Napa vtrum poſſit compellere collegia generaliũ ſtu
dioꝛum vt ad eoꝛum ſocietatem religioſi admittan
tur.ibidem.S.xvij. . .
Papam vtrum maxime reſpicit oꝛdinatio ſtudioꝛuʒ
7 vniuerſitatum. ibidem.S.xviij.
Papa vtrum auctoꝛitatem vniuerſalis eccleſie veter/
minatione fidei pꝛincipaliter habet.ibidem.S. de-
cimonono. .G
Papan Prrn habeat confirmare ſententias ſtudioꝛũ.
ibidem.S. xx. . .
Napa vtrum ſubijciatur ſtatutis concilioꝛum. ibidẽ
§. xxj. M H
Papa vtrum poſſit mutare ſententias ſanctoꝛum pa
trum in concilijs generalibus per regulas vl eccle-
ſie pꝛelatos.ibidem.xxij.S. . V
Dapa ſolus diſpenſat in quinquaginta caſibus qui ꝑ

oꝛdinem enumerantur ⁊ veclarantur. ibidem capi

tulo ſeptimo. .
Papa quomodo eſt omnibus miſerabilioꝛ.⁊ quare
in quibus.⁊ nomen papemntatur in ſua creatione
triplici de cauſa.ibidem.c.vii.
ue differentia inter papam concilium. veſupervi
e ſupꝛa ſub c. ſcilicet Concilium. Et tercia par.ti/
tulo.xxiij.c.j.⁊.ij.
Papalium literarum falſatoꝛes excommunicati ſunt
maioꝛi ſententia.iij. par.ti.xxiiij.c.xvj.
Papa quomodo habet condere canones.quarta par
te ti.xij.c.iiij.S.iiij.
Papalis dignitas in eccleſia ſiue in oꝛbe antecedit di
gnitatem imperialem. quod tripliciter probatur.
prima par.ti.iiij.ca.x.S.iiij.p totum.
epapatu contẽdentibi tempoꝛe ſciſmatis habes in
fra in lata materia ſub litera s.ſcʒ Sciſma.
Papa eligere poteſt ſibi confeſſoꝛem qui eũ abſoluat
vel liget in foꝛo penitẽtiali.iij. par.ti.xvij.c.jj.
De pape vicarijs habes infra ſub litera v.ſcilicet Vi⸗
cario.Et tercia par.ti.xix.ca.x.S.j.
ape electio vario modo Mrwvitur ſupra ſub litera
c.ſcilicet Cardinalium.Et tercia parte titulo.xxj.
ca.ij.S.vj.vij.viij.ix xx.⁊.x-j.
Paradiſi gaudium quomodo væſignatur ꝑ illꝰ Ma⸗
thei. Intra in gaudium wminitui.Hoc gaudium
oſtendunt gloꝛioſum quatuoꝛ.prima par.ti.vj.c.v.
S. iij. ibi. Quarto vltimnm.
Paradiſo quomodoe aſſimilatur religio.et per ea que
rät diſo.tercia parte ti.xvj.capitulo vecimo
.ix. b. c. dðD. . .
Paradiſo quomodo angeli aſpoꝛtant animas ⁊c.ter⸗
cia ꝑ.ti.xxxj.c.v.S.iij.quaſi in fine.
Paradiſi gaudium quod eſt.ſiue in quo conſiſtit.xq̃⸗
tuoꝛoſtendunt illud gaudium eſſe gloꝛioſum.j.par
te ti. vj.c. v. S. iij. i.
nfra ſub p.ſc; Prelatoꝛum ſtatus. Et tercia parte
ti xix.c.primo.

aſtoꝛum eccleſiagrum vita vario 3 ceſcribitur.

Paſtoꝛum tabernacula veſcribuntur ex canticis Sa⸗
lom Kr quid ſignificant hedi ⁊c.pꝛima parte
ti.j.c.ij. S. v.
Paternitas quadruplex eſt veneranda.ſ.carnalis pᷣ⸗
ſidentialis.tempoꝛalis.ſacramentalis.j.parte titu
lo.xiiij.c.iiij.S.vj.Et ð honoꝛe eoꝛundeʒ habes ibi
dem. H. vij. 7. Viij.
Parentalis amoꝛ magnus eſt.et tanto maioꝛ quanto
ſtrictioꝛ parentela.⁊ quare.Et amoꝛ parentuʒ diu
tioꝛ eſt ꝙ filioꝛum.⁊ quare filij per plures annos dif
ferunt in amoꝛe parentum. ⁊ amoꝛ parentũ qui nõ
eſt a ſpirituſancro inducit multa mala ⁊c. pꝛina ꝑ⸗
te ti. vj.c.ij.S.ij.d.e.f.
Darentales familie que ſunt.⁊ quomodo cũ puerinõ
habentur a parentibus ſunt affectandi ⁊c. pꝛima ꝑ
te ti. vij. c. iij. S. ij. b.
Parentum pꝛimoꝛum ſuperbia in quo fnit.et eoꝛum
ſuperbia non fuit ſimpliciter grauius alijs pecca⸗
tis hominum.hoc pꝛobatur.Et ſuperbia Eue fuit
grauius peccatum triplici ratione.⁊ Ade fuit gra/
uins peccatum alia triplici ratione.ſecunda par.ti.
iij.c.j.S.iiij.p totum. H .
arentibus qũuo licet in certis caſibo filios exhereda⸗
re.ſed nõ licet liberos factos mõachos repellere ab
hereditate ⁊c.iij.pꝑ.ti.x.c iij.S.iij.b.
Parentes quomodo pꝛouidere vbent vario modo fi
lijs legitimis ab illegitimis.iij.par.tit.x.c.iij.iiij.S.
vccle tamen ⁊ ſucceſſione filioꝛum ſiue heredũ
ibidem.S.iiij.p totum.

arentes frangentes ſponſalia filioꝛum ſuoꝛum quã

penam incurrunt ᷣm canones.iij.p.tit.xvij.c.xxj.S.
v. ibi. Ticeſimuſſecundns.
rentes quomodo tripliciter ſunt honoꝛandi.ſcili/
cet reuerentiam exhibendo. obedientiam faciendo
in neceſſitatibus ſubueniendo.iiij.par.ti.v.capi.
ix.S.j.etiam.ij.
arentum dilectio deſcribitur vario modo ſupꝛa ſbᷣ
d.ſ. Dilectio.ꝑ totum. Et quarta par.ti. ſexto capi⸗
tulo.iiij.S.vij.viij.⁊.ix.
Parentes quo modo ſe habere debent in regendo ad
filios.Et ſunt tria ad que inuenes naturaliter ſunt
inclinati.qu omodo parentes ipſos regere vebẽt vt
ab igie⸗ ſibi caueant ⁊c.quarta parte titulo ſecũdo.
c. v. F. ilj.
Parentes optimi et ſancti quomodo habuerunt fili⸗
os peſſimos ⁊ econuerſo.⁊ quomodo parentes dæ fi⸗
lijs ſoliciti eſſe vebent vt bona faciant ⁊ mala caue⸗
ant.iij.par.ti.j.c.j.S.vj. .
ropter parentum obſequia vtrum ingreſſus religi
onis ſit dimittendus.⁊ ꝙdiu vebet differre illð ob⸗
ſequiũ ⁊c.iij.par.ti.xvj.c.ij.ſ.
Naterfamilias quam prudentiã vebet habere in gu⸗
bernando familiam. 7 quomodo ſe habere debʒ ad
vxoꝛem ⁊c.iiij.par.ti.ij.c.v.
Patres religionuʒ pꝛimi qui fuerunt.quomodo dicũ/
tur celi.quomodo aſſimilantur onagris.⁊ quare.ꝛ
quomodo iſti ſuo exemplo mundũ illuminauerunt
⁊c̃.iij.par.ti.xxxj.capi.x.S.iiij.
ater miſericoꝛdiaꝝ deꝰ quomodo ſuos liberat a ſex
malis mundi.j.par.ti.v.c.iiij.S.iij. J
Pater noſter in miſſa breuiter notabiliter exponit᷑.
tercia par.txi.xiij.c.v.S.v.
ater noſter quomodo concoꝛdatur cuʒ magnificat
in quo continet᷑ materia vnius quadrageſime.iiij.
par.ti.xv.c.xxx.
ontra phariſeos ypocritas inuehit dñs.vij.male
dictiones.⁊ contra illos qui ꝑ ipſos figurant᷑.ſecun
da par.ti.iiij.c.vij.S.iij.d.
artus beatiſſime virginis deſcribit᷑ ꝑ thema ſiue ꝝꝑ
modũ ſermonis.iij.par.ti.xv.c.xxxj.

P.ante. el.

Paruuloꝛum ſtatus veſcribitur qui.ſ.deſcendunt ad
lym bum.. par. ti. viij. c.j.S. iiij. .W
aſſio chꝛiſti ad memoꝛiã reuocata triplicẽ bonũ ef-
fectũ facit in aĩa.iiij. x.ti.iij.c.vij.S.iiij. .
Paſchalis agnus moꝛaliʒat᷑ cum omni ritu comeſtio-
nis ⁊c.pꝛima par.ti.xiiij.c.v.S.vij. .
aſſiones iuuenũ vnde naturaliter pꝛoueniũt.quo/
modo ab iſtis ebent retrahi ꝑ parentes ⁊c.iiij.pte
ti.ij.c.v.S.iij.b.etiã. .iiij.⁊.v. .
Paſſiões anime que ſunt.⁊ que cauſa ipſarum.pꝛima
par.xi.vj.c.ij.
aſſionis triſticia quomodo ⁊ quare eſtmoderanda.
pꝛima par.xi.vj.c.vj.S.j.b.
De paſtoꝛibo ſiue platis vide varia.j.ſub p.ſ.pꝛelatis.
7.iij par.ti.xix.c.j.quaſi ꝑ totum. Et tercia par.tit.
xxxj.c.x.S.ij.ve bonis paſtoꝛibus.

atriarche ⁊ pꝛimates quomodo ſunt maioꝛes qꝙᷓ; ar-

chiep̃ᷣi minoꝛes papa.que eſt differentia int eos.qͥ
ꝓꝛie dicunt᷑ pꝛimates.⁊ hñt quatuoꝛ pꝛiuilegia ⁊c.
uij.p.ti.xx.c.iiij. pallio ipſoꝝ vide ibidem. .ij.
Patria rchaꝑ ⁊ epiſcopoꝝ ꝓpꝛius ſacerdos quis pro/
pꝛie dicit᷑.cui confiteri poſſũt.⁊ a quibus eos abſol-
uere poſſunt ⁊c.iij.par.ti.xvij.c.ij.S.ij.
niarche et ꝓphete quomodo xpᷣm figurauerũt.qũo
dam ⁊ ceteri patriarche multũ commẽdant᷑ cũ Jo⸗
hãne baptiſta.iij.ꝑ.ti.xxxj.c.vij.
ſoatronatus que poteſtas eſt.quadru plex ius compe
tit patronis.⁊ patronus ſi laicus ẽ tebet pñtari in-
fra.iiij.menſes.ſi eccleſiaſtica perſona eſt tunc infra
ſex menſes ⁊c̃.iij.par.ti.xij.c.xij.
atronatus qũo cœbet pñtari ſi valens eſt ⁊ patronꝰ
non poteſt ſeipᷣm pñtare ⁊c̃.ibidem..j.

Juſpatronatus tranſferr in alterũ quatuoꝛ modis.

vrrum poſſit pignoꝛi obligari.ad quos ꝑtinet pa⸗
tronatus.que eoꝝ auctoꝛitas ⁊c̃.ibidem.S.ij.
Jus pñtandi vtrũ poſſit pꝛeſtari a parochianis in ec-
cleſia parochiali.⁊ plures ſunt vie a iure inuente.ꝑ
quas eccłie ꝓuidet᷑ rectoꝛe ⁊c̃.ibidem..iij.
Patroni quomodo vebent habere ſolicitã curã v ec⸗
cleſijs.quo fit pñtatio ꝑ pꝛonos.tribus modis ſper
nit᷑ patronus ponũtur deſuper alique queſtiones ⁊
nota bilia.ibidem.S.iiij.
Patronatus trãſlatio quomodo ⁊ qualiter fit.⁊ quã

rationabile.⁊ de venditione ⁊ ſucceſſionetranſfe,

rentiũ ⁊c.ibidem..v.
Patronus ecclie qualiter quis fit.⸗ quomodo qua⸗
re ⁊c.ibidem. S.vj.
Queſtiones notabiles ⁊ varia ponunt᷑ circa acquiſi⸗
tionem patronatus ⁊c.ibidem.S.vij.
Patroni ſi diſcoꝛdant ille pꝛeficiet᷑ qui pluriũ patro⸗
noꝛum voces habet.quod vlterius ad longũ œcla-
rat᷑ ⁊c.ibidem. .viij.
Juſpatronatus quare vendi vłemi non poteſt.als ſy
moniaʒ committit.quid eſt iuſpatronatus.⁊ ex pa-
tro natu competit patrono quadruplex ius ⁊c̃.ſecũ
da par.ti.j.c.v.S.xxiiij.
Paupꝑtas quo ponit᷑ inter conſilia dñi.et ponit᷑ circa
ipſam aliquoꝝ erroꝛ qui⁊ veſtruit᷑.quomodo pau⸗-
pertas in diuitijs ſit conſideranda.⁊ que ẽ bona et
que nõ ⁊c.iiij.p.ti.xij.c.iij.
Paupertatem voluntariaʒ ſectando eſt quadruplex
modus.ibidem..j.

CLirca paupertatem chꝛiſtiæ apoſtoloꝛum quomodo

fratricelli vario modo erra bant.quoꝛũ erroꝛes eti⸗
am vario modo damnant᷑ ꝑ vnam extrauagantem.
⁊a quodam oꝛdinis pᷣdicatoꝛum ad longum ⁊œcla-
rant᷑.ibidem capi.iiij.
aupertas vtrum facit eſſentialiter ad perfectioneʒ.
quomodo paupertas accipitur dupliciter.et perfe-
ctio quedam perſonalis ⁊ quedam ſtatualis.ponũ-

tur eſuherſer concluſiones.que⁊ eclaranturibi/
dem. §. xij. H
Vtrum habere aliquid in cõi diminuat de ꝑfectione.
ponunt᷑ veſuꝑ tres concluſiones.ibidem..xiij.
M habere aliqua in cõmuni nõ diminuat ſtatũ pfe/
ctionis ꝓbatur.ponunt᷑ leſuꝑ alique concluſiones
quue ⁊ notabiliter veclarant᷑ ibidem.S.xiiij.
habere aliqua in communi nõ diminuat de perfe⸗
ctione ſtatus pꝛelatoꝛum. pꝛobatur multipliciter
ibidem. 5. xv.
trum chꝛiſtus ⁊ apoſtoli habuerunt aliqua in com
muni.ponuntur deſuper ſex concluſiones.que ⁊ va/
rio modo væclarãtur. ibidem. S. xvj.
chꝛiſtus ab initio habuit wminiũ omniũ reꝝ pꝛo
bat᷑ vario mõ ⁊ ad longũ.ibidẽ.s.xvij.
habuit wmiuiũ acquiſitum quarundam rerum ꝓ
batur vario modo.ibidem.S.xviij.

xpᷣus habuit wvminiũ acquiſitũ aliquaꝝ reꝝx exw-
no alterius.ꝓbat᷑ vario modo.ibidem.S.xix.
apoſtoli emiſerunt votum paupertatis pꝛobatur
multipliciter. ibidem. S. xx.
apoſtoli habuerunt aliqua in communi qᷓtum ad
ius ⁊ miniũ ꝓbatur multipliciter.ibidem.S.xxj.
apoſtoli poſt reſurrectionẽ ⁊ aſcenſionẽ chꝛiſti ba
buerunt aliqua in communi. pꝛobatur contra iſtaʒ
concluſionem vario modo.ibidem.S.xxij.⁊ per om
nes ſequentes.ꝭ.
auperibus quibus datur iudiciaria poteſtas ſedẽ⸗
di cum chꝛiſto in iudicio ⁊c. quarta par.ti.xiiij.c.xj.
§. vj.in medio ⁊ ante. .
Paupertatis gradus qui ſunt.quarta par.ti.xv.capi.
Paupꝑtas ſpiritꝰ poteſt ſumi ⁊ exponi tripliciter. ⁊ ho
rum eſt regnũ celoꝝ.pꝛimo ꝑ verã humilitatẽ.ſecũ/
ꝓ inoꝛdina ti affectus remotionẽ.tercio totaleʒ
mundi a bdicationẽ.iiij. p.ti.vij.c.vj.S.j.
Pauꝑ ſuꝑbus eſt.viij.abuſio inter duodecim abuſio/
nes diuerſoꝝu. j. par.ti. v. c. ij. S. viij. l.
Pauꝑtas nõ cauſat pfectioneʒ religionis.quomodo
pauꝑtas dicitur inſtrum entũ religionis.⁊ quũo tri⸗
bus gradibo religionis competit rriplex gradꝰpau⸗
ꝑtatis.iij. p.ti.xvj.c.j.S.iij.b.c.pꝓ totum.
aupertas in religione quomodo eſt ſeruanda ſine ꝓ
pꝛietate.qualiter circa ipſaʒ peccatur.quid dicitur
pꝛopꝛium. habere pꝛopꝛium eſt moꝛtale.⁊ pꝛelatus
nõ poteſt hoc diſpenſare ⁊c.tercia ꝑte titulo.xvj.c.
primo. §. xj.
auꝑibus quomodo ⁊ qualiter ſubueniendum ſit ꝑ
elemoſynam ⁊ ꝑ alia opera miſericoꝛdie.ſecunda ꝑ-
te ti.j.c.xxiiij.S.j.ij.⁊.iij.
Paupꝑpibus non eſt danda elemoſyna pꝛo oꝛatione ab
eis facienda tanꝙᷓ ex hoc quis intendat emere oꝛa⸗
tionem eoꝛum. ſed ꝑ beneficium gratuitum. ſecũda
par. ti.j. c. v. S. xvij. Kc.
Pauꝑibus quomodo vominus eſt ſolicitus ad ꝓuidẽ
dum.quomodo ipᷣe chꝛiſtus rex regum paup fuit.et
illam oſtendit verbis ⁊ factis.vñ dicit᷑ pauꝑ.⁊ vnde
dicit᷑ mendicus ⁊c̃.iij.ꝑ.ti.xj.c.j.

1.
Peccata moꝛtalia quomo

v aſſimilãtur aliquibus beſtijs.j.par.ti.j.c.j..iij.
poſt medium. .
eccata commiſſa quomodo homo reſpicere debet. 2
c ip̃is ſatiſfacere.j.p.ti.iij.c.vij.S.v.
eccatũ quomodo facit voluntatẽ homĩs duramvt
lapis.j.p.ti.iiij.cxiij.S.ij.bS.
Be peccatis admiſſis ⁊ commiſſis ⁊ ð omm verbo oci⸗
oſo quomodo ipᷣis reddemus væo rationẽ ĩ nouiſ-⸗
ſimo.j.p.ti.v.c.ij.S.iiij.g.
Peccatũ quid eſt ⁊ cauſa peccati põt eẽ trip lex.ſeʒ in-

*
ee
s

P. ante. E.

terioꝛ. exterioꝛ ⁊ inferioꝛ ⁊c.j.par.ti.vj.cj.
eccati actu quomõ ẽ triplex ignoꝛãtia.ibidem.S.j.
Peccatũ ex malicia dẽ peccatũ quod quis facit quaſi
ſciẽter malũ eligẽs.qũo aliquo mõ ibi ẽ ignoꝛãtia
qn qͥ vr pec care ex paſſiõe.⁊ pctm ex malicia ẽ gra⸗
uius alio peccato triplici rõne.ibidem.S.j.
eccatũ ex infirmitate vłpaſſione dꝛ ex ſilitudine in-

firmitatis coꝛꝑal.quũo paſſio impedit rõeʒ.⁊ paſſio

ĩpedit ↄſideratõʒ eribt wi⸗ em. F. ij.
In peccato ꝙ gandiũ ſi
quod gaudium oſtendũt eſſe inſanum quatuoꝛ. pꝛi
ma par.ti.vj.c.v.S.iij.c.
Peccati cauſa non eſt deus neq; directe neq; indirecte
t ꝙ eus dicitur excecare vł obourare duo impoꝛ
tat.⁊ tripłr a liquid poteſt eſſe cauſa peccati.j.parte
ti. vj.c.xij.
eccatũ vnuʒ contingit eſſe can ſam a lterius ſᷣm.iiij.
genera cauſaꝝ.j.par.ti.vj.c.xiij.ꝭ.vij.
Peccatuʒ quomõ vario mõ diffinit᷑ ᷣm wctoꝛes.qũo
peccatũ vario mõ conſiderat᷑.⁊ que ſunt cauſe pꝛin-
cipales peccati.j.par.ti. vij.ct.ſ.
eccata ſex modis diſtinguuntur abinuicem. ſcilicet
ex parte reatus.ex parte gradus.ex parte reſpectus
ex parte nominis.ex parte oꝛiginis.⁊ ex parte radi⸗
cis.ibidẽ.c.ij.p totum.
eatus quid eſt. adquas penas obligat peccatũ moꝛ
tale.veniale ⁊ oꝛigiale.⁊ peccatũ moꝛtale ſiue actu
ale ſiue veniale aliquãdo tranſit actu. ſed remanet
reatus. I.par.ti.vij.c.ij. b. c.
Peccata quo diuidunt᷑ ĩ pctm̃ cogitatõis locutõis 2
oꝑationis.⁊ aliqñ addit᷑ pctm̃ còſuetudinis.et ſunt
tria genera peccatoꝝ. ⁊. viij. gradus pcfi. ⁊ qũo pec⸗
catũ diuidit᷑ ̃m gradus ⁊c.ibidẽ.S.j.
Peccare qũo homo dicit᷑ in deum.ĩ ꝓximũ.2 in ſeipᷣm.
⁊c̃.ibidem. .ij.
Peccatum quomodo dinidit᷑ in velictum commiſſis⸗

nis. omifſionis tranſgreſſiõis.quare pꝛius ẽ omiſ
ſio ꝙᷓ commiſſio. vtrum in quolibet peccato ſit ali-/
quis actus ⁊c.ibidem.s.iij.
eccatoꝛum ſunt quinq; radices.quare dicunturra⸗
dDices.⁊ paſſio que eſt radix peccati quomodo diſti⸗
guitur.ibidem.S.iii.
Peccata pꝛincipalia ⁊ capitalia ſunt ſeptem ex quib
alia omnia oriunt᷑.quare dicunt᷑ capitalia⸗ vnde ꝓ
cedunt ⁊c̃.ibidẽ. .v.
eccata moꝛtalia ſiue capitalia quomodo fighrãtur
in ſeptem gentibus que habitabant in terra ꝓmiſſi
onis.que eſt iſta terra.contra que chꝛiſtus tria bo-
na homii fecit.que ſunt iſte gentes nomine. quibo
pctis aſſimilant᷑ibidem.S.vj.
Peccatimoꝛtalis nocumenta ſunt xxiij. que cum ma
gna mala ſunt.quomodo cogit᷑ peccatoꝛ cũ multi
pliciter oꝛare ⁊c. ibidem.c.ii.
Pcx᷑i cogitatio quo fit ꝓpter quatuoꝛ cauſas.ſ. vel ad
cognoſcendũ. cauendu. velectandũ 7 ꝑppetrandũ. j.
par.ti.ij.c.viij.S.iiij.e.p totum.

Peccatũ oꝛiginale quideſt

ſin Auguſtinũ.⁊ quid ᷣm beatum Thomam. qᷣd
eſt mãliter peccatũ oꝛiginale ⁊ qᷓre ⁊c.j P.ti.viij.c.j.
eccatum oꝛiginale eſt vnũ in eſſentia. ſed multiplex
in Keceu. guomgd⸗ inficit plures potẽtias anime
participat᷑ equalit᷑ cũ oĩbo ⁊c.ibidẽ. S.j.

eccati oꝛiginał pena q̃ ẽ ꝙtũ ad animã.ibidẽ.S.ij.
Pcetm̃ oꝛiginale nunc tollit᷑ ꝑ baptiſmũ in nouo teſta⸗
mẽto. in veteri autẽ ꝑ fidem aronr et aliqua ve
circumciſione iudeoꝛum. ibidem. 5. iij.
tatus pueroꝝ vſcendentiũ ad lymbuʒ qui nõ ſunt
urgati ab oꝛiginali. eoꝛum ſtatus veſc ribitur cDoum
duplida lymbo.ihidẽ. . uij. H

t pꝛobatur ex ſacra ſcriptura

Beata virgo vtꝝ concepts ſit in peccato oꝛiginali we
ſuꝑ vide ibidem.c.ij.⁊.iij.p totum.

Heccatum actuale dicitur

moꝛtale ex eo ꝙ pꝛiuat aĩam vei inbhabitatõe ꝑ graz
exqua aĩa viuit ſpũaliter.⁊ d ipᷣa quinq; ſunt vidẽ
da.j.par.ti.ix.c.j.
pimio ſtoycoꝛum circa peccata que fuit.⁊ que⸗ dua
ta ſit grauitas peccati moꝛtalis.quando circũſtan
tie aggrauant peccata. Et ponit᷑ duplex opinio de
ircumſtantijs. quomodo peccatũ vnũ ẽ grauius
altero. ibidem.S. j.⁊.ij.
ota. xvj. regulas vniuerſales ad cognoſcendum vbi
valent. ibidem. S. iij. .
Peccati moꝛtalis nocumentum quid eſt.⁊ bonuʒ na-
ture humane poteſt dici triplicit᷑. quatuoꝛ ſũt ani/
me potentie.quomodo peccatum dicit maculam in

anima.⁊ quare iſta macu la manetĩ anima etiã trã⸗

ſeunte actu pctĩ. ibidem.cſj. .
Peccata moꝛtalia enumerant᷑ ꝑ oꝛdinẽ ⁊ quibus in fi
gura figura bãtur.ij.p.in ꝓlogo.

Peccata moꝛtalia qnõ ſunt ſeptem capita draconnʒ.

quibus parat᷑ ve damnationis. ibidem.
Peccatũ moꝛtale commiſſum in die feſto multo gra⸗

.

uilus eſt qᷓa lio die pꝛobatu r.ij.par.ti.ix.c.vij.S.ter⸗
cio poſt pꝛincipiũ.
Peccatum moꝛtale cognoſcitur a veniali ꝑ quinq; re
gulas.iij.par.ri.xvij.c.xviij.
Peccati moꝛtalis ſunt tres dꝛũtie tanꝙᷓ tres moꝛtes
que dvenotant᷑ ꝑ tres terminos.i.abire ſtare ⁊ ſedere
⁊c.ij.p.ti.iij.c.ix.circa medium.
Peccata moꝛtalia quomode aſſimilãtur ſeptem vijs
Ziſterlimis Prima parte titulo quinto capitło.iij.
pꝛim.
Peccata capita lia aſſimilãtur ſepteʒ Nmonibus.iij.
p. ti. xviij.c.v. S.iij.circa mediũ.

Peccatum veniale vnde di

citur. Et aliquid poteſt eſſe veniale tnipliciter ⁊ j.

E.Ci. x.... J
Peccatum veniale committi nõ potuit in ſtatu inno⸗
centie ut communiter ponit᷑ ve quibus ſit intelligẽ
dum.⁊ impoſſibile eſt ꝙ beccarunn veniale ſit in ali
quo cũ oꝛiginali ſolo abſq; moꝛtali quare. pꝛima
par.ti.x.c.j.S.j.

eccatoꝛuʒ pꝛimi motus qui ſunt in ſenſualitate ſũüt

venialia.⁊ quomodo in homine eſt triplex appeti⸗
tus.quomodo ali
onis ⁊c̃.ibidẽ.S.. .
Neccatũ veniale ſi effici poſſit moꝛtale.qꝙ veniale fie⸗

ri põt moꝛtale triptr poteſt intelligi.⁊ actus pecca⸗

ti duplr ad aliquid diſponit. veniale nõ poteſt fie-
rni moꝛtale niſi ꝑ accidens ⁊c.ibidem.S.iij.
Peccati veniałeffectꝰſiue nocumẽtũ ẽmultiplex.qũo
peccatum veniale dimittit᷑.⁊ contritio requirit᷑ ad
remiſſionẽ venialis. contritio põt accipi trnipliciter
7 quando tunc dimittit᷑ ibidem.S.nuj.
Peccata venialia dimittunt᷑ octo modis. verſus.Cõ⸗
fiteoꝛ.tundo. aſpergoꝛ. conteroꝛ.oꝛo. Signo. edo po
no.p hec venialia a0 5 quomõ plus per illos
modos ꝙᷓ alios.ibidẽ.S.v.

Peccatum cõtra naturam

eſt tercia ſpecies luxurie.⁊ grauiſſimũ ſuꝑ omnẽ lu⸗
mriam t viuiditur in quatuoꝛ.ſ.in molliciem.ſo
vmiiã. innaturalẽ ⁊ beſtialẽ. que pluribb modis cõ-

tingere pñt.Et qð illoꝝ grauius altero eſt.ij. . tit.

v.c.iiij. l
MOccaſio culpe abhomĩate contra naturã quomõ in⸗

ſunt peccata moꝛtalia vel nõ. Ad quid tales regule

quãdo preueniunt iudicium rati-

.ante. E.

terpꝛetat᷑ ꝑ illnd nomen iabin ⁊c. et poſt ꝑ multa ex
empla ? auctoꝛitates.ibidem.5.j. —.
Seccatoꝛum talium grauitas et abhomiatio maxi/
ma quomodo compꝛehenditur in quinq; que ꝑ oꝛ/
dinem enumerantur. quare vocatur contra natu
ram.ibidem. S. ij.
Jeprẽ notant᷑ que aggrauãt culpã illã. ibidẽ. 5.iij.in
ca. v. vj. vij.⁊.viij.agit᷑ e inceſtu.ſtupꝛo.ſacrilegio ⁊
raptu deſuper vide in lr̃is ſibi aptatis.
eccatũ contra naturam quomodo vario modo agi⸗
tur iĩ matrimonio.⁊ quantum peccatum ⁊c.tercia ꝑ
te ti.pꝛimo.c.xx.S.iil.
Peccatũ contra naturã faciens quaʒ penam incurrit
fm canones.iij. par.ti.xvij.c.xxj. S.v.ibi. Cercius.

eccata clamantia in celũ

ſunt homicidiũ. ſodomia. oppꝛeſſio pauperum.ij.
par. ti. vij. c.iij.S.ij.infra pꝛincipium.

eccatũ i ſpiritumſanctuʒ
cſcribirur vario modo ſupꝛa ſub litera b. ſcʒ blaſ⸗
phemia.Et.ij.par.ti.viij.⁊.ix.ꝑ totum.
eccati ſtatus quomodo dicitur mare pꝛopter inqui
etitudinem.⁊ quare pꝛofundum.et quando dicitur
peccatũ in ſpm̃ſanctũ.quomodo homo p timoꝛẽ ab
illo ſe vebet auertere ⁊c.ibidem.c.viij.S.j.
Peccata noſtra varia quomodo ſuntmundanda ad
modum purificationis iudeoꝛum.quia purgatõ iun
coꝝ ſignificat purgationem noſtroꝛum peccatoꝛũ
pꝛima par.ti.xiiij.c.v.S.viij.ꝑ totum.
deccatum non dimittitur niſi reſtituatur ablatum.
ſt vna væ regulis iuris.q̃ ⁊ veclaratur pꝛima par⸗
te ti.xx.c.vnico ſub p.ſ.peccatum.
Peccati venia nõ datur niſi coꝛrecto. Eſt vna regu⸗
lis iuris que ⁊ veclarat᷑ ibidem ſub p.ſ.peccati.
Peccatum quodlibet quomodo excecat mentẽ ⁊ que-
modo homo ꝑ peccatuʒ fit ſimilis beſtijs.⁊ quomõ
peccatum fit ſeruus dyaboli.et eſt in ipſius pote⸗
ſtate.ij.par. in pꝛologo.b. c.d.
Peccati vefenſio eſt octauus gradus ſuperbie.⁊ ĩ qui⸗
bus hominibus magis reꝑitur iſta vefenſio. ſecun⸗
da par.ti.iij.c.iij.S.xj.
Seccandi libertas eſt vndecimus gradus ſuperbie.et
in quo conſiſtit.ibidem..xiiij.
Peccãdi conſuetudo eſt.xij.gradus ſuꝑbie.⁊ quare et
quomodo eſt ꝑiculoſa.ibidem.S.xv.
Peccata dimiſſa quomodo redeunt pꝛopter ingrati-
tudinem.⁊ quomodo dicuntur redire ⁊c.ij.par.tit.
iij. ca. ix.S.uij.
eccati impedimenta duo ſunt que hominẽ retrahe⸗
re poſſunt.ij. par.ti.viij.c.viij.ꝭ.j.d.ptotum.
Peccati duricia vel obſtinatio quomodo eſtmultum
periculoſa. ⁊ multa ſunt inducentia ad cauendum
hanc duriciam.ij.par.ti.viij.c.ix.
Peccata ſiue vicia mino ꝝ ſiue pꝛincipum veſcribũ
tur vario modo.iij.par.ti.iij.c.iiij.
Peccat religioſus grauius ĩ eodẽ genere peccati moꝛ⸗
talis vł venialis quod committitur ꝙᷓ laicus tripli
ci ratione.⁊ quare citius reſurgit.iij.parte ti.xvj.c.
j.S.viij.circa finem.
Deccatuʒ quomodo diuiditur in peccatũ coꝛdis. oꝛis
7 operis.⁊ quomodo inter ſe differunt.tercia parte
ti.xvij.c.xvij. .vj.
Peccata dimiſſa a deo quomodo nunqꝙᷓ redeunt ꝑ cul-
pam Kqnenten.nce quo ad pena m.tercia par.titu.
xxix.c.j. .iij.
Peccatoꝛ reſurgere nõ põt ſine vei gratia.pꝛobat᷑.iiij.
par.ti.ix.c.v.S.j.
Peccato ꝙ nemo poteſt reſiſtere ſine dei gratia ꝓba⸗
turad longum. ibidem. S. ii,j.

SPeccata ſiue vicia mu

Peccatũ qũo timendũ ſit ⁊ vitandũ ꝓpter feptem ma

la que peccatũ facit ſiue inducit.⁊ ꝙ deo peccatũ di-
ſplicet patet ex ſeptẽ.iiij.par.ti.xiiij.c.vj. .j.
Peccatũ quomodo inducit homim ſeptem nocumen
ta ideo timendũ.ibidẽ.S.ij.iij.iiij.v.vj.vij.⁊.viij.
Peccatoꝛum noſtroꝛum ⁊o reddemus rationẽ in no
uiſſimo.iiij.par.ti.xiiij.c.ix.S.vj.
Heccata moꝛtalia ⁊ venialis quomodo poſſunt pur
gari in breſentiiſ perri uderèif.
ieruʒ deſcribunt᷑ in genere ᷣm
oꝛdinẽ alphabeti adapta.iij.par.ti.j.c.xxv.
Peccata quomodo multiplicantur ꝑ amoꝛem ſuipſi9
us.ij.par.ti.v.c.xiij..iij.
eccatoꝛum abſolutio quomodo requirit contritio⸗
nem ⁊c.iij.par.ti.xiiij.c.xviij.
eccatum moꝛtale commiſſum in die feſto multogra
mnius eſt ꝙᷓ als ⁊c.ij.par.ti ix.c.vij.ꝭ.iij.
eccatoꝛ aſſimilatur moꝛtno pꝛopter tria ſq; pꝛopter
conſimilẽ defectum. pꝛopter ſimilem effectũ. ⁊ pꝛo/
pter conſimilẽ aſpectum.j.par.xi.v.c.j. .xij.c.
eccatoꝛ quomodo aſſimilatur pincerne pharaonis
et quid ⁊eſuper ſignificant tres pꝛopagines.pꝛima
par . ti. v. c.ij. S. ix.i. k.
Peccatoꝛ vecedens cum peccato moꝛta li.oſtenditur
ſex rationibus ipſum iuſtiſſime damnatũ.pꝛima ꝑ⸗
te ti.v.c.iij.S.ij.b.ꝑ totum.
Peccantibus eſt neceſſarius ⁊ vtilis timoꝛ cei et qua-
re.pꝛima par.ti.vj.c.x. .v.b.
Pctoz vexat᷑⁊ vtrimẽtũ patit᷑ ĩ bonis ſpũaliboq ſũt
ĩ triplici drñtia.j.ꝑ.ti.vij.c.iij.S.iij.in principio.
Peccatoꝛ quomodo veyatur in anime ſeꝑatione a coꝛ
poꝛe ⁊ refrigeriũ habere nõ poteſt ſed magis angu⸗
ſtias.⁊ ex triplici ratione.ibidem.S.iiij.
Peccatoꝛ ꝓpter moꝛtale a deo qũo punit᷑ non ſolum
in pñti ſed etiaʒ in futuro.⁊ hec pena eſt alhiquo mo
w finita.⁊ aliquo modo infinita.j.par.ti.ix.c.iij.
eccateꝛ quanto magis expectarur ad penitentiaʒ et
nõ reuertit᷑ tanto durius punitur.pꝛobatur varijs
auctoꝛitatibus.ibidem.c.iij.S.iiij.e.
efleat peccatoꝛ qui offendens in vno factus eſt om/
niũ reus. ſt vna de regulis iuris.que ⁊ veclaratur
j.par.ti.xx.c.vnico.ſub d.ſ.defleat.
Peccatoꝛ quomodo in ſe habet triplicem defectũ quẽ
non conſiderat ipᷣe.ij.par.ti.v.c.xj.S.j.
Peccatoꝛes quomodo veclinant m omnes caſus vxæ-
clinãdi.ſ.ntõ.gtõ.datiuo ⁊c.ij.par.ti.ix.c.iiij. .j.e.
Peccatoꝛ qũo penaʒ meret᷑ ꝓ peccato moꝛtali.⁊ quo/
modo us recipit contritionẽ ⁊c.⁊ qũo ab illis ab⸗
ſoluit᷑ cc.iij.p.ti.xvij.c.xxj.S.iiij.poſt mediiũ.
Pctõꝛes vtꝝ habent pꝛudentiã.iiij.par.ti.ij.c.j.S.iij.
Peccatoꝛes qũo habere poſſunt tres fructus patiẽtie
ſcʒ ꝑ intellectus excecati illuminationẽ.ꝑ volunta-
tis depꝛauate purgationẽ.⁊ ꝑ concupiſcẽtie refrens
tionẽ. iiij. par. ti. iij. c.vij.S.xviij.poſt principiiũ.
Pctõꝛes quomodo diligẽdi ſunt ex charitate.⁊ que in
ipᷣis odire ebemus.iiij.p.ti.vj.c.iiij.c.
Peccatoꝛ quomodo oſtẽditur eſſe fatuus ex via.ex eu
ra.ex mẽſa.ex wmo ſua.ex pugna.ex gloꝛia.⁊ ex ope⸗
re. iiij.par.ti.xiiij.c.vj.S.vj.bd.
Peccatoꝛ quomodo ſpoliatur ſpiritualiter ſepteʒ bo⸗
nis a dyabolo que figurantur ꝑ oꝛnamenta templi
ibidem.S.vij. b. .
eccatoꝛ quanto magis expectatur ad veniam et nõᷣ

reuertitur tanto durius punietur.pꝛima par.ti.no
no. c.iij.S.iiij... ðDU .
ſpecunia ſymoniace recepta ꝓ oꝛdine dato vel ꝓbñfi⸗
cio.velꝓ ſepultura.vel ꝓ ingreſſu religiõis.quid cũ
ipᷣa pecunia fieri ebetu crv... vi. onqj... ,.
ecunia poteſt dari vel recipi pꝛo ſpiritualire vł cir⸗
ca ſpiritualis ⁊ ſine ſymonia quinq; modis.ſecũda

P. ante. E.

par. ti. j.c. iiij. 5. ij b. p totum. etiam. §. j.

Necunia ene vti quomodo hoc eſt actus liberalita/

tis.et duplex eſt vſus pecunie.quare pecunia cadit
ſub ratione vtilium.⁊ que pertinent ad iſtam libe⸗
ralitatem.iiij.par.ti.v.c.xvij..j.
Pecunie liberalitatis vide varia ſub litera l.ſ.libera
litas.Et ibidem.c.xvij.per totum.Et vide etiã ſu/
pꝛa ſub d. de diuitibus ⁊c.
Pecunia licite poteſt recipi a ſcholaribus pꝛobatur.
ij.par.ti.j.c.v.S.xvij.f.g.
ecuniales redditus vtrũ licet hereditarie emere ad
vitam ⁊c.ij.par.ti.j.c.viij.S.xv.⁊.xvj.
Pecunias habentes communitatuʒ vt reddituarij ſi
ue camerarij.quomodo pſiaiquende fraudẽ com
mittunt.⁊ quomodo ⁊ quando licite exigere poſſũt
ſalarium ſuum.ij.par.ti.j.c.xvij.S.vij.c. .
Pedagia qui habent imponere.⁊ qui non niſi auctoꝛi
tate ſuperioꝛis.que interdicuntur.⁊ vtrum pedagi-
unm pꝛohibitum recipiens ſit excommunicatus.iij.
par.ti.xij.c.iiij.⁊.S.j.g. “
Dedagia iniuſte ⁊ ſine cauſa imponentes ⁊ recipiẽtes
rapinam committunt.⁊ religioſi ⁊ eccleſiaſticinon
tenent᷑ ad ipᷣa.pꝛobatur.ij.par.ti.j.c.xij.S.vj.
Pedagioꝛum ⁊ thelonioꝛuʒ vocabula veſcribuntur
ibidem.c.xiij.S.vj.⁊ vltra.
Pellifices ſiue pelliparij quomodo aliquando male
exercent ipſoꝛum officiũ.iij.par.ti.viij.c.iiij.S.iiij.i.
Penitentie vebent eſſe tres conditiones vt quis ĩ vi
bonitate iuſtificet᷑.j.par.ti.xiij.c.ij.S.vij.i..
Penitentibus quomodo vtilis eſt timoꝛ vi.⁊ que bo-
na ipᷣis adducit.j.par.ti.vj.c.x.S.v.c.
Denitens quilibet quomõ ſe pꝛeparare debet ad moꝛ
tem. quomodo facere vebet confeſſionẽ. quomodo
ſatiſfactionem.et que ſacerdos aliquando ab ipſis
bet querere ⁊c̃.tercia parte titulo decimo capitu
lo.ij.ꝑ totum.
Penitentia quomodo eſt ſacramentum. quomodo ẽ
res ⁊ ſacramentum.⁊ quo modo eſt tm̃ res.tercia ꝑ⸗
te ti.xiuiij.c.xvij.
Penitentie actus quomodo reuiuificat opera moꝛti/
ficata ꝑ peccatum.ponuntur ⁊æſuper alique queſti
ones.que? declarãtur.quomodo quis reſurgere de
betr p penitentiam a peccato moꝛtali.ibidem..j.
Penitentia quomodo diffinitur m Gꝛegoꝛiũ 7 am⸗
bꝛoſium ⁊c.iij par.ti.xiiij.c.xvij.S.ij.
Penitẽtie fructus ſiue effectus quis eſt.quomodo pe⸗
nitentia velet omnẽ culpam actualem. moꝛtalem ⁊
venialem. Et quando vnum peccatum dimittitur
ſine alio.ibidem.S.iij.
Penitentie impedimenta que ſunt.que impedimen/
ta interioꝛa penitentie.⁊ deſperationeʒ venie indu-
cunt tria.⁊ dantur tria remedia contra illa ⁊c̃.ibi⸗
dem. §. ilij. 7.v.
enitentia quomodo habere debet tria rer parti
um. ſcilicet partis potentialis.eſſentialis ⁊ integra
lis.ibidem.S.vj.
e penitentie partibus integralibus.ſ.contritiõe.cõ
feſſione ⁊ ſatiſfactione vide ſub c.⁊.s.
Penitentiam ſiue ſatiſfactionem impoſitam poſt ab-
ſolutionem debitam factaʒ in peccato moꝛtali vtꝝ
in toto vłin parte tenetur homo iterare.iij.parte ti
tulo.xiiij.c.xx.ꝑ totum.
Penitentiam imponendo qualiter ibi ſe habeat con⸗
feſſoꝛ.ne auctoꝛitas eccleſie vileſcat.et ne poteſtas
clauium contemnatur.pꝛo peccato occulto non væ-
bet imponi penitentia manifeſta.⁊ pꝛius debet iniũ
gere penitentiaʒ ꝙᷓ facere abſolutionem. ibidem.S.
pꝛimo.
Kenitentim vel ſatiſfactionẽ impoſitam in moꝛtali
factam in toto vel in parte tenet᷑ homo iterare.vtxꝑ

valet in foꝛo eccłie militãtis.v quomedo pꝑ contriti
onem abſoluit᷑ quis a peccatis ⁊c̃.tercia parte titu.
xvij.ᷣc.xxj.S.quart
Pnie effectus miniſter ẽ ſacerdos.quomo eſt remiſſio
peccati actualis ⁊c.iij.par.ti.xxij.c.ij.S.iij.d.
nĩa ſolennis quomodo inducit irregularitatem. et
quare.⁊ pꝛo quo crimine imponitur talis peniten⸗
tia.iij.par.ti.xxviij.c.vj.S.j.
Penitens vtrum magis vebet eſſe veo gratus qᷓ; inno⸗
cens.iiij.par.ti.v.c.xij.infra medium.

K Pemitetia quomodo non ſoluʒ eſt ſacramentũ ſed eti⸗/

am virtus.quomodo ipa diffinit᷑.ꝙ virtus ſpecialis
ſit ꝓbat᷑.quo ipᷣa ꝑtinet ad iuſticiam vindicatiuaʒ
⁊c.llij.par.ti.v.c.xiiij.S.j.ij.⁊.iij.
Pnie virtutes ſiue vtilitates ſunt virtutum reſtitutõ
menitoꝝ reſtauratio. peccatoꝛũ emundatio. anime
reuocatio.tribulationum euitatio.bonoꝝ ecclie ꝑ/
ticipatio. pᷣmioꝝ pᷣparatio.ibidem.S.iiij.
Pnie excellentia quomodo nõ ſolũ patet ex multipli⸗/
cifructu.ſed ⁊ pꝛincipalit᷑ ex trib.ſ.quia ẽ in pꝛinci⸗
pali potẽtia.qꝛ eſt nobis vniuerſalis.⁊ qᷣa omniũ x
tutũ pꝛima ⁊c.ibidem.S.v.
enitẽs ⁊ qͥlibet electꝰ qũo hẽat moueri int᷑ timoꝛẽ ⁊
ſpem vt nec pᷣſumat nec veſperat.ibidẽ.ꝭ.vj.
Penitentiũ nuptie que ſunt.⁊ quid ſignificant ſepteʒ
idrie in iſtis nuptus.iiij.par.ti.xv.c.xxxix.
Pꝛo pnia ſiue confeſſione quomodo mihil debet exigi.
ij.par.ti.j.c.u.S.xvj... .B
Pma virtualis qũo aſſimilat᷑ naui.que exigunt᷑ adve
rã pniam.ij.par.ti.ij.c.j.S.xxv.

enitẽtis homĩs foꝛtitudo qũo pꝛouenit ex quatuoꝛ

ij.par.ti.ix.c.xv.S.iij.circa mediũ.
nĩam infructuoſam quãdo confitens facit de pecca
tis confeſſis.⁊ vtrũ talis tenet᷑ iterare pnĩam vł cõ
feſſionẽ.ij.par.ti.ix.c.viij.S.iiij.
PDenitente vel confitentẽ qñ non intelligit confeſſoꝛ.
quid tunc facere dʒ.iij.par.ti.xvij.c.xv.
Pniarij in curnia romana quam auctoꝛitatẽ abſoluen
di habent.iij.par.ti.xvij.c.xiiij. .
Pniĩales canones quiſunt.x ſunt numero.xlvj.⁊ ꝑ oꝛ/
dinẽ veclarãt᷑.iij.p.ti.xvij.c.xxj.S.v.
Pena ſpũalis quomodo ẽ infligẽda ꝑ diſtinctõnem.ſ.
an imponit᷑ a canone.an imponit᷑ ab homiĩe.hoc e-
clarat᷑.j.par.ti.iiij.xiiij.S.ij.g.h.
Penaꝝ benignioꝛ eſt interpꝛetatio facienda.Eſt vna
ũ regulis iuris que ⁊ declarat᷑.j.par.ti.xx.ca.vnico
ſub i.l.ĩ penis. .
Pena ꝓ crimie exterius commiſſo ẽ tminata a iure.
qũuo illa ſubdiſtinguũt᷑.j.p.ti.iiij.ca.xiiij.S.iiij.b.
NRena grauis infligi᷑ homini.nõ ſolum ꝓpter grauita
tẽ culpe.ſed etiã ꝓpter alias cãs.Et circa q̃ntitatẽ
pct᷑i quadruplex gradus ẽ attẽdendus ⁊c.j.par.ti.
xuiij.c.vj. S.iij.g.h.i.
Pena em̃ quã meret᷑ peccatoꝛ ꝓ peccato moꝛtali q̃ eſt.
7 quo veus recipit contritionẽ ⁊c.⁊ qũo abſoluit᷑a
pct᷑is ⁊c̃.iij.par.ti.xvij.c.xxj.S.uij.
penequare ⁊ quomodo homini infligunt᷑ a veo pro/
pter pct᷑a.iij.par.ti.xxix.c.).
enas infert eus homini in pñti vita quinq; de cau
ſis. ibidem. S. j. M
Penam patit᷑ quis a deo in pᷣſenti vita non ſolum pꝛo
culpa ſua.ſed etiam pꝛo a liena ex triplici rõne.⁊ q̃⸗
re⁊ quomodo homo ſuſtinere dʒ iſta patiẽt᷑iij.par.
ti.xxix. c.j.S. ij. —
Peccata dimiſſa a veo quomodo nunqꝙ; redeunt per
sn ſequenteʒ nec quo ad penam.iij. par.ti xxix.
ca.j. .iij.
ena nunꝙᷓ infert᷑ p culpa mentali tm̃. in foꝛo huma⸗
no ſiue ſcłari ſiue ecchiaſtico.Et culpa exterioꝛ quo

H variat᷑ quadrupłr ⁊c.ibidem.S.iiij.

P. ante. E.

Pena ſpũalis que infligitur hominiĩ foꝛo eccleſiaſti/
co eſt quadruplex.ibidem. ß.9.
ene coꝛpoꝛales que infliguntur homini in foꝛo hu⸗
mano ſunt multiplices.ibidem..vj.
ena ublantſeco⸗Poꝛalie quomodo infertur homi⸗-
ni in foꝛo eccleſiaſtico ⁊ ſeculari.⁊ quare.et pꝛopter
que ⁊c.ibidem..ſeptimo.
ene et culpe hom inis excuſationes ſunt ſeptem. t
poſtꝙᷓ ſemel punitus eſt non vebet amplius puniri
⁊c̃.ibidem.S.octauo.
Penis multipliciba qũo viſitat eus in pñti ⁊ in pur⸗
gatoꝛio.⁊ peccata puniuntur trip liciter. quomo⸗
v punit ſcientes.ibidem..c.ij.
enarum conſideratio quas mũdani ſuſtinẽt ꝓ pec/
catis adimplẽdis vel tpalibus quõ eſt remediũno
ſtre patĩe.iiij.par.ti.iij.c.vij.S.xviij. .
Pene infernales veſcribũtur ſupꝛa ſub litera i.ſ.infer-
nus.⁊ ſub litera d.ſ.Gamnatoꝛum. . . G
ene tres ſunt mulieri inflicte ex parte coꝛpoꝛis.ſecũ
da parte titulo.iij.c.j..ix. S
ercuſſio duplex pꝛohibetur clericis.epiſcopus non
ebet aliquem ꝑ ſe verberare ſed ꝑ alium. quando
quis meruit.qũo vario mõ debet coꝛrigere ſbᷣditos
⁊c.iij.par.ti.xiij.c.iij.S.ix. “
Percutiens clericum vel religioſum quomodo ⁊ quã
v incurrit canonem.tercia parte titulo.xxiiij.capi/
tulo pꝛimo ꝑ totum.
Perd ere non vebemus timere bona terrena pꝛopter
ſeptem conditiones terrenoꝛum.quarta par. titulo
xiiij.c.ij..j.ij.iij.iiij.v.vj.⁊.vij.
erfectionem quomodo attingere poteſt anima ⁊ de
rriplici termino quem debet notare.pꝛima par.ti⸗
tulo pꝛimo.ca.ij.S.quinto.
Perfectionis ſtatu quomodo cœus vocat aliquos.vt
bꝛaham Geñ.xij.⁊ quomodo ſignificat ſtatuʒ re
ligionis ⁊ ꝓfectionis.j.par.ti.v.c.ij.S.vj.c.
Perfectionem trinam quomodo væſiderat anima. pꝛi
ma parte ti.j.c.ij.S.pꝛimo. 2
Perfectio virtualis ẽ via Ane immeciate itur ad celũ
in quo conſiſtit iſta per
ctus ⁊ ſigna ⁊ quis eius ⁊c.j.par.ti.v.c.iiij.S.ij.

erfectionis ſtatus eſt a chꝛiſto effectiue inchoatus.

quomodo nunc ſtatus ſumitur. quid dicitur perfe-
ctum. quomo do eſt in varijs ſtatibus ⁊c.iij.par.ĩ ꝓ/
logo. H. v. 7. vj.

Perfecti et religioſi de quibus ſtare debent in iudicio

ſiue contendere.iij.par.ti.vj.c.j..iij.b.
Perfectionis ſtatus in religione in quo conſiſtit. Eſt
em̃ triplex perfectio.ad quam illarum oꝛdinat᷑ reli⸗
gio. ſed ⁊ eius perfecta charitas dicitur triplex.ter-⸗
cia par.ti.xvj.c.j.b.per totui.
Perfectionis ſtatũ quando quis dicitur habere.quo
mogdo aliqui ſunt in ſtatu pfectionis. vt epi ⁊ religi
oſi. quare plus epi ꝙᷓ religioſi.⁊ ad perfectionem ꝑ
tinet aliquid tripliciter zc. ibidem. S.j.

„

in communi.ibidem.S.iij.

4 Per fectionem religionis non minuit habendo aliqͥd

