Gb457_fol
author: Bonjohannes, von MessinaandCyrillus, Hierosolymitanus

N
—
—◻
1
◻
N
△
—
—
V
—
=—

UIMIuIIIIrnIAnAI

usßs Tobinsan

.

titus apologietieus weatus . In cuius qindem pꝛouer⸗
bns omnis et toclus ſapiencie ſpeculum claret . Feliciter

mepic·

Eeundum ariſtotilis ſentenelam in
pꝛobleumatibus ſuis: quanquaʒ im
m exemplis · in aſcendendo gaude⸗
Ant omnes in diſciplinis moralib? ·
Moe tamen ampluis placet. quoni
am ſtructura moꝛum jmagine picka
reruz ſimilitudmibus palacium vir
— tutis oſtendit · eo ꝙ ex naturaliz⸗
bus animalibus moribus er pꝛopꝛietatibus rerum quaſi
de vinis jmaginibus bumane vite qualitas exemplatur:
Totus etemm mundus viſibilis eſt ſeola et ratiombus ·
ſapiencle plena ſunt ommia. Pꝛopter hoc fili eunſſime. in
ſtia pau pertate ſtillancia· ſed de vena magiſtroꝛ· tibi nune
ſeribere cupientes cum aduitorio gracie di ea trademus ·
vt intelligas clariꝰ. addiſcas faciluis . guſtes ſuamius· re
mimſcaris tenacius per fabulas figurazz Sed qm princi⸗
palibus quatuoꝛ virtutibus· ſeilieʒ pꝛudencia: magnani⸗
et fundat· Lee em ſunt quadratura tabernachi dñi 1 qua
tuoꝛ bona iob Ac illa que nabuʒzardan deſtruxit in ſubuſiõe
ieruſalez · Templuz ſapie. muruz vrbis virtualis potẽcie
palaciuʒ regine iuſticie · ac domos ihrlm paceʒz modeſtie · E
qui bo / pꝛudcia· vir oꝛdmat᷑ in deü · magnimitate vo in ſeip
ſũ in aduerß ne deeidat · ¶ moderamie in ꝓſpis ne molleſcat

* A 5
5„ 7 2* „ “ S

.

2è s . l ðß
.
4 7 . „
.
SS

Gpeeulum ſapiencie beati Cirilli epiſeopi alias quadꝛiparł⸗

ced quemadmodum inſticla rectificat in pximuz · ſie pꝛu
dryoncia noſcit bonum eligendum malumq; euitandum⸗Et
ſieut niſticia facit bonuzʒ · ita modeſtia vitat malum · Mag
nanimitate wero interius oꝛdo ſtabilitur virtutum ˖ eonſe⸗
quens eſt vt quatuor magnoꝛ ſiquidem vicioꝛum totus
impetus ſubuertatur · Nee quidem vicla quacuoꝛ· demen⸗
cia ſuper bia · que magnammitatiet humi litati contraria
ſunt · Vbi enqʒ non eſt humilitas / magnitudo ammi weoꝛ
au dacia eſt· Simli aute auaricia et intemꝑancia. Nee nãq;
illa quatuoꝛ ſunt que iob bona diripiunt · quippe ſabei ſtul
ticie / vaſtantes boues pꝛudencie. Caldei ſuperbie camelos
magnanimitatis tollentes. ĩigmis luxurie oues mundicie cõ
burens ae ventus impetuoſe / ac Volentis auaricie irruens
domum vbi comnuantes ſunt decem peepta iuſticie/ fundi
tus ſubuertens . Nec qui dem quatuoꝛ illa dira eoꝛ nua ſut
qque ventilauerũt iixta vaticimuz zacharie uidee et i rahel
Sona illa quatuoꝛ que ſem iohelem inſaciabili wrauerũt
ſez eruca wrecundie. loeuſta wlantis ſuperbie · bꝛueus to
tus ventus inſaciabilis auaricie. a rubigo ardentis luxurie
. Quadriptito igitur opere ꝓcedemus · Primo agentes cõ
ki Renean Becũdo aduerſus Eobmn Deinde eõ

e ſomeer Nude:
7 a rg primuz
egfrs deerepita ardens cupiditate plus ſclen 4
querendo magiſtrum membris grauioribꝰ · ſui coꝛ
poꝛis itineris addidit graue Pondus. Mox ergo
tendonti enectutis mmfirmitate qui dem graui. ſed aiudita
te ſelendi pagili · Cum coꝛuus aſtucioꝛ occurriſſet· pacto
mutue ſalutatonis officio · ſatis leta ſubunxit · Yere w⸗

luntas de erat · vt eito michi occurreret quem wlebam /

è?ðð D
5
4 2 —
. 2
4
*
2
1
iber
.
.

—

Te nanq; qui celi per cardinds ambulas et multa conſide
ras · vt me dilciplme ſitibundam mſtrueres perquirebam
Ciiille reſpondit/ Tancr calliditatis antiquata magiſtra
quid amplius queris ſeire · Joc certe tantum tibi reſtat ·
ecatum finem habere · Ad hee diſeipula facta doctrix
ita dicitur reſpondti ſſe ·. Nunquid frater mi ſeriptum eſt ·
a ſalomone · Audiens ſapiens ſapiencia m ſapientioꝛ erit
niſi ꝙ ſapiencie non eſt numer? · Vnde ſemper opoꝛtet ad/
dilcere et in extremis hoꝛis fundum ſapiencie deſidera⸗
biliꝰ indagare · Finis enim prudoncie ſapiencia eſt . Et ob
boc quanto biuiufmoch vieimores ſumus tanto maioꝛi

impetu ad amplectendume eam aindioꝛes cum natura eur

ramus. Wirtutis emm motus quaſi naturalis Toꝛtioꝛ eſt ·
Sed eum viſus ſenio ingroſſ⸗ aeur aſpe ctus ex parte rato⸗
s ac uitur · di gnum quu ppe eſt vt quando plus viget mẽ
tis iudlieiũ. diſeipline plo oꝑaʒ impendamꝰ· Nanq; du bic
vilim. nunq in eodez ſtatu manemꝰ? · Quare ſi non ꝓfiel 3
mus mox defielmo· Die em eſſe ꝓſpieimꝰ in mut abilibus
rebus . qm ſol eum vlẽ non ꝓcedit reuertit ſtatim dies
dimmit euz non ereſeit. Simli cuz nõ in magis ptendit
mox melmat in ſemu curl? etatis · Igit donec in ſeita fue⸗
ris ſempꝑ diſee . nee vnẽp putaueris ſatis eſſe qꝛ ſi ſteteris
retrocedis: Niehil mmin ꝛganoꝛ. nroꝛ retroꝛſu natura
ſed ante tm̃ opoſuit · vt in vᷣtutis acti bo nõ recrocedetes.
jmmo ſemp ꝓcedetes ereſeam. Ples em ſenſuũ ante ltua⸗
ti ee gel ſut mand et pedes · Quo dicko diſcelſit 6
Nichil ſibi homo eſt ſine ſapieneia ¶ Be: aqiiila
¶ Lapirulum ſecundum 4
1 lucſchorie aeris ſublimitate aqula conſeen⸗
dens mira ſolis Fixo cont uitu wnuſtate inſpecta
mox eum tali queſtione pulſaiit dixitq; · Tu
qiud es vas admirabile tam decorum . Kt ille reſpon⸗
dit · Neſcio . Tunc illa magis mirata / mmirum . in! lucis
fonte huius ignorneie tenebras muem iſſet adiunxit e .

3 “ “ “M
2
1

Et quomodo cum in ſplondoꝛibo tiis cetera vi vieant tui
tu neſcius te non vides · Qui dixit / iuppe ſapi encie ſum
non expers . Hola eminencia ſui gaudent noticia / que ſuüt
in ſeipſa per ſapienciam conuerſiua · Ad hec aquila ſie ar
guens ſie dixit · Quomodo igitur perdita eſt tibi tante
luciclitatis gloꝛioſitas/ tante precioſitatis dĩgnitas/ tante
virtualitatis cauſalitas ac tante ſoliditatis perpetuoſitas
Exy quo nanq; te ignoms· tu tibi mehil es· Nil quidez pꝛu
deroncia fatuo rutilancia ceco ſet eloquencia ſurdo? Tune

tytan reſpondit· et ſi nichii michi ſũ· tammen ei euus ſur

omnia quoddaʒ maximum ſapienti ipſe em ſapiens cum
ſolus ſe cognoſcendo ſit ſuug · cunctoꝛum que ſibi non ſũt
mtellectum carencium⸗ ſapieneia eonſtitutus eſt dominꝰ
Nomo nanq; participio ſapiencie ey diina jmagine deco
ntus ab ipſo qui dem primoedio vniuerſis rebus mundi
vilibil bo eſt prefectus · Nimin⸗ ſapientis ſunt omĩa: eui

tantũ valet metalloꝛ gemarũq; validitas-et ſubſidiaria
medic ina ſeruit Pteſtas: MNuamobꝛẽ Peioſioꝛ eſt ſapien

Capitulum torecium

V .
= „
4
.

ront non immeito plaeuit ſy illis de rõne pꝛudẽcie

pPez Pez treſtria Rusl ueq;

cia cũctis opibꝰ· et omia ꝗᷓ deſiderant huie nõ valet pari
Lꝛun bo augleis mox illa dile ctõne ſapie mflamata peti uit
a ſole / vt quid ſapĩa eſſz luee diffmmitois oſtondet . Cin liben
ter annuẽs inqt Capiẽcia qui deʒ eſt illa mẽtis witas· qua
fumuz bonuz qð ẽ deꝰ recta fide oſpicit et caſta dilectõne
tenet .· Nac em̃ ꝗ dotatus ? · iam mückl dns ae po ſſeſſoꝛ eſt
luus Niüb⸗ dlſgene notatis mnpa gaudẽs illa reuſa eſt.

ſin . licltatis innoceneia docorat
Nimalium oĩm ſimul cto oſilio / cu de plbo re
obvuiedi reglaz jueſtigaé peipuũ/ qſeoꝛ aſtutis Ffamaret
z qm ſumt meertuʒ vulgꝰ ſtudia otria:et puatꝰ amoꝛ

nai vtit iudlieiũ in obl D MNie wlatilia eoꝛuũ / hine vul
uũ penaeia mox tleubas cerrtiit

—

Sed quia violentus a inglorius actus eſt laudatõis co
natus · Nic quidem coꝛui multifoꝛmis doloſitatis et verr
ſucie oſtenſis aſtuenjs · DVme vulpis deceptiue artis inge
nijs ventilatis quaſi uiris digmtate ſingulorum facinoꝛꝛa
ptulerunt. Talibus ergo peialitatis amoꝛe ſine racioms
ſentencia hine inde iactatis pꝛo veritate · ſtans ſymea hoc in
eõmuni. wee ecorꝛeckua diffudit dixit q;;· Non miroꝛ nimi
rum · ſi beſtias Cum ipſos hommes · mentis ſplendoꝛibus
tantum vigentes vicialis vmbꝛa menciendo virtutem ali⸗
quociens m iudies Fallat. Ram ꝓdigahtas amatozibus
ſuis Fallace ſpem liberalitacis depingit. Magnammitatis
vigoꝛem audacia a inanis gloꝛla magmificentie grandita⸗
tem · Pari qui dem modo ſuboꝛnata calliditas· egris men⸗
tibus oculis mentit᷑ claritateʒ pꝛudẽtie · Ved ipſa qupe
doloſa aſtueia nocendi eſt eum ignoꝛantia virtuoſe agen⸗
di. Pꝛudentia wero eſt ars pclariſſima recte vntendi cum
ſimplicitate que eſt neſeia quẽquam ledendi · Nonne deus
eterna pꝛudentia ſiniſtris petiuit ab angelis doli nocendi
neſenis in quo deelpereét Dignum quippe deeeptõ ne im⸗
pumm achab. Et ꝓPpter hoc ea que nimis pꝛouide nunc fa
matis· nocentis calli ditatis arte armata malicio ſioꝛa foxe
dicam nec vnquam pꝛudentia- Nanq; is tantum pꝛudens
eſt qiu racione recta in ommbus gubernatur · Werum re⸗
cta racio eſt racionalis nature ſuum finem tantum intende
re · omne quod impedit ad bune conſequenduʒ ffugere
cunctum quod expedit agere· et in bis ommbus quouſq;
ad illum peruemat firma conſtancia permanere · Pinis au
tem nature racionalis eſt ſine omm malo gaudere· omm w⸗
ro bono eum ꝓpet uitate ſecuritatis et ſecuritate veritatis
letari -Ad buc capeſcenduʒ cũcta impeditiua ſuũt vicia:· 1
omes opoꝛtũe virtutes uiuant · Quo diffinito vnuſqinſq;
ſocioꝛ ſeceſſit in ſua · ¶ De melioꝛibe rebo eſt vti pulde
tia qua ſuo loco t tꝑe euncta queras ⁊ facias ⁊ac· ¶ De
clcada a Foꝛmica (Capitulum quartum.

—

“ S
14

N foruoꝛe meſſis cãtans ⁊ qeſcẽs cicada:cũ vidi⸗
9 ? ſet foꝛmiculam. multo laboꝛe granum ſuis oꝛganu
lis attrahentem- Compaciens ei dixit · Yt qind
in tanto caumate-cum nat ura refrigeratiuam quietem et
Pumectiuam vmbrã requuat- Tu non ſolum nuda circu⸗
is ſuſninens tempeſtatem · ſed quod peius eſt gran one
xe te occidis · Nonne vides ꝙ ego m vmbra vmdi eum iu
bilo reqiueſcens · m ſuffocanuo vix eſtu refrigeratiuum
coꝛdis anhelitum rapere poſſum . Qieſce rogo donec
meſſis tranſeat mmtenſiuum · Cui mox impꝛomde/ pꝛoin⸗
da foeme pꝛouide reſponcht · Omma tempus habent ·
er ſuis ſpaens tranſeunt vmuerſa ſub celo · quamobꝛeem
ſicut queq; ſuo loco et tempoꝛe agenda ſunt. ta et mqui
renda- Nam ſi rei owetunum tempus negligenter tran/
jerit⸗ cum qiis mqhguerit poſtea mmime reperit ·/ eo ꝙ
hor debita ſibi neceſſanum non queſiuit · Sie ergo ca⸗
riſma vti pꝛo in dentia ſũme opus eſt nobis qua vite qui

dem alimenta accomoda· o tempoꝛe vigiles colligamus

gquando nature boneficentia dum hee querinnis muenm?.
Tempus autem colligendi victum· eſt meſſis· Vnde nue
Ppeonide labor ba colligo· quo mmirum in arida byeme
opulenta reqiue vũio · Tu wro impꝛouida futurum tem
prus negligens inſtabili puncko qmieris nunc exiſtis · ym
mo nunc magis abuteris cantilems · Cum folnim quo nue
deleckaris quaſi vmbin tranſierit · et graiis ardoꝛ famis
ſimui cum egeſtate ſuece ſſerit· miehil congregato in mel
ſe / Nonne impꝛonidontie diro gladio / vitam tibi quumß
admodum diligis peremiſti? Ced attonde queſo quanruʒ
m ſuis rebus regularitate mirabili/ pꝛudentie natura du⸗
ctur⸗- Jꝛanq; vnarum fontes plonos in paſeuis amma⸗
lium ſemper habet · vt eum neeo ſſe fuerit membris de⸗
bieum pꝛeparatum pꝛouida diſtribuat alimentum⸗ℳn
nali quidem circuitu ſub zodico ſol pꝛouido ducboꝛe con
ducitur · vt ſic ꝓuideatur mutatis temporibo in ſuturum

.

Ram et term in byeme coneipic que vigeſta eſtatis mne?
dio kutur tempis piun den cia gignt Sil aut ꝓ ſequenti
no ſemel ſuaiioꝛes palma dactilos gnat· a vitis licre m
duleiſſimũ pari oꝛd ine lie diſillat · Sie nimirũ fõtes qꝗ nOö5
ſemp ſeaturiit . vrute ſtellarü ſemel Era imbuta bumidi⸗
tate dult ma ꝓfuli eermmt · Vñ totus nature oꝛdo pꝛo⸗
nidencia gubnat.· uid igit ea ſpꝛeta que eſt vite taʒ eõ
moda · Tut uroq; neglecto de pnñtibꝰ tantũ gaudens Ego
certe· mi fallo: dofuturis plus euro- naʒ pteritũ pdidi.
inſtans cel curſu rapidiſſimo iam trãſiiu: et tantũ qð ſuꝑ

eſt fut un poſſedi. Dis auditis mota cienda rogaliic foz
meam vt hee quid eſſet diffimeõne monſtraret · At ila i

benter pces admittens mt · Pꝛoui decla quuð eſt · l vbũ

dignũ habes · Hoc arte vigilis racõis in hac vita trãſitoꝛia
tlia ↄgregareet ogregata miuolabili oſeruare eqiiu bo
lempꝑ viuas in eterna a gloſa qiuete.· Quo dicro onerata
ꝓceſſit ad nidulum ſuũ · ¶ Honec moꝛtal es time vbicß

De coꝛuo et vulte. (LCap. v·

Dlicatem coꝛuuz Famelicũ ercũcirea. vulpes leti
tans nec min? ardens. latibult ſui de valua cõſpex
t. Ae compꝑto ſubtil fanns rabie eireumdatum
mox latenter egreſſa eſt· ac ſimulata moꝛte · wrſis quidoe;
oculis · maãdibula lapſa · eo lo flin do · anhelto kurtim trac
to · pede tenſo · cauda ſperſa · et calliditate tanta weuis coꝛ
poꝛis ſociet ate diffula· vt diſſolucoõneʒ regitiue vtutis mẽ
tiret ur ·/ lu mda Fraus vi ilentis · Nee- nimruz querente
eibum carms tam auide arte picta et vulpma fraude co⸗ R
ram ſubdola ſe ingeſſt · Cumq; limulat um cadauer iacen
tis mox nota vigili famis oculis aſpexi ſſet armis Falla⸗
le non minus miime doctus ſtatim parum pꝛocul ſu⸗
pꝛa deſcendit · vt ſie pꝛuis ſi doloſus eſſet addiſceret ·
quam ex impꝛouiſo callidioꝛ roſtro litibundo ferirer⸗

1.
„

erum quia vita min us oc ultatur in pꝑectoꝛe vbi flabel
lum iecoꝛẽ pᷣcoꝛdialẽ rogũ euentare nõ ceſſat · ſatis im ma

tomicis erudit?· pꝛimũ effuſit uia coꝛꝑis vitalia dingen

ter aſpexit · ac ſi peepta rima nece ſſarn motꝰ fraude· oꝛe
ſumpto lapillo/ſuꝑ aurem ꝛacentis ꝓciens dixit. Beito
non minꝰ vidiſſe coꝛ uinuũ oculum ꝙ; vulpmnũ· Nam ſi cus
ſubtilit eomꝑit fameʒ meã: meꝰ oculs rimdtus eſt frau
dem tuam Ded vt amplius dicaz pluries fodi oculũ ſic
iacentis-Ad hec rapti collecta rũdit. Egoq; ſepuis leta
collum tenui deſcedentis . Tunce coꝛuꝰ aduinxit · Yt qᷣd
boc facere wluiſti · An foꝛte put abas minꝰ me ſentire e
luriem· Cum et mag· Nam erapula grauat· ſobꝛietas ele⸗
uat ebꝛietas to llit metem magiſq; ve arguã nims obfu
ſeat pꝛudenciã fraus furib üda At illa querulo dixit · Du
dum hee didiel · ſed plus nomn ꝙ qnq; doꝛmitans bonus ho
merus 1deſt phus . Nã non ſemꝑ imgemu rutilat · nec pa
n modomtis eſt valieas ſomp apta- Amm qud cuni

ſalus fuit· Sie ſerpẽs callidus negligẽcia perit. et mus
vigi llancia vngulã murilegi aſtutõꝛis effugitAn fruſtra
lacit᷑ rethe ante oclos pennatoꝛx· Sed ſi wlueris me tibi
Fraudis laqueos tetẽ diſſe. Diſce ĩ oc · qm inter fures cũ
poſſibiltas aderit non eſt fides. Wade iglt a donee moꝛta
llis es ſemp time · vbiq; timens circũſpect? attẽ das ch
dieto duiſſi ſune .

(BDeamnea et muſca ¶ Ca. vj.

) coꝛam poſit a dixit · Yc quid eoneludis fallaci re
the ſomitas liberioꝛ nat ure. quo qᷣdeʒ uire vſur
pas tam publicũ· atenſis reciacul· modũ claudis aptiſ

hmü Idiedi- At illa rndit. Nimmũ nature aucte fatõ
qꝛ doctrix effca ſeoles meas in plus ſemitis aptis extẽ do

) en oe an d. artis ſue · mulea wlitans

ide pedem c ui tribuas a in ſecuro

Tüc mulea ſubuixit · ſit a ẽ tüc ðiſciplie tue rglas pido

S õõ —
1 2
.
* 8

Cui illa: Libenter annuens: inquit· Peito quod moꝛtal ii
vrta non minus pendet ab oculoꝛum rectitudiie quam a
coꝛde · que d quidem vt panderet ſapiencia repleta natura
mult ũ ſibi muicẽ eoꝛ et oculũ confoꝛmauut videlieʒ imn agi
ilitate mot? m copioſitate ſpũs· in vnitate conduckus.
Pꝛopt᷑ Bᷓ̊ maxĩa diligeela gubnandis adhibeda eſt oeuß
ue ſi erraueris · vtã peedas nunq ꝑit ambos elaudes · ſed
q́eſcente vno vigilãs aluis te gubnet· Lueerna em coꝛpo
ris tii eſt oculo cuus· idcirco vnũ ſie clauſeris. ſtatim
offendieul ducks in tenebꝛis ofunderis Omi igit cuſto
dia bua coꝛ tuũ. a diligecia vigiſ/ oculũ tuũ · Nec ẽ pma
regula mea- Seda vo eſt. vt nõ ſis auara de podibo tuis.
nune des alieni ſimul duos Ne foꝛte poꝛrectis in malux
in ꝑditõnem ꝑ oſequẽs ſis eoꝝ· DPes em ſapiẽtis ẽ ſuꝰ
et ſuoꝛ um pedũ eſt ſtolidus · Palpebꝛe igit᷑ tue peediõ
greſſus tuos· Nee pes vnꝙ ducereoculũ anteeedat· At
vo ſinalis regła eſt · vt ibi ſemꝑ plꝰ timeas· vbi tibi p ꝰ9

arridet ſecuricas-At ibi minꝰ ſperes. vbi ſpes in rei ſpẽ
plus aꝓparet· q em queres in certo hoe repies in inẽto
et qꝛ dubitabas in ſolndis · hine · nimrum. in dubijs tuta
eris · Sapions em timet eo doclinat h ſtultꝰ tranſit et oft
dit Doceo igit te qiueſcere· moneo te cnutela ꝓeedere.
et pedẽ ad iuſum tãtum extendere . Tendo igit laq̃os in
gqiletis pono reciaeu lũ Fatius ac toꝛmẽcũ paro moleſuis
Niüjs quid eum admratõ ne auditis . muſca ſie inqt· Cer⸗
te valde ſunt magna que inſtruis. Mox illa rñdit · Werũ
eſt ſi ee facis· Nã intellectꝰ bonꝰ ommbo facientibo eum
Deinde regularü a monitõ nis oblita muſca · quietis n⸗
paciẽs a incauta eum in aranee laqueũ ineidiſſet. Jra ce .
pit lametari de uidiee . ꝙ eaptam violẽcla decepiſſet · cuun
illa ridit . Arte capere peſtilentẽ non puto eſſe dolũ frau
dis ſed dilngecla equitatis · Olim diri tibi · qineſce · aut
rerte pge et non audiſti · Diſcant ergo alij in malo tuo ·
neglexiſti meauta bonũ tuũ · Et P dieo dumpnauit eam:

¶ Semp eum euto onere et ſuaui ꝓte ctiõis w⸗
bilis perge (De mure er teſtudine ; Cap̃· vij ·
Vs p cellarui maruente greſſu diſcurrẽs graiu
) Paſſi pgenti teſtudim obuiauit. Cius quide; cö
ggruam gra uitate mox ſtult? deridens ironiee de ſ
Juſoꝛſè ſie dixit · quid ſoꝛoꝛ tam rapida velceit ate meedis
eui illa: moto capite illuſoꝛẽ deludes ad writatem rndit ·
Ego ſie pgo: qm onerata ſum armis mels: Tue ille· Ptul
tum eſt tantũ onꝰ vbiq; poꝛtare· Et illa· ymmo ſtult u ẽ
asð nidicas non ſentire ac ſtoldu magis nõdũ ſeeurũ ab
poſtibo mermẽ ſaltãdo diſcurrere . Nimirum. ex nature ꝓ
in deneia · tuti eoꝛtieis ponere cireũquaq; vallata / domuz
muꝛd et elipeu eü mneumbit neeeſſtas mehi / met ipa repio
et medieando ſuffragia non diſeurro⸗ Tu vo le is qe iner .
mis es. Cum hoſtis tibi vngula kurnbuͤda oceurrerit · Nie
inde querẽdo ſuffragia ſtupid? eurris · ae ſubito Puent?/
aub hoſtili milie peris / ſi nõ mueneris vbi qntoeiꝰ abſeon
daris LNund ergo de letifera leintate letaris · Attende ꝙ
Vntoꝛum leintas a in ꝓfundumſope nauram lubmerglt
Et belliger equus non niſi pondere ſit aggrauatus ſe ⸗
eurus m Hoſt um euneum ſennmittit · Maris vnda / fluc
t uola leiutate ſemper eireuf liut: et tellus ſua ponderoſi⸗
tate quieleit· Leuis ſtipula penna ventoꝛum inqueta re
uoliituret lapillus in bumida graintate firmatur . Igi
tur. frater m · tibi tue ſit leuitas tempeſtas. Michi mee
ponderoſicatis eaa tranquilitas plaeʒ certe vbiq; poꝛta
re ſuaue iugũ ꝓtectõnis / ae ſemp habere mecu ond leue
ſalutis · quu bo dictis recedes · deriſoꝛis ſui riſu ouertit in
luctu Tue ſpei anchoꝛa m bonis ꝓpet iis rantũ fige.
¶ BDe ceto et nauta piſcatoe·· ((Ca: viſj
Vper maris vnda cer? gradiſſimꝰ in inſulaz ele
uatꝰ: eum arid pem metiret· pilcatoꝛ ratieula
fluctuãs terre eupidus in poꝛtũ ſophiſtieũ hune
moxq; letꝰ ibi deſcen des · parũ leuata puppꝛeula

4

manu petra Ferro genito / rogo ſibi pius eepit fouere eo⸗
puſeuſũ algoꝛe rigidũ · laboꝛe feſſũ · et elurie deſiecatum ·
Werum eum igms aecuta caliditas · inſẽſibilis piſeis traſ
acta pinguedme · tandẽ in carnẽ ſenſibilez deſcendiſſet · ar
doꝛis ſenſu ſtatim pice omoto- terremotũ eſtimãs nauta
ſtupid? relictis omibo cucurrit ad lignũ . Die inde writa
te oτ+aàͤ tut⸗ de parela lamẽtabilt ceto dixit · We q und
oñnſa mgẽti mole. ſtabilitate letali ſilata: et eute picka mẽ
ciebaris te poꝛtum. N eerte nat abile lignũ ſtatim ꝓfugo

ſubuemiß in te Olldentẽ raptu ſubito/ nõ minꝰ quã naufra

guim ſubmerſilſes⸗Cui piſeis rndit· Tu auũt quare ad ꝗͥ
eſcendu ſuꝑ rem mutabilẽ deſcediſti · Et ille · Certe qꝛ tel

lus eſſe- 4 nõ aluid videbaris. Tue alt · Nüquid om̃e qdð

videt exiſtie. An ignoꝛas ꝙ pla in ſola ſui apparẽcia· non
in writate fraudãt . Nãa ſophiſta vder pfjus⸗ 2 )werita

ſanczo. Dꝛope hoc cnnſſine. uqui manse ineola gieloſis
vlaris ĩ fluctibo · et ꝑmiciei eaſtris vndiq; obſeſſus· in lig

no ꝑ fiagil cireũdans · quo: mmirũ · in neceſſirate ofugi

as: cui te eredas at vbi ſtabilitus ofidas- pꝛuis ruinãte

diligẽcia videas et elara pꝛudencie cire ũſpectiõe attẽdas
Nam ſi ex toto ſemel erraueris Ppuent? moꝛte · coꝛrectio

„ E

* ——f

ſtabilitate perpetua queres poꝛtuʒ hune melioꝛẽ in bonis
et melioꝛibo optimũ pꝛudent᷑ eligas vbi ofideneia ſecura

guieſcas · Nõne = arehiecbo in terra ſtabil fodiẽdo
antequã ſua accomodet anchoꝛa ſcerut atoꝛ abyſſi· plumba

ra coꝛ dula quert tueiſſmũ füdamentũ . Stult? em eſt
quu ſuꝑ rem inſtabilẽ fabeleat · et amens ex toto qin reb⸗
mobiliba · ſe ab eißs ſtabilendũ omendat · Wade igit ur

e WHZ

diſee hine nequaqᷓ in perituris oↄfidere ſed inererus dece

tero tue ſpei anchoꝛaʒz tantũ fige Cꝛiubus edockus nauta
conſolatus diſceſſit· antum eternum dinge et numiy

SG 5

*

dolebis · ¶ De vulpe et ſymean. ¶ Cap nonu ·

èò .ẽſ

2

lumine mutabili frueris te non laudo · Noe enzʒ ſero luna

N plenilunijo ſymee coꝛdis letlela exultantl⸗vulpes mox
aſtitit et hee dixit · Indica mie hi ſoꝛoꝛ vt tecum gaudeã·
binꝰ wocunditatis que ſit ratõ/a exultaciõis que cauſa·
Att illa leta / let ater vt ſecum letaret rñdit · Nimrũ · lu⸗
nari quã amo plena luee nunc fruoꝛ· Quoniaʒ haue dilgo

qua cetera pkruunt hac letoꝛ · Ad hee vulpes adiunxit ·

Putabaz certe cariſlimalne turberis manu · naſo · vienoq;ʒ
oeulo eſtimat uia Pelara ad ratõms naturã plus te cuctis

ammanti bo accelſiſſe · Sed vt ex vana graculatone coni⸗

cio· adhue pmanes de longinquo · Quo enz magis a ratõe
ſe iungimur tanto quidẽ ab homine plus diſtamꝰ · Puto

nanẽe · ni falloꝛ ꝙ amare lueem weram lit bonumſi tamen

einus ſit ſtabile fundamentũ · Sed amare pdibile nie hil fi
nal eſt quã dolere · Quantũ emz id qð dihgimꝰ gaudemꝰ

habitum tantũ eciã mox dolemꝰ amiſſũ. Vnde fit ꝙ die

cta re pdita · ſtatim mox m doloꝛ? vertit amoꝛ · et ocun⸗
ditas in meroꝛez · Sie · et mnm rů · quãta fiut deupiſcecia
in amãdo· ktanta fit doloꝛoſitas poſt moduz mpdendo⸗ Ec
quanta fiut iocũditas in fruẽdo tanta eſt meſticia in ca⸗

biluis non immerito exiſtimo/ t ranſi toꝛia ſpnere quã ama
re . Nee nanq;ʒ ſi nõ a mamo ſed ſpernim· eum tranſierint
non dolemꝰ. Igit ꝙ lumen diligis laudo te · ſed lunart

plena letaris ac ſequẽti wſpe triſtaberis · Impoſſibile nã
eſt amato pdito non dolere . Et ſie quid tibi reſiduum

ocecupat luctꝰ· At tamẽ nõ eſt ſapietis gaudẽ vt doleat

rendo · Sed qm meluis eſt non diligere quã dolere · eligi⸗

4
4
1

erit de Pterito gaudio t mſi pñs doloꝛ . Amatũ ſiquide n⸗
pit ſeeum vbiq; gaudi. ide euz Enſierit · mox fincs ei

ſed ad temp? lugere vt ſempiternaliter gaudeat· Infelix
gqiippe omutato de oeunditate in luckum de gemtu v.ëo

cõmutacio beata in gaud in Pꝛopter qð cariſſima vt cua
ſie gaudioſa dilectõ et fr uitõ permanliua illaz dumtaxat

luee dihgas ac ea fruaris que durabilis muariabil atch

. 2ðò S
4

—-

fmma Nam e ud rei kixum eſt bonum · euis ſempiternum
eſt gauduim Et euiofriubilis natura eſt · fr uicionis bo
mieas ſumma? et illi? ſecura eſt leticla atq; plena- pter
pe auũt ſicut amanꝰ et ſumus. Nabet enim amoꝛ camelõ⸗
tjs cont uitum vnde tranſimus cũ amatis aut ſiſtimus et
eum eiſbẽ vilelſeimus aut cari ſumꝰ? Sed quid lugenti ca⸗
melionte de coloꝛe aureo mutato in luteũ ſagax coꝛuus re
ſpondorit non audiſti : elaude aurum pone deſupꝑ lutum et
de ceterotepeleit aurum qui bo dictis vale ſupaddens / re
ecelht Cv bi multa conſilia bi ſunt multa ſalus
(De foꝛmea et vul. ((CCap-x
Dngreganti materiãvt do mũ ſibi eõſtrueret ſup
terrã · vul peeule foꝛmea ob ia mt · qiud elſet qð
e ageret. aue prius dicko queſiiut . At ula rñdie
In obſeuris qui dez terre latibulis vt tu tanto tem poꝛe
babitam . Modo fert ammom luce taʒ cũckis gratiſſma
eonſtruere mehbi mðum⸗ Cui foꝛmea mox dixit · Puit ti
bi foꝛte vniꝙ moleſtũ hHabitaeulũ Pmuʒz· que agit· nunquã
eerte ſed titiſſimũ et quietum Attn ad nouitatem banc
dulcedie lucis melmnor. Cui formica ſubiunxit . mmirum
ge magis ſapidioꝛ vita eſt. et delectabilioꝛ ſecura qines ·

quamobꝛem ſoꝛoꝛ· licet non ſim tanta. vt ſim oliliaria tue

pꝛudenele hoe tñ quod tibi memoꝛoꝛ· in hac nouitate vnũ
eſt. ꝙ prelbꝛis et pelliparijs non es modicum odioſa ik

*

qiu dem ꝓPpter zelum gallmarum ſua? iſtis vero pellui eu

pidit ate tua· ſed aluid eſt vt in nouo negoto conlih
antiquoꝛum requi ras· Namq; conſunim euſtodiet te et
pꝛu donela te ſeruabit · ſtatim vulpes inconſulæ reſpondit
Minime qindem hoe ſoꝛoꝛ attendo MWeq; egere cõſilio m
inme puto· Et oꝛmen prudenter reſpondit· pneipia qin
dem rerum mole mmma. veute ſut maxima. nam ex paruo
ſemie palma gingnitur ingene vnde in mmmis exordijs
maxima ſunt conſilia agenda : qm paruo error in pr inceipio

ſt vt in nouo negotõ conſiluim

maximus eſt in fimne · Modieum enim eoꝛruptele radieis.
m totum arboꝛis eoꝛpus diffund tur eo ꝙ in ſuo p Pneipio
quodãmodo toeciꝰ⸗ realit as Otmetur · Nuomã et ſi minima
negligis· deflues in manꝛa paulatim · Dꝛopter hoc Salo
maon i pꝛouerbio dixit Audioſiluum et ſuſeipe doctrinã
vt ſis ſapiens inouiſſims t uis· Nam et cogitatões eon
ſilns roboꝛant Ad hee vulpes vcta ratõe rñdit · Et ſi m
ocipſo vt i conſilio opus eſt· ſatis gracla nature eſt me⸗
cum- t atimq; alte ra dixit · eriptum eſt. Non ſis ſapi
ens apud temetipſũ et ne inmitaris pꝛudenele tue · quia dr
ebtes ſe eſſe ſapientes · ſculti facti ſũt · Nonne plum qua⸗
t uoꝛ oculi vident ꝙ, duo mult pheati rdij plus luſtrant⸗
Majoꝛ certe valie udo eſt plurii· et matis ſecurus pluri bo

naultis gubernacur- Ded et enius eſt conſilium nonne· ſa
pleneie · miruz hee que abſeondit vm. reuelat alteri et
hyumilitatis amatrix vt plurtmu recku per alienum docet

conſilium de agendis . Werum. ſi bene vidiſti teſte conſili
ario addito cercioꝛ eris. non recbe ſtatim m melius di
rigeris.Quanto igit ur conſilum ex pluribus eſt. tãto ſalu
bꝛius eſt quomã vbi multa conſilia bi ſalus · Sie audiẽs
ſapiens ſapieciã ſapiecioꝛ erit. et intelligens gubernacula
poſſidebit · Ad vulheeula dixit · Seio ꝙ pronad es· doee
queſo cunis ſit eonſilium audiendum Tune lla. Qii ppe

ſapientis. pudentis· ſelentis experti· amici idelis· magna

nimi deumq; timentis · qunbo dictis a digeſtis · ꝓuna cal
lidam eruditam valed ſeto dimi ſit

Diligentoꝛ rummatoe omnia digeras pꝛiuſq; agas.

de boue et poꝛco apx.
„ olſt aliquantujam ſumpti digeſtionẽ eduliz. ipſum

.bos retribuens Faueibus cum recubans rum ⸗
naret Poꝛeus hoe aſpiecins. ad eum venit et dix

E Luid eſt hoe quod agis coꝛnute · Cui ille. rummo· Tüc
poꝛeus. Parum ante tam oneroſum iugum dopoſuiſti. vt
quid modo nõ quieſeis Konne ſemel ſatis eſt maſticaſſe ·

——

— NX —

Lo ð

— — — — —

*
.

Ad hee bos ita fertur dixiſſe · Nimirũ frater ſi ruminares
nullaten ita ſentires · vbi queſo ſitus eſt aumẽti ſenſus
nonne in faucibo ˖ Et ꝓpter hoe quanto dillgentius eduli
uunm maſticamus· tanto ampluis tocius rei lapoꝛ em peipi
mus· T uidicialem guſtum whementius delectamus - Re
uera molares dentes in duplo ꝓꝛuida ob hoe nat ura com
Plit · vt maſtcatõ maioꝛ aſſit· et guſtatiuus ſenſus ꝓuu
denter locatus eſt in oꝛe · vt deleckatõ ne eibum duitiꝰ te
neamus ſub fauce· qiun a rummans meluis digero· aAl
mentum in fine per ampluis deputatum aſſumo· Tuc poꝛ
cus hijs auditis aduinxit. Cius rummare te doc iit · Et
ille · Nimiruz ars illa me hoc agere erudi mt in coꝛpoꝛe · ꝗ
ſapientem edoeiit rummare m mente ; Cuncta nanq; ſub
tili medicamſe rummat pꝛudons que aut dicit· aut facit
Dropterea qui dem digeſta loquitur · a purgata ſimiliter
opatur . ad quid em cõmumcatum eſt homm elarum ratõ
nis conſiluim · tam cariſſmum conceſſum eſt illi medita
tõnis bonuʒz · nonne vt bijs ſalubriter in agendis vratur ·
vnde pmeditatõms maſticatõ ſemper pꝛeponenda eſt m
eunctis humams actibo ſi ſapiẽtia gubernãtur · vt vmnuer
ſa digeſtiora ¶ puriora ſtudia conſequant · Nec ſomel ſa
tis eſt rem agendam videre · ſed nece ſſe eſt eam ſubtil
pluries rummare · Sicut quatuoꝛ digeſtioni bo eibo pco
quitur · vt deinde membris purioꝛ atq;ʒ wmtõꝛ tribuatur
Dmnis eibo antequam amnme vmat᷑ quatuoꝛ? purgat᷑ di⸗
geſtiombus . Primo vadit ad ſtomachum. ĩbi digerit ·
er ſequeſtrat᷑ purum ab impuro. a qð impurũ eſt emitti
tur ꝑ ſeceſſum · Deinde purum derelickum ad epar mitti⸗
tur · ibi digerirur afit ſanguis ⁊ ſequeſtrat᷑ purum ab
Impuro · Rimpurũ emittit ꝑ vrinaʒ · deinde derelickum pu
rum avenis attrabit · Q bi tertõ digert a ſequeſtrat pu
rum ab impuro impurũ emittit per ſudoꝛem 1 ſputum
Deinde purum derelictum membra ſpargit · 1 im mem
bris quarto digerit · a ſequeſtrat᷑ purum ab impuro · et

* 4*

illud impuruz quod quali puruz eſt ſeruatur in valis ſp er
matieis a in generatõne emittitur . Du uriſſimuz autez dere
licbum conuerſuʒz in men bꝛoꝛ ſubſtantiam finaliter amme
:opularun factuz vulum 1 ſubſtantia vite. vnde nulla ciꝛ⸗
talis impuritas ſecedit ad ammaʒ niſi euz quater mundi
fieatus ſit omnis cibus. Tu quideʒ ergo kariſſime : qꝛ non
rummae impuruis ſuſeipis alimentuʒ et ob hoe duimna le
ge ammal uidicaris immuduʒ CQiubus auditis erubeſcos
poꝛeus receſſit · ¶ In omm bo oꝛ dinata graui tate pꝛo⸗
(NDe equo ⁊ boue · Capituluz duodecimuz ę-
Wm agiliter equus bincinde diſcur:eret· onuſtum
bouem obuiam habuit grauiter incedentem · Cui
⸗ dixit Liud tibi diuiſa eſt vngula cuz ſub tanto
pR dere euis tibi nune eſßß ſoliditas opoꝛt una · Kt ille re
ſtondit-Nimiruz qui me condidit hoe puidit · vt ſemper
ita ꝓeeclam· quo ſub onere magis accommoda cernoꝛ? o
dimata giauitate · An ignoꝛas ꝙ pditõ diriuetur a pede el
to. Nam moꝛtalia ſiqiudeʒ plena ſunt eunctis piculis. vn
de vbiq; opoꝛtet eum grauttate incedere vt poſſis dato pe 2
de vnd vbi poreigendus ſit aluis ſalu bꝛiter ꝓiudere · Si⸗
milter aüt tarda ſapientia eſt terꝛenis . Implicati nangß
ſenſibus membꝛiſq; moꝛtalbus aggrauati · ſapientie lumẽ
abſeoncltum in altiſſmis ſitum antiquatis tempoꝛibo vix
attingunt . Et ob hoc quanto tardioꝛes tanto ꝑſpicitõö⸗
res mueniunt . Kt wro ſi graui tate tardla mcedimꝰ mo
deratius laboꝛamus · et ob hoe quod agimus luecidnis intu
emur quieſcente quideʒ amma cũcta meluis uidicamꝰ2
NQuomam ⁊ ſapieutia attingit a fine vſq; ad fineʒ foꝛtiter
« diſpomt ommaſuauiter · Nua Ppter ſi euz tar ditate ꝓee
dimus wloc uis id quod mtenchmus expecimus: quia ſie
lucerna pꝛudont tie dueimur · quo ꝑ directuz iter weritatis
ammotis denijs wloc uis ſuopere pſentamur · Nonne imi⸗
t mi celeſtis facies non videt · et rapidiſſma regularitate
differt rexentinuz lagen natura non patit · ð que ſubito

— “

ingruunt plo ofuſa mente ſubuertüt AImmoderato curſu
niſi Suitate pꝛepediatur naus diſſoluit᷑ / et feſtinato ꝑtu
fertur catulus ceeus natꝰ · Moderatõri verütamen jmbre
tellus pingiis efficit . et oꝛdinato greſſit non ſoluʒ decen
tius · immo ſalubꝛius grues incedunt Tu autẽ cariſſime
quia indiuiſa vngula welociter agitaris · ſepe lapſu ↄFfunde
ris quo mimi?ꝛimmũduʒ etiam anmal iudicaris Quo au
dito recedens equus erubuit c
¶ Ad audiendum velox / ad eredenduz ſis tar diozꝛ
De vulpe et coꝛuo· (Capitulum tredecimum
D vulpem abſeondlitamf fameſcentem euz amieus
eoꝛuus non minus ſibi ꝙ illi compations · gallinas
A in ſeereto manẽtes: fraudis vi ſtuderet aaducere
ad eas ſe contulit et ſalute pꝛoditõnis ꝓpoſita dixit ℳn⸗
nuncio vobis Saudiuz magnum qm vulpes momialis effe
Ca eſt / et depoſuit feritatez· Wemte ſecurate deeetero ; et
videte mirabile · qmn in oratoꝛio wlata can tat boraz deuotis
laudi bus wſpertinaz · Mox ille lenitate coꝛdis eredente,
eum pergerẽt muentuũ gallü ſecum ducere conabant · Kt
ille mira dotatus intelligecia ; iy totius wrbi dolum perel
piens pijs vxoꝛibꝰ dirlke⸗ Audiee me inſeſate mmis credu
le Quo nanq; tenditis mſi duce fraudis in moꝛtem· Nem
pe ſi m coꝛuo fore ereditis weritatez. et ſperatis de vulpibo
bomtate m lucem eſſe puta tis in tenebꝛis ; et in vit ijs ſie
virtutem . Sed hoce nimiꝛ? impoſſbile eſt · qm ſplondoe ſo⸗
lum de lumine rutilat et virt utis ſtilla de wna bomtatis
tantum diſtillat Non audiſtis ad huc vt video ſentẽcias
ſapientum · wloci quidem aure audienduũ eſt / et graui coꝛ
de — Opoꝛtet enim diligenter attendere quich et
cui eredat · Reuera minꝰ ꝓuide amico et mmimieo pariter
ereditur . cum amoꝛe et odio lingue libra fallacis ſiqui dẽ
affectõnis pondere in obliquitatem trabat . Wen nulli ſe
curius &ꝙ amico de malis / et mimico de bonis accomodatur
auditꝰ?· De te vo nunẽ eredis i mimico tuo meternuz. qieia H

bene dieit Pophiſta eſt. de bono tẽdit ad malu . ſi male di
cit faeit qð ſuum eſt · Iphius igit᷑ bonitati hoſti comuni
m ur do ereden duz non eſt · qiua cum oeulꝰ ſit linu dꝰ ama⸗
toꝛ tenebre lIneem odit · Ad euiuſcũq; turbandũ ſerenum ðU
nigrum mkamie lingua ſpargit · Sic mmix mltiloquij di 4
lectori/adulatozimendaci pariter et fallaci/ eredulitatis
aſſenſuz mandauerũt prudetes foꝛe nullatenꝰ tribuenduʒ
SIn mleiloquio em peccatuù non deerit · et adulatoꝛ falſa ꝓ
weris eudit . Sic aſſueta Imgua mendacis buic ſe Faciliꝰ
dirut et fallax amma libent᷑ rethe doloſitatis expandet. *
imli auteʒ tuoꝝ aun do aut iracudo audit? nequaè ſapi
entis impendit. leue nanq; verbü vt res eptet qn tociꝰ
mittit aab im ſeu mmiclcia wel muidia nubila a vitate qui
dom oꝛis re ctit udo euruat · RQuid tandẽ mii ꝙ nulſ mind
m̃ tibi de bonis eredas . Naturalit᷑ quidem laudem a Peti
mus aut maiom omunmiter de nobis eſtimamꝰ? · ℳ d hoc aũe 4
eeſt eloqiuuz † onderandu qm tantuz eredendu eſt rolſibile “
.et hoc dütaxat ouemiens eſt . z ouemencia werbi. cx cir
cervumſtãcla pereipit facti. Nec ſiquidom ſunt rei qualitas.
loeue tempꝰ a modꝰ.· ic igit᷑ fallaei ere dere coru o ſtul
rum eſt· et oĩno deme neila vulpem depoſita feritate in ora⸗ 2
tdvꝛio wlat ; cantare ˖ Moe em vulpine caude non ouemt
ett totaliter wrltas a eireüſtaneijs pſiꝰ diſſentit · Qmmquui
dem ergo! m ka cautela ciren ere denduʒ ad bibenda eſt· et
rei writas tãta diligencia mqiureda : peerto ſtultiſſimuz
eſt cito eredere et kieuloſum cielus poſt leuem eredulta
