aualt fons viuus ingtitudmis vena apitur -Eſt eniz virtu
tis ſemper ꝓſper ackus · Ad hec lupꝰ diſcoꝛdie ſeminatoꝛ
aduinxit · Et quod eſt benefieiuz tibi datum mli poſt diel
curriculum pams tantuz . Tu autem cum ammalia cetera
nocke libera quieſeunt eternus ſeruus ſuper gregem pal
pebris timoroſis euigilas et aperto ore in diali crumate
mqͥeto ctcꝛe / ligua ꝑalitica / ſitis aurã· Sie otmue latra
tib⸗ tẽ pſtaris / ⁊ mfeſt ſemꝑ/lamaris vrſims vngulis S3
munß/ ꝓ pane ꝑuo duleẽ t ribuiſti qinetem et pellem · Tüc.
canis prudenti? callido hoſti rñdit; Nimi⸗ eunctis imimi
eus et nocluus mebil vnq virtutis Stitucims cogno
uſti CQid em alud ? Stitudo · eritatis iuſticia libalita
tis lex de bita/ a beneficeneia eqiitatis tribuens pꝛo vno
centuplũ. ceu bona tra/ ꝓ minimo maximũ vt matrix fecũ
da / pro vili cariſſimuz wlut coctula nuda. Neq; certe vllu
eſt liberalis beneficiuz modicum qiua cuʒ virtutis quppe
amoꝛe dedit pniei paliter ſemetipſum · Qiud ergo dignũ da
bitur ꝓ virtute / aut quid eqmuales reddet ꝓ homie pro
certo moil eſt qð a grato li berali rependit mſi virtus „*D¾

virtute amoꝛ? ꝓ amore atq; homo pro homimne quantociꝰ

redonetur · Wide igit ꝙ hommis ſemper ſum amieus et tu

us propter bominem per petuus mimieus Cuibo eum pa⸗-
uore auditis· lupus mox in ſolitudinem fugic.

Exphjeit liler terclus l

E

7

—

Snelpiunt. Capitula öbn quarti· De hije que ſunt eõ

tr luxuriain · De vicio intemperamncie cont rario modeſtie⸗

apitulum primum –

Tabae murilegus inſplendido prato et 1 lin
gendo lingua pellem eius et vt polleret eti
am adherentem puluere expiabat . ed ecõ
11 rFra poꝛcꝰ? non longe in ſeeno fetido binemde
perfuſus eutem ſpinis turpiſſimam lactatõ “MM

ne buiuſmodi amplius ſoꝛdidabat · Di mqiues amemſſimꝰ
michi lecko et ſtrat? duleiſſimus D i m dele ctabiliſſimꝰ

eenſus : g tam fruibile balneum enrm mee / aqua refrigern
mMulla roꝛis ſcranſcendens nempe libam latices/ damaſci ⁊ pi
noꝛmitam fontes · et in bays ethamels lauaera ſoſpitatis
Atq; murilegus cum hoc dicentẽ in ſoꝛde wlutatuz audi

ret maign at? ad verbum /et ab homiatus accubitũ / mente

quoq; clarioꝛ hee dixit . De falſitate talis extollencie. mul
tomagis qm de immundicie feditate dolerem mii quia vt
ſtibi relerrem aliquid parum me per eloquium direxiſti⸗
Nuick omz hoc eſt vbi iaces. At ille reſponclit. Lutuz ſce

numq; Tunc murilegus mnerepando adiunxit . Sene es
Pꝛeus · quia dele ckaris in fetidis ſimpin. guaris in ſoꝛchb “
et letaris m rebus ſſmis · C ii poꝛcus impaciẽs dixit ·
MWade indien mures tuos · Qiid mibi et tibi. At ille Se
ne lalomoneum eſt · „Noli: iarguere deriſorem ne oderit te·

Xttamen peſtilenti muri · muri judex auctoꝛi oꝛitate nature conſti
tutus ſum ſuus -Et tibi immunde ſi peipis nature morbe

coꝛrectoꝛ ſum tuus. Te nanq; lingendo lingua vitare ſo?
des edoeeo ſi attendis· At illum ſeilieet murem nidico cuʒ

m maleficns eum nidicialis vngula comprehenclit. MWida
queſo cara eſt deo grataq; mundicia· tam anime ꝙ natu
re · Ille eniʒ celũ ſibi meternũ parauit mudiſſimũ· et replie
nt luce elariſſma mundum · Anma de candidato ſemime
ſenemt et puro membꝛꝛ Tngiune cibat· ANi⸗

9* èèô
.
. 2 2.
7 „

Puelantia Ffloꝛes germmnat⸗ ac ſplendenti plunia ſquama
et pellicula carnes oꝛnat . Dic natura peioſas gẽmas gig
nit puriſſimas· Et metalla quidez puritate ſplendencia pa
ut / odit modo digeſta · Yt qiud & in imũdieijs deleckais
Nelecluiſtie „expulſiua diſſoluta virtute retentiseditati⸗
bus exo perlt. Et ðo ſi vita tin diligis · ſoꝛdes fuge et ad
pur atjun mox lauaczz aſcende · Quo dicko requueuit ½
(LConcra amatoꝛes deliciarum luxurioſos · ¶ De Preo
et vulpe. Capitulum ſecundum

☛ uatus recuberet ad eum wmes vulpes ſalut auit
et dixit . Quomõ eſt tibi frater . &t ille reſpondic
RüQuid petis · Nonne hoe cernis ꝙ letus/ ſaciatus / mera ſſa
tus / nun fatigatus /ſed ſemꝑ dele ctatꝰ qiu eſeo · Nam in
ueni hominez ſedm coꝛ meuz qiu Facto mane mihin m babu
dancla eibum antepomit / nunc eſurie pmittit· immo ad eſu

me interduʒ pigritanteʒ blanda ce Pllit. laborare non

kacit vmbram meri dianaz aPonit · luti ſuauſimuʒ leckuz

ſrauit. Atq; dulci manu blandit⸗ pꝛuritũ recubentis · Rõ

ſolum pati moꝛſum me vnc a camb⸗ ad dele ckatõez cum va

goꝛ ſuſtmut ſed nee latratũ paueſeere me pmiſit Lud .

eo ꝓcurãte ſemꝑ vilo eroceis · vt 4ds tu die tota va

. et famelica circnis et cum tali amico / ad habitandum

venms · Nuibo vulpes auditis / ſup inſen ſatum ridens ſub⸗

BPaciole poꝛcus a ſuo dño enutrlt?. eum imping

inyit Bene wru eſt ꝙ erſſieles tondet ſonſum / tollit mo

tum / et otimiate ſubuertunt delicie intellectũ / yter qued
parum vidiſti · nec vnꝙꝙ rectitudmaliter uidicaſti. Nimiz
iiſte pomo piſcato: Factus eſt ſuper termʒ eibali dulcedwe

ornat bamuʒ vt ad moꝛtem ſuauiter trabat ineautuz. Ille

masnes factus eſt Pamo plurimuʒ at tractiuꝰ· qu eum
riſu occidit attractuʒ· cibis deducit ad ſuſpenduiz · Et vt
wnatoꝛ eallidus dulei fiſtula weat ad laqueum · Replet
nanq; vntrez tuu. vt decoctuz te ſapidiꝰ cõmedat . Dae

furfur vt Ppniglcdmem faciat Aecomocdae sbrodium vt —

—. ⸗ 2*

õä

Arnem alſumat. O ſi mera ſſes domũ eiꝰ jet diligenciꝰ co
Ppexi ſſes / ꝓſecto ex alatis mnibi pendentibo alijs quos ira
triuerat· ab eo paratũ tibi incendiuʒ ognoiuſſes- bonis
te duelt ad moꝛteʒ · et in ſempitnas triſuicias tibi delicias
hbas ↄuertet· Abſit a me talis amicꝰ/ qui ſuboꝛnat amoꝛi
odiuz · et et ne moꝛtis ſub mũdi deliejjs condit hamũ b
om inoꝛ cibuʒ ſuum blandientẽ · Repudio manuʒ extune
totuʒ eius ſꝑno ſolaciũ · Nolo éte vt riſu me oducat ad lu
ctum · nec ſuie falſis delicnje a me ſeꝑpet pellis vicale ↄloꝛ
tiuCalicem pharaoms eligo- non ferculoꝛum caniſtrum·
BHBperno paleã/ nõ flagellũ· Sagittã ionathe in᷑ me dilisgo
et ioab refugio baſiũ/qiubo ſie ꝓbatis mox fugitit·

(Mꝛouorbium do malo deliclarum

rr

4

o deliclarum (De eane et lupo
((Capitulum tereeum —
VVb meidiano eſtu eanẽ pto oꝛe ac pectoꝛe jnꝗe
tato m accubitũ ſui coꝛdis jrefrigeriũ attrahenteʒ
Jinueiens lupo dixit · o inſenſate miſer et ſpõte eala

empe docle eielonte non ethne refartam miſeria picis in fos
nacem · Nimiꝛ ſi te dele tat otra naturã penalitates· exp-
cta paꝛx · q;ꝛ im moꝛte cucta mueiĩes / vt qiud g in tãtula v
taſſpretis refrigerijs exnũe ardes · NRaq; tu imm nocte oni
bus qeſcẽti bo ſom pnũ neſeis · Illis tota die paſcẽtibo nõ
quielſcis/ panẽ tm̃ aquaʒ ſumis / nocturno gelu et diurno
ccaumate illis ſpiſſo wilẽ cooꝑtis / ac mutuo ſe wuetibo . tu
nua pllle in tẽ peſtatis aere Pis degis . Allis q̈dem ſine ti
moẽ iacẽtibo/ tu ſuſpẽſa palpebra/ Pĩe dentẽ / hine vngulã in
aꝑto vigilãs ꝑtimeſcis · Que nã ſũt int duʒ delicie tue mſi
aceto ſu lae / inteſtinũ fetidu/lecto lapideꝰ / et ſuauis odoꝛ
ſtereꝰ oiuũ Qiuid pła Cũctis es iuſte infelcioꝛ et tu tibi
ipe mom iam feeiſti fernũ · SVurge ſurge miſer / et relietis
Penis qᷓre ðſicias/ vt ſaltẽ anteꝙᷓ vitã Tmias ſtillicidio eon
ſolatõ nis guſtato· experiencia quid ſit bonum agnoſcas

—

4
4

5
. . 7

Aupꝰ? quẽ dente non deicit arte ferit

uadir · vt &liens emollieũ inueſat/ ac deliente cum in micu
dentẽ validi infigat· Adbuc aũt delieijs earo nõ ſolũ mo
iit / rigoꝛ anie frangit᷑ et vicioꝝ ardoꝛ acuit⸗ virtutũq;

iuguʒ curuat · Coꝛ ĩm liuoꝛ paſſonũ ingredit᷑ / et rõnis

.

roſitate Siiatur/ cnlot humiditate conciit et mollita cutis
hincinde einſſine penetrat. L .
ciem diligis / et in dulei klumie letalit vis ſubmergi/ vne⸗

Muus autẽ emis valſcha exhorkatöne de

= =
»

—

vt ſe licẽciaret ad ouiculas veĩt a dixit· Duduũ i ui v

2

et ebſeſſus vndiq; miſerijs ſatis ſteti· vadã vt iuxta lupi

moita in delicije alintulu reqeſcaʒ. Quo audito

illi gemẽ

icte ſurrexle et

et mimico tuo metnũ nõ credas

Neſcis em̃ ꝙ callidiſimꝰ
VWñ qꝛ te rigida vita

dudu hoſtez acerrimn hit · Nuc ꝑ hoꝛt ameta deliciaz in

*

da

E

Bubuerterüt

ſplendor fuſeat · Nimin fregerunt ſampſonem foꝛtiſſdmũ
uid vna ſanctiſſimu/ et dece perüt ſalomo

nem ſapiõtiſſimũ · ¶nud nam em delicie coꝛꝑales faciũt fo
rie / mollificãt cüctos / wſtimetis balneis et vngẽtis / et in

tus replẽt edulie/ odimtis et vimis- Idẽco p's tumo⸗

nec gule ſoruire/ De x Auſtel⸗
WWARN1XAcileta vuſpes repledo cutis curaʒ ages/ antbidotuz

miranda craſſiciẽ ſic iacentxʒ · diſgẽti pꝛiꝰ ot itu ccuiuit

nuz m ʒu caro appetis. et in eternas anguſtias / riſu canticis

vis doduci. Crede nob. crede nob. a in bo mite dlicnjs om?

malũ ſatitare agnoſee. Wigoꝛ em emms / eſt valitudo vtu
tig. Nuo audito ouerſus canis quie uit.

7

bulpe etr Muſtela (Capitulu ·. jij.

8

iobma dixit · Expertum quere . Nam exprriencia

Perta mee hitud mmis ſuz mgra- Deinde ec
ſuis ſoꝛcdi lo inuolutũ poꝛcu pinguiſſimũ inueĩſ̊ ſtupendo

—

git fr ſi dlielae qris / perni

„

—

et magiſtrum quere bat· uiꝰqiidem gnara muſtela

Facit artem. At illa reſpondit. Scio filia/ ſeio quia iam ex
m circuitu vigili

„„°½ 2% 2

Cernenſq; in poſterloibo eũ vili eutis aptura Fedlatũ. cotã
Ppoſita mox aeceſſit et dixit · Te doctoꝛẽ replede eutis tãʒ
Imꝛ relatu foꝛe/ ꝙia hee me hĩtudo doeiut · Iclco dig
ra mercede repletois· macra doeument u expoſtulo · Kttñ
reuẽnde dockoꝛ mi turbeiis/ pꝛiꝰ te qſticeula pulſo· Kudi⸗
uu om m philoʒophicis ſeolis · ꝙ ad miratõ dyſeipline ſit ra
Dirx / ramuſeculd qſtio / et ſatiſfacho duleis fructo . Ciu ille
tune exhilerat? ſie inqe / Hoſti dis es debite calliditati⸗
mgr̃a ad paupꝑtatis nte wnaʒ doct rinalẽ recurrẽ/ te mibi
debicuʒ e rñdere · Stat g illa ſubuixit · Cind eſt pr᷑ qd te
non ſoluũ tãta ſoꝛdicate fedũ /vm et ĩ poſterioꝛi bo vi deo te
coꝛroſũ · Mirãd? es cte ſatis cutis pleĩtudĩe non aũt mi
nus ſoꝛclidꝰ? pꝛuriginoſo es vlcere . Kt ille ruboꝛe / ofuſo
vultu rñclit · Nẽpe caiſſ ma facinꝰ hoc ẽ prſtillẽtiſſimi mu
ris / ac mime moꝛlꝰaceumĩie paſſo ẽ ſenſꝰ · qꝛ moles pigue
mis nee ſenſu pati ſnec motu ſubue mẽ ꝑmilſit · Nõne ẽſſn
cies venatoꝝ mſeſibli patit᷑ iccũ · Ad hee vulpes antique
eruitois ſentxcia ſie inqt · Maledicta ſis talis pͥingue do
ſtupefactuia ſenſꝰ/diſſolutiua motꝰ /ſoꝛde referta/ doloꝛ o
ſo onẽ guida /gnatõ nis oꝛbata gaudio/et vite Puata tri
pꝓudio · Pla em pĩguedie ſuffocant᷑ et ꝓliſien vᷣtute orba

tur · Paudeo ete oĩmodo neſcia tui et eaa ẽ mibi admodus
expiecia mei. Narure deeetoο obediã iuxta qð ſapie eſt ſen

qᷓ plbꝰ mdigẽes ſalutis mr · moc co ↄtẽta eſt · Nee·

obiiã intẽpancie gule. paucis tãcilla egẽs /ifirm tatis fõ
tana libid's pena / de ſipiẽcie ſeĩta/moꝛtis ĩanua · ſtat nullo
Fine epulcꝝ ↄtẽta Ad ſalutẽ em et vĩtã/euʒ naturali lege
oꝛdĩatdð ſit eibꝰ in ꝑditõeʒ et moꝛtẽ ſuã ĩmodemt? eo vtit.·
fatuus Eruditũ igit bije · mgĩm diſeipla illicẽciatũ vale

dieto rellquit ( Prouerbium otra amatoꝛes vmi · ¶ De
et ape Dibione⸗

e Sibione ((Capitluum qiintum—
Ellis ſtillieidia in floꝛ bo apeʒ lingentẽ / bibio repit
ecet ibi cauſaz quid qreret mox petiuit · Cui illa re
ondit · Mel ſitibũda q̃ro/ mel colligo de floꝛũ p

R Lr 2

—*

6
„ .
„

pkuũdo. At ille hee audies rldens di xlt.⸗ ene D ariſto
tiles/ꝙ amatoes dulciũ Fat ii ſũt · Putauerãq; te ſenſataʒ
Foꝛe ex regis guber natone et arte · Pz vt cerno ſoꝑatone
mmoꝛ res tua *. Nanq; nonduz noſti qiud e mel et vitals
ſuauitas euiꝰ radicis de frucku et floe ſullet · Attñ qꝛ cõ
patioꝛ ſiti tue / vm mecũu et dabo tibi mellis cellariu plenũ

S= —¶—

vt quid tota die ſitibuda et anxia in aridis flori bo tempe

ſNtaris egredé . Pz te dulcedis ducam ad fontẽ · Kt vo cuz

illũ eredula ſeqret deductã ad wvgetẽ ſie allocutꝰ ẽ dices

Nimi lee ? Fragrãcla vite / Hhabudacla gre/ dulcedo letlele
valitudo miriliee medicie · Miud ẽ mel ſuauiſſimuz coꝛ u
Nſtentas/ bic balſamiticꝰ liquoꝛ: lubam ſaluãs bic ros mti

diſſims/ Hies deolq;ʒ; letificãs· Pibe g mecũ ſitibüda facfe.

et in voeſiditate recuũbe · Ad hee ſagax illa vim odore ſenti

ens mox ita fert dixiſſe · Proẽ to P duduʒz aud uierã / H ex

Pienciaʒ neſciebã amatoes vmi lut ebrij · HRimi2 qe vino

male ſemp ebriꝰ es / roms luenula cares / qin et de vini coꝛ⸗
ruptõe genit es / jdẽeo de Petate eis coꝛruptil ſie loeu

to es · Nã vmu mel oꝛi e · ß quidez cpiti wnenoſu fel. SGa

Ppit m oꝛe / ardet in ventre / fumat capite Otüudit ſenſus / vi

gorẽ ꝓfũdit/ jmagmato ez fallit / rõnez deſtriut / tollit men

tem//vſu obnubiſat/ neruos laxat /linguã balbificat / os in
poneſtat / manꝰ mobilitat / pecto inflamat / ſpumat luxuriã

vim gigmeiuaz eneruat / greſſus moꝛdmat ſtotum vaſtat/
ita vt a planta pedis vſq; ad uerticem non ſit in ebrio ſan
tas · Wmum quiꝓpe qui pꝛimum bibit mebriatus eſt. ine

briatus ſopitus ſopitus nudatus. Nudatns inhoneſtatꝰ

—

mhoneſtatus deriſus Eo venenatus loth· ſtuprum filla⸗?
non ſenſit · amon temulentus Fratris gladio cecidit.

Et lofernes dux imickus ꝓpſtrat? manu muliebri· pugi
one ſuo eaput ãmiſit · O amabile dulce es omẽ vnenu
oclis amates diligie abhoꝛretes. Decl dis Perfruẽtes ſub
morgis te ſectãtes / abutẽtes ledis mederis vtẽtes · Te ᷣo
vte ntibo mellicũ es yvnenũ · Niu bo diflimtis receſſie .

„ %

Prouor biũ conera amatoꝛes pingium
oleo et flamma: (Capitulum ſextum
D lampade vitrea / deges aqua cuʒ ſuꝑp fukig oleiz
pꝛi9 deſcendes in mfima mox in ſublimia moueret
loeuca ei die ẽes · Wt quid fr ſuꝑ me que in oliue
mndieibꝰ te nutriii · tãto impetu ingticudis · ſpꝛeta reuẽn
cia aſcendiſti . d illud rüdit / CMin ꝓpe nature impetu et
ratois vigetis lumie ſequẽs. greſſuz quo illa impult bac
direxi . Nee licec quideʒ rebelle eſſe nature. Nõne tu cariſ
ſima impelſete e ea euz gea luperis Fui ſſes abſtracta de ſugꝑ
mis mox i in jma deſcechs · Ad hec aqua quiete ſubuinxic ·
Vt video noſti .doce quõ natura ſu pernataé te faciat · Ciu
oleuz dixit in ꝓmpto cauſa ẽ / qꝛ ignea pĩgue do me leuat
quo qiu dez aq̊ diligent᷑ notate ſtat uit in licimo aeckſa ſem
tilla cepit ſe oleo nutrire- Cuq; illud ſe videret guttatim de
ere ſeèſamã vo excreſcẽ · ſic paulatim indignatü fert diex
iſſe. Adheſiſti ſuauit᷑ vt c ſumes ſociũ fraudulenc. Cꝛñ ſa
ciabit ardoꝛ tuus . Et illa/ pe qñ deſiccabit vnctuoſitas
+ tua. mſi em ate p moueat piguedo · a me qguide⸗ oburoch
nõ ſeꝑabit actio · An ignoras/ꝙ ab eſtu mmetnum nõ ſepe
roꝛ · qm vnctuoſo ab biido et inſepabili ad herente · vinit p
petue mes vigoꝛ · Sic in lite pmoꝛdio ſemel in coꝛꝑis me⸗
dullis accẽſa · taz duu exardeo · ꝙ di in eis eibatiua regna
bit pinguedo. õne ardoꝛ libidis tin mn ptenditur/ quant uz
vita in luxuria meraſſatur LQiubus dictis / poſtmodum
conſumpto oleo flamma venit ad aquam -Cuius exemplo
cont ra cillidum illa frigus ſuum oꝓpoſuit ac contra ardo
ris wragmem ſubſtanciali macredme ſe armaiuũt · Cepitq;
mox flamma clamare et dixit · Ciud eſt hoe ꝙ agis auara
Cur vis extinguere vitam meaz · Nam oſumere me tu vis
vt parum ante olium deſtinxiſti: noui maliclam tuam Eso
ſum mediema tua. Quo dicto /flamma ext incta eſt·
Prouerbium Ootm amatores carnalis pulehritudinis .

BDe eamelo et duob thauris dimicantibo ꝓpter virulum.

—
H
4

—

I ?

A—

CCegtun ſeptimium
Vobus letaliter aduerſum ſe coꝛnu ee vngula di⸗
Pmicancibo thauris camelus ſup vent et miſert?
H mox Fneien bellum / ac fuꝛorem cruentuz ingeres
ſe dirüſit/ dixitq;· Lue nam wobis rato odiedi. que et cau
la pugnandi eſt· cum ambobo ſimilem ſpeciem natura do⸗
nauerit vinculuz diligendi. Bicite mibi/ Di ratoõne foꝛtal
ſis tante iracudie ſemariu poſſit euelli At illi dixerüt. ei
mirum pater hiuus odij · amoꝛ eſt euſa/ vitulam em foꝛ⸗
moſam diligimꝰ quam qinlibet ſibi apꝛopriare wlens· taz
ſeua pugna mutuo dimecamus. Quo audito /cuʒ pꝛudens
ille hiuꝰ fuꝛoris libidmnẽ mm occaſione notaſh̊. mox pugnã
Dirimendi direxit ratõm et dixit · ◻8 pule Hritudo certe
placeat oculo et vi amoꝛis coꝛ ad ſe dele ckabiliter trahat
non eſt viciũ / ſed nature pulehru / eü ſenſus ex ſe delecce t
et cuz bonũ coꝛ naturalit᷑ atẽhit· Att ñ ꝙ ſpecioſitatis pla
cencia in luxuriã vertat/ boe nõ natura/ ſed vicioſitas eſt ·
vult oniz libido mepta puritatis abuti pulehricudme ac
ſplendorẽ eius ſuis Feditati bo ſordidare · Cuiꝰ quideʒ e⸗ö .
Plitõem natura mirat ſet admiratoe deleckat / et deleccza
tõne legis oꝛd ine vtit Bmis⸗ aüt ſpẽs a pma infabꝛicata
Foꝛmoſiſſima Foꝛma in ereatis rebo exẽplata eſt · euz ſuma
arte facta ſunt oĩa · Vnde wri appetito ſut in illã decoram
pPlacabilez et ſũme pulchrã Foꝛmaʒ ꝑ tractũ roms oedinãdi
NLuue tñ puna cauſalis et meoꝛꝑalis foꝛmoſitas ſume placẽ
eoebt intime atrhere et ad ſe tociꝰ vri coꝛdis impetuz re
euruare. vt eaz diligamꝰ potiſſime · ipam deſiderem? arde
tiſſime/ et ad eam Perfruendam totaliter rapiamur-Di
ergo pulchritudmis amoꝛem · libido ſue deleckatoms pon⸗
dere ſimſtroꝛſum recuruat cunc a Foèmoliſſime artis
Iſue wneratoõne. natõ deuia turpiter eedit ac oberrat .

f

—õss

ropter oe que madmodum ſi mente delielmus . wnu ta
faclem non in ſua ſubſtancla . ſed in vmbra ſpeculari diligi
mus . Dieut qui idem ſenſt egemus ad videndum Foꝛmaʒ m

õs

.—„

vVilone et luee ſenſibili. quem in ſplendone lapieneie plus
amamus · Poero ſi generatõnem amatis · non debetis que⸗
reere elatam faciem ſed fecundã matricem . Nonduz certe
J conſideratis . quõ natura in generando· etlam in eam quam
reſpicit faciei ſpeeiem ſpermt · Er ꝙ vipera ſecum coeun⸗
tem mmis ad ſpeciem delectatum oecidit · Lippe nar ⸗
ciſus perunt. quua wenuſtatem dilexit in jmagme non in re
Et ita ws modo ſeuiſtis miucez ˖ Reiua in coꝛruptibili cear
ne fallaciter et vmbraliter pi ccam ſpeciem et non in artis
ſolica virtute diligitis . iubus taliter nutichtis terunn.
li bidnoſum fuꝛorem conuertit itad A pacent.

ſalutauit et dixit. MWt qind tu ſola ſedes · Wbi tun
generis eſt aica ſocietas Ciu illa/ iuppe ſola D
in genere meo · Nee vlla adeſt in me ſexus diſeretio Wna
/ t antum ſum et ſingularis in mundo · Quo audito mirata
. valde vipera dixit · Nunquid tibi loli Fuit illiberalis natura
Veiuiz eeteris ammalibo tam ſit in guatoõ 5ne ꝓfuſa . Dꝛ ba uit
em̃ te duleis ſocietatis ſolatio:gnatõis ſuaiiſſimo gaudio
et Fuiſſime prolis bono · Ad quid tibi pulehritudo hee·
poſtqm pꝛulata es vite connigalis duleecline · et coeundi
dileckione Nempe ſi moꝛjt ura es / tota deficies / et ſiue
moꝛtalis / ineternũ es triſtis · Riud plła· Cecitate tibi oeuk
obduratis · malũ bonũq; qiud ſit · nune ſonties / nee noſti ·
A d pee illa fenix. wnereoꝛ nõ ignara faſtidij et puritati
pee⸗ neſcia gaudij mĩme turbata rñdit· Nimiz? nec auaraz
mibi aut minus ridam immo eireumſpectam vniuerſa⸗
liter amicam puto extiti ſſe natumm · Totus nanq; mũdꝰ
ſocietas michi ſuaiuſſima eſt · quoeumq wlauero coniun
cione grauiſſima contiguam michi reperio creaturam

. Emcem Siedu reemmbontem reperlens vipea

= 2
4 .

”é ðð
2.

„ 2
õ 4
ää ð .
„ .
„ . „ 5
. . 5 *
4 .
„

—., D r -
Nunqiud ſuperceleſtis natum ſpẽrum Immgularius nemero
Riate dotata ſocletatis dulcece puata o ablſit. Jbi nan
eſt ſũma et gaudioſa ſociet as vbi tociꝰ ſpei maxĩa et ĩtima

vmitas None in generiby ſexu diuiſis· poc naturalis ſocie

*

tatis oumetione delectabiliſſime agitur · vt in carne va
ðdamodo ſpecies ſingularitatis efficiat . O ꝙ duleis am.
mmena eſt mdiiſibilie vmitas et virtutis mſeparabilis
git qiua ſingłaris ſuʒ ſpecie / aſſimilata celeſti

bus gaudeo intentiſſme letoꝛ. totã non ꝑtez me eſſſe exalto

Toca emm res /tota vis in me vna ſommſq; bonitas mee

peclei eſt elam · Crud ſi generatõis lepoꝛe non fruoꝛ · Nẽ
aum ſaphirus /ſtella oꝛbis/ et animꝰ non generant · nec

minus inde pciola ſe putant· Indignioꝛ emm et a primo
lomitatis fonte diſſimilitudine elongata natura qiu eſſe

ſemper in ſua vmtate non pot it.· ſed ex diu ſione ſucceſſt

ue generatomis ad pdurandum. dei tudencia eſt ad iura⸗
Reuera ſi Senemtois penſat᷑ ſolacium. Cur et non eius de

ſudatoms toꝛmentum- Ttuamꝙ; em fetus vna inſtãtanean

.
.
.

delectatõne eõelpit/ tamen ab hominatõne fouet᷑ laboꝛ

*

f .

doloꝛe pturitur/ piclitatõne gig⸗

E

r

mitur /Fetoꝛe nutrit᷑ ſeritute augetur anxietate diligit ·

etr in puncto cum maxima tribulatõne imittit · An foꝛte

u ſola de generatõne gaudes / expiencia diſces . Cocipies

„

t
emm dole ctabiliter et letalit paries. cum ꝓlem nutrieris.·

tunc eam te pdendo amittes. Dic et paris cariſſimũ cibum
moꝛtis- Aut que gtia galline eſt que pullos genitos-tan
to amoꝛie impetu ſouet . Nõne ab eis eum ereuerint igno
ntur. paruʒ ſudat iumentum vetus ſub onere et pPoſtqin
lactauerit ealcem patit· Ceuid ergo meum gaudiuz eſt ge
nerare melpſam meum ſolatiuz eſk fouere meiplaz · ſine di
uiſione et maculatõne igne purificte me genero ccuz gra

ius doficio/ tune innouata reſurgo · Cum vt loquar verius

ſomp viuo-Cuis enim reſolutõms moe ſemen eſt vjifieũ

nonne vite. dee dieas certe . jmiacuũ me dopumſſe natura

. . 4 4*% *%

„

eum ſim gemmate et floꝛide eaſtitatis exemplũ: Et hoe nõ

ſolum dele ccatõnez wneream me neſci ui ſſe non cribuloꝛ ·
ſed ininolabili puritate ligata/ ea nunqᷓ; noſcitnia delect oꝛ

—

Tua igit ſciencia immo coneupiſceneia ſit bom a mali· qua
momentanea dulcedine eoitus · furoꝛe libidmis inſams·

—

.

et pordis ineternuz vitam et caput. Et hoc dicto/ abinui
cem ſunt diruſi⸗ Hꝛouerbiuʒ ad laudem vᷣgimtatis
De roſa et lilio. (Capitulum nonum—

* RR diſſet floꝛibuda Folia nitoẽ ſplẽ deneia· ac roꝛeʒ ſua

õõ

Quitatis manãcia aromaticiq; odoris fragrantia effu
diſſent et illa floeis oꝛbata luee · acerbũ in fructũ ꝑit᷑ pul
lulaſſet/ lacte qiudez iniidencie pꝛuriẽs cõmota: mox inue

cCtiuam ꝓpoſuit dieens · Poſt tam amemſſimũ rutilantiam

Flloridam · vbi fruckus wſtri inteuta genitura finali · Aa
num eſt qu ppe floꝛere ſine fructu· Ligat ein natura ſa⸗
gar fruckum m floꝛe · et ob ipſum tam vernantiſſimũ ger
nnmat in florem. At ille mox mcdlcem eloquij ſentiẽtes/ pa
cifien mtõne dixerũt · Dene ſeimus ꝙ ꝓPter prurit um ge⸗

neratõns / perdidiſti gloꝛiam floris et idcirco iam expoli

22Sõ

ata es ſie loquens · Nempe fructum pacis duleiſſimũ · ſech
tamen pateris in mdice pꝛurituʒ quo florere amiſiſti · No
bis autez ex plena puritate / et ſuaiutate ſubſtacie / flos 1e
Fructus eſt . Vnde in nobis los et fructꝰ mime diſtingui
tur. LQam babundante mimis mellite puritatis et odorifere
fublimitatis bu noꝛe: idipſum fach ipſi in notis ſunt · NHk5
ne vapoꝛ terre puriſſimus / to tum floꝛidu in auz oereſcic
Et ros dulciſſimꝰ? celi virginitate wernaãte margaritam cõ
gemelcit · Igit roſa et lilnim et floꝛes fructiferi fructus

Floꝛidi ſunt · An neſeiniſti ꝙ virginitatis manatis purita⸗
te aromate luauitate virtutis - pe clariſſimꝰ flos et fru
ctus · Mirabile igitur germen virginitatis/ ſine germine
non eſt · Nunc eſt kruckus ſine frucku immo tot⸗ et ipe
fructs eſt Die et ſancka vgimtas · ip̃m nature et vtutis

7

=?M

——————

eſt germen Preciolliſinnem: Flos amemſſimus et ſplendo⸗
elarihmꝰ ructus duleiſſims/ deeoꝛ preſtantiſſimꝰ odoꝛ ſu
aiiſſimus / valoꝛ totus. eimi ipa eſt nature / ac virtutis
clariſſima gẽma in uiolata intogritas/ eeleſtina ſerentas
ſuma tempanela; perfecta victoꝛia · ſpirit us ſuper carnem
glia tota: Vt rola igit᷑ fragrans et llumm rutilans · eſt ſan
Sa vginitas flos Ffructue· Ad cuiꝰ qiudez fragranciam
vnicoꝛnis tractus ſuauiter currit · ciud dulcedme veroei⸗
tas manſueſeit cuius puritate tam valida dele ckata pote
taslauat vicka in mtido gremio / virgmali reuerencialiter
ꝓtrata recübit . D mnmin magnes mmie vali ditatis vi ir
Smnicas ad ſe trahens naturaz . O ſaphirꝰ? mirabilis caſti⸗
tas omnez fugans et deſtruens famem venenoſam · o na
ngaus rutilas viriditatis / per petua puritas milolate in
tegritatis amatrix /etidaʒ wre⸗ nullaten? pacies corrup.
Ad hee ſiculnea ſtupꝑefacta oticuit ·
Drouerbium cont ra amatoꝛes fene reoꝛd· (De vipe⸗
n et elephante · Capi tulum decimum 4
FVribunde vipere ad coituʒ ꝓperãti : Elephas ob
ius queſunt et dixit . Quo ſie effrenato paſſu ·
iaʒ el uſo deſidern impetu · eupiditatis bruſr
mo curlu ardent᷑ cariſſima⸗ APeras et feſtmas. At illa Wvr
parum tenta eloquio moy rñdit· Nim frater anhelo vy
neree ſuauii tatis ad gau diuʒ· accelero ad inconſumate del
cloſit atis ſolacium · feſt mo gaudioſe felicitatis ad actum
NLuo audito/ caſtus prudens ele phas· eius non minꝰ de
ceptõni qm̃ letifere furioſitati. opaſſus.illi ſie locutꝰ eſt
dicens Selo certe ꝙ furibũda luxuria oculus non habet · S
et ob hoe nequit intueri ꝙ ruit · Nimi⸗ ad occaſuz aman
tiſſime vite tendis. ad baſium moꝛtis amariſſime ꝓ ficiſee⸗
ris ad moꝛſum eruente libidinis ceco minan duce fueore
NLuid nanq; eſt coit? · mſi delieio ſa permeies · moꝛs latẽge.s ½·
vneno ſit as blandiens dulcis effuſio· vit ã pdens · am plex
ue deſtru ctionem emolliens· et ſua uitas dire fallens · Te

*△ . 4*

i) .

m i dem deleckatõne contenebmt ac vita Priult enes ad

äõ

moꝛ ſos accutilſimos ligat: equuz infat uat. murilegum u

—————

roꝛe toꝛmentat · ſtultu ſua iter pa ſſerez euacuat ſoe ulos
cecat/ errnem fetore cõmaculat/ ratoem obſeura t/ beatiln⸗
mam virgimtatez violat ac vite generaliter horam curtat.
Ad hec vipera reſpondlit. Si hec vt alſeris wnus incutit
vt qiud in coitu tantam natura delectatõem mfudit· natu

ra qiidez equitate domita nemmez deeipit / nec vnq lapi⸗

encia gubernata erranit . Ciu ille / fateoꝛ quod dixiſti · Attñ
exceſſiuũ wnereoꝝ ſolacium . ens eon eſt eindens ar⸗
gumentuz. In tantü emz wnere coꝛpis valit udo contundi
tur mii tanta deleckato traberet ad hoce nat ura nulla
ten? moueret mille nanqz per vllulatus angit et ad ſco
le ferulam qui ducit puero ſuo peius mr blandit᷑ · Ruꝗ

audito illum abire Permiſit · (Concra eos qin coi

tu ad deectarden vtunt· De paſſere et turture

Iplum effundis. An ignorae ꝙ ammalſa multum coeuntia

apitulum vndeclmuus
Ebidinoſuz paſſerem immodoratiſſimo coitu ſe fũ
dentem/ turtur ꝓlpiciẽs/ mox ad euz vemt et dixit
cquud frater mi tato libidmoſo impetu er libi
dinis impetuoſo furoꝛe oſumeris et t ui 1 paigo tam temet

parum vniant · Parce tibi/ et qui⸗ ieſce / et cun cta cuz mode

ratõne age· Cii ille reſponclit Rempe ſi noſti dele ctatõem

weneream quid miaris· Duleis eſca crabit ad bamum
et moꝛſus guſtatꝰ ſuaiiter mapit moꝛſum. Ad hee turtur
mtelligens immoderatoms elus deleckatoem eſſe radiecem
ſubuinxit · Scio certe ſcio ꝙ generatõms amoꝛe non duce
ris ſed delectatõne wneree rapidine wn tilaris · AKttamen
qud eſt quod effundis⸗Köne digeſtiſſima medulla-noõne
vite admirabilis ſementina pꝛopagantis nature radicalis
carmis ſibſtãcia . E diniei ciaτ gignit virtutis thezauraria
vena Atte ndej igit qiud ꝓdigus deſtruis: qudi inſanus

diſpergis qii d ingratus in in mehil pꝛoicis e et tu iniauus

depe ſitarius nature Wntati limpenchs Nimi ſub merſoe
cs cedimis mudialis- et naturalis legis trãſgreſſo?· Mũ
di enz oꝛrdo et lex nature hoc babet . vt tantuz nature dele
ccatõ dirigat in ꝓplem: Tu aüt pempta et neglecta pꝛole
retoꝛtoꝛ puerſitatis · in dele ctatoez vmbraliter tranſitiuã
pPlifieuz ſemen fundis- Ciuid pla- Stultiſſimus quuppe
e. qiu delectabiliter deſtriut et tãto dementiꝰ. quã to le⸗
talus qin ſe perdlit · Et bijs digeſtis quieuſut —

Ppreeulum ſapiẽcie beati Ciilli epileopi Alias quadriper
tit us apologieticus wentns Ine cuius quidem ꝓpuerbus
omnis et tocius ſapiencie ſpeculu claret · Fmt felieit

(Sneipie tabula tocius libri/ Et primo pꝛimi

—
„ — 4
P
— . —

—

Domter dilee ce in extremis hoꝛis ſemꝑ lapie ſtude
Nihil ſibi homo eſt ſine ſapienceia
rudecla * Sa eſt ſimplicitatis innocecia deomt in
De melioꝛibo rebus eſt vti pro ndencia· qua ſuo loeo⸗ et .
poꝛe cuncta quems et Faci as jin

S

iimn
Donee moꝛtalis es time vbiq; et ſemper v
Mide pedẽ ciii tribuas et in ſecurioꝛibo dubita v/
chemper cuz tuto onere et ſuain Pꝛotectõnis: iugo paſſibi
lis perge vij
Tue ſpei anc horã in boms ppetins tin Ri ge vin.
ECterna dum taxat dilige et nund wlebis 12
AWbi multa ſunt conſila ibi ſaluis x
Feorell⸗ rumſatõne omĩa digems pꝛiul; agas xj
2 ommbo oꝛdimnata grauitate ꝓcede vxiꝭSüè
d audiendu wlox. ad credendũ ſis tardus xinj
Kiietem mentis dilige et ocium fuge rxuinj

HDocto ſoqre/ et cuſtodiã adhibe ligue Sjs auard vbi. xv.
Die wee tenii / et age actu granndd xri
Bloꝛioſa eſt ꝓſperltas moderata —— rvij

x

—

₰ —

Pend ez ſnas F vnieuiq; debituͦ Pnois impedas
Eſto amieꝰ cũctis/ intimꝰ paucis / fideliſſimꝰ vmſis .
AVni electiſſimo ti euz nece ſſe fuerit pectꝰ erede xx
Omnem aduerſitatem vt vmcas ſpacienie k te vallet emag

Niii

In bono nomie virtutũ tetragono ſemꝑ iige

nammitas xxj
WMagis ſomper partem miſericoꝛdie teneas xx
Mi quemqꝙᷓ offenderis paueſee ſemꝑ buiufmodi xxij xin
Cum electo ſoeio ꝓficiſcaris aut conuerſeris xxiiij
In ecunctis eſto compoſits — yr
In bons ſumma oſtaneia te eonfirmer xxuj

Vneipiunt capla ſeðᷣ übri de bijs aue ſut otra rmban .

De bono humilitatis et malo ſuperbie j. —
Contra eos qiu ſuꝑbire mmeipietes mnflantur -
Contra eos qiu digmficant ſe maximis ne
Contra pfũptuoſos iſiſf Contia audaces v
Contra ſup bos qui wlũt equiparari doo Vů/
Contr appetitum ſingularitatis vn
Contra aꝓpetitum pꝛmeipalitatis vin
Contra a peticum ſuperbe ſleriaeis ivxx
Contra appetitum dommatõms „
Contia appetitum digmitatis =

Contra apetitum mundane celſicudmis xinj

Cõtra eos qui adepti magmpendut magna ct alta r ,

Contra oos qui cito adepti rapidam altitudineʒ Sierare

1VLSHS

ſpernentes Humiles rxiin
Contra tumentes ex ſeieneia — rxN1
Contra arꝛogantes ex eloque neia xvij

Contra ſuperbientes ex amicoꝛum multituckene iabug. ar

mat᷑ imn malu xvij (Coõtra lupbieẽtes ex roloee
Contra ſupbientes ex ꝓgenitoz nobilitate xiE
Contna eos qui ſuperbiunt ex Duieüs xr

Hemk

Conen vanigloꝛioſos wlentes aparers xxj
Contra eos qui gaudent tantum videni cuz non ſuis xxn
Contra a parentes et contrarium exiſtentes xxin
Contra pompoſos ex magmindine gratiarum xxin
Conana eos qui gloꝛiantur ex carme ſpeele xxv
Contra eos quu gloriantur ex wecisclaritate xxvj
Contra eos qin appetunt adulatõne laudanr xx vij

Cont i eos qiii commendãt ſeipſos xxviij

Contm eupientes mundanas di u rcis 14
Nuod cupidi terrenorum ſunt ceci ij
*8 eupidi quantũcumq; habeant ſunt paupes inj
Cõtra eos qui nõ ſut otenti cum ſatis habeant 1 i

: S

De malis que v vt plimũ accidut ex diuics y
Contra eos qui eum doloꝛe dimcijs perditis achue labo⸗
rant ditari vi. Concira eos qui ex d diu⸗
eijs acquiſitis ſe putant eſſe feliees vyi
De cauſa et ecura mſaciabilis auarieie S d .
ð mellus ſit min? ogere /ꝙ magis habere e 4
Que ſunt wre diniel—— x—
AWbi ſie eurandum ditarz x
Contem eos qui libenter rocipiunt munera xij
Concra eos qii eapiendo feſtinant ditari et letanture quã
deius ſe dinites eſſe faos rxin.

Cõtra eos ꝗͥ ſe raptie di cijs plenos eſſe gaudene xiiij .

Contra eos qui laborare obmittunt et ſtudent de rapinis
viuere xv

Cõtra eos qui vt ſpledide vuãt rapie dãt opam xvj

Contra fures qiu pluries ibi apꝛehendluntur vbi latere
erecliderunt xvnn// Pruartaumn el oſte nſiuum diffe.

rencie que eſt ñ Wmer auarum et libelem = xviG⸗

. ETener: mindos . Cotm infamatoꝛes xxx

s 8
O

R Prouerbii oflenluug l erahs dat e Sratis 2
Drouerbiũ ꝙ liberalis dato beneficio non impꝛoperat
gendo laudem xx.
4 Horouerbiũ ꝙ liberalis omibo quibꝰ poteſt donat xxj
PHrouerbiuz ꝙ liberalis granditer donat xxj

Prouerbiũ lberalis bnliciuz debet eſſe perpetuuz xxiij
Prouerbiũ ꝙ libemlis wlox eſt ad dandum xxuiyj
Prouerbiu ꝙ liberalis hilariter donat xxvyx
NProuerbiũ eontra iniq uitatem ingratitudmis xxvj
BProuerbium de pꝛoprietate grati xxvij
AIneipiũt capla quarti libri de Dijs que ſunt O.t lurunam 1. III
Prouerbiũ eontra immundicie amatoꝛes j
Contra amatoꝛes deliciarum 1

A EE

Prouerbjum de malo dellciaruim j
VPDrouerbium ꝙ ſapiens debet eſſe tempermtue in vhrtae

—

nee gule ſeruire nnnn
Prouerbſum conem amatores vini „ v
Prouerbium contra amatores pinguium vj
4 Prouerbiũ ↄtra amatoes carnalis Pulchricuclinis vIjI
1 Hrouerbiũ ad commendato nem caſtitatis vin
Prouerbium ad laudem virgimtatis x

Prouerbium contra amato?es wnereozum
Contra eos qin coitu 2 delectatonem vytuntur— 1

Explicit tabula ſeu repertoꝛ um capituloꝛum ap⸗ legietie
quadripartiti Cirilli·
APppologꝰ eſt ßmo dubiꝰ vel flao de bꝛutis zallb⸗ ad n ſmn
ſtructonez vite Püuane Ffoꝛmatꝰ · Et Sr ab apos ꝓP e longũ
et logos ꝙ ẽ 'mo dubiy vel fictꝰ/ qi 'mo lõge a rei vitate
ABl dr ab ap ꝙ eſt ſine et pos ꝙ ẽ pes / et logos Sre
Iſi mo ſine pede id eſt ſine fundamẽto . Wel r a pos ꝙ
eſt ſub et logos ꝙ ßmo · qi ſub vo ßmõe diul 9 intellect
4 el ðr a pos ꝙ eſt iuxta et logos ꝙ eſt ſermo inde nawo⸗
bogus quaſi iuxta ſermouem·

†*

“ . . —
. = „* . .
. . 5 * . X 4 .
. .
.
. .
. .
. . .
. .
7
. . 1
. „
S . .
.* . 2
. . — . . . ð
. . . . . . . .⸗ Ul
— – = 9
. == * .
9 . . . .
1
.
. 2 2 . . .
. .
. . . . 5 4 2 .
. 3 . . Hl 2 . „
—– 4 5 7 . —
„ „ 5 2
7 4
5 * 7 . . 4
. .
7 . . . „ —
5 . —-ð
3 S . .
. „*
* —
„ . . .* . .
* . * „.
. * . S . . . R .
„ .» 1 S . —
1— „
1 . RZ * . 4 .
S 2 .—. Sð .
— * . 4
— = . . 8
. . 1 — ðð 8
* 5 — 8
. . . — .
„ . .
5 „ . . . .* . „
. . . . 4 . .
2
–
. „ 2 2 . 2 * . ,
„ . . .
ä 7 ⸗ . 5 —
4 . = . .
. . 4
. 2 2. . . .
õ . . . .
S — . —
— 4 * . 8 .. . .
. . — .
*. . ⸗ RD „
.
. —
—è * * S .
* 5 2
.
8 . 5 4 §
ð 2 „ 2 —
W . . = .
. . 2*
SWððð . HW 8
— . . 5 „
5 4 —
* * . 4. „ =
* 5 –
4 . . „ „ . ⸗
* — 3 4 * *1 4 —
. 3 F. — 5
„ . . 5
— * 5
5 5 R
. W
RM „* =
2 . 1R— 8
* * 8 .
. 2 . .
2 4
8 — . —
4 . 8 . 5„ 4.
. „*
8 „* 8 l
* ⸗
WS * 14
. 4
. .
* . R
.
4
Sðð
-
4
.
— –
6
