4 zin .t quid illudens me quaſi moõſtrũ mter ammalia poſui

3 ſti. Foꝛmãs nm oculuũ· nec dãs vilu: Salillei tñ pupillas

letifems illuſtraſti ac tam nocentis yene oculos ingemnæ
maſti meos qiuð nulli nocuos tam dulei luce obſeura pꝛi
uaſti ellieula condens- Ciu illa reſpondit · Si ſüme mnimi

rũ ſapiẽtis Potencia euncta cõpono· w non muems adi

Hen

cum vnde Pactricem me arguas cuʒ ſatis modis innume —

—

ris et ponderibo debitis gratis tam cõſtruxerim vmuerſa
uamobꝛem ſi quid cont drectuʒ tibi videt meſle operi

bus meis. ibi occulte regula latitat rõms: Veruz ſi ſru
Sculis ſapientis. NPamq; lamebꝛas incoli ot terrena tora
liter dilexiſti- Amoꝛe nanq; terreſtriuʒ ꝑdidiſti celeſtia. x

diligendo odibiles tenebꝛas lumine carunſti An neſcniüſti

0 *

ꝙ auaricia mõſtruoſa: qꝛ mimis adamaiut terreſtria· Per⸗
didit celeſtia et habet oeulos et nõ videt · Namq; ceca di
miſit wra bona falſis:fixa ꝙ fliud e. celeſtia terrenis
et ſic infimt a ꝙp mimmis gloꝛoſa ꝙ mſerls ſecurag du⸗
bijs. ſancta peſſimis ac gaudiola affhetiuis. Congre
gat ſtulta qui dem exterius: vt inrus dopauꝑet. IJn vn

n en E . ——— — 2 2

dis ſe tenet dilfluentibo terraz polſidet · et adiis inferis

volhdetur · em et wꝛat vt euomat · amat quod pereat: ac
qurit qð perdat · eurat vt doleat · onert ſe vt veloeiꝰ in
abyſſum deſcendat · Si audiſti· auaricia abeecatus homo
delielaru mox perdidit pamdiſu; . Namq; cũ animꝰ aduer

ſus apparenciaʒ tantũ cupiditatem concepit ſtatim ints

mentis lumẽ ꝑdidit· et foꝛis reſeratis talpeis ocuns-ſue
nuditatis dumtaxat paupez vidit. qe mimrum cõt uitu
rcis oꝛbatꝰ.ſaul du pecoꝛa peupiut:regal gla caruit
2c male poſſeſſis beſtijs vna ſecuʒ natura ꝑes amiſit·. Dimm
bene certe camehlonta ſue carms cupiditate thoꝛaei pſuz 4

olliliter młeſtanti reſpond it · O ſi vicioſitatis interiecta
cahgine nutuʒ pꝛudencie tibi eupiditas nõ caſſaſſet · ꝓ
Fecto attẽderes ꝙ te· ſi me poſſides perdes habes igit tal
pa. quomõ quide facta es · opoſicõi eeiam ctue racio auua
rcle eſt imago quibꝰauditis vna cũ verb qrimõne celſi.

4*

BDSſt vontris re⸗ (Lo et Serophili ¶Ca: terciu

* —— —

9 ſopoꝛe· cu eocodri .9

plerã eſuriẽ Siuſſimo dep ſopoꝛe eũ̃
dee reſerato laceret hians mox mſidiatrix auicu⸗

H mole modien ſed audacia a Polhlitate pmaxima ſopo.

ati pate ncia viſcera introniuit · Cumq; ligati nube ſompm⸗

fera ſenſus erant armatura ſublata- ꝓacuto roſtro nuda

italia nec ſic excltanda hoſtis moꝛtis moꝛſu feriret· data

——ñõ

ſuper euʒ damnatoms lentencia ꝓdit leſa minime · ac ꝓſpe
Cans exituʒ Facti · pena ſtetit deſuꝑ uidex · Demũ cum tar

cam ſentiret · ſurſuz immicuʒ aſpiciens· querimoniaʒ Pæent

ad vinchctaʒ non valens · Ciu d ſeropine peccauit eoco

—

mus paulatim manãtia viſcem tam crudelit et letaliter la

maſti: At vbi in paciẽte culpa non eſt · ꝓfecto eſt in ag?

te neqiucia-Cui ille relpcdlit. Si cönmms eſt ommbo ami

7. 7 7

ca uiſticia

enit · Ged et pꝛeter hoc inſaciab lis eupiditatis depraua

tum exemplar totuʒ te wragim tribuuſti. duz non obſtru
ctοειε quaſi nunqm ſaciata mglumie doꝛmis . Duyn latio
res moꝛſus ↄuemũt tenacitate oꝛribili ſtipante ſe dentiũ⸗
iuz immanitate armaris · du limngua wrabia
iudicans tibi delieit · quia dumodo repleat wracitas· qua
lia rapueris nondũu diſcernis · Kt ſuꝑioꝛi ſingularit᷑ hoꝛxren

ſerie et vn

d:. eleuata maxilla quaſſatrice cpitis cupiditate- ſic

cupiditate excecante pꝛudencia tempeſtaris. Dumq; miri

coꝛticis mmuineibili ſeuto auariciaʒ · ſic dimciaz tenacitate
foꝛis deſignate vallatam· in apparentibo tantuz indureris

parte molieſcote vit ali . AJuſte igit nunc ſentis doloꝛõ tri

Ribus a delphinis euz elicieris ad natanduũ ſube natãtibꝰ

intrante ſci ſſaq; intꝰ vitalia perdis: vt quẽadmoduʒ pra

ue actõnis eupichtati dedliſti lormaz: palſionis debite el ita

defoꝛis inteſtimis apto cuʒ doꝛmis coꝛpe · Me ſeqin dẽ ſub

—

pic quantũq; bẽant ſut paupes . (¶ De eocodril

euſte certe reus eſt cunctis qiu aliqii bo no⸗

pandas miſeriam Sie mmiruz eupidus magis euomit
exbauſit Nullus eniz plus pdidit ꝙ qui ſemetipluʒ ami
ſit RMni ignoras ꝙ poſt dariuz maximo: eũ democ riti pcep

toꝛis ſui opinionez ei eomes auſa auard exwſur de plura

me eqiia poſt tot tores min dos lerale 1 eiſus nondum
eon potit ſum vno ac ſi vamtatis auditu; cupiditate coõ

ccpta-ĩam ad alios anhelanti · Reſpõdit vir ꝑdito. Nihil

pabes . Qiid eſt quod poſſdes · po ſte auaricia te abſoꝛbet
Caue viciſti rapꝛuiſti que vna tecuʒ flama kulmmea cupich
nis em nunq dicit ſufficle · neq; et cupi
ditati vnqᷓ ſatis Fuut · Ob hoc auũt deſtructiua eſt coꝛdis
en euncte per oſequens deuoratiua poſſeſſõis · Stomach ꝰ
nanq; exmnamtus aꝓpetit· et mec dio naturali membrü are
Ffactuz famelſcit · locus cuacuat attrahit. et ardore pẽtꝰ?

tatis exhauſit. .

—

febrieitãtis magis ſitit · jgit cupicitas metis egeſtas eſt

ec tãto maioꝛ ꝗᷓ to fuorit auidioꝛ eius fſãma- Ecce qiuu dem

dyogenes moi ext ſeipſuz cupiẽs: munduz ſpre int · allex

andro macedonm dixit Tu ipſu jam poſſides veup diſeis am

plig .· quis igit ditioꝛ · Nonne qiu ſreuit · mmis em ple⸗ ⸗
nus Vnter eructat et tune flumen extra diffundit cuz ex
undlat . Ptillõ philozoph⸗ exterioribꝰ bonis
tatis libere ſaluaʒ virtutẽ non dilſoluit ac mbil ſe pdidiꝗ/
ſe demetrio victori· reſxondit · tu muũdjalibꝰ tam poſſeſſis

opib⸗ adhue magis eupidus ingemiſeis . Quis ergo feli

Ho⸗ „Honne is qiu eſt miicto.· victuſq; eũctorũ dommꝰ

—

ampli⸗ eupiẽdo depaupatus eſt .· felix nanq; eſ quui nõ eu
pir⸗ amplius et eſt ſemper mhil amittẽedo mii cty. Wides 3

igit ꝙ plo cupere · infellx pauptas eſt · Nibil autẽ eupere

opuleci cia ſuma. Quo o. cũ cccodrilli vita finierüt! vba

— . *
— . ..„ —,U——

——

de Gnne et Rrennmer

rditis eqꝗ

—£

— — — O = ee

—— — ßm

2 *
.
22?
.

Kdt bene almid. Vei iqu dez
nat uis in potuz billo in pallntz. alto pallato in domuz ſie
am lioꝛi b⸗ fruerie &lichen non nießd. HNeſciuſti filijs
ITralel in delerto ex mana viientibo· magniset puis dimm⸗

Nſedis rel factus ſibi homo ſufficlens eum et
amplius minime contẽts ſitiret. obuiã foꝛtunãqß.
2 . dum tempeſtuoſus plꝰ quereret habuit. que bac

. vaga argutnia qſtiucula dixit · Wc quid eariſſme nõ quie

leis. eum iam tribuerim tibi ſatis · At ille reſpondit. Sua
nimi⸗ dulcedine trabit bonuz · et donee aditum fuerit eſt
moleſtuz · Cui illa · Gene inquit video ꝙ paup effects es⸗
poſti eupiditate plus ] ſitis Nam et ſi haberes/ ampluis
non quẽres . Plue emm non cupit ille. eiu qindẽ ſatis eſt
Ecce igit᷑ depauꝑaiie te auara wluntas. exinaniiit eupi
di tas · expoliauit ſitibu da tepeſtas · ttñ ſi totuz inueni⸗

res auruz male cõdituz ſalomõis ampli⸗ non habebis · ſed

aluid qiub? qudez bene vtimur hee habemꝰ · Nam foſſus

Humi cenſus non eſt homis · ſoð telluris. Igit cum ad vſuũͦ
opes ꝓfitiit · tune habent · vſus aüt vlq; ad fmẽ ſuf icien

REEõ

ttie extendedus eſt: qm ſi vltra ꝙ ſatis eſt comedes natura

mox euomet er ſi pluſq; requirit neceſſitas indueris gra

uatus qiudeʒ· ſuſtmere non poteris : Hie et vno ſtratu dũ

taxat quuelcis ot vbiq; te locus ſilis cireneludit· Igitur
multis cumulatis diuiene nullatenus plulq; habes habeb
bhaßt nand in pabulũ · vino vr⸗

tibus et pauꝑibo · eademq; cunctis celeſtis edulij menſura
dabatur. Nec collectũ quidem plus inueniebat auarꝰ nec

mmus qui fuemt pigritatꝰ · Nimi qm vna eſt ſufficiẽtia

omibe a vmuſalis ꝓuiſoꝛ eande hom bo neceſſitatis opu
lentiaʒ eſt largit?: 5 em̃ plus babet dutes qᷓ paup · ſed

—

tantum in qualtate quideʒ tituloꝝ eſt differẽcia vtriuſq;.

— —

Duies nanq; dieitur qui delicioſa vtlluim fruit qualita ⸗

te · Weruz hoe delicloſa ren quu bo vtimur qualitas- magi?

foꝛe calamitas muemt. Eſt em irritat iua muide · ꝓuoca

tcia ſipbie: ſuſeitat nia luxurie · mocuia auaricie: et omni?

neqiicle gignitiua on audiſti olim. qiið apollinis 8doꝛ
lum paſtoꝛi · ꝑ achateʒ lapi dem regmi lidie facto regi ſeimſfſ̃
tanti · ſi quis eo in müdo ſupeſſet felieioꝛ· delicioſas confu
tans duucias reſpondit· Mox eniʒz ſupbienti gigi agalus
ophidii achadiuz ſenem pauꝑem pᷣtulit· qui nuꝙ exuie
mt terminos agri hui-Et dixit plo ꝓbioꝛa. pbari ſecurirta
t / ridens tuguriuz · ꝙ curis et ſollicitudimib⸗ triſtem au⸗
lam paucaſq; glebas pauoꝛis exꝑtes · ꝙ arua licie latiſſi⸗
ma metu referta · Wnumqʒ aut alte tutele facile uigun
boum . ꝙ equitatũ impenſis wꝛacibo oneroſuʒ · Sic et hHoee
reum vſus neceſſarij magis aꝓpetendũu· ꝙᷓ theʒauros exx
ſitos inſidijs et eupiditatibo oĩm Eſto igit content? ſi ſa
kis habes · nec vieioſus ad ſer uiendum delicijs· ſed rantum
ad ſubuemendũu neceſſitati Wlũutate libera queras opes
cupicditateʒ dimitte et mox ad plenuz te inuemes diuitez
PNam et elan fert epicurus phus diffmiiſſe ſontentia ⸗
In weris multiplicãadis diuijenjs nullomodo eſt adiciendu
Peume . ſed auaricie ſubtrahenduʒz. Tanto nanq; dinoſeit/
quis eſſe dieioꝛ · quan to in eo eupiditas eſt mmoꝛ· Nui bo
diẽctis auditoꝛe docko diſpar ut · ¶ De malis ꝗᷓ vt pli muz
geccidunt ex diuiciis (¶De vulpe et ſy mea ¶(Ca quintum
VStulaz vulpem ſymea umeneula Pcioſa pelle dira
eam aſpicies /liuoris miſeriaʒ miſera gignente pau
perie / mox muidit / ae ſil eũ Gnglieetts Rgia
dixit: Datis certe dingna factricis oĩm ꝓuſione nature
donatz eſt⸗ vt tanta calliditas · tanta quideʒ cauda ſplen
deſceret · et vulpinaʒ artem ars non immerito naturalis di
taret. cui illa- Multis iam edocka expimentis maloꝛ?. mo
to capite rñdit · Non eſt miꝛꝛ ſi infantali opinat᷑ infãcia
et ſi ceca loquit᷑ mens inexpta. Seneſces qiudẽ et mulca
ꝓPſpicies · et aliter ſenties · quo dicto. Rogauit eã vulpes
vt eõlli uentes ſimul incederẽt · Tune ſymea dixit. Et ſi we

vecunclũ mibi ſit ſine cuda pgere cuʒ eaudata. tñ qð po⸗

. 2

tulas placet. qiñ eruciimentis tuis mibi fortaſſis aſtueſe

22

GW=.

—

—

N .

—

—
*

1

—

—

f

cauea erelcet . Simul igitur PpRelſenirs cum edentatum
elephantẽ habiii ſſeẽt obiuũ.de cauſa bumſmõi cũ peteret
rndit Deliderabilis dentis au ditate bellũ amat ce diſcoꝛ

Ale. auaricie ſulcitante· vt oſlia eupidoꝛz jam non eupi

Efuseros:le pdere arma nature . Delligeris nanq; diui
is eligibil earere eſt · ÿ ad huuifmõi tuẽdas ꝓrſus per
AaR vite ſuamtateʒ aãmittere · De inde cum lummibug

prluatam ſuis gradienteʒ ĩenam pariter muemſſent dire

paſſions mqiurentes cauſam lamentabiliter au dierunt ·

Effrenata humane cupiditatis rapaeicas· non tam vi · qm
arte doli munita pditis quideʒ opum diuicijs; melioꝛibus
in eis gemmarum exoꝛtis oculos quos concupinit deſtru

— — —

xlt· Pona emm boms perduntur ⸗cum preter neceſſitatẽ

perfluunt . Quo audito tendentes Fracto eraneo galluz

adluc palpitanteʒz reꝑiut · Qil de tãte clami tatis iſlato e

interzoparus ſie expoſuit · MWmorali mmirum er radijs .
mmikicante virtute ditatum cerebrum perdidit ſemet

4

plum eum ſitibunde auiditatis Feruoꝛ . ob deſiderabilem

ln dirum ſuſcitanit incendium . Opulencia quidem

vicioꝛum hoſtilitatem- aut oſtendons aut gignens- perm

ciola paupertas eſt. Nunc autem pertranſeuntes cum ſeil ſeil
ſis vitalibus ſemi uam hir un dmem muemſſent- hee ipis

uos rnaq; po ſſeſſoẽs Ffallacee diele dũ ſe eupidis ama

TLiles offeruͦt effecto eis odibiles ꝓaut Pz dmuſſo: eũ
enſtoꝛ eis p ditis geĩtalibo oecurrét. petlerut / vt ꝙ ſaluta

ri ghe ſemĩariũ doreciſſ̊ Qui ait/ Cim utdicaui ſctm atido
tum cu iam Peioſu exiſt tet . mox caro vilis ac⸗ ↄeupliſcebili

clge⸗ pnitoſis venãtibo ĩfeſtabar · ac ne totũ ꝑs S
ac SGeitalla ge geĩtoꝛez eupita⸗ vaſtaret. Ea te malui mihi wo
care hoſtilia ꝙꝙ amat ci di uiciaꝛz et diuit tũ hoſti me auaricie

wrmcltati ärne: Kelise em opes ẽ e5 ſalutis 0* =

Deee —

vaſtatois hiuꝰ mat᷑iaʒ vna euz vbis Peunte ſpuũ petenti bo
inquut: Amabile celidomũ vent ocipies mlacia bili cupidi
ratis vorgie ocit ata - Paãc nibi letale mox odieciaʒ eꝑi

4

= quidem Teſeto. S cum pauonem decaudatuz vidiſſent
quomõ ꝑdidlſſet caude gloꝛiaz querẽtes audierũt · imi
rum auren plac iit Pẽna· et ideirco auri cupido ſeruꝰ aua
riecle hanc ademit · Mudiales nanq; di uicie queʒ exoꝛnat
fugiunt cupiditatis duriſſimas ad ſagi ttas · Tandeʒz ex⸗

coꝛiato reperto vulture- cuʒz ſue calamitatis ſtuderet caſũ
asgnoſcere : miſer dixit ills · Carioꝛi quidem pluma: crrms

me coꝛtiee natum dotauit · ſed delicioſis hoe placiit et
mox auaris inſidijs pda fui. Miud emqʒ lunt carnales di
ui cie · mii blancimenta libidmis fomenta eu piditatis · et
onera moꝛtis· Peatus certe qui caruit eis Auditis ergo
buiufmodi ſente cijs et talibus tantiſq; diuitum calamita

tibus viſis · pan a ſcmita deelmantibus ad quieſcen dum

vul pes ſimea dixlt · Qiud mature de diuicnjs lentis · t

Alla reſpondit · Nempe quod non mii penalitates ſint Nea

—,—

rura ſie eaꝛ illudente po ſſeſſ oribo · aut hulomõi calamitati

bus edocẽtibo· eſſe virus putãdo ſut · Nunc aut edentãt il

lum exoculat Hiue cerebꝛx vaſtãat. illi ſic vitalia ꝑforãt ·

iſ geniralia wrant · modo excoriãt. mnune decaudant Nõ
ne ſie auaricie ingeniola vi: a viris inprudentibo hee eolle
cte. mltis poſſeſſoẽs ſuos vicloſitati bo lacerant ‚amatoẽs

depmuãt. duz os lmgua magmiloꝗ. otiutũ miideela. caput

—ʒ— J

——— ð

vStutũ ĩopia totu vaſtat · D male oditũ bonũ btã pauꝑptas

ignauia wenntrẽ gula. libidime genitalia. caudina infamia⸗

—

o ſtlte dilectũ malũ· infolix opulecia De ceto paupela pel

lis mibi ditiſſima ẽ et vilis ꝙ Pcioſa · Malo certe lam foꝛe

ſimea ſine cauda ꝙ; pauo euʒ cauda · Quibo digeſtis · mor

PHineinde eupiditatis anxietate erudita vulpes · ſocietatez
valẽ dimiſit ¶ Concra eos qii dolore di uicijs Rectis
adbuc laborant ditari; ¶ De eoꝛuo et pauone

4
4
1

Capitulum ſexc um ——è
Srate penne eupidme pauonem vndiq; Tpola⸗ —
tum eum coꝛuus aſpieiens olim derideons me
ſum diitem inquit . Ybi eſt mire e Picta hamiby

r —

.

=

—— —

= .

„ „

ille mmis patens illuſorijs verbis indignatus reſpondit ·
LNuamq maciabilis eerte bumane cupiditatis wrago

pennaruʒz oꝑes abſoꝛbuerit · beneficio tamen ars refectiua

non deerit nature liberalis . verum minus malicie non mi⸗

nus ampla largitate . ea quidem donante priuat us · ſpem

pauper babeo: tu ſemper mier es. Ciu ille/ In aduerſis

AImul et
ciens tibi mltiplica

3

nempe caſibꝰ? non immerito eam dumtaxat calamitatẽ dix

rim calamitatibus non doceri. Nanq;ʒ vbi tempeſtatuz in

gruentlum mole oculos Fel thobie reſtituit ac wxatõ ita

mtelleckum declit. tunc damnum cedlt in comodum et il

.
———

quaſi inter tumetes flucto · metis in pceps nauicula cir⸗
cumfert Imprudecie qui dez plaga deſperata eſt / ſi re n⸗ö

ecurat aduerſa· Tua pace iam Hoc dieam

4

— õ ——

larum malum reparatõ fit virtutum · ſed eum ꝓcellorum

eaudlat? es: et vnde accidit non vidiſti/ depaupat? es · et

Sddllecta Pena odibilẽ te reddidit

*

os

quõ damnuz po ſſeſſoris euemit nõ ſenſiſti . Malum nume.
te doe uit · ob quam rem ſine moderamine creſeit . Keuera

et placida cauda te de

—

oneſtaſit. Die tibi tua opulecia nonne paupertas filit:

Etemm quia hoc habuiſti pdicliſti . Nttñ iten Ocupiſcis

vñ doloribo lis expollat? infelx · Nimvx ſi reereſeit cauda
iſ quo⸗

—

— * — — —

J8—

enaleet hoſtilis auaricla Et quid inde

— — — . . — .

üt ambite d

—

—

1 OO

mnerementuz eio fit meroæis addiramentũ· Donuz H mal
Petis mli oꝛte dixeris · bonum eſt habere vt Per das. Sed

— — — .

ve eſt certe cont ra ratõnem Perdere enim amat ũ bonu
laeiit · mꝰ eõpos dino

-f —

ſelt eſſe metis · Qm igit non hre. meliꝰ eſt apeten du ỹ

ppdere Dignas gras ago nature

amice RNempe de

iplicabut ambite dii cies . tocles nudatöi
calamitates ſuceedũt. Itaq; hoc bonũ ſemp maluʒ eſt · et

eo ꝙ dederit mihi Pẽnas

.

paiiperem. Eiis modli emm natun puto me elle diui⸗

—

tem. Ea quide; Honeſtoꝛ cnuda pPerpetua · et liber vẽtilioꝛ:
ſemper ala plumbata-Ea mmirum meus ſum · et ne mini in
predam dilectus Nigna penna illuſtrat me · pluma pau⸗
percula ditat: et ſpꝛeta caudula tutat · Werum te di uiele
tue pauperem faciunt deſi derabilitas oditum · delicle do⸗
loroſum:gloꝛioſitates ſmnhoneſtum⸗Feljeltates miſerum et
exereſcentie minoratum · Maledi cti ſint igitur tales di
uicie que ſuum depauperãt· decaudant et vituperant pol
ſeſſoꝛem: Cuarum nempe ſunt: jn nudi tatem poſſeſſo · in
dolorem dulcedo⸗ in confuſionem gloꝛiato⸗ in difformita⸗
tem et deeoꝛ . Dmms certe leta et cara paupertas eupidi

ati⸗ thabes luioꝛis lues⸗viciorum expers virtu um lo 2
ſpes ·: ſecuritatis reqiues · em us Pary biq; eſt cui etiam
unt latrones Baude igi

ipſi amatoꝛes diſcoꝛdie paeifici ſun
rr rr r ie
tur i prudes es· ꝙ tibi poſtiles amiſeris opes · nec eas ſis

rit apperes·ſed opulentũ te iudices in hijs pauper- Ceii
bus eruditum ditauit dpauperatuz magiſte Contia eos 3

n ex diin cijs ac qnuſitis ſe putant eſſe felices
De draeone et gemma· ¶ Capitulum ſeptimum

;B————=

NP ſuo vertice ſplendente dracontide · tante Semme
Diaco precioſitate dotatus eum ſuperbus meede⸗
AUret. muenta quideʒ iena dixit · Satis certe ambo
bbenefiee poſſumus regratiari: ac tenemur nature· Nuomã
quidem artis ingeno ſubminiſtrantis Pumana dotata men
te corpora- multo precio adoꝛnant · Indempnis ip̃a mira
texilit Tibi nanq; oeulu mirabilit mgemauit . Caputq;
meü ſolis libito regibo inſigmuit dracontide Cui mox illa
AWaʒ offrenate cupiditatis ne erudita periculis aliter
ſentiẽs et effecta opulentũ orria: tali ſentẽcia confutaiut
Hene nnqint video ꝙ dinncle coꝛporales dum tem peſtuoſa
leuom ala ſuperbie ſurſum precipitant et minime caput ra
tionis liberant inferiꝰ· ac fallaeis foꝛis põpoſitatis decoꝛe

4 . 4 4 2
—= — — —

— — —

. 1. 2 4
———,— — —0— — — — w—

M

2“

eum elucidlant: coepus · ineus obtenebrant mentis inriu⸗
tum . Nimis emm mpinguatum caput oꝛbatur mox ſenſit
bus . Ingemmata koris albula pupilla: mtrmſecus obſeu
mtur .· Keuera ſi cont iutu interno nũc attenderes clare· ac

us exereſeens immoderatiſſimis opulencnjs · barum dum

. eireumſpectõms in te vertex gemma ratõms ſplenderet. „
ceilicet quo vane tam gaudens tibi foꝛe profecto lapidẽ
offenſioms agnoſceres et petram ſcandali iam ſentires .
1 ECtenim non indecus vt ſtolide opmaris: ſed magis in onꝰ ·
4 non in oꝛnatum ſed laqueuʒ · non in comodũ ymmo in dap
. natonis tormentum Nic tibi lapis diuicialis mfigitur.
1 Eo ſiqudem ab Hoſtili eunctis cupiditate ſolli cite quere⸗
. ris · eo callichꝰ vnaris eo adhuc ſie te ſopito viuente rap
N tus; vt ſplendeat exacerbaris atrocius · Quo igit ur mfeli
. clter felicem te putas · quo te beatum miſerabiliter jackas
1 Quo te quidem eo dimmutum magmlie⸗ cas · ae te Sloꝛifica?
cluſmocd perconfuſum · Nimirum vide ꝙ rerum non tantũ
6 = minabilis opifex ſed mirabilior ni dex · quod facti ſe inan
nH erga nos fecit et effrenamur mperpetuum Kulli qiu deʒ
“ acer biori ꝙ wragim eupiditatis patemus · opibus opum
damnata a ſenteneia ; Duz natura nos adoꝛnaint damna uit
1 HW Kullo magis emm qm ſuis plures depauperantur dii⸗
4 cijs· et earum deſideralibus Pperoditi perduntur. K fficuun
. tur nanq; hee cupiditate· dum ſui placiditate fliu dũ affe
b ctum allieiunt · quod vt conſeq iu valeant id quod optãt H½
mille poſſeſſoribo Perditiua parant arte doli i ingenia:. NQuti
1 lantius autẽ tanto· quãto et hoc erebrius videmus in re⸗ R
4 bus humams in quibo non minus grãdis ꝙ magis dimicia
1 rum amatrix auaricia tempeſtas eſt · Nonne nabucho dono
ſoꝛ clipeis tractus aureis ſalomonis· Poſtiliter hoſtis quaz
ê petiiut amicam copioſa copioſam argento iheroſoli⸗
. mam ſpoliaiit . Similiter autem babilon tocius Mlie: di
. tata rapins ſeipſam per didit · dum libidine diniciarum.
Cirum et darium concitatos actraxit · Sie nempe cre⸗

ſiti opum incandliut · efferat uz ad ſe perdenduz oꝛbis pre

donem famoſum infamia macedonem allexandrũ adduxit·
Hijs et randem inſaciabilem wracitatem romanam . belli⸗

coſa vi minime comparabilem opulentus mundus ad ſe ra

piendum vndiq; irri tatuz effudit NQiuid igit ur ſunt muũ
dane dinicie ˖ miſi amatoꝛes odij vocunditates meroꝛuz de

—R ñͤ

lectatoes toꝛmenti. pꝛecioſitates obpꝛobrij · ſommna litis

iaecula belli · bona predonis . D in Felicem qui donatus eſt
eis . Qiuubus aucdlitis draco gaudiũ i m luckum conuertit ·

— et cura mſaciabilis auarieie⸗· 6 De vulpe et
Capitulum octauum ·
Wob ydropiſis onere Fainaltr vulpes languene

rebat . YVerum cum muſtelam obutam habiu ſſet
eius gnara diligenele ipſi mox propoſuit languoris que⸗
rüulam queſlionem· Memoroꝛ inquut ſatis ſoroꝛ· qualiter
olim dente tuo vitam de laqueo moꝛtis quaſi nouiter rena
tam rapuerim. Nua quidem re nune grauius morbi leta⸗
lis obleſſa periculis . Priſtinis audacker beneficijs me⸗
moꝛ ˖ ad conſiluim ſagacitatis tue- iam pridem ad te adui
ta recurro Cui muſtela non in giate liberalitatis verbo re
ſpondit · QNuid ſi cuiqm ꝓfFecerim neſcio- qiua ſi ſiſten.
Punis ſemper remmiſcoꝛ ⸗ Expone igitur morbum quia

pandam! ſi ſeiuero curatms modum · Tunc vulpes gra

reparande ſamtatis medicmam et medicum mqui

tias agens / inqiut- Languoꝛem nempe ſoꝛoꝛ i inext inguni⸗
bilis ſitis patior. In quibo lec duo ſunt de quibo miroꝛ·
VYni eſt ꝙ euʒ bibo plus ſitio Aliud vo eſt ꝙ extenua⸗
corpis füdametis aforis ſola eutis intumint
Tui magiſtra reſponcht⸗ Putabam certe tanta te forte

tis vitalib

ðð

arte ealliditatis icutantiticz in medieinah bus eruditam.

cped video ꝙ pocratiee diſciplie totalit es ignara-⸗Lang

uor emʒ tuus non vt eſtimas ſitis ſed fames membroruz
eſt: NQuomam euʒz m te flama ĩ intempati ealoꝛis infra ſuum

mod iz remittitur minoꝛ fit epatica digeſtiua tune aqua

†

2

iiſ.

pro ſangieine gigmitur et ſuo membra nutrimẽto prjuat
Atq; arefacta vitalis fameſcentia cibi ſagumnem concu
Piſeunt · Werum tu oberrans mi humihmodi nidicio appe
titus famem putando coꝛ poꝛis ſitim e ſſe · dum pro cibo
laticem donas / ſecudam magis digeſtiuam debilitas . quo
et minus ſaguine generato membra aridiora facta exin
de plus fameſcunt · Propter quod cariſſime etiaz ſi danu
bium deglutires mimme hance ſitim excingueres ſed au⸗

geres Cum uxta galiem ſentenclam latex ſubſtancialiter

—

carms oꝛgana non bumectet. Iſtud mmirum tantum m
moralibus aneſ eruclita⸗ naturaſiter ex ea qu am Pati⸗

Zenainin: corrumparur pꝛopoꝛtio crit atis ae Hm⸗

mox electioms oberret · ſubſtancials bom perdito ſang⸗
ne · ſitibunda ſtatim ariditas deriuatur in mente· Ded
cum mentis deinde ſecutiens atpertrn⸗ bona temporali ter
Klinda quaſi potum pro cibo eupiat / pro ſubſtancial bus
et eterms⸗ gquantumecumq; ſollieitucmis peruerſe circa

——

poeulum weume ſubmmiſtret ſitis magne eu piditatis ·

1[LrF((„CVV——

accenditur quomam mundams opulencije: ſpiritus ari⸗

ditas non mmmiitur ſed a augetur · Neeendut enzʒ ee a affe
ctum graiuoꝛi auiditate · duz fallüt bom apeticione · quia
Lonum ſol dum affeckatur et apparens attrib iitur · Ho⸗
mtatis ſolide ſubſtancia non reperta · affe ckus vhemen⸗

tius mlammatur -. Natura qiu ppe Prouocat deſiderlum

menclentia deſideratum · Igitur ſi ere ſeentis cupiditate
ammi Poſſeſſio mundus eſſet cpax. auaricia plus ſitiret

ac mentis exiſtencia tabeſcente mams glorie tantum fo⸗

ris eutis tumelceret HNQuemadmodum ergo auarus ſi ca

ritatis largitate cupiditatem excmmxerit ſaclat · Sic idro
pieus naturali confoꝛtato calore · ſi arida membra eibo ro

rnuerit mox curatur· Qiubus auditis: doctrici agens : .
gmatias vt ſie ageret vnlpes erucit. ta ſeceſſit ·

Eruoi melius ſit egere minus · qmn magie habere. CD de
— Deyfa vſte induta ſimea wriet cathenula irre
tita. vam cuʒ cozporis hincinde bilaritate mibilãs

Veula que gaudioſe gaudioſaʒ ſalutãs · tante mox jocundi⸗
tatis queſimut de cauſa⸗Ci illa qideʒz ackue animi mocdi⸗
cit ate Femmei memorans deriſe nuditatis muriaz rerxroae⸗
tam-ſimul euʒ remiſcentia nata ira vade inqiit Tu olim
doriſilli nucdlitatez meam vel pauꝑtatez· intuere nunce gliaz
gm vlq; ad me dun ciaz exundantin buana non mmus
Feliciter ꝙ iberal᷑ dulcis flnit fontana· Ad hec cõfeſtim

vulpe/ vt mamter tumeſcenteʒ mmnueret⸗ac ſupbiontem

leuiter Pdere ſentecie inel maret/ ſie reſpodiſſe dieit O DH—

te feliciu feli eiꝰ in quẽ opuʒ ratõnis et cireuſpectõnis de⸗
curſu: res huana Otingeret · et foris non pelle decor opu⸗
lencie ſed ſplendoꝛ ſapiẽcie . intus eſimatõnem oꝛnaret ·
ec te m ehcem felieitate proſpiceres⸗In hoe f. dug
mopem nidicares⸗ Zeſtimentuz emz preter boe ꝙ cathe⸗
mna et cixpo teneat-priuataʒ qua nulluz in doms aut diui⸗
mus aut ſuani? dixerim libertate · liberamq; cer ieẽ cap
tiuauerit- eindons eſt imcdigeneie argumentum. anq; na⸗
ta feditate nuditatis niſi tabeſceres ꝓrecko quo nune de
tiſar rides ſperneres mdumentuz . i audiſti qiudeʒ Adã
in panachſi dlicijs conſtitutus qmꝙᷓ nudus - millo tamen
egens erat ditiſſimms · MWoeruʒz poſtqm̃ ſubactus auaricia.
virrutuz gloria eſt denudatꝰ · hine egeſtate!. hine eupi jdita
te pauꝑrimus pia dei prouidencia mox indiut. Ged cuz
naturaljs ſit opulencia non egere artificialis qiideʒ · quo
ine ligenti ſuppleas hoc halere⸗ vicialis: autez vſtalibus

ᷓ —

non tame neceſſarijs affluere- et ſinnliter paupertas natu

re mchgere. Foꝛtune quidem hane vnde ſuppleas indi⸗
gen tiam non habere · Auaricia vo ſemꝑ plus cupere.
amplius bales aut eo meliges. aut non indiges et babes

exultaret ⸗eucurrit auteʒ hoc intuens ad eaʒ vul⸗

„ R

— —

it A A
aut hijs vteris aut non- Si vteris luxuriado fatua. ſi non
vteris es retimendo auara . Si wro egens habes artificiali

tereqmꝗ Dutes natura tamẽ pauper co · Wides igitur e
plus habere aut ſine qiuideʒ vicioſitate aut ſine aliqᷓ pau⸗

Fertate non eſt · Yane ergo ꝙ quia plus habes gloꝛiaris·

Ego Ete me minꝰ egẽ nüe glorioꝛ et nudã arte quod nec
egeo . neq; cupio wſtiment uʒ· ditlorez me puto· Rimiruz
qui mind eget · is natum duies eſt cuz ſit ipſe ſufficiens ·

olazʒ nanq; hanc · m falloꝛ/ eſtimauerim wram eſlle opuls⸗

ciam nõ aluinde mendi cataʒ · ſed cupiditate abdicataʒ na⸗
tiuam babere ſufficlentiã· Et qiudez cant uz di iutem ſe pu⸗
ta uit cupiditatis victoꝛ dyogenes: cuʒ attedens natura
li vaſe manum hauſtũ ſumente vitu et ſe ſibi in neceſſitate

2

Vere diuicie · ¶ De adoleſeẽte e

3 . 4

eomes deſideris mille Per pericula tandez Pine peruemt ·
DZ Cig ieitur Fuſus jocuditate · Pupillis ſtillantibꝰ auri eu
pidine ruti

Huiuſmoch foꝛe ſufficionteʒ. Inde q8 et dutaxat cuz vſte

Pſſidebat ĩam ſeipſo diies. potatõ me fregit. vaſeulum.
et Potent᷑ peditas ſpreuit equũ. Ob qua rem hiuꝰ mundi
diincie. aut pauꝑtatis natuml opulatiuũ ſolatiũ· aut eu⸗
uratis aune i ns ine Goroſuz. Piſte gelusr
ſit non egere ꝙᷓ mdigenter habere · Cui bo dſfimtis audi
entis riſum verſum in luckum dimiſit 1. (Kue ſinte
ii mit ad aurcoe mõte-?
((apitulum decimum.—
Doleſcens quidaz flãmis auaricie ſemliter iam ac
cenſus. eum vidiſſet montes aureos beneficentie
naturalis exereſcente vni eſſe in india hius eſſe

e rutilſãts montes deſiderio cõſpexiſſet · attraccus
anro impulſuſq; vicio· Feſtinꝰ anbelaret attingere. gigno
ſophiſtieoꝛx qui dam ſalubꝛiter currenti occurrẽs · rei Pp9O
queſtione gnarus · Ignaro uiuem dixit · Nuãtociꝰ retro⸗
cedens eaue. et ne procedas vlteriꝰ· qm ſi griffes appro .

Pi quare te viderint. iam ꝓ auro pniciem hałebis · Cꝛ i by
ille ſie cupidus tam flebiliter qm terribiliter auditis. mox

£

1

õ

totum gaudiuʒ ingemituz ouertit · Nine doloroſe memo

nrnnns tantum vane actũ laboꝛem bine nimis plorans per

mne vmuerſi mundi regimen magis feris qmm
vlris -tantis oceſſis opibo.deteſtans pꝛouideneie oꝛdineʒ
Cuiꝰ quidẽ docto ille eoꝛde emolitꝰ laẽmis · vt oſternacũů
ad ter r opaſſone erlgeret: ad ſauciatũ ratõne miſericoꝛ
Diter inqint. Confoꝛtare fili· En ego nanq; pandam tibi
magnuz thezau tüc ꝓmiſſone ac doloꝛ ibꝰ ardentis aua⸗
ricie mitigatis pa 9fortatus reſedit- Cui mox alter ad
minxit· Die mibi rogo te · quid tibi ſumuʒ putaueris eſſe
lonum ⸗At jille/ Noc certe m falloꝛ / qð a me ſume diligtt

7

ditam ſpe·

jdd autẽ ſũme diligimus · quod ſũmuʒ bonũ eſſe putamus
Menluram ſiquideʒ bom amoꝛ ſeqiut᷑ mox alter · Rectke iu
Dicaſti · Sod queſo vt dieas qiud magis diligis-At jlle
auruz certe ciu vmuerſa deſer uunt · Pecume nanq; iux⸗
ta lſalomoms ſetẽciaʒ obediut oma· Ad hee tandem eruch

tus magiſter. vt magis cupiditate ꝙ doloꝛe ſauciatuʒ pec
tus auditoꝛis ſanaret · Pium ratoms declit anthidotum

dicens . Bene vidoo ꝙ auaricia babet oculu; ſed non vſis
ſeam bonum pꝛechligis: et oc ipſum cum magis ap⸗
vtis non agnoſcis · reſpõde michi · Nua quideʒ aunz rõne
cetereq; deſiderabiles res amentur nõne quia infoꝛmant
Lonit ate / ſieut en odienti forma malũ eſt · ſie diligenti et
bonum · Pub ratõne quide bom cücta diligimꝰ· Sed qim
pter quod vnũquocq; et illud magis matocinatõe perci
pitur · ꝓpt᷑ ꝙ quod amamꝰ id magis eſt amicũ. Amemus
em; vmuerſa ꝓpter lonũ . Jgitur fims oĩm deſiderabilu;
et lumuz amabilui eſt bonuz · qua mmi? ex re· Jam amice
rutilanter aſpĩieis- quod vmuerſaliter bonũ appetis . pſuʒ
maxime diligis hoc in ommbus wol tis queris . ꝓpter hoc
eotera ocupiſels · We euʒ digeſta ſit diffinitiua ſentẽcia
icliplũ eſſe ſumuz dilectuʒz · Hoe tant uz cũctis ſuümum eſſe
bonum · ac toelꝰ? thoʒauꝛ Petitõmis deſiderate rectitudina

Aliter dixerim : q eſt eſſencia bonitatis hoc auteʒ aum non

„ „½ =

eſt. ergo nee ĩpſum poteſt eſſe ſimum bonum. Vnde illud
ſumum bonuz eſt. ꝙ oms naturalit᷑ diligũt. nee eſt qiu eiꝰ
effugiat appetitü · Nature nanq; noſtre hoe bonum Finis
Eſt . ad quez naturanis dilectõms impetu cüch deferimur ⸗
Dmia om natumliuer ſuum finem expctãt · Attñ qmuis
plures ſut viroꝛ· qii non ſoluz auruʒz non appetut · ymmo
vt inimicum virtutis paciſq; fugiũt et effundũt · Nanqg
biagmãm vt libera trãquillicate ciimlit verſarent · aurum
totaliter a ſuis fmibus abdicarũt · At brabite cinilitatis
culto es · ne vſu eiꝰ polluci auaricia · coꝛrũperẽ t equitateʒ

et ſalutarem pacem ꝑderent id in terraz ꝓfundũ abiciũt

Niuo genus metalli euz emunt · YVnde magis putanduʒ
fore malum ꝙ bonuz rebo hüams aurs virtut um zelatoꝛes
fſenſerunt Ampliꝰ aũt ſi ſimum bonum homĩs coꝛporales
e eſſent · Yt qiud nature ꝓin dencia cireumſpectiſſma
e quidem diuicialia bona Feris magiſq́; hombo eſt largi
ta. Sma ragdinas nanq; gẽmas. arenulaſq; aureas ſithie
Iq; mõtes griffes poſſidont et metalloꝝ ampliſmſimis vx
nis multi q; ſapidi bo pcioſis nobis abditis terra gaudet.
Pone ſie aparet ꝙ natura ſagaeiſ ma ꝑuerſitatem auari
gef copias ad poſſidendas bꝛutis dederit aut in ipſis ab⸗
ſeon derit elemẽtis · Nee mmiꝛ⁊ alienata naturaliter aliena
a weris noſtris bomis ſe eſſe fatent · Doſt igit Fnẽ ama
biluim bonoꝝ queris · qð ſũme diligis Ffuge aux.· ſperne

—

(LCapituluz vndecimuz

Diiicas cupiditatis extingue fſimas· Qon om ditat ſed
EKpaupant· dum amimi vicioſitate captiut. Tantum vir
tutem quere et qð queris intus habes . Thezaurꝰ nanqdg
quidem diligenter auditis mox fugata cupiditate diu⸗
cialẽ virtutis venam in ſe letatus eſt mnuem ſſe 7.

¶ Vbi ſit eurandum ditari· ¶ De vulpe et muſtela ·

non valebis· Wen 2 euz ſit vt vi ideo Kuger non allunde; Pdi

.

. . õ
4
*

WV Keilenta vulpes. vt Epf pinguedme rekarti⸗
Vret ·. In pingue cellarium ſtricto reꝑto foramme
intronut: Quaʒ cuʒ ibi morans aſpexit muſtela ſa

uratone pacta · cepit querere · ad quid et quali incroiſſ

Cii vulpes rncit · De toto qð petis ſoror vna tibi carnis
maties ſufficiat Ipa nanq; dedit aditũ: ꝑ anguſtũ forame

veni vt eam effugerem ſociam carms noſtre letale· Tune
muſtela ſagax · ſagaci ſagaciter inqiuit · Certe indebitaz car
nis maciem kugare bonuz eſt . Secl ꝓpter pinguedinez vi
talem carnez pdere puto Kulti. Pen qude eſt illud
amit tere Pter quod agit res · Mox vulpes Equa nempe
eſt · ratocmatio iſta · tüe muſtela ſubiumit · Si tibi placet

dare roms Poſitũc aueſo magis vt oſeques Oliliuz ac ſ
eeptum. Widet mibi quu ꝓpe ſoroꝛ · vt anteiꝙ; alienis rebꝰ

lNitibude eupichtatis dontez furibunduz adhibeas et aride
pelli dilatiuam pinguedinẽ addas · Indurando mox coꝛꝑi
tranſieũ opoꝛtunũ u pudeas et pm ſi neceſſe fuerit mqin

aer,

ras diligenter . Nam p illum artiſſimnz quo macie eedonte

-— —.

cute libẽ introiſti. mnpii gilaca. imerſſata: dilatata dumcs

——õ

um ſi comederes cutemq; repleueris alj ems aut ro⸗
bit te que auiditate delectabiliter ſumes vt exire valeas
poſtmodũ cuʒ nauſea euomere. aut Puenta a poſſeſſore d di
lectiſſimaz vſtam doloꝛe kmire . Et ſie quid tibi erit earmy
craſſities mſi amam turbatõ certa captõ· pondus intolle
mnbile et laqueꝰ doloroſus Nung⸗ noſti qð ſtricka nature
janua: puulus nuduſq; homo- vix matermis ſtri doꝛibus li⸗
ber egredit᷑ in huc mundu· Cud ſi eupiditate PHomo affe
cus: et müudialiũ re plaeiditate alle kue nime oſult?

de exitu · opibus mapaci manu binc inde collectis fuerit! im

Pinguat? eum tandez moꝛte hwe opellit exire · poꝛta iu

ſticie ſtrictiori repta: que delectatõne rapuerat· mox aut
dlorib? euomit. aut ſecũ hee omĩa vita in eternz krdita

1—.nekgãhl - - —

— ðOð

f ––——ð

7

et biſtrione⸗

tiſſima fontana- mib natur non doderit ſed reli.

½

uſ

ergo cariſſima. et non des ſubſtaclalez p pinguechme pelles

ae ibi tibi ꝓuidentis qᷓre paſeua vbi opuletia eſt eterne ſe
curitatis Liliboſeruatis diligent vlupes. paſtu ſumpto
PEueis neceſſitatis libera et docka receſſit ac.
Contra eos quu lbenter ſuſeipiut munera De ſymea
¶Caplculum duo decimum
