Vpida veſtis ſimea confulibilit vt polluta coo⸗
Periret pudenda. eum cerneret biſtrionẽ joco letũ

S plibꝰ mdumẽtis donatuʒ · vt ea manu ꝓdigalita

—

tis effunderet mox⸗ ad eum ſe contulit· et pata lalutatõne

ſub uinxit · Neſcio eete criꝰ mſtauratois cauſa tam in bene
fiens mire largitatis ꝓfuſa caudula pudibũde vilicatis la

tibuluz nulli vnq; iminda cum ſit to ciꝰ Lonitatis exundz
erit nu

—

as opulecijs · Nimiz latet quoſ daʒ nature beneficia Sz
bus diffuſis-grandi libalitatis impetu repleta ſũt omĩia-
Attamẽ qð Hagitas ſatis gratũ habes · ſane do / atq; mel
lſis fauuʒ quod libenter douoras ſupaddo · Tunc ſimea letã
ter ſuſceptis le nefienjs gta gratias ages ac nimis magni
pendens / ꝙ tam Elwraliter vlt ra ꝙ Petierit habiuſſ· cogita
uit vt wlut eücte rei ſibi neceſſarie tam Fratioſo lrse⸗
ri mlepabli adh reret Cui dixit/ Patilq; mea me natutab

aag te imit andu ꝓPPetas melinat ſed ꝓfuſa tua magis attra
Pit benignitas quamobreʒ amice ſi dignaris / ſer ire ſum
parata. MWoxi ille / Placet i mqiũt mibi tam Itanter: dona
ta comitiua · Magis tamẽ et bene ouemant ioeus et ber⸗

—èõõsõ

tha. Weruz ne quãdo Foꝛtalſis dilectaʒ te vagabundaʒ ra

„ —— .

Prer dulce maluz male Oputata libertas· dilectõri largit
donãti neceſſaria Hiunete dilectons vt ſeriitutis libere

dum Vnde ad opulentũ mops· ad liberalem egena auda
cia neceſſitatis acurro-Ciu ille. le uioꝛi lingua veſtis ai
da mulcens . Tibj inqiut hec nuditas amica grande donu
eſt. eum ſis mtõnabili bo oFoꝛmioꝛ Foꝛmata-non beſtialiter
eum cauda. ſed arte qu aſi Homo exoꝛnata- hũamis gaude⸗

Adſerebis cathoma que ine

Sſiler iam ſubacta donis accep

taiut ꝑ grande; libertatis rem. non grandi munere eallido

Rolidacomercio-mercatori mox ſe exbibiit captiuandam

cupiclitatis ſue ludis ꝓtinꝰ expoſuit-

4
3
4*

Fretitz ergo naturr diſpoſiti ludere quatoci eruciiro;
ac ſuis te peſtati b.
dile ctõnez omumbo aliems miſeraz Puire coegit · Quam

mirum iterdu magiſtro minꝰ eoꝛreſpondete · aut vt puni

rretur effectuz ab omibo viden daz nudabat .· ſuper hoe ace

22
M

4*

4 .*

4
4

.
3 *

—4
„

tium mmimu maxime emptonms preciuz ;

miaqiutatis Fermentu- captiintatis indicium fomentuz di

.
—“

4

L—

Munera etiaz excecant prudentes et Peruertüͦt verba ut

—
1

„

roſo potus Pauſtu meſtificans tunc qiuideʒ luce ofuſioni

ac tribulatõ ms fellite anthidotuʒ prudencie oculis ſimee

reſlit utis · euz ꝑeiperet durioꝛis patrom nuc ire nunce aua

Arleie ſe eaptiuataʒ ſeruire. ad coꝛ reuerſa digeſte ſentẽeiaʒ

talem dielt ꝓptuũ̃ ſſe . D ſuboꝛnatuʒ deceptiue eupidita⸗

tis Pamum- letifez mung mune naturalut ademptiuum

Sra iuſimuz obligatõnis pignus ſtulti et ſapietis coẽmer
cium n ſermtutis uugu.

5 . —

—

. ſubuerſio cluilitatuz . oĩmq; ſcminariũ maloruz

1

matum venenum non jmmerito certe amica veritatis eqᷓ

orclia

t nem muneruz uidicibꝰ interdiccs inquit · Exoci· xxin ·

Norum plane qui deʒ elucidas g Hee ĩpſa prudenciam fu
— — —
gant ⸗ uiſt

*

leiam diſſipat· intelle ctualis moraliſq; virtutis

—

olſiſtentiam vaſtant · omnẽq; recti tudmis vitã necãt - Re

1

uein munerlbo excecatus tam admirabilis balaam perñt ·

muelis iſrabel in Piudi
ſonatu dudum floꝛido ſicur ꝓiidemt princeps ingrauata
murmuntone romana gha tranſiuit . Id en eum emptis
miquo muneꝝ precio.
tilſſimo· Neqꝙ predo iuſt

dicialis ſedes domꝰ jacob &prauat liberis ſa
mn Piudieluz cecidit · Munerib? eoꝛrupto

datoribo legum . Fratricida ingra
Ficatus in uſſticia rece ſſt in roma

õ
,¹——

uerſo vultu clamauit et dixit. YVrbem venalez et matrẽ

..—

OWMG . . ò“ W
*
.
*

parlrilam ſi jnuemrem emptoꝛez ob quas res mimi ·qiu
non piis ſapiẽcia cultu vtutibo ammi poſſederüt · magmꝰ
eo ipſo lauchbo ſunt dignificati · ꝙ magno⸗ maxima: maxi

me libertatis amoꝛe muna otemſerunt · Quãtis emzʒ titul
AIlie lupfert ille diogenes . dum ealeatis opibo regis libe⸗
u4 rre tam aecipietis wluntati expoſit. itas raptas aſie tutas
14 macedonis gaʒzas allexãdri per medias nu do mole ſed vir
4 tute opulentus inceſſit · Ita ſiquidem eo loeupletioꝛ ma
oꝛq; ſplenduit· quia plꝰ fiut hoe ipᷣm quod noliut· ꝙᷓ da
i re quod ille diſpoſuit aut Po ſſedit · Quãtis auũt certe lau
— dato mb miris moꝛ eultoꝛ . oerates extollit cum ar⸗
ehelai regis Poteſtatib⸗ ſatis quideʒ magnis petebat mune
3 ryibo honorand? reſpõciſſe fert · Nolle ſe ſead eum wnire⸗
. à quo acciꝑe t beneficia · cuz reddere illi paria non Poſſet.
D liber quippe eſſe wliũt · duz ante red dere ̈ ſulcipe i m ſore
4 to munere cogitaiiit. Nuãtiſq; ſimir ỹ peoniis ecurlalitatis H

roman⸗ aꝓprobat Pabritis / duz quadrãtie mund viro pau
Peri a pirro rege oblatum. virtute di itiſſim? rennuit . ma⸗
gis eligens ſoneſtatem eiuis lberi · ꝙ, munerib⸗ empti re

=

F

=

gis glioſitate potiri · Qua ꝓfecto re mltomagis emic uit ·
“ Dis rex admirat? ſpectabil ac vbiq; ſemꝑ to nante lau
. de ſuper ſolem erexit dieens Ille eſt fabrieiꝰ qiu difficili?
ab ſoneſtate et rectitudme ſui eurſus ꝙ ſol auerti e.
i Quid plura / Certe mi tam carlus wndit᷑ ac ꝑdibiliꝰ ſumi
“ tur ſcy mund eupiditate wli ituz ac donacuz Quibo.d diffmi
. tis et ſi non carne ab auaricia · tamen libera mente quientt
he ¶Contin eos qui cupiẽdo Feſtimãt ditari et letant quan
toeius ſe diuites e ſſe factos· ¶ De eucurbita et Palma: .
4 (Cap itulum tredecimum S
. KRta eſt eſebiea nixta palmam fed nlicem Pa H
bens violentiſſmme fugitiuaʒ · paucis ſurſum rapta
1*

diebus ac antiquiſſime quidez palme i merementis
37. quãtociꝰ violeneioribo adequata oſuit dicens Palma
d ſoroꝛ quantuũ tempis babes- Ciu illa Centum vite annos:

N—EEES —————

AEE—

Tune eucurbiea nature ſe ereuſſe gaudens! grata nature
dixit · Dras tibi ago / quia mibi ꝓ ano diẽ dediſti Naz q8

ð

Palme ſolaris alatois ifia zocliacu anno hoc michi dies de
cit/ te oꝑante · que ꝓfuſiſſims beneliceens qs quidẽ agis
reb⸗ muneru kbues et augmentu duirns periodis:· Mox
em palma / vt ſupbiã de qua ſe leuaet deiceret / ac quo leta
bar tcriſtaet ita Fert dixiſſe · ñ es eueurbi ta euruatuz ut
cieiũ habes · Ranq;ſi ſane ſentires/ in te nõ rapine vis ſed
nunidicatlua vigeret ; et vtiq; at tẽ deres g reglaritate mira⸗
bili. natura cucta diſponẽs. uixta mõs augintatõis meſu

iat piodos duratois · Reuera qð ĩmature creſcit · cito ðere

—.—

ſelt · et Paulatim auctum /longe eſt duratiuũ . Effimera pi
ſels ropent mus augmentatus . ECo die quo orit moritur⸗
Et elephas centenarium wnit ad terminum quia feſtmũ
non bhabuit merementum Toꝛrens mpidus eito ſum
et tardus amplius paſſu moderaminis antiquat⸗ Mell9
eſt ergo paulatim ereſeere et diutiſſime viuere / ꝙ celeri 4—
ſuperereſcere / et quantocius ariditate fimre Quibus non
terte ſine tribulatone auditis/ ſuſpirans cucur bita dixit ·
Kuis te poe dociit · Et illa/ Tarclitatis quidem mee an⸗
tiqiutas.- Nami in antiquis eſt ſapiencia: Tune ille meſti
ciam tandem addente ſciencia talibus in pPiudicium ſuuz et

— . —
+ —— S †

comodum aliorum erudita cucurbita eum laerimis excla
malit et dixit · D mmiꝛ imelicem rma pacitateʒ eu pidmis
ac viole nte radicis ac Ffeliciſſmam moderanciam equitatios
. Nue eniʒ cito wrat violenta rapacitas effunduntur poſt
modieum ſed que paulatim acquirit eqiutas nunꝙᷓ deſici
unt · quia in ſepiternum manet iuſticie fundamentũ Qui

bus dietis contienit . (Contra eos qiu ſe raptis dinicijs

plenos eſſe⸗ audet . ( De ſang uiſuga et foꝛmic
— Capitulum decimumquartum

membri lan guentis anthidotum coꝛruptis pu
moꝛibus aggrauati ſitibunda ſangiums a poſita

nSiiſis: gmaeulai tepita admodũ : g. ad fentm

— —

4 1 —
— —
. †
.
4

è“
õ

venaꝛ puenerat a ſe diutius exoptatuʒ · Cum igitur aeu
mmen oꝛis per poralis eutis meatꝰ venam thezauri viuificl
aaatigilſet ˖ Et niſibo totis / delicioſa tüe auiditate ſatis qd
—RW lſittiuerat biberet / arte mirabili / nociuum ab vtili ſequeſtra
⸗ tum: natura diligenti ſagacitate ꝓoinante malis male cupi
“ da plena eſt . Sed cuʒ letalis hauſtꝰ in totam perfuſuʒ vi
örrus iciperet ebulire · ac quantociꝰ ꝑaret virus moꝛtezʒ ve
nenatã doloꝛ inges uengẽét / et iam elamoꝛe ꝑiret:· Mox
ag dolentis woeem vemt Ffoꝛmieula granum trahens · Que
dDixit · Nuid eſt ꝙ accicdit tibi/ Et illa/ matuũ quippe ſag
A uinem putani ſugẽ alimentuz ſet exhauſi wnenu · Cupidã
nanq; decopit ꝓp matoꝛ auarꝰ · qui ret inẽs ſibi comodũ ſu
—ggeentis in permeiez declit virus . Tune foꝛmien ſubiunxit
BSene video ꝙ ſtulti ea que ſibi ſunt noxia cupiunt. Et ad
R uuungens inqiut · Neſenuſti ꝙ qu alienum ſanguine ſugit
AYApriam perditonem ſumit · Et dum male quod cupierat
m pit hoe letalit poſtmodu euomit · et ſe libi precariſſimũ
4 percdit bac reue ma draco tam callidus · peſte eupidit atis
⸗ illudit. qui vt exꝑti ꝓPetatu aſalui tradut du hoſtiliter
FErecupituz que vi et arte Puenit · hie caude pote neia irre
üHiti pedis aufferedo refugiu hinc oꝛis moꝛſu mnimicũ que
KC rendo inſtrin amdis ele phãtis ſangnez ſugit / et plenꝰ? ſe pe
4 rrimit-Et no ta ocund? bibit ꝙ doloroſ? ſe extĩiguit ·. To
trunm ef q8 rapit raptori eſt virꝰ-An ignoraſti ꝙ, auarus
nptor duz lu pmis dontibo et cocodrillico moꝛſu alienaz
N. rem deuorat. Aprlam alienat/ totu ſe diſſipat et eoꝛ vaſtat

1 5 3 in

m et male q ogregat raptoꝛibo ꝑat · Nã caldoꝰ aſſriũ

—.'

–

er ſa ealdeũ/ plam grecꝰ/ ac Pdonez do / ſic expollat greeu.

romanꝰ. Haudeo igit ꝙ nullis ſangnez ſugo · ĩmo ꝓli dẽceia
curo. diligecla quero/ uiſticia ↄgrego / ſapiẽcia Fuo· quib⸗
mnulli pdo laboꝛis niſti meitis vuo. Cꝛuo dicto ſagiiſuga
nul cu vita cruoꝛẽ mptuz euomit aacc.

ſ4 (Contm vos quu laborare nolunt jet de apinis viuere
o fudont (De a et araneaa. ((Capirulum xy.

—

—
——

3 “ “ “ ””l S 4 èôùMDäc ä
5 .
4

lue fraudis rethiaculuũ tendons. euʒ corã ſe lla tranſi
Ket mox inqᷣt · Nuo qiidẽ qrula te peſtate / ta qetis ĩ paciẽs
tota die vaga curris circeuis . Cun illa virtutis ſuanitate
dmellita patient᷑ rñdit · Diſcurro ꝑxr floẽs equis laboꝛibꝰ
emens pabulũ mellis Tüc aranea dixit . Stultüũ eſt tm ꝓ
NRtla roꝛis melliflui circure · Ad hee apes adin xit · Ptul
ti immo ẽ ꝙ uidieas nõ ſentire Ptollidi ſſimũ aut ꝓ victcdu
vitã euomẽ · Pro viliſſima re medulſã caiſſmã fundere · p
incerto certũ impendere: ꝓ minimo mag nuz perdere ac p

—

S

fetidiſſima muſca- teipſaʒ emſcerare. Ego certe mehil de p
Prꝛijs ãmit tendo· laboro ſemꝑ ad certuʒ· Tu autẽ tota die
mſidiaris euiſcerata ꝓ incerto das et perdis intimuʒ tuuz
vt rapias extrinſecuʒ alienum · Attamẽ cuʒ in rethiaculũ
occultatuʒ mibil mneiderit qiud bes aliud / mſi qð pdiaiſti
Omnis nanq; fur ante ꝑdit ſua ꝙ tapiat aliena· Dat ꝓ ve
Re/ſidi ghan ſc auro meſticſi P eibo vir, g accidente ſu.
ſtancia; et ꝓ miꝗᷣtatis neceſſitate paſceda mercatoꝛ ſtoli
dus vtutis elariſſme ꝑdit famã . Melioꝛ igit eſt laboꝛ Fa
us iuſticie . qm rapacis auaticie tompeſtuoſiſſima quues.

auditis poſt ofuſionem aranea ſe abſeondit.
ontra eos qui vt ſplendide viuant rapine dant opam

De

oue lupo· (Capitulum xvj.

— 2

Oſt iugũ laboꝛis ac cõmodi in cibũ falee lingue bo
uez herbas metentẽ vagabũdꝰ ocio lupꝰ rapax eũ
ecernẽt · Mox ad eũ wmes inquit · Nud oe ꝙ·
Atam validũ ammal acutiſq; coꝛnu bo adarmatũ nõ ſolũ ab
hoñmſe iugũ tolleras Fuiſſime ſer uitutis . Vz quod doteriꝰ
eſt · poſt taz S uis laboꝛis onꝰ / vuis edulio vilit atis Certe
lſi ſuper artem doli/ vigoꝛcq; detis / mobi tãta natura valjdi
tatẽ docli/ qỹgꝙ ſine laboꝛibo ex carmbꝰ vegeter ·Alſelli tñ
eſuz vix dignarer · Ad hee bos rum̃ata ſentẽcia rñdiſſe 8r

ſ innocencie bonuz manſuetudinis fructuʒ quitatis
commodum paeiſq; decus libera atõis appenderes et

—

. 1*

=Bð –

. u1j.

ppoſlilis tapacit atis reat um ðiligentiori circuſpectõne lile
res . Mides nanq; nte cealamitatis ſit ſeiure hoſtilit᷑ ac ra
lues· Nanq; eum male viiiit vt viat · veutis nobilioꝛ vi
ta wera perimit Et ea que relinquit vita · eum in ea vinat
vicialis ealamitas nequuoz moꝛs efficit· et ſic vita per ſe
metipſam damnat᷑· Qiuid igit᷑ ꝙ ocioſa rapacitate vnus ·
malicia gloꝛiaris · Attende ꝙ ammalia vinencia de rapina
Pine diuma lex huiuſmodi immuũda dicens · ni holocauſti
hiuiufmodi ꝓhibens eoꝛumq; eſum hom imibꝰ interdicens
vt maligna damnauit Ninc natura ratonalis ſeua a tempe
le complexionis diſcoꝛdia ſemper abłoꝛruit · Nine cune⸗
torum ell ectiua ara/felle/ venenoſitate/Fericate / ae ſollicu
dine / hoe deteſtanda notauit· Nam et cmnis furis immun

diſſima mene diſtoꝛta ammaſfellita woluntas / einnlicatis
emula feroeiſſima vita. Ferre igitur ingum in pꝛofectuʒ
oĩm ſua uſſimum onus virtutis eſt michi:et tempeſtuoſa
Aibertas in preuidicium ſingulorum ſeruitus vicioſitatis

elt tibi. Die nempe earlus eſt michi comedere fenum de ia
re iuſticie . ᷓ heduz de ſeelere auaricie violente · Cꝛuo au
Dito lupus confutatus diſeeſſt· —R
((Cõtra fures qui ibi pluries ↄpꝛehendũt᷑ vbi latere ere
Aderüt (De noctua ꝗᷓ oquerit ocra lueeʒ ¶Ca xxi.·
Vm multü denocte noctua in furti facinoꝛe deſu⸗
daſß . Kadio Puenta diali minꝰ intuẽs · ſed pl ci
msẽs cepit de luce queri et maledlicẽ ſic diei · OH
cliginoſaz lueem obſeumz; die· accuſatõeʒ aꝑtaʒ· dubita⸗
te letif erã · vt quid Puemſti me · Cur tã cito wiſti .· Ecce.
quudeʒ iam nõ video vbi cõdar· iam viſa ab mimicãtibo aui
bus confundar. Cin moy aduerſatrix lux ſierdit : Niz⸗
miruz e tibi nequam odioſa ſum gaudio ·ſed magis ꝙ eali.
ginoſa ſum iubilo-Attamen maxime ꝙ dampnoſa exulto
AIn nocte enim vides ve noceas ceteris qiieſcentibns ·

Inqui etaris vt mapias vmuerſi

dormientibus . vigilas

ii

4 ð 4.
3 4 5 *
2
9
1
.
—
. . . „ 2
.
6 DM
4
* „
. 4 * 2 4 n

St oecidas- eInqiuetaſti noctem. Pprenüſti diem ddliſtl lu .
cem peruertiſti oꝛdmmem naturalem-Reuer cetere aues
cum ſurgo ſurgunt · eum aduemo ioeundãtur eum appa⸗
reo ad inuemienda paleua ventilancur · Tu vero ſurgente ſ“
die qieſcis vt lateas· a pparente die diſpares ne pereas
ac vigilanter doꝛmis. vt per noctem malefaciendo diſeur⸗
ms- Quare illummatrix cunctorum ſum tibi tonebra odi
oſa cunctis gratiſſima -ac tibi moꝛtifera· tam vmuerſis
ſecura Niſi ꝙ profecto oeulus tuus nequaz eſt. eoꝛ mali “
uolum. conſcientia ſeeleroſa Non miroꝛ ſi contiut? tuus
frangit ſaphirum· qui atrocis fugat venenum quoniam
mneternum habes ſpiritum vnenoſum qui impugnat vir⸗
titem- fugit lucem · et odit ſplendorem · At tamen ꝙ man
Iuete aues mimicantur tibi eidens argumentum malicie

Sõõ —— —e

tue eſt. contra quã non omnis dumtaxat armatur lex · ſed
ſiqindem e equitatis ipſa amicn tota etiam mlurgit na⸗
tun· ꝛiul talit diffinitis aduerſus eaʒ iam eurrenti bo
aubus mox dilaniata eſt manſuetudinis inimiaaa
BDrouer bium oſtenſiuuz dif ereneie int auaruz et lilerꝛ

Be aranea et verme faclente ſerieum. ðè

n „—

Capitulum · xvij ·

GS N medullis pꝛoprijs fila ſerica VSl eirenien⸗ wr⸗

mi condenti labo rans prope ſimihter ſed diſſmili
ratõne. et tantam opificis ſtudioſitatem proſpe⸗
Cans amnea dixit. It qiud frater mi tam temetipſum
tempeſtas euiſcerãs· pꝛo non tuo- At ille. Tu aüt te quid
Et illa ego quidẽ laboꝛo meo · Mox ille. Ceind eſt tuuz
ni amnea dixit · Honum meum eſt preda certe quazꝭ cea
pio hoc in rethiaculo incidẽte Ad hee illa Que nancq; ẽ da
Et illa Preda mea ẽ muſca Cenibo aucitis · vermis locutꝰ
eſt dieẽs Nim z ſoroꝛ mea deteſtãda mihi videt ars frau
dulscie cſſiis laboꝛ demẽ cie · ac repudianda pᷣda miſerie·

Me

Nonduz noſti vt video quid ſit vrum pꝛoprium bonum.

Noc enim eſt intrinſecum non extrinſocum Tantumqq

llud quod po ſſeſſore non wlente perdlit . Igitur hoe eſ
in quo ſponte ipſum adeptus reliquerit eſt vnuſquuſq; im
uuicto. JIs nanq; wracit᷑ vincit· qui a bono ꝓprio ſpoliat
Honum autem exermſecum cenſus eſt· vt quod wolente
poſſeſſore abraditur et falſe preſtantioris iudicatur eſſe
Pote neie · Sie enim bonũ ꝓpuz virtus ſola foꝛe dmoſcic/
quoniam hee eſt cordis · et que qii dem te niſi eam relique
ris / non relmquer . In ea dumtaxat mii velut poſſeſſoe
vincitur · quantumeumq; aut intus aut foris moleſtias pa
tiatur· Reuera hae eſt po ſſeſſio mea. ca iniictus.· liber di⸗
ues · qiiet ue- tutiſſimus: et ceterorum bonoꝛum non cupi
toꝛ ſed po ſſeſſoꝛ· exundantia ĩpſius bonitatis in bonis in⸗

nume mbilibus meipſum eff undo . Gonum enim diffuſiuuz

eſt ſui. Jgitur

tus ·qiua eum commumico propꝛia michi hoc magis a pz=0o

pꝛo quod cum alieno poſſido · eum diſtribuero colligo
et dum expendo recondo. ea nimirum vt cunctis pꝛoficiat
celum rapidiſſimo curſu wluitur virtuoſa lumma ſidera

„ ℳ 4
.

Ffundunt- aer toꝛridus conereſcit in pluuiam· et vbiq; taz

bonum meum eſt liberalitatis weriſſima vir

4

commoda germinat terra: Ea quidem non ſili ſed alns ·
germukicat natura liberalis/ gignit metalla ſcaturiunt

ſontrs. fructificant arbores· mellificant apes -et cata vel⸗
ler ferunt oues: Totaigitur nature ars -labor et,ſtudi
um ad beneficlum exbibendum ex virtute liberalitatis cõ

currunt- Noc igitur agendo ſequoꝛ illud-et ex medulis

earioꝛibus impendere cono?. Laubus auditis /illiberalis

ranea confrſa a doctoꝛe liberalitatis obmut iit·

¶¶ Prouerbium oſtenſiuum & liberalie clat gratis: Be
terra et gere ((Capitulumxx —
m poſt effuſionem pluuie · quam dederat aride ſi

„

ciãti clefactꝰ aer ex ea vaporales huidicates
exbauriret. mox ei locuta ẽ era dicẽs Wt ra n
AVto pi)duz ſubẽ bis q ſitibde Stioſus pap ante dediſti

60

Att illa reſpondit. Adhue fam antiquata ĩignoms Fiſi
hboc lumerem illud nullatenus tribui ſſem Ideirco emm
dono laticem / vt aſſumam vapoꝛem . Tunc terra ſie inquut
letalius quuppe cupicltatis eſt virue · quod liberalita⸗
tis ſpecie tegitur · Tanto enim amplius nociuum vicium
eſt · quantomagis apparencie pallio ſe virtutem mentitur
Dicaz igit ni turberis / ꝙ non es effuſoꝛ/ ſec mercator ra⸗

pido: non donatoꝛ ſed vẽditoꝛ cũ ſis nequaẽỹ es liberalia
Aiberalis nanq; eſt qui ſua bona lberalit diſpges nõ comu
tat ſ̊ donat · Donare aüt eſt gra tm vtutis impendẽ · Wñ
mitio liberalis donatois poſſe ſſe / boĩtas eſt vtutis · Nõ em̃

donat lbalis inten des ald⸗ Otra ſe wlitũ. ſed dütaxat ad

ficiendũ opibꝰ intentum virtutis a ſe poſſeſſũ iam b onũ
At wro qiu alienum dando deſiderat liberaliter mini⸗
mne tribuit quod ſermiliter wendidit non donauit · Atten
de quelo ad virtuoſiſſimas donatones nature · quam libe⸗

lum quibus ommum ſuorum vi ifieum preſtat · cont inue
1 boneficium Cuid tijtam lummis dialis emiſſione Auct

quid ego ab homine ei ſtillando gemtam wenam auri · v. ⸗
tis liquorem ſua iuſſmum · Apis duleiſſimim fauuʒ mel

lis. Nichil certe / qm liberalis natura amando dumtaxat
virtutis bonum . Dat dona. Nulla enim verior aut ma⸗

ioꝛ donatõnis eſt merces qin ipſius donatiue virtutis

grandſſima r res. Qubus auchlitis lille de queſtu lliter⸗
litatis erubiit ·

4 r er gendo laudem⸗

apienlum xt.

S . 2 Cepto lenelieio ſerici ex mecullſe pꝛoprijs libera
Elieatis eauſa donati · eum ad odignas exhibendas

r f Nan . 4

raliter effundantur · Cꝛui d em ab inferioribus ſuſcipit ce⸗

Prouerbium ꝙ Eberalis dato beneficio non imprope⸗
De wrmiculo faciente ſericum.

gias e gts homo qjrerer lrgtors ſub eireũeluſo

—

4

culus liberalis reſpondit · Tu qiid cariſſime ad agendas

Rmscia tenacitate arida- eupiditate perpetue ſicibunda

D

teis inqiũſitioms laborem· Cui mox gratiſſima woce dixit·

Vt quid mi cariſſime ꝓprijs etiam liberaliſſimus de medul

ioꝛ mihi erat meſticia ad gratiarũ actiones non inuemiendo

te · ꝙ leticia fuemt tam magmficeas donatõnes in ſuſeipien
do a te · Niunbus a grato eum rubore auditis · Nec vermi⸗

—

gratias· tantillũ pauperẽ mqrebas / eum tibi mhil exiſtin?

me dedi ſſe · Nanq; vbi benefitium liberalitatis non preceſ

ſit magnificum gratiarum actioms nullum digne ſeqiut

HVV————————ͦ

debitum Attamen amici pauperis ſi vtiq; dignaris grati

as agere meum erit · Ctuia procerto maius eſt donum
gate ſuſeipere quam donaſſe . Pro eo ſiqiudez wre libera
lis precibus tribuit ſi quod donat gite ſu ſeipit · et ma⸗

gis ſuſeipere ſe indienuit · ꝓpter hoc a grato non aliud er
gitur / ꝙ hoc qð gaudioſe ſuſcepit · Igit᷑ abſcondit facie,z
Ffugit laudem / nullam repetit exterioꝛem mercedem · Nun
qiud potens eſt natura germificans · auri liberaliſſima cam
Ppfundla wna virtus pomificans celi beneſieijs et auri⸗
ga nonne abſeondit faciem ne tan viſi bilem gloꝛiam exi
gentes improprrent donatam . Maxime que fuderunt·
Eggltur natum et virtus non in faciem tribuunt · quia

nec rem/ nec laudem extrinſecus virtualiter fuſis mune⸗
ribus cupierunt Qii bus dictis vale adclito qineuit .

— rDYñ

4

((Prouerbium ꝙ liberalis o mn nd poteſt donat ·
(De tern et primo mobili (Capitulum · xxj ·

municato motu duurno cuncta ſecum viſibilia ra 2
Mperet. loeuta eſt ei diecens Wt quid imquietas
tm̃ omĩa. Cur tibi non ſufficit motũ tuũ influè tĩ vm n. ℳ t 9
ille rñdens deſup dixit · Pene lccuta es ſieut kra obſcura

Eppielens terra ꝙ, pꝛimum mobile preter ſe eom

„

222 “ 4
. = . . . r
.

Non attẽdis ꝙ, meum inquietare eſt nobilitare· meuz mo
lere clarficare · ac meuʒz rapere liberaliſimum ſit donare ·
HOmmb emʒ que mecuʒ mouent· meam naturaʒ omuico

virtutem natam impendo· Apriam cauſalitatem diſtrihb¹u
Aut qiidem ſi foꝛte vni vei paucis imꝑtiri ſuphabundais

—

meum illeberaliter beneficiuz wliuſti. cunc mibi aut alns
crudeliter miidiſti. Conſidera queſo ꝓ. ſicut vmuerſale
recipit · ſie vmuerſalis virtus commumter agit · Igitur
quemadmodũ wera iuſticia eſt ad omnee ita beneficencia
lbem deriuat ad omẽs . Nam lſiberaliſſimo radio tijtaʒ eun
cka reſperſit · nee vnqỹ efuſioms ſui ſplẽdoris termmos eo

—

—

artait. Epar vmuerlis languinem membris cibalem di
ſtribuit · Sie coꝛ vitalem vapoꝛeʒ per cuncta perflauit·
Denſum cerebrum eunctis influit ; et totum liberalit᷑ cor
Prus anima ſubituz viuum kacit . Igitur qu liberaliter do⸗
nat eunctis quibus poteſt accomodat· quia non eſt perſo
narum acceptoꝛ/ſed cõmums beneficiorum largito?· Qui
¶ Drouerbi

bus auchitis wrecunda terra obmutuit ·
um ꝓ liberalis granditer donat · ¶ De die et nocke
4 ((Capiculumxz è
D ſolis preſentiam Facta die· eum nox totaliter
fiuſſet excluſa/ſtatim ei lamentabiliter dixit · Yt
qiid tantum clare luciditatis copioſitatem effu⸗

———
—

diſti · et me ſic ab habitabili vndiq; propulſaſti· Nonne
lufficie bat ad viſions neceſſiudinem effudiſſe · eimn ille re
foocit/ Nimiruz infrigidatiua es corporis / et pæctoꝛis cõ
ſtructlua ſet ꝓpter hoe loqueris vt auaa. Quid eſt vtus
MNonne vltimũ foꝛe potecie · a philoʒophis diffinit Wnde

,

W
=
A.

—

qii infm poteſtatis valitudmez agit / nondum virtualiter

egit. Sic igit᷑ qui non quãtuʒ potiit bonefecit parumꝑ

Ü‚

oberrans a virtute deficit . At wro quid eſt aluid libora

litas ꝙ libere benefiee ntie magna wlunta

s c. hbere beneſicentie magna wluntas Nomo nin 2
dficiontioꝛ eſt ſi donat minus ꝙ poteſt/ wluͦtatis eui dens
lignum eſt benelicium tia dicuʒ . In muneribo jgitur lar

»*

giencdis non ſuſcipietis attendenda eſt dignitas / ſed donan
tis. quoniã in beneficijs virtus attendit/non perſona. Et
Apter hoe antigones talentum pwtenti ecuneo /illiberaliter
Ddosenauut. Tandem auaricia ſuam in dignitate phi palluue
plus eſt ꝙ tibi dari vueniat inquit. At wro ſic allexander
mace do eum argueretur ꝙ mmis / vlera ꝙ latis eſſet / eui
dam dedl ſſet · mox liboraliter reſpõcht- imi non aſpexi

dignitatem perſon e/ſed ad regalis mumficeneie grandita
Exm . Attende ad primariaz liberalitatis fontanam . Wn de
bonitatis ommis trabit wna- quantuʒ realitatis mũdo tri

buiit/ quia omnia- quantum pulchritudinis firmamento-
quia omnes ſtellas a quantu wri ſple

. 18 2 quant u wri ſplendoris / quoniam to⸗
tam lucem Nun reliqiuit aliquid vmiuſitatis tam maxi

*% 1. 7

me principium bomitatis ſue beneficio vacuum Dic ama

idem liberaliter ageno / ſubiecto coꝛpori- tantuʒ quantũ

Pot iut tribiut · Sie liberalis vermiculus viſeera ꝓpria in
lenefieium euncta dedit · Sic lar giſſima femirr in genemti

one alterius / totam in ſeminarlum puluerem /ſemetipſam
effuncklit ˖ Were igit liberalita

+

effunit.? liberalitatis beneficium non eſt earuz
ſed carius· non eſt malus ſed maximum neq; tantũ ſed to

bonum · Quo audito magiſter writatis obticlit·
uer biũ ꝙ benefieiũ liboral debz eſſe pperuũ · ¶ De da
nubio et equoꝛe.
Emper mundlant

Capirulum-xxfj.
Emper mundanti danubio · ſie locutuz eſt equoꝛ ·
Nuando tue manato mis ce ſſabit impetus quando
terminabitur influxus · quouſqʒ latices dabis · At
ille pa indignatus reſponcdit·. Bene loqueris ſicue mare
iua omma fluenta mnſaciabiliter recipis / nec camen iuſte
ereuiſti. Nimi⸗z tunc liberalitatis mee ceſſabit influxus
cum inſaciabilitatis tue termmabit appetitus · Non omm
minoꝛ eſt valitudo vtutis ꝙ; vicioſitatis defectio · et pcé
pe ſicut eupicſitati nibil ſatis eſt· ita liboralitati nullo eſt
finis · Reſpõde mihi quomõ· exquo. ꝓpter quod et qii d
tribꝛut lileralis Frõne ex inclinatõne virtutis preſtat-

.

coõmum ſent . Kuomaz igitur; virtus queadmocduz natura imn

nmntõ ne dele catõms donat. ratõ ne dele ctationis ſe totum

elmat· ſemp Peragit nec vncꝙ exiſtit ocioſa · Wnde ſemꝑ bu
milis melmatus uiſtus eſt mnocens rectus miſericoꝛs⸗

prudens puis liberalis benekicialis. et ꝓfuſus Himili⸗

werus amor eſt ſine fine Caritas aut nunꝙᷓ excedit· et qui

amicus eſt / per perue diligit · Wnde qui ex dileckõne largi
tur . nunẽeꝙ a dileckõne ret rabit / mſi dilectio fmiat Ppe⸗

imtur emz amoꝛ magna / ſi eſt. Si autẽ deſimt operari/ amoꝛ
non eſt · Attamẽ nec vnꝙꝙ; deficit beneficiuʒ liberali ad dan
dum . cuz ſit virtute et amore ditiſſimꝰ . Nempe ſi defieit

Peunia / adeſt ligua . Di deeſt cenſus adeſt manus . Pi eſt

ceellarium vacuum non eſt oſiſum diminutuz. NRunqm ſi⸗
quidẽ deſunt virtuti diicie Non ” deficlat virt uoſa wlun
tae: qiua non deerit fructuoſa facultas · Attende queſo⸗
j per pætue ſut manatões beneficio liberalis nature · Nõ

ne celum vitales virtutes ſemper inferioꝛibo mluit · Sol

Fer petua lumimna fundit · et ſempꝑ gratiſſima tellus paſcua
gigrit / et donec vixerit coꝛ / membia ſingla ealefacit · opar
nutrit/ cerebruz! ſenſus ammat Igit lberalis benefienj ppe

tuus eſt influxus · qiubꝰ dickis magis danubius redun⸗

ut. rouerbiuz ꝙ liberal 1s velox eſt ad dandu
De ſole et caligine. (Capitulum. xxiiij ·

queſta eldez eſt / dicens It quid tante largito ms imperu
tanto repontino omiſſõis in fluxu radioꝝ tuoꝝ fulgores

ſuper terraz Fucdiſti Nuneꝙ non ſatis erat · moderatõe pau
latim influere · et ita me curialiꝰ mo deſta otrietate fugaẽ

Nt ille reſpondit · Tenebra es ſet ideo ignoraneie cecitate
referta. ſicut tene bia es locuta · Rini ½ neſeiuiſi mo duz
liberalis donatonis Nanq ecum magna wluntas in dando
eſt m faeult tas adeſt · non minoꝛ eſt m efſundendo veloelty

E —

Mm exoꝛtus ſol in primo princi pio oznetis :copi .
oſiſſime fuſa luce. to nebraz vndiq; habitabilis ple
0 emiſperio mox fugalſſet · Caligo deoꝛſuz Rer co

⸗„ „
. — ?MU
. .
7

Pie qui effundere pot uit et diſtulit velog cõcupinit q8
ten uit. nec wluntarie bene dedit . Clarum eſt ſperulum li
lere wluntatis effuſiua eeleritas donatõnis . Ea ſiqiudez
lucide panditur virtus · ſi non quod datur amatur . Wirt?
alltem in libera wluntate oſiſtit · Audiniſti ꝙ iam in ꝓpuer
bio vtit · Qui eito dat bis donat · empe bis c quia wlun

U

Reuena ſi dare diligit non tardatur r.

tatem et placidam rem · Aut certe bis dat/ quia in re e⸗
in wluntate · vnde in wluntate non dedit ſed tantum fo⸗
ris oꝑe/ qui donare tardauit · ¶ anq; vbiad dandũ faeul⸗
tas affuit · jet ſi interfiit tarditas /bi wluntas non Fiunut
Neq; emʒ alnid růü
cipaliter magis liberalis intendit· qm hoc qð dare virtua
liter wlilit HPorꝛo nliberalis es donatoꝛ letificum videri
deeet · eo ꝙ minus gaudonter ſuſcipit munus tardum⸗ Kt
tende queſo quãto impetu a natura nati / fontes leaturiunt
vnti fundunt eelum in benefieium wliutur · et ſubſtaned
alis foꝛma materie in at homo tempis eo pulatur · Genefici
um ergo quanto datur wlocius tanto libenciꝰ · Quanto li
bentius tanto liberaliꝰ · et quanto liberalꝰ tradit canto

carius ſumitur / et jocundnis poſſidetur · LQuibus auditis

Prouerbium oſtenſiuum ꝙ libera⸗

caligo diſparuit.

„q

Uie hilarit donat: De aquila et femee (Capitulũ · xxv ·

E ſupms ad infima otuitu vigili aqiu la pdaz in
ueſtigãdo ꝓſpiciẽs · Cum femeẽ eneret ſe igne ge
mto oburentem · delcendit ad eam ſubito et hec

dirit. Nun in obuſtione non doles · Kt ille Tu aut in ve

natöͤne non gaudes.“ Et illa· etiam Tunc femx aduinxit·
Certe ſieut tu cupida delectaris in captõne prede/ jta fe

my larga i in donatõne ſubſtancie Pon enz minoꝛ iccundi

tas eſt in exbibitõr e l beralitatis· em tibi in depredatõe eu

piditatis: Dmnem enim actionez virtutis effuſio ſequit

dele catõ nis · Propter hoe eariſſima in boe igne non do⸗

32412)(e(œß—

leo ſed delectoꝛ· quia in generatoõne alteri? tam deleckabi
liter E liberalit totam mei paz effüdo Hung nõ olideraſti

4*

AAAHEE —

quanto imprtu delectatõms in genern tõne liberaliter vi pa
ſe diffun dit. vt quidem non ſentiat amaritudinem moꝛſus
moꝛtis · Nimiꝛ cuncta ſua beneficia. non ſine magna dele
ckatõne liberalis natura comumcat- Nanq; generatiua vir
tus medullam vinificam beneficialiter. cuz ſuaii tate largi
tur · iocunditate coꝛ fundit · et euiu digeſtum eibum ſto⸗
machus donauerit deleckatur ⸗ Dmnis enim donatio libera
lis cum bilaricate eſt coꝛdis: qm eius effun dere virtutem
augere eſt virtutez ꝓficere in virtute . virt utem q; poſſf
deore Kt wero illiberalis tenendo auz. pdit ſemetipfuz et
Foꝛis dum poſſidet mtus veraclter mhil babet . Dolet ſ de
derit · quia perdit · eo ꝙ virtute non dedit . Si rapuerie de
leckat ur; et neſcit cecus ꝙ iple⸗ amttlt ur · Ded quid ha
bet qui ſeipm non poſſidet · omma emz tranſeunt cum per⸗
ſona Et ſpter hoe qui eupiditatis eſt ſeruus· einus eſt
dñe: Diſperge bona libonter dona hilarit᷑ · vt vna cũ vir
tute poſſideas vmuerſa. Ea qin dem in ſempiternũ ſis uber

—

Duinb⸗ auditis 2 aqnula ra tõ ne libemlitatis ofuſa/ in ſupna
wlaiit. S CD Prouerbium⸗ ot ta mqii tatem ingratitu di “
me⸗ E De vipera et eiꝰ filns · Capitulum · xxvi·
⸗ Raii da vipera eum ad mat uritatem perfectam fe
tus perduxiſſet. diros in ſuis viſeeribus ſentiens . .
. moꝛſus amata mmiꝛ⸗ leneficn e querimonia eis dixit .

Rnid eſt hoe ſeelus quod facitis. Nun/ꝗ redditis ꝓ bono 1
malum quia laceratis wntrem qiu ws poꝛtauit · matrem

occiditis que wo gonutt. Que eſt iſta Otira natumz nequi RE
cia et in gtit udmis ſeuicia tam Ntupenda. At illi dxxerüt
Lud eſt qð nobis dediſti . Feciſti mmi vt delectares te

ocepiſti/ et in tetri carceris ventrem nos abſeöcliſti. Lind
aluid circa nos egeris neſcimꝰ · At tamen ꝓdire in lucẽ ap S
petim?· et gratu munch ſpacium: affeckam?. Tunc mater

ꝛiunyxit · Eece quidem iam totum in rubigmem ingratitu
dunns impe giſtis-Nanq; non ſolum vt dignu eſt · nee Stui·
acl generatome benefieiuz pert ſnet reſonids- ed 8 88

”

iiſ.

maius. immo quod peius eſt. ſpernitis. deprau
negatis. atq; qð ſeeleſtius eſt · matrem Antie c
A eſt ingratitudinis oplementuz iam obliti tanti mu
neris eſtis Nam qiu benefieij recoꝛdat᷑ ingrat? eſſe non
dum in toto ſanxit . Keuera ego eõcepi ws ex medullis
carioꝛiby meis Al ui ex ſang iunibo Prijs meis foni can
loꝛe meo · poꝛtaiu labore · ꝓmon eum dolore · et in vſceri
bus ꝓpryjs nocte ac die cuſtodiu timoꝛe Nunc autem
tantis beneficnis matri repeditis vicem moꝛtis · -Nimiꝛ: m
ipſam directe venam bomtatis delinquitis i mn virtutez pyjl
lue largitatis peecatis legem equitatis offenditis . et
Fontanam pietatis t beneliee obdura tis Tuciduʒ ignem ca⸗
ritatis extinguitis . ſplendoꝛez writatis Fulcatis Veruntn
quia miqꝗᷓ rependitis maluʒ ꝓ bono retribuet᷑ vobis uiſti/
lſime maluz pro bono. Nanq uiſticia ingratitudmi eſt gra
ta minime · Nanq; demeritorum redalit ei ſtipendia digna
Et propter hoc quia ingiatitudine incepiſtis· Dir im⸗
rageuchne! fmietis et ſeua · Nam tu fili fecundabis ſo
rorem tuam . et ipſa te perimet · et tu filia fetus concipies
giu ofeſtim erudeliter te oeceident · Et ſie vertet vi eium m
toꝛmentum et inti leudo ingtitucne punetur Et erit ſo
oles ingtitudinis eibus moꝛtis. Cꝛiubo dictis doloꝛe vi
ſeeruz extincka eſt · 0 rouerbium oſtenſiuum Prieta
tum grati ¶ De cane et lupo · apit ulum · xxv·
NAns a dño verleratus eum ex dolori bo decumles
elamaret· mox venit ad eum lupus non ferit? ſed
Aſeeurus . Sicq; viſitator duriſſimꝰ atq; graiuſh⸗
mus oſolato?· aſperrimis limiens amariſſimis muſcens al
klicöne: addens afflicto ꝓPoſuit dieens . Cur de amico ela
more Pqueritis et granch wee de homie lamẽtaris „Tu
certe reus tibi es quit tantũ hominez ſemper dilexiſti · nam
ſunt ſui pendia meritoꝝ tuoꝛꝝ· quia nocturno gelu et ealo
re diurno. gregez euſtodiuiſti / ſu ſcipen nüce doloꝛẽ ˖ Cui qui

dez cams Ztiſſimꝰ? :elara Ztitudinis ſentecia mox reſpõdie

* „„
.

S bona ſuſcepi de manu hommnis eut et non ſihinerem
nunce mala . Dem per autem mſi bonum ex petimꝰ ab amico
immo et ſi quãdo mſerat ſuſeipiamꝰ et malum · Nam ſi ex
lege dilectionis ꝓ amico malum non fugit᷑ · vt quid ab eoo
tranqiu liſſime non ferat illatuz. Min⸗ enz ꝓeerto ꝙ gra

tus elle dmoſeit · qii qñq; einꝰ dotatus eſt beneficentia

Paclenter elus non tollert offenſam . At ſemp diligit qiu

amicus eſt · et ſemel accepto beneficio · ſemper virtuoſus
eſt gratus Dieut abeſton qin vere dilexit accenchtur · et
