tem moueri⸗ Ciun bo eruditis dimiſſo coꝛzuo galluz galline
ſoqute ſuntt. Nulietem mentis dilige et oeluz fu
ge . ¶(De boue et lupo (Capitulum decimuquareum
R wſpert ina qni deʒ hora · iugo bouem oneratum
arantez ocioſus vagulq; lupꝰ reꝑiens · quaſi com
patiens dixit! ill. Quãdo tu ſolutus beata liberta
te vagaberis. ae qete tam laſſus refoeillaberis ocioſus · At

i Neſf oncit. Rimz quando ſapiẽ Ecia felmaier natumz

—,ũ
—

„.
4 *

Laboꝛes enim ̈dut! ſuntineat membꝛoꝛ ſoecietas · nequayỹ
me rapiet vagatõ is captiua libertas· aut ocioſitas coꝛdis
tempeſtatibus fluctuans · Nanq; vagatõ allenatõ quedazʒ
mentis · et ocium tempeſtas eſt coꝛdis · SViquideʒz alienatꝰ
a virtute · mox ſenſus ſicut chain ꝓfugus vaguſq; diffun⸗
dunt · et veluti daind ſtatim ꝓcella vicioſitatis muoluit 8
anm⸗ ocioſus · Ligatura enim membꝛoꝛuz ꝓpter aſſiduum
motum priuata eſt ſenſu · et in albagia welocius repentinꝰ
ingruit motus· Ad hec lupus aduixit Nuquid ergo qui
eſcet ſapiens · Ad quod bos · Non qiueſcit ſapiens ſolum

immo poſſidet eum ſecura qutes · Non attendiſti quocl aald

quietatõnem maioꝛem pneipij ſenſuum ſupꝑioꝛ manchbula
non mouetur Werütamen nunq eſt ocioſus ſapiens/ con
tinuo quidem / aut mente exereitat aut coꝛꝑpe · Quid eſt
enim oeium / niſi ditõ irreuocabilis hoꝛe · off uſio vite · re⸗
trogradatõ perficiẽcie · ſic gignit carms deſideria. pParit ſu
perbiam · aecendit luxuriam· ſol uit linguam nutrit indigæz
eiam · introduelt rapinam · egeſtateʒ nanq; opatur remiſſa
manus · et qu ſectat᷑ ocium / eſt ſtulciſſimꝰ. Attamen ocio
ſabbatizante yl rahel celum non influxit manna: qm et aqua
putreſcit immobilis et immotus enſis rubigine mox ſor
deſcit · pes quiet us obſtupiut · et vſtem depoſitam dirus
tinee dens coꝛrodit · Sed econtra poluse eontinue curꝛit
Cor dum vinit non quieſeit. naturalis virtus non doꝛmt
et rectiua mudi pꝛudencia ſem per agit. Pꝛopter hoe earil
ſime· ocium vitans· alt aro· aut eomedo · aut rumino aut
ligatis nubecula ſenſibo di gerẽs requielco · Qiuibus audi
tis lupus ocioſus vaguſq; abijif. R
Doctus loquere et auarus ſis vbi - De coꝛuo 1 rana
apitulum quündecimuz
ODſ multum laboꝛem et ſtudium vix tandez coꝛ⸗
uus euz eloqui didieiſſ · deſup audiẽs ranã fantẽ de
ſeendit a dixit Cius loquui ſoꝛoꝛ te doeiũit At illa
re ſpondlit · ſtemat certe · ſed̃ aſubemeta cuich: loquel mibi

*

.
.
2
.
—

dedit liberalis natura . Tüc coꝛus. kelieẽ e quippe omutats
reoꝛ: ! beſtialitatis cauda: ratoms lmguam dedi ſſe . Cin ra
na mox inquit . Tibi wro vnde hoe contigit frater · et ille
Longis laboribus a ſtudioſis· qm ipam emi a didiel · Sta
timq; ob munus inflata rana ſubuunxit · Eece tu loqui do
ctus es / et ego non docta · ſi placet loquacitatibus immta
mur · vt appareat nim habundaneiꝰ quis loquat᷑ · Ad hee
coꝛuus /rummata ſentencia dixit · Ego dumt axat pauca bee
ſeio loqui · que didiel eg bene wr eſt · ꝙ tu eloqii mini
me didieiſti . neq; ip̃am emiſti · quia ſi emſſes / erudita fu

iſſes · non ſie eloqiua effunderes ſod aut pꝛudencia wende⸗ 2

res benefieencia ſeu donares Kt illa garrula inquit · mo⸗

do tu loqueris · ein vendis· mox ille · ſapienti qupe · ciui

mbil oꝛdinate actum eſt ꝑditum · et quiequid aptum eſt
carum- Non audiſti quod argentuʒ electum lingua iuſti

eo ꝙ rariſſima ſit · Nam elauſura que raro apitur eſt foꝛti⸗

oꝛ et lingua minus frequetata ſolidioꝛ · Nanq; quod diu
reckum tenet . diffieil uis obliquat · Sec dum lingua nõ
loqiuitur tenet roctum Keuer mentis conceptus eſt ver
bum · vbi ergo hoe mmis effunditur · interdum eſt ratõms

vjſneulum dilſolutum · Nonne · in mleiplicitate ſermonum.

humanuz in babiloma confuſum eſt labium et diine weri⸗

tatis tuba. bꝛe iuloqiuo in ſyna tantuz decalogum eſt locu

ta· adminꝰ? loquendum os labioꝛi janua elaudit et artez
ria erat hera ꝓpter hec hoſtiolo ceircumdat · Cem ſi wx gii
dem verbum eſt · et non ſonus · oꝑtet ꝙq me ditatõe coneipi
atur. Foꝛmetur conſilio- dirigat᷑ nidicio · et poſt hoe ſuo lo
eo et tempe digeſtum. apꝑtis in auribus pandat · LQuinq3ʒ
weales date ſunt homm . vt parce loqueretur ad ſenſum
atq; ob hoe lingua vnum eſt locutoõnis inſtrumentum et
guſtus. vt pauca qui dem priusimtõne ̃guſtata dicamꝰ
8 audiſti quod ſeriptum eſt YWentuz ſeminabüt / et tur

bimem metent Lem eum in mltiloquio peeentuʒ non deſit ·
pꝛocerto qui vento loqcitatis effuncht · in digeſtie platie

.

☛

—
—
— —
*

28miratione diſpariut Ad hxe leo peudeone

WV l 3 H ðð ð 2ð
.
4 =ð *
.
R
* G
* 4

rontiibat alios aut eurbatur- Cuamobꝛẽ antiqiis pꝛo⸗

phetis ſemꝑ placuit parce loqiui · Ceuid plura· qui multũ

loqiiæ · modicũ rummat· er verbũ occiduũ hinc eructat

Die wee temiũ et age rem actu granndei·
de Leone et Aſinoo (capice ulũ. xvj.
Hyeeonem ſoeius aſimis antecedẽs. eum de longe lu⸗
poꝛum turmam aſpiceret· mox palat inã weẽ ſtas
cepit emittere · vt granditate ventoſa ſie puſilla

nimẽ grex mimicus timeret · AKtwro cũ hoſtes a elamoꝛe

bune aſinum eſſe cognoſcerẽt· fixi foꝛtiter ceperunt riderre

ſcientes qiidem tanto ſonitu pectoꝛis: minime coꝛdis re⸗

ſpondere virtutem · Tune leo percepta wee ſtatim eueur
rit ad ſociũ atq; dixit · Amice qiud tibi eſt ꝙ elamaſti · Ciu
llle · mi frater · grex lupoꝝ apparuit. quẽ grandi wee per

terr ui / nee ſe moiit · ſed mox ad odoꝛem tuum nõ ſine mea

Y

diſparuit Ad hec leo pꝛudencialiter ſubꝛi dẽs
inquit · i noſti nequam lupus eſt eallidus/ clamoꝛẽ deri
det. tantumc; timet virtutem. latratum cams irriſione ſub

ſanat· dummodo moꝛſum effugiat mimirum ex pertꝰ miles
tubam bellicam nõ paueſeit · ſeð gladium · eruclit? phus
nubis tomeruum non weretur ſed fulgur quod ei eſt ela⸗
moꝛ niſi pectoꝛis euacuati ventus effuſus . Nempe vacua
magis ſonãt / vento ſaq; conerepãt Dꝛopter hoc cariſſime

qui elamoꝛibus mititur minime a ſapiente et timetur. qm
tur Clamoꝛe ſiquidem irracũdie flamma in clibano coꝛdis
2ttendit᷑ · de qua ſtatim fumus reſol uit · et obſeumta rõe
virtutis ſplendoꝛ fuſeat Ex lumine nanc; tationis wiſeng
174

virtus · Noe ĩgit᷑ pꝛudẽter dumtaxat effieit · quod inam⸗
apparentie ſpreta wee rei granditate fmitur. Nimirũ vc

regularis celeſtis motus eſt actus virtuoſus. uamob-
rem grãdi virtute ſine ſono opletur · Quo dicto de ciamo
roſa wee verecüdat? aſinus· a leonis ſocietate diſceſſi
Sloꝛioſa eſt pꝛoſperitas modeatsts

De Tole et Mereurt⸗o ¶ Capitulũ · xvij·

.

unm titan vmfoꝛmi regularifate ſtabiliter mouere
tur · Nims hoe admirans mercuruis hac eu mox
queltione pulſanit vt qind ſemper in ecliptica
wolueris. bidemq; fixus nunquam inde mutaris Qru dixit

fons ſapientie fiuſti dudum eſtimatus a ſeculis · et hoc ig
noꝛas. Qulis gloꝛioſioꝛ inter ſtellas nonne ſol cui fontalt

- .

et gloꝛia ſtellarum . ꝛopter hoc catiſſime. media ſomper
moderantia ventiloꝛ. nec vnquã ab ea deelino ſi conſideraſti
Namq; mimicoꝛum gignit nia eſt grata ꝓſperitas et ſu⸗
ſeitatio liuſdoꝛum nec vllum vne oſtenciit writatis ami⸗
cum Cꝛuamobꝛem mea maxime moderãria quidem amploee
tenda eſt. ne cum emulos miuſte cudit pꝛoſperitas. uiſte
foꝛmet eos pꝛoſperitatis in modemta weruerſitas- NRimi⸗
rum ex hoc regulus apum /aculeum in foꝛtune celſa depo
ſuit· quem natum naturaliter lie inſtruxit: vt cum eſt agẽ

E ESnne ern

d faeultas validioꝛ · ſit excedondi tunc auctoaitas minor

eſt. Vnde ſomper opoꝛtet paueſeere. ne lux vertatur in te⸗
nebꝛas ·. et nox diei repentmo curſu ſuceedat · acq; ex inde

pꝛudenter in pꝛoſperis modeſtie magis ſac beneficentie intẽ
Samus vt vna vitantes ſiquidem mimicos et altera gig-⸗
erit aduerſitatis · Poꝛtũ ſalutaris effugij reperiamus pꝛe
paratũ pꝛonii de jn amicis-Reuem nauta pꝛudentioꝛ dum
aduerſum tompeſtatis furure tropidat impetum. mtran⸗
quillitatis ſereno circumſpectus· moderantle medio tutꝰ
vt na iget Ponit wlum ed vt exceſſua rutilantia viſum
runditet immoderata leticia coꝛ ext ingnit · ſie nemppe ꝓ
ſperitas immodeſta confunditur · quoniam vt in tempo⸗
ramento ſanitas coꝛpoꝛis jta in modeſtia ſalus mẽtis Qon
ne timemus in arduis naturaliter ne cadamis . ob hHoc
moderatiſſime pꝛoſperantes in bumiditatis ſolido fundo

ð AMW —

———— —õ

ter indita eſt ſux pmogenita: que tota celoꝛum eſt ſpecie

7
. 4

. ndem ſuper alterum: teneamus: vt ſie in mecllo perman etey
e quãaſi inter pꝛofunda et alca iam non timentes Humiliari⸗
1 ſed amantes in bumilitate ſeruari- ſalutari nos ducku diri
gente ſapientie tranſeamus In altis etenim flucti bo pup
pis ſecuriter nauigat. in firmamẽto littoꝛꝛ ſi alteris inſepa
S biliter remum ponat · Et ſuũ quis tutius ſurſum edifieui
al eleuat / ſi fundamentũ eius in pꝛofundioꝛi bo magis viget
o NLuemadmoduü igitur celeſtis ſeremtas quanto lucidior ·
D tctanto cranquillioꝛ· ſic ſapientis pꝛoſperitas eſſe debet mo
ſ denatioꝛ quanto maioz· Qꝛeurbus digeſtis taciuut.

A;

m⸗

. eminẽ ſpernas b vme ih Qbien bo noꝛẽ impdas a.

e GX Leone Vulpee et mure? Capituli xvijj. 5
⸗ oni et vulpi querendo paſtüm gradientib⸗ ſimul
“ vt ſie ars potẽtie vni: et ars fraudis alteri ſubue
miret /Wus ſpaciatum poſt eſu diſeurreng occur⸗
ſce rit quem leo facie euriali reſpiciens· cauda depolita bumi .R
S . liter ſalutauit Illa vro ſurſum collo caudaq; ſua porrecti/
⸗ tantillum nudum caudule / inflactione facta tanta deriſit
MWex ille aſtutus honoꝛem in honoꝛantem non ſero / gratꝰ .
i refundens diſſimulatone vultum tẽdit in paſſus ex illato
5 a vulpe vulnere . tamẽ menti credit eetus paſſũ · Deſnde
88 cum illi quodam Fraui Ffamis ardoꝛe. ſparſis oculis effre⸗
”U natim tendentes in abſconditos laqueos pede minus ꝓude
ee pariter ncidiſſent . Wus gnarus euentus cucurrit ad 0
. eum et leonine ſalutatõnis nõ immemoꝛ· corroſis laqueilis
n ſalutanti ſie pꝛocurauit ſalutem Pocie wero geſtu humil
it, 2 eldem depꝛecatiuo continuo Flagitanti · deriſiõis memoꝛ
ni riſu ſubſannatioms reſpondit· Ceiud in me cõſpieis · inuet
te cauda tua · quam olim ſuperbiens erexiſti et ſuperada⸗ “M
w⸗ dons inqiit · vulpes calida es · ſed pꝛudentia cares . Neſei
uiſti ꝙ in rebus minimis quandam vim natur diſtribiit?
e Luamobꝛem möil eſt a apfente ſpernendſie quomã babet

——

mirum et t pantia

ripit. et in facinoꝛi

7
.
„.
.
g.
/
*
. 4

vnaqueq; res ſuo loes et tẽpoꝛe iuuamſentuũ · Rec attenden
dũ eſt quidẽ ad modicitatẽ molis· ad quãtitatẽ virtutiõ5

Pium namqʒ paruitate molis exgua-Grancdtate virturis
ſunt maxima Ceteris enim virtuoſioꝛes ſunt lapides mino

res: et rerum ingentin res parue ſũt ſeminales· Cꝛiid em
oz2 - magis ſalꝰ?

in membꝛis pupilla pariuus- et tamẽ cari

Exiguo elauo prndet potuuis quãa malo- Qiud plura Ara⸗
nea paruula virzà necat. et pulex infeſtiſſimꝰ hũc eruẽtat
Neminẽ jgitur ſpernes. qin vnuſquiſq; aut ꝓdoſſe valet
neq; parum eſt ſi nõ nocet. ſeð et ſuum ciulibet ho noꝛem
impendas · Quid enim honoꝛ aliud eſt · quã ommũ virtutũ

cus eſt qui vna tecũ eſt amma. *

non in ſuperlicie ſed in re· non in aſperitate ſed in tranquil

litate fundatur Nonne ſpina de radice maledictionis pꝛo⸗
Eeſſie-. Tune erinacius punctus inuectuia ſubiunxit ·
Salo kariſſima. ſcio ꝙ amoꝛ et odium in ſola ſubſtantia

—— —-— — * ⸗ —

eSSS

Capitulũ · xix·

Pinoſum erinae ium: viperula cernẽs mirata de co
ie dixit ei. Tu quus es. Ciu ille. fidelis amicꝰõ.
et illa · quid eſt amicus. tüc erinaciꝰ inquit · Ami
8 eſt qui vna treũ eſt amma. ed wero eſt. ciu ſi mollis
ſpina adheſerit pungit QRam qui were diligit in ludis co⸗⸗-
it. et in facinoꝛibo qui blandit odit Ad hec viꝑa dixit
Placet certe ſatis ꝙ amicitxia ſit intima vnitas coꝛ duum.
Spina wero ꝙ ſit verieas min? placer · Wera nãq; dilectõ

.
“
1
7

vnus actus . Agitur pic namq; de peudentia- quãcui- qn
vbi. quomõ tribuat attendit⸗ iuſticia vero vt nec iuſto
mjnue · Magnanimitate quu vr et debito amplius. I?ꝛi⸗
umet qua modeſtuis impendat᷑· Extra modũ
tamẽ honoꝛare illudere eſt · qui ergo honoꝛe pꝛeuenit aliũ
honoꝛat per ampluie ſemetipſuũ. m honoꝛatoꝛ pꝛonidus
lege rationis oſtendit foꝛe ommũ po ſſeſſoꝛ virtutũ.Nuo
Dicto recedrno⸗ rulpem ſuperbam irretitam dimiſit.
(Eſto amie? cüctis· intimus paucis · Fideliſſimꝰ vmuſi.
de erinatio et viperuuna

„B
„
4
— *

nmqdicenkur. zVnde in wnenola letalicate tia generalis ini
micicia eſt · et medicmali mea quidem amicicia eſt omums ·

Attamẽ dilectionis writas: falſitalq; ſubiecte ſubſtancite

mulcet intus · Toꝛis areſcit · et dulceſſit intrinſecus · extra

Pereutit · medetur interius. Eſt enim quaſi medicema ama

ia. Nam vt ariſtotiles ſeribit. diſigie quaſi odies ſene
idel danud ama toꝛi eſt dickum q, ſe qine odliat diſ
1 Ffictus wro amor oculoꝛum nitet in lumine· ſapit ſn oꝛe ·
1 mulcet in aure · ri det in facie · placet in cute· incus tamẽ v·
c⸗ nenum ſardomeum quod mmirum quos perimit riſu facit
ſo Perire · aut foꝛte de picto coꝛtiee gloꝛiatur Qempe baſiliſei
rutilac oculo et oceidit · Scoꝛ pio pꝛuis lingit quã ꝑcutit
4 et dumoꝛe blando emollit cutem crude wnenoſum aeuleum
magis figit · Syrena eantat ſuaiuter· vt ſtuꝑef actum nau
tam naufragio deuozet. Et vbi amme periculoſus eſt tran
litus · ibi aque facies plus arrider Spma ergo erinatia vx
D rus ec ſenſacus amicus et pictura vipera fraudulencus
. Muoniam et addens inqiut . Spina quippe mea de radice
4 maledictionis non pullulat· ſed internam ſubſtantiam ca⸗
rrioꝛem eſſe demonſtrat Ppinis enim armat naturm roſas
et ſub ſpinoſo coꝛtice fructum cẽ dit eaſtanea mecdullatũ.
6 ijs autem auclitis vipa dixit · Poſtquam wrus amicus
ees ct ſeſatus . wllem ſi placeret ſpeciali amicicia tecũ ſtrm
tn gi. At ille reſpondit·. Ego certe amicus ſum cunctis. in⸗
ſs timus paucis fidelſſimus vmuerſis . Nam qui non omne?
, diligit · nullatenus ex virtute amailit · Et qui eſt intimus
dbd prluribus dilectoꝛ nulluis eſt mignus · Minnitur enm
. diuiſa virtus. Nimirum mater plus diligit vnicum/ quam
a Iimul numerum ſi habiuſſet nato Attamen ſi finaliter
gi veis aucdire. Qulli ergo intima dileckione aſtringoꝛ· niſi eul
zn/ ius virtutẽ in longis tempoꝛib et virtutem in mille ealami
. tatũ ignibo eõpꝛobo · vmũ em nouũ· nouus amicꝰ· Dapit
ti qdẽ in oꝛe bulit in Wtre · kallit in eapite ꝛlater turbuleců

*
. ℳ„

m fece. biuic zmicis ſtultoꝛumm efficletur ſimilis· auo die
¶ Vñm electiſſim eum necelle kuerit wectus erede
De coꝛuo et columba.¹ l (cCapitulu:xx

—

oꝛuus cum rumimaret inter ſe· eui ſiu coꝛdis intrr
dum polſet comumeare ſecretũ · colũba talia cog.
tantem aſpjclens acceſſit ad eum dieens. Lriu d
eſt ꝙ tanta meditatõe cogitas frater- Cui ille . Meclito⸗

certe modo. ꝙ ſtultoꝛ⸗ infmitus eſt numer us. et ſapientũ
valde paucus: qu ꝓpe cogitarus ipuis coꝛdis eſt intimum

Fam qui reuchae qued eogitat co: omonſtrue Eaue igit
es· vt dem / et eredam tibi coꝛ meum tam mici cariſſimu⸗

vitam meã tam ocultiſſima, medullã meã tam ꝓficiſſimã
radicem meam tam ſecretiſſima ſeeretu meu michi. quua

ur

. „

Nſtrue. quãtis et quibo ſi neceſſe fuerit eredã ſccuriter coꝛ
meũ quandoq;:· Mox ille libonter annuens inqiut. Nimi
aut vmi. aut nulli-Ele ctiſſima enim pauca et fides rara. Ja
ait fit vas pcioſiſſmu et geloſinũ namq; in hoe coꝛ ſalubꝛi
r conditur- qiua nec a ſeipo vnꝙ diſſoliit. neq; a ferro
vVvl alio frangit· nec mim euiis ſoſiditas a ſubtiliſſimo calo
ris aculeo prtraſit· mipe wna aureã natur telluris in
atditis Odit et radicẽ vniificã in ꝓfũdioꝛa ſolida plãca
mittit Gic medulla cariſima in oſſibo laciuit /et viſus gẽ⸗
mam grandineã deus ſub ſeptem tunicna emiſperijs collo
cuit · Nimirũ oe ſapiontũ in coꝛdi bo coꝝ qm hoc quidẽ
eis mmis catiſſimũ- vt ſie celatũ foꝛet et a coꝛde poſſeſſiem
ſm archa vite depoſit ũ abſcõderet· Sed coꝛ ſtultoꝝ in ore-
ſplom: quia oe in eie coꝛde tenet domimnmiũi · aapertu pvct9

—

abentes pariuipendetes coꝛ leui aura boc leuius euomuũt

Sclo certe ꝙ callidus es natura ob hoc rogo Frater · me m

Anamobꝛs eitiſme wreune quoni ſao mepilo vite vrã
effundut Tꝛiibus diligeter notatis illa ſic docta receſſt.

„

¶ Smnẽ aduſitatẽ vt vincas · paciẽcie vallʒ te magnanimi
tæas Oe grano frumenti et lapidis · (Capitulum xxj·
Wru menti granũ pꝛoijectũ in terra et moꝛtuum eum
liuuxta ſiccũ lapidem pullulaſſet· hic admirat?ꝰ ta
IAertur ei dixiſſe AVnde tibi cõtrito et moꝛtuo ſpi⸗
xlſtus germinadi· eum ego dum conteroꝛ eo ꝑditus ſi ſum

me virtutis ex grãditate cõt ingit · q̃ fit vt paſſio mea ſit

2io· et dum moꝛioꝛ re i iſco- Rerum em in virtute nexx
jmarum tunc magis intendit᷑ valitudo · eum eam cõterit.
aut morit coꝛ poꝛea magnitudo. Nimirũ femix moꝛtua ge
inflammac-At wro in quito minus ualet virtus res ex

puiuſmodi confundunt · DPꝛecioſitate namq; dꝛacõtidis

Frdit dꝛaeò· cum eo ſimoit ·et magnes nonattrahit ſi
teratur. Se infirmũ mem bꝛũ ſine doloꝛe tangi nõ patitur
et ſamum cum tangit delectat· Non audiſti ꝙ virtuoſuy.

eum ex aduerſis eoterit.· tune magranimior inuemt . n
calamitate ſiquidem ſumit per ampluus ſpiritũ et trupha

tiia mtio tune vehementius roboꝛat · Cꝛuippe ſi flagellat
uiſte ab eo quem olim offendit· grates agit equammiter.·

r SEE L

ennd e teter. q egerat molliter.
peruerſũ turpiter oꝛdinatũ decoꝛat· ac offeſam uſtitie pa⸗

tollerando foꝛtiſſime emendat potẽ

n

cientia reconpeſat· Sic virtutẽ lapſam virtutis foꝛtituci

ne reparat. et malũ bono refoꝛmat Verũ ſi miuſte patitur

tunc non ſolum paciendo magnanimiter agit · ſed mirabil /
ter trin phando paſſus / cõnictus eõuineit · quia bonũ ſuun
mamnſſibiliter virtute ſalua poſſidet· In malis em mõ vinci
vjctoꝛia eſt virtutis · Nemo aüt vinelt. mſi ein ſuu verum
bonum eripit Totum aũt bonũ magnanimi in virtute fua
conſiſtit · ea namq; ſibi ſufficiens eſt ac excelles · ipaq; gau

dens vnde virtute ſalua nulla eum denudat foꝛis pzꝛuiatio-

nulla inhonoſtat cõfuſio · mulla tüe meſtifieat ſoſus afflic tõ

*
„

d paupatus in opiaet ta cxcellens ioſeph· nõ eſt dehone
fſtatus mramia- Eademq; gaudens tobias cecitatis qiudẽ
r n„5 eſt deſolatus ex tenebta · paciens igit fueris quã⸗
. tumcũq; foꝛis impugnat aduerſitas · non cõfundit · qa
in miſeria magnammitatis ſi tantu cli peus affut/ paſſiis
. vickoꝛ ſemper manſit · Sie igit᷑ amico ſuo cõquerenei · ſo⸗
erates paſſe mẽtis medicus fint · Qule quus vule dicat aut
faciat tibi jnuiniam tu tamẽ mehil pacieris /ſi tm trcũ ſit
vVirtus m⸗ gnammitaris Cunimo pꝛudene magnanimd in
aduerſitatibo gloꝛiatquia m infirmitate virtus non ſolũ
perficit᷑ immo venenũ veneno condit⸗Ant hicon lignum
meenclio expurgat.· electum aurũ in camino rutilat ap⸗=
pꝛobatũ· In aduerſitate igit dumtaxat impaciẽs vinet
etr in ea ſapiens magnmanmitate mumt us. aut qiuðe coꝛri⸗
girrur aut me dicamme Pſeruat aut coꝛonatur examine —dB
NLi bus diffinitis econticiut ac⸗
¶ MWagis ſempꝑ ptẽ nie te ne as (de vꝛſu colũba C- x
VIIi entulum in cptũ agmiulũ ſeuentẽ · deſup co⸗
liũba ꝓſpiciẽs i inquit Wt qind tã in miſerũ ſeins
ui ille P generatõʒz cõplexionẽ q; et meũ moꝛẽ
attendés tu tili reſpoͤderes · Nimirũ vꝛli ſum filuis · vꝛſũ
me foꝛe Phiſonemin oſtẽdit · Wꝛſi nune imitoꝛ moꝛẽ · Tũe
Ala ſubuinxit Linque coꝛruptã generatõʒ · vinee felli cam
cõplexionem. depone ferien moꝛẽ · Namq; deus clemens.
erealit te · nat uraq; pia nurrit te- plana eſt term ſuſtẽtay
te⸗ dulei ſagin ne vmiis amiea mẽbꝛoꝛ· cõpagine ſiſtis⸗/ ot
pumoꝛũ tuoꝛũ pacis federe ſolidaris · Reuem totus ordo
nature ad pietatẽ te trabit · Celeſtia em ae terreſtria regu
la tantum bomitatis agunt vt vinas quiꝓpe non emis vi⸗
uifieu motum celi· ſumen cõſeruat iuum ſolie · flatũ aeris·
non exuberantis impetu flummis qin b⸗ vuis · Wnde que
ſo tibi hee oĩa niſi ex ſola nature elementia. Igit derelin⸗
que furoꝛem mitiga n bjem · qui eſee ſeuire · et te adimitan
dum communem pietatem conuerte . Ad hee jlle parum

ne⸗

ſuu

at

din

ſ⸗

Ffetet igne retro vt ſulphur. Sed eum opoꝛ
imſcitur · ſplendet hoe digeſtu vt aurum . Jracundus ergo

ſulphur fetidum ignitum. et iratus ſapiens eſt· et hoc p

et aſpide·

emollicus teſpondit · Rempe que ſapienter hoetaris hic

agerẽ · ſi male domãtem omnia rationẽ haberem. Mox ill⸗
DPene inquit dixiſti · qm om̃is cerudelis aſperitas ex ferita
te beſtialis mentis aſſurgit · Exaſpatum enim mare ꝑfun⸗
ditur tenebꝛa· et planatu aurũ poſicura rucilantius miciat
Pie lux ſapientie· manſuete lemtatis eſt ſocia · et pietatis
pleniſſime ſemp amiea · Ded perturbata mente ira eſt nubi
la · et inſipientia obſcura erudeltas· Sapiens ergo ratõne
pꝛeclam. mala omma vmncens palſus off enſa/ magnanimi⸗
nee ampluis dẽe magnificẽtia ſui coꝛdis meminit Sic illa
ta mala/ conſtantia fraãgit· pacientia vmeit · et truiphatoꝛẽ
ex toto per miſericoꝛdiã ſe oſtendit · NRouiit em nocentem
Foꝛe iracundie iam ſubiectũ · et ideirco deuictus et paſſu

victoꝛ eõpatit · et per ſue piecatis anthidorũ infirmita⸗

tis alteriuis curat malum . Im igit ſapientis miicta pax
vindicta elemẽtia · In bonis emm ſuma victoꝛia · in malia
vireus mnuiolata-· Attamẽ qui flamis ire cito aecenditur.
ur. Sed eum opoꝛtune pꝛudens

lum aurum digeſtu .· Cnabus digeſtis abi—
Si quemꝙ offenderis paueſee ſẽꝑ hiuuſmodi vule
Capitulum xxiij

furibunda diſeurreret . paſſu minꝰ ꝓuido calcauit

aſpidem occuleis anfractibo gradientẽ Mox ille N
furoꝛe duriſſõ ꝑaceenſus momoꝛdit ealcante et illa impa-⸗

eiens moꝛſum refudit quãtotius in moꝛdentẽ · Sie igitur

communis furoꝛis in communem vindictam venenoſitate
diffuſa. diuiſi ſunt ſtatim querentes poſt vulnera medied
nam Deinde eum euolutis tempoꝛibus ſibi muicem oecur

riſſent · mox aſpis antique muirie recoꝛdata eſt· ae noua
mota iracundia in nouam cepit exaſperaxe vindictam⸗

halliata ergo cosdis neqiuicla-leto vultu peocedons pꝛo

Ee plena. ſalute Poſita cullide callidã allocuta è dices

In writate nune te cariſſma imquirebã vt oꝛis moꝛſu per
ditam⸗ oꝛis oſculo redderem pacem gratam Qiud enim vi
tali pace moꝛtalibus carius. terrems iocundiis cunctis
amabiluis aut tam grarum⸗ Lmirum pacis federe cücta
manent trãquilſitate viuentia et vigẽt · euiſq; lege ac oꝛ⸗
dine ciiulia floꝛent· cõe pacis eſt bonu Ad hec illa callidioꝛ
mox werbis · in ſamẽ te · parca ꝓuidotia ſie reſpõcit · Nuip
tre dii mſſimu bonu paxeſt · li ver eſt · Sed ſi ſophiſtica ·
oſt lux ob nubilars. vita moꝛtilera · et dulcedo eſt wreno
ſa⸗ Nullume emm ꝑdibilius malũ ꝙ mimieicia paee operta
Isitur tecum cariſſima ſit tua pax · Nimirü vbi eſt offeſe
wemoꝛia: ibi na⸗ ed eupit ira vindictã mittit frauduiẽ
tiam: que: mkerenda lerpit ad penam · Coꝛ tuũ non vjdeo · H
ad ratione recurro et eius lumme ſcuũ pectus abſeonditu

noe⸗ Wern: naq; pax: nũꝙᷓ offenſe remimſeit · ſed fita ·
obliionẽ euis non patit · Et in fima qiudẽ oblite interdũ GC6

ſmnnie recoꝛdat LQm timodus ſemꝑ et muendus offenſꝰ

eſt. quia tenax mutria:lenis im. expectata vm dictatarda

clemen tia· Namq; fratres ioſeph quẽ offenderãt adoleſeẽ
tes timuerüt et ſenes · Nuo dicto euitato hoſte diſceſſit ·
Cum electo ſocio Proficiſcaie aut conuerſerie (De vul
P vregrinante⸗ (Capi tulũ xxiiij
Dd deelinatõis etatẽ vulprs deducta. patmiti reat?
— conſela vt latiſfa

cimis in romitem ſe dedit · Ciu vetula dixit · Latrãs et moꝛ
dens ꝓuocatoꝛ mimicicie es non ibo tecum · Quo qui dem
repudiato onager inquit:. ſeqr te ſoꝛoꝛ- Et jlla. In ſereno
dolens et i in tenebꝛis gaudens liuid?es . Oi michi malũ in

gruerit letareris ſi bonũ contingeret triſtareris Made qe

nolo in comitem· luminis hoſtem no eiecto· ſtatim vꝛſuỹ

le offerens aduenit Cui vulpye reſtondlit Aecendibilis

. 2 2 7 . 4

aceret peregrinare cũ wllet · mox
eres rinatõnis enis rumoꝛ mſonuit et peregrine

ne
ſc⸗
.

ip

Per
i
luſe

i

nompe mmis es pectoꝛis · et parat vĩdicte vngulã babey
Hi Ffoꝛtaſſe in me wil in aliu ſeuus irrueres ſic aut eõfun
deres ſociam. aut ream hoſtiliter lamares . Tecuũ ergo non
rergam. Tune ſeom idip̃ᷣm eum peteret inqiut · Queſo ca⸗
riſſime vt mecũ nõ vmas · qm pꝛecoꝛdialis validitate vir
tutis multu es Pſumptuoſus et audax · Tale quid te cõ⸗
tingeret foꝛte attemptare · vnde vix aut nu; Pede eriperẽ
Deide dimiſſo leone · pauo in ſociũ cũ ſe offeret· aucdi uit

Nimirum aurea penna deſidiaris et pompa effunderis ·

tecum non ꝑgam · qm nolo caudam per dere ob tuã pom paꝗ
et pemam. Quo ſie repudiato· lupus ſe obtulit et dixit·

Queſo vt cõtrita recipias penitentẽ · Cui illa · Rogo vt di

mittas facinoꝛa me lugentem. qiu ppe eü fure nullatenus
vadam · ne tue dampnatõnis aut criminis partice ps 8 fiam
ed et poꝛco mox ingerenti ſe dixit . Wade qiua nolo tua
ſoꝛ deſeere Feditate Fmaliter vero aſino multũ ſe pꝛebenti
reſpondit· Recede: a me mſenſate: qmqiudom alicui ſine ra
tione elamares et occurrentibo ſupis vna cum ſtulto con

funderer· Cunctisg ergo hijs cum rationis iuditio ofuta⸗

tis. conſurgẽs vulpes ſeen hee allecka pꝛecibo duxit am⸗
malia. Pancherã vi idelicet einus os redolet. Pimeam que
imn plemlunio gaudet agnu mitẽ· puſilammẽ lepoꝛem. Eri⸗

natiñ eutis ſpmoſe· bouem de laloꝛe viuentẽ · Cruſiminum
ſoꝛdes vitantẽ · Foꝛmicamq; pꝛudentẽ · Cum qin bo eũ hilari
ter pergeret. coꝛuus ei obiuus dixit · Que nam eſt hoe ca⸗
terua-⸗Cui illa-Elecka qui dẽ eſt comituia pꝛudẽtis · Nãq;ʒ
eum electo electus eris· et qiu cũ ſapientibo gradit ſa⸗

piens erit- Et ille⸗Recke nidicaſti · Sed doee quu bo onn

ſatur et pꝛoſperatur · Mox ula. Cum amatoꝛe quiꝓpe ſa

piontie zelatoꝛe iuſtitie· et amicicie fideli eultoꝛe · iutne

diffmitis vlt ra proceſi.
In eückis eſto whrus Doa aure natura oculo
ugiens auris⸗ q oculꝰ? palpebra tue bat · aeuto püc⸗
ta miidetie aculeor nature dirir WVt quid oculũ tam

wlatilum palpebꝛas mumtione vallaſti · me aut ſie nudã
vndiq; dimiſiſu. Certe nec eo me minus pꝛetio habere de⸗
biuſti qm ſi delectat lux · perampluis tamen verbum⸗ Et ſi
vſſue inſtriut. plus auditus. Cui illa vtriuſq; arte lapiẽ⸗
tie fabꝛicatrix pacienter reſpondit · Vi videres qinppe et
Iſtitum membꝛoꝛ luce ratioms attenderes nunc me magis
gratiam actione-quã cauſaꝶ querula queſtione pulſares .
Nonne locata es m pꝛofundis ⁊ oſſe ac cartilagine circũ
quaq; munita- ſoꝛis tamẽ lucerna coꝛꝑis eſt oculus · ob
hoc ꝓliidenter pellicula velocitatis armat · Oed pꝛopter
oe digne is hoſtiolo claudit. vt wlenti quide mehil in⸗
decens ſpargente radio p̃ſentet · Ad hee auris adumnxit ·
Cur et michi repudiatõis ianuam non dediſti · Aut foꝛte
minus putaſti coꝛruptõʒ auricule ꝙ pupille. ?on auchſti
ꝙ pꝛimũ aditum moꝛti. pcepto venenoſo ſerpentis eloqᷣo
effrenatus mulieris auditus exbibuit . Directe ſiqiudem
vſq; ad cor penetrat verbu . qm apta ſemita ſtillat auri pꝑec
dum mi quod licet. ſie nee audienduũ eſt niſi quod decer ·
Nonne te ob hoe in medlo capitis ſituaui. Omnis enim la
Pientis acbus debet eſſe dere nei regularitate eõpoſitus · et
quemadmodum in eeleſtibus ſapientia gubernantis nullg
ſine regula cernit᷑ motus · Ita et in membꝛis amme pꝛu
denti ſiiectis inoꝛdinatꝰ apparere nullatenus debz act
Ande ſapientis· inceſſus grauis. aſpectus pudicus. au
ditus honeſtus · ſtatus collectꝰ·. babitus eſt aptꝰ · Max
ime tñ deeoꝛ pꝛudentie debet reluceſeè in facie. Cem̃ coꝛnu
ſapientie lummoſũ gloꝛiſicauit tantũ moſaicũ vultũ · Igi
tur quia vlox debet eſſe homo ad audiendũ· tibi non addi
di ianuã. nee tñ eũ neceſſe fuerit· oxoꝛtũa ꝗᷣdẽ auditui deẽ
arte racõis elauſura qbo auditis mox pacata auris qeuit·
¶ In boms ſuma cõſtantia te confirmet ¶ Capitulũ xxvj⸗
eloſia · abeſton. ſinoclites - lapides ſimuil in eodẽ loco
manẽtes · de ſua admiratõe virtutũ incõparabiliter

e⸗
NeN

uge

es.
rei
aob
pder
in⸗
mmt⸗

ſor
lchſk .

diſceptare eeperůt. pmoq dixit geloſia · qui ppe cũ adama
tma nõ ſine paritate virtutis foꝛtit udine gaudeã plus tñ
excedo. qm tenaciſſima · ꝓpꝛie qualitatis vigoꝛe · abi igne
mmime calefio Wox abeſton iili ſe pferens inquit · Ego

quidẽ maioꝛis admirabilitatis mi falloꝛ me eſtimo: qm inſe⸗
parabiiter vnctuoſu humdũ contmendo accenſis ſemel ·

vix aut nũꝙ; excinguoꝛ · Ceii bo auditis · ſinoclites aduinxit

Woßnetipſos vt video de mirabil tate vꝛe contrarie immu
tabiltatis iackatis· Artamẽ ego me. ſiquus dem minoꝛem
nõ puto · qm varietate mirabili cum luna cõtmnue creſeo et
deereſeo. ſed quoni quu ſopm cõmendat · nõ ille pꝛobatꝰ

eſt · ex hoc ipis nõ immeriro placuit carbuneuli audire ſe

tentiam racliantis qui pᷣoctus de cauſa · equo ratioms li⸗
bramme mox di iſeeptantii litem ſentecianaliter diffiniit
diritq;; Cum eõtrarioꝛꝝ habituale. ſit pꝛe ſtatius : clefieri
ad melnis eſt mutari. Igiur enim infrigidari orit in dete⸗
ruis cõuerti Sed mmirum in cõtmuo fluxu eſſe · mebil eſt
oſſe. Nam ſedm nõ eſſe eſt. Vnde res omnis quãtumeũq;
habet de mutatõe em et de nõ eſſe Dico ergo nuq ꝓmoue
ri ad melnis obſtinacie dura nequicia eſt · Nec vni in de⸗
teruis cõuerti conſtantia ſapientie · Attamẽ ſemꝑ mutari
deſipientie wſama nidicet . Quomã amens eſt qui vt lu⸗

na rationalis lueis oꝛbatus ſtabilitate mutat · Arundm?
ſiquidẽ vacuã exalatõis ſemꝑ mkfluxus hineinde mobilitat

et omni vento cõfluctuãs cõt inue fliuda ſpargitur maris
vnda . Non audiſti ꝙ ſagax vulpes ſemel reſponderit e cime
lionti · de adeptõne coloꝛis aurei glanti ˖ qui ppe vbi nõ eſt
ſtabilitas vmbꝛalis eſt entitas et gloſitas non eſt vem·
Nonne quantũ de ſtabilitate. tantum de mobilitate tenene
omnia · 1 in vno genere quoq; fixione ſtabilita ſunt pꝛima-
Poꝛro natura que ſapientie quidem oꝛdine regit in ne⸗

D

ceſſarnjs variatõmbo ſtabilitatis amatrix nõ ſine firmamen
to vmfſoꝛmi tatis mutatur- Namq; celum ſemp regulzriter
wlut. ac viciſſcudies tempoꝛꝝ et etates vmfoꝛmiter ſe

. *
„w=— 4 .

ſequunt· Cuoniã — 7 — 11I 77 7„ 2 14
ſi muleeant tñ ſine deceẽtis ſtabilitatis coꝛreſpõdentia ſen

ſum amme non deleckant . Dic igitur mhil ſapiente mobi⸗

luis ex malis moil eo ſtabilins in boms . Tuibo diffiniti?

„

rdo oliua

2

cedente hieme illis ſolita viriditate vigentibo · ſuis ipa fo⸗

Iins welud arida nudaret non minus quidẽ mox cõfuſa quã

„*

Iunida vicinis tetro vultu querulã peopoſuit queſtionem.

frondes inutiles iam fouetis Qum foꝛte vmbꝛatilis apetia
cõplacet ·et ſpreta ſubſtantia coꝛtex mulcet · At ille pꝛu⸗

gerüt Tande igit ad weritatẽ loquẽtibo ill · Pma reſpodit =
laurus- Ego quidem ecõplexione iuuata cõcaliũ · et ideireco

frigiditate repulſa in me foluim ſemperviiit· Tunce oluia

arangius inquit. Solidioꝛ namq; ſubſtantia me componit

vnde in me bene tẽta viriditas nume perit ·. Cie et palma

Finaliter addi dit · In me qidem folium exaruit nu qim

hiiufmodi modmt garmñmin Doſt hoe autẽ laurꝰ vice
ommiũ eloquens dixit · Non audiſti quare ſapiens nunqua
Ponit elari nominis venuſtatem Nimirum quia claritate

pꝛudetle. largitate iuſtieie · firmitate conſtãtie / pareitate

modollie. ſemp viget. ſcipſum dirigle· nullum leclit . in adii

ſis nõ deficit· et m ꝓſperis no molleſele Igite hijs virtu⸗
tum quatuoꝛ anchoꝛis ſue mentis in poꝛtu . ſapientie ratẽ
eelidit. Quo dicto qiieueruntt
Explielt lber primus Cꝛuadriꝑtiti appologi cirilli epi
conti imprudeneeaem 2

gie. auãobeem nunc; eum munclelie fluctus tẽprſtat

melocle ſapoꝛ · et mitoꝛ facundie aures

In lono nomine virtutum tetragano ſomp vige lde lau
ia Palllll apitulũ xxvn ·
nier lauru oluiam arangiũ atq; palmã fieꝰ exoꝛta· cu ſuc

ritum inui detie ſontientes· ſpinam wrbi riſu patiẽtie cofre

hibuinxit· Nimirum in me humoe pimguedinis ſupereſeit
quo exundans radix · ſuas in perpetuũ frõdes nutrit Mox

„

nes
ſen ne pit Liber ceeundus De bono ummlikatis et
W⸗ (NDe aere et aqua ·
in umefactus aer de latitudine coꝛpoꝛali: claritate
ſubſtantiali et ſu blimitate locali· ſpernendo terram
Nun eidem locutus eſt dieens · Me quid tu punctum
ryf. opaeum emp deoꝛſũ manes⸗Cur non interdum erigeris. .
iſite quare nõ dilataris At illa. in pacientie firmameto Bumi
lo⸗ litate fundata. pacienter reſpondit. Ego quidem qdaſſe e⸗
ris fatror me foꝛe puncłũ · ſed hac tamẽ modicitate pune
wene tali eoꝛpoꝛis mudialis effecta meduim inſempiternü geſco
man Cum tua tu ſemper magnitudme fluctues Cirea me totũ
Pim telum reuol uit· a vitalis eius allatõ ſuper meam ſtabilica
p⸗ tem fundatur At wro qm opacũ ſum coꝛpus nõ effuſiua
eſne vt tu perimis immo virtutum celeſtin retent nia. pꝛecõ⸗
ir ſiſſmis gemmis et metallis ſum iner inſecꝰ adoꝛnata: atq;
dene extrinſecꝰ? rmiis horbis bꝛutis et hominibo &coꝛata· quaſi
colun vita vnientium et mater cuckoꝛum vniuerſa que in coꝛpe
aſit vilunt · duierſoꝛ bonoꝛum plemſſimis vberib⸗ alo . Veruũ
qliuiia· ſubtns omma maneo⸗ nulli vne moleſta mii eũ a te
G mea viſcern ſubintrante terremotu concucioꝛ· vite locus·
one qiuetis ſitus et ſalutis poꝛtus· Ffixone ꝓpetua gratis om⸗
An mWbus ſum pamta.- Tu vero ſitus ſurſum eum ex hoc adte
icp confluẽt ium ſimilicer vapoꝛx ſis alta peteneiñ ſuſceptuiꝰ
Pye Mine donſis nubi bo dulei lumme vilentia pꝛuias Nine le
ungus talia fulmima mandas· nuũc coꝛuſcationũ roꝛiferas emittis
ncae ſagitt as · nune terribilia fundis tomitrua ſie et vtoꝛ ſe
tate pondore bellis. Hoe quidem grand mis lapide Oteris · Nec
pocellarü turbme ſubmergis Nimirum emiſſionis ſuper
pttu⸗ bie tue queq; gmuiſſimeſunt tempeſta ces. Igit meluß
eni humilitatis opaca modicitas · ꝙ ſublimitatis ſupbe p„
ſri ſpieui tas procelloſa. eii bo dichis arrogantẽ cõfucht·
ontra eos qui ſupbire meipjentes i inflant⸗ (De amma
et coꝛ poee (Lapitulu. i·

onunctione et dominio amme caro pariter liberata ·

naimi intumit · et letari epit ꝙ inquiieta Baſca ſetüͤrute

nuper grolſicie ſimul et quietatione gauderet · Sed eum
