.c.iiij.S.iij.poſt pn.⁊ quare miſcoia ẽ
in veo.iiij.p.ti.xiiij.c.xiiij.S.qͥnto h.p totum.
Gloꝛia noſtra hec eſt teſtunoniũ conſcientie noſtre.
uj.p.ti.iiij.c.j.S.j.c.modicum infra.
Er rercio capitulo.
EFitera occidit ſpiritus autem viuificat.pꝛima par.ti.
xv.c.vnico circa finem ante pꝛimũ.O.
. Ex ſexto ca pitttoo.
Hoꝛtamur vos ne inuacuum vi gratiam recipiatis.
pꝛima par.txi.quinto.c.ij.S.iiij.e.in tercia columna.
7 quarta ꝑte ti.qͥnto.c.xij.S.j.infra medium.

Eere nunc tempus acceptabile.Tẽꝑis pᷣcioſitas va⸗

rio mõ veſcribit᷑ſcoa ꝑte ti.ix.c xiiij.S.j.f.g.h.
In om̃ibus exhibeamus noſmetipos ⁊c.in multa pa-
tiẽtia. Oſta veſcribit᷑ quarta ꝑ.ti.iij.c.vij.infra pn.
In longanimitate. Iſta vſcribitur quarta ꝑ.ti.qͥn/
to. c.xxj. §. j. ibi Quintus fructus. .
er arma iuſticie a vertris ⁊ a ſiniſtris. Yſtud belluz
ſpirituale veſcribitur cum armis ſuis.quarta par⸗
teti.pꝛimo cs.iij.S.j.⁊.iij.
xſeptimo capitulo. V
AQue em̃ ſᷣm veũ triſticia ẽ pniam ſalutẽ ſtabilẽ ope-
rant᷑.j.x.ti.vj.c.vj.S.pꝛimo ante finem. :Z
riſticis huius ſeculi moꝛtem operat᷑.ſecũda ꝑte tit.
nono ca.ij. S. j. infra medium.
x vecimo capitulo.
i gloꝛiatur in wmino gloꝛietur. tripliciter expo/
nitur iſta gloꝛia.⁊ ſimiliter v alis duplici gloꝛia.ij.
parte ti.iiij.c.j.S.j.b.ꝑ totum.

. Vx vndecimo capitulo.
Emuloꝛ em̃ vos vei emulatõne qũo h̊ intelligit᷑.ij.pte
ti.octauo eres mec on Primi d. ..
ericuł fluminũ ꝑiculis latronu ⁊c. Oita ꝑicula ſpi/
ritualiter exponunt᷑ qũo abiſtis ĩpugnamura quo
libet duplici telo.⁊ quo ipᷣis reſiſtere vebemꝰ.iiij.ꝑ.
ti.ij.c.ij. S.qnto infra pꝛin.⁊poſt ꝑ totum.
Ex quarto capitulo.
Ylla autẽ que ſurſum ẽ hieruſalẽ libera t᷑.que eſt iſta
libertas.pꝛima ꝑte ti.iiij.c.ij.S.viij.ante finẽ.
Lex oꝛdinata eſt ꝑ angelos in manu mecdiatoꝛis.qũs
hoc intelligit᷑.j.ꝑ.ti.riiij.c.ij.S.j.poſt pꝛin.
E quinto capitulo. .
piritu ambulare ? deſideria carnis non ꝑficietis.j.
par.ti.vj.c.iiij.S.j.e.modicum infra.

Ex epiſtola adepheſios.

WManifeſta autem ſunt opera carnis que ſunt foꝛnica-
tio.adulterium ⁊c. ij.partetitu.quinto ca.j.S.x.

Caro concupiſcit aduerſus ſpiritum.⁊ ſpiritus adũ/

ſus carnem ⁊c.j.par.ti.iiij.c.ij.S.viij.e.modicũ ĩfra.
Er hoc fit tas uitici e paſt pꝛin.
Fructus autem ſpũs ſunt charitas.gaudium pax ⁊c̃.
IVſti fructus ꝑ oꝛdinem deſcribuntur.quarta parte
ti.v.c.xxj.S.j.ꝑ totũ.tẽ ti.vj.c.vij..j.
Cõtinẽtia caſtitatis qũo ipᷣa oiũgit᷑ caſtitati ipᷣa cõ
tinẽtia vario mõ veſcribit᷑ iiij.p.ti.iiij.c.ij.
Erxr ſexto capitllo.
Non efficiamini inanis gloꝛie cupidi inuicem pꝛouo⸗
cantes.⁊ inuicem inuidentes.ij.par.ti.octauo ca.j.
§.ij.immediate poſt pꝛincipium.

Expoſita ex epiſtola ad

epheſios.

tercio capitulo
In charitate fundati ⁊ radicati.ipſa vario modo ve-
ſcribitur.quarta par.ti.vj.c.j.⁊ pᷣncipaliter.S.uiij.
AAfx quarto capitulo.
Vnicuiq; vim data ẽ gra ᷣm mẽſurã ⁊c.ꝙ gra nõ ẽ in
om̃ibo eq̃liter data. ꝓbat᷑.iiij. p.ti.ix.c.ũij H. iij.
Vnus eus vna fides.hoc tripliciter ꝓbat᷑ ꝙ ſit vna
⁊c.iinj.p.ti.viij.c.ij.S.iiij. MUMD
Soliciti ſeruare vnitatẽ ſpũs invinculo pacis.pꝛima
ꝑte ti.ſexto ca.ij. S.iij.d.⁊ tercia ꝑ.ti.xvj.c.x..x.
Solnõ occidat ſuꝑ iracundiam veſtram.ij.parte tit.
iiij.c.ſexto.S.v.infra pꝛincipium.
Mui furabatur ⁊c. ſed magis opereturmanibus. qͥd
manus iſta ſignificat. quid eius quinq; digiti. ſe-
cunda parte ti.ij.c.pꝛimo..v.
Svxxy quinto capitulo.
Videte quomodo caute ambuletis ⁊c. quomodo de⸗
bemus eſſe pꝛudentes in pꝛeſenti vita in pugna ſpi⸗
rituali ⁊c.quarta pꝑte ti.ij.c.ij. S.v.
oꝛnicatio aut oĩs imundicia aut turpitudo ⁊c.ij. ꝑte
ti. v.c.j.S.ix.circa pꝛin.⁊ ti.vj.c.iiij.S.v.
on habet hereditatem in regno chuiſti ⁊ i.de qua
hereditate intelligitur. ſcòa parte titulo ſexto cap.
uij.S.ſexto poſt meduum.
aro concupiſcit aduerſus ſpinitum. Multam vtili⸗
atem confert nobis iſta contentio.tercia parte ti⸗
tu. xvj.c.x. S. x. ante finen. .
Fructus autem lucis in omni bonitate tercia parte ti
tulo quinto ca.j. S. ij.d.
ſexto capitulo.
onfoꝛtamini in vmino ⁊c. Induite armaturã ⁊c̃.
quaſi tota epiſtola exponit᷑ tercia ꝑ.ti.iiij.c.j.S.v.
onfoꝛtamini in Pmino. Bn⸗ foꝛtitudo veſcribitur
quarta ꝑte ti.xiij.c.ij. S.v.ante finẽ. —
NQuoniam non eſt nobis colluctatio aduerſus carnẽ
⁊c Iſtud bellum ſpirituale veſcribitur tercia ꝑte ti
tulo quarto ca.j.S.ij.añ medium.
In omnibus ſumentes ſcutum liei c i⸗ arma ex⸗
ponuntur quarta ꝑte tit.j.ciij. S.j. Et alia de ſcuto
fidei.iiij.ꝑte ti.viij.c.j.S.ſexto c.

Exepiſtola ad philippẽſes
x ſecundo capitulo.
Nonque ſua ſunt conſiderantes ſed que alioꝛum. ſe⸗
cunda parte ti.v.c. xj. S.ſf.
In humilitate ſuperioꝛis ſibinuiceʒ arbitrantes.ipᷣa
humilitas veſcribit.quarta ꝑte ti.iiij.c.xij.S.j.b.
eus qui operatur velle ⁊ perficere.pꝛima par.titulo
quarto.c.iiij.S.ij.b.
V quarto capitulo.
Gaugete in dño ſemper.iteꝝ dico gaudete. Iſtud du
plex õ leſcribit᷑.j.ꝑ.ti.ſexto ca.v.S.iij.
Mogeſtia veſtra nota ſit omnibus hominibus. ipſa

vario modo veſcribitur.iiij. par.ti.iiij c.x.
Et pax chꝛiſti que exuperat omnem ſenſum ⁊c. ſta
pax vario modo væſcribitur quarta parte titulò ſe
xto ca. octauo ꝑ totum.

Exepiſtola ad colloſenſes.

VErx tercio capitulo. I
Buperomnia autem charitatem habete.quod eſtvin

cclum perfectionis. tercia parte titulo.xvj.ca.j.b.

infra medium.

In omnibus gratias agite. quarta parte ti.v.c.xij. .
j. b. ante poſt per totum.

xepiſtola adtheſſalonicẽ

ſes.

Exy tercio capitulo pꝛime epiſtole.
Nemo moueatur in tribulationibus iſtis.ij.parte ti⸗
tulo.vij.c.j.S.j.infra pꝛincipium.
EEEEE quarto capittlo. S
In voce archangeli⁊ in tuba vi ⁊c.quarta parte tit.
xiiij.c.xj.S.iiij.b.c.d.e.
ine intermiſſiõe oꝛate.quomodo hec auctoꝛitas de-
bet intelligi.quarta ꝑte titulo.v.c.viij..vj.

Exepiſtola.I.ad thimo.

Ex pꝛimo capitulo.
Vult omnes homines ſaluos fieri.quomodo h̊ vult.
pꝛima parte titulo.xij.ca.pꝛimo.S. ſexto.
Finis pꝛecepti eſt charitas.ipſa auctoꝛitas exponitur
quarta parte ti.ſexto ca.v.ð..). H
eq; turpe lucrum ſectantes.quomodo intelligitur
iſta auctoꝛitas ſcõᷣa ꝑte ti.j.ca.xxiij.in pꝛn.
ui epᷣatum ⁊æſiderat opus bonum væſiderat.ſecun⸗

da parte titulo tercio ca.v.S.iij.b.poſt pꝛincipiiũ.

Hpoꝛtet epᷣm eẽ irrephẽſibilẽ.ad lõgũ exponit᷑ ð cłi⸗
coꝝ ↄauerſatõe.iij.pte ti.xiij.c.iij.⁊ p omnes..

Scias quomodo in wmo dei opoꝛtet conuerſari que

eſt eccleſia vei viui.tercia par.ti.xij.c.j.S.j.
rquarto capitto.“
Pietas ad omnia vglet.ſecũda ꝑte tit.j.c.xxiiij.. iij.
poſt pꝛincipiũ.Et quarta par.ti.xv.c.j.d.iij.
Ex quinto capitulo.
Si quis ſuoꝝ ⁊ maxime wmeſticoꝛum curam non ha
bet ⁊c.ij.par.ti.viij.c.vj.S.ij.infra pꝛincipium.
Vult omnes homines ſaluos fieri quomodo intelli-
gitur pꝛima ꝑte ti.xij.c.j.S.ſexto in pꝛincibio.
iduas honoꝛa.que vere vidue ſunt.quarta parte ti
tulo quarto ca. vj. S. v.
H Ex ſexto capitulo.
Gi quis aliter wcʒ ⁊ nõ acquieſcit ſanis ſermonibus
⁊c̃.ſcᷣa ꝑte ti.iiij.e.ix.S.ij.fppe medium.,.

motheum.

Ex ſecunda epiſtola ad thi

x ſecundo capitulo.
Noli contendere verbis ⁊c̃.exponitur bꝛeuiter ſecun
da parte titulo.iiij.c.ix.infra pꝛimũ.S. H
XVrx tercio capitulo.

Erũtĩ nouiſſimis diebo hoĩes ſe amãtes. nota bilit᷑ ex-

ponit᷑ij. ꝑ.ti.v.c xiij.S.iij.circa mediũ.

FEfxy quarto capitulo.

edica ybũ inſta opoxtune. ĩpoꝛtune 7. Iſta appli-
cãt᷑ ad vbi vei pᷣdicatoꝛẽ.iij.p.ti.xv:ij.c.iij.x totuũ.

Ad hebꝛeos.

xr quinto capitulo.

Nec quiſꝙ; ſibi afſumat honoꝛeʒ ſed vocatus ſicut aa

ron.j.par.ti.v.c.ij.S.vj.h.ante finem.
Ex vndecimo capitulo.

Sine fide unpoſſibile eſt placere weo. fides ſumitur

.

Actus apoſtoloꝛum.

o modis.quarta par.ti.octano.c..
V deneiubſtantt⸗ rerum ſperandarum ⁊c. hec diffi⸗
nitio teclaratur.iiij par.ti.octauo.c.ij.poſt pꝛin.
Alltimo capitulo. .
Bubciti eſtote pꝛepoſitis veſtris ⁊cpꝛima par.titu/
lo quinto.ca.ij. §. quarto añ finẽ.

Actus apoſtoloꝛum.
* quarto capitulo.
Multitndinis edentium erat coꝛ vnũ va nima vna
pꝛims parte ti.j.ca.ſexto.S.iiij.infra medium.
xoctauo capitulo.

ecunia tua teEn ſit in perditionem ⁊ ponitur ðſy .

iscis.ij..ti.j.c.iiij.in fine.⁊.S.j.ij..iij.
x. xv. capitulo.
viſſenſio que fuit inter Paulum⸗ Barnaban. quo/
modo fuit licita ⁊c̃ quarta parte ti.ſexto.c.octauo
G. pꝛimo infra medium.

Excanonicabeati Jacobi

apoſtoli.
Exy pꝛimo capitulo.

Zi quis veſtrum indiget ſapientia poſtulet a veo 7.

quomodo fieri vebet.tercia par.ti.xvj.c.x. H. iij. b.

Vnuſauiſh teinptatur a concupiſcentia ⁊c.ij. parte

ti. quinto.c.xij. S. ij..j. parte ti.ſexto.c.xiij...j.e.

Vir duplex animo inconſtans in omnibus vijs ſuis.

ij. por.ti. quinto.c.xij. . iij. infra pꝛincipum.
quns dicit ſe eſſe religioſum non refrenans ⁊c.ſecũ
da parte ti.ſexto.c.iiij.S.quarto in medio.

ra enim viri iuſticiam vei non operatur. ſecunda xꝑ⸗

te ti. ſeptimo.c.j.S.iij.c.modicum ante.
Fir ſecundo capitulo.

urtorand lehen impleuerit offendens autem ĩ vno

factus eſt omnium rens.pꝛima par.ti.xj. ca.ij.F. qͥn

to.b.⁊ꝛ ti.xiiij.c.iij.S.iij.poſt pꝛincipium.

Bemones credunt ⁊ contremiſcunt. quarta par. titu.

octauo.c.j.S.ſexto ibi. Quinto fides cauſat.
x tercio capitulo.
Sapilentis que ſurſum eſt vbi veſcribuntur ſeptem ⸗
pꝛietates huius ſapientie.quarta ꝑ.ti.x.c.iij.S. vj.

n eſt enim iſta ſapientia deſcendens veſurſum ⁊c.

Iſta tripliciter veſcribitur. ſecunda par.ti.quinto.
ca.xv.S.ij.infra pꝛincipium.
Ey quinto capitulo.

ultuz enim valet vepzecatio iuſti aſſidua quarta ꝑ⸗

teti.quinto.c.octauo..octauo.

Expꝛimacanonica epiſto/

la beati Petri apoſtoiii.
. Er ſecundo capitulo.
Ex bonis operibus nos con ſiderantes gloꝛificent le½
um. ſecunda par.ti.quinto.c.xj.S.iij.

Obſecro vos tanꝙᷓ aduenas ⁊ peregrinos.pꝛima por/

teti.ſexto.ca.iiij.S.j.modicum infra.

Subiecti eſtote ⁊c̃.ſiue ducibus tanqꝙᷓ ab eo miſſis ⁊c.

quarta parte ti.quinto.c.xiij.

maſi liberi non quaſi velamen habentes.j. parteti.

iiij. c. ij. S.viij.infra pꝛincipium.
Ex tercio capitulo.
Hmnes vnanimes.compatientes.’fraternitatis ama⸗
toꝛes ⁊c.exponunt᷑.j.pꝑ.ti.vj.c.ij.S.iiqj.e.poſt mediũ.
Hmnes vnanimes. Iſta vnanimitas teſcribit᷑.iij. ꝑte
ti.xvj.c.x.S.x.b.ſupꝛa ante finẽ.
y quinto capitulo.
Oẽm ſolicitudinẽ veſtrã ꝓijciẽtes in eũ ⁊c.eſuꝑ vide
ꝓ notabili ſermone v triplici ſolicitudine.ſecunda
Erpꝛimacar pꝛincipium ⁊ poſt ꝑ totũ.

xpꝛimacanonica epiſto⸗

la Yohannis.
. x ſecundo capitulo.
Nolite diligere mundum neq; ea bona que in mundo
ſunt. Qui diligit mundum non eſt charitas dei ĩ il.
lo.vide veſuper pꝛo notabili ſermone de amoꝛe mũ
di.ſecunda parte ti.quinto.c.xiiij.ꝑ totum.
Nolite diligere mundum neq; ea que in mundo ſunt.
pꝛima ꝑ..ti. v.ca.quarto.S.j.b.modicum infra.
AQui odit fratrem ſuum in tenebꝛis eſt. Que ſunt iſte
tenebꝛe. ſechdapartiocono. ii· S.iii i i. coluͤ. .
x tercio capitulo.
i odit fratrem ſuum homicida eſt. ſecunda parte
ti.octauo.c.iij.S.iiij.modicum poſt.
Elt peccatum ad moꝛtem. et pꝛo illo non dico vt ro-
get quis. Quid eſt illud peccatum ⁊ quare.ſecunda
par.ti. octauo.c.viij.S.iij.in medio.
ui habuerit ſubſtantiam huius mundi ⁊c.quomo⸗

v intelligitur. ſecunda parte titulo pꝛimo capitulo

pꝛimo. S. ij.l.in ſecunda columna.
x quarto capitulo.

Peuz nemo widt nc wupſi ne intelligitur. pꝛims

par.ti. tercio.ca.ſexto.S.ij.vltra medium.
Eixy quinto capitulo.

Totus mundus in maligno poſitus eſt. pꝛima parte

ti. v.c.iiij.S.j.b.⁊.ij..ti.ij c.j.S.ij.poſt pꝛincipium.
Lec eſt victoꝛia que vincit munduʒ fides noſtra quar
ta par.titu. octauo ca. pꝛimo.S.ſexto b.

Ex apocalipſi.

paind capitulo. .
Ego ſum alpha et o.quomodo inte lligitur iſta litera
o. pꝛima par.ti. pꝛimo capitulo ſecundo.S.j.d.
. Eytercio capitulo.
Vtinaʒ calidus eſſes aut frigidus ⁊c̃.ſecunda parte ti.
nono capitulo tercio.S.j.circa medium.
xnono capitulo. :
eoꝛe eoꝛum pꝛocedit ignis.ſecunda parte titu.quar
to capitulo octauo.S.liij.infra pꝛincipium.
eputeo abyſſi quem vidit Johannes ⁊c̃.ſecunda
parte ti. ſexto capitulo ſexto..ij.infra pꝛincipium.
duodecimo capitulo.
eptem capita dꝛaconis aſſimilantur ſeptẽ tempta⸗
tionibus dya boli.j.par.ti.ſexto.c.xiij.S.iiij.
ate ſunt mulieri due ale ⁊c̃.tercia par.titu.ij. capitu
lo tercio in medio.ſ.ante pꝛimũ..
n capite habens coꝛonam duodecunm ſtellarum. ter⸗
cia par.ti.xxxj.ca.tercio.S.tercio.
.xiiij. capitulo.
Picitur ꝙ faciet ne quis poſſit vendere vel emere ⁊c.
ſecunda parte ti.j.ca. xvij.poſt pꝛincipium.
4 Gx. xvij.capitulo. 6.
idi mulierem ſedentem ſuper beſtiam habentem ĩ
manu ⁊c̃.quid ma nus iſta ſignificat.⁊ quid eiꝰqͥn-
qᷓ; digiti.ij. pantiij.c. . . ij.
SVSVSVx xx. capitulo.
Loquitur de mille annis ſcilicet ante diuinum iudici
um. quomo do intelligitur. quarta par.ti.xiiij. cap.
xij.S.iiij.circa medium.

Finis tercie tabule.

Dominica.I. in iduentu.

Tabula ſuper epiſtolis et

euangelijs de tempoꝛe ꝑ neügnan Et pꝛimo v⸗

vñica pꝛima in aduentu vñi.
manos.xiij.que ſic incipit.

iẽtes qꝛ hoꝛa eſt iam

nos de ſomno nee Dn ᷓ epla apls ĩ ꝑpſo⸗
na ecclłie tria facit.Pꝛ doeralu⸗ nos fi⸗
vles ad feſtinã oꝑis inchoatõʒ di. Scirtes qꝛ ho/
ra ẽ iã nos ĩe ſomno ſurgere.deſuꝑ vide.ij.ꝑ.ti.ix.c.
ij. S. ij.vide etiã ſupꝛa Somnus v accidia ⁊c.
Gecundo hoꝛtaf ad pꝛeclarã exempli boni emõſtra
tionẽ dicens. Abijciamus opa tenebꝛarũ indua/
mur arma lucis. In quibo verbis hoꝛtamur ſpecia-
liter ad duo neceſſaria ad aduentũ filij ci.⸗ dignã
eius ſuſceptionẽ.ſ.vt vicioꝝ ſoꝛdes expurgemus cuʒ
dicit. Abijciamus.virrutũ veſtes pꝛeparemus. cuʒ
ſubdit. induamur arma lucis. Pꝛimo vebemus la
uare peccatoꝝ ſoꝛdes ꝑ aquaʒ contritionis. qua
vide.iij.par.tixiiij.ca.xviij.p totum.⁊ c ix. Et ſco
bam confeſſionis.æ qua vide ſupꝛa. ¶ Secũdo de
bemus induere veſtes virtutũ vt ſupꝛa. Et notant᷑
apls nominat vtutes arma. qꝛ bis munit᷑ hõ cõtra
varios hoſtes ⁊c. Arma lucis veſcribunt᷑iiij...ti.jj.
c.iij.poſt pꝛin.. S.j.⁊.ij. Tercio hoꝛtat᷑ ad ꝑfectã
actus mali vclinationẽ cũ infert. Mõ in comeſati⸗
onibus ? ebꝛietatibo. vide ſupꝛa conuiuium ⁊ ebꝛie
tas pꝛincipaliter. Hiſſuadet etiã apls peccatũ oꝛis
cũ dicit. Mõ in contẽtion e ij. ꝑ.titu.iiij.c.ix. Sed in
duimini dñm ieſum xpᷣ Induere xpᷣm nihil aliud
eſt ꝙᷓ imitani vitã xpᷣ. NHitã chꝛiſti imitari eſt omne
malũ reſpuere.⁊ omne bonũ eligere.et in diſciplina
moꝛum pſiſtere. Ynduimini chꝛiſtũ peccata pꝛudẽ
ter pᷣcanendo. Induimini chꝛiſtũ penitentibus cle
menter indulgẽedo ⁊c. ”MUVMd
Jupꝑ euangelio Math.xxj.qð ſic incipit. ũ appꝛo/⸗

pinquaret ihs hieroſolymis. Enãgeliũ iſtud veſer⸗
uit duabus dnicis.ſ.dñice in ramis palmaꝝ pᷣm hi⸗/
ſtoꝛiam.⁊ iſti pꝛime dñice aduentus dmi pᷣm allego⸗
rniaʒ. Ybi oſtendit hyſtoꝛia qualiter gneſts vns e
lericho venit ad mõtẽ oliueti. ingreſſus deinde hie
ruſalẽ terreſtreʒ.hic oſtendit allegoꝛice ꝙ filius rei
egreſſus æ Hiericho ſuꝑne ciuitatis venit ad mon
tẽ oliueti.i.ad cumulũ excellẽtiſſime miſcoie q̃ mòõs
olineti ſignificat. vbi aſcendit in bethaniam.ſ. vre⸗
rum virginis. vide ve incamatione chꝛiſti lupꝛa in
tabula beate virginis.
Ite in caſtellũ ⁊c.vbi tria iniũgit.pꝛimo ad pᷣdicatio-
nẽ ire.ſecundo ad ſalutẽ animaꝝ ſitire. tercio pcto/
res ad deũ ↄuertere.vide ve pᷣdicatoꝛe ⁊ & pᷣdicatio
ne verbi ei ſupꝛa. &t ſtatim innenietis aſinã alli⸗
gatã.i.peccatoꝛẽ.vide ſupꝛa.Et pullum cum ea. id
eſt carnalẽ affectũ.vnde ille contingit.vide.ij.p.ti.
ix. c.iiij.S.iij.h. .
Plims turba ſtrauerũt veſtimenta ſua ⁊c. Iſti tripklr
xpᷣm honoꝛa bãt.ſ.veſtibo ſicut dñatoꝛeʒ. trõdibo ſiẽ
triumphatoꝛẽ.vocibo ſicut ſalnatote.
Moꝛaliter pᷣdicta honoꝛis inſignia ad noſtrã ſaluteʒ
moꝛaliter conuertendo. O in medio iumento figu
ratur rigoꝛ macerationis.quia virga et onus aſini
dulcoꝛ compaſſionis ⁊ miſerationis in oliuis.ſ.mi⸗-
ſericoꝛdie. e ipa vide ſupꝛa.
doꝛ bone opationis in floꝛibus. Clamoꝛ gratiarũ⸗
actionis in laudibo.vide ſupꝛa.
t valoꝛ continuationis vſq; ad ingreſſum ciuitatis
videſupꝛa dve Perſeuerãtia. quia opoꝛtet ꝑſeuera⸗
re in bono vſq; ad moetem. .
Yrem ce preparatione coꝛdis pꝛo tali feſtiuitate. vi⸗
vx ſupiaas.

uꝑ epiſtola ad ro

Dominicaſecũda iaduetu

ſuꝑ epła ad Roma.xv. queſic incipit. Quecũq; ſcri

pta ſunt aq noſtrꝗ wctrinã ſcripta ſunt.vt P patiẽ-
tiã conſolationẽ ſcripturarũ ſpem habea mo. Yn
. e epta apkus aerazface Drino nobis indicat
criptura ꝑ vtilitatẽ dicẽs. Quecũq; ſcripta ſunt vᷣ
P vide ſupꝛa.ſ.ſcriptura. t v patia vide quarta
eui. clſtil. *
Scõoꝓꝙ nobis poſtulat diuine bonitatis largitatẽ ibi
Deus aũt patĩe. ua l n tian u A ſolacij
ſq; mentalis inſpiratoꝛ et nobis idipſum.i.indiffe
rẽter ſapere.ð quo pra. Tera ad imitandũ xpᷣm
noſtrg excitat infirmitatẽ i.ꝓpter quod ſuſcipite
inuicè ⁊c. œ quo videſupꝛa. SHS
Quarto nobis explicat æ xpᷣi aduẽtu ſuppoſitã veri⸗
tatẽ. Pico em̃ ieſum xpᷣm miniſtyꝝ fuiſſe ⁊c. ve incar
natione vide ſupꝛa in tabula beate virginis.
Qu into nobis optat integritatẽ ĩ fine d. De⸗ aũt ſpei
repleat vos omni gaudio. In quiboverbis pᷣmitrit
duo in aduentu regis.ſ.debilibus ſuſtentationẽ. cũ
vicit. vus autẽ ſpei. Secũdo triſtibus conſolatio⸗
nez addens. Repleat vos omni gaudio ⁊c. Primo
em nos vebiles totã confidentiam ⁊ ſpem vbemus
ponere in œum. œ qua ſpe vide ſupꝛa. .
Ocðo triſtibo ẽ magna oſolatio noſcere ſuos laboꝛes
non pire ſine fruchn. Bieſenne debemꝰnr̃os laboꝛes
acqſituros magnũ gaudij fructũ cuʒ om̃ibo ſanctis
T electis.de vario gaudio vide ſi upꝛa.
Sup enãgelio Luce xxj. quod ſic incipit. Grunt ſigna
in ſole ? luna ⁊ ſtellis ⁊c.diuidit᷑ autẽ hoctorũ enã⸗
gelium in quatuoꝛ partes pꝛincipales. NMaʒ pꝛimo
tangitur ſigni multiplex pᷣceſſio.ſecundo tricti iu/
dicis apparitio.ibi. Tunc videbũt filium hominis
rcio omniũ electoꝛum conſolatio.ibi. His autẽ
fieri incipientib. Quarto omniũ pꝛedictoꝛum cõ/
firmatio.ibi. Amẽ dico vobis. SBe iſtis vide ſu pꝛa
v diuino iudicio ſiue nouiſſimo.
ve tis ſignis in pꝛincipio euangelij politis vide. iiij.
P.ti.riiij. c xj. c. xK tour. 2 .
Celum ⁊ terra tranſibunt.verba aũt mea nõ ⁊c. expo
nit᷑ ibidẽ.s.iij.b.c.d. MMMD
Erunt ſigna in ſole? luna 2 ſtellis. In quibo verbis ꝓ
mittit᷑ aduẽtus xpᷣi foꝛmida bilis ad iudicius. vt qᷣs
exhoꝛtatõe apoſtoli in epiſtola hodierna. amoꝛ tei
ad vebitam pꝛeparationẽ nõ excitat. ſaltem timoꝛ
⁊tremoꝛ ſignoꝛum concutiat quo ad duo ſpecialit
ſcʒ vt inſti iudicis charitatẽ penſemus cum dicitur
Fronr ſigna. eiꝰ immutabilẽ equitatẽ foꝛmidemꝰ
cuùm dicitur. in ſole luna. ebemus nanq; pꝛeimo
penſare chꝛiſti iudicis magnã charitateʒ qui ad no
ſtram monitionem multa ſigna facit ⁊ faciet. bebe
mus ſecundo eius equitatẽ foꝛmidare.nã nulli par
cit. diuitem pauperem in equitate iudicat. Jole
lunam ſtellas. papam. imperatoꝛem. ſpirituales 2
ſeculares.non ſolum opera ſed etiã cogitata ⁊ locu
ta contra veum iudica bit. De omnibo iſtis vide ſu⸗
pꝛa ⁊væ iudicio diunnno. M.
MNuomodo cæus dæ varijs recipiet rationeʒ in diuino
iudicio. habes. iiij. par. ti. xiui. c. ix. ꝑ totũ in ꝑticu
lari vide varia ibidem. l
Et de finali iudicio ibidem.c.xj P totum. 4
Dominica tercia in aduen
Sup epiſtola.j.ad ECoꝛinthi iiij. ue ſic incipit. Sie
nos exiſtimet homo vt mĩſtros chꝛi ſti ⁊. Cirea qo
ſciendum ꝙ illi homines qui diligenter implent in-

iunctũ ſibi miniſteriũ qui etiam totaliter ca ust ꝑ⸗
uerſum ⁊ temerariũ iudiciũ ſunt huiꝰ tonti bñficij

—.Mũà

receptaculum congruum ad recipiendũ chꝛiſtum.
pꝛimũ iſtoꝛum apoſtolus erſuadet. 2 ſecundũ diſ/
ſuadet in epiſtola pñti.œ ſecundo vide.ij.p.ti.iij.c.
Muͤmibt⸗ can cius ſum.ſed non in hoc iuſtificatꝰſũ
quibus verbis apoſtolus vult wocere mundici.
zm ſeruare. immunitatem ? exemplaritatem ſuã pᷣ-
monſtrauit di. Mi ſed no i
⁊c̃. In quib verbis duo notant᷑...foꝛma viuẽdi ſal
nariua.ibi. Mihil mibi conſcius ſuʒ. via merẽdi di⸗
ſpoſitiua ibi. Sed nõ in hoc iuſtificatus ſũ. ico pᷣ⸗
mo ꝙ debemus viuere in puritate conſcĩe. iõ debe⸗
mus eam frequenter examinare. e qua vide varia
notabilia.pꝛima par.ti.iij.cx.⁊ ꝑ omnes. S. 7. iij. Pte

Sechndo ebemus gratiã petere ꝓ iuſtificatiõe.quia
ſine gratia iuſtificarinon poſſumus.æ qua vide va
ria notabilia ſupᷣ ve gratia ⁊ ð iuſtificatione.
Mihi aũt ꝓ mĩmo eſt vt a vobis iudicer.ij.ꝑ.ti.iij.ca.
viij. S. i ccc.
Neq; meipᷣm iudico.ibidẽ. S.iij.b. “ððèJ
Hic iam quenit᷑ inter diſpenſatoꝛes vt quis fidelis in⸗
ueniat. poteſt hoc applicari ad pᷣlatos ſine wmĩos
vt ſupꝛa in tabiug.
Supꝑ euangelio Math.xj. quod ſic incipit. Cũ au diſ⸗
ſet Johannes in vinculis opa chaiſti 7c. In h̊ euan/
gelio q;tum ad ſenſum lalem tria tangunt᷑.videli-

*„

cet iobannis interrogatio.chꝛiſti reſponſio.⁊ iohan

mnis commendatio. vt ſatis apparebit euangelij li⸗

teram diligenter conſideranti. Sed ꝓ noſtra wet/

na nõ bm continuationẽ lr̃e pcedẽtis diuidẽdo di-
co ꝙ in pñti euãgelio monemur pꝛimo de veritatis
ſedula inquiſitione queſtione Rohannis. Secun⸗
v confirmamurin fidei noſtre ſincera Lonkeſtan⸗
in co llatione ſaluatoꝛis.Euntes renũciate Johan
ni que vidiſtis. “
Ceci vident.claudi ambulãt. In quibus verbis duo
notantur. ſcilicet ignoꝛantis illuſtratio cum dicit᷑.

Keci vident. errantis infeꝛmatio cum addit᷑. lau

di ambulant.
Pꝛimo nãq; volẽs deus cecũ illuminare ⁊ ad cogniti-
on em veritatis oꝛdinare exagitat gra pueniẽdo. vx
cecitate vide ſupꝛa Cecitas.⁊ ſub lra v.ſ. Viſio.Et
æ gratia vide ſupꝛa ſub lr̃a g.ſ.gr̃a. Scõo claudum
errantẽ infoꝛꝛmat.
Moꝛalit cecitas ẽ erroꝛ roõis elegãtis.claudicatio eſt
curuitas affectõis mouẽtis. lepꝛa ẽ immũdicia con
cupĩe carn alis. qua vide ſupꝛa.
Secido ſurditas duricia obſtinate mẽtis.paupꝑtas ẽ
efectus gre ⁊ bone conuerſationis.De gra vide ſu⸗
pꝛa in ta bula. SS
A⸗ ſer incommoda tollunt᷑ ꝑ ſex.quoꝝ pꝛimũ eſt in-
ellectus pꝑ fidẽ illuminatio.j.pꝑ.ti.iij.c.v.S.j.ſcilicet
ꝙ illum inant᷑ ſpᷣaliter oculi mẽtales ſeptẽ modis
Secunduʒ eſt affectus ꝑ charitatẽ rectificatio.
tunc claudi ambulant.æ ipᷣa vide ſupꝛa in tabnula.
pes anime eſt amoꝛ.ſupꝛa amoꝛ.Cerciũ eſt carna⸗
lis ↄcupiĩe ſedatio.⁊ tunc mundant᷑ lepꝛoſi. Quar/
tũ ẽ coꝛdis emollitio.⁊ tunc ſurdi audinnt.vide de
coꝛde ſupꝛa in tabula.Quintũ anime toꝛpẽtis ſu-

ſcitatio.et tunc quaſi moꝛtui reſurgũt.Sextum eſt

ſuſcitati ditatio beatificatio.⁊ tunc pauꝑes euã/
gelizantur.

Epiſtola de quarta feria ha
des Eſa. vij.
Euangeliũ te quarta feria habetur Ance.j.quod ſic
incipit. Miſſus eſt angelꝰ Gabꝛiel. De angelica iſta

miſſione T annunciatione ha bes copioſam materi-
am.iiij.par.ti.xv.c.viij.ixxx.⁊.xiij. ꝑ totuʒ ꝓ toto iſto

ihil mihi conſcius ſuʒ ſed nõ ĩhoc

0 .

Doominica. iij. in Aduentu.

euangelio.

Feria ſexta.
Sux epiſtolam Eſa.xj.q ſic incipit. Egrediet᷑ virga ðᷣ
radice ieſſe.⁊ flos œ radice eius deſcendet.⁊ requie/
ſcet ſuꝑ eum ſpiritus wmini ⁊c. Iſta wona per oꝛdi
nem veſcribuntur ⁊ veclarantur.itij.par. titulo.xj.
ca.pꝛimo.S.ij. ,—
Super euangelio — quod ſic incipit. Exurgẽs
Maria abujt in montana cum nationent Bita
viſitatio deſcribitur.iiij.par.ti.xv.c.xxvij. t Ma⸗
gnificat vario modo veſcribitur quarta par.titul
.c. xxviij.xxix. xxx.

Sabbaroepiſtolam hab
Babbaroepiſtolam habes
ſcðe ad Theſſalonicẽſes.ij .
up euãgelio Au.iij.c.quod ſic incipit. Anno.xv.Ti
berij ceſaris ⁊c. Quare ⁊ qũo ↄputat᷑ iſte annus.iij.
ꝓ. ti. vj. c. iij. S. v.f. modicũ infra.
Scom lrami hoc euãgelio q̃tuoꝛ veſcribunt᷑.ſ.tꝑis pᷣ
dicatõis iohãnis opoꝛtunitas. pdicãtis auẽtas.lo⸗
Aeirsn⸗ tpis pdicationis vtilitas.
Videbit omnis caro ſalutare cei. In quibo verſ duo
notant᷑.ſ ꝓfectus vniu erſalis ꝓmiſſionis ibi. Vide
bit omnis caro.effectus totalis remiſſionis.ibi.ſa⸗
lutare dei noliri ihs cum peccante pꝛimo hoĩe om-
nis homo poſterioꝛ culpã ↄtraxit? moꝛtuꝰ ẽ x pee
cato oꝛiginali.vide ſupꝛa in tabula. ſic parifoꝛmit᷑
ꝑ xpᷣm wi filiũ ſolũ innocentẽ omnis caro redẽpta
?. qꝛ ſolus potẽs fuit ad liberãdũ.ꝓmptꝰ eegin⸗
uãdũ.⁊clemẽs ad indulgẽdũ.ve cæo vide varia no/
ta bilia ſupꝛa væ d.ſ. eus. Scðo notant᷑ effectꝰto/
talis remiſſiõis ⁊ ſaluatõis noſtre.qꝛ hoĩem ſalua⸗
uit a culpa ꝑ remiſſionẽ.a pugna ꝑ defenſionem ⁊ a
pꝛis ira ꝑ ſui traditionn.
FSR
Hominica quartaĩiaduen/
m wminn. ==
OGup epiſtola ad Aotup u que leincihit Gaugete
in wmino ſemꝑ iteꝝ dico gaudete.ĩ qua quidẽ epi⸗
ſtola ꝑꝓ vtrũq; xpᷣi aduentũ aplus nos boztathd mẽ
tis leticiã ⁊ ad ſpũalem exultationẽ dicens.Gaucke
te in dño ſempꝑ ⁊c.in quibus verbis duo ſp cialiter
notant᷑.ſ.mentis interna leticia cuʒ dicit᷑ Gandete
⁊c.Neticie debita materis addens in dño.pebemꝰ
ergo pꝛimo gaudere te delectabili obiecto heatitu-
dinis ad quod nos deus oꝛdinauit fruendũ eterna-
liter.æ iſto gaudio vide ſupꝛa pꝛincipaliter.tamen
vide d iſto gaudio.j.p.ti.vj.c.v.S.iij. Oecũdo mo/
ner nos ad vite ſanctimoniã ? exempla rẽ edificati⸗
onẽ dicẽs. Modeſtia veſtra nota ſit omnibo homi⸗
nibus. De lpᷣa vide.iiij. par.ti.iiij. ca.x. Tercio aſſi⸗
gnat huius ſpũalis gaudij monitionis cãm ⁊ rati
onẽ dicens. Bvñs ꝓpe eſt. Qnarto adhuc hoꝛtatur
nos ad mũdt fugã ⁊ tꝑalem ſolicitudinẽ dicẽs. Ni
hil ſoliciti ſitis.de ipa ſoliatudine vide ſupᷣ. Quin-
to vlterius nos admonet ad oꝛonis inſtantiã.et e/
uotionis gr̃arumactionem addens.ſed in om̃i oꝛa-
tione cuʒ grarũactiõe.d oꝛone vide ſupꝛa. t pax
xpᷣi dei q̃ exuperat omnẽ ſenſũ. ipſa pocevide.iiij.
P.ti.vj.c.viij.ꝑ totũ. L

Sup euangelio Yohis.j.c.quod ſic incipit. Zie ſt

iudei ab hieroſolymis ſacerdotes ⁊ leuitas ⁊c. Te-
ſcribit aũt euãgeliſta quatuoꝛĩ hoc euãgelio q red-
dunt teſtimoniũ autenticũ ſeu appꝛobatũ. Pꝛumũ
7 auẽtas turbe teſtimoniũ reqrẽtis. Ecdm ẽ iohis
ſtabilitas ꝑhibẽtis. ibi. t cõfeſſus ẽ ⁊c. De ſcko io⸗
hãne hẽs ſermonẽ in foꝛma.iij. .ti.xxxj.ca.vij.añ.j.
§.7 poſt ꝑ omnes. S. Itẽ aliũ ſermonẽ e eodẽ.iij.ꝑ.
ti.xviij.c.vð.vj.

In vigilia nati. chꝛiſti.

Dirigite viam dñi. 4 quibo verbis duo ſpecialit᷑ no/
tant᷑.ſ.penitẽtie exhoꝛtatio.ibi.irigite.xpᷣi imita
tio ibi. Viam dñi.Debemus eniʒ pꝛimo coꝛda nr̃a

ad veũ dirigere.⁊ ad de recurrere.x coꝛde vide va
ria notabilia vt ſupꝛa.⁊ d pnĩa vide etiam ſupꝛa i

tabula. Scðo vebemus ypᷣm imitari.deſuꝑ við.iiij.
par.ti.xj.ca.ij.S.ij.⁊ vide alia pulchꝛa vt ſupꝛa ĩta⸗

bula ibi. Gequere. Et viam eius ambulare. de va⸗
rijs vijs vide ſupꝛa in tabula. de pꝛeceptis vide ſuß
pꝛeceptum. Derciũ eſt ꝓbitas teſtimonij querenti

um ibi.Et qui miſſi fuerant ⁊c. Quartum ẽ digni/

tas loci ibi.Nec in bethania facta. O: autẽ facit x&

loco mentionẽ habet rationem literalem. velmy⸗

ſticam ⁊ literalem ꝓpter bꝛeuitatem dimitto.My⸗

ſticũ vo.nam bethania wmus obedientie interpꝛe
tatur.qꝛ neceſſe ẽ ꝑ obedientiã fidei ad baptiſmuʒ
puenire.vide ſupꝛa e obediẽtia. .
Med ius aũt veſtrũ ſtetit quem vos neſcitis. NMota
vñs ihs oꝑatus eſt ſalutẽ in quintuplici medio.iij.
par.ti.xxxj.c.ij.⁊ ꝑ oẽs. .

An vigilia natiuitatis chꝛi/

Sup euãgelio AMathei.j. quod ſicincipit. qum eſſet

deſponſata mater hieſu maris ⁊c̃. Iſta vſponſatio

va rio modo væſcribitur cum iſto euangelio quarta
par.ti.xv.c.vij.ꝑ totum. iuidit pñs enangeliuʒ in
tres partes. In prima ꝑte ponit᷑ beate virginis mi-
ra ipꝛegnatio ſcdᷣa ipᷣiꝰ ioſeph digna dubitatõ ibi.

JYoſeph cũ eſſet iuſtus.in tercia magni dubij certi

ficatio ibi.ſpec antẽ eo cogitãte. filium dei magis

Ecuit incarnari qꝙᷓ patrem vel ſpiritumſanctuʒ tri

bus rõnibo.iij.par.ti.xxxj.c.ij.S.j.b.

De ingreſſione filij vei habet᷑.iij.parte titu.xxx.capit.

ij. poſt. j..
Yoſeph fili dauid noli enere Rocerbum noli dixit
angelus ad quatuoꝛ.ſ.ad ʒac
ioſeph.⁊ ad paſtoꝛes. Excludebat in Zacharia ti/

moꝛem exauditionis vel amoꝛis.in maria timoꝛem

virginitatis pudicitie ſiue puwꝛis.i ioſeph heſita/
tionis.⁊ in paſtoꝛibo timoꝛẽ inſolite viſiõis vłam/

mirationis. de timoꝛe vide ſupꝛa in tabula timor.

tẽ vide in tabula de beata vgine.

7 „

n die natiuitatis chꝛiſti.

Habitantib in regione vmbꝛe moꝛtis luxr oꝛta eſt eis
ſaie.ix. In quibo vᷣbis duo notant᷑.ſ.incõſolabit?

indigentia ex ꝑte rei cum dicit᷑. Habitantibo in re⸗
gione. Inenarrabilis clementia cũ addit᷑.ux or-
ta eſt eis. Nam ex parte hoĩs fuit magna indigẽtia
2 meroꝛ inconſolabilis quem ſolus væus poterat ĩ
gaudiũ pmutare ꝑ egrefſum eius in mundum. Se⸗

cundo ex parte vinotat᷑ inenarrabilis eius clemẽ⸗
tia ꝙ habitantibus in tenebꝛis permodũ lucis vo⸗

luit oꝛiri.
SDupꝑ euãgelio in maioꝛi miſſa Johãnis.j.qð ſic inci
pit. In pꝛincipio erat Vbum ⁊c̃.deſuꝑ vide.iij.par.
ti.xviij.c.iij.S.iij.c.in.ij.colũna. B
Dedlit eis ptãtem filios vei fieri. Iſts filiatio tripli⸗
citer veſcribit᷑iij.par.ti.j.c.xxvj.ðS.ij.

Matiuitas xpᷣi ſiue partus beatiſſime virginis vario

mõ væſcribit᷑iiij.par.ti.xv.c.xxxj.⁊ ꝑ omẽs ſuos. .
Itẽ.iiij.par.ti.xv.c.xv.S.iij.⁊ etiXẽs a.
hꝛiſtus qũo opatusẽ ſalutẽ in quintuplici medio.
iij. par.ti.xxxj.c.ij.p totm.
De ingreſſione filij ei vide pulchꝛa.iij.par.ri.xxx.ca.
ij. S.j. poſt pꝛincipiũ.

Domicainfra octauasna/

tiuitatis.

ariam. ad mariã. ad

Suꝑ epła ad Galathas.iiij.que ſic incipit. QAuanto

tꝑe heres paruulus eſt ⁊c. In iſta epiſtola qᷓtuʒ ad
pꝛincipalem intelleetum lõquitur v iudeis connu
merando ſeipᷣm eis.ſecũdo conuertit ſe ad gentiles
oſtendẽdo in eis effectũ dñice natiuitatis ibi. OQm
eſtis filij i. Tercio loquitur ſimul vtriſq; tam
gentilibus ꝙᷓ iudeis in fine.itaq; iam non eſt ⁊c̃.
Wſir deus filium ſuum factum de muliere factũ ſub
ege vt eos qui ſub lege erant redim eret. In qbus
verbis duo tanguntur.ſ.plaſmatoꝛis legalitas cuʒ
dicitur. Miſit œus. peccatoris neceſſitas addens.
Vlt eos qui ſub lege erãt ⁊c. Dico pꝛĩo ꝙ magna fuit
legalika⸗ ei patris mittẽtis filiũ ſuũ in mundum.
filij pietas volentis nobiſcum habitare.nos gu⸗
bernare ? cõſernare. Vide v deo ſupꝛaĩ tabula de
us. Dico ſecundo ꝙ magna fuit neceſſitas peccato⸗
ris qui ſub lege erat ⁊ in lege peccauerat.lege etiam

redimeretur. ¶ Ita 7 nos cum eẽmus paruuli ſub
elementis mundi eramus ſeruientes id eſt ſub lege

a „2

moſayca. ipſa vide prima parte ti.xiiij.capi.pꝛi⸗
mo ſecũdo ⁊ tercio. .
Suꝑ euangelio ALu.ij.qð ſic incipit.Erant ioſeph et
maria mater hieſu mirãtes ⁊c̃.

Non diſcedebat ve tẽplo ieiunijs 1obſecratõibo ſer⸗
uiens die ac nocte. In quib vᷣbis duo notant᷑.ſ.lo

ci aptitudo cum dicit᷑. Non diſcedebat de templo.
ſeruitij pꝛomptitudo addens ieiunijs obſecratio
nibus. Oebet nãq; quelibet vidua eẽ adinſtar hu/
ius vidue.vt hieſu digne ſeruiat.de ipis vide nota/
bilia ſupꝛa.

Et tuamipſius aĩam ptrãſiuit gla diꝰ.qũo hoc factũ

—

c.⁊ de duplici gladio habet᷑.iiij.par.ti.xv.ca.yxxxvj.
p totum.

Nõ diſcedebat e tẽplo vbi ipᷣa ↄmẽdat᷑ ⁊ qͥ ad vitã

ↄotẽplatiuã. æ quo hĩi.iiij.p.ti.x.c.iiij.p totũ.
Jerunis obſecrationibo ⁊c.xe quibus vide ſupꝛa in
tabula.

Vixerat cum viro ſuo annis ſeptem. de hoc vide ſu

matrimonio.

Incircũciſione domini.

Sup epiſtola ad Zhitum tercio capitlo que ſic inci/

pit.Apparuit benignitas humanitas ſaluatoꝛis
noſtri vei.Apls in hac eplła quatuoꝛ tãgit. Ppꝛimo
exoꝛdiũ noſtre ſalutis quod humanatio verbi fuit
dicens. Apparuit benignitas.væ quovide ſupꝛa in
vigilia natiuitatis dñi ⁊c. Secundum motiuũ qðᷣ
fult miſeratio dei ibi.Non ex operibꝰ iuſticie.Ter
cio medium quod eſt operatio ſacramenti ibi. der

lauacrum regenerationis id eſt per baptiſmuʒ qui

lauat regenerat? renouat.e quo vide.S.in tabula
Quarro terminum qui eſt adeptio celeſtis pᷣmij ibi.
ſiflestt gratia ipᷣius.⁊ iuſtificatione ⁊ gratia
vide ſupꝛa in tabula.etiam vt ſupꝛa heredes ſimus
ſm ſpem vite eterne.⁊ hoc.ſ.nunc. ne rpe nõ ẽ
niſi ex meritis ꝓueniat.tandem vo ſᷣm rem. ve ſpe
vide ſuprra. .——
In chꝛiſto hieſu wmino noſtro. Perfectio em̃ chꝛiſti
hieſu wmini noſtri oſtendit obiectum beate viſio⸗
nis ⁊ annexe dilectionis qtum ad alas ⁊ coꝛꝑa bea-
toꝛum.
Duper euangelio Luc.ij.quod ſic incipit. Poſtq; cõ/
ſummati ſunt dies octovt circũcideretur puer. In
pꝛeſenti euangelio circa hieſum primo tangitur ꝑ-
fecta humilitas ſm legis pꝛeceptum. Secũdo exal
tatio ꝓpter nomen impoſitũ ibi. Vocatũ ẽnomen
eius hieſus. B
Poſtꝙ conſummati ſunt dies octo vt circũcideret᷑ pu
er vocatũ eſt nomẽ eius hieſus. An quibovbis dno
notant.ſ.congruẽtia circũciſionis cũ dici. Poſtꝙ.

In die Epiphanie.

reuerè᷑tia nominationis cum addit᷑ Uocatum eſt
nomen eius hieſus. .
Dec hꝛiſti circũciſione non reperi in ſumma Antho⸗
nini. Be noſtra tamen circum ciſione vide ſermonẽ
pꝛima par. ti. xiiij.c. v. . vj. ¶ Eſt aũt triplex circũ
ciſio ſcilicet particularis que fit in carne pᷣpucij.vt
ſupꝛa in tabula. ve circũciſione lingue vide ſupra
lingua ⁊ locutio.vel œ alijs mẽbris.ſ.viſus tactus
guſtus ⁊c. Eſt circũciſio vniuerſałq̃ vniuerſas cor
poꝛis ⁊ aĩe circũcidit immundicias ⁊ reſecat vicia.

Vercia oẽm coꝛꝛuptelã carnis circũcidit.⁊ omneʒ

.

carnis abſcidit miſeriam que eſt oꝛis confeſſio ⁊c.
Carslis itaq; circumciſio que eſt particularis inui
tat nos ad ſpũalem⁊ generalem circũciſionẽ ꝑ quã
anima circumciditura malis ceſiderijs. caꝛo a cõ⸗
upiſcentia. ⁊ omnia coꝛpoꝛis inſtrumẽta ab operi
ne alis. ——GD
Ytem ſpualem circũciſionẽ inſinuat que aĩa m circũ/
eidit co gitatõnes ſuꝑfluas reſecãdo ⁊c.
De circũciſione coꝛdis quo ſcʒ coꝛ eſt in bono multi/
plicit exercẽdũ c̃ habet᷑.j.par.ti.iiij.c.xiij..ij.in
quarta colũna. Viæ etiam. S.iij. ꝙ ſeptẽ ſunt diffe
rentie iniquoꝝ coꝛdiũ. .
Vlocatum ẽ nomen eius hieſus. Nots ꝙ in hoc noĩe
hieſus ſunt quinq; litere que pñjt eſſe initia iſtaruʒ
dictionũ ſcʒ iocũditas merentiũ.eternitas viuen⸗
tium.ſanitas langnentium.vbertas agẽtiũ.⁊ ſatie-
tas eſurientiũ. BRe noĩe xpᷣi triplici habet᷑.iij.par.ti.

xxx. ca. pꝛimo. ,
In die Epiphanie domini.
Buper epiſtola Eſaie.ly.que ſic incipit.Surge illũi⸗
nare hieruſalem quia venit lumeu tuũ. Pꝛophetia
