Euchariſtie ſacrm qui indebite accedit vel iᷣjm omit
tit quõ peccat.⁊ omittit indebite ſumẽdo quadru/
pliciter. ibidem. S. j.
Euchariſiie acceſlio fit indigne quadrupliciter.ſ. cuʒ
peccati moꝛtalis remoꝛſione.ſine mentis diſcuſſio⸗
ne.ſine criminis confeſſione.⁊ ſine ritus obſeruatõe
ibidem. S. j.
OQuchariſtie ſacrm accedẽs cũ tepiditate⁊ ſine veuoti
one qualis negligeru ẽ.vtꝝ qui omiſit cõmunionẽ
in paſcha ex negli⸗

igentia peccat moꝛtaliter Et. vij.
nocumenta que eneniunt nõ cõicando vel male cõi
cando.ibidẽ.S.iij.

Euchariſtie ſacri.xij.mirabilia æſcribũtur que inue/

niũtur in ipᷣo.iij.par.ti.xiij.c.vj.S.xvj.
Euchariſtie ſacri adhuc.vij.mirabilia ſunt.iij.par.ti.
xviij.c.v. .iiij.circa mediũ.
Euchariſtie ſaccm quomodo figurat agnus paſchal.
ui ſignificant ritus ĩ comeſtione.j.par.tit.xiiij.
ca. v. F. vij.
uchariſtie ſacr̃m quõ ẽ cib reſiciens ⁊ medicins ſa⸗
nans infirmitatẽ.iij.par.ti.xiiij.c.j.F.v.

. Mi c15.v.
Exactiones quãdo licite re

ciꝑe pñt dñi a ſubditis vltra conſuetũ vel ſtatum.⁊
ponunt᷑ ſex caſus in quibo pñt.ij.par.tit.j.c.xiij.S.ij.
vide tamẽ ꝑ totũ capitulũ.Et.iij.par.ti.iij.c.iiij.S.
vlj. b. vide etiam infra exigere.

— . —

Excõicatio maioꝛ diĩ anathema qð interpᷣtar ſepꝑatõ
quia ẽ ſepatus a. vij. magnis bonis. Et quõ licet cũ
ippis cõuerſari vel participare ⁊ quãdo.ij.par.ti.iiij.

c.vj.S.iiij.b.ꝑ totum.

7 ☛

è sðůDã

E ante *

Excdicatio qũo dicit᷑ excluſio a triplici cõioue fideli/

um. Et ẽ triplex excoicatio ⁊ qũo ex varijs cauſ fer
tur maioꝛ ſnĩa.iij.par.tit.xxiiij.añ pꝛimũ.O.

Ercõicatio maioꝛ dar inuentibo manus violẽtas in
ſonas eccliaſticas.ponũt᷑ ſuꝑ quinq; notabilia.
t qñ quis ꝑcutiens clericũ incidit in canonẽ.ibi⸗

em ca.j.Que aũt dicunt᷑ eccłiaſtice ꝑſone que gau

Tent pꝛiuilegio clericali habes varia.iij.par.titulo

xxiij.ca.v. ꝑR totum. P .
Excõicationẽ qñ qͥ incidit.⁊ in qͥbus caſibo ꝗpter in/
iectiones manuũ in clericũ.iij.ꝑ.ti.xxiiij.c.j.S.J.
Excõicationẽ maioꝛeʒ in aliquibo caſibo qñ quis non
incurrit.ſ.ꝑcutiens clericũ.ibidem.S.ij. Ponuntur
aliqui caſus in quibo ſi quis incidit in canoneʒ ꝓpt᷑
iniectionẽ manuũ in clericũ põt abſolui ab iſtis ci/
tra ſedem aplicã.ibidem.S.iij.
Excõicant᷑.i.excõicati venunciant᷑ ⁊ eclarant᷑qᷣ ſan⸗

cte eccłie cardinales hoſtilit᷑ fuerint inſecutivłcepe

rint vel fuerint ſocij.que vlterius declarant᷑.iij.ꝑte
ti.xxiiij.c.ij.
Excoicant᷑ bannientes epos.⁊ ad hoc cooperantes et
quid intelligitur ꝑ banniũ.ibidem ca.t ii.
Excõicaturqͥ ſemel in hereſim damnatã labit᷑qͥd in⸗
telligit᷑ ꝑ occultũ.qͥ deſnꝑ habent ptãtẽ.⁊vtrũ dam

natus eſt qͥcũq; tenet vbicũq; ↄtra articłos pariſiꝰ

dãnatos ⁊ ſit excõicatus.Et qũo excõicant᷑ eoꝛun-
dem fautoꝛes ⁊c. ibidem.c.iiij.
Excõicant᷑ ſepeliẽtes hereticos ⁊ eoꝛũdeʒ receptato⸗
res ⁊ fautoꝛes.qͥ ſũt iſti heretici.⁊ex quibo opꝑibus.
qui ſunt vefenſoꝛes.qͥ fautoꝛes ⁊c̃.ibidem.c.cvꝓ.
rcõicant᷑ rectoꝛes impedientesvel nõ inuãtes epᷣos
inqſitoꝛes in inqͥſitõe hereticoꝝ ⁊ fautoꝝ et rece⸗
ptoꝝ taliũ ſunt ſeptẽ genera.ibidem.c.vj.
Excõicant᷑ inqͥſitoꝛes qui male contra ↄſciam exer/

cent tale officiũ ↄtra quoſdam.⁊a pape reſeruat᷑ ab

ſolutio ⁊c.q dicunt᷑ ꝑtina ces.ibidẽ.c. vij.
Excõicãt᷑ inqͥſitoꝛes ⁊ cõmiſſarij eoꝛũdẽ illicite extoꝛ

quentes pecuniã ſub pᷣtextu iuquiſitõnis. Qui ſũt

iſti cõmiſſarij.et qũo fratres pᷣdicatoꝛes pnt mitti
ad tale officiũ ⁊c̃.ibidẽ.c.viij.
Excõicationes cõtra alienationes ⁊ oꝛdinatõnes fa⸗
ctas a ſciſmaticis reb eccliaſticis qͥ ſunt iſti.⁊ de
quibo intelligit᷑ ⁊c ibidem ca.ix.
Excõicant᷑ dicentes romanã eccliam non eẽ caput ali
aruʒ eccłiarũ.⁊ non poſſe condere canones et vecre⸗
ta.vel non eẽ ohediendũ.⁊œ quibo intelligit᷑ iſta ex/
cõicatio ⁊c̃.ibidem.c.x.
Excõicant᷑ in cẽdiarij eccłiaꝑ ⁊ pioꝝ locoꝝ⁊ ſi fuerint
nunciati pape reſeruat᷑ abſolutio.que ſũt iſta lo/
ca. quibo incẽdiarijs ⁊c ihidẽ.c.xj.

xcõicant᷑ effractoꝛes ſacroꝝ locorũ. 7 pape reſerua=

abſolutio poſtꝙᷓ fuerint enũciati.ibid?.c.xij.
Excõicantur falſarij lrarum papaliũ.⁊ papevlterius
reuatur abſolutio.qð tñ væclarat᷑ vlterius.ibideʒ
ca.xiij.
Excõicantur qͥ ſcienter vtuntur lr̃is papalibꝰ falſis.
qũo hoc intelligitur.ibidẽ.c.xiiij.
Erxcõicanturrecipientes lr̃as Zapales ſiue bullas in
curia non e maniln pape vel veputatis ad B.⁊ qũo
quibo hoc intelligitur.ibidem.c.xv.
Excdicantur q coꝛigut apponuntvel remouẽt aliqͥd
v lr̃is papalibo.⁊ pape reſeruatur abſolutio ponit
eſuꝑ vna notabilis qõ.ibidem ca.xvj.
Excõicantur qͥ faciũt ſtatuta ↄtra eccliaſticam liber⸗
tatẽ.⁊ ſeruari ea faciẽtes.⁊ ſcriptoꝛes eoꝛundem.et
officiales iudicãtes ſᷣm ea.hoc vlterius declaratur
ibidẽ.c.xvij.

Excõicãtur dñi qͥ phibent ſu bditis ſuis ne faciãt ob⸗

ſequia coꝛꝑalia pſonis ecclaſticis.quo intelligitur
iſta ꝓhibitio.ibidem.c xviij. l

Excõicantur vſurpantes ſibi patronatũ de nouoĩ lo/
cis pijs vel vſurpantes bons vacantiũ eccleſiarum
hocad lõgũ eclaratur ibidem.c xix.
Excõicantur compellentes pᷣlatos ⁊ ꝑſonas ecckłiaſti⸗
cas ad ſubmittẽdũ ecclias vl bona eccłiaſtica eoꝝ.
⁊ femine ſub eadẽ compᷣhenduntur.ibidẽ ca.xx.
Excõicantur qͥ concedũt repᷣſſalias.⁊ vtẽtes in chicos
bona clericoꝝ.ibidem.c.xxj. .
Excõicantur qͥ grauant ꝑſonas eccliaſticas in ſe vel ĩ
ſuis pꝛo eo ꝙ noluerint eligere eosp quibus rogati
erant.hoc vlterius declaratur ibidẽ.c xxij.
Excõicãtur impedientes litigare in foꝛo ecclłiaſtico ĩ
cauß que de iure vel ↄſuetudine vel ex impetratis ĩ
curia pñnt retractari.ibidẽ.c.xxiij.
Excõicantur dñi ⁊ eoꝛundẽ officiales qͥ grauãt aut li
centiam grauãcd dãr cleꝝ vel ſuos ↄſanguineos ꝓ⸗
pter ſnĩas latas ↄtra eos.ibidem ca.xxiiij.
Excõicantur qui exigũt vel erigere faciũt peda gia vł
gabellas a ꝑſoms eccliaſticis ꝓ rebo ſuisvel eccłaꝝ.
qũo ipᷣi gaudent tali pꝛiuilegio ⁊c̃.ibidẽ.c xxv.
Excõicantur imponẽtes tallias collectas vel pᷣſtanti
as clericis ſine licẽtia pape.hocad lõgũ væclaratur
Et qñ excluditur appellatio ⁊c.ibidem ca.xxvj.
xcõicantur qͥ extoꝛquent abſolutionẽ a cẽſuris ec-
cleſiaſticis ꝓꝑ vim vel ꝑ metũ.hoc ad longũ veclara/
tur ibidem.cxxvij.
Excõicantur qͥ cogunt ſᷣuare interdictũvel excõicati
onem non vitare.ibidem ca.xxviij.
Excõicantur qͥ faciũt ſtatuta ꝙ; vſure ſolusturvel ſo⸗
lutenon repetantur. aut reſtituun tur. iudicantes
Em ea. hoc ad longũ veclaratur ibidẽ.c xxix.
Excõicantur qͥ veferunt arms vel ligna vel mercimo
nia ad ſaracenos.⁊ qͥ ſuꝑ hoc habẽt licentiã.⁊ qũo
tales vebent abſolui.ibidem cs.xxrxx.
Excõicantur qͥ ſpoliant romipetas ⁊ atra piratas.et
abſolutio pape reſeruatur ibidẽ ca.xxxj.
rcõicantur clerici qͥ ꝑticipant ſponte? ſcienter ĩ di
uinis cũ excõicatis a papa.ibidem.c xxxij.
Excõicantur qͥ ſepeliũt interdictos et excõicatos vel
publicos vſurarios.hoc veclaratur advarios caſus
ibidem ca.xxxiij.
xcõicantur qui ſcient᷑ ↄntrahunt mr̃imoniũ in gradi
bus ꝓhibitis vel oꝛdinatis in ſacris vel ꝓfeſſis ĩ re
ligione mares et femine ponuntur veſuꝑ aliq que
ſtiones.ibidem.cxxxiiji. „
xcõicantur qui ſcient᷑ ꝑticipant excòicato noistimĩ
crimine criminoſo.qð ad longum ⁊eclaratur ibidẽ
ca.xxxv. ꝗ
rcõicantur ↄtra faciẽtesvel mandãtes aliquẽ int᷑fi
ciꝑ aſſaſſinos. t qui dicũt aſſaſſini ibidẽ.e. vxxvij.
Erxcocantur qui ꝓcurant ꝙ aſeruatoꝛes ſe intromit-
tant v alijs qᷓ ve manifeſtis iniurijs ſcent᷑.qdð vlte
rius veclaratuꝛ.qũo ⁊ qualr hoc fit ibidẽ.c. xxxviij.
Excõicantur wctoꝛes qui admittũt ad lectiões legũ
religio ſos ſine habitu vel as medicinã.qũo hocin-
telligitur.ibidem.c.xxxviij. MMU
xcõicâtur mgr̃i ? ſcholares Bononieñ.qui ↄducũt
hoſpitia irrequiſit inquilinis.qð etiã claratur
ibidem ca.xxxix.
Excõicãt᷑ q mittũt ſcripturã vel nũciũ ſecrete alicui
cardinaliũ dũ ſintĩ ↄclaui electiõe pape.ibi.c xl.
Excõicãtur vñi officiales et rectoꝛes vbi fit electõ pa
pe ſi non ſᷣuant ↄſtitutionẽ capłi ꝑiculoſũ te elect.
in. vj.ibidem.c.xlj.
Excõicantur bechardi ⁊ beguine qui aſſumũt vitazʒ
fratricelloꝝ et eis fauẽtes qð ad longũ veclaratur
cetera.ibidẽ.c.xlj.
Excõicantur qͥ aſſumũt dignitatẽ ſenatoꝛis vel aliud
regimẽ vbis ſine licẽtia pape.ibid em ca. xliij.
Excõicantur qͥ impediũt viſitatoꝛes monialiũ in of-

E ante X

ficio eoꝝ poſt monitionẽ tñ.qð vlterius declaratuꝛ
ibidem.c.xliiij. . „
Excõicant᷑ fingentes caſũ fraudulent᷑.quo index mit
tat vel vadat ꝓ teſtionio ad mulierẽ. ibideʒ.c.xlv.
Excõicãtur ſe ingerẽtes ad officiandũ hoĩes alterius
ligngue irrequiſito,o oceſano.ibidẽ.c.xlvj.
Excoicatio contra abſolutos ab excõicatis in artien
lo neceſſitatis ſi poſtea cũ poſſint non ſe pñtant eis
qui oꝛdinsrie vebẽt abſoluẽ q as longũ eclarat᷑
ibidẽ.c.xlvij. . .
æxcõicatio cõtra eñ qui electus in papã a paucioꝛib
ꝙᷓ a du abo partil cardinaliũ ſe gerit ꝓ papa. q en
ſuſceperint ſimiliter excõicati ſunt.ibidẽ.c.xlvinj.
Ercõicantur clerici qͥ locãt wvmos ſuas publicis vſu-
rarijs alienigenis as exercendũ publicũ fenus qo
Vlterius veclarat᷑ ibidem ca.x-lix.
Excõicatio cõtra impediẽtes ſequeſtrũ fructuũ incer
to caſu.quod vlteriꝰ veclarat᷑ ibidem. c.l.
Eredicant clerici religioſ. iqͥ inducũt adꝓmittẽdum
mut atione vel nõ mutatõe ſepulture. ibidẽ.c j.
Excõicant᷑ clerici in dignitate ↄſtituti⸗ religioſi au⸗
diẽtes leges vel phicaʒ. hoc ad longũ cclarat᷑ qũo
⁊ qñ ⁊c.ibidẽ ca.lij.
Excoicãtur religioſi ꝓfeſſi dimittẽtes temerarie habi
tum ſue religionis vel eũtes ad ſtudia ſine licentis
ſuoꝝ ſuꝑioꝝ ibidem.c.lijj. ́R.
Excõicantur religioſi Ananr ſacr̃m euchariſtie vel
Etpenevnaklone vel ſolenniʒant mr̃imoniuʒ ſine
licẽtia parochialis vel ep̃i.hoc ad longuʒ væclarat᷑
ibidem. c. liiij. —“
Excõicantur religioſi retrahentes hoĩes a ſolutõe c
cimaꝝ.ibidem.c.lv.

——

Excõicant᷑ religioſi nõ ſeruãtes interdictũ.quod ſer-

uat mater eccłia.qð ad lõgũ vœclarat᷑ ibidem.c.lvj.

Excõicant᷑ religioſi ñ faciẽtes ↄſciam his qꝗᷣ Sleen eis
e decimis cuᷣ certo mõ.qũo hoc ĩtelligit᷑ ibic.lvij.
Excõicant᷑ monachi canonici regulares qui noõ hñt
adminiſtrationẽ conferũt ſe ad curias pꝛincipum.
ibidem ca.lviij. ?JVMVMWdW
Excõicantur religioſi tenẽtes arma infra ſepts mona
ſterij ſine licentia abbatis.ð quibo hoc int elligit uꝛ
⁊c̃.ihidẽ.c.ciir.
xcõicatio cõtra mendicãtes religioſos capiẽtes lo⸗
cæa ad habitandũ vel dimittẽtes ſine licẽtia pape.qͥ
dicunt᷑ mẽdicãtes ⁊c̃.ibidẽ.c.lx.

xcõicantur religioſi fauẽtes beguinas ĩ ſtatu repꝛo
bo. quibo hoc intelligit᷑.quas beguiuas includit
de quibo hoc intelligit᷑ ibicm.c.lxj.
cõicãtur fratres minoꝛes ſi admittũt ad diuĩa tꝑe
int᷑dicti illos de tercio oꝛdine ipᷣꝰ.hoc veclarat᷑.Et
vrrũ gaudẽt pꝛinilegio clericali ⁊cibidẽ.c.lxij.
xcõicantur oẽs vtriuſq; ſexus qͥ pactũ fe cerũt vl ꝓp/
miſerũt aliqͥd in curia ꝓ aliqua gra bñficio obtinẽ
w. ibidem. c. lxiij. .
Excõicantur exentrãtes vel ſcindentes coꝛpꝰ vefun
ctiꝙ oſſibo eius tranſferẽdis.⁊ abſolutio ẽ pape re/
ſeruata.ibidẽ.c.lxiiij.
Ercienntur ſymoniaci in oꝛdinibo vel beneficijs.ibi
xẽ.c.lxv.
Ercolcario contra non reuelantes ſymoniam. ibideʒ
ca. lxvj.
Excõicatur dãtes vł recipiẽtes aliqᷣd ꝓ ingreſſu reli-
gionis.quod ꝓbatur eclarat᷑ ibideʒ.c. lxvijj.
Excõicatio ↄtra impugnãtes lr̃as electi in papã etiã
añ ſuã coꝛonatõem.ididẽ.c.lxvxiijj.
Excõicantur gloſantes gloſam ſiue exponentes ĩ ſcolł
clemẽtinã Exiui de ꝑadiſo aliter q; lectio dat.ibi⸗/
dem. c. xir.
Excõicatõ ↄtra ĩgrediẽtes mõaſteria monialiũ oꝛdĩs
p̃dicatoꝝ ⁊ minoꝝ in caſu nõ ↄceſſo.quod notatur

⁊ad longũ declarat᷑ ibidẽ.c.lxx.Et ſilx qͥ faciũt can
tilenas ↄtra dictos fratres.ibide.
Excõicantur religioſi mẽdicantes tranſferẽtes ſe ad
oꝛdinẽ monachalẽ ſine licẽtia pape pᷣterq; ad car/
thuſieñ.excõicati ſt tã faciẽtes ꝙᷓ recipiẽtes.ibides⸗
capło. xxrj.
Excoicantur varij ſtatꝰ hoĩm ĩ ꝓceſſu ãnuali q fit an-
nuatim ĩ curia ĩ cena dñi.vt pʒ inferiꝰ ad longũ ibi
Tem. c. lxxj.
Excõicationis ſnĩa ꝓpter q̃d ẽ fienda.⁊ fieri nõ dʒ ni⸗
ſiꝓ moꝛtali.Excoicari qͥ pñt ⁊ p quibo caub.Et ex⸗
còicationis ſentẽtia triba modis dꝛ iniuſta ⁊c.ibidẽ
ca lxxxij.
Excõicationis ſnĩa ipo iure nulla ẽ in nouẽ caſib.ibi
Excõicationis ſnĩa qũo ẽ ferenda.cum quibo medijs.
quũo pꝛiꝰdʒ fieri trina ammonitio qñ dicit᷑ lata a iu
re.⁊ qñ ab hoĩe.qũo iſte intelligunt᷑.qñ ſnĩa non hʒ
vim. qno vba iudicis vebẽt intelligi ⁊c. ibi.c.lxxiiij.
Excõicare qͥs põt.vn æ ꝓcedit ptãs ſiue facultas.ex⸗
cõicare qͥs non põt ſeipᷣm.⁊ qͥ alios excõicare ñpñt.
in quibo locis ⁊c.ibidẽ.c.lxxv. .
Excõicari qͥ non pñt.quibo caſibus moꝛtuus põt excõ
municari.papa non põt incurrere ſnĩam excõicatõ
nis.qũo ligat excõicatio lata ꝑ ſtatutũ.qui religio
ſi excomunicari non poſſunt ⁊c.ibidẽ.c.lxxv.S.j.
Eycdicari quis põt.⁊ qui.⁊ ꝓ quibo criminibo.⁊ mali
tanqꝙ; carnes putride a cõione fideliũ ſunt reſecan/
di.quod ꝓbat᷑ quo ſnia ligat ignoꝛantẽ ⁊ cetera.ibi
cem. c. lxxv. S.iij
Excõicatio að quem finem fit.quo ecclłia ĩ hmõi imi-
tat᷑ ſᷣm iudiciũ ði.⁊ qũo ꝑ ipam ↄſequũrur mita dã
na ſpũalia ⁊ tꝑalia ſunt numero.xviij.ibidem capi
tulo. xxiJj.
rcõicatõnis maioꝛis qũo dʒ fieri abſolutio.⁊ a quo
Abſolutio ex falſa cã quare non tenʒ.quũo qͥs abſol
ui põt inuitus ab excõicatione.⁊ abſolo ab excõica
tioneẽ duplex. ibidem.c. lxxvij. è
Excõicationis maioꝛis abſolone quatuoꝛ ſũt obſuã
da.vfunctus excõicatus qũo dʒ abſolui.⁊ qũo ĩne
ceſſitate fieri poteſt ſimplici vbo.et qũo fieri dʒ ꝗñ
qͥs aliquẽ abſoluit ignoꝛant᷑ ab excommunicatioe
⁊c.ibidẽ.c.lxxvij.S.j.
xcõicatꝰ qui bʒ trãſfretare vel in aliquo loco obſeſ/
ſus non valẽs venire ꝓ abſolone vtrũ poſſit a laico
abſolui ſi ibi non ẽ ſacerwos.iij.p.ti.ix.c.v.S.iij.l.
Excõicatiões ſpãles veſcribunt᷑ quas aliqñ incurrũt
religioſi.iij.par.titu.xvj.c.v.. v.
Se minoꝛi excommunicatione.

7 — 2 Nℳ
Excõicatõ minoꝛquõ incur
ritur.⁊ in quo caſu.quadrupłr qͥs poreſt cũ excom⸗
municatis ꝑticipare.qũo tenʒ excommunicatio qᷓ⸗
tum ad pticipatões.quantum peccatum ẽ incurrẽ
cũ excõicatis.⁊ nõ ẽ moꝛtale niſi in quatuoꝛ caſibo
⁊c.iij.par.ti.xxv.c.j.
Excõicatis ꝑticipantes qũo excuſantur vt nõ incur⸗
rant excommunicatõnẽ minoꝛẽ ⁊c̃.⁊ ſunt quinq; ꝑ
Andein in quibo ꝑticipare pñt cum excõicatis.ibi
Excõicatis ↄmunicãdo incurrit᷑ minoꝛ excõicatio ſt
numero qͥnq;.⁊ qũo fieri dʒ qñ quis ſatiſfecit.⁊ non
ẽ abſolutus ⁊c̃.ibidem.c..
Excõicatio minoꝛ a iure vel ab hoĩe quomodo fert᷑.⁊
ꝓter quos caſus et quare ⁊c̃.⁊ qͥs effectus minoꝛis
de e quib iſte debet ſeꝑari ⁊c̃.ibidem.c.
ecũdo.S.j.
cõmunicatio minoꝛis a quo quomodo fieri debʒ
abſoluti. E excõicati non vebet vitari ꝙᷓdiu ipſis
non eſt publicatum miſiĩ vno caſu ⁊c̃.ibidẽ.c.ij.S.ij.

Excõicatos non tenet᷑ ͥs vitare niſi fuerint Vnuclo⸗
ti.ibidem.c.iij.etiam in pcedẽti ibi nota diligẽter.
Exebteano. ſuſpen ſio. a interdictũ in quo duenlut et

differũt. iij. par.ti. xxvj c.j.

Ercoicatiões ſpãales veſcribunt᷑ quss aliqñ incurruͤt

religioſi.iij.pa r.ti. xvj.xc.v. SJ. v.

Excõicati quo non ſunt publici vſurarij ſ ſolũ qᷓtum

15 n 7 qui dicunt᷑ manifeſti vſurarij. ij. par. titu.

Aecto; teſtamẽtoꝝ officiũ ceſcribit I.ſub lr̃a t. ſeʒ

teſtm̃.⁊.iij.par.tit. x.c.iij.ꝑ oẽs. .

Exempla nr̃a quo illa eſſe vebent tripkr bñ oꝛdinata. J

quũo aſſimilant᷑ genis ⁊c.iiij.par.ti.ij.c.iiij e.
Exempla ſanctoꝝ quo ſunt relpiciẽda vt ſilis agank.
j. .ti.iij.c.vij.S.vij.etiam.vii.
Exempti nuncſunt dſequẽter religioſi⸗ reqſitiin in
d

icio tenent᷑ oſtendere ſua pꝛiuilegia q allegãt ſe

exemptos.qui religioſi ſunt exempti.quo conſtru
ere ont loca ⁊c. Etr exempti non rebet aſſumẽ lite⸗
ſuoꝝ hoim ⁊c.iij. or. ti. xvj.c. ix.
ennchul⸗ gance ent libertatenihilominus zueni

1
F pñnt in certis cau.⁊ in quibo.⁊ in quibo non. qui .

oꝛdines boc ſpãliter gaudẽt. ibidem.S. j.
Exemptio ꝑ que verba ↄcedit ꝑ papam⁊ alius talem
executionẽ facere non põt niſi habeat ſuꝑ autoꝛi

tatem ſpecialẽs papa. boc xclarak. 4 cenſent exem

pti ⁊c̃ibidẽ.S.ij.
Exemptionibo quoꝛumcnunq; factis a ſuis oꝛdinarijs

Einte quam prãtem veſuꝑ hbʒ abo. ⁊tria ↄſiderãt᷑

cr exemptione. t quo fuitva Wekong ruũ aliquos
eximere a iuriſditi ione epiſcopoꝛni 70 loꝝ. iij parte
ti. xxij.c.v.S.xxij.
Exemptinon pnt ſtruere oꝛatoꝛia vel capellas in lo
cis non exemptis ſine dyocelſ. anoꝑ licẽtia nec in cõ⸗
ſtructis celebꝛare ⁊ciij par.ti xij·c.ij. S.iij.
Exemptionem obijciens non videt᷑ ve intentione ad-
uerſarij confiteri. eſt vna x regulis iuris que ⁊ de⸗
clarat᷑ pꝛima par. tit. yy. c. ynico. ſnd e. ſcilicet exce⸗
ptionem.
Eyempti qͥ ſunt qui: . non tenent are cimas ⁊cůij.
par.ti.iiij.c.iij.S.iiij.
Exemptiſit ſi fuerint lurice reqſi iti tenent oſderepri⸗
uilegia. j.parte titulo.xix c.j.S.iiij.
empti qui ſunt a ieiunio ecclie. vide. ſb ieiunio.
EFranbehln ſit hoſpitale rimmechate ubiecru ro⸗
mano pontifici ⁊c.iij.par.ti.xj.c.ij.S.iij.
Exroꝛciſta quis dicitur.⁊ quod? 6 eius officiũ et cetera
iij. par. ti.xiiij.c.xvj. . ix. c.
Erigere i in quibo caſib pñt wmini ſubditi⸗ vltra cõ⸗

ſuetũ vel ſtatutũ.iij. x.ti.iij.c.iiij.y. vj. b. .i· par. tit. .

Ic xiij. S. ij. vide tñ p torũ capiin.
Exigere ĩ quibo caſito Bnrchts kkene ſiue ecckia aut
bonis ipoꝝ ⁊c. iij ehar ti.xx. c.ij.S. x.
Exigere que pñt eppi a clericis religioſis 13 li cis ſ ibt
ſubiectis.iij.par.ti.ix.c.v.S. V.
Extaſis ꝙ effectus amoꝛis ſtt ꝓbatur. qui dicit erta⸗
en pati.que cauſant extaſim: 2c. ,. par. ti. vj. ca. i 5F.
iij. p totum.
Exitus religion = j. ſublrar. ſch religio qñ.ſ.
quis põt.⁊ qñ non ⁊c.iij.parteti.j.c.xxj

Exultatio in aduerſis ꝓximi eſtꝗq ninta fi n innidie.

quũo ꝓinquitatẽ hʒ ad cngelrarem vñ pcedit eru

velitas.que ẽ dꝛia inter crudelitatẽ ſeuiciã. quo

tales vebẽt euitari 7c. . par.t. viij c. vj.2. F.fi eti⸗
am tercio.
Erultari ſiue gaudiũ rrſenidit vario mõ·j. ſub lfa g.
ſq; gaudio. quarta par.ti.xv.c.xxix.S.pꝛimo.
xultatõ in a
ripłr vebet vitari.ij.parte titulo.viij. capitulo. f.
per totum.

uerſis ponit ꝓꝑquinta filia inuidie.q

An

Abꝛoꝛum officium eſt

duplex. alij ſunt fabꝛi ferrarij. alij lignarij.
guo iſti ſuũ officiũ exercẽt ⁊c. quũo eoꝝ offi⸗
ciũ ẽ licitũ.qũo in ipᷣo fraudes comittunt 1c. iij. pte
ti. viij.c. iij. . ix. 4
Faciead haen o videt eus i in lumine gne⸗ 1c j. r.
ti.iij.ca.vj.
Facies ſpũalis E. Etriplex.j. par. ti. iij.c. x.
Feſes nſae volerdikin upꝛa ſub litera c. ſcʒ conſcis. H
7.j. pa c. x.
Facientes arma vel vendentes quito boles ledunkvel
aaen. vtrũ ſit zuitnn eodꝝꝑ opus vel turpe lucrũ
ar. ti. j. c. xxiij.
Halint tio muirpl⸗ ARNrwbit ſczin menſurls. in onde⸗
ribo in monetis. in ſeipturis.in bullis.in in rumé
tis.⁊ in feribo filiog.ij.par.ti.j.c.xviij.p totũ.
Falſatoꝛia manus quo væſcribit᷑. q ſignificant eius
quinq; digiti.ij. par.ti.ij. c.j. F. xiij i. =
Fallarg lr̃aꝝ papaliũ excoicati ſunt maioꝛi ſnĩa. 7 pa⸗
pe reſeruet abſolutõ.iij.par.ti.xxiiij.ca.xiij. Et qui
ſcienter ipᷣis vtant᷑ ſilłr excõicati ſunt.ibidẽ c xiiij.
alſoꝑ coꝑ ſuͦt a geneig d quos colebaͤt betiles. ij.
par.ti xxx. c. j.S. iij
alſa reg⸗ que b. aue ficta. aue vera iß. pantit.
v.c.xx. S.viij. c.
Falſum teſtioniũ xeſcribit infravario mo ſub litera t.
ſcʒ teſtimoniũ.Et enear⸗ ziij pren ri. ir. c. n. §. iij.
..iiij. ⁊.j.par.ti.xiuiij.c.iiij.S.xij.
Fallacia ceſcribit ſupꝛa d. ſcz eceptio. . ij. pte
li. j.ca. xviij..j. Hide etia infra ſub liaf. ſcʒ fraudu
lentia.qꝛ fratres ſunt.
Falſificatto monete deſcnbitj ſub lfam ſch moneta.
ame ⁊ honoꝛis damnificatio quo fit ꝑ ↄtumelie illa
tionẽ.ꝓ detractionẽ.vel ꝑ vetractionis ab alijs fa⸗
cte recitationẽ ⁊ cũ quis accuſa kiuſter veritati ne
gationẽ.ij. p.ti.ij. ca. ij. S. ij.
Fame ſiue glie hũane beatitudinẽ bois eẽ ĩpoſſibi⸗
le. iiij. par. ti. vij.c.iiij. S. uij. .
fynrt filij ⁊ filie raptoꝝ. vſurarioꝑ a alioꝛũ qᷣ reſti⸗
tutioni ſunt obligati viuẽtes de bonis ipoꝝ excuſa
ri tales pñt ꝓpter quinq;.ij.p.ti.j.c xij.S.xix. .
Familie dni quo ſehre debẽt. ⁊ quõ rebẽt ſe bread ſe
inuicem.iiij.par.ti.ij.c.v.S.vj.⁊.vij. L
Familia quo dicit᷑ wmus.queĩ in wmo iſta comphẽ⸗
duntur.qũo dʒ diſponi.⁊ pꝛincipalr circa moꝛtem.
qũo vz inſtituere executoꝛes quevʒ. cauere. quepui-
ere⁊c.iij.par.xti.x.c.j.S.ij.
Fomilia quo dʒ regip patrẽfamilias. quã pꝛudentia;
ipᷣm habere oʒ circa wmeſticos regedos ⁊c. iij. pte
ti. ij c. v. uaſi ꝑ totum “
Ffamiliaris locutio io eſtea deſtructiua caſtitatis.
iiij par.ti.iiij.c.vj.Sij ante finem.
Mulla maloꝛ peſtis Sfamilianis im micus. ꝛquare et
queſtio œ Juda ? cetera. ij.p.tCi.j.c.xxij.S.j.
ſiſniluaritaten n monig iv do lind oudeneeteen
ij. par.ti.v.c.viij.S.iij.circa fciem.
Fantaſia ſiue imaginatiua potẽtia lnterioret de
nibo intelligitur ⁊c.j.par.ti.ij.ca.vſ.
Fantaſtice poreene ſine imag gatiuecoopaalpr p wi
emun von? et angelusmn alꝰ. pharon,har⸗ tün.
ij. c. vj.S.uij.
Ffanta ie hoĩs Ws⸗ angelus maluse cooperatut etce⸗
fante ibidem.
nraſt⸗ mutarionem qũo hõ per ſeipᷣm operak. ibi⸗
em. HF. vj.
Jatum quomodo diuerſi diuerſimode veſcribunt fa⸗
tum quid eſt.quomodo ui fatuʒ pꝛopꝛie differt
a diuina ꝓuidentia.que ubauͦtur ſato 2c.,. por.n.
rij.cxj per totum.

F ante 3

fatui quo oſtendunt᷑ e qui bona opa erubeſcunt ⁊c.
ij. par. tit. iij.c.iij. S. iiij.f. g. h. i. .
atuus quomodo peccatoꝛ onñditur ex ſeptẽ.iiij.par.
ti.xiiij.c.vj.S.vj.b.per totuum.
atuitas mdi quomodo oñditur vana ex ſeptez.iiij.
par.titu.piiij.c.vij..ij.

7

Felicitates quatuoꝛponun

tur a phᷣo ꝓ quas quis poſſit virtuoſe viuere ⁊ viaʒ

rectitudinis inuenire.iiij. ꝑ.ti.ij.c.j.S.iiij.j.mediuʒ.

Felicitas ꝙ eterna ẽ 1 ꝑpetua ꝓbatur quinq; ronibus
uij. x.ti.x.c.vij.S.iij.d. .—
Femina ſine pudicitia eſt quinta abu ſio intra dnode
cim a buſiones diuerſoꝝꝑ.que bona impoꝛtat pndici

*

ma par.ti. v. ca. i.. . viij. h.

eudu quo veſcribit. vel quid ẽ. vel que dicunt᷑ꝛfeu-
dum acqͥri᷑ quadrupkłr.iij.par.tit.iij.c.v.

Fendatarius Jnn anno ebetveſtiri. qͥd intelligit᷑ per

veſtiri.quũo obligant᷑ dñis ⁊c.ibidẽ.S.j. .
Feudum qũo multis cauſis emtei quomoo wmi⸗
nus amittit ius feudi.quomodo refutat᷑ feuduʒ ⁊c.

Feneratoꝝ manus qũo cxſcribit ⁊ qͥd ſignificãt eius

qnq; digiti ſine modi.ij.par.titu.ij.c.j.S.iij.
tine.quedãtẽpoꝛanee.⁊ quedã
eſtoꝝ celebꝛatio vbi p̃cipit᷑ in lege diuina qũo iſtud
pceptum ẽ intelligendũ.que moꝛalia.⁊ que ceremo
nialis dicũtur. quo pᷣcipiuntur ſanctificari. Et que

Feriequͦodicunt aliqua teſta. keran qdam ſüt repẽ
ſolẽn

es ⁊c.iij.par.ti.

feſta ſunt inſtituta vltra diem dñicum ⁊c̃.ij.par.ti.

—
-

i. ca. vij

—

Feſta gno oicuntur alique ferie feriaꝝ quedã ſũt re

Peiche dedom tꝑanee. quedã ſolenes ⁊c.ibideʒ
S§S. pamo.
Feſtoꝝ violatoꝛibo pomi tbema ex pſalmo quodet xe
tip̃is declaratur. feſtuʒ violatur ⁊ male celebꝛatur
tripkr. ibidem. S.⸗j. “
fFfeſtiuis diebo ꝓꝑmaxime qũo quis abſtinere dʒ a pec/
catis. Et peccatũ moꝛtale comiſſum in die feſtomł
tograuius eſt ꝙᷓ als.⁊ quũo aliqͥ male feſtiuãt peccã
w. bidem. §. ij.

.

iuis diebo quo non inberetur actibus ſpũalibo s
it

eſt finis pᷣcepti ve ſanctificatione ſabbati. quid ſit
gagendum in die vominica. Ipſa enim dies eſt pꝛiui
legiata ꝓpter multa magnifica in ea die geſta ? cete
ra ibidem. S. iiij. ŚJJM
Feſtiuis dieb quo nen abſtinet᷑ ab opꝑiw manualibꝰ.
gque dicuntur oꝑa ſeruilia in die feſto.que ꝓhibent᷑
in diebo feſtiuis.que opera tunc exerceri poſſunt ſi⸗
ne violatione.⁊ vtrum licet laboꝛare in diebo feſti⸗
unis 7 ibidẽ.S.OA. .

—

Feſta qn impediũt mr̃imonii celebꝛari qualit᷑tales

violatores ſunt puniẽdi.⁊ qualłr peccat ſacers qͥ

dat ipis bñdictionẽ ⁊ cetera.iij.par.ti.pꝛimo.capi⸗

Feſto celebꝛando vel non celebꝛando vtrum mogiſtri
ſcholariũ poſſint ſcholaribus collectam inponere
vel exigere iij. par.ti. v.cij.F. v.
Feſti ſabbati celebꝛationẽ ſiue ſanctificatõem viõ in
xta illud.ſabbata ſanctifices.j.par.tit.xiiij.c.iiij.S.

Ficjelltas quopertmeta 4

virtutẽ veritatis.t qũo fidelitas ↄmendabilis ẽ
in tribo generibo hoĩm.iiij. par.ti. v.c.xypſj.
Fideliũ genus ẽ duplex.vnũ ſunt clerici. aliud ſt laici.
gqio quilibet ſe regere dʒ in ſtatu ſuo ⁊c.iij.por.tit.

— „

riij.ciij. ·riiij.

tia.⁊ ſi quis illã dimittit ꝗ mala inde ſequũtur.pꝛ Ficta amicitia

fideliũ diſputatio cũ infidelit teſnide qũo ſit facien
da.
c.ij
ti.vij.c.iij. .iij.

fideli amico nulla ẽ comꝑatio.iſta fidelitas oñditur
in tribo.iiij.par.ti.v.c.xvj.b.

ideles qũovario mõ tẽtat dyabolus.⁊ qũo infixeles

j.par.tit.vj.c.xiij.S.v.

ficte accedens ad baptiſmũ. quando ſibi valet. ⁊ quã
w non.Et fictio contingit quatuoꝛ modis.quãdo

dicitur aliquis fictus.⁊ quomodo recedente fictiõe

bap tiſmus habeat effectum ⁊ cetera.iij.par.ti.xuij.

ca.xiij.S.xj.

. .v. cxx. 5. viij.c.

fictid vel falſitas vtrum fieri vebet in vſu ſacramẽto

rum ſcilicet pꝛopter ſcandalum? cetera.ij.par.tit.
vij. c. iiij. SF. vöY5.
ides qũo ſumit? ꝓ conſdia ꝓ caſtitate ꝓ pactõne ꝙ fi⸗
texlitate.ꝓ equitate.ꝓ gratia gratis data.ꝓ quodaʒ

phabitu. ꝓVtute theologica.uiij. par.titulo octauo

ca. pꝛimo. .
Fides ꝓut eſt virtus theologica. vñ cauſat᷑ in hoĩe.qͥd

eſt eius ſubiectũ.quis ẽ eius actꝰ.⁊ quid eꝰobiectuʒ

bidem 5ſ. f S
fidei rõne ꝑſuaſiue efficaciter inductiue ad credẽduʒ
quatuoꝛ pnt aſſignari.ſ.opatio miraculoꝝ.multi⸗

plicatio teſtionioꝝ.toleratio toꝛmẽtoꝝ.⁊ oppoſitõ

materie credẽdoꝝ.ibidẽ.S.ij.iij.iiij.⁊.v. .
f ides quomodo de mũdo triũphat. dyaboli tẽtatiõʒ
ſuꝑat.vtrimẽta euitat.purificationẽ aduocat.ti⸗
moꝛationẽ cauſat. ↄditionẽ dignificat.exaudiri fac̃

oꝛõnes.facit miraculoꝝ actões.⁊ ↄducit ad ſuꝑnss

retributõnes.ibidem. S. vj.

Fides qũo diffinit᷑ a Kauld ad hebꝛeos. xj. que diffini⸗

tio dupłr veclarat᷑ ibidem.c.ij.⁊.S.j. V
fides quo pꝛioꝛ eſt alijs vtutibd quadrupłxr pꝛobatuꝛ
onte. dir io ne. zuro iare et ſilitudine.ibidẽ.c.
Ffides fuit in angelis añ ↄfirmationẽ vel lapſum.et in
hoĩe añ peccatũ.q ꝓbatur ibidẽ.S.iij.
figes eſtvna ⁊ catholica ⁊ vera iuxta illud vnus deus
vna fides.ibidem..iiij.
ides autẽ in intellectu noſtro vt in ſubiecto ꝓꝛie et
pꝛincipaliter cõſiſtit.ſecũdario in volũtate qtnʒ ad
actum eius hoc declarat᷑ qũo charitas dicit᷑ foꝛms
fidei ⁊c ibidem.S.y.
Fideiactus ẽ triplex ſcʒ volũtaria coꝛdis aſſenſio.pu
blica oꝛis cõfeſſio.⁊ ſalutifera moꝛtis ſuſceptio.qͥd
ſit credere ponũtur deſuꝑ.vj.notabilia.ibidẽ.c.iij.
idei actus interioꝛ dici᷑ trib modis ᷣm magiſtrum

ſniaꝑ.ſ.credere um.credere veo. ⁊ credere in veuʒ.

ibidem. c. lij. S. j.
Fidei ↄfefſio ẽtriplex.⁊ neceſſaria ẽ talis cõfeſſio vt.ſ.
us honoꝛificet vt fides vefendat᷑.vt ꝓximꝰ edifi⸗
r inidrfnder bisnd
Credere ẽ laudabile ⁊ meritoꝛiũ tnipłr ꝓbatur.rõ⸗
ne. ſiłitudine.⁊ autoritate.ponunt᷑ xeſuꝑ quiq; no/
tabilia ibidem.S.iij. S
fides quare ex ꝑte obiecti foꝛmalr non variat᷑ ſᷣ ex ꝑ/
te ſubiecti hoc ẽ triplici rõne.ibidemis.iiij.
fides quũo variat᷑ ex pte fideliũ ⁊ creditoꝝ rõne diffu⸗
ſionis lumĩs væſuꝑ ſeptẽ notãtur que ⁊ vcclarantuꝛ
bicem. §. v.
ides qũo variat᷑.auget.⁊ diminuitur rõne diſpoſitio
nis hoĩs. Et fides creſet vel ꝓficit quatuoꝛ modis

Libidem. H. v. B
ides ex quib onditur eẽmagna. ibidem. S. vy.
idem habere ſiue credere ꝙ neceſſorium ſit ad ſal⸗

galtomtericrr. vbi qn ꝓhibet᷑.ij. parteti xijj.
* .U. .* .
idelis qͥ eſt in gra qũo bʒ ſuffragium ab eccłia⁊c.j.P.
.c.

que eſt. que vera. 7 que falſa. iiij parte ..

F ante

tem ꝓbat᷑ vario modo.ibidem..viij.⁊.ix.

fidei obiectũ quo ẽ veritas qͥd eſt tale obiectuʒ fidei

⁊c.ibidem.c.iiij.
Fider arricli quo diſti
⁊c̃ibidem.c.iiij.S.t...

Fidei articuli quot ſunt.⁊ qui ſunt.quomo do tres ſũt

ciuꝛca diuinitatẽ.circa xpᷣi hũanitatẽ ſunt ſepteʒ ⁊.
7 quo quidam ponũt ſey ad diuinitatẽ.a ſex ad hUuũ/

nitatẽ ⁊c̃.ibidem.S.ij.

fidei ſymbolũ qͥd ẽ. Er triplex ſymbolũ ẽ appꝛoba⸗ .—

tum ab eccłia.⁊ qui iſta poſuerũt ⁊c ibidem.S.iij.

Fidei ſiue ſym bolicompoſitio quare ꝑtinet adpapazʒ

⁊c̃.ibidem.S.iiij. G

ides qũo ⁊ q̃re dr ſtella.iijj. p.ti xv.c xxxij. S.ii.
ide mediãte qũo in baptiſmo efficit᷑ aia ſpõſa xpᷣi.et

a xpo recipit nouẽ oꝛnamta vtutũ.j.p.ti.j.c.j.S.ij.c.
idei ↄtra articulos qũo diuſi heretici diũſimo te cõ-

trariũ ſenſer᷑̃t iſti hetici ⁊c.j.ꝑ.ti.v.c.ij.S.viij.p torũ

Fides bona nõ pati?᷑ vt ſemel exactũ iterũ exigat᷑. Eſt
vna ð regulis iuris.que ⁊ væclarat᷑.j.par.ti.xx.c.vni
co.ſub b.ſcʒ bona fides. ..
Fruſtra ſibi fidem qͥs poſtulat ab eo fuari cui fideʒ a
ſepᷣſtitam ſeruari recuſat. R vna de regulis iuris
ue ⁊ veclarat᷑ ibi ſub lr̃a f.ſcʒ fruſtra.
Fidẽ ſuſciꝑe nullus iudeꝰ vel paganns dʒ cogi.⁊ qua/
re.ſi fidem ſuſceperint ⁊ recedũt quałr ſũt puniendi

Muo et quibo modis pñt duci ad fidẽ.ij.par.tit.xijj.

ca.ij. .j.
Fidẽ baptiſantiũvide vania ſupꝛa ſub lr̃a b.ſcʒ bapti/
ſmus.⁊.iij.p.ti.xiiij.c.xiij.S.ix.e..

idei dubiũ eẽ contingit quinq; modis.Et qñ qs di⸗

ecit᷑ hereticꝰ.iij. par.ti. xxij.c.v.S.x. in medio.
deiuſſoꝛ vtrũ poſſit rep etere a dvebitoꝛe vſuras q̃s

ꝓ eo ſoluit ⁊c.que queſtio explanat᷑ ꝑ vndecim con

cluſiones.ij.par.ti.ij.c.iij.S.j. R
Fideiuſſoꝛum vide aliqna etiã infra ſub lr̃a o.ſcʒ ob
ſides.ꝛ.ij. par.ti.x.c.j.S.v.
Figuris tribb medianti quomodo videre poſſumꝰ
trinitatẽ in ceo.iiij.par.titu.x.c.vij.S.v.
iliũ vei magis vecuit incarnari ꝙᷓ pꝛem vel ſpm̃ſãctũ
tribo rõnibo.iij.par.tit.xxxj.c.ij.S..h.
ilius dei qũo miſſus eſt ad beatã vginẽ. quare filius

i miſſus ẽ.quare ad mariã miſſus.⁊ quare ad vgi

nem miſſus ⁊c.iiij. x.ti.xv.cxij. .
Ffilius dei qũo quis ſit in ꝑticulari ꝑ tria.iiij..ti.vij.
ca. vj.S.vij.j.mediũ ibi.qtum ad tercium.

.

ilij quo vebet regi ꝓuideri 7c. a parentibo. vide.j. D

lr̃a p.ſcqʒ parẽtes.pꝑ totũ.⁊ hoc infra.
Filiatio ẽ multiplex ᷣm ꝙ multiplex ẽ pꝛ

tio eterna ⁊ ineffabilis. diuina ⁊ communicabilis.

hũana ⁊ variabilis.iij.par.titu.j.c. xxvj.

Filiatio diuina ⁊ ↄmunicabilis ẽ triplex.ſ.filiatio ꝓ
creationẽ.filiatio ꝑ gloꝛificatõem.⁊ filiatio ꝑ iuſti/

ficationẽ.ibidem.ꝭ.ij.
Filiatio hũana ⁊ variabiłẽ triplex.ſ.ſpũalis.legalet
materialis ibidẽ.S.iij. JJM
Filiatio ſpũalis q ꝑ hoĩem fit tripłr contrahit᷑.qͥs di
citur pꝛ ſpũalis alicuius.ibidẽ.S.iiij.

Filiatio legalis que dicit.⁊ iſta filiatio legałtriplicit᷑
filiatio

ꝓbat᷑.ſ.p legẽ moſavcã.canonicã.⁊ ciui
que dicit᷑ nſdoptio quid eſt.quomodo fit.quis et qͥs
non poteſt talẽ filiationem facere.Et qui eius effe
ctus.ibidem.S.v.

Filiatio naturalis ẽ triplex.ſ.ltĩma.illegitima.ꝛ legi/

timata. ibideʒ. S. vj. ..
Filioꝝ illegitimoꝝ legitimatio veſcribit᷑.j.ſub lr̃a l.ſ.
legitimatio.⁊ ibidem.c.xxvjj. .
Filij excludunt᷑ ab hereditate tribo caſibꝰ.⁊ poſſũt fi⸗
lij ꝑ pꝛeʒ exheredariĩ certis caſib.⁊ filij monachiñ

vebẽt ꝓtea ab heditate excludi.iij.x.tix.ciij.S. iij.

iqũo diſtingnũtur. quõ fit iſta diſtinctio

mitas. ſ. filia-

Filijs ltĩmis ⁊ illegitimis qũo parẽtes ipᷣis debẽt pui⸗/

tere vario mõ.iij.par.tit.x.ca.iij.S.iiij.h.vide ramẽ
per totum. §.
Filiationẽ triplicem qũo acqᷣrit hõ ꝑ baptiſimnũ.iij. p.
ti.xiiij.c.ij.S.ij.b.ꝑ totum.
Filij quomodo debẽt inſtrui ⁊ regia parentibo.et que

mala ↄmuniter ſũt in iuuenib a quibo parẽtes eos

debent retrahere.iiij. par.ti.ij.c.v.S.iij.iij.⁊. v.
iliuſfamilias ꝙ ſi abſtulit a bonis parentũ cõtra vo
luntatẽ eoꝝ furtũ cõmiſit.⁊ ſiẽ quid notabile moꝛ⸗
tale peccatn ẽ.ij.par.ti.j.c.xv.S.j.k.
ilij filie? familia raptoꝝ vſurarioꝝ vel alioꝝ qͥ reſti⸗-

tutiõi ſunt obligati viuentiba ve bon is ipoꝝ excu⸗

ſari tales pñt ꝑ qᷣnq;.ij. par.ti.j.cxij.S. xix.

ilialis timoꝛ vſcribit᷑ vario mò.j.ſub lra t.ſq; tinoꝛ

7.iiij.par.titu.xiiij.c.xiij. .
nẽvltimũ qũo opoꝛtet ponẽ neceſſario in hũanavi
ta.qð vlterius declarat᷑.iiij.ti.vij.c.iij.
Fines vltimos diu erſos volũtas vniꝰ hoĩs ſimł acce⸗/
vere non põt.⁊ quare ibidem.S.j. .H
inis vltimi gr̃a oĩa que ſcʒ homo vult intẽdit.hoc ꝓ
batur dupłr. Et vtruʒ alia cõueniãt in vltimo fine
cuin creatura rõnali.ibidem. S.ij.

Finis vltimus oĩim ho

inis gra agere non ſolũ ↄuenit hoĩ ſ etiã alijs crea⸗
turis. ꝙ hoc neceſſariũ ſit ꝓbat᷑ ibidẽ.S.iiij.

inis anime rõnalis eſt quadruplex.j.par. tit.j.c.ii.

ſecundo.

Flagella quibus a domino

flagellamur ſi patienter accipimus ⁊ ſuſtinemꝰ pa
tienter de ipᷣis quis accipit virtutẽ ſatiſfactõis pꝛo
peccatis ⁊c.iij.par.ti.xilij.c.xx.

Flagellat vus hoĩem in pñti qͥnq; ve cauſ.que peror
dinem væclarant᷑.iij.par.tit.xxix.c.j.S.j.Et dłevaria

punitiõe vide ibidẽ añ ⁊ poſt.
Nagellis ſiue tẽtationibo quo quis non ⁊ebet diffidẽ
vel veſperare ſinon cito liberat᷑ ⁊c̃iiij.par.ti.vij.c.
ij. §. vj. in medio. HJ L

Fletꝰ ſiue luctus ẽ triplex. primus ẽ de ꝑpetrata iniq‚

tate.ſcõs d aliena calamitate.⁊ tercius de dilata

felicitate.⁊ qͥ lugẽtes dicunt᷑ beati.iiij. ꝑ.ti.vij.c.vj.

Fletus fetoꝛ ⁊c᷑ qũo erunt in damnatis ⁊c.j.par.tit.
V.ca. iij. 9.iiiJJ7J.
Petend⸗ qũo ſint ſpãliter tria genera ſacrilegoruß

ĩecclia militãte.ij.par.tit.j.c.xj.ð.v.vj.et.vij.

Foꝛnicatio eſt pꝛima ſpeci
es luxurie.in quo ↄſiſtit vel conuenit cum luxuria.
q̃ ſunt ipᷣius ſpecies ſiue gradꝰ.⁊ qũo iſte ſpecies dii
uerſificantur magis ex parte femine ꝙᷓ ex parte virii

et cetera.ij. par. ti. v. cj.
Foꝛnicatio ſcribit᷑ per iſtud pſalmiſte.Derdiſti oẽs
4

foꝛnicant᷑ abs te.et Haoni themate et triamem

bꝛa deſuper.ibidem

foꝛnicatio in ſcripturis vario mõ dicitur idolatria
vel infidelitas.et in quibus locis.dicitur etiamlar
ge et moꝛaliter quecuũq; culpa moꝛtał.⁊ qũo.Et

foꝛnicatio ſimplex et cetera.ibidẽ.S.ij.

Foꝛnicatio ꝙ ẽ peccatũ moꝛtale pbat᷑ qqruplici rõne

cum exẽplo ibidem. S. ii.

foꝛnicatbe quo ſubthit᷑ hoĩ vei pntia ꝑ grampbaturx·
hocvarijs autoꝛitatibo.et hyſtoꝛijs ey ſcripturis.q
mala hoĩe facit foꝛnicatio.qbo aſſilłat᷑c.ibi.S.iij.

Foꝛnicationẽ ſi ſacerws fecerit qũo penã incurrit ſᷣm
canones.iij.par.ti xvij.c.xxj.S.v.pꝰprincipiñũn.
Joꝛnicatõe notoꝛia qũo quis incurrit ſuſpenſionẽ.iij.
parte ti.xxvij.c.iij. H

17

